& ferviemus tibi. Aft ille faperbus, quid opi-

mana contemni debeant. 1. Quia impofjibile

namini, refponderit ? In hoc feriam vobis-

cít , omnibus placere ; cum nec ipfe Chri-

cum fosdus, ut eruam omnium veflrum ocu-

ftus id potuerit. 2. Quia vanum eft humana

los dextros, ponamque vos opprobrium in

univerío lfraél.

$, Bettt

judicia timere; cum quis non fit fanctior ; fi

Per hunc igitur tyrannum

fen, t0, 2

laudatur : nec deterior fi vituperatur. 3.

Dionyfius Carthufianus ad intentum noftrum

ft, M

Quia noxium eít, ob finiftra aliorum de no-

damonem intelligit dicéns : Diabolus refpon-

&3.::2'

bis judicia turbari; quia fic multa inordinate

detfidelibus. Aftquinam illi dextri füntoculi,

quos eruere intendit Sacan? oculiinteriores;

& imperfe&te fient, aut omnino omittentur;

quemadmodum quotidiana experientia do-

Ícilicet judicii re&titudo, cujusapudS. LLucam

fit mentio, cum dicitur : Si oculus tuus famplex

cet. Vide Panarium Buízi fol. 257. .

*

fuerit , totum corpus tuum lucidum erit.. Quamvis

utroque oculo (fübne&it di&tus interpres)

$. XIIL -

exczcari majus fuiffec damnum, tamen dex-

ALIIVCONCEP-TUSA

* tro privari fuiffet majus opprobrium. Dictos

igitur habitatores coram univerío Ifrael in-

PRAZEDICABILES.

fames proftituere volebat. Quod probrum in.

I.

quo confiftat, David oflendit, quando ad -

Manfï difc,

ibr'a Job. c. s. eundem : ob ab Elíu re-

Deum converfüs, in hec fupplicat verba :

1.V.5. -

*

rehenfum fuiffe legitur; dicit enim facer

4

n

x

puta opprebrium meum , quod fülfpicatus | [um,.

Manfi

'Textus: Jgitur Eliu becrurfumlocutusefl. . INum-

quia judicia tua jucunda.

quid aqua videtur tibi bec tua cogitatio, ut diceres ;

IV. An aliquando ad refponfüm , quod

| difc.4. H.4.

. Satan Deo dedit, refle&ionem feciftis? INum-

juflior [um Deo? At vero qua ratione de tam

humili & modefto viro, qualis Job erat (qui

quid confiderafti (dicebat Dominus ad Satanam )

alias dixerat : Ferebav omnia opera mea : ) tam

feroum meum 5fob , quod. ei mon ftt fisriilis in terva ,

finiftrum judicium formare potuit ? Septua-

bomo fimplex é$ re&us , €2' timens Deum, €9 re-

ginta interpretes ; ut Pineda notat ex he-

cedens a malo? quid enim temerarium hunc

brzo, ita vertunt: Quare hoc exiítimafli in

refpondiffe exiftimatis? Hoc nimirum , quod

iudicio?. At vero inquit idem author : Ub -

ad malüm de aliis judicandum proclives di-

cere folent : ANumquid ob fruftra timet Deun?

nam Job dixit fejuftiorem Deo? Nusquam, ut

apparet ; ldque plurium interpretum Lati-

lNonne tu valla(li eum , ac domum ejus , univere

norum authoritate probat 5 Ac proinde Eliu

Jamque fübftantiam per circuitum ?. Nimirum ut

mentitum fuiffe concludit, dum haoc impo-

Olympiodorus ait , fimulatam jobi oftentat

fturam Jobo innocenti affinxit; Quia id fem-

religionem ; quafi dicere voluiffet: Nil mirum

per moris eít accufatoribus ; ut dubia pro

eft, quod Job fidelem fe tibi exhibuerit, quia,

certis , conje&turas pro re ipía, verifimile

quidquid faciebat, id totum fecit; ut in bonis

fi

?

temporalibus profperaretur ; Non autem id

gnum pro neceffario aíferant contra reum.

Potuit itaque Eliu ex eo ; quod Job afferuit

fine redo faciebat , fcilicet ob bonitatis &

$

divinitatis tuz meritum 5 ac proinde : Ex-

fe juftum coram Deo , imponere , quod di-

Damo fef. |

xerit fe juftiorem.. Nec mirum; quia malum

tende paululum manum tuam , & tange

5 de SI

adverfus Jobum animum gerebat , , ideoque

cun&a, quz poffidet, niíi in faciem bene-

Andr,

hoc judicium temerarium de ipío formabat.

dixerit tibi. S. Augu(tinus fuper illà verba:s. Aug. ín

s. G/teg.

Nazianzenus in oratione de laudibus S. Ba»

Amputa opprobrium meum , quod füfpica- Pfal. 118

Naz. in

filii ita fcribit : Neque enim hoc quidam

tus fum , quia judicia tua jucunda , dicit ;

tit, ep.

male tradiderunt, virtutibus finitima, & quo-

Hominum judicia de occultis hominum non

dammodo vicina;effe vitia, nihilque facilius

füavia efíe , quia temeraria , & ideo fuum

effe, quam ut ab illis, qui hujusmodi rerum

dixit opprobrium , quod de aliis fufpicatus

eft, hoc opprobrium volebat aufferri , ut

fcientiam non tenent, res quzdam aliqd effe

judicetur , quam revera fit.

non effet diabolo fimilis, qui de occultis fan-

]l. Author quidam modernus fuper verba

&i Job füfpicatus eft ; quod non gratis

[

illa Luciferi ; Z4/cendam füper altitudinem nubium ;

Deum coleret ; profequens vero id, quo Jóbo

eves

Titulus LXXVIIL . Srudicium temerarim.

