pofthzcar&iffime,

ut digiti contremifcerent,

bzus Hibernus in ult

imo facrificio in carcere

]

ante mortem per

a

1

h

manibus , dum inter precationem & beariífi-

icto vehementer anima per-

mz Virginis , Sanctorumque invocationem

celli, turbari & coníternati ita vifüs eft , ut

)

toto corpore fücculfus,

la

fcalas confcendit, juffus eft ab indignante Vi-

nec verba fatis pró»

cecomite fiepius e gradu dejici. Quod cum

ferré interdum. poffec ,

quas tamen mentis

h

triftitia obnubilatàs tene

&

tandem multa compaffione renitens carnifex

bras, in co'"'dïernï ad-

exequeretur , univeríus populus magno cla-

huc facrificio imploratu

m ab eo Numen cum

more & tumultu crudelitate

foenore etiam. & au&

ario folatiorüm refti-

$

h

m deteftaps , poe-

nam injuftas mortis ih

judices iniquos averti

tuit. In ipfo füpplicii loco patibulum ofcula-

Q

a fe poftulabat.

tus conícenfo ferali plauftro infertaque la-

Cujus etiam intuitu fa&um

eít , ut funis pendentis prius, quam animatn

queo cervice, pauca de cauíaà füz mortis

G

prafatus , indicium facerdoti in turba. per-

!

egiffet, refectus non fuerit, neque cadaver, ut

mos & fententía ferebat , quadratim fectum

miíto , abfolutionis impertiende dedic, &

fed loculo inclufüm ,

fubdu&to curru animam Deo refignavit.

z

& deftinato reis fepe-

liendis loco fepultum,

id quod actum eft de-

«UXV. Dccimus'quintus P. Henricus Mor-

r

cima Martii anno 1615. ztatis 34.

fxus Anglus fuit, qui teriio e patria profcri-

XIII. Decimus tertius P. Edmundus Aro-

ptus ;; demum ad mortem damnatus , ulti-

la

S

usmotheus Anglus Lancaftrienfis in viminea

mam noctem fere infomnis duxit, hora quar-

crate raptatus ad fuürcam , poftquam horz

ta vero recitatis nonnullis pro Angliz .con-

Q

o

circiter quartam partem Deum füb illa pre-

verfione precibus, inexplicabili pietatis te-

catus effet, trina genuflexione Deum adjun-

neritudine.miffam de ían&iffima Trinitate,

€Li$ tertio his veneratur : ultto ac liberaliter

in gratiarum a&ionem pro beneficio mortis

tibi dulciflime Jefu vitam hanc meam devo-

Chrifti: caufa oppetendz celebravit, poft-

le

veo, in fatisfa&tionem peccatorum meorum.

'quam

perfolutis ejus diei canonicis horis,

u

Et nequicquam importuna Miniftellorum &

fingulorum , qui eodem carcere claudeban-

li&torum: interpellatione turbatus profequi-

tur, circuivit ergaftula, quos omnes (üpre-

mum valere jubens ea vultus amoenitate re-

tur: Jeíu vita & gloria mea, toto tibi animo

Y

hanc vitam reftituo, quam a te accepi, &

nitere illis vifus eft, ut cantam animi non

j

nitu dedifles, jam ea nequaquam füppeteret,

caperent magnitudinem, ac precipue P. Chri-

P

ut reflicui a me poffet , femper optavi , Deus

ftophorus llltanus e S. Francifci familia pro

s

animz mez, tibi & pro te vitam hanc.meam

Chrifto vinctus , tanta animi lxtitia & mar-

dare , & illam exhibeo nunc , & agnofco

tyrii cupiditate ex ejus amplexu perfufum

(j

ejus pro te ja&uram, lucrum effe, ejus (ine

fe expertus, ut quoties deinde ejus rei men-

lm

te incolumitatem effe detrimentum. | Morior

tio incidiffet , lachrymis gaudio manantibus

f

pro amore tuo, pro noftra fancta fide, pro

exclamaret : Bone Jefü , qualis ille vulcus

!

tuenda au&toritate cathedrg Vicarii tui in

erat! . adjicere fimul folitus , fi ad id tcmpus

terra Pontificis Romani , legitimi füccefforis

in hzrelum , aut gentilium errorum tenc-

v

fan&i tui Apoftoli Petri, veri capitis ecclefize

bris hzfler ,. uno illo.Patris coclefti affectu

Cn

catholice a te inftitutz.

Mea peccata Do-

'& hauíta ex amplexu meütis ferenitate ejus,

r

mine tuz cauía mortis extitere, fed in hac

pro qua moriebatur, fidei veritatem agnitu-

ge

mea morte, te folam veram vitam expeto,

rum fuifle. Edu&us fuübinde ad.füpplicii lo-

X

non permitte, benigniffime Jefü , ut evadam

cum , magno animo plauftrum conícendit,

Z

tormenta, quo vitam habeam (ine te; ne-

& plura de veritate: catholice fidei locutus,

0-

que enim bonum eft ibi vitam habere , 'ubi

tandem poftquam agonem fuum Deo; divis-

b

tu non es. .Da mihi , bone Deus , cónftan-

que ardentius coinmendaffet, füblatis altius

manibus magno animi fenfu pronunciavit. In

tiam ad ultimum usque articulum , neque

*

me uno momento vivere (inas absque te, quia

mànus tuas, Domine,;. commendo fpiritum

tu , cum fis vera vita , male potefít hzc in

meum ,. percuffoque: dolentis ritu peétore,

t

]

