retur. Ubi vero primum tantifper ex metu

1. in Dom. netiis tota fcorta effent, fic cecinit:

V

5 poft

Cur wurbe in. Veneta fcortorum mmillia tot funt ?

eft confirmatus , cocnobii prefectum, quid

Pentr.

vidiffet ; admonitum , induxit in,eam men-

In promptu caufa efd ; nam venus orta mari ,

tem, ut mandatum f(ibi imponeret, & repe-

V

Ibidem,

XVIII. Similem caufam alius affignavit;

tendo loco , & fpectro interpofita injuratio-

cur Chriftus die veneris fit paffus:

ne urgendo ad patefaciendum , quid iíthic

D

Luce obiit veneris , vveneris fle turba, voidetuy

qua&reret. Mandato impofito paruit religio-

Caufa Dei pa[f! non minima e[Je venus.

fus; quem przfectus ipfe cum aliquot aliis

$ Thom XIX. Dodor angelicus exponens illud

ex eadem facra familia illico eft confecutus.

[

.

in $. io. Toannis

'Totus mundus in maligno pofitus

Adjuratione adhibita, fpe&trum , quod erat,

C. 5.

eft, (ic ait: Totus mundus in maligno , id

aperuit. Imaginem, ícilicet eam effe animz

eft, malo igne pofitus eft.

Marchionis eo tumulo proxime conditi, quam

Deus juítus judex ob injuriam facrilegam ,

In Nicete XX. Drexe ius brevi compendib damna &

virgini facre illatam, & ja&atas in Deiparam

c 10, - remedia luxuriz his verfibus complexus eft:

blaíphemias, morte fübita e corpore impuro

Corpus, opes , animam , ingenium , famam,

extruíam, eternis ignibus addixerat. Fidem

virtules ,

* Debilitat, perdit , vecat , impedit , inficit , aufert.

verbis faciendam , fi referato tumulo , ca-

daver a demonibus aíportatum non compa-

Otia, snenfay libri, vaga lunina, verba, fodales ,

reret , fed pudor duntaxat intolerandus.

Hæ,—? tolle, banc minue, bos muta, bec claude, bec

Aperto tumulo inanis loculus , carbonum

fuge , vita bos.

S. Petrus

inftar niger ac teter eductus e tumulo in fter-

XXI. In quodam monte Orientis lapides

quilinium abjectus ( mirum didtu) quatuor

Damian.

L

funt igniferi, qui mafculus &. foemina nun-

t

l. 2. Epi

corvis prada fuit. Loculum enim diífringee

(

ep. IB.

cupaotur, & dicuntur pyroboli. Qui nimi-

re, & fruftacim vorare funt vifi.

rum cum a fe invicem procul fünt ,. non ac-

$. XIV..

cenduntur: fi vero foemina appropinquaverit

maf(culo , protinus ex eis igais egreditur, ita

AXIOMATA.

ut ominia, quz circa montem funt flammis

l.

vaporantibus exurantur. Ab ipfis ergo lapi-

L

L . * .

uid facies , facies veneris, fi veneris Buchkerus .

dibus edocemur, ut, fi confumi libidinis in-

Q

ante ?

' N. Mere-

trices.

cendio nolumus, muliebris afpectus (peciem

iNen fedeas , fed eas , me pereas per eas.

declinemus : ne conípecta forma flamma

II. Si cedis, cedit: fiftas , Ve

f

nus impro- Ibideg.

profiliat, quz in nobis.non montis, fed

ba lzedit.'

D

mentis fruteta pervadat.

Oypria damna fugas ,— Jfi füa tela fugis.

&

XXII. Ip Apulia haud procul Bario, ho-

Pür der Frau Venus geylh Sucbt,

li

Die befl Zirzney ifb fcbnelle Flucbt.

mo nobilis, gradu Marchio, re ipía carnis

fuz &lfatanz mancipium, virginem piam ex

III. Dives eram dudum;, fecerunt fed tria

M

nudum.

d

ft

earum nümero, qua ob defponíam Chrifto

extra coenobia virginiratem monache domeftice

"llea , vina , Venus, tribus bis fium

p

egenus ,

faäui

audiunt , quanta vi ac niíü poterat obfiften-

g

tem, impie foedavit; cumque inter reniten-

Durch Würfe

, WFein und Hurerey.

&

Kommt sancber um fein adrmutbey.

W

dum virgo ; Deiparz füb cujus tutela fe effe

profitebatur , injuriam & indubiam ultionem

IV. Luxuriat raro non bene pafta caro.

Ibidems.

d

ingereret , quz illi foret poenitentiz femen-

Hungerige Pferde lufiet nicbt zu. gumpen.

Q

tis uberrima , fpurcus admiffarius : Ecquam

b

V. Recte de Hercule quidam cecinit:

ii

( inquit ) virginem dicis , a qua mibi bujus fatti

Lenam non potuit , potuit fuptrare Leenam,

panitentia ca[Ja adveniet ? Non tulit Deus tan-

Quem fera non potuit vincere , 'vicit bera.

