neceffario conficitur , eftque hzc infallibilis

magni terroris caufa fuerit, An forte prefe-

foi

rentem manu flagra vidit, ut propterea vio-

confecutio ; Maria panem de coeloin alvo ge-

De

ftabat,ergo fulgur ; portabatlilia, itaque ignis,

lentum illius rigorem formidarit? Nihil tale

dii

vidit. Quid ergo habebit in manibus Domi-

fulgur interius in uterogeftat. Quiain illo ex-

i

tremo ultimi judicii die quid mifero, atque in-

nus, quod metu tam vehementer. Joannem.

fi

perculit, tantumque non exanimavit ?. Ipfe

grato peccatori erunt dona, quz hic illi Deus

plenis manibus effudit , nifiirzillius fulgetra?

hoc exponit ; inquiens : t babebat in dextra

(in

fua flellas faptem ; ib. v..6. ltane-vero , quod

quid dulcis panis temporalium beneficiorum,

l

nifi ignis zternorum füppliciorum ?- quid li-

ftellas in manibus ejus vidit ; contremuit ;

Si vidiflet vibrantem radios ,. ftringentem

lia gratiarum male expeníarum, nifi mater

;

t

flammarum fempiternarum;?

gladios, intentantem lanceas, nihil mirare-

tur : At quid in ftellis, illaftriffimis & jucun-

. XXIII.. Dionyfius Uticen

fis ai't'. : "Ili.c;&sï,.&Dimxyüus

quercus ;»ultum fructum ferentes, diuturnio- Uticen. 1.

Q

diffimis illis fideribus viditquod eum in tantas

l

anguítias compingere potuit? Lauretus, An-

rem hyemem fore fignificant. Mirum pro- !. de sgtie;

tonius Ricciardus, Petrus Berchorius ; Joan-

gnofticon : Itane vero abundantiores earum * ^

[

ad

nes a S. Geminiano, & alii plures ajunt; ftel-

arborum fru&tus certo indicio fünt hyemis &

prolixioris, & mole(tioris? Quid ea res nobis

üc

las effe fymbolum gratiarum ; quibus Deus

m

animam exornat, & lucis, qua eam perfun-

portendit, nifi utomnes, quotquot Deus.füa-

rum gratiarum fructibus cumulat, & onerat,

li

dic.. Quod fita eft, quid mirum, quod Joan-

Bem in confinia mortis adduxit (tellarum in-

admoneantur, magno ftudio, diligenter, ac foe

B

tuitus? Servis enim Dei nihil parem tremo-

licite animadvertere, quomodo in animiarum

Oleifer

rem adfert,. ac beneficia Dei, dum fecum at-

fuarum ufum , & tam muaifici Domini officia

apud Nf pI

re&e illius beneficia vertant, nam pro gravi-

lCu

tenti reputant ,. flrictiffimas eorum rationes

Dl

Ül

olim coram fümmo, & equiffimo; formi

d

tate munerum non bene curatorum, erit ma-

.gnitudo poenarum, & multum fru&um feren-

biliffimoque tribunali reddendas.

lb*ï&em d

XXI. Huic propofito oportunum eft zni-

tes diuturniorem hyemem f(ignificant?. quod

N

m

Juculentioribus verbis S. Gregorius. hom..9.

li

a quoddam eladii, qui ad cotem oleo tin-

àm olearum acuitur, cum hac adfcriptione :

fic expreffit: Dum crefcunt dona, rationes

K

Lenimine acutior,fübaudi, redditur. Quis leni

etiam crefcunt donorum, & ponderibus gra-

D

oleo obtufum exacui poffe ferrum cogitaflet?

tiarum acceptarum , & neglectarum ,. paría

n

erunt ponderà cruciatuum.

N

&

Id vero in illo füpremo die primum infigni-

ter fiet, oleum namque mifericordiarum , &

. XXIV. . Probrofiffima morte defun

&us 8S. Petrus

fuerat Dominus nofter, jamque in vitam glo- Chryfol.£

a!

gratiarum, & donorum, quibus hic a Deoper-

fufi, ac delibuti fuerunt ingrati peccatores , a-

riofus redierat, & totos quadraginta dies ad- 95

huc exegitin mundo, antequam in ccelum ab-

t

cuet tunc ejusdem indignationem , inflamma-

bitque iram, ut gravioribus füppliciis eos ma-

iret, crebro invifens Apoftolos, & quz de re-

l

gno ccelorum illos fcire oportebat , docens:

&et, qui oleo beneficiorum deliniri noluerunt,

ut ad vite melioris ftudia converterentur.

Quibus & przbuit feipfum vivum poft paf-

fionem fuam in multis argumentis, per dies

$. Epiph XXII. S. Epiphanius de auguftifima co-

delaud. ]orum Regina ait: Ipfa eft nubes tonitruifor-

quadraginta apparens eis, & loquens de regno Dei.

Virg.

