nem fuam artifex aliquis, vel futor, vel co-

indigeamus, & neceflitas illa non conciliaret

riarius, vel faber «rarius, quicunque tandem

amicitias noftras, fi omnia fufficerent, nonne

is fuerit, levem reddet. $i aliquid vendide

effemus indomitz beftiz ? Ita Deus fübjecit

rit ille, fui artificii prímitias ejus pretii offe-

nos invicem ob hanc neceffitatem. ut quoti-

rat Deo, & huc paululum quid conjiciat;

die alter alterum requirat. Nefcio, annon

.exiguamque, partem Domino dividat. . Mul-

'.tam propter pauperes cleemofynam Deus,

tum enim ut huc conferat. non poftulo, fed

quam propter ipfos impendentes inftituit.

tantum , quantum vel infantes pueruli, vel

- ]l. Secundum elt, ut bene cognofcat capita ad

mifericordie fabftantiam feu e[fentiam nece[Jaria

qu&

miferi & egeni homines peterent, tantum

nos, qui coelum fperamus ; demus. W'Neque

quidem breviter & bene indicavit S. C

Y

de vendentibus tantum hzc, verum & emen-

foftomus, dum dixit: Tria funt, quz in mi-

h()m- de-

inifericore«

tibus, & aliis operantibus dida (int, Eam

fetricordie opere optanda funt Chriftiano, ut

dia & dua-

regulam & agricol&' in proventibus rerum,

poffit facere, ut velit, ut compleat. Ut pof-

bus viduis,

eain.femel omnes, quotquot legitimos colli-

fit, id eft, ut fübftantia faciendi non defit:

gunt cenfus, obfervent. Facilis autem illa

ut velit; hoc eft, voluntas adíit, qua faciat,

nobis ex confüetudine res fiet, paulatimque

quia fübftantia non dee(t, qua fiat.. Tertium

-a parvis ad magna afcendemus, & ftudebi-

eít, ut compleat, id eft, quz poffit & velit,

- fine dilatione perficiat; his enim tribus opus

mus opes contemnere , iþfamque malorum

radicem evellere.

tantum; tamque przclarum impletur.

IX. Lucro fpirituali celeftium. smeritorum' inbia-

lL Tertium eft, ut etiam circum[lantias ad

£5 fic enim fiet, ut, cum ars hzc fit omnium

omnimodar perfe&tionem mifericordie: necef[arias be-

nt addifcat ,. qux. quidem fequentes potiffi-

. quzftuofiffima, totis in viribus in eam incum-

" bamus, S. Joannis eleemofynarii exemplo,

mum affignantur a SS. Patribus & A(cetis.

1. Ut munde corde offerat eleemofynam : 1.Cor. 13.

qui usque adeo in hanc virtutem incubuit,

ut nihil aliud cogitaffe, aut egiffe videatur.

ita enim Apoftolus indicavit dicens: Siv. 3.

X. Patronis fibi certos eligere , qui voirtuti buic

diftribuere in cibus pauperum omnes fa-

. fingulariter fluduerunt, (quales fünt S. Lauren-

cultates. meas, charitatem autem non ha-

tius, 3. Joannes Eleemofynarius, S. Thomas

buero, nihil mihi prodeft. Nam, ut re-

Villanovanus, S. Paulinus, S. Joannes Dei,

&te obfervavit S. Gregorius, qui indigen-S Greg. in

S. Tobias, S. Elifabeth) eorumque partim ex-

ti proximo exteriorem fubítantiam przbet, moral. 1.

fed vitam füam a nequitia non cuftodir, 19.

emplo, partim fuüffragiis ad imitationem fe

excitare,

Hoc,

rem (uam D«eo tribuit, & fe peccato,

quod

353

Tiulus XCV. läli]äricordia erga Vivos.

quod mïnuxs eft obtulit Authori, & hoc, quod

fceneremur, dignusþ& recipi, qui de recïþien—

majus eft, fervavit iniquitati : Mundári ergo

do non cogitavir, dum daret. Quanto ergo pu-

prius debet animus , quam eleemofynam prz-

rior debet effe liberalitas Chriftianorum, ita ut

beat, quia omne , quod datur Deo, ex dantis

neque gratitudinis quider ullum fignum ex-

fpe&tarent arecipiente,agnofcentes Chriftum,

mente penfatur; & ab omnipotenti Deo

.munus ex manu non accipitur ; quod corde

qui fe fidejufforem , & debitorem pro eis con-

ftituit , non fecus acfi ipfe reciperet.

S. Gregor. obligato in malitia offertur. Et iterum alibi:

p. 3. 34- Admonendi fünt; inquit, qui fua mifericor-

'5. Ut cum bilaritate fiat : non ex triftitia auts. Cot. 9

k Otegnr

neceflitate,ut inquit Apoftolus ; hilarem enim Y

7N

, mon. 21« diter largiuntur, ut folicite feipfos cuftodire

L. Qtqt,

ftudeant, ne, cum commilfa peccata eleemo-

datorem diligit Deus.

