ait: Modo fateor mihi recompeníatam ama-

divini amoris tui, cedat in augmentum folatii

ritudinem illam, quam de fpongia in cruce pro

omnibus cceleftibus, terreftribus, & purgan-

amore tuo bibi; quoniam pro ipía jam de

dis; ille fingulis vicibus quibus tali conventio-

corde tuo indicibilem dulcedinem fügo. Et

ne aliquod füfcipit.commodum, oftendit co-

quanto tu prius ad laudem.meam corpus re-

ram me qua(i Ícutum quoddam firmiffimum,

creaveris, eo fuavius ego me profiteor in ani-

quo contra diverías moleftationes , quibus a

ma tua refectum. Hinc cum illa pelliculas &

mundanis infeftor, qua(i procectus defendor.

acinos uvarum in manu congregatos, in me-

XV. De ipfo Achab rege qu

antumcurique 3 Reg 21,

V. 29.

dium domus projiceret, adfuic & fathan omnis

malitiofo dixitDeus: nofie vidiftiAchab humi-

boni períecutor, qui hoc, quod iíta abjecerat;

liratum coram me ? quia igitur humilitatus eft

h

recolligere conabatur, qua(i ad teftificandum

nducá malum in diebus ejus.

culpam infirmz, quia ante matutinas contra

mei. cægïqfa, non i

Mala àntentio. -

Num. 16.

religionem comediffet, Cumque unam de

à XVL.. Seditio

fi ducenti quinquaginta pro-

iisdem pelliculis velut duobus digitis vix at-

V. 33*

ceres fynagogz licet cum Aarone thus in pro:

tigiffet, illico intolerabili cruciatus ardore

prio quisque thuribulo obtulerint; quia tamen

lh

combuftus, terribiles emittendo latratus, de

peffima id intentione (fcilicec ut Moyfen &

domo concitus profiliit, diligentiffime ob-

Aaronem in odium populi traherent) fece-

fervare ftadens, ne aliquid ultra pede con-

runt, deícenderunt vivi in infernum, operti

tingeret, ex cujus tactu cruciatum períeníe-

humo, & perierunt de medio multitudinis.

rat tam intolerabilis poenge.

XVII. Herodes licet perinde Chriftum in- Matth. 2.

Tbid. l. 4.

X. Alia vice, cum feria fexta ante bacha-

venite & videre ardentiílime defiderarit, at-

C. 14.

nalia, poft matutinam audiviífet in coquina

que tres Magi, quia tamen non adorandi, (ed

pulíari fervis laboraturis ad pralibandum, illa-

occidendi cáufa id defideravit, fupplicium

que iagemifcens dixiffer: Heu.me, mi Do-

potius, quam pramium eodem fuo defiderio

dit.

mine, quam mane fürgunt. homines ad infe-

promeruit.

3

2.Reg i1i,

ll L

ftandum te cibo? Ad quod Dominus blande

)

XV

i

l.A

L

bfalon primo diluculo ftetit äd por

V. 50

quafi f(abridens dixit: Noli ingemifcerecharif-

tam regi

am, &ubiquispid acceffit falutaturus

fima, quia hi, quibus modo pulfatur, non funt

illum entendebat manum fuam, & apprehen-

denumeroillorum qui contra me crapula fz-

densofculabatur illum. Sed & a parente venia

viunt, quia per hanc przlibationem ipfi vo-

abeundi petiit,facrificium & peregrinationem

cantur, & incitanturad laborem. Linde & ego

vovifle fe fimulans: verum quia hzc omnia

dele&tor in eoram cibo, quemadmodum quis

effima intentione, fcilicet ut patrem de fólio

delectatur in refectione fui jumenti, quod pa-

dejiceret, patravit, ícelus imatura morte luit.

bulo pafcit ad miniftrandum fibi.

XIX. Sacrificuli Baalis bovem quidem im- 5:R«g.18.

s- Clim a-

XI. Preclarumillud fan&ti cüjusdam coqui,

pofüeruntarz,utElías, & a primo mane usque "* ?^

qui a B. loanne Climaco interrogatus, quo-

ad meridiem clamabant : Baal exaudi nos: fed

€us grad.

18.

& incidebant íe juxta ritum fuum cultris &

modo in tanta rei culinarie .occupatione;

quz ducentis triginta religiofis .. preter ex-

lanceolis, donec perfunderentur fanguine, ni-

hil tamen effe&um dabant, quia radix boni

ternos & peregrinos, aleudis füfficeret, tam

effet tamen vquo femper, compofitoque &

fücceffus, bona videlicet intentio deerat.

. XX. Inmonte Golgotha duojuxtaChriftum Luc. 25.

colle&o animo ? refpondit, id ex eo fieri,

quod omnia tanquam Deo faceret. -

latrones pendebant, & &quale fuppliciü tule- v. 33.

runt j

RGB, Lobn. Dib. Man. Tom. lIl.

/

34

Biblinzþ)ecæ? Manualis Concionatoriæ

NI

runt ; quofum tamen alter paradifb , alter

placeam, & B. Virginem, patronosque meos,

ijb

2. CI

tarraro exceptus eft, quia difpar utriusque

angelumque cuftodem lztificem, & nomina-

tim illum, quem hodie colo; & proteftor, me

in tolerando fupplicio intentio fuerat. *r :

nullam przter hanc ab hoftibus fuggeftam ad«

pa

$. VI.

mittere intentionem.

