accepiffet a matre, & legendam Ephz[tioni

H.i.1

-

11. poft

mee, con[umptis carnibus, adbafit os meum, &j dere-

dediffet, ea perle&ta annulum füum ori illius

li&a funt tantummodo labia circa dentes meos. Ete-

jmpreffit dixitque; contine hzc, & ne eorum ^*

m

hi,

nim (i hoc loquendi modo Job lamentatur,

quid effütias. Quantomsgis (i Chriftus figillu

M16o,

charitatis fraternz oti noflro imprefferit, &

Luriy

quod cum toto corpore a dzzmone exulcera-

mandatum tacendi adjecerit,parere convenit.

tus füerit, nihilominus labia circa dentes a

ipud Lan.

damone illzfa permanferint. S. Propheta fi-

V. Non male cecinit Poéta.

Fauftus

g n

INil melius lingua, lingua mil pejus eadem,

ap. Lang.

lp

ne caufa lamentatus fuiffe videtur, quia lon-

inPolyant.

Triflia cum dulci toxica melle gerit.

ge deformior futurus fuiffet , fi etiam labia

VI. Non multis verbi$, opus eft, inqui

t Y* ecd

circa dentes ei füftuliffet, prout apparet ; in

n

Se

*

$Á

eraniis mortuorum, quz tanto funt turpiora,

. epift, 38«

Seneca, fed efficacibus. Seminis modo fpar

genda [ünt.

quanto magis dentes a labiis fant denudati,

l]

e

e

— Tituus LXXXFVI. Lingua. —

189

Lang. in * VlL Imago animi, fermo eft. Qualis vir ta-

XV-IL Xenocrates, eum maledico quo-

rundam fermoni fummo cum (ilentio inter-

Polyant. lis oratio. Magnum eft vocis & tileni tem-

eramentum.

:effet ; quefitus, cur id faceret?. refpondir,

Ibid:

QGelli: VIIL Hefiodus Po

étarum ».þrukdentiüïmfus,

quia locutum me effe peenitet, tacuiffe nun-

Y

quam.

i

ardc.no&- ]inguam non vulgandam, fed recondendam

c. 1g.

effe dixit, perinde ut thefaurum; ejusque effe

XVII. Theophraftus dicebat, pot

iu/s ef-

freni.equo infidendum , quam verbo incom-

in promendo gratiam plurimam, fi modefta,

& parca, & moderarta fit.

i

pofito fidendum, eo quod plus periculi ab

Panorm.

-1X. Alphoníus rex loquacu

hO

los homines

hoc, quam illo imminet.

XIX. Suidas linguam alloquendo--inter- Drex. ia

l. 4.

utres vocitabat; quia ficut utres infu(is.hu-

moribus extenduntur, donec humorem infü-

rogüt: quo vadis? cui illa refpondét : ur- Phaec. c.

bem everfura, aut inftaüratura.

57 $..

füm refpuant; ita loquaces inflantur, donec

-

audita garriendo effutiant.-

XX. Pythagoras gladii plagam leviorem Macieb.

Drexel. in

X. Cum olim H

*

braeus

K

Habbi lehuda ip

'effe dicebat, quam linguz; ill

hzc animam vulnerat. - .

3

€ gnim c-oxfpuls? fie loquac.

»

Phiet. c.. foro proclamaffet, fe habere domi aquam

m

57. -5. auream maximi pretii, quz reftituendis vi-

: XXI. Garrulorum Symbolu

"'Oftfeia | eü,'ango :

ribus & producendz. vicz plurimum condu-

xut enim, dum hzc feíe aperit, cancer lapil. Roth. p.2.

ceret, confluentibus ad ipfum undique empto-

. Jum in eam projicit, & fic eam cápit; ira &39. l&

ribus, ipfe eos domum perduxit, & apertis

dum garrulus,os improvide aperit, diabolus ^*

--

j

B

ibliis illa Pfalmi verba recitavit: Quis:e[L. lapillum peccati in os ejus prqjicit, & fic in-

homo, qui vult vitam, diligit dies videre bo-* teritum trahit.

.

nos? prohibe linguam tuam a malo, & labia

L

Á

$ XVLO

tuane loquantur dolum. Et hanc de

mum

s7AXIOMATA. -

$ Hie*än,

;eife aquam vitz auteam dixit.

Nece[fitas. .

&

ïü Ex

3

Eabü'ridhntiï'a cordis os l;oqu'itu'r. |

1619

quethediee

Mit «vem das

h

Diu.

CXCL Fuit; qui laudiffimam füp

Herz voll ifl , mit dem gebfet--v. 34-

domo aliena . intuitus , aliqnid adhuc deefle

der Mund üler.

- I Mors &

:

vita in manibu'*s lingugz. -

Prov. 1g.

—

dixit, inftrumentum fcilicet humanz genti

., Leben und Tüd füzi auf der Zungen.

V. 18,

fumme neceffarium : quzfitus, quod illud

57 effet? linguarium, inquiebat, quo lingua cue

III. Bis ad limam, quam ad linguam, -

Wag , ebe du «vag[t , bfinn, ebe du Jagft, —

^ * ftodiatur;. neque enim ulla pars fuP'e)-lg&ilis

Sonfl vielmal Reu tragf?.

^* tam neceffaria eft, ac ifta.

-SXIL. Abbas Lucius dicent

i Longind fe.ha-

IV. Qui mu

ltum fatur, ftultiffimius effe -

. Nita PP.

