tas ; ipfe vero ferios poenitentiz actus exer-

cens , &quiaa fpiritu maligno atrociter vexae

X. Suriusin vita S. Severini Archi-Epifcopi Surius ig

Celonienfis refert , quod Dominus quidam , vita.

batur, refipifcens,ad cellam S. Vitalii accurrit,

ut liberaretur , ubi & protinus ad folum cellz

magníis natalibus oriundus, in die nuptiarum

füarum ab angelo quodam ad íe fequendum

illius afpe&tum defideratam obtinuit gratiam.

Dum vero porta cellulz aperiretur, fandtum

eur invitante , in eremum quandam du&tus

fuerit, inqua vitam per multos annos transe-

virum Deigenibus innixum veluti animam ex-

Ípirantem invenerunt, in pavimento autem le-

git aufteriffimam. Huic die quadam (cire defi-

deranti , quale fibi pro vita hac tam auftera in

gebantur digito infcripta hec verba: Viri

Alexandrini, nolite ante tempus aliquid judi-

ccclo przzmium przparatum eflet, Deus reve-

"

lavit,eum pari przemio donandum, quo Archi-

$ Doto

care, quoadusque veniat Dominus.

fem .

Manfi

VILi. Idem S. Patriarcha, alia qua

darn 9i-

EpifcopusColonienfis.Quare utillum,ejusque

converfationem videret, Coloniam profe&tus;

diíc.6.n 4.ce deceptus fuit, ut fidem adhibuerit accu-

fationibus , qu& coram eo de monacho quo-

fan&tum Severinum , in throno quodam ma-

dam deponebantur, qui fzepius cum muliere

gnifico fedentem invenit, atque polt finitam

quadam juvencula per civitatem incedere vi-

miffam, unacum aliisperfonis illuftribus lau-

tiffimo convivio accumbere vidit; Tunc e-

ífus, fama publica laborare coepit, ac fiea

tanquam concubina füa abtuteretur. Sanctus

remita perterritus timere cgpit, ne hactenus

ab eo in füummaaufteritate transacta vita, Deo

itaque Patriarcha eum pariter & juvenculam

acerbe fuítigatos in carcerem retrudi prece-

parum grata fuiffet, utpote pro qua altioti non

effet przmio donandus, quam is, quem. in

perat, verum eadem nocte pius ille mona-

chus ei in fomniis apparuit , eique humeros

fuha majeftate & deliciis (edere confpexerat ;

Deus igitur, ut illum ab hoc errore liberaret;

& doríum lividum oftendens, his verbis eum

eft affatus: f£lac una vice erraíti , ut homo;

angelum quendam ei fübmi(it, qui eum mo-

neret, majori ipfum affe&u , fufpenf ad cin-

crede mihi, quia de proximo eft vita & mors;

hisque di&tis confeftim difparuit. Illucefcente

gulum langunculz adhzrefcere; quam Archie

Epifcopum omnibus dignitatibus & felicitati-

diiuculo experiri volens, an monachus, quem

in carcerem conjici fecerat fimilis effet illi

bus humanis ; quibusi

píum propitius Amulncius

locupletare potuiffet.

quem viderat in fomno , eüm ad fe accer-

firi juffic, eumque monacho , qui fibi appa-

.. Xl Celebris eftilla

S. Ambr. de S. Theodoras.Ambr. :

ruerat, (imillimum videns, Eunuchum , mu«

a'Tyrannoin proftibulo expofita, defcripta hi-2. de virg. -

lierem vero hzbream efle intellexit , qua

ftoria; Si quis vidiffet ad (an&tam hanc vir-

CA

in Gaza monachum conveniens , ab ipfo in

ginem ingredientem juvenem diffolutum , &

a

fidei myfíteriis inftrui , & baptismi lavacro

militari vitz addictum, quem fibi conceptum.

formaturus fuiffet? Et tamen audiamus, qua-

tingi petierat. lnfüper di&us monacbus $.

Joanni feriatim verba recenfuit, quibus hanc

liter novellus hic martyr Dydimus fanctam

hanc Virginem allocutus fuerit. Frater huc

fibi ab eo gratiam fieri poftulaverat : Ceepit

narrare ( inquiebat) verbis horribilibus , ut

veni, inquit;:falvare animam , non perdere ;

ferva me, ut ipfa ferveris. Quafi ad ulteringref-

non permitterem perire eam; timens itaque

ego judicium Dei, fump(i eam, eftimans;

fus, fi vis martyr egrediar. Veítirmenta mute-

mus, fume hábitum, qui abfícondat íceminam,

quod non immittet tentationem fatanas fpá-

donibus. llia igitur baptizata , tantam hinc

trade, qui coníecret martyrem.

