dientis ftomachi eft, multa degufítare. Citat-

commodam hanc adducit fimilitudinem: Inin c. 6.

" f ia Cant,

que aliam quandam ejusdem Senecz epiíto-

omni Ícriptura tantum diftat ítudium a Cant.

lam,quz eft 45. in ordine, ubi ita fcribit: Non

lectione, quantum amicitia ab hofpitio, fo-

i

refert, quam multos libros, fed quam bonos

cialis affeCtio a fortuita falutatione.

Quem

lt

legas; ledio certa prode(t, varia delectat.

eundem üïpervacaneæ circa multorum libro-

tj

Varro ad Themidem inquit: Sic multi libros

rum lectionem applicationis abufüm Seneca Seneca

d«

deguítant, ut convivz delicias; fed cito trans-

pariter deteftatur eadem fimilitudine, dumep. a.

[

curía citius labuntur.

inquit: ln peregrinatione vitam agentibus

Y«

'Turre.

IIL. Continuatim, & non faltando legere, Cepe

hoc evenit, ut multa hofpitia habeant, nul-

a

crem. in enim intelli

gentia pofterior dependet ex pri-

las'amicitias. Idem accidit neceffe eft eis,

W.

reg. S.

*'mis, & quia ficut in unoquoque opere cura-

nedi&.

C.

ui nullius fe ingenio familiariter applicant,

Jl

tur inveniri fübítantia, ita univerfz do&rinæ

ed omnia curfim &

[

& difciplinz noverca eft.

| properanter transmite

tunt.

]«

SDBernard, — IV. Eo affettu legere libros, quo fcripti fant s

dm

l. de vità nunquam enim ingredieris in fenfum Pauli,

äj : IXO

0nt

folit.

donec ufu bonz intentionis in leCtione ejus;

ASCETICA.

(

& ftudio aífiduze meditationis fpiritum ejus

í

UI

imbiberis. Nunquam intelliges David, do-

L primis laborare debet afceta, ut dignam de S.s. Bonav,

lte

nec ipía experientia ipfos Píalmorum affe-

- Scripturg excellentia e[limationem . concipiat, S. 13. in

&us indueris.

l.

Sicque de reliquis.

quem in finem ferviet illi, quod SS. Patres Hexamer.

d

|

Manfi

V. Cum bumnilitate legere; nam, ut Manfi re-

pronunciarunt, & fpecialiter S. Bonaventura,

diíc. 12.

$ Cnt ]

&e advertit,intelligentia (acrarum litterarum

qui dixit : LiberScripturz eft reparativus to-

|

n. 2.

humilibus premiffa fuit,quialicet myfteria al-

tius mundi, ad Deum cognofcendum laudan-

['0- no ) [

Uen:

15;

tiffima & imperfcrutabilia revelentur iis, qui

dum, amandum. Sed & S. Laurentius Jufti s. Lauren-

$4

divinis in litteris ftudent; magis tamen eis;qui

nianus, fan&tz paginz, inquit, potiffime bo- tius Juft.

in affi(tentia divina confidanr. Unde Salvator

nitatem conditoris commendant, ^ Noftramde caft.

40

ait: Zbfcondifli bec a [apientibus , & revelajti ea

voluit per has Deus erudire ignorantiam, in- connub.

un $B. À

parvulis. EcThomas a Kempis monet,;inquiens:

TP

formare fidem, fpem folidare, ablactare a vifi-^ ! *

$0. deime

Si vis profectum haurire, lege humiliter.

bilibus, & invifibilibus pafcere. Prorfüs totus

( 05

s. Atha'

VI. Bene vivere; ut monuit S. Athanafius di-

df) beftt

W.

czcatus effec mundus absque adminiculoScri-

ä

naf l. de

cens: AdScripturarum imaginem,verumque

pturarum, quz confundunt errores, iniquis

incarn,

intelle&ctum, opus eft vita proba; animo puro,

fupplicia minantur zterna, juftisque pramia

& virtute, quz fecundum Chriftum eft. Et

pollicentur perpetua. Singulariter vero hoc in

matullistiE i

paulo poft fubdit: (ine pura mente, & San&to-

genere notandum efít, quod S.Thom. Vill. fa s.Thomas

rum imitatione , nemo comprehenderit San-

pienter pronunciavit, qui, cum ante dixiffet : Villan.

&orum verba. Quemadmodum fi quis intue-

Arsartium eft,fervireDeo; füprema fapientia, conc. 2» in

ri velit folis jubar,oculos plane detergit,atque

Ícire bene vivere ; fihanc nofti, etiamfi cetera Pom . 1.

in fplendorem redigit,quantum poteft ad ejus

nefcias, fapientiffimus es; qui hanc nefcit,

u re«

fimilitadinem , cujus confípiciendi defiderio

quidquid (ciat, ignorantiffimus eft ; hancom-

actlllïu'

tenetur, fefe purificans, ut ita oculus jam lu-

nes Chriftiani profitentur: Quid enim aliud

f

Abbas M

"

:R Chri

ftianifinus,. nifi ars

docens homings

pne p

mini rþdditur, »xlumen folis fzontemplctur.

