cum iple czpit, deliberans : Quid fi precla-

pafta eft, ut offibus vix hererem. ; interim

Iu

rum hoc fan&i Dominici facinus ? Quid fi

parantur exequiz, & vitalis animz calor toto

hoc Francifci Deo fretus aggredior ? Neque

jam corpore frigefcente , in folo tantum te-

cu

pente corpuículo palpitabat ; cum fübito ra-

bn

vero, cum hzc & alia fibi multa proponeret,

res occurrebat ulla tam ardua , tamque diffi-

ptus in fpiritu, ad tribunal Chrifti pertrahor;

Q

cilis, quam non perficere fefe poffe generofa

ubi.tantum luminis erat , & tantum ex cir-

pï'!

quadam alacritate confideret.

cumftantium claritate fulgoris;' ut projectus

Q

Petrus Ab- : Xill. B. Petrus Abbas in no&te Dominicz

in terram, fürfüm afpicere non auderem: In-

be

bas Clu-. nativitatis, fequentem circa S. Hugonem Ab-

terrogatus de conditione ,. Chriftianum me

fuac. L. 1. batem

pariter Cluniacenfem obtigifle refert

effe refpondi, at ille, qui prefidebat; menti«

C

mir, C. 25.

vifionem. Diabolus ab omnibus monafterii

ris.ait; Ciceronianus es , non. Chriftianus,:

]

officinis propulfatus effe videbatur ;! ad quas

ubi enim thefaurus tuus;, ibi & cor tuum.

t

fuerat molitus aditum: e capitulo excludeba-

Illico obmutui , & inter verbera (nam cedi:

l

tur, quia ibi monachi fuas circa difciplinze

me jufferat) conícientiz magis igne torque-

VO

monaíiice obfíervantiam confitebantur cul-

bar, illaàm mecum verficulum reperens : In

d

pas ; exulabat e dormitorio ,' propter hone-

inferno autem quis confitebitur tibi ? clama-.

[

ftatis & vigilantit continuz merita; In re-

re tamen ccpi & ejulans dicere: Miferere.

]ib

mci,' Domine; -mifereremei j hzc vox inter;

fe&torium quidem tentavitingreffum;ubi gula

Tat.

predominari folet, fed etiam & inde maxima

flagella refonabat. '"Tandem ad przfidentis:

hr

genua provoluti, qui aftiterant, przcabantur;:

cum confufione profcriptus fuit. Aft in vir-

&

tute cujus id fa&tum fuiffe putatis ?. Audite

ut veniam tribueret adolefcentie ,. & errorb

dei

ipfümmet Authorem , fed ibi etiam tot obi-

locum poenitentiz daret , exacturus deinde:

il

ces ex divinorum leGtione librorum , tot

cruciatum, fi gentilium aliquando litterarum:

trabes ex devotionibus auditorum , tot repa.

libros legiffem. . Ego qui in tanto conftrictus:

p

N

gula offendit ex charitate fibi fervientium,

articulo vellem etiam majora promittere, de-.

No

ut nullo modo ultra procedere

jerare coepi; & nom.en ejus obteftans, dicere::

3

prævalcns,

Domine, íi nunquam habuero codices fzcu-

fani

retro cogeretur redire.

hi

Vita S.

XIV. In vita S. Francifce Romanz legitur;

lares, aut (i legero, te negavi. . In h&c Sacra-

Mmü

Francife! cum SanGtahzec fpirituales aliquos haberet li-

menti verba dimiffus revercor ad füperos,. &

lt 16 )

Inte

Roman. l.pros , dgemones in hoc folicite incubuerunt,

mirantibus cun&is, oculos aperui ; tanto la-

4

20 c' !50

ut , fipoffibile foret, aliqua eorum folia refol-

chrymarum imbre perfufus ,. ut etiam incre-

Trat

& 19.

Cau

veret, & abjiceret ; quin & alia quadam vice li-

dulis fidem facerem ex dolore. Nec vero fo».

brum,quem manu continebat fpiritualem ma-

por ille fuerat, aut vana fomnia, quibus fzpe:

ret

deludimur.

Teftis eft tribunal illud ,. ante.

fam

trona fanGriffima , quemque a&tu legebat, fpi-

ritus nequam eidem auferre conati fuere.

quod jacui ; Judicium teftis, quod timui ; Ita .

der

Surius 11,

mihi nunquam talem contingat incidere quz-

0b

Febr,

XV. ]n ais S. Saturnini fequens legitur

confpicuum miraculum : In medio foro ci-

ftionem; nam fateor vulneribus habuiffe ple- .

hij

vitatis Abitinenfis coeJum ipfum pro. divinis

nas fcapulas, plagas fenfiffe poft fomnum , &

ümF

fcripturis dimicavit ,. .cum enim Fundanus,

tanto de hinc ftudio divina 1

egiífe , quanto .

k&]

ejus urbis quondam Epiícopus , eas fcripturas

mortalia ante non legeram.

W

frat hifto- Daron. an;.

E

magiftratui exurendas tradidiffet , & magi-

XVI. Sophronius fequentem na

flratus facrilegus jam igni opponeret ,. fübito

riam : Abbatem Cyriacum die quadam juxta 429.

