Angelorum ,

cus appellatur.

Adco ut dubitari non poffe

ejus; Unde canit ecclefia:

Archangele Mi-

L.

chael , conftitui te Principem fi

videatur, quin

Propheta ad hoc facrificium

g.per omnes

^

incruentum alluferit, in virtute cujus de-

animas fufcipiendas.

V

fun&i a profundo illo lacu liberantur.

$. Bonay, VIl. Omnes ad

ftri&ti tenentur ex decreto

äï

Don. 14

apudManfidivinz juftitim , donec reddiderint n

ovifli-

V

VIiI. Animam quoque purgantem, in Jo- tbid, u. 6

*

EE

tr.gé.difcmum quadrantem. -

Cujus ratio eft, quia in

na in mare przcipitato delineatam invenio.

$f5 1. füpernam Jerufalem nihil inquinatum intrare

Hic enim limitato trium dierum & noé&tium

$, Ànt

pote

(t' Impoffibile eft, animam intrare rc-

tempore, in ventre ceti, velut in obícuro car-

gnum g

lorim , quatadiu habet aliquid pur-

cere, fine ullo cibo delituit, quemadmodum

X

'"andum.

Hoc figuratum eft in libris Regum,

anima purgans pariter poenam limitatam fu-

].2

ubi dicitur : JMaileus

& [ecuris non funt audita in

flinet, non vero eternam ; Idem Jonas in

f

drabantur;

ventre ceti Deum oravit, ut de obícuro illo

eedificatione templi , prius enim qua

»

& dolabantur lapides, & ligna in,

Libano, &

carcere liberaretur , ita & animz inter illas

fic lapides

fiammas con(titutz, Deo & hominibus fe re-

P

oftea collocabantur in templo ;

vivi nece

ffario in hac vita quadrantur, & po-

commendant, dicentes : AMiferemini mei ; &

Vb

liuntur merito, vel polt hanc vitam igne pur-

v

1

omnes flu&us twi . & gurgites tui [aper me tranfite

gatorio, antequam

'-fupcrædificentur in coelo.

rUnt; vere enim de illis dici poteít: AMazna

-eft velut mare contritio tua. Confideraftisne ali-

Did, dif, — VIL. Inter alia

s interpretationes , quas

f

ntre

Viny

dhibet plalmi feptua-

quando modum , quo Deus Jonam e véi

p5

120 nc ,3. : H

ugo, Cardinalis, illis a

ceti liberum exire fecic? Nunquid enim

" ge

fimi feptimi verbis : Mand

avit nubibus defüper,

& quidem noftro

Deus ad hanc jonæ.libera"ticnem forte per-

é9. januas cali apperuit , ana ,

À

|

motus fuit per triduanum Jonz jejunium ?

propofito percommoda ,

«ce

ft: Per nubes

& ecclefiaítici ,

aut vero per orationis ejus efficaciam ? vel

intelliguntur miniftri facri ,

ut fenfus (ic: Mandavit nub

ibus , id eft,

propter bona propofita , deinceps divinis prz-

Przdicatoribus &

Do&oribus fpiritualibus ;

ceptis prompte obediendi? Nequaquam hsec

omnia ad liberationem Jonz Deum permo-

qui ut plurimum funt face

rdotes , ad quos

as aperire; Chrie

verunt, fed tunc Deus ceto przcepit, ut ex

pertinet animabus cceeli port

Vit 4

fti corpus offerendo ; Janua

enim eft corpus

apertis faucibus fuis Jonam ad littora Nini-

Mij E

ftium.

So JO'

vitana fanum & incolumem evomeret, quan-

&r,

Chrifti , Joan. 10. Ego füm o

annes Qamafcenus obfer

Vat ,

ab Apoftolo-

do Propheta fe in templo faerificium oblatu-

ID

fiam derivatum effe

rum efle promifit : quando enim dixit : I

rum temporibus in eccle

hunc ritum , ut fidelibus in

gratia defunctis

molabo tibi, tune dixit Dominus pifci, &

h Irey,

fferuntur, pars

evomuit Jonam in aridam : Jejunia quidem,

lon,

ex omnibus facrificiis , quz o

quzdam attribuacur mylterio

rum. Difcipuli

orationes, vigilie , dolores patienter tole-

amaícenus, &

rati , interni compunctionis a&tus &c. bona

Salvatoris, inquit predictus D

& falutaria fünt opera , nec non ad füffra-

facri Apoftoli fanxerun

t, in vivificis & tre-

fteriis memoriam fieri

^

gium animabus illis media convenientia. At

mendis facrificiis & my

-

Adver-

vero facrificium incruentum , ceti, id eft,

eorum , qui fideliter dormierunt.

gelio mit-

purgatorii januam aperit, & animam ad cee-

Apui

tendum quoque eft, quod in evan

UMT

fe, de requiem ; fpecifica Corpori

S Chrfü:i

lei littora feliciter apgeller; facit.

)

brufi (

Ü

!

Apui Y

"a j

!

Wttm

I Cem,

C

ïOd, An-

ti

T

f

$0.

fX

Z

335

Titulu; XCV : szzricordia e"ga pq*'uhäüs. :

5- XII-

càtorum , cudi juffit , &-hos omnes Mar-

chioni de Vellarcal donavit ob fponfam Ifa-

| —MISCE'LLANEA.F

bellam fibi e Lufitania adduGtam. Quid Deus

Quezlitas;

infinities liberalior non dabit animas purga-

Hieror-i.

arolus Borromzus hanc infcriptionem

torii velut (ponías cariffimas in coslum fuis

:

Meazza in

L S C

impen(is ducenti ?

