vindicta de proximo , qui te injuria affecit,

Pat

quemque ex Dei precepto amare debes, tan-

fi fitit; potum da illi; hoc enim faciens, care

bones ignis congeres fuper caput ejus.

*

ag

quam fratrem,fed odium tuum dirigeadum eft

M

bis

adverfus malas illius qualitates, adverfus per-

Xl. Abbas Joannes portam coc!

injuría» Vit, PP. 1.

t

veríam inimici tui inclinationem ; togando

rum tolerantiam effe, a(truebatinquiéns : Por- 9. c. 4. n.

f

Deum, ut hancabillo extirpet, & eradicet. Sic

ta cceli eft injuriarum perpeíTio , & patres no- 121.

David cum infui defenfionem Sauli becem in-

ftri per multas injurias in eam gratulantes in-

|

riü

ii

ferre poffet, utpote qui vits ipfius tot modis

greffi func.. Cujus veritatis tanta eft infallibili-

infidiatus füerat, totque improperiis aggravae

tas, ut unusillorum Patrum, dum magna cum

tan

Vüs

verat, folam tamenilli haftam fuftulit.

folicitudine a Superiore fuüo exercitium ,-per

$. Chryf.

VI. Etenim in ira. qui valde contumeliatus

quod de zterna falute fua affecuraretur, po-

W

W

podMar- 3]ium eft. füperaffe videtur, cum revera ipfe

ftularet, dicens: Da mihi, Pater, unam rem,

fi difc. 33.

quam cuftodiam , & per eam falver; Hoc a

lr

SWe 5«

axime aturpi hac perturbatione victus, non

V

parum fibi ipfi nocuerit , qui autem magno

Superiore fuo, viro maxime illuminato, inque

animotulitinjuriam, hic profedo, & quidem

materiis fpiritualibus exercitato acceperit ree

Itió

u

um laude füperavit; ille namque ne füuam

Íponfum: Si potueris injuriari-& afhici convi-

tiis, & portare, &tacere: magna eft hzc res;

quidem zgritudinem compreffit, hic etiam

alienam extinxit, & ille fno morbo füperatus

& fuperalia mandata ; hancque evangcelicam

eft, hic etiam alienum cüravit , nec folum ipfe

a nobis in principio adduCtam, fiepe reiterebat

H

inflammatus non eft, verum etiam in-gen-tem

veritatem : Jeati e/fis cum maledixerint vobis bo-

alterius lammam extinxit.

mines ,. ég dixerint omme malum ,. gaudete 9^ exul-

fi

ü

'Tom. $.

VII. Agapetus Diaconus in monitis

aureïs 3

tatey quoniam wnerces voeftra copiofa efl in cclis.

Bibl. PP.guz fcripfit imperatori, dixit : Venecandum

Xlil. Agriculture experientiam habentes Manfi difa,

Qs

n 10. jureeft veftrum imperium , quia hoftibus qui-

juxta rofas alium plantare folent, ut acutior 5. n. s.

p

dem füz demonítrat pietatis aculeos : quam

& pungens hujus odor eas exítimulet ad ma-

füs

bene dixit Diaconus : Hoftibus fuz demon-

jorem transmittendam odoriferam fragran-

hiC

ftrat aculeos pietatis! non dixit, demonítraffe

tiam : quo in factoobligatio exprimitur uniuse

ill

aculeos irz, odii, vindictz, fimultatis ; fe li-

cujusque animz virtuofz , & ad perfectionem

A

beralitatis, manfuetudinis, humanitatis. Nam

tendentis, fcilicecut ab homineafpero & inju-

gt

ut inimicum con&gas, & lancines, id folertia

riante occafionem accipiant exercendz virtu-

fed

commodiore & aftu nobiliore fieri non poreft ,

tis, fe mortificando, nonrefiftendo ; Quin po-

Lur

quam i beneficiis eum ornes, & cumules.

tius bonum pro malo reddendo : quia, ut be-

a

Hzc eft chriftiana , & honorificenti(fima vin-

ne La&. Firm. docet , ni(i contumeliis fue-

eu

di&a, qua ulcifci poffumus eum ; qui nos

rit affectus ( homo juftus) quantum habeat

i

fortitudinis in fe ipfo cohibendo, ignorabitur.

períequitur , & horret.

Y

Utilitas.

Neque minus efficaciter S. Bernardus ad ejus-

eu

dem virtutis exercitium nos inducere cona-

Vi PP.l. VIIT Agathon Abbas dicere folebat, (i ha.

d

7. €. 4?. bitas cum proximo, efto ficut columna lapi-

tur, quando de injuriarum oblivione, & harum

lD

9.

2,

fuperioritate cractans,fequentia notatu dignif-

S'S8v

dea , quz fi injuriatur , non irafcitur.

-

So Bernl f.

