pecuniis & laboribus tum medicarenta, tum

dicto, relictis veftibus, pauper evanuit, Co-

alia ad refocillationem zgrorum pertinentía

mes vero de equo cadens, planctum lamen-

emebat, eaque ad vicina monafteria defere-

tabilem fecit, & omni tempore poftea tale

bat , atque in hoc exercitio ad finem usque

' quid cavens, Omnipotenti fe tribuic.

vitz perdurabat.

Rho. l. 1.

LXVI, Nudum, quem forte offenderat,pau-

LXXIII. S. Bernardinus, cüm anno 14O0. Sür,tom.3.

€. . 3.

peftis generalis graffaretur, multique infirmi2o. Maji.

perem indumento juvare ex evangelica do-

&rina volebat Joannes a S. Facundo, Ordinis

& peregrini ad Senenfe hofpitale confuge-

rent , affumptis fecum duodecim juvenibus

Eremitarum, cum illa inceffit dubitatio, qua-

nam ex duabus, quas domi habebar, tunicas,

confilio fuo perfüatis, füumma cum charitate

induere ; altera cinerei coloris erat obíoletior,

zgris inferyiebat, ipfe diu noctuque illis adíta-

cerulei altera élegantior, feftis dicbns defti-

bat, cibos & pharmaca parabat & miniítrabat,

nata: expedita fuit confultatio miíericordiz ;

fordes efferebat , leCtos fternebat , cum illis

meliorem dedit, ut optime daret. ' Non tulit

plorabat,ridebat, canebat,blandiebatur,Sacra-

roximam noétem infrugiferam illi abire ma-

mentis ultimis muniebat, fepeliebat; quo fa-

Gum, ut Deus & fanitatem illius illzfam , uc

gnus ille mifericordiz parens Deus, fed tan-

ta diving voluntatis ubertate homini affuit,

pluribus fervire poffet, cuftodierit, & (ingula-

ribus eum gratiis favoribusque premiarit.

ut vere fcftam memorabili per omnem dein-

ceps &tatem eventu illam egerit.

.LXXIV. S.Radegundis Regina leprofas mu- Sur.tom.4.

lieres non modo menfz adhibuit , fed etiam 13* Avg. -

Captivos redimens.

ofculabatur, abluebat, ungebat ulcera, & re-

: noualndQ

. LXVIL In vita B. Petri Nolafci quanti meri-

cedentibus auri vel v

in vita,

rebat.

?

e&im*cnxti donaria offe-

ti, quamque Deo accepto fit hec mifericor-

Y

dia & charitas ; liberare mancipia; manifefte

LXXV. S.

Catharinä Senenfïä fæmi,nä:Sur tOnLo. —

deducitur: Deiperz enim aufpiciis, adeoque cancro laboranti , cui ob foetorem intolera-22- April,

monitu, inftitutus eft coetus , quiin id incum-

bilem nemo fervire volebat , füumma charita-

beret, ut corrogata undique ftipe Chriftianos,

te iníerviit, & cum quondam horrorem fen-

qui apud Mauros in Hifpania & Africa acer-

tiret, ad hunc & feipfam ac diabolum vin-

cendos, os & nares horrendo & foetenti vul-

biffimam ferviebant fervitutem, redimerent.

Ipía virgo hujus divini confilii adminiftros le-

neri immerfit.

LXXVI. In Salisburgenfi ecclefia.

-)'-am a Cefar. 1, g.

git, myíticofeorfum quemque fomnio eodem

tempore admonitum: Jacobum, Regem Arra-

. multo tempore Keligiofi extiterunt Epifcopi, C 33*

ex quibus unus infirmorum, feu leproforum

goniz, Ballarium , Valentizque expugnato-

tem , Raymundum a Pennafort ex Ordine

lares ftudiofe ediam quandoque per femet-

Predicatorum, & Petrum Nolafcum.

ipfum vifitavit. Die quodam tuguriolum quod-

Vi&or.

LXVHUL Vi&tor Uticenfis de quodam Epi-

dam intrans, & leprofüm, ut ei vifüm eft, ho-

Vti. l, t.

,minem lecto decubantem, ac gementem re-

hauft.

Ícopo ita fcribit; Deogratias, Archiepifcopus

Carthaginenfis vafa facra vendidit,ut Chriítia-

periens, fi aliquid vellet, exquifivit. Cui cum

Wand.

ille refponderet : Corpus Chriti defidero, Epi-

nos a W'andalis captos redimeret.

E

Ícopus feftinus abiit, & attulit, orique leproxü,

$.Greg. 1. LXIX. S. Paulinus cum viduz eleemofy-

qui valde horridus videbatur, cum cautela ,

| Manflþ

3. Dial.

nam pro filio redimendo petente nihil habe-

[ €7

ret aliud , quod daret, quam feipfüm, fe

qua potuit, immifit, ille vero ad comproban-

düc« DI.

dam Antiftitis idem,antequam mafticaffet Eu-

3.2,

prompte obtuliffet, venditusque ab ea Regi

NV andalorum ,. hortulanum induftrium fat

chari(tiam, naufeam fimulavit, & cum fceditti-

mo vomitu, quod fumpferer, rejecit; Epifco-

longo tempore egiffet , tandem prodere fe

coactus, & ipfe libertatem obtinuit, & omnes

pus vero territus, manibus mento ejus füppo-

fitis, eje&tasrecepitimmunditias, quas ftatim

reliquos fuz urbis concaptivos fecum abdu-

inosmittens fümp(it,ob honorem Sacramenti,

cere permiffus eft.