H

probatur.

bere triplicem cogitationem. .1. Ut peregri-

us vi

[]

el reden kennt man einen Narren,

. lj 4 33*

netur. 2. Ut fiepe jejunet. 3. Ut declinet ho-

T

$

Wie den Vogel aus dem Gefang.

Q.SPCC- a

!

" minum afpe&tuss refpondit, (i non tenueris

V. Locutum fi

linguam, quocunque perrexeris, non erís pe-

uiffe multos poenituit; né-

(

j, iil g.

xegrinus, fed refrena hic linguam , & eris

minem tacuiífe.

&

3

105

Stillfcbzpeigen 1/1 ein

Kim/l. !

)

etiam hic peregrinus.

Viel reden bringt Ungunft.

qlbo 'lo 3"

XIII. S. Macarius fratri petenti fermo-

n.129.

VI. Frons aperta; lingua parca, men

m

nem quem falvari poffet, dixit: oportet fu-

fa, regnum tenent.

Y

gere homines

, in celld federe, & pro pec-

if

éatis jugiter lamentari, &, quod füper omines

Gefperig Zung, und offne Stirn,

In

Gefcblo[Jen Gemiütb dve J^elt regiern.

2

virtures eft, tam Wlingþuarm coécere, quam

VII Qualis vir, talis Oratio.

. -Socratis,

yventrem.

; Fab, conc.

XIW. Diogenes

X.fad juw;ehbm formofüm

Onuale avis roftrum, talis & cantus.

p» Vi D.l

3. in Dom.

(^ Mie der IVann, alfo die Red.

ir. poft

turpia loquentem dixit: Non te pudet ex

VIIL Non.óportet multis ver

bis. pauca Juris con-

lÜ thl :?'

Pent.

eburnea vagina plumbeum gladium educe-

inulta.

fultus ap.

i

re? idem multo magis dici poterit de Chri-

dicere, fed paucis

Fab. conc.

Viel Gejcbrey un

d «venig IFoll,

ftianis, nifi linguam a malis fermonibus coér-

2. Dom. .

m Oran H

í

Man Lillig aliseit ba[fen. foll.

1i1. poft

p, o h

ceant, cum hi ore füo ïChriftuml toties ex-

P'ent.

f.502

1

AUTHORES.

| cipia?tï.

Utilitas.

;C Plat. iil

Vita PP.

I. Teremias Drexelius in Phaétonte.

XV. Abbas Pcemen dixit: Si monachus

Ii- Ludovicus Granatenfis in locis com-

g Fib. n

b2 €*?. ventrem füum & linguam tenuerit, & vaca-

munibus. £. $8o.

:

0l

2 DOmo

tionem non fuerit fe&tatus, confidat, quia

I pOR

Ili. Alphon

fus

Rodriq. p.'z.'tr. 2.

08

pett.

non moritur, fed vivit in perpetuum.

IV. Joannes

Bufzus in Panario. V Collo«

fb. l. 3*

XVI. Cum Arfenius a Deo peteret co-

m

n. 190.

quia otiofa.

Laertius

- gnofcere viam,

per quam falvari poffet, au-

V. Jofephu

s Langius in P

r

&

J apud Lan- divit vocem:

Arfeni, fuge, tacc, quiefc

& V. Loquacitas.

olyäg;h. V.eod.

1b

« giumin Hgc funt principalia falutis.

1 i

à

radis

"

Polyanth, :

,,LKH-

inpolyant.

:Voeo'

J n

ju epi[k- »

Aa 3

n

1909

yibliotbec? Matualis Concionatori

e

d

ææææawæ&gææawææaææææwwwwwwwwææææææææ

&

ff 9

de gïfz i

TITULUS LXXXVII

Petmch-

!' CO

f

LUDUS.

f

6 Antori

€ L

, 1

talibus ait: Foderunt mänus meas, & pedes me&s, Ibid. c. s.

é9 dinumeraverunt omnia :

0

nüs pA p mz

QUOAD ESSENTIAM,

o[Ja nea ; Fci-licct variis

[0. Il 0'29' na

contumeliis afficiendo.

YT

Q

HII. Chriftianus quicunque es, &

'alvca lu-

Db

Yi

I.

dis, hoc primo in loco credere debes, quia

fil

non Chriftianum , íed Ethnicum tibi no- s,Cgprian.

Beyrlinck

men eft.

- de aleat;-

, Dernin

v, eodem.,

n genere deEni&ur dittum *vel fa&uh ad ani-

J dins t9. T2

mi obletlationem pertinens ; in hoc loco ta-

. IV. Non eft quafi aliquod viti

Vum , quo

d

i

men accipitur cum Theologis & Juriftis

reddat homines ita infames & abominabiles,

p d

j

It

pro contractu, quo duo vel plures inter

ficut ludus: Nullus confidit de lufore, nec

S. Antoni-

r

fe pacifcuntur; ut victo

Tre

vult eum in fociam alicujus artis, quia fem-

hi

que depofuit.

:ji cedat , qku-o:c'i ute

nus p.2.

