admodum ormoía capta monitus , onufe.2.te

Annä]-

& in rectis, honeftisque didicerit temperare,

fuis licet fuadentibus, noluit vicere, fed fpon- 289

VII. P. Thomas Sanchez defixis femper hu-

fo reftituijulfit. Sed &de Darii uxore ad Par-

1610. & mioculisinceffit, aut feditin menfa, itautnec

mennionem fcripfit : Ego non folum non vi-

Lanc. 1. c. aífi

dentem , nec minifirantem cognofceret.

diffe inveniar uxorem Darii, aut videre ccgi-

n. 315.

Dutctus femel a PP. Dominicanis per mona-

taffe, fed nec verba facientes de ejus forma

fterium laudabat quidem omnia, ne adverte-

audire fuftinuiffe.

.rent, oculos tamen femper claufos habebat,

3

lI. Scipio Africanus expugnata Carthagine ibid,

ccc 2

cum

R. P. Lobn. Man. D. Iun. II

N

dedkadiesa-

: Bibliotbete Manualis Concionatoriee

495

cum audiffet multas formofas mulieres , ibi-

fuos a mulierum afpe&tu non avertit. Unde

nullam ad fuum confpe&um

S. Bonaventura in praedi&a vita ita fcribit:

dem reperiri,

Harum contagionem evadere converfantem

duci permifit, ne, ut Florus loquitur,

quid de

cum eis, nifi probatiffimum virum, tam dif-

retur.

virginitatis flore delibaüö, faltem oculis vide-

ficile dixit (ícilicet S. Francifcus ) quam

Drey,

Nice.l

IbidJ

IIT. Rex Antiochus confpecta Ephefi in fua

juxta fcriptum c. 6. Prov. in igne ambulare , &9?

67.5 ]l

ürbe Dianze facerdoti valde formofa, continuo

non comburere plantas. — Siquidem ipfe adeo a-

verterat oculos fuüos, ne hujusmodi. vanita-

illinc folvit, ne afpe&u paulatim audacior eo

tem viderent, quod, ficut aliquando focio di-

' impelleretur, unde captus non rediret.

hnony

Tbid,

^ ÍV. Pericles Praetor Athenienfium colle-

xit, quafi nullam recognofcebat in facie.

Hugo Cardinalis jam aductum ex

Proverbiis

gam fuum Sophoclem corripuit, quod przete-

textum : Nonquid poteft homo abfcondere

reuntem puerum formofum intuitus effet, &

formam ejus laudaffet, decere quippe. — Prae-

ignem in finu fuo, ut veftimenta illius non

torem non folas ma

ardeant? autambulare fuper prunas, ut non

nus, fedocqlos etiam con-

.

comburantur plante ejus? fic qui ingreditur

tinentes habere.

.;Beirlinck

V. Apulejus & Hermes Pla

tonis difcipuli

ad mulierem ; hunc, inquam , textum in

fenfu morali ita exponit: ignem in finu ab-

Martini.

InfeftoS, oculos fibi eruiffe dicuntur, ne illorum ufu a

fcondit, qui mulieri 1

ibenter loquitur: fuper

l

them. 3.

ftudio virtutis avocarentur.

Ibid.

VI. Ifaus Atfyrius Sophifta dum aquodam,

prunas ambulat, qui affeétus fuos in fpeciem

mulieris figit: ad has prunas multi fe calefa-

qui decentis formze mulierem ei exhibebat,

ciunt cum Petro, Chriftum negantes. Quis

interrogaretur, num formofa effet? refpondit,

defii laborare ab oculis.

unquam dicturus effet, quod oculus etiam ab

Erifmus. — VIT. Cajus Sulpitius Gallus uxorem fuam

ipfismetnivibus ad inftarfulphuris excitaturus

effet impuri incendium amoris? & tamen re-

lapopht. jopudiavit, quod aperto capite foras exilfet,

vera ita eft, nam acandore, & a nivibus ve-

inquiens : Tibi meos unius przefinit oculos

Jex noftra, quibus formam approbes : his or-

nufti vultus flamma accenditur concupifcen-

lic

tize carnalis.

namenta comparato, his efto fpeciofa: aliis

velle videri formofam, in fufpicione & crimi-

"VI. Sicut homo in tenebris fequitur lucer- Manfi dife. — .

ne haereat, neceffe eft.

nam praeeuntem quocunque illa ducit ; fic 13.m3«.

Á Á——— — —— EEE

Maníi dif.

cor fequitur oculum & viium. — Hinc oculos,

VIiL, Panthea Aftradati Scytharum Regis

uia celer, fubtilis, & verfabilis eft, quocun-

$.n. 7.

conjux rareeque pulchritudinis mulier, cum

a Cyro Rege captiva teneretur, ab eodem Cy-

que fe vertit, & verfat, eodem trahit & cor. Vi-

lden,

ce verfa cor per oculum fuos affe&tus pandit,

ro oculis nunquam confpe&ta fuit; dicebat

enim : forfitan pulchritudinem ejus videndi

& enunciat, atque per oculum velut nun-

defiderium mihi quoque labem aliquando in-

cium, alios ad fe allicit, & invitat.

