
/

:

;

/

'x

—II

ETE

V

"TITULUS. Cl .

OBEDIENTIA -

j

VE

mandat? executïo»ni man dantür. Aliam quo-

;äl

ä t. c..

Ql 5

que divifionem indicavit. S. Ignatius fic lo-1.5. v

1

QUOAD ESSENTIAM.

quens: Quemadmodum in hominum vita4

/

du» funt hominibus propofitae ad beatitu-

Definifio. -

1

dinem vize, altera pervulgata & commuris,

T.

quae divinis praeceptis fervandis continetur,

altera aliorum tantum, qui Chrifti confiliato-

to corpore complec&untur ; fic in ipfa reli-

]ac Alv.

ft Virtuä, quä eXequïïmur juü"a & prae-

To.

de adept

'cepta majorum, quia praecepta funt.

gione duo effe obedientize genera, quorum al-

perf

virt. ] 3.p.

S. Thomas eam fic definit : Eft virtus,

terum eft imperfectum, alterum perfectum, &

2.€ $..

omnibus abfolutum numeris, in quo vis

&13

11.22. q.

quae promptam reddit hominis volun-

194' a 2.

tatem ad implendam voluntatem przecipien-

obedientia elucet, hominisque religiofi vir-

tis.

Vel ut S. Bonaventura ait, eft fponta-

tus maxime apparet.

Imperfectam obedien-

ad 3.

tiam male oculatam effe, perfe&am fapienter

Ja coni-. neum & rationabile volunta

[

Fi—s propriee Vfacri-

loq. p. 3. ficium,

coecam ; illam judicium fibi de imperatis re-

fe&- 44.

bus fervare, hanc judicium proprium non

habere : illam in alteram propendere partem,

Divifio.

hanc in neutram potius moverl : illam man-

Lud. de

II.E Dividitur communiter obedientia in

datis parere judicio repugnante, neque adeo

obedientiz2e nomen mereri, hanc Judicium

Ponteto. digimam ( bumanam , fpe&tando. perfonam,

3. de perf.

Y

Lt

tr, 6, C.11

cui immediate praeftatur. —.Divina eft, per

judicio ,

voluntatem -fuorum . füperio-

Y l

'quam. praecepta ab ipfomet Deo pofita im-

rum fubjicere voluntati, re&um creden-

t

;w

te

fcr—ir

MU

plentur. — Humana eft, per guam hoininis

do , quodcuuque fit à fupexiofibus pr

puum

('VIQ

M

/

- itulus |CHIT. Obedientia. -

$2$

;, ptum neque rationes przeícripti requirere aut

je&i fimus omni humanse creaturze propter -

, fequi, fed imperata avide arri

eum: juxta S.Petri confilium ;. atque adeo

.. decaufa, nifi quia obedientm eft;« ;

pere nulla aliä

etiam ab inferioribus voluntatem Dei cogno-

P

Ícere non horreamus, juxta exemplum Heli

'iVeg

| ZAitus.

per Samuelem confilia Dei intelligentis, & S. * Reg. 3«

0d

t

V. Magnam de fuis. fuperioribus æ/Zim&tionern

Auguftini, qui de feipfo faffus eft, paratum fe Y* -

elfe, alterius etiam inf

concipere : quod obtinebitur, fi iidem non ut

nibus fequi.

jeriprizs jüdicium in om-

i

. homines ffragilitatibus & imperfe&ionibus

. AX. Secunda radix fünt re; i

j

fä , in quib'us; Lud. de

humanis obnoxii, fed ut Dei & Chrifti Vicarii

obediendum eft, circa quas fequentes gra- Po^tel.c,

confiderentur, quemadmodum S. Paulus fuos

dus affignantur.

1. Ut mandata legis natu-* !4-

EphA 6. V- E

phefios monuit, & S.Bernardus clare fequen-

n

6. S, Bern. ti

ralis & Evangelicae accurateobferveinus. 2

3. de difc.

bus verbis confirmavit : Obedientia, quze

Utetiam confilia, a Deo five per occultas in-

& prec.

exhibetur majoribus, Deo exhibetur ; ipíe e-

ipirationes,, five per creaturas manifeftata,

nim dixit; qui vos audit, me audit.

Unde

m

prompte exequamur.

3. Ut regulas ab Or-

quidquid vice Dei przecipit homo, quod non

dine vel fuperioribus praefcriptas . ftudiofe

fit certum difplicere Deo, haud aliter acipien-

fervemus.

4. Ut in rebus maxime arduis,

dum eft, quamfi preeciperet Deus; quid enim

& quze vires noftras quodammodo excedere

intereft, utrum ipfe per fe, aut per füos mini-

videntur, prompte pareamus, uti Abraham

ftros, five homines, five Angelos hominibus

(

fecerunt,

filium immolare jutfüs, & multi alii San&i

patefaciat fuum beneplacitum,

- 1V.- De üsdem reverenter loqui , neqzie ebzwn de-

X. Tertia radix fint ipft fabditi, qui obedi- Teid.e. g.

C&n.þ'. v

AfeGus. aliis manifeflare : ( hoc enim foret cum

22.

entiam preeftare debent, pro quibus tres gra-

Cham nudationem patris fui fratribus nuncià-

dus idem Ludovicus dePonte affignat. 1. Po-

re) fed potius ea filentio fupprimere, exemplo

tentiarum exterparum in ipfo operum prze-

Sem & Japhet, qui pallium impofuerunt hu-

2.

cepto exequendo neceffaria mortificatio.

meris fuis, & incedentes retrorfum, operue-

Voluntatis proprize abnegatio, & cum füpe-

runt verenda patris füi,ideoque benedictionem

rioris voluntate conformatio. 3. Proprii judi-

& amorem fingularem patris meruerunt.

