ubi"que Pænitönïiaïn ggant, eo QUOd [ïatuit

peccatores ejus conterendos de ea.

diem, in quo judicaturus eít orbem in zqui-

Severitas.

!

XXXIV. Cum acce

tate, in viro, in quo (tatuit. fidem prebens

pero tcmpus, egö ju- Pf 34. v.53.

omnibus, füfcitans eum a mortuis.

flitias judicabo.

s Cb

y, 19

Ezech. '7.

XX Nuncfinisfüperte, & immittam furo-

XXXV. Dico vobis, quoniam omne ver- Ma:th. 18.

q3.

rem meum inte, & judicabo te juxta vias tuas,

bum otiofüm , quod locuti füerint homines, "* 36

& ponam contra te omnes abominationes

reddent rationem de eo in die judicii.

tuas. Et non parcet oculus meus füperte, &

XXXVI. In cogitationibus impii interro- Sap. r.

ff

V' 9.

non miíerebor, fed vias tuas ponam fuper te,

gatio erit.

j 1

& abominationes tuz in medio tui erunt.

XXXVIIL Si juítus vix falvabitur, impius t- Petr. 4

VO 18.

Matth.36.

XXIl. Dico vobis: amodo videbitis Filium

& peccator ubi parebunt ?

Apoc, Q

* äf!fi[(l.f.

, ^

v. 64. . hominis fedentem a dextris virtutis Dei, &

venientem in nubibus coeli.

XXXVIII. Abfita Deoimpietas, & abOmni. Job. 34.

L

poten. V. let

R. P. Lobn. Bibl. Man. Tom. L.

e

$2

Bibliotbecee Manuali.& Concz'onatori;e

Tempus.

?

potente iniquitas, Opus enim hominis red-

det ei, & juxta vias fingulorum reftituet cis.

LVI De die autem illa vel hor

a ncmoJ Marc. 13«

Pf. 47.

XXX.X. Judicabit orbem terrarum in ju-

fícit, neque angeli in coelo, neque Filius ho- v. 32» :

v. 9.

ftitia, & populos in zquitate.

minis, nifi Pater.

gf

LVII. Non eft veftrum noffe tempora, vel A&. z.*

goi

Ifiie 11.

XL. Non (íecundum vifionem oculorum

'.

y. 3.

judicabit, neque fecundum auditum auriu

m

momenta, quz Pater pofüit in (ua poteftate. V 7-

j

LVIII. Ét vos eftote parati, quia, qua ne- Matth. 24.

arguet, fed judicabit in juftitia pauperes, &

V 24.

arguet in equitate pro manfuetis terra.

fcitis hora, Filius hominis venturus eft.

LIX. Media nocte clamor fa&tus eft, ecce Matrh. 25.

$h

Sap. 12.

XLI. Quis dicet tibi, quid fecifti? aut

M

L]

V- :9'-

quis ftabit contra judicium tuum ? aut quis

fponfus venit, exite obviam ci.

bio

LX. De temporibus & momentis, fratres, 1. Theff.

in confpe&tu tuo veniet vindex iniquorum

hominum ? aut quis tibi imputabit, fi perie-

non indigetis, ut fcribamus vobis, ipli enim 5* V. 1

diligenter ícitis, quia dies Domini ficut für.

riot nationes, quas tu feciíti ? non enim €

^

$, Bg

alius Deus, quam tu, cui eft cura de omni-

in noGe, ita v;nict.

E

bus, ut oftendas, quoniam non injufte judi-

(:'JD!.

$, 6t

cas judicium.

e

.. HI.

A

XLIL. Et vi

di coelum apcrtdm, & ecce

Apoc., 19.

TRIBUS ET DO-

er

V. lE.

equus albus, & qui fedebat fuper cum, vo-

EX SS.

sb

cabatur fidelis & verax, & cum j

ORIBUS.

uüitia ju-

l..dfï

dicat, & pugnat.

! anlitas.

"j

Stabilitas.

ende, quam cito venit dies ultima. $. Bern.

Job. 34.

XLIII. Neque ultra eft in poteftate homi-

I. : ATIE

rzíentaberis ante tremendum judi. ! . de int.

Y. 23.

nis, ut veniat in judicium ad Deum ? ipfo

cem, accufaberis multis & magnis offenfis, dom.c.a2.

enim concedente pacem , quis eft, qui con-

non uno, non paucis, fed innumeris crimini-

demnet ? ex quo abíconderit vultum, quis

bus, non dubiis, fed certís, non brevi accufa-

eft, qui contempletur eum, & fü

per gcntes,

tione, fed tam longa, quam longa eft tota vi-

& füper omnes homines?

ta tua, non uno accufatore, fed tot, quod fant

Eccl. 1.

XLIV. Si ceciderit lignum ad au

B;xrunlx&,

delicta tua. Ipfe Judex erit deftrictus accuía-

v. 9.

autad aquilonem , in quocunque loco ceci-

tor tuus Omnes etiam fpiritus boni & mali

derit, ibi erit.

coram Deo te accuíabunt: boni, quia Deo de-

SIP

Prov. 6.

XLV. Zelus & furor viri ( Chrifti) non

bentzquitatem : mali, quia tuam fervant ini«

120

v. 35*

parcet in die vindicte, nec acquiefcet cujus-

tet

quitatem. 'Tot judicibus & populis adftabis,

quam precibus, nec

fufcipiet pro rgdemptio-

quot precefferunt te in opere bono. "Tot ar-

I'nn(

ne dona plurima.

