nomen-habere, quod precipue modefta3s

patrum noftrorum inter facrificandum pieta- p.o ao

tem,in templo filentium;ac religiofam in con g ,

«*fcompoütionc hominis exterioris, nqn tamen

feffio-

Cce 3

,

l

e

-

390

Bibltotbecte Manualis c0n;iorzamiæ

fdüïonali. gravitatem fpe&afïe;t,* domum re-

ram libertatem malum exemplum nemini

í

dux teftamentum jam confectus reícidit, &

prebeat.

À

X. Sicut nunc videmus, multis puerilibus s. Aug. i.

füa cpllcgio chinavit.

&

dele&atíonibus nos carere, quze nos pucros,81 q9.!d»

Jgoih

S. VI.

fi denegarentur ; acerrime cruciabant; ita7e.

r

credendum eít de omni carnali dele&tatione

g

A SIMILITUDINES.

futurum effe, cum pérfedia fan&titas totum

dOä- :

hominem reparaverit.

Qaalz'tas.;

Sucunditas.

R. odriq. p. I. Sï

cut natura arborem nunquam fine cor-

$.t1.2«C53»

tice producit; ita gratia virtutem men-

. XI. Sicut is; qui centum vel plura tem-

ti non inferit, nifi exteriori etiam cortice mo-

&

pla Deo exftruxiflet, merito gauderet ; ita

deítiz ornatam.

multo magis gaudere debet homo quivis , fi

Lud Gran.

1I. Sicut fpeculum imita

tur omne id, quod

per modeítiam fuam ita alios zdificarit, ut

l&.c.15. is facit, qui illi propinquus adftat; ita corpus

vitam emendent, & fpiritualia Deo templa

efficiantur.

:

.quoque eo modo fe componit , quo modo

compofita eft anima, cui unita eft.

XII. Sicut palpebrarum

prominentibus pi- $. Greg. -

lis, qua(i vallo obje&o;puritatem & vehemen- Nyfl l.11.

INece[fitas. —

x

tiam radiorum natura o

bumbrans & frangensinflit.c.a9.

Cie. 1 ,. 1II. Sicut ib fidibus muficorum äures vel

temperatum ac dilutum fplendorem oculis in-

TL' b4 2

Y, 17'

offic. e,22, minima fentiunt ; fic nos fi acres ac diligentes

fert, quo placidus fol pro eo modo, quem vi-

$. 2.

judices effe volumus, animadverforesque vi-

füs pofcit, cum umbra, quam palpebrz fa-

tiorum , etiam magna intelligimus ex parvis.

ciunt,contemperatus exiftat ; ita morum gra-

S.Ephrem,

1V. Sicut magiftri non folum elementorum

vitasatque maturitas cum moderata animi di-

Lih

(

4

de vit2

miffione commixta,non avertit oculos intuene :

và 6

figuras difcipulis oftendunt, fed etiam mini-

Ípirit.

ma quzdam punGa diftinctionesque propo-

tium , fed jucundum efhicit obtutum , ut ne-

nunt ;! ita etíam magi(tri perfectionis minimos

que pravitatis ac feveritatis fplendor obfcu-

quosque contra modeítiam defectus vitare

retur, neque latens in animo vis propter hu-

Infpec. docent; non énim, ut re&te notacS. Donaven-

militatem defpiciatur, fed alterum zqualiter

difc. prol.tura, eft minimum minima contemnere, quz

in utroque , tum in cel(itudine ac füblimicate

non minimam moribus maculam eo turpius

comitas & humauitas, tum in humilitate vice

negle&u habita ingerun

i qu? vitari facilius

verfa gravitas & feveritas gnimad.vcrt,atur.

cognita potuerunt. -

*

(

)riüs tetro colore

Rodriq. p. V. Si

cut eum quem exte

5. VII. : ï'

z

a.tr.2,0,3. affectum videmus ,

confüevimus dicere fa-

" MOTIYV A.

num non effe ; ita & ordinarie judicamus quo-

ceffitas ; quia a modeftiabonum noftrum

- ad animam fanum non effe, quem tetrum im-

I.- Ne

Y

nomen (cujus fummam curam haben-

modefítiz corlquc'præferrc yid'cmus.

dam Salomon fuadet, utpote quod magis per- Eccl. 41;

1

- Uuilitas.

manebit, quam mille thefauri pretiofi & rma- V* !5*

gni) & fama dependet; neque enim tam no-

juiius Fa-

VL Sicut in horologio tunc rótas &' alia

bius c.20.

infftumenta bene moveri judicamus , cum

ta corporis, quam innocentiz ac modeftia

figno dignofcimur, tefte Minutio Felice.

de mortif. cjusdem index ac fonus exterius certa via G

II. Utiitas:: quz quidem triplex eft, 1. ad -

ratione procedunt; ita quoque non vane ju-

majorem JDei gloriam promovendam juxta te-

& Gren

dicare pofïurpus, internum hominis ftactam

ftimoniuto Chrifti: Sic luceat lux veftrra co- Mattli, .

rite ordinatum effe, fi externa ejusdem com-

Ixz &pi

105

;

ram hominibus , ut , videant opera Veürg bo-V--I»s-

ofitio talis eft, qualem efIe decet.

n2, & glorificent Patrem veftrum;, qui in coe-

, NIL. Sicut maturi fru&us egregium de fe

edorem emittunt, & guftui valde bene fa-

lis eft.. 2, Ad /alutem proximi promovendam ;

quia ut lux non tantum illuftrat alia objecta,

piunt ; ita illi homines, qui per egregiam mo-

deftiam maturuerint, optimum de íe bono-

fed alia etiam valde calefacit, &, fi eisdem

propius applicetur, omnino in fe convertit,

rum exemplorum odorem fpirant, gratamque

ita idem quoque modeftia facit, tefte S. Iido-

aliis fuam converfationem efficiunt

ro dicente: viri fümma virtute (imodeftizLib. z. '

Dignitas.

