CXXI. Rex quidam Sinarum palatium inha-

bitat, non muris fultum , fed odo columnis

rit Hormisda, fe putare jam dimidium urbis

abfolutum propter zdificiorum fplendorem,

fáperimpofitum, quz ad pedes 70 affurgunt,

cum tamen nec dum intraffet illam.

quasque bini homines compleQeerentur, fünt-

CXXVIII. In Oxirinco urbe Thebaidis

que tales hz zdes, quz tanti Regis majefta-

tem deceant.

plura erant monafteria, quam domus ; 20006

. CXXIL Summus Rex Sinarum Regiam

virginum, & 10000 monachorum ibi repe-

habet, quz 79aulas continet , & tantz maje-

riebantur. S. Bernardus 160 monafteria xdifi-

cavit cum fex germanís fratribus.

ftatis eft, ut dies abfümatur tota in ipfis aulis;

.CXXIX. Ven. Beda narrat , in monafterio

cubiculisque perluftrandis ; Ex iis aulis 4 ma-

una inferne fuperneque to»

Bangor tantum effe numerum monachorum,

gis infignes funt,

ta zre, alia argento , tot

a auro & encaufto

ut, cum in feptem portiones cum prazpofitis

onibus p

retiofisque gemmis

fibi Rectoribus monafterium effe divifüm ,

alia, quarta uni

nulla harum portio minus, quam 3oo homi-

exornata & conte

&aeít, Septemplices muri

invicem valde remoti omnia zdificia cingunt,

nes haberet, qui omnes de labore manuum

vivere folebant.

4

vifitur ibi folum regium ex ebore, prorfusque

confe&tum eft gemmis pretiofiffimis, adeo ut

-.CXXX. Petrus Cavenfis Abbas, tribus mil-

libus monachorum una die veftitum mona-

noctu micet, & intenebriscorufcet, Rexnun-

fpe&tandum przbet, fed

chalem tribuit.

In unico monaflerio ex iis,

quam fole lucente fe

tuo faces acceníos

quibus S. Macarius przfidebat, 1400 reperie-

qui adftant miniftri

, perpe

In Grinefienfi monafterio in Gallia

pre manibus tenent.

Si adeatur colloquii ,

bantur.

90o monachi priori fzculo vixerunt, u &

àut audiendorum legatorum cauía, ingentem

ingr

editur ferpentem artificio fadtum in pa-

in Winbruno Britaniz $oo moniales,

CXXXlL.Sub Serapione monachorum 106ce

latin

a area locatum , cubiculi capacitatem

habentem, fex quoque neceflarios fecum in-

vivebant. In Nitrianon procul ab Alexandria

40coo paffuum, numerabantur ;joo monafte-

gredi jubet ,

in ferpentis pectore feneftella

ria omnia funt ; coo monachorum.

e(t vitro obdu&ta , ut lo

quentes ipfe quidem

non tamen ab iis videatur.

. CXXXII. [n urbe chinchem Sinarum pons

videat,

CXXIII. Regis Zipangu

palatium totum la-

extat longitudine 900 paffuum ex fàxis, quo-

minis aureis confe&tum eft,

uti omnia folaria.

rum minima amplitudo ad pedes 20, latitu-

.

do 5 fe extendebat.

Alius eft non procul.ab

Jave Majoris i

nfulg Regis pa

latium ampliffi-

ilud pluribus gradibus afcendi.

urbe Anchieo 1300 longus paffus. Alterius

mü eft, inquei

tanta eft laticudo & longitudo , ut vicus in-

tur,quoru

m fempe

r alteraureus eft,argenteus

didem etiam inlarninis, quibus mu-

ens fit in eo exftructus. Í[n Quinfai urbe

alter, quo

12000 pontium reperta fünt, qui omnes tane

rustegebatur,

obfervabatur. Te&tum quoque

eximioauro Compo

fitum erat, plurimaque fta-

tx erant amplitudinis , ut onerarias naves

admitterent.

bant fimulacra aurea, innumerabilibus gem-

mis & diadematis, exornata, ita ut qui vide-

CXXXIII. In India via ad O&imeftre iter

lapidibus ubique ítrata eft, 20c000 diípofita

runt, dicerent,

in orbe reperiri nihil pretiofius.

CXXIV. Regu

lus Abibeiba inhabitat pa-

fuünt in itinerantium ufum in hofpitiis, in fin-

bores excelía fre-

gulis vero hofpitiis 400 equi curfores alun-

ludem ingentem, in qua ar

tur.

quentifTimz

fant, tamque latz,

ut oCto viri

Hofpitia hzc ubique occurrunt , tam

J

is eas non complectantur , in

ornata, ut Reges capere poffint.

conjundis uln

CXXXIV. Reges Cufconii duas vias milita-

iis ergo Rex cum reliquo populo habitat pen-

filibus caíis exftru&is.

res direxerunt ad plura milliaria , quam 2000.

]talica , atquein iis ad fingulas feptenas leucas

CXXV. In Aquilonari regione comper-

diverforia conftituerunt tam ampla, ut in fin-

tum eít, muros conítrui ex glaciei fragrmentis

eadem ratione compadis, qua marmora jun-

gulis nudus, exarmatus, famelicus 4c0c0 ho-

minum exercitus fübito appellans veftiri, ar-

guntur, füntque adeo firma , ut nullis facile

mari, & in longum tempus pafci poffet.

tormentis expu

gnari poffint.

