Verbum concipere meruit, prout ex facris

que falutationes angelicas, trinis quoque vi-

is L 5' o

litreris conftat, param & raro locuta fuit; ne-

cibus ab herba quadam , qua Sturo appella-

batur, fciícitaretur, quid fibi faciendum, ne

d

que id admirandum eft, (i quidem in Libro Sa-

)s

pientiz fcriptum eft : Dum /üemtium. quieum

a marito vapularet, certam illam effe jubens,

quod optatum ab herba reportaret oracu-

contineret omnia , ommipotens [ermo iuus de calo a

regalibus fdibus venit ;; Unde Verbum Patris in fi-

lum; vetula autem mulierem hanc preve-

« $, Darn. n

niens, fübque di&ta herba (e abfícondens, cum

lentio conceptum fuiffe conflat. ldeo Guerricus

quoi fs

Abbas ait: Nunc quoque fi fileatium medium

mulier trinies fcifcitaretur, quid pro hacgra-

teneant omnia interiora tua, omnipotens fer-

tia obrinenda exequendum fibi effet, verula

ny

d

mo tibi fecretus illabetar de fede paterna.

primo quidem voce fübmiífa, poflea vero

non nihil alta, & in fine elatiffima refpon-

Job. c. 9.

IL. S. Job etfi graviffimis tribulationibus a

V.ï 200

Deo, & damone exercitatus, in omnibus ta-

dit: Tace, & pacem habe. Et redeundo non

s Cl

men his non peécavit labiis fuis. De eodem

loquaris. Cum vero mulier domum reverfa

um

prima, zternaque veritas afferuerat, ipfum

a vetula de eventu fubfecuto interrogaretur,

omnes in fan&itate mortales füperare, &ni-

confiliumque ab herba fibi függeftum exponi

i

hilominus is de feipfo profitetur dicens: Si

fibi pofceret, tandem omnibus a muliere per

ordinem recenfitis, fübjunxit vetula : Vere

l$)

ju[tificare me voluero , o$ m*um condemnabit me.

filia bene dictum eft tibi, fi tacueris, & viro

Manfíi

III. S. Ephrem e vita decedens dixic: Nul-

h

difc. 1. n.

lo modo in omoi mea vita contumeliofus ad-

redeunte domum , linguam tenueris, pacem

t

habebis cum eo,

: ii

verfus Dominum fui, nec fermo ftultus egref-

(e

fus eft ex labiis meis.

In omni vita mea ne-

^ VI. Similem quandam facetiam P. Jeremias Drexel,

t

Drexelius de alia quadam receníet muliere Phaeth. de

minem maledi&tis affeci; & omnino cum.n/ul';-

n

lo homine chriftiano contendi.

quz, cum infultus

mariti füi contendentis & long. con-

&

f:

indigne illam tractantis, cum domum ut plu-

tentiofa c,

- Manf

VI.Lingua S.Antonii de Padua, quz totan-

10. $. d

| difc. r. ."nis laudando Deum, innumerisque animabus

rimum ebrius rediret, diutius fuftinere non

Phaeth,

:

!

nb

MC |

4

marito

glP

31dei

Qgeir prezdicationem faam convertendis inten-

poflet, a vir

0 qqodam fapiepnte,ut cum

3

paci«

d

dgm. ipib f

e

Bibliotbece Manualis Concionatorice

174

acifice & quiete deincéps vivere poffet, re-

XIV. Cum quidam juvenis a viro religio- Drex. in

fo cilicium pro carne domanda petiiffet, hic Phaet. c.

medium poftulavit, qui eidem fuafit, ut ex

fonte domui fuüz vicino aquam hauriret,eam-

os digito fignans dixit: Vere, mi juvenis, "!* ?* ?

optimum eft cilicium, vigilanter attendere;

infi -

que viro domum redeunte ori immiffam cam-

o li 5'

diu in eo retineret, donec maritus obdormif-

quid per oftium hoc egrediatur.

fet.

XV. S. Francifcus alumnos füos frequen- Chron. p.

Mulier igitur fuggeftum fibi falutare

confilium prompte executa eft, & deinceps

ter ad differendum de divinis convocabart, 1. l. 1. &

uo illud inter alia confecutus eft, ut aliquan- !9«

cum marito füo pacem habuit.

Vita PP.

Vill. Ut vitz tradunt Patrum, monachus

do illis confitentibus, Chriftus füb fpeciofif-

fimi adolefcentis forma feíe medius infinua-

L5,n.5. quidam aliquando ad Abbatem Paftorem fe

?

contulerat in fecunda Quadragefimz fepti-

rit, placidiffimoque vultu fuam illis benedi-

mana, faum ei cor aperturus, fuamque ad re-

Gionem dederit.

XVL S.Catharinz Senenfi fermocinationes Rodtiq. p.

cipienda documenta falutaria manifeftaturus

conícientiam ; ad S, igiturAbbatem accedens,

de Deo tam jucundz extiterunt,ut zquo ani. 2* tf* 2« C

ait hofpes; in modico impediri habui, ne ve-

mo videre non poffet, (í quempiam res mun- !9

nirem ad te hodie, & dixit ei fenex: Quare?

di ludicras ferio tractantem confpexiflet.

