noCte, & monitus, ut confiteretur, cum ad . mortuis celebraffet,

ádfuit iterum anima, &

collegium accurriffet, & confeffus faiffet

pentina morte extinctus eft.

à

,I€- gratias agens dixit, fe cum magna illius mul-

titudinis parte a poenis effe liberatam.

Baron. to.

LXVIIL. Religiofus quidam in Anglia an-

$p &

LXXIV. Cerverz in Catalaunia extat Coe- Henriquea -

empl:a 9'

9. annà. no 716.a mortuis refurgens cum explicaffet,

nobium CiftercienfisOrd.dictum S.Crucis,ubiin eodem

g. n

fe ex una parte peccata vidiffe, ex altera vir-

quidam monahus fanctimonia floruit, cujus Menolog.

tutes, & inter has precipue mifericordiam

nomen fupéris notum mortales latet; At non

erga animas, dixit, fe propter hanc in vitam

hzc laudabilis ejusin pios manes pietas. Con-

remiffum, additque, fecum Abbatem in judi-

fueverat,quoties per facros Canones,legesque

cio apparuiffe, qui in agone propter dzmo-

: licebat, miffam defün&torum facere; propte-

pii df

num peccata exprobrantium aípectum de

.rea perennis animarum purgatorii Capella-

fperaturus fuiffec, nifi o&to mille animz ab

nus appellabatur : Celebris, & Patrum fermo-

p

ipfó prius ex purgatorio redemptz ei in ju-

ne ad hanc usque diem coniionata traditio

dicio adítitiffent.

eft,quandam, cum ccemeteriam tranfirer, hue

Ànn. So- — LXVIIL. Cum in Paraquaria ortum ingän-

mo elatam dexteram benedictione eurm im-

pertiffe. Cum vero iter iterum iftac haberet,

pist

ciet. 1635. diur.nf a ventis undique dilataretur, incolqc no-

Aaa 3

it'ergm

374"'

Bibliorhece :Manualis Concionatoriee

füccurrere nec volumus;nec valemus. Hzc üt

iterum eandem manum foïo extantem api)a-

- ruiffe ad bene illi precandum compofitam :

vidit Dux,vehementer expavit. & mox (e con-

ferens ad ca(trum munitiffimum folius Dei au-

Acceffiffe vero illum, & manum traxiffe, eam-

xilium imploravit.

Medio autem tempore

.que cum brachio fecutam , quod brachium

hodieque carne ac pelle veftitum illic vifitur.

condicli diei profpe&tans Dux per propugna-

LXXV. Diva Catharina Bononienf(is faffa

cula cum quibusdam. vidit ingentem exerci-

Hautinus

tum albatorum in albis equis, clypeis Cruce

in patro- €ft, plurima fe ben

eficia defunctorum ope;

rubra confignatis eminus venientem, & mox

$z

ci. de... quam flagitare confüeverat,coelitus accepiffe;

aefund

fun&. l. 2. nec raro accidiffe, ut ea per illos obtineret,

ftupens dixitfuis: Nunquid videtis,ait.illa.qua

video? Er illi; nihil, inhiunt; Et mox omnes

L^bl

3. 8. * 3. qu

g per coclites nequiverat obtinere. -

Íbidem

LXXVL. Suaferat B.Anna a S. Bartholomazo

cum Duce füpplices preces dantes ad Domi-

cuidam mercatori (jam foro cedere cogitanti,

num, viderunt innumerabilem exercitum al-

att. 3.

batorum.: Tunc Dux cum quibusdam ex fuis

quod aliquas merces divendere non potuiffet)

exiens, curvavit genua ; Cui unus obvius ex

.ut aliquot miffas in folatium defunctorum

Deo fponderet, hac lege, fi intra fpatium ali-

multis millibus, elevavit eum, dicens: Ne ves

rearis, fideliffime Princeps, venturi regis ad-

quod, quod definiebat, merces illae, quas ne-

mo appetebat, effent venditz. Mirum di-

ventum. Adfüntifti divino juífu parati juvare

te; quos eleemofynis, & miffarum fuffragiis de

&u! intra paucas hebdomadas venire omues,

nec ex iis quicquam füperfuit.

urgatorio liberafti; Medio autem tempore

honfus de Portugallia ex eo-

condi&ti diei liberabuntur alii,qui nobiscum in

LXXVII F.Alp

' dem OrdineSeraphico, poft quinque ab obitu.

tuum adjutorium (ünt venturi. Ec hoc dicto,

Naisf

omnis illa albatorum turba difparuit. Dux ve-

fuo dies fpe&andum cuipiam fe prebens re-

ro reverfus in caftrum cum fuis omnibus Do-

hód, ?

tulit, fe quidem propter fuum fervandz virgi-

f0

- nitatis ftadium lachrymas pie fufas, de falute

minum benedixir. Ad diem ergo ftatutum Rex

cum infinita multitudine füorum, & aliorum

fecurum effe,attamen adhuc uri luftrica lam-

nobilium, qui contra Ducem Dominum fuum

ma, ob immoderatam bilem fuam , contem-

tumque aliorum.

