a fanguinem elicimus. 2 Quomodo erux ba-

tatem ftataum varigs eit, nam Tyrones qui-

julanda fit : per impletionem propriz cujusque

dem efficaciffima reperient media,ad füas paf

'yocationis; nam, ut $. Maximus ait, tota vi- $, Maxim,

fiones mortificandas. Proficientes,ad crefcen-

ta chriftiani, i fecundum evangclium ( & pro- in ter,

ls

dum in omni genere virtutum : Perfe&ti ad

priam vocationem vivat) crux eft ac marty-

n

coníequendam ardenti amore unitionem cum

rium. 3. Quomodo expanfis. bracbiis eundum.

1

,S Laur.

Juft. de

Deo; cum,tefte S. Laurentio Juftiniano ; hoc

Se ipfum cum Ch. ifto crucifigendo, & patien-

]«

fit fammum beneficium, in quo diving mife-

triumphali

ter füftinendo inopiam, dolores. coutemptus,

agone

rationis referatur abyffüs, coelorum apericur

velut tres Comites Chrifti. . 4. Quomodo, ut

j

Chrifii.,

janua, charitatis latitudo oftenditur, &, quan-

hzcomniafacilius executioni mandentur,crue

€.20. — tus fit homo, apertiffime monftratur; vile

cifixi vel flagellatiChriftiimago proferenda,id

enim effe non poteít, quod Filii Dei fang

Ccomparatur.

»

u-ine

e(t, Chrifli patientis exemplum ob oculos (ta-

;

tuendum (it; nuti S. Paulus monuit dicens:

e

E

Blofius ini.— V IT.- INoffe debet, quowodo quisque totam Chïf/li

Per pati

entiam curramus ad propofitum no- Hebr. ta,

[

in con- a/fonem fibi attribuere debeat ; uti fat clare Blo-

bis certamen; afpicientes in authorem fidei, V. -

L

clav. c.10, fi

& coníammatorem !

us indicavit dicens: Singula, qu:x pertulit

1

E

J

efum,

quä propofito fibi

s. 7. 1!1. LO J

efus,ita con(idera, & recipe.quafi pro te folo

gaudio fuftinuit crucem,

illa pertuliffet ; neque enit» ea tibi minus pro-

Il. Ex occafione thematis: Per patientiam Hebr. ta,

funt, quani fi to folus per Chriftum redimen-

curramus ad propofitum certaxen

, a[picientes in Zlu. V- 1 :

dus fuiffes; fed & fi folus redimi debuiffes, il-

thbovem fidei, 659 CG??,Q;!-?H??C!GFO?'BH

1 SKefum.

Poteft

le pro te uno promptiffime, & incarnari, &

paffio Chrifti myrrothecio fpirituali (einem

S.Chryfin pati, & mori voluifTec: & confi

rmavit S.Chry-

geifttien 3Baffam/s9dlen) comparari. Et

e2. Galat. foftomus dicens : Declarat hoc par effe, ut

1. oftendi, ex quibus rebus conficiatur, fcili-

quisque noftrum non minusagat gratias Deo,

cet divinitate, humanitate,cruciatibus; vir.

Salvian.

l. 1. ad

quam i ob ipfum folum adveniffet;neque enim

tutibus , meritis, fanguine, morte Chrifli,

recufaturus erat, vel ob unum tantam exhi-

2. Quantopere hoc balfamum fit commene-

Ecclo

bere difpenfationem, adeo fingulum quemque

datum a Deo, Chrifto ipfo, Angelis, Apofto-

hominem pari chariratis modo dilizit, quo di-

lis, SS. Patribus &c. quorum teflimonia füpra

;ï

ligit orbem univerfüm. Sed & Salvianus: To-

citata videri poffunt. 3. Quam diverfa bal(a-

Pppp3

ma

696

Bibliotbete Manmualis Concionatorie

ma pro diveríis perlonis & morbis fpiritu-*ali- vefte alba circumdatus ,. rubicundus in atrie

bus reperiantur in hoc myrothecio, preci- Pilati,vefte purpurea cin&tus. j. Candidus in

pue pro triftibus peccatoribus, falfo judicatis

cruce ob aquam latere fluentem, rubicundus

vel accufatis, contemptis, pauperibus, labore

in fanguine effufo. 6.Candidum in facramen-

gravi oppreflis , inimicitias gerentibus , mori

to ob panis fpecies; rubicundus ob fpecies vi«

n n

timentibus &c. qui omnes, quomodo variis

ni, & fanguinem füb iis latentem. . 7. Candi-

dus ob mifericordiam , rubicundus ob jufti-

paífionis myfteriis folari fe debeant, fufius

oftendendum erit, uti facit libellus Germani-

tiam. 8. Canticus in corpore myftico ob vir-

cus, baé geiftlidbe SSatfam/s5udslrin vocatus;

gines, rubicundus propter martyres. Exciten-

& Lucernze impreffus. -

tur proinde auditores, ut & ipfi conentur effe

Cant. r,

III. Ex occafione themat

is : Fafciculus my;:-

candidi per vitz innocentiam, rubicundi pro-

vl 120

vbe dile&us meus mibi ; imer ubera mea comimora- '

pter patiendi defiderium & fludium,

Cant. 5.

bitur: vely J'am byems tranfüit, imber abiit, 9* ve-

Vi. Ex occafione thematis: £go ft exaltatus Joan. 12,

V, 11

ce[fit : flores: apparuerunt in terra noftra : poteft. fuero a terra, ownia, trabam ad meipfum : oftendi V: 31

paffio Chrifti horto comparari, & inde flo-

poteft, quomodo Chriftus omnpia ad fe traxee

res vatii colligi, qui per modum verni falci-

rit; nempe 1. res animatas, folem, lunam, pe-

culi auditoribus offerantur.

