tanta atrocitas, quz adoleícentis patientiomn

"

utramque tibiam affiduo pruritu, ceu edaci

vinccret , animo femper füpra valeiudiris

ja

moríu corroferit. Índe etiam natus ftoma-

mala eminente, ac fibi preclare coaftan:e, (e-

chi languor, frigus, pituita, inteítinorum tor-

que omai virtutum culcu diligentiffime exere

D

tnina, ventorum ex ore flatus, przdura alvus,

cente.

colicz aculeus,hepatis vicinarumque partium

-XXVI. Immenfíis

: angoribus zítuare Ste- ibidl t «

affc&tio , adhzc hernia utrinque hinc pugni,

phanum Tuccium fuit neceffe, cui enormis in

inde pila magnitudine extuberans. Proximo

cervice. tumor (nattam vocant) continuo

la

ante mortem quadriennio duo calculi, ovo

a&u excreícens, lentiffima in morte ad extre-

]*

galliaaceo pares, nullo ante indicio cogniti,

mum, compreffis faucibus, fpiritum interclu-

m

quafi ceelo lap(i, veficam cruentarunt, & exul-

fi. Nulla illi quies, nifi corpore genibus ex-

cerarunt usque adeo, ut omnia mala prateri-

)

cepto, & in lectuli fpondam acclinato ; de-

n

ta huic comparata lufus viderentur. Et tamen

mum, quum nihil per anguíta faucium, fine

eadem mala (imul . cum hoc eodem plerum-

n

prefenti fuffocatione , transmitteret, pingui

que tempore fzviebant, ita ut bonus Pater

affz, ac fümantis adhuc e furno panis odore,

fubinde quiritans exclamaret: Omnia excel-

vitam ultimis diebus, omnibus maétam dolo-

^ ÀnnProy.

p Nap.

fa tua & fluctus tui fuper me tranfierunt, Do-

ribus, &gerrime traxit. Hic diuturna maxie

mine. Solemne illi erat fexagies quotidie a

marum virtutum exercitatione calidus.

—

O pa

TsNov.ldoj. -

binis illis lapidibus, interdum etiam centies

tientiam, pacemque animi nulla hoftili c

urbae

]

cruciari. Quibus tamen in cruciatibus omni-

|

tam impreffione retinuit, atque amicis füb-

bus laudabat Deum, gratias agebat, gaude-

inde rogantibus, qui tantam dolorum ferret

bat, amplius petebat.

h

|WVita L.

AÁnnuse

XXI. P. Theodo. us Otton

ius Re&tor Coilc—

acerbitatem, cum vix fpiritum angufti(lime

nhlfo

meantem poffet in verba formate : libenter,

Prov.Belg. gii Luxemburgenfis aftmate, podagra, calcu-

libenter refpondebat, & magnitudinem animi

1608.

morbi immanitate ma

i

J

lo, vertigine, chiragra afflictus, ne minimum

2

jorem, vultu eculisque

uidem unquam impacientiz (ignum dedit.

Prov,

præferebat.

XXII. P. Ambrofius Gerardus totus fere

Neap.Coil.ulcus evaferat, ex quo vermes maxima copia

Q)ualita&.

Nolan.

fcaturiebant, maximo cum illius dolore, nune

*

sVl

1615.

Patientia in injuriis.

quam tamen impatiens vifüs eft, quin ipfe vi-

. XXVII. S. Ignatius dum loca facra vifitans vir. 1. ;

m

h

fitantes tranquilliffimo vultu folabatur. Mor-

A

a Saraceno, qua injuriis, qua minis peífimec r.& hit,

tuus tandem in Julio, cum fümmus zftus eft,

tractatur, Chrifti a Judzis contempti exem- 3oc. 1. 1.

nullum de fe foectorem emi

fit, fed (uaviffime

plo propofito, fumma cum patientia ac ala- " 39

olere coepit.

S

critate id tulit. Peregrinabatur per avia. L aj. !^

i

;

Menolog.

XXIH. P. Joannes Bu

fzus in graHï.;xxis

nio focio, quum accurrens vicino a grege

IN

calculi doloribus etiam religiofe jocari con-

adolefcentulus, five novo advenarum habi-

füeverat.

:

€

tu; five qua alia caufa effüfus in cachinnos

Ann. Belg.

XXIV. Joann

( s Thenenfis Coadiutor cum

irridebat ; fübftitit Ienatius , feque procaci

Coll. Lov.ob enorma ulcera omnis ei corpulentia vi-

'3610.

puero affatim irridendum prebuis, Lainium

vo videntique difflueret, crebroque femimor-

qui ut gradum faceret , monebat , docens

tug carnes refecarentur, inter acerbiffimos

non effe puero eam fübtrahendam volupta-

dolores femper fibi conítans, rofarium per-

tem. Habitabat Romz modico in cubiculo

currebat, ac dicebat: Nunc demum fentio,

uam fuave (it pati,

ex quo in vicini atrium erat defpe&tus; id

non ferens homo inurbanus, ut Ignatio zgre

&ho. , 4, XXV. Guilielmum Fauchelium adolefcen-

faceret, gallinas, anferes, pavones in eam

n.s.ex tem logice praeceptis operam dantem in-

veluti caveam conjecit, quorum. irrequie«

offr.

vafit, & plures per annos exercuit dira vale-

to cantu, atque.clangore commentanti at«

tudo, qu medicis ignorata, nullo ab ,hi; nQ-

que meditanti obíltreperetur.