Lanciz,

cii fubjectio. Quod quidem tresgradus fufe & '

V. Etiam exterioribus ftgnis bonorem £s reveren-

fapienter explicat S. I[gnatiusin aurea epiftola, Annua

opuíc.2. C tiowm i/]js exbibere, exemplo S. Franfcici Borgize,

LJ

qui non tantum, dum a&tu fungebantur fupe-

quam ad focios fuos in Lufitaniam [cripfit, Phiipp.

quam tanti fecit zelofus quidam ex Ordine S. 16c9. f.

rioris officio, fed etiam, poftquam eam perfo-

Auguftini religiofus, ut dicere non fit veri- 576

j

nam depofuerat, peculari reverentia eos pro-

tus, fe nefciviffe, quid fit vera obedientia, do-

|

feguebatur.

nec id ex hac epi

ola feepius ftudiofe perle&a

— V. Eorum difpofitiones , qug manifeftum pecca-

didicit. : -

tum non continent, tam circa fe, quam circa altos ap«

probare , tisque placide acquiefcere, atque eum in

XI. Quarta radix eft ipfe modus obediendi,

feu circumftantie , quae in obedientia praeftan-

Pí.38. V. finem illud S. Davidis in fimilibus cafibus u-

da funt obfervandze, quaeque adfequentes po-

iQe

furpare: Obmutui, & non aperui os meum,

tiffumum revocantur. . :. Ut obediat lbemter S. Bern. £

quoniam tu, fecifti.

& bilariter, non ex triftitiaautneceffitate; nam de virt.

x

V. Eorum voluntatem

froe verbis 'mani!]*e/iatam,

ferenitas in vultu, dulcedo in fermonibus, mul- 9obed:

Jíve undeque tandem cognitam , non aliter ac manda-

tum colorant obedientiam obfequentis, tefte

tun Deo , cum omni diligentia atque perfeftione jux-

S. Bernardo ; difficile quippe eft, ut vultum

ta grgdus mox referendos implere: quemadmodum

non mutent, qui voluntatem mutant.

2. Ut EP. 4. ad

Col. 3. Y S. Paulus fuafit, dicens : Quodcunque facitis,

17

25

quis fimpliciter obediat, uti S. Hieronymus fua- ^uftit

ex animo operamini, ficut Domino & non ho-

it his verbis : Credas tibi/falutare;quidquid

minibus, fcientes,

monatfterii Praepofitus przeceperit, nec dema-

quod a quwino achpietis

retributionem.,/,

jorum fententia judices, cujus officii eft, obe-

dire & implere, quae juffa funt, dicente Moyfe:

Gradus.

Audi Ifrael & tace. . Sic certe, tefte Caffiano, Caffian.

JEgypti monachi univerfa complere, quae-Coll. 10.

To. 3-fd.e VIII. Quemadmodum, tefte Lüdo*&icdde

cunque fuerant a Preepofito fuo praecepta , 3- inftit,

perf.tr- 6 Ponte, quatuor funt radices,ex quibus diver-

€. 13*

tanquam fi a Deo ccelitus edita forent, fine ul-

fitas & perfectio obedientize oritur, ita varii

la difcuffione feftinabant. 3. Ut velociter obe-

quoque in quavis gradus affignari poffunt. Pri-

diat; fidelis quippe obediens, tefte S. Bernar- $. Barn. r,

ma radix, ipfe perfone ,' quibus. obedientia

do, nefcit moras, fugit craftinum, ignorat tar- de virt.

praeftatur, in qua fequentes gradus affignari

ditatem, przeripit praecipientem, parat oculos 9bed.

queunt. 1. Ut ipfi Deo velut fupremo Domi-

vifui,aures auditui,linguam voci, manus operi,

no & univerfali gubernatori obediatur. 2. Ut

itineri pedes; totum fe colligit, ut imperantis

aliis five Angelis, five hominibus propter De-

colligat voluntatem. — 4. Ut Pumiliter obediat ; Phit. a. Y.

um obedientia praeftetur. 3. Ut Dominis & fu-

Chriftf'exemplo, qui humiliavit femetipfum 8

perioribus, non tantum bonis & modeftis, fed

factus obediens usque ad mortem. 5. Ut per-

'I;Pet,n. i

etiam dyfcolis fubditi fimus, quemadmodum

Jeveranter obediat usque.ad mortem , quanto .

