frigidz. Da panem & accipe Paradifüum:

minibus invifüs: per fpiritualem autem fimi-

parva da, & magna füfcipe. Atqui neque id

lis Deo efficitur, ideoque fummam veneratio-

habes, vel malis oppreífo com

pzwrtc*:m:f atque

nem & xítimationem apud Deum & homines

appenfam mercedem habes.

Mib j

promeretur.

3. Ex parte ipfius ufura: de qua

y, 114

S,Chryfol.fic loquitur S. Petrus Chryfologus : Ufura

^ $& XIP

ferm. 25. mundi eft ceatum accipere, & unum pro cen-

ALII CONCEPTUS.

Math 2f

[

fa reddere: Deus unum accipit, & centum

h ?]4'

reddit. Ec tamen homiaes cum Deo nolunt

Qualitas.

S. Auguft. habere contractam. Da ergo, inquit S. Augu--

Lq

Hieronymus füper illa verba: Cum effu- S. Hier. in

'ColefT- h

in Pf21.63. ((inus, modica, & accipe magna. Vide, quam

late crefcat fcenus cuum. Da temporalia,& ac-

* deris efurienti animam tuam , ita fcribic: 6« 58» Ifa.

V-P'

Ut efurienti non demus panem noftrum, fed

cipe eterna: da terrena, & accipe coclum. 4.

! Exparte pignoris vel a[fecurationis : de qua fic dis-

animam noftram, ut eum in quibuscunque

poffumus adjuvemus, & non quafi ex triítitia

S. Chry-. curric S.Chryfoftomus: Petitcreditor vel hy-

& necellitate, fed ex animo tribuamus, acci-

in Pi"äï-ss-p'othecarn,vel pignus,vel fidejuflorem,hisque.

pientes magis, quam dantes beneficium ; Hi-

uibus velutfecuritatibus fretus pecunias fuas

larem enim datorem dilisit Deus ; ut animum efü-

credit. Quiaigitur intelligic Deus, pauperem

rientem, five afflidtam non refocillemus ex

his omnibus deftitutum efle, medium fe, &

parte, fed faturemus , & doleamus cum do-

qua(i fequeftrum pr&itar, pauperi quidem

lentibus; Tunc orietur in tenebris lux tua,

Sponfbrem, pignus autem vel hypothecam

ille, qui dicit: Ego lux veni in mundum, ut omnis,

creditori. Non babes, inquit, huic fidem pro-

qui credit in me , in tenebris non maneat , fed babeat

t

pter inopiam,mihi crede propter copiam. Nec

lucem vite 5 SThomas fuper illa verba: Erum-

ä

time,mihi foeneraris. Claudatur fubinde con-

Drow

petquafi mane lumen tuum,ita fcribit: Erum-

n

$. Auguf& Cio egregia S. Augu(tini fententia. Demus in

pet primo, quantum ad efficaciam merito-

hom, 29. ufüram, íed Deo, non homini. . Ei damus; qui

m

ex. 50,

rum, tum quantum ad opera virtutum : quafi

àbundat: ei damus;qui deditquod demus: &

mane lumen tuum , fcilicet merita tua claré

' Y, 6'

ro modicis rebus profert nobis, pro morta-

j

paktcbunc.

bus, pro putribilibus, pro terrenis, qua zter-

Utilitas.

na fünt, & incorruptibilia, & fine fine manen-

tia, Quid multa dicturus fum ? fe promittit,

II Regius Pfalmifta inter alioseffectus amo- Manfi difc,

qui promittit. Si amas illum,eme illum ab illo.

ris & dilectionisDei, etiam affe&tum, quo Ra- 3- tr. 57.

Et tu noveris te'ipfi dare, audi illum dicen-

hab profequebatur,enumerat : Diligit Dominus ^« 5

n fuper omnia tabernacula S'acob : Glorio-

tem; Qlicquidt uni ex minimis meis feciflis, portas Sio

Yy3

&

—

358

Biblipfbecæ Manuaü& Concionatorice

(a ditta fimt de te, civitas Dei' ; At vero in quo-

rege f(üumma pecuniarum, refpondic, fe prztet

nam hzc cceleftis Jerofolymz gloria, & ma-

mille aureos non habere, cumque Rex puta-

ret fibi dari verba, admirareturque reípon-

gnificentia confiftit? in eo nimirum,quod me-

moria habeatur Rahab meretricis; AMemor ero

ffüm, adjecit mercator: Mille aureos in pau-

Rabab.. Scimus enim ex fcriptura, quantum

perum ufüm propter Deum erogavi, & eos

hzc mulier, quantumvis fornicaria effet, pri-

tantum meos effe exiftimo, qui extra omnem

Ma dí

vilegiata fuerit; fuit enim ipfa cum tota domo

aleam fortunzg (íünt pofiti; Reliqua bona &

*2

TE

füa a communi excidio Jerichuntino przfer-

voluntati tuz, & direptioni furum, & fortu-

D

is non agnolco.

/

I

vata ; atque infüper cuidam ex primaria tribu

n cafibus expofita, pro me

L]

.N, Inter omnes veteri

s

s Teftamenti San&tos, Mau difc.

