fum meritis inops, quamdiu ille miferationum

N

mum judicium tempeftati comparari. Et r.

Dominus non defuerit. 6. Ad montem Patro-

oftendi, quomodo peccata, velut exhalatio-

cinii B. 'irginis: nam ipfa, tefteS. Bern. ut ad. S. Bern.

nes, afcendant in altum, & ibi includantur in

vocata noftra, & Judicis mater & ut mater mi. Med. c.2,

nube, id eft, Chrifto, eamque percutiant,unde

fericordiz, efficaciter falutis noftrz negotia

traCtabit. Hinc $. Anfelm. dicere folebat: Si«

poftea tonitru, id eft, admonitio Dei, & fonus

tubz angelicge producitur ; fequitur fülgur, id

cutate deípedtus & averfüs neceffe eft, quod

'eft, adventus Chrifti Judicis, velignis antece-

pereat, fic ad te reverfus, & a te refpe&tus, im-

. dens Chrillum ; & tamen fuülmen fententiz

poffibile eft.quod pereac. Filioli, hzc peccato-

ultimz, quz vere eft fulmen urens corpus. &

rum fcala, hzcmea maxima fiducia, hzc tota

animam, denigrans, id e(t,perpetuam infamiam

ratio fpeimez. Videri poteft de hac materia

fufius difcurrens Fab. cit. conc.

inducens; & di//^ans, id eft, feparans juftos ab

j.in Dom 24.

injuftis. 2.Oftendatur,quse media contra hanc

poft Pentecoften.

tempeftatem adhiberi debeant, fcilicet ut vel

'?Luf'c. I12.

IV. Exoccafione thematis: Sint lumbi ve[tri

fub laurum, id eít, B. Virginis patrocinium

precintti, eg. lucerne ardentes in manibus ve[tris, &g v« 35.

confugiatur, vel (übter terram fe quis abfcon-

xvos fémiles bominibus ex/[pettantibus Dominum fuum :

dat, id eft, per humilitatem & poenitentiam

poteft explicari, quomodo quisquead futurum

(e coram Deo humiliet : vel crucem hifpani-

judicium fe preparare debeat, nimirum 1. /un-

cam peGtori appendat, id eít, tribulationes

bos precingendo, id eft, defideria rerum terrena-

y Anfelm,

multas propter Chriftum patiatur.

; debatts

rum conftringendo,ut nihil in via falutis & per-

Matth.24, — II Exoccafione thematis : Tunc qui infudea

fectionis impediat. ?. Lucernas ardentes ferendo,

V. 16,

fimtfugiant ad wontes : poffant oftendi varii mon-

nempe charitatem Dei & proximi, non verbo

tes, ad quos confugere debeant, qui judicium

duataxat,fed opere monftratam. 3. Ex/pcttando

malum effugere volunt,nempe ad montem fa.

Domirum : id eft, femper in oculis & mente ha-

Matth. 3. vitentiz, juxta illud S. Joannis : Progenies vipe-

bendoadventum ejus,& premia,quz juftis; &

V-?.

rarum, quis demonftravit vobis füugere a ven-

füpplicia, qu& peccatoribus decernet. Venit

tura ira? facite ergo fru&tus dignos poeniten-

quippe Dominus, inquit S. Greg. cum ad judi- S. Greg.

S.Chryfol, tiz.. Hinc S. Chrytol. ait: Curratpoenitentia,

cium properat: pulfat vero,cum per egritudi- o 13. ín

O. 167.

ne przcurrat fententia : ne judicemur,judices

nis moleítias mortem effe vicinam defignat.

vang.

noftri (imus. 3. Ad montem rationis, juxta il-

Cui confeítim aperimus.fi hunc cum amore fü-

Luc. 14.

lud Chriti : Vigilate itaque omni tempore

Icipimus:aperire enim Judici pulfanti non vult,

V. 36.

orantes, ut digni habeamini fugere iftaomnia

qui exire de corpore trepidat, ut videre eum;

quz ventura funt, & ftare ante Filium bomi-

quem contempfifle fe meminit, ludicem formi-

Tob. 4.

nis. 3. Ad montem imifericordie: nam fiducia

vl !2.

det. Qui autem de füa fpe &operatione fecu-

magna erit coram fummo Deo eleemofyna

rus eft;pulfanti confe(tim aperit,quia lztus Ju-

omnibus facientibus eam. 3. Ad montem 7-

dicem fuftiaet;& cum tempus propinquz mor-

Eccl. r.

moris, maxime circa hoc judicium ad D. Hier.

tis advenerit,de eloria retributionis hilarefcit.

V. 13.

exemplum occupati, fcriptum eft enim, ti-

. V. Ex occafione thematis : Exibunt angeli Matth, v1;

Fab. conc, menti Dominum bene erit in extremis. Hinc

&& feparabunt malos de medio juflorum : oftendiv. 49.

5 inDom. Abbas Amon cuidam fratri poftulanti fermo-

poteft, quam acerba (it hzc feparatio futu-

24 Poft. nem urilem, dixit: Vade, & fac talem cogita-

ra ob quinque effe&tus, quos in corde malo- :

ent,

tionem tuam, qualem faciunt illi, qui funt in

rum producunt, nempe 1. OP fluporem: nam, -

carcere. llli enim interrogant homines: ubi

ut Sapiens ait, mirabuntur in fübitationeSap. s.

