rem füperbos , ad frugalitatem prodigos, ad

guofus,

SEccl 9. v.

& t)"emcïgljiqs'þiïä 'vgrbg fuo odibili

EOV o

Eed. 10

liberal:tatem avaros,' & omnino , quidqui

erit.

dicere volumus, ex i

XI, Ubi verba funt

j

2 Pr.ovr',' l4

Y )

[("

qualitate colligamus.:

pía prius fermogmi;f: pofh*i

lurlma, lbl frequen

V. 23.

fa

ter eft egeftas.

: *I.bidem.

XIL Quarta eft, ubi

loqvuändum ; quz-

XIi. Osl

ubricum operatur ruiþas.

- Prov. 26.

Bd 3

E

dam enim funt loca , in quibus filentium eft

Y

UE

— Nece[fitas..

Fed, i

fervandum ; quzdam, in quibus intelligentia,

— XIIl. Aulum tuum & a

rgentum tuumEcc. ag.

», n

& ex ratione fcripturarum collationes . cum

'confla , & verbis tuis facito flateram, & fre- v. 29

diíciplina tamen & reverentia, hoc eft fine

Brov, 15

nos ori tuo rectos , & atrende , ne forre la-

WL 10[

contentione & clamore verborum haberi pof-

baris in lingua tua, & cadas in confpe&tu ini-

funt: Quazdam , in quibus pro inítru&tione

micorum infidiantium tibi, & (it c'afq? infae

morum verba habenda fuünt : quedam ,. in

nabilis in mortem.

D. 6

quibus magis. loquendi licentia laxatur, ita

fe religiofum effe non Jae. z. v.

WY p

ut non folum de fpiritualibus , fed etiam de

XIV. Si quis putat

refrenanslinguam fuam,hujus vana eft religio.26.

T.

exteriorum difpofitione & provifione fermo-

XV. Dico enim vobis, quóniam omneMatth. 15.

920

f

nes admittantur : loca autem, in quibus va-

verbum otiofüm , quod locuti füerint homi- y, 36. .

(

na & fuperflua dici poffint, invenire non queo.

nes , reddent de eo rationem in die judicii.

»penao

XIII. Quinta eft ,^ quando loquendum; eft

V Hs

l,þldgf!!.

enim tempus , quando nihil:: & eft tempus,

Ex verbis enim tuis juftificaberis, & ex ver-

ï

[l*

. bis tuis condemnaberis.

luc. 6.

quando aliquid eft dicendum. Nullum vero

Uulitas.-.

tempus eft , quando omnia dicenda fünt.

Y 45.

(0

XVI. De fru&u oris fui unusqui

'squc re- Prov. u

«

Tempus enim tacendi debet przcedere tem-

lebitur bonis.

v. ,4-

pus loquendi ; propterea non ait Salomon,

XVil. Qui cuftodit

.o,s füum ; cuüodii ab

Prov. 21.

tempus loquendi , & tempus tacendi , fed

angufliis animaro fuam.

V. 23.

I5 g,

tempus tacendi & tempus loquendi , quia

XVIli. Verbum dul

VT g

prius per filentium tempus tacendi difcitur,

ce multiplicat amicos, Eccl. &,

. &lingua eucharis in bono hormine abundat.. v. 5.

llieeio, -

quod poftea per verbum tempore loquendi

XIX.. Qui vult vitam diligere, & dies vi- 1. Petr, 3

hg

a

profertur.

Sapiens enim zque cavet , ne

dere bonos, .coéreeat linguam fuam a inalo,v. 10.

V8l

tempore, quo loqui debet, per negligentiam

& labia ejus neloquantur dolum.

L

DT

fileat: quam ne in omni tempore, quo loqui

Y 20

licet , per licentiam concefíam in multilo-

XX. Mors & vitz i

n manibus linguz: qlï'ïpn-ov. 18

ä

diligunt eam, comedent fru&us ejus.

V. 2t.

hm eo-

quium cadat. Recte ergo tempus loquendi

4'v' 290

4

Y

diícernitur, fi homo non femper , quando

XXI. Qui dulcis eft eloquio, commenda-Prov. ro.

N. 21.

It loc

ebet, fileat ; nec femp

tiorem reddit doctrinam.

lequi

ygr , quando

tur

loqui licet, loquitur.-

- Dignitas.

aüt

XXII. Si quis

in verbo non offendit , hic]ae.5 v.2.

a m

ht )

perfectus eft vir, potens etiam freno 'ciycum-

V

ducere totum corpus.

Do

EX S. SCRIPTURA.

XXlil. Qui moderatur

fermones fuos, .dO-Prov. 12.

E Q

8

n

.. Qualitas.

&us & prudens eft. Stultus quoque fi tacue- V« 27

Qu

xi, cuftodiam vias meas, ut non de-

tng

Pf58. v. , - ,Di

rit fapiens reputabitur , & ük comprefferit

linquam in lingua mea. Pofui ori meo

- ]abia, intelligens.

ld PT

cuftodiam , & oftium circqmüantiæ labiis

XXIV. Qui di

ligit cordis munditiem, pro-Prov. 23.

meis.

prer gratiam labiorum füorum

MES Up«

3

habebltaml. y. 91. Í

Qd

Col4.v.6. " II. Sermo vefter femper in gratia fale con-

"

ditus fit, ut fciatis, quomodo oporteat vos

cum rggem.'