Juda prognato principi defponfata fuit, atque

ex ejus linea & progenie ftirps Davidica fuit

nullus adeo vivam de corporis fui fütura re- 16 n. 7.

ex qua poítea multorum fzculo-

farre&tione fidem , nec tam firmam de conce«-

propagata,

rum progre

ffa Filius Dei altiffimi facratiffi-

denda fibi vifione beatifica fpem habuit,quam

mam fuam affumpfit humanitatem. Scirene

S. Propheta Job, qui erga pauperes munifi-

centiffimus fuit; Ait enim: 4n carne med vi-

autem cupitis, ob que motiva Deus hanc ani-

mam adeo a fe amatam, hoc modo magnifi-

debo Deum Salvatorem meum , quem vifurus fuim

carit? Pulchra eft hofpitalitas, inquit Nazian-

ego ipfe: repofita eft bec pes mea in finu meo.. Sci-

zenus,teftis interjuftos Loth,inter peccatores

tisne vero, undenam hzc ei fides & certa de

Rahab meretrix, non tamen animi induGio-

vifionis fruitione fatura fpes fübnata fuerit?

ne meretrix, cui bene de hofpitibus merendi

Si negavi , quod volebant , pat.peribus, && oculos i«

ftudium & laudi fuit, & faluti. Abulenfis inter

du expe&tare feci ; i comedi bucellam meam folus,

& non comedit pupillus ex eas (quia ab mfantia crevit

^ alia Deo grate & ab ipfo magnopere remu-

neratz hofpitalitatis exempla , illud quoque

snecum üiferatio, €9. de utero matris mee epre[Ja eff

/Rahab meretricis enumerat, inquiens: Quia

mecum) [i defpexi pereuntem , eo quod mon baberes

exploratores domo fua recepit, habuit no-

indumentum , 69 absque operimento pauperem . €j'c.

men zxternum in Ifrael, cum effet Cananza,

Unde Origenes de eo ait; Certum eít, quod

& in Genealogia Chrifti locum habuit.

& meníix ejus, atque fedes ejus, & minifte-

Tbid. n.1,

- Hl. Myftica eft vifio illa S. Joanni inApoca-

rium copiofum fuerit, fed plus erat minifte»

.. lypfi exhibita, quam his verbis refert: t con-

rium copiofüm, quod miniftrabat hofpitibus,

ver[us vidi fptem candelabra aurea , & in medio

& advenientibus infirmis, & miferantibus de-

.. féptem candelabrorum aureorum familem filio bominis;

ftitutis, & peregrinis. Pro horum erga omnium

|

& babebat in dextera fua feptem flellas, Etenim

fufceptione copiofüm nimis habuit miniíte-

4

a

Sümen

feptem hxc candelabra aurea, & feptem ftel-

rium; puto, quod & in coclo & in excelfis

10 5f

copiofum nimis habuerit minifterium. Plu-

"]

.l feptem prefigurant opera mifericordiz

corporalia, & feptem fpiritualia; " Corpora-

rimi miniílraverunt ei füper terram pro mi-

J

ferorum füfceptione, fed plures miniftrabant

lia fant ifta, nempe efürientem pafcere; fi-

tientem potare, nudum veftire, hofpitem col-

ei in ccelis cocleftes Angeli , incorruptibiles

lieere, infirmum vifitare, vinctum liberare,

eleemofynas , atque bona opera ejus in me-

& mortoum fepelire. Septem fpiritualia funt,

moriam coram eo in coelum deferentes. S.Leo

Magnus fimiliter hoc viri mifericordis lucrum

peccata dimittere, peccantem porrigere, pro

peccante orare, ignorantem inftruere, hz-

copiofüm tangit, inquiens: Juvatur confer-

fitanti confulere vel confirmare, lugentibus

vus, & gratiam refert Dominus, largitor tem-

confolationem. prebere, & ad omnes aflli-

poralium, hzres efficitur zternorum.

.&os cordis compaffionem habere. In figu-

. VI. Nota, quod duo oftia facit pietas'ids.Bonam

ra horum dicitur in Apocalypfi, quod fimilis

coclo,ícilicet,cam homo mifericors intus com: ip dizt. t

filio hominis erat in medio feptem candela-

patitur, & proximo extra fübvenit, quod opti- 7: 4

brorüm aureorum, & habebat in dextera fua

me figuratur in 3. lib. Regum, ubi dicitur,

quod Salomon fecit in ingre[Ju. oraculi du of?iola de

feptem ftellas. . Candelabra aurea fignificant

feptem opera mifericordiz fpiritualia, in cor-

olivis, quze quidem fünt duplex mifericordia,

- dis hxmifphario lucentia canquam fydera ra»

fcilifcet corporalis & fpiritualis 5 corporalis

-diofa: Neque (ine myfterio feptem hz ftellee

fübveniendo; fpiritualis compatiendo.

in dextera fünt pofitze, quia in virtute horum

VII. Quis eft, qui nefciat, quod lu&tato-Manf difc.

operum , prodeftinati ad dexteram colloca-

res, ut vincere pofTint, corpus füum inungere 18- n. 3.

buntur, & lucebunt quaf ftella in perpetuas

foleant? Pugil cum adveríario p

ugnaturus,in- 9« Antori.