IX. S. Bernardus in quodam fermone fuo-

fima pronunciat verba: efta&tus magni & ge-

ht

Ht

Yum de modo bene vivendi, modum nos do-

neroíi cordis, ipjuriz obliviíci,

42. de

k

mod. bon. cet vitam agendi tranquillam

& imperturba-

XIIL. Jacob ab Elau fratre füo tanquam im-

Ibidem,

bit

viv.

poftor injuria affe&tus , & ad mortem usque o-

bilem, tainetfi foris maledicentiis & contume-

n

liisimpetamur ; Dicitenim: quamvis te quis-

dio habitus, & perfecutionem paffus, furori il»

lu

lius cedens, & inregionem longinquam & per-

uam irritet, quamvis convicium dicat,quam-

Wflc

vis injuriam faciat, quamvis afficiat contume-

egrinam fagiens,coclum füpra leapertum afpe»

Xit: unde ait: ere non e[fl. bic aliud. mifi domus

Q

liis, tu file, tu tace, tu diffimula, tu contemne,

Hs

utnon loquaris, tu tene filentium, adinjuriam

Dei é$ porta celi. Confideratid ipfum D. Chry-

9l

non refpondeas , convicium non retorqueas.

foftom, quando in quadam homilia hzc in ver-

e

4

&

e

Tituus: XC. AManjuetuido:

247

:

ba fcribit. Hic'dif'cim'ds, quod E]uando injuria

multiplicat 'af;zisos, 65'4mizigk:t inimicos , & ling

llt?, eli-

nobis fit; nosque manfueti & mites, & tole-

charis in bono bomine abundat.

rantes fuerimus, majori & largiori divino au-

D ]

Id vero tantum habet veritatem, ut prope

Fpoh UR

xilio fruemur. Deus olim Laban iratus ap-

affirmare poffimus, majora miracula operari

paruit, eique przcepit: Cavene quidquam ajpe-

& d.

liaguam fuavern ac lenem, quam Virga Moy-

ve loquaris contra Tacobs Eidem quoque Jacobo

fis fecit. . Plurimum celebratur illud prodi-

e paradifo exercitum obviam mi(it Angelo-

gium ,:-quo Moyfíes Virga fua e düro faxo eli-

rum, dicente (criptura : fuerunt ei obviam Zngeli

cuit aquam, àd depellendam fitim populi. Re-

Dei, &2 ait : cafira Dei funt bec ; hunc autem fa-

linquamusid hocinloco,& eamus vifum;quid

vorem Jacob nullo alio merito a. Deo com-

regi Davidi cumSaule evenerit. Perfequeba-

paravit, quam quia folicitus erat, ne factas

tur Saul Davidem crudeliter, & magno cum

fibi injurias vindicaret, diffimularet contu-

fürore, tanquam fi multa & ingentia rala ab

melias, fuosqqe fi

bi reconciliaret amicos.

eo accepiffet, necemque illi machinabatur.

* ; nüa,oþ

S

Convenerunt ambo in quodam antro,ubi cum

Did. Nyff. - -XIV'. Ifaias'Pfo

pheta cum ardenter mundi

David illum trucidare potuiffet, noluit, oram

$.5.in Salvatorem füfpiraret, his &ternum Patrem

domn

chiamydis prefecuiffe, fatis arbitratus. Pro-

inclamabar: Emitte zenum, Domine, deminato«

diit antro Saul,fecutusque illumDavid magnis

rem terra. 1a.16. 1, Uregas, author moder-

Pgahin.l

vocibus appellavit, ad quas cum ille caputob-

nus, &gravis, in his verbis confideravit,quod

vertiffet, lubmiffo ad reverentiam vertice hu:

non fatis apte locutus videatur Propheta,cum

militer illi David aperuit, quam injufte can-

Patrem rogavit, ut Filium (üum, tanquam

tam ab eo perfecutionem (uftineret, quem

agnum huc fübmitteret, ad occupandum or-

etiam interimere, cum facile potuiffet, nolue-

"WU

bis imperium , five, ut illeait, dominatorem

rit. Denique conclu(it; dicens: Quem perfaque-

'9'6'4l I

terre commodior enim füiffet habitus, ge-

ris, rex /rael?. quem per[equeris? Canem mortuum

l2l,

ftusque ferocis leonis ad invadendum impe-

per[equeris, & palicem unum. 1. Reg.24.15. u-

rium orbis, quod vates cupiebat. Refpondet

diens bec Saul, levavit vocem fuam, & flevit.

tamen, cum magno myfterio rogaffe Prophe«

XVIIL. Alius quidam rex prudens; qui fub-

bid.

tam, ut agnus maníuetus mitteretur, non fz«

ditorum animos fibi demereri volebat, Píal.

vus leo; qui futurus dominator terrz; nam

terium preferebat, cum hac inícriptione:

ut animios hominum occupes; ut voluntates

non fceptro, fed ple&tro. Dicere voluit, eum,

eorum invadss, tibique obílringas, nullus ta-

qui occupare corda vellet; non debere uri vir-

lis magnes, qualis facilitas morum, füavitas

£23, non aípcritate, non füpercilio, aut arro-

ä

Yerborum, con(uetudinis lenitas.

gante imperio, fed lenitate, & füavium verbo.

Ibid.

XV. Tranfiit arca Teftamenti Jordanem;

rum dulci hatmonia, hzec enim funt, quibus

ui vix arcam fenfit,quando curfum aquarum

fe facile fubmittunt voluntates.

uarum ftitit, & (ufpendit: Mare; vidit E fugit,

XIX. Propheta regius dicebar, verba füa fa-

Ibid.