Poftea cum eundem leprofum vititare vellet,

S. Gre». 1,

LXX. S. SanGQulus, quia ut Diaconum ca-

& non inveniret, dictum eft ei a circumítanti-

3. Didl. ptivum liberaret, feipfum obfidem dederat,

bus, quod multo tempore in eadem domun-

!bi(l: dif(

e $.

eo fug;ente , jam ad mortem capite ple&ten-

cula nullus habitaffet leprofus ,. & cognovit

25' nO 3.

dus duccbetur a Longobardis , fed quia car-

vir Deo plenus , tum ex teftimonio referen-

nifex brachium , quod ad feriendum exten-

tium , tum ex gratia, ex predi&ta fumptione

derat, demittere amplius non potuit, ab iis-

recepta , quia Chriftus effet, qui multis mo-

dem liber dimiffus eft.

dis ele&orum füorum conítantiam proba-

Niceph. ll. LXXI. Acacius. Eþïfcopus Amidenfis, cum

re confüevit.

14. hi, feptem millia Perfarum a Romanis in captivi-

LXXVII. Eo tempore , quo Albigen(iumlIb, c. 32

Eccl.c.22. tatem abducta intellexiffet, neque pecunia ad

hzrefis pullulare ccepit, contigiffe dicitur,

tantam multitudinem redimendam füuppete-

quodnarro. Eratin regno Francorü Epifcopus

xet, vafa & ornamenta ecclefiz vendidit, pre» quidap, e:tate juvenis; fed maguz religionis ;

um

noml-

z

Titulus XCV. Miiaricoiäia erga vivos,

N

343 .

tiominis five dicecefís ejus non memini, Hic

pulie&"ugerec applau[um & venerationem, in

tantz fuit pietatis ac mifericordiz;ac humili-

eaque feptem annis & novem menfibus perfti-

«atis, ut equitans in via neminem leproforum

tiffet, B. Virgo tandem eidem apparuit: eique

* fibi occurrentium fine eleemofyna przteri-

dixit;quod male feciffethofpitale a fe facrica:

lh. |

ret; fzpe de equó defcendit, & petentes pra-

tum deferendo, fiquidem ibidem infirmis fer-

l. Vu35,

veniens, nummis manibus illorum tanguam

viendo, lon

ge excellentiora üþi comparatue

Chrifti gazophylacio immiffis, atque deofcu-

rus fuiffet merita.

ille '—Dei ff'e*rQuS Ca-

Ibid.

latis,iterum afcendit,& proceffit. Die quadam

LXXX.Similiter infignis

dum per viam publicam procederet, leprofus

millus de Lellis, fundator congregationis mi-

-quidam fecus viam ftans in agro, voce raucif-

niftrantium infirmis, quondam Philippi Nerii

fima, ut füi miferetur, clamavit, eratque afpe-

fpiritualis filius, hofpitalia aurifodinas appel-

Q1

!&us ejus tam horridus, & qua(i a lepra tam

lare folitus erat, fiquidem in iis homoopulen-

oj -

corrofus, ut oculus humanus non fine crucia-

tusevadere,& coelum lucrari poffit. In fervitio

tu illum füfcipere poffet? quem ut S. Epifco-

infirmorum adeo exceífiyam habebat com-

us vidit, mifericordia motus, mox de equo

placentiam, ut, dum die quadam in civirate

ruens, &.ad illum currens, obtulit eleemofy-

rtana apud Vicarium Generalem loci illius

nam,ad quem leprofus: non füunt mihi neceffa-

in hofpitio effet, eique menfx accubituro

manutergium odoribus fragrans porrectum

rii nummi tui 5 cui cum Epiícopus refponde-

. ret, quid ergo vis, ut faciam tibi? ille fubjun-

fuiffet, illud veluti naufeans dextre focio fuo

dedit, qui ei dixit: Si hi boni odores vobis

xit, ut putredinem hujus infirmitatis mez ab-

ftergas, digito oftendens carunculam de nari-

difplicent, quid de foctoribus hofpitalium fu-

turum erit? Cui Carmillus prompte reípon-

bus pendentem magni foetoris, & horroris,

quam cum vir beatus Chrifti amore füccenfus

dit: non credo in mundo agrum reperiri flori-

/

manu tergeret, clamavit ille dicens, ceffa, cef-.

bus odoriferis plenum; qui magis meoblecta-

Iur.tom.zc

ífa, afperitatem digitorum tuorum tolorare

re poffit, quam hofpitalium foctores.

.3! Mb.

non valeo: cumque adhiberet partem Cami-

LXXXI. In vitis Patrum dicitur,.uc

Bello- Ibid; n. 6,

- fi füz, qux de panno erat fatis fubrili, fimili

vaceníis ait: quod, cum quidam folitarius

clamore prohibitus eft ; tunc Epifcopus, fi pati

pauper per triginta dies egrotaret folus, ca-

non potes manum, fi non pannum delicatum,

rens humana vifitatione, habuit Angelum fibi

Sut tOTL4.

unde vis ut abftergatur ? Nihil aliud patiar,

miniflrantem per oc&to dies; cum autem ve-

niffent fratres ad eum; recefTit, & clamavit in-

3. Artil

reponit alter, przter lin&tionem linguzs tuz.

