fti? & refpondit: Non praefumpfi pulfare, ne te

revivifcens protinus avolavit.

':ibid. dift.

contribularem.Surgentes autem coeperunt fa-

8

XXVII. Legitur in vitaS. Arnulphi de Brü-

cere matutinas,& poft matutinarum finem di-

"

: exempl- xella monachi Ciftercienfis, quod, cum zefta-

mifit fenex difcipulum. Qui cum federet fo-

.£6.

tis tempore fratres Grangorize regulam imi-

lus,factus eft in exceffü mentis, & ecce quidam

tantes monachorum, poft prandiüm paufa-

oftendebat ei locum gloriofum, & fedem in

rent in le&tis fuis Dominicis diebus, & feftivi-

eo, & fuper fedem feptem coronas. Interroga-

tatibus SanCtorum: vir Domini quzrens fibi

batautem illum, qui ei hoc oftendebat, dicens:

&

aliquod diverforium, ubiorationes íuas fecre-

cujus funthaec? & ille dicebat : difcipulitui,

?

tius ad Dominum funderet, & inter u!nas fan-

locum quidem , & fedem pro converfatione

&i amoris interius in fpiritu fuo fuaviter ob-

fua donavit ei Deus, has autem feptem coro-

dormiret, dormire exterius corpore recufabat.

nas nocte ifta promeruit. Hzec audiens fenex

Fattum eft autem , ut quidam frater pro hac

miratus eft, & tremefactus vocavit difcipulum

re reprehenderet eum coram magiftro con-

& dixit ei: dic mihi,quid fecifti no&e ifta.Atil-

verforum. Qui ftatim praecepit ei, ut aliis ea

le: Ignofce mihi pater,quia nihil feci.Senex au-

Tora dormientibus ipfe quoque dormiret, ne, fi

tem exiftimans, quia humiliando fe non con-

forte vigilaret, caeteri fratres, qui compatie-

fiteretur,dixit ei : Crede non quiefco,nifi dixe-

bantur corpori ejus magnis fatigato cruciati-

ris mihi, quid fecifti: vel quid cogitafti hacno-

bus, id molefte ferrent. —Paruit ille praecepto

&e. Frater autem nihil fibi confciusquid egif-

magiftri fui, ficut ad omnia paratus, & obedi-

fet, non inveniebat, quid diceret. Dicebat au-

ens erat. Cum autem poft prandium intraflet

tem feni : Ignofce mihiPater,quia nihil feci,ni-

dormitorium, & calceamenta füa extraheret,

fi tantum hoc, quod compulfus motu cogita-

"& in le&ulo fuo fe collocare deberet, aftitit ei

tionum mearum, ut difcederem & dormirem,

fubito daemon, qui ridendo & irrídendo eum,

fepties, fed quia a te dimiffüus fecundum con-

in haec verbaprorupit: Ejafrater, eja quid eft,

fuetudinem non füeram, nonreceffi. Audiens

quod agis? ubi eft nunc fancta religio tua? &

autem hoc fenex, ftatim intellexit, quia quo-

"ubi funt vigiliae tuze, quas hora ifta obferva-

ties quis refiftit cogitationi fuze, toties coro-

re confuevifti? Certe fervor tuus pro nihilore-

naturaDeo: Et fratri quidem huic nihil ho-

putandus eft, queniam membra tua torpore

rum dixit caufa utilitatis fuze, fed aliis narra-

finens perfeverare negligis in opere, quod coe-

vit hoc fpiritualibus fratribus, ut difcamus,

piftü. Surge ergo velociter, & vigiliis atque

quia & pro parvis cogitationibus nobis Deus

orationibus intende, ficut jam pridem fecifti,

coronas tribuit.

Bonum eft ergo, ut extor-

Cumque vir beatus dzemonem fibi aftare con-

queat fibi ipfi homo in omnirepropter Deum.

fpiceret, verba ejus fe ductoria contemnens;

Etenim fcriptum eft : Aeg

quia eum contra praeceptum magiftri fui ad

num celorum vim pag

Libur , €9' violenti diripiunt illud.

vigilandum provocabat, cum indignatione ait:

XXIX. Cum frater quidam obedientize Spec. Ex.

Recede a me mifer, receda a me, modo;enim

caufa micas poft menfam colligeret, & Abbati dift. 3. ex,

velis, nolis, dormiam, ut confundaris, & fom-

oftenderet, in uniones converfze apparuerunt, !*

H

no meo torquearis.

Et cum hzec dixiffet,

XXX. Cum quondamfratres ad Innocentii I^. dift. a.

?nti ;

uus hoftis in fugam converfus eft.

monachi fepulchrum fe conferentes dicerent: *** 24«-

Ibid, dift.

VIIL Senex quidam erat in Thebaide

ergone o Innocenti, mortuus es? relponditille

f

exempl,

fedens in fpelunea, & habuit quendam difci-

l

ex fepülchro : Obedieris mori non poteft.

Rudriq. p.

!

'11704

pulum probatum. Confüetudo autem erat, ut

XXXI. S. Dofitheus cum ob delicatam in- 3:t-5.e 14

fenex vefpere doceret difcipulum, & commo-

dolem graves poenitentias füfcipere non pof-

neret eum, quaze effent animae profutura. Poft

admonitionem faciebant orationem, & admit-

let, coronam S. Antonio parem per quinque-

annorum exactam obedientiam promeruit.

