lli refponderunt:

Vade in pae

fimul & fponfam meam fore fperans, per ma-

ce, Frater dile&tiffime, oratoriu

m tuum libe«

nus apprehendi illam,& in hanc introduxi fpe«

luncam : Lachrymz vero ab ejus oculis nul-

rabitur ab incendio, pro urbe vero non obti«

nemus, quia.Dominice San&ti

onis füper eam

T. - -- -— - — — —

latenus ceffabant. 'Tunc ergo miferiis & la.

fententia jam proceffit ; inva

chrymis ejus compatiens, & valde füper eam

luit enim pecca-

tum populi, & clamór maliti

£ eorum aícendit

dolens, federe ezm juxta me feci, fimiliter &

Coram Deo ; ideoque incendio cremabitur.

v a — -

glaudes illi ad manducandum przbui, non

. XXXV. S. Simeon Stylita Edeffenus foli-

Raderus

Lasd

enim infidias diaboli intellexi , neque ullate-

tus erat videre homines An

gelis ftipatos, fed in Virid.

nus crucis me figno munivi , fed (imiliter fe-

non eodem modo;

nam in gtatia conftitutis fan& p. j

dentes diutius colloquia fimul habuimus.

pone aftabant, &ta

nquam fidi viaram Duces C 5*

$.Hier. ep.

XXVI. S. Paula Romana levia peccata ita

letabundi facem p

27.

planxit, & deteftata eft, uc etiam

relucebant: mortali vero

graviffimo-

peccato obílrictos , circumftantium -demo-

rum criminum ream diceres.

num conftrí&os vinculis

i ,

"I heodor,

XXVIL Eufebius quia füb lectione facra

; eminus feq—ucban.

'I.I.C'di i

tur illachrymantes. -

S

f$&.4.' . oculos in campum conjecerat , lumbos zona

- XXXVI. S. Bir

8

I

ferrea conftrinxit, & graviffimum collare col-

ruit Chriftus tot

ittz Suecg q'uöndani»appa- Sutius in

us fanguine perfufüs , & ea vita

i

lo impofuit, ut hoc modo inclinatus cogere«

fpecie,qua olim c

rucifixus fuerat,

dixitque: In-

3,Jul, .. :

tur femper terram a

fi

tuere vulnera mea.

draginta annos manfit.

i

picere; ücq?e'per qua«

/

Cumque illa illachrymans

diceret: Heu,

Domine mi, unde tibi hoc mo-

Surius »93.

XXVIII. De B. Maria Oegniace

nfi Joannes

do vulnera? refpondit ille: ita me etiamnum

un,

de Vitriaco fcripfit: Teftem Deum invoco,me

vulnerant charitatis mez con

temptores.

nunquam in tota ejus vita vel converíatione

XXXVII. S. Coleta cum a

vel unum peccatum mortiferum potuiffe de.

liquando S. Dei Surius i&

enitricem pro peccatoribusr

ogaret, ifta cum vit. to. 2

prehendere. Si quod autem veniale admififfe

i

a

nce carnis,quaf(i infantis rec

ens occifi fruftis.

videretur, cum tanto cordis dolore, cum tan.

plena (ibi adftantem vidit

ta verecundia & rubore, cum tanta contritio-

» & dicentem audi.

vit: Qu

ui vis,ut pro illis interce

dam;qui peccae

ne id confitebatur,

t prz nimio angore in-

$

rientis exclamare cogeretur.

tis Filium meum; quantu

m quidem ipfi pof-

ügr, partu

funt, ita, ut hic vides

» in frufta difcerpunt? -

Damnum peccati snortalís.

XXXVIII.

P. Franc.

æ'nu 33 :

XXIX. Primi no(tri parentes, quia pecca-

Siacca Siculus Capuc- poverie,

cini Borcherii ditionis

Siracufanz o

ppido, ad to. 1. hiff,

runt, &ipfi paradifo ejecti;eratiaque origina!i

concionem in peccatum lethale inv

privati fünt, & omnes poíteros in eandem

torerh illius ex

ectus, foe. ord. anng

miíeriam traxerunt.

tinCtz recens lampadis nido- 1515

ri comparans,digitum in ardentem

ante füme

XXX. Filii Ifrael, quia fecerunt malum iü

mum altare lampadem inten

confpe&tu Domini, iratus eft Dominus, & tra-

debat;quando illa

fübito, nulla cujus

quam opera interveniente,

didit eos in manus diripientium , qui cepe-

extincta canto fcet

runt €05, & vendiderunt hoftibus.

ore, tam putido totum teme

Cen. 6.

plum implevit,

ut nemo eu

m ferre poffet,

XXXI. Videns Deus, quod multa malitia ef-

omnes obturatas tenerent na

Ve 4'.

fet in cerra,& cuncta cogitatio hominis intenta

res, Contra eo«

dem mox hominis divina pr

:

£diti gratia pul«

effetad malum omni tempore,pcenituit eum,

chritudinem ac füaveolenti

a

quod hominem feciffet in terra, & przcavens

m laudante, ao

in füuturum, & ta&us dolore cordis intrinfe-

lampadi plenz balfamo acce

nfz comparante;.

eadem lucerna

utante fua (ponte fuerat extin-

cus, delebo, inquit, hominem, quem cteavi a

Qa. Ita iteru

m fponte accenía, ex fe

facie terrz ab homine usque ad aniimantia.

gtaviffie

mum toti concioni odorem afpiravit,

Credo,

Genä 19.

