miam , €? requiefcam. . Erat is dies Iduum Fe-

bruarii anno 158;. &tatis vero feptuagefimi.

$

uftinum intulit; 5í aliquando, cur non modo ? His

X. p. Petrus Faber itidem unus ex primis S. Vita l. a,

er fimilia mentem animi teftabatur, quidque

Ignatii fociis vel eo ex capite morte pretiofae Vs

illo fieri vellet Deus. Igitur licet rite confeffus

cegrotans

facra divinz hoftiz myfteria fampfif-

defün&us dici poteft, quod cum Chri(to hu-

miliaverit femetipfum fa&tus obediens usque

fet,

iterare tamen Sacramenta,totiusque ante-

ad mortem. Poítquam Gandiz primum pro

aCte vit& erratain tutis face

rdotis auribus de-

llato itaque pane Angelorum

collegio «dificando lapidem pofuiffec; Inde

ponere voluit: A

viatici nomine* .

Expe&tate, inquit, venit Deus :

profectus,

Barcinonem ubi attigit, eftuare fe-

becillitate membris uti non

bribus coepit. Dumque ne ipfeq

uidern in con-

*

cumque virium im

c ibi, féd ho«

poffet,in cubitum t

amen nixus, admirantibus,

feffionibus, ac concionibus parci

neíte quoque eum piget quietis, & otii ; cui fa»

qui aderant, fociis,

affurrexit, pieque eft epu-

latus. Socii obnixe rogant, uti vita migrans,

tis exhibebar tertiana negotii, ferius convale-

ícit,feriusque in urbem intrat. Fervebant jam

bene illis dicendo crucis figno precaretur ; re-

cufarat enim,qua erat animi modeftia, ad cum

caloribus omnia, infefto caniculz figno. Nec

proba

batlgnatius eo articulo in urbem ingref-

diem, victus tandem precibus, fublatisque in

cxlum oculis Deum venerans bene precatur

rumo 2

Sed cum adhibiti in con(ilium Patres

;

contra cenfere

nt, vimque elevarent difcrimi-

fociis. Latine locutus hisce verbis, ut; qui

sque, pro, ac

aderant,

affirmarunt: |Patres, inquit, mei ofti-

nis , uti his Ignac. ita Faber utri

coico quodam obtémperandi

(tudio ceffit.

wi, &j lratres i

n Cbriflo chariffimi, femper ego *oos

diléxi, & nunc maxime diligo . etfi non babuerim in-

Romam, quo non raro vel valentibus morden-

te fidere peftifer eft acc

effus , imbecillus, ac

timam co

merationem cum omnibus , tamen ego. fan-

s

&j defiderawi wvos pervenire ad. eam

pro

e &ger accedit. Ex

'

llaravit omnes tanti

per vos dilexi

Patfis aípe&tus ,

de quo, dum octavum jam

«t perfettionem,

ad quam *ocati eflis in bac fccta

D

Societate Sefu. Ego]

aim mee. conver[ationis, €9. vitee

prope ann

um tam longe,

3

]ateque peregrina-

decrei novo qodo *oos alloqui.

tur, tam mu

lta audierant. Exhilarabant inde

vationem vedditurus ;

PPropterea qu

ando Deus pro infinita fua bonitate. vo-

magis fpirantes

Deum. voces, & exempla vie

tz confentanea famz.

Geftiebat vero gau-

luit me vocar.

e, decrevi vos benedicere nova benedi-

&ione. Precor igitur Dominum noftrum 3'fimn Cbri-

dio & ipfe, tum Igtiatii adeo fibi chari, vene»

rand/ique P;tris ufu. Vfr.uwäns , tum gratias

flum, ut dignerturws protegere, manu tenere, €9 be-

*

)

1

)

i

Titulu XCV LL Ms

P.

*

Deo agens de focietatis incremento, quod

nem W/ildium hodie Pretorem,' Feü duum vie

fan&a in urbe reperit : deque pietatis diíci-

rum, & fecundum hunc, Seba(tianum etiam

plina, quz in illa, quafi totius focietatis pa-

Veronium propter lectum afliitentem, preces

xente, domo florebat. Sed gratulatio brevi

adDeum pro fe vivo mortuoque fundendas po-

vertit in lu&dum. OCtavo die certiana corri-

poícit, nec verbum amplius adjecit; fed ex li-

pitur duplici: ex eaque octavo item die, qui

bello precationum ufu diuturno prope atrito,

Dominicus fuit, cum facrofancto viatico eo-

vota ad Deum ultima admodum attentus pra

*

dem die mane , poftea facro oleo rite muni-

fe mifit, inter quz, cum & manus fluerent, &

tus effec, füb meridiem multa, quz vitz an-

fenfus omnis extingui videretur, rogatus, a

Fiiü. So

c.te acte fanctiratem, & ineuntis beatam eter-

facro oleo, quod fupremum depofitis eft pracfi-

l. 6. n 85* nitatem declarabant , argumenta relinquens,

dium, velletinungi? nutuaffirmavit, Soda-

ad Domirum emigravit. Alibi de eodem me-

libus ergo in decumbentis conclave coatis,

moriz proditum leges, quod poft mortem vi-

. le&umque certatim ambientibus , inter vota

'. fus eft in coclo cum magno fplendore conípi-

- precesque Patrum duorum 5 e S. Francifci fo-

- cuus, eo quod ex obedientia mortuus fuiffet,

dalitate Capucinorum, & Chriftophori Reifii,

in fümmis caloribus Romam intrare juffus.