CXXVI.Jov

ius fcribit,

cum Rex Anglorum;

CXXXV. Strabo fcribit juxta Damafcum

effe antrum , inquo 4000 hominum commode

& Galliz in fini

bus Morinorum ad colloquium

conveniffent, Regem Angliz ligneam domum

habitare pofünt.

CXXXVI. In ZEthiopia vero aliud eft tam

attuliffe, que erat inftar ampliffims Regie

cum ampliffimis

porticibus , ac coenaculis ,

amplum , ut in eo ingens ecclefía & mona-

teria miris modis ela-

(lerium e&dificatum fit.

que conítabat ex ma

CXXXVII.1InPtolomzi bibliotheca 2c009

borata, picta fimul &

inaurata, tanto fabro-

librorum reperta funt, & tamen tota poftea

rum & architet&torum

ingenio , ut aptiffimis

juncturi

s.2c vertebris tota plicatilis membra-

incendio confümpta eft. — Alexandria biblio-

theca 40cooo librorum , tefte Oforio , qua

tim divi

di, &, cum luberet, tolli, ac in varias

continebat.

formas diftingui , & erigi poffet.

.

poítea aucta 7coo00

Quabacond

oni cubicü-

. VII.

CXXVII. In regia

DE HORTIS , ET QULE IN HIS

Jum erat totum ex laminis aureis ita compae

eret, transferri poflet.

CONTINENTUR.

&um, ut quocunque lub

CXXXVIII. Phzacum regio, cujus Rex

Rome olim tam fplend

ide «des vifebantur;

ut cum Confítantius Imperator fecum Hor-

Alcinous fuit, hortos habuit tanta pomorum

-

misdam Períam peritiflimum Architedtum

'

varietate nobiles ; ut prematuris primis no-

:

& (üburbii parte maxima pertranfita

va Ítatim renaícerentur.

duceret,

CXXXIX.

Tiulus CVIIL. Orbis:

663

CXXXIX, In Thebis ZFIgypti 100. porte ferit, mox eosdem iterum diffundat, e contra-

fuerunr, & horti penfiles, e quibus, fi nece(- rio vero alia arbor eít, quz equos etiam in-

farium (uerat, exercitus armatos educebant vitos attrahar, occulto quodam fenfu, nec.

Reges, nemine, e civibus id fentire.

-"Mlia animalia, idque aliquando a&u contigit

CXL. Babylonie fuerunt horti penfiles in. Alexandro Magno equo (uo in(identi,

quadrata figura, quorum latus quodlibet .

CXLIX. In ripis Gangis fluvii arundines

quaternum eft jugerum, hi fornicibus conti- funt,qu& hominis amplexum füperent, ita ut

aentur, fefe in forcipis modum intercidenti- ex fingulis fingulz naves pifcatoriz fieri pof-

bus, fitis füper pilis, in aleatoriarum tabella- fint. Cortex enim earum ad palmi men(üram

rum formam, aliis füper alias pofitis. . Pile craffus eít, ingulaque internodia hominis cu-

concava fünt, & terra plenz, ut arbores ma- jusque proceritati zquantur, unde incolz

ximas confitas recipere poffint.

randia vaía ex iis conficiunc. Bocatius ícri-

CXL/. In ZEgypto Labyrinthus e

it,. flumine Odono tam grandes arundines

mos 1COO. & Regias 12. perpetuo parietis am« gieni, ut unam vix triginta homines ferre

bitum amplexus marmore extructusacteCtus valeant, unde trabis firmiffime officium in

unum iin fe defcenfüm habet; porticus omnesS zdificiis przeítant.

90. gradibus af(cenduntur, fuitin hac Labyrin-

CL. In regno Samara prope Javam mino-

tho Coloffüs Serapidis ex Smaragdo.9. cubi- rem nuces crefcunt, qu& magnitudine íüa

torum ; ambitum habet 36000co. paffuum.

humanum caput adzquant, prebensque ex

CXLII. In in(ula Ceila arbores füunt tam medulla non cibum modo, fed

3

potum »eciam

craffe, uc nec 14. viri eas brachiis circumdare perquam fapidum.

"

a P&rfïca fün

poffint. Linde etíiam ob proceritatem a ripa

.CLL In urbe Ciang

t mala fa-

in ripam pontium loco in fluminibus ftatuun-

idiffima duarum librarum.

tur.: Aliz itaexcreícunt in altum,;ut nec fagit-

CLII. In urbe Quinfíai pira reperiuntur 10,

tis trajici poffint ; radices vero e terra adeo librarum; & (apiditlimi candidiflimique fucci.

attolluntur, ut füb curvatura earum currus

CLill. ln india arbor eft altiffima, cujus

tranfire poffint. Majolus coll. 21.

rami excre(cunt füpra 12. cubitos , reliquum

-CXLIII. In provincia Malabar arbor eft, poftea fponte fle&titur deorium usque in fo-

ex cujus ftipite extuberat unicum pomum, lum, terrzque etiam íponte figitur, ibique

fed tam magnum , ut robuftum hominem etiam radices mittit, ruríum novam efficiens

oneret. — Continet autem Pini more intra fe. arborem, cujus etíam rurfum rami eodem or-

fru&tus 3oo. diftin&is peliculis, quorum fin- . dine reflectuntur , & radicibus emiffis, nova

guli noftrorum pomorum magnitudinem quoque arbore exurgente, adeo in longum ea

"€quant, rurfumque intra illos continentur propagatio arborum augetur, ut longiffima.

