timeo, ne Deus münuat wmibi premium in celis

fi tunc primum decerpta fuiffent.

, propter tuum fervitium bumile.

Et ille: INon eff

V.S Elzearius ultima &gritudine correptus.

Vita C. 54.

ita, fed pro mea mercede ju[Jus füz bunc wenire.

j

dehinc nihil ulterius cum mortalibus fabula-

Sic fancta lis quotidie inter eos oriebatur, &

f

tus , graviffimos inter & continuos dolores,.

quanto plus eremita ferviebat, tanto plus fer-

animum ad zquitatem & fpem debitz fibi

vire affectabat, & infirmus eum fervire non

mercedis zftimulabat. |ObleGabatur conti-

finebat, ut plus fuftinendo, plus premiare-

nua Chrifti Domini cruciatuum recordatione;

tur. Tunc poft annos quindecim expletos

quorum memoriz aíliduos interpretes adeffe

infirmus deofculari] ceepit manus eremitz,

fibi voluit, Multa etiam ex Davidicis carmi-

gratias eidem referens de pietate fibi imper-

nibus memoriter decantans, illud inprimis ex

tita. Eremita autem rogabat Dominum, ut

Pfal.40. Dominus opem ferat illi faper leGtum dolo-

oftendere dignaretur, qualiter hec anima

fandta de corpore egrederetur. Et oftenfum

ris ejus,C2c.Cum ad extremum certamen facro«

e(ít. Cum enim ad horam noviffimam deve-

fancto ceromate inungerctur,'ad diving cru-

nifTet,

Ggg 3

»

-

EE

—

422

Eibüotbecæ Manualis Concionarorice

;

niffet, audivit vocem dicentem: Penidiletle mi. . Dei. Deinde coclefti quadam exundantis letíe

'Tunc illa feliciffima anima ad omnes fenfíüs. tiz fuavitate delibutus,inilla confcientiz feree

corporis dicebat: obis regratior, quia mibi obt-. nitate , quafi fudo coelo in aprico exultabat,

diftis..Oculi vanitatem nori concupivi[lis ; aures va- . quod per dolores venientem mortem perfen-

nitatem non audiflis ;; tanus in deliciis deletata non. tifcerec. Ab(orptus eft inillis mille Iztitiis do-

fuiflis; pedes ad vana non cucurrifHis ; olfa&tus de- ]orum fen(üs: neque fapiebat audire quidpiam

licias comempfiflis guflus aliquid delicate non edifli. . quod coelum non faperet. In facro-(an&toVia-

7 igitury o corpus meum in pace quiefce , ut tempo-. ticoy& füprema facri ceromatis unctione fpem

Daron,

v opportuno vecipias pro labore eternam vemunera-. ultimam reponebat: Ideoque non ultimo ex-

tionem. Ethoc dicto, cum conventu Ange- fpectatoillo, & canclamato animz fe e mundo

ton. !

àd n

lorum fan&a anima evolavit ad coclum. -

. jam proripientis articulo, mature particeps ef-

1065

Ribad. p.

ViLInea porticu que euntibus ad ecclefiam fe voluit utriusque: boc tantum, íed brevi

3. 25.Dec. B. Clementise

it pervia, fuit quidam Servulus ' tanc moerore nonnihil (übveritus,ne;quia me-

nomine, quem multi veftrum mecum nove- lius fibi &in corpore & inanimo efle (ufceptis

runt, aitS.Greg rebus pauper, meritis dives, illis Sacraments manifeíte fentiebat, iterum

quem longa zgritudo diffolverat. Nam a pri- convalefceret, & invitus defereretur in vita.

mzva etate usque ad finem vicz paralyticus. Evidentibus xterna falutis pignoribus

cumu-

jacebat. Quid dicam quia ftare non potuerat,

latam ajunt, qui morienti adfuere. Quo a

qui nunquam in le&to fuo fürgere,vel ad feden- morte propius aberat, eo magis liquida mor-

dum valebat,nunquam magum fuam ad osdu- . tem exoptantis animi dulcedine ibac in jubi-

cere, nunquam fe potuitinlatusaliud declina- lum. Ultimum illi vite triduum totum ín ex-

re. Huicad ferviendum mater cum fratreade-. quifitze altis & fan&is mori defiderantium San-

rat, & quidquid ex eleemofyna potuiffer acci« &orum fufpiriis atque lztitiis Hlaxit. Haufta

ere, hoc eorum manibus , pauperibus ero- . e Chriíto fiducia non timere fe ajebar, agonem

gabat.

Nequaquam literas noverat, fed . mortis: imo ex omnium jucundiffimarum,

fibi co

dices emerat, & religiofos quosque ia quas unquam habuiffet, horarum cumulo ftbi

hofpitalitatem fafcipiens,hos coram felegere eí[e unam, eamque jucundiílimam eam, quz

fine intermillione faciebat. Factumqueeít;ut, " ultima effet vita, feu mortis, horarum. Regio

Tellcv.

ple- confeffario & alteri cuidam, e primoribus vi-

fpez. moi

quantum ad menfuram propriam attinet

neS Scripturam difceret; cum ficut dixi, litte- "rojinterrogantibus qui valeret : Expitojinquit,

p1l4.