XXXII. Quia clamor Sodomorum & Go-

ut intelligcrcnt(hcmines

morrhaorum multiplicatus eftjpeccatum eo-

»quam grara effet vir»

V.fi?o.

tus Deo, tatn effe illi

peccatum abominabile.

rum aggravatum ef(l nimis, pluit Dominus (ü-

- XXXIX. S.Cath

arina Senenfis

perSodomam &Gomorrham fülphur & ignem

;impudice

Surius i

fecum loquentis mu

lieris foetorem non to!

€» vit,

a Domino de ccelo, & fübvertit civitates has,

rans, nares obturavit:

Patri vero Raimundo,

& omnem circa regionem & univeríos habi-

qui illi a confeffionibus

tatores urbium, & cuncta terz virentia.

erat, geftum hunc ad-

miranti, dixit, fe, ni h

oc feciffet

:

» pre anitnae

Bsyrlinck, — XX XIII.. Anno 1056. Guntherus Henri-

illius foetore fuiffe vomituram,

In theatro.ci II. cancellarius

vidit in folio Majeftatis füze

XL. VenerabilisBeda fsquentem refe

Qrt vifio- B.Beda l3«

PofOL l47g

efidere Deum, & elevato in altum brachio,

nem de BeatoFuríco: c

diftri&tum gladium magno conatu vibrare, &

um in altum effetela- hi, An-

tus, juffus eft abAngelis

,qui eum ducebant,re- glic.

circum(tantibas dicere : Reddam ultionem

picere in mundum.

At illeoculos in inferiora

hoftibus meis, & his, qui oderunt me, retri-

deflecten

buam.

Quam vi(ionem

$ vidit quafi vallem tenebrofam füb-

protinus mors prin-

tus fe ini

mo pofitam.

Vidit & quatuor ignes

cipum regni fecuta eít..

in aere non multum a

Ibid eätq

XXXIV. Cum olim Meten(is urbs a Chunis

b invicem diftantes , &

Greg.T

interogans Angelos, q

ui effent hi ignes, audi«

ur,incendio vaftata effet,

Prior quidam S.Stepha-

vit hos

"x

effe ignes, qui mundum fuccendentes

num cum $S. Petro & Paulo colloquentem,

effe

Frane, c,6.

ntconfuümpturi. Primum fcilicet effe men-

& talia dicmgcm audivit : Oro, Domini mei,

glacii, cum hoc, quod in baptifino renunciare

no$

796

Jiibliotbecae Mmuak: Concionatoria

maximam, & quidam &dam'vivens honefte;

ft

nos Satanz, & omnibus oþer'ibus ejus promi-

n

fimus, minime implemus. Secundum cupidi-

nimis familiariter cum ea confervaretur,etiam

tentatus eft ipfe ad experiendam hujusmodi

f

tatis, cum mundi divitias amori cceleftium

preponimus. Tertium diffenfionis, cum ani-

dele&tationem. Demum vi&ti a diabolo, com-

q!

mixti fünt fimul. .Qua delectatione experta;

tl

mas proximorum etiam in füpercauis rebus

hà

offendere non formidamus; Quartum impie-

ad tantam amaritudinem devenit, quod vir-

ginitatem amififfet, propter vilem, & turpems

e

tatis, cum infirmiores fpoliare, & eis fraudem

& momentaneam delectationem

I

facere pro nihilo ducimus. Crefcentes vero

? quod pra

2

g

paul

atim ignes usque ad invicem fefe extende-

»amaritqdinem mortua eít.

tunt, atque in imme

níam adunatz funt flam»

Damnum peccati. venialis.

p(

tam, cumque appropinquaffent , pertime-

Y

XLIII. Moyfes, quia cum modica dubita- Num.ao,

if

fcens ille dixit Angelo: Domine, ecce ignis

tnihi appropinqua

t! At ille; quod non incen-

'tione pércuffit Petram; audivit a Deo: Quiav. 12,

d

nam etíi terribilis &

non credidiftis mihi, uti fan&ificaretis me

in

difti, non ardebit te;

grandis rogus ille videatur, ta

men juxta me-

coram filiis Ifrael , non introducetis hos po-

q!

pulos in terram ; quam dabo' eis. -

tita operum fingulos examinat, quia uniuse

. XLIV. David, quia populum füum numera- s.Reg.34.

cujasque cupiditas in hoc igne ardebit ; ficut

ri juffit (íin quo eum non nifi venialiter pec- v.1$.

enim quis ardet in corpore per illicitam voe

caífe, plerique Authores putant) peflilentia,

2

luptatern, ita folucus corpore ardebit per de-

|

bitam poenam.

'quz 70coo. hominum abftulit , caftigatus eft.

