colligitur: Etenim harum prima hzc fuit,

ut inzílimabilis ille reftitueretur crucis the-

paffionem & mortem pro qualibet anima fu-

faurus, tametíi idem ab eodem barbaro Rege

ftinerem , quam füuftinui pro omnibus.

Chtotig,

fummo quoque in pretio & honore haberee

IV. Re&e Chriftus arbori myrrhz a fpon-Cant. &.

tut. Ettamen, quia facram hanc reliquiam

N

fa comparatur , s»yrrbam primam dittillanti ,v. 13.

S1 Fun.

j

Q

jn montem Calvariz portaturus , Crucifixi

quia fi

cu

t myrrba folet füccum quendam

bumilitatem & abjectionem minime fuit imi-

amarum per corticem emittere, qui liquor

tatus , utpote clamyde imperiali pretiofiffi-

myrtha prima feu ele&a vocatur ad diftin-

qma ami&tus , ideo hoc accidit miraculum ,

&ionem illios, quz cortice difciflo Buit ;

quod fcilicet di&tus Imperator ne pedem qui-

ita Chriftus in borto fanguinem velut myrr-

dem movere potuerit , donec fimplicibus &

ham primam fudavit, non exfpectatis torto-

pauperculis pannis indutus , pedibus difcal-

ribus , qui eur elicerent.

ceatis , ad dictum Calvariz montem proce-

V. Egefippusait, hortum oliv&ti, poftquam Marchant.

mc to,

. dcret.

fadore Chriíli fanguineo immaduit , florestr. 3. l. 16.

linitatio. :

L.

produxiffe , in quorum foliis fcriptum erat :PXoP- 3*

2

XXIII. Vana eft compaffio, fi defit patien-

Hartung.

o

Q ?nors, quam amara eft fncmOria, tua!

L]

conc. civ. t]

s imitatio. Paffus pro nobis Deus homo

Unsilitas.

PA

in Dom, eft, non ut corde folo recogitemus dolores

CyfoXenoph, !

Quad. n-gqu , & vulnera , fed ut fequamur ejus ve-

VI. Tygfan;s,Re.x,curþ Íua conjoge a

ege

-

| (Titulusï CX.

Pajïo [077//; 0

69;

kRe*ge Perfarum '&aþtü*s cám ïüterrogare'turg

m paffioni illius ünità, & äb

quid pro uxoris liberatione dare vellet? re-

urientia,

iis fplendorem

X efficaciam

CM OO —— R

fpondit, fe libenter vitam pro uxoris redem-

XIV. Uriasa R

i

ptione oblaturum. Quz refponfio adeo Cy-

ege David invitatus, ut la-2, Reg.11, ,

varet pedes,

& in domum fuam fe reci eret,

ro placuit, ut mox ipfum cum uxore libe-

refpondit: Arca De

N

rum dimiferit. Cum vero in reditu Tygra-

l & I(raelj & Juda hàbi-

tant, & in aulxis,

& Dominus meus Joab, &

hes conjugem quzreret, quomodo ipíi vul-

ferviDomini mei

fuper faciem terrz manents

tus Cyri placuiffet? re

fpondit illa, fe id nee

& ego ingrediar d

omurm meam, ut comedaim;

Ícire, ab eo enim tempore, quo ipfe pro ea

& bibàm, & dor

vitam obtulit, fe in neminem alium oculos

rhiam cum uxore mea? Per

*falut'emftuä'rn,l

& per falutem anirmz tuz non

conjeciffe, quam in eum, a quo fe tantopere

aciam rem hanc. Quanto magis Chriftianus

— — — — TP "W "M - -

amari advertifíet. Quidni magis in Chriftum

oculos aífiduo con

^

]

recolens, quanto p

ro fe paffus fit Chriftus,

jiciamus; qui adu v/itam,

A fuperfluis deliciis

& peccato abftinebit.

& quidem tali modo dedit?

V. Veteranus miles Czfaris in jus voca-Sueton. in

ViIL. Crotildis Regina cum peffime a ma-

tus, cum Czfarem rogaffet, ut fib

1 adeff:

3

rito tractaretur, fanguinem ftrophiolo exce-

let,Czfarautem mox

& vel. Aug,

€ fuo comitatu aliquem

ptum fratri mifit, & ex hoc fanguine collige-

affignaffet, vociferans

díxit illi: At non ego,

re juffit, quomodo a matito tradtarétur? quo

te; o Cafar,

accepto adeo frater commotus eft, ut mox

periclitznte in atiaco bello,vicas

rium quzfi

Vi, fed pro te ipfe pugnavi , fimul-

conícripto exercitu maritum o

ppugnarit.

que aperta vefte cicatrices o

Quidni ergo & nos vifis Chri(ti ve(tibus (an-

ftendit; quibus

vifis erubuit Czfar, & in

advocationem ipfe

3Mg n

guine cruentatis bellum contra peccata, que

defcendit.

* canic ctll

taliter Chriftum tractarunt, affumemus?

Quanto magis vulnera Chrifti ab

Lanciz.

VIiL B.Ma

homine; p

fO quO accepta

M

gdalena de Pazzis divinitus edo-

quidvis ab eo impetrabunt

:

Íunt, confi pe&zïg

H

opufc. I1.

&a eft , quod, quoties creatura offert fangui-

n 56.