XIL Cardinalis Baron. ex &na

fiafio SiziaitäBaron.

inde conquifivit pecuniam, quz ad eata in

n. 509,

monafterium quoddam collocandam füfficere

Epifcopo Antiocheno fequentem de mona-^n

cho quodam refert hiftoriam. Hicenim cum in'- 8

poterat. Cum hzc audiffet Patriarcha, dixit:

Papz ! quot abíconfos fervos habet Deus;

otio , magnaque negligentia fuam transegiflet

& nefícimus nos humiles?

vitam,tandé infirmitate correptus, cum morti

In'vit. S.

iX. Theus Guerrius Senenfis, vir valde illu-

vicinus effet, non folü non timebat, verum eti-

Philip.

am perlibenter gaudens,Deoque gratias agens

minatus, pietate notiffimus, S. Philippp Ne-

Nerii . 3: rjo valde familiaris, maximeque ab eodem -

ultimum fuum exfpe&tabar viue finem , quem

c. L] nl

nonnulli ejusdem monafteriiReligio(i,qui cum

?* (timatus, cum ad negotia Romam veniflet, a

S. Philippo hofpitio exceptus, vidit vefpere 5.

ipfi familiariter egerant, convenientes, dixe-

$ Üf

runtei:Frater,unde tanta hzc tua procedat fe-

00 ,

virum Dei una cum quibusdam Przelatis hilari-

inGml

ter admodum fe gerere, (imulque rifüs miíce-

curites, fcire haud quaquam poffümus, utpote

qui hactenus te usq; in przentem horam cum

re: Quam ob remratus i(thec puerilem redo-

lere levitatem, tentatione a&tus eít, num reve-

furha negligentia vixiffe vidimus. Quibus mo-

ribundus refpondit : vere ita eft, negligentiffi-

ra tanta fanGtitate floreret, quanta vulgus ar.

bitrabatnr. At cum mane infequenti ad S. vi-

me inter vos vixi, veruntamen fcire vos velim,

uam de eo

angelos Domini in hac eadem hora quandam

rum culpas expiaturus accederet, q

conceperat opinionem, omnino reticuit. Ad

ad me attuliffe chartam, omnia a me admiffa

peccata continentem, qui ea, que pofl dimifsá

quem is: Caveas, inquit, o Thee, ne ficte ad

confeffionem accedas , culpamque velleviffi-

fzcularem vitam commiffi, mihi prelegentes

mam humanis de caufis filentio involvas : Et

me interrogarunt, an ea a me commiffa effe

cur fübjecit, confeffus non es, quod heri ve-

agnofcerem, quibus ego

fabjunxi : Imo vero.

ntamen

fperi de me perperam cogitafti ? Admiratusieit

haic omnia negare non poffum , veru

gercigs

Tuulus. LXXVIII."

Studicium temerarium;

109

certiores eftoté, quod ab ea hora, qua factus

XV. S.Matthzus priusquam refetret,quali-

monachus mundum reliqui , neminem un-

terS. Jofepho beatiflimam virginem gravidam

quam temere judicaverim; neque illatas mihi

effe, ignotum fuerit, hec verba premittit: Jo-

t i

[

injuriasrecordari unquam volucrim. Ác proin:

Jüph autem cum e[fet jufius. Hzc enim vitg ju-

ftitia & innocentia efficiebat, quod , licet Jo-

de fpero, ac Deum rogo , utin mequoque ve-

rificentur verba illa Domini, dicentis; /Volite

feph in gravido virginis utero partem fe non

judicare, & non judizabimini ; nec non & illa:

habere fciret, noffetque infuper, ex lege adul-

Dimittite ,. & dinittetur vobis. Quibus a me

teraslapidandas effe,nihilominus fe minimam,

dictis , angeli protinus dictam fcripturam di-

in przejudicium virginitatis fponfz fuz, füfpi»

lacerarunt, & ideolatus & fecurus hinc rece-

cionem concipere prefümpferit. Quod velim,.

o5

'doad DOMINUM; &

audiant temerarii, inquit S. Pafchafius, & di-

S. Pafchaf;

poít hzc verba placi-

2, in C, I.

'de füum fpiritum emifit.

Íícantinter caufarum incerta diu fecum , &re-

verentia timoris Dei , deliberare negotia , ne

atth.

$.Doroth, XII!. S. Dorotheus de fene quodam mona-

diícrimine levitatis pre(Ti , in deterius cadant.

ferm 6.. cho, nomine Amon, refert, quod, cum quidam

Auth. ep.E :

. Zelo ardentes cum fuürore abiiffent ad accu-

Porro fa&tum hoc Jofephi, Authorem operis

imperfeGtiinduxit, ut in hec verba exclama. !Per. ho

e

. fandum quendam monachum, qui mulierem

à

uandam in cellam (uam introducere

ra-

ret: Oinzítimabilis laus Mariz ;magis crede-

3

umpferat, ut vero idem Dorotheus oftende-

batcaftitati ejus, quam utero ejus, & plus gra-

ret vifcera charitatis Amonis , in hec verba

tiz, quam naturz ; conceptioné manifeíte vi-

debat, & fornicationem füfpicari non poterat,

proruperit: Bone Deus, qua miferationis vi-

Ícera oftendit, quantam prz fe tulit anima illa

poffibilius effe credebat, mulierem fine viro

peffe concipere, quam Mariam poffe peccare.

fan&iffima charitatem? Cum enim non igno-

raret füb pithacio abíconditam haberi , latere-

XVI. David quantopere*hoc vitium dete- Pfal. 169,

ftatus fuerit, iplemet indicavit dicens : Detra- Manfi tr.

