buit ac divifit. Que vero eorum etiam pofte-

;per flammas íacrificium Deo fieri, quam diis

À

*

ritati confüleret, ex magnz Britanniz infüla.

. offerre elegerunt;

fingulis militibus, qui in duabus legionibus

ad undecim millia erant, fin

GXXXIILQ:MWgätæ S

&U-þaAPccnoru:-v'n-Maf-,

gulz Virgines, ex

Mm 3

geng-

|

278

Bibliotbera Manuolis. Concionatoria .

gentilibus —'fur»:t in matrimonium poftulatz.

uüt redeant Odtodurum Principis mandato jüe

h

bentur. Renuentes illi iterum decimantur; fed

[

Erat autem predictorum militum precipuus

poft Maximum DuxConnanus;,unus exBritans

nec fic,qui remanferant, illi parent;ut ad exer-

j

citum redeant: exípeQtantes finguli eandem

nie regulis, cui paris nobilitatis conjunx defi-

gnata eft filia Dionoci Regis Cornubiz, nomi«

cum Chriftianis commilitonibus fübire opta-

(

u

ne Urfula. Londini itaque cunctis coactis, in-

tiffimam fibi fortem. Quorum defiderium ma-

vitz licet patrium folum,charosque fuos relin-

gis,rBagisque incenfum eft, aliaproxime habie

a

ta ad eos ab Exuperio concione. Cum autein

i

quentes imponuntur navigiis ; dumque regio-

nem Arrhoricorum: cogitant naute, mox Ííxva

illorum immotum animum Imperator, iterum

pl

facto periculo, fatis compertum, exploratum:-

procella naves impulit in s&eftuaria Germanica:

pf

Ubi dum effent, Megla Pictorum, & Gaunus

ue habuiffec ; defperans omuino quemquam

ln

i

lorüm a chriftiana fide poffe deduci : omnem

Ü

Hunnorum piratz, qui comparata claffe ido

foedere cum Gratiano Imperatoré adverfüs

tandem ín eos immittit exercitum,; a quo fine

gl

Maximumy;ut vel hac arte eum a cceptis deture

uli trucidentur. Ferociffimum impetum u-

e

barent, cum ad infeftandam Britanniam ten-

ftinent illi, prote&ti fcuto fidei;gladio fpiritus,

derent, in has ad litus jactatas Virginum na«

& galea falutis atmati: acproinde novopa-

^

ves incidentes, fic in Britannas Virgines, ut in

gnandi genere vi&tores effecti, de proítrata

hoftes graffati fant, ut vim inferendi illarum

impietate, ac fide fervata, gloriotitlimis mar-

pudicitie confilium caperent. Ill vero omnes

tyrii coronis aucti, eternam in caelo beatitue

j

p

hortatuUrfulz mortem duriffimam potius op-

dinem fünt felicitet confecuti. -

a

e Martymig Ibidem

petere, ac gladiis obtrüncari, Chriftiana con-

- CXXXVI.Ttrevirenfium quoqu

«

ftantia decreverunt, quam ignominiofürn quid

tam gloriofus fuit exitus, quam lu&tuofus, qui 6.O&obr.

eodem in libro fic deícribitur: Poftquam Ki-

p

pati. Cumque ea perlifterent animi firmitate,

lis

mox illorum libidine in barbaricum furorem

&iovarus Thyrfüm & focios Thebzz legionis

«

'Treverim perfecutus, ibidem trucidavit, po-

mutata,cum alio properarent,ne longiore mo-

ü

ra diftinerentur,(ingulas crudeliffime trucida-

ftera lucePalmatiumProconfulem,aliosqueSe-

n

runt afino poft partum Virginis trecentefimo

natores propter Chrifti fidem capite plecti fe«

f

o&togefimo tertio, indeque in Britanniam na-

cit. Sed fuit pre czteris tertia dies, ut beatis

j

vigarunt. Pofthzc fparía in finitimis regioni-

mentibus gratiffima, ita Trevericis inquilinis

bus fama de religioía Virginum morte, quod

lzta, &inomnium fzculorum memoriam piis

Mv

vítie potius, quam pudicitiz difpendium pati

votis revocanda. Trevirenfes enim, cum inde

Yon, 12,|

fuftinuiffent, facra earum cadavera a vicino-

abEuchariiadventu przftantiumEpifcoporum

fi

rum locorum incolis cum honore fublata, de-

vigiliis curisque fübacti, matucis jam frugibus.

bito fan&tis Martyribus cultu celebrata funt.

demum flavefcerent ad meffem,ut diuturnum

0

ïbia- l 2.

