-"ibliotbece €Manualis Concionatorie

496

s Cisr

& affligat. (*XXXV., Habent quippe fon&i.

Viri 'hocS dreg-

fuggerit,

ut magis eum oppugn'et,'

is Aohyc 1 4«- dial

q47l

Rurfus vero

fi ille contra certaverit, & fefe illi

proprium, ut, quo lemper ab illicit

ge fint, a fe pleramque etiam licita abícin-

Cï. l, l.

|

" cogitationi & pa

(lioni vitiofze oppofuerit, de-

dant.

I

I

bilitatur vitium i

llud, & cogitatio, atque ad

XXXVI. Quare r

atione noftri officii , & S. Aug. f.

4

oppugnatdu

m & affligendum eum deinceps

15.

de

alida, Tanti fcilicet valet,

ropofiti, non tantum debemus res, fed eciam

0f

impotens fit, & inv

cupiditatem relinquere, & vincere defideria

Ve?b Do(m.

. principiis obftitiffe.

Docent fancti;Patres, tra-

apUü" LV'

" &andum effecorpus noftrum

.quemadmodum

carnis, fanguinis, & quidquid fecandum natu-

læüm l« 2!*

ram eít, non fecundum fpiritum & gradam.

apaphll l

furiofüm aliquem,

przcipitemque equum pe-

ritus eques tractat,

quem arte & induftria fua

Hzc vocatio noftra , hzc profeffio, hoc offi-

cium, & nihil hac vocatione füblimius; nihil

facile affuefacit, ut ad imperantis nutum,quoes

uupto

hac perfetione dignius, nihil hoc officio ho-

j inttb

cunque ille voluerit, greffum fledtat.. Ad eun:

norarius, nihil felicius.

dem modum effreni, impotentique equo cor-

»

oris noftri frenum perpetuo adducendum,

XXXVIL. Soli enim in tranquillo portus. Chryf.

& (ecuritate fümma refidentes velute

x ccelo apud Nier.

[

u

bjiciendaque cal

cári funt: quo padto quic-

Naïnd do&, dic.

facile obtinebis: quod

ipfo czteroram naufragia profpeQtant.

3. €: 32»

quid ipfi imperaveris,

ue converíationem plane coeleftem elege-

do&, 3.

j dl

compendium (i neglexeris,

ipfe tibi paulatim

Et

qni ol

dominari accipiet, tandemque elidet te, ex-

runt, nihilque deterius Angelis effecti,

[|

d ftiic

quidem tüm propter innocentiam cordisque

cuffumque in mille præcipitig dabit.

hi

puri

tatem, tum propter quandam irapoflibi-

: 'Digm'tan

litatem,,

fenfüumque & affectuum abftractio-

mo dicat, quod temporibus

e

nem Angeli dici merentur.

S.*Aügu.(;t. .'X'XVIH'. Ne

XXXVl

2Q

n.,

uid de ejus fa

&is ab z;liis fen S Greg.ia

f 150. de noftris Marty

rum eertam!

na effe non poffint,

lus David faltantem ftu-

2 Reg.c.6.

temp.

habetenim & pax no

ftca Martyres füos: Nam

tiatur, ighoro. Egop

fu

peo, quam pugnaatem: pugnan

do quippe

ficut frequenter

ggeffimus, iracundiam mi-

fugere, juftitiam cuftodire,

hoftes fubdidit, faltando autem coram Do-

tigare, libidinem

mino feipfum vicit.

avaritiam contemnere,

fuperbiam humiliare;

ars magna martyrii elft.

XXXIX. Scimus, quia in oculis Dei; majo- Rich. vi&

ft, quam

ris meriti eft, fizpe mortificari, quam mori.in Pf.118.

& Greg in

XXIX. Quod martyrium gravis e

Feft. OO. inter epulas efurire,

inter veltes multas & pre-

Nonne mors Martyrum tanto erat pretiofior,

inter divitias,

uando mortem przcedens paena produdtior ?

ss

tiofas algere;

paupertate pemi

offert mundus; q

uas oftentat malignu?,

uibus volentibus mori, non dabatur occidi ?

ubll'

quas

Á

Nonne predeítinatis ad. vitam , hoc ipfum

l

|

quas

defiderat nofter appetitus?

L]

h

Dlof. inSa.

XXX. Abnegati

o ac refigoati

0 pröpriæ

ad glori& cumulum profi

cit, quod fine acri

D)

pug

na, fine acerba poena; c

cell. anim. voluntatis Deo gravi

ffima eít. Acceptius ob-

'amglia in eis vita

, quando a vano

non deficit ?

S.Baülc rl [.

Luelf

$.5«n. 1. fequium homo przftat Deo

oltactu, guítu

XL. Qui in feipfo

"-

/, quäntustä fieri þote&,

& non neceffario vifu, auditu,

liberrimam affectuum tran-

inftit, mo-

T

vel ta&u difcrete abftinet, voluntatem fuam

nature divinz

nait,

quillitatem imitatus fuerit, hic defoedatam

in hujusmodi rebus pure propter Deum mor-

pri

us in animo (uo Dei imaginem ref(tituit

-tificans, quam fi mortuos ad vivtam'te)tppo-

priftino

nitori. linde nulla omnino hic me-

rariam revocaret.