Hinc & Siracides fua. 5cc. 35-

g

de

fynis redimunt ; adhuc redimenda commit-

det: Inomni dato hilarem fac vultum tuum j &

Auguft,

&

tant, ne venalem Dei juftitam zftiment, fi,

nam, ut recte dixit S. Auguftinus, (i panem de- ,,,

m

2

deris trifti,& panem,& meritum perdidifti.Er-

cum curant pro peccatis nummos tribuere ,

arbitrentur fe pofle impunite peccare. Melior

go ex animo fac,utille, qui intus videt, adhuc

loquente te dicat : Ecce adfum. Haxé hilaritas

quippe eít anima, quam eíca, melius corpus

quam veftimentum, pauperibus largitur , fed

fplendor quidam eft mifericordig, inquit Sal«

meron, quaz tum miferenti, tum mifíero nee

tamenanimz, vel corporis iniquitate pollui-

tur ; quod minus eft juftitiz obtulit; & quod

ceffaria eft ; dare enim , & abalienare a fe,

majus eft culpz, commifit, (ua enim Deo de-

quod füum eft, triftitiam füapte natura parit j

dit, & fe diabolo.

1

1

at hzc mifericordia, virtutis nomen non ob-

S.Ambrof,

ione fiat; funtenim qui-

tinebit, nifi illa &egritudine expulía exhilare-

2. Ut cum bona intent;

l2. de dam, inquit S. Ambrofius, qui ad jactantiam

tur animus. Mifer vero, cum egeftas femper

folem, decorem largitatis affe&tant, ut eo fe

pauperem afflisat , tunc maxime recreatur,

s Chryl

probatos vulgo velint , quod fibi nihil relique-

quando collatum fuerit beneficium cum ala-

04 hom.

rint : fed dum przfentis fzculi mercedem re-

critatis gratia , nam qui oculis adver(is , aut

.

quirunt, non recondunt in futurum: & quia

fronte corrugata, & fübductis füperciliis ali-

.a Cor,

hic perceperunt mercedem fuam, illic fperare

quid dat, gratiam virtutis amifit. Idipfum con-

J

L

non poffunt. Hinc füper illa verba Apottoli : qui

firmans S. Bernardus, füper Cantica fcribens,

E

S,o Be'ï'üi,/

Í 71,in

Apud]. tribuityin fimplicitate : bene notandus eft S. Anfel-

ex candore liliorum hanc ad propofitum no-

^ant. apud

Manfidife mi difcurfüs, dum ait : qui tribuitde (uo aliis in

ftrum elicit moralitatem, dicens : Et eft can-

394 ? 1* fimplicitate.fit membrum eorum,id eft,fi nihil

dor, quem f(ibi induit is, qui miferetur in hi-

Manü l, c,

repetat ab illis, quibus dedit, fed tantum Deo,

laritate ; Etenim (i intuearis illum , quem

qui remunerator eftomnium bonorum,qui tri-

Propheta depingitjucundum bominem ,. qui mifee

buit indigentibus,in fimplicitate cordis hoc fa-

vetur, & commodat : noune is tibi videbitur de

ciat , hoceft ne videatur manibus benefacere

ipfa animi jucunditare induiffe candorem

indigentibus,& laudem corde quzrat ab homi-

uendam pietatis, vultui pariter & operi fuo?

nibus: unde cceleftis Magifter nofter Matth. 6.

icut e regione, fi ex triflitia, & velut ex ne-

monet dicens : Zttendite, ne ju[litiam vefiram fa-

ceffitate quis tribuat, non candidum plane

ciatis coram bominibus ; ut oideamini ab eis, alioqui

fed tecrum prafert manu & fronte colorem,;

mercedem non babebitis apud Patrem ve[irum , qui in

& ideo bilarem datorem diligit Deus.

S. Anfel-

calis eft : cum ergo facis eleemofynam , molituba canere

mus hanc hilaritatem , quz in fübveniente

ante te, ficut bypocryte faciunt in fynagogis €9' vicis, ut

proximo requiritur, confiderans, ait: In hi-

bonorificentur ab bomimibus. S.'Thomas de hac per-

laritate hoc faciat , hoc eft, qui mifero pie

fonante t&ba inquit: Tuba canere, eft, pom-

compatitur , impendens illi beneficium mi-

$ Cbyf

pam vanz laudis appetere. Unde Rabanus ait:

fericordiz, in hilaritate mentis boc agat, quia

Ante fe cubacanit, qui ante alios vult laudari.

hilarem datorem diligit Deus.

Dionyfius

h()m, de.

mileritote

Salmeron inquit: nota Dei bonitatem, qui in

Carthufianus füper precitatum Pfalmiftze

ia & du

numerato habet omnia operanoftra , & illa fi-

verficulum : S'ucundus bemo , qui miferetur. &gc.

bus viduih

gillatim explicat ( fcilicet in finali judicio) mo-

inquit : In hilaritate cordis hoc facit, ne fao

do nos ab illorum eoumeratione avertamus

mcerore miferum magis affligat, unde de qui-

oculos, nihilque nos feciffe putemus. S. Anfel-

busdam ícriptum eft : Coníolatores onerofi

mus eum,qui mifericordie opera exercet, mo«

omnes vos ; quos contra ait Pfalmifta :

TL

net, dicens : Faciat hoc ia (implicitate fupernz

cundus bomo , qui miferetur. -

intentionis, non in duplicitate preefentis & fu-

$« Ut celeriter iat: (ic enim Sa

.pienä faafit : Eecl. 4.

tureglorix. Dionyfius Carthufianos y in fim-

Cor inopis ne afflixeris, & non differas, quod " *'

plicitate ica exponit : Id eft, in fimpliciintentio-

erogaturus fis in egenum.