Primus itaque

tras, quz extraordinaria figna triftitie dede-

flofculus effe dicatur triffago feu bergiB m:in

runt. 2.Peccatores, precipuelatronem;alios-

nidt, per quem intelligitur affe&us gratitu-

que percutientes pectora fua. Mortuos ex fé-

dinis ob patfionem fpecialiter debitz. Secun-

pulchris prodeuntes. Deinde oftendatur, qui-

dus viola feu C5eitliti, per quam dolor de pec-

bus inflrumentis traxerit, nempe funiculis

catis indicatur, utpote ad quem eliciendum

Adsz, id eft, charitate, qua erga Adamum &

fpecialiter conducit paílio. 'Tertius eft origa-

omnes pofteros ejus ferebatur,quzque ipfum

$6]

num feu 9Bobígemutb. Vel euphrofynon feu

tantopere ad talia patienda & agenda impelle-

] 1. M

6

9lugisSroft, per quem fpes & fiducia, quam

bat. Excitentur proin auditores, ut & ipíi cla-

paffio fingulariter excitare folet, innuitur.

ment cum fponía: Trahe me poít te: curre-

Quartus eft rofa feu Siofen, per quam patien-

mus in odorem unguentorum tuorum, id elt,

tia Ggnificatur, cui pre aliis patfio Chrifti

exemplorum incruce relictorum,quorum ali-

copioiam materiam & motiva fübmiuiltrar.

qua proponi, & ad praxin explicari poffunt. .

Quintus eft flos echii, feu, jc (ánger, je liebet,

- V1I. Ex occafione thematis : /Voe vir ju[lus

per quemamor ab amore Chrifti patientis fin-

atque perfebtus fuit. àn generationibus fuis:. potelt Gen, 6

gulariter provocatus;indicatur. Videantur hi

Chriftus cum Noe comparari, 1. Qnia ligni- V« 9-

j

z

affectus fu(ius explicati in auctario Fabri in

ficatio nominis, qua Noe idem fignificat, ac

Feria Parafceves them. j

L]

ce[fatio vel requies , fpecialiter Chrifto conve-

]V. Ex occafione themati

$: ,Rejþz'ce in tefLa-

nit, ut.qui vere ceflare fecit miferiam huma-

Ptal. 73. kmentum tuum : . poteft teftamentum a Chrifto

nam,& requiem gzternam fua paífione mundo

-Vo 20./

in cruce fa&um , recitari ,' & explicari. Et

preparavit. 2. Quia & iple ad humanum ge-

i. Quidem dicatur, quomodo corpus terrz

nus ab interitu vindicandum , propter inno-

vel Jofepho & Nicodemo legarit. 2. Quo-

centiam & juílitiam fuam electus eit. 3. Quia

modo animam Deo Pairi.

3. Quomodo dolo-

arcam, id eft, ecclefiam,. edificavit, optime-

res fuos egtis.

4. Quomodo injurias fuas

que contra aquas diluvii, id eft peccata & hze-

iis, qui fimiles patiuntur. - . Quomodo ima-

refes, inflruxit, ac munivit. 4 Quia per cha-

ritatem inebriatus, & ia cruce nudatus e(t.

gines virtutum Filiis fuis, in cordis cubicu-

lo fufpendendas.

6. Quomodo Biblrothe-

y-Quia ficut Cham Noe paurem rrifit, ideo-

Y

Tun,

cam fuam, id eít, crucifixum; S. Bonaventu-

que maledi&ionem ab eo obtinuit, Sem & Ja-

Crd ii

re pro Bibliothecarn habitum indodlis. 7

phet vero nuditatem operuerunt, ac proptere

Muíif

ea benedici meruerunt;. ita Chriftus ab infi-

Quomodo füum pharmacopolium, peccato-

LE T

ribus. .8. Quomodo coronam fpineam obe-.

delibus & malis Chriftianis irridetur & con-

dientibus.

9. Quomodo linteum renes cir-

temnitur, a bonis autem honoratur, & ama-

cumdans, & (íanguiae purpuratum, luxurio-

tur, unde illi quidem audient: Ite maledidi,

fis. . 10. Sacrofan&ta quinque vulnera aflli-

hi autem, venite benedi&i. Oftendatur proin

&is. .1r. Thefaurum meritorum, ecclefiz.

fufius , quomodo.eum in praxi colere & ho-

12- Arma crucis militibus, füb aufpicio fuo

norare poflint, ac debeant, & quas þenedi-

militantibus. Qu omnia facile fufius pro- &tiones ab eo fperare queant.

poni , co

P

poffunt.

mmendari, & apto þp.ilogo claudi

$. XIll.

5one thematis :k Dilectus meus

V. Ex occa

ALII CONCEPTUS

candidus j rubicundus: poteft oftendi, quomo-

Cant. 5.

