debita gehenne tormenta timet imminere.

illa e(t,' quz ab interno principio, videlicet

VII. Quarium fuoc dolores ex. afpettuu demos

caloris naturalis extin&ione , provenit, qui

num exorti: qui (icut fcles excubant ad mue

rium antra, przftolantur egereffum animz; ut

propter. defe&tum humidi radicalis, perinde

ut lucerna deficiente oleo extinguitur. líta

corripiant prodeuntem. — Quod jus videntur

:

eft, qux a principio extrinfeco oritur, cuüm

accepiffe ab exordio mundi, dum iisdem dixit

Cic. l. . $ videlicet, ut Cicero explicat, vel humor de-

Deus: Tu in(diaberis calcaneo ejus.

ub

i*(-äcn.l $ :

"'Tufc.

Gloffa ait: Calcaneum,finem hominis fignifi- v. 15.

J

trahitur,. vel calor extinguitur oppreflione

quapiam , (ive interna,-ut in veneno, inglu-

cat, ad illum femper dzemon attendit, lemper.

in(idiatur.

vie, & alluvione immodica potus, quemad-

Unde iterum cit. Pfalmo 17. ait:

modum cum nimium olei in lucernam infun.-

Preoccupaverunt me laquei mortis. Quan-

ditur: five externa ,. ut fpiritus cor refrige-

tus autem hic dolor (it, S. Bernsrdus expli-S Bern1 z.

rantis ia ateria, vel ore compreílio , quale

cat fequentibus verbis: eam comprehendet de med.

na

eft, cum ignis lapidibus aut multo cinere de-

tam terribiliter, qoam horribiliter forent re-

tinere. Hinc ad Abbatem Bonzvallis in bsec

repente obruitur.

IHl. Dividitur a. in bonam & malam: illa

verba fcrip(it: Orate Salvatorem, ut tempe-

ftivum jam exitum non differat, fed cuftodiat,

contigit, quando homo in ftatu gratiz dece-

dit; ifta eft, quando in peccato mortali, per

Curate munire votis calcaneum nudum meri-

poeníteatiam non deleto,moritur, & a 5. Joan-

tis , ut is, qui infidiatur, invenire non poffit.

ne mors fecünda vocatur.

De illa dicitor:

unde figat dentem , & vulnusinfligat: Qu Epift150,

omnia confirmantur ex vifione,. quam ían-

Pretiofa in. confpectu Domini mors Sandto-

rum ejus ;.de hac: Mors peccatorum pefli

&tus Antonius quondam habuit, dum ele-

ma.. Unde tefle S. Gregor. populum per de-

vatis ad coclum oculis Gigantem quendam

,

gïpbc. 2.

R. P. Lobn. Bibl. Man. Tom. 14.

terri«

.Ddd 2

* .

Bibliotbece . Manualis. Concionatorice

a.

396

ET

terribilem vidit ,.» caput ad coclos attollen-

XIX. Si annis multis viverit homo , & in£cel, 117

tem, & animas ad coclum volare volentes$ ex-

his-omnibus lztatus füerit, meminiffe debet v. 8

,

teníis manibus prohibere conantem, quarum

tenebrofi temporis.

aliquas ad terram allifit, alias autem fruftra

XX. Cum interierit, non fumet ornnia : Pfal. 48«

retinere. contendit.

neque defcendet cum eo gloria ejus.

v

ig.

"

M*

XXI. Auferes fpiritum eorum, & dcficient, Pfal. 1035

y, 12

$ H.

& in pulverem füum revertentur.

V. 29.

EX S. SCRIPTURA.

XXII. Cum morietur homo, hzreditabit Eccl. 10*

iä

y. 13-

Certitudo quoad fübfiantiam.

ferpentes, & beftias, & vermes.

$p4

XXIIL.. Putredini dixi :

Pater meus es,Job. 17.

Gen. 3.

I

uia audifli vocem uxoris tuz, & come-

mater mea, & foror mea vermibus.

V 14

Ecd,!

V. 12.

difti de ligno, de quo przceperam tibi,

XXIV. O mors, quam amara eft memoria Eccl. 4t1.

ne comederes, in füdore vulcus tui veíceris

V:IS'

tua homini pacem habenti in fübftantiis fuis, V. 1.

pane tuo, donec revertaris in terram, de qua

viro quieto, & cujus viz directe funt in

füumptus es, quia pulvis es, & in pulverem re-

[

Luc !

verteris.

omnibus, & adhuc valenti accipere cibum.

y. 5f

XXV. Dies mei ficut umbra declinave- Pfal. 101.

il. Omnes morimur, & qua(i aquz dilabi-

y 12.

runt, & ego (icut foenum arui.

V. I4.

mur in'tcrram, quiz non revexrtuntur.

XXVI. Homo natus de muliere, brevi vi- fob. 14.

Pfal. 89.

IlI. Quis eft'homo, qui vivet, & non vide-

d.

pfai.

vens tempore, repletur multis miferiis. Qui

I

v 1b

V. 490

bit morcem? eruet animam Iuam de manu

inferni ?

quafi flos egreditur, & conteritur, & fugit ve-

E

lut umbra, & nunquam in eodem ftatu per-

^l

Eccl. 25.

IV. A muliere factum eft initium peccati,

manet.

;

V. 33.

& per illam cmnes morimur.

XXVILI. Die mei v

älociores' fuerunt cur- Job. 9.

Rom. 5.

