poenam graviorem , & quafialtioris rationis,

al' q* ll

pondere , quod eftimpedimentum füffragio-

l.'l.

rumEcclefis. Cui Dominus refpondit: Per

quam Deus in vita futura cum rigore exigit;

'quia homo in hac vita tempore fibi coneeffo

talem affe&um amoris, qualem tu in hac hora

fenfifti, non per orationes. Etficut hoc nullus

ufus eft ad benigniorem compenfationem fa-

homo poteít per fe habere, nifiego dederim ;

ciendam. Notandumquippe eft, quod, quan-

fic etiam tale aüxilium nulli animz przítari

to res aliqua eft magis fenfitiva, tanto quoque

poteft poft mortem , nifi quz fpeciali gratia

vehementius dolorem fíentiat , quemadmoe

hocpromeretur in vita.

Scias tamen, hoc ip-

dum in nervis, digitis & tibiisexperimur, quia

fam intolerabilegravamen proceffa temporis

nervi funt fenfüs tactus inftrumenta , anima

relevari quibuslibet orationibus five laboribus

igitur , quae in flammis purgantibus patitur,

Qul

Et ità

Amicorum fideli intentione peractis.

in gradu füperlativo fenfitiva exiftit, utpote

citius vel tardius liberantur, fecundum quod

que primum mobile & prima cauía eft

conatus Fidelium pro eis affectuofiori inftat

omnium fíenfüum; nam, ut habet axioma

devotione , & fecundum etiam quod in vita

illud Philofophicum, propter quod unum-

promeruerunt. Exquarevelationc facile pa-

quodque eít tale , iliud magis eft tale.

Ideo , ut author quidam fícribit, cüm agit

tet, prz aliis ad evitandas Purgatorii poenas

in ipfam al.iquod agens lwfivum ,

ipfam

efficax effe remedium mifericordiam gnima--

ma:;:i-

T: z'tuhä CX XII. ! Purgatorium,

925

maxime lzdit, & tanto magis, quanto lzfi-

fti amore totas nunc inflammari, Eo maxis

vum eít magis adtivum, ignis autem inter

me; quod (nefcio quo peccato) amor hic ex-

omnia elemenca eft magis adtivus.

petendus videtur prz vifione Dei, ac poffef-

$, Bonav,

"V. NofJe dehet, cur purgatorium a Deo decretum

Yinf

i

fione: Nam poffeffio quidem , fpei meta eft,

l. 7. comp. fit5 id quod S. Bonav. fequentibus verbis de-

atque (ut vocant) obje&um: amor autem

üfc. P

Theol.c.3»clarat: Omnes adítricti tenentur ex decreto

2

beatificus caftiffimi amoris fcopus ac votum:

diving juftitiz, donec reddiderint novilfi-

quare mallent omnino quxlibet tormenta,

mum quadrantem ; cujus ratio eít, quia in

& cujusvis bona ja&uram perennem perpe-

füpernam Jeruíalem nibil iniquinatum intra-

ti, quam breviffimam hujus amoris (quippe

re poteít; impoflibile eft animam intrare re-

longe praftabilioris boni, gratiorisque rectae

gnum gloriz, quamdiu habet aliquid purgan-

voluntati) quanquam herribilis fit, vel jactu-

dum. Hoc figuratum eft ia libris Regum, ubi

ra quzlibet, vel miferia. Itaque hac maxime

dicitur : Malleus & fecuris non fünt audita in edifi-

cauía ingemiícunt amantiffime animz cum

calione teimplis prius enim quadrabantur & do.

Propheta Pf. 119.. Heu mibi! quia incolatus meus

*labantur lapides & ligna in Libano, & poítea

prolongatus ef?! babitavi cum babentibus Cedar : fi-

collocabantur in cemplo : Sic lapides vivi ne-

ve ut Hebrazi , cum tabernaculis Cedar. : Quse

ceffario in hac vita quadrantur, & poliuntur

vox tenebras acnigredinem notat,atque adeo

merito, vel poft hanc vitam igne purgatorio;

fimul fidei caliginem, (imul tenebras purgane

antequam fuperzdificentur in ccelo.

tium locorum, ubi licet non domos maníuras,

Hautinus

IV. JNo[Je. debet, an *ere per votas & alia cru-

fed tabernacula peregrinantium incolant pii

l1.n.364. delitatis in/irumenta torqueantur ; de qua re (ic

manes , tamen pre dolore exclamant: Mul-

tum, id eít, nimis incola fuit anima mea,

difcurrit Hautinus: Quamobrem quz Ton-

dalus» quidam apud Carthufianum de 4. no-

Quarto ex jactura gaudii beatifici; etíi enim

viff. c. 21. perhibet, fe vidiffe in purgatorio;

illorum moeror illi gaudio ex equo refpone

beftiam nimirum horribilem,cujus ventri ani-

dere nequeat, cum & ipfe moeror longe fit

mz immerfie dirií[imas paenas dabant, & ve-

inferioris ordinis , -ut cognitio, & amor pio-

lut canum, urforum, leonum, ferpentium, &

rum manium ; tamen boni, quod gaudio beae

aliorum. traculentium animalium perpetie-

tifico continetur, magnitudo jacturz illius

bantur.

