me; cum hora facta fuiffet, qua folebat defide-

a maledi&is ceffavit; fed omni Epifcopum &

Pritib

re ad vicum, dixit fratri: NNon venient hodie

| [Pj[it. &b

juvenem cognatum ofhcio coluit.

filii, jam enim tarde eft. Ec ille dixit ei modis

LXX

4

XIV. Cum S. Martinus, TuronenfisSulpitius 1

omnibus,quia venient, & cum loqueretur cum

Epifcopus,

Dicecefes vifitaret,in rhedam fifca- in vital. 2»

eo, dormivit in pace; Senex autem flebat di-

mili-

PT

cens: Heu me fili, quia multis annis füb negli-

lem per aggerem publicum venientem,

ä:

tantibusque refertam viris incidit. Sed ubi

gentia vivo,

tu autem parvo tempore falvafti

animam tuam per patientiam,

& ex illo die fa-

Martinum in velte hifpida, nigro & pendulo

palliolo circumtectum, contigua de latere ju-

&us eft (enex (obrius & probatus.

[]

LXXXI. Idem Author ulteri

us progredi-

menta viderunt, paululum in partem alteram

Ibidem.l

pavefa&tacefferunt.. Deinde funibusimplicae

tur , aliad narrando exemplum de quodam,

tis, protenfos illos, quibus miferailla animalia

qui fan&o cuidam eremitz inferviebat ; hic

conglobantur , ordines mifcuerunt: dumque

enim quidquid invenire poterat, maxime de

rebus comeftilibus , hoc totum clam & ab-

&gre expediuntur, moram fecere properantie

bus. Qua permoti injuria militantes, prcipi-

fcondite rapiebat ; diffimulabat idipfum fer-

tatis in terram faltibus fe dederunt : Deinde

vus Dei, at vero longo tempore magnam cCo-

if-

Martinum flagris ac fuftibus urgere coeperunt:

a&tus eft pati famem. Cum autem mori coep

fet fenex ille, circumfteterunt eum fratres, &

cum quidemille mutus , & incredibili patien-

ui furabatur, dixit ei :

tía terga przbens czdentibus, majorem infa-

refpiciens in eum ,

niam infelicibus commoveret, ex hoc megis

& tenuit, & oículatus

unge te huc ad me;

flis manibus ,

furentes, quod ille quafi non fentiens verbera

eit manus dicens: gratias ago i

e

illata contemneret. Comites illico eum con-

ftas vado in regnum cce

lorum.

uia propter i

fecuti (aliqua enim neceffitate remorati fue-

Unde vides ,

quod pro cceleíti gloria, quz

Mayí if

Protomartyri crudelem adeo lapidationem

rant) faede cruentum, atque univería corpo-

ris parte laniatum , cum exanimis in terram

*)imq()l

conftitit , Laurentio ignitam craticulam ;

lenatio leones , & tot aliis fan&is Martyri-

procubiffet, invenerunt : ftatimque eum afello

fuo impofuerunt, ac locum czdis illius exe-

bus horrenda füpplicia, bonus hic fenex aliud

quam folum patientiz conti-

crantes, raptim abire properaverunt, Interea

nihil expendit ,

illi regreffi ad rhedam luam, furore fatiato, agi,

nuum exercitiu

m. Hsec ei fola fuit, per

jn paradifüm , potuitque

quo ire coeperant, jumenta precipiunt. Quz

quam conícendit

cum omnia folo fixa , ac i zenea riguiffent,

poft adeo poenofa

m famem vere dicere : Sa-

H

tiabor , cum apparuerit gior

ia tua.

tollentibus altibus vocem Magiftris , flagris

hinc atque inde refonantibus, nihil penitus

Man(i difc,

LXXXII. Annales ecc

lefiaftici ex refponfo

-

Regis Franciz, eviden-

movebantur. Confürgupt deinde omnes pa-

7.».2. quodam S. Ludovici,

riter in verbera, confumit Gallicas multorum

ter oftendunt, quanto mag

is fit lucrum, quod

quiritur, omni eo, quod ex

posna maftigias : tota rapitur fylva de proxi-

per

patientiam ac

mo , trabibus jumenta truduntur : fed nihil

omni

ibus aliis aCtionibus heroicis compara-

tur. Cum enim hic Rex ex ZEgypto & Afía,

enitus (zve manus agebant, uno eodemque

loco ftabant fixa fimulacra. Quid agerent in-

ubi belli illius , quod ad Dei gloriam , & to-

tius Chriltianismi commune beneficium ad-

felices homines,nefciebant ; nec jam ultra dif-

fimulare poterant, quin quamlibet brutis pe-

orfus fuerat, infauftum fortitus fuerat exi-

coribus agnoícerent, divino numine fe te-

tum , innumerasque zrumnas fuftinuerat ,

neri. Tandem ergo in fefe reverfi, coeperunt

reverfus fuiffet, in familiari fermone cum

em in eodem loco

orum de initis a fe peri-

quazrere, quis ille effec, qu

Henrico Rege Angl

paululum ante czcidiffent. Cum percunctan-

culis , ac de tolerati

s ad provehendam divi-

a & Eg

ypto laboribus lo-

tes cognofcunt ex viantibus , Martinum a fe

nam gloriam in Afi

tam crudeliter verberatum. 'Tum vero ap-

quebatu

t dicens : Si omnia mihi evenerunt

advería

parere omnibus cauía manifefta, nec igno-

, grates tibi refero Altiffime: Rever-

rare jam poterant, quin ob viri illius injuriam

füs ad me ipfum, & ad cor meum regreffus,

tenerentur. lgitur omnes eum rapidis con-

& ingreffus, plus gaudeo de patientia, quam

fequuntur paffibus

, conícii audacis facti, ac

mihi Dominus per fui gratiam concelit;

uam (i totus mundus fübderetur.

