Videre

Yyyyy 3

f

930

Bililz'-otl?ecæ Manualis Concionatorie

Videre igitur faciem Davidis, potiorem afti-

tantopere exulcerabat;: qui prefentem babe-

batfratrem tam vehementer expetitum ? .Re«

mabatgratiam, quam vitam commodam age-

re.

At vero finiti ad infinitum nulla eft pro-

fpondetS. Ambr.1. de Jofeph. c. 10.. Torque-

bantur vifcera ejus, quia complectendi ejus;

portio. Faciesetenim Dei glorificat, omnes-

queanimas, quz in coclofunt, beatas efficit,

quem defiderabat,liberras differebatur. Ratio

flatusnon permittebat,ut füb id tempus fui er-

& bonumquoddam infinitum conciliat, cum

beatitudo fit ftatusomnium bonorum aggre-

ga fratrem affe&tus fignaederet , cum econtra

amor plurimum foliicitaret, ut illam fuavi

gatione perfe&tus:- Econtra vero in Purgato-

rio degere,: non folum eft pati peenas inferni

complexu ítringeret, nec fui nefcium relin-

queret , .denique etiam luculentis fignis fibi

quoad fenfüm , verum etiam peenam damni

fuftinere, licet folum ad tempus., At vero

chariffimum amantiffimumque demonftraret.

Cumque illum coram habere , nec gaudere il-

' ex aliapartequia animzeilla fecurz fünt, quod

tandem aliquando coram facie Dei (int com-

lo, utioptabat, poffet, idcirco torquebantur

vifcera ejus, hzc illi lethalis anxietas erat;

pariturze, hec tam immeufi boni dilatio tan-

to plus illas cruciat, quanto boni hujus infi-

nec enim alia tam eft crudelis ,. quam frui non

a

niti confecutionemardentius fufpiranc ; Nam

poífe bono, quod proximum habeas.

fpes, quz differtur, aflligit animam: unde

X.lvit coclorumRegina invifum cognatam

Ibid.

ficut juxta proportionem fpci creícit & auge-

füuamElizabeth,quz profandiffimz humilitatis

turafflitio, confequens eft, quod, cum aüi-

exercitatio fuit.. Dumteóta fübir, utDceo focta

jdft

inz Purgatorii pro objecto fpei fuz bonum

erat, gloriamque coclorum acterrecaftiffimo

£om

aliquod habeant infinitum, de quoaliquando

uterogeltabat, ita vix dulcem amicamque fa-

lutationem Mariz Elizabeth audivit, quando

anim

confequendo fecurzexiflunt, infinitam pari-

ter füftineant poe

exultavit infans in utero ejus, quando Jóannes

- tionis.

P

nam Vc':!c d,'il'at-io'nc. con*fccuj

á

intra maternam alvum fub(liit. : Hos faltus fa«

Tbid. .

VII. Ifraelite, qui in Babylonia d

.ö;ine-

cri Expofitores volunt fuiffe indicia & effectus

bantur, captivi, lamentabaptut dicentes :

notitiz hofpitis,qui illiadvenerat. Quid vero

Super flumina Babylomis 1ilic fedimus , C? ffe-

fignificare voluerit infans Joannes,quandoSal-

vatoris fui certior factus intra maternorum

vimus. At vero cur juxta flumina illa feden-

tes plorabant? num forte quia luto immerfi

vifcerum clauftra faltibus lufit;taliaque indicia

erant? vel quia incavernis fübterraneis deti-

edidit ipfe nondum editus ? S. Joan.Chryfofto-

nebantur? aut vero quia pedes eorurh com-

mus in explicationeiftius verbi: exu/avzt ; pe»

Ihi

pedibus, manus vero catenis vindtz erant ?

culiare aliquid fcribit, dicens: Tanquam inju*

veldenique quia in humeris füis immenfa co-

ftam cuftodiam quatiebat matricem , in clau-

ftra nature infültabat calcibus & claufis labiis

gebantür portare pondera ad muros Babylo.

nie reflaurandos? Nihil horum illos ad fle-

Vociferabatur figuris,tali matri dicens : Injufte

tum permovebat: quidergo? hocfolum, cuzz

facis,o mater,quz tardas Prophetam, geftasin

i

recovdavemur. tui, Siom.

