xit, ingrati- Guil, Par,

vere ingratitudo detrattio dicatur, tum refpe-

tudinem effe mágnum diaboli miraculum, . 1. de

&u Dei , cujus beneficentia. & amor erga

cum fit vel maxime contra naturam.

Rhet. div.

Chrifianos minoris longe «ftimatur apud

1X. Fridericus Imperator dicere folebat, * 4

gentiles & alios Ecclefiz hoftes, fi videant

ex iis , quos extuliflec, quam pauciffimos

ipfos Chrittianos in eftimandis bereficiis fpe-

gratos fuiffe, idque muneribus fuis adtum

cialibus a Deo collatis tam negligentes effe.

effe, ut ex fidelibus infideles fierent.

Damnum,

Deinde pariter oftendatur, quam gravis ma-

ledi&io maneat ejusmodi ingratos Cbriftia-

X. Seneca notavit, humanis legibus nul-sfapl. In

nos , illa nimirum , quam David in citato

lam . ingratitudini poenam confiitutam effe ,Dom. 3.

poft E.

Píalmo expref(fit dicens : 1. Con/Titue faper eum

quia tanta ejus efLiniquitas , ut foli Dei jufti-

piph. text.,

peccatorem ,. & diabolus [let a dextris ejus , qui

tiz ridigiffimz punienda relinquatur.

B.

eum ab uno peccato in alterum pracipitet.

XI. Publius Mimus dicere folebat: Dixeris

Bufeus in

2. Cuin judicatur , (maxime in extremo judi«

maledi&ta cunGa, fi ingratum dixeris.

Panár.

cio ) exeat condemnatus.

Oratio ejus fiet in peccae

XII. Cicero quoque de ingratitudine di- Cicer. o4

tum; quia locutus eft adverfus me labiis do-

cebat : In ingratitudinis vitio nihil mali nonAttie. g.

lofis , & fermonibus odii circumdedict me.

ineft.

XIII, Rede

'cccinit nonnemo:

4. Piant dies ejus pauci; quia, cum non agnoe

Ícat beneficia conditoris & confervatoris füi;

Pertufuüm vas eft ingratus homuncio , femper Cornartus;

non meretur illis diutius frui. . JNutantes transe

uod infundis ; perfluit in nihi«

que, q

um,.

feraniur filii ejus , &? mendicent : Quia ipfe arene

R. P. Lobn, Bibl. Man. Tom. 1I.

D2

XIV. Cet£«

P.

Bibliotbece Manualis: Concionatorie

Langiusin ^ X[V. Cerva:quepiam cum:fugiens venae

. VI. Undankbarkeitiftein Fas ohne Boden,

Pol. fol-: tores (ab vite fe abfcondiffet; & iis pratergref-

$74

dardurch alle Gutthaten ausflieffen.

fis pampinos carpere coepiffer, venatores ftre-

;, VIl; Die Gutthat (chilt, ders nicht vergilt.

pitu excitati redierunt, & deprehenfam armis

VIII. NVer mitgewifchtem Maul vom Tifch

fuis occiderunt. .Quz moriens dixit: Merito

'geht, kommt fobald nicht mehr hinzu. ..

mihi hzc accidunt,

. ÀX. Undankbar Gmüth; Güt übel hüt.

[

quia violar.f f.c:vgtrjcem

f

meam non horrui.

i -:'X' G

periges Dankcq » macht gfpærigeïs

Empfangen.

i

5 XII.

.« XI. l.ln 'haït

e,Erd&h ift übel a "f:ft.efn. |

AXIOMAT A.

ji

Conmillus,^. . T. Non male cecinit Catullus :

t.t A

pr

"AUTHORE S.

Omnia fünt ingrata , nihil fe;iffe bc:nig»nqm

: 9

MP ]oanne*'s' Bufzeus in Panario. V. eodem.

. T. Jofephus Langius in Polyanth. V. eod..

Bücfhä.erll's.' II. Quod facis ingrato, certo p;rit',ündique

acto.

d :

4

; Und ankbarkeit h

auet ,der-fWohl,that den

*5 HIL "Thomas Stapletonus in Promptuario

Zapfen vom Fasab. Verlahmetmilde Hand.

text. 3. in Dom. 1

3 ,pO& Pent. & ;ext; j. in

Dom. Palm.

Florleg, . ]ll. Vor W/ohlthat w'enig Dank,

IV, Laurentius Be

p. r

- Macht Unvvillen und boefen Gftank.

yrlink i.

4

Fe[toS Ma;-

IV. Acerbum eft,

thiz Apoftoli. text 3.

meflem metere.

z

pro 'benefa-&is; malpgu.m

. V. Mathias Faber

F

Undankbarkeit

ift hart Zu-verkocrhän.

poft Pent. -

"

conc. 1. in.Dom. 1;.

fv

V. NVer gfpzrig feet die Dankbarkeit, .. VI. Jofephus Manfi in

Ra

.Bibi. moral. txf: 30.

?

Wir d gfgærjg þfchnþc':i—den: Freygebigkeit. diíc. 1 9f & feq.

