& advoluta genibus viri, ut fuüi mifereatur ,

immoderatum , moniales in uno loco., &

*

Q

exorat dicens: Nox me infelicem in eremo

presbyter in altero quieverunt. Mane fa&to,

latitantem cotnprehendit , jube me ergo re-

vetula monialis fociam juvenculam ad matu-

M

quiefcere in angulo cellule tug , ne forte ef-

'tini executionem ofhicii nifa eft. excitare,

ficiat no&turnis beftiis predaz. — At ille primo

Quam cum flrepitu primo , quia filentium

Speng,

miferationis.obtentu recepit eam intra fpe-

tenebat, deinde pulfationibus attentaffet ex-

luncam, requirens , quz ei caufa errandi per

citare,nec profeciffet,fürgens quazfivit fociam,

Exemp. v' r!

lxüia x Ó

eremum fuerit. Illa caufam fingit fatis accura-

nec invenit. "Turbata ergo cum tota familia

te; &interim venena blandimentorum, atque

monialis, cum fa&tum prz confufione celare

t

illecebrz virus circa omnem textum narrae-

vellent , nec poflent, cum horrore & fcandalo

tionis interferit, & nunc fe miferandam, nunc

multorum, ficut inventa fuerant, amborum

b

N

etiam defen(ione indignam oftendens , ;lci

(ïmql'cadavcra fünt fcpultaf

JOXXV.

R

e

Ye

e

Z^

lüuus LXXXVH. Luxurid,

20S

(j

lr CeBrius), XXXV. Cum quadam die Palemon & Pa-.

tus; obrigefíceret, fugamque przcipitem for-

y

1o. ,.9.. chomius ignem accendiífent , frater quidam

midolofus iniret, informe prodigium huma-

X

dixit ad eos : Si quis eft fidelis ex vobis, ftet fu-.

nz vocis verba formavit : Noli , inquit , o

per hos carbones ; & orationem Dominicam

vir expavefcere , hominem me olim fuiffe,

l.

fen(im pronunciet, quem B. Palemoninrelli-

ficut & tu es,procul dubio crede: fed quia be-

"

gens füperbiz tumore deceptum , commo-

ftialiter vixi, poft inem vitze beftiz praferre

nuitdicens : De(ine, frater, ab hacin(ania, nec

fpeciem merui. Porro cum ille perquireret,

Ir.

tale quid ulterius loquaris. Qu correptione

quis fuiffet? Ego ait, folonomine Benedictus

fenis non folum;non profecit melius, fed plus.

l

fui, qui nuper Apoftolicz fedis apicem indi-

elatione. mentis inflatus ftare coepit füper.

gnus obinui. Inquifitus autem, quid jam rc-

(

ignem audacter, nulio (ibi imperante, & coo-

tributionis haberet? Nunc quidem usquc ad

ll

perante diabolo, & Domino permittenpte ,.

judicii diem per dumo(a atque (qualentia, per

nullatenus ignis attactu aduftus eft, . Hoc ita-

fulphürea loca, & foetores exhalantia, atque

L

que cum factum effet, poftero die idem frater

incendiis conflagrata rapior, & protrabor: Poft

x

mature proficiícens, ac velut exprobrans illis

extremum 'vero judicium corpus mceum ,

ait : Libie(t fides veftra?. Poftnion multum aue

fimul &'animam irremediabilis cruciatus, &

tem cemporis cernens diabolus hunc fibi per

gehennalis barathri me irrevocabilis olla de-

omnia mancipaturm, transfigurat fe in ípeciem:

glutiet, ira utnulla mihifpes recuperationisin

l$

8

mulieris pulchrz , & coepir oftium celiule ve-.

pofterum reftet. Poft hxc vero verba diípa-

hementer extundere; quicum aperuiflet ei;ait

rüit. Sedcam ego; curillein hac fpecic con-

ad euni diabolus i forma mulieris : Obíecro

fpe&tus (it, indaginem quzro, non deeffemy-

te,quia nimis'acreditoribus urgeor, & imetuo;

fterium ab eo, quod vifum eft, deprehendo.

f:

ne mala me compreheadant , recipias me in

Nam quia miferabilis ille ab illo funefti Pon-

cellain tuam ; quoniam debitum íolvere ne-

tificatus füi primordio usque ad finem vite

n

que, Deus enim ine direxit ad te. . Qui cxci-

in luxurig coeno verfatus eít, non incongrue

tate mentis penitus obícuratus , nec intelli-

3

l

vifus eft ab auribus

»

I

'etur ,-dia-

incipcm, & m caudam

gens, quis effet, qui taliatibiloque

aíini definere,

bolum mifer recepit in fuum exitium. ; 'Tunc

. XXXVilL : Carolu

] Magnus * 're"l,igiof'üs

Ibidemyg

C

]

hoftis videns eum ad omne fcelus proclivem,

Auguítlus, .cum quadam Íolemni die.miffam

immifit in eum turpem concupifcentiam , qui

(o;ita devotione audiret, Diaconus ejusdem

]o

mox cedens függeftioni ejus, quafi mulieris

miffz lecturus. evaigelium. precedenti noe

Qs

amplexus petivit. Quem fpiritus immundus

.&e mulierculz impudicis amplexibus fe foe-

[»

invádens eli(itatrociter. & refolutus fuper pa-

dare non timuit. Hoc itaque gravi(limo piae

I$

vimentuni, velut mortuus diu permaafic Poft

culo caüteriatem habens conícientiam , fan-

Jo

aliquot autem dies tandem in fe reverfus, &

&um evangelium legere prazfümfit, poftmo-

dementiz füz fero poenitens, ad S. Pal mo-

dum etiam: facris. myfleriis fecundum officii

M

nem venit, & cum magno fletu, quid fibiacci-

fui exigentiam eadem impudentia miniíte-

,

di(Tet,expofüit,dicens : Agnofco, pater, agno«

rium manibus impuris exhibiturus , fi noh ul-

,

fco, quodego cauía perditionis mez exiftam.

