lius quandoque habeam in mente, & me mo-

riturum veraciter credam, quia tamen cam

tertia,& quousque veniat Dominus; Eft enim

Faf» (

prima vigilia etas juventutis ; fecunda virilie

tanquam fatdus, imo tanquam demens, quafi

ng

procul fit, confidero, vitam meam miíeram

16 P

tatis; tertia fenectutis ; In iis quilibet vigi-

Putt

lare debet, cohzrendo bonis operibus.

emendare negligo, & converfionem meam

differro, ac in voluptatibus & deleGationi-

Manfi

IV. ANe[Je debet, ob quam precipue cau[am mors

difc1,2.7.formidanda exiflat ; quz quidem juxta Jofe-

bus corporalibus, peccatisque variis ac di-

$CU

veríis tempus meum mnifer

]ij

phum Manfi alia eflc non poteft, quam pec-

ac confumo,

"

abiliter gxpcrïdo

catum;quod nos ad zternam condemnat mor-

tem. Aít qui femper continueque mortem

VIL ANoffe

debet, cur smors fomnus dicatur ; ni- S..väaro;,

meditatur, quafi impoflibile eft, ut mortalis

mirum quia juxta S. Carolum Borrom

um Borrom.ig

culpz maculetur nzvo , dicente $. Ephrem:

eo 9rat. fun,

mors & fomnus in tribus affimilantur ;

Reg. His

S-Ephfemc

Qui femper morti

s recordatur, raro aut nun-

uod ficut dormientes dormiunt cum fpe re-

an,

de comp.

Hinc & intérrogatus ali«

quam peccabit.

furrectionis ; unde dicebat Pfalmifta : JVunquid

:quando Mufonius;

7

.

e

quis bono vitam fuam effet

qui dormit, non adjiciet, ut refurgat? lterum ,

fi-

M

—

terminatutus exitu

? in hzc memorabilia re-

G

"

) 4

cut dormientis vigilat anima : .Ego derimio,

í

fpondit verba: Qui poftremum vite diem fi-

)

cor meum vigilat ; iva & morientis viva permae

bi inftare propofuerit. -

net anima. Poít fomnum homo refurgit ve-

$, Chryi. — V.. JNo[Je debet praxin,

P

& caufam , uotidie /z'bi'

etior & robuftior ; ita & poft mortem tan-

ap. Menfi jpfi moriendi; & caufam quidem afli

gnavit S.

dem refürgent San&i cum corporibus glorio-

diíc.1/5.8. Chryf. dicens: Quandoquidem enim fieri mi-

fis & impaffibilibus, aliasque gloriofas illis

nime poterat,

ut; qui homincs effent, ii infini-

habentibus dotes, de quibus Apoftolus in

ne hac quidem

tas mortes tolerarent,oftendit,

hzc verba ad Corinth. fcribic: Seminatur in

ratione premía effe imminuta ; nam ut natura

corruptione , fowinatur ignubilitery furget in gloria;

fortiti id fimus, femel tantum ut moriamut ;

feminctur in infirmitate, farget in virtute . [emina-

tamen voluntate id quotidie perpéti, fi id ia

tur corpus animale, furget. corpus [pirituals.

N

animum induxerimus, dedit Deus. Unde li-

quet, fore , ut cum tot

hinc coronis difceda-

. NTIL. No[fe deet folidum modum canþl'anäi 0$, S, Hieron. -

,imo vero multo

qui ob smortem propinquorum triftantur ;

quem inin ep. ad

mus, quot dies hic vixerimus

finem. conducenr (cquentes. SS. Patrum fen-

Thyraf.x:

luribus : licetenim die uno,& femel,& bis, &

Q2

fiepe mori. Hoc & Propheta fignificans dixit

tentiz. Inprimis S. Hieron. fic loquitur: D

flitutos fe a motientibus conqueruntur; &.-

Pfalm. 43. . Tàta die propter tesnortificamur , &jii-

mati furus.ficut eves occifionis. Praxin vero often-

vivos filios, aut propter honores, aut propter

negotia, peregrinis regionibus credunt,& gaus

dit Man(i his verbis: Ut autem ad mortem

frequentius confiderandam inducamur, medi-

dent tcta vita (ine affedibus commorari,dume-

modo capiant, quod cupiunt de fuis pignorie

tati nonabs re fuerit, quot, quantique ftimuli

nos ad hanc praxin impellant per omnes vite

bus adipiíci ; & u ad palatia pergant;peregrie

nantur; ad ítudia dignitatis navigant acqui-

noftre a&iones; & inprimis quidem , dum

menfz ad vitam fuftentan

dam, & prolongan-

rendas vel ad caufas pastrimonii aliquas expli-

candas, cum la

hora.

D

d

& periculo proficifcentes;

dam accumbimus, ut notac Seneca, aliena vi-

vimus morte, fcilicer pifcium , avium, aut

emnes impellunt, nec íecum vacare, quos di-

aliorum animalium, que in noftris fepelimus

ligunt,patiuntur ; Etutad palatia cceli,ad ftue

dia Chrifti, ad honcrem vite perpetuz, & pae

ventribus. Dum ad plumas ingredimur dor-

mituri, fomnum mortis imaginem effe, maxi-

trimonium poffeflionis zternz cum fecurita

te valeant pervenirc, nemo filios fuos a fe li-

mamque hominum partem in le&to a mortis

b4

falce recifàm fuife, confiderare poffumus.

benter gratuil

erarabícedere. Dein

de S. Cypr.

