& fufceptore humilium. | Exfpecta modicum

Ady,

& mille fercula. .

4

S.Ambrof,

LVII. Vere dives,

qui confpe&u De1 poteft

anima rmea; exfpectá divinum promiffüum, &

l. 3. epift. dives videri, in cujus confpe&tu terra exigua,

habebis. ab

;

coelo.

:

undaflþtiam. omnium bonorum in

1.

mundus ipfe anguftus eft, fed folum illum De-

V. [uvat

Amit:

us divitem novit, qui fit dives asternitati, qui

non äüæl?i—b&t res adepta vel; mul-L«3« € 17*

düiï'p' ql

non opum , fed. virtutum fructus recondat.

tiplicata exterius, fed potius contempta & de-' 3*

tr*a*c l

cifa ex corde radicitus. Quod non tantunm de

Quisautem ante Deum dives, nifi quietus &

honoris etiam ambitu & vanze laudationis de-

modeftus fpiritus, quinunquam corrutpitur ?

tu

Nonne tibi videtur dives, qui habet pacem a-

fiderio, quae omnia tranfeunt cum mundo.

LLS « C :-'20

nimi, tranquillitatem quietis, ut nihil concu-

-X Filii tene breve & confümmatum ver-

Si&h ig

bum: dimitte omnia, & invenies omnia. Re-?* **

Tegno Dj

ifcat, nullis exagitetur cupiditatum procel-

p'S'C 90

is, nec vetera faftidiat& nova quzerat, & fem-

linque cupidinem, & invenies requiem. Hoc

a

per defiderando fiat in fummis divitiisinops !

mente pertracta, & cum impleveéris, ixmtglli-

ges omnia.

Ea eft pax vere dives, quae fuperat omnem

T

VIL Ad

hoc cönäre; hoc ora, hoc defidera, L«2. e- 37.

mentem.

e

ut ab omni proprietate poflis exfpoliari, &? 9'

S.Bernsrd.

LVIII. Quod pauperes fpi

ritu jam qubdam-

ap. Manfi modo in praefenti fint beati,

clarefcere etiam

nudum Jefüm fequi ; tibi mori, & mihi zeter-

nàliter vivere. . Tunc deficient omnes vanae

tr.69 diic. poteft, fi confiderentur quatuor, quae pauper-

Phantafiae , conturbationes iniquae, & curae

,o n.,s'

tas fpiritus conformia facit ftatui Beatorum.

Facit enim impaffibiles, agiles, fubtiles & divi-

füperfluae. . Tandem etiam recedat immode-

tes. Primo facit impaffibiles, quia non dolent

W

ratus ainor, &inordinatus amer HLQriQttll'.

,

€

A.$

sfe tep;por Jiun miiiipn?. imo de hoc gau-

"

Zï:ulus. CXII. Paupärm. :

ter

763

N

| - 5. V. |

fuiffet, lacerato illo dixit ; Ego prius, quam

i

irater meus , mortuus fui; nihil ergo de reli-

té

t

EXEMISLA CATHOLICA EXTERNA.

&is ab ipfo hominis ad me pertinet. -

p

VII. S. Nicolaus cum in templo verba illa Ibidemf,

d

Qualitas

"vangelii: Qui non renuntiat omnibus,

j

uae ?

l-

,

q

)

i

MMattl: 8- I.

h

: riiïtiä de feipfo dixit: Vulpes foveas

poffidet, non poteft meus effe difcipulus, au-

v. 20.

C

diviffet, fibi foli a Deo di&a credens, mox

1,

habent, & volucres coeli nidos: Filius

templo exivit, &

autem hominis non habet, unde caput recli-

s

omnibþs-' p(ïiïöfüoniþ.üs re^

Zz&h. 9. Y

net. Sed & Zacharias Propheta de eos dixit ;

nuntiavit.

9-

VIIL. S. Richardus, & duo ejus focii tam!

f

5lid. éx

S.Laurent,

Ecce Rex tuus veniet tibi juftus & Salvator ;

at

ipie pauper & afcendens fuper afinum. — Hinc

'auperes erant, ut,quoniam unum t

4

i

i

utum pal- Sf:tioa

l

Juft.de lig,

vit. de

cum effet dives in omnibus, factus eft in hoc

ium habebant, mutatis vicibus unus tantum

fcholas & templum adire poffet. Cumque ob-

?aup. C.2.

mundo omnium pauperrimus, ut quam ma-

li-L.l.c.l"

gnum effet bonum paupertatis virtus, prius

lata ab amicis divite fponfa, fratrem füum

oftendéret exemplo, quam verbo. Sed &S.

eandem fibi invidere advertiflet, ultro ad eum

!1' 10&3.

Bonaventura id confirmans Chriftum, inquit,

accipe, inquit, tu illam : nam ego quidem pau-

3

pertati & fapientize me defponfabo. -

paupercula Mater pauperem peperit, ut nos

Il

ad paupertatem invitaret, & füa inopia dita-

IX. Cum Epifcopus quidam S. Abbati A-Ibidem es

l

ret, fecundum illüd : Scitis gratias Domini efa

mato liberalem eleemofynam dedifiet, refpon- Surio.

!

Cirifti, quoniam propter nos &gc.

ditille: cur das, qui non indigeo ?. da potius

*

pauperibus? nam ego quidem nudus egreffus

- II. B. Virgo quantopere fuerit paupertatis

fum de utero Matris meaze, & nudus in terram .