& alii, quales in Echino Caftanez.

ornatiffimaque porticus umbratilis efhiciatur.

CXLIV. In Calecutis regno arbor eft, cui. Sunt autem hz arbores tantz amplitudinis,

tantum funt 4. folia ramorum vice expanía, ut füb fingulis ad evitandum meridianum

quorum latitudo tanta eft, ut hominem a fole zítum percommode 400. homines fedeant.

& pluviis defendant.. In Cael urbe provinciz

CLIV. 1n Orbe novo tam fertiles fünt ari-

Malabar cujusdam infructuofz arboris folia. ftz, ut ex una bis mille grana numerata fint,

ad 6. cubitos longa, totidemque lata funt, ita & craffitie humano brachio zquentur. Afri-

tenua, ut papyri vicem fübeant.

cz frumentum quibusdam in locis tam fertile

CXLV. ln Themiítitan feu Mexico urbe eft, ut ad quinque culmorum proceritatem

arbor eít, cujus corcex eft Joco tili ad texen-. culmi afcendant, nec minores calami fint di-

dum percommodus ; lignum, fi acuatur,aptil-: gito fructum 209. & 400. granorum . ferant,

fimum ad acus conficiendas, unde ex eadem bis in anno metitur, nec polt pritma (ata feri-

arbore veftes conficiuntur.

tur, cum fponte cadentia a culmo grana in

CXLVI. In Hircania ficus tam fertiles funt, novam mefífum exurgant.

ut 270. modios feiant. . Indorum pornatia fi-

CLV. Fabz in ZEgypto non prdcul ab Ale-

cus habent, quarum caudices in orbem fpa- xandria in arborem prope exurgunt, illarum

tio 60. paffaum extuberantur, ranorum um — folia tam ampla (ünt, & tanta durities, ut po-

brz ambitu bina ftadia confumunt, foliorum culi minifterium fine artificio fübebant,

latitudo formicz Amazonicz peltx compara«

CLVI. In Hifpaniola infüla pepones tam

tur,pomum eft eximiz fuavitatis. Ficus /Egy-. ampli fünt, ut finguli homines unico fe fen-

- ptiac uno anno fepties fruCtum ferunt.

tiant onuftos, vixque humeris ferant ; cre-

— CXLVil. In Margiana provincia vites funt. fcunt autem toto anno femper maturi, fam-

tantz amplitudinis, ut bini homines con- per fapidi, & ad vefícendum grati.

jun&is brachiis ftipitem nequeant ampledti.

Uvarum autem botri bipedali funt longitu-

/$. VIIL

dine, in Mauritania

vero botri bicubitales.re-

periuntur.

-DE OPER

IBUS ADMIRANDIS.

CXLVI

1

II. In prövinciä Pudifetania arbor — CLVIL. Coloffus Rhodius feptuaginta u

eft, cui nomen eft Pudor, quz furgitin altitu« " bitorum altitudinis, erat, pauci pollicem ejus

dinem palmorum novem, atque ideo pado- ample&ti poterant, digiti illius majores erant

ris nomea conlecuta eft, quod (i quis propius plerisque ftatuis, vafti fpecus hiabant de fra-

füccedat, mox illa velut retrocedens ramor. &is membris, 12. annis effeGtus eft, confti«

in fe ipíam colligat; ubi vero iterum recef- titque 300. talentis. Majol. 23. col.

R. P. Lohn. Bibi, Mau. Tom, 1

Mmmms23

CLVIIL..

664

diibliotbese - Manuahis . Conciotiatorias

CLXVI. Plinius memorat, QUcndam Ho-

CLVIII. In Orbe novo ex oíffibus Cete na-

ves compingunt. Leander fcribit, fe Venetiis

meri Iliadem in membrana , quz nuce corue

cludi poffet, fcriptiffe.

paves vitreas vidiíTe,jimo& triremes,parvas ta«

men, & non ad ufüm navigandi fa&tas. Lufita:

CLXVII. Francifcus Alumnus fymbolum

ni ante hac fatis diunavibus ex corio ufi fünt.

Apoftolorum & S. Joan. Evangelia in fpatio

Aícitas tradit, Arabes bubulis utribus conta-

denario magnitudinem non excedente diftin-

Giffime conícripfit.

bulatas crates imponere, & fic aquis fe com-

bore formïcas &

mittere. ZE:hiopes habent plicatiles naves,

CLXVIIL Callicrates ex e€

alia animalia tam parva fecit; ut partes earum

quas, übi ad ripam venerint, extrahunt,& hu-

meris portant. Caligula Imperator navem ce-

à czteris cerni non pofient.

L]

" CEXIX. Myrmecides qui

dam quädrigam

drinis tabulis compegerat, puppim fecerat

eburneam, auro ac gemmis ornatam, eratque

ex ebore fecit; quam mufca alis degeret.

CLXX. Aurifex quidamAfricanus Memphis

hac navis tanta amplitudine, ut fpatiofas au-

las contineret, haberetque hortos virentibus

ulicem catenula aurea alligavit.

