blicari volebat legibus Gallize vetuftis con-

dotimore Dei,zeloque juftitiz.Nunquam plus

h

€. 32.

traria ; addens hanc eclaufulam : Nam ita e/?

filium fororis füz aliquis diligere potuit, ficut

4

voluntas moftra. Sed concilium feu parlamen-

ego illum dilexi. Siergo corpus Chrifti negae

|»

tüm Parifinum publicationem recufavit , eti-

veritis ; ego illi corpus & animam committo,

r

am ter juffum a rege id facere : etfi poftremo

Hoc enim dixit & egit propterexemplum 5 ne

Z

rex mortem iis minaretur.

'Tum przfes fe-

juftitize & judicio derogare videretur. Vix e-

natus Lanacrius multis comitatus fenatori-

nim Pontifex limitem domns egreffus fuerat ;

U

bus , omnesinparpureis togis magiftratus in-

& ecce zgrotus revocabat eum dicens: Re«

fignibus regem accefferunt , eique edictorum

vertimini , domine Epifcope, revertimini: vi»

l

illorum iniquitatem & minas fibi factas ex-

deatis fi in pyxide habeatis corpus Domint.

probrarunt. Rex viía gravitate, habitu & di-

Quod cum feciffet, nec aliquid in ea reperif-

!

fet fübjunxit ille: Ecce, quem mihi negaftis,

gnitate perfonarum, quas officio & vita exue-

5

re volebat, & quz ultro parats erant , vitam

ipfe fe mihi non negavit. Apparuitque hoftia

[

in oreejus: & impletum eft : Diligite julitiam,

potius & munus ponere, quam iniqua edicta

robare, obftupuit; & eorum auctoritatem re-

qui judicatis terram ; fervite Domino in bonitate .

formidans , ipfis przfentibus edidtum fuftulit,

& fimplicitate cordis querite illum : quoniam inveni-

juffitque eospoft hac pergere, juftitiam tueri :

tur ab bis, qui nen tentant ilum : apparet autem

eis , qui fidem. babent in illum. Epilcopus vero

juravit etiam , fed pofthac nihil decreturum,

qu

od fit equitati & rationi contrarium.

pavens;

tantum miraculum ubique divulgavit.

,

R. P. Lobn. Bibi. Mau. Tom. 11

IX. AEG-

Bibliotbece Manualis Concionatorice

130

"

Specul.ex.

IX. Affe&um carnalium parentum trium-

II. S. Francifcus Borgia cum Gothalanig Vita l. 1,

empl. dift-phans Abbas paftor pro filio fororis a judice

Prorex creatus effet, nihil duxit antiquius ; $. 8

*^ X« 36:comprehenío, intercedere noluit ; rogatus

quam ut munus feliciter obiret : Dei ante

vero ut faltem literas deprecatorias ícribe-

omnia juftitiz Authoris ope implorata. Pri-

ma vero cura fuit, viam regiam a latrociniis

ret: foripfit monens judicem , ut diligenter

caufam inquirat , & íi reum nepotem depre-

tutam reddere , ut merces importári , &

fe!yanï

henderit, pro merito puniat , ut in hac vita

exportari commode poffent.

ti

exfolvens pocnam peccati, in alcera liber fit.

III. P. Jacobus Laynes duo potiffimum virs 1. ;,

( éto

Specul.ex-

X. Vidua quedam cerevifíam coquere &

hominum genera deteftari fe ajebat, hareti- c, 16.

empl. dift. yendere folita , cum oppidum Dulchberch

cos , füb falfa religionis fpecie regna & pro-

3. €X 129: totum cafü incenfüm fuiffec, & ignis domui

vincias devaftantes; & eos, qui Simonis Ma-

ejus appropinquaret, omnía fua vafa, quibus

gi labe infedti, Chrifti patrimonium pretio &

Cuuínts

cerevifiam aliis menfürare folebat, ad oftium

emerent, & venderent, pauperum panem de-

jn i

domus ponens fic ajebat: Deus juftus & mi-

vorarent , & fanguinem haurirent.

f]näi L :

fericors, fi unquam his menfuris aliquem de-

IV. P. Bernardinus Realinus dum Fifcalis Vit. c, 4«

528-0-7

cepi, volo, ut domus hzc comburatur ;

munere füngebatur, duo hzc fane difficillima,

precor juftitiam tuam , ut mihi' & fuppelle-

ut fiíco, & iis, quorum intereat, fatisfaceret,

Db

Dixit, & flam-

Gili mez parcere digneris.

ita conjungebat , ut ne obulum quidemi in

« Cht

ma nihil de ejus fuppelle&ili attigit,/licec

füum commodum , preter falarium fibi affi-

A.

L

N

"omnia,in circuitu dcvm*arct.

«natum, converteret. Sed & aliis fübinde of-

agl

-

ficiis functus, adhuc in feculo exiftens, in mo-

JDamnum negiette ju[Litie.

3 8 'æ»ffj,"i

Keppler. 1.

do regendi erat femper fibi fimillimus ; ab

XI. Quidam frater e familia Minorum val-

omni munere callas femper integrasque ab-

€, fol. 93.

de reiígiofus in quadam extafi vidit aliquem

ftinuit manus, identidem diCtitans, vix ullum

Faci

in medio flammarum proítratum , e cujus

lucrum dignitatemque fuam fimul tueri pof-

aud.

ventre arbor alta proceflit.