S Cyþrign.

Quantum profit, inquit

,exire de fzeculo, Chri- de mortgl.-

Solis occafus, Occidentem ultimi termini no-

ftri reprxfentat.

Ecclefiam adeuntes & intran-

ftus ipfe falutis ar3uc utilitatis noftrz Magi-

fter oftendir, qui, Gam difcipuli ejus contrifta-

tes,ccemeteria pertran

fimus,aut ad fepulchra

offendimus, & ita de aliis totius noftrz per

rentur, quod fe jam diceret receffurum, locue

tus eft ad eosdicens : Si me dilexifJetis ; gaudere-

diem vitz actionibus refolvendum, ut femper

in iis foveatur memoria mortis. Ad quam,ut

tis, quoniam vado ad Patrem 5 . docens videlicet

& oftendens, cum chari, quos diligimus,de fx«

Cond

S. Carolus Borromzus inquit, refpicit, inftitu-

ne

Q'ne.

tusque eft ritus afperfionis cineram fu

per fi-

cülo exeunt,gaudendum potius, quam dole

[]

ulturz

dum. "Tertullianus, cur enim doleas, ait,

fi Tertul. 1.

Mf C

delium capita ; nec non coemeteria fe

monumenta (prout ipfum hoc fignificat no-

periiffe non credas? cur impatienter feras füb de patient.-

ductum interim, quem credis reverfurum ?6 &

men) alizque docent defun&torum rz emoris.

Ydeoque Nazianzenus nos 'admonet dicens :

Profe&io eft, quam putas mortem. Et iterum:

Cur immoderate feras abeffe, quem moz

Mortem velut przfentem femper tibi ob ocue

los pone. Ita enim fiet,

ut cum ipfi occurren-

fübfequeris ?

Ceterum impatientia in hu-

Perpetuum tibi fit

jusmodi, & fpei noftre male ominatur,.

2 !

&

dum erit, fuperior exiftas.

hoc ftudium, ut mentem tuam templum Deo

fidem prevaricatur, & Chriftum ledimus,

exítruas, Hinc enim affequeris, ut eum pro

cum evocaros quoque ab illo, quaíi miferans

0, in-

fpirituali ftatu in ultimo corde habeas,

dos non equanimiter accipiamus. Cupi

ENPREPS C IEPITREEUHREEE P RPNET

quit !

kj-Titulm XCF if. Mor.c; Ms

I

481

N

qu&t Apoftolus , recipi jam,

e g[þ cum Chrij?o

extra cubiculum f&cedere,

n

Phil. 1. v. 23.

Quanto imelius oftendit vo-

& Xapþrbpïnquäns

tum Chriftianorum !

le&o, quo infirmus decu

mbit, eum blande

Ergo votum, (i alios

leniterque alloquatur,

coníecutos impatiente

ut omnem fpem füam

qui nolumus.

E

r dolemus,* ipfi coníe-.

in Deoponat: ut

flagellum Dei patienter tol-

Fah. conc.

AiCret

IX.. No[Je debet cau[as , ob quas mors in mundo

; ut hocad purgationem & ca(tigationem

2. in Dom,

fuam

provenire credat, ut peccata fua confi-

15. poft

& Deo permi[Ja eft, nimirum 1. Ut peccatum in

L

partu füo monftrofo tanto clarius cognofcre-

teatur : utemendationern promittat, fi Domi-

mus, & deteftaremur,

nus vitam concefferit; poenitentia

m pro cul.

2. Ut mundi vanita-

pis promiffis fpondeat ;

tés, & carnis illeccbras canto facilius afper-

ut fübftantiam (üam,

8 Gregor.,

naremur

cum adhuc (enfus & rati

0 in eo vigent, difpo-

"a

; hinc $. Gregor. fuafit: Caro,cum

: 38« mor conegpit

&

citur, penfetur, quid fit exanimis;

nat : ut peccata fua eleemofynis redimat: uc

his,qui in fe

peccaverunt,indulgeat : utre&tam

d

intelliserur, quid ametur. Tunc enim quo-

fid

em & crudelitatem te

dammodo dici poteft cnm Daniele: Eece nu-

;neat : ut de Dei mife-

Pm,'in

U

ricordia numquam defperet.

Cum his & ejus-

mina vefira! ecce quem colebatis. 3. Ut ef-

cemodi allocutionibus f

üly

freneta peccandi licentia coerceatur: quem

uerit mens infirmi re-

levata, data bene

)

«

dictione

tecedat facerdos,

ad tinem mors perinde, ac patibula publice

non poft multum reverfür

erecta, plurimum conducit.

4. Ut divites

us , detque locum,

ut zgrotus de

peccatis fuis poffit cogitare.

humilientur, fi videant, mortem omnia s$qua-

Circa quam q

re, ne fpecialem fe prz pauperibus ab hoc

uidem concilii inftru&tionem

duo fpecialiter

adhuc fünt notanda & obfer-

tributo exemptionem habere. . Ut paupe-

vanda. 1. lIt, fi

res folatium habeant, fi meminerint, per mor-

quidem difponere de fübftan-

ti fua in falutem animz fü

& voluerit, id per

tem quotidie fibi fipem inalorum imminere.

feipfüm potius,

6. Lt occafionem habeamus , varias in mor-

quam per alios faciat; nam,

ut fapienter S.

