xime offendifti. — Quis eft, qui ad patibulum

Chriftus occifus eft, qui ante fuit vitulus fa-

ob fcelera füa jufte condemnatus , odio pro-

.

ginatus, injuriis videlicet, & opprobriis.

i

S.Bern., c.

fequator liCtores, & carnificem, qui eum con-

Quod con(irmans S. Bernardus, cum fic,

ducunt ad mortem; quot nos per tot pecca-

17. deint. inquit, amor Chrifti totum abforbuerit affe-

ta mortalia Deo intulimus injurias ? igitur

dom.

D

&um hominis, ut negligens & immemor (ui,

Deus per fuam juftitiam juíte difponit, uc il-

ja

nonnifi JEfüum Chriftum, & ea, quz fünt JE-

latas ei injurias |per injurias a proximis no-

a

fü Chriíti, fentiat, tunc demum, ut arbitror,

ftris nobis factas libenterque toleratas dilua-

perfeGta in eo eft charitas. Iíte non fentit in-

mus: his enim Deus utitur; veluti ju(tiffimi

jurias, ridet approbria, contemnpit damna.

DMalidi

furoris füi miniftris ; cur igitur iram tuam ia

S. Ambrof.

Sed & S. Ambrofius adítipulans, injurias

illos convertis? Attende divinam juftitiam ;

L't:s. T

Ia. de fid, paffus e(t ( Chriftus) ne te injuriam tuam do-

l

€. ult.

refpice demerita tua, quoties enim tu aliis fe-

eres; grande remedium, folatium habere de.

cifti injurias? quoties contumeliatus es alios?

Chriíto, ille enim pro nobis hzc patientius

confiderandum eft infüper , Deum ita difpo-

tulit, & fümus nimis delicati, quia patienter

fuiffe, ut injurias patienter & pro ejus amore

bec pro illius nomine ferre nequeamus?

tolerando, immenío fatisfaceres debito, quod

lj

7 Pet) p

Uade przeclare Petrus de Domino JEfu in

per tot injurías Deo irrogatas apud eundem

lVl 23.

epiftola fua pofait, qui cum malediceretur,

contraxifli. S.Bernardus proinde ait: Dum

ls

non maledicebat; cum pateretur, non com-

penfamus, quales contra alios füimus, eíle

tinabatur. Ad ejus ergo (imilitudinem atque

contra nos tales alios, minus dolemus , quia

5

u-

imaginem, juftus cupiens fuz vitz iüftitutum

aliena juítitia in nobis vindicat, quod in fe

formare, accuíatus tacet, lzfus remittit, diff:-

noítra conícientia accufat; & fic indulgere,

mulat laceffitus, & non apparuit os füum, ut

efficitur deledabile, Quin & cogitatio, quod

. 1f. 5$ v, , illum imitetur, qui ficut agnus ad victimam

Deus vilipendia & probra in noftram ordina-

5

t

du&us fic non aperuit os fuum, & cum poffit

vit utilitatem, in divinz ju(titiz füz (atisfa-

habere

&ionem, in voluntatis fuz adimpletionem,

e

dicere.

quod deferat, magis vult filere, quam

motiva nobis potentiffima függerit, ut op-

; $. Chryf.

l.. Exempla Santiorum animo obiicerei'.nam ut

probria non modo non fentiamus, ícd & in-

)s

' hom. s. de hi (inquit S.Chryfoftomus) qui laborant ocu-

2

fuper avide illa optemus, iisque obviemus

a

;! David & ]is, colorem aliquem fuüavem frequenter in-

Hinc D, Chryfoft. ad i&tus hujusmodi períe-

*' Saul.

tuendo, nonnullum morbi capiunt levamen ;

rendos ita nos animat. . Quod fi arduum fit

K

fic i$, qui hominum manfuetorum imaginem

negotium & operofüm, cogita, quod ob

i

prz oculis habet, fi in ea affidue defigat ocu-

ls

Deum talia pateris, & plenam percipies con-

los; etiam(íi millies obtundat ira mentis ocue

folationem : animamque fubterfugientem,

[

lum perturbans, perfectam fanitatem , pu-

reformidantem, erubefcentem, pudefientem

Qs

ramque philofophiam ac traaquillitatem ani-

exacue, eique continuo ifla accine: quid cef-

L

mi aíffequetur.

fas? quid fübterfugis? quid detrectas? non

]s

Idem medium

S- Aug- ap. k

fuafit S. äugu&inus fic lo-

de pecunia, non de aliis rebus momentanceis,

nn

Man(

uens ; Tot viri, tot mulieres, clerici, pueri,

fad de noftra ipforum falute agitur. Deus iíta

: diíc.

7144 tantz & tam delicatz puellze flammas & ignis,

facienda przcipit. Deus namque, qui hoftium

& beflias zquanimiter pertulerunt, & nos

noftrorum perverfitate,injuri isque ad noftram

ftaltorum hominum convicia dicimus tole-

utitur falutem, idem quoque ille nobis prz-

rare non poffe, quz nobis malorum homi-

cipit, ut injurias remittamuz, earumque im-

num nequitia inferuntur? fi poffumus, etiam

í S G[egoll

E

5

mermores, bonum pro malo reddamus, adim-

Qolmofom

ue ad mortem illorum noftras injurias

mus.

usck

plentes illud : maledicimur, & benedici

A12, F

P. Lobn. Bibi. Man. Em. H .

Qua

.

