do fiunt, non fünt meritoria vite st

ernzs

omnia dimittit , etiamfi effec Dominus totius

fed quod res non babuit in (ü

2

a origine, fi fic

mundi; f(ic peccatum mortale aufert homini

de fübftantialibus

; nunquam poteft poítea ha«

omnia merita. Non folum perduntur virtu-

o non fuerit

bere; cum erg

a

predictum opus

tes contrariz , fed etiam omnia alia, v.g. fi

a principio meritorium

: nunqugm . poterit

-

peccas per füperbiam, non credas, te folum .

poftea effici meritorium

; atque ideo mirum

perdere merita, quz acquif(ifti per humilita-

non eft , quod' animia-

S

pec

.

tem, fed etiam omnia alia: Ratio eít quia

illà ;"dum in ftatu

catrix, & qux ab

peccati eft, fiunt opera,

omnia merita in gratia Dei fundantur, qua

Deo fünt abominab

ilia. Cujus fundamenta-

perdita, omnia merita perduntur , quia de-

lem rationem afferens S. A

D

ntoninus fic difcur- S. Anton,

ftru&o fundamenta, cadit omne zdificium.)

rit:

Quiá charitas eft radix merendi fecun- P. 1. tit, 7.

X. Quia foadiffmam maculam affert anima ; uti

duüum

Dibx';yi;

Thomam in 4. Quodlibet autem mor- €2

Carth. a.

Dionyf. Carthufianus indicat his verbis: Ma-

tale contrariatur charitati, ideo exiítens in

culat animam, qua maculatio gratuitorum

mortali, nullo modo

18. de

poteft mereri, nec pro

1;

enorm,.

fpoliationem concomitatur , eflque amiílio

fe nec pro alio al

iquod bonum gloriz feu

pec.

fpiritualis pulchritudinis, & nitoris; nam fi-

erni.

gradum premii zt

Nec etiam reverío

cut in corporalibus macula eft perditio pro-

tali ad veram pce

nitentiam , illa bona r

pris pulchritudinis ac nitoris, ex conta&tu

eyi-

vifcunt ad premium gloriz.

slicujus immundi, ita in fpiritualibus , poni-

XIIL.

uia ajberum juguin ii

[/)

p

tur macula pto amiílione fpiritualis nitoris.

9. Gregorius teft

enit bomini, uti S. Gregoz,

Jiotyf,

atur, his verbis. Afperum in caten,

hlex apud

Ánima autem duplicem fortitur nitorem :

jugum & durum fervitutis pondus e

unus eft luminis naturalis, feu rationis: Alius

ft, fübeffe S. Thom,

Manfi df

cemporalibus, ambire terrena, retin

ere laben-

81 0-40

eft divinz illuminationis per gratiam. Porro

tia; velle ftare in non ftantibus,

dum anima inferioribus, terrenis, atque car-

appetere qui-

dem transeuntia,

fed cum transeuntibus nol-

nalibus rebus inhzret, agit utique contra lu-

le ttanfire, Dum

enim contra voturi cuncta

men naturalis rationis, & gratiam divinz il-

fugiunt, qugz priu

OC

.

s inentem ex defiderio ade-

luttrationis, ficque fpiritualis nitor, quantum

ptionis a

fllixerant ,.

ad lumen naturale , minoratur, & obfuíca-

premunt,

poítea pavore amiíiionis

, hl

5-19'

tur, fed quoad lumen gratiz omnino aufer-

XIV. Quia vebementer tor

tur. Quod íi nunc tanto turpior eft macula;

S.Auguftin. indicat fic lo

quet peccatorem ; uti S. Aug. in

quens: Paccatoribus Pf. 36,

quanto pretiofior eft pulchrior res macula-

non eft locus in his, qu

z foris fünt,

quia ibi

ta5 quid anima pretiofius? nil,ergo peccato -

patiuntur tribulationes , ubi confcien

tia illos

fordidius , nil immundius: ait recte

J

3

Chryfo-

non confolatur: Non eít bene illis

S, Dontv,

ftomus.

fecum,

SdeS Mi

$. Aug. in

quia bene effe cum malo non poteft

; quisquis

XI. Quia impotentem ad /bene operandum . facit

autem malus eft, male fecum eft: t

jaMap

animam , uti fat clare indicat S. Auguftin. di-

orqueatur

E2 89 f

neceffe eft, fibi fe ipo tormento,

ipfe eft enim

cens: TIdoneus eft homo ad vulnerandum fe

poena fua, quem torquet conífcie

ntia fuüa, fu-

nunquid idoneus eft ad fanandum fe? Quan-

git ib inimico, quo potüerit,

a fe quo fugiet?

do-vult, &grotat; non quando vult, furgic!

Unde S. Petrus Dami

;'Bam hO.

ut jaceret egrotus, intemperantiam füam ha-

anus ait diaboli figuram

etiam berinacius reprefentat, qui himirum

ij pfinfo

buit neceffariam; ut fürgat autem, neceffa-

cum toto corpore fpinis fit obfitus, vindemia-

0i

riam habet artificis medicinam.

. Sic ero, ut rum tem

pore ingreditur vineam,& quam me-

peccet homo, ipfe fibi füfficit ad peccandum,

liorem viderit,occupat nvam,quam mox tam

ut juftificetur, non fibi fufficit, nifi ab illo ju-

violenter exagitat , ut omnia ejus in humum

ftificetur, qui folus eft juftus.