"CLXXL Romz organum füerat vifum,

arboribus confitos, ubi etiam irrigatione Ho-;-

i

rerent.

quod tübas, tymbana , & integros hominum

CLIX. Amulius Rex machinas invenerat,

chotos referebat, ita ut pueriles voces.fe a

x

i

quz tonitrua, fulguraque referrent; & fulmi;

dire quis putaret.

N

:

na ejacularentur.

CLXXII.: Veneti

is ex vitro Fa&äaerant dr;

" CLX. Architas p

hilofophus pariter & me-

gana valde fonora, Silvefter IL. Pontifex or-

chanicus columbam fecit ligneam , qu per

gana con(truxit, que calefacte aquae violen-

aéra volaret, fi tamen femel confc.derat, non

tia moydukllatos ederent fonos,

affurgebat.

(

*

* CLXLI A

AT ILR

ER A CULIS ET

Ibertus M. ftatuam hominis for-

DEN

PORTENTIS.

ma articulate loquentem confecerat ; 'quatn

CLXXIII.

jJuxta Harpa:a oppidum' Afiz

S. Thomas ad fpectandumi in cubiculum in-

Mi

tromiffüs, cum audiret loquentem, perterres

eft cautes horrenda, unico digito mmobilis, f&

.

tamen toto corpore impellatur, refiftens.

fa&tus baculo fregit. Interrogatus poftea ab

CLXXIV. M. Cu

Alberto, quomodo machina placuiffet , .cüm

i^X

rius & Valeria cum þd;n-

Stpltt

diceret, fe €

a

f

tübus nati funt.

[

m confregiffe, fübj ecitAïlbe.rtus?

* CLXXV. Filius Pruliz Bithyniorum

Regis

t Y

opus 30 annorum contregifti.

Don.

CLXIL . [nventa füht Horologia, qu& non

i fuprema oris parte non dentes, fed os con-

$«t

tinaaum habuit loco dentium.

"TFimarchus

modo excitent dormietitelii horà, qua cupit

excitati , fed etiam miállei ictu 6 filice ignem

duplicem utrobique ordinem dentium.

excutiant, ut adeo, duifi efca fpoute aduritur,

CLXXVI.' Mecinas ultimo vitz triennio,

& lychnus illi proximus accenditur,.'h;

nec unico quidem momento , dormivit.

me?

CLXXVII. Albertus M. teftatur, fuiffe vi-

habeatur absque humano opere.

CLXIIL Horologium turris Pretoriang

rum quendam melancholicum, qui in.carcere

er 7. hebdornadas jejuniis durarit.

continet totius anni revolutionem cum redto

eur(u folis & lung, numeroque certo tnenfium

- CLXXVIII. Scipio Africanus annis j'4. ni-

hil emit, - nihil veadidiz, nihil zdificavit.

& dierum, & affignatione Calendarii totius

anni: habens item ortum & occafum, meri-

CLXXÍIX. Gorgias Epirota in funere ma-

tris füz utero elapfüs, le&tum ferenres confi-

diemque, folftitia, lanz: & folis altitudinem,

"

z:quationes, quantitate

m dierum ac noCtium,

ftere coegit inopinato vagitu.

.

[

ortüm & occafum Zodiaci;

CLXXX. AntipaterSidonius omn!

Bus, an-

lunz oppofitiones;

nis eo die febre laboravit, quo genitus eít,

numerum horarum triplicium;

feu integri, di-

midii, & horarum inzqualium feu planetariae

eoque die etiam tandem excunctus cít.

/|CLXXXI. Ariftomenes Meflenius ab Athz-

rum omni tempore concordantium, quas ho-

ras oftenditunica manus feu index, qui mobi-

nienfibus diffectus hirfütum cor habe e ree

ertus eft.

7

lis exiftens cum ipfo fole de uho figno zodiaci

litl.»,

in aliud per unum gradvm fingulis totius anni

CLXXXII. Quo anno

Saguntus deleta c;-;[t

áb Hannibale, puer in eadem urbe reveríus

Y.90,

diebus tranfit. Infra fphzram horologii forin-

*

fecus eít alia grandis [phera, cui infcriptum eft

eft in uterum matris.

"CLXXXIII.Pauloante mortemCzfaris equo-

Calendarium, ubi Angelus a latere collocatus

uotidie prafentem diem virgula demonítrat.

rum greges comperti fünt pabulo abflinere;

übertimque flere.Pridie vero avem regaliolum

Mathi

- CLXIV. Aaron Rex Perfarum ad Carolum

V. 36

Imperatorem Clepfydram, dono miferat ex

cum laureo tumulo fe Pompejane Curize infe-

rentem, volucres varii generis difcerpferunt,

aurichalco ita compofitam , ut , quod horz

elapfz fuerant, tot erez pilulz in fübjedtum

CLXXXIV. Midz puero dormienti tormi-

cz in os grana tritici congefferunt ; Platoni

cymbalum deciderent, totidemque equites

.per feneftras apertas €

vero apes, mel & favos intulerunt.

claudebant.

x

?cibant, easque iterum

CLXXXV. Annoquo Nero excidit principae

!['75' vl

fis civis in utrids-'

- .CLXV.Cappoccius Senen

tu, olez & prata in contrarias fedes tranfiere.

elineaverat, quidquid

CLXXXVI. Ante paulo quam Auguftus Im-

que manus unguibus d

de paffione Chrifti tradidere Evangeliftz, &

perator fatus effet;bos in fuburbanoRomz ad

non res tantum & a&

arantem locutus dixic, fruftra fe urgeri, non

u$ ; ff:d etiam períonas

fucuros.

expreflerat.

enim frumenta, fed hornines brevi de

TITU-

Titulus CIX. Otium. -

665

*sæ»mwwwwwmwæwæwwwwæwwwafæäæ&wagg;&æææ

-

— 4 UR US CIE

MESL

VII. Quintus e&; tempus male agendorcan.

/QUOAD ESSENTIAM. .

