vantem fe,&?c.' Cujus objecti fpecies tot annis

oculorum cuftodiam; namimmediate : ;4ver-

in mente ejus fervatae, & adeo implacabile ei

te oculos meos , ne videant oanitatem. . Unde AI-

bellum moverunt, ut lamentari coactus fuerit

bertus Magnus ait: Poftquam petit gratiamn

ad proficiendum in bono, hic petit ad caven-

dicendo: Quoniam lumbi mei impleti funt sllufini-

bus, & non e[l fanitas in carne mea ; E-tenim haec

duin.mala oculorum cuftodiam : & merito,

quia nifi aliquando ab oculo miferere feductus

phantafmata nobis invitis nos infeftant, tur-

pesque fovent.cogitatus, atque tentationes,

fuiffet, jugiter in vita fua immaculatus manfif-

atque ad motus abfcoenos nos exftimularit.

fet. Nam in lib. 3. Regum de ipfo dicitur :

S. Pötrus-

IV. B. Petrus Damianus quorundam lapi-

Eo quod fecijJet David vettum in ocuis Domini, &

Dam. in

dumhanc effe proprietatem fcribit, quod inftar

non declina[Jct ab omuibus, que preceperat ei, cunttis

epuí-. de

diebus vite fue, excepto fermone Ure Fietbei ; Hoc

bon. reliz

lignorum ignem concipiant, & ardeant: itae-

nim fcribit : Orientis lapides fünt igniferi, qui

autem cum Bethfabea commiffum adulteri-

mafculus & foemina nuncupantur, & dicuntur

um, indeque fecutum Urize homicidium, & ex

Pyroboli, qui nimirum, cum afe invicem pro-

utroque delié&to caufatum in.populo grave

cul fünt, non accenduntur ; fi vero foemina

fcandalum, ex hoc folum, quod vidit mulie-

rem lavantem fe, fuam traxerunt originem.

appropinquaverit mafculo, protinus ex eis

ignis egreditur, ita ut omnia, quae circa mon-

Unde merito ait: z4verte oculos meos, ne videant

tem funt, flammis voracibus exurantur. . Hoc

vanitates, in oiatua vivificames [latue feroo tuo elo-

idem multis accidere quotidie videmus, qui ut

quium tuum intimoretuo. Ubi fpecialiter notan-

lurimum non accenduntur ad lafciviam, nifi

dum eft verbum illud : Stat«e, quod cum ver-

bis illis Sapientisoptime confonat : Ownes vie

folum ad afpectum objeti illecebrofi, adhujus

enim praefentiam & obtutum continere fe ne-

tue [Labilientur ; quia quando oculi diligenter

queunt, quin fibi mutuo complaceant, feque

cuftodiuntur, Evangelicorum, praeceptorum

Qui

invicem defiderent, & concupifcant.

obfervantia firmiter ftabilitur, ipfaque inno-

merito jllud Canticorum ufürpare deberent :

centiaillaefa confervatur; Jmvia tua vivificame.

VII. Sozomenus de fan&to Ephrem refert, 5azomen

adverte oculos iuos ,. quia ipfi we avolare fecerunt :

Vel, ut ex Hebraeo legitur: quia ipfi abftule-

quod, dum aliquendo in civitatem Edeffze abi-! 3 hift;

runt robur meum , quia ipli me fuperave-

ret, inter fe meditando dixerit: Domine, tu E.

runt.

meum hoc iter fic dirige, ut primo urbis in-

Maufil'c, V.Utquis per feneftras domum ingrediatur,

greffü in eum incidam, qui mecum differat

14.1.2.. peceffario fcalae requiruntur, per quas fumma

fuper his, quae fint juvando & excolendo ani-

cum difficultate & periculo aícenditur. Atque

mo. Accidit autem, quod, dum portze urbis

ideo, dum ait : AMors afcendit per fenefiras, infi-

vicinuselfet, cogitans, quisnam illi primum

nuare volebat, adeo preedee cupidos futuros

obviaturus effet, coram íe viderit mulie-

effe inimicos, utillius potiundae defiderio om-

rem quandam vanam & lafcivam, quam cum

vir Dei fixis oculis intuitus fuiffet, mulier pa-

nes fuperaturi fint difficultates. Eodem igi-

tur modo mors peccati, & inimicus infernalis

riter irretortis oculis eum afpexit : Quod vi-

dens S. Ephrem turbari ccepit, timens, ne for-

omne füperant obftaculum, ut animas noftras

depraedari poffint, ideoque omni cum indu-

te vota ejus Deus non exaudiffet, cumque

ftriafe per feneftras infinuat, id eft, per oculos ;

torvos. in mulierem oculos conjeciffet, illa-

At vero quibusnam utitur fcalis, ut per fene-

que pariter torvis illum oculis intueretur,

ftras has ingredi poffit? Scalae ejusmodi funt,

poft breve filentium his ei verbis impropera-

rerum vifibilium & delec&tabilium fpecies, quae

vit: Non erubefcis, procula, tam fixis ocu-

tametíi bene confideratze fcalae fint, quibus

lis me petere ? Cui ipfa protinus refpondit :

ad Creatorem illarum afcendere poffumus,

Non erubefco, licere mihi reor te afpicere, ex

Q

nihilominus dum per malitiam noftram illis

te, tuoque latere fumpta fum, tibi vero conve-

TO

abutimur, in iisdem nobis complacendo, no-

nit, non foeminas, fed matrem tuam terram

afpicere, de qua fumptus efl, in quam rever-

ftrumque affe&um in fruitione illarum firman-

do, fcalse fiunt ad depraedandum animam, per

füses. Quod refponfo prsecepto, vir Dei confe-

quas potiffimum afcenfus patet ad. feneftras,

ftim agnovit Dei circa fe difpofitionem, qua

tum ad animae fuae culturam meliorem, tum

i.e.: oculos; oculus meus depredatus efi animam

meam, unicus enim illicitus oculorum obtutus

ad exftimulandü eum ad perfectionem, & fan-

Dddd

'Rþ; P, Lebn. Bibl, Man. 1an. Li.

