fium Ordine fuggeffiffec, futurum forte ad-

h

tus effec, & quzfitum ex eo fuiffet, num phar-

huc; ut in füo throno Gebennenfi fedens cere

maci nefcio quid haufturus libenter effet; &

neretur; Zgo,inquit, nunquam concupivi tbro-

num ignium vim , novaculzque fentiret, qui-

xum Gebennenfiun , wunam falutem eorum expetii.

bus corpus lancinabatur ; Sentio enim vero, in-

Quserenti alteri, aum fic cariffimas filias fuas

quit, veruntamen egrum babete, ut lubebit. Quod

Ordinis vifitationis orphanas relinqueret ? ter

f! ad ifta fenfus fupererat, omnino confirmare

iltad S. Pauli iteravit: . Qui capit opus , perficiet,

poffumus, illum etiam tum longe vehemen-

Famula autem quedam monialium Ordinis

tius ignes perfen(iffe divinos, quorum vis adi-

ejusdem, earum,quz ultro citroque mandata,

gebat ad pia füfpiria, & ex ejus ore verba eli-

refponíaque perferunt, rata exhilaraturam f&

ciebat plena charitatis tum erga eos, quiopem

officiofo mendacio xgrotum, nunciavit adeffg

ferebant, tum erga eos , qui officii caufa alii

illuftriffimum Epifcopüm Chalcedoneníem,

ex aliis adventabant. Rectori Collegii Socie-

cum Joanna Fremiorta. At is colle&is in ex-

clamationem viribus; Neutiquam, inquit, foror

tatis Jefü, miranti, miferantique vim morbi

tam inexfípectatam, tamque repentinam. |.Ex-

mea : nunquam plane mentiendum , quidquid. demum

jéans , inquit , expettavi Dominum , & intendit

inciderit. ltem ab alio quopiam invitatus, ad

mb Annon vero, perrexic Rector idem, fi

illud S. Martíni ufurpandum: Domine, f adbuc

Domino Deo vifuüm etfet te in preíentia evo-

papulo tuo fian mece[Jarius , non vecufo laborem ;; t

care, voluntatem tuam ad ejus beneplacitum

ego, dixit pluries, ferous maxime inutilis fam. At«

conformares? Tam mübi accepta ,. fubjecit reli-

que hic demum medici ipfüm fen(im deficere,

giofus eger, bec bora quam alia quevis: Domi-

atque adeo abefle proxime ab exitu confpica-

nus efd, faciat, quod bonum ef? in oculis ejus : de me

ti, cempus effe pronunciarunt Sacramentum

ftatuat , ut fibi placuevit : quidquid fantia ejus dex-

extremz unCtionis, quod jam petierat, adhi

*

t5a porrexerit, equo aniwmo excipiam, C5 lubenter.

bendi: id vero dum fit, ipfe qui inungsbatur,

Atque hic profeffionem fidei emifit, eaque

refpondens ad fingula, fecit, quod in fe fuit ad

abfoluta, addidit de fuo hec: ? mille effent. in

indulgentiam eo in articulo folitam proponis

derris veligiones, ego unamy, & folam approbo Catboli-

lucrandam pie & religiofe: tum illud Pfalmo-

am , "fpoflolicam, Romanam : atque in ea profiten-

graphi adjecit: zdmplius lava me ab inigtsitate mea,

da emeri volo, quascunque tandem in contrarium fug-

É9 a peccato meo Tunda me, Sacto-fancto corpo«

gefliones adverfarius immniferit... Hortanti idem,

ris viatico incredibili (uo dolore caruit;ob cree«

ut illud Chrifti Domini ufürparet; Pater, /

bram vomitionem: quo quidem incommodo

fieri poteft, tranfeat a me calix iflé ; fabjecic: INon

vix accedere quidquam gravius tunc potuit

ficut ego 'volo, fed ficut tus Addiditque; Ex quo

viro fan&a dile&tioue efítuanti: Unde voces

1empore. Salvator meus calicem cruciatuum y €9' mor-

ez,quas tunc mittebat, dolore & amore per-

tis in pa[jioue bibere animum induxit, calix idem, ad

mixte , Meus ctbis efd , ut fackam voluntatem &jus,,

ele&tos quod attinet , fuavitate &&j confolatione plenus

qui mifit me 5 renuis confolari arima mea, memor fui

efly nec quidquam babet amaroris. Quzefivit idem

Dei, &? delettatus fam.. Et Archiepifcopo Dama-

Rector: Nüumnam fancti(ffime Trinitati dedi-

fceno, proficenti adveniffe fe, ut opem ferret,

care fe vellet? Atque hic eger ardorem in-

illudqueSalomonis afferenti: Prater, qui juva-

tendens, totusque charitate eftuans hzc fir-

tur a fratre, quafi cioitas firma ; fabjecit eger : (

ma voce pronunciavit : Quidquid in me e[1, voveo

utrumque Dowinus falvabit.