- Que ibi; ingreffus cellam füper pithacium (e-

dit, jufficqueuccellam univerfam fratres per-

bentem [écreto proxituo fuo bunc perféquebar, .Judi 42-difc.t-

cium igitut temerarium, quod in mentis cor- - ?:

fcrutarentur, fed cum nihil penitus inveni(-

fent, dixit ad eos: Parcat vobis, fratres, Deus ;

disque noftri fecreto formamus , occultz de-

tractionis eft fpecies, quia fcilicet, dum ipfum

Quo facto illos pene confüfos dimifit, przmo-

nuitque , ne facile quidquam adverfus proxi-

intra nos absque ulla manifeftatione externa

mum crederent.

nihil facimus , injufte apud nosmetipíos & te-

llium vero fratrem corre-

Gione fua modeftum ac fobrium reddidit.

merarie absque fufficienti fandamento , bo-

& Anbt. h

num conceptum, bonamque proximi noftri

2 devig

Fuga.

(quimon minorem reputabitoffenfam & inju-

T. Reg, c;. XIV. Cum Deus olim Samuelem Prophb-

riam, dum fuam apud te, quam apud quem-

16.

tam in Bethlehem ad domum I(ài ablegaffet ,

cunque alium bonam perdidit eítimationem

»:

)

2d confecrandum regem , quiSauli fucceffu-

eluimus, & annihilamus famam.

rUs erat, nec tamen in fpecie declaraffet ei,

XVII. Chriftus, etfi peccata inimicorum

quemnam *ex filiis Ifai fpeciatim ungere de-

füorum intime perfípecta haberet, nihilomi-

beret, videns coram fe Eliab , qui ftatura altus

nus tamen ea excu(ans ad Patrem dixit : Pater Luc.ar, v.

erac, hunca Deo electum fuiffe Gibi perfuafit,

dimitteillis, quia nefciunt , quid faciunt.

34*

unde Deum interrogavit Propheta: Num co-

XVIII. Jofeph videns uterü fponíze fuz in- Matth. ,

ram Domino eft-Chriflus ejus ? Qui refpondit fer-

tumeícere , neutiquam tamen judicavit eam

vo Dei: JNe refpicias vultum ejus , neque altitudi-

adulteram effe, fed maluit füfpendere judiciü,

nem [lature ejus, queniam abjeci ewm , mec juxtà

& miraculofe conceptam prolem fufpicari.

Jatoth

intuitum bominis ego judico , bomo eniom videt eg,

XIX. S. Maria Magdalena de Pazis vidit Virg, Det-

À. $00

que parent, Deus autem intuetur cor. Quo lo-

quandam monialem per fedecim dies fuiffe par. in vi-

n $

quendi modo Deus infinuare nobis voluit,

purgatam, fed ejus poenas ob tres virtutes non 'à C« 24*

quam facile decipiamur, (i fecundum exter-

modice fuiffe imminutas.

I. Ob follicitam

naim apparentiamjudicare velimus.Cum enim

curam , quam femper habuit puritatem &

operationis humanz malitia fecundum actus

fimplicitatem füz religionis confervandi. 2.

i

internos metiridebeat, certum eft, quod hos

Ob magoam charitatem, quam omnibus mo-

folus Deus videre & ponderare poffit , utpote

nialibus exhibebat.

3. Quia femper omnia

:lï

qui manifeflat confilia cordium , homo autem

in bonam partem trahebat, & bene interpre-

S.Chry£. nonnifi externa judicare poteft. Sed & 5.Chry-

tabatur.

hom. 423.

in Gen.

foft. explanans verba illa Genelis :: Defcendam,

XIl. Monachus quidam.

,cum poft vitam Baronius

& videbo , utrum clamoren , qui venit ad me , opere

faam in otio aliisque vitiis male traductaim , anno 599.

nihilominus in morte perquam lztus effet ,

-:

compleoerint ; ic difcurrit : Docere nos vult,

uod opus fit magna diligentia , & non auditu

quzfitus, quz caufa effet hujus latitiz ? re-

í

O

lo peccatores condemnandi fint , neque fen-

fpondit , paulo ante angelum fibi adfuiffe,

tentix ferendz , ni(i cum probatio przcedat;

omniaque füa peccata, quz in tabula defcripta

h

Audiamus hxc omnes ; non enim folum hi;

habebat , fpongia deleviffe; eo quod per to-

qui pro tribunali fedent ob(ervare hanc legem

tam vitam neminem judicaffet , adeoque ve«

d

Gdinsinsi d

debent; fed &nullusunquam ad nudam accu-

rificari meruiffet promiffum Chrifti : Nolite

fationem proximum condemne:. ÍIdcirco enim

judicare , & non judicabimini.