Sfordanis converfüs eft retrorfum. vf.313.3.. —

ciles aures inventura , quod dulcia effent, &

- Quzrit S. Cyrillus Hierofolymitanus,qua-

fuavitate condita, dicens : zfudient verba mea,

re arcam fugerit Jordanus; qui-non (olum non

quoniaim potuerunt : P(al.340. 7. Obfcurüs locus

fugit, fed & gaudenter admifit Chriftum,

ex €o, quod dubium, quoniam refpiciat illud,

quando is illius aquis a S.Joanne fuit baptiza-

quod ait, fotutrunt ;; ad verbane fpectet, an ad

yWanf df

tus. Refpondet Catech. r2. Ante carnis affume

audient. Multi ad verba referunt,ut fit fenfüs;

TL

tionem mare vidit, & fugit. Jordanus conver-

Audient verbà mea,quoniam fpecio(à fuerunt.

fus eft retrorfüm : Affumpfit eorpus Dominus;

Alii: Quoniam dulcuerunt. S.]oan.Chryfoft.

utjmare videns fifteret, & Jordanis (ine timore

tranftulit: quoniam munita fünt fatellitibus.

illum fufciperet, Ante incarnationem pluri«-

Ubi magao cum mylfterio mella dulcium ver-

mam Deus paífim przferebat majeítateum,

borum vocantur fatelfites, nec enim aliud eft,

graviaque in homines decernebat füpplicia:

quod tam facile capiat; nulli fatellites; qui

fed poítquam hominem induit, fuavique hu-

tam fortiter invadant, & conftringant, quam

manitate erga omnes uti ccepit, calcari fe ma-

blanda verborum lenium comitas.

re patienter ferebat, nec fugiebat Jordanis,

XX. Quoniam Chrifto inerata mira füavi-

Ibid«

cum ad illum homo Deus venit, man:uetudo

tate efficacitas , idcirco Judzi arbitrabantur

enim fecit, ut mare illum non pertimefíceret,

convenire, ut ille de medio tolleretur, dicen-

& Jordanis nihil metuens exciperet; Mitis

tes: Ecce mundus totus poft eum abit. Joan. 12.19.

enim ubique fibi locum parat: & qui facilis

Maníuetudo illius omnia poft fe rapit; (ive in

eft moribus, facile admittitur ab omnibus.

defertis agat, five rari, (ive in montibus, five

. $. Dern.

— XVI. S. Bernardus füper i!la Chrifti verba:

in civitatibus,aut ubi demum verfetur, homi-

l S' 38: in

Beati wmites, quoniam ipfi po[jidebunt terram: . quae-

nes attrahit, quos mel ab ipfius labiis deftil-

: Cant,

rit, de qua terra hic locutus fuerit Chriftus?

lans ita fibi ipfis adimit, ut immemores cibi

Refpondet, de illa hoc dixiffe terrayquam ha-

ac potus, nullam etiam difficillimatum via-

, [rídth

bitamus, nemo enim fibi parare dominium,

rum rationem habeant. Tanta eít poteftas

nemo fübigere corda, nemo expugnare vo-

manfüetudinis, tanta efficacitas lenitatis.

luntates (ic poteft, uti man(uetüs.

^

XXI. VocabatSponfamSponfus;utque eamn

l Nyml.c.

.* XVII. Hanc obrém etiam Spiritus

S. cum

facile obfequentem haberet,his tam faavibus

conciliandorum amicorum przecepta trade-

verbis demulcebat: Surge, propera, amica inea,

rer, verborum fuavitate ad hanc rem uti antc

jam enim byems tranfüt, ümber abüt, C recefjt.

omnia fuakde.t, "ditïens"Eccl. 6. g. Verbum dulce

quam-

Cant.2. I16. n q)ug:ri hic poteft ,

obrem

/

9

Y

248

Bibliethecee Manuah's Concionaltorid&

haud Quaquam in chorís obviarn veniebant

n

obrem plantz ita e contrahunt, & abdunt per

jnf

hyememy, ut vix videri fe finant, verno autem

faeminz, excipientes ill'um cum laudibus, fed

Ang:licus populus e füblimi applaudebat;

irpl

tempore ita effunduntur, & dilatantur, ut re-

ub

vixiffe putentur. RefpondetEricius Dominic.

egreffus eft e Ípelunca tanta cum gloria, cum

14.po(t Pentecoften : Hyeme interius radicis

uanta tres pueri egreffi fant e Camino ar-

bo

m

virtute alitur planta, & mox verni temporis

enti; nam quemadmodum illos non exuffit

provocata blanditiisfloris fui honore veftitur.

ignis, ita hic non conflagravit irz incendio.