Q

tam blaíphemiz atrocitatem , facrilega im-

VI. Sine Cerere & Bacho friget Venus. Terent. ia

pudicitie jun&tam diu effe impunitam. —Vix

Yunucho.,

li

illis filiquis porcus ifte lutulentus exfatura-

IWo ficb befimdet. INücbterkeit ,

fe

Venus micbt fucbet ibre Freud.

verat facrilegam libidinem, cum fübita mor-

&

te defun&us eft facramentorum chriftianos

VII. Vinum & mulieres apoftatape.faciuht Eccl 19.

d

V. $.

rum expers. ltaque anima quidem fic abeune

fapientes.

lu

tis inferno eít tranfcripta. Cadaver autem

Der Bachus und der IFeibr Garn

I

Habn ancben I'eifen gmacbt; zum | Narrn.

a fuis in quoddam Capucinorum coenobium

/

h

eft illarum , & tumulo datum. Divinam vin-

n

$. XV.

dictam, impietatemque & peccatum ad mor-

d

iem miferi hominis, ignorabant patres. [ta-

AUTHORES.

E

que bona fide exceptum ejus cadaver , tu-

oannes Bufzus in Panario V. eodem.

i:ulo condunt ritu chriftiano , non fine pfal-

i.J

l. Jeremias Drexelius in Niceta.

mis & aliis fuffragiis, quibus animam defun-

li

&i fublevarent apud benignum Deum. Sed

III. Jacobus Marchantius in horto paftorum

lc&t. g. & 9. Item tub. facerd. tr.

3«

q

fruflra fatagebant. Nocte tumulationem con-

l

lVb JZ-

ï'»

-

"»

- Tüuus LXXXIX.: Magia.

22l

X. Henricus Engelgrave in luce evang. p. r.

YV. Jacobus Alvarez. to. 2.1. . p.2. c. y. & 6.

Q

V. Bernardinus Rofignolius l, 3. de difcipl. c.

in Dom. 5. poft Pent. & in coclo

lu

fefto annunc. $. 2.

p. 1. ifl

N

14. & ry.

XI. Matthias Faber conc. 7. & 8. in Dom. 13.

d

VI. Joannes Caffianus 6. de inftit. renunc.

poft Pent. & in fefto S. Marix Magdal.

[

VII. Ludovicus Granat, in locis comm. fol.

conc. $.

A

Q

$65. & Duce Pecc.l. 2. c. 6. fol. 63 t.

XII. S. Antonius Dauroltius in floribus hifto-

ricis c. 2. przc. 6. tit. IC2.

VHIL Philippus d' Outreman. id padagogo

iC

XIIÍ. Jofephus Langius in polyanthea V.

Qs

chriítiano p. 1. c. 7. $. .

eodem.

n

IX. Petrus Canifius to. 3. de fept. pecc. ca-

XIV. Joannes Major in ma

goö fpeculo gx-

$

pic. S. 5.

emplorum. V. eodem.

ZA ZT

A ATA

M z

ZA E

ZA A

"

QO0O0004009

&5

$

-

L N

/QXN

Ed

:

-

N

$

Z^ MC NSZAND

(

$

c/ NU

NZASS

2226

OO

ococ

i

;

14 l

B,

9

XXXIX.

X

r

Q

A

1

Á.

ls

PA

I.

d«

)

mter alias materias , qu& frequenter. inter. difcurrendum ocwrrünt . en pofirema

cenferi debet. materia de Magia ; cum emm . quotidie voarios. effecius. admiratione

h

i

dignos producat , merito bomines prejertim minus deGli dubitare incipiunt , an ab

«

extraordinaria Dà «virtute , an *vero a caufa naturali , aut ipfius etiam damonis ope

4tque cooperatione proveniant.

uare ut talibus dubiis occurwi po[ft , materia de

Magia exatle cegnoféi debet , ad quem finem im compendio bic tr

adentur . quae alioqus

le.-rgz.

a JPbilofopbis fufius in pbyfica .t(qöïar»i Jo

?rs Buchkeng.

&L

infolita efficiens ; uti accipitur vox efficiens late

pro eo, quod eít, quomodocunque patrare.

V, Met

Quid & quotuplex : fit 'Mag'z'aï'?

Sic etiam divinatores tempeítatum , aut fu-

trícibs

IJ. Reíp. I.. Magia in ger.-re re&te fic de-

turorum eventuum quorumcunque , aut de

. Ibidtg,

finitur: Eft ars feu facultas vi creata ,. &

rebus occultis conjeCtatores dicuntur mira

non füpernaturali quzdam mira , & infolita

quzdam efficere, fi de talibus certo divinant,

efficiens, quorum ratio communem homie

aut conjedtant. Debent autem illi aCtus aut

num captum füperat. l1ta Martinus Delrio;

opera, que vocantur magica, eíle mira &

a quo non multum abludit Perer. l. 1. de

?

infolita, aliequi, fi quotidie acciderent, aut

Mag. c. 3. & alii communiter. Dicitur 1. .

T$

raro quidem, fed fine ullius admiratione, non

feu facultas , habitualis fcilicet , vel actualis

dicerentur proprie, & in confüeto ac recepto

per modum cojusdem dictaminis pradtici diri-

jam fenfü magica.