5

1iquiVita apud

& poft hzc B. Moyfes fpiritu S. afflatus ad-

XXI. S. Joaties Eleemofynarius cum a

:

monet dicens: Juditum vanum ne accipias ;5 &

in prefentia illius de raptu monialis ab adole-

c. 46.

osvveid,

B. Paulus fcribens clamabat: ZJua

ytem €ur jue«

Ícente quopiam fa&to murmurarent ; compe-

*

Ícuit illos dixitq

3

ll

dicclzfs fmrtrem iuum ?

ue; Nolice, fxlü, nolite fic a-

O 3

gsre

Bibliotbete Manualis Concionatorice

Yoó

& Abulenfis afferunt , adverfus duos fratres

: gere, natn oflendam vobis , quia & vos duo

peccata facitis, unum , quia transgredimini

Moyfen & Aaron malignati füerant, dum illos

mandatum dicens : Nolite judicare; & non ju-

temére judicarunt, ac fi ex proprie ambitio-

dicabimini. Deinde, quia nefcitis certo ; fi

nis motivo, populo Dei dominati, in eumque

tyrannidem exercere voluiffent : Ideoque

In :Vito

usque hodie peccent & non poeniteant. Mul-

Pllf!lpl

toties enim peccatum fornicationis vidimus;

priusquam in abyffum deturbarentur, Moyfes

caufam fuam juftificare volens, inquit : In hoc

N

posnitentiam vero ejus, quam fecit oeculte;

[7 160

non afpeximus.

fcietis, quod Dominus miferit me, ut facerem

Vita Da- .

XXII. Abbas

Moyfes accerfitus, ut fenten-

univería , quz cernitis, & non ex proprio ea

e

e

Si confüeta hominum

trüm p.2. tianiih fratrem lapfüm diceret, advenit facco

corde protulerim

morte interierint , non mifit me Dominus.. Si

aréna pleno onuftus;rogatusq; quid ferret ?re-

autem novam rem fecerit Dominus , ut ape-

fpoóndit peccata mea; quz quoniam vix porta-

ie valeo , multo minus aliena portare poffum.

riens terra os fuum deglutiat eos, defcende-

Ybidem.

XXlli. Abbas Paftor interrogatus, qua ra-

rintque viventes in infernum , fcietis . quod

-

tionequietem inhoc fieculo & füturo obtinere

blafphemaverint Dominum.

XXX. S. Antoninus de d

uobuS fratribus",,S.Anmnin.

quis poffet? refpondit: Si in omni caufa dice-

ret : quisfüm ego? non judicet quemquam. ;

qui fervitio Dei cum fervore intenti eremum P- ?. tit. 2,

incolebant, refert, eos ad tantam perveniffe?- 8

S. Doro- - XXIV. Anachoreta quidam , (i aliquando

theus

featris cujuspiam fui lapfum cognovit,cum ge-

puritatem & perfe&tionem, ut fepe unus fü-

Boct g. mitàdixic: Heu

mihi; ille hodie; eg

f

p

per capite alterius fplendidiffimos viderit lu-

- dIDamnum.

cis radios, clara fupernz gratiz indicia. Acci-

: temere fra;

ditautem , quod tam fancti Patres illius foli-

Num. -m.'" XXV anria"

fotor Moyfis, quz

tteim füum propter uxorem /Ethiopiam judi-

tudinis, in qua demorabantur, illos inviferent;

unus ex duobus hisce fratribus monachum

caverat, mox leprz fupplicio caítigata eft.

Via Pa - XXVI. AbbasIfaac, quia fratrem quendam

quendam in die veneris ad horam tertiarum,

trum p. 2. temere judicaret,regreflus ad eremum, aban-

manducantem confpiciens , illum jejunium;

eloaditu cellz prohibitus eft. Cumque intel-

quod tunc haud fecus, ac fi przceptum fuif-

le&ahac càuía; angelus fupplex fa&tus veniam

fec, inviolabile effe cenfebat , transgreffum

péteret, refpondit angelus: Surge, ignofcit ti-

fuiffe, temerejudicarit. Qui, cum ad cellulam

bi DEUS, fe deinceps ne judices quemquam

füam reverteretnr , frater ejus natu major fo-

litos fuper ejus caput fplendores minime vi-

ante, quam fitjudicatus a DEO.

HEUET

Caffian. 1

"XXVII. Abbas Machetes faffu

S c[t; tria fuif-

dens, illum, an confcientia alicujus culpz il-

hg e

Jum redargueret, interrogavit, eo quod nullus

DT

fe , inquibus alios judicarit ac reprehenderit,

$. C. 80* |

fedinomnia tria paulo polt ipfammet incidif-

füper eum lucis radius fplendere confpicere-

tur! Qui rigidum circa fe ipfum examen in-

fe. Unde hortabatur unumquemque feipfum

tantummodo judicare , non autem aliorum vi-

ftituens, nihil aliud invenit,przterquam teme-

rarium illud judicium , quod de illo eremita

tam difcutere, eoequod manifeftum fit, iisdem

vitiis obligari monachum , in quibus de aliis

fibi formaverat; Intellexit ergo major natu;

illud temerarium judicium fuiffe caufar illius

judicare przíümpferit.

i:mzi b-

XXVIII. Senex quidam cumajuvene ipfum

fübtra&ionis gratize, juftam enim caufam po-

puíc. 19

tuit habere illi folvendi jejunii.

