randa vita fua negligentes fün

cat; audiamus eundem S. Bern. id clare his

dicanda curiofi funt.

b in aliena ju-

verbis dicentem: Quando tu judicas, accipis

ibid,

. XII. Sicut venti illi omnium fünt moleftif-

Íceptrum de manu Dei, & ifteeft modus prz-

1 Lingitsin

fümptuofüs, & huic dicit Paulus : 7à quis es,

s olyimt

fimi, qui pallia nobis avellunt, fic illi quoque

I &tj

homines, qui temere judicant, & fecretiffima

qui judicas alienum feroum , quia Domino [uo. fZat,

Ícilicecjudicare fibene vel male facit, quia ti-

4

violenter expandunt, merito prz.csteris

;

odio habentur.

bi non eft datum judicare, fed poteftatibus in

Mant

XIIL. Sicut qui infirmum habet palatum;

hocmundo perjuftitiam, & Deo füper omnia.

)

difc, 1.n.4. omnisque cibi patitur inappetenuiam, omnis

XX. Sicut deficiente ftomacho calore na-

cibus, quantumvis fit delicatus & fapidus, illi

turali ad cibum digerendum requifito, quan-

infulfüs & in(ipidus effe videtur; ita quoque;

tumvis cibus delicatus & fubítantiofüs fit;

ut S. Chryfoftomus ait : donec inter nos ma-

illum tamen in bilem, & malos humores con-

levolum gerimus animum, & vox audita no-

vertit ; econtra ftomachus vigorofus alimen-

bis aliter fonat, & ipíam faciem corrupta

tum coeteroquin crudum & noxium in bo-

X yt f

. lüperMatt,

mente afpicimus.

nam transmutat fübítantiam : ita quoque in

Authoe

XIV. Sicut difficile aliquem fufpicatur ma-

caíu praefenti afferere poffumus: nam anima

$ Qimit.

imperf.

lum qui ipfe eft bonus ; (ic difficile aliquem

charitate ardens, licet actionem quandam

hom. Bo

füfpicatur bonum; qui ipfe eft malus.

proximi fui fecundum exteriorem apparen-

p udute

8.Bonav.

j

XV. Sicut non videmus aliorum cogita-

tiam malam videat, attamen non cogitat ma-

tom. 7. de tiones, ita nec intentiones eorum, quare hoc

lum, quia charitas operit multitudinem pec-

(

catorum, convertitque in virtutem, quod

prof.relig. ve] hoc, fiat; Unde quidquid aliquo modo

ii poteft 'excufari, femper ad meliorem par-

oculo vitium efle videtur, excufat actionem

illam, eandemque re&a cum intentione fa-

[

tem interpretemur, fi volumus tranquillum

cor nobiscum habere, & cum aliis, & alios

&am fuiffe, interpretatur ; at vero qui ani«-

flhO' TEM

non turbare, & Deum non offendere, quia

mam depravatam; & cor malignum, ac cha-

.

fiepe iudicamus malum effe, quod in fe non

H

ritatis expers habet, aCtus quoque revera vir-

eít malum.

tuofos finiftre interpretatur. UndeS. Augu- S.Aug. to.

Man(i

XVI. Sicut ex eodem pulchro, venufto, at-

ftinus iaquit: Maxime hi temere judicant de 4: de íerm,

)om, in -

difc.1.1.7. que odorifero flore mel colligitur, fuave & fa»

incertis, & facile reprehendunt, qui magis

*

3

montel, 3.

lutiferum, necnonvenenum amarum & mor-

amant vituperare, & damnare,

quam emgn.

)

tiferum. (Quz tanta rei hujus differentia ;

dare, atque corrigere.

e 1.

)

forfitan in flore confiftit? nequaquam ; fed

XXI. Sicut quando radix arboris alicujus Manfi

I-

totum penes animalia, quz iis infident , eft

vitiofa eft, videmus per experientiam, quod 9/fe-1«n.3

diícrimen ; apis mel fugit ; aranea vero virus;

humorem fuum vitiatum in ramos & germi-

d 5. Dorotl.

quia aranea eft. Ita quoque homo virtute &

na transmittens, malam qualitatem iilis pa-

cd l6v

charitate przditus, omnia, quantumvis ap-

riter communicet. Eadem quoque-ratio eft

parenter mala, in meliorem interpretatur

cordis, & mentis humanz, quando enim hxc

veneno odii & averíionis erga proximum

$eneta

partem , aut indifferentia reputat, aut judi-

cium füfpendit ; quia fcilicet, ut Apoftolus

füum eft obnoxia , quidquid hic boni opera-

,

Me

tur, defectui adícribitur.

inquit, cbaritas non cogitat malum , dilizentibus

3Deum omnia cooperantur in bonum, etiam pecca-

XXil. Sicut, (i quis folem, authorem te- S. Chryf;

nebrarum exiftimat, (ibi, non illi detrahit; hom. 88.:

ta, ut gloffa fübne&tit, Contra vero cor ma-

lignitate plenum , femper ad malum inclina-

ita, qui bonos homines, pravos judicat, fibi

jogdit

tur, licet a&tio proximi indifferens fit, dicen-

non illis nocet.