CXXXV. ibidem SS. Mauritii & Sociorum

laborem penfarent uberrimo martytii fructus

l

' Septemb.

glorioffimus agon inhzc verba narratur:Cum

fe, faaque omnia pro Chriftinomine large ac

Maximianus Imperator,du&to inGalliam exer-

munifice profuderunt. Quare Rictiovarus vi-

pi

citu,in finibus Sedunorum facrificii caufa fub-

densreligionem chriftianam hic radices egiffe

ftitiffet, Thebzorum legio; ne fe impiorum fa-

firmiores, quam qus obje&to terrore, vel exe

crorum focietate contaminaret, a reliquis co-

emplis, quz jam ftatuerac;evelli poffet, pridic

d

l

piis difceffit ad o&to millia paffuum longius;ad

nonas O&obris in omnem fexum; «etatemque

locum didum Agaunum. Maximianus vero

promiícuam exercere cedem inftituit Et quos

t

ad eorum explorandam voluntatem,nuncium

Chriftum colore füfpicio vel proditio patefe-

mifit,qui eos pariter hortaretur, reverti ad ca-

cit; aut quibus ultro profiteri religionein ani-

Q

ftra ; & quod commilitones facerent, idem ipfi

"mus erat,hos inunum convocatos,& ad facritte. ..

8

rzítare non detrectarent. Cui

auritius Tri-

candumDiis compulfos;ubi tergiverfari fenfit,

;

unus Legionis,Exuperius Vexillarius, & Can-

immiffa percufforum manu lacerari ferro ftri-

FK

didusordinis fenatorii virnnomine omnium re-

&isque mucrobibus jugulari ceu victimas jut-

R

ü

'fponfüm prudens,& quidem,ut par erat,dede-

fit. Luctuofüm id Auguftz civitatis fuit oculis

xe 5 paratos fcilicet effe,in omnibus effe fübje-

fpectaculum: quando fenes,matronas;pueros,

H

Y

€tos,& ad caftra reverti,atque adverfüs barba-

virgines, infantes tyrannicus enfis abftulit,

ros,quod alias fiepe fecerant,ftrenue pugnatu-

conte&ta Martyrum ftragibus compita fquale-

M

bant, eorumque fanguine flumen inundabat.

ros : Verumquod Chriftianam religionum co-

p

lerent,fe nunquam effe immolaturos; ob idque

At poftquam acervis oppleri corporum,&Mar-

pi

nolle redire. His auditis ira accenfüs Maximia-

tyribus tumulum unda przbere coepit, inter

f

nus decernit in eos publicum militare füppli-

congeftas alte truncatorum moles zgro ni(u,

ibldgm £l

cium; nimirum ut decimum quemque eorum

ceu pigrior incedens Mofella, & fammis vadis

&b

' tr

gladius feriret, quem fors funefta monflraret.

uniceo colore paulatimn nitefcens,ad paffuum

S

Cum autem legioni innotuiffet ferale decre-

decem millia fanguinolentus fluxiffe proditur.

tum Principis, lztiffime id accepit, rata nimi-

Horum ergo egregiam virtutem ac innocen

p

fum fibi decerni triumphum,; quo milites cce-

tiam pridie honas OGob. füb innumerabilium

Ü

lum confícenderent, martyrio laureati poít

titulo, pofteritas grata memoria profequitur.

Chriftum, cum eo perpetuoregnaturi. Porro

CXXXVILIdem certamen pari fortitudine X Ibid, se,

conftantia fübieruntSS.Gereon &5Socii;uti ib:- O&obr.

p

incenfos omnium martyrii amore animos,

Mauritius ad eos habita concione, qua omnes

dé fequentibus verbis corhemoratur : Géreon

d

corroboraret in fide, reddidit fübeunde pro

facrz legionis Thebzorüm egregius corhilito

-Chrifto mortem .defiderio flagrantiffimos.

cum aliis ejusdem legionis militibus a Maxi-

d

ríitus ad

.Quid plara? decimantur milites : reliqui vero

miano Imperatore in aüxüjum acce

P

comptie

(

Tiruus XCl. Martyrigm.

279

LU

comprimendos *tumuïtus, quiin Galliiscontra

rio , CW Pläcidum & cxteros huïlo modo

H

romanum imperium excreverant, prótinus

adducere potuiffet, ut Chri(tum negarent ;

cum fuis fequacibus , qui unaeum ipfo omnes

Ipfüm fratresque illius, ac fororem crudeli-

jamSacramentis verz fidei, & falutaris baptis-

tet necati ju(lit, cum quibus etiam Donatus;

d.

matis initiati erant, in illam expeditionem fe

firmatus Diaconus, Fauftus, aliique triginta

Jle

contulit. Beati autem Marcellini romani Pon-

monachi, martyrii agonem feliciter coníüm-

—

tificis colloquio edoCtus, quemadmodum füb

marunt teruo nonas Octobris , anno falutis

armis romanz militie , chriftiang religionis

quingentefimo trigefimo nono,

Y

confervanda effet innocentia, tantum ad ex-

[

. CXL. SS. Severus, Severianus, Carpopho- Ibidem g.

m

pugnandos publicz pacis inimicos arma füfci-

rus, & Vi&torinus, fratres in perfecutione Dio- Novemb.

pere, contra religionem vero fufceprz fidei

cletiani deorum cultum libere dete(tantes ,

Imperatorum mandata prorfus contemnere

plumbatis czfi,in verberibus vitam pro Chrifti

decrevit. Quamobrem cum Maximianus Au-

i

nomine profuderunt. Quorum corpora cani-

guítus ferociflimus Chriftiani nominis perfe-

bus objeCa, cum ab illis intacta diu fuiffent,

l

cutot, flatuo idolo, univerfum exercitum ad

füblata a Chriftianis, via Luciana tertio ab ur-

d.

