neícis enim, qua hora fur veniat.

lam fecum duxiffet, illa fola domum poft ali-

1

Deffeus in

XXXVI. S. Bafilius quoque, quoties Epi-

Y

j

- Marf

quot dies rediens, ac gemens, margaritam

1-n02

conc. de

fcopali habitu prodibat in pompam, ne aliqua

mort,p. 1. glorio

lc titillatio fübiret animum, a certa per-

vefte apprehenfam extra domum protrahere

|

(ona a

d id conítituta fibi in aurem dici jube-

conabatur, quz admirans catellam fequitur ,

bac: Pater, fpulchrum perfici jube.

donec ad quandam lignorum congeriem ve-

niens catella fubfiftit , ligna refpiciens & at-

Calamat;

XXXVIlI. Majolus, Epifcopus Vultuarien-

in filva

fis, cum vix ex Ephebis exceffiffet, adco mor-

tingens, quafi dominam, ut ea amoveret, ad-

monens ; Margarita itaque, cum aliquot li-

concept. tem meditari coepit, ut pro memoria hac re-

|

tit. mot$ £&icanda ad omnia conclavis latera calvariem

gna amoviffet, Dominum füum mortuum,

jamque vermibus fcatentem videt, quo fpe-

AF

feu larvam mortis appenderit.

étaculo adeo commota, ut anteactze vite pce-

. XXXVIII. Carolus V. diu ante impetium

Prex. in

nitens, domum paternam repetierit &c. vitam

prodrom.

abdicatum Sarcophagum fibi cum fünebri fup-

c. , S 29. p€

lle&tile conftrui juffit, &, quocunque pere-

aggreffa valde afperam, affiduis vigiliis, ora-

1

tionibus, jejuniis, cilicio induta, humi cubans

g

rinatus eít,

fecum deportavit. Admirantibus

vero a

liis, & thefaurum latere füfpicantibus,

&c. Poftque viginti in aufteritatibus & pere

fectione tradu&tos annos, obiit fanCtitate , ac

ipfe fübridendo dicere folebat, in rei carifü-

mz ufüm, eam fibi arcam deferri.

miraculis clara.

Poftquam decem defunctis

XXXIX. ldem Maximilianus, primus Im-

vitam, fex ccecis oculorum lumen, tribusque

Fab. conc.

Beloy

». in Dom. perator, fecit, qui

& moriens precepit, ut

multís loquelam reftituiffet.

:

XLVI1. S. Ambrofius fic precatus e

ft: Iliüd S.Ambrof.

31 pn

$Adv. cadaver

füum poft mortem omni hominum

forti confpiciendum proponeretur, ut vel fuo

etiam magnopere peto , ut diem obitus, diem prec. 2

extremi judicii, damnationem zterni füppli. ad hife

exemplo difcerent omnes , nulla diademate,

nullas opes, nec ulla imperia a morte eripere

cii, beatitudineinque regni futuri femper me-

minerim, quod nemo indefinenter poteft, nifi

P

offidentem.

XL. Quidam monachus fat neg

ligenä cum

qui ad vitam preordinatus eft xrernam ; in-

&pec, Ex.

definenter, Domine, recolenda eft dies illa , in

& $,

2d horz fpatium migraffet a corpore, rediens

Clim.gr.£&. ad fe, duodecim annis cella fe

inclufit, cum

qua lux cum tenebris pugnat, mifericordia

cum crudelitate defudat, in qua adverfarius

nemine locutus, folo pane & aqua vivere fo-

litus, & in agone accurrentibus fratribus di-

nofter mala, quz fecimus;locuti fumus,vel co-

gitavimus , violentiffimus Accufator retexet,

xit: Nemo, qui mortem ferrio Cogitat pec-

care poterit.

juítitiam fuam ad hxc punienda depofcet.

XLI. Ado

leícenti cuidam vanï(ïïmo nul«

X.LVII. S. Arfenius, priusquam monachum vits Patr,

Platus]. 3.

de hbono

lam rei pie mentionem admittendi cum vir

indueret, in humanarum felicitatum delicia- 1.5. libello

batur exuperantia, apud Principes & Impera- 3.n. $.

n

ftat. rei.

quidam religiofüs hanc fententíam ingeffi-

C. 3 äï'

fet: Subter te fternetur tinea,. & operimen-

tores in honore habitus, poftmodum maxime

tum tuum erunt vermes : adeo permotus eft,

aufteram exorfüs vitam fancto fine quievit,

mortem mediabatur quotidie,ideoque ad eüm

ut fequenti die ad religionis portum confu-

erit.

agonizantem veniens Theophilus, Patriarcha

Alexandrinus ait: Beatus es, Abba Arfeni, qui

i.

Coten. f.

XLII. Similem effe&um ex

þerta eft Domi-

femper. hanc horam ante oculos habuifti.