V. 9.

eftjudex, & quando veunit? & in ipfaexípedta-

infperatz falutis, dicentes intra fe: hi fünt,

tione poenarum fuarum plorant. Sicetiam de-

quos habuimus aliquando in derifüm &c.

bes animam tuam objurgare dicens: Vz mihi,

ecce. quomodo computati funt inter Fi-

finon cogitavero, quomodo habeo aftare ante

lios DEI!

2. Ob livorem, videbit enim

ï'Obc 9

tribunal Chrifti. & actuum meorum reddere

h 990

peccator gloriam ele&orum, & irafcetur,

rationem. Si fic íemper meditatus fueris, po-

dentibus füis fremet & tabefcet.' 3. Ob pudo-

$. Beda

teris (alvus effe. Hoc confilium (ecutus Cead

hi Angl.

rem: implebitur enim in illis, quod Deus

dà Epiícopus Merciorum in Anglia,

quoties

a, quiDeut. zr.

l463

in Dcujtcroïnomirov p;æ?jïi;; Adven

tecum V» 4«

R. P. Lobn, Bibl. Man. Ton, IT

"bt a Momuadis Conciallatoria

98

tecum verfaturin terra,afcendcf füper te,eärit-

fequäntuf. Inter alias vero fübitaüez hujus

converfionis caufas, quas adducit, una eft,

que füblimior ; tu autem defcendes, & eris in-

quia judicium finale vivaciter apprehendendo

ferior: ipfe eritin caput, & tn erisin caudam.

4. Ob dolorem : quem fentient, fi fc videbunt

compun&us, poítulavit veniam, nec tamen

ideo fübito paradifum fibi donari, aut dolores

a Deo, fan&is, cariffimis amicis, ipfaque feli-

citate xternum feparari. j. Ob timorem fecu-

& cruciatus, quibus angebatur, mitigari fibi

petiit,

fed folum in die finalis judicii, bonam

türz fententiz, & detru(ionis ad eternos car-

Devotione fi-

Qrgena

ceres & fapplicia. Hortetur proin,ut hos cffe-

füi memoriam haberi rogavit.

hOo 9* H

dei, inquit prefatus fanctus Do&or, tam re-

&us in quinque digicis defcribant, & in dextra

e-

Exods

manus digitis alios quinque effectus in eletis

pente mutatus eft, ut prefentem poenam d

producendos, fcilicet gratulationem, exulta-

fpiceret, ac de fütura veniam precaretur, &

tionem, gratiarum actionem; exaltationem;

magis crederet utile fibi effe de eeterno judi-

exfpe&tationem. .Qus videri poffunt fufius

cio petete, quam de temporali füpplicio fup-

apud Fabr. cenc. 3. in Dom. 3. Adv. n. a.

plicare. Reminifcens enim fcelerum fuorum,

V]. Ex occafione thematis : Zrit £unc tvi-

& pcenitudinem gerens, plus incipit dolere;

V. 21o

quod fperat, quam fentire, quod patitur; po-

bulatio magna , qualis non fuit, ab initio mundi us-

que wmodo, neque fii : poteft horrendus procef-

tuit enim, niíi de fuücuris amplius cogitaffet,

qui in Chriftum fémel crediderat, dïeyvpræfenti

fus judicii per fequentem parabolam expli-

cari. Die quodam fub vefperum vir opulen-

magis fupplicio deprecari.

.

*

1I. Prima omnium v

ice, qua calamus S

pifi- Manü

tus & magni nominis cum familia fecefferat

difc. 1.n.2.

in villam omni fupelle&ile & deliciis abunde

tus S. ad exarandam nobis Ícripturám fe mo-

vit, Deum nobis fimul non folum ut Creato-

infructam. Ubi tamen dum hilari convivio fe

recreat, famulus quidam perfidus tam ipfi,

rem totius univerfi, verum etiam ut Judicem.

ob oculos ftatuit, dum ait: i principio creavit

quam co

nfervislechargum mifcuit. Dumau-

tem ficgravi

(fimo fopori funt immerfi, laver-

Deus celum & terram. — Ubi, ut Cajetanus &

alii obfervant, in Hebrzo , loco Deus, hxc

niones & pr&

t

dones in domum immittit, qui

eam totam exípoliantes ; dominum quoque

dictio Elohim poniturs fübdit vero.idem Ca-

jetanus : Appropriate utitur hoc nomine;,

ipfum velut mor

tuum exportant, & catnpo

Interea coelum

fignificat enim Deum, quatenus Jodicem.

medio depofitum deftituunt.

faedis tempeftatibus

inifceri, micare falgura;

Quamobrem vero Spiritus S. áb initio, dum

; quibus

vix univerfum crearum fuiffet; Deum nobis

mugire tonitrua, nimbi przcipitare

immediate ob oculos tanquam Judicem fta-

$, Ànk

excitatus herus lethargicus, mirari incepit, fe

tuit? In promptu caufa eft, inquitidem Caje-

nin, üt

extra domum in nuda humo, fine famulis, fine

14, fi

ope, inter tucbines & procella

s deftitutum,

tanus, ut unus atque idem Deus credatur

Th 50 , '1

fed fru(tra de-

Cr*eato,r mundi, &Ju*dex uniVCI'fOrum. CU .