Hanc mole«

ftiam

Tttt3

Éübliotbeee Münuahs Concionatorice

722

vindictam repofcentes.VerumClaudids quies.

Ó ——

ftiam 10n jurgio, mutuisque clamoribus, fed

perpetuo filentio ita demum vicit Ignatius;

cere juffit, hominemque dimittere, ipfe atro-

cem contumeliam , quafi ad alium fpectaret;

- ut a fchola patientiz, quam filentii Matrem

dixere fapientes , prodiiffe nemo dubitaret.

filentio, atque diffimulatione transmifit.

Hift. Soc,

XXVIII. Leo Henricus Novitius zdem fa»

XXXIV. Similia in ZEgidio Gonzalio efttbid, u, «

p.1.1.6, cram ingreffus,cum plenam tumultu & immo-

laus, efferaverat in ultimam rabiem adverfa

R,. 96.

deftia reperiiffet,cathedram afcendit, & fuper

alea hominem de vulgi fece nefcio quem. Is a

ludo amenti fimilis digrediens, Gonzalo;homi-

verbis illis: Domus mea domus orationis eft :

acriter innotuit. Movit ea res populum, &

ni graviffimo,ae

tüm totius Ordinis Affiftenti,

'furenti occurrit;

i

r

colaphum info-

unum przcipue, qui, cum fruftra Leoni filen-

qui primus

. n ^ ÉO . ÉN — o aM s a r . iil N

tíum mandaífet , tandem colaphum etiam

lentiffime in

fregit, quod ZEgidius chriftianz

memor difciplinz, adeo diffimulanter habuit,

concionanti impegit: Quo accepto Leo Deo

erat,ire pere

ratias agens, & ad percufforis genua provo-

tamque compofito gradu, quo cép

L

rexit5 comes ut dubitaret, vere n

e depalma-

farhol

utus, manum, qua eum p

;rcufïerat, ad ofcu-

) vb

lum petiit.

tus füiffet, an ipfe falfus videndo. Verum cla-

fhid.L11, XXIX. Joannes Fernandius cum Amanguzii

re id intellectum eft, quüm altera die,domum

S, lgn.

8. 104«

verba ad populum faceret, & Japon przgran-

noftram jam fibi redditus percuffor venit,cree

dem falivam in os illius expuiffet, nihil tali

broque gemitu,

ac fingultu expiatus cft.

XXXV. Jaco

bus Miro, quem rerum gefta- Ibid. n. $

injuria commotus, fed ftrophiolo extta&to fa-

livam abftergens;concionari perrexit, effecit.

tfum nobilitas In

dice Xaverii famz in Lufi-

tania exzquabat, aliam Evangelice ultionis

que ut tam przclaro patientiz exeniplo qui-

dam permotus chriftianam fidem füfciperet.

viam ingreffus eít; interfuerat Miro Concio-

XXX. P. Ferdinandus Crendelius verus per

ni, ad qaam qui dicebat, nec bonus civis,nec

——

jar. Canif,

bonus orator, contumeliarum plauftra, mi-

1ytil.

in vit,

omnia Societatis Filius, fi quando verbo eum

quis lzfiffet, altero die

tum quam ingenti ftomacho in Socieratem

14f«

| facrum pro illo offe-

effuderzt; luculentior erat injuria, quam ut

»

tebat.

'Nec diftulit vindictam

Hi& Soc.

XXXI. P. Pafchafius Proettus Lutetiz jux-

diffimulari poffet.

po 2. l. 60

ta Meffores tranfiens, cum ab iisdem ut (imu-

Miros defcendenti e fu

ggeftu obviam factus,

Vi 13

93.95,

lator illuderctur, aliisque convitiis appetere-

totus ad modeftiam compofitus, manum ad

t 16

tur, baculo innixus tamdiu fübftitit, donec illi

ofcula fibi dari rogat, quod cum ille facere fu-

pudore vi&ti ceffarunt, tum erigens fe,fuavif-

ftinuiffet, magna cum reverentia, & quodam

fimeque illos intuitus, Deus, ait, benigne vo-

animi fenfuü dimiffiffime ofculatur. Meruit

is concionis plaufum;

bis faciat, Filii, & benedicat, fimulque crucis

egregia virtus fpectant

figno fa&to benedixit. Permoti illi viri fancti-

qui lachrymz fuerunt,

quibus fi quid ex im-

portune di&is noftro nomini maculz adhz-

tate, atque ad genua accidentes, fe convitia-

tores, illum $an&tum predicabant.

fiffet;in totum potuit abítergi. Id quod alibi

XXXII. P. Balthafar Alvarez cum in Con-

fic relatum lego : P. Jacobus Miro, cum in Lu- Hift. Soc.