Omnia in.figura

utero przcurforem Chrifti Regis , Martyrem

contingebantillis. Cun&tanamque exceffiva

flringis.Hzcex illo Metaphraftesapud Surium

tormenta corporalia tanti non faciebant,quan-

24. Jun. Utavescaveis inclufz,& angufti car-

tihocunicüm , quod fcilicet fe tam procul ab

ceris impatientes,omnia pertentant,fi qua for-

Hierofolyma pofitos effe recordarentur. At

te in liberum evadere aerem contipgat: Ita

5ji

vero quznam terrenam inter & cocleftem Hie-

Joannes, quod ufüs linguz negabat, toto cor-

pe

rofolymam eft proportio? Ad hanc Propheta

poris geftu, & fubfültatione fatis indicabat,

ti

regius fuüfpirabat, dum inquit: Quazdo ve-

quam invitusillis materni corporis circumfícri-

uiam £? apparebo ante faciem Dei? fuerunt

bereturanguftiis, & quam vehementer prodi-

sibi lacryme mee panes die acnocle , duim di-

reinlucem cuperet. Sedillud in vetbisJoannis

citur tmibi quotidie: ubief Deustuus?

expendendum;quod marri velut dixiffe ferturz

S. Bonav.

VIII. S. Bonaventura ait: Plus fatisfacit

Martyrem ftringis.

Unde vero nafci potuit

bu

deS.Laur. hic homo valde modica pcena voluntaria pro

Martyrium Joannis , aut quis carnifex mortem

Q

» Io

t

peccatis affumpta, quam ibi permaximam ;; fi-

illi inrauterum parare , & adornare matris?

vequiaibi eftinvoluntaria, fivequia, fiibi eít

Quis carnifex,diciss quis tyrannus ? Non alius

voluntaria, eft tamen ratione ftatusimmerito-

quam vicinitas boni propinqui.

Itaque bene

ria, nulla laude vel przmio digna.

'Timeant

dixit Joannes: Martyrem ftringis, nam ad ma-

igitur peccatores hunc ignem, qui nihil relin-

num habere Deum;necillo frui pro voto poffe,

quitintactum, vel nihil penitus impunitum,

hoc eft effe martyrem, &grave aliquidpati;

five verbum fuerit permodicum, íive opus

nec enim crudelius eft tormentum ,. quam ha-

inutile, five quid modicum in corde pec-

bere bonuüm coram, nec poff illo gaudere.

catum: unde dicitur: Quwzs ffabzt ad viden-

XL.Anxia,& faucia animoSponfa dulcem &fIbid.-

du eusn ?

amabilem Sponfurm perquirebat , qui nonnun-

Did. Nyff,

IX. Abierunt in ZEgyptum Fratres Jofe-

quam(ut fincerior puriorque Sponía fuz amor

$. 2. infer. phi,comitemque habebant Benjamin,quod Jo-

evaderet) faítidia illiadferre quazedam folebat;

2. poft fephiditaprzcepiffet. Erat Benjamin Jofephi

om. I.

poft quz gratiores ac jucundioresip z fuavi«

uterinus frater. Cumque illum coram vidiffet,

tates accidunt: /z/e&u/o seo (in quo cafte ac

Quadr,

percontatuseft, num frateripforumeffet: ut

dulciter conquiefcere confuüevimus) per zo&es

audivit effe, commota fuerunt vi/ceva egus fu-

quafivi,quem diligit animamea: quefroi ilum,

per fratre fuo , inquit fcriptor Gen. 43. v. 30.

&2 non inveni. Aitilla Cant.3. v. 1. Difcefferac

quod LXX. tranftulerunt.. Torquebantur vif-

fcilicet Sponfus a molli ftrato, ubi illum Sponfa

indagabat. . Gilberti Abbatis obfervatio eft,

ceracjus. . Quid vero illqd, quoq animum ejus

nun-

931

Titulus CXXI. Eurgatoriwn,

nunquam rhaïorcs animi anguítias päfi'am

nus Domini tetigit me; non enim utraque

fponfam, quam hac vice & occafione. Cujus

manus, nempe zternitas & acerbitas poena-

rum , fed una duntaxat temporalis poenz

hanc fübjicit rationem: Nemo enim, quod

ardenter quzrit, nou anxie caret ; tantoque

eos tetigit.

