dieio ani-e . videbatur menfíz affidentium , quibus

mTar, art.

apponebantur fercüla fuffragiorum , qua a

renitatem exhibeas , quid eft, quod ipía moze

21e

í

;

viventibus offerebantur.

ftiori valtü apparet, & gravamen internum

1ll. Cum olim hzrefis quedam exorta fuif-

oftendit? cui Dominus: Ex hac mea prefen-

Cyrillus

Hierofol. fet, afferens,

defun&orum animas nihil pati,

tia, anima quam cernis, non nifi delectamen-

in epift.ad donec poftea refürre&tionem corporibus jun-

tà mex humanitatis percipit. Unde & plene

Auguft,

antur D. Hieronymus Eufebio olim fuo di-

confolari non poteft, fed ubi a negligentiis

$pe.

preteritx vite purgata fuerit, ego eam in

Ícipulo apparens , Juffit faccum , quo pro in-

üit.é

dumento ufus fuerat, trium virorum cadave-

prefentia jucundiíTimz divinitatis mez per-

[Oll

fe&te confolabor. Ad qua iterum Gertrudis:

ribus, qui ea nodte obierant, imponi; quo

facto illi coram omnibus, qui in ecclefia con-

nunquid Domine mi , miferatio cua non prz»

venerant, refufcicant confitebantur, fe a S.

valet filiam tuamr (cui ab infantia dederas

Hieronymo circumdudtós , & infernum, &

pium cor, & benigoam voluntatem erga ho-

mines) nunc abfolvere ab omni negligentia-

purgatorium vidiffe , & poft viginti dies ite-

rum cum Eufebio deceffüros, coeloque; fi ca-

rum impedimento ? refpondit Dominus : Pie-

tholicam fidem amplexi dignam poenitentiam

tatem cordis ejus benignamque voluntatem

agerent, potituros. Qusz omnia , cur , uti

abundantiffime remunerabor, fed oportet di-

Vint

&ante juflitia mea, ut omnis macula abfler-

Dd

dixerant, eveniffent, & preterca illi poena-

rum recordatione indefinenter flerent, multi

atur. Et qua(fi blandiendo tenens mentum

he

puelle adjunxit: In hoc fponfa mea libentifz

ex perverfis ite

f

bl u

H

xi füot.

fime confentit juftitie mez ; quia; cum p!enc

^ IV.Mauritius

Ro—dgmäQEhüä Eþ.irföopüs pcB;

urgata fuerit, gloria divinitatis meg jucune

Vincent.

diflime fruetur.

i:. 25.3- r

mortem cemplo inferendus , refampta anima

Ad quz verba illa benigno

circumiantibus dixit :: Ultima paftoris veltri

vultu annuit.

Poftea S. Gertrude offerente

verba accipite. Natüraliter fum mortuus,fed

füb miffa pro eadem puella falutarem hoftiam,

quz a Sacerdote elevabatur, dixit anima: in

ut, quz vidi nunciarem vobis, revixi: nec diu

fuüperítes ero,

quia dormire in Domino placet.

veritate certum effe experior, nullum quan-

Ductores mei, quorum veftitus ,

vultusque

tumlibet exiguum bonum in bomine carere

di(fimus

longe pulcherrimi , fermoque jucun

remuneratione, nec ullam quantumvis par-

érat,mibi verfus orrentem eunti pollicebantur

vam culpam effe, que non purgari debeat au«

Bloí

paradifam, Hierofolymisque pera&ta Sancto-

te vel poft mortem.. Quia enim facram com-

mon

rum adoratione Jordanem tetendimus, cujus

munionem libenter accepi, dum in terris vi«

Spir

accolis comitatum noítrum augentibus lzti-

vebam, nunc magnum remedium obtineo de

n

tia mihi füborta eft. Cum autem flumen tran:

facramento altaris pro me oblato. . Et quia

fire maturarem, Comites Dominum przcepif-

tam benignam voluntatem ad omnes hotrni-

nes habui, modo multo citius juvat me ora«

fe affirmabant, ut peccata venialia, quee prius

confeífione non dilueram, pavore ex a pedu

tio pro me füfa. Infuper etiam &ternam re-

munerationem exípecto, quam in : coelo reci«

d:monum concepto purgarentur. Et extem-

plo tantus deterrimorum Spirituum exercitus

piam. ' Sicque furíum ferri anima videbatur;

haítas acutiffimas vibrantium, ignesque e€vo-

(qþlcvgta precibus 'ecclefiæ.

mentium adftitit, ut aer totus ferreus, flam-

meusque videretur: quo fpectaculo fupra

Qualitas.

'VIL. S. Gregorius narrat, quenda

modum cruciatus füum, — Ut igicur veftrz fa-

m poft S. Greg. &

]uti confulatis

vifa tormenta reorum, & gaudia cleCtorum, 4. Dial.

, hoc recepto habitu vobis dl-

ad corpus rediifle, dixiffeque, quod ponte pe-

- *

xi, flatimque iterum expiravit.

Dion.

