ffe&us divitem collationem facit., aut

faterentur , utpore qui fenibus ac pueris ef-

l- | PX de

l.A

fufis in viam , ac ruftica munera offerentibus

9.

ts

offic.

pauperem, & precium rebus imponit.

tit

Hinc Chriftus duo zra viduz illius divitum

non modo pecuniam largiffima manu offere-

muneribus prztulit ,

bat, fed eiiam appellando, quanam in re

r

qm'a,:totqm illa, quod

acrius premerentur; & virgines quidem dote

——

Cib

habuit , contulit.

0b

Tbidem.

Il. Non eft perfecta liberalitas, (i

ja&äntiæ

przbita füblevaret, affeQtis autem morbo &

magis caufa, quam mifericordiz largiaris. Af-

&tate, vel numerofo: familiz onere przgra-

f

-vitatis zs alienum protinus diffolveret.

Qu

fe&tus tuus nomen imponit o

eri tuo. Quo-

s

modo a te proficiícitur, fic

j

imatur.

I1. S. Nicolaus, Myre Epifcopus, cum co- Surius in

idem!, de 1iI. Nemo

gnoviffet , civem quendam tres filias fuas ob vita 6.Dee,

po

viduis.

plus tr'ibuint, quam qui nihil fibi

tür

reliquit.

inopiam proftituere cogitaffe , per trinas no-

$. Bern.

IV. Nemo invitus benefaciat, etiamfi bo-

i&es tantum pecuniz clanculum in ejus do-

L]

reg

sd Lugen.num eft, quod facit , quia nihil prodeft fpiri-

mum inj

ecit, quantum..abunde füfhciebat .

d

4

tus timoris , ubi non eft fpiritus charitatis.

:ad . omnes tres.dotandas.

k

$. Ambr.

V. Etiatn bonorum operum fumptibus im-

9. w.

de offic. moderatum effe non:decet. | Pulehra libera-

^EXEMPLA DOMESTICA.

L

Qp

litas etiam- erga : pauperes menfuram tenere;

*it abundantes pluribus ; non conciliandi fa«

Ignat,ius:«..mi-nuti(ïïma;-quæquc;ginquire- Lanciz.

nb ]

Ws

um: fpe- opufc, 13.

lab

voris gratia ultra modum fluere. -

agzmrlad;w.ncg.ciïitaten/;. Ífubditor

i !

: ,&an T. 3-27-

Ó

Tiuus LXXXV.. Liberalitas.

-

165

M

&antia. Et cum P. Polancus ad.mïratus tantam

humanumque fecerit , publici. tamen ztarii

9 Ugt, J

diligentiam quzreret,cur non immediatis Su-

ratione habita, ut, quamvis imperaret, íciret

$

perioribus tales curas relinqueret? refpondit

tamen moderatum fe prudentem

le

que Reipu-

E

ille, fcias, Polance, me ita erga omnes affe-

blice difpenfatorem effe debere.

Qum effe,at libenter fcirem, fi poffem quoties

.1l. Clemens & Ptolomzus JEgyptiorum Alex. ab

l

pulex mordeat in nocte unumquemque e frae

Reges, adco benefici erga alios extiterunt, ut Alex.l. 3.

Ntfm' 35

tribus meis. Ex eadem charitate & liberalita-

inde Beneficorum co

du pl iM

te emptori domus profeíTz przecepit, ut ex

Evergetz diéki.

)

tribus veluti claíTfibus rerum venalium in fo-

1H. Cyrus Per

3

farüum rex null"üfh in fuos li-

ro nihil emeret pro cibo & potu noftrorum,

beralitatis genus prztermifit: non pecuniam,

qued effet in prima claíTe pro folis Cardinali-

fed amicos, quibus ipfe plurimurn divitiarum

SSCiyts

[ 00 .

bus aliisque ejusmodi viris principibus expo-

contulifiet, fuos effe thefauros ducens, *

fitum ; nec ex tertía pro folis pauperibus &

!

mendicis ; (ed ex media,ex qua pro mediz fore

$ : VIII :

tis hominibus cibus potusque emi confuevit.

Vita 1, 4.

SIMILITUDINES. .

II. Francifcus Borgias iter ingreffurus Co-

&

A il

€. 7- lle 3-

miti negotium dabat, ut de tenui viatico

Qualita;.

l (ttn,

quemvis mendicum obvium indonatum abire

I

"icut illi ; qui in cert

aminibus &ultitiæ S.Gregor, .

ne fineret, ea tamen moderatione adhibita,

9

ut a mendico etiam profectam eleemofynam

"^ premia proponunt, tuba liberalitatem Nyff. in

fuam: indicantes omnibus in palzftra decer. orat. de

b&i&:nr. l

appareret. Si nihil, quodaliis largiretur, fup-

ijde i,

peteret,animo lztus, quod fponte inopiam ef-

tantibus pecuuiz largitionerm pollicentur, at- pauperib,

que dénünciant; ita bencficentia omnes in

fet amplexus, mente hzc agitabat: i effet,

y

uam libenter tibi darem! . -

miferiis pofivos ad fe vocat,non vulnerum aut

plagárum przmia, fed zzrumnarum & incom-

"

. Hift. Soc, . Íil. Cum P. Franciícus Villanova,ut ddxijc—

3

modorum remedia accedentibus impertiens.

lr'

|p.2. L 1. fticis,quos regebat,melius provideret;parcius

136.

