tur, fumma ratione adminiftrari oportere ar-

tia nihil dulcius, quam, ut cstera auferat;

bitrabstur.

adfert ipía (ene&us.

l. s.

XI. Nihil eft turpius, quam Faplf.ntum vi-

&áe fintb,

l

tam 'ex inbpientium fezmone pendere.

Gianat V, — XII. Viri fapientis ett lente feftinare, quod

$IN

$n

AXIOMAT A.

Prudentia. anchora Delphino con)unüa veteres hgmfi-

cabant; hinc'Salomon, fubltantia, inquit, fe-

IPa

rva funt arma foris, nifi confilium fit Cic.de off.

ftinara minuetur, quz autem paulatim colli-

domi.

itur manu, multiplicabitur.

Ibidem

XIHi. Superhumerale, quod humeros fa-

Il. Diu deliberandum, quod ftatuendum seneca.

eft femel.

cerdotis in veteri Fe(ïamento olim tegebat,

& rationale, quod pectus, fic Deo )ubcntc

Ill.. [ ifl langfamer Rath , und fcbnelle Tbat, Anonym.

$t

alldorten alis svobl gabt.

fa&ta fünt, üt Hbulis connexa nunquam a fe

IV.. JWitz, kommet nicht vor S'abren.- Evfabrung 1dem.

feparari potuerint, ut fignificaret, labores.

g/i der befle Lebrmeifler der Kiugbeit.

noftros femper cum judicio & ratione fieri

V. Zeitiger Ratb, zeitige Frücbt.

Viel Ratb,Idem

oportere.à

viel Heil.

Guter

Salus ; ubl multa confilia.

Uiiliias.

Ratb ift balbe Tbat. . Raib vor der That, gut 4dus-

L.6. de

XIV. Conftat, inquit Ariftoteles,neque pro«

gang bat.

mor.

VL Jüg, ehe du xagf1: bfinn, ebe du fagft :idem

prie bonum efle (ine prudentia neque pru-

auf dafs nicht Reu tagft.

dentem fine virtute morali quempiam effe.

VA.

Ziel, ebe du fchieffeft :

bfinn, ebe duldem.

Cic.1.5. de

XV. Multa funt incommoda in vita, quz

bfcblüffeft : .. fonft soielimal einbüfJaft.

nat. Deor.fapientes commodorum compenfatione le-

Idem.

Diunt ; Stulti nec vitare venientia poffunt,

Vil Ratb obne Tbat, «vas INutz, er bat ?

IX. Feftina lente.

Gmacb komimt man aucb

nec ferre prafentia.

J

Erafm.1,9.

XVI. Unicum con(ilium rectum magnam

«vit.-.Qui feftinus eft pedibus, offendet.. Mit

Apopht

Eüen fiofit man bald an.

Subftantia feftinata

milirtum manum vincere, dicebat Euripides.

minuetur ; quae autem paulatim colligitur

Ap. Lang.

XVií. Vetinus Poeta fic canit:

manu , proficiet.:

Gefcbmind gewonnen, ge-

|

v.confil. Confilio utilius, quam viribus, arma gerun-

Jibsvind erlobren. . Eilen tbut niemalen gut. Scbnell

tur

Epià

Militis eft robur, confiliumque Ducis.

gemonnen , fcbnell zerronnen.

X. Malum confilium confultori péffimum.

4

Ibid,

. XVIIL Hirundo, cum linum fereretur,

Uebler Ratb ifis Gebers Schad.

monuit reliquas aviculas, ut femina eruerent,

Uebier atb gebi

an feinem Herrn aus.

utpote ex quibus exoritura effez herba no-

centiffima avium geoeri! Cum vero hoc per-

fuadere non potuiflet, faltem ut primam her-

[ $. XV.

bam evellerent, fuafit, verum & hoc confi-

lium non placuit ; quare Hirundo periculi

DICTAMINA ET PRINCIPIA

Epid

declinandi caufa ad domos confügit, reliquis

ETHNICORUM PHILO-

16En

aviculis' ob neglectum confilium retibus ex

SOPHORUM.

2

lmo factis irretitis & pereuntibus.

Laert. T.

.. X1X. Diogenes fapienti nihil deefle. colli-

u

m Ethnici quidam ex inflituto. Pbilofo phos jä,

16.

C

gebac hoc fyllogifmo: Deorum omnia funt;

feu fapientie ac pradentie Magifiros , Zmato-

deorum autem amici funt fapienzes, & ami-

vés, a Profeffores fuerint profe]fn ,. opert pretium

corum communia fünt omnia, fap:cnus ergo

er lt

eorum ditlamina boc loco recen[ere , idque eo

funt omnia.

qmäem ordine , -quezm y ipfi fere a[cete de perfettios

ne differentes folent obfervare , ut. 'vel fic erubefca-

Dignitas,

qnuss doleamusque , mos ex tot, revelationibus, illue

Laert. l, 4.

XX. Bion dicebat, prudentiam tanto czte-

jlratzombus & lirisy quibus cortfLiara veligio abune

]iä

€. 7»

ris virtutibus antecellere, quanto caeteris fen-

dat , tantum luminmis ac motitie mecdum baufiffe,

fibus praftare vifus.

quantum ipfi Etbnici ex folo nature hunine baufe-

Stob. de

XXL. Socrates interrogatus , quid fit pru-

vunt , mec Lanta comtentione perfettionem fuperna-

Prudent, dentia? Animz conammtas, refondit.

turalem: fuiffe confettatos, quanta z;)/' ad. pcrfeäzo-

1dem.