Qualitas.

v.9.

do colores Chrifto conveniant, quomodo fue-

rit. r.Candidus ob puritatem & innocentiam, [.

uidnam obíecro, paffionis L»Salvato-s','rhbm,

lii di

rubicundus ob effufüm ex charitate fangui-

ris noftri (de qua Pfalmifta ait :1e&.5. .

nem. 2. Candidus in nativitate, utpote virgi- Copiofa apud eum redempiio:) quidnam , in-

| 19'012.

nea carne circumdatus, rubicundus in cir- quam, huic deeffe poterat, ut (an&tus Pau-

cumcifioue, utpote cruore fuo afperfus. 3. lus fe hunc defe&dum fupplere his verbis

Candidus in transfiguratione in nivea vefte, dicere non dubitarit : 4dimpleo ea, qua de- Coloff. z.

zubicundus in monte Oliveti, fadore fangui- /unt pa[fonum Chrifli ?

Theophilactus ait :v.24.

is hie

tide perfufus. 4. Candidus in Heredis aula, Videtur oüen;aterig atque arrogant

Ícxio

l

Tiwus CX. Paffo Chiff.

691

s

ü

$

férmo effe , atqui non »"e'& : Id ipfum q'uoqde

nz majeftatis & ïmpaïïïbilïtatïä amidum,

&

F

Doctor angeliéus confirmat dicens: Hzc ver-

ideo in dorfo fuo pertulitinnumera verbera

l.

ba fecundum fuperficiem malum poffuünt hac

]l

V. Quod fiinter nos homo aliquis teperire- Ibid, n. 3.

bere intelle&um , fcilicet quod Chrifti paffio

tur tanta ardens charitate, ut, fi quando latro

l.

non effet füfficiens ad redemptionem, fed ad-

aliquis in flagranti crimini, cum furto in ma-

:

dendz fiot ad complendum paffiones Sancto.

nibus depreheníüs ducerétur ad furcam, hic

"

rum: fed hoc eft hzreticum ; quia fanguis

fe rei veftimentis clam induens;, fadtumque la-

Chrifti elt fuüfficiens ad cedemptionem etiam

trocinium fibi vendicans,-honoris & proprise

Je

multorum mundorum. Ac proinde hujus

a

vite fuz prodigus , pro eo liberande prope-

textus interpretationes varie adducuntur :

raret ad patibulum, quid obfecro de tàm he-

In quibus noftro propofito quam maxime fe-

roicacharitate, diceres? Hazc autem charitas,

It Tonn ,

quens' defervit , fcilicec quod paffioni Chri-

qua& in puro homíine vix eft imaginabilis , in

di v' 3].

fti fola de(it noftra cooperatio.

Unde idem

Filio Dei excellentiffime emicuit At vero in

*

$. Thomas ait : Hoc deerat, quod, ficut Chri-

cujus beneficiumn eximiam hanc charitatem

ftus paffus erat in corpore füo, ita pateretur

.

impendit? nimirum ad falvandam alicujus

in Paulo membro füo , & fimiliter in aliis.

propudiofi, ingrati, fibiqueinobedientis & re«

$s

Porro expofitio ifta ex eodem fan&to Thoma

beliis hominis, non folum formam fervi acce-

e

(ut exiftimo ) defümpta fuit, ait enim :- fen-

pit, verum infüper furtum pfimi hominis,id eft,

i

titigitur Apoftolus , fe patiendo aflliGtiones in

peccatum originale, & (imul cum illo omnià

ls

carne fua , quadam parte füpplere ea , qux

alia ab humano genere commiffa, & deinceps

Chrifto adhuc patienda füperfünt, non

dem in ipfo, fed in membris.

J

ad finem usque fzculorum committenda pece

cata fibi vendicavit, (uisque humeris impofuit,

Qe

$ Greg in. 1I. Gregorius ex actione Samuelis Pro-

ut pro illis per, probrofam mortem

"

«.furam ex

€,

l 1 Reg phetz, Saulem fpeciali Dei juffu ad regnum

m

toto rigore juftitise fatisfaceret.

,

Ifraeliticum eligentis, fequentem ad propofi-

tum noftrum deducit aliam toralitatem, fü-

VI. An unquam reperibilis effet medicusrbid, a, hs

l

quispiam adéo charitativus, qui, ut vgroto ad

i

per illa namque verba: Dixit Samuel coquo : da

fubeundas medicinas animam adderet, pro fa-

artem , quam dedi tibi, €9 pracepi , ut veponeres

lute talis infirmi femetipfum omnibus ferri

lj

Jeorlin apud te : levavit autem coquus armum , &

incifionibus , aduftionibus, rigidis digtis, po-.

'& Gm, f

jofuit ante Saul, dixitque Samuel : Ecce, quod re-

tionufnque amaritudinibus , imo & ipíimet

i "?

smanfity pone ante te, && commede , quia de iaduftria

morti , cum acerbiffimis doloribus conjunctee

C

fervatum eff tibi. Super hc; inquam, verba

fubjiceret. Hoc autem prztitit proto- medi-

»

ita fcribit: reman(it quidem, quia non omnia

cus coeleftis, qui de feipfo ait: INon eff opus vae

s

Chriftus noftra explevit; per crucem quidem

lentibus smedicus , fed male babentibus.