Damm:m :

lii j )

— XXV. Sicut ur

e muro.--PfOV- 2.5s

[ 37.

W

unicuique refpondere.

bs patens & absqu

Cant. 7.

IIIl. Erunt labia tua, ficut botri vinea, &

rum ambitu ; ita vir, qui non poteft in 1o-Ve 28

y. 8.

mlmu l h

odor oris tui, ficut odor malorum. Guttur

quendo cohibere fpiritum fuum,

d

at malis. bidem 15.

cu]

tuum ; ficut vinum Qp;-im'um ; dignum dile-

? XXVI. Os impiorum redund

XXVILv.-28.

fio

E

ä

| 'ïïtitlus LXXXFl Lingud.

169

le

Eciag. XXVIL Multi cecideruat in ore gladii ; fed

L. Labia deofculabitur , qui reGta verba lrov.é.a4-

'

V. 22.

non fic quafi interierunt per linguam füam.

refpondit.

N 349

Eccl.'10.

I,J'co l y

XXVIII. Labia infipientis precipitabunt

LI. Refpondete , obfecro , absquc con- Job. c, 6.

Q3

.12.

eum, initium verborum ejus ftultitia, & novif-

tentione , & loquentes id, quod juítum eft, v* 29.

é

fimum oris illius error peffimus.

judicate.

i-'ffcl-z.v;

Sap. 1. v.

XXIX. Qui loquitur iniqua, non poteft la-

LIf. Os jufti meditabitur fapientiam , &Pf»lm. 36.

'

8.

v. 30.

tere : nec przterietillum judicium corripiens.

lingua ejus loquetur judicium.

Eccl. 29.

XXX. Beatus, qui tectus eft a lingua ne-

LIH. Jufti (ant omnes fermones mei, non Prov. g.

yton ;

V. 23.

| "19

quam, qui in jracundiam illius non tranfivit,

eft in eis pravum quid, atque perverfum, recti v. 9.

quinonattraxicjugum illius, & in vincula il-

Etdl g

funt intelligentibus , & zqui invenientibus

LA

lius non eft ligatus ; jugum enim illius jugum

vfcientiam.

Dv y.

ferreum eff, & vinculumillius vinculum xne-

Ufus malus,

Ur

M

um eft. Morsillius mors nequiffima, &utilis

LIV. Labia imprudentium ftulta narra-Eccl. oz.

potius infernus, quam illa.

bunt, verba autem prudentium ftatera pon- v» 28.

Pfa] 139,

£ccl. þs. C«XXXI. Honor & $loriain fermone fenfati:

derabuntur.

In ore fatuorum cor illorum ;

Y.02

V. 15..

lingua veroimprnudentis fübverfio illius.

& in corde fapientium os illorum.

iSECCl 9

Temfpus.

LV. Si juftificare me voluero , os meum]ob. 9. v.

2

e

P

2Q.

| Eccl

o XXXI. Homo fapiens tacebit usth ad

condemnabit me.

l Prov, 1'4,

v 7

tempus

laícivus autem & im

V.25

;

Á

pru(?ensn non

LVI. FaGi funtquafi arcus dolofus , cadent Ofez c, 7.

Pv 6

fervabunt tempus.

ingladio Principes eorum a furore linguz füge. v- 16.

Ecel. 3.

XXXIII. Tempustacendi,tempus loquendi.

Yj

v.

LVII. Lingua fallax nonamat veritatem, & Prov.c.26,

V. 285

TE a.

KEccl. 11.

XXXIV. Priusquam audias , ne quid re-

os lubricum operatur ruinas.

V. 8.

pondeas : nec verbo dicentem interpelles.

& V. 29,

LVIII. Venenum afpidum füblabiis eorum, Pf 15, v.3.

|

Prov. a5,. XXXV. Malaaureain lectis argenteis, qui

quorum os roaledictione & amaritudine ple-

l

V. IIl.

num eft.

.

loquitur verbum in tempore fuo.

js

—

* Materia. -

LIX. Qpiincdnfïderatus/c& ad loquen- Prov.c.13.

Eccl. 9.

dum, fentiet mala.

v d

V. 23.

XXXVI. Omnis enarratio tua fit in prae-

Yfae p ,

ceptis Altiffimi.

LX. Verba oris fapientis gratia, & labiain- Eccl. c.10.

t0026'

Eph. 4,

V. I2»e

XXXVII. Omnis fermo malus ex ore tuo

fipientis przcipitabunt eum.

Y Math, 11

V. 29.

non procedat; fed (i quis bonus, ad edifica-

LXI. Lin

Eccl. C : s.

T

tjonem fidei, ut det gratiam audientibus.

gua impruden;i.s fubverüo eft

V. 15.

lh

ipfius.

$. Pétt.. 4.

XXXVIII. Si quis loquitur; quafi fermo-

LXII. Propter p

Prov. 12.

[

V. l1.

nes Dei.

eccata labiorqm , ruina

V. 13*

proxima ad malum.

Luc. 6.

XXXIX. Bonus homo de bono thefauro

LXIII. Dilexifti omnia verba przcipitatio- Pf.sr. v.6.

V» 45*

cordis füi profert bonum :

ex abundaqtia

nis , lingua dolofa :. propterea Deus dc&ruec |

e«troy, n2

enim cordis os loquitur.

te in finem.

y M

Ufus.

li.

bProw, o

S.

V1

Pt.

50.

XL. Domine labia mea aperies, & os meum

; v. 17.

annuntiabit laudem tuam.