£

ftudiofa, patet ex partu, purificatione, & reli-

reyertat,

Z

qua vità, quam pauperum morte transegit ;

Cum vero Epifcopus coegiffet il-

JYTN P

unde merito S. Bi

lam accipere, abjecit aliam, & dixit: Deus -

054

rgitta eam fic loquentem in-

pars mea eft: vobis autem non indigeo.

L.t, revel troducit: Omnia,

€1O0,.

quae habere potui, dedi indi-

;

gentibus, nihilque nifi victum tenuem & ve-

X. S. Joannes Eleemofynarius. ( qui pa*fuaj'öïul)iac&ia

d

ftitum referyavi. Nulla mihi, nifi Deus, pla-

peres Dominos fuos appellabat)) ex hac vita Vit&«

j

|

migraturus, gratias Deo agebat, quod non nili

cuerunt. EKgo femper in corde meo optavi,

e

ut viverem ad tempus lNativitatis ejus, fi for-

.unicus nummus ipfi füpereffet, quem. ipfum

te fieri mererer ancilla indigna Matris Dei.

proin etiam pauperibus erogari juífit. Annuos

redditus füiPatriarchatus in pauperes diftribui

- Vovi etiam in corde meo, fi effet ei accepta-

bile, obfervare Virginitatem, & nihilunquam

Jubebat, afferens, ideo facerdotibus neque pof-

TTTE

poffidere in mundo.

feffionem, neque partem, neque haereditatem

,h

inter reliquas tribus datam,

[

1.Con4. — III. De fe aliis Apoftolls äixit S. Pau.?us*/:

poffeffio eorum erat ipfe Dominus..

]uoniam pa?s &. :

V. I,

Usque in hanc horum efurimus, & fitimus, &

XIL S. Gregorius Thaumaturgus "hoc. po- Lippelous

. nudi fumus, & colaphis ceedimur, &inftabiles

f

eris de fe narrari voluit, quod vivus nullius !7. Nov,

fumus, & laboramus operantes manibus no-

Aoci poffeffor fuerit,

Matth, 19.

firis. Sed & ad Chriftum auda&er dixerunt :

& mortuus alicujus- fepul-:

L À

[5 616

V. 27

chri inhabitator fit.

"s

LS' h

Matth. 12,

Ecce nos reliquimus omnia, & fecuti fumus

V. l,

te. Alias coederunt vallere fpicas, & man-

À

:

XIL S. Francifcus Seraphicus "rogatusvas,nonav.

|

ducare.

fratribus, quae virtus maximze gratos Chrifto in vita,

nos faceret, refpondit, paupertatemeffe. Hanc

IV. Deprimis Chriftianis teftatur S. Lucas

in omni fermone Matrem, Sponfam, Domi-

A&v l .v. in

A&üs Apoftolorum : Omnes, qui credebant,

44-

erant pariter, & habebant omnia communia.

nam, Reginamappellabat. Cuin mendicum Chroy, I.

quendam pauperiorem fe afpiceret,:quam ipfe p.1.2.c.10,

Pofleffiones & fübftantiam vendebant, & di-

eífet, ita fanéta quadam invidia commoveri:

videbant illa omnibus, prout cuique opus erat.

c

ic

[ T

Anm)' Ri

Imo SS. Hieronymus, Cyprianus, Bafilius

folebat, ac íi in re magi

a, multumque expe-

tenda vinci fe viderct.

Cum ad Principum

p

tr,3.C.1.

driz.p.3. putant, Fideles jam tum votüm paupertatis

menfas invitabatur, non ante eas adibat, quam.

emififfe, idque colli

& Sapphira datis.

8unt ex poenis ab Agania

1

aliquot panis frufta per viciniam mendicaffet,

quae

deinde in 1nenfa cum . gaudio. expone-

Petrus-

V. Cum S. Hilarion ex Orione

integl.'am le-

bat. Curm Guardianus quidem cellam ei ex

Ls 605

Sanch in gionem malorum fpirituum fugaffet, ideoque

gc 3!

tabulis obiter dolatis praeparaffet, non prius

regno Dei Orion magnam pecuniarum fummam ei ob-

p.5.c9.

illam inhabitare voluit, quam parietes ramis

f- 5400

tuliffet, refpondit S. Hilarion, Num vis, utme

viminibusque cont

invadant fugati Daemones? an nefcis, lepram

exhiberent.

exti paupertatis fpeäcxi'em

m

Naamani Giezi fervo Elifeei adhsefiffe ? Cum-

U

AH $C lara usque adeo paupertate'm a- S. Antoni.

i

ie Orion urgeret, ut faltem pauperibus di-

mabat, ut privilegium paupertatis ab Innocen- ?s apud

, i

i

ribueret datam' pecuniam : iterum refpon-

atum

dit Sanctus, quin tu potius, qui melius noíti

tioIV. petere aufa fuerit ; qua petitione mirifi-

l.1c.3«

ce delectatus Pontifex non folum conceffit,

auperes, ipfemet diftribue: Scias quippe ve-

quod petitum fuit, fed cum incredibili volu-

lim, multos per eleemo

f

ptate totum manu propria confcripfit.