V. Propterea ficut per unum hominem pec-

V. 12«

fore, fugerunt & non viderunt bonum, Per- V. 25*

caium in bunc mundum intravit, & per pec-

tranfierunt quafi naves poma portantes, ficut

catum mors;. & ita in omnes homines mors

aquila volans ad efcam.

Pl !

percranfiit, in quo omnes peccaverunt.

- XXVIII. Ecce equus pallidus, & qui fede- Apoc 9. -

i

UP

Ibid.V. l 40

Vj. Regnavit mors ab Adam usque ad

bat füper eum, nomen illi mors, & infernus V: 9

p

Moyfen, etiam in eos, qui non peccaverunt.

fequebatur eum, & data eft illi poteftas fuper

Sap.7 v 6.

Vil. LInus eft introitus omnibus ad vitam,

LMi

*

j

quatuor partes terrz, interficere gladio, fa-

V. Ó

& (imilis exicus.

me, & morte, & befítiis terra.

Hebr. 9.

VIL Statutum eft hom

inibus fem&l mo-

i

XXIX. Eft,qui locupletatur parce agendo, Eccl. 11.

V. $74

ri, poft hoc autem judicium.

& nefcit, quod tempus pretereat, & mors V: !8.

IX. Breves dies hominis fünt, numerus

Job. t4.

appropinque

2

Y.5,

Menfium ejus apud te; conftituifti terminos

morietur.

t & rxclxinquqat omnia aliis, &

Etd f

VT

ejus, qui prateriri non poterunt.

XXX. Nudus egrefïus füm de utero ma- Job. 1.

Eccl. 9.

X. Noli de mortuo inimico tuo gaudere,

s revertar illuc.

V,2I.

q*is qmez, & nudu

v. g.

Íciens, quóniam omnes moriemur; &

E

Xin gau.

Utilitas.

dium nolumus venire.

Iroy,.

XXXI. Melius eft ire ad domum lu&tus, E&cl.7.v.3.

V

Eccl. 2.

Xl. Non eft in hominis poteftate prohibere

quam ad domum convivii; in illa enim finis

v 0.

fpiritum, nec habet poteftatem in die morris.

cunctorum admonetur hominum, & vivens

3044

Eecl. 41.

XII Noli metuere judicium mortis; Me-

cogitat, quid futurum fit.

V 5o

mento, quz ante te fuerunt, & quz füperven-

XXXIli. Melior eft dies mortis, quam dies Ibid. v. ».

tura funt dbi: Ho; judicium a Domino omni

nativitatis.

carnl.

XXXMI. Quafi effodientes the(aurum, gau- Job. 3.

1 Theff, 5.

XilI. Cum dixetint, pax, & fecuritas ; tunc

dent vehementer, cum. invenerint fepul. v.22.

vl 3.

repentinus eis fuperveniet interitus.

chrum.

Jncertitudo quoad. tempus.

XXXIV. Scimus, quoniam fi terre(tijs do-2. Cor. 5.

It 1

YA7,

Eccl9. '

XIV. Nefcit homo finem (aum; fed ficut

mus nofítra hujus habitationis diffolvatur, V. 1-

V. 19.

piíces capiuntur hamo, & ficut aves laqueo

ECCU l

quod zdificationem ex Deo habemus , do-

Va

comprehenduntur; fic capiuntur homines in

mum non manufacam, (ed aeternam in ccelis.

Mors defiderata.

,

tempore malo, cum eis excemplo fuperve-

nerit.

*

XXXV. Coar&or autem e duobus, defide- Philipp. z.

XV. Memor efto, quoniam mors non tar-

VJ,QB'-A

i

Eccl. 14.

rium habens diffolvi, & effe cum Chrifto.

V* I2

dat, & teflamentum inferorum, quia demone

XXXVI. Quis det, ut veniat petitio mea, Job.6.v.o.

ftratuim eft tibi.

I

& quod exfpecto, tribuat mihi Deus! & qui

Luc. 12.

XV&K Eftote parati, quia, qua hora non

ccepit ipfe me conterat!

putatis, Filius hominis veniet.

XXXVII. Scientes, quoniam, dum fümus». Cor. 5,

Jac. 4.

XVil. Ecce nunc,qui dicitis : Hodie aut cra-

in corpore, peregrinamur a Domino ( per fi- V- 6

V. 14.

ftino die ibimusinillam civitatem,& faciemus

dem enim ambulamus , & non per fpeciem)

ibi quidem annum, & mercabimur, & lucrum

audemus autem, & bonam voiuntatem habe-

3. lp

ïlpU(ïBxe

faciemus, qui ignoratis, quid erit in craftino.

mus magis peregrinari a corpore, & prefen-

tes effe ad Dominum,

i

lt * i

Qualitas.

fily,

XVIII. Viventes enim fciunt, fe effe mo-

XXXVill Educ de cuftodia

animam Prai. 141.

ECC]J 9'

v.8

V. 5.

rituros, mortui vero nihil noverunt amplius,

meam , ad confitendum nomini tuo.

noc habent ultra mercedem, quia oblivioni

XXXIX Moriatur anima mea morte juflo-B;laam

tradita eft memoria eorum.

rum, & fiant noviffima mea horum fimilia. n. 3.

XL.Quam

»w-

Titulus XCF 1H. Murs.

397

:'CCI. ll

)

Pígs.v.s, . XL. Quam dilecta tabernacula tua, Domi-

verteris, incerta omnia, mors certa.

