hno:]

quod parentem fuum hac in re offenderit,

iun (

beret, aliquid extemplo his, qui recitabat, ex-

Dulion,

plicandis, ornandisque dicere jubetur. Res

quodque viginti annis nondum perfe&e judi-

Yf

erat paulo durior,& humana fapientibus etiam

cium füum deponere didicerit.

Dolore- fe

fummopere, agnofcere culpam, ac petere, ut

iniquior, juberi ab eo, qui imperium in fe non

ho

haberet, & perfonie, quam fuftinebat, au£cto-

fe quamprimum Provincialiatu , concionibus,

ritatem extemporane:e orationis periculo ex-

aliisque literis aeternum exueret, Romam vo-

Is

caret, & velad culinam yel ad hortos, aut do-

lj.

poni. Sedpotior Natali obfequendi curafuit,

& victo egregie animo conftitutionum legum-

mum purgandam, aut Grammaticam docen-

que noftrarum celfitudinem facto ipfo, cui pa-

dam zeternum,fi vellet, & quamdiu vellet,man-

/

riaverbanon inveniret; Juculenter approbavit.

ciparet, velfi menftruas difciplinas aut jejunia

imponeret, omnia fe facturum pro culpa hac

Anni,

äoexemplb

XIX. Invidendum veteranis apud Lugdu-

$0.

nenfes, celebri Joannis laudatiffimi olim mo-

expia"nïäa. Satis id fuit S. Ignatio Vo;uiife;

VOb

nachi exemplo revocato, obedientise Tyroci-

Uxulitas.-

Isj

nium Sebaftianus Davinus depofuit. Jacen-

tem enim temere in horto aridum ramum, ut

XXIII. S. Francifcus Xaverius fcribens ad Lib. 2. CP

depangeret atque affunderet tamdiu quotidie

P. Paulum Camertem, credas mihi, inquit, ti- ** .

bique perfuadas velim, nihil effe tutius atque

aquam, donec virefceret, juffus, nulla praeab-

ab omni errore remotius, quam femper opta-

furdi imperii interpretatione ufüs, parere ut

fubito coepit, ita diutiffime füumma quadam

re fibi ab aliis imperari, & imperantibus ex .

alacritate perfeveravit. Rifüm movere poterat

animo obtemperare.

Hinc fzepe, licet d

E Lq 2, epiæc

fubditorum obedientia non dubitaret, tamen t«

vaniffimus labor, nifi admodum comprobaf-

fet eventus, uberem effe obedientize fructum,

füb obedientia imperare folebat pro majori,

N

illique ipfam parere naturam. . Sive ea ignoti

ut ajebat, ipforum merito.

UT

XXIV. P. Cafpar Barzaeus

Gyoæ ih mor- Hift, Soä

dnq )

ligni conditio fuit, ut etiam aridum longa irri-

bum lapfus a P. Antonio Gomio Re&ore per P- !« l&«v

Usc

gatione iterum viveret, five, quod, vero pro-

pius, adolefcentis obedientiam commendare

jocum juffus eft convalefcere quamprimum ***

voluit Deus, longos poft menfes rediit paula-

*

quod imponendam humeris ejus crucem do-

mi jam paratam haberet. Poftridie P. Cafpar

tim viror, & ramus ]

am arbufculs in novas fe

frondes, ignotique generis induit, auctaque

de cubili furgit, Gomio fefiftit ad omnia expe-

ad juftam magnitudinem tyronibus, qui eam

ditus & alacer. Idem ex tempore juffüs concio-

nari inrefectorio,tam expedite id fecit, ut nun-

obedientize arborem appellavere, diu exem-

Xeno;

plo fuit, atque admirationi. Nollem equidem

quam meminerit, fe folutius dixiffe; & cum

4.de

novarum 2zedium fübftructione in hortum

majori fru&tu. Alio tempore a Gomio Rectore

dici]

juffus Andream Carvalium Ducis Alcacefii fi-

progrediente excifam fuiffe, potuit transfer-

lium ad Societatem adducere, fecit, adduxit.

ri, ut nobile virtutis monumentum ; ideoque

Vita €. 9».

g

ne omnino oblivione exarefcat, in hos virtu-

*

Y

XXV. P. Balthafar Alvarez ajebat, fecurita-

m'ioiü

tum hortos libenter intulimus.

tem in agendo cum proximo, cum ex obedien-

ld

&lift, Soc.

ANece[Dtas.

tia fit, eflevaldemagnam, adeo utfi quis obedi-

p.r1l14. XX. P. Melchior Nuunius Indize Pro

vin-

endi caufa infames foeminas accederet, ut illas

no 13 l []

cialis in Japoniam primum, poftea ad Sinas

Chrifto lucraretur, cum eis agens mundiffiinas

L. 1. 5. n.

ngee

$34- . 16.,

Evangelii promulgandj caufa Profe&us, nul-

cogitationes hab-erfat, quafl eifef« aliqïu,is.A

]us;

$. 87-

4

fïtulds CH Oledientia, —

s6i

lus; & fiex propriavoluntate in cubiculo fuo

maneret, foedis ibi cogitationibus uteretur.

fuiffent, nemo tamen inventus fit, q-uï ante fi-

gnum pugnae hoftem repellere tentaret.