XVIL. S. Thomz Aquinatis tota converfa- Surius in

Et illo dixit: Metuebam, ne propter Qua-

draga(imam mihi non aperiretur. Et refpon-

tio in San&tis ejusmodi colloquiis fuit tradu- vita D.

&a, ex quo illud emolumentum eft confecu- Thom.

ditei Abbas Paftor: Non didicimus januam

ligneam claudare, fed magis linguz januam

tus, ut, fi quando cogeretur cum feculatibus

"

etiam prophana rractare , feipfum mox nullo

cu pimus claufam habere.

/

labore recolligeret, confüetisque mentis ex-

Qualitas.

ercitationibus totum fe impenderert.

Daurolt.

IX; S. Vincent.

mulieri mutz, & miraculo

XVIII. Abbas Machetes multis qua lachry- Caffian.

c.6.inCa panem & ufüm linguz petenti,panem quidem

mis, qua precibus a Deo obtinuit, ut ín col.! 5- Inft.

Vit. D. 1

tech. hift. concedendum dixit, ufum vero linguz negan-

loquiis fpiritualibus, etíi toto die"durarent, ^ ??

tit, 46.

dum, co, duod vitam animz & corporis fua

nunquam; in fecularibus, otiofis & imperti.

1 105j

T. 8«

loquacitate effet perditura. Linde mox iterum

nentibus a fomno ftatim occuparetur.

[

muta facta eft. Hanc hiftoriam Man(i etiam fe-

XIX. Quidam vir magnus, cum

fratres in- Vita Pat,

l

Manfi

quentibus verbis recenfet: 5. Vinc. Ferrerio

ter fe deS. Scripturis colloquerentur, SS An- 2« € 35*

ditc. 12, in urbe Valentina in die Nativitatis S. Joaunis

gelos adftantes, & plurimum fe colloquiis illis

n, 4»

obletantes; cum autem aliud quidvis loque-

Bapt. przdicanti, mulier quedam paupercula

& muta ex numerofiífima auditorum fuorum

rentur,ftatimSS.Angeli longius recedebant, &

turba przfentata fuit; que aS. viro Dei inter-

potci fordidiffimi veniebant, & volutabant fe

rogata,quid vellect? Refpondit: Panem,& lin-

inter eos. Dzmonesenim in fpecie porcorum

|

dele&abantur eorum vaniloquiis. Beatus au-

M

Via ] 6

t'Ic

guam, o Domine ; cui S. Vinc. dixit: Panem

t f

quotidianum, dum vixeris, habebis, officium

tem fenior hzc videns, commonebat per mo-

nafteria fratres dicens:. Cohibete a multilo-

linguz non impetrabis. Tu vero gratias age

divinz bonitati, quz tibi negatob futura; lin-

quio, & ab otiofis f(ermonibus linguam , per

ä

4

gua tua nifi fic eflet ligata,effet mordaciffima,

quam malus interitus anims generatur.

I

animz corporique interitum allatura.

XX.S. Nicetius Epifcopus Lugdunenf. nu

I Surids in

b

X. Abbas Paftor, cum aliquando Abbatem

Ja verbani(i pia & fan&a loquebatur;otiofa velvit.

Spec. Ex.

L

dilt. 1. ex. Agathonem, j

uvenem adhuc religiofum, Ab-

jocofà nunquam : contumeliofa vero in alios

lt

166.

batem vocaffet, caufam dicti rogatus dixit:

vel in fe conjeQa, negabat effe audienda, eo

(

Quia os füum fecit eum appellari Abbatem.

quod ex animi perturbatione prolata eflent.

pr

XI.Cum quidam fratres ad S. Anton. eadem

Damnum male lingua.

Ib. ex. 97.

XXI. Sacerdos quidam & judex, impudi- Dorolt. in

À

navi cum fene quopiam tenderent,& de variis

It

rebus locuti fuüiffent,hic poftea,cum $ Ant. illi

ca coram S. W'allerico, fe cum fuis in domo Catech.

diceret : Bonos fratres habuifti ad comitatum.

facerdotis frigefaciente, loquentes, graviter if. tit.

li

. €ex 9.

QU

Abbas, refpondit, funt quidem boni, fed habi-

mox puniti funt, & facerdos quidem utro-?

tatio eorum non habet januam ; quicunque

Ü

que orbatus eft lumine. Judici vero mem-

f

enim vult, intratin ftabulum,& folvit afinum.

bra genitalia computruere.

Hoc autem dicebat, quia quodcunque afcen-

XXII. Sacerdos alius ma

levole hominesSpec. Ex-

HX&I

ba

Qu

debat in corda ipforum , non loquebantur.

diffamare folitus, ante mortem in furiam dift- 5- ex.

?

|

E

actus, tanta In fe ceede bacchatus eft, ut

;

P

"T

Palad. & — Xll. Pambus monachus cum ab alio moni-

Pr?.92.

on

Hift. Eccl, ta falutis expetens, hunc verficulum recitari

riis dentibus linguam fibi laniarit.

p.2.1.6, fibi audiviffet: Dixi, cuftodiam vias rmneas, ut

XXIII.Durandus EpifcopusTolofanus cum Ib, diR. 4.

C» Yo

maüm

non delinquam in lingua mea: noluit plus fi-

fxpe verba rifum moventia incautius profer- ex. 54.