W'

EXEMPLA DOMESTICA. .

$. VII.

Hift. Soc T.

S

Ignatius in fingulis actionibus cum re«

SIMILITUDINES.

p 1.1. 16.

*^* flexione quadam animi operam dedit,

6

n. 103.

jf

ut in quam maximam Dei gloriam redunda-

Qualitas.

rent.

Sed & affiduo in ore & calamo habe-

If«

Opufc.13

cut fabrica columnis, columnz autem s. Greg. in

lo 3- C- l.

bat tritum illud : Ad majorem Dei gloriam:

L. NI

certe in folis conftitutionibus ducenties, bis

bafi innituntur ; ita vita noftra in vir- moral.

n. 337*

tutibus, virtutes autem in intentione intima

& quadragies, numerante P. Lancizio, hunc

3

fubfiftunt.

z

finem inculcavit.

r

Vita 1. 3.

Il. Francifcus Xaverius in periculo tempe-

lI. Sicut conjux red

uci ex via marito. alucy S. Greg. ]

u

&!3-'

ftaris evidenti, divina confolatione repletus

filio pedes abluens; fimul & fervit, & fervien- € & 8

do actum amoris exercet ; ita & domefticus

petiit a Deo, in plures tales aut majores tem-

peftates conjici, dummodo fuis periculis ali«

H

Dei per opera quotidiana fimul & fervire

uam divinz gloriz navaret operam.

eo, & illum amare debet.

$

LÀ

- hi. Sicut homo potulentus, quoti

es fere Drex. i,n,;

Lanciz.

III. S. Francifcus Borgias dicebat, femper

l. t,

opuíc. 3

fibi faas conciones füccedere , etfi non pla-

bibit, toties combibonum uni propinat ; ita amuffi

homo probus ad cujusque operis initumDeo * 5: 34*

j

v

€,2. T. 89

cerent quandoque fibi & aliis, ob defectum

:

"

vel materiz, vel difpofitionis, quia püre pro-

illud confecrat.

jD

- IV. Sicut aqua ex a

Ito defluens, quamvis Idem l. 1.

j

ter Deum eas parabat, & faciebat; quíantum

poterat. Agrotante uxore folus aliquando

multis ambagibus curfüm fuum exerceat, tan: 6 7-

dem tamen ad primz originis altictudinem

conclaveremotis arbitris i*ngrefï'us; 'obnixe la«

crymis fufis obteftabatur Deum; falvam con-

a(cendit, & cum ortu fuo zquatur; ita a&tio-

nes hominis, licet ex Deo altiffimo originem

jugem (üperftitemque fervare vellet : Cum

$X

ecce fibi vocem quandam internam clare au-

fumentes in profundum defluant, (id eft, ad

a

dire vifüs eft, utpoft ipfe retulit, que diceret:

humillima obje&ta fe demittant ) femper ta«

4l

Uxorem fi diutius füpereffe vis, arbitratu tuo

men perintentionem ad Deum recurrere de-

fiat, at tibi non expedit. Quare turbatus, mi-

bent.

&L

is paratos. Nititii Seue. .

nime dubitavit, Dei vocem effe: Parendum

V. Sicut nemo, quamv

J

itaque: Tacite enim redargui. quod, quid pe-

colores, fimiiitudinem reddet ; nifi conftet, 11

dilc

LUE

teret,ignoraret. Rurfus vero in lacrymas fit,

quid velit pingere ; ita nemo a&iones fuas

hisce admiftis vocibus: Domine Deus, unde

rite componet, nifi prius, cui idez eas cone

Ql

formare debeat, cognoflcat.

1

hoc mihi, ut arbitratui committas meo, quod

libus omnia,Pa,fchaüus

in tua folius eft poteftate? Mea permagni re-

Vl. Sicut oculis iftis carna

corporis membra ordinate ad op

erationes di l-4-in mat,

fert, tuam fequi in omnibus voluntatem. Quis

& luce fidei C0l 249*

M

enim te novit rectius, quia ere mea fit? tua ita-

riguntur: ita intentione mentis

P

cun&ta virtutum genera, ut lucidum corpus

que voluntas fiat ; nec de uxore folum; fed de

&6

liberis etiam ftatuas fupplex oro. Obfervactum

P

erficiant, illuftrantür.

4

VII. Sicut ufurarius avarus (dixiz Chri- S. Ger-

conjugis morbum ftatum quendam tunc te-

ütTUd lg

nuiíTe ; ut dubitarent medici,meliusculene;an

ftus ad S. Gertrudem) invitus negligeret,

infin.c. 54«

deterius haberet. Pofthas vero preces ad de-

faltem unum deparium lucrari poflet; fic ego;

fp

erationem medicorum laborare coepiffe.

qui delicias meas ftatui habere in te, multo

Mta l.2.

IV. P.Petrus Faber decem fibi finesin ho-

invitius permitterem mihi unum cogitatum,

€, 7*

ris canonicis (haud dubie etiam in aliis fun-

five motum extremi digiti tui propter me fa»

&ionibus) proponebat. 1. Unam Dei gloriam.

