dus & feverus; in alios blandus & facilis erat,

C 7

: batem Servium inurbane traGtaret, qui, cum

nihil ut fibiignofceret, aliis omnia. Nihilafpe-

Ifi. $o*

p

6d

improperia non modo patienter toleraret ,

re imperabat, fed blanditiis delinitos fic appel«

fed & infüper benigne ruftico refponderet ,

labat; Fac, quzfo, illud Dei caufa & amore

$

a

f

non modo impium placavit , fed & in tan-

addu&tus; Auderesne illo, valetudine falva,

tum convertit, ut ad pedes Abbatis proftra-

proficifcis Valesne ut in miffionem evangeli

tü

[t!

tus veniam petierit, monaíticumque ftatum

n

cam pergere queas ? commodumne tibi erit

amplexus fuerit.

doGoris titulum tueri, hujus vel illius actis ?

be

XXVII. Quidam e fratribus monafterii hu-

E

be

lbidi f 4

in mentum mihi venit, hoc tibi munus impo-

jus iagno furore commotus, procaciter in-

nere, fedanimi tui fententiam explorare prius

b

greífus in aulam, ubi vir manfuetus Joannes

d

libuit. Si quis humanitus lapíus impegiflet in

3;

nomine cum quibusdam familiariter confe-

re levi, nihil acerbius loqui folitus, hoe tan-

Meteltg,

rebat , multa in eum convicia contumeliofe

tum dicebat : Ignofcat tibi Deus, fic de fan-

ja&itabat, minis & clamoribus id fe effectu-

&um videam, frater : quomodo dictum, fa-

& !t ï

rum fperans, ut ira permoveretur. Atille fel.

Gumve illud abs te ? fin gravius deliquiffet ;

| !

lis expers, ne verbum quidem ei refpondit.

ad fe accerfitum blande compellare nihil ta-

fc

Id cernens quidam , ne czteris viro Dei fa-

men impünicum relinquere : parentis optimi

&

miliarior: cur tam (inquit) atrocia hujus ho-

fimul & medici fun&tus officio , crimen itaque

di

minis diQta perfers , cum verbo uno edicere

referre,petere,ut poenitentia ductus refipifcat,

Ab —

poflis, ut redeat ad cubiculum fuum? vide,

Paratum fein poenz partem , licet culpz affi-

quas fuis verbis rationes prztexit, utque ex

nis non eflet, venire. Sed & illud identidem

E

latentis nequitie fovea tumens füperbia , in-

ufurpabat, facilitate nihil effe homini melius,

n

nocentiz proculcatrix caput exerat fuum ?

atque clementia. Et: omnia prius confilio

- quid ita negligis exiltimationem tuam hono-

experiri quam armis , faplentem oportere.

gï

)

físque tui injuriam ? cur tantz nequitiz ad-

Poftea vero fi mores ingeniumque mutaffet

f

miniftrum non reprimis ? Ei beatus vir fic

in melius , qui deliquerat , füumma prateri-

|i-

"xefpondit: li lamma vorax zdificii te&a lam

torum, erratorum oblivio erat.

Mad. j

bens, in füblime feratur, num tu coníulte fa-

IV. P. Bernardinus Realinus tam mitis erat Vita

W2 L r

Gurum putabis eum, qui plus etiam materiz

ingenii, ut omnes hat virtute in füi amorem

tni

in flammam injicere velit ; frater ifte ad pra-

alliceret.. Dum juxta focietatis morem pce-

fi

fens magno ardet füroris eítu, cui i ego com-

nitentia alicui injungenda erat, nusquem ma-

C

minationum faculas admovere velim , furor

gis illius manfüetudo & charitas eininebat,

pi

' ejus magis magisque inflammabitur, atque

Nefcires fane, quis in hoc genere poftet effe

ita fiet, ut in re&am viam facile & amanter

cordatior , adeo omnes amoris limites hzc

Q

revocari non poffit, fed ubi hec flatmma de-

tum excedere vifa eft,

u

T

ferbuerit, tunc demum ad opportuna reme-

V. P. Franciícus Suarez tantz erat ma-fi fue-

hibliotk.

dia animo deliberato accedem:us.

:

a

tudinis, & in omni aQione ac motu modeftiz feript.Soc.

Q

GBeyrl. in

XXVIII. Alphonti Arragonum regis celc-

ac moderationis , ut tanquam philtro quodam

£«(t. OO berrimum erat affatum : Malo multos mane

animos fibi adjungeret audientium, hoc illi-

lu

ft

8$. them. fuetudine vincere, quam paucos feveritate

cio humilitatis,quo unum Ludovicum de Pon-

$

perdere. Id quod in ob(idione Cajetz urbis

te focietati conciliavit. Nulla verborum illi

f

oftendit: cum enim obíeffi ob commeatus

f

inter difputandutm acrimonia, nullus$ aculeus.

inopiam, imbellem turbam emififfent ex ur-

Nihil, ut falfum, ab(üurdumve ,

g

quod con-

L

be certaque fpes potiundz urbis affulgeret,

tra fe afferebatur , condemnabat.