Czterum F. Stellam ja-

totum terrz populum adduxerant, quafi de

culi inftar celerrime per purga

torium tranfiiffe

vi&toria certus advenit, & in planitiem prope

caftrum cum mira multitudine fe diffudic Ve-

ob accuratam legum re

.

ligiofarum obfervatio-

nem. Cum autem primum cce

lo donatus effet,

nit & illi obvius Dux, nimirum alacer vultu,&

auditam in purgatorio v

ocem iftam: Adefte

animo inconcuffus,ftatimque ubi caftrum cum

ligiofi il-

paucis exivit, illa tanta & tam innumerabilis

animis Fratres Minores,in gratiam re

multitudo cocleftis exercitus ei eft conjuncta,

J

lius fratris veftri recens coelelti gloria jam po-

m alioqui fubeundo-

utex adverfo caftrorum cceleftium multitudi-

4l, D 4

titi, tertia pars cruciatuu

'rum,ex mifericordia divina vobis condonatur.

ne Regis turba quafi modica videretur. Quod

LXXVIII. Thomas Cantipratanus referc,(e

ut vidit Rex, & omnes, qui fecum erant, vali-

Thom.

Cantipr.

a quodam Ordinis fü

i Religiofo, qui mundum

diffimo pavore concuffit funt, & advertentes

audiviffe , quod magnum

mapnalia (ummi Dei;

rojeCtis armis. obviis

lih- 2v

palfim peragrarat,

j

rati funt, & ad volun-

Apum. c.

uendamDominum cogno

veric,qui in vita fua

manibus in terram pro

nis deditus, fed poít-

tatem Ducis cum ipfa vita, &1 rebus, totaliter

5-3. n.20

audiis quidem munda

fe dederunt.

ea ad pænitenciam*converfus, familiares füos

LXXIX. S. Nicolaus Tolentinus adeo felici Nad hebd. :

ad f& accercivit, iisque dixit, propofitum (ibi

efíe deinceps domus fuz m

oderandi fumptus

morte deceffit, ut veluti de illo 10.Septembris 14- mor.

dis refticutionibus, & erogandis

refert Breviarium Romanum, fex ante obitum "* 3*

« & pro facien

in expiatione

m peccatorum fuorum eleemo-

menfibus,ingulis noCtibusAngelicum concen-

formandi familiam;id quod poft-

tum audiverit. Ita qui mifíam no&teuna a pur-

(ynis,(üam re

&a re ipía eft executus;. de

mum vero multas

gatorii fpiritibus legationem benignus audi-

ffis defun&torum

vicfeque illis juvandis fpiritibus diligenter im-

inflicuit Capellanias pro mi

celebrandis, quod cum dzm

on ferre non

pendit,per fingulas per emeftre unum noGtes a

fübditos füos adverfus ipfam fufcita-

beatis cceli fpiritibus recreatus fpiritum dedit.

: poffet,

vit,qui

fe cum Rege quodam przdi&ti Domini

LXXX. B. Angelica Virgo celeberrimlbid. m« 3«

ittens fe illi auxi-

mortificationis.in mortis agone pro dulci mi-

inimico conjuaxerunt, prom

obvia$ habuit plures

liaturos, ut Principem & Dominum fuum op-

grantis animz folatio,

purgatorio animas, quz illi gratias agebant

prim

ere poffent, utpote adverfus quem jufte

e(lent exa

fperati, eo quod omnia bona faa in

de tot tantisque bonis operibus , quibus illa?

juverat apud Deum

e

Presbyt

eros expenderet. Rex igitur quosdam

hata ita fcribitur ad rem

fuorum

a

id didtum Principem ablegavit, tem-

noftram ; fidelium animas commendati(fimas

pus adv

eniffe, quo ab eo de injuriis fibi fa&tis

rationes reddendz effeat ,

omnino enim fibi

habuit, perpetuo pro eis orabat, quare cum

ad coemeterium tumulanda deferretur, audi-

decretum effe, juftam de fe ipfo vindi&tam fu-

mere, quem in finem diem prafixum ei dete

Ye

tum fuit a fororibus murmur tanquam per-

folventium offieium defun&torum.

minavir. Princeps igitur poftquam nobiles, &

ducatus fui primates hac de re certiores fecif-

LXXXIL Cantipratanus narrat, Bruxel. Ibid.hebd.

lis quandam Religiofam feu a morte, feu a t5.n. 1x

fet, fequens ab illis retulit refponfum: Hacte-

nus nos ut fervos & faturos reputafti, folis

longa exta(i revixiffe, & fororibus convoca-

tis dixiffe: Virginalem exercitum Coloniene

Ido au' ,

mundi feductoribus Clericis adhzfifti, nuncte

ttt. heb.

fem (S. Urfülam & Socias) vivens quotidie

juvent illi,& confulant in adverfis. Tibiautem

L

veneras-

A-n.4.

e

!

—— À

Tituus XCV1, Mifericordia erga: Défunftus.

