& 3. €X- I dabili(fimus ufus : Itatini fera alioqui gens,

XXV. Romanis de hofte triumphantibusS. Hier, in

& [oli ac difciplinz vitio ab humanitate ab-

femper fervus a tergo inclamare debebat:epifl, —— .

Hominém te mortalem memaineris.

"horrent ; hane tamen partem fapiefxtiæ ; in

9r$

T z'tuhl& | ,XCP; IJL Mors.

4353

' Mrs incerta,

VI. Sicut torrens ,p'luvïalibrus aquis colli- S. Avg. i&

cuür- Pf. 109.

Brexdl. in XXVI. Tarquinius pifciculi fpina : Fabius. Bitüt» redundat, perftrepit , currit ,

prodr.c, pilocumladte haufto: Ariftides Muftulzmor.. I€ndo curfum finit ; fic nafeuntur homines,

$^ $.5o. füs obiit: Anacreontem & Sophoclem uve Cmoriuntur; & aliis morientibus alii nafcun-

acinus; Luciam, Marci Aurelii filiam , puà-

tur, fuccedunt

à

manebunt.

» accedunt , dqþedupt , 'nöc

.

&iuncula acus fübito extipxic.

lein. l. 8.

XXVIL. Manlius Torquatus, dum in ccena

VII. Sicut ftellz, quz ab Ortente veni'-Lmt, Idiota de

€7. &53. placentam appetit: Quintius Scapula, dum

quamvis fint magnz. celeritatis & virrutis , contempl,

4

apud Aquilium Gallum ccenat: Saufejus, cur; t€ndünt tamen ad occafüm

Es

,

hg

diverfos circulos tardius aut citius fe a no-

, & ibi fécundum mort. 5- l,

ovum forbet: /Emilius Lepidus

» düm egre-

E

diens litnini cubiculi pedem allidit: C. AnG-

ftris afpe&tibus abfcondunt; fic homines uni-

dius, dum pedem in comitio offendit: Be- ver(i ab oriente, id eft, civitate in mundum

bius Pamphilius, dum a puero horas *TäUærit:;— veniunt, fed omnes iterum , ubi aliquamdiu

Juventius Talva, dum facrificat : Bebius

—

i

; ju. fulferint , per mortem ad og;idcntcm'*tcn-

e

dex, dum vadimonium difíe

;

te extincti funt.

r?i jubet, repen-

VIII. Sicut aqua dilabens in ter

Xratln»itla ab. Idem 9.

Drexel,i» XXVIIL Philemon comicus jam comoe. Üorbetur, utamplius non appare

at ; ita ho- V. 1o.

prodr, c,i. di

dl

partem in fcena repraíentarat, fed quia " in terram per mortem cadens ita abfumi-

"

s. 450

pluvia interveniens abrumpere tertium afum t"r» ut nulla ejus memoria extet , fcd ficut

co&git, ad fpectatorum preces promifit, fe il- *X oculis, ita ex animo evanefcit.

lum poftero die abfolaturum.

Cum autem.

,X Sicut poma ex arboribus, fi cruda fint, Cic. in Ca-

tempore deítinato omnes jam convenifífent,

vi avelluntur; fj matura & cocta

; decidunt ; ton.Major,

fic vitam adoleíce

Philemon fruftra exípectatus, in le&tulo mor-

ntibus vis aufcrt, fenibus

tuus inventus eft.

macturitas.

Guido Bi- XXIX. Meffadavus jam fenex, cum

P ami- .X. Sicutis, qui e car(ffcrc' ad mortem du- Drex, in

turi. eX co in craftinum invitaretar convivium , cur citur, non minus angitur , etfi longiore via prodr.c.r,

"i

hift. Ecct, me in craftinum vocas, inquiebat, qui a mu]. QUam alius ducatur; ita cum nos omnes ad $: 99« -

d

tis' annis Cra&inum non habui, red mo:tis ad- mortem- damnati ümus $ Parum/ FO]alnur,,

etiamf(i tardius eo perveniamus.

i

j

ventum in fingulos dies exfpe&tavi : quz no-

bis nunquam in(idiatur , donec nos incautos

XI. Sicut egreffus eft nudus de ute

ro xma- Eecl. . 5.

tris fuz , fic revertetur

tandem etigm Oopprimat.

cum de labore füo homo.

; & nil aþfcrct (&- V* 14.

$. Vi

XII. Sicut hyems hortos & viretà frondi- Beiil. t0.5.

SIMILITUDINES,

(bgs fgoliac & foliis, nudamque humum red. in fefto $,

It5 iia mors im

portuna omne facrum pro. Cith-

ii

Lud.Gran.

fanat ; & quidquid in mundo admiratione

in Duce .

ut is, qui caftrum vult expugnare, pri.

dignum eft.

» in momento dejicit , nudata-

Iï Sic

mo ruinam rmajoribus tormentiis fter- que reddit

pec. ].

regum fceptra , dum illos xquali

* nit , inde oppugnat, invadit , & occupat; falce, ac i

nopes ferit.

pl'r Iii :

- ficante mortem gravis infirmitas pramitticur,

XiIL. Sicut in ludo Schaccorum omnia lu- Manfi difc,

L]

quz ita impugnac naturalem fortitudinem , fü

5 hujus inítramenta füum in tabula locu

j

ut nullam vel diuturnam, vel nocturnam ho- obtinent ,.

m 12,' n. ?Qe

llp'

habet enim Regina locum füum,

mini quietem permittat , fed ita concutiat Rex alium

» & alium pedeíter ; & ita de fin-

. fingulaumembra, ut anima defperans de cor- giis.