P pR

. €.23. $. 6,

P

JDivifio,

Navarinns

Ebld

IL. Dividitur þï*æCïpue in liqïtum & jll'i4-

*Damnum;

:puüïimï .w

| V. Vix eft dare actum, in quo- 'concurtani,t

diic q85 di

citum ; quorum prior eft, qui regulas & con-

ditiones a Theologis requifitas obfervat;

tot mala, quot ex ludo ; quot enim in taxil-

d

pofterior eft, qui aliquam ex dic&tis conditio-

lis fant pun&ta, tot fcelera ex eo

,

$

]

unum gravius altero.

proccdgnt, Ibidem,

& Cypriat

nibus fcienter non obfervat. Secundario ta-

men , & accidentaliter ratione inftrumento-

'VI. Aleas tra&tare; non videtur multis pec-

de aleat, n

catum effe manifeftum

IXV

rum, quibus perficitur ludus, dividi poteft

; fed infinita vite ma.

"

in alearum, chartarum

$ conorku'm', trudvicu—

la folet inferre,

jl

VII. Sceleftis

hominesifunt.lufores ; quld $.Chryf. -

Ym

larum; »& fimiles ludos.[

enim eft ludus

)

, hom. [1 5.

4 1. f

» nifi fomes iniquita;is,; &, cu

. ad pop.

; '( ,' 5.— IIO

piditatis.

f

& 64

-^:NHL. Quis, quzfo

, ïngenuus, feü quis.*ho- S.Bernard.

b 2

EX S. SCRIPTURA.

mo, & non potíus trux bellua delectari queat Sen. to. z.

bu

* P5

- Qualitas.

ludi nomine, abundante nequitia, atque im € 16.a. 3

M

pietate fediffima ?

Ubi preter hominum * ?

Isie 6s. T.

ui ponitis fortune menfam, & libatis

v. 21

Q'

vultus nihil humani fit, vultusque ipfi ira-

fuper eam. Numerabo vos in gla-

cundia ac moerore obfiti, confufisque clamo-

$. Antoni- dio , quz verba explicans S. Antoninus, po-

ribus efferati, nec jam fint hamani? lbi non

nus p.2.

tit. 1. C. 2.

nunt, inquit, meníam fortunz, qui ludunt,

decor morum, non modeftia fit verborum,

Madffs ]

3- 5. 8.

exponentes íe fortunz, five per taxillos lu-

nec amor erga homines, non erga Deum ree

9'D. 50

dendo, five per chartas, & i(ti feriuntu

dio divinz ultionis in inferno.

E

r gla-

verentia, fed jurgia & rancores, & doli, per-

d

juria, & rapinz, vulnera

^

, ad cxtremum, &

x;'

Exodi 32. l. Sedit populus manducare & biber

homicidia quoque.

D

d

VQ 6.

: furrexerunt ludere,

li

IX. Ludus eft domeftica przdatio, ufüra- . Bernar-

PN

rialabes, mendaciorum, atque nugarum fe- dinus. l, c

Qu

Fuga.

dula mater,fons divinz negaríationis, crude-

Ti

Jerem. e, — HII. Non fedi in concilio ludxentiuym. [

lis plafphemiz pater ; co;ruptio populotum,

15. 172 IV. Nunquam cum ludentibus miícui me:

fcandalum proximorum , pervicax inobe-

lrb

Tobie c- neque cum his , q

dientiz filius, amiffio temporis, diícordia-

la

ui in levitate gmbul.a'nt,

üx

d» VO 17 participem me przbui.

rum, & homicidiorum multorum origo, im-

mane defperationis barathrum, idolorum cul-

Qu

tus, iners fegnities, otii nutrimentum, diffa-

j

$. III.

i

*

be

mationis títulus.

EX S. PATRIBUS ET DO-

— X. ldem facit homin

em ap,o&'äfarc, poft- Ide;n t0,4.

V

CTORIBUS.

C

ponendo omnem dele&tationem amoris divi- $: 33

Qualitas,

ni & fuz

J

Q

infamis.

famz, quia propter Eu*dum efficitur :

dinus tó. 1. k

$. Bernar-1. [ ufor ludum facit Deum füurf,, eo qilod

XI. Aleatores in ludis fíuis non qua.- Berchorits

i

illum in amore przponit ipfi altiffimo

runt, nifi alienam pecuniam acquirere, fo. im i& v.

u)

$ 42.2.2Deo, nam illud ab homine colitur

) quod:inv

cium fraudare, & decipere, jurare, blafphe- 'idere.

k

amore prz ceteris honoratur.

mare, & maledicere, & quandoque ad ver-

M

]I. Plus honoris defert lufor tribuä' taxil-

ba injuriofa, plagas & verbera prorum-

r

lis, quam offibus JESU Chrifti, quem in lu-

pere: & cum totum perdupt, quantoque

l&

do fzpius vituperando blafphemat, propterea

defperationem incurrere, & finaliter ad ra-

Bärenius

!t

per ?Bfalmiüam Dominus lamcntfbuiccr de

pinas, furta, & homicidia fe convertere: Ifte

T

a

enim

W

e

*

Zlïtulu;c LXXXFII. Ludus..

T

ehim ludus eft diabolicus, & certe, u

t C?C—

tatem pofterorum filendum effe non cenfuit,

do, per diabolum inadv?ntus.

.

:

quod olim beatum Petrum Damianum inter,

[tia

&.Cypriar,

XII. Si quis aleator chri

nus es , tüus

& Epifcopum Florentinum accidit , verba

de aleat,

& hzreditatis tuz inimicus es.