SarntCtus

f

fuam omnes redemit, fed remanfit, ut qui re-

Bernardus íalutarem unicuique Chriftiano

dimi & regnare cur eo nititur, crucifigatur.

tradit doctrinam, quas tanquam potens peccae

Hoc profe&to refiduum viderat, qui dicebar,

ti frenum feriam meretur- confiderationem ;

à

fi compatimur , & corregnabinus ; quafi. dicat,

ait caim : agnofce, o homo, quam gravia fünt

"

quod explevic Chriftus, non valet, nifi & qui

vulnera, pro quibus neceffe eft Chriftum Doe

id, quod reman(fit, adimpleat. Hinc beatus

minum vuülnerari.

Petrus Apoftolus dicit : Chriffus pa[fus eft pro no-

VIL. Dile&am animam alloquitur cceleftis pbii, tas.

"

bis, oobis velinguens exemplum, ut fequamini ve[tigia

Sponfüs, Caut. 8. verf; 6. Pone me ut fignaculumtung.Dorà,

ejus, Hinc Paulus ait : adimpleoea, que defunt &9c.

je

iillgö .

Juper cor tuum ,. ut fignaculum füper bracbium 1. Quadr;

?

Il!. Chriftus, Redemptor nofter, paffionem

tuum, in Chaldeo verba przdi&ta fie habenc:$- 8.

Card apud (

am exorfurus primo in hortum Gethfemani

[v

Maníf difc,

Obfecro te, pone nos ficut. [culpturam annuli füper

i,

12 n7.

egreffus fuiffe legitur. Unde Hugo Cardinalis

bracbium tuum. . En! quantüm divini amoris

fequentem deducit moralitatem , inquiens :

]

fit. defiderium , ut perpetuo nobis verfecur

ls

Denotat Gethíemane torcular ; quia ficut

in memoria, & fignaculum feu fculptuta vul-

in torculari ex compreffis uvis vinum expri-

h

nerum ejus, in cogitatione ,. & opere noftro

2

j

mitur, ita in poehitentia compreflis peccatis ,

elucefcat. .

intus in corde per veram contritionem, vinum

lbidéi,

Ja

VIII. Vidit Apocalyptica Aquila ante thro-

l

compunctionis exterius per oculos eliquatur.

num Kegis gloriz quatuor animalia , plena

Unde Redemptor nofter,uti exiftimo,per hunc

Oculis ante & retro. Apoc.4. v. 6. quz anima-

in hortum Gethíemane ingreffüm docere nos

lia cum fint eadem , quz Ezechiel vidit c. r.

voluit, quod, ut Chrifto crucifixo comijpatia-

v. 6. merito quzritur, quare apud Ezechielem

mur, fuzque paffionis reddamur parrticipes,

videantur fine oculis , apud Joannem vero

neceffum (it, utexemplo ipfius, fi non fangui-

oculis plena? Nimirum Ezechieli apparuit

nem e venis , faltem lachrymas ab oculis in

Chriftus in gloria & majcftate, Joanni vero

verz peenitentiz fignum dimanare faciamus..

exhibuit f& crucifixum , agnum ftantem

$, Thütis

IV. Narrat Servius de Hercule illo;tot mon-

;

tanquatn occifum, & ideo animalia hic ples

19.n.2. ftrorum domitore, quod adeo adamarit Jolen,

na oculis ; defiderat enim quam maxime

]

-:le&- 5

uteajubenteclavam, &leonis exuvium depo-

]

Chriftus paffionem füam omnium obfers

-

neret,& neret; & fcuticas fibiinfligi ab ea patee

vari oculis , & in vegeta fempet memoes

retur. Fedus amor tirabilis. Mirabilis Dei

ls Cadi i

ria confervari. Nec unus füfficit oculus ,

amor, qui, cum verberum capax non effet, ta-

una, iüquam , de paífione cogitatio atque

:VoM'

lem induitnaturam, ut verberari poffet.. De-

iv

recotdatio , ut copiofior ex paflione illius

pofuit clavam, & eXuvium leonis, id eft, 'divi-

in nos fr&dtus redundet ; Super lapidem unum

0

Jiptem

a E

692

»

Biblioibere Manualis. Concionatorie

mundi tentationes, carnis, & diaboli, áccene

feptem oculi funt , ego celabo fculpturam ejus , in-

uit Dominus Zacharie 3. v. 9. celatus ifte

duntur ad refiftendum & bellandum.

lapis Chriítus e(t, quem Pater flagris , fpinis,

XHI. Cum demeteretur ager Booz (.qUiT;m]emg

clavis, lancea cxlavit: Ego celabe fiulpturam

fymbolum eít carnificinz martyrum , qui, utde vit. &

rlv ul

granarium ccelefte adimpleretur, perfecutio- paff. c.20.

gus, (ive ut in Syro & Arabico legitur. Ego

aperiaim portas ejus.

Portz corporis & cordis

nis ferro refci(fi fuerunt ) Ruth , ecclefiam

fuerunt plagz & vulnera, quz ideo aperiun-

prefguranti, fequens datum fuit falutare

tur, ut quam oculatiffime infpiciamus , &

con(lium : Zntinge bucellam tuam in. aceto.

