
mundi, vacce tenues, & macilentx , devo-

Jum habet, cam confilio regere non potes,

19

& hinc nafcitur precipitatio, quz confilii

fn ceno fu

rant craífas, & obeías, dum lafeivz mulieres

proficiunt, & dirantur in pecunia munufcu-

fübtractionem;importat. Tertius actus eft ju-

j e1

if

dicium de agendis,& hic etiam impeditur per

I

lis, aliisque bonis terrenis, quz de illorum

manibus accipiunt, qui in illarum inhonefta

luxuriam. Unde Daniel de pradictis lafcivis

fenibus loquens dicit: Kverterunt fenfum fuumy

focietate turpes appetitus füos exfatiant, &

/

explenti; quia qui nutrit fcortum, perdic

ut non recordarentur judiciorum juflorum; & bhinc

nl

derivatur inconfideratio.

Quartus autem

fubítantiam.

Anídintt

S, Bona v«

S. Bonaventura breviter enumerat damna,

actus eft preceptum rationis de agendo, qui

t,6ul'2dc

in Diac. dicens: Damna loxuriz funt (ex, primo ho»

etiam impeditur per luxuriam, in quantum

Qor.

b

falut ti. 1. minem ducit ad maximam paupertatem, au-

fcilicec homo impeditur ex impetu concupi-«

€. 9.

fert gratiam & gioriam, & propriam fubftan-

fcentiz, ne exequatur id, quod decrevit effe

s Dílus

tiam.

Secundo dejicit in peflfimam fervitu-

faciendum ; citatque eundem Terentium in

in contit.

tem, facit, quod vilior & turpior pars, quz

Eunucho, qui cuidam, qui amafiz fuz re-

Mm- 6 6

:

nunciare ftatuerat, refpondit : Hxc verba

eft in homine, dominetur ei. "Tertio projicit

Y

hominem in maximam vilitatem, quia homi-

upa falfa lachrymula reftinguet. -

j

nem, qui fimilis et Dco, & angelis, facit effe

VIlL Quia fpecialem Deo injuriaam irroggat,

|

parem brutis. Quarto privat hominem omni

ut S. Auguftinus pathetice fequentibus ver- s, Auguft,

ratione, ficat antmalia bruta turpirer infa-

bis o(tendit: Imo quod gravius eít, ipfi Deol. 1. de 10,

tuat, Quinto acriter mortificat, occidit more

injuriam & contumeliam infert; intelligat Chord.

Sexto fortiter

te culpz, infamiz, gehenng.

Sanctitas veftra; etenim quod fieri tibi non

Gen. 49. illaqueat. Jacob Ruben filio fuüo dixit: Ef-

vis , alii ne feceris, ad duo precepta perti-

V. 4«

fiufüs es ficut aqua , non crefcas , quia afcendifTi cu-

net: quomodo pertinet ad duo preeepra? fi

f

lile patris t ; at vero quonam eft inter effu-

homini non feceris, quod pati non vis ab ho-

fionem in(ipidi hujus elementi , & commií-

mine proximi preceptum pertinet, ad dile-

fütn a Ruben inceftum proportio? EHzc ni-

&ionem proximi; (i autem quod non vis pa-

mirum, quia ficut aqua dum e vafe maxi-

ti ab homine, ipfi Deo vis facere, quid eít

ä

me vitreo €

i

CO.

unditur ,

nihil in eo relinquit

hoc? Non facis alteri, quod pati non vis?

odoris, faporis, aut fub(lantiv, ita quoque

Charior tibi faCtus eft homo, quam Deus? Ere

hoc carnis vitium omnia bona ab homine

go quomodo injuriam facio, inquis; ipfi Deo?

tollit, judicium videlicet, rationem, pruden

corrumpit te ipfum; & unde injuriam facio

tiam, fpiritum , famam, facultates, fanita.

Deo, quia corrumpo me ipfüm? lInde facit

tem, conícientiam, imo etiam perfzpe vi-

tibi injuriam;qui voluerit forte lapidare tuam

Prov.o9, tam. Dicit enim Sapiens : Qui nutri frortum,

tabulam pictam, in qua tabula tua imago eft,

]

v. 3.

erdet fubflantiasn ; & ideo 'Terentius lafcivam

in domo tua inaniter pofita ad vanum hono-

!

[

faeminam fundi calamitatem appel!at.

rem tuum, nec fentiens, nec loquens, nec vi-

S.Bernard,

Vl. Quia totur bominem feroeti; wti S.

d

dens? fi quis illam lapidet, nonne in te effe

contumeliam factam attendis?

cum vero

a!

to, 3. fer. Bernardin. oftendit, dicens: Per creaturam

l

il

imaginem Dei, quod es tu, corrumpis in te

fpiritualem Deus regit corporalem, per crea-

turam nobilem ignobilem, per angelos mo-

perfornicationes, & per diflluentias libidinis;

&Anbef,

vet coelos, per coelos movet inferiora , per

attendis, quia ad nullius uxorem accef(liíti, &

& Nonul, ,

principes & reges regit populares : In luxu-

non attendis per libidines & illicitas fornicae

tiones, cujus imaginem violafti.

riofo pervertitur hoc dominium, quia, cum

auima deberet carnem regere, totus homo

VAIL.| Quia ipfis eemonibus eft exofa, uti Glof-

]

ervertitur, & homo eflicitur caro, juxta

fa fequentibus verbis indicavit: fornicationis Gloff, tn

S.Thom. illud Genefeos : JNVon permanebit. [piritus tmeus

in opere totus homo abforbetur a carne, ut c. 6. 1. ad

Ó

22.Q.153« in bomine, quia caro ef,

Et fufius clariusque

jam dici non poffit animus fuus effe, fed fi- Corinth.

