confpe&um erubuiffe peccati, —Vere enim,

S

QUOAD ESSENTIAM.

tefte S. Auguftino, verecundia magna eft poe- ?. Aug. de

na; qui erubefcit

fericordia.

pro Chrifto, dignus ïfït mi—r poen.

pefïnitio.

x

*

*»

*

V. Confiteri teccatum: cum Davide :.Xx Con- Pf4l, 1 10,

I

fitebor tibi Domine in toto corde meo, &,v t

S (';'-reg-ct.ï

|ft virtus , quä 'p.eccata nö&ra ut fimt

tibi foli peccavi, & malum coram te feci, Pfal 5« v«

ho. 34. in

Dei offenfa deteftamur,& eadem effica-

Nameex eo unusquisque juftus effe incipit, ex '

Evangel.

4 Citer expiare, & deinceps cavere ftatui-

quo fui accufator extiterit.

[

leirlitck

mus ; nam poenitentiam agere, tefte S.

V. Doiere de peccate : nam qui peccata con- 'fidorus

Gregorio,eft perpetrata mala plangere,& plan-

fitetur, & non deflet, perindeeft, ac fi vulnus $- G'egor,

hen.cih

La&ant,

gendanon perpetrare.

Hinc, ut vult Lactan-

N YO

detegeret medico, & curàri nollet. E contra- !8: mor. e

i,

1. 6. inft't. tius,Giraeci recte Metanoeam vocant, feu Refti-

rio- vero lachrymze poenitentite apud Deum ?

C 24.

pifcentiam ; refipifcit enim, ac mentem fuam

pro baptifmate reputantur, tefte Ifidoro.

Jetto pte

quafi ab infania recipit, quem errati piget, ca-

VII. Corigere pecca'ww : qui enim. pe&us S. A"guft,

,

ftigatque feipfüm dementie , & confirmat

animum fuum ad rectius videndum. :

füum tundit, & fe non corrigit, folidat pec- ín ferm.

cata, non tollit, juxta S. Augu/tinum, inanis

enim eft poenitentia, quam fequens culpa co-

| Ambrof,

Divifto. :

114

inquinat. Nihil profunt lamenta, fi replicen- Idemin fe,

Belrl. ia HEE Dkþiviiditur' in publicam &9 privatam, Ifta

tur peccata; nihil valet, a malis veniam

"TheatroV, eft, qua privatim quisque fua peccata plangit,

Ícere, & mala denuo iterare.

Pun,

£

& pro iisdem fatisfacere conatur. la eft, qua

VIIL. Satisfacsere pro peccatis :

ad agendäm s. Augu.u*nx

pro peccatis publice commiffis publica fit fa-

enim pcenitentiam, ait S. Auguftinus, non füf- lib. de

tisfattio ; & haeciterum fubdividitur in /o/ez-

ficit mores in melius cormiutare, & a malefactis Pcette

nemn , quae cum praefcriptis ab ecclefta caere-

recedere, nifi de his, quee fatta funt, fatisfa-

moniis & formulisperagitur, &olim non nifi

ciat Deo per poenitentize dolorem; per humi-

pro graviffimis criminibus imponebatur, &

litatis gemitum, per contriti cordis facrifici-

quidem femel tantum, tum ne vilefceret, tum

um, cooperantibus eleemofynis. ' Et S. Gre- $. Greg. ia

uia erat folemnis profeffio non redeundi ad

gorio teite, quam vere poenitet, laborem poc- hem.

Aripidi.

lert,

pgbüca Ícandala, ficut Baptifimus eft folem-

nitentiae non abhorret : Sed quid fibi pro cul-

nis profeffio nen redeundi ad infidelitatem ; &

enttLay.

pa, quam odit, injungitur, tacita coníciehtia

ehend,

non folemnem, quze absque confuetis folemni-

amplectitur.

tatibus publice peragitur, ideoque fzepius re-

IX. Contrarias virtutes exercere:: juxta illud Rom. 16

! 88'

eti, atque etiam facerdotibus ( quibus fo-

Apoftoli : Sicut exhibuiftis membra veftra v. 19.

fervire injuftitide ad iniquitatem, ita nuncex-

emnis prohibebatur ) ilnponi'pp'terzyt.

J

4us.

hibeatis tervire juftitiae ad fanctificationem.

Quod etiam fuafit S, Auguftinus dicens: Qua-

PLaz.v4. — IIL. Peccatum. agnof'ee : ad exempluni Da-

les impetus habebas ad mundum, tales habeas

vidis difcentis: Non eft fanitas in carne meaa

&

ad Artificem mundi.

Imo Baruch fuadet,Bat.c.4. v.

. facie irze tuae : non eft pax offibus meis a fa-

[icut fuit fenfus vefter, ut erraretis a Deo: 28*

cie peccatorum meorum. Quoniam iniquita-

decies tantum iteru.

j

m convyertentes require-

tates meze fupergreffze funt caput meum, ficut

tis eum. -

:

onus grave 2ravatze funt fuper me.

De quo

n

X. lgnofzere aliis: veree enim, germa

, æqüe S Climat,

S. Cypr- - actu S. Cyprianus fic loquitur. Primus felici-

poenitentize argumentum eft, oblivio injuria- r« :9»

ER

tatis gradus eft, non delinquere; hic fuccedit

rum. Qui vero inimicitias tenet, & fe poeni-

medela, quze fanet.

tere affirmat, fimilis eít ei,

qqi ie in Ibmniis

Egech 2Q.