Per

cum dolorum multitudinem , tum amoris

hoc autem acetum przfiguratur acetum felle

magnitudinem penitiffime contemplemur :

mixtum , quod in monte Calvario Chriíto

OVUH AN

Per oculos feptem;ioculi omnium intelligun-

propinatum fuit ; hoc enim innumeros fide-

-— "—— *7^& "UÁ|Áüles 200 v

tur, ex mente Chryfoftomi , qui utilius oc-

lesin cunctis feculis fuis in adverfitatibus, vel

cupari non poffunt, quam accurata paffionis

perfecutionibus confortavit, reftauravit, ere-

Dominicz infpedtione.

xit: quis enim non ad humilitatem, ad patien-

tiam, ad amorem accendatur ( verba funt ex-

l

JEquitas.

hortatoria Joannis Tauleri ) vbi advertit ,

Pennequn 1X. Rogävit aliquando Cyrus, Rex Perfa-

quam humiliter Dominus dominorum , qui

p. 3. líaz. rum, virum Principem , quem cum conjuge

judicaturus eft vivos & mortuos, coram vili

Marfi d

€.16.0.15: captivum tenebat, quid pro conjugis libertate

aftiterit homuncione, condemnandus ab eo-

daturus effet ; vitam, inquic ille. Hanc dein-

dem , tantaque cum patientia omnem illam

o

de captivitate exemptam liber etiam maritus

injuriam, probra, confufionem, contemptum,

rogavit , quid ipfi de Cyri pulchritudine vide-

& ignominiam perpeffus fit? Ectamen nos mi-

retur; ego,inquit, in Cyrum oculos non con-

feri vix verbulum amore Dei ferre valemus.

jeci; fedinillum, qui pro mein libertatem af-

Tu doles te ab amicis, parentibus, filiis, cun-

(erenda vitam fe dasurum eft proteftatus. Si

&isque aliis effe derelidtum ac defolatum ?

tantum potuit, ad andimum mulieris captivse

Ipfemet Salvator, ab ipfis quoque Apoftolis

1

devinciendum, unica, & quidem verbo facta

derelictus fuit (ommes relito eo fugerunt ) imo

de morte pro ipíius libertate fubeunda prote-

Chriftus de proprio fuo patre eterno lamen-

tatur, dicens: Deus, Deus qmeus , ut quid dereli-

ftatio, quid non faciet mors ipfa, a Deo pro

quifli me? confolantem me quefroi , C2 nen inveni.

hominibus fceleratis amantiffime obita?

j

Unde merito fan&ctus Antonius in hec verba

&

L

Uüilitai.

fcribit: Qui intra fe ipfum flu&tuat, adverfi-

Malniï dif, X. Nota 6& omnibus illa Sirehafnm Fabu.i

tate preffus, ut ad meliora confurgat, & boni

operisgreffum in veritate figar, Chriftum paf-

$. Der.

5 nm7. ]a, que dulcibus & blandis cantibus fuis na-

1

indecs

fum ante mentis oculos ponat.

f

"

vigantes incantando efficiebant, utiidem dul-

XIlL, In lib. 4. Reg. c. 4. fequens exprimi- Lyránus

ci quodam fomno abforpti, voracitatis earum -

tur figura dicit enim facer textus: Erat au-in cit. foc.

i

prada efficerentur ; Ulyffes autem obturatis

tem fames in terray 9. fili Propbetarum babitabant

cera auriculis ad navis malum ligari fe fecit ,

ut periculum iftud evaderet : Ex qua fabula S.-

coram Elifeo , dixitque umi de pueris fuis : Pone

ollam grandem , && coque pulmentum filiis Prophe-

Maximus opportunam propofito noftro mo-

tarum : €9 egre[fus ef unus in agrum , ut. collige-

ralitatem deducit inquiens: Si ergo de Ulyffe

rtt berbas agre[les ,. C^ collegit colocyntbidas agri s

illo refert fabula, quod eum arboris religatio-

de periculo liberavit, quanto magjis predican-

&j reveríus concidit in ollam pulmenti : mefiiebat

enim quid. e[fet.

Infuderuut evgo [ociis ut comede-

dum eít, quod vere factum efl, hoc eft, quod

vent, cumque gu[la[Jent de coCtione ,. clamaverumt ,

hodie omne genus hominum de mortis pe--

dicentes : Mors in olía, vir Dei ; & non potuerunt

riculo crucis arbor eripuit ? ex quo-.erim

Chriftus Dominus religatus in cruce eft, ex eo

comedere, Tunc Elifaus farinam fibi ajferri juffit,

que elle jmmixta , non folum amaritudinem a. pul-

nos mundi illecebroía difícrimina, velut clau-

fa aure, tranfimus, nec curfum melioris vitz

mento fu[tulit ,. fed exituio illud fapore imbuit. Ly-

ranus per hosce Prophetarum filios religio-

&b

defie&timus in fcopulos voluptatis.

fos intelligit auftere viventes ; Hi enim non

Muj

)

ISI An tOn .