Vita c.46»

2"

"regatione provinciali grave aliquid, licet fal-

fitania concioni intereffet, in qua tota Socie- p. 1. 1 12.

o dictum de eo fuiffet, ideoque graviter ibi in

tas mire exag

itabatur;aliis indignitate rei per- ?- 6$*

motis abeunti

bus, ad finem usque fübftitit, &

publico confeffu reprehenderetur, nec publi-

ce,nec privatim fe defendit,& ob id cam heroi-

ubi Concionator de cathedra defcendit, ma-

num illius accipiens demiffe ofcalatus eft.

cum filentium magnos a Deo favores eft con-

e?

fecutus, Alias cum in Hifpania & Romz gra-

-XXXVI. Nicolaus Arnaia, graviffimis €a-Rho, 1.6. .

LYY

lumniis, inimicorum arte,longe lateque Mexi- c. 3. n 1.

viter fuiffet infamatus, & quidam hoc ei retu.

liffet, fübrifit editis fingularis letitiz fignis.

cana regione vulgo profciffus ac vexatus,tane

ta egit patientia, utrem totam Deo committe»-

Cujus rei caufam quzfitus re(pondit : Quia

nunc video, Deum mihi bene velle, quoniam

ret, & tempeftatis violentiffimz finem; dome.

er amicorum füorum viam me deducit, nam

ftico tranquille confcientie in portu , nihil

diu folicitus fui, quod videretur mei Domi-

"

expoftulans;nihil querens, neminique fuccen»

nus oblitus.

fenis, fecurus exfpe&taret. Juvat (epius non ti-

mere; nam plerumque quamvis magno fe mur.

f ho. 1. 6.

XXXIIL. Claudius Aquaviva in media urbe,

€,3.0. 4«

plusquam Japoniam invenit, ut fe patientiz

mure ccelum mifceat, fine folmine detonuit.

XXXVII. Eadem patientia Balthafar Al- pid, s. 11.

slumnum comprobaret. Juraverat homo furio-

varez calumnias noverat refütare ; move-

fus, atque irz dementiffimz, quem primum

rant quosdam eximia, quz ad divina contem-

poffet Jefuitam fe füfte dedolaturum egregie ;

doha accepiffe ferebatur, & ea erant

quam effent iniquz caufz,quamquam ego atis

planda,

novi, rei, quamagimus; parum intereft. Ibat

tunc in Hifpania tem

pora, ut oftentantibus fe

ergo Claudius füb meridiem cum focio oculis

per infcitiffimam füperbiam novz illumina-

humi deje&tis, totoque corporis habitu ad mo-

torum fe&z magiflrris , extraordinaria hac

munera non immerito viderentur formido-

deftiam compofitus, quum in eum involatim-

ortunus,& fuftuario cedere aggreditur. Dum

lofa. Itaque cum füfpicionibus haud dubiz

audiebatur calumniz , ac viri fama undie

feindeClaudius proripere tentat,ortus przter»

Conven-

euntium clamor domefticos Aquavivi Cardi-

que carpebatur. Ad hzc in Patrum

Vlt c.

nalis e vicina excitavit,qui prope accurrentes,

tu provinciali accu

fatus, parem fe virtutum

S' l,

ut, quod ageretur viderent, ftri&tis illico gla-

quod proficiebatur, oftendit magifterio. Nam

diis in Íceleratum invaforem irruebant ; de il-

& accufationem, amici ufüs confilio, filentio

animi

diffimulatam disjecit, & interiorem

ratio-

lata Cfxrdinalis patruo , mq luculenta injuria

»

ï*ïitzdus- Cx1. Datientia,

753

"

)

yationem libello comprehenfam ad eos , qui-

dine confringi & deftrui , quid Is atimo ïgh& !

bus jus erat inquirere, ita cransmifit , utomnia

tiret?. Quod fi grandines ille aurez effent ,

patientiz libra expenía videri poffint ,. de re

quantam acciperet confolationem , multo.

agens, nemine ne leviter quidem lzfo, Quas

fiquidem magis effet illi lucrum , quam ja-

ä[hid. n! s.

ipfa virtus falfitatis arguit calumnias, oblocu-

&ura vine. Aurei fünt lapides, valdeque pre-

tionesque patienter ferre, magnum effe non

tiofi contemptus ; vehementer locupletant

h

equidem negaverim ! At ubi virtus ipfa lz

€os, qui noverunt effe patientes.

s

ditur, longe difficilius vincimus; nam virtue

XLI. P. Cofmus Stella in collegio Me

äïo-' Annuà

tem hobis detrahi, quam vitia affingi, impo-

i

lanenfi Profeffor theologiz; rarz virtutis, ro» 1583.

téntius dolemus; quia facilius e(t ex

ii

ua vitia

gatus in agone, ut diceret aliquid, quod pro«

vifierc', qugm cum virtutibus.

deffet, & pr&cipue quam judicaret compena

Utilitás.

diariam viam ad perfectionem? colle&tis ani»

Barthol.

mi corporisque viribus.

Via crucis inquit ,

. XXXIIX. S. Ignatius caidam advería egre

via mortificationis , via inftituti focietatis 2

J. 4.- Vifb

ferenti dicebat : Si Deus te faciat multa pati,

S. lgn.

T

& cum hec digifict ; quievit.

eit (ignum, quod velit te facere magnum San-

Cum. Siverotu cupias fieri magnus Sanctus,

Srücunditas.