Ipfe nunquam animum abjiciebat in arduis,

V. Duo Turcarum Principes,

Muftpha, qui Fierim,

in quibus obedientia illum collocabat, etfi ad-

Cyprum expugnavit,

& Mahometes, in collo- Kemond, ,

$,

verteret fe talentis deftitutum ad eas fuftinen-

l TA

das. Dicebat enim,

í

eru

uio cum Oratoribus chriftianis habito dixiffe '-4 deortu

deducet

ex quo Deus religiofum

ntur, mirari fe, in Kuropa non feverius in

: T Fo 9.

pofuit, ipfe eundem

; etiam cum pro-

rebelles & feditiofos cives animadverti: fu-

fe&u ; quod fi illum

plus oneret, quam ferre

poffit, feipfüm oner

at,

umquidem Dominum uti pro fymbolo his ver-

lere,

uod illi deeft.

quia in fe r.epepi,t fup.-

bis: aut moriendum aut obediendum. Ethanc

Hift. 80c.1.

.XXVI.

Nea

legem ab omni Princi

poli magifter quidam ob cülpam

vandam.

pe inviolatum effe fer-

12. n. 25, jujï'us AB

obadilla cibum

humi fumere, & fri-

gida levare fitim, cum

V. Scipio Africanus cum in Aï'ricä' bellum Beierlin, -

apud Oviedum quere-

gereret, oftendit viros armatos, quos fecum intheatr,

retur, fe paenitentiam t

alem fine valetudinis

habebat, & turrim przeterea excelfam in ma- V«Obed.

detrimento peragere n

L:

on poffe, hortatus eft

ri, & dixit: Nullus horum omniu

ipfum Oviedo, utalacr

1

-

m e&, qgi.no lg.

ter pareret, nam frigi-

non confcenfa turri femet in

Í

dze poculum medicinze

calicem fore, paruit il-

turus fit, fi ego juffero.

x*mare g'ræcipi*taf

ln

' le, atque ex eo p

otu & feffi

d

miorque eft factus.

one convaluit : fïrf

VI. Fulgofus de quodam Affyriorum Prin- Fv

lgofus

^

ucunditas.,

*

cipe refert, quod dum in praefentia exteri cu-

lib. 2. c. $.

jusdam Legati de militum fuorum gloriaretur

terum mes

!i,t?o

. XXVII. B. Aloy

f. dicere folebat,

fc

e rhagno—

obedientia, ip

ere recreari, quod fcire, religionem navileffe

feque ex multis, qui in turis ca- ROr9b,

cumine vigilias agebant, unum ex illis nomi-

; fimilem,in qua propter obedientiam non mino-

ne ad fe accerfiviflét, is confeftim ex eadem

res facerent progreffus, qui juffu Gubernatoris

otiofi fedent, quam in remigendo defudant. -

fe turn deorfum egerit praecipitem.

Annal Li-

XXVIII. P.

$. IIX.

thuan.Co ,tuor

Joannes Gerardinus Belga qua-

Bulion,

votorum Profeffus in agone rogatus,

']EXEMPL

A BESTIARUM.

quid de obedientia fentiret

; refpondit: qui

116.06-.

vult lzetus effe in agone,

L(G

allus Columbani Abbatis difcipulus & M. Marue

fi obediens Superio-

Hildeboldus Diaconus pifciculos,

quos lïäSleyä...Ca 3'

An.nuæ

ribus , & refignatus ad

omnia officia.

de flumine reticulo traxerant

, in folitudine

XXIX. P. Nicolaus Denotarius, olim Pro-

alfaturi ignem concinnaba

i

1586. f.

vincialis Romze, moriturus cum rogaretur a

"

nt, cum interim ur-

19.

fus mire magnitudinis propius accedens, Dia-

Domefticis, quid vellet eos meminiffe? re-

conum quidem terruit, fed Gallo jubente, ut

fpondit, ftudium obedientize fe commenda-

ligua igni inferret, obedivit: Hoc ideo fane

re ; id enim fibi in hoc articulo

mortis füm-

hic referendum duximus , ut

$nam fecuritatem afferre.

qui praepofitis

Annuäel

CXAX. D

I

fuis reniti audent, tali exe

mplo magis confun-

gnatius Martinus dicebat, idfi-

dantur,

quando & fylveftres ferze juffa Santto-

3598. £

bifolatii & fpeiad imm

1

ortalitatem confequen-

rum revereantur, & obfervent.

158.

dam praefertim effe,

quod nunquam meminif-

Sic & D. Elie-

fet, egiíle fe,

ronymo urfis etiam bellua fer

ocior leo obfe-

&

ut ad fuam voluntatem fle&eret

quium przeftitiffe dicitur ; Afellum monafterii

Judicium Superioris. Unde obtemperavit il-

ad paífcua educere, pafcentemque comitari af

lis fumma femper fide,

nunquam de praefidio

& ftationeé dec

fuetus, agafonis fungebatur oflicio. Sed afello

collocavit.