Gum, fic perire, quod ipfüm non-in fünmam

E—1

u

2. San&torum honorem. 3.Incremeunta jufto-

laudem meam convert;rermï ad tuam falutem

i

Va

rum. 4. Liberationem eorum, qui mortiferis

ecternam,e

VIII, Sicut fagittarius ut certiüs collineet, Pedagog.

noxis effent implicati. $. Catholicz rei pro-

greffum. 6. Mutuam inter catholicos princi-

dextrum tantummodo oculum in ícopum ape chrift.p.2.

rit, claufo (iniftro 5 ita & nos, quo divinam C 9*

pes pacem atque concordiam. 7.Sanitatem

zorisimpetrandam. 8. Solatium eorum, quos

ex omnibus rebus gratiam promereamur ;

unum f(incerz mentis oculum omnibus in re«

animi quzpiam vexat follicitudo. 9. Mori-

bundorum confortationem.

IO. Animarum

bus apertum habere debemus, & Deum fpe-

;

&are inomnibus: Siquidem univerfa propter

purgantium liberationem.

V. Joannes Berckman ante opera potiora

femetipfum operatus eft Dominus. Ad quod

Vita p.

ficfüuam intentionem formabat: O Deus meus

appofiteS. Auguftinus, ut tibi totus fervirem,

326.

& omnia,cui omnes creaturz ferviunt, gratias

omnia quzcunque feciíti, in meum fervitium

tradidifti. Et Bafilius, virtus ac ratio viven-

ago divinz bonitati tuz , quod me usque ad

ïda

hanc horam confervare dignatus fis, & propo-

di, inquit, unum fcopum fibi propofitum ha

no per gratiam tuam hoc opus & omnes reli-

bet, nempe gloriam Dei.

- INece[Titas.

quas diei hujus & vitz totius actiones facere

ad nominis folius tui gloriam, ut tibi maxime

IX. Sicut inutilis eft dolabra foribz ad fcri-

bendum,

Jitulus LXXIK Intentio beng. ^

35

N*ieredh.' bendum, aut

de Ador.l. dum

-Jlamus fcrinario ad lzvigan-

. per lo'ngum duranttem

pus; itaquoque pluri-

2. €. 21

; ita inutilis quoque homo ille eft mun-

ma opera noftra ,

(i ad füpernaturalem finem

do, qui ad finem (uum, id eft, majorem Dei

gloriam non tendit.

per intentionem ordinentur, zternitatem ac-

Drexel. 1.

quirunt, confervantque beatam.

X. Sicut ager, quem meffibus onerare quis

€ 12. $. 3.

Sucunditas.

timet, ceffante cultu, fponte fe inutilibus her-

XIX. Sicut ap

Is quocunque vadit, melVit.PP.1.

bis exhauriet: ita homo , nifi per affiduas

operatur; ita & monachus, quocunque per- 3. "« 187»

aCiones bonas, id eft, cum bona intentione

'git; fi propter opus Dei perrexit, dulcedinem

factas fe excolat, vitiis Ícatebit.

S. Greg, 1.

bonorum actuum femper pote(t perficere.

17. ror,

XI. Sicut fabrica columnis, columnz au-

Mala intentio,

17.

tem bafibus fulciuntur; ita vita noftra virtu-

XX. Sicut fel

L

tibus, virtutes vero in intima intentione füb-

lis aut aceti modicum, totum Drex. 1. .

l.

fiftunt. -

vinioptimumd

olium corrumpit

; ita vel par- de int. c.g.

va mala intentio füfficit ad o

mnes hominis

Utilitas.

aCtiones corrumpendas,

Drex. in

d

XII. Sicut fi quis virgam haberet, qu(æ la-

XXI. Sicut falamandra tantum veneni fe- Idemc.1e.

Ó

amulii 1.

cum vehit, ut, fi radicem arbori

$ contingat,

pides in aurum converteret, omnem diligen-

omnes fructus in radi

cejugulet, ita fí malz

tiam in hac virga cuftodienda & ufürpanda

intentionis vel minimam particulám tarta-

adhiberet; ita cum fimilem affectum bona

intentio habeat , omnesque actiories noftras

reus ferpens actionibus noftris immiíceat ,

il

omne eorum meritum & effica

ciam tollit,

lt

aureas & meritorias efficiat , merito ad fin-

juxta notum illud :

cum perverfía eft inten-

gulas aut potiores ejusmodi actiones exten-

h

denda eít,

tio, quz prezcedit ,

parvum e-iï: opus emne,

5

Lud.Gran.

quod (équitur.

in Duce

Xill. Sicut qui ludunt lufüm, cui nomen:

194

XXII. Sicut(i pincerna phiala ad ufüm regis Nieren-

p.2 f.775.

qui vincit, perdits perdendo lucrantur , & lu-

parata, ut ex ea bibat, pro vafeimmundo abu- ber£. vite

crando perdunt ; ita & homo, quanto mi-

nus lucrum & commodum (uum in actioni-

teretur,& fordibus impleret;meri:o hzc phia- 9V 6 2

la, &ipferex gravi injuria (e affe&tos quzre-

bus propriis

quzrit , tanto plus meriti ccele:

ftis obtinet,

rentur;5 itadenon minori injuria expoftulare

poterit Deus & a&iones no(trz , fi has ad cul-

S.Bem.in XIV, Sicut decor corporis in facie, ita de-

fent. Pf4l. cor totius operationis animz conf(i(tit in in-

tum füprerni regis deftinatas, ad creatura-

rum folatium fervitiumque applicemus.