LÀ

XLV. Ezechias; quia Legatis Regis Babylo- 4,Reg.20.

! C/æfariu;

. XLI. Decem Hazreti

ciin urbeArentina,qua

LB. Ce. 17 e

eftStrasburg,comprehenfi (unt,qui,cum nega-

. niorum thefauros fuos oftendit (qua in actio»

Í

: ne iterum venialem duntaxat culpam agno-

15

rent, per judicium candentis ferri convicti,

fententia incendii funt damnati. Dieftatuto;

fcunt probati Authores) audivit ab Ifaia: Aue«

&urius i

cum ducerentur ad ignzm , quidam ex comi-

di fermonem Domini. Ecce dies venient; &

a

vit $. P»

(

!

auferentur omnia, quz funt in domo tua, &

tantibus uni illorum dicebat: Mifer,damnatus

Ehom.

€s, age vel nunc paenit

entiam, ne polt incen-

que condiderunt patres tui usque in diem

ntanea fünt, animam

hanc iín Babylonem: n0on remanebit quice ,

dia corporis, quz mom

tuam ignis gehennalis «

ernaliter comburat.

quam, ait Dominus. Sed & de filiis tuis, qui

l:

(idero quidem me er-

egredientur ex te, quos generabis, tollentur;

l

Cuicum ille diceret, con

raffe,fed timeo, poenitentiam ta

ntz neceflita-

& erunt Eunuchi in Palato Regis Babylonis.

Refpondit al«

XLVI. Pueri, qui transeuntem Elifzeum s, neg, g.

tis minus acceptam effe Deo.

Deus eft mi-

irriferunt, dicentes: Aícende calve : egreffiv. 3.

ter: ex cordetantum confitere:

fericors, & poenite

ntem fufcipiet, Mira res;

fünt duo urfi de faltu, & omnes quadraginta

mox enim, ut hom

o confeffus eft perfidiam;

.

duos lacerarunt, licet venialiter t.antum*ob,

manus ejus plenam recepi

t anitatem. Tardan-

imperfeéctum rationis ufum peccarint.

XLVIL. Ananias &Sapphira ob mendacium Aaor, s.

te in confe

ffione, cum a Judice vocaretur ad

posnam, co

nfeffor ejus judici refpondit: non

(quod do&i viri; teíte Lancizio, veniale tan- Lanciz.ep.

ut homo innocens damnetur inju«

tum fuiffe putant) fübitanea morte puniti 16. c. 1o.

juftum eft,

3

fte. In cujus manu;

cum nullum veítigium

fant. Unde S. Auguftinus ibidem citatus ait, - 195*

eorum peccatum per mortem corporalem ex«

combuftionis reperiretur, dimiffus eft. Habe-

tinéctum fuiffe.

^

bat idem homo uxorem itidem bzreticam,

nonlongea civitate manentem,horum,qua di-

XLVIHL. Cella

r

ius quidam ex monafterio 4emc.11.

S. Rufi prope Valentiam poft mortem qusefi- n, 197.

&a funt;prorfus ignaram

.

,ad quam,cum venií-

fet gaudens;dixi

fletque:

Benedi&tus Deus;qui

tus , cur fic ia monafterio tumularetur? re-

fpondit, fe integro anno graviffimas in purgae

me liberavit hodie ab interitu corporis & ant-

m, caufam ei exponens, refpondit illa: quid

torio poenas luiffe, quod aliquoties ob nimias

fti? utquid propter

occupationes Pfalmum .Laudate loco Pfalmi

feciíti,o miferrime! quid egi

!x

momentaneum dolorem rec

effifti a fide tua fa-

Miferere in gxatiarum a&tione poft menfam fa-

na & fancta? Immemor ille beneficii fibi divi-

cienda dixiffet. V ide plurain tit. purgatorium.

P

XLIX. Laurentius Surius in vita S. Macat

iiSurius lt

nitus collatiiimmemór tam evidentis miracu-

li, confilio uxoris acquievit; & errorem prifti-

Alexandrini refert,quod eidem noCte quadam vit.

in cella füa quiefcenti,vefpa quzzdam ejus mo-

num refüumpfit. Deus vero non immemor vin-

di&tz,pro tanta ingratitudine,manum plagavit

morderit pedem, propter quod ipfe iratus ve»

fpam occidit. Ad fe vero reveríus, ut errorem

ä

utriusque. Renovatum eft incendium in manu

hazretici, & quia conjux au&trix extitit refum-

emendaret commiffum,femetipfum hac poena

!

mul&avit;ut fcilicet per fex menfes continuos,

ti erroris, confors fa&ta eft redivivi doloris.

-

am vehemens erat incendium, ut offa ma-

in agris Scythicis, in quibus circumvagantium

veíparum non eft numerus , nudus perfiftens

nuum penetraret,& cum uti non auderent cla-

; ln v

moribus in villa,quos vis extorfit doloris,fuges

ab iisdem eousque transfigeretur aculeis,

seþt.n.l

runt innemus vicinum,illic, ut lupi ululantes.

morfibusque infeftaretur, donec quis effet,

dignofci, nifi ex fola voce, non poffet.

Quid verbisimmoret? Proditi funt, in civita-

tem redu&i fünt, fimulque in ignem nondum

L. In vita $. Antonini Archiepifcopi Flo- In

rentini refertur, quod aliquando temporis

plane extin&um miffi , & in cinerem redadii.