me effe,.(i tu meoin Corde non vixeris.Ma-

fimul ab ad(tante clam facerdote, ut conve-

jorem concipio dolorem , dum recogito me

nerat, facramentaliter abfolutus, fimul pe-

[$y

(u

offendiffe te , vel poffe a quoquam offendi,

dibus currus fubductus eft. Pependit ille

quam ullus effe potfit; quem hac ex mea mor-

quietiffimus , .nullo incondito motu edito,

D

,

te'concepero. ^ Qj vitá totius vite mez!

dum expiraffet, in cujus deinde lauiati fan-

quanquarm, fi aliquando à te alienus fui; fed

guine complura füdaria, Legatorum & Co-

di

tibi: tamen demum devotüs ; totó' iis córde

mitis Egmontii rogatu, intinéta funt, & .ad

condono; qui eàm mihi ftudent'eripere. His

venerationem partim fervata, partim catho-

I$

coresotetemn n r

licis Majeftatibus transmiffa. Partes diffecti

4]

di&is,- confcenfis alacriter patibulit fcalis', e

fummo gradu Catholicos ad religionem réti-

corporis ad quatuor urbis portas ; caput ad-

[

nendam ,. hzreticos aütém ad'complecten-

pontem fublime affixum eft, reliqua omnia

dam, fereno explicatoque vultu hortacüs eft;

igni confümpta. . AGta fünt hec Londini, z.

Februarii anno 16

id

oftquam non diuturnam e' deprorjpto libel-

4y. ïe;::ætïs ejus y-c.).' .:-.f?:cic-

o precationem , reftim-collo iaduens ; no-

tatis circiter 30. .

&urnum capitis integumentum in oculos de-

n

XVI. Decimusfextus

P chficus M;);fæus

Ane

RI P- Lüþn. Bü/lo Mm- ]b,no IL

an

Óf

e

)

204

Biblioibeca . Manyalis. Concionateriee

necis wibi quoquo inodo caufa extiterunt,. "Tum

| Anglüs

fuit , qui tertio e patria profcriptus,

demum a

d mortem damnatus ultimam no-

precatus pro Rege , regno , ejusque ad fi-

ä

dem catholicam redu&ione : Si tot mibi fup-

y

&em fere infomnis duxit, hora quarta vero

vite quot crimes im capite ,. quoé

recitatis nonnullis pro Anglig converfione .

pelerent , ait ,

lj

r

in oceano gutte , quot in celo flelle ,

quot perfe«

m

'ecibus , inexplicabili pietatis teneritudine

Giones C^ excellentie in Deo , illas ego perlibene

[

miffam de fanctiffima Trinitate, in gratiarum

aGionem pro beneficio mortis Chrifti caufa

ter omnes eum in finem impenderem. . Quibus cum

f

ingenti approbatione accla

mantis populis

oppetendz celebravit , poftquam perfolutis

ejus diei canonicis horis , fingulorum , qui

prolatis , ubi aliquamdiu claufis. oculis ad

D

eodem carcere claudebantur , circuivit er-

eliciendam contritionem connifus eff, mox

d

ftula , quos omnes füpremum valere ju-

€os apertos in adftantem carro: facerdotem

-

ns , ea vultus amocnitate renitere illis vi-

defixit; qui eo figno monitus, poftremam

4

ei peccatorum abíolutionem fic impertivit;

fus eft, ut tantam animi non caperent ma-

bl f

nitudinem. Ac przxcipue P. Chriftophorus

.ut extrema formule. verba potuerit exau-

1910

À

Ultanus e S. Francifci familia pro Chrilto vin»

dire.. Subdu&to interim carro , placidiffimo

ipfe vultu , oculis femper in coclum inrentis

&us , tanta animi lztitia; & martyrii cupi-

Q

ditate , ex ejus amplexu perfufum (e expere

pependit , nulla oris contoríione , nulla bra-

chiorum , pedumve indecora ja&atione ,

fbidem f. ,

tus , ut quoties deinde ejus rei mentio inci-

$9.

)

diffet, lachrymis gaudio manantibus excla-

fed manibus ante pe&tus (liberz enim illi

w

maret: Bone Sefu! qualis ille vultus erat? . Ad-

permiffz erant ) fürredtis, & orantis in mo»

f

dum conjun&is, perinde quietus, & toto

jicere (imul

folitus :: Si ad id tempus im berte

wm , aut genti

lium errorum tenebris befilJet , uno

corpore modefíte compofitus, ac fi expiraffet,

f

&9 baufía ex amplexu

aut optatiffimo fitu vivens conquiefceret.

illo Patris celefti afpettu ;

Y

sentis ferenitate , ejus ,

pro qua moriebatur ,

fidei

r

veritatem agniturum fuifJe.