Ludo vero terminato omnia fimul in

endendo tandem fü- unam

poiis cafiro amplius def

|

urfam tnittuntur confufim , line ullo

giat, & in alterum mun

dum-.peirgat.

ordine , adeo,

n

Sen. de.

II Sicut vas liquore plenam non extrema habeatur ratio.

ut nullius ibidem pro altero

lta quoque in hac precfenti

cnl'

brev. vit, gutta cadens exhaurit, fe quidquid ante de-. vita contingit,

in qua Deus ludit in orbe ter-

c. 9.

v

cerptum eft; fic ultima vice hora non fola rarum; unusq:

usque enim pro ratione digni-

mortem facit, fzd fola confummmat.

tatis locum fuum ob:zinet,

Princeps videli-

Stapl. te,

Ilf. Sicut is, qui eminus aliquid videt, con- cec hunc, fübditu:

vero alium fibi proprium,

1b

2. in Dom. füfe videt, nefciens, homone, an arbor fit ; at vero terminato

hoc fp:iio, in quo vnjcui-

43. poft fic

qui longam fibi vitam promittens , mor- que vivendum eft

; lecundum diving provi-

.Pcnt. :

tem quaíi eminus & longe di(tantero refpicit, dentix

periodos , omnes in fepulchro, vel

eam , qualis fit , quam terribilis nempe

E

& ut melius dicam, in momento mortis omnes

|/

acerba, non videt.

ex zquo habentur, nec habetur ma

Idem. te; — IV. Sicut vaía fidiilia eque fünt obnoxia quain alterius ratio.

jor unius,

2.inDom, periculo, five (int nova , (ive diuturna ; fic.

X1IV, Sicut fi intrares domum, & (cires , Bellovae

13. poft homines zqualiter funt mortales, & inte

Pent.

ri- quod aliquis in domo accederet , & occideret, (pe. mor.

x

tus periculo expofiti , five fiot adolefcent

es, procul dubio ad teomnes accedentes timeres, P. 1. l. a,

li

five juvenes, five viri, five [enes.

& fufpectos haberes : Sic tu intrans in mun- if 4

Olympio-

^

V. Sicut hydria juxta fonrem contrita, dum hunc,

certus effe debes , quod aliqua ho-

N

dor c. 12. aqua Don perit , fed in fontem fhum reverti- ra te occid

et ,

& neícis,*quz fit illa & ita '

" in E,cg:-l.

tur, eamque ruríus, qui voluerit, ex fonte omnes füfpe&tas debes habere,-

n

haurire potelt , ita corpus, quod in elemen-

. XV.Sicutaqua congelata propter fervorem Idiot. de

ta velut fontem fuum refolvitur iterum refue

folis liquefieri folet, & interram & lutam dilae cent.mort.

noftra frag

äitio, cap' 10,

Ícitasi potelt, Ac?uandocunq'ue Deo placuerit. b1 » ficutique

4illis & aquca con

à

qua

b

454

'Bz'bliotäecæ Manualis Con;io'nataïiæ

quz nihil aliud eft, quam carnea quä:dam mo-

trahitur incantationes , aures ad terram ap-

$

ul

les aliquantulum congelata, quando fervore

plicet, id eft, difcurfus audiat de morte, ci-

mortis percutitur & urgetur, neceffario dif-

nere, & terra: Pulvis es &c.

b

- XXII. Sicut uno offe arido plurimos Phi- Maná difc.

fluit, & in terram decidit, & mutatur, ut di-

cere queat unusquisque : ficut aqua effufus

liftinos occidit Samíon; ita per no(tra quoque 3. n. 8

in tumulo refoluta offa, modo illa, dum vivi-

füm, & difperfa funt omnia offa mea.

S. Chryf.

XVI. Sicut qui tenentur in carcere, fem-

mus, meditamur, omnes fpirituum maligno-

/

eofic.

Y

rum atteremus exercitus.

n

;

gde Laz.

per quidem dejecti , moerentesque fünt, ma-

e

M

xime tamen fub diem illum, quo fuünt edu-

XXIHL. Sicut leonis quamvi

S famelidi cone Ibidäm.

46,

tonm. 5e

ftans eft inftin&us , ut non oppugnet eos,

cendi , & ad ipfas judicis fores protrahendi ,

ac pro cancellis foris ftantes judicis vocem

qui veluti mortui proftrati jacent in terra :

ünde Poeta cecinit : Corpora maghanimo /atis eft

intus audiunt , examinantur metu , nihilo-

'- que melius efficiuntur, quam mortui; fic ani-

proftra[fe leoni ; 1ta daemon circa illos , qui fe

7

ma maxime quidem in ipfo peccati tempore

mortuos exhibe

(

^

nt, omnem fuqm deponit

cruciatur, & angitur, multo tamen magis

vigorem.

D

XXIV. Sicu

cum hinc avulía ,. abducenda elt.

x

t damnati ad mortem quane Idem difo.

S.Ephrem.

