vulgaris perfeQionis, qui, fi non occidunt,

nos depofuerunt ,

& agros condu&tos habce-

d

oram ac fimbriam faltem veftis abfcindunt ,

mus , quos alii nobis dederunt. ita hac eiiam

tibi locavit Chriftus, non ut feras fpinas, fed

n

detrahendofcilicetde fama & honore alicujus,

uem fi non omnino exuunt, minuunt.

ut convertas femina ad id , quod eft utile;

non ut arrogantiam , non ut dolum , fed ut

0

Manfidite, XL. Sicut ignis absque ullo cujusque re»

q

15.n.f» fpectu fuam exercet voracitatem in centones

humilitatem & laudem, ac benedictionem &

unes

dile&tionem facias per eam germinare. Quo-

Lmnus

& purpuram; inplumbum & aurum , in ar

lts

]

dines & ebenos; Ita & lingua nulli penit

us modo autem dicis, labia noftra funt apud nos;

& quando ea peccati ferva feceris, quando for-

d

arcens, refolvitur, atque in principum

O«

l

fübditorum , in dominorum & fervorum ,

in nicationis, quando immunditiz ? Quis eftn

divitum & pauperum, in doctorum & igno-

fter Dominus? O verbum diabolicum ! O

f

animam damoniacam! Vides, o homo, uni-

rantium , & quorumcunque aliorum exacui-

tur indifferenter prejudicium.

veríam creaturam przdicare Domini tui po-

N

fapientiam, curam, providentiam,

3 Veler

N

XLI. Sicut quoquo

erveneritignis,omnes tentiam,

om

ibid. n. 7.

in cinerem convertit fericas veftes , & appa-

corpus tuüm, animam,

vitam, quz fub afpe-

*

E

&um cadunt, & quz non cadunt , omnia

ratus ditiffimos, fuppellectilem quamcunque

m emittentia : Laudate

W.

pretiofam, & quodcunque aliud, quomodoli-

propemodum voce

bet excellens. Eandemlinguaexercetviolen- potentiam a

rtificis ;

& dicis , quis Dominus

"Hoc eft furoris , hoc, ftuporis ;

tiam, quia, ut S. Tho

mas füper illa S. Jacobi nofter eft ?

J

ü

ycrþa ( magnatm J

ylvam incendit ) exponit; ma« hoc corrupti animi.

II. Quia

P

e

e

T ftulus LX(XXVI.L Aingua.

179

$. Ànton.

II. Quia foli bomini vationali conce[Ja ef] ; Ua-

fcelerum fuperveniente medicina , nihil oris

petit. 2.

de infert S. Antoninus : Si igitur foli creatu-

fui incantationem valuiffe. Linguz vero in-

C 4

r& rationali eft conceffa lingua loquax; ra-

fanabilis plaga eft, quz quamvis leviter per-

tionabilter ea uti debet, non beftialiter: &

cutiat, alta tamen femper movet pe&oris do-

hoc etiam oítendit ipía difpofitio naturalis

lore fufpiria.

eris & linguz: & hoc e(l, quod dicit Pfalmi-

VII. Quia pracipuum demonis infirumentum

. fta PC 144. .Laudatienem Domini loquetur os

efl,uti S.Chryfoftomus teftatur dicens: Quod $. Chryt.

licet damon omnibus fenfibus noftris abuta. hom. 5. ad

meum, id eít, di(pofitio oris mei, bene confi-

derata, docebit me re&te loqui fecundum ra.

tur, ut nos ad Deum offendendum inducar, P?PUz,

nihilominus nullum a demone habeatur in-

od 6)

tionem, & (ic confequenter Deum laudare.

.. Bern.

lIl Quia lubrica adimodum efl lingua 5 uti S.

ftrumentum , quo majori cum facilitate, &

en. to. s. Bernardus indicavit, dicens: eft membrum

ä

fer. de

frequentius pravaricari nos faciat, quam per

proniffimum omni malo, quod quidem natu-

linguam. . Hinc Dionyfius Carthufianus ait: Diorvr,

multlog. ra ipfa oftendit, cum in lubrico, id eít, in hu-

Diabolus dicitur linpguam inflammare, in Carih. in

art. 3.

LJ

Elias Cret,

mido pofita fit.

Hinc Elias Cretenfis ait:

quantum ad verba vitiofa incitat hominem ; & 3. Jac.

Quantz ditficultatis (it linguam frenare, tum

quod idem Beda diu ante ipfüm his verbis

UT

in orat. 1,

-S. Naz,

a Propheta demonftratur, cum ab ipfo:et

dixerat: À gehenna, dicit, id eft, a diabo-

—

Deo labiorum atque oris cuftodiam pertit;

lo & an

Qa eft.

gelis ejus, propter quos gehenna fa-

—

tum ex ipía procreationis noftra ratione con-

ftat, ut, qug duplicem murum, hoc eít, den-

VHI. Quia nocet in corporalibus; quot , qu2- s. Berg,

'?aäg wnc,

tium & labiorum, linguz dederit.

fo, homines, inquit S. Bernardinus, per vio- sen.1.c,

e^inDou,

s(A ug. fer.