Eductus fubinde ad

XVIII. Decimus feptimus fuit Dominicus

(trum

Colinus Coadjutor claro apud Hibernos ortu

fuppli

cii locum , magno animo piau

:

conícendit ,

& plura de veritate catholice

natus ; contra fe&tarios Centurio in Gallia

fidei locutus. 'Tandem poftquam agonem

militavit, fa&us in Hifpania poftea Dux claf-

faum Deo, Divisque ardentius commendaf-

*iiari,u's,per* annos o&to, femper & miles. bo-

fec, fublatis altius manibus, magno animi

nus , & vir frugi.

In focietatem receptus;

ex Hifpania in Hiberniam profieifci juffus ,

ä

fenfu prt

onunciavit : Jn manus tuas , Domnine ,

eomme;

a^

4

do fpiritum meum.

Percuffoque dolen-

jbiab hzreticis captus, pro tribunali in ve«

&ore , fimul ab adíftante clam fa-

fte focietatis comparuit, nil fpes minasque

tis ritu pe

facramentaliter ab-

cerdote, ut convenerat

moratus , quibus, ug a fide catholica defi-

folutus , fimul pedibus currus fubdu&us eft.

ceret, urgebatur : ac illos etiam execratus,

Pepe

ndit ille quietiffimus , nullo incondito

qui fübmifli clam füadebant, ut fidem catho-

motu edito,

dum expiraffet. In cujus deinde

Jicam tantifper diffimulanter obtegeret. Ad

fufpendium damnandus ; in carcere diia

laniati fanguine complura fudaria, Legato-

fübiit tormenta , quibus in ilum íxvitum

rum , & Comitis Egmontii rogatu intin&ta

funt, & ad veneratonem partim [ervata ,

eít ;; donec 3 1. Octobris in vefte focietatis;

revindiis poít ter

um manibus , láqueo e

artim . catholicis Majeftatibus tranmiffa.

A

Partes diffedi c

orporis ad quatuor urbis

collo pendente du

us füb patibulo fe dimifit

d pontem füblime affixum

in genua, & oravit.. E fcalis catholicis aue

portas , caput a

eft, reliqua omnia ig

ne affampta. AQta funt

thor fuit, graviffime admonens , nefe fpe;

metu, aliisque hzreticorum fraudibus inter-

PCX CM 2—428—205—— 0 —2- w

hxc Londini 1. Febr. anno 1645.

verti, atque a re&o feduci finerent. - Su/cipite,

Tbidem f. |

XVII. Decimus fextus P. Thomas 'Hvol-

inquiebat, im celum., €. prifcam fidem , quam

L^ J

praclari majores sefiri. funt. profefi , non. degente

117.

landus, Anglus, cum aliquot annis in At

glia falu

LJ

tem aliorum füb noctem fere fem-

ves , pereveranter confervate ; pro qua && ego nunc,

, r,

ui

a ob infirmitatem de die non pote-

. ut videtis , mortem oppeto, . Mox deturbatus pe«

——2 — 2 — ER

rat ,

procuraffet , tandem captus , & fine

pendit, & excarnificatus,.

legitima probatione damnatus ad mortem ;

t

cum jamjam perimendus effet , poft fidei

GENUS II MA RTZX'RIAI..;

rofeífionem publice factam, in genua fe

Capite Plexorum.

"

[

fubmittens anglice fic precatus eft: Sufipe,

XIX. P. Nicolaus Bodens , Tra

J

'c&anSTanr.I-- lu

e Pater mi[ericordiarum ,. qualemcunque me «vides,

Su/cipe bas indignas

perpe[Jones sneas , quas fane

Re&or elatus eft a quatuor bajulis gefta-ioc- milit.

( IEIe

[

"a unigeniti tui ,

Domini mei con[ocietas snorti,

toria fella ( nam vi tormentorum fractus

éri[;

propenfi

iffama tibi voluntate. reprafento , eorum. ire

ingredi:non potuit ) in theatrum ingenti

t

&ute , conjunttioneque ,

que paffus e[b dulciffmus

totius urbis ejulatu & comploratione ,. pra-

fertim ubi viderunt füpremam. ejus. peti»

vedemptor 1neus

efus , una cum meritis omnium,

i im legge mature , in

lege Meyfis , & gratie ,

tionem , qua manus vinculis eximi. poftue

laverat, crudeliter rejici.

Collocatus inm

divine Majeflati tue accepii fuerunt , fünt , &

erunt ; futuras , ut fpero , gratiores. . gnofio

medio theatri , przlecdtam mortis fenten-

— «5 x o])SÓHs ——

3uiiá,

ejusque e[JefJoribus ; ignofco duodecim : 'ui-

tiam mul

lici renutu falfitstis coarguit :

3;)

a

lkgwntur , inquiems ; qua

e

;

-—À —

yis ; ignofco accfffeztotihfs Tiéis ,

P .

1

.

L

ET

—Brius XCL Mortyrium.