t

facrificia nefaria convocaffet, & legionem fan«

be lapide in arenaria fepeliuntur prope fepul-

Gam 'Thebzorum , tantam impietatem dete-

chrum fanctorum Martyrum Claudii , Nico-

lu

. ftantem, callidis perfua(ionibus fle&ere non

ftrati, Symphoriani, Ca(terii & Simplicii, qui

füfficiens, trucidari juffiffet ,. impii fatellites

eodem lmperatore paffi erant , qui cum ef

plurimis e medio füblatis tandem Gerconem

fent fümmi fculptores,nullo modo adduci po-

Q] Ibidem

cum fociis trecentis decem & octo, pari fidei

tuerant, ut idolorum flatuas facerent : & »d

Ll'

;i&.()&obt.

conítantia armatis in campis civitatis Agripi-

folis imulacrum du&ti , utillud venerarentur,

(( pinz commorantem , & martyrii gloriam cum

nunquam cofniffuros fe dixerunt,ut adorarent

Ilj

iisdem przftolantem invaferunt , & gladiis

opera manuum hominum. |Quam ob rem in

(»

colla pro vera pietate ultro patienter fübji-

carcerem conjecti , cum ibi multos díes in eo-

o

cientes, interemerunt : Corpora vero fancto-

dem propofito pérflitiffent, primum fcorpio-

(s

rum Martyrum per campi illius planitiem di-

nibus cafi, dein vivi plumbeis loculis inclufi

lj

pería in unum puteum maximum projece-

in flumen dejiciuntur. Extat in urbe eccle(ia

h

i

"]

runt, quz multorum miraculorum.

ggoria a

füb nomine fanctorum quatuor Coronatorum;

li

. Deo illuftrata claruerunt.

d3

quorum diu ignota nomina, divinitus poftea

t

evin — CXXXVIIIL S. Symphorofa Tiburtina Ge-

patefacta: Uübi non folum illorum quatuor

om. 12. tulii Martyris uxor, ex eo feptem filios pepe-

fed etiam horum quinque Martyrum corpora

[j

u$

rit; Crefícentium, Julianum, Nemefiam, Pri-

honorifice fepulta fünt, & eorum feftivitas

mitivum, Juftinum. Stadteum, Eugenium: qui

fepto Idus Novembris celebratur.

N

N

N

. omnes propter chriftianz fidei profe(lionem

CXLI. Decimo octavo Martii coluntur de« Nadafi sn«

una cum matre, füb Adriano imperatore com-

cies mille Martyres gladio percu(li.

no eceleft,

prehen(i fant. Quorum pietas multis variisque

. 18. Mart,

ije

CXLIL. SS. Alphius Philadelphus, & C

Ivid. 1í.

tentata fuppliciis cum ftabilis permaneret,

rinus MM. nobiles Vafcones, 5. Vitalis, & S.

?

mater, quz filiis idei magiítra fuerat, dux eis-

Benedictz filii, cum One(imo magiftro, Eras-

Ma'if

Lj

s

. dem ad martyrium extitit, Nam faxo ad col-

mo íororis filio , ac tredecim condifcipulis,

1

lum alligato in proflueatem dejicitur : cujus

x

comprehenfi, e capillis appenfi , Romz poft-

0i

Ccorpus conquiíitum a frawe ejus Eugenio fe-

modum in carcere percuffi, uncis excruciati,

pelitur. Poftridie ejus diei, qui fuit decimo

clavis ignitis calceati, e pedibus fuüfpeufi, pi-

quinto Kalendas Augufli, feptem fratres fin-

ce ac plumbo ízpius perfufi, ac per biennium

euli ad palum alligati , varie funt interfeti,

fame,igne, varieque vexati tandem alius line

ä'.

lh

Creícentio guttur ferro transfigitur: Juliano

uaà exacta , alius in craticula fuper prunas,

pe&us confoditur: Nemefio cor transverbe-

alius in lebete ferventis

]s

fumpti fünt.

)

plumbi :&;piCis cone

)I

ratur: Primitivo trajicitur umbilicus: Jufti-

nus membratim fecatur: StaGteus telis confi-

CXLIII. O&avoJul

i'ijtnemorari.turquinqua Ibidem g.

l

gitur: Eugenius a- pe&ore in duas partes di-

ginta S. Bonofz exemplo ad martyriü animati Julii,

viditur. lta octo hoítiz Deo gratiffimz fünt

- CXLIV. SS. Liberatus, Bonifacius, Servus; Ibid. 17.

h

immolatz.

Corpora in altiffimam . foveam

o

Rufticus,Rogatus;Septimus & Maximus puer, Aug.

proje&a funt via Tiburtina, nono ab urbe la-

fuppliciis inauditis exagitati, fuper ligna, qui-

i

r

pide: quz poftea Romam translata, condita

bus concremandi erant, clavis affixi, igne di-

funt in ecclefia fancti Angeli in Piícina.

vinitus femper extincto ,. ca

pite ac cerebro

2

ibidem $4

CXXXIX. S. Placidus Romz Tertullo Pa-

comminuto, Martyres.

d

tre inprimis nobili natus, puer Deo oblatus, &

CXLV. SS. duodecim fratres , Donatus, Ibidem z.

ls

Of. o.li,a,.