Y

[

I

O BONA

INTENTI

mu*s ; mctcenariis, ,aHïmilämür, Sin autem

[

bono & honelto propter feipfüm adhazrea-

/QUOAD ESSENTIAM.

mus, in filiórum genere fümus. Filius enim

ubi ad prudentiam diícretionemque perve-

Dejïnjtio. :

nerit, paterna votà exequitur , non timore

i ^

I.

plagarum , non etiam mercedis & premii

?

ft actus volunta

tis, quo actiones hlom'i-

cupiditate , fed amore, pietate, obfervantia-

l

nis ad finem aliquem füpernaturalem

dee

a Patrem: perfuafus enim fatis eft,

E

diriguntur. Ipía virtutum omnium

uüum

[:

ore, quidquid Patris eft. . Subdividi-

finis, initium, decus , & ornamen-

tur autem quzvis ex iftis intentionibus in

l

"

tum eft. De qua locutus eft fponfus dicens:

virtualem, & a&ualem ; hzc eít, quz ipía

[U

Vulnerafti cor meum , foror mea fponía;

refert opus ad finem. illa eft, quz.in virtute

vulnerafti cor meum in uno oculorum tuo-

przcedentis a&us

aliquod. opus ad þfïnem

rum (id eft, ut Honorius explicat', in una

ordinat.' :

5

intentione, quando unam tantum rem petit

4dilus intentionis optime.

anima a Domipo, ut inhabitet in domo Do-

III, Primus eft, in emnibus rebus unicum Dei Efth. ;

*-.

mini omnibus diebus vitz fux ) & in uno

bonorem quertre, ad exemplum Eflheris de fe- v. 19.

crine colli füi ( hoc eft, in una cogitatione

ipfa fatentis: Tu fcis, Domine , quod nun- -

intelle&us, qua intelligit Deum effe füm-

quam lztata fit ancilla tua, ex quo huc trans-

mum bpnumf)

Divifio.

lata füum, usque in przfentem diem , nifiin te

Domine. Nam, ut recte S. Auguf(tinus dixit,

;;

II. Triplex potiffimum eft intentio bona.

minus te amat, Domine, qui tecum aliquid

I. Qua quis bonum operatur poenz zternz

amat, quod propter te non amat.

formidine. 2. Qua quis (pe premii zterni be-

Secundus eft , /eipfum oblivifci, & in fola DeiPf. vi7.

ne agit. 3. Quaquis Deo propter fuam boni-

veluntate acquiefcere ,, ad. exemplum Davidis: t-

tatem fervit, feu puram Dei gloriam quszrit.

dicentis : Confitemini Domino , quoniam Matd. 6

ER

De quibus fic S. Dorotheus loquitur : Tres

bonus.

Et hoc eft, quod ipíe Servator". 4-

funt conditiones & flatus, ut D. Bafilius ait,

fuafit, dum dixit: Nefciat finiftra tua, quid

quibus grati effe poffumus. Si enim poenam

faciat dextra tua.

Nam , ut fapienter S.Hom. 12.

formidamus, in fervili ftatu fümus.

Si vero

"u

Chryfoftomus advertit, nihil zque inaniaí^ eP. ad

mercedis lucra confectantes, utilitatis & pro- '

reddit beneficia, difperditque, quam eorum,* hiltpp«

O €£-

Prii cqfhmodi gratia, djy;i.na"manfda'Fa"peragi.

.qua& nos recte fecjmus , mlemorialïg du

nim,

Titulus LX XIV. .Intentio.Lbona.

29

- nim parit mala, ne

gligen;iofeä .faci.t, &-i.n' ar.

XVIII. Univerfa propter femetipfüm ope- Prov. 16.

rogantiam tollit. -

ratus eft Dominus.

Y

V. 4

XIX. Si

Tertius eft, fervire

IWo, nn þii;m kult zd »ipji

uis non quzfi

&ritt Dominum 9 Par. 15.

$laceat (hoc enim neício , quid humani etiam-

Deum Ifraél, moriatur , a minimo usque ad "* !5-

E, r. denum retinet , tefte Drexelio ) /éd quia fibi fic

maximum , a viro usque ad mulierem.

ze&. int. c. fervienti placet Deus , feu , quiatam bonus eft

. XX. Vg duplici corde, & labiis (cele(tis ! £edl. 4. V.

?.9.3- . Deus, utnoftrumobfequium dignetur appro-

id eft , qui labiis honorant D

a

eum, cor augem tf'

bare, eoque fe capi ac dele&tari oftendat; De

eorum longe eft ab eo.

uograduS. Bernardus fic exclamat: O amor

- .. Utilitas.

í

a

n&us &.ca(tus! o dulcis & fuavis affectio !

: XXI 'Vulner

afti cor meum , foror mea Cant.4. v.

Dxe. dil, -

O pura & defzcata intentio voluntatis ! . eo

fponfa, vulnerafti cor meum in uno oculo- 9

certe defzcatior & puriór, quo in ea de pro-

Deo..

rum tuorum, fcilicer bonz intentionis, quem

prio nihil jam admixtum relinquitur : eo füa-

folum; ut fagittarii fagittas ad [copuin jacen-

vior & dulcior, quo totum divinum eft id ,

tes ;.apertum habuitli.

qgod fentitur..

Sic affici; deiücari,c(t.w :

.XXlIl. Cum quzfíeris Dominum DeumDett 4 v.

tuum , invenies eum, (i tamen: toto corde ?**

n

5. H

quæfieris.

EX $. SCRIPTURA.

XATI.

H

:

Manus Dei noftri eft füper omnes, r. Esdre.

i

i

qui querunt eum in bonitate.

Y : 8' Vu gg.

—— Qualitas.

. XXIV. Quzrite Deum, & vivet anima Pfal.6g. v

6. ".

neme ut fignaculum füper cor tuum, ut

veftra.

