voce proclamare, Polycarpum effe Chriftia-

Aplemb,

num. 'Tum vero populus infanis fücclama-

delata, Vincentius Czfar Augufta: compre-

henditur, & vinctus ad Dacianum Valentiam

!

re vocibus: Tolle, tolle de medio hoftem

deorum , magiftrum magorum; ardeat igni-

adducitur. Ubi verberibus & equuleo tor-

u

bus infamis veneficus.

tus, multis przfentibus, cum nulía aut tor-,

Mox undique ligna-

tum dilapfi fuis vel humeris, vel plauftris

mentorum vi, aut acerbitate, vel lenitate

(

verborum a. propofito deterreri poffet; in

fraxinos, pinus, ornos ac robora convecta-

vere.

Ad hic fan&us Przíul nihil gelida

craticula impofitus, prunis ardentibus füppo-

:

fitis, ac ferreis unguibus excarnificatus, can-

tardatus fenecta, fed totus impiger ad mar-

dentibus laminis exuftue , iterum ducitur in

tyrium fe comparare, cingulum folvere, tu-

nicam diffibulare, amictumque (ibi diripere,

carcerem ftratum teftaceis fragmentis , ut

ejus nudum corpus, fomno oppreffum, a

*

& ad flammas, perinde ut ad epulas, anhe-

ä

lare. Interim li&torum fex Martyrem cir-

fubjeGtis etiam teftaram aculeis torqueretur.

|

Verum illo in te: ebricofa inclufo cuftodia,

cumdare, catenas ac nexus expedire, certa-

tim in innocuam hoftiam fremere, eamque

clariffimus fplendor obortus totum carcerem

ï

illuftravit, quz lux cuin fümma admiratione

ferratis velle clavis ad poftem depangere, ne

omnes, qui aderant, afreciffets res a cufto-

l

videlicet in incendio feíe commoveret , aut

de carceris ad Dacianum defertur. Qui edu-

fuübduceret. Quod ut Martyr advertit: Quze

&um in molli culcitra collocat: & quem cru-

'fo vos, inquit, ne me vel nervis adfítringite,

ciatibus in füam fententiam trahere non po-

vel clavis affigite ; nec enim flammas timeo,

terat, deliciis perducere conatur.

Sed invie»

dÀ L 1 la D um

quin imo mediis in ignibus quavis ftatua, im-

mobiljorem me fore cum Dco fpondeo. Di-

&us Vincentii animus JEfu Chrifti fide fp

o

que munitus vicit omnia: & ignis, ferri, tor-

&um fadum. | ConjeQus in ignem fan&tus

Prafuül holocauftum fefe Deo confecravit,

torum immanitate füperata, victor ad coele-

ftem martyrii coronam advolavit undecimo:

4 Y t rÁ

in hec eum verba precatus: Suj/cipe aterne

li i

JPater in bolocauftum , vittimamque banc vitam,

Kalendas Februarii,: Cujus corpus cum pro-

U.

Tu Domninus

je&um effet inhumatum, corvus & a volu-

quam dedifli, libens, volens veddo.

— ——

totius univerfi; tu Pater Domini noftri 9 Efa Cbri-

cribus & a lupo, unguibus, roftro, alis mi-

rabiliter defendit, Qua re cognita Dacia-

flis quo Dettoresny[leria tua didicimus, quo Magifiro

te no[Je cepimus, qui [e tibi facit in ara crucis. Hu-

nus illud in altum mare demergi Jubet: fed

inde etiam divinitus ejeCtum ad litus, Chri-

jus ego memor facrifigii me quotidie tibi vittimo in

confe[Jione era fidei. — Cedat bec «vittima ad ma-

ftiani fepeliunt.

jorem tuam , tuique fiii gloriam.

Equidem im-

XX. SS. Joannes & Paulus fratres Romani, Ibidem -

|

smortales tibi debeo gratias, quod me tuorum Marty-

cum facultatibus a Con(tantia Conftantini fi- 29- Jun.

vum albo ad/cribere dignatus es , eoque te, Pater,

lia,cui pie fideliterque fervierant,fibi relictis,

" d ^ ciüligin, uf - ais adiUO — ii

P *

Chrifti pauperes alerent, a Juliano Apoftata

on a f€ pradieos i& veneror , $& eernuus adore

*

5

E

Juuus XCl..| Mariyrititm.

263

ll«

"

in numerum familiarium füorum invitati, li-

G&is Chriftum negaic , eosdem ad facra diis fa-

[

bere negaverunt, fe apud eum effe velle, qui a

cienda compelleret. : Quod cum illi deteíta-

Jefa Chritto defeciffet. Quibus ille ad delibe-

rentur, Aftafius imperavit, Gervafium tam-

f

lt

randum decem dies przfinit, ut nifi ad eam

diu cedi, dum inter verbera expiaret : Pro-

diem ei adhzrere; & Jovi facrificare confti-

tafium fuftibus contufüum fecuri percuti ju-

Tl«

ll

tuerint, fibi moriendum effe certo fcianr. llli

bet. Quorum corpora Philippus Chrifti fervus

intra hoc tempus bona fua diftribueru:t paus

clam fuftulit, &in fuis edibus fepelivit : quae

n

.

peribus, quo expeditiores ad Dominum mi-

poftea fanctus Ambrofius Dei monitu inven-

grare poffent, & plures juvarent, a quibus in

ta, iun loco facro & infigni collocanda cura-

&

zterna tabernacula reciperentur. Die decima

vit. Paffi funt Mediolani decimo tertio Ka-

It

te

"Terentianus pretorie cohortis praefectus , ad

lendas Julii.