V. Sicut vifus, inter alios fenfüs prior eftIbid. dife.

uret. Quam continentiam Antiochus Abbas

ponderans, in haec verba nobis improperat :

in fitu, & in ordinein capite, ita in animae no- 19 n. 6«

Á

quodíi talia fuo affeverant teftimonio a fide

cumento obdnet principatum.

exotici, & a falutari un&ione alieni, quid non

INece[fitas.

conveniat prze illis tanta efficere, qui Chrifti

H

$ hn

ex profeffo difcipuli fumus ?

homan d

Livi. l. 9.

VI. Sicut qui morbum

devitare cupit, mor-Sancius. in

c. 6.

1X. Xenophon de Lycurgo Reipublicee La-

bi caufam, quam poteft ftudiofiffime declinat ; *-8

1,Job..

Nath,

cedzeinoniorum legislatore, fequens perhibet

teftinionium: Cum animis adolefcentum pu-

fic, qui cogitationem ab amoris turpitudine

dorem inferere cuperet, inftituit ut in via ma-

puram confervare voluerit, incumbit diligen-

ter, ne per oculos, ad cogitationem , & ani-

rium utramque intra veftem continerent, in-

mam, foeminarum imagines admittat

$ Augu&,

cederent tacite, nunquam circumfpicerent, ea

] dlo.

. VII. Sicut bafilifcus unico fepe afpectu pe- S- Pafil. in

Nfb i.

tantum intuerentur, quae ante pedes effent.

rímit corpus ; ita unicus fzepe oculi jaétus:c2.1fa.

lt

$. VIII.

fagittam plane exitialem emittit.

SIMILITUDINES.

VIII. Sicut ignis,

ubi foenum contigit, fta-S. Chryf

om. 3. de

tim accendit flammam ; it& ignis concupifcen-

verb, lfai.

Qualitas.

tize fimul atque per oculum attigerit formam,

X

*

Mati

X

P liltardh.

cut venatores non finunt canes fuos

rotinus exurit animum.

"

in moral.

j

IX. Sicut cerva confixa jacu

lo in vitali cor-Idem höin-

2,'nul'

quidvis olfacere vel mordere , fed inte-

gros fere ferVant, ita oportet oculos & aures

poris parte, etfi venatorum effugiat manus;* 5

non finere quocunque ad libitum vagari , fed

tamen exitio proxima eft; itaanimus, ubi per

rebus neceffariis fervare.

afpe&um jaculo concupifcenti:e vulneratus

eft, etfi abire finatur, tamen periculum mortis

PhiloJud. ]I. Sicut natura principatum in corpore de-

dit capiti, ideoque ei fummum locum tribuit ;

fpiritualis difficulter evadet.

itainter caeteros fenfüs imperium penes ocu-

X,. Sicut peftistempore portas ci

vitatis & Lauciz.

domum diligenter cuftodire neceffe eft ; it

4 9pufc. 2.n;

los effe voluit, & propterea in praecipuo loco

l?.

conftituit.

cum oculi fint cordis janua, merito fingula-?

S- Fflnc*;;

III. Sicut impoffibile eft; ut quis nudis pe-

rem in iis diligenter fuo tempore claudendis

curam habere convenit.

]?co Nly,

fcus in vità dibus fuper ardentes carbones ambulans, non

c. 3f

Jaedatur, ita quoque impoffibile eft, ut quis

XI. Sicut fi feneftrae domus effra&tse nec plu- Drex. in

Ooemo. Ge

agp:l.c,g

2.$.2.

amore impuro non accendatur; qui oculos

viasnec nives arceant, putredini ac

mun.

Titulus Cl V Oclorum ctflodia.

$93

ióum exponunt; itafioculi ad omnem curio-

oculo quidem efficitur, fed in fuperiori animze

fitatem pateant, mens fordibus impletur; &

vi,nempe in cogitatione

marum fit defidiabulum.

pha'ntasmam caftitati

ic*o,gitationum peffi

adverfantig fructificat.

4Equitas,

Drex.in

XH. Sicut infanus effet, qüi oculos eruen-

^ dl

Nicet. ], t.

dos praeberet, ea tamen lege, ut gladiolo au-

!

€ 7.$ 1.

MOTIVA.

reo eruantur; ficinfipiens quoque merito cen-

fendus eft, qui virginea forma tanquam gladio-

lo aureo oculos perdere geftit.

luntas Cbri/li, qui, ut olim S./fBïrgiftæ, L. 1. rev.,

I. Vo

ita nuncomnibus dicit : Quia oculi mei c 11.

Anonym.

