bitur pror(üs nihil. Quando rebus omnibus

dam !

& do

x

folicior patientia eft.

i

ipfe mihi.

nat mihi, & fupe,þ hoc deb;;

,

. $.Clymac.

LXV. Ipía tibi vox pleb

eja þekfuadet, pro-

LXXV, Gloriat

fo ecclefize catholibæ - efts. Cyrgllus/

gt 8.

brum & contumeliam lavacrum effe vitiorum

omnis Chrifti actio:

Ra

Gloriatio vero gloria- Setéch ig:

animz.. Solent enim (zculares, cum aliquem

tionum eft crux.

in faciem ignominiis & contumeliis refperfe-.

rint, gloriantes ad alios dicere: Lavi illum:

LXXVI. 'Tentationis & probationis 'cþaufas, Bafil

aliquid pati , rarorum admodu

Quod profecto verum eft.

eft, & Abrahz fimilium.

m hominum monc.gg. *

T

1 qu Ve-

LXV. Non enim virtutes poffunt effe vir-

LXXVII, Examina dili

gentius eos, quis. Clïryf.

ron- h. 26.tutes, nifi rerum diíciplinarumque converfio-

fuerunt nominati(Timi,

virdebis omnes primo! ». de

. depatient. nem, quafi.

cuíftodiret.

qu&dam f(olicita mater , patientia

adverfitatibus probatos, ita demum divinaProv.:

familiaritate dignos habitos fuiffe, maximam-

8.Bern. f.

LXIV. Semper ligdum crucis vitam gör-

que ad eum habuiffe confiüentiam

1. de $, minatbalfamum füdat fpiritualium charilma-

LXXVIII. Eos, qui fibi intentius ac devo- Ideni f. ,

Andr.

tum.

Non eft fylveítris arbor, lignum vitze

tius obtemperant, veluti fortiffimos Athle- àe prov.

eft apprehendentibus eam. Arbor frugifera,

tas, hujusmodi laboribus exercet.

D

arbor falutifera eít.

. LXXiX. Nihil eft gque przclarum , atque ideciho $.

T

';: S:Cypr. de

LXVII. Non invenio, fratres, inter, ccele-

vincula propter Deum. Vin&um effz propterin epift. ad

J bono pat.

ftis dífciplinz vias, quibus ad confequenda

Chriftum, preclarius efl, quam effe Apofto.Ephef.

divinitus fpei ac fidei noftrz ferta dirigitur,

lum, quam effe Do&orem, quam effe Evan-

quid (it utilius, quam ut patientiam tota obe

2

N

geliftam. . Si quis amat Chriftum , novit,

fervatione tueamur.

quod dicitur. Si quis in Deum iníanit, &

$, Chryf.

ritfi

.LXVilL Quanto graviora mala intulerit

ejus amore uritur, novit vim vinculorum.

T

finverbasinimicus , tanto majoribus afficit benefi-

Maluerit effe vinctus

h

f efurierit, cijs.-

Quod enim alii jejunio , plan&tibus,

habitare coelos.:

propter Chriüqm,qua*m

"

precibus, facco, cinere, ac diverfis pceni-

LXXX. Etiamfi res (pati) nullam aliam ha

- Ibidaml

tentiz aufleritatibns vix perficiunt, ut ni-

beret mercedem, hoc folum eft magna mer-

mirum fua peccata deleant, hoc hobis fi-

ces & füfficiens remuneratio, gravia pati pro-

ne facco & cinere, ac jejunio facile licet. pter Deum, qui amatur..

Sciunt, quod dici-

*

przeftare , fi modo ex animo iram delea-

tur, qui amant.

mus, eisque,

LXXXI. Si quis mihi dar

&t totum bdeluth,!bidenu

tamus.;

gui nos leferint, fincere dimit-

4

autPauli catenam,ego illam przferrem.Si quis

j

s Leo 59,

LXIX. Certa atque fecura eft exfpectatio

.,,me apud Superos collocaret cum Angelis aut

de quadr. futurz beatitueinis

l

, ubi eft particjpatio Do-

cum Paulo vincto;eligerem carcerem & vincu-

minice paílionis,

l

la, Nihil eft melius, quam mala; pati pmxptxer

Ahrie«

rtrg

7o6

Bibliotbece Manuahs | Conciónazoriae

d-

Chriftum. Non tatn beatum exiftimo Paulum,

tas provexiíti ; Chrifto tü Apoftolos giu.tiq

n tertium coelum, quam eum

fti; Tu quotidiana martyrum rmater es, &

quod raptus fit i

cenfeo beatum p

ropter vincula. Mihi eft opta-

corona. 'Tu murus fidei, fructus fp'ei,:'am*iea

bilius, male pati pro

Chrifto, quam honorari

charitatis.

ä

H

XCI. Pati

entia fola eft omnium virtuttim S.Bbmw.fz;

1

pro Chriíto

j —x

oc eft glt?ria qua omnia exu-

probativa,quia dicit Gregorius : Qualis unus- 4.deApoft-

i

peratw

LX

XXII. Qu putantur crueem portare,

quisque apud fe lataat*,— illata concumelia

B

(

uft.1.5.defic portant,

ut plus babeant in crucis nomine

foidem

ffione füpplicii.

pþobac.'

guber.Deia dig

nitatis, quam in pa

ïumnætas.,

^

A

Y

jdem de

:

XXXIII. Perfectz charitatis eft argumen-

-

XCIL. Nec fudantibus & laborantib

2

. S,.;ïypr. de

diicipl. c

. tum notiffimum , in adverfis fiduciam non

bona pa-

1.

amittere : & virtutes uniformiter femper ope-

funt alia magis, quam patie

| ntig fübyenire

folatia.

