Domninun clamavi.

Voce mea ad. Dominum depre-

ratemolumentum. Corpus velut in foporem

catus fum , totumque abfolvit ia hec verba :

folutum , vivo pereinde colore rubuit,. ejus-

Me exfpettant jufii , donec retribuas mibi : ln quee .

que artus omnes adeo vifi mobiles, ac flexiles,

verba füum reddidit fpiritum Creatori , fab- -

ut vivere adhuc, & fpirarecenferetur. Decefe

bato IV. non. OGtobr. füb occafum folis, an-

fit anno chriftiano cIlo CC XXI. idibus Junii,

po chriftiano clo CCXXVL converfionis fus

anno ztatis fuz fexto & trigefimo , quorum

-

XX. ztatis fuz XLV.

quindecim , apud fuos parentes, undecim in

S Bonav

Ordine Canonicorum Regularium $. Augu-

De eodem fic fcribit S. Bonaventura , S.

in vit.

Francifcus Seraphicus cum gravi(Iimis arde-

ftini, decem denique in religiofa Franciícano-

rum familia fanGiiflime exegit.

"

ret corporis doloribus, nullam aliud habebat

fomentum eorum dolorum , quam ut & ipíe

VIll. S. Franci(cus Paula, fundato

r Ordi- Ide;n 2,

divinas laudes caneret, & alios canentes au-

nis Minimorum cum tres regulas fuis monae- Aprilis.

diret.

In quo cum ab Elia pene objurgare-

chis, viris eque ac virginibus, & tertiariis ab

tur, quod potius przflaret extremum illud

Apoftolica itidem fede corfirmatas praícri-

tempus lachrymis & poenitentiz impendere,

püffet, unum & nonaginta jam natus annos,

refpondit, non licere fibi aliter facere, cum

fimul exilii füi metam , & laborum palmam

fciret, fe brevi cum Deo fore.

adeffe, die jovis fanCtioris hebdomadz, quam

Ribad, z. Vl. S. Thomas Aquinas , cum imminere

plurimis fuorum religioforum , qui ad eum

Mart,

fupremum falutatum convenerant, przfenti-

jam mortis horam tantopere fibi defideratam

er(entifceret, SS. Euchariftie Sacramentum

busin templum defcendit, multisque lachry-

marum imbribus irroratus, facro Euchariftize

fibi deferri rogavit , quod ille cernens , hu-

mique proftratus adoravit , eundem prefen-

viatico refe&tus, fuos Religiofos comiter am-

tem fibi Dominum precatus , ut, fiquidem

plexus, eosque ad mutuum amorem, concor-

probe fcripfiffet , operam füam qualemcun-

diam, (abmiffionem, aliasque id genus virtutes

'que propitius acceptaret, fin, fuz veniam

cohortatus, & benedi&tione impertitus, proxi-

20l

daret ignorantie , quod nunquam fibi propo

mo ftatim ejusdem hebdomadis fanctioris die;

fitum fuiffet, vel unguem latum a divina de-

piiffimeque sliquoties crucis effigiem exofcue

clinare voluntate , eoque omnia íua fcripta

latus, cum dixiffet: /nmarustuas, Domine, com-

divinis ejus plantis fübjicere , romanzque

mendo fpiritum meum , füblatis in coelum mani-

ecclefiz (cui & vivensolim ; & nunc moriens

bus, oculisque fanctam animam fuo reddidit

morigerus effet) cenfenda fübmittere. . Hinc

Creatori, eadem hora, qua iplemet Dominus

Euchariftiz viatico inftru&tus , extremoque

pro nobis redimendis fuam in eterni Patris

ad ultimam luctam oleo inunctus , cum quz-

manus ediderat.

Obiit Vir fan&ctus anno

dam ejus cognata percontatum mi(iffet ; ec- chriftiano cloIo VII, Turonis. | Corpus ejus

quam

C

Tiüuus XCF )II. Mors,

412

ti propius disjun&to,ubi peramcenus eratfons,

quamvis undecim dies inhumatum, adeo per-

ftititintegrum, ut fi adhuc animatum videre-

vgritudine correptus , $. Petrrum Cocleftinum

(qui (e fummo Pontificatu abdicavit, & tan-

tur, fuavi(limig: odoris fragrantiam exhalavit.

Idem $.

IX. S. Nicolaus Tolentinus fex menfibus,

quamPatronus ejusdem civitatis colitur) aípe-

Sept,

antequam moreretur, angelicam muficam fine

Qabili fpecie apparentem vidit , qui comiter

gulis noctibus audivit füb auroram, przfcivit-

eum , ut proximam fus moruis horam fortiter

que fuz mortis horam , quam fuis etiam fra-

exciperet, hortatus eft. floc nuncio S. Ber-

nardin, oppido exhilaratus eft; quia dudum ni-

tribus przdixit.