375

g

', enerata 'fu';n', & earum.

precibus nuné a .millium

pürgatorio liberata, &

animarum corDha fé in veftibus can-

ad hoc ad vitam redi-

didis &

fplendidis armis ftitit, eamque lztiffi-

re compul(ía fum

» ut omnibus earum digne

memoriam habentibus adfutura in morte ha-

mo animo efle juffit, ftupente illo, 'neque pre

letitia fe fatis capienteac petente quis effet ille

rum fuffragia nunciarem: dummodo de vita

tales exeant,

*

exercitus , animz fümus , ajebant ille ani-

quibus oratio valere poffit.. In

m& , quas tu e purgatorio, ut in ccelum ci-

hoc teítimoni

& expiravit.

0 nunc iþerum fpiricum *rfaddo ,

í

tius evolárent, adjuvifti; Nunc qui nos ju-

vit, juvamus, & par pari reddimus, veni,

Spec.:V.

LXXXIII. Joan

ut una fruamur Deo

defun&i

neslïMäjor teftatur, a/irfor'-

j

tuo quodam auditam a Clerico in ccemete-

duraturis.

&. gaudiis immorcaliter

A c. So

rio vocem , fürgite fideles univ

erfi quanto»

LXXXVII. An'nluaäj' collegii ajunt pïum e Annu*æ

cyus, & exire de tumulis veftri

$5 quotquot

in ccemeterio eftis, ut convenientes in eccle-

fcholaftica focietatis efu dilciplina adolefcen- 1613. leg.

/ tem, data certa eleemofyna, & fan&o milfae Vinocl- /

m

fia commendemus anima

m hujus defunüi

facrificio füppetias tuliffe avunculi animse (uze r genfis

in Flan-

chariffimi noftri , & rep

endamus ei vicem

- in igne illo emendatorio, debita per (atispa(

bencficii (ui: quoties enim per hoc ccemete-

dfia0

, fionem, ut ajunr, evolventi, quz per fatis-

rium tránfire folebat , toties pro nobis ota-

factionem non plene evolverat vivus

^

3

x

*

. Ergo

tionem fpecialem t;cere coníueverat. Ex-

C

. pio nepoti adfuit liberab illis in

endiis avune

fürrexere & facto in t«mplo luminaribus ple-

culus poft facrum;

& gratias agebat, ago ti-

no comprecatone

rediere. -

pro mortuo, ad *;umulos

bi fili mi, polliceorque ztern

5

am bcneficii aüs

Nadäü

.te accepti memoriam.

LXXXIV. h. 'D*o*mi*nïïcus | Aflen(ius r&m

Y

, hebd. 37.

quandam difficultates habituram coram Ma-

x 5- 'VO

dis 2.

giltratu acturus , quindecim facrificia obtu-

;äXEMPL

A DOMESTIC

.

lit pro animabus purgatorii, & hac induftria

l.

AA

pietatis , adeo glaciem perftegit, ut rem

»S.

Tgnatius animaru

m þürgäntïmh juvanda-Gloria

S.

plane conficeret ; Naim in fenatu ubi compa-

. rum defiderio -

incitatus in(lituit ín pas!nnatii c,

i

ruit, mira quindecim pro animabus oblato- , tria

füa, ut quotidie füb meridiem fignum ! !-

rum facrificiorum,

& calculorum correfpon-

P

dentia

daretur ad orationem pro defündtis,

ii O ) i o i

» quindecim in fenatu füffragiis pro

ipfo pronunciatum eft

L. S. Francifcus Xaverius parva campa-

Epift. 1. 2;

dit, tot accepit..

. Ita quot fu*ffrwagia dg-

nula civitatem circumibat, & incolas ad ora-

ep. 6.

tionem. pro defünctis faciendam commone-

*

| Ibkt.hebd. sLXXXV. Foemina czxteroquin no'tæ;non

bat. Eundem in finem ejus conf(ilio poítea

41 T. 4. Optimz , tamen famz , cujusdam íub extre-

mum viti agonem cum paupertate , dolori-

Malace homo conftitutus eft, qui quotidie

no&u altera manu laternam, altera tintin-

bus, ac zternitate luctantis mendicabuli mi-

nabulum tenens & pulíans obiret utbem, &

ferta , liberali & materna pietate ac diligen-

clamaret: Orate pro animabus fidelium chri-

ttia illi adítitit, usque ad vitz metas. — ZEfti-

ftianorum , qui in purgatorio rorq.entur.

mavit hoc quale quale fibi in paupere mo-

Orate pro illis quoque, qui lethali peccatoBarri folit,

riente ab illa impenfüm officii genus libera-

oppreii

d

; relevari non laborant. Diligenterdie 3. lib.

al hbl

liffimus minimorum noftrorum obfequiorum

quoque omnes , quas poterat , indulgentias?« ep. 6.

sítimator & remunerator Deus. |Érgo ex-

i 14: "mt'

illis applicabat. . Memor quoque fuit diligen-

IB.S'

tinctus ille Lazarus huic füz curatrici , pro

ter fratrum fuorum defun

&

Aa&ione gratiarum , non ita multis a morte

in neceffitatibus commendabat.-

torum , & fllis fo

,

diebus íe fpectandum przbuit , in hzc ver-

H

ba illi locutus: Eleemofynas tuas in Dei con-

Ili. S. Franciícus Borgias füummam häbe-Ro;Iriq.. p.

n

bat curam animarum corporibus folutarüm, 2. to. g.

fpe&um tuli, ejusque clemeniam exoravi,

ita ut etiam adhuc Dux Gandig affidue. pro* 15

ut pro iis tibi refercetur gratia.

lpfius nunc

r

|

illis orarit, & licurgias. remque divinam fieri

permiffu ad te venio , & hortor: Age poc-

cCurarit. Et, dum effet;Prorex Gothalanis

Y

nitentiam , confeffione culpas elue : Ditfi-

TE

pro fingulis latronibus juftitiz a (e permiffis

mulavit vifa & audita durum ad primos di-

30 facra «re fuo dicít voluerit.

