que excellentias , qu& in oratione requirun-

tur: Debet enim oratio effe fecura, recta, or»

in auribus zterni Patris refonare nequeunt,

dinata, devota, humilis.

Omes autem hz

quam Filii illius, de quo fzpius e ccelo tefti-

monium perhibuit, dicens: Jic eff Filius meus

prerogative in hac oratione recluduntur.

dile&us , in que mibi. bene complacui,, ipfum audite.

Nam primo eft fecuriffima; eft enim ab ad-

vocato noftro formata, qui eft fapientiffimus

Quafi dicere vellet: Audite ejus inftructio-

nes, & efítote certi, quod fi mihi fupplicatio-

petitor, in quo fünt omnes thefauri fapien-

tiz ; fecurior apparet ex hoc, quod ipfe, qui

nes veftras ab ipfo formatas

pori'excrïgis, mi-

hi futurz fint gratiffima.

orationem exaudic cum Patre, docuit nos

XXXIX. S. Bernardinus

hanc rationem in-

orare fecundum illud Pfalmi 9o. Clamabit ad

Muf í

S.Bernard,

86 u

'8. 60 €. Is

finuat: cur cceleflis magifter hanc orationem

me , 6j ego exaudiam eum, 'Etenim fi quando

vobis memoriale aliquod ad certam quan-

componere voluerit, dum ait: proptérea ne

vagemur incerti, omnium petendorum nobis

dam gratiam implorandam Principi porrige-

re volentibus, ipfemet Princeps;cui illud por-

in hacoratione formam dedit. Unde videtur

mihi,quod eterna & prima veritas, quz erra-

rigendum eít, ipfüm propria manu formaret

aut dictaret, nunquid vos omnimodum per

re non novit, nec fe decipi permittit, nobis

Chriftianis dicat illud Joelis Prophetsz. 2. 23.

illud memoriale quidvis impetrandi fecuri-

Filii Sion letamini in Domino . Deo ve[tro, quia de-

tatem & fiduciam habere exiftimatis? Tale

dit vobis Dottorem: fic orabitis: Pater nofler &2'c.

quid autem nobis contingit in przfenti, nam

S

eti»

ut divus Chryfologus ait, orandi thema, ma-

$. Auguftinus ad ptobam nos ab huju

j*

e di-

tionis limitibus nequaquam egredi po

teriam petendi, fupplicandi normam , pau-

cit: liberum eft aliis, inquit atque allis ver-

ciffimis in verbis ipfe tibi, qui tibi exoran-

bis, eadem tamen in orando dicere , fed non

dus indul(it, ut ex hoc petendi tu fumas fen-

fam, intellectum poftulandi capias, menfuras

deþct eífe liberum; alia dicere: Porro de hu-

colligas

Titulus CVIL Oratio

l

6st

colligas impetrandi, & breviffimo magifterio

eft, ut per attentam medïtatïonemnl;

orandi latiffimam capias difciplinam ; imul

yfleria

fidei noitrz, utita

à dicam, mafíticet, & c

ommi-

quia ad amoris indicium Re

x ipfe officio fun--

&us eft Advocati , ut

nuat. Qnonam putatis modo Davidem le-

preces, quibus reiponfu-

gis Dei amore & affectio

ne captum fuiffe ?

M

rus erat, ipfe dictarét

; cunctatio ablata eít im-

lo LY

petrandi omnis: Imo fiducia collara eíft tota

Ipfemet idipfüm dicat;

Nam poítquam dixi(-.

fec: Qr

10:/10d0. dilexi legem iuam , Domine ?. Pro-

promerendi, quando ipfüm fe le

[»

o

it in preci-

bus, qui rogatur. Secun

tinus refpondit : Tota die meditatio m

ea ef1 5 Nie

do eft cerca; nam ipfe

mirum perfé&ionem & profectum

Chriftus docto? eft ;

nam ipíius eft docere,

obfervantia h

u

; quem ab

jus legis anima fidel

is percipit,

quod nos orare oport

eat; Ea quippe, quz

attente me/di,t

ipfe orare docuit,

rectiffime poftulantur. "Ter-

abatur: Unde dicebat: Lex Do-

mini immaculata, convcertens avimas, teffimonium é9c.

,

tio eft ordinata; eft'autem h

i€ debitus ordo,

XLIV. Jeremias caufam

at !..æ

piritualiz carnalib

1

Is

» propter quam Jerem. c

15, cccleftia terrenis, de-

innumerabiles anim

& perduntur, his verbis t2.

fiderando,

& orando preferamus , fecundum

aífignat

iliad. Mart

h. 6. Priüuas

: Defolatione defolata ef omnis terra, quia

querite regnum Dei.

nullus eft, qui recopitet corde; ubi ponderandum

Hoc Domíinus in h

ac oratione fervare docuit,

iiu, i |

in qua primo per

eft verbum illud, recogitet, non enim (üffi-

na

ntur cceleftia, poftea terre-

ciebat Prophetz dicere

.. COgitet ;

rimo en: loco docemur meotem &

fed dixit ,

vgc"em eievare ad coelaim

recogitet ; unde & Ezechias in cant

ico fuo ita

, iavocando Deum,

canit.: Reagitalo tibi omnes annos me

0s in amari-

tanquam Patrem : Pa

UC nofer , qui es in calis.

