vitam babere velimus, uti praclare indicat S.

fperationem. Quz omnia pariter confirmaus

Converfio dilata di*F-'Täuihx;.

Augufítinus difcurrens ; Forte dicis : longa

Taulerus, fie.loquitur:

erit vita mea: dico, fi longa erit bona fits fi

ficilis eft; propter tria. Primo;quia quanto ali de Chrift.

brevis &ipía bona fit; Prandium, etíi longum,

quisdiutius manet in peccato, tanto erit ma- ^.

non vis habere malum? Et vitam longam vis

jor poena peccati: Unde S. Hieronymus:

habere malam? Villam emis? bonam defide-

Quanto autem major eft numerus tempo-

ras? Uxorem vis ducere? bonam quzris? Fi.

rum , quibus oblivifcimur Deum, tanto erit

lios tibi nafci bonos optas; Et ut etiam de

major pcena peccati. Secundo, quia quanto

rebus viliffimis loquar;,caligas emis, & non vis

aliquis diutius manet in peccato ; tanto am-

malas; quid ergo vitam amas malam; Si vi-

plius oneratur a peccatis; UndeS. Aug per-

tam vis malam; inter omnia bona tua eris ma

feverarein peccato,dataugmentum ícelerum:

lus.

;

EtGregorius : Peccatum, quod per pceniten-

$. VI.

tíam non diluitur, mox füo pondere ad aliud

MEDIA.

trahit,ideo difficilius furgit: qui ergo non für-

Manfi dlfc;

ene ponderare. cireum[Lantias mortis , ne ilug

git oneratus parum; quomodo fürget , quan-

36. n.2.

I.B

usque differatur emendatio vite ; in illo enim

do multum?. Tertio , quia homo cirea mor-

articulo in iis, qui male vixerint, illud adim-

tem babet multa impedimenta, videlicet de

filiorüm ; deinfirmi-

plcbifur.: .Cfoangzg(iabum t« inimici tui , 69c. . Qui

di(pofitione d,o':"l"'? &

7

tate

Tiulus CXIX.. Promaflinatio Ponitentia,

681

tate, quz non permittit eum cogitare de ani-

gella, ferrum & compedes ip(i (ine dubio (int

ma fua ; Sicut dicit Hieronymus : Dum infir-

duplicandi? Enim vero peccator eít hic fer-

mitate opprimetis, nil aliud cogitare potes,

vus; qui amiíía vera filiorum Dei libertate, à

quam quod fentis; Propter hoc Auguftinus

jugo divinz legis fe fübducere molitur; Va-

dicebat: Pcenitentiam fcio, nec laudo, nec

dam poft amatores meos &c. Deus autem po

vitupero: Nam morbus urget, pceaa tertet;

óngam patientiam,infidelitatem ejus per hanc

filii & uxor, illicite diligit, & mundus eum ad

vel illam infirmitatem mortalem, vel per hoc

fe vocat, & fiepe ex divino judicio hoc acci-

vel illud lethale vulnus, unde fibi moriendum

dit homini, quod moriens oblivifeatur fui,

effe videt, caftigat& flagellat, ipfe vero; quia

dum qui viveret, oblitus eft Dei.

fe (üb tam fzevis flagellis conftitutum cernit,

So' Bernar7

Il. .Bene ponderare, quam difficile fit-in cafü ne-

fidelem deinceps ipíi per omnem vitam fervie

din. to. 1. ceffitatis verum attum contritionis elicere, quam qui»

tutem exhibere promittit, licet eum anteà

$. 13 4:2- dem difficultatem fát clare S. Bernardus fe«

Gö $«

contempfíerit, & Vatiniano odio profecutus

N

quentibus verbis oftendit: Claret igitur ex

füerit ; Credamusne, quod talis fe in limiaé

lt

jam dictis, quod durum & arduum eft, quod

inferni pofitum effe, & a Deo juíte caftigari

talis Deum füper omnia amet, quem antea fu-

cernens, eundem fit amaturus? Nequaquatn

per omnia odiebat. Exempli eau(a; fi quis fo-

illum quidem timebit, íed timor hic fervilis

ret cordialis amicus Regis Granatze, naturali-

ad ejus falutem non fufficit. Etenim fi, quane

ter tamen fübditus Regi Aragoniz, & in hae

do per tot annos fibi beneficus fuit, indulgen-

inimicitia perfeveraret per quatuor annos, &

do fanitatem; divitias, honores, delicias, cun-

lowla,

cdil s.

füperveniret eafüs, quod Rex Aragonis cape-

Gasque alias profperitates temporales, illurn;

retcum, multusque cruciatibus torqueret il-

nihilominus non amavit , fed obítinatiffimus

um;, nonne quafi impoffibile effet; & incredi«

ejus inimicus fuit, & ad omnes ejus voces für-

bile,quod captus talis verterecamorem ad Re-

1

dus;credisne,quod ille tunc,quando füb virga

em Aragoniz, totoque corde eum diligeret

pofitus eft, odium in benevolentiarà & amo-

uper cunctos homines totius orbis, fuper fo-

rem fit mutaturus? Si id credis,graviter erras.

