& acerbitas dülcedinem mellis ex gutture re-

velle,

i- S. Clem.

:ecit. Idem odoratus eft quis fuavitlimum ali-

XXXIII. Verfatalibus & tanquam coun

ventibus oculis intueri, nihil eft aliud, quar

p Alex. 1 3.

quid; dein

*

de malum aliquem olfecit odorerm,

3

pedagog.

1

« gravis od

or fuavitatem odoratus extinxit.

oculis moechari. Cum per oculos cupiditas

Et rurí

ineat, prima pugnae praeludia.

$ Vire

um tetigit quis aquam frigidam, & po-

XXXIV. Cum

hauftee luminibus formaeS. Dafil. in

ftea ebullientem attingit, & fervor calidze frigi-

V dN

ditatem aquae repreffit. Caeterum v

agiatque

obtutus paffive defixerit ,

atque in animanfüt virg.

lu

molitae cera inftar voluptate confpecue

diftra&i oculi bellum, & preefente, & abfente

materia comburit mentem per concupiícen-

fpeciei imagines prefferit, quamvis ille abeat,

feorfumque fit, qui hujusmodi formas im-

tiam. Quinetiam in fomnis corda fimplicium

imaginationibus illudit. Nam deemones ten-

prefferit, infignita animo confpecti fpecies,

tationem in mentem atque cogitationem in-

quod fuum eft femper operatur, animamque

imaginibus ludit.

ducunt, in animo defcribunt efformantes

tentationem in oculis hominis, pro quo &

XXXV. Contuefce non circumferre ocu-8. Doroth,

doctr. o 1.

losad aliena & vana, haec enim deperire fa-

«Propheta obfecrans, dixit. 4oerte oculos meos,

es monafticos.

interrog.o

ne ideant vanitatem,

'ciunt omnes labor

HupodeS. XXIV. Etfi corpus ab immunda violatione

Dignitas.

vi&. apud non tangitur, ipfa tamen immunda violatio

XXXVI. Multu

m verecundia pläcet, mul-S.Ambrof.

Aanfi difc. vifu, affe&u, cogitatione, delectatione perpe-

Nonne€: - offic.

tum gratie conciliat apud. Deum.

19.]-5* . tvotur, vifus inordinatns parit malam cogita-

hzec ipraetulit Publicanum , & commendavit * *

tionem, cogitatio dele&tationem , deleétatio

illum, qui nec oculos audebat ad coelum ele-

confenfüm , confenfüs operationem, operatio

vare ?

confüetudinem , confuetudo neceffitatem, &

D

Sucunditas.

ita paulatim fic corrumpitur anima, ut jam di-

XXXVII. Pulchra ac bona contem

þjäns Clemervg.

s . L aur.

cat, fe non poffe a peccato abftinere.

XXV. Quis oculorum, fine prohibitione

oculus cor lzetitia afficit, hoc eft, qui re&te Alex.P

»

p

Juft, de

RD

dilcipe

contémplarj didicit, laetitia afficitur.

vane & cuxiofe confpicientium, Va.let**humano

Titulas C'IV Oculorum Cuffodia.

587

$. IV.

matrona, pof'tQuam; abextafi ad ferediit, hanc

J.EX LIBELLO DE IMITA

deduxit confequentiam : Quod fi illa ,. quze

i

TPION'E')'

gratia plena & füperplena erat, in przefentia

:

tam illuftrium & nobilium virorum, tantam

]

CHRISTL —

exhibuit modeftiam, . & timorem, ut oculos

u

fuos a divino confpe&u nunquam diverterit,

! $7

y i

id vis Viäere, (ju:od non Iicetähabf:re:

quanto igitur magis mulieres fragiles ingenti

I. Q

tranfit mundus & concupifcentia ejus.

V

/

Quid potes alibi videre, quod hic non vides :

cum timore ftare debent coram viris, cavere-

ecce coelum & terra, & om

que, neillos afpiciant? alius quidam author de

j

nia elementa, nam

:

eadem beatiflima Virgine ita fcribit : Nun-

Ibid.

ex his omnia funt fatta.

Chift

1l. Quid potes alicubi videre, quod diu po-

quam oculos elevavit, ficut ceeteri homines

facere folent, fed femper humi defixos tenuit,

?i

teft füb fole permanere : credis te forfitan fa-

nifi Deum oraret. . Adeo inter ceeteras perfe-

,

tiari ? fed non poteris pertingere. . Si cuncta

videres preefentia, quid effét, nifi vifio vana:

&iones fpiritu prophetiae donata eít, ut f forte

j

leva octilos-tuos ad Deum in excelfis, & ora

aliquid illicitum vifura effet, illico ejus oculi

clauderentur.

Quando fanéctus Gabriel Ar-

I!

pro peccatiis tuis & ne

gligentlis : .dimätte vana

vanis.

changelus in annuntiatione ad eam ingreffus

L. 9. c. 1.

fuit, inquit fan&us Lucas: Türbata eft íin fer-

Fuígb,

$. 4«

Ill. Quid hic circümfpicis, cum ifte non fit

mene ejus: idque quia in fpecie-virili apparuits

tyf. lg

locus tuae requietionis ? in cocleftibus debet

effe habitatio tua, & ficut in tranfitu cuncta

Et quidem nec tunc oculos ad eum videndum

i.

terrena funt afpscienda.