Ü .

ras funditus ignoraret. Studebat in dolore aacer donec veniat immutatio mea.. Vicae fpem og-

femper gratias agere,hymnis Deo,aclaudibus gerentibus refpondit , fe mortem clecturum,

diebus ac noctibus vacare. Sed cum jam tem- ramerfi anni adhuc fibi offerentur, & a publi-

us effet, ut tanta ejus patientia remunerari cis officiorum, & a privatis morborum per-

debuiffet, membrorum dolor ad vitalia rediit." turbationibus liberi, & omnibus, quz quidem

Jelov

fpec, m

Cumque fe jam morti proximum agnovit; pe- . excogitari poffent, deliciarum ac recreatio-

l t df

regrinos viros,atq

uein hofpitalitate fufceptos num commoditacbus affluentes. Solebat dice-

re: nunc demum íe penetrafle ad fuavem fun-

]

admonuit, ut fürgerent, & pro exfípectatione

exitus füicum eo píalmos decantarent. Cum- dum cceleftis illius dicti : Melior eff mifericnrdia

que cum eis & ipfe moriens pfalleret, voces tua fuper viias! Quotquot vitas haberet mun-

fallentium repente compefcuit cumterrore dus,meliorem efie plenam vitz &ternitate mi«

fericordiam Dei fuperomnes vitas. His effufze

maligni clamoris dicens: Zacete, nunquid non au-

ditis, quante refonent laudes in cxlo? Camque ad . in Deum mentis affectibus intermicabant fele-

easdem laudes, quas intus audierat,aurescor- Gta quxdam ad ccclitum Reginam, & omnem

dis incenderet, fanctailla animaa carnefoluta beatorum regiam, Angelosque fufpiria,pretio-

eít. Sed exeunte illa tanta illicodoris fragran- facordiscontriti, & Deoplene immolati facri-

tia afper(a eftjut ofnes illi,qui aderant,inzíti- ficía, & holocauíta, indulgentiarum ufus dili-

MEm h

mabili faavitate replerentur,itaucperhocpa- gens; & quidquid demum utile effe viderat

22' Jull

. tenter agnofcerent, quod eam laudes,q

uasau- ad optime moriendum, id quod optime con-

*

dierat in ccelo füfcepiffent.

fecutus eft anno 1630. 3. Jan. magno fpei pra-

ilela m'a)'okrum in

cipue argumento , illos demum feliciffime

J

o.Nadaüi — VIII. Dom. Joannes de V

Hebdom, Aragonia S.

Jacobi Equitum Commendator. emori, qui morientium auxilio fcfe omni; qua

49

poffunt, ope operaque impendunt.

oft plurima & maxima magpnificg pietatis of-

;

cia, hoc etiam perfufus lumine, ut morientes

IX. Rogerius in Annalibus Anglorum deWad. ec.

precipuo juvaret ftudio, in le&tulo mortuali. Henrico il. Rege infigniter poenitente ait. Quin? c21.

ftatuit, ut pro Bifcaja patria fua tota. fuis im- cum fen(iffet mortem fibi imminere, convoca-

pen(is quafi pro teftamento morientibus omni- tis Epifcopis, & viris religiofis primum fecre-

bus a fe moriente relicto , imprimeretur pra- to , dein coram omnia fua peccata confeffus

xis quedam juvandi «gros ad bene morien-

eft, & füorum peccarorum abfolutionem ac-

dum, & peromnem Biícajam ad fuas rationes . cepit.

Deinde depofitis mollioribus indumen-

diftraheretur,ut omnibus ad manum effet. At tis cilicium induit, & lig

zto fane in colle fuo,

videamus , qui adeo folicitus de moribundis dixit Epifcopis, ac cteris religiofis: frodo

fuit;qualis ipfe fueritin agone;

quale pretium me peccalorem indignum , culpabilem , per funem

tuleritoperz adeo pretiofz Primum generali ifjum vobis Minifivis Dei poftulans , ut Dominus

ïbidem

vitam omnem: exomologe(i ad exemplum S. nofler, qui latroni in cruce confitenti peccata dimifüt,

|

9. ul

Dominici expiavit, & quod illa teftatur, & nos er preces veftras, & /uam ineff abilem mifericor-

ipfius praxis verbis latius referemus, frequen- diam mifereatur infeliciff/ame anime mea; & re-

tiffima fs confeffione parabat ultimo tribunali fponderunt omnes, zfme. Etipfe aic illis.

[R«

C

——

Tüwus XCPlML M.

.1423

Trahite re e le&o ifto, per hunc funem, &

felicem vite finem, ei prænünbïavït; Voïuitæ

imponite le&to illi cinereo : & fecerunt, ficut

que anno toto prius eam febribus decoqui,

przcepit illis; & appofüerunt capiti & pedi-

Sed octo diebus ante quam moreretur , fua-

bus fuis duos lapides magnos quadratos. Et

viffimam in ccelo muficam, cantantesque au«

omnibus rite pera&tis przcepit füum corpus

divit Angelos, a quibus anima Magdalenz (o«

deferri in Nortmanniam Rothmagum usque..

roris ejus in coelum fuit füblata, que etiam

Et his dictis ipfe SS. Viatico munitus in ti-

ipfa ad Martham cum Chrifto a

pparens, in«

more Domini emifit fpiritum.

