libertate donatum, fed ob focordem nepotis

tie arcanis erat) & communione munitum,

in i, qux juxta teftamenti vim curanda

domi frugali refe&tum prandio, ad vifitandum

erant, fuffragii oblivionem multa paffum.

Patrem confeffarium íuum adiiffe, ibi obla-

m

Tu vero inquit ad nepotem , in poenam obli-

tum fibi urbanz humanitatis cauía vini vie

)

vionis tuz alterum tantum patieris, füpra

trum exiguum (emel ebibiffe: domum redu.

omae id, quod paffus füm ego, preter ea;

cem, noctu repentino nefcio quo morbo de-

quz pro tuis culpis pati alias debes. Difcef-

ceffiffe, Patri ipfi, premiffo in faciem cali-

fit ille, & poenitens fa&i nepos, rite confef-

di(limo anhelitu adfuiffe, ac fe mortuum &

fus etiam illam negligentiam fuam,in le&tu

in purgatorii füppliciis poenas dare dixiffe.

,

decidit eger, inde in mortem. -

Rogavit, hominem is ; qui- mihi hzc retulit,

Spec. Ex.

LiL. Pater Joannes Major narrat, Cifter-

Pater, quid ita in purgatorio effet, cum heri

Lt

V, Defun-

cienfem : quendam cztera probum Religio-

$,

confeffus & indulgentiam plenariam fuerit

&iex.2, füm,ob eam tamen, qua Diaconatum cupie-

confecutus, caufam dedit defun&tus, ( qui-

bat, ambitionem poenas in purgatorio dedif-

dem indulgentias confecutum; fed poft pran«

fe. Adverte vero ad id, quod ille fratri fa-

dium pauxillum iillud vini ex illo vitro bibif-

crifte, cui apparuit, dixit: Quodque adhue

fe füpra fitim, ideo fe poenas dare, & datu-

ravius , absque condigna poenitentia bujus

rum; donec pro fe facrum fiat Rogavit er-

deli&i de corpore exivi, quia nec tanti pon-

g0, ut id quamprimum liceret, facere ne

yet,

deris hoc fore putabam, quanti po& mortem

P

omitteret, fignum liberationis fore, fi non

[/, 2

inveni.

] d

rediret. Fecit, ut primum per tempus li-

n

hi,

Liil. Modica res videbatur Joanni Pico

cuit, füummo mane facrum Pater, & anima

Mirandulano Comite, negligere talentum in-

non rediit.

enii, & tamen apud Delrium lib. 3. difqui-

LVII. Modica res, inquit idem, videbatur

Ibid. n. 4.

fitionum, quz(t. 26. fedt. . a morte apparuit;

matutina jufculi fumptio Religiofo illi vale-

t

lfC. 160

& dixit, torqueri íe, pcenis expletoriis quod

tudine nou faiis firma utenti, & tamen ajunt

g.

non fatis diligenter & fzcunde talentum fibi

etiamnum füperítites, illum in fimeto federe

a Deo creditum erudiconis & ingenii mul-

vifum poft mortem & quidem usque ad os:

tiplicaffet, & quia non, quanti par erac; feci(-

& caulam illam faffum, quam dixi.

fet internas Dei fuggeftiones, infpirationese

uüüf

LVII. S. Brigitte pro anima preclare vire

Blofus i5

h

ue &c.

tutis viri oranti dictum beatifhima Virgine:

€onclav,

Cofarius

LIV. Czfarius ait, fe e Benignz Abbatiffze

Filia, hujus Eremitz amici mei anima de cor- c. 13.

L,V,c.36. 0re accepifle, quz narro : Gertrudis novem

pore egreffía, mox perveniffet in cclum, fi

circiter annorum parvula in religiofo Con-

in morte perfectum habuiffet defiderium per-

ventu educata, poft mortem comparebat in

tingendi ad prefentiam Dei, ejusque vifio-

choro, feque humi fternebat. Rogata ab illa,

nem , quod quia non habuit, detinetur nunc

cui apparebat, quid vellet :^ Ad fatistactio-

in purgatorio defiderii, ubi nulla posna eft,

nem , inquic , huc veni, quia libenter tecum

nifi folum defiderium perveniendi ad Deum.

in choro fuüfürravi , femiplene verba profe-

Scito tamen iplam traducendam in ccleítem

rens. ldcirco in eodem loco juffa fum face-

gloriam, antequam corpus ejus recondatur

re, ubi contigit me peccare. — Et nifi tibi de

in terra.

Quis ergo fecurus , quis ab igne

eodem vitio caveas, eandem poenam mo-

illo tam cito, ac putamus; evadet inter tnor»

riens fuüftinebis. Satisfactione completa ten-

tuos liber ?

n

debat verfus cemeterium mirabili virtute

LIX. Fr. Sylvio Capueino una anima in N«daü

murum tranícendens.

templo ante SS. Sacramenti aram fic locuta hebd, a,

ordan.1,

LV. fordanus a Saxonia ait, notum fibi

eflut ita dicam,lachrymabiliffime: Ah ! mihi ! n. 3.

