a(ini, tam apti ad equitandum, ac optimi equi.

Maurifii afini tam celeriter currunt, ut volare

difcerpferunt , unde in catalogum militum

videantur, fefIi tamen adeo immobiles fiunt;

conícripti, duplicique ftipendio funt donati.

Quidam ita erat affüefactus, ut lumen in men-

ut prz pedum dolore lacrimentür, oporteat-

que eos equis alligari , ut trahantur potius,

fa (tabili veftigio prioribus pedibus tenuerit,

donec epule perdurarent. Canes cecorum

quam incedant. Ita Majolus coll.7. Saphronius

narrat,quosdam Anachoretas habuiffe aGnum,

Romz loco ligati, Dominos ad omnes eccle-

fias, ad omnes Principum civiumque domos,

quem illi fternentes miferunt ad hortum cum

his verbis: Vade in hortum & affer olera,qui-

eleemofynz petendz gratia ducunt, norunt

enim, quo veniendum fit, ibique fubfiftunt.

bus auditis ille mox ad hortum folus perrexit,

:

ibique capite januam pulfavit,oneratusque do-

Majolus ibid.

Ly'bicaä'ad equorum magnitu-

mum reverfus eft. Albertus M. tradit,fe exper-

XXIX.Caprz

tum effe,(i ex ea parte corii afinini,qua ille one-

dinem accedunt , cornua pectori appenía ha-

bent. Aliz enim in cruribus cornua gerunt;

ra portavit, fiant calcei, nunquam eos confu-

mi, etiamf(i fcabris lapidibus iter peragatur.

alix fex menfibus non bibunr,fed tantum mare

intuentur hiantes,aurasque excipiunc, Plinius

XXVI. Apud Saxones mons Regius eít, in

fcribitl.8.c.5 0. cum dug caprz in ponte tenui,

quo reperiuntur bifontes ($5üfftl) intra quo-

rum cornua tres viri federe pofTunt, in cujus

qui utramque non caperet , fibi occurriffent,

earum alteram fe proftraviffe fuper pontem;

pelle 15. viri cubare queunt ; cornibus equum

cum feffore in altum ja&tant; lingua vero ho-

ut altera füper ipfam tranfiret.

j

L

. XXX. Cervi Aqui

lonares aliqui fünt, quibus

minem ad fe trahunt. Majol. coll.7.

XXXII. Boves in [ndia reperiuntur exigui

triplex cornu eft; quorum unum ad r5 ramos

quidem, fed preter oneris ferendi induftriam,

propagatur,collo crinito equorum more,pedie

bus fiffis. In novo orbe in regione Chicorae

etiam füb froeno currere , & equitare dociles

riorum adeo cicures fünt, ut educantur & re-

equorum gradariorum more. Zlianus fcribit,

apud Indos effe boves hircis non majores, qui

ducantur ad pafcua gregatim, ficut apud nos

Prolomzus fecundus cervi

conjugati velociffime curfum conficiunt, per-

capre & oves.

hinnulum munere accepit , qui lipguz Grg-

indeac Getici equi. Alii reperiuntur, quorum

ce innutritus fic ad eum fermonem aíTuefa-

cornua usque ad caudam fe porrigunt.

Alii

&us eft,utloquentes intelligeret. Majol. l.c. ex

cornua in humeris habentes, alii gibbo(i funt

ad onera ferenda , & quandoque clephantis

Ziano. Olao tefte, jugum ferunt, & bini cur-

rum trahunt per ampliffimas nives & glacies.

majores. In India orientali, ia provincia Man-

gi, boves reperiuntur fylveíteres criniti pro-

XXXI. Crocodilus quidam repertus eft 26.

cubitorum longus;alii capita tam ingentia ha-

xiore juba, quz ad pedes usque protenditur;

cauda quoque eft illis, quam equis elegantior.

buerunt, ut hiatu vaccam corhode glutiiffent,

XXXIL. Elephas arandi, vehendi & pugnan-

Cornua vero tam magna, ut non tantum ex-

di artem addiícit, lapides ad certum ícopum

tendant fe ab occipite usque ad caudam , fed

jacit,

& optime natare diícit, uti & fcribere &

etiam incolz pro amphoris utantur.' lln India

intel-

lï;ituïus CV Ill W Orbis.

657

intelligere füo modo. ImotïQuandoque etiam

tem exeräi"cum fibi obviare, nàm ere&to cor«

funambuli officium exercere,uti Neronis tem-

pore fteterant. ZElianus fcribit; quandam ita

pore contingit. Tempore Germanici fex Ele-

inftructam fuiffe;ut auriga fungeretur officio.

phantes marss virili veftitu induti, & totidem

Marcus Polus narrat, fe vidiffe apud Tartaros

fceminz muliebri ftola ornatz decore epulis

uríos pregrandes albos , ac 20. ulnis longio-

accubuerunt, ac in men(íam promufícides tan-

res. Alb. M. addit, obíervari, hos albos urfos

quam manus porrexerunt, & füumma modeftia

aquis mergi incolumes,ac in imo maris piíces

epulati fünt.. Quandoque excreícunt in alti-

venari. Saxo Gramimaticus memorat, in agro

tudinem 15y. pedum. Majolus l. c.

