i & Enchir. diffe dicito, fed reddidifle. Filiolus obiit? red«

:

dolorem, aut fingimus , aut przripimus.

ditus eft. — Praedium eft ereptum? annon id

LXXXIV. Nil eft miferius, nec ftultius,Sen.ep.og

quoque eft redditum? at improbus eft , qui

eripuit? quid id tua re

f

r

quam prztimere. Quaz ifta dementia eft, ma-

ert, per quem is; qui

lum füum antecedere? Plus dolet, quam ne-

:

dederat, abs te repetierit.

ceffe eít, qui ante dolet, qaam neceffe fit.

MEDIUM V.

MEDIUM XI.

Frutius ex omnibus capiendus.

JDolore inutili abftinendum.

Epi&. c.

LXXVIL Si corvus inaufpicatum crocita-

s4. Ench. rit, ne te vifum illud moveat, fed ipfe tecum

LXXXV. Supervacaneum eft dolere; fiSen.ep 95;

divide (latim, & dic: nihil iftorum mihi por-

nihil dolendo proficias; Deinde iniquum eft,

tenditur, fed aut corpufculo meo, aut reculz

queri de eo, quod uni accidit, & omnibus

$eh.

mez, aut exiftimationi, autliberis, aut uxori ;

reftat.

H

mihi autem faufta omnia portenduntur, fi

" MEDIUM XII.

ego voluero.

Quidquid enim iftorum acci-

Conformatie cum divina voluntate.

derit, ex €0, penes me eft; frudtum ut capiam.

*

vv

MEDIUM VI.

LXXXVI. Ad hanc legem animus nofterSen. e

aptandus eít, hanc fequatur, huic pareat, & !97

Tzflimonio confcientie acquiefcendum.

quzcunque fiunt, debuiffe fieri putet, nec

Epi&o [UN

LXXVIII. Si quando acciderit, ut foras

velit objurgare naturam : optimum eft pati,

30. Ench. promineas, & alicui placere cupias, te de fta-

quod emendare non poffis; & Deum, quo

tione tua deje&tum effe fcico.. Quare in omni-

Authore cuncta proveniunt; fine murmura-

bus rebus illud tibi fatis (it, te effe Philofo-

tione comitari. Malus miles eft, qui Impera-

phum; (in alicui etiam videri Philofophus

torem gemens fequitur. Hic eft magnus ani-

X

cupis, tibi videre, idque tibi fatis efto.

mus, qui fe Deo tradidit: ac contra pufillus

Seén.ep.45.

LXXIX. Bona conícientia turbam advocat,

ac degener, qui oblu&tatur, & de ordine mun-

mala etiam in folitudine anxia & folicita eft.

di male exiftimat, & emendare mavult Deos;

1j

Si honefta funt,quz facis,omnes fcianc: (i tur-

quam fe.

pia, quid refert, aeminem fcire, cum tu fcias?

LXXXVII. In quovis inc

eptor hzec optan- Epi&.c.?ï«*

O te iniferum, fi contemnis hunc teftem!

da funt; Duc me, o Jupiter, & tu'Fatum,

MEDIUM VII.

€o, quo füm a vobis deítinatus. Sequar enim

alacriter. Quod fi noluero, & improbus ero,

Quidvis, ut oportet , accipiendum.

*Sea,

&feguar nihilominus.

7&-

Epi&' C-

LXXX. Unaquzque res duas habet anfas,

67, Ench. unam tolerabilem, aliam intolerabilem.

Si

SIIIL. DIC TAMEN.

frater injuriam fecerit, non ea, prehende, qua

facit injuriam, ea enim ejus anía non eft tolee

MISCELLANEA QUJDAM.

rabilis ; fed illinc potius, eífe fratrem, effe

una educatum. Sic prebendes eum, qua eft

Mors equo animo ferenda.

tolcrab;lis.

LXXXVIII, Quid eff turpius, quam insenep 4r.

IPQ

* ïïgäm LXX - Prudenta,

909

ipfo lumine ff'ecur-itatï*s effe folicitum : caüfz

. pe ad eundem, quem advocaverat extitatur.

autem hzc eft, quod inanes omnimum bono-

Animus femel in totum (anatur.

XCI. Hoc habent inter catera boni mores, Idem Ép

rum fümus; quorum in fine vite defiderio la-

boramus ; non enim apud nos pars ejus ulla

placent fibi, & permanent.' Levis eft malitia, 47«

Nemo;

fubfedit, transmiffa eft, & effluxit.

fepe mutatur, non in mclius, fed in aliud.

quarh bene vivat , fed quamdiu , curat ,.cum

Cur Lonis virii m;zla áccidant.

omnibus poflit contingere, ut bene vivant ; ut

diu, nulli.

XCH, Cum videtis bonos viros, acceptose Senec.l, de

Latitia vera que?

que diis laborare, fudare, per arduum aícen- Provid.

dere, malos autem lafzivire, & voluptatibus & t.

Se. ER

LXXXVII. Nolo tibi unquam deeffe lati-

L

tiam , volo illam tibi domi naíci: Nafcitur, (i

i

fluere: Cogita, filiorum nos modettia dele-

; :23.

Gari, iftos vernularum licentia; illos difci-

modo intra teipfum fit,— Czterz hilaritates

non implent pe&us, fed frontem remittunt,

plina triftíori contineri, horum ali audaciam.

