vocavit, & de folo peccato tacuit. Cum

ro animi füi magnitudine omrnia provocare

tione füfciperet , ifta memorabili fententia

refpondit : Ne malignus dzmon de maghnis

Paulas aufus fuerit, folum peccatum lacef-

fere timuit. Alia enim omnia non habent

belium gerat, conans auferre tcm;pqrar.xtiam,

& juftiuam,

& iram armans, & cupiditatem

eas vires, ut avellere qnenquam ab amicitia

Dei queant, unum, folumque peccatum ob-

accendens,

& , ut faítu efferar, & fuperbia

intumefcam, efficiens, & quxcunque advet-

literate, abolere, extinguere eam momento

poteft ; Itaque folum etiam peccatum eít

fus méam machinatur animam, conor hoftem

malum , cxtera bona effe poffunt, fi cum

ad hic parva traducere.

gratia D

ei (int conjuncta. Hinc etiam eccle-

fia ait :

"unc nulla wobis nocebit adotrfitas , fi nul-

50 XI—ö

la dominetur iniquitas.

Mala cgtera ,, quzcune

ASCETICA

que hoc nomine ceufentur, non habent quid-

De peccato mortali.

j

quam contagio

nis, erumnz non habent vi»

rus , non babent toxicu

m dolores , quo infi-

pid. NyffI.

prï'mis nojfe debet afceta , quod mullum in ter-

jn vita

vis detur 'verum malum , preter peccatum ,

ciant, & interficiant , nifi peccatum illis

Abrah,

füum venenum affündat.

brafirtim mortale. — Id quod Didacus Nyffenus

10 QA 6'. 9-

bene declarat fequenti difcurfu : NoGte coenze,

H. Ne[fe pariter debet, quo

d folum peccatum mor«

l

cum orationem ad eterpum Patrem füuum

tale fa. caufa ignis &* damnationis eterne , uti S.

ro falute difcipulorum Chriftus funderet ,

Salvianus preclare fequentibus verbis often-

fic ad illum ajebat : ZNon rogos ut tollas eos de

dit5 Propheticum hoc ( Producam erzo ignem Ezech. s.

emundo , fed ut. Jervts eos a 1malo.. Joan. 17. V. 15*

de medio tui , qui comedat te ) ad nos dicitur : v. 18.

De hoc malo communiter affirmant omnes,

Ecce omnes vos ignem accenditis , & vires

effe peccatum. Ita fan&ti Auguftinus, Chry-

przbuiftis flamme , ingredimini in lucem

foftomus, Euthymius, Theophyladus. At fi

ignis veftri & flamme , quam accendilftis ;

Chriftus optavit difcipulos fuüos fervari a

totum namque humanum genus hoc ordine

eccato , cur hoc perípicuis verbis non pe-

in poenam eternam ruit, quo fcriptura me-

moravit.

Primum enim ignem accendit,

tiit? Cur dixit: Rogo, ut ferves eos a ma-

lo5 cum dicere poffet, rogo, ut ferves eos

poftea vero vites ignibus przbet ; poftremo

flammam ingreditur, quam paravit. Quan-

a peccato? Fecit hoc, ut inteliigeremus,

nullum effe malum , nifi peccatum , ficut

do igitur ibl primum homo «ternum accen-

dit ignem? Scilicet cum primum peccare

nullum effe bonum , nifi gratia. ZErumnz,

adverfitates, perfecutiones, infirmitates, fitis,

incipit ; Quando autem vires ignibus prz-

bet? Cum utique peccata peccatis cumu-

fames, tam non funt mala iis , qui funt in

gratia Dei, ut potius fint bona , & occa(io

lavit. Quando vero ignem eternum introi-

bit ? Quando irremediabilem jam maloram

incrementi gratiz. Propterea dicebat S. Jo-

V,

annes Cbryfoftomus in homil. de Abraham.

omnium fümmam , creícentium delictorum

t ' fel

to. I. Inrem noftramfünttentationes. Quan-

iniquitate , complevit.

| ec.h:

ccatum bo- $. Anton.

tum afflictionum, cruciataum, calamitatum

IH JNe[fe etiam debet , quomodo pe

fl

minetn ad bona optra facienda inbabilem re

dda.t b) id p. r£ tf. 76

.p*,

bujus vitz habet juftus ; tantum habet auri,

3-' "B T

árgenti, argenti & gloriz coeleftis. . Omnia

quod egregie $. Anton. fic oftendit: Volun- "

in illius utilitatem & honorem cedunt ; Ma-

tas multum eít remiffa ad bonum propter

peccatum , adeo quod bonum , quod intelli-

jcítas autem & potentiaf -bo'na valetudó, ve.

git

L

Jüuus CXIV. Pecca*n;m.-

gr1

pit, & in generali proponit, agere non valeat,

tollitur, (ficut nec per tenebras aer tollitlur)

nec fubítantia aeris minuitur. Secundum eít

iguratur per claudum;qui videt quidem,quo

pergere debeat, fed recto greffu incedere non

bonum gratiz, & hoc per peccatum omnino

valet ; quibus claudis per Eliam dicitur. 3. Reg.