33*

po

fignaculum füper brachium tuum.

XXV.H

1.Cor. 16.

II. Sive manducatis, (ive bibitis, (ive aliud

onora Döminum de tua jfubfian-

Prov. $,

Ve 3f2

tja, & de primitiis omnium frugum tuarum, V: 9

quid facitis, omnia in gloriam Dei facite.

& implebuntur horrea tua faturitate, & vino

Ptiog,v, lll Querite Dominum, & confirmamini:

torcularía tua redundabunt..

4*

quzrite faciem ejus femper

L

XXVI. .Et non reliquit me folum » quia Joan. g. v.

Ecclef.

2.

IV. Sapientis oculi

in cap

29.

v. l4-

in tenebris ambulat..

itg ejus. ätültus

:

quz placita funt ei, facio femper.

Rom. 11.

Pf. 5o;

V.

V. Cormundumcrea in meD

eus, & fpiri-

-

| .'XIXPVIB, Si radix (an&ti, & rami.

v. 17.

!2.

tum re&tum innova in vifceribus meis,

Dignitas.

-XXVIIL Nibilg

ue erat in templo, quod non 3: Rez- 6.

Col. 3. , . VI. Omne , quodcunque facitis in vetbo

R

aut in opere, omnia in nomine Domini noftri

auro tegeretur (id efl, nihilin anima juftj at- - ??

ESU Chrifti facite,

quéperfe&i hominis, quod nonauro perfeGif-

gra;ias. agentes D;o &

fims charitatis erat exornatum.)

Patri per ipfüm.

4

VII. Serviobe

dite Dominis carnalibus cum

-XXIX. [ufti antem in perpetuum vivent, ??* 5. v.

?h. 6. v

apud Dominum e(tmerces illorum, & cogita- !^

timore & tremore , in fimplicitate cordis ve-

tio filiorum apud Altiffimum.

. ftri, ficutChrifto, non ad oculum fervientes,

-XXX. Omnis gloria

,ejus filie regis ab

Pf21 44. v,

- quafi hominibus placentes, fed ut fervi Chri

15.

--- fti, facientes voluntatem Dei ex animo. .

'i'ntus.

Pf z-6.*

V.

VIII. Tibi dixitcor meum, exquifivit te fae

J'ucunditas.

8«

XXXI. Meus c

ibus eft, ut faciam volunta- Josn.4. v.

cies mea : faciem tuam, Domine, requiram;

Pí or. v... IX. Anima mea illi vivet, & femen meum

temejus, qui mifitme, & perficiam opus ejus.

$1.

ferviet illi.

k

.^ XXXII. Et in terra pax hominibus bonxLuc 1. v.

voluntatis.

14.

Pf. 53.

v. .X. Voluntarie facrific

abo tibi ,& copfife-k

$.

bor nomini tuo, Domine, quoniam bonum eft,

XXXIII. Utinam attendiffes mandata mea, !f 43. v.

fa&ta fuiffet ficut lumen pax tua , & jultitia !9*

Lev. 27, . Xl. Omnis zflimatio (iclo fanctuarii ( id

V. 25.

eft, gloriz divinz) ponderabitur. .

tua .ücut gurgites maris.

Mala intentio.

v. g.

Mauh, 6. . XlI. Teautem faciente eleemofynam, ne-

XXXIV. Abominátio Domini eft omnis il. Prov.3- v.

fciatfiniftratua , quid faciat dextra tua , ut fit

eleemofyna tuain abícondito.

lufor , & cum fimplicibus fermocipatio illius. **

Exod. 18.

;Ob- I 60

. XIIL. Ecce enim in coclo teftis meus , &

r..

bore confumetis.

XXXV. Non bonam rem facis:k Stulto la-

V, 18.

v. 20.

conícius meus i^ excelfis.

XXXVI. ]n hoc feríam vobiscum faedus , t.Feg. 11.

V. lO

Gen. i$.. . XIV.. Noli timere, Abram, ego proteGtor

tuus füm, & merces tua inagpa nimis.

ut eruam omnium veftrum oculos dextros; V- ?

Matth,

6.

XV. Nolite thefaurizare vobis þh'e!äurös

onamque vosopprobrium in univerfo Hrael.

v« 19.

XXXVII. Gladius füper brachium ejus, & Zach. 11.

jnterra, ubi erugo & tinea demolitur, & ubi

fures effodiunr, & furantur. The(aurizate au-

füper oculum dextrum ejus : brachium ejus ** !7

tem vobis thefauros in coclo, übi neque s; us

ariditate (iccabitur, & oculus dexter ejus te-

o. neque tinea demolitur, & ubi fures non

'nebrefcens obícurabitur.

effodiunt, nec furantur ; ubi enim eft thefaue

rus tuus , ibi eft cor tuum.

P

$. IIl.

^. ANece[fitas.

'.EV-X SS. PATRIBUS.

Matth,

6,

XVI. Lucerna corporis tui eft oculus

tuus;

v 32.

fi oculus tuus fuerit (implex , totum corpus

L]

á

tuumlucidum eric: fiautem oculus.tuus fuerit

Qualitas.

nequam,totum corpus tuum tenebrofum erit,

unc folum Deo vera obfequia reddi.5. G

R

-T

*

um eum propter amoris fiduciam moral.