Gregorius advertit, tutior eft S. Cregor;

tis luQta virtutes exercendi. 7. Ut major Deo ;

via, ut bonu

gloria expurgat, fi a morte nos refufcitet.

m; quo quisque poft mortem/! 4- Dial,

fuam fperat a

gi per zlios, apat iple,dum vivit,

X. INoffe debet &? curare, ut ardens dilJolutio-

pet f& beatiu

e 58.

nis fug Deique videndi defiderium in fe aliisque ex-

s quippe eft,

liberum exire quam

poft vincula libertatem qu

&rere. 3. Ut,

quan-

eitare [judeat; hoc enim vel maxime Deum ab

doquidem,

tefte S. Joanne Climaco,

diabolus

&tüfy

amicis fuis requirere, ex variis hiftoriis pa-

horini fano perfüadet,

Deum effe infinite

tet, ex quibus habetur, aliquos idcirca danta-

pium ac pronum ad indu

]

X

xat a cceli ingreffu fuiffe fafpenfos,quod ejus-

gendum, quatenus

tf

homo parvi pendat pecca

t&, atque audentius

modi in fe excitare defiderium neglexeriat.

Ut autem tale de(iderium tanto facilius eli-

peccat; agonizanti autem perfuadet inter-

dum, Deuri effer

igorofiffimüm,& peccata fua

ciatur, proderit ponderare ea, que Francifcus

Petrarcha pro hoc fine in quodam fuorum

effe plurima & gr

aviffima, ut hac ratione di£.

fidat,

ac deíperet,

idcirco arripiendum tunc S.

Dialogorum füppeditat his fere verbis : Delor.

Greg. (ciatur effe

En Morior. Aativ. En te Dominus preítola- -

confilium, in hec fcre verba Idem La8,

datum; ficut, d

um vivimus, debemus bona mor.

*

|

5

tur, Accelera, ne titubes, neu cun&eris, pone

noftra a memori

fufpicionem, neu tu tibi carior es, quam illi?

a rep

ellere, ne extollant 3

ita appropinquante exi

quis vocatus ab amante diffidit? adhuc forte

ad memoriam revoca

tu ea plerumque jufte

miraberis timuifle, quod optandum eft. Mul-

mus , ut fiduciam prg-

tà enim folutus fcies, qux vinc&tus nullo un-

beant; & defpcraþum

f

timorem premant.

quam ftudio didiciffes, usque adeo, ut arcana ^

CC OU SEXIE:

rerum nofle volentibus; ad quz mortali . velo

CONC

EPTUS P

ob(ida acics veítra non penetrat, quz profecto.

Rænlcg

cupiditas naturalis eft homini, fed vehemen-

BiLES.

tior ftudiofo nil morte melius putem, nilque

Dp

$.

occafione thematis: Regnatij,

wmo

quod brevius adoptatum fuerar. Dolor. Mo-.

7^ ddam usque ad. Vi

/zf Wors ab Wom. s.

norttl

rior. Ratie, imo obdormis, feffusque vitz, ut

wfe: poteft mors Re- v. 14-

gint comparari, & pore

ftas ejus in omnes ho-

arbitror, requieícis: Doler. Morior. Aatio,

)iines expli

cari. lIt autem hoc

Vadelin &ternam requiem.

aptius fiat,

[

Nunc primum

poteft imago mort

vivere incipis, Bona mors initium elt vitz.

exponi, dicique

,

e

is utpote plena myfleriis

Ed

iuod r. pingacur /?

?? ottulis ,

-XI. INoffe debet utilem. modum eos , qui morti

quia neminem refpicir,

vicinores funt, ad eandem pie ac. Chriftiane obeun-

fed ?quo pulfar pede

Conci!.

pauperum tabernas,

Regumque turres. ut

Nanüne-

dam difbonendi.. Qua quidem in re proderitin-

Horatius canit,

2. Sine auribus ; Qquia eft in-

ftructionem Concilii Nannetenfis obfíervare, -

exorabilis, &, ut

teníe C,4.

Boéthius cecinit.

Pml- l'

quod (ic loquitur: Cum facerdos audierit,

Heu. bau, quem fuyda wiferis avertitur aure,

Boe;hius,

patiænï'

aliquem infirmnari in fua plebe, quam citius

l2 de

f

E flentes oculas claudere fexoa negat..

ad eum pergar, & ingreffus cubiculum, aquam

3. Sine na/ó; quia nec odor

?

benedictam fuper eum , & per omne cubicu-

es, nec feetores "onIOL.

currat. 4. Sine cute & Jangzi

n

nej quia pulchri-

l]um afpergat cam antiphona : -dlperges me,

tudine non capitur.

