fi,ut mures aliasque effigies aureas funderent,

iisque Deo Ifrael oblatis, arcam foederis He-

uod Hugo Cardinalis confiderans ait: Poft

ta&tum demum fit ofculum, id e(t, poít pa-

breis denuo reftituerent;quo adimpletoSatra-

M.

tientiam flagellorum.

parum confilio; protinus inter illos omne fla-

i' $ V

Uuilitas.

gellum ceffavit; omnia autem hec in figura

contingebantillis ; (iquidem Deus per hzc nos

erudire voluit, ut flagella ferrea & chalybea,

16. XV- De

viro illo Apoftolico Joanne. de

j Rho

Avila, qui fuüperior

i faeculo facrum in Hifpa-

quibus caftigamur, & cedimur, pér veram,

Wn. 3.

P. Rho refert fequentia :

virtuofam, & voluntariam patientiam, aurea

niis fuit oraculum,;

Hujus tantz in ho

minibus patientiz vim

redderemus , tunc enim futurum fore, ut a

flagellis liberemur eeternis., efficiamurque ex

omnem, atque ortum

, przclara ufüs imagi-

L

ne, fuis olim difcipulis Avila explicabat. Vi

Philiftzis Ifraelitz, id eft, videntes Deum

XVII. Si Principi alicui integram deberesIpbid, n. 4

desne fabros ferrarios, ut candentis ferri maf-

fam validis i&tibus tundant, & qualibet in-

auri millionem, quz füumma quzdam eft, cu-

Unde tanta metallo ferendi

jus folutio tibi, utpote vito pauperi & egeno,

duant figura?

conftantia? Refiliret profe

&o, nifi grandi for-

effet omnino impoffibilis, nunquid magnam

NT

tundit, ac fingit,

tibi cenferes fieri gratiam,fi idemPrinceps cre«

lt di

cipe prehenfum , idem qui

fab ictu valide eontineret faber, tantumquse

ditor tuus fuum tibi panderet mrarium, ut ac-

ceptis

M

47

- Tüuus CXI. Patiehtia.-,

47

eeptis exinde thefauris fuis poffes illi Tatisfa-

mundi partibus auri venze reperiantur? S. Bo»

q

cere ? litique pratiam illam omnino velut

naventurZ hac de re ita ícribit : Prudens fa-

l

immeníam ubique depredicares. Simile ve-

cit folvere omnia debita fua de his, quz ni-

l]

ro quid fit in prefenti, nam patientia ingens

hil videntur valere , ícilicec de malis pcenze,

I

quoddam Dei donum eít, maximusque the-

qu£ fuftinet, ut Deus remittat (ibi debirum

faurus ; hec enim moneta quzdam eft tanti

culpe, & folvendo nihil expendit de fuo,

$)

valoris atque pretii , ut per illam füummam

imo de his , qu& accepit ab iritio ,. ficut de

i

quantumvis grofífiffimam peccatorum . tuo-

opprobriis & conturneliis, folvit quzcunque,

a

rum diluere poífis ; Cogita igitur , quod ,

l

& quidquid debet Deo; & cum alienis fe

quando Deus aliquas tibi adverfitates ,. aut

retinendo , Ícit acquirere gratiam in praefen-

Y

finiftros eventus immittit, ipfe tunc xrarium

ti, & gloriam in futuro ; & ideo dicitur : zlb

-

de

fuum tibi ad folutionem debitorüm tuorum

"

Y

aquilone aurum. Venit y-

faciendam aperiat.

tribulatione.

"quod« pagiens acqqirit in

Penue-

:j

ls

XIX. Dixit aliquaudo S. Birgitte, beata

Dignitas,

:

quin. dif;

Agnes, Martyr: Veni, filia, & impone tibi

XXIHL Inh

onorem quidet Prop

hetæ'/ïie- S, B;rn. *

ert, 7.

LÀ

"ls 4

íi» &2.

coronam factam ex feptem lapidibus pretio-

gii in libris Regum dicicur

[2

Sedens in catbedra ic:tm. 7.

PC 10f

fis.

Primus lapis eft jafpis, quem tibi im

Q

Japientif/imus s Ex tamen ex altera parie jumen- fuper Pfal,

;

le

fuit contumeliofus ille, qui tibi dixit: ne

ci-

turm fe appellat, inquiens: Ut jumentum fatius Q*l habi-

Ll

re fe , quo fpiritu loquereris ; utiliusque tibi

Jum apudie, Qu duo, fcilicet fapientia, & ^*

effe, fi morte aliarum mulierum fila duceres,

jumentum , cui ignorantia & ftoliditas attri«

quam de fcripturis difputares.