IV.

uia vilem admodum facit lingua male cu-

lentam mortem pereunt, ex accufíationibus

j vt

g.ad FF. /lodita, uti S, Auguftinus breviter indicavit

falfis,ex infamiis datis,ex mendaciis in ventis,

nPeut, ll

dicens: Summa verecundia eít, & depreffa

ex detraGtionibus pravis, ex perjuriis impiis,

deje&io, non poffe linguam retrenare, & vile

i

ex contentionibus ftultis, ex divifionibus ne-

t Didm,

ligare non poffe verbum.

quiffimis, & ex diícordiis fatuis , perditioni-

|

$. Bern,

bus diabolicis, contumeliis contrariis, & con:

d

NV. Quia graviter etiam nociva eft loquenti, ut

1

Sen, l,c. S. Bernardinus notavit, qui & addidit, nullam

fimilibus verbis ?

Multi. cecideru:t in ore gia-

$. Z

beftiam vel feram tantum hominibus noce-

)

dii (verba fünt Ecclefiaftici) fed non fic qua(i

re, quam lingauam malignam; Unde & $.

qui interierunt per linguam fuam. Beatus,

S. Hieren, Hieronymus tnonet, follicitam fatis ori tuo

ad De.

qui tutus eft a linga nequam.

cuftodiam pone, non enim eft quidquam in

IX. Quia angelos 69 primos paventes in ruinam

fhétr,

nobis, quo facilius peccare poffumus, quam

traxit,uti S. Bernardinus indicavit, dicens: Tu Idem to.1.

lingua.

Clarius vero hoc explicans nocu-

angelos in damones convertifli , atque de fer.23..5,

mentum idem S. Bernardus ait : Nocet io-

czlefti regno in &terna füpplicia dejecifti , & €3:

s$ Ogb

quenti tripliciter. Primo refpedtu Dei; fe-

profundaíti, primosque parentes noftros, ac

cundo reípectu fui; tertio refpectu proxi-

cum éis totum genus humanum , de paradifo

Xehüm' ZP 1

)

i Matb

mi. Reípectu Dei, quia gratiam Dei ab ani-

deliciarum ad zternas & temporales miferias

ma tollit. Unde lernadus ait: Levis eft fere

deftinafti.

H

"

mo, fed graviter vulnerat. Secundo refpe-

. X. Quia lingue

.L'ujiadid multum. conducit ad

&u (ui, quia bonam famam amittit, unde Ec-

omnia membra regenda, tefte S. Beda dicente : V. Beda in

]is

z

clefiaftici . Honor & Gloria in fermone fenfati,

Si quis lapfüm linguz , qui pene inevitabilis c: 3» Jac.

lingua imprudentis fuboerfio eft ipfius. "Tertio ree

eft, cavet, hic conluetudine fixa ejusdem con-

j

;uaïn Pfo !

T

e"

Ípe&u proximi, quia gratiam hominum tol-

tinentiz etiam cetera corporis membra, quz

it. Nocetaudienti, quia mentem ejus infi-

facilius caftigari poffunt, ne a recto itinere

ld«

cit & corrumpit, atque fícandalizat, fcilicet

divertant, difícit obfervare..

Á

[rà

mendaciis, adulationibus, confiliis, & fua-

Xl. Quia ad perfettionem. a[Jéquendam eft. pra.

T

fionibus pravis, feminatione difcordiarum,

cipuum infirumentum. Hinc S. Bernardus quod $. Bern.

e

diffamationibus, turpiloquiis, murmuratio-

fi dixeris, ait; rarus eft, qui fermones (üos in fer. de tri-

ul

nibus, perjuriis, detractionibus, blafphemiis,

judicio difponere videatur,vel ex hoc difces, Plic. cu.

ed

& fermonibus aliis contagiofis , de quibus

quam fit rara perfedtio , cum nec perfectum "9d

[

omnibus 1. Cor. j.

Corrunpunt bonot mores

inveneris effe commune. Ac proinde in (er-

üt

colloguia prava.

mone quodam, de modo bene vivendi, foro-

Lyranus

VI. Quia incurabilis propemodum ef£ lingue in-

rem fuam his verbis monet: Linguam tuam

10

in c. 3.

cuftodia , uxi Lyranus in c. 3. Jacobi infinuat

refrana, & eris religiofa, quia fi eam non re-

08j

Jac.

dicens: Hic oftendit , quod inficit incurabi-

frenaveris, religiofa non eris. Sed fi forfitan

r

liter, quia lingua mala non eít domabilis,

mihi non credis, audi Jacobum dicentem: Si

Y

ficut cetera membra, quz poffunt ligari, &

quis putat fe religiofum effe, non refrenans

linguam füuam, fed feducens cor fuum, hujus

-a füis a&tibus impediri, non fic autem lingua,

fl

nifi przfcindatur.

