ad prandium duceretur.

Extra fe non raro

pia pronuntiantem , hunc vero omnes eva-

us 9.

pofitus videbatur -

LI

l delo

)oh -

Corpore quidem prz-

gationes fcribentem. 3. Imperabat animo,

fens, animo vero in ccelis verfabatur. Negotiis

ut vel in uno pfalmo fine evagatione per(ifte-

diurnis, quoad fieri poterat, fe fübducebat, ut

ret: id fi acquifivit, ad alium dein fimili cum

in orationis montem fecederet. Altari fümmmo

pa&o progreffus eft. Perfe&to pfalmodiz mu-

imminentem cellam frequenter adibatRomz,

nere, piíi ex fententia votoque fuccederet,

Vidhfi n

talemque etiam in ceteris focietatis collegiis

€oncipiendum effe dolorem ajebat, fed quie-

i CU

extruendam curabat. Orandi & in fe inquiren-

tum, qui perpetuus fit ad novum usque tem-

di ftudiofos amabat, & confuetudine illorum

j held, !

pus pfalmodiz duret. Ex quibus indullriis ile

jj

I

diu delectatus. Collegiorumipfis curam man-

lz fuavitates ac dulcedines, quibus tanquam

H

i

dabat, ut eam ipíam focios fidei fu: credi-

jucuudo pabulo fe recreabat,ortum habebant ;

tos vircutem docerent.

negabat enim citra Dei miraculum fieri poffe,

; Vit- d IG 2.

&

.c. 3

IV. B. Aloyfius tantum ftudii or| 'fionc.pone-

ut quinulla precandi cupiditate ac fame, nifi

"

bat, ac fiinea virrutum (ümma omnium pofita

tum, cum conftitutum precationi tempus ad-

Yurlis

x—.

Q i

eflet. Hinc dicebat ; Religionum tam miferas

venetit, incitatur, is folidiorem ex ea

facies ex una oratione neglecta provenire ; il

voluptatemque percipiat.

guftum

lam effe compendiofam viam ad perfectio-

VI. P. Francifcus Suarez ftudiis licet occu- vir, to, qe

nem; fine illa neminem fe perfecte vincere

patiffimus, tamen, cum fe orationi dabat, Ang. pref,

pofle. Maximas reputabat delicias, cum ora-

omnes penitus curas usque adeo deponebat,

tipnis tempus appropinquabat, dicebatque, fe

ut affirmarec quoties breviarium in manus

$, lt

putare, eum, qui has delicias femel puttaffet,

fümeret,ita omnes mox alias cogitationes eva-

|1.dt

non facile ab oratione avelli fe paffurum.:

al

neícere; ut nulla res, quantumvis magni mo-

Omnem in priparatione diligentiam adhibe-

mcenti, eum difltraheret, quam collectionem

bat, dicens, animuim non prieparátum tam pa-

tetnporis diftributioni ( quam ille matre

t

rum poífe divinam fimilitudinem in fe reci-

fpiritus vocabat ) adícripfit.

pere, quam parum aqua turbida humanam fa-

. VII. P. Sebaftianus Barradius jam TeneX*Vïmwmï,,

ciem reprafentat. Ne di(iraheretur, ab ex-

duodecim horas in exercitiis fpiritualibus prefixa,

fpuendo etiam abftinebat. Nihil erat ei faci-

quotidie infumebat, & tanta cum attentione,

lius, quam mentem cum Deo coujun&tam ha-

ut ftrepitus introeuntium in cubiculum vel -

j

bere, tadtumque fentiebat ipfe difficultatis

facellum nonaudiret. flicquanta mentis ani- Jo. Rho.

À

in cogitationibus a Deo avellen

mique contentione Deum facerdotali ex for- l. 3. c. 10;

alii in mente Deo unienda.

dis, quantum

mula quotidie, extremam przfertim laudaretn. 5.

* Vit, la.

V. P Petrus Faber tam incenfo in oraxtio-

C'O 4-'

getatem , vel ex eo difcere poffumus, quodlen-

nem ftudio ferebatur, ut prater quotidianz

tiflime faceret, fed folidas horas huic illeope--

pfalmodiz penfum, contemplationisque no-

ri deftinabat, & ne amicus fene&tuti fomnus

Gurnz , quocunque ingrederetur , anías ubi-

obreperet, vel diloricato ad feneftram pe&tore

que quzreret, & captaret orandi. In itineri-

frigidiffims aurz morfu illum vellicabat, vel -

bus optatiflima nactus otia, totum prope tem-

frigida manus ac faciem afperfus prorfus abi-

pus piis cogitationibus & fanctis precibus con-

gebat.