Domnine: & veríu :. Exurgat Deus:- Deinde di-

$. Sne vefte ; quia non

cat orationem : Deus, qui (acerdotibus tuis totam

miferetur inopiz, nec

veretur divitias. 6. Si-

ve judicio fexus ;

pre ceteris gratiam contulift &9c. — Deinde can-

minis dominatur

L

quia maribus zque ac fce-

7. Cuni fake; quia nemi-

tet feptem Píalmos poenitentiales cum pre-

ni parcit, & triticu

m zque ac zizania deme-

eibus pro infirmis.

Poft hzc omnes

jubeat

tit. lUnde merito

quisque eam veretur, &

A. P. Lobn. Dibl, Man. Tow, 11

Ppp

i

—

482

. Jpibliotbeca Manualisï €onþianatorik

$!

äd illius adventum fe preparat, ut velut tela

ia, horum turbulnema,,' de illa enim dicitur:.InJfob. 3$ . '

o

D

)of

przvifa minus feriat. Vide Fabrum in conc.

pace in ipfüm dormiam; de hac: Morieturv. 14

in tempeítate anima €o

rum. . 3. Quia illorum

Funebr. exh. 51.

(

ut S. Bern. ait , fit ibi $. Barn.

Luc.19.

lL. Ex occafione them

atís: Ven*ientx-dz"es in te;

mors eft bilaris , (quia,

quies a laboribus, tit jucunditas de novitate,

f. 41. ex

N. 43-

€&?. circumdabunt te inimici tui vallo: poffunt ter-

l

ribiles circumftantiz mortis explicari , & 1.

fit fecuritas de &ternitate) horum vero tri/?ís,

p:tvf

oftendi, quomodo circumdabunt inimici vallo,.

quia mors peccatorum eít mala in amiffione

nempe damones, peccata , curz fzculares.

mundi, pejor in diffolutione carnis , peffima

in tormentis inferni.

4. Quia illorum mors

Quomodo.coangu[Labunt undique , quia fuper fe

videbit feverum judicem ; infra fe infernum ;

bene olens, $ gloriofa; horum vero: fotida & in-

intra fe vermem conícientie ; extra fe ami-

famis; uti jam olim Salomon predixit, di-

cens: Memoriajufti cum laudibus, & nomen

$.0

cos deferendos cum bonis. Ante fe morrem

appropinguantem , retro fe judicium incer-

impiorum putrefcet. |.j. Quia illorum mors

o (

tantum temporalis, horum autetn zterna eft;

jj Jl

tum. 3. Quomodo ad terram proffernent : cum

projiciendo in fepulchrum, tum terrenis cogi-

namilli ibunt in vitam, hi in fupplicium zter-

A:

tationibus & folicitudinibus involvendo. . 4.

num, quod, tefte S. Auguft. mors pouu

s Qicen- $. Ang. L.

rde civ. c

Quomodo nen relinquent. lapidem fuper lapidem ;

da eft, quam vita, nulla quippe major & pejo

mors eft, quam ubi non moritur mors. Vid

;sult. "

quia bonis corporis & fortunz , imo & frudtu

fuorum operum & laborum privabunt; & ipfa

hzc fufius apud Fabrum exh. funebr. 27.

VI. Ex occafione themats: (Quo vadis?]ob.i6. -

etiam peccatoris propo/ita ac vota concident;

quz omnia fufius apud Fabr. conc. 1, in Dom.

poteít oftendi , quomodo & cum quo fructuv. $«

9. poft Pent. explicara videri poffunt. — .

mortem przmeditari debeant auditores,neme-

]IL Ex occafione thematis: Erunt figna in

pe fi 1. Cogitent fe per mortem tendere ad

| Yuc.21.

fole, & luna, €$ in flellis, &j terris pre[fura. gen-

locum füpplicii nobis deftinatum, videlicet

ad fepu!

chrüm ; hinc enim ut edudtis ad mor-

tiuns poffuat explicari tribulationes morien-

LNTT

tium, & earundem remedia. Et 1. quidem

1em omnia faftidia erunt, — 3. 1d defertum &

y. 1.

locuim vafte folitudinis : wbi nihil invenient, ni(i

Pál, :

oftendi, qualia figna in fole fint futura, id e(t,

L

in ipfa vita, qui ut fol. vivificat omnes hp-

quod premiferint; hinc enim ad opera bo-

UET

na & eleemofynas premiccendas incitabun-

mines partes, fed tunc clara figna per morbos

accipiet, quod occidere debeat, 5ed quia nu-

tur. 3. Per lacum congelatum 69 dubricwn: pro-

tu Dei evenit, patienter ferendus hic eft oc-

pter periculuni ex fübíequenti jadicio & fene

caíus, quia Deus facict, ut cum tmajori gau-

tentia fübeundum; binc eüim armare pedes

dio hic fol iterum oriatur. 2. In Juna: id eit,

affe&tuum firmo timore Dei & amore opor-

in rebus terrenis, feu fortunz bonis, qua per-

tet.. 4. Id perpetuam manfionem :: quia in. quo- Bccl, r1,

inde ut luna mutationi funt obnoxio, qug

cunque loco ceciderit lignum, ibi erit. Er V. 3

go conandum potius , ut ad Auftrum, quam .

tcunc incipient non dare lumen fuum, hoc eft,

nullum morienti folatium przüare poterunt:

ad Aquilonem cadat. . Z4d eum, qui vuifit nos

in vineam, uc fra&dtum operaremur: hinc enim.

unde merito prius fpernenda,& in coelum pre-

mitcenda fuat, ut vel fic folatio effe pofint.

falutaris ftimulus ad bene operandum haurie-

3. In flellis: id eft , propinquis & atmicis , qua

tur, fi enim , ut S. Eieron. difcurrit, tanta$, Hier,

& ipfie cadent, & retrahent fplendorem (üum ;

cura pertimefcitur judicium pulveris, qua in-in ep.

tentione cogitandum eft; qua formidine prz-

unde redus cocleftium. amicorum patroci-

nium, quod tunc flabile erit, queritur. — 4. /n

videndum tantz jüdicium majefiaris? vide

ttrvis: id e(t, corpore, ubi dolores , alizque

hec fuüus apud Fabr. con

j

od im Dom. 4.

