Sit nomen Domini benedictum.

tunt.

Surius 2.

XVI. S. Euftachius, Dux exercitus Trajani

XXIV. B. Jaco

ponus , vir nobilis & lite- Cornel. in

Novemb,

ratus,| rogatus a Chrifto apparente, cur ftu

]. epift. ad.

Imperatoris, perpeftem quidem qmnibus fer-

QNCE

vis & ancillis , per ferpentem vero gregibus

titiam fic amaret? pia fimplicitate refpondit:

.

fuis univerfis fpoliatus ; dum in ZEgyptum

Quia tu ftultitior me fuifti, Domine.

fpte, |

2,0 c-9

abire parat cum uxore & liberis, etiam hanc

XXV. Joannes Crucius, primus Carmelita- Lyraus in

in portu ami(it, poftea dum fluvium cum fi-

rum excalceatorü parens, dum multis exhau- 2poph. 3.

Dco . l.

liorum altero trajicere parat , alterum a leo-

ftis laboribus, & erumnis Segobis eum

'amie

t

T z'tzltlus" CX Patientia,

?

16

Düs

"familïarius loqueretur, féque ab eo interro-

ruüm gravium peccatorum fordibus corpus

ximi

gari perfentifceret, quod premium pro his

animumque maculaffec.

üm

laboribus peteret? re

(pondit: Domine, ,Eati

XXXILS.Romualdus Fundator íüi Ordinis Pet. Dam|

log

& contemni pro te.

accufatus ab impuro jüvene, difciplinam ejus c. 49. vire

Lanciz.

XXVI. S. Joannes Chryfoftomus a Theo-

non ferente;quafi nefandum fc&las fecum per-

Wn$. ,

philo Alexandrino Epifcopo adjuto ab aliis

petraffes , a füi: fubditis in publico conventu

: 02.9.:1.97.

triginta ex Epifcopis ad Concilium Chalce-

TàS Jattg, '

damnatus eft tanquam laqueo & igae dignus,

done coa&uin citatus ob falías accufationes,

adcoque & facra celebrare myfteria prohi-

lll

iu.d

Cinter quas erat,quod adverfusClerum librum

bitüs eft, qug omnia, licet

zquiffimo tulit animo.

jam gentetïaþius,

1

edidiffet Sycophantiis & calumniis plenum;

quod mulieres reciperet, folusque cum illis

XXXIIIL. S. Therefia incredibili

a pafTa 'äe(ï:'-Vit- l4«

ageret, vitam Cyclopis turpiter ac voluptuo-

ab omni genere hominum, etiam bonorum &€ 17*

tiog Ctiy,

fe duceret, reditus ecclefiz in malos ufus im-

valde fpiritualium : Habebatur enim a multis

U5l 4, digl

penderet, blafphemias varias commiferit. in

if 6 19,

pro illu(a a diabolo, ejus oratio & revelatio-

Chriftum, populum feduxerit, & adverífus

nes irridebantur: aliqui tanquam obfeffam a

!s

Synodum concitarit, alienas ecclefias inva-

demone exorciímis curare volebant: alii

ferit, & (imiles, ob quas etiam $. Cyrillus eum

eam ad Tribunal Inquifitionis detulerunt,

&

Judz Chrifti traditori compararat, & poft

praeter illas adverfitates, quas paífa eft a pro-

mortem in Epifcoporum catholicorum al-

priis Superioribus in

T Stt o ,

bum referri vetuerat, donec ab hac mente

riorum fundatione.

propriorum monaüe-

nt]àp« Di«

vifione ccelefti abductus eft) non femel dam-

. XXXIV. S.Petrus Martyr, cum tres eum Vit, p 4,

t, 056 7

natus & in exilium pulfüs, & in eodem deni-

l lit $

de ccclo virgines vi(itaffent, accufatus, quod poft.

que omnine mortuus

; omnia admiranda con-

puellas in cellam admififfet, in publico con-

]s

ftantia tulit.

Ibidem.

ventu damnatus, in exilium eít ablegatus ad

^

XXVII. S. Cyrillus Alexatidrinus a S&nödo

remotum aliquod monafterium

* fo;ci animo

le.

quadraginta trium Epifcoporum, publico de-

ferens tantam ignominiam.

l)

creto, ut in(ignis iniquitatis Author, & Eccle-

XXXV MarinaVirgo,cum veftibus virilibus Sur. $.

d

fiafticarum Sanctionum contemptu hzreti-

induta, & in virorum monafterium recepta Febr.

tT

cum fe pleniffime profeffus, Epifcopatu abdi-

fuiffet, ibidem aecuíata a muliere quapiam,

catus, zquiílimo animo fententiam accepit.

quod impregnaffet, patientiffime poenam &

TM Martly

lbidem.

XXVIIL S. Athanafius usque adeo contu-

infamiam exclufionis a monafíterio tulit, do-

«l 5,

meliis & perfecutionibus fuit obnoxius, ut

nec poít mortem ejus innocentia deteGta eft.

!

de eo (cribat Ruffinus, in ejus períecutiones

XXXVi.Lydwyna a furente muliere con- Darolt.

d.

univerfum orbem conjurafle, & commotos

vitiis primum & contumeliis proíciffa, dein c7-tit 25.