u35

1

10

Chu

. Pie

L d

——

Bibliotbece Manualis Concionatorie

158

Ü

pie vivere, placere;& fervire Deo? poftea hzc

&ore: Illein perfectione religiofa fe profeciffe

f

h

verba fübjungit: Nam hujus artis regulas &

Íciat, cui de imitatione liber hic valde place-

recepta docetEvangelium,&Scriptura facra.

bit. A viris religiofis laudari hunc libellum

lL

rationabile eít, fed valde mirum apud infide-

n

II. - No[Je debet , quos libros pracipue um ipfe le-

gere, tum aliis fuadere debeat ; quos quidem Ni-

les in pretio effe. Narrat idem Henricus,quene

gu

dam exordine noflro navigafle redimendo-

ronus ad tria revocandos putat, nempe ad

S. Scripturam; quz ficut alios libros dignitate

rum captivorum gratia, Argirium Mauritaniee

K

(quod oppidum Alger vulgo dicitur, eftque

d

& utilitate longiffime antecellit, ita merito

etiam prz reliquis füadenda eft illis, qui capa-

piratarumMaurorum receptaculum mariT yre

ces funt: AdSS. Patres, de quibus loquebatur

rheno infeftiffimum) ab rege; qui chriftianus

$

S. Philippus Nerius,quando dicebat,legendos

fuerat, in Bibliothecam introductum: porre-

E

effe libros, qui a littera S. incipiunt,in horum

Gos illi varios codices vifendos, atque in his

Á

enim le&tione pietas & devotio non folum non

libellum hunc de imitando Chrifto vulgari

t

vacillat, fed magis ftabilitur, & augetur. Et

Turcarum lingua converfum. . Qui rex illud

l«

tandem ad libros alierum fcriptorum, prece-

adjecit memorabile: Pluris fefe unicum illum

a

pta afcetica & exempla falutaria continentes,

facere, quam reliquos omnes Mahumetano-

t

inter quos collationes & vite Patrum przci-

rum. $.lgnatius nofter, quod aliis fuadebat

(

pue commendantur ; quid enim hz aliud fünt,

faciendum, ipíc przftabat, qui quotidie ante

Dil

$. Bened. inquit $. Benedi&tus , niíi bene viventium &

prandium caput unum ex hoc libello legebat

do

in c.7. reg. obedientium monachorum exempla;,& inflru-

€0,quo difpofita fünt,ordine,poft prandium al-

p

menta virtutum? Hinc ex eorum le&tione $.

terum,quod fortuita codicis apertio dabat,in-

N

Thomas Aquinas,S.Dominicus,S. Fulgentius,

veniens in eo femper materiam (tatui pracfenti

accommodatam. 'Traditum hoc eft memorix

g

'S. Philippus Nerius, Spiritum fan&itatis pr«-

be

cipue haufiffe fcribuntur. Sed & libellus de

pofterorum a .udovico Gonzalez, qui Joan-

M

imiiatione Chriftli a Venerabili Patre Thoma

nis III. Lufitaniz regis rogatu, S. Ignatii vi-

g

p

Kempenfi fcriptus prz reliquis commendari

tam ac mores obíervaverat. In archivo ro-

hu

Apud Ni-tmeretur. Eft enim, tefte Bellarmino, opufcue

mane domus hec obfervatio manuícripta

hü

gron. tr.3. jum utiliffimum,& jure in tota ecclefia fummo

confervatur. Addit Petrus Ribadeneira,eidem

ib

c.3.f.189- ompium confenfü receptum,& frequentatum,

S. Ignatio placuiffe adeo lectionem hujus li-

N

& in omnes linguas converfum. Ego certe ab

bri,ut multorum judicio, vita ipfius facta ef-

adole(centia,& usque in (enectam hocopufcu-

fec imago viva do&rinz libello inclu(z.

äarr:dlus;

lum fzpiffime volvi,& revolvi,& femper mihi

t0.5,]

PI,

novum apparuit, &

unc etiam mirifice cordi

B ANoffe delet , quid de profafvzommvlz'brorum.Nigrömii

r

6j2 hp

meo fapit. Georgius Mayr noftre Societatis,

lectione féntiendum /fit ,. idelicet [1 falutaria princi- tra&.afcet.

"

qui eum Grzcum fecit, in omnes propemo-

ia moralia contineant, po[Je eos licite & cum frutius €3« & -

qü

fif$

dum variarum nationum extra Europam ubi-

legi; (ic enim fuadet inprimis authoritas mul-

||

que fparfarum linguas translatum effe affir-

torum Patrum fpiritualium, qui magni fece-

[

]i

mat. Qui dire&orium exercitiorum confcri-

runt Philofophorum de virtutibus doctrinam.

pferunt, canti eftimant hunc librum, ut eum

DeS.Bafilio nihil attinet dicere,qui docetmo-

Qu

unum

leo

bel

o

i permittant ab eo, qui facit exerci-

dum exprimendz ex illis utilitatis; quoties

(&

tia in hebdomada prima, quo tempore quzvis

S. Hieron. axiomata Philofophorum produ-

alia lectio inaterdicitur. Ludovicus Pontanus

cit, ad probationem faarum conclufionum?