J

imber fereno coclo diffunditur , ignis fcriptu-

Tordanem convenientes, hanc ab ipfo accepi-

pli

ris facris admotus extinguitur,grandines adhi-

mus relatam vifionem ; viderat enimAbbas ille

a f

infomno mulieré quandam in vultu honeftiffi-

m EVCEM

Wq

bentur,omnisque regio ipfa;pro fcripturis Do»

ela-

lltei

minicis, elgmentis furentibus, devaltabatur, .

mam; purpura amictam, atquf: ex utroqu

terc

'

lmp

m*

7iuus LXXXIF. Le&w Jpiritwalis.

153

DTM à

tere a duobus preclaris viris ftipatam, quo-

LN. V.

rum unus S, Joannes Baptiíta , alter vero S.

v l

E' I$ m

Joannes Evangelifta erat.— Egreffus igitur e

u

cella, inftanter ab ea petii, ut ingrederetur,

.EXEMPLA PROFANA.

Utilitas.

l

fed invitàntem me repulit; dum vero preces

meas folicite repetens , dicerem , ne quzfo

Alboranus Turcarum füb,pbbna cäpïtis,mna

1

avertatur humilis factus confufus , ipfa fer-

. omnibus Turcis omne librorum genus a. n. g.

le

ventem füpplicantis affedum videns , vulcu

prohibet; cujus ratio eft , quia hoc modo

l«

ad feveritatem compofito refpondic : Habes

omni fuperiori lumine & notitia , quz a li-

Ls

intra cellam inimicum meum , & vis ut in-

bris facris & fpiritualibus addifcitur, defti-

o

grediar ? & his dictis abíceífit. Ego vero

tuti, facilius fe:in tenebris ignorantiz pofi-

n

animo afflicto , intra me ipfum difcurrere

tos, ad

À

quzvis precipitia perdpqi permit-

Qa

CO»pi , quonam peccato hanc repulfam com-

tunt.

"

merui, non me accuíat confcientia alicujus

Ii. Diogenes Laértius nafrät; quod Zg;tae"-ïnvi—

contra ipfam commiffe transgreffionis, cer-

noni oraculum cónfulenti, quomodo vitam'' £enonis

-

tusque fum in cella mea neminem przrer me

fuam.ita dirigere poffet , ut diis & homini- " ?

ij

ipfüm reperiri ; demum vero diligenti circa

bus in cun&is aQtionibus füis placeret, ab

u$

me ipfum facto examine nihil inveni , quod

eodem oraculo refponfüm fuerit , hunc íe

tu

ipfam potuiffet offendere. Sed quo putaris

finem affecuturum effe , (i fxpe cum mortuis

Qe

ipfum confilio ufum fuiffe , ut fe confolare-

tur?- Nimirum fciens in libro 1. Machab«o-

ageret, quorum verborum fenfum hunc effe

facile intelligebat, ut fcilicet libros, quorum

jj

rum fcriptum effe: Habentes folauio fanttos libros,

authores ut

pluri-mum mortuir (unt , affidue

il

qui fant in manibus nofiris ; ad illos S. Abbas re-

pervolveret.

r

currens ; pro coní(olatione affiidti animi li-

lu

/

Damnum.w

j

brum quendam fpiritualem legere czpit.

h

Quid autem inde confecutum fuerit, ex pro-

III. Nabuchodonofor horrendo plane mo-Mauf dif,

priis ejus verbis percipere libebit, dicitenim:

do in belluinos mores transformatus fuiffe 3- n. 9.

e

ln

ï

Cum ergo vidiflem me nimio mcerore abfor-

legitur

e

Diocletianus prius corporis tabe,

beri, fürgens coepi librum , ut legerem , ut

nt

lingua vermibus corrofa, mentisque iníania

W

per hujusmodi leCtionem dolorem meum,

correptus vim fibi ipfi intulit ;; Et Proculus

Cogitationesque repellerem; Librum autem

,

Lä

Genferici W/andalorum regis minifter , fibi

"

illum mutuo acceperam a D. He(ichio Presby-

fruftulatim linguam dentibus lacerans, fce-

tero jerofolymitang ecclefie : evolvensque

daque morte fuüblatus eft , eo quod facra vo-

a

f.

librum , inveni duos Nettorii libros in £ine

lumina flammi

j

voluminis fcriptos , moxque agnovi hunc

verint. .

s,.,vokracibus publicc concrema-

Ín

j

effe inimicum illum $. Domini noftri geni-

tricis femper Virginis. "Tunc fürgens abii ;

IV. Henricus O&z;vüs rex Anglïäe d;amo- Iderh difc,

^

nis iaftinctu ab eccle(ia reced

[s

:

n5 , ut religio- 16 n. 11.

a

librumque illum ei, qui mihi commodave-

rat, reddidi, dicens illi : Accipe librum tuum,;

nem. catholicam tanto irreparabilius profli-

us

garet , Carthufianos ( qui veluti validum

un

frater, neque enim ex eo tantum utilitatis

quoddam propugnaculum , ad eandem fidem

accepi, quantum detrimenti ; cum vero ille

ori

defendendam fuperftites remanferant ) pari-

de

detrimenti ipfius caufam fcifcicaretur,omnem

illi rei ordinem retuli, qui zelo fueceníus;

ter feducere volens, primo quidem non blan.

m

protinus illos duos Neftorii libros ex volumi-

dimentorum ufus eft lenociniis , non ftragi-

'ü

bus, nec exiliis, vel aliis (imilibus perfecutio-

ne precidit , eosque igni tradidit , dicens:

Pa

Non manebit in cella mea Doming noftrz

nibus, non bonis temporalibus eos deftituit;

'e

nec in vincula conjecit , fed ut fidei integri-

fancte Dei genitricis fem

l]s

micus.

per Vi;rgi'nis kini-

tatem ab illis quoque totaliter eradicaret ,

d.