Et iterum: grana proftérnat,

indeque difcedens, tamdiu

ehir. c930.

Quid boni operari poteft perditus, nifi quan-

fuper eadem grana provolvitur,

donec fpina-

tum fuerit a perditione liberatus?

nunquid. rum ejus aculeis omnia transfig

7B8 88

E Am'

R. P.— Lebn. Man. Bibl. Tom. II.

806

Yibliotbect Mdnuahs Concienatorie

]

j

S.Ambr.inS, Ambrofius, adverfarius nobis omnis vitio-

tempus in purgatorio expe&ctare; nunquam

g nf

1

üt peric. :

€ 12, LuG. um eft ufüs, adverfaria eft nobis libido, ad-

enim ab aliquo facies ejus videbitur, donec

f p

veríaria avaritia, adverfaria omnis improbi-

folvat minimum quadrantem venialiurmn pece

n

Quod cone

tas, adver(aria omnis iniqua cogitatio, omnis

catorum , fcilicet per poenam.

o

denique mala conícientia, quz nos & hic af-

firmans S. Bafilius exemplo Moyfis dicit: Il«

«

lum magnum, & quí tanto honore a Deo

j

Idem 1. s. ficit, &in futuro accufabit, & prodet. Ec ite-

éfüc. c. 4. rum alibi : Quz enim poena gravior, quam

dignus habitus eft, ut illud audirec: Novi

lo l p' d.

te, preter ceteros omnes , &^ invenifti gratiatn in

"RL füV

interioris vulnus conícientiz ? quod feverius

0 !

judicium, quam dornefticum, quo unusquis-

confpettuimeo ;; hic, cum de aqua conrentio el-

ue fibi eft reus? .

f

fet , nec ullius alterius rei gratia, nifi quod

.s. Grgg. l f€ï

$. Amoni.. XV. Quia omne lucrum

fpirituale impedit ; un-

folum populo murmuranti,ob penuriam aquz,

2b fiofs Ri.t

[

nus p.t tr. de S. Antoninus ait: Fatuiffimus eft opera-

dixiffet: JNum ex bac petra educam obis aquam t

t 4'

fi

5. € 2« $«rius ille, qui difficillimis laboribus fe fatigat;

hujus folius rei caufa, ftatim ei Deus minita-

bi

125

& tamen nihil ftipendii, vel mercedis in fi-.

tus eft, dicendo : /n terram, quam récepi me vo«

bis daturum ,. non intrabis , quz erat turn ex his

In

nereportat. Quot laboribus & periculis dif-

ficillimis fe exponunt homines pro peccato ?

promiffionibus, quz facte erant Judais; prin«

ceps, & primaria.

Vi

iti pro voluptatibus, illi pro cupiditatibus,

li

ifti pro vanitatibus? 1nexplicabile eft dice-

XX. Quia ationes

bominis inficiunt, nec enim Alvarez —

re. Et quod erit ftipendium? Certe mortis

dubium eft, inquit Alvarez, peccata leviaap. Manfi

ftudiofas actiones inficere. Cibus quidem, dife.7.m8

fapplicium, & infernale difpendium. Rom.6.

Mv- L G

flipendium peccati mors, Et ideo poftquam Sa-

quamvis de fe falubris, ac füavis, duabus de

Q]l

t

Nolite zelare

caufis minus gratus invenitur, aut quia ipfe

lomon premifit Sap. 1. 12.

mortem in érrore vitz veítrz ;

fignanter

infülfus eft, & male preparatus, aut quia

in vafe immundo nobis offertur. Quare igi-

adjuoxit : lVeque acquiratis perditionem. in- operi-

;

bus manuum «eltrarum ; ' Quafi dicac, nullum

tur non erunt minus grat;e Domino, quas

aliud lucrum habebitis preter peccatum.

offerimus virtutis actiones, fi cor noftrum;

f

SBemlr, XVl. Quia occultari nequit ; nam, ut S, Ber-

in quo, velut in catino offeruntur, peccae

guíebias

de confid.nardus recte advertit, eft turpium poena

tis iitnmundum invenitur ? Ubi Organum vie

tiofum eft, inquit Ambrofius in Pf. 35. in

Ner. de 4

JC. 12.

Deus, lüx eft enim; Et quid tam inviíum

al l1 f

Obícoenis, flagitiofisque mentibus? profecto

principio , quomodo poteft cantus non effe

61j

vitiofus ?

z

(

omnis, qui male agit, odit lucem. Sed di-

co: Nunquid non poterunt declinare? Mi-

XXI. Quia fonte

m divine lafgitatis ob[truunt ; tb

P

videbis aliquem femper in oratione aridum,

nime, lucet ubique, etfi non omnibus. De-

nique in tenebris lucet, & tenebrz eam non

in divinis laudibus defolatum, in Euchariftiz

fufceptione durum; & in omni tempore nul-

comprehendunt. Videt tenebras lux, cui

hoc e(t videre, quod lucere, fed viciflim a

lo fere guftu cceleftis confolationis affe&tum,

tenebris ipfa non videtur, quia tenebrz eam

nulla rerum divinarum cognitione compun-

:

€&um: & tantze paupertatds nullam aliam

non comprehendent.

j

cauíam, ni(i vivendi negligentiam , incuriam

Fuga peccatí. 'venialis.

quotidianorum deíeCtuum vitandorum inve-

nies.