Ita S. Lucas AQ. 1. 3. 3. Hic cuivis vel medio-

mis,quz fulgur interius in utero geftat. Neque

hoc affirmafle fatis arbirratus , etiam ex canti-

criter docto dubitare in mentem veniet, cur

'Dei Filius non ftatim a morte ad Parris (ui

cis fententiz füz füffragium accerfitjinguiens:

vitam

Sermoni meo atteítatur divina fcriptura, dum

dextrgmwafcenderit, cum mox , ut in

rediit,

pv E --

Tuuls LXXVII

103

h

f)fadicium extremum.—

*j

XXVIl. Neronem, romänæ narrant hi&o- Hartinck

N

redþiit, .pofTeHïöne(rxl folii gloriz adire merito

debuiffe videatur? Cur ergo (uum afccnfum

riz.. confulibus & fenatorum principibus pe

r. Conc. ruft,

d

fuafiffe, ut, pofito tantiiper füpercilio, mi

" i Dom 3.

li

in diem quadragefimum lufpendit? Cur tam

Adven;.

diu procraftinavir? Refpondet facer Raven-

fisque feriis larvas fubirent, & in cafaris gra-

d

tiam, romano in foro faltum hiftrionicum

d

natum Archiprae(ul. S. Petrus Chryfologus

verbis quam przclaris ac gravibus, tam com-

ducerent: armatz fuerunt cefàris preces,

d

modis. & rei prz(enti & noftrz inftitutioni ,

quibus ada&ti fenatores larvas deridiculas in-

dicens, Chriftus quadraginta diebus re(idet,

duunt, in forum profiliunt, choreas agunt;

"

& remoratur in terris, &. fi dici fas eft, Pa

verum medio in falta fübmilTi a Nerone fa-

l

tris occur(um differt, Patris füfpendit am-

tellites, perfonas faltatoribus detrahunt, &

]

plexum, donec totum fe relevet, & reformet

fenatoriam produnt levitatem. Quod dede-

i

fuz afcenfionis ingloriam Hzc ille ferm. 8;.

cus tam grave confufis accidit, ut nonnulli

0

Admirabilis loquendi modus ! Pendite in his

pudore exanimati corruerint in mortuos, alii

illud diligenter, quod dicitur, donec fe rele-

perpetua rotati amentia, non prius refipere

vet, & reformet fuz afcenfionis in gloriam.

ceeperint, quam vivere defierint.

Quantus

!

Eratne in Chrifto quidpiam. quod reformari

ergo pudor, furor, timor, in die judicii pec-

y

vel deberet vel poffet? . Et qua ille przpara-

catores occupabit, cum przeíertim membra

j

tione opus habebat, ut Patris dextram pete-

illa. quibus abufi contra Deum & naturam

ret? quid totos in hanc rem quadraginta dies

funt, turpiffima & fligmatica videbunt, ut

h

expendere neceffum erat, ut Patris occurfum

velut ín viva tabula, omnia legantur fcelera.

differret,& füfpenderetamplexum,; quoad us-

Is

ve tot dies fuz reformationi & preparationi

$ Jcïxä.

5

dediffet? — Nihil habebat Chriítus, quod re-

formari deberet , quod emendatione egeret,

MLSCELLANEAL

)

nec ulla illam a ccelo retardabat neceffitas ;

f j

Qualitas.

Q

differebat tamen afcenfionem , ut pulcherri-

Ofüe feptem diebus cum arca circum. Jof. 6.

je

mum nobis reliaqueret documentum. Nam

I. ]

fi ille, qui nulla opns habebat reformatione,

ibat muros civitatis Jericho, tuba clan-

:

& quoad-omnia perfe&i(fimus, confummadf-

gens ; quod figura erat Judicis, nam & tunc

fimusque erat, fe formare videtur, & perpo-

ante quam mundus per lunam (quam Jeri-

"

cho (ignificat) figuratus pereat, lol & alia

lirc priusquam Patrem adiret ; qui tam mul-

d

ta habet, quz plurimam requirant reforma-

fidera, quz funt militia cocleflis; ipfum in-

folito curfu circumibunt, fignaque dabunt.

tionem , & emendationem , & emundatio-

nem; multa, quz plurimam defiderent cir-

II Cor fapientis in dextra illius, & cor Eccl. 16.

TDionyt

p Uticen, lu

cumípe&tionem, quomodo is audebit coram

ftulti in finiftra ejus, ait Salomon, quia ju- V: 20:

, 1 degpri

illo apparere? quomodo tot peccatis onuftus,

ftusomnia (ua cogitata refert ad dextram Ju-

Mu

tot flagitiis pregravatus, & contaminatus,

dicis ac Dei gloriam 5 ftultus vero cogitatio-

adire tribunal Judicis, qui. tamerfi nunc pa-

nibus àd finiitram fe vertit.

tienter ferat, & conniveat, & diffimulet, de-

IIIl. De minimis non curat

i pfæfor ; a,'unt S;-Berlï. f,

mum tamen non parcet, fed pro feverioris j

u«

55 in

jurifte, fed vel maxime Deus, quia, teíte S.

C

t»

ftitie ratione in illum acerrime vindicabit, &

graviffima füpplicia decernet?

L]

:

Bernardo, nihil inl'cruxatum re'inquet ocu-

rum faorum operum

lus ejus. -

.

Oleafter

XXV. Felici reliquo

apud Nyff, progno

flico. primam. ex cre

aturis. produxit

IV. Si duo folia fu

mantur , & in alrtero'ïnfhin«pv.'

lucem: dixitDeus. — Fiat lux, £? fa-

C- 5-

ïä.

L m

Dominus

quidpiam aqua, in altero quid fücco citri ?