Quin & zgritudine corre-

prus , crefcentibus morbi doloribus eos ad fe

hil magis optaffet , quam diícedere ex hac mi-

convocavit , fuorumque erratorum veniam

fera mortalitate, fumoque illo bono frui. Qua-

€0s oravit , rogavitque coenobitarcham, ut fe

propter Religiofos comites füos ad perfectam

fuorum peccatorum venia , & Sacramentis

fuz regule obfervantiam hortatus, facramens

tis ecclefiz magno pietatis affectu perceptis ,

l5

impertiret. Atque hzc ille magno pietatis af*

fe&tu multis lachrymis irroratus fufcepit. Por-

curavit humi fe deponi tanquam germanum

fancti Francifci filium,fublatisque oculis in coe-.

(

ro quoque petiit afferri fibi crucem , cui Do-

minicz particula crucis erat inclufa. Hanc

lum, lztari coepit, & (übridere fnavirer, tan-

cum magna fubmiflione fuiffet s «neratus, Do-

quam qui defideratum. dudum portum por-

minum oravit, ut füz virtute crucis ab omni

tamque beatitudiniseternz profípiceret,atque

fe periculo, in agone mortis falvum atque in-

itacum rifü migravit in ccelum, cum Deo re-

gnaturus eternum, ipfo Dominici Afcenfus

columen przftaret. Geftiebatanimus ejus in-

credibili lzcitia, miroque tenebatur defide-

profefto die Mercurii,fub vefperam 13.calend.

rio emigrandi de corporis ergaftulo,Deumque

Junii anno 1444.

videndi. [nterrogatus fuis a fratribus, cur ita

XIL. S. Arfcnius, cum quinque & quinqua-

Ibid. 30,

audio gefliret, ait: Dominus meus, Jefus Chri-

ginta annos in ea folitudine , rnon ut morta-

Jul.

Jius fue Matri , €9 mofiro Patri duguftino inni-

lium quispiam, fed ut Angelus coelo demiffus

lens, dicii mibi: Euge [erve bone, € fidelis intra

vixiffet , exegiffetque vige(imum & centefi-

Ille vero dicens hec:

mum ztatis annum , ab omnibus ominino

in gaudium. Domini tui.

Jn manus tuas, .Domine, commendo [biritum meum :

morbis, quibus obnoxia effe grandzva fene-

füblatis ad crucem manibus & oculis mira

Qus amat, liber, quamvis oppido debilis,

tranquillitate reddidit animum füo Creatori

multoque fenio enervis, divinitus Intellexit,

V. Idus Sept. anno chrif!iano 1306.

fe propediemad cocleftem beatitudinem evo-

Ri.b::ld. 21.

X. S. Hilarion Abbas in latrones lapfus,

catum iri. Quod cum fuis difcipulis expo-

Octob.

cum interrogaretur ; num mortem timeret?

fuiffet, cosdem confolatus & ad religiofze per.

fectionis ftadium cohortatus oravit, ne cui-

re(pondit : mori non timet, qui femper mori

paratus eft. llle oCtogefimo ztatis füz anno

quam füum corpus donarent. honoris ergo ,

ad Hefychium difcipulum fuum, quo ille ve-

fed alligatum refli ad montem raperent. Tan-

hementiffime delcctabatur, qua(i teftamenti

ta fuit ejus modeítia. Porro cum jam morti

vice brevem manu propria fcripfit epiftolam,

propius abeffet , timere coepit , tremere,

omnes divitias ei fuas derelinquens, evange-

ubertimque flere.

Quod ut diícipuli adver-

lium fcilicet & tunicam facceam , cucullum

terunt, dixere: F£ :u, Pater, times mortem ?

& pallium.

Venerunt ad egrotantem muiti

Quibus ille: Revera, inquit, nunguam bic me-

de Papho religiofi viri, & maxime quod eum

tus, quo me oppre[Jum cernitis , a tme vece[]t , ex

dixiffe audierant,jam fe adDeum migraturum,

quo primum Cbrifliane militie ex animo nomen dedi.

& corporis vinculis liberandum. Quos omnes

Hzc effaus placide exfpiravit.

13

adjuravit , ut ne puncto quidem horz poft

XIHLE $. Hyacinthus , Ordinis S. Domini-

Ibid. 265

li

mortem refervaretur , fed ftatim eum in eo-

ci, annis fanctis operibus , meritisque cumu-

Aug.

dem hortulo, terra operirent, fic ut veftitus

latus, miro vivendi Domini, & hujus exilii

adeo zrumnofi, prolixique finiendi de(ide-

eratintunica cilicina, cucullo & fago ruftico.

Jamque modicus calor tepebat in corpore,

rio accenfus, fuam divinam Majeftatem füp-

nec, przter fenfuüm quidquam vivi horminis

plex oravit , ut fefe mortalitatis hujus exilio

fupererat, & tamen apertis oculis loquebatur:

educeret, & in patriam admitteret. Annuit

Kgredere, quid times 9. egredere anjma anea, quiá ti-

oranti Dominus, eique revelavit ipfo B. Vir-

mes? ecgredere anima wea, quid dubids ? féptua-

ginis ad coclites affumptz feílo die ( cujus foa

ginta prope anmis fervivifli Chriflo , & mortem ti-

lemnitati erat apprime devotus) ejus defide-

qnes ?

rio fatisfadum iri. Quapropter poftridie an»

ln hzc verba exhalavit fpiritum, fta-

timque humo obrutum, ante urbi fepultum,

niveríartam , feflamque $. Dominici merfho-

quam mortuum nunciaverunt,

riam ardentibus xítuare febribus coepit, a

Idem p. 2.