XIII. Sicut ille paterfamilias, qui feryum in

domo rebellem haberet, & ad fcelus cum fua

erant fanguinolenti , & pleni lachrymis, ideo

oculi

-

tui debent abftinere ab omni delectabili

ífponfa committendum allicientem, utique fe-

vifu.

yeriffime eum coerceret, & carcere conclude-

ret; ita id ipfüm oculis noftris facere debe-

lL. Quia Deus babitat in corde moftro , fi ergo Deut, 23.

olim exigebat, ut nihil appareat fceditatis in V- 3-

mus, cum omnes fenfus noftros ab illis ad

concupifcentiam inordinatam creaturarum

caftris, quia ambulabat in medio eorum ; quid-

inflamari advertamus.

nimagis exigere id credatur in animo, ubi li-

bentius habitat, quam in caftris.

ldem *

. XIV. Sicutille homo ftultus judicaretur, qui

peregrinum aliquem in domum admitteret,

IlI. Quia .Deus os bomini fublime dedit, celum Dial. c,

intueri ju[ftt , €9' ereftos ad fidera tollere voultus ; 144*

quem Ííciret pacem domefticam perturbatu-

rum, & ipfum Dominum fauciaturum ; itain-

ergo non décet oculos contaminare rerum

fipiens merito videri debet, qui per oculos ne-

terreftrium non neceffariarum intuitu, neDeus

repetat exprobrationem S. Catharinze olim his

Ício quaze curiofa objecta in animum admittit,

Íciat inde pacem animze turbandam, mentem-

verbis faétam : O mifera, contemnis, quod

s

gratiofe exhibui tibi, fcilicet, ut pro gloria mea

que graviter fauciandam.

!d;em,

XV. Sicut ii, qui male affectos ha

bent OCU«

alpiceres coelum, & alia pulcherrima, quze vi-

los, linteamen aliquod obtendunt, ne lucis

dere potes in creaturis meis.

Et ut afpicias

ld. |

alia minifteria mea, & lutum atque miferiam

m

Tplendor illis officiat ; ita qui oculos fuos afpe-

&tu aliorum laefos 'fentiunt, palpebras oculo-

alpiciendo , mortem adipifcaris.

rum obtendere debent, ne fplendor & pul-

IV. Quia cum wagi oculi [int merum *virtutü In c. 9. Ju-

EEE

chritudo creaturarum illis damnum creet.

fericulum, tefte Celada, virginitatis, fafcinum, dith. $.26.

fdem.

- XVI. Sicut is, qui fciret, fe ob alicujus rei

libidinis minze, venenum caftitatis voluptatis" !4?-

afpectum in febrem aut alium morbum gra-

illecebrae, gehennze fcintilla, pietatis funus, &

vem lapfürum, diligenter & facile a tali re vi-

fepulchrum caftitatis; merito ob tantum peri-

denda abftineret; ita & arerum creatarum illi-

culum evagari non finuntur, ne cum S. Augu-

bid, ii

,

cito afpe&tu cayvendum, utpote ex quo in fé-

ftino fero queramur dicentes: Per quales for-

brem. concupifcentize incidimus, & difficul-

mas ire folebant oculi mei, per tales imagines

ibat & cor meum.

g

tatem alpirandi ad coeleftia fentimus.

Uxiitas.

M Qyz'af oculorum cu]iodz'a efl mater ydwm':io- S. Auguft,

$. Chry£.

XVII. Sicut cum gladium a puero. teneri

vis ; utrecte dicebat ]oannes Berchmannus,& .. 5. Con-

ass n

hom.17.in videmus , etiamfi nondum vulneratus fit, ta-

vero ipfa etiam experientia confirmat, qua ex- fff.

z

Matth.

men ne vulneretur, verberamus, minasque, fi

perimur, quando magis exterior oculus clau-

f:xcpius eum contingat, intentamus ; ita Deus

ditur, tanto magis interiorcm aperiri.

fepe inverecundum coercet afpectum , ne

VI. Quia ipfi Etbnici, ut Socrates O alii, tefte Lan-ciz. |

quandoque in ipfam incidat a&tionem.

Xenophonte, pulcbrorum obtutus penius vitare opuic. a,

$. Augu?,

AVIII. Sicut ei, quicarbones vivos appre-

, Dafil i

lv de hO'

jubebant ; 1 ergo a fide exotici (ut Antiochus^- 292.

neft. mu-

hendit, hi parum nocebunt, fi cito abjiciat il-

Abbas loquitur) & a falutari unctione alieni

( lfao

lief;

los; fecus vero, fi diutius retinere illos volue-

talia fuadent, quid nos conveniet facere, qui

rit ; ita oculorum ja&tus parum nocebit, fi

Chrifti ex profeffo difcipuli fumus ?

. Chryf

mox, ubi res aliqua illicita aut perniciofa fue-

VII.

ynm j *

rit confpecta, av

Qrtantur; fecus , fi fixe defi-

Quia ipfa natura, tanquam felicita mater, Bellovac.

ver, li.

antur.

tot operimenta pofuit : dicunt enim Philofophi, fpee. p. x.

Mavfidifc,

XIX. Sicut quando, leoni hominem a

ggr e-

quod natura, virtutem vifivam operuit feptem dilc. 5.1 3.

Ldem hon

21.1-2. dijenti velum aliquod, vel aliud quippiam fu-

tunicis, quarum altera deficiente laeditur, &

maxime paffibilis fit ab intrinfeco tangente.