Idem tibi de Deo liqueat.

Bonum virum in

leves fünt: ni(i forte cu judicas illum gaudere;

qui ridet. Animus deber efle alacer & fidens,

deliciis non habet; experitur, indurar, fibi il«

É

lum przeparat.

& füper omnia eredtus. Mibi crede, res feve-

XCIHIL. . Nihi

ra eít gaudium verum. In hujus gaudii pof-

l accidere bono viro mali po- bid, c. a

teft. Non miícentur contraria. Quemadrno-

feffione effe te volo. Nunquam deficies, cum

femel, unde petatur, inveneris. Hzc, quibus

dum tot amnes, tantum fuperne dejedorum

g

imbrium , tanta medicatorum vis fontium;

pj

delectatur vulgus, tenuem habent ac perfufo-

riam voluptatem : &quodcunque invectitium

non mutant faporem maris, nec remittunt

quidem; ita adverlarum impetus rerum viri

gaudium eft, fundamento caret. Hoc de quo

loquor, ad quod te conor perducere, folidum

fortis non vertit animum. Manet in ftatu, &

quidquid evenit, in füum colorem trahis.

eft, & quod plus pateat introrfus.

LXXXVIII. Omnes tendunt ad gaudium,

XCIV. Vir fortis, omnia advería, exercita- Ibid. c, $;

:Sen, Ep.

tiones putat,quis autem,vir modo, ere&tus ad

59»

fed unde ftabile, magaumque confequantur,

ignorant. Omnes oblectamenta fallacia &

honefta;non eít laboris appetens jufti; & ad of-

ficia cum periculo promptus? cui non indue

brevia decipiunt: (icut cbrietas, quz.unius

Vj

horg hilarem iníaniam, longi temporis tzdio

ftriofo otium poena eft ; Athlctas videimus,qui-

bus virium cura eft,eum fortiflimis quibusque

E

penfat. Hoc ergo cogita, hunc efle fapientie

effectum , gaudii equalitatem. Talis e(t fa-

confligere, & exigere ab his, per quos certami-

ni preparantur; ut totis contra ipfos viribus

pientis animus, qualis mundi ftatus fuper lu-

mam. Semper illic ferenum eft ; Habes ergo,

utantur: cedi fe vexarique patiuntur: &, fi

non inveniunt fingulos pares, pluribus fimul

quare velis fapiens effe; quia nunquam fine

Marcet fine adveríario virtusi

ä

gaudio eft. Gaudium hoc non naícitur, nifi

objiciuntur.

Tunc apparet,quanta fit.quantam valeat;pol«

.

ex virtutum confícientia.

leatque, cum quid poílit, pacientia oftendit.

Nobiliias vera qua ?

Scias licet, idem viris bonis effe faciendum.

d- & 35

Sen, Ep,

LXXXIX. Si quid aliud eft in philofophia

. XCV. Ecce fpe&taculum dignum, ad quod Ibi

44

refpiciat intentus operi fno Deus. — Ecce par

boni, hoc e(t, quod ftemma non inípicit. Om-

nes fi ad primam originem revocentur, a diis

Deo dignum, vir fortis cum mala fortuna

compofitus : utique fj & provocavit. Non

funt. Bona mens omnibus patet: omnes ad

hoc fumus nobiles,Patritius Socrates non fuit.

video, inquam, quid habeat in terris Jupicet

T1

pulchrius, quam ut fpeGiet Catonem jam pars

[

Piatonem non accepit nobilem philofophia,

fed fecit. Neminem;, ait Plato, regem non ex

tibus non femel fraclis, ftantem nihilominus

fervis effe oriundum,nerninem non (ervum ex

inter ruinas publicas rectum,

regibus. Omnia ifta longa varietas mifcuit, &

XCVI. Miferum te judicio, quo

d nunquam Ibid. édb

füurfum deoríum fortuna verfavit. Quis ergo

fuifli mifer: tranfifti fine adverfario vitam.

generofus? ad virtutem a natura bene com-

Nemo fciet;quid potueris, ne tu quidetn ipfe;

*

opus eft enim ad notinstm (ui experimento

L

pofíitus. Hoc unum eft intuendum. Non facit

nobiled artium plenum fümofis imaginibus.

quid quisque poflet, nifi tentando non didicit;

Nemo in nofiram gloriam vixit: nec quod

Gaudent magni viri aliquando rebus advet-

ante nos füit, noítrum eft. Animus facit no-

fis, non aliter, quam fortes milites bellis.

XCVIlI. Quare Deus optimum quemque Ibid. é. 4;

bilem, cui ex quacunque conditione fupra

aut mala valetudine, aut aliis incommodis at-

fortunam licet fürgere.

0.0.77'

ficit? Quare in caílris quoque periculofa fore

Difirimen inter. fapientem & pro«

cientem.

tiffimis imperantur ?. Dux lectiffimos mittit

qui nocturnis hofles sggrediantur iofidiis, aut

r

D

fidium loco dejiciant;

XC. Hoc intereft inter fapientiz confüm«

explorent iter; aut p

* -Seq. Eps

matz virum; &alium procedentis, quod inter

Nemo eorum, qui exeunt, dicit: Male de mé

72»

fanum,& ex morbo gravi ac diutino emergen-

Imperator meruit ; 5ed bene judicavic. Idein

tem.