Ec confirmans id ipfum

vanaeft religio. E contrario vero S. Lauren $. Laur,

9. Valeria- S, Valerianus ait: Non difficile eft medico,

pO'

ii empeiaiividiitc ii dit

tius Juftinianus: Nihil ita incongruum ho- Juft. c.15,

Iffly

nus hom. ulcera quantumvis tumentia in oculis pofi-

mini Deo famulanti, & ad perfectionem ten- de diic.

de oris in-

ta, herbarum beneficio caftigate mollire. Ha-

denti reperitur, ficut effrznata lingua, nullo "n

P

RRE

folent,

n

bet& vis veneni remedium füum, quod hau-

confiderationis moderamine religata, quz

Hid

ftum quamvis in ultima vifcerum fede do-

omnem mentis unitatem diffipat, & occidit.

us

minetur, falutaris tamen poculi unda perqui-

XIL Quia ex verbis prac

e coligitur fla- S. Bafil. de

13

ritur in cantum, ut miretur aliquoties artifex

tus bominis; Nam ut S. Ba

us ait: Fluen- V€t virgi-

z

tum

[]

s RP Lobn. Bibl. Man, Tom, 1.

ul

e

e

JBibliotbece Manualis ' Concionatoriee

189

:

tum fermonis$, quod minifterio linguz ad

Deum fugiendum eft, qui domet linguam no-

firam; fi enim tu eam domare volueris, non

exteriora deducitur fontis, ex quo monat;

Paul.de index & teftis eft. Et confirmans id ipfum

potes, quia homo es, linguam nullus homi-

T-—-— * .

num domare poteft. Attendite fimilitudinem

Palat. in Paulus de Palatio, eft enim, inquit, vica-

p5 coto

Matth.

rium refponfüm inter verba oris & mentis:

ab ipíis beftiis, quas domamus. . Equus non

s Dot

fe domat; Leo non fe domat, camelus non

quod enim mens cogitat, vult, cupit, natu.

HE po j

rali confequentia fit. ftatim verbum in ore;

fe domat; fed ut dometur equus, bos, came-

Dat,

ideo cor & os unum cenfentur, eít enim

lus, elephas, leo, quzritur homo; ergo Deus

Y

L]

canalis apertus ex corde ad os, neque fere

quaratur; ut dometur homo. Sed & S. Ber- $. Bern.

Q

nardinus id confirmans ait: Ad cuftodiamsen.fer. $.

aliud eft, in quo cor apertius cognofcatur;

Bufgus i

quam in ore.

linguz non fufficit cuftodia vitz , nifi ad(it*- 1- €2»

pusr, £, Uj

adjutorium divinz gratie, ideo Propheta

E

auxilum a Domino ad hoc poftulabat. -

j ?2

]l. Eucbariftie frequens perceptio: nam ut be-

MOTIV A.

ne $. Maria Magdalena de Pazz. dixit, ficut ii;

qui vinum copiofe biberunt, eructant illud ;

d linguam refrenandam.

Éccl. 2$.

ita anima Chrifti fanguine inebriata, eructat

Tiogo

L Nec

efftas ad damna, quz ex linguv ma-

ex ore divinas laudes, gratiarum aCtiones;

Card, in li

V. 33*

lo ufu oriri folent, avertenda ;. ob

quam caufam merito quisque cum Siracide

pr& amoris vehementia, qui regnat in corde

eg 3. JJCI

ejus, prorumpit lingua in verba fan&ta exem-

lfl

exclamat : Quis dabict ori meo cuítodiam,

JN

& füper labia mea fignaculum certum; ut

plaria proximis, & quidquid dicit, redundat

a

in honorem Dei, & utilitatem animarum.

non cadam ab i

r

pfis & lingua mea perdat

Imo audebo dicere, nunquam audietur loqui

pr

me ?

Q

verba infruCtuofa & vana.. Hinc S. Chryfoft. S. Chryf.

V

'Prov. 12,

lL. Utilitas: Nam qui moderatur labia fua,

quo non oportet, inquit, te effe puriore

mghom. 83.

V. 23. &

doctus & prudens eít, (hinc tanta doctrina

in Matth.

YO

24

fruentem tali facrificio ?. quo folari radio,

bovis muti ; S. Thomeg Aquinatis) & de fru-

non fplendidiorem manum, carnem hanc di-

S.Antoni*

&u oris füi unusquisque replebitur bonis.

f p. 1. ]

videntem ? os, quod igni fpirituali repletur?

mn 21 5'8' cü

Certe mors & vita in manibus lingug.

linguam,. quz tremendo nimis fahguine ru-

Ibid. 1.

lE. Disnias: nam qui non labitur in ver.

4

e

beícit? faceffat ergo,aitS. Petrus Damianus,S Petrus

bo, hic perfe&us eft vir, tantoque majori di-

abore militis Chriíti, omnis vani rumoris in- Dam. ep.

qi

gnior honore, quanto difficilior eft avs, bene

W

eptía, & lingua, que immaculati agni, imo4?' €19.

i

lequendi, quantoque pauciores reperiuntur,

fammi verbi rubet fanguine,dedigunetur otio-

qui eam perfedte didicerunt.

b

l)falt 8 30

IV. Sucunditas: quam S. David indicavit,

fi fermonis fefe fecibus iniquinare.

G

lH. zmor Dei: nam ut re&te Plato dixit, Platoapud

V. 14.

dum eum, qui vult vitam, & diligit dies vi-

homines fiunt amore facundi ad loquendum Bufeum in

Ti

dere bonos, ad linguam coéercendam hor-

i anar,

u

de rebus, quas amant.

Prov. 16. tatur. Sed & Salomon verba compofita, fa-

IV. Prafentia Dei;

fic enim jam olim Se-seneea

$ Dem,

x'-:k 14.

vum mellis dixit.

neca fuafit dicens: fic vive cum hominibusep. 1o.