Item carnif&ces cum cultris, fecuri-

maguitudinem denotat, & hzc triítitie ex ea

bus , dolabris , falcibus , terebris, hujusmodi

ortz gravitatem.

Certe ludus eft & jocus

crudelitatis & inftrumentis : item alia, quz vi-

omnis alius moeror illi collatus.

Quinto ex

- dere fibi vifi funt alii;non aliud fignificabant,

jactura graduum gloriz amiflorum , de qua

quam crudeliflima, quz fingi animo, & exer-

fic loquitur Suarez : Exiftimio, triftitiam il.

ceri poflunt apud mortales, füpplicia, non

lam; ut eíft pcena per fe impofita ad purgatioe

quidem ea ipía per fefe, (ed in igne purgato-

nem culparum, magis effe de gradibus beati.

rio eminenter, ut ajunt, contenta reperiri.

tudinis perpetuo amiflis,(eu non lucratis pro»

VIL . JVofje. debet caufas , ob quas eadem pena

pter otium , & venialia peccata ; quam pro-

damni tam graois accidat purgantibus animabus ;

pter folam dilationem beatitudinis aliquando

quas quidem füfe explicat Hautinus, dum ait,

confequendz : & hoc igitur modo gravius.

Gravitatem banc oriri , primo, ex dilatione

triftantur animz imperfectiores, & qux ma-

Suarez, devifionis beatifice, de qua fic difcurrit Suarez :

jorem reatum habent.

Sexto ex rejectione

pusg. 5 3« Tale eít illud bonum, fcilicet vifio,ut i opera

gratiz a&tualis , & fanGificantis : cum enim

no(tra, vel affictiones per fe fpectentur, effet

gratiam, & illius augmentum quzrere, & ade

fuperabundans przmium illorum, etíi ad bre-

mittere optabiliffimum fit ; repudiare, non

ve folum tempus concederetur; ergo e con-

poteft non effe turpiffimum.

Nam Philofo«

trario retardario tanti boni, & privatio ejus,;

phorum ícitum eft, ex contrariis contraria

licet temporalis,maximum malum eft; infini-

confequi; Et íane in gratiz repudiations incít

te (ut ita dicam) excedens omnia hujus vite

aliquis illius, imo & numinis eam offerentis.

nocumenta. Secundo ex de(iderii, quo Deum

contemptus. Gratiz quidem, propterea quod

^idere defiderant, vehementia ; nam, ut S.

rem omnium auguftitlimam & przítantiffima

$, Thöma

s 'homas recte advertit, quanto aliquit magis

homo tanti non zítimat, quant abjectiffimas

in 4. dift. defideratur, tanto ejus abíentia eft moleftior,

mundi quisquilias, quas utique magnolabore,

21 $: - & quia affoctus, quo deüideratur füummum bo-

&l I'

gratiam vix levi vulemercari. Numinisautem

num poft hanc vitam, in apimabus fanctis eft

deípectio inde promanat;quoniam;,qui donum

intenfi(fimus , quia non recardatur mole cor-

tantum ac tale rejicit, donantem contemrere

poris, & ctiam quia tempus fruendi (ammo

cenfetur. Etenim quemadmodüm honorís exe

bonojam advenilfet, nifi aliquid impediret, &

cellentia a perfona honorantis petendz eft; ita

ideo de retardatione maxime dolent, . Ter-

& doni,quod honoris habet rationem. pretium

tio ex privatione amoris beatifici ; et(i enim

a dignitate dantis promanat. :Ec/ta moribus

optimum Numen in illo carcere vehementer

hominum cormparatum eft, ut rorques ac bul-

ament: Íed cum adhuc in fidei caligine &

lz a regibus donatz, etfi per fznon admodum

Suarez..cipfz verfentur, noverintque , quemcunque

pretiofz, maximi zftimentut. Sicutergo, qui

amorem faum nihil effe ad amorem patriz,

regis donum vilipendere:, pariter cjus digni-

quo jam potirentur, nifi vecordia fua divino.

tatem haberet contemptui ; ita; qui gratiam.

lumine rebelles antchac faiffentfcilicetamo-

(füammum Dei donum) contemnit,Deum con-

ris fui frigus damnant, volentiffimeque fc-

temnit. Septimo ex peccatorum recordatio«

runt, non pofle fe tam eximio illo ac cocle-

ne; nam, ut S, Ambrof(ius ait, nullus dolor

R. P. Lobn, Bibi; Man. Tom. Il -

EyyYryF

major

926

Aubliotbece Matualis ! Concionatoria:

major eft, quam qui peccati mucrone vulne«

inferni effet voluntaria, non effet poena. Hinc

rat confcientiam. OdGavo ex neglecta fatis-

patet, etiam inter hzc graviffima tormenta,

factione, tam ex opere operantis, quam opere

meliorem & feliciorem effe ftatum earum

;

Hautinus Operato : id quod Hautinus fic oftendit: Que-

animarum, quam hominum, qui fünt in mun-

l.1.n.937, ritur Jerufalem, plangitque apud Jeremiam

do, ibid. a.2. c. r. Quinto ob Sanctorum af«

vatem Threnorum cap. r.15. rem mirandam.