Mox ad illud verbum lucta non modica oriri

firmnus: Recedite fratres, quia adminiftrator

coepit in corde Pontificis inter gratiam & na-

meus in adventu veftro recetfit.

d

turamyilla ut fiere, volente, ifta contradicente.

Peregrinos f'ufcipiens.

Sedgratia Dei cooperante, & naturz vim fa-

.. LXXXII. S. Gregorius fequentem, quz fuo $, Cregi:

ciente,linguam appofuit, & promuícidem ele-

fzeculo centigit; refert hiftoriam : Epiphanius hom. 37.

Cefit. l.

phantinam linxit. Mira res: Mox de naribus

Diaconus, Ifaura provincia ortus, in vicina fa. in Evangw

I

ejus, qui leprofüs videbatur, gemma pretiofif-

&um terra Lycaoniz folet narrare miracu-

lum; Aitenim ; quod in ea

uidam Martyrius

fima lapía eft in os Pontificis, & ut oftenderet

]

Íe e(fe Chriftum, qui ad probandam Epifeopi

nomine,vitz valde venerab

is monachus fuit,

virtutem (e finxerat leprofum, in oculis ejus

qui ex fuo monafterio vifitationis

oratia ad

f

- gloriofe ceelum a(cendit ; & quiaejusdem glo.

aliud monafterium tendebat, cui

piritualis

riz particeps füturus effet Epifcopus, afcen-

pater przerat. Pergens itaque,leprofum quen-

dens repromifit.. D.Gerhardus Abbas nofter,

dam, quem denfis vulneribus Elephantinis

rediens de Capitulo Generali hzcnobis retu-

morbus per membra fcedaverat, invenit in

s

lit, affereas, tunc recenter fuiffe gefta.

via, volentem ad füum hofpitium redire, fed

Manfi —

LXXVIIIL. De beata Elifabeth dicitur, Bel-

prz laffitudine non valentem. n ipío vero

düCo fle

lovacenfi referente,quod cum ipía effet de ge-

itinere fe babere perhibebat hofpitium , quo

.R.2.

nere regio, imo Regis Hungariz filia; viro fuo

idem Martyrius monachus ire feftinabat Vir

mortuo, relicta pompa fzxculi hofpitale con-

autem Dei ejusdem leprofi laffitudinis mifer-

- firaxerit, ubi pauperes recipiebat, & infirmos

tus, pallium;quo veftiebatur, in terram proti-

omnigenere infirmitatis leprofis,& contractis,

nus projecit,& expandit, ac defuperleprofum

quos ancillz & alii abominabantur tangere,

pofuit, eumque (uo pallio andique- con(tri-

& afpicere, pedes & capita abluebat, & vul

&um; füper humerum levavit, fecumque re-

nerum cicatrices & ulcera, & fcabiem, quafi

vertens detulit; cumque jam monafterii fori-

ipfi Chrifto faceret hzc officia pietatis.

bus appropinquaret, fpiritualis Pater ejusdem

. Tbid. diíc.

LXXIX-: De S. Agnello Abbate & protectore

monafterii magnis vocibus clamare ccepit :

urbis neapolitanz, in ejus vita, per Cafarem

Currite, januas monafterii citius aperite, quia

250 HO 3-

Franciotti defcripta, legitur, quod, cum ex ac-

Martyrius venitDominum portans; ftatim ve-

cepta poft mortem pacris füi hereditate, ho-

to ut Martyrius ad monafterii aditum perve-

fpitale quoddam juxta ecclefiam B. Virginis

nitjis,qui leprofus effe putabatur,de collo ejus

fabricaffet;in eoque czcos,claudos,omnesque

exiliens, & in ea fpecie apparens,qua recogno-

alios defolatos benigne excepiffet, eosdem in

íci ab hominibus folet Redemptor humani

propria períona curaverit,[tudiofeque illis in-

generis, Deus & homo, Chriftus JEfus, ad c«-

]Ibn 6 39'

Íervierit: Cum vero poít a fe miraculofe libe.

lum, Martyrio afpiciente,rediit; eoque afcen-

ratam ab obí(idione civitatem neapolitanam,

dens dixit: Martyri, tu me non erubuifti fu-

coelos.