4. deCom, quendam in Ordine fuo magnum a morié pio

Ah! mihi! quid non dcbco peenarum pati,

Spit, c,$0,

ju-

X xx xe 2

P

929

Jliblotbece : Manualis . Congz'mmtariæ

O Xiuüe hominum judex , quando illis fi-

ptus eft in fpiritu, du&usque eft ad loca pos-

narum infernalia, viditque, quod fine horro«

nem impones:? O Fratres ! O Fratres ! Si

vos Íciretis , quam hz graves fint poeng,

re referre non poffumus; animas fcilicec mul«.

uid non terroris ac tremoris conciperetis ?

tas verubus & contis acuminatis infixas, ad

O Sylvi, ego (üm anitna fratris N. quz hor-

rogum maximum in modum anferum torre-

ribilibus in purgatorio tormentis excrucior;

ri & affari, ipfosque crudeli(fimos tortores

caufa horum funt peccata linguz . mez , ob

fufflatoriis aliisque igneis inftrumentis mife«

quam ego tanta patior, quanta cloqui pla-

rorum tormenta totis nifibus agoregantes.

ne non poffum, ajebat fe rixas interdum in-

Alii vero patellas & fartagines ignitas .de-

ter fratres excitaffa. Hoc vero uti maxime

füubtus jacentes ponebant; adipemge , qui

de ardentibus jacentium membris flaebat,

videbatur, quod contra Franciícum ejus lo-

ci Superiorem feu Guardianum deliquiffet,

dili

entiffime colligentes , eundem rurfus

illum accufando non zelo, fed alio affectu.

bul

j

entem & ferventem füper eos, a quibus

Quare deiniffe rogare fe, ut füi loco Sylvius

fluebat; refündebant, quam poenam czte-

ris cruciatibus intolerabiliorem eis effe con-

veniam, fimulque triginta facrificia miífz pe»

fiderabat.

teret a Superiore oflenfo a fe, Superior li-

Pofthzc ductus eft ad quendam

bentiffime omnibus annuens, tres proximos

refrigerii locum; ubi multitudinem anima-

dies omnibus facerdotibus, ut pro fratre illo

rum, quafi poft gravem aliquem laborem

facrificarent, deftinavit, "Tertio die adfuit,

quiefcentium invenit ; interrogatusque ab

ad agendas Guardiano gratias, purgata jam

Angelo du&tore fuüo, fi fciret, que hz e[-

anima, dixitque fe jam ad coelum profici(ci,

fent, fe nefcire refpondit, San&us vero An«

ibi fe illum preeftolaturum. Primum offen-

gelus dixit ei : Hi quos vidifti ad ignem l-

fas remitti fibi voluit: tum demum ofterri

lum permaximum affari; homines funt Ore

facrificia, & quidem illius opera

; quem a Íe

dinis tui, qui licet criminalibus peccatis f&

Íciebat offenfum.

nequaquam foedaverint, non tamen, ficut

LX. Catharina Riccia

—Fiorentina , ut in

monet fcriptura, fervire Domino in timore

ldem 17.

hebd, 31.

ejus vita Guidus lib. 1. cap. 2 1. teftatur, an.

& tremore curaverunt , non diíciplinz cen-

füram tenere, non quietis & filentii patien-

n. 4-

1545. die purificationis B. Virginis ad füum

conclave redux reperit illic deiparam Virgi-

tes effe, non denique vigiliarum & ora»

nem cum parvulo fuo filio Deo Jefa & cum

tionum folemnem devotionem, neque labo-

S. Vincentio confeffore.

]bi füb pallio vidit

ris fancte pfalmodiz executionem ftrenue,

ficut oportet , emulari ftuduerunt, fed ma-

quarundam ejusdem coenobii monialium ani-

mas, & fororis fuz, quz omnes erant Ca-

gis curiofi , faceti, vagi, fuperflui, defidiofi,

tharinz precibus a purgatorio liberate. Ho-

pigri ; fomnolenti, fignis, jocis & levitatibus

ram integram tenuit coclefte fpectaculum.

indulgentes, monaítice profeffionis purita-

Dedit.B. Virgo Catharinz in finum felicem

tem violare non timuerunt, qui poftquam

fecundum zquiffimam Dei fententiam in fue

parvulum fuüum ; qui illam monuit, ut primo

certx quzdam e coenobio labeculz tolleren-

pra viíis poenis alii brevius, alii prolixius pro

quantitate & qualitate exccíluum fuorum

tur; Secundo ut omnibus diceretur, ut de

ope certx ad Jefuli Matrem recurrerent:

purgati fuerint, mediante gratia Dei, in

'ertio, ut coenobii Mater, non tantum ad-

hunc refrigerii locum introducuutur, atque

verteret ad errores, verum cum plurima cha«

hic poft horrenda fupplicia illa paufantes,

ritate etiam posnitentiis animadverteret , ne

perfectionem beatitudinis

d

fuzg cum patientia

ipía póftea in purgatorió pateretur, quz ne-

preftolantur.

lexiffet.

3

LXIIL Duo Fratres, quorum unus novi- Annat.Do.

Ydem hebd.

LXI. Berlaymont ex aliis novennis par

tius , & alter predicator erat antiquus in min. p. 5.