Cujus officii

vini mallei i&tus cor, quia peccatis in faxum

obriguerat, fed cum iterum videret eadem

nomine, fiepe illi animas reduces apparoiffe,

gratiasque egiffe, & viciffim preces (uas in

j

& audiret, ad rertiam tandem coeli vocem

j

e diu nolente volens fa&a , ad fpem veniz

coclo promififfenarrant.| SS; miffze facrificium

quando ófferebat, primum id obtulit pro mor-

affurrexit, & faffa eft , (e ad inferni prope

tuo, pro quo deftinarat : Deinde pro defün-

incitas jam redactam, e flagitiofiffimo daemo-

&is parentibus & cognatis: Tertio pro omni-

$

num volutabro , ex iis , in quibus per qua-

bus e focietate Jefü mortuis : Quarto pro

draginta quinque annos volutabatur , turpi-

fibi commendatis amicis & benefactoribus:

"

tudinibus, devotum & juratum dzmoni ca-

Quinto pro mapis egentibus ope, & quz

put, cum nihil plane facrum in aures admit

xternz libertati erant magis vicinz : deni»

teret , hac tamen mi(ericordie arte.a Deo

miferante extractam, & factam illius mortui

que pro illis , quibus hoc (acriticium obtu-

, t

lide magis effet e Dei gloria , & major actus

,l

difcipulam, cui morienti ancilla fervierat.

charitatis

.

LÀ

Factus poftea Gereralis hancHif. foc.

ll

li am g. LXXXIV. Cuidam fupremo agone folicito

ipfam mifericordiam fingulariter focietatip. 2. 1. a,

je

tern. hebd. cce]Jüm aperiri vifum ,

.& effu.fg inde pluriüm

clommendavit.

n, 87.

r

p'e

0CON.Ja-

a:

f

576

Biblietbere Manualis Concionatoriæ'

fecundus Generalis,

crofan&o dixit, ut effet magis devotus erga

lbidem. — IV. ]abobus Laynes,-

inter alia media ad focietatem conferva

ndam,

animas purgatorii. Succeffit confilium, adco

ut poftea bene fe in fpiritu pergere a beatif-

etiam hoc inprimis commendabat, ut quoti-

xerit: pergeret modo ma-

die, quamque frequentiffime animarum, quz

fima Virgine intelle

jorem femper ad p

er

fectionem faa omnia eru-

purgat

orio igne cruciantur , ftudiofe omnes

dire. Denique fe

& Virgini & Virginis Filio

memini

ffent ; nam quandoquidem focietas

benedi&o placere ;

didicit ab eadem ; qua

'tantum €

xhauritlaboris, €o duntaxat confi»

etiam admira

bilia migranti animz folatia in-

lio, uthomines ad confequendam felicitatem

fündente, in beatum illius finum; fpiritum

juvet, que

m ad finem creati, tantoque pre-

[

tio redempti

fünt , confentaneum protecto

cceleftibus divitiis opulentum depofuit.

emmirus erat anima Ann, likm

Tiem

ViIIL P. Jacobus R

eít, ut eundem pro

fequentes charitatis Spiri-

nus; unde hz illi fz:- 1618.coll.

digreffis ad curfum

rum purgantium Patro

tum, etíam ex hac vita

piffime appare

bant, cre

berrime ad januam il. Ingolft.

conficiendum opitulentur

, ne jufta fit illis

& eo vehementius, quo magis

cauía focietatis charitatem qua

(i imperfectam

lius pulfabant,

ope illius indigebant, Szp

e e coemeterio, e

& mancam accufandi ; & merito liceat con-

-fe medio in itinere, eoque in loco de-

cujus regione habitabat, audi

t& funt clama-

queri,

re:; Pater Jacobe,

ora pro nobis.

ftitutos ;

ubi nullam omnino fibi ipfis opem

Affenfüs rem quandam Jo. Nadafi

ueant afferre.

$

- IX. P. Dominicus

raves difficultates habitura

m coram iagji-in anno

Vi.Llo. V. P.Petrus

Faber tanto fübinde fenfü pro

m facrificia obtulit pr

o mor.hebd,

Vi P.

.s 170

mortuis facrificabat, ut toto facri tempore la-

ftratu acturus quindeci

animabus purgatorii ;

hinc & quindecim pro

Q' nl 3-

lu & 4

chrymz ubertim ex oculis fluerent. Opta-

|

T

fe füffragia obtinuit;.