XVII.' Sicut ex captivis nonnulli lo

hgïori

tumvis laute habeantur, príusquam ad furcam 4- - 2

erat.de / tempore vinculorum rumnas füftinent, non-

abítrahantur , nihilominus propter juftitiz &

morte.

nulli citius e vineulis emittuntur 5 fic & ani-

condemnationis füz apprehenfionem, ne mi-

m nofirz affeCte füunt, quorum aliz multum

nimurn cum guíta deglutire poffunt bolum ;

Ita quoque qui mortem ferio confiderat, eam-

fatis temporis in hac vita permanent , aliz

zY

vero citius ex hac vita migrant.

Q

que vicinam (

quemadmodurm veraciter eft)

Rohanus

XVIH. Sicut vir fortis, cum vi

cino jam

apprehendit, nu

llam in carnalibus deliciis fa-

:

inf

apud Man- belli certamine armis accingitur, palpitat &

tisfactionem habere poteft, certus, hanc car-

la

fi difc. 53. fe(tinat, tremit ac fevit, quafi pavere per pal.

nem fuam vermium paftum futurum effe, hac-

l

L ET

lorem cernitur, fed per iram vehementer ur-

ue cum confideratione ofmnem carnalem

getur: Íta vir fanctus cum paffioni propin-

faftidit voluptatem : Non eft libidini diverfo-

Bdf

- quare fe conípicit , & naturz fuz infirmitate

rium, in qua verfatur mente fepulchrum.

I

contunditur, & fpei fuz foliditate roboratur,

XXV. Sicutpavo, etfi vifis pennis fuis pul- S. Anto-

W

-& de vicina morte trepidat , & tamen quod

chris eas extendit, & hinc inde fe gyrat, de ea- ninus . 4»

a

moriendo verius vivat, exultat, ad iegnum

dem pulchritudine füperbiens, tamen ad pe- ^ 14 €

quippe non poteft, nifi interpofita morte,

des turpes afpiciens, eas continuo deponit,

n

tran(ire ,. & idcirco & confidendo quafi am-

4

qua(i fe humilians; fic homo attendens ad —

4

LI

M

bigit, & quafi ambigendo confidit, & gau-

finem vite , humiliabitur.

«

[

. dens metuit, & metuens gaudet, quia icit,

XXVI. Sicutad abítergend

as'lihtærdni vel Manf difc.

tàb,

. quod ad bravium quietis non pervenit, nifi

cujuslibet alterius materiz immundz fordes, g. n. 1.

hoc, quod interjacet, cum labore transicen-

lixivium'adhiberi folet, quod ex aqua & cine- .:

! dat. Sic nos, cum morbos a corpore repcel-

ribus auxilio ignis componitur : Eodem modo

. lere cupimus, triftes quidem amarum pur-

quisquis cor & animam fuam a contractis cul-

M

gationis poculum fümimus , certe autem de

parum maculis purificare, eamque in conípe-

gaudeémus.

j

&u Dei immaculatam reddere de(iderat, me-

fubfequente falute

Utilitas..

morjiam mortis , aquam vere compunGionis,

Ibid. ;lifc. '

XIX. Sicut, quod ex viperinis carnibus po-

divinique amoris ignem adhibere debet.

W. 2«

Vi

tenti(Ífima contra venenum conficiatur the-

« XXVII. Sicut effodientes thefaurum mul. $. Antoni-

-fiace medicina, ipía nos docet experientia :

tum laborant,ut inveniantipfüm,quem fümme nts P. 1-

Ita quoque peccat venenum, nobis mortem

defiderant,& quia antiqui fepulchris fuis facie. tit 5: € t

, inferens, fanatur, atque extinguitur, nec non

bant thefauros abfcondere,ideo tales effodien.-

.lt.

mortiferi hujus ferpentis moríus fopitur per

tes, cum inveniunt fepulchrum.gaudent, nihil

feriam mortis meditationem.

H

Dtts

curantes de labore, fperantes quam citius ad

od

Plinius l.

XX. Sicut perdix dum aucupum patitur

thefanrum, quem optabant, pervenire viío fe-

16, c. 33 in(idias, tefte Plinio, in fulco refupina, gle-

pulchro. Sicdefiderantes thefaurum fuperng

M

ba fe terrz pedibus apprehenfa operit; Idem

vitz, cum confiderant, quod per mortem cito

omnino anima chriítiana, dum a dzmone in

ipfum confequantur, fortiores redduntur ad

via voluptatum , aliarumque iilecebrarum

labores, iorelligentes illud Apoftoli: INon

carnis, mundive tentatur, infidiasque pati-

condiene pa[lones bujus temporis &c.

j

tur, przítare deberet, fe nimirum infra ter-

XXVIII. Sicut quando in le&o concutiun- Manfi difc,

Sttp

ram abícondendo, id eft pulverem, ultimum-

tur, tunduntur, moventur plumz , quz in

inD

37- fle 3*.,4 )

UM

que hujus corporis noftri

,& mortalis vite fi-

le&to füunt, fusque deque mote molliores &

nem meditando.

delicatiores evadunt , prebentque fomnum

S.Aug. in.. XXI. Sicuc afpis, ne incantetur, füas obtu-

fuaviorem , auia corpus mollius , & delica-

li

Mfal 57. rat aures , ubi S. Auguflinus inquit : Recu-

it fe

tius in eo conquiefcit. Tdem quoque anima-

ht

fans audire illas voces, quibus fe cogi fentit,

bus eleGtis in infirmitatibus mortalibus con-

allidirt unam aurem terrz, & cauda obrurat

tingit, per has namque mors illis praeparatur,

alteram, atque ita voces illas, quantum po-

quz eft le&us quidam floridus & plumeus ,

tefít evitans , non exit ad incantandum.. lta

IN

ut in eo fuaviter conquiefcant , juxta illud

& Chriftianus, dum a demonio ad volupta-

ejusdem Pfalmiftz oraculum : Exultabunt San-

um deliciarumque carnalium & t:.—crrengru.m

Gi in glorz*c/z » letabantur in cubilibus füis.

