jo. Rhe. XIV. Grave vulnus in genu Romz a Sica-

narrantibus mihi, donec ipfa veni, & vidi

1- 5. fGlB&-

río acceperat vir nobilis, atque, ut erat irz ac

oculis meis, & probavi, quod media pais mi-

virt. C. 12.

n. 6,

doloris impotens , quum diro cruciatu artus

hi nuntiata non fuerit.: Beati viri tui, & bea-

convellerentur, vindi&am fpirans & incla-

ti fervi tui, qui ftant coram te fem

pet, & aue

mans,nullamque faniora fuggerencium vocem

diunt fapientiam tuam.

ad aures admittens, geminz mortis in limine

XXII. Jofephus Patri

archa propter Gngu- Gtn. 41,

periclitabatur. Defpcrata propemodum erat,;

larem füam prudentiam, in Proregem ZEgypti v. 42.

non minus animi, quam corporis curatio;

affumi, & audire a Pharaone meruit: Tu eris

quum ex animorum medicis unus (e Capuci.

fuüper domum meam; & ad tui oris impe-

norum familia fuiffe tradunt, nec nomen ad«

rium cunctus populus obediet: Uno tantum

E

duat, qui hzc prodideruat) acciri , quibus

regni folio te precedam.

wger delectabatur fymphoniacos jubet, ac

XXIlI.: Daniel fuperabat omnes Principes Daniel, 6

modis leniflimis canere. Itaque illapfa furentis

& Satrapas honore

dignitate, quia, ut fcri« V« $.

in animum modorum fuavitate, irz atque fu-

ptura ait, amplior Spiritus Dei erat in illo.

rori modus paulatim fieri coepit, detumuitque

Unde & Darius Rex eum fuper omne re«

animus : factamquemuficz pretium,ut exinde

gnum conftituere decreverat.

monitores audiret,atque ad omnem Chriaftia-

5- VI'

n& adveríus inimicum, ac ficarium charitatis

fignificationem nullo negotio traduceretur.

EXEMPLA DOME.

STIC.A.

'Tanti eít, crudos adhuc atque indomitos hu«

mores pharmacis lenioribus przmollire, ut

Ignatius quanta füerit prudentiá pree«

L.

j

placide, ac fine concuffu poffint evocari.

ditus, & fcripra & facta teftantur, ita ut

XV. Donatus Janoctius ajebat, nunquam

merito Doctorem quendam Theologum altee

Iþ. n, 19.

rius religionis dixiffe fama perhibeat, crede-

jumentis, quantumvis domitis, aut etiarn la-

bore feffis, tam propinqua gradiendum fermi-

re (e quidem, plures effe in coclo, qui eum fan-

&itate (uperent; an vero unus eum prudentia

ta , ut calce quis peti poffit; fed modico fle-

xu declinandum ; quid enim ? fi recte paffuum

füperet, vix perfuadere fe (ibi poffe.. Ratione Hift. Soa.

ratio conítet, vix millibus in annos fingulos

plurimum & confilio utebatur: crebro ufür- p.r.1. 16,

vitari periculum, quod nemo fapiens magno

paos, a belluis hominem fola ratione differre, n 102.

redemptum non velit. Haud aliter prefero-

Unde ipfe in omhi actione & finem a&ionis,

nl

cia ingenia, de quibus aliorum damna in lu-

& media, modosque perfe&tiffimos eos perfi-

ciendi excogirabat, Ut omnes lucrifaceret,

h MGI

cro fünt, procul habere, ne aliquando non

1

habuiffe poeniteat, prudentis eft.

ambitiofis fplendida, avaris utilia, voluptuo-

$

*

$

92

-

| '-.'I)'z'lxliatbem' -Manualis. Conctoatoria

p

fis jucunda pro—ponebat.— In congreffa maïime

IHi. S. Francifcus Borgia diving füz, plus vir. 1, d-

quam humanz prudentiz ; hoc argumentum c. 6.

Principum videbat; ut initia illis daret, extre-

ma refervaret fibi, cavebatque, ne de rebus

illuftre dedit, quod excelfo animo bonis fortu-

etiam divinis inepte ageret. Triftem & horri-

ng,titulisque omnibus nuntio remiffo, fponte

dam fapientiam femper vitabat, quantum po-

chriftianam inopiam fit fectatus. Si qui focie-

tuit , fed ad communem confuetudinem ac-

tati nomen dare vellent, minimisque rebus,

commodans; ita ut, ejus mores prima fronte

ut fitjinitio urgerentur,quo minus fe totos ad-

intuentibus, unus aliquis e populo videretur

dicerent,largiri illis minuta,funeimque conce-

fbid.c.12.effe. Non erat quidem in agendo cum aliis

dere, falva tamen religione, & fpe commodi

majoris, folebat, gnarus, faturum,ut cempore

füfpiciofus aut timidus , attamen valde cir-

cumípe&dus ac providus , ut illi non facile

ipfo exiguailla & parva,veluti nebule fole dif-

fiparentur. Fratres coadjutores,Dei fapientes

Ribad.l,quisquam poffet imponere. A coena iníe-

€ 11,

$, Dat

quentis diei negotia difponebat. Cum omnia

appellare confuevit, gnarus, Deum precanti-

(cents

bus illis ea fuggerere plerumque folere , quz

pietatis opera ad falutem proximi fpeCtantia

pith C

comple&i non poffet, magno dele&u prefe-

mundi fapientes e libris hauriri folent, — Qui

jaterp

czteris preeffent, dicebat, non una omnes re-

Tripe?

