to. Nonenim illi do manum meam, ut per

eámus, quandoquidem ille üsque ád nos'non

eam inflata percutiat, velaliquid capiat.. Non

venit, & fragmentis ollz affidens pranfüs eft.

lingaam, non labia moveo, ut per eam füi

gb

ii t

Niceplt.-

XI.Poft mortem illuftrisImperatricisPlacil-

fellis amiaritudinem fundat.

Dum ego ita-

1.12. c.44. lg, Theodofius pro fuo in illam amore, nec non

x

ué fzvienti irz penitus hec auxilia de.

:116-

abulo

propter e

)

— —R P. Lobn. Bili. Man. Tom. 41

jus excellenteai virtutemi5-ftatuam «»-aego;«üecefre;e& ïy( uc—'l-mo:'.ve.lu: fine p

Alne

66

Bibliotbece Manualis Concionatoris

flamma flaccefcat, aut prorfüs intereat, aut

bati füo: Etiam & nunc deprecatur fán&titae

tem tuam, dicens, ut usque ad diem dominie

tanquam ventus inoffenfo aere inaniter trans-

feii

eat, dum obftaculum deeft, in quo przcipi-

cum exípectes,& ftatim egredietur. Cumaus

?

tem adveniffet dominicus dies, & non egrede-

tanter impingat.

Manfi

XIII. S: Joannes-

Eleemofynariuä Patriar-

retur ; accipiens ve&tem fenior, inflammatus

dif. 14. - chaAlexandrinus aliquando propter pauperes

invidiz, & iracundis fpiritu, pergebat, ut ex«

n. 9«

cum Niceta contenderat, imperatoris cliente,

dendo expelleret eum de cellula fua. . Acce-

non parum indignatus , quod inopes videret

dens autem difcipulus ejus dixit ei: Si jubes

peffundari, nihilominus fe ipfüm de hac alte-

pater, przcedo te, & video, ne forían aliqui

ratione reprehendere coepit, feque ita allo-

fratres ad falutandum eum vencrint, & fi vie

derint te, fcandalizentur. Przceffit ergo di«

ui : Non vides, quoniam fol ad occafum ver-

git? nonrecordaris przcepti apoftolici ? mox-

Ícipalus, & ingreffus ad eum dixit: Ecce Ab-

**

bas meus venit ad falutandum te, egredere.er-

que vocatis facerdotibus, eos ad Nicetam ab-

- legavit, ut dicerent : Sol ad. occafüm eft.

gocelerius, & cum gratiarum actione occurre

ei; quia pro nimia charitate & dileGione venit

- Quo hic audito, intenerafcere coepit, ita ut

^ fnutuam, longe ftridiorem,

adte. Qui/tatim fürgens cum nimia alacrita-

" tenovarit amicitiam:

| quam- unqugm,

g

*

te Occurrit ei. : Cumquüe"vidiffet eum, antee

Vit. PP.-

XIV. In Patrum antiquorum v

i;tiäyde,fatij

quam approximaretad eum, proftravitfe pros

nus-in terram, aborabatque fenem,cum gra-

l4 P2« Co quodam feniore, cui nomen lfidorus,. le«

gitur, quod aliquando, cur demonibus adeo

tiarum a&tione dicens : Retribuat tibi Domi-

. formidabilis effet, interrogatus, refponderit:

nus, chariffime pater, bona zterna pro cellulà

r

us;

eftiti-

Mat

. Ex quo fa&tus füm monachus, ftudeo; ne per-

tu2,; quam mihi propter nomen.

»

e

x

:

£

J

mittam iracundiam

E7

ít

P -

& in ccclefti Jerufalem -

M.

*

?

o

s-fuos

,",1399-*"3 a,d -;fæcigs. meas

fam. & fplendiz

aícendere.

4

Chriftus Dominus tibi glorio

^"XV.Fuit quida

m m-o'n*a,chru-s'inrxi eä*&fägScäithi;

dam przparet manfionem.. . Hac autem aus

venitautem ad vifitandos (anctos.patres in lo-

diens (enior, compunctus eft corde,. & projie

co, qui dicitur Cellia, ubi multitudo mona-

ciens baculum recurrit in amplexus ejus, -&

ofculatus eft eum; & invitavit illum io cellu-

' chorumdivifis habitat cellis ; Camque nonin-

veniret ad prefens cellulam, ubi poffet mane-

lam faüam, ut paricer cum gratiaram actione

fümerent cibum. . Vocavitautem feniorfupra

re; quidam de fenioribus habens aliant,yacan-

L.