9

Bibliotbece Manzmhs Concionatorie |

242

hum

$.Greg.], QuseomniaconfirmansS.Greg.levejinquit, quoqüe duz funt 5anulæ, os tuum, & os ejtis,

500 1

3o. mor. . eft, quod injuria percutimur, dum in adtione. quz tecontumeliis afhicit,& convitiis ; fi tuam

A

9.

noftra confpicimus;|quia pejus eft, quod me- clauferis,extinguis totum fpiritum ; fin autem

u

remur, ficque fiet, ut contumeliis gratia ma« . aperueris,non poteftcohiberi. De hac quoque

j

gis, quam ira debcatur, quarum interventu, fimilitudine prius his verbis dixerat. Os ef

Deo judice;, posna gravior declipari poffe

oftium, claude & obíera,ut & lucem przbeat;

confiditur.

;

& externam repellat irruptionem, ucexempli

gf

fenetilis

$. Greg. 1.

1V. Precogitatione injuriarum mentem füam mu- — cauíay (i te contumelia affecit; os claude ; nam

ag

s. mor. mire: qui enim improvidus ab adverfitate de- fi aperueris, ventum excitas,

& ventilas.:

€; 3 1o.

Idem medium alius quidam vir fapiens fua- Manf dife,

p

prehenditur, quaíi ab hofte dormiens inveni«-

D)

tur, eumque citius inimicus necat, quia non fit. .Cum enim mulier quezdam apud virum25 n 6.

f

repugnantem perforat: qui vere mala immi- quendam fapientem & difcretum de marito

$ Cf

nentia: per follicitudinem prenotat , hoftiles fuo conquereretur, quod quafi femper cbrius

h(im' r10. '

incurfus quafi in infidiis vigilans exfpe&tat, & quotidie cum ipfa contenderet, injuriis illam

ipMatds i

inde ad vi&toriam valenter accingitur, unde onerando, quas illa reciprocis iniuriis repen-

neíciens deprehendi putabatur. Solerter er- . dens, pacem domus turbabat; vir autem ille

o animus ante actionis primordia, cun&ta huic mulieri de remedio providere volens,ne

debet advería meditari, ut femper hzc eogi- . deinceps major in domo ejus accenderetur

l

tans, femper contra hic thorace poenitentiz ignis, nec ipía ad reciproca improperia pro-

munitus, & quidquid acciderit, providus fü- rumperet,aquam e vicino fonte haultar illam

fü

Ch

peret; & quidquid accefferit, lucrum putet. fumere juffit, eandemque marito domum re-

Chroman.

V. Caufam ire & impatientia tollere: nam ficat. deunte, in toto tempore, quo vir ejus injurias

1f

f;

1'1'

tius . 1. deignis nonextinguitur,quamdiu materiaincen- evomebat,

claufo ore recinere; quod confi-

o&o beat. dii non tollitur; ita nec animus erit mitis & .

lium ipfa prompte executa,virtutemque aquz

|

Q

quietus, quamdiu caufz iracu

ln.diæ. ig- mente

admirata fuitutpote cui hanc attribuebat vire

perfticerint.

tutem,quod iram ejus compefcuiffetue refer-

$ Chryf.?ä

a

retinjurias,non ferefleCtens,quod easdem per

BIl

Drex. in

VI. Jnj

ia fattam joco .eqlud*ere: ita'enim--jam (

rofis p. 1. olim majores noftri füaferunt dicentes: cum tacitürnitatem & filentium fuper

aílet: cui hie

H

& oppofite quadrat didtum il-

€2.P4« ureris, auttace, aut jocare. IdemSeneca füa-. ftorie& optime

pe(

fit, dum dixic: Alia differentia funt, alia deri- .lud fapientis: Qui dimittit aquam , caput el jur-

Q

denda, alia donanda. Circumfcribenda mul- giorum; fi enim mulier illa aquam exfpuiffet

?:

tis modis ira eft. Pleraque in lufum jocum- ad reddendum improperia pro improperiis,

ue vertenda funt..

irreeonciliabiles excitaffet contentiones, ma-

e

Sen..'l.g.(ïe

VIL. Contemnere injurias ; nam

ucx b&he adver«

:]

orisque, irze & furoris ignem ia ambobus ac-

077])

contumcelia a contemptu di&ta efl, cendiffet, Unde D. Gregor. M.ait: Aqua di-

lo com Í

irac.24. titSeneca,

$r

quia nemo, nifi quem contempfit,.

tali injuría mittitur, cum linguz fluxus effunditur.

n

notat, nemo autem majorem melioremque .. X. /4/Ira celi imitari: Namy;ut Manfi recte ad- Idem diíc,

H

contemnit, etiamfi facit aliquid ; quod- con- . vertit, hon:o virtuofus a luminaribus coelefti- z. n. 6.

temnentes foleot. Nam & puerios parentum busexemplum cepere debet,& ad hoc forma-

at

€

feriunt, & crines matris türbavit, laceravit- ri, ut bonum pro malo reddat;neque a benefa-

$ Clima- de

ue infans, & fputo afperfit, aut nudavit in. ciendo fe criminantibus defiftat, Quadam de

QUsC p de

[

fanfdet, ,

confpe&u füorum tegenda, & verbis obfcoc- luna mentiuntur homines; fubdit $. Augult.

nioribus non pepercit, & nihil horum con« quando videntobícurari; noncurat tamen i(ta

Á

tumeliam dicimus; quare? quia qui fecit,, verba hominum, quz in ccelo eft ; (ed quid eft

Á

contemnere non potelt,

in ccelo, in firmamento coeli eft. Cujus ergo

u

boftes: licite conoertere,

cor in firmamento Dei eft, ifta non curat.

