fedulus Janitor oftium interdum claufum, in-

tutm, ait, diftamus ab his, qui in diebus An

zuil, Abb.

l*

terdum apertum habere debet, ita idem circa.

tonii exitere monachi ! horum enim conver-

in

[atio tota in coelis erat.

Et hic re&ius ordo

linguam obfervandum effe. . Porro ut cogno-

2

Ícat, quando hocoftium aperire debeat, opti-

erat , quando digniori parti prius infervieba-

tur.

Nobis autem convenientibus in unum

mum erit confilium , fi exemplum monachi

s. La

illius fequatur ,

ui cella fuz oftio hzc tria

(ut verbis Apoftoli utar) jam non eft Domi-

y, pité lt

verbainícripfit: JVeceffitas, utilitas, cbaritas : per

nicam coenam manducare : panem quippe

t

f dicipl

ea indicare volens, non prius aperiendum ofti-

cocleftem nemo eft, qui requirat, nemo qui

jer

um id effe, quam una ex tribus his caufíis exi-

tribuat: nihil de fcripturis, nihil de falute

no

geret. Aliitotam artemoquendi in illa S.Pauli

agitur animarum, fed nugz, &rifus, & verba

d

fententia: Sermo velter (it fale conditus : con-

proferuntur in ventum. Ne

ue dicas, fic cha-

Á

1

tineri putant ; per illa enim indicare voluit:

ritatem, affabilitatem, ac difcretionem requi-

J

rere, utquafi ftulti, feculares capiamus, nam;

omnibus verbis falem fapientiz infpergen-

lI

on

dum, qua diligenter materia, finis, perfonalo-

ut idem San&us recte advertit , ifta charitas

jf

quens & audiens , tempus & modus obferven-

charitatem deftruit, hsc difcretio diícretio-

m

tur, hocenim effe o(tium circum[Lantie, quod la-

nem confundit; quaz enim charitas eft , care

2

biis fuis poni petiit S. David in citato verfu.

nem diligere ; & fpiritum negligere ? quz-

» ob

XVIII. ANo[fe debet & curare , ut dignam de . ve difcretio , totum dare corpori, & animz

bac arte loquendi feu ufu lingue e[Himatienem conci- nihil ? Hac tota S. Bernardi doctrina non

Thüer m

MTC

'Tauleruso 28. infi.

u

jiat; quam quidem tunc facile hauriet,(i me- modice confirmatur ex €o, quod

dl

memó»

mincr;c ; quod S. Jacobus dixerit; vidclicgt.

[À

e

e

IBBibliotbece . Manualis Concionatorice

memorat, nimiruri Chriftum infigni cuipiam

i volens & cujus finis gratia):

ï:

Dei fervo apparuifle , & feptem querelas ad-

& fortis (eu intrepidus (omnem refpectum ho-

i

veríus Religiofos magno animi fenfu depofuif-

minum abjiciens. ) 2. Oftendat, quomodo

fe, inter quas fecunda erat, quod omnes illo-

oftium conftitutum effe debeat , nempe inte-

fe

rum congreflus & colloquia vanis ineptisque

grum (alioqui per partem apertam fe hoftes

f

narratiunculis extrahantur, de ipfo autem &

infinuabunt ) firmum C2 geminatum ( feu non fa-

anlc'[tibus altiffimu

m femper fit filentium.

cile removibile , quo tarditas loquendi indi-

t

; XIlL.

catur) & aperibile (ideoque impedimento cla-

li

CONC

EPTUS PRADI.

vem arcente carens, ) quale impedimentum

CABILE S.

foret obftinatus ad non loquendum

Matfh., 7.

" quando

gu

v. 35.

RE

occafione thematis : r loquebatur. vetie:

oportet , animus.

poteít ars re&te loquendi doceri, ezque

"IIL. Ex occafione t

hematis : Ori tuo facito Eccjv.;gg,

q'J

|(«

quatuor regulis comprehendi, quarum prima

oflia & ftras : poffunt explicari eaufze & cir» v. 28^

Q

T1c.1.v.9. 3 S. Jacobo data eft, dicente : fit omnis ho-

cumílantiz loquendi. Et in prima quidem

»

mo tardus ad loquendum ; nemo enim fecu-

D

parte oftendi poteft, quantopere expediat lin-

ff

re loquitur, nifi qui libenter tacet , ait pius

guam ardiffime cuftodiri, eo quod vita &

L1610

author, Hinc & Seneca, füumma fümmarumy,

mors in manibus linguzm conflituta fit : &

)*

pä

inquit, hzc erit, tardiloquum effe te jubeo.