)

mi(eriz prevalcbunt; ad quos merito p.r pa-

oft Pafcha.

Vi[. Ex occafione thematis:

| D;ifpmev do- '£.39. v. 1. |

tientiam nos priepárace debemus, Quz omnia

fufius explicata videri poffunt apud Fabrum

mui tuay quia worieris tu, & non vioes: poteft

conc. 3. in Dom. 1. Advent.

oftendi , quomodo quilibet fe d bonam mor-

i V.. Ex occafione thematis: JLaudavi magis

tein difponere debeat, videlicet 1. Difponen-

Eecl. 4

V. T.

mortuos, quam *oiventes : poffant commoda mor-

do de domo [pirituali (ea comícientia, per fa«

cramentorum fü(ceptionem , ferism poeni-

S.Bern. intis explicari, quia fcilicet, ut S. Berna:dus

tranf, Ma- ait, triplex ia morte congratulatio eft, homi-

tentiam , piosque aQus illi articulo conve-

lachiz,

nientes. 2. Difponendo de demo meteriali feu

*j

nes ab omni labore , peccato , & periculo li-

berari.

Hinc & cygnus, ut eft in fabulis,

familia; reddendo, qux ad alios pertinent:

quefitus, cur in morte caneret, refpondit:

Teftamentum condendo: & fi quz dubia vel

Billoy

Quia neque cibi quxrendi cura amplius cru-

arcana enodanda vel revelanda, ad cavendas

lites vel alia incommoda videbuntur, non ne-

112.

ciabor, neque Aucupum laqueos, mortuus

dl "

extimeícam.

Quz omnia vide fuíius apud

gligendo. 3. Difponendo dz domo celefli: hoc

'abr. in conc. funebr. exh. 23.

e(t, ea media eligendo, quz ad cocleftem glo-

V. Ex occa(íiope thematis: Pretiofa in con-

riam obtinendam pre cceteris efficacia vide-

Pralo ! 1 5.

- fpettu. Domini mors Santtorum ejus: poteft diffe-

büntur, prout fufius Fabe

r exh. funebr. 25.

EL

oftendit.

rentia inter, mortem juftorum & impiorum

explicari; quia videlicet, 1. mors jnftorum

VIII.

Ex occafione. thematis : Mdi:tumEch "*

e(t matura, implorum immaiura, cum illi infe-

plora fuper mortuum , quoniam requieoit : poteftv. 19«

rantur in coclefte horreum , ut triticum ele-

oftendi, quomodo mortui plerandi fint; ni-

mirum 1. modercte: uti Siracides in texu ci-

&um; hi vero, ut Zizania, in foveam inferni

, duta

Pf.4.v.9.abjiciantur, 2. Quia illurulm mors eít pacca-

tato innuit, ..& confirmat S. Auguüinus

^* ait;

"Tz";ums XCV 11l. -M;)rs.j

483

S. Àug. ,f. ait: Permittantur pia corda ;carorum,de fuo-

cumentum, facile conjiciipotett, dedäratqu'e

54. de

rum moribus contriftari dolore fanabili,& con-

Bellovacenfis dicens : 1n hoc dabatur ei, quod

Apoft.

folabiles lachrymas fündant conditione mor-

vivus omnibus aliis preponderabat, mortuus

tali, quascito reprimat fideigaudium, qua cre-

autem, & opertus fepulchro, nihil. Quo ad

. dunt, fideles, quando moriuntur, paululum a

usque mundi hujusReges &Monarchz vivunt,

nobis abire,. & ad meliora tranfire. Hinc &

provincias & regna, imo univerfüri mundum

Chriftus pro Lazaro plorans, infremuit fpiri-

perarmorum fuorum potentiam contremifce-

tu in femetipfo, nempe naturz motum repri-

re & fufpirare faciunt, qui tamen, mox ut mor-

mens, ne in lachrymas indecoras prorumpe-

tis neceífitati ficcumbunt, ven

*

(torumk fiunt hi-

. ret. 2. Prudenter : non inani duntaxat fletu, fed

dibrium & locus..

*

potius mediis ipfi proficuis adhibitis commife-

ll. Propheta Regis ait : Exibit

[piritus ejzi: » Manfi difs

rationem oftendendo, nam, ut recte advertit

& revertentur in terram [uam; ubi mox fübjun- 6, a. g. :

& Chryf.