.

autem annaliuin in compendium redacta, funt

Perarch. — Xlll. Taxillorum eventus nullus profper,

hzc fequentia : Fui aliquando comes itineris

Lt

3. Cs

mali omnes & mi(eri 5 nam & qui perdid : ,

V. Epifcopi Florentini , cumque vefperi ad

affligitur ; & qui vincit, illic

I

iFur j inquc iq—

hofpitium perveniffemus, ego in cellam pres-

. fidias procrahitur.:

byteri me fübduxi , ille vero in ampla domo

S Antoni-

inter viatorum turbam (ubflitit. Dilu

cul

^ i t

X!V. Lufores propter-

lioc , ut habeant

aue

l$

nus p. 2. magis tempus ad ludendum, negligunt divi-

tem facto a mulione meo. certior facte

,

ium,

X0. 1. €[23: na mifTas

e

L

vefperas, & otationes & predi-

Epiícopum predictum. latrunculorum. ludo

m

Cationes , nifi forte orent, ut Deus faciat eos

fe cum aliis immifcuiffe,. Quod verbum Ía«

ia

vincere , fed neícit divina ju

i

üitia; * .p:aþïïoci*-;

gittz inflar cor meum transfigens, ad ira-

r

nium dare criminibus.

ii

cundiam me commovit , ac proinde tempus

lO- s'cypffm.

de d

S. Bemar. XV. Prima iniquitas eft, quia ludus gene-

admonitioni opportunum nactus , illum cons

Q

dinus to.. rat cupiditatem in lofore, quia ludendo accen-

veniens , acriter ipfum reprehendi , diícur-

DA

4 P- 1 $- ditur cor füum , utreludat propter recuperas

füm meum hunc in modum exordiendo : Etee

K

37*

Fe perdica,& fi lucraturymagis accenditur avae

nim virgas proferens manus levavi , quafi

j, 9 Attonj-

rfitiaad ludum, nt magis lucretur. Cum perdit

verberare volens, dummodo effet, qui ter«

hls p.3,

gum fobmitteret, ille vero fübjunxit, fi cul-

cvag.s.ü.

homo, deberet defiftere amplius lüdcrcþ, &

(if*i

d

avaritia lt

3$W14

andi trahit eum.

pam oftenderis, pcenitentiam non recufabo. j

Navarinus

XVI1. Ludere, latinis auribus perd

cr'e; fi-

'unc ego: ergoue tibi bene fa&um , tuoque.

apsdManüonificat, & amitiere ; perdit enim , qui lu-

officio congruum efíe videtur, fubjuaxi quod

Tt

heri vefperi laàtrunculis luferis , inanumque

v

yil

diic-64.3- dit, pcrdit frequenter füa , perdit non rarofe ,.

a

€*a8

perdit femper cempus; Et Ietari in ludo ali-

tuam corpori Salvatoris otferendo

uctam s

1l i,

& linguam, quz Deum inter & populum me-

quis poteft , quiinluto femper aliquid perdit?

S.Cypian. XVII. O manus crudeles',' & ad pericu-

diatrix exiftit , facrilegi ladi contaminatione

"d

deturpaveris? Tunc ille. ut erat maníueto

WO

]de aleat, lujmfui armatem , qu*æ- bona fjateif:na ; äc»o*pbs

avorum fudore quazfitas , ig

"nomiíniofo "fïüdjO

animo & perfpicaci ingenio, rationibus a m&

|

allatis hamiliter acquievit, fimulque fe imi-

dilapidant!

d $ t

S. Ber. " XVIII.

Q denarii inferxäales.' Dlucrum

lem defectum deinceps nunguam comiflurum

qg, hom. j

promirtens debitam a me poftulavit poeniten«

4d pop,

to. 1. fer. malediCtionibus plenum , o ttemenda judicia,

42-/ C 4

propter tales denarios füper univerfa illorum

tiam;cui fübito ut trinies integrum recitarc-

DO« $ Bernri

8. 25

píalterium ;; devote illud meditando . atque

bona juftiffime preparata ; icut ego in. qui-

egt Sen, .

busdam, docente experientia, vidifle credo;

infuper duodecim pauperum pedes lavaret,

m [4 l6n l 3-

precepi, totidem illis monetas erogando ,

6

guæ,funlxc teíti

"

E

*

B

)onia credibilia facta nimis. -

L

i

im

liberalique prandio eosdem recreando. . Ni-

Ia.

mirum ficut culpa manibus & verbis commif-

EXEMPLA SACRA..

0«

fa fuerat, ita quoque ille pauperum lavande

0t

st anlitas.

pedes, manus faas a culpg contagione lavit,

flicütoiar

uD

Manfi difc.

m S. Bernardo in itinere con

eosque ore füo oículando , quas ore contra-

I

9!1. 5'

Te

xerat culpas, expiavit, renovavitque pacem

mofus quidam lufor occurriffet, fan-

X

Gum pro equo , cui infidebat , ad lufam in-

cum Deo, quem deteftabili ludo offenderat.

Verum enitn vero, ex quo in fententia fanQti

i.

Vitavit, fcam econtra in lufum offere:.5 ani-

inam ; pleniffimo igitur confenfü propofitum

illius Do&oris. qui theologiz angelus & ora-

ira» $. Bernit-

culum eccie(i? merito appeilatur, ludum pro

acceptavit San&tus, pacto pramiffo, ut quis-

f ümslt

.quis plura jaceret pundta , vidtor remaneret.

honefta recreatione licere diximus, cur bea-

tus P'etrus Damianus hunc Epifcopum tanta

je

'jJotus hilaris itaque lufor ille taxillos jecitj

H

& in pundorum numero przvaluit ,. dum

cum afperitate non folum reprehendit ,. fed.