Xl. Bernard. Senebfis, cum p

lerasque Itä-

quibus non refpiravit, donec expiravit. Pri-

20. Miji. ]ize urbes & populos fuz: do&trinz radiis illu-

die affümpte in coelum Virginis lolenni-

tatem, ut fe jam viribus defectum fenfit,

ftraffecjamque laboribus exhauftus& grandz-

vus efTet,concionandi tamen munus non omit-

convocatis ad fe fenioribus Cracovienfis Cice-

tebat, (quia charitas ei fuggerebat vires, quas

nobii religiofis commendavit eorum , quz

grandzva feneQtus ac debilitas minuebant)

a S. Dominico didicerat , eosque docuerat ;

cercus in regnum Neapolitanum tranfire , at-

obfervationem , mutuam benevolentiam y

que hic evangelii fementem facere , ficut in

charitatem ,. comitatem , maníuetudinem;

aliis Próvinciis fecerat, Aquiliam Aprutiorum

fandam paupertatem , omniumque rerum

e

m

o

metropolim profectus , loco predicte civita-.

caducarum , fluxarumque oblivione

Ggg

Hoc

R P. Lobn. Bibl. Man. Tom. 4f.

,

418

Bibliotbecæ Manuelis. Concionatorice

Hoc namque eft, inquiebat, zternz vitz te-

pretium in pauperes erogari. Cum vero nóe«

ftamentum, tutaque femita, quz ducit ad

bilis quidam potensque vir fuz pietati erga

beatitatem. Sic effatus conticuit, & pofte-

virum fanctum fatisfaCturus, pretiofüm flra-

ro die cum magno pietatis affe&u canonicas

gulum, quo corpus ejus involveretur, emií-

preces Affumptz Virginis folennes decantari

fet, ratus fadturum fe Deo gratiusobfequium,

audiiflet ; perceptis Sacramentis , & oculis

fi ftragulo hoc viri fancti exuvias venerare-

in coelum fublatis , tricefimum-magno fer-

tur, quam fi pretium illius pauperibus im-

vore pfalmum recitavit , cujus initium eít:

pertiretur, oblu&tatus hac in re defiderio, ex-

ä

In te, Domine , fperavi; & (imul ad hzc verba

tremzque voluntati illius, mox eum cacodz-

pervenit: Jnu manus tuas , Dominz , commendo

mon invafit, vexavit. dilaniavitque , donec

Jpiritum meum: füum Domino reddidit, quem

agnitam culpam faffus, pedibusque ejus ad-

pro tanta fua gloria crearat 17. cal. Sept. an.

volutus veniam popofcit Unde vir íancCtus

chriftiano cloCCLVII. etatis füag LX XIV.

miferi vices miferatus , ei manus impofuit

Tbidem 5.

XIV. S. Vincentius Ferrerius, Ordinis Prz-

monito, ut fervaret, quz erat policitus. Si-

April,

dicatorum, cum perfentifceret, fe propediem

militer vetuit honoratiori faum corpus con-

3 Domiao evocandum, idipfüm fuis fodalibus

ditorio inferri, vel in ecclefia templove hu-

indicavit, quibus Audtor fuit, ut quiefcerent,

mari, fed in*communi cum aliis peregrinis,

neque divinz voluntati repugnarent. Sic l-

pauperibusque ccemeterio fepeliri. Deinde

tus urbem lztantibus omnibus ingreffus pau-

circumftantes exhorratus ad amorem , fan-

cis poft diebus graviter febriit. Quare quam-

&umque Domioi timorem, omneque virtutis

vis lemper morti paratus effet, & omnis ejus

genus, animam füam reddidit Creatori, quam

vita, continua mortis medicatio fuiffet, tamen

ad tantam gloriam procrearat. Deceífit Im-

cuidam Ordinis fui religiofo facerdoti , de füis

peratore Valente, & (tefte Baronio ) anno

peccatis univerfim figillatimque confeffus a

chriftiano CCCLXXVIiíf..

Martyrologium

Martino V. fummo Pontifice, pleniffima in-

romanum merninit S.Ephremi cal. Febr. Grz-

dulgentia eft impertitus. Hinc Epifcopo, Ma-

ci in Menologio V. cal. Febr.

Fuit Ephrem

giítratui , Principibusque, civibus (upremum

vir admirandus, divinus a Deo (ingulariter

vale dixit, eosque monuit, ut, quz biennio

illaminatus, & a fanGis Patribus admodum

ultimo publice docuiffet, recordarentur , &

laudatus. S. Gregorius NyfT. quires ab eoge-

exequerentur. Sic enim ccoeleftibus a Domi-

ftas condidit, eum comparat Abeli, Noacho,

no favoribus cumulatum , cuisque de coelo

Abrahamo , Mofi, 5amuceli, aliisque Prophe-.

precibus adjutum iri.

Poftea fores occludi

tis, & veteris teftamenti San&tis.