feCtionem ; San&ti enim affidue orant Deum

Nam de Deo judice loquens: Jocavit, ait, ad-

pro illis proximis füis, quos cruciari cernunt.

verfum me tempus.. Quoríum ? fcilicet ut ipfum

Sexto ob juítorum participationem ; ficut

ä

tempus miferam illam ream, vel teftis, vel

enim membra jam nutrita fübveniunt aliis

accufator ageret. Quid ita? Quoniam, cum

membris; fic & ii qui e purgatorio tranfie-

conditum effet eique conceffum , ad przftan-

runt in paradifüm , precibus fuis juvant ani-

dum vero Numini obfequium ac cultum, ma-

mas in purgatorio. Septimoob propriam per-

le(ana ad idololatriam & fcelerum omne ge-

fectionem: Nam fecundum S Auguftinum,

nus tempore abufa effet. Non diíTimile ratio-

qui in boc fzzculo magis meruit alios adjuva-

ne ingemifcunt pii manes,graviter redargui fe

re, in altero amplius juvatur.

Pone, quod

a tempore, quod in vivis tranfegere : quia;,

riatur pauper cum multis meritis, tamen ha«

cum datum eis effet, ad facilem pro culpis fuis

bens aliquid ad purgandum; & moriatur di-

fatisfadtionem, per intolerabilem focordiam

ves aliquis cum paucis meritis, habens plu«

Íuam otiofe illud fefellere. Porro tot funt il-

rima ad purgandum. Dico, quod elcemofy-

lius voces, quot horz, imo quot momenta:

nz per divitem difpenfatz pauperi proderunt

nec pauciora capita accufationis. Propterea

amplius five minus, prout fuis orationibus;

quod omnia przteritz vite momenta eorum

meritis, & exemplis, in prefenti vita juvit di-

mentibus fefe obcrudant, fimulque propriam

vitem illum vivum fine defectu. Ex quo pa-

fingulis momentis fatisfaciandi opportunita-

tet, quod utile fit orationibus, & meritis, &

tem; cujus negle&tum accufant. Atque hinc

exemplis vivos vel mortuos divites & quos-

non modicus piorum manium moeror, hinc

libet adjuvare: cum hzc plus proficiant fa-

illi gemitus, nolui dum poffem! non poffum;

cienti, quam recipienti. O

vo ob proximo-

dum vellem! O ! mihi przteritos referat fi

rum fübventionem, quz animabus innotefcit,

conditor annos? íed heu! tempus non erit

divina infpiratione, vel Angelica revelatione,

amplius, Apoc. 1. Ebpeu! bomo vanitati fimilis fa-

vel noviter morientium annuntiatione , vel

4, Mi

&us e[1, dies ejus [icut. wunbra pratereunt. Pf. 143.

experientiz cogitatione, quia fcilicet propter

12 T.

Quam enim vanum atque infanum eft, fine-

füffragia, qua illis impenduntur, fentiunt fi-

te, ut dies & anni preterfluant velut umbra,

bi minui pcenam. Et hoc coveniens eft , ut,

quippe inanes, & meriti, & fatisfaCtionis, cum

cum .de purgatorio fuerint liberatz , gratias

utroque pleni duci poffent, & facili negotio

fuffragatoribus fuis referre fciant. Non enim

Matt

pretioque longos, & ingentes cruciatus redi-

poffibile eft, ut ingratitudo vel aliud quod-

mere? Zcce, clamat & ingemit unaquzeque

n

cunque vitium locum habeat in gloria fem-

anima; menfurabiles gofuifli dies meos , &^ brevi

piterna. ibid. a.2. c. . ferm.65. Nono aliud

Jane snenfura , & tamen fubflantta mea tanquam ni-

eít gaudium animz recipientis, nam magis

bilum ante te. Pf. 38.. cam enim breve fpatium

profunt fuffragia illis, pro quibus fiunt. De-

vitz cumulandis meritis, folvendisque levi

cimo eft gaudium facientis, nam talia fuffra-

pretio noxarum mearum poenis, totum im-

gia plus profünt facienti, quam aliud aliquod

pendendum fuiffet, eheu! prope totum va-

opus milericordiz , quia quanto e(t miferia

cuum abiit, & licet variis negotiis di(tentum,

major, tanto eft major mifericordia. Unde

laboribusque exercitum, judicio divino inftar

S. Joannes Damafc. in fetm. de his, qui in

flocci ac nihil reputatum eft , quia mundo;

fide dormierunt, ait: Quicunque proximi fa-

non Deo ac faluti impen(füm. Ita, quod Jo-

lutem temporalem curat,primum fibi prodeft,

bus gemebat. cap. 17. Dies mei tranfierunt:: co-

fecundum proximo ; ldeo ifta fuffragia facta

gitationes smea di/ipate [unt, torquentes cor meum:

in charitate, profünt facienti eterpaliter, fed

ille inquam, cogitationes, quibus laCctabam

recipienti non nifi temporaliter. Dei tali zter-

animam fpe inani aliquando fatisfaciendi, dif

nali profe&u, qui provenit facienti, gaudent

fipate quidem funt, attamen non ceffant jam

etiam, qui in purgatorio fünt. Si autem is,

diftorquere & excruciare animum.

pro quo fit oratio, eft in inferno, ad facien-

S, Bern.