II. Sicut in telis eadem ferri vis eft, fed in Senec. Id

alios, licet idoncos, infocietatem admitteret,

infinitum intereft, utrum excuffo lacerto tor offic.

"

vifus eft fontem divinz pietatis obflruxiltfe ;

$

xxv

l& $ Gngof,

queantur, an remiffa manu effluant; ita illud,

ec Nyf. i

nam fub(idia ne confueta quidem cum omni

quod datur, fcilicet intereft, quomodo detur,

ye Orat, dt

diligentia conquifita acquirebat. Linde laxa-

tis cancellis liberalitatis tantàm moxomnium

an tarde, an cito.

.

paptt,

li. Sicut (eva & acerbiffima eít crudeli-

Ib

l

d.

Mand,

rerumneceffariarum affluentiam expertus eít,

tas, quz trabit poenam : & mifericordiz ge-

ut in.pofteriores quoque annos redundaret,

"Visc.r4, IV. Cum P. Bernardinus Realipnus Vice-

nus eft, cico occidere ; ita major eft muneris

. RedGoris officio fun&us, ju(fiffet abundanter

I5 Jovius in

grgtia, quz m—ipus diu pependit.

je L0 X.

dare vinum externis infirmis, & domcefticis

Utilitas,

fabris, feptemque ideo urnz ex dolio exhau-

A

IV. Sicut fruges non tam ingenio folj, quam Juftus Epi

;

ftz effent, P. Franciícus Riviera Minifler cum

cccli beneficio, melioreque temperiz lztius fcop. in

Fratre Socio cellam ingreffus, dolium pleniffi-

exuberant; ita & meliores artes eximiaque Cant.Cant

mum invenit, quod diu duravit, & contra mo-

ingenia benignitate, humanitateque princi-

rem climatis femper melius inventum eft. .

pum virorum evocantur, & excitantur.

ä

Lanciz.

. V. Alphonfüs Rodriquez vidit quondam

V. Sicut quo quis (zpius docet, eo evadit Largius in

opuíc, 13.dzemones nube dení(a, protruía fupra vineam,

n.35«

doCtiors ita quo plura quis liberaliter aliis ?Qlya

LJ

illam grandine frequenti penitus deftruxiffe,

à

r.n*h.

ideoque juffus efl a Deo fuperiori fignificare,

lgþgicur, tanto ditior efficitur.

(

id ob defe&tum fpei & parcitatem ipíius con-

- Dignitas..

d.

tigiffe.

m

VI. P.B

älthäfar Alvarez, quoniam experiee

VI. Sicut divitum filii ornatus gratia au- $. Chryf.

Vita c. 23.

reum monile geftant in collo, nec id unquam hom. 1. in

(7

f- 2600 R

batur valde expedire, liberaliter dare lübdi«

l^

269.

deponunt velut nobilitatis fignum circumfe- €P- ad Phi

tis, quz erant corporalia, ut liberius illi fpi-

rentes & oítentantes; ita & nos oportetbene "P.

"

ritualibus attenderent, ideo valde liberalis

ficentia femper indutos effe,declarantes,quod

[

erat,ac follicitus, ut omnibus daretur,quod ad

filii fümus ejus, qui tnifericors eft & folem

&

t

cibum & veftitom erat necefTarium.

Quam-

obrem ipfemet fingulis men(ibus cum ve-

fu—um- exorirqi'y ïvfa,ci»,t.frup?r— bonos & malos.

t

ftium cuftode fingula cubicula vilitabat, &

d*

quzrebat, quid cuique deeffet, uc ei profpi-

ceret: id curabat fcripto notari, & rationem

]

P

-MOTIVA..

9- Suris i

poítea exigebat, an effet execütioni manda-

*uiä*-' natura eam fuad&t.; d&que enim,t&- Cicerol 1.

ob

. tum. Hinc tam liberaliter Deus collegio,quod

EC

fte Cicero

Q

regebat, profpexit, ut exiguis reditibus, &

ne, Jquivdquam ePt naturzg ac- de offic.

:

commodatius.

,ï(

lt

absque contractis debitis, fexaginta aut fe»

üm enim h

*€c

M

TI. Quia equitas eam exigit, €

Wptuagi'nta' períonas aleret.

faadeat, ut; quod.quisque vult, ut alii ip(i fa-

5.»':: ':VI.*;

4

ciant, id ipfe quoque aliis preftet; quid ma-

EXEMP

LA PROFA

N D

gis equum eft quam ut liberaliffimos nos er-

| Lampr.áp.

*Lang.in ].

exàánder Severus nullum diem przter-

]

ga alios oftendamus, cum nemo non alios

Polyanth,

A!

miíit, q

À

10 non

quoque erga fellviþe«:rayliifïimos effe e

Xoptet.

i Ltb

pium aliquid liberale,

c-

gite !

II Quia

gh

: ,f. 656 R.P. Loin. Bibi. Man. dom. 4]. —

"a

Bibliothece Manualts ^ Concionatoriae

164.

