fervor fanguimis circa cor ex evaporatione fellis ,.

declar.

t5

115.2dNe.

S. Aug.*- appetitus auferendi ea, quz facilitatem atio-

M'(d'

bridium.

nisimpediunt. Differunt autem inter fe in-

propter appetitum vinditta.

h tferm. Tl?e.

dignatio, ira, & iracundia, quod indignatio

. Divifío.

/fit ftimulus quidam brevis ac fübitus, acutus-

| flI. Duplex e

ft fpecies irz, quad

;m bona,

que paffionis vapor. lra vero permanens ac

& quadam mala; mala quidem , quando in- S. Thom.

diuturna triftitia, & veluti libido quzdam fe

ordinate tendit in vindictam, ícilicet contrain c. 4.

vindicandi. Iracundia denique habitus & con-

juftitiam ; bona vero , quando in vipndictam Ephef.

Marchant. füetudo irafcendi. Unde antiqui eandem fub

debitam, quando ífcilicet quis irafcitur, quans

Sac. tr. 6.

in tuba ^ fpecie Martis five hominis furentis , in curru

do oportet, cum quibus, & quàntum oportet.

Jle&, 1.

fedentis , galeam in capite gerentis, cum fla-

De utraque poteft exponi illud Davidis: Zra-

$. Gre

gello in dextra , lupoque przcedente pinge-

[cimini , &^ nolite peccares fi de mala, hic eft

:5: ol

bant, tefte Marchantio.

Inftar Mártis qui-

fenfüs: non przcipit, fed permittit, quafi di-

uia Mars furibundus Deus belli di-

dem,

cat: Si (ic eft, quod motus ire infurgat (quod

us eft, & ftellailla , qui Mars appellatur,

humanum eft ) nolite peccare , id e(t, nolite

complexioni cholerice dominatur, & ad iram

perducere ad effectum per confenfum ; fi

movere dicitur.

In curru fedentis: ad volubi-

autem exponatur de bona , fic tenetur non

litatem ejus fignificandam , nam propter

folum permiffive, ut primo, fed imperative;

complexionem cholericam & ignem przedo-

irafcimini , fcilicet contra peccata vefítra;

minantem ab uno in aliud volutatur; hinc

fumpta ultione de feipfo peccante: & fic poe-

merito Siracides de eo dixit : Przcordia fa-

nitentia eft quzedam vindiC'a , quam homo fa-

tui quafi rota plauftri, quafi axis verfatalis

cit, & capit de feipfo; & hac eft bona ira, &

Eeclef.53. cogitatusillius. Rotz illius (quz fünt inquie-

de hac dicitur imperative : Irafcimini, fcili-

T

tudo, impetuofitas , przfümptio, audacia)

cetcontra peccata veflra, & nolite peccare de

quafi impetus tempeftatis. Caput galea cooper-

c&tero , nec talia committere , contra quz

tum gerentis : quia iratus judicium rationis ob-

iterum oporteat irafci. Hinc S. Chryfofto-

te&um & obnubilitatum habet , ut notus ille

mus recte dicit: Ne temere irafcamur 55. Chryt

verfus indicat.

ira enim in nobis ideo infita eft, ut non pec-1^ Píalm,

Impedit ira animum , ne poffit cernere ve-

cemus, fed ut alios peccantes prohibeamus:^

rum.

Cum flagello in dextra : Quia ficut fla-

non ut fit animi perturbatio , & agritudo ,

Vs

onum r&«

$, Q

gellum e&—imru.memum percuüïonigvlivoum

fed ut fitagritudinum ; & perturbati

ET

medium;

Titulus LXXVI. Iracundia.

61

medium. Cogitaapudte, quam fit infigne vi-

eum, quilzfit indignum reputat, uttalem lz-

tium, quando medicamentum venenum effi-

fionem ip(i procuraret.

citür ; quando per quod aliorum vulneribus

* VII. Secundus eft timor mentis , per quem

medendum eít, per id vulnera nobis inflipi-

offenfus varias vindictz: vias excogitat, & ta-

mus: quemadmodum. fi quis accepto ferro,ut,

libus cogitationibus replet.

quz in aliis putrefacta fünt,exícindat, (eipfum

VHI. Tertius , quatenus ira per os often-

ditur, eft clamor, feu inordinata & confuía lo-

ubique concidat,fe pertotum corpus faucians,

Y

vel gubernator per clavum cymbam fübmer-

cütio, quam Chriftus in

gat, per quem ventorum impotentium inipe-

Racha expreffit.

EVangello per yonem

-

tum oportebat cohibere. Hujusmodi eft etiam

IX. Quartus fünt verba injur

iofa, vel contra

ira utile inftrumentum , ut noftram excitet Deum(ut eftblafphemia) velcontrahomines

fÍomnolentiam ; ut animum noflrum intendat,

prolata & communiter contumelianominantur.

viresque & robur addat ; ut nos acriores effi-

'V.' Quintus ; quatenus ita procedit ad fa-

ciat, ut pro his indignemur, qui fünt áffei in-

Qum, (íünt injuriz , per quas intelliguntur

juria; velad poenas de infidiatoribus fumen-

omnia nocumenta, quz iracundia impellen-

dasnosmoveat; ea de cauía dicit: r

te proximo inferuntur. Atque hi a&us hoc

q/amzrïz

€3 nolite peccare.

ordine affignati, etiam gradus iracundiz dici

poffunt, quia, experientia tefte, ira ab ini-

$. Thom. V. Dividitura S. Thoþvma' inxtïrä-,s Ípecies,

,- 2-' qu.

non quidem ratione objecti, fed fubjecti, feu

tio mente concipitur, dein voce proditur,

46. n. 9.