44 V-14* tentione. Hinc S. David ait

; omnis glpri"a

XXIII. Sicut fructus quarundam arborum Nier, ibid.

filiz regis ab intus.

X

S. Laur.

talis fünt naturz, ut facile fiterram attigerint,

Juft. de

-XV. Sicut auri exigua maífa, magnum fu-

computrefcant; ita & actiones hominum, fi

ditcipl

perexcedit cumulum vilis cujusque metalli ;

terreftrem (ibi finem iis prefigamus, omnem

mor, C.42.

ita pauca opera peracta cum incendio purz

füum vigorem & meritum amittunt.

€ol. 3.

charitatis ; in confpe&u conditoris magis

XXIV. Sicut fi cuipiam fitienti la&is opti- Drex. in

fulgent, & gratiora fiunt, quam multorum

mi florem quis propinet, & tali tamen catino, amuft. 1.x.

hftüy

exercitia laborum prodeuntia ex radice negli-

? fnàt

entiz, & de fonte intentionis incultz.

in quo plurimz mufcz innatent , indignatio- €- 10*$. 9.

nem potius, quam gratiam reportabit ; ita nec

249-

$.Greg. — XVI. Sicutradixtruncum, ramos, frondes,

2

?8. mor. flores & fru&tus, medulla, virore, colore, fa-

actiones hominis , utcunque alioqui preftan-

g,

LJ

tes, gratze Deo effe poterunt, fi mufcz mori-

pore, temperie , & quocunque aliolocupletat

entes intentionem terreftrium earum füavita-

a

bono, quo ipíagauder; ita bonz recteque in-

LE

tem perdant.

tentionis radix quemcunque voluntatis, cor-

m

disquein Deum fixi a&tum & defiderium, ver-

XXV. Sicut Erodius avis ad aves aqua fe Ibidemlib,

mergentes advolat , & capita illarum morfü 2- . 3. $.

ba, cogitationes & opera noftra meritoria effe

tam diucorripit, doneccapturam extorqueat ; ?:

facit ; ac proinde $. Gregorius intentioni

epithetum radicis attribuit.

ita deemon hominum actiones füas obeun-

tium, & per hoc fpiritualem alimoniam pro-

Manfi tr.

XVIL Sicut charta aliqua parvula parum

videntium caput, id eft, intentionem impe-

37. d^. velnihil valet, autzf(timatur ; at vero quando

tit , ut hac via totum actionis meritum ab«

V1 1* yegis vel principis fübícriptioneaut figillo füb-

i

ripiat.

fignata eít, omnis eidem exhibetur reverentia

ts

& obedientia: Sic quoque multz operationes

$. VlII.

noftre nullius futurze effent meriti, ad confe-

quendam vitam zternam , vel ad augendam

MO TLIV A

& acquirendam gratiam ; At vero quando

I. äq

uitas: quid enim gquius, quam ut, Ofea r4,

conjun&dz fünt, & fignate figillo re&tz inten-

ficut gratis Deus non dilexit, & be- !5

tionis, meritoria fiunt, & a Deo magnopere

neficia contulit; ita viciffim ipfüm gratis di-

remunerantur. Vult enim Deus, inquit Di-

ligamus, debitumque ei fervitium exhibea-

dacus Stella, ut opera noftra in ipfum diriga-

mus; juxta illud Chrifti: gratis accepiftis ; Matth. ro.

mus, & ut figillo re& intentionis ea defigne-

ratis date,

n. 4.

mus, ne ea amittamus.

fdem. n.6.

II ANecefftas : juxta illud Chrifti : Atten- I*- c. 6.

XVIII. Sicut fi poma ex arbore ín terram

dite ne juítitiam veftram faciatis coram ho-

V. .

decidant,fübito deficiunt, & marcefcunt, non

minibus, ut videamini ab eis; alioquin mere

vero (i fuperarborem colligantur ; inque loco

cedem non habebitis apud Patrem veftrum,

&levato collocentur remoto a terra , fic enim

ccelis eít,

quiin

4t. P. Lobn. Bibl, Man. Tóm, 4I.

E 23

M XI*'.*,

Biblïozhecæl Manuali.f Concionatoria.

36

II Uilitas:'quia juvat ad vitam eternam

eundem Davidem per nuntium dicentis:

Dtei

Matth.19,

V. 294

certius juxta illud Chrifti: Qui reliquierit do-

Nunce igitur congrega reliquias populi tui,

,

& obfide civitatem & cape cam, ne, cum

u

mum &c. ( & alia.fua privata commoda) pro-

a me vaftata fuerit urbs, nomini tmeo adícri-

prer nomen-meum, centuplum accipiet, &

vitam eternam poflidebit, ) citius (quia, ut B.

bgtur victoria,

Magdaleng de Pazzis. Chriftus ipfe revelavit,

5. X.

purz intentionis crebra repetitio , eft opti-

mum medium ad purgatorium evadendum)

ASCETIGA.