,sx-ss. PATRIBUS ET DO-

)S J ECCL 6!

CTORIBU S.

L V' 5'

lfiec.50. XL]. Dominus dedic mihi linguam erudi-

V. 4

Qualitas.

l I PEHI' 3'

tam, ut fciam füftentare eum , qui l-a[fus eft

i

OQV' 10,

/verbo.

*

pis emiffus fermo prolatus ; ideo diu ,S. Flierom

* Eccl.c.282.

XLII. Ori tuo facito oftia', & feras

I L

V. 98.

antequam proferatur, cogitandus.

Qüiprov, Vi

XLIII. In lingua fapientia dignofcicur.

II. Inprimis magno ftudio id comparandum, Greg.

V n

Ibidem c.

4v V. 290

LiV. Omnis enim natura beftiarum, & vo-

habemus,f(cite ut fermocinari poffumus,ut nec Nazianz.

aeProv, 10

Jac.3. v.g.lucrum & ferpentium, & cxterorum doman-

contentio(ius percunctemur , nec affectantius &P- 1. ad

y QII

€01,

tur, & domita (unt anatura humana ; liaguam

refpondeamus, ut differenti non obloquamur,

autem nullus hominum domare poteft.

hecinterfari, ac interpellare geftiamus, abfur-

:iCJae'z "

Prov.c.16.

da oftentatione, faftumque przfeferente.

XLV. Hominis eft , animam praeparare;

*

n

Vs ld.

Domini , gubernare linguam.

III. Idcirco Deus linguam velut duplicis.Chryfin

muro voluit circumdari ; nam dentium tegmi. cath. ad il-

Ecd.c20. X[VI. Eft tacens, non habens I:enfum lo-

o,Prov. 19

v. 50

quelz ; & eft tacens,fciens cempus aptum; ho-

ne, & labiorum cuftodia continetur, ne ver- lum.

AL

ba improvida garrulitate proferantur.

t

mo fapiens tacebat usque ad tempus.

| Tbid.coo, XLVII. Quis dabit ori meo cuflodiam, &

IV. Idcirco & tenuis illa membranula, quzS. Gregor.

cum ipía lingua mentum interius devincit,

Nyif. apud

O-PIOV 2

v. 33* . fuper labia mea fignaculum certum , ut non

frenum dicitur, ne ine

anziz Op.

-

cadam ab ipíis, & lingua mea perdat me.

4

gte loquatur, & incon-

2, ll. 202».

j Y gh

cinne.

Matth. 12.

XLVIII. Ex verbistuis juftificaberis, &ex

N

S. Aug. in

V. 375

verbis tuis condemnaberis.

V. Non fruftra lingua in udo eft, quia fa-

. 38*

Prov tb

|

Ufüs bonus.

cile labitur.

!7 j

| Phim:4. XLIX. Domine quis habitabit in taberna-

VI. Sapiens , priusquam loquitur multa , s. Ambr. 1,

culo tuo ? Qui loquitur veritatem in corde

confiderat, quid dicat, cui dicat, quo loco & i. de oftio,

j —V. Ie

^

qiin

fuo, qui non egit dolum in lingua fua.

tempore : dicat.

VIL. Lin-

R, P. Lobn, Bibl. Man. Tàm. À.

"LLV' ii

e

170

"Bibhotbece Manualis Concibhdtoriæ

$, Lt

$.Greg, 1. VII. Lingua fub fn'ägni moderaminis li-

Qualis enimes, tales [ermones loqueris , talis

Urtp n

$. mor, bratione fervanda eft, non infolubiliter obli-

& mens comprobatur, & qualis fueris in fa-

fa(c d j

am.f.u'

anda, neautlaxatain vitium defluat, aut re-

&is , talis comprobaberis in verbis.

riCta etiam ab utilitate torpefcat.

XVIII. Os noftrum perpetuo cuftodiamus, S.Chryfin

Cafiodor, VIII. Difficilis res eft, in lubrico faucium

ei rationem , tanquam claves adhibentes , Pfal, 146

fup.illud conftitutam veritatis rigidz tenere menfuram,

non ut perpetuo claudatur , fed ut conve-

Pf.

1X

g

euftodiam.

cui fi incaute frena laxentur , frequenter con-

nienti tempore referetur, nonnunquam enim

tra fe loquitur; facilius enim culpa tacendo

filentium eít loquela utilius, quemadmodum

$ Latt,

refugitur, quam loquendo.

loquela quoque fileniio , & ideo dicebat ille

gt d c

fapientiffimus : Tempus tacendi, & tempus

f &re

S.Aup.de . IX. Ante te eft zquitas, unam linguam

s P

nat.&grat.habes, ad quod vis ceam vertes. Quare ergo

loquendi; etenim fi oporteret ora perpetuo

i 8'

patere, non fa&dte efíent port:e : Si autem

potius ad iniquitatem , & non ad xquitatem?

Cibos amaritudinis non das ventri , & cibos

perpetuo claufa effent, non opus effet cufto-

dia: ut faciamus (ingula tempore convenien-

iniquitatis das linguz tuz malignz : Sicut eli-

ti. Unde & Plutarchus in moralibus fuis ait:

Iä

gis, quo vefcaris, fic elige, quod loquaris.

ut edium oítio carentiium nulla eft utilitas,

$. Cimat.