D 1 li

bi dici, afferens, fatis fore, fi hoc bene didi-

ret, & ab Hugone Abbate admonitus non de-

m;g

IXI

ciffet, cum vero poft quadrage(imum nonum

fifteret, poft mortem Siguino Capellano fpu-

]I3 Vl, COI

annum iterum quzfitus fuiffet, an nondum

mofío ore (ut Hugo ei predixerat,) appa-

j 1j

&

le&ionem fibi traditam calleret? refpondit,

rens, cum magno fletu auxilium petiit.

fe vix dum eam tenere.

Quam ob caufam Hugo pro eo comimune

li

XIII. AbbasSifoius de fe dixit: Crede mi-

Pelag. 1. 4.

filentium per hebdomadam fieri jubens, eum

n. 39*

hi, jam triginta annis Deum deprecor, & hoc

tandem ex purgatorio liberavit.

a):

XXIV. S.Gertrudis teftatur,nunquam per

ne

unicum oro 3. Domine

JEfu, protege me a

lingua mea.

nover aji0s fubtra&am fibi fuiffe pra

fentiam

de

Chrifti,

Ü

Titulus 'LXXX Vl. Lingua.

1175

lDllex'

a

xphïe(. [a

C

P

Chrifti , nifi per undecim dies , quod ipía

natum a fenfibus orare repertum, mox fen-

)l'5'3

putabat ob fermonem quendam mundialem

tentiam mutavit.

*

Unde addit Orlandinus,

contigifte,

comitatem periculofam effe , ni(i eximia ei

Manfidif. XXV. Turcagnotta in hiftoriis fuis rcfert,

fan&titas adjungatur.

) Chfon : p.

19. ?. $- qualiter Monarchia Ottomanica ,. quz tot a

IIIl. P. Antonius Aaroz tanta erat fuavitateEx lib. In-

'Iw l'llq

ízculis evolutis ha&tenus durz fervitutis ju-

& pietate in coloquiis cum fratribus , ut ejus2olft.c.12.

e

D

um majori totius univerfi, imo ( quod deplo-

colloquia calamo exciperentur.

e

rabilius eft) Chriftianifmi parci impofuit, fuam

IV. Joannes Berkmannquefitus, quid face.vit. p. g.

acceperitoriginem. Nimirum unicum verbum

ret, quod nunquam verbis peccaret; refpon- pag. 69.

non otiofum , fed injuriofüm & pungitivum,

dit : nunquam nifi prefinito verbum facio, ac

inadvertenter fortaffe prolatum,tot ruinis ori-

DEO prius commendatum , ne

quid illi in-

$ ROdïlq. h

ginem dedit. Cum enim Heraclii [mperstoris

gratum proferam.

2' tr. 1. CI

tempore, miniftri ejus ob exhauftum zrarium,

]?

OO

65 VIR-

debita Saracenis ex Arabia appulfis, folvere

ftipendia non poffent , & thefaurarius cxía-

EXEMPLA PROFAN A.

Bu in

reus illa totius militiz nomine a fe pofcenti-

I So

crates interrogatus , utrum filentium Manfi difc.

. Vitt D,

bus, fe panem canibus fuübminiftrandum non

ejus ftultitie , aut ignorantiz, adícri- 6. n. 33,

, Don,

habere, refpondiffet, verbum hoc injuriofum

bendum foret? refpondiffe fertur : Nemo ftul-

;

. &afperum animam illorum adeo vehementer

tus tacere poteít. Quapropter S. Hieronymus

Q

penetravit, ut in generalem militiz ducem ,

dicere confüeverat: Bene loqui nefcio, quia

.

Mahometum eligentes, atque ab imperii obe«

tacere non novi.

i

dientia fe fübtrahentes , defperate adveríus

lI. Adoleícens quidam in Academia de ftul- Stobeus

Chriftianos dimicare,talesque progreffus con-

tis quibusdam negotiis loquebatur, cui Zenon ferm 36 de

. Cifin,

11. ln 50 Ina.

tinuo facere czperint, ut parum abtuerit, quin

dixit: Nifilinguain mentem intincta differue. Srrulit,

S. Petri naviculam totaliter inverterint.

F,C 25

ris, adhuc multo amplius dicendo delinques

b

Vi. PP.1, XXVI. In vitis Patrum quidam ex fan&tis

^MI. S. Clemens Alexandrinus refert : Ana- Clem,Alex

5. n. 105. jllis fenioribus fic lamentatus fuiffe dicitür:

charfim Scytham dormientem finiftra qui- 1.4. Strom.

] Vits Dit,

Quando congregabamur initio ad invicem , &

dem continuiffe pudenda, os autem dextra,

loquebamur aliquid, quod utile effetanimabus

fignificantem oportere quidem utrumque co-

ï.?l Qt C- 350

M

noltris , efficiebamur feorfum & feorfum, &

ércere , fed majus effe , lin

aícendebamus in coclum ; Nunc autem cogre-

guarn xcqhiberc-,

"

quam voluptatem.

gamur, &inobtreCtationibusoccupamur, &

IV, Narratur de quo

dam, quod , cum ha- Bellov,

:

unus alterum trahimus in profundum.

beret uxorem (üam in mari, dum imminente fpec. mor.

fe

iM TÀ

tempeftate clamatum effeta nautis, quod gra. 1 3. dift. 3.