" Baron.

vifit, & ab boc audiit: Veni,

hofpita mea di-

X. Ferdinandus, Rex Cafte

llze ädVeftcns

lectiffima,quemadmodum tuq

tom. 1r.

diem mortis adeffe, die S. nativitatis Domini

uondam tua me

ad an.

domo recepitti,fic ego te recipiszn in casleftem

miffam cantari precepit, füb qua & commu-

1c65.

domum meam. Hinc in pavimentum cineribus

nicavit. Sequenti die.vocans ad fe Epifcopos

afperfum, impluviumque, e quo ccelum con-

& Abbates, in templum fe deferri jutfit, re-

templari poffet,volnit deponi. Sic depofitze pe:

gio cultu & ornatu indutum, ibique fixis ge-

tenti, manuque orucem przferenti , (acra Do-

nibus Deum univerfi Dominum confeflus, re-

mini paffi hiftoria ,

quamsS. Lucas confcrip(it,

gnüm fuum , quod adminiftraverat , reddi-

et prziecta üimuladea verba ventüm : J ma-

dic: tum chlamidem regalem exuens, & co-

nus tuas, Domine, coi

inendo fpiritum meüm ; ipfa

ronam deponens; cilicio indui, cinereque con-

quoque fuum Domino reddidit. Ait preterea

fpergi voluit, & (ic pott duos dies inter ma-

S.Antonius S.FrontinoPetraæoricenüEpifcopo

nus Epifcoporum fpiritum Deo reddidit.

(quem P'etrus Apoítolus Petracoricis Antifti-

Xl. Joannes, Rex Aragonum ex hac vita mi-

tem przefecerac) facris miffarum folenniis opees

graturus, cum mortis metu in lachrymas fol-

ranti Angelum appacuiífe , & utad exequias S.

veretur, fufead aulicos perorans oftendit , ni-

Marthz properaret, impetraffe. Itaque Tara-

hil ibi regoum, nihil honores profuiffe, fan-

fium ccelefti vi translatum , moriendi affuiffe,

. &tiusque fe victurum fuiffe, &i non Rex, fed

ipfumque Chriftum fünebres ejus exequias ce-

agticola fuiffet. Demum ad Chriftam cruci-

lebrafle. Sic Deus honorat honorantes fes fic

fixum converíus, inter pia fufpiria expiravit.

BDellov.

invicem fibi przftita ob(equia reponit.

u

XII. Juvenis quidam Dux Lotharingiz,cum

lil. De S. Petronillz fingulari pulchritudi-

"I)ïäe 393

fpec. mor. effecin extremis, tefpicieus domos füas & ca-

ne cum quidam Flaccus homo nobilis, ac po

Maji.

p.1-1.2. ftra dicebat: O

Douine Deus, quantum con-

dift, 4,

tens forte refciffet, ranto ejusamore füccendi

temnendus eft ifte mundus, quando ego, qui

ccepit, ut ejus in matrimonium accipienda

tot babeo caílra & palatia , & tot potui ho-

certus, eandem magno militum przfidio ob-

fpitare, neício , quo adhuc in nocte iíta de-

vallatus conveneris, füique adventus caufam

beo ire, aut apud quos hofpitari.

Bellov.

recenfuerit. Cuiilla: Ecquid opus armis,Flace

XIII, Rex Franciz laborans ad mortem, &

ce, ad imbellem muliercuiam debellandam ?

1

pec. mor. defperatus a medicis , & pofitus in cinerem;

l

Animi puellarum non expugnantur armis ;

eit. difl- vocasiromnes aftantes, dicens : Ecce ego,quia

8*

fed donis; non terrore fübjugantur, fed amo-

ditiffimus eram , nobiliffimus de mundo; pro

re. Quod (i me vis uxorem, tridui inducias

omnibus divitiis méis, & potentia, & amicis,

concede, ut ad nuptias me comparem. Ela-

non poffum extorquere a morte inducias ab

pío triduo nobiles mihi matronas ac Virgines,

hac infirmitate per unicam horam. Quid er-

quz me folenni pompa (quemadmodum tuam

g0 valent ifta omuia ? Et hoc dicens, omnes

decet nobilitatem ) tuas in ades deducant,

'audientes concitavit ad fletum.

Placatus hisce Flaccus, ita fe fa&turum rece-

IDEA VI.

pit. Verum enim vero S. Virgo, qüz perpe-

tuam Chrifto virginitatem dedicarat , tridui

Jiüufiria mulierum pie orientium 'exempla.

Tdem p. 1.

inducias precibus, jejuniisque impendit, cos-

o.