,

przfertim ) prediti, etiam(i nullam verbum£Pe r« ^

VIII. Sicut ad exteras regiones & gentes

emittant, filentio tamen quavis voce clariore

WNieremb.

difcipulos fuos erudiunt, non ipforum aures

in doctr.

.non mittuntür legati, nifi felecti, & optima

Afcet. 1.5 cotporis conftitutiones infignes, ut reveren-

obleGtantes, fed animis lumen & fplendorem

afferentes. 3. Ad /alutem propriam confervan-

c.39, do&. tiam fui confpe&tu ipfo concilient; ita; qui le.

5

gati Chrifti funt in animarum falute procu-

dam: cum;, tefte Rodriquez , communis SS.Rodr. p.2.

Patrum doGtrina fit, in precipuis progreffustr. 2- c.2;

randa, nonnifi fele&iffimi & infigni modeftia

;

prediti fiat, oportet.

noftri fpiritualis mediis modeítiam effenume-

IX. Sicut matronz

randam , utpote quz portas exteriorum fen-

S. Baf. tr.

honcftioreä nunquakrln

$ : LCO[*IS

de vera autraro per feneftras profpiciunt :

diffolutz

faum (per quas mors facile aícendit , juxta

teftimonium S. Jeremiz ) cuftodit, & per hoc Jerem, g.

virt.c, t. vero indefinenter id faciunt ; ita & homo per-

feGtionis; & virtutis Chriftiang ftudiofus an-

"ex quo vita procedit) & concepta

in-VO g[.

Bevotionem confervat.

te omnia dat operam, ut bone(tatem femper

ll]m , * Corn 6-

in moribus teneat, X pet fenfum immode-

lL. ZEquitaj: cum enim (?qisqu; temp

Dei". 29

Tiwas XCEIL Mi

59r

Dei fit (juxta illud S. Pauli : Wa n*e'Fcitiä, :

que ut parvulus? fügiat ergo horum confor.

VTR

quoniam membra veftra templum funt Spiri-

tía inducens virilem animum , üt evacuet "

tus fancti, qui in vobis eft?) merito eum glo-

pE

quz fuünt talium parvulorum.

tificare & portare debemus in corpore noítro,

.. V. Sue C2 communitaiis, in qua quisque babitat,

ApudNisr.

& illud S. Anfelmi con(ilium ample&ti :: Quo-

- do&tr.afcet;

fame & afiimationis magnam curam füfcipere : (ic

l. 5. c. 39.

modo non vultis maculari domus veftras, (ic

enim non modice impelli fe fentiet ad fi

:

ngue

nec Deus domum füam, id eft, Corpus ve-

dv?ï 5

larem modeítiz amorem ac ftudium

, ütpote

flrum. Si ergo vobis non parcitis propter

a qua, ut füpra dictum,

notiffimum utraque

vos ipfos, parcite propter Deum , qui fecit

hzc fama dependet : unde merito hoc unum

vos templum fuum ; graviter enim peccatis,

prope medium velut efficaciffimum adhibuit

fi templum ejus, quod eft in vobis, corrum-

P. Mutius Vitelleícus ad ftudium m

Odïeüiæïlxi"epm. E

pitis.

Nihil ergo in corpore veftro notari

fuis fübditis filiisque perfuadendum..

poffit; quod ad Dei contumeliam fpectet ,

NI Santtorum vel etiam bominun in terris de-

.. , quod non ejus gloriam commender.

gentium, & snode[tia confpicuorwm exempla frequene

IV. Dignitas: ut enim ex gravitate morum

ter fibi objicere: ut enim P. Ludovicus Confal.-

Grg,

plerumque indolis, ftemmatisque excelfitas

yü.«ltut

vus faffus eft, fe nulla oratione aut ledione

cognoícitur ; ita & ex eadém fpecialiter veri

tantopere ad amorem Dei, & quod fequitur,

Hibag.

. filii Dei dignofcuntur; hinc merito S. Tobias

etiam modeftiam, morümque gravitatem ac«

immodeftas linguas ámicorum coércens di-

cendi, quam folius Ignatii afpectus ita meri-

Tob.2. xit: Nolite ita loqui, quoniam filii Saucto-

to quoque idem fperare poterit, qui aliorum

V. 17.

rum fümus, &, ut $. Ambrofius ait: Modeftia

fibi przclaram modeftiam ob oculos objece-

eft portio Dei, vel indicium , per.quod ejus

rit, illudque S. Ambrofii dicdtum

filii effe cognofcimur.

de ejusmodis Ambr.