Suecico urfüm virginem rapuiffe ,. & in fpe-

XXXlil. In Sarmatia fünt equi, qui per

cum, quz-inviis paludibus perplexa ramoe

centena millia, & 5o. paffuum continuo curíu

rum ferie tegebatur, omnibus incognitum lo-

currunt. Ín Arabia diem & noGem integrum

cum protraxifle, reddidiffe preegnantem, pe«

affiduo curfü currunt. | Probo Imperatori

periffe puérurm; cui nomen ulno füit, qui per-

equus fuit, qui 1o0. milliaria fingulis diebus

infignis in flruendis fraudibus fuit.. Diu virgo

currere poffer, & decem diebus períeverare.

in eo loco delituit, urfi przda vi&titans,ac tan»

dem caíu a vicinis

fi

Czíar equum habebat, qui.anteriores pedes

humanos habebat, nec alium dorío accepit.

eadem uríus, mater & proles.

pecus inventa eft, ö»c:in'

Franc. Alv. memorat Pretoianni Principi ex

XXXVIHI. In Cyrenaica Regione fünt mures

4Eoypto miffos 30. equos elephantorum ma-

erinateorum genere, pungentibüs pilis, ZElia-

gnitudine. In Balaxia urbe Per(idis adeo vali-

nus ait; alios lepornm (fimilitudinem eerere.

dis lunct unguibus, ut foleis ferreis nunquam

Olaus tradit, muxes in faccaro alitos effectos

egeant. In Corfica Infula funt equi ovibus

- albos, poftea vero, quando ceffavit faccari ali-

paulo majotes. Bucephalus Alex.M. 16.talen-

monia,priftinam nigredinem repetiilTe. Arifto-

tis emptus eft. Scytharum Rex equam habuit

teles reflaturymures eredtos ire,quafi bipedes,

generofam, ad quam admiflus pullus ejus , ut

eo quod poftrema crura przlonga , anteriora

ex illo reciperet,recuíavit. Poflea vero velata

brevia habeant. Alb. M.ait, inIndia effe mu«

matre admiffus , at vidit & agnovit matrem,

res magnitudine vulpibus pares. Amjyntas

aufugit,& fe precipitem dedit ; (ed & ipfa ma-

fcribit, in Cafpiis montibus murium maxi-

ter ob inceftum exhorruit. Ariftoteles fcribit,

mam effe multitudinem, eosque intrepide fiu-

in Syria ex agreítibus equis unum armento

vios przcipites tranare; caudas enim inter f&

praeffe , nec pati, ut juniores foeminas con-

mordicus tenentes transmitcunt flumina.

Ícendant, fed corrigere, & tam diu delinquen-

XXXVIIL . Cameli dicuntur in r5: usque

tem infectari, donec arreptum in terram fle-

diem perferre (itim. Intra unum diem 100000,

xum ore exícindens pudenda caítraverit.

paffuum abíolvere poffunt ambulando. Leo-

XXXIV. JElianas fcribit, Maurifios Leo-

nius fcribit, eos doceri choreas ducere hoc

nes uno eodemque tecto cum pueris-ali; ex

modo. Includitur junior Camelus in loco; ubi

eodem fonte cum hominibus bibere, & (i do-

pavimentur przcalidum fit, ut urgente calo-.

ium alicujus ingrediantur, ut canes foras

re;alternatim pedes attollere cógatur, interea

propelli ; imo folis verbis a mulieribus abigi,

femper ad fores tympanum a Du&ore pulfa-

maxime fimilibus: Non te pudet , quod cum

tur,unde fit, ut habitu contracto, quoties dein

fis animalium Rex, ad hoc tuguriolum diver-

tympanum pulíatur, fimiles faltus peragat.

tas, & quemdecebat animalia venerari, mife-

| XXXIX. Jofephus Anchieta fcribit, in Brafi-

ricordiam muliebrem canum more exquirere?

lia animal compertum effe Echino perfimile,

Idem me:norat in exercita Jubz Mauri ado-

cujus fetz przlonge ac perdure fünt, colore

leícentem venando leonem levi ictu percut

pallido, fed aculeatz, fumma cufpide nigrz;

fiffe, poft annum vero in reditu exercitus per

quz cufpis etiam ab animanris divulía cute, fi

eadem loca exercitum penetraffe , neminem

alicui rei admoveatur, fponte eam penetrat,

prorfus Ilzdentem, nifi illum adolefcentem,

nemine urgente, ita unica noCte craffiffimum

quem difcerpfit, nullo valente auxiliü auferre.

coxium perinde ac acus perforarit, unde mue

XXXV. [uxta urbem Belfa orientalis In-

lieribus ad aures perforandas in ufuü eft,

diz vulpes reperitur, quz toto ore ac collo,

XL. Aloyfius Almeida narrat in regno Gote

atque anterioribus pedibus vulpes eft, pofte-

to extare filvam,in qua reperiatur animal ca-

riores pedes vero anferinos habet, hzc mitri-

nis magnitudine, auribus brevibus, aureo co«

tur in mare fune collo alligato, venator ore

lore, premolli villos hoc cum fenuerit, fpon-

pifces, captosaue in cymbam litusve ad Do-

te rnare ingtedi, & paulatim in pifcem mutari;

minum , cui fervit, defert. In Cafpia vulpes

Id compertum ex eo, quod aliquando captus

ingrediuntur civitatem, & adulantur homini-

fit ejusmodi piícis, cujus una pársadhuc má-

bus in zdibus, ut canes. Apud Tartaros ni-

neébat quadrupedis, altera fquammis & pinnis.