N

J

da te

Db.c

8. Dern.f. ^

XXXI. Exceden

te anima, ait S. Bernard. etfi

tuen

emeraria fidentia , ubi prxclarum in

T

tali anima habitantis Dei fulget veltigium,

/

245. in

non vita, certe vit

fenfü,neceffe eft eciam, ut

*

o fe

ntiatur: quis dabit mihi

qui

, quod hic fieri cernitur,. ipíe pro fuo be-

Gz'tnkt.

nec vite tentati

nignitate facit.

pennas ficut c

0

lumbz, & volabo & requie-

Lgcgt

cam? Utinam

hac morte ego frequenter ca-

XLL. Viéctoria no

ftra, gloria noftra intus S.Augy, f.

W

ut non feo-

e(t, non foris eft: foris defpecti, intus ele- 44

dam, ut evada

m laqueos mot:tis,

tiam vitz luxur

iantis mortifera blandimenta :

&i: quomodo vicit Chri(tus, 'vinccïe appe-

Luzlco v

tat Chriftianus.

ju

ut non obftupe

ícam ad fenfüm libidinis , ad

hoc creät;:us es Princeps, ut $.Ba(il.ho.

d iracundiz & impatientie

XLII. Sane in

L.

zítum avariuz, a

j

folicitudinum; & mole-

imperites

affe&tibus, ut dominere beftiis, re- 1 1. in he

6s

ftimulos, ad angores

L.

flias curarum.

Mort

atur anima mea morte

ptibilibus,

& præüs fimul & volatilibus. Tuis *2

fac imperes cogitatio

pibus, Imperator ut íi5;

iuftorum, ut nulla

illam illaqueet fraus, nulla

li,

Bona mors, qua vitakm

uz funt, omnium.

Ad hanc do&rinz for-

oble&tet iniquitas.

mu|am collatus nobis principatus, per ani-

non aufert, fed transfert in melius.

Hufs, nomine Job.

malia.mores noftros concinno ordine mode-

S. Hier. in

XXXII. Vir erat in terra

ratur & dirigit, ut mori ipforum diícamus

Egregius fane vir ]

obs; non enim terra carnis

faperabat, fed imperantis

eííe Domini.

"

ejus animum ipfius

- animi confilio cun&a faciebat.

*

3?ucundzms.

am poft illum per

lr

S.Augl;. XXXHI. Afícendamus et

De vitiis noítiis

XLIIL Nihil unicuique tam expetendum, 3. Gre

gor.

S' L

de Afcenf. vicia & paffiones noftr

as.

Naz. n

(i vitia ipfa calcamus;

quam ut animi pace fruatur , affectibusque

orat, de.

. . fcalam nobis faciamus,

imperet.

ace,

attollent enim ipía nos;

fi fuerint infra nos.

"XXXIV. Genus martytii eft,

fpiritu facta

XLIV. Guftato fpiritu,

neceffe eft defipe- $

Dern.

S. Bern.

.

re carnem: affectand coeleftia, terreftria non ep, 1 1;,

1.30. füpet carni

s mortificare , illo nimirum, quo mem-

LI l

Cant.

fapiunt, eternis inhiam:i, faftidio funt tran-

,

P

bra cceduntur

ferro, horrore quidem mi;ius,

fitoria.

fed diuturnitate moleftius.

XIV.lsi-

|

mv

Tiuus XCIX. Mortäïmtio; c

497

Bg.

iil

$. Clixïnac.!*x XLV, Initium quidem mortificationis vel

RX Quanto caro per Xain&ïonctn magis at- L. 2. c.12,

&r4.col.1membrorum corporis, vel animz volunta-

teritur, tanto fpiritus amplius roboratur,

,S. g.

tis, labor eft; Medium vero interdum la-

XI. Stude mortificationi vitiorum , quiaL. 3. c 43.

i

M

bor, interdum requies: finis autem jam omni

hoc amplius tibi proderit, quam noti

e

terum difficilium quazftionum.

Fi? mul.s l.

motus perturbatione ,. f)mniqqc laboris fepfu

Jum,

caret.

Xil. Verus profectus hominis eft abne

ga- L. 5i.,c. 39;

XLVI.

'Voluptatem' viciffe, voluptas eft

tio fui ipfius, & homo abn

S, Cypr. -

L

cgatu? va;dc liber $. 3-

apud Ly- maxima: nec ulla major eít viCtoria, quam

eft, & fecurus.

reum l.2.e3, qud a cupiditatibus refertur, Magna fa-

XilI. Qui te per contemptum mundano

;L'. 3« 6.34«

aPOPht-I. ne victoria, & nullo non fanguine ac ('udor;

:

rum, & carnis mortificationem fequuntur, $. 2«

emenda.

5

vere fapientes effe cognofcuntur; quia de

vanitate ad veritate

^S,Aug.ho. XLVIIL. Vis, ut intret m

el, unde acetum

m, de arne ad fpiritum: -

17.inter. non fudiíti? funde, quod habes, ut capias;

transferuntur,

Y

N

Nitt

quod non habes. Diícere non diligere, ut

l)ignitäs. ,

die,

difcas diligere: avertere, ut advertaris : fun-

de, ut implearis.