S. Chryfoftomus honor mortuo non fletus,non

'*ho. 61.

itur: n illa die peribunt otnnes cogitationes eorum.-

ejulatus eft , fed hymni & pfalmi , & vitaop:i-

j

n quibus porro verbis fingulariter obíervan-

Àn Joh.

ma, Vis honorare mortuum? faceleemofynas :

"

da funt illa : Znterraim faam. Numquid enim re-

1Theff, 4, 3. Religiofe: fic enim Apoftolus monuit dicens:

gioPfalti (üfficiebat non dicere: Principes haud

. Nolumus vos ignorare, fratres, de dormienti-

fecus ac alios in terram ac pulverem redigen-

bus, ut non contriftemini, ficut & cxteri, qui

dos effe,absq; eo,quod diceret,illos converten-

fpem non habent ; fed certo credentes, quod,

dos effe in terram fuam : Modus hic loquendi

Á

i bene vixerunt, in altera vita felices exituri,

Regii vatis füo non caretmyflerio, quia Prin-

pro nobis oraturi, & avide nos ex(peGtaturi

cipes & Magnates multas quidem poffidenc

fint; ut adeo potius occafionem fumere de-

terras fuas, multis imperant provinciis, at ve«

beamus ipforum exemplo bene vivendi, ut eos

roin hora mortis easdem deferentes in finum

inccelis videre, & i

terrz füg reconduntur. Philippus, Impera-

.te poflimus.

pü$ in sternum cohabita-

tor, in hyppodromo ab equo delapfus, & re-

Pf. 144.

IX. Ex occafione them

ätis - k.?'u/ius Dominus

fürgens, locum, quo in arena jacuerat , cer-

y» T

in omnibus viis fuis , & fantius in omnibus operibus

nens dixit: Ecce, quam exigua arena nos ca«

Píal. 35,

Jdss aut, Sudicia tua aby[Jus multa: poffunt va-

piat, qui totius orbis dominium ftulte 2ffecta-

Vf d»

rix quzftiones circa diverfagenera mortis pro-

mnus. Porro terra propria Principum eft pro-

poni, & refolvi. Cur cam multiante maturam

prii corporis cinis & pulvis, in quem, ficut &

?etatem moriantur ? Ad quam quzftionem re-

omnes alii, in hora mortis convertuntur, &

fpondet S. Auguftinus dicegs: Vocantur ante

ideo revertuntur in terram füuam 5 At vero

tempus boni, ne diutius vexentur a noxiis:

quid fequitur? In iila die peribunt omnes co-

Il

tnali vero & impii tolluntur, ne diutius bonos

gitationes eorum, in illa ipfa die, qua animam

perfequantur. Plures rationes affert, & fufe

exhalant, demoliuntur omnes; quas in capi;e

explicat Matthias. Faber exh. funebr. 32. 3.

formarant, maching, evanefcunt omnia con-

Cur quandoque jufti tam acerba morte occum-

filia, qug tumidi & elati de fubjuganda fibi

bant? nempe ob expiationem peccatorum;au-

terra in corde füo non conceperant, Henri-

gmentum gloriz, exemplum bonorum, malo-

cus V, Rex Franciz, validiffimum armaverat

"n

rumterrorem, & ne tam de via, quam de viz

exercitum, per quem füfpenfum tenebat uni-

termino foliciti effe difcamus, ut pluribus de-.

verfüum mundum chriftianum , confiliorum.

ducit, Faber exh. funebr. 13. 3. Cur vita hu-

fuorum nefcium; At vero mox ut ex improe

mana modo tam brevis fit? Nempe quia nunc

vifo occifus fuit, diffipatus eft univeifus .ille

lex gratiz eft, atque adeo convenit, ut vita no-

exercitus, proftrate funt omnium confiliorum

ftra, qux nihil aliud, quam exilium, curfus in

uorum maching, quia in illo die peribunt:

N

ftadio, & labor eít, citius abfolvatur, id quod

omnes cogitationes corum.

j

l;VlI'

fer. 1. |

fufiusFaber conc. 7. in feftoS.Catharinz often-

HI Refert S. Hieronymus, quod XerxesRex5. H

dit,ubi alias etiam rationes hujus brevitatis af-

potentiffimus, qui montes wquavit, & exficcaa *: €P« a.

fert. 4. Cur mortem incertam effe voluerit De-

/

vit maria, dum die quodam ex eminenti loco

us? Nimirum quia alioqui multa peccata com-

innumerabilem exercitus fui in acie collocati

mitterentur, & multa bona omitterentur , ut

vidifiet multitudinem;armare fleverit, confide»

idem Faber exh. 37. funebri fufius iterum di-

rando, quod intra centum annorum fpatium

ducit, ubialias etiam rationes atfert.

null:s eorum inter vivos füperftes effet. O fi

.

XIII.

poffemu

in talem afcendere fpeculam , inquit

AELI C

ONSPECTUS.

Hieron,

d

e qua univerfam terram fub noftris

, Bellov. p.

m Alexander navigaret per quendam

pedibus cerneremus, jam tibi oftenderem to-

$« 1. 3.