fi illam turbam repelleret in civitatem , ma-

VI.Cum P.Joannem Ogilbeum mulier quäe-

Vita2;

b

Q

luit tamen obf(idionem folvere , quam confi-

dam maledi&tis & opprobriis profcinderet, &

lium hoc arrippere dicens : Pluris mihi eft

inter aliaobliquitatem oculorum exprobraret,

|u

hominum incolumitas , quam centum Caje-

t

ipfeque nihil ab his commotus, blando & fe.

tz. Unde cives tanta manfüetudine com-

reno vultudiceret : Domina, Deus tibi tam e»

d

moti u.lcro urbem dederunt.

legantem formam tUaD) diu confervet incolu-

f

e

pl

e

-Jusus XC Mnjz'tetuü;

237

xaem, illaadeo ab hac manfuetudine emollita

mum) quamalii, qui in Hifpania fünt, fine cul-

bit i

€ít 5 ut publice mox fa

V

ff

lbidem, -

'd

"

uod injuriam ei fecerit.

[a fit, pcenitere fe :

'pa, peenas indebitas pendant. Lureriz contu-

Hif. Soc.

bernalem

natii quendam füiffe diximus , qui

Ut

VIE LeoHenricus Novitius edem aliquan-

commifífa

[

b

u

106. nl 96'

&ineasan

i pecunía Ienatium defraudavit,

do facram ingreffus, cum plenam tumultu &

uftias hominem conjecit,ut magno

/immodeftia reperiffet,cathedram afcendit,fu-

fludiorum

i

uo

rum incommodo quotidie men-

T Vit | £.

perque bis verbis: Domus mea domus ora-

dicare cogeretur. Huic igitur pecuniz frauda-

lCE' (

ll

tionis vocabitur, acriter intonuit. Moviteares

tori ,

audarm huncinmodumlI

natius retulit.

B

populum & unum przcipue, qui cum fruftra

In Hifpaniam ille Lutetia dece

t

lii

ens, dum ops

Leoni ilentium mandaffet, tandem colaphum.

portunam Rhotomagi navieationem exípe-

|fa.

€tiam concionanti infregit ; quo Leo accepto,

(

X

&nt, in morbum periculofum incidit, fciens

continuo Deo gratias agens , ad pedes percu(-

autem Ignatium admodum mitem,ac (ingulari

ao

forisadvolvitur, illosque & dextram, qua cum

lt

percufferat , ad ofculum expofcit,

charitute preditum,ad eum de füa advería Vàe

lg,

Mift.Soc.1,

letudine amice fcribit,

L

& quafi beneficio aliquo

«

VIHI. Joannes Ferdinandus cum Amanguzii

a fe affectus effetIgnat

ius,ejusopem auxilium-

at

!,1.:1'.194.

ad populum verba faceret , Japon quidam

que poftulat. Oblatam occafionem lgnatii

falivam in os ejus conjecit ; qua tamen ille

charitasavide arripuit;ut libenter fe impende-

injuria minime commotus , ftrophiolo fàli-

B* Vi

ret,& füperimpendercetur ipfe pro anima illius,

62

vam abilerfit, & hac füa maufuetudine quen-

1

& carbones ignis non vindict,fed divinz cha-

e

- dam ad fidem convertit.

If s

oc,

IX. P. Pafchafius Broctus cum focio Lute-

ritatis in caputejuscongereret. Rotomagum

d

P. 2« l.

9 querendi juvandique hominis caufa con-

i

g

.

N

'tiz meffores tranfiens , ab iisdem convitiis

fel

im ire ftatuit , & magna fpiritus alacritate

cum appeteretur, baculo innixus taindiu per-

3

aC robore animi tridui iter nudis pedibus, at-

IN

ftitit, donec pudore alii & (atietate ceffarent ;

que itajcjunus percurrit, utne aquam quidem

Ti

tum ille erigens fe, fuaviflimeque illos intui-

guítarev. Sed & Lancizius teftatur his verbis :Lanciz. T

9

sï

tus, Deus, ait, benigne vobis facia:, Fili, ac

'epe numero fine jufta cauía a (e data variis2. opuíc,

0

benedicat ; (imulque crucis figno fado illis

criminibus Barcinonz, Compluti,Salmantice, f« 60g.

M

benedixit. Permoti illi hac viri manfuetudi-

Parifiis & Romz laceratus , tranquillo ac hu-

Id

ne ad genua accidentes

; fe convitiatores;

mili animo propter Deum toleravit patienter

illum San&tum przdicabant,

[

Meholog

e

&libenter omnia, Eos, qui impedire vole-

u

.X. P. Mutius Vitellefcus tam rara'eratsmag—

bant, rogabat íirenuc, ne impedirent, conví»

fuetudine preditus,utob eam ab omnibus non

À*

&, Febr.

tatoribus gratias agebat, & quibus poterat

modo fubditis, fed exteris etiam unice amare-

beneficiis eos cumulabat.

tur; nec quisquam facile ab ejus alloquio di-

XIII. Robertus Bellarminus Cardi

s

l«

)

fcederet, quia non abunde fibi ab eo fatisfa-

fuos tantum inter religione fratres agens mi- g« n. 3.

€um fateretur , ratamque de ejus manfüetüe

tiffimo femper ingenio ufus eft, quod ego, li-

ia

dine & prudentia zftimationem concepiffet.