Manfx

omnes libros.facros illis auferri precepic,

XVIIH. S. Ignatius quoque fervores fuüo:

&

dilc 16 5

intepeícere fenfit, quando Barchinonz gram.

firmiter (ibi perfuadens , quod hoc thefauro

li«

|

2.

llis ecepto, excellentitlima quoque fidei mar-

matice ftudiis iatentus erat , cumque cui

"

caufz tepor ille adícribendus effet, ignora-:

garita pariter eripienda foret. Hac tamen

f

librorum rapina non contentus , plurimis

ret , tandem unicam. hujus tepiditatis cau-

p

fam eífe advertit, quia videlicet Erafinum

poítea vitam crudcläffime eripuit.

j

de milite Chriftiano manibus terebat, idque

ECVE

(ta

ob teríam libri latinitatem , ex confeffarii

qe

fui confilio pariter & licentia.

Quod cum

jee

fimpliciter feciffet , obfervavic illius libelli

SIMILITUDINES.

ledtione refrige(cere in fe fpiritum Dei, &

Qualitas.

00

devotionis fen(im ardorem reftingui ; qua re

animadvería librum de manibus omnino re-

I. Qicut famem fentire, bong valetudinis cof- S.Ephrem,

t D u q-

jecit; & ita e(t averfatus , ut nec ipíe am-

poris indicium eft, ita divinos fermonesto. 1. de

ftudiofe, libenterque audire, fanitatis anime vita fpir.

plius legerit ipfius authoris libros , & paffim

"n

a focietate noftra legi vetuerit ; & tamen li-

maximum argumentum eít : Econtra vero! 33*

ber ille de milite Chriftiano differebat ; fed

quando ftomachus cibum nec appetit.nec reti-

il

f

:

licet materia

net, malz eft difpo(itionis indicium ; nam jux«

impius erat.

pia cfïþþ, author tamen illius

S naue

lz.

ta illum medicorum aphorifmum omni

Íeacie

d

R. P. Lobn. Bibl. Man. Tom. 41

e^

—

154

.. Bibliotbec: Manualis Concionatoria

VIIL Sicut pi&ores induftrii, cum.ex ima- S.Bafil, ep;

featío mala, panis autem peffima. Eodem

unguem, ut dicitur , ex« de forma

quoque modo,

qui libros fpirituales & devo-

ginibus imagines ad

gmeüa

tos legere naufeat,

animam fuam petditz fa-

primere nituntur ,

frequenter ad exemplarh

[6

afpiciunt, lineamen

ta ex illo omnia ad füam "!

lutis effe indicat. Unde S. Ephrem ait.. Quan-

do te a le&ione rerum fpiritualium abhorre-

artem füummop

ere transferre molicntes ; Íta

ei, qui fe cupit omnibus

arcbus effe virtue

re videris ,. admonitionesque Ípirituales fa-

um , tanquam ad

ftidire , tuac animam tuam in g

tis otnatum atque perfe

W

(tatuas quasdam animatas ac m

obiles jugiter

furetbe

diffe morbum noveris.

3dendum eft,

p iif j

in San&orum vitas & mores intet

$, Bentà. (

S$Baülep. ]L. Sicut nervi animz fünt orationes , ita

illoramque probos a

&us fibi confcifcendum,

— ————— Ü

atiter nervi, per quos oratio fübfift

it, füunt

4

Ü 73. tf. (

f

orfi-

er imitationis ftudium.

l48n

t

5. adN;,lz.'Fi

bri fpirituales , eorumque le&io ; &

IX. Sicutferrum, nifi ufum habuerit, erugi- $.Aug. ss.

tan id ipfüm affirmare voluit Bafilius mag

nus,

ifi divinis exercea- ex utroque

l

nem generat; ita & anima.n

l(

uando ad Nazianzenum ita fcripfit : Jatn

tur le&ionibus, nafcentur ii

li peccata ; £inc t*f 120

vero orationes leCtionibus fuüccedentes, re-

dicat beatum, qui die '

eft, quod Píalmitta hunc

|

centiorem animum, vegetioremque accipiunt;

no&teque legem Domini

tneditatur.

Cum enim le&io orationem precedat , hzc

fluenta refidere fo- Gloffa in c.

. X.. Sicut columbz juxta

ab illa novos & vigorofos fortitur fpiritus.

lent, ut volatilium avium i

n aqua umbram $. Cant.

Unde Cagdinalis Turrecremata. delectatione

ia

*

*

videant , & fic ungues vitant ; fic Sandti

facra inquit : valet ad vires replendas. .. —

fcripturis fraudes dzemon

um proípiciunt, &

.]II. Sicut una eadem fpecies Mannz aliis

ä

Origenes.

ex deceptione, quam attendunt, quafi ex um-

to. 9. in

vermes & putredines generabat , aliis vero

bra, hoftem c

L

e

ognofcunr , & fugiunt.