;:

in folikcudinem.qua—ndam( Íc (abduxiffet; ut pos.

pf

per terram,ego te non cruþcfcam füper

-—Qsi

X

"

344

JDiblotbeee Manualis *Concionatqriæ

Qui fan&us vir, mox, ut eft monafterium in-

pofüit eum in camera füa ; cum autetm vir ejus

veniens cameram intraffet, in leCto uxoris in-

greffus, ei pater monafterii dixit: Frater Mar-

tyri, ubi eft, quem portabas? cuiille refpon-

venit dictum infirmum, quem cum crederet

dens dixit : Ego fi fciviffem, quis effet, pedes

adulterum, & vellet eum occidere, fuper le-

illius tenuiffem. 'Tuncidem Martyrius narra-

&um apparuit ei Dominus nudusin ea forma;

]nApol.a(

bat; quia cum eum portaffet, pondus ejus mi-

in qua pependit in cruce, dicens : quid me per-

Rufün.

nime fenfiíflet, Nec mirum , quomodo enim

fequeris,qui pro te hic paffus (um ? cum autem

ondus fentire poterat, qui portantem porta-

ad terram proftratus oculos erigeret, nihil in-

P

at? quainre pen(andum eft nobis, quantum

venit, & converfus eft ad Dominutn,

L]

ftaterna compaffio valeat,quantum nos omni-

LXXXVI. In vita P. Magiftri Avila vi

ri fanln Viülluio

otenti Deo mifericotdiz vifcere conjungat.

Giffime vite & celeberrimi predicatoris le- c. 15.

1

n

de enim ei, qui eft füper omnia, propinqua-

gitur, quod, cum aliquando pedes pauperis

Gucits

mus, unde nos per compaflionem proximi

cujusdam laviffet, & abfterfiffet, volens fe ad

etiam füb nosmetipfos deponimus..Paulo poft

eosdem ofculandos inclinare, viderit in pedie

DA

vero idem (anctus Doctor idquod Redemptor

bus vulnus quoddam luminofüm, unde dum

noíter in judicii finalis examine eventurum

fe erigens pauperem in facie fufciperet, eun-

effe predixit, multis in oecafionibus diu ante

dem fibi dicentem audivit: Mihi fit, o Joannes;

illud tempus exequendo compleri dicit: Ait

quod ex amore mei pauperibus przftatur.

enim: Ecce Redemptori generis humani ad

. LXXXVII. S. Gregorius de cive quodam $. Gregor.

2dificationem noftram minime fufficit, quod

Antiochenorefert,eum invirtute hofpitalitatis Tur. l 1o»

Sutius

y.Dec,

in extremo judicio didurum fe effe perhibuit:

ado fuiffe ferventem , ut diem nullam, quin "

Quamdiu feciítis uni de his fratribus meis mi-

fecum in menfa pauperem quempiam tene-

Tb j

nimis, mihi feciftis, nifi & ante judicium hoc

ret,tranfire pateretur; die quadam vero poft-

vl sf"'

in fe, quod dixiffet , demonftraret , quia quis«

quam totam circumiffet civitatem, nec pau-

quis nunc bona opera indigentibus exhibet,ei

perum quendam offenderat, exiit foras extra

hzc fpecialiter impendit,cujus hec amore ex-

muros, tandemque circa vefperam virum

hibuerit. Ettanto plus quisque majorem mer-

Diton.2t

quendam infignem candida indutum vefte in

cedem recipit, quanto nec eum defpicit, qui

medio duorum ftantem reperit,quern peregrie

amplius defpiciendus videtur; quid enim in

num effe credens, in domum füam ut diverte-

humana carne füblimius carne Chrifti;qua eft

ret,inftanter rogavit, quam petitionem vir ille

füper Angelos exaltata ? Et quid in humana

diffimulans,his verbis civem predictum eft al

carne abjedtius carne leprofi, quz tumefcen-

locutus: Non poteras,o homoDei,cum Simeo-

Tab p

tibus vulneribus fcinditur , &

ne veftro hanc urbem fàalvare, ne fübvertere-

UP

exhalantibus

foetoribus impletur?-

tur? vix hzc dixerat, cum füper mediam ur-

Ap. Manfi

LXXXIII. Idem narrat, quod quidam bose

bis illius partem vir ille alba vefte indutus,fu-

difefg.n.4.

nus homo erat, qui libenter recipiebat, & pa-

darium, quod tenebat;excutiebat,& ftatim to-

Ícebat pauperes, & quadam die venit Dominus

45

tailla pars concidit. Perhorruit civis ille; reli«

Mif

dKGGIn'?.

ad domum illius in fpecie pere

rini pauperis;

quum urbis everfürus jam fignum extulerat;

quem cum ille recepiffet,& vel

;

etdare aquam

. cum duorum comitum, quos diximus, preci-

mauibus illius,ut pranderet, vertit fe, ut acci-

bus indulgens;deftitit,atque ita Antiochenum

peret aquam,& Dominus difparuit : Quo facto

. hominem jacentem ac femimortuum erigens

cum ille ftuperfactus effet, in fequenti nocte

eít confolatus. Abi domum tuam,filii tui cum

apparuit ei in vifü Dominus dicens: Ceteris

uxore falvi fuünt, defendit enim tc & affi-

diebus recipiebas me in membris meis, fed

dua oratio, & eleemofynz, quas quotidie in

hodie me in perfona propria recepifti.

4

. pauperes exerces: quibus dictis,

/

jo.difc, 6.. LXXXIV. In vitis Patrum legitur, quo

cii evanuerunt.

öc iapfe' & fo-

tl 8^

quidam fenex (an&tus in eremo /Egypti habi-

-LXXXVIIL.