merito pudore con

fufi, llentes, & pulvere;

Surius in

LXXXIH. Caupo quidam civitatis Ale-

quo fe ipfi foedaverant, capita, atque ora con-

vit.tom. 1.

xandriz multis injuriis & contumeliis affece-

Íperfi, ante Martini fe genua provolvunt, ve-

T

niam precantes, & ut eos abire fineret, po-

10,1,

rat juvenem quendam, Joanni Eleemofyna-

ftulantes: fatis fe vel fola confcientia dediffe

rio,Patriarche Alexandrino, fanguine conjun-

cnarum , fatisque intellexiffe , quod eos-

&um. Juvenis apud Ep

iícopum graviter con-

dem ipfos vivos abforbere terra potuiffet ,

queritur

.

LJ

Epifcopus fingens, etiam fe commo-

veri, ut ]

uvenis animum mitigaret ; Itane, in»

vel ipfi potius, amiffis fenfibus , in immo-

fuit te vel verbo violare? Faciam

bilem faxorum naturam rigefcere debuif.

uit, aufüus

fent, ficut affixa locis , quibus fteterant ,

in eo rem , quam

tota Alexandria mirabitur.

Ccra»

d fe veftigalium Magiftro,

Moxque vocato a

jumelnta.vidif(fcnt. Orare Íe , atque obíe

re ,

ld

ulus CXI Patientià, —

?

Yi

te , ut indulgeret (celeri veniam, & copiam

tari, bumque cceli feereta penetraffent, puee

d

pra(taret abeundi. Senfíeratenim, priusquam

ri prefati animam in quandam perpetuam

üh

accurrerent ; vir beatus illos teneri , fuis-

J

manfionem conípexit introduci, & inter agmi-

que comitibus id ante jam dixerat, Verun-

na Martyrum collocari: Ibique ei datum effe

im

&

tamen clementer indulfit, eosdemque abire

agnoviffe, quod, quía ipfe puer vulnus fibi il-

permifit , animalibus reftitutis.

latum fatis patienter, & animam fratris usque

H 'Pratuni

LXXXV, Duo íenes monachi cum uno

ad mortem diligens, pro percuffore füo ni-

ÜsSipiis

fpitit. .2 fratre iter agentes, & errantes de via, inter

mium benigne interceffit, patientiam & be«

aeltyitLa,

fata inventi funt , & aliqua de fatis volentes

J & r

nignitatem ejus Deus divina remunerante pie»

nolentesque pedibus conculcaverant. . Quod

tate inter Martyrum choros deputatus fit.

bi

cum vidiffet agricola ( erat enim inagro ope-

LXXXVIII. Dominico Anadono Ordinis Rho. 1. &

lo

rans) coepit contra illos multa maledicta pro-

Przdicatorum ad Valentini ccenobii fores ex- c. 5« 3«

J

ferre, cum iracundia dicans: Vos monachi

cubanti dé more, mendicabuli habitu panno«

m

eftis? vos Deum timetis? $i timorem Dei

fus lacera in vefte fatanas fe obtulit , ac fti«

(d

ante oculos ve(tros habuiffetis, profecto hoc

pem infimis precibus inftitit eblandiri, Ana«

lia

non feciffetis : ?Tunc ait unus fenior fociis

donus & íuopte ingenio in pauperes facilis,

u

fuis : Per Dominum , nullus ei refpondeat.

& importunis precibus impul(üs, quamquam

Converíusque ad illum dixit: Recte dixifti,

confuetz liberalitatis hora jam abierat , jue

l[.i.

^

filimi. Ille rurfum furens, contumeliis impe-

fculi patinarh tamen dedit, Hic vero proprius

de

tebat eos. Rurfumque dixit fenior ad illum;

bonorum hoftis, patinam ip(íam in os benefici

Vera profequeris, fili ; nam (i veri monachi

IH

fenis adeo violenter eft jaculatus, ut annis ac

ln.

eflemus, iftud non feciffemus : Sed per Do-

laboribus imbecillum humi affligeret quidem,

minum indulge nobis, quoniam peccavimus.

da

fed tamen victoriam, quam ea petebat inju-

$

Stupefactus ille ad tantam fenis humilitatem,

ria, non reportaret ; nam Anadoni patientia

accefTit propias, proftravitque fe ad pedes fe-

conrumeliam diílimulantis , fuperbiffimam

nis, dicens: Peccavi, indulge mihi, & per Do-

belluam in fügam egit. Beate cum religio-

Q

minum affumite me vobiscum. Rufticus ergo

fis domibus ageretur, fie

fecutus illos, accepit habitum.

a prz foribus vire

"

Manf difz,

tus pervigil excubaret.