L

vifitante de (ratre quodam fini(trz famse inter-

XXXI. Invita S. Auxentii Presbyteri

Arþhi. Doliard.

co Ion.4.,

fogatet, ac nec

dum ab ea liberatus eflet ? eo-

9 Febr. r4.

! exclamaffet, vifus eft ftatim

mandritz, Bollandus de impio quodam ho-

que negante; O

à

s

e Calvariz iü

mine refert, quod , cum ab amico fuo rogare-

fol..572.

in ecítafi coram Chrifto in mo

1.2 Cil4-

medio latronum peadente con(iftere, cumque

tur, utfecum ad fanétum illum Archimandri

tam ad recipiendum falutis monitum conce-

accedere ad adorandüm Chriftum vellet ,

hanc ab angelo vocem audire : Ejicite illum

deret ; ille diabolico quodam inftindtu ab eo

alienus, non folum non fuit perfuafus, ut iret,

foras, quia Antichriftus mihi eft; priusquam

enim ego judicem , ipfe fratrem fuum judica-

fed etiam eum coepit maledidlis inceffere, &

irridere,eum vocans impoftorem.Cumque ni-

vit. Itaque cum ejiceretur , pallium ejus in

janua hazffit ,

ftatimque ex fomno & ecftafi evi-

hilominus ambo ad fan&tum virum Dei accef-

lih o

hoc

fiffent, ab eodem furba cum charitate accepti

;

ilans narravit omnia fratri, adjecitque,

p

allium divinam proteGionem (ignificare ,

fuere ; veruntamen illum, qui incredulus erat,

6 12,

ne verbo quidem affatus eft, propter quod is

,

quao

b judicatum fratrem privatus fuit. Qua-

re feptem integris annis a

confortio humano

ab inderecedens, pluribus rurfum maledidis

B. Auxentium iníectatus eft,ut qui gloriz cau-

P

ane, & tecto abítinens , orationi vacavit;

donec iterum Chriftum in monte Calvariz

fa, & non virtutis, quidquam faceret. At vero

LJ

quamnam fuüz hujus temeritatis poenam re-

vidit palliumque recepit

Mum. 16.

xXIX. Difpofüit olim

divina juüitïa fevere

tulit? Nimirum in itinere obvium quendam

Caftigare Core, Dathan & Abiron; quodnam

filioram füorum habuit , qui veftem fibi lace-

rans inconfolabiliter plorabat, a quo cum fle-

vero fuit illud füpplicium , quod illis ccelitus

$mifit ! Dirupta eft terra fub pedibus eorum, &

tus fui caufam interrogaret; neque is eam pan-

dere auderet , tandem Patris importunitate

aperiens os füum, d

evoravit illos, defcende-

vi&us dixit, filiam ejus fortiter a dazmone

runtque vivi in infernum. "At vero quonam

vexari. 'Tunc ille ftimulo motus conícientias

hzc inaudita , & a principio mundi ad illud us-

Pramm

nquam pra&ticata pcena colli-

copit faciem fuam percutere, & vellere capil-

que tempus nu

losfuos, & magna voce clamare: v& mezine

|

lorii "

mavit, ut fcilic

et prafciti illi vivi in infernum

j lþ' c., ;;'

commigrarent?

Nimirum poena ipforum cul-

credulitati ! Cumque ad poenitentiam redu-

Qus, ad fanctum Dei virum recurrere , &

p& condigne refpondit.

Ipfi namq. ut L yranus

erroris

Tuulis LXXVIL . Srudicium temerarium.

"

erroris füi veniam poftulare moneretur, hic

tatus, & orationis exercitio plurimum dedi-

bona aliorum confilia fequens; fuübito filiam

tus, qui tamen ad contemnendum alios, eo-

fuam a fpiritu maligno, fe vero, ab ejus ma-

rumque a&iones finiftre dijudicandas; pronus

lignitate liberum effe fadtum, expertus eft.

& facilis fuit. Hic igitut poft mortem amicis

In vit. $.-

XXXII. In vita S. Philippi Nerii fcribitur,

fuis apparens dixit, quod,tametfi ob conferva-

Phi"pc *

quod Àn. 1559. adverfus vifitationem feptem

tam virginitatem, multasque effu(as lacrymas

Ner. ll -!.

eccle(iarum,quas illeinftituerat,quasque cüm

in falvo effet, nihilominus in purgatorio gra-

€. 16.

ingentihominum concurlü ad hzc usque tem-

viter arderet, ob nimis pronam alios judican-

i

pora feria j. poft dominicamSexagefimz, ad

di, & contemnendi confüetudinem. :

E

N

declinanda bacchanaliorum pericula, patres

XXXV. Idem Author aliud quoddam val- tbidem

congregationis ab eo inftitutx continuare

de peregrinum narrat vinditz diving in fini- l. 2, c, 7o.