4

tem cellulam, dedit eidicens : Interimrepau-

memoratum

-

dilcipulum füum, & interrogavit

fainhaccellula;donec invenias; ubi pofhis ma-

'euni dicens s/Dic mihi, fili, (i dixifti verba ifti

L]

il

nere. Cumque ad vifitandum eum conveni-

Íratri, qua propter ce.

ulam mandavi, ut di-

ceres.ei. Tunc difcipulus ejus confeffus ei;di-

- rent quam plurimi fratres, defideranres ab eo

audire verbum falutis eternz : habebat enim

«ens : Vere Domine dico, quia propter humie

fpiricualemgratiam docendi verbum Dei, Vi

litatem, quam tibi exhibere debeo, tanquam

- dens ille fenior, qui ei ad habitandum prafti-

patri & domino, ideo non audebam reípon-

terat cellam, invidiz livore cor ejus;vulnera-

dere tibi aliquid. quando me mittebas ad eum:

* 9*

tum eít, & indignari cospit,ac dicere: Quo-

'veruntamen nihil eorum.dixi ei; qua manda-

'niam ego tantis temporibus in loco habito,

&

.bas ad.eum. Hoc'audiens fenior, ftatim pro-

ad me non veniunt fratres, nifi rariffime, &

ftravit f& ad pedes ejus, dicens : Ex hodierna

hoc in diebus feftis, & ecce ad iftum impofto-

die.tu.meus patere(to, & ego difcipulus tuus:

quoniam te feítinante & moderante, ac cum

rem pene quotidie fratres quamplurimi va-

Manf

dunt ; dixitque difcipulo (ao: Vade, & dicei;

timore & charitate Dei agente, & meam & il-

liüs fratris animam de

3.f

utegrediatur de cellula illa, quoniam.neceffa-

beravit.

peccati. la??-?o Chm-

-ria mihi eft. Cum autem perrexiffet diícipu-

ftus Dominus li

J ARA

4

. Dannun.

i

^

- ]us ejus ad illum fratrem, dixit eí : Mandavit

uA.

XV

I De Ma

Abbas meus fan&itati tuz , jube ej per me

tthia rege Hunga

r.iæi lþgitur,lhid. dife.

mandare, qualiter habéas; audivit enim te in-

quod, cum ipfi ad meníam accumbenti dice- 8 ?- 9.

firmari. Ipfe vero remandavit ei,dicens: Ora

retur, legatum Franciz adefle, ut ipfum regis

ome, domine;quia valde ftom achum doleo.

füinomine veneraretur,.fervis füis recentes ap-

Reverfüs autem diícipulüs dixit Abbati fuo:

ponere ficus jufferit $ cui cum fervi nullas fie-

Nimis rogat fanctitatem tuam , .ut vel duos

cus füpereffe refponderent, adeo vehementer

iratus fuerit, ut fi

ü

dies jubeas i inducias dare, ut poffit fibi aliam

"

1

ibito ex apop;lc»Xig*'.mo;rïcgqis

cellam providere. 'Transactis autem tribus

conciderit.

"

j

- LXVUI. In hiftoriis de

W/ 'en-c'eäläonrpge Bo-lbid, "

MU

diebus, iterum mif(it difcipulum füum dicens:

"

Vade, dic ei, ut egrediatur de.cellula mea:

hemigz fequeritia leguntur. A quodam fuübito

4

j

nam fi rurfüs diftulerit, dices ad.eum; quia

-offenfüs morti eum adjudicare parabat, itaque : :

10

continuo venio, & cum baculo cedende ex-

.ab iracundia eft füperacus, ut brevi paralyfi

convulfüs, membrorum officio deftitutus, in

pello eum decellamea. Pergens autem diíci-

pulus ad fupra dictum fratrem dixit ei: Quo-

terram caderet, pauloque poft moreretur.

.miam valde follicitus eft Abbas meus de infir-

.. XVHLValentinianus imperator expeditio- Ibid.

mitate tua, ideo mifit me requirens; (i melius

nem in Sarmatas & Quados facturus, legatis

1

habeas.' At ille refpondens dixit : Gratias

'€orum pacé rogantibus, fimul intellexit, quod

Mu

tib,

ago, domine fancte, charitati tuz,quia follici-

rogarat, eos videlicet füz gentis honoratiffi- ..

tus esde me, veruntamen precibus tuis melius

mos effe, tantopereobindignationem eorum;,. .. .

tf

habebo,. Reverfug autcm;;fli(cigglgggigjgi;þ;b.

224*

'mPüïmm : fuum s?agltantmm, üoma:ïaä:

-

Titulus LX XV1. I*mcänalia.k

67

'eft, utruptis venisatque arteriis fanguine ex-

prolä'ta's , ipfas denique in facello fquopiam

hauíftus mortuus fuübito corruerit.

Chrifti crucifixi, B. Virginis, aliorumque San-

Ióid. dife. . XIX. In quadam hiftoria Patavina funeftus

Gorum ftatuas aggreffus, gladio in multas par-

3:».9. hiclegitureventus, de duobusantique & no-

tes diffecuit. Ex quibüs valneribus cum non

bilis tamiliz fratribus, ex familia nimirum Li-

aliter fanguis, ac fi viva forent corpora, pro-

minza Patavina antiquiffima. Dum enim fub

flueret, ille attonitus;' in loco tamdiu ftetit,

intempefta nodte vice quadam foris extra doe

donec depreheníus in flagranti crimine, &

--mum eonfiftentes, coclum füfpicerent ftella-

paulo poít in urbe Moguntina exuftus eft.

tum, uaus eorum dixit: utipam totboves ha-

. XX1V. Abbas Moyfes fanGitatis fama cele-Caffian.cos

berem , quot in coelo fünt ftellz ; alter vero ex

bris, quia iracundiori verbo S. Macarium per- € 27

joco fübjunxit: Utinam coelum pratum quod-

ftrinxerat, fübito a dzemone poffeffus ett.

dam effet, & in mea proprietate & dominio

. XXV. Cum in Brabantia quondam ]aco- Thom.

pofitum, in quo tu votivos hosce boves tuos

bo de Vitriaco Cardinale expeditionem ad- Canntipr.

paícere cogereris. Subjunxitalter, in tuone

verfus Barbaros promulgante, quidam in pu- ! 2 apum.

rato ego boves meos paícam ?