.V, S. Patritió Hybernis Evangelium, & ex

riculofo füperato, viderit amoeniffimum came

Suri

Carth, a.9,1

lo purgatorii poenas annunciante, cum p eri

pum, & pratum virens, in.quo hominum

de 4. no- que ad converfionem

duriores peterent, evi-

candidatorum manfiones erant,datusque fua-

pt

vitf,

vitatis odor, ut omnes fatiaret,

L

denti (igno demonftrari,qued afferebat, impee

travita Deo,ut locus aliquis defignaretur, per

VIII. Cum Clericus quidam .Co

lonienfis Surius

Bll

quem in purgatorium quoddam animarum

Pa

equo fluvium tran(iret, S. Severinus Epifco. to. 7

tranfiretur,

Itaque Egneus miles ad extre-

us paulo ante defun&dtus, & jam miraculis

lo

ll h

mum ingreffus poft alios plures, ductus aSpi-

e fepulchro editis clarus; frenum equi appre-

dift

ritu ad omnia füppliciorum immanium loca

hendit, manumque porrigi juffit, quod cum

Clericus feciffet, ipíe eam aque& cum tanto

fuit, & inaudita tormentorum exempla con-

fpicatus, etiam purgationis locam fuübiit, ac

dolore immerf(íit, ut mox omnes carnes dif-

fluxerint, folaque offa apparuerint. Qusren-

reveríüs, enumeratis omnibus, quz viderat,

te vero caufam tant* poenz Clerico refpon-

poenarum purgatoriarum intolerabiles cru-

dit, fe ob Horas Canonicas füo tempore non

ciatus & diuturniora fupplicia pronuntiàvit.

BBlofius

VI. Religiofa quzdam Virgo cum in mo-

recitatas tantis pornis adjudicatum fuilffe.

Poftea reftituta Clerico manu precepit , ut

mon. fpi- nafterio D. Gertr

udis defuncta effet,vidit ipfa

rit 13« Gertrudis animam ejus in loco admodum lu-

eum aliorum Clericorum przcibus commen-

daret , & difparuit.

cido mirifice exornatam confiftere, cui etiam

Chriftus adítabat, & quinque vulneribus fuis

iem ab Angc..:lleda l. 8j

- AX. Drithelmus cum poft mor

2/4d

-

Zïtulas' CXXL Purzabrium.

9!$

hift. Angl. lo in vallem immenfam & horridam dedu&us,

terum vero ex viginti quatuor horis, quibus

e 13.

graviffimis animas excruciari tormentis vidif-

in hifce poenis commorari debes, non nifi una

folum hora preteriit. Tunc anima Angelum

Íet, & modo in ignem, modo in rigentes aquas

projici,quzrens,an non hic damnatorum effet

inftanter rogavit, ut fe apud Deum precibus

locus, audivit, non illorum, fed purgantium

fuis interponeret, ut denuo in hanc vitam

animarum effe locum , eorum przcipue, qui

redire poffet, promptam fe offerens ad om-

nium atrociffimorüm tormentorum carnifici-

ferius de peccatis poenitentiam agerent. Unde

e

fe miris corpus cruciatibus aífligens , cau-

nam, toto futurz vitz tempore, pro divinge

À

m tantz

voluntatis arbitrio tolerandam.

à

(z vericatis quzrentibus refpondit:

Eheu, finite me, graviora funt, quz vidi.

XV. S. Cyrillus (cribit, fe ab uno ex tribus Dion.

mortuis per S. Hier. refufcitatis fequentia in- Carth.l.4.

Spec. Ex.

X. Puer quidam novem 2nnorum ob non

dift. 9. ex,

folutos novem obolos, quos a familia mutuos

tellexiffe : Quales putas credis effe poenas pa» "9V- P-3»

1O0I,

ratas non folum damnatis, fed etiam in purga- " ?*

acceperat, purgatorii pcenis adjudicatus, de

earum acerbitate a matre, cui apparuerac, in-

torio exiftentibus : ad quod ego: Puto, quod

majores fint poenis prafentis vitze, Er ille; fi

terrogatus refpondit: Si omnes carbones,

quos carbonarii in univerío mundo a tempo-

omnes,quz in mundo fünt, poenz,tormentas

& afflitiones comparentur minori poenz,quae

re nativitatis'usque fecerunt, in uno cumulo

arderent,& tu dile&ta Mater mea in medio cu-

illic habetur,velut folatia apparebunt. Mallet

mulo ftares & arderes, non tantas pcenas fuü-

namque viventium quilibet, fi illas per expe-

ftineres, ficut jam in purgatorio füftineo.

rientiam nofceret, omnibus poenis his fimul

fine remedio cruciari usque ad finem mundi,

Vincent.,

XI.Monachus quidam ad purgatorium in ex-

Beluac.]l. tremis ductus,vidit animas quasdam acumina-

quas omnes homines ab Adam, usque in prz-

72:c,199. tis verubus affixas ad modum anferis affari,tor-

fens figillatim perpeffi fant, quam uno die in»

torum vero alios follibus ignes animare, alios

ferno,aut purgatorio affligi minori poena, quae

defluentem ex corpore adipem excipere, ite-

ibi habetur. Et paulo poft acerbiffimum quod-

rumque illis faperfundere : quasdam vero ani-

dam indicat tormentum dicens: Tanta poena

mas in alio loco quodammodo requieícentes

eft, dzaemones intueri,quod unusquisque mor-

vidit,quos an noffec,querensAngelus,negante

talium potius fe preberet ardentibus lammis

illo refpondit, priores effe Fratres Ordinis tui,

arfurum, quam jugiter oculis formas illorum

qui diíciplinam monafticam parum obfervaí-

vellet infpicere, quorum formis nihil poenoe

(ent; poíteriores vero, qui aut minus deli-

fius, nihil horribilius poteft excogitari.

querint , aut certe jam prope pro pcenis fa-

XVI. Petrus Cluniacenfis fequentem narratlbidem'.

tisfecerint.

