fcat, aut premolliatur, non facile in fe reci- fer. de pa-

culi fübeffe, & timere definant; ita & quivis

pit, figilli impreflionem ; ita & homo , ni(i tient,

homo in mentem fuam, fi cruciatus & con-

laborum & multifariz infirmitatis probetur

*SICHWQ

temptus horreat, per meditationem fibi often-

exercitio , neutiquam finet infigniri fe figna-

t 5

dere debet, nihil in illis mali, fed potius plu-

culo divinz gratix. Ob quod Paulo refpon-

rimum boni ineffe.

dit Dominus: Sufjicit tibi gratia mea , virtus in

-

'Idem-

X Sicut fitis corpora

lis tribus potiffimum

in infirinitate perficitur.

|

temporibus fentitur, nempe quando valde la«

XVII. Sicut granum, priusquam grahario Manfi difc;«

boravimus, aut fanguinem multum füdimus,

aut gravem zftum palli fümus ; ita fpiritua-

infertur , in area flagellis percutitur, in a&ra zo- m. $« -

füblevatur, purgatur, & cribratur; ità quo-

lem fitim feu de(iderium patiendi illi maxime

que priusquam inftar grani in ccelum defera-

concipiunt, qui vel multum in vinea Domi-

ramur , ( tríticum autem congregate in borzeum

ni laborarunt, vel multum paffi fünt, vel per

meun ) tolerata in

orationem ad folem Juftitiz , & ignem divi-

adverfis patientia pricos

dere debet.

[1

nz charitatis appropinquantes, gravem divi-

$li

ni amoris «ftum conceperunt.

. XVIII. Sicut omne pomum , omne gr2- S. Aug. -

num , omne frumentum , omne lignum ha- Pf. 31.

f d

S.Aug.in Xl Sicutquadratus lapis,quacunque veteris

bet vermum faüum ; ita in quovis hominum

0 tonr

Pf. 86.

ftat immobilis; itaanimum Chriftiani, omnis

( 6,

adverfüs cafus, ftantem inveniat, oportet.

ftatu funt tribulationes, amori proprio difpli-

$ D

centes, adeoque femper patientia eft necef-

$. Chryf.

XII. Sicut rupes, quo pluribus fluctibus ver-

ep. 207.

faria.

Etiam unicus ,

qui fuit fine peccato,

beratur, ipía quidem clarior efhicitur, ac ne

non tamen fine flagello.

tantillum quidem removetur , aquarum au-

tumorem nullo ne.

XIX. Sicut nemo meffem fperare poteft, qui s, Greg,

tem, quz illi alliduntur ;

otio diffipat, ac delet, non jam percutiens

prius terram aratro non profcidit ; ita retribue in Pfalm.

cas, fed ab illis percuffas eodem fcilicet mo-

tionis zternz gaudium nequaquá in coelo col- 3. pen,

do is quoque ;

qui patientia exploratus eft,

ligitur,nifi priusin terracum fletu & gemitu,&

-diii

infidias omnes fuperat ,

quodque mirandum

amaritudine feminetur,(icut fcriptum eft:Eun-

!

h

fua ve-

€ft, plus roboris hinc co

lligit; fmon inferendis,

tes ibanþ & flebant mittentes femina

nientes

LI

Tius €XL. Päi?entia. "

729

nientes *aätem venient cum exultatione por-

gratia colladendi vult difcurrere, circa quse«

tantes manipulos fuos.

libet loca vicina larvas vel aliqua apponit hor-

lov

qo Xe IGVET.

XX. Sicut vinum nunquam fervatur in bo-

) pec. mor.

renda , unde puer territus currat in finum

S. Brigitt. nitate fua , niíiin fzce; ita nec boni & jufti

faum; fic ego de(iderans, te lateri meo nun«

n üil,

C $6,

ftare in virtutibus , & proficere poffunt; nifi

quam deeffe, permitto, ut amici tibi in aliquo

l

u

probentur in tribulationibus, & iniquorum

contrarientur, ut dum in nulla creatura fide«

perfecutionibus, uti Chriftus S. Birgittz dixit.

8. Chryf,

. XXI. Sicut fabrica,quz fuperarenam funda-

litatem reperis, eo ardentius ad me recurras,

quanto apud me omnium dele&tationum & fi-

hO. 16.

ta eft, etiam(i lumina ventique non urpeant;

delitatum abundantiam ftabiliorem recogno«

quod ne-

ipfa tamen paulatim effluens inftabiles arena;

mo lzditur

fcas. Ita ChriftusS. Gertrudem allocucüs eft.

nifi a fe-

&dificii crepidinem fübruit, & evertit: Ada-

XXIX. Sicut uva, quamdiu preffuram non $. Aug. ia

mas vero nec rmalleis czíus infringitur ; .ita

!

1Pf00 V

fentit, fterilis manet, & nihil emant; ita ani- P. 59.

qui a femetipfo non lzditur ab aliis lzdi non

mus humanus, ni(i in torculari adverfitatum

poteft, qui vero animi fui ignavia proditur;

pofitus, vinum praftantium a&ionum, quo

5 Mnirl,

-)evcivam nqllo .pc/rurgentïc defluit & refolvitur.

Deus non modiee recreatur, non deftillac.

"iptlVanf

XXX. Sicut rofa eminus (üaviter redolet, . 1. zevelat

Utilitas.