; &ita-

^

$98

Dibliotbecee 'Manualz's Concionatorice

: &itateh, exä&aïh quandam circa oculos cau-

dicitia, corporis conjicio cafütatem, & te di-

telam circumfpettionem menti ejus imprime-

gnum, cui cubiculi, & regize camerze cufto-

re voluit.

diam committam. : Tu veroeregione, qui in-

Manfi dife,

VIII. Myfteriis turgent

irerba illa in facris

freenes & impudicos habes oculos , palatio

l;na 6.

Canticis ad animam amantem, quie virum

egredere, in domo mea nullatenus remanebis ;

[

fpiritualem & perfe&um repreefentat, dire&ta,

qui enim ferio & fubtiliter Reginze contem-

mpH,h

videlicet: Oculi ejus ficut. columbe /fuüper vioulos

platus es venuftatem, timeo, ne illius etiàm

aquarum, que latte funt lote, At vero aliquis, quo

violare velis honeftatem. Haec Rex. Parabo-

Jam, fratres audiftis, fenfum intellexiftis: ocu-

fine ad hujus columbze oculos abluendos lac

adhibetur, dum illa fuper limpidiffimos aqua-

losin aliquam conjeciftis? Mulierem vidiftis?

La

rum fontes hoc fine evolare confüevit? Pro

poeniteat ; Àb oculisim

x

op'liCo )

:

po&erum,cavete, Inors

i

hujus qusefiti folutione Íciendum eft, in dubi-

1359

tatum effe, quod per hafce columbas animze

X. Xenophontis milites czeci oculis fuerunt, Idem áifc,

Íummo innocentize & puritatis candore con-

quod per multam nivem iterfecerint. Qui igi- 1a.n. g.

tur nives puritatis intactas, & incontaminatas

Ep,M:dtt

Ípicuze fignificentur, quibus neceffurn eft, ut

d Jots

oculos adeo circumfpecte cuftodiant, ut nulla

confervare volunt, caecorum more fe habent,

illis objecti alicujus lafcivi, & lubrici, aut pe-

nec oculos, quamdiu inter ejusmodi nives am-

duf

bulant, aperiunt, ideoque tanquam generofi

riculofi imago, aut fpecies imprimi poffit. Au-

n

diatis velim S.GregoriumNytfenum lattis pro-

militesimpugnant, & vincunt fe ipfos,volupta-

prietates in hzec verba exponentem : Conve-

te oculorum fe privando, ne propriam coin-

quinent innocentiam,virtute enim ad hoc opus

Derid.

niens laus hujusmodi oculis tribuitur ; cum

bunil

la&e columba talis ablui, venuftaque reddi

eft, cui proprium eft omnem füperare ditiicul-

.

commemoratur. Nam vero hocinlacte obfer-

t£atem.

vatum eft, folum inter humida proprietatem

Xl. Accid

it viroilluftri, quod adftaret alteri Gail.

hanc habere, quod in eo nullius rei fimulach-

non inferioris dignitatis in templo,cumque in- Baldr. 1.3.

feirlinck

rum acfimilitudo confpiciatur, etenim res om-

greffa effet adolefcentula genere & forma no-5tim v. s

*

[hfml 3. i*

nes, quae humidze naturze funt, ad fimilitudi-

bilis, oculos illico in ejus afpectum reflexit,

fit.5,

nem ípeculorum ob lzevitatem fuperficiei faci-

quod cum alteri illi difplicuifie animadverte-

L

unt, ut infpicientium in eas viciffim ex ipfis

ret, ejus feveritatem comprimere aufus, illo

imaginesreluceant: in folo autem lacte hujus-

Pfalmi verficulo fe excufavit : DeletafTime, Do-

modi fimulachrorü expreffiolocum non habet.

mine, in fattura tua : Sed ille extempore fuaviter

:

'i(dem difc,

IX. In opufculis fanéti Francifci, fequentia

fane: Perge, ait, & vide, quae eodem in Pfal-

Senc

10.».6.. leguntur: Multoties beatus Pater fratres fuos

mo fequantur, & invenies: vir infipiens

non CQ

(o

hortabatur, ut fenfus, omni, qua poffent, foli-

gnofcet, g foultus nn intelligit bec.

citudine cuftodirent, & refraenarent, fed prze-

cipue oculos docebat habere pudicos, & ho-

$. XIV.