VIII. JNo[fe debet, quod, etfi maxima fit anima-

tem revertitur fuffragii virtus ; fi autem in

Sen. tO» 2.

fer. 65.

rum purgantium pona, non tamen ille [int omnis fo-

ccelo, tunc falvatus obligatus eft ad oran-

latii && gaudii expertes. ] Nam, ut S. Bernardi-

dum pro fuüffragante : & pie creditur, quod

8 2» Ce 3.

nus Senenfis advertit, multiplici titulo gau-

id proficiat.

Undecimo gaudium eft parti-

dent. Primo quia confirmatz funt in gratia,

culare ; nam fuffragia, quz fiunt pro üno,

nec valent malum velle, nec agere. Secun-

plus ei profunt, quam fi eadem pro pluribus

do quia funt eertze de gloria. Tertio quia af

fierent. Ubi fecundum Richardum in 4. dift.

Eceii,

fe&z fünt bene erga juftitiam divinam in fe.

V,

41.nota, ad curandam pcenam concurrit vir-

Ideo dele&antur, patienter tolerando divi-

tus agentis, & difpofitio patientis: quia jux-

nam juftitiam in fe.. Letabitur juftus, cum vi-

ta Philofophum l. 2. de anima, a&tus activo-

derit vinditàam (Pf. $7) (cilicet fuper fe exer-

rum fünt in patiente predifpofito. Poteft er-

ceri: Quarto ob conformitatem cum Dei vo-

luntate, ideo voluntarie fuftinent omnia.. Ut

£o diminui pcena, vel propter diminutionem

virtutis ex parte agentis ; 'vel propter dimi-

enim te(tetur Hugo de arrha fponfz, fi paenz

nutionem difpofitionis ad patiendum ex patte

ufti-

Titulus .CXXI.. Purgatorium.

027

füftinentis. . Undeinz

qualiter difpofiti ad pa-

declinare debeant. ^ r. Ob gravitatem peze

tiendum ab z

quali virtute , inzqualiter pa-

feufibilis, qux tum ex varietate,tum ex acerbi-

tiuntur, v. g. poena magnum onus portantis

tatecolligi poteft, cam juxta fundatam doGri-

minui poteft, vel per diminutionem onéris,

nam Docterüm gravior fit minima paena illius

velper aliquam confortationem virtutis illius,

loci omnibus 'tormentis & mortibus hujus

quz portat onus. — Sic & poenapurgatorii mi»

mundi. Fingamus autem hominem quem.

nuitur. Primo perfatisfa&ionem. Secundo

piam fingulis in membris acutiffimum mor-

perconfolationem,quan:um ad diminutionem

bum chiragrz, podagrz, colice, dentium;cal-

. peenz. Primo modo füffragia prouno fscta

culi &c. habere; aut reum omni genere tor-

aliis quidem nihil profunt ; Secundo tamen

mentorum, quo ullusMartyrum ett excarnifi-

modo fada pro uno, aliisprofünc, quia per Dei

catus,torqueri, quantopere nonabhorremusa

mifcricordiam füffragia pro quovis in urga-

tali miferia?. atqui gravior eft Purgatorii poe»

torio exiítente aliis omnibus innotefcunt, &

na. 2. Ofj caventiam viffonts Lbeatifice , quae

quia fe invicem diligant in charitate , ideo

tanto gravioreft, quanto vehementius e(t de-

omnes gaudent de illius pcenz alleviatione,

fiderium di&tz vifionis ex fümma zftimatione

pro quo fuffragia facta fünt. Noncredo tamen,

illius conceptum. 3. OP diuturzitatem, qug

quod tantum gaudium in eis fit, ut totam eo«

triplici ex capite oriturj nempe ex temporis

rum poenam totaliter tollat: necforte abbre-

ipfius longitudine : ex poenarum acerbitate,

viat;fed forte intenfionem patientis mitigat.

quz facit, ut unahora aliquot annis xquiva-

Duodecimo, gaudium eftgenerale vel univer-

lensvifait: & exdefiderii vebementia , quz

fale: quodfit, quando generalia fuffragia pro

facit, utomne tempus , quod ab impletione il-

defünctis fiunt. . Tuncquidem talia faffragia

lius fufpendic, longum videatur.' Quz omnia

melioribus profünt, quia juxta ordinem jufti-

fufius explicata videri poffunt apud Jacobum

tiz diflributive meliora bona commtünia me-

Moritfortium cap. 3. & feq. & Matthiam Fa-

lioribus Fecundqm virtutem diftribhuntur.

brum conc. 3

rum.

" iq : comimemoratione anima-

,

IIL. Exoccafion

)e thematis : Educdecu/ïb; Pfai. I41.