2

tient.,

— -—-—RA— D E r

rari , atque fub Dei difciplina eodem animo

XCIII. Prorfü

s ei, qui feDeo perfe&e re-

Dlofius i&

à

eodemque vultu perfeverare.

L]

r

atienti

am manet vi-

fignavit, afflidti

o dulcis eft; quia in Deo, perfacel.aaim,

ipfievenit; conditur, & divina fit, &c€ 11 n«

tib. de bo &oria , hominem vicifle proprios animorum

quem illa

Deiformi

s. Cum talis nihil quzrat, nihil di-

no con- motus, & temperaffe motus alienos.

ferv. pac.

LXXXV. Homo pat

iens Rex dicitur , quja

ligat, nec quicquam illi fapiat , nifi Deus , ita

S. Bonav.

bunc in amaris atque contrariis capit, ficut

inDiet.

habet regale dominium in omnibus, nam pa-

in fümma dulcedine; Neque enim fieri po-

tienti ferviunt omnia , qug aliis funt nociva;

tit.7. €. 7*

-t fterilitas agrorum, quz implet fibi cella-

teft, ut aliquis pro Dei gloria quicquam fufti-

rium: Hoftes fabricant illi coronam 5 vepres

neàt, qui in eo faporem quendam divinitat-is

arant ei medicinam ; Mors aperit illi carce-

percipiat.

, XCIV,

Amararfq'aci!: dülcia; afpera fuavia; Bellov; K

rem ad evadendum miferias 5

- Ignis, qui do-

mos incendit aliis , illi confer

t pabulum, vel

gravia levia, patientes enim ad modum pi- fpec. at

&, fic verifica-

fcium marinorum inundationes maris quafi! t.dife-88.

conftituit in ecelis palatium ,

^.

tur illud Apoftoli: Scimus, quoni

am ,diligentibuf

lac füugunt: ur legitur 35. Deuter.

XCV. Si jejunamus, perinde exultemus, ac Did. Nyfi.

Deum omnia cooperantur in bonum.

É

$. Greg.

.LXXXVI. Joannes nequaquam.

martyr:

fi in luxu verfaremur; (i contumelias acci- in Phanic.

f«

ed tamen Martyr exititit, quia

pimus , non fecus t

ripudiemus; ac fi laudesl.7- €«4-

hom. 35 vitam finivit,

paffionem, quam

non füfcepit in corpore, fer-

noftre prxdicarentur, 'Si corpus abftinen-

i(n Ev.

& nos ergo, hoc exemplo,

tia emaciamus , fi carnem cilicio cicuramus;

vavit in mente;

abítinentiam & cilicium tanta voluntate fere

(ine ferro effe po

ffumus Martyres, fi patien-

u

tiam veraciter in animo cuftodimus.

*

L]

RE

x

re debemus,

anta voluptate perfundere-

ftianitat

is fum-

mur, fi grati

d

imis lautitiis vefceremur, aut

5. Maxim.

LXXXVII. Hzc noftraz chri

L]

ft, utamantibus v!

ciffitudinem, lzdenti-

LU

veftiremur byffo, & indueremur purpura.

hom. deS, Ia €

fuerit

Si famz noftrx macula inuritur,

&

,

fi exiftima-

Mich.rel. bus patientiam

rependamus; qui ergo

tio noftra probrorum vel convitiorum tene-

patientior ad injuriam, po

te)ntäto conílituetur

bris obnubilatur, ea tam avidis auribus exe

in regno.

LXXXVIII. N

oh refpondeas, tanquam.fuf-

cipere debemus, quam admitteremus verba

Hugo

contumec-

Ciceronis, nos in publico theatro pro fre-

Catd.

dus; colligit enim in finu patientiz

lias, quafi

lapides pretiofos, quibus

ornabitur

quenti concione m

agnifice dilaudantis, & in

canit ecclefia: Co-

codlum efferentis, Hec enim

eft finceriffi-

corona füa, de qua fan&ta

vona auvea fuper caput ejus , expre[Ja fig

ma tolerantia, hzc integerrima patientia , fi

110 fan.äif:vz.-x

non equanimiter cantum, fed etiam letanter,

tis, gloria bonoris, & opus fortitudin:s,

L]

& morktuos

& fümma cum voluptate feramus zerumnas

$. Chryt.

LXXXIX. E«(i mi

racula facias,

nunquam te adeo ad-

omnes, & adverfitates, & fic gaudeamus poe-

hom.33.inexcites, & quidvis agas;

nis in inculta ignominiarum eremo , ac fi ef-

epift. 1 ad Syirabuntur gentes, ut quän

dote viderintmo-

Corinth. ribus mitibus, p

lacidis, & jucundis.

fent g

loriz in amceno & delitiofo —,apxplau;fus,

.

horto.

$. Zeno.