[

XXIV. Tullius Cicero pro Marcello ita fcri« Cicero pro

(

Hyems afpera e(t, & triftis, & horrida, cujus

atrocitatem dum plantz fügiunt,ad fuas fe ra-

bit: Domuiíti gentes immanitate barbaras, Marcello.

r

multitudine-innumerabiles, locis infinitas,

ce

dicesrecipiunt, ac velutdemortuz languent ;

ac marcent, placido autem vere appetente

omni copiarum genere abuudantes, fed ta-

pCl'

men ea vicifti quac & naturam, & conditio-

ofí

foras erumpunt, verni temporis provocate

blanditiis, quod eos fua benignitate in lucem;

nem, ut vinci poffent, habebant. .. Nulla eft

v

enim tanta vis tanta copia, quz non ferro aut

& Vitam reducit,alit,exhilarat; fic, ut quz in-

Abolent,

ter hyberna frigora velut mortuz lugebant,

viribus debilitarijfrangique poffit; verum ani-

-

mum vincere, iracundiam cohibere, &c. hzc

nunc per veris lenitatem fe ipías redivivas

du g

cum voluptate & fpe&ent, & admirentur. Sic

qui faciat, non ego eum cum füummis viris

b

comparo, fed fimillimum Deo judico.

ergo Sponfus, uz Sponfam ad facile reverten-

f

dum incitaret inquiebat: Jam hyems tranfiit

XXV. Aquila generofa eft, acque magnani- Manfi dife,

tià

ma, unde & a veteribus in fymbolum affum- $:* 5

afperioris confuetudinis mez, exui nuperam

tumelias

at

illam moro(itatem, pofui füupercilium, ferena-

pta füit hominis conftantis, &ad con

qu

vi frontem,maxima eft nunc,eritque deinceps

parientis, Eam itaque depinxere, non oculis

minitabundam non terribilem roftro, non alis

n

conditionis mez facilitas, appetiitque ver

Qu

percomis familiaritatis meg, quod cum dixi;

horridam, non unguibus fulminantem, fed fc-

dentem efformarunt in quiete , juxtaque illa

pol

illud nz2llo jam negotio faciam, ut ad me non

tT

venias, (ed volites.

cornicem collocarunt, quz identidem pro

viribus füis eam mordere, pungere; & irrita-

i

lbid.r

XXiI. Rex & Propheta David dum cane-

P.

ret, qua ratione filius Dei fa&tus homo totum

re non ceffat. -

ffet

XXVI. De Propheta reg

io facer textus me- Nyff, 1.5,

M

orbeia füavi Domino fibi fübjugaturus e

qi

inquiebat: Dominabitur a mari usque ad tmare, 9

morat: Cepitille Syriam in valle Salinarum cefis Pol. e. $.

decem & ofto millibus , eoque triumpbo fecit [ibi n0«

?8

Y

a fiumine usque ad terminos, orbis terrarum, coram

illo procident. ZEtbiopes , & inimici ejus tervam lin-

men , ut dicitur 2. Reg. 8. 13. Hoc enim vali«

de dextrz ejus preítantiffimum opus, hec

gent. Pfal. 7 1. 8. 9. Miraanimorum converfio!

vi&oriarum illuftriffirna fuit.

d

Prodigiofa voluntatum immutatio ! dulcis ty-

rannis cordium libertate nativa preditorum!

Habent hzc:non nihil difficultatis, Nam fi

Dor

D

quz faciet, ut inimici ejus terram lingant, ut;

animo ad quzdam alia illius egregia facinora

quos infen(iffimos habuit ; ii ad pedes ejus ac-

recurramus, inveniemus in eodem capite, &

de

liu

cidant, abíolutum ejus dominium agnofcant;

ampliores czdes feciffe , & ftrages hoftibus

tercamque millies,idque devotiffime, exofcu-

graviores intuliffe. Adarazerenim regem So-

vit

Cepitque ex parte ejus rnille fe-

qu

lentür, quam tarita Majeftate Princeps plan-

ba percufíit,

tarum fuarum veftigiis infignitam reddet, fed

ptingentos equites, & viginti millia pedicum,

m

& fubnervavit omnes jugales curruum, Alibi

ho

quo illo armorum apparatu, aut quibus mili-

tum copiis, tam indomabiles cervices fübju-

quoque percuffit de Syria viginti duo millia

9

s,inquit

virorum, fic ut ex his omnibus vivus nemo

la

gum coget ? Defcendet ficut pluvia in vellu

Propheta ibid. v. 6. totus manfuetus, & blane

evaderet. Quod curn ita fit, quid eft, quod hic

di

non vel eque dicitur fibi feciffe nomen gran-

ne

dus advenit,tamque lenis,quam aqua, quz ta»

cito lap(u in vellus dcfluit. Quid mirum ergo;

de,ac in valleSalinarum,ubi non tam multos;

N

fi ad eum modum corda quantumvis dura, ac

quam ibi obtruncavit? nam fi ex numero de»

Te

Qic

repugnantia fuis fafcibus fubigit? quem enim

vi&torum zftimatur magnitudo victoriz, am-

i

li

non abripiatfüavitas? cujusanimum'non ob-

liorem gloriam fibi videtur David paraífe ex

tü

;

tinear, expugnetque lenitas, & comitas?

uperioribus vi&oriis,ubi hoftium copias ma-

tiQ

S. Chryf.

XXIII. S. Chryfoftomus non fatiatur admi-

jores fudit, quam pofteriore pugna , ubi oppi-

Hi

mo

hom. 2. dera

ndo heroicam Davidis in fpelunca Odolia

do pauciores czcidit, Cur ergo hoc ulti

n

David & exhibitam virtutem fimul

u

e rationem affie

conflictu famam fibi conflaffe celebriorem, &

Saul,

[

!

gnat, cur vi&toria quam de

emetipío reporta-

nomen grande feciffe narratur ?