,

cet in tanta ingeniorum varictate magnum

XlI. P. Ferdinandus Rebellus vir doc&tiffi-

fit, non tamen adeo admitabile effe arbitror,

EI

t2C. 1609 mus , 'Theologus excellens , academie Ebo-

verum etiam jam Dominus familiam omnem

renfis Cancellarius,librorum editor, licet fepe

manfuetiffime continuit, & fiquid a domefti-

inter difputandum afperis verbis gravius pun-

cis peccaretur in obfequio, aut penitus diífi-

Q

7

eretur, nunquam tamen vel licentius re

mulavit, aut verbis leniffimisemendavit, Ca-

ipondit, velullum irati animi fignum dedit,

puz hominem mufici organi fcientem , fed

:

]

ficut ab Academicis externis alter Job dice-

contumacius agitantem, mira clementia, ipfa-

retur, & laudaretur.

que diffimulatione caftigatum, quum ab ea cu-

WHüad. i — XIÍ. Romz anho 1546.

Reliligiofus quidam

ra dejiciendus videretur, confervavit, alios«

t Vi N

te l. $. eruditus , ex amico inimicus fa&tus invidis fti-

Zs

quemores exemplo docuit ; ne qui tibias illas

1

mulante , graviterin Ignatium Lojolam exar-

tam numerofe inflabat , ipfe abfonis motibus

"

fit: Quietiam jaCtare coepit : omnes noflrz fo-

facrz reipublice ordinem turbare vellet.

,

cietztis homines, quiin Hifpaniaeffent, a Per-

XIV. Francifcus Suarius (ut füpra hoc. $. n. Idem ibit

m

pinnianoHiípalim usque igni fe traditurum,id-

f.jaminfinuatu

q. fuit) quamvis in difpu- n« 6.

que Ignatio, qui verbis fuisrenuntiaret, mifit.-

tando vehementi

L

mus effet, vim tamen (a-

:'

Cuilgnatius per eundem fcripto itareípondit :

pientiz per clamores indecores, aut (quze illis

"Tu quidem quotquot noftri in Hifpania fünt

ad hoc pejus odit ) jurgia, & liberius dicta

, )ibliotkl

cremandos te caraturum dicis ; ego vero id di-

oftentare, hominis effe patabat illiberabilis,

: fcfipt.soc-

€o, & opto, ut & tü charitate flagres, & amici

itaque fi concertator aberraret, maníüetiffime

tui , ac neceffarii, non folum qui in Hifpania

plerumque dicebat , fe minime libenter re-

funt, fed in univerfo terrarum orbe Spiritus

gredi, progredi poffe, fi videretur. Altius eft

fan&ài igne inflammentur, & ardeant: ut per-

fapientiz ingenium, atque majeftas , quam

feGtionis culmen adepti divinam gloriam au-

ari velit.

ut irz famulitio ftip

geantmagis & illuftrent. Quod fiquid contra

[4 VIII

moe;bone pater, habes.judices Romz fünt, gu-

EXEMPLA PROFANA.

:bernator & Vicarius, quinunc fummi f'ontifi-

L & ocratem ajunt colapho percuffüm nihilSenecal3;

as

-

cisimperio res noftras cognoícunt, ut fenten-

amplius dixiffe, quam moleftam effe , de ir

*' Vil.t-'

tiarma deillisferant: Adillos referas quafo, an-

quod nefcirent homines

» quando cum galea

tcquam fententiam pronuncient,ut ego,fi quid

prodire deberent.

debeo, folus exfolvam, & corpore meo potius

IL. Nota & difcipu

li illius hiftoria; qui per Mang äfa*. 3

i(tri fui V D ,&

fati:j;faciam.(quod mihi quidem erit jucundiffi-

iutegrum triefiium nonnullos juffa ag

78

ftipens

9

2358

' Bibläat'hgcæ Manualis "Concionatoria

videtur : fic, qui eum injutia 'veiatw, fi non

fipendiis przzmiabat , ut eum injuriis affidue

onerarett, ut per easdem in patientia fe ex-

perfert, jure puniri putabitur, ac deridebitur,

hu

ercere, vircutemque manfuetudinis (ibi com-

quaíí rnancipium ab íra diftra&tus , & animi

fübjiciens.

!

r

par

are poffet : Poft hoc vero tempus quando

wþilita?mm fürori

f li

tul

dam Philofopho con-

INeceffitas.

Athenas veniens, a.quo

tii

vitiatus, non folum inde non conturbztus

VIL Sicutapes, dum aculeum exerunt,

| $, Bafi). 7

qu

fuit, (ed gaudens & fübridens easdem acce-

mnox intereunt; ita qui manfuüctudinis virtu- hom. &

di

pit; cauíam hujus fui gaudii & rifus inter-

tem dimittit, füummum fibi exitium caufat. hexam.

rogatus, refpondit : "Tribus ab hinc annis ia-

VIII. Sicut non poteft ignis igne extingui; S. Chryf.

d

juriatorem ftipendio conduxi, nunc vero me

hom. 58»

repugnat enim hoc nature: (-ïc—ncc furor alio

in Gen.