28$

t

verbo ad «erbum, F'alfa & commentitia funt? . fed

rünt. Jam hora cædïs:aþpdtebht; cum Da«-

j

D

quando vobis fic collibuit , agite porro , ac pergite.

mianus quidam Neophytus , qui vinctis ma«

'Tum ne príus , quam ea, quz conflituerat,

gno amore miniftraret , geminam protulit

[

ad populum fuiffet effatus , a carnifice czde-

ftoream, füper qua procumberent obtrun-

retur, eum ante fe ftare voluit , ac fubinde

candi , ne eorum capita in folo volutaren-

ï

premiffa totius populi falutatione, innocen-

tur, Verum illi pari uterque fenfu, tegetem

i

tem fe, penitusque confpirationis ignarum,

repudiarunt j corpus e terra fa&ium , & reditue

vum in terraim , nusquam elius, quam in terra vo-

W

folius religionis caufa occidi , multis argu-

0X

mentisconteftatus eft. Poft quz munus fuum

lutari. Ergo nuda humo provolvuntur in ge-

exequi catnificem finens ; altaque voce in

nua, manibus in coclum furredtis , atque il-

m

manus Domini fpiritum commendans , gla-

lico fatalem i&tum gladio excipiunt. P. Pe-

dio i&tus vicam gloriofa morte

trus primo truncatus i&u corruit.' Ac I* Jo«

t;

,confumma'vit',

l

anno ztatis 42.

.

annes Baptifta , cum primum vulnus accepif-

lbider f.

XX. Eodem morti

s genere pP. Franciícus

fet errante carnifice, nondum truncus affur-

TQ

191,

Macciadus, & Bernardus Pereira a Maho-

git, atque iterum in genua ruens, ; Jefum ac

MS

metanis in ZEthiopia Aufciagarellz anno 1627.

Mariam inclamat ; tum altero petitus , ac

tu

obtruncati obierunt.

*

tertio i&u, tandem obtruncatus eft.

*

"]

Ibidem f,

XXI. P. Joannes Baptifta Macc

iadusA datus

XXII. Auguftinus Ota Nangafachi uxore Nada(i ja

ii

379.

in infüla certia Omurenfíem in carcerem de-

mortua viduus, operam fuam focietati addi- anno dier,

0«

portatus eft 29. April. anno 1617. ubi ex con-

xit, fidelis catecbifta, & operarius impiger. !llu

[

l':r. 19,

(Q

fortio fratris Petri de afcenfione Francifcani

P. Camilli Conftantii comes, in carcere Iki-

h

'e cuftodia jam ante conclufi , ita exhilara-

nofícimano focietatem a prepofito Provinciali

tus eft, ut eam fortem cum univeríis orbis

per literas impetravit, a Camillo commenda-

tus, atque admiffus; & poftridie in fidei

imperiis non mutaturum ore & epiftolis dice-

$

ret, Pridie mortis jam uterque divinitus im-

odium cxdendus; vota , de focietatis mo-

minere (ibi mortem intellexit , atque alter

re, concepit. Camillus flammis, Auguftinus

ac Socii fecuri ce

li:

alteri revelationem explicuit. Dynafta mox

E

cidelfg , corpore in mare

o

er miniftrum veniflé denunciat a füpremo

abjecto.

J

XXLI. P.

Gundifalvus deTapia Hifpanus, Tann. f.

enatu necis in utrumque fententiam , quam

,

effent illa ipfa nocte excepturi. Illi zftu di-

dum in faa domuacula rofarium recitat, ad-

"vino inflammati , in lachrymas gaudii teftes

eft cum conjuratis Nacabeba, czterisque ad

,45 $.

li,

V

refoluti fünt, & Hymnum, 7e Deum laudamus,

fores cubiculi filentio relictis, cum duobus

L]

una concinuerunt, ac deinceps acri fe flagel-

ingreffus ; quafi venerabundus ad ofculum

t

2

latione exercuerunt ad certameri , & longa

manus inclinat fe fe, dum interim alius ex-

l$

de rebus cceleftibus contemplatione. P. Fr.

ertam, quam vefte occultaverat ; clavam,

Petrus dicebat , fe per eos dies facrifican-

valido. i&u in caput Patris adegit. Hic fui

!d

M

tem, vel orantem aliud nihil a Deo poftu-

vix compos, Jefumque inclamans , tituban-

laffe ;- & quod exauditus effec ; fe Domino

te greffu profiliit e cubiculo templum petitue-

)

um

maximopere gratulari, P. Joannes Baptifta

rus: fed qui ad oftium refliterant, illi ad ter-

refpondit : /e tribus in vita fua diebus , pre ca«

ram afflicto caput & brachium fini(trum fe-

5

$

curi abícindunt, fecumque una cum facro

É

ler

is maximo gaudio delibutum ; quo [ocistatem. ine

jf

greffus eft 5 quo- nuper erat comprebenfus; & nunc;

:

apparatu auferunt. Tentarunt & brachium

cum

dextrüum, cujus digitos in crucis formam ,

dlle

de fupplicio moneretur. . 1píe tum exemplo

magnitudinem voluptatis fuz breviffim

e ad

utpote ad ofculandum, fidemque, pro qua

X

moriebatur, conteftandam compofuerat, ab«

E

Superiorem in hec verba preícripfit : a

fa. bora concupitus ad me tnortis nuncius. advenit.

fcindere fecuri fepius adacta ; fed vibicibus

1

M

orier folatio plenus , quia pro bono Sefu morior.

folis reli&is , nequiverunc illam , crucis fi»

i

4go illi gratias , quod 1e , licet indignrin , tam

gnum decuffatis digitis pertinaciter facientem

infigni.beneficio ajfecerit.. Yaclinata jam die mitli

(quze etiam in mortua cadaveris dextra fic

!]