cios, fuper amicos, füper filios, & ezteros con-

Hinc re&e S. Bernardus, lapfus ex voluntate, $ Bern. de

fanguineos fuos? Infuperaddatur, quod eum

inquit, non zque ex voluntate refürgere jam grad. & li-

fpecialiter diligeret, quia eum captum tene-

iberum habet; quia etíi datum fuit volunta. bero arbit,

ret & cruciaret, & e converío averteret amo-

ti;polfe, ftare,ne caderet, non tamen refurge-

rem füum a Rege Granatz , & illum odiffet

re, i caderet, non enim tam facile quis valet

fuper omnes homines mundi, quem tamen

prius dilexit, nüllamque caufam dederit ei de

9gïre .due.v fov'gg, quam facile in eam labi.

novo odio generando. Sic utique in propofi-

$. VIL.-

to effec de Rege vero, Domino Jefu Chrifto,&

ejus adverfario infernali, atque homine pec-

MISCELLAN

EA ET CONCEPTUS

PRADICABILES.

catore in extremis agente predicto medo. De-

tur etiam in exemplum alter, qui in furto a

us per Prophetam lfajam commina- Manf difa,

uodam juíto judice comprehen(us eft ; per«

I De

E

tur; JPenam eum in po[feffonem Erici.a2» n. g.

everavitque longo tempore in furando, fina-

Porro Ericius, quando in lucem editurus eff

liter jufta (ententia condemnatur ad morterm,

fuos feetus, metuens; ne a foecaum füorum

ducitur ad patibulum, quod ante íe conlpi-

fpinis transfigatur, quantum poteít, & va-

ciens lachrymabiliter veniam pofcit, dicens;

let, parturire differt, fed non intelligic, quod

non fe impofterum fimilia patraturum ; Quis

hoc faciendo majus fibi ipfí damnum infe-

exiftimabit hoc illum dicturum amore reipue

rat, quia quanto longius differt, tanto mae

blicz, vel jufti Domini, aut [udicis, & non po«

gis pungentes fostuum fuorum fpinz cre-

tius timore, atque pavore mortis? : Sic eít in

Ícunt, & indurantur. Idem quoque multis

propofito de eo, quem pecenitet in extremis ?

contingit, qui converfionem fuam procraftie

Quod ipfuüm Jofephus Man(i apte fequenti di-

nant, metuentes, ne vits pcenitentis rigores

fcurfü declarat: Explicemus, inquit, idipfüm

fubire debeant , nec tamen cogitant, quod,

"

pulchra quadam, omnibusque nota fimilitudi-

quanto amplius poenitentiam prolongant;

ne: (it enim v g. fervus aliquis emptitius,cone

tanto fnagis peccata in ipfo multiplicentur;

: (;hriü'.

m

tumax, infidelis, fuoque Domino rebellis, qui

& crefcant, fimulque cum ipfis nafcatur in-

poft fugam a Domino füo fa&us captivus, ab

gens àb omni pietate & virtute averíio , &

eodem cum omui feveritate flagellaretur, &

naufea. Theophiladus de Zacheo inquit:

torqueretur ; crederesue,quod talis füb flagel.

Talia promittens, imo faciens: Non enim

lis & livoribus totut corpus occupantibus

dixit : JDabo dimidium , &9' reddam quadrupiuin,

No-:

fed : eccé de, & reddo.

Audierat enim Sa«-

coníticutus, Dominum fuum vehementiffimo

cordis affectu amaturus effet? utique potius

lomonis admonitionem : — /Ne dicas, rediens ré-

crederes, quod illum mortali profecuturus ef:

di, (9 cras dabe.

Chriftus evangelizat ei fa-

fet odio, licet excerius fidelia ipü fervitia pro-

lutem: Hodie enim, inquit, das, hodie tibi

!

tnittat. Sienitn prius, quam tam fzvis verbe-

& ïfalus;

ribus a Domino fuo affe&us fuerat, illum non

II. Naute poftquam ín litore diu ventum Ibid. s. 7.

amavit, fed ab ejus fervitute declinare & fu-

exípeCtarunt navigationi fuz favorabilem,

gerc voluit,quanto magis idipfüm nunc faciet,

mox ut illugi exurgere vident, fine mora vela

uando fe in procinctu mortis confticutum vie

pandunt, & a litore folvunt, feque itineri pro«

pofito accingunt , ne bonam navigandi occa-

et fcïfguepro certo, quod fi fupervixeritfla-

q9 34 3

ionem

I)!Motbem Manuolis | Concionatoriee

882

fionemfnegligant; quodfi enim diutius mora-

. IV.: Pifcis, Remora di&us, hunc habet ad- Idem difc,

mirabilem naturz fuz inftin&um , ut vafti[-3. n 7.

rentür, tempus utique commodum, ventum-

que propiium. cum

manifefto naufragandi

fima qugque navigia explicatis undique ve-

lis navigantia, immobiliter harere faciat, non

pe

riculo amitterent. De hac vita noftra fcri«

bitur:

Hoc mave magnum €9 fpatiofum &gc. . Per

tamen hanc habet poteftatem, ut ventum ali-

hoc autem mare trajiciendum nobis eít; ut

quem favorabilem excitare poffit ; navigium

appellamus ad vitz beatw portum; At vero

curfüm tardare poteít, non vero velociter il-

fine favorabili divinz gratic vento, ad fortu-

las movere : ita pariter liberum hominis ar-

nata illa litora appellere, eft impoffibile;. At-

bitrium , Dei infpirationibus refiftere poteft,

ut hzc hominem afpirare inci»

verum ut ille nebis infpirentur, in ejus non

que ideo mox;

pit, fine ulla interpofi

ta dilatione vela affe-

eft pofitum facultate, nec de hoc fibi quice

étuum noftrorum explicare oportet, quia coe-

quam poteft compromittere ; Spiritus, ubi

leftis hic ventus fpirat per modum transeun-

vult , fpirat , nec ejus motiones a noftra de-

. tis, non permane

ntis, nec habemus illum ad

pendent voluntate, fed ab ejus liberalitate,

beneplacitum,

& ad libitum noftrum, & ideo

& beneplacito ; ac proinde neceffum eft , ut

illo utendum e

ft, quando Deo illum nobis

prompte Dei infpirationes acceptemus,quame

rimum nobis immittuntur,

communicare placuerit ; Siquidem fieri po-

teft, quod deinceps non amplius fpiret , quia

V. Celebris eft illa Ifaja , eternz repro-lIdem dift.

bationis'poenam comminantis prophetia : Ait 6. n. g.

fpi

ritus, übi vult, fpirat, fed nefcis, unde ve-

niat, aut quo vadat.

Et ideo nifi (anctas ejus

enim: a, qui trabitis iniquitatem in funiculis !

ubi de iis loquitur, qui, ut effrznes app

Ctig

fequamur infpirationes,merito periclitabimur

fio-

de naufragio , diceturque nobis , quod. olim

tus fuos diutius explere poffint, conver

uiens :

nem fuam de die in diem differunt, INam ut

Deus per Sapientem lamentabatur inq

Vicavi, €2 renui[lis , extendi manum meam, €&9 mon

S, Ifidorus ait: '"Trahit iniquitatem ut funi-

culum, qui tardat converti ad Deum: tra-

fuit qui afpiceret , defpexiflis omne confilium meum,

id eít, ut Dionyfius Carthufianus interpreta-

here enim iniquitatem ,. eft moram faeere

tür: Vocavi, id eft, variis modis ad emenda-

iniquitati 5

unde & Pfalmiíta aic:. Prolonga-

At vero quodnam hi

tionem & posnitentiam vos invitavi,ac monui

verunt iniquitatem fuam,

ivinum;per Evangelicas inípi«

tales inde referunt füpplicium ? Plalmifta ime

per inftinétum d

mediate fübjungit :

b

ominus juftus concidit cer«

rationes, per Ap

oftolos & Prophetas, per Prz«

- Jatos & Pradicatores ac proximos vir

tuofos.

vices peccatorum.

Ubi notanda eít dictio cervi-

c5: quia cum tales fepius invitati & vo-

Extendi mánum meam , beneficia largiendo , &

per advería paterne caítigando: Poteftatem

cati femper refiftant, opüime illis convenit;

uod incredulis & obftinatis Judxis Proto-

meám demonftravi in vobis , per profpera &

advería, quatenus per p

rofpera vos ad obíe-

martyr Stephanus bhis verbis improperavit z

It :

Dura cervicey & incircumcifis cordibus, vos emper

I$. M:

quium meum allicerem, & mea charitate ac-

cenderem ; per advería, ut terrerem, & illu-

.

Spiritui fan&to reffflitis.

o vobis intellectum

VI. jJairus Arch

ifynagoga tam precla-idem dife.

flrarem, eo quod vexati

conferret. Juxta i

llud Jerem: 30. Cafligabo t in

rum habebat de omnipotentia Salvatoríis con- 8: n. 6.

ceptum , ut de refuícitatione fi

lie fuc ne-

judicio, ut non tibi uidearis innoxius; At vero, quia

ocidit ad. pedes ejus, &9'

hxc anima propitio huic vento vela non expli-

quicquam dubitaret: Pr

cavit;juíte naufragari meruit ; UInde fübditur:

deprecabatur eum. multum ,

.

dicens : quoniam jiia

impone snanum (aper eains

Ego quoque in interitu veftro ridebo , &* fubfannabo,

qmea in extretnis efL, veni, i

cum «obis id , quod timebatis, advenerit, cum irrue-

ut faloa fit , &* oivat: 1m

o S. Matthzus Archi-

am fuam jam mor-

vit repentina calamitas , 89" interi.tus quafi tempe[Las

fynagogam Chrifto fili

ingruevit.

tüam annuntiaffe dicit :

Filia mea wodo defun-

&a eft, & tamen fpem firmam habui(fe, quod

Wid. n 8.