Dicitur 4. Quorum ratio

gentis intelle£tum & reliquas potentias ad

fenfum && communem bominum fenfum €9 capium

effe&um prodigiofum producendum. Dici-

fuperat : Senfus, effeQus, qui dicuntur magt-

tur 2. P creata, & non fupernaturali , ut ex-

ci, ita debent conftituti effe , ut cauíz illo-

cludantur fcilicet effe&tus vere miraculofi, &

rum vulgo ignorentur , & confequenter ad-

Ti

qui a Deo folo procedunt in fandtum aliquem

mirationem pariant; illa enim admiramur ,

finem , qui effe&us quo ad modum agendi,

quarum cauías ignoramus ; hinc'fi nonnulli

Agyrtz preítigias füas tam lente & ofcitan-

vel quo ad ipíam fubftantiam (int nonnun-

quam ejusdem (peciei cum illis , qus per

ter faciunt, ut proceffus & caufz a (pe&ato-

]

magiàm naturalem producuntur ; tamen

ribus deprehendantur , non amplius ftupe-

mus illorum effeda , fed explodimus eos

Teren b |

non fübflant huic fufpe&te nomenclaturz,

fed abfolute vocantur miracula. lntelligitur

tanquam inanes ludiones , qui nihil foro &

Bunuchof

autem per vim creatam tam humana, quam

oculis dignum afferant. Porro magia fic in

diabolica vis feu virtus, nam neque diabo-

genere defícripta varie dividitur.

V h

lus per fe quidquam poteft fupra vires natu-

Prima divifio ratione cauíz finalis eft in

licitam & illicitam ; licita eft, qux rectz ra-

rz, fed quidquid agit, facit vel per motum

localem, transferendo fcilicet corpora deloco

tioni & legi eternz adzquate conformis eft;

in locum, utíagas; vel (iftendo & detinen-

illicita triplici modo fieri poteft, 1. Ex fine

do eadem , ut fi pronum flumen inhiberet ;

malo, fi fcilicet praftigias per fe & in fub-

aut facit applicando a&iva paífivis, quorum

ftantia licitas exercemus in finem malum, ut

activitates & naturas, cum petitiffime íciat

in contemprum Dei, in proximi detrimen-

diabolus, facile, (i permittatur a Deo, quod-

tum , in obícurationem verorum miraculo-

libet producit ; nihil autem producere poteft,

rum. 2. Ex parte efficientis, (i (cilicet opem

dzmonis exprefle vel implicite adhibemus ,

quod non contineatur intra [phzram natura-

lium agentium. Dicitur 3. Quedam mira &

qui hujusmodi nobis effectus vel per mo-

Ee 3

tumï

^

Lu

m

í

l

222

Bibliobbece Manualis Coneionatoriæ'

tum localem , vel per applicationem a&ion

VI. Quzft. 4. An aiiqui effectus magis na-

rum ad paífiva debet patrare. 3. Ex parte effe-

turalis a coeli afpedtu & influxu proveniant ?

"

n

&us; fi (cilicet ipfe effe&us, licet nec ab-effi-

Refp. Ita quidem fenfiffe olim multos ex vete-

1

ciente, nec a malo fine vitietur,tamen talis eft,

ribus, quos fecuti poftea aliqui etiam RR. fünt;

üt

ut períe ex natura fua noceat animz, corpori,

qui, quecunque per charadteres, figuras , ac

vel bonis externis, Sed hzec divifio, cum fit

numeros ip(i perficiunt, ea produci volunt a

p

ii

moralis potius quam phyfíica , (inemque fu-

virtute iis figuris communicara ab aliis figu-

vt

ris fablimioribus ex fympathia quadam na-

pernaturalem magis quam naturalem con-

J

cernens, Theologis relinquenda eft. Secunda

turali rerum inter fe fimilium , quatenus h

fmi

ergo divifio magiz ab efficiente caufa petita

ficurz'ad amuffim invicem coaptantur. Sed

f

eft in naturalem, artificialem, & diabolicam ;

hzec doctrina merito a fana theologia erro-

f

quia cuncti effe&us vel adfcribendi fünt infite

nea, imo etiam fidei contrariareputatur, tum.

€0

rebus naturz, vel humanz induftriz, vel ca-

quia idololatriz peccatum eft, effe&tus, quia

lie

codzmonis malitiz ; Unde proin triplex fpe-

folo Deo procedunt, a demone vel conftella-

cies , paulo ante commemorata exurgit, de

tionibus exfpeGtare ; tum quia philofophiz &

n

quibus proin fpeciebus ; earumque definitio-

aftronomig repugnat, quarum neutra talem

virtutem in aítris aut imaginibus agnofcit, &

m

nibus & divi(ionibus nunc fufius agemus.