€os miífus, cum allata Jovis effigie, ut eam ve-

XXVILH. S.

Hermänegiiäus Rex,Lcovïg:ijlïiXi Ibidäm 13«

]l«

$

nerarentur, Imperatoris mandatum eis expo-

filius, cum Pater Arianus ipfüm ad eandem Apr

nit; ut nifi Jovi cultum exhibeant, moriantur.

hzrefin, qua blanditiis, qua minis perducere

]lo

If

Qui, ut erant orantes, refponderunt, fe pro

conatus fuiffet, conftantiffime refpondit : nun-

Chriíti fide, quem Deum mente & ore vene-

quam fe veram fidem poffe relinquere, quam

l)

rabantur, non dubitanter mortem fubiruros.

0F

Íemel agnoviffet : Iratus pater eum privavit

At Terentianus veritus, ne, fi publice inter-

regno , rebusque expoliavit omnibus. Cum-

d»

ficerentur, populus commoveretur , domi;

que nec fic virtutem mentis illius emolire

it

ubi tunc erant, abíciffis eorum capitibus fex-

valuiffet, in ar&a illum cuftodia concludens,

h

to Kalendas Julii fecreto eos fepeliendos cu-

collum , manusque illius ferro ligavit. Coe-

ravit: rumoremque fparfit, Joanpem & Pau-

pititaque Hermenegildus Rex juvenis terre-

lum in exilium. eje&os effe. . Verum eorum

nuin regnum defpicere, & forti defiderio cce-

mors a fpiritibus immundis, qui multorum

lefte quzrens, in, ciliciis vinculatus jacens;

t Drevr,

[e' ggI ]m.

corpora vexabant, pervulgata eft: In quibus

omnipotenti Deo , ad confortandum Ííe pre«

j.

Terentiani filius & ipfe opprefíus a dzmone

ces effundere ; tantoque. fublimius gloriam

di

ad fepulchrum Martyrum perductus , libera-

tranfeuntis mundi defpicere , quanto & re-

":

tus eft, & 1s in Chriftum credidit , & ejus

ligatus agnoverat nihil fuiffe. quo2 potuerit

pater Terentianus, a quo etiam horum beato-

auferri. Superveniente aurem pafchalis fe-

g

Q

rum Martyrum vita fcripta effe dicitur.

ftivitatis die, intempeftz noctis filentio ad

XXL. SS. Coímas & Damianus, fratres,

ceum perfidus pater Arianum Epilcopum mi-

n

Septemb,

v

Arabes, in /:gea urbe nati, nobilcs medici,Ím.

fit, ut ex ejus manu facrilegz confíecratios

peratoribus Diocletiano & Maximiano , non

nis communionem perciperet, atque per hoc

[s

magis medicinz fcientia, quam Chrifti virtu-

ad patris gratiam redire mereretur. Sed vit

te , morbis etiam inlanabilibus medebanzur,

Deo deditus Ariano Epiícopo venienti expro-

[»,

$

Quorum religionem, cum Lyfias przfectus

bravit, ut debuit ,; ejusque a fe perfidiam

cognoviflet, adduci cos ad fe jubet: acde vi-

dignis incrépationibus repulit : quia etfi ex«-

n

vendi inítituto, & de fidei profs(Tione interro-

terius jacebat ligatus, apud fe tamen in ma-

ïa-

gatos, cum fe & Chriftianos effe & chriftia.

c

o

no mentis culmine ftabat fecurus.

Ad f&

le

naum fidem effe ad falutem neceffariam, libere

itaque reverfo Epiícopo , Arianus pater ine

u

predicarent,Deos venerari imperat,&,fi id re-

fremuit , ftatimque : fuos apparitores mifit,

W

cufent, ininatür cruciatus, & necem acetbiffi-

qui- conftantiffimum confeflorem Dei illic,

mam. Verum ut le fru(tra hc illis proponere

ubi jacebat, occiderent: quod & fac&tum eft.

i

intelligit : Colligate, inquit, manus & pedes

Nam mox , ut ingreífi funt, fecurim cere-

Ój

iftorum, eosque exquifiuis torquere füppliciis.

bro ejus infligentes, vitam corporis abftule-

Quibus juffa exfequentibus, nihilominus Cof-

runt

L

— XXIV. S/Thomas,Cantvarienfis Epifcopus,;!didem 29,

mas & Damianus in fententia perfiftebant.

)e

Quare ut erant vinGti , in profundum mare ja-

cum Henrici oCctavi Regis Angliw impiis de.Decembr. -

üs

cjuntur: Unde com (alvi & foluti effent egretti,

creristam fortiter refifteret, utpropterea fz-.

ls

magicis artibus prefeQtus factum affignans,

piusconquereretur Rex, fe in fao regno cum

uno facerdote

incarcerem tradit, ac poftridie eductos, inar-

acem habere non pofle, ex ea

Vl-

dentem roguin injici jJubet 5 ubi cum ab ipfis

Regis vocis ne

)

arii fatellites fperantes gratum

"]

flammarefugeret;varie & crudeliter tortos fe-

fc Kegi facturos,G Thomam e medio tollerent,

fs

curi percuti voluit.