S. Benedi&to traditus, tantum ejus difciplina

Arontius, flonoratus, Fortunatus,Sabinianus, Sept.

& monaftice vitz inflitutis profecit, ut inter

Septiminus; Felices duo, Vitalis, Satyrus, Ja-

f

pracipuos illius difcipulos numeraretur. Ab

nuarius, & Repofitus, fancte educati, literis &

"

€o in Siciliam miffus, monafterium & eccle-

virtute.; multis patratis miraculis , multis

fiam in honorem fandti [oannis Baptiítz pro-

Chrifto adjun&tis, fuftibus pro Chrifto czfi, a

f.

o

pe Meffanz portum conílruxit, ubi cum mo-

carcere per Augelum liberati, athletz ma;

2

ni,

& 1eib It

nachis admirabili fanCtitate vixit. Ejus vifen-

per varia tormenta Martyres.

; 0i

di caufa cum eo veniffent Eutychius & Vi-

CXLVI. SS. Septuaginta quinque Martyres Ibid, 16.

Gorinus illius fratres, & Flavia virgo fororeo-

exemploSS. Geminiani & Lucii converfi..

Sept.

dem tempore illuc appulit, immanis quidam

CXLVIL $. Marcusovium paftor, SS. Zofi- Ibid. ag,

l*

pirata, Manucha nomine: qui capto monafíte-

mus;Alphius &Alexanderjillius fratres;SS.Ni- Sept.

d

€C—€—

€ »;n,,

li

480

Bibliotbecee Manualiks Contionatorie

GENUS L MARTYRILE

con, Nä;)h, Heliodorus, aliique triginta

milites, variis tormentis Martyres.

Fune ftrangulatorum.

fra-

].

i» Edmundus Donatus gloriofum exitum Tannerus

Ibidem 4.

CXLVIHIL. SS. Marcus & Marcianus;

i

O&ob,

tres, & alii pene innumerabiles utriusque fe-

* inipfo ingreffu adeptus eft, & primus in vitis M.

ex omnibus veritatem catholicz religionis M.Soc.Je-

xus, ac omnis ztatis, per verbera, flammas,

mare, gladium, inediam, patibula Martyres.

fanguinis profufione in Hiberuia afferuit, ísfufol. 7

1hid, 10,

CXLIX. 5. Eulampius una cum Eulampia

Limerici in Hibernia natus, ut vexatos dire

Od&ob..

Catholicos erigeret, ac folaretur, voluntate

fao exemplo animata forore virgine, in bul-

lientis olei lebete illafus, exciíis pupillis, illa

Pontificis in patriam faam rediit: Sed ab ho»

d. wbl dil ) "ub iib dMEB —cEi C ass a Céwccó m

ftibus fidei, omnia fagaciffime obfervantibus,

e capillis fufpenfa, non potuit a Chrifto avel-

li Poftea in ardente fornace, velut in prato

continue deprehenfus , ibidem Limerici in

"u 7X

amcene florido , inambulantes , trium puero-

ar&ta cuftodia diu detentus fuit. Varie fuüb-

»-——

inde tentata eft ejus conítantia, optima omnia

"—

rum canticum , Denedicite , cecinerunt, una

cum dacentis aliis exemplo eorum permo-

pollicentibus impietatis miniftris, fi rejecta fi-

m lll

de romana perfidiz reformatorum accede-

tis, Martyres fadti.

ibid. $3.

CL. S. Felicitas

feptem filiorum corda coe.

ret, adverfus qux immobilis cum perfifteret

Nov,

lefti amore adhortando accendit, & ad mar-

Dei confeffor , Corcagiam quadragenis paf-

tyrium prima venit ; fed illis premiffis oCctava

(üum millibus diftantem ad ulteriorem Hzv

ervenit, decollata pro Chriíto.

reticz crudelitatis quzftionem pertra&tus ett;

JThid. 29.

Raptabatur tototo illo itinere, manibus latro«

Nov.

CLI. SS. Paramon, & focii trccentivfeptua-

;

"

j

]i fel

ginta quinque Martyres.

nis inftar revinclis, omnia illa a crudeliffimis

Yeidem s. CLII. SS. Jafon & Maurus cum

Hiiis & fe-

fatellitibus expertus , qui bomicidis & facinoe

vt

tofis patriz proditoribus inferrifolent, Donec-

Decemb. ptuaginta militibus , omnes capitali fenten-

tia cz(i Martyres.

in eorundem communem carcerem Corcas

Ybid. 27.

CLIII. SS. Theo

dolus, Satui*inus, Eupo-

gizx retrufus, variis tormenüs & cruciatibus

excarnificatus eít,

Sed cum infracta in his

Sept.

porus,

Gelafius, Eunicianus, Zeticus , Cleo-

menes, Agathopus , Bafi

lides & Euariftus cru-

etiam duraret conftantia, perduellionis ícili-

cet arceffitas publico damnatur judicio infae

delia paffi omnes exclamabant : Sumus Ciri-

fliani , Chrifli boflie , Chrifti vittima , eiiamfi mil-

mis fupplicii a fanguinario magiftratu h;fce pu.

jies mori oporteat , libenter moriemur :

blicatis caufis, que invidendam martyrii forté

g

-& Cgpitc

czfi. funt.

ipfi non ifüerito afferuiffe videri poffunt: quod

Toid, !e7..