Magdalena poft expletos triginta annos

leftem enixe precata Sponfüm, ne fuam perí-

22, Jul.

ipíamet quendam facerdotem rogavit ,

clitari fineret integritatem, folius ejus amori

audiret fabctum Maximinum, füoque ei no-

dicatam , tamque folicite hucusque fibi cone

mine diceret, üt fequenti Dominica füb au-

fervatam. Jam induciarum dies abierat, cum

roram folus.in témplo compareret. Paruit

fan&tus quidam facerdos Nicomedes ejus in

fanctus Epifcopus , & Magdalenam in aére

edes forte delatus, ibidem miffam fecit, &

pendulam fublatis in coelutn manibus, preci-

«

S. Virginem facra Synaxi refecit. Hoc igitur

bus intentam reperit. Hic magno pietatis af

ccelefti vietico premunita, füo fefe lectulo

2b

fe&tu fufis ubertim lachrymis S. Synaxin per-

compofuit, puramque animam ín fui manus

cepit, & haud mulkto póft fuum fpiritum in

Creatoris edidit.. Affuere preftituta die Vire

m

amantifhimi Spon(i fuique Magiftri manus edi-

gines ac Matronz a Flacco fübmiffz,

ejusque

dit, quera füorum peccatorum caufa fenferst

in zdes Virginem deduGture : fed c

um ecam

olim tuumin cruce coele(ti Patri commendaffe.

reperiffent excin&tam , vice nuptiarum füne-

San&itliimam ejus animam coclites in coelum

bres folenniter exequias celebrarunt. Decefz

feftivis plaufibus & jubilis foftulere ; corpus

fit pridie cal. Junii , quo die anniverfariam

eodem loci conditum , & honorifice femper

ejus ecclefía memoriam agit. Corpus ejus

fuit habitum.

Ibidem

via Ardeatina conditum, poftea folenhi pom-

290 Jul'

- * II. De S. Marthz morte fic fcribit cita-tusv

pa in Ba(ilicam Principis Apoftolorum Petrí

Author: Simul illud tempus advenit, quo Do-

translatum , Paulo, hujusce nominis primo;

minus hinc evocatam coclefti prmio donare

ecclefiam moderante.

*

decrevic, uno anno prius , quam decederet

IV. Maria JEgyptiaca, cum a Zofimo, quiTbid,p,2, .

eam 2« Apr.

1

».

JBibliotbece Manualis Concionatorice

, 424

eam in folitudine SS. Euchariftiz epulo re-

tius,Papa,nominis hujusce quartüs, fämä fans

fecerat , petiiffet , ut fequenti anno iterum

Gitatis ejus excitus eandem vifitavit, fuaque

rediret, ille con(ticuto tempore revertens, &

benedictione plenaque indulgentia impertivit.

j p

ad locum, ubi prius eam viderat, progreffus,

Quam ob rem miris illa gaudiis in Domino ge-

a6, ]

nonnullos inde radios folis inftar fplendidos

ftire vifa, convocatas ad fereligiolas filias fuas

emicare fenfir; quos, ut propius acceflit, fan-

oravit, ut in agendis Deogratiis fociam (ibi na«

— -&am jam defunctam, corpus ejus humi ftra-

varentoperam,quod & facrofancto Domini fui

tum , mode(íteque verfus Ocientem compofi-

corpore refecta tuiffet , & ejusdem Domini fui

tum vidit, cum verbis his in arrena exaratis:

füpremus in terris Vicarius ad feinvifere fuif-

Sepeli, Zbba Zozime , mifere Marie corpu[culum.

fet dignatus.Erat inter alias monachasAgnesS.

Redde terrey quod fuun eft , & pulveri adjice pul-

Clarz germana foror,qua; cum forori,fuzque

erem, . Ora tamen Dominum pro me tranfeunte. V.

in Chrifto matri moriturz przfens adeflet,

id. Zprilis , note falutifere pa|J;ionis pofl divine &&

multis lachrymis oravit, ne fe relinqueret in

facre cene communionem. . Ex his charaQteribus

terris, fed in coelum profedtura fe comitem af-

Zofimus collegit nomen San&z fuifle, Maria,

fümeret, quando adeo unanimes in communis

eamque anno przterito , una hora poít acce-

Domini obfíequio convixiffent. Sic orantem

ptam Euchariftiam, eo loci deveniffe, quem

confolata negavit effe Domini voluptatem, ut

ipfe diebus omnino viginti vix;adiiffec. Dein

jam fe comitaretur, neque tamen armbigeret

rzcuntem breyi füubfecuturam V aticinium id

accelfit facrum corpus, pedesque ejus reve-

renter ofculatus, officium defünctorum , ut

fubíecuta haud multo poft Agnetis mors com-

vocant, pone recitavit, eique folennibus ec-

probavit. Interea circumfufz filie ejus omnes

clefiz pfalmis & hyrnis parentavit. Cumque

jam jamque morienti fuz parenti fufis ubertim

neíciret, quemadmodum facrum funus hu-

lachrymis parentabant, & illa defolatas blando

maret, mox accurrentem ferociffimum leo-

fermone coníolata ad omnium virtutum, ime

nem San&tz pedes lambentem vidit, quem fibi

primis fludium humilitatis,fanQzque pauper-

tanquam pollindorem fubmiffum divinitus

tatisanimabat. Hincad fuammetanimam con-

intellexit, ut effodiendo tumulo operam na-

vería, his eam verbis affata eft : /ade fecura, quia

varet. ltaque figno crucis armatus leoni prz-

bonum babes itineris cordu&twm : Vade,quoniam; qui te

cepit humum pedibus eruere, foffamque effo-

creavit, fanttificavit,Eg cuftediens te femper, velut ma»

