Hiftoria Societatis teftacur.

re, ac cum vires füppetunt nullis refiftenti»

Hift. Soc,

—N. nterrogatio: Quse duplex effe debet.

bus cedere, E diverfo vere prudentiz actus

Jib, 16,

Prior de defeGtibus ab aliis in fe obfervatis,

fant, nil per oftenfionem fingere, lenfum ver-

quod remedium $. Francifcus Xaverius fua-

bis aperite, vera; ut funt, diligere; falía de-

fit, dicere folitus: Qusrendi fideles amici ac

vitares bona gracis exhibere, mala libentius

monitores, qui, fi quid a vobis in veftris pec-

tolerare, quam facere, nullam injurig ultio-

catum eít muneribus, amice vos libereque

nem quzrere , contumeliam pro veritate lu-

admoneant, ut veftra vitia, quz vos ipfos fue

erum putare, pro maledicentibus orare. Hac

giunt, (in his enim quisque vitiis hebetior

vera eft prudentia, hanc dominicum prece-

um

e(t, quam alienis) per alios cognita exuatis.

ptum exigit : E/lote prudentes. Verbo : Offhicium

&l 5

Pofterior eft de negotiis occurrentibus tran-

& natura prudentie eft, optimum finem &.

*

em tria

ah 9?« ficendis, de quibus recte fuafit Ecclefiafticus ;

optima media præfcribere, quem in fin

vy. 84

potiffi-

Tituus CXX..— Prudeniia.

397

T

l,

Lib, debe potiffimum tempora obfervat, uti Seneca no-

hominem perducat ad Deum, prediétasque

nef,

tavit, dum dixit : Si prudens fuerit animus

virtutes jugiter confervet illztas, cum qua ad.

tuus, tribus temporibus difpenfetur: przere-

confümmationis excelía faftigia minore poffit

rita cogita, pracfentia ordina, futura provide.

atigatione conícendi, & finequa multi etiam

Primum per cautionem, alterum per circum-

J

propenfius laboranres perfectionis nequive-

IQ

Ípe&tionem, tertíum per providentiam.

rint culmen attingere; omnium namque vir-

S. Albertus

lL. Na[fe. debet , quid im. [pecie prudentia difcere

tütum generatrix, cuítos, moderatrixque, di-

Mag. in mere, ? dittare debeat ; id quod S. Albertus Ma-

Ícretio eft. Id quod etiam Thomas Kempenes Thomas

las

paradif. | gaus (equeatibus verbis indicat: Difcretio ve

inlo.

C 345

fis confirmavit, dum ait: difcretus labor (it,ne Kemp- 8,

n y.

ra eft, prudenter judicare inter Creatorem &

corrumpat infirmum, aut ad divina reddat in. *9: 9:$»

ii

creaturam, quid fit Creator, & quid creacura.

eprum, Nam quod moderatum eft , mclius

Item quid fic bonum, quid melius, quid opti-

perfeverat. Ipfc enim Jefus poft itiperis fati-

mum; quid malum, quid ejus, quid peffi-

&

mum.

gationem re(idebat faper fontem , expectans

lelg.

Quantum bonum (it. appetendum;

cibum , & humiliter poftulans aqug potam.,

quantüm malum dete(tandum.

item quan-

Indubitatum eft, effe laborandum in via vir«

tam reverentiam debeat homo fuperiorí,

tutis. Sed hoc etiam animadvertendum, de-

quantam clementiam inferiori & compaflio-

bere ftadium effe moderatum, & par facultari

Qtt ].

l gill

nem, qualein focietatem szquali : qualiter de-

virium, ne zquo gravior farcina nimium pree-

l

beat fe habere ad mortuos, qualiter ad vivos,

gravet, & opprimat infirmos humeros, viato»

qualiter ad predeceffores, qualiter ad fuccef-

remque reliquo itineri perficiendo relinquae

fores,qualiter ad amicos;,ut diligantur in Deo;

ineptum. Exemplum hujus rei Dominus no«

qualiter ad inimicos, ut diligantur propter

fter nobis przluxit; qui laffus e longiore via

Deum ; qualiter coram Deo occulte, qualiter

confedit ad fontem Sichem, fübmifle aquam

coram homine manifefte: quz refectio carni,

petiit, qua corporis nimium ardorem refrige-

quz fpiritui impendenda fit:quibus veftibus in-

rare, € defatigationem levare poíffet. Sed &

duendum: quando comedendü,quando biben-

Salomon idipíum infinuat , dum de immenfa

dum, quando abítinendum, & quantum & a

diving dextrg poteítate fic pronunciat: t«

uibus cibis: quando vigilandum, & quando

d

tingii a fine usque ad fmem forüter, & difponit

ormiendum, & quantum, & quamdiu : quan-

omnia faavitér ; Sap.8. v. 1. hoc eft cum opus

do orandum,quando flendum,quando aliquod

qualecunque füfcipit, hoc etiam perficit, nec

ll vo.

opus faciendum: quomodo f& habendum ad

ullis impedimentis retinetur, quin ad (afti«

mil, i

laudem , quomodo ad reprehen(ionem, quo-

gium educat, viamque omnem fcliciter, ut in-

0V.