XXHI, .Periander quzrenti, quid in mini-

nem naturalem, fLabilemque animi. quzetem perveni-

TÉ comenderunt.

mo fit maximum? refpondit, prudentes co-

gitationes animz in corpore humano.

DE VERJE SAPIENTI!E STUDIO

- Sfucunditas.

ArifXot.

XXIH meam principari jucundiffimum

L DICTAMEN.

l1. Rheteft , ideo fapere etiam jucundum videtur; -

Quid fi j' t fapientia.

Stw

C. Il.

nam fàpere principantis eft.

,

CIQG L B.

XXIV. Sapientis, tefte Cicerone, eft una,

IHæce

ft- fapientia, in natüram conver-Senec,ep,

de inib, quæ moeftitiam pellat ex animis, quz nos ex-

;

& eo rePutm, unde publxcus er- 49.

li

ror expulerit.

horrefcere metu non finat, dua praceptrice

*

3

-

II. Quid

Jüuus CXX. . Prudentia;

9e3

[c'qQ« l

$en.ep.26. .. 1I. Quid in homine proprio? Ratio.. Hac

* XI. Animus magnus & facer, & i hoc de-Epitt. 41.

certa & confummata felicitatem hominis im-

miffus, ut propius divina noffemus ,. con«

plevit.

verfatur quidem nobiscum, fed hzrec origi-

Sen.ep 20.

llI.

Huc cogitationes tuz tcndant; hoc

niíuz. lllinc pendet, illuc fpectat ac niti-

cura, hoc apta, omnia alia vota Deo remiffus

tur, noftris tanquam melior intereít. — Quis

rus, ut contentus fis temetipío, & ex te na-

ergo eft hic? an

fcentibus bonis.

:

imus , qui nullo bono; ni(i

É

Quz poteít ;ffe" felicitas

fuo, nititur.

"Deo propior ?

- XII. Magnus animus;, confcius fibi me!io—Epi&.wæ

Seepa

e. IV. Quid eft fapientia?. femper idem vel-

ris natur& , dat quidem operam, ut in hac

le, atque idem nolle. Non enim poteft cui-

ftatione, qua pofitus efl, honefte fe atque in-

u !

quam idem femper placere? nifi rectum.

duítrie gerat, czterum nihil horum, quz cir-

ca ipfum fupt, fnum judicat, fed ut commo-

[

ILDICTAME&

.datqi,s f,ufitpr, pcrcgrings & properans.

De fine bominis,

Otyn,

dV. DICTAMEN.

$ conditio rerum, eadem & Bomï—

fl

u

num eít.

Gladium bonum dices,

De Corpore,

non cui deauratus eft baltheus, nec cui vagi-

XIII. Fa

teor, infitam effe nobis cor

poris no»sen ep. 14

na gemmis diftinguitur, fed cui ad fecandam

ftri charitatem

Fateor; nos hujus

fübtilis acies , & mucro munirmientum omne

gerere tutelam : nec ego indulgendum illi,

rupturus.

Regula non quam formo(ía, íed

ferviendum nego;. multis enim (ervier, qui

quam reQa (it, queritur, Eo quodque lauda-

(

corpori fervit, qui pro illo nimium timet,

tur, cui comparatur , quod illi proprium eft.

qui ad. illud omnia. referr.

Sic gerere nós

Ergo in homine quoqus nihil ad rem perti-

debemus, non tanquam propter corpus vive-

. net, quantum aret, quantum fceneret, aquam

re debeamus, fed tanquam non poffimus (ine

multis falutetur, quam pretiofo incumbat le-

corpore.

Hujus nos nimius amor timoribus

'

&o, quam pellucido poculo bibat, fed quam

inguietat, folicitudinibus onerat, contumeliis

bonus fit.

onus autem eft, fi ratio explicita

objicit. Honeftum civile eft, cui corpus ni«

& re&ta eft, & ad nature voluntatem accom-

mis charum eft: agatur ejus diligenriffime

modata.. Hac vocatur virtus, hoc eft hone-

cura, ita tamen ut, cum exiget ratio, cum

ftum, & unicum hominis bonum ; nam cum

diguitas, cum fides, mittendum in ignem fit,

fola ratio perficiat hominem

; fola ratio pste

Nihilominus, quantum poffumus, evitemus

fecta beatum facit.

incommoda quoque, non tantum pericula:

VI. Actorem effe fabulz

Epi&' c.

þtalis, qualis ma-

&intutum nos reducamus, excogitantes fub-

33.Enchir, giftro probata fuerit, te memento. Si bre-

inde, quibus poflint timenda depelli. Quo-

vis, brevis; filonga longze ; fi mendicum

rum tría, ni fallor, genera funt, timetur irie

agere te voluerit, fac eam quoque períonam

opia, timentur morbi, timentur; quz per vim

ingeniofe reprzfentes. Ita fi claudum,fi Prin-

potentioris eveniunt.

:

cipem, (i plebejum. Hoc enim tuum eft, per-

XIV. Hebetis ingenii fi

gnnum efï, m rcbusfl?pïä f: 634

fonam bene efli

v

corporis immotrari, velut exerceri diu, edere Enchirid.

alterius.

ngere; eam autem eligere,

diu, potare diu, &c. Nam.hzc quidem fa-

Epi&. [

VII. Si quid: proficere ftudes , iftiusmodi

cienda fünt obiter, cura autem omnis ad ani-

mum transferenda.