Jumere: ut omnes peccatores, maáxime con-

fuetudinarii, faciunt. " Unde re&te concludit

b Däjïnitio.

Senéca; omnem fere hominum vitam otio. Senec; ep.

I.

fam effe, dum ait: Si volueris attendere, 1. ad Lu-

magna vit& pars elabitur màle agentibus, cil.

St va;'catio" feu cel:ffat.io(ab utili. nego-

maxima nihil

tio; hinc negotium, quod eft oppo-

,agenti(bvgj, tocg aliud agen-

fitum otio, fic dictum eft,

Fibus.

quia: ncgac

otium; & penitus excludit.

$.

IT.

Divifio. -

.EX $. SCRIPTURA.

! II. Dividi *Apote&'in Pby/icum &Morale;.fe'l:l

Qualitas.

* aZHütuale & Interpretatioum. — Mlud eft, quando

aliquis neceffaria corporis quiete accepta ab

I.Q

ui ölp»cra-tur, terram fuam , fatiabitur Prov. 12,

omni negotio corporali vel fpirituali abftinet,

. panibus :

qui aqþcm fe&tatur otium, V. 11

&

ut faciebant illi; quo Chriftus in Evangelio

ügltifümug eft.

Matth;a2o.allocutus eft. dicens. Quid hic ftatis tota die

Fuga./

v-o 60 ^

" otiofi? - Illud eft, quando quis varia quidem

negotia füfcipit, fed inutilia & nociva; quod

IL. Non ode

ECC] ? 7-

Staplet,

Stapletonus apta fimilitudine declarat, dum

cationem creatam altiffimo.

ris laboriofa opera, '&i rufti.

V. 16.

text.2, in ait : Sicut pueri in luteis caíulis erigendis

IlI. -Nen defrauderis'a die bono, & par.

ECCL 14.. !

Dom.

Occupati , aut in arundine equitantes, occu-

ticula boni doni non te prztereat. - -

Sept.

V 14.

patiflimi fibi videntur, cum tamen noftro ju-

* IV- Videte, fratres, quomodo caute am- Eph 5,

dicio non niíi nugas tractent ; Sic omnes oc-

buletis; non quafi infipientes, fed quafi fa- v. 15.

cupationes terrenz, in quibus vel Dei gloria,

pientes, redimente

s$tempus, quoniam dies

vel falus proximi, vel noftra non quszritur;

mali fünt.

etíi nobis feria ac gravis videatur, Deo tamen

V. Rogamus vos, fratres, ut aperimini ma- r.Theff. 4.

& Angelis ,: & fapienti cuique nugz & inane

nibus veítris, ficut. precepimus vobis. -

V. LI.

otium videtur. Hinc Chriítus dixit: Martha,

VE. Denunciamus vobis, fratres'in nomi- a.Theff.,

Martha folicita es & turbaris erga plurima.

ne Domini noftri Jeíu Chrifti, uc fubtraharis v. 6.

Porro unum eft neceffaridm. Maria optimam

vos ab omni fratre ab ambulante inordinate,

partem elegit, quze nou auferetur ab ea5 dum

& non (ecundum tradit

üione—m, quam accee-

Ícilicet folum divinz gloriz & faiuus fuz ne-

perunt a. rfobis.

»gotium curandum fülcepit.

Danmum.

"Aclus.

X

VII. Defideria occidunt pigrum ; nolue- Eccl. 4o,

HII. Primus eft , /omno 'þluvs temporis tribuere,

runt enim manus ejus quidquam operari : V. 32.

quam reda ratio poftulet, id

tota die concupifcit & defiderat.

duntaxat fallendi gratia.

que tem pf)'ris

VHI. Servo malevola tortura & compe- Eccl. $5,

IV. Secundus eít, otiofís €9 inutilibus copi-

des; mitte illum in operationem, ne vacet; v.ag.

Edcl. ".

tationihus fe occupare; uti fecerunt illi, de qui-

mulitam enim malitiam docuit otiofitas.

V. 30.

bus Salomon ait: Solummodo hoc inveni,

IX. Qui operatur terram , fatiabitur pa- Prov. og.

quod fecerit Deus hominem re&tum, & ipfe

ni

bus:

ftate.

qui fectatur otium, replebitür ege- v. 19.

fe infinitis mifcuerit quseftionibus.

V. Tertius eft, otiofis & inutiibus verbis tem-

X. Hzc füit iniquitas Sodomze fororis tui, Matth. 7,

Matth. 12. pus. terrere, de quibus Chriftus in Evangelio

fuperbia, faturitas panis, & abundantia, &v. 19.