G efl lux , & vidit Deus lucem , quod e[Jet bona ,

Ícribatur, nihil quidem in utroque appare-

u

Gen.1.3.4. Animadverte, & confidera dili-

bit, (ed &i ad ignem applicentur, mulra in

genter locum hunc,. inquit Oleafter, qualiter

pofteriore, nihil in priore folio fcriptum re-

non fat fuerit Deo lucem pulcherrimam crea-

perietur ; fic fe res cum con(cientia jufto-

h

re, nifi & eam, poftquam condita erat, exami-

rum & injuftorum habebit, nam in illa, quia

j

net. Quz demanibus Dei prodeunt Opera, ea

per aquam tribulatrionum fcribitur, nihil in

integritatis fuz , & perfectionis fuam fecum

judicio mali apparebit , plurima autem pec-

adferuntconteflationem. Cur ergo lucemDo-

cata in conícientia malorum legentur.

minus tam ftudiofe circum(pexit, cam curiofe

^ Pottü

L

Quantitas.

arbitratus fuicj tam dligenter confideravit?

.Chryfol.f.

Quid nzv

i, quid obícuritatis in luce effe po-

o»

V. Cum Philippus [L. Hifpaniarum rexDrex,in

terat?. Qu

j

id nobis illa disquifitione fignifica-

duos e magüatibus in templo garrientes vi- trib. & 9.

re voluit? Refpondet Olealler :

Exiftimo ,

2,

,

diffec, & poft rem divinam ad conclave re-

hoc mihi dicere velle, ut examinem, & difcer-

diens: dixiffet ad illos: vos in confpectum

nam ego tenebras meas. fiquidem ille cam ftu-

meum amplius non venite, adeo hz voces

diofe examinat lucem füam — Judicio ergo

illos tarbarunt. ut alter moerore fenfim cons

j

laborare probat, qui non tota diligentia,

Fu

tabuerit. alter ftupido fimilis in omnem vi-

omnique folicitudine ad futurum Dei judi-

tam manfíerit. At quem effedtum illa Chri-

cium fe comparat, quando & Judex ipfe fuo

(ti verba : difcedite a me maledicti, produ-

exemplo premonftravit, quid hac in re agere

cent ?

Z

debeamus fijuftiiam illius evadere, & effu-

tius : fis.Fulg.L.4.

:;

gere vindictam volumus.

(,VI. Redle ratiocinatus eft S. Fulgen

anguie

104

Bi'bliothecæ Manualis Concionatorice

fanguinarius Herodes timuitinfantiam in fce- thalem morbum incidit, per dies quadragin-

fle Epiph.

no cubantis, quanto magis timere debemus

ta quotidie euchariftiam fümpfit, thefaurum

omnipotentiam judicantis.

privatum pauperibus diftribuit , rebelli filio

Gran. in

VII. Ubi Jofeph dixit fratribus : ego fum

injurias remifit, pectus cruce muniit. dz-

mones apparentes fugavit. & elatis in coe-

loc.com Jofeph frater vefter, quem vendidiftis in

f. 823.

JEgypto, non potuerunt refpondere, nimio

lum oculis fpiritum Deo reddidit.

terrore perterriti ; quid dicent peccatores,

fi Chriftum in judicio dicentem audient:

$. XV.

Ego fum frater vefter, quem vos crucifixi-

AXIOMA T A.

ftis, & viliffimo peccati pretio toties vendi-

diftis.

n judicari vis ? teipfum judica.

Drexel. in

I. NO

Sich felbflen ricbten , tbut. Ürtbeil fcblich-

tribin.l 14

Ibid.

VIII. Hzretici quidam accepta mortis fen-

ten.

C.

tentia, ne in publicum prodire cogerentur;

Suple,

fibi ipfis mortem confciverunt. 'Quam acer-

II. Amans de amante judicans, non judicat. Ibid.

tex, n it

bum erit coram toto m

:

Judicio amantis nil indulgentius.

Don 1.

fententiam audire.

undo dampationis

potBent,

III. Nolite judicare, & non judicabimini. Luc. 6.

V. 37*

JFer nicbt urtbeilt , z»ird nicbt geurtbeilt.

Utilitas.

IV. Qui timet judicem, cavet culpam. Anon

IFo der Ricbter oor Augen fLebt,

?

Num, 12.

IX. Afina Balaam vifo mucrone angeli;

retro ceffit; num vifa Judicis romphza, pec-

Laf[st ficb kein. Uebeltbüter blicken.

cator ad fcelera progreditur?

. NV. Judicis eft recti nec munere; nec pre- Buchlerus

Tfal 7.

X. Rex Sicambrorum Bafanes in infigni-

ce flecti.

v, Judex,

lil

W. 1 3-

bus füis nudum enfem cum laqueo habebat,

Guier Richter braulcbtï nicbt fcbmieren,

addita epigraphe : difcite juftitiam monici.

]ta DEUS gladium & arcum, tefte Davide

$ XVL

. dicente: Nii converfi fueritis, gladium fuum

AUTHORES.

vibravit, arcum fuum tetendit, & paravit

illum.

I. Teremias Drexelius in tribunali.

Jpni. h

Beffeus in

XI. Hofius epifcopus

Cordubcnfïs ad Con-

II. Gabriel Inchinus de noviffimis p. 2.

UT

liI. Petrus Canifius to. 4. de noviff.

conc. r. Ítantinum imperatorem coercendum fcripfit :

--- --"— A "; —— o "m m u u

de judic.. Define, memineris, te mortalem effe, refor-

IV. Petrus Beffzus de noviff. p. 2.

-

mida diem judicii, ferva te in illam diem pu-

V. Philippus D'Outreman in padagogo

chriftiano. p. 1. c. 3. $. 8. & 7.

rum, ne te miíceas ecclefiafticis.