Qu

illum fine meo difpendio reperifíe magnope-

fürore demulceri poteft. -

f

re gaudeo; cui Philofophus: ingredere in

IX. Sicut.in cytharis fides rumpuntur ; fi

qi

civitatem , quia dignus es.

nimium tendantur, ita fübditos frangi & cor-

di

rumpi pronum eft , fi nimium exafperentur,

*

A .g-a ; VIIIO

? ' j

aut inclementer tractentur. Quod idem de

smec: Ll '

SIMILITUDINE S

ramo etiam cecinit Ovidius, dum dixit:

ï;ib. 2. d*

d Ciem. n

Qualitas.

Frangitur obfequio curvatus ab arbore

art, aman.

&20i

fi

raumus ;

Bevilink, T. & icut c'h:ïrur:g-us cauterium applicaturus

Y

in fefto S..

membro putido; quam leniffime poteft,

- Frangas , fi vires experiere tuas.

«

M.

: X. Sicut non fit mare tranguillum , nifiDadreusin

id peragit, ut minorem dolorem mente con-

nifjloe. conmi

fl

them. 4

cipiat, aut corpore eger fentiat ; ita cujusvis

Ceffaverint venti; nec ignis extinguitur,

Gmil. vel

K

materiam f(übtraxeris, aut aquam effuderis;

difciplinz praefe&tus omnem aculeum depo-

moanfüete

]

nat, cum creditum fibi gregem infiruit.

ita nec animus erit mitis & quietus, nifi quz

€x

f

"

Lib. 1,dt

Armot; l

1l Sicut debilis ftomachi eft, cibum durio-

ufcitant & inflammant, fuerint f'ub.tra'&a,-w

ira có, Il

ffe concoquere , ita pufillanimis

aut manfuetudo affumpta.

q.?ht.hfc.g. rem non po

Utilitas,

efl, verbum duriufculum non pofle fuftinere.

TA

XL. Sicut equi & canes venatici familiari- Fablusin

Di

. JEquitas.

Manfidife, ÍlI. Sicut crucem adoramus e

ligno forma-

tate ciboque cicurantur potius , quam cateespoph.Re»

nis & verberibus ; ita homines humanitate an

11,0,3. tàm, & e vermibus exefam, que& cieteroquin

conjiceretur in ignem , ex eo folum motivo ;

magis ac bencficiis, quam afperitate & cru-

delitate conciliantur.

quia patibulum redemptoris noftri reprefen-

S. QW[-

tat; eodem modo, tametíi contumelia nobis

XIi. Sicut nervi in corpore

difperfa & fe- ,Beyflïnk.

3029 d

parata membra conjungunt 5 (ic etiam diffi-

in fevfto g.

|

popil -;

ab impio quodam homine ingerarur , cujus

Matrhb.

cor plenum eft veneno odii, rancoris & invi-

dentium animos manfuetudo ,. queque eam

themu 74. ^

tiocl, [

diz adverfum nos conceptz , attamen quia

Íemper comitatur humilitas , unit.

hg

Deus id ipfüm ordinat & dirigit, ut bonum

XIlI. Sicut fuülmen molli thoro illapfumHugo-.Car«

u

vires amittit; ita manfuetudo omnem

.

pro malo reddamus ( fiquidem nec folium

ire dilf*?fï

D in

moveri poteít (ine divina ip(ius voluntate )

impeturm ffangit.

Ms t fn

ideo contumeliam gratiam habere debemus,

- XIV. Sicut vitra

& fGilia vafa commodiffi-

ld 6. 3. a

quia fcit Deus contumeliam hanc, fi velimus,

me in ftramine, vel goffipio, aliave molli ma-

f

ad ánimarum noftrarum cooperaturam effe

teria affervantur; ita animi duriores aut im-

it

profectum, ac proinde virtuofe & zquanimi-

beciliores non melius & efficacius , quam

d

ter a nobis eít toleranda & diflimulanda.

per man!uetum agendi modum curantur.

m, cum valdé accenditur, S. Chry'f*.

$. Amiaro(l

1V. Sicut bonus medicus maniacum primo

- XV. Sicut rogu

in Pal monet, deinde etiam(i gravia àb eo patiatur,

aqua injecta extinguit, ita animum ,

caminohom. s&.

X1g.

tamen ille tanquam egrum, etfi czdatur, fu.

magis exardefcentem, ver

bum cum manfue-!^

hþii 24. Il

flinet, ecíi maledicatur, non relinquit, & quide

tudine prolatum mitigat.

E

*

übar, ut p'fimum appa- S.Chtyf. o

quid poteft medicing adhibere non denegat,

XVL. Sicut foli

$]

nec tanquam contumacem deferit , fed tan-

ret , fugat tenebras ; ita manfuetus & beni-in Oziam.:

it.:

hi

quam bene de fe meritum, omni ftudio fana-

gnus fua prefentia res turbulentas componit,

re contendit, exercens non (olum artis peri-

quietasque ac tranquillas reddit.-

lum non figitur ;Idem hom,

D

tiam, fed etiam mentis benigniratem, Ita er-

XVII. Sicut in aqua te

ita fi injurie in manfüecum incidant , virtu-!e* 4*

go etiam juftus , & dum contemnitur a pec-

(

catore, non avertitur , & cum lxditur, fu-

tem exerere non poffunt.

L]

b

roris illud putat effe , non improbitatis, ma-

XVili. Sicut in obflinati

oribus urbium in- Mzn(i dife..

q

gisque vulneri ejus medicinam afferre defi-

expugnabilium obfidionibus , obfeffi inte- 14« n« 9»

derat, & compatitur , & dolert.

gras bombardarum, aliarumque machinarum

S.Chryf.