16,Encliir, cogitationes mifías facito : Si mea neglexe-

ro, non erit unde vivam: Nifi puerum ca-

XV. Major füm , & ad majora genïtUS;Sen.

fligaro , malus erit.

Przítat enim periri fa-

epsösæl

quam ut mancipium fim mei corporis: quod

*

me,timoris ac moleftiz expertem, quam co-

equidem non aliter aípicio, quam vinculum

piis omnium rerum circumfluentem, animo

aliquod libertati mez circumdatum.

Con-

vivere perturbato, Et puerum malum effe

temptus corporis fui certa libertas eft.

reítat, quam te infelicem.

VIIT, Id actutb eft ab ilo mundï COhditorö,-

V. DICTAMEN,

qui nobis vivendi jura defcripfit, ut falvi effe-

mus, non delicati: ad falutem omnia parata

DE DEöæ

fünt, & in promptu, deliciis omnia mifere &

XVL No

n funt ad ccelum elevandz th- $eg.

ep;j.lö

folicite comparantur. Uta:nur ergo hoc na-

nus, nec exorandus cxdituus , ut

turg beneficio inter magna numerando : &

nos ad aures fimulachri, quafi magis exaudiri

cogitemus , nullo nomine melius illam me-

poffimus, admittat; prope eft tibi Deus; te-

ruiffe de nobis, quam quia, quidquid ex ne-

cum eft, intus eft. Sacer intra nos fpiritus fe-

eeífitate de(ideratur, fine faftidio fümitur.

det, malorum bonorumque noflrorum obfer-

vator & cuftos: hic prout a nobis tractatus

.lil. DICTAMEN.

eft, ita nos i

pfe tractat, Bonus vir fine Dco

nemo eft.

De. 4fnima bominis.

XVII. Univería ex materia & ex Deó Coti« Sen.ep.óó.

& generofa res eft humarius ani-

ftant: Deus iftà temperat, quz circumfufa

*

Senec, ép. Ix. Mägna

Potentiüs .

102e

mus,

nullos fibi poni, nifi commu-

ReGorém fequuntur & Ducem.

nes, & cum Dco terminos patitur.

autem eít, quod facit, quod eft Deus, quam

5

ul

lp"to 8«

X. Cogita in te preter animum nihil effe

materia patiens Dei.

mirabile, cui magno nihil ma

£

num eft, :

XVIII. Sic vivendum eít, tanquam in con-Seri.ep.83.

RU Po ubn. Bibln Mm- Tämü IL

A'et 003

pectu

Abliotbece . Manualis Con?iondtoriæ

904

intento effe oportet , ac continenter folieitoy

fpe&u vivamus, fic cogïtandüm, tanquam ali-

quis in pe&us intimum infpicere poffit: & po-

ne'gubernator vocet, ac tum illa omnia relite

teftquid enim prodeft ab homine aliquid effe

quere, ut ne vin&us tanquam oves in navim

Intereft

H

fecretrum ? nihil Deo claufum eft.

conjiciaris; ita etiam in vita fi tibi vice coch-

lec autbulbi detur uxorcula & puer, nihil im-

animis noftris, & cogitationibus mediis m-

tervenit.

;

pediet; ac fi gubernator vocarit, curres ad

$n*

Sen.ep.45.

XIX. Primus e

ft deorum cultu , deos cre«

navim reli&tis illis omnibus, neque refpicies.

dere; Deinde, reddere illis majeftatem fuam,

XXV. Nulla aliena praftantria efferaris Epi&.c.12,

reddere bonitatem , fine qua nulla majeftas

animo: fi equus femet jactans diceret: fum Pneh.

eft; Ícire, illos effe, qui prefident mundo,

pulcher: ferendum effet. 'Tu vero cum ia-

ui humani generis tutelam gerunt;interdum

folenter gloriaris, te pulchrum equum habe-

euriofi fingulorum. Hi nec dant malum, nec

re, cito, equo te bono fuperbire.

Quid igi-

tur eft tuum ? ufuüs viforum. |Quapropter

habent: Czterum caftigant quosdam,& coer-

cent, & irrogant pcenas , & aliquando fpecie

cum in ufü viforum ita moratus fueris, queme

admodum natura poftulat, tum chereris, um

boni puniunt. Vis deos propitiare? bonus

"

eíto, fatis illos coluit, quisquis imitatus eft. -

enim aliquo tuo bono lztaberis. -

:

Sen.ep.98»

XX, Sive alios obfervare volueris (liberius

XXVl.. Aut ifta bona non funt, quz v

enim inter aliena judicium eft) five teipfum

cantur, aut homo (felicior Deo' eít ; quo-

favore fepofito ; & fenties hoc,& confiteberis,

niam quidem, quz nobis parata fünt, non

habet in ufü Deus : nec enim libido ad il--

nil ex his optabilius, & charis utile effe ; nifi

$m

te contra levitatem cafüs, rerumque cafum

lum, nec epularum lautitia, nec.opes, nec

fequentium, inftruxeris: nifi illud frequenter

quidquam ex his hominem inefícantibus, &

& fine querela, inter fingela damna dixeris:

vili voluptate ducentibus, pertinet.