Quidem Paterfashälias, cum s"-".Gregor/ T

tabat; ineadem eremo erat quidam facerdos

quotidie peregrinos fafciperetfummaque cu- ho. 23. in

Manichzeorum, qui, cum vellet vifitare quen-

ra miniftraret, & femel cuipiam aquam mini- Pvang.

dam fuz fectz, & non inveniffet eum, necefli«

ftrare vellet;ille fübito difparuit. Ut vero con-

tate compulfus, .pulfaVit ad oftium cella fenis

ftaret, quis fuerit, Dominus per vifionem ei

1

illius,qui ei aperiens,eum cum hilaritate fufce-

dixit: reliquis diebus me in membris ; h

Iol Rh()

"

pit, refecit,& le&tum ei paravit, licet ejus con-

autem in me ipfo fufcepifti.

16'14

ditionem bene cognofceret. Manichazus au-

LXXXIX, Romz vir quida

pius cum propter Daur!olt.p.

LU

s 4« c' 7. tit.

tem tota noCte cogitans de ejus charitate di-

hofpitalitatem in peregrinos pauper effe&tu

cebat: Vere fervusDei eftifte. In mane au-

effet,)no&te quapiam femivigilans hanc audivi

t 23 Yl 99

vocem:vidi charitatem tuam& mifericordiam

tem;ejus provolutus pedibus dedit fe conver-

füum nec ultra voluit ab eo recedere.

tuam; voloautem illam non folum in füturo,

.LXXXV, Cum quzdam mulier nobilis con-

þl& I«

fed etiam de przfenti honorare, loquere illi di-

füeta effet recipere pauperes, & eis fervire

viti,ut vineam füam deteriorem cum vinea tua

propriis manibus, & abluere pedes eorum, in-

. permutet (quod ille libenter faciet) in ejusmo-

vito viro, & inhibente, & inveniffet ante do-

di fodiens invenies,quo paupertatem fübleves.

mum (íuam pauperem miferabiliter,ut videba-

Paruit ille tandem poft certiam monitionem;

tur, afflictum, & ulcerofum, compaffa duxit

fodiensque cum filiis tandem vas marmoreum

eumin domum füam, viro fuo abfente, & cum

plenum aqua,& in ore vafis ollam vitream ple-

r]

peteret balneum,paravitei ; poft cum diceret,

- nam balfamo, & in ori

ficio ollz vas parvuim fi«

quod non poffet quiefcere, nifi in molli le&to,

mirum

&tile, in eoque tres lapides pretiofos, ni

r nid

L

apphi-

T. itulm; XCV Mifericordia erg& Vivios. :

345

fapphïrum,fchmaragdum & carbuneulum re-

lentia corþora þaucïs menfibus, po&qüam vi«

perit: Et aquam quidem ignorens ejus virtu-

ventibus facra miniflraffet, chriftiano ritu

tem (nam effuía, itatim inftrumenta ferrea,

compofuit, fuaque manu terrz infodit, magna

quz teugit, in pulcherrimam auri fpeciem

füturg enim fegetis (emina, cum quibus &

convertit) effudit, pro reliquis autem vendi-

hominis charitas triumphabit.

*

tis ingentem pecunie fümmam accepit..-

XCVII. Joannis Baptiftz Vaccherii virtus, Ibid.n.

IT

TnApolad — XC. S.Hieronymiis de fe focifsquc Ícribit:

fi non rerum numero , certe pondere eft

Ruffin,

Nobis in monafterio hofpitalitas cordi eff,

omhesque ad nos venientes lgta humanitatis

comparanda,. Nices Provinciz, qua in urbe

nobili loco natus jus dicebat inter CiVes, pau-

fronte füfcipimus. Imo alibi ait, nullam ho-

) vitl,

latim mifericordia provehi coepit. Primus :

It

ram, nullumque momentum effe, in quo non

gradus fuit pauperum, viduarum; ac pupillo«

* fratrum turbis occurrerint, & monafterii foli-

rum caufas ultro füfcipere, operamque-fedu-

tudine hofpitum frequentia commurtarint.

lam ac ftrenuam illis navare. — Secuadus, in

Suritts

XCI. S. Samfon hofpitum exceptor ditus,

collegium pauperum fünera procurantium.

277.XLJun.

. licet genere clarus ex urbe Romana , poft

nomen dare, guod cum non reciperetur, ut.-

theologiz & medicinz ftudia abfoluta, Con-

hominis, quem ipfa nobilítas ab illo opere,

ftantinopolim fe contulit, edesque pro reci-

fi collega jam effet, eximium habitura vi-

piendis pauperibus & peregrinis exftruxit,

deretur ; ipfe fponte mifelli hominis fünug.

atque in illis cor

compofuit , intulitque fepulturz ; quo facto

M ngot,

fequiis juvit.

poralibusu& ïþil/*icualibus Obf

Tur, 110.

Sftrïuä

quum fe collegis probaffet, ita ad eam rem

i, 623

XCII. S.Silvefter Pontifex omnes peregri-

exinde incubuit,ut pueros haberet emiffarios,

nos Romam venientes magna cum charitate

|

30. Dec.

qui de tenuiorum obitu moaerent, ut relicto

excipiebat, pedes abluebat, & in leCto collo-

foro; ac judiciis, eo primus accurreret. Ter-

Job 31.

cabat, ita ut cum Job dicere jure poffet: foris

V. 33.

;non manfit

tius gradus fuit,

una cum uxore Publicum in -

peregrinus, oftium meum viatori

Nofocomium fecedere , feque totum diutur-

patuit.

na nocturnaque opera zgris juvandis addice-

— Sepulturam miniftrans,

re, ut fatis virtutem fufpicere non poffent f&

Baron. 2n- SCCIII.