If. 42. v.8: XVII. | Gloriam meam alteri non dabo.

mü?sc.

j

non

4

3

Bibliotbece . Manualis Concionatorice

36

XVI. Conveniást unusqüisquc cor

fuum, &S$, Hier. in

nos timemus : cum nos ad bona opera non

fidelemP. ad Lu-

metüs dirigit, cum malum menti noftrz non

inomni vita inveniet, quam rarum fit,

£

Jlacet.

animam inveniri : ut nihil ob gloriz cupidi- ^^

à

ii

Saviams — 1[. Oblata DEO non pretio ,

.

i

fed. affe&u

tatem , nihil ob rumufcules hominum faciat.

ad Eccl.

eníanturt.

Neque enim ftatim, quijejunat, Deojejunat:

Cath. S,

III. Si gratiam ideo tibi dedit Deus, quia

aut extendens pauperi manum ,. Deo fcene-

Aug.fuper

dedit gratis, grátis ama : noli ob premium

rat. .Vicinia funt vitia virtutibus; difficile

Joan.

efY, Deo judice effe contentum.

diligere Deum: ipfe fit premium tuum.

S.Hierep. IV. Nefícit religio noftra perfonas accipe-

"^XVII. Vigilanti cura per cuncta opera in-S, Gregor.

M

tentio noftra penfanda eft , ut nihil temporale l. 28. mor.

lant,

14.2d Ce-re, nec conditiones hominum , fed animos

pl

infpicit fingulorum.

in his, quz agit , ap

petat, totam fe in folidi- ** 9

i

"

S. Aug. in

V. Non valde attendas , quid homo faciat5

tate &ternitatis figat.

$6

-X VIIL Pura erit intentio, fi inomni actio-

S. Bern.

Pf 13. fed quid, cum facit, afpiciat.

flor.c.1176

?

f10!

SuA Ug4 to.

VI.

uare voluntarie ? quia gratis amo ,

nenoftra, aut honorem Dei , aut zdificatio-

nem proximi , aut bonam confcientiam qug-

8. in P. quod laudo.

Laudo Deum, & in ipía laude

53-

gaudeo, ipfius laude gaudeo , quod laudato

ramus : Duo quidem in intentione neceflaria

non erubeíco. Gratuitum fit, & quod ama-

requiruntur, res & cauía, id eft, quid inten-

tur, & quod laudatur. Quid eft gratuitum?

das, & propter quid. Ex his fane duobus ani-

ipfe propter fe , & non propter aliud. Quod

mz vel decus, vel deformitas indicatur.

$1

reg. ].

przmium a Deo accepturus es, o avare:?

XIX. Omne, quod datur Deo, ex dantis$ G

mofte.

d

non tibi terram, fed feipfum fervat , qui fe«

mente penfatur, unde fctiptum eft:: Refpexit?'-

cit coelum & terram.

E

Dominus ad 44bel , &j ad munera ejus : neque^ ^

S.Rern.tr. — V]l. Opera probant, qdx cernunt ; fed;

enim facrum eloquium dicit : refpexit ad mu-

nera Abel, ad Cain autem non refpexit, fed

h"m- 50

de srad.. unde prodeant , non difcernunt.

e

VIII. Quid per oculum expri

mitur , )nifi

prius ait, quia refpexit ad./fbe], & deinde ait ,

5

Su G[eg. l.

opus füum preveniens cordis intentio? quz,

ad munera ejus. .

28. mor.

XX. Cor & non

füBüantiam penfat , necidem honi;

Md

€» 6,

priusquam fe in aCione exerceat , hoc jam,

fttt

quod appetit, contemplatur. Et quid appel-

perpendit, quantum ejus fac

TA

rificium , fed ex5. in E-

hot

quanto proferatur.

vang.

Jatione corporis defignatur, niíi unaquzque

O

&L

actio, qux intentionem (nam quafi intuen-

XXI.

/

)perationes bonz commendantut s. Ambro-

ji

tem oculum fequitur ? Lucerna itaque cor-

affectu, neque enim minus beatus Elias, qu

am (ius lib. de

g

ota vili, Jacob. &

6!

poris eft oculus; quia per bonz intentionis

Moyfes, cum alter cibi indigus , mel

radium, merita illuftrantur actiones.

fine filiis, fine füumptu, (ine comite ; a

Iter po- vita beata

$

[X. DEUS cor, & non fübftantiam pen-

puli Dux, lztus fobole, füccin&tus potentia, ""

&

Mfm-

fat: nec cogitat quantum , fed ex quanto

diverfo genere meritum zquale fundarunt; .

:

uando cum Domino in trasfigurationis

il

uis operetur.

S.Gres.in X. Fundament

aliud nemo poteft ponere,

gloria refulferunt.

XXH. Hzc eft locutio metaphorica ,

'qu ïaLyrä;ïus

€. 38. Job preter id, quod pofitum eft, quod eft Chriftus

in Luc. 1 1.

JEfüs: tunc bafes in fundamento fünt , cum

corpus hic accipitur pro congerie operatio-

intentiones noftrz in Chrifto roborantur.

num , (icut corpus materiale eft quedam ag- MP

(ri

(ir

Idemhom, XI. Sicfitopusin publico ; quatenus intene

gregatio membrorum diverforum , & ideo fic-

21. in E-tio maneat in occulto , ut & de bono opere

ut oculus dirigir membra ad operandum, ut

vang.

pedem ad ambulandum. manum ad ícriben-

proximis prabeamus excmplum , & tamen

per intentionem, qua foli DEO placere quae

dum, ficintentio re&a, prout includit fidem,

rimus, femper optemus fecreturn,

& charitatem , dirigit varias operationes in

$(

finem debitum, ideo fubditur : 5i oculus tuus

lo

S. Aug. in

XlI. Holocau(ta medullata offeram tibi.