Itaque in Jefuü. Chrifti

clam convenientes Cantuariam,Epifcopum in

ja

confeíTione martyrii palmam acceperunt.

templo vefpertinis horis operam dantem ag-

"

lbid. 19.

XXII. SS. Gervafius & Prota(ius, Vitalis &

grediuntur.Qui Clericis templi aditus preclus

, Jun.

a-

Valeriz filii, quorum pater Ravennz , mater

dere conantibus accurrens; oftium aperuit, il-

Mediolani pro Chriíti Domini fide martyrium

lis ufüs verbis ad. füos : Non eft Dei eccle(iía

l

fübierunt, diílributo pauperibus patrimonio

cuftodienda more caflrorum: & ego pro ec-

al

domeítico fervos libertate donarunt.

Quo

clefia Dei libenter mortem. fubibo. "um ad

d

fa&to gentilium. facerdotes immane in illos

milites: Vos Dei juffu cavete, ne cuipiam

conceptum odium habcbant. Quare cum Afta-

meorum noceatis. Deinde flexis genibus.Deo,

j

fius Comes in bellum proficifci vellet ," hanc

beatz Mariz, fancto Dionyfio, & reliquis San-

occafionem perdendi pios fratres fe. nactos

&is ejus eccle(ig Patronis ,. ecclefíam & f&

j

eíIe putaverunt. Itaque Aftafio perfüadent, fe

ipfüm cofnendans, facrum caput eadem con-

l

a diis admonitos effe , nullo modo eum in vi-

ftantia, qua iniquiffimi Regis legibus reftite-

7

Storem futurum; nifi Gervafio & Protafio coa-

tquarto

rat, impio ferro 'præcidcndum obtuli

'Kalen«

5

*

264

JDiblioibece '*Mamzaläs Cæwion&tm"iæ

7u

i

Kalendas Tanusrii anno Domini millefimo

Timotheus magicis incantationibus tribuens,

d

cum fententiam capitis in Chrifti Martyrem

cente(íimo feptuagefimo primo : cujus cere-

r

brorefperfüm eft totius templi pavimentum.

pronuntiaffet, oculis repente captus , orante

jri

Teid, 29.

L

XXV. S. Diony(ius Areopagita Atheniea-

mox beato Januario, lumen recepit: quo mi-

Octob,

fis ecclefiz Epifcopus, cum a Clemente Pon-

raculo hominum millia fere quinque Chri(ti

H

f

u

tifice in Galliam praedicandi evangelii gratia

fidem receperunt. Verum ingratus judex nie

mifius fuitfet, quem Lutetiam usque Paritio-

hilo placatior factus beneficio , fed converfio-

9

ne tantz multitudinis actusin rabiem ; veri-

rum Rufticus Presbyter & Eleutherius , Dia-

a

conus profecuti funt, ibi a Fefceonio prafe-

tus maxime Principum decreta, fandtum Epi-

e

€&o, quod multos ad chriftianam religionem

fcopum cum fociis gladio percuti juffit.

D

convertiífet, ipíe cum fociis virgis ceíus eft:

XXIX. S. Euftachius, poítquam incredi- Ibidem ge.

ia

cumquein przdicatione chriftianz fidei, con-

biles calamitates mira patientia perpeflus, &Sept.

p

ftantiffime pcrfeveraret, in craticulam fub-

per varios cafus jaCtatus , tandem a Trajano

N 1

je&o igne injicitur, multisque praterea fupe

iterum conquifitus, militizque prefeCtus fuií-

ao & |gi

pliciis una. cum fociis cruciatur, Sed ea

fet, paulo poíft, quamcivitatem Romam vidtor

ldfi7. Di* ve

tormentorum genera omnibus forti ac libenti

omnium gratulatione ingreffus fuiffet, inani-

cab.

f

animo perferentibus, Dionyfius annum agens

bus diis pro parta vi&toria facrificare juffus;

&

conftantiffime renuit. Cumque variis artibus

fupra centefimum, cum reliquis fecuri percu-

titur feptimo Idus O&obris. De quo illud

ad Chrifti idem ejurandam ftuflra tentare-

Fä

ip

memoriz proditum eft, abíciffam (uum ca-

tur, una cum uxore & liberis leonibus obji-

ffi

put abítuliffe, & progreffum ad duo millia

citur: Horum maníuetudine concitatus Im-

Toem

Dt

affuum in manibus geftaffe.

perator , eneum in taurum fubjectis flammis

ADil,

Jbidem 9.