Idem medicis per valetudines abfti-

fümebat. Ín conducendis novis edibus ac per-

nere jubentibus , alto cum fufpirio, quanwum

mutandis hofpitiis mos ei erat, primo fuo in-

poterat ,, obluctabatur: Quid , inquiebat,

greffu fingulis in cu

u

lis preces flexo genu

cum hominibus famulari permittis , Dei

Rihad» ]'5'

tum ad abi

Vit' (i li

fundere,

ä,h

dos impuros fpiritus;

laudibus interdicitis? ac ne prefidium, acX

3

cede«

Gg8$g 3

666

Subotbeca Manualis Concimatoriæ

cedcrct au&aritas,ïllïs ad fe adeuntibus,vires,

fïuporem immoto , ore quafï f'ubr'i-dente, eo

quantum quidem poterat, excitans fe vege-

ardore, ut aliqui juxta ipfüm fleCterent, tan-

tum animoque eredto oftendere conabatur ,

tum ideo, ut aliquid ardoris ex ejus propin-

:|

ut dulciffimo fibilabori parem crederent, nec

quitate haurirent.

abítinerent , nam gravior illi ipfa morte vide-

XII. Bernardus Japon a S. Francifco Xave- Hit. S0c,. !

Ibidl n'7'

batur vita, que Dei laude non viveret.

rio Romam miffus doceri quidem coepit, fed P- 1« l. 14*

Vita €, 6.

VIIf. P. Balthafar Alvarez feptem fuas ho-

ob infirmam valetudinem cum ífola ei domi-

n. 15.

ras canonicas cum magna quiete & reveren.

nica oratio expofita fuiffet, poftea etiam va-

tia, fuis temporibus, & in collecto loco , ut

lentior fa&tus nihil pr&terea fibi addifcendum

cordis effundendi occafiones fugeret , recita»

putabat ; quidquid enim ícire oporteret , ea

bat; nunquam eft vifus in aliquo tranfitu ora-

in oratiene contineri , illam fibi; & obedien-

re, nec deambulans , fed per multos annos

tiam , omnium loco ftudiorum effe; & ta-

in medio fui cubiculi flexis genibus orabat.

men erat ingenii peracuti.

Ordinarie orabat folus, ut diutius orare, at-

X

-

ilI. P. Antonius Criminalis quotidie tri-Ibid. L 12.

que in fenfis, quz Deus communicabat, hz-

gefies prolixius orare confueverat.

n, 66. -

rere ac frui poffet.

Ex frequenti ufu pfíal-

XIV. P. Francifcus Villanova tántum ex Hift. Soc.

morum in fuis exhortationibus , & fpiritu ,

orationis ftudio familiaritatem cum Deo eft?- ? - x«

n. 197,

quem ex eis hauriebat, advertebatur horum

na&tus, ut Deum femper przíentem, lachry-

mas quoque de Deo ad placitum haberet.

internorum fenfüum ejus magnitudo : per-

pendebac.enim valde quodlibet eorum ver-

/ X V. Auferebant tantum diei, ac virium Pe- Jo. Rho.

bulum.

tro Cottono Henrici magni , cui a confeílioni * 9 . 8

Vi |.2. IX.In Ludovico de Ponte ea fuit reveren-

bus & concionibus erat , aula , & chrifliane ** ^oftrise

rei commoda, ut vix quidquam illi otii fü-

€.9.$.2. tia erga SS, Eüchariftiam,ut,cum cernuus eam

* adoraret (adorabat autem fzpiffime) videre-

pereffet ad contemplationem, ac de legitimis

tur infra terram & fines rerum , ad nihilum

fomni fpatiis quicquam decerpere, fine peri-

usque fe velle dimittere.

Solebat horas ca-

culo valetüdinis, non poffet. Ergo qua erat

nonicas, fi poterat, coram venerabili Sacra-

in Deum fípe, petere aufus, ut liceret vel in

. mentoa gentbus,autcerte (iegredi non potuit,

fomno divina contemplari, feliciter impetra-

verfüs illud recitare. Siob difficultatem refpi-

vit: quamquam ille, quantum conniti pote-

F

. tandi pronunciare preces non poterat, intus

rat, in tanto negotiorum zftu, de(cripta quo-

2 &

.eos non minore fenfü atque ardore dicebat.

tidiane commentationi, facriticio, & divinis

Neque pro romano breviario prolixo voluit

laudibus rempora ; ita fibi fepofita volebat,.

ut viros etiam utriusque ordinis Principes a

(

unquam privilegium brevioris admittere.

Vil

Confüeverat etiam'raptim interípirare, cum

limine feveriffime id cemporis excluderet ;

oj

fecurus offenfionum.. Quod quum de quiri-

pfalmi függerent affectum. üIbi ad illa ver-

Jo. Rho:t ba perveniflet : rocidamus ante eum : um ve-

tantibus agdiffec Henricus , hominis inítitu-

tum laudavit, eumque cariorem habuit. Mul-

fie

l. 3. €. 16 ro totum corpus profternebat humi, non mi-

*

nori animi fenfu ac reverentia, quam fi prz-

tuin intereft, utrum humanis volens libens-

fentem Dominum intueretur. Reliquum ve-

que, an coaQtus impliceris ; qui ultro fequun-

ro facerdotalium laudum ita perfolvebat at-

tur, vix ulla füblimioris

coaGis indulget Deus..

quietis fuperye.&vfpes,

tentus, immotusque , ut interpellatores non

admitteret, quicunque illi demum effent ; nec

XVI. Sancta Bellarmi

no füit ea horarumlbid,. €1g,

partitio, qua divina carmina a facerdotibus" $: eX

cuiquam roganti ante abfolutas preces ver-

bumredderet: ut mirum non fit divinis vo-

decantari veteris ecclcfie mox fuit. Adive.-"fs*M*'

ratad invifendum hominem Petrus Aldobran-

M

luptatibus fuiffe delibutum, qui coeleftem ro-

i

rem tam attente colligeret.