Cui fanitatis loco eft; levis acceflio,

dicant, quicunque juben:ur pati;timidis ignae

Hic ; ni(i atteüdit, (übinde gravatur, & in

visque flebilia : Digni vi(i famus Deo,in quibus

eadem revolvitur. Sapiens recidere non po«

experiretur, quabtum humana natura poflet

teft, ne incidere quidem amplius.

Cotpori

pati : Hoc eft propofitumDeo;quod fapienti vi- fbid, & $;

enim ad tempus bona valetudo eft : quam

ro, oftendere hzc, qu& vulgus appetit, refor-

DA

medicus etiam fi reddidit, non przíftat ; fa« midat, nec bona efle nec mala, apparebunt

.'Rö Pb 'Lgþn. Bïl)l- Man. Tbm. IL

Uuuuu

autem

Bübliotbecm Manttalis: Concionatorie

919

autem bona effe, fi illa non nifi bonis viris tri«

vidi refugiunt. Injaria proþoütum hoc habet,

buerit; & mala effe, fi malis tantum irroga-

aliquem malo afficere: malo autem fapientia

verit.

non telinquit locum. Unum enim malum illi

ÉÍbid, c. 6.

XCVIII. Puta itaque Deum dicere: quid

eft turpitudo, quz introire eo, ubi jam virtus,

habctis, quod de me queri poffitis vos, qui-

honeftumque eft, non poteft.

C. Omnis injuria diminutio eft ejus, inibid. c. 5.

bus recta placuerunt? aliis bona fal(a circum-

dedi, & animos inanes, velut longo fallacique

quem incurrit, nec poteft aliquis injuriam ac-

fomnio lufi : Auro illos, argento & ebore or-

cipere fine aliquo detrimento vel dignitatis;

navi: intus boni nihil eft: Iíti, quos pro feli-

vel corporis, vel rerum extra nos poíitarum :

cibus afpicitis, fi non qua occurrunt, fed qua

fapiens autém nihil perdere poteft, omnia in

latent, videritis, miíeri fünt, fordidi, turpes,

fe repofuit, nihil fortunz credit: bona fua in

ad (imilitudinem parietum fuorum :extrinfe-

folido habet, contentus virtute, quz fortuitis

cus culti. Non efít ifta folida & (incera felici-

nonindiget. Ideoque nec augeri, nec minui

hiM

tas : crufta eft, & quidem ctenuis. Itaque dum

poteft.

Nam in fummum perducta, incre-

ford,.

illis licet ftare, & ad' arbitrium füum oftendi,

menti non habent locum. Nihil eripit fortu-

'ï

qeMid

nitent, & imponunt: cum aliquid incidit,

na, nifi quod dedit: virtutum autem non dat,

grim

quod difturbet, ac detegat, tunc apparet,

ideo nec detrahit. Libera eft; inviolabilis, im-

pl

[An

quantum altz ac verz foeditatis alienus fplen-

mota, inconcuffa 5 contra cafus indurata, ut

i

dor abíconderit, Vobis dedi bona certa, man-

nec inclinari quidem, nedum vinci pofíIit. Va Ibid, c.7.

füra: quanto magis verfaveritis, & undique

lidius debet effe quod lzdit eo quod lzditur,

infpexeritis, meliora majoraque permili vo-

non eft autem fortior nequitia virtute ; non

bis, tmetuenda contemnere, cupienda faftidi-

poteft ergo l.;-»:di fapiens.

re: non fulgetis extrinfecus, bona veftra in-

trorfüs obvería fünt, Sic mundus exteriora

$ XVI.

?

contempfit, fpe&taculo fui lztus. Intus orhne

AUTHORES

pofüi bonum. Non egere felicitate , felicitas

veflra eft.

eremias Drexelius in Rofis Marianis part.

I.J

2» C I.

In fapiertem non cadere injuriam.

II. Joannes Bufzus in Viridiario V. eodem.

Sen. L. de

IIl. Francifcus Arias to. 3. Thefauri inexe

XCIX. Ad tantasinepties perventum eft,ut,

Conftant. non dolore tantum, fed doloris.opinione ve-

haufti. Tra&. 1.

$ 4*

xemur, more puerorum, quibus metum incue

IV. Antonius Gaudier denat. perfect. part.

« C ET.

i

tit umbra, & perfonarum deformitas, & de-

pravata facies; Lachrymas vero evocant no-

V. Jacobu

«sAlvarez to.2, 1. 3. part. 2. €.6.

mina parum grata auribus, & digitorum mo-

$.1.

tus,& alia, quz impetu quodam erroris impro-

V

[. PetrusSanchez in regno Dei p.6. c.10.

.g.:ugwwmwwug;e.æ-we;uqgwmæwwæwwwmwwwæwmæmwgwwæ

$. Ch

TITULUS.-CXXI.

ho

Np.

TORIU M.

RGA

$.