:

ftim.quot.

voluit fepulchro fuo apponi: Caro-

lus, Cardinalis, titulo S. Praxedis, Archiepi-

. €II. Dionyfius , Rex Siciliz

P Cum *Damfoï- Valer. 1. 5.

//479.

fcopus Mediolanen(is , frequentibus Cleri,

nem & Pythiam (quorum alteruter mori de- c. 7:

populique ac devoti feeminei fexus commen-

bebat, unus tanquam reus, alter tanquam

obíes) alterum pro altero mori contenden«

datum precibus fe cupiens, hoc loco in (me-

dio templi, ubi cun&

tes vidit, non modo utrique vitam donavit,

i pertranfcunt) monq—

fed etiam in amicitiam füam velut veros ami-

mentum elegit.

Eeccl. c. 6.

II. Eft amicus focius menfz,

& non permä;

cos recepit. Quid Deus faciet, fi viventes

i&

Y

lO.

pro mortuis pau & mori velle videat,

nebit in die neceflitatis : qui locus recte appli-

catur amicis, qui in vita honorant & ferviunt

;Mädia ad illas juvandas.

fuis fautoribus & benefactoribus , poft more

tem autem fine omni fübf(idio relinquunt.

XIII. Scauri pifces , cum"ïeorum 'unus inmian.l

e

a 6

Dan. 14.

III. Apprehendit Angelus Domini (Haba-

naffam incidit, pofleriorem (ui partem de naf: x. c. 5.

931

cuc) in vertice ejus, & portavit eum capillo

fa protendunt, unde reliqui circumnatantes

capitis füi , & pofuit eum in Babylone fupra

m

eum morfu arripiunt, & foras perirahunt: fi

$. Antön.*

lacum ; per hoc fignificatur Angelus cuítos

vero captus caput de naffa porrigat, reliquo-

rum aliquis caudam porrigit

cujusque animz

» quam 'c'aprtus

clienti ferendam.

; lncitans alios ad opem fuo

arripiens fimiliter extrahitur.

f'o(ï

Jon.2. v. IV. Anima in purgatorio ePt velut Jonäs m

. XIV. Elephantes, quando profundam

| Idem, ^

6.

ceto, viventium deítituta fuffragiis, hinc de

fam tranfire volunt, eorum unus in illam de-

N

illa vere dicitur : Circumdederunt me aqua

Ícendit, & pontem quodammodo reliquis fa.

cit:- per quem ubi tranfierunt, eundem po-

Ctribulationum ) usque ad animam : abyflus

ftea unanimi conatu extrahunt.

vallavit me: pelagus operuit caput meum.

Vi g.

Et: cum anguítiaretur in me anima mea, Do-

XV. Pantherz cuidam cum catuli in fo-Plin. 1. R

mini reco:datus fum , ut veniat ad te oratio

veam incidiffent, illa in publico hominem ex«c. 17.

mea ad templum fanctum tuum.

fpe&abat , quem ungue leniter prehenfum

-Vitxä pred

* V. Cuidam concionatori concionem

Xan,"

ad foveam duxit, ubi cum cautulos ille edu-

P:5.67: ranti anima ex purgatorio apparuit dice

Dns ;

xiffet, illa íecurum extra folitudinem duxit.

Legatione fungor animarum in porgatorio :

XVI. Gillardus, cum fe cuidam poft mor- fo. Nadafi

hec enim mandant füis, in derelictis poffef-

tem combuftum latere toto ac peGtore often-in an. a.

fionibus con(titutis : Miferemini mei faltem

diflet, rogatus, quomodo juvari poffet? re-tern hebd, .

vos amici mei. Ex his verbis cras fermonis

fpondit : (i fratres inflanter

quantocius liberabor.

A

pro me orent,?4«nr.-

thema accipies, & repelles ludos execrabiles,

XVII. Luxenburgenfis fpir

itus, Marige pue. Ibid, n. 5.

quos viditi, & induces homines, ut defun&to-

. rum amicorum fubveniant animabus.

elle quinquies Pater & Ave pro illo recitan-

Vita 4.

VI. 5. Monica in extremis conítituta dice-

tis brachia, füppofitis manibus, fle&ens fu- -

ftentabat , quo illa facilius laborem ferret.

Maji apud bat:

Sur.

Ponite ubicunque hoc corpus, nihil vos

XVIiI. Bartholomzus. Floridz Vallis Con-Ibid. n. 5,

ejus cura conturbet. "Tantum illud vos rogo,

ut ad Domini altare mei memineritis. Idem

ditor , quotidie centies & quinquagies pfal. -

nunc animas defuünctorüm dicere credibile eft.

mum Miferere pro animabus recitabat.

In Drey,

Rom.