IN

roga eum, ut magaam tibi patiendi materiam

XLII. $. Ignatius dicebat, univeríam mel Lyrius ].

doaet, neque enim lignum aptius eft excitan-

j

orbis cantam non habere dulcedinem, quan. !* ?poph;

do foco amoris Dei, quam lignum 8. crucis,

tam habeat Domini Je(u fel & acetum.

quo ufus eft Chriftus ad facrificium charitatis

XLHI. P. Joannes Baptifta de Machado Menolo£.

immen(z. Alias intzrrogatus , qux omnium

tres fibi dies in vita jucundiffimos fluxiffe a(z

expeditiífima via effet ad perfe&tionem , re-

Lyrzus l.

fpondit : Qua Chrilíti caufa adverfis delecta-

ferebat, quo receptus eít in focietatem ; quo

1. apoph.

captus pro fide, quo denique moreretur pro

mur : Et ftude tu, hanc ab eo gratiam inire,

eadem, Ad hunc precedentem titulum (pe-

$*

quam ubi acceperis, non fane

i

folam habebiä,

Qari etiam poffunt

fed multis aliis comitatam.

fente S. narrata.

pl'-eraq ue. exempla | prae

Vit- 1- Q'O

XXXIX, P. Petrus Faber mag«isv alienis

e. 16.

angoribus angebatur, & dolentibus condo:

- Paüentía in martyrio.

lebat, quod bonum íui mali pauci perpende-

XLIV. P. Carolus Spinola quátüor annos À. 16à3,

rent , nec calamitatem fentirent a Deo effe

in carcere Omurano magnas milerias, famer, In vitaMae

invectam boni füi caufa, Totam autem lu-

frigus, & alia paffus, tandern columnz alliga- fl c«28s

pentium frandem atque metum in eo folo

tus magno fpiritu concionem habuit, ad con« " **

verfari , quod Chrilli fortem reformidant aé

cionem fpe&tatorum plusquam triginta mil-

pavent, veriti, ne ftatum illum, quem ille

lium, & magnaa cum lIztitia pfalmos cantans

Hiit, $ot

fortitus eft in cruce fortiantur & ipfi) aut

fpiritum Deo teddidit. Pri&paraverat fibi vexil-

P.hl IÀ

certe ne latronis boni, aut beatz Dei parer-

lum, quo cum ad rogum volebat procedere,

nn 65'

tis, aut S. Joannis Evangeliftz fimiles fiant.

fed miniftri e manibus eripuerunt;

VMeruntamen quz eft czcitas mortalium , il-

XLV, P. Sebaítianus Chimura Japon. pri. tbid. às.

lud potiffimum vitans omnibus modis, ne

mus ex ea gente facerdos ,

R—m

quando ad ftatum redigantur fimilem , ad

poft quadraginta

annos illi vinez excolendze impeníos ; cas-

.quem Chriíftus in cruce redactus eft..

dem cum T. Spinola erumnss carceris, &

Rth l- 6"

Vit. c, 15.

XL. P. Balthafar Alvarez dicere folebat:

t jl

rogi tormentum , eodem modo inter pfalmos

Quando Deus alicui oculos aperit ad difcer-

cantatos fuftinuit.

ncndum, quantum bonum in ipío habeat,

XLVI. P. Camillus Conítantinus, Italus , ib. a. $1

2perit etiam,.ut eodem lumine videat, quan-

vitam canendo & concionando inter flame

tum valeant, & zftimari debeant omnia poe-

mas finivit, 15. Sept. anno 1622.

nalia & advería, & agnofcat ea effe inftar ve«

XLVIL. P. Petrus Paulus Navarrüs Italus ib. a. 32

locium poítarum, quibus ingentia, quz inter

poft triginta fex annos inter innumeros labo-

animas & ipfüm interjacent , fpatia velociffi-

res, moleílias, & pericula exactos tandem &

N

me percurruntur ; & eum , qui dicat , effe

i

P

(e m agna cum coníluntia & jucunditate

;

"t

impedimentum , ac progreffum retardáre ,

vus crematüs eft; 1. Nov. 1622. .

bidl Hl"'

injuria afficere divinam potentiam. Si quis

XLVIHI. P. Didàcus Carávallis, Lulit

i

5

änü55 ibg ü'. ä,?æ

enim proficere cupit, eique placere , quo-

aquz glacialis tormentum tribus primuim

niam merito eum debet plus quam feipfum

horis ,. poftea iterum aliis duodecim luinma

amare, merito etiam. occa(iones amabit , in

conftantia, ad quam etiam focios excitavit,

quibus ei placere poffit.. Qus occa(iones curmn

toleravit. 24. Febr. 1642

fint eventus illi ,. quos coecus mundus infe-

XLIX. P. Antonius Ifcida Japon. a quibus. ib. ti. 84;

licitates ,. infortunia & enera appellat ; &

dam Pintus vocatus, rare virtutis, hurilitatis

ipfe talia non judicabit, fed Dei ftudia , fa-

2c charitatis, quadraginta tribus annis, quibüs

vores in fe reputabit, & quidem eo majores;

in focietate vixit , multa millia gentilium

quo graviores illi erunt. Alias fe hoc difcur«

convertit: tandem captus Nangafachii, poft

Vit. € 40.fu ad patientiam animabat. Si cupidus fum-

triennalem cárcerem arGiffimum, per trigintà

^

s. Is

ptuum, in füa vinea colenda multas pecu-

dies bulliéntes a

q

as fülphureas fuftinuit

x Vifï

' mias & tempus expendiffet, & poft magna

vusque affatus eft. 3. Sept. 1622.