Sanctis fibi applicarit: fit vobis

tanquam inl. ». de

Lib.4. re- - V. S'ucunditas : qui

d enim gratiu-s accidere

m fi ametur 3b omnibus?

imagine defcripta virginitas (& modeftia) vi. Virg:

|

, vel. €. 70. poteft homini, qua

taque Mariz ( aliorumque hominum modeflie

quemadmodum enim Chriftus ( ut B. Virgo S.

virtute precellentium) in qua velut in fpecu-

Brigittz revelavit ) tam pulcher erat (& mo-

lo refülget fpecies caftitatis & forma virtutis,

deftus ) facie , quod nullus eum videbat, qui

Hinc fumatis exempla vivendi, ubitanquam.

non confolabatur in afpectu ejus, etiamfi pree-

in exemplari magifteria expreffa probitatis;

cordialiter dolorem haberet. linde & dolen-

quid corrigere , quid fugere , quid tenere.

tes dicere confüeverunt: Eamus , & filium

debeatis, oftendunt.

Mariz videamus , ut faltem tanto tempore

- V]Il. Accuratum examþn' ,particulär-e': ut.

relevemur: itaeundem quoque effe&tum me-

enim ad mores adolefícentis rite componen-

rito

fj

dos nihil perinde eft efficax, ac fedulus mo-

leftia imitari ftuduerit.

perare poterit, qui Chriftum in dicta mo-

rum magiíter, qui errores contra modeftiam —

$. VIII.

M

E

D-I A.

commiílos ctficaciter oftendat & corrigat 5

ita cum idem officium examen par:icularo

a. t

E

p

ei && Corifhi prefentiam jugiter in memoria ba-

obeat, merito

,'.ls-

Bon difpar,gX' eo fru&tus fpe--

£

À

bere: Si enim 5. Bernardini prafentia

randus cft. ^

füfficiens füit ad fociorum petulantium mores

i 9 IX-/

corrigendos , quanto magis Dei & Chritfti

Él

E T IG A

prafencia animo concepta lufficiet ad omnem

a funt przcipue , quie de hac virtute

Hinc re-

Iï T'ri

^morem hone(latem inducendam.

Afcete bene difcenda, aliisque incul--

& Gregor.Ce. S. Gregorius Nazianzenus dixit : Ubi

canda fünt. Primum e(t, ut convenientem

Mmh'. H

|395»

N2 epif- Chriftus eft , modeítia quoque eft.

de il zftimationem concipiat , eumque io

Y LS'

II. B. Virginem ut matrem colere & amare: at

finem perpetuo di(ti

chon Iägku:ns in mente -

enim vere & folicite matres nihil impenfius

ac memorla habeat:

curant, quam ut filii eorum mores ad mode-

Multum eft doctrina, v

&

irtute eXCcii*ere

:

Ítiam emnem compofitos habeant, ita idem

multum.

piiffima illa Mater tanto accuratiori ftudio in

Majus opus, mores cotmpofuiffe füos.

!

filiis fuis eficere conabitur , quanto arden-

Cum enim ad hoc requiratur, ut in omníe

tiori eosdem amoris affectu ample&titur.

bus noflris verbis & actibus nihil reperiatur,

ts »

H Studium perfettionis augere, ut enim ipfa

quod cujusquam offendat afpe&tum , quem-

experientia teíle, quanto altius quisque in di-

lep. ll i

admodum $. Auquítinus monet , & hane .

!

nitate alcendit, Regique aut Principi fit fami-

ipfam morum decentiam atque integritatem

;

arior; tanto magis neceffariam (ibi majorem

perfectio fan&titati ( quz in charitate divina

)

l

quandam morum gravitatematque decentiam

precipue confiftit) füperaddat, facile appa-

effe arbitratur : ita eundem impulfum tanto

ret , uti difficillimum & rariffimum opus eft

:Rodr- p

fortius fentient perfectionis ftudiofi, quanto

vir undequaque perfectüs , ita raram quoqué

altior digniorque eft ille , cui per & propter

morum ad leges modeítie. com

(na6»

gqfitamm v

$

(üam virtutem fa&i funt familiariores.

conformationem reperiri.

n.Coris. | IV. Confortia leviculorum fociorum , - velut. in

,

It. Secundum eít, ut ad certa quipiam cae

virtute atque perfe&ione paroulorum , [ludiofé dee

pita revocet, quz circa hanc modeftiam fünt

clinare : Si enim corrumpunt bonos mores;

: Wem. 9'

ob(ervanda , qualia quidem quatuor precipue.

tefte Apoftolo, colloquia prava , quanto

aíTignari poffunt: 1. Hilaritas & ferenitas fvontis

magis id converfatio prava efficiet? an non

C? faciei: quz quidem moderata fit, & ex con-

t

Ícientia bona velut nativa radice procedat, o»

j (b

cum pgrvuli;' iftis lpquccur, fapiet, aget.

i

pore

e

|

392

Biizliotb;ecæ Manualis Concianatoriæ»'

iamus, nam, ut re&e S. Ambrofius advertit, S,Ambrofe.