*XQG. Rerum omni

um regina patientia;

uis moribus, tuis fun-

« XCVI. Si fponfam

dulcis f'pönfus invitatIbidem,

fer. de pa-

Scio, quia libentius in t

ad pcenas, ad amaritudines, ac gelidam perfee

sient,

. dament

is, tuisque confi

liis, quam in alienis,

nudisque fermonibus conquiefcis, neque tan«

cutionum hyemem , quomodo dicir, ut ad

utibus laudem po-

amcenam horti ftstionem,& fuavem ejus teme

tam in multiplicandis virt

L

^nis,quantam in finiendis.

'Tu virginitati prz-

P

eriem, apricamque man(íionem veniat? PFeni

ullo tempore de-

in bortum meum :

Refpondet Gilbertus : Quod

ftas, ne flos ejusullo morbo,

(donfa invitáta fuitad hortum, & quod voca«

florefcat.

Tu variarum femper i

ntempefta-

fidiffimus

ta àd tolerarídas paífiones, hec idem funt,

$, Nly

t

um crebris turbinibus conftituta ,

perinde

WTan,

miferandz viduitatis es portus.

.Tu fanétif-

Quod illi propinatus calix poenarum,

ice fubeuntis

efl,'ac fi ad gloriam vocara füiffet. Quod illi

l, 121,

fimo conjugali jugo rudi cerv

.

innifum la

bo

ris, vel amoris s&qualem retina-

perfecutiones oblatx tantuhdem eft, quan-

culis blan

tum quod invitata fuit ad hortum Nam quí

dis, quafi quidam peritus auriga

fünt maxime finceri fervi Dei, qui illius pa-

$ lg,

componis.

Tu amicitiam, idem velle, atque

]ul i

idem nolle docuifti.

Tu fervituti unica ac

tiendi verum, integerrimamque cupiditatem

iij

fortiffima confolatio fzpe libertatem paris.

imitari prorfus fludent, non folum magna

voluntate excipiunt labores,»& ferunt perfe-

Tu paupertati przítas ut habeat totum, fui

æi

$ontenta, cum fuftinet totum. — Tu Prophe-

cqtioncs, (ed etiam inter virentia horti am

na

i

*Ti'tuiu;' CXI Patientia.

797

na. verfari 'æ&ïmänt ; cum advería tolerant,

eodemque loco habent fübjacere infirmitati-

; C. Una duntaxit rcsxmoleïta eft, hempes..Chryf.

peccatum : Reliqua omnia pulveris inftar &erift. '4.

bus, & morari in gratis viridarii deliciis. [ta»

fumifunt, Quz moleftia, carcere claudi

:

que fponía, dum in craticula erat ; & inter

;ad*Glympsl

Ut

ac catenis vinciri ? Qus moleítia, calamita-

aculeatas probrorum fpinas, non fecus ac intra

tibus premi ,. cum calamitas tantarum opürn

;&-defpe[h

viridantes arbores degebat, amaraque myrrha

caufa (it? Qu moleítia, bonorum profcri.

illi ne&tare, vel faccharo dulcior erat.

ptio? Mera verba hec fünt , rerum acerbie

Albkldem.

XCVII. Hoc absque dubio docere voluit

tate vacua, verba moeroris experria : Nam

cocleítis Magifter, quando nos exhortatus

fibi mortem dixeris , naturz debitum dicis y

fuit ad excipiendam humeris noftris crucem

-quod quidem omnibus fübeundum eít, e(i à

| V

Q n

evaungelicam ; ita inquieus : Qui vuli venire

nemine inferatur.

Sive exilium dixeris, ni-

tient,

hil aliud dicis; quam regionum ac multarum

pof? me , abneget femetipfum, 9 tollat crucem fuam,

" Dlofs g

&& fequatur me ; Luc. 9. v. 33. Do&us Pater

civitatum profpe&tum : five bonorum proe

Pfiteagi,

Didacus Stella preífit ifta: 7olat crucem fuam ;

Ícriptionem dixeris , libertatem d

icis aff Íow

& fic dicit: Expende, quod non dicit: ferat,

Z

;utum & expeditum effe,

fed tollat.

Ponit differentiam Bafilius inter

CI. Si lztitiam cupis, non pew'jxïïas, nonidem ho.

ferre crucem, & tollere, quia ferre crucem,

corporis fanitatem , non gloriam , non po- r&-ad pop»

eft labores a Deo delatos vel xquo, vel ini-

Antioelh,

tenciam, non deiicias ; non lautas menías,

,'

quo animo ferre; fed tollere eft animo lxto,

non fericarum veftium amictum quaris ; no-

/

& avido non folum accipere, fed rapere cru-

li pretiofos agros, domosve fplendidas & il«

cem libenter & gratanter. Qui ergo monuit

luftres , aut aliud hujusmodi quidquam fz-

crucem tollere, voluit, ut eam amanter &

&ari , fed philofophiam, quz eft lecundum

»Dellov,

benevolenter amplecteremur , & avidis ma-

Deum, trada , & apprehende virtutem ,

[péts r

nibus cupide raperemus ,. promptisque hu-

& nihil eorum, quz (ünt, aüt exípectantur,

Ludf. g

meris, & fereno vültu exciperemus , hoc

te poterit contriítare.