dere humani corporis capacem. Getula bel-

ter filiam, tenero amore dilexit. Mox ad Dominum

lua fan&i viri juffibus obfecuta cavum fatis

convería: Ti inquit, Domine beneditius fis, qui

capax effodit, in quod Zofimus facrum the-

mecreafli. Inxverrogata, cuinam colloqueretur;

faurum depofuit , eique vetus illud pallium ,

comiter ait: Colloguor anime mee, quam prevenit

Duoinus in beneditlionibus dulcedinis [ug Ad mo-

quod olim ei przbuerat, quo fuam tegeret

nuditatem, abflulit; fibique tanquam facras

rientem Dominus, & Deipara Maria multis

ilius fan&z pocenitentis reliquias affervavit.

candidatarum , auroque coronatarum virgie

Caterum leo facrut; corpus humo obruit,

num choris circumdata invifit. Atque hisce

coeleftibus inundata favoribus cum Dominicze

füoque perfun&tus officio mitis inftar agni di-

Íceffit, & fuum ad monafterium Zofimus re-

paffionis hiftoriam prelegi fibi juffiffet, (an-

C&tam animam edidi: in manus fui Creatoris, &

4

verfüs miracula divina przdicavit, fuisque

ceenobitis quid fibi contigiffet , enarravit.

cilicium, cinerem poenitentiz, labores ; lacer-

li rebus enarratis obftupefaGi, Deo , qui

nulamque mortalitatis, cum ftola immortali-

fuis in San&tis mirabilia.operatur, grates, &

tatis, & paupertatis erumnas cum fempiterna

S. Marie ZEgyptiace anniverfíariam , feftam-

beatitate commutavit.

.que memoriam egerunt.

V. S.Catharina Senenfis,cum tres & trigin- Ibid. 3o,

e

U ibid. p. 1

V. S. Clara vixit in fuo monaftetio duos &

ta compleffet annos,vitamque duxiffet virtutis APril.

I

12. AU$- quadraginta totosannos , idque admirabili vi-

pleniffimam, & chriftianz reipublicz uriliffi-

tz fanQtimonia rexit, fed eximiam omnino fuis

mám, incredibili füccenfa videndi coeleftis

virtutibus quafi coronidem adjunxit patien-

Sponfi de(iderio defecit;in le&ulum viribus de-

tiam letitiam, mediis & atrocibus in doloribus

fecta decidit, fingulari pietatis affectu Sacra-

egritudinis, quz fanctam Virginem oCto & vi-

menta percepit, coactas ad fe fpirituales filias,

gint annis exercuit. Namquamvis extremos.

fociasque fuas mohuit,ut toto amoris affeCtu in

lane cruciatus perpeffa fit, tamen ejus fereni-

folum Chriftum ferrentur,pullis rerum morta-

tatem vultus nulla triftitia obnubilavit, nullus

lium tricis intricarentur, nihil de proximis un-

Ttn 1.

Agril

querulas voces ullas, aut ulla fufpiria dolor ex-

quam mali fufpicarentur;itaque veniam focias,

preffit. Nimirum Dominuseam ranquam fpon-

fi forte quampiam offendiffet, precata plenam

íam probabat,mediasque inter erumnas robo-

füfcepit indulgentiam a fümmis Ponüficibus

rabat, & coeleftibus folatiis cumulabat. . Ali-

Gregorio X.!. & Urbano VI. fibiliberaliter im-

quando cum feptem, decemq; totos diesomni-

pertitam. . Ceeterum diu morti collu&tata, ge-

nojejunia duraffet , omnes fefe invifentes ani-

nerofiffime (tygi conflixit , de qua non modo

mavit, & iisinvicem, Spiritum, quoilla abun-

vivens, fed & moriens gloriofiffime triumpha-

dabat, communicavit. Auxerat interea morbi

vit. Hocinagone mortis, eam quoque ftygius

vis adeo,ut imminere (ibi füpremum non dubi:

accuf(ator arguit vang gloriz:Cui Virgo:Quia?

*s

taret diem, tot (ibi votis exoptatum,quo nem-

vana gloria? 4page [is. INunquam bec obrepfit, [om-

pe corporeis expediri vinculis, & in cocleftis

per cura mübi fuit fola veraque Deigloria. Yoc agoe

oponfi complexus fubvolare geftiebat. Accepit

ne perfundia, mox ad preces converfía , cocle-

de Provincialis Miniftri manu Dominum, Sa-

ftemque Sponfum fuüum füaviter allocuta , fi-

cramenti fpecie velatum, quem videre defide-

mul dixit: 4m manus tuas ,' Domine, commnendo

ertio

rzbacin patriarevelatum. Eodem dielnnocen- Jjiritum meym,-'Ad ccelites evolavit t

L

Co-

Titulus XCV IH Morio

423

ÜCalendas Majl anno a partu Virginis

culenta peGoris plapa, quæ fic eam effecit, ut

1380.

cum fomitu fellis particulas ejeCtarit. Secun»

Idem p.2.

