Guillermus narrabat beneficia Dei Matris, cu-

gemitus, neque fletus, neque anxietas, fe

jus ope fervatus effet in mari, ne in Anglos

vita immortalis, & perennis leiitia cum

. piratas incideret, folatio illi fuit, quod mo-

omnibus Sanc&

!

is acceptiflimis Dc?o in regno

feretur, ipfo Dei Mauris die. De illo fic an-

coelorum.

Hs

nuz: Magna letitia mortis nuncium exce-

CXLMH. P. Emmahueiis de Lis mortemlbid. n. 5

pit, Deo grates agens, quod in focietate mo-

reretur. Pera&ta igitur totius vitz confef-

fuiffe mortem hominis virtutis plane admi-

randze, ajunt Goaox apnnug.

Hie in ipfo

fione, ipfo die purificationi Virginis facro de-

ceífit, cum & in morbo, & antequam in

mortis agone ea figna dedit, qux & acre

cum inferno hoftle certamen , & ingentem

morbum incideret, quotidie bis. COnEteri ei

-^

foleane effet.

animi fiduciam indicarent.

N&ïï] & Su Mi-

d

chaelem (íibi contenta voce advocavit, . &

quod de S. Martino legitur, intrepido ani-

: SS. Zfngelorum þrc&/idium expedz"tum.x

mo, & conítanti voce, huimani generis bo-

J CXLI. P. Recupitus refert, fe cum alii/s

ftem increpitum ab íe ebegit. — Quid, in-

Jbid. c.1 3/.

f. 9^

multis religiofis adfuiffe morti cujusdam , ut

quit, quzris phantafma infernale? . Non ha-

bes

oteflatem in me, mediante fanguine

l

ille loquitur, boni fervi Dei (an de focie-

tate ille fuerit non explicat) qui porrectum

JEfü Chriíti. ^ Ad memoriam vero R. P.

fibi ad ofculum crucifixum ofículari noluit,

Ignatii intermortuis vocibus figniticavit, fe

& aliis JE(u ac Mariz facra nomina fugge-

mirifice recreari afpe&tu, quo mox fruiturus

rentibus turbato vultu diabolum nomina-

erat beatiffimz illius anima z Quzrunt nos,

vit.

Qua res merito terrore concuffit

& operam tunc intendupt, quam maxime

rebellius his fidelem fidelium Angelorum

emnes, donec manifefte e fignis certis col-

Poffuot ifti, &

legere , illum demone nominato indica-

manum opponat animus.

fids

volunt nos juvare , Deum vident & nos in

re voluiffe, quod a dzemone prohiberetur,

^s

ne poffet crucifixum ofculari, & ]Efum

Deo, ac propter Deum amant: nec minus

periti, & accurati (unt in nobis quzrendis,

ac Mariam pronunciare.

Quocirca omnis

illa religiofa corona in genua procumbens

quam dzemones in perdendis. Imo plus pof-

bis petiit : S. Michael ora pro eo! S. Mi-

funt, velunque pro noLis Angeli quam dz-

chacl ora pro co! ad qux damon coníe-

mones contra nos,

l

I

O'mnium

-7

Tiulus XCV II Mi

4

4

5

Omnium . San&torum invocatio;

M

ginum | candidatarum turm?, poteritis ve-

I. Alphonfus R/odri'quezl, nbtu,m &

firis precibus imbecillam animam.ex mari

SdH. 4

acrum & coadjutorum Chrifto militantium

tam turbulento in coeleftem portum trans-

M

vehere: poteritis fane Dei clementia. Mox

in legione exemplum, De

ipare ac Sancto-

rum omnium cultor fuit

à

uam maximus.

mylíteriorum munimentis exhilaratus, blan-

da morte, ac veluti fübridens , in vitam

In 24 horas fan&tos diftribute collocarat ,

certosque ex omnibus felegerat, in quorum

imzm.orta?em fqlutus eft 'IL*OVa*niif :

cuftodiam diei totius omnes & fingulas 24

horas daret: atque ad, impetrandam in (in-

| ACe-m' & ,-: R&ägjui;zrum þ/?lcrar-um« U/ü-'*'

»

gulas horas illorum opem, certis precibus.

utebatur, in beatum coelitum coetum ali-

-.CXLVI. P. Lucas Crafovius primus e Ibid;C.ïäa

quando inter orandum avocatus, ibique

Polonis PP. in focietatem admiffus ; pti-n.3»

eum illis adeo familiariter verfatus eít, uc

mus eorundem , cefífit e vita.