unusquisque de fru&u oris fui repleatur bo-

Et merito ; ficut enim ad beftias feroces con-

nis, & dies fortiri bonos poffit. 3. Dicat con-

d

«

tinendas non eft efficacius medium, quam ut

cionator , fe ad hanc cuftodiam offerre feram

u

cavea conclufz retineantur ; ita & adlinguam

parvulam multis circulis, literisque inibi fcri-

(quz tefte S. Jacobo , difficilius domatur,

d

ptis conftantem (qua propofitum firmiffimum

HU

quam beítiz ) continendam , filentium eft

filentii, ubi opus eft, fervandi indicatur) qux

Pecl. 4. V. omnium opportuniffíimum. Alternm Spiritus

aperirinon poffit, nifi unum ex his tribus no-

34

fan&tus per Siracidem obtulit, dicens : noli

minibus per circulos literarum difpofitis , ne-

(«

citatus effe in lingua tua, quo fignificare vo-

ce[ftas, utilitas, cbaritas;prodeat 5 quz proin tres

luit, confiderate oquendum , linguamque , ut

caufz paulo fufius per praCticos cafüs erunt

p

S. Ambrofius & alii monent , perinde ac lo-

explicandz. 3. Dicat, in manubrio ferz hu-

h

Vi

culos pecunia plenos, non prius aperiendam,

jus (cripra effe hzc verba Apoftoli: Sermo ve-

quam evidentem utilitàtem aperiendi cogno-

fterfitfaleconditus: ut fignificetur difcretio,

q

Éccdl. 42.Ícamus. 'Tertia ab eodem fuggeritur : Non

quz diligenter difcernit inter materias locus-

Y

". l.

duplices fermonum auditus, & eris vere fine

tione exprimendas, inter perfonas alloquen-

confufione, & invenies gratiam in confpedtu

das, & inter modos loquendi, ut fcilicet füb-

[

omnium hominum, Hinc non mentiendum,

miffe, modeíte, ac man(üete potius, quam

;

u

non zquivocandum, non jurandüm, ut dici

clamofe & afpere quisque loquatur.

£

[6:

Job. 33.

V. 3

poflit cum Eliu : (implici cordefermones mei,

- FV. Ex occafione thematis : Ui verba funt Prov. 14

& fententiam puram labia mea loquentur.

plurima , ibi frequenter. & egeflas : explicentur v« 23.-

Mun,

$. Petrus

Quarta a S. Petro offertur dicente : fi .quis

4- M. I,»

damna;qu« ex negle&ta linguz cuftodia oriun--

loquitur, quafi fermones Dei,

Quo indica-

tur, nimirum r. egeftas devotionis &9' colle&tionis -

fir

tur, cbaritative loquendum ( nam Deus omnia

interne ; nam, ut bene advertit Diadochus , Diadech, -

Eccl, 6;

£

ex charitate agit ) atque adeo ab omni verbo ,

quod balneis, idem accidit loquacibus: fi bal- de perf. -

:

Ve -5.'

quod vel Deum, vel proximum lzdere poteft;

nei oftium crebro patefiat, caloré paulatim ffit. c.7o.

ftudiofe abftinendum; fic enim uti lingua bo-

amiffo frigefit 5 fic fi quis multa fine neceffi-

U

vina dülci embammate condita omnibus fà-

tate loquitur, per orisjanuam, calorem inter-

piet, cum verbum dulce, tefte Siracide, mul-

num exire neceffe eft. 2. Egeftas gratie & me-

U

tiplicet atnicos, & mitiget inimicos. -

ritorum : cum enim in multiloquio peccatum

D

Pf, 144;

II. Ex occafione thematis : Pone

Domine ;

non defit confequenseft, ut etiam imminutio

X

É

L

L]

il

Ve 3.'.

cuflodiam ori meo, & oflium circum[lantie labiis

grati& ac meritorum non defit. Vas,ait fcri- Num.

,læ

d

meis: poteft alio modo ars re&te loquendi de-

ptura, quod non habuerit operculum, im- v. 15.

h

clarari , dicique , eam'a Spiritu fan&o per

mundum erit. Ecutdomus illz; quarum oftia

di&tam fententiam fuiffe indicatam, dum lo-

femper aperta funt, ut cauponum, plerumque

j

cutionetn apertioni oftii declaravit; per hanc

perditis hominibus abundant, ita & corda il-

n

enim fimilitadinem in(inuare voluit , quem-

lorum; quorum os femper per loquelam aper-

admodum ad hoc, ut domus cuftodiatur , duo

?

tum eft, vitiis plerumqueimplentur. 3. Ege--

Y

fünt neceffaria, nempe oftium & oftiarius ,

ftas fame : quz non modice.imminuitur per

(quia fine oftio non poterit arcere oftiarius

loquacitatem ; ut enirb, fi vas percuffum ma-

!

p

eos qui ingredi volent; fine oftiario autem

gnum fonum reddit, vacuum credimus 5 ita.

oftium femper vel apertum erit, vel claufüm)

fi quem valdeloquacem advertimus, virtuti-

|

ita ad re&te loquendum , :& animam per hoc

bus.& aliis donis inanem judicamus. GCerte

s

cuftodiendam , neceffarium effe ftudium lo-

Apollonius rogatus , qui hominum fint opti-

gl

quendi fuo tempoere ( quod per oftiarium in-

mi? qui in dicendo breviffimi, refpondit. 4.

ld

telligitur) & tacendi (quod peroftium indica-

Egeftas amicitie : nam terribilis eft in civitate

,Q 29'

tur.) Oftendatur ergo füfius 1. quomodo

füa homo linguofüs ; & temerarius in verbo

oftiarius conftitutus effe debeat, nempe i-

fuo odibilis , tefte Siracide , quz: omnia. fa- Ecelefi. 9.

snoratus ( id eft, metuens iram Domini, fi quem

cile fufius diduci poffunt.