CLIV. Calliftratus miles inter teftas, equu-

in fidei catholice confeffione, füb perduele

Sept.

lionis poena ab Elifabetha ex Dritannia pro»

leos, & alia füpplicia cecinit Deo. lztus;

una cum Íociis mari mer(us, & iade divini-

fcriptze, pertinax conítaret: Quod ad eandem

L

tus emergens , apparuit pulcherrime coro-

concives füos, qua verbo, qua exemplo tra-

du&urus, & firmaturus veniffet : quod Regi-

natus, voce fimul e coclo audita : Ej/fo bono

animo , Callifirate , cum tuo grege ; && jam venite

nz, capitis ecclelie anglicang ticulum impie

abrogaret. Quam neíariam fibi camen gio»

in eiernis vequieturi tabernaculis. .. Ixa converfis

centum triginta quinque militibus ; cum fuis

riofiffimi triumphi decretoriam fententiam ,

uadraginta novem membratim concifus eft.

magna alacritatis , & gaudii fignificatione exe

!*Ebïd' !OO

CLV. SS. Saturninus, Nereus & alii, we-

cipiens , pofteaquam humili capitis inclina-

Ocob.

tione judicibus gratias egiflet, tanquam reus

centi fexaginta quinque Martyres.

majcflatis ad. communem fupplicii locum raz

6.. V.

pratus eft.

Hic inferto in laqueum collo,

cum aliquamdiu a furca pependiffet, vivens

EXEMPLA DOMESTICA.

adhuc & fpirans refedto fune in folum prz-

cipitatur , & ex difceffo pe&ore evulfüm cor

De ü'uþribusfociomm Siefa martyrás.

manu carnificis populo oftentatur ; mox in

PRROEMIU M.

igne una cum aliis inteftinis concremandum,

teliquum corpus ia quatuor partes diffe&tum,

vec in confodalium smeorum [olatium pla-

totidem palis affixum e(t , ut diver(is locis,

cuit referre , ut , dum ea accuratius

donec difflueret , oculis omnium proftaret ,

perlegunt , &? contemplantur , illud a pa-

fidelitatem fcilicer in Reginam & faniora ab

1re Irancifco Godoie ad [ocios fub ipfo mar-

ene&o confilia fpectaculo füo ingefturum.

Paílus eft vir inclytz memoriz , Corcagie

&yrio prolatum excitamentum : Eja fratres,

füb annum Domini 1j 80.

non degeneremus ab excelfis cogitationibus

.]1. Similem mortem ex caufa pari con

ftantia Trid. foi.

füiorum Dei: & ifli ufurpare , feque. ad

& fortitudine obiere anno 1581. Edmundus 15. & t5.

afpera quarois pro .Dei gloria , & anima-

Campianus & Alexander Briantus Angli, poft-

rum [alute perpetienda excitare : C5 .con-

quam prius aliquoties equuleo crudeliter lunt

fortare. fludeant.

Majoris. autem clarita-

torti, cujusquidem carnificing hic eft modus:

'Trabes quatuor in quadrü conpaginate humi

zis &? ordinis caufa bec martyria in di-

extenduntur. Extremis quadrati duobus, qua

ver[a genera dioidam , ita tamen , ut quo-

caput & pedes rei protenduntur , infertum eít

miam longum mimis C fafldioum foret ,

hinc inde ferreis annulis verfatilelignum,com-

Jingula. veferre , non. nifi [eletfiora. [im. nar-

plürium fünium fpiris , & voluminibus imple-

Yalurus.

u!is

XUm, quale attrahendis ponderibus; aut fit

18 —

e

i

Tiuus XCI. Marzyrïwk;

28t

In vacuo harura quatuor Trabium diftentus nuum pe»dumqu.e"arifïcu.lïs, ab invicem diftra-

reus, lingandas manusad lignum fuüpetius, &

hat: hzcecontra illa violente in unum velud

à Tumems

pedes ad alterum inferius porrigit. Ligantur

globum colligat& conftipat.Trifariam hic cor-

BinvgM —

autem vel quatuor funibus manum pedum-

pus complicatur, cruribus ad femota, femo-

iM Soc j

que foli pollices infra ultimum articulum, vel

ribus ad ventrem appreflis, atque ita arcubus

lsf f »

diftin&is quinque fidiculis finguli pedum ma-

ferreis duobus includitur, quorum extrema

[*

niuumque digiti, fic ut Jaceat torquendus di«

dumlad (e invicem labore carnificum in circul-

[

varicatis cruribus, & manibus. Interim duo

lum coguntur;corpus interim miferi incluíum

a capite, a pedibus totidem carnifices, lignis

informi compreffione pene eliditur, immane

illis magna vi verfatis, miferum corpus attra-

prorfus & dirius equuleo cruciamentum, cu-

In

Qs funibus, feu fidiculis, e pollicibus, aut

jus immanitate corpus totum ita ar&tatur,ut

b

digitis a cerra füfpendunt, & omnes in eo la-

aliis ex eo fanguis extremis manibus & pedi«

ld

xant oíffium commiffuras cum immenío do-

bus exfüdet, aliis rupta pectoris crate copio»

m

lore, ex continua nervorum convulfione, vi-

fus e nàribus faucibusque faneuis effündatur,

.