jndicia copiofi fruCtus, videret ; eam graa-

L. Ricolaus, Kseyan Fu)»cunangä

Squis

724

ZBibüotbe*cæ Manuoiis Concionatorie

-

TTE

inta fex annos cd!curæ Japonice im»

tis caufa ,'quia fidem ex terram veniffet prs

quadr

ag

——

goä A"'?

peníos,

& primus fufpenfus pedibus, & medio

dicatum , jumento eductus , catenatus , o$

a Y ]

à

corpori immi

ffus in foveam arctam , claufam-

dentato conftridus lupato, capitis partem

ul ? h

dextram rafus, levam minio probrofe infee

6 P

que duobus tabulis excifis ad captum corpo-

ris, omni luce & fuftentatione adempta , qu

a

&us , capite in fcrobem genuum tenus de-

preffo pedibus füfpenfus in quartum usque

triduo hoc tormentum eft paffus fortiffime , &

interea gentilibus Chriftum predicabat, affe-

diem, poft illa depofitus, tertio acinace ob-

rens Dominam noftram fecum in fcrobe fuiffe ,

truncatus eft. Anno 1637. 17. O.

ä

'- LVIL P. Gerardus Pae(inan , & P. Joan- tb. n. 61.

aquamque & alia oblectamenta p

rzbuiffe. Et

nes Baptifta Boddens , Re&tor Trajectenfis & teqq.

vero cuftodes fcyphum cum aquá in illa in-

Dmd. in

venere , manusque Nicolai folutás: noctu

collegii , & Philippus Nottin, a Batavis hoc

POT

'cenere tormentorum excruciati funt. Hutni-

6555 1

quoque aliquoties füpra tabulas fedentem vi-

le fcabellum, vel potius ferrea crux decuf-

derunt; cumque eum interrogarent, num do-

B. 5'

|

lorem aliquem fentiret, non alium , ajebat,

fata erat, nec omnino acuta nec adeo obtu-

fa, quin reus nudus infidens , apte eam ,

quam quod Xogonum & totam Japoniam ad

Chriftum perducere non poffet. Mortuus

mole corporis gravante, admitteret. Manus

N E — m

pedesque revin&tus per extremos digitos ad

eft anno 1633. 31. Jul.

LI. P. Paulus Saitus

Japon. feptem diebus

tergum , manicis & compedibus aculeatis

;b. n. 6 7.

tormentum foffz fine omni cibo & potu fu-

onufítus fedebac: collo injectum collare fer.

ftinuit, tamque diuturnum cruciatum non

reum triplici aculeorum ordine, fürfum deore

" aliter ac blanditias rifit, mirantibus miniftris

füm, & dire&te obverforumque , ne quo fe

lbv SI IJ

mifer fine dira lancinatione poffet convertee-

& carnificibus. Cum ejus & focii P. Bene-

di&ti Fernandex corpus mortuum cremarce

re ; nam collare pendebat ab quatuor erga-

ftuli angulis iliigatum. Tum vero ignis ftrue-

tur , colloqui ,

& quafi adhuc fpirarent, gra-

ä

tulari (ibi mutuo funt vifi, imo m

anifefte aue

batur luculentus, quo homo immotus torre-

diti. Anno 1633. 2. Oct.

retur : Pellis lammarum vi divulía, ubi in

lbilen,

Dibl. Soc.

LIL P. Rochus

Gonzalez cum ab impio

puftulas evaferat, ferro fecabatur, & ace-

ne molitionibus ejus nefariis

tum fale & pyrio pulvere mixtum infunde-

Indic.Mar- przeftigiatore ;

batur. Sic noftri uftulati fcediffime , collum

tyr.211. obftaret , occifüs effet, cadaver illius vulne-

ratum, dilaceratum, & circa ecclefiam, quam

laceratum , pudenda femiambufta , hiantia

late vulnera.

Omnes tandem gladio inter-

j d

excitarat, ignominiofe raptatum, voce e pe-

ükt h'

&ore formata Sicarios increpuit, fuique fcele-

empti, P. Joannes Baptifta tamen non prius;

pient,

- risattonitos admonuit. Anno 1628. 15. Nov.

quam viginti duabus horis primo , dein ad

LiH. P. Joannes de Caftillo , Hifpanus ;

quaternas alteras diriffime tortus , ita ut

lþ. DOZIS.

& per afpera montium fune

ftare nequerit , poft verenda abraía , umbi-

jaculis confoffus,

raptatus , atborique expanfis brachiis illiga-

licum virgis prolicitum , & inteftinum fecre-

tus , & poít multa repetita vulnera, vali.

tius, genua difüía, levam manum emore

tüuam, totumque aorpus laceratum ; demum

diore faxo vertici impaéto occifus eft, tertio

ac trigefimo ztatis anno , fexta feria ; hora

ad füpplicii locum portatus ;

öc fedeqs collo

3

oft meridiem tertia. Anno 1628.

fcgurim cxkcep'itv.

r VI[-

7

Ib. a. 249.