gt2 , in Borealibus regionibus albz , & rufz

formata apparebat.

cum cruce in dorfo reperiuntur. IHfidorus fcri-

XLI. In Lybiaanimal eft,cui nomen Nume-

bit, ex equa aliquando vulpem natam.

rus ; hoc venatu vivit & predam femperin un-

XXXVI. In Prafiis Indis (imiz habent co-

décim partes dividic, decem comedens, undes

mam ac barbam , caudamque leoninz fimi-

cimam relinquens. Hermes Trifinegiftus nar-

lem, capite & extrema cauda flavz fünt, reli-

rat in /Egyptoó quadrupedem fuiffe duodecies.

quo corpore albz , accedunt ad fuburbium

paribus omnino intervallis emittentem uri-

Latagex urbis, & oryzam codam a Rege

nam,unde obfervatum horologii vicem animal

abjectam quotidie accipiunt, "Tanta autem

przfetuliffejiideoque per horas duodecim tune

diem dividi cce

us.

eit earum ?opia, ut Alex. M putave?iy, ingeg-

piffe, conjicit Trimegift

3

5.11;

653

dlibliotbece Manualis Concionatorice

1

. HlI.

—

eft, in qua ejusmodi cornutz aves ova füa iá

DE AVIBUS.

terra recondunt, & inde opportuno tempore

XLII. Tiberio Principe corvus futorís ita

ulli prodeunt.

fermoni afuefactus erat , ut omni. matutino

LIV. in ipfa Africe Ora avicula eft (Mono*

- tempore evolans in roítra in forum , verfus

cadiata, feu paradifiaca ab incolis nominata,

Tiberium, deinde Germanicum & Drufum

quod ipfam in paradifo folius Dei proprio nae

Czíares nominatim, mox tranfeuntem po-

íci crederent) corporis magnitudine, & pene

aR ey at

pulum Rom. falutaret, poítea ad tabernam

forma Coturnici fimilis, pennarum ambitu

1

difcolere, fed venuíto admodum ac decoro

remearet. Majol. coll. 6.

XLIIl. Cxlius Rhodiginus narrat, Cardina-

exornata, pedes nullos habens; pennz ejus;

lem Afcanium pfittacum habuiffe, qui per-

quz alas & caudam conftituüunt, in orbem ex-

petua ferie recitaverit fymbolum fidei latino

tenduntur ; immobiles plane velut radii rotz

infixi fponte fuftinentur,neque unquam in tere

idiomate, nullo penitus errore admiffo.

XLIV. Anthus avis fi herbis pafcatur, &

ris videtur. Maículi tergum ex parte depref-

fum & inflexum eft;adeo ut (inum quendam &

€qui adveniant, ipfa avolat fugiens, fed ipfo-

sum hinnitum apertiffime imitatur,atque inju-

foveam efformet, in quam fcemina (quz ven-

trem cavum habet) ova deponit, & excludit;

riam accepti pabuli quafi derifione ulcifcitur.

XLV. Taurus avis in Arelatenfi agro boum

ex dorío maris duo nigra fila cornuum more

extenía, & fütorio filo fimilia procedunt , ut

mugitum aperte imitari dicitur, uti & alia,cui

nomen afina, afinorum rugitum voce fua imi-

foemina mari firmius alligetur, Cibus eis foli-

tatur.

dior nullus, hinc mane nihil reperitur, fed to-

XLVI. In Traprobana infuüla ita edocen-

tus venter pinguedine tantum repletus con-

tur aves , ut pueros in aera evehant , incolu-

fpicitur. lta Majolus, qui ait; fe talem avem

bis vidiffe, & in manibus habuifle. Addit in-

mesque in terram deftituant. ln eodem mari

nautz avibus pro Magnete ad orbis partes in-

fuper, fi foemina dormire velit, a mare exci-

i dorfo, & viciífim hunc a fcemina.

dicandas utuntur. In Norvegia autem horo-

logia vicem füpplent, cum totis tribus men-

: LV. Caprimulgus avis caprarum ubera fu-

git, & in füummam earum perniciem; Inde enim

fibus fol femper videatur , neque crepufcula

dignoíci poffint ; Cornices enim interdiu con-

vel exczcatur capra, vel certe debilitatur.

- LVI. Vefpertiliones (uti & vultures) non

ticefícunt, deinde canentes afuetos (olis oc-

cafus indicant.

procreant ova, fed omnes fünt foeminz, ven-

t Heracleotico o&iö

toque praegnantur, & pullos procreant , qui

XLVIL. In ipfo Zgy

hirundines evaganti Nilo continuatione , ni-

ftatim a partu fünt volatiles: uberibus & la-

dorum molem inexpugnabilem opponunt ita-

&e eos nutriunt, & ample&tendo deferunt. In

dii fere unius fpatio, quod humano opere per-

infula Meffana fünt aquilis majores, & in ci-

bum fuavem homini parantur.

fici non poffet, atque ita omnem humanam

Regum potentiam fuperant.