XXIX.

Tuwus XCFIL Mi

E

$. Chryf,

XXIX. Sicut ftatuta, quz in fornace bon-

tom.5.

XL. Sicut omnia flumina tehdunt ad mare ;Idiota de

Id

fer. fringitur,haud deletur,fed renova tur ; ficcum

ita omnes homines ad.amaram mortem pro- contempl,

* .v

corpus nofirum moritur, non perit, fed inftau-

b

perant; mors enim eft omnium poena, om. ert.

ratur. Cum igitur videris carnem noftram,tan-

nium tributum, omnium carcer,

N

omniumDo-*'?* «

quam in fornacelique(centem,ne committe,ut

mina, omnium receptaculum.

in hujus rei infpedtione conquiefcas, fed tan-

tifper exfpecta, dum ea ruríus conflata fuerit,

I

- Mors libenter accapt&nda.

Manfidit, XXX. Sicut infans in utero matris confti-

XLI. Sicut mutuata pecunia zquo -animomüsin me,

35.m 9. tutus, quamdiu imperfe&us efl, inde egredi

reddenda eft; fic vite munus, quod aDeo ac-

non curat; mox vero ut ad perfeQtionem per-

cepimus; fine querimonia eft rcftituendum.

venit, ibidem amplius füb(iftere nequit, quin

XLII. Sicüt nemo miratur, liquefactum 1dem.

potius vim adhibec, ut egrediatur, utpote lo-

effe, quot potuit liquefieri, aut exuftum effe,

eum defiderans capaciorem, copiofiorem ci-

quod eít exuftibile; ita nec mirandum , aut

dl

bum.a&rem haurire liberiorem,clarioremque

egre fer

lucem. . Ita quoque qui amore Dei ardent,

tale eft.

cndumäe.ft, mortuum effe, quod mor-

[

& in ordine ad vitam füturam opera bona

XLIII. Sicut is, qui fcit, fe in condu&aLangius in

fibi accumularunt, hic in terris ingenti cam

domo habitare, minus molefte fert, (i exire Pol,v.eod,

impatientia vivunt, dicentes cum Pfalmifta:

jubeatur; ita qui intelligit, domicilium cor-

Heu mihi quia incolatus meus prolongatus!

vel cum À

poris ad breve tempus fibi commendatum

poítolo : Cupio díffolvi, & effe cum

&

effe, non egre id deferet

Chrifto.

conceffit, jubeat.

, fi Deus, 'qui illud

fäï-l. to.5.

XXXI. Sicut matres volentes ablactare

XLIV. Sicut nemo eft, qui non gaudeat, filbidem.

in fefto S.infantes, a

:

liquid abnthii aut aloes mammil-

longa maris pericula emenfüs, ac terram ac

Joan.

lis apponunt; (ic Deus a voluptatibus mun-

.Evggg.

portum feliciter appellat ; ita nec triftandum,

.

di abítrahere nos defiderans, amaram mortis

fi poft fuperata vite hu

jus.

memoriam proponit.

pericula per miot-

Belf. cont,

tem in patria appellamus.

XXXIL Sicut Navarchus, ut navim bene

t

1.de mort. dirigat, in puppi ad clavum fedet; ita uüt ho-

XLV. Sicut felicior eft , /quem vcntuälbidem,

t

l pl 4l

8 5.

acrior cito ad portum deportavit, quam is,

.. mo (eipfum bene dirigat, non tam ortus fui

quem venti fegnes, & longa tranquillicas

g

vitzque ínitium & progreffum

& exitum confiderare debet.

» quam finem

lentiffimo tzdio delaffarunt; ita fortunatior

ett,

B. Alb.

XXXIII. Sicat corvus nunquam redit ad

mit.

quem qufi':ina,ta mors cito his malis exi-

Magnus l. nidum,

fi cineres aut contritos pulveres in eo

XLVI. Sicut, qui debitum contraxit , deInchin, p

fi df

de .vege-

confpexerit; fic neque demones ad animam

m

X

quo magnum cenfüm folvere cogitur, gau- 1.c.16,

redeunt, fi cinere, id efl, mortis memoria con-

det, fi folutione capitis liberare íe a cenfa

(perfam advertant.

Beff. 1. c,

XXXIV. Sicut híirudines, fi corpOrï perti-

poffit: ita cum propter debitum mortis plus

rimis incommodis, puta famis, fitis, morbo-

P.

nacius adhareícant , cinere fuperje&o deci-

rum &c. obnoxii fimus, letari merito debe-

dunt; lta; ut homines a voluptatum, & di-

mus, fi aliquando hoc debitum mortis natu-

vitiarum concupifcentia abítrahantur, non

rg folvere, & per hoc nos a mi

aliud zque efficax remedium eft, quam mor-

feriisk itis

abíolvere poffimus. .