ab anima removetur: unde ficut lumen per

18. Usquequo claudicatis in duas partes?. claudi-

tenebras, & per coecitatem, fic per culpam

cat ex parte dextra, qui przcepta ad Deum

gratia amovetur. Tertium eft bonum habili-

nos ordinantia non fervat; claudicat ad (ini-

tatis ad actum,& hoc non tollitur,fed per pece

catum diminuitur, Paulo aliter eandem do-

ftram, qui mandata erga proximum nos diri-

gentia non cuftodit , nec talis diu in peccatis

&rinam declarat S. Bonaventura fequentibus S. Bonav,

permanere pote(t, quin labatur in alia. Pergit

verbis: Per peccatum corrumpitur poteftas l. 1. €.7.

comp.

idem Antoninus oftendere, qualiter pars infe-

liberi arbitrii dupliciter: ícilicet in. agendo,

& füícipiendo, in agendo quidem, quia non

"Theol,

rior, & fenfitiva, ratione cuipz rebellet; ait

enim: Potentia fenfitiva multipliciter vexa-

poteít (emper facere, quod oportet: nec vitae

tur paíTionibus propter peccatum 5 fic enim

re, quod nocet. In füfcipiendo autem, quia

Deus inftituit hominem, ut ratio fübjicere-

gratiam flabilem non poteft fuícipere in hac

tur fibi, & inde fenfualitas omnino erat füb-

vita. Item corrumpitur ratio in hac vita du-

dita rationi, fed propter peccatum inobedien-

pliciter ; fcilicet quantum ad difcretionem

tiz rebeliavit, ratio Deo immediate, & caro

judicii, inter bonum, & malum ; & quantum

recalcitravit fpiritui; in cujus fignum, fecun-

ad deliberationem confilii, inter expediens,

dum Auguftinum, primi parentes fenferunt

& inexpediens.

Item corrumpitur affe&tus

ftimulum carnis , propter quod erubefcentes

dupliciter; fcilicet in ordine, & in modo;

ad invicem fecerunt fibi perizomata, id eít,

quia nec femper ei& moderatus.

cooperimenta: & potentia quidem concupi-

. IV. ANo[fe debet, quam multa, graviaque damna

Ícibilis non appetit nifi delectabilia fen(ibus,

afferat peccatum mortale, quz quidem clariffime

Dionyf. de :

etfi contraria fpiritui: caro enim concupifcit ad-

Dionyíius Carthufianus enumerat dicens:

ver[us [piritum, ut dicitur Gal. y. 1n cujus figu-

Peccatum fempér pluribus nocet: Primo ei, *Porm.

qui peccats fecundo proximis & toto eccle-

pecc.p.xa.

ram ancilla Agar concepiffe fe videns ex Abra»

ham,defpiciebat proterva Dominam fuam Sa-

fie, quia interim proximus fcandalizatur, &

rai, & cum verberibus angeretur, ab ea fu-

ipfa eccle(i& acies ad ftandum contra diabo-

gam arrípuit, ad defignandum, quod fenfuali-

lum quodammodo minoratur , ac infirmatur

tas,quz eft ancilla rationis,poftquam per con-

in eo, qui impie converfatur. Nocet in pur-

cupifcentiam conceperit peccatum, ex viro,

gatorio conftitutis, quia non juvantur tam ef-

ex appetitu rationali, defpicit poftea ratio-

ficaciter ab injuftis , ficut a bonis.

Nocet

nem, nec vult ei obedires fed etfi aliquando

damnatis, quia, quo plures in infernum de-

cogatur quibusdam pcenis , ut jejuniis, & di-

fcendunt, tanto eft illic major horror, ulula-

Íciplinis, ipfa fenfualitas fugit a ratione , nec

tus, ac cruciatus, fiquidem ibi locum non ha«

propter hoc ei obedit, fed ut libera vagatur,

bet;, quod.dicitur: Solatium eít mifíeris fo«

cios habere miíeriz.

Nocet quodammodo

in tantum excrefcit concupifcentia, ut nec de»

ferat naturali fcederi, feu propinquis; ut pa«

beatís in patria, per modum fubtradionis ;

quo etenim copiofior eft nutnerus beatorum,

tet in Amnon primogenito David, qui amore

concupiícentiz infaniens in Thamar fororem

eo przmium accidentale fit majus ex focieta-

fuam, violenter conftupravit eam: & in Ru-

te felici, uno de felicitate alterius gloriante.

ben , qui afcendit cubile patris füi: & in Se-

V. ANo[Je debet , quid profint opera in peccato S.Lautent,

miramide bellicofiffima Regina Ninive, quse

mortali fatía; quod quidem egregie S. Lauren-

Jutt, l, de

fpir, anim.

duxit in maritum filium füum, fíed ab ipío

tius Juftin. oftendit dicens: Ex fola charita-

Intetit,

g ob

intetfeCka eft. Irafcibilis potentia plena eft

te (ingulorum merita caufàntur ; fuffragantur

:

.Mb

perturbationibus & vindictis illicitis : Unde

tamen (fed non ad zterne vite meritum)