& per ea velut thiora,

bat aliquando fentire vim dolorum ; quos in

voti compos eft faCtus.

patfi

one fua Chriftus ex tot animarum cru-

Falco Afchaffenburgi lbid.h:bd;

ciati

bus ante oculos jam tum propofitis fen-

/X. Cum P. Joannes

&grotaret,

anima quzpiam 1

pfüm invifit, le- 18« n« 9

fiffet.. Magnifa

ciebat ecclefig preces pro de-

fun&is illisque maxime ute

batur dicens , il-

(e femel facrificium pto ipfa offer-

ret, liberatum iri dixit, qu

od cum Pater alie-

las pre ceteris

Deo probari, valere etiam

aftain , cujus mentio fit in

nis nixus manibus feciffet, adfuit illa iterum,

ad corporum, an

gratiisque aétis

dixit : Non morieris hoc tnor-

ipfis precibus.

*

Íncitabatur ad. hanc --mgferi-

.*

as adhuc ánimas Deo þvaries,

cordiam , tum €x uti

litate, qu« ex unius

bo, fed plurim

ac deinde in coclum. evocaberis..

animx liberat« patrocinio i ecc

lefiam redun-

j

ex majori Dei gloria, cumin pur»

XI. S. Therefia, ut fupra quoque jam me- ImagoSoe,

. daret; tum

minimus , a communione (ülpenfa vidit ani-h 5«c 8«

H

gatorio non

ita poftint Dei gloriam curare,

gatorio ad coe-

ficut in coeclo.

'S. Gregorius ideo precipue

mas frequentiffimo coecu e pur

ienter de animabus il-

los af

cendere, íed unam c&t

eris formofio-

Mre

coluit , quia tam lucu

2 deà

rema

lias ducere, quam Chriítus obviam vee

Tim,

- lis fcripfiifet, illum maxime proillis invocans.

niens blandiffimo complexu dignabatur; cum

Volebat, ut noftri, fi ob occupationes orare

faltem labores pro illis offerrent.

ergo S. The

refia de poftremis animabus ex

non poffunt,

una quzrere

t quznam effec illa anima , cui

Hareticos vel eo nomine deteítabacur,.

quod

tanta benevo

lentiz (igna Chriftus exhibebat,

tantum animis quoque illis damnum fuperba

audivit effe fratrem e

focietate Jefu , cujus

»eorum impietas afferret.-

dus de

Monnarii X(/alki i Her-

virtuti debeant ipfze , quod hodie liberentur.

SylLProv. VI. P.Ferdinan

Hoc àutem effe focietatis privilegium , ut

Perüan.

nandum Monvoy vocan

t, ni(i forte diverfus

US excipiat,

SEphn

reretur, omnes miffas & pia

mortuum ]efuitam obvius JES

21.Sept. (it) priusquam mo

1025e

Erat autem hic Coadjutor Cord

ubenfis cole«

n tefla

opera , qux poft fo

um exceffum per univer-

(o offerenda erant, sni-

leoii Zoituus.

fam provinciam pro ip

XII. Alphonfus Ro

driq;]ez, focictatis Te- t4. hel;.d.

mabus purgatorii dono dedit,

& hanc ipíam

pro vire 6« n. 1.

voluntatem füam literis conf(ignavit.

4

*

(fü Coadjutor , ut eft in ejus vita ,

s intelle-

fcru-

ginibus duabus fororibus fuis oran

Tbid. 17.

V. P. Alphonfüs

Corte(ius graviter a

Nov.

cuimn

hanc miíeriam fuam B.

xit, ütramque fine purgatorio itaram in coe-

pulis exagitatus,

lum : tertiam vero conjegatam D

unc e pur-

Iíg, '

Virgini explicaffet;

auxiliumque petiiffer, hoc

Pro fratre

libera &

gatori

o ad beatitatem proficifci.

Gttr, l

ab ea refponfum tulit : fi vis liberari,

Nadafi

vero quodam Didaco Ruiz ,

qui per totos

$ ,

tu animas, purgatorio igne cruciatas.

diligens to-

rem hancita refert ; Alphonfus Cortes; focie-

33 a

nnos in coci officio femper

Nadàft

tam

fere illic etatem Chrifli exegit, orando;

hebd. 36.tatis Jefu,

irgini Matri Deiparz totus plene

i otii culina €

oncederet ,

W. io

devotiffimus ac fami

liaris,ad illam in omnibus

fi quid unquam ill

rofario mire, con

ftanterque addictus: pro

fpiritus afflictionibus

fidentiffime recurrebat,

dum ro(íarium

& defi-

hoc. inqu

am, vita fun&o ,

L2

femper levamine apud illam reperto,

Virginis oraret ]

amque duss rofarii partes

derit füi quiete plena fuit, cum moleftis reli-:

ofiffimz confcientiz moeroribus inquietum

abfolviffec Alphon

füs, pie füblatis in coelum

gi

lum felicem ad latus

fe

ntiret cor , & ad quasvis peccatorum um-

oculis , vidit fracrem il

tuta timens. LHis

auguftiffime Dei Mat

ris : & ne pro illo

bras pavidum atque omnía

utpote pro jam non

ergo confícientiz fcrupulis.

plena confidentif-

orare porro pergeret ,

ffus etiam eft ire,

indigente, monitus, ju

fimi amoris querela, Dei Matri aliquando con-

& defun&i fratris gloriam omnibus p

alam

queftus ,

efficacem huic malo petiit medici-

VO—

naimn.