*

tis memoria.-

XLVIIL Sicut ftatua , quando i

n | fordaccä. Chryf.

ntüf

«Idell P« 4

XXXV. Sicut illi

qui migrare cupiunt,

confringitur, non-dpletur, fed renovatur; fic, verb. A-

hr

1

omnia, qux minus transferre poffunt, ín pe-

cum corpus noftrum moritur, non perit, fed Poft.nolite

jb

cuniam redigunt ; ita, qui mortisiiter fibi pro-

renovatur.

J

ignorare.

l

pinquum credunt , omne ftudium in bonis

XLVIII. Sicut Apoftoli navigantes vifoBemeus ^

operibus coacervandis impendant.

-Iirex. in

XXXVL. Sicut nemo prudens inter Oceani

Domino timuerunt omnes, & putabant phan- conc.7.del

prodr.c.

tafma eífe; ita nos in hoc mari

I.flu&tus in tabula ludit: nemo ab ingenti prze-

appropin- mort.p.3.

. z'üx

cipitio pendulus (celera meditatur: nemo in-

quantem mortem, quz adjuvet nos, arbitra-

.

mur inimicam effes cum vero ad litus patrig .

ter medios armatos hoftes inermis hilarefcit

?

cccleftis appulfi fuerimus

ita, qui in perpetuo mortis metu ver(atur,

; 3gnofcemus, vel

maxime íalutarem fuiffe,

nunquam audebit ea perpetrare, quz zter-

num infeilcem afferunt morterm.

XLIX. Sicut fi duo fint in Carcere, unus obIdem conc;

leve, alter ob capitale delidum; ille, quoties?: P. s.

Stapl.to.3,

XXXVII. Sicut apes, cum vehementer in-

mdi[c' |

inDom. ter fe tumultuantur, jactu pulveris compo-

panditur carcer, gaudebit, quia fe libertati re-

hà

ftituendum putat: alter vero terrebitur, quia

Poft. Pen-nuntur; fic homines turbulentis paflionibus

agitati mortis recordatione fedantur.

Á

ad mortem eductum fe iri timet: ita juftus

quisque gaudet morte adveniente , impius-

Eeirlto,j. XXXVIII. Sicut cinis ignem fibi füperpo-

in fefto S.(itum confervat ; ita mortis recordatio ignem

vero tremente animo eanxc—ix-em c:icipict.

-Jo. Evang-divini amoris fovet, ac nutrit.

g.r IX.

Neceffitas.

MOTIV A.

J'a. 'Cli/m. | XXXIX. Sicut

panis neceffarius eft homi-

z

ni prz czteris alimentis; ita intenta medita.

|4dd expetendam mortem.

tio mortis neceffaria eft homini prz aliis ,do-

I.

üid) a peccatis liberat; uti Salomon in- Ssp;cap.n

nis & exercitiis bonis.

cupatus V. 7«

dicgvit: ju/luf , Ji morte praor

fuerit,

456

Bibliotbece Manuakis Concionatorid.

iberó- Bojlev. p«

fuerit ,. in reffig&o erit : rapms efl , me malitia

IV. Quia a vifione wultorum malorum 1

rat, uti Bellovacenfis notavit dicens:; Ter-1. l.2.

mutaret inielletium ejus; incon[lantia concupifcen-

tie transvertit fenfum 5 — Placita erat Deo. anima

tium, propter quod juíti mori defideranr, e(t dift. 4.

fervor zmulationis ;. confiderantes namque

illius, propter boc properavit educere illum de medio

(ü

S. Ambrot, iniquitatum. Hinc S. Ambrof. raptus eft, inquit,

omnia mala, quz fub folz geruntur, videli.

«cet quod multiplicantur peccata, regnat in-

Q5

inPf. óo. juítus, ne malitia mutaret cor ejus. Mors er-

m

go ifta magis peccati fuga, quam morientis eft

juftitia , veritas conculcatur, dehonoratur

Deus, animz damnantur, pauperes appri-

detrimentum. . Et in capite 2. de bono mor-

- tjs hanc inftituit interrogationem : Quid tan-

muntur , jufti defpiciuntur, & impii domi-

nantur, dolent, gemunt, & dolore tabefcunt,

topere vitam ifítam de(ideramus, in qua quan-

' to diutius quis fuerit, tanto rnajori oneratur

mori quam vivcre preoptantes; unde unus

eorum Mathathias dixit: 1. Machab. 2. J/e

farcina peccatorum ? nullus dies (ine pecca-

Hdiora de to noftro przterit. Et idipfum confirmans

mibi , ut quid. natus. fom videre Contritionem popuss

mei: 9 contritionem civitatis fantte!. Hinc de $.

eontempl. idiota, lucrum, inquit, eft mori homini, qui

3

mort.c.6. bona morte moritur; nam per bonam mor-

Praxede fcribit S. Gregor. quod,.cum tantam

Chriftianorum flragem. videre non pofiet,

tem commutat homo timorem in fecurita-

! tem, & ideo fcribitur: Melius eft mihi mori,

Deum precata fit, ut, fi mori expediret, cam

a tot malis eriperet.