X

levavit; Non enim dicit Evangelifta : Tur-

m

bata eft in afpecta, fed in ferrnone ejus. Unde

2

- €.44.

IV. Utilius eft oculosa rebus di

fplicentibus

D

avertere, & uricuique fuum fentire relinquere,

fanctus Kucherius ait: Turbata eft non in vul-

iwh.n

quam contentiofis fermonibus defervife.

tu ejus, fed in fermone ejus, non enim Ange-

AA

ï

N

: P c.gll.o

lum, fed verbum Angeli attendebat. ^ -

Lair,

F

S.1

. V. Fii, noli effe curiofus, nec vacuas gere

d edt

* - folicitudines. Quid hoc velillud ad te: tu me

III. S. Joannes Baptifta, tefte S. Hieron

. S.err. epe :

fequere. Quid enim ad te, utruin ille fit talis

mo, fanttàm Matrem habuit, Pontificisque

t [ot,

fillius erat, & tamen nec matris affe&tu, nec

L ad, i utt.

. veltalis, aut ifte fic & fic agit, vel loquitur.

L.3. €. 1

VI. Beati oculi, qui exterioribus c

patris opibus vincebatur, ut'in domo paren-

l.

lguü, in-

tum cum periculo viveret caftitatis. Vivebat

teriori'lags'/autem funt intenti.

in eremo, & oculis defiderantibus Chriftum,

ul

nihil aliud dignabatur afpicere.. San&tus igi-

d Lan.

tur Joannes Baptifta ne quidem oculos füos

in fanctam Elifabethan matrem fuam defige-

4

IE»XEMP'L A CATHOLi"cþ :

Grez,]

re voluit. Idem fanc&tus Do&or in eadem epi-

. IrloT,

. EXTERNA.

ftola ad Rufticum fubjungit: Matrem ita vide,

LO

ne per illam alias videre cogaris, quarum vul-

E

anzz'm.

tus cordi tuo hzereat, & tacitum, vivat füb pe-

Gore vulnus, Ancillas, quze illi in obfequio

hriftus volens benedicere panem fuble-

funt, fcias effe tibi infidiis, quia quanto vilior

Clem,

;]o.6.w V. . I C

; vat oculos, quod tefte Vener. Bedaideo

earum conditio, tanto facilior eft ruina.

Q.&X-ï 3'

'tam fpecialiter Evangelifta commemoravit, ut

IV. S. Cajetanus Thienseus vifüm füum Vital.2»

gl

fignificaret; eum non tuiffe folitum oculos huc

non folum c

irca objecta periculofa refraen

iW 12.

E

aut illuc convertere.

l

/

d

S. Vinc. in

vit, & mortificavit, verum etiam circa ob-

DAf n

S. de Nat,

: l. De Beatavirgine fic fcribit S. Vincentius

je&ta indifferentia, in quibus difficulter offen-

Ferrerius : Depingitur cum majori oculo,

diculum aliquod folet occurrere. Etenim in

inti.

quam ore; Etquidem fic proprie depingitur,

ejus vita haec verba leguntur: Poftquam

ad innuendum, quod habebat oculum cordis

Carolus V. Imperator Rege & Tyranno Al-

iagnum ad cogitandum & contemplandum,

gierienfi devicto ,. Muleaffem in ejus locum

led os parvum ad pauca loquendum ; patet in

ibidem dominatorem conftituiflet, Neapo-

imagine füa , quam depinxit beatus Lucas,

lim adveniens , totius urbis excitavit popu-

quze eft Roinae.Et paulo poft fubjungit : fem-

lum, qui turmatim accurrit, ut Trium-

per habebat fuos oculos ad terram, cum geftu

; Doroih

phum Ceefaris fpe&taret ; Beatus Cajetanus ea

jodr. 2

fanctatis oculis demiffis ibat, ideo de ipfa di-

occafione ufüs eft, ut de fe ipfo devicto

ntemog4

citScriptura: quam pulchra es? oculi tuico-

triumphum ageret : Cum enim e feneftra ca-

lumbarum, absque eo quod intrinfecus latet :

merse fuze pompam illam, ad quam fpectsn-

Nota, oculi tui columbarum, non dicit falco-

dam a multis rogatus, & perfuafus, fuerat, vi-

: Anbri

num. 1n vita S. Francifcee Romanze legitur,

dere poffet, nullo modo ad eam videndum,

:o [' OæC'

quod beata Virgo fe illi in extafi exiftenti in

I

moveri potuit, quin potius ad pedes crucifxi

ea fpecie fpectandam praebuerit, qua viía fuit

cujusdam illo tempore genuflexus in cocle-

a tribus Regibus Orientalibus, quando hi cum

füium rerum, comtemplatione perféveravit.