L. Cu

fluvium Paradifi, ut veniret ad hortum

tius orbis ruinas, gentes gentibus, & regna re«

q'dift. 4

ejus, quidam fenex derupeapparens, ei fuafit

gnis collifa, alios

1torquer'i, alics necari, alios

regreffum,& deditlapidem pretiofüm pulcher-

abíorberi flu&ib:

alos i^ fervitutem trahi,

rimum , dicens ei; quodin ejus ponderc agno-

illos na(ci, illos mori. & non Xerxis tantum exe

fceret valorem fuum. Lapis ergoille pofitusin

ercitum , fed totíus mundi horrines, /qui nunc

flatera nudus, omnia ponderaba: quzcunque

vivunt, io brevi fnatio defuturos.

in alialance ponebantur; coopertus autem

IV. Quzruntnonnulli,cur in manibus mor. Manfi dife;

LL

pulvere, nihil ponderabat, fed ei prxponde-

tis potius videamus depictam falcem.quam en- 12« n .

lo

rabàt feftuca una... Quale autem lapiens hic

fem, vel fagittam, five fulmen, aut aliud fimile

fenecio Alexandro, ad totius univer(i domi-

ftrágis faciendz inftrumentum? Certe non eft

nium anhelanti, per hoc tradere voluerit do-

hoc hominis inventum , fed in fimili forma

viía

R. ,P: Lobn, Bi. Man. Tom. Àl.

Ppp2a

rÁ

"

454

idBibliohbeca. MMaäs Concioniatoriee

vifa eft: mors a S. Joanne Apödalypfi C 1;4..

citur habere venenum , ita in fine hominis

tentationes omnis malitiz fuggerit.

De hoc

ubi falcis frequens fit mentio.. Oblervandum

proinde eft, proprium falcis effe, quod in agro

Pfalm. 16.. Jnimici animam meam circumdederunt

é$c. . Inimici noftri maximi fünt daemonesi,

velprato ex zquo fecet herbas, & fpicas, tam

altas, quam humiles, omnes pariter profter-

& hi animam vallo circumdant , cum pecca-

nendo; itaquoque mors in hora predeftinata

ta ante mentem ponunt , & divería tenta-

adveniens, nullum habet moribundorum re-

menta függerunt hinc inde. Jdipem füum cen-

fpeétum, five fint Principes, five fint fübditi,

cluferunt , quia abundantem malitiam fuam in

fani vel infirmi, robufti vel debiles, armati vel

animam includere querunt. . Os eorum lecutum

m

nudi, fed omnes ex zquo refcindit.

eft uperbiam , dum videlicet vel de infidelita-

107'(

. fdem dife, . V. Neminem latet illud recepriffimum af

te, vel de deíperatione , vel de taciturnita-

ia

^^ Wsua g. fertum : zdmyclas filentium perdidit. — Erat au-

te confeffionis morientem tenzant,

*

tem hzc civitas inter Cajcetam & Tarracinam

IX. In . vita S. Aníelmi legitur , leporem yita e, a,

juxta mare fituata: qua falío piratarum fze«

quendam a canibus in(e&tatum , perfugam fu

pius excita rumore ad arma concurrerat;Une equo, cui S. Epifcopus infidebat, fuum fibi

de cum cives quietam nunquam poffent tran-

quazfiviffe refugium, cumque ex inftin&tu re-

figere no&em, remedium adhibituri difcordi-

verentiz erga Epiícopum , dictum leporem

ni; legem promulgarunt, ne quis füb poena

aggredi, vel attingere non auderent, aéra ni-

vitx ad arma provocare, aut conclamare mul-

hilominus latratibus fuis implebant , quod

titudinem, auderet tempore nocturno. Ex

circumftantes, hocque fpectaculum videntes

fine rifu dif&mulare noa poterant ; linde S.

improvifo igitur quadam noCte inimicus de

Mart

mariin terram conícendens, manu falva omni-

Epifcopus occafionem fumpfic faluberrimam

bus dormientibus urbem invafit ,. flammis

illis fuzgerendi fequeatem do&trinam ; Ita e-

^.

jén.

combufit, fpoliis exhaufit; ideoque in pro-

nim ilios alloquebatur: Ridetis? At vero in-

verbium abiit: Amyclas filentium perdidit.

felici huic lepuículo nullus rifus, nulla lzti-

lta quoque jam plurimi mortales quandoque

tia eft. Hio(les ejuscirca ipfum fünt , &ipíe de

vita folicirus confugit ad nosj prefidium fla-

patiuntur infirmitates, aut in diverfaincidunt

pericula, in quibus per pravias confeffiones

gitans. Hoc plane elt & animxz ; namcum de

corpore exit, mox inimici fui, fcilicet maligni

generales, conícientizque munditiem ad mor-

tem excipiendam preparati eflent; (ed ubi vix

fpiritus , quieam in corpore degentem per an-

diícrimen evafere, mortis immemores, laxam

fra&us vitiorum muitis modis perfecuti fünt

aggrediuntur vitam, quos tamen ex improviío

crudeliter,adíunt parati eamrapere,& in mor-

tem aternam przcipitare ; At ipfa nimis an-

rcpentina mors irruens opprimit.

