Docebat amplius, fpiritum devotionis initio

füos peroravit, his &ternum Patrem füum

abunde coelitus impertiri , fed poftea Domi-

PIp

verbis eft affatus : Opus confummavi , quod. de-

num nonnunquam fingere fe ldngius ire , ac

difli mibi , ut faciam.

Idem medium etiam

Ser,

proinde in tali cafü hominem coníftantem effe

j

pGICan

Rupertus Rupertus Abbas fuafit dicens: E/fo fidelis usque

debere.

I

125.in

ad mertem , in lemetipfo exemplum przbuit,

]V. Pauca fibi proponere, nec füpra v*ire;ïdfu-wta l. e.

Apoc.€ 2- frftus obediens usque ad mortem, mortem autem cru-

cis, Quande ip crucis patibulo fuüfpenfus hz.

merenegotia; Hanc ipfam ob caufam S. Philippus

rebat , obftipati(fimi Hebrzi hisce verbis ei

Neriusafferebat, non facileintermittenda effe

Bues,

acclamarupnt: JDefcendat nunc de cruce , & cre-:

pietatis opera, quz unusquisg; fibi pra(cripfe-

gemus ei.

Quam vero ob caufam de cruce

rit,ideoq; minus prudenter agere eos,qui fpiri

8nn.35

defcendere noluit, maxime , quando id fa-

tualibus exercitationibus plus nimio fe one-

eiendo omnes Hebrzos ad fidem amplecten-

rant, Suosigicur monebat, ut modicarn fibi re-

rum fpiritualium provinciam deligerent, eam-

. dam inducere poterat ? Nunquid de ccelo

eo fine defcenderat, ut fe Filium Dei effe

que femel fufceptam nunquam deponerent ;

jum in«»

Quoniam fi dzmon vel femel ad quid p

manifeftaret ? Ut credat mundus, quia ta

termit-

Tiüulus CXFA. Per/äfvef'aniia."

943

termittendum hominem inducat,eundem iteä

rum ac tertio ad idem inducere non defiftet,

& in extrema centum annorum zetate Lirfacíi

& Valentis hzrefin am

plexus eft. . Sed & Ja- sur. 55

quo tandeim prorfus omnia evane(cant.

Quam

cobus Anachoretus

ob cauíam

tebat:

poft quadraginta annos in Jan.

fpenumero illud fuis repe

eremo exactos ,

miraculaque multa patrata,

INulla. dies fine linea.

Idem r

nedium fapienter

cum ea ipía virgine,

& qua dzmonium expu-

Senec. 1 de fuafit Seneca dicens : ftim

anda füntipía,qus

lerat, primum forpic

tranquill. acovedimur,

& vires noftrz cum rebus, quas

eam interemit.

atus eít, poftea omninp

tentaturi fumus, comparandzg. Debet enim

XI. Brevem fibi vite fuper[titis þeriadwh cir-

femper plus effe virium in latore, quam in

Pet,Sanch,

cumfzribere : fic enim , quidquid difficile vide-

in regno

onere. Neccífeelt, opprimant onera, quz fe-

bitur, ipfa temporis brevitas leni

rentemajora funt. Quzdam preterea non tam

et, atque ad Dei p.7..

perfeverantiam incitabit. Sic SS

. Theodorus *: 9-

magna negotia fünt, quam fecunda, multum-

& Lucius fp

ue negotiorum"ferunt

iritu inconflantiz afflati ,

fémper

; € hecreftringenda,

modicum tempus, quod adhuc perfey

crarent

Ezech. c.

S. Hieron, — V. Zliorum ruinas co

nfiderare ; uti S, Hieron.

in propofito, p

ræüniebant,. donec omnino

26. V. 15.

»

fuafit dicens? Aliorum ruinz exempla jufto-

tentatio evanuit.

rum funt. Quantumvis enim Tertullianus ze-

XHU.. fffetluum moderatio: nam ficu

kt potha Engelge,!

lofiffimus fuerit fidei catholicze profeffor ;

verminofa ante tempus decidunt, b

Quantacunque etíam Origenes penes eandem

ona vero Dom. 3.

& integra in arbore perradios (olis e

Xcuqüun. poft Pent,

ecclefiam fibi merita comparatit, prout de

tur; ita plures turpiter deciderunt

utroque tum ex eorum libris, pietate & do-

, quos ín-

tus vermis fuperbiz, impatientig,

aut alte«

Grina plenis, tum ex annalibus ecclefiafticis

rius inordinati affe&us corrofit.

dbunde conílat; attamen ambo in hzre(n

turpiter funt prola

pfi; unde dcduc,ituxj.,quan-

$. XI.

ASCETIC A.

4

ti referat illud obfervare documentum Apo-

»

ftolicam : , Cum tnetu & tremore falutem veftram

I.

operimini. Seneca moralis ait: Felix fà

'ría potiffimum de hac virtute fcienda

pientia,

7* funt, bencque aliis inculcanda ab afce-

quz ex aliorum difcitur infipientia.

t3, quz percommede per fimiltudinem Na-

-V Zdmor Dei purus: ficut enim ignis tam-

varchi navim pretiofis me cibus onnftam ex

diu non deficit, quamdiu materiam habet;

Ms

aliena regione in Patriam transvehentis , in«

ita amor Dei nunquam extinguitur, cum ma-

dicantur.

