te devotos, qui utrumque chorum pecurren-

figrio, ad meliores emigravit. ^ *..:

2

i

tes, modohunc, modo illum excitabant, can-

tantibus aderant, & quafi congratulantes afta-

^XIX. De Angelo Pacio Ordinis

Miriorum Ibid, n.1«

refert idem Author.

Nocte manus ad Deum

[riden.

bant, & ut diutius illehymnus cum devotione

przcineretur, modis omnibus elaborare fata-

non fruftra tolli, verbis, exemploqug docuit

Propheta, quem omnes pleriquejfequuntur.

gebant. Intellexit quoque Vir fauctus, hym-

,

num illum vere effe familiarem ipfis, quos

Caeterum meridiem huic operi deftinare in-

füterat Pacius, & qua maxime diei tempefta-

J

tanta inftantia vidit operam dare, quatenusa

Ped,

fratribns ad honorem Dei cum fervore devo-

te mortales otia fettantur, ipfe, qui precum

Clllin.

tionis cantaretur. Cuidam etiam fratri fpiri-

continuus eflet, tum ipfam, quantum poterat,

42 62

tuali videre conceffum eft, dum idem hym-

intendebat, füique facti non unam reddebat - :

M líft

nus inciperetur, quod ab ore incipientis flama

rationem : & primo quidem, imitari fe Apo-

ftolos, qui ex veterit difciplina ad horam ora-

Tagis fplendo

ris erm?;päbat ; & furfum con-

cedebat.

tionis nonam templum adire confueverant,

deinde nullam fibi opportuniorem Deo exo- .

XVI. De Dominico Anadono ,'öra.iiiis

rando'ea videri, qua perfecto magno Chrifti

Josn.Rho. Predicatorum , fic fcribit Joannes Rho. Ge-

facrificio totius hominum generis falus con-

L3-€8- mina in hoc, quod fequitur, laus,

publica.&

dita eft : quid enini precibus aliud

/

n. 4e

^privata, continetur. Altera Valentini Caenobii

pOfcimus,',

quam quod ea nobis obveniat?

Patrum eft, qui centum ipfas Aras, facram in-

— XX. Clerici, qui Minores dici volueru

nt, Ibid. n.1z.

tra sedem, & dometftica clauftra, Deo excita-

eam fufcepere provinciam, ut femper domi

b

runt: ut mihi unius familia religio urbem

aliquos.in Dei oratione habeant occupatos,

l5c

tueri poffe, & coenobium illud gloriofiori elo-

ld

quodque finguli non poffunt, ut vicaria in-

gio, quam a centum . portis olim. Thebse, a

vicem opera praeftent. univerfi; caeloque affi-

centum altaribus cognomentum pofle defu-

miles fint domus illze, in

mere videatur.Altera Anadono debetur: nam

quibusa Dei laudi—

bus nünquam ceffatur.

quum tuendze altarium religioni fatis effe vi-

XXI. Seraphinum Cavallum Ord

deri poffet, domefticorum aliquem fingulas

mls Prae- ibïd. n.20,

dicatorum Generalem magiftrum, conftan-

- ad aras Deo quotidie fupplicare; nec leve id

tiffimze pietatis füiffe, tradunt annales: illud

ä

quanquam frequenti in familia, vel ad pietatis

ex nominis augurio memorabile, tres ipfas

augmentum, vel ad publicze falutis tutelam,

horas late difpanfis brachiis quondam orando

- momentum allaturum effet; quid de Anadoni

perfeveraffe; quem corporis habitum vix per

- orandi ftudio dicere nos convenit? qui unus

lemihoram a pauciffimis tolerari poffe credi-

,. fi aliorum ceffaffet induflria ,, omnium obivit

:ä

partes, & centum altaria quotidie circumiens,

derim ; fed ut beata illa Seraphim perpetuo

alis librata, Deum circumftant, fic ifte ne.no-

lingulisque advolutus, vir, minime alioqui

mine videretur indignus, immoto corpore

otiofus; praepotenti Deo laudis hoftias cen-

animum altiffimo volatu explicabat. :

tum, noyo atque admirabili hecatombes ge-

Á

nere immolayit,

Abundamus nimirum tem-

fiukas. —

pore, fi attendamus, neque illius fpatia fumma

. XXII. B. Virgo cum tanta affiduitate ora- Drexel, i.

mdn Q

| vitee Jactura, per negligentiam elabi finamus.

tioni vacabat, ut omnis ejus vita & operatio, Rof. mar«-

Jbid.n.z. XVII. Non minor in Joanne Dei orationis

tefte S. Alberto Magno, fuerit fedula precatio ; P* !. €. 9.

wl ]

contentio, quem non in le&ulo affli&um ja-

& ideo S. Ephrem eam Thuribulum aureum, .

centemque, fed genibus nixum ,. ardentiffi-

in quó fine irtermiffione thus orationis füa-

inas ad Deum preces fundentem , renovata

viffimum offerebatur, appellarit.

i

*

Pauli AnachoretarumPrincipis memoria mor-

. XXIII

. S. Bartholomzeus centi

es de die, & Maru?txa ^

talitatis extrema neceffitas occupavit, ac ve-

centies de nocte, flexis

(X

cavit.