» 5*

- demonftrat S. Thom. dum ait: Per vitium

mul totus homo poffit dici caro; & ideo di-

juxuriz maxime appetitus inferior, fcilicet

cunt alii doctores, quod funt aliqui dazmo-

concupifcibilis vehementer intendit fuo ob-

nes, qui memores antiquz füe nobilitatis,

l

je&o, fcilicet dele&tabili propter vehemen-

tentare de luxuria dedignantur; & eft figoum

S hn

tiam paffionis & dele&tationis, & ideo con-

ad hoc, quod lucifer tentans Dominum,; non

Qtt,17, ,

fequens eft, quod per luxuriam maxime fu-

dicitur eum tentaflc dc(vitio carpis.

periores vires deordinentur, fcilicet ratio &

N

IX.

voluntas. Sunt autem rationis quatuor actus

5.

in agendis; Primo fimplex intelligentia, qua

M E D I A.

apprehendit aliquem finem ut bonum, & hic

imum & præCip'uum fcmperv ab Afcee

actus impeditur per luxuriam. Et ideo Da-

'I. Pr

niel duobus illis judicibus fenibus libidino-

tis z(timatum eft fugz, quz quidem tri-

Hugo

I;g

(is dixit: Species decepit te, 9^ concupi/centia. [ub-

plex effe debet. Prima cegitationum eft fuga, ut

vertit cor tuum , utpote quz czcitatem in

fcilicet quam primum tentatio hac in materia

lnfiai

lt

A

mente & intellectu inducit. Secundus actus

occurrit, ftatim ad alias cogitationes fe tenta-

)

I^ 16

eft confilium de his, quz funt agenda pro-

tus convertat, & ut fupra exemplo XIX. ab

Y NIIUS de

pter finem ; & hic etíiam impeditur per con-

AgidioFranci(c.fa&tum vidimus,dicat : Extra,

Vg P

deo hic

cqpifccmiam luxurig, Nam ut rlffcrc:ntius

extra, quia hquitium captum eft, & i

recipi

t9.

Tuudas LXXXFVIIL Zuxuriä.

2II

3

.

recipinoh poteltis. Cujus rationem pulchram

accefferis, doloreaffectus celeritet refilies, at

j

$. Jo, Da- reddens S. Joannes Damafcenus ; quemadmo-

fi feeminz verbis incenfíus fueris, haud ita

maíc. col- dum

; ait, corpori ufus libidinis carnisque vici-

l

lat.

facilerecedes. Sic Jofeph Egypti Prorex,utim«Gen. $9.

19- dénitas , ita etiam menti memoria ejus penitus

ceeno-

pudicam Dominam evadere poffet , pallium,V- 12-

fin,

füubtrahenda; fatis enim perniciofum eft adhuc

bit. c. 16.

quo apprehenfus fuerat,reliquit,& fugit. Ergo

;:

infirmis,egrisque pectoribus, vel tenuiffimam

contra libidinis impetum apprehende fugam

recordationem hujus paflionis admittere , ita

(infert S. Aug.) fi visobtinere viétoriam. NonsS. Aup. ii

ut nonnunquam eis etiam fub recordatione

tibi verecundum (it fugere,fi caftitatis palmam/£ 2. Dom.

i

fan&tarum foeminarum, velut füb facrz le&tio-

defideras obtinere. Nam utrecte Origenes di.Poft Trin.

nis hiftoria, noxiztitillationis ftimulus excite-

xit, ifta fugaeft, quz habet falutem, ifta fuga uig. hom,

il

Anfel.intur.

Hinc redte S. Aníelmus pronunciavit :

virtutis eft, ifta fuga beatitudinem confert.

€. 6. l,

2d Cum aliis vitiis poteft exfpe&tari confli&tus ,

Hinc & aliqui ftinxerunt, Daphnidem Vir-

Cor.

. h&c fugienda eft, quia aliter melius vinci non

ginem , dum impudicum leonem fu

oteft. Secunda juga occafionum eft: nam ut

laurum converíam.

n

S. Dafilius (apienter Bafilius advertit, non in eo tantum

IL. Nutrimentum tollere ;; uti. S. Ambrofiuss. Ambn

;;

in confti. |aborandum eft nobis, ut motus animi in co-

fuatit, dicens: Tranfiliamus ergo eam, ne no-l. 1. de

à

Mon. c. 6

'gitando moderemur , fed quoad fieri poffit,

bis dicatur: Ambulatein igne flammz veftra, Pcn-

ab earüm etiam rerum conpgreffu longiffime

quam accendiftis , quoniam ficut ille, qui alli-

fugiendum eft cumprimis, quocunque in con-

gat ignem in finu, veftimenta comburat 5. fic

'S Aupit,

fpe&u nobis abduQx , refricata libidinum

quiambulat perignem , pedes comburat , ne-

M.Ldemu

memoria , confilium , rationisque vim nobis

ceffe cft, quoniam fcriptum eít : Ambulabit

t Chord,

perturbant, bellaque & follicitos in animo

quis füper carbones ignis, pedes autem non

angores cient; etenim bellum , que prater

comburet? Libido gravis ignis eft , & ideo

voluntatem noftram incidat, nobis cxcipere

non demus illi alimenta luxuriz 5 pafcitur li«

fortaffe neceffarium fit, ipfum vere aliquem

bido conviviis, nutritur deliciis, vino accene

fibi voluntarie creare, fümm ftultitize eft.