In cujus ramis

fe. [n fententiis ferendis penficulatior, caufz

Then.:

homines diverfi mafculi , atque feminz fur-

merita, non affectum aut favoris gratiam ap-

in fefto

fum pedibus, & capite deorfum pendculi erant,

pendebat: Reos longo carcere minime ex-

$ a,

atque fiamma ab imo prorumpente acerrime

hauriebat, fed, ut; primum poterat, aut abfol-

torquebantur, llle vero, qui jaccbat, omnium

vebat omnino innoxios, aut culpz reos jure

Cesri

ï.n.*üï

maxime cruciabatur. Frater ex angcelo quz-

damnabat: dum ratio pro poenz mitigatione

$4

fivit , quinam hi effent ? refpondic is: J/le,

füppeteret, ad levitatem fe referebat. Si po-

qui jacet , pater fuit , &9^ principian. generationis

ftulabat zquitas, ut gratiz aliquid indulgere-

iflorum omnium ; fuit pauper , atque per ufuras di-

tur, id non putide fibi arrogabat, fed patro-

tatus eminui.

lii autem fant. bujus filii , €9 ne-

nis tribuebat , ad fe folam juítitize admini-

jotes imitati paternum [celu$ , &$ per ufüras acqui-

fàa mon veflituerut, ideo cum -o dant penas 5 gra-

Ryationcm pcrtincrg: exiftimans.

vi[[ine vero. pater videns eos , qui per ipfum inifia

$. VI

Lormenta devenere : ex quo puna ei pro bis ommibus

EXEMPLA

PROFANA.

INA

augelur, ac intenditur.

I.

uintus Mutius Scevola Pontifex Maxi- Beierl, tit.

éniu,

mus filius P. Mutii . Proconíul Afiam iufit. f.

tanta integti/ate adminiftravit, ut inpofterum d

EXEMPLA DOMESTICA.

in eam provinciam iturus magiftratibus in

Lsneiz, Ce

ius adeo ju(titiz rationem habuit,

exemplum & formam fuerit propofitus.

puíc. 12.

I S. Ignat

ut,

ll. Domitianus imperator tantam curam bidem.

Bonenm

quo magis obílrueret viam zelo

C 437 temerario, & malevolz falfitati , nulli :s

mazgiftratibus coércendis adhibuit , ut neque

v. Juti

modeftiores unquam , neque iuftiores exti-

LUR

accufationem de re gravioris momenti ali-

3

Ibid. c. 8. ter , quam fcriptam admitteret. De dome-

terint.

ü- 70-

fticorum erratis mirum fervabat filenuum,

III. Apud Athenienfes novem principes Ibidem,

neque fi quid admiffum effet ab aliquo minus

erant, quibus respublica concredita erat, qui,

w

decenter, cuipiam aperiebat , nifi emenda-

cum eligerentur , religiofe jurabant, neque

tjonis gratia; & tunc quidem tam modefte

munera fe accepturos , nequc aurcam fta-

m

atque amice id agebat, ut , fi unus teflis (a-

tuam publice ere&uros.

tis effet ad remedium , plures non adhibe-

- IV. Areopagite litium controverfias non Alex. ab A-

ret, nudamque culpam poneret ante oculos,

interdiu, fed noctu judicabant, ut procul ab lex.]. 3. €

absque omni contentione verborum aut re-

omni affe&u , qui animos in diverfum. agit , 5

prehenfione. Certe quondam in confeffione

ferre poffent judicium. Sed & lege apud eos-

dem cautum erat, ut, qui caufam diceret, nec

fe accufabat, quod erratum cujusdam coram

tribus evulgaviffet, cum tamen duo füffecif-

procemio uteretur ,. nec ad mifericordiam

litm

Ibidc c. 50 rent.

aut invidiam judices adduceret, ne cui plus

Sed & cuidam patri, quod de infirmo

B. 40*

quodam noftro extra demum dixiffet, ipfum

in mifericordia, quam in caufa fpei effet.

V. Acrotafüs parentibus poftulantibus , ut Plutarch.

pre vehementia febris delirare, injunxit ; ut

fe publice per fpatium trium pfalmorum cz-

fibi in re quapiam injufta adeffet , audadter re- in Lacon:

deret. Et aliis undecim publicam difcipli-

fpondit : Quamdiu apud vos eram, nulla habe-

nam precepit, quod cuidam jocofe quzdam

bam juftitiz fcientiam : aftdum mepatriz , &

detractoria & falfa de altero narranti credi-

patriis legibus tradidiftis, infuper & juftitiam

diffent.

& honeftaté pro viribus docuiftis, huic magis,

qpam

Tituus LXXX.. Suffitia;

13I

Vim l l

quam vobïs* c'onabor obt'emþerare. Quaa-

T

V. Sicut in bello, quo tuta fit tota aliqua Erafm.l. z.

doquidem ergo hzc eft voluntas veftra, ut,

provincia,privatainterdum zdificia aut agros apopht.

quz funt optima, faciam: optima vero fünt,

deflrui neceffe eft; ita juflitia bono commu-

quz juíta fünt, cam homini privato, tum prz-

ni profpiciens, pazticularium interdum perfo-

cipue principatum gerenti;quz vultis faciam:

uz dicitis negabo.