*

LV1l. Regulus feu Trochilus, fi pennis nu-

XLVIIL. In criental

1

India ar

bores funt fu-

datus veru infigatur parvo, fe ip(um in igne

e

rripas maris,de quibus aves procreantur ro-

rotat,& affat,uti Alb.M. fe expertum teftatur.

j

ris infixis,arboribus dependentes; tempore

LVIII. Nifüs avis rapax raptam vefpere

vero maturitatis ex arboribus decidunt, ac per

aviculam intra pedum articulos nocte tota

incrementa proficientes,ficut ceterz aves vo-

retinet illzfam , ut frigefcentes articuli cale-

lare incipiunt ; veruntamen nifi decidentes

fiant, mane autem accepti beneficii memor

cito aquas invenerint, vivere non poffunt,

eam dimittit, Alb. M.

LIX. In Brafilia avis quzedam eft non minor

q

uoniam in aquis eft nutrimentum earum.

XLIX. In India orientali dicuntur arbores

corvo, cujus alge fimul repercuffz tantum

fragorem emittunt, ut multarum arborum

effe, cujus folia etiam a trunco feparata ani-

mata fint, & moveantur, fed non ultra octa-

cafum imitentur. Apud Corpius avis eft, quz

vum diem ob defectum alimenti. Olaus quo-

fapine volat, exteníis cruribus, & collo fup-

que fcribit, ad Orchades infulas arborem effe,

pofitis , fimulque catelli vocem emittit.

LX.Apud Indosavis eft nomineMufcatulus,

cujus fru&us, fi in mare decidant, tempore

anates fiant, fenfimque crefcentibus alis evo-

magnitudine humanum pollicem non exce-

dens, roftrum mulierisacu majus non eft, pe-

. lent in filvas.

L. Philarchus fcribit puerum aquilam edu-

des quafi exigua fcriptoris linea,tota avis cum

eaffe, mutuoque adeo fe amaffe, ut, cum puer

nido ponderata 24. grana non exceflit, mirae

on

velocitatis eft, ad nidum accedentibus ftatim

zgrotaret , ipía affiduo affideret, ipfo n

edente, cibum non caperet, ipfo cremato , &

inliftit, atque oculos primum petit, ac fugit.

LXI. Digzcron avis eft perdicis ovo non ma-

ipfa in rogum involaret. In unico aquilz ni-

do compertz fünt reliquiz 300. anatum, 100.

jor, de cujus ftercore fi quis tantum, quanta

anferum leporum 40. & pifc:iumïinnumcra-

milii eft magnitvdo,fümat folutum in poculo,

bilium.

moritur ad vefperam, fed morte fuaviffima,

& lomno fimillima. Ipfius autem efus libera-

LI. In faltu Hircinie aves nafcuntur, qua-

rum pennz in tenebris fulgent, ut incolis pe-

tor eft doloris, & jucundiffimus edentibus,

unde Reges eam inter thefauros retinent.

regrinantibus viam moderentur.

LII. In urbe Quetinfu Magni Cam gallinz

LXII. JAElianus memorat, 'arentinum

mulierem ,. nomine Heraclidem , ciconiam

, naícuntur , quz pilis perinde ut feles noftra-

tes teguntur.

de alto lapfam & crure fra&o afflictam cu-

LIIL ZElianus narrat;in ZEthiopia Unicornes

raffe, & dimififfe, poft annum vero redeun-

aves reperiri. Inter Molucas Meffana, infula

tibus Ciconiie, cum ipfa íolem vernum

faret,

TifuJus CVHL: Orbis.

659

ftaret, ciconism quandam leniter demiffam,

mum aggereffus latera primum moríü vellicar,

lapidem quendam in finum ejus evomuiffe

neque prius przdam deferit, quam fune uter-

ac volaffe ,

qui lapis noctu rotam domum

ue in litus auc Navigium attrahatur. — Alius

illuftravit.

juxta infülam Cubam Cartilaginem tenuam

LXIlI. In Braffilia avis quedam eft ; quz

gerit capite marfupii modo , quam obviis pi-

nunquam nido exit, fed ad eam, velutad Re-

Ícibus jaQtat in caput, & (ic capram przedam

gem, aliz aves rapaces cibum deferunt. . Ibi-

ad Dominum adducit.

dem avicule quzxdam pafferibus fimiles ni-

LXXl. Faíten piícis eft, incujusore marina

dum 200 vel 300 fufficientem communi la-

aqua efficitur dulcisunde dulcedine tali alle-

bore zdificant, miraque arte contexünt, ve:

Gipiíces in os innatant , & ab eo deglutiuntur.

lut amplam domum, in qua quzvis fibi cellu-

LXXII. In Arotan infüla Zeila piícis eft,

Jam conficit, in quam ova deponat, & exclu-

quiaítu capi (e permittit, verum capiens mox

dat; (igrandioravis accefferit , tanto impetu

febriarripitür, nec definit morbus , donec pi-

i

erumpunt ornines fimul, ut iila defeffa aculea-

ícis dimittatur.