tio divinaobftitiffet Ecce namque dum verba

Et fübito correptus ab immundo f(piritu , de

labiis pollutis depromeret, aranea defüper a

Is

confpedu illorum profilivit , & per delerta

laquearibus oratorii fe per filum fuum femel,

n

diícurrens agebatur infrznis. 'Pervenit autem

fecundo, & tertio füper caput contaminati

Je

ad civitatem Panos, & ibi in fornacem fíefe

lectoris demittens , tertia vice ipfo impera-

-

precipitans, protinus incendio interiit. '

tor

e

$

e afpiciente caput obfcoenum pupugit, ac

£^

9

$ Ambro. XXXVI. Refert $. Ambrofius fuper Lue«

fine mora miferum extinxit

L]

fius tuper cam c. 4. Circa finem, quia fzepe faciente mala

XXXIX B. Virgo Benedi&z infigni mere- Mich. de

Lucam, coníuetudine etiam ea concupifcimus, quz

trici Florenting dixit: Penía, filia, quod multi Intul.intr.

0s

. fünt corpori atque fanitati , etiam ipíi vitze

fuat zternaliter damnati, qui non tantopere de Rofar,

h

omnino nocitura. Quoniam, inquiens, Theo-

peccarunt, actu. Et hoc ipfo die puer fübmer-

[-Thom'al. '

timus, cum gravi oculorum incommodo la.

getur, & damnabitur in Hifpania, qui octo

T

boraret, & amaret uxorem , interdicta fibi a

annorum exiftens cum forore peccare voluit

:

d

medico facultate co&undi, cupiditatis impa-

et(i non potuerit id aCtu complere.

20,

à

tiens, atque impetu libidinisraptus moderari

XL. Luxuriofüs presbyter, dum nequic- Spec. Ex,

]

nequiverat. Sciens enim & previdens, quod

quam dehortante Abbate , nuptias celebrar, dift. 1. ex,

oculos effet amiffurus ; poftquam conveniret

thalamumque in

greditur, -f,emen fimul & gni-- d

cum uxore, in ipfo eftu ferventis cupidiratis

mam effudit.

:

j

& coní(uetudinis apparatu: Valde,inquit,ami-

XLL Lubecenfis quidam juveuis. cum ma- Drex.. in

cum lumen; ftatimque expletalibidineinter-

trem irreverenter traGtaffet, uclibidini vacare Nic. cap,

di&ta (ibi, luminibus fuis orbacus eft. -

poffet , tandem ex materna donioin publicum Ult»

Specul.

XXXVil. De Benediécto nono Papa nat«

proftibulum cum fcorto aufugiens,cum omnes

Exemp. v.ratur, quod cum W/aclus quidam iter ageret,

pecunias confümpf(iffet, fame & defperatione

luxuria ex. & juxta molendinum tranfiret, repente mon-

adactus cultro feipfum miferandum in.mo-

)

16,

ftrum immane confpexit, quo vifo fübito eum

dum interemit 5 uci fufius Drexelius deícribit,

terror inva(it, & ftupefactusintremuit. Vide-

XLII. Quidam claris Natalibus in Picardia Ped.Chrift,

batur autem monítrum illud duntaxat in au-

diu in puellz turpi confüetudine vixerat, &P. ! C 7«

res afelli; caudamque de(inere, cztera urfus

::

patrato homicidio ; cumillain arcem Moyen- 3 3* s,

curtiam

ditionis comitis de Sault confug

erat,

erat. Cumque kviag,ox: afl hgc Pgrtcntum tcm-

Gc;

. e

u)biï".o.

q

5

r

206

ibliotbecae Manualü Concionatorie

uos

ubi , ne vivus militum a reg

e Hentico IV. fimii teterrimo a(peQu , ac minaci ;

mifforum manus veniret , nequicquam ma-

pone fequens agebat fqallidus homo , facie

tre, fororibusque ante caftrum lachrymanti-

horrenda , oculis ardentibus, meram fpirans

bus 3 & T

s nomine impunitatem promit- crudelitatem. E v

eftigio juffit (imios pallen-

eäi

tem , ac pavore contabefcentem hominem

j!

tentibus ,

veniam precaretur , maluit in

Vi

infanis amoribus mori.