Spec. Ex,

tebat eum dormire.

Contigit autem;Laicos

XXXIIL. Virgo quaedam cum a Chrifto par-in append,

quosdam religiofos fcientes multam abftinen-

vulo vifitata,eam ad opus comune vocatam de- 9* 91«

juve-

nam .fani; venire ad eum, & cum confulatus erruilïet, in cellgm tevería velut adultum

BCIR.

Eibliozbecæ Mnualis Concionatorice

1536

nem invenit, dicentemque aüdivit: Tam

XLII. In Villanovana domo carmelitana

Lyrzus. ?

magnum me tua obedientia fecit.

cum Monialem quampiam Chriftus fzepius de

apopht. 2.

F

noéte vifitaffet, verita Prioriffa, neillufio effet,

XXXIII. Rogerius monachus moriturusAr-

fenium Abbatem fic allocutus eft: Quaefo te,

illam dormire juffit, & non dare audientiam

pater,ex obedientia me mori jube,ut etiam mo-

apparitioni, quod cum feciffet illa,. & apud

Chriftum redeuntem fe excufans dormire coe-

riendo merear, fiquidem,60.]am anni funt,qui-

bus hancgratiam a Deo petii, nepatris mei in-

piffet, eundem juxta caput reperit, & hzec di-

gulfu morerer. Ergo ut Arfenius: Morere, mi

centem audivit: Quia obedifti, te cuftodivi: &

frater, quo di&to ftatim mortuus eft, & eadem

difparens confolatione plenam reliquit.

noce fe fpe&tandumArfenio prsebuit;dixitque,

XLIII. S. Dorotheus de feipfo faflus eft,obe- S, Doroth.

dientia factum effe, ut in tanta quiete ,vi'vereJt, do&r. 5.

mortem fic obitam pluris a Chrifto zeftimatam

effe quam ullam totius vitze actionem.

ut plerumque poeniteret ipfum tantze tranquil-

ViaPP.l XXXIV. Difcipulus quidam fenisad aquam

litatis ; quoque hac fua tentatione Patri fpi-

$.*28. hauriendam miflus cum fünis oblitus effet, di-

rituali expofita, intellexit, hunc proprium

-xitPuteo: Putee, fe;vus Chrifti Abbas meus,

obedientize fru&tum effe.

mifitme, uthauriam aquam ^ Et mox aqua

XLIV. B. JEzydius cum data ei a S. Fran- Jac.Alvar,

djuendit.

cifo facultas effet, locum, quem vellet, eligen- te«2-| 5-P»

Tbidem n.

XXXV. Cum quidam frater ad mandatum

di, poft tres dies ad antiquum locum rediens 3** !3«

Y44eT

fenis in locum periculum profectus, a mere-

enixe S. Patrem rogavit, ut fibi & locum, &

trice ad opus impudicum folicitaretur, mira-

occu]

ationem praefcriberet, alias epim quiete.

bilter per vim occultam ad

fe vivere non poffe.-

translatus eft.

: monaftaigm

--.XLV. Converfus quidam de fratribusClarze- Spea. ex-

vallis innocentize vitze,&converfationis hone- emjior.-

Vil nc XXXVI. S.Franfcica Romana, cum a mari-

20

toterevocata, ante quam unicamAntiphonam

ftae, cum graviter aliquam diu segrot

affet, tan- dift. 3. ex-

recitaret, ftatim paruiffet, ultima vice aureis li-

dem ad extrema devenit. Intravit ad eum gra-

expl. 39,

tià vifitationis beatusBernardus,& confortans

Rodriq. v. teris exaratam invenit. Id quod etiam mona-

3::55-63* cho cuidam imperfettam literam ex obedien-

'eum, ait: Confidefili, quia migraturus es jam

tia relinquenti contigiffe fcribitur.

nunc de morte ad vitam, de labore temporali

!

Domi?

Jo. Nadafi

/]I. Cum duo religiofi in coena

-ad requiem zeternam. Ille vero cum ingenti fi-

in snno . nj eo ipfo, quo cormmunicandum erat, tempo-

duciarefpondit : Quidni pergam ad Dominum

&Creatorem meum, vere confido, & quantum

fer. 4«

heébd. €xl.re.. ad eleemofynam colligendam miffi, re-

- deuntes in facello, ubi S. Euchariftia afferva-

.de mifericordia Domini mei Jefü Chrifti prze-

Cl

kebd. 5.

batur, fuam infelicitatem quod eo die facro

fumere audeo, certus fum, qui cito vifurus fum

bonaDoiminiinterra viventium.Porro B.Bern-

$ SOCI 35

epulo abftinere deberent,deplorarent, pulcher-

rimus . Juvenis ex arca Euchariftica profiliit,

ardus, ut erat medicus fapiens, paftorque íoli-

feque jelum effe afferens, ut

citus, timens homini ruflicano, ne tam fida

^porrexit.