IHI. Cosdlum verno quoque tempore rorem

fuum füper vaftiffimam maris deftillat fuperfi-

ab eo revocanda iterum eífet ad vitam. E-

contra veroS, Martha, licet frequenter Chri«

ciem: Conchz autem eodem tempore fefe

aperientes acceptas in finu fuo roris ftillas, in

ftum recipiebat hofpitio , ejusque fides adeo

effet eximia, ut teíte S. Joanne, ad Chri-

pretiofiffimas transmutant margaritas; qus&

vero ex Conchiliis fefe non pandunt, inanes;

flum dixerit: Ego credidi, quia tu es Chriftus,

füius Dei vivi , qui in bunc mund

um venifli; ac

& gemmz illius expertes manent. fed propria

ipfarum culpa. Porro divinus infpirationum,

denique licet Chriftum innumera; prodigiofa

ratiarumque cceleftium ros , ex parte fua in

etiam in refüfcitatione mortuorum, patrafle

miracula fciret, nibilominus fratris fui La-

animas noftras influere non definit : quia cbari-

C--..æ—

nofiris per Spiritum

zari refüfcitationem vix &.ne vix quidem

tas Dei diffufa eft in cordibus

Unde S. Ecclefia

deoque pro illias quan-

an&tum , qui datus efL nobis.

fperare audebat, i

- lim Q

Deum his verbis frequenter interpellat : Santi

tumvis a Chrifto m

agnopere diledti refufci-

Y 42

tatione non fuüpplicabat. Quamnam hujus

Spiritus, Domine, corda nofira mundet infufio, && fui

voris intima afper[ione fecundet ; Ac vero quid fit?

caufam fuiffe dicemus? Num forte id facere

omifit ex defectu.fidei erga divinum hunc

Animz illz, quz finum, & cor fuum diftillanti

aperiunt, illumque excipiunt, nec bonam fi-

füuum mag

itrum? ^ Aut vero in ea defectus

fuit compa

ffionis & dile&ionis erga dile&um

nunt fibi elabi occafionem,egregie locupletan:

Sed difficul»

tur, at vero qug tardz fünt & pigre , gratize

fratrem füuum : Nihil horum.

tatem hanc verba illa : / quatriduanus eff , jam

cceleftis expertés manent, cum irreparabili

ip&us quoque gloris amiff damno.

fatet ,. plenarie. folvunt , filius porro

' viduc

Naimi-

Tiws CX1X. » Procraflinatio Ponitentie,

- 888

! djj,

; ?o

Waimiticee, prxterquam quod jam jam recen-

mino? nequaquam eblatio ejus ideo rejecta

ter mortuus fuerat , adolefcens etiamnum

fuit, dedit enim ipfe in oblationem id , quod

erat: addolefcens tibi dieo furge: Filia pariter Ar-

habebat, fuit autem Cain agricola, qui pree

vhifynagogi juvencula erat: &$ furrexit puella:

ter frues terre nil habent. — 4pe] autem , qui

atque infüper vix ante horam e vivis exceíle-

rat: Hi autem duo mortui illas defignant ani«

paftor erat , obtulit. de primogenitis gregis fii , &

de adipibus eorum ; Ec xamen refpexit Dominus ad

mas, quz non diu in morte peccati hzferunt:

lbel, &9 ad munera ejus, ad-Cain vero , & ad inue

his enim prompto remedio luccurrere;easque

nera illius non réfpexit.'Quid igitur dicemus?

ad vitam gratiz re(uícitare facile efl at vero

quandoquidem, ut S. Paulüs ait; ho e/t per/o-

Lazarus peccatorem habituatum, & in malis

narum ucceptio apud. Deun ;; Cum igitur Cain

peccandi con(uüetudinibus inveteratum preefi-

prius, quam frater ejus, ad facrificium offe«

gurabat : qui ut ad vitam revocetur, omnipoe

rendum permotus fuerit, facrificium illius

tentia & mifericordia Dei interveniat, necef-

prz fratris fui oblatione Deo longe gratius

fum eít; (iquidem duritiam & obftinationein

e(fe debuiffe, haud immerito videri poffet.

peccatoris vincere difficillimum eft. Alios

Verum enimvero

fametScriptura facra du-

duos mortuos fumma cum facilitate vitz re-

bium hoc folvit :

$

u

im ait:

a&tum ej? autem

n dit,

ftituit : Zémut manum ejus, C9 furrexit puella:

poft snultos dies ; ut offerret Cain munera Dominos

M

4Adolefcens tibi dico, furge ; & refedit, qui erat mor-

Ac proinde Cain typus erat illorum, qui cone

tuus, Ac veroin refuüícitatione Lazari iplemet

verfionem fuam in longüm usque tempus

in perfona ad fepulchrum accedere voluit: at-

procraftinant, id quod probabile eft reproba-

que infüper lachrymatus eft Jefus: fremens

tionis indicium. $. Ambrofius hujus repudiae

in femetipfo venit ad monumentum : infre-

tionis facrificii a Cain oblati, duas allignat

smyit: fDiritu & turbavit feipfum: ;Jefus autem

rationes, inquiens : Duplex in Cain culpa fuit,

elevatis fürfum oculis dixit: Pater gratias ago tibi,

una eít; quod poft dies multos obtulit;' Alte-

quia tu femper audifti sne : oce magna clamavit :

ra, quod non ex primis fru&tibus. - Unde

Tollite lapidem, Lasart 'veni feras, foloite eum &$c.

quando quis dztmoni, mundo, & carni, pri-

quonam obfecro fpe&ant ha tot, & tam no-

mum dat ztatis füz florem, annosque me»

tabiles hujus refufcitationis circumftantis ?

liores, refervatis Deo ultimis vite fzcibus,

Refpondeo; refufcitatio Lazari converfionem

hoc vere eft imitari primum reprobum, & ad

animz in peccatis inveteratx przfigurabat;

ejus imitationem vitam füam pelífimo fine

ad quam perficiendam neceffaria funt mira-

claudere.