Vo 25«

E

illiinimicum aut ingratum intrare permittat) :

V. Ex occafione thematis : Spiritus fanttus

ebit vos

t

vigilan ( diligenter .,qgæ,rendo » quo tendac

gucm mittel fa.t;r in nomine o , ille do:

*

empia :

e

&

105

h

uinnis : pofc'ïft dicere concionator , -multos- alienis defe&ibus fit fermo.: ^. Ordtio: -quiä,

je

quarere, qusenam ars fit omnium difficillima :

Déus optimus eft gübernatorlinguz. 3. Con-

)

& varios varie refpondere, fibi autem artem

fideratio : tam circumítantiarum, tum damno-

j

recte loquendi difficillimam videri , utpote

rum, quz per incauta verba , Deo, proxi-

quam cum monachus Pambus difcere coepif-

mo & fibi creantur.. 4.. Firmum propofitwn non

le

et , poft quadraginta novem annos necdum

labendi cum decreto multte pro lapfibus exigende x

la

Te didiciffe confeflus e(i. Merito itaque peri-

Gerte fecundum hoc propofitum eric curfas

"

tum magiftrum , ícilicet Spiritum fandtum

profe&tus noftri in arte loquendi.

3. Radicis

pro ea diícenda eligi , ideoque fe his tribus

extirpatio: quze quidem non alia eft, quam in-

Q

diebus Pentecoítes de hac arte Jocuturum,

ordinata concupifcentia. Hinc merito Spiri-

& primo die quiaque damna .. qux per lin-

tus fan&tus ad nos dicit: Qui non renuntiat

guam non cuítoditam inferuntur. s. altero

( affeu falrem ) omnibus , que polflidet ,

VM

quinque proprietates re&te loquentis linguz :

non poteít meus effe diícipulus.

h Y 20. ;

tertio quinque media ad eam regendam alla-

Vill. Ex occa(ione themaiis :

Cum ?f-ääïiæt Jo. & w

turum. ltaque i. oftendat , quanta damna

quafi flagellum de funiculis , omnes ejecit de templo :15.

[l*

Deo inferat effrznis lingua per blafphemias ,

poteít inve&iva concio in vitium garrulitatis

inurmurationes , & fimilia vitia. 2, Quanta

in templo inftitui folite, cum commune val«

0a

Chriflo; certe major pats injuriatum tempore

de fit vitium, fieri. Dicat ergo concionator,

pattionis infiidtarum , linguse minifterio illata

fed ad hunc finem flagellum ex tribus funi-

[

3

eft. 3. Quanta froxino , fuperioribus videli-

culis facturum ; atque adeo demonl

ttacururms

cet, fubditis, domeflicis, vicinis, remotis; ita

quantopere Deus, proximus, & ipfe, qui gar-

l.

ut merito dixerit $. David : Filii hominum,

rit , offendatur.

1. ltaque Deum gravitet

I

dentes eorum arma & fagittz, & lingua eo-

offendi oftendat ex eo , quod ejusmodi gar-

ld

rum gladius acutus, quia omnia penetrat.

rulitas fit blafphemia , facrilegivm. idolola-

(

4. Quanta propriz feríone : tum in corpore

tria; cum quivis bomo in templum orationis

n

(quia lingua mala, tefte $. Jacobo, maculat

cauía ingreffus os fuum confecrarit Deo, at«

*j

toótum corpus ) tum in anima, quia (icut urbs

que adeo merito illud S. Bernardi dictum et

t

patens abundat malis hominibus , (ic anima

conveniat. Confecrafli os tuum evangelio

i

hominis garruli fcatet vitiis. Hinc S. Arfenio

(&orationi, ) talibus aperire illicitum, adíue-

a

viam falutis querenti dictum eít: Fuge, tace,

facere facrilegium e(t. 3. Quod etiam proxi-

D

mum gravirer ledat, oftenditur ex eo, quod

quiefce. Hzc funt principia falutis. ;. Quanta

la

vébus nofiris : pr&cipue divitiis & paci inter-

talis garrulitas fumme dilpliceat angelis al-

ln.

n , ac fame , ut facile per varia exempla

tari, ut vidit$ Chryloftomus adílantibus, ho»

h.

oftendi poteft. Concludatur ergo mertito in

minibus devotis.quibus grave impedimentum

-

magiítrum eligi Spiritum fanctum , qui do-

in oratione, ac dolor creatur : Parvulis , qui

-

ceat nos, perinde ut Apoftolos ; loqui. ma-

x

ravitér fcandalizantur, 3. Quod etiam tibi

nalia. Dei.

graviter ncceat, oftendi poteli ex eo, quod

I Prov, t

Ut 3

Aü g. v-4-

VI. Ex occafione themat

ïs $ 'Cæp'efumf—loquï

talis patiatur gravem jacturam fame, cum

I[]

varüs linguis: pofíunt quinque proprietates

juxta S. Chtylotomum. is, qui non libenter

j

lingug recte loquentis explicati , dicique,

Oorat, clarum det indicium, Íe nihil egregize

uod debeat efle.