N

vifionem : Pervenimus in regionem fpatiofam,

Blofiusin — XIl. Alius quidam monachus admodum

vifu valde horrendam, in qua foit multitudo;

monili

innumerabilis inenarrabilibus füppliciorum

pius, cum in mortis excuffa pofitus vidiffet

Spirit. c. rormenta purgatorii,reveríus ad fedixit: Nul-

immanitatibus expofita. Innumerabiles pce-

12e

la hominis lingua exprimere, nulla zftimatio

narum (pecies vidi ibi; Hi enim torquebantur;

concipere poteft varietatem, multiplicationé

Hi in fartagine frigebantur. Hi unguibus ful-

& gravitatem füppliciorum, quibus me afpi-

cabantur,usque ad diffolucionem compagum.

ciente purgandi fübdebantur. Tefítis mihi eft

Alii puniebantur in balneis confectis ex pice &

Deus, quia, (i quis me, & cun&tos caros meos

fuülphure, aliisque liquaminibus ex ere plüm-

affeciffet omnibus injuriis & pocnis, quas pof-

bo, aliisque metallis, cüm foetore horrendo.

funt homines in hac vita tolerare,vel etiam oc-

Quosdam vermes monftrofi, dentibus venenae

cidiffet, & viderem eum deputari tormentis a

tis rodebant. Et hecguidem omnia in primo

me conípeGtis, ego millies, fi fieri poffet, mor-

purgatorio ipfum vidiffe fcribit; De fecundo

tem pro ejus ereptione fübire paratus effem;

vero purgatorio in hunc modum refert: Vidi-

G.

Dial

adeo poenz illz, quas in purgatorio vidi, excee

mus profundiffimam vallem, in qua erat flu-

dunt menfüram & modum cujusvis doloris,

men altiffimum, quod nebulam indicibilis ex-

aneuítiz, amaritudinis ac miferiz hujus vitz.

halabat fcetoris; Erat quoque in ea ignis, qui

Surius 29.

XII. Hugo Abbas Cluniacen(is per triduum

videbatur usque ad ccelum pertingere; Atque

April.

in vinea poft mortem detentus fedit, quafi ex

ex alia parte fuit tanta immanitas frigoris, uc

itinere fatigatus, dum refumeret vires, & pe-

nihil pcenalius ea me conípexiffe putaverim.

Ibi erant innumerabiles animz, quz nunc in

YU

dum pulverem abfltergeret.

Delovac, — XIV. Bellovacenfis refert, Angelum quen-

flumenillud fcetidiffimum mergebantur,nunc

17'

(pec, Mor, dam viro cuidam apparuiffe, eique dixiffe,

inde erumpentes,ignibus involvebantur,ac in-

1.2. v. 1. quod fi tunc mori vellet, unico tantum die in

deexeuntes afperrimis frigoribus tradebátur.

dift, 10, purgatorio moraturus effet 5 fecus autem,

Tandem in alterum defcendit purgatorium,de

longam, & dolorofiffimam toleraturus effet

quo fequentia refert: Poft hzc venimus ad ter-

infirmitatem 5 Elegit igitur ftatim ex hac vi-

tium pürgatorii locum, qui ultra,quam mente

ta migrare ; fed audite, quid tandem contige-

concipi poteít, horribilis extitit, & poenalis,

rit. Cum idem Angelus paulo poft mortem ad

imo nulla lingua exprimere poffet minima lo-

animam intra flammas purgatorii herentem,

ciillius fupplicia. Venimus ergo ad maximum

eandem coníolaturus accelffiffet, anima fe ab

campum, quem operiebat chaos horrendum,

ipfo graviter deceptam fuiffe, conquefta fuit,

cui admixtus fuit fluvius fulphureus immenfi

co quod jam non una die, ficut Angelus pro-

foetoris, nebula quoque & flamma, intra picis

miferat, fed multis annis in iisdem derelictus

nigerrima fpargebatur confufe per campum.

fuiffet. Cui Angelus refpondit: Ita quidem ti-

Planities campi fcatebat multitudine vermi-

h m

um; vermes illi füper omnem zftimationem

bi videtur oþ tormentorum acerbitatem; ca«

erant

916

Aubliotbere Manualis Concïonatoriæ

erant horribiles, monftrofi, deformes afpeCtu

culares flammz , correptumque ftrato in àr»

pavendi, & naribus ignem execrabilem fpi-

dentem rogum conjiciunt, quinta'poft aje-

tantes, qui turmas tniferorum voracitate in-

bant, die extrahendum: flaminas iiic vix fene

fatiabili lacerabant, & fuper miferos illos dz-

ferat, cum exclamare coepit, fe per plures an»

Bori

mones curfitabant, ac more infanientium fz-

nos in iis jacuifle; Falleris reponunt, non-

« n

viebant in eos, atque per ferramenta ignita,

dum dimidiati quadrantuli pars efiluxit: di-

j

eos fruftratim per fingula membra trunca-

Íce deinceps illas non flocci pendere; hisque

f

bant; nunc omnem carnéem usque ad offa

di&is fefe fübduxere.