& copiofius obtinendam 5 quia juxta menfu-

-I.

uatuor fünt, quz in hac materia pre-

ram intentionis crefcit meritum a&ioni-s.

cipue fcienda fünt afcetz, aliisque per

IV. Sfucunditas : quid enim jucundius, quam

eum inculcanda. Primum eft, ut bene intelli-

Deum & totam curiam cocleflem pro fpecta-

gatnaturam re&z intentionis; quem in finem

totibus habere; pro quavis cogitatione, ver-

triplex ei fimilitudo fervire poteft. 1. Reüe

bo , aut actione infinitum & idco inexplica-

columna : ut enim bzc tunc yere recta dicitur,

bile przmium fperare ?

quando fine ulla inclinátione adverfus terram,

V. Fucilita: quid enim facilius, quam Uni-

M

für(ümetigitur; itanunc quoque intentio re-

cam cogitationem operibus pouioribus prae-

&a dicitür, per quam fola Dei gloria & bene-

mittere? maxime cum tam ingentibus etiam

placitum ,. absque uillo proprio emolumento

ad eam lucris incitemur ?

:

*

j

aut folatio,intenditür,itaut, quemadmodum

VI. Securitas : cum en

im hzc i'nterx'tï'b

S. Berná

rduslo

)

quiturs Zelettet nos non tamno[ira S. Bern. tr.

culta fit, periculo vanz glorive non ita expo-

vel fopita nace[]|uas , ve

1 fovtita felicitas, quam quod de citig-

fita efl, acalie actiones, atque adeo integrum

ejus in nobis 9 de nobis volustas

adiwpleta videatur. Deo, coll.

FtT.

operami præmium ac merces manet.

e

2. Octuli'fünplicis : qua fimilitndine" Chriftus

Ma-ith; 6,

ufus eft dum dixit: Sioculus tuus fimplex fu?.-

PC 44. V.

VIL, Dignitas : Qu enim major ex

cogi-

LÀ -gynl Lj

*Deo

rit, totum corpus tuum lucidum erit, atque figni-

15.

tari dignitas poteff, quam Deo (ervire ;

lacere, Deouniri, a Deo amari? vere omnis

ficare voluit ;tum demum parem intentionem

nóftram fore , fi unicum nobis divinse gloriz

loria filie regis (id eft ; animg chriftianz )

$6

& beneplaciti finem proponamus , neque a-

fu. [

ab intus, id leR, abifta intengione dependet

lium, ob quem intentio duplex potius, quam

a-

UM

fimplex dici deberet, admifceamus. 3

$. TX.

pit.

$us dextra: qua (imilitudine Chriftus iterum

Heb

MEDIA.

ufus eft, dum dixic : ANofciat finiffra tua , quid

(linus Serm. 6o.

?.Ber

&gna e[timatio: quz quidem ex'cod&deQ

faciat dextra tua.. Ubi per dextram Augu

M 2,

ii

I;; 20: V'Io i ä

Xratione predictorum motivorum &

intélligit'amorem & puram intentionem ad

Deum j per levam obliquum oculum ad

$$

ultimi przfertim facile concipietur.

—1t. Cor mundum procurare : ita enim docuit

umbras falfz gloriz.

II. Alterum eít, ut

bene cognoícat 'i-ndicia

regius Pfaltes, dum dixit: Cor mundum crea

in me Deus, & fpiritum re&um C(intendonis

bonz intentioris, quorum quidermn fequentia

recta ad coelum tendentis ) innova in vifceri-

potiora ab afcetis aífignantur. L. Si'quis non

&gre ferat, quandoopera fua male füccedunt,

bus meis; ficut enim pluma, fi abomni pul-

vere lutoque munda fuerit, facilein altum fe

aut non laudantur ab aliis; nam ut 5. Chryf. s.Chryf. 1.

prudenteradvertit, quemadmodum illi, quos 2* de Sa-

attollit, ita & cor ab omni peccati niacula li-

berum haud difficulter ad ccelum elevatur.

divites effe juvat , (i quando in paupertatem cerd.

li. Charitatis dioine [iudium : cum ' enim

inciderint, moerore afficiuntur; & qui deli-

ciis affuevere, tenuem ac fimplicem victum

anima magis ibific, ubi amat; fuapte Íponte

in Deum per intentionis ardentiflimz impe-

tolerare non poffunt ; ita qui laadum amore

tum rapietur , fi dictz: charitatis diviniüïmo

capti funt, non folum cum injufte vituperan-

iene ardentius fuerit accenfa.

tur, fed etiam cum ab aliis affidue non lau-

Mi

Apoc. 12 . IV. Sua opera libenter ég [ludiofe ab,

fcbnd?f& :

dantur, quafi fame quadam animum confi--

ciunt. 2. Quando, ut . Bafiliusloquitur, ma- s.Bafil. p.