modo loquendum, quomodo tacendum, &

greditur,fic & egreditur: & cum femel introie

quando,quantum,& de quibus caufis,cum quie

re coepit femitam, certum poffurnus nobis

bus,quoloco, quo tempore, quando accipien-

promittere illius exicum. Et hoc eft attingere

dum , quando retinendum, quando largien-

a fine usque ad finem, a fine inchationis us-

dum, & quantum, & quibus, & quo tempore.

que ad finem confümmationis, inquit Richare

De omnibaus hisordinate & prudenter dijudi-

dus de $. Victore. Quid caufz fit, cur etiam

care,cít veradi(cretio Hac virtus efl magiftra

fervus Dei feliciter abíolvitcurriculum, quod

omnium virtutum, ftatuens omnibus modum

femel profpere inire czpit, fubjicit mox ratio»

& ordinem; ubi autem diícretio non eft, ibi

nem Sapiens; di/ponit omnia fuaviter ; . cordate,

charitas non fervat ordinem, nec modum.

difcrete, atque ea paffus moderatione utitur,

S Bernard,

IiI. JVoffe debet, ante omnia prudentiam vequire-

ut perfequi profectionem usque ad extremam

$. 3.de re, ut quis non nimtum innitatur prudentie fue, uti

lineam poffit. Attingit a fine usque ad finem,

Refurr. fapienter S. Bern. advertit, dum dixit: Lepra

quia difponit omnia fuaviter, inquit Richar- Rich. deS,

proprii confilii eo perniciofior eft, quo magis

dus. Itinerandi itaque períeverantia ex profi- vi&t. p. a,

occulta, & quanto plus abundat, tanto fibi

ciícendi moderatione fequitur. — Tu forticerin Pf 41

quisque fanior effe videturc ; hzc illorum ett,

inchoas, tepide confümmas. | Cur hoc, nifi

qui zeium babent Dei,fed non fecupdum fcien-

quia non difponis omnia füaviter, nec [cis ope«

tiam, fequentes errorem fuum, & obftinad in

rari fapienter? incipis; curris, feftinas, anhe«

eo, ita ut nullis velint confiliis acquiefcere ; hi

lus laffefcis. deficis ; non dicam ad finem. fed

fünt unitatis divifores,inimici pacis, charitatis

aque ut feliciter

nec ad medium pertingis. It

expertes, vanitate tumentes, placentes fibi,&

perficiatur curriculum , neceffum eft imitari

f

magni in oculis füis, ipnorantes Dei Juftitiam,

Dominum, qui a fine us

d

ue ad finem pertin-

& füam volentes conttituere; & qusg major

git fortiter, eo quod va

it faaviter, ubi non

füuperbia, quam ut unus homo toti congrega-

eft füavis & moderata ordinatio mediorum;

tioni judicium füum pr&ferat, tanquam ipfe

ibi felix affecutio finis effe non poteft.

folusSpiritum Dei habeat? Idololauriz fcelus

V. ANe[fe debet , non miuimwum prudentie offi. Caffian.

eít, non acquiefcere, & quafi peccatum ario»

cium e[fe, quod Caffianus faquentibus werbis indi- coll. 14«

landi, repugnare. Eant nunc, qui fe faciunt

cat: AMenfuram sirium [uarum comoenit unum- * 9

religiofiores aliis, qui non ficut coeteri homi-

quemque nofirum diligeniius ante penfare atque ad

num, ecce Arrioli, &Idololatrg& facti funt.

ejus modulum arripere ,. quaim. libuerit ,— difüiplie

IV. ANofje debet, nibil perinde ad prudentiam ne-

nam, quia quamrots omnes utiles fint, tamén aptà

Cafan, CefJarium e[Jo, quam difcretionem, uti fat clare Caf-

cunüis , euntie e[Je nou po[uvt. ^ Qua in re

&01l.2.€ 4,(ianus indicavit, dicens: Tam beati Antonii,

pulchrum exemplum in lacobo Patriarcha

'quam univerforum fententia definitum eft,

habemus, de quo fic difcutrit Didacus Nyf-

fenus.

dicretionem effe, quz fixo gradu intrepidum

Offerebat Efau.fratri füo Jacobo

-

SS553j

fuam

$98

JUibliotbeea Mangalis. Concionatoriee

füam vite focietatet , opitulationemque, fi

hil plus, nihil minus; nihil aliter,

eratum fit, faciatis.

q?am im-

occurrens aliqua neceflitas forte requireret.

Huic tam ofhciofz , & comi oblationi te-

VII. jNeffe debet acquirere peritiam

& dess

fÍpondit fandtus Patriatcha nofter demiffe, at

teritatem in primariis tribus prudentiz acti-

humilitery non poffe tam infignitum admit-

bus, deliberando ícilicet , judicando ; &

fönlly |

tere beneficium, eo quod teneros, & par-

imperando , exercendis.

in quem finem

g

vulos haberet filios, oves item, & vaccas gra-

proderit regulas aliquas in eorum exercitio

anitis

vidas, quas una die perire neceffum effet, fi

pre oculis habendas noffe, qu:les quidem

paffu paululum celeriore carpere viam coge-

fequentes effe poterunt.