viri Senatorii , Antonii Montenachii , Archi-

Vitalo. XI.Petrus Canifius quam pie fancteque obie-

$

grammatei, e feffo victoque laboribus ac mor-

€ IO,

rit; vitaillius fequ

tibus verbisteftatur. Pe-

bis corpore , fpiricum velute vinculis expedi-

des quarto ante fübremam ejus diem menfe,

:

tum Auctori vite, ante quartam pomerídia-

füffufa intercute unda,intumelcere cceperunt,

nam commendavit, ipfo die S. Thomz anno

qui & fenfim reliquum corpus in eandem la-

partz falutis cIo lo XCVIL cum vixiffetannos

bemtraxere: ftomachus aver(ionibus labora-

LXXVI. menfíes VII. dies XIlI. Poftridie fu-

re, &crebros ciere ru&tus, ut etiam fauces ex--

nus in zdicula collegii expofitum totam fere

^^ulceraret.. Crebrius tamen fedebat per diem,

urbem ad fpectaculum adduxit , quz velut

. quam le&to decumbebat, quo maxime urcba-

communem gentis, & fingularem civitatis Pa«

z

tur; necmorbigenus finegravilabore lectum

uronum, ac parentem deploravit. .

2

;

admittebat, quod in hydrope non ignotum,

XlII. Robertus Bellarminus, e focieta

té äG

quando humoris copia jacentis cor petit, &

fümptus Cardinalis,ex congregatione domum

meatus pulmonurm liberos intercludit. Vife-

reverfus, iilico coepitex morbo periculofe de-

ratad illam paulo aateJoannes, Comes Turria-

cumbere, & febri dcfatigari continua,qua du-

nus, Epifícopus Viglianus , quo cum multa fa-

plicis Tertianz, ut dicunt, proportionem ha

miliaritertractarat : acujus digreffu mox fata-

bens vigefimo dié ad extremum illum perdu-

liegritudine conta&tus , & facras ex ritu eccle-

xit. At quo mágis Roberti debilitaretur Corpus,

fiz preces recitare prohibitus: quod unum z-

eo magis videbatur fpiritus roborari, & inufi-

grofelinquebatur,animum coclefti contempla:

tato ae maximo gaudio delibutus, quod ulti-

tione paícebar, fefeque Numinis curz totum

mam fibi inftare cenferet horam commigrandi

permittebat, cum fubinde dictitáret, magnas

ad &ternam vitam,quam domum ipfe fuam ap-

1e Deogratias debere,quod extremos vite dies

pellabat, utcum Domino zternum vequiefce-

more majorum & (an&torum Patrum exemplo,

. ret ; adeo ejus ferebatur de(iderio, ut terrena-

197

non fine magno corporis cruciatu tranfigeret:

rumrerum naufeam habere,(e fatis diu vixifie,

"

fingulis mortalium zterna lege praícriprum;

& domum fuam frequentiflime repeteret : Ne-

. quibus initiis vitam ordiantur, qua forte fpa-

queabiíto fermone cefface unquam audiretur,

tium zvidecurrant; quo denique lethi genere

. ivefebris incenderet, (ive dolor aflligeret, five

ad metam»perveniant. "Trienté anni 1in hoc

laffitudo diffolveret, five zítu caloreque febris

motborum confliGu ja&tatus, cum, qüi medi-

a mente aliquando aberraret, (ive illius fanita-

cinam iili faceret, defideraretur (quod anno

teintegrauteretur. Rogavit igitur, & efflagi-

fuperiore Perrus Quintius difciplinze medendi

tavitenixis precibus, ne fibi occultaretur peri-

in paucis gratus, & CanifiiftudiotiIimus fatis

culum decefius ex hac vita, qua maxime onc«

concef(iif.

4

4

ret) nihil, inquit, opus filicernio me:

ratus moleftiam excipiebat ; & ideo a reve-

As

-dicamentis; ad plures eo. Pridie ergo ejus

rendiffimo Mutio Vitellefco ,. focietatis fuz

diei, qui S. Thomz folennis eft, MartunoLy-

Prepofito generali, quem femper fpeciali ob-

cio collegii Moderatori animadvertenti Cani-

fervaverat amore, fidem dari ulcro fibi voluit,

fium collapfis viribus etiam lj&guz ufuü ex de-

ne fibrejuscertitudo differretur. Ab iis vero,

ftillationibus prope deftitutum (quod xgre lo-

qui hoftias & preces pro fe offerrent ,. illud

quentis vox «grius' a circumflantibus accipe-

unum requirebat, ne viez füz a Deo peterent

retur) admmonenti de animo ad extremam mor-

inducias ; imo füummum ipfüm Pontificem, qui

tis lu&am confirmaudo, videri ultimum illi vi-

invifere illum accefferat , cum audiiffet Deum

tz difcrimen imminere : promptus annuit,imo

interaras & facra pro fe precari,rogavit humil-

ultro petiit; & poftridie, qui Dominicus erat,

lime illo confilio impofterum fa&urum , ut a

cceleftiSynaxeos epulo paftus jàcuit füpinus in

Deogratiamobtineret; non, ut a mortis peri-

rerci divinarum meditatione usque ad meri-

culo liberaretur, fed ut citius ab hujus morta-

diem affidue defixus. An cocleftialiquo Virg »