X

XIV. 'Siïtcmetip(um perfe&e vïccrxiþs, cete- L. . .c.»'ss.-—

3

ra facilius fübjugabis. Perfecta vi&toria eit, $ 2

JU

8, Bafil.-

XLVML Quamvi

$ navis Gubcmatori con-

orat.2:, ceffum non fit, tranquillitatem mari pro ar-

de femetipfo triumphare. Qui enim femer-

ipfum fübje&tum tenet, ut fenfualitas rationi,

defelic. bitrio & voluntate imponere; nobis tamen

intergrum eft,vitam quietam,omnique vacane

& ratio in cunctis obediat mihi, hic vere vi-

N

& Dominus mundi.

'tem perturbatione conítituere, (i nimirum ine

&or eft füi ;

ternos tumultus , qui ab affectionibus ex-

( Sucunditas.

4

& $

ternis proficifci folent, [edaverimus, & mens

XV. Oportet te ergo viriliter omnia per- L« 3. 685

tem iis, quz extrinfecu

conítituerimus. -

s accidunt altior?m

tranfire, & potenti manu uti adverfus obje-

AE

a: nam vincenti datur manna, & torpenti

relinquitur miferia,

50 IV. 3

N

fl&o

XVI. Refiftendo paffionibus invenitur paxL r. e,8.'

LO DE IMITATIONE

3. |

u

- D EX LIBEL

vera cordis, nqï*n autem eis fervi

;ndoï

N

[

CHRISTI.

j

"

- Qualitas.

Lib.1. c.

oc 'gd',eil)ye/rcc effe negotium &bnrum; vin.

£xEM

PLA CATHOLICA

3-1.4[.*]'

EXTERNA.

5. g

cere videlicet feipfum, & quotidie fe-

ipfo fortiorem fieri, atque in melius aliquid

.. Qualitas.

roficete.

d

y

- David, cum valde de(ideraffet aquam 1. Parall.

Áti

L.rz. e.17.

II. Habitus & tonfura modicum conferunt,

I.,

S

l-

* de cifterna Bethlehem, poflquam ea !t- V. 17.-

$2. ^ fed mutatio morum, & integra mortificatio

allata eít

, noluit bibere, fed Domino eam * !8*

libavit,

1

pa-/fïjonum, verum faciunf religi'ofutg. .

Necwïtas.

,

]Il. S. Macarius Alcxandni—nus; mortifican- Pailaäius

di füi caufa toto feptennio nihil przter cru. iv hift.

Libz.cs. [|il. Q.ns te m

agis impedit, & moleftat,

$. 3-

da olera vel legumina humectzta füm

püt ;:Laullcfgaæ

quam tua immortificata affectio cordis? quis

totis viginti diebus ac noCtibus te&um non

habet fortius certamen,

cere feipfum?

i

quamkqui' nititur vip-

ingreffus eft, ut fomnium vinceret, cum in-

terdu quidem zí(lu arderet, no&u vero algo-

f

L. 3. c.31*

IV. Eít magnum im

þedimentum, quia in

$.3.

fignis & fenfibilibus rebus ftatur,

re rigeret.

Ad humiliandum fíe íolitus eft

& parum

duorum modiorum íportam arena pienam

de perfecta mortificatione habetur.

L,3.c.31. V. Fili, non potes perfectam poltfidere li-

humeris impofitam p

z

er totam folituäinegx

[mo

ortare.

u

Ilhol

bertatem, n.(i totaliter abneges tametipfum.

III. *S. Polyc

li

L.3.65» VI, Si vere vilis effe fpiritualis, oportet te

hronius mortificabat fe a,!pe-ThQO(JO-

ret. in hift,

$. 3-

ro cilicio, vilique & nullius pretii veftitu,

renunciare tam remotis, quam propinquis,

tamque inopem ducebat vitam, ut nec ne-

& a nemine magis cavere, quam a teipío.

relig.c 24*,

TIbidem.

VII. Qui libere mecum ambulare def(ide-

ceffarium quidem femper haberet nutrimen-

tum, ac noctem totarh vilgil in precibus ftans

rat, neceífe eít, ut omnes pravas & inordi-

natas affeCtiones fuas mortificet, atque nulli

confümeret. Ad augendam mortificationem

habebat in cella truncum ingentem e quercu

cPeaturz pr

t

IVato amore : concupiícenter in-

(quem Theodoretus vitz fcriptor fatetur, fe

hzreat.

duabus manibus vix potuiffe tollere) eur

$

uc

Utiä'tas.

noQu diuque humeris imponebat, & fic in

L/. rcoirn — VIIL Quare quidam San&ti tam contemplae

oratione perfiftebat.

h

tivi & perfc&ti fuerunt? quia omnino feipfos

IV. S. Edmundus Cantuarienfis Fpifc. nonSurius in -

mortificare ab omnibus defideriis terrenis ftu-

tantum Zona,fed etiam caligis utebatur cilici. Novembr,

de

duerunt, & ideo totis medullis cordis Deo in.

nis: folopane vilique cibo contentus, rec pi-

. hgrere, & libere vacare potuerunt.

n

fces,nec carnes comedebat: fitim eo usque to-

r

.—,3-- 1,c25 [X. Ibi homo plus proficit & gratiam lu-

lerabat, ut labra dirumperentur: ad quietem

^

.ratur ampliorem, ubi ma

o

$5

gis feiptum vincif,'

nocturnam capiendam nec lodicibus, nec flra-

& in fpiritu mortificat..

gulo,nec pulvino uteba

»

pntum

R. P. Lobn. Man, Bibl, Tom. II

Rrr

tur»,fcd propriis ta

veíti.

f

$

dPbliotbeca : Manuahs | Concionasoria:

491

cum poenitentiam expleffet , profugiens im.

|

v&ftibus te&us confidebat, idque per triginta

annos etiam ad Archiepifcopi dignitatem eve-

regnum Neapolitanum ea perpetravit crimi-

&us, continuabat.

na, ob quz in urbem rele

s

gatus in ,,vi'nculis

| Cgfmus

$.Athanaf.