Refpondit

blicaconcione veniam ab altero peteret,isque * !6 P. ?«

ille: quid fi ego nollem? fübdebat alter, etiam

adhuc pertinaciter negaret, paulo poft is eo-

te invito illos in pafcua tua ducerem. ltane,

dem inloco interram corruit ; oculos horren-

inquit alter, in meum defpe&tum hoc faceres?

dum in modum rotavit. oreque fanguinem

tandem joco in furorem mutato , a verbis ad

tamdiu fpumavit , doneca Cardinale accur-

vetbera, a verberibus ad enfes deventum fuit,

rente, & cum populo in preces effufo, a tverra

quibus unus alterius vifcera transegit,

levatüs atque ad mentem revocatus, in col-

Marchi.c. . XX. Longe deplorabilior eft alter quidam

lüm inimici ruit, & veniam petiit,

cafus, quinoftro hoc contigit feculo, fi autho-

XXVI. In monte Calvarix cum anno I419. S. Dern. f.

riillumreferenti fidem habere volumus. Audi

mulier quzdam ab adolefcente quopiam

igitur, quod novimus de facto contigifIe & vo

nimiam multitudinem trufo , levi impulíu ad

noftro, inquit ille, quidamira quafi furia infer-

terram proftrata fuiffec, & illo veniam flexo

nali agitatus, cum in hoflem incidiffet,pedibus

poplite ac junctis manibus petente pertinaci-

fuis terebat diu proítratum, quafi deliberan-

ter negaffet , toto populo infpeétante, a dz-

do, quanam via, furori & odio concepto fa-

mone abrepta, & in puteum dejecta eft.

tisfacere poffet. Tandein urget, ut Deumab-

XXVII. Cum S. Franciícus in loco Porti- Ibid.V.ira.

neget, alioquin mucrone jam jugulo incum-

unculz quadam vice orationi vacaret , vidit** ?-

bente fe illum confoflorumrefle afferit ; fpem

totum monafterium a copiofo deemonum ex-

autem evadendi ei dabat, fimodo abnegaret.

ercitu circumdatum, nec tamen ullum eorum

Harebartille fub pugione trepidus, & mortem

intrarepotuiffe ob fanctitatem fratrum, donec

horrebat imminentem,quam fperens evadere,

tandem a ftatre quopiam , qui vindictam &

& peccatum poftmodum poenitentia diluere,

odium adveríus alterum conceperat , oftium

in Deiabnegationem ore facrilego prorumpit,

uni diabolorum apertum eft ; qui tamen ubi

verum id malo füo sterno & irrevocabili 5

frater ad S. Francifcum vocatus, culpamque

- "Mox enim eum alter perfodit, ubi abnegatio-

faffus de

precatus cft-, mox iterum aufuge-

- nem extorfit ; hancque adjecit confolationem

re debuit.

- fathanicam ; Jam tandem fatiabor, jam in eo

XXVIII. Theodo(ius , imperator ; cum in Daronius

me folabor, quod tibi non folum corporis ,

populari tumulti unus ex aulicis illius occi- 4d annum

. fed & animz perennem falutem ademerim.

fus fuiffet, adeo vindicte cupidine exarfit, ut ?^**

Manf difz

* XXL n vita D. Chryfoftomi de Eudoxia,

cives fub fpectaculi fpecie convocatos , quo-

3- n- 9'

imperatrice, refertur, quod, cum fancto huic

rum feptem millia fuerant, inaudita barbarie

Epifcopo irata e(fet, eundem hareíeos coar-

ad unum omnes, occidi jufferit, Quam ob

guere conata fuzrit, ut in exilium ipfum pro-

caufam a $. Ambrofio communione fidelium

pig, dift

icribere poífet; hoc igitur fine Epiphanium,

privatus, nec nifi poft integrum fere annum,

156

Epifcopum Cypri, partibus fuis adfcifcere fa-

publicamque poenitentiam ac veniz petitio-

tegit , qui, dum illam hortaretur, ut fe cum

nem reíftitutus eft.

S. Do&ore reconciliaret, illa rabie & furore

plena refpondit : Ni(i tu , Epiphani, adjuve-

Bo

ris, ut Joannes exilio mulétetur, ego claufa

idolorum templa apperiam,

EXEMPLA DOMESTICA.

"

qmnibusqgc ea

adorando proponam.

gnatius iram fuam perdomuerat, ut , Rib:d. 1.

ld.

S.Greg.], XXIl. Abbas Stephanus, cum totus.

'ei(u-s

I. S.I

cum calidus natura, & conftitutione 5- Vit. c.

4:Dial. €- ager ad. meflem paratus ab impio quodam

biliofus effet ," propter füummam tamen leni- ?