T. to.s, CRf

Wido de

V. ZEquitas: quid enim zquius , qvuam« ut

tanquam Deus videat: fic loquere cum Deo;

lr $. de di

quisque optimum de feipío teftimonium fe-

tfur, (f (;

t;'r;nquill.

tanquaim homines audiant. Merito ergo quis-

41

rat? atqui quotiescunque aliquid dicturus

que fibi imaginatur Chriftum in medio ftan- Luc, 14.

* fra

es, Ícire debes, morum tuorum te chirogra-

tem & dicentem: Quos fermones confertis - 17

Qü

phum exhibere, ait fapienter W'ido.

ad invicem ?

il

.L. I, cm

LT

V.. Zmor fülentii: nefcit enim fecure loqui,

G xX

qui prius non didicit tacere, teíte fhoma.

V

MEDI A.

$ Pet,

Kempenfi. . Quod medium etiam 5. Laur, 8. Laur.-

Ti

Juft. commendavit, fequéntibus verbis: Ne- Juft. deca-

Dun, $er, "

;

«Ad linpuam vefrenandam.

it? Con

d vit ü

mo, quomodo Deo, quid proximo dicat, íci-

nub. c. 1.

lg,

0

atio & invecatio gratie divine fedula: nam

re füfficienter meretur; niíi prius didicerit

Cüt

ü

Prov. 16. L. | Or

V. TT

hominis eft preparare animam ,. &

ori fuo ponere filentium. Oportet, ut affue-

E

[

Domini gubernare linguam, tefte Salomone.

fcat lingua taciturnitati, deinde fermocina-

S n

tioni.

Os, quod filere novit, facile fari pru-

Jac.3.v.g, Hinc & $. Jacobus dixit, linguam nullus ho-

fet t N

minum domare poteft. Neque hoc, tefteS.

denter difcet, qui vero incontinens eft, mul-

m d

ta proferret (preter voluntatem) &redargu-

Trt]rils

LU

S. Aug. c. Auguflino, ideo dixit, ut hujus in nos mali

2. 2, C'ï.

I

15. de na: dominationem per negligentiam permanere

tione digna. Salubre quidem eít, non ex

tura

noxiis tantum , verum etiam ab utilibus in-

gratiae

patiamur, fed ut ad domandam linguam divi-

Ob

1

nz gratie poícamus auxilium ; non enim ait 5

terdum linguam cohiberi fermonibus.

[

linguam nullus domare poteft, fed: Nullus

mutui a noxiüs, & füui a bonis ( ai

ïtïCitharædus Pfí.59.v.3.

ef

hominum , ut cum domatur, Dci mifericor-

$.) &2 dolor meus &9'c.

qu

dia, Dei adjutorio, Dei

ratia fieri, fateamur.

VI. Radicem garru

Ftatis tovlylere,:x quam idemL.;.e 16.

á

0

Q

Conetur ergo anima

mare linguam, &;

'Thomas Kempenfis indicavit,dum dixit: qua-

ül

dum conatur, pofcat auxilium; & oret lin-

re tam libenter loquimur, & invicem fabula-

(

gua; domanteillo, qui dixitad eos: non enim

mur? cum tamen raro fine le(ione confcien-

u

vos eftis, qui loquimini;fed Spiritus Patris ve-

tiz ad filentium redimus? ideo tam libenter

AU

Verb,

Idemc, 4. flri;qui loquitur in vobis. Et clarius alibi: Si

loquimur,quia per mutuas locutiones ab invi-

cem confolari qugrimus; & cor diverfis cogi-

ADO&. fet'nUS

linguam nullus hominum ,do.,mare po.tgü ; ad

UET

tatioqi.

[ asibhd

e

Tituus LXXXVI I.ingm. |

i8I

t—atïonibusxfatïgatum, optamus relevare. Et

eftos domabis, fi vïgïlabis ; vieilabis fi time-

multum libenter de his, quz multum diligi-

bis; timebis fi chriftianum te effe cogita-

mus, vel cupimus , vel quz nobis contraria

veris.

fentimus, libet loqui & cogitare.

XIV. Humz'litas; uti S. Laurcntius ]ufti- s Laur.

li

Fab.conc, — VIl. Muliam fii pro transgreffonibus injun-

nianus judicavit dicens: Eris plane tunc hu- Juft. de

2.in Dom. gtre: fic Norimbergenfis civis

jejunio, alius

11. poftj

milis, fi ori tuo cuftodiam, & cordi adhibue. vir. folit.

Pent.

Auguftanus carnis propriz incifione, Mem-

rit prudentiam, elít autem lingua membrum ^ 144

minganus quidam, tefte Fabro, abftinentia a

$n

parvum, & magna exaltat, de fe pompatice

!Sen( ftt. 5. :

Vino, quoties juraffent, im

perata, juraïidi

loquitur, nunc inanía, nunc ícurrilia profert;

:3. I. c.zg

confuetudinem (üperarunt,

Bufeeus in

VIH. Pre

illam optime compefcit humilitas, quz filen-

quens collatio de rebus fpiritualibus :

tium diligit, fugit

Panar f, ficut eniin

; qui rem oriferam manu verfat,

mcndacjg, omnemque ab-

it

hprrcc tuorum.

quo amplius tenet, hoc fragrantiores odores

fentit; ita quo quis traCtationem rerum fpi-

$. XIL

ritualium frequentius in colloquium addu-

A SXGBTICA

ä

cit, hoc magis excitatur ad easdem animo &

ore veríandas.