I19

t

Jobo evenit, fübjungit : Jnventum efl .autem

potuiffe;'veruntamen quia Judas ex folo

falfum judicium diaboli, & opprobrio plenum, dum

.

avaritiz motivo de Magdalenz liberalitate

]u

temere judicavit,

fícandalizabatur, denarium illum bur(z fua

2-R€g. 60

V. Viri Bethfíamite olim tanta cumlvfev'e-

eripi dolens, ideo Evangelifta, cujus cala-

l

ritate, fübitanea morte, füere puniti, eo quod

mus a Spiritu fandto dirigebatur, id ipfum

per curiofitatem non profanam, fed devotam

detegere nobis voluit ad noftram in(tru&io-

l

)

potius, arcam Domini fuiffentintuiti ; percuf

nem, ut intelligeremus, quod in ferendo de

fit autem de viris Bethfamitibus, eo quod vi-

aliis judicio, primo loco examinanda fit in-

i

a

diflent arcam Domini, & percuffit de populo

tentio & motivum, ob quod proximi ope-

7o. viros, & quinquaginta millia plebis. Sed

rantur 5 certum autem eít, quod hoc folus

hzcomnia in figura contingebant illis. Unde

Deus affequatur & penetret, non vero ho-

Didac.

DidacusStella ex predi&ta hiforia fequentem

mines.

Stellain deducit moralitatem : Quanto obfecro fecre.

3L, Ms

IX. Apud eundem San&um paterfamilias Manfi

Luc.c,6, tius eft ipfam hominis cor, quam ipía arca?

evangelicus rogabatur a fervis, ut liceret ip(is difc. 5«

l

. Quanto major temeritas penetralia cordis ho-

zizania ab inimico bono femini fuperfemina. "''* 5*

L

minis judicare, quam fecreta loca arcz illius ?

ta, ex agro evellere. Qui porro huic eorum

«

Maxime igitur tu; qui hunc peffimum mo-

petitioni confentire renuit ; fervi autem dixe-

RE

rem habes, ut femper alienam vitam inqui-

runt ei: js, eamus , €9 colligamus ea ?. Et ait,

]e

ras, timere debes, ne in te Dominus mittat

non, ne forte colligentes zizania , eradicetur. fimul

fimilem punitionem, & majorem.

4

cum eis triticum.

Circa quam parabolam be-

S. Bern.

- V. S.Bernardinus ex verbisS. Ap

oftoli: Tà

neobfervandum eít, eos, quihanc malam her-

m

Sen. to. a. quis ess. qui judicas alienum fervum ?. Apoftolum

bam eradicandi licentiam poftulabant, non

wq.

fer. 14.

tria precipue tangere obfervat. Primo, judi-

fuiffe agricolas, qui agrumillum excoluerant,

l,

$3- €- 2^ cantis nihilitatem, dicens: Tu quis es? id eft,

quippe proinde germinis tam boni, quam

)

cujus authoritatis es, cum nihil a te fis, & vis

mali aliquam habere potuiffent notitiam &

raperejudiciumaFilio Dei, cui dedit Pater ju-

difícretionem, fed fervos agriculturz parum

t

dicium facere, quia Filius hominis eft? Secun-

peritos, qui facileerrare potuiffent ; fiquidem

I$

. do, judicantis rapacitatem, vel temeritatem;

zizania hanc habet proprietatem, quod; quo-

)

ibi: Qui judicas alienum fervum.. Exodi fe-

ad usque virefeit, & germinatin agro;frumen-

d«

cundo; Quis te con[lituit Principem fuper. nos?

to fimillima (it, ideoque facile errare pote-

(

'Tertio, judicantis authoritatem, dicens: Do-

rant, loco lolii evellendo frumentum : quz

Il*

mino fuo ftat; aut cadit. Citatque textum il-

omnia in figura contingebant, nam ille pater-

In

lum Apoftoli prima Corinth. 3. Quis autem ju-

familias, qui incarnatam prazfigurabat fapiene

d

dicat ime, Dominus efl ; & füperius dixit : Sed

tíam, per hoc nobis indicare voluit, quod ad

neque me ipfum judico, quafi dicat : Quanto mi-

difcernendum frumentum & zizania, necef-

nus tu, qui interiora mea non nofti?

farium fit exfpeCtare meffem, id eft, noviffi-

!