;

genibus, orationi va-? c

*

luti religiofum illum corporis habitum reve-

rita, humi aflligere cadaver non eft aufa, ut

XXIV. S. Anton

ius falepe pertotam no&tem S»Aäïhanaf.

clariffima effet teftificatio, quam affidue orare

orans, exorto fole,dixit: Ah quid meimpedis, o.in ejus vita

confueviffet ille, cujus exuvize, ad quam longo

fol qui oriris,ab amoceniore me fole abftrahens *c. 6

1e ufu compofuerant, frigida in morte pietatis

XXV. Paulusin finibus, Aphricze quingen- Inid,

retinebant imaginem : abftulit illi mors ani-

torum monacboruin Pater, nullo vitze fuze die

mam & orationem, o

4

.,.

kais gelum noa l-

quidquam prius egit, quin trecertas orationes' ..

l

$,

culiflet.

f

*

)

genibusprovoluf:us Doinino ob

j

X V"f','

,

]

Tituu: CVL Oraiío.-

62!

id-n. 8*

( —XXV»I. S. Martinus Turonenfis Epifcopus — XXXIII. Thoriaas S—ïrlctus facerdotale pre. ibid. 1o,

;;./;M.V

ne cunc quidem cum laboraret manibus, lin»

cum breviarium quotidie ex formula psrcur-

n. 9.

guam ab oratione cohibuit ; imo in agone,

rit ad annum quintum füpra centefimum, qui

Meruit zternos in-

frigefcentibus jim membris labia adhuc mo-

vitz illi füapremus fuit.

vebat, nec prius orare deftitit, quam fubito

ter Dei laudatores enumerari, qui victis tem-

f

lumine circumfufius fpiricum reddidit.

porum legibus

Luc. 3.

XXVII. Anna vidua, tefte S. Luca, non di-

laudare perfeveravit.

pretisque Vicir(ï(ï;udinibus hic

fcedebat de templo, jejuniis & obíervationi-

v.37.

bus ferviens die ac nocte.

Uülitas.

Marulus

XXVIIIL. S. Martha centies per diem, &

XXXIV. Moyfes

quamdiu in vertice collis

l

centies per noctem fubmittere genua folita

manus elevabac, populus Ifraeliticus contra

fuit, dum illum in cclis adoraret regnantem,

Amalec vincebat , (in autem paululum remi- Exod. 34.

vl II.

quem in terris morantem hofpitio exceperat,

fiffet, faperabat Amalec. Anna perorationem

fteriliratis malum avertit Elias pluviam impe-

ex

nReg II

non jam minus in fupplicando folicita, quam

2

;.Reg. 15,

id. u;l'(

olim fuerat in minifirando.

travit. Ezechias vitz prolongationem. Sara

in cubiculo domus fuz tribus diebus orans,ab

4-]'&6ng. 20

!bidemq

XXIX. De Trafilla Virgine Amita füa te-

ftatur S. Gregorius: quod , cum ipfam poft

improperio ancillz liberata eft: poft ea vero-

mortem lavare vellent , genibus cubitisque

etiam eodem medio cum Tobia a damonio Tob 3.&g.

Concretam callorum duritiem invenerint ex

protecta. unfdith contra Holofernem ugna-.llldiFh-B..'

affiduo precandi ftudio cretam.

tura, oratorium fuum ingreffa, cilicio induta,

Pæd;

« XXX. Thais meretrix 5. Paphnutii opera

cinereque confpería, & in terram proftrata,.

Ch V i &n

ad frugem revocata, tanta tencbatur ante-

Domino prius fupplicavit: fed & Oniz & ci--

t.2. C. 25. aCtee vitze verecundia, tam Íe ex animo abji

vibus dixir, nihil aliud fiat pro me, nifi ora-

$.6. hift.5. ciebat, ut Dei nomeo proferre non aufa, hoc

tio ad Dominum. Efther quoque Mardochzo Efth. 4.

folum frequens repeteret : Qui piasmafti me;

dixit: congrega omnes Judaos, quos repe-

miferere mei: qua demiffione ad illum virtutis

ries, & orate pro me: (icque falutem illis pe-

gradum intra annum pervenit , ut illuítrem

perit, malumque paratum in hoftium caput

glorie locum, quem $. Paulus Simplex in

convertit. Tres pueri in fornace Babylonica Dan. 3.

coelo viderat, & patri fuo Antonio paratum

benedicentes & orantes Deum , ab incendio

[

credebat, vox de ccclo lapfa Thaides effe di-

liberati (ant. Daniel quia etiam contra Regis Dan. 9.

decretum ter de die orationem continuavit,

Ceret, quemque effet iatra quindecim dies fe-

"

an. 15.'

lici morte confecutura.

e

a leonibus eft cuftoditus. Sufanna quia flens

»

A

|

Jo Rho.