ó

4

ï)io:iyf- |

XVII. Quia peccata venialia funt magnum im-

-—-So a5 D oUA A

uti Dionyfius Car-

XXIL Quia per a

ccidenf elerna pona punizm!uf; Abulenfis

Carth. e, pedimentum; ad perfettionem ,

Deus enim, ut ait Abulen(is,nihil inordinatum c. 15. in

19.0p. dethufianus indicavit, dicens: Veniale pere

enortme

feCtionis adeptionem tanto plus impedit,

relinquit, fed non poteít ordinari culpa (ine Matib.

pe-c.

quanto minus vigilanter vitatur, ac deplo-

poena. In illis autem,qui damnantur, non po- * 794

ratur. Idcirco & multi Religiofi ad veram

teft aliqua culpa dimitti, neque aliquis reatus

tolli, cum fine charitate maneant, per quam

réligionem parum propinquant, vel nun-

uam attipgunt, quoniam venialia cum in«

culpa purgatur, & remittirur reatus? Et ideo

ceffabili diligentia non declinant, nec men-

jn morientibus in mortali, femper remanebit

tem füam in divine sternzque lucis pre-

culpa venialis,fi erat,quando decefferunt ; aut

fentia femper timoraram conftituunt , imo

manebit reatus pcenz, fi erantobligati ad ali-

$alvianus facilius ad inania refolvuntur.

Nam perfe-

quam pcenam pro venialibus, dato quod cul-

ls.de C & f(nceriffimz fanctitatis volens cultores

pa venialis dimiffa fuiffet; & illa poena ma-

ptov.

nebit in eternum , quz fit eis eterna per ac«

faos facere Salvator, juffit ab eis cautiffime

í

etiam minima fervari, fcilicet, ut quam puta

cidens, (cilicet quia eft fine charitate.

L

XXIII.. Quia fuga illerum juvat ad magna pec- S. Valerias .

eft pupilla hominis, tam pura effet Chriftia-

ni hominis vita.

cata vitanda; nam virtus, qus in parvis pro- nus hom,

iunt devotionem, t&üd e0-

mitur, facilius in maximis exhibetur, fic dum !**

Ibidem.

XVIIL | Quia imped

confüefcimus minorá vincere, majora diíci-

dem Carthufíiano, dicente: Familiaritatem

mentis cum Deo, fpiritualemque illam fe-

mus devitare. Quod confirmans Alvarez, cu«

cretam confolationem Spiritus fan&ti, & gu-

ra, inquit, fugiendi minora peccata, quodam-

ftum bonitatis divinz. non modice impedit,

modo a caíu majorum liberat, & ad ea decli-

$. G

nanda facilem viam nobis oftendit, quo enim

nifi quis quotidiano fervore venialia ifta.de-

loret, caftiget, extirpet.

aCtoin detra&tionem incidit,qui verbum otio-

m

$, Bonav.

XIX. Quia retardant a gloria; nam homo;

füm timet? aut in rei minus honeftz confens

l- lo CO 130

ui decedens alioqui poffet ftatim avolare ad

füm impinget, qui leviffimam cogitationem

'comp.

omus: iï.(

"T heol,

coslum , poft mortem cogitur per veqialia ad

virtuti advgrflamqugivtz & j)lfChryfoft

levium

Vetb,

607

i

'Timlusf CX IV. 'Pecmtm;

«

&. Chryf. lbvïum pecc&torum magnitudo nofcatur , &

Pro véáapfo, |

i

de peric. majorum facillime pernicies nofcitur ; unde

ll«

lev. pecc.fit, ut perpenía diverfitate culparum, declie

XXXIIL. Quia per velapfum , fummnum. ingvati

animi vitium committitur , dam pro fümmo bo-

].

nentur levia,deteftentur enormia;atque omnia

1u

ob hoc omnino damnentur peccata.

no , fcilicet anims noftrz falutz, fummum

maluro rependimus, unde merito Deum füm-

Alv. to. $.

XXIV.

uija [evera de illis vatio reddenda ;

h

me offendi rieceffe eft ; nihil enim perinde

l. 1. P. 1 Quis autem itigator in re minima judicis fui

€

17.

Deo difp

j

filium offenderet, fi fcirec (e ob illam levem

licet; prafercm in filiisgratia, quam

&

d

ingratitudo, tefte S. Bernardo, .

offenfam expeditioni caufz íue aliquam af-

XXXIV. Quia inpedit ab oratione &2 frutiu SS.

"^

S. Greg. l. ferre jacturam? at vero, ut S. Gregorius

)n?