S.'Thoto,

VIIl. Vindittam in alios

qu

Vill.in fer. nti S. ThomasViillanov. fuafit dicens: Ego tibi

UXLInjuriantem ut amicum intueri ; utiidem au Tb. . 5.

li

6. Cin,

veros inimicos oftendam,quosoderis,quosde- thor fuafit, dicens: obfervandum eft nomen,

ftruas, daemones, peccata tua, & vitia; hsc quoSpiritu SanGt. illos appellavit, qui patieri-

fünt, que te perdunt , quz te deftruunt, quz . tiffimum Jobum falfis impofturis & calumniis

1

tibi gehennam parant; contra hos inimicos onerárunt; dicitenim facer Textus: Jgitur au-

)

ora, ut deftruat Deus, & tu, quantum vales, dientes tres amici *fob omne malumy quod accidi[Jet ei,

l

deftrue illos. Sed & caro ifta, quam tu tantum venerunt finguli de loco fuoy Elipbas; IHbemanites, &

W

diligis,& foves,in qua nutrienda vitam perdis, Baldad Subites, &? Sopbar INaamatbites, At vero

maximus inimicus tuus eft ; hanccaítiga,füb- cur caluminatores illi; amici appellantur, cam

nj

]

08n Q

jice, doma ; quid fratrem & proximum tuum potius partes inimici füftinuerint? nimirum

ht

odis, & perfequeris? O ftulte,non eftille ini- cum de viro virtuofo & patiente agitur,is talis

micus, fed proximus ; non te perfequitur ho- neminem reputat inimicum, fed omnes indif-

p

X

mo; quem fecit Deus, fed malitia, quam fecit ferenter amicorum loco habet,& amat. Unde

Á

homo. 1lla eft inimicus tuus, illam oderis, il-. S.Greg.ait: Nec.mimm,qgod qui adverfantiü

J

lam per fequaris, illam deftruito. Tolle mali- formam exprimunt, nominentur amici, cum

[

tiam a fratre, non te períequetur, non tibi ipíiquoque traditori dicatur: Amiceo; ad quid

di

malefaciet; fac ergo, ut deftruas illam.

venifti? (ic exemplo fuo docuit,de quo in vitis

l

S.. Chryf,

IX. Silere, uti S. Chryfoft. hortatur dicens: Patrum legitur, quem, quanto plus aliquis in-

n

hom. 11. non videsin zdibus,quando ex adverfo, & di- juriabatur, aut deridebat, tanto plus ille gau-

ü

in t Theff-veCe fteterint duzejanuz;fitque ventus vehe- debat, dicens: Ifti funt, qui nobis occafionem vir, pp,

mens, fi alteram clauferis, nihil obeft ventus,. prebenr ad profe&tum noftrum, qui autem!

n

W

noftras.

fed magna pars ejusiterum prefcinditurjnunc beatificant nos, conturbant animas

XII. Uti«

e

e

- Jiütulus XC.. Manfuetudo.

245

ws,

S.Bern.ep.

XW. Ut

litatem manfuetudinis perpendere: quam.- ta, quomodo füavitas cumgubertïaäoh'e aut

220. ad $, Bernar

dus ob oculos pofuit dicens : Ego

e

Eug.

corruptione aliorum conjungi debeat. Qua

plagis confcientix mez , nullum judicio ac-

quidem inre pro primo principio ponenda eft

commodatius medicamentum , probris, &

illa S. Laurentii Juftiniani fententia : Prater, s raurent,

)

contumeliis : non eft proinde ,' quod com-

mandante Domino , corripiatur blande ac- dulciter ; juftin. de

li

movear , homuncio füm omni o

nus & deípeClione.

pprobrio' di-

nam mollibus potius , quam 'duris fermonibus com perf. mon.

pungitur animus delinquentis. Deinde vero benc €onv..c. 4»

Senecal.o. , X1lHI. Ledentem,

Pbreneiicum confiderare, nam

de ira c.

: cognofcere ftudeat , in quo afperitas guber- 9^

ls Manf if

26quare fers egri rabiem, inquit Seneca , &

nationis aut corredtionis con(iftat ; ubi pra

I25.n.6

Phrenetici verba? Puerorum protervas ma-

nus ? nem

reliquis facem przfert P. Claudius Aquaviva, Claudius

Q

focietatis Jefü Generalis ; dum (ic loquitur: Aquav. in

H

faciant.

pe quia videntur ne("cire, quid

.S. Chryf,

Afper eft & gravis füperior , cum nimium evitt. 1. ad

hom. r 10.