-

per oculos projicitur, unde vifus obfufcetur,

omnen protinus amittit ferociam & vigo-

VIIL Quia falfa & deceptoria funt objeGta , S.Ambrot,

rem: Itaquoque in praefenti afferere poffumus.

que oculis jurunda apparent , ut fapienter S.'- debona

Quod, dum nos per oculorum cuítodiam

Ambrofius advertit dicens : Si volumus poft *9rc9.

communimus & defendimus , omnes vires

mortem corporis hujus in bonis effe, cavea-

"

daemonis protinus debilitentur: Econtra vero

Lal

mus, ne agglutinetur anima noftra huic cor-

DprC-th

fi oculus nofter Jubricus & vagus fuerit, peffi-

pori; ne commifceatur, ne inhzereat, ne tra-

310-

ma contra nos molitur,. & in

tur a corpore, & tanquam ebria perturba-

pemiciem no-

um

ftram nobis praevalet.

tionibus ejus vacillet & fluitet, necfe ei credat

J?c. Alv.1.

XX. Sieut granum tritici intra terram ab-

atque ejus delectationibus, ut committat fe

2, p.2,62. fconditur,fed extraterram,& in aere füpraftan-

Dres,

ejus fenfibus. Nam & oculus ejus error &

Noerio. :

te &üu&uxn emittit: Ita incautus afpectus in

. íraus eft: quia fallitur vifus, & auris ejus de-

l sc h

ccc3

ceptio

[

Bibliothece Mauualis Concionatorice

594

auditus illuditur, & fapor

cupifcendum eain, & clauditur, ne mors in-

ceptio &&, quia &

asejus. Veletiam dicerepoffu-

ejusdeceptio eft. Deniquenon otiofe dictum

tret per feneftr

-eft: oculi tui re&avideant, quod non effet di-

mus,

uod oc

uli peccatoris lachzymis ftag-

nent ad faciendam poenitentiam, &.caftigan-

&um, nifi frequenter errarent. Vidifti meretri-

cem, captus es vultu ejus, & formam decoram

dum peccata, quorum incentivafueruut. Un-

de Regius Vates inquit:

Exitus aqua:um de-

-putafti : Erraverunt oculi tui, perverfa vide-

duxerumnt oculi wwei. quia mon cuffodierumt 1

egenn

runt,alianunciaverunt. Nam fi vera vidiffent,

tuam, Tametfi enim divinze legis obfervantia

vidiffent deformem meretricis afle&um,inhae-

ad'cor, non vero ad oculos pertineat, atta-

rentem procaciam , indecentem impudici-

tiam, marcentes libidines, tetram colluvio-

men oculos flumen quoddam lachrymarum

nem, animae vulnera, confcientiae cicatrices ;

profudiffe dicit, eo, quod divinam legem

ui viderit, inquit, mulierem ad concupifcen-

non cuftodierint, quia cum oculi cordis trans-

greffionem caufaverint, merito lachrymis ma-

umeam. Vides, quod ifte falfum quaefivit,

qui non veritatem, fed adulterium requifivit ;

nant, ad abftergendum maculas, oculorum

occafione a corde legem transgrediente con-

videre enim quzefivit, ut coricupifceret, non

tractas.

ut verum cognofceret: Errat igitur oculus,

VIIL Fuga mwuliebris aff

fbetius ,

de quo fic S. $ Chryf.

S.de conti^

ubi errat affectus, -affectus ergo deceptio, eft

locutus eft

. Job diabolum qui-

deceptio vifus.

Chryfoftomus

.Jof-

Apud

IV.

uia fpecialiter conducit ad. quietem artmi,

dem videns ac

D

cedentem non fugit, fed man- nen

.

Manü

fit ficut leo, viri

bus fidens; virginem autem

uti vel ipfe Ethnicus Seneca agnovit dicens:

diífc 13.

videns non

ftetit, leque moratus eft in cor-

Q

L

qui deponere vult defideria rerum omnium,

tuenda pulchritndine, fed ftatim foceffit; cen-

quarum,

cupiditate flagravit, & oculos, & au-

res ab his, quee reliquit, avertat;

'nihilenim fa-

febat nimirum in praelio contra demones, vi-

rili, & audaci animo opus effe ; in continentise

cilius, quam amor recrudefcit.

iam concedi, non

autem práeparatione victor

fed feceffu.. Quod

$X

ex virginum confuetud

1nec,

MEDIA.

monitum przclare Martius eremita in mon- Daurolt.c,

& caleftium verum pulcbritudinem fapius

te Maffico imp

levit, qui inuliebrem afpecturn 6. tit. vo.

1. Dgei

omnino refugiebat; procax autem,

ac petu- n 2.

confiderare ;.fic enim exclamabimus

cumS.Ignatio. O quam fordet mihi terra, cum

ljans quaed

am, ut fe fpectaret, nolentem com-

pellere conata eft, fed

cum eam procul acce-

coclum intueor ! Ita fane ipfe etiam Ethnicus

àc hu-

Seneca faciebat, dum exclamavit: Quam ju-

dentem videret, in cellam confugiens,

mi inter palmarum folia ftrato vultu pro fua

vat inter fidera ipfa vagantem , divitum pa-

vimentaridere, & totam cum auro fuo terram!

caftitate DEUM precatus , non ante oculos

]I.. Corifli erga nos aimoran ponderare ; fi enim

fuftulit, quam i

fta morae

impatiens difceffiffet.