portet. Unde duo extrema ipfius ftudiofe ca-

venda : prius eft nimia gravitas aut feveritas

nihil fucatum placet, motum natura informet.l. 1. offic«

Si quid in natura vitii eft, induftriaemender ; €: !9-

vultus ,. quz per fronus aut na(i corrugatio-

nem , triítitiam aut alium motum inordina-

ut ars defit, non defit'corredio. 2. Confuetudo

tum indicet: pofterius eft rifus immodicus &

patrie : nam, ut fuum cuique homini, ita & na-

iinmodeftus, quia ridere folutius neutiquam

tioni pulchrum eft, quod proin quivis cum ra-

o

iis permiffum eft , tefte B. Antiocho , qui

tione eligit, qui aliis convivere, fuamque fo-

Y 96:

fünt germani Chriftiani , omnium minime

cietatem gratam efficere defiderat. 3. Exem-

convenit monachis, qui fe jam crucifixerunt

pia politicorum : id eft, qui urbanitatis decorum

iftius mundi vitiis.

Hinc & S. Nilus ad ex-

ftudiofius confe&ancur,& fincerius ; hzc enim

uti oculis fidelius objiciuntur, ita vim quoque

ceffum rifus fugiendum hortatur , quia ener-

efficaciamque habent majorem ad imitationis

s E X C a ao ais a

vat animam : anima vero enervata , facile a

freno legis exuitur: juxta venererab. Bedam

defiderium ftupiumque provocandum. Porro

quz regulz fpeciatim circa cultum divinum,

vero nullum habebit acceffum ccordis come

pun&tio , ubi fuerit immoderatus rifüs & jo-

congreífionum officia, compellandi rationem,

cus : imo non tantum animo, fed etiam cor-

cultum corporis,inceffum, colloquia.refectio-

pori nocet rifüs excuffus, in hoc enim (anguis

nem corporis, & noCturnum decubitum a mo-

récedit a corde , & ex valido rifu homines

deftia prefcribantur, copiofe (imul & elegan-

fzeie fuffocantur.

Hinc breviter & bene S.

ter enarrantur in aureo libello , qui ab aliis

Bernardus ad Eugenium fcribens ait: Foede

afirolog

us ciriflianus , ab aliis decorum 699 urbani-

6;

ad cachinnos moveris , foedius moves.

2.

tas mqrum' fuit infcriptus.

j

Mundities vetium & membrorum , qua afpe-

CONCEPTUS- PEUEDICABILES.

&ui patent: quam quidem S. Ignatius fuis

L E x occafione thematis : Sic luceat lux vef)ra Matth. &&

jj

hac regula commendavit: Mundities, que

* coram bominibus , ut videant opera vvefira bo» v. 15.

& ad valetudinem, & ad zdificationem con-

fert, omnibus curz fit, tam circa feipfos,

na , & glorificent patrem ve[irum . qui incelis eft :

proponi poffunt effectus modeftiz. Et in pri-

quam omnis alia : nam mundities arguit gra-

& Riet

vitatem morum, tefte lfocrate, fi tamen;

ma quidem parte breviter explicari poteft,

inq

quid fit modeftia, & quomodo in capiribus fu.

ut Tullius monet, non fit odiofa, nec exqui-

Fub

fita nimis, nec muliebris, fed virilis tantum,

pra citatis S. 9. n. 2. obfervari debeart. In fe-

cunda parte oftendi poteft, quam convenien-

quz fugiat agreftem & inhumanam negligen-

tiam : quippe nec affeCtatas fordes , nec ex-

ter luci comparetur, eo, quod ut lux illuminet

quifitas delicias Chriftiano convenire, S. Hie-

partim ipfum fübje&tum, cujus famam adau-

S.Hieron.ronymus monet. Certe de S. Bernardo fcri-

get, & confervat: partim alios,quibus morum

ep.2. & bitur, quod in veftibus ei paupertas femper

re&e componendorum exemplar exhibet ; ut

lux gurificet oftendendo errores , qui contra

l 3* € $- placuerit, fordes nunquam ; nimirum anifni

morum decentiam committuntur : & ctandem

fore judices ajebat, aut negligentis, aut fo-

PA

tis gloriam affectantis humanam.

3. Ge[ius

ut /ux calefaciat, quatenus exemplo fuo efticax

J

- && motus membrorum : cujus quidem defe&tus

defiderium imitationis in afpicientibus accen-

dit ; quz omnia facile fufius per ea, quz fü-

2)

breviter, fed fufficienter indicavit Hugo de

IJCOf. l

Hugo "lib. S, Vi&tore his verbis: Geftus autem repre-

erius dicta funt, amplificari poffunt.

lI. Ex occafione ejusdem thematis poffunt

70-40.

de dit. henfibilis eft, (i eft aut mollis aut diffolutus,

monach. 4u€ tardus aut citatus.

Mollis fignificat la-

motiva ad modeftiz (tudium impellentia pro-

poni. Et in prima parte iterum breviteroften-

fciviam , diffolutus negligentiam , tardus pi-

gritiam , citatus five impetuofus inconftan-

di, quomodo morum decentia in oculis, col-

tiam. 4. Sermonis atiemperatio : ut quemad-

loquiis, veftitu, & inceffu fervanda fit. In fe-

So 'CIe'

tnodum $. Clemens monet, uterque qui dif-

cunda parte oftendi & explicari poffunt tres

mens ]. 5.

caufze, ob quas potiffimum modeftiz (tudere ..

ferit, vocem metiatur jufta proporrione &

Pad, c.7

commoderatione ; elatus enim clamor pro-

quis debeat, nimirum.