'"CONCEP

TUS PR

æDL

M CABILES.

dia animarm sieam : poxeliexplicariquam gra- v. 8.

visacmole(tus, atque adeo merito fugiendus

a, Mach,: ];

12. V. 46.

x occafione thematis: Sagáa & falubvis

fitPurgatorii carcer, ob quadruplicem caufam

eff cogitatio pro defuntlis exovave, ut a

a S. Bonav. aífignatam, nempe t. Quia reddit S. Bonay,

peccatis folvantur : poteft exiflentia & veri-

guevitum itipoffibile,quia tunc venit nox,quan- !t ferm.de

anmum,

tas Pürgatorii probari ; idque tribus potiffi-

donemo poteftoperari. 2. Quia reddit /ugurm

N

mum teftimoniis, cum juxta Chrifti céftimo-

zneffusibile : cam pér potentiam Dei plus

Matth.x8. njium, in ore

duorum vel trium teftium (tet

quam mille ferreis catenis januisque teneantur

Y. L 3

omne verbum. 1. Authoritate $. Serzpture,

Ó*

E

E

& confítringantur. 3. Quiareddit dePzzum 2z-

jJux:a textus $. 2. citatos, quorum unus alter-

folubile ; cum tempus ibi fitpatiendi dumta-

veclarior feligatur, &explicetur. 2.$$. Pa-

xat, atqüe adeo nonnifialienis meritis hoc de-

trum: quorumteftimonia S. 3. reperire eft.3.

bitum exfolvi citius queat.. 4. Quia reddit Zz- L. x.c, 24«

Jiatione :quod triplici ratione fieri poteft,nem-

cendium intolerabile : .cum ibi gravior hora 8.4-

pe veloftendendo, quod, utipfeetiam Cicero

una in poena fit futura, quam hic centumanni

-difcurrit, conftet experientia, hominumalios

in amariffima poenitentia , ut loquitur pius

cíIe optimos, &his merito praemía sterna de-

Author. Quz omnia videri poffunt fufius

beri: aliospeffimos , in quos proin rectepoc-

diduda apud Henricum -

.Eng,elgr. . in com-

na eterna conítitutafit : alios demum e3 par-

mem. anim.S. 1. -

E

te bonos, ex partemalos, & pro his neceffa-

IV. Ex occafione thematis: E/Zo coz/éz- Matth, «,

rium effe locum,in quo a peccatis purgentur:

tiens "Idver/ario tue , dumes im vza:. poffünt v. 25.

vel demonftrando, quod ipfis etiam Ethnicis

varia media ad conciliandum Chriftum, fatis-

lumen naturz diclarit, effe (imilem locum, üti

faciendumque pro poena proponi , przcipue

$. 13 oftendetur: velenarrando varia exem:

tria. 1. Oragdo, utdebitumdimirtatur; ficat

pla; quibus probetut mortuos a vivisopem pe-

Chriftus docuit, dum in oratione Dominica

tiiffe,& quibus fidem adhibendam effe ob qua-

etiam hanc petítionem pofüit: Ecdimitte no-

litatem circumftantiarum, ipía ratio diétet.

bis debita noflra. 2. 24maudo: quia amico-

Qua omnia füfius didutaapud Fabr. conc. 1.

rum propriumeít, amato debita facile condo-

in commem. anim. & Jacobum Montfortium

nares hinc de S. Maria Magdalena Chriftus

tr. de mifer. animabus

:

?xhibenda- C r & 2

dixit: Remittuntur ei peccata multa , quia

videri poffunt. *

dilexic multum.; : 3. Mutua vemiffoue: fi (cili-

Eccli. 4.

. Il. Ex occafionethematis: Funzculustri-

v. :2.

cet Chrifto vel in inimicis fua debita dimitta-.

plex difficile vumpitur: poteft dicere Concio-

mus,. vel amore ipfiuspro animabusin Purga-

nator, nibileffe communius, quam utomnes

torio exiftentibus frequeater oremus & ope-

homines ad Purgatorium properent, atque ad

remur, (icque eorüm debita folvamus; hzc

flammasillas vehementius füccendendas ligna

enim omniaut fibi fadta reputat Chriftus.

ipfi comportent, cum etiam juftus fepties in

V. Ex occa(ione thematis: Zggemarden- Ecd.3.

die cadat; &, quod dolendum, paucos effe,

temextinguitagua: poteftoftendi, quomodo "55

qui dignam deillo loco peenisvezítimationem

ignem Purgatorii refpedu noftri extinguere.

habeant ; fe proinde triplici funiculo eos retra-

id eft,evitare debeamus. Videlicet 1. 2Z'uz. x. Cor.xr,

here conaturum, ideít, demonfítraturum tri-

dendo aquam penitentie feu lacrymarum: : G v. 31.

lici caufa, cur Purgatorium fingulari ftudio

enimnosipíos dijudicaremus; (id eft, punire-

. F. Lobu. Bill. Man. Tom. l1.