ViIL. Qui vere diligunt amicos fuos, ita fe

XiX. iIn Monaflerio S. Hilarii Lavionen-Lucas Lu-

erga eos poft mortem gerere debent, ut deil-

fis annima quzedam apparens dixit : Domini. denfis in

cis diebus. propter gloriam refurrectionishift. mir.

lis cum veritate dici queat, quod eccleíia de

SS. Apoftolis canit: Quomodo in vita dilc-

Dominicz ; & quando pro nobis hoftia falu-- Kid. c.

taris Deo immolatur , multi noftrum nulla?"

xerunt 6 , ita & in morte non

»

Utilitas.

funt ferïparati..

poena afficiuntur, & adloca, in quibus cor-

Aplid

pora noftra jacent, venire permittunt; que.-

VIII. S. Hieronymus dicebatr, animas ,

fi aqua benedicta invenimus/afperfa , paradi-

Bern. de.

qus funt in purgatorio , pro quibus facerdos

fiaca nobis requies videtur.

bruto f orat, interim tormentum non

13.

| fuüinere, dum

XX. Solemne eít ecclefi

D. Feriaf:;u facrifi-Mezzza in

miíla celebratur.

Apud Me-

cium miffz vel orationes pro defünctis di-ftim. quot.

azza in

IX. Joannes Landfpergius inter alia fic ora-

cere , ut ipfo flatim hebdomads initio quam!" 92-

bat: Domine Jefu, ego do illis mortem tuam,

itim. quot.

citiffime piorum animz piaculari prece füb-

ag

172

& fanguinem tuum; quomodo enim poffum

levarentur: & quz reliquos hebdomada dies

aliter ipfis fuccurrere, aut mederi?

tu, ut horum virtute liberentur.

» largir;

viventibus fübfidio dedicat, prius mortuo-

Bellarm.

rum, quam mortalium caufam perorare.

X. Habemus lucrum incomparabile ,' fi

de getm.

XXl. Mitte Lazarum , ut intinggt extre-Luc. 16,

$o

ro defundiis orationss affidue füundamus,

[

mum digiti in aqua , & refrigerec linguamV. 24.

.Columvb

*

vel pro illis jejunio, aliis

tibus fatisfaciamus.

que pænit?ntiæ ope-

meam, quia crucior in hac flamma. — Quid

Tod, An*

eft minimum digitum intingete , nifi aliquod

drie de

XI. Carolus V. bis mille nummos aureos,

pietatis opus quodcunque minimum pro ab-

purg. £. Qquorum finguli habebant pondus viginti du-

folutione alicujJus mortui operari ?

&60.

du m

R. P. Lobn. Bill. Man. TOQ. AH.

. $. Xul.

y

J

fï'

le)lwtbecæ Manuaïzs Concionatoriee

86

Vil. Anonymus in libello, bezljizme sz*mä

$. X)ll

AUTHORES.

die Seelen z fifiben , di&Xo.

l

Vill. Matthias Faber in die commemorae

tionis animarum.

]tem in concwmbus fu.

L. Jacobus Montfordus in tr. de miferi-

cordia animabus purgatorii preftanda. -

nebribus.

ä

H. Martinus de Roa in l:bel o die Seelen-

IX. Joannes Nadafi in anno hebdomadae-

Hüf di&o.

rum coleftium. Fer. 3. & in anno zterni-

tatis circa finem.

III. Georgius Ravv m libello Herold ap-

X. Theophilus Raunaudus to. 1. Hete-

|

pcllato.

toclytorum. fpmtuahum CIMe

IV. Ludovicus Andnes in purgatorio Ca-

Xl. Georgius Piftorius in dem allgemeinen

frilitp

tholice afferto, cum mcn:amenus & metho-

Klagbaus.

UP

dis fuffxagand:.

XII. Hieronymus Meazza in ftimulo quo-

. Elias a S. Therefia de Jefu in legatlonc tidiano incitante ad defun&torum fuffragia.!

Matií

ammamm fufiffime.

y, 15

XHl. Jacobus Hautinus in patmcmlo de-

ss

VI. Cafparus Taufch in Matre. dolorofa

fun&torum.

.

p. 3. c. 7. per aliquot $.

XIV. jüfcphusManütr. 68. in difcurfibus.

VTb

dedebedebede ä--ä*--ä--ä—-ä*-ä"ä i nj i *I**--ä--ä**-ä*-ä -xï--il ä***ä****ä*********

y,ih

Y

TIIULSUS

XCVII.

aR d MA peM S

Phll hp«

N

m

u

ER

E.

T

d

MODE?TIA

d

Ul

rum officia a modeftia. præfcnpta mdlcat "

) T025

s

Ignatius in regulis, quas de modeftia con-

QUOAD ESSENTIAM

fcripfit , non fine multarum lachrymarum ,

ut ipfe quondam faffus eft , effuione, quas

i, Det.:

Defi nitio,

Y5

proin in Patris amantiffimi memoriam pla-

L

I.

cet huc apponere.

Sic ergo loquitur.

I1V. la converfatione noürorum illud in

TOm. 2 10 d

Ít virtus ,

quz externa hominis mem-

a. p. a. C.

bra & a&:ones juxta ftatus cujusque

univerfüm dici potefít , ut in omnibus actio-

9.«

14

Vel ,.

ut fu-

decentiam. moderatur.

nibus externis appareat in noftris modeftia &

fius definit Jacobus Alvarez: Eft virtus, quz

humilitas conjun&ta cum religiofa maturita-

externos motus & geftus corporis temperat:

te : Speciatim autem hazc obfervanda (ünt.

que ludis & jocis moderationem adhibet :

V. Caput huc illuc leviter non moveatur;

Iv

& quz cultui & apparatui perfong debitum

fcd cum gravitate, ubi opus erit : & (i j opus

V.

modum ( a quo dfznommaclonem acceplt)

nonit , teneatur reéctum cum moderata in-

lmDOUlt.