IV. Erubejzere ob peccatum : juxta illud Dei

currere putat.

n

ETE

vaticinium : Etrecordabimini ibi viarum ve-

OXl. Hunüter

de fe loqui : nam h:ec eft hu- s. Chryf;

firarum & omnium fcelerum, quibus polluti

milis cordis vera compunctio, teíte S. Chry- in fecm.

eftis in eis, & diiplicebitis vobis in confpe-

foftomo, magna agere, & humilialoqui : ju-

. &u veftro in omnibus malitiis, quas feciftis.

fte operari, & fuper peccatis timere, atque tre-

Eufeb,in Super quze verba Eufebius Emiflenus, vides,

!lomn

mere. Talecorcontritum & .huxniliatu;n non

änquit,..quia jam non parva pars meriti eft, ad

defpiciet Deus.

Gradu;

860

Biblotbeca Manualis Concionatoriae

Gradus.

fpexiftis omne confilium meum, & increpas

71

e

»

tiones meas neglexiftis, ego quoque in interi-

n

, Thomas, Ms .Primus eft juxta S. Thomam , þunire

in 3. C.

in fe, quod quisque coinifit ; hinc enim aliqui

tu veftro ridebo, fübfannabo,' càm vobis id,

poenitentiam dictam vglunt, quafi punienti-

quod timebatis, advenerit.

Hrgo

J

1 3. de

am. lria quippe, quxe fünt in percuffione pe-

XIII. Si poenitentiam non egerimus, inci-Eccl.a.v.

( d

Mifter

&oris, nempe, pectus, fonus, & manus, fignifi-

demus in manus *DQmin.i, & non in matius 24«

cant, quod poenitentia eft de his,

hominum.

[

Eccief,

quae mente,

XIV. Nontardes

voce, & opere peccavimus.

Y

xconverti. ad Doiglinum, &lIbid. c. 5,

XIII. Secundus eft, fugere peccata & occa-

ne differas de die in diem ; fubito enim ve-v.6.

p

Pf

fione peccandi ; Si enim olim dicebat Jofue:

niet ira illius, & in tempore vindictze difper-

boti. u

Maledictus, qui rezedificaverit Jericho; quan-

det te.

*

Md

to.magis maledictioni huic lubjacebit, qui

Diänizas. ;

peccata quze deftruxerat, rezedificans, preeva-

ricatorem fe coníftituit.

XV. RenovaminiSpiritu mentis Vefh;æ,' & Eph.4. v.

&. Greg.

XIV. Tertius eft, tantum H*udefe ad bene

ho 20.

induite novum hominem, qui fecundume3: -

agendum, quantum ad peccandum ftuduit;

Deum crea

:

in Evarg.

per hoc enim, quod dicitur, facite fructus di-

ritatis.

itus eft in juftitia, &: fap&itgte ye-

gnos poenitentizee, uniuscujusque confcientia

Uxtilitas.

convenitur, ut tanto major acquirat bono-

rum operum lucra, quanto graviora fibi intu-

XVI. Sacrificium Deo Spiritus contfibu-Pr. 50. v

lit damua 'per'cu]pamf

latus: cor contritum & humiliatum Deus to:

non defpicies.

$bt

$.1I.

XVII. Poenitenti

bus autem dedit viäm jü-,EcQI. xf.v.

epilt 2

ftitiae, & confirmavit deficientes fuftinere, & zo.

| EXX $. SCRIPTURA.

deftinavit illis fortem veritatis.

$jmpe

XVHI. Beati

manum.

/Q'ual—itas.

N

qui lugent, quqniam ipfi con-

Matth. 5.

B Amhri

folabuntur.

V.5

d

'Msrm.

XIX. Siimpius egerit poenitentiam ab om-Ezeclucap.

*

hU

-

z

cenitentiam agite : 'appiopinquavit enim

regnum coelorum.

nibus peccatis fuis, quae operatus eft, & cu-18. v«a1.

Micht.v. « IT. Super hoc plangam, & ululabo : vadam

ftodierit omnia praecepta mea, & fecerit ju-

$ f

g.

ü um

'fpoliatus, & nudus, faciam plan&um velut

dicium & juftitiam, vita vivet & non morie-

punion

drachonum, & luctum quafi ftrathionum.

tur. Omnuium ini

C

x

t

P[- 6- VO 70

III. Laboravi in gemitu meo, lavabo per

tus eft, non recordabor.

juitatum ejus, quas opera- -

»

d

fingulas uoctes le&um nieum, lacrymis meis

m

XX. Cumque quaefieris ibi Dominu

mDeum Deu-t. 4« V

ftratum rigabo

4

tuum, inyvenies eum : Si tamen toto corde?9.

2.Reg. 24

IV,. Peccavi valde

quaefieris, & tota tribulatione animze tuzc.

V. 1O.,

in hoc fa&o; fed precor

Domine,. ut transferas ini

quitatem fervi tqi,

XXI. Convertimini ad me, ait Dominus Zach.r. v«

quia ftulte cgi nimis.

exercituum, & convertar ad vos.

Jer. 1. v

$a

V. Poftquxm enim convertifti me, epi poe-

A

XXII. Si poenitentiam egerit gens ill

à aï'.;r.a. v.g.