V.. S. Antonius cum in adole

f centia .itiaxi-

mifere deceffit.

Utilitas.

A

;'8, 61)

in ejus vi-mas poenitentias feciffet, multisque annis in-

a

credibiles pugnas cum dzmonibus fuftinuif-

attibutis sls

: XIII. Cum quidam ex antiquis P

fet, quando ad extremam (enectam, in qua

nullum corporis afflig

endi modum teneret, PP.-

7

aliquid quieti dandum videbatur, pervenit,

à

ideoque ab aliis de rigore temperando mone-

renovare coepit omnia priftina poenitentiz

retur, refpondit ille: Mihi credite, filii, fi

ä

exercitia ad dandum bonum exemplum aliis,

& locus, & ftatus, conditioque Beatorum in

quibuscum tum verfabatur. Idemq

E

ue $, Franf

ccelis dolorem aliquem admitteret, difplicen-

cifeus Seraphicus faciebar.

L. 1. vit.

";

fidem catholicäm

tizve alicujus capax effet, profecto hoc unum

Vl. S, Domna ubi ad

maxime dolerent, quod plures & graviores

€. 42.

ex lectione EpiftolarumS. Pauli converfa eft,

affligendi mort

!

ificandique oc-'cäifiïonesï non

tanro mortificandi fui fpiritu accenfa fuit, ut

quafiviffent,

?

L]

qunïus inc

omnibus veftibus pretiofis & thefauris in pau

dam cum ad mbleftiam Vi- Pratuto

XiV. Senex qu!

peres erogatis, folido arido pane deinceps

tandam in aqua portanda, cellam fonti pro-fpir So-

vitam füftentarit, femel in die comederit,

piorem exfttuere decreviffet, ubi Angelum fe Phronii,. -

florea lecti loco ufa fuerit, omnesque ope

fequentem, & greffüs, ut pro eis mercedem a .

una cruce conftitueret.

/

8. 7. de

.fafï'us-:f Omnia;

Deo Clienti füo peteret, numerantem audi- -

VII. S. Bernádus de feipfo

vit, eandem remotiorem facere decrevit,

Quadr é

quz mundus amat, crux mihi funt, delecta-

XV. Cum juvenis quidam prifci cujusdam In vitis,

tio carnis, honores, divitiz , vanz: hominum

patris difcipulus, fene fuo obdormifcente fe- PP- p. 3.

laudes, que vero mundus reputat crucem,

pties ad. fomnum pariter capiendum incita. * 237-

illis affixus fum, illis adhzreo, illa toto am-

tus , fepties viciffet, & perflitiffet, fenex in

blector affectu,

T

C

ecftafin raptus vidit thronum pulcherrimum

;;ig;gccy, VIIHL. S. Dorotheus cum

orpus Fuum;gra-?

pro difcipulo paratum & feptem coronas pen-

p. 2. . 6, viffimis poenirentiis affligeret, rogatus, quor-

filesmultoque auro

vinter'licas füpra thmdum

c1 . fum illud pene occiderec ?. refpondit

y

; /qu'ia"

pendere,

& ipíum occidit me.

»

L]

Dighita:.

Palla&ius.

IX. Monachus quidam

fpiritu fuperbis ve»

xXatus, accepto canifiro, terraque impleto;

XVI. Juvenem monacbum apud fenem fo- Pennequim

lidarium depredicabaunt aliqui, quafi jam lon- in 1fag.q.2.

Pene

humeris illud impofuit, & ab uno , loco in

^t

.alium portavit; rogatus, cur in faceret? re-

gius in virtutum ftadio prove&tum, id experi- & 4 ««

nl :l

ri, & reipfa probare voluit fenex: & aflum-

dpendit: vexo vexantem me. -

L!

D

*

.

e

Lanciz

-X B.Simeon viginti maximos c

imicös in.

pris comitibus juvenis cellulam adit, bortum

intrat, & bene cultum afpicit, ac olera hine

oputc. 2

tra tibiale alebat, nec occidebat

-

D UF in VP?f"

n. 178.

vis ad majora fe exerceret.

inde adulta; füfpicatus ille, heriles effe deli-

cias, baculo, quo innitebatur, quafi ludibun-

i

Nece[jtas.

dus ea demetit, & profternit, unum duntaxat

intadtum relinquens: inde ut moris eft, (imul

$, Clem.

"XXI. Cum monachus quidam graviter in.

b

1

äc *.

re quapiam, cujus nullam culpam hab«cbat,

Píalmos recitan

i

j

1

; quibus finitis, juvenis mo«

nacbus vultu m

O

deíto, & hilari fenem rogat,

reprehenfus fuiffec, & S, Climacus ejus patro-

cinium fufcepiffet, refpondit ejus fuperior:

velitne olus. quod reítabat, in collatiunculam

apparari. Ad quam petitionem attonito fimi-

Did s

non me latet, illum effe culpz expertem, fed

fa&i mei fcopus fuit, illi hzc increpatione,

.

