ïXV Per patientiam curramus ad pro-

Hs ,v 20

Ve 1

poütum certamen , afpicientes in authorem

men jam non violentum ? amor eft..Qua cft

ifla vis, queío, tam violenta ad. vidtoriam,

- fidei, & confummatorem Jefum, qui propo-

fito (ibi" gaudm füftinuit crucem, confu(ïone

tam v1&a ad violentiam ?

IX. Ex:con(ideratione remedii, pencuhq Bern.f.3;

contempta , atque in dextra Dei fedet. "

1. Petr, 3.

XX!VI' 'Chriftus paffas eft pro nobis, vo-

mei «ftimo quantitatem. Nefciebam , fanus deNativit.

pm ?

v96

v. 21.

bis. relmqüd*äs exemplum, ut fequamml ve-

mihi videbar , & ecce mittitur Virginis Fi-

lius, Filius Dei altiffimi.

& joberur occidi,

ftigia ejus. -

lfa. 11«

XXVII Etc levablt fignum in nationes; &

ut vulneribus meis preiiofo fanguinis illius

[er 12

V. I9,

balí(amo medeatur, Agnoíce, o homo, quam

U

congregabit profügos 1frael, & difperíos Ju-

da colliget a quatuor plagis terrg.

gravia fint vulnera tua, pro quibus neccífe

XXVIII. Vivit Dominus ,

eft Dominum Chriftum Vulneran. Si non ef-

frid. 14

o.Reg. 15.

quoniam in

V.2lo

quocunque loco fueris , Domine :mi Rex,

fent hzc ad mortem , & ad mortem fempi-

q, Y

ternam, nunquam pro eorum remedio Dei

fpid. 1

five in vita, five in morte , ibi erit fervus

tüus.

Filius moreretur.

q 20

X. Ecce

Nnnn $3

674

Jibliothbece . .:Mamualis Conciqnazorict

plus eft, ciuod tranfiffe ipfam video in pre-

at

S.Auguf. X. Ecce pro impio pietaä flagellatur; pro

UL

ap. Mznfi f(tulto fapientia illuditur; Pro mendace veri-

tium meum, quandoquidem tam pretiofo

munere ipfa redemptio agitur,ut homo Deum

t 59 diltas necatur; damnatur juítitia pro iniquo

!7 9 mifericordia afficitur poena pro crudeli; in-

valere videatur.

X V. Quanto ferventius diliges eum, tan- s, Bonay,

ebriatur felle Dulcedo, abjicitur Innocentia

ro reo; moritur Vita pro mortuo.

to magis iuz compatieris paffioni; & quan-c.a. Stie

, bert

L]

füua a

, llj

Idemci6. XI. Cum magnum fit, gratis

lique:h

to plus ei compatieris, tan

to plus erga eum mul.Amof,

C

med.

alicui conferre, multo majus certe eft, fe-

tuus accende:ur affectus.

metipfüm impendere; & cum magnz chari-

XVI. Non poterat omnipotentiz Majeftass. paur,

aliter, quam fe exinaniendo, perditum repa-Juft de

tatis fit, animam pro amicis ponere,' multo

majoris charitatis indicium eft, pro inimicis

rare hominem; fed ut fciret, quantum deli- Triumpho

querat, quantum diligeretur, quantique fe Chrifti.

ponere, quod Filius Dei pro nobis fecit, nam

cum inimici effemus , reconci

zítimare deberet, id agere voluit; Íciret quo-

i

a

li?t.i fumus pet

mortem Filii ejus.

que, quid Deo deberet, qui pro peccatore,

S.Chrytol.

XII. Audi rogantem Dom

inum :] TTota die

pro perdito, pro ingrato , tanto fe dignatus

ferm. 108.expandi ad te manus wneas : Nonne qui expan-

eft exponere paflionibus.

dit manus, ipfo habitu rogat ? Expandi manus

»XVIL, Suffeciffet ad redemptionem hu-. g, Bonav.

xéas. Ad quem? ad populum. Et:ad quem

mani generis minutiffima gutta fanguinis fer. 6. in

Non tantum non credentem :

Chrifti, fed data eft copia, ut ex inoundd- Paradifo,

?

populum ?

|

fed & contradicentem: —Expandi manus ieas ;

tione

beneficii virtus innotefceret diligentis;

$

Diftendit membra, dilatat vifcera, pe&tus

unde grave eft, quod tantum diligens, tan-

j Auf

tum oditur.

|

M

L

f

porrigit, offert finum, gremium pandit, ut

m ho

patrem íe tantx obíecrationis demonítret

Uhilitas.

Mu

affectu.

Audi & aliter rogantem Deum:

de n

: XVIIf. Inzftimabilis plane thefaurus 1n Dlofius e,

Popule meus, quid feci tibi: aut in quo contriflavi

QUb

10 ?

Nonne dicit? Si divinitas ignota eft,

venitur in paffione Chritti, cui fi te conve- 21 Sacell.

vel caro (it nota.

nienter adjunxeris,

Videte, videte in me cor

i

.»mirum in m;odum locu- anim,

pus veítrum, fanguirnem, & (i quod eft Dei;

pletaberis.

2j X-FXo Fl'e

quens þaüïonis memoria, indofi—.gdo]ph,:

$ Let

tenete, Quaré vel quod veftrum eft, non

amatis? Si Dominum fugitis, quare non re-

&uüm reddic doctiffimum, imperitos & idio- Carthuf.