g

in vita Balchafaris Alvarez tradit his verbis il-

quoties S. Gregor. Nazianzenüs, atque Am-

p

lius viri fpiritualis de hoc libro magnam opi-

brofius? S. Dorotheusin domefticis cohorta-

Tüt

di

nionem: Ejus fententiis frequenter utebatur

tionibns, tanquam apis argumento(ía, dicta

in exhortationibus, eo quod cordi adhzre-

Philofophorum decerpebat, atque diícipulis

ab

Ài

fcant, Deusque illas imprimat bono affectule-

porrigebat. Neque vero Patres antiquiores

gentibus. Et cum eíf«c Vifitator Provinciae

tantum id przftiterunt, fed etiam recentiores

?h

tr

Aragoniz,fecit,ut in ea agnofcerent ejus libri

Magiftri.S.Bernardus ad fratres de monteDei,

ufüm, cujus emolumentum experientia illi

precepta fcribens vitz religiofz, monitum de

h

U

perceperunt, invenientes finguli, quacunque

viro gravi, fibitanquam pzdagogo & cuftode

ex parte eum aperirent, quod animz fuz con-

cogitationum conftituendo videtur a L. Sene-

Md

ht

veniebat.De eadem fortuita libelli hujus aper-

ca fumpfiffe, verba item ejusdem Philofophi

tione & le&tione cum aliquo fpiritnali proven-

fua fecit, ubi differuit de ele&tione fpirituali.

In

tu, extat item teflimonium Hermanni Hugo-

Umbertus pariter, JoannesTurrecremata,Lu-

QU ]

nis fcribentis hzc verba: Multos dicere tre-

dovicus Granatenfis, Senece fententiis fuos

Iüi

fpirituales tractatus afperferunt; Suadet id

ls .

quenter audivi folitos, fe ex libello Thomz a

&pitiy

Kempis fic (fortuita le&tione) quzrere in moe-

ipfam deinde etiam fructus fpiritualis, quem

pudliy

für

rore coníolationem, neque fere unquam falli.

a fe colle&tum electione Philofophorum mo-

Gif, i Q

Multa quoque de laudilibus bujus libelli Hen-

ralium, fancti viri teftantur.

B. Auguftinus

I

val

ricusSommalius nofter in epiftola dedicatoria

agens de ledtione libri Tulliani, qui dicebatur

Q

illi przpofita: Inter cztera, totius chriftiange

Hortenfius, & continebat exhortationem ad

lt

philofophie compendium eo contineri, non-

philofophiam, inter alia multa, quac de com-

H

ni(i parum pio difplicere poffe; non modo fa-

motione animi füi ad amorem fapientiz, &

i

miliarem, fed etiam ducem vitz,ac magi(trum

ejus iminortalitatis , excitata per eum li-

effe oportere : Quod de M.Tullio Quintilianus

brum, hzc ait: Ille vero liber mutavit affe-

pe

pronunciavit ; ille fe profeciffe fciat, cui Cice-

&um meum, & ad ce ipfüm, Domine, muta-

vit preces meas, & vota ac defideria me fe-

xo v.aldc placebit; dic/i poffe verius de hoc aus

' cit;

*

159

. Tituläs ALXXXIN. Leö?iokf;]þb*ituäiis.

t

cit alia; Viluit mihi repente omnis vana

rzque virtuti chri&ianæu, auferendo ab illis,

Ípes, &immortalitatem fapientiz concupifce -

quidquid. eft reprehenfibile.aCtionum profa-

bam , zílu cordis incredibili , & (urgente

narum, hominum gentilium , & , ut facer

u

jam ceeperam , ut ad te redirem. . De $, Ca-

l

textus ait : feparandum eft pretiofum a vili.

xolo Cardinali tres cjus vite fcriptores , Au-

.

guftinus Valerius Cardinpalis ; oculatus teítis;

IV. Neffe debet , quis pracipue finis leGkioni buic Alcuinusl.

frafigendus fi£, nimirum is ; qui ab Alcuino de virt. &

Carolus a ba(ilica Petri Epifcopus Navariz ,

ac foannes Petrus Gluffianus tradust , .eum

indicatus eft, dicente : Ille beatus eft , qui Vi* €- &

ü

divinas fcripturas legens, verba vertit in ope-

delectatum tum aliorum: bonorum Philofo-.

S

ra. Hinc & S. Hieronymus hortatur: Memi-8. Hieron,

phorum moralium do&rina ,'tum precipue

neris Dei illa verba effe ,. qui legem füamapudManfi

Stoicorum fententia; lecitaffe frequenter

H

non folum fciri , fed etiam impleri jubet. 3Pfe. r

Enchiridium Epicteti, cum Cardina!is Romz

"

juvenis degeret , ejusque precepta per id

Quid enim prodeft, inquit S. B.cmardus,sfne.rnard

le&ione continua tempus occupare; San&o« de fchola

tempus obíervare vifum. . Horum librorum

rum gefta & fcripta , legendo transcurrere, cauftr.

le&ione atque ítudio fatebatur fe mirifice in-

j

nifi ea etiam mafticando & ruminando füc-

citatum ad. comprimendas animi perturba-

cum eliciamus , & transglutiendo usque ad

àt

tiones, ac perfectam ejusdem moderationem

£

cordis intima transtnittamus ? Certe , qui ApudMan-

comparandam. Pudet Religiofum quemque,

facras litteras legit , neque quod legit, ad/ dife. n,

"N

nifi fa&us (it effrons , attente confiderantem.