L1V. P. Cafparus Paez cum focio P. Joan-

& 259. ne Pereira in filva, ubi latebant, deprehen-

EgXEMPLA PROFAN A.

N

e Socrate fic fcribitSeneca: Si exemplum Epift. 164.

fus, mox ibi per multa vulnera Deo immo-

I. D

latus eft, fed ita ut fanguis P. Cafparis non

defideratis,accipiteSocratem per omnia

afperajactatum : invictum fame & paupertate,

defluxerit in terram , fed tenues in auras il-

lico evanuerit anno 1634.

uam graviorem illi domeftica onera facie-

de Mexjciozæu Hifpa-

bant, & labotibus, quos militares quoque pet.

Plll!ä.'ch,

LV. P. Chriftophorus

M chond

Db.n287.

nus 3 Paraquarienfibus

Veneficis primum fa-

tulit, & quibus ille domi exercitus; five uxo-

rem ejus fpectes, moribus feram, lingua petue

gittis eminus confoffus, mox cominus gla-

diis appetitus , altera au

re recifa , labio (u-

lantem ; (iveliberosindociles , & matri quam

periore cum deatibus rev

ulfo , tum aure al-

patri fimiliores. Sic fere in bello fuit, autinty

rannide, aut in libertate bellis & tyrannis fze-

tera , naribusque recifis j lingua a radice ,

& continente du&tu , toto thorace, ventre,

viore. Viginti feptem arinis pugnatum : poft

finita arma, triginta Tyrannis noxz dedita eft

virilibus convulfis atque abftractus confe&tus

eft, Chriftum ille ad extremum usque pr«-

civitas , & quibus pleriqueinimici erant; poft

hzc carcer & venenum. Hzc usque eo ani-

dicans , anno 1636. 24. Mart.

mum Socratis non moverunt , ut ne vultum

LVI.

Marcellus Maftrillus a S. Francifco

;þ.kn. 258.

quidem moverit. Non hilarem quisquam, non

Mil

Xavério mirabiliter ex vulnere fanatus , &

triftiorem viditSocratem, zqualis fuitin tanta

in Japoniam mi

ffus , ibidem primo didudtis

5

funem füfpenfüs, ca»

incequalitate fortung.

e

L]

cruribus per contortum

1L..De Catonei

dem ai

t: Visalterum ekemQ

Ibidemg

ite in aquam demer

fo , retexente fe fune

plum? accipe hunc M. Catonem recentiorem;

violenter rotatus eft. Dein fcalis füpina fa-

cum quo & inferius fortuna egit, & pertina-

cie alligatus, infü

fa in faciem magna vi aquz

pene fuffocatus e

(t. Tum candente ferro vi-

cius.. ( Enarratis poftea variis calamitatibus

Nlyun

addit) nemo mutatum Catonem, toties mu-

Lanæ.f

rilia uftulatus, cum in verecundam barba-

riem deteftatus effet , aque cruciamento

tata republica , vidit: Eundem fe in omni

Du

rurfam admotus eft.. Demum pralata more

ftatu præü—itit , fgmp/er id;m extitit,

.M.

N

—OÓMTitulus AEXI.V Paiientia.

72$

-Celius , — IIT. M. Attilius Regulus pfïmi Puaici belli

Xl. S. Bonaventura fequens de quodams Bonaw.

no&. Att. oloria, fuis fe boftibus ftitit ex data fide. Illi

ä

€. 4.

Alexandri M. Ephebo recen(íet exemplum : fer. s. de

Jer. l.

*- Regulum in arcam ligneam infixis undique

Legitur, inquit, quod Alexandro MacedoniS.Audrea,

D^ 2»

" preacutis clavis extantibus conjecerunt, pal-

Regi immolanti puer nobilis cum incenfo a(ta..

pebris prius refe&tis. Fixerunt autem clavi,

bat, fuper cujus brachium ardens carbo de-

& quocunque fatigatum eorpus reclinaffet ,

-lapfus eft ; Licet ergo ignis carnes adureret

vulneri incumbebat , & in perpetuam vigi-

itay ut odor exuítionis ad nares omnium ad-«

liam fufpenía fünt lumina.

Ita virum fortif-

ftantium perveniret , puer tamen adco pa-

tiens

Ü

fimum vigilantia pariter, & continuo dolo.

uit, propter reverentiam Domini íui

X

ris tractu necaverunt.

DBrexel. in

Regis, quod non folum dolorem filentio pref-

Rofis p. »,

IV. Pericles ab homine improbo magnam

fit, fed brachium omnino imrmobile tenuit,

diei partem convitiis laceratus filuit, & fufti-

65

tanquam vilipenderet poenam ignis. Ergo fi

n

»

'^ nuit. Ubi vero füb vefperam domum fe re-

tanta fuit patientia ob reverentiam Regis da-

cepit, fecutus eft impudentiffimus convitia-

monibus immolantis, quanta deberet effe in

tor, & velut Moloffuüs nen dimiffurus eum,

hominibus chriftianis ad fuum Regem , qui

quem faucibus femel prehendiffet. Cum uter-

ad hoc propter nos .

tientes effe doceret ?

pati voluit , ut nos pà-

t

ä

. que ad januam domus pervenit, przcipitan-

X

te jam no&te, Perieles unum e domefticis ac-

'"XII.. Cujusdam Philofophi difcipuluä peb— Bekovat.