19.

vicino füuccenfus effet, & alius, ut hoc nuntia-

;

tatem, quam in omni fermone, viteque con-

ret, ad eum accurrens diceret: V, vo, Pa-

füetudine adhibebat, frigidus ipfis medicis,

ter Stephane, totus ager tuus incendio ab-

lentusque potius videretur.

füumptus eíi: refpondit : Imo , mi frater, v

illi, qui hoc fecit , me enim parvo , feipfum

II. Joannes Ferdinandus cum Amanguzii , Hift. 3oc.

[nii

vero maximo damno effecit.

ad populum verba faciens , falivam a Japoue* 11. **

Marchan, XXIII. Aleator quidam, cum omnem lufuü

quodam in os conjeCtam excepiflet , nihil !9

tub, Sacr.

tanta injuria commotus eft, fed íolo flro-

tr. 6. leà.

pecuniam perdidiffet, tanto fürore correptus.

'

cft,ut poítgraviffima convitia in collufores, ac

phiolo falivam abfterfit, & dicere perrexit.

horrendas blasphemias in Deum;, celitesque

IlI. P. Francifcus Suarez licet fzepe in pu- pibtiois.

R. P. Lobn. Bibl. Man. Tem. LI.

la

. bieis Script.£.s,

6d

: *Bz'blibtbecæ Manualis ,Conciomtoïiæ

blicis difputationibus occafionem haberet

Homero: aut tolle me, aut ego te.. Maguis

Nie

iram concipiendi, nulla tamen unquam ver-

quoque injuriis Jovem affecit , fuis namque

militibus , ut fuas in coclum fagittas evibra-

(Th

yi

borum acrimonia aut aculeo ufüs , nullum

iA

commoti animi fignum dedit.

rent, precepit; licet ha in terram reciden-

AÁnnal.

IV. P. FerdinandusRebellus etfi fiepe afpe-

tes, magnam in populo ftragem effecerint.

Eborane ris verbis inter difputandum acrius pungere-

Vi. Cum Babylonem oppugnaturus rexX Seriecál.3:

C. ,1608'

tur, nunquam tamen vel licentius refpondit,

Cyrus feftinaret ad bellum , cujus maxima de ira c.

velullum irati animi fignum dedit , ita ut ab

momenta in occafionibus funt, Gynden late2t.

Flet.

a.

*Academicis alter Job diceretur.

fufum amnem vado tranfire tentavit ; quod

)9l

Hift,

Soce, V. P. Pafchafius Broéttus cum focio Lute-

vix tutum eft etiam cum fenfit eftatem, &ad

P. 8. l. 6 tie prope meffores tranfiens, cum ab iisdem

minimum deduc&tuseft. Ibiunus ex his equis,

Ti 95.

convitiis appeteretur, baculo fuo innixus tame

qui trahere regium currum alibi folebant, ab-

diu perftitit , donec illi pudore & fatietate ab-

reptus, vehementer commovit regem ; jura-

ftracticonvitiari definerent 5 tum enim fe eri-

vit itaque, amnem illum regiis equis mea-

tum aufferentem, eo feredactarum, uttranfi-

gens, fuaviffimeque illos intuens: Deus beni-

gne vobis faciat, ait filii, ac benedicat: fimul-

ri, calcarique etiam a foeminis poffet. Huc

que cr-ucis: figno facto eisdem benedixit.

deinde omnem tranftulit belli apparatum; &

Y

tamdiu affedit operi, donec centum & octa-

5. VIO :

ginta cuniculis divifum alveum in CCC. &

LX. rivos difpergeret, & ficcum relinqueret

EXEMPLA PROFANA.

indiverfüm fluentibus aquis. Periit itaque &

tempus, magna in vanis rebus ja&tura, & mili-

? ^

; Qiualita;.;

Marc

tum ardor, quem inutilislabor fregit, & occa-

Marchant,

ugü&us Ceíar, eum quondam in fhäri.

fio aggrediendi imparatos , dum ifte bellum

J.cole

tub. facr.

pA

gravi tempeftate jadtatus, vitz peri-

indictam hofti cum flumine geriz. *

:r.. 9. le&,

culum vix evafiffec, Neptunum maris Deum

VII. C. Czfar. iratus coclo quod obfltrepe- Idem 1. s,

ret Pantomimis, |quos imitabatur ftudiofius;

CI l 161

adcertamen provocavit, ejusq

ue imagingm e

?

Deorum numero auferri juffit.

14

quam fpeCtabat , qnodque commieffatio fua

fulminibus terreretur , ad

Mi

Tbidem;

li, Cajus Caligula cum fpedtaculum popu-

ugnam vocavit

lo exhibere decreviffet , & eo ipfo tempore,

]ovem: Quanta dementia

:

uit! putavit, aut

quo inftitui debuerat ; grandis in coclo tem-

fibi noceri. ne a 'Tove quidem poffe, aut fe

peítas exorta id difturbaílet, adeo exar(it, ut

nocere etiam Jovi pofle. Non fputo parum

momenti hanc:/ejus vocem ad incitandum

inprimis quidem ipíe Jovem convitiis lacef-

LÀ

feret, & ad duellum provocans diceret : aut

conjuratorum animos addidiffe

]

' Uldümze

tolleme, autego te; deinde vero eciam mili-

enim patientiz vifum eft , eum fe

j

rxfi » qui

4

tibus fuis preciperet, utfagittas coelum ver-

].ere-m non ferret.

füs ejacularentur, quz tamen in populum re-

Fuga,

P

"

cidentes, non paucos graviter lzferunt.