XXXIl. Pius V. quam privata 1

Rb iilios

fufpexit in coclum, fiduciamque habebat in

|

15 c8.

orandi coafüetudinem haníerat ; eam, non in-

Domino, ab adulterii crimine, & morte, libe-

n. a,

£

ter Pontificatus ardua , negotiorumque tem-

ra declarata eft. Jonas in ventre ceti clamans Jone r»

ad Dominum,ab eodem ceto incolumis in ter-.

peftatem unquam interrupit , 1ta non modo

r.Mach 6

filatis horis divinarum laudum pcuf'um dili-

ram ejectus eft. Judas Machabzus quoties ora

vit Dominum, viciífe legitur, bis vero vittus 9: & 1t»

gentiffime perfolvebat , verum & certas no-

j t

&is horas & quidquid otii alienis tempori-

ab Antiocho & Bacchide, oraffe non legitur.

I

bus poterat fuüffürari, totum id agendo cum

XXXV. Quia pro S. Petro in carcere de- A& 1.

Domino, & quz plurima pro ejusdem glo-

tento, oratio fine intermiffione fiebat a po-

ria fuíceperat peragenda, expedieudis diii-

pulo, 2b Angelo

coclitus ei fübmiffo mirabi-

liter liberacus eft.

gentiffime impendebat : & profitebatur pa-

lam, fine orandi ftudio neque Pontuficatus,

XXXVI. S. Thomas fatebatur, fe dockri- Surius in

neque interiores fibi anima rationes confie

nam füam magis oratione, quam labore ob- Yi'a 7-

ftere. Quanta autem ejus eflet in exoran-

tinuiffe: dice:e quoque folitus , religiolum

al't.v

(ine oratione effe militem fine armis.

do Numine vis, quam fecundo in precibus

uteretur Deo, novit chiiftiana Respublica,

XXXVII. S. Jaeobus Epifcopus Nifiben- Spec.ex.V,

quam celeberrima de Turcarum claíle irn-

fis civitatem fuam a graviffima Saporis Re orat. ex.

gis obfidione l:beravit, dum ciniphum & cu- ! *

petrata victoria ab immi

ücnti difcrimine lif

beravit.

licum agmina ingentia in hoftilem exercitum

a.; Vitellio quiindecim

immitti impetravit.

í

il it

. Ibid, n.ag.

XXXHI. Joanni Baptift

ut minimum horas diebus fingulis abfumebat

XXXVII. Oratione Publii

m

ionachi dz- Ibid.ex.g.

f mits

,L6

oratio, quantula parte, (fi reliqua pietatis de-

mon a [uliano imperatore in Perüdem miffus

mamus officiíà) curando corpori relicta! fed

pro certo reíponfo afferendo. per decem dies

fi opus effet, vehementius multo agebat ; fuit

detentus, ad

julianum fine effectu redire Co-

actus efl. .

enim, quum in gravibus chriftiang Reipubli-

czg temporibus totidem fxpe dies perdius ac

.. XXXIX. Berroldus juvenis diffolutus cum Ibid.ex. 16,

fariutl

pernox ante aram & divini(fimam Euchari-

fe pro converficne impetranda B. Elifabethz

lc: l.'

ftiam per(everaverit immotus, fi duas modo

Thuripgiz Duciffz commendaflet, ea oran-

horas füb auroram eXcipias, quas naturz ufi-

te usque adeo aríit & fudavit, ut ne omnino

,A-)hanaf.

bus concedebat.

Quid,non a Deo aufferret,

a nimio xítu confumeretur clamare, petere-

1 e)lUS viu

quem de petendi ac precandi conftanría nul-

que, ut ab oratione defiftat, debuerit.

í

XL. Otrationibus fratzuüm Cuno monachus Ibid.v.mo»

la temporis dimoveret vicifitudo? | Fortiffi-

id,

mus Ducum jJofue, qui ardore animi cocio

adeo in morte roboratus eít. ut, licet quinde- ri €x« 18*

novas deditleges, elatx manus períeveran-

cim mi/lía demconem ad eum impugnandum

tia hoftium urbes delevit.

conyenerint, nihil ei nocere potueript.

Gggg

R. P. Lain, Man, El fu. LT.

XLI. S

u

625

Bibliothecæ X"Manuahs Cohcionatoriaz

&*

-fcens orbis terrarum, fe 'Arrianum effe rmïrai-

$. Climac, . X. S. Climacus refert, unum ei prifcis Anä-

]

grad. 18« choretis dicere folitum fuiffe, fe in oratione

tüs eft, quonam putatis modo Deum facrile-

matutina curfum totius diei confpicere, quali

gum hunc proftraviffe? Bellovacenfis ait: Le-

enim tenore ac modo prima illa oratio precee

gitur in Ecclefiaftica hiftoria, quod cum Con-

flantinus Imperator fa&us Arrianus defende-

deret, tali reliqua omnia eo die folere fequi.

