tellectis,adftantium precibus fe commendans,

obfecraffe, ut fieret, ceoque munitum exten-

uncta fuit, ad fingulas fenfuum uncturas, de

diífe manus in coclum, dicendo: Nunc dimit-

. peccatis, quz aliquando per eos irrepferant,

tis (ervum tuum Domine, fecundum verbum

;veniam quam demif(liffime poftulans.

tuum in pace, quia percepi omnia tui myfterii

XXXIX. Quantopere vero noceat negle. In vita $.

facramenta, & nunc q

1

S

uird fulvpycreü, nifi ut ad

&us hujus Sacramenti, colligitur ex fequenti Joannis

te veniam.

facto in vitaS. Joannis Dei narrato. Decum. Dei.

Lyreus de XXXIII. Lanfrahcus AEpifco'p/us infirmitate

bebat in Granaten(i nofocomio, cujus curam

imit, Chri- correptus , convocatis ad fe fraudibus, cum

Joannes gerebat, eger aliquis, cui fanctus ex-

ftil.7.c.1.omni pietate extremz uncionis facramen-

cremam dari unCtionem volebat,deprecabatur

q

doc, 6.

tum poftulavit,cumque officium perageretur,

autem eam infirmus, necdum afferens cempus

fedulus ipfe cum aliis refpondebat.

. veniffe,valde enim mortem horrebat, Joannes

XXXIV, Otho Bambergenfis. laudatiffi-

ne affli&to adderet afflictionem, annuit. Inte-

mus Preful, vicz prafentis curfü ad exitum

. rim abíente [oanne moritur,: dumque eum

tendente, tanta virtute artus fatifcentes fpiri-

cum fuis religio(is fociis terre mandaret, leva-

tui fervire cogebat, ut oleo facro infirmorum

vit fe, & dixit clare, propter negleCtam extre-

ungendus, non jacenti, fed fedenti id, fibi

^

mam unctionem ad annos fe omnino viginti

voluerit adminiflrari.

piacülägibus flammis addidum effe.

XXXV. B. Matia Ogniac

eulis ; dhm B. V.

INDUSTRIA V.

pramonente extremam unctionem acciperet,

omnes przcipue adfuere Apoftoli, & eorum

coryphaus Petrus, claves ilii oftendens, polli-

"Anitmno ad wortem prompto vita excedere.

cebatur fe gementi coeli januam patefactu-

XL. Quantopere hzc induftria conducat

:

rum. Porro Chriítus fignum crucis, vexillum

Taulerusg

ad mortem pie oppetendam, dilucide often-

vi&toriz fuz ad ejus pedes defixit, cumque in

dit Taulerus ita loquens : Nullum exercitium

diver(is locis ungeretur, in ipía Sacramenti

in extremis utilius effe poteft, quam ut quis

perceptione, fan&ti Spiritus operationem cum

Chrifti exemplo feipfum ex integro divins

ingenti fingulorum locorum illuftratione per-

voluntati refignet: Fieri enim nequit, quin ís

fenfit. Alias dum ea prafente, unCtionis extre-

qui ejusmodi vera perfe&aque refignatione

mz Sacramentum zgroti fufciperent , illa

'cumíancta erga Deum fiducia ex hac luce di-

Chriftam cum San&torum multitudine adeffe

ícedit, confeftim ad coeleftia regna pertingat.

fentiebat , «grotumque illum mifericorditer

. Nam ficut omnino nihil poenz, nihil ignis

corroborantem, demones expellentem, ani-

purgatorii in Deum cadere poteft, ita nec

mam purgantem , feque dum membra ejus

in bominem , qui eo modo per voluntatis

ungerentur, quafi in lumine, per totum Cor«

conformitatem , amoremque

eo unitus eft,

]

dicens affidue cum vate regio: Paratum cor

gus 'd,iffundentcm videbat, -

Iu

1

464.

Bz'?;iiotbem Manualis Conciona?or,iæ

r'nculm Deus, paratum cor incum. Pf. $6. 8.

apoftema ferro fecanduih,;præleg'eretur , j'uf-'-'

hoc eft explanante Bernardo: Paratum ad fe-

fit Rex, ad illa ipfa Domini verbas; Pater non

cunda, paratüm ad advería, paratum ad fübli-

mea, fed tua voluntas fiat, le&orem nonni-

mia, paratum ad humilia: addo ego paratumi

hil füubfiftere. "Tanti Regum iíte maximus

ad vitam , non alio fine, quam ut perfectior

hanc mentem tam íanus, q

!

ribundus zílimavit.