^

narum emolumentum negligat, oportet.

Polyanth,

VI. Titus Manilius inter Macedones accu-

Vi ]s

tit, Juftit. fatores

; & filium conítitutus, audita cauía

MOTIV A.

& 1f

£ 630.

fic pronunciavit: Cum probatum (it, Silanum

?

ul

filium meum pecuniam accepiffe, ipfum re-

4 banc Jpecialiter vequirit Deus. juxta te- Mich.fc;

pudio, & prole mea indignum judicio, proti-

"Q

fimonium Micba dicentis: Indicabo ti- v. g.

bi; o homo; quid fit bonums; & quid Domi-

nusque a confípe&tu meo abire jubeo.

Caufinus

VII. Andronicus Comzenus unum ex ine

nus requirat a te; utique facere judicium,

in aula

tifnis aulicis publico fuüpplicio ob delictum

& juftitiam.

.

vit* cl *v"

fan&s l. 3 affici precepit, fimulque illis, qui juftitiam

l. Quia etiatn bonum reipublice fpecialiter eam

€ 28« - $*parum curabant, nuntiarijuflit: aut injufti-

requiri ; cum juftitia fit qua(i protectrix &

confervatrix illius, juxta Salomonem:; cumPrev. 14.

tiam, aut vitam relinquere.

Ibidn n. 6,

VIII. Theodoricus rex cum juvenalis ho-

juxta hunc juftitia elevet gentem, & thronusv. 34« &

regum per eam firmetur.

28« V, 53

Y

ex Chron. nefta matrona ei queíta effet, caufam fuam

EX»

per integrum jam triennium a judicibus pro-

LT. Quia particulare cujusque bominis bonum pa-

trahi, his ad fe vocatis przcepit, ut intra bi-

virer eam exigit; ut enim nulli membro bene

duum expedirent, quod cum illi intra bi-

efle poteít, nifi capiti aliisque membris apte

duum przftitiffent, omnes velut lz ju(ti-

cohzreat; ita nec homini ulli bene effe po«

teft, nifi per juftitiam cum fuo magiftratu,ve-

tit reos , capitis damnavit.

faber in

IX. Cambyf(es rex Períarum, judici ini-

lut capite, &aliis hominibus velutcommem-

auct.

quo &muneribus corrupto pellem detrahi,

bris conjungatur.

"Them. 3.

in fefto

& judicium tribunali infterni juffit, ut vel hu-

IV. Quia, teíte Salomone, fi juftitiam quisSap.g.v.2.

$. Bart,

jus exempli feveritate

N

diligit;bujus labores magnas habent virtutes ;

ent.

moti jqftius judica-

fobrietatem enim (id eít, temperantiam) &

Cafarius

X. E contrario vero Advocatus quidam,

prudentiam docet, & juftitiam, & virtutem

]. 11. bift.

u

(id eft fortitudinem ) quibus utilius nihil eft

4

i multas caufas injuftas fuíceperat, & tra-

in vita hominibus.

€:46,

arat, pofít mortem fine lingua inventus eft,

jufto Dei judicio, quo effectum, ut linguam

V. Quia fümmam poffeffori fuo dignitatem

honeftatemque conciliat ; nam juftus ut pal-

perdiderit moriens, quam vivens toties ven-

diderat.

ma florebit,& (icut Cedrus Libani multiplica-

bitur ; tefte $. Davide. Hinc & DemofthenesPf. or, v.

H 5'. VlI.

SIMILITUDINES,

eos homines imprimis laude dignos pronun.13

tiavit, qui nullum anteponerent juftitiz uri]; Pufeus in

Qualz'ta's.

tate. Pecunias enim quisque poffidere poteft

L.À

Mid, V.

? juftit. c.2.

Cic. l. de

I. &icut theatrum cum commune fit, recte

&..

at juftitiz gloria pecuniis non emitur.

Dejetl, tb

finibus,

tamen dici poteít, ejus effe illum lo-

VI. Quia juftitiz amotor inviétus adverfusProv. 12.

omnes cafus finiftros efficitur; nec enim, te-V. 21

üuüitt fb

cum, quem quisque occupavit; ita in mun-

0491.

do licet omnia communia fint non tamen

fte Salomone , contriftabit juftum, quidquid

ei acciderit; & ut Horatius cecinit :

]

adveríatur juri, ut pro

prium fit cuique, quod

legitimo poffidet titulo,

uftum & tenacem propofiti virum,

Horat, $

Boncart,

I. Sicut lingua ftaterz, ut offi

cio fuo bche

Non Civium ardor prava jubentium;

Carm, 3«

n [oidets

Non vultis inftantis Tyranni

C

v. Juttit.

fungatur,juítainque menfuram judicet,in me-

-d

n« 61.

dio confiftere debet ; itajuftitiz quoque offi-

Mente quatit folida: neque Aufter

Dux inquieti turbidus Hadriz,

cium e(t, medium ubique tenere,& neque per

j mdemo

timorem tormentorum, neque per fpem mu-

Nec fulminantis magna Jovis manus,

nerum ad alterutram partem fe magis incli-

Si fractus illabatur Orbis,

)

nare.