Saul, qui prius erat pacatiífimus, adeo quod

coetera bona opera fine charitate, & non be« ,

defpicientes dominium ejus , (ibi a Domino

ne confümmata, valent ad mitigandam poe-

traditum, patienter toleravit, nec in aliquo

nam,quz jufteex omiflione & przcepti trans«

moleítari voluit; poft vioriam autem ma-

greíTIione debetur, fi non fierent: praftant

gnam habitam contra Ammonitas, poftquam

temporalia bona, honores videlicet, divitias;

2 Domino receffit per peccatum, ita turbu-

incolumitatem corporis, longzvitatem vitges

lentus, & furiofus effectus eft, ut per (e &

terrenam felicitatem , propagationem filio»

er alios mortem qufierit generi füi David,

rum, fücceffusque profperos. Occupant ho-

ei fideliffimi, & octoginta quinque faccerdo-

minem, nec permittunt operantem ad exte-

tes occidi fecerit, quia Abimelech Princeps

riora labi, Affuefaciunt ad bene operandum;

eorum favorem fecerat Davidi, concedendo

deleGant mentem, reftringunt fomitem, ar»

cent peccati fluxum, atque ad füfceptionem

panes & gladium Goliath, & confulendo pro

eo Dominum.

Quod etiam confirmans S,

gratiz gratum facientis habilitant cor. Exigua

S.Bernard. Bernardinus , advertendum eft, aic: fecun-

vero univería fünt in corporatione retribu-

to.1, ferm. dum Thomam 22. q. 86. quod ttiplex eft bo-

tionis eternz. Quod etiam confirmans Ger. Cetfon, i,

decalami.num, — Primum naturz; fecundum gratiz;

fon, facinterim, ait, dum es in peccato mor-

2, prol.

reg.m ral

W Anmü.

fene&a.I* tertium habilitatis ad a&um , feu aptitudinis

tali; quidquid boni'potes, ut- Deus illuftret

iT

8540

ad benefaciendum. Primum eft bonum na-

cor tuum ; nam bonum opus de genere, &

'g,s:l'

turg, ut puta intelle&tus, atque voluntas; &

morale, etiam factum extra charitatem, uti-

litatem affert multam, quoniam propter tale

hoc bonum per quodcunque peccatum gec-

opus

812

Dibliotbete Manualis Concionatoriae

opus difponitür homo ad opera virtutum, & -

ficut palea citiffime a vento räpitür, & tenui

ad facilius refurgendum trahitur.

flamma confümitur, ita & ipía, quia mul-

tum infirmitatis ," parum autem voluntatis

3

De peccati veniali. .

habent. Citius igne purgatorio abfümentur.

Eccí. igg VI. De boc primo no[fe debety cur vitandum fit ;

Ex his ergo cum omnia collective accepta vie

Cypfv

V. 2.

nempe quia, qui fpernit modica, paulatim in

tari non poflint absque fpeciali Dei gratia, ea

$. Marcus majora decidet. Hinc, tefte S. Marco Ere-

faltem, quz fub fecundo & primo genere con-

J.1. deleg.mita, diabolus modica deli&ta elevat, & exte-

tinentur, ftudiofe funt ab aícetis vitanda; ut-

Spir.n 99 nuat ;' alioqui enim ad majus malum aut vi-

pote quz a perfe&ione affe

& Cen. ï

2

quenda -fpecigli-

tium hominem adducere non poffet-

ter impediunt.

r'Pæd,ch'1

.VIL. JNoffe fecundo debet , cur ejusmodi pecca-

IX. Quarta n

o[fe debet, cur Deus etiam a per-

ta ab a[cetis, && virtutis a[[ezlis fDecialiter vitan-

fe&tis wiris ejusiodi peccata "venialia , &^ quidem

$. Greg.

da fint, nimirum, quia, ut S. Gregorius Na-

Jepe illis occulta , committi. permittat ;« nimirum

Qrat. de

S. Climac.

fuco.

zianzenus re&te dixit, his ruga una turpior

uod, ut $. Climacus ait, fint apud viros

grad. 26,

eft, quam maxima vulnera iis, qui in mune

(

P

irituales quzdam vitia plerumque viliffi-

]u

opiíc &

do vivunt; nec enim tam notabilem & con-

ma , mira Dei difpenfatione, reli&ta, uc per

3 n.206t.

fpicuam in fordidis, quam in puris unius

illay que fine peccato funt, feipfos femper

$, Don2V,

coloris veftibus labes aliqua fosditatem ha-

valde accufantes , humilitatis opes inviola- g Auguu.

ap Marí

'S. Bern. f,

bet.

Quo nitidiores manus, inquit S. Ber-

biles acquirant:' ; Occulta vero juxta $. Au- 1. 21. de

difc» 22'

CUite

de trip. nardus, eo gravius quivis nzvus in eis of-

guftin. (id eft, talia, de quibus periculofiffi- civ. c. 27.

T

fendit: & ficut pretiofam veflem exigua

mum fit definite) permittat, ut ftudium per-

quevis macula turpius decolorat. Nobis ad

ficiendi ad omnia peccata czvenda pigrefcat :

immunditiam minima quzlibet inobedientia

quoniam (i fcirentur, que vel qualia fint de-

fufficit; nec jam nzvus eít, fed gravis mae

li&a, pro quibüs etiam permanentibus, nec-

cula, fi if a&tionibus noftris vel minorum re-

profectu melioris vitz abíumptis interceffio fit

fidet negligentia mandatorum.