Quid dico contrifta-

enim eft inclytiffimum , infignitiffimumque ,

re? additio nempe tibi fient voluptates, quz

-Dj M

& maxime heroicum patientiz facinus, ra.

n Phanie,

alios contriftant, Etenim flagella , & mor-

pere crucem libenter & gratanter. . Id nobis

tes, & muldz, & accufationes , & male

51-7- C-þ

confulit acerrimus nofler defenfor , & illu-

pati, & omnia talia, quando proprer Deum

ftris pugil in fua catholica epiftola , dicens :

Anferuntur, & hanc habent radicem , mul-

Omne gaudium exiflimate , fratres mei , cum in va-

tam nobis afferunt voluptatem. — Nos mife.

vias tentationes incideritis. Jacobi 1. v. 3. Velut

ros facere poterit nemo , nifi nosmetipíos

dixiffet : Hanc fupremam animi voluptatem

facimus , ficut fcilicet nec beatos , nii nos

reputate, cum tentationibus vexari contige-

efficiamus cum Dei gratia.

rit, cum erumnarum pro Dei. honore tole-

Ibidet

randarum occafíiones fefe obtulerint. Gil-

Cil. In Domino gaudens , hac voluptate

nunquam excidere poterit; alia quippe cun«

bertus ferm, 32. in cant. monet advertere ,

'&atim quibus gaudemus, mutabilia fant, &

quod Apoftolus non dixit : Omnem patien-

tiam exiftimate, fed omne gaudium. Quam-

tranfitu facilia ; nec hoc folum, fed etiam

apud nos manentia, nafceatem ex aliis re«

obrem iftud?-quia minus eft, quod dolore

excluditur ; quam -quod lztitia fuadetur ,

bus tri(titiam repellere non poffunt.

inquit venerabilis ille Pater. Patientia in

CIII. Anima, qus& femel fe modis onini. 5. háfitita

adveríis, fugat ex animo Chriftiani, & ex-

bus , defiderio füi adflrinxerit. Conditoris , 4Pud sta-

jamque infüevit oble&tare fe tant illius pol.

pler.rhism,

z

cludit dolorem & cruciatum, quem tormen-

t.inDom, ;

ta, perfecutiones, calumniz illi adferre pof-

chritudinis contemplatione , prorías non ft-

t

unt: Verum ad eum modum non videtar

net vehemens illud gaudium

, animique füip,gr.

homo pervenire in illam cel(itudinem gaudii

jucundiffimam effütionem intercipi aut. im-

& exultationis inter erumnarum tolerantiam,

mutari per multiplicem & füuccedaneam car-

Dicit ergo nunc Apoftolus , cum in plures

nalium affeduum mutationem. Quia ea po-

diveríasque miferias prolapfi fueritis , omne

tius, quz alias moerorem afferunt & tri(ti-

Ipidett

gaudium exiftimate , quia non folum volo

tiam , in cumulum fibi vertet ,. & acceffio«

!

vos patientes , fed etiam hilares & lztabun-

nem letitiz.

T

dos, quia opto vobis, quod precipuurm ,

So IVU

ä

quod przeftantiffimum patientia habere po-

teft, ut non fclum volentes, verum etiam.

EX LIBELLO DE IMITATIONE-

gaudentes feracis zrumnas.

S, Nilus

- XCVIII. Si ignominia affe&tus fueris, gaue

: Qua[f. tas"'-'».f

Peran.

de: Si jufte , merccs tua copiofa erit : Si

l. No

n eft verus patiens, qui non peti vult, 1. 3. e, 19,

n. ;22.

vero jufte, & re(i

nifi quantum fibi vifaüm fuerit, & af. a.

flagello.

pueris , jgm liberatus es a

j

quo fibi placuerit. Verus autem patiens non

$. Laur. . XCIX. Utriusque !

xaätitïæ 'ingcn"s; ed cäuQ

attendit, a quo homine, utrum a Prazlato

»i

fuo ,-vel ab aliquo zquali, aut inferiori ;

l

juft. fafc. (a , & períequi pro Chrifto , & conformari

amit.e1T.Chrifto. ' De perfecutione quidem merces,

utrum a bono fan&o viro , vel a perverfo & -

& de conformitate provenit honor;

Molle-

indigno exerceatur,

/

fcet utique dolor , & amaritudo dulcefcet j

Il. Quiautem Jefüm propter Jeíum, & nonl a. e. si.

fi mediatoris paffionibus coaptetur,

propter fuam confolatienem aliquatm dili- $. 2.

gunt,

.Bïbliatïem AManualis Concionatoriee

708

gunt, ipfum in omni tribulatione & anguftia

tionibus & opprobriis multis.

CC& COn- !. 3. [ l,.

h. C'M'

cordis , ficat in füumma confolatione bene-

queri confiderata mea & aliorum SanGorum $. 1.

dicunt.

paffione. Nondum usque ad fanguinem re-

gl.

fticifti.

Parum eft, quod tu pateris in com-

——

J , 6

1. 1. C 1.

IlI. O quam multas & graves tribulatio-

& 2

paratione eorum , qui tam multa paffi (ünt;

j

nes paffi funt Apoftoli, Martyres, Confeffo-

tam fortiter tentati, tam graviter tribulati

res , Virgines , & reliqui omnes, qui Chri-

& exercitati.