illa de Incarnatione unigeniti füi ejusque Na-

Adhsec Author vitee. ejusdem fervi Dei in

tivitate ratiocinabantur : viderunt enim . il-

capite fequenti, fequentia verba de eo fub-

lam oculos fuos in divinum fuum infantem

ne&it: Profunda oculorum beati Cajetani

"um

habere defixos, ex qua oculorum rmodeftia

la )

mortificatio omnem prorfus füperat ceftima-

à

fancti illi Reges fupra modum manferunt

tionem; fiquidém hos fibi eotantum fine fer-

ättbniti & zedificati. Unde praedicta fancta

vire volebat, ut gradienti ducatum praebe--

rent,

/

588

Bibliotbece Manualis Concionatoria

r

rent, facrificiis, aliisque facris orationibus per-

f

os oculos habuit. Hanc iile exercitationem

agendis cooperarentur. lImo per urbem gra-

adeo homine religiofo dignam effe cenfebat,

diens adeo erat quoad fenfus recollectus, ut

uttyronibus folemne hoc carnem occineret,

corpus ejus nihil aliud vitalitatis,quam motum

oculos dejicerent, & fi quos in domefticorum

circulis minus coecos videret, iis fuis ipfe di-

localem habere videretur. Unde Neapolita-

nis usque in praefentem diem illud natum eft

gitis oculos, ut defunctis mqris eft, claudere

proverbium, ut, dum aliquem modeftiffime in

confueverat.

!

X. Celebris quoque eft caftigatio, q

Sipit.

plateis compofitum ambulare vident, dicere

3on malitio

fi, fedin-F9.

Ó ls'

confueverint: Theatini paffü ambulat.

ipfo in poenam cujusdam 1

M.'mip.,Ex.

V. Cum S.Francifcus in quodam domicilio

differentis afpe&us fumpti

t Eufebius. Sedebat

v.Vifus. -propte Affifium valde ftricto cum fratribus fuis

*.

fuper quandam petram ipfe, & Ammianus ille

moram traheret,accidit ut Romze coronandus.

admirabilis,& divinorum Evangeliorum hifto-

riam alter quidem legebat, alter vero eorum,

Imperator Otto cum magna pompaillac tranfi-

explicabat fententiam.

ret.

At vir fan&tus cum fecus viam maneret,

quze erant obfcuriora,

a

"

nec ipfe, nec aliquis fratrum faltem afpicere

Cum autem quidam agr

iC

:olae in fübjecto cam-

anc contemplationem

. de tugurio voluit, praeter unum ex ipfis, cui

po terram foderent, ad Ii

us eft Eufebius, cum autem divi-

gloriam hujusmodi modicum duraturam, Im-

Magnus tract

.

nus Ammi

anus legiffet locum Evangelicum,

peratori conffanter nuntiari praecepit.

fcifcitaretur autem interpretationem,jufi

itku-

Cs qeogidug du

Spec ex-

:"VI. In vitis patrum fequens refertur exem-

empl,V.

lum : fedente aliquando Abbate Sylvano in

febius, utrepeteret le&tionem. Cum is autem

dixiffet : ita, qui arant,forte dele&atus,minime

eculus eX 1monte Sina, volens difcipulus ejus abire ad

o

quoddam monafterium fuum : dixit feni, di-

exaudifti, ut eft verifimile, fuis deinceps oculis

mitte aquam, & riga hortum. Ille autem exi-

legem tulit, ut neque campum illum ultra

comtemplarentur, negne coelefti pulchritudi-

ens ad dimittendam aquam tegebat faciem fu-

am cuculla fua, tantum ad pedes fuos inten-

ne, & chori aftrorum afpe&u fruerentur, fed

dens. Contigit autem ipfa hora, ut quidam fu-

auguftiffima utens femita, cujus menfuram

ferente ad oratorium,

perveniret ad eum, & videns eum a longe

ajunt fuiffe unius palmi,

li

confideravit, quid faceret, & cum perveniflet

extraeam deinceps egredi non eftpaffus. — Di-

[

cuntaütem eum plus,quam quadraginta annos

V

ad eum,dixit eo:dic mihiAbba, ut quid tegebas

Bu

.cuculla faciem tuam, & fic adaquabas hor-

vixifle poft hanclegem. Ut autem cüm animi

y.tit

tum? & dixiteifenex: Ne viderent oculi mei

fui fententia ad haec quoque eum traheret ali-

k

&

|arbores, & occuparetur mens mea a'b opere

qua neceffitas,cum lumbos zona ferrea alligaf-

- fuo in confideratione earum-

Íet, & graviffimum collare collo impofuiffet,

Febf:

jo Rho.1.

aliquo alio fétro conjungit zonam collari, quod

VH. P. Hieronymus Monteflorianus Capuc-

7- hift c.4. cinorum Generalis uni tantum ccclo, liberisve

erat.collo impofitum , ut hoc modo inclinatus

h, 1Q.

campis intuendis oculorum minifterio utebá-

cogeretur affidue in terram refpicere.

— XI. S.Philippus Nerius, licet in dono virgi-

Vita l. 2.€«

tur, cacterum non foeminam, non virum, non

lsi T. 30

puerum, non jumenta, non feras, non artis aut

nitatis eximius effet, oculos fuos tamen adeo

naturee admiranda, unquam defünato aut for-

conftanter cuftodivit, utuna ex venuftioribus,

t, mulieribus,

tuito intuitum tradunt; quin cumilla campo-

quae fuo tempore Romae eran

tinuos, fuas

rum libertate uteretur, fic vidiffe,ut nefcio quid

quaeque per t

riginta annos con

apud ipfum confeffiones facr

amentales depo-

füblimius ageret, totusque animo in Deum

Dtas.

emicaret, acleviffima illa oculorum veluti e-

fuerat, affirmarit, eundem fanctum Philippum

Neg.

ventilatione interiores contemplationis flam-

toto illo tempore nun

uam ab ipfa vifum fuüif-

fe, aut ipfum fixo oc

[

A

mas excitaret. In reliquis dubitari poteras,

intuitum.

u orum' obtutu eam fuiffe

Vita [

an ullum oculorum ufum effe homini neceífa-

64

rium arbitraretur, quibus tam raro uteretur.