I.

in quarto Dialogorum Gregorius mentionem

xR ed sLDdL i Dw a EE o N C R i D RI LÉ ene Seo actnet ia Md RE : R

ET

facit: dicens: Quod eft in Sicilia in mon-

QUOAD

EXI

j

N

H

AM

te de Pectena , ubi navigantes fxpe audive-

re voces petentes eleemofynas [pirituales,

rgä

& temporales, & qui fuerunt ibi, dicunt,

& t

Manfi to,

urgatorium eít locus quidam a divina

quod in illo monte femper ardet.

Secune-

»

de qi

4. tr. 86.

juftitia in vifceribus terrz deftinatus,

dum purgatorium ítat in centro terrz , in

pto t

diíc.2.n.2.

ad purgandum fidelium defun&dorum

loco aré&to, & privato; Qui habuerunt pro-

6l

animas, in gratia Dei conftitutas, non-

prium, ar&um, & privatum amorem ín hoc

m IN EE ENI s ui

E

dum tamen fatis integre a culpis expiatas,

mundo plus, quam in Deo, dabitur iilis lo-

idque per ignem & alias pcenas, donec novif-

cus ar&tus in centro terrz. Tertium purga-

8. Aug. in

fimum quadrantem exfolverint.. Sive: Eft lo-

torium reperitur effe in hoc mundo. Quar-

ä

Enchir.

cus fubterraneus, five receptaculum, in quo

tum eft ignis.

€. 109.

animz defunctornm pro peccatis quoad poe-

C

III. Idem S. Pater quinam in hoc purgato- Ibidem,

nam necdum plene remiffis fatisfaciunt.

9.

rio torqueantur, in hzc verba declarat: Pri-

ma veritas eft, quod nullus vadit in purgato-

in Eluci-

S. Anfelm. Anfelmus fic illud defcribie: Quid eft purga-

torius ignis? poft mortem purgatio erit aut

rium , qui moritur in peccato originali ; Se-

qar.

nimius calor ignis, aut magnus rigor frigoris,

cunda veritas eft, quod illi vadunt in purga-

lhil

aut aliud quodlibet genus pcenarum, de qui-

torium, qui fünt in aliquo peccato veniali,

bus minimum moajus eft, quam maximum

qui non fecerunt debitam poenitentiam ia

:

quod in hac vita excogitari poffit.

hoc mundo pro fuis peccatis.

8.Ber.Sen.

II. S. Bernardinus Senen(is de hoc purga-

IV. Poenarum vero diverfitatem, idem Do- Ibidem.

to.4.f. 15.torio fic loguitur: Defcribunt [DoGores,

&or his verbis indicat : Quzrunt . Docto-

purga-

exr:v, quod quatuor fünt purgatoriaï. De primo

res, qugz ponnz; &Jguantæ funt in

torio?

- Titulus CXXI Puïgatorium. i

911

torio? Et dicunt, quód animze duplici'tCr tor-

commendatio defun&torüm.: Quarto aütho:

mentantur in purgatorio 5 Uno modo, quia

ritate SS. PP. Auguftini, Athanatii, Tertullia-

funt private feu femotz a confolatione Dei.

ni, Cypriani, Ambro(ii, Hieronymi apud Bel«

Secundo modo, quia habent poenas fimiles

larmini de purgatorío: quos licet in aliis er«

Mu c, 5.

poenis infernalibus,(ed differunt ab animabus,

rare poffe credamus, nemo tamen nifi impu«

»quz fepulte funt in inferno, in hoc, quia dae

dentiífimus dixerit, eosin illis rebus; quas ans.

mnati fant in &ternum, eternaque gloria pa-

te oculos fuos quotidie geftas confpexerunt,

radifi privati , & fentiunt eternam poenam

referendis erraffe. Quinto rationie,cum enim;:

fine fpe redemptionis, quia in inferno nulla

ut recte argumentatur citavus Munfordus, ex Jac Munds

e(t redemptio.

N

una parte certum fit, dari aliqua peccata ves fori. 4 c.

V. Exiftentia purgatorii

pï;öbatur ab. Au

nialia; caque non fatis in hac vita expiaris ex € ? n. 2«

thoribus quadrupiici argumento.

Primo ex

altera vero parte pariter ex fcripcura coníter, ^

Jac.Mupd- S. Scriptura, quod argumentum fic proponit

nihil coinquinatum in coclum admitti, necel-

ford, in tr.

acobus

Iunfordus in przclarolibello: quem

fario fequitur, concedi aliquem locum debe-

J

deMiteric,

À

e mifericordia animabus preftanda ícripfit.

à

re;in quqanimæ atalibus maculis mundentur,

animab,

In fecundo libro Machabzorum c. 12. legitur

pre(tand.

Divz'/ä'ö.

Judas Machabaus, fatta collatione duodesim iil-

[ lo I'l'- 2s

lia dracbmas avgenti wififfe Flierofolymam offerre

— VLDividitur in purgatorium deZierii & fere

'dl C. 7.

pro peccatis anovtuorum facrifiium. v.43.. At for-

fiss hoc eft, in quo anima poenis fen(ibilibus

te Ícriptura folummodo refert, non vero ap-

ab igne aut alia re poenali cruciantur ; illud

probat hanc Machabzi in milites füos demor-

eft, in quo anima fola vifionis beatificz defi-.

derio torquetur. De qua poena fic loguitur

- tuos pietatem ? imocette vel maxime appro-

bat: fequitur enim in verfu 46. Santa ergo

Viexmontius : O quanta pcena eft dilatio glo. Viäxmaat;-

& falubris eft cogitatio pro defun&tis exovare , ut a

rix ! o quam amara eft recordatio vi(ionis di- 'arif. c. 6,

jeccatis folvantur. Commendat ergo fcriptura

vinz; maxime cum jam tempus Dco fruendjitttit. ad

hanc ejus piecatem ut fanctam , commendat

advenerit, & anima a pondere fui corporisP "-

ut falubrem & imitatione digniffimam. Illud

abíoluta fuerit; ipfi animz gravius multo eft

preterea ex hac hiftoria conftat, non folum

carere Deo, quam cruciari purgatorij igne.