XVI. Chriftus $, Marize

Magdaleng de virá p, 3,

nem Chrifti, quo redempta eít, terno Patri,

Pazxis dixit : Dico tibi,

tale donum offerat , ut ille qua(i non habeat

fi qualibet Feria fex- $. I.

;9

ta attendas horz, quae

Xpiravi incruce;con- .

pretium, quo falvat. Hoc donum effe tam

magnum ajebat, ut Pater

tinuo recipies particulares gratias a Spiritu,

&ternus fe reputet

quem reddidi Patri &terno ; & quamvis i!

las

*Dlofts i

obligatum creaturz füge.

non fenties,

ä.Gert.1;4.

IX. Chriftus quondam $. Gertrudi dixic:

in te.

: niþilominqs f;mpgr requieícet

€monil.

infin. div.

:fpir.c. l'

Quicunque, quamlibet gravi-pondere pecca-

XVII. Qui diligenter & pie in humanitatis Lud.Cgar,

pietf

torum oppreffus,refpirare poterit in (pem ve-

$

niz , offerendo Deo Patri innocenti(Ifimam

dominice myfteriis contemplandis verfantur, in loc.

"

iidem divinitatis

quoque ejus deliciis mirecom.f.5a,

meam paffionem & mortem. — Et credart, fe

pafcuntur. Via enim & veluti fcala ad di-

per hoc faluberrimum fructum indulgentize

vinitatis gloriam contemplandam humanitas

obtinere , quia nullum tam efficax remedium

Chrifti eft, ipfo dicente: ego fürn via, veri-

contra peccata poterit in terris haberi, qam

tas, & vita. Hoc!autem innuere Sponía in Cait, 24

devota memoria mez paílionis, cum vera

poenitentia, & fide reCta.

Canticis videtur;,.cum ait: Leva ejus fub

Lanciz.

capite meo, & dextra illius amplexabitur

. X. Idem Chriftus B. Angelz de Fulgidio

me. Levi enim humanitas, dextera divini«

; [l

Op. IIe

1O.

dixit: Quicunque vult invenire gratiam

tas Chriíti eft.. Eum enim; qui in humanita-

]

meam , non levet oculos a cruce, five con-

[

n!., 64.

tis leva capite füperpofito requiefcit : (dum

cedam, five permittam eum in triftitia, vel

lztitia effe vel vivere.

omnia (acre humanitatis myíteria pia

COgi-

J

tatione revolvit,) illum divinitatis d

extra

J

V/iia.

XI. Annz a S. Bartholomzo ad choreas

molli finu fovet, & am

ple]ï&iturï, & ccelefti-

|a

eunti Cheiftus fe oftendit, dixitque: Perge te

bus deliciis pafcit.

vanitati dare, dutn ego in tormentis hxreo,

XVIIL Nyffenus illud : vidimus eum, &NylrDor,

ld

Sicque difparens ita perculfam reliquit,ut mox

non erat afpectus, & defideravimus eum de.ex. $. 1.

in monafterium Carmelitarum f& conferret.

Chrohic.

fpectum, & noviflimum virorum: ait ex He- -

v Cnt, 5

S. Fran-

XII. Cum quidam religiofus per«:efüs di-

brzo verti cefJatio virorum : quia ficut duel-

fcipling ex mouafterio fugeret, in via obvius

jn i

Ciíc.

lantes fervi ceffant litigare confpecto Rege;

quispiam auftero vultu, minacibus oculis, &

fic homines ce

-

fTabun; irafíci, vindicare, con»

acri voce dixit: quo tu vadis? cumque is

fpecto Chrifto.

diceret: qui tibi mecam ?. ille aperta vefte

XIX. Chriftus,dum adhtuc viveret, fuavibus IdémDotg,

oftendens vulnera recenti fanguine confperfa

j

verbis invitavit ad fe homines dicens ; fiquis quinquag,

dixit: poteris his teftibus cognofcere, quam

vult venire poft me &c. at de fe morituro di- $- 1.

mea interfit, de hoc tuo itinere interrogare,

r

quz , ut te ab itinere sternz damnationis.

cit: Etego (i a terra exaltatus fuero, omnia

traham ad me ipfüm ; innuens mortem fola .

abducerem, in cruce pertuli.

eonfideratione fufficere ad movendum.

*

j

1. Ex. 50

XMI. S. Gertrudis in raptu quondam vidíc

"

XX. Sol eclypfi

n patiens, & omhia decol

O- Ibidäm

g

Chriftum in menfa fedentem, & S. Joannem

C.

g

$. 2.

rat. Sic verus fol Chriftus, qui cognovit o

affidentem, & (cribentem alia atramento, alia

cafum füum, eclypfin mortis,in cruce patiens,

coloribus, fed in peculiari libro fcripfit cala«

mo in fanguinem & vulnera intin&o chara«

omnes colores , omnes vanitates, omhes glo»

/

rias fallaces, omnes honores debet decoloras

&eres, qui ut flelle radiabant, &, ut Chriftus

oXenOPh'

eidem revelavit, fignificabat o

re. Ideo dicit anima poenitentis: Nigra fum, S-Anton.de

pera fanctiffi-

fed formofa, quia decoloravit me fol, durr d. Dom.