1.. Divina : ut nihil con-

dotis poffidere : meriri & beneditiionis, qu&e lpe-

s Didodh,

j de perf.

tra Deum loquacr, atque adeo blafphemiz,

rare poffunt ferventer oranres : favoris &$ gra-

murmuradiones & (imilia vitia fedulo cavean

tie divine , pet orationem conciliari folitz.

im(pir. (

rïïl

tur. 2. Catbolra : ut nihil contra fidem pro-

Hortetur ergo, ut hoc flagello ca(tigati refi-

eratur ; nec verba facra in jocum aífüman-

pifcant, & monitum Ciceronis obfervent di-

/[a

j2

tür, aut alio modo irreverenter ufürpentur ;

centis : ad deos adeunte cafte, pictatem te- Ciecfol.is

nento, opes amovento. . Si

Jf

ne eveniat , quod Balthafari regi facris vafis

,L

quis iec/us' faxit,de leg.-

'

abuten:i accidit.

3. Humana: id e(t, pru-

Deus vindex efto.

dens & confiderata , ideoque a levibus , in-

.

j]- Num. 19

$. XIV.-

n- V 15'

honetftis, ja&tabundis, affe&tatis verbis fedu-

A.LLIOCONCEPTUS

loabítineatur. 4 Duükis, id eft, charitativa,

í

i

ideoque detradtiones, contumeliz , afperz

*

PRJDICABILES

s

'Qualz'tas-.

!

l«

increpationes , agnomina , mordacia dicta

S

ari cautela caveantut, — j. Perax : Hoc enim

I. Sp

X

onfa -(fæleffi

; que quamvis denot

atil'ic'h.'Vï&g

d.

animam electam , his verbis a divinoP.2«c- 19

vel maxime Chriftianos & germanos docet.

;e-

Potefi, fi vult concionator has lingug pro-

Amatore laudacur : Sicut vittà coccinea , labigin Cante

K

tua ; in quonam vero hzc laus confiftac , Ri-

[j

prietates variis linguis noftris compara e, v.

LJ

primam hebraicz , fecundam romanz feu

chard.de S.Victore ad propofitum nottrum his

jl

r

verbis explicat : Solent vitte, dum crines li-

Itj

ating , tertiam utpote gravem hifpanicz ,

quartam utpote amabilem gallicz , quintam

gant,etiam caput ornare, ipfüumque ornamen-

[te

'ermanica.

3

tum in mentibus demonftrare: Siccuftodia &

j

Ecelt 280

VII. Ex occafione thematis : Zurum tuum

difciplina loquendi mentem decorat, quz

"

caput, quod principale eft hominis mem-

Y. 29.

&9 argentum confla ,. && verbis tuis jyacito [Lateram z

di4

offunt per aurum & argentum v?ria media ad

brum, & foris pulchram animam dermon«

j

ftrat.' Verba enim diffoluta, & inepte pro-

nguam continendam utilia intelligi & pro.

rg?Ecclefl 19' !

poni. Et r. quidem /üentiwm : precipue in

lata exterius deformant , & intus . rectitue

q 25

templo , cum alíus nobis irafcitur ; aut de

dinem mentis diffipan

t, ngd enim fü

pet

Jl

R, P

uig

z

q5

X

» Lobn. Bibl. Man. Ibtp. 4l

EX

e

e

il

186

Bibliotbecee ,Manua'tis CMïbnatoüæ*

fluis vetbis ali-qäïä utitur, tot modis extra fe

fumus : lingua mea [tylus fcrïbæwveïoc'is. fx-

ducitur, & a cuftodia fua di(Iipatur; ubi vero

trema pars prologi eft, & cum przcedentibus

compofira fuerint verba , & cum difciplina

junge, quod fequitur : Eructavit cor meum in

P

laudes Dei fermonem bonum , & opufcula

irolacas teftimonium dant conftantiee men-tis«,

prudentizque atque difcretionis.

mea, quibuseum pradicaturus fum , ipíi po-

Manfi

Il. Idem cccleítis fponfus iu eodem epi-

tiffimum -cohfecravi.

Debeo ergo linguam

diic.g.n.4. thalamio de ornamentis ejusdem fponfz lo-

meam, quafi ftylum & calamum przparare,

ut per illam in corde & auribus au

quens, inquit : Zurenulas 'aureas faciemus 4ibi ,

*

diesciom

«ermicleiss argenio.

Murenulà autem genus

fcribat Spiritus fan&tus.

VI. S. Bernardin. acute o

bfervat, qüöd lin- s Bb

quoddam eft pifcium, quod in circuium vol-

vitar, in cüjus forma olim inaures, aurium

ua fab tribus corporis fenfibus collocatur , dinus de

ornamoenta effingebantur. . Porro certus qui-

videlicetfub auribus, füb oculis, fub naribus, multilo-

dam interpres my(&erium predidtorum ver-

Primo fub auribus

^

, ut confideret prudens ho. 1036

borum fponfi hunc in modum exponit : Or-

mo, dum

loquitur, quod in audiente poteft

effe auris,dextra & finiftra, dextra auris,bene-

namentum aurium nulium magis aptum,

quam verba; ergo verba pifci alimilat; hoc

volifant ; Proinde taliter loquendum eft,quod

autem fignificat parfimonid iüi effundendo fer-

non fcandalizentur tales ; nam, ut dicitur fa-

pientie primo. Qui loguitur iniguia , nom pote/r

rnone 5 piíces enim ut omnibus confítat, muti

funt, ornamentum igitur animz fan&e , in

latere,, Aurisautem finiftra, funt malevoli, in-

|

vidi & maligni, aures er

i

*

;entes , dum homo

quo fponfus cocle(tis fibi plurimum cormpla-

!

ceat, e&t fobrieras & continenda in loquen-

loquitur, avide exfpeCtantes , aliquid capere

1

do.