Oportet te igitur aliorum

fti veftigia füunt fecuti; nam animas fuas in

raviora ad mentem reducere ,

hoc mundo oderunt, ut zternam vitam pof-

Rt levius

"

eras tua minima,

iidercnt.

XII. Merito deberes

libenter modicum l; 2. €.13;

Necqüïtäs,

pati pro Chrifto, cumi mult majora patian- $. 13

e"* 4- c.—- o v*5 C.£23 €»

lo.ei9 IV. 'Necefï'e eft, te ubique habere p

Saticn--

tur pro mundo.

$. 4.

.

tiam , fi internam vis habere pacem, & per-

XIIL Si di

XCrI1

s, te non poffe multa pati, 1. 3- c. 13;

]j f 1b !

etuam promereri coronam.

quomodo tunc fuüftinebis ignem purgatorii ?$ 2

Ibid. $. 3.

V. Difpone & ordina omnia fecundum

de duobus malis minus eít eligendum. Ut

.tuum velle & videre , & non invenies , nifi

ergo zterna futura füpplicia poffis evadere,

te femper aliquid pati debere, aut fponte,

ET

nmiala prefen

aut invite , & ita crucem femper invenies.

tia fludeas pro Deo equanimi-

f

Aut enim in corpore dolorem fenties , aut

te.r tolerare. ,

.

- Uilitas.

in anima fpiritus tribulationem fuüftinebis.

XIV. Nihil D

Interdum a Deo relinqueris , & interdum a

eo acceptius , nihil tibi fa- 1. . c. 12

ä

lubrius in mundo ifto, quam libenter pati$. 14. &

proximo exercitaberis ; & quod amplius eft,

fæþc tibimetip(i gravis eris, nec tamen ali-

ro Chrifto. Si quidem aliquid melius &5

utilius faluti hominum fuiffet , Chriftus uti-

quo remedio vel folatio liberari ; feu*allevia-

P

ri poteris ; fed donec Deus

que verbo & exemplo docuiflet.

ïolucrit' » Opor-

i

XV. Quamdiu pati tibi grave eft, & fugertb. &. 11.

tet, ut füftineas.

Ibid- 51 1 4-

Vl. Crux femper parata eft, & femper te

quzris, tamdiu male habebis, & fequetur & 12.

Lyrets i

te ubique fuga tribulationis. $i ponis te , .

axom. $.

exfpeGtat: mon potes effügere , quocunque

ad quod effe debes, videlicet ad moriendum

cucurreris , quia quocunque ieris , teipfum

]gn ZXI 3'

& patiéndum

D

» fiet cito melius; & pacem

[

tecum portas, & femper teipfum invenies.

invenies.

2

Converte te,füpra , converte te infra ; con-

XVl. Qui modo libenter audiunt & fe- rbid. $. g.

verte te extra , conyérte te intra , & in his

quuntur verbum crucis, tünc non timebunt

omnibus inveniés crucem.

1. $. 14 VII. Nemo aptus eft ad comprehenden-

ab auditione zeternz damnationis. | Hoc fi-

gnum crucis [erit in coelo , cum Dominus :

dum cocleftia , ni(i fe fubmiferit ad port

L

E

]ub x

dum pro Chrifto adverfa.

s

ad judicandum venerit. Tunc omnes fervi

Y, 24

crucis , qui fe Chrifto conformaverunt in

Íbid. $.13.

VIII. Ecce in cruce totum con

flat , & in

moriendo totum jacet, & non eft alia via

vita, accedent ad Chriftum cum magna

*

fiducia.

ad vitam & ad veram internam pacem , nifi

via fandz crucis & quotidianz mortifica-

XXII. Quidxigitur—tïmes tollere crucem , Ibid;

ee

tionis.

&

per quam itur ad regnum ? In cruce falus,

in crucé vita, in cruce protectio ab hofti-

l. 3. C. 19«

IX. Efto itaque expeditus ad pugnam, fi

$ 44]

vis habere victoriam. Sine certamine non

bus , in cruce infufio fupernz füavitatis, in.

cruce robur mentis, in cruce gaudium fpi-

potes pervenire ad patientiz coronam. Si

ati non vis , recufas coronari.

$i autem

ritus , in cruce fümma virtutis, in cruce

perfectio fan&titatis.

Non eft falus animz ,

coronari defideras , certa viriliter , fuftine

nec fpes «terne vitz , nifi in cruce.

Tolle,

patienter, Sine labore non pervenitur ad

ergo crucem tuam , & fe

requiem , nec fine pugna non pervenitur ad

D

quere churp ,&

Sutís jn

ibis in vicamïætcrnam*.

vi&oriam.

X

X

Yi ,

ZEquitas,

Disnitas.

,

: va'. Utina

l& c. 13; 22 Credis tu evadere , quod nullus mor-

m dignus effes alic)uid proIb, $. 13.

$. 6..

talium potuit przterire ? Quis Sandorum

nomine Jefu pati, quam magna gloría rema-

in mundo fine cruce & tribulatione fuit ?

neret tibi ! Quanta exultatio omnibus San-

nec enim Deus , Chriftus, Dominus nofter

Qis Dei! Quanta quoque zdificatio effet

.una hora fine dolore paffionis fuit, quam-

proximi! nam patientiam omnes recommene

Lyreu:

diu vixit.

Et quomodo tu aliam viam quz«»

dant, quamvis pauci tamen pati velint.

