tinet 5 ita is, qui paffionem Domiínicam pi

e vit. afcet,

Blol, in

disruptis inferni clauftris, velat de profundo

f. 1690.

toncay,

tra&tus traditur, ut efcafcæteri*s fiat.

recolit, licet permodico affectu id faciat, non

poterit non referre augmentum gratiz divi-

g. ]15

. Utilitas.

nz , fed nec effigiem quidem crucifixi Re-

VI. Si;ut medicus non habens neceffitatem

demptoris bomo chriftianus orthodoxe fidei

S. Chryf.

ho, 4. in Cibi, qui eegroto paratus

eft, przguftat, ut &

unquam reverenter afpexit aut afpiciet, fine

D

grandi utilitate.

c. 1, Hebr.zgroto fümptionem perfuadet ; Sic & Do-

minus, quoniam omnes homines mortem

AMeditatio.

timebant;perfuafit illis, ut fiducialiter ad mor-

tem accederent , ideoque ipfe illam guítavit,

. XVII. Sicut matri diviti plus placeret, fi fi» Rodrig. p.

licet nullam ejus neceffitatem haberet.

lius peregre profe&tus affiduo de ipía cogita- 2. tr. 7.

Theodor. VIL. Sicut per unius hominis delidtum ;

ret, & materna beneficia & amorera erga fe & ?*

(ri in

confideraret, quam (i nefcio quas divitias ei

e & Jonn,

dial 3. tranfiit in omnes bomines condemnatio ; ita

per unius juftitiam in omnes juítificatio deri-

fübmitteret ; ita Chrifto pre aliis operibus

vata eft Sicutenim perunius inobedientiam

placet, fi fan&iffimam ejus paffionem & be-

eccatores confíticuti fant multi ; ica etíam per

neficia per hanc collata animo fepe volva-

obedientiam unius jufti conftituentur multi.

mus, & apud alios commemoremus.

ns

&, Augut, VIll. Sicut olim , qui intuebantur ferpe

XVIIL Sicutinfanus haberctur, qui accepto Staplet.to.

Mat d.

inJosn. tem zneum in deferto , non peribant morfi-

a Rege literarüm faíciculo, in quo certo fciret r. in Dom,

10. . $

bus ferpentum ; fic qui fide intuentur Chrifti

inclofum deferri regium chirographum de in- Quinq.

mortem, fanantur morfibus peccatorum.

genti aliquo redira, differret illum refignare, &

$. Gertr.

JX. Sicut impoffibile eft , nt aliquis farinam

legzre, usque ad mortem ; ita feipfos mirabi-

l. 3. infin.tra&tet, & inde pulverem non contrabat ; fic

n

ne

liter fallanr , ooi circa mortis articulum de

€. 41»

fieri non poteft, ut aliquis cum devotio

Domini pro ipfis pafIi morte devote f

e cggi.—

etiam parva , Dominicg 1ntendat paffioni, &

taturos exiftimant.

nullum inde fructum percipiat.

"lpplicatio.

Exod. 15. X. Sicut aqux amarz fadtz funt dulces ,

poftquam Moyfes lignum .a Domino often-

XIX. Sicut, fiamicus aliquis, te pro meritis

fum in eas mifit ; fic lignum crucis in aquas

ad fupplicium quzfito, veftes tuas indueret,

tribulationum miffam , easdem íuaves &

ratas facit.

& feipfüm pro te capi. damnari, & in crucem

agi fineret, tu vero vicem ejus non doleres,

$. Cath.

XI. Sicut panis durus, fi aqua maceretur;

Sen.

facile, & cum volup:ate fümitur ; ita dolo-

fed contra poft illum vocifetareris, quin car-

nifices in ipfum concitares , & teipfum pro

res noftri & labores, licet duri (int, leves &

fuaves efficiuntur, (i per meditationem fan-

tali offerres, mille mortes promeritus cenfe-

ris; ita cum hoc ipfum faciat peccator grae

uini & paffioni Chrifti immergantur.

S, Franc.

vis, merito etiam gravi poena dignus vide-

XII. Sicut purpura fuum pretium non a la-

bitur.

Sale. l na, fed a tin&ura babet; fic opera noftra

il ]de

XX. Sicut Ggillumknon exprimit in cera füi Fab. conc.

faum valorem non ex feipfis & füa bonitate,

fimilitudin£, nifi cerz cum impetu impreffum ; 6. in Dom.

e:

fed a tinctura fgn;guinis Chrifti accipiunt.

;

Tituus CX. Paffo Chrifhi.

685

Din.

lic non potelt in. nobis efformari Chriftus-;

mam liberat a fanguinis profluvio , contra

ejusque meritum, ni(i adhibito aliquo volun-

enim carnis vitia fümme

Vale; memoria

tatis & operum conatu. Etideo fponíus fe ve-

paffionis Chrifti.

lut figillum füper cor & brachium poni jubet.

ll Utitas ad demonem *wincendu

.

Ibidem.

m s ld :$. Beml.