Hic accee

pto imminentis mortis nuncio,. conícientia

illos noffet, quafi ea in urbe San&torum

Datus, aut a primis annis fuiffet educa-

expiata, reliquisque premiffis, morti jam

proximus , eas, qu

tus; Sub mortem, pera&tis omnibus, quz

romano in collegio

itineri illi facratiffime adornando rite ufur-

typis datz fünt, Wientis - Chrifli; imagi-

nes, accenío facro morientium cereo : (ibi

pantur, poft acerrimos corporis cruciatus,

pre oculis collocavic, illius inftar cerei in

& animi turbamenta, triduo ultimo füa-

viffima in malacia quieie pacis jacuit,

divinis obfequiis ardendo, confumi defidee

rans, & iilis afpicientis alto cum filentio

&nimo jam in ccelum abíconditus, qui ani-

mz migraturg quafi locum parabat. 'To-

per quartam borz partem attente , ac ge-

mens, atque füfpirans eft immoratus. Mox

'tus in amabili fifentio , vultu venerationis

pleno, in pace in id ipfüm quiefcebat, ul-

migrantium preces e breviario ipfe indi-

cans, eas recitari juffit, fingulisque re-

timo Odctobris, & vitz die , cruciatibus

fpondit, in mortcem le

S

iterum reducibus folo Jefü nomine obviam

nem -,:dxein'fie | f:javi-

Jbat, folatiis plenus. 1ta dolorum ac vite

ter (rcfolutus.—

finem invenit, quafi in cccli limine con-

CXLWII'" P. Conzalus de Mec.ïrtz'i:üsX ymor-

Ibidem..

.. fitutus, in vigilia diem Sanétorum omnium

ti proximum ubi advertit fe , -advocatis

.. Alphonfum fibi jam olim devotum, ac no-

tum excipientium przcedente, feftum ipfüm

Patribus & cereo facro accendit juffo ,

cum ipfa civium beatorum

Credo in Deum Patrem , & rceliqua. fym-

focietate triumf

phante celebraturus.

boli dixit, fidem profeffus. Tum, in hac,

inquiebat, fide inftitutus füm, in hac vi-

xi, in hac morior, teftorque, fi forte aliud

CXLIV. P. Cosmas Alcmahüs;, ut apud

in extremo agone excidat mihi, jam nunc

univerfam ccli rempublicam íe redderet

indidum , & irritum velle : Et prehenfo

. gratiofum , ac füavi precum impendio ,

generofe. ardente cereo , ut lumen hoc,

fibi opem illorum pro morte quafi emeret,

inquit , oculos illuminat corporis , fic ego

colle&to ex omni vetufítatis , bibliotheci»

rumque memoria Sanctorum omnium, quot

credo. a Domino Jefu illuminari omnem

hominem venientem in hunc. mundum ,

:

eflent, catalogo, ionumerabilem illum nu-

quia ipfe lumen verem , & zternum eft.

mérum , quo potuit, numiero fecutus cer-

Dixit hxc: & plura inflammato feníu ad-

te, non aflecutus , effecit, ut neminem,

N

didit , àc demum (acramentis acceptis ,

quoad íciret , ex univería coelitum panee

animam dedic, Sanctorum reli

gyri preterierit , cujus honori non unam

ciz pietatis,

v x

qgiæ deli-

4

ut minimum dominicam & angelicam ora.

tionem dixiffet, ut fupremz neceffirati (uxe

fidem auxiliarem manum a S. P. Q. .cce-

'Formul(',—m þzïalz'zh äut votorum iend;)

lefti contra inferos pararet. Morbus illi

J4re,

ld

2

omni virtute varie 'cumulatus, utpote,

quem ille e Deo multis précibus popofce-

: cx'uuï.' -- AdHianus

p

á

leunius Brügïs Ibid, c. IQ

rit.

Ad eminentiíTimos virtutum actus ani-

moriens, optavit ut fibi in extremis po-n. 27.

mum fürrigens continenter, illud veluii

fito formula votorum ,

& formula, qua

dolorum laxamentum ore hilari verfabat,

fe B. V. fpdalcf dedicant, legeretur.

benedidus Deus , laudetur Deus ! - idque

usque ad mortem

Voluntatis | vefienatio.

- , diolani..