:

;fique corpus fuuni

refponfio de przefümptionis magis temeritate,

L. s. infin.

XXXVIIIL -

'S.' Gertrüdi- öiïändebätur via a-

.quam confcentize puritate procederet, ait: Si-

nimarum ad coelum in fimilitudine afferis val-

gna cor tuuni, frater, hgna cor tuum, frater, fi-

g e 240

. de proclivis, qui difficulter poterat afcendi,

gna cortuum, quideft, quod locutus es? Unde

unde afcendentes fe juvabant ainbubus mani-

tibi fubrepere potuit tantee prsefumptionis au-

bus, & exutraque parte erant daemones im-

dacia? Enim verotues ille pauperculus, & mi-

ped ientes.

Religioforum tamen affer habe-

rabilis home, qui cum nihil, aut prope nil ha-

bat ex utraque parte perticas, & praeterea

beres in fzeculo, neceffitate forfitan magis,

etiam Angeli in afcenfu juvabant.

quam timore Dei cogente, ad nos confügifti,

8. Doroth.

XXXIX. Quidam fenex, cum fratres noctu

multis:precibus tandem aditum impetrando.

do&r. 11. -pfallerent, Angelum, prodeuntem, & calicem

Nos vero caufaDei collegimus inopem, & pa-

rem te fecimus viétu atque veftitu, caeterisque

cum hoftia portantem vidit, in quem intin-

gens fignabat frontem praefentium, imo & ali-

coimmunitatibus his, qui nobiscum funt fapienti-

quorum abfentium fedes, quia ex obedientia

bus,atque nobilibus viris,&fattus es quafi unus.

aberant, & licet fomno vacarent, commune ta-

ex illis. Quid igitur tribuifti Domino pro omni-

men cum aliis meritum reportabant.

busiftis?& ecce non fufficit ingraditudini tuge,

Lyreseus 1.

XL.Cum AnnadeS. Auguft. ex Teref. fami-

gratis accepiffe tot beneficia de manu Domini,

nifi &regnum ipfius haereditario vendices tibi.

1.apoht, lia juberetur improvifo abfentis vices in cho-

Lpos

ro fupplere, & le&tionem legere, ad pulpitum

Ad hzc ille refpondens blando vultu, & tran-

accedens, & partemBreviarii,in qualettio non

quillo animo dixit: Bene,Pater chariflime, be-

erat, ex errore arripiens, dum aperit, totam

ne utique perorafti, & vera funt omnia, quze di-

xifti, veruntamen fj jubes, loquar ad te Domi-

lectioné aureis fcriptam literis Vidit,xlegitrgue

num & Patrem meum, & paucis aperiam, un-

Sfucunditas.

de mihi pauperi , & miféro fuggeri potuit

;lodriQ- p. XLI.]oann esAbbas cum"po& annos triginta

tantze non praefumptionis, fed (ut ego fpero))

3.tr. $, in monafterio exactos, alios viginti in folitu-

devotionis occafio, fi tamen vera eft illa praee

39».

dicatio veflra ,

-dine cum fümma fanctitate tranfegit,ad mona-

uam nobis foepius inculca-

fterium rediit, afferens,familiaritatis cum Deo

ftis, qua fcilicet Regnum Dei, non carnis no-

| Ptsü,

bilitate, non terrenis divitiis poffidetur, fed

hine,

jucunditatem, quze in folitudine percipitur,

1

in monafterio per jucunditatem libertatis &

fola obedientiae virtute acquiritur. Hauc, in-

li,

. pacis, qua religiofi ob folicitudinum caren-

quam, fententiam, tanquam verbum abbrevize

(;iam. pe-rü*uuntur,lcom penfaïig

tum a Domino, fedula commemoratione apud

e

-

ïïtulus. ä]l]. Obecïief;tia;

$37

-Jtàn,

me continui, ponens illud quafi fignaculum.

Amashunc? &illerefpondit: etiam. Etite-

iPophll 2.4

fupra cor meuin, affidue meditando, & luper

rum dixit illi : Diligis me? & refpondit :etiam.

brachium meum, folicite operando. Quseri-

Poft dixit illi Abbas: Tolleergo, fi amas eum,

te, fi

placet abomnibus magiftris, & fociis, qui- '

& mitte illum in fürnum ardentem, & tenens

bus me o

bfequi, ac ferviri juffiftis, fi cuiquam

eum pater fuus ja&tavit in fornacem ardentem,

il

i

]

orum aliquando inobediens füi, de fratribus

& ftatim facta eft fornax velut ros, ipfeque fi-

noftris quempiam verbo, aut figno vel alio

lium illzefum recepit. Ex quo fa&to acquifivit

quolibet imodo, quantum in me fuit , contri-

fibi gloriam in tempore

fiavi. Quia fi operam dedi omnibus in Chrifto

illo, quemadmodum

^s

Àol

Abraham Patriarcha. -

S

obedire, omnibus fervire, cunctosque per Dei

XLIIL S. Joh. Clim. hiftoriam quandam Clim gr,a.

j j

gratiam diligere, quis prohibere me poteft, ut-

memorabilem in haec verba recenfet: Joan-n a.