(* i

tàs facit proficere in magillros, magiítros, it« P.2. c-58-

curritis ad parentem ? fed forte vos paflio-

quam, non fcientiz, quz inflat, fed charitas

nis mez, quam feciítis , magnitudo confun:

dit. Nolite. Crux hxc non meus, fed:mor:

tíis, quz zdificat. lpía eft velut quidam li-

tis eft aculeus. Claví ifti non mihi infigunt

ber vitx, in quo omnia faluti neceflaria in-

$b

dolorem, fed veftram mihi infigunt aldius

veniuntur ; felix ; qui ejus ftudio feriofe in-

f r

tendit, quia ia contemptu mundi, & in amo-

charitatem. . Vulnera li&c non'educunt ge-

E

"

BR

Pu

mitus meos, fed magis' vos meis

viíceribus

re Dei proficiet, cun&tarumque virtutum ac

ratiarum incrementum fümet.

& Leo.

introducunt. Exteníio corporis mei vos di-

latat in premium, non meam creícit in poe-

XX. Vita Chri(ti liber admo

dum pfæcla-,,]iigg;gï .gn

àt qu

rus eft, do&is, & indoGtis, perfeQris, atqueconelavi..

nàm. Sanguis meus non mihi deperit, fed

veftrum prorogatur in pretium. — Venite er-

imperfe&is (qui Deo placere cupiunt) com- e.10. $2«

d

it hunc librum, efücitur

go, redite, & vel fic probaste Patrem, quem

munis. Qui bene F

.

videtis pro malis bona, pro injuriis amorem,

eximie fapiens; fa

que adipifcitur peccatoe

$ la

rüum veniam, právorum afiedtuum mortifica-

pro vuln

yut

dere.

qribus teïzn;is 't;an;anj charitag;m red.-

tionem, mentis illuminationem, confcientiz

$, Aug.

XIII. Magna & mulra

fu'ht; quä& tï:lïhi, Do-

pacem & tranquillitatem , firmamque erga

mine Deus, contulifti beneficia ,. pro qui-

Deum fincera dilectione fiduciam. ;Etiamfi

L

Q.lö. med.

1

;

bus mihi diligendus, & femper es laudandus.

codices omnes; Qqui toto orbe habentur,. iti»

tercidiffent, . Vita & paffio Chrifti Chriftias

Unum autem eft, quod me plus omnibus ac-

nis omnibus füfficiet ad virtutem omnem; &

cendit, urget, movet, & promovet, ad te

veritatem perdifcendam.

diligendum füper omnia, amara mors, quam

Üriter

füftinuifti , opus noftre redemptionis. Hoc

XXI. Quo:iescunque a

liquid f)ïe medi;a-«;demj;,gäi

ipudf.

ris,.aut legis de pafhione Domini ]64'ü,i.*^[än. cel.&at.

folum , vel hoc omnino totam vitam no-

Cont, .

ftram , totum laborem noftrum, totum ob.

&ificaris inde, & ingentem froctum repor- 5** "7

tas, etiamíi parvo admodum affedtu, & fine

ht

fequium noflrum, amorem denique noftrum

facile fibi vendicac; "Fotum hoc eft, quod

ullo fapore fenfibili mediteris, aclegas. Fie-

ri nulla ratione poteft, ut vel afpicias tan-

devotionem noftram & excitat. melius , &

tum piis oculis imaginem crucifixi .. (ine

*

quzrit fuavius, & auget amplius. Multum

quidem in hoc opere laboravit Author mun-

grandi utilitate, €

.

um ibi faluustuæ,fum-

di, nec in omni fabrica mundi tantam fabri-

mam invenias.

*

XXII. Line oculos tuos fan

g

cationem füftinuit; De mundo enim, & de

uïne ill'ïu's',ös Laur.

Y lp

fuoque livore tuis medere vulneribus. Nul Juft. 1.

ET

his, quz in mundo fant, dixit, &? fatta fant,

UT]

at vero pro reparatione generis humani, ma-

la effe valet zgritudo tam valida , nullusc.21.

in Iu

moerór, nullaque tentatio, que non hujus-

*

z

gnos, & multos, & diuturnos labores & do-

lores fuftinuit.

modi medicamento curetur; efít quippe in

eo redemptionis cruor, & purgationis lava-

ddem de

XIV. Magnum quidem mihi eft de Deo,

crum.

3. Ber

4ilig. DeO-qqod effe me fentio opus fuum, fed multo

AXIIIL.

4 hi

d

Tüwus CX. Paffo C'ïari]?i..

673

SDamis. - XXIH. Crox Chrifi clavis eft paradit hare

milietur 5 quis tam iracundus, üt non indul-

'bo 1 4.

infirmorum baculus, paftorum virga, conver-

geat? quis tam deliciofüs, ut non abftineat ?

tentium manuductio , proficientium perfe-

quis tam flagitiofüs, ut non abftineat ?

uis

Ylouy

&io, animz falus & corporis, omnium malo-

tam malitiofus , ut non pceniteat his diebus ?

62, Gtje

rum averíio, bonorum omnium darrix,

meríto quidem, nempe adeft paffio Domini,

Dorm

S- Bel'lï. fi

XXIV. Paffio tua. Domine Jc(u, ultimum

usque hodie terram movens, petras fcindens.