XXVI.S. Gregorius Nicomediz natus Dio:

candentem eos immitt jubet, ubi divinis in

Septemb.

liudibus confummato martyrio duodecimo

b

cletiani Imperatoris cubicularius, Dorotheo

lu

collega fao adjutore, reliquos omnes cubicu:

Kalendas OGobris ad fempiternam felicita-

li miniftros ad Chrifti fidem perduxit. Uter-

tem convolarunt, quorum i!Izfa corpora re.

ln f

hum ce

que autem cum vidiffet quodam die Marty-

ligiofe a fidelibus fepulta , poftmodum ad

tem coram Diocletiano acerbiffime cruciari,

ecclefíam eorum nomine erectam honorifice

g

fa

ejus exemplo martyrii amore incenfus eft. [ra-

translata funt,

que amborum bzc vox erüpit: Quid eft, im-

XXX. SS. Chryfan

pl

vthus & Daria conjuges, Ibidem o5

perator , quod hujus condemnata feutentia ,

nobili genere nati , fide etiam clariores , Q&oh.

qu& nobis cum eo communis eft, unum illum

quam Daria mariti opera cum baptismo fu«

puais? Iftius noftra etiam fidesefl, idem pro-

Íceperat , Rome innumerabilem hominum

Vden 4

pofitum. Eos igitur vinctos Imperator flagel-

multdtudinem hzc mulierum, ilie virorum

|

Fehria, c

lis concidijubet, ut toto corpore cutis dirum-

ad Chriftum converterunt.

Quare Celeri-

!

(g

peretur ; & in plagas acetum infuadi fale per-

nus przefectus compreheníos tradidit Clau-

E ii u

: Bw

mixtum 5 mox revindis in craticula fubjici

dio Tribuno: qui juffit a militibus Chryfan-

aC

imperat vim cadentium carbonum; deni

thum vinctum cruciatibus torqueri: fed vine

L

que

Varie corti , fufpendio necati fünr.

eula omnia refoluta fünt : : mox compedes,

u

Thidem 2.

XXVII. SS. Proceffus & Martinianus, cum

in quos conjectus fuerat, confracti. Deinde

hi

a SS. Apoftolis Petro & Paulo converfi & ba-

bovis corio inclufum ,. in ardentiífimo fole

i

puzati effent , Paulinus prefectus militum

conítituunt; tüm pedibus ac manibus catena

0i

recoghita , Proceffum & Martinianum a fu-

conftrictis, in obícurum carcerem detrudunt:

,

fcepto confilio revocare conatur. Qui cutm

Ubi folutis catenis clariffima lux locum illu-

t

ftravit.

frutira tempus contereret , ipforum ora faxo

Daria vero in lupanar compulía ,

g

contundi, dentesque comminui jubet. Mox

leonis tutela, dum in oratione defixa eít, a

Mbxdtn,

ad Jovis ftatuam adductos, cum eadem con-

contumelia divinitus defenía eft. Derique

3. f&

ftantia veneraturos fe idola negarent, impe-

in arenariam , quz eft via Salaria , uterque

Apil

i

rat equuleo torqueri, candentibus laminis ad

du&us, effoffa terra, lapidibus obruti, pa-

de

eorum corpus admotis, ac cedi füfibus. Quie

rem martyrii coronam adepti funt.

Q

bus in cruciatibus una hec illorum vox au-

XXXI. SS. Vitalis & Agricola ejus domi. Ihidem $.

tü

diebatar: Sit nomen Domini beneditium. Deni-

nus, in perfecutione Diocletiani & Maximia- Noveme.

üt

que conjecti in carcerem , paulo poft extra

ni Bononiz , ob Jefu Chrifti predicauonem

li

urbem via Aurelia fecuri feriuntur.

comprehenfi funt: cumque Vitalis, quo ma-

l

Jbid. 19.

XXVIII.S. Januarius Beneventi Epifcopus,

gis precibus & minis tentaretur, ut fenten-

Sept.

Diocletiano & Maximiano in Chriftianos fz-

tiam mutaret, eo magis fe Chrifti cultorem,

W

&

vientibus ,. ad Timotheum Campaniz Prafi-

ac fervum profiteretur , vario tormentorum

fe

dem ob chriftiang fidei profeffionem Nolam

genere cruciatus , conftanter omnia perfe-

Q

perducitur, Ibi ejus conftantia varie tentata,

rens in oratione fpiritum Deo reddidit. Agri-

in ardentem fornacem conjedtus, i:a illeefus

cola vero, cum ejus fupplicium dilatum ef-

ht

N

evafit. ut ne veftimentum, aut capillum qui-

fet, fi forte tormentis fervi permotus , Chri-

dem flamma violaverit.

Hinc Preíes accen-

fto vellet renunciare , ejus exemplo magis

N

füs iracundia Martyris corpus imperat usque

confirmatus eft.

ltaque cruci affixus , Vi«

P'u

€o di(trahi , quoad nervorum compages ar-

tali (ervo confors & focius fuit nobilis mar»

Wt

s

tvril.

tuumque folvantur. Poítero diein amphithea-

tro feris obje&tus eft, qux naturalis oblice fe-

XXXIL. S. Chry fogonus,cum Diocletianus Ibidem 24.

u

Q

ritatis , ad Januarii pedes fe proftravere. Id

Imperator Romam (cripfiffet;ut,reliquis Chri- Novemb."

. fianis»

q

&

e

- 'Hulus XCl Marteu ——

265

t

m

fiani$, quin in vinculis eiï'&lnt,:interf'c&is,

ipfum fepeliri : cujus corpori cum 'b'bv'iam

Dte

Chryfogonus Aquileam ad fe mitteretur, eo

irent multi, etiam quidam e mortuis refurre-

LUE

perductus efl. Cui Im

xit, & obviam ivit

perator : Zccerfiui ,

j ac pét quindecim annos

ii

inquit, te , Chryfogone, ut bonoribus augeam , f

deinde íü

m

modo induxeris enünum , deos colore.