[

R. P. Lobs. Dibl, Man. Tomn,

4I,

enim ^

uadr,

Qd 42

696

,Bibliotbem Manuabs : Conciohatoriee

áà

enim oculum fidel Deum . meum fponfüm

quantum commodi illi affert illa lachry-

í

n

meum Jefüm Chriftum in cruce pendentem,

inula.

clavis confixum, felle & aceto putatum,; co-

XXVIII. B. Joannz ab Angelis revelatum Vit, c 14.

rona fpinea coronatum video , omnis de»

eft, divinam Majeítatem cum tanto affectu

cór, omnis gloria, omnis honor, omnis po-

amoris accipere plan&um ob paffionem, &

illum adeo gratum effe facrificium, ac (i fpar-

tentia tranfitoria in pallorem vertiturj & a

me nihili eftimatur.

geretur fanguis, & afflitiones magnz pro eo

7

tolerantur.

Ainitatio.

XXIX. B. An

gela de Fulginio inter alias Vita &6

€ra. lo, XXL Sicut Duces ere&o vexillo trahunt

benedictiones , quas Chriftus pronuntiavitn. 102.

tom,59. poltíe milites; ita SponfusSponfam immene

fuper devotos füz paílioni, etiam hanc au-

fa faa charitate in cruce potiffimum oftenía

divit: Benedidi vos a Patre meo & Spiritu

)

fan&o, & vere benedi&ti benedi&tione, quam

trahit; ceteris namque beneficiis ad fui

amorem invitavit, at mortis beneficio com-

dabo in extremo judicio, quia me in propria

ulit.

x

mea venientem, ficut mei perfecutores, non

Ribad, 29.

1

XXII. Cum D. Petrum Martyrem tres

repuliftis, fed me defolatum in cordis mei

lacob.'*N.

Aþril-

cxlo lapfe virgines vifitaffent, & ille ideo

hofpitio per compaffionem hofpitem recipe-

, to.!

accufatus, ac ad E(inum Coenobium relega-

re , voluiftis.

Qui mihi in cruce nudo exi-

ftenti, fitienti, famefcenti, infirmo, clavis a£-

1'3'p' ?

tus, Chrifto crucifixo fuam injuriam quere-

$

retür, Chriftus eidem de cruce refpondit :

fixo, & morienti compati, & coníocii mei

effe voluiftis, in hoc vere mifericordie ope-

s Metor,

Et ego quid feci, ut tot ac tantís oneraret

ra complevifílis.

opprobriis, & morte turpiflima comdemna-

ret? ex me diíce ignominias & opprobria pa-

— XXX. S. Bri

gitta in fujä revelationibus

tienter ferre.

teftatur, tempore paffionis omnes; qui in or-

Deirlines,

dam S. Gertrudi

be erant, homines interno dolore, ac pavore

S.Gor.], XXIIL. Chriftus quon

(n thedtto

3. inn, dixic: Qui circa meam a

fficiuntur imagi-

tactos fuiffe, tamertíi nefcirent , unde is pro-

$

V ptitnt

€. 42.

nem, & pafífionis mez

exempla non

fequune

venerit.

hos refpicio, ficut ju-

XXXI. In Ezechieli jubentur omnes oc- Faber.

tur per imitationem,

vencula a matte fua

poffet acceptare, quod

cidi , qui fignum T. in frontibus expreffum conc 7.in

eàm diverfimode veftibus ornaret, fecun-

non habeant; quo docuit Prophe:a , 'eosDom. Paff.

m fuam honorem, nec ta-

omnes perire, qui in cordibus & ante ocu-

pisd

dum placentia

p

men hoc, quo

d filia maxime defideraret,

los paffionis Dominice memoria

m non Cire

perficeret, imo etiam quan

cgmfcrrent. |

aret.

N

N

doque durius. u

2058 XHlE -;

MGSChaqt.

XXIV. V

irgines annunciate , dum no.

N

le&. oo. vitiam fuícipiunt

Prioriffa ! que apud eas

AUTHORES

Prop.2. mamer ancilla nominatur ;

ei cum filiabus

I. Alphonfus Rodriquez p. a. tr.7. toto.-

occurrens genuflexs grandem crucem flori-

bus ornatam, brachiis amplexandam offert,

IL. C. Robertus Bellarminus de feptem

& offerendo eanit: Veni, fotor noftra, afcen-

verbis.

]Il. Eufebius Nirenbergius l.. de adorat.

damus in Palmam Chrifti

c- 060&110

mus fru&us ejus.

, & appreþcndag

. IV. Cafparus Tau(ch in Matre dolorofa.

Meditatio.

Y

V. Hieremias Drexelius in Chrifto pa-

tiente.

E

Amercu. "XXV. Rofendus Epifcopus pro infigni f'pke".

cifixus.

culum cum circinio habebat cruci appenfum,

VI. Philippus D'Outreman in Pzdagogo

Chriftiano p. 1. c. 8. $. 3.

fienificare volens fiepius nobis Chriíti paffio-

nem velut fpeculum contemplandam, & jux-

VII. Jacobus Marchantitis in horto Pafto-

ta illam omnes a&tiones noftras ordinandas,

rum tract. 3. le&. 16. usque ad 22.

& velut circinio menfürandas.

VIII. Nicolaus Lancizius opufc. 1 1. c. 6.

Ui de

lL.a. rdvel.

.

XXVI. Chriftus S. Brigittz: quondam di-

IX. Ludovicus Granat. in loc. comm. f.54.

Ponte in

XIt :

Confüulo tibi, cogitare duo continuo in

X. Matthias Faber in Feria Parafceve; &

vit D

€, 19e

corde tuo. Primo, quz feci pro te, patien-

Dom. Paff. per aliquot Concion.

jalh, A

Vl!'. c. l(

do & moriendo pro te; hzc cogitatio exci-

XI. Hadrianus Lyreus in apopht. S. Igna-

tat charitatem ad Deum. Secundo confide-

tii apopht. 17. l. r.