] delapf

19.

nitentiam ; & poftquam oftendifti mihi,

IOT

malo fuo, quod locütus fam adverfus eam,

cuffi feraur meum.

Confufus fum, & erubui,

j

agam & ego poenitentiam fuper malo, quod

quoniain; fuftinul opprobrium adolefcentize

cogitavi, ut facerem ei.

Ineeae.

XXIII. Surge, qui dormis, & exurge a mor-Eph.s,

*

Ibid vs:, — VI. Statue tibi fpbculam, pone tibi amari-

tuis, & illuminabit te Chriftus.

14.

$m

z

lndf"

tudinem, dirige cor tuum in viam rectam, in

XXIV. Si nos

m

1

1.Cor, 11.

qua ambulafti : revertere Virgo Ifrael.

;etipfos dijudicæ'emus, non

- N

--

utique judicaremur.

job.13. v.

VII. Vias meas in confpectu ejus arguam ;

15.

& ipfe erit Salvator meus.

Iíaja 1; v.

VHT. szwanïini;äfïundi eftote, auferte ma-

/ $. HIT.

16.

lum cogitationum veftrarum ab oculis meis;

'EXSS.PäTRIBUS .;

quiefcite agere perverfe, difcite benefacere.

$ f

ANece[fitas.

| Qualitas.

-

NY

Lu.ig.v. IX. Nifi pcenitentiam habueritis, omnes

h tribunal mentis tuze afcende contrak te :S. Aug.in

3

. fimul peribitis.

"

& reumte conftitue ante te: noli te po-lib. de util,

Apoc2.v. X. Memor efto itaque, unde excideris, &

nere poft te, ne Deus te ponat ante te. .

pon.

ED

age poenitentiam, & prima opera fac: fin au-

*

II. Nunquam fpernit Deus poenitentiam fi$- Chtyf.

tem venio tibi, & movebo candelabrum tuum

ei fincere & fimpliciter offeratur, etfi

ad fuip- 1 Hb de

de loco fuo, nifi peenitentiam egeris.

mum quis pervenerit malorum, & inde tamen

repar.lapf. -

$ t

Rom.5. V.

9I 5'2

"

XI. An divitias bonitatis ejus, & patientise,

velit reverti ad virtutis viam, fulcipit libenter .

Mib

& longanimitatis contemnis, ignorans, quo-

& amplectitur; nonenim temporis longitudi-

niam benignitas Dei ad poenitentiam te ad-

ducit ? Secundum autem duritiam tuam &

ne,fed affectus finceritate, poenitudo pentatur.

II Quod habuit in fe oblectamenta, tot de $- Ore£or.

impoenitens cor theíaurizas tibi iram in die

fe invenit holocaufta ; convertit ad numerum ??* 33*

fuper,

z

irxe & revelationis jufti judicii Dei.

virtutum numerum criminum, ut totum fer-

XII. Quia vocavi, & renuftis: extendi ma-

viret Deoin poenitentia,

v, 240

Rum meam, & non fuit, qui afpiceret: de-

quidqgid exíe Deum

contemplerat in culpa.

IV. Poe-

2 m"hl! CXVIIIMPWO E

g61

$.Aug. de.. IV. Peenitensomnes fructus füz poenitene

ipfi zgrotamus, (fem

pon.

tiz parvos habeat: nunquam füfficiat, íemper

ad medicum accurre

per autem egrotamus)

re nolumus, nullas pecue

doleat , femper coram Domino, ante quem

nias impendere,

nihil penitus providere, fed

;E

peccavit erubefcat,& dolorem cum vita finiat.

uafi primari

*?Ql.z,v.

S. Cypr. in

o quodam inimico, aut hofte no-

"

V. Quam magna deliquimus, tam grandia

ro jacente,

fic anima laborante afficimur.-

ferm de| defleamus: alto vulnere diligens & longa me-

e

4

dicina non de(it. Poenitentia crimine minor

ANece[fitas.:

Àl 6O

non fit.

,

XiV.

Etiamíi quodlibet magnum atque ele-

$. Clym.

£ufeb.

VI. Non füfficit

'Jfïu'm'mis labiis dicere: Pec-

iffimu

m viuz in(titutum arripueris,

id quafic. 7. de

Emiff.

hom. ad

cavi, parce, remitte. EcSaul dicebat: Pecca-

exterpnum & nothum zítimare debes,

nifi cor lu&u.

vi, fed non obtinuit illam veniam, quam.Da-

aftlictum moerensque poffideas.

!yfloaach

. vid una poenitentiz voce promeruit; & boc

. XV, Poenitentia

» qua(i fecunda po& nau-

quarc? Quia coníe(lionem illam nuda magis

fragium tabula (it

ad Demett,

?h 4' vu

verba, quam gemitus exprimebant: quia non

flervetur navis.

miferis: in virgine integra

h

compeníabat .magnitudinem criminis lenta

XVI. Necc«

uemquam putes ab errore ad S.Aug. ep.

- humiliatio fupplicantis.

Non levi agendum

Veritatem, ve

a

quocunque feu magno , feu adVincent,

e(t contritione, ut debitailla redimantur, quie

parvo peccato ad

correcti

:

onem (ine pg:nitcn-

bus mors zterna debetur : nec tranfitoria opus

tia poffe revocati.: -

eít farisfactione pro malis illis, propter quz

XVII. Bonum eft pceni

tere, an non? quid Tertult, 1

:

paratus eft ignis zternus. Si volumus intel-

revolvis ?

