fugiunt hofles,

tutifimain (quia nibil gque

l,

. gredere Athenas, quia digaus es. — Pro qua

atquehanc viam : cum ibi vel

imateria füfius deducenda fervire poteft con-

maxime Chriflus reperiatur,

aique adeo me-

rito dicer

Ir.

io quarta Fabri in feftoSS. Simonis & Judz.

equivis in ea via confticutus queat : (i

æïm

*

28.

Deus pro me, quis contra me ? trüiff

*^ 6,

- HI. Ex occafione thematis : Diletius quetit-

tinam : (ut- 1

ï. Tinï. 3.

adimodvin filtus unicormium : dici poteft ; Deum

pote quam omnes SanCti calcaruu

t2 OÓmnes PA 23

]s

enim, qui pie volunt vivere in CI

. ex mente SS. Patrum recle unicorni, non

arifto Jefü

|«

tauro comparari, eo quod híc oculos infra

perfecutionem patientur) jücund

T mam

tum

ob gratiflimam focietatem C

L

eornu habens non videat, quo feriat; ni.

hrifti & Sancto£

rum: tum ob felicitatem termini, ad quem due

. €ornis autem oculos füpra cornu habear, ideo.

de

.que cum deftinatione ferire foleat. Oftenda-

Ccit. ) Excitentur proinde auditores ad eam

]s

alacriter currendam, illis Thomz Kempenfis

tür ergo, quam prudenter Deus feriat , feu

tribulationes immittat , fcilicet ob triplicem

verbis : Eja, fratres, pergamus fimu

l, Jefus

l

erit nobiscum. Eritad

jatornofter,qui eft Dux

finem , caítigationem peccati, probationem

nofter & przceffor,

Il

virtutis , & amoris demonfílrationem , inde-

:En Rex nofter ingrediturl. 3. de

Q».

.que auditores ad easdem patienter, libenter

ante bo$, qui pugnabit pro.nobis. Sequamurímit. c.57.

l

& alacriter ferendas excitentur. - Pro qua

viriliter, nemo metuat terrores :

Simus pstrati ?* 5

materia fervire

mori fortiter in bello,

nec inferamus crimen

[H

poteít totum c. 1. vel etiam

)s

2. & 3. p. 3. gy mnafii patientiz P. Hieremiz

gloriz nofirz, ut fugia

mus a crace. Vide Fa«

brum congc. 4. in Dom. 2. Qusdr.

J

Drexelii. Item pro p

riori parte conc. r. Fabr,

in Dorn. 20. pott Pet

M. -

VII. Exoccafione thematis :

Sic d'xero puero : x.Reg.1e.

bl f

Ecce lagitte intra te funt,, to

b

j

?^

15

le eas: tu ven ad ne, V. 22s

3. Petr.e, . 1V.. Ex occafione thematis :

vY, 21.

Chriftus þajlï;sþ

quia pax iibi efl, & nibil efl malí: Oftendi poteít

jv

efl pro nobis , vobis

relinquens exemplum , ut. fequa-.

patientiamin tribulation

nibus effe fignum pre-

mini oe[tigia ejus :

poteft doceri ars patiendi,

deftinationis :

quem in finem P. Drexelius in "

ja

.. & primo quidem ex

plicari regulz ab hac arte

Z0diaco c. y. ferviet,

In primaergo parte pro--

[

GN

. P. Labn, BW.

AMan, Tom. J1.

ctgu,?;

-ïx yY

x

se

Bi[yliotbäcæ Mantualis Concionatorice

À

42

betur tribu—latïones merito fagittis comparari ;

patiens tali lilio comparsri. Et r. quidem.

tum quia fübito utfag

ittz advolant: tum quia

oftendi, quomodo inter fpinas verfetur ;

quem in finem fervire poteít, quod S. Bernar- S. $. ia

ja ii

profunde penetrant, utS. David teftatus eft di-

$, b

Pf aT

cens : Sagittse tuz infixe funt mihi: tum quia

dus füpra citatum locum dicit ; donec in car» Cante -

V. 3.

ne eft anima, inter fpinas profe&o verfatur;

graviter vulnerant, ut in exemplo Jobi cerne-

re eft. In fecundaoftendatur, quam vere dicar

& neceffe eít, ut patiatur inquietudines tene

tationum, tribulationumque aculeos. Quod fi

tur: Sagittz intra te fant, veni ad me, quia

ax efttibi cum Deo. In tertia excitentur au-

lilium eft, juxta fponfi verbum, videat, quam

vigilem folicitamque effe oporteat fuper cu-

ditores ad exemplum cervorum & caprarum

imitandum: dum fagittis confoffz per dictam-

ftodia fui fepta undique fpinis, hinc inde acu-

num herbam vulneri medentur; fic ergo & illi

leos intendentibus. Nec enim vel leviffimam

con(iderando illud Davidis : Sagittae tuze ( id

fping füftinet pan&tionem floris teneritudo ?

Pf 106

(ed mox ut modice premitur, perforatur. Spie

eft,tribulationes hujus mundi) rranfeunt: vox

V. 19.

tohitrui tui (qua dices: Ite maledidtiinignem

na culpa eft, fpina poena eft, fpina falfus fras

ter, fpina vicinus elt malus.