6. Antön.

XLII. Legitur de quadam virgine, quz diu

- jnjuriis & moleftiis aliquandiu infeftatus,

tandem in verba impatientiz proruperit,. di-

p. .-

' I

.cafte vixerat, & cum inftigaretur a diabolo de

& 6

» P^

M

^"cendo: Quousque igitur hoc trifte, & mole-

lg:ïuria ad experiendam dcle&acgoncm ejus

&

ftum

--.Ftulm CXIV. ..Peccatum..-

797

ftarn tempus durablt? . Poftea vero confide-

. femper, -ut attonfa coma deorfüm Tnfluebat,

'.:,

rans, quod hac in re . voluntatem .fuam. di-

ipfe colligere, & in numerum capillaturam

vino non conformaffet beneplacito , primo

omnem redigere videbatur.

Res tremenda

quidem erroris: a fe.commiffi a Deo humili-

& folicite penfenda;( fubjungit hiftoria:) Cum

ter poftularit veniam, poftea vero ad culpam

enim fanctus vir Dei demonem reprehendif-

hauc in feipfum caftigandam, gravi quadam

fet, eique temerarium aufüum fuum impropee

corpus (üum accinxerit catena, eamque fera

raffet, reípondit daemon : Meum eít officium,

aliqua ciauferit, clávem vero ferz illius, ne

fervorum Dei habitacula revifere, & offen-

eam aperire poffet, in Arnum Florentiam

fas (ingulorum Breviario meo adnorare, &

perlabentem fluviüm' conjecerit. "Tandem

fic Principi noftro referre, ne ad concilium

'Nüm.u

vero poft integrum elapfum feptennium.dum

-ipfius revertentem vacuum, füppliciis du-

Y4,

in culina ejus pifcis quidam extenteraretur, rioribus jubeat excruciari. Nam hujus mi-

— 'clavicula predi&ta in pifcis hujus vilceribus

nifterii fors mihi de te fingularem hodie pal-

inventa, fanc&to Archiepi(copo allata fuerit ;

mam.ad Principem meum obtinebic, dum

qui cum claviculam hanc, illam ipfam effe

te Dominice noctis feftivum tempus illici-

'I-RCM*

agnofceret, quam ipíe ante feptem annos in

to opere transgredi renuntio. Minime a

vlls.

- Arnum fluvium conjecerat, exinde conjecit,

tonfione, minime (inquam) ceffa, ut de nu«

. Deum hanc clavem ei remififle, 'ut illa me-

mero capillorum n

/

oftre cautïo:uis abacus ace

diante catenam füam diffolveret, ac proinde

cpmuletqr-.

CY

ilam aperuit, & licet invitus a fe abjecit,

i

videbatur enim ei,

uod pro culpa hac licet

?R&l&pfus in peccyatum./

veniali, nondum fü

8

m

nitentiam.

cientem yfu&inuj(i!ïct pæ-

LIII. Pharao, qui poft tot acceptas plag

2$ Exod,

non refipuit, fed in antiqua obílinatione per-

X

5

Surius in

LI. Cum S. Pachomius in locó quodam

"

manfit, cum toto fuo e

Vxercixtu in mgri rubro

vit. S. P2 füi monafterii una cum mulus aliis mona-

.

fubmerfus eft.

«gþo;n.

chi con(ideret, quidam ejusdem monafteri

1

. LIV. Canonicus quidam lubricus, cum pers. Bonav,

fui religiofus, parvulss quasdam ftoreas, quas

'S. Francifcum a gravi infirmitate figno cru. in vita 8,

ea die contexuerat, ante cellam ex oppofito

Cis curatus effet, admonitus tamen, ut ad vo. Fancife,

loci illius, ubi Pachomius fedebat, fitaacam,

mitum non rediret, paulo poft repetens anti. € 1

£

collocavit, ut ab,illis ftoreas illas videntibus,

.quam libidinem , in domo alterius

——

anonici, -

tauquam afTiduus, folicitus , & induftrius la-

domo tóta corruente

loReg.l.

, omnibus aliis ,ill/æfïs,

haj

borator laudem.reportaret, fiquidem regula

folus oppreffus eft. .

Pachomii.unicam folummodo per diem (to-

LV. Thomas Cantipratanus f

c

—ribli:t, quod, Tbomas

ream confici precipiebat. - Cognovit igitur

cum quendam ad fe cum Sacerdote venien- Cantipr.

vir fanctus laborem monachi illius non alio

tem , & confuüetudini male obnoxium, íz-1.2.€.39. *

h.

fine ab eo fa&tum fuiffe ,. quam ut vanam ab

piusque a fe abfolutum ad Epifcopum mit-

Qot. $ |

aliis gloriam aucuparetur, ad circumftantes

Alldl"þ- i

tere vellet, facerdos eum rogarit, ut éum

fg Co XOI

itaque fe vertens, gemebuündus dixit: Mo-.

hac conditione adhuc abfolvercet, ut ipfe pos-

nachus ille in fao peraGto labore mundi po--

z. d

195

nitens flexis genibus rogaret Deum, ut, fi de-

tius, quam Dei gloriam quzfivit: cui proin-

nuo in antiquum fcelus recidcrec, eum mox

de ad (e accerfito, poít afperam reprehenfio-

divina vindida fequeretur.: Abfolutus ergo

nem; hanc injunxit poenitentiam, videlicet

cum tali pacto receffic. fed paulo poft iterum

jume i. ï'

ut coram aliis monachís, ad orationem fa-

0197'

1

lapfus horrenda voceclamavit ; Vindicta Dei

*

ciendam congregatis, ipíe in medium illo-

füper me, ama

:

Xrifïim»aq.ue morte multatus ex-

rum prodiret, & duas in humeris fuis ftoreas

piravit.

ferens, alta voce clamaret dicens: Patres,

LIV.