I. Pro confulatio- Éccl 32.v.

rentur. Itaque & rogavit, ut ipfe przcederet,

ne: Prima: Fili mi, fine confilio nihil fa- 24.Thom.

Genef. 15.

Se. Kemp.1.3.

feque paulatim; ac pedetentim fequi permit-

cias, & poít fadtum non poenitebit.

e imit,

'S?a ä äy 140

teret, inquiens: Nofli, Domine, quod parvu-

cunda: In qualibet cauía intra cum Moyfe

c. 28.

los habeam teneros; & oves , & boves fztas

in tabernaculum ad confulendum Domi-

inecum, quas fi plus ambulando fecero labo-

num, & audies divinum refpon(um, & re-

rare, moriantur una die cuncti greges. Pre-

dibis inftructus de multis przfentibus & fu-

cedat Dominus meus ante fecvum füum, &

turis, propterea namque Jofue & fiiii 1írael

€go fequar paulatim veftigia ejus, ficut videro

a Gabaonitis leguntur decepti, quia os Do-

garvulos meos po[e. Hzec verba habent fenfüm;

mini prius non interrogaverunt, Íed nimium

& doctrinam moralem perutilem , cui valde

creduli dulcibus fermonibus , íalía pietate

L f

inherere debeant quidam imprudentes, & in-

delufi fuünt.

Tertia: Multi fint tibi pacifi- Eecl. 6,

Linfii

dilcreti, qua pretermiffa virium fuarum ex«

ci, & confiliarius fit tibi unus de milles fci- V* 6

Coníl,

—

penfione, tam properanter feruntur per viam

licet vel Deus, vel Superior, vel alius vir

Ípiritus, ut ante deficiant, quam perficiant

rudens, doctus, & re&us.

Quarta: Dee

$ter, & inepti reddantur ad reliquum curricu-

liberandum eft diu, quod ítatuendum eft fe-

lum abfolvendum. Sunt; qui tanto fervoris

mel: przcipue fi ejusmodi fit decretum;

2. Pro electio- Exod. 13.

àmpetu poenitentem vitam aggrediantur; ut

quod revocare non liceat.

poít non multos paffus proríum corruant, id-

ne fequentes fervire poffunt. .Prima: NonY- &

que, quod onus ad momenta virium füarum

accipias, (aut appetas) munera, (aut aliud

non expenderunt, neque curarunt, ut parem

quidpiam ad finem impertinens) quz etiam

humeris farcinam exciperent. Faciant ita-

excecant prudentes.

Hinc Ariítoteles , ma- Atiítot. 1.

que, quod Jacob; qui dicebat: /éguar paulatim,

nifeftum eít, inquit, quoniam impoflibile eft 6« Eth.c.s.

Bent.:

Jicut ^videro parvulos meos po[e : vires eorum,

prudentem effe, qui non fit bonus, tum quia

Y od

quos in via comites habebat, dimenfüs eft, &

virtutes comprimunt inordinatas paíliones,

ad modulum earum voluit, ut per viam per-

quz fincerum judicium corrumpunt; tum

gerent: ut perdurabilis fit profedtio, necef-

quia quisque fere fecundum affectum judi«

fum eft prudentia duce uti, & juftam virium

cat, uti Thomas Kempen(is bene advertit;

Ed

rationem habere, ad earumque menfüram

dum dixit : Sicut res nobis cordi eft, fic de L. 1.6, 14.

UT

moderari iter. Ita fuadet Do&or mellifluus,

ea frequenter judicamus : nam verum judie $l1«

ferm. 49. in Cant. inquiens : Difcretio omni

cium propter privatum amoret faciliter per»

virtuti ordinem ponit, ordo modum tribuit

dimus. Secunda: Quod alterii in prefenti

& decorem etiam, & perpetuitatem. Deni-

negotio fuaderes, prior ipfe arripe; nam

que ait: Ordinatione tua perfíeverat dies,

charitas a feipío incipit. Hinc Livius Salina« Livius.l 7.

diem virtutum appellans. Eft ergo difcretio

tor in confilio primus rogatus fententiam, ne- Dec 4«

non tam virtus, quam quzdam moderatrix,

minem fidelius dare poffe con(ilium dixit

& auriga virtutum, ordinatrixque affectuum,

quam eurn, qui in alteri fuaderet, quod iple,

& morum doGtrix. llbi itinerandi nullus eft

fi in eodem loco éffet, fa&turus füerit. "l'er«

ordo, nullus modus, diícretio nulla, quomo-

tia; Fac modo, quz quondam facta fuiffe ve-

do re&e füa cuique diei via defignari, & con-

lis: prefertim mortis & judicii tempore, uti

tinuari profectio poteft? Nonnunquam fen-

$. Ignatius in regulis eleGionis füafit. Qvare

fim progredi, nonnunquam accelerare paf-

ta: Semper przferendum eft, quod ad finem

füm, & grandire gradum, nonnunquam mo-

certius & abundantius confequendum juvat:

derari, rurfümque figere tantifper pedem,

Hoc autem ut,cognofícatur, rationes pro

:*& conquiefcere eft neceffum. — Qui femper

utraque parte examinande & ponderandz

vult properare , & impetu incitatiore per

funt, . Czteris autem paribus femper prz-

viam pergere, ille facit, ut intermittenda fit

ferenda funt commoda majora minoribus;

profedio, & poftremo nihil fecerit, poft-

univerfalia (ingularibus, duratura percunti«

quam tam raptim, ac prepropere inire viam

:

bus, certa incertis, fecura periculofis. Quin-

ccepit.