*

nefos, hanc illis proponens fzepius parabo-

MïISCELLANEA.

lam: Rex quidam pius & caftus duos mifit

fucceffive nuncios ad Reginam, qui ei quze-

.. Qualitas.

hriftus S. Brigittz:e motum gubernandi Lib.6.tev,

dam de Regis mente fignificarent; Reverti-

tur primus, & pro verbis, quae ad Reginam

corporis tradens,inter alia dixit ; datum c. 6.

' detulit, tantum verba Regi reportat, fed de

eft homini vifüs, tanquam bonus fpeculator,

qui difcernat inter hoftes venientes, & amicos

Regina nihil loquitur, quia oculos fapienter

tenebat in capite, nec ullatenus profilierant in

Tunc autem inquit, veniunt hoftes, quando

Reginam, redit & fecundus , fed poft pauca

oculi defiderant.videre pulchras facies. .

II. Si nefcis, oculi funt in amore duces, ca-L. r, eleg.

verba, quase pro nuncii refponfione refert,

g

longam de Reginze pulchritudine texuit hi-

nebat olim Propertius.

L. de vera

[toriam. Vere, inquit, Domine, pul

cherrima

III. S. Bafilius ait, oculos pronubos effe,

& fpeciofiffima foeraina eft Regina, felix &

cujus tactus minifter eft.

virg.

IV. Plinius teftatur, oculos morientehomi- Lanciz.

beatus reputari poteft, qui fruitur illa. Cui

turbatus Rex : Tu ferve nequam in fponfam

neprim

ointerire, & ultimo, nafci, ut ferius ex- 9P»fc 2.

$ lm

meam oculos tuos impudicos conjecifti?

ponatur homo telis diaboli,

& citius fubdu—'f H

l, iij

catur..

Credo, quod tibi emere voluifti rem, quam

$ Ti

ita curiofe profpexifti. lratus jubet ad 1e al-

V. Salvianus oculos

: appellat naturales L. de pro-

vid.

f

429;

. terum revocari, & ait illi: Quid tibi de Regi-

uosdam animi cuniculos.

&1,

VI. Inter duodecim Meditationes, quibus Vira PP. .

na videtur? optime, inquit, Domine, liben-

ap.Lanciz.

ter, & modefte audivit verba Regis, & pru-

duodecim Anchoreta fe quotidie exercuiffe

denter refpondit: cui ulterius Rex : Quid de

dixerunt, primus & fenior eorum dixit: Ego, Lc. n.301.

Cjet, 1

fratres ex quo coepi quiefcere, totum circum-

$

pulchritudine illius judicas ? Nonne fpeciofa

& pulchra tibi vifa eft? caeteris eftne praeftan-

fixi meipfum, his, quze funt,vifionibus.Et velut

tior mulieribus? Refpondit fervus: Domine,

murum faciens inter animum, & corporales

actus, dixi inmente mea: quemadmodum is,

de pulchritudine illius nihil fcio; venuftane

an fpeciofa fit, tuum folummodo eft difcer-

qui intramurum praeftantem non vidit, fic nec

nere & judicare, meum autem, tua illi verba

tu velis exteriores actus afpicere, fed teipfum

intuere, fuftinens quotidie fpem Dei.

proferre. Bene, & cordate, inquit Rex, refpon-

difti. Tu, qui oculos habes caftos & verecun-

VII. S. Bafilius rogatus a Libanio Sophifta Amphi-

elm Qo

ad ejus difci-

€

lgch in

dos, meus efto cubicularius ; ex oculqrum pu-

Ícholse lnagi(tfo,quem adierat, ut

pulos *

jus vitj.

"

Titulus CP. Odium.

599

pulos verba faceret, illos inter aha fetio-rno- los, & aures ab his, quse reliquit, avertat ; ci-

nendos cenfüit, pudore armari, demiffos ha- to rebellat affectus, quocunque fe cqnverterm

bere oculos, furfum animum.

Ita beneca.

Horas de -

"VIII. Segmus irritant animos demüï"a per

arte poeti- aures.

ca.

SXV

Quam quae funt oculis fübje&ta fïdehbus

In pf. 4 1.

IX. Oculi membra fünt carnis, fed mentis

AXIOMATA.

fenefirze, dicebat S. Auguftinus.

L Oculi funt in amore duces,

ANece[fitas.

"Atugen find der Liebe Bothen.

Lanciz.

X Daemon offert oculis formas illices, &

Il. higen f&id. Fenfler des. Herzens; -

opufc. 2. faciles voluptates, ut vifu deftruat caftitatem.

ILI. Was die dugen miohr fében, beiüht und"

lii

n 259»

T

effes-

XI. Tunc ego te vidi, tunc coepi fcire, qmd Jcbneidt nicbt ins Herss..

AV. Die Augen glauben ibnen j&lb/t, die Obreæ

Ep.Medeg

Illa fuit ment's primaruina meze !

glauben «mdem.

, ad Jifon. Camt Ovidius

, ut utinam non cum illo plun-

- Stohaus f.

mi canere id poFeI tT

$. XVI

XII. Ignis tangentes, inquiebat Xenophon,

4e

propeque aftantes urit, pulchri & formofi

AUTHORES

non item ; procul enim aftantes inflammant.

De g ad

humil

XIII. S. Bernardus dicebat, oculos effe oc-

l. Nicolaus Lancizius opufc. 2. c, 4. &

cafionem peccati, indicium commifize culpæ,

1

caufam committendae.