O candens li-

eternum) in rora.. Videri poteft Drexel. ih

mnaf. patient. p. I« C. 4» $. 2.

lium, o tener dcelicatus flos, increduli & fub-

1. Cor. 2,

VIII. Ex occafione thematis: ANon fünt con-

verfores funt tecum, vide, quomodo caute

v. 9.

digne pa[fones. bujus temporis ad futuram gloriam,

ambules inter fpinas, Plenus eft mundus fpi-

ni$, Vetfíari in his, & minime Izdi. Divinz

qu& revelabitur in.mobis: Poteft oftendi utilitas

tribulationum, & probari cum S. Bernardo,

potentiz eft, non virtutis tuz, Sed confidite,

inquit, quiaego vici mundum., FEtfiigitur un-

quod paffiones hujus temporis non fint con-

digna. 1. d prateritam culpam , qua remitti-

dique tibi inrendi perfpicias tribulationum,

tanquam tribulorum aculeo , nonturbetur cor

tur. a. Zld prefentem confolationis gratiam, qu&

immittitur, juxta illud Davidis : Secumdum

tuum, neque formidet, íciens, quia tribulatie

PL 39.

v. 19.

amultitudinem. dolorusm meoruem in corde meo y . confo-

patientiam operatur, patientia probationem,

lationes tue letificarunt aniiam meam. Et S, Pauli

robatio fpem, fpes autem non confundit,

[4

Conf(dera lilia agri; quomodo inter fpinas vi-

Mlm- So

teftimonium : Repletus fum confolatione; füper-

abundo

audio in omui tribulatione noftra.

gent, & nitent. Si foenum, quod hodie eft,

Yib

cras in clibanum mittitur , Deus fic cuftodit,

3. 4dd futuram gl

L

oriam , qug nobis promittitur.

ua.de materi

a videri poteft Faber c. 4. in

quanto magis amicum & fponíam fuam cha-

Cot $

tiffimam : denique cuftodit Deus omnes dili-

v, 9.

feito SS. Simonis & Judx. — Item in auctario

them. 1. in fefto SS. Ínnocentum.

gentes fe, 2. Oftendi poteft, quomodo ge-

rere fe debeat animia inter fpinas tribulatioe

Lue. 6;

.. ]X. Ex occafione thematis « Virtus de illo exi-

v 19.

bat , & fanabat

ownes : Poteft oftendi, qualis

num conítituta, id quod idem Sandcus l. c.

egregie docet, fic pergens; 'Non mediocris

virtus exeat a

Chrifto ad debilitatem noftram

& impatientiam in adver(is fanandam. | Et 1.

profecto titulus virtutis inter pravos vivere

bonum, & inter malignantes innoceatig reti-

-quidem per oculos , quatenus providit noftras

tribulationes atque in bonum noftrum ordi-

nere candorem & morum lenitatem. Magis

autem (i his, qui oderunt pacem , pacificum

^

nat; imo & videt

, quomodo eas toleremus,

ut füo tempore przmiare poffit. .2. Per os

& amicum te exhibeas inimicis. Id plane fi-

militudinem datam de lilio, jure quodam pro-

fuum,

quatenus non toties ad patientiam incer

adveríaretinen

dám excitavit: precipue dum

prietatis fpecialirer vendicabit , quod ipfas

utique fpinas fe pungentes candore proprio

Tosn. 15. dixit: Si mundus vos odit, fcitote, quia rne

V. Ig»

priorem vobis odio habuit.

Et: Qui perdiderit

illuftrare & venuíftare non ceffat. Annon pro-

Marc. g.

inveniet eam. Et

inde lilium tibi videcur implere quodammo-

v. 35

animam fuam propter me,

iterum: Beati eflis, cum maledixerint v

obis

do perfe&tionem evangelii , qua orare jube-

Matth. 5

mur pro calumnianübus & períequentibus

V. lIe

' homiines, & perfecuti vos fuerint, & dixetint

t

omne malum adverfüm vos mentientes pro-

nos? Benefacere his, qui oderunt nos? Ergo

al

& tu fac fimiliter, & eritanima tua amica Dce

prter me: Gaudete,

& exultate, quoniam mer-

ces veftra copio(a eft in coelis. -

3. Per manus:

10ini, & laudabit te de te dicens: Quia ficut

endit, & tri-

lilium inter fpinas, (icamica mea inter filias.

Quatenus ipfe manum fuam ext

bulationem hanc aut ipfemet mifit, 4ut ab

XL Ex occa(íione thematis : Fa/ciculus tmyr- Cant. t.

vl« dile£us meus mibi: inter ubera mea commorabi- V« 12«

job. 19, aliis crea

ri permifit , quemadmodum Job in-

V, 81«

dicavit dicens :

Miferemini mei faltem vos

dur : dici

oteít, varias a variis cruculas col-

lo füfpen

Á

s in pe&ore circumferri, videlicet

amici mei, quia manus Domini tetigit me.