9

Pf. 65. v.

uid eft medullatal intusteneam charitatem

Janplex fuerit , id eft, inten

tio tua recta, fine

l

15.

tüuàm : non eritin (uper&cie: in medullis meis

plica falfz fimulationis;totzin corpus tuum. id eft

lt

erit, quod diligo te. Nihil enim interius me-

congeries operationum tuarum , Jucidutn erit,

tD

id eít, meritorum vite ztrernz.

&o]

dullis noftris. Quisquis ergo in fupertcie co-

, qui foloS.Laurent.

ia

lit DEUM , magis placere vult hominibus;

XXIII. Ratus profecto reperitur

Juíft. de

uam DEO.

teftimonio contentus fic divino. Hoc proba-

tiffimotum virorum eft proprium , qui in luce

comp. &

s.Bern.de XIII. Quomodo perfeGe diligis, aut dilige-

compl.

dom. interris, fi in fummorum defiderio ad fuperna non

veritatis introrfus gradientes ; Deo placere

Chr. perf.

W

c. 69.

tantum concupifcunt. Talis Apoftolus erat;col, 19,.

raperis?. Collige teipfam ad temetipfam , &

in folo divinitatis defiderio requiefce.

cujus jam converfatio in ccclis habebatur ;

ideo dicebat : Mibi pro minimo ef? , ut a vebis

S. Laur.

XIV. Prima vox, prima cogitatio, primus

uftin. deaffectus divinam refonet laudem , ignitam

judicer, feu ab bumano die. Kt alibi: Gloria n0« -

difc. mon. 4d DEUM dirigat fupplicationem.

ni«an confcientie nofira. -

c. loi

fira bac eft , 'tg]limo

AEquitas.

oniam fcriptura loquitur, Deum

S. Bern. in

omnia feciffe propter femetipfum , erit profe-

EU

XXIV. Quomodo non eft hoc extremzs. Chry-

tra& . de

ftultitiz, hominum mente corruptorum glo- foft. hom.

dil. DEO

&o, ut fa&ura fed quandoque conformet &

j.12. in. £a

coll. 1o, Concordet auctori.

Oportet proinde in eun-

riam quzrere , cum oporteat ad oculum De

P

orinth.

N

qui femper eft infomnis, confugere, & ad illius.

hl

& 11.

dem nos affe&&um quandocunque tranfire, ut,

fententiam omnia dicere & facere? Nam ifti

$

quomodo Deus omnia effe voluit propter fe-

Q

quidem, etiamfi landaverint, nihil vosjuvare

metipfüm, fic nos quoque nec nos ipfos, nec

$

aliud quid feciffe vel effe velimus, nifi &eque

porerunt. Illeautem, fi ea quz fiunt. fuerint ei

accepta , & hic reddet claros & illu(tres , & in

W

propter ipfum, ob folam videlicet ejus volun-

uS.

tatem , non noftram voluptatem.

die futuro impertietur bonis ineffabilib

Neceffi-

-

E Tüuus LXXIF. . Intentio bona, —

3I

h

Nece[fitas.

nimus. Ipf'um amemus propfer ipfum, & nos

8. Dern. l.

XXV. Neeeffaria eft charitas in intentio-

in ipfo , tamen propter ipfum.

de pree, ne; cujus ratio eít, quia charitas intentione

XXXVIII. Nec illud, quod tibi pro magno s. Anfelms

de difpenf. ad omnia illa, quae ad finem fünt principa-

przeitat DEUS, preponas illi, qui praftitic:£. 32. de

uod enim dulcius a DEO premium, quamtemp. c«4;

liter intenta, dirigit , & extendit , & per

. hoc ar&ius unit, cum in omnibus unum in«

ipfe DEUS?

XXXIX. Totum meriturh eft in volunta- $- Bern.de

h

tendit, & ad unum tendit, & omnia, quane

tum poteft, cum illo unire quzrit.

te, quantumvis cantam mereris ; fac ergo ntér. do-

8' Aug. fu.

magnam voluntatem, fi vis habere magnum"

Qo Q, 8-

XXVI. Quod bona intencione non facis;

meritüutm.

per Matth. non tibi proderit, quia quomodo feceris, non

e

quomodo illud evenerit, tibi imputabitur.-

XL. Uberior eft numerus e parvo , quamS.Ambrof.

theíaurus e maximo, quia non quantum de-

L.de viduis

i

$.Greg. in . XXVII. Sifemelcor intentione corrumpi-

ante med.

snoral,

tur, fequentis aCtionis medietas, & terminus

tur, fed quantum refideat, expenditur; non

ergo quid faftidio exfpuas, fed quantum devo-

ab hoíte fecure poffidetur , quoniam totam

arborem fibi ferre fru&us confpicic, quam

tione conferas , eftimandum eft. .

veneni dente in radice vitiavit.

Summa cura

XLL Ma

is S. Chryf.

jor tibi merces, fit citra merced

—-hom, 5. in

: vigilandum eít, ne vel operibus bonis ferviens

fpem feceris.

mehts reproba intentione polluatur.

XLII. Magna res amor; fed fünt in eo gra- P- 4d

l

om,.