Xe

m»aximurm taxillorum affecutus'eft numerum,

& gravi poenitentía mulétavit : Et quidem

imoxque equum v

eluti luum popofcit 5 Ad

tanto id magis mirandum venit, quod idem

l.iau

uoad

Iffl

quem Dci fervus: fuftine, fili, donec & ego

Epifcopus fe coram fan&to Damiano

;

enfio-

Yl

jecerim ,

Gquidem plura pun&ta taxilli ha-

qualitatem ludi purgaverit ; nam de

ff.

nis fibi faciens (cutum , ait, illud fchachum

d«

bent , jecit itaque Sanctus ;

"

duoque tali duo:

g

ffere pun&a , tertius vero mira-

Y

effe , aliud aleam ;5 aleas authoritas prohi-

, decim expre

79

L]

H

. In

buit, fchachos vero tacendo conceffit. Ad

i, entów

culofe ruptus !

n duas partes apparuit

d

g

quarum una fex erant pun

&a , quz octode-

hoc igitur refponderi poteft, credibile effe

(

cim conficiebant , in alia vero parte divifa

Epifcopum hunc in ludo illo exceffiffe, vel

aliud fe prodebat punctum , quapropter at-

ratione nimis diuturng continuationis , vel

j

«choru

tonitus , miraculoque compunctus lufor non

quia in multorum fxcularium focietate, cum

u

did v

perdidic, fed füam lucratus eft animam ; fi-

fícandalo aliquo lufit.

ludefe.

fcribitur, quod. cum Manfi difc,

quidem fe fan&ti viri difcipling fübdens, mo-

IlI. DeS. Joan. Evang.

hachum induit, & exinde virtuo

de eo certus quidam vir fcandalizaretur , €o 9. n. 1.

Cf*

fam » per-

Iff»

fcCtamque duxit vitam.

quod ipfum cum difcipulis fuis jocantem & !u-

dinalis Baronius, in confcriben-

dencé vidiffet,ipfe uc (e defenderet, cuidam ut

que

Bsronitüs X ll; Car

quod cum fzpius

r»

Io6. 1. n. dis przclarioribus annalium ecclefiafticorum

arcum intenderet, przcepit,

PT

per (ine

€ventibus ad perpetuam memoriam ,& utili-í

feciffet; inccr-rqgavit eum, ag hoc Ííem

inteRs

me

r

e

e

192

Bibliorbeca. Monualis Cónciotatoria

e

mam ex lufo lucratus , die quodam largamins

H

ntermillione facere *"þo"fïct,y qui refpondit: Si

hoc continuo facerem , arcus frangeretur;

ftituerit eleemofynam eo animo; ut divinare

li

pro continuanda bona in ludo fortuna implo-

t

fabintulit fan&us Joanaes, quod fimiliter ani-

raret, & confequeretur affiftentid: ab illoauté

f

mus hominis frangeretur , .(i nunquam a fua.

die femper perdidit, nulla poft hac ei favente

It

intedfione relaxaretur.

'Thomas

IV. Thomas Cantipraten(is fe a quodam

fortuna, cujusrei

quam aliam, nifi illam S. An-

tonini affignari poterimus rationem :

Nefcit

Cantip. L. Patre Dominicano, fide digniffimo, audiviffe

b

2. C. 49- fcribit, quod quidamin lufu taxillorum omni-

divina juftitia patrocinium dare criminibus.

d

s; Xde

VAL. S. Bernardinus fuo tempore (ibi dein-S, Bernaw. -

bus jg* habebat , ad camifiam ufque deper-

f

ditis , !mpofita in arcum fagitta , eandem ad

felici quodam homine narratum fuiffe Ícribit, dinus to.1,.

É

4

vülnerandam Chrifti crucifixi imaginem evi-

quod animam fuam .ex defperatione lufus f 42«9.3«.

p

brarit; mox vero fagitta revería ante faciem

damoni ultro confignarit, cum vero ad vigi-

--X

;lias.no&tis peragendas miffus fuiffet, demon

jacientis fanguine recenti totaliterinfsita, re-

fs.

perta eft, qui mox in maximas lachrymas re-

ipfi muros civitatis per fcele gradus aícen-

denti in fpecie gryphi apparuit, ipfumque ex

folutus , fratrem , qui mihi hzc narravit, ad

duo milliaria quxfitum invenit, & confeffus,

. pofteriori parte chlamydis ad fe attraxit , ia

Ó

wiltam fuam cum

mira poenitentia cor

-rcxic..

ejusque fignum eandem transíoravit ;. qui

l^

Daumnum.

quidem in anguftiis pofitus DEO fe recom-

- mendavit, & de peccatis füis compunctus; ea-

Manfidilc. ^ V, In celebri quadam Lombardiz civita-

ä

$.n.2 . te accidit: poftquam certus qui

daimn pater

dem per coníeffionem expiare cocpit, at vero

tantus illum terror invaferat, ut duobusabine

familias ingentia a filio fuo perpeflus fuiffet

danina, eo quod; ut fufliciens ad ludendum

- de diebus mortuus fuerit.