Xl. In libris Machabzorum dicitur : Zle-

folum in menía , verum etiam in veftitu, in

p« A. tit. 3. pba

ntis oflenderunt. fanguinem woe , €9 wori ; ad

babitatione , & in converfatione magnam fen-

€. 7. $- 4- accendendos eos in pralium. Katio autem,

cur fe-

faalitatis amaritudinem experiuntur. Ut igitur

ris illis fangnuineum hunc colorem ob oculos

hzcomnia libenter , imo & hilariter fufferant,

ofüerint, ab infigni quodam authore his vere

hac opus eft farina, id eft, frumento electornm

bis tangitur: Multarum gentium opinione

ab ipíis per feriam quandam meditationem

conftat, pugnaces feras intuitu rerum rubra-

contrito : unde Dionyfius Carthufianus ait :

rum irricari.

San&us Antoninus, poftquam

Studeamus dulcorare admiícendo farinam , id

fupradi&um epiftolz S. Petri textum citaffet,

e(t, Dominice paffionis acerbitatem, quz fi

V ty

fübjungit: In hujus figuram mandavit Antio-

recte penfetur, omnis afflidio mitigatur.

h u

chus, Rex, utelephantibus, qui erant in bello,

XIV. In parabolis Salomonis Deus ita lo-S. Bonav,

lip.

s' LEO.

oftenderetur fanguis uva & mori, ut acrius ac-

quitur : .Beatus bomo , qui vigilat ad fores measc- 1. fti-

cenderentur ad prelium 5 (imiliter ad afpe-

quotidie , & obfaroat ad poftes oftii mei, — Ec quj. mul.amon.

! dt

éum, & con(iderationem fanguinis Chrifti ,

der certiffimum eft, per hasce fores aliud in-

ui ad modum uv dicitur calcatus in torcus

telligi non poffe ; przterquam Chrifti facre-

lati cxugis, bellantes contra àdver(itates , &

tiilïmar yulnera; Ac proinde advertendum, S.

]oan.

— Wil CX; Paffo Chifüs -

)nl

annem non fine myfterio in evangelio fuo

non potuiífet? R'cfpon*txl.eo, potuiffet utique;

in hzc verba infcripfiffe : Unus militum lancea

IUiTaulerue

At vero Deus in hoc precepto certum quod-

Wie v

latüs ejus aperuit : Non dicit, vulneravit; per-

dam innuere volebat my(terium , videlicet ,

Oal t

cuffit , fed apperuit, quaíi enim latus ejus

quod (ignati fanguine unigeniti Filii Dei , in

m

fauciando, quandam aperuit coeleftis paradifi

monte Chlvarig facrificati, evafüri fimus

I

portam, intra quam beatitudinem, & vitam

omnem divinz indignationis rigorem, Deo-

i

immortalem invenit, tefte fapiente, qui ait :

ue plenario reconciliandi Unde divus Chry»

le

"Qui me invgnerit, invenerit vitam, & bauriet [alu- foftomus füper illa Yerba Exodi: Videbo (àn-

lo

iin a Domino. : Merito igitur Doctor Seraphi-

guinem, & tranfibo, nec erit in vobis plaga

Q.

cus exclamabat, dicens : O cacitas filiorum

difperdens ; ita fcribit: vides, quod fine fan-

el

Adeg , qui per hzc vulnera in Chriftum ne-

guine falus efle non poterat , neque iis, qui

fciunt introire ! füpra faas víres laborant in

]

per id tempus , neque iis, qui in noviffimis

H

vanum , & aperta funt oflia ad quietem. An

temporibus extiterunt. Quanto igitur magis

l

ignoratis, quod Chriftus eft gaudium Beato-

& efficacius hunc effe&um operabitur, non

n

rutm? Qur tardatis per füi Corporis foramina

jam figura , fed ipífummet figuratum , quod

]

in illud gaudium introire; beatitudo Ange-

continuo fine ulla intermiflione in quotidia-

il

Jorum patet , paries ejus confrattus eft , &

no miílz facrificio fanguinem füuum in emo-

vos introire negligitis ?

n

lumentum noítrum effündere non ceffat?

Manfi difc,

XV. Paulus de Pa

Jatio importune quærit,

Unde fanc&tus Leo ait: Nunc carnalium facrie

.8.m. 11. cur eo tempore , quo Salvatorin transfigura--

l

ficiorum varietate ceffante4 omnes differen-

Il«

tione fua in monte Tbabor peracta, quoddam

tizs hoftiaruin, una corporis & fanguinis (ui

$

muodo gloriz füe fpecimen & preludium

implet oblatio ; quoniam tu es verus Zgnus

"* Cexhibuit, & Pater coeleftis eum dilectum (u-

Dai , qui tollis peccata imundi. .. Confiteamur igi-

la

. um Filium effe declaravit, Moyfes & Elias ap-

tur, quod beatus Magifter gentium Paulus

parentes , de acerbiffimis paflionis fuz tor-

Apoftoius gloriofa voce confeffus eft, dicens:

i

mentís, in monte Calvariz fu(tinendis, inter

)

F'idelis [ermos & omnt acceptione dignus, quia Chri-

fe differere ceeperint? Et refpondet, id hoc

[ius Sefus vuenit in bunc wundum , peccatores falvos

j

rzcipue fattum fuiffe my(íterio, ut omnibus

facere, Hidc enim mirabilior eft erga nos mi-

r

delibus hoc perhiberetur documentum, fci-

fericordia Dei,

quod non pro juftis, neque

ll

1

icet quod nemo poterit in gloria effe, nifi de

pro San&is , fed

pro ioiquis & impiis Chrie

5 * Chrifti morte fuerit locutus ; in fide enim

Ítus mortuus eft. .

v

.