ditur, ebrietate inflaminatur,

Hincíicut Romani, inquit Joíephus Manfi,

lII Orationi ferventer incumbere ; . ut enimS.Bernerd

olim cum nullo inimicorum pacem inire fole-

ignis igne, ita fervor carnis fervore ardentisto. 4. fer.

bant, quamdiu hoftis armatus erat ; Unde qui

orationis pellitur; qua in re pulchrum exem- 2!*

lg

cum Romanis de pace tractare volebat, huic

plum S. Chryfanthas Martyr reliquit; hic

neceífario omnia armorum genera deponen-

enim Chriftianus fidem Chrifti publice annun-

daerant;Eodem modo ad propofitum noftrum

tiabat ; quod cum in Patris fuüi notitiam de«

dicere poflumus, qui Deum fibi reconciliare,

veniffet, hic timens, ne ob id facultates fuas

ä

& ftabilem cum eo pacem inire cupit, prius

pariter, & filium ob tyrannorum perfecutio-

-

armis omnibus renuntiare & cedere, id eft,

nem amicteret, filium fuum in obícurum car-

prius otnnes occafiones & incentiva peccan-

cerem conjectum pane tantum & aqua nutriri

di a fe arcere debec: Deponat arma iniqui-

juffit, cum vero per hoc nihil proficeret, quin

tatis peccati, nuntium füfpecte illi convería-

potius filius ejus conftantior Chrifti confeffor

tioni remittat, feneftram claudat, comburat

per hanc patris fui fevitiem evaderet, hoc

amatorias literas, abjiciat amafiorum effigies:

patri a certo

uodam viro propofitum eft

confilium : Si

&

Incerta vi&toria eft, inquit S. Cyprianus , in-

iam tuum ab hac ufurpatio-

ter hofiilia arma pugnare. Quam ob caufam

ne conaris eripere, magis eum delitiis & volue

vS.Ambrof.

E

& Moyfes olim , teíte S. Ambrofio, commie«

pratibus occupa , & cujuscunque elcgantifli-

ad Romul nnir vituli caput, illudque in pulverem rede-

mz atque prudentiífimz puellz conjuoio tra-

git , ut omnia impietatis aboleret vefligia;

de, & cum didicerit effe maritus , obliviícee

vel potius ad propofitum noftrum, ut omnia

tur effe Chriftianus. Audiens hoc Pater ju«

laícivie aboleret veftigia ; vel utinterpres qui-

bet fericis veftibus ftrata parari, ipfum quoque

i Gloff, n

dam modernus ait, ut fenificaret, ne pulve-

educens de fqualida habitatione, veftibus fe-

C. 6- L

rem quidem peccati in homine remanere de-

cit pretio(is indui, & ponere eumin triclinio,

Coritth.

bere; fed omnia confümi oportere, quod quan-

elegitquinque pulcherrimas virgines ex ancil-

do homo non facit, fed aliquas occafiones re-

lis füis, & accuratis veftibus & oruamentis

linquit, arbitrans illas parum nocere poffe,

compofuit, & cum Chryfanto pofuit, & com-

quia minima funt, ex illis occafionem & au-

minatus eft eis , nifi vos veftrisjocis & ample-

xibus eum révocaveritis ab intentione Chrie

S.Antloch. daciam accipit diabolus, ut redeat. Tertia

hom. 17- fuca mulierum efi ; nam quemadmodum fplen-

ftianitatis, faciam vos diverfis interimi fuppli.

ciis.

dorem lucernz alit oleum, (ic & colloquium

Quo nam vero armature genere fane

mulieris ignem reaccendit voluptatis. liti-

&um hunc juvenem in hoc periculoío certa-

que fcintilla diutius (i irnmoretur adhzrens

mine ufüm fuiffe exiftimatis? ]Jacebat in ora«

paleis, erumpit in fiammam ; (ic memoria

tioneimmobilis, & ofcula earum quafi vipe-

cujuspiám muliercule , fi vel tantillum du-

ras fpernens , clamabat ad Dominum dicens:

ret, incendium excitat concupiícentiz, Hinc

Exurge Domine, adjuva me; adverfus omnes

hos fibi intentatos muliercularum infultus ,

Hugo recte monet Hugo Cardinalis: Noli commo-

Card.apudrari, nifi velis comburi, fpecies enim mulie-

fcutum (ibi affumpfit orationis & omnes illa-

Manfidife. x , & eloquium , & geftus, & ornatus, &

rum conatus gloriofe devicit. Nimirum hoc

. n» 10.

quidquid in ea, flamma efít ignis.