Cui aflentiens S. Chryfoftomus &ogitä, in-

credulus primis quibusque delationibus tena: fiper f.

]s

quit, quia non eft in fe, qui vituperat, fed

in Matth,

citer adhzret , nec ab eis fe abduci patitur, '?7

le

infanit, & non molefte feres infanias illius.

Aíper e(t, cum quafi omnes transgre(fiones

.

X[o x

ly

s

zquales fint, easdem minoribus , quas ma-

It

x

ASCETIC A.

joribus pcenas decetnit. Afper e(t, cum iís

I Tria precipue de hac virtute ab Afceta

quz fola monitione corrigi poflunt ; acriora

bene difcenda , aliisque inculcanda

adhibet medicamenta Afper eft etiam, cum

funt. Primum eít, ut naturam atque perfe-

loci & temporis momenta & opportunitatem

&ionem illius.bene cognofcat. De natura

exfípe&tare nefcit: cum errata, quz fecreta

itaque fciat, manfuetudinem non in eo con-

l

Correctione emendanda fuerant , ita palam (a-

fiftere , ut nunquam quis irafcatur , (ed ut,

cit, ut fübditum confündat : cumin corrigene

[

quemadmodum 5$. PP. advertunt, fciat, pro

do iracundia magis agi , quam zelo & charitate

[*

quibus, & quibus , quando , & quomodo ira-

duci fe oftendit, verbis ac geítibus incompo-

S. Chryf,

Ícatur.

Necue enim yerire , inquit S. Chryfofto-

fiti ac perturbati animi figna exhibens : quz

iü?f. 131- mus,

abfolute atrocitatis efl, nec parcere man[uetudi-

non modo nihil conferunt ad confequendum;

!1.

nis, fed mitis ille eft, qui ferre potefl, qua in feipfum

quod (ibi propofaüit, fed etiam maxima nocent.

peccata funt : qui alüs fadam injuriam -propulfat.

Nam cum duo fint , quz in fübditorum ani-

|.

2

Qui autem id non facit, eft defes, && fomnolentus, &

mis, cum caftigantur , plurimum valere (o-

nibilo zuelius mortuo affettus , non autem manfuetus.

lent, alterum reverentiz , qua erga fuperios

""

Quare opera danda eít, inquit Granatenfis,

rem afficiuntur, ex opinione de illius vircute

ut illud nobis ante oculos Domini fiatuamus

ac probitate concepta, hec fane opinio debi-

Q

ls

loc. com.

In íylvaDulcis & re&tus Dominus : ficque man(uetu.

litetur , neceffe eft; cum jllum vident homi-

f,

Ll

dinem juítitig , & re&itudinem dulcedini

nem effe fimilemaliis, eum non minus, quam

L]

] Hden diíc;

jungamus , ut neque re&itudo (it afpera,

.

alios, ad paffionum impetus expofitam: al-

neque dulcedo remiffa.

X

terum períüafio, qua fe diligi credit; hanc cere

'2- 5- l 6-

lI Porro perfe&tionem hujus virtutis quod

te minui neceffe eít, cum quis viderit, fupöy

attinet, recte hanc Climacus explicaffe vi-

riorem neque paterne, neque amanter fecum

le

$. Clima- detur

cus c.8. de

fequentibüs verbis: [nitium beate tole-

agere. Afper denique eít, cum omnino non

tmanfuet.

w d

rantie ( ac manfuetudisis ) efl in amaritsdine & do-

oftendit ex charitate fe moveri, & defiderio

l

lore aniinc iznomirias füfcipere : medium «vera . eas

perfeGtionis filiorum, cum reprehen(ionis au-

Jffne morore zolerare : fmis autem && confummatio ,

(teritatem non temperat dulcedine fpei; quam

Jummam illis laudein tribuere. . Vidi ego , inquit

de illorum emendatione atque profectu prze-

ulterius idem Author , tres viros religiofos , ex

feferat. Ha&tenus Claudius, quibus addi pof- tud, c. a,

quibus unus mordebatur quidem injurüis , & pertur-

fant alia quzpiam indicia, quz in indu(triarom n. 2.

! Ibu f 5'

babatur, [àd tawwen in [tlentio premebat iracundiam.

libello confignavit: nempe t. Si res ipía, quz

,

llius oero gaudebat quidem ex-lu&tu fuo , fed ejus,

injungitur, gravis fit, & importabilis falcem

. qui fe maledittis infetlatus fuerat , peccato angebatur.

reípe&tu virium illius. cui injungitur : Si ver-

$

Tertius oero proximi tantum. damna fecumn. voloens ,

bis afperioribus, modoque defpotico injunga-

l

vim ardentium lacbrymarum profundebat. — Eratque

tur : Si urgeatur executio eo tempore, quo

3

l

fuave [peGaculum tümoris, & mercedis, & chari-

fubditus non eft probe difpofitas, nec decur

tatis operarios a[picere.

tempus & auxilia, ut fe difponat : (i cam

Hom. $9. .lil. Alterum eft , ut fciat, aptum & effi-

gravia, quam levia eodem ardore exiganturz

. in$ Josm.cax medium , ad predi&dam perfectionem

fiomnes fübditi rationes & excu(ationes , pri-

;(:

hujus virtutis obtinendam, quale quidem ía-

mo ftatim afpectu tanquam tentationes, eo

pienter S. Chryfoftomus affignavit, dum di-

benigne non audito, rejiciantur: (iíe füfpi-

:

xit : Hoc patlo Chrifli erimus difcipuli , fi. man-

ciofum oftendat Superior , & ita affectum erga

faeti fuerimus , & mitis ingenii.