XLli. Cum Joannes Alarionis Aloyfio Ber-

'ret Arrium, convocavit concilium apud Con-

Job. Rho.

ftantinopolim , in quo fe&a Arii confirmare-

€. 8- V« 50

trando Ordinis Predicatorum, velut fodali

mis ac frigoris penetra-

tur; cum autem Alcxander Patriarcha Ale-

fuo in Albaide de hye

bili vi conquereretur , nec jam fe effe feren-

xandrinus omnibus di&te fedtx fe opponeret,

comminaatur ei exilium Arriani, nifi eis ia

do affirmaret; quin te igitur, ait Aloyfius, ad

mane confentiret; ipfc autem tota no&te pet-

orandum recipis? neque enim fieri poteft,

ut rite Deum orantes non incalefcant.

noé&tans in oratione , provolutus füb altari;

Tfbid.niG, . XLIII. De Bonaventura Seraphina fic fcri-

caufam füuam & eccleíize Domino commen-

davit; facto mane cum Arrius cum fuis con-

bit Joannes Rho: fingulari hujus virginis in-

nocentia puerilibus ctiam i

n annis, mirum;

ftipatus duceretur cum maxima gloria.ad

Educabawur illa

concilium , neceífitate compulfus declinavit

quam dele&aretur Deus.

cum focia apud Moniales Gandienfes, quibus

: ad publicum locum. libi cum federet, omnia

f

inteftina fua , & vifcera emifit ia feceffum.

TR

zi

perfua!

um erat, quidquid a Deo hzc flagitaf-

XLVL Inine hiftoriz ecclefiaftice legicur;

-Tbid.

H

fent, absque dubio impetraturas, itaque ma-

giftra morum quoties five agris pluvia, five

/quod, cum Vslentinianus Arrianus vitam fi-

niifec laqueo, fübítitoitur ei Eugenius, fimili-

annona fororibus opus erat, accitas ad fe

puellas jubebat actutum fe in preces dare ; ni

ter Arrianus, "Theodofius autem vir catholi-

cus contra eum arma movit, premuniens fe

Deum exotarent, ne ad fe reverterentur, ne-

ve jentaculum fperarent; parebant illz, atque

jejuniis & orationibus, vigilans in oratione

ante checas Martyrum proítratus.

Cui qui-

in (ecretum horti domeftici locum fecedentes

is tantilla ia corpora defzvientes, at-

dam fan&tus cremica promifit victoriam. Cum

flagell

tranfiret Alpes cum fuis, & videret infinitamn

que precibu

s incumbentes, quod imperaba-

-Mira Numinis indulgen-

multitudinem undique confliuentem, & eos

tur, impetrabant.

! ad pedes montis ad pugnas exípe&tantes, fui

tia, quafi teftari veller, illis vocis nequaguam

Sinite parvulos venire ad me

territi terga vertebant & fugam parábanbt,

fe poenitere:

. delcendit Theodofius, & proJectis armis ad

Bärdöius

(OXLIV. Sap

or Rex Períarum truculenriífi-

ährox

,quiquenon tàm pro

terram íe prottravit in oratióne: qua come

.adan 417. mus ecclefie perfecutof

Cni

n. 48.

regnis acquirendis, qua

m ut fidem cathoii-

pleta, Dominus animavit fuos , ita ut reverfi

W. 1.

bella gerebat , cum

- more leonum irruerent in hoítes gentiles &

jl ]

cam penitus extirparet ;

1

Nifibim civitatem per va

lidihmum exerci-

Arrianos,& fubito infurgens ventus vehemens

h. 4ó

tela, qua hoftes projiciebant, intorquebat ín

tum ar&a cinxiffet ob(idione , iliiusque moc-

.

nia

& propugnacula, per labo:

iofe derivatum

ipfos, Dei virtute. Eugenius adducitur ante

pz

des Theodofii , ubi vitam finivit.

& deductum in eadem vicini

fluminis impe-

tum, dejeciffet, & folo equaffet , S. Jaco

bus

XLVHL De belli Duce quodam natione Jo. Rho.

Gallo multum in bello: fortunato, orationi- l. 3. c. 8

zi

ejusdem loci Epifcopus hoc ufus eft con(ilio:

Videns murum corruiffe, vocavit populum

bus proinde addi&tiffimo, Blafio Monluco no-?- !?

mine, fcripta reperio fequentia: Homihis hic

urbis & Clerum, & milites ad orationem : fa-

' ego pugnacifliimi , quem vere Martis pullum

&o mane invenerunt muros urbis cum omni-

bus propugnaculis reparatos poft orationem:

*

dicere poílis, libenter nomen interfero , ut

muit, qnia vidit fuper

doceam , neque ipía inter arma, quod non-

uod videns 5apor ti

murum quendam imperiali [chemate orna-

nulli tamen habent pro explorato, ceffare pie-

tatem.. 'Tradit ipfe de feipfo in libris, quos de

tum; quem cum crederet effe Romanorum

Imperatorem ,.

mortem minitabatur explora-

rebus fuis ftylo edidit militari, nnilum fibi

dtem abiiffe non adorato Chrifiianis preci-

toribus fuis, qui ei

dixerunt , quod Roma-

nus Imperator in i

llis partibus non adeffet.

'bus Numine ; cum vero arma eflent expee

dienda, atque in hoftem pugnandum , cum

Quem cum cogn

oíceret , non effe hominem,

-

bella Chriftianorum ; ad

concepto a fe carmine, tum ex ia« ris formulis,

ajebat, Deum agere

quem cum przcepiffet m

uitas dirigi fagittas,

magno animi fentu femper orafle. " Nam qui

nec ipfum Ixderent, nec Sapor ceflaret ab

ad prefentis mortis periculum toto corpore

obfidione ; Epi(copus abdu&us eft füper tur-

perhorreíceret, ubi preces ac vota concepe-

rat, addi fibi animos, novumque per offa vi»

rim eminentiorem, ut Sapori & exercitui ma-

qui oravit, ut Dominus fuüperbiam

gorem curtere, atque incaleícere in venis. fan-

lediceret,

guinem fantiebat; ut unus omnium maxime

eorum mu

(cis & cyniphibus domaret : & íita-

tim nebula exivit de flavio, quz emifit mu-

in media exinde rueret pericula, & temeri-

tati propior, quam forritudini, videretur.