Sacramentorum percipiendo; (ic enfm ii, qui mor-

24.mofr. git: Sic Dominus unuscujusque confiderat

1734. -

bo caduco laborant , ad facrificium in altari.

d

vias, fic dinumerat greffus , ut ne minutif-

l

offerendum non admittuntur ; quanto mae

fimz: quidem cogitationes ex judicio, ne ver-

gis, qui morbo caduco fpirituali laborant,

lls

ba tenuiffima , qus apud nos ufu vilucrunt,

Dl

indifcuffa remaneant.

pro facrificio orationis offerendo

Et in progreflu ejus-

febuntur?

| indi-g.»ni cen-

dem capitis in hzc verba concludit : Sancti

viri tanto fe fübrilius , in cogitatione con-

XXXV. Quza in manifeflumn . [alutis periculum

t Al

1a1p. Manf

flringunt , quanto fe a fuperno .

precipitat : non minus , quam febris calida,

&ius confiderari confpiciunt.

judice d,i-ftri-

fi frequentius in illam labi contingat, & ple-

B,dif '70"08(

rumque vulnera

]e

Alv. l. E.

XXV. Quia non folam wmortem corperis, (9

ra funt.

Arecrudc;:fccntizgt pcricul-o(ïo-'

fe

€ 1.

ea, que wievtem important , fed quecurque etiam

4

advev/a corpori fugimus , cur folam mertem anime ,

. KXXVI. Quia turpvjïmam bowini notam inurit z

fi enim cibos, quos (emel fampfimus , refue

9. qua-ad illam difponunt ,' & non queque mala alia

S

fugiawus ? . Maxime quod ifta mala, feu da-

mere turpiffimum cenfemus; quanto magis

turpe erit peccatum femel e co

j

mna leviorum peccatorum non levia fünt,

D

rdc ejectum

:

fed magni momenti.-

fponte refümere.

V

l

&ufebius

-XXXVII.. Quia difficiliorem emendationem red-

XXVI. Quia deformitas simimi peccati exce-

hi

Nier. de djt omnem deformita:

em corporalem , etiam pof.

dii: quo enim frequentius vas aliquod liquo-

fe

re imbuitur, tanto difficilius ab eodem li-

C.

ador. l. 1. fibilem ; cum

L

;

pretiofioris rei pretor fit

i

corruptio.

bcral;lur.ï

Didy

XXVII. .Quia peccetum veniale eff

: füm1num

J gnalum poft peccatum mortale, nocetque ma-

"

x

M.E-D.I . A.

gis animz, quam omnes morbi fimul

.

sorpori nocere folent.

fump;i

N

2

n genere, quot miedia mobis efferat Deus ad

,

XXVIIL Quia pena omnuibus penis ( dole-

paccata vitanda, indicavit S. Thomas Vil-s,' Thom,

la

vibus bujus wmundi fmmul etiom fumptis graviori

lan. dicens: Per varia media nos dirigit DeusVillan. in

punüur ; Quis autem , fi videret juffu Regis

in finem, nonnunquam minis, & terroribuscon-. de

. Sponfam & Reginam chariffimam in arden-

nos concutit, objiciens nobis poenas damna-5 . sid.

&

tem fornacem conje&t«m, judicaret

torum, infortunia, & miferias peccatorum,

illa crimen commiffum.

; lev; ab

*

affidua Bagella, & freguentes moleltias ini-

TA

XXIX. Qüia fufpendit mumfcmtiäm Dei, &2

micorum, & importabile tormentum iniquo-

TAE

: Ma*.ih.

amorem mnoflrum erga illum in bac vita , & ejus

rum; malum enim & amarum nimis eft ,

vifionen in altera;. quomodo ergo parvum di-

Deum habere inimicum ;5 quod fi minz non

L

füfficiunt ; flagellis & infortunis affligitnos ,

cetur? an parvum videbitur, quod ingens

faxum de ccelo cadens in aére füfpenderec?

in camo & frzeno maxillas noftras conílrin-

gens, ut revertamur ad ipfum ; & (i hac via

XXX. Quia tantum malum eft , ut prius omit-

tere illud debeat bomo , quam millies mori , quam

magis induratut cor noftrum, mille blanditiis

& favoribus nos mulcet, augens dona, fub-

celum €9' terram permittere t2 nibilum redigi, quam

dolum genus bumanum damnari: Unde B. Virgo

fidia multiplicans, accumulans beneficia , fi

?

forte vel ficadamorem largitorisprovocemur.

maluiffet, Filium füum fine peccato propriis

smanibus occidere, quam in peccatum etiam

Quod fi hzc parva videntur, multo majora

»

promittit ,; ingerens nobis futuram gloriam ,

confentire.

..'

quam przparavit diligentibus le. & innume-

^

XXXI. Quia multitudo eorum periculum facit

rabiles gracias, quas hic confert cuftodienti-

1. Val&ia'-

nam multe arenulz opprimunt navim, multz

busprzceptacjus. ÉHis itaque & aliis modis

us o

locuftz zgros deftruunt , multze guttz ma-

exhortando, monendo corripiendo, torrendo,

Yi

gnam inundationem faciunt , multa parva

mulcendo, favendo, promittendo, largiendo,

vulnera mortem afferunc ; ita fi parva hec

diligendo, ut Pater piiffimus, ac munificentif-

peccata vitare negligimus, infenfibiliter fe-

fimus, vitam, falutemq; noftram inquirit, nihil

du&i, audenter etiam m

j

ajora perpetramus,

omittens omnino eorum, quz nobis prodeffe

$. Gregor. tefte S. Gregorio.

í

poterunt ad falutem ; unde per Prophetarm ait:

l. 10. mor.