S

effit, in qua obedientia illum

amiffo juffus ipfe ligna dorfo deferre, onera-

ri fe multa cum manfuetudine patiebatur, do-

il

VII

nec poftea inventum ante fe ad monaíterium

EXEMPLA

. PROFANA.

agens reduxit. Ecce bruta animalium fenio-

Plutarch,

rum juffis obfe

quuntur, & homo rationis ca-

[. A gefilaus celeberrimus . Lacedaemonio-

pax audet refragari.

apud Ro-

rum Dux, cum ei rem non minus feli-

$u

driq. pI. 8 Ld

lT. Legitur in vita S. Arnulphi de Bruxella Spezil ex

L[þVv

tF. $. C. 7

€

citer, quam fortiter gerendi mandata ab Se-

monachi Ciftercienfis,

quod quodam teinpo- £/»l. dife

natu allata effent, quibus domum revocaba-

re, cum in Gratia. ( cui certum nomen eft

?» exempl,

tur, e medio fcilicet honorum curfü, omiffa

J

345.

moraretir, id officium impofitum fuit ei , 1

Hs

rei profpere conficiendae maxima opportuni-

famulo fibi adjun&o,

quotiescunque neceffe

tate domum illico fe recepit; quod quidem

ellet, fruges faccis imp

olitas, ad monafterium,

majori Jaudi, quam univerfa reli

carrucaret, /JIterum

£&ta, ducebatur.

Y

qua illips fa—

quein iisdem faccis panes,

qui fratribus G

rangize certis per hebdomadam.

Kenoph. . ][. Chryfantha miles cum e

lata jam ac vi-

diebus fufficer

e poffent, reportaret. Contigit

ata bipenni hoftem effet percuffurus, ut tu-

autem die quadam eum cum curru

diícipl.

bam receptui canentem audivit, a&utum ab

frugibus

onerato ad monafterium deveniffz,

Cu

mque

Plutal!dh.

"hofte illefo, placide ac compofite receffit.

ante molendinum faccis ac frugibus ev

acuatis

to, 1, in

l]. Paufanias Grzeci agminis Imperator,

currum fuum exoneraffet, cum eodem currü

«

cum inter facrificandum Mardonius Dux Per-

Marcell,

farum inexfpettatus irrueret, fuos omnes ab-

ad proximam Grangiam (quse nova cüria due

citur) profectus eft, Ubi cum negotium, pro

jectis ad pedes clypeis juffit quiefcere; nec

quo illuc ierat, expleffet, etiam duos porcos,

prius hoftem repellere, quam pugnze fignum

quos à Praela

bus

to fuo licentiatus dare pauperi«

daretur. Quod illi tam obedienter preeftite-

ropofuerat, in duobus faccis incl

ludens

ora

l

x

a

ccorum ligavit ,

tis

Kunt, ut, lif;et plures eom ab hqiie jam caefi

Heisq'ue in curru loca

ad

ïyys—

562

Biblietbeca Manualis Concionatoriue

cum fratrem in fylvam ire præ/clvepit , atque

-adxf monafterium remeavit.

Cumque jam

. folicite agere, ne procelli illic demorati, aut

portze monafterii appropinquaret, eidemque

rent metas, aut alienam

.. porci tanquam animalia inquieta importune

proprias transcende

Abüt

——

glandem in fua da

mna manducarent.

erunnirent, timens vir Dei,-ne forte quis-

frater lzeta fronte,

& libentiffimo animo, quia

uam hujusmodi occafione in füfpicionem la-

0"

beretur, brutis animalibus tanquam ratione

obediens erat, juffa fa&urus in fylvam pr

utentibus locutus eft dicens :

udite porci,

ceffit.. Sed cum multi tranfüffent dies, &

tempus poft tempus fugace

s vices peragent,

audi e verba mea, fi difplicet in oculis Dei,

ui devotus elfet,

ne, ficut propofui, in ufus pauperum vos ex-

redi&us frater, quippe q

e

gravi

ter ferre coepit, fe

divinis exemptum

endam, licentiam habete grunniendi, ficut

& facitis. Si vero gratum eft, & acceptabi-

myfteriis,

nec miffarum celebratioriibus, nec

exceffum capitulis cum re

liquis fratribus pol-

ie Deo meo, ut per me de carnibus veftris

o accen-

fe intereffe... Un

de pio quodam Zel

avida pauperum réficiatur efürles, preecipio

fus omnes procellos in unum conge

ftos, his fi-

^ obisin nomine Domini, ut penitus ab hoc

milibusque verbis a

2

i

ffatur:* Ecce,

inquit fra-

importuno grunnitu ceffetis. Res mira: Con-

bus, quibus vo-

tinuo porci illi, qui diu, multumque intra

tres porci, quoniam his die

bis folicitus cuftos interfüi, fatis abundeque

faccos clamitaverant, preecipientis obedien-

tes adjurationi, atque imperio, grunnire cef-

docui, inftruxi , informavi, ubi & ubi non

eto, n8e

- liceat vobis pafcentia ora porrigere, p

: ^* faverunt. Tunc vir Dei filentibus procis mo-

dentes, vel Con-

nafterium ingreffus, ad pitrinum usque per-

has ampliffimas metas exce

ventui lites vel vicinis damun

a lafcivis difcur-

- rexit, ubi faccos fuos panibus implevit. Quod

dum fa&um fuiffet, & iidem facci fuper por-

- fibus excitetis, praefertim quia nec fpatiamen-

ta licita conceffaque "vobis ar&ta funt, nec

cosjjactarentur , qui in duobus faccis inclufi

7

habebantur, miro modo, ac fi mortui effent,

landium copize, quibus pafcendi eftis, par-

cior

i hic manu jacent difperfze. — Ego

jam ac

incitari ad grunnitum minime potuerunt :