Vi o

Eum quo-

juífit, ne a conferta multitudine, quz perci-

que S. Bafilius allegat, & ait, tanto remotio-

4nj

piende benedic&ionis illius ergo , certatim

rem fuiffe a fapientia mundi, quanto propior

Confluxerat, pictas ejus, & pax, & animi quies

fuit coclefti. S. Joan. Chryf. vocat magnum

impediretur.

Decreverat enim fupremos il-

Ephremum defolatorum confolatorem, Du-

los egritudinis fuz dies in fui dile&ti comple-

cemque paenitentium. "Theodoretus eum ap-

xibus exigere, ficut & fecit. Nam velut ec-

pellat virum mirabilem, & excellentiffimum.

ftafin paffus, in fümmi boni contemplatione

S. Hieronymus ait, eum complura fcripfiffe

defixus hafit, illam fufpirans patriam, ad quam

opera idiomate füo Siriaco , tanteque exifti-

gigantzis adeo paffibus feftinarat. Denique

mationis fuiffe, ut in aliquibus ecclefiis poft

tufis ubertim lachrymis, eximium pietatis af-

facram fcripturam, ejus etiam fcripta lege-

fe&tum prefeferens , Sacramenta percepit,

rentür. Metaphraftes, Sozomenus, Nizepho-

Chriftique paffi hiftoriam ab Evangeliftis con-

rus, Calliftus, aliiquz hiftoriz Scriptores, in-

fÍcriptam fibi przlegi , feptem pfalmos Davi-

ter.quos S. Athanafius Synaita , Photius Pa-

dicos ad poenitentiam pertinentes, itemque

triarcha, Gregorius Cedrenus, & Theodorus,

litanias recitari curavit, fecundum quas, in-

Prodromus de fan&to Ephremo diflerunt, tan-

credibili corporis animique lztitia. manibus

quam de viro füblimi, imo excellentiffimo &

oculisque in coelum fublatisjanimam Deo red-

divino. Opera illius admodum fpiritualia fünt,

didit, qui pro tanta füa gloria eam crearat,

& in ipfis velutin clariffimo fpeculo S. Ephre-

die Mercurii, ante Dominicam Palmarum,

mi vireus, eloquentia fingularis, altera pre-

anno P. C. N. cIc CCCCLXVIII. *

cepta, maximeque quidam fpiritus coeleftis,

IDEA V.

füpernus, fuavis & efficax (quo Dominus eum

fingulariter impertiverat) mirabiliter elucet.

Jllufiria. Clericorum jecularium pie morieniim

N

Hc ejus opera fancti Patres ,. Grecique faà-

exemnpla.

pientes adeo admirati fünt, ut illa ex idioma-

Ribad. . p.

S

L]

Ephrem virtutum, magnorumqüe plenus

teSyriacoin Grecum convzrrerint, & per di-

2, Febr, 1.*

meritorum , fimul ac fenfic a Domino

viaam bonitatem ad noftra quoque fzcula fint

evocandum fefe ex hoc mortalitatis exilio,

propagata beneficio Gerardi Voffiii Germa-

ad beatam perennemque immortalitatem, mi

ni, qui hzc eadem opera collegit, & in Idio-

rabilem illam fcripfit exhortationem , quz,

ma latinum tranftulit, doGtiffimisque illuftra-

quia ab eo jam moriente compofita fuit, di-

ta nobis Romz typis excudit.

citur teftamentum Ephrem , in quo fignate

II. Venerabilis Bedà cum feliciter vitze füzIbidemaz, -

vetuit fe pretiofis veftibus indui. feque lacer-

curfüm confümma(fet, egrotare paulo ante Maji,

nis juffit indutum fepeliri , quod fi vero fu-

anniverfariam feftamque Dominicz Anaftafis

neri fuo pretiofas jam veftes aliquas prazpa-

folennitatem, czpit laborare omnis eículenti

ratas haberent, juílit eas vendi, partumque

naufea; refpirandi,que difhicultate, quz tenuit

usque

C

Tius XCPHL Mi

419

usque ad afdenlïonem D(Smïhi . quämvïs, ut

intuitus quafi füa eos benedi&tione muniret,

erat fervidus, otiique hoftis, nec fuas in odeo

nullam paffus vel minimam membrorum di-

canendi, nec fuas in fchola docendi vices

diftorfionem , (ine ullo moleftiz figuo, ipfa

omiferit, fuis difcipulis cum. dictaret, füb-

jam morte, cujus ceteri vel nomen horrent,

. inde dicere folitus illa S. Pauli verba: Hor-

fortior , placidi(lime efflavit animam, octavo

rendum eft incidere in manus Dei viventis,

Calendas Junias: evat eo anrio dies facra Core

quo fcilicet eos excitarer ad Dei timorem;

poris Chrifti folemnitatis celebris ,. intra ho«

fed & alias iisdem di&itabat: Difüite, quam

ram fextam, ut przdictioni refponderet even-

Jpoteftis ocy(Jmne , quia' nefcio ,. quam diu fibi vobis-

tus, anno Domini millefimo

1

cum man(urus.

quing?f;teümo

Cum graviffime eum mor-

nonagefimo quinto.