Vn

S. Petrüs monet.

4. Ut etiam invicem fupe-

magis alize difficultates

;

]

minores forfciter fu-

Phil. 2. v.

riores nos arbitremur, & fubjecti fimus in ti-

perandze erunt ?

s. & Epn. Inore Chrifti; ut S. Paulus. hortatur.. 5. Ut fub-

5( V» 21,

*Uuugr

sa II.

väiblioz;äecæ Mdnualis Concionatoriæ

426

'JMM

' a S. nox

XV. TlE-t.'ego homo füm füb poteftate CO'II-"I;VIatth. $s

MW'

ftitutus habens füb me milites, & dico huic, v. 9.

vade, & vadit: & alii, veni, & ve

EX S. SCRIPTURA.

pit : & fervo

meo fa.c hoc, & facit.

d nglz'tas: e

]

Deut. t 7: L

facies, quodcunque dixerint, qui praee

s.fern-ü

V. 1Q,

Et

Utizi;gs.

de triis

funt Joco, quem-elegerit Dominus, &

. docuerint te juxta legem ejus , fequerisque

XVI. Qui me audierit , absque terrore Prov. 1.v,

.f dlEcd'

fententiam eorum.

erit, & abundantia perfruetur, timore malo- 33

MO&HS federunt Scri-

rum fublato.

N o

Mtth.23.. ]T. Super cathedram.

XVII. Cuftodi le

gem meam atque confi-Prov. 3. Y.

bae & Pharifeei, omnia ergo, queecunque dixe-

22.

hn t

rint vobis, fervare & facite, fecundum oper

Jium meum, & erit vita animze tuze.

vit iLl

vero eorum nolite facere.

P

XVII. Si volueritis, & aud

lfaie 1. Y«

pyEG

terrze comedetis..

kieritiys me, bona

19,

montbé

1Pero. IIl Subje&i igitur eftote omni humanz

XIX. Vir obediens

Prov. à1.

V. 15.

creaturze propter Deum, five Regi quafi prae-

loquetur vi&orias.

cellenti, five ducibus tanquam ab eo miffis ad

XX. Omnis, qui audit

,

verba mea haec, & v. 28.

Ma:th, 7.

Itil

vindi&am malefaé&torum,laudé vero bonorum.

facit ea, affimilabitur viro fapienti,

qui ædifi-

TT

g.Cori: V. Timeo,. ne ficut ferpens Evam feduxit

Vcavit domu;ïl fuam fupra Petram.

V.S- F

aftutia fua, ita corrumpantur fenfus veftri, &

excidant afimplicitate, quae eft in Chrifto.

Dignitas.

Tf. 398. v.

V. Obmutui, & non aperui os meum,

AÓ,

l4

d

quoniam tu fecifti.

XXI Melior eftobedientia, quam vi&timze, 1 Reg. 15

Cotoff. 3

VI. Quodcunque facitis, ex anim

O oþErae-

& aufcultare magis, quam offerre adipem v« 23 -

Niícolati

v. a 5'.

mini, ficut Domino, & non hominibus, icien-

arietum.

n

P

1p.1,3

XXII. Humiliavit feipfum

; fä&us obediensPhil2,w. '

tes, quod a Domino accipietis retributionem.

Midump

Eþlïn 6- V'

IL Servi obedite Dominis veftris carna-

usque ad mortem, mortem autem crucis; pro- 8

5e«

libus cum timore & tremore, &in fimpl

pter quod & Deus exaltavit illum, & donavit

icitg—

te cordis veftri , ficut Chrifto, :

illi nomen, gqod eft fuï,)?r. o'mne nonl1en.

ANee[ftas.

3szundïtar. |

| XXIII. Quis det talem eos habere men- Dett. 4. v.

Detin. VL En propono in confpe&u veftro ho-

V. 26..

dié benedi&ionem, & maledi&ionem, Bene-

tem, ut timeant me, & cuftodiant univerfa 39

dictionem, fi obedieritis mandatis Dei veftri,

mandata mea in omni tempore, ut bene fit

maledi&ionem, fi non audieritis.

eis, & filiis eorum in zeternum

e

3

?

XXIV. Audite audientes me

, & comedite lf.65. v. 3:

Rom 3. IX. Omnis anima poteftatibus.

fublimiori-

Vs 1o

bus fubdita fit ; non eft enim poteftas , nifia

bonum, & dele&abitur in craffitudine apim'a

Deo. Qu autem funt poteftates, a Deo ordi-

veftra.

XXX. Utinam attendiffe mandata meal

nats;e funt. lta

ue qui refiftunt poteftati, Dei

ordinationl refiftunt. -

Á

Qui autem. refiftunt,

facta fuiffet ficut flumen pax tua, & jufüitia

ipfi fibi damnationem acquirunt.

Iuid, v«3. X. Visnon timere poteftatem

? bbnuin fac,

'cyüla«ücutx gurgites maris.

. & habebis laudem ex illa, Dei enim minifter

. 5- III- ;

efttibi in bonum: fi autem male feceris; time,

non enim fine caufa gladium portat, Dei enim

K,-EX'SS.'PATR'IBUS.. :

minifter eft ; vindex in iram ei, qui male agit.

Quwitas.

1.Reg.15.

XI. Nunquid vult Dominus holocaufta &

t

vO 22-

victimas, & non potius, ut obediätur nomini

LV

erus obediens non attehdit,fquaiefpræ— $. Dern. ds

Wot, c.

Domini ?

3

cipitur, hoc folo contexntus-,— quia prae-

praec, &

!04.

Den;: 17.

it, nolen& obedire fà-

cipitur.

difp.-

V. 226

XII. Qui fuperbier

II.

cerdotis imperio, qui eo tempore miniftrat

Imponitur nomen obedientize praecepto, Hugo de

Domino Deo tuo, & decreto Judicis, morie-

fa&to,' & loco, ut defignet, quod praecipitur : !2« abui.