8. Bern.

XXVIII. Ut interior oculus vere fimplex

dus. Sponfa in fufho ftat: Amant enim & filii ;

S. Bern.

de confid. fit, duo illi arbitror eífe neceffaria, charita-

fed de hzreditate cogitant: quam dum veren-

fer. 83. ini

turquoquo.modo amittere, ipífum, a quo ex-

Cant.

tem in intentione, & veritatem in electione.

Sic oculum nequam duo e regione mala con-

fpectatur hereditas, plus reverentur, minus

amant. Sufpectus eft mihi amor, cui aliud quid

ftituunt, czcitas, qua fit, ut veritatem non

cognofcat: & p

adipifcendi fpes fuüffragia videtur, -Infirmus

l

erverfitas ; qua fit , ut QiIiQ

eft is, qui forte fübtracta fpe aut extinguitur,

gat iniquitatem,

l

Rich. de

.XXIX. Quo

d eft wcor

aut minuitur. Impurus eft qui & aliud cupit :

pus fine vita, hoc

Ícilicet fecundario remunerationem : purus a-

hom. c. 7.

ftatu int.. eft opus firie intentione bona,

mor, mercenarius norieft. Purus amor, de fpe

S.Laurent.

XXX. In cunGis operibus, quicunque

j

animi falutem exoptat, intentionis fuz com-

vires non fümit, nectamen diffidentie damna

r

Jutt. de re-

X

gim. Pral,

ponat obtutum , & ad illum , quem divina

fentit. Sponfz hic eft, quia hoc fponfía eft, qua-

CI 22.

lex mandat, diri

:

cunque eft. Spon(z res & fpes, unus eftamor.

d

bore defudet.

gat finem , ut non cafílo la-

;

Hoc fponía abundat , hoc contentus eft fpon-

S. Augut, XXXI. Magni intereft , cum aliqu

id boni

fus. Necisaliud quzrit, nec illa aliud habet.

JDisgnitas.

eonc. 12.facimus, cujus rei contemplatione facimus;

inPf, 118- officium quippe noftrum non initio , fed fine

- XLIIL. Níhileratin templo, quod non effet Dida. Stel-

exauro puriffimo confe&tum, vel (altem deau- lx in c. 1 1.

penfandum eft, ut fcilicet non tantum fi bo-

ratum , atqueita in templo vivo animz noftra Luc-

num eft, fed precipue fi bonum eft,

propter

Lb

uod facimus , cogitemus.

nihil debet effequod non fit charitas,velotpa-

tum cum charitate: quapropter non tantum

Orig . de

XXXIlI. Nonbene

faccedit,quidquid agitur

fing. Cler. paffim, & fan&um non eft, quod agitur fàn-

oculos debes conjicere in id, quod facis, fed in

id , quod intendis, nam vilia & minimaopera;

étum, nifi fan&e, quod fanctum eft;peragatur.

Utilitas.

dum divino fpiritu fiant, & intentione redaa,

maximi funt valoris, & e contra maxima & he-

S$.Cuyt — XXXIII. Ne putemus, nos premio caritue

roica opera, fi debitaintentione , & rectofine

ho. 5. inros , fi pro premio non laboremus : imo ob

careant, nullius funt valoris & ponderis. -

ep. ad

XLIV. Siomnino dignus fueris, agere ali- S. Chryf.

Rom.

hoc ipfüm przmium erit majus.

[faac. Abb.

XXXIV. Tunc Dei dilectio perfecta, qua

quid, quod Deo placeat, & aliam adhuc ,!. de com-

prior ipfe nos dilexit, in noftri quoque cordis

preter hoc ipfum , quod placere meruifti , Punds

apud Caf';

coll. IO,

tranfierit affectum , cum omnis amor, omne

mercedem requiris, vere ignoras, quantum

C€ 7e

defiderium , omne ftudium , omnis conatus ,

bonum fit placere Deo. Si enim (cires, nun-

omnis cogitatio noftra, omne, quod videmus;

quam aliquid aliud extrinfecus mercedis aut

"

X

uod loquimut , quod fperamus, Deus eft.

muneris expeteres,

$. Chryf.

XXXV. Hec debet effe omnis intentio

XLV. Dominus & illum, quide quinque ta- S. Hier. in

"

noftra, ut imaginem füturz beatitudinis in

lentis decem fecerat, & qui de duobus qua- Matth. c.

hoc corpore poffidere mereamur, & quod-

tuor, fimili recepit gaudio, non confiderans ?**

dafhodo arrham cceleftis illius converfationis

lucri quantitatem, fed ftudii voluntatem.

& glorie incipiamus in hac vita preguflare.

AMaia intentio.

Hic inquam, finis totius perfeGtionis eft, ut eo

XLVI. Cum pervería intentione vel re- S. Gregor.

usque extenuata mens ab omni fitu carnali,

&um quid agitur, etíi fplendere coram ho- l- 28. mor.

yo

ad fpiritualia quodammodo füblimetur , do-

minibus cernitur , apud examen tamen in-^ 9?

ffhs

nec omnis ejus converíatio, omnis volutatio

terni Judicis obícuratur.

n

$. Anfelm. cordis , una & jugis efficiatur oratio.

XLVII. Vg portantibus crucem, non ficuts. Bern, in

7

inc.13.

J XXXVIL. Omnia vilia cum charitate faQta,

Salvator fuam,fed (icucilleCyr

enzusalienam. Apol. ad

ep.

1. 20 &unt aurea atque divina.