345 1, vuli meminit, qui Matri e purgatorio fpe-

conventu Colonienfi , eodem die defundti

&abilis, dixit, adeo acerbis fe doloribus cru-

funt.

Tertia vero die poft novitius gau-

ciari, ut fi multis annorum millibus com-

Es

dens infirmatio apparuit, dicens, quod pro-

fü f

portarentur carbones, tantum facere non

ptez fervorem converfionis, quem habuit,

p

poffent incendium. Maternum cor ad hec

Poft menfíes autem

ita cito purgatus eft.

BU

illachrymari, & inculpati parvuli posnas ob-

predicator di&tus eidem infirmatio apparuit

ftupefcere coepit;; At parvulus incurium fe

in exolvendis minimis quibusdam debitis fu-

gloriofus, pulcherrimum monile habens in

pecore, & multos lapides pretiofos in ve-

iffe dixit, quz forte pro reculis, quas ad pue»

riles ufüs emerat, contraxerat. Satis ergo

fte, & auream coronam in capite, cumque

Frater quzereret ab eo, quare novitius ci-

creditoribus fieri, ac preces pro fe fundi juf-

fit, & vero liberaliter id ac perlibenter fe-

to, & ipfe tarde purgatus fuerat, & quid

illa infignia figurabant, refpondit: Ego pro-

cit Mater optima , cui gratias jucundas re-

prter familiaritates fzcularium & verba fo-

tulit in libertatem filiorum Dei affertus no-

latii diutius in purgatorio fui, fed majorem

vennis puer, dicens: O Mater diledta gra-

oriam fum adeptus. Monile fignificat re-

tias tibi ago ! ex quo debita mea perfolvi-

i

am intentionem in Deum, lapides pretiofi

fti, me a purgatorio liberafti, ideo ccelos in-

animas, quas converti , corona ineffabilem

troibo, & pro te ac fratribus meis Deo füp-

licabo.

gloriam , quam a Domino fum adeptus.

Vincent.

XLII. Monachus quidam tefte Vincentio,

LXIV.S.Anno dimidio fere anno priusquaxri"Vira, ad an- |

3

m omnj num.1675.

fpec. bift, in extremis agens , antequam decederet , ra«

j

vita cxccdcrct,yifus i Gómum quanda

di, g

$. 109,

decore —

LU

IïtulerX Al Purgoborium.

9

9

L d

i

t

decore intus & foris refplendentem intrare:

petens, cum Abbas e—ixin.j'unxïifct, üt pto pce-

Et ecce in fübfelliis judicialibus tanquam ad

nitentia maneret in purgatorio 5 donec core

concilium folenniter evocati refidebant, He-

pus ejus fepultum foret , exclamavit voce

ribertus Colonienfis Archiepifcopus, Bardo

magna : O poenitentia (ine mifericordia !

Moguntinus Archiepifícopus, Boppo & Ebet-

LXVII. Pater quispiam Dominicanus cum Jod. An-

hardus Treviren(is Archiepiícopi, Arnulphus

Fratri cupiam fuo agonizanti facrum promi:- drier. tr.s,

W ormacienfis Fpifcopus; & alii quam plures

fiflet; poft (acrum mox dictum apparens Fra- de purg.

Galliarum Epifcopi, quorum alios in carne

ter dicebat, j

noverat, alios fama tantum & le&tione com-

elapfos videri.

am fibi viginti annos interim

3

pererat, amidi omnes ítolis Pontificalibus,

LXVIII. Quidam fcelerate vivens graviS Anton.

& habentes ve(tem inftar nivis candidam, ipfe

morbo cruciatus cum optione per Angelum P.4 fumm,

quoque candidis admodum ac pretiofis indu-

facta tres purgatorii dies pro biennali morbo 'it- 14- c-

tus fibi videbatur, fed partem candentis ve-

elegiffet , ubi vix per horam in purgarorio !9- - 4

ftimenti, eam (cilicet, qua pe&tus tegebatur;

fuit, putavit, fe plurimis annis ibi hzfiffe,

fordida quedam ac fceda caligo obdaxerat,

ideoque rogavit, ut ad terras redire liceret,

ac cxrerum cultus ejus fplendorem (ua fce-

malle fe quippe, quamdiu Deus vellet , gra-

ditate plurimum obfüfcabat, quam tamen

vitfimo morbo vexari, quam reliquis duobus

ipfe, nimio rubore perfufus, objedta manu

diebus in purgatorio hzrere.

tegere ac celare; ne adípicentium offenderet

LXIX. P. F. Conftantinus a Salvatore vir Bovertus

obtutum, conabatur. Vidit inter eos fedem

alioqui fan&tus, & gratiis gratis datis in hac in annal.

fibi quoqe miri decoris paratam, quam cum

vita ornatus , nonnullis poít obitum diebus Capucc.

occupare gaudio & exultatione eítuans, pro-

apparuit, dixitque , triduo (e purgatorii poe- !9- £« P»

curaret, fuürgens Arnulphus , W/ormactienfis

nis, quz trium millium annorum fpatium vi- 94*

Epifcopus , modeíla voce eum prohibuit, di-

debantur, purgatum fuilfe, & quod in Supe-

cens, Reverendos Patres, qui affiderent, nol-

rioris officio paulo remiffior füiffet, & nimis

le eum in füum admittere confeflum , pro-

indulgens in remiffionibus concedendis.

pterea quod veftem ejus turpis hzc macula

.LXX. Innocentius lIl. Pontifex S. Lud- Surius

fcedaret, cumque juffus loco cedere, flens,

gardi flammis circumdatus apparuit , dixit- 16. Jun

confectoque nimium animo egrederetur, in-

que, cruciandum fe effe poenis acerbiffimis

x

fecutus eum idem Epiícopus.