J XII. In vitis Patrum

: legitui', quod mona-

chus occurrit ancillis Dei in itinere quodam,

5. libell. 4,

Manüdif, VIII, M. Joannes Avila feveriffime & ipfe

n. 62.

1

8,n. 6,.

imperavit, nulla oculis ne quidem florum in-

quibus vifis divertit extra viam, cui dixit Ab-

£uendorum data venia; invitanti enim Cordu-

batiffa: Tu, fi perfe&us monachus elfes, non

Drey,

.9.' 60

bze focio, ut amoeniffimi, ac floridiffimi horti,

refpiceres, nos fic, ut cognofceres, quia foej '

^

per quem deje&is luminibus ibat, afpe&tu frui

mins eramus.

-Beila&d.ö.

XIII. Ludovici Blo

fii modeftia tum fingul:

vellet, poffe per eam vernantis naturze verfico-

Vi

]

lorem hilaritatem animum in divina fubrigere,

riter emicuit, ut oculorum ac vultus compofi-

Joan c.]ng.

tione,totoque corporis habitu paffim intuentes

iiotus, ac feveritati proprior : hoc meanon in-

ad caftitatis amoré accenderet, non jgnorabat

tereft, nam animo ad divina fubvehendo, fatis

mihi Domini Jefü Chrifti florent myfteria.

videlicet oculis male cuftoditis laedi caftitaté ;

Hancobcauíam,cum ante oculos religioforum

jo.Rho. 1

IX. Admirabilis quoque eft continentia S.

€. D. 3.

PetrideAlcantara, de qua fic fcribit P. Joannes

viroram mulieres apparere periculofum judi-

Rho : 1n ipfa, quam affiduus incolebat, cella,

caret,ftuduit, quantum fas effet, earum confpe-

Vita-c.

&um a fuis removere : Ea propter,cum antea

oculos feveriffimecontinuit, namque ex mate-

riane,anex calcelapidibusque ftarent parietes,

in hortoConventuali, in quem monachis certis

horis porneridianis patet acceffus, mulieres

& quze defcriptio effet facelli, in quod fzepius

ad orationem conveniebat, ignoravit; arborem

foeno fpargendo, cumulando, plauftris impo-

praegrandem in medio impluvio non vidit

nendo, operam ponerent, cavit in antedictis

Vltl.g

codicillis, ne deinceps fieret, his verbis : Her-

per quatuor annos ; Tres integros annos pro-

natione .

pe continuo deje&tis omnino palpebris clau-

ba horti anvenmgtli,s ex mea ordi

demex-

589

Titulus CIV. —culro.mm Cu/Todia.

üenieti,'verti, exficcari, atque in pIaqurokpo-

fecufum putabat, earum formarum introrfüs

i, per viros vel juvenes, non autem per mu-

admittere imagines, quae poffunt aut indomi-

r

lieres, aut puellas debet, maxime illis horis,

te carnis excitare igniculum, aut pudicae

quibus fratres fpatiari poffünt in horto, etiam

mentis maculare nitorem.

fi pluris conftet, per mafculos hoc facere,

XXII. S. Clara in tota vita nullius mafculi Vitap, r.

quam perfoeminas. Preeftatenim pati dam-

faciem afpexit: imo dicebat, fe etiam' eum, c. 1a.

t), )

num aliquod in crumena, quam in anima.

qui in fluvium ea rejiceret, non afpecturum.

)

Sulpit. ».

€. 15e

XIV. In vita S. Martini Epifcogi virgo quze-

Hinc grandem putabat negligentiam a fe com:

dam praedicatur, quze ita fe penitus ab omni-

miffam, cum femel ad hoftiam elevatam oculos

um virorum oculis removiffet, ut ne ipfum

convertens virum contra voluntatem afpexif-

fet

quidém ad fe Martinum, cum eam ille officii

Quando domo exibat, ita pallio oculos Vita par.-

caufa vifitare vellet, admiferit. Nam cum pro-

tegebat, utnon potuerit ejus facies ab aliis vi- € 11«

deri, nec alii ab illa.

peagellum illius przeteriret, in quo fejam ante

complures annos pudica cohibebat, audita fi-

XXIII. Veteres Monachi fic oculos conti- S. H'er. in

de illius atque virtute divertit, ut tam illuftris

nebant, ut nemo alterum afpicere operantem, if reg,

i

ach.

meriti puellam religiofo officio Epifcopus ho-

fed defixis luminibus unusquis

que ffzo dun-

noraret.Nos confequenter gavifüram illam vir-

taxat operi effet intentus.