Imo ad

genus dzmoniorum non ejicitur, nifi per ora-

S. Nilus dejonem potius ardentem , ait $. Nilus, quam

tionem & jejunium. Hinc Salomon dixit: Sci-Sap. . v,

S;'niüglf

£. vite af 2 d mulierem appropinqua, nam fi ad i

gnem

vi , quia aliter non poffet effe continen

Deus

R. P. Lobhn. Bibl, Man. Tom. ÀI.

2

Bibliotbbece Manualis. Coneionatorie

212

qï

Membra Chrifti eftis, & corpus Chrifti éftis,

Deus det, Et merito; ficutenim militiz Dux,

gl

cui caftrum aliquod commiffum eft , videns il.

Audite Apoftolum, & terreamini ; non potuit

l

lud ab hoftibus, quibus imparem fe credit, ob.

enim gravius dicere, nonpotuit vehementius,

N

fidione cingendum , mox ad caítri dominum

non potuit acrius deterrere Chriflianos ab

[?

amore fornicationum, nifi ubi dicit: Tollens ergo

literas mittit , auxiliumque petit; ita idem

fi

in fimilihoc cafu agendum;,dicendumque cum

membra Cbrifli , faciem membra meretvicis? ut au-

N

$. Avf l- S, Auguftino: O amor, qui femper ardes, &

tem hoc dicerer, fuperius ait : JVefiitis , quia

ül

1Q. Conr,

qui adberet snereirici , unum corpus ejicitur,

C- 29-

nunquam extipgueris. Charitas Deus meus,

a

accende me. Continentiam jubes, da, quod

Vli. AMortis, aliorunque extremorum vecordatio :S.. Albert.

H

nam; nam S. Gregorio teíte, nihil fic ad edo- f. in Dom.

jubes, & jube, quod vis.

eregota

S. Bern,

IV. Tribulationibus exerceri , quod medium

mandum defiderium appetituum carnalium !- in Qua-

fer. de S,

valet, quam ut unusquisque hoc, quod vivum

f2g.

r 6, 6 15

S. Bernardus przcipue fuafit, dicens: Sit ergo

S- (;rtg- lþ

itiLA p

Andr,

gaudium in tribulatione, & jam non habet

diligit, quale mortuum fit, penfet. Sed & S. IG-

26. mor.

«

malignus, unde alliciat ; non habet, unde de-

dorus calculo (uo id probansait: Quando im- ,, 55.

I

jiciat, Nihil proficiet inimicus in eo, quem

pulfu deemonum mens ad deleQtationem for- s. 16d.1 9.

nicationis impellitur, divini judicii metus, & de fummo

crux Chrifti dele&tat, fi carnalem függeflerit

k

delectationem.

*

&terna tormenta incendii ante oculos propo- beno c.

nantur,

Ecql. 1.

V. Penas luxurie deflinatas ponderare ; — uti

uia nimirum omnis poena gravioris ??

P

Salomon füafiffe videtur, dum dixit: Si annis

füpplicii

:

ormidinefuperatur. Sicut enim cla-

Y

multis vixerithomo , & in his omnibus lzta-

vus clavum pellit , ita faepe recordatio ardoris

tus fuerit, meminiffe debet tenebrofi tem-

gehennalis ardorem excluditluxurig. Hinc &

Tab, etnt.

g inDon f

oris ; quod clarius exprimens S. Bernardus:

5. Ephrem (uafit hoc medium dicens : Incline- s,Ephrem.

S. Dern.

Ardór gehennz, inquit, extinguat in te ardo-

musnos ad fepulchra, & conditionis noftre oC- ee vit. fpi-

1j of fe

fer. o«,

pent,

Y

mod. be

derem ]uxuriz , major ardor minorem ardorem

culta perípiciamus; ex cadaveribus permixtosrit. n. 40.

offium acervos cranjaquecarnibus exuta,cum

$. Hlleros, oj

viv,

"*fuperet, ftridor flammarum horribilis amo-

hn ep. d T

rem depellat libidinis. Quo medio Lauren-

reliquis offibus cernemus , & hzc confideran-

Mf

tes. nosmetipfos ia illis velut in fpeculo con-

d

tius Fucci Capucinus ufus eft, de quo P. Jo-

$ Anbr.],

Jo. Rho.annes Rho refert, quod , quiais Forolivii gra-

templabimur; ubi juventutis flos , & pulchri-

tudos ubi venufítus ille genarutm color? Hac

l- 7- €- 2- vibus invecturis contra peccatum carnis dee

1I,

:.?a;«æn b

tonarat, hinc quedam impiorum & lafcivo-

nobiscum cogitantes, carnis defideria fuügia-

mus. - Cujus medii efficaciam prz czteris ex- iiant difc.

rum hominum fex , quz intra fe contra ipfüm

conjurarat, no&te quadam in conclave, in quo

pertus eft Bononieníisille adoleícens, volupta-29. n. 5.

tibus carnalibus penitus immerfus,de quo fcri»

ipfe concionum ftudio incambebat , condu-

$6

étam quandam introduxerit meretricem ,

bitur, quod , cum religiofum quendam patrio-

b' ^L

tam fuum ad fe vifitandi caufa venturum fore

h G f

quz eum ad carnis peccatum follicitaret ; fed

hn L. Àen,

quibusnam armis defenfivis ipfum in pericu-

intellexiffet, eum quidem perhumaniter, ma-

4

lofo illo certaming ufuüm fuiffe exifiimatis ?