A

facere, poffe jam alios ab illo

juvari.

udivit pias clientis querelas magna

fuam fidelifli-

lebat nimirum per matrem

mus

Spiritus magiüra Virgo, & pro pharmaco fà-

e

Tiulus XCVI. Mifericordia erg& Defun&o:.

377

mus Deus, preelaram , quam ,illle fiater in ^ V. Sicut fi tcmplïum Salomonis aut aliud

corona beatiffime Virginis oranda.adhibe-

noftro tempore valde celebre incendio fuiffet

bat, pietratem & devoriffimos illos laborm &

correptum , nemo effet tam focors , qui non,

. facrorum tot , quot illi per culinz otiues li-

qnantum in fe eft, opem ad flammam extin-

cebat, auditionem fanctam , & illam , quo

guendam conferret; ita cum animzg , qug

totis 30 annis in campos nunquam ad auram

Íunt templum Dei ex omnibus aliis gratiffi-

vel folatium captandum progreffus ,' domi fe

mum , & auro charitatis undique ornatum ;

continuerat , mortificationem ac religiofiffi-

flammis purgatorii fint correpte , zqui(fi-

mam paupertatem non folum coronare , fed

mum fane erit , ut quivis totis viribus ad di-

& aliorum incitandam xmulationem illum e

&as flammas fopiendas cooperetur.

--

i,

ccclo oftendere gloriofüm.

— Utilitas.

Ótt.edll,

Idemm2. XiIl. Francifcus Ficarra focietatis Jeíü 15

" V. Sicut fi

patri.cuipiam filius

unice di-

heolf

Augufti anno 1637 beata morte affumptus eft

le&tus in ignem cecidiffet, & aliquis eum ex

ad Mariam , ut magna fpes eft. . Hic etiam-

hoc igne eriperet, haud dubie fummam apud

.num parvulus fingulis nodibus Matrem ex-

hunc patrem gloriam iniret ; & egregium

citabat , rogabatque , ut una fecum ter co-

aliquod munus exípectaret; ita non mino-

ronam Partheniam decurreret: primam qui-

rem gratiam a Deo & premia exfpectare po-

lo Nuif

dem pro defun&is omnibus: alteram pro de-

terit, qui animas ejus dileiffimas ex pur-

e

.

tertiam

mET

fun&is e fuo fanguine

pro feipfo ,

gatorio igne eripuerit.

norhed,

& addebat officiam defünctorum.

VII. Sicut fi aliquis

fili us -Regwis; ..pot,entliHï- Cafparus?.

73'? p

ViaP.A. XIV. Joannes Ximenus, Coadjutor, cum

mi in carcere detineretur , & eum aliquis ex Taufch. in

lu. , 4$;jn die omnium Sauctorum coram imagine

hoc eduQum , regxï.xoi fuo pacrjque E,reüituc- matre dol,

.! 20

concepta Virginis oraret , ei fcrupulus inci-

ret, talis Princeps utique. fumme gratum; 9* Pr$*

Did h,

diffec ob exiguam compaffionem erga purgae

Affeffori fuo fe praberet ; ita non minus gra- *

181 ll 9)

torii animas, audivit vocem aperte dicentem:

tas fe exhibebunt animz erga illum; cujus,

Ximene , memor efto animarum purgatorii ,

Opera e purgatorio carcere exempte, atq

3

ue

a quo tempore usque ad obitum, per octo

in coelefte regnum (fünt introductz.

fcilicet annos, omnia faa bona opera in fuf-

VIII. Sicut fervus magni Principis videns, Idem 1.'c.

]

fe exiguum Domino fuo fervitium przftare f. 5.

E

fragium illarum animarum obtulit.

!

poffe , atque ideo captivum aliquem apud

& VE

turcam pretio oblato , ea intentione redi-

Ia

mens , ut füum defectum füppleat, infigne

SJMILITUDINE&'

utique Domino amoris füi teftimonium exhi-

m

H

Qualita:.

beret ;; ita non mipus amorem fuum erga

Deum declarabit , qui fuis operibus captivas

Mcf;r'ret. ;f.

ut ftruthio, cum ova (ua

U On/it $ fO-

2, de' a-

L Sïc

animas redimit , ut , quod ipfe in terris ne-

5*

K

veam in arena facit, eaque fabulo ope-

gligit in i]

nim,

rit; cumque.ab eis recefferit , ftatim obli-

lius cqlïu , ab ifiis animabus com-

pepfetur.

vifcitur, ubi ea pofuit, & nunquam ad ea

IX. Sicut mem

bra jam nutrita & robora- $ Bernard,

redit, nifi poftquam a calore íolis exclufi

ta fubveniunt aliis membris 5 ita animz efen 63. a,

pulli füuerint ; ita amici , poftquam mortuos

terra obruerunt , recedunt & oblivifcuntur

purgatorio liberatz in gloria confirmatz pre» ?* & *

cibus & orationibus fui

juxta illud pfalmi: Oblivioni datus fam tan-

s homines : in terra

i

exiftentes juvant.

uam mortuus a corde.

S.'Epvhrom ;

lL. Sicut fi racemus in vite maturuer

$. VIL.