At hic totus fudore

funditus abradebant, nunc igni injeQtos li-

difluens, & adhuc zftuans ad lucem usque,

quefecerunt velut metalla. Parum eft hoc,

fcilicet meliora propofuit, poftque infigpi no-

varum corre&ione oftendic, non inane vifum

teftor Deum, imo tanquam nihil, quicquid

dicere nitimur de poenis loci illius.

In bre-

fuiffe.

Ita literz Paraquarieníes anni 1650.

äj

viffimo enim temporis fpatio intuebar eos,

Quod totum cum citra mortem, extraque

centum vel amplius poenarum diverfitatibus

purgatorium peractum fit, fcilicet vi ima

ie]

Oi-

quafi annihilatos, & mox reftauratos, & ite-

natricis facultatis, ompino credibile eft, prio-

rum fere in nihilum redactos.

rem narrationem eodem pacto accipiendam

Manfi

XVlL in promptuario exemplorum legi-

effe, maxime cum Carthufianus referat, Fran-

dife,3..4. tur, quod, dum ex duobus Religiofis, qui fa-

cifcanum quendam virum alioqui inclyce vir-

miliares invicem amici erant, uni morti vi-

tutis, noCte quadam, in fpiritu, ut ajunt, poft

cino revelatum fuiffet, quod in purgatorio eo

macutinas preces, fenfifie purgantes flammas;

usque moraturus effet, donec pro ipío aliquod

cumque ante pulfüm ad primam , fibi reddi-

miffe facrificium offerretur, alterum Religio-

tus effet, exiftimaffe, centum & quinquagin-

füm amicum rogarit, ut poftquam animam

ta annis fefe in viis veríatum fuifle.

exhalaffet, fübito pro fe miffam celebraret ;

'XX. Cum B.W/ilhelmus Villarienfis Abbas Herriqui

quod cum is pun&ualiter adimplefíet, anima

in Brabantia ad Generale Capitulum iter arri- Flor. 5S,

per illud facrificium liberata, priusquam in

puiffet, accidit, ut quidam conver(us infirmi. Cifterc.

coelum confcenderet, eidem amico apparens,

tate pregravatus Superiorem advocans, ci-

de dilata nimium miffz celebratione graviter

dem confiteretur quoddam inter cetera pec-

lamentiáta fuit; credebat enim fe viginti an«

catum,cujus abíolutionem Abbas (ibi.referyae

nis intra purgatorii flammas fuiffe commora-

vVerat. Quo audito,Superior exiftimans,mortis

tam, cum tamen non nifi illotemporis fpatio

nonimminere periculum,dixitei,quod peterec

in eo füiffet, intra quod miffa d

j

e requicmr ab.

:

àb Abbate fuo abíolutionem de illo. delicto.

folvi poterat.

*

Quid moror ; ingravefcente infirmitate ex hac

fac. Hau-

XV1I. Boverius, PP. Capucinorum hifto-

vita difceffit in vera contritione, & afflictione

tinus in

ricus anno r5 26. memorat, P. Conftantinum

patroc. de

cordis; quod quidem ita inopipato accidit;ut

Hautin

a Salvatore, virum plane fandtum , nonnullis

necSuperiorem tocare,nec conteflionem rei-

has

f. l. r, ft.

poft obitum diebus Patri cuidam apparuitle;

terare valeret, Cum autem Abbas deCapitulo

305f

& de falutis fuz rebus interrogatum, inter

rediiffet, & fequenti dieorationibus, & fanctis

alia hxc dixiffe: Heu! Heu frater! quam di-

ä

meditationibus vacaffet, fpiritus defüncti nu

ftrita Domini judicia funt, atque ab homi-

per converfi apparuit illi.. Porro Abbas vifo

num fenfu ac fententia longe remora! Quz

illo,& pramiffo benedicite, inquirere cepit de

enim viventibus virtutes videntur, a Deo ple-

ftatu füo. Atille,cum refceflifies, inquit; a no-

rumque, qui re&te omnia metiri novit, vitia

bis, mandatum accepi a Superiori in confef-

reputantur, Ego quidem Dei miferatione fa-

fione, quod peterem a vobis benedi&tionem

lutem confecutus, jam coclefti gloria fruor,

pro hoc deli&to;ecce venio,& veftram benedi-

verumtamen in purgatorio igne triduo poe-

Gionem inftanter exoro, & defidero.Quaacce-

nas exfolvi, quz trium inillium annorum fpa-

pta abAbbare, iterum reqvirit defuncthus,quid

tíum diuturnitate equare vi(a funt. Tum ge-

debeat facere, ut abilla culps mundetur? cui

minam eorum caufam reddidit: prior, quod

Abbas: precipio tibi, iaquit,quod permaneas

diuturno in regimine non paucas maculas,

perannum integrum in purgatorio. Acilleex-

quas nec maculas putabat, contraxiffet ; al-

clamare czpit, & dicere: Heu me! Pater,qua-

tera nominatim , quod in animi relaxationi-

re tam duram tulifti contra me fententiam ?

bus indulgentior equo in fubjectos fuiffet,

Ego potius eligerem feptem annis in ignita

unde nonnulla diffolutio enata effet.