lan-

Quoniam Dominus nofter omnipotens ,. qui

Conventum pergo, ubi to

rpentem jam &

um refocillabo, at-

precibus famuli fui eos quodammodo obmu-

euentem animum paulul

que fic vos revifurus revert

or. His igitur ver-

tefcere fecit, nonnifi permiffione ejusdem

i:e commendavit,

naturalem eis grunnitum reddidit.

Igitur

* bis porcellos divinze cuftod

panibus onerato curru, in viam füam profe-

&abiit. Verum cum iniqui

vicini refcivitlent,

& liberis, quo

tus eft.. Cumque jam longe rémotus effet a

»orcos cuftodem non habere, -

- vellent, difcurfibus agi, Cq

üippe cum nuJus

muro inonafterii, procis fuis licentiam grun-

1c ad fua.

niendi

ficut antea confueverant) ' verbo

adeffet, qui prohiberet)

ceu jam nut

nt, gavififunt, c

lam in infidiis/

reddidit ,

qui ftatim inquietudine folita cla-

vota prata virere

morem emittentes ,' donec ad Grangiam ven-

ppüti—fünt,ïcurio

fiffimo oculo intuiti .funt, ut-

as fibi metas improvidum pes

tum eft, grunnire & clamoribns infanire non

rumne praeícript

ceffaverunt. Eosdem autem porcos fic

;

cus transvaderet

.Sed cum diu defideraffent, &

N

4

utpre-

ré

ffe&u ; porcis iipofitas

ofuerat, pauperibus dedit.

. fpel fuze fruftrarentut

hiï ^ (fedy &

leges devoti cuftodis

ftri&e fervautibus, vi eos

4bitdit. — ]II. Erat in Dioecefi Monafterie

ftatnerunrt. Un-

1eexemp junc eftinfigne quoddam Monafterium Or-

ad preevaricationem impellere

dentibus verfus

de arreptis fuftibus,

Hagris, tri

,l Zs

dinis Cruciferorum, cujus nomen ob certas

ftias deduxerunt.

caufas fubticeo, habens in circumjacentibus

prohibitas fylvas invitas be

i

fu-

Sed, O res nimium admiran

a! Cum porcelli

fibi locis fylva ambliffimas, ad quas non

3

tum eft, a&iusque a

a

punctum praefixi

os modo, verum etiam aliorum procellos

vi,ut di£

termini deveniffent, pi

itaviflentque attores,

'fumpto condigno pretio idcirco minare foli-

ti Fnem vifuros, me-

ti funt, ut autumnali tempore rapidis flati-

jam jamque fe infaufti vo

mores facti praeccpti, quo

d fraterimpotuit re-

büs dejedas glandes infra transeunte porci

vultibus,

terrentibus Íe ar-

colligerent, & fic dul

ci pabulo incraffati efi-

jectis cum impetu.

D

mis contemptis, pe

de quogue in transyverfum

bus hominum fierent aptiores..

. Cum igitur

- girato,trans di

varicataimpellentium crura ra-

uodam ternpore dives quercubus fylva , de-

vidis curfibus agebantur. Stab

antattonitihoc

lapfis glandibus u

Itra folitum copiofe refperfa

& adrem

frerium praedictum non fa-

videntes hoftes fraternze fzel icitatis,

jaceret, & mona

nimis infolitam invidi obftupuere fubulci. De-

cilem nummum de alienis fagin

andis procel-

let invidis

-mum tam non minus fuam invidiam, quam

' lis in pretium caperet, ( quia fo

bruti animalis obedientiam admirantes, pro-

fupplicium effe aliena felici

tas

vil

lani cir-

]

e&is armis,. depofitaque invidia, concito ad

cum commorantes, qui &

Apfi in proximis

iylvis fimili fpe porcos alebant, monac

hi.s

P

riorem monafterii greffü abierunt, cul recen-

^ter orta prodigia enarrantes,

reparata chari-

de fuo lucro deffeventes, communicato invi-

De quo

cem. confilio ftatuerunt diligentius fe obfer-

tate veniam de invidia petierunt.

á

fit Deus benedi&us in fzecula Am

en.

vare velle, ne forte porci monachorum exor-

& celebr

l

1 Ihido di&b

batis metis in fuas fylvas improvidos pedes

IV. Accidit quoddam mirabile,

?. ex8

memoria dignum ,

apud civitatem Eugubii.