C

guentibus confunderis. quot tibi prebuerunt

Nece[fitas.

bene vivendi exemplum.

Omnibus populis

161

e

nudabuntur iniquitates tuz, & cun&tis agmi-

Pf 10,

dei

Propter quid i

rritavit impiüs

y. 13.

Deum ? dixit enim in corde füo: non re-

nibus patebunt univería fcelera tua. — Multa

$8

vero peccata tunc proruent ex improvilo ,

huí

uiret.

deli

Ibid. v; 50

XLVII. None

hDeus in confpectu ejus:

uafi ex infidiis, que modo non vides, &

Pi

forfitan plura & terribiliora, quam fint, quz

sT

inquinatz

fünt vi; illius in omni tempore.

nunc vides.

/

Auferuntur judicia tua a facie ejus..

ial

II. A dextris erunt peccata accufantia, a8 Anfelm,

Cott,

^Dan. 13.

XLVIIL. Everterunt fenfum fuum, & de-

finiftris in&nita demonia, fübtus horrendur de fimil,

du

v. 9.

clinaverunt oculos füuos, ut non viderent

chaos inferni, deíuper iratus Judex,' foris mundi.

Ài

ccelum, neque recordarentur judiciorum*ju-

mundus ardens, intus conícientia urens, ibi ^

ftorum:

illius in omni

vix juftus falvabitur. Heu mifer peccator

P. 9. v.

XLIX. Inquinatz fünt viz

26,

fic deprehenfíüs quo fugies ? latere erit im-

tempore, aufferuntur judicia tua a facjc

poffibile, apparere intolerabile.

ejus.

]ll. Quid tam pavendum, quam judican- S. Bern. in

mmu"

dum adfítare illi tam terrifico tribunali, & in- Pfal. 9o.

L. Confige timore tuo carnes meas, a ju-

certam adhuc exípeCtare füb tam diftricto

Pf 118.

diciis enim tuis timul.

*

U

v. 120.

Judice fententiam.

*8ü

Ibid * v.

LI. Vivet anima mea, & laudabit te, &

]V. Time, o homo, quod in terribili Ju- Idem £ de

l

157.

*

judicia tua adjuvabunt me.

[]

.

dicio ei prefentandus es, in cujus manus hor- P'imord,

lfa. 41.

LII. Viderunt judi

Ci

:

D

ei infule, & ti-

rendum eft incidere, & ab

.

4

muerunt, extrema terre obítupuerunt, &

uem nihil latet.

€o examinandus, fned'

V. 5e

appropinquaverunt, & accefferunt.

V. In illo die nihil eft, quod refpondca;s. Chryf.

LIIl. Montes ficut cera fluxerunt a facie

Pf-960 VQS'

mus, ubi ccelum ,

terra, aer, aqua, & to- in c. 24.

Matth,

Idem|

Domini : a facie Domini omnis terra.

tus mundus ftabit adverfuüm nos in teftimo-

morü

- Locus.

nium peccatorum noflrrorum : & fi omnia

taceant, ipíz cogitationes noflre, & ipía

Joel. 3.

LIV. Congregabo omnes gentes, & dedu.

V, Zs

cam eas in vallem Jofaphat, & difceptabo

opera fpecialiter ftabunt ante oculos noftros;

ibi cum eis.

nos ante Deum accufantes.

&ufi fumus, Cefar,

Tbid, v.12.

LV. Confuürgant, & afcendant gentes in

VI. Quid judicii tempore fa

quando contra crucifixi Domini livores notg: hom, 23.

valle Jofaphat, quia ibi fedebo, ut judicem

dinum

peccatorum no[tro,rqm, & maculz libi

omnes kgentes in circuitu.

profe-

Titulus LXX H. - Studicium exteamym,

93

prbf'ercnmr ? QJO vultu refpiciet redemptio

munt; & fittantotirhor aüctiot, quanto & re-

Vmc. li

noftra perditionem noftram? tanto graviora

tributio &terna vicinior; ante oculos autem

RUP

erunt noftta delicta; quanto maj

cordis- nihil inane tunc transv

derint divina beneficia, : ..

*

uipþa&fe—: ,:oft-enf

tasmate cogirationis. ..

Q"Iat de phan-

d.1,

Kufeb,

77.

—VIL-Qua: fiducia ftabit : defer

É

n dndis

-XVIL. In judicio reprobi hümsnitatem $. Ifid.1, x,

Emiff, ho. gem.f(üum? vulneratus ante medicum fuum ?

Chrifti, in qua judicatus eft, videbunt, ut do- Senec, c

ïatth 24

2sde fymb. berditus ante pretium füum ?. unde miferi-

leant ; Divinitatem vero ejus non videbunt, 37-

PQ4

243f .eordiampetiturus eit ,: primum

Wt'h 1 5

ne gaüdeant; quibus enim divinitas oftendi-

.. 6,

cordix contemptu judicandus? -

tur, utique ad gaudium demonflratur.

S.;Aug. ad

Vii.. In quo quemque invenerit faus no«

. Theff

Diofc.

XVIII. "Totus ignis ille, qui przcedet fa. S.Betn.to,

viffimus :dies , in hoc eum comprehendet

S' VI I.

mundi dies noviflimus , quoniam qualis in

ciem judicantis ; & omnis caliditas ejus con- !* f 11»

glomieratos involvet , & attrahet ad inferos ?* 3*

die ifto:moritur, talis in die ifto judicabitur.