Principes terrz, gentes, regna, exercitus ad-

etiam foediffime confputa, hen modo immota Ptt* 3-

veríus ipfum coivifle,(ed & Metaphrafles ait,

peftitit, fed etiam munuículum clam ei íub-

omnem ei locum fugam fa&tum effe, quia us-

mifit, dicens, illis fe multum debere , qui. ad

U REg- 60

que adeo quarebatur; ut pretnia proponeren-

viam mandatorum Dei. currendam compel-

)V. 25

tur iis, qui ubicunque terrarum eum inven-

lant. Alias a quatuor militibus invafa in le-

[]

tum indicaíTent; accufabatur autem de hz-

&o, nudata, turpiter contre&tata, non modo

refi, magia, feditione concitata, adulterio, ob

indignata non eft,

ed ctiam accufare €0$ vO-

quz tandem o

mnino damnatus & in exilium

lentes cohibuit, ne facerent.

)

pulíus eft.

XXXVIL Conftantinus M. licet re

Ibidem.

XXIX.

portarit s. Chryt,

j

S. Bafilius Epifcopus factus, a mul-

in tot bellis & ,preliis div

eríos & gloriofos ho. 2o. ad

,a Np1Ó

tis tanquam Hzreticus, & Hazreticorüm con-

triumphos, D. Chryfoftomus tamen majoris Popul.

,V. IQ

fortio pollutus vitabatur,ideoque coactus fuit,

facit aliam quandam per ipfüm obtentam vi-

»

ne mini propemodum fe credere, omnesque

&oriam longe celebriorem magisque glorio-

pariter vcreri. Imo & apud S. Damafum Pa-

fam; Nam in homilia quadam ad populum

j A&Oh 6'

pam ob ejusmodi accufationes parum gratio-

fuum Antiochenum de przfato Imperatore

fus effectus eft, ita ut ne refpondere quidem

* 4ll

ita fcribit: Fertur B. Conttautinus, effigie fua

l

ad ejus epiftolas dignaretur..

quandoque lapidata, rhultis ipfum inftiganti-

il;idem,

XXX $ Hieron.de feipfo ícribit: Me fcele-

bus , ad füpplicium de Authoribus contume-

]

ftum quidam putant, & omnibus flagitiis ob-

liz fumendum, & dicentibus, quod omnes

rutum. Ego probrofus,verf(ipellis, & lubricus.

) V;f: pp'

ipfius faciem faxis convulnerarint, manu fa-

. f

Ego mendax & fatanz arte decipiens. Alius in-

ciem palpans, & leniter ridens dixiffe: Ego

ceffüum meum calumniabatur, & rifüm. Imo,

L

vero nusquam vulnus in fronte faCctum video,

!

Anno.ggs. teíte Baronio, adeo frequens fuit curba in Hie-

fed fanum quidem caput, fana vero & facies,

ronymum obloquentium & obtrectantium; ut

tota. llli veroreveriti, & confu(i ab hoc ini-

vix ediderit Ícriprum aliquod,in quo non opus

quo deftitere confilio,& boc verbum ha&tenus

"5* fuerit pretexere Apologiam, & in alios inve-

canunt omnes, nec tantum temporis labefe-

(rod

&ivam, quod ipfe variis in locis, precipue

cit, aut hujus fapientiz memoriam extinxit.

vero in przfatione in Michzam teftatur.

Queis non fit hoctrophzis fplendidius? Mul-

epmx Dd

COI'. 1

S.Anton, — XXXI. S. Francifcus a proprio Generali

tas urbes ille condidit, & multos barbaros

Jn

fpec. lib. Fratre Elia tanquam turbator & deftructor Or-

fuperavit , fed ne minimus illorum nihil, hoc

29.€.97. dinis habitus, maleque tractatus, imo & libris

g

autem verbum usque in przfentem diem ca-

impreffis infamatus eít, qua(i in adolefcentia

nitur, & pofteri noftri, &

pofteri illorum,

yoph $

laícivie juvenilis ardoribus deditus multo-.

Il b

omnes idipíum audient.

$, J(. P. LOþng Bibl. M"- T'om. 1[.

XXXVIIT.

Ssssa

*

7 —12

Jiibliotbece . Manualis Concionatoriee

Rho. l. 6,

XXXVIII. DeJoanne San&io, füpracitatus baturjinfinira quoque de aliis coenobiis monae

n 17.

Rho fic fcribit:/Hominem, quem Avilz difci- chorum turba confluxerat. Nam prioris Ab«

plina lucris animarum maxime intentum red- . batis, qui eidem ccenobio prefuerat,

annivete

fritüf

diderat,quüm;quod illi proprium erat, e lupa- faria depofitio folenniter curabatur. —Cujus

gpioe

nari ad poenitentix caítra mulierculam eo conventus idcirco facimus mentionem,ut pa-

transfügio fervandam perduceret,obviam fa- tientiam cujusdam fratris; que fub prefentía

&tus amator impurus,rabieque,quamlibidinis totius congregationis hujus immobili ejus

affeclam effe (cimus, percitus,convitiis onera- . claruit lenitate, breviter perftringamus: Nam

tum in ipfo foro luce palam calapho verberat. licet alio-ejus operis tendat intentio, ut fci»

Vits pp'l'.