Natus

ne virtutum : concupifcit, & deficit anima

€s? certum eft, quia morieris.

)fal- Ü 8,

mea in atria Domini.

Incertitudo quoad tempus.

aj

- Mors ætjlo;um;

II. Horam ultimam idcirco Dominus vo- S. Greg in

Apoc. 14.

XLL Beati mortui, qui in Domino mori-

luit nobis effe incognitam, ut femper poffit hom.

1 2()'

V. 13,

effe füfpeQta; ut, dum illam prxvidere non

icl g,

untur. À modo jam dicitSpiritus, ut requie-

Ícant a laboribus fuis: opera enim illorum fe-

poffumus, ad illam fine in

*

ha

remus.

S

termiílione prope-

quuntur illos.

lob vv

S2p.4. V.7.

XLII. Juftus

fi morte Apräeoccupatus fue-

ML 'Tanto amplius mors timere debet, s. Creg.'.

B

rit, in refrigerio erit.

quanto nunquam provideri valet. Cur ergo 12 c. 19.

Ed at

Eccl. 1.

XLIII. Timenti Dominum bene erit in

quafi de certo extollitur, cu

M

na incertudinis tenetur?

jus vita füb poe-

V. 13.

extremis, & in die defunctionis fuz benedi-

cetur,

ÍV. Latet ultimus dies, ut obíerventur $. Aug. de

Luc. 12.

XLIV. Beati fervi, quos, cum venerit Do-

omnes dies; fero parantur remedia, cum difc Chii-

Pbl tot;

V.^37-

mortis imminent pericula.

l.

V U.

minus, invenerit vigilantes. Amen dico vo-

bis, quod przcinget fe, & faciet illos difcum-

V. Ad hoc conditor nofter latere nos vo. S. Grez. 1.

db.u,

bere, & tran(iens miniftrabit illis.

luit finemi noftrum , diemque noftrz mortis 12« mor.

ivl Il

Pfai, 115.

XLV. Pretiofa in conípectu Domini mors

effe incognitum , ut , dum femper ignoratur,

E

V. 16.

San&orum ejus.

femper proximus effe credatur; & tanto quis.

Sap. 4.

XLVI. Confummatus in brevi, explevit

que (it ferventior in operatione, quanto &

V. 13.

tempora mulca: placita enim erat Deo ani-

incertus eft devocatione, ut. cjum incerüi fu-

0b.9,

ma illius: propter hoc properavit educere

mus, quando moriamur, fem

per ad mortem

XJ'25-

illam de medio iniquitatum.

X

parati debeamus venire.

AMors. hngiorum, .

Qualitas.

Apoc 9.

Pralo , 5.

XLVII. Mors peccatorum peffima. -

VI. Nudi omnes nafcimur, nudi -morimm; S.Ambr.io

v. :27.

nulla diftin&tio inter cadavera mortuorum, Hexaw.

VO 8!

XLVIII. Nationis iniquz, dirz fünt con-

nifi forte, quia gravius foctent divitum cor-

S52P 3 V 9. f(uümmationes.

i

N

ü-cïbi-

pora, diftenta luxuria.

1. Mach.2,

XLIX. A verbis peccatoris ne tim

V. 62.

tis, quia gloria ejus ftercus & vermis eft.

VII. O durus, & durior cafüs! heu quid S. Anfelm.

perdidit homo, & quid invenit! perdidit bea- in med.

E t

Hodie extollitur, & cras non invenietur,

quia converíus eft in terram fuam, & cogi-

titudinem,ad quam factuseft; & invenit mor-

*S VI 18.

tem , ad quam factus non eft.

Hodie veni-

:

tatio ejus periit.

.

Eccl. 4 1.

L. Vz vobis vi

ri impii, qui dereliquiftis

mus a patria in exilium , a vifione in ccecita-

V, II.

tem , a jucunditate immortalitatis ad corru-

legem Domini altiflimi. Et íi nati fueritis,

.Jobrts

jn maledi&ione naícemini: & fi mortui fue.

ptionem mortis Mifera conditio, gravis do-

21

!?

lor, grave damnum, grave tormentum.

ritis, in inaledictione eri: pars veftra.

Prov. t1.

Lí. Mortao homine impio nulla erit ultra

- VilI In morte tanto timor fit acripr, quan- S.Greg 54

to retributio vicinior, & quanto vicinius

fEccl.7.v.3-

V.Z.

fpes, & exfpectatio folicitorum peribit.

iu. mnor. c 17:

)

dicium tangitur, vehementius formidatur:

;

Sap.5.v.2.

LII. Videntes turbabuntur timore horri-

r ul i RL NU ii

bili, & mirabuntur in fübitatione infperatz

inveniet enim homo poft pufillum, quod in

&ternum non poterit vitare.

ss Ibid. v s

falutis, dicentes intra fe, poenitentiam agen-

: Bern.

Mp

tes, & pre anguftia fpiritus gementes: Hi

IX. Anima mea, quis erit ille pavor, cum $.

dimiffis omnibus, quorum tibi prafentia ju. 2pud Inth.

-

fünt quos habuimus aliquando in derifum.

1' JObo 30

cunda erat, fola iugredieris, & ignitam peni- In P 1.c.7.

l. v« gæ'

Praparatio ad 1hortem.

tus regionem, ubi occurrentia catervatim te-

Éccl. 14.