At ille :

ceffit.

perítes ab ipfius Tepulchro non de-

503

Ego eum, qui vere Deus efl , mente ( oratione

AL. S.

Deum fer

Ferreolus tribunus Tyrauno ääebat, Tbid. 19.

1

veneror : deos autem , qui nibil funt , mifi demo-

visfuis per

Jefüm dare fiduciam mo- Sepr.

num fanulatva , odi && execvor.

Quo reíponío

riendi & relurgendi

p

excandeícens [mperator

[pem ; qui fatigatis pluri-

, ad aquas Gradatas

bus eum cedendo

tortoribus,

poítea fponte

eum fecuri percuti jubet, octavo Kalendas

folutis ferreis vinculis, Rhodan

MM

um, fuccollan-

| &Sept.

Decembris: cujus corpus proje&um in .ma-

tibus Angelis, facile tran

re , paulo poft in litore inventum , Zolius

fibi objedtum, ad terro

avit; & iterum capto

n

rem incutiendum, $.

lil*

presbyter in fuis edibus fepelivit.

Juliani M. caput, amplexu & ofculo honora-

Nadaü in

XXXIH. S. Athenodorus inter duas co-

lur

vit; tandemque capite truncatus, & (epul-

ls

lefti 7.

anno cc- jumnas extenfus,

facibusque ac uncinis fer-

tus multis poft annis

; una cum illo $. juliani

15

CemnD.,

^reis in nares infxis cruciatus , aliaque tor-

capite integro,

integer eft repertus.

menta perpeffus , cum ad ipfum capite ple-

XLI. $. Theophimus diriffime verberatus

us

Ibid. t9.

It

endum nemo auderet accedere, eo quod

tormenta omnia delicias o

culorum , & pro

Septo

carnifici manus cum gladio excidiffet , ac

Chriíto füfüm fanguinem ,

Is

divinum quoddam

s

ipfe quoque mortuus concidiflet, orans ani-

"

lavacrum effe, ajebat,

difcerptis deinde ad

mam expiravit.

ipía vifcera lateribus , in ferr

JS

Idem $.

XXXIV. S, Daniel Levita inter ferream

eis clavatisque

In

caiceis incelfit ; & iterum nervi

S, ale ac aceto,

Januar.

& ligneam tabulam clavis confixus eft, cu.

lampadibus cruciatis , totoco

I

rpore unguibus

jus corpus ubi lateret

) C&cus oügndit ,«&

diícerptus;; eruto

candentibus obelifcis utro-

ld*

lumen recepit.

e

Ydem 9.

que ocuio , Deo velut facrificii totius primi-

(OXXXV.S.Ceterius Presbyter M.divina vo-

tias, Iztus obtulit oculos , deiade & caput.-

d

Januar,

ce audita: Keotecum ero : e latebris eductus ; ex-

v

XLII. S. Chariton nervius czfus, & mille

Ibid. 2t,

cifis novacula pedum ac manuum unguibus;

pro Chritto mortes fübire paratus , moriens

Q&-ob.

talis ferro trajetis, füccen(a fartugine, iiquato

ajebat füis : JNunc demum tempus adbuc eft 0pe-

^ Dilenss

plumbo, ignita galea crüciatus, a Chrifto &

randum ; futura illa eierma e[Je. Simi volis arma

ä )anbv 1

Angelis recreatus;quie perfoffolatere aquam,

ad bellum , jejunium , oratio , lachbryme ,. memoria

lls

tum fanguinem, denique animam edidir,

m

Idem 4,

mortis , C» gebenne , ( quod e[t omnium validiffie

Februar.

XXXVI S. Gemmulus truncatum caput

mum, 69 inünicis maxie terribile , beata bumili-

cervici iterum imponens » ad Epifcopum

ias , cantioque , ne unquam

füuum tulit.

v0$ prauoe occupenit C0«

gitationes , ac obfervatio fevfutan.

]s

Idem 1.

XXXVII S. Thelica M. ungulis difcerptus,

XLh. S. Colo

"

ebr,

mannus e ftirpe regia, pro

midu | I S.Iv

ac tormentis aliis laniatus : Zeus ajebat, mi-

Chrifto peregrinus, virgis, igne,

forcipibus,

O&ob.

]s

Jérere.! gratias tibi ago: Domine , da wübi conftan-

ferra cruciatus , füfp

enfus , mulüSque a Deo

Ü

tiam. 244 Dei gloriam. Gratias aso. co Té9n0-

prod:9iis honoratus eft.

rum. 2Zpparet regnum elernum , regnum incor-

XLiV S. Andreas Martyr corde ad Deum Ibidem 1.

lt

ruptum. JDeus fanüiffe, Deus altifjme , Deus

afpirante ajebat: Domine ferva! Deomine dirige! O&ob.

p

oimnipolens , tibi laudes pro nouine tuo agimus. . Pro

o

& in pericula media irruit mortem q

uvrens;

Àege Dei morior ; in ipfa confumor. — Domine 3efu,

facras imagines docte & (ancte

"

libi fervimuss ate gratiam (g

propugnavit

vafericerdiam fempi:

deinde flagell

atus, ac bonum nervis fiepius

ternam . exfpetzamus.

N

;

) Rlbaden.

c&fus, gratias Deo agens. ligatis pedibus ra-

XXXVIH. S. Adalbertus Pragenfis Epi-

pratus, pede altero amputato ccelum ingref-

p.2. 33.