S. Dern. (

IX.:Quid. in Babylone tutum , fi in Jeru-

peccatores , & 'fic precipitanter ruent in

55. in

falem manet fcrutinium ? fi juftus vix falva-

füpplicium fempiternum.

Cant. €& bitur

2

»

XIX. Cogita, quanta gloria, quantus ho- $. Chryf.

S. Greg. 1.

bulz , quando tremunt columnz: ?

peccátor ubi parebit? quid facient*taï-

k

3

DOr, quapta corona illa futura fit , cum ju- 9- 6. ho.

FE

17.inl«.

€. I9.

. X.. Nonconfufe autfümmatim, aut in

dige;

dex dicit: lfte verbum meum fervavit, ifte de caco.

S. Bati], in & peccata noftra cernentur, fed (ingula per

fidezn meam przdicavit, ifte pauperem meum

ldevera partes fuas, ut fefe habent , velut in pictura

non defpexit, ifte avaritiam conculcavit, &

virg.

nofcentur. : Exempli caufa , quomodo ad pa-

juftitiam illi pretulit : ifte mundum, quafi

Dorn,

trandum quisque adulterium properans e le-

non eflet , derifit, i(ire verbum meum ho-

1 de int,

&o fürrexit , quibus paífibus incedens ufus

nore affecit.

:

TOV

XX. Pro diverfitate con

f

eft, quo motu corporis lentiore, an concita-

cientiarum , &$. Ibid—. »

;ï

tiore, quem babitum, dum procederetur, af-

mitis apparebit in judicio Chriítus electis ,

C. 4C- 27.

fumpfit , & ex qua parte irrumpens uxorem

& terribilis reprobis ; nam qualem quisque

alienam violavit; quo item ordine huic mu-

conícientiam tulerit; tale judicium habebit,

lier ad nefarium opus fe fübítravit. Hzc, in-

ut manente in fua tranquillitate Chrifto, illis

quam , omnia velut in tabula per partes dili-

folis terribilis a

ppareat , Q.FOS conícientia in

genter expreffa cernentur. . Ne opus tantum

malis accufat,

externum , fed & intimz cogitationes.

Mcäüz'tal'.

g

$. Aug. .. XI. Majus tormentum malis erit furorem

120. de

-u.

XXI. Magnaïïiiöbis eft ihdïtä—in*ccefïït':as, s. Augþ, m

vultus.divini tolerare

4

?

» quam cruciatus in-

temp.

fernales perpeti.

jufte receque vivendi, qui.cun&ta facimus 14.foliloq.

Iiugo

ante oculos judicis cuncta cernentis.

Card; inc.

XII. Quot tribulationes, quot infirmitates

patimur, tot flillas de Dei judicio fentimus:

XXII. Habet hoc infelix confaetudo pec- Cefarius

16.1 ,(?.

Si ergo tanta

candi ,-ut , quantum amplius unusquisque Arcl. he.

Tuuleo 203 ss

e&ifti]laf*; qxlanFa erit abyfïus

peccaverit, tanto minus peccata ipfe intelli- ??

S,Laur ^

gat; Veniat illud, quod Propheta peccato-

Tuft..1. 4.

-XHIE Accufa

tor —ex]-'uoque erit mündus ;-Jt*ne-

rito namque acculator erit , quia offenfo

ribus clamat : - JNon. eff. Deus in confpettu ejus :

delign.vit.

Creatore offenditur totus mundus.-

"uferuntur judicia tua a facie ejus ; etenim quan-

S. 'Thom.,

XIV. Hi fünt libri ipfallibiles & veriy quos

do fübrepit peecandi dele&tatio, ftatim füturi

judicii diem abícondit oblivio.

S

$ Anfdin,

Villanov. tnemo pote(t. rejicere ; Ipfa enim cujusque

conc. 2. i^ copfcientia reatus fui teftimonium

paiam O-

XXIIL. Irremediabile periculum eft fic

isii:s At

deumil,

jome J.

mnibus:exhibebit: Ita ad amuffim ibi difcer-

quem vitiis & cupiditatibus frena laxare, ut 34- in ap-

mundi

Adv,

!

l

nentur non folum extetiores actus & opera;

fe fàtiónem Deo non meminerit redditurum. Pend

fe radices quoque operum intentiones & vo-

Puto; quod magna fit peccati poena, metum

'

luntates, meritorum quoque & demeritorum

uri perdidiffe judicii.

caüíz , iatentionumque « defideriorum & fi-

af:- *r(ncmoriam- ut

— Uulitas.

nes, & circumf(tantiz , ut vix ulla reperiatur

$, Bett. il

. pura juítitia , qug non auxilio

LXXIV. Judicium femper pra oculishabea- $. Chryf

T

g?'aF?æ öc mi«-

mus: & ita (emper virtuti vacare poterimus ; o- 18. in

fericordie egeat roborari.

à

;

n

nam ficut, qui diei illius oblivifcitur, tanquam !*

3. Greg. ]. -

"X V. "Tanto amplius fe animus in cogitatio

:

frzno abje&to in precipitium defertur (inqui- -

25 mor.C pe dijatat, quanto illud effe cerribile;quod im-

L

natz enim funt, inquit, viz illius in omni tem.