* if eo,

$. Chsyf-

pulchra eít vifu,lenis ta&tu, & tamen non cre- c 23.

D d

ho. 66. S.

- XXII. Sicut ig

nis auro admotus probiuä

Ícit nifi inter fpinas, quz funt afperz tactu,

efficit; ita calamitas aureos animos fubiens,

deformes vifü,nihil redolentes ; fic etiam bo-

in paralyt,

puriores ac przeftantiores reddit. Hinc,ut alibi

ni & juíti homines, licet lenes fint patientia,

ait, quemadmodum cum in conflatoriam for-

pulchri moribus, fuaves exemplo bono, non

nacem aurum aurifex injecerit, tamdiu illud

tamen probantur, neque proficiunt, nifi in-

ab igne examinari finit, quousque purius vi-

ter malos, uti B. Virgo S. Birgittz dixit; -

-derit evafiffe; ita quoque Deus tamdiu ho-

XXXI. Sicut quia avem (ervare cupit, ei Granar. in

minum animas probari malis permittit, quo-

abícindit alas, ne avolare poffit; ita Deus fze. Duce pec-

usque purz fiant ac fplendidz , multámque

pe iis, quos predeftinavir, alas divitiarum, vo- 93* f792*

$ n

ex illa exploratione utilitatem perceperint.

luptatum, & honorum przícindit, ne ab illo

;lb d

$, Aug.in -

XXIII. Sicut matres fricant in balneo ad

recedant, &

ad priftina pericula muudi re-

lll nx ll

Pf. 35.

falutem filios, &licet vociferantibus non pa-

vertantur.

rent; ita Deus plenus charitate ideo claman-

XXXII. Sicut a«rbofes firmas ventorum

S. Chry'l;

tes in tribulationibus non exaudit

Pa

C us

impetus irruens, & undique ja&tans, non evel. ho. 4. ad

& parcat in fempiternum. :

1

lit, fed & folidiores, firmioresque his incurG- PoP-

l.. revel ^^ X XIV. Sicut optime

lotrix pbnens' pan-

€. 33*

bus reddit; 'ic & animam (an&tam, & hic vi-

num inter procellas, ut ex motione aquz fiat

ventem, tentationum incurfüs & tribulatio- -

purior & candidior, diligenter cavet ictus un-

E

num non füpplantant , atque etiam ad ma

N-

darum, ne fubmergatur pannus; ita Deus po»

rem patientiam preparant.

4

.nit in- préfenti amicos füos. inter procellas

XXXIlI. Sicut qui male agit, b

ona fibi Mar*üjl. Fi-

'"" paupertatis & tribulationis, quibus ad eter-

convertit in malum; ita qui bene patitur, ma cin l.5.ep.

-nam vitam purgentur, cuftediens eos diligen-

la ea (ibi vertit in bonum, nem

$ Zenb

:ter, ne vel nimia triftitia, vel tribulatione in-

W i

pe in pcrfereq- s

a p'þt.

LA

fer, de pt*

-tolerabili demer

dis malis, ipfe bonus evadit.

XXXIV. Sicut qui in literis formandis ty- Pennequin,

ts

tz dixit.

ggntur, uu B Vu-go S. Birgic.

:

:

rocinium ponit, plus proficit, dum folus ipieP» 2. e 17*

a

ï,-'k:.--s,ghry(;"* 2:XXV. Sicut arbores, quz in umbris alun-

magno labore & contentione literas utcunque

ep. 5

tut, majorem mollitiem contrahunt, atque ad

u

x

fruduum procreationem minus commodz

hinc inde lituris efformat , quam dum magi-

ftro manum ejus ducente eleganter, & nullo

j

redduntur; quz autem aeris inconftantiam

propemodum ítudio eas depingit: ita fit,

experiuntur, ac ventorum.impetus, azdentes-

dum in virtutum exercitatione, quodammo-

Manfi d

i

ue folis radios excipiunt, plus roboris hinc

TPED

colligunt, & foliis abundant, ac'fractuum co-

do deftituti fuPremos conatus adhibcm;iä.-

»

pia curvanturs ea eft afflidionis natura, ut

- Dignitas.

€os, qui eatm ftrenuo ac placido animo fe-

XXXV. Sicut gubernatorem navis ltem;--s. Bafilius

rünt, rebus acerbis fuperiores, ac diaboli te-

peftas, athletam ftadium, militem acies, ma. otat. 11.

lis fublimiores, reddat, infidias

gnanimum calamitas, fic Chriftianum homi-

N

doceat.

que afpgrnaþi

nem tentatio probat ; & quemadmodum ath-

$.Liur.Jua- . XXVL. Sicut ignis, cjuo plus agitatur, ptus

letas certaminum labores coronis ad fe alli«

.5 u i

ftin. deca«ferpit3 ita virtus, ni(i exerceatur,

]

languefcit,

$

ciunt; ita etiam homines chriftianos probas

|

c. 60

fto conn-..Jace(fita autem creícit. .

!

tio, qu£ ex tentationibus defcendir, ad perfe-

S. Dia-

o XXVAM. Sicut in cera, nifi multum tep.Ef'gJ

&ionem dacit, fi modo cum decenti toleran-

; &a & mollita fit

,

dOChoc-S)q-

.