,

uam &ger ac mo-

evadam,pro peccatis faciam fatis ; paratum ad

mortem, ut finem peccandi inveniam, & felix

XLV. Paulus le Jeufne, in hiftorica füa re- Paulns le

amandi te initium ducam. Et fundamenti qui-

latione fic loquitur: Plures in Kebecana refi- Jzufne in

dem|loco, cui precellens hzc, excelfaque vir-

dentia Neophytos egros jam,& gravi affectos hift. relae

tautis machina innitatur, noftra, inquam, cum

invaletudine vidimus , quibus perfuaderi non

divina voluntate conformitas exfurgat, requi-

poterat,ut fuam a Deo depoícerent fanitatem:

runt DoGtores, mortis nuntium imminentis;

hoc unum pro omni ratione cauffati , is no«

Qu

€a animi zquabilitate & fenfu a denuntiante

fter pater eft; cui non fegnis cura de nobis eft,

t4 il

füfcipere, qua folet res maxima , longeque

ac melius ; quid nobis expediat, novit: Fiat

gratiflima inter homines acceptari, cum cer-

voluntasejus. Cumque noftrorum aliquis uni

i

tum fit, nullum in terris majus atque excel-

eorum forte fuggereret, vorumS. Jofepho fa-

lentius ab amico poffe beneficium exfpeGtari.

ceret, cujus provincia tutele commifla eft, ut

XLIL.Grande hocmyf(terium non ita pridem

meritis füis apad Dominum vitam illi ac fani-

"ibid, Lyr.

perfona quadam pia ac prudens, quaz morti

tatem obtineat, reíponfüm fane non jam Neo-

jam ex graviffimo quodam lapfu facta vici-

phyto, fed vetere Chriftiano digniffimum re-

nior ; dum multorum precibus ad concipien-

tulit: morem tibi lubens geffero, fed fi meaz

dum pro impetranda fanitate votum, inftan-

relinquere me volueris libertati , unum id

tius urgeretur, nullam, inquit, divinz volun-

confeí[im poftulabo, ut eam mihi S. Jofephus

tati vim fecero. Dominus eft,quod bonum vi-

gratiam impetraffe velit, qua fandiffimam Dei

detur in oculis (uis faciat. Aureum dictum!

mei inomnibus adimpleam voluntatem. Alias

S,B'mrd, XLII. S. Bernard. de fratre (no Gerardo, (ic

cum vegetus quidam ac robuftus adolcícens

&26: in . fcribit: Accitus füum ego ad id miraculi, vide-

nofocomium perambulans, ad -s(icinos-decum-

Cant.

re fcilicet, exultantem in morte hominem &

bentes fermonem converteret, peteretque,

infültantem morti. Ubi eft mors victoria tua?

. quo pretio fimilem füz valetudinem mercari

ubi eft mors ftimulus tuus ?. jam non eft fti-

vellent? eorum unusillico, nec procul accer-

mulus, fed jubilus. Jam cantando moritur ho-

fito refponío inquit: nollém ego profedto vel

t0, & moriendo cantat, ufíurpatis ad lzti-

caput de uno in alterum latus contorfifle pro

tiam matre mororis, ufüurpatis ad gloriam,

univería totius mundi fanitate , bene autem

gloriz inimica, ufürpatis ad introicum regni .proabíoluta,mea ad divinam

i

;

vdluma;is»ccm-

porta inferi; & fovea perditionis ad inventio-

pofitionem.

nem falutis, idque ab homine peccatore. u-

XLVI. S.

Gertrudis ex firma 'confïdentia,

fte nimirum, quia tu inique in hominem inno.

quam erga Dei bonitatem habebat, fepenu-

centem & juítum , poteftatem temerariam

mero mori defiderabat, & ruríüm diving vo-

ufurpafti : Mortua es, o mors, & perforata,

luntati ira erat unita, ut zque parata effet ad«

homo quem incautum deglutiíti; cujus illa

. huc vivere, ficuti juxta Dei ben

eplacitum mo-

vox eft in Prophetis, o mors, ero mors tua,

ri. Ipía itaque aliquando iter faciens, dum.

j

mor(üs tuus ero inferne, illo, inquam, hamo

confcenfo monte quodam ad decliviora loca

perforata tranfeuntibus per medium tui fide-

decidiffet, exhilarata fpiritu dixit ad Domi-

libus latum, lztumque exitum pandis ad vi-

num: O bone Jefü, quam bene mecum age-

tam. Gerardus te non formidart, larvalis effi-

retur , fi cafus ifte mihi dediffet occafionem

gies, Gerardus per medias fauces tuas tran-

celerius ad te perveniendi ! .Et his qui ade-

fit ad patríam, non modo fecurus; fed

rant percunctantibus, annon formidaret mo«

tabundus & laudans,

ri, non munita facramentis , refpondit, ego

XLIII. Decumbere coeperat ex gravi mor-

quidem toto corpore opto falutiferis facra-

R ofcius in

vita-

bo Stanislaus Hofius Cardinalis Varmienfis,

mentis muniri, antequam moriarj veruntae

cum audiret Epifcopum publicas pro falute

men ipfis confidenter prefero Domini mei

ejus preces, fupplicationesque inflituifie, ma-

profidentiam ac voluntatem: Et five fubita,

. gna5, inquit, gratias ago Epifcopo, & virgini-

five prolixa morte ille me hinc exire voluerit,

^bus iftis, atque omnibus qui pro me miferrimo

voluntas ejus mihi grata erit, nam qualicun-

Tot

peccatore folicitudinem iftam coeperunt,fcio-

'que obitu ex hac luce migravero, fpero Dei

que magnum pondus habere apud Dominum

mifericordiam nunquam mihi defuturam, fine

vit;

caftarum virginum, & innocentium puero-

qua confequi nequeo falutem.. Hinc eadem

rum orationes, fed nihil aliud ego volo, quam

Gertrudis ante mortem füam Dominuüm allo-

-quod tu vis Domine, fiat voluntas tua , ne

cuta legitur, his verbis: quamvis, Domine

momento quidem temporis vivere cupio, ul-

mi, prz omnibus deliciis mihi optabile, &

tra quod conftituit mihi Dominus, Paratum

jucundum fit , ut e carcere carnis educta, ti-

hu,

cot meum, paratum cor meum,.