avaritize vitium incidilfe,

ynarum diviüonem ,»in

XIV, AbbasIfaac cum eum difcipuli crebroSpee. Ex-

3bid,

VI..S. Arfenius cum mortui fratris teffa-

monerent, ut pro ufuü monatterii poffeffio- empl. d. 1;

(pentum, quo bseres declarabatur, ej oblatung

nes, quae offerebantur, acciperet , ille folici- ** 38*

e

N

764

Bibliotbece Mamah's Concianqtoriïc

Utilitae.

tus füze paupertatis &u&es, fortem feritentiam

Perrus

tenebat dicens, monachus, qui in terrra poffef-

XX Cum S. Ar

elius & S. Natalia appro-

pinquante jam martyrio, ex SS. Flora & Ma-

anch. p.,

fionem quzxerit, monachus non eft; fic quippe

. €.9. £

metuebat paupertatis füze fecuritatem amitte-

ria Virginibus martyribus fibi apparentibus

93

Ze

&

re, ficut avari divites fole

usefiiffent, cui facultates fuas relinquere de-

5

nt.vpgritur'as divitias

berent? refponderuntillae : Date pauperibus,

—— w«— "À E o R

Ex Vitis:

XV. S.Be

ffarion preeter tunicam, palln la-

ut pauperes moriàmini, ficut Chriftus, & ex

PP.

ciniam, & Novum Teftamentum, quod femper

hoc mundo exeatis, ficut intraftis.

"XXI. S. Andreas, cum filiam Regis Pole- th.f 54v

infra brachia geftabat, nihil fibi ex omnibus

u

refervavit. . Imo cum in demortui & inhumati

mii fanaffet, illique pater magnam pecunize

spec- d(: I

cadaver indidiffet, etiam huic dimidium palli-

fummam offerret, intrepide refpondit, fe non

"1708

PA

um fuperinjecit. . Inde ultra progreffus, & a

propter aurum & argentum veniffe, fed ut vi-

mendicabulo ftipem rogatus, cum nihil habe-

am vitze Regi fubditisque mnonftraret. Quod

yet, tunicam exuit, & egenti dedit. Pofthzec

di&um admiratus Rex, fe fuosque in gremium

cum decori ratio vetaret, eum in publico

S. Matris ecclefize recepit.-

comparere, ab honefto viro in an gulo nudus

COT S. Stephanus Ordinis Grandimon- rb. , 538.

deprehenfüus , fegmento fagi fui tectus eft ; a

tenfis Fundator cum a fuis quaereretur, quo-

quo cum interrogaretur, ecquisita eum Ípo-

modo poft' obitum ipfius fe alere deberent?

fiaffet, librim oftendens, hic, inquit, eo me

refpondit, fe Divinze Providentize eos com-

redegit. Tandem nequelibrum retinuit, ut eo

mififfe, quae paffura nonforet, ut neceffaria

vendito pretium pauperibus elargiretur, fic-

Beyr)iyck

alimenta defint, fi paupc :atem amaverint, fe-,

1016- f,

que ipfius libri monitum im

pleret, quo dice-

cus verofi abjecto Dei timore ad fpes huma-

L

m.

bat: Vade, vende omnia, qu

nas confugerint.

»

E

i habes, & da

pauperibus.

V

r

XXIII. S. Clara fü

is fblï'ofr.ibus*' dicere fole- Platus 1.2.

Marulli,

XVI. S. Elifabeth

Pannonize Regis Filia, &

bat, tum demum fuum Collegium ftabile ac e. 2

Landgravii Thuringise uxor, usque adeo pau-

firmum futurum, fi propugnaculis & moeni-

€. —80

hons

pertatem diligebat, ut & viliffimum fzepe do-

bus paupertatis quanr maxime muniretur.

mi amictum indueret, & in ecclefia audiendze

XXIV. S. Lydwina triginta annis pauper- Lippeous

pic.15g1

concionis gratia non nifi inter infimze fortis

rimanm vivens vitam miferantibus dicebat : to. 2. 14.

H 7-

mulieres confideret. Poft mortem mariti om-

Satis abundat, qui eo, quod habent, conténtus &pril, .

nia quae habuit, pauperibus diftribuit, con-

eft. Etf mihi communes cum hominibus

ftruttoque diverforio feipfam segrorum & pau-

non funt divitiae & deliciae, funt tamen cum

perum miniftram fecit, nunquam leetior vifa,

multis.communes paupertates & miferise,

2

.

quam cum inter mendicos fe accenfam vi-

qui

bus ego abundans Deo gratias ago, &

dens panem & hofpitium quaefivit.

D

quiefco.

Baronto,-

. XVII, Burchardus Wormatienfis Epifco-

XXV.

| Ob*tulitj?&uidam, frater. feni þä:u"— Vita PP, 1

— — ——

AL anti.

pusex hac vita migraturus, itafuos alloque-

niam dicensei : Habe hanc pecuniam ad ex- 6-.

1016.. —

batur: Hefterno diefui unus ex ditiffimis, fed

penías tuas, quia fenufti, & infirmus es (erat

INTIT

ja

m exfpe&o, quod mox füturus fim, ut fter-

enim lebrofüs) cui fenex refpondit: Tu poft

LE

cus & cinis. Talis eft gloriatio noftra,

talis eft

fexaginta annos venifti auferrea me nutrito-

dominatio mundana. Nudus quippe egreffus

rem meum ; ecce enim tempus habens in in-

fum de utero Matris mease, nudus revertar il-

firmitate mea, nihil indigui, Deo tribuente &

luc ; nihil praeter peccata mea reportans, nifi

pafcente me.

x

Dei mifericordia exhortante aliquod bonum

. AXVI. S.