Unde autem tales

erga aliquem; ut putet fübdicus , nullainre fe

e

j

fiemus ?. Si. mofira frequenter. peccata veputabimus ,

poffe illi (a:isfacere,(i malam de fübdito opinio-

Ji lugebinus , f flebimus. — Neque enim anima tanti

nem prefeferat, & omnia in deteriorem par-

j

- deloris particeps irritari atque srafci patitur. . Ubi

tem interpretetur: fi inrebusinjungendis non

"fletus , ira effe non poieft : ubi dolor && contritio,

tanquam rationalem & volentem filium, fed

l

J

-lenge abefl omnis irritatio. Mens enim dolore pere

tanquam inanime inftrumentum movere vi-

culfa non (ludet elationi , ed amare ingemifcit.

deatur: fi ita loquatur aut jubeat aliquid, ut

],

nvi.

IV. Tertiumeft, ut, cum potiffima manfüe-

equivoce & obfícure dicat, quid velit, quafi

tudinis exercendz occafio in regendis & corri-

ftudio nolit intelligi, quo femper liberum ei

U

u

, M

gendis aliis reperiatur , ance omnia fciat Afcee

fit, fübditum arguere: fi neget fere; quc pe-

2

Qi«

J

e

244

JBibliotbece Manualis Coneionatoriee

H

Ü

tuntur: eft enim habenda ratio rei, que pe- vocatione vefira , cum omni bumilitate ? manfue-

titur, qui petit : xdificationis externorum tudine : Oftendi poteft , quantopere deceat

p

[

& noftrorum : denique ejus, qui petit, uti- manfuetudo Chriftianum quemvis. 1. Qua»

litatis. Denique huc etiam pertinet doctrina. tenus homo eft , atque adeo animal fociabile ;

n

4

S.1fidorusa S. Iidoro Pelufiota tradita, dum ait: Quem- ad. quam focietatem confervandam fpeciali-

lib.3.epift. a mogwm periti nedici in morborum initiis remedia ter neceflaria eft manfüetudo. 2. Quatenus

9

279*

baud iemere -adbibent , verum aliguantifper ex[pe- Cbriflianus e(t, atque adeo debet conformari

qu

&ant, dum merbus de acrimonia. nonnibil remittat , mnoribus Chrifti, iis precipuc , in quibus ipfe

Pfllc 88'

ac tunc demum ad medendum fe conferunt , eodem. fe in magiftrum & exemplum propofuit; qua-

Y "'

anodo wec vigente marore, eum, qui pre ipfius ma-. les funt humilitas & manfuetudo. 3. Quate-

72

n

gnitudine velut temulentia quadam laborat, objurga- mus catbolicus e(t , feu verum ecclefiz mem-

ve convenit ( nam alioqui fermonem , non fecus ac. brum ; ut fic enim , ficut babet certiorem

f

collyrium , 'inutilem imprudentes Teddemus) verum. fpem. &ternz beatitudinis ob vocationem

di

foflea, quam ad tempus mororis facios nos prebut« fuam ad. veram fidem , ita ftudere quoque

f

vimus, aique bujusmodi affetum nonnibil fedari fci- . debet, ut, quemadmodum S. Paulus in textu

K

eerimus , ita demum ad curationem proficijci.

cit. hortatur , digne ambulet vocatione fua

fi

. XII

cum omni humilitate & manfuetudine, ne

IK

CONCEPTUS PRJ/EDICABILES.

alioqui, fi iratum fe & immanfuetum verbis

i

Matth. 11. ,

occafione fententiz : Difcite a me, quia auc facdtis oftendat, audire cogatur illad a

v. 394

Ex

'Tob. 4.

mitis fum , && bumilis corde : oftendi po- 'Tobia Seniore olim di&tum. — Nolite ita loqui

&

teft. 1. Quam preclarus magifter Chriftus ( & agere ) quoniam filii San&torum fuümus,

V- 17.

3i

fuerit hac in arte, afferendo potiores quos- & vitam illam expectamus , quam Dcus da-

Q

dam maníüetudinis actus ab.illo exercitos ; turus é(t his, qui fidem fuam ( per impatien-

f

uem in finem legi poteft Francifcus Arrias tiam & immanfuetudinem) runquam mutant

I

ii

imirat. Chrifti to. ?. tr. y. cap. 2. 3. 4. 10. 2. ab eo. Quz omnia fufius rationibus & ex-

li

Quale przmium fperare poílimus, fi hanc emplis confirmari poflunt.