bi adjungat , fi tamen velles me hic manere;

ln

XLIV. Philippus II. Hifpaniarum Rex in

eligerem usque ad diem judicii fui in extre-

V

fatali morbo, divinz volüntati devotiffimus,

ma miferia ad laudem nominis tui degere.

illa Servatoris verba, pene infinities repetiit,

Quam voluntatis refigaationem Dominus gra-

Pater, non mea, fed tua voluntas fiat, cumque

tiffimam habuit.

XLVIL S. Lydvina emnigenis exercitata

ezï fa?rq Evangcliïtg Chrifti Demini paffio ad

dolerie

À

Titulus X CE11. Mzors.'- -f

46g

doloribus miferandum füi fpectaculum de- immolavit. QJarto autein die fratribus ad.-

dit , ac velut omnium fere morborum con-

fe reyocatis, iisque bene precatus exceflit.

ducta domus, cui mors ipía imminebat, ha-

LIH. Ambrofius. Sanfedonius infirmita- Tulius San-

bebatur ab omnibus, adeo tamen in Domi-

no voluntatem fuam defixerat, ut nihil in-

'te ultima correptus, ne.contempla:ione di.fedonius

vinorum impediretur , medici tantummo-'" vita,

terim neque facere meditato liberet, quod

Y

cum divino minus congrueret arbitratu, fer-

do vifitationem admittebat, eademque de

,caufa fzpius ad parietem fe converrens,

nm

tür cum Huflitarum regulo frequenter füfpi-

:'1

^

raíffe: hoc mihi Domine acceptiffimum erit,

quietus orabat. Morti proximus advocas

tis patribus, ac fratribus vale ultimum di-

ut aflligens me, dolori non parcas, cum tuz

Xit, ma

voluntatis executio,

gnague admodum pietate fpiritum

d

fumma mihi/ futurq fit

dedit.

1

coníolatio.

TIW. S. Domipicaide S- Severino a DEMastinus

Caeciaver- .

XLVIII. Fauftina virgo , quz pofïäaqüam

cenis magnz virtutis afcetes triduo ante obi. i? Chro-

ra in vita. Jongis valetudinibus ac perpetua tabe ita effet

tum /n-ORUiC a qüoquam Viüfari, er dlätum?ico'

exhaufta, ut vix pelle offa continerentur: ro-

omnibus voluit, fe in animz fuz negotio oc-

ganti Patri fpirituali, an fatis adhuc dolorum

cupatum effe, toto autem illo tempore ad-

effet, minime gentium, inquit, addiditque (i

mortem feliciter obeundam íe expediens,

vel efformato leviter crucis figno febrim fan-

-tandem in D

z

güinisque excreationem , qua conficiebatur,

omini fu.iï-'manu.s fpiritum rcK(ï-y

:

gnavit.

abigere, poílet, fe manum, digitosque

. LV. Camillus

effe moturam.

-IIOH.

de Ceilfs vir in æg'rotorumln vita.

fübfidium factus , poftquam facro effet viati-

XLIX. Maria Princeps Parmenfis , quz

co refedus, noluit poftmodum ullos in con-

cum ad eam felicitatem matureíceret, qua

clave viros nobiles admitti , dictitans, tum

fzminam beare poteft, longa primum tabe

mors duntaxat femel oppetatur, ut bäne op-

acerrime conflictata, mox a medicis concla-

petatur, inprimis curandum effe.

mata fuit. " Suprema itaque incumbente ne-

LVI. S. Elifabeth Thuringie Principis vi- $ Antos.

ceífitate admonentibus , qui excedenti Prin-

cipi aderant, ut a Chrifto Domino, cujus in

dua correpta infirmitate, ultimum ante diem P-3-to.124

fui obitus tertium, juífit omnes cubiculo ex« !

cruce fuffixi, atque trajedti figillum ad com-

plexum & ofcula Chriftiano ritu poftulatum

cedere, qui ad ipfam vifendam convenerant,

nullosque impofterum admitti volens, cupio,

acceperat, pro veteris pietatis familiaritate

ampliationem poítularet; egone inquit: re-

inquiebat, tumultus externi vacua meminiffe

judicis mei terribilis

fpondic, ab hoc Deo meis fceleribus cam in-

que Canuræ, quam per

digne habito , ullam a füpremis hifce dolori-

brevi habeo fuübire.

bus vacationem poítularem, non faciam, hic

LVIL B. Lydwina Schedamenfis virgo Ecugman.

enim morientis Salvatoris habitus me patien-

Thaumaturga morti proxima Domingym ro. nusin vita.