Francifcus Seraphicus ante om- $ Bonav;

h MLA

UTR

fecerim aliquando, hoc apud Deum inventu-

nia fuis paupertatem commendabat, dicens, in ejus

rum me effe fpero. Tum miniftri preefentes

eam effe viam falutis, humilitatis fomentum, Via.

thefaurarium Cameram aperientes praeter ec-

clefiafticum thefaurum, tantum tres denarios,

perfectionis radicem, & ab ea.multiplices fru-

étus exiftere, quamquam occultos & paucit-

quos in loculo, dum alias pecunias pauperi-

bus diftribuit,reliquerat, invenerunt.Sed & fo-

ümis cognitos.

N

Chren,

ror, aperto, quod illi foli donaverat in memo-

! | DDignitas. -

frns, P

riam fui, fcrinio, non nifi hifpidum cilicium

QQLQ, cl

& catenam ferream ufu attritam reperit.

. XXVII. S. GregdriusNazianzenus de feipfo InApþolqg.

l)

Manfidif. XVIII. S. PhilippusNerius dicere folebat ;

ita fcripfit: Sed paupertatem & inopiam ex-

3..2,

vellem, quod ad tantam regideres pauperta-

probrabunt: atiftze funtdivitiae meze. — Hzec

tem, ut unico Julio opus haberem, nec

menon folum gloriantem, fed etiam arrogan-

| eü"et,—

tem fecit.

Videntur enim mihi inimici mei,

qui illum mihi daret.

Ma»üait. XIX. P. Giojofa Capucinus, qui unus ex

dum hoc objiciunt, quod in veftigiis illius in-

cedam, qui propter nos inops factus eft, cum

3! n' I.

primis Franciee, multorumque ftatuum,& ter-

effet dives. . Atque utinam exuere.me pof-

ritoriorum Dominus fuit, faccum fuum, nec

non & habitum f»epe indicibili cum Jeetitia

fem panniculisifüs, quibus circumdari videor,

ut nudus effugerem fpinas faeculi, quse reti-

ofculari folebat, in hzec prorumpens verba: O

nent, & revocant pergentes ad Deum.

*

1ni habitus, parum agnitus, paucisque notus !

»

inaffequibilis enim pariter, & inexplicabilis

XXVIII. S. Francifcus Seraphicus, cum ali- spec. Ex.

quando: vidit fratrem Maffeum plura fruftad.7.ex.a8«

1

eft quiés & tranquilitas interior illius, qui pau-

At o

pertatem ex toto corde amplexatur.

panis, quam fe habere, valde gavifus dixit ei- —

lüm'

dem

j

Titulus CXH. Paupertas,

765

-u

dem : Frater mi, thefaurus beatificae pau- Belgio afferri curraffet, eo mbrtuo,, tam Prior,

-ing, h

. pertatis tam divinus eft, ut nos digni non

quam reliqui Fratres, qui eas veftes induc-

STIONA

Timus illam in vafis noftris tam vilibus poffi-

rant, fcintillas in morem candentis ferri emi-

3*53?.

dere , cum paupertas fit illa virtus, per quam

cantes viderunt, & tanquam laminis canden-

)

cunca terrena & tranfitoria calcantur, per

tibus fe aduri exiftimabant.

s

quam omnes obices tolluntur e medio, & li-

AXXXVI. Cum alius quidam Cift

Erciehfïs

Abbas Philippo Regi Romanorum anguftias

þere Domino Deo mens geterna -jupgitm.

fui conventus efüm dolore exponeret, Philip-

lb fo MQ.

| S'ucunditas,

OXX

pus calceos Oratoris intuens , fatis quidem,

T

Exæmp.

uit, domus veftrze anguftias vel tacentes

XXXIX. Cum faber quidam ferrarius i

a

Spec. d.5 magna paupertate conftitutus , nihilominus

::

cei loquuntur, ut, quze in folvendo qui-

l

ex, 69.

inter labores canere fuiffet auditus, dives il-

dem, quod pro corio debet, effe videatur.

XXXVII. Juftus monachus, quia tres au-1.4. Dial,

li vicinus utpote continuis folicitudinibus

reosafratre fuo faeculari pro tunica paranda,

gravatus ei jucunditatem hanc invidens, eo

abfente, loculos pecuniis plenos in officinam

infcio Superiore, accepiffet, S. Gregorius eum

ejus conjecit, quibus inventis cum faber

in morbum lapfüm omni communione priva-

L o

ri, & extra fepta monafterii fepeliri voluit

. canere defüiffet, idem dives caufa filentii co-

nita, pecunias fuas efle dictitans repetit,

cum publica hac imprecatione : Pecunia tua

í

mulque antiq

tecum fit in perditionem.

Quo fac&to Fratres

1

tuit.

a

uam ei mentis flætitiam xfefïia

:

commoti, omnia fua in medium attulerunt.

Beyrlinck - / XX X. Cum S. Hilarionem latrones infe-

. KXXVIII. Cum Eremita quidam imagnee Joh. Dise,

to, G. fo

o n

ftantes quaererent, an non timeret? Ille fi-

virtutis a Deo oftendi petiilfet, quantam oJim in vit. S.

remunerationem ab eo 1íperare poffet, & €e& €

j mf:j '' cutintrepide eos fufceperat, ita pari confi-

quondam per revelationem cognoviffet, ean- **

Datis]a,

Reo

GI

?