Ergo

$m

diis aliter vifum eft.. Imo me hercule;ut car-

aut, quod incredibile eft, bona Deo defünt ;

men fortius ac juftius petam, quo animum

aut hoc ipfum argumentum eít, bona non

tuum magis fulcias, hoc dicito, quoties ali-

effe, quz Deo defunt.. Adjice, quod multa,

quid aliter, quam cogitabas, evenerit. Dii

quz bona videri volunt, animalibus, quam

$u

melius. Sic compofito nihil accidet. ''-

homini, pleniora contingunt. lila cibo avi-

dius utuntur; Venere non eque fatigantut:

Epid. c.

XXI. Religionis erga deos immmortales

38. Ench, precipuum illud effe ícito ;

re&as de iis ha-

Virium illis major eft, & equabilior ftirmitas.

bere opiniones, ut fentías, & effe eos, & be-

Sequitur, ut multo feliciora fint homine, nam

ne; jufteque adminiftrare univerfa: paren-

fine nequitia, fine fraudibus degunt; fruun-

dum eis effe, & omnibus iis, quz fiant, ac«

tur voluptatibus, quas & magis capiunt, &

quiefcendum : & fequenda ultro, ut quz a

ex facili, fine ullo pudoris aut poenitentiz

N

mente przítantiffima regantur; fic enim nec

metu.. Confidera tu itaque, an id bonum vo-

candum (it, quo Deus ab homine vincitur.

incufabis eos unquam , nec ab cis negligi te;

*

conquereris.

Summum bonum in animo conftituamus: ob-

i

XXII. In omn

ibus; quæ ad/vcx-fa videntur,

folefcit; (i ab optima noftri parte ad peffimam

;en.epga

*

& dura , fic formatus füam. Non pareoDeo!

tranfit, & transfertur ad feníus, qui agiliores

Sed aífentior.

Ex animo illum, non quia

fünt animalibus mutis. Non eft fumma felici-

neceffe eft fequor. Nihil unquam mihi inci-

tatis noflrz in carne ponenda. Boná illa-funt

det, quod triftis excipiam, quod malo vultu:

vera, quz.ratio dat: folida ac fempiterna,

nullum tributum invitus conferam : omnia

qus&t cadere non poffunt, nec decrefcere qui-

autem; ad qux gemimus; qua expavefcimus,

dem,aut minui. Cetera ooinione bona fünt;

taibuta vitz funt.

i

& nomen quidem habent commune cum v

N]

e;-

Eplàj.3, XXIIL. Mihi quidem optabile eft, a morte

ris, yproprictas in illis boni non eft. -

differt. c. me invadi, nulla alia re, nifi voluntate mea

8. Ó.

VIIL. DICTAMEN.

curanda occupatum, ut perturbatione vacuus

& liber dicere poffim Deo: num guberna-

De Concupsz?ntiis ; & voluþtätibzis;

tionem tuam reprehendi? numquid ad alia

abufüs fum facultatibus, quas mihi dedifti?

ultis paraffe divitias, non finis Sen ep.;7.

XXVII. M

miferiarum fuit, fed mutatio.

$t

zgrotavi, quia voluifti. Pauper fui te vo-

lente, fed lxtus. Nunquam appetivi impe-

Non hoc miror, non eft enim in rebus vitium,

rium;, nunquid me unquam hac de caufía

fed in ipfo animo. lllud , quod paupertatem

triftiorem vidifti? nunquid unquam vultu

gravem fecerat, & divitias graves fecit.

minus hilari te acceffi? paradus, fi quid

Quemadmodum nihil differt, utrum egrum

mandes, fi quid imperes.

Hec me cogi-

in ligneo lecto, an in aureo colloces, quo-

tantem, hzc Ícribentem;

cunque illum tranftuleris, morbum fuum fe-

: hec legentc'gn 0C»

cum transfert; fic nihil refert, utrum ani-

cupec— Inors.

mus xger in divitiis, an in paupertate pona-

VL DICTAMEN.

tur, malum fuum illum fequitur.

"

De Creaturis.

XXVIiI. Si vis Pythoclea divitem , hone-Sen.ep.21.

ftum facere; effe in perpetua voluptate, non

divitiis , honoribus, voluptatibus adjicien-

$

Epi&. c; XXIV,

emadmodum in navigatione fub.

H

a2, Encb,

Q:

ducto navigio, fi aquatum exiee

dum, fed in cupiditatibus detrahendum.

XXIX. Quis hoftis in quemquam tam con-Sen,ep.39.

ris, obiter fortaffis etiam cochieotam colli-

upta-

ges gut bulbum : animo autem in navigium

tumeliofus fuit, 4q"ua/m irgqqms-dgm vol

. tes

Titulus CXX.. Prudmiia.

9gos

tes fuz (ünt? quorum impotentiz atque in«

fanz libidini ob hoc unum

quo non bpo*r"tet, trahente, cortumpitur. 1 tá-

poflis ignolfcw:,crc,

que debemus aut curare mentem xgram, &

.. quod, quz fecere, patiuntur.

vitiis liberare: aut vacantem quidem; (ed ad

Sen. ep.r.

XXX. Non eít emoliendus animus ; fi vo»

pejora pronam przoccupare

luptati ceffero, cedendum e(t dolori, ceden-

creta Philofophiz faciunt.

dum labori, cedendum eít paupertati. - :

XL. Aliquis vir bonus nobis eligendus eft, sea,

XXXI. Vidifti aliquando. canem. miffa a

ep.ii,

ïi&.ml'

Sefl ep.72.