gnaque cum benevolentia exceperit , fimul

Ubi flammam cirea fe animadvertit, libris in-

tamen, ut in diícurfu fuo ab omni fpirituali

à

$ Àmhr,

tentus, immotusque, ac (i nihil a&turus effet,

materia abílineret, obnixerogarit; a qua pro-

fcorto ne quidem appcllato , digitum lucernz

inde religiofus ille, ut patriotze morem gere-

ho

Mat,

flammz admovet.. conítanterque in illa ha-

ret, pro tünc quidem abftinuit, veruntamen

Ü

bet, donec caro difflueret, incredibili animi,

poftquam vifo omni deliciarum ejus apr ara-

ariterque corporis patientia. Merito ergo

tu, maxime vero molli le&o, füperbisque le-

S-Hyd.1.1.S, Ifidorus hortatur : Propone tibi adveríus

&ifterniis confpectis, jam in procinctu effet,

f

fynonytn- r (entescarnis ardores,füturi fuüppliciiignes;

utabiret, pauca quidem , fed magnam in fe

K

energiam habentia verba protulit , dicens :

füperet zítüm libidinis , recordatio aterni

judicii, memoria ardoris gehennz , ardorem

Obfecro, ut lecti illius femper memor effe

velis, quem tibi Deus per Ifaiam infallibiliter

excludat luxuriz ; fornicationis poenam, me-

ä

tus gravioris füpplicii vincat ; fortior dolor,

jxromittit, dicens: Subter te [lernetur tinea , &2

$ Dil i.

dolorem minorem exceperit.

operimentum tuum erunt vermes; qus& fenteptia

S. Anfel.

VI. Memini[fe , fe Chrifti membrum e[fe : ati S.

huic lafcivo juveni adeo tenaciter impreffa

Qq. füle

vi

CXpI, 20,

in 1. Cor. Anfelmus füafit, dicens : Propter Chriftireve-

€.

L]

remanfit, ut protinus carnalibus voluptati-

rentiam, cujus membrum eft corpus ejus,con-

bus abdicatis, paupertatem & aufteritatem

í

tineat fe ab hac turpitudine, magn& enim inju-

amplexus fuerit religiofam.

riam,magnumque contemptumChrifto faciet,

VUI. Perfe&ta bumilitas & fubjettio erza Deun:Catf. 1. 6.

fiei meretricem pratulerit, feparans fe a Deo,

utpote (ine qua, tefte Caffiano , nullius peni- inftit. c. 1.

& adhzrens fcorto. Quod confirmans vener.

tus vitii poterit triumphus acquiri ; nam, ut

l]

Veneràb. Beda,f(icut difcurric: Si eft alienum corpus,non

S. Gregorius ait, fi mens Deo fubdi humili: $, Greg. 1.

*

T

Beda in

eft in veftra poteftate, probro illud & injuria

ter defpicit, carnis fuz defideria dominando s.in ».Reg.

ul

cit. c. 6,

C. i.';-

d

1, Corc

afficere, maxime cum fit Dominicum, neque

ac preeminendo non premit.,

lf; 16'

IX. Senfuum accurata cuflodia: nam ut reQtes, Greg. 1.

li 16.

polluere & inquinare templum S. Spiritus. Si

quis enim privatam domum ingreffus , cum

di(curritS.Gregorius,cum fit invifibilis anima, 2*. mor.

nequaquam corporearum rerum deleGtatione * ?:

eam fit ludificatus , & probro & injuria effece-

ä

rit, extremum luet fupplicium ; qui regis tem.

tangitur, fed per quinque corporis fen(us quafi

lum, fecerit latronem receptaculum, cogita,

per feneftras interiora refpiciens concupifcit.

—

S.Aug.fe, quot malafitpaffurus. Hinc merito S. Augu-

Hinc etenim Jeremias ait: Mors aícendit per Jer. 9. v,

62. de

Mors?t-

A

tem

inus—hortatur : lllicitum amorem cavete.

L SEP — —]

feneftras ; ing"reffg eft domus noftras.

quip-

d

JTuues LXXXFVIIL |iALuxuria.

Oi

......

lt

quippe per feneftras aícendit, & dom

um

in-

& affe&ibus adhuc deditum animum inqui-

3

Breditur , cum per fenfus corporis concupi-

nant , quod fupereft; caro fi pinguis, fi juve-

b

Ícentia veniens habitaculum intrat mentis.

nilis, (i humidor fuerit, hujusmodi memoriis

i

Ne ergo quedam lubrica in cogitatione ver-

ob effectu quamprimum excitata, mota pro

femus , providendum nobis eft, quia intueri

libidine, verfatur circa ea, qu& reperit, in

u

non decet , quod non licet concupifcere.

eis exercens immunditias, interdum infomnis,

Nam, ut idem poftea ait , preceps anima,

quandoque inter vigilandum.

dum ante non providet , ne incaute videat,

9 :S' Almt.

lL. JNoffe debet , cur vitium boc fpecialiter bomi-S.Bern.to,

Mf itiDon,

quod concupiícat, czca poft incipit defidera-

nem vegni. Dei incapacem faciat

; quod triplicem 3.deRega,

re, quod vidit.

hn ng.