$, Petrus

X. Auceps non emittit accipitrem, nifi an-

Scholion,

Dam.apudferem videat: dedignatur venator catulum

ita multo magis oris clauftto carentis nullus

b

eft ufüs.

3 adgil.d

ánDom 11.

Fab. c. 2 folvere,

nifi lepus appareat: arcus flexis cor-

Il

c(

nibus fruftra non intenditur; & rationale os

XIX. Noli pati linguam fordefcere : quo

Ibidem,

poft Pent,

:

ad effundenda irrationabilia patfim relaxatur,

enim pa&o pro te deprecabitur, fi libertatem

Hugo 1. 1.

propriam amittat; Orna eam humilitate, at-

l

XI. Vanus fermo vanz conícientiz eft in-

$L.

deanim. dex: mores hominis lingua pandit; qualis

que modeftia, dignam fac Deo, qui per cam

rogamr.

fil.cisd

fermo oftenditur , talis animus approbatur,

de fiphn

.quoniam ex abundantia cordis os loquitur.

XX. Nefas eft, ut labia illa, quibus Domti. S. Hieros.

Trioni,

4

num confiteris , rogas, benedicis, & laudas, ep. 14.

Sid. l, 3.

XII!. Quibuscirca honeftatis morem lingua

$ Crrill

epift,

polluitur infrenis , his confcientia quoque for-

alicujus polluaatur forde peccati. Nefcio qua

Mla.to C

confcientia, & lingua quisdDorminum rogat,

didiffima eft, quia facilius contingit, ut quis-

117.- ldv, dl

piam feria loquens vivat obfcene , quam va-

quaaut mentitur, aut maledicit, aut detrahit.

Nor, "

leat oftendi, qui pariter exiftat improbus

XXI. Attendat ergo unusquisque, quanta Bellov.!.3,

f

di&tis , & probus moribus.

.

fit ingratitudo, quanta iniquitas, quantum fla- dift.3, p.1,

S. Hieron. XIII. Verba volvere, & apud imperitum

gitium, membrum tam nobile, tantis dotatum

!

prarogativis, & privilegiis adornatum, inqui-

ad Nepot.vulgus admirationem fui facere , indo&orum

p

hominum eft. Nihiltamen facile, quam vilem

nare fordibus peccatorum , & quod eft inflru-

mentum Dei, in tam dignis & divinis officiis,

plebem & indo&tam volubilitate linguz de-

Y

cipere, que, quidquid non intelligit ; plus

f

facere diaboli inftrumentum.

&.Chnf

IDiratur.

XXII. Januam fponíus ipfe vult claufamS.Ambr.1.

hom, 75, Vf

S.Chry& — XIV. Dedit ei linguam, quæ loqueretur,

efíe, dum pulfat: Janua noftraos noftrum eft, 5. de virg.

in Matj hF

V

tom, 6. deDeum laudaret, divina caneret, pulchritudi-

Chrifto propemodum foli debet aperiri, nec

f&de &leg-nem naturg interpretaretur. Differit de coelo

aperiatur, antequam pulfaverit verbum.

a

n.

L]

limtom,

& terra, parva linguz caruncula,neque duc-

XXIII. Ante omnia , ubicun'que fueritis,S. Auguft.

rum digitorum habens latitudinem , & quid

five in domo, five in itinere, five in convi-1. 215.

6c in E,[d

qi

Coriati

li

inquam digitorum ? Neque extremitatis un«

vio, five in coníeffu, verba turpia & luxu-

guis , fed íummum illum

Ci

caclo & terra loquitur.

parvum & vilg , de

s

riofa nolite ex ore veftro proferre, fed magis

f

vicinos & proximos veflros jugiter admone-

S.Bern.to. XV. Lingua claufa , & quafi in loco car

al

te, ut femper , quod bonum eft & hone-

f

3. fer- deceris pofita eft, circumdatur enim atque mu-

ftüm, loqui ftadeant, ne forte detrahendo,

multlog« nitur a duobus muris, videlicet a dentibus,

male loquendo, cantica luxuriofa & turpia

lu

2. 3« C

7-qui funt quafi murus , propugnaculis offium

proferendo, delingua fua, unde debuerant

(t

munitus; & labiis ignei coloris , quz funt

Deum fuüum laudare , inde fibi v

U

vuinerca vi-

Và

quafi antemurale lingux, cum czteri fenfus

14

in aperto fint omnes.

1

deancgr infligere.

Uiilitas.

3

N

X

i$eid.c.2. XVI. Lingua radicatur in corde, ut confi-

XXIV. Dedit Dominus nobis linguam adþBellov.l

deret homo , quod loqui decet, quod fentit

*

Idemhgml

confecrandum fua myfteria, & ecclefiaftica

391 1 ad

in corde, fiutile eft ; aut fi veritas non eft

Sacramcnta , quibus fanctificantur creaturae

Corigj

utilis, tacere, & nunquam mentiri; quafi nà-

^g

l

vifibiles per verbum Dei; & oratione vivift-

tura ipfa humana clamet , cum corde unita-

cantur, & confíecrantur animz Ípirituales,

V

tem eífe debere , in corde & ore ; & ficut

t

morbi curantur , divina offenía remittitur ,

d

unicum cor; fic fit unica lingua.

gratia infunditur, remedia conferuntur, da-

u

Cuflodia.

mones effugantur, & quod majus eft, & mi-

k

rabilius, & efficacius, etiam in Chriíti corpus

S.Aug. fef- XVII. Ungua

noftra fenfum noftrum fe-

ldEmhom'

3* ad frat.quatur, & rationem , non voluntatem, non

creaturz vifibiles convertuntur. In iftis non

p m HS

folum pares fumus angelis, imo excellimus,

um

Pp,

debemus tantum oculos claufos fervare , fed

pe

& linguam intra dentes fervare illafam; fer-

quia non eis contulit Sacramentorum füo-

p

ino enim vanus , vana conícientie index eít,

rum my&e;ia difpen(anda,

Y

XXV. Ob

-

T z't.alus LXXXVJ Lingua.