Íícopus, cum poít alias Provincias fidei lumine

füs eft, factus poílea demoniacis

April :

; X&: infirmis.

ä

illuitratas, etiam in Pruffiam veniffec, vix ibi-

refugium fanctum.

dem appulfus, mox allatz lucis radios uadi-

XLV.S. Varus miles loris cxfus, faorum 16id. 1

:9.

que diffudit, & beatitudinem, vitamque per-

precibus divinitus firmatus , ungulis difcer- O&ob.

i $

€nnem , qua fe per Chriftum aliquando po-

ptus, difciffo novaculis ventre

; cfi*"g(ïs viíce-

,R

tituros Chriftiani fperant, eisexplicavit. Sed

ribus fortiffime obiit.

illi noctuarum inftar lucis impatientes, Apo-

XLVi. S. Artemius Dux. Auguftalis poft

ftolicum (an&umque Evangelii Preconem

ma.nos militie honores, poít atrociífimos

probris affedum protinus abire juíferunt.

pro Chrifto cruciatus , promiffa ei a Chrifto

Poítea cum poenituiffet eos, quod abire fivif:

zternitate , ab eodem ftatim faiíatus ; ante-

fentillefum, fecuti profectum violenter eum,

quam gladio percuteretur, orans hxc e ccelo

comitesque ex irinere retraxerunt, atque in-

hisque plura audivit : J4udivit Dominus tuas

ftar fuürum vin&os, & in apicem monrtis ra-

preces , 0. Zirtemis feflina confummare curfum :

ptos fandtum Praz(ülem feptem confixum lan-

ceis obtruncarunt.

«tipe bravium paratum Santtis omnibus,

XLVII. S. Maximus martyrium

Nadafi

XXXIX. S.Severianus miles, cum quadra.

quzrens, Ibidem,

É s. 9

tentanti fe Tyranno ajebat: Znimam meam lu-

ginta Martyres in carcere frequens vifitaret,

crabor : ne ipfum ojfero facrifiium Deo m:o vivo

Sept,

laxo ad pedes ligato fufpenfüs , flagris lania-

& vero. — Ín manus tuas , Dowine, commendo fpi-

tus , in tormends fpiritum reddidit, Cujus

ritun meum. Et poít equuleum ac fuftes, e

]if

corpori impo(itum e floribus fertum aquila

fublimi loco przceps dejectus , devota Deo

r

N

abítuiit, & eo loco demifit, ubi Deus voluit

altiflimo victima cecidic.

.

j

]

AR« P. Lobn. Bibl. Man. Tom. II

XLVI!I, :

*

266

Biblisthece Mantalis Conciónatiria

r

leidem 9. — XLVIII. S. Theodorus miles ;tyfb, fuccen-

igneis, plumboliquefa&o in palpebras , & na-

f

Nov.

Ío Martis Deorum fano, Deos in cinerem re-

res infufo, fpinis arundinibus laniatus , coch-

(l

degit; & atrociffime czfíus , ad carcerern fa»

lea eonfra&us, os bulliente pice repletus,

j

memque perpetuam damnatus eít. — Sed ibi

fratrem ad gloriam fubfecutus.

L

Chrifti Jefü & Angelorum frequentia lztus,

LVI. S. Cyrillus Diaconus Martyr , -ci:ius

Tbidem.

K

dulcifífima inter folatia corde, ac ore letiffi-

jecur. guftantes gentiles , dentibus amiflis ,

Jien 12

mo cxultabat ; neque oblatum panem atque

putrefadis, & eflluentibus linguis, ac ocu-

aquam admittens, fe a Chrifto Jeíü ali aje-

t

m

lis perierunt.

bat: qui ab eodem Chrifto Jefu fibi confpe-

LVII. S. Amphianus pro Chrifto

þ-dilä,nliav- Ihidem 2.

Gto audivit: Confide , -Y'beodore, ego enim tecum

C;

tus, ac pedibus lino in oleum intindo , & April.

Jum 5 erit tibi vita ab interitu aliena , €? eterna.

incenfis obvolutis craciatus

mecum in calis : & poftea cum candido Ange-

[]

: & in mare de-

meríus..

4

lorum exercitu píallere auditus eft. Taudem

ungulis toto corpore laniatus , dum coftz ei

. LVHI. SS. Terentius, Africanus, Pompejus lbid. 1o. ;

Pl

& Maximus Martyres , in idola infüfflave- April.

Thiden

nudarentur, lztus canebat: Benedicam Domi-

w du ommi tempore: fronteque , oculis, pe-

runt, & ea, figno crucis edito , confrege-

s Q

ruünt, ac in pulverem redegerunt: quos fa-

H

Core. figno. crucis munitis, in igne lztum

Deo fpiritum tradidit. '

me & tormentis in carcere cruciatos Ange-

)

lus invifit, & dixit : Seroi Dei altif[mi, confurgi-

Idem 1.

f

INOv.