UI

V. 5-

exemplo mulieris illius Apocalypticz , qui&

eperit filium mafculum , & raptus eft filius

gnum apud laudantes ftudium quis prefert,33. brev,

ejus in folitudinem , ubi babuitlocum para-

nec apud vituperatores lentior efficitur. Si

tum a Deo.

enim vere habetin animo placere Deo, idem

V. Jnira opus omnes oang glorie infidias fiu-

eritubique, & illud efficiet, quod di&um eft:

per arma juftitiz a dextris & a finiftris, per

diofe declinaré, illud 5. Bernardi frequenter re-

eloriam & ignobilitatem , per infamiam &

petendo : Propter te non coepi : propteþ te

4

bonam famam, utfeduCtores & veraces. 3.5i

non . definam.

cum alii preclara patrant opera, tantam quis

VL Sepe ponderare , quantum praeponderet

folius Deijudicium & beneplacitum omnium

percipiat animo voluptatem , ac fi ipfe fimi-

hominum . etiam colle&tive acceptorum, uti

lia perpetraffet , & Juxta exemplum MoyfisNum, 11,

dicat: Quid smularis pro me , quis tribuat, v. 29.

& angelorum, omnium judicio & Jaudi.

Pf 115. V.

VIL -Affuefcere, crebro tam fub ipfo opere,

ut omnis populus propheter , & det eis Do-

?

mipus fpiritum fuum

e

4. Si ad omnia ofüi-

9. Heb.

quar €o finito, omnem illius fructum ac lau-

Mtty

i. V. -- dema Deo adícribere, ac cum Davide dicere:

cia, honorifica xque ac humilía, eandem in fe

V 3

2 Reg-12. Non nobis, Domine , non nobis, fed nomini

promptitudinem atque alacritatem advertat,

l.Ti

fym-

Y

id quod Philippus l1. Hifpgniamm rex

bolo

vV.289* — cug -dagïoriamg ad exemplum loabi ad

T

.37

Tüuus LXXIV.— Intentio bo](za.

bolo fao expreffit ,. in quo leo ftabat dextro

plus enim recreant & confortant cor , maxi-

Drex, lib pede crucem & oleam, altero equeftrem ha-

me in agone, quam ullum aurum; . nam, ut

2.amuff.c. ftam praferens, cum infcriptione : ad utrum.

reCte dixit Thomas Kempen(is : . GaudebisL. r.c.25.

9. figü, 3. que paratus.: j. Sinonangatur quis, aut diftra

fsmper vefpere, (idiemin(uümas fru&tuofe. in$ ult.

hatur ob agendain curas,qus a precibus, cura

fecunda parte oftendi poteít, quid requiratur

conícientiz, Dei memoria avocent ; qui enim

ad aurum hoc conficiendum,(cilicet 1. MateriaSenec, ep,

fincerz intentionis eft, hoc agit, ut facultati;

bona : id eft, opus faltemindifferens, qualis Se- 82.

& viribus fuis convenienter agat.

neca défcripfit fequentibus verbis : Indifferen-

Iil. Tertium eft, ut convenientem d

E:; höc—

tia dico efle, nec bona, nec mala, tanquam

exercitio bona intentionis z ftimationem con-

morbum, dolorem, paupertatem, exilium,

cipiat ; id quod facileobtinebit, fi meminerit,

3

mortem: horum nihil per fe gloriofum eft,

beneplacit

L:

m Dei effe premium omnium;que

nihil tamen finehis. 1lla ia medio pofita funt:

*

in terris aut coclis optari, vel exfpectari pof-

intereft, utrum malitiaillis, an vircus manum

fünt, preftantiífimum ; habecenim in fe condi-

admovetit. 3. Jenis amoris feu gratie: nam, ut 1. Cor. c,

tiones, quz ad premium undequaque perfe-

S. Paulus redte advertit, fi tradidero corpus ! 3* V* 3-

meum , ita ut ardeam, charitatem autem non

Giffimum, íümmamque mercedem requiri

poffunt. E(tenim r. merces magna nimis: ut-

habuero, nihil mihi prodeft. Et fi ditribuero

pote quam ipfietiam beati gloriz fuz gaudio-

in cibos pauperum omnes facultates meas ,

que preferunt, parati potius Beatitudinem

nihil mihi prodeft. 3. Lapis pbilofüpbicus vettein-

Tuam amittere, quam ut Dei beneplacitum in

tentionis : qui ultimum complementum addit,

tf

Ííc non adimpletum viderent. . 2. Eft merces

nam, ut re&te dixit Seneca. omnis res, quod Epift. g2,

prafenti[ia: id eft, eo ftatim momento per-

non habuit, decus virtute addita fumit. Cubi-

jl

folvenda;quoopus bonum peragitur; & (quod

culum lucidum dicimus , hocidemobícuriffi-

mum eft noCte : dies illi lucem infundit, nox

,

non parum zíHhmari debec, usque adeo con.

. ftans & perinanens, ut nu

la am

r

plius ratione

eripit. Vide Drex. inamufl. l. 3. c

LÀV

[

i. &Ííeq,

.

3

:10. concl.

auferri poílit, cum

ri negueat, ut Deus in

opere aliquo, inquo femel fibi complacuit, per

IIl. Ex occafione !

fent'c;htiä: : Omms gloria pfal 44«

totam gternitatem non complaceat.