XXIII. Sicut modicum

tÜ hDOm.

te fcriptura: lmpii autem replebuntur malo.

fellis aut abfinthii $. Doroth.

p[)fl P ?Dt-

XVII. Sicut contrarius eft ignis aquz ita

totum vafculum melle plenum corrumpit ; do&r. 16.

S. Toan.

)[5 h

Climac.

uemque velle judicare, repugnat illi, qui de

ita modica amaritudo mentis, qua judicamus

£t« IOe

uis peccatis vult ex animo poenitere.

proximum pro ftatu mentis noftrez, totum

Manfi

yinfh

XVIII. Sicut qui imaginem Chrifti inluto

proximi bonum corrumpit.

*

diíc, 1 O,

jacentem invenit,reverenter eam levat.lavat-

XXIV. Sicut ftomachus morbo vitiatus , Senec, 1.5,

)

^. 8.

t;

que, & in luto nequaquam manere permitti

& bilem colligens, quoscunque accepit ci- de benef.

; S!apleþ lt

eodem modo, qui veram charitatem habet, &

bos imtnutat, & omne alimentum in caufam

otr. f«

proximum noftrum, qui eft imago Dei, non-

doloris trahit ; ita animus coecus, quidquid

nunquam defeGui vel vitio alicui manifefto

illi commiferis, ad onus füuum &

| [,9'

& occafionem miferis facit..

pcrni—cicmy

immerfum effe deprehendit, illum corrigere

P

$. IX.

u

114

*Bz'bliothecæ Manualis Concionatoriee

quicunque humanaru

m S. Laur.

$. IX.

predari videtur ;

Juft.de vit,

mentium affuefcit arcana perquirere.

Ipfi

folitar.c.3e

AXIOMAT A.

foli hominum cogitationes, ficut notz Iunt;

d

erne

$. Doroth. L. Uia Deun fugat judicium temerarium ;

ita judicandz ab illo. Hinc idem S. Bernar-

Sen. tome

ferm. G.

dinus ait: Judicis injuria eft, (i ante ejus ju-

2, ÍGf. 145

nam, tefte S. Dorotheo, tanto quis-

que ad Deum proxime accedit, quanto ma-

dicium a fervo procedat fententia. Sed no-

a. [ C' 2.

tandum eft, quod talis judicii ufürpatio tan-

gis in amore, & benevolentia chriftiana pro-

ximo füo adhzferit. Docet vero experien-

to gravior eít, quanto fümmo judicio judi-

$ Ephren

candi authoritas ufürpatur. Quibus accedit

tia, quod, dum quis male deproximo fuo ju-

9- S. Laur.

to,' 5 d

dicat, manifefte per hoc indicet, fe ab eo ef-

S. Laurentius Juftinianus dicens : Hinc qu

daJuft lib.

timreD

fe averfüm , alias enim non tam facile fini-

rundam przfümptuoforum eft redarguen

e anime

ftrum de eo formaret conceptum.

temeritas, qui nedum proximorum opera di-

"

interítu,

S. Donav.

II. Quia peftis occulta e]j at S. Bonavent

uUe

fcutiunt, verum etiam alieni córdis fe faciunt

in ftim.

raait, fed graviffima, qux Deum fugat, &

judices. Volunt quippe judicare, quales fint

$ Doto-

amoris

fraternam lacerat charitatem ; peftis enim

hominum cogitationes,

quibus ducantur af-

C. IO.

fe&tionibus, qua intentione operentur, quoe

theus fett

eft venenum quoddam occultum , quod ad

f

cordis regionem ferpendo, vitam homini eri-

ve fpiritu moveantur, quod omnino non i-

cet, cum nemo fcire valeat, quid agatur in

pit, vita autem animz in charitate confiftit,

quia qui non diligit, manet in morte, ac

homine, nifi fpiritas hominis, qui in illo eft,

quamque períxpe contingat, quod fibi ipfi

proinde .judicium temerarium venenum

quoddam & peftis eft, quz charitatem ex-

ionotus fit. Divinam in fe tales reflectunt

authoritatem, quz interiorum fola eft capax,

tinguit, quam proximo debemus , quia fra-

ternam lacerat charitatem.

dum intentionum cogitationumque abdità

penetrare poffe fe putant, De his legitur

S.Thomas lL. Quia mater contemptus C5 detvattionis eft ,

fic : Ambulabant in tezebris, ficut in meri-

ap. Manfi & de contemptu quidem teftatur S. Thomas

dic.s.n 8 dicens : Ex hoc, quod habet aliquis malam

die. . Porro, quemadmodum in meridie, ita

illi in tenebris ambulare dicendi funt, qui

opinionem de aliquo, & absque fufficienti

caufa injuriatur ef, & contemnit ipfum in

mentium!'proximorum profunda confilia cu-

riofa inveftigatione perluftrant, Et ex hoc

mente fua. Nullus autem debet contemnere

proximum , vel quodcunque nocumentum

judicia temeraria contingentes, in no&te igno-

rantiz ambulantes; meridiem fe afpexiffe ex-

inferre, absque caufa urgente, quia hoc eft

contra charitatem proximi.

De detractioge

ultant. Opus enim malitiz implet extremz;, $. Chryf.