Mi

efformata deprehen(a eft) refecare. "

fpiculatores jubent patribus cibos parari ; fed

p

illi nullo fe jam ad vitam retinendam alimen-

- XXIV. P. Antonius Capetius, P. Didacus

&adaä'f.

de Morales , P. Francifcus Marquez , poft-

119.

to indigere profeffi, iterato alter ad alterum

de peccatis confitentem excepit, & f(imul

quam novem diebus in fcrobe pependiffent ,

litaniarum ritu San&os in auxilium omnes

& aquz tormenrum centies & quinquies pere

evocarunt. Cuftodia educti, & uterque ma-

peffi , in Chrifti tamen confeffione conftan-

num Chrifti de cruce pendentis figillo arma-

tes perftarent , demum 2;. Mart. 1643. ca-*

nüsTlM- b

ti alter füccedens alteri , Neophytos ex iti-

pite truncati fünt.

gc m

; l

r

nere multos, qui comitabantur, ad ea, quz

XXV.P. Jacobus

Bafile pb& munus Apolto- . Tbidem f;

licum aliquamdiu egregie expletum,ab Ethni- 4$

j

tempori erant, idonea hortabantur: quz ta-

1

men ob immodicum planctum haud fatis in-

cis arctam legis chriftianz femitam exofis, &

r

telle&ta fant. Cum ventum ad locum efít,

libertatem. querentibus, eo ipfo tempore ;

etle

breviter alter alterum jam tertio a peccatis

quo Chriftianos poenitentiz Sacramento ex-

lia

expiavit; & ruríus ultimum amplexati , ac

piabat , obtruncatus , & c crucis brachio in

[

falutatis ejara voce Chriftianis nonnihil di-

furce ufüs converfo fufpenfus eft licec tum

ol

vul(i funt, ünde fe invicem intuiti, cum ne-

jam mortuus. Hifpanis quoque ac Indis chri-

[

ftianis una deletis, inter litandum «o ipfos

ício, quid effent collocuti , quod prafentes

b ee

quo czíus eft, die, füblat

gm in altüm a

Wl

Neophyti non : pkerc;per-gn-c ; þþ;i(ïin/nc arrife-

pro

l

n;

9

)

296

"Bibliotbese - Manuaiis; Concionatorie

he

pro thore' divina hoftia, vifa efb;palam cruen-

.

pus in loco fupplicii objecta omnia . falía effe

to Cl

rculo circumdari ; & füper facrificalem

affirmavit , ac dixit, fe mori innoxium , &

V

pro Catholica, Apoftolica, Romana ecclefía, -

fi

mappulam depofita , illam etiam. fanguine

cruentavit. Ad hzc plures Indi id a (e ocu-

.. XXIX. P. Marcellus Francifcus Maftrillus

Ibidem &

Ü

lis ipfis confpe&tum affirmavere, quod e pe-

e Marchionibus Italiz., cum aquis & igne can-

320.

"i

&ore, feu ore, morientis P. Bafilii pulcher-

dentibus, in fcrobe quatuor jam dies pepen-

W

rimus infans, comitibus duobus: aliis alatis

diffet, nec mortuus adhuc fuiffet ; inde ex-

fe

traCtus, fle&tens füb gladio bis exclamavit ;

"

parvulis, in ccelum ferri fit vifü

£

aïgwfpoftea' in

alto ex oculis evanefcens.

A

Pater mi, S. Prancifie Xaveri ! bis inflixit illi

p

Ibidem f.

J XXVI. Vincentius Alvarus.

cum » Goa;ij

carnifex enfem innoxium, . Tandem tertio

(

13»

pergens ad ftudia , a Mahometanis piratis

idu, cum Jefum & Mariam pronuntiaret ,

41

captus fuiffet, una cum alio . de focietate,

capite truncatus eft,

nal

GENUS III.

Mj

minati fünt Saraceni fzpius, fe lytrum pro

MARTYRIL ..

duobus his non admiffuros ; dacuros utrum-

lene combuflorum.

d

que.cervice prefeQa in mareé przcipites,

kXX Leo

nardus Chimura primus e Japo-

Ibidemf. .

fer

quod Mahometo ejusque legi.effent adverfi ,

nibus a S. Francifco Xaverio baptizatus, dein

324*

«

& eam expugnarent.

Interea feria fexta ,

captus & ad mortem damnatus , a&is gra-

e

die apud illos Mahometo dedicata , Maho-

tiis, teftes voluit adhibere ; fe evangelii cau(a

|"

metani fenaculo inito diem illum celebri Chrie

damnari. Stipiti alligatus, igne jam in flarnas

n

ftiani capitis facrificio pro piaculari victima

glifcente ac erumpente, nullam doloris figpifi-

b

cadendo folennem habere decrevere. Quo-

cationem dedit 5 ajebatque fibi nihil dolere:

æf

circa Vincentius in prora tunc orans delectus

fuave effe, dulce illud incendium. Ambuftis

di

eft, cujus Chriftiano capite religiones Ma-

vinculislibera utraque manu prunas collegit;

n

hometo perfolverentur.. Cum fe occidendum

Gillis caput velut rofis coronans , cecinit:

Ü

audiffet, letus, quod Chriftiani nomen fibi

Laudate Dominum omnes gentes : Chriftianis in-

t

in mortis obeundz caufam verteretur , to«"

terea Jefüm & Mariam clamantibus.