VIL. Pater Ottooelli fequentem cafum ,Maná dife.. —

peécunia ei fuppeterct, quidquid in domo pa-

h

tris obvium habebat, foraretur , ut venderet,

quem anno 1612. accidiffe, a peronaquadam s, a. 19. , —

Vs

tandem poft (iepius adhibitam correCtionum

fide dignarelatum acceperat, huncin modum

.

füavitatem, nec non reprehenfionurn aufte.

recenlet. Quidam,poftquam diu infeliciter lu-

'!'..3"

——

- fiffet, tandem fürore , & ira percitusa collufo-

ritatem , eundem filium ab hoc vitio retra-

here, & in viam virtutis perducere ftaduit ,

ribus difceffit, quendam .chartarum lulforia-

rum fecum deferens manipulum, quas in via

«duamvis incaffum. — Tandem eum in carce-

rem conjici fecit, e quo tamen paulo poít per

figillatim in minutas partes dilaceravit, impu-

—

denter dicendo.: litinam te, o Deus, eundem

frequentes cognatorum inítantias ereptus ;

habitauonem quaudam paternz domui vici-

in modum dilacerare poflem. Adjunxit infü-

nam conduxic , quam publicam liüfüum.ofti-

per, hodie quidem in ecclefia miffam aufcul-

€inam effecit.. Demum vero cum nodte qua-

. tavi yfed merito huic omníno abrenuntio, nec

m

dam immane patraffet homicidium , cadaver

-wolo, ut quidquam me juvet ; aliaque plura

occi(i hominis ante fores patris fui cranftulit,

ejusmodi verba impietate plena eructavit.

fcelusque tanquam ab aliis commiffum, jultie

Contigitautem, quod, dum, in viaex collicu-

tie publicz denunciavit, moxque pater una

lo defcenderet, fallente pede, concidens cole

L.2 — —— QU —:-21-2-

cum filio minore ia vincula conjedius , dum

lum fibl fregerit , itatamen ut nontafn fübito

tormentorum violentia utrique adhiberetur,

inde moreretur. Nimirum Deus ipíi tempus

pso ?4 C2

dolorem ferre non valehtes , delictum licet

réfipifcendi & a&tus poenitentiz in fe excitans

fninime ab illis fadtum, confeffi (unt, indeque

di4. indulgere voluit , qua tamen Dei indul-

ad patibulum ambo condemnati fuere.. Cu-

- gentia nequaquam ufus e(t impius , 6iquidem

$us tamen fententiz executio ob carnificis ab-

veriff:mum eít illud : Impius cum in prorune

D

fentiam aliquamdiu dilata fuit, donec tandem

dum peccatorum»enerit, contemnit : dum

enim hoc modo deíperatus jaceret, oculis fu-

d

pater, ut fe a mortis füpplicio exiteret, ad

ribundis & iracundis velnt alter quidam

üe.

obeundum circa filium carnificis officium fuit

i

ibi

requifüitus , qui ne filium neéci traderet, nae

liánus apoftata,

coclum refpiciens, digitos

turali patris affe&tu munus hoc exequi recu-

premomordit , fimulque DEO & Sanéis

favit, ficut & alius filius minor , mori ipfe

etiamnum comminari non deflitit, & fic infe-

innocens cum innocente patre maluit, quam

licem animam exfpiravit.

ejusdem a fe patrando fufpendio, vitam fuam

« KX.Idem quoque author

de alio quodam lu-

Ibidesg

redimere. At vero di(colus ille & degener

fore refert, quiludendo quidem Deum &Sane

filius (qui fceleris author & homicida occul-

&os per blasphemias non offenderat , fed pro«

tus fuerat) oblatum fibi idetn munus accepta-

fpere (emper ludendo , ingentem libi pecuniz

[ -H — 225 — BO — ia D— 3209 —2 3 ÀE .1

vit , patremque (imul & fratrem infami füp-

quantitatem comparaverat. Verum tamé dum

plicio affecit. Qui tandem rci totius verita-

domü fe recipere vellet , nofiulli qui eum hanc

tem cuidam amico füo confidenter aperuit;

pecuniz fümmam fecü deportare (ciebant, illius

ut illum ad patrem a patibulo poft mortem

aviditate inftigati,illum aggredientes vulnera-

'depo(itum , ad fepulturam raptandum indu-

runt & occiderunt, ipfumq; omnibus , quz fe«

4« £. £P* «

ceret, qui ob rei indignitatem ftomachatus;

cum habebat,exuentes, nudü deferuerunt;ad-

eifmu;

fa&ti feriem fuperioribus indicavit ; a quibus

eoque mifer ille pecuniam fimul & vitam, imo

LS'cou,q

cum deteftabilis hic homicida , fratricida,

for(itan & animam infeliciter amifit. Ecce tibi

ja&uramirreparabilem,quá mifer, etiam in lu-

patricida examinantibus reus inventus fuif-

fet , pariter & ipfe infami

do vincens, perpeffus fuit. Similem quoque e«

:delid&um luere debuit.

patibuli fu/pplicio'

veutum idem author de alio quodà lufore fcri«

Idem dife, ^ VI. Quidam literis Parm« operam navans,

bit,quod,cum ingentem pecuniz füummam lu-

ä

ui.to-

(2 6 defeipforeculit;qualiter bonam pecuni fügme

dendo feciffet; ludü deferere voluerit; ne

tius

M

e

*

e

-Fhudas LXXXVIL Luhs.