P

$. H

merito, cum tales figurz neque in fubjectum

pll

De Magia naturali.

novam aliquam qualitatum mixturam , neque

C0

III. Quzritur 1. Quid fit magia naturalis ?

ullam formam effentialem inducant , neque

t

Retp. cum Martino Delrio l. 1.c. 3. lit. A. eam

aliunde vim tali operandi habere demonftren-

af

nihil aliud effe, quam exaCtiorem quandam ar-

tur; ut autem moraliter füos cffectus produe

j

canorum natura cognitionem,qua coelorum ac

cant per modum conditionis ex pacto adhibi-

fiderum curíu & influxu, & fympathiis, atque

tz,certum fit, easrequirere pactum dzemonis.

j(!

a

antipathiis rerum fingularum obfervatis, fuo

Unde obiter colligitur , eos qui ejusmodi fchs-

tempore loco ac modo, res rebus applican-

diafinata,verba,figuras,characteres &c. fciene

C

tur, & mirifica quedam hoc pa&to perficiun-

ter ufürpant; gravi & periculofa noxa non ca«

tur, quz caufarum ignaris preftigiofa vel mi-

rere dum plerumque tales homines ex pacto

raculofa videntur. Hujusmodi effectus fünt,

tacito velexpreffo cum demone inito aliquam-

um 'Tobias paternam czcitatem felle pifcis

diu ab ipfo foventur, & tela in ipfos impacta

&

diícuffit ; cum tympani ex lupina pelle fonus

hebetantur; tandem autem cum graviífimis

b

aliud tympanum ex agnina pelle confectum

flagitiis implicati, & imparatiffimi funt pro di-

i

disrumpit ; cum Venetiis Türca quid3 plumbo

vinoillo &tremendo tribupali, deferuntur ab

ipfo, & fic cum corpore & anima pereunt. Ta-

[

liquaro & ferventi manus lavitinnoxius. Huc

etiam peririnet, quod Alex ab Alex.l.3.Genial.

liter cogitandum eft, fzpiffime fieri in bellis,

tio

dier. imemorat de veneno Tarantulez, a quo

lnl

ubi decretorie integri exercitus decertant ;

morfis non aliud vitze & remedii prafidit eft,

vix enim credibile eft in ftrage aliqua oGto v. g.

lr

quam (i certo muGcz fono faltitare ad nume-

veldecem aut etiam viginti , triginta millium

dq«

rum compellantur, donec concidant fatigati.

non fuiffe multos,qui extra prelium per hujus-

Qti

IV.Quaft. 2. Quis magiz hujus primus au-

modi (chediasmata putabant fe effe invulnerae

Cü

thor fuerit? Refp. Delriol. c. Eam Adamo mox

biles, & fortaffe femel iterumque in privatis

|t

ab initio fuz creationis cum cszteris fcientiis

velitationibàs hoc ipfum experti fünt ; in ipfa

lii"

cofnunicaram fuiffe , a quo doCtapoftmodum

autem decretoria pugna turpiter a diabolo de-

)

pofteritas per manus & orbem eam propaga-

ferti funt, Deo ita volente , aut diabolo omnis

N it.

Inter quos Salomonem artis hujus peri-

mendacii parente, ftudio pa&tum falleste, ut

p

tifiimum fuiffe idem author minime dubitan-

imparati interirent corpore & anima Ita acci-

dum effe afferit.

diffe narratDelrio exercitui illi hzretico,quam

l'ari ratione etiam Magos

an

evangelicos bacarte imbutos volunt nonnulli;

Dux Guifius totum fere cecidit, nam cum vi-

tio

an vero hac fola, & non etiam vetita inftructi

€tor cadavera fpoliaret, invenitfere in fingulis

fuerint, dubium eft. Affirmat Theophila&tus

collis appenfas hujusmodi fuperftitiofas , &

Ti

in Matth. negantalii. Delrio certo certius pu-

magice figuratas fchedulas , quarum robur

af

contra fclopeta & enfes infigniter apparuit,

alienos fuiffe.

tat , eos poft Chriftum natum ab hqoic crimine

cum omnes ad unum funt czf(it.

tel

H

fit magia naturalis?

VIL Quaft. . An visimaginativa poffit mi-

V.. Quaft. 3. Quotuplex

Refp. Fam in operatricem & divinatricem di-

rosquosdam effeQtus producere? Refp. Cum

It

vidi : Operatrix eft, qua raros & vulgo infoli-

comuni fententia Theologorü , in corpus alie-

jm

tos effectus producit: Divinatrix eft, qua in

num disjunctum & feparatum ab imaginante,

t

animam humapam neque per imaginationem,

abditis & futuris conjeQtandis occupatur.

i

Operatrix iterum fuübdividitur in philofophi-

neque per aliam potentiam, mediantibus ullis

V0

cam & mathematicam. Philofophicaeft, quz

radiis, fpiritibus, vel fpeciebus , ulla mirifica

à

circa occultas rerum naturalium virtutes oc»

hujusmodi poffe efficere. Ratio eft, quia ima-

l]

cupatur; fic per hanc artem in hyeme haberi

ginatio eít actio iÁmanens , adeoque imaginans

offunt rofz, uva& &c. Mathematica eft, quz

nullam realem qualitatem imprimere poteft

)

fola mathematicarum rerum notitia absque

rei disjunctz, nam radii, quos aliqui fingunt,

lgl

aliis rerum naturalium actionibus mira quz-

ab imaginante emitti, (ine fundamento affe-

tir

t

dam & infolita perficit ; hac arte fecerunt olim

runtur, fpecies vero duntaxat vim reprzfen-

boves mugientes , angues fibilantes, colum-

tandiobjectum externum habent, animz vero

W

N

.'J.

unius ad alteram nulla eft coordinatio.