bus urgeret , illud divini codicis oraculum

IDEA V.

crebris fermonibus ufürpabat : Flagellet Deus

omnen Pilium , quem recipit. Ec illud S. Am-

Illu/itia Jköuïärium S. Laicorun pie morien :

brofii : JNon ita inter vos vixi, ut pudeat me vi-

lum exempla,

veres nec timeo mori , quoniam Dominum bonum

m

I.

babemus. Similiter eum vaticinatum tradunt

de füprema , qez imminebat, orbis Chri-

Dhilippus l1. Hitpani

ä Rex, mä—gnumchgem Euæb.Niäs

ftiani calamitate, nifi flamma fopiretur, qua

in vita, Chriftianum infignem in morterenberg.

eceperat accendi, quamque quibusdam Prin-

reprzfentavit.

Multis morbis ac doloribusvirgo co-

cipibus (ibi familiaribus indicavit. Ita paulo

fingulari cum patientia per vitam exantlatis, 9nata C.4»

*- - pof ingruit horribilis illa tempeftas a Sara-

atque hos inter longevis podagra cruciati $ 2*

cenis, a quibus evería, vaftataque eft Europa.

bus exercitatus füit. 'Totum illa Corpus per-

Atque hoc fuum vaticinium complexus effe

repfit, ea cum carais ac nervorum convulfio-

fertur hoc ver(iculo: Regna ruent Romz;

ne, ut neque admoveri tenuiífimos pannos fit

ferro, flammaque , fameque.

Denique cum

fzpe paífa, nec non fingulariter affici delica-

fupremam (ibi mortis horam fen(iflec immi-

tam complexionem oportuerrit. Non fuit ta«

re, videndique fui Domini in gloria, eoque,

men audire lamentantem, non impatientermmr

' .qui vera eít vita fruendi percupidus, dum ca-

non moleftum infervientibus : quinimo folari

neret: Gloria Patri & Filio &c. fpirirtum Deo

eorundem de fua moleftiaafflictionem, Deum

reddidit in anniveríaria fefta

que Domini;æ

i

indentidem laudare, & divinzg fe voluntati

Afcenfionis: folennitate.

conformare. Erat fane iftud agere gloriofius

i

Vita fol.

,.vä—ria mcdica;

IlI. S. Philippus Nerius poft

aliquid reportatis e bello victoriis, ditionibus

413.

menta in morbo adhibita ad fuüos converfus.

in poteftatem redadtis, regnis monarchiz ad-

/ $i alia, inquit, vobis medicamenta non füp-

ditis, aut pari cum Alexandro fortuna mundo

| petunt, manaete, quippe quia cum morte jam

fibi- fübjugato.

Quis dicendo pro dignitate

luctari incipio; quibus dictis, ut (ibi ipfi va-

exequatur fortitudinem, ac conítantiam, qua

caret, conticuit. Verum quo plus fupremis

vultu immoto, ne füfpirans quidem; incifio-

appropinquabat, hoc magis fe mortem con-

nem alterius genu admi(it, & toleravit? ZEgrie

temnere palam indicabat aítantibus, fuper le-

tudine confectus & fractus languoribus, non

&ulum enim, ubi jacebat, quafi eam ad pu-

lachrymam mifit, non fignificationem edi«

gnam provocaret, fedentis inftar allevat fefe :

dit fenfus perculfi; leniendo duntaxat dolo-

duravictamdiu in eo habitu corporis, in quem

ri poftulavit, ut confeffarius elata voce Do-

fe tum compofuerat, donec fpiritum halavit.

minice paffionis ex Evangelifta Matthzo hi-

Aderat jam Philippo füprema hora, cum Pa-

ftoriam legeret,fignanterque verbis infifteret,

tres omnes accürrunt, & quem paulo ante vi-

quibus in horto Getfemane ufus erat Salva-

vum atque incolumem reliquerant, pene mor-

tor: JVon mea, féd tua. voluntas fiat.

Expertus

?

tuum przter opinionem offendunt: Hinc la-

ab hoc confilio, & fa&o cxlefte preemium, &

chrymz illico cunctis cadere incipiunt pre

converfus tox ad confeffarium profunda

dolore, qua(i pueris. Tanti viri jadturam, nul-

cum demiffione monuit, ut gratias Deo re-

lus erat, qui non lugerec; & quis morientem

ferret: füppreffa lxtitiz cauía, ne in animis

Philippum intuitus lachrymas tenere potuif-

circumftantium aliqua füi exiftimatio prove-

fet? qui (ui ipfius oblitus, nihil amavit magis,

niret; ita gloriam, qua apud Deum fuerat il«

:

quam aliis prodeffe. Interea Patribus commu-

luftris, chriftiange demiffionis velo obtegens,

nem parentem infolabiliter plorantibus , ejus

ex ea virtüute cg&terarum bafi, imo corona«

animam Cazfar Baronius lachrymas precibus

mento impulfüs, animi magnitudinem, ac ro«

miícens Deo,San&tisque de more commendat:

bur fingulare moriens explicuit: Pluribus an«

quo peracto admonitus a medico, Philippo

te mortem diebus de imminente obitu factus

mortem inflare, ad illum mox converfíus;

certior, nullo metu, aut triftitia, fed feftivo,

Heus tu, Pater mi! clamare coepit: Quid cau.