&

lis infilit ib ejus collum fenex, dixitque: Vi-

deo, fi'i tmi, re, ut audieram, vere mortuum

mortificatione prxbere merendi materiam.

Sicut enim crudeliter agit parens, qui panem

appetitionibus tuis: quandoguidem ad tan-

infantiss ori fübtrahit fic Prelatus, qui fubdi-

tam a me factam in bortulo labe:n, atque va«

-tis fuis, quando capaces funt, reprehenfioni-

flitatem, tam parum commoveris.

XVil. Perloftrabat füa dicecefis monafteria ILi

bus & aliis mortificationis

generibus fubït.r:f;'-k

S

g. n.,l 8.

hit promerendi materiam.

S. Bafil. & in eorum aliquo Abbatem rogavit,

Luc. Wa-

an ex foisauemquam e predeftinatorum nu-

XII. Juftinus Minorita cum opu

lenta Sa-

ding. to.3. trapia & Regis Ungariz favoribus fpretis in-

mero prz creris effe cenferet. Ad calem quz-

Min. à

Ann. Ord. (ricorum Minorum amplexus fuiffet, & in eo

ftionem parum hefitans Abbas, accerfitum

usque adeo in contemplationis dono profe-

unum e fim.plicioribus Bafil. fiftit.. Ad euem

ann. 1445;

n. I5.

ciffet, ut frequentes ecftafes pateretur, & fe-

continuo vir fanctus: Adfert mihi aquam in

me) videntibus illis ad imaginem B. Virginis

pelvi, ut pedes

Iavem, currit ille, aquam de-

fert; federe il

ium ;'t;;-bï

füpra fratrum capita in muro depictz el;va-

t Hafi]ius, & ipfemet

tuscoram ea fle&ti videretur, & ob factum Eu-

ad'pedes monachi inclinatus, ejus pedes non

fe moventis, nec reluctantis abluit; mandat

genius IV. eum citaffet, & pedes ofculati vo-

Jentem ulnis & ofculo excepiflet, & fibi a(Ti-

deinde, ut die fequenti cum facrifliam in-

dere juffo poft longum fermonem munufcula

gredererur, comparerer, moneretque, ut fa-

& indulgentias copiofas dediffet, adeo tanto

cerdotio innitaretur. . Facit ille ad amuffim

j

favore elatus eft, ue quoiidie infolentior fa-

omnia :' atque hiec Bafilius illum proprio ju«

us, demum ob fratrem quendam cultro vul.

dicio voluntatique mortuum dijudicans, ve-

inter

neratum carceri fuerit mancipatus. 1p quo

re habere argumcnta iudicavit, quibus

preo-

)

l

-

g Tifulus XCIX. 'kMorti"]ïcatio.

499

! pï-':izd*eïïiäato's

cení

fibi deince

[eri merito poffet, eumque

nixus, ad id fe a'ccringïc, &-ecce malus levi«

ter bis fenili mantf tadus magís, quam fe-

. adlegit.

ps in fuis fun&ioknibuïs;comitem

.

curi i&tus, in mare fine periculo profilit: ita

Cefarius

XVIII. Narrat Czefar

ius, Fuifïä in fuo mo-

ad alia omrnia nautica munia , tantum fpecie

j

h8- €» 18. nafterio Ordinis Ciítercien(is infignem quen-

agendi, manum porrigere jubebatur ad fin-

dam Dei fervum, Rudolphum nomine, mo-

gula: cgtera Chrifti virtus &

N

potentia füp- -

nachum laicum divinis revelationibus illu-

P

lebat, atque hoc modo

portum , quem pee '

ftrem, qui quadam no&e (ecundum matu-

thback, felici;er attigit,

tinum orationis extrahendz gratia in eccle-

-

ia remanens, viderit Chriftum Doiminum,

— Sucinditas,

Á

r

|

- gloriofüm quidem illum, fixum tamen in cru-

tonius quondam

j OgatUS, /qut)f "Vita P.

ce, cum quindecim aliis fug familiz religios

inodo totas noCtes orando tan:

ere poffet ? Gorzal.

m

[is, fua itidem unumquemque cruce tam

refípondit, fcias , mi frater, tà

th diu me la- Syl. L. 8

fplendida fülgentem , ut fulgor ex crucibus

tuiffe, in.

Uo vera contemplatio fita (it,

4

quamdiu u

]

u

egrediens, ipías etiam czcz noctis tenebras

am mei ipfius habui rationem 5

N

. facile difliparet; hos omnes Rudolphus pro-

ubi vero inquietis motibus mentem purgavi,

Yil

be'cognoverat, in vivis quippe adhuc erant

& ab omni terrena concretione fegregatum

linguli, ex illis quini laici, facerdotes reli-

cor ad fuperiora traníluli , mox deguítare

coepi, mirificum illum divinz voluntatis fru-

qui deni, Stupore defixus frater , ex tam

infolia vifione, audic Chriftum e cruce hac

&um , qui coeleftium rerum contemplatione

a perpurgatis animis percipi folet,

"1

voce fe alloquentem : Nofti hos, Rudolphe,

Y

cruci. mecum affixos ?. Novi equidem, ait,

orotheus cum mox ab

"initio Arriaä de

13,

fui in religionem ingreffus , totus in à

h

atrei novitatem , hoc eft, vifum tam admi-

bnegà- mortif, c«

randum nonnovi. Audi ergo, & intellige,

tioném voluntatis, aliarumque affe

Qionum 15.

