VIII. Mycerinus Cleopis filius ZEgypti rexa'lä

id.

ere-

þum jufte: fcilicet gc Íciat modum ä]ïnem füi

adeo juftitiz erat amans,gt,ü.quis cenquer

tur

Tiruus LXXX. 3tuflitia.

135

tur de re quapiam injufte ablata , fua pecu-

XVII. Cum Ptolomzus aleis ludens, pue- iav 1.

Y

nia ja&turam refíarciret.

rum nomina damnatorum ad mortem legen- 14. var.

idem,

IX. Glaucus Lacedemonius tam celebris

tem audiret , Berenice uxore manibus char- hift: c: 43*

fuit. juftitiz zelator , ut ad eum videndum

tam püéro eripuit, dicens, non fimilem efle

multi alienigenz Spartam venirent.

tefferarum & corporum cauíam.

Quo au-

dito Pcolomzus multum delectatus, nun-

Utilitas.

Ideme

quam poftea inter lufüm de capitalibus cau-

X. Camillus, cum ad ipfum Phalifcos ob-

fis decrevit.

fidentem ludimagifler pueros civium , . füb

titulo ambulationis extra urbem duétos tra-

XVlIIH. DEUS ipfe dixit: Defc

;ændam ; & Gen. 1$.

deret , non folum fprevit perfidiam, fed ma-

videbo , utrum clamorem , qui venit ad me, V. 2t:

iftrum revin&is poít terga manibus , pueris

opere compleverint ? an non eft, ita ut

lProd, r

dedit verberandum, & ad parentes cum pla-

fciam : ut doceamur , inquit Philo , ne quis Deconfuf.

A31,

.

gis reducendum.

Ob quod factum Phalifci

homo de abfentibus, & füturis, & incertis lingu.

Íponte deditionem fecerunt.

putet fe facere poffe conjeduram , fed prius

[j

Plu&arch.

Xl. Leo Larycratidis filius, cuidam per-

maxime profpicere debeat.

in LZCDI]- cön tan ti

, in qua urbe tuto vivere poffet, re-

y

apopht,

fpondit: In ea , in qua incole neque nimis

$ XIL.-

Q

[*

multum, nec nimis

parum poffident, & ubi

A XIOMAT A.

juftitia viget.

Digniias.

l. Fiat ju(litia , pereat mundus.

»

Plutarch.'*»

XII. Agefilaus rogatus , utra virtus effet

II. fuftitia fola respublica fuftentatur.-

in Lacon. præüantior ,

l.

apoph.

fortitudo , an juftitia? gravi-

III. Recbts Gericht, redlicb G«vic

L.

ter refpondit, forcitudinis nullum effe ufüm,

-erbált die JPeli.

nifi juftitia adfit..

Q

!

nihil opus fore fortitudine.

Quod fi omnes effent jufti,'

IV. .Recbt gavegen bringt Gottes Segen,

Gut Gowicbt , gut. Gricht.

Niceph,.

XIII. Trajanus imperator juftitiam & zqui-

Falfcb Gavicht , [treng. Gricbt,

Caliift.1.5.

hift, Eccl.

tatem primaria duo principum ornamenta

Gileicbe Bürden brecben niemand den Rücken..

dicebat effe. Hinc ipfe in omnium conípe-

Gleicbe Bürd acbt gute Freundfcbaft.

e2 .ï

Qu Prefecto urbis porrigens gladium dixit:

Ungiéicbe Schüfseln macben fibelche Augen,

Cape ferrum , & vel pro me , fi bene jufti-

V. MWe Recbt b

tiam adminiflravero; vel contra m

4

e5 fi male

-behalten.

ai su nebmen , bat -Riecbt zu

id fecero, utere.

j

VI. Recbtiff ein I51, den man mufi mit ge-

Juftitia vindicativa.

Faber in X[V, ng

majfneter Hartd fangen.

t« $, ernls

auct.them. indices r

fen & Aaron virgas geftarunt

VII. Summum jus, fümma injuria.

&ude eonlil

5. in fefto

egiminis, fed aridas , quz ex terra

( 9094

nihil humoris attrahere poteranr ; ut infi-

,

S. Bar hol.

Stf"eng Recbt , grofs Unrecht.

1ü

nuarent , judices , nihil ex bonis litigantium

I

ad fe trahere debere.

$. XIV. -

n

3. Reg. 7.

XV. Salomon porticum , in quo tribunal

AUTHORES.

.erat, cedrinis lignis a pavimento usque ad

m

fummitatem texit , ut indicaret ,

l. Ludovicus de Ponte to. 3. de perfea.

judices, ,

r. 4. C. j. & 6. Item c, 1r.

perinde ut cedros , re

1

&os & incorruptos

efle debere.

lI. Joannes Bufieus in Viridario virtutum

sujin u

Sigon.pud XVIL. Athenienífes ante judicium'c()nfäf-' V. juttitia.

"

ü$

Can:. l. 5.

fum porcellum maéctare jubebant , eoque fe-

104

Íymb.

dilia judicantium afpergi, ut fcirent , inno-

r

. HII. Jacobus Alvarez tom. 2. de perf.

centium fanguine fe af

perfum i.ri, fi innocen-

IV. Petrus Sanchez. in regno Dei. p. .6.

pro Vier

tem fundcrenpt :

cap. 7.

j2

;uia

elt

N

LL

DA

—R

2

U'n.pl

6

l -

K* 6**

N]

i/

"

N

V.

l

À

»

T

S

;

2

ï;

ï

AE

N

N

—

)N

uf

oj

polyitll

——

I**'tb

uf

fat*

622

*

:

(

n

, Tetcr ld

:t ,u. [heuv ]'4'

6

$0377

(

ul

TI'ITU-K

|

6

'Bibliothece . Manualis Concionatoriæ j

15

Z

"

QUOSg

N

x

X/:

OO00€Q9

N

2

XN

NN/

u N

DZ

E2

O9o

AR

N

OO00909

ZA A

v

o

60000000000060000609

NeS

s, Cf

in. !