D

|D

erat, ut unumquemque ob'vïüfh adlüdendum

rius ludendo ludi vfortunam experietur con-

hl

trariar, amitteretque, quz haQtenus feliciter

incitaret, adeoque fortunatus erat, ut vincee

ludendo congregarat; collufor autem impe-

ret femper, nunquam perderet; ut autem

riofe illi, uc ludum profequeretur, precepit ;

pofterisoftenderetur, quantum Deo tales ludi

lo

volebat enim;,ut,qui hactenes victus remanfe-

(in quibus irz, invidize, rixz, & damna fufci-

i

rat, tandem in ludo vi&tor evaderet, & recu-

tantut, peccatique verba rotantur) contrarii

3,

peraretque ami(erat; Cumque ludum ille li-

forent, permiffum eft diabolo, ut cum co lu-

berum effe, re(ponderet, fibique proinde jus

deret;qui multis illuferat;atque evifceraverat.

l: Sl Bemm

effe, ut ab eodem, quandocunque vellet, defi-

No&te igitur quadam fpiritus malignus füb

lia d

ftere poffet;collufor ex atnico inimicus fa&us;

erfonato habitu in domum ejus ingreffus

hag f

^

apprehenfum pugionem in pe&us ejus impe-

eft, qui facculum pecuniis plenum füb bra-

EY

git, adeo atrocite

í

chio deferens, luforum hunc ad colludendum

n

tuus fuerit.

y

r ut fuþito corruens mor«

invitavit, menfeque accumbens, extracta pe-

u

X

lbidem,

X. Idem pariter

Authoralium qüendäm re-

cunia alearum jactum per totam noctem cum

fertcafam,qui Romz in parte quadamCapito-

ingenti fuo lucro in focietate folemnis hujus

M

lüforis continuavit, Milesautem malam fuam

]

lii veriffime accidit.Cum enim tres fodales lu«

|

denío fe exercerent, permifit Deus,ut demon

expertus fortunam ,. amiffamque ludo pecu-

T]e

niam dolens indignabundus ait: Nunquid

Da.

eos per horribiles apparitiones perterreface-

ret, ex cujus fpectri aípectu, omnes tres tanto

non diabolus es tu? Ec ille: Nunc fatis eft,

[Q

fuerunt horrore percul(i, ut uni illorum om«

appropinquatenim tempus matutinale, opor-

U

nes defluxerint capilli, alter vero mifera mor-

tet nos ire; tollensque illum per tectum tra-

te vitam füam clauferit, tertius denique ad fe-

xit, cujus vifcera tegulis retráhentibus mife-

I Mant df

rabiliter excuífi; & quid de ejus corpora fa-

neítram accurrens, inde fe deorfum per rui-

im Sl à IQI .vï

nofum & mortale przcipitium proturbarit.

&um fit, vel in quem locum illud projecerit,

m

usque. hodie tam a filio ejus, quam a czteris,

li.

Ibidem

..XI. An. 1583. Moguntiz atrox crimen con-

rditzefalutis ho«

L T

tigit;per certum quendam

ui illum noverant; ignorantur. Tandem vee

räb—

minem, cui nomen Scellzoft erat, qui viliflimis

ro Cefarius his verbis concludit: Bene dia-

Id«

bolus in hoc mundo fuos miniftros finit pro-

ortus natalibus vitam fuam in tabernis inter

rlà

taxilloram & chartarum lufus tranfigebat ;

fperari, quos femper in fine decipit.

s

Xe

XIII. S. Cyrillus Epifcopus Jerofo

lymita- älva hift.

fuit enim appetentiffimus ludi, ex quo plera-

"

que vitiorum genera, tanquam vermes ex pue

nus aliud quoddam factum priori parum dif( l. 7. tit. &

ls

tri cadavere ubertim erumpunt; przcipue ve-

fimile refert, quod idem pariter a S. Augufti- ** 9.

l«

no defcribitur. Nam miles quidam civitatis

ro impietas erga Deum inde nafcitur. Impius

i

hic vir cum in

:

[

liciter ladendo omnium, quz

illius, dives admodum & nobilis, filium;quem

]

habebat, ja&uram fecifet, coepit gravitet fto-

habebat, male agentem non folum non repre«

j

machati , & poft convitia colluforibus dicta,

hendebat, verum potius malo illi przlucens

od

Deum etiam &S$an&os blafphemare. Sunt,qui

exemplo, variis in vitiis, przcipue vero in lu-

fibus edocebat; Hic cum ad duodecimum

(le

referunt,eum hac ira & impietate fuccenfum,

itÜ

alam fuiffe minitatum,;quamcunque cruicifi-

eratis annum perveniffec, die quadam cum

Yus

patre fuo chartis ludens, omnidque perdens;

xi JEfü'imaginem primum obviam habuiffet,

i

ab ea.fe przfentis damni poenas & vindictam

in hanc contra S. Hieronym. prorupit bla(-

u

repeticurum,

Quam primum adeft facellum

phemiam: faciat S. Hieronymus, quodlibet,

inem crucifixi

diflecuit, ita ut

4pm

ervenit, ima

ego hinc non recedam, donec ludendo victor

üt

nec ullatenus

j

greret quidem. Mox D. Virgie

evaferim, quibus verbis vix etiamnum. pro-

nunciads, nonnulli comparuere dzmones;

um

nis, aliorumque Sanctorum fignis cruci aftan-

(l

tibus ce(im & pun&tim pleraque vulnera infli-

qui raptum filium in prefentia patris (uftu-

xit. Sed terrificus & admirabilis cruor, fubito

lerunt per aéra; lbi vero deinceps manfe-

ll

rit, in hodiernum usque diem ignoratur, -

ex vulneribus a crudeliffimo illo ficario paffim

fj

illatis effluxit, ceu non lignea fimulacra, fed

XIV. Supra nominatus Cefarius deplora- Cefar. L.

(lis

vivi homines: eam injuriam perpelfi forent.

bilem refert cafüm, qui facerdoti cuidam ac- s. c. g.