$Drnz

vero S. Bernardinus dicens: Decimus fru&tus

dum falía proximo opprobria affingit & cri- ho- 42. :n

Mif

S. Bern,

dpnf

Sen. tom.,

(ícilicer judicii temerarii) eft detractio, nam

mina, & invadit magjiítri locum, cum non a.

|

A4- ferm.

fit dignus tenere difcipuli.

tale judicium temerarium radix eft, & fomen-

V.

14.63.

tum omnis detraCtionis.

uia etiam fama , cui judicium plerumque Terul.

C venee

innititur, fallaci[[ma eft;

uti Tertullianus indi- Apol.c 7:

IV. Quia diaboli fetus efl, ut qui ho

cavit dicens: Natura fame omnibus nota"

1CI,.

ld. di

num quovis feculo ín univerfam humanam

eft ; nam juxta Virgilium fama maium, quo non

19, 1 h |

progeniem transfundere molitus fuit ; pro-

aliud «elecius ullum ; cur fama malum ? quia

$. Aug.

pterquod S. Auguítinus in epiftola quadam

ita Ícribit: Qui timetis Deum, mementote,

velox ; an quia plurimum mendax ? quz ne

to. 2, €p,

23 7*

quod ait Apoftolus Petrus, quoniam adverfa«.

tunc quidem , cum aliquid veri affert, fine

vius «e[ler diabolus tanquam leo rugiens circuit,

mendacii vitio eft, detrahens, adjiciens, de-

mutans de veritate. Quid ? quod ea illi con-

querens quem devoret ; quem non poteít devo-

rare, feductus ad nequitiam , famam ipfius

ditio eft, ut nonnifi, cum mentitur, perfe-

veret. Fama, nomen incerti, locum noa

inquinare conatur, ut, fi fieri potefl, oppro-

briishominum, & malignarum linguarum de-

habet, ubi certum eft. An vero famz credat,

tractione deficiat, & fic in ejus fauces ruat. Si

nifi inconfideratus ? quia fapiens non credit

incerto.

autem nec famam innocentis maculare potue-

ä

VIIL Quiaincertume[?, quem exitum babitura fi3 Clim.

rit, hoc perfüadere tentat, ut per malevolas

vita bominis.

Hinc S. Climac. reflectens fe ad 7- 16.

füfpiciones de fratre fuo judicet, & fic ab

Mmh, A7l

illo implicatus abíorbeatur.

illam mutationem, quz in Juda & latrone in

LT

V. Quia turpiter fallit; uti Deus ipfe per

breviffimo tempore vi(a fuit, ita (cribit: Quin

& hoc attende, & penitus abí(tinebis a judi-

Jer. c17. Jeremiam indicavit dicens : Parvum eff cor

V. 9.

omnium, 69 infcrutabile : quis cognofcet ilud? Ego

cando, (i quem videris peccantem ; Judas in

Dominus fcrutans cor , €9 venes probans. Quis

collegio difcipulorum erat, latro vero in nu-

mero homicidarum, & mirandum eft, quan-

igitur corda humana, illorumque (inum pe-

netrare, Deique jurisdictionem fibi ufurpare

ta rerum uno momento facta fit converfio.

In vita S. Philippi Nerii (qui corda penetran- viras.Phi.

prefumit, preterquam lucifer, qui temere

de f& gloriatus eft, dicens : Afcendam fuper

di dono pollebat, aliorumque obícoenam im- lipp. Nerii

puritatem ex folo fentiebat odore) legitur, « 3. c 8

altitudinem nubium, ero fimilis Altiffimo?

VI. Quia Deo gravem injuriam infert , dum ei

quod cuidam malam ejus detexerit;conícien«um. 28*

:

tiam, dicendo ei, quod peffimum faciei pra

S. Bern.. gloriam fuam aufert ; nam, ut S. Bernardinus

6 Medl L

tom. 4« dixit, duo fünt, quz fibi Deus retinuit, & fpe-

fe ferret colorem , ad peccatum alludens,

ferm. 28.

quo coinquinatus erat; hic autem feorfim fe

vhc.7. g

2. parte

&ant ad ipfüm folum, fcilicec gloria & judi-

cium, gloriam meam nemini dabo, judicium

fubducens, cum in corde fuo compunctionis

principali,

dle-

dedit ei Pater facere.. Atqui Dei gloriam de-

actus ezcitaiïet., ad przfentiam $. Philippi

nuo

11$

Titulus LXXF H . gudicium. temerarium.

la,

üü-de Vit.

muo rediit, cüi tunc fan&tus vir dixit : Fili ,

cadant , tamen eadem pcena digni fant, uti

)litlt.c.g,

vultus tui mutafti colorem,jucundiorem enim

Chriftus S. Mechtildi revelavit , dum eidem

Bm,

refers faciem, quam antea, Idem $. Clima-

dixit, magni effe eriminis, cum homo judicat

& tom,

cus ibidem ait : Vidi , qui palam peccaret;

proximum füum , quem f injufte judicave-

fer, lh

& clam poeniteret, & quem ego utimpurum

rit, reus erit tanti fceleris, quant effet is ;

130 68

nequam damnaveram; jam apud Deum tem-

qui feciffer hoc malum , quod de alio judica-

perans & pudicus habebatur , cum per fin-

tur. Quod fi homo etiam fecit id, quod de

ceram emendationem Deum fibi propitiaffet.