lis vite vinculis poffet diffolvi, & ad Chriftum

his ac Marris Dei (cujus laudes ingenti volu-

ac patriam proficifci. Cum autem miniflran-

mine celebrarat) vifo exhilaratus, incertum ;

tium circa fé ftudium videret: En quanta, di-

oculis certe in eam gratulantibus intentus, re.

cebat ille, ob hujus vermis & vilis pauperisfa-

niente vultu, coepitillam Angeli verbis fa2luta.

nitatem patrantur,deturbantur quanta?Quare

re, & coronam legere. Intervenieatem poftea

. graves prohibuit fumptus,ne in fe perdereotue

virum clarui,& Canifio familiariffimum

ann-

€adumChrifti pauperes non panetp,non ftratü

k

2

habe-

T

aA

Y

Bibliotbece Monualis szcmna;oriæ

444

haberent. Adveríus morbi contumaciam indu-

fuisvpgof'effus füerat, ac ne de ea aliter mo-

rientem fentire, vel fenfiffe unquam, quam

ftriam in (e non deberi , utpotequi jam nihilo

operibus docuerat fuis. Diffolvebantur inte-

infervire poffet. Medicos ideo alloquebatur fi-

mul, quod ad füam progredi domum finerent;

rea piiffimailla vincula carnis & fpiritus, dum

ipfe in.cubiculo cordis fui, & intra fe tacitus

neque impedire quzrerent, ne homo mortalis

cceleftia latabatur inira cum pace meditari, &

jam expleto vita fuz tempore moreretur : Mi-

nime tamen recufabat ipforum acquieícere

beatos affari fpiritus , ac feliciffimas audire vo-

ces videbatur, cum miniftrantes obíervave-

przceptis, cum fe omnino divinz crederet vo-

re

runt, quod aliquando plenus animi, & ardo

luntati,& redderete veltigio paratiffimum non

modo illorum, fed cujuscunque etiam mini-

quodam fpiritus geftiebat ferri in coelum , &

Deum obíecrabat, ut carnem (ajebat ipfe) pu-

ftrantium edi&ta exequi. At quam alte in fe

tidam & verminofam divelleret, quz fibi ad

virtutes has defixas haberet, & innatas, illo

ipfum commigrandi erat impedimento: Imo

prafertim apparuit tempore;quo füi morbi ini-

tio per aliquet horas ex gravioris febris infefta-

ipfammetetiam proprii brachii carnem altera

manu defümens ficloquebatur ; Quid non dis-

tione deliraus, inter facras collocutiones & hu-

militatis, ac obedientiz aCtus fe continuo ex-

rumperis caro proditrix? quid agis: quid dif-

fers? Ad Deum vero reveríus dicebat: Non

erceret. Monueruntinterea medici illum me-

lius fe habere, ac communi gratulatione ge-

mea, fedtua voluntas fiat. Aliquando vero in

imum fe humilitatis abjiciens videbatur perti-

ftiebant, dum folus ipfe altiffima cordis moelti-

tia correptus, querebatur, quod a fpe proxime

meícere divinumjudicium, & iis, qui in fupree

ma patria Deum pro fe precari exorabant , re-

commigrandi ad domum retraheretur. Quare

lachrymofis fepe fingultibus cceleftem Patrem

fpondebat. Nimis magna eft resifta, non tam

facilis eft via, qua ducit ad vitam: Magnum

exorabat, ut ad fe illum juberet venire. Ne-

Deibeneficiumin me futurum exiftimabo,;pur-

ício, ajebatille, me adhuc ulli malum per Dei

gatorium etiam per multos annos obtinere.