S. Chryf.

V. Sicut dzmoniaci plerumque nos ver-

militarium tempeftates ejzculari folent ; fed

hom. s$.berant , nec folum non movemur, verum

qualiter hz omnes ab arte & induftria mili-

LTA.

UT

inMatth. etism nos deflemus.

Ita igitur & tu facito,

tari reprimuntur ac redduntur inutiles? .ma«

inifereat te contumeliantis ; magia enim bel-

teria lis objicitur mollis v. g. lana , terra, fa-

fces aut fimilis alia, quz omnem impetus il«

C

lua, ira fcilicer, & farore pernitiofo , fcili-

cet damone detinetur : folve ipfurn

lius deftruit vigorem ; ficut enim glandium

l

r

, qui vab

ictus materiam !zdunt duram , & lapides

li

hujusmodi demone vexatur. *

VI. Sicut cum jufte quispiam torquetur, fi

fortiffimos rumpunr ; ita econtra per mate-

t

—Idcm 16.

rvane

viam teneram ac mollem penï:us ene

magno animo patitur, injufte cruciagi multis

'turN;

.

- Titulus XC. .Man[uetudo.

239

h

tur ita quoque in præf&nü- ; nam refponfio

tantas palï'us-üt.Chgiüns & blafphemias & tor-

ll

mollis frangit iram; fermo durus fufcitat fu-

merita,& tanta miranda operatus fit, manfüe-

1

rorem.

tudinem declaravit, quia nullum es his, qui

Id. dif. 6.

XIX. Sicut

*homþo cibi avidus & vorax, ex

impie agebant, punivit. Hinc S. Chriftopho- Beyrlinck,

D. Ie

illis faturatur epulis,qua majoris funt fuübítan-

rus accepto a Sami Przfecto colapho dixic:in feit.

: N Bim, ?

tiz, magisque palato fapiunt; ita Spiritus S.

repersuffiffem, nifi effem chriftianus.

.

LÀ

NT

them. 30.

, lenm,

qui Prophetz hujus calamum direxit , gau-

geliue

ia natura saxime confintanea tf : nam

Senecal.z,

dium exprimere volens, quo homo fanctus

cum nulla;ut re&te diícurrit Seneca, fit huma-

de Cleni.

lj & Cf

erfünditur; dum contumeliis efficitur, ean-

ton. &

nior; conítet, neceffe eft, non folum inter nos, c, s. Idem,

It Cu,

dem adducit hominis gulo(i fimilitudinem, in-

quo hominem fociale animal communi bono epift. o5,

quienss Saturabitur opprobriis, id eft,ut Carthue

(

genitum videri volumus, fed etiam inter illos,

n

fianus exponit, plurima fuftinebit, & in ipfis,

qui hominem voluptati donant, quorum om-

quafi in epulis, lztus erit.- Unde Hugo Card.

nia dicta factaque ad íolam uülitatem fpe-

Ü

: dicig : Satggabitu

rjid eft,gaudebit;o

PPfob;iis-

&ent... Et iterum alibi: natura nos cognatos

: Dignitas.

x

edidit, cum ex iisdem; & in eodem gigneret.

Senec, l.1, XX Slcut non

feli s. d

eft magni animi, qui

de alie-

Hzc nobis amorem indidit mutuum, & focia-

de Clem. noliberalis eít, fed ille; qui,quod alteri donat,

biles fecit. 1(te verfus & in pe&ore,& in ore fit:

PUETTN

fibi detrahit, ita clementem ( & man(uetum)

€, 90-

Bomo fum, humani nihil a me alienum puto.

vocabo, non in alieno .dolore facilem , fed

Habemus in commune, quod nati fümus..

IïDüræusia

.eum,qui cum (uis ftimulis agitetur, non pro-

o AV Quia optimum ad alies. regendos infirumen-

ühc' wm&

filit: qui intelligit, magni animi effe, injurias

tum ef ; uti natura in.apum rege docuit, qui

a, wl

in fümma potentia pati; n

aculeo caret, ut aliqui volunt, aut eo non

ec quidquam effo

?æ minfigs

gloriofius principe illafo. .

utitur, ut alii contendunt. Romanus Philo-

la,

Lib. t. de

- XXI. Sicut tela a duro re

filuunt, cum doæ

fophus,.exemplar hoc, inquit, magnis regi-

ira, c.6, lore cedentis folida feriuntur; ita nulla ma-

bus ineft. Pudeat ab.exiguis animalibus non

n

um animum injuria ad fenfum fui adducit,

trahere mores, cum tanto hominum mode-

j

'agilior eo, quod petit. Quando pulchrius;

] Pablisln

xatior animus effe débeat, quanto vehemen-

:

.

Puipoph. N

nulli veluc penetrabilem telo, omnes injurias

tius nocet.

-X

contumeliasque reípuere ?-

«X« Quia. efficaci

[cmm

confeffio eft.

. Ultio, *do'logig

zmum ejï medium ad animes S. Chryf.

""

amicorum parier ac inimicorum conciliandos : ni- Hom. de

Bibuhddds - -

hil enim,ut S. Chryfoftomus teftatur, ita con- mantue-

. Df

S,Chry, . XXII. Sicut mons Olympus extra bmïgäem

ciliat Domino familiares, quam fi videanr i. 'ud.