Yyyyy2

inus,)

928

Bilzliotbetæ Mamualis Concianatäriæ

* -mus,)nonutiquejudicaremur, tefteS. Paulo.

eos. infuüper €? fomuus vece/fft ab eo; Pevmifet

2. "Affuhdendo lac suifericordia : nam lac fpe-

vero idipfums ut Medorum azque Perfarum le«

cialiter aptum effe ad ignemextinguendum,

gibus [atisfaceret, [ecundum quas Regi in bac

ena difpenfandi: facultas . nom evat. ' Eadem

experientia oftendit; fed aptius elt lac mife-

Yicordiz ad ignem Purgatori: extinguendum,

quoque rationc Deus (licet animz purgantes

o

ri

' ingratia & amicitia ipfius conftitucz (int, &

Daniel. 4.

uti jam pridem füafit Daniel Nabuchodonof

dicens: Peccata tua eleemofynis redime, &

de füa eterna gloria fecurz ; licet etiam illas

V. 24.

füummopere diligat, utpote ipfi deinceps per

iniquitates tuas mifericordiis pauperum. « 3.

/Wrov.26, Subtrabeudo ligna: nam, utSalomonait,cum

omnem 2ternitatem conjungendas) his non

V. /200

obüantibus, in communibus invioiabilis ju-

defecerintligna, extinguetur ignis 5 hzcau-

tem lignanihil aliudfünt, quam ipfapeccata.

ftitie füz legibus nequaquam difpenfats fi-

Unde S. Bernardus: Ceffet voluntas propria

quidem femel (Istuic,. quod nil coinquinzcum

(per quam peccatum committitur,) & in*

intrecinregnum ccelorum , acproinde quod;

fernusnonerit. Vide hzcfufius apud Fabrum

priusquam in regnum coclorum aditum habe-

inconc.7. commem. anim. & in auctorio the.

repoffint, purificari debeant ab omnibus fore

dibus peccatorum fuorum contractis. Sep:

4. infefto S. Jo. Baptiftz.

Kuc. 6.

VI]. Exoccafionethematis:

" Qua menfura

tem.leones ad dilacerandum Prophetam de-

ftinati , feptem prefigurabant vitia capitalia ;

V. 35.

quenfi fueritis, eadem vemetientuv volis: po-

teft oftendi , non effe efficacius medium eva:

reatus item, & reliquias peccatorum , aqui-

bus in myftico hoclacuexpurgantur. . Inleo-

dendi purgatorium, quam fi quisque conecur,

nibus adeo exccfüivus predominatur calor;

multas ex purgatorio animasliberare, idque

ut femper ob eundem febri laborent: unde

próbari poteft triplici ratione. 1. Ex parte

merito non folum propter trucelentiam ,. ve-

Chrifti,. quiperindereputat hoc beneficium,

ac fi (ibi fuiffetexhibitum; acproinde merito

rum etiam ob ignem , quem fibi congenitum

habent, flammas. illas purgantes aptiffime

eximit a purgatorioillum, quiipfüm totiesin

animabus exemit. 2. Ex parte animarumlibe-

prafigurant.

Obfervanda quoque in hac hi-

ftoria eft notabilis quidam. circumflantia ;

rarum, quzagnofcentes beneficii magnitudi-

nem, tum exgloriz accelerate magnitudine,

Sicut enim Rexnihil adeo defiderabát, quam

condemnati Danielis liberationem , prout ex

tum ex poenarum abbreviatarum acerbitate;

non ceffabunt orare pro fuobenefa&tore, ut ne

jubili latitizque demonftrationibus,quas poft

um torrmento-

Danielem liberatum edidit,. ranifefte dedu-

ipfe quoque veniat inlocumill

rum. 3. Ex parte zquitatis : quia zquiffi-

citur ; ita quoque Deus nihil adeo vehemen-

ter defiderat, quam ut animzilla ex hoc poe-

mum eft, utqua menfüra mení(i fumus; eadem

remetiatur nobis. . Quae füfius explicata vi-

nofo.carcereliberentur, divinzeque fuzjufti-

tiz debita folvaturíatisfadio. Incujus figu-

de apud Montfordum c. 11.

Tibi:dalo

Matth, 16.

VII. Ex occafione thematis :

ram motus eít Deus , ut Angelum quendam

e ccelo in Judzam amandaret , utper appre«

claves regni celorum: poteftoftendi 1. Quam

magnus thefaurus in Ecclefia a Chrifto (it re-

henfüm,& ex capillo fufpenfum Abacuc, Pro-

phetz famelico ia lacu fuo prandium depor-

pofitus, ad debita noílra extinguenda. 2.

Quomodo ad huncthefaurum claves Pontifici

taret, quod przfigurabat füffragia, que (Deo

finttraditz, isquepereas aperueriteum , va-

infpirante) a devotis fidelibus in utilitatem &

fubfidium animarum illarum offeruntur, &

riasque indulgentias eum in fínem propofüe-

rit. 3. Quam cfficax h indulgentie fint me-

fpecialiter. incruentum Miffz . facrificium,

quod prz cunGis aliis efficax eft, & fatisfacto-

dium ad debita fua folvenda, & quomodo quis-

que earum fe participem facere poffit ac de-

rium. Obfervandum tamen hocloco eft,quod

Angelus ilie Danieli cibum hunc non imme-

beat. Dequamateria vide füfius differen.em

Montfordum c. 14. & Fabrum in auctario

diate attulerit, fed Abacuc induxerit, ut pran«

dium hocilli miniflraret. Ipfequidem ad hoc

them. 4. n. 4. in fefto S. J. Bapt.

multum contulit, dum Abacuc in breviffimo

tempore in regionem adeo procul diffitam,

ALII CONCEPTUS.