Cum S:A!-An'f:lmus puerum cum avi.

Suríüs 9 Ia

fratresque mei chariffimi, propter amorem

culaludentem, & mox cum vinculo dimit-

April.

Dei, enixe vos obteftor, ut pro-me Deum

tentem, mox retrahentem vidiffet, àd focios

exoretis, qui duas hafce"ftoreas. pluris zíti-

converíus, (ic inquiebat, cum pecca:oribus

mavi, quam regnum coelorum. . Neque hic

ä

diabolus ludit; modo enim eos ad confeffio-

i ]

terminabatur injuncta ei poenitentia, verum

nem quafi liberos dimittit, modo per confue-

"

infüper in anguíta quadam cella illum quin-

tudinis vinculum in antiquam capüvitatem

que men(ium fpadio reciudi fecit; non permit.

retrahit, ac reducit.

tendo, utc a quopiam homipum vifitaretur;

i

& prgterquam quod folo pane & aqua illum

85 Vb

fuftentarec, infuper eum ad faciendas quoti-

die duas (Loreas, nemini ad oftentationem ex-

EXEMPLA. DOMESTICA.

hibendas, ferio obftrinxit. -

L

r

. Fuga.

Idem t5.

.LII. Cum S. Aichardus Abbas in negotiis

Sept.n. 13. mona(lerii fai occupatus, inadvertenter in die

*t?..Si

gnatiusrogatus a P. Bra ndano Lufi t3n0; Lanciz ep,

fefto accito tonfore capillos capitis forcipe

quomodo Scholattici Societatis pecca- 16. n. a

Y

8-

fibi equari juffiffet, videt, cum hoc ageretur,

ta venialia confiteri deberent? refpondit, ho-

( :

humans falutis adverfarium,quam promptus

minem etiam ds minimis peccatis confundi

fit ad nocendum, quomodo de nofttris offen-

debere in przíentia divina, fi pura coníciens

fionibus exultet.

Nam ecce diabolus intra

tia gaudere vclit, eo quod obje&tum, contra

tenebrofum celle angulum íe continebat,

quod funt peccata ventalia, fit infinitum at«

ncfandam cautionem in manibus tenens, & que adeo etiam in infinitum aggravet.

lI. De

A P Lobn. Dibl. /Man. 'läm,y.l[.

798

Jblitbete Manuolis Concionatoriee

d

L

t4. n.a66,.. II. De B. Aloyfio P. Ferdinandus Paterno

offim efficere, ut vel unam noctem aliqua

ex procefteftatus eft, dum ejus confeffarius effetin cu-

iftarum paccato abflinere velit, omnes ego

f

quidem nervos contendam, ut vel exi

ü

fu Canon.ria Regis Hifpaniz , per quinque aut fex an-

guo il-f

nos fzpe materiam abfolutionis invenifle, id-

lo tempore Deus non offendatur.

p(

J

que non ex defe&u (olertig aut judicii acci-

Damnum.

diffe, quia etiam ab ea etate elucebat in eo

^prudentia & maturitas fenilis in moribus.

XIII. P, Chriftophorus Ortizius Vir Apo- Nierenb,

l

ftolicus, quia fuperior refidenriz defignatus do&r. afc,

Idem poftea de eodem etiam in Societate exi-

ü

íftente P. Hieronymus. Natalis teítatus eít,

non prompte obedivit , fülmine ictus inte-f: 199* -

f

f

rit; licet Deus gloriam ferv

.

cum dixit, fe in confeffione generali íex men-

digiis illufltravetit.

i fui multis pro-

J

.fium materiam capacem abfolutionis non ree

XIV. P. Jacobo Rhem quondam unus eAnnusIn:- |

eriffe.

€b. n. 264.

]Il. De S. Francifco Xaverio Vicarius S.

focietate in fordida vefte & forma apparens,golft.1618«

LO

caufamque purgatorii rogatus refpondit, non

Thomz jurejurando teftatus c(t, fe, dum

confeffiones illius per hyemem excepiflet,

aliam effe, q

uam quod fzepius fine facultate

fe ipfum flagris caftigaffet.

,

non inveniffe p

eccatum vcniayle,qu»o Deus of-

fendi potuiffet.

XV. Quidam Theologiz ftudiofus prope Annue

Neapolim mortuus cuidam focio fuo appa- Neapol,

. ]V. De B. Stanislao Koftka P. Alphonfus

[ä

Ruiz, qui totius vitze confeflionem excepe-

rens dixit, fe in purgatorio graviter crucia- 1695

tum effe, quod aliquando fub facro aliquan-

rat, poít mortem publice edixit, eum tota

vita, quz fuit novem decim annorum, pec-

tulum confabulati, nec confeffi effent, ipe -

proin adhuc iüud' peccatum copfïteretur. |

catum mortale nullum, & venialia valde pau-

i

ca commif(iffe.

$. VH.