$

ginem putabamus, fiquidem hoc in teftimoni-

XXIV. Hugo Epifcopus Gratianopolitanus, Laneiz.

um virtutis fuze effe habituram, ad quam tanti

quamvis omninoatentationibus carnis liber- opufc. a.

nominis facerdos, depofito propofiti rigore ve-

rimus erat, tamen, per quinquaginta annos, " 273*

niret. Verum illa fortiffimi vincula propofiti ne

quibus Epifcopatui praefuit, nullam unquam

Martini quidem contemplationelaxavit. lta

mulierem afpexit.

De eodem refert Manfi: Mulierum confef-

vir beatus accepta per aliam foeminam excufa-

tione laudabili, ex illius foribus, quze viden-

fiones non minus caute, quam benigne fufci-

piebat, non enim in angulis, autobícuris, aut

dam fe falutandamque non dederat, non lae-

fus abfceffit. O virginem gloriofam? quae ne

fecretis locis eas audire folitus erat, fed potius

a Martino quidem paffa eft fe videri.

ubi a pluribus confpici poffet : Et aurem qui-

Job. 31.

V. T.

XV. S. Job pepigit foedus cum oculis fuis,

dem fatis familiariter applicabat,oculorum au-

ut ne cogitaret quidem de virgine.

tem in alteram partem vertebat afpectum, au-

8ozom.1

5. hift.

XVI. S. Ephrem Edeffam tendens, cum

ditum folum propter infidias diaboli, hujus-

Ecci.c 16.

Deum precatus effet, ut primo urbis ingreffü

.

modi negoótis afferens effe applicandum ;

&5uriust.

in virum incideret, quocum differeret de iis,

quam videlicet oculorum cuftodiam incredi-

Febro

quae excolendo animo prodeffent, füb ipfam

bili femper & ubique circumfpe&ione ferva-

portam mulier levicula ei fit obvia, quae cum

bat, ita ut cum potentes & nobiles mulieres

fixis oculis Ephremum afpiceret, non erube-

Gjuxtaillud Apoftoli : Cui honorem, honorem )

ialst

fcis, inquit ille, me tam fixe afpicere: cui mu-

ad colloquium honorifice, hilariterque fre-

- lier, non erubefco, inquit, nam mihi licerereor

quenter füfciperet, multa coram fe, diuque

5111-3-

- te afpicere, quia ex te, laterequetuo defüumpta

traCtantium facies penitus non videret.

Íum. Tibi vero convenit non foeminas, fed ter-

XXV. S. Andreas Corfinus adeo mulierum Lanciz.

ram, matrem tuam, ex qua fumptus es, afpice-

afpectum & colloquia fugiebat, ut ne matris ^6f 2.n.

re,cum& in illam reverfurus fis.AuditEphrem,

quidem & fororis colloquia füftineret, & pro- !7*

& te votia Deo compotem fattum gavifus eft.

pterea frater caecus,

Drex. in

| furdus,!muþusque appgl—

X

N cet. ]. v.

XVil. S. Bernardus ante quam religioni fe

laretur.

addixerat,cum femel foeminam fixioribus ocu-

XXVI. S. Thomas Aquinas, etfi divinitus Sur. 7.

C2«

Vita ]. 1.

lis intuitus fuiffet, rigente coelo, in gelidiffimaze

ab omni fenfu'carnis liberatus, perinde tamen Vart»

€. 4.

aquze ftagnum collo tenus fe immerfit.

ldem

formoforum vultuum afpe&tum vitabat , at-

( LAT

toto annoin cellaiua habitans, nefcivit, an cel-

que alii viperas & fcorpiones vitare folent.

liod]. h

materia

] 62'

lae pavimentum

| exligno, an ex xalizï

u

. XXVII. Carolus Magnus Imperator faepe Daurolt,

efiet.

feneftram claufit, ne formofiores mulieres € 6 tit,

Dre.lc. — XVIII. Sara Virginum facrarum Antiftita in

44* - 3.

$. 6.

praetereuntes afpiceret.

monafterio Scythiotico fexaginta annis prope

XXVIII. Rogerius tam folicite oculos cu- Daurolt.c,

aquam limpidilfimam habitavit, & nunquam

ftodiebat, utlicet in medio populi verfans in- $- tit: 44«

elïanM«

eam afpexit.

tratres annosnullius mulieris faciem videret: - 9

j o2

Vita,

XIX. S. Carolus Borromzeus licetad forum

rogatus caufam refpondit : quando homo fa-

frequentiffimo populo refertum habitaret,nun-

cit, quod eft in fe, & occafiones peccandi fu-

quamtamenprofpexit. Sed & in villis & hor-

git, tum viciffim facit Deus, quod eft in fe, &

tis amceniffimis tempore fat Jongo commora-

hominem cuftodit; at quando fe temere con-

tus ne quidem leviter oculorum oble&amenta

Jicit in periculum, tum etiam jufte a Deo de-

ibi przeparata afpicere voluit.

feritur, & inpeccatum labi finitur.

Vita. c. 2.