Et iterum : NeProv. $«

dicas amico tuo: vade, & revertere, & cras V* ?&»

ne, videlicet ad gloriam Dei, non propter lau-

dem humanam : Nam;, ut S. Auguftinus ait:

dabo tibi : cum ftatim poffis dare.

Jam er-

uidS. Bafilius

Mifericordia,qua homini fübvenitur,fi propter

g0, inquit S. Bafilius, quando füppetit, q

I,C(Jl'« 18'

Deum non fit, non eftfacrificium. Imo non fo-

prohibet , quo minus liberaliter impertiar

e ?hom 6. iü

orrea ?dite

fcent.

' 3'

lum proximis benefaciendum non eft propter

nonne inops adeft ? non fünt plena h

non merces a Domino parata? non manda-

applaufum, & gloriam mundanam, fed neque

tum manifeftum? Efuriens fame abfümitur,

etiam ob alios fínes , & intereffe terrena. Sal-

meron hanc circum(pe&tionem his verbis indi-

nudus frigore rigefcit, & tu eleemofynam

Audi Saloinonem :

T

cat; Neque exfpectemus ullam retributionemy

in craftinum differs ?

L]

nyd. "

Ne dicas , regreffus revertere

.

ighorasProv. 3.

hoc enim & gentiles aborinati funt : nam Se-

Hoc v. 38-

1o

neca quodam loco dixit : Demus beneficia,non

enim , quid íequens pariat dies.

y

Salme«

RO/PO L()bn- Biblowno .Tbm' II.

i

j |

354.

Bibliotbecee Mfmualis Comionatoriæ

«b

Manfidifc.Salmeron fuper illa verba qui miferetur , in bi- Apd&olumHebræos ad hofþitälitatcfn*hïs* vet-

iplaui |

bis adhortari: /jofpitalitatem nolite oblivifci , per

20« n. 7. [aritáte : difícurrens, confirmat, dum ait: elt

etiam ornamentüum mifericordiz , celeríitas ,

banc enim placuerunt quidam «dngelis bofpitio receptis. Hebt. 12«

s hii

Sanc&us vero hic Doctor ita legit: quidamin- v. 2.

äï

nam quicito dat, bis dat. S. Lucas de hydro-

jr 2

.pico fcribens, promotam Salvatoris miferi-

Ícientes hofpitio exceperunt Angelos: ac re-

vít d

&e dixit, infcientes; nam fi fcientes illos ex-

Spint

cordiam & compaffionem his verbis indicat:

A

Fii ecce bomo quidam bydropicus erat ante illum, ap-

cepiffent tanta cum benevolentia, nihil ma-

?;

»

inorat

prebenfum fanavit illum, mec exjpeGtavit ,* donec ad

gnimirique feciffent. Sed hzc tota laus, quod

fatté

illum fanandum rogaretur. Sapiens quoque ad

ignorantes , quinam effent , qui prateribant;

$, Anb

hoc propofitum monet inquiens : JNoli probi-

nec aliud effe credens, quam homines viato-

ilb 1:06

bere benefacere eum, qui pote[t 5 fi vales , €9 ipfe

.res, cum tanta alacritate vocaverunt intro.

6

benefac : INe dicas amicotuo : vade, C revertere, cras

"Tu quidem igitur, (iquem nobilem ac fplendi-

dabo tibi , cum fLatim po[fs dare.. Quamprimum

dum exceperis, multamque pra'ftiteris alacri-

'Tobias fenior certior faCtus eft de cadavere

1

tatem, nihil mirum eft, nam virtus ejus, qui

publice in plateis infepulto jacente , tametfi

excipitur, etiam inhofpitalitatem frequenter

EX RE RE SS AL CSA:

cum aliis convivis prandio accumberet, fta-

adigit, ut omnem exhibeat humanitatem,

M.

tim exiliens de accubitu &c. S, Auguft. quo-

Caterum illud maximum, & admiratione di-

. que modum indicat, quem obfervare debent

gnum, quoties & vulgares, abjectos & viles,

illi, qui nonnunquam egeno benefacere ne-

multa cum benevolentia excipimus.

*

queunt, ne mifericordiz merito deftituantur;

IV. Quartum eft, ut fciat , quibus , &? quogcd. gv. . -

dicitenim : füpplicem nullum fpernas, & cui

- ordine danda fit eleemofyna«. Nimirum 1. Sibi ipfi: v. 24.-

dare non potes , quod petierit, non eum fper.

. juxta illud Ecclefiaftici: Miferere animz tuze

^

f

nas : fi potes dare, da ; fi non potes, affabilem

placens Deo. Quod ipfum etiam prudenter

te przíta; coronat Deus intus volentem, ubi

docuit S. Auguftinus, dum ait : Qui vult elee- s, Aug. i

noninvenit facultatem, Nemo dicat, non ha-

mofynam ordinate dare, a feipfo debet incipe- Enchirid,

beo, charitas non de facculo erogatur.

re, &eam (ibi primum dare. Eft enim eleemo- c- 76.