JMenídt

minet, peníàt; & in diverfa mens rapitur,

p imOfds

pore; & caufam affert : zduferuntur judicia tua

quando-modo mala , qux egit; modo bona,

a facie ejus) ita quem continuus hic percellit

| med:

. que& agere neglexit; modo reprehenf(ibilia, in

quibus eft; modo recta, quz fibi adhuc deef-

timor , modefíte vivendi viam ingreditur.

$, Cf

fe confpicit, follicito pavore perpendit.

XXV. Si dite(cere ,.fi rapere, fi abfür- Idem hom,

i p

Idem1. 24.

XVi1. Szpe electisctiam volentibüs in co-

dum aliquid facere voluerimus 5 e'veftigio 4- in Ie.

dies illa judicii animo inícribatur ( etenim

| Matd

mog. C,

'.7*')gitatione furripitur, quod in fe quidem foler-:

|

terinfpiciunt, & arte Dei oculos, quanti fit

freno vehementius abfíürdos affectus cogita-

tio hzc cohibebit) atque invicem & nobis-

|

reatus, attendunt; & cum de his omnibus di-

ftricta judicia femper pertimcfcant, tunc ta-

cum femper dicamus : Horrendum illud nos

]

judicium manet.

men hzc vehementer metuunt, cum ad fol-

vendum. humanz conditionis debitum veni-

Quantitas fóu feoeritas.

, Cærll"

G

m 2j

entes, . diftricto judici appropinquare fe cez-

XXVI. Sitaliterflasellatur Job;qui fic timuit, ;

I L] mor.

R. P. I:oþn. DBibl, Man. Jom. 1I.

z

quail« 16,

|

2

04

. Bibliotbece . Manuolis. Concionatorias

dere aut ccecum , ut ea que fiunt, non vi»

$. Greg. 1. qualiterferiéndus eft; qui contemnit? ex ver-

21, QO. bere preefenti judicia eterna penfanda funt j

deat; aut in(ipientem, uc, fi videat, non

c-l e

cognofcat : aut malignum, ut malum, quod

uomodo enim toleranda eft poena, que re-

robat, fi ferri non poteftira, qua purgat :

videt, ei placeat, punire non curet, aut ne-

gligat : aut impotentem ; ut, fi velit, non

Ideml,ro. XXVII. Per flagella hujus vitz judicii no-

mor,c.28.bis diftridtio commendatur : fi enim ita di-

valeat: autinjuftum , ut nec bonis bopa,

ftride modo percutit , quando parcit ; quo-

nec malis mala retribuat.

Lll'c

XXXVILI. Sedebit judex, qui ftetit

fub fu- s; .Thom:

modo percuffürus eft , quando non parcens

$

judicabit.

dice; damnabit vero reos, qui falfo factusp. 3. d*

Eu&b. E-

XXVII

L Cum talis terror futurus fit adve-

eft reus. Nihil prohibet unum & idem deberi 58- ** 3-.'

miff ho.denientis, quis poterit terrorem füftinere judi-

alicui ex diverfis caufis, ficut gloria corporis

T

fymb,

refürgentis debita fuit Chrilto non folum

T.

cantis? cum talis fütura fit prefentiz fpecies,

qualis erit forma fententiz ; ille ergo venit ad

propter congruentiam divinitatis, & propter

gloriam animz, fed etiam ex merito humili-

judicandós nos, qui fe judicio meminit addi-

&um pro nobis. Ille veniet ad difcutiendam

tatis paffionis ? & fimiliter dicendum , quod

vitam noftram, qui eam re(tituit per mortem

judiciaria poteítas homini Chrifto competit

Tider

& propter divinam períonam, & propter ple-

füam. llle, inquam, pro commiffa nobis falu-

te noftra rationem exacturus eft, qui pro no-

nitudinem gratiz habitualis, & tamen etiam

ex merito eam obtinuit, ut fcilicet fecundum

ftra redemptione damnatus eft. Qui tantum

Dei juftitiam judex effet, qui pro Dei juftitia

contulit, fqit ; quantum »repofcgt.

& injufte judica.tus eft.

4l quitas.

pugnävit & vicit ;

Tempus.

"

S Grg.l XXIX. Supernz &quitati convenit, inju-

XXXVIIL Fruft

ra annos,

qui huic fæcülo $. Aug. l.

ii

C

18. mOr. (le a&ka jufte judicare, ut divina fententia

Lj

remanent , computare ac definire conamur ,18. cive

ordinet in poenam , quos inordinata adtio

cum hoc (cire, non effe nottrum , ex ore veri-

el.

traxit in culpam.

tatis audiamus, Quos tamen alii quadringen-

S Bern.de

XXX. Cogno

fceretur re&el Dominus jue

tos, alii quingentos, alii etiam mille ab afcen-

Lihä. |

112. &ad. (litjam faciens, qui nunc ignor

?

gtur rgifcrif

fione Domini usque ad ultimum ejus adven-

51 II

cordiam quzrens.

tum compleri poffe dixerunt. — Conjecturis

litas.