[udam Machabzum credidiffe, animas in pur-

gatorio detineri, fed idem etiatn credidiffe Ju.

$.

li.

dxos omnes; quia tam liberaliter contribue-

EX $. SCRIPTURA.

— runt pecuniam fuam, ut factrificium offerre-

tuür pro peccatis mortuorum, eo/fine, ut a

Veriias 97 AExijlizntizz.

- peccatis fuís folverentur. Addo, quod in ho-

«E

duc de cuftodia animam meam, ad con- Pf 14t;

diernum usque diem Judzi omnes purgato-

firendüm nomini tuo, me exfpectanc - &

rium credunt, & preces pro defundctis fün-

jufti, donec retribuas mihi.

dunt,ut ex eorum Ritualibus eft manife(tum.

lL Si abluerit Domipus fordes Eiiafufnïïaiæxxæ.

Secundo authoritate Apoftolorum ,. uti. .

Sion, & fan

uinem Jerufalem laverit de me- V*4*

S.Chryf. Chryfoft. teftatur dicens: Non temere ab

dio ejus, in

[

piritu judicii, & fpiritu ardoris.

Ill Si'cujus opus arferit , detrimentum z. Cor. 3;

ho. 69. ad Apoftolis hzc fancita fuerunt, ut in tremen-

pop.

dis my(teriis defünctorum agatur commemo»

patietur: ipfe.autem falvus erit

ratio; fciunt enim illis inde multum contine-

quafi per ignem,

, lic tamenfü- 13«

gere lucrum, utilitatem multam. Hzc Chry-

- IV. Cum vadis cum ad

-'verfarïoh tuo av"d Luc. 12,

foftomus, cujus teftimonio liquet, conítitutas

Principem, in via da operam liberari ab illo, V: 58

ab Apoftolis fuiffe orationes pro defunctis, ob

ne forte tradat te exactori & exactor mittat

ingens , quod ex orationibus noftris fidelium

te in carcerem.

Dico tibi, noh exibis indé,

animabus provenit emolumentum.

Tertio

donec falvas noviffimum quandrantem.

8. Aug. l,

authoritate ecclefiz, quz iis ipfis fizculis, quie

de cüra

-. V. Eterunt in omni terra, dicit Dominus, Zaeh, 18,

bus, fi unquam alias, puriíIimus fuit religio-

partes duz in ea difperdentur, & deficient,v. 8.

pro mort,

nis cultus, orationem pro inortuis compros-

& tertia pats relinquetur in ea.

Et ducam

C. I-I

bavit.

Conftat hoc eft Concilio tertio Car«

tertiam partem per igriem, & uram eos, ficut

thaginenfi, cui fübícripfit S. Auguit. quodque

uritur argentum, & probabo eos, ficut pro»

A

Synodus fexta confirmavit. Hoc enim Con-

batut aurum.

cilium non folum numerat duos Machabzo-

- VI. Si quis autem füperzdificat füper füne r. Cor, 44

rum libros inter Canonicas Scripturas (Cano-

damentum hoc, aurum, argentum, lapidesv. 12.

ne 47) fed decernit etiam in hec verba : lt

pretiofos, ligna, foenum ftipalam,uniuscujus-

ett

SacramentaA|taris non nifi a jejunis celebren-

que opus manifeftum erit. Dies enim Domini

declarabit, quia in igne revelabitur, & uniuss

tur: nam fi pomeridiano tempore defuncto«

rum commendacio facienda elt , folis oratio«

cujusque opus quale fit, ignis probabit,

nibus fiat. lInde S. Auguítinus de hoc argue

Ibid, C F.

. VM. Sedebit conflans & emundans argen. Malach. 3;

mento (ic loquitur ; In Machabzorum libris;

tum, & purgabit fiiios Levi, & colabit eos V* 3*

quafi aurum, & qua(i argentum, & erunt Do«

inquit, legimus oblatum pro mortuis facrifi-

cium , etíi nusquam in fcripturis veteribus

mino offerentes (acrificía in juftitia,

legeretur, non parva eft univerfz ecclefiz;

VIIHI. Eduxifti vinctos tuos de lacu, in quo Zach. 9;

VVII.

t

qu& in hac confuetudine claret, authoritas,

- non eft aqua, in fanguine teftamehti tui;

IX. Iram Domini portabo, quoniam pecca: Mich. 7,

uti in precibus Sacerdotis , qux Deo ad ejus

Altare funduntur, locum fuum habet etiam vi ei: doaec cau(am meam judicet , & faciat * 9:

;

E

Uuuuu2

R, P. Lobn, Man. Bibl, Tom. 1.