Impavidum ferient ruinz,

v

idemn.5.

III. Sicut cingulum corporis, medium te-

a

5. IX.

net locum inter partem corporis fuperiorem

& inferiorem, & non nifi violenter ad unam

MED IA.

alteramve partem magis inclinatur; itajuf(ti-

b IGX.]' 3' c'

L raefontia & timer Dei: fic enim Zeno in-Manf. g.

5

tia inter potentem & humilem, divitem &

terrogatus, qua ratione poffent ipfius

pauperem media confiflit, & eo folum incli-

familiares ju(titiam colore;nihilque injurie fa-

nat, quo majus equitatis pondus eum trahit.

cere? refpondit: Si femper me vobis prefen-

IV. Sicutacentro ad circumferentiam ma-

tem exiftimabitis , quanto magis hoc de Dei

Tdemn.7.

ä

jorem, major & longior protenditur linea, ad

prefentia dici poterit. Hinc & Jofaphat judi. a. Par, 9,

minorem vero minor; ita a jufítitia diftribu-

cibusa fe conftitutis dicebat: Videte, quid fa. v. 5.

tiva, quz eft quafi centrum medium , linea

u

ciatis, non enim hominis exercetis judicium,

amoris & liberalitatis producta ad illam, qui

fed Domini. Sit timor Domini vobiscum.

majorem virtutis aliornmque meritorum ha-

lI. Sapientie fludium: quia hgec fortius adLaer

*

,

t. ]. 6,

bet ambitum, major quoque effe debet, quam

bene & jufte agendum, quam lex alia quzecun-

illius, qui minor eft in ejusmodi meritis,

at fa«.

que adftrinäe;, hinc Antifthenes negab

pien-

]

RAU. Loþn...Biþl. Man, Tom. &.

132

' Bibliotbecee M(muah'sr Concionatorice

pientem virum ob(tri&tum effe legibus ab ho-

pafeuntur, poffint fine ulla particula juftitiz.

mine promulgatis.

vivere. Hinc Hefiodus prudenter conclufitz-

IIL. 24mor ordinatus amicorum .

fic enim non

Hac una reges olim fünt fine creati;

pb

)fb

facile aut incitabimur ad malum alteri infe-

Dicere jus populis, injuüftaquetollere facta.

yohs

AII. Tertium eft; ut regulas quasdam difcat

rendum;aut ab alio inferri patiemur; id quod

9 Y»

fapienter,P.Rutilius advertit,dum amico cui-

doceatque ad juftitiz perfectionem obtinen-

TObt 2

dam, quod rem injuftam ei negaffet, queren-

dam opportunas, quales fequensa a Lipfio in

160

froi, 1

ti, dicentique: quid mihi opus eft tua ami-

Politicis affignantur.

I. Nihil in penatibus

citia, fi quz abs te rogo, non impetrem? re-

venale fit, aut ambitioni pervium; quia hzc

v: ll

fpondit,imo quid mihi tua opus eft amicitia;

duo vitia funt extremus hoftisjuftitiz. 2.Cau-

fi me& urgere cu

fas reosque femper audire oportet: quia inaus-

piss ut m )uültlæ lege»'S. tua

;

diti ac indefenfi, tanquam innocentes per-

cauía peccem?

S. Aug.- in

IV. zmor pacis atque conco

r

-dïæ: fic enim 'füaQ

eunt, Tacito tefte. 3. Nove leges parce feren-

Pf. 84, v. fitS.Aug. dum dixit: Interroga omnes homi-

dz: nam & illud verum Taciti effatum : Cor-

11;.

nes: vultis pacem: uno ore tibi refpondet

ruptiffima republica plurimz leges , certe fi

totum genus humanum, opto , cupio , volo,

hoc zvum afpicias, fateare, ut antea flagitiis,

Deut, 25-

y' 150

amo. Ama & juftitiam, quia duz amicz fünt

ficnunc legibus laborari. 4.Legesabipfo le-

juítitia & pax. Si amicam pacis non amave-

gislatore accurate obferventur: nam in his,

ris, non te amabit ipfa pax, nec veniet ad te.

juxta Ariftotelem , falus reipublice fita eft.

$. Greg. in

V. [uculpata & intrepida mens : nam, ut recte

Et, ut fapienter notavit Seneca: Minimum

decet libere, cui nimium licet. $.Juftitiz ri-

homi, — S.Gregorius dixit, lucem debet afpicere, qui

vult de tenebris judicare,

Et iterum: Noli

gor clementia temperandus: nam inviía im-

TObl 4-

peria nemo retunuit diu..-

V5

quzrere fieri judex, nifi valeas er;utg Air-

rumpere. -

1V. Si tamen poenáa infligenda fit, juxta fe-

$. Reg. 3.