,non poteft (igullum imprimi ;

tia, & omni gratiarum actione, quz a Domie«

ita animus virtutes recipere non poterit , nifi

no ordinantur, füfceperimus.

!

adverfitatibus, laboribus, & infirmitatibus

XXXVI. Sicut lilium effundit odorem äcu'- Vincent,-

probetur; Idcirco Dominus B. Paulo dixit:

tum , qui non placet omnibus, fed debilibus Juftin. c.

is, Cb

Sufficit tibi gratia mea, virtu

jp ul

$

P

S enim in ipür—

vehementem odore capitibus dolorem affert ; 15- in vita

L

L

mitate perficitur.

ita boni bonitate ordinaria placent omnibus,

| 3[ pænl

qui vero excellunt fan&itate

Bertrandi,

k: 3. infin.) XXVHI. Sicut Mater habens puerulum

,Xnon fanctis, etfi

d

& 63.

tenerrime fibi deletum, quem- femper fibi

bonis, non placent.

defiderat adefíe, cum puer ad contubernales

XXXVIISicut aqua angultiis conclufà in al $.Cli. gr,

R. P« Loby, Bill, Man, Ton, H

titudi-aG.

uuvu*uva

"-

728

Bibliotbei:& Manuai;f.c"; Concionatoric

titudinem tumoris erigitur

;

rriæüi-tiäm parit, fi a Däb in ngum fui erga |

*

ita fzpe :a'niäma

nos amoris immiffa credatur.

r

augufta periculis exaltatur.

l- $ i

S o. Gfego

XXXVIII. Sicut palma in

ferius tactu afþ'e-

. XLVIL:Sicut is, qui ad mortem crudelem wierenp.

prOV»

19, motr.,

ra eft , & quafi aridis cortibus involuta; fu-

damnatus effetgauderet;fi tale füpplicium inl.e;

Grzd, 81 1

O 16,

perius vero & vifus & fru&ibus pulchra: infe-

unicum:colaphum mutatum audiret j ita me-

ob

rius corticum fuorum involutionibus angu-

rito:gaudere debet qui tribulatur, (i memine:

[

flatur, fed fuperius amplitudine pulchtz vi-

rit, &ternam pcenam fibi in temporalem fuif-

4

riditatis expanditur ; íic vita cle&dtorum de-

fe 'commutatam.

- "KL VAIL. Sicut fi Princeps cuipiam

crucem Ax;ohyfgx,

fpecta inferius, füperius pulchra, in imo qua-

fi multis corticibus involvitur , dum innume-

lieneam,fed auro repletam oftendere, eamque «

donare fe diceret,.fi in domum fuüum afporta«

ris tribulationibus anguftatur: in fümmmo ve-

ro illa quafi pulchrz viriditatis foliis , am

ret, omnis labor in.ea ferenda fübeundus, uti-

i

qi. 65

tudine retributionis expanditur.

. que jucundus potius quam ingratus accideret;

fOL

$. Gertr.

XXXIX. Sicut annulus eft fignum defpon-

ita pari lztitia & alacritate crucem fpiritua-

l. 9. infin.

lem füfcipere debemus, utpote quam fcimus

fationis ; fic adverfitas tam corporalis, quam

S.'Iham-

€; IQ.

fpiritualis, veriffimum fignum eft ele&ionis

auro nobiliffimo coeleftium meritorum ple-

nam, nobisque promiffam , fi eam in domum

opuíc.

divinz, & quafi defponfatio anims: cum Deo;

Clim gra

jn tantum, ut gravatus quisqué veraciter;

oeleftem patriam fcramug.»

L Vi

qQüþam j ld eít, c

ZEquitas.

( 404

imo confidenter dicere poffit illud: Annulo

fuo fübarrhavit me Dominus Jefus Chriftus.

- XLIX. Sicut eq

uurn eít, ut; qu

i aliduot mi-i- Anonyrb.

S Greg.

*

lia lorenorum. debet, libenter centum offe-

.XL. Sicut unguenta, nifi commota, redole-

przf. in

re latius nefciunt,& ficut aromata fragrantiam

-*at, fi hos pro toto debito acceptare velit

mot, €: 3.

füam non nifi, cum incenduntur, expandunt ;

creditor; ita non minus vequum, ut in hac

ita viri fancti, qui virtutibus re—dolcxjt, in t'rj-

vita libenter per patienriarn temporalium. &

bulatione innoteícunt.

t

tranfeuntium adverfitatum:;folvamus, quod

S.Ambrof.

in altera vita per zternarum poenarum t

XLL. Sicut non laudatur gubernator , qui

i

:

OICf

f- 8.

nullas procellas expertus eft; ted qui adverfus

L. Sicut i quis molem gravem , aut

Cän- Nierenb.:

ventos renititurjinfürgit adverfüs flu&us,non

timet, vel cum elevatur undis navigium; vel

crum in pe&tore ferpentem, gravitcrque affli in 1. d.

gentem (ine opera & feníu in fomno abítu- ador.

cum ad.profundi ima deprimitur; ita & ille

laudandus eft gubernotor füi; qui ea, quz ad-

JAiffet, utique:magnum beneficium reputares;

zquoque animo füftineres ; ita etiam fi crea-

/

vería funt, vincit fapientia , virtute fuperat,

U

fccundus non extollitur, adver(is.non frangi-

turas quascunque Deus auferat; ga

j

jd;re p?-

4

;tius, quam triftari oportet. —

e

tur. Rege ergo teipfum ,f,:-qqaqdo þtuïr-bamr

mart

Cafþ.

animus, meus fludtuat..