Quis enim

inquirenda, & fperanda juftorum, eis.fecu-

Claudius

ferat filium, inquit Claudius Aquáviva Soc.

ra fe obvolveret humana fegnities, nec evol«

- - Aquav,

Ind. c, 1 1.

Jefu Generalis dicentem: Revera diligo Pa-

vi talibus implicamentis ull

ius virtutis expee

trem , fed citra lethalia vulnera & mortem,

ditione curaret.

D. 6.

A

uidquid illi injuriarum & moleftiarum in-

X. Quinto no[fé debet ,

| cur monnulla pe?catq

Wete 1.

erre potero, faciam omnia fine refpe&tu ullo

Deus in bac vita puniat, 6 alia multa relinquat ;

de eovíol,

& liberrime: nec tantillum curro, magis an

nimirum quia, ut S. Gregorius ait, fi nullaS. Gregor.

puti $a

minus ei placeam, modo hzreditate me non

refecaret , quis Deus res humanas curare!- 26: mor.

:

$

»

rivet, vel morte puniat.

crederet? Et ruríus fi hic cun&ta percuteret,

VHII. Tértio nofe debet, que peccata

(-bem'alia

exuemum judicium unde reftlaret? . Quz-

fpecialiter ab afceta vitanda fint... Pro quo fcien-

dam. igitur feriuntur, ut Reétoris noftri fuü«

dum, triplicis generis peccata venialia repe-

per nos folicitudinem formidemus; quzdam

riri.

Videlicec 1. Majera ; qu& quidem ex

vero inulta fervantur, ut adh

fe mortalia fünt, fed ob carentiam pleni &

ftare fentiamus.

Uc judicem ;regf

deliberati confenfüs, aut ob materiz exigui-

UX Sexto no[fe debet, quousque þqyït bqrhakc;mm'a

tatem venialia redduntur.

Qualia funt, co»

jeccata venialia eitare , nimirum quod r. ne-

gitatio impudica, & apetitus vindicte , cui

mo juftorum viribus propriis, fine divina

negligenter fed fine confenfu, refiftitur: de-

gratia ab omnibus veniaiibus peccatis abfti-

tradio in materia levi: violatio paupertatis

nere poffit ; ita enim clare S. Joannes pro- $. Joan, j

in exigua quantitate , & fimilis , quz ligno

nunciavit, dum dixit: 51 dixerimus, quo- v 1o.

comparantur, quia craífiora funt, & gravio-

niam peccatum hon babemus, ipíi nos fedu-

ri ac longiori igni in purgatorio materiam

Cimus, & veritas in nobis non eft. — Inmpofli-

W. Bloftns jn

fübminiftrant, nifi hic expientur. 2. Media,

bile namque eít, quemlibet Sandorum non

patid, a,

quz ex genere quidem venialia fünt, íed cum

iftis minimis, qu& per fermonem,. per co-

deliberata voluntate committuntur , ut funt

clzi B.;.(

gitationem, per ignorantiam , per oblivio«

officiofa mendacia , otiofi fermones, fcurrili-

nem, per neceffitatem , per voluntatem, per

tates, cachinnationes , curiofitates audiendi,

obreptionem, per fomnium abmittuntur, in-

aut legendi vana, adulationes Prxlatorum,

currere, ut notat Caffianus. Nec facile, tefte C^ffian,

aut Majorum , ambitiones , ,& fimilia, quz

$. Leone, provenit cuiguam tam incruenta ?* !T

Íceno fimilia dicuntur, quia ut fcenum funt

vi&toria, ur inter multos hoftes, frequentes«

s. Le;) f. 4.

pabulum jumentorum, id eft, imperfecto-

que conflictus, etiamfi fit liber a morte, fit

de jejunio

rum, & igni quidem fatis grandi, fed bre-

quoque immunis a vulnere. 2. Poffit tamen dec. menf,

vius duraturo materiam fuppeditant. 3. Mi-

cum auxilio divinz gratiw virare fingula &

nima, quz ex fragilitate & femiplena adver-

omnia peccata diviíim fümpta, uti communis

tentia originem ducunt, ut funt modica di-

fenfus SS. PP. & Theologorum contra Heree

ftra&dio in oratione, motus vanitatis, affe-

ticos docet. Undere&teS. Chryfoftomus ait:s. Chryf,

&us complacentie ,. immoderatus rigor ex

Non potes dicere, non.pofïum,'neque accu- ho. 16. in

bono Zelo procedens, nimia manfuetudo in

fare conditorem. Sienim impotentes nos fe- ep. ad He-

corrigendo , nonnulla triftitia & anxietas in

cit, & deinde imperat, culpa'ejus eft ; quomo-br&os

&

operibus perficiendis, modicus exceffus in

do ergo inquis, multi non poffant? quomodo

2

cibo & potu fumendo, indifcretus fervor, &

ergo, multi nolunt? 6 enim voluerint, om-

fimilia, qua ftipulis affimilantur , quoniam

nes poterunt; .habemus quippe cooperato:

rem

f

I!