Vi. tOratio

fervens: fic venim Salomon eam

quentes regulas exigatur.1. Tarde veniendum

V. 9.

impetravit, dum juffus petere, quidquid vel-

ad fupplicia: prope enim eft, ut libenter dam-

let, dixit: Dabis fervo tuo cor docile; ut

net;qui cito,Seneca tefte ; preftatque Cicero-

ne monente,vitioías partes fanare,quam exfee«

popglum tuum judicare :poHït..

care. 2. Non nifi publica utilitate fufcipiendas

ASCETLICA.

aut certe, fi propria res vindicantis agitur, dií-

I. T'r

ia fünt, quz. fpecialiter Afceta circa

fimulet;ac vultum induattanquam invitus,ac

hanc virtutem obfervare debet.

Pri-

cum magno tormento ad caftigandum veniat.

jisnu

mum eft , ut, cum juftitia-fit virtus ad jus

3. Adexemplum omnia referenda, non ad ul«

füum cuique tribuendum inclinans, bene co-

tionem: itaqueab ira abítineatur; nam quis

membra füa odit,cum abícindit? 4. Poenz fint

gnofcere ftudeat, quod fit jus illud, quod va-

&f V:/':l

riis perfonis tribuere debeat, Nimirum r.Deo

e moribus receptoque ufu: nam lzdit, quide

:

amorem, reverentiam, obedientiam, gratitue

quid in his novum aut nimium; crudelesque

dinem. 2.SanGtis cultum, fiduciam, imitatio-

merito cenfentur , qui puniendi caufam' ha-

nem. 3.Superioribus reverentiam & obediene

bent;non modum: oportet inquit Ariftot. füp-

tiam. 4.Parentibus pietatem,honorem &gra-

plicia more patrio fumi. 5.ZEqualitas ferveturz

tiuudinem. $. Denefactoribus- beneficiorum

nifi forte aliud in nobilibus prudentia fuadeat;

gratam memoriam, predicationem & com-

nam & a medicis, quanquam in adverfa vale-

I

pen(ationem. 6.Senioribus & majoribus obe

tudine nihil fervia liberis differant,mollius ta-

L

fervantiam. 7. /Equalibus concordiam & af-

men liberi clementiusque tractantur, ut faga-

fabilitatem. g. Subditis prudentem diredtio-

citeradvertitPlinius. 6. Nunquam legislator

nem,liberalem füftentationem,difcretam cor-

ipfe per.fupplicia exigat: nam fuadente Xe-

rectionem. 9. Pauperibus compalfionem, mi-

:

nophonte, ubi poenarum aut coércitionis res

fericordiam , liberalitatem.

eft,aliis id delegandum ; premiorum aut mu-

Proy (

;

de. ndceüï.

V.8.

Prov- 290

lIl. Secundum eft, ut magnam

nerum;ip(i obeundum ; hinc Nero, Seneca te-

V.. G 14

tate & utilitate hujus virtutis eftimationem

fte, fübtraxit ocules, juffitque füpplicia, non

tum ipfe concipiat, tum àliis ingeneret: id

fpeGtavit. 7. Sirarum füpplicium a multitudi-

quod triplici ex teftimonio obtinere & effice-

ne exigendum fit, omnes uno i&u feriantur,

Lipfio, l'acitoque fuaforibus; nam repetita &

re poterit. 1. S. Scriptura feuSalomonis di-

centis: Rex juftus erigit terram; Rex qui ju-

frequens vindicta, paucorum odium reprimit;

dicat in veritate pauperes, thronus ejus in

omnium irritat. Incide femel, inquit Lipfius;

l

eternum firmabitur. 2.Sapientium Ethnico-

quidquid incidendüm eft , & tum malagmata

V

ä

rum: nam, Plutarcho teíte, nihil tam egre-

adhibe hzc bina: prius beneficiis in alios au«

] P

V

71

gium , nihil tam proprium regis (quidni cu-

&am lenitatem tuam teftificares &tum vin-

[

jusvis etiam Chriftiani? effe videtur, quam

dictam in rerum atrocium miniftros deriva-

Eccl |

V 1g,

juftitiz opus. Ciceronis judicio, jus & zqui-

to5 gaudet enim vulgus, recidiffe iram in irae

)

tas func vincula civitatum : &fundamentum

fniniftros, nec ullam potentiam fcelere quz-

P

erpetuz commendationis & famz eft jufti-

fitam cuiquam effe diuturnam cupit.

ti2,

(ine qua nihil poteft effe laudabile. Imo

$. XI.

juxta Auguftinum, pietate & juftitia princi«

CöNCEPT[I

S PRJEDICABILES.

pes Dii fiunt, 3.Omnium hominum: nam, ut

x occafione picturz, qua juftitiz virtus

Cicero re&te advertit, tanta hujus virtutis vis

IE

eft, ut nec ii qridem, qui maleficio ac Ícelere

.cum libra in manu pingitur, explicare

poteít

ä;g

——À

| Tz'tulu; LXXX. jfuliiüaf

I33

poteft naturam ju(titize, & oflicia illius,diceree

ritas rei vendendae. Quar;,tüm pondus feu la.

que 1. in pertica lances fuftinente fcriptum ef-

pis e(t: Facioyut facias : cui infcriptum eft ; non

ïuc. 6.

fe:

ua ménfíura menfi fueritis, eadem reme-

dimittur peccatum, ni(i reftituatur ablatum.

v. 38-

Matth. 7.

tientur vobis. In lingula libre fcriptum effe:

Servitque pro reftitutione vel folutione rei

In medio.confiftit virtus, juftitiz prefertim.

promiffz vel debitz folvenda. Ubi femper me-

V.I .