32. fup- eftrefugium, (ingulare remedium : de&ciente

ant, -

XXXIV. Ante crucem ícala carebat cce- $,

Augult.

5 Lau,

fapienua , juftitia non füfficiente , fanctitatis

lurn

; hec Abraham, nec Jacob, nec Davidf. 79. de

j Juft de

fuccumbentibus meritis, illa füccurrit.. Cum

aícendere valebant, nec ullus hominum, ap- temp.

Tritnphe

enim defecerit virtus mea , non conturbor ,

pofita eft fcala , erecta eft crux , in coelum

:.Chri&i.

non diffido. Scio, quid faciam. Calicem fa«

afcenfus patet, fcalam vides e terra in coclum

lutis accipiam 5 fcio, quod : «.rita mea non

üsque pertingentem , dum crucem intueris,

fufficiant, ego vero fideliter, juando ex me

Scala coelos attingens crücis figuram habet s

mihi deeft , ufurpo ex vifceribus Domini ,

Dominus innixus ícalz

, Ghriftxus crucifixus

a

uoniam mifericordia affluunt , nec defünt

oftenditur.

1

* & Bonty,

;

oramina, per quz effluunt: foderunt manus

0

imneas, & pedes meos, & latus lancea forave-

XXXV. Certe &crux fpeci

/fa eft, & cruxs P»ei'i/'läl'-äw

Ser, 6 ln

amari póteft . & crux habet exultationem.t. de S.

- Paadifo

runt. Et per has rimas licet mihi fugere mel

)

L

-Ita eft, frawes mei, fi fuerit, qui colligat &ndrea

)

de petta, oleum de faxo, & videre, & gufta-

[emper lignum crucis, vitam germinat, frue

te, quam fuavis e(t Dominus.

S. Auguft.

XXV. Fufus eft fanguis medici, & factus eft

&ificat jucunditatem , oleum lztitiz ftillat ,

balfamum füdat fpiritualium charismatum.

l 5. cot- medicamentum

tra hazref,

phrenetici.

Non eft fylveftris arbor , lignum vitz eft ap«

XXVI. Paflio Chrifti coelum fuftentat ,

Rabanus

prehendentibus eam, arbor frugifera, arbor

Bmüm Q

de laude

muudum regit, tarcarum perfodit, in ea con-

falutifera eft, alioqui quomodo dominicam

u &il

€ruc.

firmantur Angeli, redimuntur populi, con-

(

OCCuparet terrarm.

« Áf

vectuntur inimici: ftabiliuntur fübfiftentia ,

XXXVI. Crux facta eft ftatera

borporiss Bern fer, .

animantur viventia, confentiunt fentientia,

Chritti, quod eft ecclefía. Cum enim ipfe

" Lujolpb

illuftrantur intelligencia.

cifigeretur , appenía (ünt cum ipfo peccata ,! ded"ob,

»Carthul.

S. Leo in

. XXVII. Effu(io fanguinis jufti pro injuftis,

quz commi(imus , calamitas, quam incurri. difcipul

i

A05f

137. 9enf

'tam potens fuit ad privilegium, tam dives ad

mus. [pfe erat innocens, impollutus, fegre«

pretium, ut, fi univerfitas captivorum in ree

gatus a peccatoribus, & excelfior ccelis con-

demptorem füum crederet, nullum tyraunica

verfatio illias ; non enim peccacur fecit, neé

vincula retinerent.

S. Bern,

inventus eít dolus in ore ejus.

Et quoniam

XXVIIL. Nobis affump

fit, quz pfo nobis

talis ac tantus tam indigna dignatus in cruce

f. 76.

fu(tinuit, nafci, la&ari, rnori, fepeliri : mea eít

pati, przponderare coepit calamitás, & crimi-

mortalitas nati, mea infirmitas parvuli, mea

na levigari. Cum adhuc tamen in cruce eres

expiratio crucifixi , mea dormitio fepulti.

S. Leo f.9.

XXIX,. Audite , ac percipite fubciliffi-

&us (taret, vacillare videbatur flateraynec pla-

mefim il

ne cognofcebatur, quo caderedeberet; inclis

: conels

, 8e quad mum divinz ^mifericordie Sacramentum ;

nato tamen capite emifit fpiritum, ut calamie

certa atque fecura eft exípe&tatio promiffz

CI0. 5.7.

/

tas prépanderando caderet

, & quafi arena

beatitudinis , ubi eft participatio dominicae

afftionis.

&

mar)is gtavior appareret.

S, Laur,

yumnditaf $

XXX. Nulla falubrior ad mentis conftruen-

juft.

dum habitaculum cogitatio reperitur, quam

XXXVIL. Quis non exultet in 'immen,f'ufh 5$, Boriav,

paflionis Chrifti ; per ipfam quippe humanz

cum cernit Deurn ipíum in tantumi diligere ; spud Man-

falutis reftauratio, & ineffabilis Dei ad homi.

utctantz vilitati € poenalitati (übjecerit (emet- i difz, a&

lï

ipfüm pro eo? quis Princepsin regno vel imeti $:

nes agnofcitur fumma dile&tio. Nemo aliun-

de divin: charitatis zternum fontem degu-

perio alicujus Imperatoris, vel Regis, cérhens

[e tantum a. Rege vel Imperatore diligi , ut

ftat melius, quam in hujusmodi attenta, fe«

dulaque meditatione.

paratus effet mori pro ipfo , non gaudetet j

Órigen.