-

m

demorte, cella, qu& nu

]lam aliam poenitentiam in con-

lofophi vene- rbid. tib,

fefhonea

dmittere volens, tandem hanc füfce-

XLViII, Duo aliquando Phi

runt ad fenem, & rogabant eum , ut eis ver- 10. c.

pit, ut, quoties manus lavaret, fibi ipfi taci-

ta diceret : Hec caro vermium efca erit ;

bum zdificationis diceret. Senex vero tace- 137.

bat. Rurfüm Philofophi dicebant : Nihil no-

nam ubi eam femel, iterumque explevit, fic

immutata eft, ut , quam antea fuerat mali

bis refpondes, pater? Tunc fenex dixit eis :

Quod (tudiofi quidem fitis eloquentiz, fcios

$ D

exempli, tam fuerit poftmodum boni.

uod autem non veri fitis Philofophi, affir-

Duy,

XLlH. Alius quidam adolefcens juffus a

faldefan,

mo. Quamdiu enim loqui difcitis, quafiloqui

$p. a

]. ». ftim, CO

feffario le&um confcendere, ac per horz

virt, c. 79. qua

drantem fibi imaginari , quod aliquando

neíciatis? fit ergo philofophiz veftrz opus;

fic in

femper meditari mortem.

le&o forte agonizans decubirurus fit,

XLIX. Cardinalis Baronius pihi

| unquam Vita 1. à,.

miram vite emendationem inftituit.

habuit antiquius, quam ut de tabernaculi fui c. 3.

Cefar.1.4.

XLIV. Liffardus, monachus & janitor mo-

C, 4-

nafterii, cum tzdio religioíze vitz foboriente,

depofitione aut ediffereret, aut cogitaret, &

quod alii fere exhorrefícunt, hoc ille maxime

'reverti in mundum cogitaret, a fene quodam

ad ccemiterium de nocte duQus , & aperto

dele&abatur, Ítaq; & in figillo,quo litteras an-

te Cardinalatum ob(ignabat, non aliam, quam

fepulchro cadaver infpicere juffus, in propo-

fito firmiffime confirmatus eft

mortis effigiem incidi juffit, & ubi cum viris

religiofis privatim agebat, abfolutis negotiis,

Manfi difce

XLV. B. Margarita de Cordona, ut anna-

h.

e

les tradunt Ecclefiaftici , laíciviam, & carna-

hzc ftatim fübjiciebat. Nunc vero, quefo;ils

lum de morte fermonem inftituamus. Ut pro-

)tem

3ol- lem longo tempore in concubinatu traduxe-

Vero-

land.;in rat vitam , nobili euidam de

pterea Auguüinus,Cardinalis,Valerius

;

fervicns pppu—

E

nenfis

Januarie.

Tiwus XCVlL. Mys -

453

nenfis Epifcopus,

Gabilis, non

vir doctrina & pietate fpe-

LIV. Vita B.

Tacoponi Tudertini aQionem

immerito dixerit,

nusquam alibi

Manfi diíc.

Baronium, nif(i in contempland

bis quidem p

rima facie ridiculam

,,'1. Ied in i. n. 4

is feretris, fe-

fubftantia admo

dum myfteriofam, a

pulchrisque oblectari ;

Hinc etiam quotidie

ficuam comme

tque pro-

morat in hunc fenfüm. Civis

antequam le&ulo fe componeret , animam

uidam aliquot (ibi comparaverat

Deo commendari confuevit

iis precibus, qui.

&o De

pullos, di-

bus ecclefia moribundos rit

e commendat.

ei fervo obvius , confident

er ob noti-

WManfi difc.

tiam, quz mutua inter i

. V. Neque minus hac in praxi zelofum fe

píos vigebat, üt eos

. pullos in edes fuas defe

rre dignetur, togat;

P ? prebuit, atque indefeffum S. Ludovicus,

Epi-

Ícopus Tholofanus, qui,

.Votis prompte annuit ]

acoponus ;

moxque

fet,

cum filius Regis ef-

emptor tradit pullosr

l

ogato bajulo,

monafticen amplexus, in Ordine S. Fran-

confignationis actu

fed in ipfo

ciíci rigorofiffiinam traduxerat vitam , nun-

» De fibi in quopiam fup-

plantet, obteftatur.

quam mortis immemorem,

de eo namque an.

'Fïdeïh*itnge fpondet, &

nales ecclefi

recedit Jacoponus,

recta eccle(iam petens S.

aftici fequens perhibent teftimo-

Fortunati , ubj.

nium: Anniveríarium fuum vivus & fanus

idus emptor (üam habebac

plus quam ad quatuordecim annos ante mor-

fepulturam; inqu

€ hanc projicit pullos. Do-

mum redux emp

-

tem fuam inftituit , & cjusdem celebrationi

fuo tuliff

tor num quippíam nomine

cum candelarum accenfione $

et Jacop

onus, interrogat,

reíponfo-

& campanarum

pulfatione,

quz coníuevic in funere'Epifco-

que negativo accepto, conqueritur

adverfüm

pl, vigiliis & meffis

intidelem bajulum, qui indignatio

nem hanc

; annis (ingulis interfuit.

l'umbam etiam

Y

, in qua fepeliri debuit, cum

injuftam penitus eife refpondic,

fiquidem or-

Veftibus funeral

dinem fibi commiffum

Y

3

ad amu

ffim executus

ibus ibidem impofitis, in me-

fuerit; Ut

moriam continuam mortis füz, per eosdem

lem fau

que verbis fidem daret, Principa-

m ad ecclefiam deducit S. Fortunati,

annos habuit locatam a latere le&ti fui..