ta: Melius eft parvum bonum cum parvo

s:: Bernb

VI. JDenique no[fe debet , quomodo defe&us pru-

malo, quam magnum bonum cum magno

apud Ko- dentice per obedientiam füppleri po[jt : uti S. Ber-

malo; hoc enim eo ipfo quod magnum fit,

fignol. l3:nardus indicavit: dicens: Ne incurrat, qui

omni ftudio fugiendum eft. 3. Pro Imperio

G d

currit, illuminari necefle eft lumine difcre-

denique fequentes regulas obíervaffe prode-

tionis, quz mater virtutum eft, & confum-

rit. Prima: Periculofe differtur , quod fes

matio perfectionis; hzec nimirum docet, ne

mel reGe eligitur: quia occafio calva eft, &

quid nimis; at vero, quia omnino rara eft

quovis ferpente magis lubrica: Felicitas con-

avis in terris, hujus difcretionis locum in vo«

flliorum in velocitate executionis eít pofi^

bis; fratres, fupplet virtus obedieqtiæ, ut nj«

ta, Secunda: Qui obfervat ventum, non

femye

!:r -

TZituus CXX.

Mdem- leniio.

699

feminat: id eft , qui nimis cupit placere ho-

tientia &quanimitate tolerantur,quod nem-

minibus, & difplicere reformidat , nunquam

pe leviores fint futurz , tum propter amo-

con(ilia prudenter concepta exequetur. Pri-

rem , tum propter gratiam Dei offerendam:

ma virtus prudentis, hominum de fe judicia

pro purgatorio finc futurz in hac vita & in-

fpernere.

Si vis beatus effle, inquit W/ido,

eítimabile gaudium (int promeriturz , juxta

Senes, de

tranquill.

hoc primum cogita, zternorum intuitu con-

illud Apoftoli: Non funt condignz paffiones nom, s.

anim.

emnere, & contemni. Tertia: Magnarum

hujus temporis ad füturam glo

:

reram etíi fücceffus non fuerit, honeftus eft

velabitur in nobis.

riam, qug re- v 16.

V,

-Ihüm,

ipfe conatus: nec honeítus tantum, fed me-

Il. Ex occafione thematis: Omnia bona mi- äap, 7.

Dbl

ritorius etiam , quia coronat Deus volunta-

bi pariter venerunt cum illa : Oftendi poffantv. 11.

]nir,

tem, ubi non invenit facultatem,

fru&us prudentiz,& przcipue quomodo pru-

j

Vil JNoffe debet & bene obfervare precipuas

dens triplex genus bonorum participet. 1.50-

proprietates prudenziz,quarum tres funt prz-

num utile, (ca divitias: id quod pulchre proba-

cipuz. Prima /implicitas: Quam Servator ipfe

ri poteft exemplo Salomonis , tantas divitias

indicavit, dum Apoftolos monuit, ut effent

cum fapientia obtinentis, ut fimilis ei ex Re-

rudentes ficut ferpentes,& (implices ficut co-

gibus non fuerit, nec deinceps fit futurus.

j

u

mbz; nihil (cilicet fraudis , aut finiftrz in-

2. Bonum honeftum feu honores : quod ite-

tentionis eleCtioni aut confiliis admifcendo.

rum exemplo Salomonis probari poteít, fa-

d $,

Liv. apudSecunda tarditas : Certe Democritus /Etolus

tentis, quod innumerabilis honeítas venerit

I6.

Langiumv.nullam rem tam inimicam effe confiliis dixit,

Confil,

per manus illius. Et quod habuerit propter

quam celeritatem : przecipitata enim confilia hanc claritatem ad turbas, & honorem apud

f1in transverfum agantur, nulla pcenitentia in

feüiores juvenis, & in confpedtu potentium

melius revocari poffunt.

'Tertia celeritas$: in

admirabilis fuerit.

3. Bonum dele&abile:

ut idem iterum tefítatus eít dicens: Latatus

executione videlicet, juxta commune prover-

füm ia omnibus,

0d, 13,

bium, quo dici folet: diu delibera, cito facito.

unniam antecedebat me

b

ifta fapientia.

IlI.Ex occafione thematis : Fili mi, fine confi- Eccl. se;

$. XlI.

C(O NCEP

TUS PRAEDIC

A

lio nibilfacias, &2 poft fa&kum non penitebis : Oftendi v- 24-

*-

poteft, cur, quando, & a quibus petendum

tiftt. .