& tandem facto ipfo feu damno illato perfi-

fecundum ea, quz dantaugmentumirz. Ni-

mirum 1. [n fel feu excandefcentiam , eo quod

citur, & completur , ideoque ccelo fulmi-

nanti non male comparatur , quod primum

hzc ira Cholericorum propria ob fpirituum

- fübtilitatem velociter exurgat, iterumque ab-

fulgurat, poft tonat feu murmur

at & 'tang

at.unde ira brevis, & ejusmodi irati acuti ab A-

dem omnino fulmine ferit.

riftotele vocantur. 2. In maniam, eo quod ex.

triftitia przcedente caufata , diu in memoria

u dE .

À

maneat, fibique & aliis fitpermolefta, & ama-

ra;undetales iratosAciftoteles zmaros appellat.,

EX S. SCRIPTURA. -

'Ewef. sj

4. In furorem, eo quod non quiefcat ; donec

Qualitas.

j

vindictam exercuerit ; hic talis ira inveterata,

.quafi mare fervens » quod quïöfco Wæ 0;5*7-

& talimodo irati a Philofopho zif/ciles &9 graves

3

tïnþii 2

: Enchas,

vocantur, ut qui nec perfuafionibus nec tem-

re non poteft, & redundant fl

j

u&us ejus

UP

poris diuturnitate, fed fola vindi&ta mitigan-

in conculcationem & lutum.

A JaCOb.C. !',

|

S. Gregor. ur. Eodem plane modo $. Gregorius Nyf-

. II. Ira viri juftitiam Dei non operatur.

ECCI. T. V.

Niffen. a. fenus, tres,ait, funtirafcibilitatis (malz vide-

III. Homo homini refervat iram, & a Deo 28.

pud Manfi

;

:

,S. Dont

tr»39. difc,

licet) fpecies , fcilicetira, que vocatur fellea;

-quzrit medelam.

& mania, quz vocatur infania; & furor. Iram

IV. Melior eft pa

tiens virox forti, & qui do-Q Prov.c.1

jn. dechar.

minatur animo füo, expugnatore urbium.

.

$.

i

term. Thes

'I-"n'.aö.

felleam dici effe, qua principium & motum

v

habet, quod Philofophus attribuitacutis. Ma-

V. Fatuus ftatim indicat iram füam , quilbid.c, 1.

niam vero dicit effe iram, que permanet, & autem diffimulat injuriam callidus eft.

1

in vetuftatem devenit, quod Philofophus

VI.. Qui ad indignandum facilis eft

-,s. Thon,

tribuit amaris: furorem autem dicit effe iram,

ad peccandum proclivis,

E (i?lrita-ldbfd. €,29.

jinc 4

VIÍ. [ra non habet mi

IEphd.

us obfervat tempus in fupplicium, quod Phi-

fericordia-m, neC €- Prov, a7,

lofophus attribuit difficilibus.

rumpens furor ; & im

j

petum concitati Iþi'rif Y 4

Á

- N Aliter adhu-c iracundiz & iracunäorum

tus quis ferre poterit?

VIII. Ira &furor utraque execra

bili

a funt; Eccl. 27;,

S. Greg. l- (necies proponit itidem S. Gregorius quando

5. mor. C.

& vir peccator continens erit illorum.

"39*

1.inquit: JVonnulli citius accenduntur , faciius de-

32e

. IX. Spiritum ad irafcendum facilem quis ,,, ,,,

ferunt : & hi accenf(is calamis funt (imiles, quia,

poterit fuftinere ?

V

L4.

dum vocibus obftrepunt , qua(i quosdam ac-

cenfionis fus fonitus reddunt,& citius quidem

X. Vir iracundus provocat rixas: qui pa- Proy, 1.

tiens eft, mitigat füícitatas.

s

. V. I9.

flammam faciunt, fed protinus in favilla fri-

XI. Melius e

ft habitare in terra-däferta

3 Prov. or,

gefcunt. 2. "Alii tardius commoventur , fed diutius

uam cum muliere rixofa & iracunda.

: V. 19.

ienent iran: Suntque lignis graviotibus humi-

XII. Tetendit ( iratus ) adverfus Deum Job. 15.

disque non difpares, quz tardius accenfionem

manum füuam, & contra omn

-

ä

fufcipiunt,attamen femel accenfa diutius flam-

:

ipcj)tentv:'em fo- V. 25,

mam fovent. 3. Alii (quod e/? nequius) €9. citius

þqra;us eft.

iracundie flammas concipiunt , &tardius deponunt ;

:

lignis aridis ac durioribus affimilandi , quz

XIII. Memorare timoris Domini ;

& 'nOI-l Eccl. a&

& accenduntur facile ,.& diu ardent.. 4.. lii

V8

irafcaris proximo.

tarde irafcuntur , & cito placantur : humidis ca-

. €XIV. Sol non occidat fuper iracundiamEph. 4. v.

lamis fimiles, qui ob hutnorem tardius igne-

veftram : nolite locum dare diabolo.