Duplici quippe contritione conteruntur, qu

r Abb. Gu«

Cor.

lielm. Abb.

S. Auzguft.

XXXVII. Vox hujus cantoris fervor eft

hujusmodi funt, quando & hic pro temporali

fan&ti amoris. Amemus, gratis amemus: Do-

gloria temporaliter fe affligunt , & in futuro

f. 256. de

temp.

minum enim amamus, quo nihil melius inve-

pro interna füperbia ad fupplicia eterna per-

trahuntur.

Ef

42

Bibliotbem Mahualz's ' Concion»atoriæ

trahuntur, Laborantcum Chrifto, fed non re-

ptura, & bolos, quos fumptura, & anheli-

tus, quos vigilans vel dormiens dictura effet.

o

gnantcum Chrifto. Detorrente bibunt in via;

if

fed non exaltábunt caput in Patria: lugent

II. Efther dicebat : Domine; tu Ícis, quod Efth;

nune , fed tunc confolabuntur.

nunquam lztata fit ancilla tua ; ex quo huc !4 V« 16

translata fum usque in przfentem diem, nifi

S. Gl'ego l

XL. Cum bonum opus non bona inten-

1. mor, c. tione fümitur , huic adverfantes Spiritus ab

in te, Domine..

19.

IIl. D. Thomas

Aquinas poft mortem ap- Vita 7.

ipfo cogitationis exordio principantur , tan-

toque eam plenius poffident, quanto & per

paruit pulcherrima ftella in pe&tore confpi- Mart.apud

cuus , qua condecoratus eít propter puri(- Sur.

Ninitium dominanþes tenent.

fimam intentionem, quam omnibus fuis ope-

$. IV.

ribus prefixit: unde interrogatus a Chrifto,

uam mercedem peteret pro tam fideli fer-

EX LIBELLO

vitio & labore? non aliam, refpondit, nifi

te, Domine.

DE IMITATIONE CHRISTI.

IV. Si Honoratus, Abbas Lyrinenfis, tanto Paulus

Qualitas.

:

"Barry in

ftudio Dei amorem, obfequium, gloriamque

u

fæd.fan&o

Lib. 3. c.

li , ego debeo effe fupremus finis t

uus,

fe&tabatur, ut non folum interdiu , fed noct

E

I Fi

h

a-

1 60 Jal?.

9, $. 1.

& ultimatus, fi vere defideras effe bea-

quoque omnes cogitationes illius eo fpedt

tus. Ex hac intentione purificabitur affectus

rent: inter dormiendum enim de Deo dili-

li.

tuus, fepius ad feipfüm , & ad

gendo breves calidosque fermones habuit.

(:rcatu.ras

male incurvatus.

»

Sed & fomnia de Dei duntaxat amore, de

Lib. 3. c

II. Non te conturbent alienz p

hältäfiæ j

virtute, de pietate erant.

. V. Fuit e prifcis Afceta unus aliquis , qui, Drex. in :

6.$.3. de quacunque materia ingeftx. Forte ferva

ropofitum, & intentionem rectamad Deum.

quotiescunque operis aliquid erat aggreffu- amufii . r

Lib. 3. c

Iii, Fili oportet te adhuc multa addiícere,

rus, fübfiftebat aliquantifper cogitanti fimilis. € 1« f« 2«

Interrogatus quid hoc ageret? opera noftra,

iL $. 1. qug necdum bene didicifti. Ut defiderium

tuum ponas totaliter. fecundum beneplaci-

refponditi, ex fe nulla funt , velut informis

tum meum , & tui ipfius amator non fis, fed

trabs , nifire&to fine finceraque intentione ve-

mez voluntatis cupidus semulator.

lentur ac veftiantur. Et velut qui fagittis ad ..

Lib. 2. C,

IV. Duabus alis homo fublevatur- a terre-

Ícopum ejaculandis certant, non emittunt an-

4. 50 IO

te fagittam, quam oculo collinearint ad me-

nis, fimplicitate fcilicet, & puritate. Simpli-

citas intendic Deum

X

tam ; fic & ego, quidquid demum acturus fim;

. *purigas appr.c.hendic

ad Deum, finem noftrum ultimum , intentio-

& güftat.

Utilitas. -

nem meam dirigo, &hoceft, quodago, dum *

Lib. 1.. e. — V. Si Deus fémper effet pura in

t-entio noe

fübfifto, id enim Deus a nobis exigit.

14. $. 1. ftri defiderii , non tam faciliter turbaremur

Vi. B. Magdalena de Pazzis dicere folebat: Vitac 37.

r

Sicrederem, me uno lolo verbo diGoob alium

ro refiftentia fenfus noftri.

Libo 2o C-

V1. Si nihil aliud, quam Dei beneplacitu

finem , quam ob amorem Dei, etiamfi non

effet ejus offenfa, poffe evadere Seraphinum,

a.$ 1. & proximi utilitatem extendis , & quzris;

- interna libertate perfrueris.

nunquam illud dicerem. Hinc etiam affiduo Cap. 44.

Lib. 3. €.

VII. Quanto purior fuerit intentionis ocu-

inculcabat fuis monialibus , ut omnes etiam

minimas actiones puriffime referrent ad De-

KED So p

lus, tanto conítantius inter diverías itur

um; &nehzc doc&trina excideret, crebro in-

pro—cellas.

Necejïtas.

s

opinato qusrebat ex illis, cur hoc illudve fa-

e Deuin,

Lib. r. c.