/

fle&ione in anteriorem partem, ad neutrum

Dwz/' 10.

latus deflectendo.

It 1j

- VI. Oculos demiffos ut plurlmum teneant,

UE

20 Q-Q

H. Dividitur a S. Thoma in quatuor fpc-

160.

Cies. . quarum pnmd coércet mot

um animi

nec immoderate eos elevando , nec in hanc

ab excelfis, & vocatur bumilitas: a

altera limi-

aut illam partem. circumfle&endo.

VIL.

tat dei;.derlum cognitionis, & fludiofitas apel-

inter loquendum. cum hominibus,

latur: tertia modum, geítusque externos

przertita alicujus authoritatis , non defiga-

Coleff,

moderatur, & proprie modeflie feu moderatio-

tur afpectus in eorum vultus , fed potius fub

V 15

nis nomen retinet : quarta cultum

appa-

oculus.

tatum Hominis in veftibus & aliis utenfilibus

VIII. Rugz in | fronte , aC mulco magis in

LCor,

ordinat. .

Et ipía quoque ad. modeümm pro-

nafo evitentur , , ut ferenitas exterius cerna-

VT

pme dx&am pertinet.

tur, que interioris fit indicium.

"L:elus.

IX. Labia nec nimis compreüa , nec m-

miuin diducta.

Ín Novit.

lII. Hos generaliter bene affignavit Hugo

inftru&. de S. Vidtore , dum ait : Prima cuftodia di-

X. Tota facies hxlarltatcm potxus prz fe

Cs 12,

fciplinz: in geftu eft, utunumquodque mem-

ferat , quam triftitiam aut alium minus mo-

brorum in eo OfHC!O , ad quod creatum eft,

deratum affectum.

Xl. Veftes fint mundæ ; & cum rehgxofa

fs contineat : ut id , quod facit , eo modo

r

faciat , quo faciendum ef , nec plus , nec

deccnua compofita.

aln,er.

— XIL. Manus fit non in füftinenda vefte oc-

Et ut in paucis exemplificemus , ri-

5 u

dere debet fine apertione dentium , videre

cupentur, decenter quietz teneantur.

q

XIII. Inceffus fit moderatus, fine notabili

fine defixione oculorum , loqui fine exæn('o-

ne imanuum & dlnxtorum incedere fine ven-

feftinatione ,

nifi neceffitas urgeret , in qua

V agl

tilatione brach:or um , & (ine gefticulatione

tamen, quantum fieri poteft , decoris ratio

lo

/

fcapularum , federe fine alterutra fuperje-

habeatur.

UT

XIV. Omnes denique ge&us ac motus

àt d.

&ione pedum, fine extenfione vel agitatione

tibiarum, & fine accubatione Jaterum. Pau-

ejusmodi fint , qui apud omnes gdificatio«

Rn

lo diftincius vero (ingulorum membro-

nem parlant.

XV Si

Y

[

387

Titulus XCVJI.X m/wa.; |

XV. Si plures fimul erunt, ordinem prz-

rem, fecundum illud ecclefiaftici : Ex vifü

fcriptum a Su

cognofcitur vir, & ab occuríu faciei vir fen-

do fervent.

periore bini vel terni 1inceden-

:

XVI. Si loquendum fuerit, meminerint

IV. Vitz genus Evangelio conireniän's di- S. P«fil. in

modefítiz & zdificationis tum in verbis; tu

ligere, cuivis facile eft; quod autem quis veleP. ad Ca-

:

minutiffima quzque, quz in eo de(cripripta ^on-

in rationg ac modo loquendi.

-

$. li.

funt, confilia confervet, neque eorum quod-

vis negledtim transmittat, hoc vero rari, quos

EX S. SCRIPTURA.

i Í

)

ego quidem noverim, opere ipfo przftiterunt,

Qualitas.

/

ut videlicet lingua ufi cotinenti filentio ob-

Fhilïpp, 4o Io

G

à :

udete in Domino femper, iterum di-

vinCa, oculis etiam adhibeant moderatio-

V.q.

;

co gaudete: modeftia veft

nem, quam requirit evangelicz perfeCtionis

Ls

ra nota fit

omnibus hominibus.

tenor manibus infüper indicent intentum la-

Matth. 5.

II. Vos eftis lux mundi. Sicut luceat lux

borem ex fufcepto ineundz gratiz Dei cone

V. 05.

filio, modum itidem prefcriberent pedibus,

veftra coram hominibus, ut videant opera

- veftra bona, & glorificent Patrem veítrum

denique reliquis totius corporis membris eo

'qui in ccclis eft.

x

modo uterentur, quem & eorum füfceptz vi«

ld

3 Theff, 4

-]M. Rogamus vos fratres, ut abundetis

tz propofitum, & ipía initio opificis no(tri fa«

V1* — magis, & operam detis, üt quieti fitis, & ut

brica ratio requireret. Qui in veftítu pro de-

coro modefítiam, in congreffione cum cateris

honefte ambuletis ad eos, aui foris fünt.