& Mf

fiaf

cME Qlia utilitas fingularis eam promere-

erga quos przcipue liberalitatem fuam often-

fj

TL

tur; neque enim quidquam fere adeo aptum

dere debeat, nempe 1/ et primario erga

65

u

eft ad divitias augendas,quam liberalitas, uti

Deum, utpote, qui tam liberalitate fua prz«

[

Boét, del

eonfulat,

fapienter advertit Boétius, dum dixit: Tunc

cedente, tot beneficiis comprobata: tum fue

Smefal.c nr

folum pretiofa eft pecunia, cum ufu largiendi

turorum ampliffima promiffione ,. tantopere

p d. d

Max. f. 60

nos excitat ad mutuam liberalitatem. 2. Rt-

definit poffideri. Hinc Alexander M. a quo-

b 9-

i

dam interrogatus , ubi fuos thefauros habe-

ga inimicos;juxta illud Chrifti monitum : Di- Matih.se

qulf

rec? in fcriniis iflis, inquiebat, amicos de-

ligite inimicos ve[lros , &^ benefacite bis , qui ode-v.44» .

n

monfítrans; quia fümmam femper liberalita-

rünt vosy ut fitis filii Patris vefivi ; qui in co-

h

tem erga illos oftenderac.

lis fl qui folem fuum oriri facit fuper bonos. &&

D

i

IV. Quia dignitai rara eam commendat ;

:alos. 3. Erga eos, qui magis indigent, nam

$. Greg.

id quod pulchre & breviter S. Greg. Nàzian-

in collocando beneficio,' inquit Cicero, fiCicero L. z.

orat, de

c.!o' po

zenus indicavit, dum dixit. Nihil tam divi-

c&tera paria funt, hoc maxime officii eft , utde Offic.

paup. Q»

num bomo haber, quam de aliis bene mere-

quisque maxime opis indigeat, jta ea potif-

ThOTC,

ri ; maxime inimicis, tunc enim fimiles.effici-

fimum opitulari. ^ Optime autem focietas

7

ft

mur Patri noítro, qui in coelis eft, qui folem

hominum conjunctioque fervabitur, ut fi

füum oriri facit füper bonos & malos; & pluit

quisque erit conjun&iffimus, ita in eum be-

$. Chryf.

füper juftos & injuftos. In quz verba redte S.

nignitatis plurimum conferatur. Quales au-

hom. 27..

Chryfoftomus, ne igitur, inquit negligentia

tem hi fint, pulchre S. Ambrofius explicavits. Ambr.

Valeriti

in Matth.

MEX. 1'4' ex

$ Y-Ade

noftra talibus nos fraudemus bonis & prz-

his verbis: Ef etiam probanda liberalitas, ut pro- 1. 1.deOffic.

e,p, deliqu

miis, quz etiam rationem tranfcendunt. .

ximos feminis tui non de[picias: fi egere cognofcas ; & 39*

heil,

if

. N. Quia ipfa etiam jucunditas ad eam invi-

melius enim efl, ut ipfà [ubenias illis, quibus pudor

d

tat ; qui enim jucundius, quam multorum

efl fumptus ab aliis depofcere, — Confideranda etiam

in largiendo etas atque debilitas ; nonwunquam etiam

J

fincera amicitia frui? atqui verus & przci-

EE

ab

puus fru&tus beneficii, tefte S. Bernardo, eft

verecundia, que ingenuos prodit natales , ut [enibus

Cicero l,2.

benevolentia, Id quod & Cicero fentit, dum

lus largiaris , qui fibi labore non jawm queant vi-

Po

de fin.

a

dixit: Liberalitate qui utuntur, benevolen-

Gum querere.

Similiter &5 debilitas corporis, &9

tl

tiam fibi conciliant; & quod aptiílimum eft

bec jwoanda promptius. Tum fi quis éx divite ce-

p

ad quiete vivendum, cl'aaritat,cm.

cidit in ege/latem , & waxime fi mon. vitio fuo , fed

il

!

Ix.

aut latrociniis, aut

$.

pabebat, amifit.

præ.[cfzj)tiqne, 'þüt*bülüihjiif;, qua

*

W

MEDIA.

f

: H. Alterum eft

, ut modum feu circum-

irmiter fibi per[uadere , quod s quidquiä proxi-

ftantias in liberalitatis exercitio obfervandas

EE

mo damus, ipfi Deo offeramus, qui, cum &

bene cogno(cat, nimirum 1. Ut animo bono &

À

/

d

^

ä

Ü

ditiffimus, fit, & liberaliffimus , non patietur

fincero exerceatur.

*

; nam;

ut bene S. Ambro-S. A

fe liberalitate vinci ab homine 5 quo argu-

fius advertit, hoc primum quzritur, ut cum!.1.deOffic,

P, 3. con.

mento S. Ignat. Loyola fuos ad liberalitatem

fide conferas, fraudem non facis de oblatis ;€ 3*

fit6 r

excitavit,dum dixit: Etin univerfum loquen-

ne dicas te plus conferre, & minus offeras.

i

$.21.

do quanto aliquis fe ar&tius Deo aftrinxerit, &

Quid enim opus eft dicere; in tua poteftate

liberaliorem erga fammamMajeftatem fe pra-

eft largiri, quod velis. Fraus fundamentum

Mith sl j

ftiterit, tanto eumin fe liberaliorem etiam ex-

folvit, & opus corruit. 2. Ut ordinarie exer-

h

perietur, & ipfe in dies magis idoneus erit ad

ceatur; nam, teíte S. À

uguftino : "Omnes qui- S.Aug .1.

nel

:ratias & dona fpiritualia uberiora recipienda,

dem bomines eque diligendi funt: fed cumi omnibusde eo&r.