1nonftret, quod agitur: nominet locum in quo

tur homo ille.

quis moratur. Prima facilis, fecunda gravis,

Á

| 4Equitas.

tertia ad utramque fe habet. Leve enim eft

'praecipere, fed grave eft adimplere. Locus

vero aliquando placet, aliquando difplicet :

Hebr. 1. XIJI.',/Obedite preepofitis veftris, & fübja-

Vs 17

cete eis, ipfi enim pervigilant, quafi rationem

placet quibusdam, non quia abundat fratri-

P

ro animabus veftris reddituri, ut cum gau-

bus, fed quia abundat pifcibus; placet quia

,

folus cunéta poffidet ; & fic fit, ut doceatur

dio hoc faciant, & non gementes, hop enim

obedientia, cum non fit. Hanc obedientiam

non expedit vobis.

multi defiderant, ut extra obedientiam efle

Jet. 35. v.

XIV. Praevaluerun

t fermones Jonadab filii

14

Rechab, quos praecepit filiis fuis, utnon bibe-

ueant.

rent vinum ;. & non biberunt usque ad diem

Ill. Vera obedientia nec þgæpofitorum S, Greg. l

jntentionem difcutit , nec preecepta diícer-

2, in I-

hanc, quia obedierunt praecepto patris fui,

Reg. & 24

ego autem locutus fum ad vos mane confüre

nit ; nefcit judicare, q

Lü,squis pex,fe&.ef didice-

geus, & loquens &pon obedifüs mihi ——

pi obedire,

VL

Tituus. CHl Oledientia. —

527

1l g.

$. Bonav,

IV. Bonus obediens verbum non exfi 'e-yl

c- 4 wec. &

XI. Prima voti gratia eft celeritas folufio- s.iAmhrof.

at, ubi de voluntate Superioris conftiterit,

nis.Hinc Abraham filium fuum juffus offere -2 deCaia

lllum ego optimum obedientiæ.gradum di-

ad holocauftum , non poft dies, ut Cain ob- * 3

xerim, cum eo animo opus recipitur, quo in-

tulit, fed exurgens mane ftravit afinam.

-

jJungitur, adeoque ex voluntate

X

Jubentis , in-

XII. Magni prorfüs obedientia virtus apud S. Lauren,

tentio pendet exequentis.

8. Bern. f.

V. Quisquis vel aperte,

Deum meriti eft, dummodo fuüb lpfa fponte, Juft. de

/

W, H.

de tribus ut, quod habet in voluntat

vel occulte I'atagit,

ac viriliter militetur. Nemo ab illa

h

erd.

e, hoc ei Pater fpi-

nullusque eorum, qui animze fuze falutem de-

fecluditur, ïf ad .Peff-.

Eccl. vitualis injungat, ipfe fe fe

ducit, fiforte fibi de

fiderant, ab ejus fervitute efficitur alienus ;

obedientia blandiatur : neque enim in ea re

L]

1207

Omnes recipit, omnes fovet, omnibus fe dili-

S. Bern. de,

pfe Praelato, fed magis ei Przelatus obedit.

gentibus materno congratulatur affectu, per-

VI. Perfecta obedientia eft maxime in obe-

Íonam non refpicit, zetatem non fpernit, con-

'

iæ Io VQ

FF. de

vit. fol, ad di

X

ente indifcreta, hoc eft, non difcernere,

quid

ditionem non fecernit.

monteDci.

vel quare przecipiatur,

fed ad hoc tantum ni-

,

ti, ut fidelite

XIII. Ut obedientia religiofi Deo fit acce- S.Bonav.

q.

S

r & humiliter fiat, quod a majore

ptabilis, debet effe prompta fine dilatione :-de- *o- 7. col-

17

praecipitur.

Ibid,

VIL. Novi prudentem, incipienteni fapien-

vota fine dedignatione: voluntaria fine con- lt*

10

tradictione: ordinata fine deviatione : jucun-

tem in cella diu poffe confiftere, in conzrega-

dafine turbatione: ftrenua fine pufillanimi-

tione durare (moraliter loquendo) impoffibi-

tate: & univerfalis fine exceptione.

le effe. Stultus ergo fiat, utfit fapiens. Ethaec

XIV. Hilaritas in vultu, dulcedo in fer- 8 Bern. f.

omnis fitejus difcrétio; & hzec omnis ejus fa-

mone, multum de

"

.

:

corant obedientiam füb- 4 c. 9.

u 1

pientia fit, ut in hac partenulla eifit. Difcer-

fequentis.