$ Tiomas

falubrem cibum conferebat, & vitz neceffa-

XI. Sicut in

dura hyeme monachi libenter s. Ambrot,

t a Ti

qu. 9.

65

[

rium ; i:a & noftrum Manna eft verbum Dei,

vadunt ad calefa

&orium, ita viri Sancti frigo- apud Man-

re hujus mundi durante , ftant libenter juxt

2 fi difc. 59.

$ Bonax Í

& apud nos fermo Dei, aliis efticita

t

r gd Aii'alu.

f 14 bt

.tem, aliis ad poenam.

libros, ut illos legendo, & audiendo calefiant?- 4

-f'e: !;iecu'rre»n s, -ytver-

in amore coelefti.

P

Manfi —

.—- IV. Sicut aqua impetuo

dilC. l 7.

ram non fcecundat, fed potius femen fuffocan-

XII. Sicut in carn

alibus efcis alitur carb,s, Aug. f.

;

n. 7*

ita ex divinis lectionibus interior homo nue x12. de

do, fterilem efficit, ita quoque mulcorum li-

temp.

-— CA u5 o

brorum prepropera le&tio absque reflexio

De

tritur, & paícitur.

Xill. Sicuc qui mittit in os fuum fragmen- Author.

uila fa&ta , non toecundat animam fpiritu, &

devotione ; imo quando

tum panis,

aut qualemcunque cibum,. primoop. im-

;

que eam opprlmlt

1

molit eum dentibus,

& ita demittit in ftoma- perf. hom,

Ant,

& confundit,

dimus omne verbum ( di. ***

Q5 13,

$. Daáfil.

"- N. Sicut florum , reliq

ü

i aul: Ug

chums; fic & cumau

CI IU

camus nos; cum legimus) neceffe eft ipfum

í

ad odorem vel colorem, eít ufus , apes autem

b1

þom. 22

meditari in ore (enfus,, & quafi quibusdam

mel ex ipfis excerpere noverunt, fic & qui

dentibus, id eft, tra&tatibus molere, & videre;

f

diligentes in.1

egendo exiftunt ,. non . folum

Theophi- r

quid eft, quod dicit, aut propter quam rem di-

quod dulce , jucundumque fuerit , in eoru:n

cit, Nam quemadmodum qualemcunque ci-

li&tsins. v

libris profequuntur , fed quandam ex g:is.ut":.-þ-

bum nifi mafticaverimus dentibus , non fenti-

Tinc; t

litatem animo referre contendunt.

mus faporem ejus, ita & verbum, nifi mafti-

l

tbidem.

- VI. Sicut apes non omnibus floribus fimi-

caverimus , isfum tra&tantes in nobis ; non

H

liter infident , neque ex eis , ad quos acce-

poffurus.inceliigere virtutem verbi illius.

dunt, omnia auferre conantur , fed quantum

X1V. Sicut cuba fonans congregat milites, S Ephre

f

L

de pat. &

ip

fis ad opus neceffarium fuerit, comprehen:

fic & diving fcripturz ad. nos clamantes co-

confümm.e

nl

dentes, re

liquum dimittunt: fic nos etiam

gitationes noftras congregant

*

ad timorem

ut fobrii, fapientesque, quantum congruum

Dei. Quemadmodum enim tu

ba, belli em ff*

:

nobis propinquumque veritati e

x ipfis fuerit,

pore fonans, flrenuorum militum alacritatem

P

eríequamur , reliquum pratereamus. Et

in adver(arios excitat . ita & diving feriprurz

ficut in legendis ro(fis fentes vitamus ; (ic in

te promptiorem ad omne opus bonum red-

talibus fermonibus ; quidquid eft utile . car-

o

dunt , teque adverfüs improbas paffiones ac

g

pentes, noxium vitemus. -

vitia magis animant corroborantque.

TW:. h

Manf

VII. Sicut David Goliathum quin

quä vla-

CR

N

j

diæu l 60

illis e torrente fuüblatis, eodem modo, inquit

$. VH

n

* n

ft. Ie

01'..'

u

Villanovanus , Chriftus damonem tribus au-

MOTIV A.

thoricatibus füperavit, Eadem quoque com-

I

ja utilitas ingens oritur ex bac le&ione , quam' Cafliodor,

a

ratione Gloffa his verbis utitur : David Go-

l

l

iath tribus lapidibus e torrente proftravit,

&

I.QA

Caffiodorus fequentibus verbis indi- apudMan-

l

-cat : Modo charitatem Dei & proximi monert ; fi dife. 1.

Chriftus diabolum tribus teftimoniis de lege :

Y

Ben,

David lapides e torrente fele&tos , in peram

modo, ut fzculi peritura contemnas, infinuat ; "* ?

$0. ad .T

modo ut illam patriam recorderis, in qua ex

Ior,

füam paftoralem repofüit ; ita quoque Chri-

ftianus in le&ione librorum fpiritualium feli.

perpetuo manfürus, infundit. Patientiam

monet, fpem tribuit, humilitatem proficuam

ere debet orationes jaculatorias, & dogmata

l Áithr (

utilia, eaque in mente & memoria fua repo-

laudat, füuperbiam ruinofam femper accufat,

35- de ]i

pias eleemofynas creberrime fieri

er(uadet.

nere , utinobviis occafionibus , tentationibus

L

.