rebat publica privatis : perpetua iis, qua ad

io,

tempus fiunt: certa incertis: fecura pericue

gula metiri debere, fed bonos milites imitari,

qui pro fiftule captu machinam beliicam fül.

lofis: neque tam videbat, quante res ipfz

effent, quam quantum fpei ad eas conficien-

phureo pulvere implent, ne difliliat. ,

das oftenderetur,

. IV. P. Jacobus Laynes vir fuit omnibus Biblloth,

Hinc ajebat, non res no-

ffift. Soc. bis fed nos rebus accommodari debere. . In

numeris abfolutiffimus , ingenio maxiimo, ju- Script.

P-1.1.37 yocandis hominibus ad virtutem , fuis armis

dicio acerrimo; excellenti memoria, pruden-

& 49.

petendum fatanam dicebat: ficut enim ille

tia fingulari ; qua ad omnium íe ingenia fu»

cile aptabat, fermonemque prudenter tempe-

animam jufti non continuo apertis armis & in-

fidiis, fed indire&e oppugnat, nihil primo bo-

rabat, ficque plerosque, cum quibus agebar,

nis aCtionibus adverfando, imo multa,qua ho-

lucrifaciebat.

nefti fpeciem prebent,függerendo,donee tan-

V. P. Petrus Faber mira prudentia in fuis Vit, 1.3.

dem incautum decipiat; ita in alliciendis ad (a-

aGionibus quaruor capita ar&te obfervabat, - 16.

lutem animis laudando prudenter initio in ho-

1.Uutunamquamque rem gerendam prudenter

infpiceret, an ea efízt ejusmodi, ut fua fponte

minibus, quz fünt reQa,vitiis parumper inta-

&is,ad leniter in eorum gratiam irrependum.

referretur ad Deum, & tum fuo animo eflet

v

falutaris, tum utilis alienis. Deinde qua men-

Qua conciliata tum demum admovendam

j R;bi lo 5.

medicinam. Ajebat fan&titatem per fe folam

te, quove animo fieret, ut ab utraque gena

€, 10»

commendaretur ejus animz facies, eique jurg

valere plurimum,fed nifi cum prudentia agen-

dique cuma hominibus modo conjuncta fit,

dici poffet a Sponío: Quam pulchrz funt ge-

mancarm fore ac infirmam , plusque fipe ex-

nztuz. Tumquo du&us fpiritu unumquam-

quifitam cum mediocri fanctitate prudentiam

querem gereret, ne quod amanter & filiorum

more gerendu:n efIet, id ab eo ferviliter gere-

in gubernatione efficere, quam fanCtitatem

majorem cum prudentia minori.

Cenfebat

retur. Denique perpenderetipíe fecum,quan-

ta fit facilitas Dei, quanta clementia in €o ac-

eos dui in rebus divinis nimis prudentes effe

volunt, aut fepe maga preítare ; nunquam

cipiendo, quod damus, admittendisque labo-

enim fe ad ea, qus pulcherrima funt, permo-

ribus ac contendonibus noftris, cum fÍolus

turum illum, qui earum difficultates, & anc

ipfe dolorem laboremque confideret, -

— V]. P. Mutius Vitelieíchus prudentia tam Monolog.

pites eventus fcrupulofe cogitat, aut anxie

Diblio-

nimis reformidat, In formula inftituti dixit:

fingulari erat przditus, ut ob cam, morum-

theca

Revera hoc inílizutum omnino bumiles &

que fuavitatem a fümmis Pontificibus, aliis-

Script.

prudentes in Chrifto, & in chriftianz fidei

que Primatibus fumrmi femper fuerit eftima.

puritate ac litteris confpicuos exigit.

tus, fed & domefticorum,

F

quos regeþac, ani.—

Vit. 1, 2.

II. S. Francifcus Xaverius mira erat pruden-

mos mire fibi depinxerit.

e

€.17.

tia inconvertendis peccatoribus ; nam primo

VII. Decumbebat gravi

valetudi»ne Francis- Jo. Rlio. 1.

diffimulabat eorum vitia, omni affabilitate

cus Padillia, genere, ac virtute nobilis,& forte 5. felea.

eos.devinciens, cum recenfitos varios malo-

ab in experto tyrone,cui egri curat

icobvene Vir? e 12.