17 I

$. Laur.

'XXV. Obftru&o fiquidem inutilium ver-

tam , & factam aureum gladium, ad conäi-

juft. in

borum meatu, inclufus amoris ignis cogita-

tia & contumelias, & fcurrilitates transíere

fafc. - div.

à

am. c, 11.

tiones modificat, compungit animum, fugat

re. Reverere honorem, quo Dominus ipfam

»S,Chrymn

vitia, lachrymarum educit fontes, cuftodic

1 Iyo.

honoravit, nec ad peccati ufüm ipfam dedu-

oftia, feGtatur pacem, fürfüm erigit cor, Deo-

cas, fed rurfum animadvertens, quod poft

que conjungit. Tunc compofita proferuntur

manum & linguam, cor fuüfcipit tremendum

eloquia fale condita

, & conf(ideratione cir-

illud myfterium, ne un

cumfpezta.

conífuas dolum.

quam in proximum

$. Laur.

XXVI. Lingua prudenter exercitata fit de-

XXXIV. Inde*nobis mors, inde lapfus, in- 1d, xhom.

Juft. de

cor animz,con(cientiz fpeculum, index cogi-

Inft.

Te-

de perditio,inde naufragium preparatur,nam 59. ad il.

gim. Pral

tationum, charitatis vinculum, nutrimentum

& mentium lapíus ex linguz garrulirate ve. !um Ca-

€.8.

'pacis, honor hominis, honeftatis exemplar,

nientes quidam declarans, ait: Multi ceci. ^*

morum decus ; reconciliatrix hominum, ami-

derunt per gladium, fed non tanti, quanti per

ca fapientiz, fpiritualis vitz Magiftrz, frater-

linguam 5 & gravem cafüm demonftrat fe-

nz dile&tionis cuflodia, nulli onerofa, omni-

ftinans, ait: Lapíus de pavimento potius,

bus femper amabalis, univerfisque proficua.

Su Climac.

quam lapfus de lingua. Quod dicit tale eft.

XXVII. Situam linguam cuftodieris, dabi-

Conducibilius eft ruere, & Corporis fentire

Scholion. tur tibi a Deo gratia, compunctio nempe cor-

jaduram, quam verbum tale proferre, unde

lI,

3. 3d grad. dis, in qua videbis animam tuam, & in hac

anima poterit deperire, neque lapfüs rantum

lbidmy

egredieris in gaudium fpiritüs: fi autem lin-

attingit, fed & (uadet multam adhibere cau-

gua te vicerit, crede mihi, quo dico tibi nun-

telam, ne fupplantemur

uam poteris a tenebris mentis emergere.

oftium & feram.

3dicens—: Fac ori tuo

S. Laur.

.XXVII. Hzc (lingua) fi moderatur, red-

XXXV. Inflammat lingug mobilitas id ado- S. Aug. fer.

Juft. c. 15.

dit horninem moribus ornatum, mente tran-

de difcipl,

leícentia, ad jocofa; in virili etate, ad frau- 3.ad Frat.

*S, Hlerog,

mon.

quillum , .confcientia fincerum, & cunctis

dulenta; in fenili, ad detra&toria.

i u

amabilem.

- AXXVI. Plurimis licet figuis atque mira- s, Ephrem

8. Cyrill.

XXIX. ReGe oris officio uti,. & diligenti

culis claruiffet Moyfes, ubi :nodice lingua la. de lingua

Alex. to.6.cautione moderari lin

:2. adv,

guam;obíervando,quid

pfus eft, e cerra promiíTionis excidit. Nurm. mala,

Neftor.

dicendum fit, quid reticendum, divinum pla-

20. Exodi 14. Magnum & borrendum tmare viam

I AT

ne munus eft, & res haud parvi pendenda, iis

&i pracludere non potuit , fed verbun unicum inique

. dlüoSe pulc

certe, qui cum laude vitam ducere ftudent.

&b eo prolatumy veiut murus aliquis ei ob/titit, ne ul-

At contra illa przceps in loquendo temeri-

terius progvedi po[Jet. Si Moyfen, qui Dei in-

la

tas, & effrenatus ad nugas effundendas im-

ftar fa&tus eft Pharaoni, vel folum verbum

petus periculo non caret.

exclufit terra promiffionis, quanto magis nos

maledicentia linguz noftrz, quam in Deum

Damnum.

& homines quotidie exacuimus, ac ftringi-

$. Chryf.

XXX. Qu igitur venia nobis dabitur, imo

mus, a regno Dei arcebit.

n $ Ambr,]

hom.79. Vvero quz fupplicia üon pendemus, quando

XXXVli. Quot füperfluis verbis macu- Rich.Vi&.

,j de vig

in Mattb. linguam noftram , qua Dominicam degufta-

las contraxerit, tot de gratiz dulcedine ex- in cap.19.