'Tob. 4

3.In tergo dextrz lancis: quod tibi vis fieri,vi-

miniffe oportet fententig Servatoris: Si of-

16.

de,ut alteri feceris. 4.In tergo alterius : Quod

fers munus tuum ad altare, & ibi recordatus

Prov, 11. ab alio oderis fieri tibi , vide, ne tu aliquando

fueris,quod frater tuus habet aliquid adverfus

v. f,

alteri facias. ;.In Manubrio fuftinente libram:

te: relinqui ibi munus tuum adaltare,& váde

Statera dolofa abominatio eft apud Deum: &

prius reconciliari fratri tuo. Ufürpari etiam

pondus zquum voluntas ejus.. Vel germani-

debetin votisDeo reddendis juxta illud Eccle-

ce: Recbt Gewicbt von uns begebret Gott : Falcbe

fiaftes : Si quid vovifti Deo, ne moreris redde- Eccl. $«

HWaag ifl der Seelen Tod. Vel brevius: Falfib

re 5 difplicet enim ei infidelis & ftulta promif- V 3

G'wicbt flreng Gericbt. Quze omnia fufius expli-

fio. Excitentur itaque Auditores,ut hoc pon-

cari, & practicis exemplis confirmari poffunt.

dere ftudiofe utantur, ficque qu&rentes ante

Deut. 25."

II. Ex occafione thematis : Pondus babebis ju-

omnia regnum Dei & juftitiam ejus, merean-

V. 15.

Jium & verum , ut. multo vivas temporo fuper ter-

tur cztera adjici fibi.

ram: explicari poffunt quatuor illi contra&tus

IIl. Ex occafione fe

ntentiz : Si quis jullitiam Sap-8.v.7

innominati a Theologis & Juriftis affignari fo.

diligit labores bujus magnas babent virtutes : oftendi

:;

litiin quibus tota fere juftitiz praxis confiftit.

poteft multiplex fructus juftitiz. 1. Quia fin- Matth. 6.

Dicatur ergo primum pondus feu lapidem

gulariter conducit ad bona temporalia augen- V* 33:

TObl 4.

ro librz;juítitiz effe: Do, ut facias, cui lapidi

da.juxta illud Chrifti: Quzrite primum re-

V. 15s

infcriptafit hzcc fententia: Quicunque tibi ali-

gnum Dei, & juflitiam ejus, & hzc omnia ad-

quid operatus fuerit,ftatim ei mercedem refti-

Jicientur vobis. 2. Quia fimili modo conducit

tue, & merces mercenarii apud te non rema-

ad bonam famam augendam& confervandam,

la

neat. Hunc ad Dominos, qui famulos aut o-

juxta illud S.Davidis füpra citati : In memoria

perarios conftituunt, pertinere oftendatur,fi-

eterna eritjuftus,ab auditione mala non time-

mulque demonftretur,quam zquum fit,debi-

bit. 3. Quia jucunditatem bonz confcientig Prov. 17,

;

V. Yo

tam mercedem ftatim illis offerre; quamini-

conciliatjuxta illudSalomonis:Melior eft buce

quum vero & crudele,victum aut falarium il«

cella f(icca cum gaudio, quam domus plena vi-

f;;cl. 13.

e

—

lis negare, vel parcius offerre, juxta illud S.

&imis cum jurgio. Bona quippe eft fuübftantia, "

Ü

Jao5.v.4. Jacobi: Ecce merces operariorum, qui mef-

eui non eft peccatum in conícientia. 4.Quia

N

.

fuerunt regiones veítras, quz fraudata eft a

fingulariter conducit ad gloriam zternam ob-

H

ls

vobis, clamat; & clamor eorum in aures Do-

tinendam & augendam : quia, tefte Salomone, Prov. 10.

!

Sap.8.v.7. mini Sabbaoth introivit, Secundum pondus.

opus juíti ad vitam: fructus autem impii ad V. 16

aut lapis eft. Facio,ut des: cuiinfcriptumeft: Si

peccatum, Et: non proderunr divitiz in die Ibid. 11

juftitiam quis diligitlabores hujus magnas ha-

ultionis : juítitia autem liberabit a morte, V 4

j«

bent virtutes: eftque adbibendusa famulis &

nempe zterna.

-

Operáriis, ut, quemadmodum illi fibi a domi-

IV. Ex occafi

one t-hetlnati.s': Reddite, que funt Matth. 22.

nis cupiunt largam mercedem offerri, ita ipfi

cafaris, cefari: & qua funt IDei, Deo : oftendi pot. * ?*

viciífim'/debitas operas liberaliter exhibeant;

teft,quomodo hanc fententiam varii ftatus ob.

E

2

Eph. 5.

illud S, Pauli femper in memoria habentes:

fervare debeant. r.Clerici,reddendoDeo,quz

"

v. 6.