Aliam

fornace Villarienfi cruciari, quam per unum

hiftoriam narrat idem Author anno 1567. de

integrum annum effe in pargatorio : & Ora-

quodam alio fratre defun&to, cui dimidiatae

tio Dominica femel dicta füffeciffet. His aue

hore intervallum , quo miffa pro eo facta

ditis Abbas vehementer contriftatus , abfol-

fuerat, plus anno duraffe vifum fit.

vere eum voluit a (imili poena. At ille: non

Ex lit. Pa*

XIX. Sodalis quidem Parthenius ex Para-

eft, ait, in tua poteftate liberare me: tu tuam

raquar.

quaria de vitandis lcvibus noxis fzepe admo-

fententiam tulifti; lata permanet: precibus

anm1650- nitus , etiam intentato purgantis ignis terro-

autem, &aliis obfequiis evadere potero pee-

re corredtionem negligebat , quando füperis

nam iftam; & his dictis fübito non compae

placuit, hanc eum ratione ad officium urge-

ruit.

Abbas verointrans Capitulum narra-

re. NoGe quadam fplendidos juvenes fibi ad-

vit monachis , quz fa&ta füerant circa mor-

ftare confpexit, cum iisque-medium virum e

tuum fratrem, rogans eos per vifcera mife-

Societate. Tunc illi, nunc, inquiunt, te do-

ricordiz Dei, quibus vifitavit fedentes in tee

cebim'us,lquam non contemnenda Qnt pigf

nebris,, & in umbra mortis, quatenüs

TOg'clef

[

renus

b

4

Titulus TICXXI.: Purgatö?izlin;'

917

rerit Dominum pró ipfius liberatione, & ut

confcientis perfero, quod, fiin unum redige-

deinceps cautius fe haberent in confeffioni-

renturomnium mortalium cordium gravamie

busaudiendis, & in pcenitentiis injungendis,

na, fimile mihi non videretur illi, quod fentio.

admonuit.

Bzovius

Tuncifta: Qualiremedio poffet tibi fübveni-

XXI. CumR.P.Stanislao Kolcockz,Or-

ri? & anima: Si quis cogitaret me pro his

adannum dinisS. Dominici, viro inter fuos fanctimo-

1590. n.

gravatam, & caveret fibi a fimilibus , mul-

1

aó.

niz laudeilluftri , anima quzdam fratris nu-

tum mihi gravamen allevaret.

per defundti videndam fe praberet, inceffit

XXIlil.Anima cujusdam Juvenis poft mor-

5Ibo n. I4 IQ

illum cupido fciendi,. qüantæ effetacrimoniz

tem apparuit $. Mechtildi, a qua interrogata,

ex XBlaüo.

ignis ille, quo anima ajebat fe llagrare. At

utrum pcenam aliquam fentiret, refpondit, fe

hzc, igaes alii, refípondit, aurz tenuis lo-

nullam poenam featire , nifi quod amantiffi-

cum tenent , fi cut ardore meo comparen-

murm Deum í:um non videret,quem ingenti &

tur. TumStanislaus experiri fe velle ait il-

incffabili defiderio confpicere cupiebat; di-

lumin corpore mortali cruciatum , modo vel

cebatenim, quod anima, mole corruptibilis

fic aliquid decedat poenz peccatis füis debita.

carnis adhucgravata, multum impeditur ne-

Et anima, non eft, inquit, mortalium infir-

ceffitatibus corporalibus, nunccomedendo,

mitas ferendo tantam acerbitatem: fi tamen

nuncaliud faciendo,nunc cum hominibus con-

perítas in fententia , volam manus expande,

verfando; fedanima pia, quz corpore foluta

& fudoris mei guttulam excipe, ac me facri-

eft, quia Deum fummum bonum jam magis

|

ficiis tuis juva, fratribusque fuade fugam no-

cognofcit, ina ftimabilt ejus flagrat de(iderio.