20

»a

defigerent, quaten

us vel ficin monachorum

'S. Pater Francifcus

Perce-

Nam cum adhuc viveret

damna fumpta occafione fzevirent.

erat in territorio ejusdem quidam]

upus terri-

it ifta fecretius Prior, & rufticam. plebem

— bilis magnitudine co

rporis, & ferociffimus ra-

raterna invidia laborantem ingemuit. Ne

ralia, fed homi-

E

tamen infaufti defiderii füi male fperatos con-

bie famis, qui non folum ani

mies

| fequerentur effe&tus ,. advocatum ad fe Lai-

nes, & foeminas devorabat : ita quod o

Glves

*s

um

H Tündus jCI'II.A Obf'd;entia; ;

J

45

vives in tanto terrore tenebat!, quod omnes

lupe, ego volo; /qugd tu dexs.' mihi fidem, ut

ibant muniti, cum egrediebantur terram, ac

poffim evidenter credere, quod promittis. Et

fi deberent ad bella funefta procedere : nec

cum extendiffet S. Francifcus manum pro re-

tamen fic armati valebant dicti lupi: morda-

cipienda fide, lupus etiam levavit pedem an-

ces dentes ac truculentam rabiem evadere,

teriorem dextrum : & blande, & leniter po-

quin eidem per infortunium obviabant. | Un-

fuit füper manum S Francifci, figno, quo po-

de tantus terror omnes invafit, quod vix ali-

terat, fidem dando.

'Tunc S. Francifeus ait:

quis extra portam civitatis audebat fecurus

frater lupe, preecipio tibi in nomine Domini

exire.

Volens autem Deus notificare fancti-

noftri Tefu Chrifti, quod venias a modo me-

totem beati Franciífci civibus fupra diétis, cum

cum ni! duhitans in civitatem, ad faciendam

ipfe beatus Pater tunc temporis. effet ibidem

pacem iftam. Etlupus obediens ftatim ccepit

compatiens illis, difpofuit exire obviam dicto

iter cum S.Francifco,tanquam manfuetiffimus

lupo: cui cives dicebant: cave, Pater Fran-

asgnus: quod videntes illi de civitate , coepe-

cifce, ne portam exeas : quia lupus, qui jam

runt vehementer mirari, & novitas, haec fta-

multos devoravit, penitus, te occidet.. San-

tim per civitatem totam infonuit: ita quod

&us autem Franfcifcus fperans in Domino

omnes tam viri,quam mulieres,magni & parvi,

Jefu Chrifo, qui univerfze carnis fpiritibus

ad plateam fimul convenerunt: quia S. Fran-

dominatur: non clypeo prote(tus, vel galea,

cifcus ibi erat cum lupo. . Congregata igitur

fed figno S. crucis fe muniens, exivit portam

populi maxima multitudine, furgens S Fran-

cum focio, totam fiduciam fuam jactans in

Domino.

cifcus, fecit illis mirabilem praedicationem di-

Etfic fideliffimus Pater Francifcus

cens, inter alia, quomodo propter peccata ta-

intrepidus exivit ad lupum : Et ecce multis

les peftilentiee permittuntur, & quanto fit pe-

cernentibus de locis,in quibus ad fpectandum

riculofior vorax flamma gehennze, quae habet

afcenderant,lupus ille terribilis contra S.Fran-

in aeternum devorare damnatos, quam rabies

cifcum , & focium aperto ore currit , contra

lupi, quze non poteft occidere, nifi corpus, &

quem 5. Pater oppofuit fignum crucis, & tam

quam fit pavendum in barathrum infernale

a ífe, quamaíocio virtute divina lupum

demergi, quando tantam multitudinem un-

compefcuit: & curfuüm retinuit, & os tru-

um parvum animal in tanto pavore, & peri-

culo detinebat.

eulenter apertum conclufit, & demum advo-

Revertamini-ergo, chariffi-

cans eum, ait :. veni ad me, frater lupe, & ex

mi, adDominum, & facite poenitentiam di-

parte Chrifti tibi preecipio, quod nec mihi,

gnam a lupo liberabit vos Deus in praefenti z

nec alteri noceas.

Mirabile dittu, ftatim fa-

& in futuro faucibus barathri devorantis, &

&a cruce conclufit os illud terribile, & fa&o

his dictis ait: Audite, chariffimi, frater lupus

mandato, ftatim fe ad pedes Santti, jam fa-

qui hoc corai vobis adftat, promifit mihi, &

€tus quafi agnus ex lupo, capite inclinato pro-

firavit.

de promiffione fidem exhibuit, facere pacem

5ic autem. proftrato ante fe, dixit S.

vobiscum, & nunquam vos lzedere in aliquo,

Franfcifcus: frater lupe, tu facis multa dam-

[i tamen vos promittitis fibi quotidie expenfas

na in partibus iftis, & horrenda maleficia per-

dare, & ego pro fratre lupo fidejubebo, quod

petraiti, creaturas Dei fine mifericordia de-

pactum pacis firmiter obfervabit: tunc om-

ftruendo, non folum autem irrationalia ani-

nes ibi congregati cum clamore valido, pro-

malia deftruis, fed quod deteftationis audacise

miferunt lupum nutrire continue. EtS.Fran-

eít, occidis, &.devoras.homines ad imaginem

ciícus coram omnibus dixit lupo, & tu frater

Dei factos ; Unde tu es dignus horrenda mor-

lupe, promittis fervare pactum iftis, fcilicet,

-

te mutilari, tanquam praedator, & peflimus

.