L

dcntig refpondit : Nullug latrones non timet.

'dem fibi cum S.Gregorio V

E -'.'.b

nogloriam prae-

paratam effe, comparens fuam paupertatem

Paupertatis iolate pune.

cum S. Gregorii divitiis & dignitate, dolens-

Anni.Ce. XXXI. Frater Bernardinus Genuenfis fà-

"iytote

que, fe fua paupertate & poenitentiis non ma-

puc.1581. cerdos moriturus, a dazemone violatee. pau-

jus prsemium meruiffe, audivit Dominum in

TUPAIN

072« . pertatis accufatus fuit, quod plus lini cerati.

fomnis dicentem : Quando divitem non facit

!

:quam neceffitas poftularet, no&u confüm-

poffeífio divitiarum , fed. cupido, cur audes

)

m

pfiffet, ideoque Fratribus Litanias recitanti-

|

paupertate tuam divitiis Gregorii comparare ?

bus affiduo tam modicum dicebat: tam mo-

Qui magis illam felem, quam habes, quotidie

)

dicum, paulo poft rediens ad fe interrogatus,

palpando & fovendo diligere comprobaris,

. quid verbisillis fignificare voluiffet? Refpon-

quam ille, qui tantas divitias non amando,

dit, daemonem ex omnibus fruftulis lini cera-

fed contemnendo, cunctisque liberaliter di-

V.L g.

ti volumen ingens compofuiffe, & de hoc an-

Ípergendo largitur ?

"

te [Judicem accufaffe.

XXXIX. Frater quidam Laicus, cum Pfa]- Chron. $.

XXXII. In conventu Ármarienfi ii Beleio

Franeifc.

É

terium, infcio Superiore retinuiffet, & eo fze-

P. 2, l ga

- Ibi. 1589. C]

ericus egrotus de lalute defperare coepe-

pius id exigente, tradere noluiffet, in pertina-

n. 84./

rat, & Guardiano caufam roganti dixit, dae-

cia tanta mortuus, poft fepulturam, incondi-

e ;s.

monem adfuiffe, & ob fcopas inconfülto Su-

ta vocein choro ejulare coepit, adjuratusque

periore occultas damnatum dixiffe, fed Guar-

a Guardiano, & quis effet, edicere Juffus, re-

dianus re indicata quietum effe juffit.

fpondit, fe effe Fratrem heri fepultum, & ob

Ibi .1579.

XXXIIT. Frater Joannes a Caftro in agone

Pfalterium non traditum zeternum dáamnatü.

$ Donty,

n. 63.

acerbe flens dicebat, daemonem adftantem fe

in eus

XL. Alius quidam Frater diabolum circa

Vita,

cernere, paratum accipere in infernum, ob

agonis tempus fegmento Jacerze vefti refarci-

purpuraceam imaginem, quam alteri clam

furatus effet: ea in regulis inventa reftituta,

endze occulte ab eo fublectum, infidere ac lam-

bere vidit; quare accerfito Superiori pecca-

fucceffit B. Virgo cum S.Francifco, & is

tum fuum cum dolore confeffüs, in gratiam

iulete eft mortuus.

N

.€ :hron'.

XXXIV. S. Francifcus cum

Frater Elills

þcum'Deo rediit, dæmonemgqe fugavit.

Franc. p.

Generalis Ordinis veftem fibi oblongam, un-

2.1.9. C

$. IV.

nApolop

19»

dantem, & manicis follicantibus inftru&am,

ipfaque materia pretiofam paraffet, eam fibi

parum concedi poftulans, coram Fratribus in-

EXEMPLA DOMESTICA.

duit, & oimnia concinne difponens, & thra-

I, S

Ignatius paupertatem ut matrem & &de Mätï. l $

fonismore fe rircumfpiciens dixit ad Fratres :

* Jebat ipfe fingulari ftudio, & ab aliis €8«

Salvete magnifici Viri : Tandem factum illis

coli volebat: hinc, ne quid contra eam

ftupentibus, abjiciens veftem cum indignatio-

permittere, quadraginta diebus deliberabat,

ne dixit : Íta quidem fpurii noftri Ordinis ve-

an pro templo Profefforum redditus ad-

ftiti incedunt. Deinde refumpta humili vefte,

Tnittere deberet. Sed & zegre ac raro per-

vultu ad lztitiam &. fuavitatem..compofito,

mittebat, ut e profeffa domo aliquis in

paupertatem & humilitatem iis denuo com-

Germanico Collegio vel Romano verfare-

mendavit.

tur,

uid ex Collegiorum fru&ibus ad do-

a

ecIe

]. de vit.

XXXV. Cum. Abbas quidam a Saxonia

€

mum

rofeffam perveniret.

Cuidam effli-

Bartolue

3tluft, Ord-

au

i.gsnag"

Ciftege.

patrio panno.mon contentus, p

retiofume cCump

pertatem exhorrenti dixit, m

agis me- *

' Atuen-

: Bbb bb,

[

Biblotbece Manualis Concionatoriae

266

cifcum Affifium ut nomine , fic & moribus

V [j

tuendum effe timorem p

"aupgirtätis , quam

PIZW

ipfam paupertatem.

feferre coepit.