ddem di, — VI. Orator quidam nofiri temporis celebris

xia hucillucque circumfpicit, & qua fe tueatur,

-defenfionis & auxilii manum fibi porrigi inef-

Y$. n 4. de navigantibus differens obíervacs eosdem

non magis a morte diftare; quam diffet fub-

' fabili defiderio concupiícit; demones aucem

e contrario rident , & magno gaudio gaudent,

tile lignum ab undis hoc enim fi non interce-

L]

deret, mori cogerentur; Eodem modo fi quis

fiillam nullo fultam adminiculo inveniant

X. Conftideravit S, Gregorius verba il

la ab S. Grägor,,

me inter'oget, quantum ab unoquoque mors

[

U

diítet homine, vere refpondere potero, quod

Angelo devotis mariis dicta: Nolite expave- hom. a1.

unico tantum flatu & refpiratione a morte

icere : ac fi

E

L^b 9

Hl

xee dicat : Paveant illi , qui'" Evang.

feparatur, quia quam primum homo re

x

ipi-

non amant adventum Joüpernorum civium 5

pertimefcant, qui carnalibus defideriis preffi,

rare definit, pariter vivetre definit.-

Seneca &-

NI Seneca moralis Phjlofophus inqvit :

ad eorum íe focieratem pertingere pofle de-

fperant.,

Vos auter cur pertimelcitis, qua

ud Manfi'Tam debet effe mors ante oculos juveni,quam

dife. 17. (eni. Non enim citamur ex feníu, fed ex de-

veflros cocives videtis ?

Linde & Matthzeus

$* i1o.

Angelum apparuif!e deícribens, aic : Erat au-

pofito. Quanam vero eft inter cenfum & de-

politum differentia? nimirum fructus ex cen-

tem aípectus cjas (icut fülgur, & veftimenta

ejus ficuc nix : in f'igure enim rerror timo-

fu provenientes non recipiuntur, nifi poft an-

. mum evolutum; At vero depofitum ad quam-

ris eft, iü nive auter blandimentum cando-

ris.

Quia vero omnipotens Deus , & terri-

vis Domini poftulationem reftituere tenemur;

& ideo illud femper in promptu effe dcbet.

bilis peccatoribus, & blandus eft juftis, re-

'&e teflis refurrectiopis ejus Angelus, & in

Merito igitur Philofophus ait: citamur ex de-

pofito, quia mors fuper vitam;jus & potefta-

fulgure vultus, & in candote habitus de-

monftratur , ut dc ipfa fua fpecie , & terre-

tem habet, fimilem illi, quam habet depofita-

d

rius fuper rem depofitam ; unde fuperveniente

.ret reprobos, & mulceret pios.

btij

Xl. Poftquam Samíon leonem dilaniavit , Mant difc,

morte non valet dicere ; ego füm juvenis,

nondum fum maturus ad mortem : quia mors

poft aliquanrum temporis ad locum , ubi ca 35. n. 5.-

daver jacebat, reverfus favum mellis in ejus

idem jus habet in juvenes

nod in fenes, cum

tam juvenis, quam fenis vità unice duntaxat

faucibus deprchendit, de quo illud propofuit

Problema :: De comedente exivit cibus ,' & de for-

refpirationi & halitu adhzrefcat.

S, Anton.

VIII. Diabolus graviffime hominem aggres

ti egre[Ja eft dulcedo. . Porro mors eft leo ile fe-

rox & horribilis, de qua proinde in officio

p» 1. tit. £. ditur in fine, fciens plus temporis non fibi re-

defünc&torum dicitur : Salva me ex ore leonis ,

& $ $* manere. In hujus figuram dixit Dominus an-

& in Pfalmo 7. JWVe qvando rapiat, ut leo ani-

tiquo ferpenti Gen. 3. 7à infidiaberis. calcaneo

ejus , Ícilicet creaturze rationali, cujus calca-

aqmam meam , hutcque leonem natura fum-

neus corpóralis eft extremitas corporis, finem

mopere abborret, quia in medio vite noe

firz curíü leo ilte hominem frequenter ag-

vitx de ignans : & ficut (þrpens in cauda di-

. gredi-

$

Tiwus XCPEHL Mus.

4858

greditur , & proflternit. Quisnam vero ita

tn Dei timore: Q—ïxiïe, nunc enihi pro toto

fortis erit, qui de hoc leone victoriam repor-

.mundo, nollem me aliam vitam inflituiffe,

tare ,. in ejusque faucibus mellis fuavitatem

.XV.S.Gregorius Nazianzenus caducam vi- 5. €:egor,

invenire, eique libenter occurrere poffit? Is

nimirum, qui velut alter

tam noftram de(cripfit, cum orat. 10. fic ait: Naz. crat,

Samíon, ípiritum

Ejusmodi vitanoftra eft, fratres, qui vitam flu- 1o.

Dei fecum habebit, id e

ft, qui vitam aget

xam ducimus, ejusmodiin terra ludus, ut cum

janocentiz Chriftianz co

nformem , totum-

. nonfimus, naícamur, cum nati fümus ,ruríuüum

que fpiritualis vite perfe

&ioni fe tradet , is

diflolvimur. Infomnium (ümus minime confi«

enim mortem nequaquam expavefcet.

$. 'Amvbkr.

ftens, fpe&rum quoddam, quod teneri non po-

l. 7- C- 90

XII. Ingeniofa eft S. Ambrofii fuper illa a

teft, avis prerereuntis volatus, navis in mari

in Luc.

Chrito dicta verba ponderatio : Sunt aliqui