gratiam dediffe exemplum: At quid impofte-

rum rmihi (it fucurum, ignoro ; Plurimos enim

Addebat tamen, quod (i falutis fedem fuiffet

adéptus, pro omnibus, ac pro Patronis, ac be-

fcio, & perhorrefco ad hanc perveniffe zta-

tem Deo gratiffimos, qui, cum diutius vixe-

nefactoribus fuis przfertim , minime orando

defüturum. Sulcepit poftremam & faluberri-

rint, falutis füz dubium reliqueruht. Nec pre-

mam Pontificis benedictionem, ac ut majori

mi dolore, & intimis afflitari ejulatibus ceffa-

perciperet veneratione & fru&u, confeflionis

vit, quin prius in die beatiffimz Virginis nati-

vitati dicata intellexerit tempus tam exopta-

illam , aliisque orationum piis precibus voluic

antevertere. Tandem Creatoti fuo fpiritum

tum appropinquaffe. ' Quo contineri minime

potuit, quin prz feftinatione alta claraque vo-

redditurus, facratiffimam Chrifli e cruce pen-

dentis effigiem per iteratos amplexus plures

ce ter repeteret hzc verba: O bonum nun

tium ! Sacratiffirno igitur viatico pro fequenti

exofculatus, labantibus brachiis capiti füo im-

pofüit in füpremz devotionis finum , deinde

die indicto; eadem enim mane & altera ex

rzcedentibus , venerabili cibo cum verz pie-

vero ad pe&tus ilia dulciter flri&ta, brachiis in

ipfiusmet crucis figuram cancellatis , apoftoli-

tatís fighificatione fe recreaverat ; S. Caroli

Borromzi mortis lectionem audire voluit: Et

co fymbolo, pfalmo quinquagefimo; oratione

dominicali, & falutatione angelica clare di-

quia jam per decem annos antea teítamentum

de humanis fapientiffime condiderat, coelefti-

ftin&eque pronunciatis,femimortuis poftremo

bus ideo tantum incumbens meditationibus &

vocibus Jefüm trige(ies invocavit. Et jam de-

colloquiis, etiam de fpiritualibus teftaturus,

ftitatus voce clauferat oculos, & membra cce-

medietatem unám animz fuz dulciflimo fuo

perat explicare, cum in ultima copflictatione

Chriíto Jefu, alteram vero fandiffimz virgi»

fpecie vultus hilariori in Redeinptorem fuuim

iterum defixisoculis& ore adloquendum coin-

ni Mariz legare, ipfemet ego audivi. Sequen.

ti vero mane, cum Dominum & Creatorem

pofito placidiffime tradidit animam hora fe-

cunda poft folis orium feria fexta quinto deci-

fuum venire cognovit, füumma cum devotio-

ne & humilitate e lecto furgens humi ftratus,

mo cal. O&. an. poft Chriftum natum 162 .

XIIL P. Balthafar Alvarez poft magnos Vitac. 53.

& genibus flexis ( vires fübminiftrante chari-

N

tate ) percipere voluit, illique ex toto corde

in officio Vifitatoris labores fuperatos, cce.

pit Villarcii diligentias prefcriptas adhibe-

agonem fuum commendare. Gratiarum au-

tem a&tione perfoluta duo fibi promitti cura-

re , ad obtinendum magnum Jubilezum a

Gregorio XIII. pro felici rerum ecclefize

vit, Quz teftamento fuo confcribebantur. l-

num nimirum , quod fine ullo apparatu fepee

progreffu conceffum.

Jejunavit ergo cum

magna feveritate utraque feptimana a Ju-

liretur ; Alterum, quod efferretur in fepul-

chro Patrum füz focietatis. Neque fex horz

bilao przfcripta, nemine potente illum im-

pedire ; quamvis ob fuam debilitatem fatis

elapfe erant, quod Sacramentum unGtionis

porrigi inftantiffime poítulaverit , ut in prz-

effet excufatus. Jejunio illo debilitatum eft

valde corpus; quamvis fenfim fpiritus ad id,

lium cum morte defcenfuürus , dum validis

uteretur fenfibus, iis etiam armis muniri diu-

quod illi imminebat, difponeretur. . Acceffit

temporis illius magnus zftus, & quem in

tius minime protraheretur. Reverendum de-

inde Patrem Andream Eudemojannem ejus-

ipfo itinere menfe Julio fuftinuerat: Quare

cum ad collegium Belmonteníe perveniffet,

dem focietatis, cujus do&tas fcriptiones Ro-

bertus fempert fümma veneratione fufpexe-

incidit in febrem : quam nec medici , nec

tnodeftici magni faciebant: At fan&tus Pa-

—

rat, rogavit , ut literis reftaretur, fe per mi-

fericordiam Dei in ecclefia catholica, & ea

ter intellexit hboram fuam advenifle : &ita

Conícflus

fide decedere, quam femper animo & fcriptis

—

k

fe ad mortcm coepit pra parare,

e(t

Titulus XCV 1. Mors,

445

efï generaliter fo&fo fuo P Alphonío Mento-

non illum efï'c,f'ed Provincialem focietatis Jefü

lo ; communicavit magna cum devotione, pe-

Provinciz Toletang. Statim autem poft hanc

tiitque valde tempeftive, & accepit exiremam

vifionem( quam,ut diximus,eodem die habuit,

un&ionem , editis magnis indiciis reverentig,

quo B. Balthafar obiit Belmontii) venit illa, ut

amoris & zítimationis fanétorum horum Sa-

eam fuo confeffario referretPatri fcilicetChri-

eramentorum, & gratiarum , quz per illa fibi

ftophoro Riverio, viro vere fancto, prudenti,

communicabaatur ac beneficii, quod accipie-

magnique fpiritus,qui & poftea fuit hujus Pro-

bat a Deo, volente ipfum ad fe vocare. No-

vinciz Przpofitus Provincialis, qui folicite ex-

lebat vifitationes admittere, ut eo effet expe-

aminavit,quz illa retulerat; & quando nuncius

ditior ad orandum, & agendum cum Deo fuo.