II. Jacobus Alvarez to. 2.]. 2. p. 2. c. 2.

(j

1.

iidr, Ls

Utiitas:

IV.

Jeremias Drexelius in Nicetal. 1. c.7.

ranciícus Arrias in tribus tract. fpirit.

lm V. lh

Beirlinck.

XJV Cum aliquando S. Ephrem paupercu-

tr. 3. p. 2. C. 15. 16. & 17.

them.

3 inla coena occuparetur, mulier procax accefiit

V. Joannes Pelecyus. de offic. Relig. l. 3.

fe

c. 8.

Mat

ad demiffam cellze fenefiram, quae dum rogat,

numquid ad apparatum defideraret, hoé re-

VI. Laurentius Beirlinck them. 3. in fefto

fponfum accepit: nihil equidem nifi tres la-

S. Martini.

teres, & paululum luti ad hanc fenefïram oC-

VII. Julius Facius de mortificatione c. 6.

cludendam.

confid.

Seneca ep.

XV. Qui deponere vult defi dena rerum

VII. ]ofephus Manfi.

rás

omnium, quarum cupiditate flagrawt, & ocu-

IX. Joannes Rho.l 7. var. virt. c. 4

æm Mxæmw mex mwmxæmeWWwaw wwM Mm

IITULUS CV.

b 6tty,

O-D'1U M

$. I

tia dlcentls Illud vero quale eft , quod in-

terdum patientes nos efle credlmus, quia re-

QUOAD ESSENTIAM

fpondere contemnimus lacefíiti, vel geftu, mo-

1, dj

tuque irriforio fratrem fubíannnamus? Quafi

Dejïmtzo.

vero apud Deum verba tantumodo , & non

de vera

i

l,l

-

praecipue voluntas vocetur in culpam & opus

T

I

folum peccati, & non etmn Vo'fum ac propo-

ft, juxtaD. Augufhnus vetus ira, ex plu-

fitum habeamus in crimine ?

Quid enirn; dit-

Wt d

8. Auguft.

ribus caufis colle&ta, diuturno tempore

2)[0

1. definit.

.Vel juxta S. Thomam,

fert, utrum quis gladio peremerit fratrem, ar

$. Thomas

j perfeverans.,

aliqua ad mortem frau!e compulerit, cum *

eft diffonantia appetltus rationalis ad

ipfius eum colo vel crimine conftetextinctum?

depn

* * q 29: apprehenfum ut d;fconvemens

Et infra :

Seepe autem ficta patientia etiam

,

up

acrius ad iracundiam, qu:m fermo füccendit,

Lanc

JDivifio.

& atrociffimas verherum tranfcendit injurias

maligna taciturnitas : Jleviusque tolerzntul ini*

p

Cajet. !. 2.

1I. Dividitur a Cajetano & alue in Odium

micorum vulnera, quam irridentium fubdola

q, 29.

Zbeuinationis & odium inimicitiz.

lllud eft,

blandimenta.

quo rem aliquam averfamur ; hoc quo perfo-

nam abominamur, iliique malum optainus.

]V. Secundus eft, odim fitm verbis, puta

contumeliis aut 1mprecat10n1bus malis con-

Unde Azor hzec duo odia Rei & Pe»jonæ ap-

teítari.

pellat.

V. Tertius eft, ipfo opere grave alteri malim,

A&us.

odio impellente, macbinari, quomodo Cain Abe-

lem, & fratres Jofephi hunc fuum fmterculum

lpht

€aff. coll.

III. Primus eft, animo folo averari alterum:

oderunt.

jif

16, lzq

L]

de quo actu memoranda eft Caffiani lenten-

j Vltl-

A. P. Lobn. Man. Dibl. 10m. 44.

Dddda

VI.

609

Bibliotberes Manualis Concionatorice

VI. Quartus eft, optare, ut,alii..gubquc inimi-

. V. In comparatione odii ira feftuca eft ; fedS.Aug. in

cis fuis malum inferant,

feftucam fi nutrias, trabis erit : fi evellas & ferm..

105- $. V.

VII. Quintus e

ft

,,g

auder

29.

-e, fi inimicis malum

projicias, nihil erit.

aliquod aut infortunium eoeniat, de quo actu locu-

.. VL Graviffimum inimicitize genus, eft,corde Caffiod. in

tus, eft Job, quando dixit: Si gavifus fum ad

effe adverfarium, & lingua fimulare devotum. P^ 54

ruinam ejus, qui me oderat: & exultavi, quod

, M

00* Damnum.

f, 15'

inveniffet egm malum

4 VII Irafcimini, inquit David, & nolitö pec-S.Hier. ep,

care. Hoc quid velit intelligi, plenius Apofto- 36.

lus interpretatur : Sol non occidat füper ira-

cundiam veftram. Quid agemus nos in die ju-

EX SSCRIPTURA.—

dicii, fuper quorum iram, non unius diei, fed .

&

Qualitas.

tantorum annorum fol teftis occubuit ?

É

l-

^. VIII. Qui invidet velodit, non alium prius, S.Ambrot.

Ó

Prov.26. T,.

(^yui operit odium fraudülenfer, revelabi-

quam feipfum occidit. Qui exultat in adver-Ppret. a. ad

v, 26.

tur malitia ejus in concilio.

fis proximi, & aflligitur in profperis ejus, alie- iff.

t« Joh. 2.