' Nub

teria illius, fcilicet Deus, deficere non polfir..

l:. Primum cü, ut ,quem'admodum Navare

L

« NMIT,. B. Virginem quotidianis, licet parvis, obfe«

chus tanto magis zítimat officium fibi com-

quiis (ibi demereri: hujus enim amor, uti prze-

miffum , tantoque majorem diligentiam ad-

deítinationis, ita perfeverantiz quoque obti

nendz figoum probabile jure merito

hibet in navi ad ipfum portu perducenda;

v.e: 2 matur.

: exiíti-

quanto plures ac przítantiores merces fibi

commiffas novits ita & ipfe afceta tanto ma«-

VIIL. Eleemofyne tam defunttis, qüam vivis ex-

jorem habeat de vita ad finem usque rite in-

- bibite , con[tans frequentatio: de hac enim vere

ftituenda aeftimationem , quanto plura ma«

Ícripfit S. Hieronymus, non meminiffe fe, ma-

gisque preclara merita jamjam (ibi pto alte-

la morte fuiffe defünctum , qui libenter ope-

ta vita collegit.

Quem in finem fipius pro«

ra charitatis exercuit, eo quod multos habeat

derit pon

derare infelicem conditionem illo-

interceffores; impoffibiie autem fit , multo-

rum mercatorum qui poft ingentem mercium

rum preces non exaudiri.

quantitatem cómparatam,

poft innumera pee

ddem,

IX. Quotidie de novo incipere

, feque ad. þeifevä-

ricula füperata in-ipfo por

tu naufragium fae

vantiam. ex[Himulare: . ita enim S. Anton. fuis

ciunt.

Quam quidem deplorandam fortemi

& 51

fuafit, dum morti proximus ad eos dixit: Ego

pathetice fanctus Bafilius his verbis defcribit:s. Bafi,

quidem, filioli, (ecandum eloquia fcriptura-

rum, Patrum gradior viam ; jam enim Domi-

O miferabile fpe&aculum! o fortem lugen: ho. 21. in

dam ! poft jejunia multa, poft durum vitze ge-Prov.

nus me invitat, Jam cupio videri cocleítia : fed

nus, poft longas ad Deum preces, poft uberes

vos, vifcera mea, admoneo; ne tanti temporis

effufas lachrymas, denique poft annorum vi-

-t« Jaborem repente. perdatis, hodie vos religio-

Íum ftudium arripniffe arbitremini

ginti feu triginta abftinentiam, ob indulgen-

,& czxptg.

tiam, inconfiderantiamque, nudum omnibus

voluntatis fortitudo füccreícat.

S.Bern. fu-

ac tot laborum mercede privatum reperiri, &

X. Timor Dei: utiS. Bernard. fuafit dicens:

fimilem fieri mercatori cuidam diviti, qui in

perCantic.

In veritate didici, nihilzeque efficax effe ad

1. 54. '

portu naufragium facit omnfum

j

grauiam promerendam, retinendam, recupe-

labore ac fudore funt parta!

i quetenté

randam, quam fi omni tempore coram Deo

16

.HI. Secundum eft, ut, quemadmodutn . na«

inveniarisnon altum fapere, fed timere. Cer-

varchus ftudiofe & conftanter preparat, ac il-

te Ofius Epifcopus, cui parem nulla vidit, &

Baron.

le(à confervare ftudet omnia inftrumenta ad

luxit ztas, quem Arriani ip(üi Synodorum

navem feliciter dirigendam neceffaria, ita

ann.357. -Principem appellarunt, Orbis univerfus ve-

idem etiam afceta f[üo modo facere conetur.

. ut &vi fui miraculum füfpexir, Conftantius

Quinque autem fünt navarcho fpecialiter nee

Imperator ut Patrem venerabatur, laterique

ceffaria. 1. Ntitia vie, quam perinípeGtionem

fuo velut aífiduum monitorem adhzrere vo-

chartarum & Siderum ccelcítium potiffimum

. lebat; inconciliabulo quodam Smirnenfi igno-

comparare oportet: per quam fpiritualiter

miaiofe proftratus, & Nicens fidei, quam ex-

intelligitur fcientia earam rerum, qua ad vi»

tam chriftiano modo; id cít, pie ac modefte

4

culerat ipfe, proditor at,qqe defertor extitit,

än&i-

qiedst

Eu

944

Jibliotbetee Mammlis szciom;oriæ

rum , ad vitam re&te inftiruendam pertinene

inftituendam requiruntur,quzque tum leQio-

ne librorum fpiritualium, tum confideratione

tium függerere, fed nullum brevius, univere.