$ 14

XXXIlI. Quia veniale p

eccatum vitando majus

Quid faciam tibi Yuda?. quid debui facere vinez màe,

B. V'irgini & Chriflo obfequium praflatur, quam

&9 non feci? Sed o duritiam ! o pertinaciam cor-

fi in monte Calvariz quis fe loco Chrifti füb-

dis noftri ? Hec omnia Dei incitamenta &

ftituiffet, ut pro illo crucem portaret, & in

blandimenta quafi nihil eontempimus, & floc-

«am penitus affigeretur.

€i pendimus, neque dignamur vel a longe ea

infpi-

dag OM Qd Labn. Dwi, Man. Tom. 1H.

G8 88 2

2308

/

diibliotbece Mammh'; öMciMatwiæ

infpiöere & confïdcrawe,qüaü ex debitoredde- 1 füper cmniaChri&i-vitäm,mortem &crucém,

f

rentur, neque terroribus fic&timur, neque fla-

Quz enim, & qualis vita, fi vix homo ex fe-

t

gellis emollimur, neque benehiciis aliicimur,

pulchro progreffus,rurfum ad fepulchrum per-

s. Bo

neque promiílionibus provocamur.

e

gat, & demum in perpcetua gebennz flamma fe

"

|

Didaeus

i [o Cä;ä/zb;

[A

rotie graviatis: peccati bujus , uti

fepeliat? Utique magna pars peccatorum(jux-

S:ella in

f

Q 3. Luc.

Didacus Stella fuafitfequentibus verbis: Tu,

ta Senec. ) tollitur, fipeccaturis teftis affiftat ;

lh

quisquis es, qui Deum audes offzndere,; fac il-

quanto magis fi afliftentem Deum cogitemus ?

lud, quod Augelus Raphaelconfulit Tobig,ex-

Certe hic cum veritate quivis peccator illa S.

entera pifceim, & rolle f£l; bonum enim eit ad

Marthz verba ufürpare poteft, Domine,fifüif- 1oan.. 11.

vifum; (ic tt exentera peccatum , ut videre

fes hic (per memoriam prefentetug) fraterv. 12

r

f5

oflitipfius amaritudinem, quo fa&to expelles

meus non fuiffet mortuus.

*

ignorantiam ; &-oculos aperies, & videbis,

. IV. . Confideratio infernaiium

| tormentomm * uti s. Aug. ih

ä

quana fit peccati malitia, & feritas.

S. Auguftinus fuafit dicens : füpplicia terreant, Pf. 49.

lil. Confideratio prefentie Dei, nam, ut bene

quem przmia non invitaut: vile tibi eft, quod.

bid Ny8-difcurrit Didacus Nyffenus,fi potens quispiam

Deus pollicetur, contremifce, quod minatur,

P. 1- P9- offendatur,

id reliquum eft folatii, quod fcelus

Etconfirmans idipfum S. Bernardus, primum;s, Dern.

lit. G ,

inipfuro commiflum fcientiam illius fugiat,no-

ait, confideret peccata fua, qualia, & quanta 4. in pa-

titiamque prztereat. Apud Potentes terrz id

perpetravit , quae con

fiderare non multumrabol. de

upgiis. füi

accidere,& ratio iíta valere nonnunquam folet,

prodeflet, fi non pro illis in gehenna puniri?

necenim femper ii vel vident,vel audiunt,qug

metueret: & ideo con(iderationi peccatorum

y d

contra ipfos aguntur, ficque offeníz illorum;

recteadjungitur confideratio gebenng. Ttem,

pud Maof

& injuriz impune tranfeunt. Sed hoc locum

fi confiderentur, que & quanta fint tormenta

d.5f

non habet apud noftrum füpremum Condito-

i.

gehenng, & fi nulla peccarorum meinotia

f

rem & Judicem, nam, ut Philofophus nofi

[

ts

haberetur , fecure mens forfican gehennam

Seneca loquitur epi(t. 83. & fides praclarius

confideraret , cum nul!a eam recordatio pece

docet ; nihil Deo occlufum cft, intereftanimis

"catorum perterteret; Hacde caufa in mente

noflris, & cogitationibus mediis interveuit,

contemplatoris utrumque, & peccata, & ge-

nullz fores lynceis illius oculis imperviz , in

heüna conjungitur, ut ex utroque terror in-

ab(trufiffima cordium noftrorum fuam habent

cutigtur, & timor, utpote qui fecuriffimum

oculi ejus jurisdictionem, nihil tam recondi-

eft peccati frenum : unde Poeta canit : Ode-

tum in penitiflimis animis noftris, quod non

runt peccare mali formidine poenz. Chryfo-

Cf

ftudiofe advertat, non attente notet, non per-

ftornus ad populum fuum Antiochenum prs-

€gll, st

fpicaciter arbitretur, & expendat juxta hzc,

dicansait. Nihil tantum peccata quidem con-

£ 10

quis illum offendere etiam in abditiffima ani-

/ fumit, virtutem vero crefcere facit & germie-

$z fus parte poflfit, velau(it, cum nulla tam

nare, quantum continui timoris natura: pro-

fitremota ab oculis, nulla tam abfita, & occul-

ptérea , qui non vivit in timore, re&te illam

t2, quam ille non velut in medio fole luculen-

agere non eft poffibile; ficut-viciffim cum

tiffime pervideat? Unde merito ulterius fic in-

timore viventem, eft impoffibile peccare.