[

virtutem perfecte addifcamus , nimirum du-

]V. Ex occafione ejusdem , aut alterius

lem in vera animi fimilis thematis, afferri poffunt triplicis gene-

plicem requiem , tempora

D

pace & quiete confiftentem ; & ternam, qux ris exempla ad perfuadendam maní(uetudi-

«

tanto utique major erit , quanto major diffi- nem; dicique r. Recte SS. Patres fen(iffe, nul-

[

cultas in exercitio hujus virtutis per fubjuga- lam effe virtutem. qux homini adeo conna-

tionem irz fuperanda eft.

turalis (it; ac manfuetudo ; merito proinde

Cn, 7,

Mistth. 5

IL. Ex occafione fententie : JBeati mites , (icut Chriítus ad eam a fe difcendam fpecia-

veo 4

quoniam po[fidebunt terram: declarari potet pra- — liter invitavit ; ita concionatores quoque ad

V.8 A

ï

f

mium manfuetudinis fecundum quadrupli- eandem exercendam frequenter excitate ;

cem acceptionem terrz. Et r. quidem often . cum autem longum iter fit per verba, breve

pc

u

di, quomodo poffideant rerram hanc mate-. & efficax per exempla, fe hoc medio potiffi-

u

rialem , ut $ Chryfoftomus hunc locum in- mum ufürum, atque adeo triplicium exemplo-

p

terpretatur , quarenus fcilicet. plerumque rum propofitione, velut triplici funiculo, au-

bona fua ftabilius & majori tranquilitate pof^. ditores in amorem hujus virtutis pertractu-

11.

E

fident, quam immites, qui multoties ani- rum. 2. ltaque incipiat exempla proponere;

mam fuam & hzreditatem paternam conten- nimirum primo exemplum Chrifti, tam fecua-

tionibus amittunt; & quatenus homini man- dum deitatem , quam humanitatem. Dein

ti

füeto cotus mundus patría eft , totque locis' exempla hominum, tam fanctorum, quam

r

habet fundum , quot locis reperit amantes profanorum. Denique exempla brutor'zn;

Yl

d

evangelice manfuetudinis. 2. Oftendi po- qualia paffim citantur ab auditoribus, maxi-

n

teít, quomodo terram corporis füi, quod SS. me a P. Drexelio in Rofis p. i. c 2, $. 2. Con-

»

Matth, i Lt

UP

B

ernardus & Hieronymus nomine terrz in- cludatut concio ardenti epilogo, & cum affe-

Q

telligunt, poffideat, dum nempe anima ho- Gu illud S. Auguftini dictum repetatur: Po-

minis maníueti füper carnis motus regnat, tueruntifli & i, & tu non poteris?

i

& membris omnibus per manfuetudinem im-

V, Ex occa(ione fententiz : Ejiin manfue-

Eccl. *,

Piln, sf

V. 19.

V. ".

perat , ut adeo, tefte S. Hieronymo, prima zudine opera tta perfice , & füper bominum gloriam

H

eorum hzredicas fit , in carne non carnaliter diligeris : oftendi poteft , quod manfuetudo

d

vivere. 3. Oftendi poteft, quomodo terram omnibus quidem ftatibus conveniat, fed tri-

Q

anime füz poffideat( quo fenfa videtur ter- bus precipue. 1. Clericis €9 veligiofis, utpote

Pm' H D

ram Chriftus in citato themate accepiffe ) quorum po:iffimum officium eft, Deum lau-

0

quatenus fcilicet pacem & perfe&am cum dare & orare, atque adeo manfuetudo vel ma-

aliis concordiam acquirit. 4. Oftendi poteft, xime ab illis requiritur, ut puras , & a nullo

quomodo terram cocleflem ( ut alii interpre . fanguine commaculatas manus ad Deum eri-

Jou WH

É

[ [8.

tantur ) poífideat manfuetus, quatenus fci- gant: nam manluetorum ipfi femper placuit

Th

licet per tam infignem füi füarumque patfio- deprecatio. 2. Superieribus &5 patribusfamilias,

UM

num vi&oriam , ac tolerantiam injuriarum, quorumofficium eft regere & corrigere aliosg;

Mb x

iM ]6

t

fingulare apud Deum in altera vita premium ut fuavicatem cum feveritate, rigorem cum

promeretur. De quibus omnibus videri poí- manfuetudine mifceant,temperentque eo fere

EnCïl. & !

W,

funt interpretes in hunc locum , maxime modo;quoin . prioreoftenfüm eft. 3. Habitan-

h

Cornelius a Lapide,

tibus ineadem domo vel civitate , quia nifi hi unani-

Ephef, 4.

III, Ex occa(ione fententiz S. Pauli : Obfe- mes & man(üeti áint , nunquam pacifice & fe-

bi

LABÁO

Anub

ero vos ego vinttus in Demino ; ut ambuletis digne liciter convivent , id *quod olim Abbas

fratri»

&

e

e

Juuus XC. Manfuetudo,

| 245

—

lat

Fratribus füis fimul cohabitantibus oftendit,

cratiita vifum effet, fed opiaio de morte , quz

lde

dum aliquot diebus idolum (axeum mane la-

malam eam facit. Cum igitur impedimur, auc

"

pidavit, no&tu vero iterum veniam rogavit,

diftrahimur, non alios culpemus, fed nos ipfos

li

caufamque fa&i rogatus, refpondit, ni(i, ut fta-

hoc eft; opiniones noftras. Quz omnia fu-

us

tua ifta, ad injurias & offen(iones immobiles,

atque ad veniam concedendam faciles, aut ab

fius fupra $. 10. explicata videri po:ffu-nc..

j

fe

omni appetitu vindi&z alieni fimus , . nun-

$. XIIL.

quam pacifice cohabitare poterimus.