[ hprz'mis no[fe dehet 24fteta triplecem finem , obS. Bonav,

ï

"Hugo

IX. 44 Deo laudequuæräre: Nam frenum

quem il a .Deo lingua data fuit , quem bre- in c. 11.

Card, in linguæ

» €ft laus Dei, inquit Hugo Cardina-

viter S. Bonaventura indicavit, dicens: Dara Luc

la

€. 3. Jac. lis; u

nde Ifaiz c.48. dicitur: Laude mea in-

eft ad tria homini loquela, fcilicet ad laudan-

. frenabo te, . Cum enim lingua inftar effrenis

dum Deum, ad zdificandum proximum, &

*

i

J

equi in continuo fit motu, ne fine frzno in

ad accufandum fe ipfum. Quod etiam Corne- Cornel, a

prerupta transgreffionum corruat, eumque;

lius a Lapide confirmans, hic, ait; e(t finis lin- Lap. in c.

. Ogf

qui illam creavit, offendat, eandem hoc di-

guz, ob quem nobis a Deo eít indita, fcilicer 3- Jac.

ym.gj.

vinarum laudum frzno coércere, & reprimere

ut illa Deum glorificemus, aliosqus clorifi-

i luMauh,

voluit; ideo dicit: Laude mea infrenabo te.

care doceamus. EtS.Bernardinus : linguaS. Bern.

l

S.Antoni- X. JPomderatio werborum : ut S. Antoninus

noftra nobis donata quafi ámplius, quam cg- Sen. de

L]

)

nus p. r

infinuat

multilog.

; dicens: iNon ex omni parte claufa

tera membra divinis obfequiis mancipata.

C

2

tit- 20 SQS' eft

(fcilicet lingua) fed habet aperturam oris;

lL. JNoffe debet, cur. lingua inferius ligata fit,

N

üut $.

- S.Bern.

C, 4./

etfi cum claufura dentium, vel labrorum;

J'aperius libera, ad innuendum fcilicet,

ibidem,

i, ep

quia etiam reprehenfibile effec, femper tace-

Bernardinus ait, quod humanus fermo debet

l0490 CR l .l

re, propter quod dicit lfaias: P mibi, quia

liber effe ad loquendum de Deo, atque pro-

)

tacui! fed prius frangeuda fünt verba denti-

ximo, nec non de füperioribus, & zternis,

bus examinationis ; & hoc eft, quod dicit

fed arctatus atque ligatus effe ad lo

5

qqendum

yPlatoaput

Califtus Papa; ponderet unusquisque fer-

de tranfitoriis & terrenis,

nBufæum li

mones fnos, & quod fibi non vult loqui; al-

Dant,

liI. ANoffe debet, cur tam facilis fit bomo ad lin- Mang difz.

teri ne loquatur.

guam laxandam, nimirum , quia vicina eft ce- a. n, g.

o« jeneta

S. Dern.

. Xl. Bona vita; uti S. Bernardinus füafit di-

rebro, ficut & os phantafix adeo propin-

$Qp 10,

fen. t0.3.

cens: Pramifit merito cuftodiam vitz, cufto-

quum eft, ut, quod in hac volvitur ad lin-

fer.5. de diz linguz, quia ni(i diligenter homo cufto-

guam protinus dilabatur; quia verbum oris,

)

L

efur. fuft, diat vitam füam, non potelt cuftodire & re-

2. Ib CD 3.

eft partus verbi mentis, fermo eít fructus co-

»Luc, 14.

frenare linguam füam. Quinimo fecundum

gitationis. Cum igitur lingua cum corde &

ig' 1

quod labitur in vita,labitur & in lingua; juxta

cerebro connexa fit (Gquidem Anatomiítz:

illud Matthei 12. Maius bomo de walo tbefau-

ajunt) duz venz a lingua protenduntur, qua.

jj cot

vo cordis fuo profert mala, ícilicet opera atque

rum una ad cerebrum, ad cor altera tendit,

n

verba ; ait ergo: Ut non delinquam in lingua

confequens eft, quod merito nullum a nobis

S, Pet.

mea. lUnde S. Petrus Damianus dixit: Si vi-

ir,s. Latt,

roferri debeat verbum, nifi per judicium,

)

»

[;ft dect

Dam. Ser.

ri perfe&tio in verbi cuftodia ponitur, profe-

diícurfuüm, rationem & prudentiam recte fue-

: in Cl

de vit.

3

ling.

&o patet, quia per effrznate loquacitatis in-

rit ponderatum.

n6 1.

curiam omnis etiam

^IV. . INo[le debet, cur dentib

us & labiis fit mmzi- S, Bern.

tio diffipatur.

perfecte vice compqü—

ta; nimirum ob tres rationes a fan&o Ber- S. detripl,

Q.

S

XIl. Rationis ufus: de quo fic loquitur

DT

nardo aílignatas. Primo propter fragilica: cuftod.

fen. to. 3.

Bernardinus: Tegimen operculi vel ligatu-

tem; fecundo, propter malignitatem ; tertio

]e

fe1.. de

ra, eft cenfura difciplinz, qua qui non pre-

propter fan&titatem vel bonitatem, res pre-

J

multiloq.

mitur,qua(i vas immundum reprobatur. Hoc

tiofa fiquidem diligenter claudi & cuftodiri

]

2. 2. 6 2»

operculum poftulabat Propheta, dicens: -

folet. Magna profecto eft pretiofitas humanz

X

ne Domine, cuflediam ori meo, C oflium circume .

linguz, cum in humano corpore humanz

(s

flantie labiis meis; & quid per operculum &

rationis fit inftrumentum ; unde in bonum

)

cuftodiam , nifi illuminata ratio defignatur;

propter tria maxime (ic munita eft.