LJ

erito the- S.Chryfoft.

l

V

À

nfeítatus, przfamptuofam illum & fuperbum

S. Chryfoftomus quoque ait

^ d

turarum hom. 3. in |

t

Quro COnffrcur $ divinarum ferip

. le&io Gen,

j

,Gigfmncm 'prolteþncrc;valcm

i

m*

ï

Titulus LXXXJV . JLeffio [piritualis.

t55

"$bt

] .p,

I dt fo

"m

lectios nam ficut ex illo,quisquis vel parvum

vifcera, cum de divinis Scripturis cibum celo-

r Aont(la

fru&um capere vellet, multas (ibi parat divi-

X

quii perennis accipimus: lpía eft eíca , quz

mVi(l.

tias; ita & in facraScriptura, etiam(i in brevi

vitam zternam tribuit. Similiter S. I(idorus s. Ifidor.

:

di&tione variam fententiarum vim,& immen-

Pelufiota divinarum Scripturarum lectionem .5. ep.73.

la

fas divitias invenire licet. Re&te ergo Caflio-

viaticum effe dicit, quo in hoc praz'fentis vi-

d

dorus ait: libros facros vocavit utilita;em

t& ad patriam coeleftem inftituto itinere (u-

"

chriftianorum, thefaurum ecclefiz.

ftentamur: lIta enim (cribit: facrarum Scri-

:

"Turrecte-

Il. Quia.in [pecie utilis eff ad perfe&tionem ob-

prurarum lectionem falutis viaticum e(Ie exi-

)

mat in reg. tinendam , uti Turrecremata indicat dicens:

flimat, ut, quz eorum, qui eam ftudio(íe &

S. Bened. (Cxterum ad

perfedtionem converfationis,

C 23. tr.

diligenter audiant, probitatis amorem, ac vi«

Si. s'Augl $4.

1age

quo feftinant, funt do&rinz fanctorum Pa-

rie robur preclaris ac illuftribus exemplis

trum; horum enim verborum hunc dicit effe

paícat. Quod ipfuüm etiam Origenes confir-

4» Rrltoque

»?C tet (120,

fenfüum : Doc&trinz fan&orum Patrum fünt,

mans ait: Si ad ecclefiam frequenter venias, Origenes

lt

in quibus legendum eft; & a quibus exem-

aurem litteris divinis admoveas, explanatio- ho- 9. in

Ve

pla fümenda funt ab his, qui ceterum, id eft,

nem mandatorum cceleítium capias, (icut ci-

ad majorem perfedtionem converfationis fe-

bis & deliciis caro, ita fpiritus verbis divinis

« Chfain &

m Cgt,

ftihant, quarum fcilicet doctrinarum obfer-

convaleícet, & robuftior effectus, carnem (i-

ia

vatio perducit hominem ad celíitudinem per-

bi parere coget, ac fuis legibus obfequi. Nu-

&

fectionis; quz enim pagina, aut quis fermo

trimenta igitur fpiritus fünt divina lectio,

(

diving authoritatis veteris ac novileftamenti

orationes affiduz, fermo doctrinz.

His ali-

non eít certifíima norma vitz humanz? id

tür cibis, his convalefcit, his vi&tor efficitur,

$. Thomas quod brevius S. Thomas quoque indicavir, di-

quod quia non facitis, nolite conqueri de in-

CT Ambrol,

O tpud Mape

in 2. Tim, cendo: Effectus hujusScripturz eft duplex,

Ce 3.

firmitate carnis. Hinc recte Hugo Vi&t. mo-

fcilicet quia docet cognofcere veritatem , &

net: Quoties nobis divina Scriptura legitur,

tta f df 59

S.Bonav. fuadet operari juítitiam.

S. Bonaventura

nth 4

aut exponitur, cogitare debemus , quia efca

f.14.hex. ob quatuor fines conceffam nobis facram

fpiritualis eft, quz a Deo nobis mittitur ad

Scripturam docet: Primo ad gratiam com:

reficienda corda noftra.

z

0385, Atg, f

mendandam.

Secundo ad introducendam

VI. Quia utilis eff ad. [piritualia colloquia. i

n[Li- |

ls 112, de

fidem. Tertio ad referandam (apientiam,

temp.

tuenda. HincS. Ambrofius monet: Et ideo di-

.25- in diö N

quz folum eít ifta. Quarto ad reftaurandam

vinas le&iones tali defiderio & legere, &au-

i

eDe Autho,

falutem, quz in illa (olummodo eít, & in

noop. im

nulla alia fcientia eft falus.

b

dire debetis, ut de ip(is in domibus vef(tris;

& ubicunque fueritis, etiam loqui, & alios do-

ya, Def. lo

Ant. Pl.

III.. Quia utilis ef? ad optima confilia da

hda: uti

cere poffitis; & verbum Dei velut munda

dl 4l

nor. ]. 3.