Quare pyram in-

vinculis conftringere ; ad(tridtoque acerbe

verbera infligere ; quod liberalius etiam fe-

(

ftruxit, cui fübje&o igne uterque imminens

alter alterum , applicato ad caput fclopo

cerunt, quam jufíi effe videbantur; peífime-

gut

. que affectum pro defperato reliquere , fore

glande trajecit , projectis in temporaneum

uxor domo abfuerat , quz reverfa maritum

Vitt

ignem cor

poribus, animis in eternum ignefn

f

humi jacentem ,. imo emorientem offendit,

Int

premiffis.

mox confeffarium evocat: qui protinus ad-

Ib.bift.3. XLIIIL Ludovicus Goffredi I:;cerdos Mat-

t

volans , defectum fenfibus cum reperiflet;

filienfis cum reperto inter Patrui libros magi-

! exfpe&tavit, dum fe vita oftenderet, qua ju-

ftit o |

co volumine , ex eo demonem evocaflet ,

195 i

vari poffec mifer, Redit fenfus , at linguz

1. 00

eique fe ea conditione mancipaffet ; ut pet

vis loquendi defüit: oculis tantum omnia

triginta octo annos & valetudinem integram

tacitus arbitratur , atque attonito fimilis ;

0r

co

fervaret, & cujuscunque mulieris ufüm pro-

ubi effet ignarus, ac fimiorum iterato afpe-

€

curatet. Completis. quatuordecim annis ;

&u perculfus, quo fe verteret infelix, non

Annua

quos diabolus loco triginta octo fubdole po-

habebat. Confilium erat beftiarum inferna-

a

fuerat -& ipfe in omni licentia confuümferat,

lium, tantum terroris ac defperationis incue

1ét.

tandem ab ipfo demone ex oreobfeffx puel-

Coll. $p qq

tere homini, ut eo ftatu animam inquinatif-

rf Pro«

lz proditur, ignique adjudicatus,

g

fine pos-

fimarm recta in Tartarum abripiendam emit..

ginc.

nitentia mifere obiit.

At

P

teret, Quare fi quando oculos in crucem

Vit, PP, L. XLIV. Frater quidam fenex , Cum in gra-

attolleret , circumítantia monftra atrociífima

Ànnog

quzque mifero minitabantur. |Sacerdos in-

1613,

(

6. lib. deyem incidiffet zgritudinem, timens, diutius

Provino (X

effe moleftus fratribus , & nequicquam de-

terim identidem lufirali aqua cubiculum

forfx. n.12.

hortante Abbate Moyfe, dicens mortuum

- afperfit; & tandem cum fimii usque infefta-

Mex.Coll.el

M

Ü

effe corpus füuum , in /Egyptum abiit , ubi

rent zgrum , depromptis S. Ignatii reliquiis

virginem fibi fideliter miniftrantem , poft-

ejus os ita attigit , ut linguam contingeret,

hi

uam convaluerat , corrupit, genitumque

poftulantibus interim divi (uffragium circum-.

& ablactatum filium in humeros füfcipiens,

ftantibus, Secundum has preces flatum eger

vehementem pe&tore emifit; cujus graveo-

atque ad fratres rediens in ecclefia coram

multitudine dixit: Videtis hunc infantem ?

lentia omni mephiti tetrior omnes procul ab-

T o

egit. Spiritus hic foetens fecum eduxerat

Ánnug

Filius eft inobedientix. Cavete ergo , fra-

160

tres , quia in fenectute hoc feci, & orate

vim animum occupantis ftygii tyranni , fed

*0

$

P

non univeríam : ,detumuerat| lingua , vox

Coll C if

pro me.

tifi

Balinghem.

XLV. Adolefcens amore monialis inía-

redierat, rigebat tamen rivida in modicis pla-

P

gis brachia, ut nec erigi , nec colligi ad cru-

(

in triump.

niens , eo jam illam pellexerat, ut no&ur-

cis fignum efformandum poflent. Verum ea

Caftit, die

num terppus fuge decerneret.

Ad horam

p

2« €. 13.

iis admota S. Patris lipfana mox colorem ac

adeft ille, & ecce templum apertum reperit;

.dein vigorem omnem reítituerunt. Agnovit

Attue

ingreditur : omnia lugubri cantu refonare in

adulter (üz impietatis & petulantie magnie-

!5b

Y

ipfo templi umbilico funus confiftere , cir-

tudinem , proin refipifcens, omnem flagitio-

Coliz j

cum funalibus collucentibus advertit.

Hinc

Ptoy.Van,

rum fentinam per confeffionem ejecit, vi-

f

illinc proten(is füper faciem cucullis confide-

tamque egit puriorem.

Vitt put,

bant monachi , officium defunctorum terri-

g

1l 72.u

fico vocis fono perfolventes , anxius igitur

Scxiat:kz-—

as

XLVII. Dominus qüidam-in Piemont (Vfu-

kammer

(

aliquem de his religiofis trahit, & cujus hz

fpe&am conjugem de adulterio habeus, cum

fint exequiz, rogat. Talis Domini , refpon-

fimulato itinere no&u rediret, exploraffet-

Trerum

!

memor.

dit aiter , ipfum füo nomine compellando.

.que ingreffus cubile armatus cum duobus

Attonitus , alterum vellicat ,. idem audit.

aliis adulterum jubet a fua conjuge illico fu-

Hic ad nomen füuum , & ferialem pompam

fpendi , ad quem finem ingentem clavum,

totus tremens fe mox, proripit.