V-IH, D»iogevni:de ira differenti adole

;ääg'Senecal.g,

&

Ibid, le&, . I1I. Cambyles, Cyri, regis, flius, cuma

5

quodam privatim moncretur, non effe deco-.

protervus infpuit, tulit hoc ille leniter, a

C (a—;gieiu-a c.

b

n

rum regi , in quem alii velut fpectaculum

pienter: non quidem , inquit, irafcor; íe

2

d**

$

oculos conjiciunt , nimio potu , ut affolebat;

dubito tamen , an iraíci oporteat.

IX. Catoni caufam agenti, cum in frontem Ibidem,

hi

fe iugurgitare, rantopere exarfic, ut monito-

ris filium adduci coram Íe juflerit , fumpto-

mediam, quantum poterat , attracta pingui

11

faliva, infpuiffet Lentulus ille, patrum noftro-

que arcu & fagitta cor ejus transüxerit di-

. cens: Vide, an regis ebrii certa fit manus

rum memoria factiofus, & impoteas, abfter-

hrifl

H

fit faciem, &, affüirmabo, inquit; omnibus

n

& oculus.

Ibidem.

IV. Judex quidam

', cum milïcs qukpiam

Lentule, falli eos ; qui te negant os habere.

X. Architas Tarentinus, Philofophus, adSen. T. 3.

t

accufatus fuiffecde morte commilitoni illata,

o quod fimul juffi fuiffent iter conficere, &

villum fuum; qui ei indignationis occafio. derac.

h H

n

folus ipfe verfus effet, mox eundem ad mor-

nem przbuerat, dixit: O re felicem , quo- ' *

tem damnavit. Cum veró eo ad füpplicium

niam egregie te punicem, nifi iratus effem.

ftpl,

idy

ducto alter miles compareret , ideoque cen-

XI. Alexander Magnus,cum a matre Oly m- Marchant,

p ]

turio, cui reus traditus fuerat, eum velut

piade vindi&x ardore incenfa ad condem. lo 1e&.5.

nandum virum innoxium impelleretur , re-

innocentem ad judicem cum commilitione

reduceret, hic ira accenfüs , omnes tres ad

fpondit: Pete illud mater; vita enim homi-

^

stäþle

-mortem damnavit, primum , quia jam con-

nis nulla alia re compenfari poteft.

demnatus erat : commilitonem , quia mili-

XII. Cotys, rex Thracum, cum a

d iram R«avifl'!ls'

Dy

m Textor. in

Q*

hi

tem occidere juffus , idexecutus non fuerat.

proniorem Íe adverteret, accepta quoda

Manti

V. De Cajo Calignla, imperatore, refer-

.dono vafafi&tilia valde pretiofa confringi ju

(- Officin. l.

difc. 3« 1 tur, quod , cum pretiofiffima ingenti pom-

fit, ne fi a miniftris frangerentur ,

^

p

pa; fumptuumque difpendio przparaffet fpe-

iram moveretur.

.€tacula ; eodem vero die , quo exhibenda

XIIL Qua ratione Aufonius, Poéta, iram

erant, continue de coelo decidentes pluviz,

fupprefferit , ipfe

füs eft:

j

fequenti dif'cycþp confef-

tonitrua & fülgura, omnia ejus deftruxiffent

confilia, indignatus acerbifIime ; ipfumet Jo-

Jrafci promptus properavi condere motum.

Midis

4ltque 1mibi penas pro . levitate dedi.

yqxn in duellgm provocavit, dicendo cum

Danmum.

dZiuu: LXXFI Jmcunää.

69

Damnum.

tantür ; fic corde per iracundiam turbato, ii-?

Nieetas

lico.omnia corporis membra celerrimam agi-

XIV. Ifaacus Calo, joannis imper. con-

Choniates ftantinopolitani filius, imperio excidit, prz-

tationem patiuntur; lingua garrit; 'oculi in-

flammantür; crura tremunt, manus & bra-

in Annil.];co ei fratre Mahuele natu minore , tantum

chia ad ultionero azm

ideo,

uod, ut pater ipfe moriens monue-

*

antur, faxa .f&'olant, fu-

"d n

rát ,a

j

tor arma miniftrat; -

i

in

d iracundiam pronior effet, & quavis

V1l.Sicut fi ferainterior

äs ma.ch-inäsïlaxa-"li:idem.

n

.'" de cauíà effervefcente bile moderari animo

tastürbatasque habet, neeaperiri; nec claudi

»

Fler. ex- non poffet. ld quod alioqui fic expreffum

emp.l21.memini, quod imperio exciderit przlato ei

poteít; ita li prz iracundia interius animus

19. n. 6.

conturbatur, neque ad ea , qu& rationi con-

x

4

ratre minore, eo quod ad iracundiam effet

proclivior.: fic enim pater jam moriturus

fentanga fünt, percipienda, nequ

d. Vcrqm'

ipfum difcernendum aptus eft. ..

"

ad proceres imperii inter cetera ait: Filii

mei, quamvis eodem patre nati, tamen di-

-1X. Sicut fuperior pars mun

di omni. *tvuäïfbidäm.'

multu:& tempeftate caret : Inferior autem

' veríis praditi fünt ingeniis , qui, etíi ambo

& viribus corporum , & dignitate vultuum,

ventis agitatur, & fulgure feritur; fic fübli-

mis animus femper fibi fimilis eft; imbellis

& animarum gravitate precellunt ; tamen

natu miror Manuel ad imperii adminiftratio-

autem & ignavus iracundiz aliaru

mque *:pa[ï*'-

Nam lIíaacus fz-

fionum motibus fubjectus eft. . .

nem mih? aptior videtur.