XXI. Sicut paterfamilias jubet in domo

quod Deus ipfe indicaffe videtur , c

um o im p. 351»

fua ad omnes januas appendi vafculum aqua

Vanti d

Moy(i ferpentem quendam sneum in palo

benedicte, ut egredientes moneamur , ea fe

quodam erigere, & fufpendere precepit, ut,

11j

munire; ita ecclefía ubique cruces, . aliaque

quisquis ab ignitorum deferti (erpentum

inítrumenta paffionis pro

ponit , ut €a vene-

morfibus fauciatus fuiffet , ferpentum illum

rando nobis applicemus;

firmiter refpiciens a veneno contra&o libera-

fhidet,

XXHi. Sicut fons aquarum hauriri & bibi

retur. Sed omnia in figura contingebant il«

debet, ut effc&tus fuos exerat ; ita Chrifti me-

lis.

Hic namque ferpens Chriftum in cruce

rita nihil nobis proderunt, ni(i per fidem vi-

hoc fine füfpenfut , ut. infernalis (erpentis

vam , & facramentorum reli

venenum aboleret, prefigurabat. Chriftus

gio(än; uüïrpa«

tionem applicentur.

enim ferpens erat, quia omnia peccata DO«

flra, quorum dxmon au&or fuerat, in f& a(-

E IX.

fumpferat. At vero quid tandem evenit? Chris

MOTIV A.

Ítus refürrexit, at vero ferpens infernalis dia-

Cf

bolus, ibidem confixus remanfit, atque infü-

it Exod,

$. Auguft. T.

ililas ad peccata vitanda , nam , ut re&te $,

Tian. G. 13.

Uz

per increata fapientia effecitut;quisquis dein-

Augufítinus dixit, non poffum terreri

ceps mentis fuz oculos in myíticum hunc

multtudine peccatorum meorum , fi mors

ferpentem, Chriftum fcilicet crucifixum elee

Domiui in mentem vencrit, quoniam pecca-

varet , ab omni tentationis , & függeftionis

ta.mea illum vincere non poflunt. Clavi, &

prave& veneno liber evaderet.

Unde fanctus

lancea clamant mihi , quod vere reconcilia-

Bernardus in epiftola quadam , ad quendam

Y

tus fum Chrifto, (i eum amavero. Longinus

inftmud,

novitiorum fuorum exarata, fcribit: Si tene

aperuit mihi latus Chri(ti lancea, ego intra-

tationum fentis aculeos, exaltatum ferpentem

vit, aícet,

Bldi. in

vi, & ibi requiefco fecurus.

Quod ipfum

[ 1690,

&neum intuere, & fuge non tam ad ubera,

conclav. etiam Chriftus S. Gertrudi revelavit dicens:

quam vulnera Crucifixi. Apud Blofium quo- Biofic

þs* ih

* PT.2 Ouilibet poterit refpirare in fpem veniz(quan-

que legitur, quod diabolus aliquando volens couclav.

tumlibet etiam gravi pondere peccatorum fe

decipere, & ad nimiam pufillanimitatem, fivec 1. n. 19.

fenferit depreffum)offerendo Deo Patri meam

ad defperationem adducere fan&tam virgi-

innocentiffimam paffionem & mortem. Cre.

nem Catharinam nitebatur ei perfuadere,

dat peccator, fe per hoc obtinere faluberri-

quod vita ipfius falía, inutilis, & pervería effer,

mum fruc&tum indulgentiz , quia nullum tam

lila igitur a Dei bonitate (qux vere poenie

effhicax remedium contra peccata poterit in

tenti nunquam fe negat ( edo&ta , humiliter

Rodri p

terris haberi , (icut devota memoria mez

;

elevavit mentem fuam ad mifericordiam di»

PUA

paflionis.

PT

vinam dicens: Ego aperte confiteor Creatori

Orig. in

l. Utitas ad

carnem fubjyugdndam, uti Ori-:

m€o, me quotidie in tenebris fuiffe, maleque

c. 6, Joan. genes indicavit, dicens : Certum eft , quia

vixiffe, veruntamen fiducialiter latitabo in

E

ubi mors Chri(li animo circumfertur , non

plagis Domini mei Jefü Chrifti, & omnium

poteít regnare peccatum ; eft enim tanta vis

iniquitatum mearum maculas pretiofo fan-

crucis Chrifti, ut fi illa ante oculos ponatur,

guine ejus abluam. Poft hec verba diabolus

nulla concupifcentia , nulla libido faüperare

in fügam veríüs eft.. Sed & Surius de S. El- Surius ín

poffit, (ed continuo ad ejus prefentisin totus

zeario Ariani Comite, in hzc verba fcribit : vit,

) frspleto.

Manfi difc. i]le peccati & carnis fugatur exercitus. Quod

à Lin Dorn,

sumpta Euchariftia , & (ancto perun&tus oleo,

10.1-8. confirmans Manfi, (icait: Nulli ignotum eft,

cum diceretur poflea : Per /anttam crucem , &

quod in Hzmorrhoiffa contigit miraculum,

:Quinq-

pajonem tuam , libera. eum. Domine , ipfe eun-

quz poft perpeffum duodecim annis conti-

dem veríum tertio repetivic, addens: Hzc

nuis acerbum (anguinis fiuxum , qui multis

eftpes mea, in bac volo mori. Ad extremum

medicinarum & medicorum difpendiis haud

jam in agone pofitus , vultum pra fe tulit val«

u

aquam curari potuit ; tandem ad veítem

j

de terribilem, unde colligi potuit, in magno

edemptoris acceffit, & tetigit fimbriam ve-

eum tunc verfari labore, ob aliqua fibi obje«

ftimenti ejus. Hujus autem infirmitatis my-

&a ; exclamavit autem dicens: Magna eftdz-

fterium fandtus Thomas Aquinas exponit,

monum vis, fed eam penitus enervarunt vire

dicens: Patitur luxum fanguinis, propter flu-

tus , & merita facrofan&te paffionis Chrifti.