,

»

vimus carnem, diaboli fponte linguam effi-

ficcabit.

cimus ?

Per oris ergo cuftodiam fervar Num.

cordis mundidam , & ex cordis munditia

Idemhom. XXXI. Przftat faniem ex ore öm'ittere,

,5 hugid

foris format verba; commendat Chriftus in

6. in 2.L'/ad

quam verbum obfcoenum. At nunc fi fosteat;

i* L 215'

Corinth,

ne ad communes quidem cibos admitteris 5,

fponía hanc cuftodiam , & coccino compa-

rat, quia informatur charitate, & propter

cum autem anima usque adeo faeteat, heus tu

Deum, non p

te fcit eloqui.

ro humana laudg vcl honefla-

à

fumere myfteria non dubitas? Ac fiquidem

aliquis vas impurum acciperet, atque in men-

XXXVIIIL. Ilud etiam quante formidini; S. Petr

fa tua collocaret, füftibus quoque caum il-

quanto nobis debet effe terrori, quod veritas Dam.to.a.

lum exigeres ; Tu vero Deum cum ín ipfis

ait: Omne otiofum verbum , quod locuti fuerint bo. ferm. de

i

(menfà enim ipfius os noftrum eft, cuin gra-

mines, veddent rationem de eo in die judicii. . Au- i —lmg'

tiarum aQtione plenum eít) quovis impuro

L

.

vaíe foetidiora, & execrabiliora verba profers,

diat lingua vaniloqua, audia lingua otiofa,.

audiat lingua fcabiofa. Scabiofa, inquam, lin-

[

quzío te, non eum ad iracundiam abs te pro-

gua, quz velut fcabiem quandam.atque prü-

vocari putas? Et qui aliter fieri queat?

ritum patitur, nifi femper acuto quodammo-

Idemhom. XXXII. Chriftus ad nos ingreditur, cum

] BeHOV-l-VG-

3e. 2.ad communicamus.

o. füpervacuz locutionis unguz fcalpatur.

Nofítis vos, qui myfíterio-

Audiat & pavefcat, intelligat, & tam terribi-

Gorinth.. rum participes eft, quid dicam. Neque enim

lem fententiam. perhorrefícat, audiat terro-

vulgari quodam honore os nofílrum affici-

rem judicis, de ore ipfius judicaturi.

mus, cum Corpus Dominicum excipit. Au-

XXXIX. Grande nefas ducimus, fi vas Eu- Anoym.

J

diant, qui obícena loquuntur, qui convitia

chariftiz affervande deputatum, in profanos ap. Manfi

s

proferunt, ac cohorreícant cogitantes, qua-

utus liquetur, czleturque adulteriis, & tamen dife : 1.

leos turpent, & dedecorent...

2

inter leviffima piacula habemus, fi linguam "" ^

1demhom, .XXXIII. Linguam . cuftodi a contumelio-

corporis Dominici velut patenam, diaboli

H

21. ad

is mundam, & turpibus verbis, blafphemia,

hac fanie perfundamus,& ad impium miniíle-

perjurio, & omnibus aliishujusmodi ; Etenim

rium quaf(i confecremus , ut vel fpurcis can.

y

pqp-

,

perniciofum eíft, tam tremendis miniftrantem

tiunculis, vel nar

myfteriis ling

[w]

uam,

& fanguine cali purpurae

viat.

x

raciunculis inhoneftis defer-

E

R. P. Lobn. Dibl, Man, .me. JI.

Y2

XL.QJ&-

9

[ À

od

Bibliotbeee Manualis: Concionatoriee

!

/

2

aut quz munitio tam parata füccurrat, ubi

$. Chryf.

XL. Quare non abs re quispiam facere po-

e

f

hom 69.in cerit, fi ora iftorum, qui

verfantur in foro, qui

emiffum telum pene ante percutit, quam pro.

Matth.

(zecularium rerum rabie furiunt, cloacis for-

cedit.

ip&ra eft fero- S.Dern fe.

didi(fimis comparet. - Si quis autem molefte

* XLVII, Lingua maledica v

$00

ciffima, quz lethaliter inficit tres

uno ictu, de tripl.

L] of

ferat, quod multitudinis ora fordium cloa-

& cuftod.

cas appellaverim, is parce nimium me dixiffe

illum qui loquitur, & de quo loquitur,

pi

non enim hac meníura , fed

uem verbis fcandalizat.

non ignoret,

XLVIII. Multo magjis nocet

lingua, quam Didac..

li

Pf.13.v.3. acerbiori fimilitudine Scriptura utitur. Se-

manus ; quia manus parcunt abfenti, (ed non stell. in c«

pulcbrum , inquit, patens efP guttur eorum ; Lin-

guis fuis dolofe agebant , venenum afpidum ub labiis

lingua, que nocet abfenii, & etiam mprtuis, 19. Luce

$ Hiet

eorum,

& in fecreto.