Tib $

TITULUS LXXXL

«l

filtt

Ef.'. 1

$F[egc il

— EABOR

d

4

$. L.

nas & tribulos germinabit tibi , & comedes

herbam terrz. In fudore vultus tui vifce-

Qu OAD

ris pane.

T

i

X. Quz in juventute tua non congregafti, Eccl. 29.

$ deme

Dgfinitio.

Vs 5e

tin

I.

quomodo in fene&tute invenies ?

- v Utilitas.

Cicero'- l.

ft juxta Cicetonem fundio quxdam

XI. Egeftatem operata eft manus remiffa :Trov. 1.

£ infüt.

9. Tufe,

animi vel corporis , gravioris operis

manus autem fortium (id

$1

Vel brevius : eft feria

;

i

eft, 'labgranFium o

gftæ[b

vel muneris.

divitias parat.

XIL. Qui opératur ter

ram fuä'm ,' fatiabi- Prov. 12.

$.Gnp i

Qccupa;tio hominis.

g,

Divifio.

tur panibus: qui autem fe&atur otium , ftul v. !t-

tiffimus eft.

1. -Dividitur in laborem mentalem & corpo-

" XIiL. Manus fortium dominabitur : qugi

'b*. V. 24*

ralem ; ille eft, quo animus feu mens potif-

autem remiffa eft, tributis ferviet.

$ Hier, it

fimum exercetur , uti eft ftudium , medita-

Xl'V. Vulc,' & non vult piger: anima au- Prov, 13.

h Fpift

tio &c. Iíle eft, quo corporez vires przci-

de occüpantur, uti fünt artificum & opifi-

tem operantium impinguabitur.

. 4

- XV.. Labores manuum tuarum quia man Pfi. 117.

cum , aut operatiorum ac fervoruin occu-

V. IO.

pationcs.

ducabis: beatus es, & bene tibi erit.

——

$. II

XVI. Fratres mei dile&ti , ftabiles eftote , r.Cor. 15.

.EX S. SCRIPTURA..

& immobiles ,' abundantes in opereé Doroiniv. 58.

?:6' 311 11

1

inanis in Domino.

femper, fcientes , quod labor Ve»v&evr non eft

&

Qualitas.

8 Dhfil

XVII. Videte oculis vefh"is',

--q;uia modi- Eccl. 51.

tnftmo

Geg. 9.

I Tu

lit ergo DEUS hominem , & pofuit

V. 25.

6f

eum in p

aradifum voluptatis, u

l

E

X

3

t ope-

qu—m labotavi

« invenimulcam requiem.

j

-« JDignitas.

raretur, & cuftodiret illum.

.'

Prov. 6.

II. Vade piger ad formicam, & confidera

r

Bonorum laborum - glo

-fiöfus eftSap. 3. v.

v. 6.

viam ejus, & difce fapientiam : qua , cum

fructus.

á

15.

non habet ducem , nec przceptorem , nec

"UXIX. Tuftum deduxit Dominus per viasSap. 1o.

ï

principem ;

parat in eítate cibum fibi , &

re&as, honeítavit illum in laboribus , &

ffe , quod comedat.

congregat in me

es illius.

Eccl. 7.

. ]HI. Non oderis laboriofa opera , & rulli-

complevu: labor

: Bfücunditas.

v, 16.

cationem creatam ab Altiffimo.

XX :D.UI-lci.i:s*e& fomnus operanti , fiveEccl 5

Prov. 1. [V. Qui congregat in meffe,

ilius fapiens

parüm , five multum comedat : faturitas V. !t

Ve 5

filias confu-

eít : qui autem ftertit «ítate ,

autem divitis non finit eum dormire.

;

fionis.

XXI. Vita fibi füfïïciemisdgperariïf'ch-käc"'tï]. 4o. -

h M5

E&cl. Il

V. Mane femina femen tuum , & vefpere

dglCoraþitur , &in ea iniveinpi(sr, ;hc'gäqmnx;,: v: 18.

tigit

v. 6.

ne ceffet m

anus tua : quia nefícis ; quid ma-

l

'is Oriatut , hoc aut illud:

&fi utrumqu;

TAU HE

l

fimul , melius erit.

EX SS PATRIBUS.

j

't. Theff.

VI. Rogamus vos fratr

es , ut abuhdetis

ut quieti fitis , &

D

Qualitas.

Md s

4'. V» 1O, magis,

& operam detis ;

e

tis, & operemini

ut veftrum ne

gotium aga

rius animus & prudens ad omnem fe . Pern. de

—

Y 33.

manibus veftris ;

ficut precepimus vobis :

comparat laborem , nec in co diffolvi- vita folit.

buletis ad eos , qui foris

& ut honeíte am

tur, fed per eum magis in feipfum colligitur,

ACTA

funt , & nullius a

liquid defideretis.

qui femper prz oculis habens non tam; quod

Totin

agit, quam quod agendo intendit , omnis.