Unde vix

quo axes curruum firmantur , afferri , trabi-.

pedem e templo extulit , cum ingentes duo,

que tabnlati infigi : allataque fcala adultera

ac nigerrimi moloffi in eum infiliunt, & mo-

reo cogitur fünem injicere ,

quam in rem

niali e muro oportune fpectante milerrime

ífa eft,

vetula focia fceleris, & internuntia ju

Pt |

difcerpunt.

operam conferre. Homine mifere füblato

ln vi

' Annua

infamis le&us comburitur, cubile vero omni

"Q [

XLVI. Chuiquiface in agro Peruano vir

Prov.Peru.conjugatus decem totos annos confeffionis

fuppelle&ile elata ; ompnino vacuum , tan-

colleg.

tum Íítraminis adhuc retinuit ; quod pro

Dl i

Chuiquifc.

officium intermiferat pellici turpiter addi-

&us. Cujus hominis ftatum facerdos focie-

duorum canum ftrato fufficeret 5 In hoc cu-

* Iofephi ]

bile conjux cum vetula claufa , qux fcetore

r

tatis JESU cum refciviffet, eum ad confel-

fionem invitavit & hujus obeundz diem di-

fuüfpenfi illic cadaveris contabefcerent : quem

xit. At adulter promiffi poenitens tempus

in finem januam feneítrasque omnes muro

ltl

deftinatum non obfervavit ; quin tota urbe

obduxit przter exiguum foramen , pet quod

otiofüs cum ad defatigationem vagatus effet,

aquam. & panem captivz aceiperent ; itzf

Contabuere intra paucos, dics.

*

W's. V.

rc

" | - yamum rediit, cui occurrunt, repente Íex

Y

L]

Titulus LXXXV HIL ALuxurz'a.

207

$. V.

IV. P.ScipioAfricanus captivam Virginem, Gellius

IE

EXEMPLA DOMESTICA.

& formz excellentiam, zvi füi miraculum, no&. At-

nec quidem videre voluit, ne a libidine vin. tic. c- 3.

Fuga.

ceretur , qui tot civitates expugnaffet.

:I

'y'm.

l. S Fran.bifcfus Xa

verius tantopere avería-

V. Balduinus orientis imperator abfente Drexel,

lotlx

* batur hoc vitium, ut contra impuram

conjuge ne afpexit quidem ullam fceminam.

cogitationem in fommo obvenientem

Bis quavis hebdoma promulgari juífit, ne

yad fan-

ä

guinem usque certaret.

i

o

uis in Palatina domo dormiret,

q"ui alienam

.Vita.

Il. B. Aloyfius adeo mulieres & luxuriam

minam attigiffet.

ugiebat, ut ei nativam cum his difcordiam

Qualz'tas.

intercedere quis crederet. Nullam certe et-

VI. '»Proïculus i

mpeérator romanus eo ja- Marchant,

iam confanguineam afpicere füftinebat,

Hift. Soc.

&antiz infamis prorupit, ut affereret, fe fpa-

tub.Sac.tr,

llI. P. Jacobus Laynes Romz a foemina

cio dierum quindecim centum virgines in 2-le&. &.

L8.p.2. ad flagitium alle&tus, tanquam fen(üs expers,

Sarmatia bello captas ingravidaffe.

ä

no Glgo

& tanquam ftatua aliqua nihil fentiens,gravi

VII. Periander Corinthius inter feptem fa- Heroa 1.

$.

oratione eam deterruit,

Ipfe tamen poftea

pientes numeratus , adeo infatiabilis fuit lu-

À

confeffus eft, confültius fe facturum fuiffe, (i

xurie, ut cum propria uxore Mceliffa, vel, ut

confeítim aufugiffet.

aliis placet, meretrice

poít mortem ipfius

Annus

IV. P. Matthzus Boys, cum adhuc Novi-

congreffus fuerit.

VIII.Sigismundus Malatefta cu

Coll. Spi-

tius menfz adhibitus verba aliqua impudica

minitinere Marchont,

renf. Pro-

audiviífet, tanto mox dolore & iracundia ex-

fpeciofa foemina illi occurriffet,

& ipfa confen. 1. c.

arfit, ut ex oculis lachrymz, ex naribus fan-

tire in ftuprum noluiffet, ean

dem mucrone

vinc.

;

Rhen

guis copiofe profluxerit.

occidit, & poftea cum illa congreffus eft. imo

Annuz

- 'V. P. Gabrieli de Logrono no&u vigilanti

& cum propria filia commercium habuiffe

1612,

cum obfcena cogitatio incidiffet, nudus pro-

dicitur, idque etiam cum filio attentaffe.

Provinc,

pe a ledto profiliens ad- hydriam aqua gelida

XI. Dionyfius Syracufanus Myrtam mere- Chumatr,

Mex.Coll,

plenam accurrit, eaque a capite ad calcem

tricem omnibus regni negotiis przficiebat. de pred,

Mex-

usque maxima nodGtis parte fe perfudit.

X. Heliogabalus muliebri more colum : c 8

'ab. conc,

Ex Mf,

VI. P. Laurentius Magius Romz ad fce»

geftabat & ducebat cum (uis concubinis.

minam ggrotam vocatus,cum ab illa ad flagi-

XI. Themiftocles licet fanus medicinam

in fefto $.