[. l; feflo ,

ho. 29. ad tempeftatis injuriam pofitus,puriffima femper

Jum tranquillum fe offerre, & manfüetudine

Pepul.Àn- aura circumdacus eít ; ita mens hominis man-

jucundum. Hinc & ipfe Chriftus cum dixif-

p M.

tioch,

m p

fueti, montis vertici fimilis eft, auram quidem

fes: Difcite , quia mitis fam ; mox addidit:

habenti tenuem,purum vero radium,pura fon-

& invenietis requiem animabus vellris: non

m ugo n

rg d

tium fluenta, multasque florum amoenitates.

propriüs tantum, fed alienis etiam veftrae cu-

Drex. in

XXIII. Sicut cum coelum eft innube, cum

rz aut charitati commendacis.

]s

Rofis p. 1.fol ridet, omnia longe jucundiora, funt,quam

Vl. Quia fingularum orationibus noftris effica- Judith, s.

t.2: $3- cum fcede ruunt füperng tempeftates ; fic oris

ciai conciliat, ad quevis a Deo impetranda: nam v. 16.

le

manfüeti homo, dictis füis factisque omnibus

(le

humilium. & manfüetorum femper tibi pla-

incredibilem aíp

irat gratiam, -(bla, manfüetu-

cuit deprecatio, inquiebat olim Judith.

n

Vll.. Quia non. paruim etiam conducit ad. tenta« Catltan,

dinis fercnitat,e.

5.

IX.

tiones carnaies faperandas: nam ut fapienter Caf. Collat.1o.

Is $ Cmf'

fianus advertic; quantum quisque in lenitate € 6

Do hOm- SR'

OTIV A.

ac patientia cordis profecerit, tantum in pu-

| e,m 6n.

In Pí, 24.

I

uia Deo , bec virius gmt,zjüïma'qï?': nam üt

ritate corporis proficiet; quantoque longius

S. Chryfoftomus teftatur, Deus non

iracundiz propulerit paffionem, tanto tena-

ita diligit homines propter virginitatem, jeju-

cius caítitatem obtinebit; non enim zfílus

,'1. hn n

nium, contemptum divitiarum, hilarem elee-

corporis declinabit, nifi :

Ij

qui motus animi an-

mofyaarum largitionem, ut propter mites be-

te compefcuerit.

neque compofitos mores. Certe Moyfes, fi$.

NH Quia piurimum. promovet temporalium bo- Matth, s,

r lf

Diony(io credimus, ideo Deo erat familiari(-

norum augienium : juxta promiffim Chrifti : v. 4.

n.(ol 4'

fimus, quia mitiffimus. Ideo Prophetis omni-

Beati mites, quoniam poffidebunt terram. In

bus dignior, quia & mitior omnibus: nec un-

quz verbaS. Ambrofius, merito, ait, potfide-

, at df

quam prius divinam amicitiam lzfit, quam a

bunt terram, in quibus Deus ipfe requiefcit,

C' 14. U- !

inanfuetudine noanihil defecit.

ficut divino per lfaiam revelavit oraculo di-

;ä*

cens: Su

| $, Chryf.

. AL.. Quia nulla fere virtus cbriftianum magis de-.

per quem requieícam, nifi füper hu-

À

f. 25, ex.

cet atque exornat: nam S.. Chryfoftomo tefte,

milem & quietum.

"

. Vat. tO» 5»

l.

in hoc fervi Dei eos, qui ignorant veritatem,

1X. Quia ChrifTo fimilem

fäci.t:."* þuïtïs manfüetu- Petrus Pe-

d«

potiffimum antecellunt; fi in man(uetudine

do per quatuor animalia exprimitur, agnum, neq. conf.

]s

converfíentur. Servus Chrifti magis a morum

cujus man(uetud

o tum maxime patet, cum !5 n. 8

jl

lenitate, quam a nomine, quod ei parentes,

deberet illam excutere, cum fcilicet ad mor-

impofuerunt, vocandus eft, Et iterum: mul-

tem petitur: Unde Jeremiz ore fic loquitur:

6

tg quidem funt virtutes, qux hominem chri-

Ego quafi agnus manfuetus , qui portatur ad victi-

£,

ftianum decent, maxime autem manfuetudo,

mam. Columbam ; qua felle caret, nec rcfiftit,

ia

quz Dci imitatores nos facit. . Quoniam cum

fad lapillo aut a milvo impedita, fuga fibi con-

j

,fulit..