Hifpanicas, Turribianas, Ignatianas (id eft, ex

4. Per,SS. eulnera: Quatenus tam benevola

le&ica aüt janua cubiculi S. Ignatii fadtas)

& generofa e

orum receptione, & quotidiana

ne facit, ut nolimus .effe (ine

Udalricianas, verum fuo judicio optime fa-

reprzfentatio

cere, quia particulam de cruce Chrifti non ma«

vulnere , qua

ndo ipfam Dominum ac Re-

]th. !

s tam graviter

teriali, (ed fpirituali, id eft, tribulationibus pa-

"".

demptorem noítrum videmu

tienter & alacriter amore Dei toleratis in pe-

& multipliciter valneratum. j. Per fimbriam

cef'imenti , reducendo in mermoriam exicam

&ore íuo circumfcrunt , hanc enim omnes

effectus, quos a prioribus fperamus , ex-

felicem & gloriofu

m tribulationum, ut vel fic

Luc' :lb

ad eas fortitet tolerandas exci

temur. Quz

cellentiffimo modo in fíe contineres id;,

LA lg,

omnia füfius gpud. Fabrum c. 6. in feíto S.

quod per partes oftendi poteft. Et r. qui-

- Bartholomzi videri explicata poflunt.

dem, quod multo efficacius juvet, quam

Cant. 2,

X. Ex occa(ione thematis : Sicu lilium inter

hifpanica crux, contra tempefítatem illam

* 2« « fpinas, fic amica 1nea inier füias : Poteft homo

maxime terribilem extremi judic'ii,' patec'.ex

U

us z?ulüs CXL. Patienta.

—

743

!

| Hlo:pï;ï,äfcetæ*»te'&ïnio'äio: Hoc ngüm cru.

*$ t t

meam commemorationetm. 3. Propter con-

cis eritin coelo, cam Dorminus ad judicandum

formitatem cum San&is, qui prius illum ebi-

R

Va.deimit. venerit. Tunc omnes fervi crucis, qui fe cru-

berunt. 4. Propter fanitatem eorum, qui bene

]e

912 $. I- cifixo conformaverunt in vita, accedent ad

affecti funt diéto noftro amantiffimo Redem-

Chriftum Judicem cum mag»a fiducia.

2«

[

ptor, fcilicet propter animas purgantes libe-

Quod multo majorem virtutem habeat con-

randas. j. Propter fanitatem propriam , qua

tra febres aliosque morbos, quam S. Turribii,

tanto plus facienda eft,quando dignior eft ani-

.

"

- patet ex eo, quod ipía lignea crux agnita fuee

ma quam corpus. H«xc autem faniras tam ef-

rit olim per hoc , quod mulieri xgra impoti-

ficaciter & copiofe procuratur per hunc cali-

. ta ftatim eam a morbo curaverit ; quanto

cem, ut non

jam ficut de calice reali cancba:—-

magis hec virtus fpirituali cruci ad curan-

.quispiam :

)ï'

dos'animi morbos, ob quos potiffimum a

"

Quo tibi potarum plus eft in ventre falutum,

Chrifto fufcepta eít, conveniet ? 3. Quod

-Hoc minus e potis bifce falutis babes.

"

multo majorem vim habeat ad demones &

p

dici cum veritate queat, féd potius:

fpe&tra füganda, quam Ignatiana crux, patet

- Quo tibi potarum plus eft in mente

/älutumo ;

ex ecclefiz teftimonio canentis in officio S.

Hoc plus e potis bifce falutis -babes,

"

Crucis: Ecce crucem Domini, fugite partes

XV. Ex occafione thematis: Gloriamur«z*nïü

3

om. $

&dver(: Et iterum: per fignum crucis de ini-

d

tribulationibus , cientes quod tribulatio patientiam v

")

micis no(tris libera nos Deus nofter. 4. Quod

operatur, paiientia vero probationem , probatio wero

"

€tiam pro pefte advertenda aliisque malis ar-

fpem, [pes autem non confundit: dicatur, his ver-

7

cendis majorem vim habear, quam S. Udalri-

bis breve compendium contineri omnium do-

ci, & aliz fimiles cruces, vel ex i

j

pía totius

&rinarum ad patientiam pertinentium. — Et

generis humani liberatione ab univerfali &

I. quidem per primas duas partes fignificari

graviífima peccati originalis & actualis pe-

finem remotum (qui eít patientia) & pro-

1ie, fatis liquet. — Quz omnia facile amplíus

ximum (qui eft probatio) ob quos Deus im-

q

dilatari, & exemplis confirmari poffünt,

mittit tribulationes, quique adeo non levi-

Matth. 5,

XIl. Ex occafione thematis : Gaudete (

:

ter nos impellere debet ad eas magno & con-

j

v-xifio

exultate , quoniam merces ve[ira copiofa efl in cae-

ftanti animo tolerandas.

2. Per illa verba :t(aie

. lis: narrari poteft, quid Jacobo Patriarchze

le

Probatio vero [Dem : fignificatur medium ad

"

Gon s9. evenerit, dum antequam Rachele dilecta

easdem fortiter fuftinendas, (cilicet fpes pre-

v. '15.