eo dicitur, tamen qui nefciens intentionem

! Llll!'o

S, Ephrem. S, Ephrem quoque ita fcribit : Si tratrem pec-

facientis fecundum cor füum & fenfüm eum

'to. 3. de

u li,

timoreDei,

cantem afpexeris , & poftero die eundem vi-

judicat, tam reus erit ex ipfo judicio, quam

t a,

deris, ne ipfum peccatorem tecum reputes,

ille, qui rem ipfam perpetravit; & nifi pceni-

INUR

tendo diluat, fimili poenz , quam ille prome-

ignoras enim , an te abfente poft lapfum be-

ne operatus fit , & füfpiriis atque gemiti-

ruit, vqui hoc malum fecit , & ille ('ubjgcebjc,

bus Dominum placaverit.

D

$. X.

S. Doro-

X. Quia prior oita non nofc

[H4

tur hinc S. Doro-

M E

D I A.

theus ferm. theus in quodam fermone füo de hac eadem

L

judiciorum temerariorum materia füfe tra-

I;R

adicem tollere : quam quidem fat clare S.s.lA'ug. de

: .

Auguftinus indicat, cum dixit : maximeferm.Dom,

Gtans, alia inter monita hoc pariter ftatuit; fi

contigerit, üt deflectat, & labatur, undequz-

hi temere judicant, qui merita aliorum facilein monte,

fo tu noíti , quanta ille pertulerit prius, quo

reprehendunt ; quique magis amant vitupe-

certamine füaderit , aut quanto fanguine

rare & damnare,quam emendare & corrigere ;

-

maduerit ?* Fortaffe fieri poteft , ut error illius

quod vitium eft fuperbie vel invidiz.

coram Deo tanquam juftitia reputetur 5 in-

.Il. Propria peccata confiderare: Sic enim Chri- Matth, 7,

tuetur enim Deus agonem, & laborem illius,

ftus ipfe füafit, dum dixit: Quid vides feftu- V. 3.

& afflictionem, quam pertulit, antequam er-

cam in oculo fratris tui, & trabem in oculo

rorem illum & cafüm incurrerit, proindeque

tuo non vides? . Hypocrita, ejice primum

N

miferetur &ignofcit. Itaque Deus miferetur,.

trabem de oculo tuo. Et merito , nam , ut

& veniam illi preftat ; tu vero condemnas,

fapienter S, Gregorius dixit, qui femetipfumS. Greg. 1

& animam tuam perdis. lnde, quzfo, tu

prius non judicat, quod in alio rectum judi- 14 mor,

CO 15.

nofti, quam largas & uberes effuderit ille pro

cet, ignorat. Et (i novit forte per auditum,

quod rec&te judicare debeat , recte tamen ju-

füo delicto lachrymas ante confpe&um Do-

;S. Chyl

S.Bern.ap, mini ? Bene igitur D. Bernardinus ait: De

dicare aliena merita non valet, qui conícien-

0421

Maní(i

quo defperamus , fübito convertitur , & fit

tia innocentize propriz nullam judicis regu-

r anl

dífc.8.n.8. optimus; de quo multum przefuümpíeramus,

lam prebet. Hinc eft enim, quod infidianti-

deficit & fit malus, nec timor nofter. cercus

bus quibusdam & puniendam alteruteram

Tertul

eft, nec amor. Quid fit hodie quisque homo,

deducentibus dicitur : Qui fine peccato eft Joh. $, vi

i APOL 6 7'

vix novit ipfe homo. Sic agebat hzc confi-

veflrum , primus in illam lapidem mittat. 7-

an. ICl,

Ibid. difc. derans frater Bernardus de Quintavalle; S.

Ad aliena quippe peccata punienda ibant , &

19 1 4« Francifci focius, fcintillantes inftar -duarum

fuareliquerant. Quod ipfum egregie confir-

ftellarum habebat oculos.- Perque divinam

mayit fenex ille, qui a fratre rogatus, qua

revelationem intellexit frater Leo , ideo effe

cauía effet, cur affidue judicaret fratres mo-

ä

oculos ejus radiantes, quod, quidquid vide-

nachos ? refpondit : Quia necdum teipfum

ret, femper in meliorem partem interpreta-

cognovifti ; nam qui feipfum novit, fratrum

retur, & neminem afpiceret, quem íe melio-

vitianonafpicit. Idem medium fuadet etiam

rem non judicaret. Unde (iquem paupercula

$. Bónayentura dicens : Quandocunque ali- $. Bonav,

quid videris fieri , quod tibi difpliceat, ante- apudManfi

opertum videbat vefte; dicebat intra (e: Hic

patientius paupertatem tolerat , quam tu

quam judices facientem , primo refpicias te- Hfo 11« m

metipfüm , utrum in te invenias aliquid re- *

Bernarde ; (i pretiofam videbat chlamidem;

Hic forte füb vefte delicata melior eft

h

.

prehenfibile, quod fi inveneris, tunc in illo,

15 Clim.

tu füb tunica rüdi, Bernarde,

,/quam

in quo alium judicas, temetipfüm condemna;

Matth. 7.