LIII. Ante obitum operare juftitiam, quo-

terrima monfítra videbis ; quis tibi in die can

)-Q- COD 5'

E

tz neceífitatis füccurreret? quis tuebitur a

Y2127.

niam non eft apud inferos invenire cibum.

r,Vu I(

Eccl.i 12,

LIV. Memento Creatotis tui in diebis ju-

rugientibus preparatis ad efcam ?

"

quis con-

j

v. l..

folabitur ? quis dedtcet?

ventutis tux, antequam veniat tempus affli-

$

&ionis, & appropinquent anni, de qui

.

X. Ultimus dies tanti eft ponderis, ut il- S Aug.ap

bus fii-

lius ratione reli

Deyer!, tr.

cas: non mihi placent.

qui dies mcritg debeaz;;rt ob.

3 in feflo

fervari.

:

S.Joan. E.v.

XI. Loculus dimi

nutive eft 'mortu? locus,

15

4.Reg. 20,. LV Difpone domui tuz, quia morieris.

Ludoiph.

$. HE -

in quo jacet, cui enim viventi magna palatia:

Car: h,

; od

ul

& ampla domus non fufficiebant, pro loco; ap. Manfi

EX S$. PATRIBUS.

ei morienti parvum fpatium füfficit pro locu: tr so ditc

us yn COf: 5'

4

lo; Unde mortuo Alexandro dixit quidam 5: n. r.

Certitudo quoad. (abfLantiam.

Philofophus, quem totus mundus non capie-

2

S. Auguft. L.

id in hac terra certum eft, nifi mors?

bat, hodie parva continet arca.

)

spudBeirl.

Qu

profeciti ? qui fis, hodie fcis; quid

XlI. Adveniente lapide, id eft, mortis du- S. Anton.

Qp

tr. 3. in. facturus fis craftino, nefcis. Speras pecuniam ?

ritie percutierur & conteretur, & tunc aurum P«d. ferm.

om.

nn

fefto.

fapientiz, argeatum eloquentiz, gs divitia- "

incertum eft, an proveniat. Speras uxorem?

poft

incertum eft, an acquiras,vel qualem accipias.

rum, ferrum potentiz comminuetur, & in33:

qpia. t

nihilum redigetur, & a vento difpergetur:

r

Speras filios? incertum eft,an nafcantur. Nati

fünt? incertum;an vivant. Vivunt? incertum

quia caro vermibus, divitiz parentibus, &

O.Bælalm

anima dzmonibus tradetur.

| j

gü,an proficiant,an defipi,ant. Quocunque te

D dd 3

, XIIT.

r

LÀ

9t

315

398

lotbece Manualis / Concionatorice

num, & omnis gloria hominis, tanquam fios

$, Chryf.

XIII. Quis non perturbetur & confterne-

i hefterno die, aut paucis

fceni. Qua fane fimilitudine commodiffime

$, duf

t0.4. ep.5. tur, cum eurn, qu

D6f

ante diebus ambulabat , fexcenta dom;us ne-

Propheta complexus eft humanz vitz bre-

mancipio-

vitatem; & fluxam commodorum ejus lzti-

M a

gotia gerebat, uxoris, filiorum ,

$ Hle

rum, (epe etiam integrarum ci

vitatum Cue

tiam , atque voluptates: fiquidem hodie ali-

bat, fuppli-

quis eft vegeto corpore, deliciis diffluit, pra»

ram füfcipiebat, minab

itür, terre

.

arti

m inferebat, innu-

ftantem ac gratum ei colorem flos etatis prz-

. cia partim folvebat; p

bet, animo magno ac forti eft preditus, cras

$ 6t

mera tum in urbibus,

tum in regicnibus ef-

de fürdiorem ja-.

vero is ipfe miferabili apparet forma, quam

ficiebat, repente quovis lapi

L

biles ho-

centem videt? Cumque inpumera

vel tempus dedit, vel morbus immutaávit.

€.Hiet.

Heiiodo

mines plorent,;

& amiciffimi quique plangant;

Utilitas.

& uxor dolore

diftorqueatur, genas ledat,

XX. Laudare, vel fatis confiderare menSgupp.Abb,

comas vellat, ma

gnoque cum ululatu ancil-

humana non füfficit altitudinem hujus divi»1 i. de glo-

-Jarum greges circum fe collocet ipfüm ta-

ni confilii, quo B. Trinitas homini mortuorifF. Trinit.

men nihil eorum fentientem ? cum etiam om-

£ Aug.

(üblata effe, rationetn,

morte peccati, quz mors animz eft, necefia- 5

nia repente de medio

n dc

ingenium;animam;ori

s lorem & venuftatem,

riam providic mortem corporis, przparatum

í

habens apud fe bons artis inftrumentum,

OEl sU ERSSRERDSMANENDET ( s Is

membrorum, motum;

injucundaautem, & in-

z

Tüem d

ftu-

quo po

fitt per mortem corporis mors ani-

amocna iis fücceffiffe, nimirum filentium,

ma defítrui.

do&rini.

porem,

corruptionem, faniem, vermes, cine-

qui imitationesS Ifi^. l..