BILES.

iElh:c.SU

confilium. Et pro prima quidem parte de-

Deut. 32.

occafione thematis : Utinahz faperent, 69

monítretur , a confiliis (anis pendere falutem

V. 280

?. Ex

intelligerent, ac novi[ma providerent: Nar-

publicam (juxta illud Salomonis : Ubi non eft Prov. 11,

rari poteft hiftoria füpra $.7. n.2. relata, &

gubernator, populus corruit: falus autem,ubi v. 14.

oftendi,quomodoillam fententiam ad fe alios«

multa confilia,) & privatam, juxta Siracidem

que regendos ufürpare quisque debeat, in tri-

dicentem : Deus ab initio confítituit homi- Eccl. 1.

Eccl. 7»

, !Igo [40

bus przcipue occafionibus. 1.1n occafionibus

nem, & reliquit illam in manu confilii fui, V« 14-

V. 46.

peccandi, ubi vel maxime (ibi quisque dicere

quz utraque do&rina ex corruptione naturze,

m

& exczcatione feu debilitatione intellectus

debet: Nihil incipe, donec exitum refpicias:

fic enim monuit Siracides. In omnibus operi-

facile probari poffunt. Pro altera parteoften-

bus tuis memorare noviíTima, & in »ternum

di poteft, confilium in quatuor potiffimum ca-

non peccabis. 2 In quotidianis actionibus:

fibus requirendum.

I, 1n tentationibus ad

wits 7

G

Confiderando, quem exitum (int habiturz, fi

peccandum, cogitando exitum, juxta exem-

precife propter motivum naturale & tempo-

plum vulpis, non tantum veftigia antrorfum,

rale exerceantur ; nempe quod eventurum

fed etiam retrorfum fpectantia con(iderantis.

fit; quod olim fervo cuipiam contigiffe fcri-

2. In a&ionibus quotidianis: ad exemplum

bitur, qui cum in ultimo morbo Dominum

" Monachi ante quodvis opus fubfiflentis, &

füuum rogaffet, ut vel per mediam horam fe a

ad bonum finem dirigentis, ne audiatur : Prxe

morbo liberaret , isque diceret , in fua id po-

ceptor, tota noGte (& vita) laborantes nihil

teftate non elle, cum gemitu exclamavit:

cepimus. 3.In ftatu eligendo, vel profequen-

Heu me infelicem, qui tanto tempore tali Do-

do: uti Chriftus in deferto docuit. Hic enim

mino fervivi, qui nec tantillo tempore a mor-

vel maxime locum habet Senecianum illud

bo liberare me poteft. & non porius illi fervi-

Deliberandum diu, quod femel ftatuendum

tium meum impendi , qui & hic a morbo, &

eft. 4. In dubiis bonum reipublicz concer-

ibi ab zterno füpplicio eximere poteft. Item

nentibus; (i enim proprivato bono confilium

quod talis olim cum Salomone dicturus fit in

tam folicite adhibendum eft, quanto magis

agone: Cumque convertiffem ime ad univer-

pro communi ? hic fane confilium confültori

fa opera, quz fecerant manus mez, & ad la-

vel optimum, vel peffimum, quia fanguis ab

bores, iu qubvs fruftra fudaveram, vidi in

ipfo requiretur. Pro tertia parte oftendatur,

omnibus vanitatem & afllictionem animi.

ab iis maxime petendum confilium , qui vi-

3« dn tribulationibus: con(iderando, quem exi-

ginti quatuor Senioribus a S.Joanne defcriptis

tum fint habiturz, fi cum impatientia & in-

funt fimiles, Et i. quidem procidunt coram Apoe. 4.

dignatione füfcipiantur, nempe quod propter

Deo, & coronas fuas fübmittunt, id eft, nihil

repugnantiam voluntatis fint graviores futu-

contra Dei honorem & beneplacitum confü-

rz, gravem in purgatorio poenam merean-

lunt. 2. SuntSenes ; nam uti Plutarchus ait.ea

tur, € premio inexplicabili, quod per patiene

maxime civitas falva eft, ubi confilia Senum ;

tiam obtineri potuiffet, privent.

Qualem e

& juvenum arma obtinent; alioqui timen-

€ontrario exitum, habiturz fint, (i cum Ipa-l

dum efl ne eveniat damnum, quod !'(oboam

ex

]

$09

Ijiblia:becæ Manuälis Concionaroria

g. eg.12.

ex confilio Seniorum neglecto paffus eft. 3. Ve-

laribus cafibus & authoritatibus S. Scriptur&

ftiti funt veftibus albis, id eft, ab omni cupidi-

& SS. Patrum firmari ac probari poffunt.

tate,& metu liberi;hec enim duo capita maxi-

VI. Ex occa(ione thematis : j£//ote prudentes

Jicut ferpentes: Oftendi poteft, quomodo juxta

me pervertunt judicium. Hinc Fridericus Cae-

far Conf(iliariis fuüis in curiam vocatis dicebat:

hoc monitum Chrifti prudentiam ferpentis

UtinamConfiliarii mei in palatii veftibulo duas

imitari debeamus,fcilice: totum reliquum cor-

res deponerent,fimulationem, & diffimulatio-

pus exponendo periculo, ut caput defunda-

nem; fic & ipíi recte confülerent, & mihi fa-

mus. Triplex autem eft caput,quod defendere

cillimum foret inter,confilia dijudicare. 4. ii«

debemus. Primum eft caput corporis myftici, Rom. g.

brum fignatum habentes, id eft, fecreti tenae

Chriftus videlicet, pro quo utique cum Apo: v. 35.