EE a

ícas & cyniphes & culices, qux intrantes per

XLVIII. . 1n vita S. Thomae

de AquinoHif, Sol.

probofcides elephantorum, & nares & aures

equorum, faciebant eos difcurrere & fugere

legitur, quod cum aliquando multo tem-c. i71.

is fefloribus, qui in eis fe-

pore ftuduiffet, ut textum aliquem di£-

ab exercitu, infinit

ficillimum Ifaig Prophetz ,

fuper quem

debant, interfectis,

&

itaSapor non fine mul

ta confüfione difceffit ab obfidione.

tunc commentabatur , interpretari poflet,

Bellov

XLV. Cum olim totus quafi mundus Ar-

folito ferventius ad orationem confugerit

pro illius intelligentia. Cumque in majori

. riana pefte effet contaminatus, ut proinde in

uerunt

letionibus $. Damafi Papz dicatur: ipgerii-

orationis fervore poQtus effet, appar

coram

$-

JTüwus CVL Ora.

625

voram eoS, Petrus & S. Paulus, qui difficulta-

tem plane declararunt,

alia parte apprehendit. Cumque Hybrzus fac-

unde vere dicere potu-

cum levaret, vir Dei ex induftria eundem ca-

it, Petrus Apoftolus &

Paulus Do&tor gentium

dere permifit.

ip(i me docuerunr,

Quod cum ízpius ab eo fa&tum

& quidem fraterReginaldus

fuiffet, Hebrz

focius ejus vocem

Apoftolorum diftinéte audi-

us viro Dei irafcens dixit: opor.

vit, licet, quinam e

tet, ut & tu ex ea parte onus füftineas ;

quia

ffent; fcire non potuerit;

ego idipfum folus portare non poffum :

tunce

abeuntibus vero A

poftolis,Reginaldo ad feac-

— *

cer(ito dixit

: illas refume

Deifervus ait: dimittefaccum ; nu

DC te paue

paginas, in qüibus,

cis verbis affabor: N

Á

uper me rogafti, ut pro fa»

me dictante fuper l(aiam,

proximis diebus fcri-

lute tua Domin

bebas, & quz dictabo dili

um precarer pro tui illuminae

genter ex

cipe. Coepi

tione, ut veram

fidem ampletereris : ego qui-

ego ftatim fcribere , illo non alit

er di&tante,

t

dem omni cum diligentia partibus meis fatise

quam fi legeret illa, quz dictaba

: Cumque

feci, tu vero defeciíti, & mihi, & tibi ipfi: con-

Ícripferam ; dixit: Redi jam ad qui

e

ícendum,

juge cum (finceritate cordis orationem tuam

.quiaadhuc multum noctis fupere(t.

Keginal-

cum mea, moxque füper te deícendere vide-

dus autem fümma cum inftantia im

0 & cum

bis divinam mifericordiatn :quo di&to mox pae

lachrymis S. Do&orem interrogavi

t, quinam

illi fuiffentqui in obfcuro & (ilentio

noCtiscum

latium, frumentum, bajulus, & navicula fimul

ab oculis eorum difparuerunt.

Ex quo miracu-

li,

illo mifcuiffent difcurfus, tandem poft multam

lo ftupefa&us,

fadtam reluctantiam, & acceptam a Keginaldo

& domi fuz domefticis idipfum

enarrans occafionem fümpfit, ut gremio eccle»

promiflionem , quod ea,

quz dicturus effet ,

ie fe cum omnibus familiz fu

quoad usque viveret, manifeftare nollet; dixit

& domefticis age

ei: vidiftime hisce diebus va

gregaret. Optimeigitur D. C

hryfoftomus ait,

ide anxium fuper

fi nos in virtutis fludio feduli

difficultate loci Prophetiz

hujus , quem nunc

fuerimus, effica-

expofui;

ces erunt & preces aliorum pro nobis : fi vero

cujus cum fenfüm percipere non pof-

em, & ea meres mirificeangeret, non prius a

de(ides fuerimus, nemo nos juvare poterit, -

L. Eximiam meretur laudem incredibilis il- Jo. Rho,-

precibus & lachryrmis deftiti, quam a Deo im-

la Caroli V. orationi incumbentis attentio: del 3. c. $.