ubi aperto fe

D

Bellov. 1.

pulchro ftridor infonuit latitan-

nbrof

3. P. 1.

- LI. Bellovacenfis divitis cujusdam adducit

tium pulloru

m, & ftre

p

exemplum, qui confeffus, dum poeenitentiam

pitus ; tuncque Jaco-

di 9 40'

ponus in füam fübjecit

defenfionem, dicens:

*Xüc

acceptare juberetur, fe ilii imparem afferuit,

Nonne mihi,

imo nunquam poenitenti

,

am a fe adimpleri, &

rem juffiti:

Ecce do

ut eos in domum tuam deporta-

- fieri folitam. Tandem

:

mum tuam; Sepulchra

que poftlongam pugnam

eorum domus illoru

tn.

tantum effecit confe

ffarius

; üt quotidie füum-

LV. De Innocentio IX. fcribitur ;

NOndum Joh. Rho.

|

l

mo mane dum furgeret, & omni nocte, dum

- hoc nomine Pontifex erat, cum vitz

ad quietem fe componer

et; hzc altis füorum

innocep- 5. v. 3.

domefticorum vocibus

tiam mortis contem

plationi commifit cutio. ?* 8

faceret iatonari ver-

diendam, quz,

ba: Domine, nos moriemini.

ut facilior effet, excitato pi-

u

Cui przcépto

Cis argumentis

animo; geminas pi&tas tabel- -

poftquam aliquamdiu paruiffet,

tandem con-

. las habuit, inv

verfus, refipuit; prout ipfe Author in hxc

icem commiffas,

. plicatilesque,

in quarum altera nuda huma

ni capitis cal-

commemorat verba: 'Tandem

.divino nutu

varia , in altera. funeri

Dutt

compunctus expavit:

S pompa videbatur.

isello

advertens, quod indu-

Has ille in interiori

cubiculo pretiofa cum

bitanter decederet ; í

ed ignorabat, quando,

fuppelle&tile c«

7

vel quomodo ex hac vi

'liocatas habebat, ad quas in

ta migraret, hoc autem

quacunque deliberatio

conítabat ei, quod nifi vitam fuam corri

eret,

?ne oculos, animumque

converteret, ac falutaria zte

H

rnitatis ab ipfa

fine fine periret.. Confeftim igitur con

effus,

morte caperet confilia,

omnibas fe mandatis confefforis expofui

t, vi.w

LVI. Paulo etiam accurati

or Alexandrilbid, n. s.

Vit. 1. 9 c.

tamque fuam in melius commutavit.

Olivz, Cardinalis,

LI1I.. In vita S.

Philippi Nerii fequentia le-

Ordinis Eremitarum, di-

6. n. 3.

igentia fuit, qui v

eritus,

nepurpura, quam

guntur verba: Quendam diffolutum conver-

Pii Hll. bencficio induerat,

37

tit juvenem rogando, ut quotidie fepties di-

animo obeflet, eam

e

ä

fepulchto addixit ; Eteni

m fcrinii inftar fepul-

ceret , Salve Regina ; pofteaque terram ofcu-

chrimodulum fibi affabr

Ü

laretur, dicendo : cras mihi poffe

e.fieri voluit,

quilévi .

m. Quod

manu apertus cumuli oftenderet in

- adolefcens ifte acceptans,

& perficiens, tan-

)

teriora "

dem ad optimam conver

fus eft vitam.

inibique feipfüm: in purpura jacentei

vu

n ad vi-

S. Petrus ^

LII. Novi fr

»

m exprimeret , circumpofito Ecclefiaflici -

atrem in Chriflo,qui di(trictam

faluberrimo illo carmine :

Dam. l. 6. hanc mentis fü

In omuibus operi. Eccl.f,

.

ep. 26.

& regulam jugi ac pervigili fer-

bus tuis merorare novi(fi

ma tua. & in zter-

i

vatintuitu; ut

quotiescunque libidinis függe.

ftio fübrepit,

num non peccabis.

Hoc ill

e quum in preces

mox cogitationi füz, velute

xpe-

incumberet, aperiebat,

ditus ad profifcendum,

dicat : eamus ad cir-

€a mente, ut dejeCti :

j L 3&

per ea fimulacta animi-

Oratio , obftantibus .

cam. lllico omnia coemiteria, ac fepulturas

. nequicqnam nuübibus, i

]

imaginando perlüftrans, putrefcentium virus,

n ccelum evaderet,

quod divinis oraculis t

raditum eft. Verum.

aniemque cadaverum, fcatentes quoque ver-

ne popularis aurz favo

mes, & fcetentdium

jus carnium curiofo rima-

r pulverem bhunc plus-

tur intuitu, c

,quam Mathematicum,

in quo cosleftia defcri-

umque confiderat, quia olim car-

-bimus, importune con

nes illz in fü

a viriditate florentes,

funderét,eam rem clam

his fübjacüe-

.omnibus babuit, pictore,

qui fibi operam lo-

re moleftiis ;

corpus etiam füauum paulo poft

Caverat , ad (ilencium.

futurum effe

jurejurandi religione

non ambigit, quod illas effe jam

adacto.