Manfi

'"VIL. Cum Apelles infignem quandam pu»

mum judicii diem, in illo enim apparebit;

j

blicz cenfure expofuiffet a fe artificiofe de-

quid fit zizania, quid vero frumentum ; noli-

difc. 4 BA

pictam tabulam, tranfiensque fütor de calceo

te ante tempus judicare, quoad usque veniat

quodam inibiexpreflo fuum ederet judicium,

Dominus &c. Quamdiu enim in zizania, id eft

)

n

illum non bene factum effe dicendo, Apelles

quamdiu in hac vita moramur, fines & inten-

h

oft tabulam delitefcens, fütorisque judícium

tiones occultas operantium penetrare non

audiens; libenter accepit cenfuram ; aí(t quan-

hv

poffumus, nifi forte dono prophetiz, & di-

od

do etiam ad alias picturz partes confideran-

fcretionis fpirituum. a DEO donati fimus,

das progreffus eft, przfümptionem recudit,

d

ficut multis Sandis.id contigiffe conftat; op-

"

dicendo: Ne fütorultra crepidam. Idem om-

time igitur monet S. Laurentius Juítinianus

nino multis accini poteft ; quamdiu namque

"L

inquiens : ubi opus ambiguum eft, & quo

üt

de rebus judicant, (ibi & apud alios manifefta-

fiat animo, ignoratur, definitum jadicium

tis, & dependentibus a fenfibus, excufationi

evitandum eít, ne efficiatur homo temeras

at

im

locus efIe poteft ; aftubi finem & intentionem

rix fenténtix reus, dum quod re&dtum eft,

pariter internam difcutere przfumpferint,

arbitratur effe obliquum.

iay

Yis

fingulis exprobrari poteft di&tum Apoftoli

X. Neminem riíus latet Abrahz, & Saree

verbum: 7u quis es, qui judicas ?. &jc.

conjugis ejus; & nihilominus hanc duntaxat,

il

|

&

S Petr.

. VIII. S. Matthzus fcribir, quod in fecunda

non vero illum reprehendit angelus; unde-

Dam. fer.

pretiofi unguenti fuper caputSalvatoris effu-

nam hzc differentia, íiquidem ex una ea-

d

2, de S,

fione a Magdalena facta, videntes difcipuliin-

demque cauía, tantus jubilus, atque lztitia

lge

Andr.

dignati fünt 5 dicentes : Ut quid perditio bec ?

utriusque derivabatur? Ecce vobis rationems

ia

Econtra veroS. Joannes folum traditorem de

diffidentiam pretendebatSara, reputans fe in

»:5 h

hujus unguenti effufione conqueftum fuiffe

fenili ifta etate concipere & parere non pof-

d Tf 19v

fcribit, de aliis vero difcipulis nihil meminit.

fe ; ideoque ridebat, dicente S. Auguftino: Il- $. Aug. q.

It

Sed curita differenter utrumqueEvangeliftam

lius rifüus admirationis & lztitiz fuit, Sareg30-inGen;

jon

hac de re fcripfiffe exiftimatis? Cur Joannes

dubitationis; & ab illo dijudicari potuit, qui

üm

folius traditoris mentionem facit? Refponde-

corda hominum noverat.

Hic itaque actus

ts

tur,quod,tametfi forfan alii quoque deMagda-

üt

internus erat, quem ex inftin&tu divino ma-

lenz liberalitate obmurmurarint, exiftiman-

nifeftavit, reprehenditque angelus.

rl

tes ex fineredto & fincera intentione, pretium

——

XI. S. Auguítinus exponens verba illa S.s, Aug. to.

jtls

Pauli : 24lius judicat diem inter diem ,. alius; judi- 4.in epitt,

o

hoc melius in fübGdium pa.u,perpm adhiberi

$at ad Rom,

(v

120

Biblio;hecæ Manualis Concionatoric .

mo malum obfervant faCtum, cztera pariter

cat omnem diem, iaquit: non de duobus homini«

bus mihi videtur dictum,

d.de homine &

omnia defe&tuofa effe concludunt.

]oo coni

Deo. Quienim alternos dies judicat;homo eft,

XIV. S. Bafilius in homilia quadam hanc S. Bafil.

f 9!.

poteft enim hodie aliud, cras aliud judicare, id

effe fturnorum proprietatem dicit,quod, licet hom. 5. ia

N

eft, utquemcunque hodie malum;,convidtum,

cicutam,qus venenofà eft, manducent talem, Hexam.

confeffumq; damnaverit,cras bonum inveniat

tamen habeant vifcerum conftitutionem, ut

& corrre&tum ; velcontra cum hodie aliquem

exinde nocumentum non recipiant. Cicuta

Dml c'

juftum laudaverit;cras inveniat depravatum.

quidem,inquit fturni vefcuntur;& tamen pro-

Qui autem judicat omnem diem , Deus eft,

100

pter cordis conftitutionem a veneno non oc-

uia non folum qualis quisque fit, fed etiam

cupantur. Cum enim per tenues ad corda pe-

qualis omni die futurus fit, novit. Uinusquis-

netrantes meatus tranfeat, fit, utantea devo-

que ergoin füo intelle&u abundet, inquit; id

ratam cicutam concoquant;quam inde lethale

eft, quantum humano intelle&ui, vel unicui-

gelu ad precordia pervenerit, Quam eandem

ue homini conceffüm eft, cantum audeatju-

fturnorum proprietatem juftis applicare;inde-

dicare. Qui fapit;inquit;diem, Domino fapit,

ue huncin modum difcurrere poffumus : Ci-

id eft, hoc ipfo quia ad prac(entem diem bene

cuta, id eft, venenum operationis vitiofz pro-

judicat,Domino fapit. Hoc eft autem bene ju-

ximi noftri , animz noftrz tunc minime pet-

dicare ad diem, ut noveris, non effe de corre-

niciofüm erit, fi de proximis noftris finiftre ni-

] ol

fi in nobis ardeat calor charita-

&ione ejus defperandum in futurum;de cujus

hil opinemur;

i

|

|

|

l

culpa manifefta in prafentia judicaberis.