Magd,

tium follicitaretur,(patium fecedendi petivit,

umebat cum concubina, & loco aquz fan-

facieque tota ftercore oblita rediens, ex fpe-

guine illius faciem abluebat.

&aculo & foetore mulieris flammas extinxit. ;

XII. Athenaricus Gothorumr

Geretur aP

ex, dum pe- Ibid,

Annusg

VII. P. Ferdinandus Paterna vocatus ad

1604.

confeffionem ignotg foeminz ; cum domum

gabat.

ynthia, calceos ill?tïs

interea purf

Coll. Ca-

Damnum.

tin,

ingreffus multas fceminas reperiffet, blandis

. . primum verbis, poftea vero aperta vi ad pec-

XIII. Dyanippus Syracufanus temulentus Marchant,

catum alliciences, invocato Deo, eoque quo

"

dum no&e quadam filiam Cyanen propriam tub.Sac.u,

P

D

tuit, modo eos repellens, concitata demum

conftruprat, illa non ferens tam execrandum le& s.

t aufugit.

acinus , patrem

Annue fuä?

ipfam interemit.

prius & poítea etiam:fc-'

III. Bartholommus Maria tantopere hoc

1598-

vitium averfabatur, ut ne nominare quidem

. XIV. Damon Peripolfa infigni forma ado- Ravifius

Coll.Brix.id unquam voluerit, fed circuitione verbo-

lefcens videns romanum quendam prafe- Text. in

Prov.Ven.

5

rum fit ufüs, ne vel folo nomine labra con-

Vita part.

&um ftuprum fibi per vim machinari,, eun- ofüc. s. c.

2£*f01- 72.

taminaret,

dem cum aliquot fociis fuli

gine tediis in fo- 53*

IX. Joannes Berckmannus dicere folitus

ro facrificantem interemit.

Stpatte j

93-

fammet

erat, eum, qui fit impurus, nequiorem fieri

.XV. Quidam Thracum princeps/ Timo-

Ibid.

ipfo diabolo; hinc non poterat confeffiones

cliz Thebanz mulieri per vim inferens ftu-

renm

memo,

S."Auguüiui unguam legere.

prum, ab ea ad puteum du&tus eft plurimum

auri ibi latere mentiente, cui, dum pronus

$ VI

inhiat , ab ea in puteum precipitatus , & la-

EXEMPLA

PROFANA.

pidibus gbrutus eft.

Fuga.

$. VIL

Piutmh.

emocles adolefcens formofas , cum la«

SIMILITUDINES

in vita -

r.' D

2

vaturus advertifet, rezem Demetrium

Qualitas.

Demetr. — füa forma captum, detra&to vicini aheni oper-

culo in ferventem aquam infiliit.

I. Gicut ( filius regis purpurs indutus in Nierenp,

luto fe volveret, merito infanus judi-in1 de

Dkexel. in

II. Spurina advertens formam fuam ad in-

caretur; ita non minus in(ipiens cenfendus ador.

V, Jofephi honefta illicium effe,oris decorem vulneribus

C. 40

eít , qui purpura gratiz divinz ornatus fe in

confodit, maluitque tantam elegantiz, quam

luto venerearum voluptatum volutat.

minimarm verecundiz jacturam facere.

II. Sicut fi co&tus laterculus

.

III. Democritus oculos licentiores evaga-

in fluvium ab- vira pp, l

lbi(.

jiciatur, diu ibi falvus permanebit ; Secus ve« 7. c. 11,

ri, nec redire (ine foedis cogitationibus de.

ro fi coctus non fuerit; fic homo divinz cha- n. 14

L

prehendens, feipfüm utroque lumine priva-

ritatis igne accenfus etiam in tentationibus

vit, malens cecus, quam impudicus effe.

fübfiftet; non item qui eo igne caruerit.

ET

Ilw

72

Y

208

Jübliibecee Mamialis. Concionatorie

S.Ephrem, I!I. Sicut Ípongia humi& da admb*ia fubje-

adeo abforbent, fibique attrahunt, ut pro ap-

f

orat. de

&am humiditatem haurit, participatque ; ità

plicatione füi ad res.divinas omniro fteriles

abítin, a

ql

uoque cogitationis infirmitaté laborans, fi

remfaneant, naturam noftram corruptam ad

j

con'fuetgd.

ad carpales homines accefferit, auc multum

perve

voluptates totaliter inclinant, ideoque a cor-

fe

cum hisfermonem miícuerit

i

poris maceratione; a jejuniis, difciplinis, ora-

t

; commune cum

iis damuum participabit.

L

tionej, folitudine, aliisque pietatis exercitiis

ü

S Chryf.

IV..Sicat Naucl

€rus I

n portu naufrägïum

borrorem & averfationem concipiunt, omnia-

hom, 3. defaciebs non meretur veniam.

?

.

(«

Ozia,

ita nec is , qui

que bona propofita deferunt; unde fequitur,

b

poft nuptialem

i

quod, ut S. Philippus Nerius dicebat, quan-

dcfenfionem habebit..

portum illicite Iibidini—vacat,

pl

tum amoris creature, quam amamus, tribui-

fe

Drexel. in

V, Sicut oleum cutem mollit, fed interio-

tür, tantundem poftea creatori fübtrahatur.