ab rationem fieri oftendit D. Bernardinus ; c«lic. 5.

nitis

V. Gregor,

X. Orti deteflatio: nam , ut bene advertit

Primo , quia regnum Dei eft mundiffimum ,

* 6. c. 1, S. Gregorius, cum duas fimul res cogitarenon

] $ Qrg, l

carnalis autem immundus. Secundo|, quia

. 06 mur,

in. 1. Reg. poffumu, fit, ut aliquid aliud cogitando, non

regnum Dei eft incorruptibile ; carnalis au-

"& 9.

cogitemus immunda. Hinc pergit adhortari :

P $.1fd 1.

tem corruptibilis; quia amans corruptiones

Inter opera & labores ípirituales contra fti-

corruptibilis eft , fed corruptio non poffidec

de fimmo

0' bcnü Ó

mulos carnis fortes fümus : Sed fi qua(i feffi

incorruptionem. "ertia, quia illud eft ordi- '

19

a folite converíationis rigore torpefcimus ,

natiffimum, carnalis inordinatiffimus. :

4

vel remittimus , dum paulatim ne ligimus,

IHi.. ANoffe debet , cur peccatum boc maximum «i- $ Berhard,

aculei carnis refurgunt , qui quafi depofitis

tiorum reputetur ab "ícetis ; id quod S. Bernar- fitm. o5.

lj

Y

Moyfis manibus Ifraélem vincunt.

dus oftendit dicens : inter cztera vitia for- de mor.

Fab. conc.

ld quod apta fimilitudine nonnemo con-

nicatio maximum fcelus eft, quia per carnisbene viv.

* SEphrm,

8 inDom.firmat dicens: lUt avis quc otioía in ramo

immunditiam templum Dei violat, & tollens

C tevit fpi-

13 Po9f [fed, facile jaculo con

figitur : Secus quando

membrum Chriíli, facicmembrum meretri-

0611 .,0,

ent,

volat, & hinc inde faltat; itaidem de homine

cis? Luxuria inimica eft Deo. Unde merico

S. Hieron. otiofo fentiendum.

Hiac S, Hieronymus

je

jn ep. ad

hortatur $. Chryfoftomus : Reverere eum, $. Chryf;

Ruff,

monet aliquid boni operis femper facito, utte

qui te inhabitat, is eft enim Paracletus; for- hom. :$.

diabolus inveniat occupatum.

"]a

S. Ambr.1,

mida eum, qui eft tibi conglutinatus , eftin

f.

XI. Corporis caflisatio: nam, tefte S. Am-

enim Chriftus.

C

1. de pern. brofio, libido gravis ignis eft, & ideo non de-

]s

:.v 149

IV. JNo[fe debet , cur *oitium hoc pmcipue]þiri? Manfi difc,

mus illialimentalüxuriz. Pafciturlibido con-

tualibus. €$' devotis viris fit fugiendum ; id quod 16.n. ac.

Y« Manfi dif,

viviis, nutritur deliciis,vino accenditur,ebrie-

Jofephus Maníi fequenti difcurfu oftendit;

[gl 990 ll 5-

tate inflammatur, Econtrario vero abítinen-

Quodnam in eo putaris Jatere myfterium,

[

tia ciborum contra vitium hoc fortiffima eft,

quod Deus mel, liquorem adeo fuavem & fa-

0.

S. Greg. . tefte S, Gregorio; ficutenim Caftellanus fame

lutiferum, atque a virginibus fabrefactum in

(

5. C, 14.

in r. Reg,

fuba&tus, caftrum traditad libitam impugnan-

facriticium fibi offerri prohibuerit? maxime

.

tis 5 ita luxuria per famem domita corpus

cum cera, qua ex malle nafcitur, & mellis pars

j

ad libitum hominis & rationis trahit , quem-

quzdam eít, in Dei honorem licite & lauda-

Ji

admodum recte dixit S. Albertus Magnus.

biliter ardeat ; varie quidem hujus prohibi-

S. Ambr.

jn C, 10*

XlL Prefmtia. Dei mentis firmiter. ünpre[fa ;

tionis aflignari poffunt caufie, veruntamen il«

cujus efficaciam ficoftendit S. Ambrofius : De-

lam, qux noftro propofito quam maxime ad-

Matt,

tur mihi captus adulterinze cupiditatis intem-

aptatur, tangit S. Petrus Damianus , qui in

d»

perantiffimo zftu , qui nolit repugnare car-

melle voluptatem carnalem fymbolizari affe-

nis fuz appetitui , incuriofus juftitiz , tamen

rit: Per quod intelligitur, quod his, qui Deo

r

follicitus famzs , erubeícens teftimonium er-

vitz fuz facrificium offerunt , nullam Deus

fe

roris, qui ipfum non erubefcit errorem. Si

carnalem vult ineffe dulcedinem, nihil in eis

'

quem forte fpe&tatorem noverit facinoris fui,

vivere, quod ad carnalem pertineat volupta-

verecundia fequeftrat intemperantiam , &

tem. (Oleaíter pariter füper idem Levitici

ji

pudore inceptum fcelus deferit; quanto ma-

caput obíervat, quod, cum oblatio facrificii

is fi Deum infpectorem cogitarit , abftine-

concremari debuerit , huic autem liquori

S, Dafil.in.