Pofiea ad fanctifica

tudine anime mee, Domine, fi fü viotur éjc. fru-

odurn ejus nomen , & ad

tus autem, quem inde percepit, hic füit: 7

regnum ejus poftulandum , nec non ad im-

Ó

qutm eruifi am'imm meam , Wt non periret,

plendam divinam ejus voluntatem. Quo fa-

€to , docemur petere res alias , ad noftrum

f XIV. -

commodum & utilitatem

fpectantes : Panem

- moftrum &c.. Qu

arto eft devota

MISCELLA NE A

» quia pingue-

do devotionis facit,

facrificium orationis effe

Qualitas.

Deo acceptum. Devotio

plerumque propter

I. S Gertr'udis &

e

coclo didicit,

ofa"tïoniä V€- Drexel; :

---prolixitatem

orationis obtünditur, unde fü.

re & devot& verba nobi

liffimis gem- Rhet. coel,

. perfluam orationis prolixitatem docuit vitare

mis aut floribus vernantiffimis

Matthzi 6.. Ovantes nolite

aut

effe (gmilia ,l. 1. e, g.

multum loqui , & Au-

1

organi inftar fuaviffimam e

dere harmo- $- 2

gultinus dicit ad proba

m: Abfit ab oratione

niam ; fi autem

ratio negligentior fit, &

multa locutio, fed non defit multa precatio,

fine cura, tum ver

a floribus marcidis, gem-

fi fetrvens perfeveret intentio: Unde Domi-

imis obfcuris, & infüavi muficz (imilia effe. .

nus hanc orationem brevem inflituit, Con-

Il. Orator coram Turcarum imperatore Drexal.

furgit aucem devotio ex charitate,

quz eft

caufam acturus per plurima conclavia dedu- Rhe: «el.

amor Dei & proximi ,

quorum utrumque in

citur: in fingulis geftu fupplici, fabmiffis hu£l. 1. c, 6,

, hac cratione oftenditu

r. Nam ad iní(ínuan-

S - r.

düum divinum amorem vocamus eum Patrem.

mi genibus, reverentiam; tanquam erga Im-

peratorem przfentem exhibere cogitur ,. (i

,

Ad iníünuandum autem amorem proximi ,

quidem ad aures Imperatoris admitti velit.

cominuniter pro omnibus oramus, dicentes:

UE S. Hieronymus , qu&reéns , cur Jere- s. Hieron,

Pater nofler ,. & dimitte nobis s.

Ad qUO)d

Thonaf

mias dixerit : neque taceat pupilla o

culi tui ; apud Ro-

pulc

proximorum dilectio nos inducit.

j. Eft hu-

refpondit :

Quando coram Deo lachrymze driq. p. z.

i

milis; nam vera humilitas ef?

funduntur,

tunc dici

» quando aliquis

pupillas oculorura trans, 5 € 11.

nihil ex fuis viribus przfumit

; led totum ex

mittere Deo .voces.

divina virtute imperrandum exípectat. Hoc

IV. P. Drexelius ait, quosdam Authores il. L.. Rhet;

;

autem in przfenti adimpletur, quia gratías,

. quas poftulamus , ex liberalitate Dei

lum Davidis verfum : refpexit Dominus in col. c. 5.

e

proficifci

orationem humilium :

interpretari in oratio- $- 4-

agnolfcimus ,

de nullo merito. pro

nem ciade: quod cum

fumcntcs,

prio pra

aliz avicule primo

vere canere incipiant : & in fummis calori-

busfileant, hxc toto

;

MEDITATIO..

ftivo tempore, incre-

dibili conftantia flrideat,

atque adeo moneat,

Manfidic, XLIII. Inter alias regni cceim"-umyfï:f;ilitu-

etiam tempore adverfitat

iIS orare.

J 36.n.6. dines coeleftis magifter hanc quoque adduxit

V. S. Climacus modum oraidi docens

a finapi defümptam, inquiens: Sivie efl regnum

Ante omnia , ait, in orationis noltrz

* Grad, ag.

chiro- p. 295.-

ä

celorum grano finapis. Quis veró non admire-

grapho gratiarum aCtionem (inceiam

f'atua-

]

tur, quod ccelur adeo vaftum, grano tam mi-

mus ; in fecundo autem verfü conf-flionem

nuto ab illo comparetur, qui dixit: Ego um

oftium, per me, [i quis introterit, faloabitur? Sciene

& contritionem animi, ex intimo aff:&u pro-

deuntem. Atque ita deinum Regi

dum vero eft, hanc effe feminis hujus proprie-

ftalationem indicemus noflram.

novüro po»

tatem, ut Gloffa interlineatis ait, & ipfamet

.VI. In regno Lao cum no&e

quadem P. Jo. Phi-

confirmat experientia, fcilicet, quod, quanto

Chri(tiani

in templo orarent alta voce ,lipp. de

plus teritur , tanto plus redolet ejus fragantia,

repente filvetris bubalus oppidum, ingref: Mr. in

acrimonia, & virtus, quam in fe continet : Ec-

us templi atrium intrat, ubi bubalus do- Miff. làp.

ce tibi igitur myfterium, ob quod huic femini

meflicus erat, in quem fylveftri capto ^^ * !*

« Fegnum beatum affimilatur , nimirum quia

impetu, cum ab eo aberraret , eodem

erat

qm illud hübi'.vul.t! acquirer—exje,- huic neceffum

furore lin columnam im?'egic ; quEe.

una

RE

652

Billioibece Manuaks . Concinatoria

g. o

üna e templi fülcris ( edes enim inferne ob

'XXI. Theodoretus refert, monachum quen- Apud Re«-

iorit

tigtium mecum non incolunt) tanto impetu,

dam dixiffe , orationem effe medicinam uni- driq. p. 17

HU

ut totum templum concuteretur.