D. ?c no*

rum cafuüs, eorumque vitam divinis manda-

rat,adeo prepoftere omnia adminiftrabantur,

L

tis contrariam oftendens, eos convertebat. Si

utvir prudens non dubiam perniciem fibi fen-

tiret ininere : angebatur animo.an indolentize

quando aliquis improba diceret, nullam indi-

nationem oftendebat, nec errantem tum re-

fimulatione fingulari, rem agi ac ferri (ineret;

prehendebat, fed in ejus familiaritatem fe in»

an vero modefte id Re&ori (ignificaret. Hinc

finuans, & feducens hominem f(ine arbitris

ab infito vitz amore trahi,virtutis inde fpecie

monebat dicens, mirari fe, talia illi verba ex-

allici. Stat,confiliumGonzali Gundifalvi feve-

cidiffe. Exiguos fructus cum hominum ap-

riffimi fenis , eque ac prudentiffimi, fuper ea

probatione, maximis fruCtibus cum aliquo

re fententiam fciícifcari. Ille ubi de egro rem

vel minima offenfiuncula potiores ducebat;

omnem intellexit,vehemens auctor fuit,ne obe

parvos quippe fru&tus cum virtutis exem-

latam crefcendi opportunitatem elabi per àni-

mi mollitiem fineret, quam olim doleret amif-

plo perceptos & diuturnos effe & fempe-

augeri; contraque ingentes offenfione ho-

fam : preftare vite virtutem, eamque veranm

effe patientiam, quz patientis in (inum conge-

minum vitiatos ; paulatim cor:um«pi, ac in-

n

terire,

ftareliquorum confcientiam fugsret,frogifero

vircu.

Jituus CXX. | Pmdenïtiä.

893

i;-. l b

virtutis compendio; quod fi mori continge-

lignis civibus, fapientifrmo feip füm beatifica-

ret; id enim vero viro forti in votis effe, coga-

vit confilio. Civitatem ergo intellige vanum

tumque martyrium. videri.

His ubi di&is

iftum & deceptorem mundum; cives autem,

&grum patientiz jam certum reliquit, prope»

Principes & Poteftates d2emonum, mundi re-

re ad Rectorem adiit, peractoque indicio, ne

&ores tenebrarum ficuli hujus : fapientem

tanta virtus unius tcyrunculi negligentia con-

vero, qui Regem premonuitide confüetudine

cideret, fapientia perfecit.. Maximam hura-

civitatis, quemlibet fanéctum Doc&orem &

nz felicitatis partem effe,prudentibus uti con.

Predicatorem ; exilium, füturam vitam, ubi;

fultoribus,fervata vita,& virtus egri patefecit.

qui aano íuo, id eft , tempore hujus vitx de-

b

E XIL

liciis fervierant, in perpetuas miferias detru-

dendi fünt. Qui vero de faturis foliciti, ope«

EXEMPLA PROFANA.

ra bona, tanquam divitias premiferunt, ater.

Ícenus in

T. € Barlaam prudentiz primarium officium

nis deliciis fruituri fünrt.

ingeniofe fequenti parabola demonítra.

r

hift. c. 14.

II. Erat quidam nobilis adolefcens, qui. val: Spee. Ex;

interp.

bat: Civitatem quandam didici fuiffe: ma-

de (agax mgenio,Regi patri fücceffit in regno. dift. s. ex.

gnam, cujus cives ralem habebant confüetu-

'I.'rape;un.-

Hinc accidir,ut in regia civitate nundínis con- 97-it.voc,

uo,

dinem antiquitus, ut affumerent extraneum

ftitutis,Rex cum fodalibus fuis ad infpiciendos *4^f*rie

aliquem , & ignotum virum, nihil legum ci-

inftitores & res venales circuiret, Et videns ? C^nti?r.

«2. C 43€

vitatis fuz, & traditionum fcientem, & hunc

hominem grandevum ztate affidentem men-

bllm*h.A

0.2.

tipt,

fibi Regem conítituebant, qui omnem pote-

f vacuz in nundinis , quzrit, quis fit, & fi

ftatem accipiebat, & fuarum voluntatum per-

quid venale haberet? Cui ille: dicor, inquit

ficiendarum facultatem habebat , usque ad

Philofophus, fapientiam venalem habeo. Ad

completionem unius anni. Deinde in omni fe-

hoc gavifüs Rex, & fübridens: Bene, inquit,

curitate eo permanre, deliciisque, ac füavita-

ut juvenem conftitutum in regimine , mihi

tibus fine ulla formidine, & fecum femper

competit fapientiam habere; tu autem vie

permanfurum regnum exiftimante , repeoxe

deas, quantum velis vendere pro centum

L tl

furgentes cives illi contra eum, regali ablata

f,

marcis, Et fenex: unum inquit, tibi pro fta-

Ítoia, nudum per totam trahentes civitatem,

tuto pretio dicam,

quod fi bene tenueris, opti-

exulem transmittebant in magnam ac longius

me per illud regeris, & reges. Temere nil lo«

remotam infulam, in qua neque cibum inve-

quaris, cemere nil attentes, nifi prius Cogites,

niens, neque veftimentum, in fama acnudita-

quid fequatur; fi plus volueris, addas & pre-

te male atterebatur, voluptate (cilicet, atque

tum. — Ad hoc igitur omnibus concitatis ia

animi hilaritate, quz przcer fpem ipfi concef-

rifüum, Rex confiderantius verbi pondus ad«

fa fuerat, in moerorem , rurfus preter fpem

vertit , & Philofopho ftatim íoivi prerium

omnem;, & exfpeGationem cómmutata.. In-

promiffum imperavit. Verbum autem, quod

terea jüxta morem con(uetudinum civium il-

acceperat, in füperliminaribus Palatii, & in

lorum ordinatus eft quidam vir in regno, qui

meníis, & in (cyphis aureis, & manutergiis

non exiguo mentis intellectu vigebat, qui tan-

fcribi fecic.