ï. 260

potiretur; prius lippientem Liam in uxorem

In filentio &

mii, de qua dixit Propheta.

n

- affamere debuit ; Inferatur deinde, idem om-

Ípe erit fortitudo veflra. 3. Per ultima ver-

nibus evenire, dum nempe prius graiiam per

ba fignificatur fructus & complementum pa-

s

iultas lachrymas obtinendam & retinendam,

tientiz, fcilicet fecuritas, & perpetuitas pra-

atque adeo merito Liz comparabilem, nobis

mii-olim conferendi, de quo proin recte

deíponfare ; & tum demum in altera vita

.Apoftolus dixit: id, quod in prefenti ssomen- t. Cor, «;

pulcherrimam Rachelem, id eft, gloriam obti-

taneum e(t, & leve tribulationis noftrs , fupra v. 9:

nere debemus. Pergatur proin tam in tribu-

ä

modum, in [ublimitate , eternum . gloriz pondus

lationibus hujus vit , per comparationem

operatur in nobis. Qus omni

cum laboribus Jacobi explicandis, tum in pul-

u

a facile ex $8.

nt.

prioribus amplius probari poffi

chritudine & magnitudine gloriz , per com-

parationem cum Rachele depingenda: & con-

$£ XIVS -

cludatür, quanto equius nobis, ac Jacobo,

ALII MOTIV A.

Ó

ä

omnes anni in hac laboriofa & ;miíera vita

»

confumpti, videri debeant dies

Pau.ci , pre

uffus Fu—itAbraham-ïmx;ïölare filiam fuum, ï&yfïüom: |

amoris magnitudine.

L.þ I

cumque in cervicem ejus fuüfpenfüm 2o. poft,

Math.20, — XIlI. Ex occafione thematis : lPotejïis bi-

jam libraret acinacem, promptum in cedem Pent.$ ag;

"9. 21.

ere calicem quem ego bibiturus fum? "Poffant äf-ï

brachium, vox Angeli detinuit, ne tamen

ferri, & refütari excufationes, quibus aliqui

omnino illius propenía fruftratetur voluntas,

ä

- fe excuíant a calice bibendo, id e(t , tribula-

in jugulum arietis demi(it gladium , de quo

tionibus tolerandis. 1. Quia non meriti fünt

Gen. 22. 13. dicitur : Levavit. Zbrabam ocue

, (ant. f

tantas afflidtiones. 2. Quia exiftimant, fibi fo-

los fuos, viditque poft tergum aritem inter vepres ba-

.y, Ib

vrentem cornibus ,

' lis exhauriendum calicem. 3. Quia nimis for-

quem a[Jwmnens obtulit bolocauftum

tis vel amarus cis calix videtur. 4.Quia ni-

profilio. S. Zeno Veronenfis cam in horum

mis capax ; & fundo carere videtur. ;.Quia

con(fideratione verfaretur , dicebat hec dif^

propinatur ab ingrata perfona. Quz omnia

ficilia verba ferm. 1. de Abraham: JNec mu-

videri poffunt füfe diducta a Fabro conc. y.

tatus ef? vultus ejus, cum e[fet oittima commutas

ä

in fefto S. Jacobi.

ià: cum tanta lztitia arietem obtulit, cum

Joan. 18.

XIV. Ex occafione ejusdem thematis pof-

quanta obtulerat & filium.

N. Ils

Ín quibus hzé

funt motiva afferri , cur calicem tribulationis

poftrema mihi equidem difficultatem non qua-

libenter bibere debeamus. . Nempe r. pro-

lemcunque ingerunt: cum tanta lztitia arie«

pter offerentem, fcilicet Deum, quam rationem.

tem, cum quanta obtulerat & filium.

Nam

Euc.ar, Chriftusattulit dicens: Calicem, quem dedit

fi exacte rem perpendas, videtur dicere de-

w.1g. Inihi Pater, visut non bibam illum? 2. Pro-

buiffe, majore cum lztitia obtuliffe arietem,

pter memoriam Auguftiffimi Imperatoris ac

quam filium, in ariete enim fola pecudis ani-

Redemptoris noftri Chrifti: quam rationem

mula occumbebat, in lfaaco vita homie

iterum ipfíe indicavit dicens: Hoc facite ig

nis, & filii primo

geniti occidebat. Quid er-

K, P. Lohn. Iii, Man. Tàn. 4f

Xyyy?

9,

745

JBribliotbece : Manualis. Concionatorit -

aitS. Zenon,tam magnanimum fuiffeAbra-

Calvariz montis, quam inter glorias Thabo»

go

ham,ut zque gau

denter arietem ac filium ob-

Y

ris. Ut nobis documento effet, ei, qui fe Fi-

ta cum alacritate immolare

lium Dei, & filii illius naturalis emulatorem

tulerit,paratus tan

filium, quanta brutum animal ma&taret vidi-

gloriatur, przmenda ejusdem veftigia, expri-

mendos mores, ut fit idem inter füpplicia, qui

mam: dicam, poftquam Abrahg certum erat

demetere filio caput, eumque quod ad animi

inter delicias; inter pcenas; qui inter glorias;

eisdemque oculis amarum , & afperum fpe-

illius promptitudinem fpectat, jam obtrunca-

rat, pati cceperat, quantum maxime poterat :

&et, quibus fuave, & dulce fuit arbitratus. .