Secundus

buitur, inter fe contraria effe videntur: Et

le

lapis eft faphirus, ab illo tibi impofitus, qui

tam S. Bernardus utrumque inter fe conciliat

coram tibi faventia verba dicebat, a tergo

inguiens: Puto, imo non puto, fed fcio fimie

vero detrahebat. Tertius fimaragdus, quem

litudinem aliquam jumentorum homini come

appofuit ille , qui falfa tibi impofuit , dixit-

mendari. fed planenon eam. quz in non intel-

que, te protuliffe ea, quz nec cogitaras, nec

ligendo, & infipientiz, fed (apíentis imitatio-

dixeras. Quartus eft margarita, quam tibi

ne conüftat. Neque enim fuccenfentis fimie

impofuit ille , qui te prefente amicum Dei

liter, fed ne plangentis quidem videretur vox

vituperavit , ex cujus vituperio plus turba-

fi dixiffet: flomo cum íüb onere Dei eífer,

baris, quam de tuo. Quintus eft tobazius,

noa recalcitravit , ut jumentum fa&us eft

ab illo tibi impofitus , qui amara tibi loque-

apud eum &c. ut jümentum efto. minime ta-

batur, cui econtra benedixi(ti. Sextus eft

men jumentum , patienter quidem fuftinens

ä

adamas, ab illo tibi appofitus, qui corpovrale

onus, fed honorem intelligens. At vero quis.

damnum tibi intulit , quod patienter tulifti,

pam efthonorille , dequos. Doctorloquitur?

nec eum dehoneftare voluifti. | Septimus eft

Iile nimirum, quem Apoftolus indicat, dum

carbunculus, hujus occafionem dedit tibi il-

(üadens inquit : , C'ierificate , &* portate Deum in

le, qui filium tuum Carolum vita fanctum

corpore veéflro. Etenim inter omaia animalia

falío denuntiavit, quod , committens Deo

nullum a filio Dei magis honoratum fuit ,

volunràtem tuam, tulifti patienter. Con-

quam jumentutm, hoc enim in nativitate füa

ftans efto, filia, & cum tuz coronz alii prz-

juxta przfepe poficum habere voluit, ut halitu

NU

terea lapides de(int, pro illa amplianda fan-

(uo ejus calefaceret corpuículum ; Similirer

€&os imitare,

inltriumpho palmarum afinum elegit, cui in-

l?u Id

faQti fünt.

qui ex probatione illuftriores

fideret, non s&quum : Sedens fuper ajnam , id-

Bleüus tn — XX. S. Mechti

ldi Chriftus dixit : qui gra«

que ob illam praccipuam caufam , quia afinus

concav. vamer aliquod , vel dolorem etiam permo-

padentiz typus eft ; Deus enim in animalibus

m

nima €- dicum tali intentione przfert, ut proponat

hac virtute doratis, libenter quiefcit.

T0

. XXIV. Bonum etiam, qui cxce vivunt, Tertull,

pro amore & laude nominis mei, libenter

majorem dolorem, vel laborem füftinere , fi

fam virtutis appellatione honorant; Dhilo. de patient,

id mihi placeret, is quantumcunque aridum

fophi quidem, qui alicujus fapientig animalia

& peccatorum rubigine obdu&tum cor ha-

reputantur, tantum illi fübfignant, ut cum in«

ter feíe variis fectarum libidinibus & fenten-

beat, in ipía hora revirefcit, & gratiz mez

eapax efhcitur.

i

tiarum zmulationibus difcordent, folius ta-

AG. Ap.

XXI. Memoranda hoc loco e

ft porta illa

men patientiz in cofuni memores, huic uni

L2.v. 10, ferrea, qua ad urbem Hierofolymitanam du-

ftudiorum fuorum comiferint pacem.

cebat, quz Angelo & S. Petro ultro aperta eít,

.XXV. David a Saule ad mortem quzfi- Manf dife;

quando ruptis & folutis catenis e carcere egre-

tus poterat in fp

elunca Odolla ad fui defen. 6. n. 4

. diebatur: S. Pettus autem «o in loco homi-

fionem injuftz Saulis perfecutioni ponere ter-

nempatientem tunc przfigurabat , qui folutis

minum , per unicum íolum lancez ictum

. vinculis, quz eum in hujus corporis carcere

cordi Saulis impactum , fimulque diadema

vin&dum tenent, cecleftem Hierofolymam

regium a Regis vertice füblatum capiti fuo

portis ultro apertis ingreditur ; venerunt ad

imponere ; veruntamen per heroicam pa-

'portam ferream, quz ducit ad civitatem, quae

tientiam , non folüm appettum . vindicati-

d

ultto aperta efteis. Ubi S. Berpardus ait : Porta

vurn interius exftimulantem devicit; verum

cceli humilis patientia, qua eft porta ferrea;

infuper omnibus fe oppofuit , quos fecum

ducens ad civitatem.

habebat, militibus , ,qui omni cum conatu

S. Bonav,

in dizt.

XXIl. Apud Jobum dicitur : 4b aquilene

eum adigere conabantur, ut manu ferro

fal. cit, 7.

aurum venit At vero fcire percuperem , cur

appofita íe & illos per mortem Saulis

; qua

?.

ac imminentibus plcriï:ulisf eximeret

potius in gclidoxfeptentrrione ; quam ab liis

omnia.

.