?udi—

98

Jiibliotbecee Maqualis Concionarriae

5 N

judicium meum: educet me in lucem; vide-

defün&to, eumque in luce ftatuat, & regione-

0f

bo juftitiam ejus.

;

vivorum,. (Vid. $. 1, n. $)

u

ualitas.

Philipp 2. . X. Donavit eo nomen fuper omne nomen,

LL

v. 9.

ut in nomine Jefu fle&tatur omne genu ccele-

IV. Qui in aliud fieculum diftulit fru&ums, Aug, ia

ftium; terreftrium & infernorum, id eft, pur-

converfionis, prius purgabitur igne purgatio- f. de igne

gantium animarum, quia, qui in inferno funt,

nis.

Hic ignis, etíi non fit eternus, miro ta« purg.

non genufle&unt, fed blafphemant potius no-

men modo gravis eft; fuperat enim ompem

men Domini.

posnam , quam homo un

hac vita, vel pati poteft.

quam p;—xfïus eft in

Qualitas.

1í24.32. XI. Congregabuntur in congregatione

V. Quia illum tranfitorium ignem omnis. Grec. t

unius fafcis in lacum, & claudentur ibi in car-

tribulatione prefenti zftimo intolerabilio- Pfal. 3.

cere, & poft multos dies vifitabuntur.

rem , non folum in furere eternz damnatio. Penit.

Thren. l- f Xllo

vos omnes , qui tranfitis per viam

nis opto non argui, fed etiam inira tranfeun-

V» 12o

attendite, & videte, fi eft do!or, ficut dolor

tis timeo correptione purgari.

meus.

;

VI. Si omnes, quz in mundo cogitari pof- S. Cyrillus

Pfal. 39,

fünt , poenz , tormenta , afflictiones , minori, Jerofol, in

XIII. Comprehenderunt me mala, quo-

V. 13.

rum non eft numerus: comprehenderunt me

quz illic in purgatorio habetur, posnz com:- €Pift. ad

parentur, velut folatia erunt;. mallet enim?: 4"&

iniquitates mes , & non potui , ut viderem

Deum, fcilicet per vifionem beatificam.

quilibet viventium, fi illas experientia nofce-

Job. 13.

XIV. Cur faciem tuam abícondis & arbi-

ret poenas , usque ad finem mundi omnibus

V. 24«

traris me inimicum tuum ?

his fimul fine remedio cruciari poenis ,. quas

Apoc. 18»

XV. Quantum glorificavit fe, & in deliciis

omnes homines figillatim ab Adam hucusque

L^ 7.

fuit, tantum date illi tormentum.

pertulerunt, quam uno die in inferno aut pure

Maie 15.

XVI. Secundum magnitudinem operisä vi-

gatorio, minori, qua illic habetur, poena

V. 7.

fitatio eorum.

"

torqueri.

Píio.v.7. XVIL Ignis, & fülphur, & fpititus pro-

"

VIl. Magna affli&tio in purgatorio eft affli- s. Anton,

cellarum, pars calicis eorum.

&io daemonis irridentis, folec enim hominitit. 5. de

Ven,

lfaie $0.

XVIII. Flatus Domini;'ficut torreus fül-

valde effe anguftiofum, cum videt inimicum Puré

Y« 33e

phuris füccendens eam.

füum infultare & irridere de posnis ejus;& pro-

l fib]

pter hoc Razias vir venerabilis & maguz opi-

5. III.

nionis in populo Ifrael,ne captus illuderetur ab

inimicis, projecit fe ex feneftra inter turbas.

EX SS. PATRIBUS ET DO-

!

CTORIBUS..

. VIII. Dzmones fünt purgatorii artem ex-Synefius:

ercentes in animabus , quafi Fullones in for- Epifc.Pto:

j

Veritas feu. Exiftentia.

didis veftimentis. "Verum fi quis ineffet ve. lemaid.ep.

$. Bern;

ia funt loca, quse mortuorum animz

ftimentis feníus, quid ea pati putas, cum pe- *^

quinque

deI.xTr

diverfis meritis fortiuntur, infernus,

dibus calcantur, nitro perluuntur, omnique

regione

purgatorium, ccelum. — In inferno impii, in

modo tunduntur, & deraduntur?

er quan-

tos dolores putas elui veteres notas, vetee

purgatorio purgandi, in coclo perfecti. Qui

in inferno funt, redimi non poffunt, quialin

resque maculas fixe inhserentes ?

inferne nulla eft redemptio. Qui in purgato-

IX. Nihil intet (« di&erunt tormenta infer- S.Cyrill.in

rio funt , exípectant redemptionem. Qui in

nalia ab iis, qua funt in purgatorio, quia ea- ePift. ad S.

coclo fünt, gaudio gaudent ad vi(ionem Dei;

dem funt magnitudine; fed unum eft, quod A"&

|

Chrifti fratres in natura, cohzredes in glo-

differre poffünt, quia infernales finem non ex-

ria, fimiles in eternitate jucunda, Quia pri-

fpe&tant, & purgatorii pcenz funt cum fine.