XLIX. O lingua nequam, o impia odii &

S, Bern,

$. Pett,

XLI. Omnia ferarum genera in lin

à

gua re-

Sen. tO. T«

; ibiquippe eft levitas volucrum; ibi

invidie proles; O peftifera lepra! tu es, qux

f. 23. 8« 2«

Dam, l.2. periuntur

difcordias feminas, tu fola conculcas bonos;

ep» 19»

ferocitas beftiarum, ibi fraus virulenta fet-

pentium; voladles enim funt, qui proferunt

diffamas juftos, paris fcandala, perjuria tefti- ^^

monia falía, occafiones iniquas multiplicare

in coclum os faum, & quorum os locücum eft

Lto10]

vanitatem, quafi volucrum levitatem ; Feroe

nonceffas. Tulingua fzva punis infontes, in-

ter conjuges fcandala ponis, infamas viduas;

f.t

ces beflie fünt, quz exacuerunt ut gladium

linguas fuas; (erpentes de quibus dictum eft,

defloras virgines, tu pias & facras religiofas

Ibid.y-z- I

!

confundis, fimplices confcientias turbas. 'Tu

qu

ia venenum afpidum fub labiis eorum.

lhid

XLII. 1lla (lingua) domos domibus com-

rancores, tu jurgiía, tu liviores & iras, conten-

mittit, & urbibus urbes.

tiones & rixas & contumelias, & fciffuras fu-

fcitare non ceífas; divifiones & partialitates

li,

S. Greg.

Protinus, id nullo cumque labore facit.

Nazianz.

nutris & laGtas. 'Tu fola proditiones generas,

ü

Committit populum regi; Dominumquehfub-

incendi foves, homicidia parras. 'Tu fratrici-

carm. V5re

actis.

n. 54. de

Ut ftipulam incendit mox levis igniculus.

dia,parricidia,& ceteras crudelitates virulen-

f

Silentio

L. 20,

]lla ratis focios, fratres, natosque, patresque.

ta impietate committis. 'Tu fola foedera fran-

&c.

Illa viros armat, participesque thori.

gis, in conjurationibus occuparis, feparas

T

amicos, multiplicas inimicos. Tu fola diffi-

llla malum infontem reddit , ju['tun;jque

nocentem.

as civitates, deftruis regna. Tu charitatem

Yi

extinguis, deprimis juftos, magnificas impios,

Rurfus idinvertit. Quis rogo tanta poteft?

S. Bern.

XLIIHI. ConGideremus, quot modis nocet?

fidem deftruis, fpem quoque frangis, czeteras-

Ibidem,

Güe virtutes impia crudelitate perfequeris.

ibid.

Nocet occulte & manifefte, de prope & de

longe. Occulte, ideo ferpenti affimulatur, fi-

L. Nihil üc diflolvit mentem, compundctio S. Laur.

nem diffipat, confufionem adducit, denigra

p Juft- c.15.

cut Propheta ait: uerunt linguas f4as. ficut

dinem

de difcipl.

farpentis , venenum afpidum fab labiis eorum; no-

honeftatem, & interioris guftus dulce

tepefacit, ficut inanis, & preíumptuo

la Ag- "op-

cet manifefte, ut puta in comminationibus,

uacitas.

in irriflonibus, in contentionibus, & modis

fixS.Ambro!".

fimilibus, Nocet de prope, propterea talis

LI. Ingreditur mors per oftium tuum,

M ]

dilc, 6

linzua gladio, qui de prope lzdit, affimila-

falfum loquaris, fi turpiter, fi procaciter, po-l- de Vir&

tur; Unde prophetavit: xacuerumt ut gia-.

ftremo fi, ubi non oportet, loquaris.

ü

In

Y

dium linguas fuss; lingua eorum linguas acutus.

LiI. Quot füpervacuis verbis mens a fi. S. Greg.

Nocet de longe; proinde fagittz affimula-

lentii fui cenfüra diffipatur, quafi tot ruinis l.5 Wori

li

extra fe ducitur. Unde redire interius ad fui

tur, qux de longe vulnerat. Jerem. 9. Sagz't-f

Ü

ta vulnerans lingua eorum.

cognitionem non fufficit, quia per multilo-

p

«

Ibid.

XLIV. Sermo unus eíft, qui loquitur, &

quium exterius fparía vim intims confidera-

*

unum verbum tantum profert,& tamen unum

tionis amittit.

L

LIIL Levis quidem fermo, quia leviterS. Bern. in

l

verbum uno momento multitudinis audien-

tium aures inficit, & animas interficit.

volat, fed graviter vulnerat. Leviter tranfic, Quod ferm.

XLV. Hoc habet femper lingua malitiofa

fed graviter urit. Leviter penetrat animum,

u

$, Valerius

fed non leviter exit. Leviter profertur, fed

hem. 5.

commercium, ut lites ferat, odia moveat,

non leviter revocatur. Facile volat, ideo cha-

mortes acquirat, ita in hoc loco, Salomone

ritatem facile violat.

LY

dicente: lingua multos conturbavit pacem baben.

S. Chryf.

V

tes, civitates de[lruxit , & domos effodit, — Fallun-

LIV. Dzmon undique nobis infidias pree-

fed facilius lingua & ore

ho. ad bit

tur profe&o, qui putant nihil effe ferro for-

parare confüevit,

ptiZ.

p

tius, nihil veneno violentius, Quamvis enim

peccante. Nullum eni

m gque congruum illi

0

ifta in perficiendis mortibus habeant peculia-

organum in minifterium eft interitus atque

h

re naturz beneficium, cedunt tamen in con«

peccati; nam inde nobis teors, inde lapíus;

tentione verborum.

inde perditio, inde naufragium praparatur;