*

[i.

XIX. Deus olim in ex

"

- fanguinis Chrifti, faltem im

plicita ; ompes

pügnatïone urþïsl THai Manfi difc,

* ^ falvantur , qui coelo fruentur.

)

Jofue precepit dicens : Leva ciypewn, qui ia manu 1a. n. 3.

f

$. Bern.

"

diem incarnata

I

VI. Quz'(tio eft,quamnam

tuaeft, contraurbem Hai. At vero quid opus erat

in declam. & increata fapientia inter omnes totius fepti-

dicere : quiin manutuaeft. Quis unquam fcutum

I-Luimt

manz dies pro confümmanda amara paffione

in alia corporis parte, quarm in manu portari

y' m Cjt» IOC.

fua fpecialiter felegerí. ? Nimirum interomnes

vidit? fufficiebat igitur dixiffe : LLeva clypeum,

1

feptem dies, quifua a variis planetis for-

absqueeo, quod adderetur, quiin manutuaefl ;

um

üuntur nomina ,. folum fibi elegit diem Ve.

Lyranus in moralitate hujus loci.dubium hoc

T

neris, quia Venere fortitus eft nomen, quz, ut

refolvit inquiens : Clypeus ifte eff memoria

Poetz fabulantur, lafcivi amoris dea & prz-

Dominicz paíIionis: fi vero clypeus ifte con-

fes exiftit ; Hocautem coprecipue myfterio

ftanter tencatür in manu bonz operationis,dee

jj

fecit, ut per exce(fivam cruciatuum fuorum

bellatur infülrus carnis, vel fomitis, ideo dicit

/a

peenalitatem, veneream fpecialiter inhumano

poítea:

?

J'ofue vero non contraxit &jc.

gcaere aboleret concupifcentiam. . Unde fan-

XX. l'orro ad exprimendum nobis vil'vacï- Ibid .dife,.

!

-«

&tus Bernardus alio in loco de Clirifto crucifi-

ter immenfum erga nos Redemptoris amorem.t8. n. a,

xoait; Et hxc intueus, qui dicitur Chriftia-

in paífione füa exhibitum, nihil adeo opportu-

. nus , proptiis nihilominus voluptatibus in-

ne in medium adduci poteft , quam pelicani

dulgere nullatenus erubeícit ?

exemplum, quamvisnec hoc, ut audietis, in-

$.Pafeh. in

XVII. S. Pafchafius ingeniofe inquirit, cur

tegram cum amore Chrifti hzbeac proportio-

corona fpinea a vertrice capitis Chrifti nun-

nem , licet Chriftus per os Pfalmifte przdixe-

:Mïmh.

quam fuerit füblata, cum tamen veftimenta

rit : Similis fatus fam pelicano folitudiris : Ete-

.

ejus, & arundo, fzpius ab ipfo ablata fuerint:

nim quia pelicanus in terta nidum füum con-

Et refpondet : idcirco ab Evangelifta corona

ftruit, frequenter pullos eju« a ferpentibus le-

fpinea non retracta, neque depofita dicitur,

thaliter morderi contiazir: Quo fa&to pelicae

quia confumpta a capite Jefü peccata, ut jam.

nus, velutexperrus quidam n:edicus, roftri füi

non fint pinz, recte creduntur. Suftulit enim

cufpide venaspullorum, a malignitare veneni

ea füper venerabile caput füum, & abftulit a

illius infectas,aperit, & poftquam mortui fünt,

nobis, ut non (int, ac confümpfit.

fua quog; eadem cufpide aperit vifcera, füum-

— — — — 0

—

S.Chry — XVIII. Deus olim Hebrzis przcepit , ut

que füper illos (anguinem copiofe effundens,

in cat,

occifi Agni fanguine portarum fuüarum limina

eosdem revivificat, cum tamen ipfe ex inflicto

P.

'Sc BO""*

s- LQOQ f.

tingerent, ut hanc tinCturam videns extermi-

fibi valnere moriatur. Et quidem rametfi hie

h fi

nator Angelus, domus illas, omnibus incolis

dile&ionis affs&tus in pelicano magnopere fit

$. de paf

R

ab

illzfis manentibus, pertranfiret. At veroquid

geftimandus,cum charitate tamen Chriíli adze-

,

epus erat, ut poftes domorum hoc tingeren-

quate comparari nequit, quia pelicanus mo-

]

tur fanguine ? Num forte fine hoc figno Ange-

riens fanguinis foi balf;mo pullos vivifi-

lus domus.reas ab ionocentibus difcernere

1

cat, vitamque illorum quafi reduplicat, quia

]

R. P. Lobn. Bibl. Man, Tom. 1L

q 44

em-

p

*

694

Aibliotbece Marfuaüi Concionaftoriæ

ftipia. Acriter fenfit David, quod in fuga füay

. fempet filii eïus-manf&runt.' At vero Filius

- Dei poft donatam nobis vitam corporalem &

cum nudis pedibus afcenderet clivum oliva-

rum , fecutus non fuerit Mephibofeth, Regis.