"- ditulus CXIP. Pe.fmtm"

$13

rem & adjutorem Deum tantum velimus,tan.

dem & ipfe frägi-lï'tate foftaffis : fed. non ex

tum opera accedamus ad rem ipfam. Deus

mera fragilitate, qui tamen, fi ftatim poft cul-

S. Hier. inenim, ut ait $. Hieronymus ita conceffit libe-

pam admiffam innovato propofito vére poeni-

epift. ad rum arbitrium,

ut fuam per fingula opera gra-

tentiar ageret, ipfe quoque celerrime obtine-

. Cypr.

tiam non negaret. Quocirca juíle inftat pre-

ret delidti remiffioriem. Quod confirmans AI-

cepto;ait S. Leo, qui precurritauxilio. 3. Pof-

varez, dictum eft, ait;'perfeCtam charitatem

fit cum divina gratia per totam vitam vivere

leviffima quzque peccata non admittere,quía

fine peccatis cum plena deliberatione com-

diligentiffima cura ea cavet, & fi inciderit, la«

$. Clem. l. miffis, ità enim manifeíte docet, S. Clemens

chrymis & gemitibusdiluit. Perfe&tioris ergo

X.ped.c.1. Alexandrinus, dum ait:

Optimum eft, nul-

hujus vitz puritas in hoc fita reperitur,ut om-

lo modo peccare, quod eft folis Dei; Secun-

j

nia gravía peccata penitus fugiat, & corporae

dum nullum ex voluntariis attingere malefie

lem mortem,; imo & ipfos eehennz cruciatus

5 Clmte,

| Clis, quod eit proprium fapientis: Et multo-

potius, quam aliquod grave crimen admittat

Ril af

xum exemplis füpra $. 5. & 6. oftenfum eft.

& ut levia peccata nunquam deinduftria per-

Lantiz. " 4. Po(lit etiam per longum tempus abftine-

petret, & quz humana fragilitas fecum affert,

opuíc. 16. re ab ómnibus indeliberatis peccatis ; uti fufe

quotidie numero minuat; imminuta qualitate

a n-26t- t&m authoritace Concil

iorum & SS. PP. tum

S. Bonav.

€xtenuct, exteruata fxpiílime odio ipforum,

X

) if

ap. Maníi

exempiis plurimis probat Lancizius. Eandem

& Dei ferventiffimo amore cónfümar,

P

diíc, 29.

do&rinam confirmat S. Bonaventura fic di-

hO&h

l 6af

XII. Ottavo noffe debet. triplicem smodum , quo $.T

T. 45

currens: Nota, quod homo poteft effe fine

venialia peccata remittuntur, quem S.Thomas fe. p- 3. q. 87«

peccato mortali, fed non fine veniali;. Et ra-

quentibus verbis affignat: Triplici ratione ali. X 3.

tio hujus eft, quia homo, dum unum veníale

qua caufant remiffionem peccatorum venia-

vitat, aliud incurrit. - Unde dicunt DoGores,

lium ; Uno modo, in quantum eis infanditur

quod homo poteít vitare quodlibet veniale in

gratia, quia per infüfionem gratix tolluntur

particulari, fed non in generali: & eft exem-

venialia peccata5- & boc modo per Euchari-

D

plum de navi, in qua funt multa foramina,

fliam, extremam unctionem, & univetfaliter

. quorum quodlibet.in particulari nauta oppi-

per omníia Sacramenta novz legis, ití quibus

lare poteft, fed non omnia (imul, & ideo (ine

eonfertur gratia, peccata venialia remittun-

veniali vix homo effe poteít, dicente Joanne:

tür. Secundo inquantum funt cam aliquo mo«

Blofiusl. 5j dixerimus, quod peccatum mon babemus, ipfi nos

tu deteftationis peccatorum ; & hoc modo

de confol. feducimus, & veritas in nobis non eff. Unde Blo-

confeffio generalis , tunfio pe&toris, & oratio

Gu

pufill. $.4. us prudenter monet, quod ad veniales quo:

26, qui,

Dominica operantur ad remiílionem venia-

tidianasque culpas attinet (a quibus, dum

lium. Tertio modo, in quantum füntcum ali-

hic vivimus, omnino liberi effe non vale-

quo rotu reverentiz in Deum, &ad res divi-

mus) monendi efítis chariílimi, ne nimis fo-

nas j Ethoc módo benediCtioEpifcopalis,

afpere

liciti (itis; neque conturbemini, fi non omnes

fio aque benedicte,

quzlibet Sacramentalis

in confeffione exprefferitis.: lilas humiliter

unctio, óratio ia ecclefia dedicata, & fi aliqua

ac ferio Deo confitebimini, & contrito, devo-

ália fünt hujusmodi, operantur ad

*

remi;ïim

toque corde vos reos coram eo accufabitis;

nem venialium peccatorum, ^^

e

:

fic enim iis, qui confeffionibus audiendis ad-

— XIV, INono no[Je debet:, quomodo vweniali

ü

þeccatci S.Ant.p.t,

hibentur, nimis multam temporis non aufe-

ad qnortale difpenant: Quod S. Anton.