Hinc poítea fücceffu temporis

ta, ac tali ex improviío accidente fibi abun-

Rex in fapientia & virtute proficiens, infti-

dantia mox non eft diffolutus, nec ab ea ra-

tuit fortius animum, eripere plebem humi-

ptus, neque eorum , qui ante eum regnave-

lem de manu potentium, qui a nobilibus tere

a

runt,& miferrime ejecti fuerunt. incuriam fe-

r& graviter premebancur, & regnum (uum

cutus eft, fed folicitadinem gerebat, & labora-

in omni juftitia gubernare. Pro quo nobiles

molög-

bat animo, quomodo fe, & fua bene difpone-

Jolio»

fui in feditionem verfi, cum nequaquam in

ret; Dum ergo affidua meditatione diligentius

manifefto , propter favorem populi, contra

d

ifla pertra&taret, cognovit per quendam fa-

"

eum auderent aliquid attentare,occulte quene

pientiflimum confiliariuma fuum , confuetudi-

dam raforem pretio conduxerunt,utRegem in

»

nem civium, & locum perennis exilii, & quo-

conclavi radendum novacula

ugularet, Er-

modo oporteret femetipfum cuftodire, fine er-

go ubi Rex humectata barba

!

eradendum exe

rore edoctus eft, Hoc ergo, utagncvit, & quia

A. l

hibuit, diétus rafor in manurergio, quod erat

fele&-

oporteret eum prius paululum ad illam appli-

circa collum Regis, fcriprum legit: Temere

TAV

care infulam,hoc quoque caducum regnum &

nil attentes, nifi prius cogites, quid fequatur.

peregriaum alienigeunis rurfus derelinquere:

Et fuper propofito fcelere pavefactus, expal-

'

-

aperus thefauris fuis (quorum tunc liberam

luit, & manum tremulam mox retraxit. Quo

habebat facultatem, & de illis, quod vellet fa-

vifo Rex caufam exegit, nec fine cau(a evene

Cere) accepit pecuniarum mulctudinem, auri

tum confiderans, diffimulantem raforem,

videlicet & argenti, & lapidum preuoforum

quafi hoc fibi ex infirmitate contigiffet , exe

ampliffimum pondus, & fideli(fimis commit-

tendit ad poepam, & veritatem rei cum tor-

tens famulis in illam przmi(it.ad quam ducen-

mentis extorfit,

Sic ergo Rex liberatus a

dus erat, infulam. Peracto igitur auni termi-

morte confilium a Philofopho datum amplius

nó, in fedicionem ver(i cives, nudum, (ficut &

fufpexit ; quin vere didicit, quia melior eft

illos, qui ante eum fuerunt,) in exilium trans.

fapientia cun&tis opibus, & omnia, quz defi-

miferunt.

Tunc ceteri ftulti & temporales

derantur, huic non valent comparari.

reges male fame cruciabantur. ille vero qui

III. Panquiacus erat Comagrz Reguli filius Joa ftho,

divitias ante ibi depofuerat in abundantia per-

natu maximus, cui cum ditio effec illis in l. 5. n. ,

petua vivens,& delicias infinitas habens,timo-

montibus, qui Peruccio imminent, arcta cum

reque ptoríus inconcuffo, infidelibus & ma-

Hifpanis Pizarro, Almagro; alisque aurum

$ss5s

per

$94

Jüibliotbece . Manualis. Concionatoria

per eas regiones quæreh'tïbus erat-amiditia,&,

ut qua velit membri parte, debitori duas car-

qui ejus tunc etat finis, autem largiter dona-

nis uncias exfcindat, ea lege, utomnino duas

bat, ut rem domui füz non neceffariam.

tantum: (i minus plusve exíciderit, capite lui-

!dem.

Quod cum illi libra odiofe appenderent, ac

turum. NNon aufíüs Judaus hanc aleam füb

;..

rixa ab avaritia, oborta gladios ftringerent

re, Chriftianum abfíolvit.

medium fe inferens , ae lances auro graves

VII. Achitophel tam grandem fibi pru- a, Reg. g.

impacta palma indignabundus evertens Pian-

dentia fuüa famam comparaverat, ut, Scriptu- v. 25.

quiacus , hzccine, inquit, o viri, gladiorum

ra tefte, confilium, quod dabar in illis die-

caufa? non pudet, ob aurum fanguinem da-

bus, eftimatum fuerit, quafi i quis confüle-

re? verum fitanta zgro jecori auri eft rabies,

ret Deum.

Grini

loc C

huc mecum agite; duxit hzc increpans altif-

Vill. Semiramis privata adhuc habituque Marcus

fimum in cacumen , unde & mare, quod pa-

ignobili ad Bactrianum bellum profe&ta, utAnt. Coc-

cum marito effet, una omnium monftravic iusS:bell,

cificum vocant: & regionem argenti aurique

l.1.ex ege

philo!

ditiffimam defpe&tarent. Tum addit ; illic af-

Regi, quomodo hoftis brevi debellari poffet :

ii t

fatim auri effe, poffe omnibus fieri (atis.