S. Ambrofius ibidem fubdit: Sa-

cula , quia talis jam mortuus eft a corde, in

crificium & celeritate commendatur, & gra-

vitiis & peccatis fe

tia, unde preceptum eft:

a Villa Nova.

pu,lvtu;',,, ut ait S. Thoinas

facias moram vedaere illud,

Ay! l-v.apgris votumms non

jis bellicus civitareb ho(tie

Idem dife, - V1I. Dux aliqu

IX. In c. 19. Judicum

cribitur de Levit&tdem dife, -

15.n.2. lem obf(idens, inducías quidem pro: aliquo

quodam; qui, poftquam cum focero fuo in ali- 17. n, r,

tempore cum eadem inibit, ut fe ad capitu-

m d

quot dies genialiter vixiffet, jamque in pro-

nl 60'

landum fecum refolvat, & cum padis condi-

cin&tu effet , ut rediret in patriam: Dixit pa-

tionibus fefíe cradat: At vero fi obítinata fue-

ter puelle ad generum [uum : quafo tey ut bedie bic

rat; ob(idiongm urgebit, machinis militaribus

tnaneas, pariterque latemur ;. At ille confürgens

eandem concutiet, cuniculos aget, ficque tan«

caepit velle proficifci, & nihilominus obnixe

dem violenta manu eandem invadens; de-

eum focer tenuit, & apud fe fecit manere.

predabitur illam , & igne conflagrabit, ter-

Mane autem fatto parabat Levitas itery cui ut focer

ram fanguine inundari faciet, muros demo-

vurfum: Ore te, inquity ut paululum cibi. captes, &

lietur, totamque civitatem in miferabilem

a[fJumptis viribus, denec incre[cat dies , poftea profis

quendam lapidum acervum rediget. Idem

cifcaris: comederunt ergo fanul ; furrexitque adole-

prorfüs fxpenumero myflice anims civitati

Jcens, ut pergeret cum wuxere fuas cui rurfum locutus

contipgit, Deus enim ip(i per multos annos

eft focer : Confidera , quod dies ad ccafum déclivior

inducias quidem indulgebit, fuos mittet Hee fiz, & propinquam ad vefperam, mane apud me etiam

roldos, & Legaltos, id e(t, fanQtas fuas infpi»

bodie, 69 duc letum diem 69 cra$ peofi

; Cgri.fo

rationes: qui eam ad fui deditionem indu-

Omnia. autem hzc in figura contingebant:

*

cant; At vero fi obítinata permanferit, fpi-

Hzc namque hiftoria confuetudinem agendi

rituum rebellium exercitum illi immittit , ut

ferpentis antiqui ad vivum delinear, fiquidem

is eam ia fuam poteítatem redigat ; Hi co-

hic aliquos ab ejus fe fervitute eximere, & in

anguftant undique, & ad terram profternunt,

divinorum prgceprorum viàm abire, verae

que filiorum Dei libertate frui velle videns,

€o quodfnon cognoverit tempus vi(ïtatignis

cosdem de die in , diem , de feptimana in fe-

a 21

. 1dem difc. '..ïfm. Obfervaftisne aliquando, quisnam in

ptimanam morari, bonumque illorum propo-

?6- D 7.

toto genere humano primus fuerit, qui Deo

fitum procraltinare fecit.

Prout S, Bafilius

facrificia obtulit, num forte Adam, vel Eva,

t

Magnus his verbis vivaciter exponit;inquiens:

vel Abel is fuit? Nequaquam , fed Cain; pri-

Criminator ille fapiens eftad mala perpetran-

mus illereprobus : ld quod ex $. Scriptura

da: Videt nos homines in diem vivere, vi-

clare deducitur. Cur igitur facrificium illius

det omne a&tionem noftram , juxta id, quod

a Deo acceptatum non fuit, fed repudiatum?