miíeriamque fuam vehementer;

Í

j "oSu h

plo

ráre, nam fulmine ius interiit. Applice-

luit nimirum increata Dei fapientia a prima

noftrum produ&tione, imo ab ipfis mundi pri-

tür

füubinde parabola peccatori ; nam vefper

e

hanc vitam ; villa locum,!

n quo otio & luxui

mis natalibus,.firmam judicii extremi infi-

nuárememoriam, ut illud continuo in mente

ä

vacat: fervus corpus:

H

lethargus focordiam in

falute procuran

da:prg

dones mortem & dia-

& corde noftro haberemus, inféülptum.

Uï DeS. Elia. Propheta legimus , quod , Hugo

Vi&. ,

3

bolum: campu

s vallem Jofaphat: tempeftas

extremum ;

fulmen ultimam fen-

dum im fpelunc

a delitefceret," inde à Deo* 8&. Mi-

judicium

jit : Egrederé , & fla in monte fcell. l. i1»

tentiam :

Difcedite a me maledi&i in ignem

egkedi juffus fuer

zternum s denotat.

.Unde facile apparet,

coram Domino, £5

ec. Dominus tranfit, & Jpiri-.

* füboertens mohités, && conterens

quam mifer fit peccatoris ftatus.

tüs grandis &

i

puras. — Simu

|'tamen aliam vocem audivit,

Dominum io impetdofo vento minime effe

i

*

3

ÁLII CON ä: EP Tus

PRAEDICABILES..

przfentem :

hy

1

0

n i [p

iritu Dominus. Poft hunc

Maniii tr.

nfideratione.

^

digniffima €

t miraculofa

vero ventum. ingentem. quandam audivit

jm Co

commotionem : £t pof? fpiritum commotio: INec

$ Bonaa

41. difc.

" i U

illa mutatio,

qu& in unico morhento

á

Xe Hle 7-

circà bonum latronem

fa&ta fuifíe nofcitur,

tamen in hac commotione Dominus aderat

li. 9. d

INon in commotione Dominu. Poft hanc vero

* T nj

qui pede

m faüum para

difo ante S. lJoannem

lit, qui predicando dixerat:

4

commotionem; comparuit ignis : Lt pof? come-

Baptiftam intu

motionem ignis : fed neque in igne Deus erat;

NEPIRINDITEIDENIKNUUTNUTONUNIIID HU HECUECNNETS

" 5ppropinguavi

L regnum

culorum ; imo «& ante $.

laves cceli confignatz fuerant a

INon in igne Doiinus: Et poft ignem fibilus

Petrum, cuic

aurz tenuis, moxque vocem audivit Dei :

Chrifloy. qui porta €

celi erat,. Ego Jum oftium ;

rimus omuium morta

lium fibi dici audivit:

E ecce vox ad eum, ^ Hugo de S. Vi&tore hifto-

Hüdie mecum eris in paradifo.. Et tamen quis eft,

riam hanc noftro adaptans propofito, inquit,

ter conuinuata latro-

ecce preambu

los.Dei fpiritus, commotio-

1

qui ipfum vitam füam in

ciniatraduxiffe ignoret? Imo

pauloante fimul

nem, & ignem: non venit Dominus ad te,

ega redem-

ni(i ptius ifti veniant. Spiritus eft terror judi-

cum fuo criminis

& fupplicii .coll

"

maverat. Quam diffi-

cii &terni, qui fi in cor peccatoris impegerit,

prorem noftrum blasphe

& montes füperbiz dejicit, & petras duritie

i

S. Ambr.

cultatem S. Ambr. move

L]

t, dicens ; Videamus,

cur tantorum Cr1

minum reus, tam cito a Sal-

diffolvit,fed hic nequaquam Deus effe dicitur,

t'o 5« fel'-

quia anima, quam adhuc timor perditionis af-

44. de

vatore parad

ifum.promeretur, cum alii mul-

orum

lachrymis frequentibusque

ficit, nondum perfect charitatis dulcedinem

S. Latr,

torum temp

r, quia

delictorum fuorum veniam con-

fentit. Poft fpiritum commotio fequitu

terroe

jcjuniis vix

U D ETE

Tiulus LX XV1L. Yudicium exiremum.

99

terrore judicii concuffa mens, mox a íüa fta-

adeo horrendus, ut omnia animalia fimul cum

bilitate movetur. Poft cofhotionem vero ignis

hominibus profternantur interram. Nono die

fequitur, quia poft anxietatem futuri fxculi,

montes & colles complanabuntur , omnesque

adveríüs fe fxviens animus ardore compun-

redigenturin pulverem,fiet univerfa terra pla-

Gionis inflammatur.. Poftremo igni (ibilus au-

na & equalis. Decimo die egredientur omnes,

rz lenis fuccedit, quia poftlonga compun&io-

ui ín cavernis terrz latebant , & tanquamin-

nis incendia purgata mens , afflata fpiritu,

ani difcurrent, nec loquetur unus ad alterum.

confolationis refrigerium fentit.