Sed ftetit immota facerdoti patientia, quz fe- licet Abbatis Joannis, qui derelicta eremo, illi

nio robu(tior humi pofito genu, genam alte- fe ccenobio füumma humilitate fubdiderat,

$, lib

B,Uu

ram verberanti obtulit. Nuila re magis frangi- proferamus eloquia: Nequaquam tamen pus

tur ira, quam patientia: Accidit, qui injuriam - tamus abfürdum, (i absque ullla circuitione

hr E.

fecerat, Sanctio ad genua,

& veritfimis perfu- ' verborum, magna, ut credimus, ftudiofis vir-

Don. 6À

In

füs lachrymis, veníam , pacemque precatus, tutum quibusque zdificatio conferatur.

É5

geming perturbationi, libidini,atque irz,qua-. ingenti itaque atrio fübdiali , illa multitudine

rum utraque eft impotentiffima,ab una vene- monachorum- per duodenarium numerum

randi fenis patientia fenfit fact

am cffc medi-

diftinétis orbibus confidente, cum quidam

cinam.

i

fracrüm füfceptum ferculum paulo tardius in«

S. Greg. 1.

XXXIX.Quadam die Abbas monafterii Fun- . tüliffet, occafione iftius rarditatis , przdictus

1.díal.c.2. den(is contra venerabilem virum Libertinum . Abbas Paulus, qui inter turbas mipiftrantium

exarfit gravi iracundia,ita uteum manibus cx- fratrum difcurrebat, exerta manu palma eum

. deret. Étquia virgam, qua eum ferire poffet, füb omnium perculffit intuitu , ita ut fonitus

minime invenit, comprehenfo fcabello faciem etiam adverforum, vel longius confidentium

Lyreus

Ll.lpgph

, eiaaccaput tutudit,totumque illius vultum tü- auribusrefültaret: Hoc autem ab eo factum eft

h

mentem ac lividum reddidit. Qui vehementer idcirco, ut cunGis, qui aderant, patientiam

czfus ad ftratum proprium tacitus receffit.Die juvenis patefaceret, & omnes;qui interfuiffent

vero altera erat pro utilitate monafterii cau(a, cali fpectaculo: modeftiz erudirentur exem«

conítituta. Expletis igitur/hymnis matutinali- plo.-Quam maturo autem fenior fecerit con-

bus, Libertinus ad lectum Abbatis venit;ora- filio,res probavit. Nam memorabilis patien-

r

tionem (ibi humiliter petiit. Sciens vero ille, ti& juvenis tanta id animi benignitate fufces

quantum a cunctis honoraretur, quantumque pit, ut non modo nullus fuerit ex ejus in ore

J

diligeretur, pro injuria,quam eiingefferat,re- fermo prolapfus, vel tenuiffimum murmur

cedereeum a monafterio velle putabat,atque tacita labiorum agitatione fignatum , fed ne

N

anu, Eu

requifivit,dicens: ubi visire? cuiillerefpondit: ipfa quidem oris-modeflia, atque tranquilli-

htbj7

monafíterii conftituta eft cau(aj Pater, quam. tas, aut c

?

-

olor faltem quantulumcunque mu

hj5

declinare nequeo, quia hefterno diemehodie tatus,

iturum promi(i, illuc ire difpofui. Tunc ilie a

Qualitäs patientie in morbis.

fundo cordis con(iderans afperitatem & duri-

XLI. Servulus mendicus toto vitg fus Marul.l.;.

tiem füaam,humilitatem atque manfuetudinem tempore paralyfi laboravit, ita ut movere fec.4.

Libertini, ex lecto profiliit, pedes Libertini te- non poffet, femper in novis morbi acceffio-

nuit, fe peccaffc, feque reum effe teftatus, qui. nibus gratias Deo agebat , unde & Angelo-

tanto talique viro tam crudelem facere contu-. rum cantus in morte audivit; & odore fuavi-

meliam przfumpfiffet. At contra Libertinusíe- fimo fragravit.

XLIE S. Clara v

erviginti octo annos äin&a Sur.in vita

fe in terram profternens,ejusque pedibus pro-

volutus, füz culpz, non illius fzevitize fuiffere- eraviffimis morbis, nullum fibi dolorem gra- 12. Jul.

ferebat, quod pertulerat. Sicqueactum eft,ut. vem cffe confeffa eftpoftquam Ch

D

1

cifti graiam -

ad magnam maníüuetudinem perduceretur Pa-. cognovit.-

[LEM

|

|

ter, & humilitas difcipuli magi(trafieret magi- ^ XLIII

S. LydWinä continuis trizinta oCtO Idem to.7.

—

ftri. Cumque pro utilitate monafterii ad con-. annis extraordinariis morbis & doloribus le- £, a77.

|

ftitutionem caufz egreffus fuiffet, multi viri. &o (ic affixa, ut nec fürgere, ncc pede cerram

noti, ac nobiles , qui eum valde honorabant, tangere potuerit, maximos €o tempore þfa-

*

-

vehementer admirati , foliciti requirebant, vores a Deo accepit.

:

quidnam hoc effet, quod tam tumentemaclu- -^ XLIV. S. Bona Monia!

is cancro laboransRöderiq.

ridam haberet faciem. Quibus ille dicebat: cum ubera vermibus ícaterent, illorum P. 1« tr. g.