;r

M-OTIV./A'

in teftam. etiam vinum in dolio agitatur, & de (ua nà

tura recedit. quamvis nemo moverit 5 ita fi

I.

uia boc opus eft graiwïmum Deo , cum ex

" MA hebd'

'viventes varias mortuorum commeroratio-

L]

un: parte ipfi proprium fit mifereri

; 6, f I

nes faciunt, & oblationes , hec omnia per

& parcere; ex altera vero hzc mifericordia

confenfionem etiam defunctorum animz fen-

z

X

ex omnibus fit przftantiffima , atque adeo

tiunt.

fimillimum Deo faciat.

Infin, 'S..

IlI. Sicut paucz guttz aqua ferventis plus

I Quia Chriftus perinde gratum. Labet boc ob-

Gertr. l, s. profünt ad lavandum corpus , quam copiofa

Jéquium , ac fi ipfemet ex purgator:o fic[fet. ereptus ;

& 18.

aqua frigida ;; ita etiam paucs actioncs cum

quis autem non felicem fe judicaret , fi oce

Jl

fervore peracte plus profünt animabus pur-

cafionem habuiffet, Chriflum femel iterum-

)

gatorii liberandis , quam fi m

T

que ex purgatorio redimendi?

qlcæ frigide

?

. peragantur.

IL Quia &g B. V'irgini alüisque. Santtis gra-

0

| .äïqäz'tas.

ti[[/mum eft boc mifericordie genus , utpote per

IV. Sicut fi in unum membrum corporis

quod gloria illorum accidentalis , quam ex

*

fcintilla incidit, mox manus fuüccurrit, eam-

numero Sanctorum a

.

ucto percipiujpt— , non

que excutit; ita cum animz purganres fint

modice augetur.

'"

membra ejusdem corporis, nempe ecclefiz

IV. Qu ipfa animarum

digmitas reqïlïæ*itr; i

l)

& nunc a tam molefto igne fuerint correptz,

enim dum canis aut afinus inp foveam cadit ;

)

tanto equius eft, ut hasce ab illis flammas

omnes eum íublevare feftipant; quidni ad

animam omnium creaturarum terreftrium

o

depellamus , quanto prazfítantiora merito

praftantiffimam ex purgatorii fovea eripien-

A

imantur.

membra fpiritualia , qügm corppraliä efti-

dam ardentiori ftudio feftinemus ? .

(s

ïïl

R. P. Lobn, Bibl. Man. Tom. LI.

Bbb

$. Quia

f

N

0s

e

r

379

Bibliothem Manualis 'Concianatorie;

V. «Quz'a ibfa cbgnatio fraternitatis fpiritualis ad

-XII. Quia ad purgatorium devitandum jïngula-ï-x

opem illis ferendam nos impellit: (& enim , dum

riter conducit bec mifericordia : fi enim , . quo

pun. 4

frater in carcerem conje&tus eft, mox cognae

animabus preítatur ; beneficium fibi fadtum

Y 24'

ti omnem lapidem movent , ut eum e car-

putat Chriftus: ficque hic ipfe predixit, qua

menfura meníüratum fuerit, iterum remen-

cere eripiant ; quanto magis (imilis charitas

d

animabus purgantibus & arctiori viriculo co-

fum iri: quis non merito fperet, (e a Chri-

gnationis fpiritualis obftri&tis , & graviori in

fto, quem toties in animabus redemit, vel

carcere detentis przítanga eft ?

omnino exemptum , aut certe non diu re-

orio ?

VI. Quia penarum acerbitas nobis commifera-

lictum fore in purgat

éonem perfaadei : fi enim minima purgatorii

.

VIII.

M E D

[ A.

poena gravior eft omnibus mundi hujus do-

E

loribus & tormentis; uti S. Thomas & alii

I

erto fibi perfuadere , quod, quidquid bis animae

docent, quis non ex con(ideratione tanto-

^ bus prafüterimus, Chriftus fibi praftitum ve«

yum tormentorum. pectus ad commileratio-

putet: quis enim in fimilibus tormentis cone

Dienyüusnem moveri fentiet? . Hinc Anglus quidam

ftitutum videret, & non omnem lapidem mo-

Cathuf monachus confpectis purgatorii poenis dice-

veret, ut eum , pofthabito etiam quocunque

bat : Deus mihi fit teítis , quoniam fi homi-

fuo commodo , iisdem eximeret ?

nem, qui me meosque graviífime lxfiffet ,

M. Jnfigne in. cbaritate proximi augwentum pro«

curare: (Qum enim hec tam ad, omnia mala a

vel omnino occidiffet, in his pocnis jacen-

tem viderem, libenter mille vitas pro illius

proximo avertenda , quam ad omnia bona

redemptione impenderem ;

usque adeo

eidem procuranda, conducat, quis non videt,

4

$, Der

omnem modum &

tanto majori ad animas illas juvandas defide-

quingi

X limitem cxcefjit poena-

l

rum illarum acerbitas.

rio quemque exarfurum, quanto ampliores

tegion

t

VML Quia beneficii , quo animabus gloriam ac-

in hac charitate progreffus. feceric?