. petravi, uttnihiliceretícire, quod ut fcirem,

qua P. Rhoinhzc verba fcribit : quam intento 9*« 1

tantopere laboraveram: quare pius

ominus

fervifnimifertus , beatosad me Apo

j

olos Pe:

animo ibi effet, tunc maxime patuit, cum ma-

gni Regis Legato

per internuncium urgenti,

trum & Paulum hacno&e mifit, qui mihi, ficut

ütadmitteretur

; rem magni momenti aíferre

vides, rem planam & apertam fecere.

fi

Ghronic.

fefe, re

^

P

XLIX. In Chronicis Ca

ucinorum fequens

ondit : Nec ego quidem nunc leviter

Copucin. recenfetur hiftoría. Frater

atthzus de Bafcio

fum occupatus, qui cum Deo ago.

to. 1. p.2. unus

,LL. Cuno, magnus Dominus de X7al

purg, Spee. 'äx

an'

1552,

ex primis religionis illius fundatoribus,&

vir poteus & dives in feculo,

tam valensin mi. V. mori&

h. 36,

fzculi füi Apoftolus, atque in dono miraculo-

litia, ne dicam malitia.quam

vigens in pruden-93« 18:

rum infignis, utpote qui zpius ficcis pedibus

tia feculari, ante finem vita

mare inambulavit, cum die quadam Venetiis

in clauftro habi.

tum füfcepit regularem, &q

uia temporis lon«

Hebrzis predicaret, unus illorum fite fe com-

ginquitate non poterat,

j W 1 .

punctum effe (imulavit, dictumque Dei fer-

morum probitate dies

;31 c:gl

[uos dimidiare fatageba

t.

- Ubi adeo profecit,

I

vutn, ut pro fe intercederet, rogavit, üt hac

quod confumnmato i brevi e

Xp

ratione ad verz fidei perduceretur notitiam:

levit tempora multa ;

placita enim erat Deo anima illiu

5, unde & qui voca-

Cui vir Dei fe pro eo oraturum effe, firmiter

verat eum ad füum fer

promifit: at vero Hebrzus ille vix ab eorecetz

——

vitium, non folum prz-

ftitit ei veniam deli&

orum, fed in tali ordine

ferat, cum protinus cum ali:

is fuis fodalibus &

fedz confortibus, datam fi

bi promiffionem ,

precognitum ei fecit finem fuum. Habebact

conventus proletarium pulcherrimum, quem

vanamque & fitam illam fiduciam, effüfo ca-

equaritiz fuse

I

chinno derifit : poft aliquot vero dies huic viro

oropter foetum nobilem deputa-

verat, quem cum vi

:

r nobilis Henricus de ifen-

Deiobviam factus, eidem dixit: neício, quid

burg concu

fibi velit, quod, poftquam metuis orationibus

iíceret, neque pretio habere pof:

fet, hoca

1

um eft, ut occult

e fubtractus , ei

commendavi,Chriftus vefter, ne vel femel rni-

transmitterecur

hiin mentem venerit, aut minimum mihi lucis

;quem cum minime redderet,

miffus eft przdi

&us Cuno, quii eidem Henrico

radium communicavit : ita quidem eft;refpon-

fuerat in fzcu

det vir fanctus,, fed poft paucos dies hujus tibi

lo amiciffimus , & cum nihil

proficeret, videns hominem obftinatum, ir-

edicam rationem: interea vero te obfecro, ut

ad me venias, quia opera tua indigeo. Paulo

ruente in fe, ut poft patuit, fpiritu Dei, ad

divinum judicium appellavit,

diem ei prefi-

poft igitur Judzeusillum conveniens , abeo ad

gens. Quid plura? Henricus

palatium quoddam uno milliari ab urbe diftans

appellationem

contempfit, & Cuno domum

rediens, omni-

perductus fuit, ubi in limine ejus bajulum

quendam invenit, nec non faccum frumento

bus modis quibus potuit,

ad eundem diem fe

prgeparavit ;

dicebat igitur Abbati: Domine,

refertum, & fcapham in mari pofitam. Con-

exta feria c»

verfüsigituradHebreum vir Dei eidem dixit:

tari:

ucem accepi ; fexta fería transfre-

j ol

fexta feria in capella mea me vobis tra«

AUE

Frumentum hoc naviculz huic imponere vel-

didi :

fexta feria habitum indui regularem:

lem, ut per mare ad domum noftram deporta-

Deus

fexta feria laborumi meorum mihi refti-

retur. Adjuvame igitur, ut (accum hunc prz-

tuetmercedem : expletis vero jam tribus annis

fentis bajuli humeris imponere poffim : Ju-

in fan&ta converfatione febre correptus eft, vi-

dxus igitur perlibenter manus ori facci appli.

eavit , F. Mattheus autem euridem (a

fitatus ab amicis fe dixit tertia die moriturum:

ccum ex- 'illi autem recedere volebant,eo quodlevis effet

R. P. Loin. Bill, Man. Tin, AL

x

8882 —

:jus

-

*

624.

;

Bibliotbecee Mammm Concio ^atorie

ejus infirmitas, &nulla adhuc (igna mortis ap-

mis ferventium .præcoräiïsk odores ac fetvos.

res cientem fomnolentes autem cum naufcá

arerent, Sedipía rogabat, ne folemnitati fuze -

deeffent ; & fa&tum eft,ut moreretur die tertio,

uegligentem.

. LV. Dioraticus vir S. teíte .

Dorotheo , S.Doroth»

hoc eft in Vigilia fancti Jacobi,ficut ipfe przdi-

vidit no&u in principio Pfalmodiz e Sacrario dodr. 13«

xcrat : eo fane tempore erat mulier obfeffa in

villa proxima, qua hora mortis ejusdem Cue

ingredientem Angelum velte fplendida indu-

ia

tum, qui omnes Religiofos prefentes ambu-.