Primo

n

V-S-

ngua

qua gubernari &regi debet in homine li

propter laudem Dei; fecundo propter falutem

carnis, Merito ergo Ecclefiafticus ait:

i

Ui

$

fui; tertio propter edificationem proximi.

mbi 1*

dabit ori meo cufladiam ,. && fuper labia mea /igna-

Primo, propter laudem Dei, quod quidem

*

culum certum ,. u non ca

officium magnam fanctitatem requiric in ipfa

r

tnea perdat 1ne.

1

dam ab ip/is;, & ingua

|S. Aug. de

lingua, nam ut Ecclefiafticus c. 5. atteftatur:

a

XIIL.: Vieilantia affdua ,, quam S.' Augufti-

INon eft fpeciofa laus im ore peccatoris.

Secun-

a

! verb.

nus fuafit, dicens: Quanto illa citius & faci-

do,

ropter falutem fui.

Nam cum lin-

! A poft. fer

[

gua fit tenuis, & laca quafi pala, aptiffima eft

ic

(38 61l

'lius movetur, tanto tu adveríus illam fixus

3

ad

lls

e

182

fjibliotbecæ Manualis Concionatorice

ad evacuandam malitiam cordis; lnde da-

ef vir ; qua in re facem prebet Dionyfius Car-

ta eít homiui, ut poffit per confeffionem pur-

thufianus, fic loquens : Quia non excefliffe in

gare peccata füa, & affumere fanctiffimum

verbo,fignum eft magnz cuftodiz cordis, ma-

K

Sacramentum.

K

gnz fapientiz mentis, magnz perfe&tionis

S. Antoni-

V. INo[Je debet , cur carnea fit; videlicet, ut

interioris; fi quidem ea, quz funt, in voce,

nus p. I. aperta clareícat, quod homo loqui cum tra-

mom 4

earum fünt, quz fünt in anima,conceptionum

tit. 6. C. 4- Crabilitate & humilitate debet, ficut Prov.2j.

l,

affe&tionumque notz : idcirco linguam per-

p ulb

Ícriptum eít: Lingua mollis confringit duritiem.

fe&te reprimere, fionum ac opus eít perfe-

$ )

u

Quod etiam S. Antoninus confirmat dicens:

&ionis, ac grandis illuminationis mentalis, ac

Nota, quod lingua eít carnea, non offea, &

fupra vires humanas.

$, Dberit

inde multum ductilis & volubilis hinc inde

Xl. No[jfe debet parüer , quam verum fi illud : Gloffa in

dinup ts g

de mili (

per os, ut ex hoc intelligas , te in locutione

ANullus efl, qui mon deliquerit lingua fua : Eccl. 19. c.19.Eccl.

non debere efle durum, & pertinacem, fed

ubi dicit Gloíffa: Aít contra

poni poteft, 17.

loq ij [

i

am as meas,

&b

du&ilem ad retra&tandum, fi quid male dixi-

quod Pfilmifta dicat: Dixi cufi

fti; ad petendum veniam, fi alium male of-

ut »on delinquam iz lingua mea.

Sed refponde-

fendifti, & non protervum & durum, ad de-

tur: Poteít fervari a deli&to gravi, ficuti do-

fendendam tuam opinionem.

li, detractionis, Ja&tantiz, fed non a levi fem-

$. Bernar-

VI. JNoffe debet, cur ia delicata fit ; nimi-

per, imo omnes offendunt, vel fuperflue vel

dinus l.c rum, ut inde inftrustur homo, quod loqui

otiofe loquendo, nifi per fpecialem Dei gra-

ä

debet cum benignitate, juxta illud Ecclefia-

tiam a tali lapfü cuftodiantur.

ftici 6.. Lingua Eucbaris, id eft, bonz gratiz,

XIL. JNo[fe debet, cur veligiofis precipue cureS. Yüdor.

in bono bomine abundabit.

,

e[Je debeat cuftodia lingua ; id quod Ifidorus Pe- Peiut. 1. 1.

ä

Ibid

VH No[Je debet , cur flammea fit; nempe ut

ufiota indicat, dum oftenfurus,in quam peri- €P. 309.

& u

myftice demonftretur, quod homo loqui de-

culofo ftatu fit ille, qui, poftquam ad difcipli-

ia Ed

,

bet, cum charitate, de charitate, & propter

nam tranfit religiofam, linguam non domat,

—

charitatem. Loqui debet cum charitate;

fequens adducit exemplurm; inquiens: Ad mo-

alias absque fructu falutis zetérnz loquitur

naíticum ftudium tecontendifle audio: quod

homo;.unde primo Corinth. 13. ait Apofto-

quidem nihil aliud eft, quam murum firmum,

lus: Si lHinguis bominum loquar & angelorum, cba-

atque hoftibus inacceffum exftruere, ipfisque

rüsatem autem non babeam, fattus fum 'velut. s [o»

portam ad ingreffum relinquere. Quod fi &

nans, aut cymbalum tinniens.. Secundo loqui de-

murum ab omni periculo liberum fervare cu«-

.— UC a4a-— £. T e€

bet de charitare, fcilicec Dei & proximi.

pis, atque hoítibus te firmum ac robuftum

Dulcis fermo & omni acceptiene dignus eft

oftendere, linguam, quam maxime poteris,

-loqui de charitate; quod maxime convenit

"

in poteftate tene, a qua & celeres & ingentes

dilectionibus charitatis.

ruing contingunt.