X. Quiafuga illius ad.. g'udicem

Cbrz'/iüih COfi-

dicendo cum Propheta: £go fum , qui peccavi $

d gf» J0.

Vo Lo

ciliandum conducit , juxta illud Chrifti. pro-

ego qui inique egi , & non fis ficut hypocritá,

miffum : JNolite judicare , ut non judicemini : In

ui nunquam refpicit defectus füos, fed prz-

. quo enün judicio judicaveritis , judicabimini,

f

u

mit de fe, & condemnat alios, detrahit &

e

XL. Quia precepto cbaritatis proximi. ef? fumme

judicac , & vult videre feftucam in oculis

eontrarium : cum enim hoc exigat , ut proxi-

eorum, trabem autem, quz eft in oculo fuo,

e

je

mum ficut nos ipfos diligamus 5 nos autem

non confiderat; quem veritas reprehendit :

nihil magis optemus , quam utomnes de no-

dicens : Zypocrita , ejice primum trabem de oculo

(,

- ia

. bisbenefentiant, & loquantur , rec&te colligi-

tuo, €9 tunc perfpicies , ut educas fefiucam. de oculo

tur, graviter hoc prezceptum violari ab eo;

jratris tui. Hinc & S. Climacus ait: Quicun S. Climac..

M

Iacg.

')

ui proximi actioncs finiftre interpretari pra-

i

que fua ipfius vitia fine amoris proprii velogr. 1e.

num, "

umit.

accurate perfpexit , nullius rei alterius hu-

mangz curam füfpiciet , ut qui intelligat ,

. $, Mech. — XIL. Quia 69 ipfi autbori graviter. pernitiofum

& 166 7. eff boc vitiun: nam imprimis jufto Dci judicio

nullum .tempus ad füa peccanda deflenda

$,

fufficere, etiam(i centum annos viveret, vi«

fe

plerumque contingit, ut, qui alios judicant,

in eosdem defectus, quos aliis imputarunt,

deretque totum Jordanem in lachrymas ver-

!t

€adant :: Deinde vero , etiamíi in illos non

füm ex oculis füis defluere.

Qs

IH. Di«

R, P. Lobn. Bibi. Man. Tom. l.

Pa2

"

116

—Bibliotbece : Manualis. Concionatorie

$, Antotte

que id confirmans: Pr

ovenit, inquit, hoc ex

8, Greg. 1.

lL. Dileftio proximi: lta fuadet S. Grego-

citur ad alterum. Cum

p.2- tit. 2«

1, Hom. 4- rius dicens:: Sed quare hoc grave videtur no-

eo, quod quis male aff

9. $. 1.

enim qui

s contemnit a

lium, velodit, vel ira- ^

ia Ezcch. pis e(fe in proximo , nifi quia nec nos ficut

linvidet, ex levibus fignis opinatur

(cicur: ve

proximum, nec proximum confpicimus ficut

male de ipfo, quia unusquisque

faciliter cre-

nos ? Si enim nos ficut proximum afpicere-

;

le affectus

mus, nofira reprehenfibilia diftridte videre-

dit; quod appetit

quia igitur ma

ad alium appetit i

lli malum, prom

ptus eft ad

mus ; & rurfum , fi proximum afpiceremus

ut nos, nunquam ejus actio appareret intole-

cogitandum malum de eo.

I1. NNo[fe debet fundamentu

m buju

s malitie ; Nam Manfi

rabilis, qui fzpe fortaffe calia egimus. Idem

bonum nomen bo- difc.1.n.7e

roximus nofter jus habet,

$. Aug. - medium approbavitS.Auguftinus dicens : Non

namque famam,

tam apud nos, quam quem-

50 Staplet.

judicat perfonaliter , qui diligit zqualiter.

in Dom. 1.

Et ut bene difcurrit Stapletonus , ubi chari-

cunque alium exigen

di, modo malis füis, iis-

poft Pent.

ue manifeítis, & patentibus

actionibus cone

t, 2»

tas & mifericordia habitat, ibi frater non ju-

; illiitaque in»

dicatur. Lex fidelium mercatorum eft, ut

ceptu

m bonum non deftruxerit

33

dumabsq; conjectur

is & argumen-

focii fint non minus in damno, quam lucro.

juriamur,

contrarium ,

finiftrum for-

05

tis (üfficientibus in

Pf. 118- V. Hoc fit in tota fidelium focietate. 5icut enim

3«

mamus affectum; -

Atque ita charitatem, imo

charitas aliena bona facit fua juxta illud:

ebitores füumus, non ottene

& juftitiam, cujus d

Particeps ego füm omnium timentium te:

dimus; hinc Diony

*

fiüs Carthufianus fequens

atque ita multum lucratur ; ita mifericordia

De

ftatnit monitum : 51

cut tu grave damnum i

aliena facit, fratribus compatiendo juxta il-

apud aiterum ej

us famam, &

lud : Gaudete cum gaudentibus , flete cum

fers proximo,

ledendo , i

ta & apud te

flentibus,. Quod alibi oppofita fimilitudine

bonam opinionem

ipfüm ; quia non minus optat p

roximus apu

Dom.3.inconfirmat , dum ait: Sicut fluvius magnus

d alterum.