. V]. Ludovicus Granaten(íis in locis com«

Ibid.

XIÍl. Anachoreta quidam interrogatus,

cujus libri lectione potiffimum teneretur?

, munw fle 8160

,

nullius, refpondit, nifi trifoliaris, cujus fo-

VII. Thomas Stapletonus tex. 1. in Dom.

Mn n

!:

lio nigro moneretur mortis ; candido beati-

I. Adv. & tex. 9. Dom ;5. poft Epiphan. &

V, h

tudinis, rubro Judicis.

tex. 4. Dom. 4. poft Pafcha, & tex. 6. & 7.

Plut. de

XIIL. Meffeniz mulieres hoc uno timore

Dom.

. Pent.

k

Vili. Matthias Faber conc. 3. 4. $. 6. -7.'

infign.

a feipfis perimendis abftinebantur, quod pro»

mulier.

palatum fuerit, eas nudas ad fepulchrum ra-

in Dom. r. Adv. & conc. 2. ac 3. in Dom. 2.

iendas.

Adv. item conc. 3. inDom. 3. & 4. Adv. ite-

Baron. àne

XIV. Ludovicus Pius imperator, cum

rum conc. 8. in Dom. à1. & conc. j. ac 6. in

n0738. &anno o&ingente(imo trigefimo feptimo co-

Dom. 24. poft Pent. .

049

meta appareret, fciens, his fere fignis mor-

IX.

Joannes Dadræþs in locis fimilit. V.

cem principum portendi, dixit ; Non alium

eod. .

X

timere debemus, przter illum, qui noftri &

€o

ofephus Langius in Polyanth. V.

hujus fideris Creator eft. Sed ejus clemen-

tiam non fatis laudare & imitari poffumus,

XI. Joannes Major in magno fpec

«

ui noftram inertiam, cum fimus peccatores

V. eodem.

: exempl.-

l

& impoenitentes ; talibus indiciis dignatur

XII. Joannss Lopez in epitome V. eod.

admonere. Quia ergo & me, & omnes com-

XIII. Jacobus Salianus de timore Dei lib.

muniter hoc oftentum tangit, omnes pro

enult.

IDch' l

poffe ad meliora feftinemus, ne forte mife-

. XIV. Gregorius Reb. in reg. prud. p. 7.

ricordiam illo prorogante, & noftra impoe-

c. 2.

nitudine impediente, nos illa inveniamur in-

XV. Dionyfius Carthuf. de 4. noviffimis

His dictis noCtem illam pervigilem

C. I16.

digni.

duxit, & mane largiffimas eleemofynas pau-

XVI. Ludovicus Gran. in duce peccato-

peribus erogavit, miffasque, per quos po-

rum C. 9.

tuit, celebrari fecit. "Triennio poít in le-

TITU.

la

7itulus LXXFIII. Judicium 4t&rnerafium.-

105

Ma&-wMæw*www:ww:ww:w»:«MMM-*MMM

"

L]

TITULUS LXXVII.

JU

D

EMERARIUM. -

L

ICIUM T

luxurix deditos judicet, eo quod unum ia

Dtenà

QUOAD ESSENTIAM.

fimili crimine deprehenfum audiat,

AR

Definitio.

$. l.

62

I.

.EX S. SCRIPTURA.

C, i,

Staplet,

|St a&us intelle&us, quo. aliekn*oxs moe

Qualitas.

text, 2, in

].ll LuC' 6.

Om, 1,

res & facaa fine legitima authoritate

I. S!

vere utique juftitiam loquimini, re&taP£. s7.

vl 37.

& caufía judicamus ; nam .fi con-

judicate filii hominum.

Vo Io

IPOH: Pent,

ftet de faCto, ex officio incumbat,

Àton,

illius corre&ionem fufcipere, non modo non

AI. Tu quis es, qui alienum judicas fer- Rom. 14»

vum ? Domino fuo ftat, aut cadit.

V. A

peccatur illud judicando, fed laudabilis etiam

.IlLl.Quid mihi de iisquz foris fant;judicare? 1* Cor. 5

Juítitiz & charitatis fraternz a&us exercee

V. 12.

v Doehlens

&UE

.IV. 1n via ftultus ambulans, cum ipfe in-

Eccl. 10.

Y ul

fipiens fit, omnes ftultos zcftimat.

v. 8

Ibid,

Divifio.

Fuga.

Il Dividitur i

n femerarium. & ufürpatum a

Stapletono.

Temerarium eft , quando ob le-

V.. Nolite judicare, ut non iudicemïni, in Matth, 7,

quo enim judicio judicaveritis, judicabimini. V. 5-

ves conje&turas & indicia actio aliena mala

VI. Nolite judicare fecundum faciem, fedJer. 7.

ac peccaminoía judicatur ; & ab aliquibus

juftum judicium judicate.

V. 34»

detrattio interna appellatur, eo quod vere fa-

VII. Non ergo amplius invicem judice-Ron, 14;

join. z.

mam alterius in mente finiftre judicantis im-

mus : fed hoc judicate magis, ne ponatis of- Y- 4«

minuat; de qua Chriftus in evangelio locu-

fendiculum vel fcandalum fratri.