fic often- tr.16, 1.

fetur: fane tales culpas generaliter expo-

dit: Qui peccat venialiter ex genere, prgter«

fuiffe fatis eft. Peccata venialia multis modis

mittit aliquem ordinem, & ex hoc, quod.con:

]unj

delentur, puta contritione, Dominicz orátio-

fuefcit voluntatem füam in minoribus debito

I

fiis prelatione, genefluxione; aq

p

uæ» bc'qeþdi*&wæ

otdini/non fübjicete, difponitur ad hoc, quod

afperfione. (vid. n. 13.)

etiam voluntatem füam non fübjiciat ordini

Blofis in ^ XIlL. Septimo no[fe debet d

ifcrimen mter Qf"eäd;

ultirni finis, eligendo id, quod eft peccatum

parad. an.fe, 69 deliberate , commi[Ja peccata ab iis -que ex

mortale ex genere; & fecundum hunc ordie

c. 2« n 3. fragilitate committuntur, de quo fic loquitur Blo-

nem, id eft, difpofitionem, intelligendum eft;

fius:- Aliud eft labiin levia peccata ex occa-

quod dicit Aug.dePeenic.dift.l.c, Scilicetquod

fione,aut hamana fragilitate duntaxat,& aliud

illa'peccata, quz humanee fragilitati, quamvis

labi ex affectata negligentia ; nam qui ex ine

parva,tamen crebra fürrepunt; fi colle&ta con-

(fatt

firmnitate fola delinquitdum liber apud femete

tra nos fuerint, ita nos

Ilf

gravabunt , & oppri-

20

ipfum eft, odit vitia, eorumque vitat occafio-

ment, ficut unum aliquod grande peccatum,

L0f

nes; quando tamen fefe offerunt ipfze occa-

fcilicetmortale, Et confirmans idipfum Alva- Alvar, to.

fiones, facileautlingusz incontinentia,aut fen-

jejunio

rez, levia, inquit;' peccata contempta nos in tl 1. p.2,

j menf.

füum nimia libertate,aut paffione affectione-

matifeftum perditionis di(crimen adducunt, « 16.

que indigna, aut con(imili aliqua transgreffio-

non quia ipfa füfficiant nos perdere, fed quia

ne offendit, fed mox, ut ad fe redierit, dolet,

fzpe füfficiunt ad grave crimen inclinare, in

& penitus adverfatur vel minimam peccato-

quo fenfu dixit Auguftin. Epift. 108. delevibus

Cuy

rem labem, ob idque veniam repente confe-

peccatis; que fi colle&a contra nos fuerint,

Yi

quitur. Ille vero, qui ex affectata negligentia

ita nos gravabunt, & oppriment, ficut unum

gdHf'

peccat, dum malorum occafionibus e medio

aliquod grave peccatüm; quid enim intereft

2

füblatis;liber apud femetipfum effe poteft,mi-

ad naufragium, utrum uno gravi flu&u na-

ris modis concupiícit easdem occafiones,illis-

vis operiatur, & obruatür, an paulatim fübe

que plurimum afficitur,non fane propter pec-

repens aqua in fentinam, & per negligentiam

catum, fed propter oble&tationem;labitur qui«

dercli&

a, atque contempta impleat navim,ate

HI

que

R P;,Lobn. Dibi, Man.»l Ión. Ll

814

I;'z'büo:þecæ Mam;alis Concionatoric

nulla de ümi.lïi*bus reddenda foret ratio, cüm

que fübmergat? Neque enim id fapientiffi-

mus Pater dixit , quia putaret multa levia

interim per ejusmodo nos fpernere etiam

quzrat diabolus. Omni ergo diligentia ac

peccata uni gravi cozquari, fed quia hxc;

axcd. ll

fi non navim noftri cordis operiunt, at ape«

ítudio, etiam in minirmis illis, dolos atque

UE

riunt, ut magnum flu&um peccati gravis fu-

infidias diaboli cavete, ut cum Chrifco feme

Ícipiant. Tannerus duplici modo ea difpone-

'Tanner.]. re docet: 1. Dirette ($. per fe; quatenus genee

piterna gloria fruamini.

2. difc. 4. ratim quendam Dei ac rerum divinarum ne-

$. XII.

q.5.dub.3; cle&tum inducunt, & incerta matería, fre-

n $5.

quentata habitum generant; quo animus fa-

CONSPECTUS PRADICA-

cilitetur ad a&us fimiles etiam in gravi ma-

BILE S.

. teria exercendos. a. Zndirette 9* per accidens :

DDe peccato mortali.

quatenus removent prohibens feu obftaculum

B7 307

peccati mortalis, fcilicet fervorem charitatis,

Lpx occafione thematis : £cce defunttus ef-

UH 4'

& aliarum virtutum habitum,peculiaria quo-

erebatur : poteft peccator adoleícentiLuc. 2,

que gratiz auxilia, quibus alioqui homo fuif-

huic mortuo comparari , & 1. oftendi , quodv. 12«

Íet a peccato mortali inhibitus.