Origenes

Undecimo die mortuorum offa refürgenr, fe-

ho. 9. in

IV. In Exodo dum veítes facerdotales a

que e monumentis levabunt , quz omnia ape-

-

E

Deo ordinabuntur, fimul etiam przceptum

rientur, ut cadavera reítituant, Duodecimo

Exod.

.

fuit;utin earundem extremitatibus certa quz-

die ftelle e coelo decident. Decimo tertio die

dam tintinnabula füfpenderentur: Deorfum

omnes in vita füperftites morientur, ut in fo-

vero ad pedes ejusdem tunicz per circuitum,

cietate aliorum refurgere poffint, Decimo

. qua(i mala punica facies ex hyacintho & pur-

quarto die ccelum & terra conflagrabunt. De-

pura, & coccobis tincto, mixtis in medio tin-

cimo quinto die: Fiec coelum novum, & terra

tinnabulis. Per hzc autem tintinnabula Ori-

nova, & refürgent mortui fecundum virtutes,

genes przdicationem intelligit, minifterio fa-

merita & demerita. Tandem vero idem Sera-

L iercusiap lls d i 223

cerdotali annexam, fimulque eorundem fitum

phicus Do&or, concludendo difcurfum füum

vel pofituram obfervat, quia illa circa extre-

dicit, omnia hzc figna, velut citationes qua$-

nf

1

mitatem corporis, id eft, circa pedes, pariter-

dam, füutura effe, quibus omnes judicandi in-

as f

que in extremitate veftis appendi volebat ad

vitabuntur adjudicium. Ifta (igna erunt qu-

. pedes ejus, ad denotandum, quod pracipu-

dam peremptoria citatio, & terribilis, cum

um przdicationis facerdotalis argumentum

executione fententiz fine omni excufatione

tangere debeat ultimum & extremum judicii

ad judicium vocatio.

*

'

diem; (ic enim ingentem in animabus effe&tum

VII. S.Anton. ex S.Greg. ita fcribit: Si quz- S. Anton.

producere po:erunt. Et hzc tintinnabula,

ris, quis te accufabit, dico : totus mundus ; o£ P.4. fumm,

quis lemper fonare d»bent, in extremo vefti-

fenfo enim Creatore offenditur totus mun- tt* 14« c

mento fint pofita, idcirco credo, ut deextre-

dus.Idem quoque authozitatem citatD.Chry f. ** $ s.

mis temporibus & fine mundi nunquam file-

dieentis: In illa die nihil erit, quod refpon-

deamus ; ubi coelum & terra

as , fed inde femper fones, inde difputes, &

; aqua, luna, &

loquaris, fecundum eum qui dici

fol, & dies, & no&tes, & totus mundus fta..

efto noviffimorum , & non peccabis.

Es Memor

$. Anto-

bunt contra nos ad accufandum. Quod fi ter-

V. S. Antonius confiderans, qduod, ficut

ra, inquit idem S. DoGtor, ratione effet prz-

Tin. tit..

Deus in mundo omnipotentiam lüam manui-

I4. füm.:

dita, utique in illa die reprobis dictura effet;

'Theol. *c

feftavitin produ&tione creaturarum, in incar-

Ego fuper me hosce reprobos fuftinui, viren-

'natione vero & juítificatione peccatorum mi-

]l. SO 2

tes illis fabminiftravi herbas, elegantes flores;

fericordiam füam ; ita quoque conveniens

fructusque füaviffimos, multa in illocum eom-

fit, ut manifeftet pariter in toto mundo jufti-

modum nutrivi animalia, variaque & preciofa

]

tiam füam ; fiquidem hzcproprie eft dos illa ,

€ viíceribus meis produxi metal

la, utcommu-

quz gloriofum illam Principem facit, & di-

ni Creatoti fervientes, gratos fe exhiberent;

gnum Judicem, quia in lib. Sapientiz cap. 1.

illi veró omnibus hifce in ejus funt abufi of-

BugoVids

L0 Mi

dicitur: Diüligile juflitiam , qui judicatis terram:

fenfam, ac proinde merito a me abíorberi me«

fell L:f

Juftitia autem Dei in hac vità ip multis rebus

rentur. Aqua pariter dicere poffet: Ezo pec-

abfondita latet, ac proindé , cum ad illam

catoribus lervivi ad temperandum ardorem,

n

pertineat, ut boni przzmientür. malique caíti-

& reftinguendam illorum (itim, ad ab

iucndas

gentur , fiepe tamen in hac vitaomnino expe-

corporis & füppelle&tilis ipforum fordes : Sa-

'rimur hujus contrarium ; Unde deploramus

cramentis materiam exhibui, ut exinde a pec-

juftorum perfecutiones, & opprefliones pau-

catis purificarentur;s dedi eis marium. COme

perum , & de impiorum

moditatem, ut ex una provincia ad aliam na.

mum (ícandalizamur.

pro(p eritate. plgu"ri-

vigare, mercesque füas devehere poffent; pi-

S. Bonav. " VT. S. Bonav.; multa

refert hotribilia figna,

Íces quoque in cibum illorum generavi & nu-

:

?t.I. unyic.

icium funt preceffüra. Etenim pri-

trivi : at ipfi in malum ufi funt, & ideo a me

mo die mare 15. cubitis elevabitur füper al-

fubmergantur. Aér pariter opponere potee

titudinem montium , perfiftendo hoc inodo

rit: Ego hisce impiis per continuam refpira-

folidum & conítans inftar muri validi,. Secun-

tionem, viram fübminiftravi, dedi illis pluvias

do die iterum adeo profunde fübfidebir ; ut

opportunas , variarumque avium ingentem

videri vix poffit. Tertio die monítra marina

multitudinem ; & quia conditorem fuum &

füper maris füperficiem fe erigentia horren-

noftrum non cognoverunt, in me fufpendan-

dos edent mugitus. Quarto die füccendetur

tur, fuffocentur. Ignis (imiliter objiciet : quia

mare & bulliet,eodem

que die quzvis alia aqua

fine meo calore victuri non fuiffent, & tamen

ardebit. Quinto die herbz & atbores humo-

ufüi meo füerunt ingrati, ex me accendantur,

rem quendam fcaturiens fanguineü. Sexto die

& perpetuo ardentes confümantur nunquam;

omnia zdificia (olo sequabuntür , & perfectam

Sol, luna, & ftelle, & cocli ceelorum, quia

facient planitiem. Septimo die omnes petra

lumine noftro non funt ufi ad quzrendum

allidentur ad invicem,& confringentur in octo

lümen zternum, eo privati, perpetuis tene«

partes, & quzlibet partium allidetur ad al-

bris occupentur.

teram. Ottavo die erit quidam

. VIH. Mater mea

, inquit

terra mthg

Na

fcmina Sanda erat

E R. P. Lohn. Bibl. Man. Tóm. IL

S.l Au-

t À5 À

er———

Bibliothece Mattalis Concionatorïæ

100

& calumniis, aures prebeamus Chri&o pro-

$. Aug. 1.S. Auguftinus, oratiónibus, jejuniis, aliisque

9.conf devotiopibus plurimum deditas fed vz etiam

mittenti nobis, quod tandem aliquando ven-

€, 13*

laudabili vitz hominum, fi remota mifericore

turus fit dies ille, in quo nos, & opera noítra

dia, clementia & pietate Deus difcutiat eam.

liberaliter remunerabit, dicendo fuave illud

In illa namque die non folum nobis rationes

. verbum: Fenite benedicii £c. Auícultemus do-

reddendz Íunt, quomodo virtuofe operati

centem, dum per verbum füum predicatum

fuerimus, an fcilicet convenientibus & debitis

& (criptum nos erudit, qualiter ipfum, miferi-

m

cum circumítantiis, verum etiam bonum il-

p' 4. m-

(

cordiz operibus mediantibus, propitium no-

|

lud examinabitur , quod facere negleximus;

bis reddere valeamus. Audiamus admonen-

4-Cll' , .4

ita enim meditatur S. Bernardus: Quis confi-

tem per fuperiores , confeffores , przedicato-

ï

derare valeat, quanta mala per momenta per-

res, librorum fpiritualium le&tiones.

petramus , & quanta bona facere negligimus ?

. .XIL Animam aliquam amore Dei fer

vcntef S. Aug. tf.

4

|

Sicutenim peccatum eft perpetratio mali , fic

ardere, ex nullo evidentiori judicio colligere 9.in Pí.96.

|

delictum eft defertio boni.

poffumus, quam fi ignem, qui Judicem przcef-

S. Bern,

IX.S. Bernardinus hzc verba : Venite beneditti:

furus eft (ignisante ipfüm precedet, &inflam-

to. 1. Í-11. confiderans, in hos affe&tus prorupit : O vox

mabit in circuitu inimicos ejus ) nequaquam

* ^»93: omnijucunditate ac fuavirate repleta, qua in-

tímeat, eo quod alius quidam ignis longe fer-

!

vitantur ad vifionem , ad poffeffionem & ad

ventior, id eft, amoris divini, in ejus corde ve-

fruitionem totius fanctiffimz Trinitatis! Pri-

hementer ardeat, de quo fcriptum eft: Deus

:

:

mo invitat eos ad glorificationem; dicens: .

ignis confumens ef], UndeS. Aug. ait: Quisquis

nite. Veniteinquam, ad me fontem vitz inde-

fiduciam habet in die judicii, non timere de-

p Nf

ficientem, ad me lucem gloriz vivificantem,

bet, ne veniat dies judicii: date operam, intus

$3 fet

ad me torrentem voluptatis inebriantem, ad

agite vobiscum,ut defideretis diem judicii;ali-

s pot

Don, 1,

me plenitudinem ubertatis inundantem.,

ter non probatur perfe&ta charitas , nifi cum

'O Greg. l.