1. Proter gloriam £2 Eccl. 2&.

Vs $«

nuntiationis , res eft infaniffima: cum proxi-

bonorem Dei: hanc enim caufam Chriftus indi-

cavit, dum dixit: ut glorificent Patrem ve-

mis autem italoqui , ut non audiaris , ejus

eft, qui nullo eft fenfü przeditus, neque enim

firum; nam (icut confufio Patris eft de Filio

indiíciplinato , tefte Siracide ; itafilius bene

audient: & hoc quidem eft pufilli & abjecti

animi indicium, illud vero arrogantiz.. Aliz

moratus eft honor & lztitia Patris füi.. ; 2.

Propter propriam famam ; ubi prius breviter o-

circumftantie in fermone obfervandz , di-

ftin&tius alibi exponentur, hic in genere fuf-

ftendatur, quanti zeftimanda fit fama: deinde

ficit, fi regula füpra citata S. Ignatii obfer-

probetur ad eamconfervandam & augendam

vetur , fi loquendum fuerit, meminerint mo-

potiffimum medium effe morum compofitio-

deftis & sdificationis , tum in verbis, tum

nem legitimam, cum facies fit ípeculum men-

in modo loquendi.

tis.& taciti oculi mentis fateantur arcanum, S.

E g,

. TII. Tertium eft, ut regu

las quasdam gene-

Hieronymo tefte. 3. Propter adificationem proxi- S- Hierom.

WT

mi: qug (ane meli

as & facilius procurari non epift. ad

rales norit, juxta quas fe dirigere quisque dc-

UE.

beat in moribus rite conformandis, quarum

poteft, quam per exteriorem decentiam mo-

rum , hzc enim uti fola in oculos cadit, ita

quidem tres potiflimum affignari poffunt. 1

Cic. 1. 1.

Naiura: quam regulam affignat Cicero his ver-

fola prope eft, quz alios ad imitationem tra-

hit : & hzc ratio fpecialem vim habet in iis ,

oiiiq.

bis : Naturam fequamur, & ab omni, quod ab-

qui fübdito

s habent; hi enim cum fint veluti

horretoculorum amiumque: ap probatfone füu-

Ma-

)

Titulus XCVLI. Mdejlia.'

393

fibtol

: df

magiftri morum , peffime fane officio fuo fa-

& efficaciam habet) inftru&tus effedebeat. . ».

lD.

ciunt fatis,(i,cum íümmam morum honefítatem

Quod, ficut coclum fereni(fimam faciem , ut

fübditos docere debui(fent , pe(fimos mores

ita loquamur, nobis exhibet, ita & homo mo-

nontam verbo, quam quod pejus e(t, exemplis

deftusexternam femper in fronte & facie hila-

doceant peffimis. Qua dere fufius videri po-

ritatem przfeferre debeat, quz interioris fit

teft pedagogus chrift an. p 1. cap. G..

indicium. 3. Quod, ficutfub coelo fereno ho-

. Eccl. 19,

III. Ex occa(ione thematis : Ex vifu cognofci«

mines libenter ambulant & operantur , ceodem

V. 26,

tur vir, €9 ab eccur[a facie) cognofcitur. fenfatus :

vero nubibus obdu&o fugiunt, & intra sdes

comparari poteft modeftia fpeculo. Et r. qui-

fe continent; ita hominis fereni & modefti fo-

dem olítendi fimilitudo ilitus cum fpeculo;

cietatem omnes ament, fugiant vero, fi tur-

quia ut fpeculum plumbo debet effe a tergo;,

bulentum & triftitie nubibus obductum vie

& quafíi in abícondito terminatum, ita mode-

deant. 4. Quod ficut coclum ferenum afpe-

ftia pro fundamento debet habere humilita-

&u fuo & pulchritudine omnes ad conditorem

tem, qua homo non petat ab hominibus videri,

eftimandum & laudandum,atq; amandum in-

i

aut zeftimari, fed foli Deo placere juxta illud

citat,ita & modeflia confpecta homines ad glo-

rificandum Deum im

Chrifti: utglorificent Patrem veftrum , qui in

pellat, uf:i exiis,quz $. 7.

cceliseft. Deinde vero ficut fpeculum, ut cla-

dicta fünt ,' patet.

;

re fpecis reprzfentet, debet conftare vitro pel-

VI. Ex occafione thematis :

| ualis efl dile-

Cant. 5

lucido polito, & mundo,;ita ad modeftiam quo-

Gus tuus ex dilecto? poffunt laudes hominis mo-

V. 9.

que requiritur facies clara ; id eft, ferena &ad

deítiz ftudentis explicari. Et r. quidem dici,

hilaritatem compofita : /evigatio , id eft, mo-

quod capurt illius fit aurum optimum propter

tuum ad leges modef(tiz facta compo(itio: &

gravitatem in capite movendo fervatam. .. 2.

imundities, qud non leve interioris bonz con-

Oculi illius ficut columbz fuper rivulos aqua-

m Ü

ftitutionis prebetindicium. 2. Probari poteft,

rum;,quz la&tefunt lotz,& refidentjuxta fluen-

15

quod in hoc fpeculo homo quivis ab alio facile

ta pleniffima, eo quod non nifi ad objecta hone-

cognofcatur, idque per triplex argumentum

fta & cafta dirigantur.