"L f l' i

— —- fonis liberata e[t,& venit ad facerdotem fuum,

dicens, demonem exüffe. Poft paululum vero

lando fignabat, ut & fubfellia legitime abfene

59

tium; pertranfiffe vero loca eorum, qui per

ridens diabolus, gravius vexare miferam cae-

it. addu&ta e(l igitur ad facerdotem, qui quafi

defidiam aberant.

vit !

Meditatio. -

concionando cum diabolo ccepit interrogare

tb

eum, & dicere: Mifer tu exieras? ita eft, in-

LVI. B. Virgo, tefte D. Bernardino Senen- to.i. f,61.

. quit, Ecubi, fuitti, infelix? a

d quod diabolus :

fi, tanto lumine illuftrata fuit, utetiamnum in

utero materno exiflens perfe&tius Deum con-

Cunoibi fuper mattam jacebat,& debebat mo-

ri, ad cujus tranfitum feftinantes pene quinde-

templata fit, quam alii bomines in ztate pere

fc&ta, magisque excefferit in contemplatione

cim millia fociorum meorum,cum maximo tri-

pudio illuc tranfibant , & videbar mihi nune

dormiendo quam alii vigilando.

.LVIL. lfaac egreffus fuerat a

d meditan- Gen. 24«

quam gaudium aliquod habiturus , nifi iviffem

& deambu- v« 63-

cum eis ; fciens autem vas iftud mihi traditu

n

dum in agro, inclinata jam die;

Vib

labat per viaim, quz ducit ad pureum viven-

amittere non poffe, reliqui illud ad tempus, &

T

Mu

ivicumeis; dixitque facerdos: quid a&tum eft

tis & videntis.

LVIII. S. Francifcus perdius & pernox in il- D. Bonav.

jbi? Kefpondit diabulus: Supervenerunt ma-

yira

—^ — ledi&i toafuratiilli, & circumftantes cadaver,

la oratione: Deus meus & omnia: herebat, In

L]

lO.

atque orantes., ita valide propugnare coepe-

(zpeque vifüs eft corpore fublevatus a terra,

& nubecula quadam fulgente circumdatus.

f

runt, quod nullus noftrum propius accedere

LIX. S. Aquilinus, Epi

L

copus Ebroicenfis, Surius 19.

aufus fuit. Dixit iterum facerdos : & ubi deve-

ut liberius meditadoni vacare po

flet , non O&ob.

nit anima? Relpondit diabolus, ad pedes Al-

In ,

/tiffimi. Et videte boniihomines, quanta no-

longe ab ecclefia diflantem elegit cella

ubique fecretum quzrens , animarumi cauías

bisinjuriafitallata. Homo ifte nobis fervierat

plus q

uam quadraginta annis ad omnem vo-

& negotia tanto curabat melius, quanto plus

corporum dec!

inabat prafentiam.

luntat

em noflram nocte ac die paratiffimus

nnis etiam Nadafi in

& modo tribus annis

tantum alteri fervivit

LX. joannes de Firmo fepte

num puer clam fe a puerorum c

L

onfortio fub- ànno. cru-

Domino, & ille nobis abítulit eum. Cum igi-

n agro pater- Cf*

hebd, :

j

tur nobis anima auferretur, furore commoti in

ducebar, ut attentiffima mente i

no Chriftum paffum meditaretur, id quod ta

m 32: : 3

nos invicem tota debacchatione graffati fu-

ferio faciebat, ut prz lachrytnis cor parvu-

mus, & ego modo non habeo, ubi me vindi-

Vil

cem, nifihoc vafculo, quod mihi traditum eft.

lum deficere, &

:

in an?ore' crucifixi tabeícere

4j

videretur..

Surius

Ex cujus occupatione doloris—r*evmedium ali-

*

LXI.Frater

]Egidius taui fzpe& tam arden

quantulum recipio.

!

tQ. 76

. LII. Bernardinus

Pallius, Cä'puci*n oru,ü Ge-

ter de Deo, ejusqe beneficiis & operibus medi-

JO. Rhoo

J« 5« C. d.

neralislongo ipfe ufü doctus magnifice de toto

tabatur. utnon potuerit poítea de Deo (ine ec-

ftafi cogitare ;

unde fratres ejus colloquio frui

n. *95.

orationis negotio loquebatur; fi quis enim

iofe cavere debebant,ne de Deo

a (e peteret, quisnam bonus effet ? refponfue

cupientes ftud

vel SS. Trinitate mentionem facerent.

rum illico fe dicebar : qvi orat: ungenti quis

ontifici fcri- S. Bern.

me.ior? non mutaturum fe, fed additurum:

LXH. S. Bernardus Eugenio P

bens, inter cetera dicebat: Quod vi

vis & fa. - 1. de

eonfid. -

Qvi melius orat: premenü adh

ucinítantique:

us mortalium effer ?