Perrexit Archiepi«

&j confecro Deo, memoriam fatiaque Patri, intelit-

fcopus: Ja&ta fuper Dominum curam tuam. - Et

&uin, cogitationes, verba Filio ; -voluntatem, aff ettus-

confeftim: deinceps : Cor meum, inquit, & ca-

que Spwitui fautlo: cor, corpus, linguam , fenfus,

vo mea exultaverunt in Deum vivum. . Mifericordias

dolores omnes meos . facro-fascte bwnanitati Cbrifi

Domini in aternum . cantabo. / Quando veniam , &

Sefü, qui mea caufa non dubitavit prodi , tradi in

apparebo ante faciem Domini? — Indica wübi , quem

ananus iniquorumy & crucis fabire tormentum, . In-

diligit anina wea, ubi pafcas in meridie.

Interea

.terea rumor de inftante morte Franciíci om-

cum didiciffec Dux Nemorofius , qui ex po-

nium apnimos incredibili mosrore opplevit:

dagra decumbebat, Gebennenfem Epifcopum

.ac Vicarius quidem Generalis Illuftriflimi Ar-

in extremis verfari, jüffit (e ad eum deportaris

chiepifcopi Lugdunenfis ejus cauía oratio-

& ubi ad le&tum pervenit, provolutus conti-

,nem indixit horarum quadraginta , fandtiffi-

nuo in genua, lachrymasque perfufus, Gibi uc

mo Sacramento expofito: & quoniam gravif-

benediceret, itemque filio, Priacipi Geben-

fimo fopore deprimebatur eger, ad eurm ex-

nenfi flagitavit.

Fecit Francifcus ; ut po-

* R-P

»

. Lobn, Bibl. Manu. Tom, i4.

Fffa

tuiy:,

-—

em-

412

Bibliotbece Manualis -Conc,ionatbri;e

tuit. brachium efferens & extendens: fcifci-

hil hoc effe di&titabat: Fateri tamen deníe

tantibusque quibusdam, num eum Princi-

que coaQus fuit, haud amplius loqui íe

»

em agnoícerec? 4gnofco, inquit, Dux INemo-

poffe, eaque propter in füi locum unum &

vofius et : ego illius cliens [um. Advenit poftmo-

Miffionariis fübftituit, qui in ecclefiis, quas

dum Archiepícopus Ebreduneníis , invenit-

luftrabat, concionaretur.

Viribus tandem

que occupatum prorfus in Deo: hzc inter

adeo defecit, ut ad Aram faciens, quinquies

cztera audivit, ingenti quodam mentis ardo-

fubinde, vel fexies confidere debuerit; &

re ingeminantem : Domine, ante te omne defide-

qui in comitatu erant, formidarint, ne por-

viumn meum, 6j gemitus meus a te non efd abfcondi-.

ro Cadurcum vifurus effet: Certe reapfe de-

ius, Deus meus ($' omnia: Defiderium meum , de-

fiderabat ipíe, vifitationi immori, & cene

fiderium colliun eternorum. Addidit deinde fan-

ties iterabat ,. tali morte nihil honorabilius

&to quodam impetu. Trifagium Janttus , . [antus;

Epifcopis accidere poffe.

Ut ergo animad«

Jan&us Dominus Deus. Sabaotb: . pleni funt. c&li &9'

vertit, fe plane deficere, quo minus amplius

terra majeflatis glorie tue ; hymnumque reli-

regi fuo defervire queat. füb medium Octo-

uum gratiarum actionis perfecutus eft ; cum

bris fe Mercuefium deduci curavit, quo etiam

adjunxit píalmum quinquagefimum cum gra-

hic fortiffimus Athleta e medio certaminis

tiarum actione ex imo corde proficifcente, de

palmis ac lauris onuftus, laboribusque exhau-

beneficiis omnibus , quz Dominus Deus in fe

Ítis translatus fuit.

Cum in arce fua exiíte-

contuliffet.

Poít amicorum cujusdam ad-

ret, vires magis ac magis iplüm-defeceraut,

ftantis manum prehendens , (tringensque aó-

uo tamen nihil prohibente eximiam vultus

ve[perafcit, inquit , & inclinata. e[; jam dies. . Et

hilaritatem, quam alias unquam prz fe fere-

bat, ne filios contriftaret, & fingulis diebus

|

quzrenti ex ipfo cuipiam; Timeretne eo ex-

tremo momento, demonum conatus? Zn Do-

usque ad feftum Dei Parentis (ine macula

concepte miffe facrificium peregit.

Poft

mino confido , fubjecit , ipfe deducet de fovealaquei.