V. Fuit Elcana, ut factz habent literz, virfbidems -

Quid enim acerbius & intolerabilius homini

?

accidere poffit; quam ut fua ipfius vifcera la-

religiofus, ac devotus, duarum fimul uxorum

sl

maritus, quarum una Anna, Phenenna altera

niet? quam ut violentas manus pius pater

unico , eique optimo filio afferat, fanguinem-

vocabatur. Ex his Annam, quod virtus ejus,

& morum honefítas, & publici fuga mereban-

que ejus,qui dedit,vertat? Poftquam ergo hzc

animoAbrahz femel pertinaciter fententia ine

tu', impeníius amabac.. Improlis fancta hec

mulier,& fteriliserat,ut faecunda Phenenna,&

4

fcdit, neque explicare eam in opus potuir, in-

gens valentiffimi pe&toris fortitudo fuit; fum-

fru&u benedi&tionis cumulata. Sterilitatem

Annz permolef:e ferebat Elcana , quod eam

. maque con(tantia,quod ne. vultum quidem im-

mutavit, quando tantz gloriz fibiereptam de

occultius amaret.. Hoc ita conftituto adoria«

mur myfterium, quocum facer Textus hzc

manibus occafionem,fortemque proxima feli-

citatis fic permutatam vidit,ut pro líaaco arie-

memoraturus orditur narrationemn hiftoriz s

Pt vir umuus de Ramatbiam Sopbim, de monte

tem immolarie debucrit, cui fi conceffam fuit-

fec filium ma&tare,füummum pro Deo dolorem

Ephvaim, &? nomen sjus Elcana ; inquit primi li-

bri Regum primis ftatim verbis. |Origenes

, paftus,

fümmam fimul gloriam illius paffionis

tolerantia fibi conflaffet. .Et hoc eft

; quod $.

Adamantius notat loquendi formulam , qua

facer Scriptor ufus, non ait, fuit vir quidam;

"Zenon voluiffe videtur, cum ait : Cum tanta

letitia arietem obtulit, cum quanta obtulerat

fed, fuit virunus, Dicit potro, videri non fatis

attente fic dictum , aut fupervacaneum efle,

u

&filium.. Hinc etimate, quam gloriofam,

ac magnificum fit pro Deo pati.

quod religiofus hic Elcana, vir unus pronun-

irgo Gertru-

tiatur, poftquam duo non erant, nec adeo ne-

$ionusin .1I. Refert Blofius; quod cum v

Concavi dis commiferatione mota oraret pro quadam

ceffarium, ut ille vir unus diceretur. Sed ex-

anima

ploratiffimur eíl, nec apicem effe absque fa-

P

erfona, quam audierat impatienter cenque-

€, 10,

rentem , quo

d Deas gravamina fibi immitte-

L

cramento , nec fine myfterio literulam ali-

quam in literis facris, dic nobis; magne Ori-

ret faluti fuze mi

aus convenientia, refponde-

rit ei Dominus: Dices illi, pro qua oras; ut,

genes, quid occulti huic fententiz infit, qua,

tione vel mo-

Eleana Annz conjux vir umus pronuntiatur.

quia fine aliqua faltem tribula

leftia regnum obtineri non pot

eft, eligat, at-

Placet;inguit Origenes: vox ex me illud acci-

ite. Vide, fi hoc pertinet ad laudem jufti,

que indicet,quznam gravamíina fibi utilia pu-

tet, & cum hzc ipfi evenerint, fervec patien-

quod dicitur de eo. .Erat vir ugus. . Nos, qui

adhuc peccatores fumus, non poflumus hunc

tiam. In quibus verbis Domini Gertrudis in-

tellexit, periculofiffimum genus impatientiee,

titulum laudis acquirere , quia unusquisque

noftrum non eft unus, fed eft multi. Intuere

quando homo perverfe ac fuperbe eligere vult,

quz ferat, dicens faluti fuz minus congruere;

autem alicujus v3ltum nuncirati,nuünciterum

triftis, paulo poftrurfum gaudenus, & iterum

Ms

feque non poffe füftinere ea gravamina, qua

/,.

fibi a Deo immittuntur.

türbati, & rurfum lenis, hecille. Non absque

1.1. p

myfterio Elcana vir unns dicitur, qui fanctus

T»or, dil

IIl In vita S. Perpetuz legitur, quód San-

0.

&« quzdam cum impatientia martyrium una

& iuftus erat, eoque a peccatotribus diítabat,

qui multiplices funt ; . fufceperat Elcana ex

cum Sodalibus fais fübire defiderans, aratiam

5

a Deo obtinuerit octavo menfe znticipandi

Phenenna liberos, ex pientiffima Anna nullos

habebat. Poterat horum alterum illi immo-

[

partum, idque cum perfe&a nat prolis falu-

te ; Acciderit autem,quod dum acerbiffimos,

dicam parere triftitiam , alterum abundans

gaudium. Qualis vero Elcana, foecunditatem

quos inter parturiendum patiebatur dOlOres,

fupra modum lachrymaretur,perfecutoris mi-

Phenennz inter, & (terilitatem Annz fuit?