tis : fi aliorum defe&tus excufemus,

diffimule-

XII. Confiderabilisadmodum eft illa Gene-

l

Difcipul

Manfi

mus, usque ex corde compatiamur: Charitas

Jrompt,

dift. Vo, feos hiftoria, ubi Abraham,poftquam in Mam-

enim non cogitat malum, & qui non diligit;

Tle Z»

*

manet in morte; Econtra vero fi hanc virtu-

]i 0, €

bre tres illos angelos hofpitio excepiffet,fe iis

h

ad demonftrandam viam affociaffe legitur ;

tem non exercuerimus, venenum ad cor us-

que ferpendo procedet. $. Dorotheus ait: $, Doroth: .

quo tempore Deus füpplicium, quo quinque

infames civitates flatuerat, manifeftavit ;

uis ita abominatur, & odio profequitur pec- ferm. 6.

Moxque Abraham peffimam illius populi vi-

cata, ut Sandi viri? Et tamen peccatorem

tam fe ignorare adeo conftanter afleruit, ut

non abominantur, neque item dijudicant, aut

multos etiam perfeCtione & virtute inflgnes

illius faéta difquirunt, fed condoleícunt po-

inibi timorari crederet, inquiens: JVumquid

tius, admonent, horytanmr, medentur.

perdes juftum cum impio ?. i fuerint quinquaginta ju-

$. XIV.

fl in civitate, peribunt fimul? Ec nihilominus ne

quidem decem juftos reperire erat; quin po-

MISCELLANEA.

tius fcetor peccatorum nefandorumgentis il-

1

lius usque ad £mpyreum afcenderat ; Clamor

Quantitas.

Sodomorum venit ad me. Quanto igitur ma-

&e in temerarios judices inve&tus Ho-

— ———"-———M——

oisad Mambre,vicinum ad pauca milliaria lo-

I.— Rc

ratius cecinit:

,

cum,pertigiffe debuerat, prafertim cum veri-

Horat.

fimile fitymutuum inter habitatores utriusque

Cum tua pervideas oculis mala lippus inunttiss

'"Serm. l tfe

Cur in amicorum «itiis tam cernis acutums

loci viguiffe commercium. Imo bonum adeo

fat. 3*

deSodoma conceptum formarat Abraham, ut

Quam aut aquila, aut férpeus Epidaurius ?

I[. Dixit quidam ex Senioribus : Si videris vita PP,

non in plurali (cum impiis) fed in numero

fingulari malos defignaret ,

dicens: Nunquid

aliquem peccantem;ne mittas culpam in eum 1 3.n.130.

fed in eum, qui impugnat ipfum & dicito:

perdes juftum cum impio? Maximam Patriarcha

ille fervorum habebat familiam 318. adeoque

V« mihi, quia ifte nolens victus eft, ficut &

ego: & plange, &inquire DEI folatium, quia

de peífimis populorum illorum poterat in-

formatus effe moribus ; dubium nobis accom-

omnes decipimur.

mode refolvit Procopius, dum ait: Juftus

III. Aliena vitia in oculis habemus, a ter- senec. 1.a.

deiric.

cum foret, & czteros juftos effe credebat,

À

go noítra fünt; ut recte dixitSeneca.

uisque enim ex fuo ingenio etiam alios ju-

IV. Deus Pater olim S, Catharinz Senen

n

Dial. 693«

4

icat.

dixit: Mifer homo femetipfum jignorando

Tbid, n» 5

XIIL. Poftquam Salvator vice quadam lo-

vult agnofcere pariter & judicare cor & affe-

uelam, auditumque muto, & fürdo cuidam

&um proximorum : & ex quadam operatione

re(tituiffez;circumdantes acclamarunt dicen-

five minimo verbo ftatim inconfulte damna-

tes: JBene omnia fecits. &9^ furdos fecit audire , &&

biliter judicatea, qua funt hominibus occul-

mutos loqui. Aft fi Chriftus in prfentia illorum

ta: Sed amici mei femper jüdicant in bo-

unicum duntaxat fuerat operatus miraculum,

num, quia fundati fünt in me fummo bono.

ualiter inde intulerunt populi, quod omnia

Hujusmodi vero miferi femper judicant in

bene fecerit? gratitudinem obítupefcatis po-

malum, quia fundati fünt in miferabili malo.

puli,infüfamque iis divinitus notitiam : Quan-

V. Non male iterum Horatius cecinit.-

Horatius

to eis przcipiebat, tanto magis plus przdi-

/ Quam iemere in

nosmet legem [ancimus ini-l.x. fat. g.

cabant, & eo amplius admirabantut. Populi

Uamy

namque illi juftas denotabant animas,quarum

INam vitis nemo fine nafcitur : opiimus ille;

roprium eft,vel ex unica laudabili & virtuo-

Qui minimis urgetur.

fa in aliis confpe&ta actione confequentiam

j

dedücere ad omnes, ceterasque fimiles judi-

VI. Stratonicus Ptolemzo Rege fecum deErafnus

Mufica difceptante;aliud eft,inquit, o rex,

Sce-1.6.apopht,

care ; Econtra maligni? fi vel unicum in proxi«

prrum,

iä

linlus LXXVAIL Stüdicium temerarium.