D

RZI

II MeminifJe , : quod vefpettu . divitiarum -mobis

prode[Je mon po[fis , bis potzjmwum confulendum eft, . brift.

lQ

creditarum Di/penfateres duntaxat fünus; quis au-

qui pre locorum & temporum , 'vel quarumlibet ve-

CA

tem Difpenfator fciens divitem & liberalem

rum opportunitatibus con[2ricii tibi, quafi quadam

Ia

Dominum fe'habere, non liberaliter quoque

forte junguntur. . Hinc recteSeneca: videbo, in- Senec. 1.4.

C

dona fibi concredita aliis largiretur, pracipue

quit, quando dem, & (wi dem, quemadmodumde bom.

I'ZF

fi & Domino vehementer id placerejamplum-

quare: mibil enim [ine ratine faciendum e[0, non

3

que fibi ob talem largitionem premium pro-

eft. autem beneficium. vifi quod. vatione datur : quo-

tos

miffum fciret? Atqui talis Dominus Deus eft,

niam ratio omrus bonefii comes eft. .3. Ut gratis

ne

Lu&. 15

ut ipfe Chriftus apud S..Lucam indicavit di-

exerceatur; nam, id, tefle S. Auguftino, pieS.Aug.l.6.

j

ad

V. 42*

cens: Quis putas eft fidelis difpeníator &

fit & bumaniter , qued' fine [pe recipiendi: jeceris, medic.

Qu

prudens , quem conftituit Dominus füpra fa-

4. Ut hbilariter przftevur; nam quod mocfto

u

miliam füuam, ut det illis in tempore tritici

animo defertur. aut neceffitate extorquetur,

u

menfuram ? Beatus ille fervus, quem, cum

ingratum eft, parumque gloriofum, ut$ Gre-

h

p

venerit Dominus, invenerit fic facientem.

g

orius Nazianzenus teftatur. $. Ut cito confe-

IlI. Proximos fuos, ut amicos, imo ut Patres in-

ratur; nam omnis benignitas properat , Seneca

Q

tueri; cum enim amicorum (quanto magis fra-

tefte, && proprium e[t libenter facientis, cito facere.

Ut (

trum ?) omnia fint communia, quis non vel

Tárde velle, nolentis e?. Imo, ut S. GregoriussS. Greg.

M

L:

máximum inde ftimulum fentiet, ad faa bona

Nazianzenus. ait, congeminatur bemeficii gratiaoat. de

W

promptitudine , €9' celeritate. — 6. Ut perfong, cuiP2UDe

alteri quoque, quoad fas eft, communicanda?

datur conditio eftimeturg quedam enim , in-

NI

$.2

l

quit recbe Senaca, minora funt, quam wt exireSenec.l.a.

b

ASCETIC A.

a magnis *iris debeant , quedam accipiente minorade benef,

li

C€» 5,

q

ria de hac virtute bene diícere, ,&.döQ

furt.. 7. Ut vel occulte detur; fi fieri poteft, auc

cere debet aíceta. Primum eft, ut fciat,

, 8« Gregor,

Q

2

certe oblivione (bpeligtur, quo;i collatuqy 'eü

?loc. cit.

lt

"

e

e

Titulus LXXX VI Liberalitas.

i6s

l

$. Ambr, nam, ferfecta liberalitas .ef , "inquit S.- Ambro-

acio aliqua Deo non difplicens, & ptoximo

Q

i.1.ofüc. fius, wubi füentio quis tegit opus [uum, €9 nece[[-

utilis,.' 2. Ut fit conferta: id eft, cum fincero

C 5.

da

tatibus figulorum .ócculte [ubvenit: quem lau-

animo & intentione fatts. .. 3. Ut fit coagitata:

dat os pauperis & non os fuum. — Non male ta-

id eft, cum magno fervore & alacritate exer-

e

r"

Senecal.c men Seneca difcrimen facit inter beneficia,

Cita. . 4. Ut fit fuperefffuens : ut. non obítanti-

de benef. dum ait: Precipiunt auttores [apientie, quedam

bus gravibus difficultatibus aut adverf(itati-

),i' Matzh.æ

c.g.»*

beneficia paldm danda, quedam [etreto. — Palam,

bus conftanter ad exitum perducatur. Oftéh-

13- V. 44.

..que confeéqui gleriofum efl, ut mülitaria dona £

datur deinde, quomodo viciífim Deus has

T.

j

bonores , 9^ quidquid aliud metitia pulchrius fit.

conditiónes in fuo praemio, maxime zternz

Rurfus, que mon producunt , mec bone[liorem fa-

beatitudinis obfervaturus, atque adeo vere

m

€iunt, fed eccurrunt infirmitati, egeflati , ignomi-

menfuram bonam; confertam, coagitatam, &

fiCemt i

nie , tacite .danda .funt ,. ut. mota fint. folis , quibus

fapereffluentem in (inum noftrum daturus fit.

Qtà Ofin,

if'

c10, profunt. Quid enim opus efü f loqui? quid alie-

III. Ex occafione fententiz a S. Bernardo

num occuparé oficium ? eff , qui illud facere' bone-

prolatz: 244mat carítas, amat immenfitas, && nos

A$

(

- [lius po[fit , quo.narrante , & boc. laudabitus quod.

vicem repedimus cum menfara: oftendi poteft

- ipfe non narras.