(Tob. 4«

. $. Ut liberaliter fiat : ita enim Tobias filio

fyna opus mifericordiz, verifiimeque dictum

V. 95

fuafit: quo modo potueris, ita efto mifericors.

eft: Miferere animz tuz placens Deo; pro-

.Si multum tibi füerit, abundanter tribue: fi

pter hoc renafcimur, ut Deo placeamus. Pro-

VT

exiguum tibi füerit, etiam exiguum libenter

ter quem dileGionis ordinem di&tum eft: Di-

Vilv

impertiri ftude. Neque enim dare, fcd cum

T

ges proximum tuum, ficut teipfum. 2. Do-

Cont

S. Chry. copia dare, eleemofyna eft, inquit S. Chryfoft.

meflicis: juxta illud ifaie : Carnem tuam ( feu

$, X

ho. 37. dideoque hortatur, ut ii, qui dicunt: Miferere

ut feptuaginta interpretantur ) domefticos

;Z

!

pop.

mei Deus fecundum magnam mifericordiam

tuos ne defpexeris ; nam fi quis propinquosIf.28. v. 7

tüam, etiam/pauperum mifereantur fecun-

genere ac affinitate conjunctos aípernetur , $. Chryf.

l0m. I4«

dum magnam eleemofynam füam. Qu ta-

inquit S. Chryfoftomus , quomodo erit in alie-

in dicta

men magnitudo, ut idem ait, non in pecunia-

nos clemens? Quiitem fiillos de fideinftruat,

verba Pro«

rum multitudine judicatur, fed in dantium

^ hosinerrorejacere permittat, quibus bencfa-

hetz.

idem ^ promptitudine. Et alibi fuper S, Pauli 2. ad

cere jure fuo. facilius & commodius poffit ,

Cor. 9. v. 6. verba : Qui parce fiminat &c. di-

. quantz iftud immianitatis erit? & eft, inquit,

fcurrit ; Neque enim fufficit mifereri, in-

infideli deterior. Cur id? quia ille, etfi alie»

quit, fed oportet id & largiter, & animo non

nos defpicit; propinquos tamen nequaquam

trifti facere, imo non fólum, non trifti, fed &

afpernatur, Divinas planeleges violat & ju-

alacri & lzto. Non enim par eft, triftari, fed

ranaturz, quinegligitfuos. Quod etiam con-

gaudere; verba autem Apoftoli profequens

| firmatS. Auguftinus, dum ait: Cum omnibus S, Auguft.

ait : qui feminat in benedictionibus, de bene-

prodeffe non poflis , his potiffimum confülen- de doà.

dictionibus & metet : Animum vero dirigens

dum eft, qui conftrictius tibi junguntur. Et Chrift. L.5,

Lit, 6,

C. 28.

Y 16,

addit: Non ex triftitia,aut ex neceffitate ; nam

videtur, tefte "Theophyladto , ipfe Chriftus

"Theophil.

utramque oportet miferturo adeffe, & quod

exemplo fuo id docuiffe, dum in Galilza coc-

n Cap. 4«

abunde & quod cum voluptate det. Quanam

pit przdicare, & Nazarenis potius quam'aliis

Luce

gratia cum eleemofynam das, ploras? quid do-

fe manifeftavit, ut nos doceret prius proprios

lens, omnem boni operis fructum perdis? fi

beneficiare (ut loquitur cit, Author) deinde :

namque doles, non mifereris utique, fed cru-

' & ad reliquos amicitiam fpargere. 3. Sanclis

. delises, &inbumanus: Quomodo enim eum ;

& juftis hominibus : quia hi & propter fanGti-

catem digniores funt aliis hominibus, & tum

quiin triftitia eft, refocillabis, fi tu doles?

Idem in

6. Uc'conflanter fiat : Neque putemus nos

ipfi danti, tum reipublice Chriftiang preci-

przp. €*omnia przeftitiffe, inqüit S. Chryfoftomus, fi

bus & operibus plus prodeffe poffunt. 4. Pu«

ad PhiliPP- Q 46do femel atqueiterum quidquam dederi-

illis & viduis: nam religio munda , teíte S.

mus: per omnem quippe vitam id facere

Jacobo, apud Deum & Paatrem hzc eft, vifi- Jac. 1. v.

oportet 5 non enim femel tantum, fed indefi-

tare pupillos & viduas in tribulatione eorum. 27.

nenter Deo placere debemus. Quod fi a bo-

De quibus tamen omnibus hactenus enume-

nis operibus exor(íi noviflime defecerimus,

ratis regulis fervanda eft prudens S. Thome

exceptio, dum ait: Intelligendum hoc eft de s. Thom.

tocum perdimus, totum corrumpimus. Audi

monitionem perutilem , quz dicit: E

Icemo-

magis fübveniendo conjun&is, ceteris pari- 2. 2. q.

. fyna ac fides non te deferant. -

bus: poteft enim contingere , quod extrae !I« a..3»

S. Chryf.

7. Ut indifferenter ,. eu fine difcrimine Perfo-

neis fit magis fübveniendum

propter majo--

con, 8- parum fiai, utijpracclare obfervat S

. Chryfoft.

rem indigentiam.

dg a,

!

Vo Qlin-

/

--

355

T iiu]us X CV. M/&rica*diä erga ,Viwf.