falius ,. & aptius unquam affigaatum fuiffe,

faluberrimorum exemplorum a Chrifto &San-

&is (qui funt,quafi fidera coeleítia) relictorum

quam a Chrifto in Cathzdra crucis exiftentes

obiinendaeft. 3. /elum, quod füo tempore pro

dum dixit: Confummatum ef]: id quod proin-

n

vento excipiendo expandatur, per quod in

de per totam concionem demonfirari poteft,

,25

fenfuü myítico voluntas ad omnem divinum

Et r. quidem de brevitate conftat. 2. Univere

impulfüm, omnesque $. Spiritus infpirationes

falitatem quod attinet, probari poteft ex eo;

excipiendum parariffima fignatur. 3. Zncbora,

quod omnis generis homines, przcipue/arti«

fices, mercenarii, agricolz;, vinitores, nae

per quam tempore tempeftatis ingruentis con-

D $

tra impetum ventorum ac procellarum adver-

varchi, milites, peregrini, curfores , pugiles,

Yi 26'

oratores hac doctrina indigeant , utpote quo-

fantium atque quaffantium firmetur,per quam

merito fpiritualiter fpes ac fiducia in DeiSan-

rum omnium'felicitas & gloria in eo confiftit,

&orumque auxilio intelligitur, juxta illud 5.

ut dicere poífint: Confümmatum eft; Vere

Hebr. 6.

Pauli : In quo abundantius volens Deus often-

enim refpe&tu omnium, operis victoria finis,

N. 17.

dere pollicitationis hzredibusimmobilitatem

3. Aptitudo ex eo probari poteft, quod nulla

confilii faüi, interpofuit jusjurandum , ut per

do&trina zque excitet ad vitiorum conftan-

duas res immobiles, quibus impoffibile eft

tem fugam, & affiduum virtutum exercitium

mentiri Deum, fortiflfimum íolatium habea-

ac ifta, utpote fine qua obfervata conítat, ne-

mus, qui confugimus ad tenendam propofi-

minem poffe ad fupremz felicitatis poffeffio-

tam Ípem; quam (icut.anchoram habemus

nem pervenire, cum fixum (it Chrifti effa-

animz tutam ac firmam. 4. Zlinenta cibi ac

tum:

ui perfeveraverit usque in finem, hic Matth. 0i -

falvus erit. Vide

potus, per quz myfticz intelliguntur corpo-

*

Egelgrave in Dom. ? poft "- 23*

ris ac fanguinis Chrifti, nec non verbi divini,

Pent. $.2.

II. Ex occafione

thematis: Hic bomo capit

& aquz in vitam zternam falientis, id eft,

gratiz actualis crebra, imo affidua participa-

edificare , & non potuit confummare: dici poteft,

quemvis hominem fibi propriam habitatio-

tio. j.Remorum duplex ordo: per quorum pri-

mum intelligi poteft virium ac potentiarum

nem pro altera vita exftruere debere, juxta il-

lud S. Pauli teftimouium: Scimus, quoniam2 Cor. $

tam corporearum, quam fpiritualium ordina-

ta applicatio: per fecundum vero virtutum

fi terreftris domus noftra hujus habirationis V* * -

tam theologicarum , quam moralium ferium

diffolvatur , quod zdificationem ex Deo ha-

conftansque exercitium.

bemus, domum non manu faCtam, eternam in

(icut navar'clilxs fum-

IV. Tertium eft, ut;

cxlis. Unde 1. oftendi poteft ; quam pretiofa

ma cum folicitudine precidere & declinare

& jacunda fit domus illa, utpotede qua meri-

fatagit pericula, ex quibus jacturam navis aut

to dici queat : Beati qui habitant in domo tua.

6t ;

mercium pati poffet; ita fimilem cautelarn

,2. Quibus fümptibus & operis eedificanda fit, P£83.v.5;

Va

ac diligentiam ipfe quoque aíceta adhibeat.

fcilicet famptibus Dei, id eft, gratiz divinz,

& opera cooperationis noftr in bonis ope«

Quatuor fünt autem ejusmodi pericula, vi-

delicet 1. Tempe/ates: per quas recte tribula-

ribus perficiendis , uti oftenfum eft illi Suto-

tiones variz, ad impatientiam & defperatio-

ri , qui quoties die fabbati lucrum fuum per

nem impellentes intelliguntur, contra quas

hebdomadem factum ita pauperes ditteibuit,

domum auream in calis «dificare eft vifus.-

proin fe per generofam & invictam patien-

tiam armare debet. 2. Pirate: per quos-dz-

3. Quantcopere conetur diabolus nos impedi-

re, ne domum iítam abfíolvamus , utpote

mones, .divitiis fpiritualibus meritorum fpo-

liare fatagentes intelliguntur, contra quos

fciens, neminem in eam admittendum, qui.

3

. 2 Efdre 4..-;

proin fortiter audaci & con(tante repulfa ten-

non perfecte earn abío

lverit; quomodo pro

inde imitandi (int Judzi muruim zdificantes, V 17

iac.4. v.7. tationum pugnandum eít, juxta 5. Jacobi mo-

nitum: Refiftite 'diabolo, & fugiet a vobis.

qui altera manu' opus faciebant, altera gla-

3. Syrenes: per quos carnales tentationes re-

dium tenebant, quo hoftes repellebant.

&e intelliguntur, contra quos proinde obtu-

M. Ex occafione thematis : Jonum certamen - Tim. 4«

ratione aurium, id eft, oculorunmi & mentis ab

certavi, curfum confummavi , fidem feruavi: diciY: ?*

1. Tim, 6, lisdem averfione pugnandum eft. 4 Scopuli :

poteft,vitam noftram certamini curforum fimi-

lem effe; eo quod t. Sicut curfores nunquam

Prov. ]

v« 9.