Interim

veríaliffimam , efficaciffimamque , omnibus t5 C- 14«

*

orantium intus nemo fe omnino movit , Ífed

denique virtutibus comparandis fufficien-

tem , quod nimirum applicet anims bonum

omnes precibus erant intenti, velut nihil ac-

cidiffet; ipfe etiam domeftici bubali Domi-

infinitum, quod e(t Deus, atque hoc fenfü ora-

;:

nus orare non deftitic, fed monitus , ut eum

tionem omnipotentem vocari, quia una cum

tumultum fedaret , refpondit : Non videri fibi

- fit, omnia poteft.

QU 9-97':

conveniens, ut Deum relinquat, ad bubalum

XII. S. Auguft

inus medium affignans ad s. Aggüfi.,. 4

;

fervandum : ejus loco fi quidem interitet,

cor confervandum. Non putrefcit inquit, cor, in Pf, 5;

*

j

. filevetur ad coclum. Frumentum tuum fi ha-

(it, 27 !

Fhader!us

alium fe empturum.

"

UP

VilI, San&us quidam Coeno

bii Antiftes, af:

beres in inferioribus, ne putrefceret, levares

illud ad füperioia. Frumento tuo quzris

? 3.

i» Vitid.. &due Deum precabatur, ne patereturunquam

RþO- Hb' .

coetum fuum a fe feparari , nec in hac , nec

mutare locum , & cor permittis in terra pu-

:

S'CA If ]

trefcere ; frumentum levares ad füperiora ,

h 4'

4

. alvera vita, fed ut in coelo fint fimule Hunc

Chriftus poft tot preces ita erudiit, Appe-

corlevain coelum. Et unde, inquis, poffum?

tebat in remoto Afceterio feftus Sandtorum

qui funes », que machinz , qux fcale opus

dies, ad quem invitatus , per quietem vo-

funt? gradus affeQtus eft, iter tutum voluntas

tua eft, amando afcendis, & orando.

cem audiit: 40, fed premtie fratres tuos 5 tu

l]».'«i[itds e

goliremus faquere.. Chriftus igitur gri mendi-

| XIII. Güm Carolus V. Imperator frovin- Brex. 1. x.

ci fpecie media fe in via abjecit. Dilcipuli

preeuntes rogant cauíam ecjulatus , qui re-

ciam Peruanam fibi reconciliatam cuperet ; Rhet, cas

ä

nobilem illum Gafcam huic officio deftina- c.2. $. 4

Ípondit : ZEger infüdebawm jumento , quod excujJo

m fugit , etiam defertus non babeo , qui me ad ur:

vit,eique complures chartas puras,& a criptu-

ra vacuas, folo nomine fuo notatas dedit, eo

bem deportet, cui monachi fe excufabant: quod

& ipfi pedites irent ; & eo reliCto abierunt.

con(ilio, ut, quisquis privilegium aut munus

peteret hoc ipfo, fiin chartailla fcriptum fuif-

Secütus Abbas eundem offendit , cognito-

que illius ftatu qua(ivit, nonne paulo ante

fet, impetraret. Ita Chriftus fecit, dum dixit:

Amen, amen dico vobis; fi quid petieritis Pa«

tran(iere. quidam monachi , & te/bic etiam

;;

relictum invenire.

Sane , inquit wger , /éd

trem in nomine meo , dabit vobis.

. XIT. Lucianus fingit Deum fupremum Jo- Drex. 1 3.

audita conditione mea abiere , .quod dicerent , |fe pe-

dibus-incedere , nec po[[e opem ferre. Et Abbas:

vem ad ingentem cocli feneftram quotidie per

-unam horam federe, füique copiam facere, di-

Potesne paululum ingredi , ut fimul fenfan progre-

diamur ?. INon po[Jun, inquit. Ergo Abbas eum

&uris partibus , aut aliquid rogaturis. Quis-

quis autetn illam horam aucupari norit, omnia

. jn humeros fuícipit , dicens: .Deus non fuble-

valit : Zbeamus. " Ec &ger: Quomodo me per tan-

impetrare, extra illam nihil. Hinc quia pau-

cis iila nota eft, paucos etiam effe; qui im-

ium fpatium itinevis feres ?. abi modo, C& precare

p me.

Et Abbas: JVon dimittam ; en /axum ,

petrent , quod petunt.

3

/

À

XV. Conftantius Hazret

icus dicebat quan. H. S. p. a.

cui te impofütum fubibo, €2' geflabe. Paffus eft igi-

tur id fieri mifer; & primum quidem fentit

- dam de religio(is focietatis Jefu: Si Jefuite l.2.n.128.

orationi dediti fint, & a mulieribus caveant,

onus$ ad hominis modum grave, mox levius;

iterumque facilius : tandem cum vix fentiret

perfeveraturos ne dubita.