3

X

2b

tum fe Deo in vidtimam iterum & iterum.de-

- XXXL P. CarolusSpinola, Marchio Italus

2

Ibidem f.

ha

cum una cum P. Sebaftiano Kimura, & feptem

273«

dicavit, pulchro iterum gaudio delibutus,

[0]

Md

& religioíe

'efliens usque ad mortem , ac

aliis fociis quatuor annis in erumnofiffimo

ib

lz

Miferere uei

b

eus canens., Sub ipfo i&u Mije.

carcere innumeras calamitates fuftinuiffet,

Q

rere, ajebat , anime mee , Sfefubene! Aliqui

ipfe & focii demum ad füpplicium vocati pfal-

!

ad ipfam Mahometi aram immolatum fuiffe

mos una cum dulciffimis lachrymis cecinere.

ajunt: fed ille fe in fidei odium . czdi lztus ,

Inloco füpplicii triginta millia Chriftianorum,

Deo fe unice confecrabat

1

quiaffluxerant, fünt cenfa. Columnis alligati

H

abje&um eft.

;

.A Corpus m ma?c

ftetere per horam, antequam ignis fübdere-

XXVII. P. A

&

lbidem f.

brahardus G&oräius m EihioQ

tur, & Caroli incipiente, lzti cecinere: Lau-

fc

149.

piam miffus, ibi proditus ; captus , & id;

date Dominum omnes gentes.. Scintillae quxdam

U

ad quod iftüc ibat faflus, cumjuberetur Chri-

e rogo in pectus Caroli advolarant, eique ad-

Á

ftum abjicere, vel faltem id (imulare, fpe li:

hzrefcebant. Unde ille primus corruit lento

bertatís , mercium , ac dignitatum oblata;

illo igne extinctus , fecutis reliquis.-

db

iil

id execratus, in carcerem detrufus eft. . In:

. XXXiI. P. Camillus Conflantius Italus ca-

Tbidem f.

haj

u

de eductus, juffus eft vel.mori , vel dicere:

pitis damnatus, delirus putabatur, quod dice-

283*

Alius non eft Deus, quam Deus , & Maho-

(

ret, fejam votorum füorum fümmam penitus

al

anetes ejus Apoítolus ; mori elegit, accepit-

attigiffe. Tabirz'ad Firandum rogo addictus,

que mortis fententiam. Ad gloriofum fup-

palo fune ex arundinibus texto alligatus ,. ad

Q

p

plicium (ocietatis cultu prodiit, ut facerdos,

populum de animz immortalitate , ac felici-

fldey

in Oppido Delec. Primus gladius in illum vi-

t«te fidei chriftianz dixit egregie.. Incendio

bratus (ra&us eft, alter leve illi vulnus inflixit,

fa6o,

K

involutus orabat: & flaima tantifper diduéta,

f

& fractus eft : tertio demum cafus eft felix,

feu aperiri vifa.illum orantem oftendit, ca-

Thidem f,

XXVIIL. Philippus Nottin Coadjutor ab

nentemque :. JLaudate. . Dowinum . omnes. gentes :

lt

206.

In

Hereticis in fidei catholice odium cruci

Gloria Patri (2c..'Tum tertio japonice pronun-

ferrez infidere juffus, manibus pedibusque

ciavit voce clare percepta : O quam bene mibi

d

ol Jam flammis abfümebatur corpus, cum

m

per extremos digitos ad tergum revinclis;

R

& manicarum ac pedicarum aculeatarum tor.

adhuc : Santius , fanttus , anttus : quinquies

mento dire infertis. - Collo innexum erat col.

cantare auditus eft.. Dicebant barbari : tan-

m

lare ferreum , trifariam aculeis confertum ,

tam illam ejus viri fortitudinem fupra more

h

uorum alii re&i eminebant, alii farfam ,

tales vires altius quidpiam habuiffe.

; XXXIIL P. Petrus Paulus Navarrus, Ita-

Tann. f.

h

deorfuüm alii vergebant : igne quoque, quo

ipfe lente torreretur, admoto. Ubi ufta pel-

lus, damnatus ad rogum proceffit poft. me-

309.

lU

lis ibat in bullas & puftulas, illis ferro aper-

ridiem pallio indutus , nudis pedibus & ro-

N

tis acetum cum fale ac pyrio pulvere infude-

fario de.collo fuüfpenío. . Ducebantur una

re. Sic per decem ipías horas cruciatus.Phi-

Dionyfius, Petrus, & Clemens , qui cum

]

lippus, capite deinde plexus eft , obtentu

illo füerantin via comprehenfi, duoque prio-

]

proditionis , re ipía odio fidei orthodoxz 5

res jam eraut in focietatem adleCti. "Vultus

It

ut patet e narratione a Bullonio Duce con«

ferenitas cum inufirata quadam , modeftia

ü

Ícripta ; & e calumnia ab hereticis conflata

conjun&ta omnium oculos precipue in Pa-

hl

per Lansmannum , cui ob vitz fpemmentito,

crem converterat, lpfe litanias .precines

fü

n

bat, cateris refpondentibus , Etbnicis ve-

Nit$ promiffz loco mors ill.ata'c,[t. '^Philip.1

hemen-

e

(

.