- Qualitas.

B

quemadmodum Judza a Babylonia diftat, de-

Manfi

Offertorio Mifíz, quz pro a

nimäbüs de-

»portavit. .Per quod Deus indicare voluit,

difc. x,

l.In

D. I

*

fun&orum celebratur, lacus cujusdam fit

quod Anpgeli,utpotequi non fünt viatores, nec

in ftatu merendi conftituti, opera fatisfatto-

mentio,qui ad lacum Leonum, in quem Daniel

pro

jectus fuit, alludit: diciturenim: Zi/era

ria pro illis animabus offerre nequsquam pof-

eas

deore leotiis , &* de profundolacu: Et certe

fint,, cum hoc folu

"

nos pertineat ,. ipfi ta-

exomnibus facrz fcripturaelocis, ad vivaciter

menpartibus fuis non defint, utpotequi inbe-

nobis defcribendum animz alicujus in flam-

neficium illarumanimarum corda fidelium ad

rbis illis purgantibus detente ftatum aptior,

hzc fuffragia ferenda pro virium füarum pof-

fibilitate movent &infpirant.

magisque propria hac lacus figura alia feligi

M

non poterat.

Enim veroRex Babyloniz per.

lI. Rupertus Abbas pre quavis alia figura Rupertus

mifit ,. ut Propheta Daniel, licet ipfi füummo

Cherubinuin confiderar, adingreffum terre- Abb.l.3.

d

ftris Paradifi collocatum, a quo gladio flam

in t ene.

N

,

amore deditus effet, inpredictum lacum pro-

32.

jiceretur, avidis ferarum illarum faucibus ex-

meo & verfatili homines arcebat, dicente fa- "

k

cro textu: Collocavit azte Paradifumvolupta-

P

onendus, atqueab iisdem devorandus; per-

mifit,inquam,

vel invitus, proutex verbis illis

tis Chberubznum, C? flammeum gladiuta, atque

verfatilem: dicitque przdictus Rupertus Ab-

colligicar: 44P2it Rex in domum fuamy, & dor-

ilem

mivit incenatus , cibique aen fuut allati coram

ibas ,'«Flammcum gladium, atque verfat

h]

Y )

ante

»

&

-7fFHMMs(ïXXZ'PWægümdmwfl

929

ante Paradifum effe collocatum,ut.quicunque

debuerunt, donec confpeQturegio dipni effi-

deinceps admittendi fünt illuc , tranfeant per

cerentur, quanto convenientius eft, at anima

éxaminatorium igaem. Obfervandum porro

mundetur & purificetur, ut fitnon habens ma-

eft, hunc Cherubinum cum gladio illo lam-

cülam, neque rugam, prius

1

ineo ibidem non fuiffe collocatum ad arcen-

quam in conípe-

&u Regis gloriz compareat ? -

dum ab ingreffü Paradifi homines , nifi po(t

'IV. Nefcio, an paradoxum

(it, dicere, ig- Tbid. dif'&.'

rpeffam innocentie & juftitiz originalis ja-

nem Purgatorii poenofiorem effe igne illo; ?- ^-4-

haj

b

ram; utper hocinfinuetur, quod pariter

quo puniuntur damnati. Porro Ariftoteles in

ignis purgatorius nos ab aditu in Paradifüm

caeltopinione, quod flamma a&ivior & vora-

cceleftem excludere nequeat , nifi quando no-

cior fit in fümmitate, quam in fundo, cujus di:

ftra culpa innocentiam ami(imusbaptifmalem,

&i veritate füppotita dici poffet ; ignem Pur-

Quzrendüm porro occurrit hoc loco, quo

ga'orii acerbiorem effeigneinferai, hicenim

myfterio Deus ex omnibusnovem Angelorum

eftinfimus, id eft, in centro; ille veroaltior

choris potius Cherubinum elegerit, & noa ali-

efl, circa valtam illiasglobi terreftris fuperfi-

quem ex Poteflatibus, vel Dominationibus,

ciem: Ad idem probandum alia quoqae ad-

velSeraphinis , qui ad hoc munus magis apti

duci pof'et meliorratio: quia Juftitia Dei re-

fuiffe videbantur, eoquod prae nimio amoris

probos punit citra condignum: at vero ab

incendio fcintillarent ; &arderent? Refpon-

animabus purgantibus eadem Dei Juftitia

detRupertus; Rede Angeli, qui hujusniodi

fümmo.cum rigore & punGualirate fatisfa-

przfant, Cherubin, de plenitudine (cientiz

Gionemexigit. — Von exzes zudey - douec veddas

vocantur; ipfi namque judicandiplenam ha-

noviffmum: quadronteim , quia ex toto rigore

Lj

bentfícientiams fciunt enim, quid in libro cu-

p

ftitig'in Purgatóorio fecundum

,mcnfu-raxllgx

*

jusque noftrüm fcriptum fit, & in noviffimo re*

prafcriptam fatisfacere debemus.