1.

aCtionem confert , fimilis eft ei, qui crebro !*

documenta vite melioris ; quz. de Philofo--

feminat, merit nunquam ; Itemque mulieri,

l.

phia morali petuntur , rationi non parere;

qus parit femper , fed natos illico fepelit; ut

l]

quam Philofophi non pauci (ine lumine evan..

d

gelii ducem ac magiftram fequebantur,.| Eru-

re&te quidam contemplativus dixit.

beícit vir ipgenuus ac perfectionis amans, le-

V. ANo[fe debet , quo ordine fibi fabferviant leftio, S f!emaid.

]«

gens heroicas virtutum actiones quorundam

weditatie, €9' oratio 5 quem quidem $. Bernar. .. c.

)

Philofophorum , nec finit fe pacienria incom-

dus indicavit , dum dixit : Le&tio quafi foli--

ü

modorum a Socrate , conteinptione. rerim

dum cibum ori apponit , meditatio mafticat,

humanarum a Diogene, ítudio paupertatis

& frangit ; oratio laporem acquirit. Unde &ldem de

ls

ab Epicteto, amore veritatis 3b Ariítotele

alibi dicit: Sed & de quotidiana le&tione ali. vit«folitar.

f.

füperari. . Quis vero modus in his authori«

quid quotidie in ventrem memoriz dimittene

bus legendis (it obfervandusin (imili le&tione,

dum eft, quod fidelius digeratur, & furfum

JBarradius prudenter indicavit Seba(lianus Barradius di-

revocatum crebrius ruminetur, quod propo-

t9. 3. . 3- cens : Legendi quidem funt Ethnicorum li-

fito conveniat ,. quod intentioni proficiat ,

M Nigrin

Tetridalct,

"Y

* 34 "- bri, non quidem lafcivi ac turpes, fed ii

quod detineat animum , ut aliena cogitare

qui aliquid utilitatis, non lafcivie , Chriftia-

non libeat.

jyfeg u

.

nis adferre poffunt ;5 quo autem modo (int

: NI No[fe debet caujää , Que fa]lidium creant,üugo Vi&.

legendi ,. Hieronymus docet , propofita fimi-

a

lettionis , ut eas removere pojjt ; quas breviter in-1. 5. erud.

"

litudine ex libro Deuteronomii , capite.2 1.

dicavit Hugo Victorinus, dum dixit : Lectiodidafc. c.

uo loco precepit Dominus, ut captam in

duobus riodis animo faflidium ingerere folet,?-

*

bello pulchram foeminam, uxorem nemo du«

& affligere fpiritum , qualitate videlicet, (i

cere audeat , nifi prius cxífariem raíerit, un-

"

obícurior fuerit ; & quantitate, fi prolixior

DJ

gues circumciderit, veftemque , in qua ca-

exflitetit, in düoutroque , magno uti mo-

pta eft, depofuerit. Idem in libris Ethnico-

]

deramine oportét, ne quod ad rectionem

P

rum faciendum ; Radenda fünt & exploden-

da multa, quz a chriftiana fide vel caftitate

quzfitum eft , fumatur ad fuffocationem.

]

abhorrent, multaque circumcidenda inutilia.

VA. ANoffe. debet , quid. dicendwm [it. illis , qui

lis

Audiamus Hieronymum : Quando, inquit,

objiciunt y* fe mon inteligere. atis , quz legunt.

6

Philofophos legimus , quando in manus nos

Quem ad finem conducet, quod in vitis Pa-

6s

ftras libri veniunt fapientiz fzecularis, fi quid

wum legitur , quod fcilicet quidam mova-

an

in eis utile reperimus , ad noftrum dogma

chus apud S. Aríenium conquerebatur , (ibi

e

convertimus : $i quid vero füperfluum , de

facrarum literazum , quas & noffer & didi«

le

idolis, de amore, de cura fzcularium rerum;

ciflet , intelle&um perdificilem effe, & re

Q

hzc radamus, his calvitium iaducimus, hzc

ipfa experiri fe , quod exilis admodum con-

hi

in unguium morem ferro acutiflimo defeca-

folatio ex iis ad (e redeat, eaque de cauía

ll

S. Franci- mus.

$ed & S Francifcus Salefius ejusdem

animam fuam vehementer turbari; Ad quz

U

fcus Sale- fuit fententiz, hinc fcripfit fequens inonitum.

Arfenius: Fili ri , neceffe eft, ut magno

n

fius l. z.

Et de hiftoriis profanis quid dicam ? bonzne

cum ardore meditationi divinz do&trinz in-

epiftolar.

id

fünt, an malz? bonz funt utique, fed utene

fiftas : Audivi enim ex Abbate Poemene ,

J

ypudMan-

dum eft iilis, quemadmodum fungis , id eft,

aliisque Patribus, quod ferpentium incanta-

fl ditc, 13.

l

B. 3.

valde raro, & folum ad excitandum appeti-

tores ip(imet verba , quibus ferpentes effafci-

us

tum, & tunc quidem etíam convenit, ut

nant, non intelligant , ferpentes autem au-

Ul

bene fint digeftz , & przparatx , &, ut S.

dientes verba ca incelligant, eorum vim pere

il

Hieronymus ait, precidendi fünt illis un-

cipiant, eisque obediant. Idem & nobis fa-

m-

gues & capilli, quemadmodum Ifraelitze mu-

ciendum eft, etiam(i virtrutem & efficaciam

lieribus captis, quando eas in uxores acci-

facrarum litterarum plene non intelligimus ;

li

peré volebant, folebant facere , id eft, to-

attamen virtutem verborum diaboli perci-

ss cenncmmrvmmeeemee m momem n r

piunt & fugantur,

fen

taliter accommodandz fünt Evangelio , ve«

d

'$. X.