;bas volantes, de quibus Perer. c. 3. in magia.

VIIT. Ob.

f

-

"

od

Jituus LXXXIX. Magia.

225

j

E

Vril. O'bficïtur, fzpe matres przgnantes

Delrio in dubium vocari: fi tandem id verum

prolem pariunt fimilem illi, quam fortiter

fit, cenfet in occultam fympathiam morbi &

imaginati fünts fic W'itebergz civem cada-

anicule referendum. $. Lupum raucedinem

vero(a facie animatum ferunt,eo, quod mater

caufare, vel quia tzuci afpectu & micantibus

E

uterum ferens obvio cadavere fübito fuerit

oculis metum incutit , qui metus fanguinem

pavefadia. Ifenaci vero pudicam & formofam

ad cor fugat, & frigus czteris membris indu-

matronam Ícribunt glirem peperiffe, quia ex

cit ; & fübitam totius corporis alterationem

vicinis aliquis gliri nolam appenderat, ad cu-

unde raucedo, & vocis impedimentum ori-

jus fonitum reliqui fugarenturs is occurrit

tcr5 vel quia lupus prior hominem videat, ad

.

mulieri gravidz, quz ignararei fübito occur-

vindi&tam fe recolligit, fi & fic noxium quen-

fü & afpectu gliris ita eft conterrita, ut foetus

d

dam vaporem infufllat, ne clamare queat, qui

!

in utero degeneraret in formam beftiole. Ni-

cum venenatus fit, poteft raucedinem adfer-

colao quoque tertio Pontifici in Palatio mu-

re ; qualem vaporem tamen non iníufllat, fi

lier infantem peperit, eo quod ibidem variis

prior ab homine vifus fit, tanc enim metuens

in locis urfi depi&ti ceraebantur.

fugam meditatur, & de hoc vapore emitten-

Refpondet Delrio l.1. c. 3. q. 3. per has & (i-

do non cogitat. 6. Struthiocamelus & teftu-

miles inítantias fatis probabiliter füaderi, per

do non excludunt ova afpe&tu, fed in arenis

accidens poffe aliquid imaginationem in cor-

ea relinquunt, & afpiciunt folum, ut nocitura

pus vicinum ar&a quapiam conjunGtione, &

g

arceant, poítea enim ipía terra calore folis

[ d

K.

contac&u ei copulatum, fi tamen & imagina-

adjuta ea maturat. 7. L.eo gallum metuit ex

v

tio valde fir intenfa,& vicinum corpus ad eam

arcana antipathia, quemadmodum muftela

affeCtionem valde (it difpofitum , quale ple-

buffone hiante qua(íi coaCta miro cum ejula-

rumque eft corpus infantium. Laurentius Fo-

tu ori iilius fefe ingerit. 8. De Ba(ilifco quod

rerus in th. 14. de fympathia cenfet hos effe.

narratur, incertum eít ; íi tamen id verum

.

le

&us provenire ex fympathia, quam phantafía

fit, dici poteft, animal hoc virulento halitu

cum potentia formatrici matris habet ; unde

a&crem vicinum inficere, qui poftea necet ac-

"

quidquid phantafia apprehendit, potentia il-

cedentes. . Quodfi vero homines prius vi-

la formatrix fuo modo efformat.

deaut baáfilifcum, tunc forte fibi cavere, &

- IX. Quztt. . An folo conta&u, vifu , vo-

effugere poffünt, antequam aerem inficiat,

ce, afflatu, ofculo, vel nudi lintei applicatio-

R. 3. Neque contac&tus folus (imiles. effe-

ne vulnera & morbi fanari, & alia mira hujus.

la

&us producere poteft. Ratio eft; quia ta-

modi naturaliter perfici poffint?

&us folam vim tangendi, non autem nocen-

Refp. 1. Vocem nihil (imile poffe, nifi Qdä-l

di vel fanandi habet; alioqui enim prius

tenus per accidens ratione foni vel fignifica-

proprium füum fubjectum fanare vel occide-

Ü

tionis moerorem aut lztitiam in audiente ex-

re pofier, quod tamen eft contra experien-

citare poííit. Unde incantationes omnes fu-

tiam.

Unde (i torpedo (ariffa iCta teaentis

perítitiofe (unt; execrationes vero, fi quan-

,l

manum & corpus torpefaciat, hiznsz umbra

doque effe&um repentinum .nacte funt, is

canes obmuteícant, ferpens: quernis' conta-

)

oriri potuit ex vehementi alteratione vere-

&us frondibus emoriatur, ibidisqne. penna

cundiz, timoris, triftitiz ; nonnunquam etiam

fiftatur; (i vipera arandinis, vel faginz vir-

ex permiffione Deievenit, Refp.2.Nec vifioe

gule percuffione obftupeícat; " fi:vefperti-

j

nem (olam ad tales effectus producendos fa-

liones foliis platani abigantur; fi eryngius cae

tis efficacem effe, quia & hzc eft actio im-

pre fümptus ore greges totos fiftat; (i cxte-

manens,neque ali

r& pennz aquilz pennis mixtz contactu ab-

producit.