:

d

ä

ij

Pfal. 88.

VI. Ex occafione thematis : /nveni David fer

ALII CONCEPTUS PREDICA?ILES. :

v. 21»

um meum , oleo fantto meo unxi eum : dici poteft

um

Qualitas.

varias effe explicationes , quid per hoc oleum

intelligatur ; optimam videri, quz ditit, man-

I. [nter alia verz perfe&tionis A,vdocqmen*ta,

ue

— —

fuetudinem per id (ignificari,de qua ipfe David

- qu&e Arnolphus Abbas monachis (üisIn Vit. PP,

dixit: Memento, Domine, David, & omnis

tradidit, hoc füit. Nos qui feptem fratres!: 5. c. 15.

l-tll

Uà

manfuetudinis ejus.. Oftendatur proin, quam

fümus , fi vultis, ut maneamus (imul , effi- * 11.

re&te manfuetudo oleo comparetur.. 1. Quia

ciamur ficut ftatua hac

E

at

» quz contumeliis af-

J5

ficutoleum condit cibos,ita maníuetudo actio

fe&ta non turbabitur.

nes hominis gratas facit : Hinc Salomon dixit:

. II Silex quantumcunque durus, fi fornaci $. Aug. 1.

d

Fili, in manfuetudine operatua perfice , & fu-

imponatur, in calcem albam & candidam 2 1.deCiv.

TEU t

per hominum gloriam diligeris. 2. Quia ficut

transmutatur, quz , quanto magis madefit,

&

IB TU

eleo unguntur Athletz, & roborantur contra

l.

tanto magis bullit , & igne(cit, quantoque

adverfarios; ita maníuetudo reddit invictos

magis extingu'tur, tanto amplius accenditur.

[j

EE ET

contra hoítes, quemadmodum David exemplo

üt

PES

Unde S. Auguftinus inquit : Jam vero quam

fuooftendit. 3 Quia ficut oleu:n mire condu-

mirum eft, quod cum extipguirur , tunc ac«

Ye

cit ad alliganda & curanda vulnera; ite man-

cenditur ? ecce vobis expreffum hominis ve-

f[uetudine nihil eft aptius ad peccatorum cor-

ra charitate przditi [ymbolum, qui, quanto

ü$

redionem , uti tum Samaritanus Chriftum

e

magis improperiis & injuriis percutitur, tan-

prefigurans,tum ipfe Chriftus,cum vero etiam

to magis in amore erga Deum , & dilectione

]le

D T RULEE CC UE

David fadtoipfo abunde comprobarunt. Exci-

aceenditur verfüs proximos.

]

tentut ergo auditores, ut & ipfi cor füuum velut

ItlI. Pro emblemare aliquando maffa bitumi.

-Manfi difz,

"

:

lenticulam oleo hoctam pretiofo impleant, &

nis accen(a depicta fuit, íuper quam dum arde- 6. n. 5.

e

ad (imiles effeCtus utantur

ret; depluebat aqua; eique Epigraphe adjun-

dv

Cant, 7.

VII. Ex occaíione fententiz : Aftendam ad

&a fuit hujusmodi : Etiam in flammris; hanc

d

|

v. 8-

palmam, & apprebendam fruttus ejus : poteft man-

enim proprietatem terra conferva: bitumino-

fuetudo palmz huic comparari, utpote quz ut

fa, utper aquam magis magisque accendatur,

palma per injurias fe lecti & füupprimi non pa-

Ita quoque in przíenti deanima fandtia,injuria-

i

titur, fed (emper generofe vincit. Deinde pof

rum patiente,veraciter dici poteft : Aquz mul-

funt multiplices ejus fru&usexplicari . fed tres

t non potuerunt extinguere charitatem , nec

lo

precipue. r. Fructus bonoris , quem conciliat

flumina obruent illam. Non enim tales vel

"

Matth.. 5 man(füetudo , innuitque Siracides illis verbis:

ys 40' /

minimam amoris Divini aut charitatis amite

Et füper hominum gloriam diligeris. 3. Fru-

tit fcintillam, quantumcunque ingens injuriae

l.