-jd eft, defideria inutilia & nociva diviuarurm,

qu& mergunt homines in interitum & perdi-

fübfiftlere folent, ita neque nobis id liceat;jux-

vl 14.

tionem: qui proinde generoío contemptu

ta $. Auguftini teftimonium : Quantumcunques, Aug.in

"& directione navis, id e(t, mentis ad por-

hic vixerimus,quantumcunque profecerimus, Pfal. 69.

tum 'cceleftis patrie , per confiderationem,

nemo dicat: Sutficit mihi, juítus fum. Qui di-

gftimationem, & dile&tionem coeleftiu

l

xerit, remanfit in via: non novit pervenire.

z

m—bo-

Ubi dixerit: Suflicit, ibi hiefit. Hiac &S.Ber- S.Beroatd,

( mrumxdeclinandi (ant.

nardus. non proficere, inquit, fine dubio defi- epift 341*

5 Xl

cere eft. 2. Quia ficut nemo accipit bravium

& coronam, nifi quiad metam pervenerit ; ita

CONCEPTUS PRAEDI.

CABILE S.

neque in ccelis olim coronabitur, nifi qui cur-

fum coníummarit, uti ex citato $. Pauli tefti-

occafione thematis: Confummattm eft :

monio liquet ; non enim quzruntur in Chri-

Joan. 19. I. EX

*

dici poteft, multos quidem hactenus

ftianis initia,fed finis,te(leS.Hieronymo ; Hine

MOK

d bene

eonatos fuiffe compendia brevia doctrina-

quia Paulus male quidem ?æpit, fe

finivit;

üulis CXIV. NPerjäwerantia; ;

84$

--Hhivift, 'coronari meruit. — 3. Qu.-ia.fïcvut qui

tria motiva przcipua, ad perfeverantiam in

currit, omnes a fe veftes non neceffarias, alia-

bonis operibus incitantia.

Nimitum. pri-

que impedimenta curfus abjicit, ut expedie

mum ex conílanti beneficentia Dei, quam

tior fit ad currendum, ita item etiam ab eo,

oftendit per beneficium confervationis, pro-

qui cur(üm vitz fuz . feliciter peragere defi-

tedionis, & confolationis ;; an non enim

1, Cor, 9. derat, agendum eft, uti S. Paulus fua(it di-

conftantiam mutui amoris & fervitii extore

V. 25.

cens: Omnis, qui-in agone contendit, ab

quebit? Secundum ex utilitate & commodo

omnibus fe abftinet; & iili quidem ut corru-

noftro , quod percipiemus, fi nullum quafi

ptibilem coronam acc

momentüm przterire (inamus ,. quod non

corruptam.

jpi/ant, -nqs autem in-

IV. Ex occa

Gon& thxexvnatïs:' -Mm -mz'iüm'

in Dei honorem gloriamque promovendam

Luc. 9.

impendamus. 'ertium ex conatu diaboli,

YV. 26.

manum ad. aratrum , && vefpiciens vetro ,' aptus. e[t

quo perfeverantiam impedire nititur, de-

regno Dei: dici poteft, vitam noftram agricul-

fumptum eít, eo quod norit, omnem no«

turz fimilem effe, utpote cujus unicus finis

ftram felicitatem ab illa pendere , cui pro-

fit; ac in vita ferere, & metere, quod in hor«

inde vel hac ipía de cauía

:

rea cccleftia inferamus, & unde eternum pae

;.forcitgr ?Fqucj

Fon&anter refiftendum.

Ícamur. Oftendatur proinde 1. Quam impi.

ere agricole exequantur omhnia officia ad

$ XHL

*

agriculturam pertinentia; quam conítanter

& fortiter omnes difficultates, five a tempe-

ALn CONCEPTU&

ftatis incommodis, five laboris diuturnitate,

Qualitas, -

?

'atthc IQj

five aliunde provenientes fuperent ; Quame

2

que adeo & quivis homo agrum anime fuz

J. Q Paulus Apoftolus C'orinth»ios, quds.ad Manfi tr,

arare per mortificationem, fecundare per bo-

* fidem converterat, 'catechiZare vo- 80. difc. r

norum operum exercitium, occare per fnor-

lens, virtutem perfeverantiz in operibus bo.!* T

tificationem , ftercore per humilitatem, cu-

nis, utpote proprium veri horninis chriftias

ftodiré & munire per prudentem cautelam

ni characterem , precipue commendevitz

debeat.

2. Pariter oftendatur, fi agricole

Nam ut S. Hieronymus in epiftola quadam

COl' D SI'

omnes labores fpes meí'is jucundos & leves

aits Non quazruntur in Chriftianis initia, fed

l

facit, quanto magis quemvis. Chriftianum

finis; Paulus male coepit, fed bene finivits

fpes mefífis fpiritualis, quz & bohnitate ipía,

Judz laudantur exordia, fed finis proditione

quantitate , & duratione incomparabiliter

damnatur. S. Augullinus usque ad trigin-

meffem corporalem füperat, animare debeat,

ta & amplius annorum statem fenfüualitati

ad quasvis difficultates fortiter at

habenas laxavit; refipi(cens autem, divinos

que con.

ftanter fuperandas. -

que fe fervitio addicens, ad ultimam & de-

Gen. 29.