Deus prgcepit..

,;de pena.

)

's 00 v.

ligere, quam graves apud fe faciat judex no-

XVIlI. Poenitudo neceffaria eft, icut vul. s. Ambe,

fter horninum culpas, refpiciamus ad poenas.

neratis fünt neceffaria medicamenta. Cum 1d Virg.

$. Pacisn.

,

VII. Pigeat fane peccare, fed poenitere non

animo conceperis, non aliud remedium con. lapíam, .

)

epift. ad pigeat: Quis naufrago tabulam, ne evadat,

ftitutum elf poft baptifmum,

uam pcenitene

Sympro- eripiet?

tiz folatium, quantamvis affli

à

manum.

uis fanandis vulneribus invidebic?

'onem, quane

tthi .

$. Ambr.l.

VIII.

:

acilius inveni, qui innocentiam fere

tumvis laborem &i

S

j

4.de

vaverint ;

3

ndecorem (*u?ire cftg con-

L

tentiam.

FQnta.

U iliias,

ech.ca;;.

quam qui congrue egerint pæm.

: W.

F quitas.

$. Chryf. | IX. Si forte inc

- XIX.. O poenitentia mifericordie Mater, 5. Chryt.

orpore parum aliquid mor-

& Magiftra virtutum, magoa opera tua. qui- f de posri,

de com- bi pulfaveric, ftatim & medicos adhibemus,

bus reos refolvis, ac reficis delinquente, la-

P

pundion. & pecunism profundimus, & omni obfervan-

Em

&O

pfos relevas, recreas defperatos. ^ Per te fü-

tia, que cempetunt, gerimus, nec prius ceffa»

bito rapuit latronem Chiiftus ad. regnum:

d. 4: Y,

tur, quam, qus mole(ta funt, mitigentur :

pet te David poít flagitium felix:

anima vero cum quotidie vulneretur, cum

itefüm* re.

cepit Spiritum fanctum. -

E

per fingula lanietur, uratur , precipitetur, &

!

X Ille,qui nos malos tolerat,non dubium S Ambr.deé

modis omnibus páreat, nec parva quidem pro

M

ea nos cura (olicitat,

elt, quin conver(is clementer ignofcat? -

f m ]b;(mo.

XXI, Novit Deus mutare fententiam

3

» fildemtuper

TALT

$, Cyprian,

X. Si carus tibi aiiquis vita functus effet,

tu noveris mutare deli&um.

Luc.

l,delap, doleres & ingemifceres, & lugubri habitu tri-

- XXiI. Juftitia de ccelo

pro(pexit tanquam s

Aug.füp,

ftitiam mentis oftenderes ; & moritur tibi ca-

Dei dicentis. Parcamus

huic homini , quiaP

589 .

riffima anima, & interdum etiam rides; & in

nullo commoveris ?

ipfe agnofcit: converfus eft ad punienidum

u$

péccatum fuum

H

É

1

NT

*

s..Amhr. 19

XI. Tanta et poenitentiie medicina, ut rnu-

dum eum.

» Convertar & ego ad liberan-

n

n. de p&n. tare videatur fuam Deus fententiam. In te eft

0t. T

XXIII. Fit pler

mque gratior Deo amore s. Greg, c;

^

l

igitur, ut evadas, Vult rogari Deus, vult de

ardens vita poft cul

!

fe fperari , vult (ibi fupplicari. Homo es, &

torpenis innocentia.

pam, quam in fecuritate s2 p.agor;

vis rogari, ut ignofcas; & putas Deum non

XXIV. O poenitentia, quid de te novi re. s.Cypr, a«

rogant! tibi ignofcere? Ipfe Dominus feru-

feram? omnia tu l

x

i

igata folvis, omnia clauía lzüd. peen;

falem fievit, ut, quia fléte nolebat, Domini

tu referas, omnia advería tu rnitigas, omnia -

lachrymis ad veniam pertingeret.

contrita tu fanas, omnia confü

*

:

?

$. Augpfu. XIL Sunt multi, quos peccare non pudet,

omnia defperata tu anitnas:

1

fa tu lucidas,

E

per Pf s. o incredibilis infania; de vulnere ipfo non erue

.XXV, Quod (i tentator fugge

ff:

Cl'iti QUid S. Aug. t;'o

befcis. Nonne vulnus foetidum & putridum

facis. quia jejunas, defraudas àni

mám tuam, de vit, 1

j

eft. Confuge ergo ad medicum, age poeniten-

jeutile

non ei das, quod eaim deledaat; tibi ip(i inge- jejun.

tiam; dic: Iniquitatem meam ego agnofco, &

ris poenam, tuus iple tortor & cruciator exi-

peccatum meum contra me eít féemper. Tibi

i

ftis? Deoergo placet , quia te crucias? ergo

Y

foli peccavi , quia tu folus fine peccato.

crudelis eft, qui delectatur poenis tuis? re-

t

8, Chryf,

XIII. Magis nos, quam fervos noftros, vili-

fponde hujusmodi teniatori: Excrucio me

lo 5.in pendimus. illis enim febricantibus medicos

Matth.

plane, ut ille parcat:. do de me poenas; ut ille

convocamus, cubiculum certum tribuimus,&

fübviat, ut placeam oculis ejus, ut delectem

rediciaz legibus parere impellimus, quas, fi

füavitatem ejus,nam

& victima cxcyuciatat,

neglieunt, irafcimur, & cuftodes apponimus,

utin aram imponatur.