Qui cepit perficiet5. quas voces cum ingemina-

hunc vero diem ob facri myfíterii reveren-

ret, ad animz usque interclufionem, vox de-

tiam non amplius aufus eft ad Aram acccde«

nique eum deficit,Sacrum Nomen Jefu finien-

re; quod pedibus in(iftere nequirec 5 interim

tem: claufüla utique tanta virtute digna : ut

vero non omifíit, quin indies in facrarium

uo modo infans linguam primum ín eam vo-

domeflicum fe conferret , ibidem facra *y-

cem folvit, Deus teus; (ic vivere defierit in]efu

naxi reficiendus, quamdiu videlicet pedes

Nomine: quafi voeeilla priori agnofcere prine

promovere poíffet; . quinimo cum eo forte

pergeret, lapfus oculi dextri pupillam lge

cipium faum ; pofteriore Redemptorem vene-

raretur: mox (iquidem inter San&torum Li-

fit. Difficulter admittebat, ut in fuo cubicu-

tanias, qug a circumftantibus recitabantur,

lo altare erigeretur, affenfit vero denique di-

ubi ad.illa verba ventum eft, omnes San&ti

cens: Epifioporum cubicula. San&itatis e[fe [an-

dunocenies , dum iterantur tertium , beata illa

Guaria, & hoc quinque circiter diebus ante

anima corpore foluta eft, fidusque illud mi-

mortem accidit, füb qubus ad fuppedaneum

litantis eccle(iz extinctum terris, micare cce-

Altaris facram Communionem fümpfit, nec

lo ccepit, ubi radii gloriz , ad. quam eve-

ullum facrum audivit, neque SS. Sacramen-

&us eft, nullam unquam defe&ionem patien-

to in flrato fuo refici voluit, ni(i eo die,

tur. Obiit anno fzculi hujus fecundo & vi-

qui ipfi füpremus illuxit. "Tertio Calendas

cefimo exeunte.

V

/al. Jan. hora o&tava

Januarii, die vite ipfius penultimo füb ve-

veípertina anno 2tatis 56. Epilcopatus 20. .

Íperam plane defecerat, etíi nullum fenti-

Vita 1. 5,

ret dolorem , utque impedirctur Canonie

XXIV. Alanus de Solminiac Epiícopus

€, 22»

Cadurcenf(is nulla infirmitate füit correptus,

cum Officium recitare, quod hadtenus nun-

quam intermiferat, Breviarium. ipfi fubdu-

quz.precuríor mortis effet ex mera virium

imbecillitate, roborisque defectu hunc mun-

cendum fuit; inftituerunt deinde füi, ut-

le&um peteret ,. & quieti tantifper indul-

dum deferuit, continui labores, jejunia, vigi-

lie, alimque mortificationes eum ita debili-

geret, attento, in quo verfaretur, ftatu, re-

Ípondit ille: Facite, quod vobis libet, neque enim

taverunt, ut fibi ipfi vix amplius hzreret,

nihilominus mutuato e fua imbecillitate ro-

propriam svoluntatem. amplius. po[Jideo.

Suftinere

noluit, ut veftibus exueretur, dicens, éas ob

bore fexto Idus Septembris anno 1659. vi(i-

tatione in Figeacenfi tra&tu reaffumens , ma-

longam confuetudinem fibi nec quicquam

gno animo munus füum peragebat przedica-

incommodo futuras , & certe quadraginta

bat, ubique , confirmationis Sacramentum

annis in lectum concedens veftes nunquam

exuit, verum a. R. P. Dumas Secretario

conferebat , congregationibus Foraneis afli-

ftebat, & reliqua non aliter perficiebat, quam

admonitus, quod, cum propria voluntate

fi in primo vigore effet: Nemo non judica-

careret, zquum eflet, ut alterius feque-

bat, euin nec diu ita perfeveraturum , nec

retur, obíecuius illas depofuit.

Sub no-.

&is medium animadverfum eft, eum ad ex-

longius vitam fuam protradurum ; ipfe fo-

lus hoc fcire diffimulabat, ita nimirum ad

trema deveniffe, unde fignificatum ipfi fuit,

labores incumbebat: Rogatus fuit, ut pa-

jam jam imminere mortem, quod nuntium

rum illud virium, quod füpereffet, Dei fer-

gaudio fingulari perfufus excepit , volens-

vitio dicaret , & aliquantulum a labore re-

ue linteamini faciem fibi cooperiri, fanctif-

mitteret, verum cum vigor fpiritus, carnis

í

mam Triadem invocavit ;

animam íuam

infirmitatem fori eo fuüftentaret, anima nul-

tribus Divinis Períonis confignans , ut eas

ne

lami ejus imbecillitatis curam habente , ni-

&ternumi adoraret, glprificaretque ; difti

€

^

T itulus! XCFHE Mws.

43

G&ehecex ejusore verba prodierunt: San&if- a Bo (alens fuccefforem , qualem defidera-