Quzeunque facitis, ex animo operamini,(icut

Dei füntjid eft,cultum divinum per accuraram

]s

Domino, & non hominibus, fÍcientes, quod a

officiorum : Ecclefiafticorum .. adminiftratioe

f

Domino accipietis retributionem. Oftendatur

nem.. 3. Judices, obiervando pundta in tribu-

s

Proin, quantas habeat virtutes labor tali mo-

nali urbis Patavinz fcripta: Excute manus ab

2

"'do füfceptus, tam in hac, quam in altera vita.

omni munere, pàtienter partes.audi, benigne

"

Prov. 16. 'Tertium pondus fcu lapis eft : Do,ut des : cui in-

refponde, jufte judica. 3.Hofpites & mercato-

s

v.8.

fcriptum e&t: melius eft parum cum juftitia,

res, ut dando czfari, quod cafíaris eft ( id eft,

ü

quam multi fructus cuminiquitate : atque in

principibus cenfionem, denuffcblag,vel ve&ti-

|»

emptione & venditione adhibendus eft, .O-

gal) & emptotibus; quod ipforum eft;non cor-

"

ftendatur proinde, quam vere melius (it pa-

rumpendo merces, non imminuendo men:us

rum cum juftitia ante mortem pro temporali

ram,non pretium injufte augendo,nec merces

benedictione obtinenda: in morte, dum cum

malas offerendo ; eumque in finem bina axio-

Ü

AG. 20,

gaudio ufürpabit illud S. Pauli: Aurum & ar-

mata in mente affiduo habeant : malé parte,

)

V 3 3'--

.. gentum , aut: veftem nullius concupivi: of

male dilabuntur. Et,melius eft parum cum ju-

À

Pfal. 111« gygpier , quis ab auditione mala non timebit;

ftitia, quam multi (ru&tus cum iniquitate. 4.

o

v.7.

fed in memoria eternaerit juítus. Cum femi-

Operarii &artifices, utDeo reddant, quz Dei

s

Eccl.

LÀ

A)(

YV. 12.

.ne eorum permanent bona; hzreditas fancta

fantnon negligentes propter laborem, officia

"]

" Nepotes eorum; Quia támen interdum poteft

religionis & cultus divini;ex altera tamen par-

Prov. aa;

quid carius vendi,ideo triplex eft hoc pondus

teeciam fideliter laborantes,& a nimia merce-

v- 2[.

1]

pium, moderatum, rigorofüm. Et preterea

de exigenda fedulo caventes,ne damno füo ex-

grana, id eft, caufz excufantes ab injuftitia

periri cogantur, quod hzreditas, ad quam fe-

D HESRESEMER

adjici poffent, nempe 1. Si emat in gratiam

ftinaturin priacipio,in novitfima benedictione

venditoris autviciíTim. 2:Si multa fimul emat.

carebit, 5.Patresfamilias, non impediendo fa-

£ 3. Lucrum ceffatis. 4. Damnum emergens.,

mulos & ancillas,quo minus debitumDeo cul-

)

m vi-

y.A-chö?qs Gngularis erga rem emptar. 6.Ra«

tum exhibere queant; e contrario aute

[

KR 3

&um

l,

Ed

as

&bliotbem- Manualis. Coneionatorie

134

&um & falarium fideliter perfolvendo, quem

officii , qui eft folam Dei gloriam, reipubli-

cz€ bonum , pacem, & concordiam, civium-

in finem fzpius animo volvant tremendam

1. Tim. 5.

illam S. Pauli fententiam: Si quis autem fuo-

que utilitatem quarere; ex qua intentiong.

Vet

V. 8.

rum, & maxime domefíticorum curam non

duz aliz virtutes magni momenti oriuntur;

habet, fidem negavit, & eft infideli deterior.

nempe vigilantia, & officium füum bene ad-

Eccl. 55.

Et illam Siracidis: Si eft tibi fervus fidelis,

miniftrandi. 3. Per verbum; perfaqueris : innui-

V. 31,

fit tibi quafi anima tua: quafi fratrem ficeum

tur, fcilicet conftantia & períeverantiain exe-

,' fitfe

tracta.. 6. Servi & ancilla, ne permittant fe a

u

endo eo, quod juftum eft, ita ut, ubi ju-.

cultu divino impediri; & ut fidele dominis

[

itia exigit, dura, (id eft, inflexibilis) ficut

fuis fervitium przftent, non ad oculum fer-

infernus, (it ejus emulatiolegis. Quz omnia

vientes, fed ex animo operantes ficut DEO.

fufius explicata videri poffunt apud Ludov.

Quz omnia facile amplificari, & variis ratio-

dePonte tom. 3. de perfedt. tra&t. 4. c. 11.

nibus & exemplis probari poffunt.

VIII. Ex occafione verborum a Jethro olimExod. 18.

Luc. 16.

ad Moyíen dictorum : Provide tibi viros dev.21.

V. Ex occafione fententiz : f appropians

y. 34.

alligavit oulnera ejus , infundens oleum & oinum :

omni plebe, & de cuntto Ifraely potentes, & timen-

oftendi poteft, quomodo correGtio velut actus

tes Deuns in quibus fit veritas , & qui oderint

piotsreh.

jnLacon,

juftitie vindicativz fufcipi, & oleum cum

avaritiam, qui judicent populum omni tempore: ex-

.UPOPht-

aceto miíceri debeat: nimirum.