LXXXVI. Accidit eo tempore; ut difputa-

LXXXIX. Bellovacen

(is de S. AntonïöManfïdifc.

9. h. 9.

tio folemnis deberet cum hereticis ventilari,

lo

refert, quod, cum daemones verberaffent 15. n. 7.

Qa

ad quam cum Epifcopus loci cum multa fe

B. Antonium usque ad mortem , & ipfe im-

pompa prgpararet itarum , dixitad eum Prz-

d

mobilis perfeveraret in bono propofito füo ,

l

Cco Chri(ti: Non fic, mi Domine Pater, non

Deum invocans, lux emiffa a Deo damones

fic eft contra filios fuperbie procedendum,

fugavit , Antonium fanavit, Jeíum Chrie

[^

j

humilitatis ac patientiz, religionis , aliisque

ftum fibi affiftentem ei demornttravit, cui

virtutum exemplis convincendi fünt verita-

Antonius: Ubi eras, bone Jefü, cum dz-

$

i

tis ad verfarii, non faftu elationis, & oftentatio-

t

mones ita male me tracarent ? Ego , ait

"

ne gloriz (zxcularis. Diícalciati contra Go-

Deus , eram juxta te , cernens & gaudens

liath procedamus. Affentit Epifcopus, diícal-

de vidtoria patientiz tuz 5 /uxta ef enim Deus

|e

.ceati füntomnes ; cumque de via dubitarent,

bis , qui tribulato funt corde.

obviam habuerunt hzreticum, quem Catho-

j

Neceffitas,

licum exiftimabant , qui eos ad locum recto

itinere, ut fpoponderat, nonperduxit, fed ad

XC. Frater quidam erat in eongrägätïo*ne Vit, PD,

"

inquietus, & frequenter movebatur ad iram $1. 5. lib,

:

nemus quoddam perfidus malitiofe feduxit,

]

ubi inter vepres & fpinas pedes eorum vülne-

Dicit ergo in femetipfo: vado, & folus ali- ?. n« 33

)

rati funt , & crura fanguine refpería. 'Tum

cubi habitabo, & cum non habeam , in quo

dicam, vel audiam, ero quietus & quieícet a

pugil Dei, cum omni patientia fuftinens, &

in jucundam Dei laudem prorumpens , ad

me paílio ire. Egrediens ergo manebat in

fpelunca folus ;

'na autem die implens fibi

collaudandum , & fuftinendum cum patien-

tia omnes hortatus eft dicens : Confidite in

fitulam aquz, pofait illam in terra/ Contigit

autem, uüt fuübito verfaretur, ille vero im-

Domino chariffimi, quia de coelo vos manet

triumphus , jam enim peccata veítra fanguine

plevit fecundo, & iterum verfata eft, deinde

expiantur. Cernens malignus ille miram eo-

tertio implens, pofuit eam, & rurfüm veríata

eft, qui commotus furore, tenuit vaículum

rum, & lztam patientiam , optimisque fer-

monibus San&ti compunctus , malitiam con-

illud, & fregit. In fe autem rever(üs cogno-

vit; quia ab eodem demone iracundiz lit illu-

ä

feffus, hzre(íin abjuravit; venientibus autem

ad locum re&tis corde orta eft lztitia, per-

fus, & dixit: Ecce ego, & folus fum, & vicit

mbe ; revertat ergo in congregationem, quia

verfis vero confufio & triítitia.

Tüd, dfc. [ X XXVII. Contigit, ut quidam puerulus

jul?-ique lab(ore

& patientia opus eft..

;ol no 3-

in fchola, Fulbertus nomine, a focio fuo ta-

. Dignitas.

bula percuffuüs ad mortem .usque perductus

-. XCI. S. Antoninus fa&um quoddam mira- $ Antonk,

fitL. Appropinquante exitu iftius, vir Domi-

bile refert fceminz cujusdam magui fpiritus, nvs in $.

TOfle

ni forte fopori deditus lectulo incubabat,

Bona nomine, quz poenitens S. Dominici exi- P

cum ecce vidit in fomnis ipfius animam

Ítens in turri quadam juxta portam S. Joan.La- " ^23«€4«

a corpore füblatam angelico minifterio ad

teranenfis folitaria agebat $ cum enim hzc per

coclum deferri, fe quoque miro & ineffabili

infirmitatem quandam a Deo vifitata fuiffet,

miniflerio., Deo. difponente , pariter co

qus totum pectus in centinuum quafi vulnus

R. P. Lobn. Dill, Man. Tom. 1f

T

& tt€

kedee

Jüblisbete Mamialis. Concionatorie

718

y. o

tedegerat, indeque fcatürirent vermes,

eos. hi fimillima, qui in operibus meis fempet ha«

;I 1'4'

deo: bui perverfores.