quoc nec anima aliqucd, nec perfonam, ali-

homicida : propter quod omnes contra te-

ju-

cujus laedas ? Et lupus fe u: gericulans,.cum

fte clamant, & murmurant, & tota ifta civitas

inclinatione capitis, & geftibus corporis, &

eft inimica. ^ Sed, frater lupe, ego vclo inter

caudze, & aurium blandimentis, fe fervatu-

te, & iftos facerepacem, ita quod a teipfi non

rum pacta promiffa omnibus evidenter often-

laedantur amplius; & ipfe tibi omnem offen-

dit. Et S. Francifcus ait : frater lupe, ego

fam praeteriam dimittentes, nec homines, nec

volo, quod , ficut tu de hoc dedifii fidem,

canes te amplius perfequentur. Etlupus ge-

cum efíemus extra portam, ita & hic coram

ftibus corporis & caudae, & aurium ac capitis

toto populo ifto des m?hi fidem ; quod ifta

inclinatione monftrabat illa, quze Sanus di-

obfervabis, & in fidejuffione pro te fatta mi-

cebat, omnimode acceptare, & ait iterum S.

nime delinquens. :|Tunc lupns levato pede

Franícifícus : Fratér lupe, & quo tibi placet fa-

Gextero dedit fidem in manu S. Francifci fide-

cere pacem iftam : ego promitto tibi, quod fa-

jufforis fui, coram cun&is aftantibus, & facta

I

ciam tibi dari expenfas quotidie, donec vixe-

eft tanta admiratio, & gaudium omnium tam

ris, per homines 1ftus civitatis, ita quod nun-

pro devotione Sancti, quam pzo novitate mi-

quam famen amplius patieris : quia ego fcio,

raculi, quam infuper pro pace lupi & populi,

quod, quidquid male facis, propter rabiem fa-

ut omnes clamarent ad fidera, laudantes & be-

/ dlfh

inis facis.

yertph

5ed, fráter mi lupe, ex quo adqui-

nedicentes Dominum Jefum Chriftum, qui eos

ram tibi talem gratiam, volo, qucd tu promit-

meritis illius Sanéti de ore ferze peffimze libe-

tas mihi, quod nunquam aliquod animal, vel

ravit, & de tam horrenda pefte in pace pofuit,

hominem lIzedas : promittis mihi ifta ? Et lu-

& quiete, ' Ex illo igitur die Tupus populo &

pus fignum' evidens inclinato capite fecit:

populus lupo pa&a, per S. Francifcum ordi-

od

quod promittebat facere illa, auze fibi impone-

nata, fervavit. & lupus per duos 2nnos vivens,

bantux aSan &o Et S. Franfcifcus ait : l'rater

& per civitatem ofüiatim vitütans

neminem

lgedens z

Jibliotbece Manualis"Concionatoriæ

544

ledens : nec ipfze lzefus ab aliquo, fuit curia-

venit'verum pietafis cultorem, perinde ut in-

liter nutritus. Et mirum eft valde, quod nun-

ftrumentum quoddam utile opifici, ad com*

quam"latrabat canis aliquis contra eum. Tan-

plendam fpiritualem fabricam omnibus in re-

dem lupus feniens, mortuus eft, de cujus

bus parare, in quibus, ut operam fuam navet,

sorte. cives plurimum doluerunt, quia dicti

re&tum effe Antiftes judicaverit, ne, fi id facere

lupi pacifica & benigna patientia, quandocun-

recufaverit, impedimento fit, quominus fpiri-

Et ut inftrumentum.

que per civitatem pergebat, miram S. l'ran-

tuale opus compleatur.

cifci virtutem , & fanctitatem.

non fibi ipfi deligit, quod de facto ufus fit ad ar-

Jdern t

miriücam in

: memoriam revocabat.

tem juvandam, eodem modo pietatis, culto-

mur.

rem quoque nequaquam convenit, ipfum effe,

Cog'

qui fibi judicio fuo opus deligat, fub guberna-

$. IX.

tione fui artificis prudentise debet , confilio-

que concedere.Brevius ita proponitur; Sicut

: SX-IX"'M,I LITUDINES..

inftrumentum a fabro quocunque modo, & ad

. Qualitas.

quazecunque opera applicari fe finit; ita ve-

Vit. PP.deI.

rum obedientize cultorem ad . complendam

Si

cut aþis , quocunque vadit, mäfop.era/;-

pat. &

tur; ità & monachus ( & quivis alius

fpiritualiter fabricam perfectionis omn?bus in

huim.

Obedientiee amator) quocunque pergit, fi

M.

*rebus parere convenit.

propter Deum perrexerit, dulcedirem bono-

T

rum actuum femper poteft perficere.

Necqüz'tgs.

: IX. Sicut cibus fine fale eft infipidus, poti-Manfitr,

S.pifil.in. ]I. Sicut paftori füo oves obtemperant, &

$, Clim

couft. Mo yjam quamcunque ille vult, ingrediuntur; fic

usque naufeam,quam nutrimentum caufat, ita45* difc. $.

qai a

aaft. c-253- Qui ex Deo pietatis cultores funt, moderato-

quoque nullum onus, quantumvis fit virtuo-" $:

ribus fuis obfequi debent, nihil omnino illo-

Íum, & perfectum, fine condimento hujus fa-

rum juffa curiofius perfcrutantes.

j

lis myftici obedientize Deo placet. Unde B.