INece[Jitas.

confümmationis attendit finem.

& Theff.

VII. Cum effe

mus apud vos;, dcnuncïd-

II. Ad laborem cum veneris, fic tempera- Idem im

Laney

8. V. 10. bamus vo

bis, quoniam

fi quis non vult ope-

bis opus agendum , ut follicitudo operis in- doérin.

Dufe lt "

rari, non manducet.

tentionem animi tui ab iis, qu& DEI funt,

LETS

non avertat,

:]Obo 5'-

VIII. Homo nafcitur ad laboxfem ; &avis

v. 7^

ad volatum.

INece[fitas.

Slmu, lt

Genc 3.

IX. Quia audift

i vocem uxoris tux , ma«

in Idem fup.

i,

f

ere tuo * in laboribus co-

III. Quia in labore hominum non funt,

. Cant,

Ne 17«

ledi&a terra in o

.

E

s diebus vitx tue. Spi-

labore profc&to dzmonum erunt.

1V. Deus

ti

-mgdcs ex ea cunct

Y

b

Q

Tüiulus LXXX1.. Labor.

157

S.Chry& — IV. Deus pofuit hominem ad laborandum,

VII. Paphnutius Presi)yt'er nonagenarius Caffiag,

in 9. ad

artusque ejus ad hoceffinxit. Idcirco otiofus

vas aquz , quam pertotam hebdomadem erat collat, 5,

ab otrdine fuo & creatione deficit.

'The&l je

fampturus , fuis fervicibus per quinque millia t.

$. Ba(il. in

V. Qui nobis vires idoneas ad laborandum

paffuum portabat ad cellam, & nunquam paf-

Re;. 9'7- fu

fior,

ppeditavit, in die judicii parem quoque in

fus eft (ibi eam a junioribus deferri.

laborando induftriam repoícet.

VIlI. S. Pachomius fuis manibus ferebat Rosvveld,

S. Greg. 1.

&

VI. Homo ad laborem naícitur , & avis ad

olera. & irrigabat; atque circa prandii tem- -- 1. fol.

c. 6.

7.mOtal «olatum

. quia inde mens ad fümma volat ;

pus meníam parabat , & fratrib

le-

is diutius laborat.

cia exhibebat.

i

us folita oHï-f"-

ïzn—de Ccaro in infim

Utilitas,

IX. S. Bernardus in vittute fpiritus fimul Vital, s.

S- Bel;n.' : f.

ilabo-

ll Ed n

VII. Agnofcanthomines ; quod qui in

& totus quodammodo laborabat exterius, &c. 7.

VI 5.

3. de na- ribus hominum non fünt , vi(itari ab angelis

totus interius vacabat, in aitero paícens con-

e

non merentur. Agnofcant, quam placeat fupe-

fcientiam , in altero devotionem. — Laboris

ris vicibus labor,cujus fpiritualis intentio elt.

tempore & intus orabat ; feu meditabatur

frTroy. qo,

Caïïian. J.

VIII. Labor carnalis, fpiritus contritioni

absque intermiflione exterioris laboris , &

n). *

5.inftit. c, conjunctus, acceptiffimum Deo facrificium ,

exterius laborabat absque jactura interioris

£,

dignumque fanQitatis habitaculum ,

fuavitatis. Er, ut alio in loco dicitur, itaLib, s, c,

purisf

Di- Dv n

mundisque receffibus exhibebic. -

feíe fecerat omnium fervum, ac fi voti geni- 7-

ul v. tt.

$. Greg. in .

IX. Sandi viri, quot labores nunc veritati

tus foret orbi : ita tamen liber ab omnibus,

moral,

commendantes exhibent, tot jam remunera-

conícientie füz curam gerens, tanquam foli

deditus curge & cuftodie cordis fui,.-

Ut D. v. n

L

tionis fuz pignora intra fpei fuz cubiculum

clauía tenent.

X. Dorotheus monachus quotidie lapides Sozomen.

S.Hier. n X,. Nullus labor durus, nullüiïx tempus

ad mare colligebat , annuatimque fabricabarl. 8. c.

ll* Proy, r5,

V

.*" Epift. longum videri debet,.

&

hofpitium pro egrotis. Cumque aliquis illj ttibart.

quo gioria zternitatis

diceret ; cur ita conficis corpus tuum ? re- "!^

ackquir.itur.

BU MTUS

: 5. IV.

(fponditis: quia illud me occidit.-

Y, 10,

XI. Mohachi /Egyptii, tefte Caffiano, la- Cafman.1,

EXEMPLA

& t.Cor. t

bore manuum inceffanter fe in ceilulis exer- 3- inftit.

J 50

Q)ualita:..

cebant, fed ita, ut pfalmorum quoque vel cz- * ?

T.

rowe

hriftus in laboribus fuit a juventute fua.

terarum ícripturarum meditatio nunquam

Quod idem etiam confirmat S. Bafilius

penitus otnittatur.

*

S. Bafil.

dicen

QdieScd. $t«

conft.mor.

s : Chriftus prima fva &tate pareotum

XIL Alphoníus rex , cum a Matthzo fi- Panorm,

l

.

V: 35'

füorum imperio fubje&us fuit, & labores cor-

culo eximig fan&titatis viro reprehenfus fuif l. 2. de re.