fert: Nihileft, quod &queperhorrefcamus, ac

V. Cenfideratie aliorum damnorum , ea prgci- S. Anton.

$ Bons

rugitum leonis. Itaque Salomon, ut przfero-

pue, de quibüs S, Antonius Pad. locutus eft, Pad. Dom.

cis alicujus Regis furiofam iram expreffam da-

dum füper illa verba Prophetz

C .Meditatus fim 16. pott

in apolp

pugut,

ret, non alia comparadone id commodius fa.

notte cum.corde meos €9 exercitabar, €$. [copebam fpi- P

*

entec.

cere poffe putavit, quam rugitus, quem hge

. Tituin tneum ) ita Ícribit : Nota ifta tria: Medi-

immanis fera edere foletinquiens : Sicut rugitus

tari, exercitari, fcopare. Peccator in nocte

leonis, ita terror egis; Prov. 20.2. EcPropheta

peccatiexiftens,debecmeditari corde fuo,quid

Amosc. 3. v. 8. ait : JLeo rugiet, quis non timebit 2

.amifit, quid fibi acquifivit.. Commifit anime

cujus non erigantur prz formidine capilli ? cu-

(uz mortem, amifit gloriam, acqui(ivit eehen-

jusnoncorintra corpus emoriatar? cujusnon

nam, Etpro his debetfe exercitare in contri-

$ nb

i pudhi

contabeícat metu anitaus? Hucfpe&tavitin-

tione & amaritudine cordis ; & fcopare. id eft,

i

jnnocent.

nocentius III. cum ait : Quis non timeat Judi-

mundare fcetorem cordis peccati, in confeflio-

DN

M

Il. 1. 3.

cem potentiffimum , fapientiffimum, juftiffi-

ne oris. Tempeltiveetiam S Chryf. monuit di- S. Chryf.

d

ij

de com

mum? potentilfimum, quem nemo poteft ef.

cens: Quando parvam animg perturbationerm: in Pf- 6.

templ,

Mund. e,

fugere; fapientiffimum , quem nemo poteft

fü(ceperis, ne eam neglexeris ; quod parva fit,

latete ; juítiffimum , quem nemo potefít cor-

- fed confideres, quod id, quod ex alitur, ma-

lu

Y4s

rnmpere? Juxta hec, quis eft, quividensta-

xima mala parit. Ecenim pofiquam in domo

aliqua param ftuppe accentum viderimus,

p E

lem potentiam,tam magnum Dominum offen-

dat? quicognofcens talem fapientiam;exafpe-

conturbamur, & tumultum movemus; non

enim attendimus initium, fed ex initio finem

ret talem Deum, talem Judicem irritet, non

$ Bers

ignorans talem juftitiam ? Quod confirmans

confiderantes, movetnur, & concurrimus, ut

mï. l

S. Joan.

Q

Damafc.

S. Joannes Damafc. 'Turbz vitiorum, ait, uni-

totum caminum extinguamus 5 hoc igne ve-

verfi refifti poterit, fifemper & affidue cogi-

- hementius animam excedit vitium. Oportet

Du,

de octo

paff,

taverit, Deum operum fuorum Infpe&torem,

itaque przvenire, nam fi fuerimus negligen-

& hj

Angelum cu(todem,virtutis nobilitatem,volu-

tes, id correcta evadet difficilius. Et iterim

lttn

ptatem momentaneam,peccati fpurcitiem, vi-

noli afpicere; quod unum hoc verbum fit , fed

d m

tam labilem, mortem incertam, gaudium; feu

quantum periculi babeat,expende: An ignoras

L]

cruciatum fempiternum;purz conícientiz pa-

i

nimicitiarum tempore , incandeícente ira ,

um Vi-

eem, hominis dignitatamälDcibcneücium, & animoque proríus ardcgte,etiam minim

' deri

$

/

x Titulus Cx 1 F. Pexc,camm.xl*"

[*]

L

o9

deri aliquid inagnum

? Hzc parvula & ho- illa , in qua pepehdefam, afflfxi&ï?

micidia frpe pepere

gravior

runt, Gurbes fzpe in- apud me peccatorum tuorum crux ,

.in qua

tegras fübruerunt.

invictus pendeo

S. Hieron.

, quam i)la,'q in quam tui mi-

Vl. Radiris &vulfio, de qua S. Hieronymus ferius. afcendi,

in vita Jo- fic difcurrit : Donec recens eft

; parvam ra--

X. Oratio crebra: nam

O

faphat,

, Ut recte Innöcbntius S, Innoc,

li

dicem e'pectore tuo evelle, ne alioqui, cum . S. fcripfit ,. ni(i m

agnis precibus gratja in nosad conc.

. pullularit , & radices fuas alte infixerit, po-- implorata de

H

f

cendat, nequicquam terrenz la. Chartag.

la, j

ftea non nifi longo tempore & magno cum bis & mund

ani corporis vincere conamur er-

: Jabore extirpari poffit.