Qr

A

E

ig

[e]

enes quoque mylíterium indicar ,

ex ore ejus , ficut fapientise primo fcriptum

E

€ur inaures fpon(z aureg, & argento vermi-

eft: Auris zeli audit oumnia.

p u

X hoc patet,

g.Reg. 60 ;

quod os noftrum auribtis au

Y

culatz faerint, videlicet quod aurum ad fen-

óienuum fubjc-

j

1

fum ment

exvvr

ov

ique -TCVOCCEUI', argentum VCYO

C

tum elft, propterea debemus prudenter logui,

r»t*

l

ad v

Vi

.

cum eloquiumque referatur. Aurum

Eft lingua füb oculis, ut cautus &iat homo ,

non loqui de vitio vel virtute, antequam in-

quoque ad judicium alludit, quo verbum

prius trutinandum eít, priusquam enuncie-

telligat, quid loquatur, vel ne, antequam no-

verit veritatem, laudet, vel vitupcret quem-

£ur: Argentum vero ad fobum externum

quam. Lingua füb naribus fita ett, ex quibus

refertur, qui modeftus efie debet, non fre-

itofus, neque elatus.

de capite humores defluunt, & inde cerebrum

i nter omnia

expurgatur, ut ex hoc infinuetur, quod homo

fdem dife, — 1II. Ouzrunteliqui, curlingua

$.1.8. corporis noftri memibra ultima fit, quz fuum

fepius ab humore duorum narium expurga-

re fe débet, hoc eft, frcquentius confiteri

À Pa

exequaturofficium, propter quod homini da-

D. 17

tafuit; videmus enim, audimus, dormimus,

peccata commiffionis, & omiflionis, exem-

tpé

1nanducaimus, 2mbulatmus, aliaque opera na-

plo Davidis, qui de fe aic:: Delicttan meum co-

turalia diu ante exercemus, priusquam loqua

gnitum tibi feci &j injufzitiam meam mon abfcondi.

mur? Quantum prazterit temporis, poftquam

Solet etiam hómo fibi abftergere nafüm , an-

homo natus, laCtatus,d

^.

*

adulcior factus eft,do-

tequam loquatur, cum bumores fiuant ad os

nec verbum atticulate proferat, & expedite

€x naribus ejus, ut rnerito indicetur, quod an-

difcurrat 2 Nimirum per hanc fermonis tar-

tequam proximum noftrum, & ejus vitia lii«

-dationem natura infiouare voluit, quod ad

gua noftra corrigamus , nos ipíos a noftris

hoc , ut lingua loquatur, prius neceiiaria fit

criminibus emendemus,

€i acquifita maturitas & fapieütia.

$

Vil. Deus olim de pafchate Hebreorum

$aimeron

1V. Salmeron ingeniofe obfervat

; quïeä*li*nQ

&ifferens, prohibuic, neullusadvena aut pere-

$rinus de agno, quem populus hebreus

ä

apud eun- gua noftra naturaliter faliva continuo afperga-

demlc. tur ; dicitenim: habet ctiam falivam, qua per

manducare debebat,

deguftare

Mor.

t, nifi prius per

circumcifionein ad Hebreorum f& recepitfet

ungitur, ut prudenter & fapienter loquatur 5

faliva enim fapientize fymbolum eft. tefte Dio-

religionetn 3 ita enim liabet facer textus:

ny(io Carthufiano, qui ait: Per falivam, fine

Quod fi quis peregrinorum in ve[Iram voluerit trans- Exodi 1e.

.

. qua verba formari non poffunt , perfecte fa-

dre coloniam, & facere pbsfe Domini, c

H

cumecidatur v« 4

*

I

9.

"(pientia figuratur, fine qua nemo rationabili-

prius omme mafculinum eius , & tunc Tite celsbrabit,

Mif

ter loquitur. Ac proinde priusquam Salvator

Veriffimum vero eft, quod hec.omnia in

Mc*g'n-iqa

nofter muti illius linguam laxaret, ad expedi-

figura contingebant illis; Agnus, quem po-

,. te loquendum , prius illam fputo linivit ; &

pulus ille facrificabat, baud dubie figara erat

expugens tctigit linguam ejus, & loquebatur

agni Euchariftici,quo nos Chriftiani cibamur;

*

rede. Porro (íaliva fuam a fale etymologiam

ad hoc vero , net

)

le illo -indigne'parïiciþem)us,-

!

neceffum eft, ucprius circumcidamur,; id eft

ducit, quia falfa eft, ac denotandum, quod

lingua cum fale, id cft, cum judicio & pruden-

ut non folum omnibus renunciemus dele&ta-

tia loqui debeat. Et hec eít ratio, cur, dum

tionibus carnalibus, verum .nfüper labia no-

per facrofanQtum baptilmi lavacrum regene-

flra circumcidamus. LInde nequispiam dice-

ramur, inter alios ritus facros fal linguze fu-

re poffit ; Iacircurncifus labiis ego fum , ne«

ceffum eít, utlinguam habeat ab omni verbo

ponatur, quia, ut idem Salmeron ait : Baptie

zati linguz falinfunditur , ut nonnifi fale pru-

obfcceno depuratam , quia expreflum pra-

dentiz imbuta foras prodeat. -

ceptum divinum eft : Si quis circumcifus non

8.Hieron. V. S. Hieronymus verba illa pfalmi 44.

fuerit, non vefcetur ex eo. Quare optime S.