& .5.

fet , quod manibus laboraret, fübridens re- Pus Alpb.

poris zquo cum ipfis animo illis obedieos

toleravit. "Veri(imile enim eít , ut homi-

fpondit : Numquid DEUS & natura regibus

e[LSip. . V

nes illieffent, & juftitiz , & piecatiscultores,

erunt ?

n

vfruílra manus ded

[

Utilitas.

tenues tamen , neque neceflariis ad vivendum

yia53ip. 16

copiis fatis inftructi (quod ex przfepio'ntelligi

XIII. B. Virgo Ciftercienfes monachos.cum Spec.. ex-

&

poteft, in quo venerabilis ilie foetus eft fotus)

toto die in agro laboraífent , in dormitorio empl. ex

folitos eos in afliduis corporis laboribus verfa-

dormientes inviíere cum aliis duabus pediffe- '

03. &

Lanciz. o-

ri, & hac ratione quotidianum victum quzri-

quis confpecta e(t, vafículumque portaos cel-

pufc, 14.

tare. Porro JESUS cumin his , ut divinz lite-

lario id videnti dicere : meos ego hodie mo-

C 6,

rx prazdicant,effet fubjectus. fine dubio in per-

nachos in agro invifi , eorumque fudores in

ris * 1

ferendis etiam una cum ip(is laboribus morige:-

hoc vaículum collegi , quorum odor & mihi,-

ram declarabat füam obedientiam. -

*

& filio meo fuaviffimus afflatur, dignus uti-

CQn. ECCL 40'

In Reg. $. II. De B. Virgine Chriftus S. Brigitt dixit:

que (üo przmio & mercede.

Brigitt.

XlV. Alias Reinaldo vidente, ad fratres in. Ibidem.

iif

Iv;l'

Mater omne tempus (üum tribus difiinxit

temporibus : unum, quo laudavit Deum ore

agro laborantes defcendere , atque (ingulos

füo : aiiud, quo manibus ei ferviebat: ter-

amplexata & ofculata , fudorem a frontibus

tivm , quo corporis infirmitati com

abílergere dignata eíft. ^

*

neceffaria tribuit ei juxta modutn. -

patieqns »

.XV. Sed & Cift

erci

enfis familiz coquov, Ib. n. 76.

AG. 20.

Ill. S. Paulus ipfemet de fe facetur,fe argen-

cum tota die labore culinz ob hofpites oc-

Y- 33

tum aut aurum nullius concupiiffe , fed ad ea,

cupatus, noctu preces magnz matri perfol- -

n

stl

j

i' vm Mih

uz fibiopus erant, manus fuas miniftravifle.

vere vellet ; fed ob urgentem fomnum vix

$. Dern de

IV. S. Humbertus licet jam fere decrepi-

poflet, adítitit, & his verbis allocuta eft:. Fili

itüls

üo

ejus obitu. tus, ad ultimum usque vitz fua triduum, la-

bone, fatis tu quidem hactenus mihi fecifli ,

boribus manualibus fe exercebat, uti S. B-cr-"

confer te nunc parum ad quietem.

nnis

nardus teílatur.

XVI. Idem etiam Hermanno monacho of- Czfarius

Lenclz.

V. S. Franciícus Seraphicus , licet infirma

ficium przftitit, dum eundem , cum e le&o adl. 7. c- 52«

CVLI

Jjern d

d&

opufa. 15. admodum valetudinis.nunquam fibi paffus eft

horam, quam nondum dixiffe fe meminerat,

In

W. 54«

afratribus miniftrari, fed ipíe füis manibus pa«

recitandam defcendentem quiefcere juffit, fe-

at

vimentum purgavit ; et laceras veftes refecit.

que horam pro eo perfoluturam fpopondit.

Surius in

VI. S. Ulmarus Abbas, monafterium ingref-

XVII, S. Arfenius poftquam diu in mona Lanciz.op.

4

.f

::

3 Iunio.

füs in ferecepit curam boves paícendi, & ligna

fterio vixiffet, rogatus, in quare maxime eon- 15- n.74,

ad fratrum officinas portandi, & noCturnis ho-

fideret : In eo, refpondit, quod homines fu-

Jin qgem IU

Can

ris, cum fe fratres fomno dedi

gi; quod tacui, quod flevi ; at in eo potiffi-

"

fIent, dmpium

ealceos purgandi.

mum , quod manibus laboravi.

o

( ,. P. Lobn. Bibi.

XVIIL.

"9

I 38'

Jpibliotbecee Mammlis' Concionatorice

3

.Hotäbf:h

$, Climac. XVIII. Cam Menna xnwnachus $9 annis

negotiis [olitus dixit: Hodie nullam lineam

sa(l 9'

£iad. 4, in humilibus laboribus fumma cum diligen-

duxi.

y

tia & alacritate miniftraffet , tertia die poít.

II. Severus imperator tantus amator la-]of. Lang:

mortem füaviffimus odor ex fepulchro exha-

borum fuit , ut, quo alios quoque ad labo-inPolyant.

. €00.

Ü

rem incitaret ; Tribuno fymbolum dari juí- V

0

lare compertus eft ; quare aperto loculo re-

ferit : laboremus.

ertum eft ex duobus pedibus velut fontibus

fuaviffimum unguentum profluere. Quo vifo

III. Brachmannes Philofophi pueros impran- Ibidem,

í

fos foras protrudebant, fi nihil utilis operz, vel

Abbas ad fratres converfus, videtis, inquit,

ut fatigationes illius , ac laborum- fudores

arentibus, vel fuis rebus neceffariis dediffent.

f;

IV. Parthi quoque liberis füis non ante

Ibidem. :

C

quafi revera unguentum pretiofiffimu

:

m,rlobla-

ti, füfceptique a Deo fint.

prabebant vidtum ; quam curfus , jaculandi-

Rosvveid.