In C&nt- Yo

XX. S.Laurentius Juftinianus dicere foli-

. AXIX. Ferdinandus]lI. Imperator nunquam

tus erat, nullam rem monachum afpicere de-

fceminze locutus eft folus, fed aula fpe&tante ; Iuft c« 3«

bere in hoc fzeculo, quae defiderium illius te-

quodfi decoris caufa fuit foli loquendum, Im- ^

neret: hinc ille nunquam animi rem

f

,

ittendli

peratricem adeffe arbitram colloquii voluit.

caufa in hortum feceffit.

Agebàt ea modeftia, ut.in colloquentis tunc

Vita, e. 5

XXI. S. Francifcus Seraphicns adeo aver-

vultum nunquam intüeretur, ajuntque in om-

tere folebat oculos a foeminis, ut, ficut ipfe fo-

ni vita nullius foeminse vultuma

cio dixit,quafi nullam defacienoffet ; non enim

confideraffe.

$

$ veïn-uPcatem

— R. £, Lobn. Dibi, Man. Tom. LL

Ccce

INecefa

N

od

90

Bibliotbece Mauualis Concionatorie

nivium ad calorem nimium, propter hoc,

Nece[fitas.

€em. .v XXX. Vidit Eva, & comedit, fibique &

quod nimis ardens fuit in mundi vàa

t

nitatibus ;

6.

nobis exitium ereavit.

j

confpiciendis.

XXXI. Videntes Filii Dei fil

jas hominüm,

XLII. Caefarius in Dialogis fuis de quodam CefariusY.

Gen. 6. v.

2,

quod effent pulchree, in tanta

m poftea luxu'—

antiquorum monachorum, cuijuniorum CU-4«€ 42*

riam funt prolapfi.

ra comiffa erat, fequens enarrat factum , ad

Gen. 9. V.

XXXII. Videns Cham verenda pat

i

rxis-, fui,

juniorum in ordine cuftodiendos oculos per-

Ita enim fcribit : cum unum

85.

1nalediéctionem incurrit..

e

opportunum.

Gen.34« V.

XXXIII. Volens Dina videre muli

eres al;

ex adolefcentibus fecum adduxiffet ,

& fimul

i

equitantes , nefcio quid, vel unde, confer-

terius regionis, a Sichem confpecta, rapta &

corrupta eft.

:

rent, obviam habuerunt juvenculam formo-

oReg. 11 XXXIV. Vidit Dà

vid de folario mulierem

fam, quam, cum ex induftria equum füum.

retrahendo Przpofitus falutaffet officiofiffi-

Javantem, & advocari jubens peccavit cum

ea

Aperuit, ut inquit S. Chryfoftomus, in

me, ftetitilla, & refalutavit eum ; cum pau-

vano oculos, & fufcepit fagittze i&tum. — Vel

*

lulum proceffiffent , volens Przepofitus ten-

tare juvenem, ait Puella ifta videbatur mihi

lbid. 5

$. Auguft-ut S. Auguftinus dixit, de longe vidit eam, in

inPí50. qua captus eft. Mulier longe, libido prope.

multum formofa fuiffe, cui cum ille diceret :

Alibi erat, quod videret; in illo, unde cade-

credite mihi Domine, & hoé ipfum vifum eft

ret.

*

mihi, refpondit Praepofitus : unum ta

men de-

Spec. ex.

XXXV. S. B

enedictus in fæculö /,fenri(äl vi-

format eam , quod monocula eft: Refpon-

dift. 1. ex.

dit mulierem , & graviffime in eremo poft-

dit juvenis : vere Domine utrumque oculum

£Qe

habet, ego. enim fatis diligenter confideravi

modum tentatus eft, ideoque 1n fpinas nu-

eam. Tunc motus Preepofitus ait: Et ego

dum fe abjicit.

n

Jbid. dift.

XXXVI. Abbas P

ai-ïor'perqq

uzidraginta» an-

confiderabo dorfum tuum , tantze debueras

2.,ex. 67

nos gravem carnis tentationem

fuftinuit, quia

effe fimplicitatis, ut utrum effe mas, vel fae-

Reverfus vero ad

puellam fpicas collizentem. curiofius conípe-

mina),[fcire non pofles.

monafterium dixit fenioribus : Vos, Domi-

8. Auguü.xegääXVII. Aliquis ,. quia oculos, quos in

ni quandoque arguitis me,' quod non edu-

cam mecum juniores, & exponens eis cau-

lib. con- theatro fortiter continere ftatuerat, & vero

fe.c.1. etiam aliquamdiu continuerat, clamore populi

fam, praedictum juvenem durius arguit atque

motus aperuit, fpe&avit, clamavit, exaríit, ab-

caftigavit.

ftulitque infaniam, qua ftimulabatur, non tau-

tum redire cum illis, a quibus ante traheba-

$. VI.

tur, fed etiam prze illis, & alios fecum trahere.

XXXVIII. S. Editha virgo regia poft mor-

Nadafiin

EXEMPLA DOMESTICA.

afio hebd,

tem in fepulchro tota incorrupta reperta eft,

.cal, ann.-

exceptis oculis, pedibus ac manibus, cujus rei

:

I. S.

Ignatiu

s P. Oliverio Manaraeo, qüi ipfi Lanc.

oputc, 2.

deern.

(amet caufam elffe dixit, quod illis, cum ef-

valedicens, oculos fixe in illum, utpote

fl 394.;

hebd. 62.

ifurus direxerat, per

n. 1.

i

t parvula,

nonnihil ad. levitatem abufa fit.

nunquam forte amplius v

AXXXIX.