dinus Cardinalis, qui ut admiffus in cubicu-

lum vidit eum de genu horarias preces re-

Viae.10. X. P. Leonardus Letlius mirabatur officium

Vil i

n. 48.

canonicum ab aliquibus defultorie percurri ,

citantem neque fibi affurgentem , cum nec

interpellare effet aufus; nec porro quidquam

6 l4.

ut fpontaneis fe precibus impendant, cum

non has, fcd illud primz cure effe oporteat.

interrogaret , audivit ab eo , fua Deo tem-

pora farta effe fervanda ;

mque vulgatum

Ad id a negotiis non fecus, quam ad labo-

rum folamen placidamque quietem fe confe-

id erat in aula, ut quieto

;

u

ocumque in lo-

vülx. S*

rebat; Singulorum pfalmorum literales , ana-

Co, vel Principum conventu füas preces per-

G1f

gogicas, & allegoricas intelligentias callebat,

agere liceret. Idem, cum in cubiculo inam-

bulantem offendiífet focius , & , quod toto

& przterea quo quisque pfalmus fine, affe-

&u, & modo fuit conceptus , quibus omni-

ex ore fe prodebat, meditabundum, roga-

" bus affequebatur , ut fingulari cum facilitate

viffetque, num forte facerdotale penfum per-

N

' & oble&atione compofitam mentem in divi-

folveret, adrnirans refpondit: Adone me Dei

no ifto officio contineret.

i

negligentem putas, ut obambulans eum fo-

Vita fol.

.Xl. Joannes Berchmann nihil aggredieba-

lemni more precari füftineam ? digna viro

133. 28. tur, ni:fi DCO per Qrationem Con[hltOo AE'

vox: obiter Deo füpplicat, qui obambulan-

:

v. 87$. firmabat omnium imperfedionum reme-

do precatur.

XVII. Bene

Df

dium effe orationem. Fjus axioma erat: (i

dictus Herbeftus extrema vale- lbid. n. 4

,'1

non habuero orationis habitum , non vivam

tudine veftes nunquam exuit , nec fe leQulo

T

Q

in focietate cum pace.. Ad orandum fe com-

credidit celfi animi vir, qui neceffariam illam

ponebat oculis claufis,, manibus ante pectus

quietem fegnitiem int

retabatur;verum ex.

]u

trem& jam proximus

Ge, miniflrro decum-

»,faddu&is., genibus perpetuo flexis, corpore ad

"

bentinm;

62

E

,

Tituus CV1I. Orati

bentium abícedere juffo , nec nifi poft hbfam

rio modo medigandi -adhïi)itos, faffus eft, fe

ad fe redire medio in conclave genibus nixus,

fequentes fru&us percepiffe. r.Subfidium ad

folemnes facardotibus preces auípicatus eo

vivendum in cruce, in labore, & probatione,

abiit, ubi dulciífime nullo labore zternum

AUE

"

quamdiu volueritDeus. 2. Veram opinionem

Ls

erfolvet.

XVIII. Eluxit in Cla

& appretiationem pretiofi, fcientiamque illud

l$

lbid.—n.f;

udio Aquavivä adhuc

a vili feparandi. 3. Media (atis apta, nec diffi-

puero,quz in fene miraculo propemodum fuit,

cilia ad coelum perveniendi. 4. Novam noti-

fingularis divinas inter preces animi pietas.

tiam & intelligentiam veritatum , quibus ad

Vix decimum füpergreffus annum, eas períol-

pectus usque ipfius Dei penetraret; ex quo ve-

vere orfüs e(t, uturpabatque qu& cunc magna

ritates illz fluebant. $. Vitam &Spiritum in-

eratia celebritateSainte Crucii Cardinalis de-

teriorem, & per bunc remotionem omnium

Ícriptionem. Jam vero virj& Reipublicz ad-

impedimentorum perfeQionis. &. Solatium

i ln

motus,obrucusque negotiorum mole: ac tem-

& levamen in gubérnatione, ut inter multas

$, *

poribus duriffimis exercitus, adeo, dum reci-

curas qua(i fine cura tranliret. 7. Evaneícen-

X

táret, ibi totus erat, ac i extra hominum con»

tiam anxietatum & tentationum habendi plus

fuetudinem ageret in folitadine: tantis ince-

" l. Iï"

temporis ad orandum. $.Compaffionem cum

lj

debat latitiis, ut crebro gemitu ac (uipiriis fe

alienis defeCtibus. , 9. Humiliationem pruden-

proderet. Rapiebatur maximePfalmorum füb-

tem in propriis peccatis. 10. Summam animi

À

j

! Rh 0.

limitate,ac latenti,fed viris magnis non ignota

tranquilliratem ad pacem.