: V. Ex occafione thematis:

FAiditque iäf)mnis

crepizxam usque ztatem baptifmalem confere

:83"05'

V. 12,

vavit innocentiam.

fcalam flantem füper terram , & cacumen illius tan-

ldem S Paulus Colof-

gens celum : Z4ngelos quoque Dei afcendentes per

fenfes pariter ita monet: Sicut ergo accepiftis

eam: &? Dominum innixum .fcale:: dici poteft,

Sfefum Chriftum Domigum , in ipfo ambulte vadi-

nos omnes per hanc fcalam, id eft , manda-

cati , & faperedificati in ipfo , & confirinati. — Ub

torum obfervationem, & virtutum variarum

D; Chryfoft. lyradicatt in favorem noftrum,

exercitium, afcendere debere: Cacumen au-

hoc modo exponic: Radicati, hoc eít fixi,

tem hujus fcalz effe períeverantiam, cui me-

ac ftabiles; Quod enim eft radicatum, feu

rito Deus inniti dicitur, eo quod per illam

radices egerit , non poterit transplantari,

folam ultimate obtineatur poffeffio Dei.. Per

Vide quam proprias & appofitas ponit di-

Efire ti

Angelos autem defcendentes & aícendentes

ftinctiones. Similiter aliud verbum, ícilicet,

fignificari, nunquam homines per hanc (ca-

& confirrati in ipfo, ponderans ait: Hoc eft,

I

-

lam afícendere conantes quoad profectum fpi-

ipfüm tenentes tanquam füper fundamencum

ritualem in eodem ftatu permauere, fed vel

zdificati; (i quis in tuto non zdificaverit,

Ti 4

aícendere, vel deficere, juxta commune aíce-

labaícit. Enim vero radix eft, que trancum

tarum effatum dicentidm:

"ln via Dei non

arboris fuftinet, ramos arboris vegetat, .to«

t

redi eft.

Pprogredi , reg

tamque arborem frudtificare facit.. Cumque

Prov. 31.

VI. Ex occafione thematis : Fatta eff qu

4]1' Jide

profundius in terram penetraverit radix, ar-

V. 14e

vis inflitoris: poceft dici, vitam noftram fimi-

borem evellere; aut eradicare impoltlibile eft,

em effe navi inftitoris pretiofiffimas merces

nifi forte recenter plantata fuerit.

Apoflo-

Aycih

meritorum cceleítium in füpernam pauriam

lus igitur inprimis ab illis fidelibus, ad inftar

1 f

transvehenti. Oftendatur proinde 1. Quanti

fundamenti alicujus, requirebat ftabilitatem

momenti fit hzc navigatio , quam quivis ho-

& firmitatem , ut bonorum operum fructus

mo velut Navarchus dirigere & peragere de»

reddere poffent.

:

gg;nafdi

bet.

2. Quomodo omnia neceffaria inftru-

Il. Ludovicus Granatenfis in introduct

TET

io-In S&mb;

menta, puta velum, anchoram, remos, arma-

ne ad fymbolum refert, quod dum quidam ex p.2,c 8

menta & (imilia preparare, & adhibere debet.

Germaniz Primatibus interrogaretur, quam-

3. Quomodo varia pericula ab hoftibus, Syr-

nam fc&tam, populi territorio fuo vicini pro«

tibus , Sirenibus, fluCtibus vitare oporteat.

fiterentur, refpondit: Anno fuperiori talem

Quz omnia fufius fuüpra S. XI. explicata funt.

quidam tenebant, qualem autem hoc anno

VIl. Ex occafione thematis: ZYatres, no-

profiteantur, profecto ignoro.

Imo .idem

äte

deficere ! benefacientes : - proponi ^poffünt

Granatenfis de füperiori fuo faeculo, id eft; im»

*

R.-P. Lobhn. Dibl, Man. Tóm, 1L.

Mmmmm

medias

ibliotbece Manualis Concionatoriee

$46

mediate preterito, (cribit, quod babita feCta-

propinquas ad locum, unde recefferas. Idem

prorfus accidit reprobis, de quibus dicitur;

rum, ad illud usque tempus in diverfis locis

traditarüm ra;ione,dcprehenfum fuerit, quod

in circuitu impii ambulant; tametíi enim ab

hzretici a primo hssefeos exordio, usque ad

hac vel illa füfpe&ta converfatione receffiffe

videantur, in bonis tamen propofitis nequa-

tempus illud centum o&odecim diverías fe-

€tas profeffi füerint.

quam perfiftunt, fed fübito ad peccata pri-

í(tas (an5H. sefli-

ftina revertuntur, — Precordia fatui, quafi rota

S. Greg.

IIl. Notum eft illud Spir

L:9.mor.monium dicentis: Ju/fus

ut palima florebit. . .

carri , & quafi axis verfatilis cogitatio illius , in-

Qe16,.

nens locum illum Jobi 5 Zn ni-

quit Ecclefiafticus: Talibus proinde dici po

Gregorius expo

teft: Vos ex patre diabolo eflis, defideria patris ve-

dulo meo moriar ,

& ficut palma multiplicabo dies ;

de palma ita fcribit; Palma tarde proficit,

ftri vultis perficere ; tales enim eadem cum ipfo

fed diu in viriditate fub(iftit. Idem S. Do&tor

, via incedunt, circumeundo; Ipfemet name

aliam ejusdem palmz affignat proprietatem.

ue demon apud Jobum ait : circuivi terram ;

EtS. Petrus de eodem inquit: circuit qu&rens,

inquiens: Palma vaítior in fummitate eft,

quem devoret.