121

þ:mm—,* aliud ple&rum ;. Sigriifieans, non effe aquam foetidam usque ad genua 'i-nträvit, &

regium cum Mufico de Mufica difputare.

huc illucque deambulando bene concupi(cen-

08 b . !

Granat, in

V. JEfopus dicebat, unumquemque;duas tiz fug fatisfecit, quod ftatim nuntiatum eft

loc.com peras fecum ferre, unam ahte, àlteram e ter-. miliui.

Vr s d

. £. 391.

"ille gaudens mox, ut eam vidit, ait:

, Heun,

g0; & anteriore quidem aliorum

"

peccata re- * Quid eft, Domina, fuifti ne hodie bene bal-

t

ponere, in pofteriore V"-*jerqü'noftfä."

£

d

neata? Refpondénte, fui. Adjecit: in dolio,

vel in palude? Ad quod verbum tacuit con«

h

Fua

fufa, cognofcens fuum exceffum ei non late-

| Dial. c;

VIII. DEUS

S. Catharinz Senenfi dixit:

l

1lOQe.

re. Tunc ille: libi eft, Domina , conftantia

«j

ut attingere poffis ad unionem ac puritatem

veftra? Eva vilius tentata fuiftis, tepidius re-

enye-

)u

iftam, nunquam judices in re aliqua; quam

ftitiftis ; turpius'cecidiftis. ^ Reddite ergo,

le

videris ab alique fieri (ive dici contra te, five-

quod debetis: & cum hzc non haberet, un-

contra alium. Et fi videres etiam peccatum

de folveret; omnia ejus veftimenta pretioía

expreffum , extraheres ab ifta fpina rofam

j

tulit, & per diver(as.períonas diftribuit, fi

":

odoriferam , videlicet eos 'offerendo coram

me per veram & fraternam. compaffionem,

ncnïger valiq'u.Od- ;eïnpug eam bene torqueri,

*

(«

& iíto mo

x

do Pgrve;n(jides -'adï.puritat'ern | Per&f*

Ctam.

».

üi

Erafin 1. 6.

IX. Stratonicus Minnaco Fabr

*ol"(lie- Mu(ï-.

J

de

F

;; AXIOMATA.

0a

apppht. /c3 fecum difputanti-dixit: non

WE

füpra malleum loqui? ' -

Ls aM

itria virtus monachi eft, hominum dcs. Hieron.

^

v

.

'HJ';A;-

fe judicia contemnere.

ep. 26,

DDifcipu. ^ X. Miles quidam erat in Saxonia

]^

Prompt. ves & potens, miniítralis Domini Henrici Du-

J'er. nenfcblicb. Ürtbeil nicbt, bocb acbt, -

ll

Vor Preud und Fried im Herzen lacht.

$

Lit.O. ex. cis Saxonig. Hic habebat uxorem nobilem;

13.

& dilectam. Die igitur quadam cum fermo

IL..Quz füpra te, nihil ad te.

lL: $ Dorgf

^ haberetor de culpa Evz (coepit illa, ut mos

- J'as dicb nicht brennt, das blafé nit,

SC' [El'm.ö.

eft mulierum) eidem maledicere ,. & incon-

.. Senft bift nie obne Zank und Striti.

m

ftantiam animi judicáre, éo quod promodico

III. - Ceecus de colore non judicat.

ür

pomo gulz ífuz fatisfaciens tantis pcenis ac

— Ein Blinder wrtbeilet nicbt von der Farbe.

Á

miferiis omne genus humanum:- fubdidiffet.

IV.-Quod tua

Cui maritus refpondit: Noli illara judicare,

finas.

non refert, percontari des

P

tu.forte in.tali cafu fimile feciffes. Ego volo

tibi aliquid przcipere; quod miinus eft ; -&

- JMas dicb nicbt angebt , das forge nicht.

V. 'Medice; cura teipfum.

'propter amorem mcuim minime poterisillud

cuftodire. "Refpodente illa: . Quid eft hoc

; Em]eder kebr Sér Jeiner -leür.

* o du

mandatum? Ait miles; wut die illa, qua bal-

Y

neata füeris, paludem curiz noftrz. ne. in-

Wei us AE

rediatjs nudis pedibus; aliis vero diebus, fi

bet, intres.

7^SUAUU T HO RES:

Hortt,

Erat enim aqua putridà fimo-

Sera, hf

fà ex lordibus totius curiz collecta. Illa füb-

l. Joannes Bufzus in Panario. V. eodem.

ridente, & precepti transgreffionem abhot-

IT; Nicolaus Lancizius opufc. 9. toto.

m. 3'

;ï;

.. refcente: fübjunxit miles:' volo autem pce-

lII. JeremiasD

i

*

tföxelïius in AmuHi. l.2. C.7.

"

eris Vi ?.

.nam addere.' Si fueris obediens, quadragin-

Confecut. 5.

um 09

IV.-Ludovicus Gr

ta marchas argenti a me recipies; fi aütem

anatenfis in nlociis 60m-

1t0:

non, totidem mihi fólves, & placuitei. llle

munibus fol. 389.

r

vero ipía ignorante fectetos cuftodes paludi

— V. Henricus E

T

ngelgrave p.1. Lucis Evang.

us

quia

adhibuit. Mira res ab illa hora matrona tam

emblem. 29.

honefta, & tam verecunda nunquam per cu-

Vi. Matthias Faber conc..

d

poft Pentec.