:

hefterno die fero,peccatis meis exigentibusiin unum, licet «gre, S. Dominico petenti por« * !9-

fcabello füppedaneo impegi, atque hoc per- rectum in gemmam primo , deinde vero,

tuli. Sicque vir fanQtus fervansin pectore ho- ubi redditus eft, in vermem iterum conver-

,

norem veritatis, & magiftri, nec patris prode- füm vidit.

bat vitium.nec falfitatis incurrebat peccatum.

XLV. S.Gertrudis cum Chriítus ei appa- Ibidem.

joan. Cat-

XL. Caffianus de juvenis cujusdam patien-' rens, & una manu infirmitatem, altera fanita-

fianus

tia fic fcribit: Poft diesadmodum paucos,ma- tem portans , optionem eligendi feciffet, re-

Mat

€oll. 19.

joris do&trinz defiderio pertrahente, rurfus fpondit: Ünicum cordis mei defiderium eft,

: 92. li

€. 1.

ad Abbaris Pauli ceenobium fümma fpiritus ut non mea, fed tua voluntas fiat,

alacritate perreximus: Ubilicectplusquamdu« ^ XLVI. Abbas Benjamin, etfi folo tactu aliosIbidem, -

centorum fratrum numerus moraretur, in ho- curabat, fetamennunquá a graviffimo hydro-

nore tamen folennitatis,que id temporisage- pis morbo curare voluit, id ,u'nicum acced

enti«

bus

Titulus CXI.. Patientia.

d

713

kb-

bus dicerc—f-'olitus ; orare Deum pro anima

nebat; cumque Epifcoqüs quidam oculis la-

;

mea, de corpore nihil foliciti, quando illud &

€hryias ex compaffione manantibus, ipfam

us

fano mihi in re nulla unquam commodavit.

confolationis cauía acceífiffet , mulier hzc

d

—Pratum

XLVII. Barnabas-monachus, cum iter fa-

perevidentia internz hilaritatis figna omnem

i

Spir. c.16. ciens przaacuti ligni particulam pedi infixiffet,

a Przlato illo novit depellere triítitiam, di-

u$

nunquam eam extrahere voluit, vifitantibus

cendo: Cur hoc in me donum & fpecialem

m

dicere folitus, quod, quaato plus mortificare-

gratiam, quam dilectus meus Chriítus Jefus

J

tur homo exterior, tanto amplius interior,qui

mihi przftitit, admiraris? Dic fodes, íi ali-

li

fecundum Deum formatus ett, vivificaretur.

quis tali cum conditione carceri effet inclu-

"

Vi,PP.. XLVIII. Senex quidam frequenter €gro-

lus , ut inde egredi nunquam poffet, donec

d«

5. lib 7. tarefolitus, cum quodam anno liber ab omni

n.. 4'.

carceris muri & parietes e fundamentis cor-

x

morbo fuiffet.graviter affligebatur,& dicebat:

ruerent, in hunc vero carcerem condemna-

T.

dereliquit me Deus, & non vifitavit me.

Chron. f.

tus videret 5 quod predi&i muri paulatim

t

XLIX. S. Dominicus eum graviter egro-

corruerent, & totalem minarentur ruinam

Dojn. C 2.

tans a focio moneretur, ut folatium a Deo

-

$. 45.

pro ejus liberatione, nunquid merito talis lz-

pofceret, primo ipfum increpuit dicens: Nifi

tificaretur? lta quoque anima chriftiana in

de tua fimplicitate mihi conftaret,te protinus

n

mortalis corporis carcere conftituta videns

la

hinc expellerem, quod hzc dicere non fis ve-

corporis fui vitam & falutem paulatim ter-

ritus: dein in humum fe abjiciens, gratias, in-

ij

minari, feque ex captivitate carnis mortalis

quit, tibi ago mi amantiífime Deus, pro his,

brevi liberandam e

s

qus mihi dedifti perferenda. Auge dolores,

lztandi.

ffe, juftam hab;t caufam

$

multiplica cruciatus, da centum morbos ; da-

LIII- P. Joannes Rho de inclyta Dei an-Jo. Rho.

bis etiam, fat ício, fimul patientiam.

cilla Urfula Benincafa Virgine Neapolitana fe-1. 6. c.4.

Lyrzus

' L. Simili modo Margarita Auftriaca Philip-

quentia fcribit: Quam acres & vehementes!*: 5

i tertii Hifpaniarum Kegis olim conjux, cum

l.ln.ap?ph. p

e

fint calculi dolores ut neminem experimen-

ravibus affli&a morbis, oíten(ía Chrifti cruci-

to fcire velim, ita unum aliquem cffe, qui

4

.

fhixi effigie monerctur, ut ab eo mali remiffio-

non aliquando audierit, non opinor; item.

nem flagitaret,apage, inquiebat; neque enim

que neminem tam durz atque hotridz vir-

ls

decet, Chriftum plagis & zerumnis confectum

la

tutis, qui laborantibus, minus clamores at-

in cruce pendere, & me a minoribus malis li-

que ejulatus, quales plerumque viris etiam

a

berari veile: ac mox ad Chriftum oculos con-

fortibus expreílit doloris immanitas, gemi-

vertens, auge, dicebat ; Domine; dolores, &

tum tamen aliquem, aut faltem levem vocis

lJ

da patientiam.

fignificationem non permittat.