Lancizius . V. Catdinalis Bellarminus paulo ante mot-

EXEMPLA PROFANA.

op.3.,32 tem fincere faffus eft, fe tota vita fua, quz

füit feptuaginta novem annorum,nunquam de

pianus Jureconfültus, cum ab Antonio JEliusSpate

F. P-a

;

Vit. c. 34. liberate peccaffe. Sed & P. Fuligattus in ejus

Caracalla Imperatore parrícidium fra.'anus in.

vita fcribit, fe interdum per o&to diés non in-

tris füi Gethz approbare juffus eft, tam con. Caracalla-

veniffe in ejus confefTione ullum peccatum..

ftanter id recufavit, ut etiam mortem ea d/c

Joii.n32. Vl. P. Ludovicus de Ponte voto fe obliga-

caufa oppetere non dubitarit.

;

$ Griqu

vit, nunquam deliberate offendendi Deum,

Il. Democles puer formofus cum lavandi Plurarch.

lol

hoc autem perfecte ab eo fervatum fuiffe ju-

corporis cauía balneum fuiffet ingreffus , id. in vitaDe-

69

ratus afferuit P. Petrus deSandoval, qui per

que Rex Demetrius, eum fecuti abutus ve] "eit

er

viginti annos confeffiones ejus exceperat.

let, preclufo omni effugio in ahenum aqua

$, Tht

£iereDe. Vll. P. Jacobus Alvarez viginti fex anuis

fervente plenum infiliit, mori malens, quam

]ot, cit

ruamn. de. ante mortem voto fe aftrinxit. (e nullum pec-

peccato tali contaminari.

j

virs il catum veniale fcienter admiffarum, idque

luftr.

liI. Philofophus quidam dixiffe fertur, fe Plato.

fervatum literz Peruahz teftantur.

fi fciret, Deum fibi peccatum dimiffurum,

"Vita c. 11I.

VIIL. P. Edmundus Campianus tam tenerg

& illud homines ignoraturos nihilominus ob

erat conícientiz , ut fxpe a fuo coufeffario

folam peccati turpitudinem iftud ítudiofif-

L

ad facrum faciendum fine abfolutione dimif-

fime d;cligacurqm.

fus fuerit.

Lancizop. IX. De P. Bernardino Realino P. Annibal

$. VIII.

A6, n.267. Vitalis juratus edixit, fe per quindecim an-

'SIMIL

ITUDINES.

nos in ejus confeffionibus nec unum quidem

anlitas.

peccatum voluntarium reperiffe.

$. Den,

Id opufc.

X. P. Martinus Polorius operarius indefef-

cüt elementum in loco fuo naturali non Stapiet.

d te]

I. : öl

us toto anno, quo $. Nicolaus [ ancizius ejus

gravat, fecus vero fi extra illum repe- tex. 6. im

huo,

al n.SID

confeffiones exceperat, ne unicum quidem

riatur; fic peccatum adhuc in voluntate &Dom 1r.

veniale minimum attulerat, etiamfíi conícien.

affectu manens non gravat, aut angit; fecusPoft Pent,

tiam füam accuratiffime diícutere con(üe-

vero, fi affectus füerit depofitus.

verit.

II. Sicut lignum, foenum, & ftipula congre- S. Thomas

ld. opufc.

XI.—Alphonqu,R'odriqucz, etíi per quadra-

gantur in domo, & non pertinent ed füb(tan- P- 2«q $9.

Janitoris füngebatur officio, or-

tiam zdificii, & poffunt comburi, edificio" ?

26.n.269. ginta annos

Nf

dinaria tamen i

n confeffionibus materiam ab-

manente; ita etíiam peccata venialia multi-

folutionis non afferebar.

Eundem cum $.

plicantur in homine, manente fpirituali zdi-

l5 l

Francifcus cum Chrifto apparens quzreret,

ficio, & pro iftis patitur ignem vel tempora-

cur fleret?

reípondit: Cur non fleam,

lis tribulationis in hac , vita, vel purgatorii

perfpectam habens gravitatem meorum pec-

poft hanc vitam, & tamen confequitur vi-

catorum, quandoquidem unum peccatum ve-

tam &ternam.

Y

niale contra Deum commiffum meretur, ut

Í1i. Sicat in humana Republica fuünt aliquz Alvar, to,.—

Vita l, $.

tota vita defleatur.

X

leges. fine quaram obfervatione omnino ftare2. li. p.r..—

Stpl

€. 9.

XII. Cum $. Ignat. quondam objiceretur,

non poteft, quas praterire graviffimum effec 1

[o0 :

operam in curandis meretricibus fruftraneam

cognofcitur; ali& vero optimz gubernatio-

ln

Quadl

effe, eo quod ille mox ad vomitum rediturz

ni conducibiles, quas transgredi leve, & non

effent, refpondit ille: Minime fane. Sed (i

magni momenti Judicatur: ita in regno Dei

emnibus vitz mez curis atque laboribus id

quadam funt leges, ex quarum cuflodia

Chal'if

- Tihius CXIV. Pehum, -

?09

4

U

eharitas, & animz ';V-ita dependent; aliz ve- — VIII. Sicut fï mercator 'haberet famulum, r apeiz,

,

ro (ine quarum obfervatiope charitas & fpi-

quem adverteret fuiffe caufam ,. ne quotidie cputc. 16.