inftat, peragi;ideo hodiernum diem per frau-

Num forte id contigit, quia Cain de fruGi-

dem nobis abripiens , (pem nobis craftini re-

bus terrz obtulit« dicente Scriptura: Jafum

linquit; fiquidem peccatum hodie commit-

eft , wt offerrgi Cain de fruitibus ierre ununera De-

m,

tere non cogit, juüiei?m tamen in craftinz

E

$84

Jiibliotbece - €:Manualis. Conciónatoria . -

ut refervemus, perfüadet ; Deinde ubi crafti-

fübjungit: JNVonme vos eflis, qui ediflis miey &j ej&

nus dies illucefcitjrurfum accedit iniquus ille

cifLis de: domo. patris wneis & nunc veniflis: ad sne nee

rtium divifor, & hodiernum diem fibi ipi

ceffitate compulfi? Enim vero fcire ab impiis il«

cedere expedit, craftinum vero Domino ut

lis percuperem, an verum fit ;; quod: toties

tribuamus concedit, atque hac ratione fane

Deum:a fe rejecerint, ejusque divinis infpirae

os, prezfens nimirum tempus per voluptatem

tionibus reftiterint, ut diabolicis fuggeftionie

fübtrahendo, futurum vero fpei nofirz relin-

bus:aditum:panderent? quod fi hoc verum

quendo, ne fentientes quidem e vita expellit.

eft; qua fronte fe Deum; ejusque difpofitiones

À lbldo D. 2.

.. X. Mercator quidarn fuiffe legitur, qui fu-

infuo habere beneplacito credere przfüment?

per oftium tabernz feu officine fuz hc,;ver»

Porro:de quibus paulo ante dictum . fuerat,

ba majufculis literis infcribi fecerac: ZHodie in

quod ad tantam veniffent mentis vefaniam, ut

boc loco: nibil venditur, fed.cras ;; ac proinde nun-

dicere auderent : Aecede a nobis , quia Jcientiam

quam tempus illud appropinquabat, in quo

viarum.duarum nolumus, de illis paulo poft fub-

f

fub credito quidpiam apud ipfum cotmparari

ditur:: ducunt in- bonis dies fuos , €g. in puntto ad

poffet, quia quocunque die venibant empto-

inferna defcendunt. Idem timendum eft iis, qui

xes, femper eandem deprehendebant oftii do-

quamdiu. vivunt, furdas Dei vocibus aures

mus fuzeinfcriptionem. Eadem prorfus aftue

prebenc, & tamen Deum in hora mortis im«

m

tia fagaciffimus daeemon. cum peccatore uti-

pertinentes illorui

| preces cxaudicumm ;He,

tur, cui femper perfaadet; hodie mihis cras

fibi ftalte promittunt.: -

;

'zXIII. Hoc in D. Paulo co

mäe'fddmur ; illb; De la Nu-

Domino;; Die autem fequenti fuperveniente

tot illum moratur illecebris, ut craftinus dies

inquam, quem Deus nobis exemplum prosza ho. 38.

ad ferviendum Domino nunquam adveniat.

pofuit;- & fignum pecéatorum przdeftinatoe $ 14: 8 9.

Certum eft autem, quod; quanto diutius nos

rum: etenim hoc maximum eft indicium, fi,

imoratur, & a fervitio Dei retrahit; tanto ma-

quamprimum Dei vocem percipiunt, pecca.»

jus fibi in nos jus pofleffionis acquirat5 ma-

to renuntient, ejusque vocationi celeres ob-

jorique cum dominii Tyrannide nobis prin-

temperent: E contrario en tibi Pharaonem

cipetur, quia crefcunt catenz , de quibus

reproborüm exemplar : nam ililum ipfam ut

-

ecclefia ait: .

talem:nobis Deus affignavit , ut:ait D. Paul.

eitur. .

1

Deliöt:or-um catena-cqn&rigf

in boc ipfum excitavi téy ut:ofTendam inte virtutein

Idem dife,, Xl. Rom

& confraternitas S, Joannis Bapt.

meamn C$'c: quid non egit Deus cum ; illo?- quot

9.n2. .hoc habet privilegium,ut quendam ex male-

voces ?. quot vulnera ? quoet flagra ; quibus

factoribus.ad patibuli fupplicium.condemna-

Deus illum conatus eft excicare?::qua. cum

tis e.catceris liberare poflit ergaftulo ; at ve-

;

E N C

illo non utitur;patientia, qua benigüitate?

re dic mihi fodes: nunquid fatuum judicares

Su[Linuit in multa patientia.. Et quid refpondic?

j

illum; qui omni cum libertate homicidia; Af-

Maledi&tus:erat corvus, inquit D. Au

-'.

e.

. Ha.

À

&

*

faffinia, rapinas; proditiones, & alia capitalia

T

bebat vocem corvinam: Perpende, qualicet

&

fcelera committeret. füb fpe'illa,. quod fors

Moyfes ex Dei nomine:Regem :accedat : li-

liberationis füper illum.catura fit, cum tamen

bertatem populi-ab eo poftulaturus:: uno &

fors illa ex centum reis unico duniaxat con-

altero cocdit illum:flagello,' quid refpondet?

tingac? Simili prorfus modo , (i ex:eo ,. quod

Crás, cras,«ras dimittam.. . O maledicte core

exemplum noveris cujusdam in extremo mor-

ve! cum illa fit tua vox;.maris profundo dee

mer(us interibis.:. O'tales miferis miferiores!