Haec beneficii inter duos lex . eft,

1, quam liberalem fe Deus erga nos homines

E

oftenderit, dum (cilicet'omnia fere beneficia

ls

alter fLatitn oblivifci debet dati, alter. accepti

VR

uam. :

optimo modo contulit, uti patet precipue in

VILS. A

V'alerius

creatione (dum dedit perfectiffimum entis

,0' l' I 'deoäc«

III. Tertium eft, ut bene co—.gno»f'cat Wfo,ht;äs,

Max, l.4. ex quibus hzc liberalitas oriri folets. quos

gradum, fcilicetintelligere) juftificatione (dum

N

c.8. de li- quidem Valerius Maximus non incommode

i

beral,

hanc per ens nobiliffimum, gratiz videlicec

affignaffe videtur, dum dixit: . Liberalitatis

infüionem peragit) inftitucione $3. Eucha-

' duo maxime funt fontes probabiles, verum

riftiz (dum in ea corpus-& animam , humae

n

judicium, & honefta benevolentia ; nam cum

nitatem & divinitatem per intimam & (tu-

N

ab his oritür, tunc demum ejus ratio conftac.

:endam unionem communicat) redetnptio-

Porro judicii hujus veritas in confideratione

ne (dum pro hac vitam, & famam omnem,

j

circumftantiarum fuüperiori numero explica-

cum fanguine impendit) glorificatione (dum

d.

tarum confiftit: benevolentia vero, in prom-

er vifionem& fruüitionem Deitatis füz, qua

ü

ptitudine voluntatis, ad bona.fua liberaliter

nihil in terris & coclis perfedtius aut prz-

d

aliis communicanda; quz quidem facile ob-

ftantius reperitur, beatos non facit. Olten-

tinebitur, fi ferio perpendat quis, certoque

datur proinde, quam equurm fit; ut nos quo-

fibi perfüadeat, nullam fere eífs virtutem

que fine meniura, feu optimo. quo poffumus;

P

quz Deum hominesque 2que conciliet, at-

modo íerviamus, faciendo fcilicet, femper,

qu&, quo modo, & quia Deo mapis placent , íeu.

0* $, Ambr,

que iq fui ar;'?of;jcm traha:; '-act lib";e-:;*alitas.

quod idem eft, optima, quoad /ubflartiam,

1m'.l.d€0m€o

6 X

modum & finem , ut füo modo etiam de nobis

j; *

dici queat: vidit cundta

CONC

EPTUS PRA4DICA- ..

quæ fecerat , &

2$

BILES.

cr;im'»cl V?l,da' bona.

Ó

t

x öcCaGone v.erbofum Exiit, quæfemz-

j X

m

/ Matth. 13e i'

E

s

V. 3-

nat, feminare femen [uum:. poflunt be-

neficia per liberalitatem collata femini com-

'"MISCELLANE A.

t^ $uf lt

Quaiitas.

parari, & oftendi, quod etiam hoc femen va-

rios effe&tus fortiatur. Et 1. quidem aliquod

e/?, .rifh

LN

[o: haurqu, nec argentum, nec qüïc- Senec. l..

[2

cadat íecus viam, nimirum quod ex vàna 2lo-

quam corum, quz a proximis acci- de Benef,

ria, aut alio fimili modo cenfetur. 2. Aliud

piuntur, beneficium eft, fed ipfa tribucntisc. 5. & 6.

17

in nc ]u

cadat füper petrofa, nimirum illud, quod cx

voluntas. Animus eft, qui parva extolliz,

rapina aut furto comparatum expenditur.

fordida illuftrat, magna &

jj;de 50f

in prefio habita

jl

3. Aliud cadat in fpinas, nempe quod ingra-

dehoneftat.

tos conjicitur.

4. Aliüd in' terram bonain,

facias, facias cito, nam cito Aufosius,

lil

: UQSi bene quid

factum

(

nempe quod ex fe habet omnes conditiones

ad beneficium requi(itas ; hoc enim fi in eos,

"Gratum erit,ingratum gratia tarda fecit.

Eborenfis

a5 dulb

rií medit

qui viciffim benefaciunt, fpargitur, fructum

III. Ofticio fungizur fuo, qui tantum dat,

in to.prior.

trigefimum affert , fi in eos, qui non benefa-

quantum per fortunam licet.

fent.

ft0

ury

ciunt, fexagefimum: fi in eos, qui malüm

IV. Odiofum eft genus hominum officiacCic.in Lg-

ro bono rependunt, centefimum producit.

exprobrantium, quz meminiffe debet is, inlio.

(

t«

Quz omnia fufius

probari,. &) vcx(c(mplis 1llu-

quem .collata funt, non commemorare qui Mart l* 5

ftrari poffunt.

contulit.

a

II. Ex occa

fione fententiz :: Qua mänjïara

"TA

uc. 6.

| V. Munera,cre

de mihi, cum ingentia, Poft-

v. 38

mnenfi fueritis , eadem vemetietur vobis: oftendi

hume, dones,

nuss G"gl

. Authoris pe

reunt garrulitate fui.

, od

. poteft, quomodo menfüram optimam in bo»

nis temporalibus & fpiritualibus obtinere va-

- 'VI. Interdum & ipfe, qui juvatur, fallendus Senec. l1.

cil p q

leamus, fi fcilicet prius & nos fimili menfüra

eft,ut habeat,nec,a quo accepit, fciat. Arcefi- de oflic. c.