Jfee

Crederes, Deum ipfüm tanto fcelere appeti-

cidit, cui nomen Adolphus; qui Plebanus exi--

tums quodammodo indoluiffe, tam ftupendo

ftenscuriz animarum obnoxius erat; Ad hunc

1

Qieti

Jifi

miraculo, velur manifefta doloris confeffione

enim die quadam cum cognato fuo chartis

morteles ad vindictam faciendam animaffe,

ladentem, alius quidam acceffit, qui matrem

"

ejus infirmam inítanter confeffionem & com-

IilP4

Porro impius hic ficarius portento copiofi fane

u

inis ex vulneribus emanantis attonitus fa-

munionem poftulare, lachry mofis verbis ex-

um

á

us, toto corpore obrigiuit, adeo ut loco fe

ofüit : Refpondente facerdote : Non ve-

a

movere non poffet, unde in flagranti crimine

niam, nifi expleto ludo, cum ille inftaret, af-

|ius

depreheníüs, Moguntiam ad carceres perdu.

ferens infirmam exfpeCtare non poffe, com-

eu

motus facerdos fecum ludenti dixit: Cogna-

&us, vivusque ibidem ignibus confumtus eft.

zfe-

| €efarius

XIl. Ceíarius Heifterbacenfis terribilem

te, ego conqueror "vobis.

de homine ifto, qui

aad'

dam narrat hiftoriam, quz in civitate

me quiefcere non finit. Videns ille fe nihil

I)

b $. €,34. quan

roüicere, triftis ac gemens difceffic, & in-

quadam di

cecefis Colonieníis circa militem

tibl

uendam Tiemum contigit, qui ludo taxillo-

firma (ine confeffione atque viatico ab hac

jl

luce migravit.

Die autem tertio is, qui cum

rum adeo deditus erat; utludendo diem fimul

&

j t«

&um no&e conjungeret; Hic faccum quen-

facerdote luferat, defün&e filio occurrit,

(cri

dam pecuniis plenum fecu

m

(aeerdotis querimoniz recordatus illu

m fine

'cauh

lts

*

......

j*

; R'!P. LOIm- tbl. Mlm. an

lgortare fOlimS

*

e

»lFO'

e

qu

E

N

194

beüp:fy:cg Mansahs . Concionateria

e

cau(a occidit. Pofthzc facerdos in 'per,empto-

primum fibi obvium confeítim necare, qua-

U

re expedite fürrexit, & in ferventem alea-

riam incidit-infirmitatem , qui-cum effec in

H

defperatione;.quzdam cognata fua fedens

torem incidens; cultro

4

;ggia;io eum intere

1

coram illo4 cum fignum contritionis in €o

fggit;

nullum videret, triítis fic ait: Domine, de-

b

bilis eftis. valde. . Przparate vos, propter

p(

Deum, invocate illum, at peccata veítra vo-

bis dimittat.

At vero in miferabili hoc fa-

A PR O...FA-I?'LA;;

d

,Qüalita: . i

cerdote impletum eft , quod S. Antoninus in

n

hzc verba fcripfit : Sicut lufores reperint fe

I.4 De

"Cajo Caligula imperatore fcribitur Idem 1. €.

in via diaboli effe; quz eft circuitus, ita & in

:

quod, cum per omnem Galliam di-

f

termino cum eodem fünt; fcilicet in inferno.

!

Audiamus enim ex: eodem Cazfíario: horren-

vites éxpilaffet omni pecunia, eandemque

turpuiter profudiffec, alea ludere coeperit.

i

N

dum luforis illius exitum; Defperatus re(pon-

Verüm cum pecuniam f(ibi deeffe intelli-

dit: Vides horreum illud magnum ex oppo-

geret, ob eamque caufam Gallos cenferi,

f

fito noftri ? - Non funt in ejus tecto tot cala«

ac eorum locupletiffimos intertiei juffiffet,

mi, quot fünt circa me demones congrega-

ad callufores füos reverfüs ait: Vos qui.

at

ti, & hoc dicto mox agonizans exfpiravit, cos

dem de parvo drachmarum numero conten-

videns adeffe morituru

J

;

& Anitt

xerat fanus.

S..quo-rum conülio vj-.

:

ditis, eg

A

A M RR PUR

IWEIU)

na millia.

$& Ib

n

lianfi .

^XV. S. Francifce Roman

* in 'vifïoüä Aäua-ï

E Cumlucxfcr pef f',v,,äfias mundi þart;es

difc. 2,

dam demonftratum fuit. Dsemones fpeciali

,i s- BQ!'I'IS!'-

8 6,

ter €o tendere, ut perverías luforum animas

multas fpirituum fuorum legione