Vix igitur

üadafy in

LI. Nicolaa Virgo in Picardia omnes Chri-

credi poffet, nifi poft mortem fe&o corpore

la

ann. Euch, fti cruciatus,

(ola morte excepta, & Matris do-

heb. 57.

id factum fuiffet palam, pregrandem calcu-

l

[]

lorum Reginz dolores volebat fentire.

Et

lum eam tamdiu cruciafle, quamdiu quoti-

videtur partem non infimam impetraffe.

dianis dolorum incrementis, ad eam evafe-

Quinquaginta annis jacuit inter dolores,quafí

rit magnitudinem ; quos illa dolores adeo

jubileum doloris & mortis.

Intumef(cebat,

AManills,

diffimulavit, ut nemo querentem, nemo le.

Gb

detumefcebatque quotidie, flammasque vide-

viter ingemifcentem audierit, nemo, ut ver-

batur fpiraretenerum corpus. Cancer illi pe-

bo dicam , [civerit.

Quantum hic eluxit

&us omne, ac linguam depaítus eft. Acceffe-

patientiz, quz fibi ex illo calculo fuper Ery-

re pertinaces ftomachi lapidisque dolores. Et

threas gemmas illuftriorem coronam cffor-

quidem feftis majoribus, ut in ecclefia du-

tnavic ?

1Surinvit

plex officium, ita ipfi duplex dolor. Videba-

27 ]UL

tur in folemni:atibus feftorum totis viginti

Q,ua?itas pati

entie in ajïz'&ionibuf

quatuor horis, quafi in hora mortis, fuiife in

animi.

^

x

|

agone pofita. Et tamen quafi coclefti quodam

LIV. Chriflus in

cruce pendens magna vo*Mire, 15,

[dem 07

|

dolorum hydrope plena, petebat avidiífima

ce clamavit: Deus meus, Deus meus, ut quid v, 34.

f af

infatiabilitate febrium genera, & dolores

dereliquifti me?

omnes, puncturas, tumores &c. At vires ad

|

LV. S. Catharina Senenfis per multos dies R rodriq.

hzc ab altari (amebat, nam & Sacris intereat,

omni con(olatione fpirituali deftituta, & fce- p. ». tr. g.

& ccelefti pane reficiebatur quotidie devotio-

diffimis in(uper cogitationibus impugnara, - 29*

l odBFiQI

ne admicrabili.

Ita poft quinquaginta dolo-

majori cum fervore orsbar, feque ipíam fic

pb

rum annos, pulla corporis laceri ac mortali-

alloquebatur: Tu viliffima peccatrix ron

6 18'

tatis veíte exuta, quadraginta totis horis,

mereris ullam confíolationem.

Qnuid ? non

claufis oculis, jacuit, & paffionem fibi legi

effes cu contenta, f/i damnadonis ecerng fen-

poftulavit, flens acerbiffime, quod durum ha.

tentiam evaderes, etiam(i tenebras has atque

beret Deum, qui illi non plures, nec majo-

tormenta, tota vita tua pati cogeris? certa

res dediíTec dolores

[oider

affam fuilfe.

; nihilxenim fe huc usque

es nec velle, nec debere te fervire Deo pro

recipiendis confolationibus hujus vitm , (ed

Manfidic, — LII. In prato fpirituali de quadam nobiliffi-

uteo gaudeas in zterna vira. Erige teipfam

824 m profapiz, rarzque pulchritudinis fzmina

igitur, & orationem profequere, in fidelirate

legitur, quo(i, cam adeo facta fuiflet leprofa,

Domini Dei tui per(everando.

pidem,

ut omnibus eam afpicientibus horrori effet,

LVI. Quidam eximius Dei fervus cum ex-Ibid. c.29,

cunctis de familia fua aliisque cognatis ipfam

traordinariis, quas .a Deo acceperat, illuftra-

tionibus indignum fe ratus, eas, a Deo auf^rri

: d?glo»rantibus, fola ipfa hilaris & jucunda ma-

petiiffer,

'Sys 55 3

Fübliotbecee Manualis Concionamriee

714

etiiifct, & ideo, integro quinquennio in fum-

rientium vocibus tanquam p,fall&nti-um canme-

mis deíolationibus relictus fuiffet , tandem

tibus deleGabatur, pulcherrimam ventris fui

citharam in filiis. cernens, & pietatis harmo-

duobus Angelis eum confolati volentibus di-

"xit, non petere fe ullam confolationem , fed

niam omni lyrz numero dulciorem.