"

d

Tobía p. ra mordet; ita libido petulantiam carnis

XIV. Sicut caro porcina cum comeditur, S Bernard.i,

!l C. lz*-

provocat & au

noftrz adhzret carni, ut jam fituna caro ; fic fdr. de S,

Hugo ih

-9. -9

get, fed animam ftimulis con-

din n p

Ícientiz pungit.

transereflor , precepti Dominici fpurcos fibi Benedi&f-

Ecl 62

Fiiga. 9

fociat fpiritus, & adharendo eis, unus cum

2

T.

:

C3ff. 1. 6.

eis efficituar demon.

VI. Sicut certa egritudine laborantibus

[

C

prodeft , ut cibi noxii ne oculorum quidem

XV. Sicut perverfi quidam & fabdoli hö- $. Dafil.

!

mines, quorum ftudium eft & propofitum, ex hom. 37*

obtutibus offerantur; ita plurimum confert

ad depellendam luxuriam, ut etiam ab afpe-

aliorum bonis ditefcere, eam tamen poten-

tiam non habent, ut aperta violentia utantur,

&u objeQorum allicientium caveatur. Juxta

illud : Procul ab oculis , procul a mente..

vias infidiofe obfidere folent, & (ilocum ali-

quem circa illas, aut convallibus profundis

$ Cf [

Dadrzus

ViI. Sicut fi quis aliquem eo perveniffe

hom, 22.

$n loc

impudentiz cerneret, ut nudus incedere, coe«

interruptum, aut dumorum denfitate obícue

inGm, g

com, V.

um viderint, in illum fefe abdunt, & hujus-

eod.

noque corpus mergere non erübe(ceret, com-

q

mileratione potius, quam imitatione dignum

modi velamento viarum círcumquaque con«

fpe&tum, ne przvideantur, amoliti; ex opi-

W

ceníeret ; ita & is, qui luxuriz fordibus fe in-

n

quinare fine rubore coníuevit, de

nato illos adoriuntur, ne quisquam eorum las

Plorandus

Drov. 1.

queos periculofos videre prius queat,quam in

LA

Ór

Popius, quam imitandus eft.-

ilos incidat. lta & fathan infenfíus nobis &

. Damnum.. —

-

d

VTL S icut a

antiquus hoftis, mundanarum oblectationum

S. Greg.

nimalia diu in ftercore jacen-

umbris fefe infinuans, quz . periculofe circa

,

24- mOfe

tia derurpantur, & computrefcunt;. ita ho-

vitz hujus viam latronem occulere folent, &

€. 9.

mines in hoc vitio diu berentes, Deo peni-

latibula przbere in(idiarutmn, inde improvifos

Í

tus abominabiles fiunt; jumenta quippe in

nobis perditionis laqueos obfternit.

$

ldot,

ftercore computrefcere eft carnales in foetore

XVI.Sicutlabra phialz melle imbu

i folent, S. Éufeb..

n!

luxurie vitam finire.

M

in qua potio aliqua medicinalis, & amara, Emiff

de amot.

Marchant, 1X, Sicut cimex vivus magnam corpori,

hopx. 3.qdcj

iV

Hort.Paff, cui adharet, moleítiam ctreat

valdeque faftidiofa propinatur, ut przlibata

E

h.

, Dnec quielcere

hac dulcedine, potio ilia tanco avidius epo-

SAninj i

tr- 44 l8 finit: fi vero comprimatur , tetrum odorem

tetur;.ita & diabolus per rerum carnalium

lu c4, P

à

|

9- PTOP- ?- 3fflat, & maculam in cute relinquit; ita libi-

concüpifcentias, & illicitas voluptates ex-

dinis vitium carnem non f(init quiefcere, do-

triniecus blaaditur, intrinfecus i(idiatur, in-

nec turpitudinem operctur, qua foetorem &

terficit fpiritum, dum oblectat affectum : mo-

maculam in corpore & anima relinquit.

do dele&tat peccare

t

It')id.

; fed poümodqmry non de-

X. Sicut illi, qui poft ebrietatem ad fe re-

leQibit ardcre.

r

A«

ProP-9» deunt, guttur ex vini fzcibus magna aridi-

XVII. Sicut homo

opuns CU dH d.

tate infectum experiuntur, ita ut vinum nau-

tate oblivifcitur füz nobilitatis, ftatus ejus Presb.de

feent, & aquam defiderent; ita poít ufum

exhonoratur , & irridetur pretiofitas ejus C9nC

L2

luxuriz cor amaritudine poenitentím replé-

propter alienas cogitationes, quz fupervene- "

i

tum deteftatur voluptates preteritas, & la-

runt eidem ex vini virtute; ita caflitas facri

VOf

chrymas,

quibus amaritudinem fuget, ex-

Viri turbatur ab incaüta mulierculz locatio-.

hom, M

etit.

ne, & eradicatur ab illa omne füftentaculum

J

"u

8. Greg.

XI. Sicut tinea fine fonitu perforat vefti-

laucabilis ftatus fui-

$. Hieron.

i,

1r. mor, mentum ; ita cogitatio prava fine eo, quod

XVIII. Sicut corvus in cadäveribü»s pri Hugo de

Moug

—

1

C.25.

mens Íentiat, eam aculeo admiffi defiderii

D

mum oculos petit; ita diabolus in hormini- S. Vi&. l,

transfiogit.

bus carnalibus intelle£tum di(cretionis extin- 4e Mon.

fac. Alv.