PWV' r

ces ; nam, tefte Valerio Maximo, optimum at-

ftolo omnia detrimentum facere debemus, ut

V.S-

-que tutiffimum rerum adminiftrandarum vin-

eum lucrifaciamus, & cum veritate dicere

Viu c

queamus : Quis nos feparabit a cnaritate Chri-

Curt, 1, 4,Culum inSenatu efltaciturnitas. Hiac vetus

difciplina Regum vitee periculo filentium fan-

fti? Alterum caput eít religionis, nempe vera

Xerat, tefte Curtio ; nec rem magnam füftine-

fides,fine quaimpolflibile eft placereDeo;atque

ri poffe credebant ab eo, cui tacere grave fit.

adeo merito etiam pro illa,opes,honor;fíanguis, Hebr. s "

VI. Ex occafiope thematis : Dixi, nunc cefpi :

vita,amici, & omnia exponenda funt periculo, v. 6.

Pf.26. -

W. il

poteft uriliter oftendi, quomodo quivis Chrie

imo & perdenda, (i opus fuerit, ut plurimi

ftianus prudenter novum annum & cum €o no-

Martyres fecerunt. Tertium caput eft ACtio-

vam vitam inchoare debeat, Eum in finem

num noftrarum, intentio (cilicet, a qua o::nnis

proponi poteft pro narratione quzftio, cur ve-

bonitas aCtionum,& meritum dependet,cum,

' teres a Januario annum inceperint ? dicique,

quidquid agunt homines, intentio judicet

id eos feciffe, utoftenderent , eum; qui fapiene

omnes, adeoque merito curanduin, ut pre

ter annum ínchoare cupit, duas facies & qua-

omnibus aliis a&tionum noftrarum caufis, vel

circumf[tantiis, intentio falva confiftat.

tuor oculos;ad Jani imitationem,habere debe-

re; unam fcilicet faciem & binos oculos, qui

Vii. Ex occafione ihematis: Opera enim il- Apoc. 14.

praterita refpiciant ; aleram cum binis oculís;

lorum fequuntur illos : Narrari pote(t Parabola a v. 15.

qua futura profpiciant. Quid autem per fingu-

S. Barlaatmn propofita de Rege, qui cum fciret,

los oculos videre debeant, fufius explicetur.

morem efle in füo regno, ut Rex poft unum

Et 1, quidem dicatur, per unum oculum dex-

annum.in regia digüitate confumptum nudus

trum debere eos refpicere praterita beneficia

expellatur in exilium, intra illum annum oc-

accepta, ut pro iisdem gratos fe exhi-

culte potiflimam divitiarum füarum partem

SuperPral, 2 Deo

Quonism beant,

nam tefte Caffiodoro, jugiter fibi fub-

in locum exilio deputatum premifit,in quem

mifericor- venire facit, cui collatum beneficium femper

poft annum relegatus, omnia, quz defiderare

diae

ob oculos affiftit.2.Per (iniftrum debere eos re»

poterat, abundantér invenit, Applicetur hzc

fpicere preeterita peccata,& aCtiones, ut, dum

parabola ad hominem, qui fciens, ratum effe

cum Salomone vident in omnibus vanitatem

illud $. Jacobi oraculum: INudus egreffus fum

&sfflictionem animi relidam, fapiant damno

ex utero matris mez, & nudus revertar illucs

fuo,& peccata quidem expient, & deteftentur;

premittere & ipfe debet veras divitias fuas,

actiones vero indifferentes per bonam intene

nempe bona opera: quod proin breviter per

tionem melius ordinent. 3. Per alterum ocu-

comparationegm divitiarum materialium cum

lum dextrum debere eos profpicere vitam &

bonis operibus probetur; fübinde breviter

tempus futurum , dareque operam , ut bene

oftendatur, per quos praemitti in alteram vie

6

610

É£ph. & collocent, juxta S. Pauli monitum: Videte,

tam debeanr, fcilicet perintentionem bonam,

V. 16,

Fratres, quomodo caute ambuletis, non quafi

& per manus pauperum , id quod abundan-

infipientes, fed utfapientes, redimentes tem-

tius explicari & demonflirari poteít, maxime

pus, quoniam dies mali funt; id quod facient,

vero quam fecura fit a latronibus infernali-

fi opera fua bene abíolvere ad Dei gloriam

bus hzc transmiííio.

615

VIIL Ex occafione thematis : Filii b ijus fa« Luc. 16,

beneque eorum fructus difpenfare (tudeant.