-- LL Sicat fi quis ob

2

'yrium'confeqüen-

Taufch. in

Seneþ.l,de XLIL Sicut non eft ar

1

bor fo-lida" & fortiä,

dum detineretur carcere, & per hoc impedi-

Matre do-

provid. nifiin quam frequens ve

ntus incutfat, ipía

retur a ;juvando:proximo, non multum ange-

OT.

enim vexatione conftringitur, & radices cer-

retur,fed facile divinz voluntati fe refignaret;

ita & folicitus effe non debet, qui per mor-

tius figits fragiles funt, quz in aprica valle

| €reverunt; (ic ad ferenda advería fragiies funt,

bum a coónfuetis officiis impeditur, cum ab

-eadem Dei voluntate a qt

s

ui non faerunt exercitati ufü malorum.

a tormenta peræ?cg

Plutarch.

XLIIL. Sicut apibus mel.prabec thymus,

tuntur, morbus ctiam infligatur.

;

L

LII. Sicut Urinatores propo

fi

1to

) praemio to- Aupnym..

l1. de gacerrima & aridiflima herba; ita homines

u;,; : ;

tranq.

cordati e rebus adverfiffimis conveniens ali-

tos fe in mare projiciunt, idque magna cum

.quid & commodum decerpunt.:

celeritate & alacritate; ita.& quivis bomo

$. Chryf.. . XLIV. . Sicut Paneratiaftes admirandus eft

confiderans premium a Deo propofitum, ma-

Em 6a

ho. . in & illuftris, etiam.cum artem intra fe habet ;

gno cum gaudio in marc

ïib'ul»;;cionis con;l-

N

2- COrJ

fed cam artem & vires exerit , cum iQus to-

cere fe debet.

;

i

lerat, cum ferit adverfarium , tum vero ma-

.0 LHL. Sicut vi

ator fecum portäns quändäm Manfi difc,

lT b

xime eít clarus & illuftris; fic veftra falus

lireram cambialem in pera füa, virtute cujus 18. n. 5

tum maxime exeritur, & augefcit, cum to-

v. g. Antverpix triginta fcutorum . millia re-

cepturus eft,tametfi innumeris cum periculis,

-lcratk, cum pati

tur, fortiter omnia fuftinet.

- Sucunditas.

moleftiis, füdoribus, & anxietatibus, iterillud

Ws dele-

L WEquuic i TE

delicate fceminze magi

prolixum laboriofum Roma Antverpiam us«

€. 12.

&antur penes fe.habere olfaGoriola dele&ta-

que conficiat;proter certitudinem tamen,qua

biliaquam alia xenia, quod in eorum fragran-

(e Antverpiz divitem füturum effe noviz, iti-

tia dele&tentur; fic ego (dixit Chriftus S Bit-

neris moleftiam zquanimius fuftinet: Eodemn

»rorfüs modo omnes nos,quia viatores fumus,

-5

gittz) valde dele&or in cordibus eorum, qui

gravamina füua cum humilitate, patientia, ex

-& ad coeleítem patriam peregrinamur: omnes

miferz hujus vite labores & anguftias libenter

h nf

eratitudine fiducialiter committunt mez pro-

-ld fuo:

prim pietati , quz diligentibus fe unch-r,fa

fuftinere debemus; confortati fpe viva seter-

tud,

commutat in bonum.

i

n*æ/ rctributionïs;

]Xc" i

Wierenb. -

XLVL Sicut amicus dum m

änus 'eius ab

l. 1. de

MOTIVA.

amico in fignum amoris ar&ius flringitur,

ador,

jucundum fibi potius, quam moleftum, quem

Neceffitas;

ia fic requirit /Zatus cbrift

iani, juxta 1-À5. 1.

effio talis generat, dolorem effe fatetur: ita

E

as tri- V« 21»

!o de i

I

lud 4S.-Lvucæ: quoniam per mult

L

tribulatio quavis læci;iam potius, quam

bulaf

um

À

D

Tiuilus CXl Patióntia

729

A

; bulatïonoä 0

^

hil

Dei.

:

pOffet. nos intrare in regnum nus, fapienter agit; ü,t-"tcïi'ebifæ fugfk'olvat. Ni

nNiman )

L 3. de

enim de (üo it lolvendo expendit, fed facit, uc

"t

—H.- Status. peccatoris : peccata enim a nobis

]

prov.

feparant Deum,cruciatus vero illum nobis re-

hoftes fui pro fe folvant. lllatisenim ab iis in-

ürado ä.

juriis citatur abunde, ficque fit; at contume-

i

' conciliat, preparatque propitium ac propin-

l-2.infin. quum.. -Hinc $. Gertrudi revelavit Chriftus:

liis magis gratia, quam ira debeatur, cum ea-

rum interventu, Deo Judice,

& poena gravior

$14 — Quouniverfalior & gravior eft paffio, eo pu-

declinari poffe confidatur,

&ingentes thefauri

— riorem clarificationem ànime preítat. Et

L

À.

in confeientia per patie

ntiam récoadantur.

fpecialius atfli&tio vel exercitatio cordis in hu-

'Patientia homihem Mar

tyrem facit.

militate, patientia , & (imilibus, tanco maeis

Hinc $. Baron. to.

Eudoxius (quem alii S. Bafilium:

fuiffe cre 4. Ann ap.

animz candorem colorant, quanto eam vici.

dunt) veluti exultans ex morbo e

Xclatmnabat : Arrian. p.

nius, efficacius, & propiüs tangünt.

Gratias ago tibi, o Conditor ho

minum tuo- 2«tt.9.6.7.

Vit- 634-

lE. Status veligionis: quia, ut bene advertit

rüm, quod nos etiam invitos re&e fingis, &

2-

fql;

P. Balthafar Alvatez, religio eft fcho'. mor-

perexternum hominem internum purgas,per

tificationis, & ad eam venimus, ut fcientiam

advería ad beatum nos finem perducis. Ft

S. Thom. difcamus faciendi crucifixos. Vel,ut S. Tho-

opufc.

B. Baptiftz Veranz Ordinis S. Francifci Chri- Chron. £

Clim grad.

mas dicebat, eft & flatus poenitentiz ; vel,ut

- ftus dixit: Cognofce,

te magis obligatum effe Fran. t. a.

1. Vit.

Climacus afferebat, perpetua naturg violen-

illi, qui tibi malum fe

tia. iHinec memorato P. Balthafíari Alvarez

cit,quam ei, qui bonum : 7* 6 24

: Anonym,

C 49»

illz enim períonz funt, que purgant animam

Chriftus ipfe quondam dicebat: Si religioni

hujusmodi vel deeffet: quid tibi mei cauía

tuam, & pulchram faciunt, gratiofam, & ac-

ceptam in confpectu meo.

praferendum: füpereffet ?. & tunc mihi oc-

VII. Ad virtutes acquirendas &fazigäzdas: nam, In Pí. S1.

currebat, inquit idem P. Balthafar;quod fi ego

tefte S. Auguftino, ignis non eft diveríüs, ac

effem, qualis deberem;debuiffem potius (imi-

divería agit: paleam in cinerem vertit, auro

les fellis hauftus, imo etiam amariores optare,

- fordes tollit. In quibus autem habitar, Deus,

& (i hujusmodi difficilia & ingrata vitz juíti

deeffent, idem effet, ac fi coronz Chrifti fpi-

- utique in tribulatione meliores fiunt,tanquam

Niertnb,

in ld

nz deeffent, auri cüfpides vefti preciofze:

dium ait, exiftimate fratres mei,cum in tenta.

rum probat: Hinc S. Jacobüs, omne gau- Jac1.v.a,

IV. Status vite buinana : qui nihil aliud eft,

ador,

tiones varias incideritis,cientes, quod proba-

]

quam tmilitia fuper terram & lu&ta cum da-

tio fidei p

atientiam operatur, patientia antem

mone: quem quidem teíteS, Laurentio Jufti-

opus perfe&tum habet. Nil enim poffunt vir-

niano nihil zque confundit, quam fi in carne

tutes, nifi rerum difciplinam, converfionem-

patfibili hominem intuetur inter tot mundi

que, quafi quedam folicita mater, patientia

Caf i

difcrimina conditoris obedientiam cuftodire,

' cuftodiret, tefle S. Zenone Verónenfi. At vir- Zeno $. de

quam in ccelo pofitus fervare ipfe neglexit.

Taufch,in

Implacabili etiam livore tabeícit, quoties il-

tutis quippe perfectionem via tentatio eft, ur patient,

Matre d

S.Laurentius Juftinianus recte dixi

m

6 quz non S-Laurent,

Q

luc-afceridere homines confpicit, unde turpi-

folum homin

em perficit, fed eriam diving ^* ciit

eonnub;

tét ipfe faperbiendo defcendit. Juftorum igi-

rovidentiz thefauros pat

éfacit. :

^

*tur profectibus invidens, eorum afteníus ad

.. VIHI. Ad

"elotiam impedire conatur.

Hinc redte pius

ofi

ülutem a[ecurandam : neque enim, g

Ziïus ift-

ut re&te Bl

us dixit ullum certius fignum &i

s.Spirit-

"alcetá; Fili, ait, inter hoftes verfaris, & a dex-

electionis div

in

€ hab

6.

*tris, & a (iniftris impugnaris, fi ergo nón ute-

i

ü

betur, quami fi quis trí- c.

Anonym.

"bulátionem

huttiilit

ér patienterque proptér

"'ris'undique fcut

;,

;.

o patient , non eris dia finie

á

Dei amorem f

Der

-.;

*

D

ineat: illa enim eft pretiofus .

eus animam f(i

A

bj

i

-s

s 'h Dyilas: o

'annülus, quo

bi defponfa.

!

Hinc S. Chryfoftomus :

MM

curanda: Nam, ut recte

S

.Chr-

Si flagellat , inquit, s. ChryT.

omnem filium, qüem rec

ipit, qui non flagel- ho. 29. in

ï!ppp í '(

. foftomus advertit; peccatum eft veluti fanies,

atur fine dubio non eft

ia numero filiorum. ep..H:br.

poena vero vel tribulatio eft iCut ferramentum

af dift

Ideo Deus minatur popu!

o fuo: Dimittam vi- 1fa.5: v. 6.

InPf o1, medici. HincrecteS. Augultinus intelligat, in-

mneam meam, & non putabitur, nec fodietur.

"

p ho

quit, homo, medicum effe Deum, & cribula-

^

&

tionem medicamentum effe ad falutem , non

Ut adeo non immerito S. Ambrofius dixerit:

Fortaáffe cum perfecutionem

poenam ad damnstionem ; füb medicamento

tanquam condemnati habemt

AT.

non patimur,

pofitus, ureris, fecaris, clamas, non audit me-

IX. Ad juftam & boreftam vindittam de ledente . 1der. f.

dicus ad voluntatem, fed audit ad fanitatem.

Et ideo viri fan&i, teíte S, Gregorio, mentis

capiendam :'id quod breviter & nervo (e S. Ifido- s.ep.181.

rus Pelufiota fequentibus verbis indicavit :

fug- corruptionis vulnus fine putredine non

effe confiderant, libenter fe

Eos, qui acceptas injurias philofophico ac pa«^

füb mgnu'mgdi;i

tienti animo ferre minime volunt, hzc duo ad

ad fectiones parant. -

:

;

patientiam hortari debent.

In þræfat,

VI.

d purgatorium evita

nduin : id&ïrc'o enim,

Alterum, quod

€os, qui contumeliam inferun

t, nihil zque di-

ad fuos Ut ait S. Gaudentins Epifcopo. Brixiz, impu-

fcrutiat,ut eorum

;qui contumelia afficiuntur,

Yract,

dice conver(antem Dominus nunc tribuülatio-

patientia. Alter

um, quod nulla ratione ipfos

num & egritudinum flagello caftigat, ne in

*eque ulcifci que

amus, quam virtu

illo fordium aliquid. füturus ignis inveniat:

tem colen-

do. Quod fi minus fidei hab

endum putas;

fed ut per exiguas plagas breviífimi temporis,

quidnam de hac re veterum

quidam pronun-

ab omnibus purgatus maculis, fecurior ad

tiarit, audi,

Rogatus enim a quodam;, qua ra-

ä,lþ(

$, de pa. *ternam migrare requiem mereatür. Patiens

tione hoftem ulcifceretur? refpondit: Si ipfe

"n

tientyc, 2, Itaque;ut bene advertit S. Laurentius Juftinia.

probum atque honeftum;virum te przbueris,

u uu 3

Dänl-

739

lfvzbliotlvecæk Manuahis . &nciohmrz'æ

»

j nita?. 2

XV. Quia eft exercitium paizjïmum roftri irga Dial. c. &« :

X. Quia Manyri

bus faniles facitz nam , u

Deum amoris: nam , ut ipfe Deus olim $. Ca-

jac

S. Petrus, tefte S. Clemente, dixit, triplex eft

tharing Senenfi dixit, quanto füftinetur am-

s puili

i f

homicidium, czdis, odii, detractionis. Hinc

plius, tanto magis dileionis mez fignum

j 5

hem 25. de S. Martino canit ecclefia: O fan&iffima

oftenditur. . Nihil autem tam preclarum ad

à* ropul,

c,ll

& ho. 15

anima, quam, etíi gladius perfecutionis non

gloriz rationem & fiduciz ; tefte S. Chryfo-s, Chryt

in aatth.

.abftulit, palmam tamen mattyrii non amifit,

ftomo , quam a Deo diligi , & ipfum diligen- ho. 64. ad

tem tanquam Deum diligere.

. pop.

s pl

'Sed & S. Chryfoftomus $. Job infinitis Mar-

j iciilt

tyribus comparandum effe, & multiplici ac

XVI.. Quia infenfibiles ac beat

itudinis Fw 110d0 S. Chryf.

inírm

gratiore martyrio per uxorem & amicos ejus

garticipes etiatm in bac vita facit: nam qui patien- ho. 47. ad

vitam carpentes, quam fuerint multi Marty-

tes füunt & mites, & contumeliis aftecti acPop.

hom.sr. res cruenti. Quia alia mala tolerantem mul-

percuffi, equo animo ferunt, & taliter facien-

tibus benedicunt, cceleftibus fünt virtutibus

ad popul, torum przconia confolantur ; in maledictio-

nibus vero etiam confolatio fübducitur. Sed

fimilcs, multam habentibus impaffibilitatem.

XVII. . Quia .Deo fummum gu[tum C elupta- 1. 1. in

üaj

& alibi ait: Credite, mihi, pejora fünt, quz

nunc patimur his, quz Paulus paffus eft. Eum

tem creat, atque adeo & nobis, quibus, fic.4.

illi lapidibus cadebant, fed nunc accidit, ut

Deum fincere amamus, potior & jucundior

verbis,lapide durioribus feriamur. Vere ergo

debet effe Dei,quam proprius guítus : itaenim

S. Climacus concludit: Beatus, qui propter

S. Gertrudi revelavit dicens: FHzc, pro qua

$.

Deum quotidie maledi&tis & convitiis lacef-

tu oras, eft mihi lilium electum, quod mani-

fitus fibi vim fecerit: hic enim Martyribus

bus meis portare affecto, fuprema namque

liom. 26

mihi eft voluptas; deliciofaque, in anima hu-

$n Gan.

tripudiantibus , Angelis parem confidentiam

& gloriam merebitur.

4

£

jusmodi cafta ac puri morari. Ipfa rofa de-1. 3. c. 12,

z'nquafe*facz'ti: nams

nique eft mea fuaviter olens ; patientia name

Eio.mor, Xl Quia Deo magis approp

€. 26,

ut bene notavit Gregorius , afflictionibus fit

ueilius, & in cun&lis adverfis gratiarum

Deo tanto proximus, quanto eít a gratia fa-

aCtio füaviffimum mihi inferunt odorem. Alia

vice eidem dixit: llle mihi offert (implicem

voris humani alienus, qui, dum compunctus

fcíe in precibus aceingit, inde intra fe fuper-

nummum aureum fine gemma,qui fine adver-

fitate eft, & tamen de voluntate divina in

ne exauditioni jungitur, unde extra fe ab hu-

$. Bonty,

mana laude feparatur.

.

omnibus operibus füis Deo intendit : Sed ille,

; 1* dt

um

lat : uti S. Laurentius

qui in fingulis operibus fuis premitur adver-

peire

depatien, — XII. Quia Cbriflo a[Ja

i 7

Juftinianus teftatur dicens: Affimilatur Chri-

fitate , & tamen de divina voluntate non

&

. fto patiens , quod eft gloriofiffimum. — Sicut

difcordat ,. ille offert Deo aureum nu

mï:m?-m.,

enim gloriofum militi eft deferre arma Regis;

cum probatiffima gemma.

fic eft Chriftiano, portare ftigmate Chrilti.

. 4Equitas.

[

Quanta eít gloria fponfz , affimilari fponfo?

nihil gloriofius reputat, quam Chrifti potare

XVI!I,.Qula

tribulatio q

ualiscüpqïu&ïina Itin, per-

fit, peccatis noflris tanquam jufti(Iima pena de- fe&, c.16.

Vit.e.20. opprobrium. Hinc, ut B. Angela deFulginio

dixit, quod Deus Pater dilexit, & elegit, & de-

betur ; nam, ut re&te dixit S. Therefia, fi omnia

' ditfuo cariffimo unigenito, hoc unigenitus di-

bene & accurate expendantur, nunquam fine

ldota lil

ligit, & infligit, & dat cariffimis Filiis fuis.

omni prorfüs culpa, & plane immerito accu-

d vtra

Elegit autem Deus Pater füo Filio pauperta-

famur. Semper quippe culpis fcatemus, &

FE

mentiremur haud dubie, fi nullum nos habe-

'tem, defpectum,dolorem, perfecutiones,affli-

&iones exterius & interius tedium,pavorem,

re peccatum diceremus. Unde omnes cum

timorem, anguftiam, agoniam, quz fuftinuit

tribus pueris Babylonicis dicere poffumus, &Dn. g.

:z

Dei Filius innumerabilia. Studeamus ergo fu-

debemus:; ln veritate & judicio ,jnduxi&i"-gsj

ftinere tribulationes temporales cum patien-

omnia hzc propter peccata noflra,.

;

XIX. Quia tribulatio velut medicina a

'me- Simplicidá

Prex. "ia tia & gaudio. Id quod D. Bonaventura obfer-

Rof. p-3. vavit dicens: Nolo effe fine vulnere, o bone

dico peritiffimo Deo fuübmiffa eft; (i ergo cor- ad c. 13.

porum medicinam exercentem , inquit Sim-Erife.

e 5 $1. Jefü, cum te fic vulneratum videau | Non

convenit, Domine, ut ego gregarius miles cu-

pliciusurentem,membra refecantem ; & pla-

xicula non faucia & bene curata triumphem,

ne fzvos carnifices imitantem, malum non

tu vero Dux in oculis meis pene unum , fed

dicimus, fed bonum: fi medicis cum gratiam

&

a

habemus, tum mercedem numeramus, cur in

gránde ac lachrymabile vulnus pendeas,

expires.

*

medicina Dei non acquiefcimus ?

üom. Qbo

XIII. Quia

Deo fimiles facit : nam tefte S.Chry-

XX. Quia Deus pofter, ut ait P. Balthafar Vit.c. 51.

L

Alvarez, qui non bis punit idipfüm , cum fe-

s' Bemu

jn Matth,. foftomo,

nihil eft, quod fic fimiles Deo faciat,

Vr

ut malignis atque lzdentibus effe

placabilgm.

mel id facit, expurgat defolatione temporali, quod '

.. Sucunditas.

fuiffet eterno igne puniendum, & abluit aqua

artl 3. C

4 p.l Chro,

XIV. Quia eft /ignum amoris divini erga mos :

rofacea, quod fuiffet fanguine crudelibus cru-

ut Chriftus ipfe quondam B. Baptiftze Veranz

ciatibus affundendo purgandum.

g, Franc.

].7.to.2. dixit: Recordare ,

magis me tibi oftendiffe

XXI. Quia pio Dei confiio, tefte S. Gregorio, S Greg..

& 4

fignum amoris , dum te afflixi, quam dum te

agitur, ut hujus peregrinationis Ele&torum vial. 25. mor.

tenerem arcte in dulciffimis bracchiis. Cui

turbetur. Viaeft vita prefens,qua ad patriam ** ! 5

'autem jucundwm non accidat in bracchiis

tendimus; & idcirco hic occulto judicio fre-

Chrifti, & multo magis in pe&orc per amo-

quenti perturbatione conterimur,ne viam prOe Aus vs,

rem quiefcere;

Au u'&- de telnp.

pavtriavdiligamus. Nam, ut bene 3.

diícur-

P d

Tiulus CXL — Patientia

751

ïD'hl. t

i

difcurrit,G , dum amarus eft mundus,diligitur ;

utuntur hominis bonis , fed patientia utitur

putas, fi dulcis effet, qualiter amaretur.

ejus malis. Idem alibi poftquam hominem in

S Bafilus

XXII. Quia pro certo tenendum eft, ut ait

hac vita tribulationem nequaquam declinare

reg. 55

in mor. S.Bafilius, & confitendum etiam, dilationem

poffe, oftendiffet, mox, qux inter hominem

€.

Im

cujuscunque boui, atque adeoipfam etiam eo-

perfedtum & impium eft, differentiam in hec

, rum, quz Chriíli cauía patimur, incommodo-

bhol 64. Id

Qp

verbà con(iderat : Tribulatio patientiam Opes

rum tolerentiam , a Deo sobis proficifi. Unde

ratur, fcilicet in patiente , qui per tribulatio-

S.( Aügun.

re&teconcludit S. Auguítinus:Si Deum diligis,

's- Chl'y[.

f. de vifit,

nem lucratur talem virtotem , fed ftultus in

LUPT

infirm.

quod facit Deus, diligis. Et i, quod facit Deus,

tribulationibus nefciens effe patiens, angu-

diligis, difciplinam Dei flagellantem te diligis.

i.POp.

ftias & flagella portat, & nullum lucrum inde

quam jucundo pe&tore , quam leto corde

Ícit habere. Ad hoc nempe pertinet exem-

vifitationem divinam debes preoptare ! . Si

plum de duobus, qui fub poena mille ducato-

fanitatem infirmis optabilem tibi conceffiffet

rum, vel mortis, in carcerem miffi erant, qui-

Deus , nonne cum omni gaudio illud donum

lt inag'

bus a devoto viro duz bur(z, cum totidem

Dei fufciperes ? certe majori exultatione &

Borenis, projecte fünt per feneftram, quibus

Ecr(s

affectuofiori voluntate, cum gratiarum etiam

carcerati percu(fi funt , quorum unus zgre fe-

actione;hanc Dei animadver(ionem debes tibi

rens percuffionem bur(z , ipfam extra fene-

unicam habere, quia & hoc utiliffimum Dei

ftram projecit, alter vero füam pro evadenda

donumeft. Certe talis Juftorum mos eft, tefte

morte dedit debicoribus füis., Spiritualiter nos

$.Chry $. Joanne Chryfoftomo, ut, quando aliquid

omnes fumus debitores non carni, fed divinz

;h

hom. 35.

in Gen.

propter Deumferunt, nonres ipfas, quz fiunt,

juttitiz pro peccatis; Deus autem nobis pro-

Ípectent, fed caufam fecum expendentes, fa.

r

l ETADA

Jicit bur(am patientiz cum flagello, quam qui

cile omnia ferunt. Amor quippe Dei gravita»

€jicit, meritum perdic, & tamen poenam fla-

tem moleftiarum imminuit, neque fentiri fi-

gelli non evadit; imo fibi tanto gravior fit,

x*

nit, dum nos invaferint.

quanto minus voluntarie flagella (ufceperit.

Hoc autem eft fciendum de divina mifericor-

5. X'*

ALIA MOTIV A.

dia , quod tribulationes ultra vires non per-

mittit, fed, ut inquit Apoftolus : Fidelis ef

S. Bonav, I.

l. 2. de

"

ja per patientiam rependimus quimemP Cbri-

Deus, qui non-patitur vos tentari füpra idy quod

o

fii, ut S. Bonaventura indicavit dis

pote[tis , fed facit etiam cum tentatione proventum.

perf:relig.cens : Patientia (ip

IV.

gularis eft retributrix paf-

uia per patientiam tribulationes levius to- $. 16dos,

C.?!-

fionis Chrifti.5 Talia enim ftudet rependere,

lerantur ; uti preclare oftendit Hidorus Pelu- Pelof, i. a,

qualia ab eo accepit, qui dolores noftros por-

fiota dicens : Confidera, fi quis illat:sm fibi in- ep. 67

*

tavit, & hzc eít (ingularis lztitia San&torum,

juriam ulcifci velit, quasnam acerbitates per-

in tribulatione patientium & gaudentium ,

ferat. Primo farore perfünditur; deinde ab

tin, p«

quod fic occafionem habent, & opportunita-

ira interrumpitur; Primo enim ebullit affe-

tem aliquo modo retribuendi Domino, pro

k&; H 5!

&us, deinde ad vindi&tz cupiditatem exíti-

illa magna charitate, qua pro nobis animam

mulatur; "Tertio infinitos flactus excitat.

Ífuam pof(uit, faltem aliquid füftinendo.

Quarto mille cogitationum viàs ingreditur.

Idiota lib, 1Il. Quia Deus plura patitur a nobis , uti Idio-

Quinto metus fubit , ac tremor , animique

de vera tafapienteradvertitdicens : Ideo dum tribu-

angór , iracundia nimirum eum ipterrum-

patient,

lamur; fortitudinem & firmitatem virtutis ha-

pente, ac metu concutiente, dum illud íe-

bere debemus , quia non tantaa te toleramus,