T

^

$

inillis Divinitatis vi,ut divino lumine iuperfu-

9"108)

— XNV. P.Franciícus Vill

anova anvtc, xqüvam Hift. Set*::

tofti,

fus abditos ibi thefauros videret: quoruin in-

alii furgerent, jam ordinarie per horam me- p.2.1. n.

dicem in aliquot eorum fub/ecivas commenta-

ditatus füerat, tantamque ex familiaritate hac 127-

tiones homo occupatiffimus ad pofteros etiam

cum Dceo fiduciam eít confecutus, uc licet

transmifit. Addebat etiam quotidie plerasque

pauperrimi Collegii effet Re&

privata hujus pieratis exercitationes,adeoque

tamen penuriam pateretur.

,

or, nunquam |

inter induendas veítes,corpofitis ad facerdo-

XXVI. Bertrandus Coadjutor. & Infirma-

VAn'n,.'i 602

talium imitationem carminibus precaba:ur,.

rius circumgeflata clepfydra orationis horam Prov.B«Ig,

Mediiatio

meníurabat, ne vel particulam doni hujus bo coli« Lo-

Lanc. op..

van

XIX, S. Ignatius P. Jacobo Layni fuadenti,

ni per officii fui diftra&ctiones amitteret.

2 ln- 182-

ut longius tempus pro meditatione prafcri-

XXVII. P Petrus Faber fatebatur , plus fe Vie, 1. a.

z

beret, dixit, (uficere etizm unicum quadran-

jucunditatis & folidi gaudii fuccique fentirec.4.

tem ad vitam religiofe inftituendam.

in medicationibus, quas ad falutem proximo- Annug

. Vita l. 6

XX. S. Francifcus Xaverius ne ia fümmis

rum dirigebat, agendo hominum caufas cum !598.

C $

.

quidem Commorini occupauonibus horam

Deo, quam ex altiffimarum rerum con(idera 15

meditaiionis iacermifit,quippe meditandi oc-

tione, fi ab omni eam vel vivorum vel mor-

cupationem przcipuam dicebat; hinc no-

tuorum utilitate fejungeret. Eratautem quo-

&urnz quieti aliquas horas detrahebat, quas

tidiana meditationis ejus materia vita Chri-

orationi dabat. Maxime vero in Chrilli vicz

fti, licec preter illa

4

i

mortisque meditatione acquiefcebat, fíaris

adhiberet.,

m interdurq etiam alia;

narus Ibi eximia omnis exempli documenta

XXVIIIL P. Tgnatius Mar

tinius diebus f ngue

in illuftri po(ita monumento intueri atque imi-

lis ac noctibus horas quinas medi:ationi flexis

il c10;

j

tarilicere. Hoc meditationis genus maxime

genibus, immobili firmitate impendebar.

falubre ac frugiferum, przcipuum utique ex-

XXIX. P Georgius Colibrand quotidie ab Annus

firis

emplar chriftiang vite, & ingens invitamen-

hora nona ad decimam de n

16609.

tum divinz charitatis impeníe com

meditabatur,

d

octis x'*xovi"fiïim«is

f.230.

pieera-

tur ipíe, & aliis commendabat.

. XXX, P.Gonfalvus Sy

lVeria, dum in Judzav

itia

l MO E

. XXI. S. Francifcus Borgias poít noctem

Provincialis effet, conítituit, ut focii omnes c.

Iv

€. 14

maxime mediam meditationi vacabat, quo

tempore pomeridiano etiam integram boram

D

ternpore ita extra fe tapi videba:ur, ut quin-

de Deo & divinis rebus contemplationi da-

que vel fex horas momenti inftar judicaiet,

rent, quo ad bene vivendum atque ad con-

furgeretque ignibus quafi inflammatus.

verfionis officium. cum fruc&tu

:

"

peragcn;ï-qm

Vit. l, 3.

XXII. P. Jacobus Laynes, etfi multís &

B

ab eo vires acciperent.

C 16,

preclariffimis e Deo donis, & doctrina pre-

4 XXXI. Joannes Berchman quamdiu béne

"Vita p.r.f.

fertim tara & excellenti, focietatem perinde,

valuit, non folum non intermifit, fed neou

€29 f.151.

ut S. Jenatius pietate illuftraret, tamen preca-

trajecit quidem flatam ineditationis horam,

tioni & meditationi pleraque accepta refere-

ut plus virium haberet fua cum aliorum pre-

hat. Hinc (iveprivata, five pühlica, five fua,

cibus conjunQta oratio. Audito figno ex me-

five aliena res gereretur, (ive advería, (ive fe-

ditatione ftatim furgebat, factoque examine,

eunda inciderent.precibus ad Deum tanquam

calamo excipiebat illuftrationes, propofita.

portum, fic ab Ignatio edoctus, confugiebat.

XXXII. Conimbriczg. olim. inftar críti-]p (

C.p.

Vit. tom.

XXIII., P. Francifeus Süarez, qui omnem

nis habebatur ,

fi quis e collegio pedem i.Ls.n.55.

prefixa &

Theologiam compluribus tomis egregie illu.

efferret, & non prius coram $S. Sacra-

jh

Dib. fcript.ftravit, ingenue faffus eft, malle fe, quidquid

mento meditationis mareriam pararet. Un-

foc,

fcientiz acquifiviffet, perdere, quam unicam

de fiebat, ut nonnunquam in itinere xftu

folitee meditationis horulam intermittere.

contemplationis abrepti in obvia. qus-

XXIV. S. Balthafar Alvarez ex dono con-

que feu homines, feu jumenta , feu lapi:

urrce

templationis, poü fexdecim annos in ordina-

L

des ; Veluc,chlis & fcnfuf capiti inc

rent.