tf

Tidas XCL Morbyriun.,

287

r

hemehte'r attohïtüs ad tantum euntium ad

. XXXVH. P. Anton;ïuslfcïda Japon g'tavær&,

: Tamr.

l,

ignes tranquillitatem. Ubi ad locum reorum

& ipfa morte acerbiorem carcerem triennio

5 330:

li Ditme

fappliciis infamem deventum eft, palos ibi

fere füftinuit, crebris pollicitationibus,ac mi-

A

defixos Pater detra&to capiti pileo veneratus

nis fruftra follicitatus a Prefectis, ut deferta

Ml

eít, caepitque tam feftinato ingredi, ut zgre

Chritti religione ad Japonica facra tranfiret.

(

poffent alii confequi. Ut intra repagula fu^iit,

It

Quorum uni aliquando atrociffima füpplicia

flexis ante füum ftipitem genibus. Deo de be-

comminaati : Frufira mibi, refpondit, minas

l

neficio, quod accipiebat, gratiasegit. Paulo

verbay qui ponas jam dudwmn C5 crüciatus expetto,

Ug

poft cum furrexiffet, a quaternis lictoribus

neque tibi veor proclive fore , fatis buic wec facere

W

columnz alligatus eft. Rofarium & cingulum

cupiditati. lgitur fi me diem wnum torquere decre«

a li&toribus direpta, Chriftiani magnis do-

tum tibi eL, meo rogatu ac fententia in denos extendo ;

nariis redemerunt. Übi Tonus advenit, rogo

fi denos decretos babes , profer in centenos: provoga

injectus eít ignis.

Spirabat valide ventus ;

annum unum in denos, C$ ipfum porro decernium

X* Diene

ideoque correpto mox flammís pallio Patris,

produc in omnem aiatem. — Si decem cogitáte funt

lCm l

femiu(tulata veftium frutta ;n füblime ferri

forma penarum, quibus me exerceas, amabo cenienas

jn

vifa fant.. Deinde ferpente flamma fpectatus

cogita : certamens ft placety utriusque nof]rum invicem

u

e(t Pater,qui modo focios ad conftantiam hor*

fit, tibi fexoiendo, wnibi durando, dum vittus alter de-

naj

tabatur, admoncbatque,ut Je(üm invocarent,

feifrai. Ergo ad ferventes montis Ungeni

Jlils

modo lumína tollebat ia ccelum, quo afpira-

aquas anno 1631. 4. Decemb. varie difcruciae

t

bat.

Denique vinculis igne conlumptis in

tus eft, carnificibusomnem in eum juffu gu«

li

alterüm latus prolapfüs eít, cum identidem

bernatoris immanitatem experus. Plurimis

t

clara voce repeteret: Jefus Maria, SJ'efus Ma-

horribile & prolixam hoe fupplicii inventum

nt D

ria: Pari fortitudine, benedicente ipfíis (ecun-

fidem excuffit, qui, cum non reformidarent

ll

do P. Petro Paulo, triumpharunt de igne cx-

pro Chrifto vitam femel abjicére, eam tamen

teri, & Petrus eo gloriofius, quo quialongius

Ob iteratos toties cruciatus retinere minime

aberat ab incendio, productius tormentum

(üftinebant. Perfufos etenim ad usque offium

ugi H)idm fa

habuit.

D 323

aduftionem fomentcis identidem reftaurabant,

Q

.l.ïad'ai

XXXIV. P. Hieronymus de Angelis Sicu-

ut ubi convaluiffent, iterum ex intervallo at«

f 383-

t

lus damnatus capitis, cum ad fupplicium una

que iterum perfufi, gravius ex renovatis vule

il

cum aliis duceretur, cauía morcs illius de-

neribus torquerentur. Igitur arreprum P. Aa-

Ícripta, & palam affixa elt in hec verba: 73o-

tonium carnifices a&te aquarum tormentum,

j

ID

mines ifli tam grandi fupplicio mattantur, quia

manus pedesque revinctum valide di(tendes

Chrifliani fant. — lta exuítus eft, poít pulcher-

bant,omnes corporis junQtutas veluti in equue

a

rimam ad populum ailocutionem, humi fle-

leo diftrahebant, ficque luxatum fublime de-

It

&ens. Simon Jempo e Bonzii cujusdam di-

mum fufpendebant, poítremo ícapulis aquam

fcipulo factus ejus focius, & laborum comes,

ferventiffimam infülüri ; qua tamen preter

t

optabat in Societarem adinitti, & in odium

omnem confüetudinem, ftupentibus ad pro»

fdei chriftianz occidi: ucrumque elt confe-

digii novitatem carnificibus , nullam ei cicae

)

eutus.

tricern inurebat.