VII. De S. Paulz morte piiffima fic

feribit

dum hzcaliquz perfopz, quibus illa fingulari-

86. Jan. S, Hieronymus: Sentiebat prudentiffima foc-

ter erat curz, cum Presbytero, qui eratei a fa-

minarum adeffe mortem, & frigente aliqua

cris confeffionibus, a puerulo advocátz, cone

parte corporis, atque membrorum, folum ani-

clave fübeuntes, eam jam defün&tam, afpero-

m teporem in facro pectore palpitare, & ni-

que cilicio(quod nunc energumenis liberandis

hilominus qua(i ad fuos pergeret, alienosque

adhibetur) cin&tam reperere. Porro fecundum

defereret, illos verficulos ufurpabat : Domine,

animam gloriofe beato coelitum domicilio ex«

dilexi decorem domus tue, & locum babitationis glo-

ceptam fuiffe- variisin locis divinitus eft reve-

Yie tue. Et: Quam diletia tabernacula tua Domine

laturp. Corpus ejus, quod,dum viveret,fuerat

virtutum . concupifcit, & deficit anima in atria Do-

informe , totumque ulceribus obfitum poftea

mini, Ec: Elesi abjettae[Je in domo Dei magis, quam

vifum fuit integerrimum, pulcherrimum

qtæ,

babitare in tabernaculis peccatorum. Cumque inter-

facie adeo ferena& nitida,ut necApell

rogaretur a. Hieronimo cur taceret, curnol-

es eiplus

elegantiz aut nitoris addere poffe vid

eretur.

let refpondere, an doleret aliquid ? Graco fere

IX. S. Clara de monte Falconis ante mortem]ldem

mone re(pondit, nihil fe habere moleftiz, fed

175

toto feptennio diu noCtüque horrendis eft ey.

Auguft,

omnia quiete & tranquille perfpicere.Poft hzc

ercitata cacodemonum fpeclris. Sed illa fta.

]

obmutuit, & claufis oculis qua(i mortalia de-

bilis omnino petra faitin Chrifto fundara, fem-

fpiceret, usque ad expiraionem animz eos-

per invicta, fraudumque ftlygiarum extitit tri-

dem repetebat ver(iculos,ut,quod dicebat,vix

umphatrix quantoque duriores faerunt ejus

audiri poffet, digitumque ad o5 tenens, crucis

pugne, tanto gloriof'ores eriam faerunt victo-

fignum pingebat in labiis.Defecerat fpiritus,&

riz & coronz, Ínterea affülfit hora,qua füorum

anbclabat in mortem, animaque erumpere ge-

przmia laborum a coelefti Sponfo reciperet,

ftiens ipfam ftridorem , quo mortalium vita fi-

quam divinitus etiam intellexit. Unde quo fe

nitur,inJaudes Dominiconvertebat. Aderanc

melius compararet ad hoc adeo felix iter, lz

Hierofolymarum, & aliarum urbium Epifcopi,

titiz coeleftis exordium,convocatis ad fe facris

& facerdotum inferioris gradus, ac Levitarum

virginibus fe commendavit, eas hortata, quoó

innumerabilis multitado. Omne monafterium

meminiffent , quantas earum cauía fuüftinuiffec

virginum, & monachorum chorirepleverant.

erumnas,patientiz ac modeftiz mutuz ftude-

Statimque ut audivitSponfuüm vocantem: Sur-

rent, fu

perioribus obedientiam deferrent, fefé

B*,veni proxisma mea, [Deciofa mea,columba mea 3 quo-

ar&tiffima invicem charitate comple&terentur,

niam,ecce,byems tranfüt, Cs vece[Tt, pluvia abiit. T.ae-

ne forte redemptionis opus,quod tanto fuüz vi«

ta refpondit : Credo videre bona Domini in terra vi-

t2 pretio aclytro Chriftus in eis operatus fuifz

ventiuim. Ex hiac non ululatus, non planctus, ut

fet earum culpa deftrueretur, Deinde perce-

inter (z:culi homines fieri folet, fed pfalmorum

ptis ecclefiz Sacramentis divinitus intellexit,

linguis diverfis exanima concrepabant. Cae-

impetrata peccatorum venia,fe eloriam mane-

terum illa implevit curfüm füuum , fidem-

re lempiternam. Hoc coelefli vifo fuit incredi-

que fervavit, & nunc fruitur corona ju(ti- -

bilibus inundata gaudiis,ruptoque,quod usque

tiz, fequiturque Agoum, quocunque yadit.

huc fervarat, filentio, hisamantiffimum füum

Saturatur , quiaefurivit,! & leta decantat:

Sponfüm fiitaffata. O dalciffme S'efa , quanto di-

Sicut audivimus , ita vidimus in civitate Domini

gnare preuao tibi fervientes , quorum fint erumne lg«

virtutum , in civitate Dei noftri.