MR . diudM — aumdi . zi as5 d -

» )

XVI. Hebrzi de cultu

4

divino pcï*:rx facrificia Drex. 1. s.

. amplius farcinam , coepit mirari , qnid hoc

?

rei effet: cum e veítigio, qui gerebatur ,

j

m

J

:

axime a

b ipfis pera&io , decem miracula Rhet. ceat,

commemorant. 1. Quod, licet ionumera ho- * 7

nullus füit, & nusquam apparuit ; fed vocem

audiit fe compellantem : Quéndo a[fidue oras pro

minum multitudo confluxerit, nullus tamen

unquam fe exclufüm fit que(us.. 2. Quod,

tuis difcipulis , ut vivi &2 mortui üna fitis , & ii

bonore celi , & beatitate juxta tecum perfruantur ;

.cum ftarent, íe compre(lerint: cum verocon.

feffionem peccatorum facerent, & in terram

wident , ut longe diverfa illorumy ac tua fint [Ludia

viriutum? Conare ergo illos ad fii emendationem in-

procumberent , quatuor cupitorum fparium

nemini fitnegatum; 3. Quod., licet faccificia

citare , uti fe tecum exerceant , ut po[/im tue petitioni

fatisfacere.

Alienz preces tum demum pro-

füb dio füerint perácta, nunqu

am tamen ignis

: per pluvias faerit extin&tus. — 4- Quod facri.

funt, cum per eas tibi non obes, fed opere

adjuvas precantem.

ficiorum fumus nunquam fuerit a vento impe-

€ornel. a

VIII. S. Bernardus

ditüs , quo minus recta pergeret.

$. Quod

fere cOntefnplatïonï fe-

Lap. c. ?. dendo vacavit, ut & Apoftoli in adventu Spi-

ipfum etiam facerdorem fummum eco die ,

inAG.v.2. ritüs fan&i erant fedentes; & fecundum Ari-

quo facrificandum erac, nullus unquam fini«

ftotelem : nima fedendo fit (apiens.

fter eveatus impedierit. 6. Quod in panibus

Nece[fitas.

propofitionis nullum unquam vitium fuerit,

Drew

Rodr. p.1. IX. S. Thomas Aquinas ajebat, Religiofum

deprehenfum. 7. Quod nulla fzmina , qua

l N

uterum ferebat, carnis fanctificata naufeam

tr. &. €, 2. (ine oratione, militem effe (ine armis, imbel-

dl c

Jem fcilicec , imo nudum.

;

fenferit. 8. Quod caro fandtificata nunquam

g.

foetoris aliquid contraxerit. 9. Quod in eo,

Cap, 11.

X. S. Thomas de Villanova dicebat, .pr

vit,

ftare orationem , 'quod calor naturalis in íto-

.quo viciimz ma

&abantur , loco nulle un-

macho folet, nempe vitam hominis conferva-

quam mufce fuerinc confpecte, | 30. Quod

re, alimenta concoquere, membra vegetare, nemo facrificantium a ferpente autticmj-,

lhl

E

Y 9.

forupmque hominem reítaurare.

i

pifmc fit læfu,ä,

XVIl. Cuin

Tüulus €F. II Oratio. -

653

u N

SMH. lo 3.

XVIL Cum Noec

Hqu b Ilj

olumbam ex arcaiemi- dore defcendit , ut filii Ifraél facie

de orat, €. fi(Tet ut videret 1

1I,.

num aquz ceffaífent, illa

tueri non potuerint.

m ejus in-

T'S'c-lk

primo die quidem vacua, led octavo die cum

ramo olivz rediit; fimili modo oratio e cor-

Sucunditas.

de demiffa , licet non ftatim prima vice ex-

XXII. Oratio manna

audiatur , fuo tempore tamen fructum refe-

quoddam eft coele- p, «. wr. s.

fle, inquit Rodri

quez, quod unicuique fa. c. t4.

rét , ramumque divinz mifericordia afferet.

porem offert ; & afferc, quem vulc & defi-

Cell.9.c.7.

. MM.

XXIX. Abbas Nilus aupud Caffianum di-

derat ; quzris humilitatem ?. dabit tibi fapo-

) PI' li

xit, orationem effe campum floribus pulcher-

rem humilitatis , exercitium . quodlibet- de

rimis refertum , juxta illud fcriprurz : Ecce

peccatis , de morte, de Chrifti cruciatibus ;

Gen. 27. odor Filii mei, ficut odor a

de refürrectione , de bencficiis Dei ; quzris

gri pleni, cui be-

v. 27.

nedixit Dominus.

& defideras dolorem , & confüfionem tui ?

Rho. lib.

patientiam , maníuetudiuem ? dabunt aff

x

XIX. Cardinalis Borbonius cum aliquando

a-

9.C. 11, in

italiam proficifceretur , ad alpium pedem

tim ea, quz diximus.