JEquo, ait;

usque ad diem judicii.

animo efto Pater, maculam tantum hanc;

LXXI. Quidam in fpiritu raptus, inter alios Dion.-

quz veftem tuam infecit, maturius ablui prz-

Doctorem quendam decretorum in purgato- Carth. a

cipe , quia non poít multos dies beatz hujus

rio vidit, quem cum interrogaífst, num [e 10 deno«

manf(ionis confortium, & (an&torum Patrum,

propediem liberandum fperaret? (ício, re« "if

quos afpexifti , confeffum voti compos perci-

Ípondit ille, quod ante diem judicii veniam

pies.'. Mane faQto, !cum familiari cuidam fuo

non confequar.

vifionem retuliffet, ille fapienter rem conji-

ciens macula, inquit, hzc vefti tuz illata, ni-

$. VI.

hil aliud eft, Pater, ut zftimo, quam memo»s

EXEMPLA DOMESTICA.

ria injuriz civium tuorum, qui teanno füpee

riore Colonia expulerunt, quibus te, divinz

I B. Virgo Celfo Finetto Scholaftico appa- Annal,

pietatis refpe&tu jam olim oportuerat admiffi

ruit, & quatuor annis in purgatorioRom..

hujus veniam dediffe. Hzc, quod bona venia

hefürum dixit: focium vero illius Rudolfi- 1597.

dixerim, peGtori tuo tenacius, quam equum

num Logice Studiofüm non longo interval-

fit, infidens, & amariffimo moerore contra

lo fecuturum , & biennio ibidem deten-

Do

fas mentem tuam decoquens, cxteram fan-

tum iri.

T

Giífime tuz converíationis claritatem mo-

II. Mortuus erat prope Neapolin Theolo- Annue

lefta quadam cáligine obducit & obfcurat.

Elias a Je-

gix Studiofus , qui poft mortem intimo focio Coll. Neap.

LXV,. Cnfarius refert de paero quodam;

apparuit, dixitque, fe in purgatorio graviter 1605.

fu f- 61* qui fine extrema un&ione obierat, quem dia-

vexatum effe, quod olim in facro aliquan-

po T

gat,

* bolus accufavit, quod germano fuo obolum

tulum infabulati effent, nec confeffis ipfe

furripuiffet, camque Deum puer quafi vela-

proin adhuc confiteretur,

tum atque omniuo terribilem confpexiffet,

Ali.. P. Jacobus Rhem cum quendam for- Anruz

audivit eum a dzemone petere, num vellet

dida vefte, & forma fibi apparentem interro- Inzoift,

ipfe animam ob tam leve delidtum condemna-

gaffet, qua de caufa adeo torqueretur, is re- 1618.

ri. Poftquam vero pro ea viginti quatuor Se-

Ípondit, fe propter flagellationes fine faculta-

niores Deo fupplicaffent , conjectus eft puer

te peractas iis poenis adjudicatum..

in puteuim plane horrendum & ardentem, in

IV. Quidam Pater,

quod non ea, qua paárgx jir, mas

3 :

uo ubi per horam terribiliffime tortus fui(-

erat, alacritate & celeritate moribundis ad-nufcr.

€t, ad vitam rediit, tantaque fe brevi illo

ftitiflet, poft mortem invifibiliter id officium.

horg ípatio perpeffum fuiffe affirmavit, ut

praítare, & (ic interea vifione beatifica care-

nullatenus fibi poffibile fore dixerit, tormene

re debuit.

torum gravitatem explicare.

.IN. Cum P. Michael a Fontibus in India ali-Annue-

quando ex laboribus conflernatus jacerer, B.Arragon,

Diuturnitas.

Virgo illi apparuit, bonoque effe animo juífit ;Domus

Spec, Ex, : LXVI. Quida

m monachus defün&tus Ab.

ob hos enim labores a purgatorio liberum fo-

prof. Va.

[2

entríin,

L

dift, , ex, bati apparens, & poenitentiam pro peccatis

Y

re. Quo di&to mire ille recreatus femper feria

1606.

383*

XXxXX j

fecun.

