licebit, fi ex una parte confideremus, Danie-

ciem admiratus, illud Eudoxiz conjugi f

lem non femel, fed bis inter leones famelicos

dono dedit, quz illud Paulino doriavit, qui ob

illfum,ex altera vero parte Prophetam illum

(apiendam & literaturam füaam domefticus &

familiaris ejus erat.licet non fine oborta penes

a Deo ad Jeroboam miffum, & i via a leone

invafum, & horrenda morte enecatum con-

Imperatorem mali fufpicione : hic autem Pau-

antetam

linus, id quod imperatorem inter & conjugem

templemur,non obftante,quod paulo

prodigiofa operatus fuerit miracula, efficien-

ejus acciderat, ignorans, ut fe tanco magis in

'Theodofii gratiam infinuaret; pomum hoc ab

do, ut brachium Regis exarefceret, illudque

Imperatrice fibi datam Theodofio dono trans-

ipfüm fuis orationibus priftinze denuo reíti-

tueretur integritati; quodque tam ardentem

milit, Quo recepto is Eudoxiam, quid de po-

in vero Dei cultu & religione defendenda ex-

mo fibi dato factum fuiffet, interrogavir, quae

hibuiffet zelum: Dic enim fodes, quznam eft

fe manducaffe illud refpondit; at vero Impe-

hxc inter duos hofce Prophetas,quorum unus

rator fraude illius deprehenía; eandem tan-

femper illefu

s permanfit, alter vero miíera

quam mendacem acriter reprehendit, atque

differentiz ratio?. Divus Chry-

exinde füfpicio incrementa fumpf(it talia, ut

morte periit,

foftomus refpondet: Juft

us Daniel, & leones

tandem Paulinus donum afe Imperatori trans-

miffüm, morte luere debuerit.

agnoverünt Dominum ; peccavic Propheta

mentitus,& leo in via inventum morte affecit.

XILDe Ifaac eremitalegitur, quod,dum ali: Manfi difc,

quando viatores nonnulli ipfüm conveniffentó. n.6.

At vero fifte parum, o Chryfoftome,non enim

ille mendacium dixit, fed alter Propheta, qui

laceri, & quafi.nudi, eleemofynz loco vef-

menta ab ipfo poftulantes, fine.mora vir Dei

illum feducere conatus fuit: ita quidem eft,in-

quit Divus Chry foftomus, ac proinde os ejus

fan&us, qui fidiionem & mendacium illorum

in fpiritu agnoverat, quendam difcipulorum

aureum fubjungit: Erat mendacii fuligine

atracus,&leo eum non cognovit; fed quomo-

faorum ad fe accerfiviteique ut ad cercam fyl«

do mendacii fuligine atratus dici poteft,(i men-

vam aliquam abiret, przcepit , affecurando

titus non fuit? Audite,(i placeat ; Propheta ille

eundem, quod in concavitate cujusdam arbo»

falfi illius Prophetz mendacio aurem preebuit,

ris multas reperturus effet veftes bonas, quas

proinde ad feadferret: abivit diícipulus,& in-

fcque ab illius mendacio circumveniri permi-

fit ac proinde leo illum tanquam Dei Prophe-

ventas veftes ad virum Dei attulit,qui casdem

inter impoftorcs illos divifit, dicens: Venite,

tam non agnovit; fi Prophetam vidiffet, ut

Danielem eum honoraffet; invenit Pfeudo-

quia nudi eftis, & ecce tollite, & veítite vos;

Detrs d

hzc illi intuentes récognoverunt, qug pofüe-

Prophetam & tanquam alienum invafit: Ecce

h] .2

quantopere divina jufti

'g

r

ia eciam illos,qui mene

rant veftimenta, magnoque pudore confter-

nati fünt, & qui fraudütenter veftimenta quz-

dacio aures & fidem adhibent, in hac vita pu-

niat.

Y

rebant aliena, confu(i receperunt fua.

Delrius refeft, in Mifnia rufti-

XiiI.CumElifzeus per aquas JordanisNaama- Lib.g.Reg.

X. Martinus

cum quendam o

mnem fuam peccuniam cui-

num alepra fanaflet,Giezi ab avaritia fua infti- c. 22.

amag. 1. 4.

€, 1. q- 7.

damy, burfze ex ve

fíca confe&te habuiffe inclu-

gatus, ut ab opulenti Principis iilius manibus

fam, domique

fus in fcábello quodam expofi-

copiofam&abundantem extorqueret remunee

tam,quam dum

(cropha quzdam deglutiviflet,

rationem, mendacia finxit ; at vero quamnam

quo pecunia fibi erepta fu-

inde poenam retulit? priusquam illam expona,

ipfe nefcius modi,

iffet, eandem a conjuge füa füblatam fuiffe

audiatis primam ejus temeritatem. Propheta

enim interroganre: unde venis ? ille re!'pondit:

fufpicatus eft, illa autem idipfum negante,mae

ritus mulierem quandam veneficam; con(ilii

Nonivitfíervus tuus quoquam 5 At vero nun-

quid Elifeum prophetiz fpiritum preedicü effe

caufa convenit, qux circulum quendam fa-

ciens, eidem przcepit, ut illum ingrederetur,

Íciebat, cui proinde a Deo revelatü fuerit, non

folum id quod fecit,verü etiam, quod per ima-

indeque non recederet, donec ad ipfum redi-

ret,interea vero venefica interfora domus fuze

ginationem cogitavit ? Nihil tale impoftores a

mendaciis cohibet. IdemGiezi ipfiim Naama

ingrediens,demonem,quisnam fur ille fuiffet,

fcifcitata eft, qui refpondit: Sus comedit do-

circumvenit, dicendo ; Dominus meus mifit

me ad te,dicens: Modo venerunt ad me duo a«

meítica, tu tamen dicito, conjugem ejus, ut

cum facerdote amafio eam abliguriret, clam

dolefcentes de monteEphraim,de filiisProphe-

tarum da eis talentum argenti, & veftes muta-

eandem fuftuliffe: quod refponfum eo, quo a

domone inflructa füerat, modo, venefica ma-

torias duplices: Propter hecigitur mendacia

ritoretulit,nefciens,ipfum ad illam confectan-

jufte promeruit,utlepra,a quaNaaman fanatus

fuerat, fuper iplum recideret: Lepra Naaman

dam e circulo egreffum,omnia, que a daemo-

ne di&a fuerant, plenepercepiffe : domum fua

adhzrebittibi,& fsmini tuo usque in fempiter-

num; & egreflus eft ab eo leprofus quati nix.

itaqucï: reverfus,rei feriem conjugi aperuit : in-

NV.

9

— Tüulus XCIH. Mendacium.

32f

Polidortus ,x XIV. Polydorus de Goderino fcribit, quod,

1- 8-

e*fï'ent,.äþclamare ceeperunt illum, qui fe fin-

cum mendacium quoddam dicere ftatuiffet ,

xerat mortuum, quo non refpondente, illum

prius dixerit, quod dicturus füm, verum non

vere mortuum deprehenderunt, tantusque

e(t, Dei fuper me vindi&ta cadat , & bolus

inde timor ipfos & ceteros invafit, ut nullus

panis, quem ore verfo , me (uffocet ; quod

de cetero famulis Dei mentiri auderet. .

protinus ei evenit, nam ab eodem bolo fuit

XVII. Ferdinandus II. aulicum alioqui gra- Jo. Rho. L

fuffocatus. :

tiofum, quod zmulum beneficio a Ferdinando 3** ex 1.

t l

Niceph. !.

XV. Narrat Nicephorüs, quod..; cum duo

augeri non ferens ; aufus fuerat Cancellario

3o. hift.

1 uf

€. 49

pauperes Epiphanium, Epifcopum Cypri, a

mentiri,litteras, quibus alter ditabatur, a Ca-

15

longe profpexiffent , unus illorum in cerram

fare ícenz datas effe, ceeterum nolle vim habe--

^ procumbens, mortuum fe finxerit, alter vero

re, füo candori (quo longiífime a (imulatione

fe prz fame mori, nec habere, unde mortuum

abeffet) injuriam factam dolens Ferdinandus,

- fepulturz tradere poffet, lamentatüs fuerit ;

atque nobilium plenus irarum;juffit aula difce-

cumque Epiícopo ttanseunti negligentiam, &

dere neque fibiunquam amplius adetfe.

— XVIIL Pius V. Pontifex Paulum Gisleriumïbfd.

exiguam hujus mileriz compaflionem expro-

)

braffet, hic mortuo bene precatus fuic; di-

affinem füuum,quem reipublicz admovere con-

cendo R:quiem eternain &c. alteri vero exigua

ftituerat,levioris errati füfpectum palam fateri

pro funeralibus erogata eleemofyna dixit ; cu-

juffit, confeffio majorem apud f& gratiam fore.

ram hujus funeris habe, & tandem flere de-

Verum abnuentem miendaciisque jam manife-

fine; nam hic nuncnon refürget, mortem au-

ftum,ob hocipfum aula fübmovitac beneficiis,

tem , qua communis omnium , & invitabili

quz jam contulerat, exutum urbe cedere, at-

. quadam nece(litate obeunda eít, animo te forti

que in exilium abire juffit;haud quaquam pon-

. ferre opportet. Hixc Epiphanius dixit & ab-

tificiz aule luce dignum judi

^

cans; qui ignobi-

lit: impoftor vero dato focio pedis figno, ut

ebras amaret.

l-csnr«ncndacii ten

eum in pedes erigeret ,. alter id executurus

acceílit, eumque quod adeo naturaliter, fe

J MISCELLANEA. .

ualitas.

mortuum fingere potuiffet, laudavit ; at ve-

ln dle,

ro, dum illum per quamcunque agitationem

nius docet , linguam duasvenas.

habe Ap. Drex.

If Pli

5- D. 60

fe ne quidquam movere videret, nec halitus

re , & earum una cum corde , & al- in Phieth,

figna in ipío deprehenderet, illaum vere mor-

tera cum cerebro conneGi , ut vel hinc do- € 355 1.

/

tuum efle cognovit, quapropter poft Epifco-

ceamur , in locutione linguam cum corde & -

pum velociter currens, focii confeffus eft men-

cerebro confentire debere.