4

n

?eternitates.

quit S. Antonius de Padua, folet inungi.. Sicy

om. 19.

juftus balfamo & oleo füpradi&to (Ícilicet

poft Pent,

Salmeron . IV. Cogita apud te, quid faceres, fi res in

Matfi d

to.s, . manu tua deficerent, ac perirent, in manu ve»

mifericordix ; de quo antecedenter locutus

Y

m h

:16.

ro aliena confervarentur , profedto fi (aperes,

faüerat) inungitur, ut manu fortis, id,effc, opere

omnia in manu illius reponeres. In hunc fere

efficiatur, & fic dejiciat inimicum , i. e. dia-

modum, cum omnia temporalia bona in ma-

bolum. Porro oleum , mifericordiz Symbo-

nibus noflris marcefcant, ac corrumpantur,

lum eft,qua fi quis inun&tus fuerit, nullam ha-

bet inimicum timendi rationem. Aretas fu-

fole manus pauperum , quz Chrifli funt; illa

incorrupta atque intaCta fideliter fervant,

per illa verba S. Jacobi: Superexaltat miferi«

cordia judicium , ícribit: "Tale autem quid-

magnamque retributionem remunerantur in

ccelis. Unde fcitum eft, & elegans mercatoris

dam videtur mihi hec mifericordia efüce-

re, quale oleum ab arboribus manans in athle-

cujusdam refponfum, qui cum multa millia

dver-

aurcorum haberet in bonis, qu&returque ex

Eisïillitufn, 'daft enim iftud elabi, ne ab a

fariis

r

ïitulds XCV.. Mif&arico;dia erga V'izzä&.

3359

fariis teneantur, &ita etiam in univerfali judi-

mino cxcos, ignorantes 'erüd'iol&c.* Adhzc,

cio mifericordia noftra erga egenos dabit effu-

cum priusquam in coclos afcenderet , füam

gere impetus ac pericula, qua a demonibus.

Apoftolis, przecipüe ad miracula patranda ,

accufatoribus noílris imminebunta

delegaffet omnipotentiam , fpecialiter hzc

[

X

miracula in fanandís infirmis

Neoqüiiah

ab illis patrari

volebat :

unde f(acer textus ait : $

uper «gvos

! —'Manü difc. VIII $i quïs i

ngentem quendam omnium

manus inponent, & bene babebumt,

$n Operüm meritoriorum texere poffet catalo-

XI. S. Joanni Eleemofynario , Patriarcha rya. diíe.

gum , in quibus fe omnes animz electz a.

lod die

principio mundi usque ad finem illius exer-

Alexandrino;reprefentata füit mifericordia in z. n. ..

6

|

Ípecie pulcherrims virginis fplendide exor-

cuerunt, illa quidem innumera, & quafi in-

finita effe deprehenderet , & tamen illorum

nat&, coronam oleagini coloris in capite de.

ferens, quz eidem dixit: Sum prima ex filia-

fupremus Judex in noviffimo judicio nullam

prorfus in confpe&u cocli & terrz faciet men-

bus magui Regis , fi tu me tibi amicam para-

veris, potero te ei efficere familiarem.

tionem , fed íolum magnificabuntur opera

i

mifericordiw corporalis.

Át vero quonam

. CXIL. Nihil tam commendat Chriftia

num ,. fo, Da-

^

quam miferatio charitatis;cui accedit &

Cices malc. 1. a,

putas id futurum efle myfterio? . Refpondet

Diony(íius CartHufianus: quoniam opera mi-

ro, dicens : Nulla de virtutibus plurimis

admi-fid. Or-

rabilior, nec gratior mifericordia; hominesthod.c.14.

fericordiz directe & evidenter incladunt

charitatem, virtutém reginam. S. Leo quo-

enim ad deos nulla re . propius: accedunt,

quam falutem hominibus dando. Nihil habet

que idem dubium his verbis refolvit : unde

autem exigua ifta impendia tanta eítimari

fortuna majus , quam ut poffit; nec natura

melius, quam ut velit fervare.

taxatione meruerunt, nifi quia pondera ope-

XIII. Nota, quod mifericordia eft virtus, s. Bonav.

2

rum mifericordiz charitatis lance penfantur?

quaz cun&a füperat , fpecialiter excedit trésindiet.die

Cum igitur hzc opera amoris fint expreffiva,

virtutes inter alias excellentes, fcilicer poeni-7. €- 4.-

utpote derivantia a radice charitatis , quze

pre quavis alia virtute Deo placet, mirum

tentiam.quia poenitentia immolatcorpus, mi-

fericordia vero animam, füperat charitatem,

non eft, quod eadem opera omnibus aliis

:

operibus,

q

€o quod charitas eft luvius divinz pietatis, &

]uantumvis infignibus , pgæceüen-

currit cum alveis füis, & non exit extra ripas,

tiz palzriämf,diripiant.

- 4Equitas.

quiafolumbonum diligit , & fua communicat,

pietas vero & mifericordia extra ripas inun-

Salxäeron. IX. Salmeron

pulchram hanc adducit fimi-

dat, & füa bonis & malis communicat, & ideo

to. 5. tr, litudinem inquiens: Moris eft, ut ad Do&to-

non folum bona proximorum, fed etiam mala

17.

libentiffime

ratus & Magiíterii gradum afpirantes , dili-

portat, jJuxta Apoftolurn : Quis in»

genter prius de idonea & fufficienti do&trina

firmatur ,. & ego mon. infirmor ?. Quis fcesdalisas

examinentur , quibus pr«

&

;pterea de more af-

tur, & ego non uror? Mifericordia faperat jufti«

fignantur Capita five Theícs, ad quasad diem

tiam, & in fignum hujus de curia juttitiz, fieft

condictam refpondeant.