C. l.

Alphoníus rex Arragonizx indicavit, dicere

animalia cogitatione affidua ruminantes; uti-

m

folitus, optimos confiliarios effe mortuos, li-

lem fuüccum, id eft, fpiritualem fenfüm & vo-

m

bros videlicet de(ignans, a quibus (ine metu,

bis fumere, & aliis Deo auxiliante propinare

I6

Íine gratia, quz nofTe cuperet, fideliter audi-

poffitis, ut in vobis impleatur illud, quod

dl«

Theophi- ret, Unde Theophila&tus: Quocirca, ait, fi

Ícriptum eft: FEr calix meus inébrians, quam pra-

:

(

la&usin2. velis perfectus effe, & (anus, neque in trifti-

clarus e[l.

3

Jli»

Tim.c.3« bus contractus, has habe conf(ültrices, fcilicet

VII. Quia libri facri. &? fpirituales funt opifto-

f

litteras facras ; ad imitationem Machabzo-

la, & locutio Dei, uti $. Gregorius innuit di- 5« Gregor.

9n

rum; qui licet undique ab inimicis premeren-

cens: Imperator cceliy Dominus angelorum "4 €P-48*

i

tur, nihilominus gloriantes dicebant, /umus

& hominum pro vira tua epiítolas fuas trans-

;CS, SEptrem

, üe pi

- babentes folatia fanttos libros . qui fünt in manibus

mittit, & tu illas ardenter legere negligis?

noftris.

Quam eandem le&ionis facrz pro-

Quid eft enim facra Scriptura, nifi quzedam

ia

onfimm

prietateni & D. Chryfoftomus in quadam fu«

*

epiftola omnipotentis Dei ad füam creatu-

m la

per Genefin homilia adducit, dum ait: Vi-

ram? Hinc & S, Ephrem dixit: GlorianturS Ephrem

em

difti, quomodo quacunque calamitate huma-

& pa:ient,

alii de magnatum , principumque ac regutm

con:ol.

It

.nam naturam premente, conveniens ex fcri.

familiaritare, & colloquio; at tu coram an-

e

'ed.

pturis antidotum accipere liceat, ut omais

gelis Dei gloriare colloquens, & cum Spiritu

j at

vitz hujus repellatur anxietas.

:

S. per facras litteras conferens

Thrrec. in

IV. Quia utilis efl ad. demonis i

nfidias cogno;

S. eft, qui loquitur per eas.

; nam Spiri;uþs

reg. S, Be- /cendas , é$' effugiendas; nam uti iterum Tur-

VIII. Quia varias babet pravegativas pre con-S. Greg.

ned.c.4. recremata dixit, calis lectio eft ficut alveus,

cionum auditione, Nam r. libris facris Scriptu- Pref. in

OfcA1»

per quem fluit aqua, in qua folent refultare

r& per veritatem infallibilem affiftit Späritus-—ïo'b' n

imagines avium rapacium, & ideo viri fanCti

S. cujus tamen affiftentia, quoad eos; qui ver-

gm ao

libenter legunt in libris fanCtis, ut intuentes

bum Dei viva voce annunciant, adeo certa

j ii

in eis fallacias demonum, melius caveant.

non eft: Etenim non de facrarum litterarum

n

t (j die h

S. Bern. f, Hinc S. Bernardus quoque dicere íolitus eft:

interpretibus & corm"nentatoribus, fed fcri-

Q

5o. ad fo- Lectio & oratio funt arma, quibus diabolus

ptoribus vel au&oribus S.Gregorius ait: Scri-

TOr.

40

expugnatur.

.

pteres facri eloquii, quia repletiSpirituS. fu-

jarm

V. Ouia util

w

l

is ff ad animam reficiendam: uti

per fe trahuntur;quafi extra femetipfos fiunt;

m

8. Ambr.£ S, Ambrofius advertit dicens : Negligit famem

35. de je-

& (ic Dei fententias quafi ab iis proferunt.

yfat,

H

corporis, qui pabula le&tionis intendit: nec

2. Non facilem adeo cum predicatoribus ver- Maná ditc,.

ä

jun.

9ml* ventris curam habere poterit, qui alimen-

jde

ni.

bi divini, quantumcunque exemplaribus & 1. n. s.

me

«

D

tum verbi coeleftis acquirit ; ipfa eft enim re-

fpiritualibus, ad bona illorum exempla appre-

feQio, quz faginat animam,

Í

j hoti

3.m

quz impinguat

hendenda,coníervandi,nancifci poffumus oc-

,

Gd

R. P. Leln. Bibi, Man, Tom. Ll

ua

caíig-

40

e

,

-

——

L

156

JBibliotbece Manualis Concionatorice

l

T

cafionems aut enim folitudinem amant, aut

eam effe&tu operis fui cordi infixerit audiene

[Ü

tis. In dubium nequaquam revocari poteft,

in contemplativa occupdntur; vel aliis corpo-

g

ralibus & fpiritualibus vacant mifericordix

quin, quod $. Hieronymus, v. g. S. Bernardus,

di

operibus ; Hec igitur librorum bonorum eft

vel S. Auguftinus, auct alii SS. Patres, & Scri-

di

prerogativa, quod cos tempore nobis quo-

ptores in libris fuis tradiderunt; ipfimet ope-

ribus fuis ftrenue fuerint executi; hanc au-

pO

cunque beneplacito pervolvere poflimus,

Q

quodque dum nobis maxime arridet; cum

tem certitudinem in iis, qui predicant; mini-

ht

fan&is eorem authoribus converfemur, ho-

me habemus , imo cum fummo ecclefiz ma-

Ü

rumque imbibamus fpiritum & devotionem,

lo fpe numero experimur,; quod bene qui-

v. g. S. Hieronymi;, S. Bernardi, S. Auguftini,

dem verbum Dei predicent, & tamen pefli-

n

pf

epernaró.