e

240

Bibïiotl;ecæ Manualis. Concionatoric

n

le

fuli. Ut hunc fpiritum manfüetudinis in

tum Dei , id dixiffe; ut, quanta. füerit arimi

ii

Chrifto monftraret, apparuit illa fuper caput

magnitudo fratris füi, quanta & generofitas

f

e&toris illius,

ea occafione declaratum; te«

ejus. Meffiam illum effe, probare vult Mat-

D

theus ex illo vaticinio ante prenunciato:

atumque daret

: illud ergo Jacobi: Vidi fa-

k

s Bll

Ecce Rex tuus vemit tibi manfuetus , fedens fuper

ciem tuam, quafi viderin vultum Déi :

tale fuit,

Bonn k PC

Md

N

afinam: Super a(inam inquit S. Chry foftomus,

ac fi dixiffet: quod in amplexus meos, míi

Q

non füper equam, fignum belli, & jactantiz,

frater cucurrifti ; quod collum meum tam

amanter invafifti,quod me ambabus; ut ajunt;

u

fed| füper animal manfuetum , tranquillita-

PC

tis & pacis ami

cum,& ad aliena onera portane

ulnis tam füaviter ftrinxifti, quod prerepte

da paratam.,

Hinc & nonnulli ad Chriftum

benedi&ionis injuriam oblitus, ta

m liberali-

[a

pC

pertine

re illud vatis regii arbitrantur: Ut ju-

ter oómuem noxam mibi condonafti , id cam

4f

enentum

fa&us fum apud ie, && ego femper tecum.

heroiéum opus, tam illuftre facinus eft, ut

mihi de facie Deum magis ignofce

ntem 1c€-

fi

Sic aliquis Vir fan&tus afinum fe inter fratres

em inja-

reputavit,

ut hac cogitatione ad maníuete

leribus, quam hominem remittent

Msj

qi

cceterorum levanda onera animaret;

"Nere

rias, referre vifus fueris. Nec mi

ror,

qued Ja-

ü

ul dt

cob talia dixerit, dum cogito,

uantam vim

lu

mem denique fe effe dixit Chriftus : Ego ver-

;

idiffimam l-

mis, &? non bomo: qui proterenti non refiftit,

fibi inferre homo debeat , ut v

pl

lam, & vehementiffimam vindicte cupidita-

ht

fed f& recolligit, & contrahit. O quanta in

fi

his omnibus ad imitandum leges.

tem, qu

& füas in penitiffimo corde noftro ra-

10

d

us, utS. Au-

dices, easque profu

ndas habet, coérceamus;

Q

S$. Augut, . X. Quia efl. bone[tior vincendi

Ita fentit fan&tus Joannes

(

guítinus hi

s verbis indicavit:

:

Quando vindi-

& conítringamus.

in Pf. 93,

cari vis, fi

ne dubio vincere vis: vide, ne

L

Chryfoftomus , qui tom.

;. homil. de decem

y

L

millib. talenr. fic habet

e

LÀ

in ira nervoliore in-

C

dum vis hominem vince

1

re, ab ira vincaris.

ffe&us eft, &

Quvia lxfit,

vis & tu lzdere? quia nocuit:

duftria opus

eft, violentus enim a

g

vis & tu nocere

tyrannicus ,

& fübinde abripit non fatis vigi-

g $Det.e

? quomodo vincis malum in

hrum ipfüm perdicionis af*

malo, non hoc dixit Ap

oftolus, non hoc au-

lantes, & ad barat

17, deitt,y

diftis: Ego nolo vin

cia malo: Audiftis? :

&

fert: videte ergo, an (i vile opus, annon po-

dom,

&

tius przclari

ffimum facinus, vincere feipfum,

DC

forfitan refpondebis,

hoc & ego volo, fed ne-

01

mo me vincit, dixit enim Apoltolus :

Vince in

condonand

injurias, & de fe ipfo tam glorio-

(

bono malum , hoc eft, qui te lzfit fua iracun-

fam triumphum repor

incommoda.

Farc,. remittendo allata

V

dia, tu illum vince tua patientia.

Idem quo-

lium: Aoli oinci a malo,

fed.

-XII. Quia fumma

quoque illius -mece[fitas . ef1, Manti dife,

MAmbf

que Apoftoli confi

$. Anfelmus his verbis

uam Jolephus Manfi

hoc diícurfu oftendit :5. n. 8.

vince in bono malum,

EPTTW

confiderat; Contende non malo; fed bonita-

Salvator nofter quondam ficui illi maledixit,

& ult

i

eoq

uod fru&us 1n illa querens, non invene-

C

te. Ipfíaeít enim vera contentio, vel certa-

tit,

& tamen S. Marcus inquit : JNon enim

men falubre, ut fit bonus contra malum; non

tü

ut fint duo mali. Si tu jam non es malus, ob-

erat teinpus fico

rum; cur igitur hanc arborem

h

igni deftinavit?

Origenes in fenfu mytftico

fla malo, ut fis bonus.. Si difplicet tibi malus,

er

hanc arborem denotari ani-

|

I'Pet; al

noli fieri malus, nam fi repercutis, malo vis

refpondet ;

U

9

vincere malum. In fenfibus vel motibus ani-

mam uac

i

ru

&ificare debet etiam eo tem-

videtur effe intempeftivum

b

morum ille dicitur viciffe, qui alterum ad

pore, quod fibi

fructus autem illos

f

füam traxerit partem:

fi ergo mali viciffitu-

feu inopportunum; per

l

te vicit, & paffionis

agnoícit, de quibus S. Paulus

ait: Prutius au-

dinem a te receperit ille,

fimilitudine vitio füo fubdidit: fi autem per

tem [piritus charitas, gaudium, paxs patientia, mane

are eum ab ira, vel inju-

Juetudo €&g^c.

horam fructuum proferendomm

patientiam tuam cefl

fertilis. effe

debet anima quzlibet fidelis,

ria feceris, tu vicifti,

& de peccato ad falutem

If 53.v.7,iilf

L

lucrando proximum

triumphafti, Porro in

quándo m

inus opportunum eft tempus , id

.

danorum (qui actionum

eít, tunc vel maxime mites & ben

igni effe

h

oculis hominum mun

di

virtuofarum & chriftianarum nequaquam

debemus, quando vel maxime injuriis one-

ramur, & indigni babemur, tunc fru&tus pro-

$ Chn'f,

funt competentes judices) ita quidem vide-

ft

fert ficüs in tempore non füo. San&tus & Se-

hons, de hi

tur, quod is;

qui inter opprobria patiens €

Wi & i

nec illis refert viciffitudinem,

ignavus fit, &

raphicus D.