Ob id enim majora rores;

.'V. [2,

cum pares nos ad refiftendur non libe-

peccata quotidie ad nos aditum habent, at

C&

que rum arbitrium

; fed Deifolum facere pollit au-

Sigin

in animas noflras imperium obtinenpt, quo- xilium,

E contrario vero im

"

3

2

poffibile eft ho- s. Chryf;

niam iis, qu& minora effe videntur, hoc eít, minem congruo peccantem

ftudio, & aífidue ho. 9. ad

! 14

improbis cogitationibus, inhoneftis fermoni- Deum orantem,

Deoque continue füpplican- Pop. '

bus, malisque colloquiis coufentanea corre- tem, ünquam

peccare, unquam in peccarum

$ Dun,

. €tio, minime adhibeturs ut enim in corpori- incidere.

)

ld quod fafe

»bus, qui parva vulnera negligunt , faniem ftrat S. Chryfoftomus l.

C.

probat , AC demon-

*

b p

ttbo], de

plerumque , ac mortem fibi ipfis accerfünt,

XL. Occaftonum fuga: (ic enim hortatus eft $ Profper,

ad eundem modum etiam in animis hoc ufü-

Duptiis f

S. Gregorius dicens : nos eruüDbefcamus fu. l. de vit.

Mris,

venit, ut qui minima vitia ac peccata nihili -

gere 5. glori

pendunt, graviora fibi invehant. Aliam radi-

" peccati.

ofa enim fuga eft , fugere a facie *6nb crs

i

V.Beda a- cem

1

affignavit S. Beda, dum dixit: Oriuntur

XII. Premun

ire fe contra mzmh peþramm fbecia- Vita» Pp,

pud Maufi

cuncta peccata ex carnali concupiícentia.

difc, 5. tr.

liter : ic enim quondam fenex quidam fratriLc lib.

s

79.m. 3

Quicquid eft peccatorum 'in ditis, in cogi-

quzrenti, quomodo vitiis refiflere poffit?.re- 10. n

a.

tationibus, in fa&is ,. non exoriuntur, nifi

Ípondit: Non repugnes contra omnes, fed

€x illicita cogitatione. Huic ergo illicitz co-'

contra unam ; omnes enim cogitationes mo-

gitationi refiftimus , fi non conlentiamus ,. fi

nachorum habent unum c

aput; neceffarium

nou velut arma miniftremus ; Non regnet ergo eft,

quz & qualis (it,. confiderare , &

» peccatum in noítro mortali corpore , pecce-

adveríüs illam reniti, ita enim & refiduz co-

tum enim ante regnum perdit,' & (ic perit ; gitationes humiliantur.

.

regnum perdit, quando

E

poft c(;)ncupilfyccncias'

- XIII.. Praparare fe ad certamen , & þ?'(?ï*f[lä;'/e

noftras non imus.

Caffianus

Hanc doctrinam

boflis infidias & artes: nam, ut fapienter Theo-

ïcoyörmla't;'f Abbas Prinu&

dorus Studita dixit, expedit conftituta hahe- Theodor;

€olL 99, ;Hus a

pud Caffianum , dicens: Nullus obti-

Qs

IO.

re, quz formides, ante terrorem ; ut egre- Stud, £,

nere fe poffe credat, ut motus atque affectus,

gie bello commiffo prodeamusinaciem. Faci- 116

. per quas poenitenda commifimus , de noflris liseftenim animus vinci, impar

atus, qui haud

zX

cordibus amputentur, qui non prius ipfas procin&tus derepente ine

at certamen.

Í

caufas atque materias, pro-quibus in illa col-

XIV. Mature occurvere cogzta:

tenibus malis:0c- S-Bernard,

lapfus eft crimina, omni fpiritus fervore füc« . currentibus; ita. S. Bernardus

monuit dicens : apudManfi

Anton,

.ciderit. Quinam autem f(it radix ifta, clare Oportet, fi mundas coníerva

re volumus ani- diíc. 22.

i Dot,

$, Bonav.indicavit $. Bonaventura,

-dum dixit: pec- mas no(tras,

adhuclonge agentibus cogitatio- - 4-

AU

án apolog

modi multa

g

pauper.

catum omne originem ducit ex inordinata nibus, hujus

cum indignatione oc-

. converfione ad triplex iliud commutabile bo-' currere, & ex(ufflare

anobis, ut nullas eis de-

num, divitias, honores &'carnis voluptates. turacceífus. Et

primum quidem gehus cogi-

Ex quo manifeftum eft , (ümmam omnem tationum otiofar

um , fcilicet a rem non per-

— falutis nofire in hoc con(iftere , ut offenfio- .tinentium,

lutum eft, fed lutum fimplex,id cft,

nes & lapíus in triplici hac materia eviten-

non inbzrens fed fztens , nifi forte diutius im-

tur. Quaratione autem hzc radix toll

ide- moreturin nobis, & perincuriam & negligen-

5. Ambr..

"

beat, docuit S. Ambrofius dicens: Si

ata- tiamnofti

^

2 pudbeirl.

3.

am in alterumi genus cogitationurmn

th. 5,

in

dice vitia vis evellere , charitatis ignem ap-

vertatur ; quod quotidie experimur ; Dum

- feft. $.

plica, quo pafliones univerfz ac vitia füpe-

enim otioía tan

7

quam minima fpernimus , ad

Cælfyrt

: j '*MF(Zd.

rantur.. Nam, ut $. Profper redte dixit: Si | curpia atque inhonefta dilabimur.