MIZE

tus eft, dum dixit: Nolite fecundum faciem

. VHI. Nolite ante tempus judicare, donéc'. Cor. 4.

judicare ,. fed re&um . judicium. judicate.

veniat Dominus , qui illuminabit abícondita V* 8

0

Ujurpatum vocat citatas Author, quando quis

tenebrarum, & manifeftabit confilia cordium.

de crimine quidem comperto, íéd (ine legi-

i"

IX. Propter quod inexcufabilis es, o ho-Rom. 2«

tima authoritate judicat ; ut fi quis a&tum

mo, omnis, qui judicas ; in quo enim judicas * 9*

alterius malum ex odio ,. fáítu, libidine re-

alterum, teipfum condemnas :

prehendendi judicandum füfcipiat; de quo

agis, quae judicas.

| eadem cnim

lä

Rom. 14.

V. 40

S. Paulus locutus eft, dum dixit: Tu quis

.X, Ve, quidicitis malum bonum & bonumlfate s.

1

es, qui alienum (ervum judicas? . De priore

malum,.

tamen, quoniam crebrius ab hominibus exer-

tenebras.

ponentes tenebras lucem, & lacem** *o»

^

cetur, potiffimum deinceps fermo erit.

- $. Ill

"

,O.

e

IIl Primus elt,

ex fóla externa facie alium cri-

-EX»'SS.

PATRIBUS ET D

I)

tninofum judicare ; quo modo Socratem olim

CTORIBU S.

T

quis ebriofum temere judicavit, eo quod fa-

' Quantitas.

Y,

ciem Ííolito rubicundiorem haberet.

Räve eft,

dealio judicare. Unde etiamS-Ambrán

IV. Secundus eft, atfionem de fe indifferen-

-G

Ícriptum eft: Nolite judicare, & nonPF 118»

v

teim . peroer[o fine fattam interpretari ; ut i quis fa-

judicabimini ; cum enim unusquisque fit fuo-

cerdotem in domum füfpe&e mulieris in-

rum conícius peccatorum,quomodo poteft de

trantem judicet ex intentione cum €a pec-

alteriusjudicarepeccato? [udicecde alterius

"

candi ingreffum effe, cum tamen is ad ejus-

errore, qui non habet, quod in feipfo con-

dem confeffionem excipiendam intrarit.

demnet.

Judicet ille, qui non agic eadem,

V. Tertius ,. de a&tione alterius apparenter bo-

quz in altero putaverit, punienda.

)

na €& virtuofa [inifirum judicium ferre ; quemad-

Em C

IL. Ob hoc judicare de aliis periculofüm Cafian. 1.

J

modum Heli olim Annam Samuelis matrem

eft, quod ignorantes vel neceílitatem, vels.c.3o.

ferventius orantem in templo, merobibulam,

ratiogem , qua illi hec, in quibus offendi-

vinoque ebriam judicavit,

X

]i5

mus, aut recte coram Deo, aut venialiter

VI. Quartus, alienam a£tionem tinus , quam

agunt, invenimur eos temere judicaffe, &

cenferi eporteret, bonam ac iaudabilem judicare ; ut

er hoc admittimus non leve peccatum.

g,

fi quis aliquem eleemofy

nas dantemyidens,

IIi. Stulti tanto intenfius de alieno judi- S. Greg.in

mor.

judicet ex alieno marfupio dediffe.

cant, quanto füa profundius ignorant.

VII. Quintus , ex actu vitiofo unico cotmmifJo

IV. Humanz mentis eft proprium, hocIdemL 14;

proxümum babitualiter talem e[fe judicare ; u fi

InOr. c, I«

fibi fieri fufpicari, quod facit.

quis alterum femel ebrium advertens, te-

V.. Comparavit (Chriftus) proximi pecca- S. Doroth,

mere judicet, ebriofüm, vinoque multum

tum feftucz , judicium vero trabi; usquefetm. 6.

deditum effe.

adeo grave & infuave eft, proximum judi-

VIIL Sextus eft, ex fatto unius perfone vitio-

care, ut fere omne peccatum excedat.

fo totawm. aliquam. communitatem vitiofam judicare ;

VI. In homine carnali tota regula intelli-

S. Aug. f&

ut fi quis religiofos certi ordinis, avaros a

gendi, eít confuetudo cernendi.

47» de

Jl

. AR..P. Lobn. Bibl. Man. Tom. 1I.

ut

" ; tempe

106

"Bibliotbem Manualis: Concionatoriee

j

XV. Aliter hominum livor, aliter Chriftuss. Hiet.

Ü

S. Greg. in Vi!. Sunt aliqui, qui de omnibus male ju-

H

mor.

judicat ; non eadem eft fententia tribunalisep. 39«

dicant. Dicuntenim, fi quis ftudet humilitati,

t

hy

P

ocrita eft : (i recreationi, gulofus eft : fi

ejus, & anguli füfurronum. Multe viz vi-

j

ati

dentur hominibus juítz, quz poftea reperien-

jentiz, timidus eft: fi juftitiz, impatiens

eft : i implicitati,fatuus eft : fi prudentise,ma-

turprave. Etin teftaceis vafis aurum fzepe

litiofus eft:(i maturitati,phlegmaticus eft:fiju-

reconditur. . Petrum ter negancem amarz in

- o $4

fuum locum reftituere lacrymz. — Cui plus

cunditati, diffolutus eft : fi religioni, fingularis

lus amat.