IE. Qui odit fratrem füum, in tenebris eft,

no proximum fe petit gladio,

V. lI

& in tenebris ambulat, nefcit, quo eat, quia

. . IX.. Vitam animze quzelibet culpa polluit, S. Greg. k

b

tenebrae obcaecaverunt oculos ejus.

ey.

oniam dil

fervatus vero contra proximum dolor occidit, 1. mo& .

dinitt

20.

zjoh.4.ve ]II. Si quis dixerit,

vigo- Deum,

menti namque ut gladius infigitur , & mu-

r J

& fratrem oderit, men

das

eft

crone illius ipfa vifcerum occul

ta perfodiun-

tur.

:

l

Fuga.

Lev.199 — IVL' Non oderis fratrem in corde tuo, fed

"m

XH. [f

'. 17.

ä

publice

argue eum, ne 'habeag fuper illo pec-

EXEMPLA CATHOLICA.

catum.

Matth.5. - V. Sioffers munus tuum ad altare, & ibi

'c 240

recordatus fueris quia frater tuus habet ali-

Qualitas.

quid adverfüm te, relinque ibi munus tuum

fäu femper oderatJacob pro benedi&ione, Gen. 1 7v

" ante altare, & vade prius reconciliari fratri

LE

. qua benedixerat ei Pater, dixitque in^'*

tuo, & tunc veniens ofTerre,xmunus tuum.

corde fuo : Venient dies luctus Patris mei, &

I

Damnum.

occidam Jacob fratrem meum.

i

Il. Fratres Jofephi videntes,. quod

a patre Gän-säav'-

Prov. 16. | VI Odium fufcitat

plus cuntis filiis amaretur, oderant eum, nec4:

rixas, & univerfa deli-

V.17. :(ta operit charitas. ^

poterant ei quidquam pacifice loqui.

1.Joh. 3. VII. Omnis, qui odit fratrem fuuni, homi-

II ZEgypti Filios lfaael fummopere ode-Exoda1. v.

V. 1O»

cida eft. Etfcitis, quoniam omnis homicida

runt: &atllixerunt illudentes, atque ad ama- ! ?

ritudinem perduxerunt vitam eorum operibus

$bf

non habet vitam ætgrnam iníe manentem.

&65 i

duris luti & lateris, omnique famulatu, quo

$. III.

m terrae operibus premebantur.

]Of. ü

itboly:

Füuga.

EXSS PATRIBUS.

IV. David, quantopere hoc odium fugerit, Pf. 109. v

Qüalitas.

teftatur ipfe dicens : Locuti funt adverfum me 4-

lingua dolofa, & fermonibus odii circurnde-

Bo

$.Éph.in [.

uemadmodum omnium virtütum e:&-

derunt me & expugnaverunt me gratis. Pro

lViu,

interr .toe

cellentiffima eft charitas, ita univerfo-

Y.

eo, ut me diligerent, detrahebant mihi, ego

rum vitiorum graviffimum eft , odiffe proxi-

autem orabam. |Unde admirans S. Bernar- S. Barn. f.

mum. Nam qui fratrem fuum odit, homici-

dus exclamat: O vere hominem fecundum34- in

da eft, ficut aàit Apoftolus. Qui odit fratrem

cor Dei, qui fibi ulcifcenti potius, quam ex- "*

T

fuum, Deum ipfum odit.

E

0fflin

$. Chryf.

probranti füccenfendum putavit, quaeftum

TAT

II. Non eft hoc fpe&tandum, utnon habea-

exiftimans maledi&a : atille intendebat, quid

inPf7. us inimicos, fed ne jufte & cum caufa & ut,

in occulto ageret Deus.

licet millies odio habeamur, non habeamus

V. Job quoque de feipfo confitetur, fe inTob. 21.

odio, neque averfemur.

ruina inimici gavifum non fuiffe, nec exultaf- v- 29.

$. Auguft,

]II. Qui fcit, fe vel unum hominem odio

C

S. 1. de

fe, quando malum illi occurrit.

IOVH.]

temer.

habere, nefcio, fi ad altare Domini poffit fe-

VI. Abbas Agatkon dicebatde fe : Sec

uri- Vit. PP. 1

i.

curus accedere, cum praecipue Joannes Evan-

dum voluntatem meam nunquam dormivi,5: libell. -

gelifta terribiliter clamet, & dicat : Qui fra-

e

trem füum odit, homicida eft. Nam veftrum

retinens in corde meo adverfus quemquam ?

dolores ; neque dimifi alium dormire haben-

eft judicare, utrum homicida, antequam pce-

tem adverfum me aliquid.

;

nitentiam agat, praefumere debet Euchari-

VII. Jofeph Patriarcha non folum non o

dit Gen. 45-V-

ftiam accipere. -

r

fratres fuos, aquibus venditus eft, fed ofcula- ! 5

$, Chryf.

r.

Vg

Iupo Matt.

IV. Hsec eft pugna pe

iculofa, & haec glo-

tus eft eos, & ploravit füper fingulos. Odium

m

^

riofa vi&oria, qui poterit odiffe, quod amat ;

fratrum, inquit S. Auguítinus, lacrymis cari-

& amare, quod odit,

am pretio

N

'tat:'.is-'abluebat.. Non eogitavit addiét

& gel' ma-

Titulós CF. Qdimn.