àc femper ante oculos habendus , ut fic tan«

MT

Domino fruíta panis aut carnis aperto ore ca-

quam illo fpe&ante vivamus; & omnuia tan-

prantem? quidquid excepit, protinus inte-

grum devorar, & femper ad fpern futuri hiat.

quam illo vidente faciamus.... . Magna pars

peceatorum tollitur, fi peccaturis teftis aíli-

Idem evenit nobis, quidquid exípectantibus

ftat. . Aliquem habeat animus, quem. verea-

fortuna projecit, id fine ulla voluptate demite

tur , cujus authoritate etiam fecretum füum

timus, ftatim ad rapinarm alterius erecti & at*

fan&tius faciat.--. O felicem qui fic aliquem

tenti. Hoc (apienti non evenit : plenus eft,

vereri poteft, ut ad memoriam quoque ejus

etiamí(i quid obvenit, fecure excipit, ac repo-

fe componat, atque ordinet! Qui fic aliquem

L

nit: Lztitia fruitur maxi-ma,ïcontinua, fua.

vereri poteft, cito erit verendus,

M&

VIII. DICTAMEN..

X. DICTAMEN.

De Virtutibus,

*

E

.. AMedia ad WW"S acquiränäa:; «'

Sen.ep.67, XXXII. N

ihil e virtute preftantius, nihil

H

pulchrius: & bonum eft, & opta-

MEDIUM L.

bile; quidquid ex hujus geritür imperio:

" 'I?:mpör'z's vatio babenda.

$en.ep.76. XXXIII, Id in quoque optimum eft, cui

*

nafcitur, quo cenfetur. In homine optimum

XLIf

mnia aliena fünt, tempus cahtum nO- Sen.ep.t,

quid eft? ratio, hac ant

?cedrit animal;?:, Deos

- firum eft. In hujus rei unius fugae

fequitur.

cis ac lubricz poffeflionem natuta nos milit,

Sen.ep.79.

XXXIV. Nulla virtus 1

rctsdeiatullii

€ex qua nos expellit, quicunque vult. Hinc

ipfius damnum eft; Veniet, qui conditam, &

fi volueris attendere, maena viti pars elabi-

fzculi füi malignitate compreffam, dies pu-

tur male agentibus, maxima nihil a

blicez.... fi quod eft pretium virtutis ex fa-

gentibus,

tota aliud agentibus.

ma; nec hoc interic.... nulli non virtus, &

. XLII. Omnes ergo horas comple&tere; ficsen. ep. z.

vivo & mortuo, retulit

gratiam, fi modo-il?am

fiet, ut minus ex craftino pendeas, fi hodier-

bona fecutus eít fide.

ho manum injeceris..-

Sen.ep.gt.

XXXV. Virtutum. omhi

um pretitxätiil; in

XLIIL. Id agamus; ut omne tempus no- Sen.ep 71.

ipfis e(£5. non enim exercentur ad-

premium,

Re&te facti feciffe merces eft. ..

ü

trum fit : non erit autem, nifi prius nos no-

Itri effe coeperimus.

Sen,ep.07.

XXXVI. Virtus extollit hominem

, & fo-

XLIV. infinita eft velocitas temporis; quzeSen.ep.49;

pra cara mortalibus collocat: nec ea, quz

magis apparet refpicientibus; nam ad prz-

bona, nec ea, quz mala vocantur

1

; aut c?pic

Íentia intentos fallit

nimis, aut cxpavefcit..

; ad*go Præcipitis /vfugyæ

tranfitqs levis eft.

IX. *DICTAAMEN.,.'

MEDIUM lL -

De Petcatis.

.

J'udicia bominum [pernenda..

itium eft falutis, notitia p

Sen.ep.Aas.XXXVII-. ]

unquam volui populo placere ; nam Sen.ep.29/

nam qui peccare fe nefcit, corri-

RN

gi non vult, deprehendas te oportet, anté-

quze ego fcio, non probat popu-

quam emeüdes.... Ideo quantum potes; te

lus; que

probat populus, ego nefcio. Ma-

is attibus populatis favor quzritur; fimilem

ipfe coargue: inquire in te;5 accufatoris pri-

te illis facias oportet, non

mum partibus fungere, deinde judicis, novi-

probabunt; nifi

fime deprecatoris: aliquando te offende.

agnoverint.

m epl

: XXXVIII. Non eft per fe magiftra folitudo

MEDIUM riil.

Sen ep 94

innoeentiz , nec frugalitatem docent rura:

Soliiudo amanda,

fed ubi teftis ac (pectator-abíceffit, vitia fub-

fidunt, quorum, monftrari & confpici, fru&tus

XLVL

u

uid tibi vitandum przcifive exiíti- gen, ep. 7,

€

-- Nemo oculis fuis lautus eft, ne pauco-

Q

mes, qu&ris? Turbam. Nonduni

rum quidem & familiarium , fed apparatum

illi te thto

comtniferis,«- Nunquam mores;

vitiorum füorum pro modo turbz Ípectantis

quos extuli, refero : aliquid ex co, quod

expandit. Itaque irritamentum eft omnium;

compofui, turbatur ; aliquid ex his, quz fu-

in quz infanimus, admirator & conícius, Ne

gavi, redit.... lnimica eít multorum con-

concupifcamus, efficies, fi, ne oftendamus, efe

verfatio. Nemo non aliquod nobis vitium

en.ep.":

feceris. Ambitio, & luxuria,& impotenria'fce.

commendat , aut imprimit, aut nefcienti-

nam defiderant: fanabis iíta, (i abíconderis, -

bus allinit

Et quo major eft populus, cui

Sen.ep.44s . XXXIX.. Duo funt, propter quz delinquie

commifícetnur, hoc periculi plus eft.... De-

mus, aut ineft animo pravis opinionibus mas :

mocritus ait: unus mihi pro populo eft, &

litia contra&ta: aut etiamfi non eít fal(is pree« -

gopulus pro uno.