De F. Rugero,

S. Francifci difcipulo legitur,

uxor Tygranis Regis faffa eít, fe ab eo tempo-

ulierem in faciem unquam dt»

re, quo audivit, maritum pro

ipfa redimenda

quod n

ullum m

|

recte a

[pexerit, adeo ut ne quidem matrem

e captivitate vitam obtuliffe, in nullum alium

, tetateque

quam ipfum oculos conjecifie, quid Chriftia-

fuam, tametíi haec mulier fancta

Subdit vero

matura effet, afpicer

e voluerit.

num facere convenit, fi meminerit, Chriftum

Miratus valde, tum

tam praetiofam vitam nomn obtulifle tantum

hiftorize hujus author :

pro illo, fed etiam reipfa per mortem tam cru-

quia pluries videra

m eum loquentem cum

multis ,

& pluries przedicanteni eis.

.. tum

delem & ignominiofam perdidiffe ? -

deo in illo priculo

II Omnia, cum 5. Pawo, ut [levcora arbitrari ;

etiam, euia fciebant, eum a

fecurum, quod non crec

lo aliquem in mundo

fic enim ultro ab iis oculos avertemus, nec

ei fimilem fu

o tempore fuiffe, tum; quia ficut

nifi neceffitate coacti, illos adres creatas con-

)

ipfe dix

erat; mihi, ftando cum mulieribus ca-

vertemus.

ftior efficiebatur ; Adeo enim abmina

batuf

IV. Gaudium ex vifione beatifca ,' eternum du-

vatura , animo frequenter objicere 5 fic enim facile

eas, quod nullo modo poterat cum eis diu

ftare. In duodecim annis, quibusin Ordine fte-

claudemus oculos cum S.Silvano, & dicemus:

Sipl 13 nj

Claudamini, oculi mei, claudamini, & ad fu-

terat, non potui perpendere per confeftionem

RD

unum motum mentis. inordinatum. de facto

tura vos gaudia refervate.

lli: Cum fciatis, vos effe

V.. Curiofitatem interiorem compe[rere ; per hanc

mulierum. Dixi ergo i

in facto mulierum fic fecarum, un

deeft: quod

' enim oculi incitantur ad res terrenas curio-

fius contemplandas.

tantum timetis eas infpicere: Et ipfe refpon-

dit: In poteftate hominis eft, vitare occafio-

Niehiri,

VI. Oculorum füorum infirmitatem &2 damna fepius

de$, VJ&

. gur dllos caufata perpendere 5

fic enim non modice

nem peccati, & ideo quamdiu facit homo

L dg

alpebras velut velamen con-

quod eft in fe, & Dominus facit, quod in feïeff:,

ch.c, It

Ancitabimur, ad p

tuendo hominem.

tra fplendorem cr

eaturarum obducendas.

de qua Bello vac.

$. Anton.

VII. Peccata fia pravoculis babere 5

fic enim ad

IX. JEcernam vetributionem ponderare ;

*

3. dift. 5.

fic loquitur Bellovacenfis :

Movere nos de-!

Dom. 22. falubre

m erübefcentiam commoti, oculos cum

p.de

poft. Tri- pablicano elevare vix fuftinebimus. De hoc

bet acterna retributio, quae eft Dei vifio,

nit,

nam ut líaias ait: qui claudit eculos juos , me

medio fic difcurrit S. Antonius Paduanus:

videat walum , ifle in excelfis babitabit , wummene

Nota, quod ex nim

io fletu oculus obfcuratur,

facies.attenuatur: fic vere

w2 faxorum , fublimitas ejus. — Sanctus Job quo-

caput conturbatur,

.poenitentis oculus,

.

quia depraedatur animam

d

ue poftquam dixiflet : Pepigi fadus cum ocu-

^

hs 1wueis , wb ne cogi

iarem quidem de virgine,

bícuratur, ne videat -mulieremn ad cons

1nox

ejtxg, o

Titulus CIF. Oculorum . Cuflodia.

395

wiox afferti fui fubne&tit rationem «dicens :

tummodo c

orporei fenfus motum & a&io-

-quam enim partem baberet in me Deus?. À contra-

nem habet,

rio igitur deduci poffe videtur, quod fi oculos

V. Qintum eft, ut ben

dþprebendht, majus. Quah;'Paulus de

fuos bene cuftodire noverit, magnam fit cum

doque periculum viris fanttis ab bujus cu[todie nagle- Palat. in

Deo partem habiturus. Etquia vifio eft tota

&u imminere, uti recte Paulus de Palatio adver- ^ $. Eccl.

merces, ex hac oculorum cuftodia vifionem

tit dicens : Multi perirerunt ex afpectu foe-

obis beatificam lucrabimur.

Ac proinde

minarum, imo fere quis periit, nifi ex hoc

S

anctus Job hanc oculorum cuftodiam velut

afpectu? Adeo viris piis hoc unicum eft para-

fecuri pignoris loco habebat, unde zeternam

tum periculum. Afpicit fol fpeculum pofitum,

fuam poterat fperare falutem, quando dicebat :

furgit flamma in fpeculo: Et quidem quanto

Et in carne 1ea videbo Deumn Salvatorem meum,

Tpeculum lucidius eft, ac purius, tanto ignis in

uem vifurus fum ego ipféy &j* mon alius, & oculi snei

ipfoper deflexum magis inardefcit: quod idem

con/petturi funt.

izpenumero contingere folet in quibusdam

confcientis, & animabus coeteroquin puris, in

$ XL

quibus, eo quod nimia cum fidncia objecta

temere confpiciant lubria & lafciva, carnalis

"hyl

tconde

ASCETICA.