. pius ira percitus mihi obflitit, & quavis de

X. Sicut naves egregiz fünt, non quz f&. Langius in

caufa, bile effervefcente , moderari animo

reno ccclo navigant , fed qus tempeftati re- Folyanth.

non poteft, quz res

F

fiftunt, & fervantur; fic homines irz re(i-'* 99T

'iþ'n'iumicifïïmxa c'cc');n(ïlio fa-

ftentes magni & fortes cenfendi fünt. -

ientes perdit.

Marchant. : XV. Julianus Apo

ftata, quia ni;f-.ïi-a* mChrl-

Xl. Sicut: olla ebulliens undique effunditProv. 15.

aquam fervidam , nec facile tangi fe patitur ; V* ?»

l. c. le&.2. (lianos ira odioque flagrans , omnes tollere

decreverat , jamque ideo bellum illis infer-

ita cor iracundia eftuans neminem admittit

dem ] i,

monitorem &. correctorem. 'Hinc fapiens

. M6

ret, fübito fagitta de coclo miffa vulneratus:

inter illas voces: Vicifti, Galilee, vici(ti. Sa-

ait: Os fatuorum ebullit ftultitiam. -

-XIL. Sicut in humanis corporibus febris s. Cliinac.

turare, Nazarene, faturare : mifere expiravit.

* Matth, 5,

XVI. Herodes, rex, cum deluf(üum fea Ma-

quidem unaeft, fed multas habet ardoris cau- grad, 8.

fass ficire motus & incendium, uti reliquo-

gis videret, adeo exar(it, ut omnes iafantes a

bimatu & infrain omuibus continiis Bethlehe-

rum vitiorum morbi, multas & varias origi-

nés habent & fontes. Quot namque irz vi-

miticis horrenda nece pcrimi j ufferi*;ï.t'S T

-

tiofz fünt caufz , totidem. difordinationes

C VH

& mala (unt, qus eidem fociantur.

— XlH..Sicut quando ignis non poteft eva-S. Anton,

porare, & ipfi non fubminiftratur materia, Pad. f. in

$IMILITU D IN Es.

^

quam abfümat, crudefcit in feipfum ; fic ira- f*r- 5. poft

$

E

Qalitas.

cundus creparet ; nifi eva

Om. 9.

poraret; & rcfpira- :

uad.

enectlos

8. Chryf. T.

9

C

ilt l;umoru,m immoderatio H-omabhum

ret.per verba contumeliz.

jei2 C,

bo.15. ad.

vexans, ut plurimum omnia ejicit , ita

XIV. Sicutaper ex furore impingit, & cur- S. Bonav.

j

R

immodicus fervor animam vexans ea tegere,

rit contra gladium ; fic iracundus currit adin dixt, c,

- quz tacere bonum e[t, non permittit.

peccatum, ícilicet contentionem,

& homicidium.

injuriam, I«

bidem,

E:l.98. li. Sicat fecundum ligna filvae exardefcit

V

12.

ignis ; fic homo fecuandum virtutem & fub-

XV.. Sicut canis infanus faxo percuffus , Orig. in di-

ftintiam fuam exaltabit iram fuam-

dum percutientem fequi non prevalet , adverf h. g

V.

Arift. l. 4.

.L4. ]HE. Sicatdebilis itomachi eft, duriorem ci-

ipfum furore convertitur lapidem, quem pe-

Eth.

bum non poZe concoquere ; ita pufillanimi

dibus, dentibusque diffipare perquirit : non

eit, verbum duriuículum non pofíe fuftinere.

aliter Herodes fua przcipitatus iracundia,

$. Chryf.

fen, T.

IV. Sicut ia maris tempeítate tumultus

Íolitoque fuz mentis furore, in infantium

*

leirac,

ho 31. ad multus, clamor magnus reperitur, nec ibi quis

cede verfatus, & concitatus eft.

12

pop.-

hilofophandi tempus habet; ita necinira.

- XVI. Sicut fzeviffima etiam bellua ; quam- S. Chryf.

Stapl, t 2.

V.Sicutnec folis radius cernitur,cum com-

diu quidem continetur infractis carceribus , ho 15. ad

Marchanta

in-dom. 5- o ot nubes coeli faciem obducunt; nec tur-

1

etiamíi efferetur & vociferetur , neminem P^.

GCo le&'S'

pott Pent.

batus fons infpicientisimaginem reddit, quam

poterit ledere; quando vero irz dominatus

tranquillas oftendit; fic animus ira commo.

imvaluerit , perfra&disque , quxm interjecta

tus nihil videt.

erant, repagulis , poterit exilire ; omni tu-

Staplet. in

V1. Sicut fur ad farandum noctem obfcu-

multu , & conturbatione replet civitatem;

Dom. paíl,

ram diligit: Lupus turbulentum tempus, quo

&t omnes abigit; ita etiam bilis , quamdiu

mavifits

€. 7,

Taytor t

gregem invadat, exfpectat: Pifcator fluvium

quidem continetur fuüis finibus; nobis non

otï]cin: l

quarit turbidum ad rete tendendum ; ita d-

magnum facit malum, poftquam autem rupta

5, 6 25'

mon, rapaciífimus przdo, vorax lupus, & pi-

eft, qugz eam continebat , membrana , nihil

fcator aítutus , iracundiz cempus obfervat,

vetat , quo minus de cetero in univerfam

diffundatur naturam.

ipfeque interdum ad iracundiam movet , ut

— XVH. Sicut fi lapis in preceps eat ; con-

S. Cyrhl;

ejus occafíione in mille mala hominem prz-

1- 60

cipitet.