Bene & ille, a quo cum

039

Occupatus, ad fal(a proclivis eft, & cito fpecie; .

quareretur, quo tanta diligentia artis fpe-

aret,

T tt tc;

906

Dibliotbece Manualis Conc'iona:oriæ

, ;4MEDIUM IX. -

&aret, ad pauciffimos perventurz ? fatis funt,

BEOL.

refpondit, mihi pauci, fatis unus, fatis eft nul-

(oo2s Correflio: non. omittenda.

lus. Sed & Epicurus: Hzc egonon multis;

L

V. Non poffüm fcire, an ei profuturü$ Sen.ep.29.

fed tibi: fatis enim magnum alter alteri thea-

fim , quem admoneo. lllud fcio, alicui me

trum fumus.

profüturum, fi multos admonuero. Spargen-

MEDIUM IV.

da eft manus, non poteft fieri, ut non aliquane

do füccedat multa tentanti.

Rebus fé commodare , non tradert.-

^^LVI. Ne illud quidem curo quod quibus- Sen.

a.

Senep.ós, XLVIL Mentiuntur, qui fibi obftare ad

dam nimis horridi animi videtur, & tetrici.

ítudia liberalia turbam negotiorum videri

Arifton ajebat, malle fe adolefcentem tri-

OL

ftem, quam hilarem & amabilem turbze. Vi-

volunt. Simulant occupationes , & augent,

& ipfi fe occupant. — Vaco, mi Lucili, vaco,

num enim fieri bonum, quod recens durum

& ubicunque füm, meus füm. — Rebus

& afp

: ;nim

erum vifüm eft: non pati æ:þatem, quod

non me tr»kado » fed commodo.

ip grl'oliq' placuit.

MEDIUM X.

MEDIUM V.

Opera verbis jungenda..

INotitia fui.

LVII. Facere docet Philofophia, non dice- Sen.eþ.-xe.

XLVIII. Ideo difficulter ad fanitatem per-

re5 &hoc exigit,ut ad legem quisque vivat,

VSen.ep.so.

venimus, quia nos zgrotare nefcimus, ut Har-

ne orationi vita diffentiat, ut ipía inter fe vita

pafte mulier fatua & cceca, neícivit effe fe

unius , fine aCtionum diffenfione, coloris fit.

ccecam, fed. domum tenebrofam dixit; id

Maximum hoc eít. & officium fapientiz, &

etiam nobis evenit.

Nemo Ííe avarum effe

indicium, ut verbis opera concordent, ut &

intelligit, nemo cupidum. Coeci tamen Du-

ipfe ubique par fibi, idemque fit. Quis hoc

cem quarunt; nos fine Duce erramus.

preftabit? pauci, aliqui tamen.

Et difficile

hoc: nec dico fapientem

i

MEDIUM VI.

fcmpc: unoiturum

gradu, fed una via.

MEDIUM XI.

Eadem fepius repetenda.

XLIX. Nunquam nimis dicitur, quod fatis

Ratio in confilium adhibenda. -

nunquam difcitur. Quibusdam remedia mon-

LVIII. Ób hoc feipfum homo; fuaquexini»— Sen.ep.24«

li s

ftranda fünt, quibusdam inculcanda.

retur, quod non poteft vinci, quod mala ipfà

fuüb fe tenet, quod ratione, qua valentius ni-

MEDIUM VIL -

hil eft, cafum doloremque & injuriarm fübi-

.

git. Ama ratione

i

Locorum snutatio fugienda. —

m, hujus te amor qutra-ïd,ge

rifïïma armabit.

Senepag. L« Socrates cuidam querenti, quod per

ocorum mutationem melior non fuiffet fa-

MEDIUM XII.

&us, dixit: Quid miraris, nihil tibi pere-

Seria refolutio.

4

i

grinationes prodeffe, cum te circumferas ?

XIX. Quids

uid facere te poteft bonum, Sen.ép.4o.

premit te eadem caufa, quz expulit.. Quid

tecum eít, quid tibi opus eft, ut fis bonus?

terrarum juvare novitas poteft? quid co-

velle : Quid autem melius potes velle, quam

gnitio urbium , autjlecorum ? in , irritum

eripere te huic fervituti, que omnes premit,

cedir ifta ja&tatio ; quzris, quare te fuga

quam mancipia quoque conditionis exiremz,

iffa non adjuvet? tecum fugis. Onus animi

& in his fordibus nata, omni modo exuere

deponendum eít: non ante tibi ullus place-

:

conantur ?

Tu non concupiíces quanticun-

bit lpcus.

que ad libertatem pervenire, qui te putas in

illa natum ?

MEDIüM VIIAI.

Paupertas amanda.