Quanto magis nos viliffimi, & fervi gaudere

XXXI. Certum eft, quia, ubi mors Chrifti

Jiemins -

apudFabr. animo circumfertur,

non poteft regnare pec-

debemus, & exultare, cum videmus Regem

conc. 6.

catum. Eft enim tanta vis crucis, ut, fi ante

Regum, & Dominum dominantium & Crea-

MM

in Dem,

torem noftrüm Jefüm, nos ita continuo dilía

oculos ponatur, & in mente fideliter retinea.

Pa/n".

tur, ita ut in ipfam mortem Chrifli intentis

gere, utimmülaverit feipnfum

pro nobis , in

mentis oculis infpiciatur, nulla concupifcen-

tam turpi, & viliffima motte;

Dfeditatio.

tia, nulla libido, nullus füror, nulla fuperare

poffit invidia, fed continue ad ejus przentiam

XXXVIIL Infj

ice vulneta pendentis, fan- s. Avg. in.

totus ille peccati, & carnis fugatur exercitus.

guinem morientis, pretium redimentis, cica-lib. de

8 Auguft,

XXXII. Multos Dei filios unicus fecit Dei

trices refurgentis, Caputhabet inclinatum ad Virgins,

$ Latr. «

ap. eund. Filius : fibi acquifivit fratres fao fanguine :

l

conc 6.

ofculandum, cor apertum ad diligendum, bra-

JuR, l:

in Paríc.

approbavit illos, cum ipfe caperetur : manu

chia extenía ad amplexandum , totuth corpus

tb

mifit eos, cum ipfe venderetur: condecora-

expofitum ad redimendurh. Hzc quanta fint;

vitillos, dum ipfe dedecoraretur : refüícitavit

cogitate? hzcin flatera veftri cordis appendis

eos , dum ipfe moreretur.

S. Berh.

te; ut totus Vobis figatur in corde, quí totus

XXXIIIL. Quis tam irreligiofüs, qui non

pro nobis fixus fuit in ctruce.

f. 4. hebd. compungatur? quis tam infolens, ut non hu-

AGFE,

, XXXIX. In paffione Domini tria fpecialiter S. Betn, it

4

con- fer. 4.

676

Bz'bh'ofbecæ Manuais . Concionatorie

convenit intueri , opus, modum, caufam 5 medicus fanus , utbibere non dubitaret egro-

j

hebd, facr.nam in opere quidem patientia, in modo hu«

tus.

Quid enim amarum eft i

d

n tali poculo ,

militas, in cauía charitas commendatur. Pa-

quod ille non biberic ?

tientia fingularis , humilitas admirabilis, fed

LI. Suwper omnia te mihi amabilem teddit,s, gerp,

charitas inzítimabilis.

o bone Jefu, calix, quem bibi(ti, opus noftre

8. Bonav.

XL. Si vis, o homo; de virtute in virtutem,

redemptionis ; hoc enim omnino amorem

g WT

)b

de paf — degratiaingratiam, de bono in melius profi-

noftrum fibi vendicat, hoc, inquam, devotio-

cere, quotidie, quanta potes devotione , me-

nem noftram blandius allicit, juftius exigicf,

diteris Dominicam paflionem ; nihil enim in

arctius ftringit, & vehementius afficit.

anima ita operatur univerfalem fanctificatio-

LII. Cujus faxeum pe&us non emolliants. Laus,

]i

nem , ficut meditatio paífionis Chrifti.

vulnera falvatoris? quis pati renuet patiente Juft. de

XLI. Simplex recordatio vel meditatio

Domino? crücifixus fiquidem reliquit exem«caft- con-

(!

[5 6b

Msg.tr. pafiionis Chrifti plus valet, quam fi quis per. plum, ut fequamur ipfius veftigia. Proindeub. e. 8.

T

de mil annum jejunaret in pane & aqua, qualibet nullus a doloribus Chrifti debet fieri alienus,

fexta feria, vel diíciplinaret fe qualibet heb-

nemo extraneus fit communione fponfi, fi

domade usque ad effufionem fan

gaudii illius cupit effe guftator. Preceffit gi-

guinis , vel

quotidie legeret pfalterium.

gas ingens, & palTionis fubiit certamen, ut cz-

teri ei militantes (imilia füftinere non paveant.

- Compoffio.

Verecundum quippe eft , utirrumpente Duce

Bern. de

XLII. Magis meretur vel unam folum la-

cuneos tribulationum , reliqui imitari dedi-

Buflo f. Chl'

15. infer.

ymam emittens , ob memoriam paltfionis

gnentur.

Non eft abje&tum in fervo , quod

Chrifti, quam fi usque ad terram promiffio-

preceífit in Domino. Dolorem fervi dolor

f rew

lenit Domini.

$. bitg

nis peregrinaretur.

:

Paffio paffione vincitur

562

S.Hier, fu-

XLIII. Omnis creatura co

äpatiu;r Chrifto

cruciatibus cruciatus füperactur.

as

perMatth morienti. Sol obfcuratur, terra movetur, pe-

AEquitas.