Quod (i illi certo

a peccatore fufpecta, licet ad confiftorium

prenofcerent per multos menfes ,. antequam

mifericordiz appellare , nam dicit

:

Mifericordia fuperexaltat judicium.

Jacobqs:

ad difputationem defcenderent , fe in illis

fore examinandos , profe&to id effet ibi gra-

- XIV. Poftquam Magdalena, foror Tazari Manf

5

tiofiffimum & jucundiffimum, & operam di-

pretiofum illud Chrifti vertici füperinfudiffet 3. n.

ligenter navarent , ne quicquam poffet in

unguentum 5 Judas vero hac dereinverecun-

$, Dorat

jndictd

füa difputatione defiderari. Vide fingularem

de fübmurmuraffet, Chriftus ejus (ibi vendi-

& incompreheníam filii Dei bonitatem &

cans defenfionem , celeberrimum illud in ejus

pb

charitatem.. Nam cum velit nos ad externo-

laudem texuit encorium , quod ad perpes

rum bonorum poffeffionem promovere , ne

tuam.rei memoriam eccle(ie annalibus ree.

minus inftrucli ac parati accederemus ad tri-

manebit infertum, dicendo: Zfmen dico vobis ,

bunal divinz juítitiz , admonitos nos effe

ubicungue pradicotum fuerit boc evangelium in toto

N

voluit operum mifericordie , quod eorum

snundo, dicetur C quod. bec fecit.in memoriam ejus.

rationem ftrictam a nobis effe exigendam in-

Non conítst, quod Chriftus alabaflrum illud

Muf difo

:[8' 9-3'

telliperemus ; Ait namque: enite beneditti

pariter unguento pretiofiffimo plenum, quod -

NY

Pairis mei &jc. — Efurivi enim Cgc.

in domo Simonis Pharifzei in obfequium füum

:

$, Antófl

i n

Dignitas.

effuderat, tantis laudibus magnificarit, quem«.

'DOm' Igv

admodum unguentum illud, de quo jam lo«

Manfi drifcv.* . X. Obfervandu

m, quod Baptifta, dum m

ïpoü Dath

cuti íamus. / Quoniam igitur hxc differen«

1.1[1. : 7.

hac vita paulo poft egreffurus, certam difci-

tia pe&at? Num forteillud, quod ex alaba-

f

pulis fuis de adventu Meffiz vellet dare no-

ftro effundebatur, paris pretii & fragrantiz

titiam , duos de difcipulis fuis ad Chriftum

non erat? ad hoc re(pondetur verbis ipfius-

mittens, dixerit illi: Tü es, qui venturus es,

met Salvatoris : AMittens erim Dec unguentum boc

an alium ex[petiamus ? ^ Et re(pondens Jefus

in corpus meum , ad fipeliendum me fecit ; hinc

ait illis: Euntes renunciate 9foanni , que audiftis

enim collizitur, quod , quia unguentum hoc

€7 vidiftis: Caci vident , claudi ambulant , leprofi

fub titulo operis mifericordiz, quale eft fe-.

smundantur : &gc.

Quaf(i dicere veller: Ex hoc

pelire mortuos , effuderat , ideo illud prz

"

indicio me verum Dei filium , & promiffum

cunctis aliis devotionis & dilectionis demon-

Metliam effe evidenter intelligetis, quia (ci-

.

ftrationibus , quas ad illud usque tempus ei

exhibuerat,longe gratiffimum habuerit : in tot -

licgt mundo leprofos , erigo claudos ] illu-

enim

p

e

c

360

: Biblz'otbetæ Memuah's Concionatoria.

prar, !

enim aliis ferviciis&*obfequiis fibi przftitis ;; ram, ut mifericordiam inftanter efficiat , ne,

nunquam ad tam eximias laudes os fuum ape-

quod vult & poteft, differendo non compleat.

ruit: quia füturum erat, inquit S. Remigius;

* ]II. S. Joanni Eleemofynario quondam mi- Leontius

ut hzc mulier corpus Domini mortuum vele«

fericordia fpecie puella ornatiffimze & folein ejus vit

let perungere, & tamen non poffet, quia re-

fplendidioris , quz coronam de ramis oliva-

furre&tione anticiparetur, idcirco divina pro-

rumin capite geftebat,apparuit,dixitque : Ego

fum prima filiarum Regis: fi me poffederis

videntia actum eft, ut vivum Domini cor-

pus perungeret, Fuitque proinde hoc thy-

amicam, ego te ducam in confpedtum Impe-

ratoris. Etenim nemo habet poteftatem apud

miama , hiodores , & unguentum iftud Sal-

vatori adeo acceptum , quia illud fibi in fe-

eum: ficut ego. Ego quippe feci eum in ter-

ultaram füam exhibitum effe

ris hominem fieri, & falvare homines.

| re(:putabht. :

Dre, 1t

44d fepeliendum me . fecit.

IlI. S. Laurentius quefitus , ubi effent the- S. Ambr.

XV. Obfervandum , quod incarnata fa-

fauri ecclefiz, promifit, fe fequenti die often- 1 2« ofiice

gzz. libo 1

65.

pientia , de qua dicitur : Omnia in men[ura ,

fürum. Quo illucefcente, pauperes oftendens * 28-

dixit: Hi (ünt thefauri ecclefig , & vere the-

Martil.