26.

ä

n hryf.

fcunt, fed ob ténuitatem

ma;eþiæ; cito con-

XV..Sit omnis homo velox ad audien- Jac. z. v.

düm, tardus autem ad loquendum, & tardus !9-

^ Hn

fumuntnr.

Zdus.

L

'S.'Thomas |

ad iram.

Ira c.«nim:-viri jufticiam Dei non

' VL Primus a&usirz, quatenus eft ihf:örd&

Opératur.

22. QU.

*

158 a. 7.]

uxta S. Thomam indignatio, per quam iratus

XVI. Noli effea

—mi'cus' hb,mipi ira?:undo;ne: Ptov, a;.

H ; ;

QUE v. 24.

Biblioibem Manualis Coneionatoräæ

62

que ambules cum viro furiofo , ne forte difcas

XL. Iram Domini portabo, quoniam pec. Mich.c z..

cavi el.

Íemitas ejus, & fumas fcandalum animz tuz.

EKeclef. 7.

VH. Ne fis velox ad irafcendum, quia ira

XLI. Quis

Inxovit poteftatem irge tuz ; '&Pr. 89.

N. 1O,

in finu ftulti requiefcit.

prz timore tuo iram tuam dinumerare? -

Eph. 3. V.

XVIII. Omnis amaritudo, & ira, & indi-

XLII. Qui ,. cum iratus fueris , mifericor- Tob. c. 3.

31

gnatio & clamor, & blasphemia tollatur a vo-

diam facies.

bis cum omni malitia.

$. III.

Rom. 12-

XIX. Non vosmet ipfos defendentes ca-

v- 19.

EX SS; PATRIBUS ET DO-

riffimi, fed date locum irz : Scriptum eft e-

nims Mihi vindi&dtam, & ego retribuam.

CTORIBUS.

Lev.19,v. XX. Non quzres ultionem ; nec memor

37.

*

Cufitmt

eris injuriz civium tuorum.

. Qualitas.

jpdefpi

Matth.. 5.

XXI. Ego dico vobis, ne re

fiftite. malo ,

L^ 19'

fed fi quiste percufferitin dextram maxillam,

run?iqüef per filentium claufa ira intraS. Greg. i.

ib

rzbe illi & alteram. -

L. pl

mentem vehementius zítuat , & cla. 5. mor.

Rom, 12 XXII. Nulli malum pro.malo reddentes.

mofas tacita voces format. Verba fibi, quibus

Sed femper, quod bonum eft ; ectam

exafperetur, objicit, & quafi in caufzc exami-

N 170

^

iniad

invicem, & in omnes.

ne pofita durius exafperata refpondet.

E

*

.

Pí36,48. XXIDIL Define ab ira, &

derclinqu& faro-

l1I. Aliquando iracundus tnanus non exeri

t Ioideas, -

fed in maledictionis Jaculum linguam vertit.

rem ; noliemulari , ut maligncris.

Fratris namque interitum precibus expofcit,

Damnum..

& hoc Deum perpetrare expetit.

!

.

s Mli&

III. Nihil iracundo homine infuavi

us , nihil « Ghryf.

ho.de ir

Eccl. 36., AXXIV. "Zelus & iracundia minuens *d'fes.,

Y 260

gravius, nihil infeftius, vurpius nihil, ficut con. ho. 29. ad

& ante tempus fenectam adducet cogitatus.

ua nihil iracundi nefcio jucundius. Ferz po- P9P*

Prov. 29.

XXV,. Vir iracundus provocat rixas ; &

v.2* . qui ad indignandum facilis eft, erit ad pec-

tius , quam iracundo homini cohabitandum

X

eft; nam illa, cum femel manfüefacta fuerit,

candum proclivior.

fuam fervat legem; hunc autem

Prov. 97.

XXVl. Gravee

ft faxwfi, & oherofa a'renä,

quoties. nïï,i,-

V. 3»

fed ira ftulti utroque gravior.

tigaverit, ruríum efferatur.

IV. Noli &mulari, ut maligneris: zmulaturPf, 58 v.g.

Math, 5, — XXVII. Egoautem dico vobis, quod omnis,

ut malignetur, qui ficirafciturpeccato, utira-

v. 225

ui iraícitur fratri füo, reus erit judicio.

Job. 5. .. XXVIIL Virum ftultum interficit iracun-

fcatur & fratri : Qui fic emulatur legem, ut

malignetur proximo.

2,

dia, & parvulum occidit invidia.

Prov. €

XXIX. Cum iracundo non facias rixas, &

V. Quando femel irz perturbatio mentem s.BafiL.ho.

294

cum audace non eas in defertum , quoniam

precipitans imperium animz fümpferit, ho- 10.ex var.

minem penitus in feram convertit , nec ho-

Ottume.

quafinihil eft ante eum fanguis , & ubi non eft

adjutorium , elidet te.

minem, qui rationis (it compos, effe finit.

niusint

VI. Quando femel irz perturbatio mentem s.Bafil.ho,

n

ÉEccl, c.

XXX. Certamen feftinatum incenditignem;

precipitans imperium animz fümpferit; ho- de ira.

28.