"

"- LXXIIIL Olaus tradit

tis morfibus recedere cogatur.

:

1

,ïfx/ Norvegia Oceaho

LXIV. Albertus M. memorat,i

nventos efffeï

marina quadam monftra effe ,. quibus (it hu-

anferes bicorporeos, folo dorfo connexos, &

mana facies fimul cum. monachorum cuculli

utrumque propriis pedibus gradiendo,alterum

quadam fimilitudine, horum aliquid fia pifca-

dorfío detuliffe alterna delatione, anfer aliquis.

toribus in cymbam trahatur, mox omnium,

in eadem domo 60 annis vixiffe dicitur.:

qui in navigio fünt, manus obftupefcere ; &

- LXV.InSiparum regionibus aves tam gran-

praterea ingentem reliquorum ejus formg

des fünt, ut quamvis magnam quadrupedem

piícium adnatantium fremitum edi , nec quie-

attollant...Marcus Polus narrat, avem, Ruch

Ícere, doneccaptivus pifcis dimittatur.

nomine,tam grandem effe, ut expanfis alis r6.

LXXIV. Anuno Domini 1043 capra in Ho-

paffusinlatum tendatur. Magno Cham allata

landiz lacu marina mulier fuit, eo e mari de-

eft penna ad 40. palmas longa, craffa ad ulnas

jecta , in Harlemum urbem delata vetliri fe

duas. linde hzc avis etiam elephantem ra-

paffa eft, & pane lactegue nutriri, didicit quo-

ptum ad terram allidit , & devorat.

que fila ducere , & obfequirebus multis mulie-

LXVI..In Balearibus in(ulis reperitur avis,

bri more, imo & Chrifto crucifixo genua fle-

Aurifrigium dicta,qus uno pede anferino,alte-

Gere, docilis ad omnia , qug mandaret Patro-

£o aquilino con(tat,rapto vivitex terra & mari,

na. Nunquam .tamen locuta eft, licetmultos

folo moríu bibit, omnem cibum aqua tingit, &

ibi annos vixerit. In baltico mari aono 153 r.

deinderoftro veluti manu ori applicat. :

captus eít vir marinus, qui Epiícopum infulis

LXVII..Solinus memorat in Bceotia perdi-

ornatum corporis habitu penitus exprimebart,

ces certas in aére metas habere, ultra quásnon

dono datus Sigismundo Polounie Kegiz trie

tranfeant. Odericus memorat, in Trapezunte

duo tantum vixit,

perdices congregatim homninem ductorem fe-

LXXV., JElianus memorat,piícem effe (Lu-

qui, cum ipío quieícere, cumipío progredi, &

nam vocant ) qui cum pinnas fuas molles &

fic inregiam duci, iterumque reduci, dimitfis;

lenes in. natando explicat, ad (imilitudinem

ifüm Regi neceffaria.

lunz femicirculum efficit.

Idem piíces luna

quz videbgntur, adt

$. VII

plena impletur, & hac deficiente deficit, imo

||

DE PISCIBUS.

LXVIII.

etiam arbores vel puteos, (i ipfi applicegur,

Craffus Romanus murenam ha-

crefcere, vel decrefcere fimili modo facit.

bebat, quz inauribus & gemmis diftin&tiomo-

LXXVI Circa Africe litora tanta copia

nili ornata appellantis Craffi vocem agnofce-

pifces volant , ut procul confpicientibus in-

^

bat, atque ad eum adnatabat, & fi quid ei por-

fula quedam videatur. .

rigebat, gaudio exiliens

prompte accipiebat,

LXXVIL Plinius memorat , Hippotamum

Majoll. coll..9.

equino dorfo,juba, & hinnitu, roftro refüpino,

. LXIX. Olaus mcmoïre:;', fe oculis fpe&taffe,

ungulis bifidis, aprinis dentibus, cauda tor«

pulíants quodam cytharam & canente, plu-

tuofa prezditum. M, Scauro allatum Romam

res delphines adnataífe, & ad horz interval-

eíffe. Hunc nimis (acturatum accto arundinum

lum immobiles aufcultaffe Plinius narrat, Au-

ftipitefe ipfam vulnerare, ac venam pró fluvio

gu(to.regnante delphinum quendam e Bajo.-

fangoinis relevare, & rurfüm plagam limo ob-

no Pateolos ia ludum literarium deportaffe,

ducere. li, qui novum orhem perluftrarunt,

quoties puer eum vocabat, & paftum przbe.

traduntin Aquilopari plaga. & maxime Fran-

bat, iterumque repottaífe, idque tam diu, do.

ciz litoribus innumeros efle xquos comper-

nec puer poft plures annos. morbo extin&tus

tos, qui aqua terraque . vitam agant.

eít, tum enim & ipfe non inveniens puerüm

LXXVIH. Pifcis parafitus, quz- Delphinus

in loco confüeto prz de(iderio expiravit.

cepit,devorat,itaque ex ejus tanquam ex men-

.LXX. Juxta Hifpaniole litora compertus

fa locuplete pinguefcit, eo nimirum Delphi-

eft pifciculus, non multo longior hominis ul-

nus tantopere delectatur, ur cum ipfo liben-

na, hunca parvulo domi marínis aquis opple-

ter prezdam dividat. /Elianus.