folent, fz'va füfcitata fuerit perfecutio, fiqui-

ftre judicantes exemplum; fibi namqueamul-

dem arguebant eum, quod ex fuperbia, tanta

tis Ícriptoribus, quos nominatim fpecificat ;

populi multitudine congregata, totius urbis

relatum fuiffe dicit, quod, an vere;ut (cribitur,

&

acciderit, prudentis lectoris fidei arbitrandum

S Antonin,

oculos ad fe niteretur convertere, crevitque

D. tit a,

hic perfecutionis ftrepitus eo usque, ut ad vi-

relinquo. Margaritha enim olim Hollandiae

carium fümmiPontificis in alma urbe rumor il-

comitiffa pauperculàm quandam fceminam

1 d

le tandem pervenerit, qui malevolorum fer-

duobus infantibus, quos uno partu enixa fue-

monibus permotus, Philippum accerferijubet

rat,onuftam videns, eam illos ex adulterio ge-

& accedentem acrius his verbis objurgat: Non

nuiífe temerejudicavit;& tanquam adulteram

te pudet;inquit;)hominem;qui mundi contem-

publice calumniata fuit.Quz calumniam hanc

ptum profiteris,ut auram popularem colligas,

fibi injuftam cum dolore audiens, comitiffz

tanta ftipatum turba per utbem incedere;tibi-

refpondit: Ego tamet(i pauper & egena fim,

que his retibus ecclefiz dignitates aucupari.

mulier tamen füm boni nomínis & honefta,

At vero quemnam res hzc tandem finem ha-

neque hujus mihi injufti criminis vel mini-

buit? Nimirum Przlatus ifte, prout ei predi-

inum conícia, ac proinde Deüm obfecro, ut ad

Gum fuerat, intra quindecim dies miferabili-

innocentiz mez tutandz teftimonium circa te

ter mortuus occubuit, ficque perfecutio ceffa-

difponat, ut tot filios unico partu enitaris ;

vit. Sandique viri Dei bona & recta intentio

quot fünt dies in anno. Nec diu füfpenfüm eft

omnibus per figna miraculo(à manifefta evafit.

jufttum Dei judicium, quia in hujus temerarii

tib. 56

. XXXIII. Michol regem conjugem füum

judicii poenam poft non multos menfes, tre-

centos fexaginta quinque filios unico genuit

Reg. c. 6.in proceífione folemni coram arca faltantem

V. 16,

videns, defpexit eum in corde fuo,hisque pro-

partu, qui omnes vivi fimul ab Ottone epiícos

brofis verbis & convitiis eft aggreffa : Quam

0 facri baptismatis undis abluti fuere.

gloriofus bodie fuit rex ljrael , difcooperiens [e ante

XXXVI. Celebre quoque eft, quod S. Gre- $. Greg. t

ancillas férvorum. fuorum , &9 nudaius eft, quaft fi

zorius in dialogis fuis de Totila recenfet, qui ? Dialog.

nudetur unus de [curris? Ectamen conftat, quod

5. Catlium fanétitate infignem, in vultu rubi. * 9:

omnes SS. Doctores hanc (olam Davidis aQio-

cundum nimis effe cernens, ruborem hunc a

nem omnibus vi&toriis & triumphis ab inimi-

nimio vino potato procefliffe judicavit; Deus

cis füis reportatis generofiorem effe afferant.

autem fervifuüi caufam tueri volens, difpofüit,

Unde celebris illa Gregorii Magni fententia:

ut dzmon Ícutiferum ejus ingrederetur, qui

, Dofand.

Ego David plus faltantem ftupeo, quam pu-

cum a fancto epifcopo miraculofe a tartareo

.a fer

gnantem. Advertendum eft autem, quod fü-

hoc hofpite liberaretur, Totila judicium füum,

. fol. $^

bito condignum Michol uxorem fuam , eum

quod de viro DEi temere formaverat, agno-

].2 Cl

vit & damnavit.

irridentem, exceperit füpplicium, fiquidem

j

fterilitate punita fuit, quz illo tempore in po-

XXXVII. B. Dorotheus hiftoriam adducit S. Doro:

in vitis Patrum contentam ; aft priusquam theus

pulo Dei manifeftum erat divinz maledidtio-

nis indicium ; unde facer textus, poftquam fi-

eam commemorare incipiat, hzc pramittic etm« 6«

niftrum hoc Michol judicium retulifTet, cen-

verba: Cur Dei judicium nobis ufurpamus?

feftim fübjungit: Jgitur Micbo filie Saul non eft

Quid ad nos de creatura ejus ? nonne contre-

natus füius usque in diem mortis fJae. — Porro in-

mifcere debemus, cum id, quod magno feni

?9

Lib. 2,

ü

Reg.c. 10 comparabiliter major poena fuit, quz Ammo-

illi acciderit,audimus?Qui cum audiffet,quen-

& c. 12. nitisimmiffalegitur, ob judicimm quoddam fi-

dam ex fratribus in fornicationem incidiíTe,

n

j

$Y.29. niftrum,quod delegatis Davidis formaverant,

dixit, o quam male egit. An nefcitis, quam

dum eosdem regionisAmmonitarum explora-

horrenda res de ipfo narratur in libro fenio-

H

L

tores effe cenfüerant. Quid vero regis legatis

rum? . Nam angelus fanctus animam illius,

intulerint, notum eft omnibus;quia contra jus

qui peccarat, cum jam ex hac vita migraffet,

e-

entium miniítros publicos peíffime tracta-

ad fenem hunc detulit, & ait illi: Ecce quem

runt ; David,licet de manfuetudine fua gloria-

judicafti, vita fun&tus eft, quo igitur animam

ri non dubitaric, dicendo: Memento Domine Da-

ejus jubes deferri? ad coelorum regnum, an

Q»

vid, &9 ommis manfuetudinis ejus : nihilominus

ad poenas zternas? Moxque idem San&us

(s

adeo atroci poena mulc&tavit, ut atrocior in hi-

finem ,

uem DEUS in feniore hoc, quans-

ftoriis tam facris quam profanis ha&tenus nun-

tumvis fanQo, fed ad finiftre judicandum

t

quam lecta füerit, nec legetur deinceps.