«

i

ol

qui €03 inedicorum praceptis vivere cogunt :

AXVI. Verfetur anteocul

0s hoóminis ïrtnagö $ Anfe'ris;

d

quod fi magni pretti medicirna fueric, libenter

futuri judicii, & quidquid i

h fe viderit, quód n 1. Cos

impenfam fubimus , & medicis ip(is-non par-

a judice venturo reprehendi poflit & puni:i, ! '

*ram mercedem deponin:us. Quando vero.nos

iple nunc in feipfo: reprehendat, & puniat,

Ooooc

R. £, Lobn. Man, Bibl. "ows. II.

"s Pee

$62

Jübliotbeee Manualis Concionätbriæ

Peccata enim five magna, five parva inipu'- !

in tempore vindi&te difperdet te. Noli ergo

dicere : cras me convertam : cras Deo place-

Mdv 5' 4

nita effe non poffunt; qui aut homine pue

niente, aut Deo ple&ente punientur. Cetf-

bo, & omnia hodierna & hefterna peccata

remittentur mihi. Verum quidem dicis, quia

fac autem vindida divina, fi

[]

5

cünvc?üo pra-

currat huümana. -

Deus converfioni tuz indulgentiam promifit,

4

:

*

fed dilatio:

ni

Facilitas.

mifit.

| tü craümum diem non pro-

VS. Hieron.

XXVII. Utinam tam cito convertatur pec-

XXXVI. Satis alienus a fide eft, qui a

d g. Gregot;

cator ad poenitentiam , quam cito Dominus

agendam peenitentiam tempora feneGtutisin moral,

aratus eft mutare przfinitam fententiam.

exfpe&at. Metuendum eft enim, ne, dum

16

*

m.

$, Augut, XXVIIL. Jugum meum leve eft, & farcina

[petat mifericordiam , incidat in judiciu

A

j

(uper , mea levis: hec farcina non eít pondus onc-

XXXVII. Ejus clamorem tempore angu

E

ftize Idem1.19.

rati, fed ale fünt volatori: habent enim &

Deusnon audit, qui ipfe tranquillitatis tempo» C 5 more

aves pennarum fuarum farcinás, & quidem

re clamantem Dominum non audivit. Tanto

portant illas in terra, portanzur ab illis in

enim tunc major exercetur feveritas, quane

coclum.

s

Y

to nunc major mifericordia prorogatur. -

S.Dernard.

XXIX. Quid levius onere p

ænïtentiæ,

XXXVIIL Si qui in extrema neceffitate füg 5. Auguft.

qp. 78

quod non folum non onerat, fed & portat

&gritudinis pofitus voluerit accipere pce

ni- ferm. 36.

L»64l

omnem, cui portandum imponitur? Mirum

tentiam , & accipit, & mox reconciliatur, &

jo

opus nature; unde groffefcit materia, inde

hinc vadit, fateor vobis, non illi negamus,

farcina levitatur; & quantum creícit maffa,

quod petit ; Sed non przfümimus, quod bene

tantum decrefcit in pondere.

hinc exit: Si fecurus hinc exit, ego nefcio,

$, rhfyf-

XXX. In fecularibus judiciis, quantumli-

poenitentiam dare poffumus, fecuritatem au-

hom. 6. inbet poft acceptam fententiam lamenteris, &

tem non. Non quidem dico, damnabitur: Sed

Matih.

lugeas, non tamen effügies flendo fupplicium:

nec dico,liberabitur. Vis ergo a dubio libe-

hic/vero fi toto corde ingerm:ueris ad Deurm,

rari? tene certam, & dimitte incertum. Age

folvifti repente fententiam.

posnitentiam, dum fanus es. Si ficagis, dico

$. Greg.

. XXXI. Non ficut in rebus fenfibilibus, ita

tibi, quod fecurus es, quia poenitentiam egi(ti

Sorius r

vità 19,

Nz, hom. & in fpiritualibus ufu venit: Illic ex divitiis

eo tempore, quo peccare potuifti. Si vis age-

$. inGenjn extremam reda&tus inopiam, brevi eas re-

re peeuitentiam €o tempore, quo peccare non

]u,

[

cuperare nequit; hic per mifericordiam, fi

potes, peccata te dimiferunt, non tu illa.

quidem condemnare facta noftra , & jam fi-

— XXXIX. Multiplicate fünt infirmitates eo 5. Bern. f.

látm s5

n

ftere ignaviam voluerimus, ftatim poterimus

rum, poítea acceleraverunt, qui diffimulant 38 parv.

iü vita agere poenitentiam , & de extrema

gd,þriüinam abundantiam redire.

Dignitas.

j

confe(Tione prefümunt: quomodo füb unius

—'cja'ta'.d.i-

horz articulo revocari poffe exiftimant omnia

M. g.j

S Augo !ö

XXXII. Qui p

er pccnitentiam pec

de mirac, luit, augelicz felicitatis c.onfoxsv in zternum

membra, cujus concupifcentiz & defideria

per totum mundum fparía fuhtf'

erit.