Jübletbeee . Mantualis . Concionatorie

922

fecunda ob hoc beneficium humi coenabant;

in purgatorium relegantür animg;utpote que

lancesque lavabat.

poít mortem fe regni coeleftis poflcffionem

Faber íin

VI. ZEgrotabat aliquando juvenis ex Socie-

adituras fperabant.

auctar,

tate nec dum initiatus, fed fenfü & virtute

IV. Sicut, qui ven

it ante initium Cbmö&lbidem,.

the. 4. i^. juvenilem etatem füpergreffus. Hic ingrave-

diz, nihil aut perparum angitur, fi parum ex«

Fefto sj O»

fcente morbo, uni familiari focio dixit: Heu

fpeGtare debeat : multum vero dolet is ; qui

Bapt. n. 3.

tu , mi Ftater, ora, obfecro, pro me Domi-

fua culpa tardius venit,magnamque comocdize

num ; grandis enim míhi imminet tempefítas.

partem neglexiffe fe advertit ; ita quia Patres

Et ecce vix hec dixerat, cum fubito multi-

in Limbo pretium redemptionis nondum ex«

hibitum , adeoque. nec gloriam fibi debitam

plex cruciatuum & dolorum procella ingrue-

re, zítuare pe&tus, ardere, premi, frangique

fciebant, minus angebantur; fecus vero fe res

habet nunc cum animabus in purgatorio con-

fcapulz, humeri, tergum; caput totum tre-

mere, pungi, lancinari coepit ; imo & omni-

ftitutis, hz enim cum coelum apertum effe

norint , utique graviffime dolent; quando fe

bus reliquis in membris & oflibus defzvire

malum. Stupere interim omnes, condolere

faüa culpa ab ejus ingreffu arceri vident,

V. Sicut caminorum purgatores , quia ni- [bid, n.$.

Jaboranti , precibus ad Deum juvare, blan-

disque vocibus confolari eftuantem, ipfe pa-

gredo cuti eorum adhzret, difficillime & non

tienter omnia tolerare, & B. Virginis opem

nifi aqua aut lixivio calido valde & mordaci

- implorare.

Perduravit viginti quatuor ho-

lavantur; ita cum & homines per longiorem

ris hoc malum, quibus elapfis xger quafi in

vite ufüm quam plurimam peccatorum ni«

portu confiftens caufam tantz tempeftatis

gredinem contrahant, ab hac non ni(i per gra-

explicuit, dixitque, fe petiife a D. Virgine,

ve purgatorium liberare poterunt.

ac Deo, ut purgatorium füum in hac vita fu-

VI. Sicut infirmos nihil fere magis cruciat, Ibid. n, 4.

ftinere liceret, precesque fuas exauditas fuif-

quam fi erapta loquendi aut fcribendi aut nu-

tu fe explicandi facultate priventur; ita noa

fe. Unde paulo poít fan&e in Collegio Ebo-

renfi obiit.

D

minimus dolor eft animarum in purgatorio

Nierenb,

detentarum, quod opem petere a viventibus

VIL Cum Joannes Fernandez ecfítafim ali-

À

]. 2. de

uando fuiffet paffus, vifus eft fibi in fpatioe

non finantur.

Beli

pulch. Dei (um, amoceniffimumque hortum duci: ibi ve-

ViL Sicurt mercator, cum merces valdelbid. conc,

1.

€, 11o

nii

ro animam conípexit vefte adeo miri fplen-

pretiofas navi vehit, etiam graviflima marisn. 4-

GE

doris, artisque, & operis phrygionici circum-

incommoda, zquo, hilarique fert animo , ita

. datarp, ut divinum ei aliquid ineffe fufpica-

animz purgantibus poenis addictz , squiffie

Vit

retür. Cum autem ad eam propius acceffif-

mo eas pectore patientiaque fümma fuppor-

fet, queve effet, fcifcitaretur, refpondit hzc,

tant, quia pretiofiffimas meritorum ccele-

fefe de Societate Jefu fuiffe, nomenque fuum

ftium merces vehere fe norunt.

VIII. Sicut trochilus, cum veru affanduslbidem,

indicavit. Tum Fernandez admirabundus ex-

clamavit: Hem! inquiens ; haud dubie illu-

infigitur, femetipfüm ad ignem gyrat, torret-

ftrem gloriam affecuta és. At anima exce-

que; ita animz, curn Dei juftitiam cernant,

it: adhuc.me tenet acerbus dolor. En ifte

feipfas libenter purgatorio igni torrendas , &

torquendas cominittunt.

mihi locus purgande affignatus eft ; quod SS.

"Triadem, cujus tamen benceficio caftitatis flo-

IX. Sicut füb eodem igne aurum rutilat, & $. Greg.

palea fumat; ita fub eodem igne inferni pec- ap. 5-Tho.

rem illibatum fervavi, frigide nimis dilexe-

rim, propterea defideriorum flamma fuccenía

cator crematur, & electus purgatur.

8.92..

3:P.q.100,

^

X. Sicut ridiculi videntur Brachmanes Ca-

' "

hic hzrere cogor.

lecutii, quitam magno impendio lignum odo- i ,

$. VIL

riferum, Scandal ab iis vocatum, comportant, «, c, 19,

SIMILITUDINES

quo eorum poít mortem cadavera corburan-

tur; ita multo magis ridendi funt homines;

Qualitas,

3

qui in hac vita materiam voluntarie coacer-

Fab. cone. T.

cut palmes aridus & abíciffus nequit re«

vant, qua eorum animz poít mortem tam

2. in

Si

vivifcere, aut fru&um aliquem gignee

crudeliter , fenfibiliterque torqueantur.

comm,.,

re ; ita & animz purgantes, quia de terra vi-

XI. Sicut flultum, nec immerito credere- Anonym:

anim- 1 3* ventium abfciffz fünt, & extra ftatum meren-

j

mus, qui, cum poffet certo tempore omnia

di, fibi prodeffe nequeunt.