Cornelius a Lapide in illud Prov.

P. Polancum pracepit, ut quotidie de hoc

Ergelgt.

defe&u fe examinaret, & quoties ad fe ut Re-

Dom. 4.

6. ne capiaris nutibus. illius : Audivi in Belgio,

&or officii caufa fcriberet, adderet, num poe-

Quadr.

inquit, matr

onam fapientem & fanttam, mo-

nentem con

feffarios etiam religiofos & fan-

nitentiam hanc perfolviflet.

Vit,

$ 5--

&os, ut caveant fibi ab afpe&tu, & colloquiis

II. S. Francifcus Xaverius fublimiffimos, & Rhe.l.7 c.

quantum potuit, in coelum fixos ferebat

OCu- 4 - 2. €x

focminarum paenitentium: quia, inquiebat,

t il- noftris,.

|

adeo illices funt oculi earum, ut fi in virum

los, ea totius oris fuaviffimi hilaritate, u

am illos defigant, illum plane irre-

lius afpe&us animos intuentium lerenaret :

quempi

Addebat : Certa fum non effe virum

viros enim Xaverianse virtutis , quibusque

tiant.

3

adeo gravem & conftantem, cui, fi fixe eum

longo ac prompto fervitio oculi dudum funt

Blbl &t

reciproce per quadrantem intuita fuero, non

edomiti, eos in caelum figere fas. Sive hu-

à . j ;

mum, five fidera intueantur, iunocenter

perfuaferim, quidquid voluero.

Utilitas.

agunt, periculum adeunt, & creant, cum me-

Snec. Ex.

XL. Oculi cafti S. Ludovici Epifcopi etiam

dia evolant via.

Humus propriee admonet

decem annos quafi chry-

imbecillitatis ac fordium , fidera recuperan-

Lini

dift. 5. &poft quadringentos &

^

79.

ftallum lucidiffimi rep

erti funt, eo quod illis

dae patriae fpem admonent ; ac füpra plagas,

Opuíc,

quibus capiuntur, felicius attollunt , verum

359.

xiffet.

mulierem ad fcelus follicitantem torve gfpe-

minus experti, tutius terrae affigunt, ne ca-

iantur, dum volant.

Pone neglette Oculorum. Cü/lodiæ.

Rellovac.

LXI. In vita B. Marize de Oegnies legitur,

/ l]. De S. Francifco Borgia in

ejus vita le- Ibid.1. c.

am mulier moreretur, reve-

gitur: Medio in aucipio, quod unicum ei

inípec.1.3:quod, cum quaed

adhuc Duci erat curarum diverticulum, fen-

dif,5. P 2- [ tum fuit el, & vi

ditmaximam multitudinem

daemonum occurrentem, & volentem eam ca-

tire videbatur, qui enim Gerofalcos, ejus ve-

At

gnantem contra bonos Angelos,

nationis totius fcientiffimus, educaret dili-

léio, t

pére, & pu

genter, ac peritiffuime uteretur non modo

larc ]

pro qua impe

travit, ut a daemonibus liberare-

tur, & in purgatorio torqueretur,

& oftendit

pulcherrimis inde documentis, facili ad mo-

n.hs.

eioranti B. Petrus, quomodo in purgatorio

res trajeCtione, animum informabat affidue,

oluptas,

fiens ab aquis

verum düm maxime ferveret ea v

dicta mulier torqgebatun, tran

[ qcülis'

n ithus CIF. Ocorom ceflodia.

591

oculis feveris feveriffime imperäbat.

Illudin

VIII. P. Balthafar Alvarez Romam profe- Vitac. LE

omni Hierofalceorum venatione longe acci-

&us, dum alii ad res curiofas videndas excur-

i.

dere folet jucundiffimum , cum multis gyris

rebant, ipfe interea ad SS. corpra in oratio-

4

fübvectus, fupremoque volatu in nubes pro-

ne manebat.

Cum effet Re&or Martinenfis

peniodum elatus, przedo ibi jam eft, ut in in-

Collegii, toto Proceffionis die Corporis Chri-

ferius volantem, & nequicquam defenfioni fe

fti inftitutze tempore oculos ita SS. Sacramen-

componentem ardeam fuülminis inftar inva-

to affixos habuit, ut nunquam eos ad fpecta-

dat, deiett?mque conficiat. Id, cum fieret,

cula averterit. Vallifoleti cum publico Inqui-

atque füblimes oculi alitum volatum ac pu-

fitionis a&u intereffet, feptem horis oculis in

gnam fequerentur, Francifcus eos dejiciens,

imaginem B. V. quam fecum tulerat, defixus

innocenti voluptate privare confueverat, ut

haerebat, tantum ne cogeretur mulieres afpi-

per eam exercitationem ferio condifcerent

ceret, fine quorum aí

avertere fe il'ico ad rutum, ubi vel levis effet

theatrum oculos figere.

pe&u non poterat in

noxte fufpicio, ne illice voluptate animi arcem

IX. P. Jacobus

lem maximus erat ocu- Annus

defertis ultro praefidiis proderent adverfariis.