S. Auto-

Vill. JNo[fe deber , cur. femper ser falivam ma-

XILHL JNo[je debet cur breviloquium

ft aman- S, Bonav.

nus Lc. dgefatia fü; qua de re fic loquitur S. Antoni-

dum ; de quo S.Bonaventura fic diícurrit füper in Pf 118.

ä:

nus.

Eft lingua quafi femper madefacta &

illa verba: Et re(pondebo exprobrantibus mi.

f

mollis, & hoc vel a faliva procedente a fto-

hi verbum. Non, ait, verba, fed verbum, ut

macho, vel a phlegmate a capite defcenden-

adnotaret breviloquium, quod tribus de cau-

te, vel putredine in pectore congregata; ad

fis eft mulüloquio preferendum ; videlicet ad

:

- fignificandum, quod locutio tua debet efle,

evicandam ftultitiz füfpicionem, animz lg-

vel de verbis divinis, tanquam ex cibís fpiri-

fionem, & ipfius perditionem. Quorum pri-

Pf Mb

Vls

tualibus acceptis ex facra Scriptura, & reten-

mum pertinet ad infamiam,fecundum ad cul-

tis in (tomacho memoriz ; vel de opprobriis

pam, tertium ad poenam ; de primo Ecclefia-

& paffionibus Chrifti, qui efl caput noftrum;

ftici decimo: Stultus werba multiplicat; unde

vel de peccatis tuis propriis, tanquam falivis

verborum multiplicatio videtur ftultitiz u-

.n pe&ore voluntatis aggregatis , juxta illud

fpicatio; De fecando: Qui multis utitur cerbis,

Proverb.18. Sulus prior acccufator eff fui.

ladit animam fuam: ande verborum multipli-

ä:

l

$.Bafil.de. [IX. Noffe debet, cur una tantum lingua. bowini

catio videtur animz lzfio; De tertio: erbum

vera vir- fit datas id quod S. Bafilius indicat dicens:

cu[tediens filius extra pe» ditionem erit. — Quis. eft

li

ginit,

Natura loquendi, audiendique modum ad

verbum cuftodiens nifi breviloquus?

Í

proportionis regulam metiens, duas aures,

XIV. ANo[Je debet, an &2 quousque verba vidiculas. taur.

linguam unam nobis effinxit, quafi & du.

Jint licita; ad quam quzeftionem S. Laur. Juft'- Juft.de vit.

i

nianus fic refpondet : Sunt tamen multa ver dicipl.

plum difciplinge caufa audire debeamus, & ad

ea, quz rogamur, fefquialtera proportione

ba, quz fi in fe ridiculofa, & vana effe viden. * !^

$. Bern.

contractum referre fermonem. Et id ipfum

tur, quz interdum prudenter, & opportuno

l, c. 9..-

confirmans S. Bernardinus; Homini, inquit,

dicuntur tempore, vel pro propria füblevan-

ä

fola unica lingua datur, cum dederit ei duas

da fragilitate ; vel proximorum avertenda tri-

Í

ftitia. Hac nempe talia ab infirmis mentibus

t

aures, duos oculos, duas nares, pedes cum

digitis multis, & plura alia duplicata meme

nequaquam redarguenda fünt,quia otiofa non

bra, ut diícat anima rationalis plura audire,

funt.

Plerumque hujusmodi magis fruüifi-

quam loqui; plura bona operari, plura vide-

cant, quam fpiritualia & divina; non autem

re aut fimilia; : Nam etiam Seneca inquit:

in confuecudinem deducenda funt, füb inten-

t

Auribus frequentius, quam lingua utere.

tione fübdu&toria, & raro, fuoloco & tempo-

Dionyf.

I

X. INo[fe debet, quomodo verum fit Sfacobi effa-

re pronuncianda. ld ipfüm Plato per aptam Phto l. g.

i

Carth.in (um ; i quis

in vverbo non ofendit , bic perfettus

quandam a medicina defümptam fimili.^* ^CP* -

l

C 3« . Jac.

tudi- "^*

Tuuus LXXXVL Lingua.-

183

j

tüdïnem exponitquod,(icut medicinaadhoc, (iquis non delinquit in verbo, hunc perfe&tum jac.3. v.9.

ut fanitati conducat, in pondere & menfura, effe virum;: atque adeo perfeGionis ftudiofo

loco item & tempore convenienti fümi debet ;

pre cxteris convenire , ut linguam füam re-

áta quoque jocus adhibendus eft , obíervata

erenorit. Hincidem Apoftolus in eadem epi-

ufüs ejus occafione,uttanquam medicinz loco

i

ola dixit : Si quis putat fereligiofum effe, non

$, Thom. adhibeatur. HincS. Thom. qui in lude;inquit,

refrznans linguam füam , fed ([educens cor (u-

22 q.168. ita deficiunt, quod nec ipfi aliquod ridiculum

um , hujus vana eft religio. Atque hoc totum

2. 2.