de mifericordia ejus non confidam? Beatus

nes Sabaites vir mihiin paucis carus, res mi-

itaquc Pater cum tale refponfum ab homine

hi auditudigniffimasretulit. Hic mihi fic nar-:

rufticano accepiffet, gavifus eft zaudio magno,

rationem exorfus eft. Erat, inquit, ineo Afizo -

& ait: Vere beatus es, chariffime fili, quia

coenobio,in quo ego degebam ( inde enimi vir

Ailr,

caro & fanguis non revelavit tibi fapientiam

] M

hic fan&us venerat ) e fenibus quidam religio-

I

hanc, fed Pater coeleftis ipfe te docuit animam

fus admodum folutus, & male fane moratus,

tuam ad vitam, rectiffimoque tramite perdu-

teftor hoc veri caufa, non hominis judicandi.

xitad patriam. ]Jam ergo fecurus egredere,

Na&tus hic erat difcipulum, nefcio quando,ad-

quoniam patefatta eft tibi janua vitze. , De-

modum juvenem, cuinomen Acacius, ingenio

functo itaque fratre, & exequiis celebratis,

fimplici,fed animo caetera minime imprudenti.

venerabilis Pater de converíatione & confum-

li,

Hic ab illotetrico Silicernio tanta, ac tam indi-

matione ejus fermonem in Capitulo luculen-

gnafazepe tulit,ut multisfortaffe res fupra fidem

]; 8«

a

D

tum fua illa devotione, & facundia peroravit,

videri poffit. Quippe qui non convitiis tan-

omnesque illius exemplo ad amorem obedi-

tum & contumeliis illum exagitarit, fed quo-

entize mirabiliter accendit, veheménter nam-

tidie verberibus & plagis male mul&arit, & A-

que affectus fuit in refponfione illius, & magis

cacius omnia prudenter & patienter perfere-

congratulabatur ei fuper obedientize virtute,

bat. Huncego, cumin fingulos dies, velut, em-

& füper ipfius animze puritate, quam fi vidii-

ptitium mancipium, pelfime tractari cerne-

rem, faepenumero occurrentem allocutus fum.

fet eum iïgnris & prodigis 'c-cnr,ufca.nf:emT

*

Dignitas.

Quid eít, inquam, frater Acaci, quomodo ha-

bes hodie? tunc ille mihi mox nunc liventes

- Aefaelus 1.

" XLVI. Cafatiu

s Heifterbatenfis refert,

« 6.c€,

oculos, nunc Izefum collum, nunc caput plagis

35* quod, cum przedicator quidam peccatoribus .

contufum oftendit. At ego, quodgermanum

poenam comminatus fuiffet inferni, lafciva

patientiee alumnum fcirem, bene habet, bene

quaedam mulier in oratorio cómpuncta fermo-

habet, inquam, fuftine ; fru&um patientize

nem przedicatoris interruperit, interrogando,

feres. Hoc patto cum novennium totum apud

quonam modo concubina: praedicatorum poe-

immitem illum fenem Acaeius egiffet, ad coo-

nas evafuree effent infernales? Cui prsedica-

lum profectus eft. . Poft quintum inde diem,

torfive deli&ti exaggerandi caufa, five quiain-

magifter ille fzevus .Acacii mortui abiit ad

terius 2d hoc motus fuiffet, reipondit: Deli-

quendam e fenioribus magni nominis virum,

&um hoc alio modo dilui non poife, quam ut

quem affatus ; Pater, inquit, frater Acacius

ejusmodi concubinae clibanum ingredercatar

mortuus eft. At fenior hoc audito, crede mi-

ardentem.

ieec igitur ad literam obédire

Li, inquit

pater, non credo mortuum ; Tum

volens, quia talis concubinatus fe ream agno-

maogi

n?xv'

PC

Acacil, veni, inquit, & vide. - Ubi

Ícebat, ut de vitze scternze fecuritate fibi pro-

ad fepulchrum conftitit, exclamat pater ,

&

fpiceret, die quadam exfpectavit, quo fornax

im

*

velut viventem (nam vere in quieteSan&ort

; [

accendebatur,cumque omnes domeftici egref-.

vivebat) compellans, frater Acaci, inquit, es

fi fuiffent, ipfa fornacem ingreffa ibidem mor--

ne mortuus ? Hic ille praeclarus obedientize

tua fuit. -Deus autern infinuare volens, quam

filius, etiam a morte fpecimen obedientice fi-

fibi accepta fuiffet obedientia illa ; In ipfa

li, praebiturus : quomodo, inquit, mi pater

hora, ut preefatus Author fcribit, effecit, ut qui

fieri poteft ,

y

circa domum fuerant, contempl

[2

(]!-

i fint.co--

moriatur ?

üt vetus obedientiae alL*tmlïqs

/

lumbam candidilfimam de ore fornacis exire,

JXLIX. Devotiffima Francifea a Jefu Ordi- Rho. hift

& cum multa claritate coeli fecreta penetra-

nis Minorum Joannis Borgize foror. virginitati V** ? 4€

:

re.

etupefatti de vifione, effrattis foribus in-

nuptias, & chriftianae pauperitati Principam " " ^

sreffi, faeminam femiuftam extrahbentes, ad

aulas pofthabuit, brevi tantum profecit, ut vir-

yerburm) preedicti facerdotis, tanquam proprii -

ginibusSodalibus moderaretur. Manebat inter

corporis interfectricem, in campo fepelierunt.