Bonaventura ait: Circumcidi debemus ab in- S. Donzw.

epift. 140. Lingua in£a calamus. fcvibe velociter fcribentis , in

"uN EM .dium um / d—eX — m —— o ^

.

caute locutione, contra quod Moyfes con- fer. 2. dej

hunc rr:odum exponit : Pro quo interpretati

e

queri« cir cumcib

e

E

Tituus LXXX VJ. Lz'ng'uæ."ï

quzritur: Em inciréumcifus labiis

eg0 fum: hanc

4Equitas,

circumcifionem ^docet A

poftolus dicens:

Omnis fermo malus ex ore

ä

"efiro non procedat.

X. Quisquis pretiofüm aliquem thefau- s Ambrin

Quidnam vero hzc circ

rum poflidet, eundem füb cl

umcifio myltiee fi-

ave obferatui, Pf. 38.

gnificet, S. Auguítinus,

ab eodem Seraphico

imo etiam, fi opus eft, fub v

igilum cuftodia

do&ore citatus,

his verbis declarat: Circum-

obíervat.

Thefaurus aute

m nofter anima

noftra eft, habemus enim

cifio ifta quid eft

» if caftitas noftra, qua Deus

P

thefaurum illum

dele&tatu

r? Enim vero S. Bona

in vafis fictilibus; hunc fi-

confervare volu-

ventura qua-

tuor diílinguit circumcifion

€s [pirituales.

mus, linguam noftram cu

ftodiamus , quia

"$, Be'rnat*

Quarum prima eft cordis,

(ut fapiens ait) qui cuft

0dit os

fuum ,. aniinam

TT

(ecunda linguse,

: multlo.

tertia aurium, quarta oper

um.

Prima, in-

fuam.

Et S. Ambrofius de Da

vide ita fcri-

quit, circumíio in corde.

Secunda in ore.

bit: Pofuit ori füo cuftodiam

,quiosïq, j

» fepfit aures

;T-ercia» in aure.

Quartá in operc.

fuas fpinis, vectem adhibuict

foribus oris

füi ; fervat thefaurum oris füi,

INeceffitas.

ne quisquam

/

prius fur in cor ejus aut pec

rturbator ire

rumpat.

VIII. Sapiens rex Salonxxon' (cui Deus füb-

limiorem infudit fapientiam, quam ulli ho-

;

mini viventi un

quam communicata fuit) in

Damnum. -

fabrica tem

pli Jerofolymitani operarios ita

direxic, ut,

XI. David, qui in annis juvenilibus leones

:0

licet illud. ex lapidibus & marmo-

ribus fectis & quadratis ere&tum & conftru-

dilacerarat & urfos, qui Goliath gigantem,

V

qui univerfo exercitui [fraelitico timorem in-

&um füerit, nihilominus, ut veridicus Tex«

3- Reg; 6.

tus ait: JMalleus & fecuris & omne ferramen-

cufferat, quantamcunque armatus effet, in

tum. mon f[unt audita in domo

funda & lapide in terram proftraverat. Hic

!

Vr7j

; um edificaretur.

inquam, timebat nihilominus

Sed quid retuliffet,

fi inter ftrepitus artifi-

,

& trepidabat ;

fed quznam timoris íui cau

ía erat ?

Num

cum, totque innumerabilium operariorum

ferramenti quoque íonus auditus .fuiffet ?

forte truculentiffimam Saulis metuebat. 6t«

fecutionem, aüt vero innumeras Philiftzo-

Quod fi hanc diligentiam, omnem cavendi

u

ftrepitum templo jam confummato adhibuif.

rum phalanges? Vel filii füi Ab(olonis rebel:

$

lionem ? Nihil horum ; quia potius acutas

fet, optime quidem fadum fuiffet, ne fcili-

cet quies orantium interturbaretur, fed dili-

formidabat malignantium linguas, ac proin-

de Deo exercituum, qui ab illis eum defen-

genta illa, durante fabrica,

fupervacanea

effe videbatur.

Veruntamen quia omnia

deret, & tutatus füerat, devotas egit gratias

ij

.. & Petr.

dicens: Protexifii me Deus a conventu malignan-

Dlm. l' 7.

in figura contingebant illis;: ideo B. Petrus

Damianus myfterium illius in fení(u myftico

tium; fed quinam erant ifti? Hi nimirum qui.

CP. [

linguas fuas in modum gladii exacuerant:

exponens ait: Templum quippe Dei per fi-

lentium crefcit, quia cum mens humana per

Exacuerunt ut gladium linguas fuas, inten-

derunt arcum, rem amaram, ut fagittent in

l,

exteriora fe verba non fundit, in füblime fa-

Occültis inmaculatum.