Veritàs , infalïz'bilitas (2 immutabi

quippe utuntur humanis , non ab eis cercam

aliquid de fcripturz canonice veritate pro-

S.Grg.], XXXI. Non falli poterit , ' quia fapiens :

fertur. Omnium verode hacre calculantium

9. mot. - pec vitari poterit, quia fortis robore. Nunc

C. 2.

digitos refolvit , & quiefcere jubet ille, qui

ut fapiens omnia profpicit : tunc ut fortis

dicit: non eft veftrum, ícire tem

j

omnia punit.

pora, qu&

pater in fua pofuit poteftate,

SI A(lg- l.o

XXXII.

llle judex nee gratia przvenitur,

4

3;üe'(y—n;þ.

nec mifericordia fle£titur , nec pecunia cor-

Memoria. judicii.

XXXIX. Semper cor & lingua tu

a de ex- S-Eþhrem;

rumpitur , nec pcenitentia vel fatisfadtione

mitigabitur. Hic dum tempus habet, agat

tremo judicio meditentur. Sive igitur operi,te. 2- Par»

anima pro fe , quamdiu locus eft mifericor-

five orationi intentus fis, five ambules, (ive*I* 47* ^

|

diz ,

uia ibi erit locus juítitiz.

fedeas, five comedas, five jejunes, five in.cu-

$. Aug 1.

- XXXIII. Modo enim licet tibi caufam tue

bili tuo vigil jaceas;, five quid aliud agas,

de 10

non defiftat mens tua cogitare , & os tuum

am componere.- Ante ultimum judicium Dei

Chortdif.

compone.caufam tuam. Non eft, unde prz-

loqui de judicio.

c- 2.

(umas, cum ille venerit , nec falfos teítes ad-

XL. Rogo vos;

fratres chafïfïï'mi,f ut le-$ Cærigguj

&ionem iftam attento corde audiatis, & me- Arel hori,

Ptl |

duces, quibus ille fallatur : nec patronos frau»

v* 21

dulentis circumventionibus, & ingeniofis are

moriter retineatis; qui enim iftam lectionem 35*

endit, etiamf(i reliquas fcri-

Mu

tibus adhibebis , nec ambies aliquo modo;

diligenti mente att

190

ut judicem poffis corrumpere. Quid ergo

pturas minime intelligar, ifta fola lectio futti-

cere poteft ad omne opus bonum faciendum;

]u

ages apud talem judicem, quem nec faliere,

1

n

nec corrumpere poteris, & tamen eít , quod

& ad omne opus malum fugiendum.

ü

XLI. In omni vitz noftrz genere mem

o

.G. Hilar in

agas? Tuncenim ipfe erit judex caufz taz ;

Bu

üi modo eít teítis vitze tuz.

Á

ria nobis divini judicii inferenda & continen- Pf« 1

fz& *

S. Aug. in

XXXIV, Cum veneri

judicii tempus ,

da eft, ut cum aiiquid agimus , refidente in

Vi *

t

(ed tantum dam-

$

08

P. 5[0.

correctionis locus non eri

.

nobis judicii memoria, vel nunquam potius

nationis. Et erit tibi poenitentia,

fed infru-

abeunte , preceptis Dei opera noftra famue

Hodie hortatur te, ne

&uofa, quia fera.

lentur.. Beatus erit, quisquis non fine memo-

judicet te: & qui judex tuus futurus

L

ria divini judicii omnia gefferit ; quod de fe

s. AHg

ipfe eft hodie advocatus tuus.

profitetur Propheta dicens : JMemoratus. fum

16. Q

lüsl Yva-

1

& 16

S, Rern.

^ XXXV. Veniet dies judicii , ubi p

judiciorum tuorum a [eculo ,. Dwmine , & cv0njbla-

L:

Epift. 1.

lebunt purà corda, quam afítuta verba : plus

tus fum. Pf. 118. 52.

1

ät;a tuas B&naw

confcientia bona , quam marfüpia plena:

XLII. O anima! nunquam excid

qu

andoquidem judex ille nec fle&etur donis,

memoria: Jte malecitti in tgnem eternum : venite to- 7« €-

i ln

nec

beneditti , percipite regnum. . Q! quid poteft la- 3 foliloq»

li

falleruf:verbis. Quid faciet de injuftisju-

,

Bellovac

diciis, qui ipfas quoque juftitias judicabit?

mentabilius, & terribilius cogitari, quam, ?ie?

XXXVl. Si credis Deum creatorem , aut

quid dele&tabilius exprimi , quam , venite &

e€c, mor..

á

n debes eum cree

Duz íunt voces , quarum pihil borri

bi-,

g.u...l;f.—gqbcrnacoaem mundi , no

1u$

w

Tiulus LXXV11I. Srudicium extrimim.

95

lius una, & nihil

lis meis fontem lach

*

iucundius :alter-a poterit '

:

audiri.

fletibus flecum.

rymarurh,i pt preveniam

. VT. S. Vincentius, Ordinis PredicatorumBeffeus

zelofiffimus concionator , plerasque concio-con. 1. de

JfX LIBELLO

Ju

C,

nes de judicio inftituit..

DE IMITATIONE CHRISTL

VIL. 1faias quoque de fe fatetur: Ad an-lM.c.61,v,

; Thog

L.1. 6 3.

veniente die judicii nom quxretur a

nuntiandum manfíuetis mifit me , ut przdi- "-

217

$. 5.