^ V. 36.

dixit: Dico autem vobis , quoniam omne

otium ipfius, & filiarum ejus.

verbum otiofum , quod locuti fuerint homi-

XI. Per agrum pigri hominis tranfivi, Prov. 1s;

nes, reddent rationem de eo in die judicii.

& per vineam viri ftulti, & ecce totum re- v. 39.

Vl. Quartus eft, operibus inutilibus. fe. occu-

pleverant urtice , & operuerant füperfi-

jare: quemadmodum faciunt illi; qui non

ciem ejus fpinz, & maceria lapidum defiru-

a erat.

' 1,'1'-75- v.6.

nifi honores, divitias) ac voluptates inordi-

nate fe&tantur, atque adeo experientur olim,

XII. Qui congregat in. meffe, filius. fa- Prov, 10,

quod David dixit : ^Dormierunt fomnum

piens eft:

qui autem ftertit in Wæ&'ate, filius v. 5.

fuum, & nihil inyvenerunt omnes viri divi-

confufionis.

tiarum (& volu

V

Xlil. Egeftatem opera eft manus remif. Ibid. v. 4.

ptatum ac -lkjonqrum )in xþa-

nibrus fuis.

fa: manus autem fortium divitias parat.

M m mm 3

$. Ill

|

666

Biibliotbece Manualis Concionazrife

So , Ili.

X. Mens otiofi nihil aliud cogitare novict;Caflian liti;

quam de eícis & ventre, donec inventa quan- 16* inft. c.

EX 'S&. PATRIBUS.

doque fodalitate cujusdam viri aut foeminz ?

*

Qualitas.

&quali tepore torpentis, rebus eorum ac ne-

ulv

ceffitatibus involvatur, & ita paulatim red-

p e t

$. AUguü.I'

id eft, quod cum labore meminimus,

..datur noxiis occupatioribus irretitus, ut tan»

122. C. 12.

Qu

cum labore oblivifcimur, cum labore

quam ferpentinis

iris obftridus, nunquam

' difcimus, cum labore neícimus, cum labore

- deinceps ad perfe

;

ionem profeffionis fuze (e

ftrenui, cum labore inertes füumus? nonne

valeat enodare.

hinc apparet, in quid velut pondere fuo pro-

XI. Cum arguantur otiofitatis ipfi etiam, S.Bern f.g,

clivis & prona fit vitiofa natura, & quanta

quos nemo conduxit; .qui jam condu&ti füncin Purif.

ope, ut hine liberetur.

L]

fi otiofi invetti fuerint, quid merentur? fi- P. V.

8. Chryf.

Il. Nihil boni facere, ni

hil aliud eft, quam

in ho. 18.

des quippe fine operibus mortua eft.

L]

facere aliquid mali. Exempli cauía:s Si Ser-

XlI. Omnium tentationum & cogi

tatio- Idem f ad

$, Donn

in ep. ad

vum habes, non rapacem, non ebriofum,

num malarum colluvies eft otium , fummaPlP- de

Éphef,

mont.

mdmü

non contumacem, fed (obrium, moderatuim;

mentis málita, m

:

vitii omnis expertem, idem tamen fi totos

mors animz.

alOrum-*omnium fanidäa

z

[

*

dies domi fedeat otiofus, omirtatque ea, quz

^XHI. Otium eft naturz pudor, fentina fa- Quidem

Surius 0

ad munus fuum attineant, nonnue graviter

ap. Engel.

miliz, hoftis artium; magifter ignorantig, pa:

t0.2, in

U

vapulabit? atqui nihil malifecit; Ííed fatis

ter inopiz, curarum prodromus, memoriz

maleficii eft, munus füum officiumque negle-

Dom.$ept,

fitus , nox ingenii , peítis voluntatis morbo-

$.

xiffe. Si manus ita aífecta fit, ut non linguam

rum fomes, leno pudicitiz, virtutis exilium,

illa quidem praeícindat, non oculos eruat, ni«

vitiorum hofpitium, Angelorum labor, d-

hii denique detrimenti afferat; fed otiofa ce(-

monum prefidium, animz proditor, terrz

fet, nihil reliquo corpori inferviat, quis non

probrum, cceli dolor, Numinis odium, homie

Mp T

iftiusmodi manum inutilem , & ut paralyti-

nis vivi fepulchrum, moitui barathrum.

"

M

cam reícindendam potius, quam retinendam

— XIV. Orio velut janua utitur demon , ut S.Bern.l.1

ütat?

illicitas cogitationum illecebras e

Idem in 2

: 1li. Deus pofuit homine .gggl;.laborandum,

riffimas mentes infítillet,

ad Thefr artusque ejus ad hoc effinxit5 ideoque otio-

XV. Quis utilior eft, is, qui in-de

liciis eft, S. Chryf

& hp

€..3.

us ab ordine fuo, & creatione deficit.

; lQnT. 3.. ia

IN CESM.

an qui exercetur? quz navis, ea, quz navi-

8. Profper

IV. Non otiofis apt dormientibus prove-

gat, vel ea, quz in litore manet? quse aqua,

A&.Apïo&x

Y v

1 decon ni

t regnum coclorum, non otio & defidia tor-

V. 2l

L

€a, quz fluit, vel quz ftat? quod ferrum, an

1. temp, pentibus æt*erna-þbca;-i;udo ingeritur.

quod' movetur ; vel quo nemo utitur? nam

E

— Fügá.