Quo virtutis rudimento Reginz nomen ade-

ébid. n. 2.

IV. Sequitur ab eodem mundi cardine iis-

pta poft viri interitum, regnum a Nino reli-

dem Hiípanis datum a barbaro fene pruden-

&um fapientiffime rexit, & auxit.

tiffimum monitum. .Jactabant fe, fuamque

$. VIII.

potentiam, & virtutem Deo proximam , qui

€o, poft primos , appulerant ; ut gentes illas

SIMILiIiTUDINES.

magno Dei judicio novam in fobolem repa-

Qualitas.

randas, fevitia infaturabili exhaurirent; ad-

cut ii, qui olfa&tus fenfu integerrime vi- s. Climac.

monuit Caziquorum antiquiffimus (fic Princie

I. Si

pes vocant) quem longa ztas, & indoles mi-

gent, eum, qui cláàm habet aromata, grad. 20.

nime barbara audentem faciebat, ne in inno-

ignorare non poffunt; ita & anima puriffima

xios, atque inermes (zevirent, fed potius, col-

fragrantia odoris, quam ipía perfette adora-

latis beneficiis, vellent imperare ;

omnia

ta eft, fi fit in aliis, agnofcere (czteris (ine

Biof. :

PATS

enim noflra eternorum, quz demortuos ex-

odoris fenfü permanentibus) folet.

II. Sicut diale&tica ad hoc potiffimum in- Granaten,

cipiunt, lance effe pedenda.

Ibid. n. 8.

.. V. Exutum paterno Japoniz Imperio Gy-

venta efl, ne in veritatis inquifitione decipe- in locís

remur, & ut vera a verifimilibus difcerne- cemm. V.

fonium Noburiangz filium,habebat tamen in

rudent.

aula Faxiriba, ex centurione jam Taicofíama,

remus; ita nobis pro diale&tica difcretio

effe debet , ut veram virtutem a falfa vir-

;

hoc eft, Imperator, homo folertiffimi inge-

Pluta

nii, fed ambitione in crudelitatem corrupti.

tutis fpecie disjungamus, ne videlicet, quod

multis c

i

in L

&

Itaque folemnes inter ludos, quibus fororis

oncingit, vitium virtutis fpecie nos

Apop

filium Quabacondonum fuccellioni propius

fallat.

III. Sicutexercitum ducit Imperator , gu. Stobsusin

admoverat, pupugit fenis animum, quod ei-

dem faltanti, choreasque ducenti, clarius;

bernator navigia, mundum Deus, animamf. de vit.

fibi (nam ad hzc demiferat majeftatem po-

ipfa mens; fic ipfam felicitatem przfentis

ET

pularís aurz coronatum mancipium) feni,

vitz temperat, regitque prudentia..

à p

minimeque vegeti roboris, plaufiffet thea-

IV. Sicut ferpens cognofcens, quod in C2- S. Epiph.

trum. Ergo diffimulata ira, ut eam tamen

pite füo tota vita confiftat, reliquum corpus hac. 37.

NI

quantulamcunque demum gloriofz partem

exponit periculo, ut caput defendat; ita ve-

Y.10,

Quabacondono eriperet, accitum ad íe Gy-

rus prudens caput fuum, id eft, Chriftuum ac

fonium faltare jubet, certus elegantia totius

ejus fidem & charitatem ut defendat, alia

a&ionis, & decore membrorum ante Quaba-

omnia libenter jacturz periculo exponit.

condonum futurum. Sed non fefellit adole-

ANece[Jitas.

fcentem veteris ac prefentis fortunz compa-

ratione cautiffimum, imminens a victo Prin-

V. Sicut auriga ulterius tendenti neceffa- Granat.

rius eft, qui equos in re&o tramite contineat,l. c-

cipe periculum, nam occulti(Iimi fenis invi-

diam non introfpexerat. ltaque ítudio ab-

& ad officium faciendum compellat 5 ita ut

lb. 7. Y

veram virtutem contendens prudentia opus

ercare, & in elegantiam artis peccare quam

plurima. Quod ut vidit Taicofama, qui alie-

habet, qua indomitas paffiones cobibeat, ne

a vero virtutis tramite abícedant; que ad

num a Quabacondono animum celatum tunc

maxime vellet, arcte juvenem complexus eft,

exercitium propofitz honeltatis impellat.

L- lg

VI. Sicut juftus neceífarius eft ad difcre-Ifidor, l. 4.

ac prudentiam laudavit: quafi equum fit, iis,

nl hr

quos fortuna [mperio omnibus antetulit, ar-

tionem faporis in cibis ; fic prudentia ad di- FPift.

634,

Ícernendum , quz bona vel mala homini ac-

tibus ingenioque neminem przire.

AE.neas

VI. Nec fübticenda hoc loco Solymanni

cidere poffunt.