:

i

nere Superioris eft, fubditorum eft obedire,

Nicolaus

V. Perfe&us in obedientia ille cenfendusS Laurenr,

l& V,

VIII. Saulem David ferire metuit, quia pize

eft, qui in nullo prorfus refiftit majoribus, aut Juftin. de

aj I-2d fübditorum mentes ab omni fe pefte obtre-

invidet paribus. "Vel contra minores per fu- £^ vite

"^mP. Gationis abftinentes , Praepofitorum vitam

perbiam feextollit : fed Praelatis eft abediens, **P* 5*

nullo linguse gladio percutiunt, etiam cum de

fociis congruens, fubditis utiliter condeícen-

imperfe&tione reprehendunt ; qui etfi quando

dens, Deo devotus , magiftro fubditus, fenio-

- pro infirmitate abftinere vix poffunt; ut ex-

ribus obtemperans, & minoribus placens :

trema

quaedam atque exteriora mala Przepo-

verbo utilis, corde humilis. & omnibus man-

fitoru

fi ora

m, fed tamen humiliter loquuntur, qua-

fuetus, atque eo anim

-

o opus injunétum re-

m chlamydis filenter incidunt; quiavi-

cipit, quo precipitur. -

h

delicet dum przelatze dignitati faltem innoxie

XV]I. Verus obediens

3

nefbit'mora'm,, man- $. Bern. $,

& latenter derogant, quafi Regfs fuperpofiti

datum non procraftinat, fed ftatim parat ocu- de Virt,

veftem fiedant. | Sed tamen ad femetipfos re-

los vifui, aures auditui linguam voci, manus 95e&

T

deunt, feque vehementiffime vel de tenuiffima

operi, pedes itineri, & totum fe interius colli-

verbi laceratione reprehendunt.

aA I AE AE

IX. Praelati cum magna reverentia tractan-

git, ut X?mpera.n;is faciat vqhmtaæm.

di fünt, nec eorum funt mores, aut vita taxan-

da, quia cum Deilocum teneant, ejusque per-

Neeefitas.

fonam referant, i

f

e fibi injuriam irrogatam

p

rae

XVH. Magiftratum, ducem uE&re&ofem . Chryf.

deputat, quam in

latos factam confiderat.

non habere, malum eit ,«&e argumentum-üam- 34:

.

Diis non detrahes, inquit, & Principi populi

ebr.

tui non maledices. Deos vocat Przelatos , ac

multarum calamitatum, & principium defe- **

Principes populi, ut in illis Deum confidere-

&us ordinis, & perturbationis ac, confufionis.

mus, & in

Nam ficut fi chori corypheeum & ducem fu-

juriam illorum, Dei effe in juriam

ftuleris, non erit amplius chorus modo con-

l.

. Íciamus.

$. Greg,

gruus & ordinatus ; Etfia Phalange exercitus

Dern. d

mor. c,

X. Notandum vero eft, quod hocloco (Jobi

amoveris Imperatorem, non erit amplius or-

T

093«

Cap. 42 v. 11. ubi dicitur, venerunt ad eum

dinata acies; & finavigio ademeris guberna-

p

amici ejus, & obtulerunt ei finguli ovem u-

nam, & inaurem auream unam ) cum inaure

torem, navem demergens ; ita etiam fiagrege

,

ptt

paftorem abftuleris, omnia evertifti,

Pabuf.

. ovis, cum ove inauris offertur; quia nimirum

XVIII. Manifeftum eft, neminem poffe Jac.

A,lw)ar.-

innocuis mentibus ornamentum femper obe-

fine obedientia fpiritualiter vivere, nam fum- €aP 3

dientiz jungitur, Domino teftante, qui ait: O-

ma fpiritualis vitee non eft alia, quam divinze

ves meze vocem meam audiunt, & ego cogno-

executio voluntatis, & idem prorfus eft fpiri-

Íco eas, & fequuntur me. Beato igitur Job ne-

tualiter converfari

.mo inaurem fine ove, nemo ovem fine inau-

fequi.

)€& divinam voluntatem

re obtulit, quia profe&o Redemptori fuo non

(XI

X. Melius eft obedire Deo, quam homi- $. Bern, de

obedit, qui innocens non eft, & innocens non

nibus, & magiftris melius quam difcipulis ; hrec. &

eft, qui obedire contemnit. Quia vero ipfa obe-

porro in magiftris melius noftris, quam exter- *"P-

dientianon fervili metu, fed charitatis affe&u

nis. Quibus autem melius conftat obedire, ipfis

fervanda eft ; non terrore poenze, fed amore ju-

procul dubio non obedire eft deteftabilius.

ftitie, cuncti, qui ad convivium veniunt, aure-

XX. Nullo alio vitio tam przecipitem dia- Caffian in

am inaurem obtuliffe perhibentur, ut videli-

]relu)i

cet in ea, quze exhibetur obedientia, charitas

bolus monachum pertrahit & perducit ad coll. Abb,

n

mortem , quam cum eum negleétis confiliis Moyfi.

»

p

zuigeat, quae virtutes omnes quafi auri amo-

feniorum fuo j

que confidere.

udicjo perfuaferit defmitioni-

IQ caetera metalla tranfcendat, -

AXI,

|

528

iblioibecee .Manualis Concz*qmtor'iæ

qutet

S,Dern. ep. XXI Qui fe fibi huagifïrum conft

XXX. Liquefiat omnis fuperbia ; defluat $: Auton.:

uff. de

57*

to fe difcipulum fubdit.

omnis coiütumacia, humilitet fe omnis inobe- de Padua

h'gn.v-üi

Gerfon to.

dientia, cum audit, quod Sefus erat fubditus in Dow.

1, confid.