Et veró

» nefcio quo pa&o, fepul-

cernit; com

pendium datluxuriz, qui prebet

chrali etiam e

oculum cor

pulvere foedus gloriofz vermis'

ruptelz , nec eft libidini diverfo-

,enaícitur , fe

mper redivivz ,

rium, inqua

verfatur me

ntefepulchrum.

& nunquam fa-

us mortuz hzres füperbiz.

Maa. .'Iöm. A.

lii

LVII)

434

: .l!ïbliötbccu Manualis. Concionatoria -

S.Clima, LVL Solitarius quidam Thoribiticus in

memoriam faciatis. Leónorz Mafcaregnz ita

fcripfera

ts: Hec eft poftrema epiftola , quam ad.ié

gr. 6.

Horeb nullam animz füg curam penitus ge-

rens in omni negligentia femper degebat. Ex-

fcribam.

Rogabo Dominum pro te in celo brevi (ut

Jpero)

r

dentius. Polanus etiam teftatur, fe ab

treme igitur aliquando infirmatus corpore;

l

nacd

quafi unius horz fpatio

erfecte migravit a

io reliqua omnia moderate affirmante

"

um iterum rediens

nihil adeo affirmate, affeveranterque dictum

corpore, Et in femetip

deprecabatur quidem nos omnes confeftim

audiviffe, quam que de futuris collegii ro-

mani , quos videmus, fücceffibus, & de fua

recedere, portam vero cella ob(ítruens, intus

morte , uno ante illam obitam anno dixit.

annis duodecim manfit, cum nullo colloquium

d-

m habens, nilaliud

Atque hac illé fcientia non ad aliud, quam

nec parvum, nec magnu

ad felicem obitus optimi apparatum uti vo-

reter panem & aquam guítans, tantummoe

.

do fedens, & ea, quz vi

derat in ec(tafi, ftu-

luit, humilis vere in finem usque Ignatius.

Poterat aut veterum , aut etiam novi tefta-

ens fic marens intendebat , ut nunquam

menti Patriarcharum exemplo, inter convo-

deinceps proprium morem Commutaret , at-

catorum , qui ab urbe vicini aberant, &e

O«

tentus, intendens, exi(tens; & excedens, calie

das lachrymas fine ftrepitu femper fundebat.

rum, qui Roms aderant, filiorum corona, &

complexu emoriens illa docere, quz nos avi-

Cum autem migraturus effet ad Dominum ,

dilegiffemus ; poterat fuo , fuorumque foe

.. portam deítruentes intravimus , & multum

latio, /alve, illis ac vale fupremum dicere,

deprecantes hoc folum ab eo audivimus: In-

dulgete mihi: Nemo memortiam mortis no-

paternaque illos benedi&ione profequi , fed

vincente intimum paternz charitatis impul-

fcens, poterit aliquando peccare. iNos vero

ftupebamus , ita prius negligentem videntes

füm ftudio modeftiz fingularis, maluit quafi

g.

occulte emori potius, quam diu animam age-

beata mutatione & transformatione fic repen-

te mutatum & transformatum.

Sepelientes

re, in facra illa poinpa eorum, qui circum

adefle poterant, filiorum, gemina uno in aQu

vero eum fan&te in propinquo caftri monafte-

rio p

oft diem fan&as illius reliquias q

virtutis palma nobilis , & quod fe folatio illo

gærep-

fraudaret, & quod omnem a fe gloriz fu-

X

tes non invenimus.

mum averteret. Atque hzc illi virtns jam

MMors repre'n/t"ina.'

x

j

inde a prima melioris vits state ad mortem

Manrefa enim aliquando

'P" cia*g;

LVIIL EÉremita quidam Turonen

fi

is id ;/'i-

preparatio fuit.

ab extremo vitae

ericulo refpirans, €os , a

Chrift. p.

1, varets quadam die monitus, ut ad Comitem

quibus officii cau

i

vifitabatur, füblato etiam

c.8.$.5. Turonenfem excipiendum fepararet, qui po-

clamore, obteftari non defiit, ut fibi, fi for-

flero die ad eum vilendi caufa venturus ef-

teiterum in extremis laboranti adeflent, iden«

fet, dic Comiti, inquiebat nuntio, hodie,

tidem in aures valde ferio inculcarent:; O mi-

fi quid me ve

lit, jubeat, nullus enim mihi

ér peccater! o infelix! etimm atque etiam cogita,

- craftinus dies.

Hzc (anus dixit & vegetus,

l

quibus te fceleribus obfirinxeris , quibus vitiis Dei

fed poítea a Comi'tc ïadchieme— mortuus

in te iram provocaveris.

Neque tamen eorum,

.repertus eft.