$.Gregor. . V. Quintum elt, u fciat , .&x quibus bonis fit

provöcandi ad amorem eft amor,quidni idem

de mifericordia dicatur? Excitentur proin-

—— À

Bpift.110. eleemofyna danda, nempe 1. Éx propriis: nam

lt i

eleemofyna Redemptoris noftri oculis illa

de auditores ad mifericordiam tanto alacrius

P

$. Bafilius placet, qua non de illicitis rebus congeritur,

exercendam , quanto preftantiorem ideam

:

in admo- fed quz de rebus conceffis, & bene acquifitis

funt nacli.

nit. ad Fil,

.IL. Ex occafione

thematis : Mifereor ]ïtþäT'Marþ. g

Sririt.

impenditur, inquit re&te S. Gregor. : Elee-

moíyna autem cum iniquitate acquifita abo-

turbam: : oftendi poteft , quinam potiffimum V« 2-

$. Auguft,

minatio eft coram Chrifto, te(teS.Bafilio. 2.

obligentur ad hzc verba dicenda, atque adeo

inorat, de

Patre.

Ex fuperfluis : nam fuperflua diviti, neceffaria

mifericordiam excendam. Nimirum r. Zudi-

ces ég Confliarii: ut non diu differant, lites &

S.Ambr. fünt pauperi, inquit $. Auguftinus: aliena

lib.2.ofüie, retinet, qui ifta tener. . 3. Ex neceffariis: hoc

cauías, aut querelas fübditorum ad exitum

$ 28.

enim hominis amiciffime erga pauperes affe-

perducere: Meminerint proinde fibi dictum,

&i eft argumentum, teíte S. Gregor. Naziaa-

quod olim Jofaphat ad judices a fe conftitue

tos dixit; Videte,quid faciatis: non enim ho- sPar. 19,

zenos &utS. Ambrofius loquitur, maxikmum

N

3

incentivum mifericordiz.

minis exercetis judicium, fed Dcei; & quod- v. 6.

- VL Sextum eft, ut fciat, quenam ex snifericor

cunque judicaveritis, in vos redundabit, 2.

die operibus preferenda fit aliis, nimirum 1. Spi-

Domini ve[pettu feroorum €9. mercenariorum 5 ut

ritualia corporalibus: tum quia praeftantiori

obíervent illad S. Tobiz monitum: Quicun- Tob. 4«

fuübjecto: tum quia ad preftantiorem finem,

que tibi aliquid operatus fuerit, ftatim ei mer- v- 15

fcilicet neceffitates anime füblevandas exe

cedem reftitue ; & merces mercenarii apud te

Ed o

omnino non remaneat. 3. Divite:: ut credant

h 2h

hibentur: tum quia remotiores fünt a com-

modo proprio, fcilicet retributionis mutuz ab

fibi di&um a S, Davide, iimo ab ipfo Deo perPfa ro.

Davidem: Tibi derelictus eft pauper : Orphae. v. 14. jux-

iis, a quibus exhibentur, exfpedtandz. 1. In-

$ hyg, i;ï

ter fpiritualia przcipuum fere effe injuriarum

no tueris adjutor. Studeant proinde difpen(a- ta Hebr.

badiri, -

ab inimicis factarum liberalem remiffionem,

toris officio tanto fidelius fungi, quanto ma- .

C 76

ut S. Auguftinus indicavit, dum dixit: Mul-

jus ob tantam fidelitatem przmium olim fpe-

rare poffunt. 4. Mediocris fortune — bomines :

ta fünt genera eleemofynarum , fed ea nihil

L]

eít ma

jus q

ua ex corde dim

-

ut & ipfíi faltem pro tenuitare fuorami bo-

ittimus; guod- in

norum obfervent illud S. Tobiz monitum:

nos quisque peccavit.

I

$. Thomas

VII. Septimum eft, uf ca

zæzm qggääl/ïat,' cur

Quo modo poteris, ita efto mifericors:

L)

fiexi- Tob. 4

!

Villanov. Cbriftus in proce[Ju fudicii enarrando , folius miferi-

guur tibi fu

t,

exiguum libenter impertiri V. 8

ítude. Meim

d

er

j

Cone de cordie mentionem fecerit: quam quidem redte

int proinde viduz duos obo- puc ,,,

EE

S. Marti- 4(onavicS. Thom.Villanov. dum dixit: Non

los in gazophylacium mittentis, & omnium y, 5,

)

n9,

»lf.sgu Y 70

haxc opera przcipue commemorantur, quia

aliorum libertatem fuperantis. . /pfi paupe-

fola bona, aut quia perfectiora fuünt, féd: du.

re$: ut, quanto magis fentiunt ipfi; quam gra-

$, Chtyh

hom, t

plici ratione hoc dicitur. . Primo, ut Domi-

vis miferia fit paupertas, tanto magis condo-

n dida

nus ea commendaret, & oftenderet homini-

leantaliis pauperibus: nec invideant eleemo-

verei o«

fynam, aut impediant; Sed potius de (uo

bus (cularibus, & populo Dei, in his praci-

pue falutis rationem perquirendam effe , qui

communicent, aut communicandi deliderium

; phetes

fpiritualibus vacare minime poffunt. Secun-

oftendant, ac pro fe mutuo orent, memores,

do, ut per hoc,

nullam effe przftanuorem eleemofynam,

gui(-i de pef'fc;t;oriþqg tunc

quam quz pauperi a paupere' datur.

fiet; intélligat.

f-

III. Ex occafione eorundem verbotum po

$. IX.

funt expl c:ri circumftantiz, & a Chrifto in

CONGE

PTUS PRJE

D1.

pafcenda turba obfervate. Nempe 1. Quod

;S. hugifs

CA BILE $.

antequam daret ; oculos ad ccelum elevarit,

de dod.