venit de rmorte P. Balthafaris, facta omnium

Etcumei ocius diceret, ut aliquem conftitue-

circumftantiarum collatione invenit , de eo-

ret fuoloco,refpondit: Ne, quxío, de negotiis

dem effe accipiendam hanc revelationem.

mecum agas, noneítenim cempus. Medicus

XIV. P. Ludovicus de Ponte procefferat ad vira 1. s.

volebat ei periculum indicare, & quam prope

feptuagefimum annum vit& tam exhauftis vi- c. g

39

finem ejus effet vita, coepitque aliquid per am-

ribus, ut miraculo videretur fpirare, cum fz-

bages quasdam infinuare, nolens aperte id di-

pe mentionem fecit fui diei, quafi jam de illo

cere: quem,cum $. Pater bene intelligeret;di-

certior fadtus a Deo : quo cum integras fere

xit valde expedite , & line ulla hzfitatione:

no&tes agebat , vix horz dimidio conceffo

Non efl, cur timeas aperte mihi dicere immi-

quieti : modo gaudio exultans approperantis,

nere mihi mortem ;. quia nihili facio vivere,

quam fperabat, beatitatis: modo timore per-

nec doleo, quod moriar. Quidam alius Pater

culfuüs imminentis judicii.

Et gaudium qui-

videns pacatum animum , quem oftendebat,

dem, cum a quodam regio Miniftro nomine

ad exeundum de carcere hujus corporis,inter-

fuz Majeftatis inviferetur, diffimulare non po-

rogavit: An gauderet, & libenter moreretur?

tuit, fed dixit, idem fibi nuncevenire, quod le-

cui refpondit: Si in aliquo tempore; cur non

profo illi, qui a quodam, venationis caufa ne-

jam? quo refponfo bonz fuz conícientisz tefti-

mus oberrante,; repertus füaviter cantans di-

monium & (alutis fuz fiduciam indicavit, Sed

xit, fe canere pre gaudia, quod videat parie-

quid mirum , quod eam habuerit ii fine tam

tem ex limo conftridtum, qui folus a Deo fe di-

fancte vitz revelationem , fe effe ex numero

viferat hactenus, jam caducum rimas, &rui-

Electorum ad coclum. Accefferant omnes, qui

nam promictere. Timorem autem judicii mul-

in collegio erant; ad hunc ejus tranfitum, mul-

tis modis oftendit, five cum diffluens lachry-

tis profu(is lachrymis. Et quamvis omnes opta-

mis ad pedes crucifixi oravit veniam deli&to-

rent, in ea hora aliquid zdificationis ex ejus

rum, fivecumingeminavit fzpius illa verba :

ore audire, vir tamen fanctus, noluit eorum

Domine, cum veneris judicareynoli me condemnare : (i-

orationem interrumpere: nec füuum internum

ve denique cum quinto decimo die ante ulti-

cum Deo colloquium, iu cujus prafentia cum

mum , generali confeffione omnium totius vi-

magno (ilentio & quiete finem impofuit vitz

t€ noxarum in tuto fe collocare ftuduit , &

fuzg, reddens fpiritum fuum Deo, feptimo die

cum Petro de Sandoval confeffario ; egit de

fuz xgritudinis, hora quinta vefpertina, die

tranfitu fuo, paucis poft diebus futuro, affeve-

25. Julii, fadcto Jacobo, Apoftolo facro , cui

rate dicendo , tempus refolutionis füz inftare.

ipfe erat valde pie addiQus, anno 15 80. zta-

Ultimo vero die, dum adhuc aliqua dictaret

tis füze 47, & focietatis 2;. De qua morte te-

voce minime moribunda, fíxpius interroga-

ftatar P. Ludovicus de Ponte, quod quzdam

vit, quznam f(it hora, quafi prefcius ultimz,

Dei ancilla infignis poenitentiz , & magne

petiitque, nifi tali hora, quam nominabat, ve-

orationis, cum die quodam orationi vacaret,

nerit medicus, eo non expectato, facro oleo

audierit fibi dici : Veni, ut interfis morti cu-

inungi ad luCtam fupremam ; nemine creden-

jusdam fidelis mei fervi. Et tunc rapta fuit

te oriturum tam cito, cum etiamnum labora-

in fpiritu ad quendam egrotum, ubi vidit cir-

ret pro aliorum falute, neque fere debilior vi-

caejuslectum multos viros ecclefiafticos, ma-

deretur, quam fuerita multis annis, Quod au-

gnum (plendorem ex fe ipfis emittentes, &

tem przíciverit horam fui difceffus,multi con-

T

cum illis magnam multitudinem Angelorum.