tis atticulo falvati, fpem concipis, etiam te in

eodem ultimo vitz momento falvandum effe,

cras , inquit ;! 'ecce quotics dícis :^ cra$ , crass

cur non potius times, ne forte fis de numero

faQus es corvus3' ecce dico tibi cum facis

illorum centum; qui damnabuntur; aut.de-

vocem. corvinam , occurrit tibi rüiàa:; nam

ille.corvus, cujus vocem imit

T

(perati morientur? -Si bene memini (verba

*

$

a.rvi.s,æ ;e-x-iit de. -a-r--j

à

k

1

h85

Íunt.S. Bernardi) in toto canone fcriptura-

ca & non rediit.

rüm unum latronem invenies fic falvatum,

—UXIV. Pone, hominem in c

ll'C';J eïfe; ; -ub-'ï:Nuz; ho,

noli ergo huic tam.

periculofz prpwg&a:;iqni

fciat, fe nihil minus cogitantem inopinato:a 1 3- $. 26.

credere temetipfum.

tauro fievoinvadendum, & cornibus appeten: " 54*

Idem ibid.

-XII. In c. 11.. Judicum

de Jephte , infigni

dum. 'Si videres, quod quis fortiffimo clavo

R. 6,

belli Duce, qui in Galaad commorabatur; in-

feipfum ligno affigeret, illumque repetito ver.

ter cztera refertur, quod prfides Kegiminis

bere profündius adigeret, & ad caput usque

pationalis fimul congregati, eundem fine ulla

imprimeret, fciretque, fe illum nullis fuis vie

data.caufa 'aut przvio demerito a fe expulee

ribus, nec aliter extrahere poffe, ni(i faber

rint; accidit autem, quod, dum ab Ammoni-

ferrarius fuis adjuvet forcipibus; quem mul-

—

tis durum illis bellum moventibus, ar&aque

tis contumeliis oneraffet, ac propterea per«

illos- obfidione ciogentibus . opprimerentur;

infenfum baberet: Si ab illo percontaáreris :

*t

[ ET

nec ullum habentes a.-quo-defenfionis expe-

Amice; noftin, quid agas? An nefcisy quod

&are pra(idia poffent, quique majorem in ar-

taurus fübito erumpet, - teque invadec, &

temilitari, quam Jephte haberet peritiam &

mifere inter ejus cornua peribis, camreffuge«

experientiam, illum rogare coa&i fuerunt, ut

re non poteris? Si tibi refponderet':- Doinis

ipforum in fe fufcipere dignaretür: protecCtio-

ne, nihil timeo : quià quamprimüm vides

nem & tutelam : Peni, & efto princeps nofler, &&

ro taurum accurrentem, advocabo fabrumi

jugna contra filios Zmmon. At vero quodnam il.

ferrarium, qui forcipibus fuis inftrü&tus. mi:,

los.refponfum retuliffe : exiftimatis ?: :Sacer

hi fubveniat, & cum illius favore me exfol:

mis:

textus Jephtam in hünc modum refpondiffe

vàm; (icqug auüfugiam & evadam incolu

u

An

Jüulus CXIX. Promaflinatia Pænimiim

8683

* Aämn tale refponfüm rideres? Annon ejusin

quod hic nos folicitas habeat; Sifara namque

hocclavo certum judicares interitum? ftulce,

e(t trenuus Imperator, & in hoc conflictu viri-

quid fcis,utrum taurus tibi tempus permittet,

bus fuis magnifice ufus fuerit.. Hzc hora eít,

quo fabrum advoces ferrarium? Et qui nofli,

qua triumphar de füis hoftibus, nunc letus faa

anille advocatus venire velit,quem toties pro-

gaudet victoria, & opuieutam civitatis prae

- bro affecifti? Ex quomodo fcis, an non (tabit

dam inter milites fuos difpertit, Forfitan nune

videns,& ridens pernitiem tuam,ut quem adeo

dividit fpolia &c. Veftes diverforum colorum

dehonefítafti? Merito hominem talem rideres,

Sifarz traduntur in predam,& füpellex varia

te vero ipfum multo magis ridere potes,& re-

ad ornanda colla congerit. Jacebat autem in-

Íponfürn tuumn , quod dare in re fimili foles :

terim mifer clavo confixus, infauftam exha-

dicito tmibi chariffime , an nen in hujus vivis

lans animam, & cum extremis mortis angu-

mundi ftadio, in quo profiliet mortis taurus,

ftiis dimicans. Videns illum, ait Debora: Sie

«Suando minim

utabis? m bora qua nen f/ps-

pereani emnas ininici tui Domine! Quoties, heu

Ch

vant weniet , áit.

riftus:. Cum dixerint pax , &

quoties contingit, quod obiit ille vir in venes

facuritas , tunc vepantinus eis fupervemiet intevitus.

rem,vagamque libidinem profufus, & infanda

Nonne vidifti, quod füperiori die obiit tibi in-

lue,taboque confumptus: & ille fordidus ufü-

timus adoleícens; qui fe immortalem putabat?

rarius fangui(uga pauperum, & ille profanus,

Nonne mortua eft puella illa. venuftiffima,

qui fimplicem vitiavit virgíinem: &ille mur-

quando una ineundi matrimonii cogitatio eam

murator,qui nullam reliquitintegram famamg

hN

L

vel folam , vél maxime occupatam habebat?