?

citaturi funtlibros illos, de quibusin Danicle

V. Job aliquandointer alia queftuseft: z

Teftuli. :

fcriptum eft: Zudicium fedit, & libvi aperti

amavitudinibus movatur oculus tieus :: de ocu- de patien-

funt. Beneeuiam habentmemoriz traditum,

loqueritur, inquit Tertullianus, quitotüsin'*

quid boni aut mali gefferit quisque noftrum.

tormentis pofituseft. At vero ex quorot:m

JFlammeum Cvyc. per ignem tribulatio & e-

ipfius corpus vulneribus e vermibus exefis fau-

rumn« hujus vitz denotantur, quia Deus tan-

cium fuüerit, mirum eft,- quare de (olo oculo

fuerit conqueflus.

Omniaintgura; Reprz-

quam aurum in fornace probavit ele&tos: qui

autem peccata per adverfitates patienter to-

fentabat namque fob quandam in Purga:orío

conftitutam animam, qux tam«t( atrociffimis

leratas non purgant, neque ullos contritionis

& amoris füper omnia actus (qui pariter per

& innumeris abforbeatur dolor bus,fpecialiter

ignem figurantur, de quo dicitur: Zgnem veni

tamen ex oculo affligitur, id eít, ex quo, quia

sittere in terram) in hac vita excirant, illis

Deum videre non poffit.

Unde continuo

opus eft, ut per flammas purgantes pertran-

ait: Quaudo veniam, £? appavebo'ante facdem

feant. G/adzum, Porro gladius juflitiz fig-

Dei? Omnes quidem aliz poens tolerabiles

num eft; Ju/us Dominus,er juffitias dilexity

fant, at vero poena damni omnes alias excedit.

equitatem vidit vultusejut. — Et ideo Deusin-

Tametfienim animapurgans de gloria,quz in

difpenfabilem condiditlegem, quod nulla ani-

clara Dei viione conGiftit, certiifima (it & fe-

ma vera filiorum liber

tot

ves t

e perfrui poffit, nifi

cüra, attamen exilla gloriz dilatione longum

E

yius debitis in hac przfenti vica contractis

qvendam & poenofilfimum fuftiner infernum.

lene fatisfecerit.

Ferfatilem : per hoc;

Nam,utS. Antonius ait, animaa corporis gra-

quod enfis hic lammeus verfatilis fit , Deus

vamine feparata, tunc intelligit Deum fums

indicare voluit, poenam Purgatorii amovibi-

mum bonam, & quod ad illud adipifcendum

lem effe , non vero item poenaminferni, ubi

eflcreata; & quiaimmediateipfümfüummum

nulla etredemptio. Advertenda quoque elt

bonum poffideret, fi non effet in ea impedi-

alia quzdam notabilis circum(ítantia, fcilicet

mentum, Duplexigiturtormentum animum

quod facertextus non dicat: Huncgladium,

cruciabit, fcilicechec dilatio impa ienti(Tima.

huncque ignem in manibus Cherubini fuiffe

fe cum Deouniendi, innumerisaliis purgantis

pofitum,fed potius ita babear: Collocavit ante

ignis poenis conjuncta; & remorlíüs vermis

Paradifum. Cherubim ; & poftea feparatim

voraciffimi ,. quo corillius continuo roderur,

fübdat: E flammeum gladiumy atque ver[ati-

eo quod Deum adeo erga f& beneficum offen-

Jem.

derit: id quod tunc per lumen fibi infufum,

Quia Angeli nequaquam poenarum no-

ftraram miniftri fünt: quin potius in utilita-

perque vivacem a

pprchxcnfion:em evidentius

tem noítram fideles devotos inftigant, utani-

cognof(cet.

mabus fuffragia porrigant , quamdiu ibi fünt

VI. Sacer textus de Abfolone referr,quod, Manfi

detenta.

Et ideo antiquus quidam interpres

cum interveniente Joab, in gratiam D:vidis 'fc 3

.e 39

V'erfatilem confiderans, inquit: Gladius ver-

pa'ris fvi reftitutus effet, jamque eumab exilio

fatilis dicitur, quia poteft removeti.

revocari juffiffer, cam hoc tamen pacto , ne

Manfi

IlL. David Rex Legausillis , qui ab Am-

ante faciem füam compareret (Jevertatur 77

tb

diíc, r.

Y

monitis adeo indigne traCtatifuerant, przce-

dormum fuam, faciem autem meam uon videat)

l

D. 19,

adeo contriftatus fuerit ex eo, quod patris;

pió ne coram facie fua apparerent inregia,

fed manerent in Jericho , donec creícerent

quem exafperaverat, faciem videre prohibe-

barbz eorum, id e(t,ut Gloffa exponit, donec

retur, ut poenam hanc veluti clavum cordi

digni habeantur przfentia füi regis; quod fi

füuo infixum fenferit, unde in hasce prorupic

voces: Obfecro evgo, ut videam faciem Regis:

igitur hi Legati citra ullam ipforum culpam

quodfi snemov. eff iniquitatis tuea ,-occid.et mé.

tam indigne tractati , aliquamdiu exípectare