- ftigium fpiritualis edificii ftructura confur-

Quz verba expo-

nentem S. Hilarium aufcultemus, ait enim :

git, tantoque füccre(cens in ulteriora fuftol-

itür, quanto pet filentii cuftodiam circum-

Non hic Propheta arma bellica, nec enfes, S.Hilar, in

aut jacula, aut tormenia arcaum pertimefcit ; Pí.63.v. 4.

H

clufa fefe extrinfecus fundere prohibetur.

"Cuttos enim juftitiz filentium.

Et paulo

omnis enim in lingua timor eft

"

$ lu jgs— gvlo-)'-

-

poft: Templum tui pectoris nunc

per filen-

dios & fpicula metuit, -

tium crefcat, virtutum fpiritualium

,tanquam

e

-XII. D. Chryfoftomus merito veheienters. Chryf,.

:

cceleftium lapidum in te ftru&ura

confürgat,

admiratur,quod epulo, quem Salvator n

r

ubi fupernus ille fponfus, quem totis vifceri-

Q&er,' ferm, 12;,

in inferno fepultum, & t

0to corpore flammis

bus diligis, velut in thalamo fuo delectabili-

cinctum in Evangelio exhibet, folum pro lin-

e «-. v$

ter requicícat.

gua vehementer ardente refrigerium polítu-

;T f i -

Utilitas. -

let, dicens: Jntingat extremumn digiti ui in aquam;

1 V 43'

Maníi

C refrigeret linguatn meam , quia crucior in. bac

J

"

ïX. Advertendum eft, quod focietas, qua

flamma. Ait enim:Si te jam poffidet cotus igais

difc,;.n.2, agnus immaculatus circumdatur, & flipatur,

inferni, fi te gehennze flamma comple&icur,

s

cujus in Apocalypfi fit mentio, ex meris

quare folius linguae zftibus de(ideras fübve-

conftet puris animabus, atque virginibus, de

h

niri?. S. Lyranus re(ponder: Ibi plus crucia-

quibus S. Joannes Apoftolus ait: i funt, qui

batur, quia per eam plus peccaverat. Li ngua

non funt. coinquinati, virgines enim funt , & féquun-

L

ením guftus & fapores difcernit epularum,

dur agnum, quocunque ierit; At vero quodnam

ebrietatique & crapulis fübfervit, qua proin«

)

eít horum Chriíti fequacium przcipuum en-

1-

de abutebatur dives ille, qui epulabatuz

quo-

comium , quo ab eodem Apoftolo honoran-

tidie fplendide.

Unde S. Bonaventura ait:

Jn

tur? Hoc nimirum : /n ore eorum non eft in-

L

Hzc primo degufítat cruciatus, quz pretiofos

ventum mendacium , fine . macula enim Junt ! ante

cibos, & odorifera pocula deguítavir, fecun-

]

ibronum Dei.

Quafi dicere vellet, ideo funt

dum illud: . Per qua quis peccat, per hzc &

; fine macula & digni, qui coram throno Altif-

torquetur. Interlienaris obíervat, quod in

,

— fimififtantur, quia linguam füam ita cufto-

conviviis, fcurrilitatibus, & ineptis eloquen-

dierunt, ut nullius culpz nzvo eandem com-

dis linguz frena licentioius laxentur. tin-

3macularent.

,

de.ait: in hoc nota, quia; ficut mos efl, et-

j d

Aà 2

t

R. P. Lobn. Bibi, -Man. Ton, M.

JuR

g

9

188

Jibliotbece Manualis. Concionatorie

p ?

Veruntamen quod joþbo labia círco dentés il .

polyat

l

iam inter convivia, lequacitati ftuduit. Idem

S. Bonaventura ait: Magis expreffio fit de lin-

Izfa permanferint, minime implicabilis hujus.

P

"'Ivranni infernalis indul

Pur]

centis attribuendum

QUil

'gua, quam de alio membro, quod cruciatur

& af

2

7

eít, (ed potius ftratagema quoddam fuit ; quia

arit009 1

igitur in inferno, quia ipfa in culpis eft

tametfi: Jobi animam , velut inexpugnabile

A

juafi fomes totius iniquitatis

If

$. Pet.

" XIIL. S Petrus Damianus nonnu

lloruni ani-

quoddam fortalitium, ex omni parte vallis &

muriscuftoditum eflc videritnihilominus per -

Dam. l. 2. malium adfert exemp

lum, quze ideo facile ca-

&ep. ! 8«

piuntur, quia os fuum aperire non omittunt.