Xarum, guibus tanta poena redditur. Pro-

X XIV. Fadem Virgo Mechtildis aliquan- Ib, n.z42.

tendit illemanum , &igneam velutlacrymu-

do fpirity perducta eff in hortum amcenilffi-

lam excepit , fübitoque immen(i doloris im-

ridd

mum, coclovicinum. Ubierat copiofa multi-

$$

patiens vociferari coepit , ac femianimis in

tudo animarum, quz non aliam poenam (üfti-

Q

terram corruit, Accurrére fratres clamori-

ncbant, quam vermem conícientiz , unam-

bus & ejulatibus exciti, eumque prope jam

quamque yehementer arguentis, quod benig-

defun&um reperere , crebrisque fomentis

niffimo atque dulciffimo Deo fuo fidelis non

animam retinuere fugientem. Intereacaufam

fuerat; unde & adeum poft mortem fineim-

tanti dolorís percunGtantur: aperit Sranis-

pedimento pervenirenonpromeruerat. Qui

laus, admonet officii, ne pari pcena plectan-

quidem vermis animam non deferit, donec

!

tur, jubetque caufam ac fenfüm pofteris per-

illaintretin plenum gaudium Domini fui.

vulgari. Annum füperftes fuit, & per inte:

XXV.RomzConcionator quidam infignis Cornelius

grum doloris illius reli

dem piiffime finiit.

quias perfenfit, ac tan-

inter concionandum afferuit, nupercuidam ? Lap.in

.3 Reg.

fancte perfonz revelatum effe, Salomonem

C. IX,.

Hautinus

XXII. S. Gertrudis quadam vice orans

ad hzc usque terhpora acres pcenas in Purga-

l1. .144. pro anima Fratris Hermanni Converfi, nuper

torio fuhiiffes at jamiis abfolutis abiiffe in cce-

defundi, cum perquireret a Domino , ubi

lum; obiit autem Salomon juxta Salianum

effet, Dominus refpondit: Adeít, propter

anno ab orbe condito 3059. ante Chriftum

orationum vim , quz modo pro eo devotius

994. adeoque fic in Purgatorio fuit annis bis

mille fexcentis.

funduntur, advocavimus eum, ut aliquali-

ter epuletur nobiícum.

Hinc apparuit Do-

XXVI. In Provincia Gallo Belgica anno In libello

minustanquam Paterfamilias fedens ad tabu-

10jo. in Caenobio Infulis adiacente religiofus fuppl.

lam, füperquam videbatur przfentari totum,

fenex fefti S. Czciliz pervigilio infomno vidit

anim,

purg.

quod pro anima illa fiebat in oblationibus,

religiofum armis igne rubentibus coopertom:

orationibus, defideriis & fimilibus.

Appa:

quem cum rogaret, quis effet, refpondit, fe il«

ruit etiamanima jam diQa, fedensin fine ta-

lius loci religiofüm effe, & jam quadraginta

bulz mosrenti animo , & vultu dejecto, ve-

annis füb his armis arGiffe , acdecem infuper

lut nondum purgata, necdigna, quzjucun-

füpereffe; caufam poenz effe, quod equales

da contemplatione amabilis vultus Dei refi-

defpexerit, alienz fam:e detraxerit , ad ufüs

ceretur.

Videbatur tamen ex eo aliquan-

proprios aliqua fumpferit; ideo ejus fe pre-

tulum ferenari, quod ex oblationibus füpra

ces pofcere.

dictis aliquis quafi vapor de calidis ferculis

XXVII. In Chronica S. Francifci legitur Mart.Roa,

exiens, adipfamreflectebatur, unde mirifice

l.4. c. 7. fuiffe quendam fanctitatis celebrem € 8-

recreabatur.

Et poft nonnulla fic autbor:

ejus Ordinis mortuum , pro quo cum omnes

Exhisomnibus, fed & maxime ex affectu füp-

altero dieSacrum feciffent, exceptouno, qui

plicantium de hora in horam femper amplius

quidem, cum crederet, virum tam fanctum ea

ferenata, coepit magis magisque convertere,

openonegere, proeononfecit; altera nocte

& levare oculos ad jucundiffimum lumen bea-

apparuit hic mortuus, & queftus efl,fe defectu

tificantis divinitatis, quod irreverberato in-

hujus Sacri pati diutius; Is vero veniam pe-

tuitu afpexiffe , eft omnium gravaminum

tit, caufamque pratermiffi Sacri recenfec: cui

etiam memoriam veraciter depofuiffe , &

alter: Longe omnem rationem humanam fü-

.abundantiam bonorum azternze beatitudinis

perat,quam rigide Deus ibi judicet, puniatque

immarceffibiliter induiffe. Ifta vero, qux pro

quidquid hic non pleneeft expiatum.

ipfa orabat, cum videret eam in tali ftatu

Caufa Purgatorti.

quiefcere, requifivit ab ea dicens: Pro qua

XXVIII.

Spef. Fx

Juftus Monachus, eoquod tres

culpa aunc maxime gravaris? & anima: Pro-

aureos per proprietatem fervaífet, etiam di. $I^ I €x

pter propriam voluntatem , & proprium con-

miífa & cafligata jam cu!

pa, triginta dïemm ;

filium, unde & proeo nunctantum gravamen

Purgatorium (üftinuit.

A. P. Lobz. Bül. Man. Tom. LJ !

XXXXX

XXIX. Qui-

H

N.

918

Bibliatbecee Mattualis. C'omz'öndtöriæ.

XL. Quidam ob lodicem a pefe'grï

tío do- Cafar. L

ibid.d 7.

XXIX. Quidam Pater ex S. Dominici Fa

12:C. 4I*

ex 57.

milia- menfe integro in Purgatorio mora:i de-

natam eofine, ut proeooraret, cum hoc fa-

cere neglexiffet, eademlodice in Purgatorio

buit, propter familiaritatem cum fecularibus

:

nimiam, &íolatia exiis haufla.

graviter punitus eft.