748

sDibliotbere Manualis Concionatorie

K

i

omnia cum impius Rex intellexiffet, tantz pa«

XXX,. S. Gregorius magnopere celebrat Maufi dies

.tientit , & manfüetudinis actum adimiratus;

t

fa&um illud. Davidis, quando fe a Michol 14 n 4*

Davidem filii titulo honoravit, atqueamare conjuge füa per adeo vituperofum ludibrium

(

q1

flens , illiusque fan&titatem in confpeQu patientiffime audivit contemni , eo quod fal-

omnium deprzdicans, in hzc verba prorupit:

taffet coram arca Domini; Ita enim S. hie

f

Pontifex loquitur : Quid de ejus fa&tis ab aliis

INunc (cio ,. quia certiffime regnaturus fis!,. & babi-

turut in manu tua regnum Ifrae, . Et quidem ar- fentiatur, igaoro;5 Ego David plus faltantem

f

gumentumi, quod formabat, infallibile erat; ftupeo , quam pugnantem. Quz fententia

intelligebat namque ,. quod tot virtuofos pa- prima facie paradoxa effe videtur, an nod

tientiz actus exercendo , colligebat in finu ' enim S. Gregorius memoria fua tener illana

atientiz lapides pretiofos.

contra Goliath reportatam a Davide vi&to-

Idem dif. — XXVI. Dixit olim Deus ad Moyfen: Con- riam? An oblitus eft tot ftragum; quas inter

4.T.7. — flitui te Deum Pbaraonis. At vero quanam pr

z. Philifthzos armis fuüisad immortalem gloriam

*

cipue in re feobftinati hujus Regis Deum €

ffe paravit? An illa memoriam ig(ius effugiunt

monítravit? Scio quidem, quo

d hanc divinzg facinora, quibus generofitatem fuam omn/s-

omnipotentiz delegationem

füper creaturis busretro fzculis probavit? Quam habent mo«

dum . h o em ^ —l 0 - epe w - —5

oftenderit, elementa v.

120

bedire faciendo, dici faltus proportionem, cuin mortificatione.

í

transmutando aquas in

anguinem , coclum przdidtorum facinorum patienter tolerata ?

. grandinibus, turbinibus, fülminibus armando;

Veruntamen caufam afferti Pontificii ex ejus

—

- Neruntamen Pharaoin propria perfonaabom- velim ore aufcultetis; Dicitigitur: Pugnan-

nibus illis dccem plagisexemptus fuit. Verun- . do quippe boftes fubdidit, faltando autem &

A SDIAPSS ER EU E PAPSEONATCRO UOH IN

tamen dubiurn hoc facile folvitur, dicendo, patiendo infultus, femetipfum vicit. B. Lau-

quod Moyfes Dei patientiam eemula

ri volens, rentius Juftinianus de viro patiente ait: Vin«-

patientiam & ipfe diuturnám cum.

Pharaone' cit feipfum, quod genus vincendi rariffimum,

habuerit, exípectando eum ad poenitentiam. &

nobiliffimum eft; Melior e/], inquit fcriptue

Unde Olea(terait: Expende quzío, quanta fit. ra, vir patiens viro forti , &? qui dominatur anima

dignitas fandti Moy

fis, quem Deus fic evexic, fue, expugnatore urbium ; Innutmerabiles funt,

d itm $:

àt Deum Pharaonis conftituerit, & fimilitzr,

qui populos, qui urbes in poteítate habue-

M Don. 26

quanta fit mi(ericordia ejus, ut non illum fta-

runt, paucillimi, qui fe.

hv»abe(t/:' , qu

od Nyf. $.$. .| p Pa

tim occideret , fcd patientia

*

XXXl. Magnum myfterium

[

lerit, & monuerit.

y þqua(ï Dei, tu--

Chriftus, antequam in crucem penetrare

t fer.4. pof

2. Danm.

:

&.Ambrof. X XVII. S. Ambro(ius Moyfen aSpiritu fan-

permifit, ut fibi albz veftis irriforio amictu

quads.

1.2. deof- Go commendatum, velut virumtotiusgeneris Herodes illuderet. Quare concefífit, ut ve-

ä

fifz. €.7.

humani manfuetiffimum ( Erat Moyfes vir ii- ftimentum illi album injicerent? 'lit fignifi-

A

caret id, quod dicere coepirpus. Plutarchus

tiffimus füper omnes boines ) admirans ait: Quan-

ta a populo illat

L

as Moyfes ab(orbebat contu-

problem. 46. ait: Eos, qui Romz magiflra-

melias, cum mi

tifermone poft injurias ape tuin petebant, candida vefte indutos fuiffe,

Chriftus er-

pellabat,

quomodo confolabaturinlaboribus, atque ex illa dictos candidatos.

oraculis

deliniebat, fovebat oneribus? me- go priusquam crucis copiam na&tus eft, cane

rito zftimatus & füper homines, ut 1& vultui

dide veftiit, ut ignificaret, füz fe crucis fuiffe

us non poflent intendere.

ambitiofum, res nimirum, tam przítans, ac

ej

"ferio admo-

8. Z:no

XXVIIL Diu ante illum Jofeph Patriarcha. divina, qualis eft pro Deo pati,

ferm, de

divinam zmulatus füerat patientiam, dequo . Cum expeti , & ardentiffime prenfari deber.

patienatia,

proinde $. Zeno ita fcribit : Jofeph patiensin- Faxit Deus, ut tantum bonum , felicitatem-

;pa quetam fublimem obtineamus , ut zquani-

venitur e pafcuo, cum a fratribus capitur

tiens, cum in puteum demittitur; patiens,du m

iter tolerantes prefentes erumnas, per"vgf-

-

racum hafta diflrahitur ; patiens in carcere ; in ni

amus ad lauream glorig fucurg. .