2

S. Script.

XXXIHI. Nih

il peccare, folius Dei eft:

Idem ep.2.emendare, fapientis, & corrigere erratum, &

1808,

ad Simpl.;ptenitentiara agere de peccato; id tamen dif-

LO DE IMITATION

-

.EX"LI'BEL

CHRISTI .

ficile eft in hac vita homini; quid enim tain

rarum, quam ut invenias virum, qui feipfum

o Q,ualitar.

coarguat, & fa&dium condemnet fuum? rara

L. ; uoh:od'o.FaCiuntt:am multï

;

alii Religiofi,L r.e as.

Detr fs.

itaque confeflio de peccato, rara pcenitentia,

Chez in

rara in hominibus verbi hujus affertio.

Q

.

qui fatis arctati funt fub difciplina clan- $ 8

£ Dai

ftrali? raro exeunt, abftradte vivunt, pauper-

D7

yucunditas.

rime comedunt, groífe veftiuntur, multum

S&Hie.fü. XXXIV. Amaritudinem radicis "dulccdo

laborant, parum loquuntur, diu vigilant, ma-

per Matth,pomi compenfat : dolorem medicinz fpes

ture fürgunt, orationes prolongant, frequen-

falutis miugat.

Qui defiderat nucleum,

ter legunt, & fe in omni difciplina cuftodiunc.

frangit nacem , poenitentiamque agit, qui

AT. Ejachariffime,ftude nunc taliter vivere, Ibid, c.25.

vult zterno adhzrere bono.

utin hora mortis valeas gaudere potius,quam $. 6.

^qunl ]l

Panitentia non differenda.

tinere. Diíce nunc omnia condemnere, ut

l()' c!mo

poffis tunc libere ad Chriftum pergere. Ca-

$.Aug.fuü. XXXV. Spe fimul acdefperatione homines

ftiga nunc corpus tuum per poenitentiam, ut

per Pfal. ad peccata augenda ducuntur. Audi vocem

1440

defperantis. Jam, inquit, damuandus fum;

tunc certam valeas habere confidentiam.

Utüitas.

quare non facio, quidquid volo? Audi & vo-

" C. 2IT.

cem fperantis : Mifericordia Domini magna

III. Da te ad cordis compunctionem & in-1. :

venies devotionem. Compun&io multa bona$: t-

ef't;. quando me convertero, dimittet mihi

omnia, quare non facio, quid volo? Defperat

aperit, quz diffolutio cito perdere confuevit.

ille; ut peccet; fperatifte, utpeccet. Utrum-

IV. In vera contritione & cordis humiliatio. l. 3. c. $*«

que metuendum eft, utrumque periculofum.

ne nafcitur fpes veniz,reconciliatur perturba. J- 3

Va a defperatione, vz a perver(ía fpe. Non

ta confcientia,reparatur gratia perdita,libera-

tardes converti ad Dominum ; ne differas de

tur homo a fütura ira,& occurrunt fibi mutuo

ts

die in diem; fübitó enim venict ira illius, &

)Da.

fpir' E 800

in ofculo fan&q D;us & poenitens anit

Digi-

7-

663

— CUBüus CAPIL: Peritenha:

7007 Dignitat

exegiffet, candem rógacus imüllereut potum

milis peccatorum contritio,acceptà-

aquz illi daret, ea difcedente usque adeo a

lle tibi, Domine, eft facrificium, longe fua-

turpe defiderio devi&us eft; üt e cella exiens

vius odorans in confpe&tu tuo, quam thuris

mulierem,fornicationis gratia,qugreret ; Sed

incenfüm. Hzc eft gratum etiam unguen-

quia eunti in foffa virorum & mulierüm forma

tum, quod facris pedibüs tuis infundi volui-

olim preftantium foetida cadavera offenfa füe-

Sregor,»

i, quià cor contritum & humiliatüm nun-

rant, & Angelus adítans dixerát: Vi generi

quam defpexifti,

humano, quod calia obje&ta amat, & propter

Dl

i

ea Deum deferit: primo quidem deliquium

paffus corruit,fübinde vero ab Angelo confor-

L.1r.6 ?.12 | VI."Bonüs hom

o füfficientem inven

it fhate-

tug,

j. E

riam dolendi, & flendi. Et quanto diftri&tius,

tatus, in cellulam rediit, feedumque propofi-

S' Tot,

tum continua pcenitentia & dolore expiavit.

fe confiderat, & tanto amplius dolet. Materia

jufti doloris, & internz compundionis fünt

V1lI. S. Martinus in terra moriens & cine- Pet.Sanch,

re dicebat : Nemo (ine pocuitentia hinc di- P. 4 € 7

peccata & vitia noítra, quibus involuti jace-

Ícedat: quo di&to, paulo poft mórtui facies

mus,ut þafpi cocleftia contemplari valeamus.

ejus, licet ante deformis, pulcherrim

m

Atput,

8 &lq—

uj

*

Celeritas. -

cis inftar radians apparebat.

Lieor — VII. Quare vis procraftinate propofitum

IX. S. Auguíftinus inftante mortis tempore,

cum lachrymis feptem Pfalmos pocnitentiae

$.5

tuum? Surge, & in inftanti incipe & dic:

Nunc tempus eft faciendi, nunc tempus eft

les recitabat, atque alios etiam ad

Ü

peoeniteri-

tiam agendam hortabatur.

plugnankc*li-,' nunc tempus eft emendandi.

X. S. Paula, tefte S. Hieronymo , mollía Ibidém,

etiam in graviíTima febri firatà non habuit,

C Ra Ve

fed fuper duriffimam humum , ftratis cilicio«

EXEMPLA -'CATHOL-I

lis dormiebat, lavabatque per fingulas noctes

i

bfAf ,ï

lectulum füum.