S. Gregorii, aliorumque fimilium. 3. Concio

me vivant. Optime proinde S. Ifidorus Pe- S. Ifid.1 2

ut plurimum nullum in aufcultante, quando

lufiotaait: Vita fine fermone magis prodeffe €P. 275:

ii 10

is diftra&tus eft, affert fru&um ; Interea nam-

folet, quam fermo fine vita; nam illa etiam

*

que totum, quod dicitur, preterit & eva-

tacens prodeft, hic autem etiam clamans mo-

jilovo. Tf

nefcit, quantumcunque cum fpiritu & ener--

leftiam adfert. Libri vero przdicatores fünt

gia veritatem inculcare nitatur przdicator,

muti pariter & loquaces, quia ad cor nobis

f« 0331

f

preterquam quod labilis (it auditoris memo-

loquuntur: Loquentur tibi, & de corde fuo

ria, vel etiam minime accedat difpofitus ad

proferent eloquia: Imo libros fpirituales le-

u

divinum illud in cordis füi terra radicandum

gentibus non Jam libri, fed ipíemet Deus li-

femen: cum tamen econtra doCtrine affe-

bris tanquam inftrumento utens przdicat, &

q

Gus, maximz pietatis chriftianz , veritates

ad virtutem & profectum illos excitat. 7. Prae-

zternz, ad placitum noftrum in chartis, quz

dicatores nonnunquam plaufibilibus magis

«

u

non prztervolent, indelebiliter reperiantur

ftudent conceptibus, oftentationi ingenii, fa-

Quintil.

impreffz. Unde Quintilianus ait, le&io li-

cundiz, memoriz, & do&trinz, magis ut au-

ti

inft. orat. bera eft, nec actionis impetu tranícurrit, fed

ditoribus placeant, quam ut fpirituali anima-

j

It

f

.

l1161« repetere fzpius licet, five dubites, (ive me-

rum profectui de

ervi

ant, adverfüs quos Gil- Gillibertus

bu

Gillibertus moriz penitus affigere velis. Hinc & Gilli-

libertus Abbas calamum fuum his verbis exa- Abbas 27.

di

f. in Cant.

Abbas.

bertus Abbas fapienter dixit: Bonum eft, (i

cuit: Student magis alta, quam apta dicere,

Qu

f. 47*

i (Cribantur verba,volat enim irrevocabile vere«

facientes apud infirmas intelligentias mira-

k

Can;.

bum, nifi fcripto mandetur. Scriptura ver-

culum fuüi, non ipforum falutem operantes.

bum & ftabile facit, & vifibile. Mandatüm

Ex libris autem unusquisque eligere poteft

paginz repofcetur, cum voles. Bonus depo-

illos, qui fuz funt proportionati capacitati,

fitarius eft liber, integre, quod acceperit, re-

magisque proficui, libri quoque de vanita-

fignanss cum voles, fumes: ubi voles, leges:

te vel applaufü füfpecti non funt, fed veri-

&

. quamdiu voles, moraberis. Scriptura memo-

tatis & devotionis funt inftrumenta,

Pra-

Türre,

rig reparatrix eft, quia verbi réprefentatrix

terea ex przdicatoribus multi (unt , qui po-

ttt, t ep

e(t. .'Tuto verbi taedicamenta illic condis;

tius ob interefíe proprium, quam ob falu-

1 $B- |

fervantur enim illzía.

Si verbum medendi

Con-

tem animarum, przdicationi vacant.

ttdid, C "

vim habet, cum dicitur: cur non habet, cam

tra quos Hugo Cardinalis, ad illa fe reie&ens

&

verba Numerorum. $. Swmne tibi duas tubas ar-

Vr -

legitur? Si bona curatio, cum dicis: cur non

Manfi 6.c. bona, cum legis? 4.Quod Predicatores, Ma-

genteas: ita [cribit: Prima tuba eft verbum

] d vi m

n. 6.

folit

giftros fpirituales, exhorvationes & conferen-

pr&dicationis , fecunda eft exemplum boni

d

tias facras, viva voce fa&tas, in noftro non

operis. Tuba, per quam defignatur pradica-

habeamus arbitrio, fiquidera hzc omnia tem-

. tio, non refonat, ni(i vacua, & predicator

Im

pus, & locum, congregatrionesque illis prae-

debet effe vacuus per rerum terrenarum nc-

Miv

Ícriptas habent, non vero libri, quos quovis

gle&um. 'Tales autem przdicatores funt li-

vis teinpore, & ubicunque nobis placet; cum

bri, qui aliud intereffe non habent, prater-

Manfi

attentione & profe&u legere poffumus, ipfi

quam animarum noftrarum falutem. D Chry- S. Chcyf.

dit

t1. Q

docebunt te, loquentur tibi, & de corde fuo

foftomus poftquam vanos rejeciffet audito- ho. 54. in

l,

hu

Ibid. n, 7. proferent eloquia. j.Libriomnicum libertate

rura applaufüus, tandem proteftabatur dicens ; C

tií

& differentia,depofito omni timore & humano

Mea laus eft, & fümmus plaufus, fi quis a

dj

refpectu , os, a quibus leguntur, reprehen-

vitiis ad virtutem convertatur.