XII. Thomas Stapletonus in Dom. Quin-

ra juftitiam meam,& futurum judicium ; bzc

incutit timorem in animo.

quag. text. 1. & 2.

Tb

XIII. Joan. Major in magno fpec. exempl.

Ml.

CO"IPC'WIO. :

XIV. Antonius Dauroltius in Catechifmo.

Hiftoriali c. r. tit. 31.

feqq. *

Vit. 1. 6.

XXVIL Chritus B. Veronice virgini

€. 9.

Auguftiniane dixit: opto, omnes homines

. XV. Jofephus Langius in Polynthza V.

éodem, & V. Crux Chrifti.:

fatagere, ut corde afligamur ob paffionis

iez venerationem velut mihi compatien-

XVl. Leopoldus M

i

ancinus de P?Hione

tes, Quod fi vel fola lachrymula egerint,

Dominica.

XVII. Ludov. de Pont. p. 4. füarum medit.

magnum aliquid fe egiffe arbitrentur ; nulla

XVIII. Laurentius

etenim lingua mortalium exploratum affice-

Forer p. 4« vitae

;

ge poteft, quantum jucunditatis mihi, & Chrifti.

TITU-

]

Jiutulus CXI xPatientiä.

697

AMerbndoctsduAm at luo

MATnia m Lane T at

æææææææææææææwææ&aæææææ

lvitnc ]4.

J TITULUS CXL.

Vi &6

PATIENTIA

L 102

RCR

miationem immiffa cum fumrna pror'hlp*tï'tua.-

dine & zquanimitate accipi debent, ne alio-

qui; (i queramur, illud audire cogamur, quo

QUOAD ESSENTIAM.'V'

: Dgïninþ-

Deus olim B. Mariz Diazix ob nimium fri-

.gus querenti dixit: Ego füm caufa hujus

I.

;;1

rigoriss & tu quereris? .5. Patientia in "àa-

lis fam2: qualia funt , quz vel fiunt Cogitatio-

Jacob. *A!-r-ï

St virtus, qua mala hujus fzculi xquo

la

"t tantum, ut contemptus , füfpiciones, ju«

Var, tO. 3.

animo füftinemus , ita ut propter illa

dicia temeraria, averíiones, odia: vel ver-

1.3. p. 2.

nec interius immoderate turbemur,

-5.

bo duntaxat, ut reprehenfiones , vituperatios

aut triftemur : nec exterius aliquid

nes, detractiones, convitia, contumeliz, fü-

,5

minus honeftum aut decorum admittamus.

a, Ithetor, ld quod brevius Cicero expreffit dicens, effe

fürrationes, accu(ationes, delationes, infor-

Tmationes: vel ipfo opere, ut irrifiones , illu»

J

Virtutem , qna contumeliarum & omnis ad-

verfitatis impetus xquanimiter toleramus.

fiones, caftigationes, humiliationes, negatio-

B&iriinc'k.

nes favorum, honorum, petitionum, períe-

IL. Materia ejus proxima funt triftitia & af-

cutiones; przlationes aliorum. — 4. Patientia

in theatro flictio animi, ex malis oriri folitz : remota ma-

in malis animi: ut funt ariditates & defolatio-

V.patient, teria fünt verba, actiones , & geftus externi,

» Diher

qu ita regit, ut interna moderatio in eis elu.

nes Spiritus, fcrupuli & anxietates, diftra-

Giones , obícuritates, dejectiones, imperfea

meone 7,h

ceat: Remotiff/ima materia lunt.ipfa mala, quz

iones, tentationes , lapfüs in peccata, exi-

y Dom, Ddf

funt objectum & caufía tri(litiz.

guus profe&tus in Spiritu, negatio favorum

]

Cap.is.de lil. Tertullianus fic eam defcribit, & ima-

& donorum cceleftium, probationes Confefz

fs

pat.

ginem ejus depingit : Pulus illi tranquillus &

placidus: P*ons pura , nulla moeroris aut irze

fariorum & Patrum fpiritualium. . Patien-

tia in malis proximi: qua vel oriuntur ex alio«

rugofitate contracta: Supercilia in lztum mo-

dum remiffa: Geuli humilitate, non infelicita-

rum pravis moribus & faGtis, nec emendari

aut averti a nobis poffunt: vel certe ex ca-

te deje&ti : Ostaciturnitatis rubore fignatum:

Color qualis fecuris & innoxiis: Motus fre-

fibus (iniftris amicorum, puta infortuniis, in-

famationibus, depreffionibus, morbis, more

.* quens capitis in diabolum, & minax rifüs :

4imitius circa pe&tora candidus, & corpori

t;bus, aliisve fimilibus ain&ionibus. !

impreífus, ut qui nec inflatur, nec inquie-

tatur: Sedei in thronoSpiritus ejus mitiffimi,

Häufc !

"

qui non turbine glomeratur, non nubilo li-

V. Suis peccatis imputare, que quis patitur. Íta L. &. sév,:

*

L]

vet, Íed eft tenerz ferenitatis, apertus &

Chri(tus S. Brigittam docuit dicens: S

;

?

l

quis

deat

c.rf:gd

fimplex, quem tertio vidit Elias, nam ubi

vitupetatur, non contriítetur, fed refpon

Deus, ibi, & alumna ejus patientia : cum

fic: Dignum eft, quia toties in confpe&tu Do-

j

ergo Spiritus Dei deícendit

mini peccavi, & non penitui ; majoribus

, individua pa-

enim afllictionibus digna füm.