Idem $, '2'3"»

regno patientior,

patientiffimus, defideratos

XXXII. Magdalena Chriftum frequenter,

& ubijactantiafenon ac tam familia

riter attre&tavit, ut ipfe, cum ftr 6 peft

cum fratres agnofceret ,

4

OW-'

oteftcontinere, pofitu

sin honore contipuit, eam adveríus Pharifzi murmura defenfaret ,

A

quadr,

uama(íüo diceret: Ex que intravi, non ce[Javit ofculari pe-

Cocleftis profe&o eft ipfa patientiaq

ftatuy non zrumna, non felicitas, non affectus

des meo$ ; Luc.7. v.4y. Et Lucas ipfe6. v. 19.

otuit commovere.

À

ait: Omnis turba querabat eum tangere, tangique-

$.Gregor. XXIX. Minor eft viGtoria, urb

esexpugna. ab omnibus promiícue Chriftus patiebatur. -

majusautem Revixit, camque Magdalena rem in priftine

Bellov2&. re quiaextra funt,qui vincuntur;

] t. dift,

e(t, quod per patientiam vincitur.qu

iaipfeafe ítatu veríari arbitrata pro nupero more liba-

$d

(cripfe- re pedes ejus vellet, audivit: JNoJj me tangere ;

animus füperatur ; Uinde Brachmanni

runt Alexandro, quod pugnabatcontraboftes Joan. 20.

v..17. qui tamen Thomz manibus

LJ

palpari permi(t, inquiens

L]

dufer digitum

Wtm

exteriores,quos vincebat,utnutriret hoftes in-

IY

Vbb.

teriores, a quibus vincebatur, qu

os dicebant zuum buc , &2 affer manum tuam.

Ibid, v. 27.

G

Aritoteles Quzílio nunc eft, cur fe antea tangi paf-

animifuiimpetus, & cupiditates.

contra Alexandrum, cum nollet cuidam ira» fim ab omnibus permifit ,

.poft refarre&tio-

füam Magdalenam a füo

cundiam remittere, probavitei, quodnobilio- nem vero etiam'

rem triumphum acquireret,

vincendo feipfum, atta&tu prohibuit, & Thom tamen ad pal«

& (ibi fübjecerat. pandum obtulic ?

Qui hoc jam Magdale-

quam.in eo, quod vicerat,

totum mundum ; quod (ife. vel animum fuum

na demeruit ? quo fe facinore attaminavit,

ufj t;a&ari ab illft (acrum Corpus fuum Ch

ri-

us

mon vinceret, gon erat victor, íed viQus.

m

N

w

- "fiwus CXL Panhas

Dtat

749

Manf

j

01

0.4

[

ftas noluerit? voluit (&ne—dubïo Dominus indi-

s'ocem jitamï; Uride vocem fuath dedit? E cælo

care, quantum diftet corpus, dolores, crucia-

crucis, quando pro hominibus duros, ac diros

s.

tus,mortem expertus; ab inexperto. Nam ut

ferebat cruciatus, & loquebatur verba,quz il«

lie

corpus paífione facrum manet, confecratum-

que , ita ille ante füam paílionem ab omüibus

lum Évangclifte pronuntiaffe affirmant. ita-

li

ne vero Kegius Propheta nomine Altiffimi

um

e palpari permifit, ad poft mortem toleratam

donat coelorum Regem, quando illum probris

dicit Magdalensg : Noli me: tangere; traGtari de-

I

dehoneftatcuim, crucis ignominiofiffimo ligno,

)on

inceps a te corpus meum non. debet, quod

flagitiofiffimi, (celeratitfimique inftar, fixum,

cruce & reliquis tormentis, qux pertulit, fa-

z

i

tam fetali paffioni expofitum, Propheticis

.

cratum fuit, religiofe illud pofthac coli, ma-

oculis inde arbitratur? immo hoc agit, ut tali

gnaque in veneratione efTe debet. Dicas mi-

t

nos exemplo doceret, tam füblimem rem efíe,

m

hi: Quomodo ergo Thomas illud palpavit?

»pro Deo pati, ut faftigium füum fupra omnia

ht

Immo id rei noftrz robur addit, Vides cali-

mundana, quamvis excelía attollat. Ergo be-

['à

cem, & patenam a viris, mulieribus, denique

ne dixi, felicem hanc navem nunquam ma-

n

ab omnibus fine difcrimine attrectarijmoxque

gis altam fuifle, quam cum alto in mari tem-

dicis: Res iftee non fünt confecrate, ut quan-

me

peítatibus expofita fuit. Nimirum tanta eft

3?

do foli miniftri contingunt;qui tra&tandi ufum,

ublimitas , pro Deo pati.

poteftatemque habentinquis,confecratz fünt.