qui-d invobie&io extriníeco

fumuntur; .fi lepore. marino viío vel taéto

X. Objici

untur varix experientiz v. g.

necentur nonnulli ;

fi lupinz fidei junct

amor ex mutuo afpectu; anicularum faícina-

agnis diffiliant; hzc omnia vel in occultam

tio, fpeculorum.vitiatio per. afnedtum men-

qualitatem emiffam, vel in anti

ferenda fünt.

pat;hiam(r-'e)-

ftruatz mulieris ; Galgali afpe&tu Icterici fibi

morbum, egro fanitatem caufantis, luporum

XL Objicitur. Cadaver cöramoccifb-—-

afpeQtus vocet: eripiens, flruthica melus &

re, propter precedentem contactum, fangui-

teítudo afpectu ova excludentes, gallus leo-

nem -folet fundere.

Milites per artem S,

nem aípectu perterrefaciens 5 bafilifcus afpe-

Anfelmi fola appofitione lintei vulnera cu.

&u necans,quem prior vidit. Refp.Has omnes

rant; ergo conta&tus-folus poteít tales effe-

experiendas non obílare conclufioni 5. nam

&us producere. Refp. Pofteriorem hanc ex-

1. Vifus eft tantum occafio initii & incremen-

perientiam pa&to damonis niti ; prioris ve-

ti amoris, quatenus formz fimulacrum offert

ro varias caufas reddi ; nam aliqui dicunt,

imaginationi , quz poftea affiduo a mente

miraculo id fieri, vel permiffione Dei, ut

volutata amorem. magis ac magis accendit.

reus innoteícat; alii preftigiis daemonis id

2. Vitiatio fpeculi non ab oculo, fed ab halitu

adícribunt; Delrio caufam totam in anti-

ä

infeQu per os ac nares erumpente provenit.

pathiam occi(i in occiforem refert,. putat«

3. Trux afpe&tus vetularum deformi fuo fqua-

queé ex vehementi odio, quo occifus fla-

i

lore poteft infantulos perterrefacere,& ita per

grabat in occiforem , qualitatem' quandam

timorem hunc concitare humores,facereque,

cadaveri fuiffe impreffam, quz ad prefen-

ut citius morbi erumpant, ad quos tenellum

tiam occiforis poftea per antipathiam

corpuículum jam erat diípofitum ac przpara-

ebulliat, & fimul fanguinem

tum. 4. Quod de Galgalo affertur, metito ait

effundat.

SS- ]'n— "X-

|

s

ä

l

224

Bibliotbete - . Manualis Conciomtoriæ x

vlw

i

$. III.

modo imitari poteft; hinc beneficio pulveris

. De Magia artificiali.

nitrati excogitavit in tormentis bellicis fulgu.

ra & tonitrua, intra conclavia producit ni-

gC

XII. Quezft. 1. Quid artificialis magia cir-

$

ves, grandines, ventos, pluvias &c. Infuper

ca ccelos poflit?

lridis colores tum in aqua fparía, tum in fpe-

de

Refp. Certum effe, quod cce

li per hanc ar-

culis, & vitris trigonis exadte reprzfentat ;

tem produci non poffint, nihilominus tamen

uti fufe videre eft apud Athanafium Kircher

L

&

non defuerunt, qui jaQtarent, fe ejusmodi li-

in arte maguetica l. 3. p.2. C. 3.

quores przeparare poffe, qui primi mobilis

Secunda imperfecta mixta fünt,qua perar-

qi

curfum, ccelorum dein orbes reliquos ac fi-

tem ex congregatione variorum corporum

fü

dera zterno motu reprzíentent ; Inter quos

fimplicium vel mixtorum componuntur; at-

de

Cornelius Drebellius in füa ad regem Angliz

que hzc proprie artis opus funt, hzc enim

a

epiftola ait, fe poffe conftruere globum per-

mï

cum deprehenderit, talia corpora per conjun-

petuo fecundum curfum xtheris fingulis vi-

&ionem ex una parte aliquid de qualitatibus

B

ginti quatuor horis femel circumrotabilem,

fui amittere; ex altera vero parte per conjun-

aut toties amplius, quoties ipfi vifum fuerit,

&ionem talem aliquid de virtute alterius cor-

ita ut mille annis, ne femel fallat, oftenden-

poris conjundi participare, denique notavit

j

tem annos, menífes, dies, horas, curfum folis,

tálem & talem effe&tum tali vel tali mixto

bt

]unz, omniumque planetarum & ftellarum,

convenire; fic probabiliter theriacg aggre-

&

quorum motus hominibus e(ít notus.

Imo

gatum inventum elt, cujus compofitio quin-

u

alium fe promittit globum facurum, in quo

geuta ingredientia involvere dicitur.

ob

elementa ita fe mutuo ambianz, ficuti de fa-

VO

IV.

Go in magno orbe fe ambiunt; fed hzc pro-

$.