ac gaudenti obtutu nuncium accepit. Mox

fie eft, quod nobis nullam verbum dicis? Al.

ad complectendum amicum hofpitem pro di-

loquatur, quzífo, Pater filios, quos Chrifto tan.

gnitate fe comparaturus expiationem con«

to labore genuit: eripiat, rogo, filiis tantum

Ícientiz, quam diligentiffimam & frequentem

&olorem, aut minuat faltem : Ubi benedictio-

promiGt. . Diebus quinquagenis eodem fi-

124

nem filiis tribuerit Pater, tam eorum minuet

tu fupinus ftrato incubuit, virium lapfü, ac

dolorem. His Philippus auditis , oculos con-

vi dolorum mutationem, & innovationem

feftim in coelum tollens, aliquantulum ora-

loci prohibentius. Unum tunc Regis defi-

vit pro filiis: fupplicatione completa aftantes

derium audiebatur, ut fiat Dei voluntas 5

K, P. Lobn, Dill, Man. Tom. Àf

Ggg2

Una

»

420

Albliotbece Manualis : Concionatoriae

dextera tenuit ; tam ar&te complexus, ut mote

Hba hzc cogitatio,ad bonam mottem compa-

ratio. Accidit, uce cubiculariis quidam letior

tuo vix potuerit eripi. Diebus, quibus quine

nuntiaret ; judicio medicorum ex eo morbo

quagenis decubuit, decies & quater facro epu-

lo refectus fuit.

Converíatio fub id tempus

Philippum adhuc biennio fuperftitem fore. At

Rex nibil ad ifta animadvertens; cum mor-

omnis de morte. . Capi menfuram juffit fere-

tri, quo elatus fuit Carolus; quo item amictu

tuus, inquit, fuero, imaginem Deiparz, quam

videtis,iquondam mez matris donum , quam

involutum farcophago intulerint,explorari,ut

non diffimili apparatu conderetur. Funebria

ego

quinquaginta fex annis mecum de collo

circumtu

li, filiz mes date. Intentus in finem

fibi alia inftrui vetuit, quam quz religiofis

Conventus S. Laurentii impenduntur.. Mor-

vit& pie de

currendum, quz ad eum facerent,

o corpori przftandum , fa-

tem Regis omnis chriftianitas luxit.

quidque deinde füu

Fereconfonant his, qux de eodem Jo. Rho. Jo. Rho.

pienter ac provide

preordinavit. Collo meo,

fcripfitquod fcilicecapproximante mortis ho- 5 « 3«

inquiebat, cruculam ligneam a filo appendite,

ra, filio fuo Philippo llI. ad fe accer(ito, rejecta * ^*

ut pedtori infiftat. Mori volo, crucifixum te-

ftragula vefte,pectus reginarum olim curarum

nens manu, quo cum mortem obiit Carolus

hofpitium nobile tunc ebullientibus, ac ftabu-

]mperator progenitor meus. Adfunt ibi binz

candelz ad Aram divz Virginis de monte fer-

lantibus fcedis pediculis horridü oftendens,di-

rato benedictz, unam de iis habete in prom-

xerit: videPrinceps,quo tandem recidant,utri-

usque folis divitiz, &territo concuffoque bellis

ptu, prafentandam, cum opus fuerit, Sarco-

phagum, & fepulturam ratione, quam edico,

veteri novusorbis füb jugum miffus.Morimur.

. Il.Stephanus Hungariz Rex poft filium amif- Ribad.p.o;

inftruetis, Agens fuper negotiis animz cum

confeffario s Pater, ajebat, Dei, apud me vi-

fum,«gritudine correptus,eaque paulatim fta 20. Aug-

&us eft adeo,utinfi(tere pedibus nequiret. At-

ces agis: promitto tibi,przftiturum me fingu-

]a, qu& függefferis, faluti mez opportuna: per

que hinc ficarii aliquot arripuerunt anfam fefe

vindicandi,quod ab eo fefe feverius habitos ex-

te (tabit,(i quidqua

m neceffarium abs me omit-

tetur : Adunivería paratum habes.

Voluit ut

iftimarent. Itaque quatuor inejus caput con-

Philippus filius ad

effet,cum exarema unGtione

fpiravere Palatini, quiprius eum perimere de-

Tbídem

xpedita fubdidit: Pe-

creverunt,quam naturali morte defungeretur.

erat inungendus. Hac e

Detemb

tii,ut intereffes praíens huic fun&ioni : utin-

Quapropter unus eorum vel maxime audax,

füb primas ingruentis vefpera tenebras, ante-

fpicias

$

;quo res humanz fine terminentur.Tum

*

folicite i

nculcavit , & iterato commonuit, ut

quam cubili regio lumen inferrecur,ftricto fer-

ro, quod pallio abíconderat; parricidii cercus;

cordi unice haberet religionem chriftianam;

defenfionem fidéi,& curam juftitig: ut conatus

irrupit. Sed Dei;qui füos tuetur,nutu,fimul ac

acregnandi eo di-

pedem cubiculo intulit, gladius manibus ejus

omnes per tempus vivendi,

rigeret; ut,

cum ipfe quoque mortis artic

ulo

excidis. Rex tinnitu ferri candentis excitus,

fecurum in conífcientia fe

percontatus eft,quid (ibi tinnicus ille portende-

appropinq

uaverit ;

experiatur.