Í 36,

dem tanto cum cordis jubilo excipiebat, a

Chriftus : Lanciz,

que caros & gratos habebat , ut;

fi fortuito

-XCVI. B. Baptiflz Veronz dixit

cecidiffet, Recordare, magis me tibi oftendiffe

fignum opvfc. 9.

aliquis horum vermium in terram

mCC 8' n-

ipía fubito magna cum diligentia illum re-

amoris, dum te afflixi, quam dum te tenere

— 7A G3(Q o — — — w

ar&te in dulciffimis brachiis meis.

Magnum ?7**.

colligere, & in vulnus pe&oris cum aliis re-

beneficium eft, non peccare: majus, poffe

ponere folira fuerit ; Accidit autem, quod,

[

.

'eüm ad illam accedens S. Dominicus vermes

facere bene: maximum eít in fuperlativo

ä

Wi ol

1510

illos videret, unum ex illis fibi donari magna gra

du, pati malum.

cum inítantia petierit, at vero poftquam id

ela de Fulginio dixit: Scio; Vit, c. 26,

filioli mei, quod nobilitas & valor, qui exit

ei fzpius denegaffet, tandem repetitis inftan-

tii fuperata, unum ex vertnibus ei configna-

de tribulatione, non eft nobis cognitus, alio-

vit, cum hoc tamen pacto , ut mox fibi re-

qui eniin effet de magna rapina & rapinula ;

T

ftitueret, quem cum S. Dominicus vix ma- &

ilibet raperet ab alio ; deq quo tribulari

515 2

de

t

nibus attigfler, in lapidem pretiofum con- po

;

verfüum vidit ; cumque $. viri comites eum

XCIIX. S. Henrico Sufoni quondam juve- Lyrzus

l:

a-

a Deo miffusocreas, fcutum, & haftam of-

multa cum efficacia obteftarentur , ne illum nis

poplit. 3à

ei reftitueret , eamque ob caufam V. Bona .fer

ebat dicens: Noveris, hactenus te inter pe

flionis adimpletionem dites met

uiffe, modo vero ad equeftrem Ordi-

amare plangens, promi

ut lubuit, tecaftigafli,

li 115

exigeret, tandem gemma illa prefatz mu-

nem vocari, prius enim,

m

nunc flagello inique linguz cederis : hactenus

lieri reftituta , in fpeciem vermis denuo re-

:

ubericus Chriftilactatus, nunc felle potaberis.

diit, ficut prius fuerat,.

"Aita PP.

probatum di--

Ha&enus hominibus gratus eras, licet tibi

. XClI. Senex quidam habens

inimicus, nunc homines contra te calcaneum

————— —————————————

&. 5. libell. fcipalum ,

quem aliqua

ndo contriftatus expu-

6,1.15. ]itforas, i

fe- levabunt. Cum

que hzc poftridie a facrificio

lle vero difeipulus exípectabat

&- miífz fecum tacitus ruminaret , jubetur per

dens foris; & aperiens fenex invenit eum,

cenitentiam egit fenex apud eum dicens: feneftras pr

ofpicere; paret, & videt canem

obii lacerum panni fegmen-

'"[u Pater meus es, quia humi

litas & patientia, per aream coen

tua vicit pufillanimitatem animi mei.

Veni tum ore fpumeo raptantem , & lacerantem,

Ti Ed ',

"[Ium vox eadem czlitus miffa ei pradixit ,

intus, amodo enim tu fenex & pater, ego au-

tem juvenis & difcipulus , quoniam opere

fore, ut deinceps inftar illius fordini pannicu-

li aliorum dentibus laceretur. Affenfus eft

tuo füpetafti meam fene&tutem.

$. Na-

XCIII. Quidam Martyr fub Jul

iano Apo- ftatim Sufo, & mox e cubiculo defcendit, &

Vit. 64

ZiürZ.

i aliquam fegmentum illud velut crucis fuz teffzram

orat, in

ftata toto corpore laceratus , ub

corporis partem illzfam fpectav

it

carnifices tulit, acdiufecumfervavit Etinitio quidem

RUP HU ———————

Jul .

ut contumeliofos accufavit, nec totum cor-

pre infirmitate hümana titubare v

ifus eft ; ve-

-

pus decorantes ; hortans , ut ne illi quidem

rum die purificate Virgini facro per Chriftum

infantem edoctus, non tantum ferendam cru-

parcerent.

-

In vita.

XCIV.

S. Secunda cumx

Ruffina foror vir- cem fortiter, fed aliam atque aliam exfpe-

dicem di- &andam effe didici.. Perftitit ergo & deinceps

gis cederetür, & non ipfa, ad ju

xit: Cur fororem meam honore ;

me igno- inter mille cruces conftans per!äveravig

minia afficis ?

$. VI.

L34.inün. XCV. Cum S. Gertrudis peteret a Deo;

EXEMPLA D

Ó

j

C 39*

cui rei intendere deberet ? refpondit Domie

Qualitas.

nus : Volo, ut addifcas patientiam. Cumque

önes Vit. 1. $

illa iterum peteret, quomo

do earmn addifcere T. S

Ignatius tanti zftimabat perfecuti

:

fuit, que dee«.