Czterum via viri jufti, & per-

u

am effe cosperit in radice, quia fzpe ele-

à

orum converfio plus finiendo peragit, quam

fe&i recta eft, re&us callis jufti; viam man-

nchoando; Quam eandem proprie-

datorum tuorum cucurri, inquit Pfalmifta; Et

proponit i

tatem pau

lo poft melius declarat dicens : Hoc

S. Apoftolus ad Philippenfes de feipfo fcribit z

habet palma , quo a cunis aliis arborum ge-

Ad anteriora extendens me ipfum, ad. fuperne vocae

tionis bravium.

Confideratione digna funt,

neribus differt. Omnis namque arbor in fuo

robore juxta terram vaíta fubfiftir, fed cre-

. qu& S. Bernardus in hzc verba fcribiv: Qui

in circuitu ambulat proficifcitur quidem, (ed

fcendo füperius anguftatur, & quanto paulis-

di-

Vz homini, qui fequitur

per fablimior, tanto in altum fabtilior red

nihil proficit ;

tur. Palma vero minor ab imis inchoat, &

hunc circuitum! fi conaris avellere, paulu-

$uxta ramos ac fructus ampliori robore exur-

lum fequi videbitur, fed in dolo, circuitus

git,

& quz tenuis ab imis proficit, vaítior ad

eft, aliunde reditum parat. Va homini illi,

íumira füccrefcit ;

Cum igitur palma, quz

qui fequitur hunc circuitum? Ly autem vz;

paulatim

magis femper,proficit, virtutem

communiter eft acternz comminatio damnaf

perfeverantiz a

deo vivaciter reprzíentet,

tionis.

Nf

illa defümpta fimilitu-

VlI. Propheta regius inquit: Beatus vir S. Hiery

confequens eít, ut a

1...I.C

do juítis & fidelibus eonveniat.

cujus eft. auxilium abs ie, afcenfiones in. corde . fuo Pf. 83«

/

I vit

sDepci, IV. S. Petrus primos fideles, & cum illis

difpofuit.

Circa quze verba S. Hieronymus

At

ita fcribit: Propterea dicuntur & in Pfalte-

omnes facceffive illorum poftero, in epiftola

fua pate

rne monet , ne in hoc nimium confi-

rio Pfalmi graduum quindecim, & primus

uod fcilicet ad fidem vocati fuerint

dicicur : 44d Dominum cum tribularer ,' clamavi ;

dant;

nifi etiam eidem per op

era bona perfeveran-

Et in fecundo : LLevavi oculos meos in montes,

ter fuerint cooperati; Satagite, inquit , ut per

wnde veniet auxiliun mibi; €9 femper procedit, Cg

proficit, && afcendit in. fublimiora.

Quod di-

bona opera certam ve[iram vocationem €9' eletionem

faciatis.

Quonam vero modo vocationem

cit, hoc eft, a/cenfiones n corde fuo difpo[uit ; fe-

no(ítram certam

facere poffimus , gloffa nos

lix eft, qui quotidie proficit, qui non confi-

docet, inquiens: Certam facit vocationem,

derat, quid heri fecerit, fed quid hodie fa-

n bonis operibus perfeverat.

ciat, ut proficiat,

San&tus aícenfiones in

qui i

corde fuo ponit, peccator deícenfiones. Quo-

Manfi L c.

V

. Paradifüs utique terreftris, coeleftis pa-

diíc.3.n.5-radi(i verus eft cypus ; obfervaftis ne autem;

modo qui San&us eft, quotidie proficit, ita

ad illius paradifi januam fta-

qui peccator eft, quotidie decrefcit. —Peatus

quodnam Deus

tuerit impedime

ntum, ut aditum nobis ad

vir, qui difponit afcenfiones in corde. Videte con-

eundem przcluder

ets Collocavit ante paradifum

fequentiam fcripturarum : Etenim beneditiio-

nem dabit &gc.

ó

volup

tatis Cberubim, &9 flammeum gladium, aique

vperfatilem 5

ad denotandum , quatuor effe

VHI. D. Chry

fologus d& maghi Daptiftz $ Chryfol;

uz nobis obftaculo funt, ne con-

genitoribus differens (de quibus facer T'ex- fer. 31.

precipue, q

Íequamur g

loriam , fcilicet cupiditas nimia

.

tus hoc perhibet teftimonium: rant ambo

fciendi, quz i

n Cherubino denotatur, cui

jufli ante. Deum, incedentes in omnibus mandatis ).

ncupifcen-

Incedentes, inquit, ut oftenderet, cucurriffe

ropria eft fcientia ; Secundum; co

tix carnali nimís deditum effe, que fignifi-

in virtutibus, non ftetiffe, & am

i

bulaffe in /Via

juftitiz , non fediffe.

catur in igne (flammeum). Tertium eft

IX. In Sacris Canti

cis anima fancta tri- Manüäifca

odium ; five vindi&ta , quarum typus eft en-

fis, vel gladius.