Cerfens, heus tu, inquit, facem mox expedito,

cavit; dum fibi peterer dimirti , dixit eifpec. mor,

& huic usque in füam domum przferto.

Ib $. 1

V. Cum Conftantini Imper. ftatua a füriofis

Philofophus : Nec indulgeo tibi , nifi tribus!. ^. dift,

annis aliis dederis mercedem his , qui te in- $8

hominibus faxis fuiffetimpetita, & aulici eum

.juriis & convitiis affecerunt.

ad vindictam incitarent, ipfe manu faciem ob-

Quo facto die

Xit ei Philofophus : Veni moc

lo, & ingre-

errans, nihil, inquit, in vultu vulneris d

.

epre-

hendo, non ergo vindicta opus eft.

dere civitatem Athenienfium, ut illic (apien-

Ibidem.,

tiam addiícas. Ad portam autem urbis erac

VI. 'Theodorus rogatus, cur neminem eo-

rum a Qquibus injuriam acceperat, fecuri ad-

quidam f(enex fapientise ftudiofüs, qui omnes

ingredientes experiendi caufa convitiis affi-

diceret?. O utinam, inquit, vel mortuos ad

vitam revocare poílim ! cur vivos ob inju-

eiebat & injuriis , quod cum dicto juveni

rias mulc&tem ?

faceret, ipfe rifit, cui fenex: Quomodo, in-

quit, cum ego injuriam tibi faciam, tu rides ?

3. de con-

VII. Hanc rationem , inquit Seneca, fe-

üitc (a.

Refpondit juvenis , quod tribus annis mer-

pient-

quitur Deus in bonis viris , quam in difcipu-

lis fuis Preeceptores , qui plus laboris ab his

cedem dedi pro hoc , quod tu gratis impen-

dis. Tune fenex ait: Ingredere civitatem ,

"

exigunt, in quibus certior efít fpes; quam

quia dignus es.

in militibus Duces ; qui optimos milites ad

i

duriffima mittunt.

Sic ignem experitur in

$. VIII.

Mutio, paupertatem in Fabricio , exilium in

Rutilio , tormentum in Regulo., venenum

SIMILITUDINES

!

in Socrate, mortem in Catone.

Ut feveri

Qualitas,

parentes filios educant durius, ita Deus füos,

I. Sicut' n'autæ no

n mox propter contrarium vi, PP.

ut ex doloribus & damnis colligant robur.

Dicant hi ergo , digni vii fümus Deo , in

ventum exonerant, aut deferunt na:1.s.lib. z.

vem, fed paulum füftinentes, aut pugnan- n. 1g.

L

Britto,

quibus experiretur , quantum humana na-

tes adverfus proceliam , iterum rectum cur-

tura pati poffit. Ecce par Deo dignum , vir

fum inveniunt ; ita & nos in contrarium fpi-

fortis , cum mala fortuna compofitus. Ecce

ritum incurrentes , czucem pro velo eriga-

,

Ípectaculum Deo dignum.

! Plutarch.

mus, & fine periculo fzeculi hujus navigium . .

in Lzcon.

. VIII. Pueri apud Lacedemoniis ia ara

Dianz , cuiab indejicibili virtute cognomen

explicabimus.

II. Sicut folis & lux & vis,e('c integra, etiam Seneca

Orthiz , flagellis quotannis ftato tefto ex

Tnore totum diem czedebantur, itaque fre-

inter oppofita, nec quoties inter nubila luxit,ep. 92.

eft fereno minor, nec tardior quidem ; ita

queneer durabant ad mortem usque hilares

ac leti , concertantes inter fe de victoria,

oppofita virtuti nihil detrahunt, non eft mi-

nor , nee minus fulget.

Nobis foríitan non

quis ipforum diutiffime fortiffimeque tolera-

ret, verbera. Unde nec gemitum, nec vo-

2que apparet , ac nitet, fi eadem eft, &

more folis obfcuri ín occulto vim füam exer-

cem dabant , nec fcapulas aut corpus con-

trahebant, tantum ut victoriz hujus nomen

cet. Hoc itaque adveríus virtutem poffunt

& decus obtinerent.

calamitates & damna

, quod adverfus folem

fbidem.

IX. Age(ilaus cum-arderet

| podagre dolo-

poteft nebula.

ribus , eumque Carneades invi(iflet, atque

III. Sicut pellcs/ac!cemi)tas adítringunt, exe Caffian.

exiret triílis, mane, inquit Carneades, nihil

tendunt, percutiunt , ac parietibus ac faxis coll. &&

Toiduny

enim illinc huc pervenit , oftenfis pedibus &

allidunt coriarii , & aliis innumeris axtificiis n 1e.

. pe&ore fignificans , pedes quidem dolore ,

ad füfcipiendam tincturam reddunt idoneas,

fed animum dolore vacuum effe.

ac deinde pretiofum colorem inducunt ; ita

Polyanth, .X. Poflidonius, cum interdum- raVi(ïïmjs

quoque facit in hac vita Deus, dum animam

Lang.f. imorbi doloribus cruciaretur, dixiíTe fertur :

ad virtutem aptam vult reddere , adftringit,

867

nihil agis dólor, quamvis fis moleftus, nun-

& affligit , ut idonéam magis ad bona fülci-

quam te confitebor effe malum.

pienda reddat.