mi igitur redimi non poffunt, tertii redem-

$

X. Sed dicet aliquis: Non ad me pertiner,

ptione non indigent, reftat, . ut ad medios

quamdiu moras habeam in purgatotio, tan-

lo.1

tranfeamus per compaffionem, &

j

tum ut ad vitam eternam perveniam. Nemo

tefun

quibus junf

$6 h

&i fuimus per humanitatem.

hoc dicat, Fratres chariflimi, quia ille ipfe

Orig.ho.g, II. Si poft fündamentum Jefu Chrifti , non

purgatorius ignis durior erit, quam quod

inLevit folum in tuo corde aurum, argentum & lapi-

poteft poenarum in hoc fzeculo aut videri, aut

dem pretiofum (fi tamen habes aliquid auri

cogitari, aut fentiri.

vel argenti) fuperzdificaveris,verum & ligna;

XL. Tenebraz in purgatorio impediunt ope- S. Bonav.

& foenum, & ftipulam, quid tibi vis fieri; cum

rationem, vincula evafionem, mendicitas fo-in f. de

anima fejuncta fuerit a corpore? Utrum nam

lutionem, ferrum affliionem indacit.

mortuis.

ingredi vis in San&a Sandtorum cum lignis

XlI. S.Auguftinus dicit,quod eft canta dam- Ap. Man

tuis, cum fceno & ftipula, ut polluas regnum

natorum pocna fenfitiva, purgativa, & dolor, difc 2.n.a.

Dei? an propter lignum, foenum & ftipulam

& fenfus omnis generis tormentorum , quod

foris refidere, & pro auro & argento, & pre-

in hoc mundo cogitari non poteft, nec pro-

tiofo lapide nihil mercedis accipere? fed ne-

bari , nec aliter confiderari, quia omnes poe-

que hoc equum eft. Quid igitur fequitur,

n&, quz poffunt excogitati in hoc mundo,

nifi ut primum propter ligna ignis tibi detur,

& poena Chriíti, & omnium aliorum Marty-

ui confümat foenum, lignum, vel ftipulam.

rum, czterarumque, perfonarum, & creatu-

$, Dyon.

III. Accedens venerandus Antifles, precem

rarum, nihil funt refpectu poenz purgatorii,

Areopag. fuam füper mortuum peragit, precaturoratio

& tantum intereft inter ignerr; noftrorum na-

p.3.67« dejlla divinam clementiam, ut cun&ta dimittat

tur&lem, ab igne purgatorii, quantum differt

Ecc.Hierper humanam infirmitatem admifía peccata

ignis pictus a vero igne naturali.

xl

Tituius CX XI. þurgdtarium.

913

3- BORRV-

XIII. S. Bonaventura de acerbitate poenz

füam vel intendit,vel remittit, non fuapte qui-

tom. 7.

comp.1.7,

purgatorii fic loquitur: In purgatorio duplex

dem Ííponte , fed divinz juftitiz , cui omnino

eft poena,una eft damni de carentia divinz vi-

fübjicitur arbitratu, & attemperatione.

!L r

. 3«

fionis; Alia fenfus de afflictione ignis ; & quane

XVI. Ignisille purgatorius non minus cali»

N

tum ad utrumque minima poena purgatorii

diffimum, qui unquam in hóc mundo exar(it,

majoreít maxima poena mundi ; iftud patet de

ignem calore fuo füperat, quam calidiifimus

posna damni, quia affectus, quo de(ideratur

illeignis depitumin pariete, ignem (uo exce»

füummum bonum pofít hanc vitam ab omni-

dit cálore. Ita ipfe. Hac quoque rationc SS. Pa»

bus Sandiis,intenfior eft,quam aliquis affe&tus

tres, quos antea protulimus, afhirmant mini-

'g. b

rei cemporalis in vita, maxime cum jam teme

mum àb igne luftrali cruciatum, acerbiorem

l

pus habendi advenerit;ideo carentia ejus mo-

effe maximo; qui hac in vita poffit excogitari.

leftius toleratur. lftud eciam patet de poena

Ex quibus omnibus D. Thom« fententia, nie

fenfüs; quia cum dolor non fit effendaliter

mirum minimam purgatorii poenam, maxima

lz(io,fed lz(ionis fenfüs,tanto magis dolet ani-

hujus vitze,atrociorem effe,affatim probata ef-

il

ma, quanto magis fentit fenfitivum aliquod,

fe videtur,fi quidem illa de acrimonia fua nihi

ln

u

ideo ab igne in ipfüm agente maxime aflligi-

remittat,quod aliqui Theologi volunt,ut videe

tur. Ratio acerbitatís poenz purgatorii hzec

licet pii manes eo citius purgentur,quo acrius.

j

eft, quia cum Deus imagis quzrat emendam,

XVII. Venialia chaticati adjuncta poffunt S,Thom.in

quam poenam,plus ponderat in poenitentia vir-

per aliquam poenam confumi, & ideo conve- 4. dift, 3 1.

tutem bonz voluntatisquam poenam afflictio-

nienter fecundum metaphoram fignificantur d: 1 n.2-

nis. Unde plus ponderat Deus modicam poc-

per illaquz per igaem confamuntür. Et quia

aam voluntariam in prefeati,quam multo ma-

quanto aliquod peccatum eít gravius, tanto

jorem non ita voluntariam in tucura,ficut plus

difficilius purgatur, in peccatís autem veniali-

valec modicum auri quam multum plumbi,

bus invenitur unum altero gravius, ideo con«

unde oportet, ut, quod ibi deficit in volun-

x

venienter eorum diveríitas fignificatur per

Jl

tate, hic fuppleatur in acerbitate.