cumulatiora anguflia, (i vicina fpe jam jam-

Vl. S. Gertrudis vidit animam quandam L.a. in fin.

non potuiffe communibus ecclefiz fuffragiis c. 19.

que apprehenfura fraudatur. Proxima erat

Íponfa delitiofo fponfi le&o, in quo caftas ho-

juvari, donec aliquantulum purgata , Deo

neftasque voluptas captare folita, quas tunc

miferante, deponeret onus culparum, fcili-

illi, ut merendi copiam majorem faceret,

cet inveteratarum , ab ea priqs negle&a-

rum.

fponfus negabat.

Hoc vero, aic Gilbertus,

fuit pati cumulatiore anguftia atrociores cru-

VII. B. Maria Magdalena de Pazz. in ra- Vit, p. .

ciatus; habere enim vicinum bonum, nec

ptu dicebat, omnia tormenta, qua patii funte. 13.

eo frui poffe, poena quadam posnarum eít; &

Martytes, fuiffe tanquam amoenum horrum

tormentorum tormentum.

refpectu eorum , qua infligu

torio.

s

nþuþ in purgae

$. XIII.

5' XIVI

MISCELLANE A.

AUTHORES.

Veritas.

I.

ucas Pinellus de altera vita a c. 25. 1. 1.

Deffeus inl. Tr

es in orbe principes religiones fünt,

usque ad 30.

commem,

& omnes pro mortuis curam gerunt.

anim,

1. Judaica, qus fuum Mahofor, libellum pre-

II. Diony(ius Carthufianus de noviff. l. 3.

a C. I4. usque ad 34.

-

catorium ,. paffim precibus pro defun&is im-

fordus in tract. de miQ

pletum habet.

2. Turcica, quz pariter pro

IlIl. Jacobus Mont

mortuis orat : & reverenter adimodum de iis

fericordia animabus preftanda.

AN. Seelenbüif Mattini de Roa.

loquitur,.

alitque fex mille lampades ante fe-

V. Herolà Georg Georgii Rauch.

pulchr

um Mahometi in urbe Mecha. 3. Chri-

ftiana, de qua conftat. — Soli hzretici miferi-

VI. Nicolaus Lancizius opufc. 6. c. 10.

& 11.

cordiz expertes (ünt, ad quorum fepulchra

cum cantetur tantum & przdicetur, periit

VII. Cafparus Taufch in Matre dolorofa

cum fonitu memoria eorum.

p 3. c. 7. per aliquot SS.

VIII. Jodoeus Andries tr.

de purgatorio;

Ibidem.

II. Etiam Ethnici mortuos colendos cenfue-

runt. Hinc Albani cum mortuis fepeliebant,

IX. Philippus D'Outreman. p. . Padagog.

C. 19. & 20c.

z

quz cariffima & pretiofiffima fuerant, & Ci-

X. Laurentiu

s Beirlinck in theatro vitz

cero fcribic, primum ad pietatem gradum effe,

humanz. V. eodem.

eorum, qui ante nos vixerunt ; meminiffe.

XReg.14. [II. Abfalon biennio exulare juffus eít ab

XI. Matthias Faber in comm. anim. c. 1. 2»

3. 4. 7. in au&. them. 4. in fefto S. Jo. Bapt.

aula patris, tametfi David omne ei peccatum

remififfet ; ita licet culpa quibusdam morien-

XII. Henricus Engelgrave in commem.

Fid, Defun&.

tibus remittatur, manet tamen poena in pur-

XIll. Jofephus a Jefu Maria in Legato ani-

atorio exfolvenda.

marurm.

1

Epift.2.,i 1V. Cum Princeps

Radzivilius 'furcam

XiV. Stimulus quotidianus Hieronymi

peregr. Je- quendam aviculas captas dimittentem inter-

Meazza.

tefol,

rogaret, cur id faceret? refpondit is, fe cre-

dere, merito hujus operis animas propinquo-

XV. ]oCons Hautinus in Lytro anima«

rum faorum nonnihil füblevari.

rum.

XVI. Laurent. Kepplerus in fubfidio ani-

marum,.

i

. Qualitas.