tiz admonet, atque imitationis. . Rede er-

gavit, ut fola (ine ullius mortalis folatio fpi-

go concludic S. Hieron. dicens: Amplecta-

ritum reddere poffet. Et voti compos facta

mur diem,qui affigaat (ingulos domicilio füo,

fuit. - Quando igitur migrandi tempus ad-

& laqueis fzcularibus exolutos paradifo refti-

veniffe intellexit, obnixe amicos omnes, uti

recederent, obfecravit, (i inveni . inquiens,

tuit & regnp.x

ullam apud vos gratiam, qusefo, at hac die

INDUSTRIA VI.

patiamini me folam manere , unico apud me

Imminente morte totum agere cum Deo.

relicto nepotulo meo, pet quem indicabo, fi

quid à vobis mihi preftari velim. lilis itaque

L. Hanc ob caufam Chriftus eclypfin trium

u

abeuntibus coepit virgo exitum fuum Domi-

horarum fitri curavit, ut ante mortem cum

no commendare, cumque fübinde gravibus

coclefti Patre accuratius agere, nosqu : om-

calculi doloribus urgeretur, neque jam lequi

nes fuprema illa hora & folos effe, & :. lum

amplius poffet , accerfivit paer facerdotem,

omnium fcrvare nos ipfos, quem ex omni-

& ali0s, fed accedentes in agone conftitutam

bus nobis elegimus, edoceret, ut S. Bernar-

invenere, de quo illo mox vi

dus notavit,

;trix ad þaimam

Nec def.qnt plura hujus indu-

feliciter evolavit.

ftriz exempla.

1

z

" LVIII. Venera'Bilis Joanna Annunciata. In vitas

Poffid. in

LI. S. Auguftinus,

'ut fupra'di&um , mo

Ts

rum virginum fundatrix vite fuz mortalis

vita,

bo lethali correptus ante dies ferme decem,

exitu appropinquante claudi juffit cortinas

quam,exiret e corpore, ne quis ad eum in-

faas, qua(i lucem mundi hujus vitzqüe ex-

grederetur!, nifi iis cantum horis, quibus me-

cludens,.ad aliam maxime afpiraret , hoc

dici ad eum infpiciendum intrarent; vel ei

prezcavens, ne illius tenebrz hujus radios

refe&tio inferretur, poftulavit.

offuícarent. Nec opinione fua Princeps orti»

ma falli, fraudarique viía fuit, mox enim in

Joan. Mo^^. LII. Grimbaldus Abbas Wintonienfs fa-

lanus if cro-fan&to viatico jam inftru&tus , a fratribus

fua hac folitudine ad Deum convería, vidic

Xita.

lucem quandam de ccclo in pe&tus füum de«

petiit, ut folus per triduum ad iter fuum pa-

fcendere , ac fubft

E

.randum relinqueretur, quo tempore in con-

ravit.

P d

P

are, qua (haïi.;ïïträe exfpi-

tritione cordis & lachrymarum imbre fe Deo

Nnh

INDU-

R. P. Lóhn. Bibi. Man, Tou;. 7/A

466

iblioibere Manuahis | Concionatoriee

INDUSTRIA. Vil.

confueverats fi quid vero a pfallendo ceffaí-

fet, complexus crucifixi imaginem tepto ar-

Pfalmis && by

ennis concinendis diem ulti-w

dore ofculabatur , ut, qui aderant, a lachry-

mum obire.

mis fe contineri non poffenc.

lj

LIX. Qlamvis id, quod fuos oiim docuif-

LXVIL. Sub extremam vitz füx horam, Molanus.

e geftis

li

fe Salvator auditus eft: oportet femper ora-

S. Hubertus Leodien(ium Preful vifo dzmo- 8

re, & non deficere, univerfum vitz noftrz

ne fibi terribilibus minis illudente, Pfalmum"

ont.Leod«

curriculum compledi debeat, precipue ta-

9o.

ui babitat concinere ccepit, quo ftigius

men ejusdem terminum fpectare mihi fem-

nebulo depulfus procul abíceflit.

ó

per vifüm eft, quando & ejusdem nece(fi-

LXVIII. Adver(a, eaque ultima valetu

di- Surius |

tas przfentior, & utilitas folet effe przcla-

ne correptus, cardantem, & migrare formi- An: $..

&i

rior, quod Siracides Eccl. 18. his verbis te-

dantem animam hortabatur , Píalmographi

Vit

ftatus eft, dicens: Non impediaris orare fem-

canticis nempe Pfalm 40. & 41. Quemadmo-

per, & ne vereris usque àd mortem juftifi-

dum defiderat, & Píal;g3. Quam dilstta taberna«

€ari, quoniam merces Dei manet in zter-

culatuz, — Atque ita alacritate maxima fpiri-

j

nurm. q. d. nec,timor, nec pudor te abftra-

tum exhalavit. .

$

hant ab orando, quo usque vita comite id po-

- LXIX. Carilephus Abba

s Madoalenfi s mor Baronius.

teris przítare, ut idem tibi & vivendi finis

ti proximus, expanfis in ecelum manibus, ki- to. 7-

fit, & crandi, quamdiu namque halitus tibi

lari facie concinere coepit illud Pfalm. 88.

fupererit, tamdiu ex oratione fructum capies

Mifericordias Dowmini in. eternum cantabo, & il-

immortalem, quem denegare ille non pote-

lud Píalm. 30. 4n manus tuas Doinine commen-

rit, qui fe invocatum adfore -proxniü; in tem-

do [piritum wmeum, facratiffimoque viatico mu-

pore opportuno.