& his feftinans effundit fanguinem , & lin-

minem penitus in feram convertit, nec homi-

gua teftificans adducit mortem , fi fufflave-

nem, quirationis fit compos, effe (init.

ris in fcintillam, quafi ignis exardebit.

XXI. Anveelus crudelis mitttitur contra

VIL Cum iracundiarationem depulerit, &Idem orar.

dominatum animz occupaverit, bominem?*

eum, fcilicec iracundum.

penitus efferat, nec amplius hominem effe fi-

Eccl. e

XXXII. Non eft caput nequ

iuä füpercaput

25.

mulieris , & non eft ira füper iram mulieris.

nit. Quod enim befítiis, quz venenum emit-

XXXlII. Noli efíe amicus homini iracun-

tunt, eft venenum, hoc hominibus exacerba-

Xrov. c.

tis eftira, infaniunt tanquam canes, impetum

22»

do, neque ambules cum viro furiofo, ne for-

faciunt, ut fcorpiones , morden; veluti fer-

$ m

te difcas femitas ejus , & fumas ícandalum

entes.

4

animz tuz.

(gatf

lbid.'c.:go. XXXIV. Qui fortiter premit ubera ad eli-

VIII. Aliquando ira perturb

atö animo qua- $. Gregör.

fi ex judicio filentium indicit; & quo fe forasl. 5 mor.

v. 23*

ciendum lac, exprimit butyrum: & qui vehe-

per linguam non exprimit , intus deterius*

30.

menter emungit, elicit fanguinem : & qui pro-

ignefcit, ut iratus quisque collocutionem fu-

vocat iras, producit difcordi;s.

am proximo fübtrahat, & nihil dicendo;

8. Gregg

ls m

Iïa banao

1

quam fit accenfus dicat.

S.Ambrof,

41,

IX. Corhonet (S. Davi

x

d) ne per iram pec;

Wcd)c 7 XXXV. Melior eft ira rifü , quia

"perv tri-

ceturs folemus enim modum egredi, dum ira-

in Pf. 4.

itiam vultus corrigitur animus delinquentis.

fcimur, & invenimur ipfi peccare, qui peccan-

Pfal. 4.

tes arguimus, dum plus irafcimur, & amplius

XXXVI. Irafcimini & nolite Peccarc.

lÀra Dei.

Oneramus peccantem , quam tneretur..

*

Fuga,

Deut, €» XXXVII, Ad iracundiam concitatus efl,

22.

quia provocaverunt eum filii & filise.

X. Quoties ira animum invadit, mentemS.Aug. ep.

Pialm. 2,

XXXVIII. Cum exarferit in brevi ira ejus;

edoma, vince te ipfum, differ tempus furoris, $7*

beati omnes , qui confidunt in eo.

& cum tranquilla mens füerit, quod placet

Mei

,

vindica: ira enim in vindictam malorum fe- -

à vt

XXXIX. lra in indij

Vi

anlm. 29»

in voluntate cjus.-

gnationc qjus, & vita

«ui debet rationem animi, non pr&ire, ut

h

qua

JZitulus LXXFL lrocundia.

65

nCh. C.ï

'x

quafi ancilla juftitize poft tergum' veniat, & tis duo mali, tü; & ille. Melius eft te effe-

Pf 89'

non laíciva ante faciem ptorumpat. Aliquan-

bonum; quanquam ille fit malus; cur tu ex

do vero oftendenda eít, & non exhibenda;

alterius malitia malus efficieris ?

L

aliquando exhibenda, fed nunquam fequen-

XVil. Refifteirz, fipotes; cede, finon po-

S.Ambrof,

Tobl C. 3

l.de offic.

da; quando enim in executione juftitiz pla-

tes. Si przvenerit, & przoccupaverit mentem

cata mente iraícimur, iracundiam, & non fe.

tuam iracundia, & deícenderit in te, non re-

quimur, & exhibemus.

lra enim, quz ani-

linquaslocum tuum: locus tuus patientia eft.

mum . perturbat, quanta eonfideratione ca-

- XVIII. Irafci hominis eft, iram non perfi- Sálvián.

ep* 9-

venda eft, monítratur, de qua fcriptum eft:

cere chriftiani.

Sit-omnis bomo «elox ád audiendum , tardus autem

XIX. Ponamus, fi placet, iram quoque effe 5

» Chryf.

ad loquendum , & tardus ad iram.

1

0, 4. if

beftiam quondam ; quantum igitur ab aliis er-

h.

Cifianus .. Xl. lre mortiferum virus, de receffibus

£a mitigandum leonem ftudium commoda-

18.de fpir. animze noflree funditus eruendum. Hac enim

$ Greg, l

irec. 1.

tur, tantum tu erga iràcundiam impende cu«

e-

5' mOl'.

in cordibus noftris infidente, & oculum men-

ram, & effice hu

)

usmo

di fatisfactionem mane

tis noxiis tenebris obcoecante, nec judicium

füetam ac mitem ; fiquidem & hzc fera un-

recte diícretionis acquirere, nec honeftz con-

uibus fzviffimis armatur & dentibus ; &

templationis intuitum, nec maturitatem con-

nifiillam follicite manfuefeceris ; cun&ta fimul

lideg,

filii pofidere,nec vitz participes, nec juftitiz

difperdet, & lacerabit.

tenaces, fed nec fpiritualis quidem ac veri lu-

-XX. Ne, ftatres diledtiffimi, malum malo S. Bafil. ia

minis capaces poterimus exiftere, quia per-

curate, nec contendite invicem calamitate hom. de

turbatus elt, inquit, prz ira oculusmeus,

mutuavincere. Inrixa enimis inferior eft,qui ?