quz loquor, fuübjungit Chriftus : Hi foli ex

inordinatarum incubuiffet, ideoque ob füm.

tota familie hujus religiome fünt ifti , qui

mam, quam exinde percipiebat, animi trane

confixi mecum in cruce, vitam füam omnem

quillitatem, dubitans, num recta vía incede«

converíationemque íacre mes paffioni mor-

ret, a Patre fpirituali confiliu

m peteret, re-

tique ignominiofif

fpondit is, fine metu eum effe poffe, trane

s

ïïfnæx,, pro iplis obitz con.-

Erma,nt.

quillitatem quippe illam ex mortificandi ftu«

Facilitas.

dio natam , ejusderm mor

u

Y

tiäcgtithis præc—lgb.

102

PennEq.

XIX Cum alii]uando in futemþ,l'oi Cadefe—

rum effe fru&tum.

2

1 7,

P

[5

——

n. 5.

c. 7^tur ; Qui vult venire po(t me, vidit S. Ger-

: Pene neglettee mrtz]äcationis.

trudis Chriftum vía quidem florida & vernan«

XXIHL Refert S. Auguftinus, virüm quene $. Auä./fr. :

—

te incedentem: fed tamen fpinis obfita & hor-

dam catholicam , a certis

Em

1

quibusdam muícis

Y

refcente : crucem vero przxcedere , fpinas

füp. Vjon;n.

graviffime aliquando moleftatum , invi

fiffe

. hinc inde amoventem & diffipantem, quibus

hominem quendam hzre(i Manichzorum in«

fignificatum volebat Chriftus ,' afperam qui-

fe&tum , eique importunitatem animalculo-

dem efle virtutis vitam , fed crucis & paffio-

rum horum expofuüiffe: ratus Hzreticus ,

nis füz meritis mirum in modum alperitatem

mitigari , & fe continuo adeffe , ubi (az vo-

non incommodam fibi oblatam ex hoc oc-

f

calionem defendendi erroris füi (eratis, dua

luntatis àu

)

cooperante inchoarit. -

picatu homo facrificium , gratia

effe rerum principia: invifibilium unum , &

hoc effe Deum: vifibiliam alterum , quod

Tbid. n-ïrä,- XX. Abbatem Theodofium cumlvitäm fo-

)

Manichzi demonem conftituebant : cui er«

litariam effet aufpicatus , du&tum in thea-

rori oppofuit ecclefia catholica in fymbolo

truin ingentis magnitudinis, monuit Ange-

ilas voces : vifibilium omnium & invifibi

lus, pugnandum effe cum ZEthiope tam. va-

lium ; quibus verbis confitemur creaffe Deum

ftz molis, ut capite nubes tangere viderc-

omnia, non fpiritualia folum & invilibilia,

tur. Ad hzc verba exhorruit "Theodofius,.

fed corporalia etiam & vifibilia ) ratus ine

T

fed inítitit Angelus , addiditque , ingredere-

quam ille, nactum fefe erroris füi confirmans.

cum omni alacritate & fiducia? mox enim

di occafionem , eumque orthodoxo inflillane

ut tu illud adoríus fueris, ego adjutor adero,

di, dixitilli, qni creavit has mufcas? & quoe

tibique vi&oriam reponam ; atque ita factum:

niam hz fümmam illi afferent moleftiam ; ob

ubi enim luctari invicem capere , continuo

idque viderentur.malz, non aufüs eft affere«

Angelus adfuit, & coronam capiti ejus im-

re, ipías creatas füiffe a Deo : unde ftrin«

pofuit: Aliud luculentius fübminiftrat exem-

gendo illum magis Manichzus, intulit, fi er-

plum , ad Macarium ícribeas : S, Paulinus,

20 a Deo non funt, unde fünt? àd quod hic?

qui fenem, oborta tempeftate, czteris per

credo, quod demon illas creavit. lnfiftit illes

lembum delapfis, folum in navi relictum mi-

fi ergo dzemon mufcas fecit, ut tu affirmas,

rabiliter a Chrifto adjutum memorat, ita ta-

quis igitur apes fecerit, muícis non multo

imen, ut primum conatum femiper ab illo

grandiores ? in hasille conje&tus pedicas, nec, -

Chriftus exigeret ; Jubetur a Chrifto malum

quod fatis apte refponderec, inveniens, eo tam-

excidere, quem eo tempore excidi pro nae.

dem amentig deductus eft, ut confiteretur, &

vis remedio oportebat; id multi homines,

mufcarum & apum conditorem effe diabolurn,

iisque validiffimi , fine fuo & navis periculo

Convi&us in his Catholicus, ad periculofio-

acere non potuiffeat , ille tamen verbo De

i rem fcopulum allifus eft, deducente eum Ma-

MAArr4

nichao

R. P. Lohn. Bibi, Man. Tom, 1.

d

5oG

Biibliotbece . Manualis XCo»ncionatoriæ

fs 1

nichzxo ab apibus ad locuftas , ab his adlä'cer- vivere, eumque deferere, ut tuas cupidita-

tes (equaris.

tas, inde ad aves, ab his.ad ovem, ab ove ad

bovem, mox ad elephantem, & ad extremum

.]II. S. Francifcus Borgia, cum adhuc fzcu- vita 1. 1;

laris miram ex falconum aucupio voluptatem c. 5.

ad hominem: Etperíuafit homini, quod non

a Deo factus eft homo. Ecce tibi in quod infe-

caperet, ut fe mortificaret, ipfo, quo falco he-

rodium infeCtabatur , & occidere parabat,

licitatis pelagus prolapfus fit mifer iíte, ex eo

folo capite, quod in perferendis pauculis mu-

tempore oculos claudebat. Poftea religiofus L. 4. e. $.