qq. fufe

bit. Certe S, Ba(ilius de pugnis adverfus hoc

proprium fit, quod in ignem effüfum gravem

vitium luxuriz difcurrens , hzec omnia, in-

excitare foetorem foleat , ideo ab altari li-

expl. 20,

|s

quit, ei facilia funt ;

qui Deum femper prz-

quor ille mellis profcriptus fuerit; Forte ideo,

fentem afpicit.

quia combuftum nulium emittit odorerm, fed

$.X

foetorem potius.

st 16

V. INoffe debet , cuv vitium boc tam

- difficulter

ABRCETLTICA

i- inft:t' CI h

curabile fit , nam ut idem Man(i ex authori-

S. Maczr.

mprimis nofJe

debet Afieta , quomodo. excitentur

bus probat , experientia compertum eft,

!

Erem.

j

iseut h

ejusmodi turpes pbantafae , ut tanto facilius

quod ii , qui tot annis , quibus Chriítus vi«

apud Man. occyryere

pofi.

Hoc autem S. Macarius ere-

xit, in hoc vitio perfeverant fint incurabi-

loain I,Regn

fi difc. 1

c lp

ne» 16,

mita fequentibus verbis oftendit : Si pulchri-

les, & quafi defperatz falutis , nifi mira, ra-

tudinem mulieris confpexeris carnali cupidi-

r Og h

ra, & extraordinaria Dei gratia eis füccure

j

tate , mox vulneratus eft, & ita poftmodum

rat; cujus rationem aílignat S. Bonaventura, $, Bonav.

;Qi, fiof.

G

fufíceptivà memoria per formationem conce

dicens : [nter omnes peccatores luxuriofus in dizr. a

ptuum , pronamque meditationem depingit

veniet ad judicium pauperrimus ; nam ipfe lut. tit. r.

;lï

interius imagines eorum , quz cum effectu

vendidit & deftruxit, quidquid habeat, Íci * 9.

& libenter conípe&ta fünt, eaque ratione fpi-

licec Deum & San&os , animam , famam ,

je»"

51

4f

ritibus maligais operama dantibus, miferum

gloriain, fübftantiam & gratiam.

j

VL Nfé

,-

" Jüiblioibetee Manuah's Concionatorie

214

hoftis, interfice: Nequitia, ne zizahia cre»

gov.ó

!

$.Cypt. de

VI. Noffe debet , f in ullo alio, in boc vitio

h?

ji

fing. Cler.

diffidentiam in propriis viribus e[Je nece[Jariam , uti

fcat , in femine elidatur. Audi Pfalmiftàm

rii'

dicentem : Beatus, qui tenebit , & allidet

D. 10«

fapienter S. Cyprianus declaravit , dicens :

tti

Expedit plus bene timere, quam male de fe

parvulos tuos ad Petram. Quia impoffibile

eít, in fenfüm hominis non irruere innatum

[

fidere ; & utilius eft, uc infirmum fe homo

n

cognoícat, ut fortis exiftat, quam fortis videri

medullarum calorem, ille laudatur, ille prz-

dicatur beatus, qui ut coeperit cogitare fore

r«

velit, & infirmus emergat; & paulo poft füb-

$

dit: Inzftimabilis pietas , ut timendo fuemi-

dida, ftatím interficit cogitationes, & allidit

narum blandimenta vincamus.

füi

al'd Petram, Petra autem Chriftus,

fie

$, Greg. 1. . VIL. ANo[fe debet , quod vitium boc peculiaviter

5. IX.

&

6.in r. infeflet ad perfetlionem tendentes : uti bene S. Gre-

CONCEPTUS PRAZEDI.

fe

Reg. c.15: gorius oftendit, dum ait: In via autem Ifraél

CABILES.

I

Amalech reftitit, quia libidio ad perfedtionem

tendentibus arma voluptatis objicit, & cor-

occafione thematis : Füugite fornicatio- 1. Cor. 6,

(c

L Ex

nem : explicari poteft caufa primaria, v. 18-

ii

da, quz poteft, gladio immundz fuggeftionis

t

ferit. Et quia valde fortis & violenta eft pu-

cur luxuria fit vitanda, fcilicet quia eft grandis

& fpecialis injuria Dei tum ingenere, tum in

on

gna fornicationis, reftitifie perhibetur, non

quomodolibet obviaffe ; refitere quippe for-

fpecie omnium trium perfonarum. Et. 1. re-

4

| fpettu Deiin genere, quia polluit & foedat tur--

342

ti; expugnationi inítare eft.

L.x.Reg — Vil JNoffe. debet , quousque

buic ZAmalecb r&n.

piffime imaginem ipfius , ut preclare S. Au- s. Aug. l. Ms

guftinus indicavit, dum dixit: Facis injuriam 1. de 9.

3. 12,

u

e 15

flere debeat ; ícilicet implendo illud Dei man-

datum : non parcas ei, & non concupifcas

Deo, dum teipíum corrumpis. Et unde; in- chord.

n

quis? LUnde tibi facit injuriam , qui voluerit

fat

illius aliquid, fe interfice a viro usque ad mu-

lierem,& parvulum,& la&antem,& bovem,&

forte lapidare tuam tabulam pi&tam , in qua

Eelo, (l

alinum, &ovem & camclum. Superquz ver-

imago tua eft? Quam vero imaginem Dei,

1 V. 6! e[t

baS. Gregorius ait. Parcet Amalech, qui blan-

quod es tu , corrumpis per fornicationes &

|

|

foi

dimenta lafcivic autinlocutione, aut per in-

per diffluentias libidinis non attendis , cujus

té

tentionem;aut in cogitatione tenet. Dicit non

imaginem violafti, cui contumeliam fecifti : 2.