d

vit,condonando Sauli (quando eidem, pro de-

Pretermitto hic aliorum fententias ; Rabbi

te

Salomonis opinio vero affinior videturpropo-

fenfione vite propriz, licite poterat eripere

"

vitam) gloriofior fuerit, quam illa, quam de

fito noftro certe commodior eft, de qua apud

I

"Toftatum in c. 8. lib. 3. Reg. fic habes: Dicic

Goliath reportavit victoria, dicit enim : Hfec

di

gloriofius tropbeumn, 6i quidem illic & funda, &

Rabbi Salomon, quod David occidit oCtode«

&

cim millia.de Idumxis, & fecicillos fepeliri, &

lapidibus,& acie opus habebat,bic vero cuncta

f

prudentia, rationeque peracta funt, ac fine ar-

ex hoc acquifivit famam magnam, & hoc pro-

al

pter op

us mifericordiz, quod excitabat, (cili-

mis contigit victoria , atque incruentum tro-

af

phaum evectum eft, itaque rediit non Barbari

cet quia

fepeliebat hoftem.Non fcitur Prophe-

bl

tà regius

eciffe aliis, quod his o&todecim mil-

illius caput geftans, fed animi commotionem

t

mortificatam,fed iram enervatam, neque hec

libus hoftibus fecit,quos trucidavit, ac deinde

fpolia repofuit Jerofolymz; fsd in coslo: nunc

fepulture illatos magnifieis exequiis,& fa

pre-

&

r

Ü

ak

u

249

H

Titulus X C.. Muþetudqä.

IH

mis officiis honotificentiffime ornavit, ac de-

lius, nihil audire majus, aut rariüs poffum.

|

m

inde acquifivit famam magnam, & nomen fibi

Quando quis rem infolentem , & inauditam

l[

immortale paravit. Gloriofiorem enim hic

videt;five audit, nefcitque,quomodo illam fa-

n

victoriam retulit, eo quod tantam devi&is

tis admirari debeat, folet dejicere caput, cru-

h

hoítibus charitatem exhibuit, quantam inti-

cisque cremoniis fuam admirationem, ejus-

tj cmm

mis amicis deferre potuit, dum pari honore

que magnitudinem indicare, quando verbis

tradi fepulture eorum corpora curavit. 'T'an

15 Mareli

pro dignitate explicare nequit, Cum ergo

TA

ta namque pietate profequi hoftes, id vi&to-

fan&tus Dorotheus vidit hominem, qui tam

d*

riis ejus fplendorem, id triumphis magnifi-

invincibili animo, tanta vultus zquitate fere-

«

centiam adjecit fingularem,

propterea quod

batinjurias, ut eas blanditiarum loco habe-

perdifficile eft, condonare in

jurias, remittere

offenfas, ob nature

ret & ignominias ut affentationes exciperet,

üt

vappetitum ; ab hac re

demifit aures,feque obfignans,& firmans abiit,

ll

valde alienum.

Al;ulens.

attonitus tam ftupendz rei fpectaculo. Ut

d

q. 24. in

XXVIL Abulenfis in l. 2. Reg. c. 13. ait:

enim naturz noftre peccato vitiatz inclina-

!

Dixit hoc admirans, viderat enim oram chla-

cit. text.

tio procliviter fertur ad ultionem injuriarum,

mydis fuze in manu Davidis, ex quo cognofce-

perque arduum efít eas remittere, fic admira-

batur, quod ipfe fuit in manu Davidis, in quo

bilium miriffimum, & preclare factorum illu-

j« Manídif

ftupebat de tam gravi periculo, & de clemene

n. 5- l 5'

ftriffimum, & memorabiliffimum eft, (erenis

H

tia Davidis, quomodo non occidit eum, ideo

oculis, & animo pacato, eas excipere.

admirans dixit, nunquid hzc eft vox tua?

H

XXIX. Abbas Pimenius, ut refert Ruffi-

ls

quafi dicat, miror, cum hzc fit vox tua, quod

nus, interrogatus, aliquando , qualiter hoc

mihi vitam reliqueris.

Conf(iderabat Saul,

Qe

Chrifti di&dum . (majorem bac dileiionem nemo

i

quam facile fanCtus gener illi vitam eripere

babet, quaim ut animam [aam ponat quis pro amicis

.M

potuiffet, a vefte namque ad. cutem, & mor-

0

Jàis) executioni mandari poffet? ita reípon-

tem, proximus erat tranfitus. Ex alia parte

dit: fi quis audit verbum malum a proximo

b

reputabat fecum benignitatem Davidis, ftu-

füo, & cum poffit fimilia refpondere, pugnat

pensque tam inauditam. generofitatem ait :

tamen in corde füo portare laborem, & vim

Nf 4

Miror vehementer, quod cum tu fis, qui lo-

ispol. 6

facit, ne refpondeat malum, ut contriftet il-

queris, me vivum reliqueris, Non poffum

l

mihi perfuadere Davidem effe,qui mihi loqui-

1.um-, tglis animam füam ponit pro amico fuo.

l.

$. XIV.

tur: Namcum tu homo fis, & proxime ad ma-

4

num habeas occafionem fümendz vindiécte

MISCELLANEA.

de illo; qui te perfequitur incredibile videtur

Qualitas.

non fümpfiffe ultionem; & quanquam vox fit

I. F'erdinandus Mediczus pro gentilitia tef-

Davidis, magis tamen Dei, quam hominis vi-

Engelgr.