& vincula, quibus pro Chrifto fuerate. 1e

deberet? fequentia tría ci propo

ftri£tus, eoque numero po-

Rho'übn6l

berent ad patientiam animare. 1. Perpe

nde, Vexatus atque con

bi nebat, utaperte diceret: Si, quz a Deo creata

&300. 12.

quanta familiaritate notatur a Rege ; qui fi

in omnibus prz aliis maxime affimilatur. E

t funt, omniaaltera in parte ftaterz collocaren-

—

fcat tür,

in altera carcer, catenz, probra, vix illa

inde e(tima , quantum affe&tus meus cre

erga te ex eo, quod pr

opter me fimilem m

ihi omnia prz i(tis momentum ullum habitura

2. Perpende, quid fa-

apud fe, neque vero creatam ullam naturam

contumeliam pateris.

miliariffimus Regis, & in o

mnibus fibi fimil-

poffe talem in animo lztitiam creare, quz

& inde quare pofíit gaudium illud Spiritus, & purif-

limus, reverentiz obtineat a familia,

fimam alacritatem, quam eorum mentibus in-

ecftima, quid tibi gloriz i

n ccelis prepareturi

folatii fi-. fündit Dominus,

qui multa pro illius amore;

h 4 3. Confidera, quid amico conferat

& inde magnaque pertulerunt.

deliffimi amici blandiens compaflio ,

&ítima, quam fuaviffima blanditate ego

iple

1l. S. Francifcus Xaverius tantum habebatNad:ff.

is etiam pro

Chrifto patiendi defiderium, ut,

ficut ab-3n^. crite

te. fim leniturus in ccelo pro minim

cif. hebd,

Q'&

ic gravaht.

Aliasei- undantibus divinis folatiis identidem clama-

cogitationibus, quz te hi

baíume bat: Satis e/1, fatis ef? : ictain adverfis non mino- ^?'

dem dixit: Singula detrahentium ver

tibiloco virtutum , quibus exornata perve-

ri contentione:s zmplius, amplius : clamaret.

Sed &illud frequenter repeteret: Domine, ne

nias ad me , & ego compafliva pietate mea

'compulfüs benigne füfcipiam te. . Et quant

o au

feras a me hanc crucem, ni(i des majorem,

Hinc dicere folebat videri fibi noftrros nequa-

lus converíatio tua fine culpa reprobatur ,

fideliter militare , (i diu nullis exfectato-

"eo amulius cor meütn amatoria blanditate quam

tibi condefcendit, quia per hoc efficieris mi- ribus exercerentur.

BP

Twm CXL Patientia:

719

lde

Hift. Soc.

TII. P. Andreas Oviedus prope Coloniam a

tibus, illis chartis difputaret, uno loco palam

R. 36.

PT. l.4. ]acronibus viatico & veftibus

poliatus, con-

Tactum eft experimento.

It lag

vitiis etiam, & quinis vulneribus affectus fe-

imn opufe. Ó

X. Franciícus Lupius ter in exilium aCtus,fbid, n.19,.- :

em E 8' l

mivivus relictas eft. Coloniam nihilominus

inter feras, & (quod dirius eft) inter latrones

Im ?5

debilicata membra trahens ad Fabrum petve-

übterraneo in fpécu vitam traduxit, qui ab

(f

nit, ore lztus animoque jucundus , quod to-

hoftibus captusjinfinita, & ctuenta in gladio-

Y

tidem & ipfe füo corpore plagas, quot Chri-

rum licentia duram fcrvivit fervitutem: qui

ftus, obedientiz, cauía excepiffet.

corpus ipfe faum flagello, acciliciisexcrucia-

É Hif.Soc.l.

IV. P. Joannes Nunnius cum Socio Titua-

tum in fpectri formam éxtenuavits qui vitam

?; Vi c.y

10. n.118. n in Africa a Saracenis fputis, lapidibus, ver»

Cibo propemodum nullo fuftentabat: qui in-

"

beribus crebro petitus, tanta patientia omnia

excepit, ut vel ipfi Ethnici in ad

ter acerbiffimos Romanz fidei hoftes. vitam

h

mira;iqpcm

«xrumnofiffimam ira tranfegit,ut, quibus mor-

ii

raperentur.

talitás poteft exerceri, omnibus xrumnarum

Ibid. l' 140

V. In Bafilia viv

ebant noftrorum viginti

n, 115.

medis toleratis , moreretur demum nudus,

ia domuncula luto & lignis contexta, paleis

omnique folatio humano deftitutusquippe cui

Cooperta, quatuordecim paífus longa, decem

D-L l. d

ad pauciores abeunti, przeter cadaver, ac triti

lata. ]bi Schola, valetudinarium, dormito-

corii fruftulum, füperfuit nibil. O preclaram

rium, culina, cenaculum erat, Vivebant ta-

].

men lztiíIimi.

ad nos devolutam patientiz hareditatem !

li

dignam profe&to, cui adeundz, ocezni fzvi-

1bid.1,15..VI. Brunz cum Novitii ad Catechifmum

tiam, ac barbarorum imman

u$

T. 94.

irent, ab hzreticis graviffima queque fünt

itatem, (quod &

IS.

ftrenuiffime fa&dtum eft

) focii experiantur.

pafii. Minimum etat contumeliis, probris, in«

XLI.Qu

i primi de Societate Bra(iliam fünt in-Ibid n.a1,

bi

Juriis affici. Sape impudicas protervasque

grefli,

eraciffimam dulcium arundinum re-

mulierculas ad itinerea intercipieda fubmi-

gionem, tot fünt eerumnis excepti, ut, quibus

ferunt;(zpe ipfis fclopeta ad latera,mucrones

non decorum modo

t

; Verum etiam dulce pro

ftri&os ad pe&ora admoverunt ; lapidibus

Je(u Chrifto eft pat

i; invidiam moveanc. . Hi

petere, commune erat. Vincere tamen, licet

[

viginti numero quum effent, cafülum e lutó

D

veterani milites, Turones non potuerunt.-

ac levi palea a fe ipfis conftructam ; quatuor-

Lit. th.