35

to vafe alunt incolz, fitque adeo cicur , ut pal»

LXXIX. Margaritifere conchze

fimul gre-;

pari gaudeat. Subinde vero certo tempore fu-

gatitmn,ut apes,natant,Regemque forma & ma-

niculis retis modo obvolvitur, & dcin prxlon-

gnitudine preftantem habent, quo tamen ca-

o fune alligatus perinde ac canis huc illuc va-

ptoloco fe non movent, fed facile capiuntur.

LXXX AlbertusM. narrat [e vidiffe pifcem,

ïat-?r ; &obviumquemque pifcem licet maxi-

fpatam

!

669

Bibliotbece Manualis Concionalorie

Spatam nomine, qui mucronem in capite

LXXXVI. Capito pifcis volens devorare

prelongum gerat , utrinque dentatum ferrz

pifcem , femper explorat, an adhuc vivat,

modo ad pedes quatuor porre&tum ; ut binis

feque moveat, nifi enim mortuum repercerit,

boum jugis non trahatur.-

non devorat.

LXXXVII. Plinius docet in Heraclea Pon-

LXXXI. Plinius ait, in fümma maria pifcem

aícendere, Lucernam nomine, cujus lingua

tica & Rhegio piíces defoffos nalci, & conti«

ignea per os exerta tranquillis noGibus lucet,

giffe aliquando , ut exiccata terra in filvas

autollite mari fefquipedanea fere cornua.. Sed

abierint, & his quoque humore deftitutis , in

& in iplo Norvegic mari ingentis magnitudi-

humido ut feras conttitiffe. Adjicit Ariftoteles,

nis pilces confpiciuntur, quorum oculi procul

in Paphlagonia pifces optimos inveniri defofa

ardentes ignes crediti fünt a pifcatoribus.

fos , *cum tamen nullz aquz (int propinquz,

LXXXH. Nautilus pifcis Concha unica

atque adeo a terra produci.

Olaus tradit ;

preditus, cumex ima maris (ede ad füommam

& Plinius , Menan pifcem zftate nigerrimum;

aquam effertur, invertit & mutat concham

hveme candidiffimum efle.

doríum verfus, ne haufta aqua demergatur,

LXXVIIIL. Seneca narrat delphinos quon-

ubi ad füummum zquoris pervenit, quieícen-

dam e mari concurriffe & cum agmine cro-

te mari concham fupremam vertit , ac quafi

codilorum ex Nilo venientium infigniter pu-

Ícapha utitur; brachiis enim duobus in utrum-

gnaffe, vitoresque evafiffe propterea, quod

que latus remigat, fed fi flet ventus, brachia

inferiorem carnem crocodilorum mollem ae

teneram fpinis fuis vulnerarint.

quibus prius, ut femis, utebatur , confti-

tuit gubernacula , cetera brachia leviora in

MUELXXXIX. Invenitur piícis quidam totus

rotundus (unde & orbis vocatur ) qui tous €

remigando exercens, inter quz eft membra-

na pertenuis, qua extenía pro velo utitur.

capite conítat, nuiloalio membro apparente.

-XC. Albertus M. narrat, Galatem piícem

Si inftet a belluis periculum , concham aqua

complet , & fimul ex pondere in imum fer-

foetus fuos in alvo vivere fentientem extra-

tur, donec füpernatandum fit.

here, &, fi quidem eos ad vitam maturos in-

LXXXIH. Olaüs memorat , maritimos

venerit, foris relinquere 5 fi autem non , eos

in matricem, ut foveantur, reponere.

quosdam pifces adeo ingentis molis effe , ut

inlitus abje&ti exefiscarnibus, & o(libus mun-

XCIl. Dies, marinus piícis unam tantum

datis fübeant vices amplie domus confectis

diem vivit, Ephemerus vero piícis vix tres

1

feneftris, & portis, cubiculis difpolitis, 11no

horas fupervivit.

7

/

" XClI. Abides, cum

fenuerit , mutata for-'.

ecam ftabulis pro brutis, qui tamen füb hoc

tecto dormiunt, perpetuo formniant, fe procel-

ma in terram migrat , atque terreftre fadtus

animal; terra vefcitur , & Aftoiz vocatur.

lis jaGtari, & nautragium iminere. Albertus M.

memorat, fe pifcem vidiffe, cajus oculorum

"XCIIL "Tortura piícis eft, qui Ícutum prze-

cavitas 20 hominum capax fuiflet. Addunralii

durum octo ac fzpe novem pedes patens, in

in (íiau Orotigna compertum piícem, cujus ca-

capite baftam, cornu, & galeam babet.

XCIV. 'efteus pifcis pertzíus duritiem

pitis amplitudo in altum fuerit pedes 15, lati-

tudinelonge majori , reliquo corpore ultra 30.

cutis tranfit ad aquas fluviatiles, ut rigore

dimiffo: mollior cutis , qua mollitie obtenta

Ejus pinnas fuiffe grandes, ut ingens dolium.