B

628

Bïbiiotbeca Mam:älis COnajionatoriæ

S. Chryl.

rentoccur(íantium ludibrium. Durabat oratio

VII. Sicut ad Impcratdrem nemo pro vefte

ial

jn, 9

etiam in men(a, unde tantus in vultu pallor

di(ciffa, nec pro decem obolis ereptis audetn

exoríüs erat, ut externi joco dicent, palearum

accedere, ita etiam tu, atque longe adco am-

fj, p

1

illos faligine eum fibi colorem accerfere.

plius cave, ne ad Deum accedas pro rebus

!

XXXIII. Petrus Vellon Coadjutor Lapici-

vilibus, contemptis, & nibili, ut verbi grátias

da pro feftis quatuor;

in ipfis vero feftis oQto

fi quis in pecunía cibi fecerit injuriam; aut

Qrip ho

horas vel in cubiculo,

vel ante vcnerabile Sa-

fi quis affecerit te contumelia.

yingeh

1

VIIL. Sicut fi quis tenebrofüm fübit cubi- Rodr. p.2,

cramentum genibus nixus impendit.

culum, principio quafi nil. videt, fed fi iftic tr. $617

j

$. VII.

moretur, perfpicit, quz in eo funt, omnia;

ita idem fperare poteft, qui in oratione primo

EXEMPLA PROFANA.

fodtit

arum videns, tamen in ea perfeverat.

g Maefi

Belrl.th.^. T. Sc

ipio Africanus nunquam rem aliquam ar-

IX. Sicut arbor, cum plantata cft non pro- Fr /Egi-

di[c- 29'

in fefto S. .

duam aufpicatus eft, quin prius a Jove

Barthol. conüliu

tínus grandefcit,aut fru&tus parit, ita nec ora- dius,

m & auxilium pro felici fucceffu pe-

tio füpervacanea eft, quia non illico foecunda.

tierit.

«

X. Sicut fumus ex modica flamma fufcita- Stapl. in

Il. Ctoe

&

T

Dom 29.

Yoidem.

fus Lydorum Rex a Cyro vi&us,

tus cíto evanefcit, ne alte afcendere valet; fic

togo, ut cremarctur, impofitus

; Apollinem in-

poft Pent.

oratio ex modico fervore Spiritus profecta

A

vocavit,ut rogum extingueret. Quod mox coe

ftatim remittit, ad Deum

difficulter afcendit, " ^* .

acta coelo fereno nubes copiofo imbre effecit.

et.

& impetrandi viribus car

Ibidem. À

llI. Numam Pompilium Jovem e ccelo pre-

XI. Sicut, qui absque u

lo merito in Rem- IdemDom.

cibus fuis deducere potui

inf. oé&t.

ffe, fuþel*&iïiofa cre-

publicam, peteret magnam

pecuniz fummam

didit antiquitas.

a Rege, mirari non deberet ,

(i rcpul(am pa

Nat., th.ö.

H

Dadreus

- IV. Lacedemones; te

fte Plätonc,,oranfäs

L

teretur, ita nec mirum videri debet, fi ho«

Dion.

V. Orat. infol

um pulchra & bona petere folebant, nec

mines tam male de Deo meriti, nihil per pre-

Cb 16

loc. fimil. unquam aliud quid prc;cari audidi funt.

cct obtinebunt.

d.

-

- XII. Sicut fi quis

*

filium Regis cccidiffet, & S. Dafil. in

o 70$. VIII.

manus adhucí

angui

ine ejus cruentas pro re ali- - 1. lfaiz.

SIMILITUDINES.

qua obtinenda extenderet;

indignationem po-

- Qualitas.

tius,quam liberalitatem Regis provocaret; ita

& lut

qui in peccato gravi confticatus Deum orat,

cut ii qui ad audientiam magni Domini

j c.

L. Si

admittuntur famulos füos extra concla-

iram potius, quam mifericordiam conciliabit.

de lgt

Xl Sicut ft

ferrum in vulnere manet,medi- S. Ber. f.

vit.

ve relinquunt ; ita qui ad Deum oraturi acce-'

49. de

dunt, creaturas & negotia (que ad famulan-

camentum non proficit ; ita necoratio prode-

mod. ben.

$. Epl

rit,quamdiu dolor velodium haret in pe&tore.

viv.& Ven.

pit £

dum homini datz fünt) extra cordis concla-

ve, vel templum rclinquere debent.

. XIV. Sicut ignis, quanto magis in unum pega in fe.

colligitür, tanto amplius nutritur, & flammnas tto Innoc.

Idem,

.. H. Sicut fponfa, cum fponfo folo amicum

habens colloquium,indignatur, fi quis januam

evaporans ruríum impctuofïus erumpit; italdem de

ä

& mens cum diutius intra fe commorata fue- perf. mo-

pulfet, eamque a tam

grato colloquio abftra-

here velit, ideoque ex

(pe&are eum jubet, ita

ric, & ardentius per amoris ihcendium urit in naft. c,15.

fe, & per defiderium elevatur in Deum.