E ]

l1

ris, quam hanc regiam viam

*

, que eft via

. XIX. Si eligendum tibi effet, magisoptare

fanQdz crucis.

déberes pro Chrifto adverfía pati, quam mul-

l. 6 I2.

XL.

lntuere . fanctorum Patrum vivida

tis confolationibus recreari, quia Chrifto fi-

SG;

'exempla , in quibus vera perfectio refulfit ,

milior effes, & omnibus Sanctis conformior,

non enim ftat meritum noftrum, & profe&tus

& religio , & videbis, quam modicum fit,

& pene nihil, quod'nos agimus. Heu quid

ftatus noftri in multis fuavitatibus & confo-

SUnus ;

eft vita noftra , (i illis fuerit comparata ?

lationibus, fed potius in magnis gravitatibus

d

San&li & amici Chrifti Domino fervierunt in

& tribulationibus perferendis.

M

26 Vi

fame & fiti, in frigore & nuditate, in labo-

XX. Qui melius fcit pati, majorem tene- l. s. c. $.

re, & fatigatione , in vigiliis & jejuniis , in

bit pacem.

Ifte eft victor füi, & Dominus$. 3.

li.

orationibus & meditgtionibus,l in períecu-

Á

mundi ; am*icu; Chrifti, & hzres coe

Jucune

Jitulus : CXI Patiektiai

799

l

Jucunditas.

fta foret ; pröpter eaS auremvlibcnterl fertet

Lrc2i. XXL Quis eft, qui melius habet? Uti-

beatitudinis dilationem, non ignorans, illam

$- r.

que qui pro Deo aliquid pati valet.

afflidionibus non parum augeri. Hinc foe- l. t. vit,

J. 2. C. 12,

XXII. Quanto altius quis in Spiritu profe-

minam cancro laborantem & horridam, fui o. 7.

$. 8.

cerit , tanto graviores fzpe cruces invenit,

infamatricem ; nunquam domo, etfi ad id

quia exilii füi poena. magis ex amore creícit.

urgeretur a matre, expellere voluit, fed

L

::

*

Sed tamen iíte (ic multipliciter affe&us non

omnia ei obíequia inftar ancillz promptiffime

, €(t fine levamine confolationis, quía fru&tum

exhibuit.

]c PA la.

maximum fentit accreícere ex fuüfferentia füz

VII. De $. Gertrudis patientia Chriftus v ; h

crucis. Nam dum fÍíponte fe illi fubjicit,

ipfe teftimonium tulit , dum virgini cuidar c.

Rn

4

omne onus tribulationis in fiduciam divinze

devotz dixit: Tanta hujus animz delecta-

. confolationis convertitur.

tione efficior. ut fzpe numero , dum ab iis

l. 30 DA u

à

Ib- 9- l ll

XXlIHI. Quando ad hoc veneris, quod tibi

hominibus offendor, meipfum in ea quietu-

tribulatio dulcis eft, & fapit pro Chrifto ,

rus infinuem, atque preffüram cordis , aliam-

tunc bene tecum efífe exiftima , quia inve-

ve moleftiam e:dem tunc temporis deftinem,

nifti paradifum in terra.

quam dum tanta, ut folet, gratiarum a&io-

l. 3. € 47.

XXIV. Fili, non te frangant

.labores, quos

ne fufcepit, tanta fuffert humilitate ac pa-

? I.

affampfifti proptet me, nec tribulationes te

tientia, tanta denique devotione, in unione

dejiciant usque quaque, fed mea promiffio te

paffionis mez mihi offert, omnino me red-

IT

in omni eventu roboret & confoletur. Ego

$u

q&

dit placatum , facitque , ut innumeris fiepe

fufficiens fum ad reddendum fupra omnem

hominibus ejus amore parcam.

l$

modum & men(uram.

.

VIII. S. Therefix quondam Chriítus appa- Vit. ). 4,

$ V.

ruit dicens : Ille Patri meo ccelefti omnium c. 17.

EXEMPLA CATHOLICA EXTE

eít gratiffimus, qui quam plurimis, maximis-

"3 !, iL

RNA.

que afflictionibus exercetur.

Et vide, filia

P^

CJualitas.

;

mea, vide & animitus perpende vulnera mea,

vaæus inI.

(;^

riftus quon

dam viro fan&to ap

pafe-ns

& fatere , quam nulli cui dolores cum meis vel

axiom. S.

dixit, fe tantum patiendi defiderium

conferri pollint. A quo tempore tantum illa Lyreus in

Ign 2x. 3- habere, ut etiamnum ad dextram Partris refi-

de(iderium patiendi concepit, ut femper di- axiom. 3.

41.

dens, animas quarat pias atque benevolas,

gn

cere foleret : aut pati, aut mori, fatereturquc,

quz íua ei corpora velut commodato do-

fe afflidtiones cum omnibus mundi thefauris

;Ibid. f&

nent, ut ipfe in eis multa pati, & defiderium

non commutaturam.,

Hinc octodecim fibi

glorificandi Patrem fuum per crucem amore

fpinas eligebat, quibus affiduo amore fpon(i

lenam continuare poffit.

vellicaretur; nempe fex exteriores, pura do-

Job. 1o.

lL. S. Job petebat a Deo: Quis det, ut ve-

lores, & fatigationes corporis, famem & fitim,

V. 24.

niat petitio mea, &, quod exípecto, tribuat

frigus & calorem, paupertatem (ive inopiam,

mihi Deus ? & qui coepit, ipíe me conterat,

injurias & dedecora, perfecutiones & minas,

folvat manum füam, & füccidat me. Et hzc

Sex interiores, fcilicet triftitiam, timorem,

mihi fit conífolat

io , ut aingens me dolore

fcrupulos, tentationes, paflfiones vehementes,

]bH: Sc )

non

arcat.