é$. numero , & pondere difpofuifti ; Sacerdotibus,

15 qri|

Pontificibus , & fynagogz infpirarit ; ut ex

fauri, inquit S. Ambrofius ; ia quibus Chriftus

eít: in quibus Chrifti fides eft : in quibus.

)

pretio fanguinis füi , fcilicet triginta argen-

Chriítus videri amat.

D

teis, pro quibus tradit

or vitam ejus illis ven.

diderat, in templum a. Juda relatis , ftabilis

. [V. Domiaus afinz & pulli, quos Chriftus Luc. 19;

Drer, 1

folvi, & ad fe adduciprecepit, mox utaudiit, v. 5e.

quzdam emeretur poffeífio. Scilicet ager fi-

guli in fepulturam peregrinorum. Sed obíe-

verba illa : Dominus his opus habet: foivi il-

las permi(it. Quidni idem faciat quivis Chri-

cro, quodnam in eo latet myfterium? Nimi-

$, Jon,

rum ut exinde colligeremus, quanto in pre-

ftianus, divitias libenter dimittat, & pauperi-

Danafcee

bus dividat, cum & fibi dictum (ciat, Dom

tio opera mifericordiz habebat. Adeo enim

i.

tusoptf

ei placet hoc opus ; inquit Epifcopus Bello-

nus his opus habet?

25 64

V. Quidam Arc

hiepifcokpusï COdquä:rente Stapl. in

vacenfis, ut vendi non recufaret, & pretium

| Laert,h:

venditionis fuz cederet in emptionem agri

fuo Oeconomo; quod plures domi füz,

xquam Dom. Pal,

neceffitas, poftularet, aleret, tam utilium,

th?m. Íe

(

figuli, ubi peregrini fepelirentur , quorum

uam inutilium nomina fcribi juffit , quz

fepulturz cura multum Deo grata eft.

cum legiffet, hos, inquit, dicis effe neceffarios,

dbidn g. XVI. In capite ultimo Deuteronomii de

illos vero inutiles: alantur ergo hi , quia ho-

morte Moyfíis, qus in monte Nebo accidit ,

ita fcribitur : Mortuus eft ibi Moyfes fervus Do-

rum indigeo : illi vero, quia'mei indigent.

Nf

V]. In mendicis indignitatem non efle afp

Y

l- S. Chryf;

1nno £

qini , in terra Moab , jubente Domino , €9^ fepeli-

to,2. cOnCce

vit eum in valle, &?c. Ergone nec Deus ipfe

ciendam , pulchre docuit S. Chryfoftomus his

d beb

verbis. Non moribus demus,fed homini. Men-

3. de La«

21b

fervum füaum Moyfem fepelire non fuit dedi-

Lib 6 (

dicus unum habet patrocinium, quod eger,

Zf)-

gnatus? fed quid eft , quod Moyfis corpus-

ll

(quzrit B. Petrus Damianus) ipfe per fe Do-

quodque in neceffitate conftitutus eft, ne quid

minus fepelivit? quod (i dixeris, us Oecume-

ab illo poftules amplius. Sed etiamfi fuerit

omnium improbiffimus , & eguerit neceffa-

nius fuper Epiftolam S. Judz Apoftoli fcribens

Sidon. lug

declarat , Deum corpus Moyf(is opera S. Mi-

rio vi&tu., fedemus illius famem. , Ita Chri-

ftus precepit : Portus eft in neceffitate con-

ep' Ign

chaélis, tanquam fynagoge protectoris fepe-

S Detrs

liffe: dicitur Michael minifterium przbuiffe in

fiitutorum homo mifericors. Portus autem

Chryídl

omnes, qui in naufragium inciderint, excipit,

fepeliendo Moyfe ; fciendum tibi eft, quod

fo Lþ

& hoc ipfum magnopere exprimat immen-

liberatque. Extrem infolentiz elt, pro uno

fam zftimationem, quam Deus habet de mi-

pane totam hominis miferi vitam curiofe in-

$ Lef

fericordie operibus ; fiquidem ad hzc exer-

quirere. Nam etiamíi homicida fit, aut aliud

d* comm

hujusmodi fecerit ,, tamen Dominus tuus illi

1

cenda ipfummet cocleftis militiz Principem

adhibere non dubitet. Sic quoque Deus ad

folem füum producit. Obfecro igitur ego

'Tobiam defüun&orum fepulturis operam dan-

vos , omnia in fimplicitate faciamus. Nam,

ut re&e advertit S. Gregorius Nazianzenus , S. Gregor.

Cilpsr,

tem, non quemlibet fubmifit Angelum , fed

n. Naz. orat.

Raphaelem Archangelum, qui unus eft ex

multo fatius eft, ob eos, qui digni funt, i

Tuích i

$; 19.in patr.

Tattt do

feptem , qui affiftunt ante thronum ,. ac

dignis quoque largiri, quam dum metuimu

€ro.

lot. I, $

proiade idem Bellovacenfis ait : Hoc opus

ne de indignis bene mereamur, dignos etíam

beneficio fraudáre. . Mifericordia non de mee

Dtoy, »,

fpecialiter coram. Domino Angelus prefen-

$ us

tat ; quafi

maxime fibi gratum , ficut Ange-

ritis judicare confuevit , fed neceffitatibus .

fübvenire: juvare pauperem, non examipare,

lus Tobie c. r2. dixit: Quan

D

do nly'condebag

$. Ambr.,

moriuos , €p'.

inquit fapienter S. Ambrofius.

in epift.