LXIiV. S. Melania calente adhuc. mar

- füfficere, quod Dei voluntas in ipfo adim-

leatur.

la

*

corpufculo, & necdum humato, duos atnifitep. 25«

Blofius in

filios. Et tamen lachrymz gutta non fluxit,

Theodo-

LVII. Cum S. Brig

itta quondam Chrifto

UI .a ——É—RMRÓÁÁ— Á

yt, lib

monili

quefta effet, fe a vanis & inutilibus cogitatio-

ftetit immobiles, &.ad pedes Chrifti advolu-

C€. IO«

ta, quafi ipfüm teneret, arrifit. Expeditius,

feln c' gl'

nibus, timoreque judicii tantopere vexari, re-

fpondit ille; Hzc eft confummata perfecta-

inquit, nunc tibi fervituta fum,Domine, quia

que juftitia, ut, ficut tu olim in fzculo contra

tanto me onere liberafti.

voluntatem meam talibus vanitatibus te de-

le&abas, nunc contra voluntatem tuam, va-

. Qualitas patientie in martyrio.

PC!OCJ' 3*

de ofíc.

nis & mundanis cogitationibus vexeris.

. LXV.S. Ignatius Martyr ad beítias damna: Baron. t9.

ii o 4

R odriq.

LVIII. Quidam eximius Dei fervus dice-

tus dicebat: utinam fruar beftiis, quz mihio. Annal,

p.r.tr.g4bat: Quadraginta jam annis fervio Deo in

patatz funt, quas & opto veloces effe ad in- fb ann.

C*. 29.

. multa oratione, fine ullo guftu & confolatio-

teritum, Quod fi venire nolueript, ego vim !62

[ygis !

ne, eo tamen die, quo eam facio, fuave mihi

faciam, ego me ingeram. Ignofcite, filioli,

experior & expeditum virtutum exercitium

juid mihi profit, ego fcio. Nunc incipio effe

$ Im.l

Chrifti difcipulus, nihil de iis, quz videntur,

3. G 31

at quando ipfi in hoc defum, fentio meip(um

totum flaccidum ac posne exarefcentem.

defiderans , ut Jefum Chriftum inveniam.

Ignis, crux, beftiz, confractio offium , mem-

Blofusin LIX. Joannes Taulerus refert multos ad

confol,

fe veniffe dicentes, male fibi effe, multisque

brorum divifio, & totius corporis contritios

pufil.

& tormenta diaboli in me veniant, ut tan-

& gravibus tribulationibus fe agitari, quibus

—

ipfe refponderit: Imo bene tibi eft & belle

tum Chrifto fruar.

iptc.

LXVI. S. Dionyfius M ju

bente Diocletia- Mar

uius

empl. dl I

"procedit negotium , gratiaque eft, quam tu

i

IX. SI

poenam arbitraris ; cumque inítarent ipfi:

no fuflibus prelumbatis, dein equuleo íu-1. s.

c?s.

fed hoc culpa mea accidit: ipíe iterum dixe-

fpeníus, & virgis cefüs, admotis etiam lam-

rit: demus ita effe. Tu tamen crucem,quam

padibus miferabiliter uftulatus, pro ejulatu

Deus tibi imponit, libenter amplectere, ipfi-

clamorem edebat, quo fe Chriftianum efle

affeveraret. Et millies, inquit, occidi pof-

que te plene refigna. Cumque illi rurfus re-

Kf t

plicarent, fe ariditate fpirituali, ac tenebris

fem, Dominum m

3

m confiteri non

Y 0C

ceffarem.

eum *Je u

!

3

]

vexari atque confümi: ipfe rurfus quoque di-

V

xerit: & hoc ipfum zquanimiter feras, majo-

LXVII. S. Martinus

Martyr tenellus Mar-v- Ibid,.

tiani Przfecti juffu bubulis loris flagellatus,

rem enim tibi accer(it gratiam, quam fi multa

! fenfibili devotione perfundereris.

in equuleo ungullis laceratus, ad machinam

applicicus,arbori ad medium usque fciffz in-

— Qualitas patientie in'jatura cba-'

fertus, in ferrea crate toftus, plumbo liquato

Toruim.

perfufus, in frixorio co&tus, in cacabum pice ,

Manit i

$.Bafilius : ,LX. De S. Job di

cit S. Bafilius: nonne Job

bullientem conje&us, feris immanibus obje-

lh £

.hom. 4. de adamantino corde erat? non me impadta ipfi

&us,in fornacem miffus, ubique falvus evafit,

grat.ad. . erant ex lapide vifcera? momento temporis

donec tandem capite truncatus obiit.

una & eadem plaga obtriti liberi decem con-

.LXVII S. Vincentius Martyr cum in 'Ibid,

ciderunt in perquam amoena domo. Non eju-

equuleo füblatus a Daciano przfide per lu-

Pemen

lavit, non fibi divulfit comam , vocem inge-

dibrium quzrercetur, ubinam eflet? in fubli-

ln Jfag

nerofam nullam emi(it, magis vero celebrem

mi, inquit, unde te poteftate terrena tumen-

P. 16

illam, & omnium ore decantatam gratiarum

tem aliter defpicio. Gravior minitanti, non

aCtionem deprompfíit: Dominus dedit, Do-

minari mihi videris , inquit, fed, quod votis

tninus ab(tulit.

omnibus concupieram, offerre.

Igitur cum

Ibid.

LXI. Abraham cüm unicum haberet filium,

ungulas, faces, prünas, toto corpore dilace-

z

eumque manu fua interficere juberetur , non

rato conftanter exciperet, dixit: fruftra fati-

geris, Daciane; non potes tam horrenda ex-

reftitit imperanti, non rationem faQti popo-

fcit, fed tanta cum alacritate paruit, ut plura

cOogitare torrmnenta, quam ipíe paratus füum

fuftinere. Carcere, ungulz, caudentes lami-

quoque fi imperata fuiffent, faCturus fuiflet.