It &

.Deum ex toto corde diligsmas, nihil eric in

.

XV. Humilis. agnitio: Scito, inquit B!OGUSB]OGUQ, i

nobis ,, unde peccati de(ideriis ferviamus.

quia ipía levia peccata efficacius in te dele- Pard. an,

£ü£!o -C. 7'

VII. Noviffiorum memoria :

fic enim Sira- buntur

; fi culpam agnofcens, humiliter, &n. 5-

cides füafit, dum dixit : In omnibus operi-

amanter te. ad Deum converteris , quam (i

bus memorare noviílima tua, & in zternum . ea morofius apud te pertractare, & in eorum

non peccabis.

/ S.Berm.in V. U/fus freque

confideratione. diutius. cum pulillanimitate

ns Euchariftie : Namk,'— tefle -

occupare volueris.

ferm. de S, Bernardo, duo prz(lat in nobis, ut fcilicet

XVI. Crebra confeffo , uti Chriftus ipfe S.Idem ia

cona

fenfum tollat in minimis , &

Dom.

gravioribus tol. Birgitte revelavir.dicens:Qui fpiritum gra» conclav.

. lat omnino confenfum.

tiam meam adipiíci ac retinere defiderat, utile anim. c 5.

S. Auguf. — IX. Pajfo Chrifli in memoriam revocata : hec. eft, crebro peccata, & negligentias fuas coram'* !«

ferm. 181.enim eít an

gclica contra peftem ; hec eft fel. facerdote confiteri, ut expurgetur; Et cum

Qe tjemp./

piícis , quo S. Raphael demonium fugavit: 'ipía Birgitta videretanimam mariti fui Lllfonis

maxime li ob oculos Chriftus ponatur, &fin- inpurgatorio, dixit: O fclix anima, quid prge.

gatur illi S. Auguftinus verbis alloqui: cur cipue tibi profuit ad falutem? Ille refpondit,

me graviore tuorum criminum cruce, quam confefli

omea,quam fer

i

iis fextis, dum facerdo-

Ggg g8g 3

ts

$16

Bibliotbece Manualis Comionatiria

| tis copiam habebam, facere furn folitus, cum

nuftas , opulentia , & icþætera.fortunæ' bona

conjun&a cum peccato, ta

m non funt bona;

firmo me emendandi propofito.

ut etiam majorem darmna

tionem adferant

S. Cyril-

XVH. Periculorum , que inde oriuntur , pro»

illi, qui ea habet.

Ergo non eft aliud bonum,

lus apud /2eio, quam

fequentibus verbis S. Cyrillus

am, nec aliud malum, przeter

Manfi diíc-commendat: Ad aquarum plenitudinem eum

preter grati

eccaturm.

Audiamus hanc in rem etiam

17. 5 1. columba properandum eft, in his enim fpon-

eriora Domini verba

fz defcribitur pulchritudo. Ferunt hoc ge-

Cajetanum , qui in fup

nus avis, cum ad aquas vencrit, quia ibi fo«

(ic differit: INon dicit,

ut ferves eos a tri-

bulationibus ab odiis, a perfecutionibus,

fed

let accipitris infidias pati , venientem defu-

a malo, hoc eít, ut ferves eos , ne aliquid

per inimicum , volitantís umbra in aqua

lum, quod eft eternz, fe-

'conípe&a, deprehendere, & oculorum per-

proveniat eis in ma

4

fpicacia fraudem periculi imminentis evade-

parationis a Deo.

Eapropter fan&tus Paulus

omnes creaturas

provocabat , illasque &

re: quod fi & tu ita profpicere potueris in-

fidias diaboli, & cavere, in facrificium Deo

omnes vitz hujus xrumnas , glorianter ap-

ellabat, dicens : Quis non. feparabit a cbaritate

columbas obtuleris. Quod confirmans Al-

varez ; quemadmodum , inquit, cum aliis

Chrifli? tribulatio? an angufiia? n fames? an

PR-UUREUUNEW —— —— E7 ÀQ — . 22 . WE " wWU 1 8 — . —

nuditas?. an periculum? an perfecutio? an gladius?

pugnans, qui nec permittit ad fe hoftem ac-

INibil borum ,. certus fum enim ,

cedere , nunquam ab eo dejicietur ; neque

Rom. 8. V. 35*

quia neque mors ,

neque vvita , neque Zngeli , neque

illidetur in terram ;5 fic, qui primum adver-

e virtutes , neque infLantia , te

farii fugit acceffüm, difficillime in peccatum

jrincipatus , nequ

que fu

tura, meque fortitudo ,

neque altitudo , meque

alicujus momenti deturbabitur. Sciebat hoc

dumm , neque treatura alia poterit nos féparave

optime Eufebius fanctiffimus apud Theodore:

profun

NB IAMM VIRSEUP NVPT EEE U s

a cbaritate Dei , ibid. v. 38. 39.

Jeannes Clu-

tum , qui zona ferrea in collum injecta , cur-

niaceníis ferm. 67. tom. 2. ait : Omnia pro-

E

vus & inclinatus incedens, cum interroga-

retur, quamnam utilitatem ex illa mortifica-.