Vit :

Quadr.

pnes rivulos ad fe venientes

te zílimari probus , quam apu

G Ij

text 2»

& alie patens or

1

— MI. JNofe debet, quamdo gra

viter

peccetur pev Abulenfis

e

finu fuo excipit ,

& complectitur: Sicut ignis

do non ex cer. in c. 7.

omnia comburit, & in fe convertit; ita cha-

boc vitium , tum fcilicet , quan

te rationis dictamine , fed ex

affe&tu & cor- Matth.

ritas dilatata omnes aliorum actiones in bo-

roximus judicatur.

- Plenius

rupta paífione p

nam partem accipit, & ubi factum p'on po-

rem explicat Ab

ulenfis, dicens: Ad radicem,

teít , intentionem excufat.

dendum eífe. Hx autem

s- Allg- to.

IV. Intentionem occultam atten

dere : ham tefte

undederivatur, atten

am

ut plurimum tres

fant. Prima eft,

quando quis

decivit. $. Auguftino in diíciplina noftra non t

,talis namque alios fibi repu-

utrum pius animus irafcatur, fed

in fe ipfo malus eft

D'ei c.

3* quzritur ,

tat (imiles, difficile zftim

ans facto, ut quis ab

& Cim

uare iraícatur ?

Nec utrum fit triftis ,' fed

unde fittriftis? nec utrum timeat ; fed quid

iis' vitiis remotus

fity quibus ipfe imerfus hz-

i 1o,

ret, Secunda judicii temerarii

radix eft mali-

timeat? lrafci enim peccanti, ut corrigatur;

n

mere

gnitas atque odiur

, quod quis concipit con-

contriftari pro afflido, ut liberetur; ti

tra proximum a pa

ffione invidiz, contemptus,

periclitanti, ne pereat , nefcio utrum

quis-

ductus ; Talisenim velex

ue fana confideratione reprehendat. | Hinc

aut indignationis tra

leviflimis movebitur indiciis

ut quodcunque

Cafisn. 1. (C4(fianus quoque ait: Etiam ob hoc judicare

; quilibet enim

8.Cí 3. V.

de aliis, periculofum eft, quod ignorantes

de proximo formet judicium.

faciliter credit, quod appetit.

'Tertia radix in

go. infüt. ,..| eceffitatem, vel rationem, quz illi hzc,

gam quis de ma«

longa fundatur experientia ; q

in quibus offendimur, aut re&e coram Deo,

lis alterius habet actionibus,&

inclinationibus.

aut venialiter agunt, invenimur eos temere

d-credendum

& per hoc admitrimus non leve

'Tunc enim faciiicer movetur 2

judicaffe ,

malum. Unde Ariftot.libr. 2

Khetorices, (enes

S. Bern,

peccatum.

Cui etiam confentiens S.:Bernar-

füfpiciofos effe a-

tom.2. fer. dinus: Eft nobis , inqu

it, aliquod dubium ex

ut plurimum prz reliquis.

ftruit, quia majorem dejuve

nibus cx-pxcricmiä

14-2.€.5-jgnorantia principii ;

Nam principium boni

,tan

dem concludit

vel mali operis , eft intentio vel

voluntas ,

habent. Hisque pramiífis

Abulenfis in hzc verba: Pri

mz duz radices

unde cum incertum fit , quo animo vel qua

feíle perti-

intentione opus fit factum, temerarium judi-

judicandz malz fünt ,. quia mani

l CO[' 4

nent ad perverfita

tem judicantis ,

ícilicet ad

Y

II

cium debemus przcavere.

D

D

[]

& malum affe&um ; Nam

omnia froximi

optra bene inter-

pravum judicium,

Á Cttror

quod quis judicet,

alios malos effe, quia ipfe

Nüy,

4,in Cant. gretari : juxta ill

ud S. Bernardini confilium :

dicii eft. Quod vero ma-

itty,

Excuf(a intentionem, fi opus non potes, puta

malus eft, pravitas ju

la judic

at, quia mala cupit, iniqu

itas volunta-

P'olipfo

ignorantiam, puta fubreptionem, puta cafum

1deoiftis duobus modis judicare ,

feme

. Cor. 5.Ét monitum Apoftoli dicentis: nonne de iis,

tis eft ;

V. 120

er peccatumi eft. Judicare aut

em tertio mo-

qui intus fünt , vos judicatis?

uiaexperien-

do,

habet aliqualem rationem, q

S. 1 Xl.

tía przteritorum certi

ficat homi

nem aliqua-

&inquantum

ASCETICA.

liter circaea, qua contingunt;

caufat aliquam tertitudinem;

to

llic vel dimi-

þfimz'ä no[Je debet vadicem bujus vitii ,

quam

Quz do&rina

8. Doroth.

I]rz

S. Dorotheus indicavit dicens : Unde

nuit conditionem fufpicionis.

magua ex parte ex 5. Thoma d

efumpta eíl, S. Thom.