:

riam trao(ire poterat, nifi ad pradictam pa-

ludem refpiceret, & quoties balneabatur, de

VII. 'Thomas St

apletonm;s text. 2.in Dóm.

eadem pallüde tentabátur? ^ Die vero quo-

3. Quadr. & Dom. 1. poft Pent.

Y

Í

ii

*

007 dam exiens balneum dixit pediffequa fuz :

f

VIII. : Jofephus Lan

gius in Polyghthæa V.

]

nifi ingreffa- füero paludem hanc , moriar.

eodem fol. 616.

t

yie

Statim fuccingens fe cum circumfpexiffet, &

IX. Jofephus Manfi in Biblio

th&cï. in.or-ali

jone

tt. 42.

nrid

acmi-ngm vidgret; comltante anc;illaþyiïgvfa

cul

bo»

ono»

yc M

nalO-

fforait

W M f )

qego

16

"ATU

xe

p R P Lobn Bz'bl. Man.x Zom.' H,

U

122

Bibliotbece . Manualis Concionatorie

. hp

TITULUS LXXIX.

0b

JURAMENTUM.

Edl :

e1

$. I

ab

| Fuga.

N. Non,-,'äiïumes nomen Domini Dei tui Exod. 29.

Sc Au!' il

QUOAD ESSENT

IAM.

h

jn vanum 5.nec enim infontem habebit Do- v. 7-

minus eum ;

Dg*initiaf

Dei fuüi fruftra..

qui affu,mpfg;ic nomen Domml

i

I.

VI. Non perjurabis i

n

] noqmine" in&o y nechevi-t. 19.

$n

Bufenb. 1.

ft tacita vel expreiï'«a'Deï, tanquam pri-

pollues nomen Dei tui.

:

V.2,

foft, hort

3. tr- C- 2.

mz & infallibilis veritatis, in teftem

.VÀiI. Non u

fi

ln Adu,

ex S.

urpabis nomen Dei tui fru- Deut. 5.

'Thom. 2,

E

alicujus rei vitiofa invocatio. Et con-

ftra; quia:non erit impunitus, qui fuper g. D

fiftit in eo, quod jurans, fine legitima

vana nomen ejus affumpferit.

?. 89* caufa, quantum eft in fe, cupiat, ac velit

ft antiquis : Mattli, 5.

D. I«

VIIL. Audiftis, quia dictum e

Deum id, quod jurat, teftari ( five in hac; fi-

Non perjurabis ; reddes autem Domino ju- V: 33*

ve in altera vita) & manifeftare, tanquam

ramenta tua. Ego autem dico vobis, non

quod ab ipío fit cognitum ac Vþrum.-

jurate omnino, neque per coelum, quia thro-

$ h.f

Divifio.

nus Dei e(1;. neque p

er tetram, qqia fcaþel-ï-

11, de dé

lum eft pedum cjus.

e

co]ltt,

Ibidem,

II. Dividitur 1. in Zrvocatorium feu Contefta-

fratres mei, nolite )"ura-*jac. m

- torium, & Execratorium feu Jmprecatorium. llud

f Joat,

re, neque per coclum, neque per terram, ne« 12

Bipt

eft, quo Deus fimpliciter in teftem invoca-

que aliud quodcunque juramentum. . Sit au-

tur; íftud eft, quo non folumi ut teftis , 4fed

etiam ut vindex vocatur, cum fcilicet jurans

tem fermo vefter, eft, eft: non, non, ut non

IY

.2liud quidpiam Deo puniendum fübjicit; fi

fub 'juv,Adi.cioþ decidatis.

L

de vedi

aliter fe res habet,quam ipfe affirmaverit,vel

Damuun.

negaverit. Dividitur 2. in.ffertorium & Pro-

TO

]. a

X. ]hiriätion.i non afluefcat os tuum ; mu

SIHierp,

millorium : lllud eft, quo przterita vel pre-

enim cafüs in illa. Nominatio vero Dei non v. 9.

Celant,

fentia fimpliciter affirmantur, aut negantur ;

(it affidua in ore tua, & nominibus Sancto-

hoc autem, quo aliquid futurum promittitur.

rum no,n'ya'dm'ifccaris, quoniam non eris im-

SI Ambf *

Dividitur 3. in Témerarium, quando fine judi-

munis ab eis.

"

-—

cio, id eft, neceffitate aut utilitate juratur:

- XI. Vir multum

jurans imþlebitui* iniqui-

Ibidem.

f'4' no Pf

lg,

lnjuftum: quo res illicita juramento confir-

tate, & .non difcedet a domo ipfius plaga.

.

L

5

$

r

B

:

e

i

Y

*

.

matur: & Perjurium , qu

:

Q'P.eus in tcügm ïrci

:

:

i

uela mult

L

£

m jurans;

horripi

la' ECCI. 27.

falfa invocatur.

tionem capiti ftatuct & . irreverentia ipfius v. 15.

. "Attus

699 Gmdus

É

obturatio aurium. -

$

-olätis

— XIII. Hec eft ma

r

lädïiä i'dk," quæ eg'reïdimr Zach, s.

B Prlmus eft, jblis verbis jimplicit'er:

i mor)

Deum in teftem invocare ; uti facere

fuper faciem terrz, quia omnis fur, ficut ibi V. 2-

er animam jurant.