jecerunt ex iis, quz dixit, egitque. Nam cum,

Poftea ingreffi funt quinque alii in habitu ec-

neício quid, eliquatum pro fe inferri videret,

clefiaftico , fed cum majori gloria & fplen-

dixit fe citius vitam eliquatürum, quam illud

dore, quam priores, quorum unus claram

abfumat. Ultímo die, confumptis quinquecir-

adeo & fplendentem habebat lucem , ut ipía

citer horisin componendis füischartis, opera

cogitaret, eum effe Chriftum Dominum no-

Francifci Pellizeri, füb vefperam folicitus de

ftrum, fed monita eít, non effe. Hic zgrotum

fuprema un&ione, cum interrogaffet, quota

per manum dextram accepit, & erexit; Alii

fit hora, & cognoviffet effe quartam, reípon-

vero quatuor ad ejus latera, & reliqui circum

dit, fupereffe adhuc fatis temporis: cum au-

circa: qui fimul cum Angelis animam ejus in

tem fexta effet , dixit Didaco Sofa, Rectori,

coclum magno cum gaudio , & mufica dedu-

jam non amplius exfpectandum ;

commo-

xerunt, duo vero ex Angelis apud corpus re-

dum füperveniente medico, nihil de medica-

maníerunt , unguentes & thurificantes illud.

mentis agi voluit, fed ab illo petiit, curaret,

ne differatur facra unctura.

Is tametfi nihil

Qua Beata, cum folemnes adeo exequias vi-

diffet animzque adeo gloriofüm aícenfum ,

admodum in ejus. valetudine variaffe nota-

exiftimavit effe quendam Epifcopum in Italia,

ret, nifi quod videatur paulo debilior, quam

magnum Dei fervum, quem illa valde revere-

alias, magis ejus confolandi caufa , quam

batur; ac diligebat: ied revelatum eidem eít,

quod crederet neceffarium effe, cenfuit inun-

3

gendum

446 .

.Bz'bliothecag | Manuleis Con'cionazaïiæ

horarum fines multum etiam excederet, ex-

N

gendum. Ludovico -de Valdivia ultimo mane

p]'f[v

- dixittempus refolutionis s2ec in[Lat,ora pro me.Fran-

arfitque adeo manifeftis in pectore flammis, ut

C'.OC

cifco Cachupino pro veteri confidentia quz-

ob fparfüm toto vultu & corpore incendium

renti, quid hic, de quo audiat, apparatus ad

chara Deo vidtimain cineres redigenda timeri

mortem fibi velit,oculis ad crucifixum conver-

offet. Exinde totum fe gratiis agendis impen-

fis, aliquotiesrepetivit eadem verba Apoftoli,

dit, donec in concionem fuit prodeundum, de

addendo, ut fe Deo commendet. Alias quz-

bono Paftore, ut verba faceret. Vixtamenin-

renti, ut valeat, dixit fe tres aut quatuor horas

greffus erat ad dicendum, vix thematis veiba

extra fe fuiffe. At ille prz reverentia nonaufus

paulo fufius explanaverat, cum Deo fic mode-

rante, repentina capitis defluxio cor dicentis

eftinterrogare, ubinam fuerit & quid viderit.

Eidem dixerat, fe illo die facrofando Sacra-

oppreffit, fimulque refpirandi ac perorandi fa-

TRUE ET N SSSINNUNE SESENTERARMETE

mento jejunum refici velle, ut altero die poft

cültatem prope omnem abftulit. Ac ille nec

cibatum, poffit eo frui pro viatico. Sexta igi-

quicquam territus, animos fibi (umere viribus

tur, qua diximus, horá cum ungeretur; animo

majores,vim naturz non modicam inferre,ver-

przíente refpondit ad omnia, ac pofteà voce

baquidem zgre moliri, cceptam tamen dictio-

i.

UR NETSSEEEUT

fübmiffa repetivit identidem illa Chrifti mo-

nem, quoad licet, profequi non deftitit, donec

sl

rientis verba: n manus tuas, Domine, commendo

novoirruente fluxu proftratus , pronus in fug-

fpiritum mtum: neque alias preces fudit, quam

geftum incubuit. Tüm exortus clamor audi-

torum, moeror & folicitudo concionis, commi-

.quibus imploraret mifericordiam Dei; & poft

coníuetam commendationem animg,cum Jam

feratio, & piusin Patrem charitatis ardor. Ac-

facris omnibus munitus defidera(let relinqui

curritur, levatur, & alienis fultus brachiis ad

IN .4&&4».1 [EUNSRRTERSUET (ANSSOTENS

x

d

"folus, non eft auditus alia dicere, quam illa :