3. Genz illius (icut

firmari poteft, nempe per authoritatem S. fcri-

areolz aromatum, ob hilaritatem, quam in fa-

S. Hieron.

cie oftendit.

in ep.

piure in citato fupra loco: & Prov. 27. v. 19.

4. Labia ejus lilia diftillantia

ad SS. Patrum maxime $. Hieronymi dicentis;

myrrham probatiffimam , ob accuratam lin-

Furc

fpeculum mentis eft facies, & taciti oculi men-

guz cuftodiam.

j. Manus illius tornatiles

tis fatentur arcana: & S. Gregorii de Juliano

aurez plenz hyacinthis, ob decentiam, qua

apud Rodriq. p.2. tr. 2. c. x. & quotidiana ex-

in iisdem movendis adhibentur. 6. Crura il-

perientia , exquanata füunt axiomata fequenti

lius columnze marmorez ob tarditatem , &

;

paragrapho referenda. Excitentur proinde au«

gravitatem incefTus. 7. Venter ejus eburneus

ditores ad hoc fpeculum frequenter & fructuo-

diftin&us faphiris , ob honeftatem & mundi-

ü

fe (fcilicec cum correctione macularum in eo

tiem veftitus , quem in corpore ornando ob-

vifarum) infpiciendum, ne aliqui fimiles fiant

fervat. . Ob que proinde decora merito qui-

vis homo honiinem modeftum amet. dicat-

homini vultum nativitauis fuüz in fpeculo con-

Jac 1 v fideranti, qui confideravit (e, abiit, & ftatim

que guttur illius fuaviffmnm , & totus de-

246

oblitus eft, qualis fuerit, vide Rodriq. q. ]. c.

fiderabilis, & ipfe eft amicus meus.

1,Cor. 14,

IV. Ex occafione fententiz : Omnia autem

VII. Ex occafioni thematis: Quam pulchra

Cant. 2.

ponefle & fécundum ordinem fiant in wobis : po-

es, &j quam decora cbarifJma in deliciis : poffant

teít modeília horologio comparari, dicique,

pariterlaudes animz modeftiam amantis prz-

quod, (icut . olim Carolus V. ingreffus urbem

dicari. .Et r. quidem dici , quod caput illius

uampiam horologium infpexit, & ex ejusor-

fi ut Carmelus, ob re&titudinem.

2. Capilli

]

inato curfü bonam conftitutionem reipubli-

ficut greges caprarum , ob ordinatam com-

cz collegit, ita idipfum de modefítia recte fen-

pofitioncin... 3. Oculi columbarum, & ficut

tiatur. Probetur ergo fimilicudo ex tribus ca-

piícing in Hefebon, ob puritatem objecto-

ed, 2

pitibus ad horologium requifitis: Et r. quidem

rum, ad quz convertuntur,. 4. Labia ficut vit-

dicatur indicem horas (ignantem e(fe decorem

ta coccinea,ob verecundiam fermonis. . Odor

m 3'

externas noftras aCtiones per diem obiri folitas

oris ficut odor malorum,ob decentiam in men-

fa fervatam.. 6. Collum ficut turris David, &

juxta curfüm folis, id eft, divinz voluntatis di-

rigentem. 2. Ínternas rotulas & inftrumenta

ficut monilia, ob honeftatem quz in ornando

effe potentias internas & habitus fupernatura-

& tegendo adhibetur , & ob generofitatem,

les virtutum, a quibus adtiones externz pro-

qua leviculas mulieres collum denudantes

.' ducifolent, quz nifiomnes füum officium per-

contemnit, & fugit. 7. Dentes ficut greges

T

agant, actum eft de felici curfu horologii.: 3.

ovium, ob temperantiam, quz incibo potuve

':

- Pondera morum rotularum caufantia

o

fïc Tmnos

famendo , famaque aliorum cdíftodienda ob-

:

tiva, quz ad fludium modeftiz füfcipiendum

fervatur. 8. Manus & digiti diítillantes myrr-

impellunt, quz füpra $. 7. videri poffunt.

ham probatiffimam, per abftinentiam ab omni

Pf. 1g.

V. Ex occa(ione thematis: Coli enarrant glo-

contactu immodefto & illicito.9.Pedes & gref-.

: $ Bierot

V.

I,

rian Dei: poteft homo modeftus caelo fereno

füs pulcherrimi in calceamentis, tanquam filize

]epift- J

feu firmamento comparari. Et 1. quidem dici,

Principis, füummam ín gradiendo decentiam;

1 Tutl

quod ficut ccelum intus quodammodo ftellis

gratamque tarditatem ob(ervantis. 10.Statura

plenum eít, ita homo modeftiz ftudiofus intus

palmz affimilata , ob victoriam difficultaus in

feu in animo omnigena virtute, (utpote a qua

obfervandis modeftiz preceptis reportatam.

extrema morum compofitio omnem decorem

Qu omnia fufe explicata videri poffunt apu

R. P. Lobn. Bibl. AMan. Tom. II

, 4)MUills

—^

394

Bibliothece Manualis Conctonatorie

VI. Agnus caftus, frutex fïc'di&us, quia Ibid.$.2,

Juftinum Michovienfem in difcuribus füper

litanias lauretanas difc. 173. & feqq.

caftum hominem efficit, merito hominis mo-

VIIL. Ex Occafione thematis: Filia wea, defti (ymbolum dicitur, ut qui omnibus, a

lavare , ungere, &$ induere cultioribus veftimentis; quibus videtur, integritatis infigne confert,

poteft ornatus exterior animz mode(tz expli-

ut $. Ambrofius loquitur.