Phii*pp. 4*

IV. De c&tero, fratres, quzecunque pudi-

circumfpe&ionem, in cibis illud modo, quod

Vs 8»

natura defideraret, teneret, in rebus ad vite

Cca, quzcunque fantta, quzcunque amabilia,

quzcunque,bonz famz, fi qua virtus, fi qua

ufüm parandis uni tantum neceffitáti confüe

lerent. Hzc quidem dum fimpliciter hoc mo-

laus difciplinz, hzc cogitate.

J

do dicuntur, levia videntur, ac nullius pene

INece[fitas.

difficultatis, ejusmodi tamen funt, in quibus

Prow22.4. V. Finis modeftiz timor D

omini , divitiz

fervandis magna opus effe contentione, ipfe

& gloria & vita.

nos ufus docuerit.

1. Petr. 5.

VI. Dominum no

ftrum fanGificate in 'c;)rA

V, 15.

V. De ludo monafteriorum hujufcemodis. Hier. n

dibus veítris, parati femper ad omnem f(atis-

volumus egredi milites, quorum habitus, fer. ep.adRuft.

fadionem omni poícenti vos rationem de ea,

mo, vultus, inceffus, doctrina virtutum e(t. .

quz in vobis eft, fpe : fed cum modeftia & ti-

VI. Monachum OPOrtct Corpus quietum;ls. Baül- in

more , conícientiam habentes bonam, ut in

habitum non fordentem, fed honeftum, vo-(.deAicenf,

€o, quod detrahunt, confundantur, qui ca-

cem moderatam, fed fermonem compofitum

lumniantur veftram bonam in Chriíto con-

habere, in cibo potioneque minime turbu-

verfatïon'gm.

Utilitas. !

lentum effe, fed fedatum potius & gravem,

coram majoribus natu filere, non effe ad ri.

1

Pfov. 2 7. -,

Vl!. Qlomodo i

n aquisyr,e'f'plendent'vültus

fum proclivem, oculos liabere ad terram de-

V. 19,

profpicientium, fic corda hominum manife-

í

jectos, animum ad ceelum eredtum, manibus

fta funt prudentibus.

laborare, Sanctorum pedes abluere, a con-

Eccl. ig.

VIII. Ex vifu cognofcitur vir, & ab oc-

v. 26.

greffu mulierum a-bftinere.

z

curíu faciei cognofcitur" (enfatus;: amictus

Utilitas.

j

corporis, & rifüs dencium

1

,& ing?effus ho-

VII. Speculum, mentis, faciss: & ta

E

minis enunciant de illo,

;:it"cs. Hier. in

g

Dignitas,

oculi, mentis fatentur arcana.

ep.ad Tur.

VE Intus eft cuftodia, que fervat exte-s$. Greg 3-

Colbm 3., IX. Induite vo

$, ficut ele&ti Dei , ifan&ti &

V. 12»

dile&i, vifcera mifericordiz, benignitatem,

rius membra: qui ergo ftatum mentis perdi- paft. .4.

dit, foris in inconftantia motionis fluit, atque

humilitatem, modeítiam, patientiam.

exteriori mobilitato indicat, quod nulla inte-

1. Cor.13.

X. Cum effem parvulus, loquebar üt par-

rius radice fubfiftat.

*

V. lï.,

vulus,(apiebam ut parvulus,cogitabam ut par-

IX. Viri fumma vi

vulus: quando autem factus fum vir, eva-

rtute pra:diti, ctiamfis;m&qï.

nullum verbum emittant, fileotio tamen qua-peluf. i. z.

cuavi, quz erant parvuli, id eft,

gueril:s le-

vis voce clariore, difcipulos fuos erudiunt, P* 2:

vitates & a&;ionesf'

non ipforum aures oblectantes, verum ani-

$. III.

mis lumen & fplendorem afferentes.

ä

X. Sandtorum non tantum verba, fed et- s. Chryt.

EX SS.

PATRIBUS ..

iam ipfi vultus fpirituali gratia pleni fünt.

liom. 3. ad

Xl. S. Hieronymus inter ceteros mode- Pop.

Qualz'ia's.

S:. Aug.

omnibus moribus veftris nihil fiat, quod

ftiz fru&us hos effe precipuos cenfet: ucP*£- Mo-

in I. In

f

loquacibus compunctionem ingerant, & in-" 4622

Reg.

cujusdam offendat a

veftram deceat fanclitatem.

,pc&uma fed quod

trandi'ad focietatem veftram ( puta Religio-

forum) fancta defideria incitent, & affectus

Hl. Motum natura informet ; fi quid fane

li.offi. in natura vitii eft, induftria emendet.

ad cceleftia moveantur, Hi funt, qui mona-

Mugoin] ll. Temperanda eft etiam facies & modi-

fteria implgnt,.& domum Dei «dif cant.

de difcipl.ficanda in geftu fuo, ita ut

nec

proterve exa-

ANece[fitas.

Tnon,

! fperetur, nec molliter diffolvatur, fed femper

XII. Bona domus, in i

!

S. Ambr,

habeat rigidam dulcedinem, & dulcem rigo-

agnofci.

pï'o veftibulo debet

« JH OfrlC.

Ccc a

AR. P. Loln. Dili, Man./ lom. À

e

4

298

( Dibliotbete . Manualis Can'c'lionatOriæ'

fiden

Tbidem.