Baffeus in. V, Re&e clamant animz purgatotii: Mi-

XVII. Heilfame Kurzz»eil die Seelen zu fifcbeny

commenm, feremini mei faltem vos, amici mei, quia ma-

me Authore typo commiffum.

anim.

TOMI SECUNDI FINIS..-

(

"—

—

—

—

N

EEl

TRURTUUNUETUNT RUT TT MURU W UT E TETUUN RUTRUETIIT R T ETE

E

E

E

s

..awu.llflä.

—

X

-

-

P

TET

T

j

"

r

v*

^

x

p

PT

n—^——————— —

—

——

—

-

CR

—

—

iicun

s

uT

——

ia -

—

—

——

——

—— in—— —— — —— —— —X

—

EEE EEE

—

MMERUIUERTT:

i

:

um

-

R

Ws

E

x

SeS

"

m

-

-

um

TT

[*

P

d

—

——

T

-

—— —|Á———— P

ia

"

E

.

N

*

RH DEHPERBIMAPSESRBIR LL . LA

ER o RU L

i

-—

MMUENMRARHRDERUIUMURO MR

utatut ii sst 5

r —

TEU

rrenmrsnenceeseram m at

—

x

E

z

z

x

pape

H

uh.

-

-

X

-

4

z

A

-

1.

x

"

-

-

P

j

$

1

3

ETE

:

*

*

v

A

..»w

d

7

.

us

2

T UOH

du

M

7

7

^

33

s

.

A

L

E

m

/

7

M

:

m

C A

A

-

"m

p s

*

32

*

8b

3

i

ï

T

a

e

E

äc

E

a

A

n

[

E

2 A

L t

d

."»

z

r.d

[ À

E

$

ä/æ

d

$

J

?

;

W

f

ä

3

&

la(

LO

Á

ï.'?

g

3

Z5v

d

5

,L»

li

D

3

u

2253

o

i

&

:gä*ï-

r M

2

v 7

E

-

E

$

hY

LA

*

"-

B.

6

Ed

u

g

j

« S

bis

e

m

L

OR

pcos

p

EX

y:

-D

Kä

d

vtk,

g

|

m

"

L

T

ii

MUET

x

P.

D

x

ov

u

71

PA

T

ä :

i

)X-

v

»

2

9*

d

a,

D

"à

;

d

x

o

x

D

d

CM

AÉ

ä &

V

W

g

"3

"

K

L

e

i i

as

i »

Ya

0:

L)

LU

B

d«

$

-

d

TA

9

2

"-

&

$

p

e

D

m

&qo

é !

NX

2V

od

d

*

a

L

0|]:8

3

ä )

V.

:

£

r

3

d

».

"

]

N

ä,

|

at

t

£.

1

L.

t

N

-.:ä?q-

&

N

^

Es

)

L

e

*

Vs

ä J

&

E

av

ä j

Y*

-

h

x

c€

w

&

s

e

"

Á

L

s

j t

$i

.-

a

3

[

'/æ

Q

A.

VurnN

e

À

A

W

n

A

*

X

27 d

l

N

?

$

e

m

9

A.

"

2

*

äl'

r

F

$ !

aau

J

pX

u i

l

V p

*

de

*

E^

u

ä'

&

X

n

O.5

T

9

4*

ä.

s.

EOR

1)

* :

$

2

,

X

1

bj

/

ET

*

2

N

2 d

j*

216

.Q

Nä

E

21

UG

L

F

2*

j

:

*

e

"*

a of

i.

*

d

z.

*

j

:

r

*

d

ee

D

A

u

AN

fä:

ä 1

O.

&

a

N

u

"ES

[9/

L

a

s. 5

N

E d

,*4,

N

x

"

f

s

us

d

j

d

^

37

——

* 6£4

:

7j

J*

Af

x

-

À

»

:

"s

a

u

-

[j

N

*

n

l

N

$.

H

D

3

a^

o

[

.

.

LE

7

V

o

m

£F

J

d

"w

»

i/

7

*Iix*

$.

yf

EUA

?

s

M

N

NSTS

;,*y

d

Y

Ls

BP u,

.

I

DP

Eu

quiE-

o

m

d

»

$P

»

æ«.

h

*

uart

3

2 d

J

a

30;

*

Vi

d

z

»

»

d

J

"

ol

U

;

U

jj

þ/

EC

"

A

E

Á*

As

25

133

B

D.