ritualis vita adhuc ftare poteft ; & illarum

centum millia ducatorum lucratus fuerit ,n. 75.

transgreífio, peccata mortalia; iftarum vero

eum utique domo expellerec, nec unquam

peccata lcvia & venialia conflituit, Et ficut

amplius admitteret ; ita cum fciamus, quod

inter homines, licet quzlibet offenfa amici-

per peccatum ab inexplicabili lucro gratize &

^ N

$i,

tiam aliquo modo lzdat ; non tamen offenfa

gloriz ceeleftis impediti fuerimus, merito id

levis amicitiam diffolvit, nec amicum a par-

a nobis expellere, & nun

7:*f' 199-

quam amplius ad-

2

ticipatione bonorum amici omnino rejicit ,

mittere debercmus.

fed aliqua levi fatisfactione remittitur 3 eo-

Dammüm & qualias þecmti wiortalis. -

BAnnuæ!n;

dem prorfüs modo leves offenfe adverfus

Deum , quas homines ex humana fragilitate

IX- Sicut pifces in lacubus fcu vivariis ge- Manfi difc;

&

committunt, contrádx , per charitatem &

lurigidiffimo obdu&is , nihil patiuntur

$

íed 2. n. 9.

gtratiam amicitiam non auferunt, atque ideo

&

funt veluti infen(ibiles , qui tamen tunc vel

nec animam interficiunt, nec regnum illi

maxime moveri & agitari incipiunt , quando

ccclefte claudunt. Di(tin&iones porro, quas

torrendi fuper prunis ardentibus in craticulis

: Annue

Napol,

inter transgreffionem mortiferam , & levem

herent: ita quoque multis accidit repro-

affignat, fünt hz fequentes: Peccatum mor-

. lóos,

bis, in pifcibus przefignatis ( quos Deus a facri-

tale charitatem & gratiam tollit: veniale fer-

ficiis füis profcripfit : ) dum enim in bac mor-

vata charitate ejus fervorem extinguit.

m

tali vita degunt interris infenfati , ac proinde

lud przefert creaturam Deo, quia ob amo-

in libro Sapientiz ipfimet dicunt: JVos infin-

rem creaturz Deum deferit: iítud non píz-

Jati &&c. ad minas, ad corre&tiones ,' denique

fert, quia, licet fe ad creaturam inclinet ,

-ad flagella & fupplicia ire Dei ne quicquam

non tamen propter illam derefinquit llud

moventur, folum quando jam in limine infer«

conftituit ultimum finem in cregtura, quia

ni fe pofitos effe confpiciunt , ad Deum fe cone

Elitssray

ab ultimo, propter quem creati fumus, fine

vertere nituntur, fed ferius, & fine ullo frn&tu.

ts jn

recedit; iítud non ponit finem in creatura ,

. X. Sicut qui carcerem inhabitant

n

:

» femper s. Anton,

Coillts

quia gratia decorem , & charitatis pulchritu-

. qnidem in anxietate ac. dolóribus í

unt , fedl. c. a. 9.

dinem, qua homo, tanquam in finem, ten-

maxime co die quo fünt educendi, & ad$. 6

ditin Deum, non amittit. lllud animam in-

ipfas fores judicantis ducendi, & ante cancel.

Phuaeel,

$. Gregor. terficit ; iftud fosdat.

Quare Gregorius di-

- los üanæcs,,judicantisque,vpcem intus aue

inviteDes

L21.moryit: [n peccatorum & criminum difítin&io-

mwüc

e 9.

dientes, metu fuüffocantur, & nihilo meliori

. ne penfandum eft, quia nonnulla peccata ani-

funt fpecie, quam mortui; fic & anima ipfo

mam pollunt, quam crimiaa extinguunt. -

quidem peccati tempore maxime aflligitur,

$. Them. .IV. Sicut in corpore e(t duplex nitor, unus

& premitur,. fed multo magis, quando hinc

avulía, ad ratiónes illic redd

—

e

*

lot. cit:. quidem ex intriníeca difpofitione membro-

ndas, & ad iqr-

mato,

rum, & coloris; alius autem ex exteriori

ribile illud judicium adduci deber.

.charitate fuperveniente;, ita etiam in anima

XI. Sicut fi liber homo ambulans per viam, Idem p. 2.

eít duplex nitor : Unus quidem habitualis,

juxta quam eft fovea profundiffima; projice- tit. a. c. g.

ret fe in eam, non eft liber ad exeundum nili

quafi intrinfecus : Alius autem actualis, quafi

exterior fulgor. Peccatum autem veniale

alterius adjutorio; ita & in foveam peccati,

impedit quidem nitorem actualem ,. non ta-

quod ad infernum ducit, liber eft quilibet

men habitualem , quia non excludit, neque

per fe ad. intrandum, fed non ad exeundum,

; diminuit babitum charitatis, & aliarum vir-

nifi Deus porrigat ei manum gratiz , quod

tutum , fed folum impedit earum actum.

agnofcens David Pfalm. 143. dicebat: Emitte

S. Dern,

V. Sicut corporis natura efít fanitas, ita

manum tuam de alto , libera me ,. & eripe me de

ais

4e tripl,

aquis 1s0ultis, fcilicet viiorum, quia Jilicet inane

;.6nh

cordis natura eft puritas, quia turbatio ocu-

mon *valeo.