^ .. fera regem apum cum Satellitio pinxit,

in Dom.

S(

dentur manus, quz abftinuerant a cxde il-

adjungens hoc dilemma : JMajeflate tantum.

Palm.

13

lius, quem obtruncare, aut confodere tam le-

AL Grgcum verbum Iyci per anagramma

viter potuerunt.

Et quanquam & videam,

fignificat: « $ ?i« tu esovis: a

quod video, & audiam;quod audio, dubito ta-

d ;thri:fti man-

füetudinem fignificandam,

N

y

men, utrum fic David, qui mihi loquitur; ab

MI. Recte Seneca dixit: Quidqu

id ,eXpriq.Seneca.

il

hominis enim manu quzvis actioy & vi&oria

mitur, grave eft.

"

expectari poteft, at parcere inimico, quando

- .1V. Ad Eliam venitDeus, primum ín com- 4. p eg.

19.

lu

incommodare, & referre vices, & inferre|vin-

motione, dein in fpecie aurz lenis, ut doce- v. 12.

iC

dictam poffis, videtur

[

od.fiq

r

ret:quomodo lenitas in corre&tione obfer-

l,

nequeat.

,tfajlef efïg 2 qu

&*

:

:

vari debeat.

.

XXVIiI. S. Doroth

^ 'XX

3

Ap. Nyff,

cüs inx(ï-gheAi'naü

hoc ge-

.. N. Archidamidas cuidam Charilau

m

re- Plurafch. !

"]

l.c.

nere factum (ic narrat:. Afceta quidam erat

em laudanti, quod erga cunctos fuiffet m

ane- in a

Qn

illius ztate in eodem monafterio, in quo ille

uetus, qua fronte , inquiebat, laudetur ali-

pOph.

X

tunc degebat, plurimum addi&us ftudio ora-

quis, qui erga fceleratos fe mitem prebuit?

.

tionis, & aliorum fpiritualium exercitiorum.

Perfpexit vir egregius, manfuetudinem cum

Hunc audivit quodam die gravibus verbo-

juftitia conjunctam effe oportere; alioqui

0

rum injuriis onerari, & turpibus probris in-

Principis in facinorofos lenitas, quid aliud

digne dehoneltari, Videns autem admiran-

eft, quam in bonos crudelitas?

dam patientiam, quz hzc omnia longanimi-

, VI. Cleomenes cum e civibus quispiamIdem in

j

ter tolerabat, interrogabat eum; quidnam ea

diceret, bonum regem erga omnes mitem Lacon.

opprobria, & vituperia in animo ipfius effices

)-

effe oportere, fed hactenus, inquiebat, ne fic apoph.

d

rent? Cui ille (impliciter & candide refpon-

contemptui, fignificans manfüetudinem ni-

dit: Ego me fic habeo ad has injurias, & fic

If

mia erga improbos effe inutilem civitati.

2à

€as perfero, ut ab hominibus blandi canes,

Utilitas.

fübaudi, perferri folent,fi quando velignotum

- Vil Quidam r

ex orientalium fertur ho- Solit. Ha.

)-

allatrant;vel domefticum mollicella lingua ad

ftiles civitates non alio inftrumento in pote- gioph, f.

affentationem lambunt; injurie funt mihi

Ítatem redegiffe, quam oleo certorum ver- 320.

,

Do

blanditiz, dedecora folatia, opprobria adula-

mium ad portas affüfo ; quanto magis (i oleum

tiones, convitia feftivi lepores, aut honori-

manfuetudinis portis animorum affündatur,

l-

fici plaufus. His auditis, inquit beatus Doro-

illi facile expugnabuntur.

theus, demifi aures, meque obfíignans, & fir-

VIII. Templum Salomonis erat ex cedro & Ibia. £

;l

mans abii, dicens, hic nihil videre admirabi-

laminis auri puriffimi ornatum, 'fola porte, 308.

R. P. Lobn. Bibl. Man. Zóm. 41,

/

E

—

eper

:

Bibliebeee Manualis . Concionatoriee

250

er quas ad San&a San&orum introibatur,

ferant, quorum partem fibi fortuna vindica- Matthig

d

f

olivarum ligno conftabant, ad fignificandum;

retpretereant autem excellentiffimum;quod them. 4»

pet dulcedinem manfuetudinis aditum ad

ex omnibus civibus Athenienfibus, quorum

ca

dux erat, nullus illius caufa veftem pullam

)e

ccelum potiffimum re(erari.

Engelgr.

IX. In Flandria vir quidam homini aggrefti

famp(ffet.

9

in Dom,

XVIII.

De hac mamfdctudine non male ce-

mo

occurrens cum videret, afinum facco onu-

jj

Palm.

'ftum ab eo, quantumcunque füfte verbera-

cinit Juvenalis.