R. 4

O0b nives denfiffimas plures dies coactus eft in

XXIII. Jonathas olim dicebat: paululumi. s. Reg.

bofpitio fübfiftere cum omni & quidem ma-

guílavi mellis, & ecce morior: fed qui ora- 14. V. 43-

£uo comitatu , aperta demum aliquantum

tionis dulcedinem fructumque deguftat , re-

via, abiturus voluit, ut erat humanus , Car-

Cius dicit: Paolulum guftavi mellis in ora«

dinalis-hofpiti loqui:s Id fiebat füb menfe fi-

tione, & ecce vivo, id eft

m lu

nem ; cum enim eleemofynarius , gratiis de

, totus refürgo ,

& alium homi,ncm induo.

Mret cals

more Deo actis , confuetum etiam retribuere ;

TY

fübjangeret.. Interim Cardinalis oóconomus

XXIV. .Favus mellis verba *cgmpoüt*a ; in- Prov. 16.

quit Salomon , dulcedo animz , faniras of v. 24.

feu moderator rogat diu quzíitum hofpi-

tem , quantum pro hofpitio debeant. lile

fium ; quz autem verba magis compofita ex-

iftere poffunt, quam quz ab ipíb Spiritu S. -

negat , fe quidquam-acceptare , idque tam

conftanter , ut Cardinalis ratus , arcanam

didata , & ab ecclefia approbata funt?

caufam latere , hofpitem &d fe evocarit , qui

XXV. Orationi re&e applicari poteft illud Eccl.. 24,

varias initio & officiofas caufas praetexebat.

Siracidis: Tran(ite.ad me omnes , qui con-v. 26.

Taudem cum urgeretur, fic ait: Ante annos

cupifcitis me, & a generationibus meís adim-

aliquos duo PP. Capucini divertebanr , qui

Dra.l.

plemini. Spiritus enim meus fuper m«l dul-

altero mane difceffuri conjugi mez dixere ;

cis, & hzreditas mea fuper mel & favuin.

fe pro í(aa fymbola ei dare fuum confuüetum

XXVI. Oranti evenit, quod olim Ezechieli Ezech. 3.

-

illud : Retribuere dignare. -Et uxor quidem ace-

quiefcebat ; ego vero füperveniens , indi-

eveniffe S, fcriptura teftatur, dum volumenv. 3-

oblatum eft, quod , ubi commedit, factum eft

gnabundus eos infequor , & eis pallium au-

fero ; vix domum attigi, cum in maniam in-

in ore ejus, ficut mel dulce. Idem enim ope-

cido , inítar furiis aC , nulla mali remiffio-

rantur do&rinz coclitus in oratione haufta.-

ne

Uxor conjiciens mali caufam , equitem

- Meditatio.

f $94

d D.

veríus patres illos expedit , rogatque, ut

revertantur.

Redeunt , ac precibus fuis me

XXVII. Gerfon quz(itus , quodnam exer- part. *

reítitaunt mihi: ego ad eorum pedes füpplex

citium fru&uofius cenferet religiofo ? op

ti- Alph. M

accido, ac veniam errati poftulo : voveoque

mum fibi-videri meditationem refpondit, eo

Dfex. L b

quod fru&tus ex leCtione aut oratione vocali

Wbet. cad.

nunquam accipere pretium ab illo hofpite ,

qui in domo mea ad gratiarum actionem poft

hauftus plerumque cum illis impreffus, etiam

«

A

meníam dicerec: Rerribuere : quod quia etiam -

in futarum fervict,

eleemofynarius ifte fecit, voti teneor. . Lau-

XXVIII. $. fcriptura dicif, fplendorem 9'Equ.

34«

davit Cardinalis pietatem hofpitis, & ejus

qui in facie Moyfis poit congreffam cum Deov. a9.

liberalitatem acceptavit , quia ex voto erat:

apparuit, fuiffe cornu firnilem , in quo robus

fed hofpes nihil perdidit.

Pofiquam enim

animalium folet confiflere, ad figni&candum, :

pnumerum & ztatem liberorum ejus intellc-

egrediendum efle ab oratione cum robore &

xit, ac inter cos effe filium melioris ingenii -

fortitudine ad laborandum.

ad (tudia nati, aílignavit eidem quingenra

fcuta annua, & ufumfru&ctum unius e fuis

XXIX, Eadem S. fcriptura teftatur , Pä-Gen. 48:-'

beneficiis , ut in collegio aleretur, pollicitus-

triarcham Jofephum fratres füos duriufculev. 25.

infuper ei plura

præftiturum , fi íe habilem

quidem allocutum effe, juffiffe tamen inter--

ea, oeconomum faccos ipforum frumento &

- ad ea faceret.

Dignitas.

pecuniis impleri ; 1ta facere folet & Deus;dum

durius quidem in meditatione per ariditatem

Drexel.

XX. Diogenes Oratores terhomines vo-

fuos filios habet, fed tamen interea mentem

l.Rhet. cabat, quia, (icut eum

, qui nec facundus,

cceleftibus donis replet.

cel, c. 2,

JO

[I

nec humanus , nec doctus eft , hominem

ä

effe negamus ; ita is , qui defertus ,. affabi-

. XXX. S, Therefia dixit, neminem quax;-ïn itiner,

tumvis perditum meditationis exercitium , fiBerf. c.16,

lis & doQus eí(t, terhomo merito

cari

[

poteft YO

a Deo ad id excitetur, negligere debere, eo

quod ipfa omnium virtutum comparandarum

EKxod. 34. XXIl. Meyfes ex divino colloqui in mon-

principium , & omnium chriftianorum vita

VX 290

te, cum tanta claritate & vultus füi

*

fplén«

in ea fit fita.