/

?

quz neceffaria fuere, negligens, aut impro-

Pallad.hit, LIX. Chercxmon Abbas, d

um opus,f'acvit,

vida fuit ifta humilitss. Parebat ille Mcdi-

€. .93»

dum (edet, dum omnia pro fano agit, mori-

corum dié&to : migraturum tamen animam ad

ternitatis itinera componebat. Anno 1556.

tur, atque ita (edens ; ac opus nganibu's te-

nens repertus eft. —

13. Julii, ut fe adventapti jam decretorio fuo

diei pararet , circumfpeGtare czepit de iis, qua

occupationem illam, omnium occupationüm

$. VI.

maximam , quoquo modo interpellare pof-

EXEMPLA. DOMESTICA;

fent. Primum ergo ab omnibus mortális vitz

occupátionibus ita fe abfolvir , vt rerum ad-

| lacuit beec exempla pvo folatio fodalium meorum in

miniftrationem in Polancum , & Madridium

faparato paragy

apbo enarrare , ut , dum tam

inclinaret : ipfe vero vel omnino uihil auc

pretiofas e

orum mortes

füb uno afpe&tu propofitas con-

fummarie tantum ac breviter expediret, abs-

fderant. ,

ad imitationem efficacius. excitentur , di-

anima snea morie

que jactura temporis curis jam cceleftibus

Num. 23. cantque cum Balaam : Moriatur

transícribendi : ut quod fupererat ufure lucis mor-

v.1o. juflorum , €9 fiant novi[fma mea borum fimnilia.

talis, DDeo, fibique vatans in adornando vd lucem

immortalem tranfitu collocaret. . Quo circa turbi-

joan. Na-

I. De S. P. Ignatii morte fic fcribit P. Jo-

daü C; 160

annes Nadafi in pretiofis cogitationibus mo-

dis ea tempeflate inter belli firepitum Romz

, ut patuit variis

rebus, fanQo receptui canere conflituit ad

Num. 4.

rientium : Sciebat Ignatius

S. Balbinam: ita illius valetudini jam amplius

argumentjs, brevi fe e vita difceffurum. Pote-

imminute expedire judicante medico. [lluc

rat absque ulla gloriolz colligende füfpicio-

ne dicere füis id , quod in charo fuo Apofto-

ergo feceffit lgnatius, ut quem locum recre-

.& Medico Petro legerat: Juflum autem

andis collegii romani fociis paulo ante con-

le,

D

firuxerat, & in quo fepe (id quod me a fe-

arbitror ,. quamdiu fum in

boc tabernaculo , [ufcita-

nioribus audiiffe non femel commemini ) la-

ve vog.in commoniione : certus, quod vvelox ef? de-

[itio tabernaculi mei , fecundum quoà D. IN. Jfefus

bentibus per genas tranquillis lachrymis coe-

lum afpiciens, identidem exclamaver

at: Heu!

Chriftus fignificavit mibi. Dabo autem operam ; &

ad

quam. fordet tefra $ dum calum ajpicio ! i

biq (c:

-

freguenter. babere os poft obitum meym , ul boru?þ

Ue

(

l

435

Tituus XC VIII. AMors.

ïuprönää folus fecufn, & cum Deo compone-

tifice benedi&tione ätque indulgentia rever»

ret. Eo in loco, (ive ab zfítivi coeli, five

titur, poftulata accenfo emortuali cereo

ab zdificii infalubritate five inclinata jam, &

(cujus ceram Bruxellis religiofe poftza af-

morbis fracta sztate, fübcreícente lgnatii

fervatam fama eít) fuüblatis in coclum pla-

morbo domum eít relatus : Ubi medici fe-

cide oculis, manibusque, fupremis (ufpiriis

curos Ignatii effe juffere domeíticos, languo-

JEfum, iterumque . JEfum , & SEfun in-

rem efle citra periculum. Solebat zgerlgna-

geminans, altera necdum expleta a folis or-

tius, quoties ipfe pro aris hoftia coele(ti lita-

tu hora, explevit fupremum & przvifümy

re haud poffet, litationis loco, conícientiam

quem femper in oculis ac defiderio. habe-

expiare, atque facrificii loco Sacramenti il-

bat, mortalitatis diem Ignatius, grande vi-

lius communione fefe reficere. — ita Pane re-

t& ad mortis Senatusconíültum comparatg,

creatus angelico, horam fibi a Deo indictam

pulchrum mortis cum infigni plane animi

Opperiens, in medicorum fe poteflate reli-

demiffione , providentia, & pietatis ardore

quit ; obediens usque ad mortem 50. Julii

obitz documentum.

die jam exeunte, Joanni Palanco ad fe ac-

.lIl. In infüla Sanciano, ubi in omnes Lre«-Idemc.!Wj

Cer(ito, (ine arbitris aperte affirmat , adeffe

gnum Chinarum ingrediendi occafiones in. ? 20.

jam fibi propinquum diem, qui morbis ac die-

tentus operiebatur , pofteaquam religiofif-

bus vitz fuz füpremam imponat manum.

fime ultimum Sacri Xaverius operatus fuif-

Adiret füummum Chrifti Vicarium, peteret-

fet , idque pro quopiam vita fun&o; febris

que füpplex, ut Ignatio, ac alteri cuidam in

vehemens repente increvit, & Xaverium

domo ex hac vita jam ad profeQtionem ac:

proftravit. Qua duo autem egris maximo

cinctis bene precatus , e Chriíti ac ecclefiz

folent effe folatio , loci hominumque oppor-

totius thefauro plenam indulgeniam largia-

tunitas, illud utrumque defuit Xaverio mo-

turo :

Diftulit in craftinum, non valde ab-

rienti. Locus erat infüla flerilis; & negle-

nuente, ne importunus effet Ignatio, Polan-

&a, ideoque pauperrima, cum nihil ab ipfa

cus, inter fpem a medicis, &'metum ex Igna-

terra, nihil ab hominum induflria illi pro-

tii verbis conceptum ambiguus.