Ibid. n. 4

lorum cuffos; hinc pauciffimos nofcebat. 14* coll,

IX. De B. Aloyfio fic idem fcribit, Itum

Scenicas actiones nunquam, nifi cum aut de !^8olft.

eft aliquando a fociis alios in hortos, quam

morte aut judicio, coelove effent habitze, fpe-

.confueverant , aderatque Aloyfius ; verum

&abat..

- animo adeo incuriofo, oculisque adeo in hu-

X. Ludovicus de Ponte, nec infirmus, nec Vit. l. 2. c,

mum dejectis, 'ut cum füb vefperam domi

fanus, afpectu camporum fe recreabat.

audiffet aliquos utriusquze ville opportunita-

Lanci2.

XI. P. Antonius Pinas per quendam a Ger-

opuice. 2,

. tes invicem conferre, miratus, quam dicerent

mano fratre falutatus refpondit: ejus ego epi-

villam, ferio interrogavefit , an alio praeter

ftola abhinc tres annos accepi, quam etiam

n.gar.f

-morem itum eífet ; nimirum oculos caelo &

nunc obfignatam affervo, & eo pro atramen-

fideribus integros fervabat : Aliasadolefcen-

X

tarii operculo commode utor.

tem Aloyfiun jufferat Ferdinandus parens

XIL Joannes Berchmann nunquam o

bUIOS Vita 2 fol;

terra attollebat, nifi ratione aut neceflitate ^ * 7?

adeffe, c'im. Cataphra&torum turmas , quas

ipfe ducebat, Mediolani ampliffimo ante ar-

cogeretur. Nunquafn nifi ad internofcendum

nä

cem in campo luftraret , res erat fpectaculi

Ad

alpiciebat , eos, quibuscum loquebatur.

longe jucundiffimi, & fama vicinis ex urbi-

nullum ftrepitum movebat oculos, quos tam

bus fpectatüm evocaverat promifcuze turbze

depreffos habebat femper, utanullo digno-

multitudinem infinitam, quze fpe&taculum,

fci poffent, cujus coloris effent.

Scripicrat :

dum quzerit, augeret. Equi generofiffimi, ar-

Mulierum afpectum inftar bafilifci vitancdum.

ia auro illita, chlamydes verficolores, fagu-

Et alibi: quid vis videre, quod non licet ha-

laauro ubique, aut etiam gemmis fulgentia,

bere? a multis tentationibus liberat cu/todia

l.

promptam nec ulli periculo obnoxiam oculis

oculorum, quae eft mater devotionis. foga-

oftentabant voluntatem, illos tamen habuit

lt 2

tus, quomodo animum perpetuo ad fe revo-

o

in poteftate Aloyfius, occlufisque palpebris

caret? refpondit fida oculorum cuftodia, fine

ä

illius pompze nihil per oculos paffus inferri,

qua cor cuftodiri nequit.

Novanunquzin vi-

animum nulla rerum oneratuni varietate, at-

dit.

Coactus aliquando interefle lirimati,

que inconcuffüm coeleftibus felicius intulit.

nunquam oculos fuftulit, ita ut nobilis quis-

- Idem confirmat, quod alibi in vita ejus legi-

piam id advertens focio in aurem diceret : pro-

Vita.

tur. B. Aloyfius tam fevere oculos cuftodie-

ho.ll7 6'

fecto hic Pater fanctus eft.. Nunquam adduci

n.4,0

bat, ut plurimas ioeminas etiam coníangui-

potuit, ut hortos, vineas, folemnes equitatio-

lrl

nitate arctiffima. conjunétas nunquam aípe-

nes Romze afpiceret.

xerit. Oculis humi defixis per publicum in-

XIIH. Alphonfüs Rodriquez per annos Vitac.9.

cedebat, & ab iis, quae maxime oculos ad fe

ä

i

quadraginta feptem, quos in religione tra-

alliciunt, ftudiofe illos continebat.

duxit, nunquam petiit licentiam pro fua re-

Bibl. Soc.

V. P. Joannes Fuldenfis tam dih'gens. fuit

f. 510.

creatione ad campos eundi, vel hortos. Nul-1. 2. c. 6.

fenfuum fuorum, atque oculorum imprimis

lam mulierem, etíi per quadraginta annos ja-

cuftos, ut totis viginti feptem annis, quibus

nuam curaverat, de facie cognofcebat.

Treviris habitavit, nurquam de Odaeo in ten;-

XIV. Novitius quidam Neapoli moriens Nd«fi in

lum inferne defpexerit.

faffus eft fe ob oculos a jucurdo maris vicini ^'? Aa-

Lanciz.

VI. P. Petrus Faber hanc oculis füislegem

afpectu cuftoditos hoc habere preemii, ut i:

1

| gelico

opufc.2.h indixit, ut non tantum ab state grandiore,

299.

morte Angelorum fuerit alpeétu recreatus.

: hcbq.

verum etiam a pufionibus ac puellulis afpe-

&um omnem, tametfi mens fpectandi elfet

&. VII.

optima, cohiberet, gnarus nempe illius prze-

EXEMPLA PROFANA.

)ldr T- ü

cepti, fententizeque Gregorii, unum illum in

I. Al

exander Magnus de muliere quacam tancis.

turpes pravasque actiones nonlabi, qui fibi