LlIlI

$. Xv.

Blübliotbecee .Manuakis Concionatorte

654.

$. XV.

AXIOMA T A.

AUTHORES.

I.

ui nefcit orare , adeat mare.

I. Alphonfüs Rodriquez p. 1. tr. $

Vr nicbt betben kan, aufs bobe Meer [oll

IT.

acobus Alvarez to. 3.

f

. llI. 'Eufebius Nierembergius de adoratione

i

gabn.

II. Qui nefcit tribulari , nefcit precari.

in fpiritu & veritate.

f

INotb lehret betben.

IV. Theopbilus Bernardinus l. 6. toto.

[i

V. Joannes Bufzus in Viridario V. Oratio.

qt

HL JVon clamor , [éd amorv clangit m aure

Dei.

.

lefti.

VI. Hieremias Drexelius in Rhetorica cos-

!

Go giebt nicbt. Acbtung aufs Gefchrey

q?

, fondern

Item in rofis Marianis part. r. c. 9. .

l

aufs Ey.

VII. Bernardinus Rofignolius l.4. de difcipl.

IV. Carius eft multo precibus quodcunque para-

a c. 1. usque ad 23.

. àur.

Vlit. Nicolaus Lancizius opufc. 6. 7. & r1.

rga pa-

Quam quod epes , €$ quod copia la

IX. Ignatius Balfamon tract. de modo re-

2

ä

vant.

&e orandi.

|

. Multo con[lat , quod precibus , e

mptum,

X. Ludovicus Granatenfis de oratione &

VWoblfeiler 1fü kaufen , damn bitten.

meditatione lib. tres;

x

(

. N. Preces. Principun armate. funt: Cogit vo-

"X. Petrus Sanchez in regno Dei pag. 7.

C

gaundo , qui rogat potentior,

(

Herren bitten. ife - gebotben.

"

j X;li. Ffadcifcus Arras to. 2. tf: guiion

- XIII. Jofephus M

L

f

VI. Rete novit oivere , qui rette novit orare. |

4

;m(ï" bibliotheca : mora

Recbt gebetbet ifü vecbt gelebt..

trad. $9.

,,,,,

E

ä$æ4*4**4&

d dedodededeteledebotebe dedebodedetededebetelededeie deledededel

ï

f

TITULUS CVl

äï

ORBIS.

—

BOo*WU0 O ESMXISUAM-

ii S. David Propbeta ,

'fäüm in D[almo oFfavo opera Dei confideravit , -mgrz"täy

exclamarit : . Domine ,

Dominus nofler , quam admirabile e[] nomen tuum in

univer[a terra! Ea tamen eff. bominum ,

non. laudanda fane confuetudo , ut ,

ue communia [unt , €? quotidie oculis objiciuntur ,

minus plerumque e[limare ,. &

ivis bomini Dei velut . Condi-

ä

admirari foleant. — Quare c

um tantopere nece[]aria fUb cu

.

joris &? [upremi Finis cog

mitio & «c[lhmatio ( ex bis em

m ipfe amor , in quo confi-

, Q&on modicum ad diciam Dei

. f perfectio bominis ,

oriri folet ) merito [perari potef!

aflinationem. ingenerandam. proficuum fore, fi ea pr

&UU ,

que rarius in orbe oc-

& in admirctionem. bomines. plerumgüe . rapiunt ,

breviter veferantur ; . baec

tDrrint ,

enim fi ad. Deun . eefHimandum. non. [ufficiant ,

merito de talibus perjonis fequentia. Sa-.

verba promunciari poljumt .

Fanmi autem [ünt ommes bomiues, im qui-

lomonis Sap. 1

itello-

bus. non. [ubef] fci

entia. Dei , & de bis, que vvidentur. bona , tion. potuerunt i

neque. intendentes. operibus. agnoverumt ,

quis effet artifex.

Unude

gere eum , qui eji

paulo poff fubdit :

"

u

r

ortm fi [pecie. dele&tati , deos putaverunt , [ciant , quanto bis

Jpeciofor eff , [peci

4

ei enim Generator baec omnia con[htui. . 7dut [f

Dominator eorum

intelligant ab iis , quoniam qui bec fecit ,

«irtutem €?. opera. eorum mirati funt.;

fortior efl ii

$, a magnitudine enim p

eciei & .creature cogno[cibiliter poterit. creator

j

borum "videri.

ualis quidem conjetura & illatio fpecialiter ex bis , qua in orbe

admiranda occurrunt , relatis merito [perari poteff.

INon ignoro equidem , plures bac

de re auibores eruditos commentarios reliquifje , uti Simonem. Majolum in. caniculari-

pus diebus , $.. Sfoannem. Nierenbergium ,

& ls; verum quia bi libri grandiores

aut per legere le&hori lubeat ,

ideo potiora , que libris

fant , quam ut emere eosdem ,

dllis admiranda enarrantur ,. p

lacuit im breve compendium redatla proponere , ut vel

ipla brevitate le&or. alliciatur

ad materiam banc nmo fine [peciali fru&u ,. gufiuque ,

ut [pero , perlegendum.