Anno Domini 1c07. Otto Impera-

defpicientis , atque pro Chrifto ad ultima ab-

noioo7z. torRatisbonz S.Romualdum Abbatem mona.

N

fterii S. Emmerani mortuum propriis hume-

jicientis , qui viri-nobilitatem , jurispruden-

xis, cum Henrico Re

tiam, & honores, ac dignitates noverancs

Poftremo ut fui pleniffime victorem effe con-

tavit,

ge, ad fepulguram por-

ftaret, fugientibus omnibus, qui cadaveribus

'Tob. 2;

XCIV. S. Tobias in fnediisxepulis' inter

humandis pretio operam locant, unus ipíe

v. 3.

cognatos exiftens, ubi audiit, unum ex flliis

auíus eft cadaver multa jam tabe fluens, at-

]rael jugulatum jacere in platea, exiliit, &

que odore longe teterrimo peftilens,quod vix

corpus in domum füam portavit, ut, dum.

-

unco vefpillones attrectaffent per otium alle-

fol occubuiffet, caute fepeliret eum. .

vare, componere, atque in fepulchrum infer-

Manfi-

:X CV. In vitis Patrum legitur, quod cum

re, procul fpe&tantibus atque horrentibus,

Abbas Mutius effet gentilis, & Princeps latro-

quibus minor charitas adverfüs hec miferi-

num, & vellet fpoliare domum virginis facra,

cordia

Ad vifionem judicis convertitur; hic multa

nierat.

plusquam triplice )min?me pectus mu-

cura fepeliebat Chriftianos, & veftibus apta-

XCVIII. Marcianus, quia in via obvium Mant

:ï

bat, quos primo confueverat occidere & fpo.

hominem quéndam recenter occifum , ex diíc, 47.

liare, qui ex hoc factus e(t Princeps monacho-

motivo pietatis fepeliiffet, de fcelere hujus t« 6-

rum. Cum autem mortuum fepeliret, ait ei

homicidii a fe patrati in füfpicionem tra&us,

difcipulus faus: num Pater,cum tanta diligen.

mortis quidem., condemnatus fuit; at vero

tia me fepelies ? cui refpondit : Et hoc faciam;

reo hujus fceleris divina providentia deteGto,

/cum autem eum mortuum fepeliret, diligen-

LAGCUP

abfolutus fuit, & in progreffu temporis ad

» ho* gg. in

ter clamavit, quzrens a mortuo, fi fufficeret

fceptrum imperiale'evectus, maritus fattus

Ea

ei: qui refpondit, füfficic, implefti promi(fum.

eft- Pulchetie fororis Theodofii, variosque

Hic fümmz perfedtionis ex hoc fa&us eft ;

feliciffimos deinde habuit eventus, prout le-

& poft multa miracula quievit in pace.-

j

gitur in Annalibus eccle(iafticis anno

4y0.

!

]. Jo. Rho.

XCVI. Ulrima, qua in hoc miferiarum falo

XCIX. In

11.6.7.

calamitate,humana jactari poteft imbecillitas,

Martyrologio Romano octavo

' Ibædcm,

Decembris S. Eutychiani Papg natalis oce

:rnzu;olap-

LC

cadaverum.a fepulchris pro(criptio, omnium

ferme gentium confenfione cenfetur. Barba-

currit: Inter cujus alia merita pariter legi-

r

tur, quod

It

rorum eft infepultos abjicere, & plusquam

fepelierit..

342. corpora ïMgrtx,y-.rum fua manu

barbara immanitas, e fepulchris eruere; quod

n

g, n5 I

$. V.

fieri poffe, ubi longinquis bellis Romano fuit

)

perfaafum cadavera cremare inítituit, mate-

EXEMPLA

DOMESTIC

l

A.

riamque fübtrahere fzviendi. Verum tanta

. Erga egenos.

"

eft aliquando tabefcentium cadaverum defor-

(*

L & lgnatius pauperibus facile tribuebat,

mitas , ut robuftiffimam etiam exerceat cha-

- quod poterat: Apoftatas tamen aut

$

rel

)

ritatem. Vicit nihilominus, quamquam hor-

igionis defertores ne obolo quidem jue

rori periculum ingens jungeretur , Ludovici

vandos (nifi forte ut converterentur) cen-

en

Bargzi Ord. Min. animi ardor,majorque fuit,

febat, diaboli enim conatibus adverfandum,

quam ut abíterreri poffet, feptingenta pefii-

non füffragandum.

jr

Xx

II- S.

R. P. Lobn. Bibl. Man. Tom. i4,

—

lg

Jüblioibete Manualis Gncimatoriæ '

J

346

YVií.12, IL S. Francifcus Xaverius cum: Comori-

XI. S.Fran'ci(fcus Xaverius, cum primi pa- L 1. e| -s

tres Venetiis publica valetudinaria curanda vit.