I Ad

carem annum placabilem Domino , & diem

iel au :.

nobis, quid legimus , fed quid feci-

ultionis Deo nofítro.

mus : nec quam bene.diximus, íed quam

religiofe viximus.

li. In omnibus re

VIII. S. Therefia , cum Chriftus judex in vitae. 404

L. 1. €.34.

bus. refpice fidem ,&

pulcherrima luce fe illi fpeGtabilem exhibui-

$. t.

qualiter ante diftridum ftabis judicem , cui

fet, & quedam venialia peccata oftendiffet,

nihil eft oceultum , qui muneribus non pla-

tanto pavore confuía eft ex eorum afpectu, ut

catur, nec excufationes reci

poenas inferni tolerabiliores efle putaret , &

r n r m ia

juftum eft , judicabit.

&

pit ,-fed þquqd

undequaque quzreret, quo fe abíconderet.

.Ibidem.

III. O miferrime &.in

Gvþiens pecicks;gtbfï !

Undeintulit: Sitantilla lux tanto anitnum ftu-

quid refpondebis Deo omnia tua mala fcien-

pore confternavit, qui futurum eft in die judi-

cii, quando fe clare oftendet illa majeftas, &

ti, qui interdum formidas vultum hominis

irati? ut quid non przvides tibi in die judi-

foeditatem peccatorum oftendet.

cii, quando nemo poterit per alium excufari

IX. Elias, Abbas, qui 70 annis fanGiffime Pallad. «

vel defendi, fed unusquisque fufficiens onus

vixerat in deferto , dicere folebat iis, quisr.

erit fibi ipfi?

ad ipfüm ventitabant: Tria timeo. Primum

5 gl

9. dy,

ibid, $. 6 . IV. Tunc plus

letificabit bona & pura

eft, animz e corpore difceffio. Alterum, in-

Dii,

confcientia, quam do&ta Philofophia. "lunc

evitabilis neceffitas comparendi coram Deo.

plus valebunt fan&ta opera, quam multa pul-

chra verba.

Tertium eft fententia, quam in me laturus

eft judex.

»

Lib.2. c. 4.

V. Durus multis videtur hic fermo

-:' : Ab-

5- Ie

- X. Agathon , cum füb finem vitz per tridu- Rufin, n

nega temetipfum , tolle crucem tuam , &

um oculis apertis coclum afpiceret, & ab aftan- 161.

fequere JESUM ; fed multo durius erit au-

dire illad exiremum verbum : Difcedite a

tibus quareretur, ubi effet? refpondit: in con-

fpe&tu Dei fto. Cumqueilli rurfum interroga-

me, maledidii, in ignem aternum. Qui enim

rent: Nunquid & tu times, pater? refpondit

modo libenter audiunt, & fequuntur ver-

bum crucis, tunc non tirmebunt ab auditione

iterum : Quantum potui, mandata Dei ferva-

m ——

r* ftudui, fed unde fcio, opera mea Deo pla-

&terng damnationis. .Hoc fignum crucis erit

cuiffe ? alia funt hominum , alia Dei judicia.

in coclo ,. cüm Dominns ad judicandum ve-

Ideonihil confido de gratia & favore Dei , do-

nerit. Tunc omnes fervi crucis, qui fe cruci-

nec fententiam in meferendam audiveto.

$ Ephren,

fixo conformaverunt in vita, accedent ad

Chriftum judicem cum .magna fiducia.

J XlI- S. Arfeniusannorum centum viginti fe- Rufin n.

,w. b pïf»

[1

nex, poft vitam (an&iffime aCtam cum in fatali 165.

:mæ 47'

le&o flere cocpiffet, & ab aftantibus interroga-

tus füiffet, num & ipfe fibi a judice timeret ?

EMPLA CATHQLICA

: EX

refpondit : In veritate timeo : & ifte timor ,

cOUUEXTTERONOAS

qui nunc mecum eft , femper in me fuit, ex

quo factus füm monachus.

. Crftiu

Qualitas. -

d

Dayid foliici

te a D;ebw,þe't'c

ho R

. XII. Princeps Lufitaniz Joanna cum þohEnge'gr;

, relhor

P fal. nl.!o I. S.

WV. 2e

j*

tres in judicium cum fervo tuo, Do-

exactam in monafterio fanctiffime 'vitam, inin fefto af-

Pí1:18.v.mine ! Item:. Confige timore tuo carnes

morte luctaretur, & monialis intitna accedens füumpt.

120.

meas : a judiciis tuis enim timui.

dicererilli: ergone, o Domina, tuam de Deo

Job. 14. v. .. Il S. Job dicebat: Quis mihi hoc tribuat,

eonfidentiam amittis , & quafi defperata lo-

j

n*

ut in inferno proteg

queris? refpondit: Cariffima foror, non de

as me,-& abícondas nfae,

Deo defpero, neque de illius infinita miferi-

,tHr i

donec pertraníeat furor tuus?

í

n

Surius in

.HiI. S. Hieronymus faffus eft, fe. q

üb—ti&s

cordia; bene tamen tibi dico, quod hoc non

ab

eft ad domum regis patris ire, fed ante tri-

vita 3o» .diem illum con(ideravit, toto corpore con-

L]

bunal Dei tremendum.

'tremuiffe, & femper illam tubam : furgite,

$

- ^* mortul, venite ad judicium : in auribus fuis

XIII. . Joannes Taulerus moribundus tampDrex, 1. a.

-

Y

'fonuiffe.

Á

horribiles & pavendos geftus & afpe&tus pre- trib. c. 5.

H

S. Aug. l.

À

V. S. Au

guhinus quoque de fe confeffus

feferebat, utomnes adítantes de falute follici. $- 3.