XXII. Qui fibi dux effe vult, fpreto duce

de lib. Ieg. PTODr

jo, non jam indiget daemone tentante;

illis, quis non eft

fubditus illi, qui folo verbo epiph.

quia

fa&us eft fibi ipfe daemon. '

creavit omnia ex nihilo ? qui , ut dicit 1fajas,

, n

menfus e[t pugillo aquas , && celos palma . pondera-

s.Bonse. ^ XXIII. Te Przelato dedifti propter, Domi-

s n Mj

tr.deinte? num & regnum coelorum, & jam non es tu-

vit, qui appendit tribus digitis terram : Mte ts

ib

hom. 6.2- us, fed ejus, cui te vendifti, & ideo nihil tibi

ac tantus eratfubditus illis; quibus illis? 1a-

bro, & pauperculze virgini. .O primus !; O

licetagere detefineejus voluntate: Ipfe enim

noviffimus ! O Angelorum Praelatus , & ho-

eft Dominus voluntatis tuze, & contrectatio

rei alienze invitio Domino, furtum eft, fur au-

minibus fubditus, czeli creator füubditur fabro:

$lo vtt

Deus zeternze glorice fubditur virgini pauper-

] fptc.

tem coelo non appropriat.

culae.Quis audivitunquamtale? & quis vidit

got, dift

huic fimile? non ergo dedignetur obedire &

£P

fubdi Philofophus pifcatori, fapiens fimplici,

$. Augufh XXIV Pro omnibus mihi ratiohibus fuffi-

litteratus idiotz , filius Principis ignobili.

fuper Gen. cit, quod ille Dominus eft, & ego fervus: ille

de

Uiilitas.

fapiens corde, & fortis robore, ego rudis &

imbecillis

ignoro egreffüum & introitum

XXXL. Obedientia c0nöordiam fervatinA n Jac.Alvar,

meum. llli contradicere impium eft: quis

enim reftitit ei, & pacem habuit, ego autem

gelis, unitatem tribuit ecclefüis, pacem confti» l e.

tuit in coenobiis, tranquillitatem facit in re-

idcirco. ordinem ingreffus fum, ubi fubfim,

gnis, in rebus publicis & familiis; & quicun-

& in me Domini voluntas impleatur. :

que excelffus, quaecunque exorbitatio alege in

81fd.L1. XXV. Ridiculum plane eft, cum, ut vilium

iftis confpicitur, ex obedientiae defettu pro-

ep.260, - & Mechanicarum animai magiftros nanciíca-

greditur. .Hanc brutis vis naturze inferuit, in-

.snur, hoc atque illuc- oberremus , divinam

animatis, praebuit. .Hac terrenis cceleftia, &

$ be.

tamen philofophiam tanquam vile aliquid ac

humanis divina religavit, fine qua nihil omni-

delpiciendum nobis ipfis committamus.

no pacatum, ordinatum confiftet. :

trinCu

&.Hier.ep..| . XXVI, Deponere aurum, -incipien!:ium eft,

|

. XXXIL A diluvio fervatus Noe, conftitu- S.Laurent,

sdLici.| pon perfe&orum :' fecit hoc Crates Thebanus,

tus pater multarum gentiumAbraham, ditat

us ,]u('c. de

fecit Anthiftenes : f& ipfum offerre Deo pro-

Jacob,

ro,

feph /Egypto Preelatus, electus dux

contempt.

prium Chriftianorum eft atque Apoftolorum.

h

mundi c.9.

populi

oyfes: David unctus in Regem, eru-

s.bruno. — XXVIL. Quid dicent monachi inobedien-

diti Prophetze, clarificatus Chriftus, honorati

1.tr. de / tes, & füas voluntates facientes, ac per hoc

Apoftoli, Martyres coronati, univerfique glo-

o*4.Eccl. Deo non placentes, cum tota monachorum

1Qv

rificati fideles, eo excellen

«

tius,-*quokperfe&ius $

religio obedientia fit, cum. viderint non fo-

ipfam peragunt.

lum rationales creaturas; ficut Angelos & ho-

mines, fed etiam quae fenfü & ratione carent,

XXXIIL Elias deferti vafta penetrans, & Thom.

apud fe libere commorans, ab Angelo admo- Kem.cone,

$ Donty,

jubentisDomini obedire voluntati? indeenim

nitus furrexit, & comedit, & dum implet 19. $*

1. de.

eft, quod coeli enarrant gloriam Dei : inde eft,

verbum Angeli, ambulavit in fortitudine cibi

pf Nl

quod mare & venti obediunt ei : id eftjquod

terranoftra dedit fructum fuum : in de eft,quod

illius usque ad montem Dei : ducit enim ve-

64l

ra obedientia per brevem laborem ad perfe-

Vento, 7

omne lignum dat fructum in tempore fuo. De-

&ionis culmen, & ad montem quietis zeternae.

nique quod virga in ferpentem, & aqua muta-

tollat. »,

tur in fanguinem , quod mare aperitur, quod

- XXXIV. Utiliffimum eft, viam regiam; qua Jac. Alv.1:

& Greg

itur ad urbem, fcire, at utilius & amabilius efle e

;

petra fundit aquas, quod manna pluit, quo

..

|

afina loquitur, quod Jordanis convertitur re-

folet, viam compendiariam agnofcere, fi per

Wonav.

trorfum, quod jubente horine fol non movea-

eam brevius & tutius ad civitatem acceditur,

h,

tur. . Totum hoc obedientia facit.

& viator a multislaboribus & periculis libera-

UE

tur. Hoc igitur vitze fpiritualis perfectionisque

Vr

Jic.Alvar, XXVIII. Prima vox Dei, quee poft creatio-

tr.2..5. p. nem hominis in auribus ejus infonuit, pree-

compendium eft, obedientia, qua una retenta

Mld& a.