Ípiritus blasphemias.

Sex divinas, videlicec

lll. S. Paulus de feipfo fatetur : Propter

impetum amoris, deliquium amoris, ignem

quod placeo mihi in infirmitatibus , in con-

accendentem cor, horrorem & naufeam re-

tumeliis, in neceffitatibus , in perfecutioni-

rum creatarum, Zelum animarum, atque ho-

bus, in anguftiis in Chrifto.

Cum enim in-

noris Dei. Obquzomnia poft mortem vifa eft

firmor, tunc potens fum.

Libenter igitur

quaíi de fepulchro exire cum cruce pulchra

gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet

& eleganti arte facta velut fymbolo patien-

in me virtus. Chriíti.

tizx. Alias vero nonnemini confpeGa dice.

Nadafi in

Surius in

IV. S. Andreas confpe&ta cruce, cui affi-

hebd. z.

bat, fe in coclo pro nulla alia re tantum prz-

vita 30.

gendus erat, exclamavit : O bona crux,diu de-

mii accipere, quantum molefítiis, quas perpef-

tef.ï 4-56

iNov.

fiderata , folicite amata ,. f(ine intermiffione

fa füerat, dum inter mortales degeret: & fi

b fb

quzfita , & jam concupifcenti animo przpara-

quid effet caufe, ob quam def(ideraret in ter-

ta, fecurus & gaudens venio ad te : fufcipe me

rasredire , id (e non alia caufa defideraturam,

abhominibus, & redde me Magiítro meo, ut

quam utpati poffet. Hinc przdiviti mercato-

er te merecipiat, qui per teme redemit.

ri, qui petieratillius precibus commendari, in

Lyreus in

V. S. Chryíoftomus tanto ardebat patien-

terris adhucexiftens refcripfii: Domine, cum

axiom. 3. di defiderio, ut diceret : Si quis mihi dixif-

LI

intellexerim , quantopere meas forores jue

fet: elige utrum velis: Vis effe Angelus Pe-

ves, defideresque meis viciffim precibus ju«

vurm ftimulans ac folvens , an Petrus ferva-

vari, quanta potui animi mei contentione

tus in vinculis ? Petrus utique maluiffem ,

id feci. Quare fcire te velim, coslitus cognoe

propter quem Angelus defcendit, fi vinculis

viffe me, nomen tuum fcriptum effe in libro

iftis potiri licuiffet.

vitse.

In figaum?autem, quod tibi vera fcri- Lyreus

VI. S. Catharina Senenfis oblata a Chrifto

Surius 29.

bam, fcias ab hac hora, qua literas has acci- 1. c

Apr. c.

corona aurea & fpinea hanc elegit, atque ab

pies, nihil in hac vita profpere tibi fücceffa-

946 Vito

eo tempore adeo delectata e(t afflitionibus,

rum. Etita evenit, nam exiguo poft tempo-

ut nihil ei in hac vita tantum folatii & refri-

re ob navium ja&turam foro cedere coactus

:i' b vi'

E

getii afferret, quantum afllictiones & cruces:

fait. Quod cum amici refciffent, fortem ejus

fine quibus, ut ipfa ajebat, vita hzc ei mole-

miferati , fuis eum

ut de

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. L.

$s ss

pecuqiis juverunt

"

novo

Biblioibecae Mänualis- Concionatorice

710

novo fortunam tentaret ; fed cum altera vi-

ne abrcþtum, & dumxhuic quoque füccurre-

ce res ei male fucceffiffet , acceptis fecum

ré conatur , etiam priorem a lupo dentibus

ablatum videns , omnia cum fumma animi

2, *2ccfa :'

rationum libris , carcerem fponte ingreffus

eít, & vinculis fe tradidit, quod mercato-

gquitate ac conítantia tolerans, diu manuum

labore victitavit , donec poft aliquot annos

fanch

res intelligentes, cognita viri probitate, no-

luerunt illi moleftiam ciere.

Pauper itaque

omnia recuperare meruit.

'?,9,3197'

zi

XVII. S. Joannes Eleemofynarius cumSur. 28.

& rebus (üis exutus , folo Deo contentus

finivit vitam.

tredecim naves mille trecentas auri libras Januar.

Lyrseus

IX. B. Maria Magdalena de Pazzis dicere

continentes naufragio periiffent, nihil aliud

l.c.

folebat, non de(iderare fe brevem vitam aut

dixit nifi illud Jobi: Dominus dedit , Domi-

celerem mortem cum in coelis nulla fit cru-

nus abítulit.. Caufamque infortunii fuis pec-

ciatuum perpeflio ; defiderio, inquiebat, vi-

catis adícripfit.

((:;

vere diu , quia defiderio amore Spon(i ac

XVIIH. $. Stephamis cum quidam ex odioS. Greg.