VII. Non minima etiam mifericordiae indu-

i

$. XIII.

MISCELLANEA,

ftriaeft, egenorum nomina afiotare,uti S. Gre- Drex. Ga-

gorius Ma

gnus , & S. Joannes Eleemofynariu

s zophil.l.2.

c. 1. $. 2.

Qualitas.

fecerunt. Sed & S. Sylvefter I. Pontifex omnie

Spec, Ep.

S. Chryf.

um viduarum & orphanorum nomina annota-

i c.

[. Su

nt, qui poffunt facere eleemöf);nam, fed

hom. de

nolunt : $unt, qui volunt, & non pof-

ta habebat. IdemS. Clemens fecit, fed ita,

-u.t 68. n. 26,

duabus vi-

funt: Sunt, & qui volunt, & poffunt, fed diffe-

etià inlonginquas regiones transmitteret indi- & 57,

duis,

rendo non faciunt. Ceterum qui poteft facere,

gentibus fuübfidia. Neminem ex iis,quos ab er

oret, ut velit: & qui vult facere, oret, ut &

tore ad veritatem ample&endam traduxerat ;

hrifto

poffit: & qui in utroque paratus cft, det ope

mendicarc paffus eft;ut,qui fs auctore,C

vive-

Titulus XCVI VM ikricoo"dia gfga xxl(?'vo:.

36x

Drex, 1. C -VIII..Ro:harii olim fervos alebant , quo-

. S. XIV..

ontiuj

rüm hic unus labor érat, cives romanos nof-

qjurvit

fe, & nomina eorum memoria complecti (ob

quam caufam nomenclatores vocabunt) ut,

XX Baimberzigkez't das Gut. vermebrt ,

cum Domini eorum velut candidati magiftra-

tum abirent, ipíi civium, quorum benevo-

.Macbt Gott. und Menfcben. lieb. und

| fwe'rtb;

lentia captanda erat , nomina fuggererent ;

XXL. Zdimofén geben armet micbt: -

an non ergo candidati regni cocleítis potius

— Fremd. Gut. bereicbet. nicht :

pauperes ad fimile officium alan».t'g

Kircbengeben f üumet. nicht.

' Ambf.

: Uiilitas.

*

XXI

L 2Die Zrmen feyn der Reichen 'Er;ïäbrjer.

Zirme Leut macben. eicbe . Heiligen :

PT

Drex, in IX. Quidam p

ro epitaphio hzc pauca vere

nd die d

I

$22« lib. 1- ba infcribi fe

pulchro voluit: Habeo,: quod

4trme. ff

—» vocafen des bz'mm?zfcbm

€ 3.

Gericbts, -

Martial.

dedi: perdidi, quod fervavi.

4Anme . find. die-befle. Convuoy gen. Himmel,

3

X. Nec male Poéta quidam cecinit :

4inrme find die befle Salvaquardi ,. fagte

l. 5. eprig.

Extra foxtianam eff , quidquid denatur egenis ,

Ludmig , Küónig in Frankreicb.

E

Quas dederis , folas femper babebis opes.

4drme find der Reichen befler. dnker.

Af. D)

zirme. fid. der . Reicben . befle | Zinsleut.

g

Drer.|lc. XL Alphonfus Aragonum Rex , quefitus ,

"Arme find. der. Reicben. Schbatskammer, —

quid fervaret fibi , qui tam multa aliis dona-

ret? refpondit: quz dono.

4irme find ein lebendiger Gottskaflen,.

s. JOin.

XIL. S. Joannes Damafcenus pulchre ait : XXXIIL Ba

rmb?rzigkeit il die be[le

Wägzebf

Damafce.

runp gen Limmel.

nus opufc,

Certe nobilis pecunia Chriftus eít. Ut ergo

S

Barmberzigkeit ift die befle ,— doch- gültige ,

Chriftus pe&ori

und lobwürdige Wucberey. .

l. it

24 €.4. eo nummuskabfceda:.

s tui loculum im»plcat ; ab

on. Pl

Barmberzigkeit ifü die ficberfle ^ Handlung ;

1

Laerto, XIIL Anaxagoram yp:atrijmoniu'm dives ab-

und. Kaufmannfcbaft.

x'm?u. T

dicantem allocutus quidam , nullane ajebat,

DBarmberzigkeit ift das fcbünft

tibi patriz cura eft ? cui ille intento in cce-

*

e K (giräod derr

' lum digito, mihi ve

5

4 Menfiben.

ro , refpo'ndit. » patriæ

cura & quidem füumma eft. —

XXlV Wilft vuben dort in- Gottiz hw

Nadij in XIV. Bellerophon animam fuarii" füb mor-

Der Aräf:en dicb þie viel erbarm,

v

$ ChryC

t0 COT

anno Eu- tem fic allocutus eft: Eas ad deos, pia, ex-

) dele

$3. ne 2,.|

char.hebd. ternis auxiliabare : non irafcebaris amicis.

GUSCXV.

AtO

Lib. 6. c.

/

.. XV. Transfer ad magnum facrificiu

T ME.

AUTHORES

lI.

le peritura, fuadet La&aqtiusf

I Francifcus Arrias p thefauri tr. 6.

— Dignitas.