E

[e.

e

ii

d

!

Bibliotbece Manualis. Concionatofia

160

5 x

VI. Sapicntiüïmus qpidam aliquando di- Hügo

—— T

LLANEA ET CONCEPTUS

xiffe fertur,. fumma lapientia , loqui cum Vi&. 5. de

MISCE

fapientioribus fine voce. Quo & Hugo Vi« erud. di-

fenDd

" PRAEDICABILES.

&orinus , ubi de chriftianz diíciplinge &d3le* * 7*

mlip,sac

anlita:.

Ícientiz facre profeQtu. tractat ,^ refpexiffe

videtur , ait. namque : Hzc vero ícientia

S, Chryf.

b D.'

Chryfoftomus confiderans, quod He-

if

ho, 41. in

-brei prima vice miraculofüm & in-

duobus ;modis comparatur , videlicet ex-

Matth.

ufitatum Mannz cibum videntes , attoniti di-

emplo &!doctrina, utrique autem bono-

n

xerint: Aanbu, Manbu? id eít , quid eft

rum librorum ftudium & lectura opitulaturs

hoc ? ad noftrum profeé&tum fequentem inde

Exemplo, quando SanQtorum fa&a legimus ;

doctrina, quando eorum dic&ta ad difciplinam

eruit moralitatem : Ut quotiescunque audi-

mus verbum, vel etiam quotiescunque legi-

noftram pertinentia difcimus.

mus verbum , admoneat nos iplum nomen

VIi. In Luciferi contra fe infultibus, Sal- Manf

E

requirere , quid eft hoc, quod audimus?

vator nofter, ne füccumberet, non una, feddifc. 16,n.

vel quid eft hoc, quod legimus? ..

trina vice facram ebjecit fcripturam. Hisque -

f

lo fuo

armis dexterrimis vicit , fugavitque inimi-

$.Bern.de . II. Deus enim in Levitico hoc popu

&al.clauft, divinum preceptum impofuit : omne quod

cum infernalem : Pade fatane €c. tunc reli-

quit eum diabolus. Certum vero eft, quod

f

habet divifam ungulam , & ruminat in peco-

ribus, comedetis; quia omnia in figura con-

omnis Chrifti a&io, noflra fit inftrructios Ac

li

tingebant illis , ideo Philo Hebrzus illius

proinde a dzmone fe tentari permifit, cujus

)

precepti declarans myíterium , Deum hoc

vi&tor effici voluit , facros ei libros objicien-

d

precepto infinuare voluiffe dixit , non füffi-

do , ut nos doceret , quod per horum libro-

rum lectionem aftuti ferpentes evadere pof-

2

Pw

S. Chryf. cere , ut cibus verbi Dei , quo noftra alitur

fimus infidias & infeftationes.

ho. $2: i anima , deglutiatur , fed infuüper neceffum

Unde Caje-

f

Joan.

eft, ut ruminetur, ad hoc, ut in noftram

tanus ait : Difcamus hic omnes arma noftra

Manfi

convertatur fübftantiam,& alimentum : Unde

effe facras fcripturas.

Cornelius Janfenius

díc. 16 ;

Diog. La-

& Diogenes Laertius, Philofophus mertalis ,

exinde eandem pariter deducit moralitatem;

1 12;

inquiens , nulla contra diabolum efficaciora

er;ius.

de bonis libris per nos ledtis agens, id ipfum

Q

pulcherrima hac confirmat fententia: opor-

efle arma, quam fcripturarum meditationem

b

tet ifía animo potius, quam chartis inícrt-

& verbum Dei , quod eft gladius fpiritus;

bere. Aít prz omnibus vcritatem hanc quam

omnes facile refecans cupiditates carnis, fug-

clariffime expreffit D. Chryfoftomus , dum

geftionesque diaboli. 5.'l'homas de Villanovas. Th. vil.

in concione in primam dominicam quadra-lan. conc

ait: Hortor, ut lectioni vacetis, fenfus im-

bibatis, eosque veftris inícribatis mentibus,

gefime , eandem ponderationem his . verbis 1. in Dom.

fe

proponit : Valde nobis in hoc Chriüüs com- !: Quadr.

quod cum Judai neglexerunt ; libros mani-

ü

nibus ferre jubebantur : Nos vero non in

mendavit facram Ícripturam ;; dum omnes

manibus, fed domi habeamus , imo cordi-

iftos diaboli conflictus facra

í

ritatibus füperavit.

fcriptu;æ auth?fä,

4l

bus, ut oportet ,. infcribamus , hoc enim

P

Ji

acto abíterfis vitze prefenris fordibus, futura

Damnum -vetite le£lionis. :

b

"

- VHI. Nota efthiftoria, quam liber Jo

fl*läeï:Origenæ

r

ona confequermur.

d

Uiilitas.

tradit de Achan; qui furro fuo contra Deihe. 7. in

& Boue .wHl; Dasesdiotir

ing fünt,quinque

frciba ,

pteceptum admiffo, populi illius, qui ma- Jotue.