X. S. Greg. verborum illorum : Cogitatio-

coeperit ille dies defiderari ; ille autem eum

Quadr

25:€6^ pesjuftorum judicia: fenfüm fic declarat: Ac-

defiderat,qui fiduciam habet in illo; ille autem

cedunt ad Secretarium Judicis intra finum

fiduciam habet in illo, cujus confcientia non

cordis,confiderant, quam diftricte quandoque

trepidat in charitate perfecta atque fincera.

feriat,qui diu patienter exfpeQtat: metuunt in

Porro ad acquirendam hanc puram confcien-

his,quz fe egiffe meminerunt, & puniunt flen-

tiam , ad accendendum in corde charitatis

do, quod perpetraffe fe intelligunt. Ibi adver-

ignem, ad excludendum omnem judicii timo-

fam fe, quicquid fe impugnat, enumerant ;

.rem, nullum eft efficacius medium , quam fi

Ibianteoculos faos omne, quod defleant, co-

quis continuo de füturo judicio cogitet.

aceryant : Ibi, quidquid per iram di(tri&ti Ju-

XIII. Nota paffim omnibus eft illa nupt

ia- S. Alb. f;

dicis decerni poffit, intuentur. Ibitot patiun-

rum parabola, ad quas illos rex invitari prz-

74 in

Dom.

H

tur fupplicia, quot pati timent ; nec deeft in

cepit, qui ib exitu viarum deprehendebantur :

pof Pent.

hoc judicio mente concepto omne minilíte-

lie ergo ad exitus iarum ,. && quescunque inveneri-

rium, quod punire reos fuos plenius debeat.

tis, vvocate ad nuptias, Miferat quidem & alios

Nam conícientia accufat, ratio judicat, timor

fervos, ad invitandum alios,, fed fine ullo

u

od judicium eo cer-

fübfecuto fru&tu: in his autem nullam repe-

ligat, dolorexcruciat.

tius punit, quo interius

"

2 vit.

rit refiftentiam , quia hi , qui de noviffimo

8.Bern.ho.

Xl. Mytteriis plena fünt verba illa Jobi : Pi-

judicio, de ultimo hoc fine; deque redden-

de verb.

Abac.

tam €9 mifericordiam tribuifti mibi : ubi adverten-

dis ibi rationibus continuo cogitant, femper

dum, quod non dicat animam & mifericor-

reperiuntur difpofiti, qui vefte nuptiali cha-

diam, fed vitam & mifericordiam, quia licet

ritatis ornati , nuptiis affideant fponfi cacle-

divina pietas animz (e affociet , quamdiu hzc

ftis : dicente Alberto M. 1lli fünt. in exitibus

viarum, qui mortem fuam jugiter profpiciunt 3

corpori huic unita eft, non tamen poftquam a

corpore refoluta erit, pietas enim & mifericor-

'Tales dignos fe efficiunt , ut ad Chriíti nu-

dia folum durat, quoadusque vita durat ; non

ptias introire mereantur. Quicunque enirm

vero, quamdiu durat anima; quia poft hanc

mortis fuz efficaciter recordantur ( idem de

vitam (ine ulla mifericordia examinabitur ,

judicio univerfali dicendum , quod a parti-

uando juftus vix falvabitur, tunc enim opera

culari dependet ) ftudent effe continentes ;

í

illorum fequuntur illos. Valde igitur oppor-

patientes, obedientes.

»

tunum eft illud fan&i Bernardi confilium , di-

XIV. S, Ifidorus Pe

lufiota in quadam epi- S 16d. Pe-

centis ;; Utilius & multo falubrius eft, hodie

ftola, in eos, qui myfterium hoc tra&tant, cre-luf. 1. s.

audire eum confülentem,confolantem;,docen-

dunt, neccontrovertunt, ex alia tamen partePift. 37.

. "" as g - 4 Ó ÉD EM A — $ 5n4$O D O - D — uiüERL AE aA

tem , admonentem , corripientem, increpane

quafi ludus foret, in peccatorum tenebris cali-

lbidn,

tem, quamin dieillatam amara, tam lugubri,

gant, acriter invehitur,dum ait : Abfürdiffimü

audire judicantem,indignantem,;ulcifcentem,

meo quidem judicio illud eft, eorum quidem ,

fzvientem, condemnantem. Inprimis igitur

in quibus externi fapientes & fcripturz facrae

inter fe diffident, magnam rationem habere;

ipfumafcultemus con(ülentem,per infpiratio-

nes internas ; quibus non inftigat ad mores

eorum in quibus confentiunt, exiguam. Ete-

emendandos, ad tererendam non folum latam

nim judicii extremi dogma , tametíi & ra-

ä

preceptorum viam, verum etiam confiliorum

tioni confentaneum , & juftum , & ratione

!

Íemitam. Audiamus coníolantem: ld eft, fi

przditis congruens, atque a nobis , & ab ipfis

modo injuítas patimur perfecutiones, fi infir-

confeffum , ac receptum fit , tamen paucos in-

:

ducit, ut ca, qux officii ratio poftulat, faciant,

mitates tolcramqs, fi paupertate divexemur,

[

Pleri«

Titulus LXXVLI.. Studicium extremum.