VIII. Quialiud quzrunt;quam pur

cerent? quod fi audiret, caíu aut ex confue-

17. 4 2. & animz fuz falutem, non invenient niü tri-

tudine fa&um aliquid fine intentione fupere

hi

bulationem & dolorem.

5

naturali, dicere folebat : Non videtis vos me-

61

Lib. 3. C

IX. Defideria te fepe accendunt , & ve-

ritum perdere?: Deus talibus operibus non

11, $. 1- hementer impellunt: fed confidera, an pro-

pafcitur.

VII. S

. Gertrudis Virgo, quando etiam ob Il.lün-,di'u.-

pter tuum commodum, an vero propter ho-

norem meum magis movearis. Si ego fum in

indigentiam fuam aliquid expendit,

gaude- piet. lo IA

* C. I2e

cauía , bene contentus eris, quomodocun-

bat mirum in modum , perinde ac (i in De

1

que ordinavero : Si autem de proprio quz-

honorem illud fuper altare obtuliffet , aut

fitu aliquid latet, ecce hoc eft ; quod te im-

í

erogaffet in pauperes, Dominum enim in fe

ipfa contemplabatur , cui fe providiffe gau-

psdit & gravat.

5- V-'&

debat. Ideo (ive dormiret, five manducaret,

five aliud quid commodi, aut requiei fuo im-

EXEMPLA CATHOLICA

penderet corpori, non aliter quam fi Domi-

EXTERN A.

no id feciffet, exultabat.

Nam Dominum

in fe, & ruríus fe in illo intuebatur. Ideo

Qualitas,

s.

in fe quoque illi, & fibi propter illum, fer-

Q

vire & benefacere geftiebat, quo impleret

W

Joan. g. v. L. ( hriftus Dominus de feipfo dixit : Ego

Dominicum illud :

uod uni ex minimis meis fe-

non quzro gloriam meam. Et iterum:

Etnonreliquit mefolum;quia quz placita funt

ciflis, mibi feciflis : fe etenim exiftimabat & mi-

Blofius

ei, facio femper. Hinc & S. Gertrudem mo-

nimam, & viliffimam omnium creaturarum.

inft. fpir, nuit, utfüua omnia opera minutatim offerret,

Ideo quicquid fibi impendit , minimo , qui ad

19«

Deum pertineret, arbitrabatur fc impendiffe.

usque ad characteres, quos lectura aut fcri-

Utili«

VJ

Tuulus LXXIV. .ï-;lntenfiö bona.

33

Uiililas.

J.:XII. Chriftus quoniam B. Mechtildi dixic

r ]

. Dlofius in

suorilc.ó.

i

Quando quis (omnum capere vult, meditetur

lioi ii Q'.vm. Cum S.

Gertrudis femel labore

1

infin,

quodam gravatum caput cuperet refocillare,

aliquid de me, autmecum loquatur. 1ta enim

licet corpore dormiat, mente camen vigilabit

& propterea fpecies, quas aromaticas vocant;

ad Dei laudem in ore tenéret, tunc Dominus

adme. Etiam dormiturus quisque defideret,

ut fingulas refpirationes , quas noGte ille fa-

^

fua benignitate fe ad illam inclinavit, quafi

Qud

haufturus ex ea odoris fragrantiam, fimulans

ciet, tanquam- eximiam mei laudem füfci-

piam, & ego qui fan&tis votis piz amanü

isque

odore hoc fpecierum fe egere & confortari.

Nam paulo poft idem fe denuo erigens, fua-

apimz deeffe aou;poffum, in veritate

.

kdgü-

1

iffimum emittebat anhelitu . füo odorem.

derium ejus implebo.

b

einde lztabundo vultu, qua(i gloriaretur

. Xl Hermannus

laicus in purgato.ri'ö e:gi.*Lib. 5. in-

in. C. 15«

ftens apparuit; dixitque,. inter alia levamina

de hoc, ad omnes San&os loquebatür : Ec-

ce nunc quid novi a fponfa mea receperim.

füa etiam hoc fuiffe, quod intercceffores ejus

omnes quod agebant , per bonam intentio-

Veruntamen incomparabiliter majori reficie-

i

batur hzc Sancta gaudio, quando beneficii

nem dirigebant, ad laudem Dei, ut eft labo-

rare, comedere , dormire , & fimilia.

nd

quid ejusmodi in proximum locaffet, quam

um

gaudere foleat ava

-XIV. S. Gertrudi quondam dixit.C

i

,

rus, fi pro- tino j deqariq

Quicunque ftuduerit (ingula commoda fua in fin. c.

4*

centum recipiat marcas.

:

IX. Eadem cum ex multimo

bibendo; comedendo, dormiendo, & fimili-

da cdd[þfatïö-'

bus, ea fumere intentione, ut dicat corde vel

lbid. 0.6 7:

ne prafentiz Domini, & fpiritualium intelle-

ore, Domine, hunccibum vel aliud quodcun-

&uum exercitatione, nimis effet debilitata,

que fufcipio in illo amore, quo tu ipfum eun-

n t

accipiens uvas nocte quadam recreavit fe ali

dem fanctificafti;cum in tua fanctiffima huma-

Ia

intentione, qua ipfum Dominum in feipfa re-

"

ficeret. Quod Dominus magnifice äg:c"eptgi-*,s

nitateconfimili utereris ad laudem Dei Patris,

&.totius generis humani, orans, ut in unione