$€1.- ceptum fuit, cujus impletionem ad obedien-

miro modo univerfas virtutes poffidemus, &

iU Q

cunétas vitze vias brevi conficimus,& ad vitam

l n"b,cl ;4' :

tiam pertinere certum eft, fa&o enim homine

&in paradifo vuluptatis collocato , pr?e"CePïf

geternam, ad finem nimirum omnis defiderii

ei Dominus, de omni ligno, &c.

noftri, & omnis perfectionis feftinamus.

8.Laren, XXIX. Voluit Deus-rationalem creaturam

XXXV. Obedientia maxima eft virtus, &; S. Augutt;

c, adv.

Ju&in,

voluntarii boni munere, & liberi arbitrii po-

ut fic dixerim, omnium origo, materque vir- P^

V. C

teftate dotare, ut boni & mali capax ntrumque

tutum.

naturaliter poffet, licet quippe illi eligere & re-

XXXVI. Obedientia eft fidei opus, proba- s. Frae.

fpuere, probare & reprobare. Nec eft, quo

tio verofpei, argumentum charitatis, mater Affis.Orat,

magis rationalis creatura czeteris praeferatur,

X

nifi quod. cum alia omnia conditionis & ne-

humilitatis, & genetrix pacis Del, quae exfu- ?7-

perat omnem fenfum.

|

ceffitatis tantum habeant bonum, haec fola

etiam voluntatis ; ideo dignum eft, ut munus a

. XXXVII. Obedientia San&orum omnibtis Vit, pp.

SI Gleg' i' £

Deo . collatum

cibus eft, ex hac enim abla&ati funt, &

per.

ipfius laxgitoris «fænuletlw ob-

35 nl X

fequio.

hanc ad perfettüonem venerunt,

|

XXXVIL

k

H

- Titulus CIH.. Obediertia.

529

A"mn.'

S.Laurent,

lia

Ju&. de

XXXAVIII. Haec virtus hominem ditat,

12e-

obedientia vi&timis jure praeponitur,

quiä per

D.

tificat ecclefiam, pacem tribuit, mentem or-

victimas aliena caro :

ph,

lign.v.c.s

per obedientiam vero

n

:nat, animam caftificat, coelum aperit, vitam

felicem homini tribui

voluntas propria mac&

atur.

dit.

t anes v;r-tutes cufto-

XLVIHII Nec mágna lucra jejunii, nec a-S. &reg. l.

S.Grg.1, XXXIX. Obedientia unicum bonum eft ad

Íperze vitze ftudia, devotis Chrifti mitilibus in 2 in 1.

majorum praecepta penfíanda funt ,

majoris Reg- € 3

2.inReg, recuperationem vitze, ficut inobedientiaze cul-

enim meriti eft ch

aritatis injunéta refe(tio, je-

iÉ

pa malum fufficiens fuit ad accerfendam mor-

junio propria delib

s

N

eratione perfeéto. Qui enim

tem. Siergoin malo inobedientize mors prae-

Juitus carnem reficit, invitus jejunii praemium

valuit ,'toties vite reddimur, quoties obedi-

devotione promeruit, & ampliorem merce-

finus.

dem obedientize manducando

Bello vac.

acquifivit.

l.2. fpec.

XL. Movere noS- debent mulfa, & rinagna

XLIX. Intendite, filii,

virtutis hujus ali- Quidam

tmor. dift.

.bona, quze perdimus, & quibus per inobedien-

quod ex parte veftigium. Obedientia falus eft Seuex in

25- p. 3.

tiam privamur, qu:e funt duodecim, ficut funt

omnium fidelium.

vica DP. L.

— ER T m MR r

fru&us duodecim ligni vite, quibus licitum

Obedientia genitrix eft

omnium virtutum. Obedientia Regni coclo-

l

fuiffet homini vefci, f fe his per inobedientiam

ruminventrix eft. Obedientiac

celos aperiens,

I14. B. 194

l

non privaffet. Obedientia quippe eft lignum

& homines de terra elev

ans eft. Obedientia

RE N

vi&e, cujus fructus ducitad vitam perpetuam ;

cohabitatrix Angelorum eít. Obedientia San-

inobedientia vero lignum mortis, cujus fru&tus

éorum cibus eft, ex hac enim abla&ati funt,

'C-MVM

G

ducitad mortem ; Fructus autem duodecim

& per hanc ad perfectionem venerunt.

funt, imortalitas corporis, vita zeterria, orna-

L. O felix & abundans gratia! in obedien- S. Hieron,

menta, virtutum,meritabonorum operum, be-

tia fumma virtus claufa eft, nam

fimplici in- r€

nefaciendi facultas, pronitas virium, animze

greffu hominem ducit ad Chriftu

in

C.

g mnln.,

puritas & perfpicacitas, fanctorum affociatio,

LL O fumma libertàs

; qua thegta vix Ibid,/

bonorum ecclefize cormunicatio, pax & concor-

poffit homo peccare. -

dia füperiorum, obedientia inferiorum, abun-

!

LII. Magna vis eft Vohmtatis,;quæ nos ef-8. Chryf.

8. Dern. 1

: dantia terrenorum, & temporalium bonorum.

ficit poffe, quod volumus

, & non poffe illa,

f. de Zas

k:

a

XLI. Vereor, ne & inter nosaliqui fint quo-

'quae nolumus.