&o 6.

autem ifthzc patimur,

nifi ex eo, quod cha-

in hec

diítinguit 2. . q. 664

i:c.s

Qin

' ritate vacamus? nulla enim,

vel admodum

qui tre

s füfpicionis gradus

l

verba : Primus gradus e

-

ut homo ex levi« ?tt- 3:

]'ii

tenuis, & exigua nobi

s ineft charitas. Nam

licujus dubitare in-

9?

omnia fuffert ,

bus indiciis de bonitate a

charitas non cogitat malum

atum3;

cipiat; & boc eft veniale, &leve pecc

perti-

ac toletat, omnia credit. S. Antoninus quo-

Titulus LXXV II Sfudicium temerarium.

117

Attoy,

$ tt, h

pertinetenim ad tentationem humanam, Gine

$. XIi.

80 SI I.

qua vita ita non ducitur. Secundus gradus

eft, cum aliquis pro certo malitiam alterius

'CONCEPTUS PRZDI.

zítimat ex levibus indiciis ; & hoc (i fit de

CABILES.

aliquo gravi, eít peccatum mortale, in quan-

tum non efít fine contemptu proximi, Citat-

I.- Exl

oecä'üone thematis : JVolite julicare , &s. Deroth,

9o

n judicabimini : poffant explicari caufze,f. 6.

que gloffam, fequens fuggerentem confilium.

Si (ütpiciones vitare non poffumus , quia ho-

ob quas judicia temeraria vitari debeant: Ni-

lanf

mirum 1. Quia gravis per tale judicium com-

mines fümus , judicia tamen , id eít,. defini-

lt5

tas & firmas fententias continere debemus.

mittitur /luititia; nam ftultorum proprium eft,

tefte Siracide , cor in finiftra manu habere ,

Tertius gradus eft , cum aliquis judex ex

fufpicione procedit ad aliquem condemnan-

id eft , omnia finiftre interpretari. 2. Quia

gravis etiam per illud contrahitur culpa ; nam

dum, &.hoc direQte ad injuftitiam pertinet,

ut S. Dorotheus ait , omne fere peccatum

unde eft peccatum moxrtale.

excedit, ideoque trabi a Chrifto comparatver.

$. äiæ. in

IV. JNo[Je debet. primarium. fundamentum ,. &

ep. 5.

rationem , ob quam neminem. judicare temere opor-

3. Quia etiam fena per illud gravif/ima incur-

ritur, ut fcilicet in eosdem labatur defectus

te , quam quidem S. Hieronymus fequenti-

bus verbis indicavit : Non enim conícientiz

& peccata, qui judicant ;; qug pocna merito

latebras hominibus fcire, aut nudare permif-

graviffima judicari debet, Accedit, quod in

judicio coram Deo fit inexcufabilis , ut qui

füm eft, dicente fcriptura: Homo in facie vi-

det, Deus folus intima & fecreta circumfpi-

eadem agit, quz in altero condemnar. Vide

cit, fed manifefla eft vox Domini monentis:

Fabrum conc. 4. in Dom. 18. 'po(ï;,Pentec.

a fruGtibus eorum cognofcetis eos.

1I. Ex occafione thematis : INolite ante tem« x, Cor. 4«

Vita l. 3.

V. No[fe debet , quantopere boc vitium [peciali-

pus judicare: afferri poffunt aliz rationes , ob v. $

Abul(s

€. I$*

quas vitandum fit judicium temerarium, ni-

n

ter ab Zdl/ceta perfeGtionis fludiofo fit fugiendum 5 id

quod a $. Raymundo difcet, qui, cum plu-

mirum 1. Quia non lice ; cum hzxc poteftas

Matth,

ra alia monita vice teftamenti fuis filiis. &

foli Deo fit refervata. 2. Quia non decet: cum

.. filiabus fpiritualibus reliquiffet, inter alia fpe-

indecens (it, ut judicium ferat is, qui omnes

cialiter hortatus eft, ne quem unquam judi-

rei judicandz circumflantias necdum cogno-

carent, dixitque, hoc effe neceffarium ad ve-

vit: intentionem autem , quz potiffima «t

ram mentis puritatem , ut in omnibus Dei

a&ionum noftrarum judicandarum regula,

voluntati attenderetur,

4

.qui pmnia permittit

nemo cognofcere queat.. 3. Quia 710 expedit :

ad bonum finem.

cum ipfi plurimis vitiis obnoxii fimus, atque

adeo nos ipfos potius, quam :lios judicare

- W RRE RE EEE EEE o EEE i QUREESU RR RERREERRLURR

Vi.. ANo[fe debet. folidum 69 efficax medium ,. boc

grad. 10 ojtium effugiendi , quale quidem S. Climacus

debeamus, Vide Fabrum loc. cit.

:

fequentibus verbis perapte affignavit : qui ce-

IlI, Ex occafione thematis: 7u quis es , qui Jacob. 4; |

leres, nimiumque diligentes proximi delicto-

judicás proximum : poffunt afferri caufze , quae V. 13-

rum judices funt, hoc idcirco patiuntur , quia

ex parte folius judicantis fe habent. Itaque

nondum fuorum peccatorum fixam atque per-

quzratur, tu quis es? & refpondeatur 1.

fec&tam memoriam , curamque füfceperunt.