4. Denique per finiftrum alterum oculum tri-

culi prudentiores.fimt filiis lucis:: Oftendi poteft, v. 8.

bulationes futuras profpicere debere, tum ut

quomodo prudentia difci debeat a filiis fzcu-

previía tela minus feriant ; tum ucartem pa-

li. Et 1. quidem quomodo recte deliberare &

tiendi fruGtaofe ejusmodi tribulationes addi-

confulere oporteat, exemplo Avarorum; qui

:

631.3.v.4- (cere ftudeant, ne fero illud Apoftoli audiant:

ante, quam vel obolum expendant. tam foli-

i

Tanta pafli effis fine caufa?

cite confiderant, an vel neceflitas, vel utilitas

Prov. g.

V. Ex occafione thematis: AReiinq

uite infan-

tales expenfas requirat. Quanto magis autem

v, 6.

tiam, €7' vivite, && ambulate per vias prudentie : do-

id faciant filii lucis, fpiritualibus divitiislonge

ceri pulchre poteft perpetuus gradus fapiene

preftantioribus augendis inhiantes ;; 2. Quo-

tiz,feu ars prudentiz,confiftens in fex fequen-

modo optima quzqueeligere,tam circa finem,

tibus preceptis. 1. Noli facere omnia , quz

quam media exemplo mercatorum , tam va«

potes, quia fuperbia eft. 2. Noli inquirere

rias induftrias excogitantium , ut diteícant,

omnia, quz nefcis, quia curiofitas eft... 3. No«

l]tem aliorum feipfos inordinate amantium,

li dicere omnia, quz fcis, quia ftultitia eft.

de/quibus merito S. Auguft. fic locntus eft:s. de tem-

- 4. Noli credere omnia, quz audis, quia levitas

Bona vis habere, & bonus effe non vis? quidrore

eft. ;. Nolidare omnia.quz habes, quia prodi-

enim eft, quod velis habere malum? dic mi-

galitas eft. 6. Noli judicareomnia, quzx vides,

bi; nihil omnino. . Non uxorem, non filium,

non fervum , non ancillam , non villam, non

quia temeritas eft; qua omni-a- facile particu-

tuni-

Jitulus C XX Prudentia.

*

9ot

tunicam, poftremo non caligam. | Ét tamen

nulla gravior eft , fimili equitate animi fufti-

vis habere malam vitam. Rogo te, przpone

net, fimile quoque prezmium exípeGabic ?

vitam tuam caligge tuz. 3. ReGte imperare

Preféntia, ut bene ordinentur , utiliterque

executionem : exemplo aulicorum tam fire-

collocentur; qui enim prz(ens tempus bene

nue fortiterque imperata fui Principis exe-

impendit, de przterito non dolebit, & de fu-

quentium, ut eidem placeant, & corruptibi-

turo bene fperare poterit. 3. Fuura, qua

lem ab eo mercedem accipiant ; quid non

providenda fünt, ut pro iis, qux olim in alte-

preftandum erit, ut ummo Regi placeamus,

iT

ra vita neceffaria erant, in hac fructuofe la-

& ut eternum ab illo inz(timabile premium

boremus, uti fecic ille Rex, de quo paulo ane

5

fpererus.

[

te n. 7. diximus, eum divitias fuas in locum,

Prov. 4.

IX. Ex occafione thematis: Poffide Pruden-

ad quem relegandum fe fciebat, pramififfe.

V. 5.

Liatmn, ne oblivifcaris, neque declines a sverbis oris mei:

N

Vita c.10, Narrari poteít Apologus a S.Barlaam Jofapha-

)

$. XIH.

to narratus de Philomela, quz capta ab au-

MISC

ELLA N E A.

cuperogavir, ut eam dimitteret, velle enim fe

Gbr. ll,

optimam illi dodrinam tradere; qualege ac-

Qualitas.

cepta dixit illi: 'l'ria fervato in omni vita tua:

. Rem, quz apprehendi nequit, apprehendere

T. [n uno homine duplex eft homo, interior Granat. V,

& exterior: ille viro prudenti, qui fana & Prudent.

ne tenta: rem, quz non eft verofimilis, non

utilia (nadec & eligir; hic uxori imprudenti

credito : rem perditam , quz recuperari ne-

-

fimilis eft ; quareut vir mulierem, ita interior

quit, ne plangito. Cum autem poft dimi(fio-

homo exteriorem per prudentiam deber diri-

nem ipía iterum arbori infidens dixiffet, fe

gere, &

quidquid hie függerit, füfpedum

gemmam magnitudine ovo Struthionis non

habere.

imparem in ventre continere, aucepsque ideo

. H. Duo fünt infantium propria, ignorantia Idem.

dimiffam lamentans iterum ad fe invitaret,illa

& imbecillitas; duo vero virorum, fcilicec ju-

06 us

hemipem ridere ccepit,oftendereque,quomo-

dicium & robur. Qui ergo hzc duo pofie-

RU

do jam nunc doGtrinas a fe traditas neglexif-

riora habet, fe prove&tum in perfectione &

fec. Hx ergotres do&ring,velut pulcherrima

virtute; fecus, infantem credere debec.