T0

miffio. videtur gloriofa magis, quam folida;

i

De Magia detnonica.

certe P. Athanafius Kircher do&tiffimus ille

n

mathematicus teftatur , tali machinationi fe

XV.« Quzsft. 1. Quid & quotuplex fit ma-;

prefentem fuiffe, & nihil minus'fpc&affe,

ia demoniaca?

&

!

Refp. 1. Magia dzmoniaca eft facultas feu

quam id, quod promittebatur.

&

XIII. Quzft 2. Quid artificalis magis cir-

ars, qua vi pacti cum damonibus iniui mira

W

ca clementa poffit? : Refp. 1. In genere glo-

quzdam, & communem captum fuperantia

riantur chymici (e poffe omnia elementa ex

efficiuntur.

'Tota hec definitio ex iis, qu&

quovis mixto educere. 2. Vero in fpecie cir:

fupra de magia in genere di&ta funt, & pau-

ca ignem fequentia poteft magia artificialis,

lo poft dicentur, facile intelligetur.

!

videlicet beneficio fpeculi concavi & conve-

Refp. 2. Magia dividitur in magiam fpecia-

l

xi poffunt radii folis per reflexionem & re-

lem, qui precife extraordinarii & miri effe-

li

fra&ionem colligi, & ignis tam vehemens ac4

&us cognitió & operatio quzritur; Divina-

icendi, ut.etiam ad remotas &des accenden-

tionem, per quam futura vel prefencia, aut

f

das fufficiat; hoc.modo Archimedes naves

etiam preterita, arcana & occulta nititur ali-

0r

Romanorum in portu Syracufano accendiffe

quis cognofcere ; Maleficium, quando videli-

dicitur. Preterea vero etiam varie compo-

cet aliquis cupit a dzemone 'inítrui vel juva-

di

fitiones ignis per artem fieri poffünt, v. g.

ri, ut noceat alteri; & vanam obíervantiam;,

x

ut ignis füub aqua ardseat, ut pilam per aéra

per quám aliquis cüpit a d

difcurrere faciat; ut a manibus innoxius tra-

profit alteri.

gmgngï juvari; uc

H

&etur; utoleo extinguatur, aqua accenda-

- Refp.3. H

c magia non eft gratia gra:is da-

tur; utin facibus exiílens a ventis non ex-

ta, uti aliqui volebant, quia gratiz gratis da-

p

n

tinguatur; ut incenfus neque fumum, ne-

t€ non dependent in operetione a certis ceree

fe

que odorem faciat ; ut aliquo cubiculum in-

moniis,adt per precepta varia addifcuntur, fi-

U

grediente totus aér ingniatur, ut in tetiebris

cut magia. Neque'a bonis angelis admini-

comedens homo ex ore fcintillas diffundat ;

Y

ftratur,quia hi fe non permittunt adorari, aut

ut candela perpetuo ardeat &c. . 3. Circa

fcrificia fibi fieri, neque artes fuas dirigunt

N

.ad aliorum damnum, ficut tamen damones

aquam przter varias diítillationes efficere

2

poteft magia artificialis, ut faciem aqua eru-

hoc faciunt. Neque per animas defuncto-

p

f

get,dealbet,nitorem inducat &c. ut falfaaqua

rum exercetur, quia animg juftz non nocent,

dulcis reddatur ; ut a vino fegregetur &c;

neque adorari etiam fe finunt; animez vero

R

h

quz omnia & alia apud Jo. Baptiftam Portam

'damnatie non finuntur a Deo. ex carcere fuo

€xire.

Precipua ergo cauía hujus artis eft

e

in magia natutali videri fufius poffunt.

XIV. Quaft.3. Quid magia artificialis, cir-

diabolus; proxima vero eft humani ingenii

hr

i

ca mixta imperfeGa poflit? . Pro refponfione

ex originali labe detorta indoles.

nota, duplicis effe generis imperfetta mixta,

XVI. Qusft.2. Quale fit illud pa&tum, quod

Ó

'cum dzmonibus init magia fuperftitiofa? Ref.

I

Prima fuünt, in quibus eft forma tantum fim-

plex, fed mixtio tantum in qualitatibus,qualia

cum Delrio l.2.q.4. duplex hujusmodi pactum

[

cenfentur meteora, quae communiter defcri-

effe,expreffum & tacitum. Expreffum fit tri-

Q

buntur hoc modo: Meteorum eft corpus im-

"plici modo. 1. Cum folennitate, ita ut ipfi d-

Q

perfedte mixtum ex vapore vel exhalatione

moni in vifibili forma apparenti homagiura

ortuimn in füblimi; arque hxc juxta numerum

reftetur, ficuti Theophilum feciffe legimus,

u

elementorum dividuntur in ignea , aérea,

2. Ut libellus fupplex,in quo petitionis capita

3. Per vicarium,

aquea, & terrea,.qua artificialis magia fuo

continentur, ei fobratu;f.

vidcli«

—-/A

p d

u

d

Ziuus LXXXIX. Magia :

225

þris

videlicet per alium magurn. In his pa&is,Del-

&aculum profpicerent, neruríus caput &ora

B.

hij

rio ait,fequentia diabolum ordinarie require-

ad meníam referre poflent. Sues piftori vene

re a magis 1. Ut fidem, Deum & San&os ne-

debat, quas vetabat fluvio lavari. Inde piítor

Yet

gent, imo & baptifmo renuntient; unde un«

pedem arripiens , cum abftraxiffet, . plus fol-

*«

uem illis in frontem injicit dzmon, fingens

vere debuit.