XXXV. Altiffimus fuit hac d

u

N

e re fan&i Cy- Ibidem

If]e

Chriftus ergo antequam paffus,cum omnis tur-

priani cogitatus, qui , ut con

falatoriis literis -

ba quzrebat eum tangere, non prohibuit, poft

er fidei defen«

fanctum Lucium Papam, propt

le

paffionem vero a Thoma, tanquam fecerdote,

fionem exilio mulétatum

confirmaret, roga- .

qui hoc ex officio poffet,- palpari permifit.

bat, ut cogitaret,

f

Quod totum Redemptor nofter fecit, ut in fe

ftor urbem deftit

Roma fe pulfam, non ut pa-

ueret; fed ut dignitateauctus:

!

ipfo nobis indicaret , quam magnificum fit,

aliquandorevert

eretur:

N

pati, cum ille poft paffionem Corpus füum,

Non ut Epifcopus re-

legatus,& pulfüs ecclefi

& deeflet,fed ut ad ece

quanquam idem ipfius effet, reverentius ha-

clefiíam major rediret

; inquit D. Cyprianus

l

beri, & religiofius, quam ante, coli voluit.

epift.j'3. Ubi ad verba

t

hzcextrema,

ut major

Idem $. 3«

XXXIII. Poftquam S. Job ab omnibus

tediret,vos attentifTimos velim.

Sciícitari hic

.Dom. 2o,

vrumnis füis reípirarat, & in ftatum prifti-

lubet, quomodo Cyprianus dicer

)dNW-H,-

: poft Pen-

€ potuit, Lu-

^ tee.

num redierat; venerunt ad eum omnes fratres fui,

cium relegatum, & exulare c

oactum effe, ut

.. $ Dot,

t,fcr.4.pot

& univer/z forores fue, a cuntti, qui noverant eum

majot rediret, qui ecclefiz

E

vius, &j comederunt cum eo panem in domo ejus, &

pifcopus uni-

verfalis erat, & Vicarius Chrift

i, & quidam in

[z. quidi,

confolati funt eum füper omni malo , quod intulerat

terris Vice Deus, adeo in ipfo

ls

Dominus fuper eum. Job.42, 1 1. quod non fece-

dignitatis conítitutus? fi cant

apice füpremz :

m fimplex fa-

j

runt, quando ille in mediis anguftiis pofitus;

cerdos,aut etiamEpifcopus qual

iscunque emie-

"

magis eorum con(olationem requirere vide-

graffet, atquein ipfo exilio füm

mi Pontificatus-

batur. ]Jam mala illius omnia przterierant,

honorem adeptus fuiffes,recte

dixiffe Cy pria-

jam calamitatum illius mare deferbuerat,quid

nus videretur;

Sedquod major redire potue-

ergo nunc eum confolabantur? nam ubi nihil

rit, qui pontifex fümmus exierat

; id difficile

erumnarum fit, non videtur effe locus confo-

intelligitur. Quid ergo eft,

lationi, & compaffioni, inquit infignis hiftoriz

quod dixit Cypria-

nus? Preclaraquzdam au

Xefis,& exapgeratio '

hujus interpres Pineda. Refpondeo, Confola-

fuit; qua D. Cyprian.

eXpr

imere voluit, quam

bantur illum non de adverfitatibus jam exant-

füblimis res fit, pro Deo

exilium, five aliud-

latis, fed quia viderant tam incommodam for-

quidpiam pati,

& indicare, fi quis Pontifice -

tunam tam zquanimiter, tantaque cum volu-

]

fümmo altior effe poffet, eum non alium fo-

ptate toleraffe,ut vermes,qui ex vivo illius ca-

requamiqui proDei honore five tutando, fi-

davere Ícaturierant, gemmarum loco, & fter-

ve aflerendo, advería in hoc

inundo tolerat,

[fem f&

quilinium velut thronum regium, & juges poe-

XXXVI. Tertullianus tant

am ait fuiffe olim Tertullids

( 6pl

nas pro fumma gloria habuerit; itaque confo-

Martyrum exiftimationem,

4 DOII.

lati fünt eum non de alio;quam quod jam pati

ut;qui ab ecclefía, nus lib.

quadi,

& fide, feu fragilitate,

feu neceffitate

defece. anvevf.

ceffaffet: Nam ut vir juftus quisque prafentes

rant, tum vero erratorum &

-

reatuum füorum Mareonem

zrumnas pro fumma felicitate habet, felicita-

poenitentes redire ad orth

a Qs

non

odoxiam vellent,

tem autem zrumnarum loco; fic, dum bene

prius admitterentur,quam Martyru

m fu£

cum illo agitur, folatio opus habet; dum au-

fragiis & calculis,

tem exercetur incommodis, & afflictatur ad.-

Ícentiam certum

€x animo profectam refipi-

facerent: Pacem quidam in

verfis, nullius compaffionem , aut commife-

ecclefia non habentes,a martyribus in carcere

rationem requirit; quód enim optabilius ani-

exorare confüeverunt,inquit ille; & Pamelius

g refrigerium, quam pro Deo pati?

in illorum verborum commentario : Vide

idem $.5. XXXIV. Vide, quam veraciter dictum,

pro

x

Jntonuit de celo Domi-

quanta fueris olim Martyrum authoritas

,qua

Cin,

Pof* Deo pati eloriofüm effe:

Íola facere fidem iis

poterat,qui fidem deferue-

mus, & Zditi[famus dedit vocem uam, inquit David

rant, ut Fldcl/ium

coetui denuo inferentur,.