!MEDIUM.XIII.

Exempla ob oculos babenda.

Ll. Si vis vacare animo, aut pauper fis,

oportet, aut pauperi fimilis, non poteft ftu-

LX. Cum abliquid negotii tibi füturum eftEpi&.c. i.

dium falutare fieri fine frugalitatis cura; fru-

cum aliquo, ex proceribus przfertim , ipfeEnch.

galitas autem paupertas voluntaria eft.

tibi proponito, quid in ea re fa&turus fuiffet

!pin. 4.

LIL Magne divitie fünt, lege naturz

Socrates, aut Zenon. Ita fiet, ut te ratio non

Epl :

deficiat, qua id , quod objectum fuerit, rite

d

Sen,

compofita paupertas, Lex autem illa natu-

adminiftres.

rg, Ícis, quos nobis terminos ftatuit? non

efurire, non fitire, non algere. Parabile eft,

- LXI. Adjuvare nos poflunt non. tantum,Sen.ep.5a.

uod natura de(iderat, & e

qui fünt; fed & qui füuerunt, Ex iis autem,

q

4xpoütqm: ad fu-

.

ervacua fudatur.

qui funt, eligamus eos, qui vita docent: qui

ldem ep.

LIIL. Perpeffi fant exercitus inopiam re-

cum dixerint, quod faciendum fit, probant

rum omnium, vixerunt herbarum radicibus

faciendo: qui docent, quid virandum fit, nec

95.

& di&u fosdam tulerunt famem. Hzc omnia

unquam in eo, quod fugiendum dixerint, de-

paífi fant pro regno alieno. Dubitabit ali-

prehenduntur. Eum elige adjutorem, quem

uis ferre paupertatem, ut animam furori-

magis admireris, cum videris, quam cam

bus liberet?

D

aqdieris.

;

L

U Titulus CX X $. Prude'htia.t :

997

Sen.ep.6,

LXIL Plus tibi & viva vox & convictus,

cio? fi quidem ifta bona fant, gratulari debes

l.ep,agl

quam oratio, proderit. In rem przfentem.

illi, cui ea contigerunt; (in mala, ne doleas,

venias, oportet.

Primum , quia homines

te in ea non incidiffe; fed memento, cum ea

amplius oculis, quam auribus credunt : de-

non agas, quibus illa parantur, quz in noftra

inde quia longum iter eit

per pracepta, bre-

poteftate non funt, fieri non

pofie, ut ea-

ve & cffüicax per exempla.

dem tibi tribuantür.

n:ep,zö.

MEDIUM XIV.

TERTIA.

Lettio fru&tuofa..

ud vide, ne le&io omnis peneris yo»

Srattantia fugienda.

Sen. ep. 2, L'XIIT. ïll

luminum habeat alquid vagum &

LXVII- In familiaribus congreffibus ab- Idem c.54.

inftabile. Cettis ingeniis immorari & innutriri

fit facinorum aut periculorum tuorum pro»Ench.

oportet, fi velis aliquid habere, quod in animo

lixa & immoderata commemoratio ;

nec

enim ut tibi jucundum eft tuorum certami-

fideliter fedeat, Nusquam eft, qui ubique eft,

in peregrinatione vitam agentibus hoc evenit,

num meminiffe, fic & aliis füave eíl ea, quae

ut multa hofpitia habeant, nullas amicitias.

tibi acciderunt ,. audirc;

Idem accidat neceffe eft iis qui nullius feinge-

Mb

nio familiariter applicant, (ed omnia curfim &

.(QUARTA.

properanter transmittunt. Non prodeft cibus,

JNon temere judicandus.

nec corpori accedit,; qui ftatim füumptus emite

LXIX. Lavat quispiam cito, ne dicas, la- tipio,

titur, Nihil zque fanitatem impedit, quam re-

mediorum crebra mutatio: Non venit vulnus

viffe male, fed cito: bibit quispiam multurne é;.

vini,ne dicas,bibifTe male.fed mul:um, Prius-

ad cicatricem,in quo crebro medicamenta ten-

quam eaim id decretum dijudicaris, unde

tantur: non coalefcit planta, que fepe trans-

fcis, an male? fic ufü tibi veniet, uc al/a vi(a

fertar. . Nihil tam utile eft, quod in tran(itu

certo comprehenfa habeas, aliis affentiaris.

profit: Difirahitanimum librorum multitudo.

: Faftidientis ftomachieft;multa deguftare,quz,

QUINTA.

ubi varia funt & divería, inquinant, non alunt.

Refpstius. deponendus. .

Probatos itaque femper lege, & fi quando ad

alios divertere libuerit, ad priores redi.

"LXX. Cum facis al.quid, quod täcicndumgpia.c,sy,

L'po? 41

- d. ep.45. .. LXIV. Non refert; quam multos, fed quam

effe (tatuifti, nunquam recufes inter id agene Ensh.

bonos habeaslibros. .Lecio certa prodeít,

dum confpici, tamet6i futurum eft, ut vulgus

varia delectat.

Qui, quo deftinavit, perve-

de eo fecus judicet.. Nam fi perperam facis,

———H——Á — À Ü (—— — M M aE EE

nire vult, unam fequatur viam, non per mul-

rem ipíam fuge: fin re&te, quid eos vereris,

tas vagatur:. non ire iftud , fed errarc eft.

gui - recte reprchendunt ?

j

MEDIUM XV.