Sylvius

VJI. Sicut civitas muris carens, expofita Caffianus

l. 2.

e

Turcarum Regiís prudentia. Bizantii Judzus

li Tu

Chriftiano certam auri fümmam mutuam de-

eft omnium injuriis, infidiis, & ruinz peri- ?ll 2 c.2.

geftis AI-

culo ; ita vir, qui non omnia cum confilio &

' derat, uti conflituta die preter fortem, ufürz

phonf,

loco,duas carnis ejusdemChriftiani uncias re

prudentia agit, nunquam ab infidiis toundi,

carnis, & diaboli fecurus erit.

Bios

ciperet. Die illa fortem reddit Chriftianus,

foenus negat. AditurSolymannus; ut rem de-

Utilitas.

*

cidat. Ille Judzum animo deteftatus, novacu-

. MII Sicur cifi

tatum certiffimum mauni. Philo lud,

NY

lam adferri jubet, & Judao poteftatem facit,

Sacrif.

8

mentum,viri fortes funt; ita in uniuscujusque d*

l.

noflrum ^*

Tituus CXX. Pru&ætiq;

695

Bo(trum civitate, qui conftat ex anima & cor-

lus haé qui eatei

; heceffario éum ceeco Tobià

pore; pro firmiffimo propug

tationes amice prudenciz.

naculo funt co.gif-

*Xclamare cogit

ur: Quale

gaudium mihi Tob. 5.

€tit, qui in tenebris fe

deo, & luimen ccceli non v. 12.

Id'em-.

IX. Sicut noftris corporibus interitum mor.

Video.

bus,incolumitatem vero adfert (anitas 5 (ic anie

Reg' 8.-

V. Securitas: Nam,

mas prudentia fervat, cum ipía fit mentis fani-

fimus niurus prud

tefté Antifthene, cutif- Lseit.1.6,

33

tas; imptudentia vero interimit, utpote qu&

entía eft, hic enim nec pro- e. r.

ditur, nec collabi

tüur.

Hinc Seneca: Sapiens Epift. 6o.

graviffimus & infanabilis anime morbus eft,

ad omnem incurfüm m

unitus & intentus eft,

Dignita:.

non fi paupertas,

non fi ignomihia, non fi

iteuy

Granit. h— X, Sicut adultum ab iafante d

dolor impetum fac

lat, pedetii referet : inter-

loc. com. dicium

iftinguit ju-

ritus contra illa ib

t Coe.

; itavirum perfedum & virtuefüm ab

it, & inter illa,

Sapiens

nSabell

imperfecto prudentia diícerait.

;

plenus eft

gaudio, hilaris & placidus

, & ins

L u)

Philo 1. z.

concuftus

Xl. Sicut capur, quod reliquis mermbris

» Curn diis ex pari vivit.

legis alleg.

profpicit, prima, fummaque pars eft corpo-

$ x

ris; ita prudentia, quz reliquas virtutes di»

rigit , primum inter morales virtutes locum

MEDIAÀ

merito obtinet.

L f^yaiio : Sic enim Salomon fuüo äx*ö"m

PiQ Sap.5,v.

*'r.,

Sb IX.

docuit dicens:: Q

ptavi, & datus

eít

mihi feníüs :

MOTIVA

Invocavi; & venit in me Spiri:

[

tus Sapienriz.

Idem medium füafitS. Jacobus

Clinae,

I. Ne

efftas: Quam Chriftus fuüfficienter ine

his verbis: Si

pern

dicavit, dum Apoftolis fuis Evange-

poftulet a De

quis veftrum indiget (apieuia, fàé.t. v 6; '

dl q0,

05 qui dat omnibus affluenter;

lium praedicaturis hanc ante omnes alias do-

non impro

perat, & dabicur ei. Et Caífia Caffian.

&rinam commendavit: Eftote prudentces, fi-

nusinquic: E

cut ferpences.

À

Ít difcretio non mediocris virtus, Coll. 8. c fa.

Ptov. 11.

nec quz humana

valeat induf(tria comprehen-

Il. Utüites: Juxta illu

d. Salomonhin dibi

di, niíi divina fu

V. 14.

non eít guberoator, populus corruet; Sa-

erit largicate collata.

Atl

M. Meditatio

&& confideratio crebrá? Nam, u Vita 1, g,

locis

us autem, ubi multa conf(ilia. Certe, ut nec

apienter S. Ig

natius advertit; multam cohi« & rt,

iter peragenti, nec pralium inituro quicquam

nn V,

bec, & qua(i v

inculis quibusdam exultantem

Udett,

ad feliciter obtíinendum finem aptius e(t pe-

rito Duce; ita ad virtutem tendenti, & con-

naturam conítringit mediratio, & comparatio

animi & affidua accurataque eorumm

, quz coe

tra vitia pugnaturo nihil prudentia obtabilius

gitaveris ,

dixeris ; egetis commemoratio;

Plutatch. accidere

poteft. Hinc jam olim Agefilaus La-

Hinc recte

in Lacot,.

antiqui dixerunt , deliberandum

Apoph.

cedamonios admonuit, ut in unum Epami-

effe diu, qu

od ftatuendum eít femel.