Virgines Franícifeze mater, anus grandseva,

Ut autem Deus oftenderet, mortem tam fim-

exaequato viduitatis labore, tam facili ad om-

pliciter il/atam non fuiffe ex malitia, fed ex

nem religiofi morislegem confüetudine, ut in

obedientia, noctibus candelis ardentibus mul-

illa zetate filize obtemperaret, ac pro miraculo

tis tumultum ejus illuftravit.

haberetur. Optaverat aliquando pridie quam

J Smaragdus -

XLVIH. Quidam fízecularis renuntiavit fze- .

Abbasc.

communicaret, divinze Euchariftisze. vieilem

culo, & venit monafterium, adéucens fecum

ante aram noctem agere, idque fibi a filia in-

13.de obe

filium fuum parvul'um , quem Abbss tenens

dulgeri volebat, quod Angelos adeffe dice-

infantulum ofculabatur, & dixit patri ejus :

| dienq

ret vigilantibus; cui Franícifca; abi, inquit,

»3

Aopina

& P, Laþn. Jibl. Man. 2omn. 11

*

RA

538

Bibliotbece Manualis Concionatorie

Domina Mater;. Nam quod ad Angelos per-

collo circumferret, Sed'& ipfe S.Tgn.adeo ejus

tinet, affiftunt etiam ex obedientia dormien-

obedientize confidebat, ut literis, quibus eum

jb !

tibus.

x

ko

ex India Romam revocabat, folam literam 1.

gom-c'

Philipp.a. L. Chriftus propter obed

I

entiam - accöpit

in calce adfcripferit, non dubitans, quin ea

5047'

nomen fuper omne nomen, ut in nomine

fufficeret, ad iter illud pari velocitate & ala-

ejus genu flectatur coeleftium, terreftrium, &

.

:

critate, quia ingreffus Indiam fuerat, fufcipien-

fit jf

infernorum.

dum.Epifcopos eorumqueVicarios adeo venc-

S,Bern.f. LI. B. Virgo unica illa obedientia per ver-

rabatur, & tam perfecte obediebat, ut nihil fi-

15. de fe- bum fiat expreffa, plus merita eft, quam om-

ne eorum auctoritate tentare przefumeret.

Siv.D.Vir. hos San&i fuis actibus, tefte S. Bernardino ; e-

JIT. S. Francifcus Borgia Superiores usque Vitala, c.

levata quippe eft,ut ipfe ait, ad infinitatem per-

eo vereri folebat;ut.licet jam eo munere defun- 3-

Vi P.

fe&ionem & gratiarum , ad imperfcrutabilem

&i effent,esdem, qua antea, reverentia coleret.

p

abyffüm charifinàtum Spiritus fancti.

Non tantum S Ignat. juffa ad unguem expedie-

VitaPP.l L]I. Cum aliquando quatuor íratres de

bat, fed etiam fratri Coadjutori Michaeli Mar-

3 5.de obe-

dien.

Scythia ad Abbatem Pambonem veniffent, &

co, qui eicomes aS. Ignatio additus fuerat, in

unusquisque virtutem alterius explicaret, ni-

iis, quze valetudinem concernebant, exa&iffi-

P.Q.pa

mirum quod unus jejunaret multum, alter ni-

me obediebat. .In Ognatenfi feceffu lapides,

u$

hil poffideret, tertius plurimam charitatem

calcem & ligna ad aedes conftruendas portare

haberet, quartus vero viginti duobus annis in

juffus, tam libenter & ex

pedite paruit, ac fi

obedientia vixiffet, dixit Abbas Pambo: dico

Angeli vocem audiviffet.

vobis, quia iftius virtus major eft, quam reli-

IV. B. Aloyfius nullum

-unquam vel levif- Vita,

. quorum, quia unusquisque horum virtutem,

fimum imperium praeterivit, Mandata Supe-

quam poffidet, voluntate propria retinuit, hic

riorum non aliter, ac fi ab ipfo Chrifto data

F

Hit.:

autem voluntatem füam abfcindens, alienze fe

effent, accipiebat. Erga Manuducttoris focium

1514

voluntatis fervum fecit.-

tantam reverentiam & obfervantiam exhibe-

Tbid.1. 14,

LIH. Quidam Patrum narravit, fe vidiffe

bat, ut ipfum P. Generalem majorem colere

n. 9.

quatuor ordines in coelo, Infirmorum, hofpi-

vix poffet. Juffus a meditando abftinere, Deo

talitatem Se&antium , Eremitarum , Obedi-

interius confolationes & illuftrationes multi-

entium , hos vero tor

plicanti dicebat : Recede, Domine, a me, ut

que & corqnz; apt;ea

obedire poffim. Si ab aliis obSuperiorum man-

fquif,fev exornatos,

data vexaretur,id unum refpondebat: quid vis,

VI

faciam tibi? Prophetae dictum eft: ut jumen-

tum factus fum apud te, & ego fempertecum.

í

^.