CO rogas

tientia comitatqrw eum.e

te pro me, ut tolerando appro

z

js

a tempo«

I

Divi/ïq;

ralia, fugiam fempiterna.

Hinc recte S. Lau«

Lud. de

IV. Dividitur ratione'm'ateria varie a vae

rentius Juftinianus, humilis, ait, femper arbi-

tratur , fe deteriora mereri, quam patiaturj

Ponte in riis; commodilfime in quinque fpecies, quz

vita P.

fere reípondent quinque fontibus , ex quibus

quamobrem patienter afpera fuftinet, pratias

P)Rkh. Al'

in tentationibus agit. Nec valet quis huma-

Vàr» C. 10,

P. Balthaíar Alvarez materiam patientiz &

no explicare ingenio, quantz fit utilitatis,

,

meritorum oriri dicebat. 1.Patientia in damnis

quanti meriti, & quam fit Deo gratum, non

fortune, puta divitiis, pecoribus, fündis, aliis-

altum fapere, tribulationes irruentes perfer-

n-

ve fimilibus poffeffionibus , in quibus , unde.

Job. r.

re fortiter , illatas contumelias tre

nquilla

Wo21o

cunque oriantur, illud $. Jobi effatum repe-

mente pati, & humiliter adverfantia

quaque

J,

ti oportet: Dominus dedit, Dominus abítu-

advería propriis peccatis ad(cribére.

Q

»

lit: Sicut Domino placuit; ita factum eft:

Vl. Siere, cum aliquod $el a Deo, dl proxi-

pfal- 39;

Sit nomen Domini benedictum.

3. Patien-

$0 malum infertur : ita S.

David fuo exemplo v. 1à.

l.

tia in malis corporis: qualia funt fames & fi-

docuit, dicens: Obmutui, & non aperui os

tis, frigus & eftus, morbi aüt tormenta five

meum, quia tu fecifti. Plena certe, te S.[au S. Laur;

N

a (eiplo per voluntarias caftigationes & dee

rentio Juftiniano, vi&toria eft, ad contume- Juft. c. 4

fatigationes, five ab aliis jute & injufte illa-

liam acclamanti non refpondere, & tacere eo 46 Pa'ierit;

h

ta: quz ormnia velut a divina providentia

provocante. .Nam ficut nihil eft deforrni

US; Vit. PD. 5,

five a paternam caítigationem, five ad amoe

quam refpondere füriofis; ita nihil utili

uS;libell, k6,

roíam probationem, five ad copioforem pra»

quam tacere nobis provocatis.

lmo, utn.9.

Il

Q3333

qui«

Blübüoibece Manualis Concionatrie

698

37

antiqudrum Patrum dixit,

Omnislae — X. NNon petere , ut: auferatuy tribulatio : fic S. L. a. Vit;

(

quidam

urnitate fue

Catharina Senenfis, cum effet inique accufa- c-1t

bor, quie

unque evenerit tibi, tacit

erabitur.

Hinc fapiens erat par

adoxum Fr.

ta, & infamata quafi impura virginitatis ja-

,O

&uram feciffet, & hanc ipfam fuam infamiam

lwm 5- w

JEgidii: Qu

ando quis contendit tecum, (i vis

bo, 50

vincere, per

de: fi vincis teipfum, vincis om-

Chiifto offerret, non petiit, ut innocentiam

füam declararet, fed tantum, ne a dzmone

[ ]1

nes inimicos tuos.

Magna virtus eft, fi quis

w

Colofs

ermittat fe vinci ab omni

bus hominibus,

fuperaretur, & a divino obfequio abítrahere-

Idcirco-

tur. Quem in finem Epictetus faluberrimam

Lanciz.

qu

.

ia talis eft Dominus totius mundi.

do&rinam offert his verbis: QuemadmodumbL.a.Ench.

opuíc. 9. eni

m te quis lzdit,

tefíte Tertulliano, ut do-

n. 169.

*

dentis in dolore lzfi eft:

viator ex obvio fcifícitatür, quanam via fit in- 7«

leas, quia fru&tus 1

cedendum, eam, quas ad dextram eft, non ma-

ä

L. de pat.ergo cum fructum

ejus everteris, non dolen-

ffe eft amiffione fructus (ui.

gis appetens, quam eam, quz ad lzvam diri-

€. 5.

do,ipíe doleat nece

Et alibi, omnis injuria, in

quit, feu lingua; feu

gitur, utpote cum non velit.alterutra iftarum

manu incuffa, cum patientiam o

ffenderit, eo-

ingredi, fed ea tantum;qua poffit pervenire ad

deítinatum locum; ita fane conveniebat nos

dem exitu difp

ungetur;

quo telum aliquod in

(fims duritiz

libratum & ob.e

quoque accedere ad Deum , ut folent fácere

$enes )

petra conftanti

viatores, At nunc tremebundi mhoramur avi-

tufum. Concidite

nim ibidem irrità . opera &

, üeits

& nonnunquam re

percuffum in -

culam, & Deum implorantes, rogamus ipfum

i

j»

infru&uofa,

fupplices: Miferere mei Domine. Da,ut pof-

eum, qui emifit, r

eciproco impetu dviet. |

Ita Chriftus, te

fte S. Ambrofio, calumniis

fim evadere. lgnaviffime homo, aliudne ex-

Lanciz. "*

petis, quam id, quod melius eft, quam quod

opufe.9, appetitus, filent

ium detulit triumphale.