.

tra omne, quod invenit,

impetu fertur ; ita Alex.

contr.

Jul:

lbxdem.

V1i. Sicut arboris trunco

commoto & ägi-

etiam afper, audax, fi ferocitatis & furoris vim

tato frondes & r.aminmira ftatim celeritate agi-

ferat, a nullo vel verbo , vel opere abítine-

I 3

bit;

79

Jibliotbece . Manualis | Concionatoriee

u

bic, Deum etíam, ficut hominem lingue fuz

XXVII. Sicut venenum afpidum , ita fe S.Ephrem.

I«

immoderantia & irz impotentia invadet,

habet iracundia, quoniam & formam atquede tim.

sd f

Senecal.1.

XVIII. Sicut furentium.certa indicia funt,

aípectum immutat , & mentem conturbat, Pe* .

deirac 1. audax & minax vultus, triftis frons, torva faci-

& nervos diffolvit, & ad operandum imbe-

cillitatem affert.

€s, citatus gradus, inquieta manus, color ver-

fus, crebra & vehementius acta fufpirias ita

XXVIII. Sicut vinum, cum ultra fatieta- S. Ifidorus

- i: árafcentium eadem figna fünt. Flagrant & mi-

tem infünditur, omnes fenfüum meatus, ac ce- Peluf. L 2«

n

cant oculi, multus ore toto rubor , exzítuante

rebri membranas implet,mentemq. in demen- €Pi- 479*

! det

ab imis przcordiis fanguine, labia quatiuntur,

tiam convertit ; ad eundem modum iracundia

hing

dentes comprimuntur, horrent, ac fübriguns

extra metas fuas profiliens, mentem temulen-

tur capilli, fpiritus coaGtus ac ftridens , articu-

tam reddit , eam videlicet furore afficiens.

lorum fcipfos torquentium fonus , gemitus,

XXIX. Sicutadamas, fi confringitur,in mi Arift,| ap.

Pluutt

mugitusque & parum explanatis vocibus fer-

nutiífima diffilit fruíta ; ita ar&ta neceffitudo, fiStobeum.

i mo

mo przruptus , & complofz fzpius manus,

quando contingat dirimi, in fümmam vertitur^ !8:

& pulíata humus pedibus, & totum concitum

fimultatem, & ex arctiffimis foederibus,fi rum»

corpus, magnasque minas agens, foeda vifü &

pantur, maxima nafcuntur diífidia ; nam füpra

feettt

horrenda facics»depravantium fe , atque intu«

modum incandeícit femel victa lenitas.

f0f«

. imefícentium. Neícias, utrum ma

XXX. Sicut ruinz cum eo, quod oppref- Stapl. text,

-bile vitium fit , an deforme.

gis detefta-

fic iratus non tan- 7.in Dom.

ferunt, pariter franguntur;

t

XIX. Sicut canes catulos füos coecos

| þar-

tum alios, quibus irafcitur, fed etiam feipfom!

lzdit.

*aiïion..

vinl,

turiunt; ita quoque cogitationes, defideria,

p.a.q

affe&us , confilia iracundorum cceca funt,

XXXI. Sicut vefp

( &t

a femel irritata, non; tan- Ibiä',

l

vit

& Nilus . omnisque luminis, vel rationis, vel difcurfus

orat, de

tum in. homines fed faxa etiam impingit, fed

expertia.

Unde S. Nilus.ait: Iracundia ca-

fibi potius , dum aculeum ledendo pordit ;

hiffo

ára.

apit'

num in morem coccas cogitationes parit.

quam aliis nocet; fic iratus coeco judicio fu-

Plutarch; .X X. Sicut Hippocrates ait, eum morbum

rens obvios quosque invadit, fed majore fuo

Veun

uam illorum detrimento,

g

decohib, effe gravifimum; qui faciem zgrotantis quam

erat,

maxime mutet in diverfum ;j ita ccnípicies

XXXII. Sicut juxta Hippocr.

'f,ententï am pjutarchs-

alios ob iram maxime fibi excedere, & vul.

l

morbus eft periculofiffimus, in quo «grotusin moral *

tum immutantes , colorém, inceffum &

[(ubinde mutatoris füi habitü , ac fui diflimilli-

cem in diverfüm vertere.

| NVOse

$

du

mus redditur ; ita nulluseft animi morbus pe-

fpeci

Benecal.5.