Imo con-

vifum effet. . Nulla ibi domus, ftabiles cives

fultis iterum, & fpei, quam timori propio-

nulli, . Talem ergo locum elegit Deus exer-

ra refpondentibus medicis, intendente fe no-

cendo füo Xaverio morienti.

Homines ve-

Ce, etiam de romano collegio, füpremam

ro, qui cum Xaverio erant, non anímo, non

negotiorum lineam , aliquid cum lgnatio

corpori levando, juvando erant idonei. Ne-

peregit. Medicos periculum non videre di-

mo, qui Sacramentis, & facris officiis egrum

centi: Égo vero, ajebat Ignatius, adeo adiul-

recrearet, facerdos ; nemo, qui corporis,

timablfiun redattus , ut jam mibil fit fuper , miff ut

quoquo modo curandi curam haberet, me-

animam exbalemn.

Quare faceret ille quidem

dicus; nemo, qui fidelem, & peritam illi

arbitratu füo, id, quod videretur, fibi tàmen

operam fuam in extrema rerum omnium pe-

impetratam a Sanclitate fua benedictionem

nuria przftare poffet.

Adde, quod eo tem-

atque indulgentiam ,. quo. magis tempefítiva

poris articulo mortifera illum febris invafit,

futura fit, eo magis opportunam & gratam

quo ille totus in Sinarum falutem, & proxi-

fore.

Qua"in re non Polanci tantum, ut

ma regni limina de(iderio hians delufus eft,

modeíte dicam , inconfiderantiam , verum

& nobilem fpei, quam de ingreffu illo con-

etiam lgnatii patientiam , & hanc prz illa

ceperat, ramum, feu palmam, fibi in mani-

magis admiror, quod non perrexerit urge-

bus velut infringi vidit. In hac animi defi-

re hominem procraftinatorem judicio me-

derio tanto, fpe tanta repente fruftrati, &

dicorum plus nimio affixum, interea flue-

deftituti ftatione, tamet(i Deo fe' jungeret,

bat Ignatio fuprema nox, quz illi füummo

:

intimo tamen quodam igne , velut a gravi

miane in diem seternum diluxit. |Tota illi

plaga accepta, utebatur Xaverius: ut jam

ea nox inter. exaggeratos divini amoris actus

videas.illum in eo rerum articalo a morbo

per jaculatoriarum precum ignitarum facu-

& morte fuiffe deprehenfüm, in quo vulga-

las, & crebra fufpiria explicatos faQa eft

e L L

ri rudium zítimatione, mors judicari potfet

iluminatio in deliciis vicini jam paradifi.

infelix.

At conícius venientis bora', fere-

Audiebantur ab iis, qui in proximo habi-

nus animo, ac ore toto Xaverius, jam antea

tabant, inflammatz fupra quam

lias con-

fe 'brevi e vita difceffurum predixerat: &

D

fueverat, fufpirantis , feque in

eum vi-

brantis voces. At illum non animam age-

rum, de(iderium videndi Dei fenfim in animo

re, verum divina pati exiftimabant : adeo-

fuccedere, atque illam flammam ab hoc igne.

que ante noCtem fere exeuncem adíuit ne-

abfümi. Ergo in navi paupere (nam opu-

mo.

Sexta hebdomadz feria erat, & ulti-

lentz jam abierant) fefe inter egros , illis le-

mus [ulii, atque adeo vite Ignatii dies,

vamento futurus, «ger ipfe collocat Xave-

cum Polancus atque Madridius tempeítive

rius. Verum ubi morbus jam gravior vires

matutini adfuere, ut egrum inviferenc füb

exeruit, in terra, in publico jacere maluit,

folis exortum.:| At jam Ignatius morti pro-

quam in navi. Lufitanus quispiam Georgius

pior, quali in aurora erat illuceícentis eter-

fortem viri tanti a morte proxima aítuantis

ni diei.

Tum propere quzdam reficien-

miferatus, illum domo fua, feu mapali potius

dis viribus opportuna illi oblata funt. Sed

recepit- E (armentis & arborum ramis tentam

horum tempus jam eífe negans, interea

cafulam facile perflabant rigidi venti ; neque

dum Polancus cam impetrata a fummo Pon-

lectulus alius , aut pulvinar fuit morienti,

/

liia

quam ,

R P. Lohn, Bibl, Man. Tom, À.

n

436. :