VII. P. Antonius Monfarrate, & P. Petrus

aes, eum in ZEthiopiam navigarent, a Turcis

decim in longum, decem in latum pedibus in-

coluerunt: hi veftem ex navalium velorum

capti feptem annis in catenis hzferunt, tanta

fruftis, qug naute donabant, atramento ut-

cum (üavitate, ut f

des ofcularetur.

vt

pe alter alterius compe-

cunque infedis, fibimetipfi famebants hi li-

gneam illam Mandiocz farinam,

& olufcula,

xVit' cl 400 :

VIIL. P. Balthafar

Alvarez in tribulationi-

in efculenta,

ä

in potum decoctam ex milio fri..

bus animabat feipfüm, & dicebat: Erras, fi co-

gidam habuere. . Hi czf(a in fylvis, atque hu-

"

' Bitas, te integrum; & non bene contufüm per-

meris, quantum conniti poterant, convecta

:

venturum ad ccelum. Coelorum enim regnum

materia tem

lum conítruxerunt, cui quan-

eft detruncatorum regnum, tentatorum, affli-

tum defuic e

j

[v

&orum, contemptorum, & qui has & fimiles

tatis, Et hec

gantiz, tantum (üperfuit pie-

illis veluti domi nafcebantur

i:

erumnas experti funt. Quomodo igitur au«

decora, quge quamquam ad patientiz laudem

deres inter tot celebres ac decantatos Duces

X

ampliffima effent, nullis tamen partibus cum

ac Capitaneos comparere adeo timidus? Ut

lis, qua pro animarum falute peregrinanti-

fi Deus caufam & litem tuam tibi ipfam deci-

bus obveniebant, poffent comparari Hujus-

. dendam committeret,eam contra teipfüm de-

modi enim olim fuere, aut etiam nunc alicu-

!

cideres. Alias dicebat, arboris fanctz crucis

:S Vi[l Il 5'

nec folium.

bi funt, eze peregrinationes, ut qui eas in

gre.

decidere.

permittere nos debere in te'rram

diuntur, triumphalia mereri poffe cred

&ITle.

j

alta

Rholib.é ^ IX. Hieronymus Platus, qui luculento oþc-

nemora, feris at

Itur ad diffitos & filveftres barbaros per

que ferpentibus infeíta, & ab

& 3. n. 12. rE religiofi ftatus bona complexus, effecit, ut

oibe condito mortalibus inacceffa. 'Itur aue

s

]

fua fi bona noffe velint viri religio(i, felicibus

tem ? erravi, etenim fecuribus ceduntur

effe liceat. . Eodem ingenio, atque eruditio-

antiquiffimz fylvz ab zvo inta&

&, atque

ne, de perfedtione Chriftiani officii libros plu-

in transveríüm enatis truncis,

res elaboraverat, jamque ad umbiculum per-

aut caíü, at-

que &tate procumbentibus implicatiffimz ;

ductos, ac typis paratos habebat, non (ine

ä

magna eorum , qui viderant, approbatione,

quumque vix poft ferrum pateat additus, ni-

vibus fzpe; fzepe glacie, aut inelu&abili

quum tyronis unius incogitantia perierunt,

cam

porum ac paludum uligine excipiuntur.

juflerat Hieronymus chartas, quas in menfa

Itaque non femel faétum eft, ut integro an-

offendiffet,concerpere,atque auferre ; ille obe-

no ; labore maximo itineris rationem fide-

dientiz properus, ac parum attentus, ut ea

[Nädäg

ribus métientes, quum a

pertz filveftris viz

ni. etite

etas folet, libros in eadem forte menfa ja-

paffuum millia CCC.

perfeciffent focii, omni

[ hi

centes invadit, ac temere concerptos,'fcedius

p

rerum neceflitate vexati, tum demum fpar-

etiam difpergit. Quam gravi petitione Hie-

fos in montibus barbaros- indipifcerentur,

ronymi animum ea percufferit ja&ura, non

ipfis , quas in filvis evaferanr, feris. imma-

e&,op*inionf,.intcrrogandum : fed nihilominus

niores.