füna Trinitas , ibi animam meam commendo; San-

verat, obtinuiflet, quod alias fzpius nobis

ftiffma Trinitas, miferere anime mee 3. Santti[ima

dixerat. Deinde inítar alterius Jacobi reve-

"Irinitas, tibi aniiam ineam dono: Pofthzc co-

rendiffimo Patri Garato Cancellatz Abbati,

natus eft omnia vite momenta, quz adhuc fu-

& univerfim omnibus Canonicis. Regulari-

pererant, benecollocare: Unum fuüorum Ca-

bus füb fua reformatione degentibus ceu Fi-

nonicorum Regularium proxime monuit, ut

liis chariffimis füam benedictionem largitus

hora quarta matutina fe confitentem audiret,

e(t; quem ipfüm favorem Domino de la Ser«

& deinde miffam legeret: verum tantum tem-

re Conques Generali Vicario , & Officiali

poris expectare noluitjnam una poft hora,exo-

fuo exhibuit, qui eundem fubmiffe petiit, &

mologeíi ordinaria expiavit animam ; hanc

pofteaquam füum animi dolorem ex ejus e

miffa fübfecuta fuit, fub quaSS. Sacramentum

vita deceffu teftatus eft, inflanter illum ro-

g

per modum viatici recepit 5 Patri illud non

gavit, fui, fuxque dioecefeos aped Deum

ni(i modo ordinario mini(trare volenti femel

in coelo meminifie dignaretür, id quod fan-

iterumque dixit; Per modum viatici ; per modwum

&us Pracfül ipfi pollicitus eft, füaviter in eum

s iter mox fe in-

viatici, maximum æte/rnitati

intuens , fuoque capite prebens annutum.

greffurum probe gnaàrus.

Facdta gratiarum

Defideraverat etiam przíentiam Dominorum

aCtione confeffionem generalem de tota vita,

Canonicorum. Capituli fuüi Cathedralis, ve«

licet ceteroqui innocentiffima inftituit, me-

rum nonnifi poft ejus obitum Mercuefium

mor illius, quod S. P. Auguft. dicebat, ne San-

adventarunt. Ciírca nonam antemeridianam

&iffimos quidem ex hac vita difcedere debe-

eum. plurimum . deficerent animadvertens

re, quin prius convenieatem pccenitentiam

fignum Chrifli e cruce pendentis fümpfi di-

egiffent.

Paulo poft declaravit, qua ratione

xique feliciffimum illud momentum immie-

bona fua temporalia pro füis fundationibus

nere, in quo Sacrifiium confummandum e[fat ;

erficiendis applicanda effent, & expreffe vo-

utrum non mori vellet, quemadmodum in

uit, ut, quidquid haberet fuppelledtilis, ad

unione ecclefie vixiflet, & actus exercere

utriusque fexus Orphanos pertineret: quo fic

cum primis in hora mortis neceffarios; tunc

ordinato fe non amplius ejusdem Dominum

moribundus manus protrahens, jungensque,

confiderans ad Matrem [füuperiorem puella-

& oculos coelum veríus attollens $ymbolum

rum orphanarum mifit, linteum per eleemofy-

Apoftolicum integre & diftin&e recitavit.

nam rogaturus,in quo canquam Chrifti pauper

Actus deinde fidei, fpei, charitatis, adoratio-

terrz mandaretur. QConfignata fanctitfima

nis & contritionis elicuit tanta cum devotio-

Trinitati anima fua, fuisque bonis paupecibus

ne, ut omnium adftantium oculi lachymas

tranícriptis non aliud ipfi (üperfuit,quam cor-

ubertim fuderint.. His actibus completis illi

pus, quod filiis füis Canonicis Regularibus Ca-

crucifixum deoículandum & adorandum ob-

durci a (e fundacis reliquit &Priori injunxit,ut

tuli; noluit vero ipíe nifi extremz folum pe-

eum (ine Pompa velüti fimplicem religiofum

dis crucifixi parti ofculum infigere, tum mas

feplirent, damnans exemplo füo plures mun-

nibus prehenfum conatus eft ad fe intra le-

danos, qui poft mortem quoque factum füum

&um affümere, dato figno ad linteum attol-

continuantes honorem quzrunt in funerali-

leretur ; cum quzfitum fuiffet, utrum crucifi-

bus, quz omnes mundi honores claudunt, vo-

xum füpra pectus collocare vellet, (ecundum

luntque fplendide eum in locum deporta:i,

refpondit, hunc iptiffimum illius locum effe;

ubi putredine confümendi fünt. Cum ita re-

te ipfa pectori fuo impofitum tam fortiter

bus omnibus fancte providiffet; non fine fer-

fibi adpreffit, amplexusque fuit, quafi eum

vore Vatis Regii pfalmum intonuit: AVi/eri-

cordi fuo imprimere vel cum ipfo cruci affigi

eordias Domini in eternum cantabo, coeleftem il-

concupifceret, ut cumS. Paulo dicere poffec:

lam Jerufalem, quo fpiritus properabat, fibi

Ciriflo confixus fum crucdi : voluit illum ceu

ob oculos ponens, in qua uti Rex ille San&tus

Myrrhz fafciculum inter ubera fua colloca-

dixit, zquum eft, ut hymni ad Dei gloriam de-

re, & inter brachia patientis Jefü mori ; vel

cantentur, noftraque illi vota perfolvantur.

ceu quodam epithemate adhibito, hoc pa&to

Hc eadem verba crebrius repetebat, non (i-

cordis fui corruptionem impedire ; vel de-

ne manifefto cordis fui jubilo ardentiffimoque

nique ceu tutelam contra noílros in hora

de(iderio, quo unice ad unionem cum fummo

mortis aggreflores adhibere; Suum ergo di-

bonoanhelabat. Voluit poftmodum a Curio-

le&um ita penss fe retinens petiit, ut fibi lin.

ne Mercuefiano oleo infirmorum ad fuüpre-

teo facies obtigeretur, ficque quieti iadul-

mam lu£tam fortiter cum inimico fübeundam

gere poffet, quod uni jam Deo adhzrere

inungi,fub qua iunctione ad preces omnes ma-

vellet : perfeveravit in hoc ftatu hotam cir-

gna cuim fide & devotione refpondit.