Petrus Damianus inquit: Ut ergo.noftra fit de-

&lgn. &.p. ll. Sicutcadaver quoque verfus, & quacun-

conft. $. 1. que ratione tractare fe finit; ita obediens to-

votio, vel affe&io fructuofa, falutiferze fit fem-

Aontu,

tusin Superiorum fuorum effe poteftate cupit.

per obedientize fale condita, & quoscunque bo-

1.6.Die

Idem. l. c.

IV. Sicut baculus fcipiove non movet fe,

ni operis vita noftra ramos expandat, in radi-

t d

nifi ab alio moveatur ; fic neque obediens

ce lemper obedientise necefle eft, coalefcat.

C

/.X.. Sicut fervus in Palatium Regis admif-8. Macar,

quidquam aggreditur, n

H

jü Supe'rigris volun-

- tate permotus.

fus, grandi periculo obnoxius eft, fi nan exhom. 13.

: Rodriq.

h:

V. Sicutdi

ordine & volungate Regis ipfi miniftret ; ita

!

Masf

ifcipulus magiftrum füper dubio

$ d

y.3: t* S*confulens ejus confilio acquiefrit, quia magi-

homo quoque fervitio Dei deputatus non mi-

1.2,

€ 15.

norem reprehenfionem poenamque timere

fter eft ; ita fübditus Superioribus acquielcit

imperio, quia fuperior eft.

4

L.

merito poteft, fi voluntatem Dei per Superio-

Manfi, tr.

[. Sicut non ftat penes c

hordam foni bo-

res declaratam exequi differat , aut omnino

£

transgredi praefumat.

54 difc-. nitas, vel fuavitas, quin potius penes peritiam

3

icut fine Duce non cot

1fiäitui de vi- c.!.a!:r.Jtl;

15.n

[v4

fidicinis, qui illam debito modo contempera-

Xl. S

re noyit; ita quoque virtus poenitentiae non

'&oria, &finegubernatorenon pervenitur ad ftin. in lig.

iA

,vite C 3.

confiftit in hac vel illa difciplina, in tam hifpi-

portum ; ita & absque obedientia impoflibil

- do cilicio, vel in jejunio adeo rigido, fed po-

de abt:dT

eft in hujus vita» pelago nonpgriclita;ri. ;

9

tius in obedientia per quam illi haec omnia a

Utilitas..

.Patre fpirituali preefcribuntur.

Unde S. Phi-

. lippus Nerius intcr alia de hac virtutetradita

| XII. Sibut&cibus' corporis in- omnia ejusLu-d. de

membra diftribuitur, ut cüique det nutrime

aL

».. Ponte to.

documenta, hoc quoque fuis poft fereliquit, vi-

ia a

limentim 3 de perf.

delicet obedientiam compendiofam quandam

tum neceffarium ; ita obedien

CLCU CA

t.rlöl C- l] [»

eft potentiarum & fenfüum boni religiofi,

effe viam, per quam fubito ad perfectionem

ervenitur, multoque majoris fe aeftimare 1l-

omniunique virtutum quze in ejus anima fe-

H

u

m, qui füb obedientia vitam quandam agit

dem habent.

N

actarios domare Rodr. P.3«

ordinariam , quam alium, qui ex propria vo-

XIIL. Sicut qui/equos refr

luntate rigidiffirnam ait poenitentiam.

cupiunt, nunc incitant,)nunc inhibent nunc int?. $ €. 6.

gyrum, nunc retro agunt, nunc adducts re-

;fbid. difce

VII. Sicut nullus eft, quantumvis impius,

a$.nm8. qui eundem cultum & venerationem deferre

pente habenis fiftunt, quo fic lupatis psrere,

recufet cruci alicui ligneze, velfi&tli, quam ar-

neque füos impetus fequi, condocefaciant; ita

genteze, vel aureze, quia non honorat materi-

experti Spiritus magiftri faciunt, ut difcipu-

am, fed patibulum, quod in ea repraefentatur

los fuos in obedientiae virtute perficiant, &

tractabiles reddant.

i

Chrifti crucifixi.. Eodem modo; tamefi Supe-

zior fit homo imperfectus,vilis, & importunus,

XIV. Sicut viator iter aggreffus, Scipione$. Doroth,

nihilominus illum venerari, eique obedire de-

invento, cui innitatur, magis illud accelerat,

do f.I.

bet, qui imaginem Dei in fe portat.