XXI. Sicut adverfuüs pefítilentiam nihil

riculofior, quamira, que vultum, vocé, incef-

1. dif

deira € 5. prodeft firmitas corporis , & diligens vale-

fum ficimmutat , utidem alius effe videatur.

tudinis cura; promiícue enim imbecilla, ro-

XXXIIL Sicut per nebulam corpora ma-Idem de

buftaque invadit ; ita abira tam inquietis mo-

jora videntur, quam revera fint ; ita per iram cohib. ira.

ribus

quoque-omnes injuri& majores apparent ,

milfis.

periculutmn eft, quam compolïtis & res

ww

uam ín finceri judicii libra reperiantur.

g.Alb'ertus

XXII. Sicut ex collifione

düorum ;cor o-

XXXIV. Sicut acetum corrumpit vas, fiS.Aug.ep.

M.131. ram clicitur ignis ,. quia ficut ex collifione ; ita

diutius ibi fuerit ; fic ira corrum

pit cor ; fi98-

ex amaris verbis aliquorum ira concitatur,

diu in eo affervetur,

$df

osü ac den. $. Chry;*.

4l

Cath. ver. Drov.. 1y. ARefponfio mollis frangit i

1

"

" XXXV. Sicut,fiquod aeri nebul

Co 17,

durus füfcitat furorem.

Ym , j J&fma

fum per noGtemacceffit, diurno calore fol nech?

HI 14.0

jj

Damnum.

&p. ad

diffolvere poteritnec diffipare, caufam ac ma- .

t)

h.

$. Chryf.

XXIlL. Sicut (i infes in fcintillam ignis,

teriam tempeftatis exhibet ; (ic injuria, nifi per

f. de non excitas incendium ; concra vero fi infpuas ;

adeund.

charitatem aut patientiam diffolvatur, grandé

extinguis , & utrumque tibi in manu tua eít;

incordetempeftatem iracundig excitabit.

fpectac.

fic fi inflatos & vecordes inferas fermones,

XXXVI. Sicuttorrentes ad loca curva de-Beyrlink,

excitas igaem iracundi horminis : fin mites ac

currentes fecum obvia quzque tr

€&àl

ah

unt; üc &in mümpt-

in fefto

moderatos admoveas, priusquam excande-

iratorum impetus violenti & inftabiles omnia

OO. 58.

Ícat, iram omnem extinxeris.

»

fimiliter percurrunt, ac obruunt.

Moy

Ternho:

is'

eXf, 2v

l d

XXIV. Sicut apes eodem tempore, quo ira-

XXXVII. Sicut ad lapidem, ad quem qu

rius 2p' cundz aculeum eis, quos invadunt, affigunt,

impegit, non facile aliquis , aut certe nonfine

p' 5-

Man, difc.

fimul quoque femetipfas interficiunt ; Sic,

cautela accedit; ita fi quis ab iràcundo velProv. 25.

,ï H 6.

cum. iracundi multoties taliter irafcuntur ,

iracundia lzíum meminit, deinceps confüe-V: ?4*

quod absque judicio rationis ad lzdendum

tudinem ejus, quantum poteft, declinat. Un-

alios animantur , fpe fit, quod quantum ad

de fapiens füuadet : Noii effe amicus homini

Deum, & quantum ad murfdum , corpus &

iracundo.

animam perdere dignofcuntur.

XXXVIII. Sicut fi quis phyltro te ad infa-

)8'.- Nilus de

XXV. Sicut vir honeftus & gravis obfcoe.

niam redigere vellet , utique illud recufares;

o8. vit. num diverforium averfíatur , fic Deus iracun-

aut fi infcius bibiffes , mox per apta remedia

cogit.

di pe&us ; & ut fumus oculos turbat, fic ira

expellere conareris 5 ita fi injuriam tibi quis

animum.

intulit, & per eam ad iram te perducere fata-

Bellov.l3.

XXVI. Sicutequo operiuntur oculi, ut cir-

git, aut repellere, aut per oblivionem aliaqueSenec. t

Dtny

fpec. 1. P cumeatin molendino ; & ficut Philiftim Sam-

efficacia media ex corde rejicere debes ; nam, de ira.

C

Ü.

*l* (onis oculos eruerunt, & claufum in carcere

teíte Seneca , inter infanum & iratum nullum.

99- El

molere fecerunt;. ita per iram gratiz lumenp

diícrimen eft; alter femper iníanit, alter fem-

per irafcitur.

amittitur : quia mcn;i; eculos. excoscat.

XXXIX.

(^

Tüuls LXXEI Imcundia.fä

. XE

uEp.h[W,

* Qu

S. Chryf;. . XXX[X Sïcutbe&iam, cum maxime effe- tur ;

fed & tanto fpecialius, quo ira me-:em

lil

ho. 31.

ad pop.

"ratur, omnes fugimus: nautz, cum vehemens

intus.magis excedit, & hominem in apparatu

ventus Ípirat, vela demittunt: equi fefforem

vultus. exteriorique -

- preripientes, non retrahuntur, ne vires in-

riofo facit fimiliorem.

geftu, ,ftplto , imo.fu-

caffum exhauriat ; igni fomes non prebetur ;

AV. Quia. Deo difformem fa

&it, utlldem ;An- Idem n c,

o

ita nec iracundus animus magis efferandus,

)elUf. l q'

ther infinuavit dicens: cum fcriptum fit:. Ti 5«.Job. -

iil 49,

. mutuisque injuriis magis accendendus eft.. .

dominator Domine, .cum tranquillitate judicas , irà

gfl'äem ho

« UXL.. Sicut gubernator ventis in mari agi-

facit hominem in judicando fpecialiter DEO

Anns,

7- deü'd.e tatus

portum petit, ut a periculoliberetur ; ita