IOI

Plerique enim ( :n'ccxvveyro me quisquam ira-

tur; una füuum fibi mundum ex urbe Grana-

cundia commotum hzc dicere arbitretur )

tenfi, vel a Turcis co&mit; alteri Deus libe-

non fecus ac fi nec judicium futurum fit,

raliter impertivit, & fuam absque vicino-

nec providentia ulla rebus pra(it, atque hu-

rum, aut vicinarum fübfidio accepit venu-

manas actiones confípiciat , velut in denfiffi-

ftatem. Qui neutram novit , utramque di-

mis noGtis tenebris ea faciunt , quz faciunt.

vitern, & formofam cenfet, nec emendicatam

$, Anton,

XV. S. Antoninus inter catera ait : Scien-

aliunde formz gratiam ab alterutra cogitat ,

P.4.tit.. dum, judicium illud fore juftiffimum : cujus

nec inter veram, mentitamque elegantiam

401 $9- has reddit rationes : Humanum pervertitur

difcernit. Hoc eft, quod ait D. Ambrofius:

judicium timore , cupiditate, avaritia, odio,

Sunt multa fücis illita. Eftplurima animarum

& amore amicitiz , vel confanguinitatis :

elegantia vera, & fyncera , eft etiam plurima

s' Aug- "0

fucata; eft nitor genuinus, eft & (imulatus &

JinP[oj,

Addit gloffa tres alios defe&tus , ícilicec im-

peritiam

; u

ignorantiam , timiam compaf-

fi&us. Difcrimen juftum hic flatuere inter

fionem 1

s

ceruffatum , & folidum , inter apparens , feu

erie alterius, rigorem , feverita.

tem: fed nihil horum poterit effe in Chrifto.

larvatum , & genuinum , verumque non

Citatque authoritatem S. Hieronymi , mo-

valeamus 5 in obícura hujus vitz nocte po-

dum , quo iram & farorem huic Judici ineffe

fiti fumus: Verum, ubi Deus füpremi judi-

intellisi debeat , in hec verba explicantis.

cii lucem accenderit , ibi fingulorum ora,

Ira Dei non eft concitati animi füror, ut no-

vultusque patientia cernemus, & qualis quis-

ftra, fed jufti fupplicii conftitutio.

que fuerit, intelligimus: Quz luce purgen-

tur tua.

m

Did Nyf. XVI. Ecclefiafticus ait : Zn fine bominis de-

$- 3- fer- mudatio operum illius. In fine, hoc eft, ut multi

2. pO

. ; XVIII. Apud Davidem, ubi de ratione agit; Ibidem.

Dom. r.

exponunt, poftquam vivendi finem omnes

qua Deus omnes homines judicabit, hzc z-

homines fecerint, & univeríale judicium in-

quus hic Judex ait : Cum accepero tempus , ego

Quadr.

ceperit, & libri vit fingulorum explicati

Juflitias judicabo. Pfal. 74. v. 3. Cui di&o S.

füerint, ubi tunc nudabuntur cujusque ope-

Textus hzc mox fübjicit : Liquefatta eft terra ,

ra. Notate: Tabernam nundinatoriam nobi-

€9 omnes , qui babitant in ea.. Quidam non val-

lis , unaque pauper obeunt.. llle divite ve-

garis eruditionis Author inquit : Quo fenfü

ftitu, hic vulgari , lacero, fordido amictu.

dicitur, quod colliquefcenr cum terra omnes

Inftituunt publicani fcrutinium , quantum

incolz, quando ad judicandum Dominus ve-

]

niet? Refpondet appofitiflime in rem no-

|

quisque ferat: De nobili haud dubium, quin

&ítiment, tam venire auro argentoque onu-

ftram, metaphoram fübeffe di&o, füumptam a

ftum , quam amictu & corporis habitu eft

monte; quem nix, quantus quantus eft, ope-

$ Alb. [

4 n

fplendidus ; inopem vero preter centones

rit ; Dum ira efl, ut fepe in partibus, & in

Dom. 16,

fuos, & obfoletos pannutios nihil conferre.

totis frigidioribus regionibus accidit, non la«

pides ab arboribus , non itinera a cavernis

poft Pett

Cum ad rem veniunt, & quemque feorfim

explorant, plurimum fe lapfíos judicio inve-

fecernuntur, contegente omnia nive, donec

niunt; quem enim opulentum exiftimabant,

fol eftuans ; tepidiorque aura illam folvat,

illum pauperem & absque nummis reperiunt;

& cujusque rei fpeciem nudet , atque often-

folaque exteriori fpecie , quam oftentabat,

dat. In fupremo mundi die tale quid eveniet:

fulgentem ; quem vero inter mendicabula

Liquefadta eft terra, & omnes , qui habitant

recenfebant, apud hunc nullum deprehen-

in ea. Tunc enim fol juftitiz divinus liquefa-

dunt in paupere veftitu affüumentum , quod

ciet nivem, hoc eft, auferet larvas, vela de-

non fit Ícutato , aut puriffimo auri ducato

trahet, quz veram agnitionem vitz cujus-

infertum. Quis hoc fibi perfuafiffet ? Tale

:que occulebant, itaque luculente, & diftin-

quid eít , quod dicit Sirach : n fine. bominis

€&e ; qualis quisque fuerit, intelligemus.