&ternam , nos jam non filios füos , fed filios

irz faCctos, & inimicos fuos, proprio fuo nos

commeníalis ; quare acerbis eum verbis Rex

perftrinxit : quare non veni/Ii mecum Mepbibofetbb ?

íanguine revivificat. - Eramus natura filii irz;

Deus autem , qui dives eft in mifericordia ,

1. Reg. 19. quafi dicat: fidelis ad menfam co-

imiatn charitatem füam , qua dile-

mes es, cur non & fugz exiliique focius? fi

proptet n

cur non & umbra convitii?

xit nos ,

& cum effemus mortui peccatis ; "umbra convivii 5

convivificavit nos in Chrifto ( cujus gratia e[vis

fi con fors felicitatis,

cur non & contribulis in

ülvai ) & conrefufcitavit, & confedere fe-

tribulatione? quare non venifli mecum Mepbibo-

cit in cceleftibus in Cbrifto Jefü. Cum eríim

&b? Claudus erat Mephibofeth , & fequi

Rl

antiquus ille colluber per evomitum fuper

Regem commode non poterat, quod tamen

nos peccati venenum , nos irreparabiliter

fecutus vel claudo pede non fuerit, fortunis

füis excidit: quanto «grius fentiet filius Da-

ztetnz mortis conftituiffet reos , ipfe fuum

pro nobis effundens copiofiffimum fanguinem,

vid ter benedictus Jefus; fi imi

tari patientem

| Dd

nolimus , qui focii menfz ; & gloriz ejus

nos revivificavit, licet jam non filii ejus, fed

inimici & perfecutores ipfius eflemus. Quis

fieri participes affe&tamus ?.

autem reperiri poterit , tam füper exceffivo

50 XIVO

amoris affectu dementatus aut faícinatus, ut

areiynicensic- dBEDN REU tv Qu NY GR RVM R p wf atb

MISCELLANEA.

fponte mori eligat, ad hoc, ut morte fua il-

, lis ipfis vitam donet ; qui fine caufa , incre-

Q!Jüllt $s

dibili cum impietate , & ingratitudine dete-

jolus fcribit, quondam duos homine$M:jol.1.z.

— ftabili ipfüm actualiter trucidarunt , ipfoque

I. Ma

eodem in carcere fuiffe , reum alte- canic.coil.

Lancit,

ifigt redempti fanguine, quem fuderunt.

rum, alterum inhnocentem ; cum autem reus4«

pufc.Lh

- Coeperatio.

a lictoribus ad mortem vocaretur , egreflus

1 $6

innocens, ut qui idem cum reo nomen habe-

ii'aynald.

XXI. Clemens IV. ad Jacobum; Afragoy-

bat, ad mortem du&tus & occifus eft ; nec

an. 1162.nix Regem ,

fequens monitum transmi(it ;

apparuit error , donec de alterius judicio

a. 53

quando hic fe itineri a

d terram fanétam re:

actum eft applicatio facilis ad Chriftum.

cuperandam accinxit , nihil faciens , quod

Berengarium , quo cum fcandalofum & im-

Il. Chriftus S. Gertrudem docuit, quod ho- m;,m., ia

S.GEIHA.:

udicunr habebat commercium, nequaquam

mo alpiciens Crucifixi imaginem. exiftimaremonil.

i, d.

fi

p

defereret: lta enim di&tus Pontifex loqui-

debeat, ipfum

P

imilibus verbis eum alloqui :fpir. c. t

En vides, quomodo tui amoris caufa nudus

tuür: Jüue ferenitatis literas recepimus », inter alia

continentes , quod ad transfretandum in terre [an-

in cruce pependerim, defpedtus quoque, to-

G fubfidium pro vindicanda Crucifixi injuria te di-

toque corpore vulneratus, ac per fingula

membra diítentus. Et adhuc tantz charitatis

jponere proponebas &?c. — Quod licet cum. gaudio ve-

*

ceperimus ,. fcire tamen te *oo

lunus , quod illius ob-

dulcore cor meuni erga te efficitur, ut, fi falu-

ti tuz expediret, aliterque eternam felicita-

féquium Crucifixus non Tecipit , qui inceftuofo con-

[

?

ernio fe comtaculans , in feipfo eum iterum cru-

tem confequi non poffes , vellem pro te folo

tolerare omnia, quz fuftinui pro toto mnundo.

Lancit

eijigit.

i

Et in progreílu ejusdem refponfi fub-

neétit: Complacere non poteris Crucifixo , mec in-

]

lll S. Brigitte quoque quondam dixit :

Ibidetn.

Gpl HI

.

C

jur

jas ejus redimere , fi alterius injuriis ipfé Vnolue:

b

Dile&io mea erga hominem modo zque gran-

i,

vis ab/Linere,

?

x

dis atque incomprcehenfibilis eft, ficut erat

ü-anü divfc.

XXII. Quo in pretio Heraclius, Impera-

tempore paffionis mez. Et (i fieri poffet, ut

toties morerer, quot fünt animz in inferno,

[] 32. ll- 6-

tor fanctam crucem habuerit , ex ftipulatis

* Vil

cum Rege Períarum capitulationibus facile

promptiffima voluntate & perfe&tiffima chae

ritate corpus meum traderem, eandemque