EUR

e chrifma abradere, & baptifini characterem

XIX. Colligitur a. Miracula vera a falfis per

Der

delere. . 2. Ut vi&te baptizentur de novo, no-

hzc figna difcerni poffc. Primum eft,(i effectus

vum nomen recipiant, novos etiam patrinos

füpetet vires naturg create,tunc verum mira-

E

& matrinos affumant. 3. Ut dent fcrutum ali-

€ulum erat, Secundum eft, (i effectus fiat in fi-

üm

uod veftimenti. 4. Ut jusjurandum preftent

nem malum, puta curiofitatem vel voluptaté,

at

upst circulo in terram fculpto. 5. Ut petant

& falfüm erit miraculum;qualia eruntolimAp-

i

deleri e libro vite. 6. Ut polliceantur facrifi-

tichrifti miracula, Tertium eft;quod miracula

ün.

cia, v.g. occifionem infantum,aut aliorum ho-

falía maxime da2emonum evaneícunt veris mi«

bus

minum. 7.Ut alicui parti corporis ftigma inuri

raculis fupervenientibus & precibus miícean-

Q

patiantur. 8.Ut promittant, fe nunquamS$.

tur, non item vera miracula; hzec enim fiunt

t«

Euchariftiam adoraturos, injurios fore per-

per finceram & apertam Dei invocationem.

it

petuo in B.Virginem, conculcaturos SS. reli-

XX. Quzeft. 4. Quid poffit magia daemonia-

XtQ

quias & imagines, figno crucis , fale aut aqua

ca circa ordinem naturz & leges univerfi?

n

benedicta nunquam ufuros,confeffionem pec«

Refp. 1. Non poteít magia dzmoniaca im-

i«

catorum integram' nunquam facturos , iftud

mediate producere ullam formam fubftantia-

tum damone cominercium pertinaci (ilentio

lem vel accidentalem materialem, excepto

Obfcuraturos, ftatis diebus ad conventum ad-

motu locali.

l]ta eommuniter Philofophi &

volaturos, & quz illic agenda fegniter obitu-

Theologi. Ratio eft; quia diabolus, cujus ope-

ros; denique quotquot poterunt,dzmonis fere

ra potiífismum nititur magia demoniaca, eíft

vitio adjun&uros. Inquorum przmium dz-

incorporeus,neque ex natura füua per modum

[de

mon viciílim promittit, fe illis femper przfto

formz ordinatur, ad corpus aliquod actuane

futuzum, in hoc mundo votis eorum (atisfae

dum, ficut anima rationalis, ergo non habet

fet

Gurum, & poft mortem illos beaturum. Pa-

ullam proportionem ad immutandam füb.

1l

étum tacicum eft duplex.

I. Quando quis

ftantialiter materiam, & coníequenter neque

ltlà

fÍciens ac volens füperítitiofis utitur fignis,

ad producendum ullum accidens,quod ex na-

quibus uti folent magi. 3. Quandoquis igno-

tura fua ad hujusmodi transmutationes vel

u

d

ransutitur magicis fignis. Prius pactum fem-

per modum difpofitionis, vel per modum in-

per peccatum eít, & illicitum, pofterius non

Ítrumenti, vel ornamenti ordinatur.

Jde

item, nifi quando craffa eft ignorantia, autali-

Refp.2. Non poteft magia dzemoniaca for«

quis paratus non foret poít admonitionem re-

mas fubítantiales fine przviis difpofitionibus

ffe-

]*

linquere talem füperítitionem.:

producere; aut infinitum a&tu facere; nec

Y

— XVIL Quzft 3. Quid magia dzemoniaca ef-

corpus de extremo ad extremum transferre

ficere poffit? Refíp. Magia diabolica per fe

j

non trànfito medio ; nec corpus a fe diftans

d

omne id & (olum poteft, quod continetur in-

localiter movere; nec eorpus in qaalibet ce-

tra vires naturz. Dixi per fe: nam cum (ciat

/4*

leritate transferre aut movere. Quia hzc

diabolus omnium rerum naturalium caufas,

omnia excedunt vires creatas, uti commue-

l

actiones & reactiones, fympathias & antipa-

niter docent Philofophi.

üt

thias, & ipfe de fe habeat potentiam loco mo-

Ref.5. Non poteftetiam per magiam demo-

tivam, robuftiffimam & volocilfimam, ut re-

niacam tolli connexio & fübordinatio partium

m

putet ferrum quafi paleas, & ingentia corpo-

univerfi; nec directe impediri aQtio agentis na-

dà

ra poffit facili negotio, quocunque velit de-

turalis,quod habet omnia ad agendü requifita,

I6

ferre, ruentia & fluentia pleno impetu fiftere,

Hinc fi nonnunquam magi innoxii ignes teti-

J

omnis generis agentia ad omnis generis pafli-