XIX. Cum eremita quidam aquam per

ue certamine fufcepto , füdore circà capita

*

f. 589.

diffufo , fe(fi permaduilffent.

duodecim millia paffuum apportare folitus ;

filios fuos ad la-

Ibidem.

conftituiffet, cellam fonti propiorem facere,

V. Rufticus quidam , ut

borem incitaret , moriturus iisdem dixit, fe

angelus ipfum fequens , veftigia numeravit ;

quem cum eremita converfus quzfiviffet ;

thefaurum in vinea fua reconditum ipfis re-

quis effet ? ille; angelus fum, refpondit, mií-

linquere, ac proinde, ut eum follicite quz-

f

rant; hortari; unde illi totam poftea vineam

i

fus numerare veftigia tua , ut competentem

füo tempore mercedem recipias. Quo audito

circumfodientes; thefaurum quidem non in-

g

fenex adeo roboratus eft , ut cellam remo-

venerunt , fed tamen ut effoffa terra vites

Ó

tiori longe in loco zdificaverit,

ubbtrirhum fr

uctum referrent, effecerunt..

f

(7UR. VT.

SOQV. ;

SIMILITUDINES..

-EXEMPLA DOMESTICA.

C

Lancize

Qualitas.

I.C

um Alphonfus Rodriquez aliquando

e

opufc. 15.

quendam patrem ad longiufculum fpa-

I. Sï

cut non ftatim , poftquam femen in ter- Erafmutin

fi

ram . conje&um fuit, frugem demeu. fimil.

t

n, 15.

tium aícenfuque difficile comitatus fuiffet,

mus , fed meffem multis menfibus cum ma-

B. Virgo medio in itinere eidem apparuit, &

Is

frontem illius fadantem candidiflimo lint

gna patientia exfpectamus ; ita non decet a

E

.CO

labore ceffare , etfi non ftatim appareat fru-

abíterfit.

"

Ibid.n.io. L. Simon Murarius P. Petro Scargæb re-

&us , quem fperabamus.

L]

II. Sicut laborantibus mani

bus , 1;60 ocu. S. Bern. £

&ori collegii Vilnen(is totus fplendidus , fed

lus propterea clauditur, nec auris abftinet ab 4

de alt-

in manibus precipue apparuit, dixitque cau-

ailite

auditu ; fic, imo multo meliuslaborante cor-

cordis.

fam majoris fplendoris effe, quod manibus il.

lis fpecialiter pro Dei gloria laboraffet.

pore, mens quoque ipfa fuo intenta fit operi;

P

Ibid. n. 9.

1. Vincentius Scortiglia, licet per tri-

ut DOD—XVQCCt.

Nece[fitas.

f

ginta annos podagrz doloribus fuerit exer-

III. Sicut a cibo pendet tota v

ita ciim fuis Philo, inl.

citatus, domeftica tamen munia & labores

aCtionibus & effe&tibus; ita etiam a labore de facrif.

e

WensT

cum magna charitate obivit, unde poft mor-

pendet, quidquid in rebus bonum eft.

tem cum fuaviffimo concentu P. Julio Man-

IV. Sicut ut fru&tds non invenitur in ar-S.Cyprian.

)

cinello apparuit , & fequenti die inter cocli-

bore , in qua flos prius non apparuit ; fic inl« deabuf.

Q

tes confpectus eft.

fenectute frué&tus colligere non poterit , qui

i

An. 1603,. [V. Paulus Vergius , licet quatuor mino-

prius eosdem in juventute per laborem non

"

0f

Col Crum- ribus Ordinibus jam initiatus , abdicatis ftu-

comparavit.

LJ

rü

lovienfi. &:cultro fe domefticis fervitiis addixit, & ex

. N. Sicut agrum, qui

ad fementem paratur, Thriverus

&

his graviorem femper abjectioremque labo-

fcindi, occari , farriri,

Q

& aliis modis coli opor- in apopoh.

rem depofcit , dicere folitus, quoquis diutius

tet : fic nos quoque dum ad virtutem erud

i, 110,

in focietate vixiffet, tanto minus de otio &

nF

mur, nulla laborum patientia decet frangi.

t

quiete illi cogitandum effe : Et qui perfeve-

. VT. Sicut fine luce videre non poffumus ;Philo 1. c,

rare ac mori in focietate velit , illi laboribus

ita nec fine labore, virtutum aGtiones exerce-

k

immoriendum effe.

"

oVaxhi'en(ïs,þlabko-

re, cum labor perinde medius quafi (it inter

An.1612, — V. Hübertus VayembergL

mentem & bonum, quod defiderat, ficut lux .

f. 359.

rem non minori voluptate, quam quietem,am-

oculum.

li u

inter oþie&um &

M

j

le&tabatur ; unde cum poftea ob morbum in

Utilitas.

t

e&to hzerere cogeretur , nihil zgrius ipfum

lj

VII, Sicut plantz mediocri aqua aluntur;Plutarch,

habebat, quam quod laborare non poffet.

immodica foüffocantur ; fic animus modera- in moral.

q

An. 1613.

Vl. Leonardus Buechler fümma femper

tis laboribus adjuvatur ; imoderatis obruitur.

I

D. Presb.

animi quiete inter labores fruitus eft , cui

nis Erafmuslin

bi

Brin; ' f.