:

Toid L :

trz (cinduntur, velum templi dividitur, fepul-

6 10

LIIl. Extendit homo inobediens prefüm- Eufebius

chra aperiuntur, folus homo mifer non com-

ptuofas manus (ïa»as ad arborem vetitam: ex- Emiffenus

patitur, pro quo folo Chriftus patitur.

tendi ego rnanus meas innocéntes ad' arbo-in hom.

Imitatio.

rem crucis. Perlignum commiffum eft pec-de Paícha,

catum : per aliud lignum ablatum efl peccae

S.Gregor. XLIV. Per paffiones paffionem imitemur,

lbc

Naz. erat. cvncem alacres confcendamus ; Dulces fünt

tum. Peccavit homo guftans fuavitatem at«

430

boris prohibite , (atisfactüm eft pro illo pec-

clavi, tamet(i valde acerbi ; Preítat cum

Chrifto, & pro Chrifto pati, quam cum aliis

cato felle & aceto, quod propter illud ebibi,

in deliciis verfari.

Homo condemnatus eft propter füperbiam ,

affedtans Dei fimilitudinem , humiliata eft

S. läern.

XLV. Etfi cetera taceam , hoc folo non

de dilig.

mea divinitas propter culpam illius fuüper-

Deo.

immerito fibi vendicat vitam noflram , quia

bie , & oblata eft majeftas pro deli&o in

pro ea pofüit fuam.

Nemo igitur fibi vivat,

ipfam majeftatem commiffo.

Preter hzc

fed ei, qui pro fe mortuus eft, cui enim juftius

"omnia homs debitor erat mortis , & opor-

vivam, quam ei, qui, fi non moreretur, ego

tuit illad debitam exolvi: ideo mortalem

non viverem ?

P

naturam affumpfi , & m

S.Augft. XLVI. Congruit noftrz devotioni, ut, qui

morte illa obtuli.

:

ort?m meam pro

) C

inf Quad. Domini erucifixi paffionem celebrateri fu-

LIV. Parerat, ut Dominusþhoc" modo mor- $. Athan.

W2

mus, reprimendarum carnalium voluptatum

tem fuftineret, manusque ejus extenderentur, l. ,de in-

crucem nobis ipfis etiam faciamus.

ut bac quidem veterem populum , illa vero ^?t?

S. Bdmv.

XLVII. Nolo, Domine, vivere fine vulne-

gentiles attraheret, & ambos in fe conjunge-

$jv

re., quia te video vulneratum.

j

ret. Id enim ipfe dixit indicans,. qua morte

HOMET

3. Bern. f.

XLVIfl. Quam pauci, Domine Jefu, poft

omnes tedempturus effet.

Cum exaltatus .

l d

&$1, in

te ire volunt, cum tamen ad te pervenite ne-

Cam.

fueyo, inquit, omnes ad me traham.

E

mo fit, qui nolit, hoc fcientibus cun&is, quia

delectationes a dextra tua usque in finem. Et

S. IV.

propterea volunt omnes te frui, at non ita &

EX LIBELLO DE IMITATIONE

imitari. Conregnare cupiunt , fed non pati.

CHRISTI -

Non curantquzrere, quem taàmen defiderant

Qrüs

invenire, cupientes confecui, fed non & fequi.

Uilitas.

LU

]

Non fic illi, quibus ajebat: voseftis, qui per-

I.

TW

manfiftis mecum in tribulationibus.

L

$ Bern!& XLIX. O Regem! o diadema! pudeat fe-

Rel

igiofus , qui fe intente & devote in paí- L. 1. c.a5.

5.in fcftoGtari gloriam membra , quibus caput füuum

fione Domini exercet,, omnia ütilia &$- 6

omnium

neceffaria fibi abundanter ibi inveniet : nec

S

tam inglorium exhibeatur. Pudeat fub fpinato

capite membrum fieri delicatum.

opus eft,ut extra Jefum aliquid melius quzrat.

Ludo]pi

S. Auguft. I, Dicit Chriftus homini egro : bibe cali-

.. O fi Jefus crucifixus in cor noftrum Ibidem,

£. 18. in

veniret ,

i,

Matth.

cem gcntationum & tribulationum , ut fane-

quam cito. & fufficicnter docti ef- .

mQ

ris, & vivas. Et ne refponderet ei laoguidus:

femus !

non'poffum*, non fero, pon bibo, prior bibit

L/

I1. —gi neícis fpecularialtà & coeleftia, requi-L. ^. c. -

»*

efíce3 4-

L

Titulus | CX. Pa[fo Chrij!i.

677

efce in paffione Cht*iüï ; &in facris ejus vulne-

cuum habuït ; qui ei dixit, rem fibi gratiffi-

ribus libenter habita.

Si enim ad vulnera &

mam fore , (i ejus cultores in cruce ferenda

pretioía ftigmata Jefü devote confugis , ma-

eum adjuvarent ; hoc autem facturos, (j re-

gnam in tribulatione confortationem fenties ;

cordatione füorum cruciatuum eum profee

S d

nec muültum curabis hominum defectiones, fa-

cuti, partem eorum in

ciliterque verba detrahentia perferes.

rivarint.