JH&-A!.! 5

LX. Prabuit in

hoc exemplum'clariüïmum

nitus adjecit, ex Anne cantico: Confirmatum

eft. cor mewun in Deo meo, inter quz verba gaus

Chriftus, qui tefte Apoftolo in diebus carnis

fug preces , fi

licationesque ad eum, qui

dens emifit (piritum..

1

j

V

um facere a morte, cum

LXX. Margarita virgo Hungarica eccle-Surius

poterat ilium

clamore valido & lachrymis obtulit. Et ho-

fiaíticis jam munita facramentis, ubi extre-to. 3-

mam diei horam, qua (e morituram przdi-

mo per ignaviam id negliget, quod Deus tan-

N

to affe&u praecundo monfítravit.

Xerat, v

eniffe cognovit , P(almum trigefi-

LXI. S. Nicolaus Myren(ium Antiftes, cum

mum concinere coepit, 4/n te Domine fberavi,

Baron.

CO- 3.

intelligeret, fuz migrationis horam adeffe, in

cumque dixiílet , n smanus tuas commendo fpiri-

tumn meum , fclicem animam in coclum trans-

hymnos & orationes diffufus, in coclum fu-

fpexit , & cum Angelos fibi occurrentes in-

mifit..

LXXI!. Ver

Wdiana Virgo ex ordine Vallisäilvagus,

rueretur, Píalmo illo pronuntiato: n te Do-

mine [beraui, usque ad eum locum, $n manus

umbroíz , dum in eremo triginta annos vi- Razzlus.

iuas commendo [piritum meum ,. omni letitiz

xiffet, dicm fupremum (ibi inftare cognofens,

hi

Q

fignificatione adftantibus 'Val(ex dij&o in cce-

Pfalmos a poenitentia vocitatos, genibus ni«

lum abiit.

kx

Xa recitare coepit, ac tandem anima Deo red-

üN

S. BOH 3Vo

LXIL S. Francifcus Seraph. appropinquan-

dita co fitu genibus flexis, & manibus ad cz«

N-

í

in vita.

te mortis hora, ipfe, uti potuit, Pfal. 141.

lum elevatis perman(t.

LXXIlI. S. Francifca Romana febri corre- Julius ia

pronuncians, nempe: Joce mea ad Dominum

clamavi, in co veríiculo, me exfpectant jufti,

ta diflolutionem corporis fui in horas fin- vita.

donee retribuas mihi ad zternum retributio-

gulas exfpectabat, eum videns fibi aliquid

nem in focietate juftoru

ctiam virium fupereffe, vefpertinas Deiparee

i

m pcrcip?cndam,

preces voluit recitare, movebantur labia pis

commigravit,

Poffid. in

LXilIL. S. Augu

flinus, ut füpra dictum;

matrone , fed verba diflindte audiri requie

vita.

morrem fibi fentiens imminere, feptem fibi

bant, quare dum facerdos, quid agerer, -in-

ia

Davidicos Pfalmos, quos a poenitentia no-

quirit , illa fpiritum, qui minimus cerie fü-

minant, defcribi, & ad proximum le&o pa-

perarat, magna nifu colligens, refpondit, f&

rietem juffit affigi, quos magna pietate la«

nunquam, ex quacunque infirmitace decums

chrymis difluens, legebat..

beret, officium B. V. intermififfe, cumnque

Perus de — LXIV. S, Petrus Cceleftinus morte appro-

tunc foret velpcerarum hora, eandem in ulti-

Tm(m

Aliaco in pinquante Pfalmum 150. inftar cygni decan-

vita,

ma vitz periodo recirandis precibus, uti par

10,

tans , ultimis ejus verbis. Omnis fpiritus laudet

erat; trgnüggfre voluific,

JDominum, immortuus. eft..

-INDUSTRIA VIII.

LXV. B. Albertus Carme

lita ; qui, pro-

pe adeffe cernens extremum fuz vite diem

Suis ente difce[Jum bene precari, & falutaria

Píalmum exorfüs eft 3. Deus in nomine tuo

. monita dave,

falvum me fac , coi adjunxit trigefimum , Ín te

LXXHI. Magno hic omnibus exemplo

Domine fperavi, quibus diétis anima ejus inftar

columbz candidiffimz viía eft in coelum ten-

Salvator fuit, qui paulo antequam in agos

dere.

N

nem defcenderet , Piliol inquit , adbuc mo-

AVineent,

LXVL S. Archiepifcopus Antoninus febri

dicum «obiscum fum: quo ego ado, «vos mon $o-

teflis *venire , €$' vobis dico , modo tandatum mo-

Mainardus correptus ultima, crebro audiebatur itera-

Àn vita,

re poftremum Pfalmum , Laudate Dominum de

vum da vobis , wut diligatis invicem ,. ficut. dilexi

«&lo quo in omni vira plurimum oblcctari

vos. Joann. 13. V- 3»

Mox füblevatis ocu-

I$

at

*

(

' , T Vulus XCV 111. Mors —

[

467

| lis.in celum : Pater Jan&te inquit : Seroa eos in

dirigat ad omnem voluntatem fu

COF

am corda &

ngmine tuo, quos dedi[!i nibi , ut fint unum ficut &&

pora veftra in pace : Refpond

entibus cun-

W0$ : n0n r0£0 , tit zollas eos de mundo

n

» Jfed ut ferves

Qis, Amen, in

N

e0$ a malo; . fanüifica eos in vveritate,

pace quievit.