proclivi habuit, interpretari fatagit, dicenss

Y

Pratum

XXXIV. In Prato florido legitur, quod in

Quid quzfo aliud innuere feni volebat ange-«

r

florid. p.». regno Lufitaniz juvenis quidam fuerit in re-

licus fermo, quam hoc? Quoniam tu jam

l^

Judex ac cenfor es juftorum, fimul & pecca-

s

L p 37:ligione confpicuus, multisque virtutibus do-

torum

a

5

112

Bibliotbece . Manualis . Concionatorias

foidi

torum, quid fieri jubes de hac mifera anima?

fa&a in meliorem partem excufaret, vel in-

^

cenfesne mifericordia dignam an poena & cru-

terpretaretur.

e

VII.

ciatu? Qua quidem horrenda vifione adeo per-

culíus eft fenex ille fanCtiffimus, ut reliquum

EXEMPLA PROFANA..

vitz fuz tempus, ingemitibus & lachrymis, in

Ocrates, fi occafio fe offerebat, de re- Laert. 1. 6.

I.S

innumeris erumnis,& laboribus egerit, Deum

bus ad fe non pertinentibus judicandi,

affiduis precibus fatigans & pulfans,ut veniam

dicere folebat : Quz füpra nos;

nihil ad nos.

"

cum !Elian.l,c.

tanti fceleris & erroris concederet. Ad pedes

II. Hyppomachus pugillandi magifter;

itaque angeli fe profternens, veniam petiit de

quidam ex ejus difcipulis fpecimen artis ex- "

culpa,moxque ab eodem audiit : Ecce oftendit

hiberet, ideo populus ei applauderet, virga

tibi Deus,quam

rave fit, proximumjudicare,

eum percuffit dicens: Si bene te geffiffes, non

hi

j

us rem hanc commiferis.

hi te collaudarent; quo diCto innuere voluit,

ne poíthac amp

Vitlrc, XXXVIII. Hoc ipfo temerarii judicii op-

eos,qui bene aliquid gerere, ideoque laudari

7.n.10. probrio, vituperio daemon nos onerare fata-

cupiunt, id non a plebe, fed a magiftris i

r

Ttil

git.Quemadmodum ex vita colligiturS.Mariz

lius artis exfpectare debere.

Magdalenz de Pazzis Carmelitanz, cujus fan-

.. Ili.Appelles tabulasa fe pi&tas ante domu

tn Langius in

Polyant.

G virginis (iniftrum ut in fororibus fundaret

exponere, hominumque de iis judicia audire

fol, 617«

conceptum, ejus affumpfit figuram ; & quiain

folitus, cum aliquando futor quispiam crepi-

das non rite factas diceret, patienter retulit.

pane & aquajejunare folita erat, impoftor cu-

Mant

linam ingreditur, &in coquaz abfentia partem

Ubi vero etiam de crure aliisque membris

-

carnis &lebeteaufert,moxqueobvius cuidam

judicium ferre coepit , indignatus profpexit,

difC. l lF

moniali grave przbuit fcandalum ; nec mora,

dixitque : Sutor, ne ultra crepidam.

mox enim rumor facti per totum vagari cce«-

$. VIIL.

pit monafterium ; aft ferpends maligni difcoo-.

ITUDINES.

pertum fuit ftratagema; fiquidem eoipfo tem-

PSIIM'IL

$

Qualitas.

pore fan&tam in domo capitulari pro commu-

nione facienda fuiffe,Jcompertum fuit, Alia pa-

L$

Icut difficile aliquem füfpicatur malum, S.Chryf. f.

riter vice eandem diabolus affumens formam,

qui bonus eft ; fic difficile aliquem fu- fuperMatt,

huthot

tempore nocturno res abftulit aliquas come-

fpicatur bonum, qui malus eft.

i.

ftibiles; fed & ex novitiz cujusdam relatio-

.. II. Sicut bonus & probus uvz le&tor ma- . Climac.

lon.:

tura acina comedens, acerba legere nunquam &tracu 16»

$5

ne,omnes certificatz fuerunt forores, fanCctam

toto illo tempore, quo dictum furtum memo-

patietur ; ficgrati & probati viri animus,quot-

ton.;

rabatur admiffum , nun

quot in aliis virtutes infpexerit, ftudiofiffime

profa

quam ex noVitia;üs

lj

oratorio egreffam fuiffe.

notabit ; infipiens vero

qucrelgs defectusque

Manfi

XXXIX. S. Henricus imperatbr communi

perfcrutabitur.

7

III. Sicut co

lumna in templö fi fteterit re-

S. Chryf.

dlïfc.zy n.6,

confen(u virginitatem perpetuam coluit cum

0. 18 ad

imperatrice Cunegunde uxore fua, & nihilo-

&a accepto pondere amplius Confirmatur, fi

P

autem modice obliqua fuerit, accepto pon-

minus non una, fed vicibus trinis, ex conjugis

thoro quendam exire vidit in forma militari,

dere non folum non confirmatur, fed amplius

unde & finiftrum formare coepit conceptum ;

vadit ad latus; fic & cor hominis, fi rectum

Manf

fed damonis, qui ut malum de fancta judi-

füerit, videns opera viri alicujus jufti, autau-

dií.1a

cium fufcizaret,diCtum habitum induerarillu-

diens, per do&trinam fapientiz ejus amplius

confirmatur; (i autem fuerit perverfum cor;

fionem fuiffe, tandem didicit; quandoS. con-

jugis innocentia miraculo probata eft.

videns opera viri alicujus jufli, aut audiens,

VI.

"

non folum non confirmatur, fed magis ad in-

EXEMPLA DOMESTICA.

vidiam excitatur, & magis pervertitur,

Ribad.l.1.

I'

^

; Ignatius, íi quod alicui fociorum alie«

IV. Sicut corpora mali hamores, quidquid S. Doroth.

s

.—l

^* num vitium in communi fermone ex-

cibi fümpferint, quodammodo perimunt; fic. 9&t. 16.

Vittuïc. 6-

cidiffet ; vel elevabat fa&um, vel excufabat

animz male difpofitee unaquaque res, quarm-

vis bona & utilis, fuo vitio nocet.

animum & voluntatem. Quod (i rei atrocitas

excufandi,minuendique omaes aditus przclu-

V. Sicut ftultas eft, qui equum empturus 5rneca

non ipfüm infpicit, fed ftatum ejus & frena ; P* ^*«

deret, eo perfugiebat: Noliteante tempus ju-

dicare. Deus folus intuetur cor. Domino fuo

fic ftultiffimus eft, qui heminem aut ex veíte,

quisque ftat, aut cadit. Cum graviffime: ego

aut ex conditione, quz veftis modo nobis cir-

quidem certe hoc non feciffem. Utillud Do«

cumdata eft, zftimat.

mini preceptum penitus in ejus animo infe-

VI. Sicut phantafia in coelo leonem, fcor- Engelgr.

diffe videretur: nolite judicare, & non judica-

pionem, variaque fpectra effinxit, cum fintlu. to 1,.Dom.

bimini: nolite condemnare, & non condem-

cidiffimz conftellationes ; ita plerumque ho- PoftPent.

Hinc ób confuüetudinem hanc S.

mines fceleratiffimos judicant eos, qui lucent ?* ?*

S Jon

Lanciz.op, nabimini.

lima

10,c. 20. Patris fuüi natum domi noflrz proverbium

tanquam ftella firmamenti.

D. 240.

fuit, ut, fiquid vel fimpliciter dictum aut fa-

VII. Sicut per vitrum rubram aut flavum !dem f. 3.

$ 10,

lf

&um credebatur, interpretationes Patris voca-

profpiciens, omnia Judicat rubra aut aurea ;

dif, 1

rentur, quemadmodum Ludovicus Go

ita pro affectione animi de aliis judicamus.

LT

anal-

vus apud Lancizium teftatur.

. VIII. Sicut cucurbitz, quod in carne de- Staplet. in

Idem

II. De B. Aloyfio ad probandam ejus fancti-

terrimum eft, ad fe trahunt ; (ic improb

orum Dom. r.

opufc. I9.tatem auditoresRoteRomanz inter alia etiam

P

animi deterrima quzque cogitande & fufpi- "

cando ad íe crahunt.

W. 165* hoc afferunt Pag:31. quod aligrum dicta vel

IX.

Tituus LXXVILL.

Sfudicium temerarium.

271

'TX. Sicut; qui impetigine laborat, perpe-

ftudet, eique compatitur ; & fi defe&tus non

Ibid;

tuum aftridtum de(iderat ; fic quovis pravo

fint publici, eos pro viribus celat. Si vero fint

defiderio affectus idem alteri affricare cupit;

incerti, male de illis non judicat, quia charitas

La M.

ut vel aliorum malis quafi fimilibus fe oble-

operit multitudinem peccatorum.

G&et ; vel fua mala ex aliorum comparatione

- Damnum.

juflificet, aut communione alleviet.

XIX. Sicut magna utique & omni feveriffi- s. Bern.

Toig.

X. Sicut algent vifícera, cum naturalis ca-

mo fupplicio digniffima arrogantia foret, fiSen.to. 4.

E äüm'l'c'

lor ad externa corporis membra diffunditur;

fübditus aliquis regi, in throno fedenti, &f. 27

fic circa alienos defectus notandos ideo folli-

diademate regio redimito, fceptrumque in

citi fümus, quia noítra negligimus.

manibus ferenti, coronam & íceptrum vio-

XI. Sicut ii, quibus domi nullum eít nego-

lenter eriperet, hoc autem facitomnis ille; qui

tium, in foro obambulant ; fic qui in explo-

proximum de occultis cordis füi cemere judi-