Hurc au-

.

In

dunt & corrigunt; cum tamen ex alia parte

tem finem libri facri infallibiliter affequun-

L]

alt

per experientiam videamus, quod viris etiam

tur, de qui

bus proinde S. Bernardinus air: $. Bern. S

p

zelofiffimis nonnunquam animus defit, ut

per le&tionem vitia deftruuntur, & virtutes 56* de mo-

0

e€

$i

alios,& maxime períonas in dignitate pofitas,

in anima nutriuntur.

viv.

& A

» At

earumque fcandala & iniquitates, velut alter

quidam Joannes Baptifta, fermone perftrin-

$. VIII.

Weity, i

ant. Hinc libri fpeculo comparantur, quod

unicuique fine adulatione, omnique cum fide-

N

litate & finceritate proprios faciei defe&tus

'MEDIæ

Q

Caffianus

patefaciat, dummodo illud infpiciat. 6. Ver-

€oll, 11.

4dà lettionem utilitei peragen-

à

bum Dei predicatum alteri quoque fübjacet

t

Cs 4

incommodo, cujus libri facri & fpirituales

dam.

In

fant expertes; videlicet defectibus eorum,qui

Dactianus

fi

illud annuntiant. Nam;ut Caffianus ait, nun-

Yatio, hinc Dacrianus Abbas dicebat: fi-

Abbas in

te

quam erit efhicax inflituenus autboritas ; nifi

-* cut Patres teftati fünt, utile eft; aleclione fpec. Mo.

D

adnach.

*

D.2

ä

Ü

Tituus LXXXIV.. Letiio [bi;-imzzs.

|

157

;

ad orationem feu meditationem tranfire; & — VII. Ruminaæ;i létta, uti Joannes

Ximenes Vita Alva-

)

rurfüm ab oratione ad lectionem recurrere,

Coadjutor e Societate JESU facere íolebar ;rez. c. 45.

la

ut, dum oratioleCtioni, & le&tio orationi lau-

hinc ad lectionem fe conferens dicebat: Ea-

dabili viciffitudine fuccedit, tollatur fafti-

mus nunc ad ruminandum: Ovis enim, nifi

^

dium, animusque velut recens ad opus pro«

ruminaret, non pinguefceret. Id ipfum etiam

l«

pofitum femper vigeat, & ex utraque fructus

fuafit S. Ambrofius, confiderans preceptum s. Ambrof,

l

copiofior referatur.

Et quid vetat, quo mi-

illud aDeo populo fuo electo traditum: Omne, in Pf, 118.

-

nus in ipfa etiam le&tione breviusculas quas-

quod ruminat in pecoribus, comedetis,inquit : Non

"

dam orationes fübinde formes, & ad Deum

ergo perfun&torie tranfeamus, quz legimus,

e' SO md. l 2' |

per fan&ta defideria afpires?

ut tunc tantum , cum legimus ea, in memo-

[etQ 275

S.Bernard.

IL. Certis boris certe le&ioni oacandum e[l:

riam eorum redire videamur, fed etiam cum

de vita fo- fortuita enim & varia lectio,

& quaf(i cafu re«

abeft codex manibus; tanquam animantia,

s

llit.

perta, non edificat, fed reddit animam infta-

qua probantur, & munda habentur in legé,

bilem, & leviter admiffa, levius recedit a me-

t

etiam cum non pafcuntur, ruminare coníue-

lg

Bellov.l.2. moria. Qua propter &Seneca moralis, a Bel-

verunt, ex femetipfis alimenta fibi recondita

fpec. c.33. lovacenfi citatus, in epiftola 3. ait: [llud au-

u

proferentes; ita & nos de noftre memoriz

Q.

tem vide, ne leGtio ifta multorum auctorum,

thefauro, & interioribus noftris ruminandum

& omnis generis voluminum, habeat aliquid

l.

nobis pabulum fpirituale promamus. Hinc

vagum & inftabile; certis ingeniis immorari,

aliqui füadent, lectores columbam imitentur,

& innutriri oportet, fi velis aliquid trahere,

quz bibitura coelum verfüs caput elevare

uod in animo fideliter fedeat. Pauloque poft

folet, pofteaque iterum bibere: ita & ani-

5is

adducit hanc (imilitadinem: Nil zque fani-

ja

ma virtuofa, poftquam libros devotos legit,

lo

tatem impedit, ut remediorum crebra muta-

aliquemque applicatione dignum offendic

tio, diftrahit animum librorum multitudo.

ld

fenfum, mentem ad Deum elevet 5 oportet

1. Gilibérti

Itaque cum legere non poffis, quantum ha-

lecta meditetur, pofteaque ad le&ionem re-

bueris, fat eft habere, quantum legas; fafti-

deat ; quod ad propo(itum S. Bernardus ac- s Bernard.