U

denudatio operum illhu. Multam in hac vita

XIX. Quzrunt nonnulli, cur de Chxri&olþidem,?ï

ftaudem oculi patiuntur humani, & pluri-

venturo Judice Malachias dicat

e

o

Oritur vo-

mum errant hominum judicia. Sed cum ad

bis timentibus nomen meum, fol juflitie, & refpon-

:;'

emporium judicii univerfalis appulerint, de-

deht, id fieri ad differentiam hujus materia-

tegenturque & expenduntur mores fingulo-

lis folis , a quo illuminamur: Quoniam fi

rum , tunc intelligecur ; quantum aberra-

hic fol tantum tribuit malo, quantum bono;

tint; quos enim hic admodum fanc&tos puta-

TOA

Chriftus e contra faciet, quia tunc quemque

T

runt, €os fuiffe infignes peccatores videbunt,

pro meritis fuis patefaciet, diftin&diionemque

& fuiffe fan&tos, quos fufpicabantur improbos.

epil Y

perfonarum faciet, &improborum quidem fla-

XVII. Ob id dicebat S. Ambrofius : Sunt

^

gitia deteget, proborum vero virtutes mani-

Ibidem, |

multa fucis illita, quz luce purgentur tua,

o

feftabit, & füo quisque pretio eftimabitur, &

Deus, quam multa habet hec vita, quot vitas

veritas confpicua fiet. [taque ut a corporeo

hic mundus fucis imbutas, accerfito , & per-

fole fecernatur, qui eodem modo omnes ha-

egrino ornatu te&tas, & quam neceffe habe-

bet ; Chriftus Judex fol juftitiz dicitur. In

mus , ut lux univerfalis judicii tui adveniat,

hac cogitatione fuit doGtiffimus P. Francifcus

ut quz fit fita, aut pida , que fincera, &

de Ribera , in ea verba Prophetz fic com-

integra fanctitas palam fiat ! duas per come

mentatus : Dicitur in die judicii Chriftus fol

pita videas mulieres, ambas formz, & ve-

juftitiz, qui claritatem fuam & lztitiam red-

flitus elegantia preftantes , una propriis , al-

det juftitiz, id eft, fanGtitati, quz ante obícu-

jibus

tera commodato acceptis monilibus onera-

rata erat laborib'u

.s, & calamitatibus, qt

3

juíti

L

J

JBibliotbece . Manualis -Concionatoriee

102

r

jutti affligebantur, ac fi mali effent. Ibi pluri

ait: Venter tuus aceruus frumenti , *vallätus liliise

mas videbimus detectas fraudes ; ibi fient ex-

Cant. 7. 2. velut dixiffet : Quod Maria nubes

d

plorata, quz olim dubia ; ibi intelligemus ;

fit, quz alvo fua fulgur compleGtitur , quis

j

dubitet, quando facrum oraculum perfpicue

(IJ

quibus artibus conquifitz facultates ; qua in-

tegritate definitz lites, pronuntiatz fenten-

affirmat, uterum illius perfimilem effe cumuli

at

triticei liliis obfepti? Hincne autem fit, quod

u

tic , qua ratione officio fuo Palatinus fatisfe-

cerit ; quomodo rex fuübditorum fuorum

illa fulgur apud fe habeat ? Imo vero aliud

j

rofectus, & emolumenta curarit; quomodo

quidvis potius inde confequi videtur. Quid

(ic

Epifcopi neceffitatibus pauperum fuccurre-

enim amabili tritico & formidabili fulguri ?

&

uid ignibus illis coeleftibus cum albicanti-

t

rint; denique ibi videbimus , quomodo alio-

rum quisque muneris füi partes expleverit ;

busliliis ? Admirabilis fuit hac de re, & per-

pk

commoda przfenti caufz divi Epiphanii fen-

fi

& quis rerum füarum fategerit. '

Idem$. t. XX. Dilectus difcipulus vidit quondam

tentia. Quid enim ? Nonne Maria in utero füo

Ài

Dom. 1j

acervum tritici coronatum liliis habuit, quo

jlla

Adv,

füuum magiftrum fpecie tam formidabili, ac

terribili , ut exanimi fimilis ad pedes ejus pro-

tempore in caftiffimis füis vifceribus Filium

NX

Dei geftavit, illum omnibus gratiis refertiffi-

lapfus füerit: Cum vidiffem eum , inquit iple

E

Apoc. 1. c. 17. Cecidi ad pedes ejus, tanquam mor-

mum , quibus mundum cumulaturus erat ?

Y

Nofie inalvo fua benedicta portabat triticum ,

tuus. Quid fuit in divino Magiftro, quod tan-

ti)

tum horrorem injecit tam chari difcipuli ge-

'ex quo tota animarum alimonia conficienda,

Te

&

Á

'neroío pe&tori? Quid illi ic omnem fregit,

& panis ille pinfendus , qui de feipío aiebat:

ia

:ademit animum, ut tanquam vita ac fenfibus

Fgo fum panis vivus , qui de celo defcendit. Joan.

üi

6. 41. Non eft, qui hoc neíciat. . Dicit ergo

deítitutus coram eo, quem loquentem au-

qL

diebat, corruerit? Magna, haud dubium, tam

nuncEpiphanius : Ex hoc pofteriore illud prius

de