Xum carnalium delectationum. Ad hunc vero

Poítpaululum exclamavit dicens : Plane vici,

fiuxum fiftendum, & ex(iccandum, unicum

DeS. Brigitta, intenera etiamnum ztate con-

& potens eft remedium, fi quis per feriam me-

ftituta, refert idem Surius, quod viderit diaa

ditationem mortem & paflionem Chrifti tan-

bolum, tanquam centimanum, aut centipe-

gat, & ruminet ; fiquidem ut fan&ctus Anto-

dem, horrenda fpecie deformem ; Perterrita-

ä

nius de Padua exponit: veftimentum Chrifti

que cucurreritad le&ulum füum, humiliter fe

iplius eft caro, de qua lfaias c. 63.

uare Yu«-

Chrifto commendans,;ubi rurfüs ille teter fpiri-

brum eft indumentüm tuumn ? Jefüs torcular, id

tus ei apparens dixitnihil poffum, nifi permit-

eft, preffuram crucis folus fuftinuit, in quo

tat Crucifixus, Linde merito dixit S. Auguftin. S« Aug. «,

i Fab. tone.

veflimentum 'fanguine rubricavit ; Hujus

cum me pulíat aliqua turpis cogitatio , recur-22. Mazms .

,(,inDom

veftimenti fimbria eft i

*

pía paífio

; quz ani-

road vulnera Chrifti; cum me reprimit caro

A. P. Lobn, Bill. Man. dom. 1l.

;Paiï

?^ PPP

tnea,

686 ,

jfü)iiüfþä[æ Manuolis Concionatorice

mea , recordatione vulnerum Domini mei

rationeexordiabatur ; cumque morti proxitmáà

effet, vocem fuam, quanta potuit cum animi

refurgo ; cum.diabolus mihi parat infidias,

hus in

fugio ad vifcera mifericordie Domini met,

contentione, extulit, dicendo : Sanguis, fan-

$u

guis Jefu. De eximio quodam Dei fervo le-

& recedit a me. Quin & S. Edmundo diabo-

lus faffus eft, paffione Chri(ti ad iftius infidias

giffe me memini, quod, dum morti vicinus cf-

M'

fet, vifum ei fuerit, fe coram tremendo Judi-

& vires infringendas nihil dari efficacius.

S. Grer. in

1V. Ulilitas ad adverfitates fortiter tolerandas 5

cis tribunali affiftere in cujus conípe&tu libra

adduécta fuit, in cujus una lance ejus poneban-

ev. & 2r-nam, fi paffio Chrifti ad memoriam revoca-

Mzsfidifeeue, ait $. Gregorius, nihil adeo dutum eít ;

tur opera, cumque eorumm confpiceret modici-

6. n. l.

tatem, fiquidem demerita, & ab ipfo commif-

S. Laur.

uod non zquanimiter toleretur. Unde bea-

tus Laurentius Juftinianus falubriter monet

fa peccata ex altera parte longe magis prge

Jutt. c.11.

ponderabant, hoc ufus eft confilio, ut fcilicet

de monaft.

icens : Erigamus omnes nos , qui Domino

diíc,

Jefu eligimus militare, mentis oculos in cru-

in alteram librz lancem collocaret merita ;

paffionem, & fanguinem, a5alvatore in cruce

cem Domini, cum tentamur , & leve exifti-

mabimus , quod toleramus , in comparatione

effufüm,nec non amorem, quo tempore vitz

fug eandem Dominicam paífionem medita-

illius. Sic Martyres confortabantur , inquit

S. Auguft- $, Auguftinus ( qui & ipfum fua experientia

tus fuerat: Quo facto, lanx illa, in qua merita

faa fimul cum fanguine Chrifti trutinabantur,

tr. 116. inteftatus e(t) ad omnia, qu& perfecurores li-

Joan.

buiffet facere, perferenda.

Sic paulifper oc-

longe prevalens przponderavit, ipfeque eter-

ng perditionis evafit periculum.

cultata tremenda potentia commendabatur

prius imitanda patientia. Sic regnum, quod

VII. Utilitas ad purgatorium evitandum ; uti Blofius in.

Chritus ipfe B. Henrico Sufoni revelavit, di- conclav.

de hoc mundo non erat, füperbum mundum,

non atrocitate pugnandi , fed patiendi humi-

cens: Anima, quz fe multis obftrinxit pec-*: ?

catis, poterit ipfius paffionis mes thefaurum

litate, vincebat. Sic illud granum mulripli-

candum feminabatur horribili contumelia ,

adeo ad fe adjungere, fibique applicare, ut

etiam , fi vel mille annis punienda fitin purga-

ut mirabili pullularet in gloria.

Manfi difc.

V. Utilitas ad voirtutes addifcendas & vitia ex-

torii locis, brevi tempore & culpam, & poe-

nam omnem diffolvat, ita utabsque purgato-

$1. 2. firpanda , uti Author a Manfi citatus indica-

vit dicens. Horrebant homines , quicquid

rio libera commigret in coelum.

VIM. | Utilitas ad beatitudinem certius procuran- Man

d

afperum, quicquid humile, & abjectum erat,

colebant, fufpiciebant, & laudabant folum

dam ; de qua fic difcurrit Manfi : ^uisnam ,8. n. 4»

ob(íecro , primus fuit fru&us, qui in confpe-

loriam, divitias, voluptates : & ecce duin Dei

$ t

f

ilius crucem afcendit , dum contemptum,

&u totius populi hebrzi, ad acquifitionem

Paleftinz , quz typus erat terrz promiffio-

M.

paupertatem & dolores amplexus eft , vaniffi-

de fac

ma illa gentium dogmata omnia corruerunt ;

nis coeleftis, properantis apparuit? Botrus

Mif

l

Effecit Chriftus, ut mundus coleret humilita-

quidam uv e vecte dependens: Hzc autem

Lai, à

tem, contemptum vite, paupertatem , obe-

omniain figura coatingebant : nam, ut Taule-

rus depaffione Redemptoris differens ait: Bo«

T,.

S. Laur. dientiam, caftitatem. EtS. Laurent. Juftinia-

Inttod, a

Juftin. denus ait, munitiffima funt hic przfidia, & ini-

trus in vectem appenfus eft, utnosde promif-

fied,

fionis terra certos redderet,& fecuros.Unde &

caft. conf: ysicis inacce(Tibilia; ubi reparantur vires, re-

€. 8-

calefcit animus, revivifcit [piritus, renovatur

Apoftolus ad Hebrzos ait: Habentes, fratres,

mens, redintegratur, quod difTipatum fuerat,

fiduciam in introitu San&orum , in fimguine Chrifli.

quod amiffum, quod debilitatum , quod fue-

In libro Jofue legitut, quod; licet adverfus

rat periturum. De virtutibus adhuc clarius id

civitacem Jericho irrevocabilis ultimi exter-

$. Donav. indicans S. Bonavent. Sivis, inquit, o homo;

minii fententia a divinaJufticia fulminata fuif-

fet, ab hac tamen univerfali ruina Rahab,

reuml 1.

apud Ly- de virtute in virtutem, de gratia in gratiam,

de bono in melius proficere, quotidie, quanta

ejasque familiam in premium hofpitalitatis ,

apoph.17.

potes , devotione mediteris Domini paffio-

qua populi fui electi emiffos exploratores ,

hems quiahzc mentemalienat , &noníolum

gravi cum periculo , hofpitio exceperat, exi-

inere voluerit. Sed quonam figno Rahab no-

reddit angelicum, fed divinum.

S. Dern. f.

VL Uiilitas ad shortem feliciter obeundam , uti

tari voluit, ut eo vifo 4 deveftatoribus illi

61, in

fa&to ipfoS. Bernardus declaravit, dum in ex-

parceretur? fignum fuit funiculus coccineus,

Cant.

tremo mortis articulo inimico infernali, eum

Hic autem funiculus coccineus, ut gloffa in-

graviter tentanti, ejusque vitam nihil aliud ,

terlinearis exponit , fanguis eft Chri(ti ; ubi

enim hic fanguis Agni irmaculati, pro nobis

- quam meram hypocri(in fuiffe affirmanti, re-

fpondit: Probe idipfum cognofco; Scio enim;

in monte Golgatha facríficati rutilat, ibi in»

dubitatum eít pigaus sterng falvationis ;

quod nihil unquam boni prefliterim ; verun-

tamen in Redemptoris mei fanguinem fecu-

Unde Leo Magnus ex infallibili cathedra Pe-

rus confido , in eoque omnem fpem meam

tri ftipulatam nobis offert promiffionem , di-

cens: Secura eft exípe&atio promiffz beati-

collocatam babeo. Unde idem melliftuus Do-

é&or in fermone quodam hofce pariter expri-

tudinis, ubi eft participatio Dominicz paffio-

. mit affeCtus: Peccavi peccatum grande, tur

nis. Quodipfum etiam coeleftis Sponfüs con- p.tlandus

batur conícientia, fed non perturbabitur, quo-

firmavit, dum beatze Angelz de Fulginio di« 4. Jan. f.

VitaS Ca. niam vulnerum Domini recordabor ; S.Catha-

xit: O vos vere beati , & omni benedidti! 202.

Si enim in cruce pro mceis crucifixoribus ;

thar. 1,3. rina Senenfis, quz paffioni Dominice medi-

e4.

tandz devotiílima fuit, omnes a fe exaratas

cum laclirymis & fletu rogavi Patrem meum,

illis ,

epiftolas, a fanguinis Jefü Chriíti commetno-

& cxcufavi dicens: ; Pqtär ? dimitte

- quia

| T itulus. CX.

Paffio-Chrifll. . -

IW»FBSZ

à

( AL Exempla rerum inanimatarum Cb,ri/lä« m i-nox:

l

quia niefcïuni,'qzzid faciunt ; Quid 'pro. vobis,

la

qui mihi compaffi, devoti, & contocii fuiftis,

te condolentium perpenderz 5 (ic enim vel pudo-

Blofius in*dicturus füm, cum nón in cruce, fed in glo-

re vi&us quis ad fimilem compaffionem mo-

Sacell.

"

'ria feliciffimus orbem judicabo? Quos om-

vebitur.

p

anim.6217:«es ha6tenus recenf(itos fractus idem dulcis

lil. Peccati gravitatem ,. f1

atum peccatoris , 6&»

la

8,.,4,

fpon(üs cuidam amico fuo revelavit dicens:

leflis preinii snag nitudinem ponderare ; cx his enim

le

Quisquis bona voluntate preditus paffionis

difcec animus, magnirudinem benclicii , per

mez leéctioni aut meditationi humiliter & ftu-

paffionem collati, eftimare.

hs

,

diofe, ut oportet, infiftit, novem inde ucili-

IV. Patiendi occaftones pvoj?zpte, avideque. av- L, ». c.18,

tates confequitur. Prima efl, quod de pecca-

vipre; nam, tefte Thoma Kempen(i, némo $. 4.

tis omnibus emundatur & quidquid neglexit,

tam cordialicer fentit paffione

:

m Chr,iüi,;i.ichc

!

ex meritis meis reíticuitur. Secunda, quod ad

is; cui contigerit fimilia pàti

refifteudum hoftibus fuis ita confortatur , ut

V. Crefcere in amore &j familiaritate Chrifli ;

t

fic enim ultro nobis fuos dolores tanquam

nullum ex eo triumphum referre queat ; nam

tametfi ipfe ex infirinitate nonnunquam labi-

ingentis favoris indicia communicabit,.& im-

"

tür, dexteram tamen meam füppono, ne col-

primet, uti non paucis Sanctis prarftitit.

à

lidatur, & pereat. Tértiz, quod ad bona quz-

Vi, B. Virginem rogare, ut. tenevem. cffettum

?

que opera, diverfasque virtutes peragendas

erga pa[fionem inperet: quem in finem 'illa S.

vires accipit. Quaria , quandocunque brevi

Bonaventurg vetrba fervire poffunr: Eja ma-

cogitatione eandem paffionem meam revol-

ter, fons amoris, ine fenuire vim doloris, fac,

*

tiBlofus i

vit, femper anima ejus in gratia mea reno-

]« tondia,

N

ut tecum lugeaim.

-

vatur. Quinta, quod devote illam comme-

6

$. Xl

moranti libenter ipfe commoror. . Sexta,

quod arcana mihi a Deo Patre-manifef(tata, il-

ASCETIC.A);

li fimiliter aliquando pandam. . Septima, quod

eum ante mortem mihi placentem reddam,

11

hr

imis nojje debgt afreta , que fuerit preci- «

.. C-htyïï

.

uöh in fef.

& defün&um eum cum charis amicis meis

pua caufa palJonis ; quam breviter S.Chry &

"

remunerabor. Otfavo, quod nihil eorum; quz

oftomus indicavit, dicens: Hec prima cau- 5. Pafch.

ferio & rationabiliter, convenienterque petit,

fa eft Dominicz paífionis , quia fciri voluit,

! Manf ts

illi negabo. INona , quod in morte illi adver-

quantum amarec hominem Deus.

In vita

| ,80 ld

verfus hoftes ejus aífiftam, & de vita eterna

fanctz Catharing Senenfis legitur, ipfam di-

,

s

illum faciam certum atcque fecurum. -

cere folitam fuiffe, quod; ficuc Filius Dei

1

S. 'Al.b;e:r't; |

IX. Utilitas ad meritum augendum; nam,ut

nos fine meníura amavit, ita quoque dolo-

js

iMagn. tr.

B. Albertus ait, fimplex recordatio vel medi-

res paflionis ipfius fine ulla meníura, aut mo-

E

de facvi'f.

tatio paffionis Chrifti-plus valet, quam fi quis

do fuerint. Eadem fan&a virgo divo l'etro

Mif -

Mediolanenfi Carthufiano dixiffe legitur, me-

per annum jejunaret in pane & aqua, qualibet

Lud. de

(exta feria, vel fe usque ad [anguinem cede-

liorem de paílione Chtriíti inftitui non polle -

meditationem, quam i quis ferio:fe ad amo-

.*

Pont. 4. p.

ret, vel quotidie Pfalterium legeret. Cujus

introd, ad

rationem addit Ludovicus de Ponte his ver-

rem reflexerit, cum quo Chriftus pro nobis

med,

't

bis: Quia predicta'opera, etfi bona valde &

eft paffus; ld quod ipíemet Salvator ean-

utilia, non habent tantam vim ad purifican-

dem virginem: docuerat.

Cum enim ipía

die quodam fpornfum (üum more fibi confue-

"

dum cor a fuis vitiis, illudque veritatibus &

virtutibus illuftrandum, & inflammatis amo-

to amabiliter interrogaffet, quamobrern fibi

j

e

ris divini affectibus perficiendum , atque at-

poít mortem latus fuum aperiri, tantamque

tenta & profunda paílionis Chritli meditatio;

fanguinis copiam effundere voluerit, Chrie.

uz omnia hzc efficit, additque eciam 5piri-

ftus eidem refpondit: multas quidem bujus -

y

tum & vitam poenitentiis ipfis, & operibus

fuiffe rationes, hanc vero effe prxcipuam, at

j

externis, permovendo efficaciter ad ferven-

per lateris. aperturam fecretum cordis fui

tem eorundem exercitationem.

homini manifeflaretur ; indeque ediíceret,

j

X. Quia Chrifo nil gratius & jucundius

eft,

amorem íuum erga homines iajorem eífe

illo; quem forinfecus demonfirabat; fiqui-

j

quam fi fanctiflimze füz paffionis frequenter

memores fümus, uti ex variis revelauonibus

dem poena, quam de foris füftinebat, finita

T

n

fit, amor vero, quo ho

L

ab eo fa&tis patet.

À

rpir;em diligit , fit

XÍ.. Quia nihil equius e

ft, quam. ut, ü/nde

infinitus.

J

»

omne falutis noftre pretium fluxit, eo totum

L. ANoffe . debet convenientizm pajfonis, qua

amorem & cogirationes convertamus, flumi-

quidem ex quintuplici refpeGu colligi po- .

,

num inftar, quz ad locum, unde exeunt, re-

teft s nam 1. fuit convenienriffima refpectu

Deé: cujus juftitie fatisflieri non poterat,

!

ver;un;ur.

M

nifi per paffionem Filii, fanguinisque illius

|

$. X.

effifionem.

2. Refpeéttu Chrifli : qui condi-:

ls

MEDI A.

gnum pretium pro fua & hominum gra-

H

tia offerre debebar; hinc Ifaias Dei nomi-

x Paffone Chrifti vefe-

» Brrnmdu'

'Adi' friæïtum "

ne predixerat: Si pofuerit pro peccato ani-

i, 4. Jln- d

rendwmn.

mam fuam, videbit femen longevum , &f 53.v.xa.

L!m.

eqiknter meditari de SS. Pa[fone ;.. ex hac

voluntas Domini in manu ejus dirigetur, id

j

T. F1

meditatione exardeícet ignis fcu defi-

eft, quidquid circa homines in vitam zter-

|

j

derium compatiendi & colendi.

nam fupernaturaliter perducendos fieri con-

!

R. P. Lohn. Man. Bibl. lom. Il. |

Pppp2

d 'B;i;u'in

688

Bibliotbece Mahuah's Concionatorliæ«

tranfite a me in vos, & videte; (i fimilis dolor .

ftituit Deus, meritis Chrifti executioni man-

dabitur, ut interpretatur Ludovicus Molina.

in vobis fit, ficut dolor meus. JNolite flere fuper

3. Refpettu Adami: ut ipfius peccatum , quod

me! fed fuper s ipfas flete, filie "Yerufalem: nam

ille dolor, quem tranfitis, & non attenditis,

fuit fons & origo cxterorum , debita propor-

€

bius

meus; Propter

tione plecteretur; id quod przclare Euf

magis eít flendus, quam dolor

cita. fcelus enim veftrum percu[fus fum. Quod confir-

. Emyflenus per fententiam $.5. num.38.

S. Auguft,

tam oftendit, 4. Refpettu diaboli: qui meliore

mans S. Auguftinus, agnofce, inquit, homo,

modo confundi ac vinci non poterat, quam

quantum valeas, & quantum debeas ; & dum

$. 45. in

append.

fi propriis armis Chriítus eum vinceret, &,

tantam redemphtionis tuz perfpicis dignita-

pu——————

tem, ipfe tibi indicito peccandi pudorem. ld

- ficut ipfe per lignum & mulierem in mundum

invexit mortem, aliasque miferias , ita Chri-

quod in alio quodam fermone magna cum fo-

licitudine repeiit, dum ait: Agnoícat homo,

flus per lignum crucis & Mariam Matrem

füuam mundum iterum redimeret, & (alvaret.

quantum ab illo exfpeCtec Deus, & qu: m tan-

ta dignatione habuit charum,quam velit effe

4. Refpettu bominum : quos efficacius non pote-

rat a vitiis abftrahere; atque ad virtutes

in conver(atione pretiofum; agnofcat homó,

quantum valeat, & quantum debeat, & dum

exercendas excitare, quam fi tali modo pa-

,

teretür & moreretur. Quz omnia fufius a P.

pretium faum cogitat, vilis fibi effe definat.

Profe&o fi quis ad curandum infirmum quen-

'Fabro Conc. $. in Dom. Paff. explicantur.

lad, à

1II.. Noffe debet fontes , ex quibus gravitas dolo-

dam, pro remediis inzftimabilis valoris com-

parandis, integrum expenderet auri millio-

Doité

"ryum ac cruciatuum Cbriféi tam externorum , quam

internorum profluxit, quorum quatuor aífignat

nem, facile utique foret, inde comprehendere

Primus eft

morbi enormitatem, & periculum. Et ideo

Faber Conc. 2. in Paraíceve.

Charitas Chrifi, tum erga Deum, tum erga ho-

(an&tus Bernardinus ait: ex confideratione re-

medii periculi meizítimato quantitatem ; ne-

mines, quz, ficut fuit infinita, ita copiofiffi-

Levit. 2, me fatisfacere volebat. Secundus eít Puri-

fciebam, fanus mihi videbar, & ecce mittitur

Virginis Filius, Filius Dei altiffimi, & jubetur

hIT

tàs dolorum : jam olim in veteri lege przfigu-

rata, ubi vetatur quidquam mellis adoleri in

occidi, ut vulueribus meis pretiofo fanguinis

1

illius balfamo medeatur. 1deo fignantur,jux-

facrificio, quia in facrificio crucis omnis fua-

vitas defutura erat. T'errius eft tenerrima com-

ta S. Ifidorum, figno Dominice paffionis in S, Iüdor.

b

fronte fideles populi, ad tutelam falutis, ut biin cat Lip-

plexio Corporis Cbrifti: cum enim anima nobi-

liffima preditus fuerit, merito debebat etiam

foli ab interitu liberentur, qui cruore Domi- Pom.

Thon,

nicz paffionis corde & fronte fignati fünt, qui

lp t

fen(us longe vivaciores habere, atque adeo

oquic, d

- & fentire magis dolores. Quartus duratio &

etiam opere loquuntur.. Sanctus Gregor. fi- S, Gregor.

venet,

militer ait: qui fanguis fuper utrumque p

o ap. Manfi

continuatio paffionis , tamque variorum 69 wultipii-

LE

cium.tormentorum ; decretum quippe erat

ftem ponitur, quando non folum ore corporis, difc. 12.

!

fed etiam ore cordis hauritur ; in utroquc um« 9«.

i

demoni, omnibus eum viribus invadere, ut,

enim pofte fanguis agni eít pofitus. Quando

quem ifta non poterat vincere, gravita/cye tor-

facramentum paffionis illius ore ad redem-

mentorum fuperaret.

IV. INo[je debet utilem mo

duih-calezzdi debite SS.

ptionem fumitur, ad imitationem quoque in-

tenta cogitatur. D. Bollandus in vita B.Angelz

Chrifli pa[fionem, qui quidem in tribus przcipue

capitibus confiftit, nempe r. Jn afidua memoria.

ab Fulginio, fponfum co:leftem ab eadem fic

relatum, hunc cum przdi&a fpouía refert

2. In cordiali & firma fiducia.

3. In liberali &

amorofa compa[fione ; quse non in affe&tu dun-

mifcuiffe fermonem : Dictum eft mihi a Chri-

fto crucifixo mihi apparente , ut in cruce fuit

taxat con(fiítat, fed ad affectum etiam pro-

À Latt

'grediatur, id eft, ad crucem cum Chrifto fe-

pro nobis appenfüs: Nullus homo , nulla

rendam incitet.

]i d

Qua ratione autem hanc

perfona poterit habere excufationem.fuz fa-

triümp a

$, Gregos. ferre debeamus, pulchre oftendit 5. Gregor.

lutis, quia ad fuam falutem procurandam non

ipone

ih homil duim ait: Crux a cruciatu dicitur; & duo-

oportet plus facere , nifi ficut facit infirmus

Chiti,

bus modis crucem bajulamus, cuin aut per

medico, qui volens falutem, oftendit ci intir-

& 20.

mitatem, & fe dilponit ad faciendum , quz

abítinentiam carnem aftligimus, aut per com-

paffionem proximi , neceffitatem illius no-

medicus dicit.

]Ita nunc non oportet , quod

aliquis plus faciat, nec aliquod in medicinis

Blotits

ftram putamus. Hunc modum etiam brevi-

ter indicavit S. Bonaventura, dum verba illa:

expendat, nifi quod oftendat fc medico ,

pet

lh con.

peccati recognitionem & coafeffionem, &

die

Cv e

€ Donav. /dtendite ? videte; (ic exponit: Zitzndite, di-

'7'00 h

in c. 1.

ligenter confiderando , & videte compatien-

íponat fe ad illa, qua fibi dicit medicus, &

"'Thren.

caveat a contrariis.

Comprchendebat au-

do. Hinc valide, tefte S. Bernardo clama-

S.Bernard:

vit, ut audiretur ab hominibus, clamoribus

tem anima mea , quod medicina erat fanguis

a S. Bonav.

Chrifti, & ipfe (ine pretio hanc dat medici.

cit. l -Z-Pa'

lachrymas addidit, ut bomo compaterétur.

— V. INe[fe debet snodum applicand: fübi pa[Jionem

nam, & non confta: plus infirmo peccatori,

raíc.

nifi quod difponatfe, & medicas Chriftus dat

Drozo

Cirifli; id quod Drogo Hoftientis fic decla-

Sryt

de Sacr.

rat: O vos ommes, qui iranfitis per oiam ,. altendi-

fibi falatem, & fanatinfirmitatem. Enim ve-

c-iq Gala

ro non füfficit, quod quis amarum paffionis

Dom.

tie, ? videte, [ieft dolor fimilis , ficut dolor meus !

Paff.

Attendite dolorem meum, ut in dolore meo

calicem de(ideret, laudet, ejusque virtutem

SEIVian.

ol. ad

videatis dolorem veftrum: dolor meus ima-

fibi perfectam habeat ; fed qui infirmitates

fuas fpirituales curari defiderat , illum ut

&l

go doloris veftri eft; Quod attenditis in cor-

labiis fuis admoveat, & exhauriar, neceffum

pore meo,attendite & vos ; fi (imilis dolor non

quam

eít in corde veftro; crgnïücis a vobis ad ine;

eft, Obfervandqm quoque, quod pof:

coele-

H

Jituus CX. . Paffo Cbryfi.f

689

M

| eæleïiis fponfus crucis fux mentionem fecif. tum, ait,

fe dedit univerfis, & Gingulis totum,

t

fec dicendo: Sub arbore malo fufcitavi te, ibi cor-

ac per hoc quicquid paffione füa Salvator prz-

lj

vupta ef& maler tua; ibi violata efl genitrix tua,

ftitit, totum ei debent univerfi, ficut totum

wter

immediste fübjunxerit: JPone me ut fignacu-

finguli.

*

i

l[«

lum füper cor iuum , ut fisnaculum [üper bracbium

IX. INoffe debet , cur Chriftus tam cito mori; . &5 Penequin

&uun; Ubi, ut videtis, fignaculum hoc non

O $ Mpl

non diutius in boc mundo voyvere voluerit ; quod ho-ltag. p. t«

mj as n

&

folum cordi, fed etiam brachio imprimi defi-

norificentius illi füturum fuiffe creditur: Ad

3. "Dpend,

derat; per brachium autem opera defignan-

quod dubium refpondetSalmeron, Chriftum

ld

tur.

Unde S. Ambrofius ait: (ignaculum

Dominum in cruce, in tam füupremo atque he-

Xj

Qs

. Chriftus in fronte eít, fignaculum in corde;

roico gradu virtutum fe omnium exhibuiffe

!0,

in fronte, ut femper confiteamur, in corde, ut

exemplar , ut major inde in Deum gloria, &

(l

Íemper diligamus; fignaculum in brachio, ut

. ad nos meriti, & exempli redundarit benefi-

fe

femper operemur. $. Auguftinus fuper illa

cium, quam fi (emper una nobiscum vixiffet,

0

"verba Píalmi 62. n nomine tuo, levabo manus

& nos vitz exemplo vérboque docuiffet:

m

225 : itaícribit: Leva manus tuas in oratio-

przterea Chriíti charitatem morte tam acer-

i,

ne: Levavit pro nobis Dominus Deus nofter

ba dete&tam atque manifeftatam, tanti eífe

Inanus in crüce , & exteníz fünt manus ejus

l

-

p

n

fplendoris & efficaciz;,ut nulla vitz etíam lon-

1

pro nobis.

v

giflimz inerita illam zequare poffint: denique

Lud, de

Q

Vi. ANaffe debet utilega modum meditandi paffio-

mortem crucis tanta patientia a Chrifto tole-

tre

*

Ponte.

nen Chrii, qui quidem duplex affignatur a

ratam, ad vitii fugam, virtutisque amorem in

Ludovico de Ponte.

QO

Primus eft, ut fingula

nobis excitandum, plus attuliffe ftimuli,atque

. my(teria (eor(im confiderentur, perpenden-

momenti, quam vita illius innocentiffima, &

e

do, quod five in períonis, five verbis, (ive

variis virtutum luminibus & documentis re-

operibus con(ideratione dignum eít. Secun-

ferta, & multis annorum millibus nobiscum

i

[

dus eft, ucdolocaut virtus aliqua particularis

traducta, adferre potuiffet. Qui do&iffimi ho-

pro materia meditationis affumatur, & per-

N

minis fenfüs, ad pofteros etiam literis com-

pendatur, quid circa illos in omnibus paffio.

mendatus, quaatum ad patientiz cum chari-

In$, lidor,

nis partibus contineatur. Uiterque autem, ut

tate conjunct füpra ccetcras virtutes pra-

efficax & fructuofus (ir, curandum eft, ut fe.

ftantiam faciat, nemo eft, qui no

hia

quentibus fere affectibus condiatur; t.Gra-

. XIl.

D

n vi/dec.

1i:P0m-

'Thom,

titudinis.

2. Doloris.

3. Fiducia.

4. Zhmoris.

^"CONCEPT

US PRJEDIC A-

ul

»Kemp.in y. Patientie

; de quorum potioribus fic loqui-

BILE S.

[-$, Gregor,

Oepufe. de tur 'Thomas Kem

p. In Chriíti paffione qua-

Q 25 Minf

vener, Sa-

i.E

x-'occä(ïone thematis: JDuxerunt eum , Ut Marth- t9.

Grame

tuor cogitanda funt , fcilicet dile&io ejus re-

crucifigerent : poteft oftendi , quomodo v. 31.

is,difc. IZ-

damando : amaritudo ejus compatiendo: for-

auditore. Profeffionem fpiritualem inftituere

le numl gl

titudo ejus adverfía patienter füftinendo : &

debeant. Et r. quomodo f

ü

[o

gellantis perfona fu.

lo

utilitas ejus gratias agendo.

7

fcipienda, emittendo inordinatum amorem

"

—VH.. ANoffe debet finemy qui in ejusm

odi c'anjide;

per generofam fui victoriam; (icut per flagel-

u

vatione prajfigendus efl, qui itidem juxta diverfi-