O beata re-

ve. Inde cum magno fervore fübjecit; Ma-

x

rum comimutatio! flevie, ut femper rideret;

gnum, magnium , magnum , Domine, prerium eft mib

defpexitlacus contritos,ut fontem Dominire-

i

paradifus. Subinde veluti An

2

gelis,ccelitibusque

perirer; veftita cilicio eft, uc nunc albis vefti-

collocuta dicebat: Jbducit

e1m6. DPutarunt ade

mentis uteretur,& diceret:Scidiffi Jaccum meum,

ftantes eam expiraffc ; quapropteream huma-

& circumdedifti me letitia.. Cinerem ficut panem man-

tum abftulere, fed illico redanimata reclufito-

ducabat, & potionem fuam cum fletu mifcebat, dicens :

culos.Cumg; collztantes ei dicerent,videriree

Fuerunt mibi lacbryme mee panes die ac notte ; ut in

&iuseam valere, Chrifti fponfanon nefcia, ho«

«ternum pane vefceretür Angelorum,& cane-

ram füz mortis imminere,dixit: Dilette mibi di-

rer: Gujlate, &g videte, quoniam fuavis eft Dominus.

fcipule, meeque forores , mundum relinguo, ad Chris

Idem t4.

VIH. S. Lydwina mortem fuam divinitus

Jtum me vocantem vado ,. cui me vosque comnendo;

April

intellexit, ad quam quo melius fe compararet,

Sic effata (nullo edito doloris indicio) fandtam

abomnibus notis veniam demiffe flagitavit , fi

animam fuo reddidit Creatori, qua priftino

qua forte eisoffendiculo fuiffet. Ita cum folen-

imbutum colore, candoreque corpus reliquit,

nis Pafchz diesilluxiffet, Chriftum, Chriftipa.

baud aliter acfi fpiraret, oculis in ccelum füblas

ramque Apoftolis aliisque ccelitibus cin&tos,in

tis, vultu fplendido & rofeo , qui repente fub-

fuocubili vidit. I'iceam Dominusconfolatus,

iit, vifendum.

adeo pretiofis & fragrantibus ungentis unxit,

X. S.Macrina,virgo,S. Bafilii forormatre de-Ihid. 19,

utetiam poftridie odoribus omnino cocleftibus

functa, indies ad perfectionis apicém anhelavit Julii,

fragraret, Tertio fecundum Paícha die circum-

& quamvis degeret in terris,fiepe camen coele.

ftantes,ut fecederent,feque (olam cum pueru-

ftis beatitudinis cupedias libabat, füoque ex-

lo cognato relinquerent, oravit; Sicque cum

emplo & hortatu reliquis virginibus Domino

rotam fe coeleftium rerum contemplationi de-

devotis,défponfisque,quibus convivebat, tan-

diffet, Chrifto piiffime collocuta, vehementi(-

quam mater earum,magiftraque animos adde-

Éimos omnino dolores perfenfit,

in

Dat, donec germanus ejus frater Gregor. Nyf-

R. P. Lohn. Dil. Man. dàóm. 41

uprimis alu-

fcnuö

426

Bibliotbece Manualis : Concionatorice

fenus ImperatorisV alentis hzretici Ariani im-

XII. S. Chunegundiä, olim Imperatrix, G tbidem 3,

uxor illibata Henrici [mperatoris, poftea vero Mart.

perio ab ecclefia fua exul, & ab Antiocheno

concilio. redux., divinitus inftinCtus ad eam,

monialis, cum totos quindecim annos in fan-

quam toto octennio non viderat, invifere de-

&o propofito exegiffet,reliquis virginibus Deo

NY

SBsctiSpASEE LE

devotis raro religioíz perfeQtionis exemplo

T

crevit. lgitur eam convenit, invenitque morti

Xens

roximam. Unde cognovit eodem fe divinitus

przluxiffet, admiratione mundum defixiffet,

S. Imperatrix gravidejecta morbo, fupremum

effc deftinatum, quo morientem juvaret,mor-

tuamque fuis manibus humaret , cique tan-

fibifenfirimminere diem. Cumque extremos

halitus duceret, ac funebris promeretur ap«

quam forori natu majori, imo matri , fuzeque

L CRESNGREE

paratus, ut fuo feretro aurum inflerni peri-

fpirituali magiftre parentaret Cubabat fandta

fcemina hutmi non innixa lectulo, fed durz ta-

ftroma vidic, ad circumftantes couvería: Tol-

lite, inquit; dllud velamen nou meum , quia nuda

bulz rudi facco (tratz, vicemque cervicalis aí-

fer confimilis fübibat. Caeterum ut germanum

matris wtero egre[Ja nuda vevertar in finum matris

mee, terre.. Operite eum corpus paupere, vigilique

fratrem vidit, Deo grates egit, quod pro fui de-

fiderii fumma, fui caufa fulcipere id iter effet

lacernula, illudque communi tumulo condite juxta Do-

|

minum, fratremque weum. Henricum , qui me vocat.