In

IQv

liberales nos exhibeamus. 'Oftendatur ergo,

Taus,ut

unt, amico pauperi, & paupertatem ?*

j

m

quznam fit hzc/tmenfüra, fcilicet ea, que

fuam di

D

mulanti: egro autem, & ne hoc qui-

lt 8^

quatuor corditiones a Chrifto indicatas ha-

dem corifitenti, deeffe (ibi fümptum ad ufus

3u£; dfegOTl

nécelíarios,cum clam füccurrendum judicat-

Pcr; L Ut fit o2 qualis erit: fi fit res aut

F ;[oc.cib '

3

et;

166

Bibliotbece Manualis | Coneionatorice

Sfucunditas.

ff

fet, pulvinoejus ignorantis fübjecis, uthomo

l

inutiliter verecundus, quod defiderabat, ine

XVIII. Unum bene pofitum bcxneficiuvm

veniret potius, quam acciperet.

multorum amifforum folatur damna. Bene-

Utilitas.

ficium eft benevola actio, tribuens gaudium,

yin *

capiensque tribuendo.

lii pll

$tobeus — VII. Theophraftus interrogatus, quidnam

ffe Plut-irc;h.

ferm.41. vitam coníervaret humanam ; refpondit, Jje-

XIX. Agefilaus fibi multo jucundius e

in Lacon.

neficentia.

dicebat, fi milites fuos ditaret,

qqam fi ipfe

Cicerol;, VIIL. Melius puto apud pauperes, quam

apopht,:

apud divites magnos collocari beneficium ;

diccfccret.

ofic.

qu

nam qui locupletes fünt, beneficio obligari

. $. XiiI.

br

nolunt, aut certe aliquid a fe exfpe&tari arbi-

d

trantur; cum vero inopi bono benefacis; ni-

AXIOMAT A.

T

hil fimile timendum eft.

4mtn m

Publ. Mi-

XX Eine Freund/&baft gebäbretzjdüiänder. :

IX. Beneficium

,.c.lando accipit ; qu1 digno

— « Geben und. empfangen, feynd nà

(o

1hus.

dedit.

—v UDer giebt , lebrt. geben.

gbji «'Ufirfwand».'

.

b

Idem.

X. Beneficium fæp—eþdare, docere eft 'red-

dere.

—— Die geleifle Guttbat

ien fcbreibt man ni

l(

u

Calender.

Ovids.de XI. Munera, crede mihi, placant homines-

[/

Durcb geben erarmt man niqbt. :

$. Hleror. Hf

arte aman-

ue Deosque.

Viel Gaben , *iel: Freund, -

í

füb Eztc m

di.

Placatur donis Jupiter ipfe fuis..

V

e Jovem vidi, cum

2

Guttbat foli niemand «erge[[en, als

XII Szp

tere vellet

| j;m'l'ïJa mite

Zavungene Dienfl, keine Dienft.

In

Gfcbwind geben, if zeymal. geben.

4l

Fulmina, thure dato füftinuiffe manum.

Lang fame Gaby: lang [amer .Dank:

tf . c, ro

Mart, 15. XIlL. Extra fortunam eft, quidquid donaf

"lusgeben gern, tbut Gutb. 'oermebrn.

£

1

fü

tur amicis,

Quas dederis,folas femper habe:bisf0pes.

Was die vecbte Hand &i

ebi , —Xfoll.

h

dig. lmhe

"

P

nicht

aotfJen. —

Q

Plut;rch.

XIV. Dionyfius ferior cum ad filium in-

— v Gutibaten . fo

foil der Gebäi mzt

t

in apopht. greffus, vidiffet magnam vim aureorum &ar-

jfanger mit Gold. fcbreiben.

genteorum vaforum, non eft, ajebat, in te re-

Lebn. —

Ip

zc reygebig Geben, macbt. langes

N

gius animus, quia poculis a me acceptis ne-

minem tibi amicum tecifti. Nempe Íentiebat

Fyeyg:bzg Gemi?thyf ziert adeliïfa Geblut |

absque civium benevolcntia regnum nec te-

T

Ápid

Ug cxiv.

D&

xime conciliari.

Deri, nec parari, hanc autem mugcrigbqs ma-

Pyetc 4

AUTHORES

Dignitas.

] $. Thomas

[. Bernardinus Rofignolius

JElian.

.. XV. . Pythagoras rogatus, qua ratione ho:

| dc difciplina

Don

fetm. in u

C, 12, var,In

ines diis fimiles haberi poffent?. refpondit,

pl Pa

[d,

hift,

fi veritatem ample&terentur, & cunctis be-

II. Jacobus Alvarez de Paz. to

"

&

cuperu

nefacerent.

:

Spiritm l. 3- pn 20 Cc 71. S*e I [,g-.,,

lin

L. 3. de

XVI. .Qui dat

bcneücia, Deos imitatur,

* HE. S. Albert

us Magnu; »ip'lParadiR-)"äni-

In

benef. c. tefte Seneca, qui repetit, foeneratores.

mz c. 17.

15.

XVII. Si Deos imitaris, da etiam ingratis;

à

Idem. l. 4- nam & fceleratis fol oritur, & piratis maría

^IV. Ludovicus de Ponte 2. de perfe.

ä

j

bis

W | patent.

w

Ti

aþ«&ee-äneewäawwwmw:*æaæ:g»w&:******h—æ*aw'aw*æ-ü-

qu

Á

lin

Y

tih

U

q

d

h

5. 'I. :

teneri potell fed labirur, &fallit. Labitur

ut anguilla, penetrat ut fagitta, tollis amícos,;

Bu

QUOAD ESSENTIAM,

multiplicat inimicos, movet rixas, feminat

ha

difcordias, uno iCtu multos percutit, & intere

Eccl D!

eblm

ficit.. Lucius Apuleius ait; linguam aliis ani- Lucius

h1 $

| Defmitio.