691

-AUg l

tm,

-germanitatem, fed pro malis bona reftituens, quandoordinaria non profuünt.. Quare Augu-

:

jam tunc necdum data j;Apoftolica ïpræ'ceptg

itus confilium uxoris fecutus, Cinnze ad fe vo-

RUEN

complevit.

catodixit: Cinna, iterum tibi vitam do, prius

T

hofti, nunc infidiatori ac parricidze, eiqueCon--

Damnum.

fulatum obtulit , perpetuoque amiciffinum

a..'Reg.-xs,, VIII. Ammon fororem fuam Thamar poft

habuit, ac folum hzeredem reliquit.

;

V. 15.

oppreffionem exofam habuit odio magno ni-

VI. Phocion Imperator licet innocentiffi- JE

han l.

äier. t

mis, itaut majus effet odium, quo oderat eam,

mus, cum Athenienfium juffü lictore ei pocu- 10.

amore, quo ante dilexerat ; unde & ejici eam

lum venenatum porrigente, propinqui rogaf-

extra domum juffit. Sed & ipfe fimile odium

fent, quid filio mandaret ? hoc unum, inquit,

ab Abfalone, ipfamque denique mortem ex

jufta Numinis vindicta tulit.

ut oblivifcantur potus hujus, quem nunc ab

Athenienfibus oblatum bibo.

Efther. c.

IX. Aman cumex odio erga Mardochzeum

Amb:&t

9.

pro ipío juffiffet patibulum erigi, interitum-

508 VITE

.et. 2. qd

if

que toti Genti Judaicze machinatus effet, eon-

SIMILITUDINES.

vería fortuna, ipfe primus cum familia fua in

eo pependit, & intcrüt.

Ong

Sper. Ex-

X. Burgenfis quidam cum odium erga quos-

Qualitás.

) ID0

empl. V

dimittere

dam usque ad mortem foviffet, poft mortem

I Si

cut inter animantes quzedam fünt oc- Plintus1.

illius, dum in templo preces pro eo perfolvun-

culta diffidia, licet nullà appareat diffidii 1o. c. 74.

8x. 4.

tur, Chriftus crucifixus manus fuas retrahens

ratio, ut inter araneas & ferpentes, formicasá&

auribusque inferens clare dixit :

: Non peper-

forices, trochilum & aquilam ; itaífünt, qui

Cit, nec parcam.

certam gentem aut homines oderunt, cum ne-

piden s

'XI. Mulier quaedam cum odium femel con-

Íciant, quare oderint.

ceptum nunquam amplius dimittere confuef-

II. Sicut carboni femel exufto, fuffocatoque Erafinus

fet, in ultimo morbo, dum ei facerdos Viati-

fi denuo flagret, major eft vis ; ita femel fopi-iufimi.

eum porrigere voluit, avertit fe ad parietem,

tum odium, fi rurfuim excandefcat, acrius eft.

& dixit : Sicut me averti ab hominibus, fic

II.Sicut ii, qui ex balneo calent, vehemen- ibidem,

en.yxy.v.

Deus avertet fe a me, nec unquam mifericor-

tius frigefcunt ; ita acrius fe oderunt,

.qui prius

r

diter afpiciet.

fuerunt amici.

piravit.

Quibus dictis paulo pofiï ex-

IV. Sicut flamma alacris, fumus vero into-!dem in

lerabilis eft ; ita fzepe tolerabilior eft manife- «popht.

$. V.

fta injuria, quam occultum odium.

n3N;

V. Sicut facileeft, ignem injicere, fed d

/1 ff- Ibidem,

-EXE,MPLA*PROFANA.

cile inje&tum extinguere ; italonge facilius eft,

inimicitias excitare quam componere.

d.l Y

Qualitas.

VI. Sicut vultures ad extinéta corpora odo- Phutarh.

,

Saheil. 1.3.

mon Athenienfis usque . adeo odium

referuntur, fana non fentiunt ; ita,qui odio ha-1? moral,

r. Ti

bentalios, ad delicta aliorum accurrunt, ac

€. 2. apud.

ergo omnes homines Imbiberat, ut ab

carpunt; ad recte facta autem funt ftupidi.

Jof. Lang. omni eorum conftortio fe abftrahens, femper

inPolyant. (ohis vivere confueverit.

Quzefitus autem,

VII. Sicut ea, quae rupta funt, eo difficilius Thriverus

coalefcunt, quo magis prius conjunéta funt, *Popht.

quae effet caufa tanti odii? refpondit: Impro-

fic amicorum & propinquorum odia tanto 79*

10]. Y

- bos odi, quia improbi funt: reliquos autem,

funt vehementiora, quanto arctiori prius ami-

. quia improbos non oderunt.

,lutuCho

citiae aut necefijtudmis vinculo fuerunt con-

II. Hannibal adhuc puer interrogatus quan-

inVita«.— do odium inter Carthaginem & Roinam fini-

Rri&i |

|

endum eífe ? pedem olo infixit, & fufcitato

Puga.

tf

n

pulvere, tunc finiendum dixit, quando altera

VIII. Sicut fi infles in fcintillam , excitasProv. r$,

ars in pulverem redacta fuerit.

incendium ; contra fi infpuas, extirguis ; & v. 1.

l

"Textor, in

III. Vatinianus adeo Romanos oderat, ut in

utrumque tibi in manu eft ; fic odia inflatis

Officin. l. proverbium abierit illius odium , idemque ef-

60002 Lj

fet Vatinianum ac fummum odium.