XIII Habitus mentis in corporis ftatu cer-

tiones , labores. -&ljeiur.üa mea , ut nec Ícane

nitur, animi vox, eft corporis motus.

dalizarentur intuentes; nec abfentes offende-

5' La'utn

XIV. Mortalium Regum Miniítri, &terree

rentur, fed omnes, qui voluiffent, poffent imi-

tari verba mea, & opera, & exempla. Hinc

jutt. de - nisImperatoribus famulantes. quotiescunque

diíc man. ( Dominorum füorum afpectibus prebent,

S. Paulus Corinthios obteftatur: lpfe autem r. Cor. t«

€ 17,

cun&as, quas vel in veftibus, vel in facie ge-

ego Paulus obfecro vos per manfüetudinem v. 50.

runt,fordes diluere ftudiofe conantur, ne quid

& modefítiam Chrifti.

in iplis incompofitum, aut indecorum appa-

II. B. Virgo quam modefta fuerit, teftatur

reat, quod oculis Principis defpiciabile videa-

Niceph. his verbis : Erat Maria in omnibusNiceph. 1,

—

fiden.

tur. Dignum quippe eft, ut, quidquid for-

honefta & gravis, pauca admodum eaque ne- ?. c. 23*

defcit, quidquid deforme eft, amoveant a fe,

ceffaria loquens, ad audiendum facilis, & per-

quatenus afpedtus illorum alliciant, quibus

quam effabilis, honorem füum omnibus ex-

i

placere concupifcunt. Capitur etenim animus

hibens,fine rifü, fine perturbatione, & fine ira-

Drs, h

CpAl

ex ornatu & ípeciofitate creaturam. — Hanc

cundia maxime. Erat denique faftus omnes

regulam, hunc quoque morem folerter cuíto-

expers, fimplex, minimeque vultum fingens,

j5

nihil mollitiei fecum trahens , fed humilita-

- dire debent omnes zterno Regi militantes.

Propierea angelicam converfationem tenere

tem przcellentem colens: & ut paucis di-

-

2 o pidsidiausdondbect um t La ii Sdmepa, ; aE CM r ia

conentur , quotquot ccelefti Domino gratiffi-

cam,in.rebus ejus omnibus multa ineratgra-

mum defiderant exhibere famulacum.

tia. . Idem confirmans S. Ambr. nihil, inquit, S.Ambr. 1.

E

nl

S.Anfdlm. XV. Serva corpus tuum & membra ea di-

torvum in oculis. nihil in verbis procax nihil2- deVirge

in mel.. gnitate, qua decet, ne, fi ea quolibet levitatis

inverecundum ; non geftus fractior, non vox

C.5.

Uaem NI

ftudio injuriofe tractaveris, quanto potiore

petulantior, ut ipfa corporis fpecies fimula-

premio coronareris, (i ea digne traGtafles, tan-

crum fuerit mentis, figura probitatis. Sed &

fï;

|i- Orat-1. de

to majori fupplicio fübjiciaris , fi iis indigne

S. Damaíc. addit: Honefítus veftitus, mo

nat. Virg.

abuíus fueris.

Oculi tui, oculi Chrifti funt.

tiem omnem ac luxum fugiens, greffus feda-

Z

Non igitur licet tibi oculos Chrifti ad aliquas

tus , atque ab omni levitate remotus , mores

LE

vauitates confpiciendas dirigere: quia Chri-.

feveri hilaritate temperari, & quod maxime

pl

" ftuseft veritas, cui omnis falficas contraria eft.

mirandum, fenilis in corpore juvenili pruden-

b

/'Os tuum,os Chrifti eft. Non debes. nondico

tia

Hinc cum Mufz virguncule olim cum

ad detractiones , non dico ad mendacia, fed

magno virginum choro apparuiffet ; & ipíasS. Greg. l.

Yacr.

nec ad otiofos fermones aperire, quod ad fo-

affociari illis petiiffet, refpondit, eam nequa-4- € 13:

opult.:

ï

.Jas laudes Dei & zdificationem proximi de-

P

quam adhuc ea gratia dignam efle, eo quod le.

T

bes patulum habere..

;

]

vicula nonnihil & immodefta adhuc foret, re-

S.Viücent,

XVI. Chrifti Achleta a

d coaptändum Cor-

dituram tamen poft viginti dies. lecumque ad-

de vita

pus faum totaliter in obfequio Chrifti Jefu

ducturá,(i mores emendaffet. Quod & factum.

[/]

Utilitas.

fpirit. c. s exerceat , ut omnes actus & motus corporis

ss

fint omni morum honeftate compofiti, fervi

- MI. S Francifcus tantz erat modeftiz,

: utSurius 44

. Regularium Difciplinz; neque enim poteris

plus folo füo afpe&tu moverit hominum cor-

m

animam unquam ab inordinatis cohibere, ni:

da , quam concionatores fua eloquentia. Híinc

Maff. ]i

X

fi prius ftudueris corpus tuum fubjicere di-

aliquando dicens focio, fe ad concionandum

Vit,

fciplinz, ipfum reftringendo non folum ab

iterum, una alterave vice modeíte urbem ob-

omni aCtu, fed etiam ab omni motu.

ambulavit, quzr:nti vero focio;cur conciona-

u

'ipcon-

tus non effet, refpondit, id fe jam fecifle, dum

)

gruo & inepto.

urbem folita modeftis obambulaffet.

Hinc

S.GrNazs. XVII, Ubi Chriftus, modeftia quoque eft.

fuos in regulis Bis verbis hortatus eft: Con- Reg. s.

z

ep. 19.