S.Ambrof.

LXVIIL S. David, tefte S. Ambrofio, mori:

nz , morsque ipía ludus, jocusque Chriftia-

in otat, detorum filium flebat, mortuum non dolebat,

nis funt, non tormentum.

:

moe Cranat. fn

obitu Va- Flebat, ne fibi eriperetur, fed flere defiit ere-

LXIX. Duo adolefcentes cum ad im

len.Imp. ptum, quem fciebat effe cum Deo. Et ut

landum cogerentur, petierunt ad altare duci, Symb. fid.

Íícias, verum effe, quod affero, incaftum Am-

quo ubi purvenerunt, füper prunas manus!: 2« 6 18-

mon filium flevitoccifüm : parricidamAbfalon

impofuerunt, quz in altaribus erant, & dixe-

runt: (i manus hinc amovebimus, facrificaffe

doluit interemptum, dicens: Filius meus Ab-

falon, filius meus Abfalon. Innocenter fi-

nos exiflimate: & ita perfeverarunt, quoad-

omnis caro confumpta eft. .

lium non putavit effe lugendum, quia illos

fibi periiffe lugebat pro fcelera, hunc pro in-

LXX. S. Edmundus Rex Angliz cum

fe : ,,;Bzron. te,

nocentia credidit efTe victurum.

lg

hoftibus undique vallatum cognofceret, de'o. ann.

fdem 1.r.

LXIII. Mater Machabxorum fpectabat la-

confilio Humberti Epifcopi ad ecclefiam fugit, 876-n 42

rborem

ubi a miniftrjs ,impiisextra&us,& ada

ofic,c.4 1. ta filiorum, guoc funera, tot ttophza, & mo-

ligatus

i

4

Tüuus CXl Pgtientia.

zi5

hi

ligatus diutiffime Bagellatur, dein fagittis

fit Deo. In quo bonorum noftrorum Summa

0

tam multis velut meta transfoditur, ut vul-

confiftit: utque jumentum molam verfatilem

neri jam non locus füpereffet, quousque de-

oculis claufis circumagens , & a molz cen-

ritis,mg

nique & caput ei avulfum gü.

tro nunquam fejun&tum , per diem integrum

'i.üüp. 18

i

Uuüliias.

bonz farinz plurimum molit ; ita patiensani-

lu«

Theodo-

mus voluntati divinz , tangnam centro fuo

LXXI. S. Jacobus, eum ei demon mina-

l$

ret. hi. retur, fe eum infamia obru

turum, ut nemo

per amorem femper inhzrens, mirum, quan.

l)

rel. c. 2 1.

tos faciat in virtute progreffus quantumqué

illum afpiciat , refpondit ille: agam tibi gra-

mercedis pro altera vita exaggeret.

Unde

tias, invitus enim tuum inimicum beneficio

fatis mirari non poffüm , querulas animas ,

afhcies, ut qui efficies

; ut magi; verfer in

Deo recordatione.

quz quafíi per morbi occafionem ab omni fpe

Pe'OC. l ET

promovendz Dei glorig deciderint, non tam

fa'.an.' W.

de offic.

LXXII. S. Cyprianus audita mortis fenten-

| 12. Anml. '

tia Deo gratias, inquit, & Spiculatori viginti

de zgritudine, ejusque incommodis conques

rel. c. 42.

runtur, quam iftam jacturam fentire fibi vie

quinque aureos numerari juffit, fignificans (e

dentur, quafi Deus earum egeret opera , &

im l69-

beneficium ab eo accipere, non interitum.

de utilioribus operariis providere fibi non

li

Lyreus in

LXXIII. B. Guilielmus Rofchildenfis in

poffet : vel potius

quafi ipfe pro operariis

apopht. Dania Abbas nonesgefimum agens annum;

preces fundendo,

& in eum finem moleftias

ll

S. Ien. l. -vidit per no&tis quietem Angelos coronam

$. 6 3.

doloresque Deo offerendo , plus ad lucrum

n,

auro gemmisque di(tinCtam affabre texentes,

[j«

animarum , divinzque ploriz augmentum

cumque obftupeícens quereret, cui eam ap-

momenti adferre non poflent, quam dum in

0y

pararent ? refpondentes audivit, (ibi parari,

& tunc

(imiles querelas abeunt , & a pacifica morbi

le

perficiendum effe , cum fatis pakfï'us

tolerantia , per inutilia de(ideria . Don finé

effet.

amoris divini difpendio, miferabiliter di

Spec. ex-

LXXIV. Patientiffimus Libertinus fcabel-

antur,

" ag

hl d

empl.d. 1.]o füppedaneo percuffus , dum humiliter fu.