"

*

Quem non

LXXIX. S..Do

minicus, poftquam fi

bi möra-

Ws

pauci ex fan&tis hominibus fünt fe

cuti.

3

Lyreus

tem imminere confpexit, advocatis

fratribus

LXXIV. S. Bernard. moriens dixit: Hxc

& diícipling fuz: alumnis

» in hec verba va-

lpl

"L.de7.tria vobis commendo , qua in ftadio, quo

ledixit: Filii & fraires m

ei, quos animo im-

cucurri, quantum potui, obfervavi. 1. Mi-

preffos circumtuli femp

eP,

nus fenfui meo, quam alterius credidi. 1I,

& porro quoque

feram, ecce, nunc ultima mi

hi vitz linea im-

Lzfüs de ledente vindictam- non e

Xxpetivi.

minere videtar: quamobre

li. Scandal

m pro veftro fola-

Ü

um nemini facere volui, & fi,

tio, majoreque Dei

gloria fecretum quoddam

uando incidit, fedavi, ut. potui.

vobis explicabo ;

8. Hi!a(r, in

Hucusque pro füa miferi-

LXXV. S. Honoratus, Arclatenfium Epi-

cordia Deus virgin

eam integritatem ,

uam

fcopus, ultima correptus infirmitate , cum

€x utero matris accepi,

fervare mihi digna-

a Prafe&o cererisque magiftratibus vifitare-

tus eft illibatam.

Potro quemadmodum ef

tür, benedictionem & monita omnibus im-

fufa fuic adverfus

me Dei liberalitas, ita cone

pertivit ; videtis, inquiebat, quam fragile

fidete, filii,

eandem vobisn

Qidi

habemus hofpitium, & poft multa hanc vo-

ón defuüturam, fed

qui queftum hunc defidera

t; famptum facere

bis Honoratus veíter hereditatem relinquit,

non recufet.

fupremo halitu fuo ad hzreditatein vos regni

Opus eft huic thefauro fervan-

do vigilíis .

precibus, & famili

:

,

aris cum mue

cccleftis invirat, nullus mundi hujus amore

lieribus congreffus faga. N

nimium teneatür , optimum eft , ut volun.

ullus: integrita-

tem fuam periculo commit

tat,

quavis OC«

tate quisque id faftid

fario cariturum.

iat ; uno"fe. videt necef-

ca(io fatis effe poteft ad hanc

corrumpem.'

dam; nulla major negligentia eft

» quam que

LXXVI. P.ïPäulugiLeonenfïs, in Britannia

propriz aut alienz virtutis confid

entia funda-

minore Epifcopus, per Angelum ultimo vi-

tur; venerabile, szn&um-quercai

titatis nomen

tx fauz die intellecto , congregatis diícipulis :

inftar vitz eft

»quis facillime amittitur, nec ul-

Filioli mei, inquit, noviffima exitus mei hora

lo poteft mod

orefarciri. Hinceos ad amorem

"appropinquat, fcitis, quz ofteaderim vobis

Dei. humilitatem ac paupertatem adhorta-

exempla vitz , & qux tradiderim dogmata

tus , füblatis furfam ma

ccelettis difciplinz , hzc facite, & Deus pa-

nibus, dixit : Pater

fancte, tu fcis, quia libe

nter perftiti ia volune

cis erit vobiscum, quibus di&tis elevata ma-

tate tua, & illos, quos

mihi dedifti, cuft

nu dixit omnibus , dicens : Benedictio Dei

odivi,

at nunc commendo eos tibi, tu illos

ferva & -

Patris omnipotentis, Filii, & Spiritus fancti

cuftodi, ego ad te venio, Parer co:

léftis.

fuper vos defcendat ; cumque refpondiflent

nüs

LXXX. S. Romualdus,

diuturno jam lan-Canifius

li«

- omnes, Amen, in confpectu eorum vitam

guore ad extrerma perductu

centenariam cum zterna commutavit,

$ , erigens fe de le. antiq. ic&,

Paulusie.

ctulo; (ratres fuos magno ill

icnumero circum. ** 2

LXXViL Amafus, Epifcopus Theanen-

ftantes porenti fermone e

gius l. 5,

ít allocutus. 'Tum

deNeapol,

fis, humanz peregrinationis (uz. adefle finem

Íumma humilitateintereu

m, & fratres, alter-

intelligens, civium primoribus ad fe congre-

na facta confeffione,

nec non precata pecca-

gatis, cum monita multa.dediffet, fuam im-

torum indulgentia ; i

ntimis füfpiriis primum

ertivit benedictionem , dicens : Senui, &

T.

fummo Paftori comm

endavit gregem fibi com:

AJucanui, filii mei,: converíatus coram vobis,

miffum , deinde frat

ribus valedicens ait: ab.

ab hora, qux Deo placuit, usque ad hanc

ite, fratres,

charitfimi ,

& hoc ultimum fenis

diem .pro animabus veítris , nequaquam la-

memoriale pro benedict

ione habetote ;

borem recufavi ;, nunc vero Dominus vocat

: In no.

mine Domini, falus omnium noftri.

me, cui prefto fum; eftote ergo fideles, &

- LXXXI. S. Therefia moritura

fic füas foro-

operamini in dile&ione Dei & proximi usque

res adhortata eft: Obfecro vos

in Domino,

ad mortem , & regnabitis in vcternum., He-

inquiebat filiz mez char

'nedicat itaque vobis Deus, & opus omne ma-

iffing, ac Dominz,

ut primzvas inftituti leg

es, fimul & conftis

nuum veítrarum de excelfo folio fortunet ,

tutiones, quam a«curati

[lime, integetri, me-

& crefcere vos faciat de charitate in charitz-

que obfervetis :

fimul etiam pravum, quod

cem, ut (itis.ante faciem e

hac párum dilige

mundi & immaculati.

qu in fine fzculi

ns vobis monialis exem

plum

dedit, neutiquam refpiciatis ,

l Saron. to,

10,

LXXVIL. s. Dunftanus adveni

ente obit;g

fed quidquid

2

hoc ipfo deliquit, benigne cond

Onetis , oran»

fui die , congregati circa fe filiis,

dé corpore

tibus his viciffim matrem, füp

remum íÍíe ut

exire properabat, & ecce, cum leclo, in quo

compellaret

» aliüd dicere noluir, quam ut

jacebat , usque ad füperiora domus cleva:us

regularum ftatuta, & conftitutionum decre-

cít, led trabibus obfiftentibus, ne ultra vehe-

ta ad unguem fervarent.,

fuperioribusque

retur, in terram leviter demiffus fuit

; idque

füis nunquam non obedientia

tertio factum eít

, €um ad fuos converfüs ;

m finceram prg-

ftarent, quod i

pía moriitum aliquoties incul-

Vos, inquit, oculis veftris, quo VOCOt, intuiti

cando repetebat.

eftis, & quo vadam. Noflis viam, qua inceffi ;

LXXXII. B. Angela de Ful

ginio morti pro;Amaldl&

noftis opera, quibus infüdavi, dum vixi ; qua-

pinqua ad adftantes convería,

filioli mei,inquie.in vita,

propter breviter vos monco, (i quo vado, vul«

bat,quz dico vobis, proptera

morem Dei dico,

tis venire ; qua inceffi

; non pigeat vos ire ; iple

beniguus Deus , qui direxit i

quia non libenter porto fuüb

terram aliquid,

er meurn ad fe,

quod vobis poffit prodeffe; P

lacuit divinz bo-

. 4I.

nna

. K.. P. Lobn. Bz//l Man. i

[]

nitati,

4685

JBibltbete Manualis Cancionatöri&

nitati, dare mvihï curam & folïcitudinem omni-

tione eft profecutus , ita quoque in extremo

1

um veítri, qui fünt in hoc mundo, & ultra &

ejusdem margine pofitus, id ipfum eft contes

circa mare: egoautem cuítodivi vos, ut potüi,

ftatus, dum in genua provolutus voce magna

o Deus meus , a modo refigno €os tibi & rogo;

exclamavit: Jefuü, Jefu in manus tuas com-

ut conferves eosin omni bono ; in amore paü«

mendo fpiritum meum, & exípiravit, corpus

pertatis, defpectus & doloris, in transtforma-

vero, ut erat flexis genibus innixum , ità

Y

tione, & imitatione vite tuz, & perfeCtionis,

remanfit.

LXxxxViHl. De V. Hugone a S. Vidore

quam nobis verbo & facto oftendere voluifti.

Vos autem, o filioli mei, hortor exhortatione

fcriptum invenitur, triahzc in votis habuiffe.

EU WUR u pE NH

hacultima, ut ftudeatis effe parvi; vere humie

I. Ut cibus ejus ultimus effet V. Euchariftia.

les & maníueti, fcholares ejus, qui dixit: Di-

IT. Utultima ejus cogitatio, feu meditatio ef-

fcite a me, quia mitis füm , & humilis corde.

fet de paffione Domini. 1lI. Ut ultimum ejus

Habete charitatem, finequa non eft falus , nec

verbum effet dulciffimum nomen Jetu.

f

la' Lyl'. 6. fis

meritum; neminem judicetis, & fi videritis

LXXXIX. Catharina Bononienfis pau

horninem peccare mortaliter, non dico, quod

tim deficientibus viribus, vultu pulchriore , 1. c. vita

[

non difpliceat vobis peccatum, & quod non

ac lucidiore apparente, adftantes omnes afpe- € 27

debeatis illud abhorrere, fed dico : nolite judi-

xit, deinde fancti(fimum Jefü nomen tertio in-

care, nec contemnere peccantes, quia judicia

vocans, brevi fuípirio fpiritum reddidit.