L]

diver(itatem eorum, quz facilius, & tardius

le

Ven, -B&da

dam coffi;-

XIV.Futurum quoque eft

,utqu!

confümuntur ab igne. Et quia perfectio cu-

fub Df. 57. piantur in ira tua : & ideo, Domine, flagella,

juslibet,quantitatis ternario comprehenditur,

eca, ure, purgatum me hic redde,ut non cor-

propter principium, medium, & fiaem, ideo

ripias me tunc in ira tua.. Corripiuntur in ira

triplex differentia ponitur, quia funt graviffi-

E&

Dei qui Chriftum fundamentum habent, fed

ma in genere venialium, & difficillime purgae

non tantum aurum, argentum, lapides pre-

bilia, & hzxc per lignum fignantur. Quedam

l:

tiofos fuperzdificant, fed etiam intermifcent

minima , qus per ftipulam, quedam media;

u

ligaum toenum , ftipulas, id eft , comrmrittunt

quz per foenum fignificantur.

älep!

quazdam venialia peccata graviora,& leviora,

& ideo neceffe eft, ut hi tales in ira corripiane

$. IV.

EX LIBEL;LO

DE IMITATION

tur,id eft;in purgatorio igne nunc interim an-

.E

te diem judicii ponantur, ut, quz in eis im-

CHRISTI.

munda funt, per illum exurantur. Demum

l. E-Jabet magnum & falubre purgatorium Lib. 1. c.

vero posnarum illarum acerbitatem aggrae

— homo patiens, qui fufcipiens injurias 34. $. 2.

—— —— ——

lLin

vans fubjungit: Nec immerito tantum timet

plus dolet de alterius malitia, quam de fua

u$

ifte hanc correctionem; quia attendic eam effe

injuria: qui pro contrariantibus fibi libenter

orat, & ex corde culpas indulget: qui veniam

graviorem, quam quicquid unquam pafli funt

latrones, vel fan&ti Martyres, vel quicquid

ab aliis petere non retardat: qui facilius mi-

gravius homo poflet excogitare.

feretur, quam irafcitur : qui fibi ipfi violen-

S. Augut, XV.Hiqui temporalibus poenis digna gef-

tiam frequenter facit, & carnem omnino Spi-

ho. 16. deferunt, de quibus Apoftolus dicirs 3i cujusopus

ritui (übjugareconatur. Melius eft enim pec-

cata & vitia refecare

refurr, l.. ayfarit, detritnentum patietur, ip/e autem falus erit,

,quam m füturo purgane

50. ho^ aua(i per ignem, per fluvium igneum, de quo

da reíervare.

lI. Si dixeris, tenon poffe multa pati, quo- L.5.c, za,

propheticus fermo memorat, & fiwoius 1gneus

"

-

currebat ante eum, per flavium, iaquam,igneum,

modo tunc fübftinebis ignem purgatorii?

$

& vada ferventibus globis horrenda tranfi-

IlI. Si füturas inferni five purgatorii pae-L 1,c.22,

ID

bunt. Quanta fuerit peccati materia, tanta

nas cotdialiter perpenderes.credo,quod liben-

d

erit transeundi mora; quantum exegeritcul.-

ter dolorem & laborem fuftineres, & nihil ri:

*]is.

pa, tantum fibi ex homine vindicabit quzdam

goris formidares.

flamm:e rationalis difcipliaa ; & quantum ftul-

g. Vp

fanf

hi

ta iniquitas fuggeflerit, tantum fapiens paena

EX/EMPLA

CATHOLICA

de(zviet. Nec refert, quod ifte locus de no-

EXTERNA.

viffims mundi conflagrationis igne a nonnul-

Feritas feu Exiftentia.

lis accipitur. Nam & ille divinz juftitiz, po-

tentizque inftrumentum erit, & juftorum re-

Furfeus vidit in via ad coelutn maxie Beda 1. g.

T. B.

liquas fordes purgabit , atque adeo , quod de

mos ignes, per quos neceffario trans- hift, c.19,

illo dixit, diceret de luftrali Auguftinus. Et

eundum erat, fed fimul videbat illos, in qui«

bus nihil combuftibile erat, illzíos tranfire,

vero Paulinus Epift. 9. ad Severum. Purgato-

rium vocationem fapientem , & quodam in

alios vero magis minusve exuri, prout plus

vel minus materiz combuflibilis, feu, reatus

carmine ignem arbitrium nuncupat, fcilicet

quatenus pro cujusque meritis yehementiam

afferebant.

Uuuuu j

lI. S.

914

Jüblietbete Manualis Concionatorie

gl

Carth. de

It. S. Nïech'til-*dïs quond'an;n vidit, animam

fenfas ejas nova füavitatis dulcedine recrea»

AE

noviff.

cujusdam defun&te a Chrifto in hortum amce-

bat, eamque blande confolabatur. Dixit ita-

dial.de ju*niffimum deduci, in quo multitudo anima-

que Gertrudis ad Dominum : Cum ru Deus

totius confolationis huic tam amicabilem fe«