6. T

Tüuuus CV1H. Orbis.

65$

5.

I

D

conveniebant ad cibum $ tüm inaeiflri inter-

DE MORIB

US GENTIUM.

rogabant, quid frugi ab ortu ad illu

d cempus

effeciffent? Qui nihil haberent, q

uod offera

[ ægyptii ventum mortuorum eximunt,

rent, impranfi foras ad opus tundebantur.

ls

ut omnium peccatorum caufam, one-

XIII. Inde feftum agunt diem,

fi a Rege ca«

ra capitibus ferre virorum eft, humeris fcemi-

pilli abluuntur:

narum, fceminz ftanres urinam egerunt, viri

Exípectatam mortem pro de-

decore vitz: habent, nec ullus corporibus hoe

lo

fedentes. Suillum pecus adeo deteftantur, uc

nos redditur,quem fene&us folvit. Filii fenió

o

fubulcis omnia templa inrerdicta 6int, Etfi

conícítos patres interficiunt, & eorum carni«

quis porcum attigerit, cum omnibus indu-

bus vefcuntur, nullam animantem occidunt.

mentis in flumine abluetur.

Decedente ali-

XIV. Lacedzmonii

furandi ufüm impune

pl

quo muliebris familia caput ac vultum fibi

concedebant, quod furandi fol

luto deformat, excurrit deinde, & per urbem

ertia acueret

animos adolefcentium; & infidi

arum aítus, &

,

plangit, viri nudatis pectorribus fe converbe-

vigilandi tolerantiam, & o

rant. Apud eos Amafis Regis edicto unus-

brependi celerita-

b

tem; atque adeo pro bello aptos redderet,

quisque cogebatur fingulis annis deftinato

Solebant liberorum füorum indolem publice

magillratui indicare, quo fe artifico alat,

experiri, verberibus admotis, illosque horta-

omittentibus poena capitis erat decreta.

Il. Apud Arabesconfanguinei omni habent

ri, ut flagellorum ictus fortiter petierrent, &

^

vulnera preberent vulneribus.

Quoscanque

communia, maximus' tamen, ztate precedit

ple&ebant, no&u puniebant.

- Quilibet Patri

cateros. Una omnibus uxor, ad quam ingref.

in fuo artificio füccedebat.

Ante bellum amo-

j

furus baculum (quem femper portant) ante

ri facrificabant, quod is unus victori

am pa.

fores deponit ne alius ingrediatur.

riat; aut mufis , ut facinora in b

ello patrata

Ii1. Atfyrii egrotos in viis proponebant, &

predicarent.

exquirebant a prztereuntibus, fcirdate reme-

XV. Apud Perías Regi ebrietas femel in an-

dium.

no permittitur. Homines amant adunco na«

IV. Apud Babylonios ubi virgines fade

Ío , quod ejusmodi fuiffe Cyrum Kegem pro-

funt nubiles, omnes in unum locum congre-

dantannales. Miniftranti f(amulo

gantur, & circumfiftenti virorum frequentiz

ne fpuere, nec loqui licet.

nec hifcerg,-

a Przcone figillatim fecundum ordinem for-

a

mz venduntur.

.

XVI. Phigalli vino odeo gaudent, ut non

alibi, quam in cauponis habitent, hofpitibus

'N. Ba&triani fenio vel morbo confettos ca-

domos elocantes cum uxoribus.

nibus devorandos objiciunt, ad hoc de indáe

XVII. Sabzi corpora defunctorum non plu-

ftria enutritis, quos fepulchrales vocant.

ris faciunt, quam ftercora, hinc ipfos etiam

if

'VI. Carmani percuffa faciei vena perfluen-

Reges in fterquilina abjiciunt.

tem inde fanguinem vino permifcent, propi-

XVIII. In Monomota

/

pe& regno & aula, fi

nantque, amicitiz finem ftatuentes, fangui-

Rex bibit, tuífic, fternu

tat;

qui ad(ünt, ingenti

nem guítaffe mutuum: Nemini apud eos li-

clamore pioferunt verba

cebat uxorem ducere, nifi

» quibus ipfi bene

j

prius caput occifi

precantur, idem przíftanr, qui foris funt, au«

hoftis ad Regem detuliffet.

ditis prioribus fequuntur reliqui in tota civi-

. VH. Cafpii parentes inclufos famz necant,

tate, Memo ad hunc Regem accedere au«

cum annum 7o. &tatis exceflerunt.

det, nifi calceis detra&tis.

u

VIIL. Catti Germaniz populi virgines nu-

KIX. Scoti ztate S. Hieronymi vefceban-

biles in publicum producunt,' & accurrente

tur humanis carnibus,& licet per fylvas inve-

,

juvenum multitudine dant optionem eligen-

nirent armentorum & porcorum greges, ta-

di virum, quem veliat.

men paftorum nates & foeminarum

papillas

IX. Apud Creftones populos finguli plures

abfcindere folebant,

& has folas pro deliciis

habent uxores, cum autem vir moritur, ori-

arbitrari.