EXEMPLA

D OMESTIC A.

]*

Vita l. 5,

viora de navi projicerentur , ille exhibuit uxo- P* !«

Cc. 6,

I. S.I

gnatius ita loquebatur , ut fermo ejus

rern dicens : Quod in tota navi non erat ali«

0-

effet femper fententiis gravis fimplex,

a

quid graviuslingua ejus. Hzceft caufa, quare

parcus confideratus, & narratio potius, quam

multi habent uxores faas exofas, & male tra-

I

amplificatio, aut confirmatio, aut contentio.

Gant eas, quia malas habent linguas.

In rebus alicujus ponderis diu hzrebat, levi-

V. Cum Auguftus Czfar aliquando judicio r ucian.

] Surins i

bus pratermiffis. Audiebat prolixe & libenter

'eIVifl

prefediflet, & caufa legitime judicata, homi- ver, hift.

usque ad finem fine interpellatione. Neque ex

nem injufte delatum abfolviffet, ille gratiasl. 1.

08

una materia in aliam tranfiliebat cafu, fed

agere volens, alta voce dixit : Gratias tibi, im-

:

confulto. Viros graves nunquam authores

perator, habeo, quod male & injufte judicafti;

Ib

proferebat, nifi in rebus gravibus & certis.

cum vero adítantes graviter indignarentur,

Audiens aliquid , quod ad itram vel turbidio-

hominemque corripere vellent , defiftite ab

Jj Dorolt

rem aliquem motum incitare potuiffet , fta-

indignatione , inquit, neque enim linguam

;OCatech

tim fe colligebat jungebatque cum Deo , &

ipfius, fed animum expendere oportet.

tit, t

quid refponderet , accurate meditabatur.

VI. Zenoaudiens adolefcentem multa gar- Laert. 1. 7.

.-46. a

Unde nunquam rationem przecurrebat incon-

rientem, dixit illi : Memento , ob id binasc. 1.

l,

fiderantia, & (emper in tranquillitate mane-

nobisaures, & os unicum a natura datum, uc

bat. Inlaudando parcus, parcior in vitupe-

meminerimus , multum audiendum ,

«frt

[

D

1

! parum

Hif. Soc.rando, füperlativis vix utebatur. PP.Salme-

loquendum effe.

lm dm, 5; 7

h. 25.,

P. 1.l 5:roni & La

ynio Tridentum ituris fua(it, uc in

omni collocutione privata co

VII. Ifocrates Orator cum Locutulejusstob. f.a4.

9^

gitarent , fg in

quidam in diíciplinam ejus recipi vellet, du-

publico habere fermonem.

plicem mercedem poftulavit. llli vero cau-

Hift) Soc.

ll. S. Francifcus Xaverius in Japoniam na-

fam roganti refpondit : alteram peto, ut lo-

:r- ( 54'

P.1.9. vigans, ut Noroniam navis przfectum fibi

qui diícas, alteram , ut tacere.

n. 164.

conciliaret, omni ufus comitate & affibilita-

(«

l. 5. vit

VIII. Chilon Lacedemonius dicebat , lin- Laert. ], r.

ij«

C€. 1g.

' te fermonis, fubinde etiam honefte ludentes

guam,cum aliis femper, tum przcipue in con- ** 4

d

Ípectabat , & füper ludum falíe di&ta mifcebat.

vivio continendam, quod illic cibus & potus

It.

Unde Noronia, qui necdum virum noverat

invitet ad intemperantiam. Porro ubipluseft .

f

íatis, eum familiaribus de illo colloquens,

periculi, major etiam cautio adhibenda eft.

ajebat, unum e populo fibi videri Xaverium,

IX, Theophraftus dicebat, potius effe fiden-Idem l, &.

i

nec illius fan&titatem viri fermonibus refpon-

dum eftreni equo, quam verbo incompofito ; * 2«

dere. Verum cum dein appulfo.navigio au-

nemo autem non metuit infidere effreni equo ;

u

N

m

.diviffet , Xaverium in feccffu quodam alie-

at plus eft periculi ab effreni lingua.

X- DC-

h)

L

[ 4

'Bz'blz'otbeäæ Manualis Concionatorice

176

ps alium fefforem admittete voluit,

&tob.

X; Demofthenes audiens in convivio ho- deince

minem loquaculum , fi multa faperes, dixit, quam d

i&um Pontificem ; ita & lingua Chri-

ftiani, qux toties

Chriftum in Euchariftia fef-

non multa loquereris.

Plutarch. :

XI. Charillus interrogatus , cur Lacedz- forem habet ,

merito nulli alteri ;

1

quam illi

in Lac.

fervire velle deberet.

moniis tam paucz leges a Lycurgo datz ef-

fent ? Quoniam refpondit , pauca loquentie

k

XlL. Sicut molendinum talem reddit fari- Idem conc,

nam , quale frumentum eft molz affufum ;3- "- 4*

ä

bus, paucis legibus opus eft.

*

» VIII.

.fic lingua, qu& mens pertractat.

.

.

f

SIMILITUDINES.

-XIlL Sicut medici febris, alteri

usve maliMann difc.

Qualitas.

feu morbi qualitatem difcernere volentes in- 6 n ?*

Anonym.