Propriam illius familize ir-

nl(

0

Narratio

II. P. Sebaftianus Barrada vix perfuaderi

opiam admirabundus adamavit,& fimul atque

Col Grat

fe focietati votis inftruxit, pecuniam exinde

in Itinera poterat, ut patienter in Collegio tanquam Pro-

rio Fil,

feffus viveret, non credens laborem fuüum in

non contrectavit. Itinera ingreffüs adduci

Í

lírael,

fufficientem utilitatem aliorum cedere. Quo-

nunqam potuit, ut vel fyndonem mundam va-

pi iel

letudinis caufa circumferre comitem patere-

gt

circa perpetio apud. Superiores inftabat, ut

vel apud externos, vel apud Noftros exhorta-

tur, ne quid in paupertatis jura peccaret. Sa-

ri fibi liceret, ne ignavo otio velut fucus alie-

go in itineri aut ch amyde non alia ufus, five

hyberni, five zeftivittemporis hora effet, quam

nq melle frueretur.

allio quotidiano, quod invertere, duplicare-

Paupertas in .Necebüäriorum-

que folebat, ne luto inquinatum deterius fie-

Wi o

carentiq.

ret. Petafum unum fatis ajebat effe, arcendis

p,l.l. I

cceli injuriis, five fol arderet, five imber de-

liia.SOC.'. ^ HI' P;

Andreas Oviedo etiam dum Eplfco-

cideret, ventique flarent. . Ocreas pedibus ut

001151 E

q.019, pimunere

fungebatur, tantze erat paupertatis,

lbl p'zl'l'

indueret, impetrari ab eo non poterat. De

1

ut, cum Sebaftiano Regi Lufitanize fcriberet,

Je&ulo nihil laborabat , nullum velum aut

folium illud, quod initio Breviarii erat, ufur-

peripetafiata appendi in hofpitio permitte-

pare debuerit. Et cum Pio V. fcriberet, extre-

mas foliorum Breviarii partes abfcindere, &,

bat, id genus commoda fugienda preedicans,

quod mortis germanus fomnus appellaretur :

ji

ne diffluerent, filo connectere debuerit: quas

Sitos vero in fepulchro brevis urna caperet,

literas Pius V. nunquam fine lacrymis legit,

minimeque fumptuofa,

e

& afpexit.

s

ätres t'anta' urgebantur

- Xl. P. Petrus Faber cum ei

aliquando re- Hift. Soc.

Vil

Ibij,

IV. Salmanticze P

pentina quaedam in animo cogitatio futurzeP: !« t^ $

8

inopia, ut, cunr

econclavi facellum ador-

fuis in zedibus egeftatis occurreret, ftatim de-'' 34*

naflent, picta tabella non fuppeteret. Quam

crevit, quotannis fe omnibus rebus, quze prae-

pauperta

tem confpicatus civium unus, eam

chartam

füis manibus revulfit, aliamque pi-

fentem ad victum & cultum pertinerent, peni-

tus exuere , ut Íe fppüato, ïnihi-l egentius .

&am, & quidem ele

gantem tabulam fubftituit.

Tbi.1,9. n. V. Complutianno 1549. cum

Petrus de Sil-

j ïII'. P. Balthafar Alvarez horrebat res cu- Vit. € &«

Vitit 1

65.

va defunétus e

ffet, facerdotalem funeris cul-

Y

riofas etiam pias fecum geftare, eo quod hu- * ?

tum ob paupertatem Noftri non habebant,

jusmodi rebus cor religiofi nimium adhzere-

quod admiratus Francifcanus qp.idam pius

Ícat. Exhortationes fuas non in munda char-

iponte neceffaria obtulit.

Ibid. lq 1 4

VI. In Brafiliain Urbe SalvatorisAn. 1574.

ta, fed inoperculis literarum fcribebat. Ma-

Juit aliquot paffus impendere eundo in Biblio-

n.317. RNoftri in tanta vivebant paupertate, ut fractis

thecam, quam apud fe concordantiam habe-

viribus, colore exhaufto, fpirantium mortuo-

re, ut paupertatem magis coleret,

rum viderentur eff.gies, quze tamen omnia ob

Viit t

. XIll. P. Sebaftianus Barrada diu nullum

h

dulcem Chrilïichvaritatem gaudenti animo to-

habuitlibrum ad manum, nifi S.Scripturam &

lerabant.

Concordantia, ita ut P. Suarez miraculi loco

Ib.lu I 66 BU

VH. Initio Collegii Senen

fis anno 1556.

effe dixerit, tales ab ipfo libros in tanta li-

L

éinec menfam, nec fellam, nec fcrinium, nec

quatuor primi Patres in domum inanem du-

librorum penuria, & ftudiorum incommodi-

tate editos effe. Commentationes multastan-

Vieltg

fcabellum babebant. Unde libellos & veftes

tum in tergo Epiftolarum fcripfit.

5

auculas in pavimento collocare, & ad fcri-

b

endum le&o pro menfa uti A(co,geb-a'ntulr,

| Paupertas in ve[titu.