.

fui cordis fenfqm de-

L.3. c;—, 9, lV. Quideft, quod loqueris, fili! Ceffa con-

VIII. Captivusquidam femper ltri&iä, cutn Thomat

$: 1.

queri , confiderata mea & aliorum Sanctorum

tyranno triftitiz caufam quzrenti refpondi(- Cantipr.

paffione. Nondum usque ad fanguinem re-

fet , fe paffionis Chrifti ftigmata in pe&torel. r. de

üit,iriti.

ferre , quz lxtum effe non finerent ; tyran- 2Pibus c

5 lm

. Imitatio,

nus hoc expetiri volens cor evelli juffit, & ia "l**

L 2.c.12,

»V. Tota vita Chrifti crux fuit & marty-

altera quidem parte poft divifionem, crucifixi

catt, Q«

$. 7.

nub, &

. 24 c- lQn

rium, ut tu quzris requiem & zsudium?

Chrifti imaginem , in altera quafi figillum ejus

reperit. Unde credens & ipfe in Chriftum;

Vi. Nemo ita cordialiter fentit paffionem

cum omnibus füis baptizatus eft,

Chrifti, ficut is, cui contigerit fimilia pati.

IX. Quidam peregrinus cum facra loca Je- Spec. £x.

$. V.

rofolymis vifitaret , ubi ad montem oliveti dift. s. ex,

venit, tanto defiderio patiendi cum Chrifto , 28-

EXEMPLA CATHOLICA EXTERNA.]—

& propter ipfüm moriendi, incenl

þs eft, ut

2

rupto corde exfpirarit..

Meditatio pa[Jonis.

N

X. S. Edmundus cum adhuc puerulus Surius in

I.

]

Tp revel.

Chriftum puerum vidiffet, legiffetque in ejus vit. c. 3.

D.

Virgo de feip(a olim dixit: In fepulchro

fronte titulum crucis ejus : Jefus Nazarenus 16. Nov.

$. Birg. 1.

Filii mei íem

per cogitatio & CO meum

Rex Judzorum: ab eo tempore, nocte & die

5* €. 21. verfabatur.

pafijonem Chriítli animo veríare , in eaque

' Jlbid l. 9.

Il. S. Catharina, filia S. Birgittz ante dor-

meditanda medullitus dele&tari coepit. -

m

[

1Q.

mitionem per quatuor horas continuas , in

Afibing

u

XI. S. Therefia de feipfa fic fcripfit : Co- Riner in

anifenus

genuflexionibus & pectoris tunfionibus, cum

nabar mihi fzpius reprafentare Jefum , & vita.

n ]om,

lachrymis multis, ob recórdationem amariffi-

optime habebam in meditatione tmnyfterio-

je afcht,

m paífionis Chri(ti, omni vefpere fe in ho-

rum , ubi fo!us erat ; videbaturque mihi ,

locauftum Domino offcrebat.

quod fic afflidtus non poffet me rejicere ac-

Ib. c. 26.

cedentem , ut folatio ei forem.

Specialiter

tz dixit: Imprime tibi monile paffionis Filii

ejus confortium quzrebam in oratione in

mei, (icut S. Laurentius impreffit. Ipfe enim

hcrto , ibi frequenter confiderabam ejus af-

cogitabat quotidie in mente fua (ic : Domi-

flidionem & füdorem, cupiebamque , fi pof-

nus meus ipfe eít Deus meus , ego vero fer-

fibile foret , ejus faciem & füdorem mole-

vus., lpíe Dominus Jefus Chriftus fuit nu-

ftum abflergere, fed memini , me nunquam

datus & derifüs, quomodo ergo decet , ut

id aufam, ut peccatorum mulcdtudine deter-

ego fervus veftiar delicatioribus ?. ipfe fuit

ritam; interim fiabam diu cum eo multis

flagellatus & affixus ligno', non decet ergo,

afflidta cogitationibus. — Jam a pluribus an-

ut ego , qui fervus fum , fum abs

que dolore

nis maxima parte noctium poftquam decu-

& tribulatione.

buiffem , folebam de hoc myfterio cogicare,

m

1. Cor. 3. IV. S, Paulus tam affiduus erat in medi-

etiam ante quam ftatum religiofum affume-

4V. 2.

rem, & exittimo , plurimum inde profectus

, Mthtts

tanda & przdicanda Chritti paffione , ut di-

dt i

cere auderet , íe nihil fcire, nifi Jefum Chri-

fpiritualis me coníecutam.

if

ftum, & hunc cruücifixum.

XII. B. Clara de monte Falco in Tefuü cru- Surius in

Sylvet, in. V. Cum S, Maria Magdalena p/o&qualm fe

cifixo (ive vigilans , five dormiens hzrebar, vita.

Cum femel in hoc exercitio griviter confixa

rof, aur. in eremum contulerat, füpplex a Deo petiif-

1. 8

fuiffet, apparuit ei juvenis bumeris crucem

fet, ut, qua in re potiflimum fe occuparet,

ferens & dicens: Filia mea Clara , quaefivi

oftendere dignaretur. S. Michael Archange-

lus ei crucem pulcberrimam in aditu fpelun-

locum folidum , in quo hanc crucem rlan-

tarem, & inveni cor tuum : ibi eam figere

cz fic conftituit , ut in oculos Magdalenz

volo, oportet ergo, ut moriaris in hac cruce,

femper incurreret , neque illam unquam my-

fi filia mea & hzr«s vis effe.

Exinde adeo

fteriorum patratorum oblivifci pateretur.