quam ut gloriam meam quis evacuet. Gloria

eujuslibet hominis, Domine;eft fan&titas vite,

V. Quia vincula diffoloit ; Hinc $. PaulusRom. 7.

qus gloria cito in hac vita fragili perdi potelt,

dicebat: 4mfelix ego bomo, quis lüberabit sue deV: 9^

utpote- per unum confenfüm peccati morta-

? Etiterum : Coaréior autem 1. Philip.

mortis bujus corpore

lis. . Quamdiu igitur homo vivit, quantum-

a duobus , defiderium babens di[Jolvi, & effe cum - ?*

cunque fit fanQtus, in periculo eft, ut evacue:

Chriflo ; mulio magis melius ,. permanere in. carne

tur gloria füa, id eft, ut perdat fanctitatem

nece[Jarium propter *os.

Super qua verba S.s. Greg.

fuams; íed per bonam mortem evadit omne

Gregor. ait: Adbuc corruptionis füz farci-l.4 mor.

$5

ericulum amittendi gratiam tuam.

nam portans, vinCtus clamat : QCupio difJoloi 9- 12

idiota de-

ll.. Quia portus efl malorum.ac diuturne €9' 1no-

[

& e[fe cum Clniflo ; diffolvi enim non quzre-

contempl

left& navigationis; perfugium arumnofz vitg;

ret, nifi fe procul dubio vinctum viderct.

mort.c.8. effugium miferiarum. Seu ut clarius dixit S.

Propheta veri Dei religionem tam indigne

Cc. 1. 1. Chryfoft. eft fomnus,migratio,translatio,& re-

ab Achab & Jezabel cractari videns, petuivit

Tuf.$. quies; &tranquillus portus, & perturbationis.

animg fuz, ut moreretur: Etait: Sufieit mi-

Chryf. ho. iberatio, & a vitee curis abíolutio. Hinc idio-

bi Domine , tolle animam meam, | Aker ille Ma:

7.ad poP-ta aic; Homo moriturus non magis contrifta-

Phut

chabzus proteftabatur dicens: Meiius e(? ma«

/ T

ri, aut conqueri debet, fi ad morteim pervenit,

Ti bello, quam vid

quaàm navigans, fi ad potcum, ad quem navi-

&orum.

D

ere malq gentis 'nplïr-æ, & San-

M

IT

Àpol

gabat,celerius,quam credit,perting;t. Eft enim

mo:s portus ad quem continuo navigamu

S3,

VI. Quia eft quie& a labaribusi;

uti S. Ambrof. $ Ambrof.

$ r

o r

notavit ,

dicens: Sapiens quisque intelligit,

dé a

& ideo fi ventus, & cafüs tortuitus fubito, &

feli; 42.—

Ti

ex infperato ad illum portum perducit, dole-

uod hzc vitra homini non ad quietean data

oc eft,ut hic laboret, &

re non debet homo. ÉEt idipíum confirmans

fit, (ed ad laborem, h

B:llovac. Bellovacenfis, nonne mors inquit; humani ge-

impofterum quiefcat, hic autem requies nul-

la; tantis enim malis repleta hec vita eft, ut

p. 1. fpec. neris terminus, non ícopulus, in quem impin-

L.2.difh.4.o3s, fed portus, quem libenter attingas, ad

comparatione ejus, mors remedium putetur

effe,non poena ; nam ideo brevem iftam vitam

quem fi quis intra primos annos applicu-rit,

non querimoniam agat, quod minus vixerit,

Deus fecit, ut moleftiz ejus, quia profperita-

te non poterant, temporis exiguitate finiren-

fed gaudeat, quia citius navigavit.

s.Ambro, lil. Quia immunitatem a tentaionibus praftat ;

tur. Hinc Tertullianus, non timegdum eft, Tertullia

fil$e.

5den,

inquit, quod nos liberet ab omni timendo:

l6f,

in c. 1.

Hinc S. fenex Simeon füo vicinus termino

Lue.

cantabat: Nunc dimittis feroum tuum &'c. Ubi

longum. Deu

s adimit tormentum homini,

i

cum vitam ei concedit brevem. Quod

etciam

P.Ambrof.talem format difcarfüm. Quafi ae-

Q . ho- Henr. de

ceíTirate quadam teneretur in hac vita, non

Henricus de Haífia contirmans ait:

. Hsffia in

quam diu

voluntate, ita dimitti petit, quam a vinculis

mo, quid eft ruum diu vivere hic

? tolitud,

uibusdam ad libertatem feftinaret,fünt enim

turnis. zrumnis & tzdiis in mortem ire

anitgz,.

vita, quam intrafti cum do-

vincula quedam corporis hujus, & quod eft

Quid tibi de hac

lore , contrivifti

cum labore, exibis cum tre-

gravius,vincula tventationum,quz nos alligant,

more: Unde S. Bernardus in exequiis unic

eS. Bern.

&ad injuriam captivitatis ad(tringant quadam

fl'r. 36. in

»

fibi dile&i charique fratris fui Gerardi adco

ant.

lege peccati. Qui idem San&tus poftquam illa

$. d

Apoftoli (mibi vivere Chriftus eft & mori iucrum)

conftans, intrepidusque perftirit, ut omnibus

d b0m

confideraffet verba, eadem ad noftrum inter-

flentibus, ipfe fibi folus fletum interdixerit,

totis.