Bibliotbere Manialis. Concionatorie

quam terra modico ftramine cobperata. Fe-

morte Francifci ia&urain facere, que tali;

rebat morbum nihil his curbatus Xaxerius, ea

tantoque miniftro orbaretur. Cardinales alie

n-

quot, & Regum, Principumque Legati falu-

grat erga paternam Dei providentiam me

tis tranquillitate, qua decebat fan&tum, &

tatum officii gratia, gratulatumque de ad-

ventu accefferant. At modettie ille: intem-

jam in cceli limine conftitutum. — lpfe etiam

defiderii motus, quo non piam tantum in Do-

peüivum nunc videri,

Darent itaque hanc

veniam. lUni enim Deo, vitz mortisque ar-

mino, fed cruentam pro Domino mortem ope

petere appetebat, divinz voluntati fubjuga-

bitrio, dandam effe operam. Sacramentis ec«

clefiz omnibus rite munitus, dum oleo facro

tus, ab illo in holocauftum martyris five oc-

. cifz in Dei obfequium voluntatis, Deo eftob-

de more migratürus inungitur , litanizque

recitantur, ad fingula ipfe refpondit pietate

latus a defiderante martyrium , fed prz illo

fe divinz voluntati addicente Xaverio. Poft

fingulari. Parres a confiliis affi(tere tolici, il-

feptimum morbi diem triduo jacuit absque

lud poftremum rogavere, unum e corpore

j

facultate loquendi. Supremum vero vitz

Societatis, qui vices, interregni tempore, di-

biduum inter ardentia cum Deo colloquia flu-

gne fuftineret, ex animi fententia pronuncia-

xit Xaverio. Etiam cum menre nonnihil ab-

ret. Is renuit, quod neutrum eorum , qui

erraret , celeftia loquebatur. —Nihil ad ve-

antecefferant, Ignatium & Laynem morti vi-

nam bis ab homine.rudi & infeliciter apere

cinum nominare voluiffe meminiffet.. . Mox

tam, nihil ad alia perturbatus, jacebat pro-

quietis avidus, orationi fe dedit, ac, medita-

tioni: ductisque imo e pectore fufpiriis, (pi-

je&tus in (inim providentiz Dei , quanto de-

ftitutus magis Sacramentorum ope , fravrum

rirum Deo reddidit pridie Cal. O&. qui dies

comprecantium corona, & aliis, qux domi

3, Hieronymo anniveríario ritu facer cft. an-

morientibus adeffe folent, folatiis, tanto ma-

clo o LXXiI. paulo ante tertiam noctis vigi-

r

liam : annos natus cum effet duos fere &

gis exag

gerate affixus Deo: jefu, jefu, PFui

— JDavid, tniferere mei ; ajebat. Et eum , quem

fexaginta.

plius anfe felicem Nadafi

e collo ad cor geftabat crucifixum exofcula-

IV. B. Aloyfius uno & am

tus dicebat: , peccatorum meorum miferere.,

hinc migrationem anno intellexit in orauone* 33- prets

Inde familiarem (ibi precem ingeminans in«

matutina. Mediolani faggerentem fibi Deum, coéit.

ut fe ad mortem ardentius hoc demum anno

quiebat: O /an&tiffma Trinitas! Ad magnam

vero, cujus maternam opem expertus fre-

componeret. . Jam enim ultima fibi tempora

Dei Matrem converfus fu-

inftare; necannos vidturum

Mediolano Ro-

' quenter fuerat ,

fpirabat: Menfira, te effe Matrem ! Mater. Dei!

mam redux, pro primo ad mortem inftancem

memento mei!. contentus illam uno, fed fum-

appáratu, fe fcriptis plane fpoliavit, X quid-

mo &auguftiffimo titulorum omnium Matris

uid Afceticorum , quidquid TheologicoBbum

in S. Thomam , etiam quz íuo ingenio de-

.Dei titulo compellare. . Denique moriens,

ulima fufpiria in hzc ad crucifixum verba

prompferat , fcriptorum habuit, ad colicgii

effudit: Sefus Deus cordis mei! & lachrymis

Re&torem detulit 5: eo ad oppetendum mor-

afperfit. Deinde ultimos morientium ocu-

tem expeditus magis. Primaergo, Xremota

lorum obtutus, vires ultimas cruci affixo Je-

ad mortem fe a longe oftendencem appara-

fu confecravit, & Jefüm, Mariam primo in»

tio fuit nuditas paupertatis, in deponendis eciam

tegris, ac poftea intermortuis vocibus inge-

minimis, quibus affici videbatur. Secunda füity

minans j'j. etatis anno, Indicarum erumna-

moriendi defiderium 3 moriente quodam e fra-

rum Io. & menfe 7. poft dulces lachrymas; &

tribus, qui tabem e Nofocomio inter mini-

ftrandum contraxerat, fufpirans Aloyíius, Pa-

fereno vultu pronunciata illa verba: 4m te

- Domine , [peravi , non confundar in eternum: al-

tri cuidam ; O quam libens, inquit, cum fra-

tre Tiberio commutarem, (i me bac Deus

tera poít meridiem hora, feria fexta magnam

animam a corpore multa gloriofe perpeffo,

gratia dignaretur ; quia nunc indicia quz-

-€oelo coronandam dedit: ac oftendit, etiam

dam füppetunt, quibus me Dei g:atia prz-

€os , qui omni humana ope, atque adeo ipfo

ditum effe confidam ;, incertus, qualis poft-

hac fim füturus. Obtinuit,ut & ipfelue com-

defiderata Sacramentorum pracfidio, deftivuti

funt, a Deo, nifi velint deferi, deferi non fo-

muni oppreífis egris in Nofocomio ferviret.

lere, ac fan&e mori poffe.