Quartum denique nimia

bus vicibus in füblime afcendiffe legitur, & ó. n. 11.

quotiescunque de hifce afcen(ionibus fit

noítra in bene operando inftabilitas,

&xvolu-

bilitas (verfatilem)

.

e

mentio, facer Textus femper loquitur cum

li

VI. lfaias ait:

Semita jufti re&ta eft , vettus

admiratione.

Etenim Cantic^ 3. dicitur;

lbid.n. 6.

callis jufti ad ambulandum.

Dic fodes, quz-

Que eft ifla, que afcendit per defertumy [icut vir-

nam eít differentia inter viam rectam , &

gula fumi ; Cant. 6. habetur: Que efi ifia,

que progreditur quafi aurora confargens ? — De-

curvam? Hec nimirum , quod in via reQta,

'quanto magis proceditür, tanto magis ho-

nique Cant. g. dicitur: Que eff ifla, que

'amo a termino a quo elongatur. Non vero

afcendit de deferto deliciis affluens , innixa fuper

'id fit in via, que in gyrum vertitur, quanto

dile&tum fuum? Sciendum vero eít, quod tri-

bus hifce afcenfionibus tres correfpondeant

"enim diutius in illa procedis, tanto magis ap-

gradus,

Tiulus CXVL Pez:/?we?ääm"

647

gradu*s, vel ftatus vite fpirït'uäli's, inci

pien- cümento, quod ill e*f'a!uth. obediens lauro ià

tium videlicet, proficienuum & perfec&t

orum. ccelis immortali coronabitur,

cujus obediene

Prima afcentio fit a terra, & e deferto ad in-

tía pro bafi habet petram, five rupem, fic ut

ftar fumi , qui fuam a terra habet originem,

& hzc eft afcen(io eoram

heque nutet , neque vacillet, fed religiofa

; qui fe gnaviter cum perrtinacia , & gloriofa cohtumacia in

Deifervitio dedicare incipiunt; Horüm enim finem usque perg

at, Verba, quibus fan&i(-

converfio fumo aí(fimilatur incenfi & myrrhz,

fimus Cardinalis ea expreffiz, fic habent: Soe

ob amaritudinem , quarn poenitentia extrin- lis obedientibus zrerna fal

us hzredizario ju-

fecus folet h»bere annexam. Secunda aícen- re debetur; fi tamen ibi -

fit Petrus, id eft,

ilio eft proficientium , eaque coelum ver(üs (i obedientia. non vacillet

, aut titubet, fed

:

1

dirigitor, ubi planetz lucidiffimi , ftella ni-.-

fundata fit füpra firmam petram. -

mirum, luna , fo] refplendent & virtures;

XIL. Huc ibant Regis Prophetz bc

uli, quan- S. Gregor.

exemplo, operumque virtuoforum & San&o-' do ajebat : .Benedices corone anní ben

enitatistue;l 4 morn

rum merita denotat; unde Chriftus ait: Lu- Pfí64. v. 13.. Beatiffimus P

apa S. Gregoriusc 1.

veat lux vejtra coram bominibus , ut oidemnt opera. Magnus de his v

etbis fic habet: Quafi coto«

vefira bena. "lertia afcenfio eft Perfectorum

, ha anni benedicetur, cum finito laboris tem-

& hzc donis & gratiis adeo copiofis & ab

[ J

* ,'/

pore, vircutum remuneratio confertur, dies

undantibus eft referta , ut dicatur delicii

s vero hu

jus anni funt fingulze quaque virtutes.

afüuens, fiquidem confolationes, quibus ani-

Sed quid eft, quod non men(ibus; non diebus,

ma Deum intime amans perfanditur, fünt non horis, íed anno tantum benédicet

ür ?

inexplicabiles ; Obfervandum vero eft id, Benedices corone anni. . Cum annum huuc

dies

quod vel maxime propofito noftro defervic,

virtutum faciant(dies vero huj üs anni fünt in-

quod in omnibus hisce tribus (tatibus

; ctiam gulz quzque virtutes) cur non eisc

lem prze

perfedtorum, femper

femper fiat mentio fa- miur addicitur, fed foli anno c

X

orona promit-

liendi, afcendendi &c. quia, ut S. Berpardus titur ? Caufaea eft

» quod, tametfi fingula

ait, nemo perfe&tus e(E, qui perfectior effe virtutes füam hábebu

ntremunerationem,eam

nonappetit, & in eo quisque perfectiorem tamenabs

que perfeverantia confequi non pof-

fe probat ,^

/

fectionem.