Forte an elatus ex liberis iftius, aut defpera-

niítri eam interrogarint,qua ratione acerbiffi-

ma martyrii torinenta, quz pro fequeuti die

bundus ex fterilitate hujus? Non fane. . Fuit

przparabantur, paffara effet?

Quibus fapiens

vir unus in utroque fortunz ftatu, eademque

mulier refpondit inquiens : Naturg debitas

fronte excepit alterius fterilitatem, foecundi-

tatem alterius, neque ob illam animo lapíüs,

poenas naturali tantum virtute xgre fuftineo;

*

qua autem quantumvit

s immania pietatis cau-

neque ob hanc elatus, habet hoc juftus, &

habere debet, quisquis Deo Patre gloriatur,ut

(a fabire cogar, divina gratia füperabit.

Minfd

NyftSabo- — IV Hic ef Filius meus,dicebar illi Pater &tere

fit perpetuo unus idemque, neque varius, aut

943,

tho poft 1.nus, cum in cacumine gloriofi montis Thabor

multiplex, ut funt miferi peccatores, qui pro

Dom.Qua illuftres gloriz fuz fplendores,caris fervis fuis

ftatu rerum, in quibus verfantur, vel nimium

!]

disg. $- 5- f (tivus oflentabat, qui in probrofo Calvariz

prafidunt inter felicitates, vel plus fatis im-

monte Patrem fuüum illum agnofcebat, & por-

patientes fünt inter adverfa.

Paulus obfervabat le- Ibide;ä:.-

fo appellabat, dicens : Pater in manus tuas com-

VI. Quam accurate

mendo [piritum meum ; Luc. 23. V. 46. Non mi-

ges filiorum Dei, quando Philippenfibus fcri

nus feFilium illius oítendit in mediis probris

bens, ajebat c. 4. V. 12« Scio buiiliari , fcio (5

)

abun»

Tüulus . €XL — Patientia. —

Je

245

Vl.

o übundare (ubz'äiæ & in omnibus inftitutus fam) &

füdoribus, & culturz agricolæ per frudum

fatiari ($. efarire , & abundare , & penuriam pati.

l

Sed qualis in ftatibus tam diver(íi Do&tor gen-

abundanter illatum correfponderit; Eodem

N

prorfus modo, fí homo per injurias contem-

tium períeverabat? Refpondet Theophila-

ptus, & nonnunquam percuffionibus ad livo«

y

x

&us: Neque ob hanc laxabatur, neque ob

remexceptus, in honore & exiítimatione dif-

idopiam comprimebatur. Non illum rerum

copia extollebat, non inópia dejiciebat, non

famatus,fannis & derifionibus expofitus, con-

»|

feftim irafcatur;ac in vindi&tam, odium, & ini-

Til

illum penuria triftem, non affluentia arrogan-

micitias prorumpat, peffimum vobis licebit

l

tem, non efuries pufillanimem reddebar.

de illo formare conceptum; At vero fi pa-

fbidem,

-"VÍL. Invitabat olim fpoafa Aquilonem, &

Auü(trum.ut fuo fpiritu odoriferos floresamce.

tiens fuerit, fi diffimulaverit, tacuerit; bonum

!)

pro malo réddiderit, tunc talem verum vir-

E

ni horti fai blande afflarent, fic inqüiens: Sur-

ge zdquilo, && veni Zufler, perfla bortum meum, &$

tutis fpecimen edidiffe libere afferetis ,

quia

doctrina viri per patientiam noíciturs Et

ideo

füuent aromata ilius, Cant.4. v.16. S. Juftus Or-

gelitanus preffit ín hac verborum formula,

talis per agrum illum fignificatur, id quod die

vinum femen ex uno grano in centuplicatum

*« (5"quo facra fponfa, quanquam duos fimul ven-

i

&

fru&um excrevit: Quod autem in ierram bonam,,

la

'tos compellaret, non; perflate tamen; fed perfla

bi funt, qui corde bono ( optimo audisntes, verbum

C

dixit.. Sed quomodo duobus ventis,.quorum

a

vetineniy & fru?tzqn ufferunt in patfm;fa.

funt tam diveríz, & adverfe conditiones,

C

tanquam uni loquitur? Aufter nimirum, ut

4Equitas,

X Athletas-vid

l

€ft Autor Ariftoteles in Problem. feét. 4. blan-

emus, quibus virium cura Seneca c.a,

düs, ferenus, füavis eft; Aquilo e contra ri-

eít, cum fortifimi

$ quibusque confligete, & de provid.