VIIL. Sicut rofa flos gratiffimus de fpi

Is

155.

quieti

pabulum pia inter labores commenta-

naícitur ; fic e triftibus & afperis fru&tus la- fimul,

Yil

tio fübminiftravit ,

moleftias abfterfit. -

fimulque orl'f?cs 1aborum

boris jucundiffimus capitur.

9.

li

L)

- S. VIII.

)

MOTIV A.

EXEMPLA PROFANA.

]

j

(þ

HRISTI exenplum : qui in laboribus

elles nunquam diem aliquem przter-

l

;)1;?. 5 e. . A?

labi permifit,

quin lineam duceret, ar-

L. C

j

fuit.a juventute füa : non autem de-

e

"

temque exerceret. Unde fubducere fe aliis

cet fervum ;peliorcm effe Domino fuo

L Ne

di

*

—

—

|

U

Titulus LXXXI.. Labor.

3139

r

"Horafi, — Tl Necefitas:- quia, tefte Horatid, nil (ine

quia tunc implendurh illud Apo

cälypfïs fpe Apoc. 14.

$at. 9.

magno vita labore dedit mortalibus, nec de-

rabunt: Beati mortui, qui in Dormnino mo- V. 13.

I layg,

inceps dabit.

$

Atl

riuntur. A modo dicitSpiritus, ut requie-

U e0db

IlI. Utilitas: quia dii laboribus omnia ven-

Ícant a laboribus fuis; opera enim illorum fe-

i

dunt; & non minus labor, quam pietas ad

Ó

quuntur illos.

omnia utilis eft.

III. Ex occafione thematis: Jn verbo tup lá- Luc.3.v.5.

lidem,

IV. Securitas: Quia laborantem 4unus, Otio-

xabovete : oftendi poteft, quomodo labor fiu-

füm innumeri oppugnant hoftes.

Quofe fufcipi debeat. Nempe 1. fi in verío

; loidem,

V. Sucunditas: Si enim agricolg fpes mef-

Dei, id eft, juxta voluntatem & beneplacitum

1

fis jucundum facit laborem; quid non effi-

Dei füfcipiatur. 2. Si rete ad dextram mitta-

ciet fpes

:

pramii, & quidem tanti in caclo ac-

tur;id eft;fi labores per bonam intentionem ad

ultimum finem dirigantur , hoc modo enim

f:ipiendi? --

: ]bidm,

$.

IX.

quzritur ante omnia regnum Dei, & juftitia

ejus,& merito

eratur,quod reliqua adjicien-

ASCETIC A.

:

da (int.3. $i fru

us laboris non noftris viribus,

LT

ria funt prxcipue, quz afceta de labo-

fed Deo adfcribatur, dicazurque cum Davide : Píal. 113

re fpecialiter noffe debet. 1. Quid an-

Non nobis, Domine, non nobis, fed nominiv.9. :

te laborem obíervare debeat, nempe ut in

tuo da gloriam; íic enim gratiarum non cef-

nomine Domini eandem inchoet, id eft, in

fabit curfus, fj tam fincerus recurfus fuerit.

gratia fit conftitutus, propter Deum pergat;

& auxilium divinum invocet: hos enim Ííen-

IV. Ex occafione thematis: Labores manuim Pfal, soy, —

tuarum quia manducabis: bentus es, C9 bene tibiw, a.

füs patiuntur verba illa: in nomine Domini.

erit: poteít oftendi, quod optimus modus fe,

Il. Alterum eft, ut norit, quid füb labore

fuosque alendi fit labor. 1. Quia efficaciíli-

obíervare debeat; ícilicet ut diligenter, ala»

mus ad divitias & opes obtinendas, uti Fu-

criter, & conítanter eum peragat; hilarem

» Eraftmutin

rius Ctefinus docuit, qui, cum labore íuo

-

enim datorem diligit Deus , ut in Chriftianis

magnas opes comparaflet , veneficii accuía-

, nl

—

non exordia laudantur, (ed finis coronatur.

j

tus apud magiftratum, filiam nubilem, & bo-

Itaque (ic laborare decet, ut cum Chrifto di-

ves, & agriculturz ipftrumenta fecum addu.

:

cere poffit: Confümmatum eft.

xit, & hzc veneficii fui inflrumenta effe dixit.

i.

III. Tertium eít, ut pariter fciat, quid poft

2. Quia bone/Ai/mus eft: dum proprio labore &

laborem obíervare debeat , nempe, ut nihil

conatu opes neceffariz comparantur. 3. Secu-

j5 Dati f

fuis viribus adícribat ; gratias pro felici fuc-

riffmus: quia fic nullus clamare aut dicere

ceffu debitas perfolvat, & omnem evencum

cogitur, ne ifte vel ille cibus appofitus furti-

r.& uf

Deo penitus relinquat.

vus fit.

4. Quia confzantif]mus eft: cum hoc

« COtdio,

)

$x

medium a nullo hofte auterri poteft, 5. Quia

jucundiffmus eft, quia fanitatem confervat, &

^CONCEPTUS PRAEDIC A-

cibos , fomnum, totamque vitam dulcem &

js Plo, tl

BILES.

uavem efficit; bonam quoque confcic- ciam

rede fictit

Abd.