Tum

citer, ngllum interea verbum elocutus, fuüb

aliquantulum quietis ipli indultum fuit, quod

horam decimam dixit, fe in meridie con-

admodum debilis, viribus plene deftitutus

fummandum, quo fe moriturum innuebat,

effet. Poft hzec ei infiuavi, illuftriffimum no-

modum videlicet loquendi prifcorum The-

ftrum Antiflitem, ejus digniffimum fucceffo-

baidis religioforum fecutus; hi namque fe

rem mihi fcripfiffe, ut fuo nomine Benedi-

tanquam hoítias confiderantes mortem fuam

&ionem illius poftularem: mox is protracta

confümmationem appellabant, & íi Deus

€ lecto manu plane tremula, eidem fuaviter

aliquem avocaret ,. talem non mortuum,

renitens bene precatus eíL, teítatus, fe nop

fed confummatum dicebant. Poft hzec pa-

rum cum hominibus, plurimum vero cum

absque g'fquio ex hoc fæcqlo migrare, quod

Fff3

Deo

^

«y

lezüotiääcæ - Mamalis Concïahaioriæ

414

accee-

per cum cilicio. Quarurn altarám $. Athás

Deo egit : qüandb propius ad lectum

*

üebamus cum 1

pfo collocuturi , non aliud

hafio (a quo recentem dono perceperat, qui-

uam de facrificii füi confummatione re-

que eam pretiofiffimi muneris inftar afferva-

(

p

ondebat: Confumumo facrificium meum, ajebat,

vit) legavit: Alteram Epifcopo Serapionit

cilicium denique duobus diícipulis. His ita

confummo Jacrifictum meum ;

vel potius Deus ejt,

qui illud confamanat , oportei evgo ,

ut illud confum-

compofitis ad univerfüm diícipulorum coe-

tum converfas: Valete, inquit; vifcera mea.

mere periittatmr. Rogatus fuit, ut aliqua do-

cumenta függereret ; ad quod refpondit:

Antonius enim migrat, etiam non erit in

prafenti fieculo vobiscum. Hac locutus ca-

INon pofJum lequi,

nifi quod Dominum po[uerit in

oreme0,; & utcunque urgeremus , ha

ud ta.

fta fingulis ofcula blande divifit, protenf(is-

que paululum pedibus imminentis fati pun-

men aliud refponfum retulimus : nunquam

ne minimam difplicentiam , vel inquietudi-

&um lztus exípectavit, ut ipía vultus hilari-

abeun-

tate coclitum, qui animam ejus coelo fübvee

nem przfetulit. Fervens defiderium

di ad Deum, qui eft unica felicitas, & per-

&uri defcenderant, przfentia facile agnofce-

retur, Hos comiter intuitus, non quafi mo-

fe&io San&ctorum , & centrum eorum quie-

tis; hzc ex ejus ore verba vite omnino

riturus, fed migraturus placideé

in mortem

confopitus , relictis mortalibus, ad cocleftia

poflrema expreffit :

Et quando liberabor de cor-

jore mortis: bujus ?

.atque mox agonem in

grefï-

fübvolavit, Corpus ejus perinde, ut fi vi-

drantem non excef-

vum foret, integerrimum, priftineque tenax

fus füit , qui horz qua

fit; fub quo oculos in coelum continue fixos

coloris, nihil corruptionis, nihil put

u

k

Oris ; nif

hil gravis odoris fpiravit.

habebat :: eodem etiam tempore legi cocpta

fuit Paffio Dominica a S. Joanne Evangeli(ta

lL. S. Benedi&us eodem anno, quo decef- Idem s1.

deícripta,

& eo momento, quo hzc verba

furus erat, & in coclum migraturus, ipfe Msji.

prolata fuerunt:

Et inclinato capite tradidit. [pi-

faum monachis obitum, diemque rnortis in-

rium: füam etiam animam ipfo omnino me-

dicavit, altum tamen przíentibus filencium

ridie Deo tradidit, nullo amplius figno alicu-

indixit, & abfentibus nuntiavit ; fe füum eis

jus motus edito, id quod ab omnibus , qui

obitum certis indiciis' tempori fignificatu-

rum, cumque jam morte propius abeffet, fex

';a-cil&abant, notatum ftuit.

l

ante diebus recludi tumulum juílit. Hinc

ardentibus coepit zftuare febribus. Jamque

fexto die apparente fuz certus mortis, more

lüufüria Religioforum morientium

boaue confectus in ecclefiam fefe ju(Tit defere

| exempla.

ri. Hincacra Synaxi refectus humeris mo»

Ut

nachorum acclinatus, manibus, oculisque in

X :

I

coslum füblatis, una cum precibus animam

& ibád, 17,

*Alhtonius Religioforüm Fundator ; cum

benedi&tam Benedictus fuo reddidit Creato-

3.

gun.

jam quintum fupra centefimum annum

ri, quem tantu

m ille (uzg glorie propagatoe

— enj

agerer, poftquam inclyta fui nominis fama,

rem crearat.