Qualitas,

Oculos ejus fontes crede-

res lachrymarum, ita levia peccata plange-

Petrus negato Chrifto mox .egreffus fo«

;urius ia I S.

vita 19. -

bat, ut illam graviffimorum criminum credes

ras flevit amare, ceumque fletum tam

res ream. Cumque a nobis admoneretur, ut

Jun.

conftanter continuavit, ut in facie fülca

per

D

parceret oculis, & eos fervaret evangelice

lachrymas excavatz apparerent.

9

lectioni, ajebat: Turpanda eft facies ; quam

lm f, 1

Idem 22.

II- S-M

aria Magdalena poft Chrifti in coelos

contra Dei przceptum purpuriffo & ceruffa,

Julii,

TM

alcenfum fpeluncam ingreffa, triginta annos

& ftibio (zpe depinxi: affligendum eft cor-

in feveriffima poenitentia, & affidua

pus, quod multis vacavit deliciis. Longus

[

|

rum deploratione exigit.

PCCG?IO-

$

rifus perpeti compenfandus eft fletu. Mollia

Id. g. Apr, IlI. 5. Maria /Egyptiaca ex meretrice con-

linteamina & ferica afperitate cilicii comru-

vería, in defertum fugit; quinque panibus ac-

tanda fünt. Quz viro & fzculo

ceptis, quibus confumptis, ex folis herbis,

Chrifto placere defidero.

placui? nunc

quadraginta quin

que annis, nullo mortalium

conípecto , vixit.

Uüilitas,

]V. Pelagia meretrix A

'ntioc'henala S. None

!d. $,0&,

XI. David poftquam Dei erga fe indigna- Q.Reg..,;a

no Epifcopo Heliopolitano converfa in cellu-

tionem ex Nathan intellexiffet, & vocem fec- v. 15.

.Ja juxta montem Oliveti, fub viri habitu, cum

cavi ferio protuliflet, mox ab eodem Prophe-

fumma fanGtitate vixit, & mortua eft.

ta audivit: Dominus quoque tranítulit pec-

Petr. San-

V. Babilas Comicus auditis in templo ver-

catum taam: non morieris,

, CI ,5'

chez in re- bis: Agite poenitentiam; appropinquavit enim

h

XIL. De ifraelitis dixit Achior: Quoties- Judith, a,

gno Dei. regnum coclorum : duabus mulieribus quibus

cunque, prater ipíum Deum fuum, alium co- V. 19.

P.4467. abufus füerat, dixit: Vado, & ago poeniten-

luerunt, dati fünt in predam, & in gladium;.

- tiam: cui illz refponderunt, ficut fuimus fo-

& in opprobrium.

Quotiescunque aurem ^.

ciz in peccando, ita & erimus in'poenitentia

peenituerunt fe rece(Ufíe a cultu Dei füi de-

D

agenda: ficque ille quidem in turri quadam,

dit illis virtutem refiftendi,

À

hg vero in domuncula turri vicina feveriffi-

" XIlL. S. María Magdalena, quia Chrifti pe- Lue, ?i

ids ms;

mam egerunt poeniteatiam.,

"

des lachrymis luis rigavit, & capillis terfit, v. q7.

Aquil.1, . VI. S. Jacobus Intercifüs, cum timoré tor-

meruit audire: Remitcuntur ei

16. c,12, mmentorum idola Saporis Regis adoraffet,ideo-

peccata mul-

ta, quoniam dilexit multum..

i

que uxor & focrus ejus eum defererent, poe-

XIV. Publicanus, quia cum humi

litate di: Luc 1$;

nitentia ductus dicebat : V, mihi, fi taa-

h

cebáat: Domine, propitius efto mi

?

li pe-.ccato*-lx;!. 14»

tum dolorem concipio ex eo, quod uxor &

ri: defcendit juítificatus in dormum.

focrus me dereliquerint, quantum couceptus

XV. Filius prodigus quia dicebat ad pa-Lue. 15

T

. rus fum tunc, quando Deus me derelicturus

trem: Pater peccavi in ccelum, & coram te, v. 19.

eft? cum (criptum fit: Qui me negaverit co-

& non fum dignus vocari filius tuus , fac

l

ram hominibus, negabo ego eum corum Pa-

me, ficdt unum de rnercenariis tuis: effecit,

tre meo, qui in coelis eft. Denuo itaque er-

ut Pater miféricordia motus accurrerét, ca-

;'c;h

rore retractato, Chriftum confeffaüs

)

deretqué füper collum ejus, & ofculans il-

ftra concifus eft.

lum; ftola prima indueret, annulumque &

Pratum

VII. Abbas Elias oGtoginta annorum fenexg

^

calceamenta daret, & (

plendiQum gi convis

fpir. c. 8o,cum multos ex his in magna vitee fanctitate

vium inftrui jüberet.

Oooo02

XVL

..Ri P. Lebn. Bibhi. Man, Tow. AL

t 864

Jiblietbecee Manualis Concionatorie

gofebits

Petr.

XVI. Monachus fliam facerdotis Ethnici

lis fecerit illuürem;,.ü.t;,,d.c remotis regionibus

Sanch.

u 4

deperiens, cum ejus amore Deum & coclites

ad ejus fepulchrum venientes, terram fecum

Monac

P*4€7^ pegaffec, audiens ex idolo, facerdoti ipfüm

pro benedi&tione reportarent, eamque pro

confulentis Non da filiam ei uxorem, quia

remedio variorum morborum adhiberent.