Ad hzc, quicumque militiz no-

fuz mentis fuit,vocis ac vultus, ut etiam reni-

men dedimüus , erudiri fas eft;

patriam

tens,-exanimati adoleícentis püdorem timo-

enim dub

V

rc

mque diícufferit. Quam profunde de virtu-

bingus.

io procul fic pcreg(rinantes obtine-

CTTttt23

L R-'Po Lgbno .Biblo Mano Töm. Il

2

XII.

ii

«

&

—

7

Q

Jibllotbere Manualis Concg"mtore'æ

—

m

i

XII. Henrieus Henriquez aieb*ät, neminem

XV. S. Francifcus Borgia dolores morbo- vir, 1. 2,

ucri

rum non tantum conítanter ferebat,fed etiamc, E

fibi videri religiofüm , qui non aliquid 1

Ille

uotidie in patientíz ratione

s referat.

augere ftudebat, quo meriti uberiores feges

bi periiffe di-

colligeretur. Hinc pharmaca egrotans,quame

olim, qui nihil dederat, diem fi

xit, &gentium pla

ufü beneficia hominum ge-

vis amara: forbendo hauriebat, ut amaritie

neri excepta vox e€

ft. Ifte diem fe perdidiffe

diutius cruciaretur. Carapotia quoque dentie

bus eadem cauía mandere folitus, uc qui Mi-

credebat, in quo nihil culiffet adverfi; nam

quia conttaria cce

li cerrarumque eft difcipli-

ni(tri voluptatis olim fuerant, iidem poena

illic finiftra ac«

torquerentur.

Caufam aliquando rogatus

na,quz nobis hic dextera funt,

** €3. $5 * *5 vVC3 - v ——

cidunt, & cum intonuit lzvum, fofpitamur.

modefte refpondit :

Belluam iftam (id eft,

XIII. Leo Henricus ibat longiffima in füp-

corpus) plorare jubeo,

ut, quam deliciis vo-

Ibido n- 260

plicatione prior homini paru

m attento , qui;

luptatem cepit palatum, eandem abítinende

aHen-

amittat, expietque. Meminerim & ego; Chri-

ut erat corpore procerus, elatum füpr

ftum Salvatorem vel in cruce guftafíe.

- fT 25 CO

rici pufilli, & calvi hominis vertice ,

funale

Vi n

cereum przferebat, ex quo perpetuum fer-

XVI. P. Joannes de la Placa tot tantisque An. Pront,

morbis excruciabatur ultimis annis, ut dice- Mexic.

ventis czre in ejus caput ftillicidium caderet,

2

quod feptem ipías horas, quod nimi

rum €a

rent Patres Deum voluiffe alterum!Job 5o-

cietati dare, Preter alios morbos poftremis

duravit füpplicatio , patientiffime diffimula-

vit Henricus, domumque reverfus , demum

fedecim annis chiragra graviffime laborabat;

ultimis vero tribus annis tantum in tergo fu-

queftus eft, ut diceret per jocum : Enim vero

me, ut mancipium , egregie cereo mactafti

pinus jacere cogebatur, quz omnia ille in-

ftillicidio. Qui hujus patientiz magnitudi-

viéto ferebat animo, ut nihil unquam dari

nem voluerit zftimare , is aliquot ftillis ex-

fibi permiferit, ferens infüper focii fui quo-

periatur ; ve

tidianos in morbo tanto errores circa fe pa-

reor, ne ad illas totä?defh-atpa—

tientiffime.

Inter füummos dolores mentem

tientia. -

ad Deum elevabat dicens: Tu, Domine, ver«

ualitas patieniicä in qorbis.

bera ingere, ego miiferere percurram.. Ajebat,

Rho.libé. XIV.lgnatium,quemnatura perferocis, at«

ä

c.4.Noftra dentisque ingenii formave

rat, longa virtutum

plus aliquem ín morbis mereri, quam cum

n. l.

exercitatio contrarium in

habitüm reforma-

fponte mortificationem aliquam quis fufci«

vit; nam patientiz, iadolentizque quotidia-

pit, ut propriam ibi voluntatem , & pericu-

na edens documenta, lentioris genii fidem

lum inanis glorim. Rogatus in tantis dolo-

ribus, num mori tandem cuperet, refpondit,

!bidu c. 4.

medicis propemodum fecerat. Et paulo pott

HC

fcribitidem: Crebris Ignatii virtus exercitia

fe cupere quidem Deum videre, fed a dolo-

rum impatientia tantum abeíle, ut majores

eft valetudinibus; ne quid in illo ad perfe-

&um virtutis magifterium poffet. requiri.

cuperet.

Conftans enim femper , & tranquilla homini

XVIL

Cafar de Novellis Novitius cum he- Ann.Prov.

par froftratim exfecraret,

inter füummos tamen Neap.

patientía füit, non mod

o morbis, fed impro-

bis curationibus inexpugna

bilis; quod diffi-

dolores fübridebat. . Cau

fam rogatus hujus Nev.16o5.

rifas, fübrideo, ait, & quia me pati gaudeo,

cilius effe arbitror, quafi, qui morbos aut Dei

juffu, aut naturz labe, aut proprio errore con-

& quia fpem habeo cceleftis patrig , & quia

dimon hilaritate torquetur.

1

tractos modefte ferunt ; hominum aut igno-

deo non Vita ;.,3.-

rantiz , aut improbitati legitime irafcantur.