I.

mantibus ad explendam victus neceffitatem, Apuleius

de dogtm,

Qu

inferendasque ventri copias datam , homini

Y

St membrum animalis , ad cibum gu.

autem, ut etiam fit promptuarium recta ra-

Platon.u

ia —— (

W

tionis, & fuavifIime orationis, ut quz prue

l

Ítandum , vocemque formandam , a

dg anjm.

F.

natura ordinatum.

De qua Hugo:

dentia corde concepit ,. ea fenfu promat ora-

N

Lingua dicitur, quia lingit adulando,

tio. Sive lingua humana ( de hac enim folum-

to

mordert detrahendo, attrahit mentiendo. Li-

modo hic eít fermo) ell membrum przcie

bl

nis diícere

puum hominis ad alimlcm;um homi

nenduiü,

ld

'gat, & ligari non poteít: labilifr eít) & non

LÀ

e

Tiulus LYXXVI Lingua,

4167

nendum, mentisque conccpius articulate ex«

IV. Sed & S. Gfego.rius aliam affert divi- & Greg. l

primendos a DEO illi conceffum,

fionem, dicens : Tria fünt hominum genera, s. mor. c.

$

quz gradatim ductis ad (e qualitatibus diíTi- or.

Divifio.

dent , fünt.namque alii, qui & ad loquen-

Maxim, de

AL Dividitur in Jonam & malam , uti Efo:

3Plur.;&, 1

dum prava concipiunt ; & a locutione füa,

xoguac. pus indicavit, qui interrogatus , quid effet

nulla filentii gravitate refrznantur ; & fünt

UP

"

.bonum ; & malum? lingua refpondit, nam,

Spoply.

alii, qui , cum prava concipiunt, magno (e

Jae.8:v.9. ut S. Jacobus ait, in ipía benedicimus Deum

filentii rigore reftringunt ; & fünt nonnulli,

& Patrem , & in ipfa maledicimus homines,

qui virtutum u(u roborati , usque ad eam

qui ad fimilitudinem Dei fadi (unt. Porro

celfitudinem provehuntur, ut ad loquendum

.bona lingua eft, qua bona bene loquitur, id

ne in corde quidem pervería concipiant, qua

&

eft, modo & intentione bona ; nàm, S. Gre-

filendo compeícant. Eliphaz itaque ex quo

S. Greg.

lgorius recte advertit , in omni , quod dici-

fit ordine, oftenditur , qui conceptum fer-

-6« mor.

tur, necefle eft , ut caufa, tempus, & pert-

-

monerm tenere fe non poffe teftatur; qua in

ona penfetur, fi verba (ententiz veritas ro-

re & illud innotuit , quod fe loquendo offen-

boret; fi hanc tempus congruum poftulet :

fuürum novit; neque enim retinere verba,

& fi veritatem fententie & congruentiam

quz non poteft , vellet, nifíi per hzc fe vul-

temporis, períonz qualitas non impugnet.

nera inferre prznofceret.

Boni enim viri

. Hieron. Hinc & S. Hieronymus monet , ut verbis fit

frzno confilii retinent przcipitationem ver-

fub Ezech. jucum & ftatera, atque-men(üra, ut fit gra-

bi , & caute confiderant , ne relaxantes lin-

vitas in fenfü , in fermone pondus , atque

guz lafciviam , auditorum confcientiam in-

in verbis modus. Mala lingua eft, qua mala

cauta locutione transfigant. linde bene per

. aut bona male loquitur: quod, teíte S. Hie-

Salomonem dicitur : qui dimittit aquam ,. caput

Adem l. c, ronymo contingit, quoties aut in non oppor-

eft jurgiorum ; aqua quippe dimittitur, cum

tuno tempore, aut non in opportuno loco ,

lingug fluxus effrenatur, fed dimiffor aquz,

aut non ut convenit audientibus, loquimur.

caputjurgiorum efficitur, quia per linguz in-

uz a fancto Jacobo inflammare rotam na-

continentiam , difícordiz origo propinatut.

tivitatis dicitur , quia ficut laminz ferrez

Igitur (icut pravi in fenfü leves fünt , ita in

ignite affiguntur a ferro ad rotas, easqueun-

locutione przcipites, & reticere pertractan-

dique ambiunt ; ita lingua mala totum vitz

do negligunt, quz loquntur; fed quod le-

-noftre curfüm occupat.

Hanc divifionem

vis conícienti

a

E

linguz in malam & bonam , indicavit clare

; ,ancipit, levior protinus line

Apud

A-gugprodic--' "

Drex.1..$

L]

etiam S. Hieronymus , dum d:xit: Lingua

nil medium habet, aut grande bonum eft,

; 4düus bone »lfnguæ. |

Phietc 41«

aut grande malum.

V, Primus eft, Deum Penedicere , gratfas

4

S. Thomas [JI, Sanctus Thomas aliam adhuc acciden-

agere , predicare, orare , uti S. David infi-

ferm. in

Do

-

talem affignat divifionem per hzc verba:

nuavit orans : Domine labia mea aperies ; Pfalm. e,

. poft Paíc

be

Scriptura ponit linguas, per quas fignificane

& os meum annuntiabit laudem tuam.