"

ex. 5.

ftinet, & quzfitus, quis eum in facie tam

LXXIX. P. Rho de Duce Giojofa, qui re- tho. 1. &

ligionem Capucinorum profeffus fuit, aliud c. 3. f d

1

foede deformaffet, fe in fcabeilum incurriffe

refpondit, [zvitiam fui Abbat

&terna memoria dignum narrat exemplum,

t

is , quo per-

quod veriffimum eíle confirmat, patientize

f

cuffus fuerat, mitigavit.

virtutem cjus effe ener

LXXV. B. Magdalena de Pazzis cum adver-

Chriftiano - Catholica

gi, ut fidem noftram

m veriffinàn , & a

1.conc, Seret, fe fine cruce effe, fuaviter cum Sponfo

Deo effe, firmiter omnibus perfuadeat. Ait

10, $. 17 füo expoftulabat dicens: heu, mi Domine, ut

* [bii,

enim : Francifcus Giojofieus ex Duce tota

7

quid a pactis inter nos conventis discedis ? pe-

Gallia celeberrimi nominis, jam Chrifti paue

pigi nullum mihi mel aut dulcedinem dari,

per Capucinorum difciplinam fecutus, pedes

nifi fel tuum & acetum, nullas delicias, nifi tua

de more cum peregrinaretur ; divertit àd

fupplicia, nullam aliam vitam, nifi in perfectif-

pagi Dominum , clientem olim fuum ; Ho«

:;»

fima conformitate cum tua vita.

mo hzreticus , ut adefle Capucinos intelle.

Maifi dii, — LXXVL. Quidam frater duz(ivit ab Abbate

xit, juffit internuncio famulo, ut abirent in

14* 1 $- Ifaac, quare demones eutri tantum tímerent?

malam crucem, atque illico facefferent, vix

Refpondit : ex quo factus füm monachus, fta-

ab eodem famulo fummis precibus impetra-

1 Thid,

tui apuüd me, ne impatietitiz, vel iracundise

tum eft, ut clam Doimino, quietis atque in-

verburm extraguttur meum exiret,

Pennequin

ccenatis in ftabulo nocte illa effe licerec , &

LXXVIH. Evocatuseftaliquando P. Baltha-

jucuadiffime illi quidem no&Ctem traduxere,

in !fa£cg. far Alvarez ad monialem Carmelitanam cum

illius charitate & recordarione ».quae Chri-

ftum Deum ín ftabulo nafci

P. 1 629: füprema Igritudine collu&tantem , ivit ipfe,

voluit, moxque

licet febri tertiana laboraret , & cem vgra

albente coelo abiere.

Haud multum confe--

agens , vires illi defecere ,. vel potius, ut

cerant viz , cum Franciícus idoneum nactus

altantium Sanctimonialium quzdam opinatze

hominem , Dynafte denuntiare jubet, jojos

fünt, mens illi in arcanorum cognitionem,

fzum Ducem pro hofpicio gratias agere. Per--

quafi a fenfibus abalienata, rapta fuit, quod

culit hominem inopina denuntiatio, admiffoe

facies ejus ad inftar Seraphini ardore coclefti

que equo Dei fervum affecutus , ad pedes

fuccenfa, teftari videbarur; Is ergo ad fe re.

defiliens , & genua amplectens , dum officii

veríus dixit, Deum illi moniali magnam in

atque humanitatis excufat errorem , fidei

coclo apparaffe gioriam, qua paulo poft poti-

exuit, nam ab Jojofzo leniter increpatus ,

retur , & oQto menfibus , quos cum morbo

admonitusque , ut Chrifti Domini humilitas

Grinar f

conflictans patienter exegerat, plus accu.

tem , ac paupertatem in illius fervis aenofcee

sjm il

mulaffe meriti, quam nonnulle alix bene

P

ret, meliorem mentem induit , pro omnibus .

fane pluribus annis congregaffent : ita pae

difputationibus , omnibusque a

tientia amori conjuné&ta , & in hac vita cz-

credibilis illa fui defpicientia,

rgamenuiis ine

teris virtutibus quzftuofior eft ; & in altera

LXXX. Vir quidam probus per integrum Vir. 8$,

apud Judicem ad: coronam &

premium illu.

ftrior & fractuofior.

laboraverat triennium fimul cum fene quodam P?. 1. ,

Ibidem.

qui totum laboris lucrum pro vino in potuim libell. 6

hn

LXXVIII. Joannes Avila facerdoti morbo

fuutn expendebat, hic autem tametíi vix ha. * 14

o, 4l

7034*

laboranti per literas refpondit , ne infpiciat,

beret , unde famem fuam ficco pane compee

quid agere poffet, (; fanus effet, (ed quomodo

fceret, lemper laborabat ; cumque quaíi nu-

in illa fua zgritudine plurimum placere pof-

dus factus effet, eidem difcedere volenti An-

| gelus

Blibliotbece ;Manualis Concionatoriee

716

gelus

Domini apparuit,eique diiit:Patientiam

jubet, ut nihil amplius ve&igalis, aut aliquod

Ccone

aliud ecclefiz debitum ab illo caupone exi-

habe,

quiadie fequentiin coelum mecum

munem illum ab omni folutione;

fcendes, dequa promiffione vir ille patien

s aí-

gat : fed im

quz quidem

ipfi, vel ecclefiz ejus deberetur;

(ecuratus, feniori dixit: Non difcedas hinc ali»

Hoc videlicet ejus factum tota

cubi , quoniam advenient hodie mei tollere

relinquat.

ä

Alexandria mirata eft: caupoque non folum