Baron. to.

XLí. Qusdam Monialis Carmelitana de-

Vita'S.

XXX. Ludovicus Il. Imperator poft tri-

lHarie

io. anno

inta annorum fpatium a morte elapfum ap-

bebat fedecim díebus herere in Purgatorio,

874-

Magd. de

paruitFilio, dixitqne: Adjuro te per Domi-

quia ob refpectus humanos non monueracSu-

Pazz.C.

periores Monafterii de re aliqua , ad quamíe 64.

num noftrum JEfüm Chriftum, ut me eripias

;

ab histormentis, inquibus detineor, ut tane

infpirari fentiebar.

XLII. Juftinus

Clericus , qui Fratris cri- Annal.

dem aliquando vitam zternam habe:e poffim :

men ad Guardianüm amarulento animo detu. CsP

ucc-

& tamen taütopere pietati addictus fuerat, ut

an.

1563.

E

lerat, eidem in horto ambulantidixit, fe ob

pii cognomentum obtinuerit.

XXXI. Soror $. Damiani poft obitum

hoc peccatum in periculo damnationis fuiffe,

A.

Spec. Ex,

& triginta annorum Pargatorio adjudicatum.

Din

d.9.€X. Fra:riapparens dixit; fe quindecim diebusin

1II.

Xiifl. Frater Antoninus BononienfisLai- Ibid.

Pargatorio graves poeuas dediffe, quod ali-

cus, vir facetus, quindecim ab obitu diebus 1375 :

quando in cubiculo füo cantus chorizantium

Fr. Angelo Teutonico apparens dixit, fe, licet

in platea cam aliqua dulcedine audiviifcþ,

nec peenitentiam egiffet.

in fervitio pefte morientium occubuerit, ta-

men , quíia Fratres fua garrulitatea feveriori-

N

Kib. 6. re-

XXXII. Quzdam Abhatiffa S. Birgittoe

bus fermonibus avocaffet, ne tempelftive ad

vel. . 29. apparens, ferreo reti gravata apparebat pro»

horas Canonicas venirent , quindecim dicbus

pter regularum transgreffionem; ignea vero

quotidie füperardentes prunas Patavio Vero-

lingua propter levitatem io verbis; & plum-

nam quínquaginta mille paflibus diftantem

bcismanibus & pedibus propter bonum exem-

ambulare coa&tum fuiífe,

plum neglectum.

XLIV. In Conventu AftenfiSacerdos poft

Idem. :

" XXXIIL. Quidam Epifcopus propter de-

Spec. Ex.

tridoum a morte, Guardiano ad communia 1372* -

d.6,ex.55. tractiones fui Cleri

cilibenter auditas, & non

loca eunte, flebilem vocem emifit, & adjura-

-

caftigatas, poft mortem graviter a. foztore,

tus dixit, fe inillas fedes omniferro candenti

qui ex Inferno a dicto Cie

ardentiores compulfum , eo quod figno ad

nitus eft.

:

?"ico prodierat, pu-

horas Canonicas dato, inilla prius loca fe

XXXIV. Religi

ofus Quidam Socio appa-

contuliffet. -

Tbid. d. 9.

$pe

&X. 34*

rensdixit, feinPurgatorio torqueri, eo quod

XLV. In Romano Conventu, dum qui-Ibid.r6og,

dam no&u Lucernam accenfürusin culinam fe n. 63.

i

resantiquas , quando nova oblatz fant, ab-

fcondiffet: petiit proinde, ut per Abbatem

confert, tres ibi defan&tos Fra:res offendit,

abfolveretur3. quo fa&to lxtiffimus iterum ap-

qui facies aclinguasardentes , prunas raptan-

aruit cum candida turba eorum, quibus An-

tes, femiuftas gerebant, caufamque roganti

gelus crucem pratulerat , cu

m eaque Íe in

dixerunt, idfepati, quod eoin loco fxpe de

ccelum abire dixit.

abíentibus murmuralffent.

*

Éxannuis

XXXV. In Bolognenfi Provincia quidam

XLVIL. S. Lildaricus Purgatorium tranfire Staplet.

ad calefaciendum fe

hac fola de caufa debuit, quod Adalberonem Dom.2.

CapucC. Capuccinus in culinam

1603.

conferens, vidit inprimis duos Caculas car-

Nepotem füum fibi in Epifcopatu fubftituerit,

piphan.,

bones ptaparantes, tum Fratrem Capucci-

licec eo prius m

xqrtuïo nonfücce fferitwfubüitu-

pum veru fuffixum a tertio affari, quodligna

tio.

inutiliter combuffiffet, & paupertatis curam

XLVIIL. Vitalina Virgo» fan&iffima S,Lahcïz.-

exiguam etiam in aliis habuiffet.

Martino Epifcopo apud fepulchrum ejus qua- opufc. 16.

Annal.Ci-

XXXVIL. Quidam in Purgatorio punitus

renti, num Dei przfentia frueretur ? refpon. - 197.

dit, fe nondum frui, eoquod Feria fexta, qua

ftercienf- et, quod ad verfum Gloria Pa

ii capuc gx

rzfícripto non inclinzffet.

mundi Redemptor paffus eft, caputabluiffet.