Hujus

nondam Ducem converterent preliam, fic

con(iderationis neceílitatem fic often

beusin

enim facile ab lis victoriam obtenturos,

quod

dit Di- Did. Nyff;

l Vit-

& factum.

dacus Nyífenus. Hoc deplorabit,

& quis non$.5 in ter;

illi collachrymetur , P

. pott

StobeusS. iL. Dignitas: Nam.prudentia Deo fimiles

ropheta feremias; cap. ?:

oms i.

12. V. I1. dicens: Defolatione. de

Jolala efl omnis

i

de prud. facit, tefte Jamblicho, hinc Deo tantopere

terva s quia nulius €1 , qui recogüet corde. — Pecii

t

Quadr;

jpiph.

placuit petitio Salomonis , qua petere, quod

: 37'

mundus, quia perdidit conüderationem re-

Swp. 8. — vellet, juffus, cor docile & fapiens petiit.

V.,IO»

rum neceffariarum; jacet mundus, quia ab-

Sed & apud homines honorem & gloriam

conciliat, tefte Salomone dicente: Habebo

jecit memoriam eorum , quorum recórdari

vel femper, vel perfepe deberect. Nam (i ex

propter hanc claritatem ad turbas, & hono-

animo, & fério cogitarenc homines,

rem apud Seniores juvenis, & acutus inve-

& qua par

eít, a.tentione pen(arent,

quanta fi: ünius pec«

niar in judicio, & in confpe&u potentium

cati gravitas, quam fugi

tiva volüptas, quam

admirabilis ero, & facies Principum mira-

ifidts

ongiturnus cruciatus, quam ftri&tz fationes,

buntur me. Propterca habebo per hanc im-

quam rigidum judicium, quam tenax r

écti jus

mortalitatem , & memoriam szternam his,

dex, nunquam ita in vitia (e effunder

1o.7. V.1 1 qui poft me futuri fünt, relinquam. Et ite-

ent, nec

tam in(pienter, ac /Iule cgerent.. Audi

te, ihter

rum: Venerunt autem mihi omnia bona pa-

duos latrones medius h&reba

riter cum illa, & ianumerabilis honeftas

t Chriftus pro-

manus illius.

per

brofo crucis ligno fixus,

crudelesque, & effe«

L.u l. moe

rati hoftes illius, pro eo, üt acerbiffimis ipno«

IV. Jucunditas: tum quia prudentie pl;o—

i(][o l' **'

ra!. magr,

minioffimisque ejus cruciatibus compaterene

f

prium eft , optima optare , eligere, ac agere,

tur, & condolerent,id unice agebatit, quo aus

ut Atiftoteles docet, unde juge convivium fe.

curz mentis inítruitur: tum quia docet finem

gerent dolores, exaggerarent tormnenta: itas

qué ut centurio blafphemias falfitatis árgues

fuum affequi; quo nihil jucundius & optabi-

rec& dilueret injurias,ajebat: Vere bic bomo Fi-

[5

In Tufcul

'lius homini accidere poteft, Hinc Cicero te-

mc-ïc

lius Dei erat: ertatqué, quisquis aliter de illos

ftatur, nihil effe hominis prudentia dulcius;

quam de véro Dei Filio fentit. Hic jám quz-

aut fagaci, ac bona mente melius . Sed &Sa-

TO;

Sap.7.v.1»]omon de fe fatetur: Leratus fum in omni-

quid caufz effe poffit , quare, cum ezcí

illi, & perditiffimi homines nullo m

d

i.feri*cor.;

bus , quoniam antecedebat me ifta fapientia;

E contrario vero non poteft effe jucunda vi-

diz fenfü erga Chriftum in cruce, & clavis

L. 50 Tu!

pendulum moverentur, quin & opprobriis, &

] mdo.

feul,

ta, ubi prudentia abeft, ut idem Cicero dixit,

blafphemiis illum pritérea lacefferent ; &

acril

& merito, curn enim prudentia fit mentis QCus

lancinarent ; folus illum tam plurimuin &

I5 P. Lobn. Man, Bibl. Toms H

8ss5ss2

hongs

Jiibliotbeca Manualis Concïonatoriq:

896

pit

honorarit, & laudarit centurio, ut Filium Dei

Fili fine confilio nihilfacias. Et iterum : Nar-Ibid. 8

nefu

ratio Seniorum non te prztereat; ip(i enim V: ! *

appellaret, ac przdicaret? qui fa&tum, quod

hic Chriftum fupra aftra extolleret, illi in

didicerünt a Patribus füis, quoniam ab ipfis

difces intelle&um, & in cempore neceffitatis

abyffum dejicerent? Audite fan&tos Marcum

j

& Mattheum, quid dicant: perjuri Judai, ac

dare rcf oníum.

VI

ollatio: Precipue cum fapienübus; Prov. 13.

erfide Scribe pretereuntes blafpbemabant eum, in»

quit Matth. c. 12. v. 39. & de centurione

qui enim cum his graditur, fapiens fier, tefte Y*'2c-

n i

Marcus: Ex adverfé flabat, cap.15. v.39. Ex

Salomone; Amicus ftultorum finilis illis ef-

ficietur.