V]. S. Francifcus Ser

impreffnm cordi habnir patonis myfterium,

Chrón. $.

hicus cum aliquan-

ut; quidquid comederer, ve! biberet, ei ama-

nc.

P.do prope portiunculam

[:

n

gultibus, fufpiriis-

60 k I. c.

rum foret in memoría paffionis, & quidquid

$6.

que indulgeret, caufam hujus rogatus refpon-

videret, intelligeret, & dicerec, felle crucis

dit : Quidni tam diris cruciatibus Domino

Chrifti refperfum crederetur. Uode poft mor-

m

meo Jeía imminentiffimo culpa noeftra illatis,

tem omnia infltrumenta paffionis cum ipfo

quos videam in tanta omnium noftrum obli-

crucifixo, cordi impreffa cernebantur.

vione jacere, illachrymem ?

.. XJll. B. Didacus, Ordinis Minorum Laicus Marchant,

Ludolphus

VII. Quidam eremita certior fieri cupiens,

patfionem Domini brachiis expanfis mediraba. tr- 3. le&t,

ddiths

de Sax. inquibus maxime obíequiis divinum Numen

tur, femperque in manibus ligneam crucem 29

vità Chri-.

.

demereri poffec , femel Chriftum nudum ,

habebat, omni hora in (e & aliis excitans me-

plagis lividum , & cruce onuftum confpi-

""

moriam paffionis Chrifti, Quam & morti-vi-

) c' h

4

Oooo

Cinus

R. P Loha. Dibj, Man. dom,

u

)

n

Em

6

/

8

Biibliotbecee VManualis Concionatorie

cinus amplexus & deofculatus dixit: Dulce que eos omnes lima exacuit, &

4

. ad Qörpü&

dulces clavos , dulcia ferens ponde- applicavit.

lignum,

ra &c. & inter hzc verba animam exhalavit. -

XVIII. Idem quoque Bollandus, tenerri- rb. £. 6g7.

Ribad. in

mos Matris beati Henrici erga paffionem Do-

XIV. S. Edmundus in agone Crucifixi ima-

vita.

ginem amplectens, lachrymis eam rigabat, &

mini affectus refert, dicens: Confuetudinem

fibi fecerat omnes füas perpeffiones in Chri-

velut lugens ex latere , magno fpiritu dicebat,

a modo haurietis aquas cum gaudio de fonte

fli;paffionem demergendi, atque ita eas fu-

Salvatoris, & poft hzc verba mortuus eft.

perabat: narravit filio fuo ante obitum fuum,

S.Bern.fü- .. X V, S. Bernardus de feipío dicebat ad fra-

triginta annis nunquam fe miffz facrificio ine

per Cant, tres : Ego ab ineunte mea converfíatione pro

terfüiffe, quin ex intima compaflione erga

acervo meritotum, quz mihi dceffe fciebam,

Chrifti cruciatus, & Matrem ejus condolen-

furri p2

« deiots

fafciculum hunc colligare curavi colle&um

tiffimam, acerbe fleret. Aliquando fuübineun-

ex omnibus anxietatibus & amaritudinibus

tem Quadragefimam ad templum quoddam

2 a lib

,TM

Domini mei.

Primum fcilicet infantilium il-

abiit, ubi Chrifti de cruce depofitio exfcul-

!lim!

larum neceffitatum,. deinde laborum, quos

ptis figuris in altari quodam expreffa erat ;

pertulit in predicando: fatigationum in di-

coram his imaginibus fenfibili quodam modo

fcurrendo : vigiliarum in orando : tentatio-

nonnihil percepit acerbiffimi doloris illius ;

num in jejunando ; lachrymarum in compa-

quem pertulit Virgo Mater fub cruce: atqgue

tiendo: infidiarum in colloquendo : poftre-

ex hac anguília pla hzc mulier píe condo-

mo periculorum in falfis fratribus : convitio-

lentia tantos fenfit dolores, ut cor illius pro-

rum, fputorum, calaphorum, fubfannatio-

pemodum creparet, adeoque ut prz defectu

ia terram collabens nec videret quicquam ,

num , exprobrationum ; clavorum, horum-

que fimilium.

nec diceret. .Sic igitur in domum relata ,

Cultus.

usque in fan&tam Paraícevem , qua die cum

Manfi difc,

XVI. De S. Francifca Romana in ejus vita

paffio in templo caneretur, circa horam no-

nam exípiravit, In eadem igitur hora ex hac

Mo, 15

2.1. 4. legitur, quod dolores Chrifti patientis adeo

vivaciter animo füo imprefferit, ut, quoties-

vita tranfiit, in qua Redemptor nofter eterno

C2j

Pairi Spiritum füum confignavit , Filioque

cunque crucifixionem pedum vel manuum

Chriftum meditaretur, ipfa quoque in pedi-

fuo apparens, fe in coclum abire , jucundo

:

vultu affirmavit.

bus vel manibus füis acutiffimos experiretur

dolores , fimiliter coronam meditando fÍpi-

— XIX. Alexander Cardinal

is Urfinus figillum Jo. Rho.

neam circa tempora fua, pun&turas fentiebat

Chrifti e cruce pendentis in finu ita geíta.1. . c. a.

intolerabiles , hzcque intima illius compaf.

vit ; ut obverfis in pe&us clavis., cum libe- n 6.

fio ad tantam usque vivacitatem pertigit, ut

rer apprimere (libebat autem f(zpiftime ) qui-

nis illud compungeret vulnuículis, & amori;

Ibii.n.

fanguinem fzepius fpueret, manus quoque

l

pedes vivo tingerentur fanguine , ficut &

ne incomitatus aut erubefíceret, aut dilabe-

ob eandem cauíam ex pectore fuo diuturno

retur ; dolorem comitem adjungeret, cujus

tempore humor fanguineus Ícaturivit , ut

in finu pulcherrime ; ac molliter illum didi-

proinde ipfa dici queat ,' quod de Seraphico

€erat conquie(cere.