VCORTNEN

Chit

jnteritum integrum,

XXL Iniquus moriens ,

$ G.

rem,pulverem,fæcorem,

füi multos ad culpam traxérat,

deleétatione fent. c.62«

corpusque totum €o propera

ns,ut in vilia &

füp. Ma

definat.

peccati ;

mulios a culpa revocat terrore

10,

deformia atque ignobilia offa

tormenti ; quod etiam

Pfalmifta veftacur dt-

3 Bafil,

'X1V. Mortalem te, qua'fo, effe,

recordare ;

füm diffol-

cens: Letabitur juflue, cum siderit vinditkam, ma-

Orat. 24, terraequidem es,

in terramque rur

$ ha.

demorte. veris. Circumfpice eos, qui ant

e te fimilibus

nus fuas lavabit in fanguine peccatoris 5 in pecca-

ejilt

torum enim morientium fanguine jufti la-

f« fe fplendoribus efferebant

ubinam funt

ibus dignitatibus orna

ti erant?

vant mapus , quia dum eorum poena confpi-

illi, qui civil

citur, confpicientis vita mundatur.

Tuidem,

ubi invicti Rhetore

s? ubi Duces? ubi Dy-

lvis?

XXIL. Inclinemus nos ad (zpulchra, & con-S.Ephrem.

naftz? ubi Tyranni? Nonne omnia pu

ditionis noftrz occulta profpiciamus. Ex ca- de vi: fpi-

, Nonne fabula? Nonne in paucis offibus me-

daveribus permi

xtos offium acervos, crania-rit-

moria vitz ipforum confervatur?

liquis offibus cer.

XV. Quid foetidius humano ca

davere?

que carnibus exuta cum re

& An

S. Àntcn.

*

nemus, & hzc confiderantes,

nos ipíos in il-

1.debo

'p.4-tit, r4. qut

d horribilibus ho

L]

mine mortuo? cujus erat

TiCIt,

fit in morte

lis, velutin fpecu

lo quodam contemplabimur,

68.S.7. In. VI

ta gratiffimus amplexus ,

Ubi javentutis flos,

& pulchritudo? ubi ve-

—horribilis afpe&tus. Quid ergo

profunt divi-

honores

nuítus ille genarum decor? hec nobiscum

üze? Divitiz non liberant a Verfne,

carnis defideria fugiamus.

non liberant a foetore,

cogitantes ,

o lavanturs. Bern de

$

L

Räïüicur igni-

XXIiL Juxta lapidem, füper qu

S. Avg. in

XVI, Qui

s refiftit morti

de meditando compone,

& diligen- formula

Pf 101f

bus, undis, ferro ; refi

(titur poteftatibus ;

corpora,

r $n

D

ter excogita, quo

tra&tentur ufü

fepeliendi ; oneft.vit

&t do&,

refiftitur regibus. Veni

t una mors, quis ei

nunc in faciem verfan-

C.14..

reliflic? — Nihil eft illa fortius.

nunc enim in tergum,

.. Crift

tur. Quomodo nutat

caput, cadunt brachia,

Diot. de

X VL Infüperabilis eft

potentia, quia non

$ Chry

fcilicet for-

rigent crura

, jacent ti

biz, quomodo induan-

cont.mort, unum folum, fed omnes fuperat;

Summaque tibi (it Philo-

lip, Ma

tes & debiles, lztos & triftes, eg

[]

enos & divi-

tur, confuantur.

IQ

& fenes, vi-

fophia , meditatio m

ortis affidua. Hancubi-

tes, incolas &

advenas, juvenes

& in xter-

$, Ambt,

omnia flumina intrapt

cunque perrexeris, tecum porta;

.f0s & mulieres; &ut

dinem mortis necefla-

num non peccabis.

6 40

in mare, id eft amaritu

L

dum contemnere cinerisS. Bonav.

m eft omnium

XXIV. Facit mun

$ Ben,

rio fübintrarent ; mors €ni

confideratio ;; nam concupifcentia

oculorum ï?ial.falut.

posna, omnium tributum, o

mnium: carcer,

»

p. üt 7« 6 $.

$p 105,

z

contemnitur, quando quis cogitat, fe in te

omnium domina.

; concupifcentia carnis de-

Bellov,

XVIIL Dicebat quidam,

quod fi habefbt

ram reverfurum

rimitur , quando quis co

gitat, quod in deli-

p. 1. 1. 2: judicein fidelem €

ligere, mortem pre ca-

ibus vermium 5 fuüe

$. tn

di&a 26

d non eft perfonarum

ciis corpus nutritum eritc

Dam' fef.

teris eligeret, eo quo

mnitur,

uando quis cogi-

de$ Vg

accepti

o apud eam,

nec miferetur pupillo,

perbia vit& conte

ert feniori, nec dimittit divitem, nec

tat; quod ille, qui

vult effe luper alios, pone-

- Mit,

nec def

&

tur (ub terra, qua e

(t infimum elementorum,

veretur nobilem, nec horret pauperem

o

dens intrare in civita- S. Chryf.

t fa»

XXV. lit conten

5gn0bü

em, nec evitat fortem, nec parci

am videat, quod fe- de fid. &

nec condonat infipienti, fed ut dici-

tem, qu& floret, priusqu

pienti,

cum concipit, videat

pri

mum quid (it, ideolege nat.

tur : AMors fceptra ligomibus equa

t: E[l commune

lchra, per que doce- . ;

INobilis €9 fortis

ante po

rtam funt fepu

sori ; wiors nulli parcit bonori ;

mur. in qui

d definimus tandem.

n Ów,

veniunt ad funera inortis.

s Hnisl,ld'ioz.q de

t

fceni, foremque ve-

XXVI. Mor

s nihil aliud,quam carceri

- ilit

SEphrem . XIX, Quoties herbam

& laboris cofummatio,

ad portum appli

caüo , cont, mort,

orat. de ^ nuftum confpexeris, fac tibi in mentem ve-

mmi C. (').

peregrinat

ionis adimpl

etio, oneris gravi

morte,

'niat humane noftre naturz fragilitas, ac re-

(io, de domo

cordare ejus fimilitudinis, quam Haias ille mz»

depofitio,

de equo furiofo defcen

ruinofa liberatio, omnium zgrit

udinum ter-

dicens ; Onykmis caro ut foc»

mim-

l

gnus proponit;

l

*

N

N

p

!