Poft 30. dicrum tormene

'&Tidw&

XXXV. P. Michael Carvallius Lufitanus

tum, revocatus in cuftodiam, ibique ad usque

? ln

fi 249.

ad mortem damnatus, crucem ipfe portavit,

3. Sept. anno 1632. omnibus incommodis

d)

i

cum fociis Pfalmos canens. Primus ipfe palo

erumnofe afflitus, demum gubarnatoris edi-

alligatus, & cum illo religiofi alii plures, at-

Go vivus lento incendio combuftus eft Nane

b

que omnes dum arderent, Jefum & Mariam,

gafachi cum quatuor aliis, Tofcigunfama nu«

a

pronunciavere, atque vixere.

per poft parentem füum Sciogunum , & ime

(l

Thidetr

XXXVI. P. Thomas Tzugi Japon cum pro

perii & crudelitatis ejusdem potito, 63. na-

ll

f.260,

re orthodoxa preclare apud [íuos Japones

tus annos, actis 43. in Societate,

1j

fatagcret grata dicendi aflluentia, ut difertus,

XXXVIIL Thomas Nicoforus Japon (ubNadaü

)»

ita impiger , ab ipfo divino Sacrificio peracto

difciplina Seminarii educatus, multum antef£ 2a7,

n

in cuftodiam detrufus,multifariam a fuis blan

ac poft initam Societatem operz induftriz-

1

de, fevereque tentatus, cffuía, quanta maxi-

que attulit ad commoda rei chriítiang apud

j

me poterat, felicis facundiz copa fe ignibus

Japonios. Idcireo exilium & arumnas a fuis

m

pro Chrifto devovebat, Cum duobus fuis co-

civibus odio fidei illatas füftinuic. Poflliminio

á

mitibus ad flammas damnatus, poít fudores

redux ab exilio Nangafachi flammis addictus,

genti füg 34. annis laudate impenfos, in ignis

& vivus illuftri mortein igne confumptus eft.

[*

medio de Chrifti patientis tormentis, ac de

XXXIX. P. Sebaftianus Viera Lufitanus una Ibidets

fide catholica maguo verborum pondere per-

cum quinque illis, quosin carcere in Societa. f. 1

p

f?s

"" Tmn, fn

oravit, Mox voce in cantum flexa: Laudate

tem cooptarat, Japonibus, toto, quod füper

Dominum omnes genies: cantavits & inter ca-

gepua eít, corpore in foveam e pedibus pe-

( 309.

OI

nendum extinc&tus eft.

Illud admirabile, ac

pendit per totum triduum,illis quoque fuüper-

Japonibus & Lufitanis teftibus luculentis (qui

fles, Etiam antea predixerat, fe tormento

ipfi adfuere, ac rem accurate oculis luftrave-

foffze non moriturum, Suppofito.demum igne

O-

re) exploratum eft, pe&us mortui P, Thomz

cruciatus eft, & combuftus, cum ei viventi

ultro aperturn diffiliiffe; & ex illo vifam egre-

prius vifcera fuiffent fenfim extracta, uc fcrie

$

ld

di rubram flammam, quz fürlum in coelum

bit ejus Socius P. Albertus Mecinski.

fuüblimis volatu igheo fplend:ns abierit, eo-

]s

GENUS IV. MARTYRII,

js

yumque, qui hec ípectavere chriftianorum

P

.

Segitis confixoruti

;n

eorde mire va*gcenderitïæ

nu

Xb

)

.

20

5

.B;Bliotk;ecæ Manualis Concionatorie

YU

ces effufi, ab illo certatim päïanïtenfïa expiati?

If

"'Tann.

XL. P. Andreas Gualdanius Hifpanus dum

j

Mazuam petit, quz eft urbs in(ule cognomi-

& per(andte incitati ad mortem

pie oppetene

*f 166.

&

nis in Erythrzo litore, qua trajectus in Indiam

dam,cum diceret: Hodie erinus in Paradijo, fra-

eft, in Turcas incidit; quibus ex veftitu prodi-

tres: Hieroquais Echnicis barbaris in templum

Joider

f.i9

tus, quod Chriftianus & facerdos effet, una

fe infandentibus prodiit obvius,& fagittis con-

MY

C/*

cum Lufitano itineris comite, cum ad eju-

foffus cít, JEfüm clamans, finguli barbari vul-

k

randum Chriftum nulla vi adduci poflent,

nus aliquod, etiam mortuo infiixere, ac tem-

barbatum in morem telis contoffus, viam «

plum , igne inje

ïl

buffere.

j

Qo, ung cum cadavere come

t

vitam felici exitu confecit, anno 1562.

XLI. Petrus Correa cum focio Joanne Sofa

GENUS V. M

ARTYRIL

Nadafi

Toidem

f.jgai.

apud Carigios rem feliciter gerebat, fed qui-

- Sclopis Occiforum.

fl '?.7'

I

XLVL P. Joannes Bathzus H

ibernus in pa- Ibidem

dam farens libidine (quem ille a devoraturo-

|

rum illum Brafiliorum cultro carnario libera-

tria una cum germano füofacerdote commu. f. 245*

l

nem hzretici furoristorrentem fenfit. Ecenim

f

rat) quiavulfam a fe (eritu legis Chrifti) pel-

licem dolebat, barbaris in eos concitatis effe-

haretici utrumque hunc efle, catholicum fa-

l