gidus, durus, afper, Secundum hzc, qui fa-

exigere ab bis, per quos certamini preparane

€tum, quod cum duo effent venti, & venti tam

y

tur, ut totis contra ipfos viribus utantur $Cs

contrarii,tamen velut uni loqueretur,dixerit:

di fe, venari

que patiuntur, & (i non inveniunt

PPerfla bortum meum? | Re(pondet juftus juíte in

)

fingulos pares, pluribus fimul objiciuntur:

d

rem przeíentem: Qooniam in duobus unus

marcet enim fine adverfo virtus, tunc autem

advertitur, non ait, perflate, féd perfla; tan-

apparet quanta fit, quantum valeat, polleat-

Ll

quam dixiffet : Quod fponía uno duorum tam

que, cum;quid poffit, patientiaoftendit. Non

-. adverforum ventorum a fpirítu perflari horti

la

vides, quanto aliter patres, aliter matres, iri-

fui aromata petiit, ea caufa eit, quoniam in

dulgeant? illi excitari liberos ad ftudia ju-

. duobus unus advertitur, & ventus uterque

Z

It

bent obéunda mature, feriatis quoque diebus

unuseft. Seu Aquilonis füror

"

nia mifcens,

non patiuntur effe otiofos , & füdorem illis,

tentationes, tribulationes, per

tecutiones mo-

& interdum lachrymas excutiunt; At matres

, Veat, & erumnas excitet, feu blandus Zephy-

foverein (inu,continere inumbra volunt,nun-

rus confolationum, quietis. fclicitatis afpiret,

quam fiere, nunquam triftri, nunquam labo-

uterque illi unus flatus eít, necenim emarcént

rare. Patrium habet Deus adveríuüs bonos

ejus fiores quamquam Aquilo furat: nec eva-

viros animum, & illos fortiter amat,

& ope-

- miti fiunt, vel (i fuavis Autter blande afpiret.

ribus, inquit, laboribus,

ac damnis exa

Quoniam in duobus unus advertitur , juftus

tur, ut verum colligant robur.

giten-ï

enim Dei filius,& fervus eft,f(emper unus,con-

XI. Pono primam omnium innocenïti:im,s. Bern. ía

. flanti inter omnia vultu, & fronte.

RBellovac.

& (i huic jungere continentiam quivero , di. fer. 7o. in

VHI. Improvidus miles eít, inquit Bellova-

vitem me putabo in poffeffione liliorum. Rex Canz.

l. 1. fpec. cen(is, qui fe forten

e

iin pacegloriatur; Nemo

g

mor. dift,

fum autem, fi tertiam his adjungere potero,

$9.

quippe quantum proficit, nifi inter adver(a

patientiam. Etquidem poffunt tufficere ille,

cognofícit. Unde id vitis Patrum Ícquens do-

fed quia & deficere intentationibus poffünt,

&rina legitur: Hxc eft magna virtus, quando

fiquidem tentatio eft vita hominis füper tet-

in infirmitatibus toleraniia fuerit.& oratiarum

actio mittitur ad Deum, Si admittimus ocu-

ram, opus profe&to patientia e(t, qu

uafi (ic catrix quedam & cuftos. -

D utriqug

los, graviter non feramus, extollentiz enim

XILIn paradifüm terreftrem,qui coeleftis vi S.Bernard,

inftrumentum amilimus,fed interioribus ocu-

ridarii reprefentativus erat, nemo inDtrare po- to 2. ferm;

lis gloriam Domidi fpeculemur. Surdi fad&ti

66- al't. [..

terat, nifi prius per flammeum Cherubini gla-

e

L

L

j

fümus? Non contriftemur, quia auditum va-

dium pertranfiret,id quod ex menteS liernar-

num amifimus. Manus no(trz ex aliqua paf-

dini denotabat, quod coelum non recipit nifi

fione debilitatz fünt? Sed interiores páratas

probatum, id eft, nifi tranfeat per lammeum

habearnus adveríus inimici tentationes. Infir-

gladium atque verfatilem,qui Genefeos 3. po-

mitas toturn corpus no(trum tenet? fed no-

fitus eft ad cuftodiendum lignum vitz; fed hoc

— ftro interiori homini fanitas creícit.

nullus facere poteft, nifi qui patientiam habet

Manfidife, LIX. Quanto quis qualitatem agri alicujus

in fua tribulatione. Gladius quippe flammeus

: /91 np 3.

explorare cupit, an fcilicet fterilis fit an fer-

atque veríatilis tribulatio eft affligens, & cru-

tilis,communiter illum ligone,vel aratro pro-

cians animam, & corpus. Exemplum patet in-

d

fciffum, ac foetido fterquilinio contectum, de-

uriticoquod interrram projicicur,& fepelitur,

inceps feminat, videtque qualem fequenti an.

quod moritur in hyeme, congclatur grandi-

no fru&um producat; (i enim urticas, folia,

ne, & pluvia maceratur, hominibus & befliis

fbidf;"-'

ftirpes , fruteta' proferat, mox agtum illum

conculcandum exponitur, & depafcendum s

maledictum & peffimum elfe dicit. " Sicut e

In zftate calore ficcatur, verberarur flagel-

contra optimum pronunciabit; (i laboribus;

lis, & de palea excutitur, & conteritur inter

Xyyya

molas,

l

P,-Nï-

[:

746

Wiibliotbece Mamfalis Concionatorie

[u

molas, & poft alias ejus vexationes in clibano

firmando m&allo,qüantum tundendo viriüm

)

adhiberet, ne validiore ictu excuffum artem

decoquitur, & in his omnibus virtutem füam

j

femper retinet, & vigorem, ideo in fine in ci-

eludat : qu& in hac noftra imbecillitate natu-

ql

r& tanta effe poteft animi firmitas, ut morbis

bum.ante Regem honorifice portatur. Síc

f

etiam vir patiens in tribulationibus perfeves

veluti malleatoribus, corpus objiciam immoe

Y

tum, animumque przftet , nulla vidtum que«

rans,przfentabitur coram zterno

*

Regg Deo;

ql

fcilicec gloriofo.

rela? Nimirum idem;qui affligit;allevat Deus,

r

& quos durius fingit, validius firmat. — Ipfe

"Manüdif. XIIL. Quodnam in eo latuiffe putas my-

ondam no&urnis doloribus victus, cum le«

fterium, quod S. Petrus egreffurus a carcere

z

/

L]

* 0. ?.