)

dacium & figmentum, rogando ipfam , ut

II Vetetes picturi hominem mendacem, pi- Ibidem,

mortuum in vitam revocare, & ambobus men-

cam finxere, a fronte albam, & a tergo nigri-

dacii reatum condonare vellet : cui vir fan-

cantem, ut per hocfignificarent, mendaces in

. &us refpondit, quod Deus eam r&m retracta-

faciem albam veritatetm proponere , nigram

tam nollet, fidem facere omnibus volens, ut

vero falfitatem in corde occultatam gerere.

equidem puto , qui tentare & facere talia in

- Hl Idem veritatem in quadrato faxo, men-

Miniftris ejus audeant , illum ipíum Deum,

dacium in globo ftatucbant, ut indicarent il-

qui videat, & audiat omnia, eos falfum ire,

lam ftabilem, hoc vero inconftans & volubile

feque adeo ipfos inícios fallere.

efle, & hacipíafua inconftancia & volubilitate

Petrus de

XVIl. Similem fere cafüm Petrus denatali-

periturüm; neque enim fraudulentus inve-

Bu

D

V. 27.

natal l- 7. bus refert, videlicet, SS. Julium & Julianum

niet lucrum , tefte Salomone.

fratres a Theodofio Imperatore petiiffe, ut il-

IV. Plinius mendaces appellat abominan- Plin . in

lis facultatem impertiretur idolorum templa

das victimas rei

publicz tranquillitati confe Paflfgyï-

inomnibus, quz tranfituri eflent, locis demo-

crandas.

3

154 Mj

CI 22.

liendi, in eorumque locum ecclefias in hono-

. V. Prifci

/Eg

- ypriörum facerdotes Principi Pab cone.

rem veri Dei erigendi, (imulque poteftatem il-

füo Sapphirum veritatis fymbolum in collo 5-in Dom.

. po

lis daret, omneslocorum incolas ad ferendam

appendebant, ut eum monerent, quantopere

Pent,

illisad hocopus auxiliatricem manum adftrin-

veritatem amare, mendacium odiffe deberet.

gendi. Qua facultate obtenta, cum in certo

VI. Veteres mendacium depinxere typo Ibid. n. s.

quodam loco templum erigentibus omnes

ferpentis venenum eructantis , Sphzri incu-

opem ferrent, nonnulli curru transeuntes, in-

bantis, ferreumque diadema in capite geítan-

ter fe dixerunt : Vix ab ope hisce Dei fervis

tis. Sphzra ejus inconftantiam denotat, dia-

' ferenda excufare nos poterimus , nifi pacta

dema ferreum ejus tyrannidem in fubditos

quadam inter nos conventione illos deluda-

fuos, quos vinculis mancipatos tenet.

Id, cone.

mus; quapropter unum ex fuis in plauftrum

VII. Gallienus Imperator, uxore conque-

füupinum pofüerunt, & etim pannis ut mor-

rente , quod impoítor gemmas vitreas pro

6.in Doti.

8. poft

x

tuum cooperiunt , qui fe mortuum fingebat,

veris obtru(iffet , velut ultionem fümpturus

Pentq nï gb

& oculis claufis füpinus jacebat. At vero Ju-

juffit eum in theatrum produci quafi leoni-

lius & Julianus mendacium & a&ionem illo-

bus objiciendum, &, dum mifer leones ex-

rum intelligentes dixerunt : Quid ita menti-

eQat, caprum profilire. Mirante vero hoc

mini filii mei? & illi: Non mentimur Domine

t

&um populo, proclamaze juffit : Impoftu-

fed fic eft, ut loquimur; Tunc S. Julianus di-

ram fecit & paffus eft.

xit: Secundum veritatem di&ti veftri ita vo-

VlIIil.Concordia orís & cordis veteres perpo- Enzelgr.

mum Perficü adumbrabant, hincillud Poetz:in Dom.

bis contingat: & illi boves pungentes per-

tranfierunt 5 cumque a viris Dei procul femoti

Fert folium lingue : fert poma. funillima e

di,.Pa .

- R. P. Lobn. Disl. Man. Tom. L.

$

X.

e

322

, Bibiiofbem -Manuah'.c Concionareric

Ibidem.

IX. Omnis homo mendax, folus Qbri&us

$. XIIT.

verax eft, unde Plato interroganti: Quid

AXIOMATA.

eft veritas ? aptum ana

gramma rclpondet:

Eft vir , qui adeft.

I. I*nt

&rpre—s animi lingua , mentiri nefas. ^ Vetusjams

Tbidem.

X. Non male recens qui

ilatis Potte cecinic:

II. Quisquis timet Deum , abítinet

bus.

l

mendacio.

Vetus Jams

Numquid in octavo mendacia plurima vulgus

bus.

Edat, an in quarto, quzris , an in folio?

]llf. Nil vanitate mentiendi turpius.

Prifco.

In decimo fexto mentitos plurima feclo,

Odere Divi , odere homines mendacium.

.1V. Libero cuique

- Sufpicor Hiftoricos quolibet in folio.

mendacium.

| fummum dedecus eft 1dem.

Damnum.

:

V. Nec amat Dcu«'s, nec adjuvat menda- Xem,

Drexel. in — Xl Hebrei fapientes dicere folebant :

cium.

:

j

Phieth. c. Omnis , qui falfum teftimonium dicit con-

VI. Implicatur, exp

lica-ri dum ftudet men-

36. $. t- tra proximum füum , di

gnus eft, ut cani-

dacium.

|

bus projiciatur.

. NII. Quanto magis fe o

Yabcon. XII. Claudius Imp. juffit Pamphili cujus-

mius eft.

-l

mat, tanto-defor-

5&.inDom.dam Rom: mortui (qui tota vita füa nun-

VIHI. Quanto magis

fgfe occulit , xhagis

j *

7. poft

quam verum dixerat ) cadaver infepultum

patet.

:ïOüUS 1

Pent.

eura m

canibus & volucribus objici, ejus bona fifco

. IX. Perlucet omne, fi in

as

"a

lfpic'is ; mgnda-

mon p.

addici, zdes dirui, uxorem & libero

t

S Wpro-

ciurn.

,

cul extra urbem deportari.

.X. Pluriraos l&

fere , peffum imo dedere

Ibidem.

XIII. Artaxerxes militem quen

dam men-

mendacia.

dacem cum deprehendiffet , linguam illius

'XI. Vel timet ; vel egenus eít , qui uti-

tribus clavis perfodi juffit.

1

tur mendacio..

KXIV. Trajanus Imp. cum

filio ,l,legi"s TThra-

- drmutb

: [bjdem.* ;

[

und Furcbt , macþen Jiblecbte" Leut zu

cie regnum Patri jufte ablatum relinquere

Lügnern.

decreviffet ,' poftquam eum poft ea in men-

fe in aureo venenum eft eloquens

dacio deprehendit , mutavit fententiam , di-

mendacium,

!

xitque illi : Tanquam mendax indignus es

XlIIHI. Men

dacium malis loco virtutis eft.

regno ; nec decet , Romam matrem veritae

XIV. Augentur ut nivis globus mendacia.

V Gu

tis habere filium mendacem.

Die Lügen feynd gleicb einem Scbneeballeny «vel-

Laureut,

ffm-

li

Forer, in

' XV. Hifpanus, cum folvere hofpiti

cber jemebr avacbfit , jemebr er gewülst qvird.

EU

bolam deberet, eidem, f(i fine pretio dimit-

XV. Mendacem memorem effe oportet.

ms, $.

teret , promifit artem traditurum , qua pof»

" Ein Lügner , der nicbt denkt der. )Port,

|ret

fet ex eodem dolio tria vini genera educere.

/Kommt mit der Lüg micht leicbtlicþ fort.

yé

Itaque. poftulans terebrum , acceffit ad do-

[

lium , ac primo foramine , juíIit hofpitem

5. XIV.

Ea

appo(ito digito dextre manus id tantifper

AUTHORES

y.

obfiruere , donec & in altera parte id faciat.

Quo facto, juffit & (ini(trz manus digitum

I. Toannes Bufzus in Pannario. V. eodem.

apponere: Demum in medio quoque cum

II. Jeremias Drexelius in Phaétonte cap.

D

t

feciffet foramen , os. juffit admovere, quo

35. 36.

facto aufügit , & hofpitem nimia fua credu-

Tii. Jacobus Marchantius in horto paíto-

*

rum. tr. 4. ledt. 16.

Crfsr h

litate deceptum rel:quit.

Ou*t;rematin in pzdago-

Ü M poj

Pluterch.

-XVI. Epoenatus dicere

folitus eft, m&n-

IV. Philippus D'

in Lacon

daces omnium Ícelerum, & injuriarum au-

20 chriftiano. p. 1. c. . $. 7-

L]

thores cffe.

V. Matthias Faber conc. i

n Dom. 7. poft

Pept, & conc. 6. in Dom. 8. poft Pent.

iManüidif, XVII. Spartiatus refert ; Claudium , Im-

peratorem, precepiffe, ut corpus Pamphili

Vl. Henricus Engelgrave in p. 1. lucis

CI 8! l?. 7..

mortui relinqueretur infepultum , & a cani-

evang. Dom. paflionis.

e.

SDAUg.hC

fo.C, g.

bus devoraretur , nec non omnibus faculta-

Vil. Jofephus Langt

us in Polyaxnthe'a. V.

& 56

tibus ejus confifcatis, domoque illius in ter-

eodem.

ram dernolita , filii & uxor ejus ab urbe ro-

: VIII. Antonius Dau

roltius in floribus ex«

s' Btm.

mc.4.tit. l126 —

[Cfm, &

mana exularent ;; eo quod. mendaciis affuc-

emploru

ttipl, eu.

lod

$U& YeESDD nonuAm dixiffet,

^

(ephus Mgnü in bibl. mor. —?a&'?

UE

N

Y

N

N

m

»ä

;

i

D)

—

z

:

E

4

|

E

—

)

TE

N

S

NNM

f

Wi a

AY

A

X

l

&

ïv

N

'3

TITU-

;Tz-mta; CUT - Moionrisi a,

323

z

SZ

^

Z

. ZA

PA d

N

X

NI

P

S

wNN

d

€s

o

«

7

d

€3€

d

d

3

z

ö

4

-

g

AA

d

OO0000009005099

eææäægöþäææ

;öä»

oo

:

;

II

T

L

9

Vetlls]am.-

XCIV.

W.

Vetusjam.;

ls.

Priísy

. MINIM

ORU MCUR AU

ldem,

5. IO

ferventius minima in his obïe&is quærunfur,

: QUOAD

ESSENTIAM.

tanto propius ad (imilitudinem Chrifti appro-

n

pinquatur,-ut qui in his omnibus niin

* .

, Dke]ïrzit;'o.

ima Igm-

I,

per fpe—ntxaneey e—legiyt.)

$..

ft ftudium diligens acialrox'ridum rerum.

minimarum , five declinandarum, -

J—EX S. SCRIP TURA.

cum perfe&dioni nocent : five com-

p ](tli&; Ni-'þie&en

Qualitas.

darum, cum profünt.

Ita Julius Ni-

gronus degronus,

Dicitur autem hzc c

ura ad perfee

E Mïnimum* pro

magno placeat tibi, & im- Ec

gl- 39;

, cura mini-

ia cura maxi-

" properium peregrinationis non audies. v. 30.

€tionem maxime pertinere , qu

: müil'- D !

"morum , peccatorum

precipue vitandorum,

II. Qui fidelis eft in minimo, & in majoriLuc. 16

sfión tam ad p

erfectione

fidelis eft : & qui in modico

]

m , quam ad fal—ute'm

f

/iqiquqfs,eft » &v. 1o.

4n ma;orx iniquus eft.

"fäccüäria eít.

A

*-Dz'vz'«jz"o; |

Utilitas.

.II. Dividitar in curam minimorum d-

IiI. Euge ferve

bone & fidelis , quia

füper Mauh.aä.

nandorum & querendorum ;. qux utraque in va-

pauca fuifti fidelis , füpra multa te

confti- v. 23.

tuam , intra in gaudium Domini tui, — .

. rias iterum fpecies a Nigrono fübdividitur.

t cüra quidem minimorum declinandorum

IV. Pro nihilo ( id eft

, mi-nimo opere & Píalm. k-55.

fex habet fpecies.

" induffria ) falvos facies illos.

v. g.

I. Curam minimarum

| $. Gregor.

tentationum : nam , ut S. Gregorius recte mo-

V. Id enim , quod in prefenti eft mo- s.ICor, 4.

32.mor.net , tanto quisque debet initia rentationis

€» 10.

s

mentaneum & leve tribulationis noftrz , fü-V. 18.

iugere , quanto finem ejus intelligit citius

folvi non poffe.

Quod ipfüm. confirmans

. pondus operatur in nobis, -

pra modum in füblimitate zternum glo-riæ/

j

; L 1. 6. 13

Thomas Kempenfi

$5 vigilandum eít, ait,

VI. Vulnerafti cor meum, foror miea fpon. Canf. 4«

$$

precipue circa initium tentationis , quia

tunc facilius hoftis vincitur, fi oftiam men-

fa, vulnerafti cor meum in uno oculorumv. 9

Ecd!. 4: v. tis nullatenus intrare fiaitur, 3. Curam pe-

tupru'm, & in uno ctine colli tui.

370

riculorum minimorum : qui enim amac peri-

Damnum.

9

culum, in illo peribit , tefte Siracide. 3

VII. In pigritiis humilisbitur contignatio, Ecdl. re.

Curam pa[fon:in minimarum : nam enim fcin-

&in infirmitate manuum perftillabit domus, v. 12.

tilla parva contempta incendium parit. 4.

: VIII.

Ecél, 19..

Curam peccatorum minimorum : quibus pec-

cidet.

Qui -fper.nit mqjdica ? paqlatirþ de-

v. " [ *Nx

Cæfar. ho.

catis (ut loquitur Cefarius Arelateníís ) licet

Eccl. 2

$ ad pop: occidi animam non credamus, tamen ita eam

v. !90

velut quibusdam puftulis, & qua(i horrenda

« IX. Qui timät Deum; nihil negligit. |

?

fcabie repletam , deformem faciünt, ut eam

.

$. III.

; ad amplexus illius coeleftis fponfi aut. vix,

.EX SS. PATRIBUS.

aut cum grandi confufione venire permittant.

"

fgzydkæ".

£. Aug.ho. Imo ; ut $. Auguftinus ait, omnia fimul con-

Hier fá

5o.c.8. gregata, velut fcabies, quo plura fünt, ne-

L N*

Fcib, an poffimus leve aliquod pecäa-'s-

tum dicere, quod in Dei contemptum $P* 2d Ce-

cant. $. Curam regularum minimarum : nam

S.Berm. nobis, inquit S. Bernardus, ad immunditiem

admittitur; eftque ille prudentiffimus , qui ^^*

ferm. de mirfima

quzlibet inobedientia fufficit ; nec

- non tam confiderat, quod juffum fit, quam

"tripl. cu.

jam nzvus e(, fed grandis macula, fi in

illum, qui jufferit: nee quantitatem imperii,

&od, :

aCtionibus noftris vel minimorum refidet ne-

fed imperantis cogitat dignitatem.

gligentia maudatorum.

6. Curam vitioforum

II. In minimis probandum eft confli&ibus, S-Ambr.1,

babituum miniroorum 5 id eft, talium , qui a

quam viriliter in

oflic. c,

laxatis ordinibus quidem non magni fiunt,

xmajoxxr'.e certamine Pczre/poi-u É

[]

ümU'SQ

j

[ed tamen mores bonos non levitér corrüme

punt, & virtutum invicem connexarum con-

[IL Perfe&zm & finceriffimz fan&itatïs'Sal-viän.-'y

à

cultores fuos volens facere Salvator , juífit^ 3« de

cinnitatcm deformant.

ab iis caütiffime etiam minima vitari , fci.P!9Vid.

Ill Cura minimorum quærendorüm parie

licec , ut quam pura eft pupilla oculi , tam

. ter fex fpecies involvit.

I: Miaimorum cu«

ram in victu.

2. In veftitu.

pura ':f-l'cc, chriftiani hominis vita,

3. In habita-

tione. 4. In officiis. $. In zítimatione &

. ANece[fitas.

honore. $. In favore & amore ; quo enim

IV. Non minimum eft conter&nere minima$. Bonav,

2

$523

qu&

- R. P. Lohn. Dibi. Man. Tom. II.

e

324

.;Bibliotbecæ Manualis Concionarorie

II. Senex quidam rogatus a fratribus, quó- Ruffin..g.

$ Bonav.quz non minimam moribus maculam eo tür-

inprol pius negle&u habita ingerunt ; quo vitari

modo poffet füftinere voces puerorum pe-n. 9t.

fpec- difc. £: cilius cognita potuerunt.

N

cora paícentium ? refpondit: In veritate, fra«

Vitl!

$. Gregor.

V. Si curare parva neg

ligimus , infenfibi-

tres, plurimos dies habuit cogitatio mea, vo-

e lp

etiam majora audenter perpe-

lens illis aliquid dicere, fed redargui meiplum;

C€. 9«

tramus.

y

utans mecum , fi parum hoc non porto ,

rep

S.Bem.in "VI. Difcedite ,

juftum judicem. Deum ,

quo

modo fi major mihi tentatio advenerit ;

f. deconv. non modo; quid fiat, fed quomodo fiat, con-

portab

o? & ideo illis nihil dico, ut fiat mihi

$, 'aul.

D

fiderare, & cavere deinceps, ne quis parva

confüetudo portandi.

reputet , quamlibet parva, fi fcienter delin-

III. Quidam Religiofus ; cum oblitus mi-

quereconvincatur. Nemo dicat in corde fuo:

cas in menfa colligere, eas poft menfam col-

levia fünt ifta, non curo corrigere ; non eft

legiffet , & ad culpam dicendam Superiori

magnum , fiin his maneam venialibus , mi-

oítendere vellet, eas fubi

to in precioqu unio-

nimisque peccatis : hzcenim, dileGiffimi, im-

nes converfas reperit. -

(

'poenitentia eft , hzc blafphemia in Spiritum

nti momen. V

. IV, S. Therefia res minimas ta

'lta'c. 1ge

fan&um , 'hæc bla

[phemia irremiffibilis.

ti effe fentiebat ad inchoandum in virtutibus

Uütas.

: &, B»fill.

profe&um, & ut anima pennis & alis carens

Orat.

. VII. Qui diligenter ex unaquaquere fru-

volareiacipiat, ut nemo id credat, nifi qui

6- x ctum decerpunt, iis perinde ac magnis flumi-

in fe expertus eft.

"A

j

CQ.UQ ' nibus multz ex omni parte acceíliones fteri

V. S. Maria Magdalena de Pazzis, Deo re- vita p, s.

confüevere. NNam modico modicum appo-

bietl

nére, non magis in argenti, quam in cujus-

velante didicerat, inter quinque res petendásc. 14.

pro confervando quovis Ordine in primzvo

que alterius fctentiz additione , ad amplitu-

fuz religionis ftatu, hanc quoque perpetuo

dinem valere exiftimandum eft.

,8lofius c.

VIIL. Qui fenfualitati ; voluntatique pro-

etendam, ut omnes Religiofi perfecte cogno-

z, inflit.

cant , quanti momenti fit obfervare

quam-

prix propter Deum etiam in rebus minimis

libec minimam rem fancte regulz.

Vit ?

Ápir.

relu&tatur, ac fe mortificat; rem ipíi Deo

Bud. A

- VI. B. Aloyfius Bertrandus feria fexta in Vita e. A

magis gratam facit, quam

/

fi multos mortuos

LTH

ad vitam revocaret,

Capitulo cum tanto rigore reprehendebat &

S. Anfelm.

IX. Certiffimum €

ft, quod in multis ec-

caítigabat filentii violationem, fomnum pau-

lo longiorem , erratum in choro, & his fimi-

*P. 6, àd. clefiis experimento didicimus, quia in mo-

monich. w.ferio , ubi minima diftri&e cuftodiuntur,

lia minima , ut dies judicii videretur , eo quod

ab hujusmodi minutiis difciplinam & profe-

ibi rigor monachorum inviolabilis permanet,

.ibi pax inter fratres, & in capitulo proclg—

&um religiofum dependere crederet.

mationes conquiefcunt.

V&

m

$. Chry& — X. Mos Dei eft , dare msgna pro parvis.

Sp' V. :

À .

hom. 42. Dominus nofter non, quantum detur,, con-

EXEMPLA DOMESTICA.

in Genef- (evir artendere , fed voluntatis largitatem,

& ob hoc etiam parva magni facit. —

gnatius, cum Bobadilla fe bpp'oneret Hift. Soo,

$. Dafil.

XI. Nihil eft minutum , quod Dei caufa

I'f S. ]

Oviedo, domeflicam difciplinam ad!. 13. v.

u

conft.mon. fiat, fed grande & fpirituale, & ejusmodi quod

minutiffimarum legum normam exigenti ,22

€. 24

.ecelum nobis & cceleftia przmia conciliet.

juífit Oviedum fuo munere cum tota liber-

S.Ephr.£ XII. Jufti parvis a&ionibus magis Deum

tate fungi ; fentiebat enim in his violandis

de pen. placant, ac flectunt pre nounullis, qui mu!-

plus plerumque latere periculi, quam in

ta faciunt. Non enim ad actionem refpicit

maximis, propterea quod maximorum da-

Deus , fed ad propofitum voluntatis: & non

mnum , fi violentur, apparet, facileque in

[bidl s, ]

intuetur , quod fit , fed quo quid ftudio ac

promptu eít; at eorum , quz pro minimis

propenfione peragatur.

habentur, exitium , nifi progrediente teme

$. Chtyf.

XIlI. Omnia Deus facit, & fatagit, ut ex

pore non fentitur.

Hinc ipfe pro ejusrnodi

hom. 38. minimis te coronet.

transgreffionibus

poenas non leves impogerc

ad pop.

XIV. Praítat exigua portio maxim

i pretii

confueverat..

í

S. Gregor.

multis vilibus & periculofis o

"

-TI. $. Francifcus Xaverius dicere

Nazianz,

mbi libris.

pibos , w

(olebat:L. '. epiíte.

Qfàte [»

Nemo fe ipfum fallat, non poteft quisquam in $-

rum kauri multis plu

rebus magnis excellere, qui non prius excel-

On. l

$.*IV..

6 9.

lat in parvis. Qui enim pervo oneri ferendo

EXEMPLA CATHO

LICA.

non fit, multo minus magnurm eft laturus,

Utilitas.

'ü'cad

IIT. Aloyfius, ut Author vite ícribit; per. Vits p. 2»

"Theodor, L.

^

e

Eufebius, cum collum catena

füafiffimum fibi habebat , verum ac perfe- € 1.

"Zonam ligaffet , ut neque coclum;

C

Xhlft C. 4e

&um Religiofuüm illum effe , qui ad amutfim

neque campum fubje&tum afpicere poffet ,

omnes regulas fui Inftituti obfervat , quique.

ATT

quafitus, quam inde utilitatem caperet ? re-

1 pa"' C.

omnem diligentiam adhibet in perfectam exe

Ífpondit, fed id facere, ut hoftem a majori-

ercitationem eorum omnium munerum &

bus certaminibus ad hzc parva traduceret,

in quibus, etfi vicerit, non magnum adfert

exercitiorum etiam minimorum, quaz omni-

bus in dies (ingulos ordo przfcribit.

detrimentum 5 fed fi vi&tus fuetit , evadit

magis ridiculus, ut qui nec in parvis quidem

IV. B.Stanislaus legum erat omnium, difci- Sacchinus

ta,

lh 1

?

ta- n

evadere poffit fqperior.

glinælque"domcü;i;æ [ervantiffimus. Alacri

üs

Wi

L

e

Titulus XCIV. Minimorum. Cura,

325

ff

9l

tis ad obtemperandum moderatoribus fingu-

IV. Alius quispiam, ut nömcn fibi magnum Nygt. p. s.

laris, nihil, quantumvis minimum videre-

ex re parva compararet , totam Homeri Ilia- de aur.

tur contemnens.

v

dem charta,

quz inn

min. hor,

, Vita 1. 3.

V. P. Petrus Faber dan

Nce conclþdi poterat,;

/

s viro cuipiam do-

comprehendit,

fom,. 4-

€ 13

&o, qui ad focietatem accefferat, monita, in-

$. VII.

terreliquaait: Libentiffime audimus, teinter

fratres infirma querere & ultima, atque mi-

SIMILITUDINES,.

. Ulilitas..

.nima confeCtari, nam magnitudo humanz

mentis nonin eo fitaeft , utmagna ex fuo fenfü

L Q icutgfanuga

finapis, quod minimum vi- S Paulinus

amet, & ample&tatur, magoa, in quam, hujus-

."" deturinfemine, maximum tamen extac €P. 20. ad

modi, fed utad minima fe extendat. Perge ita-

inolere; fic minimorum cura in fpicas altifí;i- ?and-

que exerceri in iis minimis, ut maxima ztere

marum virtutum, & altiffimos manipulos cz-

nz vitx promerearis. Non ignoras, apud

leftium gratiarum excreícit.

Arithmeticos notam, quz Cifra vocatur, nihil

IL. Sicct opes corporis accumulantur, cum $. Chryt.

per fe valere, fed conjunctam numeris, incre-

amatores illarum, ne minimum quidem lucel. i^ Paranef.

It lj

mentum iis majus afferre, quanto poft plures

lum negligunt; fic fpirituales divit

.

iz per mi P

. ponatur. Quidniergo nos omnes gaudeamus,

nimorum fedulam curam augentur.

qui novimus te, qui numero noftro acceffifti,

lli. Sicut fluvius ex fui fontis origine per- Petrus

de vilibus vitz hujus tuum colligere pretium

exiguus oritur, fed proceffu longioris viz , ri-

Damianus

apud Lyr.

ac valorem- Ama minimo nomine appellari

vis hinc inde confluentibus dilatatur; (ic inte-

h b

ab omnibus, finomenbonum velis tibi compae

rior nofter homo in fanQ converfationis iti-.

apoph. 15.

l

ibid.c.11.rare. Idem dicere folebat, Deum, cujus e

nere tenuis & velut aridus incipit , paulatim

totum, quod eft optimum , majora Eepe ho-

vero per incrementa virtutum quafi rivis

mini dona differre , ut , dum comparandis

undique concurrentibus convaleícit.

ininoribus invigilat, quafi quibusdam gradi-

IV. Sicut apud Indos teítea & vitrea cre- . Fneeler.

bus ad majora perveniat.

f

pundia multo auro, gemmisque permuran- 29* fept.

Vita P.

. VI. De Franciíco Ribera

Fcribit LudoVicus

tur; itaminimaoperaapud Deum pro incor. ?* 4

Vi!l 60 4.

Balth. Al-de Ponte: Leges &reliquasSuperiorum ordi-

parabilibus gaudiis cxleftibus accipiuntur.

e

*

e

[]

nationes exactiffime fervavit, non folum tem-

V. Si

;

cut paulatim h

omo a minimis viti

is S.1id, 15

Vïu. C» 31e

pore tyrocinii, (ed etiam totius vita, ita ut ne-

in maxima proruit ; ita a modicis virtutibus ^* C 36

uz funt exce

i

que ftudia, neque aliz occupationes, quas ha-

gradatim ad ea, q

Damnum.

lfa, conteqdi/t. M s.

".

buit, potuerint ipfum ab exa&tione impedire,

A

aut ab exadtu cujusvis regule ctiam minimz

"VT icut dom

us nunquam fübita

neb ad Anbxaa.

odor.

obíervatione retardare.

f

ruinam incumbit impulíu ,. nifi aut antiquo

apud C«fl, .

. NII. P. Balthafar Alvarez continuo feipfum

vitio fündamenti , autlonga habitantium defi-

Vita b. 4

collat, 6.

$.2.

perfäqueb*atur; fibique negabat, quidquid na-

dia, ftillicidiis primum parviflimis penetraati-

v. ult,

bus corrupta fuerint fenfim munimenta te-

tura appeteret , non folum in rebus majori-

bus , fed etiam in minutiílimis ; dicebat enim,

Gorum; ficneque ruina fpiritualis fübito con-

tingit, fed prímo minutiffima ftillicidia paffio:

1. $ob

. fübftantiam mortificationis in eo confiítere ,

.* 9 )9

d.

ut in rebus omnibus etiam minimis adhibea-

num adanimam penetrant, quz fi velut parva

ac levia negligantur, corrumpuntligna virtu-

b

tur, ut non folum re&tus & perfe&tus ia fuo

/- ftatu effet, fed etiam in minutiis ejus, [pon(íam

tum, & poíthzc influunt imbres largiífimi vi-

emulando , cujus manus & digiti usque ad ex-

tiorum, per quos in die hyemali (utloquitur Prev.

lay-.—

tremitatem pleni erant myrrha' probatiffima,

Salomon) id efl, tempore tentationis,ingruen- juxta 70.

te inpugnatione diaboli, expellitur mens de

& qui eo usque pervenerit, ut dicere potuerit:

lbid. $. z. Confummatum eft,quidquid fcilicet voluntati

habitatione virtutum , in qua aliquando cir-

cum[ípectam diligentiam retinens, velut in

divinz repugnabat. Obfervaverat enim dili-

genter, plurimum placere Deo, quod quis di-

domus propriz poffefTione requieverat.

VII. Sicut piíces decurrente aqua vivarii $, Antelm.

vinam ejus voluntatem plene, etiam in rebus

^ minimis, exequatur, ut nos ad füuum confpe-

moriuntur, fi claufürz ipfius minutatim acl. fimu!. 6

fzpe crepant , necreficiuntur; ita omnis reli- * !22

&um & familiaritatem admittat.

. VI.

; y

gio monaítici Ordinis funditus perit, (i cu-

x

NT

er modicarum contemptum cul-

EXEMPLA PROFAN A.

Ítodia ejus

b

xander Ma

nus dicebat ad fuos mili-

parum, paulatim a fervore fuo tepeícit, atte«

Curt. 1. 6. L. Ale

;

)

.

nihil tuto in hofte defpi-

ftante S. fcripcura :

c- 9.

(

tes, in bel

Qui modica fpernit, pau-

1

ci poffe, quantumvis minimum, nihilque par-

latim decidet.

VIiI. Sicut , quo nitidiores manus Fuhr., s;*Berïn. f

vum effe dicendum, ex quo glorix magnz

V?

laus queat oriri.

:

& gravius quoque minor in eis nzvus offene de tripl.

dit; & ficut pretiofam veftem exigua quzvis cufted.

Wc,lc

Galen. 1.

]I. Galenus pro

baturus , in parvis oPerï.

17. de ufübus majorem admirabilitatem inefle, narrat,

macula turpis decolorat; ita 2d immundiriam

minima quz&vis inobedientia füfficit, nec jam

patt, c. 1. fculptum a fe vifüm in annuli gemma Phaé-

tontem quatuor zquis invectum, quorum fre-

nzvus eft, fcd gravis macula, fi in actionibus

num , os, dentes anteriores difcernebantur,

noftris vel minimorum refidet negligentià -

& crura mirabiliter articulata crus pulicis non

mandatorum,.

. IX. Sicut in corporibus, qux vulnera licet s.chryr.in

excedebant.

Pn.L 7, lll Myrmecides quadrigam ex ebore,quam