IL. Hieremias Drexelius in Gazophylacio.

Sidonka, XVI. Fidelium calamitates, indigentiam-

Item in Zodiaco fym

*

b. 7 Item in rofis ma-

S, Petrus

ep. 12.

que miíeratus, facit in terris opera coelorum.

rianis. p. 2. C. I T.

Chryfol.

XVil. Príma ftipendia pauperis tra&tantur

. W. Bernardinus Rofignolius de di

f. lllo

in ccelo : erogatio

chrift. perfe&t. l. 4. c. 28.-

(ci p.lirþra'

divinis in diurnis.

pauperis prima fþfribitur

V. Petrus Sachez in regno Dei p. 6 C. 4»

S.Leof. XVIIL. Mifericordem te m'i('c;ric'(')rdfa vult.

V. Joannes Bufzus in

de comm. effe ,

ut in creatura fua creator appareat, &

.xx

viridario virw:. V.

SS.

eleemofyna.

»

x

in fpeculo cordis humani per lineas imitatio--

VI. Petrus Can

: nis expreffa Dei imago refplendeat.

i;üus P' 4.. C IQ.

kCaxfpa;'.

XIX.

VII. Philippus D'Outrem

,' S. Gregot.

uidam mendicos non male impe-

go chriftiano p. 2. c. 25. $. 2.

ann in pædago.-'

Nuz orit

Taufch. inrii ( fed cocleftis) ele

&ores nominavit, quia

15 nptth

matre do-ipfi (uüffragiis fuüis & precibus ad dicti im

pe-

"VIiI. Jofephus

lor. l. 3.

—M-/an(ï " j7. in difcurfi-

prox. 7.

rii poffeffionem promovent.

bus mot.

J

$. 15..—

X

5

j s Ambf'-

N

i qih

. Drev 6t

E

A

lr

/

x:l

jl

'F

, pl

:2'

Es

-

N

M AÉ

ET

iB

s

ÓT

—

z

EE

.C. j

p

L NNUN

&k!'

l

n

ï

v spec.

j

!

;

Y)

-

m

I6R' !;o 216'

a

)

)

e

Z3

R. P. Loþn. Bil/l; Mkn. T)m. qu.

: Tn:w-

d JBibliotbecee Mwaüs Conciondoriee

462

æ*æ**æ***æ**ææ*äæ

iï*******?*-&*æ*ö*-&:-&***:****:

TiTULUS XCVL -

MISERICORDIA ERGA — |

í

CTOS

dunt de häc mundo;

folvühtug,non folum i

E 1.4

Deus

LibAQIRe

pecc

atis,

(ed etiam a poenis: quia ego

c.[. n2

D ESSENTIAM.

non,

folum dabo San&is & El

ectis meis qua

,Qqu

fed etiam duplicabo centuplicabo

- Definitio.

petunt ,

Jud.a.v.

M

ropter charitatem.

-4. Quia, juxta probabi-

I.

lem multorum fententiam , non

jufti dunta- Dian. p. s.

defünctis tr. 17, ref.-

]udith. :

Pc vittus , qua quis Defun&orum mi-

?

xat, fed etiam pec

;

catores eam prq

38*

y.10.

"* . ferias ex fincero compa

obtinere poftunt.

7

1.Cor,d

r

(Tionis | affe-

Gradus.

Y 14!

/&u fublevare fatagit.-

J

*

IX. Primus eft, per quem tum o

chiä ex

Divifi. -

/

Ptot. É

.x

debito preeftand

a, tum et

i

iam fpontanea cere

Y

II. Dividicur in corperalem & fpiritualem

tis temporibus p

r

o defun&is offeruntur, uti

bus fuübvenitur , uti

les animarum illarum pia

[lla eft, per quam corpori

plerumque fide

Thren?

fitper fepulturz

officium.

Hzc eft, per.quam

commiferatione ta

&i facere folent, Et hac

menfíüra bona voeari poteft.

L]

$9.

anime in pp;gatorio

detentze *liberanltqr. ;

/."X. Secundus eft, per quem qut

s *omnetri

Aus..

marum crebro & fer-

fru&um fatisfa&t

orium ex bonis fuis operibus

' klumand.

IlL Pro redemptione ani

provenientem ,

& alteri potiori titulo non

de bello vi«genter | orate,

Multum eni

m ad hunc finem

u vivit, defun&is applicat,

à

ufti affidua: & quem admo-

debitum, quamdi

fo coll.58«y4]et deprecatio j

uemadmodum $

. Gertrudis fecit, & etiam-

lucs,

de mort. qom Elias oravit, & impetravit pluviam, ita

num hodie non pauci faciunt. Et hecc mens

ad orationem viventium Deus dat mortuis

um & gloriam.

füra conferta dici poteft.

refrigeri

Si enim hanc

XI. Tertius e(t, per que

m non ille tantum

(dNV.P

ro illis eleemofynas largiri :

fru&tus fatisfa&tionis,qui ex pro

priis operibuss .

ad propria pecc

ata tollenda fua

fit Daniel di-

obvenit,

fed ille etiam; ^

L.

leemofynis redime : quidni

totins vitz tempore,

VIQII

cens, peccata €

fufficiat ? Sic certe Judas

qui poft morte

m ex alienis fu

ffragiis obtingit,

etam ad aliena

fingulari cum c

haritate tranfcribitur ; ut Her-

&

N

Machabzus fa

&a collatione , du

odecim mil-

* Mach;

fiv Jerofolymam

nandus Montroy

P

focietatis Jefü facerdos fe-Rho. vie

virtut. l.