Ícerumque interdurm laceratione. Quo &t ut

prout Cottamo etiam cum hectica mifere la-

[

nonnunquam plus palmo füpra nativam ex

boranti evenit, hora integra amplius annulo

jf

violentiffima attractione, uti de Campiano

conclufo. Alterum eft,.quod dum refciffo fu»

factum eft, excrefcat corpus ftaturam. ln

dv

ne ad lanienam denudatur, magno omnium

l,

quo tamen tormento Briantus, cum rertia vi-

ftupore cilicium apparuit, intimo corpori op«

ce id exeperiri cogeretur, nullum dolorem

preffum, generofi illius animi index, qui duo-

W

cum magna omnium adrmiratione fenfic.

rum annorum perpetuis carceris erumnis mi-

Tbid. fol.

IIl. Eadem cum Campiano & Brianto Pa-

Ia

nime faturátus, faginari adícitiis etiam pro«-

17. & 19.

tria Thomz Cottamo, Anglia & in ea Provin-

prio ingeuio injuriis voluit.

A

«

d

cia Lancaftrenfi,idem vite genusjidem exitus

IV. Quartus fuit P. Joannes Cornelius Hy- toid, fol,

fuit. Anno r549. natus, & a Proteítantium

$

bernus anno 1j924. eadem ex caufa füfpen- 3e.

li

hierefi opera P. Thomz Pondi Societ. [efu ad.

füs, id quod fic ab authore deícribitur: Ad

catholicam religionem traductus, relicta An-

l

locam fupplicii ubi deventum eít, fublatis

glia, primo Duacum, ac deinde Romam, ftu-

fs

in patibulum primo latrone, quem expiatis

!

dio obtinendz Societatis petiit. Hauferat ni«

fceleribus orthodoxe moti Pater commone:

mirum primos ad eam ex annuis literis fpiri-

fecerat ac eum fidei cauía düobus (uis famu«

ié

tus, quz ab India quotannis Romam de con-

lis & nobili viro Thoma DBongavio, poftre-

a.

od

verfione Ethnicorum a noftris mittuntur, a

d.

mus ipfe fcalas alacer confcendic, illad Apo-

quibus tandem in Chri(ti Societatem admif-

ftoli Andrez ufurpans: O bona crux, diu de-

f0

Ius, fic ille: in praefenti obedientiam promit-

um

fiderata, folicite amata !

Sociorum dceinde

to, coram Deo, &ia foro conícientie mem,

pedes e trabe pendentium & laqueum e care

4

omnibus & (ingulis Prspofitis, conftituris, &

nifice porrectum. exofculatus, collo induit,

äl.

conftituendis: omnibus item regulis, legibus-

Deoque fpiritnam commendans e fcalis deje-

t

ve ia hacSocietate receptis; pro inea virili, &

&us eft. 3. Julli anno 1504. Ft quia fpirans

n

u

aantutn me Deus adjuvet : teftis dies i(te, te.

i

adhuc & vividus refciffo fune excarni&icatus

7

:

is & boc Chirographum manus mez in die

eft, dum pe&ore fiffo cor & inteftina diripe-

u

Judicii. De corporis valetudine non eft quod

rentur, manum fronti admovere, veluti fü-

[de

dubitetis, quia jam fere priftinam fortitudi-

premum cruce fignaturus norarus eft. Par.

As

nem & robur Deo donante recuperavi, &ia

titum quadrifariam corpus, & palis affixum

n

dies magis magisque convaleíco, de cztero

eft, capite ex fummo

me veítris orationibus commendanss vos in

pacibulg ad pubiigum :

lo,

terrorem proflrante.

en$

Dómino valere jubeo, folicite expe&tans, qux

V. Quintus P. Robertus Sourliuvellus Anglus ex comi- tbid, £of,

[d»

fitveftrade mefententia. FaCtus itaque defi-

tatu Su/foleia fuit, qui poft anipiecommendarionem,füb- 4 c.

t

deriorum a Societatis Superioribus compos,

traCto cursu, quod laqueus perperam guloe applicitus ef:

n

cum Societati fe Votis religiofis, poft tam di-

fet, diutius fpirans, & oculos in fpe&atores circumageas,

rum in carcere Tyrocinium legitime aditrin-

palpitabar, erebro interica fiemo erucis, ut potis Eraz, fe

Ifjy

imuniens, & pectus tundens, donsc carnifex magna vi de.

If

xiffet, non multo poft judicio iníquiffimo ldfze

orfum corpus pedibus protrahens, arimam exprefüt; &

l$3

Majeítatis reus pronunciatus, viminez crati

tcfciffo fune cadaver diffe&uin in quatuor fruftà parritus

2

upna cum RudolphoScerwino injeQtus, atque

cit, anno swtatis illius 34. Ad eordis vero exenterato pes

)

per Londihum extra urbem ad furcam rapta-

&ore prolationem nemo de more cum carnitice proditos

tus, füblato jam Campiano & Scerwino, plau-

rem proclamavit, nemo. vivat Regina precatus eft, tris

u)

fte in omuibus fpectaceribus filentinm, & in multis etiam

ftrum ferale animofus confícendit, ex quo paue

glæ

culis pró religione catholica & innocentia fua

lachryms.