EXEMPLA DO

.MESTICA.

ita La C.

lbde

V. P.Petrus Faber ad nutum parebat. S. Ign. V

m

— Qualitas.

licet fciret, ex fuo ad locum imperatum difcef- 27-

Ínatius quanti fecerit obedientiam, pri-

fu fpem fructus,aut valetudinem primum recu-

Vital.&. c. L. (S.

4. kem H.

3nario ex ejus epiftola colligi poteft.Item

peratam laefüm iri; neque enim nos, abjebat,

S.p.».l. 7. cum patrem quendam infignem, fed in rebus

voto obltringi, ut ad falutem multos arbitratu

2, n. 28.

agendis fuze fententiae tenaciorem poft mul-

noítro vocemus, fed ut filii fimus obedien-

Amie

1506.|

ta media fruftra adhibita e focietate ejecit, ad-

tes.Unde licet fciret, pro fe retinendo fcribere

8

vocatque ad fe P. Joanne Philippo Vito Socio,

Principes, Refpublicas, Proceres &c. tamen

Secretari, ades, dixit, excipe : teftatum volo

ad nutumS.lgnatii 2bibat. Volebat fubditos

focietati; quid de obedientia fentiam, fimul-

non confiderare mala in Superioribus, fed fo-

que undecim dictavit capita, quae P. Ribade-

la bona, nt fic eos ex aniimo poflent honora-

neira teftamentum S. Ignatii appellabat, & ab

re. Imofividerent, Superioros longe a virtu-

Vitaltid. eol.c.ref»runtur. Dicere quoque folebat, eos,

Jel. A

te abeffe, eo acrius ipfis enitendum elle, ut ipfi

li. vi

Maff. . 5 4$ui in obediendo voluntatem tantum, & non

fe divini amoris, timorisque refpectu, in ftatu

6,7,

. judicium pariter cum Superioris judicio con-

fuo perficerent, diligentia, fiGelitate, alacritate

lutó

formarent, àltero tantum pede in religione

$M I

obfequii; nam ita demum ubi fe gratos ipfi

Áti,

effe, & pleramque in magna incommoda inci-

Deo efficerent, dignos per obedientiam fore,

dere, & graviffimis perturbatze confcientize

quibus etiam boni Praefides concederent

3

t

]

lr

ftimulis ac moleftiis implicari.

Hinc cum P.

VL P. Joannes Nuncivs Barretus ex morbo Hift. See,

Hift. Soc.Jacobo Loffio in Siciliam abeunti mandaffet,

àd mortem decumbens ajebat, fe, modo S. Ign. P. t* l- t4-

p.r.1. 8 n.ut fingulis octiduis ad fe fcriberet, & ille dili-

aüueret, nequaquam recufaturum, ita apimam * ! 19

genter fingulis octiduis id przeftitiffet, fzepius

agentem, ac vel poftridie expiraturum, in na-

Ícibens hoc ipfum, quod nihil fcriptu dignum

vim inferri, cum tamen itaaliqui a mari abhor-

illa hebdomade contigiffet, legens tales literas

reret, uttritum illud : Attufzeve Aquilonun-

affirmabat,confeffionem illam longe gratiorem

quam mea vela videbis: identidé fibi occineret. -

fibi fuiffet, quam fi multa & przeclara geffiffet.

VII. Ernanuel Alvarius Conimbricze 1 546, Ibid. 1.6.5.-

Ib.!m

Vital2.c,

II. S. Francifcus Xaverius tam erat obedi-

juffus fcribere affe&um fuum ad gratum in fo- 97*

W

$9.

entize ftudiofus, ut vix indicata S. Ignatius vo-

cietate, nihil, ajebat, mihi melius eft, majus-

luntate, quia volebat, ut Indiam peteret, mox

que eligere, qnam obedientiam parentem feli-

omnes difficultates & difcrimina contemnens

citatis, Antonius vero Quadrius, paratiffimus,

ad iter fe pararet, nec minori alacritate füfci-

ajebat,fum,fummis & infirmis dehac focietate

Ib. 1,6.c,8. peret. S. Ignatius velut Superiorum fuum adeo

Dei mei, & Domini]efu Chriftiinfervire; Id u-

aeftimabat & venerabatur, ut nomen illius a

num cupio,nihil ut mihi unquam mandent, vel

literis praecifum in reliquiaria theea inclufum

mapdare omjttant, vel concedant, quo mihi

[

indul-

Tütulus: CH Obedientia. |

3559

indulgeant, fed me fevere ac libere ad füam

randi conftantize gratia, fimul u aliquid jufte

voluntatem regant.

Patris dolori deretur, fed nec parentis lacry-

Intib In-... VIII. Quidam pater dicebat, homines focie-

mie, nec virorum principum,.quidomum eum

golfi-c.13. tatis effe debere,ficut materia prima,

patientes

reducturi aderant, preces, nec Pontificis im-

* 47

AnnalLu-

Icilicet fe aSuperiore quavis forma informari.