VII. S. Bernardus ad mo

deftiam gexömp*io S. Bern.

|

cari, eumque in finem exemplum Judithz

adhiberi, quze t. Javit fe , quo denotatur miun-

B. Virginis zmulandam fic hortatus eít:fuper ifi-

ditits , quam modeftia fpecialiter obfervan-

Obfecro vos, filioli , mulamini hanc vir- goum ma-

Si Mariam diligitis , (1 contenditis £Ye.

dam przcipit.

2. Impofuit mitram fuper caput. &atem.

füum , qua gravitas in eodem movendo in

fi« ei placere, semulamini modeftiam ejus : ni-

nuatur. 3. Exuit f& veftimentis viduitatis [ud ,

hil enim tam idoneum homini , nihil tam

€g induit fe ve[?

imentis jucunditatis fue , qua fuga cengruqm Chriftiano.

triftitiz exterius oftenfz , & ftudium hilari-.

N U t as

$. XII.

tatis denotatur. 4. Induit fandalia pedibus, qui-

utiie

Af d

bus decentía in inceffu innuitor. $..

ff dextrariola , €9* annulos ,

quibus ordinatiffi-

AXIOMAT A.

por. lib

I Man kennt den Vogel an dem Gefang.

Flofileg.

de Ade'.

mus manuum motus fignificatur. .6. Omni»

bus ornamentis ornavit fe , & unxit myrrbo opimo,

. Adit dem das Hers oll ifl, gebet der

quo fuga omnis levitatis muliebris, & decor Mend übr. Ex abundantia cordis os loqui-

h. [utt

in omnuibus aCtionibus & verbis obfíervatus tur.

tiüfn.

deprzdicatur: quibus proinde omnibus effi-

I1I.

Die Sitten . der Mehfchen : find der. befte

cietur, ur animz taliter ornate , quoniam Spiegel. Qualis domus, talis Dominus. J ie

.

*

omnis ifta compofitio non ex libidine, fedex gas Haus, alfo der Herr

virtute procedit, etiam Dominus augeat hanc

IV. Ebrbarke if

das zierliclinkzl Kleic? de;

:

5 Augf

Menjcben.

S. Amär:

in illa pulchritudinem, & incomp

P^

argþili de-

V. Ebrbar

] de bort

core omnibus appareat.

keit- làfst ficb micbt. verbergen , dmh

mot.c3

.fie bat einen offenen. Helm.

H

$. X

NIT.. Ebrbarkeit ift. der- gvo

fle Schats; /des Men-

Gben. ..:Ebrbarkeit ifü über Gold und Suber.

MISCELLANEA.

—NIL . Jüblicbkeit im Zingeficht ifb das b

$

ejfe

MC

Qualitas.

E

]iyaott

Zeugnifs eines guten. GewiJen.

C. 50

Ciceto de],

mz olim cenfores conftitueb

antur 3

VIlL Früblich Geficbt ziebet alles z. ficb. .Hei-

leg.

hs

e Hünmel und . Geficbter liebet jedermann.

-quorum primarium erat offcium ad tef

morum emendationem attendere, erantque

IX. Saubere Kleidung , faubere Sz'tten.' Saube-

inter alios magiftratus maximz reverentig &

ves Haus, ebrbare Inwobner.

—X. Sauberkeit und. Ebrbarkeit

find a stb

oteftatis; cumque illorum munus uno dun-

YH.

À

X i fs

L]

taxat anno duraverit, hoc per quinq

gennium fte

dürabat.

XL Sauberkeit

im Hays zji die befte Täþezerey.

dam S. Brigitte dixit: O — Sauberkeit der. K leidung i/l die grófle Zier develben.

5 g,

Revel.Ex- .]l. Chriftus quon

[ 101, de

w.17. quam honeíte & morigorofe oporteat eas

XHL.- Sauberkeit des. Leibs if ein Zeicben e?nw

teyy,

( animas Deo facratas) in confpeQtu intuen- ebrbarem Sedl.

tium effe cum verbis & moribus . incedere,

F XHIL

cum invitati ad nuptias, intuentes eas, fint

mater Dei, cum toto coelefti

AUTHORES.

Virgo Maria ,

exercitu.

Sponíus

vero defiderans eas, eft

I. Alphonfus Rodriquez p. tr. 2. toto.

verus Deus , Rex Regum & Dominus domi-

II. Jeremias Drexelius in rofis p. 2. 12.

nantium ,. potensque füper omnia creata,

lIL. Joannes Pelecius l. 3. de offic. relig.

Drexp s. IHL Lycurgus , Spartanorum Legislator.

ref, c. 12 modeftiam. commend:

iwurus imperavit, ut Cap. 16. & a c.

intra pal. membris agens.

20. usque gd 39. de fingulis

*

!