Deineícitis. Hisdictisimpofuit manum fuam

XC. S. Mechrildis in mortis agone conftitu.

fupra caput fingulorum, & aic: Benedidi (itis

ta, nihil dicebat aliud, quam Jefü bone, Jefü

a Domino a me, filioli mei, vos & omnes alii,

bone;quz verba fxpius replicabat. Cum, ecce,

ï;ï

qui hic przfentesnon fünt,& (icut fignificatum

inftante morte apparuit illi Jefus , invitans

eft mihi €& demonftratum a Domino , ita iftam

eam fuaviffime: Veni benedicta Patris mei ;

zternam benedictionem vobis concedo pre-

offide regnum.

fenseibus & abfentibus : idem Chriftus det eam

XCL 1heodori

cus Canifius , vPretrii frater,

vobis cum illata manu, q

gæ fuit in cruce clgf

merito Pater'a Jefü Maria nuncupari poteft;

vata.

a fingulari cum his beatilfimis nominibus cone

INDUSTRIA IX.

juné&tione ultimisque divitiis, Hunc ad fe vi-

SS.

efa nomen ante mortem pyonunciare. -

dendum Friburgum venientem Petrus ita eft

S.Demard. LXXXIÍII. A militibus excübias agentibus

allocutus: Vide, Theodorice, quid mortis

í15.in vipiliarum verbumtefferarium exigitur, quod

mes nuncius fit tibi allaturus. Lucerns men-

conc,

fi reddant, falvi evadunt; Symbolum teflera-

fx affidente cum aliis Theodorico Petri Ca-

que Chri(tianorum Dei nomen eft, quoomnia

nifii mors , uti folet, legitur.

'Tum Theo-

Jtrf

fidei myfteria, fpei fulcra, charitatis incentiva

doricus apoplecticus repente factus, omnium-

continentur. Felix, qui, eum venerit Domi-

que omnino oblitus eft, etiam legendi & fui

l' l, d(

nus, hanc tefferam reddiderit, falvus profecto

nominis atque loquendi. Hoc tamen occafu

evadet, & tanquam verus Chrifti miles agno-

mnemoriz ne tota illi memorandi facultas oc-

fcetur, atteftante Joele cap. 3. 3. & erit : omnis

cidiffe videretur, Theodorico Jefüs ,

aria,

qui invocaverit : (quemadmodum oportet) JVo-

femper in mente & lingua, fidelis, & ultima

men LDomini, falous erit. Hinc articulo huic

falutis teffera itahz(ir, ut qui nec füuum , nec

fupremo przcipue quadrat fequens S. Bern.

aliena nomina tenebat, teneret nomen Jefu &

admonitio : 7rifZatur aliquis nofirum? — Veniat ,

Mariz, quique alia pronunciare non potetat,

inquit, im cor S'efus , & inde filiat in os , & ecce

hec duo ex integro pronuntiaret, reliqua

turbate omnia & confufe , ifta fancte.

Lit-

ad exortum nominis lumen ,. nubilum omne diffugit ,

vedit ferenum , cui enim in adverfis diffidenti ,' jam

teras ex integro fe iterum velle difcere in«

Limbg

L

tüs in

J

amque deficienti , fi nomen adjutoris fonuit , defuit ?

nuebat : fed fruftraerat.. Libelio ergo precum

Id quod non pauci obfervarunt.

grandi charactere Jefus Maria iníciibi fibi vo-

Chrorj

Rib- l 4

*

. LXXXIV. $. Ignatius Loyola

um inftare

luit, atque hzc duo tantum legere legere, &

'€, 16,

fenfiffet , ex hac vita füz migrat

ib

nis diem ,

voce exprimere poterat. Legentes tamen au-

compofitis omnibus ac manibus junctis, ocu-

diendi avidus fuit, usque dum ultimo vitz

lis in ccelum defixis, Jefüm corde, Jefam ore

biennio ne id quidem affequeretur, quod legi

implorans , placido vultu fanGiffime ad Do-

áudiebat. Manus illi ad omnia vel errans, vel

trius

minum migravit.

prorfus inutilis, formando tamen crucis figno

n

LXXXV. Cardinalis Bellarminus , etatis

frequens, & apta erat, ita feptem & amplius

füug anno 79. cum morte colluctans trigefies

annos vixit femimortuus, piz certe memorig

fummo pietatis affe&tu facratiffimum Jefu no-

afidelitatéretente Jefu & Mariz nominis, cx-

men pronunciavit.

terum eorum omnium , quz retro hzc funt,

Hiftoria

LXXXVI. Jacobus a monte Brandono e

oblitz, Extremo demum oleo expiatus, vocem

Seraphita religiofiffima minorum farnilia , graviffima,

Jefüs tantum & Mariz ha&enus addictam in

l 2.

qua corripiebatur,infirmitate,ad extrema per-

hec verba conatu magno adnifüus expetivit: Ad

du&us , fanctiffimo Jefü nomine religiofe in-

coclum ! ad coelum! 'Tam linguam fuis iterum

vocato, quos paticbatur, lenire ftudebat, do-

Jefü & Mariz repetendi reddidit manus illi in

lores, unum hoc fratres fuos obteftans, ut fi-

formando crucis figno elanguere,lingua ad bal-

lii

bi in auribus iftud, quando per fe amplius in-