& acerbis fermonibus magis excitantur, man-

fuetis fopiuntur, juxta illud Salomonis : Re-

Íponfio mollis frangit iram ; Sermo durus fu-

Fuga.

Ícitat furorem.

?

dl

Ca-i'iïod.l.

IV. Theodorius Rex Venantium inimicum

»9,

IX. Sicut cupimus cloacas quam longiffi- Plararch,

J.v$nep. fümmis honoribus cum auxiffet, rationem

10.

me ab 3edibus noftris abeffe; ita odia velut vi- n moral,

ha

hujusreddens dixit: Unde fic fa&tum eft, ut ei

libenter daremus praemium, qui noftrum fic

tiorum purgamenta fzetida, quam longe pof-

iblell.ï

fumus, a nobis removere oportet.

n

juvit inimicum, quia cafü patrocinante con-

X. Sicut Rex in imagine fua honoratur ;s. Greg. in

trario, tanto nobisreddebatur acceptus, quan-

fic Deus in homine amatur vel odio habetur. mor.

to tunc cognofci poterat indevotus, id eft, ini-

micus.

Damnum.

)45:"

Seriee, de

V. CumLucius Cinna Augnfto Imperatori

.XI. Sicut nullum in vulnere valet medi-S. Aug. de

CGleml.9. infidias paraffet, Livia conjux Augufti eidem

camentum, fi intus fit ferrum ; ita nihil profi-re&a con-

verfat, Cas

fuafit, clementia retraheret ab odio, exemplo

cit illius oratio, in c

verfatur odium.

ujus pectore mqfþiferum

thgl,

anedici , quu.i extraordinaria media adhibet,

Ddddg

MI..

662

Bibliotbece Mouualis Concionatoria

Langius in

XII. Sicut ex Ellychnio difflato, & non-

IV. Charismata meliora emulari : Juxtà con r.Det.4. v

Polyan. dum extinéto nafcitur plurimus foetor, & ali-

filium S. Petri dicentis : Et quis eft, q

V. Odium.cuando etiam maximum incendium ; ita ex

Vobis, fi boni aemulatores fueritis ?

ui nocea? 13*

odiis diffimulatis gravi

Hïmus fæpg oritur tu-

À

V. Duplicem per[onam intueri in iüis , qui mos Gem. $a.

multus.

injuria affeciffe videntur : unam, qua nobis ma- V: 19

—xMärCh.

XIII. Sicut fi flammain domo exorta foras

le volunt propria voluntate; alteram, qua

tub.SaCt»pon prodit, perniciofior eft, quia nemüne

velut inftrumentum a Deo affümptum id exe-

4: *** 4* prohibente graffatur : ita odium ocultum gra-

quuntur, quod Deus per providentiam fuam

viffime nocet, quia aliorum auxilio

'ad majus noftrum bonum fieri decrevit; quo

[

foplrl &

.corrigi non pote&.

modo Jofeph fratres fuos afpexit, dum dixit:

Nolite timere: num Dei poffumus refiftere

Fa

&. VII.

voluntati? vos cogitaftis de me malum ( pro-

MOTIV A.

pria voluntate inferendum ) fed Deus vertit

illud in bonum per fuam fingularem provi-

ia Deo fumme injuriofum efi : ut quia ex

I.Ql

toto corde amari fe praecepit, & meri-

dgntigm.

to, quia dignus eft; per odium autem proxi-

$x

mi tanquam ima

ginis fuae contemnitqr, &

odio habetur.

s

ASCETICA.

II. Quia bomine Chriftiano indignum eft : "utpo

te cui a Chrifto fpecialiter mandatum eft, ut

atuor przecipue funt, quse ab afceta

proximum diligere, & ex hoc indicio verus

R Qu

fpecialiter circa hoc vitium notanda

difcipulus ac Chriftianus dici ftudeat. .. Hinc

funt.

Primum eft, ut bene addifcat, & diftin-

jam olim de primis Chriftianis cum admira-

guat, quid in proximo fit odio habendum. Caffiod.fu- ;

tione Ethnici dicebant: En

quoquo amant

Qua in re Caffiodorus facem przefert dicens : P*r Pfal.

íe?

Perfectum odium eltt, homines diligere, & eo-

IIl. Quia ipfi naturali inclinationi contrarium eft

rum vitiafemper horrere, nam in illa parte,qua

boc vitium: heec enim impellit nos ad proxi-

creatura Dei funt, amandos effe non dubium

mos noftros velut fratres & membra diligen-

elt : 1n illa ini

quitate horrendi funt, in qua fe

dos, cujus contrarium odio pexficitur.

polluerünt. -

$

. IV. Quiaomnes labores noftros & opera infvuttuo-

. II. Alterum eft, utfciat, quomodo fe defen-

fos facit : Si enim orationem repellit Deus,

dere debeat contra activum odium, nimirum

quamdiu odium, fovetur, quanto magis de

obfervando dottrinam. ultimam priori $. da-

aliis operibus id fentiendum erit ?