XLIX S. Mennas miles diris flagellis, fer-

1e5 Cj corpora veflra curates quie[cite ,. €9. cibum

teis unguibus dilaceratus ajebat : Quis /epa.

capite, quem vobis Chriflus m:fit: & cadente Aa»

il

vabit nos a charitate Chrifli? a Chrifto fe didi-

geli opera ferro , liberi menfz bene divini-

lidem

cifle, non timere eos, qui corpus occidunt,

tus inftructz, affederunt refecti, atque a cue

»lit

n

fed Deum , qui etiam animam poteft mittere

ftodibus in fplendore miro gaudentes inventi,

in gehennam; pofítea lampadibus uftus, per

Poftridie vero ungulis cruciati, tormenta ni

Ü

ferreos murices humi

tractatus J capite ple-

fenlerunt;. peftea neca feris, in eos incitatis,

l

xus eft.

lefi, confpecto a cuftodibus Angelo illas ar-

Y

Ibid. 17.

L. SS. Acifclus & Victoria Germani e ca-

cente , tanderm gladio plexi fuerunt.

Nov.

mino ignis ab Angelo exempti , exiverunt

LIX. -S. Eleutherius Epifcopus znei ;/ & Ibid. 1g.

'!

pallentes ; in aquam cum faxo dejecti, enata-

copiofo igne candentis grabati tormentum April.

c1

runt irerum pfallentes, & vocem audiverunt

LÀ

*

nil featit, divina voluptate perfufus ; oleo. de-

angclicam

JNon erunt irrita clientum no[firorum

inde ferventi infuífo , & in fartagine pice ac

Tidem

tota ; rotas igueas pafli, illas orando disje-

$u

adipe bulliente coctus, & femper.integer, in

Gas in hoftes ire viderunt ; denique fagittis

carcere a columba paftus, etiam a feris hono»

& gladio Martyres occubuerunt,

ratus, converfis hoflium pluribus, una cum

Ibid. 24.

LI. S. Gregorius Presbyter contufis maxil-

exaültante Anthia, ratre fua, jugulatus eft.

r

K

Decemb. lis, toto corpore nodofis tuftibus diiaceratus ,

LX. S. Anthimus Epifcopus , plurimis ad Ibid.'27.

quo fuper craticulam & ignem pofito , exore

f

Chriftum converfis, lapidibus percuffus, fer- Aprib

tüs térrz motus quadringentos quiaquagin-

reis, & igne candentibus fibulis, talos trans.

ta etiinicos oppreffit ; & apparens ei poftea in

fixus, fuper acutas teftulas voluntatus, virgis

I

carcere Angelus Dei , vinculis ac tenebris

cxíus , coclefti voce invitabatur ad premia

diflipatis , pacem ei & conftantiam precatus

s ternitatis. Tum rotz alligatus,verfatus igni-

eft; ac demum carduis ferreis in utroque ge-

tis lampadibus fenfim exuftus, poft fupplicia

nu percuffus , & lampadibus totus exuftus,

l

plura, & miracula, pluresque converfíos , ca«

ac decollatus , etiam

pite tandem plexus eft, exultans,

nera:ioni fuit.

poft morcgm feris Ve-

LXI. S. Anderlus fpinofis fuftibus cefüs, fbid. r.

ibid. 9&.

LII. S. Mercurius miles cuftodientis ipfum

Nov.

demum enfe ligneo, capite in quatüor partes Maji.

Angeli vifione monitus, de Perfis Victor,

in modum crucis confciffo, martyrium cone

in carcere vilitatus a Chrifto dicente: JMer-

füummavit. -

curi, quefcey . curfum confumma[li , fidem ferva[i ;

LXII. S. Acatius centurio verberatus ,. & Ibid. $.

accipe coronam tue decertationis. Poítea pro Chri-

maxillis contufis, pro conftantia Deum orans , Mgji.

ä

fto decollatus; etiam poft mortem cruentam

vocem e colo audivit : Z4ati, ejlo conflans ,

Juliaei Apoftatz, per eum extin&i, fanguine

p

qui conver(is plurimis, a (plendide ornatis

Tolm

haftam habere vifüs eft illi, qui coram Mariz

Angelis poftea vifitatus, folutus, fanatus, pa-

Deiparz , ejusque imagine contra infelicem

9' Juuo

ftus eft. Tandem contritis dentibus, a decem

Julianum oravit.

hominibus, virgis quernis flagellatus , cum

läid. 16,

LC X À

Mart.

L!II. $. Papa Martyr, verberibus, ungulis

Jefüm inclamaret, iterum vocem, qua felix

ferreis , clavatis calceis cruciatus; deinde

ei promittebacur zternitas, audivit. Acce«

—À

arbori alligatus , illam e fterili

&

.fm&uofam

(

pta vero mortis fententia exultans exclama-

moriendo fecit.

?

vit: Quam multis te linguis , Chrifle, dux vite ,

aee— — -0 É

jbid. 19.

. LIV. S. Jonas Hagtis*, glacie, precifis di-

laudare sellem , qui me tali forte dignatus fuifti.. Ac

Mart.

gitis cruciatus , & capitis cute abraía, lingua

denique , dato capice, profnifam zternitae

ln

. evulfa , in picem ardentem detruíus , nec

tem ingreffus elt.

lefüs; in cochlea totis offibus confractus,

LXILIL.S. Vi&or in digitis excruciatus ; a for- Ibid. 14,

. per medium fe&us Martyr.

nace ardente, in cua triduo jacuit & a veneno, Maji.

Ibidem.