Deus nondum eum derceliquit; adeo hac Dei

indulgentia commotus eft, ut indignum judi-

$. VI.

cans,tum bonum Dominum amplius offende«

re, ad eremitam accefferit, ejusque fuafu, ali-

SIMILITUDINES.

.quot hebdomadum jejunio füfcepto,meruerit

I

Qualitas, ^

Spiritum fanctum, qui prius in fpecie colum-

I.S

icut impoffibile eft, ut ignis inflammetur s. Chryf.

bz exeuntem ex corde viderat, in eadem fpe-

^ in aqua; ita impoffibile eft compun- in ferm. de

cie redeuntem in pe&us ejus confpexerit.

Cipnem vigere in deliciis;' contraria enim compuna,

s: Chfy [

Bbidem.

XVII. Cum Virgo quzdam cum facriítano

hzc invicem funt & peremptoria; llla enim *9'd.

. quopiam fornicata effet, tanta (celeris hujus

fira, de

Mater fletus, hz Mater rifaüs: illa conft

4

;ingic

pænit.

peenitentia tangebatur, ut tempus partus ex-

cor, iftz diffolvunt.

fpectare non fuftinens,hofpitale ingrederetur,

II. Sicut nullo dolore afficitur homo, fi ca- Granat, in

& tringinta annis pauperibus inferviret. Qu

pilli ejus abfcinduntur; gravem vero fentit, filva loc.

51B8m' 1

oenitentia adeo Deo placuit, ut cuipam reve-

fi evellentur ; ita fan&ti Viri nihil fua referre comm.

L. d

fum,

averit, fe magis nunc ejus poenitentia, quam

putant,cum variis injuriis afficiuntur,bonaque

verb. con-

virginitate ante lapfüm dele&ari.-

ritio;

Jon. 3.

exteriora amittunt; at fi per pecccatum a ca-*

Beith in

XVIII. Ninivitz quia cooperti faccis cone

pite Chrifto avelluntur,tum enim vero gravif-:

ftflo $,

*

ver(i fünt a via mala, mifíertus eft Dominus

fimam dolendi caufam fe habere agnolcunt.

Magi

füper malitia, quam locutus fuerat, ut face-

i

Ill. Sicut qui lavat laterem crüdum, tanto S, Beda in

then. 4

ret eis, & non fecit.

XIX. Achab quia auditis Prop

hetz minis

amplius lutum facit; fic qui peccatum plan- c. 9. Dan.

Dbiden,

3 Reg.c.

git; & iterum ftatim committit

, tanto magis |

&1. V, 20»

Ícidit veftimenta füa,& operuit cilicio carnem

fordidam facit animam fuüam.

uam;jejunavitque, & ambulavit demiffo capi-

IV.Sicut ferpens in anguftam petrz intrans, S.Cyrillus

te, factus eít fermo Domini ad Eliam Thesbi-

deponit fene&utem, & vetuftatem per extru- catech. .

tem dicens: Nonne vidiíti humiliatum Achab

fionem exuit; corporeque toto denuo renova-

coram me: quia igitur humiliatus eft mei caue

tur, ita & peccator intrans per auguftam por-

fa, noh inducam malum in diebus ejus.

- XX. Thais Alexandrina a S. Panuphio cellz

tam, & affligens feipfüm per jejunium, expel-

Rodriq.

lit perditionem , veteremque hominem cum

p 18 5. ar&iffimz inclufa, & modico

panis fruftulo

aGtionibus fuis, illudqueSponf(z dicit: Expo-

fuftentata, triennio integro orientem verfus

Voden

ear,

liavi me tunica me, quomodo induar illa.

convería hac fojum verba orabat: Qui plas-

V. Sicut homo in cruce pofitus nullis de- Eufebius

ma(ti me, miferere mei: Unde Paulus mo-

le&atur illecebris , mortuz ei prorfus. fünt, Emyfr.

nachus pretiofiflimum ei inc

qux aut per auditum ac vifum, pér guftum hom. ad -

paratum vidit.

oclo le&um prze

pon.

bidem,

ac odoratum pariter ac tactum, animum ca«

.7ucumlitas.:

ptivare confüeverunt : omnia ante oculos

Epift. ad

XXL S. Hieronymus de feipfo fcribit Eu-

pretereuntia, velut transacta jam reputat,

Euftoch.. ftochiv virgini: Quotidie lachrymz , quoti-

quia extremam horam ccelos emigraturus exe«

ÍpeGtat; ita & vos, qui animas véitras ad con-

die gemitus. Poít inultas lachrymas, poft

ccclo inhzerentes oculos, nonnunquam vide-

tritionem abflinentie, & crucem Chrifti, pro

eternz falutis remediis contuliftis, obliviíci-

Srplet. t

bar interefle agminibus Angelorum.

S. Hier. in

XXII. S. David de fe quoque fatetur: Se-

mini priftinas confuetudines, & male blandas

Don. r

Pf. 93.

cundum multitudinem dolorum meorum in

mundi feductiones , obliviícimini concupi-

p Pent,

tl 5,

corde meo, coníolationes tuz letificarunt

Ícentias, quz de cceleftibus mentem in infe

z

riora devolvunt,

ladantit