T

cut paterfamilias , qui domi fervum ha- timius, infirmi fibi exhiberi jubent linguam,

beretrebellem, qui in ipfum dominum ex eaque in notitiam deveniunt gravitatis

ig

infürgere, eumque vulnerare auderet , meri-

mali, quia inter alias linguz venas, una ad cor;

to carceri includeret, & tempore benelongo aliaterminatur ad cerebrum , quz nobiliores;

fünt hominis partes ; Ita,

jejunare (ineret; ita & linguam fuam mérito maximeque vitales

labiorum & dentium oítio concludet quivis quo fpiritu, qua vir

tute, autjudicio quisque

E

homo, fi quanta fi

bi, aliisque damna crearit; polleat , ex ejus difcurfa concludere licet;

accuratius conflideret.

dicente Ecclefiaftico : Jn Jlingua fapientia digno-

B!

Idem.

IL. Sicut lingua bovina, dum adhuc in bo- foijyr , & Seneca in Proverbiis, imago animt

aptà Marer

ve vivit, cruda & in(ipida eft, parvique pendi- fermo eft ; qualis vir, talis oratio.

f

1 0l

l

I'

XIV. Sicutis, qui fert aromata, etiamfi no- S. Clium-

| n,?,

tur; mortua vero & igne excocta, variisque

condimentis preparata , gratifïimus hominis 'lit, ex odore proditur; ica&quif

piritum Dei'äuï grad.

[

cibus efficitur;ita & hominis lingua, quamdiu haber, ex verbis fuis agnofcitur.

K

vivit, id eft, libera & nocendum aliis prona

XV. Sicut dum zdes occlufze manent ,Manfi 1. c.

Ü

eft, Deo, hominibusque infulfa & ingrata nequaquam, quod in iis continetur , viderin. 4.

Tdem

h

erit ; mortificata vero,& igne charitatis Dei &

oteft ; patefa&tis autem foribus , fi quis

J u

proximi a cruditatibus vitiorum liberata, ac oculos ia eas conjecerit , vidert, quod ante

4

variis virtutum condimentis condita , Deo, in abícondito publicum fübterfugiebat con-

hominibuaque (aporemx & Oblö&amöntum «rpe&um, Íta Pari[cr inuerigra,hominis mini-

fingulare conciliat.

me patere poflunt, aft fi portam aperuerit, id

Lud.Gran.

MI. Sicut nautz omriía periculofa loca in eft, linguam folverit, mox in notitiam deve-

(cï:

jn Duce.

mappis delineata habent , ut illa declinare nitur intimorum affe&uum & paífionum , aut

pecc. l. 2.

fervus Dei omnia malorum fer- vero virtutum, bonorumque fenfüum, & co-

p.2.f.7 32.

queant; ita

] £

monum genera perípecta habere debet, ne€ gitationum ejus. lnde $. Laurentius

]ufti-

in ea iacautus Impingat. -

1

nianus de difciplina & perfe&tione converfa-

P

Idem in

IV, Sicut fructum arbor

is cultus indicat, tionis tractans, ita de lingua fcribit : Eft janua,

P

loc, com: & (caturiens fontis aqua naturam terrze, per per quam fzpe diabolus ingreditur ad cor,

f.592?: cuins meatus tranfit, oftendit; itafermo cor- & per quam patet omnis inrerioris homjinis

"* «o

ï

da hominum manife(tat.

ftatus ; ubi enim incompofita äfc lingua, ibi

M Sinens

$, Cyprian.

V. Sicut homo fobrius & temperans nihil nil poteft effe occultum.

XVI. Sicut pifcis in aquis pofitus femperIdem ditc.

.to. 16. w

apud Ro trajicit in ftomachum , quod ante non bene

d. n

driq. P- ?^ oremapderit, dentibusque contriverit ; ita natando difcurrit , & in continuo eft motu :7. 1 1.

U 2« 6 918 virum prudentem decet nihil loqui, quod Ita quoqué lingua femper in faucibus noftris |

K

non prius in corde perfecte ruminarit.

volvitur inquietudine continua.

SA Vincen-

XVII. $icut difficile eft, aquam fine cata- S. Ciima-

L

Vl. Sicut loculos pecunia refertos non

tius & S.

'prius aperimus , quam evidentem pecunias ractis coércere, ita difficilius 1

inguam & oris cus grad.

Donavent,

&

lbidem.

expendendi nece(fitatem aut utilitatem ad- intemperantiam refrenare & domare.

vertimus ; ita nec linguam prius referare de- paulo poft idem author fuübjunxic : Ut funt

s. Ck.vf

beremus, quam perpeaderimus, quid, cui, pauci, imo perpauci, qui aquarum impetum

11 hm g

quo modo ac tempore fit loquendum.

coércere poffunt , ni&i prius agperes ftruant,

Fab. conc.

h 4 POP i

l

VIL Sicut monetas aureas ante, quam quomodo enim prohibeant ? ita pauciores

». in Dom. accipiamus , vel expendamus, accurate pon- funt , qui effrzne os retundere poffunt.

QU

l

11. POt. deramus; ita & verba diligenter prius pon- Aquam per aggerem prohibent, linguam per

Pentecoft. qe 4 nda fünt, quam in publicum proferantur. continentiam vincunt. -

Do

Q

n

—

Cuflodia.