16. Conf.e(L, nihil aliud ipfüm a profundiore volupta-

€., 16,

tos redderet. Verum poft triduum amico in-

tum carnalium gurgite revocaffe, nii metum

timo apparens dixit, Deum permi(iffe ipfum

mortis. & futuri judicii, qui nunquam recef.

tam horribili morte defungi, ut propter banc

N

"

fit de peGore illius.

t

lu&tam expeditius ad coelum tran(iret. Et re-

) fonini

$. Bern. .. V. $. Bernardus , quantóper

e timuerit ju-

vera, inquiebat ulterius, in eas me anguftias

i

p*

10, in

dicium hoc , fequentibus verbis expreflit:

damones conjecerant, ut. viderer defperatio-

folilt

ant.

)

Paveo gehennam, paveo.judicis vultum ,

niproximus. Etnifimorsinterveniens vocem

?

ipfis etiam tremendum angelicis poteftati-

interclufiffet, eos edidiffem clamores, qui

!

bus. Quis dabit capite meo aquam, & ocu-

fummos an

gores facile teftari potuiffent.

v

-

Ld 3

Xqu Re-

4

96

".Bibliotbecæ[ Manualis Concionatoria

loniz Balthafarem, cum edhibititis in convivi-

A&- M['

Fab.cone, XIV. Religiofus quidam poft mortem al-

6.inDom. teri a

pparens habitu vili & trifti vultu, qua-

um regni magnatibus , precepiffet afferri vafa

v- 915'

21. poft

Pent.

renti caufam triftitizz, dixit : Nemo credit,

aurea & argentea , quz afportarat Nabucho-

nemo credit , quam diftride Deus judicet,

donofor pater ojus de templo , quod fuit in Je-

rufalem, utex eisbiberent, in eadem hora ap-

& quam fevere puniat.

Jo. Mo-

XV. 'Thalleleus Cilix, quod notatu dignif-

paruiffe digitos, quafi manus hominis fcriben-

fchus in fi

ffid! h

Ipit.

mum, annis fexaginta, quos in divino fervi-

tis, contra candelabrum in füperficie aulze

75?' tio exegit, affidue flevit, femperque dicere

regie ; porro iftud portentum intuentem re-

folitus eft: Tempus hoc nobis ad poeniten-

gemita turbaviffe , ut commutata fit ejus faci-

tiam indultum eft, & rationes valde feveras

es, & compagesrenum folutze , genuaque ejus

collifaadfeinvicem. Ex quoitamecum ratio-

oftulabit judex, fi illud neglexerimus.

$.Ephrem.

XVI. De fanétitate San&ti Ephrem; S. Ba-

cinor: fitrium verborumin pariete fcriptorum

indicium,etiam cum nondum eorumfenfus in-

de flius egregium perhibet teftimonium , prge

L]

(-U.;i?ü;:t

i

terquam quod, cujus ille fpiritus fuerit, ejus

telligeretur , regem potentiffimum tantum

opera fufficienter demonítrent, & tamen au-

nonexanimavit , quantus tum futurus eft re-

dite, qualiter idem ille in pluribus librorum

pr

obistetror, quando feveri(fimi judicis terri-

füorum locis de hoc timore locutus fuerit.

bilem iftam fententiam audient :

'Difcedite a me

*

Nam in capite 78. de apparitione crucis in ju-

moledit&ti, in ignem eternum !

dicio, inquit: Heu mihi, fratres mei in Chri-

XX. Legimus in vita $

S, Barlaami & Jofa- Pedag.

fuiffe re- Chrift. p.

fto dile&i; recordatus fum horz illius , &

phatapud S. Josfiem Damafcenum ,

i- '-c-g- 818.'.

contremui. Etpaulo poft: Hzxc dum mecum

gem quendam imprimis timentem Deum, qu

h. If.

vettusrheda, cum forte obvios habuiffet du-

cogito, timore corripiuntur membra mea, &

diflolvor undique, oculi pre timore lachry-

os, vili habitu, monachos, & fübito de curru

exiliens, primum in complexus eorum ruiffet,

mas fundunt, vox mihi deficit, labia mea quafi

conglutinata hzrent,lingua mea contremifcit.

deinde etiam flexo genu benedici fibi ab eis-

Sbidem,

dem petiiffet, fa&um iftud, tanquam a regia

Vit.3

]dem quoque eapite $o de judicio extremo,

& de compun&ione differens, ita fcribic: Mihi

dignitate alienum, ab regis fratre ludibrio ex-

Ál.cu;

-fane cor tremit , & renes immutantur, cum

ceprum: id cum rex refciviffet, juffiffe ferunt,

-cogito de actuum omnium manifeftatione ,

D

ut fequenti die bene mane ante fratris zedes

COg

3-

tationumque ac fermonum

tuba eo fono inflaretur, quo mortis fententia

| eXac;ïa- ;iifcvuf—.

fione quz ibi fiet.

in reum lata, eoloci defignari folebat. Exhor-

Uiriütas.