Domini mei diu pati, non tantum breve ali-

omnem meffem in area pro fe & fratribus] 4. dial.

colle&am igne fübje&to deftruxiffet, nuntian. € 19*

quod martyrium , fed & morborum exami-

na , calumnias , infortunia , & quacunque

ti fibi tam triftem cafüm , placida mente re-

in me affürgere poffunt adverfa.

fpondit, fibi nihil mali accidiffe, fed ei potius,

Vita e. 52.

X. S. Catharina Genuenfis inter extremos

qui id feciffet, fe condolere, veniamque &

& acerbiffimos dolores dicebat: Sunt anni

gratiam a Deo ex animo precari.

fex füpra triginta, ex quo amor me illumie

. XIX. S. Remigius, cum fecuturam annonz Sur. to. 1.

ap. Dau-

naíti : ab illo teinpore nihil defideravi , nifi

charitatem przevidens, ingentem frumenti

ati intus & foris.

r

copiam in pauperum fub(idium collegiflet ,

d

i(:lt. .c 7s

Vita l. r.

XI. S. Philippus Nerius per triginta annos

eamque malevoli aliquot igne abfumpfiffent,

C. la.

multa in domicilio S. Hieronymi a quibusdam

audito nuncio cquum confcendit, &, ut inimi-

hia 1

domefticis perpeffus, nunquam adduci potuit,

corum infaniam compefceret, accurrit. Sed

utad domicilium Patrum congregationis Ora-

cum omnia jam ardere videret, de equo de-

torii a fe fundati tranfiret, donec authoritate

fcendit, & quia tum ob ztatem , tum ob

fümmi Pontificis ad hoc coa&tus eft.

frigus vefpertinum frigebat nonnihil , ad

Vita DP.

XII. Quidam fenex in morte apprehendens

ignem fe calefaciens tranquillo corde & ore

1. 3. n. 74. manum fratris, victum (ibi furantis dixit: Gra-

dixit : Semper bonus eft focus.

fis Abbas cumM Marul-.

tb

tias ago manibus iftis, quia per illas arbitror,

XX. S. Bernardus Claravallen

menuncinregnum ccelorum intraturum.

ducenta argenti pondo fibi ad impenfías con- 1. s.

Drezel. in

XIII. B. Elifabetha regia flirpe oriunda ,

ftrauendi monafterii miffa, a graffatoribus in-

Rofis . 2.'T'huringig Principis uxor; defuncto conjuge,

tercepta fuiffent, gratias Deo egit , quod ma-

€.5.$.6- coonatis provinciam occupantibus , cum li-

gno fe onere liberarint.

beris ejecta, inops, vaga, exul, erumnis omni-

Qualitas patientie in contemptu.

bus preffa, ab iis etiam, in quos olim benefi-

€a fuerat, deferta & contempta, tam conftanti

XXI. S. David a Michol uxore fua irrifus «. Reg. 6,

animo omnia füftinuit, uteo ipfo tempore, &

& contemptus, quafiin modum Ícurrz coram V« 22*

in hac mendicitate hymnum Ambrofianum

arca Dei faltaffet, patientiffime id ferens dixit :

canteri a Francifcanis voluerit.

Ludam, & vilior fiam plusquam factus (um ,

Pratum

XIV. Religiofa quzdam fzmina, cum pa-

& ero humilis in oculis meis: & cum ancil-

$pir. c.

lis, de quibus locuta es, gloriofior apparebo.

206.

tientie exercendz caufam viduam alendam

Yoidem,

a S. Athanafio' petiiffet , eamque mitem ad-

Convitiis vero a Semei appetitus, cum fervi

eum vindicare vellent, dixic : Dimitte eum, 2.Reg. 16.

modum ac tractabilem obtinuiffet, aliam fibi

afperiorem affignari petiit, a qua cum peffi-

ut maledicat: Dominus enim prgcepit ei, V. 10

me tra&tata, mille moleftias perpeffa fuiffet,

ut maledicezet David , & quis eft , qui au-

hanc tandem fibi optatam dixit , ideoque S.

deat dicere, quare fic fecerit ?

Athanafio pro ejus affignatione fummas gra-

XXII. Apoftoli cefi a Judzis , vetitique , A&or. 6.

:

|

tias egit.

ne loquerentur in nomine Jeíu ; ibant gau- v. 41.

dentes a confpeCtu concilii , quoniam digni

Quoliías patientie in damnis verum

habiti fünt pro nomine Jefu contumeliam

] s.

temporalium.

pati.

X

fob.e. i. XV.S.]Job cum omnibus fuis fortunis fpo-

XIII. Qpidäm frater erat, qui, quanto Vit. PP.

V, 2l

liatus, liberorum etiam fübita & miferabili

plus eum aliquis injuriabat , tanto magis ad - 5 € 7

eum recurrebat dicens : Ifti füunt , qui nobis P* *

morte opprefforum nuntium accepiffet , ni-

hil his commotus, in has cedro dignifiimas

occafionem przbent ad perfe&dtionem no-

hnoy

voces erupit : Dominus dedit, Dominus ab-

flrams qui autem beatificant nos, decipiunt

"

ftalit: Sicut Domino placuit, ita factum eft.

nos, & femitam pedum nofítrorum fubver-

