füum proprium cruciatum non habcbit.

ria ; ad dextram demones experientur car-

fid.

IlI. Ibi acediofi ardentibus ftimulis pungen-

nifices, furibundos, indefeflos, & malignos

tur, &gulofiingenti fiti ac fame cruciabuntur,

tortores ; ad finiftram innumerabiles babe-

i

ibi luxuriofi & voluptatum amatores, ardenti

bunrculparum comites, qui poenas augebunt;

pice & foetido fülphure perfundentur. Et ficut

intus nunquam moriturus ream conícientiam

furiofi canes prz dolore invidiofi ululabunt.

mordebit vermis, & deíperadiffima delpera-

Ibi fuperbi omni confufione replebuntur, &

tio ; hinc B. Laurentius Juftinianus, poftquam

avari miferrima egeflate ar&tabuntur.

damni poenam in inferno fufius confideraffet,

lbid;

IV. Ibi erituna hora gravior in poena, quam

fubjungit dicens: illis autem addicta eft fo-

ic centum anni in amariffima poenitentia. Ibi

cietas dezmonum, horrendus ip(orum alpe-

nullarequies eft; nulla confolatio damnatis.

&us 5 ardor inextinguibilis ignis, (tridor den-

Taid. f. 6.

V. Difce nunc in modico pati, ut tunc a

tium , palpabiles tenebre, interiores lacry-

mz, improperiorum vociferatio, intolerabilis

gravioribus valeas liberari: hic primo proba,

:

quid pollis poítea. Si nunc tam parum va-

fitis, fulphureus foetor ,. conícientiz vermis;

. les füftinere, quomodo zterna tormenta po-

carcer abyíIi evadendi defperatio, intermi-

teris fufferre ac fuftinere ? fi modo modica

nabilis divinz vifionis carentia.

&

In

paffio tam imp

III. S. Bernardinus de fe ipío fatetur

Con; S, Bernars

atientem eH-ïciTt, quid gehen-

r

na tunc faciet ?

tremiíco a dentibus beftiz infernalis, a ventre dinus fer.

T

lbid. $. 7.

VI. Bonum eft, ut, (i

E un amor amitio

inferi, a rugientibus przparatis ad efcam, hor-

16. in

:»

te revocat, faltem timor gehennalis coerceat.

reo vermem rodentem, & ignem torrentein;

Lib. 1. c,

VII. Si futuras inferni poenas cordialiter

fumum & vaporem, & fulphur, & fpiritum

2. $. 2.

perpenderes, credo, quod libenter laborem &

procellarum. . Quis dabit capiti meo aquam;

dolorem fuftineres, & nihil rigoris formidares.

& oculis meis fontem lacrymarum, ut pra-

Lib. 3. c.

VIIL. Uteterna futura fupplicia poffis eva-

veniam fletibus fletum, & ftridorem dentium,

3?. $. 2- dere, mala przíentia ftudeas pro Deo aqua-

& manuum,pedumque dura vincula, & pon-

n

"

imiter 'tolerarc.

dus catenarum frementium, ílringentium,

Y

urentium, nec confumentium,

$. V.

..- :

EXEMPLA SACRA ET CATHO-

IV. S. Antoninus narrat, quod quid

ath Da. S. Anteni-

.

rifiis ftadens, dum ia mortem incideret, cum nus p. 4-

LICA EXTERNA. -

lacrymarum abundantia confeffus, & Sacra- tit.14. C..

Qualitas. |

mentis munitus fuerit, ficque difcedens, opi-

Manfi

-G

Uilielmus Parifienfis fpiritualem quän4

nione omnium ad falutem pertigifle credeba-

difc.4.n.7,

dam, quam fügegeftionibus inimici op«

tur ; quidam vero doGor, qui ejus fuerat

ponere debeamus, praxin exhibet in verba

magifter, eumque fzpius inviferat, a viven-

fequentia: in illo igne fempiterni ardoris ar-

te petierat inftanter, ut fi Deo ita placeret,

dores concupifcentiarum extinguo; in omni

ei ftatum fuum poft mortem manifeftaret.

2 ftu tentationum mearum fornacem illam in-

Elapfo itaque aliquo tempore, nocte quadam

fernalem refrigerium mihi facio ; & quod eft

ei apparuit, veftem indutus ex pergameno,

mirabilius,ab iiia fugiens, ad illam fugiosquan-

plenam fophismatibus, igneque contextam ;

tum ab illa fugio, tanto ipfa eft mihi fortiusree

quem ubi récognoíceret preceptor, quis ejus

fugium, atque fecurius; quanto enim magis

Ítatus effet, interrogavit; cui hic fe dam-

illam timeo, tanto ab illa magis fecurus fum.-

natum effe afferuit ; tunc.ille obítupefcens,

Jbidem

ll. Narrat Innocentius 1li. qualiter defun-

caufam requifivit interitus , eui refpondic

diíe.g.1.3. &tus quidam fcholaris, difponente Deo, nocte

damnatus : Poenitentia mea, intellige extra

quadam (uo apparens magiítro, fe in s&eternz

facramentum, & lacrymz non fuerunt ex

damnationis barathrum przcipitatum effe di.

amore Dei, & principaliter propter Deum

xerit;nec ad interitum diícipuli obftupuit prz-

offenfüm, fed propter timorem inferni, ne.ad

M

fe

ceptor, utpote cujus peífimam vitam, fimili

illum deportarer, & ideo mihi non valuit.

P

terminandam exitu, probe noverat. Cum au-

Preceptori autem myfterium dictz veítis in-

Qu

tem inter argumentantes facile primus fuiffet,

terroganti refpondit damnatus : eam fibi in

M

dum viveret, eum interrogavit, utrum etiam

füperbiz & vans glorie, quam in argumen-

in inferno difputationes locum haberent ; cui

tando & difputando habuit, obtigiffe fuppli-

mifer : apud inferos folum quzritur, quid non

cium, eamque longe fibi ponderofiorem efle,

fit poena 5 cumque, qua ratione quzflio hzc

quam fi vaftiffimam portaret turrim.

Ignis

refolveretur, interrogaffet, refpondit difcipu-

autem veftimenti in poenam ei datus erat va-

- lus pro parte negativa ; per hocinfinuare vo-

nitatis , quam in veflitu quafierat vivens:

lens, nihil adeo in inferno exile effe, quod do-

foderatura ignis fibi erat pompa veftium.

lore & exceffivo careat tormento ; ideoque

Cumque doctor tantarum poenarum acerbi-

omnes merito damnati ingemiícere poffunt,

tatis peteret indicium ; tunc mifer, aperi

perpetuo dicentes : circumdederunt nos ma-

inquit, tu manum tuam, & (uüper eam impo-

la, quorum non eft numerus. Supra eos para-

nam unam guttam füdoris ex fronte mea

difus eft, fed aternum ipfis occlufus; fub iis

egredientis ; quod cumille feciffet, & guttam

abyffus eft, fed nunquam aperienda, ne fugx

parvam füdoris immififfet, perfenfit ille pos-

pateat locus ; ante fe zternitatem videbunt

nam intolerabilem , ad mortem usque indu-

centem.. Sicardeo, exclamans; difparuit.

omnium termcntortlm pcrpetuo—toleragdo-

Vc Dæ*'

ä

-

p

Tuulus LXXIL Jifernus.

/

Severus

V. Dzmon aliquando,ut narfat*SeverusSul-:

niones,fed cantare oportét, prout potes ; quin

Sulpit. í1 pitius, fpeciofam indutus formmam, in capite

potius, re(pondit infelixreprobus, plangam &

vita S.

coronam, in corpore deferens purpuram, fan-

ululabo ; & hoc nobis fufficit, reí(ponderunt

.Maitini,

diabolici carpifices ; quapropter in hunc mo-

&oapparuit Martino, eique dixit: Vide nunc,

uo me honore proíequi debeas 5 ego enim

dum fuum exorfus eft lamentum: Maledicta

í

u

fit dies illa, in qua natus fum ; maledidli fint

m Chriftus : Moxque Sanctus fraudulenti

ferpentis fraudem cognofcens refpondit: Do-

mater, quz me peperit, & pater, qui me gene-

ravit ; maledictz fint delicig, in quibus hacte-

minus meus non fein hac forma appariturum

ij

promifit, fed (anguinem fpinis coronatum, in-

nus vix: ; maledictiamici, qui me feduxerunt.

que,cruce pendentem, fe videndum exhibet;

Cui unus illorum refpondit: & hos tibi ex la-

& ideo regem hunc peregrinum non agnofco.

tere vicinos habes ; progreffus eft infelix ille

J

Quibus dictis demon difparuic,talemque poft

ulterius dicendo: Maledicta fint peccata, quz

fereliquit foetorem, ut S. Martinus fein infer-

patravi: fcd ad quid tibi hoclamentum fervit?

ä

no pofitum effe putaret, diceretque apud fe:

dixitalter. Maledi&tus,fübjunxitreprobus,fit

Creator, qui mecreavit; Redemptor, quime

fi vel diabolorum unus fic foetet, quis tam dia-

bolorum quam darnatorum foetor eric? nec

redemit; & Judex, qui me condemnavit. Et

mirum, quia, ut$. Chryfologus veraciter te-

quantum exiítimatis demonum effe gaudium,

ftatur: damones pafcuntur cadaveribus; pu-

ejuscemodi blasphemias audientium ? ad has

damnatos inceffanter inftigant, ut acerbiffi-

tredine faginantur, deliciantur foetore.

ii

! Prat. flo-

VL. In Prato florido refertur, quod S. Do-

morum füppliciorum divinz juftitiz contra

l

rid. p. 2. ; minicus fpiritus infernales,qui certum quen-

illos adaugeatur congeries, crefcatque odium

dam damoniacum poffidebant, interrogarit.

adverfus Deum, illos hoc modo torquentem.

3 €24. .

S. Dernae-

quinam intet Chriftianos potiffimum damna-

VIL. Ufürarius quidam duos habebat filios,

dinus to.

rentur; moxque dzmoniacus e naribus edere

quorum unus cum patre in fieculo permaníit,

4- ef. 18.

inceperit fanguinem immundum & craffum ;

àlter vero religionem ingreffus in eadem per

. e€X

! traord,

ex auribus vero lutum deforme, venenofum

manfit; paulo poft vero mortuus eft pater, cui

edens fcetorem ; e faucibus denique fpumam

facceffitfilius, qui in fzculo permanferat, qui

tamen nec ipfe diu poft patrem in vita fuper-

évomuerit horribilem, & fupra modum foe-

tentem ; tupcque (anctus vir Dei malignis fpi-

ftes man(it.. Filius autem religiofus cupidus

fíciendi flatum patris. nec non & fratris in al-

ritibus, ne inde recederent, preceperit, nifi

)N

prius. ad. propofitam quaftionem refponde-

tera vita, Deum, uc hanc eigratiam concede-

ret, ardenter rogavit,quam & obtinuit ; nam;

b

rent. Quapropter magnam oftendeures reni-

MS'

tentiam, tandem ululando refponderint: Nos

ut przfatus S.Bernardinus ait; raptus ad infer-

num neminem videbat, & cum diligenter in-

ingentem poffidemus Praelatorum Ecclefiz, &

Principum mulcditudinem, rufticorum vero

[piceret, egrediebantur de uno puteo inflam-

|

|

aliorumque opificum paucos habemus ; quia

mati, & ligati, & fibi invicem maledicentes.

tametíi hi quoque ad perfectionem non con-

Pater dicebat filio : Maledictus tu fis filius,

|

tendant, tot tamen tamque gravium malo-

quia fui ufürarius propter te & hanc pocnam

rum rei non füot, ficuti hujus fzculi viri po-

intravi. Filius vero dicebat patri: MalediAtus

tentes.

Verum quídem eft , quod agticolz

tu fis pater, quia fi tu ufürarius non fuifles,

& injuíte non exegifies, ego injufte non pof-

pefEmum de fe (pirent odorem propter conti-

nucs füdores, quibus laborando perfundun-

fiderem, & hanc paenam non fuftinerem.

. I[X. De mercatore quodam legitur, quod, Cofterue

ï

tut, veruntamen, quia ut plurimum vitam in-

e

nocentia chriftiana confpicuam agunt, in na-

dum morti proximus fana adhuc mente vige- in Dom.

ret, in prafentia teftium fequens condide-

21. poft

ribus divinis bono odore fragrant ; putredo

Pentec.

autem , quz cloacam infernalem graveolen-

rit ceftamentum dicendo: Relinquo corpus

|

meum terrz, animam vero diíabolo configno,

fem efficit, fola eft illa, que ex peccato ori-

tur, quo magis abundant illi, qui inter divi-

quia hzc propter injuftitias meas ad ipfum

tias, & fzculi hujus delicias vitam agunt.

pertinet. Huic infüper coníigno animas uxo-

Mendoza

V1I. Mendoza in fermone quodam refert,

ris & filiarum mearum; quz, dum füperbis in-

E LL

fer. $. -

dui voluerunt ve[timentis, mie coegerunt, ut

Deum cuidam fervo fuo:die ouadam poenas

—

Dom.

monfítraffe inferrales, quas dum ille confide-

ad illa requifitas per fas & nefas congregarem

Quadrag.

raret, mifer quidam reprobus in easdem per-

pecunias. Commendo quoque eidem diabolo

n. 244

ductus fuit, ad quem omnes dzemones ma-

animam confefforis mei, qui mihi abfolutio-

gno cum gaudio accurrentes, compedibus pe-

nem impertitus efL a peccatis meis, nec tamen

—— —

U IUMUME

des ejus ftrinxerunt, ejus infüper collocari fer-

me unquam ob illa reprehendit, aut ad refti-

—

m

reéo collurmi, manicis vero itidem ferreis ma-

tationem inique partorum adítrinxit.

X.Inter aliasS.Brigittz revelationes legitur,Revel.1.6,

g

nus onerantes, quem poftea in ledtum igneum

procumbere fecerunt; & quafi illum ex itine-

fan&am hanc viduani vidiffe quandam dam- c. 52.

nat£ animg horribilem fpeciem , quz inftar

re defatigatum refocillare volentes, calicem

ei propinarunt ardentibus carbonibus refer-

umbrg cujusdam e caliginofo quodam lacu

l

tum, eumque pariter ad cantandum invita-

egrediebatur fine corde, detruncatis labiis, fe-

runt, utpote qui vivens tantopere cantioni«

midevoratis naribus, oculos habentem in ge-

bus lafcivis delectatus fuiffet, quibus cum mi-

nas usque pendulos, pe&usque a vermibus ju-

fer refponderet: Eheu! quomodo hic cantabo,

giter corrofüm; hec anima admodum lamen-

cum fauces mez ex ignitiscatbonibus füccen-

tabatur de.filia, quam in fzeculo reliquerat,

fie ardeant ? nequaquam, refponderunt dzc

dam in hac mor-

qua*mqug,pciïimis' exemplis,

: tali

p

8

Bibliotbecee 'Man,ualz': Concionatorice

Jos

tali vita degeret, imbuerat ; mzftaque voce

mines fuifti , & femper gloriam ambivifti,

füi

gemens dicebat: Heu, heu filia, non filia, fed

Quz mox funeftum hunc honorem lamenta-

l)

lacerta, veneno fcetidiffima ! miferam me,

bili voce deflevit. Tum alii damones aderant

y

quz te genui! miferam, quz te exemplo meo

offerentes ei poculum amariffimo & focetidif-

v

j

peccare docui! Quoties enim peffimos meos

fimo potu plenum, & cogebant eam bibere

ce

imitata mores etiámnum peccas, toties hzc

dicentes: ita decet ; fuifti enim amicus no-

de

inferni, quz propter te patior, tormenta no-

biliffimorum vinorum: proba nunc vinum il-

vis auCtibus recrudefcunt!

mil

lud, quod nos bibimus in hac regione. . Hos

: Ven. Beda

XI. B. Furfeum Hybernum, Peronenfium

fecuti alii duo, qui duas tübas igne plenas

6a

l. 3. hift

T

Ang c.19.

* inPicardia divum Tucelarem, inferni cruciae

inflabant in aures, vociferantes : hunc con-

tus, quos femel in mentis raptu viderat, cam

centum tibi przparamus; fciebamus enim te,

vl

)

fot!

acriter fenrire efficiebant, ut plena hyeme,

cum viveres, harmoniarum amatorem ; poft

fimplici quamvis vefte tedtus, eorum recorda-

hos alii in pectus illius viperas injiciebant di-

n

[

tione ftatirn guttatim toto corpore fudaret.

centes : quia fuifti appetitor atnplexuum &

mo

Vincent.

XII. Anno Dom. 1090. defun&tus quidem

ofculorum impudicorum, his nunc voluptati-

me

ipec hift. fodali apparens narravit, fe ad inferni pcenas

bus te oblecta : his fruere

u

H25 €.89. damnatum effe, eo quod de animx immorta-

in mundo habuifti. :

3

iügrum loco; quas

&

ii

litaté dubitans, plenas vitiis habenas laxaffet.

- XVIII. Innocentius refert, olim difc

lpulum Innoc, de

a

contempt.

teiT

Ut autem füppliciorum, quz tolerabat, acer-

quendam fuo magiftro apparuiffe, & cum hic

mundi l3.

bitatemilli explicaret, manu frontis fudorem

quzreret, 'an etiam apud inferos que(liones

$, 7.

dzi

abíterfit, ei guttam unicamin alterius carnem

moverentur, refpondifTe, apud inferos quzri-

n

immifit, que ipfo temporis inftanti tanta vi

tur folummodo :. quid non. fit poena?

dic

illam penetravit, ut'ingenti cum cruciatu fo-

XIX. In Japonia cum demon in obfeffo Faber con.

ff

ramen nucis avellang recondendz capax fe-

adjuratus, juffus fuiffet (pecimen infernalium 2- inDom.

v

cerit ; hecilli (abinde dixit: fithoc vivum tibi

tormentorum exhibere, refpondit, damnatos !9- Poft

L

Tif

& perenne infelicitatis mez monumentum, &

maxime a frigore & igni pati,dumque ita.lo-

(s

ad meliorem frugem flimulus. Et fi tibi con-

queretur, repente obfe(fus factus eft totus

4f

fulis, ad f(anctum religiofe vitz afylum a S.

candens, qua(i carbo ignitus, & caepit toto

.Melanio meloten accepturus confugies.

corpore fumare ac füdare. : Paulo poft coepit

nec

Spec. Ex.

XilI. Inferni poenas oftenfura mater filio

dentibus ftridere, toto corpore tremere &

v. Apofta- reliaiofo,

ta €x. 17.

tam horrendum porcorum grunni«-

rigere, quafi in media glacie diu perftiuffec.

tum fecit/eum audire, ut nullum ei tormen-

- Feritas.. -

:

SDamí, J

tum comparari poffet, videreturque. jüveni

- XX. Princeps quidam peífimam

Vitäm dü-wSpec. Iä;;:—

in vit. $ $.]

coclum fcindi, & füuper caput cadere ; quoau-

cens, cum Ízpius ab uxore moneretur, ut v. confeff

lþ

dito maluit rigorem ordinis, quem deferere

confeffionem faceret, femper ex timore poe: &* 27*

hfaph, n

tüs

voluerat, füftinere, quam eundem deferendo

nitentiz injungendz id recufavit. .. Cum ve-

Tatr

in tanti mali periculum fe precipitare.

ro objiceret uxor, graviores effe pcenas in-

]b. v. Fa-

XIV. Religiofus quidam ad extrema dedu-

ferni, quas füftinere olim deberet, iterum re«

elg

€ot

cies Dam. &us, cum duos demonesad infernum rapere

fpondit ille, fruftra infernum timeri, ut qui

füm volentes vidiffet, tantum ex hoc afpe-

facerdotum duntaxat fit inventum. — Paulo

ny

ab:

E

u horrorem concepit, ut diceret,fi effet ignis

poft duo

mones eum ex lecto cum abri-

reli

ex zre & fülphure mixtus, quiad finem mun-

puiffent : uxorque peuiffer a Dco,ut ftatum

tind

. diduraret, fe libentius perillum tranfiturum,

mariti revelare dignaretur, mane furg ens, ca«

ad [

uam adhuc femel demones afpe&urum.

daver totum denigratum ,. atque. in manu

S. Greg. 1,

XV. S. Greg. narrat reparatum vidiffe fce-

hanc fchedam habens reperit : jam certifica-

lacry

4 Dial,

bant

€.51.

lerato cuipiarn parari rogum, cujus cacumen

tus fum,. quia infernus eít, & timor, quem

a terra usque ad coclum porrigi videbatur.

habui ad.

tdiy

Coefar. 1.

poeni,tcg-tniar'n' agendum , me ,illqg

&n(

XVT. Cum quidam nobilis W/altherus no-

deportavit.

12.C. 5

mine in villa Endenius prope Bonnam decum-

D

N

)

beret, diabolum fecus le&ticam caprinis cor-

XXI Iu

Prato florido impius.

's:]*u»i-,dam dic Prat. flo-

nibus, & fimiz facie ftantem confpexit, ex

quodam ad taberpam acceffiffe fcribitur, fe.rid. P. r.

W. d

6 1

.quo cum percontaretur, quatenus infernalis

que circulo immifcuiffe. plurium. aliorum , * ^ * 99

"— latl

ignis effet? refpondit ille: noflis arces illas in

quorum unusquisque , quidquid occurreret,

enim

vicino feptimontio di&as W/olckenberg &

eruCtabat ; quos inter unus memorare coe-

hTT

Drackenfeld? quo annuente fübdidit daemon:

pit, qualiter parochus ejus in fermone quo-

Deo,

et(i arces hz & montes ferrei effent, projedti

dam mirabilia predicaffec de altera vita, &

Wate

-tamen in infernum momento citius liquefie-

qualiter animz noftrz Dco przfentandz (int,

er[

fþl

rent.

ut rationem reddant de omnibus perpetratis

Quen

uantitak.

Ludov.

-

malis. Quibus auditis ille novus advena pre

Eu

XVII. Quidam in

fpiritu homi

hiS.cuiuSdam

reliquis temerarius & impudens, ait: Ne nu-

lia

Gran-l. t mundáni, & carnalis animam tali modo cru-

gis credatis facerdotum .illorum; quia mille

memor.

em

€ I,

ciatum vidit. Primo confpexit damonesani-

vendunt mendacia, ut populum.fuis. attra-

*ten

man illius rapere, & ad principem tenebra-

hant novitatibus ; quibus dictis; omnes in

antt

rum adducere, qui in ignea fella predam

effufum foluti funt rifum ; quorum ille ap-

Whte

fuüam exípe&tabat.. cui jam przfentatz dice-.

plaufüm aucupatus docere coepit , nec. das-

tt*uh

bat: Volo, te magnifico hoc de fedili hono-:

monia, nec infernum, nec animarum effe im»

1 D IW

rare, poftquam in magno honore-apud ho«

mortalitatem.s inter hac fupervenit -diabo

Cüm

lus

lisce

z 3

Titulus LXXII Infernu's.

9

lus formam humanam indutus, ftaturxque

nos , legibus chriftianis vivere.

Et certe f

füblimis, qui cum iis affidens, novum juffit

fapio, nullam impofterum occafionem negli-

portari vinum, & circumfítantes ad bibendum

gam confequendz falutis, nec puto fero ni-

invitans, quid rerum loquerentur, interroga-

mis refipifcere ; quamvis doleo, non -ci-

vit: cui facrilegusifte: Ego fodalibus meis re-

tius huic cogitationi animum adjeciffe, cum

ceníebam, qualiter facerdotes noftri millenas

jam íatis intelligam , fugaciífimis hic volu-

de animabus, dzmoniis, inferno, aliisque fi-

ptatibus unam imminere zternitatem.

Sic

milibus inventionibus venditant novitates.

pergo, vos finguli rem veftram agite.

His-

Sane, quod me concernit, hanc fi quis ani-

que di&is a fodalibus füis fe (equeftravit, quos

mam meam comparare wellet, pro amphora

ob fübitaneam mutationem omnino reliquit

vini eam venderem, quin & hanc ipfam cum

attonitos. Eodem vero tempore ibidem prx-

fociis meis ebiberem. Tunc omnibus aliis in

fens erat frater Eleutherius Pontanus $. J.

rifum effufis, fubjunxit damon : Ego hujus-

religiofüs, qui olim Bertrando optime notus

modi quzro venditores, inque hujusmodi

in domum ejus hofpes diverterat, cujus im-

mercature genere dele&tor. Mox itaque in-

provifam praíentiam cernens, fine mora ejus

ter eos iniquus fa&tus eft contractus, & juxta

fe pedibus advolvens, in focietatem Jefu ad-

hnoc,

infelicis illius hominis difpofitionem, omnes

mitti ardenter poftulavit ; unde poft aliqua-

Oritempt,

iterum bibere cceperunt ; poftque aliquantuli

lem vocationis fuz factam experientiam an-

undi 1,3.

temporis inducias circumíftantes interrogavit

no 1602. in eandem Lovanii receptus fuit,

v

dzmon, an non juftum foret, ut, qui compa-

ubi magna cum exemplaritate, & bonitate

ravit equum, capiftrum quoque jure fibi vin-

vitz non vulgari vixit. -

XXIV. Homoquidam do

&tus familiati ami- Manfi

ibet cofi,

dicet, quo ligatur equus ? quibus omnibus

inDoms

affirmative refpondentibus, fübjunxit ille:

co füo poft mortem apparuit, eique retulit; difc.4.n.9.

poft

qualiter in agone, dum cum morte luGtaretur,

tempus eft, ut finguli (ingulas repetant «des ;

&t

tunc tmifer ille rifüm in tremorem conver-

inimicus generis humani fecum in materiis

tens, fibi dici audiit a diabolo : veni mecum,

fidei noftrz difputans eundem feduxeric,ideo-

amice mi, & difce, utrum anima, infernus

que ad infernum zternaliter damnatus fue-

& alia(it vita. Moxque eum rapuit

TO

rit. In ignem, inquit, abire juffus füm, quem,

nec amplius comparuit.

etíi maximus fit; utcunque tamen tolerabilem

x

judicarem, fi poft mille annorum millia finien-

Uüilitas confiderati inferni.

dus effet 5 fed eternus eft, idemque tantus,

$p E

S. Damafc, XXII.S. Joannes Damafcenus in hiftoria de

quantum apud nos nulla confpexit ztas. Ma-

in vit. S. S. Jofaphat,de fan&tohoc juvene refert, quod,

ledicta fcientia, quz me in tam immane,prz-

7, Conti

k ob

jefaph. cumexincantationibus Teude magi concita-

cipitium dejecit. Dixit, & in auras abiit. At

tus in procin&u effet, ut uni puellarum co-

vero qualem exiftimatis amicum ejus ex hac

ram íe congregatarum in przdam cederet,

apparitione collegiffe fructum? Superftes al-

ter, tum rei novitate, tum amici exilio zcter-

eique füb fpecie & colore eandem ad fidem

convertendi defponfaret, fubito in ecítafin

no motus; amiciffimos quosque, qui fuper ea

raptus, ad poenas infernales contemplandas,

re in melius confülerent, interrogavit; mox-

:

ab angelo du&tus fuerit, mox ab ecftafi fibi

que aliter vixit, fanctius obiit.

reftitucus, omnem in fe ignem fenfüalem ex-

XXV.S. Bernardus una cum patre in villam Ibidem

—

tindum efle compertus fuerit: nam ftatim

quandam füam profectus, ibidem füb antiquo difc.6..7.

ad fe rediens, toto corpore contremi(ícebat ;

quodam trunco in confpe&u patris füi prz-

. lacrymz fluminum in(tar ex ipfius oculis flue-

dicavit, vidensque patrem in obftinatione fua

bant, atque omnis impudicz illius puellz,

perfiftere, precepit circumftantibus, ut ad vi-

reliquarumque aliarum pulchritudo, quovis

ridem illum truncum ignem applicarent, ap-

coeno & fanie foctidior ipfi vifa eft.

pofita tamen prius circeumquaque fufficiente

TDrexel. in

XXIII. Drexelius de quodam Belga, cui no-

lignorum ficcorum ftrue, quz fübito conce-

Roso

men Bertrandus, narrat, feroci, tuibido, vi-

perunt incendium: truncus vero tarde circa

frt, 00

damnat,

tiofo & bellicoío, quin & crapulz & ebrietati,

medium ab extremis emittens humorem fce-

Tida p' ['

|

€. 17.

l h 69

lufibus, choreisque dedito adolefcente. . Hic

tidum, & fümum teterrimum, diu ignem fer-

enim dum pridie cinerum conviviis, faltatio-

vavit. PuncincepitSanQus loqui de poenis in-

nibusque vacaret, interius fe tangi advertit a

ferni,dixitque patri,quod effet fimilis illi trun-

co, qui hic non poterat igne diurno füccen-

Deo, radioque illuftrari zternitatis; hinc fub

prztextu refpirandi fub aére liberiori, tanti-

di, nec flere peccata, nec füfpirare ad Deum,

fper fe fubdaxitareliquis ; quem paulo poft fe-

fed ipfe in inferno, nifi pcenitentiam age-

quentes fodales dum triftem offenderent, un-

ret, in eternum arderet, fleret, & foetentem

animiter exhortati funt, ut depulía melancho-

fumum emitteret ; ad qu& verba pater com«

lia ad choreas & convivium rediret ; ilie vero

unctus,eum fecutus eft, & monachus fa&us;

de morte, de rigorofiflimo judicio, deque

XXVI. P. Jeremias Drexelius, fea viro fideIbidem

seternitate difcurrere coepit ; quod circum-

digno audiviffe refert, quod Theod. Epifco- difc. 28,

ftantes merum effe jocum exiftimantes, facile

pus Trajedtenfis férvum quendam habuerit, n- 3-

contempferunt ; fed ubi (erja verba effe adver.

Eberbach nomine, qui, licet domino fuo ob

terunt, attentiores przbuere aures, quibusille

egregiam prudentiam, induftriam & fidelita-

in hunc coepit proteftari modum : Definitum

tem acceptifTimus effet, nihilominus 2emulo-

e(t mihi, focii,deinceps alium agere hominem;

rum fuorum perfidia victus, ut fe de illis vin-

dicaret, femetipfum ; .de

hisce ludicris abftinere, mutare morcs prifti«

[peratus in dzemo-

R, P. Lobn, Bill, Man. dom. 1.

B

RnJ$

j

!

Bibliotbece Manualis : Concionatorice

jte,

:

nis tradidit poteftatem. Elapfis vero aliquot

re, qua juriftz infernum intrant ; illi moxim-

annis mortuus efít, ejusque anima in mare

perata faciunt. Vidit hoc e curri moeniorum

uoddam flammarum conjecta fuit, a quibus

Joh. de Florentia advocatus, & converfus, al-

adeoexceffive vehementem patiebatur dolo-

tero mox die Francifcanorum familiam inivit.

AXXX. Noviquendam, ait P. Cafp. Taufch, Taufch. in

rem & poenam, ut fzpius proteftatus fuerit,

malle fe igne ex omnibus totius mundilignis

qui ob apprehenfam injuriam ab alio fi

bi fa. f2P- chrift.

C. 14* $. 6,

excitato,ad noviffimum judicii diem usque ar-

é&tam, quz ex fe levis erat, adeo ob(tinavit,

dere, quam in hoc flammarum mari per unam

eum e medio tollere, ut diceret : fi hiantem

horam crüciari.

Dum vero in maximis tor«

ante fe videret infernum, prius tamen illum

mentis effet, angelus quidam ei apparens, di-

occifürum, tum mgx ad infernum infulturum.

midl

XXXI. Inferni tormenta Drechelmus a

Ven, B—ed,.

xitilli: hancefferetributionem, quam demon

fern

dare folet illis, qui ultro fe ejus poteftati de-

morte redivivus cum vidiflet,

(everiffimam " 5 hift.

uF sE Bs t

[

vitam duxit, & (pe frigido lacui fe immerfit.

Angl.c,15

voverunt; veruntamen confeftim fübjunxit:

dic fodes, quid (i Deus hanctibigratiam con-

Quzrentibus véero quomodo tantum rigo-

cederet, ut in vitam denuo mortalem redire

rem fuftinere poffet ? id unum refpondit :

poffes ; fadturusne effes finceram de peccatis

acerbiora vidi.

XXXII. Indorum rex Jofaphat, vifis in- $. Jo Da-

tuis pcenitentiam ? imo vero, refpondit infe«

lix, & quidem afperrime me pcenitentia affi-

ferni cruciatibus, in alium virum repent

e niafc. in

mutatus eíl, & in eremum conceffit.

hift. Barl.

cerem ; cum igitur cadaver ejus etiamnum

€. 30,

infepultum domi confifteret, defun&us e fe-

XXXIII S.JoannesClimacus cum coquum

8.

Clima(;.

retro refurgens, rediit ad vitam, & poeniten-

quendam apud ignem affiduo fleatem vidif- «

4pe

tiam agere coepit adeo rigorofam, ut Otto-

fet, caufam hujus fletus ex eo quzrens intelle.

nem Epifcopum in terram fanCtam-comitatus,

xit; quod quoties ignem iftum intueretur, to-

nudis pedibus poft equum illius inter filices

ties terni ignis, atque eorum, quiibi crucian-

& fentes cucurrerit, (anguisque e pedibus ejus

tur, memoria fübiret, quorum proin tam mi-

x

abundanter manarit,

pauperibus quoque

ferandam fortem non poflet non deflere.

Vi

omnes facultates fuas diftribuit, quotidie in

XXXIV. Olympius Abbas interrogatus, Drex. in

m

pane & aqua jejunavit 5 monitusque a non-

qua ratione fpeluncam habitare, tantosque rego dam.

nullis,ut hunc vitz rigorem nonnihil tempe-

zítus,& cyniphum morfus tolerare poffet? re- * !7 epil.

raret, fe atrociores psffum fuiffe poenas re-

fpondit, fe omnia hzc facile füftinere, eo quod

vermem immortalem, & sternos ignes afli-

fpondit; unde vitam profeffus e(t religiofam,

in qua inter aufteritates excelfivas ad finem

duo in mente haberet, & formidaret.

' XXXV.LudovicusGranateníis dicere

fole- Lüd.G'ran,.

usque perfeveravit.

S. Clim. in

XXVIL.. Abbas Olympius aliquando in-

bat: multi variis modis gehennz poenas nu- in loc.

merant, & amplificant; me vero nihil magis nf 833

ícala Para- terrogatus, qualiter fpeluncz fuz inhabitare

Ànn

difi,

offet anguftias, & exceffivos füpportare ca-

terret, quam quod ibigloriofum Chrifti & in-

TU

]r

j

O

temeratz Virginis nomen fine ulla intermif-

res, prater apum, mufcarum, & culicum

Tol

fanguinem continuo elicientium morfus &

fione convitiis afficitur, & blasphematur.

XXXVI. S. Gregoriusrefert, Petrum ere-S. Greg. l.

pun&uras? Refpondit: culices füftineo, quia

An

vermem timeo immortalem; flocci facio ca-

mitam defunctum, & protinus corpori reftitu- 4« Dial.

N

tum narrafle, fe inferni fupplicia, & innumera

lorem, quia ignem pertimefco zternum. Hz

1f

afflictiones finem habébunt, non illz.

flammarum loca fpeGaffe, cumque jam ipfe

Ex literis

XXVIII. Colonellus quidam in bello Man-

etiam iisdem immergi deberer, fubito ab an-

Nicolai

tuano 1630. poft plurimam colle&am prz-

gelo apparente ereptum fuiffe qui eum.his

Mohr.

dam mortuus eft, prius condito teftamento,

verbis allocutus eft: Regredere, & qualiter ti-

i

Eng:

I

ut exequias quam fumptuofiffime fibi face-

bi pofthac vivendum fit, cautiflime attende,

N

rent. Reliquum omne mox a funere ceterile-

XXXVII. Jordanus Generalis Ordinis $, Difcip. in

Dyli

gionis illius minifirilafciviendo & luxuriando

Dominici, cum diu fruftra juveni nobili fua- Prompt.

» €X»

deret ingreffum füi ordinis, tandem ei dixit: !

abligurirent, nec finem prius facerent, quam

omnia abfumpf(iffent, Executi fünt gnaviter

Rogo te, in[pice manus tuas ,. €$. membra corporis ' ^

mandatum defun&cti ducis commilitones.

tui tam formofa : -& cogita, quantum damnum

Cumque node quadam vino & luxu made-

fit, ifta membra fieri. pabulum.| eterni. ignis,

rent, ortus fübito (trepitus eft, qua(i innume-

Quod ille faciens commotus ,. ordinem in-

/

rg per gradus catenz traherentur, donec ad

greffus e(t.

EE

compotantium conclave turba & horror per-

Multitudo dahanatoiuiü;

lii

fnt,

venit.

Cohorruere omnes, pre(íertim ubi

XXXVIII. Eremita quidam raptus in alte» Spec. Ex.

ram vitam, vidit animas ficut nivem denfitli. V. damna-

M

fponte janua referata ingentem ante fores

dlü. 1

conclavis ignem, & inter ignis lammas quem-

mam in infernum incidere, fed ad paradifüm ts ex. r«

tres duntaxat evolaffe, ícilicet Epifcopi cu«

que fibiipfi exhibuit. Ex quo pavore turbatus

conventus, alii paucis poft diebus mortui, alii

jusdam, Prioris Carthufiani, ac viduz cujus-

dam romanz.

Quod cum ad fe rediens In-

poft menfes aliquot: ita tamen ut omnes in-

tra anni unius (nifi fallor) fpatium obierint,

nocentio Cardinali narraffet, ille miílis hinc

uno excepto, qui adhuc vivit tragcediz ocu-

indé nuntiis, perfonas illas eodem tempore

1

latus teftis, narratque ipfe palam.

mortuas effe coniperit.

1

$. Ant. tr.. XXIX Subulcus pecus noctereducens,cum

XXXIX. Sed & Decanus Ecclefiz Lingo- Ibid,

Bl

3. hift- tit.pecus ftabulum introire nollet, juffit iftud ex

nienfis poft mortem füo Epifcopo apparuit, &

his verbis eum allocutus eft : Age poeniten-

ïä

42 jmpatientia, eaceleritate in haram fe copfer-

tiamy

—

R

Titulus.LXXH.. Infernus.

1l

tiam, efnenda vitam; cerrige confcientiam,

generofe pugnarint, ut vi&tores gloriofe eva«

:dimitte füperbiam fimul & avaritiam ,- aliter

ferint. « A quibus Bellovacenfis ad nos tranfi-

nunquam habebis cocleftem. gloriam 5. non

tum faciens, ita (ubjungit: Quiccogitat, quam

enim tam facile eft falvari hominem, ficut

n

mala fit coena inferni, viriliter dimicar, ne

i

"creditur ; quoniam dum ego prafentarer tre-

vincatur, & vi&tus, & captus ad illam pe

catut;

s

-rd-u-

Y

mendo Dei judicio , affluxerunt ibi triginta

millia animarum, de quorum numeroS. Ber-

IIl. Ariftotele

sþ,pöü: mortem cuidam fuo;CmHg in

pardus & ego falvati famus, tres in purga-

rum difícipulorur apparens dixit : Ex omni- Theol.

torium defcenderunt, reliqui omnes dame

bus, quorum habui notitiam & Ícientiam, myft.to.1.

- nati funt.

M

Quo dicto diffaruit. .

hujus folius recor

!

Ibiao V-in"

XL. Cancellarius quidam Parifienfis fa-

niar.

7

dor, quo,d in ternum pu- Fxerc.

lit

fernus

-C.lg

cundiffimus orator, poft triginta dies a mor-

-AMI.. Mach

iavellus äorti prïoxim:us Floren- Steplianus

e!;. l 4

te, epifcopo, uti ab eo petierat, apparens,

tie, cum de damnatione follicitus effet; & Dinet,

poftquam dixiffet, fe propter füperbiam &

in mentem veniret, Ariftotelem, Platonem,