XII. Sicut hoftis adverfarium füum, fi

guit, & íic per oculum cerebrum extrahit,

muit:.o. ,

E

to.2. l. , omnino occidere non poteft, vulnerare fal-

quia extincto difcretionis intelle&u fenfum ?? '

P.2-C.5. tem, quantum poreft, conatur ;

ita dz-

mentis evertit.

r

G« 5-

mon. fi non poteft omnino in confenfüm aut

XIX Sicut virginitas hominem zquat an- $, Eufeb.!

U f

L]

moroíam deleGationem pertrahere, faltem

gelis, imo plus eum facit, quam angelum, Epifc, ad

Y, h

fimplici deledatione animum humanum cor-

ita luxuria hominem quafi beftificat, &, utcDam.

rumpere ac vitiare conatur.

Z

- —— - —— - —— ÓnnD— — — g uD — Miünm

ita dicam. multo pejorem beftia ipfüm facit.

Tertull.l :

Manfi

XIIL Sicut fpinz meliorem,

magisque füb-

De nullo alio peccato legitur dixiffe Deum,

difc,4.n.5. ftantiofum terrz humorem imbibunt, fteri-

le

ER

itdo] |

fe poenitere feciffe hominem.

lemque & infoecundum bono femini relin-

XX.Sicut avis,quz in vifcum incidit

u

unt ; ita pariter voluptares carnis intelle-

fe effe (entit, & evadere quidem hinc inde mil- dife, 18.

.S'Ambror.l

á

e

tum , affectum , aliasque anims potentias

sala- T 2s,

l l. OI'I

L

lies nititur,nec tamen videt;quod per illa

N

rum

«

&

.(ï;y"

L

'-Titülus LXXXVFAIL Luxuiia.

209

*

E

vum concuffiones & agitationes plumacum

ipfomet momento nihil aliud cogitare hómi-

d

fe vifco tanto tenacius inne&at: Idem quo-

ni liceat, aut intendere , quia iplam mentem

lf«

que ei accidit, poftquam rete ingreffa fuit;

captivam fübdit ipfa fubmerfio & abforbitio

d«

tunc enim inde fe quidem proripere nititur,

libidinis, & concupifcentiz carnalis. Et con-

n

fed quanto id impenfius facere conatur, tan-

firmans idipfum S. Hieronym. cetera pec- S. Hieron.

l 3. ep.

da

to pluribus ipfa vinculis & funibus implica-

cat, inquit, poft fa&um poenitudinem ha-

tur; Idem quoque circa hominem carn:lem

bent, & licet invitent, tamen mordet con-

147, ad

l

Amaud.

l.

contingit,qui tametíi nonnunquam bonam ha-

fcientia: voluptas fola & libido etiam in ipfo

beat voluntatem,qua vellet deinceps non am-

l|s

tempore poenitendi, prateritos ftimulos pa-

"

plius per hoc peccatum offendere Deum, &

titur, tiüllationem carnis & incentiva pec-

fe ipfum nihilominus, quo magis conatur eva-

candi, ut per hzc, quz corrigi cupimus co-

ïf Bu

dere, tanto magis implicatur. -

gitando, rurfüs (it imateria delinquendi.

Hugo Car.

XXI. Sicut fagena totum fluvium occu-

bj Dtdid,

din.

in

Quod ipfüm etiam Rupertus Abbas fenfit di-

m

[

pat & nullus pifcis effugit, fic cor mulieris

cens: Luxuria cum hominem imbuerit, nun- Rupert.

Eccl c7. totum vicum vel civitatem, vel regionem, in

y. 27.

quam dicit, füfficit: & licec ad horam excin- Abb. L a.

qua habitat, occupat, & omnes capit volun-

0' Sl Bïm. 1

guatnr fitis ejus, ftatim exardefcit; ait ergo; ^ Ufeam.

; 007

tate, & defiderio, licet multi effugiant eam,

Fornicati fünt, & non ceffaverunt, nam & us-

nullus tamen efïügit cor ejus.

que ad decrepitam zetatem in cceno 1

la

jbidinis

$. VIII.

computruerunt,

IV. Quia Defliale, & chriffiano bomine indignum

MED:IA.

ef : hinc a Davide luxuriofi equis & mulis,

H

s. Chryt. T.

uia hoc vitium amplz'tudine,ï diuturnitate

quibus non eft intellectus: a S. Perro fui in

h

hom. 22.

in Gen.

&? facunditate omnia alia vincit; nam

volutabro luti lotz: a S. Juda Apoftolo u-

uti re&e Chryfoftomus dixit, ex hoc malo

Gibus feri maris defpumantibus fuas confü-

qua(i ex fonte nafcuntur ebrietas, crapula,

fiones comparantur.

s

la

magna injuflitia, avarita & innumera alia

mala.