$t

& anima cum Deo colloquens, fiquidem eum

10.5. ho

amet, cum indignatione repellere debet om-

- XV. Sicut qui terram colir, folerter fentes $. Laur.

i

debet eradicare, ut uberiores valeat collige- Juft. c. 4,

.

nes cogitationes, quz januam cordis pulfant,

onis in de orat.

re fru&tus ; ita qui dulcedinem devot!

eamque ab oratione impedire fatagunt.

oratione guítare cupit, fummopere impedi-

Ydem.

1ll. Sicut isy qui aliurn comedit , ob fceto-

rem oris ad Regis colloquium non admitti-

menta declinare debet.

ii

XVI. Sicut/qui men

dicant anie fores ec- 9. Bonav,

tur, ita qui cor terrenis defideriis plenum ha-

deformitatem?: 5 de^

3

cle(iarum, omnem dolotcm &

UMT

bet, merito ab oratione excludendus eft.

quam habent i^ corpore, oftendunt;

fic& mconfeü".

P

Piuviüs ;

IV.Sicut,qui caponem comederet,& alicui

25 Apti

illo offa transmitteret, meri-

Domino, & Anzelis ejus infirmitatem animz

Audrotius; Dormino fola de i

tuz oítendas in oratione.

de confeff.to gravem illius in

dignationem incurreret ; ita

la S. Chtyf.

Deum is, qui in oratione

XVII. Sicut aqua, dum per plana & amp

ho. 5. de

non parum offendat

fpatia fertur, non in altum exfurgit, fed tenui-

di(traétus, fola verba,velut offa Deo transmit-

at. Dei.

ter fefe late quaqua verfus expandit: cum au- "

tit,affectus vero pios, & devotionem (quz funt

tem manu artificum fübtus colligente, flrin-

8, Chn

- potiffima orationis pars) eidem non offert.

10, 3. k

V.Sicut (i frater & -

(oror fimul coram Prin-

genteque coa&ta fueritin anguflum ; jam indé

(g.

folicita emni telo velocius fe in excelfum ja-

cipe audientiam haberent, fr

atre perorante,

lis dimiffis, &

culatur, petitque regionem füpernam. $Sic

deceret, ut foror modefte, ocu

mens humana dum otiofa, & liberior, quam

quieta adítaret ;

ita cum anima & corpus cum

utcorpus ad modeftiam

expediat, degit , diffunditur, lateque defluit.

* Deo loquuntnr,decet,

atque quietem religiofam fe com

ponat.

Ut igitur mens noftra in Deum elevetur, in-

tentiusque bona contempletur ccclefiia,opor-

N

8. Chfyf-

VI. Sicut fi quis fapplicium tibiadvolvatur

tet illam reftringere atque ab effe&tu & amore

i hry

ho, 52. in ad genua,

fed manibus attrectet fordidiffimis,

ij

te luto merferit, non modo non

horum terrenorum & mundapnorum fequeftra-

c.15.Matt. quas paulo an

eum exaudires, fcd calcibus etiam expelleres;

res nam ut $.Gregorius ait, quanto cor homi-

num terrena defideria dilatant, tanto finus

ita nec Deus exaudiet orationem, quz fordi-

ftatur.

cordis.ad fufceptionem S. Spiritus angu

V1l

da'mcnte perada elft.

,

Mj

lj, U.f

L

/

Shy

629

Titulus CV 1l Orah.

in[ïf.14

'2.'

inon. ad

S&Biülad. XVIII. Sicut eít quoddam gcnus [erpentis;

ita anima , qruæ'abk 'o'r;ltïone dyeïïftït,' quovis

quod, cum vadit ad bibendum aquam, ante-

momento in mortis zternz eft periculo.

Fil. Spirit.

quam acccedit ad fontem, evornit venenum.

XXIX. Sicut corpus noflrum, cum animussS. Chryf.

lmitare ergo hujus ferpentis aftutiam,& omne

abeft, mortum eft, & fcetidum, ita nifi (e ani- ho« 6.7»

venenum amariífimum projice ab anima tua.

mus ad precationes excitet,mortuus eft, mifer

Qtig.hom.

XIX. Sicut lignum aridum, omnique hu-

& foeetidus; atqui quavis morte acerbius pu-

ROdl', p'æu

L $CU

Lingen. more liberum, aptum eft, ut ab igne confu-

tandum effe,precatione fpoliari. Vatesille nos

matur: fic mens amore temporalium morti-

Daniel docet, qui mori maluit

x

» quam tribqs

ficatione purgata, difpofita eft, ut coclefti il-

diebus a precibus ratardari.

luftratione & calore formetur.

XXX. Sicut Holofernes aquz ductum inci- Beierl. th;

XX. Sicut ad elaborandum ferrum non

KRodriq.

dit, ne.in oppidum Bethuliz influeret; itaa. in fefto

ap.Mznfi fufficit, quod ignis calore emolliatur; ni(i in-

hoftis animarum incidi curat orationem

liut,

; ne'S.Bartholi

,

difc.29. |füper mallei ictibus contundàtur ad impri-

divinum in nos auxilium fluat.

:

mendam ei, quam volumus, figuram , ita

XXXI. Sicut egrotus, qui vix pedibus conf(i- Stapi.th. g,

Sïiþl, h

quoque cor noítrum per oracionis calorem

ftere valet affiduo eget alimento: & cecus,quiin Dom.