M

dicunt , nec faciunt, vel dicentibus & facien-

S. Paul.infe expertus eft, dum de feipfo dixit :

tibus molefti func, vitiofi cenfentur.

Cum eflem parvulus; loquebar ut parvuius,

X

]

S. Dernar.

: lofi i

dinus fer.

XV. Ne[fe debet , feptem difcretiones in lingue

fapiebam ut'parvulus, cogitabam ut parvulus ; y.Cor, 13»

h19 E

ufu obférvandas , quas S. Bernardinus indicavit

quando autem factus fum vir, evacuavi quz v. z1.

de multi-

"2

loq. a. g.

dicens : Septem profecto difcretiones obíer-

erant parvuli, aliter fcilicet loquens & a

gens,

"

Q. 8

vande fünt cuilibet, qui prudenter & difcrete

prout virum perfedum decebar.

de(ideratloqui, juxta quod Ecclefiaíticus cap.

XIX. . No[fe debet fibique perfaadere , quemadmo. S. Dafil, in -

a

48. admonet dicens: erbis iuis facito flateram.

dum «d[cetat vel maxima convenit , frequenter , imo conftit.-

m

Prima difcretio eít, quare homoloquatur. Se-

quantum fieri potefl a[fiduo , de Deo ac fpiritualibus mot« €13-

j

cunda, quis loquatur. Tertia, quid loquatur.

rebus mifcere fermonem ? ita nihil iplüm magis

j

uartà, quibus loquatur. Quinta, quando

dedecere , quam faceta, jocofa, ac rifüum mo-

loquatur. Sexta, quomodo loquatur. Septi.

ventia verba , ut quz tefte S. Ba(ilio, remif-

ma, quantum loquatur; Nam tefte Hierony-

fionem, diffolutionemque animi erga res fpi-

*$. lídor,

:.Püu(l L 1[

mo, in pondere verborum

prolatio exiítit

rituales inducant, devotionem enervent, &

humanz vitz neceffaria.

compunctionem cordis extinguant, &, quod

.-.i' ep' 3090

l*

8&. Bafilius

XVI. Noffo debat,

(uomodo

4

/Empæ; lingua Deum

caput eft , moriones potius deceant ; quam

in Pf, 33- laudare queat ; id quod S. Bafilius (ic explicat:

graves viros. Et íane fi S. Bernardus de fa-s.Bernará,

Ü

videtutrem impoflibilem polliceri Propheta :

cerdotibus dixit: Inter (aculares nugg , nu« apud Ro-

quom:odo enim femper Dei laus in ore homi-

x funt : in ore facerdotis bla(phemiz. Con- dtiq. p. 2.

d

D

pis effe poteít? Quando enim ea depromit,

fecrafli os tuum evangelio, talibus jam ape."- 2 € 12

confüeta & ad corporis neceffitatem refpi-

rire illicitum , affuefacere facrilegium eft ,

cientia colloquia , utique non jam in ore ha-

quanto magis de religiofo ad perfectionis ftu.

bet Deilaudem ; quando idem dormit, penitus

dium obligato ; idipfum fentiendum erit ?

]»

filet; bibens quoque aut comedens, quomo-

cujus radionem ulteriorem S. Clemens Ale- S.Clemena

do ore concinit laudem Dei? Ad hoc dici-

xandrinus fequentibus verbis affert : cum Alesandr,

5

t.4, 2.de

q

mus , os effequoddam fpiricaale , & intelle&u

verba omnia cogitatione & moribus emanent,?

:vdagoge

preditum hominis iftius interni , nempe men-

fieri non poteít, ut verba aliqua mitantur ri-

.

E

j« $, bonty.

tis , quo nutritur , quisquis particeps divini fit

dicula, qua& non procedant a moribus ridicu-

verbi; De hoc ore ctiam PPropheta loquitur:

lis ; ex abundantia fiquidem co:dis os loqui-

T inPL g,

Os meum aperui , & attraxi [piritum. Sane cogi-

l

tur, Hinc S. Ignatius Loyola inter principa-S. Tgn. 7.

tatio ; quz de DEO eft, femel impreffa, &

lia juvandi proximi inftrumenta , colloquia piaP. confi. c.

t

velut figillo obignata , in przcipua animz

& facra numeravi:; eaque füis ompibus etiam ^*

8.

].

parte, nimirum in mente, poteft laus Dei re-

laicis fratribus mirifice commendavit , utpo-

d

&e appellari, femper in anima exiítens.

te.quz faciunt , ut fzculares magnifice de

""

Pf. 140.

XVII. Nofe debet , in quo confiftat avs vette lo-

nobis fentiant, exiftimantes nos Deo plenos

t

, 3.

quendi? fcilicét in eo prgcipue, ut lingua fua

effe, omnibusque donis ccleftibus abundare.

"

velut oftio utatur, prout $. David a Deo pe-

Certe S. Francifco Xaverio compertum eft,

lde

tivit, dum dixit: Pone, Domine, cuftodiam ori

plus ipfum fructus feciffe privatis colloquiis,

(e

meo, & oftium circumfítantiz labiis meis; hac

quam publica verbi divini predicatione. Un-

rl

enim fimilicudine indicatur , quemadmodum

de merito S. Bernardus exclamans , o quan-S. Dern, i& -

?

apol. ad