IOUAM

(criptum eft, judicabitur, & omnás jurans ex

lg,

hoe gmibese judiedager-

—IV, Secundus e

ft etiam t.corpoialek /z'gnnm in

conteflalionem [üi juramenii adbibere ; .ut. cum

o2 E GDTM.

[

quis digitis binis ere&tis, aut fuper Eva

r

nge-

X's$ PATRIBUS.

lium pofitis jurat.

[]

eira

V. Tertius e

t e

tiam pone cujüspiam mpre-

.. Qualitas,

e d,ib, ob quam caufam introductum

cationem adjicere; . at cum quis ait, f& cupere,

iA

ut Deus.zternz damnationi

i

eft.juramentum ?. Fecit olim pacta S. Chryf.

eum adiuäicct,

Abraham,

& immolavit victimas, & nondum hon. 9. 1n

30 de

ij falfum dixerit.

erat juramentum, . Unde igitur ingreffum

A&.AP (),&a

Wb

$. Ii.

X

í

MT

cre

m

Dy,

eft? quando mala,

verunt, quando omnia

$?

EX S. SCRIPTURA.

fimul furfüm ac deorfüm confufa fünt, quan-

do ad idololatriam inclinarunt, tunc quan-

$.0

. Qualitas.

do infideles apparuerunt, invocabant Deum

[0& th

ui jurat in terra, jurabit in Deo

teftem quafi fidejufforem dantes didtis fatis-

!Io u

y. 16.

!fal;æ 65. Io

Amen.

D

fa&urum. Juramentum enim eft fidejuffio,

Md,

Jer.4- v.2-

II, Et jurabis. VivitDominus in veritate,

ubi mores fidem non habent.

& juftitia, & judicio.

LÀ

II Si jurare cogeris, fcias de nece[lita- S.Aug.L.s.

orem fui jurant, &

te venire infirmitatis eorum, quibus aliquid de ferm.

Hebr. 6

IIIl. Homines per ma]J

om. in

y. 6.

omnis controveríie eorum finis ad confir-

faades.

Quz infirmitatis utique malum,

monte G.

mationem eft juramentum.

unde nos quotidie liberari deprecamu

Y5

cum dicimus: Libera nos a malo.

Se

d 30e

Jd*mhem.

IV, Non eft fcientia Dei in terra, menda-

l, u

qam

ä P

cium; fgx;tum, perjurium inundaveþtfnt.

H

nemo novit , mfi qui vcxpcmjls. eft , q

l

e

E

]

| Titulus LXXIX. Sfuramentum,

123

. difficile (it, Canu..Etud*inem jurandi extingue-

juramento? V-ï-*des, quot homines tuni-:vd-Q

re, & nunquam temere facere, quod nonnun-

lentes; tum invitos perjurio obnoxios utum:

uam facere neceffitas cogit.

fecit juramentum? quot mala molitum eft ?.

-$, Aug. in . -1II. Bene prohibetur homo jurare, ne con-

quot Czdes patravit, Cum his autem omnis

Tf. 88»

füetudine jurandi, quia poteft homo falli, eti-

bus audifti Chrifti fententiam dicentém,quod

am in perjurium prolabatur. Deus folus fe-

noa psjerare tantum, fed & jurare quomodo-

curus jurat, quia falli non poteft.

cunque diabolicum efi; & tota maligna ma-

S. Hier. in

IV.Qui contemnit juramentum, illum de-

chinatio. Audifti, quód utique juramenta fe-

Ezech.1 5. fpicit,per quem juravit ; illique facit injuriam;

quantur perjuria. Hec, inquam;

c-k l 7.

cujus nomine credidit. Adverfarius.

Lania Cone

l EXOd,go'þ

gregans inícribe cordi tuo.

S. Aug. in

V. Jurare per execrationem

— CXV. Utinam mihi liceret frequenter ju-

Ibid.

M

grgævifilï;mu!fli

rantium animas exuere, & ipíorum oculis

ll

P. j'uris'jurandi genus eft. '

-

fübjicere vulnera & cicatrices, quas quoti-

Fuga.

die capiunt a juramentis. Nec admoniuonis,

Cliyit i

W

nec conf(ilii indigeremus : quoniíam vulne-

8. -Ch;y.- VI. Si impliciter nominare Deum, non

rum aípe&tus omni fermone potentius huic

l' D euto 5.

foft. hom. omnibus (Hebrzis olim) fas erat, hoc certe;

eY, I

in AGa.,

quod in teftimonium vocatur, quantz auda-

improbze confuetudini adh&rentes ad mali-

tia abducere poffet.-

ciz; dic, oro, quantz infanie ? quomodo enim

non abfürdum, íervum quidem non audere

XVL. Falx volans (quamS. JOanne&*id ma. Idem hom.

y: Matth s

nu Chrifti vidit) velociffimum ultionis incur- 17-3d Pop.

TET

dominum.nominatim, & fine honoris prafa-

füm (ignificat juramentum fequentem: mule

n

tione appellare, angelorum vero Dominum

torum vero cubitorum.longitudo & latitudo

ja

temete & contemptim ubique ja&tare?

vehementiam indicat & magnitudinem-maloe

lx.

$. Aug. f, .. VlI..Laborare deberis, & confligere adver-

11. de de-füs confuetudinem veftram malam, malam,

rum. At ex coeló volare fignificat.e füperno

€ollat.

tribunali judicium: ferri.; falcata vero forma

4« Jit, v

malam,valde malam;& tollere.jurationem de

AA

$. Joan.

oribus veftris. Cavete, a falía juratione, ca-

inevitabilem defignat fupplicii fortem. Sicut

Bapt.

enim quocunque falx incurrerit, non folum

lls

vete à temeraria juratione.