Et tum ligneum

Servieba: vero iis, qui omnium teterrimi &

Chrifti crucifixi fimulacrum , quod paterna

horridiores erant, morbo, pedore, &c. quid-

. dn domo Xaverii ultimo ejus vitz anno fexta

quid ad corporis & fpiritus folatium pertine-

bat, faciebat Aloyfius una cum fociis, totus in

. quavis feria, & alias, fi quid przter folirtum

pateretur Xaverius, largo füdore perfiuebat;

illorum obfequia effufus; t vero hurnilita-

tis, & charitatis actus obedientiz ductu füfce-

a füdore ceffavit : quafi diceret, jam poft

mortualem füdorem in domo quietis aeterng

pti pulchra ad mortem przparatio fünt, come

. non fudare, verum co

ronari, ob fhdlo;cs fuos,

muni jam illo S. Hieron. proverbio, qui aje-

Xaverium.

(

bat; fe non vidiffe mala morte mortuum,

| Vita l3.

ILI. S. Francifcus Borg

ia fentiens-, fibi finem

qui libenter opera charitatis exercuit. Mar-

vitz inftare, Ludovicum Mendozium Socie-

tii tertio die, morbo jam vires fuperante,

C 17

tatis Presbyterum ad Pontificem mittit , qui

decubuit Aloyfius, & ipíe malo illo conta-

llle ve-

&us. Morbum lztus, & quafi poftremum ac-

benedi&tionem füpplex poftularet.

fo ac libenter indul(it, & ex thefauris eccle-

cepit, feque in illo ita geffit, atque (i illi ve-

re füccubirura effer vi:a. Sacramenta petiit;

fie liberaliter : hoc addito elogio ; miferari:

& ne quam ulli fcandali anfam relinqueret,

fe ecclefi catholicz vicem, magnam eninf

X

Curnm

f

:

: 'Tituius XCPI[-[. MOTS;

437

cum recordaretur (ibi a nonnuilis di&tum, fo-

lum fübeffe Aloyfius, ne in urbe lues in pe-

xe ut corporis afflictiones , quas quidam ni-

ftem erumperet.. Cum ergo videret , fe nec«

mias putabant, fibi morienti Ícrupulo forent,

dum,.mori; fefe obtulit ad ferviendum efte

ita ut S. Bern. fuiffe ajunt. Poft (acrum viati-

infe&is fi forte a morbo refpirare liceret, id-

€um acceptum,ReGtorem rogavit, ut przfenti

que adeo folide: ut a P. Generali,qui ad eum

Patrum & Fratrum coronz fuo nomine dice-

vifitandum advenerat, Gibi obtinuerit potefta-

ret, fe in ea re nulla religione, nullo fcrupulo

tem voto concepto fefe ad infectorum obfe-

tangi , quod exceffiffet. Moleftius fibi effe,

quia devovendi. Et votum illud magno animi

quod potius defeciffet in iis, quz in hoc ge-

nere per obedientiam facere licuiffet. Dein-

fenfu, magna eorum , qui rei conícii aderant,

voluptate nuncupavit. Def(idetiis tunc agen-

de fe, confülto, in nullam unquam legem,

dum eít : & porrigendum cor ultra, quam vi-

quod quidem fciret, peccaífe. Denique nihil

res poffint. [nde accenfa non in lecto , fed in

afflictationis; nifi füperioribus annuentibus fu-

cruce, vel gladio , aut aliter pro Chrifto mo-

Ícepiffe. A prafente P. Provinciali petiit, &

riendi defideria funt feminarium triumpho-

inftitit primum ut fibi poteftas ab eo fieret,

rum. Pretiofiffima z(timabat (ingula momen-

fefe flagello czdendi, feu difciplina. illi vires

ta refidui fibi adhuc temporis: eaque ita fibi

ad id faciendum non fufficere dicenti Patri,

a Deo conceffa accipiebat, ut nonnifi rebus

oftendit, fuüfficere fibi ad id paciendum vires ;

pretiofiffimis impenderentur. Videndum er«

petivitque ut faltem ab alio quopiam fortio-

go»quz fint omnium pretiofiffimz occupatio-

re a capite usque ad calcem flagellaretur: id-

nes, quibus tempus illud impleri poffit. Nunc

que valde ferio. At nec ibi auditus, repulfam

illaz preparandz, ut nos tunc paratos expe-

etiam in tertio tulit, cum humi flratus mor.

&ent. lta nulla ultimi,& optimi illius tempo-

tém opperiri voluit. Ergo dolorum loco, fuc-

ris particula nos przteribit fine lucro.. Non-

cedanez inftar

ftim, luam obedientiam, &

nunguam vefte poftulata fenfim ad meníam,

jj

voluntatis ad id;fi liceret, paratz obfequium

in qua erat crucifixus, adrepebat: illum am-

Deo facrificavit.

Ut fefe quibus poffet mo-

.prek