tria prudentig dictamina, fufius explicentur,

IIl. JanusRex ob prudentiam fingularem,Idem,

doceaturque, 1. Quomodo non debeat quis

qua & przterita & futura fapienter conjectu-

tentare in hac vita felicitatem omnimodam

rabat,duas habuiffe facies confictuseft.| Quia

feu exemptionem a tribulatione; cum omnes

resfereomnes aliud in fronte, aliud in receffu

nos oporteat per multas tribulationes intrare

recondunt; hincSalomon monet: Ne intuea- Prov.a9.

in regnum Dei, id quod tum fententiis SS.Pa-

ris vinum , quando flavefcit; blande quippe v. 1.

trum, tum exemplis probari poteft. a. Quo-

intrat , fed in fine mordecut coluber, Ítem :Prov. &

modo non debeat quis credere, quod non eft

Favus diftillans labia meretricis ; noviffimaV. 3-

verifimile,quod fcil;cet felicitas aut in divitiis,

autem ejus amara quafi abfynthium.

aut honoribus, aut voluptatibus confiítat ;

IV. Prudentia fp

oníz per nafüum commen- Ideji.

contrarium quippeSalomon aliique füo exem-

datur, dum dicitur: Nafus tuus ficut turris

plo docuerunt. . 3. Quomodo rem perditam

Libani, quz refpicit contra Damafcum, hee

non plaogere quis debeat, id quod in duplici

enim civitas erat caput Siriz, qux lTíraelitico

occafione obíervandum. 4n ja&tura divitiarum :

regno femper erat infefta, unde Salomon ad

6,2T,.

ubi potius dicendum cum Jobo: Dominus

cognofcendas illius infidias in confinibus Li-

€. 1IO.

dedit, Dominus abftulit. Imo cum primis

bani altiffimam turrim zdificavit.

:

Chriftianis cum gsudio füftinenda rapina, eo

.V. Lycurgus rogatus, cur vetuiffet fre- Plütarch,

quod fciamus, nos habere repofitam melio«-

quentius adverfuüs hoftes expeditiones agere? in Lacon,

rem fuübítantiam. Zn funere amicorum: ubi ob-

re(pondit: Ne, dum crebro f2 defendunt,

/

C; 2?6

fervandum monitum Siracidis: Modicum plo-

beilandi peritiam uíu addiícant.

615

ra füpra mortuum, quoniam requievit.

VI. Alphonfus Rex Cathalanis fuadenti- Panorm.

X. Ex occafione thematis: /idete fratres

b

bus ut Alphonfo adhuc adolefcentulo feptem ls dereb,

quowmodo caute ambuletis , non quafi infipientes , fed

viri darentur , qui Deum timerent, juítitiam 4!Ph»

quafi fapientes ,. vedimentes iempus : dici pote(t,

colerent, cupiditates füb freno tenerent, ne-

Romanos olim prudentiam triplici vultu pin-

ue donis aut muneribus tangerentur; re-

xiffe, ut innuerent per eam tría potiíffimum

í

P

ondit : Si horum, non dico feptem , f:

tempora obfervari, 1.Preteritayut ex iis etiam

unum tantum dederitis, continuo illi regi-

fructus referatur, id quod rriplici modo fieri

men, & regnum ipfüm facile concefferim.

oteft. Primo (i ex preteritis factis falubria

VH. Antfthenes Athenien(is negabat fa-Laert. 67

confilia capiantur, vitandi occafiones, in qui-

pientem vivere juxta leges ab hominibus con-

bus cecidimus.

Deinde [i ex tempore male

ditas,fed juxta normam virtutis, Sapiens enim

collocato occaíío fumatur vitam valde ían-

non ideo declinat a malo, quod legibus pro-

Gam & ferventem inftituendi, ad morem pe-

hibitumi fit, fed

regrinorum; qui tarditatem itineris celeritate

quod ipfà ratio difïuadct, hoc

agendum effe.

(e u

curfüs compenfare ftadent. Denique fi pa-

Nece[fitas.

tienter feratur Jactura graviffima temporis;

I^

VIII. Vis confilii expers mole ruit

fua.

H

fi enim qui ja&turam divitiarum squo animo

IX. Crede mihi miferos :

tolerat, grande apud Deum meritum obtinet,

prudentia pritna o

pE

rcliquit.

'Ovid. 1. $,

quanto magis, qui Jacturam temporis, qua

Et fenfüs cum re c

cenfiliumque fugig.

. de pont,

R. P. Lobn, Bill. Man. Tom. II.

Tittet

h, Cl eleg. 12;

Zübliotbece Manualis / Concionatoriee

902

inth

xlcr

X. Sc1p10 Africanus turpe effe ajebat inre . in tranqullhtate vivi poteft, omnium cupidi- Tuíc.gq.r.

tatum ardore extincto.

2

7* €7. militari dicere: non putabam. Videlicet quia

explorato & exceffo confilio, qua ferro agun-

XXV, Alibi dicebat idem Cicero : Pruden-

ia