!s J

concupiícentize ignis fübito accenditm?

I.

uinque fünt quze de hac materia Afceta

S. XII.

bene abprehendere aliisque incultare

debet. Primune[ly ut magnam de bac cu[lodia afti-

CONCEPTUS PRJEDICABILES.

mationem concipiat, certoque fibi per fuadeat , eame[Je

ex potioribus mediis ad perf'eisionem confequendaw:: ne-

X

occafioné tematis : i oculus Xtuus deXe Matth, 8;

mo certe hanc facile affequentur, nifi per in-

I.E

* iey fcandalisat te

, eue eum ,. C projice abs

Ve 28.

ternam mentis collectionem, animique folitu-

te ! polfünt in primis explicari fcandala feu

dinem ; quis autem hanc folitudinem fperet,

damna, quae ab oculo parum caute cuftodito

Irolht,

absque oculorum accurata cuftodia ?.

t 10

proveniunt, praecipue vero hzec tria : tenta-

2

l.. [Miterum eft, ut folidamy brevemque norit oiam

tiones & lapfus carnis: inquietudo animi per

ac modum, oculorum curiofitatem compefcendi; quae

varios affectus, ex rebus confpettis oriri foli-

quidem optima ac breviffima merito cenfetur,

tos : & diftraciio atque impedimentum in ora-

ampla & grandis rerum coeleftium zeftimatio,

tione ac devotione: quze proinde damna, pau-

& cum Superis communicatio ;- ut enim Cae-

Jo fufius defcribantur. Deindeoftendatur, qua-

Iites ob perfectiffimam Dei, rerumque ad bea-

léremedium fit adhibendum ad hzec fcanda-

titudinem fpettantium cognitionem , non di-

la avertenda, fcilicet eruendum oculum, non

gnantur afpicere res terenas nullumque 1lla-

quidem corporaliter, ut S.Lucia fecit, dum au-

rum defiderium concipiunt; ita quo magis

diens quendam oculis fuis ad turpem con-

quis ad Beatorum ftatum cognitione & zefti-

cupifcentiam inffammatum, utrumque eruit

matione rerum divinarum accefferit, hoc ma-

& ipfi transmifit : fed fpiritualiter, claudendo

gis ad oculos a rebus terrenis avertendos in-

eosdem, & non nifi ad ufus licitos & necefía-

.citabitur.

rios eosdem dirigento.

T

IH. Tirtium efl, ut quoniam in.bac bita, maxime

II. Ex occafione them

atis : Oculos i deþræ- Threrl;.g,

Jf quis inter bowines vivere cogatur, fieri vix pote[t,

datus e. animam meam : oftendi poteft, quam:. V: 52«

wuL nen frequenter 1n. oculos incidant, quc *vel ad.con-

crudeles fint praedones oculi.

1. Quia fpo-

«upifcentiam dllicitam impellant, «vel, ad difplicentia,

liant omnibus divitiis & meritis coeleftibus 2.

ind:gnationis , aut alias fimiles motus concinent, flu-

Quia fpoliant etiam vefítibus pretiofiffimis,

diofe fe a[juefaciat, ex rebus vifts mentem ad. celeftia

fcilicet gratia, & aliis habitibus fupernaturali-

transferre, aut. alium quempiam [piritualem fru&tum

bus. 3.Quiafpoliant ipfa etiam vita fpirituali,

eliceres fic enim ex ipfo rerum confpe&arum

mortemquezeternam inferunt, quze omnia fa-

veneno antidotum faciet, quo facile fefe con-

cile exemplo Samíonis, Davidis, Ammonis,

tra omnem rerum vifibilium tentationem de-

Holofernis, Salomonis & fimilium probari

$19 13- V« fendat, atque innoxium fervet. . Itafane Deus

poffunt. . Oftendatur deinde , quomodo hi

ipfe per Salomonem fuafit dicens: Quorum

przedones coerceri, & perpetuo carceri inclu-

. fi fpecie delectati, Deos putaverunt ; fciant,

di, aut certe omnino ad mortem feu mortifi-

quanto his Domiriator eorum fpeciofior eft,

cationem fpiritualem condemnari debeant, id

Ípeciei enim Generator omnia conftituit.

quod per ac&tus aliquos füpra $. 1. enumera-

Richard.

.IV.. Quaetuim efl , ut competenteniem. de vilitate

tos doceri

oteft. .