Ibi

d.em.

VIII. Sicut cibos fale cum magna conf(ide-

q

ratione confpergimus , cavemusque, ne ni-

XVIII. Sicut valde mon(trofum effet , fiVit. PP. 1.

gc

CC

mium fàalis apponendo infülfos reddamus; ita . vitis aliqua uvarum loco fpinas produceret ; 3.lib- l. 4.

& fermo notter fale difcretionis confiderate ita quoque paradoxum eft, fi lingua , quam?

IO-x

d

afpergendus eft, monente Apoftolo.

Deus nobis ad ipfüm laudandum & benedi-

S. Auguft. IX. Sicuteligis , quo vefcaris; fic elige, cendum dedit, in maledi&tiones & blafphe-

Y

U

in Pf41.51. quod loquaris.

mias prorumpat , vel alio quovis modo pro-

Fab. 10 c.

X. Sicut egreffurus domo undique prius ximum contumelietur.

q

circumfpicit, an vultu & veftitu (atis decoro

XIX. Sicutcreatio ling

us eft äd guftandum $, Anton,

p

prodeat; ita locuturus videat, quam decora humiditates, & ad fermocinandum, & lingu

a Pad. term,

b

in Pent;

fint verba, quz in publicum emiffurus eft.

hominis eft abfoluta , valde mollis & lata , ut?

M

ibidom 3. XIl. Sicut equus, qui olim Joanni Papz a utatur in duabus operationibus , guftu fcilicet

i

eft, con-

domina quapiam commodatus eft , nullum & fermose. Etinlingua mollis, &lata

Yveniens

e

Titulus LXXXPEl Lius.

L 77

veniens. ad. bonitatem fermonis , quoniam

quomodo. linguam hi ,quidem.peccati ; illi

extenditur & contrahitur, & gyratur circum-

vero juftitiz arma fecerunt. — Lingua ipforum

quaque in ore modis diveríis. Sicut ergo

gladius accutsis ; alter vero quidam de füa dicit

creatio linguz eft ad guftandum & fermoci-

lingua : Lingua mea calamus fcribe velociter fcri-

nandum, Íic duplex eft linguz confeffio, fci-

bentis ; illa mortem operata eft, hzc divinam

Tdemtoty,

licet laudis, & criminis in confeffione lau-

;31 l 4.

legem fcribebat 5 propterea illa quidem gla-

dis , utpote in officiis & pfalmodiis, quz

dius, calamus autem hzc erat , non fecune

fi devote . agimus , gratiam compunctio-

dum propriam naturam , fed fecundum uten-

iManüdti.

(

nis , & dulcedinem contemplationis degufta.

tium election?m ; Lingug enim natura & hu-

mus. In confeífione criminis debemus fer-

jus & illius una erat, operatio autem non una.

mocinari , id eft, abfolute, nude, & aperte

Et de ore rurfus idem cernere licet : etenim

peccata confiteri , & hoc docet ipía natura

hi quidem habebant os fanie & improbitate

heri, quia lingua hominis eft afoluta, mol-

plenum , propterea accufans dicebat: Os

lis & lata 5 fic criminis confelTio debet eíTe

ipforum amaritudine & maledictione plenum

abfoluta in omni circumftantiarum maniíe-

eít; i

&us vero non tale, fed os meumi, in-

ftatione, & firmi propofiti non relabendi fta-

uit ,

r

j

o

quetur fapientiam , & meditatio cor-

,::

bilitate, Talis linguz confeílio facit animam

is mei prudentiam.

N

extendi usque ad coelum.

XXYV. Sicut lingua nervo parvo, per cam, Salmeron

ll

$, Chryf, / XX. Sicutopportetthuribnlumn

TOU

& palati anteriorem partem fparfo , omnesapudManfi

3pud Man- re immundum, fed folumignem , & füffitum ;

fapores diícernit , ut malum & noxium pro- difc

. $ Cim.

Hs

fidife, 11.113 etiam li

e

nguam nullum oportet verbum

jiciat, bonum & dulcem ample&atur; ea-

DO 47.04

; Qs gnad,

4f

proferre, quod fit ulla maculaautlabe refper-

dem ratione habens Spiritum fandum , que

* furn. Sitos tuumthuribulum, videautem, ne

Dei fünt ,

uftat 5

qua& vero carnis fünt ac

: , an ]p M |

Ad fimo impleas: tales enim fünc

fenfus , ex

uit & declinat.

, qui loqu(un-'

j

"ri ld

tur verba turpia, & immunda.

XXVI. Sicut is, qui equo frenum im

ponit, s yac c, ;,

S

: Tdem íin

XXI. -Sicut nihil juvat domus , non urbs,

totum illius corpus facile regit; fic &

i

homo,

.*f 1406 non moenía, non portz, non oftia , nifi (int,

qui linguam fuam frenat , feip

füm facilc ad

l-

qui ea cuítodiant, & fciant, quando oportetea

Y

cmnem virtutem

Damnum.

circumducet,

quidem claudere , quando-vero aperire ; ita

Id

etiam oris & linguz nulla eft uxilitas, nifi fit ra-

- XXVII. Sicut

ignis licet parvus, magnum

f

tio , cui Ícienter, accurate, & circumfpecte ea.