- « . Separat bec nos

de

ret, promoveri non poffe, avenz manipulum

ex proximo agro acceptum baculo alligavit,

A grege brutorum:. atque adeo vvenerabile coli

ts

Sortiri ingenium, divinorumque capaces.

fra

itaque afinum conícendens ad exiguam di-

í(tantiam ante nares fafciculum pretenfum

XIX. Nec minus apte Seneca:

geftabat, quam avenam dum afinus appre-

- -- « Quisquis ef? placide petens,Senec. in

be

Doininusque v

ite, [ervvat innocuas manus,

Hel'C- fur.

hendere conabatur, greffum alacrius movit.

A& 3.

PK

Simili ergo modo homines beneficiis magis,

F& incruentum mitis tmperium regit,

l

"Animogue parcit , longa permenfus diu

quam füppliciis ad officium impelluntur.

pe

X. Lipf- l.2*

X. Czíar cum audiiffet Pompejum cefüm,

Felicis a'vi f[patio , *vel calum pelit;

f

Poli:.

Vl leta felix snemoris Elifü loca.

fi

illachrymatus morti illius, dixit: Tentemns;

. fi poffumus, omnium voluntates recuperare,

d'ucunditas.

e

e

L]

u

& diuturna victoria uti.

Hec nova fi ratio

: XX. Pius An

toninus in nummi

s habebat Engelgr.

Mo

vincendi, fi mifericordia nos muniamus.

fumen molli thoro impofitum, ut fignificaret, ï:l Dom,

Apopht.

X AlexanderSeverus matri nimiam mane

nihil zque vires frangere furorisacirz,quam ""*

lic

t

Beyrlinck. füerudinem objicienti,dicentique ; molliorem

manfuetudinem. Hinc Hugo Cardinalis ait:

tibi poteftatem imperii fecifti,

refpondit, fed

Maníüetudo eft in lecto conícientiz hominis

p

Id . quod

d. Rgg.x 2.

fecuriorem atque diuturniorem.

culcitra; ubi molliter & fuaviter anima re-

gal

Roboam filiusSalomonis damno fuo expertus

quiefcit, quz etiam lapides contumeiiarum,

a

ä

us

eft, utpote cujus fübditi feveritate illius ex-

detractationum, & injuriarum , quarumcun-

acerbati usque adeo gravi in eum odio exar-

que fibi inflicdtarum amplexatur leviter, &

g

ferunt, ut & regem alium fibi quzfierint, &

fine lafione reci

pir. Sic in Abigail faror Da- 1. Reg15.

pr

quzftorem illius ad placandos motus cum po-

vidis vim amifit.

teítate miffum, ne auditum quidem lapidibus

3

DUBIUM ASCETICUM.

obruerint.

Beytl. in

XII. S.An

felmus intelligens, quendam du-

hn contra manfuetudinem agatur, fi quandoque

fefto .

anjuriantibus refpondeatur.

rius egiffe cum iis, qui fe ejus obedientiz de-

Ad

hoc dubium Jofephus Manfi fic refpon. Manf dife.

f

S. Matthie voverant, & ob id deteriores evadere: quam

I,A

D

them. 4-. bene,inquiebat,nutrimentum expenditis, qui

.^ det: notandum nihilominus, non fem- Ó. n 10.

per laudabile injurias diffimulare ; fiquidem

k

de hominibus beftias nutriviftis. Et mox : Cu-

D

pitis juventutem optimis ornari moribus ? ne-

cafus dantur, in quibus debita cum correctio-

ne feu reprehenfione injurantium petulantia

ceffe eft, ut cum feveritate diíciplinz, pater-

K

nz lenitatis & manfuetudi

recundenda eít. Ita namqueSalvater, quando

ms leyamen imes

verbis illis injuriofe laceffebatur : Samaritanus

pendatis.

es tu, & demontum babes , fabito refpondit: ego

: Dxighz'tas.f "

XIII. Tunc precipua laus man

fuetudlms

dewonium sn babeo , fàd bonorifico Fatrem meum,

&

Plin. ]. 9.

&? vos.inbenora[tis me,. Caufam ne noftis, füb-

ep. 2t.

eft. tefte Plinio, cum irz jnftiffima.

d

XIV. Themiftius oratione quinta quzrens;

jungit Cajetanus ?. Refpondetque , non ad

Engelgt.

contumeliam propriam, qua appeliatus eft Sa-

&«

in Dom.

cur Lycurgus ab Apollinis oraculo Deus vo-

à

Palm,

catus fit;srelpondit;id ob facilitatem;juftitiam,

maritanus, fed ad injuriam Dei, qua dictum

eft: demonium habes, refpondit. Hzc enim

Vi

& pietatem fa&um, fed przcipue ob bumani-

directe. tollebat fidem credentium, tollebat

[

tatem harum omnjum principem, cujus unius

beneficio reges Dei fimilitudinem accedunt.

veritatem do&trinz, nocebat populo. Inju.

s. Amon. s

rias itaque proprias toleremus, fed Deo illa-

P4 thtl

Apoc. €5.

X V. Seniores in Apocalypéi cum Chriftus

$,

in fpecie agni apparuiffet, clamarunt: Vicit

tas, aut reipublicg perniciofas nequaquam

b

conniveamus. Ad imicationem Jobi, qui,cam

k

'(,

Leo de tribu Juda, tunc nimirum in eo forti«

tudinem & generofitatem leonis agnofcentes,

ad multa amicorum & conjugis improperia

i

femper patiens fuiffet ; una tamen vice, quan-

cum in eo manfüetudinem agni confpexerunt.