XVIII. Dives ideo modefítia, quia Dei por.

falo, moneo, & hortor fratres meos in Chrifto

Rib il ll

S.Ambr. tjo e(t: hoc eft (ut quidam explicant) pars

Jefà Domino noftro, ut, quando vadunt per

h

C. 16,

l. 1.0ffi hocatam inhabitantis Dei.

mundum, non litigent , neque contendant

X1X. Stüdeamus modeftiz, nam ftudiis &

verbis, ut alios judicent, fed fint mites, paci-

$. Bafil. f.

de humii, €Xercitiis a

flimulatur anima, & qualia fac

fici, & modefti, & manfüeti, & humiles.

IV. S. Bernard. cum fuis monachis Inno-Vita I, 2.

talis form;u;ur & figuratur.

centio 1I.- Pontifici & Cardinalibus monafte-€ 1*

4

$. IV.

rium Clarzvallis vifitantibus tanta modefta

Vits,

CATHOLICA.

obviavit, ut Pontifex & Cardinales a lachry.

EXEMPLA

mis prz gaudio fibi temperare non poffent.

Qualz'tas. n

- V, S. Bernardus Senenfis tanta erat mode- Surius in

S. Hieron ï.

hriuülus quantopere modeftiam amarit, &

ftia preditus , ut ad ipfius praefentiam zequa- vit.

|

C

in explan.

exercuerit , teftatur S. Hieron. his ver-

les fug immodel(tize puderet, & vel hac fola

^

I Nenlo

Pf. 44.

bis: Nulli dubium eft, veritatem, & mode-

voce: lBernardinus gdeit: gd gravitatefn fe

ftiam.& juftitiamChriftum appellari,qui dicit:

componerent.

VI. S. Lucianus

M. fola oris inodeifcïa et« ApudLan-

TT

EÉgo fum via, veritás & vita. Et: difcite a me,

EU

quia mitis (um & humilis corde. E qui fa&tus

iam ferocientes homines ad cultum religio-ciz. opufc,,

nis adducebat, Quod cum intellexiffet Ma- 33- c- 2.

eft nobis a Deo juftitia, & redemptio, & fan-

n. 322.

&itas, Nec autem univería dicuntur in cor-

ximianus, qui eum martyrio affici jufferat,

non eft aufus ad fe vocatum afpicere, ne ejus

pore, ut exigantur in membris. Hoc idem

L.6.rev, etiam ipfemet S. Brigittz revelavit dicens:

modeflia'caperetur, & Chriftianus fieret, fed

€.122. Ego pofitus in humanitate fic temperavi ora. -

velo interpofito eum eft allocutus.

VII. DE:-

« Fitulus XCV iII. Madgjiïa. ,.;

389

-'VII. DeS. Ephtem teftatur S. Cregor. Nyf-

affeCtata, fed vera & rcl'iigïoïa obtinetur. 3.

ïþiüem.

fenus , quod vultus ejus Angelicus idoneus

Quod alii Religiofi habitu fuo & cucullo erro-

erat, ut folus fine ulla oratione ad commifera-

res contra modeí(tiam admiffos tegere queant;

tionem intuentes commoveret. Tanta in eo

homines focietatis autem, cum patentem ha-

Cn f

xX

tum fimplicitas, tum manfuetudo , tum pro-

beant faciem, modeftiam cuculli loco habere

bitas cernebatur. Nullus erat pudens, qui

debeant. 3. Quod, cum focietatis ex inftitu-

non iatuens eum , pudore füffundebatur, fe-

to fuo ad magnam cum Deo in orationibus

familiaritatem obligetur, atque adeo etiam

üceph l

ue ipfo melior & modeftior fiebat.

' con.

. VIlI. S. Romanus multos afpe&tu (uo fecit

exteriorem compofitionem, que plurimum

ibiägm-.

rerum divinarum amatores, & quotquot ad

juvat devotionem, magnifacere & procurare

eum ventitabant, eos & afpe&tu, & fermone,

debeat. Ipfe vero tam diiigenter hanc docbris Co

P'?lViti

toto vitz fuz tempore replevit utilitate.

nam obfervabat, ut quidam faffus fit, fe fola $. 1.

Drex, Rof.

IX. Cum Petrus Caftelle Rex ob trium-

modeftia. gravitate, & devotione, qua facrum

P.2 c. 15 phum de fratre Henrico reportatum infolen-

di&tus Pater faciebat, ad fo

:

ïpiät«ätis ingreflum

$s.

tior faCctus, inter alios Uracam Guímaniam

permotum eiie.

matronam nobiliffimam vivam in celeberri-

.V, P. Mutius

Vitellefchus de feipío pro- fn *p'r'imag

feffus e(t, fe tàntum noftrorum in fcholas eun- epift.

ma urbis platea comburi juffiffec, & hac ob

ignis vehementiam ita fe jactaret, ut pes nu-

tium & redeuntium modeftia frutctum perce- -

S'Ambf: ]l

. üug

dus appareret, Ifabella Ubedia ancilla ejus in

piffe, ut enixe fzpius ejus Roms afpe&tu frui

ignem infiliens, camque cooperieos, tamdiu

contenderet. Sed & addidit,bene multos con-

fpecta fimili modeftia ad fociecarem animos

compofitam veftem rmanü tenuit, donec &

adjeciffe. Hinc fuos ad eandem modeftiam

ipía cüm Domina conflagravit.

exhortans, ait, fe nulla ratione vehementius

yttt. di

-l

$. V.

hat Vifgs

hoc caput inculcare poffe, quam fi quisque

EXEMPL

A DOMEST

fibi perfüadeat, fe toram focietatis exiftima-

Hif. Soe, I & Ignatiiüs-adeomode&iæ curam habebat,

tionem dignitatemque in ore, externaque

* utnec mahum, nec oculum membrum-

eorporis compofitione circumferre.