C€, 1.

nenfis Neophyti fumma egeltate afflictarene

inter fe dividerent, egrorum infanabilium

tur, viginti naviculas onuftas commcatu ad

curam fibi depopofcit, tantaque cura ac chari-

eos perduxit, ornnibus modis illos confolans.

lil. P. Petrus Faber magnam femper cu-

tate geffit, ut pietas ejus ex vultu & oculis

Vit, 1. 2.

eluceret , multique ad novz rei famam con-

ram pauperum habuit, ita ut fcrupulum ali-

s.

iuando fenferit, quod non pro eorum fuble-

cürrerent. /Egrum naGus venerea lue infe

&um hoc impenfius curabat, quo magis ab

vatione ftipem oftiatim mendicarit.. Mogun-

tix effecit, ut vaga mendicorum turba loco

illo animus natura ufuque delicatus abhorre-

bat: quin imo ad vincendum hunc horrorem

certo & te&to exciperetur.

Hif. foc, , IV. Primi Patres licet i

pfemet in magna

fanguinem ex ulcere hauriebat, eoque conic-

cutus eft, ut moibos, quorum alii vel afpe-

p. ,.L,a, egeftate conftituti effent, tamen Roms anno

i. 50»

1638. in fumma annonz charitate pauperes

&um horrebant, ipfe cum voluptate tractaret.

XII. S. Francifcus Borgias cum peftilens Vi'a lg.

e plateis in

füam ipforum domum deporta-

' bant, & cibo;

igne, vefte, le&o juvabant. Sic

lues Romz crudeliter graffaretur, mox focios c. 6.

ad Pontificem & Senatum Romanum, quvi

quadringentis mendicis fubvenerunt ; omnes

tamen prius confiteri debebant.

periculum denuntient, ablegavit , effecitque,

egenos af-

ut egris egenis cx publico zrario omnia da«

Hift, foc.

* N, P. Nunnius Riberius tanto in

!7- !n 1- 9. Hi

osque Chriftianos a

ffe&u ferebatur, ut,

rentür , & per focios in quindecim vicos vel

cum aliud non haberet ;

(epe veítes fibi de-

regiones diltributos, tam animis, quam cor-

fi. 123.

-

traheret, quibus eos feminudos involveret,;

pori

bus optime profpiceretur.

non haberet.

s

X

HI. P. Joannes Nunnius cum focio me- Hif. foc

ipfeque, quo fe tegeret;

Tb.1 12. — VI. P. Hieronymus N

atalis ut pauperibus

dicing artem didicit non alia de caufa, quam -- 19. n«

fi» 39

füccurreret, Meffanz an. 1552. communem

ut zgrotis captivis mederi poffet , quod &!18-

fecit; & (i quos periculofius egros advertit

pietatis acervum Kmontem pi

Ftads vocant)

lsb

inftitui curavit.

in füam. domum tranftulit. Quod fi vero

)

etiam captivi quidam fervi Dominis (uis ob

Tb. 1. 15,

- VII..

Alvarus Men

dius Magoftani in Arabia

n. 123.

centum & quinquaginta ex iis, qui

ex Armu-

morbos laborare non poffent, ipfe eorum vi-

ces füpplebat; fipeque de nocte collectas

1

- zia Turcarum metu profugerant ;

conquifita

; ftipe fuftentavit.

captivorum fordes exportabat.

iuando mendicus ter P. Fian-

XIV. P. Francifcus Februires Fuldz tanta Ann.Prov,

Liter.

VIII. Cumali

q

Ahiop. cifcum Lopez ftipem roga

ffet, nihilque habe-

cum charitate peíte afflatis miniftrabat , u4tthen-F597-

& dedit.

egre ferret, fe ad collegium revocari.

ret, partem

de füa toga abícidit ;

X V. Cocliti cum quidam ex noftris reíci- Ann. Belg,

Alias cum foeminam mortuam n

udam repe-

m exuit, camque te-

viffet, antrum quoddam effe teterrimo poe- 1597.

riffet, proprium indufiu

dore afflatum, ubi homines aliquot pefte cor-

xit. Alio tempore palliu

m füum pauperi de-

repti fine auxilio jacerent; ipfe folus ingref-

dit, & ipfe fe ferina pelle texit.

Vitacig. . ÍX. P. Bernardinum Realinum pauperes

fus reperic magnum utriusque fexus nume-

ut rerum faarum diligentem procuratorem,

rum, alios füper alios animam agentes, quos

omnes tamen prius confeffione expiavit.

tutorem exa&um, amantiffimum Patrem

&

aenofcebant, rem illorum anguíftam domi

XVI. Francifcus a Villa regali Coadjutor

e

Dum fratres miferi-

Angel

opoli, & in Mexico pueros

binos o

b Ann. Me- :

.. dilatabat, ditabatque.

&ilentem & fcetorem intolerabilem *ic 1599-

cordiz bis in hebdo

ma

de praddium captivis

luem pe

i

ab omnibus reli&ios, cum magno charitatis

N

r&bebant, . & inferv

iebant, ipfe, ut parti-

tum in culina miniftra-

fervore adiit & tam folicite in omnibus

ceps fieret pii operis,

miniftravit, ut nihil defiderari amplius poflet.

ligna afferens, lgnces

bat, aquam "hauriens,-r

extergens,

XVII. P. Raymundus Verderius, ingruen- Prov.

N

te lue in Collegium Burdigalenfe, procum- Aquil.