Manfi

Idem,

XLVL Nihil eft fievius, nihil violentius,

nam & mentium lapíus ex linguz garrulitate

venientes quidam declarans ait: Multi cecie

dlfc l lo

amaris afperisque fermonibus, quorum vul-

4l

Y

nera tanto difficilius curantur, quanto facilius

derunt per gladium, fed non tanti, quanti per

on

f

proferuntur. Ferri fpicula per coelum volan-

linguam. - Refrena igitur linguam, & i n

tia facilius fcuti objectione contemnis, ver-

patitur reticere, dentium morfu quiefcat, &

tanquam carnifici tradatur denti

bus.

l

borum vero jactus nec revocari poteft, nec

Mtnf

!

prohiberi, multo enim velociores funt fagit-

LV. Vanus fermo cito polluit,

& facile agi- 9. Bern. f.

|

lcl

4.5. de inter,

l' n-iini

tur? quod libenter mdjcur.

tis; qu-æuautcm ibi prqpugnacula-fubveniant;

LV L. Ser- dom. ibie?

p«

e

e

[

Tituus LXXXVI. iingua.

173

at HCH gl s o

- LVI. Sermo vanus non erit absque judi-

ta fuit, fingulari Dei providentia ab omni

Cjo, quia ab omni re&tiwudinis ftatu /depe-

corruptione manfit illaefa, (ana, pulchra, vie

reunt, qui per verba vana dilabuntur.

vax ,/& rubicunda, de qua S. Bonaventura,

S t r

Teémpus.

dum eam ex loco fuo foras in publicum edu-

le tril

Quflod,

$.Geg. — LVII. Tempust

acendi & tempus

| loquen-

ceret, cum tenerz devotionis lachrymis di-

L7.mor di: difcreta viciffitudine peníanda fünt tem-

xit: O lingua benedicta, qux Dominum fem-

*

-

pota, ne aut, cum reítringi debet lingua; per

per benedixifti, aliosque benedicere docuifti,

Dihe,

verba fe inuriliter folvat; aut cum loqui utie

nunc liquet, quam grata ei füueris, quantique

ftl.ite;

9. Lün,

tipfam pigre reítringat.

apud eum meriti.

;iter poteít, (eme

- Materia.

. V. Haffligenium monaftcriqm ordinis S. Cantipr.

$. Hief.

: LVIIL Felix li

ngua, qua non novit, nifi

Benedicti in brabantia religione probatiffi- 1. 2.

$t -

- de divinis texere fermonem.

mum eft, & in charitate przcipuum ; In hoc Apum. c.

;Sïen. t0 f

*

13. $. 8*

DI

coenobio monachus erat ita filentio deditus,

$.

IV.

quod in'ra fexdecim annos ab ore ejus, nec

"

EX LIBELLO DE IMITATIO

NE

una verbi fyllaba per tantum tempus audi-

/

CHRISTI.

retur, Contigit autem, ficut a monachis ibi-

L-I. C. IO.

llem me pluries tacuiffe, & inter ho-

dem audivimus, ut in clauftro gravitimum

$. 1.

I.«'Ve

mines non fuiffe.-

;

ignis incendium grafferetur, tunc idem mo-

nachus videns hüamanum auxilium non vale-

Ibid. f.2.

II. Si loqui licet & expedit, qua edifica-

re, mox fe contulit ad divinum, oransque

bilia funt, loquere.

Ibid.

. li, Malus ufus & negligentia profe&tus no-

paululum in filentio, linguam diu mutam in

ftri multum facit ad incuítodiam oris nofiri.

hec verba laxavit: Stes, ignis, hac hora,

flamma penitus conquie!cas.

Mira res, vim

Ibid.

IV. Juvat non parum ad profectum fpiri-

)

virtutis fuz oblitus eft ignis, fletitque in ver-

tualem devota fpiritualium rerum collatio,

bo viri fanCti, & lamma penitus eft extincta.

.iTnaxime nbi

fibi fociantur.

pares animo & Sgii*itu in Deo

VI. Refert Bellovacenfis, quod mulier quze- Bellov.

dam contentiofum domi habens maritum, fpec. mor.

L.i.c20, V. Dixit quidam: Quoties inter homines

$ 2«

. fui, minor homo redii.

vetulam quandam, quz magix fama apud ! 3. dift..

Hoc fzpius experi-

vicinos laborabat, confüluerit, quid ei fa&to ""

mur, quando diu confabuiamur.

Iï:fidem.

.VI. Facilius eít omnino tacere, quam ver-

opus effet, ut cum marito pacifice vivere,

j

feque a verberibus & pugnis, quibus fxpe a

bo non excedere.

»

marito atrociter vapulabat, eximere poffet ;

Ibidem, . Vil. Nemo fecure loquitur, nifi;qui liben-

quia-vero prudens anus inquietudinem hanc,

ter tacet.

) 5.Lur.

g. V'

qua a matito moleítabatur, nec non omne

[Ju(t- AT

malum a petulantia & procacitate linguz

LA CATHOLICA

'nde diícipl

gXEMP

EXTERN A.

^

ejus procedere folum, probe (ciebat, eidem

J

*.mon.

fuafit, ut matutino tempore fümmo.diluculo

Cu[lodia.

hortum füum ingrederetur, ibidemque eun-

(i$.Amboof

Man(

Virgo, quz eximio hoc Epitheto; fe-

do, ftando, & redeundo continuum iervaret

i

filentium , facieque orientem veríüs pofita

. deVirg

difc. $, n.

* des fapientiz , honoratur, poftquam

$3. «

intra facra vifcera faa eternum hoc Patris

tres recitaret otationis Dorninicas, totidem-

.5 G.