— :

e(t: (i focietati, fecularis eft : fi filentio & paci,

dimittitur ,

X VI. Duo funt, in quibus temerarium ju-s, Aug.l.as

diffimulator eft: fi aliorum correptioni, pre-

dicium cavere debemus 5 cum incertum efít,c. 29.

fümptuofus eft: fi inftac vi

giliis & orationi-

fomnolene-

quo animo quidq

ue factum fuerit: vel cum

bus, indifcretus eft: (i dormitioni;

incertum fit, qua

lis füturus fit, qui nunc vel

Q ^ as J o M

tus eft: fi predicationi & aliorum faluti, a

P-

defiftat, negligens eft: fi

bonus, vel nialüsapparet. Non ergo repree

petitor laudis eft: fi

.

L)

dulator eft : fiadu-

hendamus ea, que nefcimus; quo animo fíaut;

habet gratiam

hominum, a

lari renuit, fuperbus eft.

neque ita reprehendamus,qua maniufe[ta funt,

les ama

re malum frater-

ut defperemus fanitatem.

S-Bera.Se- — VIII. Videntur ta

do, quia bonüs eft?s. Aug. fü-

nenf.to.2. num : conftat enim, quo

d judicium, quo ine

XVII. Quid perdo, fi cre

fer.14.ar!» definite afferunt effe malos cos, ex affectu in-

fi incertum eft, utrur fit malus,

licecquidem, petP£147*

utcaveas; né forte verum (it, non tamen dam-

T3

d 0 3*

clinante, eos trahit ad fentiendum male de

nes, tanquam verum fit. Hoc pax jubet.

!4: 50 L

eis, Includit igitur, & nutrit abfconditum

t, & fequere cam.

.venenum & odium.

L]

Qusre pacem; ai

Damnum.

$. Doroth.

IX. Quid magis aver

fatur & abominatur

fer. 6.

am crimen hoc,

XVIII. Temerarium judicium ple

rumque S.Aug. lc

Deus, inquitS. Dorotheus, qu

inf, Dom.

Tib 14.1

ut preclare omn

es afferunt

Patres noftri?

nihil nocet ei, de quo temere judicatur : ei

n monte.

hil pejus, nihil deterius;

autem, qui temere judicat; ipía temeritas ne-

|

quandoquidem ni

ceffe eft, ut noceat.

uam proximum j

udicare cenfuerunt.

Ibidem.

X. Adeo grave,

& moleftum eít, de quo-

" XIX. Malum efít, propri

a peccata '-n'on cer« S. Chryf.

bom. 24«

'ut Chriftus in evange-

nere, duplex jam aut tri

iplex peccatum eft ju-

in Maàttlt,

Wi fs

vis peccato Judicare,

lio apte di

xerit: Pypocrita ejice primum

trabem

dicare alios, &in füo oculo trabem absque do-

lore geftare: omne quipp

e trabe gravius eft..

[ENAT

de oculo tu0,

& tunc poteris ejicere feftucam de ocu-

$ XXO

P

Peccavit aliquis, & alium idem com-D. Chryf.

N

lo fratris tui.

Comparavit proximi peccatum

:1

bi, usque adeo gra-

mittentem pecca

tum condemnavit. Is in dieto: 5. fere

i7.

feftucz, juüdicium vero tra

illo valde amaro non eam poenam luet; quam

f

ve & infuave eít; proximum judicare; ut tere

at. -

eccati natura expofcit, fed majorem, quam

omne peccatum exce

a.

duplicem & triplicem, non propter id, quod

l

Detr. Blef, — XI.

Nolite hominem criminofe arguere;

ipfe peccavit, fed quod alium judicavit ; &

Domini, füo enim Do-

ideo in eum fententiam feret Deus.

.

epift. 45.. nolite judicare fervum

;1- S. Cyrill.

mino (tat,

aut cadit.

Ejus eft judicium, qui.

XXI. Qui fe ad judicandum exercet, 1

ícrutatur renes

& corda; qui fcrutatur Jeru-

quit S. Cyrillus,

non táncum divinum alriffi- Alex. in c

mum thronum invadit ;

fed in ipfam inefta- '- Deut,

CA

(alem in lucernis, cui cogitatio hominis con-

.

fitetur. Etfolirelinquatur]

'bilem gloriam fe peccare fciat, que non

:

udicium, cuiomne

re&te & jufte judicare novit.

judicium de

dit Pater.

Oleaft. in

XII. Sunt

homines, qui ea facilitate alios

XXII. Nil adeo provocat Deum ad iram;*. Doroth.

ac fi qux in corde eorum

nihil ita hominem ípoliat, & omni prafidiol. c

cap. 11.

de malo judicant ;

ac virtute denudat, nec ad íummum difcri-

CA

Sap.

funt;

eo acumine viderent,

quo Deus fcruta-

V 20

turrenes & corda

; quos locus ifte arguere vi-

.men adducit, ac proximuin j udicar—e,ög con-

demnare, & nihili eum ducete.