Alium item vifum, cujus caput erectum cum

iterum redit ad pelagus.

*

duabas anterioribus pinnis altitudinem ma-

XCV. Teftudines aquati

les' tam magnæ

lorum navium füperarit , licet reliqua mem-

quandoque fünt, ut cymbz ufum prgbeat

concha earum , imo quandoque domum una

bra füb aquis adhuc fuerint. S. Bafilius memo-

rat, fiepe cete inveniri montibus fimilia quo-

tegat. In regno certe indico Zapa quxedam

inventa eft, cujus tefta S. Antonii Pátavini

ad magnitudinem, & infularum vicem exhi-

:

bere, fifüpernatent. Orthagoras fcribit, cete

facellum dixit.

XCVI. Pifcatores in Anglia, Lucio pifci, ut

longitudine unius ftadii dimidii excrefcere ,

fervata latitudinis proportione. Olaus tradit,

emptori pinguedinem oflendant, vivo ven-

vifüm cete, cujus hiatus pateret ad pedes duo-

trem aperiunt, atque interiora abdomine re-

decim dentibus hinc inde difpofitis aprorum

ferta effe, oculata fide teflantur; quod fi non

vendatur excifus , refuitur filio venter, & in

aut elephantum perfimilibus, tam vaftis ocu-

lis, ut ambitus 20 homines fedentes caperet ,

vivario reponitur, ubi tincarum consadtu

circa oculos ac füpercilia pro pilis numera-

glqtinofa fanatur, vivusque perfeverat.

banrur cornua 250€2q; obdura,ut aliorum ani-

DE SERPENTIBUS.

malium.porrectaad 7. pedum longitudinem.

LXXXIV. Cancellus pifcis concharum ho-

XCVII. In Aquilonari plaga ferpens e(t,

fpes ex limo & terra nudus naícitur, tnox in-

ceui foli crifta precandida in capite patet ,

greditur conchas vacuas ; ubi creverit, in-

hanc reliquz ferpentes fpeciei ejusdem quafi

greditur ampliorem, & fic deinceps.-

ducem fequuntur.

LXXXV. Scaurus piícis cum in naffam in-

XCVIIH.

In Ta

brobana infüla ferpentis

ciderit, poftremam füi partem de naffa ejicit,

quoddam genus eft , quadrangulari ferme

reliqui vero, qui captinon funt, circumnatan-

orma, cui fünt 4 Capita, ea ordine, uc

tes eum moríu corripiunt, & foras focium

aliud feptentrionem , aliud meridiem , a-

.

perferunt; fj vero in caput exierit, foris alius

liud ortum ,

aliud — occafüm . refpiciat

3

caudam porrigit, quam ille apprehendens

quo íe unum gradiendo dirigit ; eo reli-

quum corpus fequitur nulla corporis con-

extrahitur.

E

vere

66t

k 1 ftulm CF IIL . Orl)zs

verfione ; multipedum enim animal eft, &

CVIH. Non longe a Nili ortu Sang

üïf' ugz

euique capiti füus oculus.

repertz fuünt cubitorum 7 longitudine ; &

XCIX. In Malabar ferpentes fünt ad 6 cu-

tinez alibi inventz 30 pedum.-

bitoslongi, absque pedibus, vifu horrendi, fed

CIX. In Ponto albe fünt apes , bisque in

mites; Íponte vero accedunt ad hominum

menfe mella faciunt. In ZEthiopia adeo cicures

fünt , ut inter hominum cubicula conficiant

confuetudinem ;. caputillis eft anguillis per(i-

mile , dorfüm vero profert vultum hom

füa examina.- In novo orbe omnes aculeo

variis d:ftin&ctum coloribus. -

qinis

carent, & mel album conficiunt.

C. Solinus memorat, in India tam magnos

CX. Solinus & Ifidorus (cribunt , Indiam

effc ferpentes, ut cervos, & tauros deglutiant.

alere formicas canibus maximis non mino-

Olaus ait, in Norvegia effe (erpentis genus in

res, quas aurum penitus egeítum cum fümma

circuli modum contorquens cor

pus , quod

pernicie attingentium cuftodire memorant.

$o cubitos longitudine excedir.

Plinius /Egyptiorum luporum magnitudinem

CI, Poffidonius (cribit, draconem in Macra

eis tribuit.

juxta Jordanem repertum, non minus jugero

CXI. In infulainFpaniola aranez funt tam

longum, altum vero adeo, ut equites duo binc

grandes , ut lufuriz pilg zquales (int.

inde pofiti fe mutuo confpicere non poffent ;

CXII. In India locuftz fuünt quaternorum

Íqammza ejus militare fcutum latitudine z-

cubitorum longitudinis, fermonibus & cruri-

quabanot, orís hiatus hominem admittere po-

bus ferrarü ufüm prebentes , cum inaruerint.

terat. idem narrat, prope Damafcum inven-

CXIII. Alphora primum vermis eft, poftea

tüm draconem, qui hominem equo feden-

in pifcem tran(it, rurfüs tabe aliqua confum-

tem devorarit, (eque vidiffe teftatur, fuiffeque

matur, is pifcis extra aquam fe recipi, & de-

longum pedes 240.