; qqa/mv oppetiit -Mg-

CXLIX. Hec Wf"ecit morti fe accir;gensn,id. C. $a

Dux nofler , Jefus , tertio in terram , &n. z.

ibidem CXLVL.'P. Nþicolaus Gaudanïus, magna

'no '5'

& fpecdtabili virtute' vir , ad confideratam.

in hzc verba effufus: Pater, non fcdt

ego volo , fed (icut tu , Pater mi , fat

tremendi Judicis juflitiam (ub mortem tre.

voluntas tua.

Non, quod ego volo, fed

)

mens, P. Coflero & aliis, qui aderant,

quod tu ;

Non

mea voluntas , fed tua

folatia függerentibus in hzc verba erupit :

fiat ;

Fecit id vite ac mortis immacula-

[rajedus quidem nobis reftat terribilis :

tz adolefcens Carolus Cafarius ,. Bono-

Sed vos, o Apoftoli Domini, vos, o Mar-

nienfis, qui innoqentiam'" fuam morte in-

tyrum agmina, vos Confefforum , ac Vir-

nocentium coronavit .

0 5

Totus ille a Dc/e

; O'oyo P

&

WP

476

Qiälïotbem Manualis Concionatorie :

tus eft converfus ille," de quo Czfarius in

& Dei vices gerente confcienti füz arbitro

pendebat ,. íanguinem cum fpueret ; febri

hunc modum ícribit; Ante hoc quadrien-

nium, cum Prior quidam de Ordine Regula-

etiam urebatur, usque dum feníim iret in

cineres. Quicquid fracte a tot fanguinis ege-

rium in quadam corte monafterii füi hofpites

collegiffet; & jam menía effet przparata ,

fti libris vires , quicquid fitis acerrima, quic-

quid medicinz , atque alíia morbo circum-

ipfe tanto fopore coepit affici ; ut nifi ocyus

dormiret , moreretur.

Qui cum in le&o fe

ftare folent, aflligerent, Carolus in Dei cor-

de, velut in olympo voluntatis Dei , fedebat

reclinaffet, mox quidam ejus converfus , qui

Indicatam.

quietus, nil petens, nil recufans.

alteri grangiz preerat ; dormitanti adfuit ;

fibi Dei voluntatem adeo adorabat , ut;, fi

dicens: Domine, cum licentia veflra vado.

Et ille: Quo vadis? Refpondit converfus :

forte in ledto fefe verteret , fi quies impera-

retur, eo fe modo relinqueret ; in quo a

Ad Deum vado, quia mortuus fum in hac

Ad vicing

hora.

Ec Prior : cum multi perfeCti viri

voce imperantis reperiebatur.

mortis nunciatze nomen adeo fe in Dei ita

tranfeant per purgatorium , quid eít, quia

tam abfíolute dicis, teftatim iturumad Deum?

volentis amplexum projecit, ut Patri mortis

nuncio cum fingulari tenerrimse hilaritatis fi-

Ad quod ille refpondit : Habebam contuetu-

gnificatione dixerit,

'mnums: Zení fantie

dinem, ut, quoties tranfirem coram cruci-

Spiritus. . Et emite culitus iiis tue radium ,. i.

fixo, hanc dicerem orationem : Domine, per

nciperet, incipientem & przeuntem fecutus

illam amaritudinem, quam fuftinuifti propter

Carolus, finitüm cum Patre hymnum a ca-

me in cruce, maxime quando apima egreffa

pite ipfe iterum ex integro repeuit ; effufà

eft de corpore tuo , mifecere animz mez in

quadam animi corpori vale dulciffimum fa-

egreffu füo. Et exaudivit Dominus oratio-

cientis exultatione.; Ubi crucifixum amplexu

nem meam, meique mifertus eft, Ec dixit

flringebat, ibat nunc in ofcula, ut abeunti

Prior: Quomodo fuit tibi morienii? Re-

morientis Jefu voluntati, & animz abeunrem

fpondit: Videbatur mihi in agonia , quod

animam illigaret : jam illum pe&ori, jam

totus mundus eflet

L

arpis unus ,. & premeret

cordi , nunc humero , .nunc vero capiti im-

pe&us meurm.

ponebat, inter verba ignea & geftus illos

.quales illorum eífe folent, qui aguntur à Deo,

XLH. Gz/ltus Janttorum vulnerum , quod me- Jo. Major,

Paucul.sante mortem horis affirmavit femel,

dium adhibuit Alquirinus, de quo annalesin fpec.

atque iterum , & meditata bene lententia ,

Ciftercienfes fic loquuntur : Fuit in coenobio exempl.

magno plane auxilio fibi fuiffe in via fpiritus,

Clarevallenfi mónachus quidam , profefüonidi"- 3. ex,

hoc propofitum ardentet & crebrius inno va-

fuz morum integritate concordans , Alqui- ?**

. fet; cordique penitus iniculptum femper cir-

rinus nomine, vir religiofus atque fpiritua-

cumtuliffe: Volo, volo divinam voluntatem

lis, fobrius in vidtu, humilis id vefticu , &

durus admodum cafligator corporis.