12. V. 43

lia drachmarum argenti mi

íacrificium.

cit. Et hezc men

fara coagithta dici poteft.

offerri pro peccat

is mortuorum

N

L

»

rtus eft, per quem quis non conten-

C. 4« » 38

Dan, 10

V. Jeunare , ali

ü

)

x

sque corporis afflitiones pro

X1I. Qua

L

am defundis juxta

d

plurimi Sané&ti hactenus

tus eft, ut i

pfe mifericordi

Yv l?n

iliis offerre: id quo

menfuram prio

ribus tribus gradibus defcri-

fecerunt , & etia

mnum hodie non pïauci

tam exhibeat,

fed alios etiam ad idem facien-

faciunt.

*

1

um aut communionem pro

dum five fermone

L]

L

P]

(ive fcriptura, five alio

Juday,

Tob. 4«

VI. Ss..m

iffe facrific

modo incitat, ütt

infigniter preftitit P. Jaco-

Vs lk f*

illis offerre : Quo illud

Tobiz referri poteft :

bus Montfordus in tra

&atu de mifericordia

Panem tuum, &

vinum tuum

faper fepultu-

fufe & folide pro-

Si enim pane S. Nicolai

defundis exhi

benda, ubi

ram jufti conftitue.

bat, per hoc,

quod aliquis füa opera quoa

'Tolentini toties ignis;hic m

aterialis extinctus

defün&tis tranfcribat, non mo-

AT

lem , imo major

em longe ef-

fatisfactionem

Vil

eft, quidni fimi

do non agere contra o

rdinatam fui ipfius chae

ficaciam pani. h

uic angelico ad reftinguen-

ritatem , fed potius prz

ftantiffimum ejusdem

dum purgatorii

ignem ineffe credamus ?

dum ejusmodi f2«

Iioi,.

iorum quotidianorum fru&tum fa-

charitatis actum exercere,

Y5

Lucas Tu

VII. Operum f

fi enim, tefte S.

vores & gratias pro

meretur, quos nunquam

denfis l. Ltisfaötorium ii

sdem tranfcribere :

, fiea

dem opera pro fibi re

fer-

co 17.

fcriptura, fa

n&a & falubris eft cogitatio, pro

fperare potuiffet

fibi

defun&

js exorare ; u

t a peccatis folvantur:

vaffet. Ex fane vifus eft Deus, quamgratus

hic zelus fuerit manifefto miraculo compro-

jib,v.

-quanto vali

dior , fan&ior & falubrior erit

baffe; cum enim co

lonienfis typographus ,

oratio, &a

fortiori ipfa operatio?

legiflet in illo,

VIHE. Etiam indulgentias i

pfis , que

'tran[cfibi

qui h

unc libellum imprimebat,

SEtm, l

f.. 6.218Y,

none

ffe facile efficac!

us medium ad quidvis a

Qit de

G, 102»

fo[Junt , appiicar

L]

£: quo

d quidem medium du.

uam mifericordiam de-Annua

fu.

Ite a

liis eft preferendum. 1. Quia,

Deo impetrandum, q

plici ex ca

fan&tis przftitam, &

eo ipfo tempore filiolus165o. fol.

Pt $

fi plenaria

(it indulgentia; omnem ftatim pce-

illius lechaliter &grotaret ; promifi

tfecentum4!- Prov.

L

3

VolS.

nam, quantacunque

illafit, una vice tollit.

di&i libelli exemplaria Religiofis donaturum, ""

Ut Chriftus ipfe

quon

dam $. Brigittz revela-

habitis indulgentiis cum

fianimz purga

ntes integram filiolo fuo fanita-

vit, dicens: Hi, qui

otum,

charitate perfcéta & co

ntritione vera dece-

tem obtinerent.

Et ecce vixgqnceperat M

«um

Lj

Tituus XCV1. Mi/ericardz'a erga Defunä'fo:

363

eum domum e templo redux advertit filio-

Neceffitas..

]um cibos , quorum nauíeam per quatuorde-

XIV./.Cor dur

um male habebit in no-E«cl3.

cim dies füftinuerat, fumere, poftero die (ür-

viffimo , nimirum in

'ümiles poenas ,ing:i'- V. 27.

gere, & paulo poft omnino convalefcere.

dendo.

Eodem pofítea medio ctiam uxori a medicis

XV. Usquequo Domine, fanCtus & verus; Apoc. $..

jam depofitz fofpitatem impetravit. Ec hzec

non judicas, & non vindicas fanguinem noev. 10.

A

ftrum de iis,

l

menfura fupere;äïugm appelwlari'poteft.

qui habitant in terra, id c&, ftrpi-:

cis noftris opem negantibus?

k

$

It.

XVI. Oblivioni datus füm ta

nquam tx-nor-Pfa-l.gb.

tuus a corde: quia periit memoria (noftra) v. 13-

^ ERX S. SCRIPTURA.

i

cum fonitu; fcilicet campanarum & flentium ?* 9. v. 8

Utilitas.

in fepultura noftra.

$;

n

XVIIL. Merito hzc

Likb.a,.Reg;

L Do

leo füper te,. frater mi*«]onatha,x'

T

patimur; Quia pecc,a:vi- Gen 42.

C, I. V. 26.

core nimis,

mus in fratrem noítrum videntes anguftiam V. 21

rem mulierum.

& amabjlis füper aïmo--