163.

VII. ANon fe excufc

üre: magnum enim, ut S.-

vifum Deo füerit? Quare, quantum in te elt,

3

corrumpis judicem? feducis con(iliarium ?

f. 40

In itiner. 'There(ia aicbat, hum

ilitatis argumentum eft,

perfe&. , j:dere immerito & innocen

tes nos damnari,

XI.. Defiderare. affittiones : S. Jobi exemplo Job. 1o.

$. 15o

ne ille Dominum

dicentis : Quis det, ut veniat petitio mea, & v* 24*

& filere. Quod qui faciat,

Deum egregie imit

atur. Lice

t enim id nobis

quod exfpecto, tribuat mihi Deus? &qui coe-

cujus infimulamur, nun-

pit; ipfe me conterat, folvat manum fuam, &

pecca

tum non fit,

fuccidat me: & hec mihi fit confolatio, ut

quam tamen ita

omnis cul

ps& expertes fümus,

1, Cot, 4

Nunquam ullum ali-

affligens me dolore non parcat? Porro utili-

y 12

ficut bonus Deus erat.

tatem hujus defiderii egregie declaravit S.S. Laut;

SAmtrof

. , quod malum de me loq

uentem audivi, quia

minus illum dicere,

Laurentius Juftinianus dicens? quis hujus San- Juft- de

] $. of

liquido perfpicerem ;

&i defiderii valet profz&tum e

X

licare? An:- diicipl.

Y

uam revera id erat.

Unde plus quam fàtis

Monaft,

mihi favere videbantur, quo

d de aliis nihil

L

mo quippe vires fübminiftrat,

&

poepnam ex-

« 0.

hibet leviorem, perfeverantiam przbet. San-

S Auguf.dicerent. Hinc S. Auguftinus

, tacui

t; inquit;

eat lingua;

neceffe eft, ubi

&itatem adducit, cozquat Martyribus, & cce-

1. 118« deSa]vator, quia tac

temp,

veritas adefít. Tace

at lingua in bono negotio,

letti pafria dignum füum efficit poffefforem.

*

ux & in malis caufis obticere

coníuevit.

Gradus.

L

Nolo fic defendi juftitiam ,

ficut iniquitas fo-

let excufare. Scivitenim Salvator, quomodo

XII. Patienter tolerare, quod ferendum eft:1gem de

nam impudicz & frigida mentis experimen- caft.conn.

tacendo vinceret, quomodo non refpondendo

que adeo caufam fuam mavult.

tum eft, nolle pati ; reprobz vero, murmurare

fuperaret , at

de verbere.

Quid vero deformius, quam

comprobare, quam dicere.

m

Vit. €, 47*

Vill. 4 lacbrymis abflinere :

Ita Chriftus Su-

adverfüs corrigentem & amantem iraíci Pa-

V.5

trem? Atque hic gradus incipientium pro- s, Faur.

fonem docuit, dum ipfü

m propter dicteria & .

uid raole-

Juft. v. 6.

irrifiones aliorum flentem corri

puit bis ver-

príus in hoc fitus eft, ut, dum ali

:

dor! vi

(ne in foeminz morem la-

fti accidat, non offendatur Deus a

G&U, Ver- de pat.

bis: Pro.

bo, aut facto, fignove, fsd patienter,; licet

50 Glfj'c

chrymari

! certe tibi ipfi apud omnes cceli

f st lud

.

nominiz notam inures.

Terge ocu-

poenaliter , afflictio toleretur.

e

cives i

XIIl. Libenter omnia

fufferre, feu ita, -ut, fiDíal. 118,

los, & hilarem vultum ex

hibe, ut neque dz-

oprío daretur, mallet quis pati, quam carerev.71.

mones neque homines anima

dvertant, affü-

affli&tione, qui gradus proficientium eft. , Ut-

&ionis cauía te plor

arc.

locis €9 perfonis , a quibu

;-

pote qui dicunt cum S. Davide : Bonum mi-

L.5. libel!,

IX. ANon difcedere a

hi, quia humiliafti me: & cum S. Paulo: pla

7.m32. quis palitur

: ita olim ant

qui Patres fuadebant

&

dicentes :

Si tibi contigerit tentatio in Joco

ceo mihi in infirmitatibus meis.

XIV. Hilariter pati afflictiones : juxta S.Col, r.

in quo habitas, non d

eferas locam in tempo-

re tentationis, quia fi

deferueris, quocumque

Pauli exemplum dicentis : Gaudeo in paffio- v. .

nibus meis: & iterum: Repletus füm conío- 2« Cor: 7

perrexeris, ant

e te invenies, quo

d fugiebas :

fed patiens efto,

donec tentatio tranfeat, ne

latione, faperabundo gaudio in omni tribula- V: ^

ndalum faciat: & ne

tione noftra : Nam fic agunt, tefte S.Chryfo- s. Chryt.

Chron.

difceffio tuo aliis íca

ld

pe1» €o4»

forte aliis, qui circa i

pfüm locum habitant,

ftomo, qui amant; cum pro iis, quos amant,Epifc 4.ad

'M.

rat

difceffio tua.