Simul ac vir fanctus expirae

hu

& innumerabilium,miraculorum gloria, &

vit, quidam mon

achorum eum in coelum vi-

eximia fanctitatis exiftimatione omnes or-

dit evolanteimn.

Sanétus enim Maurus ejus

bis terrarum oras impleffet, fuisque eas do-

difcipulus in G

alliis vidit üratam'palliis at-

mita carne, vi&ta ftyge, debellataque he-

corufcam lampadibus viam,

que innumeris

re(ium impietate magnificis trophzis infignif-

uz recto Orien

tis tramice ab ejus conclavi

fec, Deo revelante didicit adeffe fibi me-

in coclum fefe porrigebat, cui venerando cla-

tam laborum , füos igitur füpremis allocu-

rus habitu vir affiftens, cujus effet via, quam

tus verbis, ad omnigene ftudium virtutis

cerneret, per

contatus eít?

Ille fe nefcire

incitavit, monuitque, cane pejus & angue

P

rofeffus , audi

it: Hec efl viay qua dilectu

/: Dq-

caverent familiares hzreticorum congref

[us,

mino .

Benediétus cojum afcendit.

effe nimirum juratos JE(u Chrifti hoftes, &

catholice przdones veritatis. Hinc a duo-

JII. $. Bernardus Abbas, cum jam effet af- Idem ss,

fc&a fenecta fatigatus, exhauftusque volun- Auguft,

bus adítantibus , fine fünebri pompa, loco

ictionibus, infirmitatibus,

nulli mortalium noto füas humari juffit exu-

tariis corporis aff

itineribus, & graviffimis (q

uibus toto vitz

vias, nempe veritus,

ne quid eis honoris de-

s, cceleftis pa-

ferretur. Hinc & fingulari cura cavit,

ne poft

decurfü fuit obrutus) negotii

triz, fammique boni

facie ad

faciem videndi

obitum fuum, in Zigyptum referrentur, ne

denique periculofa íto-

fcilicet (quod erat A'gyptiis folenne) balfa-

de(iderioinflammatus,

machi debilitate fra&us, nihil alimenti po-

mo & aromatibus conditz, multis incorru-

Accellit eo dolor extremus;

v feculis durarent. In hunc enim ZEgypti

tuit retinere.

pt

focdusque pedum tumor

.. Atque has corporis

morec

m vir fanctus. acribus fzepe verbis fue-

& frontis hilaritate,

rat invectus, non dubia fpe, de refurrecturi

afflictiones tanta exporre

L]

rta-

tanta totiüs oris comitate vl

r fan&us excepit,

corporis fui gloria in cecumenica illa mo

lium omnium anafta(i reddenda fecurus. Eo-

fimilis

ut effe videretur navarcho, qui multas

ffas infani maris procellas, (ecur

o defti-

ï

que , quov

is loco mortuus fepeliretur, nihil

perpe

angebatur.

Secundum bzc teftamentum

natoqu

e fefe portu propius abeffe confpica-

tur, & lgtatur.-

Ipfemet vir fan&tus ad ami-

condidit, id eft pauculas, eaque centucula-

morbum

auperes erogavit : Dinz vee

cum Arnaldum Abbatem fcribens,

tas panutias in p

fuurm fignificat in hzc verba : Su/cepim

us cbá-

ftes de capraruin

text villis granc adhuc fu-

ritatem

e

N

:

[ T;'tulus XCVllnL Mhors.

415

vitatem ve[lram in. charitate , &9 non i voluptate.

gloria fecretum quoddam vobis communica-

Que enim voluptas , ubi totum fibi amaritudo vendi-

bo.

Hucusque pro íüa mifericordia Deus

cat. Nifi quod folum nibil comedere , utcunque de-

virgineam integritatem , quam ex utero mae

letabile efl, | Somnus rece[ffit a ne , ne vel beneficio

tris accepi , fervare mihi dignatus eft illiba-

Jüpiti [enfus , dolor unquam recedat. — Defettus. /lo-

tam. Porro quemadmodum effuía fuit ad-

wacbi, fere totum , quod patior , eftl. — Frequenter

verfüs me Dei liberalitas, ita confidete, Filii,

in die ac notte exigit confortari modico admodum qua-

eandem vobis non defuturam. Sed qui quz-

licunque liquere.

INam ad folidum omne inexorabi-

ftum hunc vult , fumptum faciat oportet.

liter indignatur, — Fvc parum , quod dignatur admit-

Opus eít huic thefíauro fervando vigiliis ,

tere , non fine gravi moleflia fumit , fed timet gra-

precibus , & familiaris cum mulieribus con-

viorem , fi f& vacuum omnino dimiferit. — Quod. fi

greffus fuga. Nullus integritatem fuüam pe-

dlufculum interdum admittere acquie[cat. , id gravif-

riculo committat ; quzvis occa(io fatis effe

Jfimum.