3

4

VI. Sextus P, Hen

Heüs Walpohi Anglusda Provia:

iA i

prolatis, fubtracto inter recitatum Pfalm. 5o.

€ia Norfolcien(i natus, Evocari 1594. 17 Aprilis idem

jis 1 &

curru, modicum pependit ac paulo poft fune

mortis renus tanta conftantia füftinuit, tanto fpe&ane

refciffo, uti priores duo, in quatuor partes dif-

tium ludu 36 morore, u

,

P

t plura eorum millia lacixryfnis

ünt

fectus & laniatus fuit, fed pofteriori an.15 82»

parentaffe notata fint,

30. Maji duo folum de eo fpecialiter commen-

VIL Septimus P. Rogerius Fileocus Anglus t6o1. 27:

Ü

dantur. Primum eft, quod cum nullam fpe-

Febr. cum Patre a 8, Marco Ordínis S. Benedi&i in eadem

jmi

ciem lx(x Majeítaus in eo Hxretici invenie

furca, a qua focii erudelem lacérationem fpectarat , fü«

fpénfüs mox eandem quoque carnificinem fubiit.

quz

reat, przcipaam torturg (peciem; filiam Ser»

di

VIIL. Octavus P. Francifcus Pagius Anglus 1602. 29.

]u

wingeri didtam,adhibuerint. Eft ea priori tor-

April. de quo illud memorandum narratur,quod difceret,

turg equulei prorfus contraria, cum enim illa

lt

non Iyec fuis viribus, fed gratuito Dei adfcribere, benefi«

membra, alligatis,extractisquejin divería mae

£io,nec quidquam ex ífe, íed in Deo & gratia eius

Jl

)»'-RQPQWIBWcWQ ï'bma-[ll

R

po flbg

if

—

)

2$2

Bibliotbece Manialis: Concionatoriee

tatim, etiam ex intima regis aula magno Itu»

poffe, omni repente illo divinorum guftu &

E

quiete interna deftitutus coepit incredibili

pore infpe&am mirarentur, & rex indigne

ferret, divino teflimonio prodigiofe abfolu-

f

uodum moerore & triítitia percelli favore

í

mul & ftupore mentis affici, (ic, ut toto cor-

tum videri, quem ipíe Majeftatis reum dam-

pl

narat, inquifitionem Cantuariz Pfeudo-Epi-

ore obrigefcens, in eodem perpetuo dura-

ret obtutu, Salvatoris noftri füpremam in hor-

fcopus inftituit, in fpecie authores, & porten-

f

to agoniam expertus, qua coepit tedere:&

ti promulgatores , qui non minus conftanter

pavere ac triftari usque ad mortem, duravit-

rem naturge viribus majorem afleruerunt,

[

juam piétores Hazretici, ut miraculi pon-

li

que atrociffima carnis & fpiritus in eo lu&a,

usque dum prope horam fupplicii adeffe de-

dus (imilis in culmo imaginis expreffione elu-

e

derent, accitij ingenue perne

nunciaturus carnifex , cubiculum ingredere-

garunt; huma;

tur, hunc enim vero tamquam boni nuntii

no rem poffe perfici artificio.

[i

t XI.Undecimus P.'Thomas GarnattusAnglus

Angelum excipiens, co momento delibutus

eft cxlitus dulcedine & ineffabilis gaudii

natus Londini, nondum abfoluto Tyrocinio

d

in Angliam a Belgio remiffus, & vix regnum

ubertate. ut non ab füpplieii , fed ad nuptia.

ruim & feftivitatis locum progredi videretur.

ingreffus, comprehenfüs, & poft paucos dies

ad mortem damnatus, antequam currus fub

fe

- IX.. Nonus P. Eduardus Oldcornus Angius

natus in Eboracenfi Provincia eadem genero-

patibulo fübduceretur, hgc verba protulit;

]

Avertat ab hoc regno iram fuam Deus . ne&

fa morte obiit 1606. 17. Aprilis, poítquam

C

quinquies per quinque horas atrociífime tor-

aRege meum fanguinem exigat ; Domine ne

ftatuas illis hoc peccatum: Apoftata facete

tus fuiffet, poft cujus obitam hoc memoran-

U

dum accidit, quod cum animam fümmo Deo,

dos Roveítus me prodidit, Deus illi condo-

a

net; Apparitor Craffius comprehendit, Deus

Deiparg divisque commendans, corpus car-

d

nifici permififfec, qui gradu dejectum , ubi

illi condonet: Epiícopus Londinenfis carce-

C

ri addixit, Deus illi condonet: Ejus fecre-

aliquamdiu pependiffet, vivum fpirantemque

tarius infenfum illum mihi fuis fufurris rede

feiro laceravit ufitato in proditorum fuppli-

ti

didit, Deus illi condonet: W/aden mortem

cii more, anto 1606. Occiíi innocentiam

V

fingulari prodigio ornare potuerit Deus ; de-

meam promovit, Deus illi condonet: Mon-

E

tagatius & teftes fal(i multa in me commenti

fofía namque humo illius exufta vitaliajignem

Ó

vivum & fllammas dies 17. emiíere, licet co-

funt, Deus illis condonet, detque mihi vide-

re omnes in ccelo falvos; orare poft hzc ad

piofe coetum plueret, & (atellites affufa mul.