Quam .

aliquid patiuntur; cum gaudio enim hoc fa- Epiíc. in

tribulationem inge

do&trinam ftudiofe

focii S. Francifci obferva-

ciunt, tuncque videntur fibi optatis perfrui, C?7c

lii adeo pa-

cum ea, quz perferunt, fint graviffima. Hinc, hom.45.ad

äh«

bant, utpoté

quos amor evange

'A l.

tientes fecerat,

ut quzrerent potius ibi effe,

ut alibi ait, llagellabantur Apoftoli & gaude-pop. An-

bant: vinciebantur, & gratias agebant: lapi tioch.

ubi perfecut

ionem paterentur in corpore,

uam ubi cognita €o

dabantur, & predicabant.

rum fanctitate; m

uj'nda-

. XV. Gratias agere pro tribulationibus. immi- S, Hier. in

no poffent gaudere favore.

LA

t

Tiwus CXL. Patienti -

699

;: Lc Q' Vit'

c. 5. Eph. fi ; nam, ut re&e S. Hieronymus dixit: Pro

?.C.ll.

V. 99«

IlI. In omnibus exhibeamus nosmetipíos . Cor. 6.

j

beneficiis gratias agere vel idololatrz ac ju-

ficut Dei miniftros in multa patientia, in tri- V 4-

dei norunt; pro calamitatibus «c miferiis

bulationibus , in neceílitatibus , in angufliis,

-'- tOm. 5-

i 8. Chryt. foli Chriftiani. Hinc S. Chryfoftomus : Hzc

in plagis, in carceribus , in feditionibus, in

$

ho. 8. in

eft voluntas Dei, gratias agere: hoc eft ani.

laboribus, in vigiliis.

'l

. € t, ad

m fapienter inítitutz. Paífus eft aliquid

IV. Non ceffamus orantes pro vobis ; &Coleff, 1.

i

! Golo&'.

mali? fi velis, non eft malum , gratias age

poftulantes, ut implearmini agnitione volun- V. 9

Deo, & malum in bonum commutafti. Cer-

nL.!.Ench.

tatis ejus: ut ambuletis digne Deo per omnia

" c. 7.

.te, ut idem alibi ait : Nihil eft anima illa

placentes , in omni opere bono fructifican-

l

fanQius, que in malis gratias agit. Revera

3

tes, & creícentes in (cientia Dei, in omni

.

e

fimiliter

l.

illa nihil diftat ab anima Martyris

virtute confortati fecundum potentiam clari-

& ipfe, & illa coronatut. Nam eam quoque

tatis ejus : in omni patientia & longanimita-

d

urget lidtor , qui Deum per blafphemiam

te , cum gaudio gratias agentes Deo & Pa-

j

negare inftat , & diabolus cogitationum ut»

tri, qui dignos nos fecit in partem fortis

gens carnificinis , & tenebras offundens ani-

Sanc&torum.

mi e9ritudinibus,

Verius ergo talis dicere

V. Nos ergo non ulcifcamur nos pro his , Judith. &,

oteit, quod Seneca, qui quzfitus, quo-

:3: de irac. modo rariffimam rem in aula confecutus ef-

quz patimur, fed reputantes peccatis noftris " ?9:

,

83«

hzc ipfa füpplicia minora effe lagella Domi-

fet? re

fi

ni, quibus qua(i fervi corripimur, ad emen-

Y

agendo,

pondit ; ibiurias ferendo, &gmüas

3

d

.dationem, & non ad

$

percitionem noftram

XIV. Adverfa?ium',* qui videtur cauía mali ,

eveniffe credamus.

;

velut fingularem Benefattorem agnofiere , ideoque

$. Bern.

^. Qualitas patientie in dawknis— fertune.

1. Excufare : juxta illud S. Bernardi moni-

loJob. 10.

f. 40.

tum : Excufa intentionem, fi opus non potes:

VI. Nudus egreíTus furn de utero. matrisJob. s.

(4

puta ignorantiam , puta fübreptionem, puta

mez, & nudusrevertarilluc. Dominus dedit, V- 2-

"

cafüm. lta (ane S. Ignatius fecit, qui omnia;

Dominus abftulit, Sicut Domino placuit, ita

&

fa&tum eít. Sitnomen Domini benedictum.

qu& fiebant, usque adeo bene interpretaba-

J.E

tur, ut natum domi proverbium fuerit : Zn-

VII. Rapinam bonorum veftrorum cum Hebr. ro,

j

1« Cor, 4. zerpretationes Patris. . 3. Laudare illum :

juxta

gaudio fufcepiftis, cognofcentes, vos habere - 34-

y

,VI !20

meliorem & manentem fübítantiam.

S, So Lmæ

exemplum SS. Apoftolorum : maledicimur,

] s-Ambefo

& benedicimus. item S. Moyfes , de quo

VIII. Ab eo, qui aufert tibi s*.&imentum,ï Luc. 6.

4 a. ofüc,

v-? 29.

" dicipl,

ci 7.

S. Ambrofius: Quantas, ait, Moyíes a po-

etiam tunicam noli prohibere.

Y

Monifi

pulo Dei ab(orbebat contumelias , & cum

.c.6.

— . Qualitas patientie. in -moi*bi:.»w

[

Dominus infolentes vindicare vellet , fe ta-

i

men pro populo offerebat frequenter ,. ut in-

IX. Multiplicate fünt infirmitates eorum, Pt a5

dignationi divine plebem fübduceret : quam

poftea acceleraverunt.

v. 9.

l

- X. Infirmitas gravis fobriam facit animam.