& coercuerit; íta enim in quodam fermone

&l

pretans propofitum ita difcurrit: Lucrum eft

eva(iffe incrementa peccati; lucrum, fueiffe

difcurrit: Plorantibus aliis ego ficcis ocu»

lis fecutus fum invifum funus; Qui me in-

deteriora, & ad meliora tranfiffe. Deinde in

tuebantur, flebant, & mirabantur, quod non

capitulo fsquenti hanc vitam nobis veluti

laqueis plenam ob oculos ponit , dum ait:

flerem ipfe. Videmus mortuos quotidie plan-

gere mortuos fuos,

flecum multum, & (tu-

Quid eft aliud hzc vita;nifi plena lagueorum?

fed

Inter laqueos ambulamus , inter plurimas

&um nullum; Non culpamus affectum,

caufam; Plorantur damna gloriz cernis, vi-

verfamur tentationcs.

tgque

lv p.

: T us XCFIL. Mwris.

457

-teque przfentis incommoda ; juxta S. Ber-

d timgridam 1/0Ytem.

«

h

mnardum, nam quisquis mortem plangit pro-

XI. Quia

eft certif/rna quoad. fübftantiam ; H

inc vSenecada'p.'

ximi, aliud non faci:

; quam dolere quod de- Seneca, certum eft, inquit mortem vitamque

Beirl.to.3:

in fe&- $.

fun&us ab hac miferiaram, lachrymarumque : per vices ire;

& compofita diffolvi, & diffoluta

$. Chryt, valle ereptus fit, & curbidi hüjus maris deluis componi.

Omne hbumanum genus, quodcun-

Cathar,

to. 5. fer, tempeftatibus pertigerit ad portum: Ploran- que ett,

quodcunque erit, morte damnatum

19.

tur vitz przfentis incom:

noda. At, inquies, e(t. Quotidie morimur, quotidie etiam de-

mortuus putrefcit & corrumpitur, pulvi

sque mitur aliqua pars vitz, & tunc quoque, cum

& cinis fit.

Quid tum inde, amice? Hoc ni- crefcimus, vita decrefcit. Infantiam amifi-

mirum illud eít, ob quod maxime eft lztan- mus, deinde pueritiam . deinde adolefcen-

dum; Etenim fi quis veterem domum, ac tiam, usque ad hefternum , quidquid tranfit

conquaffatam zdificaturus eft, primum ejus corporis, perit: bunc ipfüm,

quem agi'mug

incolas ex illa ejicit, deinde domum ipfam diem, cum morte dividimus.

diruit, & eam magnificentius rezdificat, quod

Etc magnos, parvosque terit, tum fortibus

quidem letandum potius, quam dolendum -

«quat

5

ei eft,qui ex veteri habitatione eje&tus eftjnon

Imbelles , populisque Duceg, Seniumque

enim prefentem edium demolitionem fpe-

Juventäe, utn

2

on male canit poeta qui-

&at, led domum, antequam videatur, animo

dam.

T

concipit, ac comprehendit. . Ad eundem mo-

h

XII. Quia e[f incertiffima quoad boram : .nam

dum facturus Deus, corpus noftrum demoli-

ut poeta tragicus canit.

*

ll!p.

tur, & animam in eo habitantem ante, ut ex

"

Certo veniunt ordine parcz,

domo aliqua, ejicit, ut, cum aliam magnifi-

. Nulli juffo ceffare licet :

S

centiorem & przclariorem opere exzditicae

Nulli fcri

t

pram proferre dict;x.

rit, illum ma

d

IT

ducat.

jori cum glorja in gam intro- Se

:

N

emoe tam divos habuit faventes,

^

]

, Cypr.

3

VII. Quia tors aperit viam ad patriam &

Craftinum ut poffet (ibi polliceri.

IR.

amicos, u Cypr. indicavit, dum dixit: Quid Intellige de ordinaria lege. Hinc Ifaac ad Gen. 27,

non properamus, & currimüs, ut patriam no- . Efau, vides, inquit, quod fenuerim, & igno- V. 2.

ftram videre, & parentes falutare poffimus? rem diem mortis mez, -

-

'Ad horum autem afpedtum & complexum ve--

|XMHL — Quia ef? acerbifJma quoad. prefentiam ;

nire, quanta & illis, & n

cum, tefte Ariftotele, (it omnium

titia eft.

MA

:

e

f)bis in commune l-

)

terriþilium

terribiliffimum.

*

Plutarch

- VIII. Quia ad

meliorem vitam eft traäftus. Tran-

XIV.. Quia eft periculofiffima

quoad exitum : ob

de confo

lat. ad

" fitus, inquam, a corruptione ad incorruptio-

graviíIimas tentationes dzetmonum; qui, licet

nem; a mortalitate ad immortalitatem, a per- femper fint execrabiles, tunc etiam omnino

Apollon.