valetudinarium a Patribus deportatur , ac du-

E

citur; fequitur effufa populi multitudo;preces-

JDomine,cum veneris judicare,noli e cosdemnare, Et

pro confueta füa humilitate, imitatione S. Pa-

que, ut impertiatur, jam non concionatorem,

fed vatem obfecrat.. Illeut primum redeunte

tris noftri Ignatii, nulla ad circumftantes ad-

hortatione facta , fatis habuit rclinquere illis

fpiritu formare verba potui, denuo exorfus

exemplum modeítiz, Cumque alias vere in-

prolixam de eternis gaudiis & cocli gloria,pra-

fomnuesageret noctes, ac dormiens quovis le-

miísq; Beatorum fermocinationem, duas ipfas

' viffimo firepitu expergifceretur, tunc in fo-

horas perorando, prafentibus flammas adhi-

mno (feu raptus mentis fuit) tam alto jacuit,

buit, nec ante dolore & amore faucios afe di-

per duas fere horas, ut nullius ingreffu vel col-

mifit, quam tertium infefta capitis non jam de-

loquio excitaretur ; donec hora decima velut

ftillatione, fed nimbo obtueretur; itaquidem

e dulci quiete reverfus ad fe,cum aliquid ad re-

ferebat opinio. Compertum autem poftea fuit,

extra feraptum effe; uti in tempore dicemus.

flaurandas vires prebere vellent, negavit ea-

rumrerum tempus jam efíe ; fed petita & acce-

Qerte momento citius omnem fentiendt vim

pt2in manus candela ardente , quales in mon-

perdidit, neque aliud potuir,quam ut nutu ex-

teSerrato confecrari folent, converfus ad cru-

tremum inungi poftularet: quod, ubi fadtum;

erumpentibus extremz febris indiciis Gne vo-

P d

cem fübmiffa voce dixit iterum: Domine, cum

veneris judicarey noli me condemnare: ac poft ulti-

n

ce,fine fenfu a medicis pro depofito eft habitus.

ma verba Chrifti fpiritum exhalantis capite

A quo tenipore fine cibo , clautis plerumque

inclinato ad crucem , vultuque in pulvinum

oculis, dies adeoguinque, velut in mortuum

cadente, quafi dormire vellet, fine omni con-

jacuit, ni(i quod affiuentem turbam 5 & five

vulfione membrorum, paulo poít placidiflime

manus ad ofculum expetentem , five afpedu

felicem animam reddidit Conditori, decima

tam feliciter occumbeniis defixam, ipfe quo-

fexta Februarii milleimi fexcentefimi viseli-

que paternis interdum oculis ferenitate froutis

mi quarti, dimidia hora poft decimam.

oppido exhilararit:'alta potius contemplatio-

Vialr, XV.B.Bernardus Colnagus non nef(cius fa-

ne defixus, quam violentia morbi a fenfu alic-

€. 17..

crum tniffz facrificium, cui fe accingebat, fibi

natus: quienim attentius eum e vicino obícr-

vabant, divinisoccupatum colloquiis,pfalmis-

- ultimum,adeoque pro viatico in coclum abeune

ti futurum, animam exhomologefi apud con-

que recitandis audiebant intentum. Appete-

Ícientiz fuz , & fimul collegii ReCtorem ( P.

batinterea dies,qua cum moriente Dei Filio fe

Demetrius Licander is erat) de more expiare

morirurum ante gefliens non raro cantillave-

ftatuit : qui tamen, cui fcilicet perfpe&ta erat

rat, cum proprior morti , dati &ris campani fi-

Bernardianima nitorque eximius,(ine cura effe

no inter confuetas ecclefiz preces, quas cir-

juffic. Iret modo facrisque fine metu operare-

cumfüufa PatrumFratrumque corona recitabat,

tur, expiatione nihil opus effe. At Bernardus

velutegravi fomno excitatus , ad fe fenfuum-

contra modefte obniti , inftare non levibus ra-

que officia revertit; &, dum inter coelites, ut

tionum momentis,ac fupplicibus votisrogare,

in extrema luCta certanti adeffe dignentur , ex

. fecztera femper dicto audientem fuiffe ; nunc

ordine compellatos ; S. Agatha quoque ceu

Bernardi ftudiofiffima ad nomen vocabatur,

vero, quo minus ad nutum pro more acquie-

fcat,majorem Dei gloriam, & animz füz com-

oculosin coelumfuftulit, vultum omnem (ere-

navit& blande fübridens inclinato capite, di-

modum poftulare. Gratificaretur ergo hanc fi-

bioperam, ac de noxis fefe accufantem lubens

vam Martyrem, velut matrem, quam fexagin-

audiret. Id ubi impetravit;(ine arbitris magna

ta amplius annis tenere dilexerat, falutaturus,

accuratione ad facrifieium auguftiffimum fu-

puram in manusConditoris animam exhalavit,

pra confuecam comparandi fui rationem femet

idque tam celeriter,ut qui preces Litaneuticas

accendit, idque inter füaviffimos amati Dei

fundebant, iterato S. Zfgaiba, orapro e0, ingemi«

pt.

amplexus eo usque produxit,ut folitos duarüm

nare, aut praeunti refpondere non poffe

AV If

!

[

Coitulus XCVLIL - Mors.

447

Nadii im ^XVL P. Leonatdus Leífius "toleranti&,

prec.cogit. quam doCtring,

— XVII. P. Francifcus Cofterus (qui dicebatIbidem

aut cujuscunque dotis laude

fe' nolle' morofum fenem mori) anno 1619. 25«

a.

certe non minor, in fuüblimi patientig palze-

gtatis 48. moriens, inter ultima Sacramenta

ftranon ultimum nomen,eos quos in diverforii

dicebat: O quanta confolatio! Libenterne

lecto jam olim acceperat, corporis totius hu-

moreretur, roganti refpendit illud S. Ambro-

mores , & foedem Ícabiem, exefarum tibia.

fii: lta vixi, ut me vixiJe non pudeat , mori au«

rum inteftinorum ac ftomachi torminum, her

tem non timeo, quia bonwmn Dominum bab:bo.. P(al-

niz geminz, tibiz curru everío confradz,

mum: Quibabitat ; caum meditate audiret, (in«

duorum caleulorum ovo gallinaceo parium;

gulorum verfüum íenfum.in divina benefi-

diuturnos acutiffimos, acerbiffimosque dolo-

centia ajebat fe.cum bono Deo expertum.

res, ita generofe tulit, ut gratias ageret. Ali-

Tantum ubi le&um illud : Offendam illi faluta«

quando zger inter tot,' adeoque acerba re-

ve ineum: adjecit: Hoc adhuc füpereffé: hoe

pirans, converíus ad Deum: Omnia, inquit,

fe fperare: Hoc a Domino expectare illum

excelfa tua & flu&tus tui fuper me tranfierunt, Doini-

:

debere, ajebat quispiam : & ille hilari fiducia:

n Plenidolorum dies, plenz no&es: fitus

INibil , inquit, dubito, nibil dubito — Et: quantum

omnis absque requie ulla corpus mifetum

erit gaudium cum Domino

e[je! quz illi fuprema

cruciabat, idque totis ultimis vitz quatuor

fuere,

mox animam expiranti.

V

annis. Quis ego fum, inquiebat, amanter in-

A

XVIH. De P. Edmundi Augerii morte, Ni- Ibidem

ter attoces dolores, quem Deus ad patiendum

colina Orfolina magnz pie:atis ac patieniig n. 17.

fibi elegerit? Miror non raro, ad tantum cer-

fcemina, fuo confeflario P. Bernardo Solabel-

tamen a Deo-me tam imbellem athletam de-

lo, & hic P. Ludovico Richeomo Affiftenti fic

fignatum effe. Sed Benedi&tus Dominus in eter-

indicavit. Imminente illius mortis hora vide-

nwn. Ad alium: cipio totum, inquit. de ma-

nu Dei,

bar mihi illum audire de rebus altiffimis , ac

qui memor erit in die vifitationis bujus af-

myfteriis diviniffimis alterius vite differen-

füttiuncue. — S&pe illi in ore: . Quare triftis es

tem. Horacirciter noctis altera duos Angelos

anima mea, & quare conturbas me? " Dicebat, dul :

ariimadverti hinc inde Patris lectum circum-

ciffimi nominis Jefa vi mellea fibi dolorum

ftantes, explicare mappam candoris eximii,

amaritudinem & acerbitatem temperari. Aje-

cüm.tertius veftem pulcherrimam, ac fplendi-

jebat ergo (epe: Jefa dulcis memoria , dans ve-

dam tenebat eo fere modo quafi ad intuen-

Ya cordis gaudia! O bone Tefu, adjuva mé! /4m-

dum Patrem, illius e vita exitum expectaret.

jlius lave me , amplius, amplius, ampliu: lave me,

Paulo poft magna beator:.m . mulutudinem

J*f4! Et fiepe cum dolore crefcebar illi fen-

difpexi,cub:culum pulchro ordine, & admira-

füus pulcherrimz, ac non nifi a Deo dari íoli-

bili pornpa ingredientium.

Circa feprimam

tz, voluptatis. Diceébat de fuo Corpore; jam

nodlis tota illa SanCtorum divina cohors mo«

inde a quadraginra annis in commodu;» ani-

veri caepit, & incedere via lata, Ípatiofa, divi-

m fuz lectum obvenifle, in quo nunquam

te, & a terris ad ccclum usque pertingente.

molliter quieviff; c.

Grarias pro doloribus

Quod cum mihi (tuporem attuliffet, interro-

continuas, tenerrimas, effufiffimas, canquam

gavi, nefcio quem mihi ctum ignotum de tam

pro paternis amoris ben;gniflimi a:gumentis

magnifico. feftoque apparatu, & quid tàm lg-

& beneficiis , quibus vere nec accipiendis dj-

t ac folennis pompz fcena figoificaret. Tum

gnus, nec pro aéceptis gratus effe poffe, agc-

ille; (tatim intelliges, inquit,& protinus P Ed-

bar. Hinc illa illi e corde nata. & ore hilari

mundum vidi pleno majeftatis gradu, & fpe-

dulciter pronuntiata e P(almis : Benedic, anima

cie hominem füperante venientem vefte du-

mea, Dominum, & omniay qui intra me funt , INo-

plici magnifice coopertum; quarum intezior

mini fancto ejus.. Benedicai

ominum in orimi tem-

altera nivem zquabat candore, altera füpe«

€

gores femper laus ejus in ore