;

peria, quze fubrepta effe dicebat, apud ado-

IX. P. Valentinus Carvalius,cum duodecim

lefcentem tanti erant, ut quidquam illis con-

fit. 1565. jam annis eximia cum laude füperiores fcho-

cedendum fibi putarét ; aditurum fe ad Pon-

las docuiffet, & Thefes do&iffimas pro defen-

tificem , & caufam fuam apud sequiffimum

fione imprimi curaffet, vocatus repente ad

Principem Chrifti vicarium feliciter perora-

x'æ—" c;

navim, ut in Japoniam navigaret, relictis om-

turum ; illos vero inimicorum, non atfinium

nibus, nec verbulo addito, itineri fecommifit.

Vita P.r.

partes fuftinere,qui fe e falutis portu abreptum,

X. Joannes Berchman cenfebat, in rebus

iterum furentibus rerum humanarum flucti-

P*&39. minimis ftudio maximo obediri debere, quo

bus vellent exponerfe. Talia dicentem ardenti

intelligerentSuperiores, quanto in pretio man-

ore, oculisque ubertim flentibus, quum fle&tere

data fua haberentur. S.Ignat. eo etiam nomi-

fe poffe defperarent, qui advenerant, Proceres,

nehunc magis diligebat,quod tam praeftantem

Franfcifcus Borgia Preepofitus Generalis, qui

P.2.pag. deobedientia epiftolam ícripfiffet. Semel in

adolefcentis ardore fuerat delettatus, objecto

115

Ífummo zeftu ter quaterque uno die foras ex

obedientize nomine, monitumque, ne, dum

obedientia egreffüs, cum a cubiculi focio mo-

contra legitima imperia acrius tendit, Socie-

neretur, ut attenderet, ne per imprudentiam

tatem ipfam amitteret, cui obfequi cura effet

peccet, & in morbum incidat, refpondit: mi

prima; ita momento refrigeravit, ut ne ver-

frater, prudentiam ego moderatoribus relin-

bulo quidem mutire aufüs, fed lacrymarum

quo, obedire mea folius cautio eft.-

plenus abierit,currumque fratris confcenderit.

Hift. Sec.1.

XI. Septimanea quidam ex S. Francifci fa-

Valuit obedientia egregiee indolis index, &

157 milia apud nos exercitia faciebat, cumque fa-

poft aliquantos dies victor, ac tyronibus red-

u

crum legeret,cafu intereant Novitiorum aliqui.

ditus, ejus fanctimonize locavit fundamenta,

Jamn facro ad tremendiMyfterii elevationem

cui Salletanae palmae coronam impofuerunt,

.exlempi.'

ventum erat, cum ecce pulfatur Novitiis cam-

. XVI. Violentius adhuc blanditur Evange- !b

panula, & repente audito figno omnes confür-

lii propagandi affulgens e propinquo fpes, vi- !2«

— : gunt, & abeunt. Poft facrum obftupefactus

ris preefertim, quos hujusce operis amor extra :

. Pater, & converfus ad noftrum, tanta, inquit,

patriam, Europamque, ultra Oceanum traxit ;

de Societatis obedientia audivi, quanta nun-

& nihilominus in hac tanta generoíae mentis

quam credidi: nunc tanta vidi, quanta audivi.

illecebra obfequium Xaverii Calpari Barzeeo

D.

Ibdem lib.. . XIT. Joannes AntoniusApulus Novitius fze-

potius fuit. Bis exemplum dedit. Ormuzii

17112 -pe a magiftro Novitiorum rogatus in morbo,

agitantem evocarupt, miffis Legatis, Arabise

quando mori vellet? femper refpondit: cum

vicini accolze, ad quos viri fama pervaferat, &

tu Pater veniam dederis.Cui Pater ergo,inqui-

pollicebantur, fe monita ac fcita chriftiana fe-

ebat, cras hora fecunda morere, ita facttum.

uuturos, fi ad ipfos iret. ' Sollicitabant Per-

Annukæ.

XIII. lldephonfus Lopez cum prius ipfe

1 dis regiones, quae albam ac metenti oppor-

1596. fol. fuiffet medicus, & in focietate, Coadjutor fa-

tunam meffem 'oftendebant ex propinquo,

557;

&us, gravi denique dolore laterum preffus,

ipfe ardens animi, & longinqua aggredi para-

videret medicum ab ea curandi arte recedere,

tur; & Xaverius Orientis fines, ignotamque

a

— quamipfíe longo ufu expertus fuiffet falutarem,

poniam abierat, ut facile contuli non poffet.

magna cum animi tranquillitata ad ejus prae-

h

7

is quamquam blandientibus ,. quia. infüla

*

fcriptum fumpfit medicinas, & fic obiit.

excedere Xaverius vetuerat, major fuit Bart-

Joh. Rho.

. XIV. Pater Gonzalez Cardofus quamquam

zseus, obfequii laudem tot gentium conver-

Hitt, virt.

divinitus fuiffet admonitus in eo, quod impe-

fioni praehabens, ne ducis injuria pugnaret

14.c.6 n

'rabatur itinere, fibi fceleratorum hominum

Idem Gose fubfiftere jüffus ,. nulla rerum ge-

3.e

. fs.