Pedes & crura intumuerunt , quemadmo-

poteft ad hanc corrumpendam ; nulla major

dum bydropicis contingere folet , & in bis omnibus

eft negligentia (ine fecuritate ,- quz propriz

ne quid lateat amicum de [latu emici folicitum, fecun-

aut alienz vircutis confidentia fundatur. Ve-

duin interiorem bominem (ut minus fapiens dico) fpi-

nerabile, fanCtumque caftitatis nomen eft in-

ritus promptus efl in carne infirmata , orate Salva-

ftar vite , quz facillime amittitur , nec ullo

torem , qui non vult mortem peccatoris , ut tempe[li-

poteft modo recuperari.

Hinc eos ad amo-

um jam exitum non differat ,. féd cuftodiat $ curate

rem Dei , regularumque obfervantiam , &

Ordinis incrementum (uavibus ardentibus &

munire' votis calcaneusm mnudum meritis , ut is, qui

infidiatur , invenire non po[lit , unde figat dentem ,

coeleftibus quodammoedo verbis , tànquam

il

Ha&enus $. Bernardus füu-

ut oulnus. inflisat.

verus pater, a fuis filiis avellendus ,. adhor-

premam fuam receníens, deícribensque in-

tatus ,' infüper precatus eft, ut ad füuorum

firmitatem, collatamque a Deo tot inter cor-

fratrum jam defundtorum pedes fefe fepeli-

poris erumnas , animi fortitudinem & zqui-

rent, Et vero quamvis arcanum de virginea

tatem 5 cum jam morte propius abeffet , ad

integritate füa rectiffimo fine , foliusque di-

eum certatim confluxerunt Epifcopi provin-

vini honoris, & filiorum fuorum cautelz cau-

ciales, multique Abbates, quos tanti P'atris

fa, nulio vanz glorie cup'dine du&tus, ma-

fui jacturam querentes ipf? comiter folatus

nifeftaffet , nihilominus hanc arcani fui ré-

(ut erat modeftiffimus ) ait, inutilem fe eífe

velationem fibi poítea reiigioni duxit ; acci-

fervum $ par effe , ut aliquando arbor (teri-

toque coenobii Prafide, culpam faffus eft haud

lis eradicaretur. Deniqaue inter füorum :na-

aliter ac(i graviffimo crimine fe implicaffet.

nus lachrymasque filioram puriffimam ani-

Tanta fuit ei confcientix puritas , & verbo.

rum cautela.

Hinc cum (ibi SS. Euchari(tiz

mam füo reddidit Creatori Xlií. cal. Sept.

viaticum , & unctionis extremz Sacramen-

anno chriftiano cIo CLilI. natus annos qua-

tuor & fexaginta.

tum petiiffet afferri , utraque fingulari pie-

Idem 4«

IV. S. Dominicus celebrato Bononixæ-al-

tatis affe&tu percepit , fic, ut ipfemet facer-

Auguft.

tero generali conventu (qui fuit ei füpremus)

dodi reípoaderet, & cum religio(is przlfenti-

lethali correptus eft infirmitate, qua fe cor:

bus pfalmos pro folemni ecclefig rita mori-

poris ergaftulo abfolvendum , & ad coclites

curis dicí lolitos diítincte pronunciaret. Por-

evocandum cognovit. Nam haud multo an-

ro cum przíentes cjus filii tenere lachrymas

te, cum pro folenni füo precibus vacaffet ,

nequirent, etiain ipfe ubertim flevit, & quam

apparuerat illi Dominus his eum verbis allo-

füos diligeret, (ignificavit. Itaque eos con-

curus: Peni, amice, veni, vera gaudia po[Jz]]u-

folatus, majusque ab fe mortuo quam vivo

vus, Quibus e verbis, ut imminere (ibi mnor-

przídium exípectare juflos Domino com-

mendavit.

tem perípexiffet , nequiit conceptam animo

Porro cum fraternum amorem ,.

lztitiam diffimulare , quod abeffe jam pro-

fübimiffionem voluntariam, evangelicamque

pius illa fe meta fentiret, qua cum vita finiun-

pauperiem identidem incuicaffer , juffit eos

tur erumnz.

Quam ob rem juffos adetfe

incipere oficium , quod agonizantibus , &

1 15

lilis im»

,

il

coenobii illius tyrones ( quos non paucos ea

morti colluCtantibus recitari folet.

domus numerabat ) ex aggeftis illis afferibus,

petrata S. Patris exequentibus, füb illa ver-

quibus incubabat (nam le&to non ntebatur)

ba : Subvenite, Santti Dei, occurrite Zingeli IDo-

velut quodam (uggeftu comiter affatus, ad

mini, Jujipientes animam ejus , cfferentes eam in

amorem Dei, coepteque religiofz vitz per

confpetiu. iifimi : Animus cuftodia corporis

feverantiam adhortatus eft, Hinc apud ejus

abíolutus, ab Angelis eft in coclum, ad eter-

ccenobii Pra(idem totius vitz peccata recen-

nam quietem füblatus. Deceffit vir fanctus

füit : dein fenioribus domus in hxc verba

feria fexta anno chriftiano MCCXXI. VI.