& quia in extrema vitz hora crucifixum in

Nonne alter e vita deceffit, quando fibi vide-

manus accepit, & Chriíto in erucem olim acto

'1405091

batur atripere Epifcoparum, & locum diguni-

dixit: AMiferere tnei Deus: Audias amicos ejus,

tatís confcendere ? quid agis, infelix, qui pec-

& cognatos dicentes: Recta in coelum abiic,ut

catum illud infigis uno &alteroó a&tu, unoque

alter quidam Francifcus mortuus eft, mortem

. &altero tum die, tum anno ; i&tum i&ui ad-

obiit cujusdam Carthufiani,tanquam angelus

dens in penitiffimum cor usque adigis; quis

quidam hinc deceílit. Hzc eft hora, qua fefta

&e reddic fecurum? Cura mihi egre effe fen-

gaudia in illa füperna coelorum regia lztantif-

fero, ais, & periculum ex morbo imminere,ad

fime celebrat. Mifer ille autem fuo confixus

Deum confugiam, rogaboque illum , ut mihi

peccato,inferorum pcenis cruciatur. Quid pu-

eximat peccatum,& condonet, adíciícam con-

tas, tam leve; ac facile effe mori inftar fancti

feffarium , qui illis vices gerít, tunc inhone-

Franciíci, aut pii cujaspiam Carthufiani? .

Ítz confüetudini renuntiabo,tunc aliena refti-

XVI. Nihil facilius, quam inter rupes for- Ibjdems

tuatm, tunc diligam inimicum. O Proditor,

mari echo,qusg voces tuas quascunque reddat.

quid fcis, num tibi tempus fuppetet,Deum in-

Non eít echo vox humana, fed ei tam fimilis,

vocandi? qüid fcis, utrum venire voluerit, &

ut qui eam audit, humanar effe arbitretur,

fuz zratix forcipibus accurrere? Tamne vici-

Inter montium concava exclamas, Je(ns, &

num illum habes, qui nihil aliud laborafti,

quoties nomen illud pronuntias, toties idem

quam ut te ab illo elongares; illumque repel.

repetunt, non quia nomen illun percipiunt

leres, & a te procul abjiceres? . An tibi tam

((unt enim petrz dariffimz, nec eas vox pe-

Obftri&um tenes, qui hoc unum unice egefíli,

netrat) fed quod vox tuarepercutiatur, acque

ut illum offenderes : Vide, quid dicat: Ego

ex ea formeturin illis alia vox,voci tuz fimilis,

in inieritu vefiro ridebo: cum quafterint me , non in-

quz ad te revertitur, Íta hic contingic. Eft vif

"enienient me , 65 c.

Quid ícis, an tempus tibi

quidam corde lapideo, duro, in quo nihil pe-

füpererit advocaridi confeffarium ? &c.

netravit, fic ut apud ipfum neque concíones;

XV. Admirabilis eft hiftoria, quam narrat

nec minz, nec infpirariones; nec conícientiz

Ibid. s-g 70

LE

Spiritus fan&tus in libro judicum, & horribie

ftimuli quidquam valuerint. Subita eum arri-

lia fanc verba, quz fan&ta Prophetiffa Debora

pit infiramitas, febris invalefcit, fitque, ur ani-

dixit poft obtentam deSifara vidtoriam.. Bella

mam agere incipiat. Accedisillum,inclamas

j iaf

movit, armaque fumpfit contra Dei populum

Jefus, refpondet illes Jefüs, Rurfum ei di-

" 54'

ferus ille Dux Exercitus Sifara, certamen iniit

cis, Maria Mater gratig: Refpondet: Maria

fatis darum; at (ibi finiftrum, quia referre pe-

Mater gratiz: Putasne eam hzc intelligere ;

dem,& fügam capeffere coa&tus fuit. Fugiens

Credisne hanc effe vocem humanam ? K.ft

igitur ex przlio & multo labore fatigatus ; fi-

echo, quz vocern tuam reépulfat, & ad te re-»

tiensque , fanct:e , pradentique oceurrit mus-

mittit, fic ut non percipiat, durities autem

lieri Jahel in oftio fui tabernaculi, a qua frigi-

intus manet, qualis ante erat,

;

N

b

dam (iti exiinguendz popofcit, illa vero lac

XVII. Aliam quoque ex his ver

jis -elicete Ibidetü.

illi in grandi vafe obtulir. Ille lafficudine, &

poffum confiderationem : Infixee funt gentes in

vaporibus oppreffus obdormivit, (imul hoc

interitu, quem fecerunt, (amptam ex eo, quod

vidit mulier, & clavum arripiens, in cempora

fic, cum tormenta bellica clavis confixa ob-

ejus impactum tranfadegicfoloque affixum re-

ftruuntur,. Vivit gubernator in fuaarce bene

. liquit: qui foporem morti confocians defecit,

contentus, & fe tutum zítimat, eo quod tor-

& mortuus eft, mater, uxoresque Sifarz, cum

mentis zeneis,& machinis fülminaribus validis

illum tardare cernerent,laborare folicitudine,

eft cin&ta, ut propterea nullum timeat ipnimi-