Franciíco fanCtus Bonaventura his verbis fcri-

^UXX. Pater Mendoza

dn vconcione quadam Mghü'difc.

A

'de nativitate Cbrifti, in Lufitania przcellen- 4. u. 11.

bit: Memoria paflionis Chrifti vifceribus cor-

dis ipfius impreffa fuit medullitus.

tem quandam rareque virtutis Principiffam

Bollandus

XVIL De B. Henrico Sufone Bollandus

fuiffe refert, quz, cum in monafterio Jefus ap-

ï

o5. jan. fic fcribit: Pre aliis quibuslibet exercitiis cu-

pellato viveret, habebatconfuetudinem,quod

f. 6623,

pide admodum trahebatur, ut aliquod fuo in

vefperi, priusquam ad quietem concederet,

corpore geftaret fignum fenfibile condolen.

Crucifixi imaginem manibus apprehenfam ft-

xis oculis intueretur,adeo ut eos minime claue

tiz erga acerbiffimam crucifixi Domini paf-

fionem.

Effecit ergo fibi crucem ligneam,

deret, doneca fomno viQacrucem dimififfer.

longitudine palmi virilis ; & congrua latitu-

Nimirum Crucifixum totius diei terminum, &

|

finem effe cupiebat ; mane pariter foübito aper-

dine eique infixit clavos triginta in honorem

vel memotiam omnium vulnerum Chrifti ,

tos oculos in eandem dirigebat Crucifixi ima-

T»Mhnd.

ginem , utperejusin mentefua impreffionem

quibus in nos füum eft teftatus amorem.

Jm'mei

Hanc crucem dorfo inter fcapulas extendit

diei daret principiura & finem.

L]

XXI. Apud Surium de S. Franci

fco d-c.Pïauä- gurïus in

in ipfa carne; & annis oCto, dies atque no

&es jugiter eam tulit, in laudem crucifixi

la leguntur fequentia :

Die Veneris. Sancto , vit. 2.

Deinde extremo anno etiam

Domini fui.

cum tempus migrationis adeffe cognofceret,

Ap;il. ;

$

acus feprem eidem impreffit , quarum acies

circa horam , qua Chriftus Dominus paffus

per mediam adegit crucem, cui firmiter co-

eft. ligno fan&z crucis devote confignatus,

herebant, reliquam partem acuum fuperius

paffione Dominica coram eo perle&ta , junctis

ryefecabat.

Harum cruentationum acuum

maribus ere&isque oculis in coelum , crucis

trophzum ample&ens , & ofculans, ac fx-

pertulit ob honorem acutiffimi doloris, quo

Virginis Matris cor & anima in Filii morte

pius , in manus tuas commendo fpiritum meuwm ,

Vi l4

confixa fuere. Quando hanc crucem primo

iterans, absque doloris & mortis ügpog fcli-

c. 4. n' 4.

fuo corpori adftrinxit, tenera ejus natura ex-

citer migravit ad Dominum.

XXIH. In Chronicis Erem

itarum, Ordinis S.:Chron.

horruit, quamobrem ad faxum aciem clavo-

rum pauxillum retudit ; fed illico hac neuti-

Auguftini fcribirur de Hermanno de Allis ,

Aug. l. &,

e fen. ^ 1? ^

quam virili mollitie vidtum fe dolens , deni-

quod, durfl mortis fug 'h-o;anæxtimminer

tiret&:

-

T

679

Titulus CX,

Paffo Chrif.

tiret; a eonvocatis ad affitendum morti ipfius

dem alpiciebat, a. l*achry-mïks. & füfpiriis fe

Patribus, paffionis Dominici feriem fibi prz-

continere non poterat , ac proinde in capite

Ibl f. 687.

legi petierit, & primo quidem, prout illa a S.

fequenti ejusdem vitz , omaia ex hoc libro

Matthzo, ac demum prout a $. Marco cone

didiciíle fibique comparaffe dicitur, relittis

(cripta fuit, femperque le&orem monuerit,

omnibus aliis libris, quos vendidit, ut illorum

quando vel facienda pauía, aut facer textus

pretio pauperibus fübveniret, orationique &

f

repetendus effer; cumque le&or ad hegc per-

quibusvis aliis exercitiis

veniffet verba ; Tefus emi[Ja magna voce ex/pira-

cum fervore applicare fe poffet.

piritualibus majoü

vit : ipíe quoque animam füam Creatori rede

XXVIII. De S. Lidwina Surius fic fcribit :Surtus 14.

didit.

Ejus vulnera & dolores acutiffimi (de crucifi- April.

;. Mär-i/a Oblätus

Barri' P. IV,