pis, t

otum das actioni, con(iderationi xgjhil,

uis omnium optim

laudo te, in

hoc non laudo. . Hinc quinque li«

idem repoliturum co

mmutata vocula tan-

deratione ad eundem (cripfit,

rat. Ora-

bros, de confi

tummodo, qui omnium opiime O

& in iis fic eum colloquitur:

Si totus vis eífe

culum hoc fí cum Demoftheneo , aut Augu-

omnium per acti

onem inftar illius, qui dicit z

fliniano conferas , ut illo multo füblimius,

omnia faétus füm, eflo & tuus,

nam & tu ho-

ita huic fuppar judicabis. Nam ut actionem

mo es, in finu tuo, quo omnes recipis, teipfum

oratoris cum chriftianis precibus non com-

modeftiam animi, cui Auguflinus

etiam collige. Omnes habentte, efto &tuex

ponamus,

& tertias tribuit, ita be-

habentibus unus, ut quid folus fraudaris mue

primas, & (ecundas,

(i univerfos lucreris;

ne cum oràtione convenit, ut diffociatz nus:

neri tui ? quid prodeft,

teipfum perdas? fapientibus, & infipientibus

Vit, |

quam inveni

antur.

4

Dignitas.

debitores , & foli negas te tibi : omues de

c. 4,

fonte bibunt, de pe&ore tuo, & tu (eorfum

i. ! de

LliI. S. Chryfoftomus ait , apu

d Angelös in

orand,

honore & zflimátrione effe eos, quos Deo per

fitiens ftabis ? Si maledictus, qui fuam par-

Deo. !

tem facit deteriorem , quid ille, qui fe penitus

freq

uentem orationem videnr magis familia-

,V

& tunc adítare ipfos magno cum fi-

reddit expertem ?

E

res efle,

* VII. »

*

lentio, & poftquam ceffaverint, ap

plagd?re,

EXEMPLA DOMESTICA

laudare, admirari.

]

ualitas.

Nada(i i

LIV. S Bernardus v

idit noctu Angelum

anno Àn

n

gnatius in horas fingula

S : fe collïg-':bät Ribad.l.4,

hebd.,

$ thurib

alo, thymiamare coelefti referro , cho-

L S.I

'Tatr íre- vit, c. 1.

firare, & divinailla chymiamafi in inti«

ruæþ lu

animumqqc in Deum elevabat.

qucnï;t

i

*

Tiwus CUlL Orath.

645

quenter autem orabat, ut ex intentíone ani-

quïi aérem obfident ,1 tum Aadw arcendam aéris

mi morbum contraheret. in rebus graviori-

inclementiam ; memineratque inter has pre-

Doty,

bus nihil ftatuebat prius quam rem Domino

ces etiam eorum , qui vel habitaffent olim in

in oratione commendaffec. . Sperabat fe pre-

r, N

i

tali domicilio , vel impofterum effent habita-

Í

fidio orationis quamcunque moleítiam;,etiamfi

turi, ne quid eorum animis illa habitatio no-

focietas diffolveretur, equo animo laturum.

ceret, "Triplex potiffimum orandi genus ad-

ä Orianä.

Hinc inter vias & rationes ad (uos cuítodien-

hibebat, netnpe ex litaniis, quas affidue & ad

W. r. hift.

dos adhibitas, primum precandi & commen-

omnem, adhibebat ufüm, ex myfteriis vite,

N U. 99..

dandi ftudium perfuafit ,

diana eíca reficerent.

quo fe veluwc -quo!tïi'-

& patlionis Chriíti , per quz tum (ingulas S.

Triados Períonas, tum omnes ccelites obte-

Vita l. 6

IL. S.Francifcus Xaver. pro attentione com-

'lll [.6';

ftabatur: Ex preceptis Dei & ecclefiz , nec

e $.

paranda ante fingulas horas officii divini hy-

non peccatis & virtutibus, animzque inter-

mnum, Veni S. Spiritus, recitabat tanto fervo-

nis pariter atque externis potentiis,

Ajebat

re, ut ei cor e peCtore exilire , animusque defi-

orantis amorem & charitatem ex orationis at-

cere videretur.Hinc ejus oratio ardens femper

tentione perpendi. Quocircaad continendam

& accenía, ac plerumque coeleftibus deliciis

in ea mentem , prelertim in imperata pfal-

t lh

affluens erat. Libentius autem in facris zdi-

modia vias omnes indagabat, precipue vero

r 62.

bus, quam aliis inlocis orabat, eoquod crede-

fequentes induflrias adhibebat.

1. Tempus Hift, foc,

ret, inillis Deum benignius audire orantes.

orationis fzepe in memoriam fibi revocabat l. 3. n. 35«

Vita l. 4..

lM. S. Franciícus Borgia omne tempus per.

& paulo ante omnia negotia difponebat, , 2. '

) Dony,

tlæ.

ire exiftimabat, quod noa cum Deo, aut ad

in ipfa oratione poft fingulos píalmos dice-

Deum pertinentibus tranfigeretur. In miffa la-

| vita

bat: Pater cceleftis, da mihi fpiritum bonum.,

10,

chrymas ubertim fundeba: ; pratiasque poftea

3. lmaginabatur fibi utrumque Angelum bo-

diutiffime egit, ut nonnifi egre & cum fufpiriis

num & malum, illum quidem omnia verba