Lue 6.

I. Bx occéa(ione thematis: Ejïote mifericordes,

& per putiíIimam intentionem (olius divinz glo-

— (iut Pater vve[ter coleflis mifericors ef] : di-

rie quarendz opus mifericordie mox exere

Q 00

V. 34?.

Theoplil

ci poteft, Chriftum bis verbis compendium

cendum Deo confecrarit. 3. Quod cum fincee«

in ap h

z

omnium doCrinarum ad tnifericordiz virtu-

ro compaf[jionis affe&tu dederit ut verbailla :*mi-

| L

tem fpe&tantium propofuiffe. Nam 1. often-

fereor füper turbam: indicant. 3. Quod //a-

]

dit.modum eandem exercendi , adjiciendo

tim ac cognovit ipforum neceffitatem, fuc-

J

]

Ideam, perfe&iffimam mifericordiz divinz,

currerit. 4. Quod liberaliter (übvenerit, ita ut

V

feu Patris cceleftis, qui ompibus tam bonis

multi cophyni fragmentis onu(ti füperfuerint.

. Quod prudenter dederit, offerendo talem

quam malis oriri facit folem fuum, aliaque be-

neficia largilfime exhibet: & miferetur om-

cibum, qui ad neceffitatem füblevandam;

non delicias fübminiftrandas conducebat. 6.

nium, & diffimulat peccata hominum pro-

pter poenitentiam: in quibus duobus actibus

Quod omnibus indifferenter hanc. mifericor-

diam przftiterit, non refpiciens perfonas ho-

potiflima mifericordig fubítantia confiftit.

Iac, li h

2. Motivum perfeGtiffimum & efficaciffimum,

minum. Excitentur proinde auditores ad

aj

fcilicet füummam dignitatem mifericordiz,

tam preclarum exemplum tanto ftudiofius

uz oritur ex eo, quod Dco nos fimiles fa-

imitandum, quanto nobiliorem in illo tra»

ciat, inculcando. 3. Medium pariter effica-

dendo magiftrum fünt nadi.

.6, Thot

ciffimum fuggerendo , quo ad mifericordiam

lV. Ex occafione thematis: Et ceperunt. (oLuc. t4;

50

incitemur, nempe exemplum & mifericor-

omnes excufare: afferantur, & refütentur varig * ! &

TLT

diam Patris cceleftis erga nos, quo nihil pos

excu(ationes, & obje&tiones, quibus plerum-

teft effe efficacius ; (i enim optimum medium

que homines conantur fe a precepto elee-

&

Y

moly« -

CUR P . ,Lübn. Blbl. Man. 'Iom. 7?/

3YA

»

l

556

2 Bzþlz'otibe:æ —Manualis | Concionatorice

mofyng eximere. Quarum r. eft, quod ipfi-

elemofanam exigant: quibtfs illud S. Chry- S, Chryf. .

met nihil habeant, & egeant: quibus illud S.

foftomi cum proportione non inepte obtrude- to-4: hom.

tur; Canis tuus cibo fartus eft,

amulus tuus 17- in ep.

$, Chry.. Chryfoftomi objiciatur: Nullus mifer, nifi qui

2, ed Cor.

hom. t2. mifereri noluerit: quia nec quisque mifereri

fatietate rumpitur, at vero tuus & illius Do-

minus efurit Chriftus tuus alimento caret ne-

ad popul, defiderans poterit non habere, quod tribuat ;

'non enim mifericordiz definita funt pretia.

ceffario, fame perit. Quod ipfum Drexelius Drex. iü

azoph.

Oftendatur proinde, quomodo poffint mife-

pulchra fimilitudine filiz arboris procerz,

p.3- C 3»

reri affe&tu,oratione,congratulatione ob elee-

fed, quia füccum a terra attractum ini frondes

$. 4

& ramos convertit, omni fru&tu carentis: &

mofynam aliis datam &c. 2. Quod per elee-

mofynam cenfus minuatur, & ipfi de paupe-

mali, minoris quidem arboris, fed fru&u , in

quem füccum convertit, abundantis demon-

rentur; quibus illud S. Leonis in memoriam

revocetur: Non timeatur in iis expenfis fa-

flret. 6.Eft, quod in morte dare velint: qui-

cultatum defe&tio, quoniam ipía benignitas

bus re&te cum S.Chryfoftomo dicitur : Sparge

magna fübftantia eft : nec poteít largitatis de-

füperflua in pauperes, & quod invitus fortaífe

effe materies,ubi Chriftus & pafcit, & pafcitur.

paulo poft inimicis es ceffurus,idipfum volens

I

Oftendatur przterea hanc effe optimam & li-

depone, tuaque fac; qua tua nunc non funt.

'citam ufuram juxtaillud Salomonis: Foenera-

Opes cuftoditz fugiunt, diftriburz manent.