I. Si bene

plicari poffunt aliter proprietates judicum,

& dici, quod 1. debeant effe Seleti ex ple-

Superior ftudeat cognoícere errorem, & ab

ipfo etiam reo agnolci faciat. 2. Si nunquam

be. a. Potentes, id eft, magna authoritate prze-

nifi pacato animo & bona intentione puniat.

diti, 3. 7Timentes Deum, non homines. . 4. Peri-

Woterch,

3. Si ad radicem errorumevellendam tendat.

tatis, id eft, re&ti judicii amantes. j. Odio ava-

4. Si in fpiritu lenitatis procedat, & ficut cce-

ritiam profequentes, ne patiantur fe muneribus

j Lecon.

lumabinitio ferenam, mox turbidam faciem,

6. Omni tempore paratos ad judi-

p

corrumpl.

tum tonantem verbis, fulgarantem minis, &

candum , neque litem injuíte protrabentes;

tandem omnino fulmine poenz convenientis

quz fufius digefta videri poffunt apud Lud.

puniat. j.Siconfiliarios libenter adhibeat, &

Niceph,

admittat, 6. Si ubi effectus non refpondet,

de Pon;c tom./;. de perf. tr. 4. C. 19.

(uiit

lif, Eccl

non imrmodice turbetur, fed divine volun-

$. XII

tati (e fuosque fübditos penitus committat.

6

V]. Ex ejusdem thematis occafione often-

MISCELLANEA,.

dere poteft, quam multi non bene füngantur

Qualitas.

officio Curationis, dum vel folum oleum, vel

folum acetum infundunt.

udicii cenfüram ira enervat, mollior af-

Itaque in prima

parte oftendatur, quinam folum oleum affun-

II

fectus przecipitat.

dant, nimirum r. Magiftratus, quia omnia dif-

. Il. Bias damnaturus quempiam ad mor-S.Bern.l.3.

Tober ia

fimulant. 9. Concionatores & confeffarii vi-

au&.zhem.i

tem, lacrymatus eft ob miferiam hominis & de confid,

4 in fefto

tia palpantes, aut certe reprehendere non

deplorandam fortunam. — Verum cum dixi(- 105.£44»

audentes.

Va hol.l

3. Parentes, qui omnia liberis

fet quidam: quid eft, quod defleas, cum in

permittunt, aut certe non nifi verbis obiter

tuo fit arbitrio, condemnare, aut liberare

: ï

caítigaat, ut Heli. 4. Patres familias diffimu-

reum? refpondit ille: Neceffarium quidem

^M

lantes domefíticorum deli&ta, atque ad offi-

effe, nature condolere , a lege autem &

cium chriftiani przftandum non adigentes.

juftitiz regula difcedere, magis pernitiofum

€nec.

$. Preceptores & ludimagiftri non corrigen-

tes di(cipulos. 6. Quilibet alius potens juva-

III. Phocion ab Antipatro rogatus, ut ali- Plutarch.

g

re ad correctionem proximi, (ine füo gravi

quid injufti faceret, non potes, inquit, (imu]in apopht,

lren apul

incommodo, & non faciens. In fecunda parte

me amico & adulatore uti; amicus enim us-

Can l 5'([

oftendatur, quinam fint, qui folam acetum

que eo obfecundat amico; quousque juftitia

lm

infundunt, nimirum 1. Qui ob delicta non

& &quitas patitur.

ü

fatis probata vel cognita puniunt. 2. Qui in

IV. M.Cato dicebat, magiftratum nec pro Idem.

ne

juftis orandum ((cum oporteat ultro favere

&

ira caftigant. 3. Qui ipfüm reum ira eftua

i

tem corripiunt. 4. Qui nimis frequenter, &

bonis) nec pro injuftis exorandum effe , quia

qua(i affidue poenas expetunt.

j. Qui nec

pro his orare humanitatis; exorari autem,

temporis , nec loci rationem habent. |.6. Qui

defleCtentis a juftitia efít.

afperitate verborum aut verberum excedunt.

- V. Herodotus vulturem pro juftitize fym- Pier.1. 17,

7. Qui ftatim defperant de correQione. Ex-

bolo affignat, cum nihil, quod vivit, attin- P 69,

citentur proin Auditores , Samaritanum imi-

gat, nec ullum animatum occidat, ut aqui-

tantes, oleum aceto miícere ftudeant.

l]z & accipitres faciunt.

Deut.1 6.»

V. Ex occafione verborum : S'uffe, quod ju-

VI. Statuz Thebanorum magi

ftratuum , Langius in

V. 206,

Jlum e[l, perfequeris : explicari poffunt tres con-

fine manibus, & oculis claufis fingebantur, Polyauth,

ditiones ad juftum judicem & judicium requi-

ut fignificarent , judicem nec manus ad ac-í9^ 631

fitz. Quarum prima indicatur per verba : quod

cipienda munera, nec oculos apertos ad re-

juftum efi : fcilicet ut fciat fubfTantiam officii fui

fpiciendas perfonas habere debere.,

Textor. in

in eo confiftere, ut jus & factum bene intelli-

^ VII. Ariftides interrogatus , quid effet ju-

gat, neque perfonas unquam refpiciat, nifi

ftitia? refpondit nihil alienum defiderare.

theat. l, 4

B.

1

ubi ratio & equitas id perfüadet. 5.Per ver-