]ta

femper in me perfeGtiilime adimpleri. Spiri-

tum, ajebat, omnem obedientiam, devotio-

namque circumcifus ac temperatus erat in

nem, omnia denique virtutis nomina, & res

his, que ad ufuüm corporis pertinere vide-

ipfas colle&tas reperiri in una , unicaque Dei

bantur, ut omni voluptate & vanitate de-

voluntate, quam exacliffime & perfectiflima

pulía , ipfis neceffariis etiam parciffime ute-

adimplenda. Addebat, fe, ut faceret, quod

retur, licet occafio certum limitem exceden-

di fe ei frequenter ingereret.

Erat enim

vult Deus, libenter in purgantibus flammis

usqoe ad fupremum judicii diem ,

fi ita lv-

peritus in arte medicinz.

Et quamvis Ma-

. beat in zternum , quam lubentillime pafiu-

t

gnates & Nobiles terrz operam ejus incef-

rum ,

(i Deus ita vellet , id quod iterur af-

fanter ex(pedarent, & invitum & reniten-

firmare repetiir, fa&urum fe amore Dei vo-

tem per diverfà loca diflraherent, ipíe tamen

luntatisillius adimplendz gratia libenti(fin e,

fuper egenos & pauperes intelligens , magis

, feque ajebat probe advertere , quid , quan-

omnimodam eoreim curationi folicitudinem

tumve dixiffet.

De ilius virtute , quam e

impendebat.

Nec modo ipforum egritudi-

voluntaus fuz cum divina confen(ione haufit,

nes, livoresque curabat, fed & languentium

140 perfonz atque has initer facerdotes qua-

putridas carnes, & fanié defluentia membra

dragenis plures, eximium plane teftimonium

ita dignanter, ita diligenter propriis mani-

dedere , feque nonnulli divinicus monitos ac

bus contre&tabat, ut Chrifti vulnera fovere

permotos affirmavere, ad eximiam de Caroli

putarerur.

Et vere fic erat.

L

Unde & ipfe

meritis , gratia, elor

yobed

Dominus , famulum fuum fecretis confola-

, dam, aut confervandam.

P

inion;m concipien-

tionibus fiepius vifitabat, & ad opus mona-

Toid.n.a. CL. Joannis Ximenii ; Coadiqtofis , i'ub

ftetii hujus mirabiliter incitabat.

Quadam

mortem interrogati, num abire vellet in coe-

igitur vice vidit hujusmodi vifionem Clare-

lum; bec vox fuit: Nihil volo, nifi

uod

valle: .Inprimis audivit quendam percuffo-

Domino pridem (popondi, ut fan&iffima ejus

rem cceleftem preconia voce clamantem, &

voluntas perfeCte fiat.

Bene dixit : Nam

dicentem : Ecce, Jefus Chriftus venit, fargi-

selior ef müfericordia tua

füper «vita, Et: ia

te, occurrite cito obviam Salvatori! Cumque

omnes certatim ad videndum Dominum pro-

jn voluntate ejus.

ALIJE lNDUSTRIzZE; j

perarent , tunc & ipfe cucurrit, & fletit in

odio clauftri, per quod venturus effe fpera-

Cefar.li&. — CLI.. Cuitus fincerum & conflans pafonis Chri-

batur. ltaque ingrediente Domino, accef-

cipe-

82. C. 11. JI::; quod medium üngula-rit.e"r cngax expere

fit, & adygravit eum , flagitans , ut ac

m ep' l

À

x ret

W

x

Tüwus XCV 1. Mor—s.;/* |

477

rc't!'benedi&ïoncm ; & mifericordiam a Deo,

venerabilis Eufebtus migraturum |fe fcierat,

falutari füo. Qua percepta, ccepit eum atten-

tertio die przeunte languore febrinm concuf-

tíus iatueri, & miro pietatis affectu compa.