4

ruit ad buccinz fonitum regis frater, & ledto

hn

Tiohtis

XVII. S. Lucas, S. Paulum, tanqu

am A;f;uri-;'

fe effundens cum conjuge, acliberis, nondum

bundumleonem, & Chrifti perfecutorem no-

vefte bene tectus, ad regem accurrit, ad pe-

r

1099,

bis defcribit, quiadverfus evangelii fequaces

des ejus provolvitur, veniam rogat , fi quid;

fulminairz fuz evibrare fatagebat : Saulus ade

quod ignoret, abs fe peccatum; hic rex fübe

huc fpirans minarum , & cedis in diícipulos

ridens, feminecem humo furgerejubet,itaque

Domini : quem tamen eundem paulo poft in

affatur : Itane , mi frater, itaneteunius tube

fonus, etiam crimine vacuum perculit, per-

eodem capite nobis exhibet , velut agnum

quendam longe manfuetiffimum.:. Domine,

turbavitque, & ad fratris tui pedes abjecit? Et

quid wme vis facere? Valde illum ex nunc vene-

rides , quando me horrifonz illius, quam om-

ramur, canquam vas electionis,doCtorem gen-

nesinos ólimmmultorum criminum rei, ad Dei

tium, & Apoftolum gloriofiffimum, ad totius

tribunal evocabimuür, buccinz:memorem, de

3

mundi converfionem fpecialiter deflinatum :

curru defiliiffe me, & monachisiflis divini ju-

Phtoin

. Sed undenam orta eít hzc tanta viri hujus

dicii przconibus ad pedes accidiffe vidifti? .

uiS:Vine. —

JQtgia,

S.Vincen*

- ihutatio ? Exconfideratione finalis judicii. Au-

CXXE. S. Ferrerius de quodam juvene; q

' diamus hac de re loquentem $. Vincentium:

quantum pulcherafpectu , tantum moribus

& F. ii de

Eerrer. f.

coüveríatione turpis & deformis erat, refert,

corona.

3.in Sexag.

quando inquit, Chriftus (ibi dixit: Saule Saule,

durum eft tibi contra fHimulum calcitráre ; cui Chri-

quod no&te quadam fe coram tribunali Dei;

ad reddendas vite fuüg rationes przfentan-

ftus oftendit fe, (ut dicunt Gloffz) ficut flabit

in judicio, Paulus ftatim tremens, ac ftupens,

dum mox effe, íomniando , adeo exhorruerit,

ut fequenti diluculo omnes cap

. dixit : Domine , quid se vis facere?

illi fcapitigï e;üä

r

Manfi |

XVIII. De S.Elifabetha Ungari Reginare-

erfectiffime incanuerint. *

*

E

T

üäurolt 6

"XXII. Bogoris rex Bulgarorum confidera-

B

dil. 31* fertur, quod, cum ei hofpitalia fxpe frequen-

e

—;.

hT Cat. hïuu

tanti, infirmisqueibidem decumbentibus ma-

to in pidtura (quam ei Methodius monachu

nacum charitate , & compaflione infervien-

ih nova domo pinxerat;) judicio extremo; a

äo. 15, ex

ti, pium hocminifterium a pediffequis fuis dif-

deo cofhotus eft, ut& ipfefidem Catholicam"" -

- fuaderetur , ipfaeasrefponfo adaequato come

füfceperit, & füos eriarn Bulgaros, parva ma-

efcuerit, imo ad fe fequendam & imitandam

nu, przelato tamen crucis fi

,

gno dev1&os ,.aä—*' f ichi

E

ftirnulos addiderit, dicendo : Ego me difpono;

eandem fidem perduxerit

m mater illiVitaPP, 1,

& preparo ad diemjudicii , ut examinanti me

XXIII. Quidam religiofus ;

Stttts,

judici apte refpondere poffim : Di&tura enim

mortua apparuiffet & negligentiam. exproi. 216.

Confo],

u ü

füm Chrifto: Recordare, quod tibi in hofpi-

braífet, fümmam poenitentiam egit, caufame ^ -

V,

talibus infirmanti tanta cum charitate infer-

que rogatus dixit: Si matris mex imprope-

viverim, ut pediffeque mez ab hoc pietatis

rium non portavi, quomodo Chrifti impros-

Daniel, c, Oafficio me revocare conatz fuerint.

P

erium in die Judicii tolerabo?

e juftitia & cafti, -

6

.OXX R;f;m'nt facrg paginge reg.e'm Baby«

XXIV. Difput?änte Paulo d

tate-

Titulus LXXVIL grudicium extremum.

le

87

A& e4, tate, & de -)'u'diþcio futuro, tremefa&tus Felix

II[. Ethnici finxerunt Rhamnufiam Pean Beffeus

a

VO 25. ?

Przfes refpondit: Quod nunc attinet, vade,

ultricem fandi & nefandi, frena manu tene. conc de

tempore autem opportuno acceríam te. Ubi,

re, ut innueret, nihil efficacius effe ad retar. Judic:

tefte S. Chryfoftomo, tanta erat vis verbo-

dandos mortales a fceleribus, ac memoriam

rum, ut etiam principem deterreret.

ultionis Dci & judicii.

Climac.

XXV, Antiochus monachus cum in Afiz

IV. Sed & Rhadamanthum, Minoem,- ac Virgil. 6.

grad, 4«

ccenobio ab abbate füo nimis amanter tracta-

ZEacum finxit antiquitas judices in altero orbe

a

retur, & ideo abeundi licentiam petiiffet, pri-

conftitutos, qui fingulorum a&a examinent,

ta nodle, quam in Ponti coenobio egit, vidit

a

ac promeritis poenis male facta þaüigcnt.

in fomno, fe ad rationes exigendas citatum,