L]

debita fui unico obolo extinguere, e€o ne.

]i

Sbid. conc,

cus caniS vie

LT.

II. Sicut famelicus aut venati

gle&o mallet folutionem differre in. tem-

3. n. II

dens leporem aut cibum,vehementer dolet, (i

pus, quo integris millionibus ea folvenda fo-

ret ; ita non minorem infipientiam comitte-

$]

vel fune vel alioimpedimento retineatur, quo

minus infequi cos, & apprehendere queat; ita

re is cenfendus efít, qui peenitentiam fuam in

non minorem fentit dolorem anima, fi a con-

alteram vitam, ubi tam caro

pretio ;fqlverg

fpectu Dei, quem poft mortem tantopere de-

fideret, purgatorii pcenis affixa retineatur.

debg;, differre mavult.

[bidem;

III.Sicutis,qui a Rege quopiam ad regnum

$.. VIIL.-

poffidendum adoptetus,eo tempore;quo jam-

MOTIVIA

Sn

jam regnum accipere debeat, ob regem offen-

li

füm in exilium aliquot annorum damnaretur,

Ad Purgatorium tümendum.

ex

merito graviflimum ex tali relegatione dolo-

L (C3ravitas pene . fenfibilis : quam quidetm:S. S. Aug, in.

rem fentiret ; fic non minorem fentient, qua

- Auguftin. fat clare fequentibus verbis "^^ 37

L

propo-

ia

CTitulus CXXI. Pä;i;gatorizlfn.

923 —

Y

proponit * Quamvis falvi p&r ignem; gravior

remetietur Deus, i

plebïtq'ue ; : quöd apud

tamen erit ille igais, quam quidquid homo

Matthzum promifit.-

v

*

Beati

miíericordes

; Matth. s. :

lh

pore& in hac vita.

Etnoftis, quanta hic pof-

quoniam miíericordiam confeguencur.

Vs Zex. u

fint mali, &quanta paffi (unt & boni.

Quid

IV. Firtutisffudium: tic enim B. V. Go-

Lan cïz; ;

enim quisque maleficus autlatro, aut adulter,

defrido Monacho nuntiari juffit, ut de virtu- oputc.6.

aut facrilegus fceleratus pertulit leeibus,quod

te in virtatem proficerer; fic enim futurum, "- 497

non pertulit Mertyrin Confeffione Chrifti ?

ut verus Monachus, fervusque füus & Filius

lL. Gravitas peue ex caventia vifionis

dici queat; necpermiffuram fe, ut anima il-

Beatificg ovirifolita: i enim P. Joannes Bap-

lius in. Purgatorium veniat, fed ipfam fuf-

tifta Sanchez olim de fecnipiam faffuseft, fi

cepturam & Filio oblaturam.

x

certo fciret, fe per iotegrum diem non mori-

V. Fitlovia fui , € abuegatzo volugtatis S. Greg. l.

turum , dolorem hujus cognitionis füfficien-

L

ial C,

proprie: quod medium $. Gregorit

1$ fequen- 4

it.

tem füturum ad vitam (ibiadimendam ; quan-

tibus verbis prefcrip(it :

Audenter dico,

to magis fentientanims , a majorilonge defi-

quia falutari t

2]

1

oftia poft mortem non indigebi-

M

- derio füoimplendo fe arceri?

mus , fj ante. imortem Deo hofítia ipfi fueri-

II Dzuturnitas utviusque pene : pona-

mus. Et Cbriffus S. Birgitte dixit : Qui l s. revel.

mus enim, (quod plerique faciunt) decer tan-

propriam vcluntatem reliaquit , mihi Deo *pud Lan-

ciz Llc.

tum ab aliquo peccata venialia cotomitti per

luo obediens, habebit coelum fine poena.

diem; quantus perunum annum peccatorum

VI.. Posa zutegtio: uti Chriftus S.

Mariz Ib?d-

numerus excreícec? certe trium millium,

Magdalenz de Pazz. (iafit, dum pertens, quz

M»

fexcentorum & quinquaginta numerum z qua-

optima effet preparatio adpoenas Purgato:ii

bit; fi ergo unicum peccatum leve fxpe plu-

evadendas, slia voce in raptu dixit :

Opor-

riumannorum puregatorium meruit, utfüpra

tet fpoliari totaliter nobis ipfis,

& veftiri le, 0

oftenfum eft, quam diuturnam poenam me-

Domise mi, oportet ambulare cum

DTEN

rebuntur peccata tam multa & tam i

,ibeæ

munda & fincera iptentione,

Hinc illa . afii-

atrata?

Bellarm. !.

duo iüculcabat Monialibus , ut , fi fieri pof-

IV. Facilitas incurrenäz' : quia, ut Card.

et, etiam ictus cculorüm , & minimos mo-

tut

Io dC &-

Bellarminus afferere non dubitavit, vix ulli

tus membrorum ad

miff. grat.

Dergloriam dirigerent;

C. I5.

jufti bomines, nifi ex magna mifericordia Dei,

fic enim re&t: ad caelum ituras.