?

)

bono,

lo non videbitur Deus, & cor humanum ad

m 1f.

XIl. Sicut fi miles aliquis ex omni parte Menf ditc.

oft Dettt,

hoc factum eft , ut füum videat Creatorem.

Si vero fanitati corporis folicita eft providen-

bene fit munitus, fí tamen ex una füerit pu- 12. n. 4.

dus, & in ca parte lethaliter (aucietur, fic ca-

. da cuftodia , puritati cordis tanto folicitior

Thonds

€ft impendenda,

dit, quemadmodum fi totus füiffet nudus ;

.qu w'

quanto pars ifta dignior illa

fie & £ hriflianis, fi juftitiam fecerit, & in uno

h

.effe convincitur.

Nanfï:difc

peccaverit, fimiliter peccator ftatuitur, quem-

. VI. Non eft verus amicus, qui delib&näta

admodum (i femper peccaffet.

15. $ 5* vellet amico infligere vi2:us leve ,. et(i non

XIII. Sicut in inferno fünt ignis, & frigus, D'onyf

lethale; imo, fi quis nón vellet adhibere cu-

foetor, caligo , vermis, cónfufio, fitis &c. Car.h. a

ram , ne offendat Deum venialiter, hoc ipfo

ita in peccatore eft ignis irze, impatientiz, !8. de

Cconvinceretur non effe amicus Dei.

avaritig , frigus , invidiz , fcetor luxuris , €^orm.

€ce,

| Füga.

vermis conícientim , fitis concupifcentiz ,

inordinatio, atq

T

vat, U

,S.taþle&. ,

VII. Sicut (i feptem latrones domum tuam

ftatioque virtutum.

ue perverfitas animi , dege—

l'l,p.lo

n

tex. $. Injngreffi fuiffent, & fex ejeciffes, non quie-

XIV. Sicut fi quis veniens dd portam iítam, B. Jordan.

Mot. $* . fceres 4

donec etiam feptimum ejiceres , ita

Quadr,

videret unum fcholarem, fedeéntem in porta, apud Bol-

non contenti effe debemus, ut unum dun-

fimiliter cras, fimiliter multis diebus, nonne '?nd. 1 3.

taxat alterumve peccatum animo ejiciamus,

de facili cogitaret: ifte fcholaris intrabit or- "9?f

fed omnia extirpanda fünt,

r

dinem ? Quomodo ergo non credibile, quod

FEffffa2

illi

As P. Lobn, Dib. /l(an. T. 4f

^

696

k»lsw'il)"liotlvecæ Manualis Cdncionamiæ

illi intrent in infernum' , qui tam diu fedent

vunfur ad littora, atque iterum reforbentur,

ad portam inferni ?

& in fe fra&ti lutum efficiunt : quod pedibus

Didaeus

conculcatur ; fic impii &ternz conculcationi

XV. Sicut multi adverfus viduam infurge-

Stell. in. re folent , quia neminem habet , qui fuas

fübjacebunt , quorum nullum eft gaudium ,

C,I1I. Luc.

ch- MV

S. Bafilius

partes poffit defendere; ita omnes deemones,

qui & nulla pace requiefcunt, in eo , quod

:

62

L

& omnes creaturz infürgunt adveríus ani-

impli perfeverant.

:

apudBeitl,

p. l, G ll'

in theatr. "

iam , Dei przfidio & auxilio deftitutam ;

XXIII. Sicut videmus oculos corporis , , Cyryf.

V.pece. ünde Regius vates: Qui querebant animam meam

cum in füumo forte remorantur , lachrymashom. . in

femper effundere: fi vero potiantur aére pur- Matth,

fol. 151 confilium fecerunt in unum ,. dicenies : Deus derdli-

Píalm, 70.quit euns comprebendite, quia mon ef1 , qui eripiat.

gato, & florentibus pratis, & hortis virenti-

V. PT.

bus, & fontibus inter amcena fluentibus, & (a-

hts d

Idem.

XVI. Sicut in difceffu Regis omnes, qui

grzvitäle

funt in curia, abeunt; ita cum Deus diícedic

niores effe, multoque majori aciei fulgore ru-

peccazi

tilare ; Talis profe&o eft mentis oculus, fi in

[7] 38'

ab anima, omnia bona opera, quz peccator

in fiatu gratiz eft o

pratis fpiritualis pafcatur eloquii., eriv totus

peratus; amitci;, & nul-

fine dubio purus, ac lucidus, & acutius cun-

lius funt valoris.

&a perlufirans ; fi vero in fumum fzcula-

Dionyfius — XVII. Sicut virtutes, ac dona Spiritus.fan-

rium negotiorum fuerit ingreffus, ad ianu-

Carhuf. Cti , vires animz reddunt ad bene agendum

8 18. dé e

mera prorfus mala lachrymabitur, & flebit ,

?

xpeditas, ac faciles, a ratione quoque &

& in hoc quidem fxculo, fed multo amarius

enq'rm.

Spiritu fan&o bene prompteque mobiles ; fic

$ Mitr

in futuro; Fumo enim fupt humana negotia

3

hn d

.peccata & habitus vitiofi vires prefatasa bo-