valedixic: Filii & fratres mei, quos animo

Aug. anno L. etatis fum. ,

V. S. Francifcus Seraphicus , multo ante

Tdem &o

impreffos circumtuli femper , & porro quo-

O&Obo

que feram , ne dolete difceffu meo , nam

quam decederet, füam fibi mortem a Domi-

fru&tus hic eft contempti;propter Deum mun-

norevelatam, tempus quoque mortis. & diem

di, fic poffe decedere , (icut me decedere

certam fuis coenobitis edixit. In egritudine

videtis. Quanto minus terrz nobis adhafe-

illa, quz fuit illi füprema, fe deferri jufTit ad

rit, tanto melius fuerit , & ut zternz vitz

S. Marie de Portiuncula , jamque moritue

rus, tanquam vetus paupertatis amator. quo

potiamur, cujus eft facienda jadura. Uli-

tima nunc imminet mihi vitz linea 5 quam

fimilis effet Chrifto, qui nudus in cruce mor-

ob rem pro veflro jfolatio ; ;maiorcgue Dei

tuus eft, totum fe veftibus nudavit, feque

hg— :

i«

J

-

416

*

Bibk'otbecæ Manualis Concwnatorice

mi proftravit, & ne forte ftigma lateris vi- quid opus haberet : Nunc,kinqui,t,'nihil, fed

dendum circumftantibus exhiberet, id manu

paulo poft omnium rerum defiderabilium co-

finiftra texit. 'lTum vero omnes ubertim fle-

pia affluam. Denique cum religiofis illis coe-

BC

re, fuamque orbitatem lugere, Ad quos ille-

nobitis pro collatis in fe beneficiis, officiisque

$gt

converíus ait: Ego, quod wmeum e[L , feci , quod

hofpitalitatis grates egiffet, veniamque, quod

Intellexit ea verba

vefirum, Chrifius edoceat.

eis xgritudine fua fuiffet oneri , petiiffet, &;

quidam de ccenobitis , quem vir fanctus An-

ut mutuo fe fraternoque amore complecte-

tiftitem , five Guardianum füum vocitabat;

rentur, rogaffet, fixis in coelum oculis, fublae

tisque manibus fereno prorfus ore fanctam

arreptamque veterem lacernulam, totumque

fünem viro fan&to obtulit cum dicto : Hec tibi

animam exhalavit nonis Martii fub auroram

SOSEROMONSUE NI NT

tanquam pauperi commodo , & tu illa fu[cipias obe-

anno chriftiano clo CCLXXIV. quinquaginta

dientie [antie mandato.

Incredibili laetitia vir

natus annos.

- VIL. S. Antonius Paduanus, ut fe laboribus Ibid. 15.

fan&tus geftiit, ut vidit, fe mendicantem mo-

ri, mendicatoque ami&tu morientium involvi.

exhauftum, viresque voluntariis etiam poenis Junii.

Quam ob rem meritas Deo grates egit, & in

jam fra&tas , & egrum fe denique perfenfit,

virture fanCte obedientiz fuis imperavit, ut,

paululum quietis fibi capturus, feque arctius

Deo uniturus, & morti (quam fibi fciebat im-

fimul ac fefe mortuum jam fenf(iffent, fe tan-

tifper nudum relinquerent , dum ille paffus

minere) fefe preparaturus affumptis duobus

EE n tT Uree M UT TTR ROE EEE

conficerentur.. Secundum hzc fuos ad amo-

comitibus , viris admodum religiofis, in foli-

B

E

tudinem, locumque procul a multis tumulti-

rem divinum, fan&tamque pauperiem, poeni-

Hic cüm

tentiam, mortémque pro fide $. romanz ece

bus, ac arbitris réemorum feceffit.

Clefiz: fabeundam hortatus, commiflfis decuf-

corpuículi affe&i languor quotidie auxiffet;

fatim brachiis, prfentibus & abíentibus fuis

perceptis ecclefiz Sacramentis , & alterna-

benedixit in hzc verba: Valete filii omnes inti-- tim cum fodal

ibus, przedictis feptem pfalmis;

smore Domini, &g' permanete in eo femper. .Et quoniam

quibus olim $. David poenitens ufus eftipíe (o«

lus hymnum: O gloriofa Domina &c. recitavit,

jfutura tentatio &j tribulatio appropinquat, felices, qui

perfeverabunt in bis, que ceperunt. Ego vere ad Deum

invocavitque Deiparam Virginem , cujus fa-

vore meruic videre aípectabili & amabili for-

propero, cujus gratie vos omnes commendo. Sic e€

fatus fibi przlegi juffit hiftoriam Chrifti paffi

ma praefenrem Chriftum, cui cum fuaviter;

in evangelio S. Joannis fcriptam, coepramque

femperque fui compos collocutus placidiffime

ab hisce verbis : 44nute diem feflum Pa[che €9'c.

quaíi confopitus fan&ifliioam animam in Dei

Wibr.:

Hisce praledis ipfe , quoque modo potuit,

manus edidit, qui ad tantam füi nominis glo-.

Q&ub,

illam pfíalmum recitare coepit : Joce mea ad

riam, & tantum totíus ecclefiz fuze eam crea-