Franciícus dicere folebat, invide-

Sul,

re fe terrz, qug , quanto m

agis ligonibus &

howorati nominis füi oblitus; veruntamen

d profcin-

fi

alia debet effe Chrifti fidelium opinio, qui

aratris procinditur, tanto magis a

a&tiones füas per duellilegern minime regula-

dentium commodum fru&tibus rependit in-

p

& quanto pluribus confpurcatur for-

h

re debent. Etenim qui Izedit, faperare lcfüm

juriam,

videtur, inquit D. Chryfoftomus , fed perni-

dibus, & imm

unditiebus, tanto abundantio-

lu

res & (ap

idiores parturit herbas & fru&tus ;

h

tiofas fibi viétorias füperat. Leefus autern, fi

magno animo perfert injuriam,quanquam vi«

Quanto etiam profundius ejus viícera exca-

&us videátur, coronam tamen fplendidam

vantur, tanto pretiofiores ad nos locupletan-

sAUg $

a

adeptus eft. Szpenumero ergo vinci, quam

dos aperit argenti & auri mineras.

Üf

vincere, preftantius eft; optimus profecto

ln4t

ifte victorie modus. eft

$. 1X,

XI. Quia fummam continet dignitatem : quam

MEDIA

l

Did. Nyff.,

R

l 8. pol, !

ngeniofe indicavic Didacus Niffenus difcur-

L. Erxemplum Cbrifti affiduc ob oculos babere :

quidS. Greg. L .

& 5

rens: Plurimi

interpretes volunt, quod Ja-

Do- 20mor. íg

)

&ob ab Efau ajebat, vidiJe faciem ejus qua[i vul-

L2 enim eft, inquit $, Gregorius;

4 ^ ,6-30. Job.

W

minu

L2

f"

Titulus XC.

afu

eludo.

241

ti

3

minum mitem fe in magifterio atque humi-

vïhdicamus : uhde neício qua fronte, vel qua

lem- dicere, nifi relictis exercendz elatiouis

confícientia cum omnibus San&tis in zterna

la

difficultatibus, plana quzdam bene vivendi

beaditudiae partem habere defideramus, quo.

itinera demonfítrare? Idem medium (uáfit S.

rum exempla fe

)

qui in rebus minjmis:non aC-

3

!

$. Baüli;is:

Bafilius, dum dixit: fi ftultus & indo&us ap-

quiefcimus.

Hom, de pellaberis, reminifcere eorum, quz a Judzis

ILL Propriorum vitiorum

ira.

& defeïtuiim þeccatbrum S. Greg, 1.

in veram fapientiam ja&tata funt. Nondum

copiam confiderare: nam confiderata infirmitas 5. mor, c.

h

condemnatus es, nondum cruci affixus. Mul«

propria, mala nobis excufat aliena, teíte S. 31«

l*

ta tibi toleranda, ut ad ejus imaginationem

regorio, Sed &S. Bernardus confirmat di-

"7 cpervenias. Talia &horum fimilia (ibi fuccur-

cens: Ex confideratione iniquitatis propriz, S.Bernard,

t

rant, mentisque tuz impetum & iram eóm»

& ex dolore, qui ob culpam in Deum com- f 13. inPf.

pefcant. Similes namque preparationes &

miffam concipitur, oritur non íolum) mans Qui habi-

"l

le

' animi difpofitiones, motus cordis & impulfus

füetudo, cui draconis flatus non nocesr, fed ***

facile delebunt, & animi cogitationes in tran-

etiam magnanimitas, quam rugitus leonis

»

Manfi

quillum ftatum deducent. Certe (i quis Re-

non terreat.

éifc. , 6. demptorem noftrum ipjuriis & improperiis

Quod medium

;etiäm S Thomas Villán. S. Thomas

l

impinguatum fuiffe diceret, ut tanto accee

d»

fuafit dicens : Confideratio valde utilis eft ad Vill. £. ia

ptior ejus victima in paffionis fuz holocaufto

hoc, inquit: ut confideres, quia licet emulus fer. 6. Cia;

d.

fieret, ad zternum Patrem (uum placandum,

tuus injuíte te perfequatur, tamen tu jufte pa-

7

nihil utique a veritate alienum dicturus effet.

teris propter peccata tua.

Quid hominem

i

Quia S. Ambrofius Textum illum S. Lucz:

afpicis? actende divinam juftitiam, cujus eft

OccidifLi illi vitulum f[aginatum, de Chrifto inter-

minifter ille: non hunc lzfifti ; fed Deum ma-

i

pretatur, inquiens: Memorare, quia pro te