Qua omnia

& ipfe per füuggefítionem a temperie & quie-

-

te mentis dimoveatur: per deledationem in-

S.Alb. 13. complexus eít breviter S. Albert. M. dum in

C. 13.

compendio fuz Theologiz dixit: Peccatum

firmetur : per confenfüm moriatur: per con-

compe

füetudinem efferatur : per contemptum fe-

"'Theol,

veniale minuit fervorem charitatis; ficut aqua

. jn ignem projeda, licetignem non extinguat,

peliatur: per obdurationem gravi lapide op-

primatur.

2. Quod loculus extincte ani-

"fervorem tamen illius temperat, Item po-

tentias animz in bonis operibus laffat , ficut

mz íit corpus: Qumatuor portitores amor

peccati, timor poeaitentiz , fpes longioris

. quando ponitur pondus füper equum, minus

erit promptus ad ambulandum. Item bona

vitz, preíümptio de Dei mifericordia. See

coeleflis glorie dimunuit, non quidem illa;

pulchrum ftulta fecuritas conícientiz , qua

quz jam babemus illi per meritum repofita,

velut gravi moie opprimit hominem , ne vi-

fed qua deberentur , fi venialia non fuerint;

deat, in quo diícrimine fit.

3. Quod, ut ad

vitam revocetur hic defunctus, debeat Chri-

. quia in eo tempore poffant aliqua bona fieri;

quando illa fiunc.

ftus per fuas internas infpirationes ei effica-

Did. Stell.

XV.- Decimo no[Je debet ,

ur perimlcyiord quane

citer dicere: Adolefcens, tibi dico, furge.

in c.4.

doque fint venialia peccata, quam tortalia; de quo

4. Quod refideat hic defünctus, quando per

Lüc.

fic difcurrit Didacus Stella: Febris magna;

peccati deteítationem fe erigat ad Deum, &

ut erat hzc, qua laborabat focrus Petri, Ci-

ad voluntatem ejus faciendam: incipiat lo-

to curatur; at febris, quz in offibus la:et,

qui, cum peccata confitetur : fürget omni-

hzc vitium rapit, & ad interitum ducit, lta

no, cum per opera fatisfactionis ; & vitas

emendationem ambulat in Dei lege : detur

magpum peccatum raro nos in infernum du-

i

1

cit, nam ipfius magnitudo nos terret ; ita ut

Matri fuz, cum eccle(iz reftituitur, ejusque

curz ac folicitudine commendatur.

: Gtt 1.

in cognitionem ejus veniamus, quod fit; -ut

illius poenitentiam agamus, cum mentis no-

Ii, Ex occafione themaris : ZVoli tne tange- joan. eo.

V1

.füurz meliori reGpifcentia. - At hgec peccata

rYé: poteít narrari hifloria de Fenella Regi- V. 17:

AT

parva, in quz quotidie delabimur, & ad quz,

na, que, cum odium concepiffet erga ma-

ob ipforum, . parvitatem ,' non reípicimus;

ritum füum Kemetum ; pomum . preparari

N

hzc, inquam , funt , quz interitum .celeri

juffit exteriori quidem fpecie pulcherrimum,

curfü nos vocant.

Et confirmans id iterum

fed intus fagitdis plenum, eaque arte con-

Alvar.to, Alvarez, magna inquit, & aperta peccata

fecum , ut in eum qui pomum ab altero

| Apu Fb

1, l 5.

eo juítis minus periculofa funt, quo vel afpe-

oblatum arriperet, omnes illz fagittze erum-

tonc, in

Dw, 7

(*

P.2 610 &um eorum fatis enormem & tecrum exhor-

perenc; hoc ergo fimulans amorem & fpe-

yent: at minima , eo ipfo, quod minima, pe«-

cialem benevol:ntiam cum obtuliffet mari-

"

pod Duy,

riculofiora videntur, quia diffimulanter in-

to, ille incaute illud arripien: , mifere a telis

trant, latenter cor poffident, & abícondite ad

erumpentibus interemptus eft.

Subinferas

tur poftea idem cuivis peccatori contingere

miferabilem ruinam difponunt.

s. Bern. SO

XVI. Unuecimo no[Je debet aflutias diaboli in

a mundo, carne, & diabolo, dum & hi po-

mum pulcherrimum , fcilicet concupiícen-

s. fer- g. bac materia ufurpari ab eo folitas, quas S. Bernar-

poftPafch. dus paucis verbis indicavit dicens: Tantx

tiam divitiarum , voluptatum , honorum of-

ferant, feu. quod idem eft, ad peccatum per

quippe aftutiz cít ferpens antiquus, ut homi-

nem Deum timentem non mox invadat fug-

coníenfüm arripiendum invitanr, fed non alio

| n (

.geftione aperti fceleris, fed primum paulu-

V' QX.

cum effedu, quam gpod innumera tela, id

m reftringit rigorem juftz difcretionis, qui

eft, damna erumpentia mifere animam peri-

autem modica fpernit (ut dicit Ecclefiatti-

mant.