0

gnis paffibus ad térra promiffz acquifitionen

f. s. Dom, quibus tota fcriptura comprehenditur; Quz

4« Qusdr. (ant hc? crede, fuge, age, tíme, appete:

properebat , victoriofum flitit curtum. . Cir-

Crede in Deum; Fuge vitium; Age bonum;

ca quod factum admirabuadus Origenes, ta-

Time fupplicium? Appete premium , volo

lem format difcurfum :: Videamus peccatum

quinque verba hzc (eníu meo loqui.

ejus quale fit; füuratus elt regulam auream,

$. Tieron.

lV. Sapiens ( Lector ) tefie S. Hieronymo

& pefüit eam in tabernaculo füo. Non puto;

O—Ó——— —

in Reg.

nunquam folus eft, habet fecum omnes, qui

in illo furto parvi auri, tantam vim fuiffe pec-

Monach. bonifíünt, & füerunt; & animum liberum,

cati, ut ram numerofam Domini ecclefiam'

quocungue vult, transfert; quod corpore

macularet. Sed videamus, neforteinterioris

non poteft , cogitatione comple&titur , & fi

intelligentize fit tanta ac tam gravis ácerbitas

Multus decor eft in verbis, &

" hominum inopia fuerit , loquitur cum Deo,

ifta peccati

S nf

nec unquam eft minus folus , quam cum fo-

multa in Philofophorum vel Rhetorum fermo-.

d (kfml

lus fuerit.

ne pulchritudo;qui ormnes de civitate Jericho;

8. Iüdor- lp

V. Obtentu orationis (monet S. 1fidorus)

id eft, hujus mundi homines. Siergoinvenias

1.de of- ne perdideris ledtionem , quia non femper

apud Philofophos perverfa luculenti fermonis

bi

Q

fic. Ecd. eam quilibet paratam poteft habere , cum

affertionibus decorata, ifta eft regula aurea,

€. IQo

orandi poteftas in promptu fit, ne putes par-

fed vide , ne te decipiat fulgor operis. ne te

it

Memen-

Qu

vam naíci utilitatem ex leQtionis auditu , fi-

rapiat fermonis aurei pulchritudo.

uidem oratio fit ipfa pinguior , dum mens

to, quia JESUS anathema juflit effe omne

l l, de N

recenti le&tione faginata, per divinarum re-

aurum , quod in Jericho fuerit inventum. Si

"6 g

M& ia

rum , quas nuper audivit imagines , currit;

Poétam legeris , modulatis verfibus & prz-

W

Nam & Mária foror Martliz , qua fedens ad

fulgido carmine deos, deasque texentem ,

in

pedes JEfu, forore negle&ta, verbum inten-

ne delecteris eloquii füavitate, regula aurea

Q

tius audiebat , bonam partem fibi elegiífe

cít; fieam füftuleris , & pofueris in taber-

naculo tuo , fi introduxeris in cor tuum ea,

u

Domigi voce firmatur.

qua

e

-

j

Tiulus LXXXIV.. Letiio fpiritualis.

I 6I

Hlpo

quz ab illis afferuntur, pollues omnem eccle-

Vià, $d

XI. S. ]oännes Apo&dlus in Apocalypf(i tbidem.

&ttd, d.

fiam Domini." Hoc fecit infelix Valentinus.&

hanc fibi vifionem in fpiritu oftenfam eífe

E

- Bafilides , hoc fecit & Marcion , Hzretici.

fcribit : Pidi, & de ore draconis , &9? de ore beflice

PetrusBlef- : 1X. Qusrunt nonnulli , cur demones.a

egre[Jos [piritus tres immnundos, in .nodum ranarum.

fen.Ep.56. corpore hominis obfeffi, a Chrifto exire juffi,

Porro per hunc draconem Rupertus Abbas

potius ab eodem petiere licentiam ingredien-

damonem intelligit, inquiens : Draconis no-

diin porcos , velutin centrum ipforum, quam

mine diàbolus fignificatur;. At vero quid hz

in alianobiliora animalia? Hujus utique caufa

ranz denotabant ?. Idem venerabilis Author

non eft alia.' quam quia libri obícceni & tur-

fÍcribens füper caput trigefimum fecundum

es, fapidiffimus funt demonum cibus, qui-

lib. primi Exod. & füper praefatum Apocal.

b

us ficuti porci glandibus fatiantur , quibus

textum , per hasce ranas lafcivorum Poéta-

S. Hieronymus in epiftola quadam , ad S.

rum libros , & tra&atus intelligendos effe,

M

Damafum., libros lafcivos (imiles effe dicit:

dicit ; De his enim idem Rupertus ait : Ro-

ii

&c proinde Petrus Bleffenfis in epiítola qua-

gitant [piritus immundos afpirare fibi, facri-

:10

dam , ad ejusdem nominis M. Perrum Ble(-

lega prafümptione deos appellantes, cum dz-

feníem ,. eum a le&ione librorum profano-

mones f(int.