/ jlud quidem fplendet, ac argento fimile cít;

)À

hoc autem rubigine confümitur,. & ubique.

h4

;ndum

S.Rafil.in . V. Quomodo. non odio'profeqü*

inutile eft. 'Tale quid &it etiam in otioía ani«

6&, 1. lh

otium, quod formica & ape pejorem effecit

ma ; rubigo enim quzdam apprehendit illam;

hominum, qui utique initio conditionis fug

& cqnfumit, fplendorem, ac alia omnia.

P

pofitus eft in paradifo, ut operaretur, & cu-

ftodiret eum ?

Primum igitur & maxime

$.UV.

proprium. humanze conditioni ftudium eft,

ut operetur, ita ut iners otium fit propemo-

EXEMPLA CATHOLICA.

dum przter naturam hominis, id quod affe-

" Quaiitas.

rit fe-Dominus odiffe.

&lutii

E

$, Ambrof.

Vl. Nulla fine labore virtus, quia labor

s

andavi cum plures Senatores ante por- Engeler.ln

6

— tam domus fenatoriz federent, & men- Dom.Sept.

Cain. c. 2,

l. $. de proccü'us virtutis eft.

Vil. Facito aliquid operis, ut te femper

dicus quidam afferens,fe morbum occultum, $. £

S. Hier.

diabolus inveniat occupaturm.

$i Apotioli

quem prodere pudor vetaret, habere, elce-

ep. 4«

habentes poteftatem de Evangelio vivendi,

mofynam petiiffet, omnesque dediffent, qui-

laboràabant manibus fuis,ne quem gravarent,

dam illorum famulum fuum poft illum mi-

& aliis tribuebant refrigeria, quorum pro fpi-

fit, percontaturum, quis effet tandem mor-

ritualibus debebant metere carnalia, cur tu

bus ille, quo laboraret? cui mendicus, cum

in ufas tuos ceflüra non przpares? .

omnia membra íana & robuíta appsrerent,

confeffus eft tandem , morbum peflimum,

Daumum.

quo tantopere fingula füa membra aflligan-

Msf |

VIII. Otium malitiz pars eft, imo vero

tur, pigritiam & otium effe.

6 6

S. Chryf.

ho. l 6-

non pars, fed cauía & malaradix. Omnem

uippe malitiam docuit otium.

Fuga.

s- A']g.

1X. Per hanc(otiofitatem) accendimur fre-

IT. /S. Paulus de fe ipfo ad Thc[fa]onipenQ 3. Theff. 3.

f. 16.

quenter ad luxuriam, per hanc animamur ad

fes fcripfit: Scitis, quoniam non inquieti fui» v. 7.

füuperbiam, per hanc ducimur ad mundi glo-

mus ipter vos, neque gratis panem mandue-

riam , per banc tentamur delicata paíti, per

cavimus ab aliquo, fed in labore & fatigatio-

banc füffocamur pretiofe ve(titi, per hanc ad

ne die ac nodte operantes, ne quem veltrum

faperfluam dormitionem trahimur, per hanc

gravaremus.

ad verba fcularia ducimur. Nunquam quis

IIL. S. Hieronymus de ZEgyptiorum mona- $. Hier,

civis coclorum erit, i otiofitatem amaverit.

fteriis teftatur, quod nullum absque operis*P*4:

p'zl (

abo-

fh*. t

g' 6-

Tihuus C]X Qiium.

.C&man "n

665

D c:

läbere;fufcipiat-it, non tam propter victus ne-

II. Paulus Vergius tam fedulo labori vaca- An. 146g,

ecinitatem , quam propter animz falutem, ne , vi ; ut varias quotidie laborandi rationes ex«Col.Crum,

mens perniciofis cogitationibus vagetur.

cogitaverit, dicere folitus , quo quis diutiusblov. f.

Gan' l. 16.

IV. Abbas Paulus fingulis annis fofia pal-

in religione vixiffet , tanto minus ei de quie- 375

infi.c. 54« marum intra annum coliecta füppofito igne

te & otio cogitandum effe, Et qui períevee

cremabat, in tantum probans, fine opere ma-

rare ac mori bene in focietate v

:

elit, illi la-

nuum , nec in loco poffe monachum perdu-

boribus immmoriendum effe.

rare , nec ad perfectionis culmen aliqnando

.III. Joannes Baptifta Gentilis otium adeoAn. 1656.

SIBem[(: ^

confcendere, ut, cum hoc fieri tiequaquam

execrabatur, ut non modo imperatos fibi la- prov.Med.

It J'orie

neceffitas victus exigeret , pro fola purgatio-

bores peraccurate expleret , fed alios etiam Coll-Taur.

j V,

ftudiofiffime juvaret , ideo

x

ac cordis, & cogitationum foliditate, ac per«

que pes &,man;us"'

Ieverantia cellz, vel acediz ipfius vi&toria &

omnium diceretur.

ldem l al

expurgatione perficeret.

]V. Hubertus Vagenberg fümmus dför' otii An. 1498,

| de

S., Donav.

mont,

V. S. Francifcus & füa ipfe manu fzpe la-

extiterat, ideoque laborem non minus, quamf. 120.

inejus vit. borabat, & otium quendam, laborisque fu-

alii quietem amabat ; unde cum per feme-

gitantem, fratrem mufcam a

ab ordine fuo removit.