Levit, 13.detur, qui non per

mittit, facerdotem facile

Dida Stell,

hominem leprofum j

udicare, fed prius mul-

XXIII. Fierinon poteít, quin in manum di-

vinz irz incidas, quandoquidem tam auda

xapudManfi

tis diebus includere,

& judicium fufpendere.

tt. 42. dif,

uod fi Dominus non finit facerdote

m faum

es, ut judicium Dei fureris.

Homo quippe vi-

lis cernit, difcerne-

det, quz foris funt, Deus aute

mintuetur cor.? "* $:

ftatim de lepra, quam ocu

XXIV. Quod fiis (Pharifzus evangelicus)s. Chryf.

re, quomodo te permitte

t de cordis malitia

Is s Y

roximum temere judicare?

- qui nihil peccavit, & peccantem alium (quito.5. $.17.

»»

P

e

manifeftus erat omnibus) verbo brevi con-

$. Dototh.

XIII. Quid nobis de proxi

mo? Q]idl no-

i. c"'

bis de alieno & malo eccato? . Habemus

demnavit, tantum ja&turz fecit, & in tantum

habemus, quid co-

eft punitus : qui multum quotidie peccart;

in nobis, quod curemus 5

mus, unusquisque

aliorumque vitam condemnant, cogita quan-

gitare, & fatagere debea

tam füftinebunt poenam ? quomodo omni

lu s.

(*

noftrumi attendat fibi ipfi,

& fuüa igüus mala

)

venia excident ? in quo enim judicio judica-

jas virtutes per-

tis, inquit, condemnabimini.

8, Grep.

XIV. Debetquisque propr

XXV.Nos miferi citra delect

um judicamus,S. Dorotkt,

fup. Eccl.

pendere;

& pro qua

litate virium curam alio-

T

dum dele&tatur bono glo-

faftidimus, odimusque, ac nihil facimus,quid- ferm. 6.

rum fufcipere, ne,

quid videmus, quidquid audimus; quidquid

rix , fiat fubditi

s author ruinz ;

& qui gra-

vatur pondere fuarum;

velit fieri judex alie-

tandem füfpectum habemus ; & quod longe

gravius eft, non malo'ac damno noftro

conten-

narum culparum ; durum enim eft, ut, qui

neícit tenere moderamina vita fug, judex

ti,czterosin communemruinam pertrahimus.

Quemcungue enim ex fratribus noftr

isobviü

fiat.vitz alieng.

ha*bucg-

Titulus. . LXXV HI. Sradicium: temeravium.

107

)SSI Hier.

habuerimus , eonfeftim illum alloquimur, ac

rabam, nec illam agnofcebam; iö&ruendo me,

53

le

dicimus ; lllud & illadaffectum eft, eique pa-

ne ullatenus ego judicare przfumam aliquam

"

riter nocemus , dum cordi ejus pravas cogita-

rationalé creaturam , & precipue fervos tuos,

tiones, lutulentasque cloacas ingerimus ; nec

de quibus aliquando. velut ex cgcitate ; &

eum timemus, qui dicit: Vze, vz illi, qui pro-

norans, hac eram infirmitate corrüpta, quia

ximo fuo turbidam fübverfionis potionem

b colorata fpecie tui honoris, atque falutis

j

propinat.. Caterum dum hoc agimus; demo-

animarum , temere judicabam.

nis peragimus munus acopus; Neque id cu-

VI. Rex Totila cum Caffium Narvienfem S. Greg. 1.

D

s-Aug.Lh*

3. Dial. c,

;

r& prorius nobis. Quod enim opus aliud agit

Epifcopum facie rubicunda preditam con-

6,

PA

dzmon , quam ludere, & obturbare quem-

fpexiffet, ideoque ut potui affiduo deditum

|

quam ? Itaque demonum fümus coadjuto-

contempfiffet , malignus fpiritus fpatharium

I€5, & cooperatores,-in noftram ip

fo

r

illius invafit, nec ante vexare deftitit, donec

l

rum aq

ad S. Caffium adduc&tus, ab eo liberatus eft.

Proximgrum » perniciem & ruinam,

$.

IV.

'Vil. In vitis Patrum de fene quodam fexage- In vita Pa-

h

nario, & confümmatz perfeCtionis viro narra-

trum c.23.

EX LIBELLO.

apud R.os-

tur, quod in Alexandriam concedens,omnium

vveyl. lib,

A At

celebriorum meretricum in ea urbe exiften-

1. in vita

h pb

TATIONE CHRISTI.

- Qualitas.

tium, confcripferit catalogam, & per quoti- s, po. Elee.

diani laboris mercedem ad fingulas illarum mof, fol.

"

Lib. t.c.

I n j uc—lhi:c'anïdo

alios homo fruftra. lfaborat,.

fibi fecerit àdicum , datisque illis ftipendiis , 197. c.35.

14. S. 1.

-; fiepius errat, leviter peccat, feipfum ve-

easdem induxerit, ut per noCtes ad füum illas

ro.judicando & d

$

ilcutiendo femper fru&uo-

haberet.arbitrium. Ipfe vero (tabat a vefpere

eS gl

fe laborat.

d

1

1

inuno angulocellulz, ubi dormiebat mulier;

Lib. c. 14.

II. Sicut nob

is res cordi eft , fic de ea fre-

pfallens & orans pro ea, & mittens genuflexio-

, I montt,

" quenter judicamus 5 .nam verum, judicium

nes usque ad auroram. Unde meretrices fre-

propteggþivatqm amorem facilyi;:gr"perdimus.j

quentans , omni cum ftudio finem abíconde-

. Oi

P

; lm Ms

Fuga.

bat rectum, quem in ftipendiandis hisce mu-

Tbid. $. a.