Mandavit fübinde, ut vulnera nu-

ret? Tum vero ficarius metu propemodum

exanimatus, Regisque veftigiis advolutus, &;

darentur,quz ex

morbi, & curationum tractu

cur adveniffec faffus , deftinati parricidii ve-

acceperat. Ea filio commonftrans: Ecce, in-

quit; fili

quomodo a mundo & tempore Reges

niam popofcit.Ille fapplici veniam impertitus,

tractentur, ecce,

quam pariformiter ad czte-

in reliquos conjuratos repente comprehenfos

ros homines mundi ca

pita miferiis fubjaceant!

capitalem tulit (ententiam. | Crefcebar in dies

infirmitas, unde prudenter vir fan&us collige-

Vide,quam fevere,fed jufte,defectus meos,per

bat ex hac valle mortalitatis ac moeroris (e

quos min

us,utoportuit,Deo fervivi,ipfein me

dicet: nec adhuc fcio, quid in futu-

propediem ad regnum gloriofius evocatum iri.

nunc vin

rum mecum difponat.

Binc velim, ut conclu-

Quare cum magno pietatis affectu omniaSS.

Sacramenta percepiffet, ad fs coattos Epifcop.

das quid futurum fit iis, qui Deo negli

gentius

parenc; Tum Chrifti de cruce penden

tis efli-

regnique Dynaftas, ut fidem catholicam tues

rentur, & juftitiam moderarentur cohortatus;

gie

m & flagellum fanguine cruentarum protu-

lit, & hoc figno,

inquit,manus obarmatus diem

delignato fibi fücceffore, cum fuos omnes (in-

gulari pietatis affe&u (acratiflimz Virgini Ma-

obiit Carolus Imperator Avus tuus, ut nunc

riz commendaffet,eàmque fupplex oraffet, ut

ego Rex catholicus : hoc idem in pigaus falutis

füum Spiritum fuo Filio offerre dignaretur,ex-

aífumo, dum morior; non aliter ages fili, &

reverenter,ut decet,femper habebis imaginem

piravit 18.Cal.Sept. qui diesut eft affumptz B.

Chrifli Salvatoris: Ita exemplo tibi Carolus &

Virgini in coelum,feítus, (ic & eodem defungi

m tibi nobiscum com-

(urnis ab ea precibus contendit & impetravit.

Vi d

ego preivimus: meritu

lil. Homobonus fuit in fündendis adIbidem 3.

inuné exinde ípera

Sanguis huic flagello

Deum. precibus pius adeo , ut iis non tan- Nov.

afperfus.noneft meus;fed Caroli Imperatoris,

ac Domioi mei. Tibi nunc affervavi, ut memi-

tummodo diei, fed pleramque etiam partem

no&is impenderet. Semper matutinas pree

neris, nos prz czteris indigere, ut (imili modo

fanguinem fündamus. Accipe donum, & pre-

ces adibat, tamque diligens quavis noQte ad

S. Egidii edem ventitabat ad eas audiendas,

tiolarum reliquiarum loco conferva, atque in

pretio habe. Deo conjundtus vive, a quo tibi

ut parochus nomine Hubertus, fimul campae

nulam infonuiffet, fübito ad referandas eccle-

benedictionem opto, quam paterne & ego im-

ertior. Simul benedictione amanter imperti-

fiz valvas fe proriperet, ut Homobonum ad-

mitteret.

Idem virum fanQum reperit in

ta Philippum dimifit, necultra vidic. Moriens

cereum benedi&tum Deipare Monferratenfis

templo fxpius orantem, quamvis ipíe fores

eL

C

ïïtufüs XCIJ H. Mors.

421

el nbn referaffet. Nam cum maturius adve- cis mentionem dixït: - Hec eft fola [pes mea; in

niens portam fen(iffet occlufam, Deus eam

bac emori certum ef]. At cum jam ad duellum ac-

miraculo pandebat. His atque id genus mira-

cefliffet, oris habitu terroris, horrorisque ple-

culis, & fua fanctitate multos convertit,etiam

no effe ccepit, quafi perquam difficili gravique

pertinaciffimos hareticos, quos admodum

fibilaboreobjecto. Perftititin hoc afpe&tu ali-

doGi religiofique viri variis argumentis;ac ra-

quantifper ; cum derepenteexclamavit: Ma-

tionibus incaffum tentarant. Denique anno

gna e[l vis orci fed eam Cbrifli 3 Efu vis ex adver[o

chriftiano cloCX CVII. cum pro fuo folemni

longe valentior fregit, & obtrivit. Neque diu poft-

matutinis precibus interfuiffet fanus & inco-

ca: P'lane vici. Et denique: Me totum equitatis

lumis, fecundum has fixis humi coram crucifi-

divine judicio fubmitto. Ac ftatim color & füavie

xi Domini icone genibus in preces fefe dedit,

tas oris ejus rediit; addita etiam venuftate, &

.'ïho.