$. 15*

adoleícentes maxime manous in via 1

E

lium continerent, filentio incederent, nus-

IV. S. Dorotheus ferm

Cic- lq [l;

T.

quam circumfpicerent, oculos humi defixos

V. Bcrnard'qs Roügnoliqs l. 4- de difcipl.

erent.

c. 38.

?

Ibid. $. 5

IV. Prifcorum metro dicebatur : Corona

0'.

virtutum omnium modeftia.

VI. Julius de morti£ c. 2

Vil. 'Nicolaus Lancizius opufc. 2.

Ibid. $. 3.

V. Publius Virgilius, Poétarum Princeps,

adeo animo , ore , & calamo verecundus

VIII.. Joannes

'B/u'fæns in | Pangrio V. ime

fuit, ut vulgó Parthenius diceretur.

j

N

^P0e.æ.

a TnfU..

— Jitulus XCFL ; Mos.

.395

bid-'g. Ql

aA du Ro odf

&ææwgæmwwwæææwæmæwwwwwwww

ITITAXEUS xcvBb.

Ben,

pet (f

W fua.

IR,

^ MORS

[.

$.

ferta gradientem columna nubis in dlïe] ; &Tf n.

columna ignis in no&te preibat,. quia cumv. rs.

QUOAD ESSENTIAM.

venerit Filius hominis in majeftate füa . om- Pfal. 33

nes hunc & electi, & reprobi videbunt, u

'cïf.*Q-'-Z.

Dcy"ïm'tiq.

8. Gregor,

& jufti de munere retributionis fine fine gau-

:om.2 O.Iïi

I.

deant, & injufti in ulti

one fupplicii in perpe-

Evarg.

Arift.l. de

St receffus ähimæ, fecundum A'rïtöte—

tüum gemant.

lem: aut caloris naturalis diffolutio,

mort, lib.

AMüjuntta mortis.

Forhsg

juxta eundem. Secundus Philofophus

de,ödel.

IV. Quatuor fere fünt magis przcipua ad-

ab Adriano Imperatore interrogatus,

uid effet rors? refpondit, exernus fomnus,

jun&ta, qua mortem terribilem faciunt.. Pri-.

mum funt dolores corporis: de quibus S. David Pf 17.v.8.

Ap. Laet- diffolutio corporum, divitum pavor, paupe-

tium.

rum def(iderium, inevicabilis eventus, incer-

dixit: Circumdederunt me dolores mortis :

ta peregrinatio , latro hominis , (omni pater,

vere enim, ut loquitut Beffzus, circumdanc

faga vitz, vivorum diíce(Tio, refolutio om-

dolores zgrum utobíeffam urbem vallo mor-

nium.

$, Augit.

j]uxta S. Auguftino eft relictio cor-

borum, foffa fymptomatum, excubiis medico-

S.Ambr. poris, depofitio farcinz gravis.

Juxta S.

rum, fectionum, ultionum: baliftis deliquio»

] de boro Ambr. eít abfolutio animz corporis, & quz-

rum: ruina denique murorum ac evaítatione.

mort.€ 3- dam hominis feparatios folvimur enim hoc

Unde, ut idem Pfalmifta ait, ipíi videntes fiC P£.47.v.6.

nexu, cum recedimus.

Unde & David ait:

admirati fünr, conturbati funt, tremot ap-

prehendit eos, ibi dolores ut parturientis.

Dirupifti vincula mea , tibi facrificabo ho-

s.;Gl'Pg.

ftiam laudis.

A. S. Gregorio fomnus vocatur

V. Secundum funt dolores anime , ob pec-

catorum conícientiam perturbate: qui qui- .

l.i2.mort. juxta illad S. Jobi : Homo, cum dormierit,

C. .

non refurget. Cujus appellationis rationem

dem tanti fünt, Innocentio teíte; ut animalInnoc. de

plurimum turbata cogatur quaf(i feipfüm odi(: conc mun-

hanc S. Do&tor reddit, quod vehementer ab

»

infirmis mentibus nomen mortis pertimefíci«

fe. Unde ftatim faübjungitür in Pfalmo fupra di c 41«

citato: torrentes iniquitatis conturbaverunt

tur, fomni autem vocabulum non timetur.

Unde S. Paulus difcipulos admonet dicens:

me: nam torrentes cum multo impetu ves

i

*

niunt, & videntur diruere omnia.

"Nolumus vos igaorare de dormientibus, ut

h

non contriftemini, (icut & cateri , qui fpem

Vi. Tertium fünt dolores infcrni: de quibus

non habent.

Dic&ta autem efít mors a mor-

h

S. Aug

iterum Pfalmi(íta l. c. ait: Dolores inferni cire Pfal. 114.

f. 101. de fu, tefte S. Auguft. quia videlicet per mor»

cumdederunt me: (eu, ut alibi clarius expli- V. 3*

temp.

fum, quo protoparentes noítri vetitum po-

cat: Circamdederunt me dolores mortis, &

pericula inferni invenerunt me, quando fcili-

mum momorderunt, in orbem introdu&a eft.

cet, ut loquitur Innoc. anima ja:m incipit trifte

Divifto.

dijudicare, & fibi pro iniquitatibus fingulis

l

li. Dividitur r. in neturalem , & «iolentam:

