doloribus confli&tatus exegerit. Simulautem

terentur, Porro füis in Chrifto filiis, prfenti-

prima creperz aurorz lux erupit, matutinas

bus & abíentibus impertitus benedictionem,

Deo preces religiofe perfolvit, fuos inde Cleri-

ut füuum corpus fine pompa, fümptuque in

cos ad exhibendam Deo promptam , accura-

monafterioS. Gregorii in Alga humarent, im-

tamque fervitutem, preftandumque fibimet

peravit. Denique in fuorum coenobitarum

ipfis mutuum caftiffimi amoris affe&tum, & ad

fervandamiinter feíe concordiam ac pacem di-

f

brachiis fuum Dornino Íípiritum reddidit,

quem ille pro tanta fua gloria crearat.

ligenter exhortatus eft. Secundurm hzc taci-

Iur 8.Jan.

Idem S. Vir, Surio referenre in agone cir-

tus usque ad veíperam perduravit. Hinccum

cumfítantibus dixit: abite hinc cum veftris

nox ingruiffer, & lucernarum ufus appetiiffev,

lachrymis; tempus latitiz eft, non lachryma-

fuavi íabmiffaque voce in hzc Regii vatis ver-

rum. Pudeat vos mortem timere, cum Do-

baerupit: Paravi lucernam Cbrifto meo. . Porro

cum divinarum rerum commentationibus us«

minus nofter [efus Chriftus in cujus confpe-

étu decumbo, propter nos in cruce mori vo-

quead quartam rioCtis horam vacaffet, multis

luerit. Hunc die femper ob oc

!

ulxos habui,' tu

mortalibus firatum ejus circumftantibus re-

fcis mi Domine Jefu.

pente cellula ejus ingeati terrz motu quati

Rlbado

^^ €X. S. Paulinus No

lanus Expilyfcopus, dum e

coepit; Ingens ergo cum prgíentes omnes (a-

1'20 Jun.

captivitate redux ; folitis fe deinceps pietatis

cerque horror invaf(iffet, in genua provoluti

u

exercitiis, & ecclefia fuz gubernandz totum

füis Deum fi

pliciis propitiare ftuduerunt.

impendit,léthali correptus egritudine,&a ge-

Caterum vir

ä

n&us cum hocterrz motu, fa-

minisEpilcopisSymmacho acBenedidto vi(ita.

croque fragore (qui tantummodo ejus in cel-

tus, oppido eorum officio, congreffuque re-

lula exauditus eft) corporis nexibus abíoiutus,

creatus eft. Bincin cubili fuo aram juffiterigi,

ad ccelites evolavit. Kelictus eft a morte vul-

ad quam colle&tis utcumque virium reliquiis

tus ejus omnino venuftiffimus, & nivis inftar

magno pietatis affectu miffam fecit, duobus il-

candidifífimus ; Unde facile effet z(timare, ad

lis,quos memoravimus;Epifcopis affiftentibus.

quantam fübvecta effet gloriam illa anima;

]i v

Abfolutio facrificio,lectulum : epetiit, percon-

quz tam caíto, ardioquenexu fuitfet illi corpo-

tatus : libinam funt fratres mei? Quidam fa-

ridevincta, Ingemuit hujus tanti prffulis oc-

Msj

mulorum ratus, eum rc

uirere Epifcopos; qui

cafu tellus, ficut contra valde gaviíius coelicum

prefentes adítàbant, re

;

pondit; Ecceillos,la-

chorus. Moerebat amiffo paítore civitas Nola-

ter. Cui vir fanctus: Non ego hosce fratres re-

na; contra jubilabat novo au&ta inquilino civi-

quiro, inquit, fed Januarium & Martinum, qui

tas fuperna. Illa plangebat orbata Epiícopo;

/^mihi praefentes affuere, mecumque collocuti,

hxc plaudebat ornata focio ; madebar illa la-

fe redituros dixere. FuitS. JanuariusEpifcopus

chrymis, incedebat hzc laetitiis ; illa riftaba-

& Martyr, & Patronus Neapolitanz civitaus,

turamiffo cive,h:c laetabatur recepto munici-

ubi hodieque caputejus religiofe fervatur cam

pe; hincaudiebantur lugubria epicedia, illinc

fanguine, qui capiti appofitus, quamvis antea

lztiffima epicinia; hinc triftia lamenta, illinc

concretus fuerit.folvitur;& ebullit ufitato per-

feíta carmina; hinc omnia funebribus plena

petuoque miraculo. $. Martinus autem fuit

nzniis, illinc natalitiis plena canticis; hinc ei

Epiícopus Turonenfis toto terrarum orbe mi-

fünereum parabatur epitaphium, illinc ci glo-

raculis,ac fama fan&itatis inclytus, cui S.Pau-

riofum immortalis victorig& erigebatur tro-

linus notrus fuerat,utpote cujus precibus adju-

heum. Deceffit S. Paulinus anno Cihriftiano

tus unius receperit oculi incoJlumitatem,fimul

CCCCXXXI.Theodofio juniore, & Valentiano

eum lampadis (qua fecundum ejus obitum ad

Imperatoribus X. Julii, quo die celebrat eccle-

[

tumulum ejusdem pependit) oleo, tanquam

fiaanniverfarium ejus; feftamque mernoriam.

4

' "

ollyrio inunxit. - Hi duo San&ti coelo delapfi

XI. S.IfidorusArchiepifcpous Hifpalentis ec- Ib

ad moribundum invifere Paulinum ,. qui cy-

clefiam fibi demandatam quadraginta circiter April.

gnzum in morem, fui quodammodo funeris

aiios fanCtiflimerexit,jamque fanctitate & me-

cantator, mox cum Regio Vate canere occce-

ritis clarus,non ignarus fe propiusmeta mosxtis

pit:, Levavi oculos meos in montes.. Adftitit mo-

abefIe (quamvis omnis ejus vita perpétua qua-

rienti przfens quidam facerdos pofthumius

dam fuerit meditatio, & ad mortem prepsra-

admodum afflictus,quod quadraginta denario-

tio) tamen ceidem fibi delegit femeftre prepa-

rum (quos ipfejubente Paulino mutuos aliun-

rationi. Itaque ferventius in preces, aliasque

de fumpferat, & in pauperes erogarat ) «s alie

corporis afflictiones incubuit. . Hinc gravilfi-

'hid. n

num conflaffet, eoque nondum diffoluto Vi-

mo implicitus morbo, evocatis ad fe Joanne,

Ny,

rum fanctum mori cerneret, neque qui credi-

Eparcio, & Epifcopis fibi amiciffimis, difcipu-

roribus faceret fatis modum reperiret. Pauli-

lorum humeris in S. Vincentii templum dela-

nus hunc ita meeftum forte confpicatus, cum

tus;cinere & cilicio opertus,reverenti fübmif-

ei comiter arrififfec: Securus , inquit, efZo fili,

fionis ac pietatis affectu;geftuque publica pec-

crede mibi , quia non deerit , qui debitum pauperum

catorum confeílione expiatus , atque facrae

Jolvat. . Vix ea fatus erat, cum ecce tibi baju-

menfz epulo. ex more chriftiano manibus Epi-

ícoporum refe&tus eft. Mox veniam eorum, (i

lus adeft,qui quinquaginta ei denariorum elee

mofynam deferc: e quibus duobus bajulo red-

quz forte perperam commififfet, tum ab uni-

di vice mercedis , reliquis debita diffolvi, &

verío populo intermorientibus vocibus, tum a

creditoribus fatisfieri precepit cum dicto:

divino Numine ardentifTima oratione, & hu-

Gratias'tibi agoy Demine, qui non derelinquis [peran-

millimo totius corporis habitu precatus, mu-

tes inte. Interea diurnz luci fuücceflit acerbo

tudum. ejis amorem commendavit.

Quin &

Viro fan&to nox, utpote quam diris omnino

fub ipfam mortem vaticinatus eft genti , fore,

ag

Tius XCVIH, M.

4C7.

fiabtis; qu& tradiderat divinis przcaptis ,

pofuiffet, & omnia ex animi fententia expe-

do&rinaque recederent, ut omnibus malis im-

diiffet ; jamque füum monafterium repeteret;

plicati fceleram poenas exfolverent, dererum

fen(it fe viribus deficere,coactisque ad fe difci-

culmine deturbati, atque graviffimis erumnis

pulis, dixit,luteam fuam domum fatifcere rui-

oppreffi. Quod (i his malis caftigati ad fanita-

namque minari, fibique e corpore migrandum.

tem tandem revocarent animos , majori quam

'Tum vero cunG&i fublatis in coelum vocibus

antea gloría parta ceeteris nationibus füperio-

. uübere lachrymarum copia madididixere : Cur

res fore. In utraque renon inanem füiffe vatem

tos , Pater , deforis, aut.cui nos defolatos vclinquis ?

füperioris temporis memoria, & no&re xta-

Invadent enim gregem tuum lupi

vapaces, & quis eos

tis amplitudo oftendupnt, cum imperium Hi-

a tmorfibus percu[Jo paftore

probibebit? — Scihn:

: Qquie

fpanicum olim a mauris oppreffum, nunc ab

dem defiderare te Chriflums — fed [aloa tibi

fant tua

exiguis initiis profe&tum, atque a veteri cala-

pramiay nec dilata minuentur. — INoflri. potius mifere«

mitate refloreícens in eat creverit amplitu-

re, quos defzris, Hisce flebilibus adeo, piisque

dinem , quz ipfius orbis ferme finibus termi-

fuorum difcipulorum vocibus motus vir (an-

natur. Denique cun&a pauperibus elargitus

&us non potuitnon flere cum flentibus. itaque

inops zris, opulentus meritis, fanctiffimam

oculisin coclum füblatiscum fingulari dixit af-

animam in Dei manus edidit, pridie nonas

fe&tu: Domine, fi adbuc populo tuo fum nece[Jaritis,

Aprilis anno chriftiano IDCXXXVI. imperae

non vecu/o laboremy fiat vo-untas tua,. Quibus vere

tore Heraclio. Corpus ejus Hifpali conditum,

bisoftendit fefe dubium , incertumque ntrum

cujusurbis, ut mauri potiti (ant, Ferdinandus

potius eligeret, an amore Chrifli terram velin-

75 primus Caftelle Rex, multa prece, pretioque

queret,an ejusdem caufa diutiusin terra rema-

a Bonabetta mauro, Hifpalenfi Rege redemit ;

neret. Ítaque pulchrum nobis prebuitexeme

indeque afportatum Legioneníem in urbem

plum, quo totus nos diviaz voluntatire(ipne-

wanftulit, & in magnificamomnino bafilicam

mus, ut de nobis quodcunque ei libuerit, de-

repofuit , ubi hodie

cernat, Atquehancrefignationem S. Bern. in

religiofe affervatur.

que aürea claufum arca

2

Ibid. 16,

hec verba commendat: Obiuliti plane Jf2ac uni-

AII. S. Ubaldus Perufinu

S Epifcopus (imul

cum illum, quem diligis ; quod in te efl, jugulajii, ün-

Mgji.

ad canam pervenit ztatem, multis jam labo-

molafti fimgulare gaudiuin tuum pia devotione, paratus

ribus, jejuniis, & voluntariis corporis afflictio-

vedire iterum in pericula , innovare certamina, denuo

nibus fatigatus, cruciabili morbo dejectus,

Jüftinere laborem, fabire tribulationem, prolohgareten-

atrociffimos omnino dolores fen(it. Minutif-

tationem, dein differre adbuc ab illa tanta felicitate, &

fimis namque ulceribus, e quibus fceda, con-

diu defiderata focietate beatorum fpirituun, atque in ba-

tinuaque fanies promanabat, toto corpore ejus

. jus mortalitatis eruimnas ab ipfo introitu glorie vevoca-

pullulantibus ultime fanctus Senecio fuit affe-

ri, poftremos quod maximum, eft a Cbriflo fuo peregris

ds, Hoscetamen dolores non modo patien-

nari diutius, fiinodo ipfe voltiffet.. Ardentiflima fe-

ter, fed & hilare, continuis Numen hymnis,

britorrebatur,neque tamen ab ardore precum

canticisque veneratus, a verno jejunio usque

fuarum quidquam remittebat, ftrazusque hu«

ad Domini anaftafim pertulit.. Quo die roga-

mi, cillicio, cinerique, molli nempe lectulo in-

&us a civibus , ut miffarum folennia celebra-

cubabat, & vigore fpiritus corporis infirmita-

ret, cum negaret id a fe poffe praftari, deni-

tem fulciebat, dictitans, ita moriendum Chri-

uc a civitatis re&tore magis folicitatus aí-

ftiano ; militique , füis ut armis (it inftru&tus.

enfit. Protinus ergo nullo prorfus humano

Cumque fupinis oculis in coelum defixis jace-

adjutus auxilio, fete ftrato expediit, miffam

. ret, rogatus eft, ut corpuículum lateris muta-

folenniter fecit, & (ecunidum hanc , ad fre-

tione revelaret. At vir fanctus, /inite, inquit,

quentiffimam populi corncionem , teftamenti

finite me fratres celum potius vefpicere., quam terram,

d

vice ultimum peroravit. Hoc defünctus of-

ut fuo jam itinere iturus ad Dominum f

iritus dirigatur.

l

Sic effatus diabolum (ibi vidit aí

j

ficio ad le&um reverfus, febriamque rigore

flenté, quem

acriter concuffus, altera pentecoftes dieorans

magnanimiter & fortiter his affatus eft: Quid

& pfalleüs ad Dominum migravit. Cujus cor-

bic adflas cruenta beflia?. vibil in me fune[le veperies,

pus hodieque non modointegrum , incorru-

"braba me finus recipiet. Yca dixiv, vixitque. Sed

ptumque durat, fed & miraculis claret, &

quis noftrum fecuritatem fibi fpondeat,fi fl ygia

ad exigendos Ener

j

hzc bellua etiam S. Martinum morituruim fuit

guniqqorum corporibus

Cacodzmones volet.

aufa tentare? Quem noftrum morien tem non

;zïïd0 l !'

" XIII. S. Martinus, Turonenfis Epifcopus,

IN 9 Vs

affiliet ille, qui ne quidem ei pepercit, a quo

fextum jam & odtogefimum affettz statis an-

toties tamque glorioíe fuit triumpbatus? Re-

num agebat, cum vicz mortalis pertz(üs, &

manfit ejus facrum corpus omnino venuftum,

immortalis, beatzque cupidus, divinitus in-

facie clara ac fplendida membris iilis morti-

tellexit, fe vite meta propius abeffe, quod

ficatis, confümptis, aridisque adeo candidis,

ipfüm clare füis etiam difcipulis edixit. Ne-

recentibus & mollibus, ut jam tunc induifle

que tamen etiam ideo quidquam de cura boni

immortalitem viderentur ; Sub idem tempus

Paftoris remifit, fed fuo gregi diligenter at-

in acre funt audice Coelitum voces, non tan-

tendit. Nam cum füb id tempus orta fuiffec

tummodo in conclavi, in quo S. Martinus de-

inter condatenfes clericos lis, eodem conce-

cefferat, fed usque Coloniam Agripinam coee

dere, difcordesque fua pr&fentia pacare de-

leftis fefe mut(ica diffudic.

Atqué hanc Se-

crevit, ratus fe non pofle felicius vitam con-

i

verinus, Epifcopus , ejusque Archidiaconus

fummare , quam fi relinqueret omnes fuas

fuis auribus ufurpavit. Et idem fanctus Seve-

ecclefias omnino pacatas atque concordes. Ad

rinus divinitus intellexit , eam muf(íicam to-

tum tenuiffe cempus , quo Cacodemonces z-

hos clericos ergo profe&us, cum litem com-

tCl'fä

[12

: Bibletbece Manualis. Concionatorie.

4o

L^

linqueretur, atq'ue hujus præFe&i quotidie ad

fefnæ juftitiz adminiftri fandtum Martinum

eum ventitarent, qui palam hzc ei dicerent :

morari, & examinare tentarunt.

Rufpen(isEpifcopus,cum

Monumentum iuwmn eft. adbuc imperfettum Domi-

Pbid p.s. XIV.S Fulgentius

ne; jube ergo, ut id finem accipiat. — Incertum eft

1. Januar, (anCtis officii fui exercitiis a

ffiduo vacaret , vi-

m quafi medita-

enim, qua bora f'ur ingrediatur, nempe smors. Erat

e

taque ejus omnis affiduiffima

1

tionem mortis prz fe ferret,

fentiretque ipíe,

gitur vita Joannis qua(i continua mortis mee

moria, ad quam Dominus eum permovit, quo

fe vitz meta propius abeffe; voluit quodam

ret verg vite viam. iNeque ille turba-

modo obviam prodire morti. Quam ob rem

pande

jus-

tus, fe

d lztatus , non nefcius finito jam preclio

cum nonnullis monachis fuis in infule cu

mque quie-

dam vicing nemus, uno anno prius conce

ffit,

proximam effe coronam, perenne

tem. Porro mors ejus fic habet. Quo tem-

ut rigidiori

s poenitentiz operibus intenderet:

fed fuorum

filiorum lachrymis & precibus ex-

ore Heraclius, Imperator, dimicaturus erat

adveríus Cofthoen, Perfarumn. Regem, qui vae

pugnatus domum rep

etiit, ubi lethali corre-

draginta dies ia decu-

ftarat Hierufalem, ablataque Dominica cru-

ptus egritudine, qua

ce, muliis victoriis infolefcebat, Nicetas Im-

buit, utgraviíIimis omr

yino doloribus exco-

& (nbinde füblatis oculis in ccelum;

pera

tori familiaris Joanni, venit Alexandriam

ueretur,

mult

is eundem rogatum, quo fecum pergere

vocibus hisce Dominum allo

queretur: Domi-

poflea indulgentiam.

Conftantinopolim dignaretur, impertium be-

ne, da snibi modo bic patientiam,

nedi&ione Imperatorem prius quam progree

Deniqueutade

ffe fupremam fibi fenfit horam,

deretur in aciem (tanta fuit Principum p:etas

coaétos ad íe c

lericos, & monachos veniam

& reverentia, qua Joannem profequebantur)

fupplex oravit, (i

forte re quapiam cos offen

folvit Alexandria Conftantinopolim cum Ni-

diflet, Deum precatus;

utip(is de bono paftore

rovideret. Cumque h

ucusque fidelem plane

ceta, qui navigio fluCtuante per ccelefte quod-

dam vifam, noctu vidit Patriarcham cum pau-

redituum ecclefiafticorum

diípenfatorem egil-

rum miferorum,pupillorum;

peribus, aliquando quidem per totam navem

fet,fponte fingulo

*

circumcuríantem , quandoque vero manus

eregrinoru

m, Vi

duarum, aliorumque paupe-

rumtamecc

lefiatticoram,quam fecularium in

extendentem , atque e ccelis auxilía flagitane

tem , Rhodum appulfus ían&us Patriarcha,

Toldem

civitate fua degenti

um nomina recordatus,juf-

L

fit fuas facultates omnes 1

n eos erogari. lnde

non in fomnis, fed omnino vigil, virum fplen-

& benedi&tione fin-

didum, praferentem manu Ícriprum, dicen-

füaviter Deo collocutus,

$, fui femper compos pacate,

temque audivit hzc: Pocat te Rex Regum. Ín«

gulos impercitu

tellexit vir fan&tus a Domino ad alieram vi-

pieque anima

m fào reddid

it Creatori cal, Ja-

hriftiano I3 XXIX. Epifcopatus

tam fe evocari.. Quam ob rem a Niceta fe

nuariis anno c

füi quinto & vigefimo,cum jam e

flet (exagena-

fübito expediit, & in Cyprum profectus, Amae

rovincia mul-

thuntem, in patr

iam pervenit, ubi condidit in

rius. Quotempore quamvis ea p

hzc verba teít

amentum : fgotibi gratias ,

Deus

tas paíía fit bellorum clades, utpote & incen.

ncurfionibus, ac po:

meus , quod ine à

ignum cenfueris, quitua tibi offervem,

diis vaftata, maurorum 1

di boriis nibil aliud. mibi veliquum fit,

ulationibus exhaufta , poftea t

amen omnis

*

&g quod ex mun

nifi tertia pars nummi, qua

m ipfam quoque jubeo dari

illa Rufpenfis dioece(is fuffraganti

bus S. Epi-

res in Chriflo. Quando

fcopi füi meriti

s multa pace floruit.

pauperibus, qui smibi. funt frat

enim. Dei promifJone creatus

fui Epifcopus Aiexane

Ihidem 6.

XV.S. Andr

eas Corfinus,Felulenfis Epifco-

]an-

r unumque agerct

drie , inrveni in epifcopatu 1neo circiter otio iliia ü-

pus.cum jam feptuagefimu

iChrifti nocte,divi-

brarum auri , ex oblatione autem piorum collegi denis

annum,(acratiffimaque nat

na miffarum folemnia celebraret,

denuo ei B.

milübus piures,

bas pecunias, quas cum cogno/ceremn e[Je

Chrifti, Chriftoe

tiam dare svolui, cui nunc quoque trado

Virgoapparuit, &eu

m VIIL idus Januarii de-

flit S. Patriarchaanno chriftiano

Incredibile memoratu

animam, Dece

ceflurum fignificavit.

IoCXX (tefte Card. Baronio) ImperatoreHe-

j

eft,quantum hoc nuncio vi

t fanCtus gaudii cce-

morti para-

raclio, &

fammo Pontificé Bonifacio nominis

perit, qui quamvis jam fatis effet

Sepultus eft ad S. "T ychonis in

tus, magis tamen fe preparavit.

Poftea cum

hujus quinto.

idus Jan.

duorum tumu

lo Epifcop. quorum corpora

res Epifcopatus fui difpofuiffet VIII.

haudaliter acfi viverent a

dhuc,invicem fecef-

ipfis

(acris epiphaniz folenniis anno chriftiano

fere, mediumque S.:Jo

annis corpus recepere.

cloC

CCLXill. fuo reddidit fpiritum Creato-

Anima viía fuit coelum con

fcendere admira-

ri. Vifus eftin ejus morte fplendor ingens, qui

bili circumfufa gloria, cu

m innumera pupillo«

le&ulum ejus circumdedit, & corpus ejus fua-

m corona prazce-

viffimam odoris fragrantiam expiravit Nec de-

rum, viduarum, & pauperu

dente ;

& manibus ramos p

reíerente , facrg

füeruntalique vifiones, & revelationes de glo-

ria illius, ac beatitudine, fed & multis eum

ejus reliquig fuavi

fimum íuadere liquorem,

l

morbis curandis opportunum.

Dominus miraculis illuftravit.

Epiíc. cum cce- Tbid, ag,

Ibid. 23.

XVILS. JulianusConchenfis

XVI. S. Joannes Eleemofinarius, Alexandri-

lefti vita,doctrína, & miraculorum

gloria flore. Jan.

Tan.

nus Patriarcha, omnigenis virtutibus copio-

m ztatis abum,

fiflfime inftru&tus , ad eas acquirendas oppido

ret, jamque ageret octogefimu

vifamDeo fuit eum gravi exerce

re egritudine,

eft adjutus mortis memoria, manpe ratus , ad

qua fe confüÁnandum,

atque ad cocleftem pa-

vefperam fe non perventurum;. füb veíperam

triam evocandum cognovit.

Ergo pontificali-

vero fe pofteram lucem non vifurum. Atque

busindutus & pallio, SS.

Sacramenta fufcepit 5

ut hanc mortis memoriam omnino vivam ,

avit , feque

4

recentemque confervaret , juffit conftrui fibi

inde fibi cilicium afperrimum fir

fuo capiti

in terram abjecit *ciucrc alperfit,

apidem

fepulchrum, fic tamen ut imperfectum re-

g

Titulus XQV I M.

409

lapidem füppofüit, ut Servatorem noftrum

exterorum qläm plurimi concürrere , qui Fa.-;

quadantenus imitaretur. Cumque eum agon

cris ejus pedibus ofcula libantes , eorundem

mortis exerceret , advenientem vidit Virgi-

conta&tu füos annulos , & precatoria rofaria

nem pulcherrimam , candidiffimas opertain

confecrarunt.

Sepultus eft ad S. Maria, ubi

veftibus, inftar folis radiantem, rofeo diade-

füit , & eft a Chriftianis cultus

H

?&aDe'q

mate redimitam , ccelitumque & multarum

multis miraculis illuftratus.

Virginum choris comitatam concinentium :

Ecce facerdos magnus , qui in disbus. fais placuzt

XIX. S. Antoninus , Archiepifcopus Flo-Ibidem 11

Deo. . Vir fan&us , ut cccleftem muficam au-

rentinus ,. cum jam feptuage(imum ageret Maji.

diit, genua humi vixit magno pie:atis affe-

&tatis annum , religionis initz quartum &

quadragefimum, & Archiepifcopatus füi ter-

u, pro tanto beneficio fici coilato gratias

egit Deo, Deiparzque, quod fe diznata fuif-

tium decimum , lenta febri coníumptus eft.

Íec invifere, qux his eum verbis affata eft :

Et quamvis ei medicorum nonnulli fpem vi-

«Accipe , [erve Dei , palmam , fymbolum «irginee

te darenc, ipfe tamen illud Regis vatis ora-

culum reddidit: Dies annorti

)

t noftrov;an in iffis

integritatis ac puritatis , quam fervaffi femper illiba-

.tam. Sic effata difparuit , torumque cubile

Jéptuaginta anni. Juffit omne, quod domi (üz

fuppereffet, pauperibus erogari , quod fuit

fragrantia & odore fuaviffi;:o plenum reli-

quit. Quamob rem Vir fanctus, cum Deo

adeo exiguum, ut fubdu&is exequiarum fam-

grates egitfet, inter ipfas preces, quas fudit,

ptibus non nifi quatüor aurei fuerint reliqui.

fanctam animam efflavit, die Dominico V.

Sanctis ergo Sacramentis armatus , cum jam

quaíi vocis ufu deftitutus videretur, in has

cal. Febr. anno chriftiano clo CCXXVIII. fi-

tamen voces erupit: Servire Deo vegnare eft.

mul expiravit, viderunt, qui morienti prz-

fentes aderant, ex ejusore procedere ramum

Plenam fibi przlegi juífit indulgentiato, qua

fummus eum Poantifex eo tempore donarat,

palmz venuttiffimum , omnique nive candi-

Inde cum

diorem , qui. füblatus in aéra vifü patulum

cujus etiam fe participem fecit.

Religio(i commilites ejus , finitis matutinis

fubire ccelum , :ang.lica harmonia fuaviter

^

precibus, Laudes ( ut vocant) orfi, & Vir

lcla?gmque concinente.

fanctus eo modo , quo porerat , veríiculos

Ibldem I.

XVIII. |S. Hugo, Epï(copus Gratianop*oä

aliquot repetiiffet, crucifixum ferventer am-

April,

plexus, & reverenter oículatus expiravit,

litanus , fuit extremis fuis in doloribus adeo

patiens modeftusque , : non Manlianis im-

nodu Dominicz Afcenfionis füb auroram po-

ftridie cal. Maji, anno chrift. clo CCCCLIX.

periis extorquere , fed humilibus precibus

emendicare neceffaria videretur, hac fübin-

quo tempore fzpe beatitas ejus divinitus eft

revelata.

Degebat Floreniiz, cum Vir fan-

de formula ufüs: Zxbibe, aut fac ii boc aut

illud propter Deum, ut. Dcus boc tibi reiribuat in

Qus expirarec, Papa Pius li. qui, quod mor-

» fuisra.. Quod (i quis eum vel lev.ffime repre-

tis ejus non effet commonitus ,. gre tulit,

hendiffet , feque in ejus famulatu , vel mi-

juffitque eum magna folennitate, pompaque

humari, & ab omni fua curia ex

nimam modefíliam paflum fignificaffet , mox

equias ce-

lebrari, ficut & factum.

Itaque primo fa-

percuffo pectore illam fole:mnem poenitentis

formulam recitabat, c.jus initi;m eft,. Con-

crum funus ad ecclefiam cathedralem , dein

ad coenobium fancti Marci, Oi;dinis Piaedi-

fiteor , &c. . Cumque jam morte propius ab-

effet, quidam Comes intimus ejus amicus

catorum, delatum , quo non tantum civitas

eum vifitatum venit.

omnis , fed confines etiam populi concurre-

Quem Vir fanctus fe-

rio monuit, ne fübjeQtos íibi populos nimiis

runt, ut facrum corpus & contemplarentur,

& ofcularentur, &indulgentias, quas Papa

ve&igalibus, tributisque exhauriret, nifi (e-

verius a Deo puniri vellet. Quo audito Co-

Pius concefferat, confeaguerentur. . Fuitque

concuifus tantus mortalium, ut nonniíi oéti-

mes obítupuit , quod exigere ejusmodi tri-

buta fibi tantum cogitando propofuiffet, nun-

duo elapío poiuerir fepeliri. — Cexerum hoc

quam tamen exegiffet , neque deinceps exi..

octiduo acruim funus femper integrum, bel.

la facie vifendum duravit, artubus omnibus

gere vellet, quod fuas cogitationes ei divi-

nitus effe revelatas agnoviffer.

fnterea ma-

mollibus, flexilibus, fuaviffimamque fragran-

tiam ípirantibus.

Sepultus, ut jufferar, in

jora (emper incrementa morbus füfcipiebar,

vgrumque graviores usque dolores excipies

Ordinís füi ccenobio, ad fan&i Marci pone

fuos religiofos fratres , ubi Dominus eum

bant, cum denique ei felix hora mortis afful-

multis miraculis illuflravit.

fit , qua eum Dominus ad szternz glorie

rzmium evocavit,

[taque aobno chriftiano

XX.S.Profper,EpifcopusAquitanicus,Rhe Ibidem 6;

clo CXXXII. cal. April. die Veneris ante

gienfis Pontificatum (refte Baronio ) geffit an- Jun.

Dominicam Palmarum fub gallicinium fan-

nos omhino quatuor ac viginti (quamvis aliqui

&us Preful anno ztatis octoge(imo , epifco-

N

nonnifi duos & viginti ei tribuant) füb quorum

»

patus quinquagefimo deceffit,

Sacrum. cor- /

finem, Dominpus ei gravium, prolixarumque,

pus ejus relictum eft usque ad diei Martis

& perutilium zrumnarum, quas ejus unius

velperam fequencis hebdomadz, & integrum,

amore fuftinuerar,mercedem redd turus,eum

foetorisque omnis expers duravit. Ad funus

lethali morbo dejectum le&tulo affixit ; unde,

ejus innumera mortalium concio cum tribus

cum fe corporis ergaflulo emancipatom, at-

Epifcopis confluxit. : Neque tantummodo

que in coelum füblatum iri propediem prz-

Gratianopolitanz dicecefeos homines ; [ed

am

fcifïgt, admodum letus,; hilarisque famili

w

fui

VR'. P. ,Labn', B;'le. AMan. LI. Tom.

H

—

À

"

410

| Bülötbecæ Manuoelis Concionatorie — .

fuï Prafulis , faä&ïqüe Pätrïs cafü mceftam ,

fignum przfeferens. llluxitinterim fefta San-

convocavit, rogavitque, ne füo difceffu do-

&is omnibus folennitas , quam cum miraani-

lerent, fe fuüi caufa potius gauderent, neque

mi lxtitia exegiflet , & convocatis coenobitis

inviderent füuam (ibi beatitatem , maxime,

fuo fatisfaCtum divinitus de(iderio , quo dece-

cum fe noffent eo concedere, unde poffet eis

dere illic ambierat, dixiffet, pollicictus, eorum

opitulari. Dein, cum fuiffet benedictionem

fe memorem in ccelo futurum, impertitus eose

facerdotibus & clericis, & multis civium ad

dembenedictione, fecundum nodtis medium

ä

eum videndum congregatis impertitus (com-

anno chriftiano cio CXLVILI. gtacis vero füg

:ä

precantibus omnibus, ejusque agonem juvan-

quarto & quinquagefimo feliciter expiravit,lo-

tibus) facies ejus mira gratia & claritate re-

Co,dieque, quem fibi delegi:;ac predixit. Re-

fplenduit, & fpiritum Deo reddidit, qui pro

ftitit fopito quam mortuo fimilior, valtuque

tanta fua gloria eum crearat , omni populo

adeo nitido, fereno, angcelico, ut morte plus

Vi p

piiffimis & uberrimis lachrymis profequente

formofitatis accepiffe videretur,

£10

tam fancti paftoris mortem , quz incidit in

XXII. S. Carolus Borromzus, Cardinalis Ibidem p,

7. calend. Julii anno chri(tiano CCCCLXV.

& Archiepifcopus Mediolanenfis , decurfo au- 3- 4- 'NOY*

cum rerum potirentur Papa Hilarius & Im-

guftitlimo viue (tadio, triumphatis vitiis, con-

perator Leo.

Extra civitatem folenniter ad

qui(itis ad unam omnibus má/ículis, nobil:ffi-

$. Apollinaris humatus , cujus honori tem-

misque virtutibus (eas quippe B. Archiepifco-

plum hoc ipfe confecrarat. Multis Dominus

pus, quo fatis muneri fuo paftorali faceret;

hunc fan&um Pontificem miraculis illuftra-

profecutus fuit) non potuit enim vero alium

n

vit, omnibus ad ejus taumulum im

petranti-

fibi finem, quam longze feriei (an&tiffimarum

bus quzcunque poftulaflent.

E

actionum debitum polliceri.

Quam ob rem

Ibidem 3.

XXI. S. Malachias, Epifícopus Hyberniz,

propinquante obitus bora,. quaíi eam przía-

Nov.

aliquando familiarius füos coenobitas allocu-

giiffet, vifitato primum devotionis ac revee

tus, cum forte mortis mentio incidiffec, &

rentiz indicibili affectu Jefu Chrifti Redem-

finguli, quoloco, quave hora decedere ge:

ptoris noflri facerofancto fyndone , montem

ftirent, fignificaffent, interrogatus etiam vir

Varallum audiit prope Novariam :: Coram

fanctus : Si binc migro , inquit ,. musquam liben-

fepulchro , quod ibi vifitur Servatoris noftri

tius , quam unde una cum noflro Zdpofolo vefurgere,

quindecim dies iufumpfit afperrimis poeni-

f*[/ m ( dicebat autem. fan&um Patritium ) f

tentiz operibus, vigiliis, oratione ; & animam

peregrinari oportet, €9 ita permittit Deus, . Claram

cceleíti gloriz per generalem totius vitz con-

F'aliem delegi : Interrogatut etiam de tempore:

feffionem,teftibus fufpiriis, &profluvio lachry-

Dien; inquit, /olemem omnium defunttorum ,

marum aptavit. Etíi vero tertiana febri corre-

propter plurima fuffragia , quz pro iis tunc

ptus elfet, fcilicet mortis nuncia, nequaquam

ab eccletia offeruntur.

Si fimplex votum puta-

tamen intermifit facta exercitia ( fed tantum

tür , impletum ef2 5 fi propbetia, me jota prateriit.

moderatus fuit) aut quotidianum miffz facri-

Cupiebat S. Malachias , ut fümmus Pontifex

ficium , quia totis precordiis ad upremam re-

Hybernie Archiepifcopum Armacanum fcili-

rum experientiam anhelabat. Hinc deindeiter

cet f'rimatem , & alterum a Celío conftitue

fiexit Aronam veríus,& ingrefíus lacum majo-

tutn, & ab Innocentio II. confirmaturm, pallio

rem,contendit Afconiam in dominioHelvetio-

impertiretur, quo facilius commiffos fibi po-

rum, ut ibi collegium quoddain ftudioforum

pulorum greges gubernarent. Quam ob iem

adolefícentum nutu fummi Pontificis ordire-

concilium convocavit , ut. Cleri , totiusque

tur. Libi vero ingravefcere morbum fenfit, in-

infulae nomine id a Papa ( (ic enim decrerum

cun&anter ccepit Mediolanamregredi, & to-

füerat, cum vir fan&us effet Romz ) flagita-

tum perfectionis cempus exercitiis fpirigiali-

retur.

Atque hoc oneris, itinerisque ipfe

bus fefel!it, ut puta orando, naucleros ad por-

vir f(an&tus fufcepit certus ire Romam, Papz

turn perenois patrix dirigeado , inflammando

C qui crunc erat Eugenius 1V. S. Bernardus,

focios, & veCtores omnes . quapoilebat arden-

diícipulus & olim monachus Clarz Vallis )

tiffima charitate, ad fupremam felicitatem, id-

fupplicatum.

Claram Vallem appulfus a S.

que fermonibus degloria Beatorum,adeo igni-

Bernard. monachisque ejus exceptus eít, ut

tis & penerrabilibus , utexoculis aufcultaniiü

veterem amicum electumque Dei vas dece-

manantes lachrymz cordaeorum intime vul-

bat.

Quarto aut quinto die poft, cum facra

nerata probarent. Mediolanum appu!fus circa

miffarum folennia fingulari pietatis affcctu

veíperam commemorationis fidelium anima-

publice celebraffet, die, S. Evangeliftee Lu-

rum, altera die, quz fuittertia nonas Nov. an.

c£ facer eft, febri correptus, fe deceffurum

1584. ubi eam colloquiis apprime falutaribus

propediem divinitus intellexit, przdixitque.

traduxiffet, füb tertiam noctis horam,' perce-

AudQa febris vi diviniffimum Euchariftiz via-

tis admiranda devotione , & profundiffimo

ticum, extremamque un&ionem reverentius

humilitatis fenfu ecclefiafticis Sacramentis ,

ercepturus de füblimi fua cella , quam ba.

oculis in pictura fepulturz Chrifti mortui de-

b

itat, ad ecclefiam defcendit, & eodem rediit

fixis.coopertus cilicio;atperfus cinere.velutal-

femper, quamvis jam morti proximus effez,

ter Martinus, cujus virtures folicite vivens fe-

nullam fuüpercilii nubem , nullum frontis ful-

Gatus füerattranquilitfimo omnium membro-

cum, nullam oculorum cavitatem , nullam

rum fitu dile&am Deo animam confignavit,

|

|

narium rugam , nullam dentium ariditatem ,

ultimo anno Pontificatus Gregorii decimi ter-

nullum labiorum livorem , nullum vultus pal-

tii, ztatis füz quadragefimo feptimo — Diffi-

lorem, aullumlanguorem; nullumque lethale

cile di&u eft , fan&itlimi Paftoris inopinara

[

' mors,

g

Titulus XCVI. . Mors '

411

mors, (juem"'lu& um, qui lamenta, quos ge-

citandum varii varia percontabantur, quibus

mitus inter inopes pariter &opulentos pepe-

ille fic fatisfaciebat, ut non aptius vigil quili«

rerit. Deplorabat ecclefia vigilantem Epiíco-

bet, & facultatem animi füi plane compos $

putn, ttibunal incorruptum judicem, pupilli

mirabilem quendam in modum fui erat: ne-

ftrenuuin. defenforem, egeni liberaliffimum

que enim ejus amorem ad zternitatem ten«

s$ecanatem ; breve faciam, univería trifta-

dentem intercipiebantlethalia illa fymptomae

batur civitas, quia neminem in tanta homi-

ta, quibus corpus atterebatur: animus in res

num frequentia invenire erat, quem non Car

cocleftes ere&tus, aut, ut dicamus aptius, Spi-

dinalis Carolus aut reduxiffet errantem , aut

ritus Dei, quo agebatur faacta quadam meta-

fuftentaffet debilem, aut rudem imbuiffet

morphofi rerümi omnium creaturarum voces

fcientia falütis, aut inopem atque afflictum

mutabatin fonos, quos facile ardens ejus cha«

more medici, & patris optimi reftauraflet.

x

rixas intelligentia comprehendebac. Cum fa-

: Vita p.5,

XXII. S. Francifcus SalefiusEpifcopus Ge-

cerdos quidam ex venerabili Patrum Fuliene

inj,

Ac! l o.

benneníis, cum in morbo ex:remo conftitu-