UDm 10,

mollificari non fufficit ; nifi etiam adhibeatur

pariter difficile graditur,continuo eget ducto- infr. Nat,

boftDess

lh ,

martellus mortificationis ad animam noftram

re, qui eum in via dirigat: & arbor in arido 9one

elaborandam , tollendo ab ea qualitates no-

plantata folo frequentibus eget aquis, quibus

xias, quas habet,. & ad figurandam in ipío

irrigatur, ut fructum proferat: & locus fordi-

demDom,

virtutes, quibus indiget , & hoc fine fervire

dus ac malos fcetores exhalans, bonis odori-

M. of

debet dulcedo orationis, & amoris divini fua-

bus implendus eít, ne noceat : & ulcus ardore

vitas, ut facilitetur labor, & tedium, quzx

fuo finitimam carnem incendens, frigidis affi-

Nit, ffr.ö.

mortificationi conjuncta eífe nofcuntur.

due liquoribus refrigerandum eft; ita& homo

bion.

XXI. Sicut guftus corporis fingulas ali-

quivis per naturz conditionem infirmus, per

Carth. 16 menti particulas difcernit,

fapit, ac dirigit;

cupiditatem czcus, in arido hoc mundo plane

! Dofl. f

diíc..32.

.ita interior animz gultus fingula verbaSpiri.

tatus,fomitem peccati fcetidum circumferens,

J L lfl

tus S. attendat, atque revolvat: hoc modo

&ffiduis ad Deum orationibus, velut optimo

!

pfallere, eft vere fapienrer pfallere, quoniam

& przfentiffimo medicamento opus habet.

fapientia dicitur quafi fapida fcientia.

XXXII.Sicut piícis fine aqua vivere non pot- 8, Chryf

S. Laur.

. XXIl. Sicut vox fine modulatione auribus

eft, atque adeo ex illa extra&tus, mox deficitl. o: de

jutt. e.6. hominum operofa exiítit; fic oratio absque

acmoritur; ita necanima poteft (ine oratione orando

j n f

de liga.

devotione auribus Dei inexaudibilis eft.

vivere,eaque deficiente etiam ipfa mox deficir, Deo-

vit.

(j d

8. Ephr.

XXIII. Sicut, fi quis coram Rege aftans &

XXXIil. Sicutqui nervos corporis incidic, Ibid.

nod, beni,

cum eo colloquens, a confervo autem ífuo

nv Vet

pat. 50.

univerfam corporis harmoniam diffolvit; ita

tdain fe

vocatus , Rege relicto, cum illo. fermones

qui orationem impendit, omnem vittutum

miícet; ita monachus, qui in füa pfalmodia

ftrudiuram penitus corrumpit.

E

y

x

0 Innoc.

lem di

cum Deo colloquitur

-

1

$ intcnvtkio—ne interim

XXXIV. Sicut tota olitoris cura in fodien- Granat, iu

ef, mo

mentis füz alio reflexa.

dis irrigandisque plantarum radicibus verfía- fylva loc,

3

ul us

ANeceffitas.

tur, utpote ex quibus terrg fuccus in alimen- €om. v.

s. Chryf.

l XXiV., Sicut.

venti fzpenumero ex ad-

to. 5. ho.

tum arboris attrahitur; ita maxima piorum 9/2tle

, Vut.

werio ingruentes accenfüm ignem luücernz

cura in eo verfari debet, ut cogicationum &

ub

87.

flatu diventilato extinguunt; fic & diabolus

affectuum fuorum radices in ccclo figant, ut

le orat.

cum accenfam in nobis orationis flammam

inde cocleftis gratiz faccum trahant, quo vire

viderit, innumeris nos folicitudinibus hinc

3

d

cutum germina in terra proferant.

5

!

inde perflatos, non

XXXV. S

icut pullus recenter exclufus ne Granat. h

,Don,

lucem extinxerit.

prius fini:t quiefcere, quam

cefle habet pipire, atque opem parentum ge- 3 de orat

C0

B. JEgid.

XXV. Sicut, fi quis litem alicui intentat,

mito füo implorare ; ita homini gratia nuda- * 1*

onfefh

apudSur.

Ccoram judice, is, cui lis infertur, omni ftudio

to. & omnibus auxiliis deftituto oratio ante-

i 3

23.»Aprmil.

laborat, ne contra ipfum fententia feratur,

omnia eft neceffaria.

jta & demon facit: nam quando pius. ho-

*

. XXXVI.Sicutqui domum periculo incendii VitaPP. 1.

Chrf

mo Deum orat pro füa aliorumve falute , li-

expofitam habent, aquam femper para

t

)

tem intendit dz

:

am in-g. ni 26;

pj d

praedoni.

inoni ; fanquam animarum

propinquo habére quoque debent: ita.cum

(at. Deis

quivis homo concupiícentiz flammis obno«

S. Chr—yf.l

XXVI. Sicut radix neceffaria eft, ut vigor,

to. 9. ho.

xium effe fe fciat, merito orationis medium

viror, fapor, & quicquid eft aliorum bono-

femper in promptu habeat, neceífe eft.