Pu l. lc I(h

D. 107.

ve ullum fine caufa & ratione moveret. Hinc

'"VI. P. Ludovicus Confalvus $. lgnatii Mi- Lanciz.

nifter ad loannem lil. Lufiratie Regem, aopufc. 5

$ Crg l

non paucos infignes viros ad ineundam fecum

Lanciz.

focietatem incitarat. Hinc ipfo initio fui in

quo ad ob(ervanda dicta & facta. S. Ignauii ^ 90« 322*

, 1j

opufc. s. -

urbem ingreffus hanc ordinationem fecit:

miffus füerat, fcripfic, fe nullo temporeleQtio- — .

£403.-

Minifter M. Francifcus Xaverius, & Submini-

nis vel orationis tantopore movere,& ad amo-

fter M. Alphonfus Salmeron, & Syndicus Jo-

rem Dei accendi, quam temp

tium (atuebantur.

ore, k*quyllo 3.l äna-

j

annes Paulus Borefius conveniant die Lunz

ante caenam certa hora ad confultandum inter

Vli.. Toannes Berchman tant

v cfat m.o.dc:-- Vita p.78.

ftiz, ut alii dicerent, fcripras aS. Ignatio mo--

fe circa compofitionem exteriorem , & inte-

Strius 4i

riorem omnium. Circa exteriorem omnibus

deftiz: regulas, (i interiiffent, vel in Joanne

Qdtt.

in rebus, unde przfumi poteft aliqua disedifi-

denuo potuiffe reperiri: Alii ajebant Ange-Pag. 97 ,

catio, five in verbis, fiveingeftibus & motibus

lum humana carne veftitum non ufürum ma-

vel aliis actibus. Przaliis tamen fuam de mo-

jore modeftia. Externi communi nomine Pa-

vjt.

deftia xftimationem declaravit, quando regu-

trem modeftum & modeftiffimum voeabant,

ejusque fpeGtandi caufa fzepius confiftebant.

lasejusdem multis cum lachrymis compofuit,

ideoque cum vidiffet, easab aliquibus parum

Dometftici ejus afpectu ad modeltiam B. Virg. Pag. $1.

ob(ervari, queftus eft, eas tam facile violari,

fibi reprzfentandam incitabantur, Scripferat

cum tamen fibi tot lachrymis conítitiffent.

(ibi: Si tibi cordi eft honor focietatis, fit tibi

Et vero ipfe Deus approbaffe hunc laborem

cordi modeftia.

N

Rib:l, t.

C. ie

S. Ignatii videtur, dum teQtum , füb quo do-

. VIIl. Ferdinandus,

"üih*ius Oenipontanus Ann.Gerri

meítici fedebant, iis ad promulgationem di-

cüm in Euchariflia proceffione in media tur- füP- Coll.

&arum regularum alium in locum abeunti-

ba videret P. Alexandrum Heller, ita motus

—on* »

6

v

büs, concidit, omnes *opprcffuï*rum, ni(i Qb di-

fait ejus viri modeítia & vultu, nefcio quam

Vittlih

&tam caufam abiiffent.

AR

fan&titatem fpirante; ut ftatim eum acciverit,

Il. B. Aloyfius usque a

deo erat hac in Virf-"

juxta fe incedere jufferit, ftupente urbe info-

le

litum Principis morem.

|

tute perfeQtus, ucnihil unquam vel minimum

]

leviter feciffe vifus fit.

Ín verbis tantam ad-

]X. Gerondz cum fce

mina imipudicä duos Ànn.Arag.

e noftris füumma modeftia & gravicate per ur-

1011*

hibebat modeftiam, ut ne tenuiífimo q.uidem

dicto quemquam perftringeret.

.

[]

bem incedentes cerneret, ita permota fuit, ut

.sgrim i

IHI. P. Pafchafius B

Gtæ

mores fuos leviffimos deteftata, confeflionem

qit

Menolog.

roértus tam exqui

erat mode(tiz ac fimplicitatis, ut ab ipío S. P.

multis cum lachrymis fecerit.

X..Mediolani adoleícens qui

dam cum 'fæ'- Ann Proy,

Ignatio Angelus terreftris vocaretur.

Lugd.

Vit. c.22,

— IV.P BalthafarAlvarez fingulariter femper

pe videret fratres noftros ad concionem eun-

1604.

tes, ita modeíto eorum vultu, inceffü & ordi-

Aplan

$.2,

fabditis füis modeftiam commendabart, utpote

.Cil' Op c.l

quam Religiofis focietatis ob tres precipue

ne coramotus eít, ut vere eorum mentibus &

cauías valde neceffariam dicebat. 1. Quod ex

corporibus Deum infidere credens, ad focie-

»c

p

inftituto agerent cum proximis;ac proinde eos

tatem admitti pederit, & iinpetrarit.

&dificare tenerentur, omniumque apui

S

XI. Inter Perufinos vir quidam nobilis,

eum Annua