P(. 17. v. 14. De quo ccelo David loquitur, &

ucunditas,

quando Dominus dedit vocem fuam, qui fin-

- XXXVII. Dig

num confid

gulari myfterio hicAltiffimus audit? S.Ambro-

eratu eft, quod Nyffen. in

amanti fponfo cum (üa char

a fponía evenit. Phen,1,7.

fius l. 3. de fide c. 2. ait: Dubitari non poteft,

Me[fui myrrbam meam cum aro

mat

quod Altiffimus Chriftus fit, cum David dixe-

ibus meis, ajebat €* 4«

illeCant.$.1 Indubitatum eft;h

ocloco nomine

gic de myflerio fuz paílfionis, 4f

myrrha fignificari omnes afflictiones, perfe-

iffanus dedi.f.:

ZZZz

BO f E LO]?H-,. Blþlo Mm- rlälllf.

CutiQ«

N

^

ml

—

250

' *ibliotbec;z Manualis : Concionatoric

radicum, 'lap,idum, arborum & aquarum, ibi

cütianes, (calumnias , injurias ; iabores, &

qu&cunque pro Deo advería tolerantur. Quid

non eft perfeGta lztitia. Etíi Frater Minor

fciret tam folemniter przdicare, quod con-

opus dicere, quod ita fentianc uterque Gree

orius, Nyffenus fcilicet, & Magnus, Appo-

verteret omnes infideles ad fidem 3. ibi non.

nius, Philo, I(idorus, Beda, & alii plures, cum

eít perfe&a latitia. . Sed quando venimus ad

Bu

res (it tam nota, & vulgata? Quod ergo fpon.

locum S. Mariz de Angelis-fic balneati plu«

m, Jji

f

via, & frigore congelati, luto etiam detur-

fus fponfz ait, meffuiffe myrrham fuam ama-

Quadr. inl

ram, perinde fuit, ac fi juffiffer venire, & pa-

pati, & fame affiiQi,. & ad portam loci pule

exotd- I

ti perfecutiones, prcobra, erumnas ; :ad myt»

fabimus, & veniet portarius iratus dicens:

S( nf ep' (

»

1 tham, .ad labores, & perfecutiones fponíam

Qui eftis vos? Et nos dicemus: Sumus duo

invitat, inquiunt ifti Patres. .Sed.quem in

ex fratribus veftris; Et ille e contrario dice»

ret: Imo eftis duo Ribaldi, qui itis circum-

Jocum eam vocat, cum ad amaram perfecue

tionem myrrham, & diram laborum toleran-

quaque per mundum, pauperum eleemofy-

4ijam invitat? veni in-bortum meum foror qmea

nam rapiendo, & non aperiret nobis, fed fa-

fponfa, dicit.

Ad horti mei gratas amoenitae

ceret nos ftare ad nivem &aquas, in frigore;

tes te voco

& fames usque ad mortem, tunc fi nos tot

Gilbertus ferm. 4o. in Cant. di-

cit: De craticula vocatur ad hortum, & dum

injurias , & repulfas fine turbatione & mur-

in craticula erat, ab horrto non aberat.

Ab

muratione toleraverimus pátienter, & cogi-

taverimus humiliter, & charitative, quod ille

ardente laborum, & perfecutionum craticula

(qua eft myrrha) vocata fuit fponía 'ad ju-

.porrarius veraciter nos cognofcit, & quod

Deus excitat linguam illius contra nos; fcri-

cundum hortum, ut de zrumna una tranfiret

ad aliam, & cruciatu hoc ad illum, & quam-

be;, quia ibi eft perfecta lztitia;. Ex i nos in

pulfando perfeveravimus, & ille tanquam im-

diu in his miferiis verfata fuit, non excedit

portunus exeat contra nos , & duriffime nos

horto: De craticula vocatur ad horturh , &

dum in craticula erat, ab horto non aberat.-

afficiat alapis dicens: Recedite hinc , viliffi-

lb;&!em.

XXXVIII.. Quid. eft przcipuum, inquit

mi pultrones , & ite ad hofpitale, qui enim

Seneca, in tolerantia zrumnarum? polie l-

eftis vos?

Hic penitus non marducabitis ;

Et finos patienter hzc portabimus, & injuriati

to animo advería tolerare, quidquid accide-

rit, (ic ferre, quafi tibi volueris accidere.

cum amore pepercerimus ex toto corde; (cri«

Vi M

be, quia ibi eft perfecta letitia; Et nos undi»

Flere, queri, ingemere, deícifcere eft. lta

Seneca in przfat. ad lib, natural. qq. Quod

que afflidi, fame urgente, frigore affligente,

excellentiffimum patientia habet, illud eft,

no&te infuper appropinquante pulfabimus, &

. t hoc a fe obtineat, qui in erumnis miferam

fletu inftabimus, ut aperiat nobis, & inde ille

degit vitam, ut hilari animo adverfa ferat, lz

ftimulatus dixerit: iíti funt homines procae

ciífimi & protervi, & exiens cam uno fufte

toque vultu cum rifu ea excipiat, & omnem

infelicitatem & calamitatem tam gratanter

nodofo, capiens nos per caputium, ad terram.

fuper nives & lutum projiciet, & nos verbe«.

t

admittat, ac fi ipfe fibi eam expetiifiet, rac-

dnttn

cerfiffet. Hoc eft precipuum patientiz in-

rabit cum fuíte, & nos plagis implebit; fi tot

1

figne; nam qui füb onere ingemifcit, qui

mala, tot injurias, & verbera cum gaudio to«-

plorat, & querelus eft, ille füpremz philo-

leramus, confiderantes, quod poenas Chrifti

fophiz partibus, & fchole, quz recte gene-

benedi&i tolerare, & portare debemus, fcri-

i

be, & nota diligenter, quod ibi eft perfecta

rofe patiendi difciplinam tradit ; obligationi

tninime fatisfacit. ..

letitia, & audi conclufionem.