- infidiis effe occambendum , non ideo tamen

rendarum fpe, ab illo, quod obtinebat, prze-

ab eundo fe continuit, fed jubenti dixit: Ego

fidio, elici potuit; fed ardorem animi in vi-

cina vertens, tanto validius ad evangelicum

vero iter ingrediar, fed fcito, me neque eo, quo

u

mittor, perventurum, neque huc porro rever-

opus incubuit, quanto longinquis excurfioni-

furum : Cumque ea dicta joco elevarentur,

bus.prolibebatur ; nempe arétioribus finibus

lp

h

iter illud fibi füpremum intrepide ingreffus

inclufum ignem acrioribus flam

eft, in eoque, monito prius focio, ut fuga fe

ma graffari videmvs.

mis, iu groxi—.

periculo jamjam inftanti fubduceret, paulo

.XVII. P. Joannes Ba

ptifta Pifcator, B. Aloy- Ib-exempl:

fii Gonzagae olim Tyrocinii magifter fuit,

14«

Y

poft ab impiis czefus, obedientize Jaudem ab

ipfa morte decerpfit. ..

quod ad przecipiédam viri fan&timoniarm pree-

Jb.exempl.: XV. Difficilius adhuc pietatis ardoribus,

dicedum fuit, &NeapolitaniCollegiiRector dié

.60"'

!O.

quam ingenio moderamur, quia honeftius ejus

claufit extremum, ad illum usque obedientiae

retinendae caufa obluétari videmur ; fed hujus

fummus. /Egro ac tenuiter fpuritum recipro-

etiam luxuriam veluti quamdam, obedientia

canti cibum ('id eratex coéto olere acetarium )

depafcit, ut ipfa validior injuria frugem ferat.

obtulit valetudinarii minifler,quem;ut alacrius

Rodulphus Societatis ineundze certus, fuga fe

fumeret, medentis praetendit imperium. Ad e&

aterna e domo in noftram receperat, & repe-

vocé nihileffatus pifcator, conniti, & quamvis

titis parenti precibus, jubente Pontifice, tan-

ftomacho reluctante, effe coepit, tantavi, 'ut

ti

fper apud fuos effe jubebatur, fimul explo-

tumente ac rubente facie, oculi ipfi orbibus

Yyy2

' ]?.Ln

& P. Lein, Man, Bibl, dimn, LL

$60

JBiblioibera Manualis Gonäma:&ig

lum fere aut'exiguum fructum fecit; caufans

jam extantes, multo fanguine fuffunderentur,

ac fpiritu intercepto pene fuffocaretur: nec

fatis clare indicat hiftoria focietatis , quia fci-

tamen definebat, donec reverfus adminifter

licet illud iternon fufceperat fuperiorem nutu,

ropere inde inimicum naturze cibum amo-

fed fuze pietatis, fociorum & Proregis impulfu.

P

itus eft, hominis virtutem fine fine admirans,

-XXLI. Cum anno 1552. omnia inter noftros

ul

i debitam noftris ex legibus medicanti obe-

Conimbricae turbarentur, juffit. S. Ign. P. Mi- Htft. Soe.

d

ientiam in tanto vitze difcrimine,

vel verbo

chaelem Turrianum,& P.Borgiam exHifpania P* 1 l 2&

!

violare, religioni fibi duxerit ; ut qui optime

eo fe conferre; fed cum res per fe viderentur '^ 32

fciret, nebis quidem obedientiam votum effe,

jam compofitze, neceffe non duxerunt illi, lo-

vivere opus non effe.

co fe movere. : Verum dein graviores turbae

tit

feexemp, XVIIJ. Judicentviri fapientes, paremne, an

exortze fünt, quze ex omnium fententia even-

1

tnajorem laudem meritus fit in eo, quod fub-

turze non fuiflent, fi dicti duo Patres in Lufi-

;2- D.

jiciam Hieronymus Natalis ; ego enim, qui

taniam 1e, ut Ignatius jufferat, contuliffent;

nimirum ait Orlandinus, füumma potiffimum

utriusque fa&um arduze plenum virtutis effe

video, rem in medio relinquam : Miffus ab

capita Deus movet, docetque ac multa in re-

Ignatio Natalis, ut per Hilpaniani conftitu-

bus gerendis per imprudentiam prudentium

nimis Adminiftratorum peccantur.

tiones a fe longanieditatione defcriptas evul-

,

garet; atqueinterpretatur, quamquam tantus

XXIJ. Scripferat P. Laynes Provi

ncialisIta-

effet, tamé modeftize ufürpandee caufa Pintise;

lize ad S. P. Ignatium, cum eo leniter expoftu- Hift. $oc,.

lans,quod omnes Patres Romam vocaret. Re- !« 12. n. 82

quum a Borgia Collegii fundatores religiofis

epulis exciperentur, easdem fuper menfam le-

fpondit S. Pater, dolere fe vicem Laynis, quod,

;?)'im

gere non dubitavit. Id maxime agebat, ad no-

licet admonitus, nondum tamen communia

privatis anteponeret, refcriberet proinde, quid

wum illud Ignatianze prudentize atque fapien-

tize lumen omnium animis füfpenfis, & ecce

poenitentiae ob hanc culpam fübire vellet ; cui

tibiaBorgia, qui aliorum quidem modera-

refpondit Laynes, fe has literas non femel mul-

tor, nullum tamen in Natalem imperii jus ha-

tis cum lacrymis legiffe, ac angi vehementer