.

cheo,

1nCant, rum non acceptet munera fponfüs, eo. quod

( uä Elias eft a mor-

Jac. Alva,

Lüttent,

LIII. Hzec eft quadriga, q

ifi, de

non redoleant illa ; Etenim fiin die jejunii

talium ceetu. fublatus, & ad füperas fedes eye- t€2-to.a. 1.

Ytenypt,

mei inveniatur voluntas mea, non tale jeju-

&us. Haec paupertatem fovet, caftitate

nium elegit fponfus, nec fapit illi jejunium

acent,&

m perfi- 5* P3- c l.

Undi ..

meum, quod non lilium obedientize, fed vi-

cit, virtutesreliquas urget, ne fegnes v

in füorum operum labore torpefcant. Hasc de-

tium proprie voluntatis fapit.

Ego autem

nique eft, quze utfideliffima comes, & folertifft-

non folum de jejunio, fed de.filentio, de vigi-

ma adjutrix viro jufto adftat, ut viam alutis

liis, deoratione, delectione, de operemanum,

currere incipiat

,utineá& progreffus faciat, & ut

poftremo de omni obfervatione monachi, u-

feliciter ad finé

[o]

ptatum fanttitatis perveniat.

Dotn,

bi invenitur voluntas füa in ea, & non obe-

LIV. Obedien

ä

dientia magiftri fui, idipfum 1entio.

tia eft fpontanea mors, vitaS. Clim,

1 COd

curiofitate carens, fecurum periculur, inime- &t« 4«

UXS

l. 2. de-

XLII. Quonto quis altius in obedientize

diata ad Deum afcenfio, metus mortis con-

j

virtute profecerit, tanto ei Deus erit exora-

temptio, tuta navigatio, confectum dormien-

prof. Rel, .

bilior,. & omnis creatura ad obediendum ho-

C. 4. T.

doiter. Obedientia eftfepulchrum voluntatis,

Idem to. 7.-

mini creata fübjectior, & obfequiofior.

& excitatio humilitas :- nihil refiftit, nihil di-

XLII. Qualiter nos audimus nofttos fupe-

Ícernit mortuus in omnibus bonis, aut in his

collat. 5,

riores, taliter noftras, exaudit Deus orationes.

A

;

qu:e videntur mala.

Non qui pie animam

ïs. Greg.

XLIV., Si obedierimus Przepofitis noftris,

fuam mortificaverit, fecurus pro omnibüs ra-

obediet Deus orationibus noftris.

tionem reddet.. Obedientia eft' difcretionis

$. Bonav,

XLV. Citius exauditur una oratio pecca-

in Reg.

toris obedientis,

depofitio inter divitias difcretionis. '

Nov.c.13

quam decem mile contem-

8. Laur.

'ptoris.

JDignitas.

XLVI. Ad hoc

ordinatum eft myfterium

Tuft. deca

LV 'Verevbeatus eft, qui obedientize fruitur SV-Ephrem-»

fto eon-

/

" tam fan &um,(Euchariftize)ut frequentaretur.

poffeffione, quia, cum Domini fit imitator,

? virt. C,

Rtib. c. 24.

Non enim ex [fola indienatis seftimatione a

etiam cohzeres efficitur illius.

e obedi-

communione fe quisque fubducere debet, nam;

ent

LVI. Quid eft adeps arietüm, nifi pinguis

S. Greg. in

.eccato amoto, eo quisque fit dignior, quo in-

interna devotio ele&toris ? adipem ergo arie-

. Reg. c;

«igniorem fe putat ; niemo enim ad hoc fufci-

tum offert, qui in ftudio fecretee converfatio-

hii

piendum per fe dignus eft, quamvis multa fit

!5,

yc, dv

nis devotze orationis affectum habet.: Melior

praeditus fanétitate ; obedientia quemque di-

tamen eftobedientia, quam victimae, & quam

0V [vi

gnum facitnon vita. Obedientia enim puri-

offerre adipes arietum. Quia qui perfecte vo-

tatem impertitur, quae eft optima ad hoc fa-

li-'ran!-

luntaté fui praeceptoris implere didicit, in coe-

cramentum difpofitio; Unde B. Humbertus

lefti regno&abftinentibus & flentibus excellit.

l

Jïs.om.-

ait : Obedientia a libidine vitiorum mentem

LVII. Haec in nobis fumma & fola virtus S. Aug. tr.

caftificantes in obedientia cbavitatis.

purgat; Et r. Petr. r. dicitur : 4nimas veftras

eft obedientize. Si jejunaveris diebus ac noti- 11« de

bus,orationemque feceris,fi in facco fueris ve

j obe .&

34

$. Greg. 1.

XLVII. Obedientia fola virtus eft,

in cinere, fi nihil aliud feceris, nifi quodcunque

humil |

3$. mor4. virtutes coeteras menti inferit, infertasque

preeceptum eft in lege, & tibi vifus fueris quafi

cuftodit.Melior eft obedientia

quarm victimze :

fapiens, &obediens patri non fueris,omnes,vir-

P-».'- .R. P. Lüþ?z. Mwu Biþlo :lbmd M

3 XX

tutes

—,

539

Bibliotbetee .Mmuah's Concionatoriee

"

]i ?