Herodis in mundum, ad convertendos, popue

viffimo gemi

tu [inducias impetraffet ad fom-

los, ab Angelo juffus fuerit fe calceare maxi-

num, mane ubi evigilavit, poftulati posnitens,

ï

me, cum Chriítus apud S. Matthaeum c. 10.

auditumque fe dolens, a Deo egregie vapu-

$uie

contrarium przceperit, ne fcilicet Apoftoli

laffe , ac colapho cefum fuiffe , profeffus efts

fui calceos in pedibus haberent, neque cal-

quod patientiz per ea cruciamenta operans

q&fm- GK' ]

di materiam fibi fübtraxiffet.

s

l7

ceamenta ? Refponderi quidem poffet, nequa-

d

quam conveniffe, ut calcei S. Petri apud He-

XVI. Apud Plinium hanc experientiam

er?Plin.rl.zg at (

fcriptam reperio, quod flammz, quz ex mon- c. 106..

:

brzos , vel multo minus apud impium ac fa-

crilegum illam Regem permanerenr, fiquie

te, qui chimzra dicitur, erumpunit, folo com-

dem coram illis in omnibus fzculis futuris

efcantur fceno ; ex vero, que ex monte He-

omties.& finguli, etiam formidabiles totius

cla in Islandia ex(urgunt, fola extinguantur

ftuppas unde fequens validum formari argue.

mundi Monarchz, fe in fignum fubjeGionis

profternere debebant, iisque cum reverentía

mentum poffe exiftimo, videlicet, i admirabie

les hosce effc&tus operatur natura, multo ma-

devotiffima ofcula imprimere; Veruntamen

mclius ad noftrum propofitum in fenfu mo-

gis idem concedendur erit gratiz, quod ní-

.Antonius de Padua, S.Petrum

mirum per zquanimitatem ; & invictam pa-

rali refpondet S

tientiam, aliorum iracundia excitatum incen-

ab Angelo juffu

m fuiffe, ut calceis fe indue-

ret,ne in via al

apide lderentur pedes; cal-

dium poffit extinguere. , Quas enim & quan-

e

tas faroris fui lammas infernus in Jobi perni-

&ei autem hi pati

entiam denotant, quz eft ne-

ceffaria in adveríis hujus mundi, quia cum in

ciem non evomuit? . Et tamea nulla inopia;

fames, morbus, cruciatus, liberorum necess

hac vita,quamdiu fumus viatores,dum fümus

án corpore, peregrinamur, ne ad quemlibet

amicis, inimicis, uxore, & fervis irruentibus,

m, allida-

nulla demum humzanz miferiz fuit erumna;

gr

effum impingamus ad offendiculu

anusque a

d lapidem pedem noftrum, hanc no-

quz non fit in ejus corpore exhaufta. . Quos

bis neceffa

nam vero modo, ut D. Chryfoftomus notat,

riam patientiz virtutem fübrnini-

ftravit. Hac autem offendicula B. Laurentius

magnum hoc patientiz fpeculum ingens hoc

uftinianus his verbis innuit : Peregrinanti ho-

incendium extinxit, & compeícuit? Clarus

mini in hac valle miferiz multaoccurrunt ad-

hic & infignis victor impetum omnem . mira

virtute fuüftinuit; fola patientia fuit foenum,

verías aliqua ex innata infirmitate, aliqua ex

3

inolita confüetudine: quadam ex juftitia di-

& ftuppa,

A

quz ingentem illam flammam

: fine

vina, nonnulla vero ex malorum hominum

ulla fui lzfione füppreffit. -

$, & lzda-

XVIL. Cum Philiftei arcam

Y

Domini in præ-VManü difei

malignitate ; [deo ne offendamu

f

lio curh Ifraelitis habito, in predam acce

)

P

mus pedem , myfítico hoc calcvco

$

pgbis opus

fent, Deus illos punire volens. preter immif-

xi(- 17. nf p

T

erat.

Bs

N

fam inter illos ingentem murium multitudi-

tonclsy

Necüta:.'

nem,eosdem pariter in fecretioribus corporis

nl «

XIV. In Genefi de Ifaac legitur, quod Jacob

partibus per poenofam valde & fcetidam infir-

EY

Y

filio fuo dixerit: Z4ccede ad me€9 da nibi ofculum

mitatem caftigavit ; quod flagellum a fe remo-

Bianfi difc,

Hoc tamen paternz diledtionis fignum

"

vere (atagentes, Satrapas fuos confüluerunt

in cum n

.

on contulit, nifi poftquam manuum

de adhibendo remedio, a quibus fuere perfuae

fuarum contactu, quis fit , exploraviffet, id