quodvad majorem tendit per-

fümus, idcirco anno promittuntur benedictios

nes; quiaille eft finis pugng, terminus laboris,

M Hietäi

Nyü'e'm

l-x l'- C. 7'0

X. Dilaudat cceleítis Megifter fidum quen-

exitus vigiliarum , claufula defatigationum ?

dam, & officio fuo probe fan&tum cecono-

Nam fuiffe pium , & virtutis ftudiofum uno

in vit,

Abials

mum;, inquiens: Quis putas eft. fidelis difpenfator menfe,

fuiffe una hebdomade fan&tum; una

C2 prudens , quem con(Lituit: Dominus. fuper fami-

hora caftum , humilem

; probum , parum

liam fuam , ut det ilis in tempore tritici menfuram? proderit, niü in finem vi

UE verfemur in illis;

Luc. 11. v.24.. Probi & integri difpeníatoris Itaque annus, & finis ben

edi&tionem habebit,

partes in multis hz fünt, ut domefticis an-. non menfis ,.

non hebdomas, non dies, non

nonam, & quazcunque victus requirit huma- hora, q

uia folus ille falvus eri

t.

t, quiin finem

z

nus, tempeftive miniflrent. , Subdit autem anni , Íeu vitz perícveraveri,

ftauim divinus Magifter: Beatus ille ferous, quam

. XHI. Suadet S. Petrus Damianus, üt fir

i$. ïieiï*üä

um venerit Domtnus ejus , invenerit ita facientem ,

miter, animosque perduremus in itinere vir- Dam. to.

ibid. v. 43. Notavit in modo loquendi Chri-

tutum , ut perennis quietis palmarmn

fti, Cardinalis Cajetanus , quod non eum ,

con(*equa;a- opufo.

tnur, & concludit exhortationem h

d

quem fic aliquando feciffe , (ed quein ita fa- Vite modum, quem femei

arripueris, per(íe-

is verbis: '5 - ä?:

cere tunc invenerit, cum Dominus illius ve- veranter tene

; conftanter exequere, ne fceni-

nerit, beatum fore affirmavic :- Beatus illé ca;

quod abfit, a temetipfo vertigine videaris

fervus, inguit, quem invenerit, fic facien- diíc

repare. Hzc ille difficilia verba : Quid

tem, non quod ita fecerit, fed quod ita p

et- autem voluit fibi vir (ànctus, cum ait: Ne

feveret faciendo. Beatus, non quia, in

bo- Íícenica a temetipfío vertigine videaris difcre:

L Chryfol

nis aCtibus diu vixit,

fed quia his immortuus pare?

Quid eft vertigo fcenica? Egó dicam:

fuit. ltaque parum proderit homini chri-

m- 3 L

Prodit in fcenam hiftrio, ut perfonam Aman-

ftiano , quod tanquam ftrenuus miles in pa-

tis, Principis Capitanei, Imperatoris referat;

leítra vircatum contra paffiones fuas fortiter

Reprzfentat ille Amantis

blandities, Principis

dimicare ccepit, bellumque fanguinolentum

potentiam,

Capitanei fortitudinem, Impera-

omnibus animz füz hoftibus induxit, fi mox toris majeit

atem, Etquid poft hzc? Srarim

ut ignavus cedat,

& tanquam meticulofüs aícenaad füum ho

minis vulgaris ftatam redit;

a äifci

fugiat. : Perfeverare conftanter, pugnare per-

Facile eít cernere , hunc ne

que Capitaneum

Í, f Is

tinaciter deberc, uc labor illiüs (it fructuofius, effe, neque Principem,

neque Imperatorem;

& defatigado füuam obtineat coronàm.

quia regiis tam [ubito depofitis in(ignibus

Ibidem,

Xl Quzítio eft,' quid myf(terii habeat,

non alia, quam quilibet e vulgo; vefte utitur;

quod Simoni Petrus adjungitur, quando obe-

Dicit tunc Damianus: Períta firmus, & ani-

dientia cum falute, hoc eft, Simon cum Jefa mofus in felici virtutum via,

quam femel te:

locutus fertur? NNon íatis erat dixiffe, dixit. nere coepiíti,

ne Ícenica a temetiplo videaris

Simeon ad Sefin? "Non erat fatis, inquit pre-

vertigine difcrepare, ne videaris velutin fcena

clare S, Petrus Damianus. Tameríi

enim Si« re

D

prefentare aliquamdiu perfonam hominis

moni, hoc cít, obedienti jure fit debita falus pi

i, pcenitentis, hurnilis, rcli

glofi, liberalis ir

&terna, debet tamen, comitem habete Pes e

genos , continentis ; & cafti , denique vera

trum , qui figuificat petram, ut fit nobis do«

€XCas ; qua intraras , virtutisque ; & poe«

R. Pi Lolm. Dibi, Man. du 44

Mmm mm 2

nitenia

$46

| diibliotbecoe. Manualis Concionatoriæ

ä

nitentie & religiofitatis;

& liberalitatis, & fola virtutum coronatur, non inveniatur apud

continentiz , & caftitatis veftitum abjicias.

vos, Eft, & Non; ut fitis filii Patris veftri.

Nihil feceris, (i ita feceris, nequeoptatum la-

Nece[fitas,

borum tuorum fructum confequeris. Ut obti-