Beyrlinck.

X VI. Philippus Bonüs dux Burgundiz Or-

F

do fibi dici audiit: JZdbuc permanes in fimplicita-

d

inem

te tua? - Benedic Deo, & torere , mox cum indi-

in Dom,

Equitum aurei velleris inítituit, qui

Pllmf

certis diebus debebant portare agnum aurez

gnatione refpondit; quaf una de fzultis mulieri-

f

catenz annexum cum infcriptione: Pretium

bus locuta es. Et nihilominus, incarnata Sapiene

C

non vile lahorum. Ita Deus ordinem manfueto-

tia proteftatur, inquiens : qui dixerit fratri fuo,

rum, qui Cliriftum agnum ia corde portent,

fatue , reus erit gebenne ignis.

Job autem uxo-

[

rem fuam ftultam nominavit, & tamen Deus

inftituit, ut difcant exemplo illius mites effe,

& inveniant requiem in coeli patria, ob abun-

illum non reprehendit, quin potius facer tex«

tus immediate fübjungit: /m bic omnibus non

dantiam bonorum, per vellus aureum figni«

t

peccavit Sfob labiis fais. Cyaia (cilicet injuriarum

t

us, cum adftan'tcs

Dei honorem defendere flatuit, quando ab

Beyrl, in

XVII. Pericles moritur

feft. S.

ipfius merit

3 & victorias condignis laudibus

uxore exftimulabatur: (iquidem in

præfepti,

mirari fe dixit, quod €a folum re«

extollerent,

bcnedic,- idem elt; quod"maledic.

Ut

e

o

Titulus. XC. .Manfuetudo.

251

Mp

Ut igitur quilibet, qualiter fe circa pun-

negligis, pejor es tacendo, quam ille convi-

Odthem,4' :

Qum hoc gerere debeat, probe intelligat,

vitiando. Quando ergo in nobis aliquis pec-

fequentem $. Bafilii accipiat doctrinam, di-

cat, habemus magnam curam non pro noe

n

centis: Si quis injuria affe&us ab aliquo, te-

bis (nam gloriofum eft, injuriam oblivifci)

nendz animi fui lenitatis caufa, patientizque,

fed oblivifcere injuriam tuam, non vulnus

Vg

ea de re cum nemine loquatur, atque hoc

frauris tui. Si itaque bunigno refponfo ve-

modo exifítimet fe reddere judicium Deo,

nenum ire & rancoris e corde fraterno ex-

nunquid hic faciat (ecundum Deum? refpon-

tergere poflimus, nonne id facere omnino

u

deo, cum Dominus dixerit modo: dimitti-

ratio fuadebit, & charitas chriftiana? (iqui-

te, fi quid habetis; modo: íi peccaverit

dem refponíio mollis frangit iram.

frater ctuus, vade & corripe; hic lenítatis

uidem animi fui fructum in eo oftendere de.

III. Aliam denique occafionem loquen'dis'., Climac,

M t in

S. Joannes Climacus affignat dicens : Cumar. 4. in,

Trc fr,

bet, ut preces,Deo ex fincero animi affeGtu,

A3,

nos ipfi duntaxat contumeliofius tractamur, 199

*

:

pro eo, a quo lzfus fit; adhibeat, verbaque

otnnino tacendum eft, tunc enim lucri co

m

illa ufürpet:; Domine, ne (tatuas illis hoc

parandi eft tempus: ubi vero contumelia in

peccatum; ne, ut iratus fratri füuo, reus ef-

alterius quoque damnum redundat, tum mu-

ficiatur Judicio ; admonitione vero leni & ca-

tuz charitatis & pacis indiffolubilis vincu«

ftigatione adverfus ipfüm injurix authorem

uti, qua videlicet illum quoque ab ira libe-

lum exigit, ut pro altero rcfpondeamgs.

at Bol

b in Dom,

ret, quz venit in filios contumaciz. Si ve-

. ro in hoc negligens fuerit, & tenendz vide-

Em&*a&m.

"$ XV.

n

licet patientiz fuz caufa, id diflimulanter

AXIOMATA.

Is

tulerit, dupliciter peccatum incurrit; & quod

precepto ili non paret, caftigatione cafti-

l. Freundlichkeit und Sanftinuth :

n

gabis fratrem tuum , & non fumes propter

Erbalten Leben , Ebr und. Gutb.

eum peccatum; & taciturnitate illa peccan-

[l»

II zdrcus nimium intenfus frangitur.

&

« tis particeps efficitur; & quod, quem cafti-

Kin Bogen zu bart und z/bocb gefpanni,

gationibus curare potuerat, ficut Dominus

; n Mpls.

/

precepit, in malo eum patitur perire. Cui

Zerbricbt, und macbt den Scbidzen 2 fiband.

Iil. Nullum siolentum serpetuum , moderata: du-

fimillimam Doctor Angelicus, quando de hac

rant.

"

injuriarum materia diffüfe tractat, his verbis

tradit doctrinam : quandoque oportet, ut

Gewalt tmit

Zmang, barrt felten lang.

?

&

contumeliam illatam repellamus, maxime

IV. Jmmatura medicina, eft matura ruina.

n Man(i if

propter duo.