Tiwus XCVIH. Mirs.

399

minatio,omnium periculorum evafio,omnium

XLIII. Mäliords dies funt , quibus ad z- s. Euftb,

malorum confümptio.

ternam vitani renafcimur , quam illi; quibus emifi.hom:

$. Auguft. - X XVII. Nihil fic revocat a

ap.Deyerl,

pcccäto, quam

in hzc tempora procreamur. Prima nativi- 1-dePaích,

frequens mortis meditatio.

in exh. 5.

XXVIlI. Memento mortis tur, & non

tate terras ingredimur , fecunda cceleítibus

x

preparamur.

peccabis. Qui íe quotidie recordatur effe

XLIV. Bona mors, & ïncquaquam abhor- S. Bern,-

moriturum , contemnit

prafentia, & ad fu.

renda, qu vitam, etíi adimit, non perimit; eP- 42-

tura feítinat,

adimit quidem, fed ad tempus re(tituendam

S. Greg.

XXIX. Qui öonfïderat, qualis erit in more«

in tempore, duraturam fine tempore.

te, femper erit pavidus in operatione.

XLV. Quis excogitare queat tuarum uti- S.Aug. to.

S.Hier.ad XXX. Nihil zque tibi proficit ad tempe-

litates beatitudinum? Nam male mori Chri- 9- l 1. de

Heliodor. rantiam omaium rerum , quam cogitatio

ftianorum non eít. Bene autem mori cum

vifit. inf,

PP.Ahbo

m. G. 6,

degh

brevis zvi & hujus incerti : quidquid facis,

Chrifto vivere eft.

reípice mortem.

Trinit

XLVI. Eft vita fecura, ubi confcientia pu- $. Bonav.

"

Mors. juftorum. |

ra ; ubi mots fine formidine exípeCtatur, cum folit, c, 3.

S. Aug. l,

dulcedine adeffe optatur , & cum devotione

. XXXI. Mala mors putanda non eft, quam

1. deciv, bona vita preceffit; neque enim facit malam

acceptatur. [ntellige, quod venientem mor-

tem nullus lztus & hilaris fufcipit , nifi qui

mortem, nifi quod fequitur ipfam mortem.

Idem de

fe ad ipfam , dum viv

S

do&rin.

-XXXH. Non poteft male mori, qui bene vi-

preparavit.

eret , Éonis operibus

milo M.

Chrift.

xerit, & vix bene moritur, qui male vixit.

t 66

Mors impiorum & mala.

S, Greg.

- XXXIII. Mors juftorum eft bonis in adju-

fup. Mart. torium , malis in teftimonium , ut inde per-

XLVII. "Vere petlima eft ( mors peccato- v, peda in

rum) quia ficut Vivere charitati o

1o,

verfi fine excufatione perednt, unde eledti

ptimum, ita Pfalm, 33*

mori charitati peffimum eft ; & ex hac mor-

exemplum capiunt, ut vivant.

$. Dern.,in. XXXIV. Bona mors jufti pr()ptör requiem;

te efficitur hoc, quod efi alia mors , id eft,

epift.

diffolutio eorum videtur bona ftultis, quia

melior propter novitatem , optima propter

—

fecuritatem.

vident funus eorum ferri cum tanta pompa,

tamen fit mala 5 quia cujus corpus hic collo«

lbidem,

XXXV. Pretiofa morsSanctorum, pretio-

Ephrem,

catur & deportatur in le&to eburneo, ejus

,

.fa plane tanquam finis laborum, tanquam vi-

anima fe

ulta eft in inferno.

n

;viz fpi

Gorie con(íümmatio, tanquam vitz

XLVI

j

;';mqa, &

*

l. Anima peccatoris multis dolori- Idiot, e.]

&

perfectz fecuritatis ingreffus.

bus & anxietatibus illo tempore fübjacebit;!9 de

S8. Amhr,

XXXVl. Juftis mors eft quietus portus,'

quia cum egredietur , occurrent ei Opera , Contempl,

1. debono nocentibus naufragium putatur. Certe iis,qui-

quz fecit, five bona fuerint , five mala; Ec'"9rt

mnort,

busgravis eft timor mortis , non eítgrave mo-

illa ( velit, nolit) afpiciet oculis interioribus

m

ri, fed grave eft vivere (üb metu mortis. Non

füis, & judicabit in fe mala , quz fecit , &

-ergo mors gravis, fed metus mortis. Non ha-

D.

tormenta fibi videbit e

ter imminere.

pr—oximo mi(crabili-

J de

|

bemus, quod a morte metuamus , fi nihil

PERS

quod timendum fit, vita commifit.

rmula

E

XLIX. Mors peccatorum mala in amiffio- s. Dern,

yeft.viti

$. Aug. l.