Hi autem ex ore draconis in-

rum, in facrorum & fpiritualium lecturam

fernalis egrediuntur , quia libri & poemata

exhortans, his eum verbis affatur : Exi, quz-

illorum veri funt demonis partus.

C —— - 0

fo, de foeditate porcorum, nt pafcaris in de.

Damnum negletie, lettionis facre.

liciis domus Dei; meafà enim facre Scripturz

— XILO

Holofernes Bethuliam invafürus, quo Judith. «e.

contra omnes fpirituales nequitias tibi. parata

putatis ufüs fuerit ftratagemate ? dum cir-7- V 6

eft;: Ideo -menía tabernaculi ad Aquilonem

cuit per &yrum , reperit , quod.fons ; qui

pofita memoratur, proptetea fcriptum eft ;

influebat , aquz duc&tum illorum a parte au- Mznüi. ib.

Parafli in confpettu

ftrali extra civitatem dirigeret, & incidi prz- *

x

tribulant me. -

meo menfam 'adverv'[us. &0$ , quz

cepit aquzeductum illorum, . Philifthzi pari-

Manfi

difc. 16.

X. Perfona quzdam fide digniüïmä retu-

ter populum ele&um . devincere volentes,

lit; quod ; cum eo tempore, quo energu-

omnes gladiorum & lancearum fabros & ar-

h. 12»

menus quidam exorcizabatur , ad eundem

tifices e terra Ifrael evocarunt : Porro faber

|

quoque locum curiofitatis cau(ía juvenis qui-

ferrarius noninveniebatur in omni terra!frael,

caveant enim Philifthiim , ne forte facerent

)

dam ftudens conveniffet, demon eidem cum

magna benevolentiz fignificatione occurrit ,

Hebrzi gladium aut lanceam. Nunc igicur

dicens : Beneveneris , mi dile&te Presbyter,

tam Holofernes, quam Philifthzi , inimicos

TT

« an, conc.

qui miffale meum in finu tuo femper tecum

figurabant infernales , qui aquaeductus inci-

; 1 inDon

defers , alludendo ad poéma Ariofti , quod

dere conantur, armaque auferre ; fcilicec li-

, 1 Qd

femper fecum habebat', quocunque iret:

brorum facrorum lectionem , aut abolere,

Unde non fine caufa author quidam fe le-

autimpedire: Ita namque Glofía dictun: li-

&ionem profanam füpra modum deteftari,

bri Judith textum , & illum alium libri re-

ait: Sicut enim Chriftus (uos habet Evange-

gum interpretatur , dum ait : Hoc enim ma-

liftas, ita quoque damon Evangelio tot Poe-

xime diabolus ftudet , ut do&trinz fluenta,

tas & authores obícoenos & profanos , veluti

& virtutum arma auferat, & fic evitiam (uam

"Origets

totidem Evangeliftas fuos opponere

] 7 in

"

:

ZA

ZA AR L

L^

; t

:

ifur.

in interitum (ervorum Dei velociter expleat.

AAX UER A UAR

, [olüt,

e

d

G

v

S282

e2

XX

d

€

NT

0909:'06:09:0000000090

Bd

N

o9990

S LXXXV.

L

"

| *

A ETFT AS,

l.glE R

quem hortatur Apoftolus dicens : Nunc vero s, Cor. 8

e

& fa&to perficite, ut, quemadmodum prom- v. 11.

/QUOAD ESSENTIAM.

v

Definitio.

ptus eft animus voluntatis

, ita fit &perfi*cien-

di ex eo, quod habetis.

ä

I

$. Auguü.

Divifío.

;

ft virtus, ad lib

eras : largitidnes pbcü-

.

de defin.

niarum , (ine fpe retributionis, incli-

Duo fünt genera liberalitatis, Cicerone te- Lif,, 1. de

fte, unum eít in dando beneficio, alterum in offic,

nans. Vel, ut alius definit, eft ha-

bitus virtuofus in querendis erogandisque pe-

reddendo. Illud in noftro eft arbitrio, hoc ne-

gare non licet viro bono, fi quidem finegravi

ä

cuniis decorum fervans ; atque adeo initer ava-

damno przítare poffit.

ritiz & prodigalitatis extrema confiftens. Pe-

cuniz autem nomine intelligitur , quicquid

zdtius.

N

v,

ln

L. r. de pecuniis zftimari poteft, S. Ambrofius notat,

I läona fua Chr

ifto , pauperibusque ad

offic. c

eam etiam benignitatis & beneficentiz nomi«

ufüm fine tedio communicare.

J

58 & 30 ne appellari ; Benignitas quidem, fi precife

II. Eadem pro Dei honorr, & proximi ütj-

d

in affectu confiftat (neque enim fatis eft, in-

litate, liberaliter impendere. -

quit benefacere , nifi id ex bono fonte, hoc

III. Effe fugitantem litium , abhorrentem

eft, bona voluntate proficifcatur) beneficen-

ajurgiis, & fuo jure potius cedere , quam

ii C

LI

tie vero fi effectum cum affectu jungat , ad

aliena jura pulfare.