XVIII. P. Jacobus Laynes usque a

Á

Adolefícente medico utebantur focii parum

frangebatur morborum vehementcia, ut etiam €. 16,

Provle;

morti vicinus fe ad függeftum concionandi

Yégy

docto,nec multum attento ; hicinterno calore

adeo calida omnia medica-

gratia ferri juberet, afirmans; Chrifti mili- -

languenti Ignatio,

tem in vita otium ignaviamque peftes animo--.

menta adhibuit,

ut exiguo ac generofiffimo

Proy,

mero ad potum dato hepar incenderet , cor-

rum fugere, pugnanterm vero & armatum oce ,

ao Col

e dire cruciaret,

cumbere debere.

Nig,

ruptaque ftomachi temperi

XIX. P.Ludovicus de Ponte cum :

die Vehe- Vita l. 4,

multaque inje&ta vefte ad continendum calo-

ï

Wíit

ris fanéto vehementius exarfiffet in cupidita- c. 4. $. 2,

rem, haud dubie enecaret. Quo in periculo

Ignatius, quamquam infcitiam adolefcentis

te experiendi dolores Chrifti, articulari mor- & s.

bo, qui per totam vitam eum non deferuit,

fentiret. feque ea curatione periclitari videret,

nullum tamen verbum ea de re fecit, nec mi-

correptus, tam ferena ac lzta fronte eum ex-

nimum queftus eft, preclaram fibi patientiz

cepit, ut intenfiores femper optaret. Unde

quzrenti, quomodo valeret ; ipfemet mor-

Metoly,

fegetem oblatam tacite fecum gaudens. Vee

rum frementibus domefticis, atque indignan-

bum fuüum defícripfit dicens: O mi Pater,

quomodo Deus hunc peccatorem caftigat?

tibus, unius nec optimi medici negligentia

nullum habeo membrum ex-

Án b

communem parentem perdi , Alexander Pe-

preter caput,

COlL LOï

tronius evocatur, qui vociferans , hominem

pers mali proprii. Nam oculi funt quafi tela

Vóio,

obdu&i, dentes mihi dolent, five calido, five

calidis fomentis füffocari,data affatim frigida,

frigido utar potu ac cibo, dolent maxillz, fto-

apertoque aurz cubiculo, quum falutem red.

machus, lien & latus, e quo movere me non

didiffet, interrogare aufus, inepta imperia,

atque in non dubiam perniciem urgentia,exe-

audeo, ne refpiratio mihi difficillima fiat : hu-

mores adhuc minus: jecur & renes exuerunt

qui cur fuftinuiffet, nobilem illum, & patien-

Rho. t

tiz tuendz ab obedientia commodatum La-

me, humeri ftringuntur arctiffime; manus a€

M

conifmum elicuit : Obediendum eft , nec in

pedes ardens gutta ipfedit. Deo fint laudes.

Lug

Fecit autem votum , nulli alteri manifeftandi

ues

&a cauía verbum amplius 'addidit Iguatiuse -

ï

Tituus CXI. P.

72l

0. if. 1.4.

M 5. 0.3.

$. 1. &&. fuos dolores, nifí quem fcelera fas non effet.

mine infignata efts concutiebatur violentif-

D

Nihil admifit, quod dolores & mala levaret

fime tocis artubus, & manus bis terque vali-

ne domefticorum quidem ailoquia.

Plures

t

diffime complodebat , tunc pe&us pugnis,

errores miniítrantium zquifíimo tulit animo;

quanta poterat, vi incuffis plangebat, totum-

tj-

multos eorum labores excufando, & quantum

I^

que fe ita evibrabat, atque veluti tormento

poffet, imminuendo. Nec deleQtamenta ab

excuffo ejaculabatur, ut binos ei perpetuo

d

amicis fubmiffa accepit, nec commiferatione

adeffe,ac manibus exceptum, ne ad folum af-

$

aliorum delectatus eít. Lectus etfi ob carnis.

fligeretur impetu ipfo,fequi neceíTe effec: ubi

b

defectum ei cruciatus non leves caufabit, ip(i

in leculum erat repofitus, ingenti cum (u-

tamen pro rofeo & florido leGo fuit. Imo nec

fpirio animam trahebat. Hoc illi prope con-

h

oleum ex Lampade S. Ignatii oblatum aliter

tinuum erat: fuübinde vero contra&tus in glo-

]

accepit, nifi cum aperta proteftatione, quod

bum, informem in modum ita torquebatur,

nolit fanari , nifi .

ut vel advolantes infidentesque muícz acer-

mino noflro.

xmaiorisx id gloriz fueritDo-

rimum ipfo leviflimo atcactu: dolorem affer-

» Mtrie,

Viseig. XX,P.Leonardus Leffius totos quadragin-

rent. Acceffit caflanez inítar, fed maganis

ta quinque annos nunquam fine dolore fuit,

exafperatus acuminibus calculus, quo renes

l

& ita quidem, ut femper pofíterior fuerit de- ,

conünenter configerentur, quem íe&o cor-

r

terior.

Ex lue, quam in diverforio contra-

pere videntes iahorruerunt medici, dolo-

xerat, maículoía ícabies usque adeo effecic

rum immanitatem conje&antes. At nvila fuic

-

certas partes, ut inde moleftiffima impetigo