S;--*'B;ülfns

$ Chyt

XII. Si ab animo fapienti amaram pertur-

victor eft, ac pec

catis longe gravior diícedit.

l0. 29, al

hó. de ira. bationis radicem extirpare poteris,multa cum

Damnwum.

D

i

hoc principio perturbationis femina facile ex-

-X XI. Per iram fapientia perditur, ut quid, S. Greg. 1.

tingues; nam & dolus, & füfpicio ; & infideli-

uoveordine agendum (it,nefciatur. Periram 5: moral.

tas, & malignitas, & infidie, & audacia, &

à

juftitia relinquitur, quia, dum perturbata

omnia his fimilia, hujus vitii germina fuat,

mens judicium fine ratione exafperat, omne,

atque appendices. - Itaque fratres amantilfi-

quod furor függerit, rectum putat. Per iram

mi,ne, obfecro, tantum nobis malum induca-

gratia vite focialis amittitur, quia, qui fe ex

mus, animx morbum, rationis tenebras, a

'PLSS VI80

humana ratione non temperat, necefle eft, ut

]

Deo alienationem, oblivionem familiaritatis,

beftialiter vivat. Periram manfuetudo amitti-

principium bellorum, plenitudinem calami-

tur. Per iram concordia rumpitur, per iram

tatum, demonem peflimum noftris animis

lux veritatis amittitur, quia cum menti irae

$ Bafiho,

innatum, incolam quendam im

cundia confufionis tenebras incutit, huic

10, 6X Vif

pudgntem ,

noftra interiora poffidentem.

Deus radium füz cognitionis abfcondit.

Oecume.s.

XIII. Amarulentiam vocat przparationem

- XXH. Janua vitiorum omnium iracundia S. Hier. in

nius in c.

adiram, tumor autem irz generativus eít ; ex

eft, qua claufa virtutibus extrinfecus dabitur Prov.1. 3.

S.Baöl.ho.

4. Eph,

ira vero procedit vociferatio, & exhac male-

quies: aperta vero ad omne facinus armabi- *'?9

de ii

tur animus.

,

dicentia five convitium. . Hzc igitur omnia

tollantur a vobis, non dicit cohibeantur, aut

XXIII. David perfonam in fe infirmorum $. Gregor.

Tdem otab

puniantur, fed omnem eorum fignificans ab»

fümens ait: Turbatus efl prz ira oculus meus. l- 8. Reg.

lationem, tollantur, inquit, cum omni malitia;

Atque ex ipfa perturbatione quid fequatur;ad- ^ 51

Y

quandoquidem enim nonnulli fünt homines

jungit dicens: Inveteravi inter omnes inimt-

more canum clam mordentes, quí neque vo-

cos meos. Ex ira quippe cum turbatus fuerit

ciferantur, neque manifeftam faciuntiram,fed

. oculus cordis inter inimicos noflros ad vetu»

in animo eam fervantes ; dataoccafíone ulci-

ftatem reducimurquia inter malignos fpiritus

fcuntur fe de eo, qui contriftavit. -

ad vetufti hominis fimilitudinem revocamur.

".

8. Auguft.

XIV. Fugiamus iram, quz rationem fu

d

XXIV. Neque injurias illatas vindicare 5 Chtyf.

f.9.sd FF. cat, menfuram juftitiz ignorat, folem jufti-

cupiamus, neque hoftiliter in proximum af. *Pit*- 8.

& Cregot,

ti: necit: amicitias rumpit, de facili aufert

fe&ti fimus.

Nihil enim omnium DEUS ita

)5 moh.

pacem mentis, fapientiam calcat, fapientes

odit & averfatur, ut hominem ultionis avi-

L

infatuat, gravitatem in paftoribus dilacerat.

.dum, & in animo fuo perpetuas fervantem

!

S.Gregor, X V. Sciendum nobis magnopere eft, quia

inimicitias. Tantum enim ejus peccati dam-

ls5.mor. qüoties tarbulentos motus animi fuüb man-

num eft, uc DEI mi(ericordiam revocet, nec

Bo 306

fuetudinis virtute reftringimus, ad (imilitu-

locum habere finat.

$.Anhmi

dinem redire Conditoris conamur; nam cum

XXV. Satius eft, viperam vel anguem in S. Chryf,

D

tranquillitatem mentis ira diverberat, diiania-

corde tuo latere, quam iram & rancorem. Illa ho- 31. ad

op. Àn-

. tam quodammodo, fciffamque perturbat, ut

namque nos repente relinquunt, hxc autem P

u

och,

- fibimet ipfi non congruat, ac vim intimz (imi-

femper remanet, dentes infigens, infundens

litudinis amittat. Qauanta ergo fit iracundize

venenum, graves adducens cogitationes.

culpa, penfemus, per quam dum manfuetu-

XXVI. Quantum effe putas tormentum]bid.

do amittitur, fü

homini iracundo quotidie, qualiter inimicum

petrng rivmïa'gin-is fimilitudo vi-

:

m ld

tlatur,

ulcifcatur, confideranti? Priorem femetipfum

&f

Alcinus — XVI. Difpliceat tibialterius 'ir*"a-; quodtibi

punit & caftigat, intra femetipfum tumens,

l.devir, inaltero difplicet, in te ipfo quoque difpliceat.

adverfus fe pugnans & exardeícens.