Luc.5.v.5. IE

x occafione thematis : Praceptor ,. tota

concilians , verificari facit illud Salomonis

noce laborantes , mibil cepunus :

pote(t

proverbium : Meliof&eít buccel

r S p

la ficca cum Prov, 17,

oftendi, qui in nocte laboreut, nempe r. ii,

gaudio, quam domus plena victimis cum jur- v. 1.

inh d abul,

qui peccatis gravibus oneratam conícientiam

gio (malz conícientiz).

u

habent; quam diu enim in hoc ftatu manent,

$. XL

u

omni merito carent, atque adeo vani fünt eo-

D

rum labores. 2. Qui pravaintentionelaborem

MISCELLANE

" Thriyttüs

peragunt; cum enim intentio fit oculus ani-

Qualitas.

" Ínapop

mz, recte, qui bona intentione carent, in te-

I.N

on male laboris efficaciam deícripfit,

dl 110

nebris laborare dicuntur. 3. Qui (ine invoca..

qui dixit:

tione divini auxilii laborant; cum enim fine

Labor omnia vincit

Virgil. 1.

hoc tam parum quis operari poffit, quam ho-

Improbus, & duri

gl

s urgens in rebus egeflas, Georg.

£

mo in tenebris conítitutus queat, etiam ifti

II Cum S. Gertrudis pro quadam períona Infin. 1. 3.

a

mcrito in tenebris ambulare dicuntur.

illiterata, & per officii (üi curas ab oratione € 74.

üi

Eccl. 51.

IL Ex occafione themaris: idete oculis «e-

non modice impedita oraret, tale a Domino

flvis , quia modicum laboravi , & inveni mibi imul-

V.T3 5.

accepit refponfum : Ego non eligi eam ad

tam requiem: poteft explicari triplex requies,

hoc tantum, ut bora una mihi ferviat, fed ma-

quam fedulo & pie laborantes fibi compa-

gr,Plutamh-

gis ad hoc, ut integra die mihi ad(it, id eft, ut

,i m

rant. I. Z/nte mortem: nam & corporaiem fi-

omnia opera füa continue ad laudem mihi

bi conciliant, dum faciunt, ut fotrinus jucun-

perficiat ea intentione, qua vellet orare. Et

nï;mfmum

Ecc. LC

dior accidat, juxta illud Ecclefiaftis: Dulcis

infuper hanc füper addat devotionem,ut fcili«

IREC

eft (omnus operanti. Et fpiritualem, dum per

j ii

cet in omnibus operibus, quibus in offico fuo

Jaborem otium , & cum eo vitia profligantes,

laborat , íemper defideret, quod omnes , qui

quietam & íecuram conícientiam , que eft

utuntur laboribus fuis, non folum reficiantur

quafi juge convivium; procurant. 2. /n morte:

in corpore,fed etiam attrahantur in Spiritu ad

amorem meum,& confortentur in omni bono.

quia, cum fciant, fe per vitz tempus fedulo

laborafíe, cum gaudio mortem, velut vefpe-

Et hoc quotiescunque facit,toties quafi fingu-

yus

je

rum excipiunt & denartum gloriz pro labore

la fercula operum & laborum füorum qua-

diurno fe accepturos fperant. 3. Poff mortem:

dam faporiffima falía mihi comdire videtur. :

92

N*

I1I, S.Cla:

R. P. Lobn. Bikl. Man. lom. LL

?

1jo

Bibliotbece Manualis: Concionatoriee

X. Alias cum procurator clauftri compae

Vit.p.o, . Iif. S. Clara de Monte Falco dixit, fe velle

€ 27.

libenter occupari in viliffimis monaíterii offi-

tiens rogaret Chriftum, ut ipfi fuos labores

compeníaret,refponfum hoc accepit. Corpus

ciis, eo quod experiretur, orationem non pet-

di in talibus officiis, fed augeri.

iliius, quod toties talibus laboribus pro me

laffefcit, eft mihi quoddam thefaurarium, in

5",9: V-l' 4

INece[fitas.

uo tot drachmas argenteas repono, quoties.

LO.evd. IV. S. Brigittze dixit Chriftus: In fpirituali

ipfe aliquod membrüm movet ad neceffaria

H w

c. 65.

vita, qui perfe&tus effe defiderat, debet prius

fibi commiffis acquirenda: & cor ipíius eft

:

efíe Martha laborando in honore meo Cor-:-

mihi quafi arca, in-qua tot aureas drachrnas

Luc2j

poraliter.

reconditas mihi habere gaudeo;quod ipfe co-

700

Engelgr.

N

$

Cato Romanus neminem in civcm

gitationibus inftigatur , folicite füb

T. 55

admittebat, quin prius manus il-

»ditis pro-

p.2. Luc.romanum

videre ad laudem meam.

y.9

Evang.

lius contrectaret, quas fi molles ac teneras

IX. S. Bernardus cuidam fratri ftrenue Cantiprat.

Pül; l 1 8!

in Dom. deprehendebat, ut effeminatum rejiciebat:

laboranti dixit: Eja frater, perge fic labora- l- 1-Apum.

Septuag.

VO ]36x, i

fi vero duras & afperas, ut dignum jure ci-

re, quia null

Jil) EL zl

5. O.

vitatis admittebat.

rium habebis.

um poft hanþ vitam purgato- es

u

Claud/an,

V]. Re&e & vere cecinit Claudianus:

Digitas.

]. n

in nupt,

Non quisquam fruitur veris odoribus;

Panormit.

v. l?l

Honorii,

Hyblzos latebris nec fpoliat favos;

XII. Alexander M. dicere folebat, regium

.9.de geft.

Si fronti caveat, fi timeat rubos.

efle laborare; fervile, otio & luxui vacare.