[

uxa ómni carne usque ad caput & oculos, i

- CiI. Crocodilus cumlíngua careat, in füb-

in aquam remittatur, corpus, quod fuerat ab-

fidium trochilum feu regulum avem vocat,

fümptum, carne ruríüm veftitur, velut renoe

hic enim in os involans, ipfüm primo os cro-

vatum;eftquelonge majus,quam antea fuerat.

codili, dein dentes, & randem fauces repurgat,

ita ut crocodilus dulcedine captus [omno pre-

DE ZDIFICIIS MEMORABILIBUS

matür. Nili incole crocodilos non aliter ac

ORBIS.

equos domant ineqitant, & maria trajiciunt.

CXIV. Templum Ephefiz Dianz 220 nnís

CIII. Albertus M. narrat, reperiri vermem

factum ab univería A(ia , in quo aliud quafi

ftelle figura, qui noctu u ftella laceat, nun-

miraculum erant columnz 127 a fingulis Re-

uam nifi in magnis imbribus proveniat , ac

gibus fa&z 60 pedum altitudine.

erenitatem adefle demonftret ; hujus tanrum

CXV. In Mexico tantz amplitud:nis tem-

efle rigorem, ut tactum ignem non aliter , ac

plum fuit, ut ;co domus in eo extrui porues

glácies extinguat,hujus etiam fanie contactum

rint; n ambitu turres 400 prealtas habebat,

corpus de colore in virorem mutatur.

ex iis 36 czlatz. Majolus coll. 3.

CIV. in Cypri zrariis fornacibus ex medio

CXVlL. In templo Jerofolymitano. erant

igni nafcitur, majoris mufez magnitudine vel-

2000 talenta pecunix. Unica trabs auri 3co0

ut pennatum quadrupes, appellatur Pyralis, a

mipas , & ultra pendebat.

Deferviebant ei

quibusdamPyrauf(ta,quamdiu eít in igne,vivit;

24000 facerdotes (alii 44000 numerant , &

cum egreditur, paulolongiore volatu moritur.

8cco levitarum). Porta tam robufta erat, ut

CV. InHifpaniola eftmufcarum genus,ma-

a 20 viris vix claudi poffet, & aperiri.

gnitudine fcarabao noftro (imile , quod cu-

CXVH. ApudRavcííam templum integrum

cuyo nominatur, quarum oculi velut lucerna

unico faxo tegitur.

In /Egypto totum tem-

lucent , unde hujus fulgore integra familia ,

plum cx faxo erat , putantque Zgyptii hanc

dum coenz accumbit, illuftratur ; imo ctiam

rimam omnium ecclefiarum fuiffe,

itinerantes (ibi re(tes ex ejusmodi mufcis fa-

CXVIIH. In india templum vifitur, cui ad

ciunt , quos fi collo a

ppendant, ad 4000 n

cuftodiam 4000 militum perpetuo aluntur.

füuum videntur.

lempium Urpíale tantg venuflatis erat, ut

CVI. Ganges luvius vermibus abundat,be-

pàvimentum , muri, columnz auro tectz,

ruleis nomine, & colore, hi bina habent hra-

ipfum quoque.tectum ex auro confectum

chia fenum cubitorum, quibus elephantos ad

fuerit, & infüper catena aurea totum tem-

oXlum ambierit.

potum ventitantes moidicus comprehenfos

in profundum trahunt.

CXIX. In Morimena Datiz templum Jovis

. CVII. Infndia vermís nafcitur 7 cubitis lon-

erat, in quo habitacula 30co facerdotum vi-

gus, qui unum dentem in fuperiori, alterum in

febantur, quorum fümmus cen

fum agnnuum

inferiori oris parre haber , quibus, quidquid

15 talentorum habebart.

comprehenderit, conterit, etiam boves inte-

CXX. Marcus Poius teftatur, fé cum magno

gtos. Pellisejus duorum digitorumcraífitiem

Imperatore Cham in Cambalienfi urbe habi-

habet ; dum capitur 30 viri hafta, enfe, & (u-

tafie, cujus zdes regix in ampliffimorum

dibus inftructi, hamo ferreo ovem appendunt,

murorum medio extructe füunt, ex auro te-

& attra&tum interficiunt , qui 30 diebus fu-

&um habent univerfüm, minio; lazurio,& exi-

fpenfus oleum in fübje&ta vaía ditlillat , quod

miis coloribus ornatum ; extant item ex au-

tantz eft efficaciz, ut, quidquid tangir, mox

ro columnz 24 ac: pinus arbor maxima aurQ

in cineres redigat. Unde Reges Indorum in

illigata, e qua undequaaue pendentramufcue

portis urbium aperiendis hoc oleo utuntur.

li gemmis vvarum modo referti.

Mmmm

CXXI.

R. P Lohn., Bibl, Man, dem, LL

662

Hübliethece Manyalis. Conciunatoria

rogaret quid de Roma fentiret ? . Refponde-