& vidc, Noli te equalem ftulto facere, quia ira in finu

.XXVII. Per omne vitiü, quod ab hominibus S. Petrus

modis mifero cordi Dam. L. a61

( . : (;t;ul-tihrequie'l'cit. Si tulilljafceris contra cum;erie

perpetratur diverfis gtiq;

: Vetere ep» 17«

- Biblioibece . Mamialis. Concionatoriee

64

veternofi hoftis virus infünditur ; in iracun-

peratus es, non quidem ab homíne, fed; quodho. o4. de

die vero pefte, tota fua viícera ferpens con-

turpius eft, ab affedtu illiberali, ira fcilicetira.

p il

cutit, omnem fellis amaritudinem evomens

commotus 5 fi vero tacueris, vicifti, & citra

fundit.

u

laborem tropheum erexifti, & infinitos ha-

SmAüg'!-gc

XXVIIL. Ab ira procedit rancor, a ranco-

bebis, qui te coronent. Ergo ira abftinen-

ed FF.

re odium , quod éft ira inveterata in animos

dum eft (confulit prudentiffime Seneca) fiveSenec. 1.ge

inde nafícitur homicidium ,. & fi non opere,

par eít, qui laceffendus eft, five füperior, fivedeirac.

faltem voluntate ; inde contumelia, inde de-

inferior; nam cum pare contendere; anceps ?^

tra&tio, inde fufurratio, fufpicio & injurias

eít: cum füperiore, furiofum ; cum inferiore;

. qu& funt opera carnis & diaboli.

fordidum ; pufilli hominis & miferi eft; repe-

S. F»önav.

Lui, B

XXIX. Eft nociva beítia (ibi nocens, &

tere mordentem , mures & formice, (i mae

eumon

r þugu

alios fcandalizans; virus mortiferum,animam

num admoveris, ora convertunt 5 imbecillia

hr

fpir. C- 4- interficiens, & Spiritum S. expellens. (Cum

autem vim irafcibilem obtinuit, ftatim intro-

fe lzdi "putgnt, fi tangantur,

ducit ibi fuam familiam; quz funt rixa, furor

$. IV.

mentis, contumelia, clamor, indi

PLA CATHOLIC

blasphemia.

gnatio? &

^

-EXEM

EXTERN A.

S.Biflius — XXXX. Ob iramenfis acuitur, inquit S.

Bafi-

ho. de ira,]ius, mors homini ex homine venit, fratres in-

- Quaitas

ter fe ignorantur, parentes ac liberi naturz

':,l "

oblivifcuntur, fed ante omnia fe ipfos haud

Ü

D

[Im iin'perahtd Henrico tertio, eOEiem- Marchans

agnoícunt irati.

Z

que in urbe Moguntina feftum Pente-

tius in tU«

ba facerd.:

S.Bonv. XXXl. De ira nota fpecialiter tria : fcili-

coftes devote peragente, familiares Archi-

LI LJ

in diazt.

cet odiofam ejus effigiem; ejus ruinofam per-

epifcopi, & Abbatis Fuldenfis propter prece-

C. 5

le& 3.

niciem, & ejus vitiofam propaginem.

dentiam .(de qua inter fe Archiepifcopus &

*

S. bafilius

XXXII. Superne accenía facie alio a

fpe-

Abbas contendebant) manus conífererent;

]. C

&u vifendum exhibet iratum, eam formam,

templi pavimentum effufo. utrinque fangui-

quz omnibus confueta eft, & nota, quafi

ne coníperfum fuit: at vero mox Epifcopis

larvà quadam, ut in fcena fieri folet, prorfus

& aliis advolantibus,.pax inter diflidentes

immutans? oculi confueti-non apparent, fed

compofita eft ; cumque poft templi profana-

ignei micantesque ; dentes acuunr, veluti

ti repetitam benedictionem , Miffa folemnis

fues graííantes; vultu funt liventi, fanguine

in eodem celebraretur, becque verba reci-

fuffoto, oris tumore increbeícente, venz ob-

tarentur : Junc diem gloriofum fecif?i : audita

eft ex aere refonans.vox dicens : Hunc diem

turbati intra. vifcera fpiritus anguítiam: dis-

rupte : vox afpera & intenía, lermo incon-

bellicofum ego feci: quam vocem Imperator au-

ftans, & confufüs, ac temere cadens, nec

diens, facile fibi demonis vocem effe perfua-

Qf

Inftit,

concinne, nec fignificanter, nec ex parte

fit, prout revera erat, ac proinde refpondit:

uidem prolatus.

j

'Tu omnis malitiz incentor & inventor diem

h

XXXAÀII. Per iram

S. Gregor.

fapientia perditur, ut,

bellicotum , & arrogantibus lu&tuofum feci-

l 1,morquid, quove ordine agendum fit, omnino

fti, fed.per gratiam Dei, qui illum gloriofüm

C 30 .