6g.

rum, Garborum transmittatur: & ficut füun-

XXXVIL Sicut fine calore naturali impoffi- S; Thom,

damentum neceffarium eít ad univerfam fa-

bile eft viram hominis corporalem confervari, de Villang.

bricam (uftentandam ; ita etiam oratio necef-

alimentaque prodeffe, & bonam conco&io. * !*

faria eft ad vigorem fpiritus ad, ad florem vir:

nem fieri; ita fine oratione vita animz con-

tutum, nec non ad corroborand

am perfectio-

fiftere nequit, per illam autem fpiritus vires.

nem in anima.

acquirit ad operationes vitales exercendas.

$. Chryf,

XXVII. Sicut corpu

S nervoruü beneficio

- XXXVLI. Sicut miles fine armis ludibrium S.Thomas

lbid.

conftat, currit, ftat, vivit, compactumque eft,

eft hoftibus, utpote quibus neutiquam noce- Aquin. 1.

iisque inci(is omnes corporis numeri diffol.

re, facile autem ab iis füperari poteft ; ita ho« P Hift. .

vuntur,; fic animi per fanctas preces conglu-

mo (ine oratione , cum fe contra infültus dz. Dom. 1 3.

tinantur, & conftant, c

3

urfumque habenþ Pig-

monum tueri non vàleat, haud difficulter ab ^ 9^*

tatis facilem & fecandum. -

:

iis vincetur, & fübjugabitur,

:

?

Manü difc.

revifïïmuffi

hr

XXVIII. Sicut homo, qui per b

XXXIX.Sicut ad agros fcecüdandos

non (üHï-ï

Rodt.

14* - $8 (batium temporis re

f

Cituna pluvia,fed

L

R. P. Lobn, Bibl. Man. Tom. 11

pirare definit, moritgr;

h

frequentiori imbre opus eft;

--

630

.Bz'bh'otbecæ Manuolis - Concinatorie

ita ut homo optautos vïrtufum fru&tus ferat,

— LII. Sicut lapis, quo altius ruit, tanto for- Nier.in líba

non femel, fed (zpius pluvia gratiarum per

tius cadit,& tundit terram ; & aquz; qug pau- dé ador. in

orationem petenda eft.

latim de ccelo cadunt, magis profunt arvis, pit.

s;,Hiiar. l.

XL. Sicutoculus corporis etiam pleniffime

quam quz magno impetu ea percurrunt; ita

& doctrinz, quz ex oratione ccelitus hau-

de nat. & fanus non poteft cernere, ni(i candore lucis

grat,

adjutus; fic homo etiam perfedtiffime juftifi-

riuntur, magis profünt, quam quz propria exe

catus, nifi zternz juftitiz: luce divinitus per

perientia & labore hauriuntur.

orationem adjuvetur, re&te vivere non poteit.

L.I Sicut ferrur in igne mollefcit, ut ad Rodr. p.t«

Roánp.:. XLI.Sicut Faber ferrarius,quando opus jux-

omnem nutum artificis tra&tari & formari pof tf 5. C 14»

&. 5 C. 16.ta votum non füccedit,illud in ignem denuo in-

fit, ita per orationem homo emollitur, ut

s at

fle&i fine labore in Dei voluntatem poffit.

ha« 68'

jicit & reducit; ita ad orationis ignem fiepius

redeundum,& defideria bona recudenda fünt.

LIV. Sicut fons in horto pofitus, omnibusIdem c.15.

idemc.19.

XLII. Sicut qui cum triremibus contrario

plantis vigorem & virtutem per aquas fuas -

vento navigant, remis fortius navem impel-

commaünicat; ita orationis efficacía omnes

]unt, ita inoratione,deficiente profpero vento

virtutum plante vividz goridæqge confer-

internarum illuftrationum, vires ac potentias

. vantur.

noftras tanto amplius applicari neceffe eft.

LV. Sicut, qui incantant

ferpentes, non in- Vitz PP.'

b

ibidcm.

XLIILSicuthortulanus in eo omnem curam

telligunt vim verborum, & tamen illos fu-l 3. n. 4

. ponit, ut terram femper humidam & teneram

gant; ita fzpe meditantes divinas fcripturas,

confervet, quo aptior fit ad fructus producen-

& orantes, licet non intelligant, quid dicant;

dos; itafervus Dei ante omniaoperam dat,ut

tamen fugant damones.

][ld- f0 1

cor füum femper fit plenum humilitate & fce-

.LVI. Sicut quando carbonibus vivis thusDrexel. in

h frud,

cunditate gratiz, quam ab oratióne recipit.

injicitur, optimus odor fpargirur;

ita cumRbet. cel.

l.

[

Lbidem;

XLIV. Sicut radii folares femper cum fole

amoris prunz thus orationis accipiunt ;

Deq

S

xl.;CJISQ

conjungi neceffe habent, ut conferventur 5 ita

gratiffimus odor incenditut.

ut anima in devotione & fplendore füperna-

LVIIL. Sicut refpiratio non folum eft caufa, Ibid.

turali vitz perfedtz confervetur, perpetua

fed etiam fignum vitz; ita oratio vitalis pla-

cum Deo conjun&tione opus habet..

ne ac falutaris e(t, etiamfi non impetret, quod