Erga i)gfïrmos. !

bens in faciem magno affectu rogavit Deum, !544*

| feraba;

ut aliorum exitium in füuum caput converte-

La'*dz/*.

X. S.;Ignatius erga infirmos tanto

opafc.1s. tur charitate,

ut, cum aliquem in morbum in-

ret. Dixir, egrotavit, obiit, reliquis omni-

cidiffe audiret,

totus quodammodo contremi-

bus falvis remanentibus. -

^

fceret: jubebat,

ut ipfe Re&or mox , ubi in

"Alia.

X

ad fe id referret.

morbum quis incidiffet ,

'XVIII; Easdem per artes anitnis curandisIo, Rho. i.

Obfonatorem quoque bis

quotidie fignifica-

&to infirmorum emi-

intendit Nonnius Barretus, quem Apoftolicz 1. c.7.n 3-

re jubebat, num przfe

"

virtutis 'homine ab Ignatio, commendatum, ex noftris.

fiffet, quz

petiverat.

Quod fi pecunia non

domefticam füpelledilem vendi

Abaílinorum infulis Paulus HI. Pontifex ad--

fuppetebat ;

ornavit. Has priusquam indueret, Tituani

jubebar, pluris fi

bi dicens ,. unius fratris effe

falutem , quam mille thefauros.

Cum iple

operofiffima diu exercitus mifericordia , vel

ipfam Arabum, Maurorumque immanitatem

vgrotaret, omnibus aliis curis abdicatis cu-

ram tamen infirmorum retinebat. Cumque

ineluctabili virtutum vi in fui venerationem

compulerat. Tituanum oppidum inTingitania

'de no&e cuidam fanguis effet miffus ad mul-

Ibid. n. 9.

tam no&em vigilabat, Gabis terve mittebat,

eft, ad Aclantis radices, captivorum Chriftia-

norum ergaftulis infame. Eo captivis juvan-

qui, nu

m brachium circumligatum effe com-

mode exploraret :

ns forte foluta vena fan-

dis miffus , iniferorum animis corporibusque

ligen-

guis efflueret.

curandis conítantiflimam Aexe;cuit di

tiams

d

: Titulm, XCIF. xMijerz'xcordia erga Viw:,

342

"Ul' CDä

!t

tiam. "Ergaüula' fcediffimis obíeffa fordibus

virtutis fedes effe debuit. In ipfa Indica na-

quotidie invifere, fordes verrere , atque au-

vigatione neício quo cafü exceffüm in va-

ferre inter maucipiorum , prope dixerim

ftum, agitatumque Oceanum e nautica tur-

ftrues, no&es agere, confolari, fidei, & Chri-

ba unum, undis hauriri cum vidiffet Ale-

ftiani decoris admonere, egris adeffe, lapíos

xius, reje&ta tunica, & ipíe jam defiliebat

a fide cautiffime füblevare, medicum, chi-

€ navi opem laturus, & quamquam natan-

rurgum agere Sacramentis omnibus fovere,

di non omnino imperitüs, manifeíto nihilo-

armare, animare, Nonnio folemne fuit. Quod

minus periculo, nifi ab accurrentibus prohi«

vero veterum zquabit laudes, ne immites

bitus, ac reprehenfus fuiffet; ac naute pro-

domini egros cogerent ad labores, eorum

je&tis funibus, quos comprehenderet, latum

opera dominis reprzíentabat. ^Quis crede-

effet auxilium. ' Idem dum Goa in Mono-

.ret unum hominem in hoftico, inter imma-

motapatm fenavigat , facto naufragio, & per

nium barbarum odia tantis laboribus parem

aquam pectore tenus evadentibus

quibus

W ^

fuiffe ? & hoc viliffimorum ac defpicaciffi-

tantum erat virium, ut undis elu

&a

C 6

ri pof-

morum capitum cauía? & hilarem adeo, l-

fent, infelicem nefcio quem adolefcentem;

tumque hzc inter egiffet, ut apud Deum vo-

quem egrum hauriri undis erat neceffe, mis

N

tis, litteris apud homines, vitam ut fibi in

feratione captus in humeros füftulit, perque

|.€a procuratione degere liceret, inftantiffime

inftabiles arenas fümmo vix pe&tore Ocea-

ageret ? idque adeo (edulo, ut fe in fcribz

no extans, decem & odo millia paffuum con-

famulum ultro offerret, tantisque contentio-

ftantia animi, corporisque labore pariter in-

nibus inftaret, quanto nonnifi captivi .liber-

credibili . detulit.

Hic vere mihi Chrifto-

Hmu rOCI

tatem flagitarent? luftrum unum integrum

phorus fuiffe videtur, qui Chriftum in uno

MOR

:Hä.

- inter barbaros egit, magno virtutum omnium

ex fuis minimis bajulans per medios flu-

incremento, ut habito cenfüu, ZEthiopicz ex-

Qus, gig.

3

peditioni capeffendz par judicarentur.

antez plane vcharitati; mgnïuram

imp evit.

L]

XIX. Joannes Ledeíma triginta totis an«

| f;gmd' n,6