$. Ambr

turbatione ad tranquillitatem , tefte S. Am- fuünt intolerabiles ; quia tunc fciunt fiuere il-

Pbre£

"

de con.

brofio. Hinc Plutarchus, nemo bonus, sit, lud momentum magnum, a quo tota &ter-

mor.

lamentis, fed hymnisdignuseft,& laudationi- nitas pendet; eternítas enim a morte , mors

. bus, non lu&u; fed honorifica recordatione, a vita, hec a momento

t

xpendgg nam pcfii(ïe

neque lachrymis a dolore extortis ; fiquidem. femel, zternum eft.

is, qui inter mortales effe de(iit, divinioris cu-

XV. Quia eft contra naturam , uti Thc'-(),phi;'ï'lxeoþhil.

jusdam vitz faQus e(t confors, liberatus fer- lactus re&te advertit, dum de Chrifto agoni- in Matuh.

vitute corporis ; «rumnofis iftis folicirudi- zante dixit : cepit angi &c. ut credatur verus

nibus, atque cafibus, quos neceffe eft, utper-. homo; humanz enim naturz eít; timere mor-.

£

ferant, quibus mortalis hzc vita obti

git, do- tem, eo q

uod preter naturam ingreffa eft -

Jl

nec conficiant fato deftinatum ipfis vite cur- mors, & propterea illam fugit natura.

Y

x

S.Bern.ep. riculum. Quod ipfüm etiam afferens S, Ber-

XVl. Quia judicii fecuturi evecius incertus eft ; 8. Gxeg.

:95.

nardus ait: Si morte preoccupatus fuerit,in hinc S. Gregor. ait: Redemptor nofter folu.l24 mor,

refrigerio erit; Moritur quidem & juftus, fed tioni carnis appropinquans, &, membrorum* 7-

rde

fecute, quippe cujus mors, ut przfentis eft fuorum fervans fpeciem, fa&tus in agonia cce-

ii

exirus vitz, ita introitus melióris. Bonamors pit prolixius orare: Quid enim profe ille,cum

il

. fi peccato moriaris, ut juftitis vivas ; He«c in agonia effet, peteret, qui in terra pofitus

o

mors neceffe eft, ut precurrat, ut fequatur il-. cceleítia cum poteftate triboebat? fe

d appro-

lafecura. In hac vita, quamdiu durat, compa-

- pinquante morte noftre mentis in fe certa-

tf

ra tibi illam, quz femper durat. Unde quan«. men expreffit, qui vim quandam terroris at-

do ad mortis adventum trepidamus, non

que formidinis patimur , cum per folutionem

l6um

$. Ambr. mortis hoc e(ít vitium, ut S. Ambr. re&e ad-

de bono vertit

"

carnis eterno propinquamus judicio ; Nequé

» fed noftra infirmitatis, qui voluptate enim tunc cujuslibet anima immerito terre-

mortis,

[7N 03

corporis, & delectatione vitz iftius capimur, tur, quando poft pufillum hoc invenit, quod

& curfüm hunc confummare trepidamus, in in &ternum mutare non poffit.

.quo plus amaritudinis, quam voluptatis eft.

XVIIL.. Quia omnes fénfus in morte. deftruuntur S. Bern,

IX..Quia mors ef? debitum omnibus folvendum : uti S.Bernard. preter experientiam confirmat; fer 14.2.1,

atque adeo ftultum eft metuer

'

g, qkuod vitari

dicens : Hic dolor tantus eftquod aufert,& oc- & 9

nequit.

cupat omnes fenfus. In pedibus aufert pote-

X. Quia mors eft exitus anime e carcere: quis

ftatem gradiendi,a manibus & a corpore pote-

autem e carcere, in quo fummas eft moleftias ftatem tangendi, ab oculis videndi, olfa&tum a

perpeffàs, non liberari defideret?

naribus, auditum ab auribus,guftum a palato.

Mmm.

Idco-

458

Mii&tbem Manualis Concionarerie

- &. Bera, de Ideoque merito ín perfona moribundi inge-

pene [nihil aliud, quam de fe cogitare fuffi-

contempj,

mundi,

wil -

miícebat regius vates : Timor & tremor venerunt

ciunt revolventes animo fedulo, quibus reme-

M

5

fuper snes &9 contexerunt me tenebra : Et iterum ali-

diis fuis valeant mederi doloribus, protelare ^ '

r

hi

bi: Vide quomodo mors te crucifigi, Cru-

exitum, recuperare vires, atque optatz refti-

ra diftenduntür, manus & brachia decidunt,

tui fanitati. Fit autem perfzpe, ut circa talia

- pe&us anhelat; cervix languefcit , labia fpu-

occupati, interitus falutis propriz minime re-

-mant;oculi (tupefcunt, vultus horrefcit;facies

cordentur, absque ulla vere compunctionis

exfudat, & morte taCta pallefcit. . Et utique,

difpofitione deficiant. Hinc &S5. Augu(t. mo- S.Aug.fer..

uz videmus de foris, & quz fentimus, levia

net: Agite poenitentiam, antequam mors ini- 49 ad fra»

Ífunt ad ea, qua intus anima miferabilis jam

mica nature vos aggrediatur, nam cum in U**

extrema zgritudine fueritis, fratres, o quam

przeguftar; Nam fenfus a corpore cito recidit,

animam füa mors comitatur euntem.

forte, o quam durum & lachrymabile erit vo-

Bellov;

bis poenitere, & dolere de malis commiffis &

XVIII. Quia morbi perturbant ; uti Bellova-

fpec. mo, cenfis indicavit dicens: In morte folent con-