Inter omnia

€*XXXIX. S. Francifc

chariímata Spiritus fancti , quz Chriftus fer-

Opufc. S.

cus, qui talem funda-

Franc. to» yjt religionem. quz vere perfeGtionis & fane

vis fuis concefTit, & concedet, precipuum

$«6 18* Gitatis bafis eft, & fundamentum, patientiam

eft,vincere fe ipíum,&libenter propter Deum,

il

iil e,

in fuis. primis difcipulis permagni zeftimavit,

& charitatem. Dei opprobria fuftinere, Ex

M

eo vel maxime, ut qualis finguli Spiritus ef-

qua tam fan&i & illuminati viri doctrina evi-

fent, exinde experiri valeret; unde in opue

denter colligitur veri fpiritus , perfe&taeque

fculis fais ita fcribit: Quamvis Fratres Mino-

fanGitatis fpecimen , a patientia longe cla-

rius, quam a quocunque alio dono, a

res inomni terra dent bonum exemplum ma-

Lït vir-

gnz (anctitatis, & sdificationis, ibi tamen

t?ute -defumi & collikgi.

non eft perfe&ta lztitia ; & quamvis Frater

r

Minor illuminet coecos, contra&tos exten-

50' ' XV-

dat, dzmones pellat, furdis auditum, claudis

MISCELLANEA.

greffüm, mutis verbum reftituat, & quod ma-

.. Qualitas.

jus eft, quatriduanum refufcitet mortuum,

bx

Bas Neftor interrogatus , quomodo eo Vita PP.

jbi non eft perfe&ta letitia. Et fi Frater Mi-

D

hs àü

not fciret omnium gentium linguas, & omnes

veniffet, ut, (i aliquid adver(i eveniret, l.5.lib.15.

non quereretur? refpondit: Quando intravi? 39*

Proyi,

fcientias, & fcripturas, ita ut fciret prophe-

*

tare, & revelare non folum futura, fed etiam

ordinem, dixi animo.meo: Tu & afinus unum

conícientias aliorum, ibi non eft perfecta lz-

eítote ;; ficut enim afinus vapulat, & non lo-

titia, Si Frater Minor loquatur lingua Ange-

quitur: injuriam patitur, & non refpondet,

j

fic & tus ficut in Pfalmo legitur: ut jumen.-

lica, & fciat ftellarum curfus, & virtutes her-

lt 1

barum, & fint ei revelati omnes thefauri ter-

tum fa&us fum apud te.

L]

rarüm, & fi cognofceret virtutes, & proprie-

. ]. AbbasNub;ut doceret pati

entiani prä&i-,xl. 3. h. sä-

i,

davit,

W )

&-4,

tates avium, piícium; anima!ium, hqminum,

-

cq .e,xcmplo ,k—'idolum aliquod mans lapi

noctu

)

/£74

D

Gitlus: CXI,. Patieutia, -

75k

Qt

no&u veniam ab co petlit; caufamque facti

m

rogatus refpondit , fic injurias. nos tolerate

gór. Admirallus Chabotius vero ventofam pl

fam feu follem habebat, addita e

0n

debere, ut hoc idolum , quod neque ob in»

te: Concuftus (üureo.

pi phonemg—

4

juriam. commotum

» nec ob veniz petitio-

' . Bion, Philofophus dicere foläbat: Don

N

nem elatum eft.

malum eft, malum pati:

Laett, l, 4«

« d.

lh

Engelgr.

Ill.. Magous Przfes Rhodiorum equitum

at neícire malum

pati, hoc malum eft.

]

Dom.. 5,

Francifcus Villadumíus folem in fymbolo ha-

Xl Períis, ut Stobzus refert , möä erat 9i)re'xel.

in

$;

Quadr,

inbebat cum in(criptione: Ubique fimilis. Nam

exord,

ut; fi quem civium Rex citari, &, quantume

gymnafio

Q

Scnec, ep.

ut recte Seneca advertit, folis vis & lux integrá

vis inhocentem flagellari juffiffet, ille (ic cac- patient.

-

o

e(t etiam inter oppofitas Quoties inter nubila

)

g2.

fus ampliffimas ageret

:

gratias

« C 40'

L]

]e

luxit, non eft fereno minor, nec tardior qui-

tam benevole meminifílet,

» quod Rex fui E

dem. Sic virtus (ibi eadem eft: & more fo-

J*

XII. Diogenes, interrogatus, quid in Philo- I». c. g.

»

lis obfcuri in occulto vim fuam exercer,. Hoc

fophia didiciffet ? refpondit: przvidere ad- $. 4-

itaque adverfus virtutem poffunt calamita-

$

L]

vería, & cum advenetint , patienter pati.