Fratri appa-

XLVIIL. Apud Abbatem Blofium c. 6. Bl

ofius

Spec.Ex.

XXXVII. Cuidam zgroto

tens Abbas cum quindecim aliis Fratribus di-

Monilis defuünctus amico fuperftiti videndum € 6.

G

cebat , ipfos-graviter puniri in . Purgatorio

fe prebuit, & fe ideo in expiatoriis cruciati-

L

bus arderedixit, quod in frequentando facrz

| propter diftradtiones in oratione admiffas, ne-

- que liberari poffe propter negligentiam Fra-

fynaxisSacramento fuiffet negligentior; exi-

trum in oratione pro ipfis fufa.

mi fe inde poffe fanGiiffimi illius Sacramenti

Ce'rviho

Anna!.

XXXVlIll. Cyprianus a monte

fümptione devota ; communicavit (quanto

vero ardore, fic monitus) amicus pro amico,

CapucC. (GGuardianus Capuccinorum nodu fecedens

An. 1584 Eboli in templum, deprehendit ibi Fratrem

& poftridie illum gratias pro

b

neficio agen-

tem vidit.

Si S. Nicolai Tolent

:

ni pane;,

vel

jampridem mortuum , in angulo orantem &

dicentem, quod ibi Purgatortum habeat, eo

agnisDei, velreliquiisignes extinguuntur, id

quod fieculorum monumenta loquuntur; quid

uod orationi negligenterin eoloco vacaffet,

hec debitum SS. Euchariftie cultum exhi-

ncn poteritpanis ifle,, qui Deus eft?

XLIX. Gonzaga in Provincia Canariz in Gonzaga

buiffet, liberatum tameniri , fiin privilegia-

to Altari proipfo facrum fieret.

Conventu Conceptionis Beatz Virginis, Jo-P-4

Victorinus

annis de Via meminit, qui fub Annum 1541.

Cantiprat,

XXXIX. Hugo

| appar.&ns

r

]. 2.3pum.

oft mortem focio dixit, propter difciplinam

excelfit.

Is Afcenfio Novitio fuo, dum

€. 16.

P

,

M

recu

fatam vix Demonem in Inferno fuiffe, a

eerotaret, miniflgro, tertio adfuit , & quis

$j

effec roganti refpondit : Frater Joannes de

quo non id'umin tranfit

j

"o Purgatorium ac-

ceperir,

Via ego fum,

qui ex maxima Dei mifericordia

cceli«

P

919

lfar' L

Tüulus: CXXI Pz:rgatoridm. :

ccelicolis adnumeratus exifto. Veruntamen

(' 4Ic

cuidam viro apparuiffe, & fe integerrimo an-

ne id ftatim affequar, impedimento (ünt quge

ni unius fpatio in atrociffimis ignis purgantis

dam defunctorüm officia a me oblivioni tra»

tornientis fuiffe, jam tamen Dei miferatione

n

dita.. Quamobrem a te obnixe peto, ut'ea

coele(ti familz adfcribeadum, dixiffe. Roga-

quamprimum ex charitate: perfolvenda cue

tus , quid ita vir in tanta fan&itatis zítima-

g

res.

W de

Dixit vifa & audita loci Prafecto No«

tione habitus tanto tempore tantis fuiffet

dQ

vitius, & curata funt omnia diligenter. Tum

poenis excruciatus, refpondit: ob cogiratio»

aícen(io Novitio SS. Francifco & Betnardino

nes pravas, quibus ajebat cor fuum f pe ve-

comitatus Joannes de Via iterum adfuit cce-

xatum, a divina tamen protectione cufto-

hil,

Juct,

lefti lumine copiofo illuftratus, & actis tener-

ditum, ne prorueret ; omni nimirum culíto-

rimis pro preftita opera gratiis videri defiit,

dia fervandum eft cor, cum femper, tum in

156,

quia ad patriam tranfiit

.

ad videndum; 'æte'-i"-

—

his vel maxime; ut ne quid nzvi adhzreat,

num Deum.

tranfeunt illi quidem per cor , at adeo lutu-

P. Petr.-

L. Quidam monachus preces pro alio poft

lento pede, ut vehementer advertendum fit,

l

Dam,ep.6. mortem períolvendas affampíerat, fed quia

ne quod luüi fruftum , ne quod im

j^

puri p;dis

eas perfolvere neglexerat, paulo poft extin-

veftigium poft fe reiinquant.

&us, & purgatorium prgcipitatus, non prius

LVl. Audivi (inquit Nadaíi) e- viro, cu«Nadaüljc. '

inde dimiflus eft, quam communi omnium

jus tas, do&trina, & religiofa virtus facilem nebd, 19.

devotione fuerat libera.as.

apud me fidem invenit, noftra ztate virum;n: 3. ,

Nadaf. ^ LI. Apud Vigliegam dixit avunculus, fe

nobilitate ac virtute preftantem, die beatz

quidem jam e Dei judicis fententia ccelefti

Virginis confeffum fefto (ipfe iile a conícien-