N

poenam Purgatorii acerbiffimam evadunt, ita

VIL. Panztentio & induleentiarum lu-

*

Vita c.38. ut recta ecorporead coclum evolent. .Atque

crandavum fi

H

46

diuim: nam , tefte S. Augufti- S. Aug.

idipfüm confirmat S. There(ia de feipfa (cri-

no, ceffat vindi&ta divina, fic

onverfíio prz- fent, 210,

bens: Quamvis multatum animarum ftatum

currathumana. — Quod eleganter etiam con-

li

mibi Dominus rcvelare'digrgaïus, fit. ex om-

firmans S. Petrus Damianus, o quam jucun. S. Petrus

nibustamen, quasvidi, animabusneício, an

dum; ait, o quamin(ignefpectaculum, cum D&m. ep.

ulla Purgatorium evaferit, prztcrquam Reli-

fupernus Judex de coelo profpectat, & homo * *

giofiillius, dequo pauloante verba feci, &

feipfüm in inferioribus pro deli&tis (üis mul-

S.P. F. Petride Alcantara, nec non

&

:

&at? ubi reus ipfe in pectoris fui tribunali-

iliig; Do-

(

/

minicani, cujus fupra memini.

bus prefidens, trífarium tenet officium : in

Tito,

V. Difficultas exeuad: e Purgatorio ; fant

corde íe conílituit Judicem, in corpore

00

enim animz illic detente Evazgelico Paraly-

reum, manibssgaudet fe exbibere tortorems

tico fimiles, feipfas juvare non potentes;

ac fi Deo fanctus peenitens dicat:

.Non opus

conftat autem, quam rarum & tenue auxi-

eft, Domine, ut officio tuo

p

punire me prz-

J

lium a.v;ivcnti-bus offeratur.

cipias: non expedit, ut ipfe me jufti exami-

nis ultione percellas: ipfe mihi manus inji-

$. IX.

cio: ipfe de me vindictam c

S

apio, vicemque

peccatis meis reddo.

Hec eft hoflia, quz

viva tnactatur

defertur, |

: ad Deum per Angelos ob:ia;z)x

4

"d Pargatorii penam fugiendam, aut

- VIlL. Zabor fedulu

$ pro x-ä?zajcxz"e D'ei p/o- Cantipr.1,

n

mz';zumdam.

via fufteptus : uti S. Bernardus. indicavir, 2: 3P'itü«

Joan. 9.

mitationi Chvifli fludeve: fic eniü im/;;'le-

dum Frairem quendam fedulo laborantem

*

V. 12.

j

d

bitur, quod ipfe promifit dicens: Quife-

confpicatus, dixic ll

i: EjaFrater, &ge, quod

uiturme, non ambulatin tenebris.

agis: nullum aliud;

L

S. Max.

— ALl Chrzfiiamo sodo vivere: nam;, tefte

rium fuftinebis.

poft hanc vitam Puï-gato-

S.Maximo, tota vita Chriftiani crux eít, &

IX. -Ge;zerajarumm?zmmexercätz'wfzï: ma. Dauro!t.

martyrium, fi fecundum Evangelium vivat;

xime veniainimicis data, quam cum Nobili-

C.24 CitC-

his, hift,

'atqui Martyres privilegium habent, quod (ine

quidam Ftatris occifori ad

genua procidenti,

Purgatorio ad coelum evolent.

Adde, quod

'dedifïet P

it.25, ex,

Chriftus fequenti nocte eidem ap

12.

ipfa vitatio peccati fit medium perefficax , ad

parensdixit: Quoniam heri amore m

S. Augufi, flammasillas evitandas, cum, juxta S. Augu-

ei con-

hom. r6.

donaíli inimico tuo , noveris, me a

nimám

ftinum, tanta (it pertranseundi mora, quanta

Fratris occifi hachora e Purgatorio liberaffz,

eXx 50.

eft peccati materia. "Talis profe&to uti fim-

& infuper animam Patríis tui ex eadem poena

n

plicitatefüa, morumque innocentia parvulo-

exemiffe, & ambos mecum duxiffe ad glo-

rum vitam affumit, ita cum his quoque fine

riam cocleftem : tequoque invitoin octavum

purgatétio ad coelos tranfibit.

diem, ut relidta hujus mundi mifetia poflis

]lI. Mifericordiam anmimabus frequentevr

gloria mea frui. £t ic fa&tum eft ;; namo&tas o

exbilere: ficenim pari menfura iterum nobis

poít die bene preparatus fan&e quievic.

Xu Sdü-

«

924

Bibliotbecee Mdm/alis" Concionatorice

Beirlinck.

X. San&orum cultus : Sic Dagobertus.

bus preftitams hecenim facit; ut & ipfz ani-

V. Purgat. Rex Francorum ab ingenti Dzmonum turba

mz liberate pro nobis effüicaciter orent, &

£.938.L.6.

$, Bont

tevel.

ad poenas abreptus, ope SS. Martini, Mauritii

nos digni efficiamur , fimilem illiy quam ex-

& Dionyfii Martyrum invocata ereptus, at-

hibuimus, mifericordiam experiri.