nefciat, ficut fcriptum eft : Ira in finu ftulti

fecit, pauperibus gratiofum faciemus. Juffit

requieícit ; quia nimirum intelligentiz lumen

igitur lauuffimos meníz fuüz cibos inter pau-

fubtrahit, cum mentem permovendo con-

peres diftribui, quibus i

Surius.

fundit.

pfbmc—-v.t.. cæþv-farvcþisä maes

r

*

Per iram juftitia relinquitur, ficut

nibus fuis miniftravit.

vit t

Ícriptum eft: Zra viri juflitian D. EI non opera-

IL. Inter alia exempla , qu

z de;antiqhisManü

N

erturbata mens judicium

iur; quia, dum

):K

patribus leguntur, celebre eft illud, quod. dedifc 8.

fuz rationis exalperat, omne, quod furor

quodam illorum referturs qui, cum ad iram' *

proclivis eflec, folitarius vivere ftatuit, ne

függetrit, rectum putat.

m «

S. Petr.

XXXIV. Per iram certe fan&i Spiritus

haberet occafionem, quo. ad furorem iracun-

Ed

Dam. 1. 4. fplendor excluditur: hujus fcilicet habitacu-

diz concitaretur. Cum vero die quadam hy-

ep"- .[70

lum fieri mens improba non mere:ur ; unde

driam füam aqua implere vellet, hec mox; ut

er Prophetam dicitur: Super quem vequiefcet

aqua impleta fuit, evería eft; (ecunda igitur

Spiritus meus, mifi fuper bumilem, & quietum, &

vice eandem reimplevit, & hydria impleta

trementem . fermones meos : nam cum humilem

denuo corruit: cumque tertia vice eandem

dixit, quietum confequenter addidit ; quia,

impleffet, hydria evería denuo omnem aquam

Sozo&.

dum ira menti quietem fimul & humilita-

effudit, unde ira percitus hydriam in minutas

* hifi

partes confregit. Tandem vero in fe rever-

E.

habitationem claudit.

tem fübtrahit, füam fancto Spiritui prö»tinus

1

fus agnovit, quia ab eodem damone iracun-

Bellov.

XXXV. ira vel odium aufert imagine

diz (it illufus, & dixit: Ecce ego folus fum;

fpec. p. 1. Dei, & characterem filiorum Dei, quem im-

& vincit me: revertar in congregationem,

6 3* dif.1. primit charitas, imprimens characterem be-

quia ubique labore & patientia opus eft, &

ftiz, id eft diaboli. Hic character imprimitur

maxime adjutorio Dei.

in corde, quando mens intrinfecus perturba-

III. Iracundiz deditus frater, cum putaret, Spec. Ex.

cur : infronte vero, dum per fignum extrinfe-

per fratres fuos occafionem irz fibi miniftrari, dift- 2. ex»

2!

d

Nl

cus demonftratur : in manu autem, quando

in folitudinem fugit; fed cumibi etiam a d

l

l' la' c-n

ximi lacfionem manus extenditur.

mone terei vasaquarum everfüm effet, ideoq;

$. Chryf.

VLSi vihperatius VIIGURVIRMBSCds u)

iratus ipfein terram illud allideret,demum vi-

dens,

CTitulus LXXVEI Iracundia, —

65

dens; inïtds ii animo latere radicem ire füz,

eneam erigi jufferat Antiochise ; quam popu-

)I 24. da

ad mona(terium rediit, atque ad dictam radi-

lus (ob novum tributum indictum ): tamul-

cem extirpandam animum applicavit.

tuans dejecerat. .Unde imperator ad eam in-

Ibid. dift.

^^TV. Iracunda quzdam mulier, cum propter

juriam vindicandam milites convocavit; Sed

$. ex. 47.

hoc vitium omnibus effetimportabilis, & tan-

Macedonius vir divina gratia plenus, ad aula

dem a filiis ád S. Macarium adducta, & fuüafü

principes his verbis eft ufus: Ut mandatahzc

'I,.]eü ]-l.

illius peccata fua confeffa fuiffet (quod nun«

ad imperatorem referatis; dileGi filii,. oro.

in Q

h

quam prius fe feciffe refponderat) repente

Meminiffe te; o imperator, oportet, non fo-

tam mitis & manf(ueta evafit, ut nullis dame

lum principem, fed hominem etiam ce effe,

nis aut contumeliis exafperari

n

Proinde non ad imperii tantum amplitudi-

.

nem refpice ; fed naturam ipfam .con(idera.

Lud, Blof. :f--":V.-(l:hriRüf-s*ïaliquand.

oS.Brigitt

am prö'pfef

Quum enim homo fis, hominum tibi impe-

€.4.monil. irz motutn leniter reprehendens eidem dixit:

rium commiffum eft, qui cum ejusdem tecum

P.

Ego Creator & Sponíus tuus propter te fufti-

fint fortis, & confervi-adeo tui : jam ab ipía

nui verbera, tu vero impatiens adeo fuifti, ut

creatione, imagine Dei cohoneftati (unt. : Ita-

verba portare nori potueris. Ego ftans ante

que ne tam vefana audacia adverfüs divinam

jüdicem tacui; &'non aperui os meum; fed

imaginem grafferis; vide ; imaginis enim Do»

tu acerbius refpondendo, & exprobrando vo-

minum ad iram concitabis, fi in eos, quiima-

Cem tuam nimis exaltafti : tu'debueras omnia

inem illius gerunt, fvias. 'Tum autem il«

patientet tolerare proptet re, qui clavis affi-

lud etiam te difpicere decet, te propter eream

xüs fuipró te :débueras pet patientiam eum;

imaginem multitudini infenfum, crudeliter ig

ERN

qui erravit;ad mieliora provocare. Sis ergo

eaih animadvertere velle.