?

de S. Vi&., ;

y

E

J.1. in

iflonis corporalis efcimationem concipiat, quam fe-

III. Ex occafione thematis : Sioculus tuus fitn. Lue. x v.

Apoc.c. 1.

quentibus verbis Richardus de S. Victore de-

plex fuerit, totum corpus tuum lucidum erit : Often- v. 34.

clarat: Vifio corporalis eft,, quando oculos ad

dipoteft, quomodo homo quivis fimplicitatem

ov

exteriora & vifibiliaaperimus,& coelum & ter-

in citata ienfentia a Chrifto requifitam in ge-

3,din.s-

ram, figuras & colores rerum vifibilium vide-

mino oculo obfervare aut procurrare debeat.

h

inus; fed hzec vifio infima & infirma, . quze

Et 1. quidem in externo feu corporali oculo

quia angufta eft, maxima non comprehendit ;

per fimplicem ufum, ut eft, non dirigendo aut

& quia hebes eft, minima non difcernit, & quia

aperiendo illo, nifi ubi neceffitas, vel utilitas,

pigra eft, non attingit remota; & quia perfpi-

vel charitas requirit, ad modum monachi, qui

cax elt, non penetrat oculta. Quze nihil deni-

januze fuze cellae haec verba infcripfit, ut me-

miniffet, non alter januam illam pro egreffu

gueinyfcicæ fignificationis continet, & tan-

Á

ene

$96

JBibliotbecae Manialis Conciofmtur'iæ

effe aperiendam, quam cum una ex tribüs ül-

mirum ad fluenta puriffima, quália funt Deus,

lis caufis impelleret. 2.Idem etiam in interno

B.Virgo, & Coeleftia, item objecta ea, quze ani-

MOR N IN CR N

oculo rationis oftendi poteft, quomodo fcili-

mam puriorem faciunt, & ad Deum ac virtu-

cet ille quoque fimplicitate retinere aut pro-

tem ardentius amandam & confectandum

conducunt, qualia funt exempla bona perfo-

cürare debeat, tum per fidem fimplicem nihil

credendo, nifi omne & folum id, quod fupre-

narum virtute confpicuarum.

ma veritas manifeftavit : per mtentionem fim-

JXIIE

plicem , folam Dei majorem gloriam & bene-

placitum quaerendo : per [ciestiam fimplicem

ALII CONCEPTUS.

ea fola per illam fcrutando & addifcendo, quae

,

- Qualitas.

vel ad falutem propriam, vel ad proximi zedi-

ficationem conducunt; quem in finem afferri

T

ucifer per oblationem omnium regno- Manfi dife,

rum totius univerfi ad fui adorationem 21.

Í.5

$.Berm & dilatari poteft celebris illa S.Bernardi fen-

Chriftum inducere volens, Chriftnm in mon-

C

I(:.gfupef

tentia: Sunt, qui fcire volunt eo fine tantum,

ut fciant, & turpis curiofitas eft. Et fünt, qui

tem altiffimum extulit, ut inde omnia mundi

regna confpicere poffet (oftendit ei omnia re-

fcire volunt, ut Ícientiam fuam vendant, & tur-

pis quaeftus eft. Et funt, qui volunt, ut fcian-

gna mundi1) at vero quaenam illum urgebat

tur ipfi, & turpis vanitaseft. Et funt, qui fcire

neceffitas, ut illum fuper altiff«uoum montem

collocaret ? Ex quo enim perfettiffimam ha-

volunt,ut ardentius aedificent, & charitas eft.Et

funt, qui fcire volunt, ut zedificentur, & pru-

bebat fapientiam daemon, bene fcire poterat,

Ícriptum efle ? Domini eft terray & pleniiudo ejus,

dentia eft. Videri poteft de hac materia Fäbler

conc. 2. in fefto S. Martini.

orbis terrarusm, & univerfi, qui babitant in eo.. Re-

iLuc. u

- ]V. Ex occafione thematis: Si autem nequam

fpondeo, haec quidem omnia vera elffe, verun-

tamen probe quoque fciebat, quod oculus in-

$ Peros

V- 350 :

(oculus tuus) fuerit, erdm corpus tuum tenebrofum

nit

e'it: oftendi poteft. 1. quis fit nequam oculus,

cantct voluntatem, quodque cor facile fedu-

Qu

nempe is, qui creaturas tantum afpicit, ut vel

-catur ex praefenti, ( aétuali afpectu; Hic

enimift incantatio cara, propter illicientem,

b

Deo füum honorum fureretur, ipfeque oculis

humanis placeat : vel ut divitias acquirat, au-

& delinientem voluptatem.

Porro modum,

quo lücifer Chrifto omnia mundi regna often-

geatque: vel ut vane ex cbjectis vilis delecte-

tur: velutaliorum obfervans errores & vitia

dit, Janfenius his verbis declarat : omrium

vanam de propria innocentia ac virtute com-

imágines novo quodam modo repraefentavit

humanis ejus obtutibus, faciens per eas ima-

placentiam capiat. 2. Oftendi poteft, quomo-

do per hunc oculum nequam totum corpus

gines omnia apparere oculis ejts.