Ppellavit, atque

flre ob morbum lecto affixus effe cogeretur,

Quidem

nihil

ravius ci accidebat, quam quod confue-

iU En!el-.

Surius 26c,

VI. S. Bernardus, cum alios fuos fratres di-

tis la

b

oribus vacare non poffet.

l

0.3, in

Auguft,

ligenter in Jabore corporali exercendos fü-

V. Joannes de Mendoza licet honeft

iffimis An. xärag

Don $ept,

ÍcepiíTet, ne fe quidem excipi voluit ; & fiqui-

ortus natalibus, tanta tamen cum fedulitate £ (34.

l,

dem communem laborem fuftinere non vale-

minifterium ac labores Marthze obibat, ut

bat , alio fibi comme

etiam, cum debilitatus vix fe fuftentaret , ab

-nfura.to .labxore 'compene

iisdem ceffare noluerit, nemors, üt dicere fo-

-'" fabat.

Damnum. -

s

lebat, ceflantem & imparatum occuparet.

2»Reg.rr. — VII. David, quamdiu fe exercitavit in mi-

VI. Joannes Farinzus etfi toto Jam cor- Annua.

t

n r,

litia, non infültavit ei luxuria , fed poftquam

pore exhauftus fuiffet, nihilominus tamen nec

We COL.M.

in domo otiofus remanfit, laboravit adulte-

momentum elabi (ibi paffus fuerat ,. quod non

rio, & homicidium commifit, ut loquitur S.

Aueuftinus.

u-

D

vel corporalibus, vcel fpiritualibus exercitiis

V Cf

impenderet,

Lomu 3. m

SO A ugu ü.

VIII. Samfon , dum cum Philiftheis pu-

i Apo

f.16.ad PD,,

— $. V.

lud. 16. 9

navit , non potuit capi ab hoflibus, fed,

V. 2I.

poftquam dormivit in finu Dalilz , & otiofe

cum ea reman(it, mox ca

EXEMPLA PROFAN A.

tur ab hoftibus.

'p'itury ,& excoecä-

$

Fuga.

3. Reg. 11,

IX. Salomon, quamdiu occupatus erat in

Furius Ctefinus, cum ex parvo agello Piinius 1.

YV. 4

T C.

multo co

zdificatione cempli, non fenfit luxuriam, fed

iofiores fructus, quam alii 10, c. 6.

mox recedens ab opere perfenfit infultum lu-

ex amplioribus

j

undis perciperet ; ideoque

xuriz, & deficiens foemina inftigante adoravit

apud fenatum, ut de veneficio füfpe&tus, ac-

in thalamo vitulum aureum.

Unde merito

cufatus fuiffet, comparuit quidem, fed omnia

concluditidem S. Augu(tinus:Vigilate itaque,

fua inftrumenta, bovesque, ac filiam validam

fratres mei, & nolite deficere ; quia nec fan-

in forum adducens , dicensque : Hec funt,

&iores Davide, nec fortiores Samíone, nec

Quirites, veneficia mea, quibus tam copio-

Salutius

fapientiores Salomone vos effe cognoíco.

fos fru&tus obtinui : nec poffum vobis often-

X. Quidam Patrum , cum dzmonem e

dere, aut in forum adducere lucubrationes ,

P.1- SPeGlfratris cujusdam cella modo ingredientem,

ld

€.

e

"

vigilias, & füdores meos. Quoaudito omnium

omm,Stpt

modo egredientem vidiffet, & ex fratre quz-

calculo abfolutus eft. .

h

fiviffet, quid ageret ? deprehendit,tum ingref-

II. Pififtratus, Rex Athenienfis in forum ac- lianus 'F

fum efíe demonem , quando otiofüs fuerat;

cerfiri juffit otiofos in foro deambulantes , apud Eng.

iterumque exiiffe , quando laboribus hone-

edixitque, fi boves & fementem non habe- in Dom.

ftis & utilibus fefe occupabat.

rent, de fuo acciperent, ut terram excolerent ; "€P* P* 2«

þVidew Plura tit. Acedia. . f-

veritus , ne iftorum hominum otiüm f(ibi in-

$. V.

fidias flrueret , aut ad furta ac rapinas pro-

EXEMPLA DOMESTICA.

vocaret.

III. M. Aurelius eam regionem felicem pro-

Ibidem,

Maff, 1.

natius cum duos, tresve rei familiaris

€. 6.

s. I. S.lg

nunciavit, ubi nulli otioíi forent, fed omnes

Adjutores ad januam alieno tempore

proprio labore fruerentur, nec quisquam fu-

converfíantes afpexiffet, illico juffit acervum

dore alieno viveret,

lapidum in proximo fitum , in fummam zdium

IV. Sinenfes neminem otiari permittunt , farricus

contignationem fine cunctatione transferre ;

quod usque adeo obíervant , ut czcos etiam to. s. rer»!

Itf

h

cumque poft tres menfes iterum confabulan-

in priftino laborare , claudos vero aut aliter Ind. 1. 4,

tes reperiffet , eundem acervum in priorem

pedibus male affectos , manibus laborare * ?*