Hinc Antoninus Pius omhia fua of Lan-

parldif-

adverfo Chrifti pofitus centurio gradu, fed

Cl34'

animo magis fixo acuti

flime arbitrabatur pae

cum gravibus viris conferens dicere folebat,

gius in Po-

^

mynth. V:

?

tientiam Chrifti raram, humilitatem profun-

equius effe; ut ipfe tot taliumque viroru

l

- Confiliutn.

dam, charitatem nunquam auditam ejus, qui

confilia fequatur, quam ut tot talesque amic

fius volantatem fequantur.

etiam pro eis Deum Patrem obfíecrabat, a qui-

unam ip

bus jam tunc crucifigebatur, motusque tali

ViL. Librorum lé&io: Quod medium Ari«Seneca in

ftoteles Alexandro füafit dicens : Annales Pa- lib. de be-

fpe&taculo, Filium Dei illum pronunciabat:

Íed infames ac nefarii Judzi pretereuntes

trum diícure, inde enim poteris bona exem- "^

pla extrahere

; quia aCta preeterita dant cer-

blasphemabant, prateribant, & non confide-

Hinc Rex AL Panorm 1.

rabant id , quod centurio advertebat, qui

tum documentum in futuris.

phonfus interrogatus, quibus confiliariis m

2. 3. de gelt,

ex adverío ftans, fixo animi veítigio preme-

L

bat id, quod ob oculos habebat, & coram

xime

dele&aretur? Libris refpondit, a qui- ^ P^

bus fine metu; fine gratia, que

erga Chriftum agebatur. Et quoniam Judzi

É

k

"

norffc cupcf

i

folum in tranfitu , obiterque rem fpectabant,

ret, audiret,

inde factum, ut Chriftum tam inverecunde;

- MHI. Recordatio preterito

rum : Nam

mti.l'ta; Stobzus.

propudiofeque blafphemarent. Hinc etiam

rum rerum magiíter tempus eft, teftibus an-

venit tua peccandi levitas, ac libertas, quod

tiquis Philofophis, ex quibus Bias interrogae

tus, quis o

cogitando vix leviter attingas lethalis noxe

primus foret conüiiariius'? tempus

pondus, & rigorem judicii; qug fi exemplo

refpondit.

centurionis preffe, atque intente meditareris,

profe&o non tot culpis te obítringeres, ne-

A o MtL iei i.

ue tot flagitiis attaminares. -

HH Difce[fio quotidiana confcientia, uti S. Ber-

1'.;]

L

primis debet afcéta , ut veram. prudentiam a$.336 1.

E

fal/a bene diflinguere: difcat ; .nam ut S, Ba« Homil, in

nardus fuatit fequentibus verbis : Integrita-

tistuz, inquit, curiofus explorator, vitam

filius fapienter advertit, una eft prudentia 1. Prov.

proprii commodi cuftos, & alieni doli obfer-

tuam, in quotidiana difcuffione examina. At»

tende diligenter, quantum proficias, vel quan-

vatrix. qualem ferpens habet ; ille fi quid pe-

tum deficias, qualis fitin moribus , & qualis

riculi imminere viderit ,. caput fuper omnia

in affeCtibus: quam fimilis fis Deo, vel quam

cuítodic ; ea videtur effe verfatia illa, qua

diflimilis: quam prope vel longe non loco-

prona eft ad proprium commodum, & íim-

liciores defraudandos, quali prudentia fuit

rum intervallis, fed morum affectibus. Stue

de cognofcere te, quia multo melior & lau-

ille.fieculi prudens, & injuflitige ceconomus

dabilior es, (i te cognifcis, quam fi te negle-

apud Evangelium; vera autem prudentia eo»

&o cognoíceres curíus (iderum, vires her-

rum, quz agenda fünt, & non agenda, cogni-

tio eft;iquam fi quis rccte fectatus fuerit, nune

$D

barum , complexiones hominum;. virtutes

*

]

S' al dw

gemmarum, proprietates aquarum , naturas

quam ab officio virtureque, diícedet , nun-

animalium, & haberes omnium cceleftium &

quam vitiorum pe&em incurret, . Hec ca-

Mrr,

terreftrium fcientiam. Redde ergo tibi, fta-

dem divifio prudentiz eft apüd Apottolum,

tue te ante te, tanquam ante álium, & fic te-

qui aic: Prudentia carsis mors eflh 5 Prudentia au-

metipfum plange. Hc eft optima pruden-

tem [piritus, oita & pax : quoniam fapieniia carnis

tiz acCtio.

inimica ef? Deo: Lego: enim. non efti. fubjetta: Ut

Plutarch.

IV. Reflexio

: Pi&orum more, qui opera

vero facilius utraque cognofcatur, fequentia

|,de cohib.fua priusquam abfolvant, per intervalla con-

indicia exhibet S. Gregorius dum ait : Car-

ira.

templantur, & frequentiori examini etiam

nis prudentia eft,cor machinationibus tegere,

minutiffimos defectus deprehendunt, & emen-

fenfum verbis velare ; quz falfa funt, vera

dant.

Certe hoc medio, & priori, S. Igna-

oftendere ; quz vera funt, fallacia demonftra-

tium ad tam infignem prudentiam pertigiffe,

re, irrogata ab aliis mala multiplicius, redde-