Eccl. 5t.

miti fermone poít ipjurias appellabat popu-

w :2,

lum, folabatur in laboribus, deliniebat era-

— XI. Fili , in tua infirmitate ne deípiciss

temetip

, Inid; 38.

9:/ dem de

culis ; fovebat operibus.

Et quamvis cum

rabit te.

(um ; fed ora Domin"urp ;

& ipfe cu

V. 9.

Deo conítanter loqueretur, homines camen

'l- caft.conm

' XII. Scimus , quobiam fi terreftris domus . Cor, &

e

humili & grata appellatione affari folebat.

f

Merito zítimatus eft fupra homines, ut vule

noftra hujus habitationis diflolvatur , quod V. r

- L. 4. re- tui ejus non poffent intendere. 3. Orare:

edificationem ex Deo habemus, domum non

1

manu factam, vternam in ccelis.

0« &, Latif

vel. c124: pihi] enim , ut S. Agnes Brigittz olim dixit,

eft pulchrius aut acceptius Deo , quam lz-

XIIL. Libenter igitur gloriaborin infirmitaslbid. 19,

lcl Juü, T. 60

tibus meis, ut inhabiret in me virtus Chrifii.V- 9. ^

r« de pi

deatem fe diligere, & pro períequentibus

S. ChryL. orare. Hinc S. Chryfoftomus hortatur: Lz-

XIV. Propter quod placeo mihi in infir-Ib. v, 10;

e

mitabus, Cum enir in

f. ;ff laude

fit te quispiam , aut contumelia iníectatus

fum.

hirmor , tunc potens

eíit. Deum precare , ut mox illi reconcilie-

fb 118

tur, & parcat. Frater enim eft, tuum mem-

XV. Infirmitas hzc non eft ad mortem , Joan. 11.

re?.1h

fed p

X

brum eft, eodem , quo tu , patre genitus,

o gloria Dei: ut glori&petur Eiiiuls V. 4

i

ad eandem vocatus efít meníam : Dicet ali-

/Dei per eam.

j

quis : At fiid egero , majorem mihi in moe

Qualitas patientie in contemptit,

"

dum infultabit. Ergo & majora te, & plu-

XVl. Beati eftis, cum maledixerint vobis Meth. s;

rima manebunt prazmia.

homines, & perfecnti vos foerint , & dixe- V. 11

.S' Col, V

$. IL.

rint omne malum adver(üm vos mentienres

0v4c

0.

Coti

EX S. SCRIPTURA.

propter me: gaudete, & exulrate, quoniam

merces veftra copioía eft in coelis. Sic enim

a

Y

anlz'tas.

períecuti fuerunt:

«5 C

! Eccf. 2,

1

ante VOS,

Frophccas » Qui fuerunt

ui timent Dominum , cuftodiunt man.

'][, Epifc 4'2'(

V. 2l

"A. data illius, & patientiam habebunt

XVII. Si exprobramini in nomine Chrifti,

-1 Petr, qà

Fa.EpifC- in

"

usque ad infpectionem illius.

beati eritis, quoniam quod e(t honoris, glo- V. 14«

J

,carc.

Eph. 4

II. Obfecro vos ego vin&tus in Domino ,

rie & virtutis Dei , &

)c.hom'45'ad

qui eft gjus Spiritus,

v. L.

ut digne ambuletis in vocatione, qua vocati

fuper vos requieícit. -

le'po[ï, nw

eftis, cum omhi humilitate & man(uetudi-

i tioc

Qualitas patientie im effiGionihus amima.

j

ne, cum patientia fupportantes invicem in

XVIII, Triftitia implevit cor veftrum, fed Jos.. 16,

eharitate,

m.

V

€ Z Q«

triftitia veltra vertetur in gaudiu

?

f.'s,llier. i,

XIX.'Vos

j

Diibliotbocee : Manualis. Coneionatorie

7O0

LO

tificamus eos, qui füftinaerunt. Sufferentiam

Ib, v, 23.

XIX. Vos igitut

nunc quidem triftitiam

5

| 'Tic.,l v'4

habetis,

iterum autem videbo vos;

& gaude-

J

ob audiftis , & finem Domini vidiftis , quo-

niam m

ifericors Dominus , & miferators

bit cor veftrum ,

& Agauc?ium' veftrum nemo

iS' 9 i. Petfc Boh

' tollet a vobis.

XXXIII.: Chriftus paffus eft pro nob

-*

vobis relinquens exempium ;

z. Petr, 2.

XX. Hxc eft eni

m gratia, fi propter Dei

e

; ut fcqgamini'v. af.-

f petf'm'

V. 19.

s "tlri[ti;ias&pa.ticn—s 'in'jg.

veftigià ejus.

« ID

fcientiam füuftinet qu!

fcitOtd , Josn- xs.

"XXXIV. Si mundus vos odit,

V. 18.

Thren. 1. cS(XI. Pofüit me defol

atam, torb die mocero-

quia me priorem vobis odio habuit.

lccl.' L

: idcirco ego plorans;

& oculus

applicitum' füe» Eccl. a.

v 9

v. 13-

re confectam

. XXXV.. Omne,; quod tibi

& in humlli- Ve 4e

meus deducens aquas..

Juftus e(t Dominus;

rit, accipe, & in dolore fuft

ine,

st !

diam provocavi.

, qu

oniam in igne

quia os ejus ad iracun

& transgref-