i

tam ; fic enim apprehenfionem injurie vel

V. Quia,tefte S.Bafilio, ficüt is,qui charita-

offenílàe, exqua omne odium nafcitur, facile

tem habet, is Deum ha

P

tollet, & cum ea tanquam radiceipfum etiam

bet, diabolum nutrit.

bet; fic qui odium ha—

, L]

cdii vitium exterminabit.

i

VI. Quia in manifeftum

beatitudinisanim

III. Tertium eft, ut fciat quomodo fe ge- S.Aug. ho.

tendze periculum precipitat ; cum Deus lege ta-

rere debeat, fi ipfe forte caufam odii dedit al- 40-*?-'503'

lionis, uti ergo nos non dimittimus debita, ita

teri, videlicet li aequalis eft, fequendo con-

nec ipfe dimiffurus fit, atque adeo hau

:

d. 'du.b[ie

filium S. Auguftini dicentis: Ipíos imprimis

in infernum detrurfurus fit.

admoneo, quicunque habetis difcordiam cum

fratribus veftris, & revocatis ad vos, & confi-

$. VIII.

deratis vos, & juftum judicium fertisin vobis

MEDI A.

intus in cordibus veftris, & invenietis vos

non debuifle facere, quod feciftis, non debui-

RE

$ Petn, f,

viftum in proximo afpicere, & quafi dicen-

ftis dicere, quod dixittis.

Petite veniam fra-

t d

29.inCant,

I. Cb

tem fibi imaginari : Quod uni ex mi-

Ti

tres a fratribus veftris, facite fratribus, quod

nimis meis feciftis, mihi feciftis: Ita S. Bern-

ait Apoftolus: Donantes vobis ipfis, ficut &

ardus fuafit dicens: Proinde, dilectiffimi, pa-

Deus in Chrifto donavit vobis.

Nolite eru-

Bl

cem habere ad vos, & nolite lzedere invicem,

li ol

befcere veniam petere. Si autem Superior fit, Ibid.

non facto, non verbo, non figno qualicunque ;

qui offendit, aliud ejmsdem Sanécü confilium

fic enim peccantes, in Chriftum peccatis, qui

audiat, dum ait : Ante oculos Dei poeniteat,:

Matth. 25 3jit: Quod uni ex minimis meis feciftis, mihi

v. 4C-

feciftis.

:

eum, ante oculos Dei puniat cor fuum, & fi

non poteft dicere fervo füuo, quia non oportet, :

Plutarch.

Il. Materiam odii fübducere : Uti Plutarchus

da mihi veniam , blande illum alloquatur ;.

ap.Lang,

fuafit: Subduc materiam & extinguetur ignis;

inPolyant.

fubduc occafionem, conquiefcet odium five in-

blandaenim appellatio venize eft poftulatio.

vidia.

j ïïlüs

SAug.f5. ]IT. Sua peccata conjz'derar/e : fic enim odium

$X

lvt

de$.Steph.

quisque infe convertet. ItaS. Auguftinus mo-

) Cimm'

CONCEPTUS PRJEDICABILES.

nuit his verbis: O quicunque ille es, attendis,

quid tibi fecerit homo, & rion confideras, quid

I. 'Ex

occafione thematis : JNen oderis fra.Lev.19. —

tu feceris Deo, cum enim tu multui:graviora

þ:

trem iwun a corde tuo: explicari pof- V* 17* 7

j

in Deum peccata commiferis, quare non di-

funt caufee, cur Proximus odio non fit ha-

mittis homini parum, ut tibi De

/

bendus, nimirum r. quia imago Dei eft, atque

us dignetp;i

adeo, quiipfum odit, Deuntodiffe cenfen-^

l'enittere multum ?

i

dus

ä

—

Titulus 'CI/T Oäium*. :

603

1[14 v.

:ä:us;eft 2. Quia in/irumenium Dei eft paterne

IV. Cum duobus jnimicis in navi, " & qui- L^ngius in

nos corrigere volentis. 3. Quia pbrenefi inte-

dem altero in puppi , altero in prora fedenti- Poiyant.

$

riore animi conceptus eft, atque adeo com-

bus, gravis tempeftas interitum minaretur, V* !nimi-

miferatione potius, quam odio dignus eft. — 4.

interrogavit, is, qui in puppi fedebat, qua parte "*

Quia Membrum eft ejusdem corporis, cujus nos

Navarchus putaretnavem prius hauriendam;

membrum fumus, atque adeo iterum amorem

cumque intellexiffet, in prorà citius mergen-

potius, quam odium meretur, cum nemo car-

nem fuam odio habeat.

dam, jam, inquit, mihi mors mea multo le-

vior evadet, quando inimicum meum

prius

Il. Ex occafione thematis : Qua wenlüra

morientem videbo.

*

menft fueritis, eadem remetientur vobis: oftendan-

. V. Arifton cum ex quodam audiviffet, ami- Piutarch.

tur damna, quae incurruntur per odium, fcili-

cis bene, inimicis male faciendum, quin imol c

cet par aut majus odium. 1. apud Deum, qui

refpondit; preeftantius eft amicis beneface

ficut diligentes fe diligit, ita fe odio habentes

:

n6

in füa imagíne pariter odiffe folet. 2. apud

& ex inimicis etiam reddere amico,sf

Proximos : quia ficut hi diligi optant ab aliis:

Damnutm.

ita'vel maxime deteftantur eos, qui ejusmodi