*

V. Quia fumme perniciofam efl : (3) Corpori

(cum, Avicenna teíte, plus uno actu vene-

Prov. 30.

ll. Quia eftinfatiabile: hinc hydfæ non im-

YV. 16.

reo debilitetur corpus, quam fi quadragefies

merito comparatur, cui, fi unum caput abíci-

tantum ernitteret fanguinis ; hinc, ut S.Chry- S. Cliryfz

deris, aliud excreícit. Clarius vero Salomon

foítemus loquitur ;

luxuriofi refoluta cir-inhom.ne-

g

idipfum confirmanus; tria funt, inquit, infatu-

cumferunt corpora, atque agmine quodam "o !xdi-

tabilia, & quartum, quod nunquam dicit, füf-

infirmitatum repleta ; unde femper eft eis "*

ï

ficit; Infernus, & os vulvie, & terra, quz non

vita cum medicis & medicamentis, fenfüs

fatiatur aqua. Ignis vero (przcipue luxuriz)

tem ipfi tardi, graves, obru(i: & quodam-

$, Bf

Tdíot.

nunquam dicit: füfficit.. Quod etiam confir-

modo fepulti) Et prsterea morbos grovif/inos Pineda in

Eniff

€. 345

mans idiota ait: Amor carnalis iníatiabilis

de amor.

ereat , uti Peneda oftendit dicens: Exfolutioc. 6. Ece,

hon. d df ;

iV.

eít, extin&us reaccenditur, & poft copiam

virium, cruditates ftomachi, fenfaum habe-

:

fpiphs

S.Ambro

, inops fit, animumque virilem effeminat , &

tudo; cremor & dolor articulorum, dolor re-

Luc.c.4, Pr&ter paflionem, quam f(u(tinet, nihil (init

num, cerebri, capitis ; dolor laterum, ilium,

aliud cogitare, quia rationis oblivio eft.

cordis, hepatis, pulmonis , dentium; . Oris

Ill Quia eft immedicabile propemodum: nam;

graveolentia: alopecia, id eft, capillorum de-

uti re&e Lactantius dixit, quafi clavis (uffigi-

fluxio, palpebrarum demi(fio, cxcitas, fpu-

tur anima corporeis voluptatibus, & cum fe-

tum fanguinis, ulcera, febris hectica, phty-

mel adhzíerit cupiditatibus demerfa terre-

fis, apoplexia, paralyfis, e

nis, difficile in altum poteft, unde de(cendit,

pilepfia, fogda íca-

Jnst,

bies, atque omnia mala.

| Pmbudc

(ine Dei favore revolare; actuum enim füo-

(2) -dnime (eft enim ignis usque ad per- Job. 31.

cont

rum vincta laqueis;& fzcularium deliciarum

ditionem devorans, & omaia eradicans

ger- v. 1'2.

Mun.

illecebris obnoxia jam tenetur.

a;) & ut Boétius dixit:

s;v s th yr-

min

1

.. $. Chryfoftomus vero non horruit dicere,

Habet omnes hoc voluptas,

hom. 23. tam difhicile effe luxuriofum caftitati, quam

Stimulis agic furentes,

*

ad pop.

mortuum vitz re(tituere.

Cujus rationem

Apiumque par volantum,

8. Hieron. od dic S. Hieron

ym. quia avaritia cum mar-

Ubi grata melle fudit,

in reg.

Hupo d

Monach.

füpio, fuperbia cum veftibus deponitur, at

Fugit, & nimis tenaci

libido carni infra eít;: carnem vero quis de-

Ferit icta corda morfüu.

S, Vl& l'

de Mots

ponet? Hinc (icut cum filvam ignis corripit,

H.inc

Salomon: Favus diftillans labia mere. Prov, 5«

inmþ Ó

non opus eít pabulum apponere; ita nec li-

tricis, noviffima autem ejus amara quaf(i ab- V: 3-

j

bidini neceífe eft nutrimentum aliud fuffice-

fynthium, & acuta quafi gladius ánceps.

re,cum carnem ad manum habeat. Quam ob

(3) Fortunis & opibus, quas plerumque luxu- Gen. 41«

Of s. cau(íam Ofeas dixit: Non dabunt cogitatio-

riofi ad exemplum filii prodigi cum meretri- v« 18

; Dfb

Ve 4

JH

nes fuas, ut revertantur ad Deum, quia fpiri-

cibus diffipant. Id quod aliqui recte dedu-

A

tus fornicationis in medio eorum eft, &

cunt ex vifione, quam Pharao de feptem vac-

Et Tertullianus

Tertull.1* Deum non cognoverunt.

cis ad Nili ripam pafcentibus habuit, qua

de indo. ]uxuriam inenatabile excuffis profundum,in-

pulchre nimis & obefis carnibus erant; 69

€. 24

extribicabile impa&tis naufragium, & irrepa-

ecce bas fequebantur alie foptem, in tantum defertnes

rabile devoratis Hypobrychium vocat.

€9* macilentee, ut nunquam tales in terra ZEgypti vi-

fl

S.Ambrof.

Sed & S. Ambrofius fapienter advertit, in

derim, qu& devoratis &j confumptis prioribus ,. nul-

ift.

in i,Cor. tantum anima agglutinatur corpori, ut in

02'[

r

lum -thufitatis dedere. vefligium , — fed /imili

mq—

ie

R. P. Lobn. Bibl. Mfm.( Jom. 11

I

5

210

Bibtäotläeæc Manualis Concionatorie

r

cie, & fqualore torpebant ; Omnia in figura con-

author gentilis de luxaria inquit: Qu res

3

b pe T

in fe neque confilium, neque modum ul-

Hj

tingebant illis; In ZEgypto namque hujus

mac e