Cid eft, homo) tenebrofus feu vanus efficiatur,

II.. Huc fpeciat verbum illud S. Pauli ad Ga-

dum hoc ipfo Deo, Santtis, & hominibus juftis

latas dicentis: quis vos fafcinavit? S. Anfelmus

dilplicet, & perinde ut objectum luce carens

legit: Incantavit : Cornelius a Lapipe dicit:

fafcinari fignificat perftringere oculos, ut pu-

nec eeftimatur, nec laudatur. 3. Oftendi poteft,

quomodo curari poffit hic oculus nequam,

'tes te videre, quod reveanon vides. Sicigitur

Ícilicet tollendo quadruplicem caufam hujus

daemon nos incantat, efficiendo, ut nobis una

res alia effe videatur.S.Hieronymus inquit: di-

obícurationis & nequitize, nempe füperbiam,

luxuriam,invidiam,iracundiam, quae proin vel

citur fafcinum proprie infantibus nocere, &

omnes breviter, vel una alterave fufius expli-

setati parvulze, & his, qui firino nec dum ve-

cetur; pro quo fcopo videri peteft F'aber conc.

ftigio fiunt gradum. I:heu! quotfunt, quibus

.4. in fefto S. Martini.

daemon per unius obtutus incantationem ti-

Pfal. 118

V. Ex occafione thematis :

: Aoerte 'obuloï

morem Dei aufert, & devotionem, eo quod

Maif ;

9. 73

lj .2

mcos, me vidcaut vanitatein : oftendi poteft, quam

etiamnum in via fpirituali novitiifint, & non-

vere omnia vana fint, quae per oculos videntur

dum beneradicati? S. Augulftinus violentiam,

in hac terra: quem iu fmern afferri poteft

qua oculus valet ad feducendam mentem in

Ecclef, ^

:exemplum Salomonis ce feipfo fatentis: Om-

confeffionibus fuis ad vivum his verbis ex-

nia, quze defideraverunt oculi mei, non negavi

preffit: Refifto feductionibus oculortm meo-

.v. 10-

eis: & per partes oftendi ex eodem capite,

rum, ne implicentur pedes mei, quibus ingre-

quantas divitias, voluptates, & honores fibi

dior viam tuam. . Certum quidem eft, quod,

coacervarit, videritque, & fruitus fit, & tamen

qui tenfos fibi Jaqueos vult declinare, necet-

de illis omnibus faffüs tandem fit : & vidi in

fario oculos apertos habere debeat; At vero

his omnibus vanitatem & afflittionem, & nihil

ubi, & quomodo illos aperiat, caute illi viden-

dum eft; Imitandus ei eft S. Augiftinus, qui

permanere fub fole.. 2. Oftendi poteft, quomo-

do per averfionem atalibus objectis, & con-

eodem inlocodicit: Et erigo ad te invifibiles

verfionem ad Deum & coeleftia, illa omnia,

oculos, ut tu evelas de laqueo pedes meos.

quze in creaturis queerebantur, perfectiori lon-

ANece[Jitas.

]

ge modo in Deo reperiantur, atque adeo re-

Pf. 122,

€&tius cum S. Davide dicatur: Atte, Domine,

TIT. Ingeniofum eft illud äSajvialïo oculisSalvian., — |

v.'.

levavi oculos meos, qui habitas in coelis.

attributum epithetum, quo illi ab eo natürales 3* d€ Prov.

Cant. 5,

"VI. Ex occafione thematis : Oculi ejus ficut

animi Cuniculi appellantur.

Cuniculi enim

V« 12

non fübito ab igne accenduntur, non evertunt

coluwibe Japer rioulos aquarum, qué la&te funt. lote,

&j refidemt juxia fluemnta pleni/ima : explicetur,

in aere muros, turres, fortalitiarecens exftru-

quomodo oculi & potentia vifiva ufürpari de-

&a, fed tempus & occafionem oppportunam

im fer-

beant, &ad quæ;obje&ft dirigi ac applicari, ni-

exfpectant, donec ignis fenfim,& paulat

penqo

597

Titulus CIV . Oculorum Ci;/iodz'a.

ECC ag DUSS g

pendo ad maffam pulveris pertingat, & impe-

abunde fufficit, ut anima, quantumvis, fan&a

tum faciat: Idipfum quoque multis contingit

& perfecta fit, thefauris meritorum, donorum,

animabus, quze veluti fortalitia inexpugnabi-

& gratiarum exfpolietur.

lia, per virtutum & meritorum fuorum folidi-

Utilitas.

tatem optime munita erant, quze tandem fus-

VE

que deque unius duntaxat obtutus occafione

VI. Regius Vates, poftquam diyinam legem Manfidifz,

evertuntur.

Quis unquam fortior fuit Sam-

fumma, qua fieri poffet, cum pun&tualitate ad- 5. n. 3.

fone? quis Davide in fan&titate & perfectione

implere fecum ftaftuiffet, hifce Deum eft ver-

fuit ftabilior? & tamen inimicus fagax oppor-

bis precatus: Legem pone mibi, Domine, viam 9fu-

tunum exfpectavit tempus, in quo fe ab exer-

flificatienum tuarum, && exquiram eam femper ; da

citu fuo in campis exiftente abfentans , poft

mibi intellettum, C9' ferutabov legem tuasmy, Cj cufto-

lo i,

diam illam in toto corde meo; inclina cor mewnin te-

Il.

laute delicate nutritum corpus, captumque in

meridie fomnum, ad-carnalem. voluptatem

Jflimonia tua, &i mon in avaritiam : obfervandum

vero eft, quod ad hunc finem afféquendum,

magis erat difpofitus, tuncque cuniculus cen-

ceptum ignem evomuit, viditque mulierem ia-

nihilaliud a Deo petierit,praeterquam exactam