Qtus benedictionis tam in temporalibus , quam

UTO IT ULEMMUTT s

rum, & contumeliarum inundet torrens ; quin

In

&ternis bonis, quem Chriftus illis verbis : Bea.

imo eo magis magisque in intenfis amoris acti«

ti mites, quoniam poffidebunt terram, indica.

bus exardefcere incipit, dicente Pfalmifta : dum

Ü

vit. 3. Fru&ts/etitie, quze ob pacem & concor-

Jüperbit impius , incenditur pauper : Ubi Hugo;

diam cum omnibus fervatam

Cardinalis, inquit : Incenditur amore Dei

l.

percipitur,quem

P!äl. 9'

ln

Matth. 11.jterum Chriítus illis verbis : & invenietis re

Qui autem eft pauper ite ?. idem refpondet

22,

v. 29.

quiem animabus veftris: fignificavit; ut & S.

inquiens : pauper fpiriru, qui efl. bumilis, is , fi

David, dum d:xit: Maníueti hereditabuntter-

js

quando impiorum , fuperborum , malorum-

ram, & deleGabuntur in multitudine pacis.

que injuriis fe zravari advertit, non modo

Pfalm. 36,

VIII. Poflunc auditores ad fcholam Chri(ti

h ECCL S' j

V. 11.

non rejicit , retunditque opprobria, fed po-

invitari, &o(tendi, quas regulas debeant ad-

tius iis utitur, ut mediantibus illis magis ac-

n v

difcere , & obíervare , ut fcientiam ab ipfo do-

cendatur in amore divino.

cendam , ícilicet manfüetudinem acquirant,

.1V Dicitur quidem apud Matthzum c. j. $. Aug. g.

s

V. 2.

Pfal. 38. nimirum fequentes. 1. Obmutui,& non aperui

v. 43. Diligis proximum tuum , ($ odio babebis v69. de

os meum, cum confifteret peccator adverfüm

inimicum tuum, fed qui fano intelle&tu fcriptu- temp.

s

u

me. Id quod ipfe Chriftusexemplo fuo docnit,

rg divinz fenfum agnoícere cupit , fenten-

dum con(ftens coram Pilato , accufantibus

tiam iftam hoc modo intelligat , ut diligat

Joan. 15. eum Judais, tacuit. 2. Non eft ferv

V. I8.

us major

omnem hominem proximum füum, odio ha-

Domino fuo: (i mundus vos odit, fcitote, quia

bebat diabolum inimicum füum. Quod etiam

f

Thomas me

)

Kenp.l,

priorem vobis odio habuit. 3. Stude pa-

in uno homine malo implere poteft ; in ipfo

C» iO.

! tiens effe in tolerando aliorum defectus, quia

enim uno , qui malus eft, & proximum ha-

)

& tu multa habes, quz oportet ab aliis tolera-

bes. & inimicum 5 nam quod homo eft,

Ench. c ri. 4, Nemolzditur, nifia feipfo, & ab appre-

proximus tuus eft ; quod malus eft , non fo-

10,

henfione fua5 nam. ut fapienteradvertit Epi-

lum tuus, fed etiam (aus inimicus eft ; Di-

&etus : Homines perturbantur non rebus, fed

lige ergo in eo carnem & animam , hoc eft

lis, quas derebus habentopinionibus. Neque

proximum tuum, quem fecit Deus, & odio ha-

bemalitiam, quam, ipfo ;onfcntiente, diaboe

cl-zim mors v. g. malum eft, aliequi enim & So«

3

U$,

246

Jibliwbece Manualis. Concionatorie

hi

lus.- Siinvi&to & pio animo feceris , vices

Sed dicetis forfitan , hoc ipfum fignurn effe-

no

czleflis medici agis , odio habens mocbum ,

hominis ignavi ; aft contra eft, quia ut idem-

t2

mox fubdit : tacendo citius vinces.

À

:

& diligens egrotum.

jil

Manf difc.

X. S. Paulus ad Romanos fcribens , fic lo-

];idc Nyab

V. Pater quidam filium füum 2 ferpente

p

12, T. 7.

quodam cinQum videns, arco apprehenfo fa-

quitur : Non vosmet ipfos difendentes chariffimi,pel. 2« l.

"i

füd date lecum ire, fcriptum eft enim : mibi oin- €. 8-

e?

gittam adeo fagaciter in ferpentem vibravit,ut

illafo filio ferpentem transfixerit ; idem quo-

ditla ; ego retribuam , dicit Dominus. Rom. 12.

rün

19. i de hac lege carnem & fanguinem con-

!

[

que facere debet quzlibet auima jufta. quando

injufte oneratur injuriis, nimirum , concipere

fulas, terribile, durum, intolerabile jugum vi-

vor

detur. Nam injuriam paffum privare jucun-

debetodium adver(us culpam offendentis, ut-

pZ[.

pote qui eodem tempore Deum offendit, di-

ditate vindictz , eft adimere illi voluptatem

fibi

omnium maximam, quam habere poteít: Et

fplicere illi debet invidia,malignitas,iracundia,

me

quz ininjuriatore predominatur, Ex alia vero

hominem in eas anguftias cogere, ut legem,

jux ulciíci hoftes prohibet , non prgtereat

parte illam tanquam proximum diligere, ei-

p Nf :

que tanquam ftatri benefacere debet , quod

videtur perinde effe , ac permoleftam , ne

:)v

!

al

fj 'etíam fortaffe arcus te leferit , noli irafci

dicam- intolerabilem ei farcinam imponere.

dottl

j

contra illum, nec illum minutum confringasy

Refpondet Paulus huic objectioni : Placet ;

pdn,

r

quod dicis. Et quoniam ais, non poffe te fa-

culpa enim fuit brachii, quod illum tetendit,

n

& evibravit : Eodem modo non eft füumenda

cere, quin vindictam fumas, annuo, ut fumas,

Dol

Itaque fi efürierit inimicus tuus , ciba illum;