Prov,r9. tur Domino, qui miferetur pauperis, & vicif-

Hzc omnia fufius digefta poffunt videri apud

v. 17. 'fitudinem füam reddet ei. 3. Eft; quod effe-

P. Jeremiam Drexelium p. 3. Gazoph. c. 4.

)l Dror.t

W If

&um hujus liberalitatis non fentiant, etiamfi

V. Ex occafione thematis: .Date &9' dabitur ; Luc. &

& ipfi eleemofynas dederint, & ab aliis datas

oftendi poteft, quam fru&tuofa fit eleemofy- Y* 38

Tom.4. viderint: Quibus illud S. Chryfoftomi oppo-

na, utpote ob quam datur a Deo. 1. Men-

$C

ho. 16. innatur: Hic queris retributionem ? propter

füra bona , id eft, benedi&tio in temporalibus.

ep. 2. ad

2. Conferia , id eft, remiffio peccatorum.

$.

t0, 510

Cor,

uid? fine eleemofynam eleemofynam effe,

$ d

& non fac negotiationem. Sane multi & hic

Coagitata, id eft, augmentum gratiz & virtu-

p

tum connexarum. 4.Superfluens, id eft prae-

acceperunt, fed non fic acceperunt, quafi hac

ratione his, qui hic non acceperunt, plus.ha-

mium vite eterne: qua omnia fufius ex iis;

qua& G. 8. diQa funt ,

- bituri effent.. Quemadmodum gulofi ventris

"

facile dedqci , & ampli-

mancipia ad regiam vocati menfíam, non ex-

ficari poffunt.

V]. Ex occafione thematis: Cegtuplum ac- Mattlu 13.

fpe&antes congruum tempus, ficut parvi pue-

ri (nam Izetitiam lgedunt; priussfatiantes fe vi-

cipiet, & vitam eternam po[fidebit : explicari pot- V: 29*

lioribus cibis, ita certe & hi, qui hic inquirunt

teft primarius fruQtus mifericordix, quod fci- -

.. &accipiunt mercedem, alibi minuunt. Porro

licet fit inter certiora figna predeftinationis,

in ufüram dans poft multum quidem tempus

quod probari poteft triplici argumento. 1..Di-

n vis

fperas accipere lortem, forte autem no

vVino: petito tum ex revelatione Dei per Pfal-

accipere,ut dilatione majus fcenus facias. Hic

miftam dicentis: Beatus, qui inrelligit fuper

autem ftatim repetis, idque cum non hic, fed

egenum & pauperem: in die mala liberabit

illic perpetuo füturus fis. 4. Eft, quod liberis

eum Dominüs: tum ex Chriíti teftimonio Math. 5.

^

SlCth(

*.Chryl. fervare bona füa debeant: quibus illud S.

dicentis: Beati mifericordes, quoniam mife- V. 3 1«

t.6.10.23. Chryfoftomi iterum inculcetur: Si ipfis omnia

ricordiam coníequentur. Etiterum: Venire

tm .

benedi&ti, & poffidete regnum : efürivi enim, Matth. 25.

id pope admittas, periculofz cuftodiz commendafti.

Si vero Deum illis relinquas hzredem & tuto-

& dediftis mihi manducare &c. — 3. Humago ; "* 34

petito cum ex Apoftolico S. Pauli teftimonio

$ Aügu

rem, innumeros reliquifti thefauros. Sicut

in Pl t

cum nos ipfos ulcifcimur , Deus non nos de-

dicentis: Induite vos ficut electi Dei vifcera Coleff, g,

mifericordize: tum ex fententiis SS. PP. fu. v.332.

fendit ; cum autem hocipfi permittimus, plus

quam exípe&tamus;efficitur: fic & in pecuniis,

pra $. 8. n. 11. citatorum.

3. NNaturali: pe-

tito tum ab experientia negativa, cujus tefti-

fi nos earum curam gerimus , ab earum ille

$ Chy

providentia recedet,fi vero totum in eüm pro-

monium affert $. Hieronymus füpra citatus

dicens; Nunquam meminiffe fe legiffe, mala

inPf:i.g

Jiciamus , & eas, & filios in omni fecuritate

cóonflituit. Si vis itáque multas filiis divitias

morte fuiffe defun&um, qui libenter opera

relinquere, Deo relinque cutelam. Qui vult

charitatis exercuit: tum ex ratione, quz fuüae

dives fieri, fiat pauper, ut dives evadat. Ex-

det, eadem menfura menfürandum effe, qua

pendat, ut colligat: difperdat, ut congreget.

quisque aliis dimenfus fuit. Excitentur pro-

Proderit etiam ad hancobjectionem utpote &

inde auditores, ut. ficut ele&i Filii Dei, hoc

valde communem, & leemofynis maxime ini-

monile femper in collo portent, in fignum

L

3. Auguft. micam, illud S. Auguftini in memoriam revo-

ele&tionis, illudque Salomonis ibi dictum

in Pfal.

caífe: Videte, fi non eft confufio tota vita hu-

putent: Mifericordia & veritas te non defe- Prov. se

123»

/v'ox 30

mana. Quidquid agunt homines, in fpe va-

rant: circumda eos gutturi tuo &c.