ta aqua extinguere illum conarentur-

extremum de genibus cum vellet, Pater, Ave

X. Decimus P. Henricus Garnattus Anglus

& Credo, nec brevitate laquei impeditus pof-

fimili quidem mortis genere,fed non eandem

fet, rogavit Catholicos, ut eadem fecum pre»

L

La 3

carentur: Quibus ipfe Hymnum, Veni Crea-

ob caufam (nam propter confpirationem,

uam in confe(fione intellexerat, non dete-

tor Spiritus, faperaddens in iis Verbis, /ermone

4

am damoatus eít) nec in confueto Tiburni

ditans guttura, fabducto carro pependit , pro-

loco, (ed medio in foro Londini füper elato

hibito per Czcilium caraitice, ne laqueum

rius, quam animam efllaviffet , fuccideret,

peginate, ubi cum fufpenfus fuiffet,' parabat

quidem carnifex femivivum de more difcer-

Id quod fa&tum eft die 25. Junii anno 1608,

&tatis 34.

e

s2 £T€09 £f o 99 C

pturus, aliquoties laqueum abrumpere, fed

£z-

LIl4d

populi clamoribus toties prohibitus eft, ex-

XII. Duodeci

mus P. Joan. Ogilbæüs ScQ»

tus,

oft multiplex examen, & ingenua re«

pe&are jubentis , dum animam epiífet, qui

«5

etiam deinde caput cum corde exencerati pro-

fpon

damnatus, magna gratulatione fenten-

ferens neutiquam folemne illud: VivatRex,

tiam excepit , eamque proferentem comple«

m rT32 $£2

E

fed moc(tiffimum retulit filentium, cenfenti.

xans,judicibus ómnibus,etiam Archiepifcopo

bus viris gravitfimis, plus utilitatis rei catho-

dexteram junxit, ex eorde fe illis ignofcere

Q

licee morte füa Garnattum attuliflc, quam vi-

ficut a Deo (ibi donari pecca:a optaret, proe

Q

ta per annos 20. quantumvis Apoftolice trans-

teftatus,quibus ad prandium digreflis, a carni»

u

acta.

Certatum deinde magno ftudio a Ca

fice, cui traditus fuerat, per frequentiffimum

ü

tholicis eft ut diriperent aliquid ex iis reli-

populum eductus, cum & patibulum ample-

T

quiis , cujus indufium Marchio a S. Cermano

xatus, atque exofculatus cí(t, procumbens ítae

u

extra ordinem Regis catholici Nuncius ma-

tim ad orandum. Cum autem interir Pradi-

Ihi

gno pretio redemit, alii alia, quanti carnifex

cans populo venditaret, eum non religionis;

Jo

edixiffet. Precipuum retulit Joannes Wil-

fed perduellionis caufa interfici,neque renutu

D

leinfonus, qui extraordinario penitus nec ul.

illius, aut capitis agitatione (loqui enim pro-

Qu

lam anímo quietem relinquente inftin&u,quo

hibitus erat) a maledicentia compefceretur ;

I

ei pro certo fpondebatur, fore, ut aliquid vie

tum Pater Joan. miror, inquit,veftrum agendi

N

deret, in viri innocentiam mire faciens, ada-

modum,me pro mea caufa loqui prohibetis,&

tj

&us proxime pegma conftitit, ubi diffe&o

interim caufam meque fimul ve(tris mendaciis

Q

quadratim corpore, dum occafionem aliquid

apud populum traducitis, nihil in Regis prae«

di

tollendi operitur, ecce tibi fpica quzdam ex

judicium dixi,aut feci. Tantum aflerui Papan

fü

ftramento, quo theatrum ad imbibendum la

habere fpiritualem jurisdictionem inDominiis

lK

nienz cruorem con(ltratum erat, Garnatti

Regis, & in toto mundo apud Chriftianos ; &

à

confpería fanguine nec opinanti in manus

poffeRegem hareticum excofnunicare.Si quid

incidit, qux genuinam Garnatti effigiem, in

aliad dixi, populo oftendatur, nam hifce, qua

unica cruoris gutta perfectiffime expreffam

retuli, fübícripfi, & pro iis mori paratus fum.

ftis, &

d

referebat ; hanc cum fümmi infimique ecre

Vos autem,falü de me ad Regem fcripti

Dun*

e

(

n—-——

le

-Titula: XCI. Jllartyrium.. :

203

nunc ea populo etiam perfüadere vultis, In-

l

mifit , de reli ïao eati

]^

terroganti. Miniftro ,' an. mortem timeret ?

nifïcgmifugm munus

exequii permiffurus.

h

Non magis, inquit, pro tambona caufa, quam

[»

tu patinas, cum ad ceenam accedis.

. Ligatis

XIV. Decimus quartüs P. Rudolphus Cor-