3. E(t. filie regis ab intus : oftendi poteft.

I. Quamv. r5.

S. Chry- merces facillime obiinenda : nam , ut bene S.

vere dicatur, totam gloriam & pulchritudi-

foft. hom. Chr

yf. dixit, non parantur bec fumptu, non labore;

nem animz effe ab intus fcilicet ab incentio-

24 in e-

non [udore : [ificit velle, €$ confetta funt omnia.

ne interna. 2. Oftendi poteft, quam vel exhoc

pift. ad

"

capite zítimanda & frequentanda .fit praxis

Hebr,

lV. Quariwn eff , non . füfficere , ut opus virtute

S.Dernard.

veferatur in. Dein, fi quis ad sitium anni, vel men-

bonzintentionis; fi eniin corporalis pulchri-

ts

in 2. dift. f , generali quadam intentione veferat oummia. fua

tudo eftimatur. ut nihil non per illam obti-

4i.2. 1, futura in- Deumn , fed nece[je eft , wt dlud ipfum opus

neri pofle credàtur, ideoque fponía de fpoun-

q. 3.

particulare veferatur in Deum , quod. po[tea. facten-

fo dixerit. Accingere gladio tuo, potenti(li-

me. Specie tua & pulchritudine tua intende,

dum eff. 'Tanc enim dicuntur opera virtute

in Deum relata, cum intentio precedens eft

profpere procede, & regna; quanto major z-

vera caufa operum , quz poftea fiunt.

Lit,

[ftimatio de fpirituali pulchritudine anima

fi quis apud fe certo conflituat aliquam num-

concipienda eít, quz tantum excedit corpo-

Xmoram fümmam propter Deum pauperibus

ralem , quanto anima corpus dignitate fua

praftantiaque fua antecedit. Certe de hac ve-

l.ln

etogare; & poftea fümmam illam oblata oc-

cafione eroget, is dicetur virtute referre

rius dici poteít, quod regina quedam formo-

opus fuum in Deum, etamfi dum,; pecunias

fo juveniliteras commendatitias petenti dixit:

Ito, & faciem tuam oittendito, & peream po-

illgs di&rqibuit, nihil de eo cogitet.

tentius animos, quam per diploma expugna-

Y

$. XI.

bis, efficaciusque, quod petieritis, obtinebis.

IX. Ex occafionefententie : Proceptor, totaLuc. s.

CONCEPTUS PRJEDICABILE

no&le laborantes nibil cepiimus : oftendi poteft. 1. V. 5*

Matth.

x occafione fententize : Redde ilis mer&e-

quam vanus fit laboreorum, qui in nocte, id

22.1,.E

V. 8.

dem : cftendi potelt magnitudo meree-

eft, fine bona intentione , aut etiam oinnino

y

dis , quzillis, qui nihilaliud; quam folum

cum mala laborant, 2. Quam frudtuo(us (it la-

bor eorum;qui de die & ad mandatum Chrifti,

Dei beneplacitum inquirunt, offertur, eum-

que in finem fervire poffunt ea, qu& prace-

id eft. cum bona intentione laborant. idque ex

quantitate triplicis fru&dusin operebono repe-

dente $. n. 3. func didta.

Wx'lkidc 'Dre(x." in

amuff. k 2. c. 10.^

riri foliti, fcilicet meritorii (atisfaQtorii, & im-

1. Pofluntauditores doceri

',' quömcäo *Ve-

peratorii probari poteft. Queminfineml. 2. c.

6. &l.1.c.4 feryirepoteft ex amufli Drexel.

rum aurum (Ípirituale . conficere debeant.

Atque adeo in prima parte oftendi ; poteft,

V. Exoccafione rhemaris: O/culetur me ofcue

quam re&té opera bona Íeu--meritoria auro

leoris fui: explicari poteft triplex intentio per

comparentur, precipue vero ob dignitatem,

triplex ofculum,nempe r. Seroilis,per ofculumCant. z. v,

ib

utilitatem ( ad coclefie regnum emendum ,

pedum fervatoris, quia per hanc pedes Chrifti 1.

imo etiam in hac vita ad omnia neceffaria

exofculatur operans, ne ab iisdem repellatur,

Matth. 6. obtinenda , juxtaillud Chriftiz Qusrite pri-

& audire cogatur : 1te maledicti in ignem

eternum. 2. Filialis , per manuum olculum,

v. 33*

mum regni Dei , & juftitiam ejus , & hzc

quia ab his premium & hbzreditater vitz z-

1. Tim. 4« omnia adjicientur vobis. Et illud $. Pauli: Pie

v. :

terng exfpe&tat. . 3- Maruialis, per oris ofcu-

tas ad omnia utilis eft ) : & jucunditatem 5

N

E3.

um

Bibliotbece Manualis . Concionatoriee

38

$

lum, quia per hanc folum fponfi'dilecti bene-

docet Hefichius dicens: quia adipem in xter-

p

placitum intenditur. Quz omnia fufius didu-

num przcepit Domino offerri , manifeftum

64

(

ci, eumque in finem legi poteft S. Bernardus

eft, quia confecrari Deo noftrum de(iderium

in Canticorum verf. 1. & Drex.l. 1. c.2.

vult.

In zternum autem hoc, ne ad Deum

illud , & ad mundum dividamus.

.

L]

Ibidem g.