SEXTA.

Serino brevis.

Maledifta fhernenda,

Senep.38. LXV. DPlurimum proficit fermo,' qui mi-

nuacim irrefperit animo. Difputationes pra-

: LXXI. Si quis nuntiarit, quendam tibi ma- Épidt. e,

ep-w.

ledicere, ne refara, quz dicta fünt, fed re- 48« Enck

parate & effufie audiente populo plus habent

ftrepitus, minus familiartatis. Ad verba fub-

fponde, eum nefciffe catera :ua vitia; nam

x,allioq?.iu'lncd illa folum fuiffe dicturum., .

miífiora veniendum elt. Facilius intrant, fed

& hzrent; nec enim multis opus eft, fed ef-

SEPTIMA.

ficacibus. Seminis modo fpargenda funt,quod,

quamvis fitexigaum;cum occupavit idoneum

"Tanere non. loquenduim.

locum , vires fuas explicat, & ex mi

t

A

as

. LXXIL Si apud imperitos de precepto ali-gpia, e.

maximos actus diffunditür.

quo [ermo incideric, maxima ex parte taceto, 69. Ench,

*

Magnui enim pericuii ett flac

im evomerc,qupd

-

IX. DICTAMEN. d

n?n þconcoxeris.

Dottrina pro. converfatione,

—

&,C,slo

PRIMA..

. XIL. DICTAMEN.

- NIl inali: poflulandum. ab altero.

De pace obtinenda.

Epi&. Cs LX VL

.| munera de(iderata parare queo,

.;3 t * EfICh- - j

^" confervata verecundia, & fide, &

MEDIUM L

Opinio corrigenda.

animi magnitudine , vosque ejus rei viam

oftleaderitis. parabo. Sin id poftulatis, utbona

mines perturbantur non rebusEpi&. c.

p4»

LXX*II. [ o

egomea perdam, quo vos ea, quz in bonis non

fed iis, quas de rebus habent, 10 Ench,

fant,acquiratis,videte ip(i, quam iniqui fitis &

opinionibus: verbi caufa: mors non eít ma-

temerarii,ucrum vero preoptatis ? pecuniame

lum ; alioqui enim & Socrati ita vifüm effet:

ne, an amicum vérecundum & (incerum ?

fed opinio de morte, quiz malum eam facit,

SECUNDA.

!j

Cum igitur impedimur, aut diftrahimur, non

alios culpemus, fed nosmetip(os, hoc eft, no»

P

AEmulatio cavenda.

flras opiniones.

Plura fünt, que& nos ter«Sen.ep.12.

Epi& c. | LXVII. Eft tibi przlatus aliquis. in convie

rent, quam quz premunt, & fz

pius opinio-

. 32. Ench. vno, aut falutetione, aut dandi confilii offi-

ne, quam re, laboramus.

ME-

908

Qü*iäglia:bem Manualis Concionatorice

MEDIUM Il,

MEDIUM VIII.

Voluntas pyopria deponenda.,

Nemo leditur, nifi a feibfo.

Eri&. c.

LXXIV. Ne poftules ea, quz fiunt, arbi-

LXXXI. Plebeji ftatus & nota eft, nun-Epi&.c71.

13.Eachir. teacu tuo fieris fsd , fi fapis, ita fieri queque

quam a feipfo vel damnum exfpeGtare , velEnch.,

velis, ut fiunt.. Morbus eít corporis impedi-

utilitatem, fed a rebus externis.

Philofophi

mentum, inftituti non item, nifi ipfe velis.

ftatus & expreffa imago eft, omnem ucilita-

Claudicatio pedis eft impedimentum,inflituti

non item. Quod fi fingulis in rebus, quz in-

tem & damnum a femetipío exfpectare.

MEDIUM IX.

cidunt, con(íideraris, invenies eas alterius cue

juspiam rei, non tui , effe impedimentum.

$6]

Preparandus. animus.

PL

LXXXII. In ipfa fecuritate animus ad dif-Sen.ep.12.

MEDIUM III.

S'udicium voerum formandum.

ficilia fe preparet, & contra injurias fortunz

inter beneficía firmetur. Miles in media pa-

Epi& c.3. »LXXV. Memento, fi ea, quz natura fer-

ce decurrit, fine ullo hofte, vallum, & fu-

Enchiridj viunt, libera putaris, & aliena pro tois ha-

bueris, fore, ut impediaris, lugeas, pertur-

pervacuo labore laffatur, ut füfficere necef-

fario poffit.

beris, Deos hominesque accufes : Sin id fo-

jum tuum exiftimaris, quod tuum eft, aliena

MEDIUM X.

vero,ut fünt, aliena, te nemo coget unquam,

Miferia non anticipanda.

nemo impediet , neminem acculabis, nemi-

LXXXHI. Illud tibi precipio, ne fis mi- Sen.ep.1g:

nem criminaberis, nihil ages invitus, nemo

fer ante tempus , cum illa, quz velut immi-

te lz det, inimicum non habebis.

nentia expaviíti ; fortafle nunquam ventura

MEDIUM

IV.

fint, certe nondum venerint. Quazdam erga

INibil proprium cenfendum.

nos magis torquent, quam debeant, quzdam

$9.

ante torquent, quam debeant ; quzdam tor-

8

£pi&. c.

LXXVI. Nunquam te quidquam perdi-

quere oinnino non debent.

Aut augemus

:2