"

tür certamen inter illas, quz ardentius ama-

XX. Tibareni populi Scythiz in Afía, quos

,

rit viventem? in quo quz vicerit, ad mortui

amant, fenio confectos füfpendunt in patibu-

j

tumulum exornata ducitur, & a propinquis

lis. Si quando mulieres peperint, viri velut

mactata cum viro humatur.

.

F

ggritudine fimulata in le&tulis decumbunt,ut

X. Galli antiqui liberos ad confp

e&um

puerperz, his jacentibus miniftrant uxores,

füum prius venire non patiebantur, quam

XXI. Tonemphorz canem habent pro Ree

er «tatem adoleviffent, & militaribus peri-

je motu etus imperia augureantes.

,

*

culis fubeundis effent idonei.

XXIL . Zithiopes Reges fuos ita honorant,

/

XI. Nullam absque philofopho faciebant

ut fi eorum aliquis unoculus fit aut alio

facrificium ; quia ceufebant per divinz natu-

membro careat , turpe judicent, fi non om-

j

r conícios facra fieri oportere, tanquam diis

nes confanguinei & domeflici eodem ca-

propinquiores; horum interceffione bona a

j

reant, fed & iniquum putent Rege mortuo

diis judicabant petenda ,

quorum confilio in

fupervivere.

]

pace & bello uterentur.

XXIII.Egyptiorum Regi nullus famulus aut

Xil. Gymnofophi(tz nudi degebant in fyl.

alia res fecundum voluntatem conceditur,

vis, ab ortu ad occafüm perftabant intuentes

imo ipfe fe felicem judicat ex eo; quod non fe.

folem immobilibus oculis ; ferventibus are-

cundum voluntatem fuam fed fecundum fo-

nis toto die alternis pedibus infiftebant. Apud

lam legem vivere poffit. Unde preícribi ut ipfi,

eos omnes adoleícentes ex diveríis locis

quomodo ire, ftare, Javare, cum uxore coha-

R. P. Lobn. Bibi, Man. Tàm. 11.

L11l12a3

bitare, ,

V!)"z'bäisïbecæ Mannualis Concionatri

66

fiepe unicornes, aut tricones reperiuntut, foe

bitare,quid & quantum comedere debeat &c.

Hoc modo inire conciliant (ibi animos fübdi-

lidisque ungulis. Apud Mifios omnino carent

cornibus ; /Elianus fcribir, Erithraos boves

torum, ut hi eo mortuo 72. diebus nullas nu-

ptias peragant,& in civitate quotidie 200. vel

cornua mobilia habere, ut auriculas , Majo-

lus ibid.

3c0. difcurrant,lu&tum teftantes, & Regis lau-

des cantantes.

XXVIII. Plinius dicit, in Canariis Infulis ca»

nes effe mire magnitudinis, & in regno The-

XXIV. Troglodyte inter fe acriter certan-

tes, fi anus edveniat, pacem precipiens, mox

beto afini maguitudine adveríus feras omnes

dimicare. linde Incola eos domi familiarius

obediunt. Pro grandi piaculo habent, fi quis

alitos fübire jugum, & trahas vehere docent,

vivere cupiat, qui in vita nihil przftare po-

teít, & nonnifi aliis oneri eft ; Et pariter judi-

cujusmodi boves trahere folent. Imo ZElianus

l. 4. c. 18. docet, eos contra leonem pugnare;

cant malum, (i quis talem hominem pauen-

ter videat, nec omnino occidat.

& (i leo victus fuerit, tam mordaciter eum re-

L]

li.

tinere,ut,ediamfi enfe eorum crura abfcindan-

IDE QUADRUPEDIBUS.

tüur, non tamen eum dimittant, nifi tandem

moriantur. Garamantum Regum canes du«

In his plüra occurrunt admiratione digniffi-

ma, quarum aliqua placet deguftare.

centi ab exilio reduxere przliantes contra ree

fiftentes. Rhodienfium militum canes ita edu-

XXV. in Suecia Sylve(tres afini funt tan-

cati fuerunt, ut, cum noCtu vagarentur, Tur-

t& proceritatis, ut füummo dorío equent men-

cás a Chriftianis folo odore ita difcreverint,

füram hominis porre&i in brachia elata. In

ut illos latratibus & morfibus impeterent, his

Scythia cornibus praditi nafcuntur. Terra In-

blandirentur.

Alii in conflictum hoftium fe

dica gignit afinos cornutos , e quorum corni-

immifcuerunt,eosque morfibus graviter lefe-

bus (i fiant pocula, venenum nihil nocet. Eft

autem his a(inis peculiares forma, nam uni-

runt,quin & captivos Indos commendatos tan-

ta folertia affervarunt, ut, fi qui aufugiffent,

cornis e(t, folipes, eft praterea fylveftris, ve-

eos etiam multitudini admiítos internofce-

lox, audax, pugnax , equi magnitudine , pur-

rent & retraherent ; quod fi vero noctu aufue

pureo capite, reliquo tamen corpore albus,

nigris oculis,& uno cornu in fronte praeditus,

giffent, tamet(i jam ad multa miiliaria dilapfos

nutu. dominorum odore infequentes invene-

cujus fuperior pars punicea, inferior alba me-

dia nigra eft. [n urbe Memphi funt gradarii

runs, dentibusque abreptos dextera fortiffime

retenta ad reditum compulerunt, reludtantes