celeramus , wnagnitudo dittam mifericordiam non mo-

Ili.. Summam de virtute mifericordie eftimatio-

dice Juadet : Si enim diabolus ipfe faffus eft,

nem concipere: atpote qua nihil vel ad mitigan-

fe libenter omnes poenas inferni usque ad ex-

dum divini Judicis iram efficacius , vel ad

tremum judicium fübiturum , ut vel unico

ejusdem , omniumque Sanctorum benevo-

momento Deum afpicere liceat ; quantum

lentiam ac favorem promerendum potentius

2

beneficium erit illius,. qui efficit , ut per tot

reperitur. Quis enim hac confideratione ad

dies aut hebdomades, aut annos citius frui

mifericordiz animabus purgantibus preftan-

queat anima liberata? Certe Bellarminus &

dx, quz inter omnia miíericordie opera

alii pronuntiarünt , majus illis beneficium

principem facde locum tenet, ardentiífimum

conferri, quam fi totius muadi divitias paue

ftudium non accendetur ?

E.

peri largiendo exhiberet.

IV. Gravitatem & acerbitatem penarum , quas $, Anfelm.

ViHl. Q

uia miféricordia bac omnia wifericordie

anime ille afflüe patiuntur ,. frequenier & accurate in elucida-

e8.

corporalis opera eminenti/fimo quodammodo in fe cone

perpendere : quod quidem breviter, fed fuffi- rio.

tinet ; qui enim-animas redimit , pafcit pane

cienter explicavit $. Anfelmus , dum dixit:

elico: potat fanguine Chrifti , & coeli

Quid eft purgatorius ignis ? poft mortem pur-

net

t

are: veftit vefte glorie fplendidiffima,

gatio erit, aut nimius calor ignis, autmagnus

vgras & ineffabilibus doloribus cruciatas non

rigor frigoris, aut aliud quodlibet genus poe-

tantum vifitat , fed etiam fanat : e graviffi-

narum, de quibus minimum majus eft, quam

mo purgatorii carcere liberat : ut in coclum

maximum , qucd in hac vita excogitari poffit.

recipiantur exules, facit : & ut in finum

Unde re&e de hoc medio Humbertus illud $

Abrahz transferantur, & melius, quam in fe-

avidis, furgite, poftquam federitis, qui man-

Píidss. d

ducatis panem doloris: intelligens, panis do-

d

Vjo.g.

pulchro quiefcant, fna charitate procutat.

IX. Quia qui unam animam juvat , aut liberat,

loris, inquit, eft panispro mortuis, qui füntin

omnibus in purgatorio exiflentibus folatium caufat :

purgatorio, exhibitus.

Potftquam comefius

nam omnes de folatio alteri animz- praftito,

fuerit ,. furgendum cft ad fübveniendum eis.

velut de fuo gaudent , & con

V. Zdnimas illas affiias sit wiembra ejusdem wy-

gratulaqtur ?

teíte Richardo de S. Victore.

Jlici corporis , *vel etiam ut fratres moftros ac fovores

äuid-

intueri : fi enim , tefte Apoflolo, (i quid pa- 1.Cor. 12.

X. Quia «ix aliud efficacius efl. remedium ad

V. 2 6.

vis pro [e & aliis impetrandum ; tum quia ipfa

titur unum membrum in corpore naturali,

UT

tam excellens mifericordia potenter perorat

compatiuntur omnia membra, & ad mslum

ll 1o

& quidvis impetrat, S. Chryfoftomo tefte ;

depellendum juvant: ficque vel fola fangvinis

tum quia animz utpote magnitudinem col-

naturalis participatio tantopere nos impellit,

lati beneficii perfeGtiffime agno(centes, arden-

ad mutuum invicem auxilium przftandum,

ita ut Salomon dixerit, frater, qui adjuvatur Prov, 18«

tiffimis precibus , quidquid ipfis commenda-

verimus, pro nobis petunt, & primis fuis velut

a fratre, quafi civitas firma ; quantos (timulos V* 19*

ad fuccurrendum animabus fepntiet , qui eas,

armatis precibus haud dubie obtinent.

XI. Quia bec mifericordia eft inter certiora f'ena

ut commembra fpiritualis corporis , longeque

pradeflinationis : fi enim nullus , .qui etiam

praftandiori fraternitatis ex fanguine Chri

[ïi

communia duntaxat miíericordig opera li-

ortz vinculo conjunctas afpexerit ?

VI. Peccatorum fuorum gravitatem ac mumerum

benter exercuit , unquam male mortuus le-

gitur; quidni hoc potiori jure fperet , qui

frequenter. animo objicere ,. ac inde debitorum

hoc preítantiffimum mifíericordiz opus con-

atque poenarum , quz vel in hac, velin al-

tera vita ad noviffimum usque quadrantem

üancgr exercuic?

per-

—

$79

Tituus XCVI. Mz'järica;*dia .ärga Dgfithf?o:.l |

þerfolvendæ i'unt, mägnitudinem COlligcre :

gantibus praflande bene pehetret, & cognofcet , qu&.

hic enim non leviter impelli nos fentiemus

quidem ex iis circumf(tantiis,ex quibus magni-

ad S, Danielis confilium ampleQtendum, quod

tudo eleemofyns communiter colligitur,cone

x Dano 40