V

fa&tus dicere folebat, unum illum diem fine

fcarum morfibus defecerit. Subjungit igitur

Auguítinus : Claudite;fratres,aures cordis ve-

ulla dubitatione amariffimum futurum, quem

fine aliqua carnis afflidtartionem eminiflet exae

ftriadverfus dolosinimici, ne moleftati a mu-

fcis, in par miferiarum barathrum, cum ftoli-

&um. Confuerat impenfe rogare Deum, ut

diffimo ifto Catholico, agamini przcipites : fo»

eum fingulari hac gratia dignaretur. & vitz

lent enim (pergit S. Doctor) aucupes ponere

hujus commoditates omnes in fuüpplicium ipfi

verterentur. Ín vigiliis erat perpecuus,noctes-

in mufcipulam mufcas, ut efürientes aves de-

cipiant : fecit idipfum hic dazmon , qui hinc

quenon paucas infomnes duxit. Qui illi mor-

tificationis cujuspiam Authores extiuflenr,

evertendo laqueum tetendit , mufcasque ad

illecebram oppofuit. Etane hic veteratoris

füos adjutores &t amicos vocabat. :crupulos

calceis ad dilacerandos pedes inferebat. In

infernalis genius eft, irretire hominem in mi-

noribus, ut facilius poftea ipfum in fnaiorib,us

graviffimo folis ardore lenteincedebat, Phar-

transverfüm agat.

maca quoque licet amariffima tarde forbillas

I.

bat, pilulasque in ore dentibus comminutas

OMESTICA.

diü in ore verfabat.

EXEMPLA D

X

Anna

natius per continuam mortificationem

IV. P. Petrus Faber ftudebat ipfe diligen- vita 1. a,

Lud

?

Hift. Soc, L. S.Ig

ter ei, quam tantopere 5anctorum commien- c. 11.

p.ird4

€

b

o devenit, ut vel carcere perturbatio-

195

16.1.197. pibus videretur, vel ficubi ufüs pofceret , iis

dabat ufüs, animi permoleftz compundtoni, .

gt

& iter ad eam dicebat effe voluntariam cor-

(um. fo

uteretur tanquam modeftis famulis, non au-

dentibus fe ante rationis preícriptum Domini

poris affliationem. Multos enim fzpe angi,

9

Rihad.1.5,commovere. Idem licet natura biliofus effet,

quod nunquam animo compungantur , cum

ha. ]

N

c. s.

ita tamen animi motus moderabatur , ut ob

tamen compungi raro corpore velint ; & mul.

15).

fammam lenitatem medicis frigidus lentusque

tos expetere tormenta animz fuz, qui nun-

Ibid.c.r. videretur. Cum quidam ex noftris religiofum

quam velint torquere carnem fuam. — Cum Ibid. c.15.

quendam virum laudaret, & diceret, euta effe

íua egrotis preberet obíequia, ad vincen-

AH. P(

^ wirum multe erationis, Ignatius voce mutata

dum, inter eorum poedores arque conrapia,

YÓ

U /

Ibid. c, 1o. dixit: Vir eft multze mortificationis.Profectum

naturz repugnantis horrorem , animadver-

Mi T.

faorum fpiritualem non ex facilitate naturz,

titnihil tam valere, quam iaductionem quan-

dam animi, ultima quzque perpeti cupien-

aut vultu, fe ex contentione & victoria me-

tiebatur. Unde fratrem quendam vehementis

tis, & in eo ipfo munere , fi

offerentis ad mmortem.

ufüs cffe; ; Fg

ho Ma,

naturz alloquens, vince, ajebat, vincete: fi

C

enim te viceris, fplendidiorem, quarn alii, qui

V. P. Jacobus Laynes corpus fpir

itui , rc;vf'it*a l. 3.

mitiori fünt ingenio ,

abebis in coelo coro-

&eque rationi ita fubjecerat , domitasque c. 16.

nam. Et cum hunc ipfur adolefcentem mini-

animi perturbationes habebar, ut pene de

íter romani collegii quafi minus tractabilem

ipfo dici potuerit. quod de S. Bonaventura

Alexander Alenfis dixiffe fertur, (cili

"

(

graviter accufaret, S. Pater eidem dixit: Mi-

in Adam minime peccafle.