portam fein illud aditum habiturum effe mi-

fanor

nime diffiditju:pote quem labiis füis in aliqua

.Dicit enim: Nunquam hoftis fauces hydrus

]

ingreditur, nifi cum Crocodilus ofcitans inve-

blafphemiz, defperationis, maledittionis vel

impatientiz verbum prorupturum effe (pera-

Á

nitur; nam fi claufüm os tencat, in(idiantis

impetum non formidat. Anthalops cum excla-

bat. . Unde facer quidam interpres fuper Jo-

Pl

bum ita fcribic:; Hoc agere videtur diabolus;

mat, ignatus ad fuum interitum gladios ve-

pred, i

natoris invitat, quod, donec obticuit, profe-

u

1i ingrediendi in eum non acceperat pote-

J & À

d

atem, cum jam illum totum variis cruciatie

quentis induflriam fuügacis curfüs opinione

£, n

delufit. Atque ut hoc inferam, quod cancer

bus confümpf(iffet, dentes, linguam; & labia,

I

uz fant vafa verborum, relervat: Ex his

(

eftreo, facit plerumque diabolus monacho:

Cancer enim quoniam oftreis vefcitur dele-

enim forinfecus cordis promptuarium de-

monftratur, quod nobis feníaüs intrinfecus

é&tabiliter,eorumque carnibus tanquam epulis

faeinatur, operg pretium eft audire,

quas il

conftitutos diftin&ionis fuz minifterio profe-

runt. Hesc ergo, inquam, diabolus in eore-

lis ftruacinfidias, nam cum avide fitappetens

cibi, eft argute profpiciens & periculi; quo-

fervat, ut blaiphemiam prolatam 'ejus ore

f

cognofcat. Sed audiat Scripturam dicentem:

niam, cum fit difficilis, & periculofa venatio.

Difficilia quidem, quoniam efca carnis inte-

In omxibus bis non peccavit ob labiis fuis. " Quod

ipfum $. Hieronymus diu ante preefatüm in- S. Hieron.

rior validioribus teftis includiturs periculofa

vero, quia i chelas cancer immiferit, rela-

terpretem his verbis fcripferat: Ob hóc enim in c. 19»

X

r4

diabolus :confumptis carnibus S. Jób , labia 9?

Ti

bente pro

tinus teftarum dyptico, inevafibili-

ter coar&tatur. Quid ergo facit,ut valeat o

b«

ejus integra dereliquit, ut haberet pofitus in

tormentis, quibus effet facile plafphem.are ;

f

tinere, quod flagitat; Solerter explorat, fi

quando oftreum in locis

ab omni vento re-

Ideo diabolus linguam reférvavit ; ut intelli-

motis fe contra radios fo

lis aperiat, cum ergo

gere poffet, fi Job ob cordis fimplicitatem

calculum clandeftinus incurfator immittit,

&

"

blafphemiam proferret in labiis.

LI ' XV'

conclufionem oftrei interjectu füffiaminis im-

] vum

edit, ficque hiantia clauftra reperiens tuto

"MISCELLANE

AC

ualitas.

:

r

| 14 nj$

jam chelas ingerit, & vifcera oltrei interna

OS Eiio$

decernit. Quid igitur oflrreum congruentius

L

üïidäin rex an

gliz, cum tres fü

* interrogaffet, quid vivis data optio-Spec. ex

videatur fignificare, quam monacbum; qui

ä

- nimirum vivit, dum fub filentii cenfura con-

ne maxime a Deo poftularet, refpondit pri- dift-9. ex.

mus, fortitudinem fe petiturum, ut omnes '^9'

cluditur, perit autem, cum ad loquendum im-

:

moderatus aperitur. Ad inftar Ícilicet oftrei;

fubjugare poffet. Alter pulchritudinem fe po-

b ls

ftulaturum dixit, quam omnes in füi ammorem

119

qui,

f

cum non hiat, integer animam fervat;

cuti

i Ci

i.

]

Tenate loquitur, vitz viíceribus va-

alliceret. Tertius, & natu minimus, collum

cuatur, quafi quidam lapillus parve con(üe-

gruis potius fe optaturum dixit, ut non nifi

tudinis obítat, ne is, qui fabularum vacat in-

bene diícuffa verba depromeret. Qui proin

epciis,a füa fe vanitate recludat. Quid aütem

ceteris prudentior vifus patri, regnurn ab eo

ä

accepit.

Mtone,

eít per figuram cancer, qui poft fe naturali-

1l. Dicente quodam fratre : defiderio cufto- Vita PP. 1.

3inDom,

ter graditur, nifi apoftata fpiritus, qui poft-

uam femel a conditore receflit,in pofteriora

dire cor meum,refpondit Abbas Sifoy : & quo 11«m, 27.

u, pf !

B.

relabi nunquam defiit. . Uinde & diabolus in-

modo poffumus cuftodire cor noftrum, fi lin-

terpretatur deorfum fluens.

ua noftra januam apertam habeat?

.

uftinianus inter al4ia di-

]lI. Socrates, ut adolefcentem quendám Gran. iü

&, Laur.

XIV.S.Laurentius

!

loc. con,

. füft. a.15.xit : Quieruditam poffidet linguam, tanquam

re&e cognofceret, dixit ill

"

4 Loquc;re? (ado.-

lefcens, ut videam te.

f. 582.

ä

de difcipl. turris David e(t quz «dificata eft cum pro-

IV. AlexanderMagn. epiftolam occultas ac- Plut. apud

pugnaculis. Talem fe arcem effe S. Job pro-

cufationes in antipatrum continentem cum Fab. conc,

Vi h,

bavit, licet contra ipfum totus infernus ome-

2 inDom,

nibus effet viribus armatus ; dicit enim : Pelli