XIIL S. Gertrudi dixit Chriftus : Sicut Alphonf.

Armat fpina rofas, mella tegunt apes, .

5. infin.

Herculem duri celebrant labores.

prepotens aliquis Imperator non folum gau- --

det habere in palatio fuo delicatas,ornatasque * ^9

Utilitas.

05.15;

puellas, fed etiam conftituit & ordinat princi-

Y ]2

(

Lanciz.

VII. S. Ignatius de quodam fratre Murario

pes ac duces, militesque , ac alios miniftros

opufc.15. dixit: Quod ponebat lateres in muro, quoties

diver(is operibus aptos, qui femper parati fint

ï'm. 731

n, 8.

m

tundebat eos fuo malleo, quoties calcem ap-

ad negotia ejus peragenda ; ita & ego non Ío-

onebat, tot fibi ponebat coronas in ccelo.

lum dele&or in deliciis eorum, qui divinz

Bd 7.

V. P. Hieron. Natalis dicebat, fe duo-

M

E

Ibid.no 390

contemplationis quietem , me trahente, fe-

22)

bus tantum homipum generibus in ftatu re-

quuntur, verum etiam allicior ad manendum

Nath.s

Jligiofo invidere : primo novitiis, qui nulli

cum filiis hóminum, dum ipfi quzlibet exer-

vl 5.

alteri rei, preterquam uui fuo in fpiritu pro-

citia vilium negotiorum mei honoris & amo-

Paj

fe&bui vacant, & intendunt: deinde fratri-

ris cauía fuícipiunt.

$

bus domefítica officia obeuntibus, quod li-

$. XIL

|

p/ä]! 83( 3

l

beram & exoneratam ítudiis & curis men-

AUTHORE S.

VAZo

tem habeant ad die tota oþratioq*i 'vintïenï*den.

dum.

I. Nicolaus Lancizius opufc. 15. c.2. 3. &

f.. 3. infin.

IX. Chriftus dixit S. Gertrudi: In refur-

feqq.

Á

O. 69.

re&tione futura, quando corpus hoc mortale

M. Henricus .

E

'ngelgrave in p. 2. in Luqs

ä

jnduet incorruptionem, tunc fingula mem-

Evangel. in Domin. Septuag.

bra humana recipiunt'ingula przmia meri-

IIl. Jofephus Langius in Polyanthza. V.

eodem.

(;

torum, pro fingulis laboribus & exercitatio-

nibus,in meo nomine & pro meo amore per-

IV. Laurentius Beyerlinck in theatro vit.

"

ftegilro,

actis.

,human. V. eodem.

&

0

l

iem in

ü**-&***&-'ä**&*'&-*'ä"ä!"ä"ä":-ä--*-ü-ü-:-ä"ä-*-ä-ï*ä'-ü-*-ä'*ü'*'ä-**ä*ä***

hr Q

(

"

P T[TUL US LXXXIL-- x.

Y

l. Dems

Cellent d« (

pä.'.ii?.c.:l |

Vrf

LACHRYM .E

l

)

f

& d

füpernaturali aliquo motivo eliciuntur, fimi-

S.Leo apl

W,La.

QUOAD ESSENTIAM.

lemque ad finem diriguntur. Cujus quatuor

fpecies affignat S.Gregorius fequentibus ver S Gregor.

Ünis

Definitio.

bis: Quatuor fünt qualitates, quibus jufti vi- * 73* Per.

.

Of Y

ri anima compunQione vehementi atlicitur; ""

nedl

I

cum aut malorum füorum reminifcitur, con-

Rn

Unt humor excrementitius fero fimilisjin

fiderans, ubi fuit: aut judiciorum-DEIl fen-

füxta

tentiam metuens, & fecum quzrens con(i-

commu-

cerebro, venisque oculorum latens; &

derat, übi erit: aut cum mala vite prefen-

( qdéquee

nem Phi-

forti compreffione didatum venarum

lofopho- ex

tis attendens confiderat, ubi eft: aut cum

!dem l $

rum expli-

preffus.

bona füpernz patriz contemplatur,quz, quia

Divifiv.

necdum adipifcitur, lugens confiderat, ubi

* Dan (

cationem,

ld

If."

II. Dividuntur in naturales & pias 5 illae funt,

non eft. Verum hoc loco de prima potif-

quz ex naturali aliqua cauía exortz, ad natu-

fimum fpecie fermo erit, nempe de lachry-

mis, quibus chcatg deflentur.

g

ralem. quoqu'e finem ordinantur : iü?e, qua ex

$. II.

V.

iwonen

o Tüuus LXXXIL. Lachryme.

141

5' lï.

IX. Dicam tibi, quid. valcanf- lachrymae. Idem in

Martyres (íanguinem fundunt, peccatores la- lfal. 5o.

EX S. SCRIPTURA..

chrymas fundunt? Meretrix illa non fundit

ngalitas,

fanguinem, fed fontes lac

h

dit, & delevit peccata fua.

rymarum pro fu-

*

jer.þ. v.l. .

uis dabit capite meo aquam, .oculis'

X. O aqua lalutaris, per quam omne pec-S. Auguft.

meis fontem lachrymarum?

catum deflruitur! . O felix lavacrum, quod 11.ad FF.

IL. Lavabo per fingulas noctes leCtum me-

Pf.6. v. 7

um, lachrymis meis ftratum meum rigabo.

toties valet ad purgandum, quoties purgan-

Luc. 23.

dum indiget cor humanum.

V. 998.