Ht oe

Paupertas in Superþætbrum

XIV. S. Ignatius initio fuze converfionisVit., 1. c.

p lj

talarem ex canabina tela afpera & aculeata in $

'Vital.l.- : th]1. S. Franíc

ifcus Xaverius Roma in In-

modum facci tunicam tulit, fune pro cingulo

ci ,V'

diam proficifcens nihil fecum praeter commu-

ufus, calceos ex fparto contextos, & ad aquae

ufum cucurbitam habuit.

À

nes veftes & Breviarium tulit: &aLufitania

XV. S. Francifcus Xeverius tunic

a canabi—Vitak 1 2.C,

nihil nifi vulgarem lacernam & paucos libel-

- los, obtrudente Comite Caftenario fervum,

na, more pauperum facerdotum, rejecta un-2.

mihi vero inquit Xaverius, harum manuum

dulata, quze offerebatur, fe induit, Adduci

üfus dum erit, alio miniftro opus non erit.

non potuit, ut calceos noves lacerorum &

detritorum loco fübftitueret.

Vita,

IX. B. Aloyfiusin paupertate magis

requie-

fcebat, quam in.divitiis. Nunquam librum in

XVI. S.Francifcus Borgias calceos novos Vital.4. c.

induere detre&abat, bienniovix atterens. Ca-2.

ufu habuit, quem fecum ferre liceret. Com-

ligas item licet pannofas ruptasque haberet,

munibus in cubiculo utebatur imaginibus.

Montellano in

Nullum librum, nifi quo uteretur in cubicu-

non mutabat,

ollegio ver-

LE

lo, fuftinebat.

fanti femoralia nova muneri oblata cum S0-

l4

X. S. Franfcifcus Borgia inftar boni nego-

cius no&u le&ulo appofuiffet, experrectus -

US*

Vital, 42

6€,2.

tiatoris inventa hac pretiafa Margarita dedit

Francifcus notata fraude vetera repetiit, o« -

omnia füa, & comparavit eam. . Didicerat

vaque reddi juffit.

abebat, verum effe illud ora-

CVII. P. Claud

ius Jaius in uf Magnatum Bi!ï-Sot-k* :

perfuafamque h

eulum , Pauperes

Spiritu beatos fo?fe S.Fran-

XVIIII

12, n..;i.'k pi^

odetx;to femper vilique eultu utgbätug-.

- Jüuus CXII. þizz'tþe'rfas.: !d

x

763.

Vitn Itia. — XVIIT. P Sebaftianus B;arf

E

gprefixa.

da vilem ve» alibi fratres no&ri;utun&ur,delïderioillos afe

l?

ftitum fuas delicias vocabat;

dere , fiquidem Chriftus in arétiori 1

l

An. 167206.

XIX. P- Thomas Sanchez nunquam nifi ex

onge lo«

;Coll.Grau.

co, nempe S. Cruce habitavit.

q

obedientia veftibus novis induebatur. Gale-

XXIX.. P. Alexander Hunneus enixe a Su-

Va.

ruse

]

jus tam detritus erat, ut prope albus ef-

fec&us fit.

perioribus contendit, ut fibi in incommodiffi-«

Diblioth.

mo totius Collegii loco & cubiculo habitare

T d

u

XX.. P. Everardus Mercurianus, "quartus

liceret, quod tandem obtinuit;.

e

lufgt.&oc.

Generalis, tantus erat paupertatis amator, ut

tuus eft. .

in eoque more

g

- aliquando lacrymari propemodum vifus fit,

. XXX. Tilmannus: Landsman per annos An. tf

;.Xguod novum amictum induere jubeþatur—.:

duodecim cubiculum ad. gradus habebat ,. in Prov.

e

. Paupertas in vittu,.

quo interdiu Sutoriam exercebat, no&u vero 'hem.

8

»:

. ftratae culcitree indormiebat,

Coil. Dif-

e-

Hifl. Sec. | XXI. P.]o

fephusAnchieta cum fuis non nifi

-

feldor.

mnh

AXXXI Joannes Ruiz paupertatis ädeo e

?

pienfe,

lh

!4 potione ex aqua & millio co&ta & pro efca le-

rat ftudiofüs, ut femper cubiculo caruerit,

& Án. 1607

e

D. 1'15.

guminibus & oleribus vefcebatur.

in nefcio.quem angulum fe abdide

ut mira Prov. Per-

Ibu p-islv ) d

XXII. P. Francifcus Villanova pauculis fie-

:

lt

f. 123,

cum paupertate cubabat..

uan. Coll,

pe fruftillise menfà fociorum relictis vivebat :

Linquia«

eximium fi quid offerebatur , rejecit, 'ad-

3

Paupertas n tnuneribus recufandis. /'

, bem,e.

dens, ne contumeliam fibi facerent, religio-

/

fo quippe probrum ingens effe, in bona vale-

UCXXIIL 8. Francifcus Xaverius cum Ámane Vita l46

tudine non vefci cibis communibus.

In ho-

gucii Rex magnum a

[

[v

fpitiis nihil ad

ir| argentique pondus ?.

Hf $,

pauem, niü lübinde parum ca-

obtuliffe

t, remiífis illis hoc unum Regem pre«

Íei addebat.

cabatur, ut facultatem feminandi Evangelii

9pt Iu!fo-j',

Vita 1.:1.

XXIII. S.Francifcus Borgias adhuc frecula-

LL

& 3.

concederet. Unde admiratus Rex tantam abe

ris coena fibi perpetuo interdixit.