Quanto autem

lus in tü«

1 ficeds

þo&hæä*öatït*wr'* fj & ubi &b aliquo ad iram

imago animata inanimate przftet, quid dice-

'rovocatà fueris, 'non facile lóquaris, doneé

re opuseft? Namideis etiam, qui vel medio-

t' 6.

ira ab anitno tuo recedat. "Tránsacta autem

u 3

crem obtinüeriat mentem, conftat : illud prz-

animi comtnotione , & cauía ipfius commo-

terea fac, cogites, nobisquidem perfacile effe,

tionis diligéater penfata, poteris loqui cüm

plures ex ere facere imagines pro una illa;

manfuetudine. Quod fi loquendo nihil profi-

quam vecordi temeritate infana plebs com-

Ceres, &t tacendó non peccares, melius face-

minuit: te'autem nequaquam efficere poffe;

res, & majus métitum acquireres, (i fileres.

quantüfmvis contendas, ut velcapillum unum

: NLEE Abbas Agathon dicere: de fe folebat:

eorum, qui czfi fünt, creare valeas. Hzc illi

TNunquam litem habens cum aliquo dotfüivi,

a fene fapiente audita, ficuti fimpliciter.dicta

fed nec pertnifi aliquem mecum litem haben-

erant; ita imperatori renunciarunt. 'Non pa-

tem dormire, quantum ad virtutenf rríéám

rum etiam Flaviani Epifcopi legatio illis proe

ani(i príus cam illo in pacein redi-

fuit, ut irz flamma in imperatore extingue-

retur. Poítea namque ira & minis omiffis,

Caff. l. $.

- MIE C

um Joannes Abbzftä ab anuquoüib

commünem populo fcri

pfit defcnüonefn, cri-

nftit,

fodali Pefio in eremo vaftiffima commoraate

men illiscondonavit.

y

$.27. .

quseteret ; "quid per quadragintaà annos ibi

- XIL. S. Petrus Damianus; Pral

atlusu;þ& Cal';' S. Petr.

egiffet ; illeque refpondiffet : Nunquatm me

dinalis digniffimus, ex naturali indole fua irz pam. l. 4.

'fol reficientem vidit 3 fübjecit: Nec mé un-

deditus erat: fciens autem;, quam in illa dignie epift. 17.

,quam iratum ; licet m

ggnæ4'fifat?g

n inülcitu.

v

tate néceffaria fit manfüetudo . audite quid-

dini przfuiffem.

Fos A*S i^ " ;a ?J

namin epiftola

uadam a principio allegata de

Surius in '

- VIlI. De S. Martino fcribit Severus Sulpi-

femetipfo fcrip

r

erit 5 poftquam enim ibidem

vita x1.

tius: nemo unquam Martinum vidit'iracim,

damna ab ira proficifcentia prolixe expofuif-

Manf

Nov.

nemo moerentem, rnemo ridentem:;' 'Unus

fet, fübjungit: Porro autem, & me, qui hxc

m

dilc $

idemque íem

per fcæle(tc-my l,,!ædtgia

1

t

Nou

äygltu

utcuaque fcribo, naturalis iracundiz confper-

l5

praeferens.

fio ftimülat, ac (zpe leviffimaquzlibetoffenía

Idem 24o

IX.Cum

S; Spiridioni ad aulamraiCloBftn-

concuffa mez quietis arcana perturbat, uc in

Dac.

tino Imper. vocato quidam eum in laceta ve-

me plerumque, quod vix eftac; velfpinalevi-

fteincedentem conípicatus, alapani inifregif-

ter pün&tum, phalarico telo mihi videatur effe

fet, ille coafilium Chrifti fecutusmox altéram

perfoffum. |Sed hzec intrinfecus: quantum

quoque genam porrexit, iraque hoc-fa&tó cor

vero'ad ópus, dicat ira quod vult, frendeat,

percutieatis permovit, ut illico ad pédés p

fremat, dentibus ftrideat, inomnibushis. quz

r s n

cidens veniam petierit.

.

mihi interius függerit, in quantum negare

Sozoïïäif l

X. S. Ephrem dicitur pri

mum iracahdis in-

potueró, meum extrinfíecus adjutorium non

s. hi, — temperanter fübjectus fuiffe, & ob.eam'caufa

habebit, licet inflata turgeat, füfflet, furat, fie-

Ec,cl.c. 16.

monafticam vitam exercuiffe, ne à quópiam

viat, intumeícat ; e

0 illi membra mea non

iraíci videretur.Cum igitur illijubi plüres dies

dabo, utper ea qua

i

per arma, quod cona-

m«re fuo jeiunaffet, cibum minifter affcrens

tur, éfficiat. Nolite, inquit Apoftolus. exhi-

ollam fregiffec, & hunc pudore ac metüténeri

bere membra veftra arma iniquitatis pecca-

cerneret, bono fis animo, inquit, ad cibum.nos