& preeoccupat viam ; ita qui propriam vVo-

SO naüll

. VIII. Quemadmodum faber, zedificator ve

Juntatem abfcindit, & voluntati Superioris ac-

conftit,

uiefcit, celerius in perfectione progreditur.

fingulis artis iuftrumentis pro arbitrio utitur

münu Co 3 i"u'O,

neque unquam ullum inventum eft inftru-

XV. Sicut arbores agreftes inferi duobus fo- S.Bernard.

& 28.

lent ramufculis alicujus arboris nobilis, & ex ferm. de

mentum, quod ad quemcunque illle ufum vo-

luiffet, non fe facile trattandum praebuerit, ac

hocarbor, quze erat prius agreftis,producit flo- obed c.12,

res, fructus & folia fecundum naturam

arboris

goderatoris manul cefferit; ita quoque con-

nobif

a zfuluf CII. Ol;e/die'ntïa.æ b

565

noBiïïg*de qua ramufculi fünt affumptl: Sic

ne operantur, horum enim ä&ïohesï talis funt

obedientia alienam voluntatem, & fenfum

Tneriti, ut quaevis earum, etiam mirima, hoc

confümit, atque cordi ejus, qui o5edientiam

obedientia chara&tere confignata, Deo fit ac-

promittit, inferit; & jam cor illud, fi in obe-

ceptifima, ab eoque liberaliter compenfetur.

dientia perfeverat, fecundum volunt*atem &

Unde S. Bernardus ait: Qui fe fibi magiftrum

fenfum fui Superioris jam operatur, uande di-

conftituit, ftulto fe difcipulum fubdit.-

citur obedire, id eft, contra

^ XX. Sicut fi quis Alchymifta effet tam ex-Ib

"

fum & voluntatem ire.

proprium fen—

idin- 6.

cellens , ut p'umbum & lapides in perfectiffi-

Idem tom.— XVI. Sicut ex inobedientia primze noftre

mum transtinutaret aurum, nemo non magni

2.ferm.46. parentis fumus condemnati, ita per obedien-

eum faceret ; fic manducatio, dormitio, am-

C.9

tiam Marize Virg. fumus a morte perempto-

bulatio, a&iones funt in fe ipfis omni caren-

rialiberati ; Ideo haec obedientia ab Eva re-

tes merito, obedientia autem illas exaltat, &

jecta, a Maria gratanter recepta, continue fua-

ad seternze vitze fublevat meritum, Deo gra-

debat, opture falutem mundi; lIdeo divinze

tas acceptasque conftituit, nec non aeternae

voluptati fübdi, & omnino fub divino impe-

efficit meritorias remune

:

rät.io-nivs , ideoque

rio ejus voluntaten annihilari ; Unde audita

magni facienda eft. :

Dorvini voluntate de conceptu filii fui, valen-

N

Dignitas.

teratque lzetanter, etiam velociter,Angelo ait :

- XXI. Sicutim

;

Ecce ZIncilla, quafi dicat, ecce volenti corde, lae-

preffüm Principistnfigne va- Jac.Alvar

lorem confert monetze, de fe quantumvis vili ; 9- 9 5-

u

tanti facie, atque veloci opere adimpleo, quid-

ita & voluntatis divine executio maximum P *: *

uid divinze fueritbeneplacitum voluntati.

h

$. Climac, — XVII. Sicut navis, quae bonum habet na-

recipit valorem,

quantumvis in exilis"mokmen-»

ti materia.

grad.26. varchum feu gubernatoremgsDeo adjuvante,

fine periculo in portum defertur ;. ita anima,

XXII. Sicut plus fuum amorem erga ami-S- Bonav.

cum teftatum facit, qui etiam fervum ejuse &tad,

quze bonum habet paftorem, facile coelum con-

ícendit, quamvis antea mala multa patrarit.

magna cum reverentia excipit, eique fervit, "**

XVIII. Sicut qui in navi eft, femper proce-

quam fi ipfi folum Domino ea pree/taret; ita

fublimior quoque gradus eft obedientise, quae

$.Bonav. dit, & tamen ipfe quiefcit; fic qui eft in navi

to.6. Diet

bedientize, femper proficit in mundo, dor-

hominibus, quam qus ip

fi Deo exhiþetur, fix |

falut,

uidem czetera fint paria. -

z

r

.

[*

.

1-3-miendo, vigilando, comedendo, abftinendo,

X

a

XIHIL Sicut illum equum prze cseteris

æï-s- öhrgff

u

ambulando, quiefcendo , quiaj;inftar nautze

1j

non movetur motu proprio, fed alieno. -

ftimamus & laudamus, qui fine ulla vi habena- hom. 4, de

rum pro nutu compe/citur; itaistandem per- V9

Manfi, tr. XIX. Sicut terra a femetipfa magna cum

54 di.24. facilitate, tefte experientia, herbas,flores arbo-

fectionem obedientize, laudemque confecutus

1.2,

cenfetur, qui etiam fine imperio obedire, &

E

res plantas, aliaque germina producit ; Quan-

vel praefüumptam Su

do vero aratro, & ligoniqus colitur, idiptum

periorum voluntatem exe-

quidem facit, fed cum labore ; requiruntur

um

qui didi'cit.- (

enim agricolae fudores ad illam irrigandam,

( Qucunditas.

M

Y

o

magna quoque induftria opus eft, ad eam fter-

r "XXIV. Sic

1

ut qui navyi probe

inftructze , &'R(;dr- p.3«

nl

corandam , & fodiendam; KEodem quoque

bonum nautam habenti impofitus, cum ma-'*5: €. 10.

d