IV. Sicut

Hunuu

A. P Lobn. Bibl. Man. Tom. Il

7

4

26

JBlibliotbeca Manualis' Conciónátorie

fed perpétiendis malis: eos, 'q.ui inferunt, mi-

Axift. l. 4« 'IV. Sicut debilis &bmaChi fignum eft, du-

Eth. €. 3 riorem cibum non poffe conquerere; ita pa-

ra facilitate frangens, ac diffolvens.

b feïtï-

rum robuftz virtutis indicium eft , adverfita-

XIII. Sicutlatrones libenter invadunt loca; peilovac.

$, Brigit

tes non poffe eequanitniter fuftinere.

in quibus fciunt effe thefaurum, & cum arcatmn fpec. mor.

6 ,60

S. Laur.

V. Sicuttrituratur terra, & vomere fcindi-

fregerint, thefaurum rapiunt: Sic dzmones!. r. dife.

Juftin. detur, ut germinet: Univerfzx putantur arbores;

libentius , & vehementius impugnant viros 88:

int. con- ut fecunditate fua alimoniam hominibus füb-

juftos , habentes thefaurum , id eft, copiam

$

Cl

Si&. C. 2 ;miniftrrent ; in vite utiles purgantur racemi

meritorum , & cum cor íregerint per impa-

hDv 16'

ut uberiorem fructum exhibeant; ita ab ad-

tientiam, totus theíaurus virtutum & merito-

uod f

verfariis Ju(ti opprimuntur, & tacent: damna

rum amittitur , quia cor fatui qua(i fas confra-

8 Jeditur

temporalium patiuntur;& diligunt:calumnias

&um; Bene fervantur viri jufti perpatientiam,

UEL

fi)(Oo

patiuntur,& obfequia impendunt:bcnefaciunt

quia ficut dicitur 1. Petri 4.

ui patiuntur fe-

odientibus, pro períecutoribus orant, fe cor-

cundum «oluntatem Deiy fideli Creatori commnendant

poris Chrifti membra effe fatentur , confor-

animas fuas.

s

tesque San&torum, qui mala perferendo glo-

XIV. Sicuclumi

nafia cceli non curänt; qUO- s, Am(q,yn,

i

riz coronam percipiunt.

modo exerceant dies, & noCtes, quamvis tan- apudManfi

S. Chryf.

VI. Sicut oculis cecutiens, etiam c

lariffi-

s nf

ta mala videant fieri füper terram , & ficut lu- difc. 20.

havds's'

orat. 1. de mo meridie tenebras intuetur; atque alia pro

minaria patienter ferunt, quicquid de eis ho- "« 1«

prov.

aliis obje&is afpicit , fanus autem etiam ve-

jnptriji

mines fingunt ; ita jufti debent patienter ferre

fpere poterit corpus fine offenfione manudu-

omnes, ctiam fallas, de fe criminationes ;

cere; ita i oculus mentis fanus fuerit, omnia

nam qui pcrdidcrittolerantiäm, non eft quafi

ut funt, intuebituz; infirmus autem fi fuerit,

luminare clarum defuper, fed obícuratus eft,

non nifi materiam tenebris triftitiz & per-

& de coclo cadit; Lucete, inquit, ficut lumi;

turbationis obnoxiam videbit.

naria in mundo.

Drexe,in VIl. Sicut fi pinquis capo aut anfer affan-

gymn, pa- dus verui affigitur , non.opus eft multa pin-

INece[Jitas.

tient. p 3 guedine, fed fuo fe fucco illi perfündunt; ari-

XV. Sicut gubernator in fine navis exiftens, $. Bern,

C $44* dus autem & exuccus nec affufa pinguedine

undique confiderat pericula, ne incidat in ea, ib. difz.

$Augit

Ms

bonus & fapidus efficitur; ita qui in fagina

ne impingat in faxum, vel terram, vel fabu- 1. n. 1

lum , declinando vitat ventum contrarium.

fpiritus füerint, fuo fe fucco perficiunt, & co-

lorant in adverfis; fecus vero iij quibus pin-

Sic homo patiens debet undique effe circum-

uedo devotionis & fpiritus interni deeft. .

fpe&tus, pericula declinando, ne navis animz

TW

Ibidem.

VIIi. Sicut qui pilulas deglutire volunt,

frangatur per impatientiam. Patientia eftquafi

62)

eas ferrea cruftula, vulgo hoftia involvunt; ut

anchora mentis, firmans eam, & tenens ime

amaritiern minus fentiant; ita quivis tribula-

inobilem in tempeftate adverfitatis. Pacientia

tus adverfitates fuas exemplo Chrifti, qui pro

fimilis eft cuidam pifci , qui dicitur Echinus,

nobis hoftia faCtus eft, propofito levius feret.

de quo legitur in hiftoria trasmarina , quod fi

Idém,

IX. Sicut equi, quando funt timidi, fübdi-

'adhaferit navi, reddit eam immobilem.

J

tis calcaribus ad ealoca, quz fugiunt, acce-

XVI. Sicut cera ut plurimum, nifi recale- s. äeno

denda impelluntur, ut fic videant nihil peri-