L^ coti

Manïfik

ThEOLC':

que ad coclos deportatus eft. Sed & B. Vir-

iV. JVoff debet , uude gravitas peuavum

difC. 2v

go quondam S. Biirgittee dixit, nullam effe poe-

Purgatorii oviatur ; quod equidem author

n. 5.

nam inPurgatorio, quz propter illam non

quidam innominatus apud Mai: fic oflendit:

fiat remiffior & lenior ad ferendum.

Ad dolorem tria concurrunt , & fimul uniun-

*50 XO

tur, fcilicet potentia, objectum, & utriusque

unio,

Quod attinet potentiam , clarum eft,

ASCETICA.

potentiam animz capaciorem effe potentia

corporis, ac proindeanimam acerbioris dolo-

I.I

nprimis ao[fe €? credeve debet Afceta . Pur-

gatorium davi, eamque effe carcerem,de

riseffereceptivam. Quod vero fpectat ad ob-

Matth.18. quo Chriftus Servo Evangelico dixit : Non

jeQum, poenafenfüsatrociffimaeít , quiain-

exibis inde , donec folvas noviffimum qua-

fligitur perignem realem, fineulla compara-

drantem; hoc enim de carcere mundi aut in-

tione activiorem igne noftroelementari; hic

ferniintelligi non poteít, cum ex inferno nul.

enim in comparatione illius eft, quafi effer de-

la fit redemptio , in carcere mundi veronon

pi&us, e(tquead bocordinatus, uttanquam

, ponantur omnes tales, qui per ultimi qua-

inftrumentum divinz juftitie eidem rigorofe

Taotitus

LLn'jü

drantis folutionem dimittantur carcere.

fatisfaciat, nec non ut rigor ille ejusque incre-

Ba U'al'l'i-

Il. 7Voffe debet falutarem. timorem bujus

mentum animas magis magisque purificet &

«us f. 4 de

puri£,

ene concipere: quem in finem ferviet B.

emundet. Quod veroattinet unionem poten-

Guarrici Abbatis fententia, ficloquentis: V«

tiz cum objecto, poena quoque intenfiffima

nobis, fidies adimpleatur, & purgatio minime

eft, quia (i demus exemplum corporis alicujus;

quod in medias flammas projectum, carboni-

adimpleatur, & poftea neceffe fit impleri; &

illo nos igne purgari, quo nihil poenalius, nihil

busque accenfis copiofe contectum, hoc certe

acrius aut vehementius in hac vita poteü eXe

nullam habet proportionem, fi comparetur

cogitari! Sed quisille cam perfe&tus, tam fan-

cum anima in eundem ignem conjeQta ; quia

&us, qui, cum binc exierit, nihil debeat igni

unio, quz fitinter corpus & ignem, fit per exe

illi? quis ficad purum omnem in fe fcoriam

tremas utriusque partes & fuperficies, adceo,

excoxeritpeccati, ut gloriari poffit, caftum fe

ut, quando corpus adignem accefferit, ignis

haberecor, utdicerepoffit: Mundum elítcor

offa illius;.omnesque corporis partespenetret,

meum, purus fuma peccato? Ex hocfane u-

itatamen, quod paulatim idip(uüm faciat ; At

moreperfe&taerga Deum fübjediio orietur,uti

vero cum anima voraciflimo igni integre &

$. Anfelm.

in Eluci-

fapienter advertit S. Anfelmus ficdifcurrens :

totaliter fic alligata, ab eodem penetrata, uni-

Sciendum eft etiam, quia gravior eft ille ignis;

ta, atque ab ejusactivitate abforpta, utpote

dar,

quam quidquid poreft homo pati in hac vita;

ui ad gradus forte utoCtoaícendit, ab acere

omnia enim torménta, quz hic funt, faciliora

jsiffimo illo dolore nunquam defiftere po:erit,

fünt; &tamen homines, ne ea patiantur,quid-

& ideoquis exceffivum hunc ardorem , ejus-

Suni, d

quid ab hominejuflum fuerit,faciunt; quanto

que intenfiffimam activitatem aflequi valebit.

mp $.

meliuse(t, utfaciantea, qua jubet Deus; ne

Suarez adductis multorum fan&dorum Patrum

aliorumque clafficorum Doctorum autbori-

illa graviora patiantur?

Lancz.

IH. JVoffe debet folidum smodusa. evitandi

tatibus, poenas Purgatoriia poenis inferni fola

opuf.6. JPurgatorium: quem quidem Chriftus olim S.

perpetuitate difcrepare aflerit; cujus ratio-

", 152.

Gertrudem docuiffe videtur; cam enim hec

nem apriori, ab ordinatione divinze juítitiz,

vidiffet animam , quz communibus Ecclefize

defümendam effe dicit ; nec non ab offen(ze

füffragiis juvari non poterat ob quoddam im-

quantumvis minimz adverfüs ipfum come

u-

pedimentum, petiit a Deo, eamut doceret,

miffe gravitate, quz altioris rationis eft,

quam omne malum creature: Et ideo licet

quibus orationibus poffetobtinere, utanima

cujuslibet defuün&ti liberetur ab hoc terribili

non femper aternam meretur,meretur tamen

in , df