Inprandio ftinentiam afpernantis,

quod alii per ingenes

ita parce viéütabat, utherbis & leguminibus

[

. tia fretorum terrarumque pericula peterent,

S

coctis tantum uteretur, pane folum & frigida

non dubitavit ejus religioni favere; cujus vir-1, 6» e.1

contentus. Lau

E

titias & edu].ioruxn' fercula re-

tutem füfpiciebat. . Hinc etiam concionato-

«

Touebat.

l— Vlt- e' 50

Vita €; 14.

res hortabatur, ut, ubicunque eis res ad vi«

Jb

XXIV. P. Leonardus Leffius pluribus an-

&um neceffarize fuppeterent, nihil ab aliis ac«

n. 79.

nis in diurnam fuam refectionem folum par

cipiant, quod dona libertatem eripiant. Coe-

ovorum, & pultem ex aqua & pane ( pane-

terum fi parva quzedam mitterentur, indicia

tellam vocant) admifit: & ne Superiorum

benevolentiee verius, quam munera, non effe

l.

liberalis charitas delicatiores cibos edentulo

. jam feni otferret, interceffit.

-

refpuenda, ne amicitiam refpuere videaris,

Si quando magna vis cibariorum miffa fuerat;

ea valetudinario, carceri, czeterisque eperiti«

. Paupertas in j«bitatione.

bus dividebat, ut omnes intelli

"

gerent, iftarüm

»

"Mialie, XXV. S.Ignatius licet jam Generafis in

ctiam rerum maximam

cubiculo tenebricofo & perangufto habitabat,

eribus. -

partem difpertiri paue

U d N-

. quod viginiti novem palmis longum, latum

XXXIIL. P. Petrus Faber iondum condisHift. Sos.

quatuordecim ,. altum d

D

ecem erat, & Iïmpli—

tis conftitütionibus proprio voto fe obligavit, P* 3. Y«

citer elaboratum.

nunquam fe pro Evangelio, tiffzeve facrifi-3

Viglrce XXVI. S, Francifcus. Xaverius segtotans

. €io, vel confeffionibus excipiendis quidquam , —

15.

Mozambici ex febri, licet multae domus offer-

accepturum, ac ne annuis quidem fructibus

"

N

rentur, in valetudinario tamen communi in-

lib

eraliter ufurum, nift a poteftatem habente.

ter zegrotorum turbam femper jacuit. -

cogeretur , quod ille votüm inter magna Dei -

Hit, Soc. — XXVII. 5. Francifcus Borgia juffit noftris

M

Wicl 16

dona numerabat. Idem Moguntia: difcedens, Vit. 1.4.4.

pe 1. 1 14 Septimancee domiciliu;a exftrui ex rudi ma-

cum ei Cardinalis fpeciofa Inuhera, vas prse- a$e

^

teria & ceemento, quzefuis humeris una cum

lertim argenteum magni ponderis obtuliffet,

|

Tyronibus comportabat; parietum vero lo-

I

remifit, dicens, fe non ex iis elfo,

qui argen«

co ftoreze fragiles per exigua loca diftingue-

team fupellectilem, fed qui bona

füa fecuim

Ibü 1.83.

bant. ldenm Hifpali confpicatus domum in

portarent. Altero tamen die cum ei Cardis

Vi Ia

noftros t:ifus a P. Joanne Suario paratam, tam

h

nalis ipfein Breviarii thecam cerituim florenog

ornatam, tam luculentam graviter eft com-

injecilfet, ne contemnere Antiftitem videre«

|

mutus, & cum P. Suario conqueftus. Unde

ERN

tur, accepit quidem, fed ftatim vel Lovaniena

T.

paulo poft in aliasruinofas anguftasque migra-

fibus Sociis in fummna paupertate conftitutis,

vit, quae, cüm ubique rimas agerent, & imbri-

. vel aliis pauperibus difiribuit. Idem rogatus

Vi e

bus effent perviae, crebro fiebat, ut non modo

, veruim etiam cap

ab eodein Preefüle, quod pro tantis laboribus

)

cubile

[u

ut ipfum fumma ho—*

peteret ? refpondit, ftipendium, ampliffime

minis cum voluptate perplueret.

Prseful, jam prideri acce

Hit. Soc ^ XXVIT. P. Jofephus Anchieta ad S.lgnat.

pimus, quod nullis Vit. . ^

unquam meritis adae

quare liceat, cum digna- t t-

ln cferipfit, fe cum aliis viginti in paupercula do--

115*

'tus eft Deus,voc

atione füa fan&a nos VOcare

mo, luto & li;niscontexta, paleis cooperta,

-dn opus Eyangelii, ut

Bratis daremus,' quod

quatuordecim paffus longa, decem lata babi-

grátis accepimuüs, -

tare, ibique fcholam, valetudinarium, dormi-

AXXXIV. P. Jacobus

torium , caenaculum , coquinam, penum eRe.

Laynesin expeditione H:f $o4,

iif

Africana nihil unquam

de conquifitis afe pro P«t«1.1e. /

an' '

Nec»tamfen amplarum habitationum, quibus

aegrotis fqbü

di*esi

diis ]ï)ro»fe uf;n*pabat : niliilunq

ab

9

768

Bibliothece, Manualis Concionatoria

Pä

ab aliis toties in gratsee memorize monimen-

ginem dediffet, non impetrata , Superiore

ä

(quem tamen quzefierat, facileque confenfu-

Ü