Ab his duobus

H

malis fecuriffime cavebitis, i confüetudinem

fecum aripit, verum & caput amputat, ita &

jurandi a vobis abfítuleritis.

*

poena jurantibus ingruens eft difficillima, nec

prius abfiftit, quam quod füum eft.

Idemf,ag, — VIII. Vis longe efle a perjurio ?. jurare

2

XVH. Talium (jurantium) füb

[tantia '»aü«e Idem in

de verbis lis. Falía juratio exitiofa eft, vera juratio pe-

ipfis viventibus eft peritura, aut a malis hzre.. Matth.

lt Eet a,

D.Jacob. riculofa eft: nulla juratio fecura eft.

on 9.

S. Hier. ad

IX. Mentiri & jurare lingua tua prorfus

dibus eft ventura; non enim poteftad bonum

Celant.

0.

ignoret, tantusque in te fic veri amor, ut,

profipgrc? quod qugtgggtugï eft de malo.i

].

quidquid dixeris, juratum putes..

E

x s. Ambru

2

g.

IV.

X. Multo tutius nunquam juratur, non

je lbt

f. 4. n. P£ quia peccatum eft verum jurare, fed quia gra-

z.

-

a

3119.

koA&r$4

1

3

-

^

"

CATHOLICA.

viffimm peccatum eft falfum jurare , quo ci-

l Ectlof.

;S. Aug. f.

tius cadiþ, qui confucvic jurare.

Aüguüinus*deffeipfo (ic loquitür: Ti

usv 1

t S,

mendo Deum abítulimus Jurationem

10 deSan-

Damnum.

&is.

de,ore noftro.- Ecce vobiscum vivimus. Quis

ür Zadh

S.Ephrem, XlÍ. Si jurisjurandi vis tanta fuiït," ut ab

nos audivit aliquando jurantes? ^ Numquid

jbi «2

de morbo Efau potuerit auferre primogenituram ; cutn

Alingua.

non confueveram quotidie jurare? at ubi le-

Q

enim juraffet folum, noluit perjurii notam in-

gl & timui, luctatus füm contra confuetudi-

currere; quibus tradentur füpplicis, qui non

nem meam, in ipfía lu&tatione invocavi Doii-

folum jurejurando fe ob(tringunt; (cd etiam

num adjutorem. Prettitit mihi Domiinus ad-

perjuriis jusjurandum violant? Si Efau ab iis,

jutorium non jurandi. -Nihil mihi facilius eft,

quz cum damno fuo pepigerat, recedereno-

quam non jurare. Hoc ideoadmonui charita-

luit, quomodo tu pada,

cem veftram, ne dicatis, quis pote(t ?: O fi

fecifti , rumpere audebis?

quz pro f?lute tua

Deus timeatur;o fi perjuri expavefcant! lin-

ä:s. Chnf

8. Aug. f.

XII. Tantum mali habetjuratio; ut, qui la-

gua frenatur, veritas tenetur, juratio tollitur.

hGUh 9. n

30. de

pides colunt, timeant falfüm jurare per lapi-

m

verb.

— II S. Gregorius Nazianzenus utlongius a Drexel in

N

M& Ap

m.,

des. Tunontimes Deum przíentem, Deum

juramento abeffet, etiam voto fe adftrinxic, "haeth. p.

viventem,Deum (cientem, Deum manéntem,

fe non juraturum; quod laudabili conftantia ??

1/4

*

l

53

- Deum in contemptores vindicantem.

ad ipfam usque tümbam fervavit.-

: s,..c,;;y, — XllI. Non ita pungit enfis, ficut juramenti

Ik. Leontius Antiftes vitam S. Joannis

Ibid.

j

foft. hom,natura; ^non fic occidit gladius , ficut j:ra-

iff

Eleemofynarii defcribens ait: Primum. &

$l. in

menti plaga.

Scribe füper parietem domus

précipuum ejus bonum fuit, quoniam omni-

-

tuz, & fuper cordis tui parietem falcem illam

10

,4&3.

modis non juravit, quia Chri(tus fuis przce-

volantem, & hanc ad maledictionem volare

pit: fit fermo vefter: eít, eft, non non; quod

puta, & continuo ipfam recogita, (ive alium

autem his abundantius eft, a malo eft.

g 4l

Ibid.

jurantem videas, cohibe, veta, & curam tuo-

IV,.Comes Ariàni- Eleazarus non tantum

, i de fettt

pom

rum gere fervorum.

*

ipfe non juravit, .fed nec in ullo Famulorum

y &-Elii cidem,

D got *

Jdemhom, —XIV. Vides & tyrannidem

fuorum—jurandi licentiam vel minimam tulit.

»

u 30,

['ag. ad &bellumcivile,& pugnam, & jugulationes,&

V.Duo mercatores colonienfes cum in ven-

Cæf;tius

Y

cruores, & infinita cadavera ex uno parata

dendis mercibus mentiri &multü jurare foliti, ! 3. €.17

m

R. P. Lebn. Bibl. Man. Tom. 11.

Q 2

fuaden-

fr»

124

fibliotbem Manualis Concionatorice

fuadence confeffario, per annum a mendacio