XXXVII. Timor de futura morte mentem

ne mundi , a quo non poffant fine dolore fe- ferm. 4r.

parati: pejorin diffolutione carnis, a qua evel. Inter jar-

Ms

de do&. neceffario concutit ,. & quafi clavus carnis,

Chrift,

omnes motus fuperbiz ligno crucis affigit.

luntur eorum animz a fpiritibus malignis ; pe(- V95

S. Chryf.

XXXVIil. Piis mors ultra non eft mors,

fima in tormentis inferni, quando corpus &

fup. Matt-fed nomen tantum habet mortis : imo &

anima perpetuis fimul addicuntur ignibus,

lO.

L. Amara ell, & cerribilis (mors) Domine ldiot, 1,

ipfum nomen fublatum elt.

abundantibus iniquitate, affluentibus profpe- c. 9.

S.Ambrl XXXIX. Quid eft mors, nifi vitiorum fe-

ritate , carentibus adverfitate3 & non lan-

€ € 4 pultura, virtutum fufcitatio ?

guentibus infirmitate.

s Dontn.,

S. Bern.

XL. Volote mortem , etíi non efFugere;

LI. Quarentes, qui eos redimat, & n

Jjal fl

xemo S.Ephrem.

:i[, ?QC'S'

ep. 105. certe vel non timere. Juíftus quippe mortem

eft, qui liberet; requirentes focios, & nemo de ob-

et(i non cavet, tamen non pavet. Denique (i

adeft, qui eos comitetur; Requirentes ad-

dorzm, in

morte praoccupatus fuerit , in refrigerio erit.

vocatos & patronos , & nemo, qui aufit.

llrifïo.

$. Petrus

Dam. fer.

XLI. O quam beate moritur, qui moriendo

LII. Mors peccatorum peffima. Audi un- s, per,

oritur; quam feliciter cemporalem finit vi-.

de peffirna. Mala fiquidem eft in mundi amif: ep. c.

de S. Vitali

fione, pejor in carnis feparatione, peífima in

Matt.

tam, qui vivere perpetualiter incipit. Hinc eft,

quod S. ecclefia dies migrationis Sanctorum

vermis, ignisque duplici contritione.

" Natales vocare confuevit, quia protinus in

LIIL. Percutitur hac animadverfione pec- s. Aug.1f,

$ Choyf

ccelo nafcuntur, cum in terra vifibiliter mo-

cator, ut tnoriens oblivifcatur füi, qui, dum 3. de $$.

de o &

riuntur, & tunc vere incipiunt vivere, cum

viveret, oblitus eft Dei.

Ino

g

mortalem videntur vitam finire.

LIV. Vita erat in paradifo, ubi lignum vi- s. Ambr,

tE, & vita erat lux hominum ; mors igitur in 1. de

S. Cypr.

LXIL Quod interim morímur, ad immor-

bon. mort,

de mor- ralitatem morte.trans

gredimur , 'nec poteft

mgla, quaz ac

ceffit, & fübintravit.

od

talit,

c. 4-

vita xterna füccedere ,' nifi hinc contigerit

Mors. defideranda. -

wccnt.mon'

exire ;: Non eft exitus ifte, fed tranfitus, &

/LV'. Lauda

'cr (Ilc

ndus quidem ille eft, qui mor- S. Climac;

temporali itinere decurío ad vterna transe

tem tanquam bodie venturam exípectat, fed fcal, Par,

g l'- 6.

| greffus,

ille fan&us, qui eandem femper defiderat.

Mers

í

em,

4o93.

Biblio/tb'eeæ Manualis Concionatoriæ

Mors . memnoranda.

fæculi requirunt; fcriptum eft enjm : Ubi eft

*

T.

thefaurus tuus , ibi eft cor cuum.

yl?

S. Gregor.

LVI. Mortem velut prefentem femper tibi

]if;k- "

LXVII. Chriftus Rex nofter, & ideo, quod S. Ambr.

N:z. i^ ob oculos pone.

Ita enim fiet, ut, cum ipfi

fdo$.

fentet^/ o ccurrendum erit, füperior exiftas. Perpe-

Rex juhet , deferere non poffumus, & con. l. de bon:

mott.

"AL

tuum tibi fit hoc ftadium , ut mentem tuam

tempnere. Quando Imperator terrz hujus in

g, Grt

1.f

templam Deo exftruas. Hinc enim affeque-

peregrinis locis aut honoris fpecie , aut mu-

neris alicujus caufa jubet degere , numquid

ris, ut eum pro fpirituali ftatua in ultimo

hinc in confulto [mperatore difcedunt ? &

corde habeas.

S, Laur.

.LVII. O bona mortis confideratio, quis;

quanto amplius eít divinitas parere , quam

humanis? vivere ergo fancte Chriílus eít ;

Jutt.de lig.

quanta per te acquirantur emolumenta, valet

& mori lucrum.

vi-€ 4« intelligere ?. quis poteít capere, quis propa-

. IV.

Senett

lare? utilis eft tui memoratio, ad fugandum

],ep. 6,

.EX LIBELLO DE IMITATIONE

vitiorum exercitium ; ad fugiendos peccato-

CHRISTI.

)

rum laqueos.

]

Mors equo animg»'acceptanda.

Certitudo quoad. fubfTantiam.

$. Chryfo» LVIIL Fiat voluntarium ; quod futurum

L Gi

vidifti aliquando hominem mori , cogi. L.1. c. 93.

ftom, fup. eft neceffarium : offeramus Deo pro munere;

ta, quia tu per eandem tranfibis viam, $ ?

Brunne

Matth.

l

Exeub

quod pro debi

tenemur reddere,

Incertitudo. quoad. tempus.