na, cum cognoverint, quid agant, erubefcunt.,

VIL. Ex occafione thematis: Qui parce femi- 1.Cor. 9.

kn, s

nat: parce €9' metet : 9 qui feminat in benedittioni- V« 0

a. 5

Quarelaborant? cui laborant? Filiis meis, in-

quiunt. Et ipfi cui? Filiisfüis. Et ipfi quibus?

bus, de benedi&tionibus 9 metet ; fructus multiplex

eleemofynz per fimilitudinem cum femine ex-

füis etiam filiis. Nemo ergo fibi. Quam excu-

fationem habebis, fi neque filiorum tuorum

plicari poteft, atque adeo dici. r. Quod ficut

confortem facias, qui te celorum participem

femen in terra abícondi debet, ita eleemofy-

fecit, & propter te occifus eft, & hzc omnia

na,quantum fieri potefl,in occulto dari cupiat.

fed gratiam faciens.

2. Quod ficut femen non arenz , fed fertili

non debitum reddens

j

terra: committi dcbet, ut frutificet ;

ita & e-

5 Eft, und ratio fami

iz dc (tatu; largiorem

lGGszv

-

Titulus XC V Miferz'cordia' erga f/ifvos.[

375

Üj

4 h()m.

leemofyna non divitibus, aut cognatis neceffi-

mihi feciftis. Dat "dc/cælld, acciþit in tärra.

^ le

tatem nullam patientibus,fed pauperibus dari

Ipfe dat, ipfe accepit, quafi trajectitium facis,

N ,

debeat. 3.Quod ficut femen fzpius rigari de-

hic das, ibi recipis res fine fine manfüras.

bet, ita & eleemofyna lachrymis poenitentiz

IX. Ex occa(íine thematis : Prudentes autem Metth, 25,.

, ln

fzpius riganda (it juxta dicta fuperius $. 10.

acceperunt oleum in vafis fuis cum lampadibus: po« v. 4

"Al

n.3. 4.Quod ficut femen moritur, ut multi-

teft mifericordia huic oleo comparari. Et 1.

plicatum reviviícat ; ita eleemofyna data per-

3' c's.

quidem oftendi, quod, ficut virgines fatus,

h

datur, ut cum foenore ad Dominum dantem

licet virginitatis dono ornatze, tamen defectu

revertatur. j.Quod ficut (emen non uno dun»

olei a nuptiis exclufze funt, ita &defectu mi-

taxatloco fpargitur,ita & eleemofynam pluri-

fericordie nemo fit ad nuptias cceleftes ad.

bus offerri conveniat. 6. Quod ficut femen

mittendus, uti clareS. Leo indicavit, dum di- S«Leo in

aliud trigefimum, aliud fexagefimum aut cen-

xit: Mifericordiz virtus tanta cít, ut fine illa ferm. de

te(imum fructum affert ; ita idem de eleemo-

cxterg, etfi (int, prodeffe non poffint. Econ- ?PPérite

fyna re&e dicatur, fi cum voluntate & inten-

trario vero qui hoc oleo inftruGius e(t, non

tione fincera diftribuatur; ut facile ex iis, qua

dubuam fpem habere poterit,fe cum prudenti-

$$. 3. 4. & g. diCta funt, probari poteft. Vi-

bus virginibus ad nuptias illas admittendum,

deri etiam poteft Dre

» G.

LÀ

*

xclius p.3. 'Gazopþyl.

uti ex didtis n 6, hujus $. patet. 2.Oftendi po-

teft, quinam mercatores (int, apud quos hoc

Ptlov. 19.

VIII. Ex occafione thematis :, Fieneratur

cleum comparari debet, nimirum pauperes,

as

V. 17.

d

JDomino, qui miferetur pauperis : Eleemofyna ufu-

qui, quanto plures & promptiores (unt ad

rz compari poteft, fed licitz, & quz ex omni

eleemofynam accipiendam , tanto copiofior

capite longiffime fuperet ufuram corporalem.

eft olei hujus comparandi occafío, maxime

Et 1. quidem ex parte .Dei accipientis :^ cujus

cum ab his ip(is mercatoribus (aut certe Deo

to. 3. ho.

ualitates egregie depinxit S. Chryfoftomus

ipforum loco) ementibus non ipfum dunta-

83. ad

Íequentibus verbis: Deus, quibus maxime

xat oleum, fed amplum etiam gratiz gloriz-

| *P&OPQ

debet, hos maxime diligit. Iraquetfi vis eum

que przmium offeratur. 3. Oftendi poteft,

femper amicum habere, multorum conftitue

quo pretio emendum (it, illo nempe, quod S; S. Chryt,

debitorem. Necenim ita foenerator debitores

Chryfoftomus indicavit dicens : Quanti,emi- hom. 9. de-

habens gaudet, ficut Deus creditores habens

tur? quanti libuerit. Pretium non appono,ne * ^"

Mitlh 1

dele&tatur. Et quibus quidemnihil debet, hos

objicias inopiam. — Quanti potes, tanti eme:

V- 290

refugit: quibus vero debet, ad hos accurrit.

habes denarium, eme coelum: Non quod ve-

Igitur omnia faciamus , ut ipfum habeamus

nale fit ceelum , fed quod clemens fit Domi-

debitorem. 2. x parte dantis: qui quidem per

nus. Non Hiabes denarium, da calicem aquz

ufüram materialem fit infamis, Deoque & ho-