] gt .

Refpettu D'ei Patris : qui creavit corpus noftrum

i dedo&- (Ub

parcas ei, quia de tam nequiffimo vitio nihil

if

accendi debet in mente, nihil permitti debet

ere&tum, ut effet domus munda & digna ani-

t

mz , quam tamen nos perluxuriam foedamus,

N

in opere ardere. Non concupifces ipfius ali-

quid , ut penitus eradicetur a cogitatione.

& harum porcorum facimus. Hinc Apof(tolus r.Thelf. c.

Edo. r

-AX.. No[fe debet , quomodo , feu. quibus armis ve-

Y2

hortatur: Hzc eft voluntas Dei, fanctificatio 4« V« 3

fiflere buic Zhmalecb debeat , alterique. fuadere ; ni-

veftra, ut abítineatis a fornicatione; ut fciat

Csff. coll.mirum tribus precipue. r. AManifefTatione ten-

unusquisque vas fuum poffidere in fan&tifica-

It

2.c. I0. fationis: quia, ut Caflianus ait 5 non valebit

tione & honore, non in paffione defiderii ,

ho

ficut gentes, quz ignorant Deum. 3. Refpettu

jl

ignorationi ejus callidus hoftis illudere, qui

univerfas cogitationes in corde naícentes,per

Filii: qui redemit, & corpore fuo facrofancto

(

niciofa verecundia ncfcit obtegere , fed eas

pafcitnos. Hinciterum monet Apoftolus: An

Lf

maturo examine fenioram vel reprobat, vel

neícitis , quoniam corpora noítra membra r, Cor. 6.

pu

admittit. lllico namque ut perfecta fuerit co-

fant Chrifti ? tollens ergo membrum Chrifti v. 15.

faciam membrum merctricis ? abfit. Eciterum;

Xü

itatio maligna, marcefcit, & ante, quam di-

ícretionis judicium proferatur, ferpens deter-

Empti eftis pretio magno, glorificate & porta- Ibid.v.2o.

rimus velut e tenebrofo ac fübterraneo fpecu

te Deum in corpore veftro. Corpus (fcilicet,

PIOU 4

* di

virtute confeffionis pertra&tus ad lucem , &

non fornicationi fed Domino ) tradendo , ut

V' a?u

&

tradu&tus quodammodo ac dehoneftatus di-

ibidem ait. 4. Refpettu Spiritus fantti : qui fan- Ibid. v.13.

la

fcedit. Tamdiu enim fuggeftiones ejus noxiz

&ificavit nos , & templum fuum conftituit ,

Q

dominantur , quamdiua nobis in corde celan-

quod per luxuriam foede polluitur. Unde S.rpid, v.19.

N

tur. 2. Hiwnilitate, feu ea maxime, qua fibi pe-

Paulus ait : An neícitis, quoniam membra

"

nitus diffidens, & fperans in Deo, ab hoc auxi-

véftra templum fünt Spiritus fandii , qui in

E

$. Climac. lium petat,ac ex(pe&tet;nam,tefte S. Climaco;

nobis eft? unde non introibit fpiritus ille in

malevolam animam , ne habitabit in corpore

Duii . ry

gr. 1 6-

qui fudoribus ac laboribus füis adverfus hu-

n

jusmodi adverfarium pugnat, is ei fimilis eft,

fubdito peccais, ut Paulusait : fzd fi quis vio- z. Cor. $.

bu

V. 17.

r

qui inimicum fuum papyro ligavit: qui vero

L]

laverit templum Dei, difperdetillum Deus.

conti

nentia ac vigiliis pugnat,ei fimilis eft, qui

II. Ex occafione ejusdem thematis poteft

j

luxuria Sirenibus comparari. Et in prima qui-

N

catenis huncdevinxit. Porro is, qui altiffima

humilitate & vacuitate iracundiz, fitique de-

dem parte oftendi, quomodo & blando afpe-

PIOV. ^

&u, & füavi cantu ad fui amorem alliciac, &

Y 27.

t

pugnat,is ei comparatur , qui occidit inimi-

cum, atque in arena occubuit, arenam vero

detineat ; quem in finem mulieris aSalomone Prov.7. v,

V, IN

intellige humilitatem. 3. Matura refifeniia :

defcriptz artes enarrari poffunt. In fecunda 1o.

1 Qipts

nam quemadmodum miles domum ingreflus

parte fraus hujus Sirenis aperiri poteft, quo-

modo (cilicec navem; id eft, falutem hominis

facile totam domum occupat ; ita carnis ten-

&9,

tatio haud difficulter mentem fubjugat, fi

evertat; & io profundum inferni demergat. In

fc

tertia oftendi poteft, quomodo hujus Sirenis

i

femel eam occupare finatur. Hinc S. Hiero-

iui

Hlet. K

$. Hier. innymus monet : Nolo, finas cogitationem li-