S. Jac, G 3.

excitat incendium; ficlingua, licet parvum

üt

claudere, & aperire permiffum (it, & fciat,

in fe fic membrum , maxima tamen inferre

.

ug fint efferenda, qus vero retinenda.

damna confüevit..

£cci. 28.

Ll.

V. 29«

XXII. Sicut in ponderando argento & au-

.X XVII. Sicut fornax , cujus os Xfempers, Bern. de

]*

£

ro, majori circumfpectione utimur, quam in

apertum eft, calorem retinere non poteft 5 Paff. Dom.

h

ponderando quovis alio metallo, vel re quz-

ita nec cor gratíam devotionis in fe confer. c. 21.

r j

- piam minoris valoris ; Ita quoque neceffum

vare poterit, cujus os non diligenter fuo ter.

cít , ut, magna . cum..circum(pectione. verba

ls

pore fuerit conclufüm.

j

onderemus , .priusquam illa exprimamus,

. XXIX. Sicut is, qui compofitionem thy-. Fab. conc,

- Sulmeron

. AXilL Sicut vel minima etiam a pulvere

to. 16.

miamatis fécerat-olim ad. ufum profanum, 3. n. 6. -

erIdem dilc

tormentario follicitiffime arcetur. ignis fcin-

perire.de populo jubebatur; ita qui linguam

tilla, utpote fu£iciens ad totum eum abfü-

ad Dei laudem, propriamque utilitatem con-

'u.:7- nb

Y

['s

mendum ; ita & lingua cuftodienda eft atque

cefíam ad alios fine

s ufurparit , impunitus

refrznanda, ne vel unicum petulans, deriío-

non abibit;

*

3.5 Cim-

rium, autpungens proferat verbum, fiquidem

XXX. Sicut fi vitrum, in quo liquores di- Manf difc,

rigas o

gä

magnum odiorum & irreconciliabilium inimi-

ftillati, v. g. aqua vitz vel alii fimiles conti- s. n. 2.

d

citiarum.excitare poteft incendiu

E[QI

m.."

rentur; non firmiter obturetur, fed relinqua-

t

Utiliias,

tur apertum, fübito ejusmodi liquorum fpiri-

^S Chyf. . XXIV Sicut à

b.igne ingentes 'capimus

m

tus evanefcunt, & difíperduntur ; ita quo-

to.1. hom. utilitates & commoda ; (iquidem in tenebris

que accidit fpiritui & devotioni; fi enim fem-

!t,

4: d PoP;illuminat , obfcuritatem & caliginem. no&tis

,

per pateat, & male cuítodiatur, omnis

(4]

fügat; in afperrimis frigoris rigoribus nos ca-

fpiri-

n

tus & devotio penitus amittitur.

lefacit ; panem , cibos, & epulas fapidas co-

.. XXXL Sicut fi, vento fpirante, duo con-Idem dife

pCf

quendo przparat ; Metalla in varios ufus li«

clayis alicujus oftia , & diametro fibi oppo- 1o. n. g.

quefacit, faxa in calicem redigit, ut inde eri-

fita pateant, venti impetus majorem fetmper

gantur xdificia;. & fic de aliis quam plurimis

(v .

fibi acquirit vigorem; alterutro vero illorum

jb ld

commodis & emolumentis , quz inde recipi-

claufo, ventus fübfidet & evanefcit; ita pa-

a

mus, diícurrere'licet. Eodem prorfus modo.

riter, fi duobus inter fe contendentibus, al-

n o

de lingua difcurrere poffumus, tàmetfi enim

tér illorum fürori cedens taceat, victasque

Idi.

verum fit quod mors fit in manu linguz, at-

det manus; alterius quoque füuror protinus

he

L

^

tamen id iplum aftruens fapiens , fimul quo-

mitigatut. -

j

que dicit: Pita in manu lingue ; in;noftra enim.

:XXXIÍ. Sicut arcus fraudulenti

faliter Fa-,öfeæ c 7

, j

poteftare pofitum' éft , ut lingua multorum.

bricati fünt; ut dum quis fagittam in adverfa-v, 16 -

j 1

bonorum operum, virtutum, meritorum , &

rium contorquere fe exiftimat , femetipfüum

aPa

gratiz fit infirumentum. . In noftra poteftate

feriat ; ita quoque lingua malevola damno

gu

*

"T

R

eft ; inquit D. Chryfoftomus unümquodque

parentat proprio , dum non modo animam

jcet

membrorum noftrorum five. inalitiz five ige..

loquentis plaga cruentat mortali, féd etiam

ofv

itig inftrumentum facere.

Audi i

gitur ,

L

contra fe Vindi&as provocat plur

imorum.

gtb

R. P. Lobs, Bill, Man. Tom, 41.

XXXILI, Si-

178

"Bibliotbece : Manualis. Concienatorie

$, hi

ni. gnam materiam operum perire facit ; qtiod

petib h

4Manfidif, CX XIIL. Sicdt v,ekn*cnum , dum mali

T

13. n 2. taté fua ad cor usque penetrat , illud ca

ore idem venerab. Beda diu ante in hzc exprel-

ferat verba: Sicut a modica fcintilla ignis exe

& motu , omnesque alias corporis partes

vita deftituit ; ita lingua primo idu illam crefcens;

magnam Ízpe fylvam incendit; ita

vulnerando virtutem , quz omnib

us aliis vi«. incontinentialinguz,

fuis nutrita levitatibus,

orem fübminiflrat charitatem

videlicet, magnam bonorum operum materiam ,. mul-

dum ( ut S. Bernardus ait ) violat & vulne-

tos vitz fpiritualis fructus , ubi attaminave-

perdit, &cinnumera plerumque, qu& opti-

rat, omnia quoque, opera bona profternit; rit,

ä

& inutilia e

cit.

mav

idebantur, locutionis folia confumit.