dignatus. Cumque invicem aliquamdiu divi-

nis de rebus differuiffent, ut adeffe mortis ago-

lta dixit, vixitque. Corpus ejus eo loci con-

nem$S. virgo fenfit, pie prolixeque Deum pre-

ditum, quo mandavit, multis urbibus ad ejus

exequias,conüuencibus, quo facras. . Virgi-

catá pro collatis in fe beneficiis grates egit,

Ven f

quod a mundi laqueis animum fuum dilaque-

neasque exuvias aípicere, & contingere fere-

trum ejus poffent. ''antus fait mortalium con-

um 5 i N TINBUB ID "

a 0

affet, & omnium retum creatarum pedicis ex-

pediviffet, rogans , ne fuas noxas, ac peccata

curías, ut toto triduo facrum funus inhuma-

tum relinqui debuerit, quod tantis, & taatis

refpiceret, fed animam füam velut incenfum

diving charitatis igne liquatum fufcipere di-

miraculis Dominus illuítravit , ut innumeri

gnaretur. Secundum haec cum fignum fande

languentes ad ejus

[«

*

monumentum fupplice

Ü

crucis fuis oculis, ori, cordique impreffiffet,

prifting reftituti fint fanitati.

medias inter preces illa fan&ta anima füo cor-

XIIIL. $. Lutgardam, virginem, Ordinis Ci- jid, 16,

ftercienfis, undecim annis antequam morere- jun.

pore evolavit, quod perinde compofitum, ve-

m

E

nuftumque reliquit, ut erat vivum. Tum vero

tur, Deus corporeo oculorum lumine orba-

vit, ut patientiam magis exercere, & clau(is

cun&z Parthenonis illius virgines ubertim fle-

xe,flebilibusque aera queftibus implere ac di-

corporis oculis, animi magis aperiret, & pue

rius divina luce frueretur. Quinquennio an-

cere : Éxtintium jacet, oculorum , animorumque no»

te mortis fuz diem dixit unoque anno ante

fürorum lumenyduxque fideli[mma anofiro latere avul/a,

abftvatiü noliis vite pv fidium , abolita otvi[Juna puri«

ei cocleftis Sponfüs apparens ait: lmminet jam

dies , quo laborum delorumque iuorum tibi merces &«

tatis icon.folutum concordie wmutue vinculum,everfam,

quod. veliquerat molis veligiofe perfettionis columen.

ponatur , etermunque mibi [ocieris. Quare tria volo

Omnis defun&te chefaurus,omneq uezrarium

facias boc anno : Primum , ut smuitas mibi crebras-

que grates agas pro collatis.in te beneficiis , rogesque

fuere,pallium unum,velumque unum,duoque

annofi detritique calcei. Neque mirum videri

celites , ut idem fattitent ; d iterum efd, ut pro imor-

talibus peccatt smortalis veis , mmagno pietatis affettu

poffit, ei nil przcerea thefauri fuifle reliquum,

quz fuum cor uni Deo devoviffet, aique in eo

aiermun Patran preceris; Tertiumy ut omi[J;s omni-

bus omnino curis magnum concipias defiderium ad me

fuos thefauros omnes repofüiffet. Appenfam

collo geffit crucem ferream, digitoque fimilis

veniendi.

Alias etiam alios certosque mortis

fuz nuncios habuit, & quindecim diebus an-

materiz annulum , cui quoddam Dominicz

tequam decederet, apparuit illi SS. Chrifti

crucis lipfanum erat inclufüm. Corpus ejus

exanime tanta claritate luceque fplenduit, üt

Mater; & S. joannes Baptiíta , cui fuit de-

meros evibrare radios videretur.

vott

1

ima, a quibus füuz mortis horam didi-

jbid 5r.

XI. S Melania, vidua, ut fefe vitze meta pro-

cit.- Denique lethali egritudine correpta fe-

IDecemb.

briens , omnibus ecclefiz Sacramentis armas

pius abeffe divinitus intellexit, feque propedié

a Domino evocatum, coronatumque iri fenfit;

tà, a coclitibus , initer quos erant multe mo-

nachg monafterii illius jam Deo fruentibus

fingulari affe&u pietatis, profufis ubertim la-

vifitata fpiritum íüo reddidit Creatori 16.

chryrmis , hierofolymis omnia facra loca prius

invi(it. Simul ergogloriofa Dominicz Nativit.

cal, Jul. anno chriftiano clo CCALVI. eeta-

tis fue 64.

L]

dies illuxit, $. Specum przfepii ingreffa, nepti

füx fignificavit,fe cum eis nullum porroPafcha

XIV. S. Hedwigi

$5 Ducnfl"a Poloniz , an-Ibid. 15..

nis meritisque cumulata , íe morte propius O&obr.

celebraturam. Mox congregatis factis virgihi-

bus migraturam fe dixit, fic effe Domino vie

abeífe divinitus intellexit.

Quam ob rem

valde lzta defiderio cocleftem Spon(üm füum

fum, cujus ut fe voluntati refignarent, & acco-

imodarent.oravit. Dein monuit, ut coeleftem

videndi, fefe quemadmodum tota vita fece-

Sponíum diligerent, colerent, viverent, ut vi-

rat, ad iter eternitatis coroparavit, SS.Sa-

cramentis armavit, feque facroad fupremam

vere amant, qui Deum cordium intima profpi-