€

!O.

LIX. Quis mortem temporalem metuat;

II. Si hodie non es paratüs, quomodo cras Ib. $. 1.

Caæ Gd',

fup. beati

cui eteróa vita promittitur ? quis labores

eris? cras eít dies incerta, & qui Ícis, an

immaec,

'carnis timeat, cum fe in

craftinum habebis ?

verit collocandum.

perpetua quiete no-

MC

IiI. Ah ftulte , quid cogitas te diu vidtu. Ibid. $. 7.

$. Ambr.

LX. Mors non eft me

tuenda fortibus : eft

rum, cum nullum diem habeas hic fecurum ?

in Lue, . defideranda (apientibus, & miferis expetenda.

quam multi decepti funt ; & infperate de

l 5.

LXI. Meminiffe debemus, voluntatem nos

corpore extracti? Sic omnium finis mors

$. Cypr.in non noftram , fed Dei facere debere, fecun-

eft , & vita hominum tanquam umbra fübito

L demort- dom quod nos Dominus quotidie juffit orare.

pertranfit.

Utilitas.

Quam prepofterum eft , quamque perver-

füm, ut cum Dei voluntatem fieri. poftule-

IV. Beatus, qui horam mortis fuz fem-: Ibid, j. a.

mus , quando evocat nos & accerfit de hoc

per ob oculos habet ; & ad moriendum quo-

mundo Deus, non ftatim voluntatis ejus im.

tidie fe difponit.

erio pareamus.

.V, Eja chariffi

jbidem.

me, de quantó pety'iculro te Ibid. $. 6.

LXII. Quid oramus & petimus, ut adve-

poteris liberare, de quam magpno timore eri-

niat regnum coclorum , fi captivitas terrena

pere, fi modo femper timoratus fueris , &

(

dele&at? quid precibus frequenter iteratis

füfpectus de morte.

rogamus & pofcimus, ut acceleret dies regni,

VI. Si frequentius de morte tua, quam deL.1.c.21.

fi majora de(ideria & vota potiora fünt fervire

longitudine.vite cogitares , non dubium , $ 5

iftic diabolo, quam regnare cum Chrifto.

quin ferventius te emendares.

S. Ambt.

LXIII. Quid tantopere vitam iftam defi-

Prepavatio. ad. mortem,

nl de

deramus, in qua quanto diutius quis fuerit ,

kL.l. (;.ag.

bon«mort. canto majori oneratur farcina peccatorum ?

VII. Melius eft, nunc providere, & ali-

€. 2,

quid boni przmittere , quam fuper aliorum $- 5*

ipfe Dominus aic: fufficit diei malitia fua.

S. Cypr.

LXIV. Quod interim morimur, ad immor-

auxilio fperare.

Si non es pro te folicitus

UC

modo , quis erit pro te folicitus in futuro?

" talitatem morte transgredimur 5. nec poteft

Nunc tempus eft valde pretiofum , nunc

vita zterna fuccedere , nifi hinc contingeret

exire: non eft exitus ifle, fed tranfitus, &

dies falutis.

VHI. Stude nunc taliter vivere, ut in hora lbid. $. 6.

temporali itinere decurío ad aterna trans-

mortis valeas potiusgaudere. quam timere.-

greffus. Quis non ad meliora feftinet? quis

IX, Quis memorabitur tui poft mortem ?1bid. $. 8.

non mutari & reformari ad Chrifti fpeciem ,

& quis orabit pro te?

Age, age nunc cha-

& ad cocleítis gratiz dignitatem venire citius

riffime, quidquid agere potes , quia nefcis,

exoptet.

Tbidem.

LXV. Ej

ás eft in4'mundo diu velle rema-

quando morieris: nefcis etiam , quid te polt

Joh- "

nere, quem mundus oble&at, quem (zculum

mortem fcquctur.

s

Y 'ER

blandiens atque decipiens, illecebris terrenz

$. V.

voluptatisiinvitat. Porro cum mundus ode-

EXEMPLA CATH

l

ric Chriftianum, quid amas eum, qui te odit,

-EXTER N A.

OLICA

& non magis fequeris Chriftum , qui te re-

PIIO(TEAJILPM"

demit, & diligit ?

JLXVI. Omnibus laborantibus dulcis eft

$, Cryf.

^f yuod tota bomini felicitas a. bona & felici worte

ho.ex.48.finis. Viator libenter interrogat : Ubi eft

pendeat, facile colligitur ex communi ejfato , quo

I

L]

manfio? Mercenarius frequenter computat,

dici jolet: Momentum , 'unde pendet eternitas. — Ft

quando annus completur; agricola femper

iterum : anlis mors,talis fors. . Hinc merito S. 4u-

guflinus dixit: Ultimus dies tanti ef1 ponderis, ut il-

tempus meffis exfpectat ; negotiator die ac

noCte thecz fuz diícutit rationem ; mulier

lius vatione veliqui dies merito debeant obferoari. Et

pregnans femper de decimo menfe cogitat :

bac ipfa de caufa etiom Deus , tefle S. Gregorio ,

fic & ;fervi-Dei libenter de confummatione

«eonditor nofler latere mos voluit fimem mofirum,

iéffi-

ïi

-

|qot

,T Wulus XCV Ill. Mors.

$. Avguft. diemque noftre mortis e[fe iniognitum, ut, dum fawe

impleamus, ut cum eodem Chrifto in hora

h

lirk. in