V. 17.

"tur peccata divería , quz committuntur per

'VI. Secundus , " proximum 'irgiïjtu*m . Corri-

linguam.

Prima eft lingua dolofa , quz eft

in duplicibus & proditoribus. Jer. 9. Sagitta

gere , confolari: de quorum primo Apoftolus

ait: Fratres, fi preoccupatus fuerit homoCGal.6.v.g,

vulnerans lingua eorum , dolum locuta efl 5 Secun-

in aliquo deli&o , hujusmodi inftruite in fpi-

l,

da eft lingua magniloqua , quz eft in füper-

titu lenitatis.

De fecundo autem & tertio

bis & arrogantibus Pf. t 1. Difperdat Dominus

idem dixit: Rogamus autem vos , fratres , 1. Theff. $,

univería lahia dolofa , & linguam magniloquam.

corripite inquietos , confolamini pufilani- V« !4-

Tertia eft lingua ferpentiná , & venerof(a,

mes , fulícipite

p

uz eít in invidis & detractoribus Pfal. 139.

ad omnes.

infirmos , patientes eftote

"Acuerunt linguas fuas ficut fevpentes.

Quarta eft

lingua mendax in pejerantibus, & mentien-

VII. Tertius, /iios Jenfus & affe&tiones. pro

tibus & falfis ceftibus. Prov. 6. Sex funt , que

corporis , animeque falute proponere : nam , ut

odit Dominus , inter que fex enumerat quo.

bene Plato advertit, propter hoc nobis da-Plato in

que linguam mendacem , proferentem men-

tus eft fermo , ut preíto forent mutug vo-Timao.

luntatis indicia,

dacia, teftem fallacem, & eum, qui femi-

nat inter fratres difícordias.

Quinta eft lin-

?

"us male lingua.

gua blanda, quz eít in mendicantibus , d«

IS,

hac dicitur in Proverbiis 6. Cuflodiam. te a

VIIT. Hoc P. ]eremïas Drexelius per al.

At

Eccl. i«a.

blanda lingua.

Sexta . eít lingua tertia, que

phabetum explicavit , fufiusque .sdeícripfit,

i

V. 19.

eft in lenis & lenonibus ; de hac Ecclefiaíti-

Sunt autem (equentes feze : Adulatio, blas-

j Lcil

cus inquit : Lingua tertia. mulieres iratas ejecit.

phemia, convitium, detractio , exprobratio,

! Apüleiu!

fraus, garrulitas, hypocryfis, imprecatio, ca-

Septiina eft lingna iniqua , quz eft in adula-

jj dogth

toribus. Odctava eft lingua gladioía, quz eít

lumnia, laícivia. mendacium , nugacitas,

plito

oftentatio. perjurium, querimonia, rixa, fu-

in iracundis , qui convitiis occidunt multos.

(e

Nona lingua fallax , quz eft in malis merca-

furratio, turpiloquium; vituperatio.

a-

toribus & deceptoribus.

Decima eft lingua

Circumftantie in loquendo obferoande.,

no

blafphema.

Undecima eít lingua acharis ,

"d

id eft, fine g

IXV.«QLïli'nque potiffimum ab afcetis affignan-

ratia ; qua? eít m hi&rionibqs

"u

tur. Prima eft, quid fit lqgucndum ;ut

»

& -dctiforiþus.

quem-.

e

e

Bibliotbocee Manualis Conctonatorid&

168

qücmadmodum Hugo ait , nunquam in fer- &o meo ad potandum , labiisq

fid 28

monibus otioía adhibeantur verba.

bus ejus ad ruminandum.

q(eJ & den,üi

$, 2»

L

lbidem.

X. Secunda eft, cui loquendum , ubi idemi

Parcitas.

£P

Hugo ait, con(iderandum effe, an propter fe,

. IV. Sit omnis homo velox ad audiendum, Jac« 1. v

1^

Ít

vel illum quis loquatur. Sipropter fe, videat,

tardus autem ad loquendum ; & tardus ad?9*

*

H

ut ille talis fit, de cujus colloquio utilitas fibi

iram.

gt

t

provenire poffit. Sipropter illum loquatur,

V. Noli effe verbofus in mu.

1

:

titudine Pref- fäf!- 7« v

caveat, ne talis fit ille, qui vel fua exhortatione

fed. 16

non indigeat, velita etiam in malo fit obítina-

-bytcrqrum.

Garrulitas.

V 23

qt

tus, ut exhortatione alterius corrigi non per-

VI. In multiloquio non deerit pec

catum. Prov. IÓ.

Q

mittat. Siergo fic eft, nunquam nifi ad noftram

VIIE. In multis fe

V. 19.

i

P

rmonibus invcnigtur ftul-

'ECCL 58*

vel aliorum eruditionem loqui debemus.

titia.

V. Qs*

fe

Ibidem.

XI. Tertia eft , quomodo (fit loquendum ;

VIIL Vidifti hominem velocem 'ad lo-

Prov. 29.

lii

qui quidem modus in eo confiftit, ut loquen-

"

quendum? ftultitia m

"

agis fperanda eft, quam v.3o.

pC

tis geítus fit modeftus, & humilis: fonus de-

illius correptio.

miífus, & rebus accommodatus , ut fic ex«-

füs non dirigetur in terra. Píal. 139.

ECCL PL

IX. Vir linguo

VI 15'

|

hortemur ad coníftantiam timidos;, ad timo-

X. Terribilis eft in civitate füa homo lin- V. 12-