LV. S. Barachifius frater, ardentibus

globis

quod bis bibit, illzfus: per triduum, pronoin

a 9. — w La —— 09

terram

|

1 Wulus XCI. vMa,»;y,ium;

267

Tna-

Xh.

ram eapite, füfpeníus, exczcatus, cute exi- — LXX. SS. Marcus & Marcdlinus ?ratr,e's

s

-tus, a S. Stephana, quz duas e coelo coronas

ad ftipitem alligati, ac in pedibus clavis confi-

€i , & fibi ferri videbat, animatus; tandem

xi, cum Chriftum cantando laudare non cef-

illa duabus arboribus alligata, & difcerpta,

farent; ac nunquam fe tam jucunde epulatos,

ljus lilen, .

ipfe fecuri

ac in amore Chrifti fix

s

:

I$j

ronati funt.

percuffus, geminis illi; coronis co-

OS di.c-eren/t, lanceis per

s

Q

latera transfixi funr.

Idem lä,

LXIV. S.Hofpitius in altz turris carcere,

LXXI. S. Athenogenes M. dccem d

May.

l;(cï pu Ibiderm

ferro & fcaturientibus & corpore vermibus

lis fuis Martyribus fibi praemiffis, cum pro 16.Jul.-

las Vim

plenus, orabat femper ; rigidam, & obtrun-

nobis, füum füorumque difcipuloram nomi-

caturi fe barbari, dexteram figno crucis; fa-

d&

'& i,

na imploraturis, oraret, hanc e coelo vocem

navit, pluresque ad Chriftum adduxit; cui

audivit: Gaude, mi Zftletba zAtbenogenes , "i ele-

morituro vermes iili faere folatio, & ftimulo

Ge, ecce dedi tibi tuas petitiones : Quicunque me in-

J bid,

ad amorem Dei. Simul vero, ut anima cor-

vocaverit, per nomen tuum, liberabitur ab omni af-

V& Apri,

pus deferuit, fimulevanuere etíam vermes.

Ibidem

f'ictione C& nece[ftate , C? ejus peccatorum indueam

Q

^

^ LXV,. S.Sanctus Diaconus;,-quis, cujas,

oblivionem.

db

2. J un.-

qualis effet? rogatus, nonnifi Chri/Zianus fum,

LXXII. S. Secundinanus per fan&ta cum S. IbMdem

!ge-

—

refpondit, & licet cruentatus totus, laininis-

Marcelliano celloquia, & per Martyrum ex-9. Aug.

lrgz'.

que ignitis toto corpore tortus, pulchrior ta-

empla converíüs , accedente ad id quarene

men apparuit, & cum S. Mauro neophyto; in

m

dum, quod zternum eft, Veriano amico, óm-

""

ferreis, ignitisque cathedris frixus, una cum

nes tres baptizati, füftibus cefi, cóntrito di-

illo; caput Chrifto fecuri fübjecit.

W

fbidem

vina vi dolo, in equuleum fublati , ungulis

Ü

AXVI. SS,. Pergentinus & Laurentius fe-

rafi; lammis tofti, carnifice uno morte repen-

3. Jun.

met invicem; ne przíentia, fed zterna tor-

tina occidente, aliis a datnone Correptis, eos-

nti,

uil

menta timerent,; hortati, poft jejunium tri-

ue fan&tos clamantibus, capite cafi funt.

duanum, in carcere, pane Angelico, in coc-

LXXIIL. S. Hyppolitus pedibus ad collabidem

1i$

lefti luce ab Angelis refecti, aperto licet di-

ab

indomitorum equorum alligatus, per fpine- 13.Aug, -

vinitus carcere , fugere noluerunt ; & poft

ta; tribulos tractus, e facerrimo corpore ani-

prunas ignitas illzfo pede calcatas, plurimis

mam integram exhbalavit.

*

& Itl tj

ad Chrittum adductis, faaviffimis e coelo vo-

LXXÍV

"

« $. Quinctinus Romanus OrdinisIbid

.em.

um Apib - |

cibas, quibus ad mortem felicem invitaban-

Senatorii, pro flagellis gratias Deo teneras O&ob,

d&

tur, auditis, illam lzti gladio fubierunt.

agens ab Angelo confirmatus, converfis mul-

:gc

Ibidem

LXVII. S. Bonifacius Martyr poít turpes

tis, reftibus ferreis czíus

I

$. Jun.

cum Aglaide domina íua, divite ac nobili,

; oleo, pice, adipe

ferventi perfufüs , facibus cruciatus eft, &

10.

amores, ab eadem cafíte ac religiofe fapere di-

amara omnia fibi dulcia effe dixit. Denique

m

dicit, & ab eadem, ad colligendas Martyrum

füdibus ferreis transfixus, decem clavis in de-

reliquias, miffus, illorum exemplis accenfus,

cem digitorum ungues adaCtis, invi&tus,orans

l:?.d )b/'dp' ZI

ideoque tentus, cum de nomine interroga-

capite cefus eft, & anima fua columbz inftar

:af. Aplil-

retur, refpondit: Primum mibi nomen €9' quo

e collo füo exiré, ac ccelum penetrare vifa

$

maxime vocari gaudeo , eff , Chriflianus.

'Tun:

eft , voxque fimul coeleftis infonuit: Quin&i-

przceps fufpenfüs, carne ad offa usque lace-

js

ne, famule meus, veni, && corenam accipey quam ti-

il