:

CCC eum

j

tius quzfo, & blandius. Equidem iftum ego in

L]

V. P. ThomasSanchez quotiescunque cu . Vita tomo

via Dei plus profeciffe paucis mentibus puto,

biculo exibat , petiita Déo , ut aliquam fibi prefixa,

quam duos illos (nominabat autem morum

lenitate & füavitate maxime amabiles) inte-

mortificationem mitteret 5 quoties. vero. a

lï/'olancua

gro anno, Parifiis adhuc degens cum peftife-

Superioribus aliquid petiit , rogavit Deum,

in vite

ut illi conzrarium facerent. Intcr comeden-

M-s.' ]

rum quendam invififfet, & ex ejusdem conta-

El

&a manu imaginationem peftis afflatze conce-

dum fzpe pedem in altum elevabat: Salem,

u ——————

piper, acorem , & cxtera ciborum condi-

Treoli

piffet, ne ejicere poffet, tandem fumpro ani-

$t

mo digitos ori infertos diu in eo verfans dixit :

menta omnino reípuebat: nec ipfa quidem

elixa olera, fatis ex fe infipida, oleo aut ace-

sb

Si habes peítem in manu , habeas & in ore:

to condiebat.

/

Lon

uo facto omnis imaginatio evanuit.

Vitä lt

II. S. Francifcus Xaveri

us ut feipfum &

VII. P. Francifcus Vill

;anöva ita curiofita- Hift. 'Soc.

2 l 6;

tem domuerat, ut diceret, (i nuntiarerur fibi, P ?- 2 l-

€. $.

naufeam, quam ex egri ulcerofi fervitio fen.

Angelum e ccelo lapfum in via ante zdes co

l. l. n. st.

tiebat, vinceret, faniem exillius ulceribus ex-

füxit. Idem fociis identidem ingerebatillud S,

legii concionari , fe minime ad audiendum

acceffurum , (i ftudio duci (e non pio adver-

Lyreus inP. Ignatius familiare monitum: P'imce teipfian ,

apophteg. caufamque rogarus tam frequentis repetitio-

teret. . Coquo adjutor datus, cum graviffime Ib.n. 126;

ob id tentaretur , ante Chrifti crucifixi ima-

1.2. f- 193 nis, refpondit, quiá hoceS. Patre meo Ignatio

Li 1. didici. Ad focios quondam in hzc verba fcri-

ginem vovit , fe , quamdiu vixerit , fi per

moderatores liceat ; eo in opere permanfu-

Ntten

Epift. i^ pfit: Quam beatum eft vivere quotidie mo-

3 doc

riendo, noftrasque frangendo voluntates , ut

rum , qua fimilibusque vi&toriis ita profecit,

a[ü ^

ut diceret , nihil fibi objectum in actione vir-

quaramus, non quz noítra funt, fed quz Jefu

u

W

Chrifti. Qus enim crux acerbior effe poteft,

tutis, a quo fenfus abhorreret ; quod Deo

juvante non fübegiffet.

quam fine Chriüo; ubi femel eum guftaveris;

VIII. P.

'Tituius; XC]X - Mortificatio. -

So01I

Viacrs — VIIL p. Leonardus Leffius adeo rerum

XVI.Joannes Berchmannus fic feipfüm com-

Vita p. 4.

magnarum aviditatem in fe extinxerat, ut

pellabat: Vis videre, an ames vocationem

paE. 259.

l

diceret , univeríi mundi defiderium e corde

tuam? vide, an ames mortificationem tuam.

fuo effe ablatum3; hinc cum Romse aut alibi

Vocatio tua eít, effe focium

fübinde occafionem haberet, :multas res cu-

Jefu. Quomodo

autem vis efle (ocius]Jefu,nifi

fis crucifixus cum

riofas videndi. conftanter eam negligebat.

T: 5.

Mentis animofitatem , quam bilis commota

Jefu ? Ejus axioma erat: Tantum proficies ,

uantum tibi vim intuleris.

fzpe in iram excitabat, adeo compreffit, ut

. XVIL Alphonfüs Rodriquez dicere folitus Lanciz,

columbina eum modefítia fine felle diceres,

j

érat, duos effe pedes, quibus ad perfectio. 2. n.

6.

Ajebat carnem blande vulpeculari , proinde

nem fiat progreffüs , mortificationem ícili-

X

dolos ejus fedula- indagatione retegendos ,

cet, & amorem Dei

petulantiamque conítanti freno compefcen-

dextrum efle.

» illam finiftrum j þqnc !

dam , id quod ipfe affiduus faciebat , hinc

XVIII. Joannes Ximenez faffus e

ft, Deum vis p,

quotidiana flagella, complura jejunia, & ci-

fibi , quotiescunque mortification

em inter- Alv.c. 44,

licia ufurpabat, adulta hyeme ignem vitabat,

mitteret , ftatim deeffe ,

& folitam portio-

oblata folatio morborum refpuebat, aut fi

nem detrahere.

affumere neceffarium foret, dulcedinem prius

XIX. Bartholomzeus Alvarus; Coadi ufqr » Annal.

pia cogitatione aut alta (imili ratione tempe-

rabat.

qu& zgrotus poft S. Euchariftiam acceptam Lutit dom,

Rogatus, cur adeo in fe feverus ef-

evomuerat, nixis genibus exhaufit.

prof. Olyf,

fet? refpondit: eo quod , dum mortificatio-

XX. Tarracone quidam Novitius vas ple- fIP- »614.

nes fugimus , ultro nos ipfz divina difpofi-

num puris cum ferret, fammeque

(

tione infequantur.

i

o totum €po

naufearet,? f'*Amg'

L]

Annal.

r

yincendi* fui ftudi

taviïtl.

L

Y

IX. P. Bonaventura Barradinas , Recto

n

La:dtp.

Landípergenfis , nunquam , quamdiu in fo-

^EXEMP

LA PROFANA.

3595.

prov.