coque corporis fitu duravit, usque ad miffz fa-

fplendorequodam. Atque fic exhaufit animam

Ia.

crificium,in quo cum facerdos hymnum, cujus

an. falutis MCCCXXIH. V. Cal. OGobr. cum

initium eft: Gloria in excelfis.&9c. vecitaret, ipfe -

ageret ann. XXVIII neque ulla poftea morta-

protenfis & invicem commiffis decuffatim

lis pecies, aut pallor vultum ejus deformavit.

brachiis nulla przvia xgritudine tentatus,

Audiamus Surium, his e

regie concinen- Sur,

17v

nullo ftrepitu edito,placidiffime animam exha-

tem, quando ita fcribit: S,

É

lzearius Comes Sept c.13.

lavitId. Novembr. In hüanc modum mortuus

illuftris, fed vir fanctiffimus, & qui cum uxore

eít inventus, diditaque per urbem mortis ejus

nobili perpetuam virginitatem coluit.in mor-

fama, mox innumera concio ad eum viden-

tis articulo pofitus.jubebar,(ibi Chrifti Domini

54

dum, venerandum, tangendum, pretiofarum- -

paffionem legi ; lingua'ejus a divinis non ceffa-

Au.

que reliquarum ejus quidquiam referendum

bat laudibus , crebro repetens illum verfüm:

confluxit. Porro mulus lachrymis, & magno

Dominus opem ferat illi'füper lectum doloris

pietatis affedtu fuit ad S. /Egydii humatus, ubi

ejus: univerfum ftratum ejus verf(afti ii infir-

Dominus eum multis miraculis illuftravit,

mitate ejus: Sumpto autem Dominico Sacra-

claudis pedes, czcis oculos , linguam mutis,

mento, cum facro oleo ungeretur, & veríüm

aures fardis, falutemque zgris impertitus.

illum dicerent: Per crucem 69 paffionem tuam;

Ibidem 6.

Decembr.

IV. S. Hubertus cum multa monafteria, in

libera eum Domine; Ip(e eundem tertio repeti-

quibus etiam ipfe propriis manibus laborarat,

vit, & addidit: Hwc eft fpes mea, in hac volo

fundaffet, tandem optata dies affuit, quo Do-

morit.

EE ERE RRE EEE

Ad extremum jam in agone pofitus,

minus eum exilio mortalitatis educere, & in

vultum prz fe tulit valde terribilem, uode

patriam evocare deftinarat.. Cujus divini con-

colligi liceret, eum in magno verfari labore

filii przfcius, mifit rogatum S. Antiftitam AI-

ob quzdam illi objecta: atque füb ejusmodi

degundem, quo fibi linteum , quod fuis ipfa

confli&u exclamavit : Magna eft demonum

manibus concinnarat, concederet fuo funeri

vis,fed eam penitus enervarunt virtus & meri-

accommodatum. Antequam tabellarius, €o-

ta facro- (anctz incarnationis & paffionis Jefü

dem defltinatus, fuiffet appulfuüs, jam S. Virgo

Chrifti. Et poft paululum rurfum exclamans:

coclefti vifo didicerat, quid S. Huberto eflet

Plane,inquit,vici. Poft aliquantulum temporis

futurum, moxque funebria ei lintea deftina-

fpatium cum ingenti clamore dixit: Totum

navit, quibus exanime corpus ejus involvere-

me divino judicio committo. Atque his di&is

tur. LHec vir fan&us vix accepit, cum fpiri-

reparatus eft vultus ejus, & quodam rubore

tumin Dei manus edidit. Itaque hislioteis in-

atque fplendore,multaque elegantia perfufüs,

E

volutus,perbonorifice a fuis difcipulis ubertim

atque ita reddidit fpiritum.

[

collachrymantibus in Sacello; quod ipfe con-

"VI. Erat quidam tan&us eremita, qui interSpec.

ftruxerat, humatus eft. Centum quinquagin-

Cxteras virtutes magnam habebat gratiam in- Exemp. v.

ta annis ab ejus obitu Abbas divinitus admoni-

firmis miniftrrare. Hic admonitus per vifionemlnfrmitas

tus corpus ejus tranftulit adeo recens & inte-

ivit ad proximam civitatem, & dum veniffec*X€mpl.19.

grum, ut co primum die videretur expiraffe,

ad portam, vidit quendam horribilem infir-

quod Arabicos odores,& Poftana rofaria redo-

mum & fcetidum, quem etiam leprofi inter fe

lebat, eadem lintea, quibus exuviz facrz fue-

fuftinere non volebant. Huic cum fanctus ere-

rant involucz, nihil rabis, nihil vetuftatis con-

mita infervire coepiffet,eum in Domino cone

traxerant.

Hlores etiam herbzque, quibus

fortans, reípondit infirmus: Sit Deus altiffamus

facrum funus fuerat afperfum, priftinum odo-

benedittus, qui banc mibi donavit infirmitatem. | Sed

rem, viroremque retinuerant haud aliter, ac