0t

tes, & damna, & injuriz , quod. adverfus

XIH. Anaxoagoras audiens mortem f(ibi Ibidem

l:

folem poteft nebula.-

decretam , dixit: jam pridem fententiam tu-

"u

1V.S. Nicolaus Staurophorusa po-rrataþru-

lit natura tam in me, quam in.eos , qui me

JC

ce (ic dictus, cum fzpius audiviffet, (üam poft

damnant: Superveniente deinde alio nun-

n

Chriftum crucem cuique portandum, ingen-

tiante filios interiiffe, fcivi , equidem , re«

]

tem (ibi crucem formavit, eaque onuftus to-

fpondit, me mortales genuiffe..

I

tam Italiam percurrit: Quacunque vero ince-

. XIV. . Marcet (ine adverfario vi

v—x

S

rtus , in- Senée, 1.

]s

deret, pueroram poft fe apmen trahebat, quos

quit . Seneca.

Tunc apparet, quanta- (it, de provid,

ad templum deductos ad preces Deo perfol.

quantum valest, polleatque ; cum,

q&gid c. 3.

vendasinducebat. :'Solo pane & aqua circa ve-

pofüit, patientia oftendit.

fperum tantum vi&tabat: Veftis ex centonibus

XV. Eriterum ; Ego non miror, fi quando

lb- inftda

confe&ta: nudis pedibus incedebat : Crucem

voluptatem capiunt dii, dum fpectant magnos

/

'y

perpetuo aut in hurneris,

aut pedibus gefta-

bat,

viroscolluctantes cum aliqua calamitate, No»

LEi

quam & pueris legavit, inter quos ad fe

bis interdum voluptati eft. i adolefcens cone -

l

€vocatos, & orantes pie obiit.

[a

ftantisanimi feram venabulo excepit, (i Leonis :

th 146.

. V.. B. Magdalena de Pazzis dicere folebat :

incurfüm imperterritus pertulit,tantoque fpee

7

nos debere femper aliquid occnltatum a crea-

&aculum eft gratius, quanto honeflior id fecit,

turis, fcilicet aliquam mortificationem vel ma-

XVI. Inter multa magnifica Demetrii no(tri

3 Ibiq- c!/ Se

le

teriam patientiz aliis ignotam,& foli Deo not&

& hzc vox eft:Nihil mihi videtur infelicius eo,

]s

habere, propter quam quotidie nos debeamus

cui nihil unquam evenit adverfi ; non enim

e

-

mortificare. Et hac viaacquifivitanimum im-

licuit illi fe experiti: indignus. vifüs eff, a

J. &. tcvel.

perturbabilem, & continuam Dei prefentiam.

quo vinceretur aliquando

Ortuna, que ignaä

VI. Chriftus S. Dirgittz dixit: Ju(titia mea

viffim;:um quemque refugit.

interrog.. e(t,ucunusquisque juftus obtineat;quod petit.

L

XVII. Inter fortes Davidis quidam nume-

$

Gran. fob.

it.

Sednon eft Juftus, qui pro obedientia & perfe-

ratur,quileonem interfecit tefopore nivis. N

l* com, &

j

&ione non appetit contraria. 1deo amici mei

visautem tempus eft,cum nos fervor charitatis 527.

con(iderantes, quz ego Dominus & Redem-

deferit$ quo tempore rugientem leonis inítar

ptoreorum feci & promifi eis, (imulattenden-

demonem fuperare, & bona edere opera, ex-

;l

te5, quz in mundo eft , malitiam, ad honorem

celfi & conflantis animi indicium eft.-

meum, & falutem propriam, & peccatum ca-

XVIII. Heliotropium cum fole fe circutma- Prov, 4

vendum, pctunt magis contraria mundi pro-

git etiam nubilo die:tantus fiderisamor.Quid- v. 12.. —

ä

pter cautelam, quaíi profpera.

ni idem potius faciat Dei amator3 nam omni

Dial. e.

VII. Servi mei fideles lztantur fe tribulari,

tempore diligit, tefte Salomone , qui amicus

34- :

& veftiti poenis & opprobriis Jefu Chrifti ( di-

eft, & frater in anguítiis comprobatur.

;

cebat zternus Pater S. Catharinz Senenfi)

XIX. Qui bene vult probare difpo(itiotiem, s, $g.

crucifixi.. Unde fi poffibile foret eis, habere

cordis,inquitPetrus Berchorius.tangat pulfüm dua. 63$;

&

virtutes absque laboriofa pcena, non accipe-

in finiftra,quia medici certius in hàc,quam dex- n.

:

rent. Potius enim eligunt in cruce cum Je-

tra eum explorari docent: fimili modo , qui

fü Chrifto dele&tari , & cum poena virtutem

vultprobare difpotitionem diledionis, tangat,

acquirere , quam alio modo vitam gternam

& probet hominem in adverfitate, quia certior

habere, quia funt in fanguine foffocati. & im-

eft probatio, nam, tefte S. Chryfologo ; verus

merfi,ubireperiuntignitam charitatem meam,

amor non ni(i paffionibus probatur.

quz charitas eft velut ignis füccenfus.a me

XX. In noGtibus extollitemanus veftras, &pr. ,

yVitt !b

rocedens , qui rapit mentem eorum.

benedicite Dominum, inquit S. David ; facile v. a,

$. s. de

VllI. Male de teloquuntur homines;inquie-