Unde poterunt breviten ejusmodi

Unde merito S.

cus) paulatim decidet.

damna explicari, praecipue quod noceat

$.Ephrem. Ephrem hortatus eít dicens: Vos hortor,

peccatum fortunis, fama , corpori, animo;

obteftorque, fratres, ut non folum a gravio-

privans. omni & fümmo bono, &.onerans

ribus peccatis ac vitiis temperetis, fed etiam

graviffimo & fümmo malo, poena fcilices

ab illis, quz parva apparent, & levia, quz

eterna damni & fenfüs. Unde merito peccae

C "

tanquam minimi ac nullius momenti, fere ab

tori füadendum, ut prevideat hunc dolum

Y h

mundi; cgrnis & diaboli, ac in omnib

us fuis

hominibus negligi , fpernique (oleqt, q?aü

operí-

Ti CXIF. Pecatun.

819

operibus ac te'ntationibu.s"mEmorct noviffi-

vocem tuam audivi, & timui. Tanto magis au-

ma, Íeu exitum hujus pomi arepti, ut in

tem timere debet peccator, quanto plura &

eternum.non parcet.

Al —— . - — Á um

Écel. 11.

Ill. Ex occafione thematis: fttende tibi a

graviora peccata admifit. Incirandi ergo Audi-

tores , ut vel primorum parentum exemplü fa-

W 359« — peftifero , fabricat enim mala : poteft peccatum

piant,& ab hoc pomo abftineant. Vid.Fabr. l, c.

pefti comparari, ob quatuor potiífimum cau-

V. Ex occatione thematis: /te,

oflendite *os Lue. 17.

fas. 1. Quia ficut peltis eft malum valde hz-

Jücerdotibus : poteft

peccatum leprz compara- v. 14.

reditarium , quod facillime ex confortio pe-

ri ob varias caufas, r. Quiaficutlepratotum

ftiferorum aut ufü rerum ab illis ufurpatarum

COrpus, ita peccatum totam animam inficit.

contrahitur, unde monettam folicite Sapiens :

2. Quia ficut lepra tetrum odorem in corpore,

Attende a peftifero. 2. Quia, ficut peftis;

ficpeccatum in anima iufamiam,

eito interitum affert animz 5 anima enim ,

quz peflimus

eft odor mortalis, generat.

j. Quia ficutlepra

qu& peccaverit, morietur, teíte Ezechiele.

feparat a confortio hominu

m; ideoque leprofi

La

V;

4

sh. 13,3. Qu uia ficut ulcus feu bufto per peftem ge-

ex urbe excluduntur; ficpe

ccatum a coníortio

V.

neratus vehementer urit & cruciat corpus ,

Dei & Sanctorum & civitate coelefti excludit,

ita peccatum graviffimum cruciatum animz

Inferatur ergo; quam zquum (it, ut cum de-

.perftimulum con(cientizaffert. 4. Quia ficut

cem leprofis, de quibus evangelium Domini-

ob peítem averfantur, & fugiunt homines pe-

cz decimz tertiz

poft Pentecoften loquitur,

ftiferum ; ita peccator ob peccatum morrale

ad Chriftum confügiatur,

dicaturque: Jefu,

a Deo, Angelis, Sanctis & etiam hominibus

Fili David, miferere noftri,

Et quoniam Chri-

in terra odio habetur, deferitur & declinatur.

ftus pariter dicit: Ite, often

dite vos facerdoti-

Inferatur ergo, fi homines. peftem corpora-

bus: huicipfius confifio ferio pareatur.

lemtantopere timent , & tam foliciti funt in

VI. Ex occafione themat

mediís pro ea avertenda przparandis & adhi-

J'erofolymam, & confü

is : Ecce, afcenditmtstue. sg;

mmabuntur omnia , que fcri-v. 31.

bendis, quanto magis fimilis cura & induftria

pta funt per Propbetas de Filio bominis: poteft

pro pefte hac fpirituali avertenda fit adhiben-

oftendi; quomodo per peccatum paffio Chrifti

da. Et r. quidem Deus & San&i invocandi;

renovetur, & 1. quidem vendattr

pro vili pre-

2. Conflortia peftiferorum hominum, & loca

tio voluptatis cum Juda.

2. V inciatur per fünes

pefte infeCta feu occationes peccandi decli-

& vinculainordinatorum affedtuum. 3. Nzge-

manda. 3. Varia remedia peíliferum aérem

tur cum Petro , dum verbis confitetur fe noífe

' excludentia ufuürpanda, precipue angelica ti.

ipfum, factis autem negat. — 4.

Fiagelletur per

moris Domini; fuccus amarus feu lachrymz

aCtuspeccatorum repetitos ,

ex corde ferio poenitente, & amore divino ac-

illud Pfalmi:

ficque impleatur

fupra dorfüm meum fabricaves Pt

149

cenío expreffz ; cibus S. Euchariftiz fumptus,

runtpeccatores. y. Corone:

quia qui ab hocabítinent, & jejuni fünt, facile

ur per contemptumv, 5.

& cogitationes malas inc

apite przcipue refia

contrahunt maliíqnum peccati habitum: un-

dentes,

6. Cruce gravetur: peccata füa quavis

guentum confiderationis noviffimorum tcm-

cruce graviora ipfi imponendo juxta illud Ifa.

poribus, id eft, intelle&ui & voluntati allitum.