IV. Prz-

&. P. Lo'bn. Bif)i. Man. Ton. 41

e

e

165

JBibliotbece. Manualis Concionatorie

Ü

IV. Prevenire pteces alterius ; nam, ut

VI. Nunquam.eít vacua manus a munere, $. Greg. l.

x

fi arca cordis repleta eft bona voluntare.

19. tnot, J

pB

recte Poéta cecinit :

jl

Gratius eft donum, quod venit ante preces.

VlI. Nulli parvus eft cenfus, cui magnus

V. Liberali & benevolo affe&u offerre $

e(t animus : ne de rei familiaris menfüra pene

st

Q

pu

De viduis.nam liberalitas , tefte S. Ambrofio non cumulo

det modus pietatis.

patrimonii , fed largitatis definitur affectu.

Viil. Majora qui

dem fünt impendia divi

Nut

j tf

tum, & minora mediocrium : Sed nec difcre-

VI. Cito offérre , quod dare quis decrevit;

Ü

mam , ut Seneca reGte dixit, duplex fit boni-

:

pat fru&tus operum , ubi non deeít affectus

as, cum accedit celeritas.

operantium.

n

qu

XIL. Non diu differre negationem, fi dari

bü

In epift,

non poteft, quod petitur ; nam; tefte Caffia-

TX. Non putemus aliud, dum benefacimus S.Chryfoft,

no, honef(tius eft negare, quam longos ter-

ddam benefi hom. 27.

fit

aliis, quam quod magnum quo

n

4minos dare ; quia m

inus d,ecip.imrw,» cui ce-

cium apud. Deum deponamus. Nam ipfi fü- in Gen,

us

leriter negatur.

mus, qui beneficio fruimur, & m

;

ultum "lugri

Vitl L 4' |

$& v

inde nobis conciliamus.

14 m

- X. Parva ex voto offerentis fiunt magna vler, im

q

EX $ SCRIPTURA.

munera; confümunt autem authorem 'fuum, ferm.

N

Qualitas.

^

nt extorta.

]

'guæ —c-onüiteri

- . Dignitas.

'Ech 35* )lo j n"*ani'datO:-hil

arem fac vultum tuum, &

I

)

V2 lle

XI. Juftitia & beneficentia tam imm

oftä- La-&ant. l.

in exultatione fanctifica decimas tuas.

fet

Ibid. v.10.

ll. Bono animo redde gloriam Deo: &

les fünt ; quam mens & anima, quz bonis de iraDei,

non minus primitias manuum tuarum.

.operibus fimilitadinem Dei affequitur.

q

Xll. Nihil tam divinum habet homo;,

lbid v.14. 1II. Noli offerre munera prava , nequ

:

Hift, $u

-«enim fufcipit illa . ( Deus ).

quam de aliis benc mereri , tametfíi ille ma-

p2 li UM

Utilitas.

jora , hic minora bcncücia-confgratv, utere

1

AT

que nimirum pro viribus.

!]

J

Prov, o1,. IV. Munus ab'ï'c'onditum;cxfïnguïc iras, &

XIIL Hac eft felicitas co

mes; hzc efts. Gregor. -

V. 16.

hr

donum in finu indignationem maximam.

omnium virtutum laudatiffima: hzc affidec Nyff. ir

dil

V. Quioditayaritiam, longi fient dies ejus.

Deo.& magna eft cum ipío neceffitudine orat. de

A8.2o.v. 'VI. Beatiuseft magis dare, quam accipere.

pauper.

Ws

$35.

amand.

W

VII. Alii dividunt proprio ; & ditiores

coajun&a,

$. IV.

Prov. i, fiunt

; alii rapiunt non füa, & emper in

V. 240

egeítate fünt.

EXEMPLA

CAT

HOLIC A.

Mu

Eccl

Á

35.

VJII. Da Altiffimo fecundum datum ejus;

X. nulla in re ardentius & effufius Jovius in

du

v. !3.

& in bono oculo adinventionem facito ma-

I. l—?ïaco

quam.ad liberalitatis gloriam anhela- Leon. X,

nuum tuarum ; quoniam Dominus retribu-

P

vit, eos principe loco indignos exiftimans, l. 4

fia

tor eít, & fepties tantum reddet tibi.

qui.non benefica manu facultates fuas ero»

Dignitas.

E

garent, Purpuream crumenam quotidie. au«

n

Ecc. 35 TIX. Oblatio jufti impinguat altare; &odor

.reis nummis fibi repleri jubebat, ad incertas

i*

v. 8

fuavitatis eft in confpe&tu Altiffimi.

exercendz liberalitatis occafiones. Magnum

1

seteranorum militum ac exulum alebar nu-

Luti,

AV./ 8-

X. Sacrificium juíti acceptum eft, & me-

Opiít, tz. d

moriam ejus non oblivifcetur Dominus.

merum: nihilque vehementius contendebat,

136

illa

quam ut nemo calamitatem & fortunz ad-

£

: 5. ll[b

veríz maia ii Coniiupda patecietur. lanta

ide

agraítium popuiorum gratulatione atque lz-

i

OEX $S. PATRIBUS.

titia accip:cbatur , ut cuncti ejus adventum

ti

:

Qualitas.

fe vel fertiiifIimis metfibus fertiliorem fentire

Vilä D !

OT

8, Ambr.