Homo reus : ergo ipfe judicandus, atque adeo

ä

Nam (i quis amoto proprii amoris velamine ,

nonnifi cum magna temeritate ac impudentia

mala fua diligenter infpiciat, nullius jam rei

affumpturus Judicis officium. 2. ZLemo ce-

n

ulterius in hac vita curam geret , id apud fe

cus : ideoque ineptus ad judicium de colori-

reputans, tempus fibi fufficere non poffe, quo

bus alienorum factorum ferendum. 3. £fomo

H

feipfüm lugeat, etiam(i ceotum annos vixerit :

/

fragilis : cui proinde merito dicatur illud pii

etiam fi Jordanem fluvium in lachrymas con-

lo

Aícetz : Stude patiens effe in tolerando alio-

ld

verfüm ex oculis manare confpexerit,

rum defe&tus , quia & tu muita habes, qux

L

Vil. . JNoffe debet & curare , wt non modo ipfe fi-

oportet ab aliis tolerari, Vide iterum Fabrum

milia judicia non ferat , fed & aliorum judicia for«

l enii)j.

titer fpernere addifcat , dicatque cum S. Paulo:

j

IV. Ex occafione thematis : INo

lzte midicare Joas, 7.

d

V. 3-

1. Cor 4: Mihiautem pro minimo eft,uta vobisjudicer,

fecundum faciem , fed juftum judicium ju- v. 22.

aut ab humano die. Hinc redte S. Gregorius

$. Gregor.

Nazianzenus dixit : Quid mea intereft. qui rei

dicate : poffunt proponi aliquot media ad te-

le

Nazianz.

merarium judicium vitandum, & quidem cx

in orat.

veritatem magis curo, imo folum curo? hoc

"

profeipfo. enixn me vel condemnaverit, vel abíolverit:

Deo defümpta. Et r. quidem ob ejus potentiam :

an

ratione cujus illi foli convenit judiciaria po-

hoc miferum vel beatum reddiderit. At quid

]

aliis videretur, nihil ad vos, quemadmodum

teftas; hinc S. Paulus dixic: Tu quis es;Rom, r4.

je

qui alienum judicas fervum ? Domino füo v. 4.

nec alienum fomnium. Non ita aliís videtur,

n-

ais. Quid vero? an iis, qui vertigine correpti

ftat, aut cadit. ». Ob ejus fapientia n:: ob quam 3- Reg. 8-

,

de eo dictum eft: Tu nofti folus cor omnium ; "* 39

funt, terrafixa & ftabilis effe videtur ? Quocir-

unde homo non nifíi ut coscus de coloribus

u

ca fac prius fidem, (anos eos effe, qui de nobis

)d

judicat, (i actiones humanas dijudicare prz-

ita fentiunt, & tum nos admone , ut meliorem

fumit. 3. Ob ejus benitatem : qua hominum

S. Hier. l; mentem induamus. Recte ergo S. Hier. con-

[ f ho !

1. C, 3.

omnium peccara diffimulat , & füpportat;

Jfaiam.

i^ cludit: Spernentes hominum Judicia, neclau-

quidni ergo homines ipfi (imili cum charitate

p

dibus eorum extollamur 5 nec obtrectationi-

f

,^

bus contriftemur , fed ingrediamur rectam

& patientia mutuos defe&tus füpportent?

INon ergo a

f

viam , & uritas a S. Prophetis femitas,

V. Ex occafione vthïmatisþ:

13

P3

piius

u

118

- Bibliotbece Manualis Concionatoriæ

Rom. 144 pljus. invicem judicemus; 'PofTunc alia remedia

ingeniofe ita fcribit: Nubes quafi velata fünt

corda hominum , eorumque eogitationes &

ex parte hominis judicantis fe tenentia ;pro-

poni. Nimirum 1. Confideratio nature proprie :

intentiones, quas naturaliter angeli non pof-

JMb

ob quam quisque eft commembrum alterius

funt cognofcere, nifi voce aut figno prodan-

hominis , atque adeo tegere potius & occul-

tur; cum vero actiones hominum, quz ex

tarc deberet alterius nuditatem, quam reve-

natura fua malz non fünt, pendeant ex in-

lare. . 2. Confideratione proprie fragilitatis : ob

tentione agentium , coníequens eft, ut, qui

quam decet aliorum onera & peccata leviora

de illis pravum fert judicium ; nubes trans-

fcendere , & Dei fimilitudinem attribuere

;

patienti animo tolerare ; eco quod graviora

longe in nobis ipfi fupportare debeant. 3.

fibi velit. Qui hoc conatur facere, Lucife-

Confideratio ju[litie divine , tum opera prava

rinz temeritati fuam (imilem, feque aichlam

illius effe demonftrat.

;

Dicc.

punientis , tum aGtionis bonas premiantis ,

Stdlait

quam conciliare nobis facilius non poffumus;

III. Naas Ammonites contra incolas Jabesr., 1. Re

LUC- 6 6' 1

:

quam fi ab aliis judicandis abftineamus.

Galaad przliari conftituerat ; quiexpavefcene c. 1

z

»

Xe Cor- 4e

VI. Ex occafione thematis: JMibi autem pro

tes fubito ad pacta bone confcederationis

V. 30

convolarunt, dicentes : Habeto nos federatos ,

sminimo efl , ut a vvobis judicer , aut ab busmano die,

poteft oftendi , cur, & quomodo judicia hu-