$. XIL

IIl. Sponía in Canticis , per quam omnes

animam electam intelligunt , a coclefti ama- 4

KLÍII CONCEPTUS

tore in vultu, & quidem quoad ambas genas

PRJ/JEDICABILES.

fpeciofa dicitur : Facies tua decora , pulcbre funt

gene tue.

Per faciem vero intenrio denota-

anlz'tas.

tur ; Unde S. Gregorius de quatuor myti-

Manfi tf;

17, difc.1.

rti quidam difcipuli, tefte S. Joanne,

cis animalibus apud Ezechielem quadrigam

n. 9.

I. Cc

(ervitio Salvatortis fe dedicare decreve-

Altiffimi poft fe trahentibus differens , ait:

rant, quos ego primos autumo fuiftz Chriftia-

facies eorum & pennz eorum extentz defu-

er defcribuntur, quiaomnis intentio, omnis-

nos. quiaprimi omnium Chriftum fecuti funt ;

conver(us autem JEfüs , & videns eos (equen-

ue contemplatio Sanctorum füper fe tendit;

tes fe, diciteis : quid quaritis s nonne ipfe inti-

ut illud poffit adipifci , quod in cocle(tibus

ma noverat, & fecretiffima cordium omnium,

appetit.

Sive enim bono operi , five invi-

quorfüm igitur, quid vellent, interrogat, ut-

gilec contemplationi , tunc veraciter hoc;

pote probe fciens, clareque difcernens placi-

quod agit, bonumeít, quaudo ei complace-

re concupifeit , a quo eft.

tum meum? Do&or angelicus Chriftum hac

interrogatione intentionemrectam , qua cum

IV. Pra(tabunt tibi fortaffe preecepta , uc!bidem &.

i

fequelam ejus exorfi fuerant, declarare voluif-

quod opportet, facias; non przítabunt, ut, ?-

Nj

fe aucumat; infüper obíervans hzc ipfa vet-

quemadmodum opporteat ; & fi hoc non prz-

i

ftant , ad virtutem non perducunt. . Faciet,

ba prima fuiffe, que S. Joannes in Evangelio

25

fuo retulit de Chrifto, in quibus, quanta folli-

quod opportet monitus, concedo ; fzd id pa-

Tett

citudine rectam finium noflrorum directio-

rum eft, quia non in facto laus eft, fed in eo,

hi

nem urgeret, oftendit. Notandum , inquit

quemadmodum ftat

V. Seneca fapienter dixit: Non quid fiat,

Seneca .

ille, quod hoceft primum verbum,quod Chri-

3. de be.

ftus in ifto Evangelio loquitur, & congrue,

aut quid detur refert, (ed qua mente.. Quia

nef, c. 6,

beneficium non in eo, quod fit; aut datur, con-

quia primum , quod quzrit Deus ab homine,;

eít re&ta intentio. Hinc & Ecclefia fan&ta in

fitit, (ed in ipfo dantis aut facientis anitno.

rima officii divina nobis recitari jubet verba

V[. Cum Naas Ammonites cum incolís Matfi tr.

difc. 4

illa: F fit fplender Domini Dei noftri faper nos, 63

Jabes Galaad pugnaret , inique fe profter-

8:7-

9

nendos & profligandos effe metuerent, cum

opera manuum noftrarum dirige fuper nos ; illa nam.

que de re&itudine intentionis, qux omnia

Naas pacifci coeperunt , & pacem poftula-

runt, dicentes : Zweie nos confederatos , &

opera noftra , ut Deo grata fint & accepta

comitari debet, intelliguntur; hinc & mox

frviemus tibi, quibus fuperbus Naas refpondit:

In boc feriam vobifcum fedus , ut eruam omnium ve-

profequimur dicentes : Oremus. Dirigere &

fan&tificare , regere C2 guberuare dignare Domine

firum oculos dextros.Idque ea intentione faciebat,

Deus rex coli 9 terre , bodie corda &9 corpora

quia cum oculus finifter füb ícuto abíconda-

Ibidem n:gofira, fenfus , fermones && attus mofiros in lege tua.

tur, fi dexter eorum oculus erutus fuiffet,

2*

confequens omnino erat, ut qua(i utroque

II. Sanguis vidiimarum offerendarum olim

ante altare profundi debebat, adepsque ea-

oculo deftituti in caligine ambularent. Idem

rum honori & cultui divino confecrari , prout

quoque pactum tyrannus tartareus cum fuis

ex his in Levitico contentis colligitur verbis:

pacifcitur, nimirum ut intentio, quz dexter

Ommnis adeps. Domini erit jure perpetuo in. genera-

animi oculus eft, obfufcetur, id eft, depra-

tionibus &^ cun&tis babitaculis veflris , nec adipem,

vetur, quia quantumvis opera, qug exer-

nec - fanguincin. omnino comedetis.

Nonne Deus

centur , bona (int , fi tamen finis , propter

nofter per Pfalmiftam proteftatur: JNunquid

quem fiunt , terrenus eft, illa nihil prorfus

manducabo carnes taurorum , aut fanguinem birco-

ad meritum vitz coeleftis valituranovit. Ly-

vum potabo ?

Immola D:o facrificium laudis V9

ranus in moralitate hujus textus ita fcribit:

vedde Aitiffimo vota tua. — Cor, affe&tum , in-

Per Naas, qui ferpens interpretatur, diabo-