- IHII. Ad teipfum oculos tefle&e;.

&

lieribus habebat , nimirum ne corpora fua

.in Mätlh.

jïälior'u'm

proftituerunt, iisdemque, ne id ipfum manife.

t.

facta caveas Judicare. .

L 2.c.24.' IV. Quid ad te? utrum ille fit talis vel talis?

ftarent, ferio prohibebat ; interea vero in urbe

. nf

Alexandtina male audiens, finifter de vita ejus

ieIO. SI fel'o

*

, l.

aut ifte fic vel fic agit, velloquitur? tu non

indiges refpondere pro aliis , "fed pro teipfo

conceptus quotidie magis invalefcebat , adeo

rnl7l

utillum calumniarentur, in prejudicium quo-

!

mFïOPE*P reddes , quid ergo te imp iyca»s—þ?

5 9 V'.

:

que aliorum monachorum, dicentes : vere &

1

ipfi homines funt, ut omnes. His vero, qui

Y

ipfi perfuadere conabantur , ut a mulierum

EXEMPLA CATH'OLICA

ittarum familiaritate , quam malam effe fufpi-

»S. Cyl'ill.

EXTERNA.'

cabantur, imo judicabant, fe fübduceret, re-

, Alex i G

-.« Qualitas.

fpondebat : Quid vultis ex me ?. Numquid

, L Dellt.

t. Rez r.I : 'leli fäcer

dos Annam Elcanz conjugem;

Jadices conftituti eftis füapermea Deo ? [te, de

15.

f

dum Dominum in templo , toto corde

vobis curam habetote, vos pro me Deo non

deprecatur, ex labiorum motu temulentam

reddetis rationem, Unus eft Judex, & fancta

y',Dui

judicans his verbis allocutus eft:: Usque quo

dies judicii - qua- fingulis reddet fecundum

ebria eris ? digere paulifper viaum quo mades.

opera eorum. " Tandem apud S. Joanném E-

l

pl. G

2, Rez. 6.. 1l. Michol, filia Saulis, Davidem maritum

leemofynarium Patriarcham accuíatus fuit,

j

V. 20.

füum faltantem coram arca confpiciens, de-

qui tamen ejus cum meretricibus initam fa-

fpexit eum corde füo , & in occurfum egre-

miliaritatem malam effe, nunquam fibi per-

.Dijo dl

diens dixit : Quam gloriofus fuit hodie rex

faadere potuit, ficutre ipfa mala non erat, fed

);apxidhïz(lü

lírael, difcooperiens feé ante ancillas fervo-

fan&iffima & plane irreprehenfibilis. Conver-

i

titenim Vitalius (hoc fenis hujus nomen erat)

|

."' 42 lls

tum fuorem, & nudatus eft,

quafi nudetut

'3 lh P

unus de fcurris.

pef continuatam hanc familiaritatem multas

meretrices ; Accidit vero, quod, dum matuti-

)s. Cnf

Luc 7, v. .Hl Chriftus Judzis dixit

: Venit Toannes

TTTE

33r.

Baptifta, neque manducans panem, neque bi-

no tempore domum cujusdà meretricis egre-

.

bens vinum, & dicitis : Dxmonium haber.

deretur,vir quidam fornicarius eandem ingre-

]

VenitFilius hominis manducans & bibens, &

diens , validam illi impegerit alapa cum dicto;

dicitis : Ecce homo devorator, & bibens vi-

usquequo, peffimeillufor Chrifti, non emen-

' num, amicus publicanorum & peccatorum.

dat te ab his nequitiis tuis ? qui dixit ad eum:

Luc 7. V.. IV. Simon Pharifzus videns Chriftum per-

Crede mihi, accipies alapam a me humili, ut

!

39*

totà Alexandria colligatur ad clamores tuos.

.

mittere,utMariaMagdalena procidat ad pedes

ejus,eosque rigare lachrymis;capillis exterge-

Paulo poft vero vir fanc&tus in cella füa mor-

tuus eít, absque eo, quod ullus de morte ipfius

p

re, & ofculari, dixit intrafe: Hic (i Propheta

ferm 9

effet, fciret utique,

q

certior fieret, Interea vero ater quidam dz-

quz tangit eum , quia peccatrix eft.

quz, & qualis eft mulf;y?

imon ad inftar ZEthiopis ei , qui illum percuffe-

V.S. CatharinaSenenfis de feipfa teftata eft,

rat, apparens, infignem quoque ei colaphum

fe fubjectam fuiffe huic vitio dum dixic: 'Tra-

retulit dicendo: £uicipe alapam,; quam mifit

M

didifti mihi medicinam optabilem contra

tibi Vitalius Abbas : & cadens ftatim czp:t

quandam occultam &eritudinem, quam igno-

fpumare. Hec autem alapa tanto cum tumo-

R. P. Lobn. Bibl. Man. Tom. II

Q 2

re

108

Jibliotbece | .:Manualis Concionatoriæ

&

Theus, remque omnem aperuit ; atque bomi-

te a circumftantibus audita fuit, ac fi íclope-

tum explofum fuiffet, unde illuc cucurrit civi-

nis fan&itatem veneratus , altiorem de eo

opinionem animo defixit.