XLIL Sicut quo majori ignem foverimus Tbid. n. 6»

$n

Anonym.

XXXIV, Sicut in naturali corruptione ab

L

98 002

:

&6. 9. 3. Orei

ncipit mors; conftat enim,

utait Plinius alimento;

tanto magis redditur infatiabilis ;

cor ita

& lingua, quanto magis exercetur, & quo

f & ]

lib. 11.C. 37. 0$ primo emori in homine,

multilon. 1

noviffime ; ita etiam in fpirituali animi inte-

uberius ei przbetur motivum, tanto infolen-

at $ f (

ritu mors fere ab ore incipit.

tius voluntatetn auget & pruritum loquendi.

empus,

Es Cre.

8.Dernard.

XXXV. Sicut modicum fermentum cor-

p ort d

rumpit totam maffam,

& (icut parva fcintilla

XLIII. Sicut malum ex auro fidum, reti- Prov. s5«

£NL

derm. 17

ne nacu

lo argenteo inclufum longe pulchrius

[

ienis magnam fylvam incendit : italingua fi

reno dominos & prepofitos, &quales & fo- app

aret, quam fi nudum foret ; ita verbum in

tempore pro

latumgratius longe erit, quam fi

cios, fubjectos & parvulos omnes fcandali-

——

—

Zat, & ad iracundiam provocat.

non opportuno tempore proferretur,

XLIV. Sicut ad perfectum mu(icum fpe- Fab. conc.

$Aup li,

Manfidit, XXXVI. Sicut amygdalus in emittendis

fed etiam paufare 3- in Dom,

37. t 3. floribus & germinibu

s füis omnes alias arbo- Cat, non tantum canere ,

11, po

Jum. j

res anticipat , ac proin

de facilius quoque a. poffe ;

ita ad perfectam loquendi artem non

Pent, n. £«

d

ruina & gelu fupervenientelzditur,ita, cum tantum

fpe&tat fuo tempore löqui, fed etiam

ä

[

ngua inter alia membra noftra omnium pri-

L

tacere pofle.

l

ima

XLV.Sicut m

Vilitä non datus eftgladius, ut Ibidem,

$dern,

ma in campum profilire prafumit , pr

quoque eft , quz in venatoris retia , id

cít, eum (emper in v

P

agina reconditum fervet, fed

n Lc

ut füuo tempore i

llum extrahat, & uratur; ita

ä

La

|

in pravaricationes Corruit, -

t

8. Petr.

XXXVII. Sicut turdela ex eo ;

'quod dige- nec lingua data cft homini, ut femper taceat;

"

Dam. fer. rit, moritur.

Ex ejus quippe ftercore planta fed ut ea füo tempore utatur.

S ii

&t Dt.

de vitiio na(citur, de cujus humore vifcus conficitur,

"& XL

fiitt.

linge

. quo poftmodum & ipa capiatur , atque ex eo

t

MOTIV A.

ur, quod id , quod prius fuerat cibus fuus,

F.

ciat , ut & ipía poftmodum fit cibus alie-

Ad cuflediendam linguam.

as

nus; [ta ergo, cum immunda quzque ac va-

I.

uia lingua Chrifti eft, ati S. Chryfoftomuss

, G:ry& "l

na proferimus , quid aliud quam laqueos no«

L]

om. 79.

bismet ipfis loquendo compingimus , quibus

indicavit, dicens: In fuperioribus me

in Matth,

linguam noftram,

ab auftutis aucupibus, hoc eft. a malignis fpi-

dixiffe memini, manum effe

nunc vero majus

I—221 — .* - — MM

ritibus poftmodum capiamur ?

quae pedes Dei atuingat ;

lveris atomus quiddam adjicio, qui lingua noftra eft

lingua

$ Chry, XXXVIII. Sicut unicus pu

fi dili-

hom. $3.

upillam obfüfcat , lumenque impedit ; ita

hrifti: Chrifti linguam imitamur ;

in Matth. vc] unicum ex levitate prolatum verbum ir-

gentiam adhibemus, ut ill

aloqguamur, quz

it.

Et iterum alibi: Non fünt tua

In Pf, 1 x &

"-* e 05 r

reparabilis damni poteft effe caufa ,

charita- ille przcip

r

temque penitus extinguere.

abia, fed

Domini ; ipfe enim fecit ea ; ipíev. 9-

l

conítruxit, ipfe vitam infpiravit. At tu ha«

Poey, in

XXXiX. Sicut David, dum oram chlamy:

C

Iac. & - disprzíciditSauli eam diminutam & imperfe-

bes : Sed non omnia , quz habemus, noftra

$. 1

Pecunias enim habemus, quas alii apud

&am fecit; fic multoties contingit viris noa funt.

]