[

í

9

(j

i

E HES

DP

—

A

A

,ä

.

A

J*

E.

E

(s

3

L .

Dd

9

&^

rsd

E

*-"ä'*,*i

m

u

l;

d

&

.

e

[

Pb

4

:

n

t

D

19

j

F

d ojs

Y

t

p

SN,

7 A

:

ïä

Ó

1

4

w

*

E

w*

R

b

»

u

[

ul

d

&

A a

»

Pa

Wa

»

^

RY

zP s

A

m

i

3»^

;

N

b

djs

(s

XY

Y

**

(e

Ms

)

NG

N

9

f

^

z

s

.

$s.

T

u

*

1

[ 2

TW

i

E A

MAm

WE

ab

z

"

hod

"

v

$l

wïx

?

2

f

*

Jam

2

"

-"?'*;

B

r

:

9

3

h

"

die

f

,

*

4

*

xv

2

v

^

^s

.

i

l

A

dH

i

E

Wi

z

INSTRUCTISSIMA

V

RRR EEE EEE

BIBLI. I-IEC

U

MANUALIS-

T

Ls

S

CONCIONATORIA,

R

T

IN QUA

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

VIRTUTIBUS, VITIIS,

SACRAMENTIS

DE

a

NOVISSIMIS , ALIISQUE SlMILIBUS MATERIIS IN ECCLESIASTICA

——

CATHEDRA TRACTARI SOLITIS,

-a

Balance Q

COPIOSA ET SELECTA PRO CONCIONIBUS, EXHOR TA TIONIB US.

I20

E

r

ALIISQ UE SPIKITUALIBUS INS TRUCTIONIBUS MATERIA,

O

d

NEMPE

«DEFINITIONES DIVISIONES, SENTENTL/E SS. SCRIPTURZE, & SS. PATRU

-u

- HISTORUE SACR/E & PROFANJE, SIMILITUDINES, MOTIVA, MEDIA, DOCTRIN/E ASCETICZE

Focus

CONCEPTUS PRJEDICABILES, MISCELLANEA, AXIOMATA, & PROVERBIA, & TANDEM LOCA AUTHORU

1

FUSIUS DE TALI MATERIA TRACTANTIUM, EX OPTIMIS QUIBUSQUE AUTHORIBUS, SINGULARI

N

14

DELECTU ET INDUSTRIA COLLECTA , FACILIQUE, ORDINATA, ET GRATA METHODO

-u

DIGESTA PROPONUNTUR.

ää

—

M

1

OPUS .

L

——

OMNIBUS ANIMARUM PASTORIBUS, NECNON DIVINI VERBI PRECONIBUS ET VI

T.

dSCE TICZE STUDIOSIS IMPRIMIS UTILE, € AD LEVANDOS CONCIONUM LABORES ACCOMMODATU,

7:

CUI PRAEETER ALIOS INDICES COPIOSUS INDEX CONCEPTUUM BREVIUM PRO CONCIONIBUS

K

11

IN DOMINICIS ET FESTIS INSTITUENDIS ADQ'ECTUS EST.

J

10

—

ï»

äBä?äO NOVKSSäMA

1

HULTIS ERRORIBUS PURGATA, ET QUAM PLURIMIS HISTORIIS MEMORABILIBUS, NOVISI—

QUE TITULIS PERUTILEM MATERIAM CONTINENTIBUS ADAUCTA.

E

H

OPERA.

&€ STUDIO

R

P ']FO B ILAR ]LO]H[N]ER S J

I

G

F

TOMUS Il.

Es

CONTINENS

E

Lirrnas I,

L;

M,

N,

0,

P.

llllllllll IUI & l

pv rE

ls

sf

PERMISSU SUPERIORUAM.

0.--- 0.4-'! '-.—N p pesnen J—-—.N 9 r " n

MAT

La L

UA

Afo,

a 4 ao

f0 LL 19 T WE L NÓ —

. LAX N a d ETE TLABIN aTM E ais SET- t r m

afo, —

af5 —

sLM

—

5

— 99

)

AUGUSTJE VINDEL. ET OENIPONTI

J) Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

Suuperisus JOSEPHI WOLFF. xpccLxxri