fus valide, fuper terram nudam, magiftri fuiy

tiebatur ei. Siquidem apparebat ei, tanquam

Hieronymi, non immemor,; fed nudum fecit

dolens atque infirmus, confixus clavis, & lan-

deferri a fratribus, admonens fratres fingulos

cea perforatus, ac fi eadem hora de cruce de-

in propofito permanere, Demum faccum, quo

pofitus effer, ita ut fanguis ubertim de plagis

gloriofus induebatura Hieronymus , deferri

recentibus emanarat. i'orroipfe Dominus lin-

fecit, & fuper fe poni, ordinavitque fe nudum

teolos mundos , quafi corporalia tenens, eis-

inftar glorio(i magiftri extra ecclefiam ( in qua

dem vulaeribus imprimebat, & cruore deter-

jacebat S, Hieronymi cadaver) fepeliri. Poft

fo, in terram projiciebat, quos frater ille cum

hzc, communione accepta, fe Domino, &

umma veneratione recolligens, ac multa dee

glorioío Hieronymo commendavit, & fic per

votione deofculans, quafi redémptionem ani-

triduum locutione, corporalique vifione pri-

mz fuz, in (inu füo repofitos confervabat. His

vatus, circumftantibus fratribus, pfalterium,

& hujusmodi revelationibus frequenter a Do-

pafliones Domini, & alia le

gentibus , jacuit.

mino recreatus, non ceffavit usque in finem,

Die autem mortis , duabus fere horis ante

operari bonum ad omnes, maxime autem ad

beatz animz exitum, coepit venerabilis Eu«

peregrinos & pauperes zgrotantes. Quam

febius tam horribilis a&tus agere, ut circnm-

vero rigidus in poeanitentia fervanda, quam-

ftantes monachi. velut amentes jacerent in

que diítri&tus ca(tigator corporis fai fuerit, ex

terra.. Nam quandoque transverfis . oculis ,

hoc fatis apparebat, quod, cum indigentibus

junctis manibus, facie terribili, diraque voce

runctis cum fervore charitatis operam impea-

clamabat : Non faciam, non faciam, mentiris,

dere, fe folum in hujusmodi cura excipiebat ;

Poft hoc faciem in terFam, quantum poterat,

licet eaim valetudinarius effet, & debilis cor-

&rmans, clamabat: Adjuvate me, fratres, ne

pore, nunquam tamen acquievit carnalem fibi

páreams Monachi autem flentes, ac tremen-

H

impendere medieinam , & totum fe Deo com

initte

sinterrogabant eum. Quid habes, Pater?

bat, quoniam ipficura eft de nobis : Sciee

Quibus ilic: Non videtis demonum &gmina;

d

b

^

at nimirümi virtutes animx in corporis infire

quz me debellare cupiunt? At illi : Quid te

'Eor.

mitateperfici, nec poffe monachum fpiricuales

£4Qurum volcbant, cum diceres, non faciam,

2 Domino confolationes percipere, qui circa

^

non faciam? Etille: conantur, ait, ut blasphe-

a

confolatiunculas carnis fo:x tenere folicitus,

mus inveniar, & ideo fic clamabam: Tunc il-

guítare & videre negligit, quam fuüavis eft Do-

li; quare faciem abícondebas in terra?- Ne,

inus, curfu itaque vite fuz laudabiliter per-

ait, alpe&tum eorum víderem tam terribilem,

acto, cum jam tempus inftare:, quo pro labo»

quod omnes poenz nihil fünt refpectu illius.

ribus,& (anCte pietatisoperibus xternam mer-

inter hzc verba actus priores reiterans, ficad

cedem acciperer, infirmitate correptus ad ex-

extrema devenit, Fratres autem pavidi & ftu-

trema perveuit. Cumque venerabilis Abbas

pentes flabant velut mortui, nefcientes, quid

ad eum gratia vifitationis venilfet , quefivit

faceret. Ad extremam autem horam veniene

ab eo, quid ageret, vel quomodo fe haberet?

ti gloriofus cidem Hieronymus apparuit con-

llie vero refpondit: Bene , chariffime Pater,

fortans eum ; ad . cu

jus adventum przterita

bene omnino mecum agitur, quia vadens va.

damonum turba illa evanuit. Et viderünt

do ad Dominum meum. Quid ergo? (inquit)

Hieronymum monachi quidam. Alii autem

corporalem moleftiam «gre non toleras? &

has voces ab Eufebio audiebant: Unde vénis,

mortis anguflias non formidas? Ezo; inquit,

Pater, quare tantum moratus es? cui vox,

omnia tranquilla, omnia lzxa confidero, quia

audicntibus fratribus dixit : Ex(pe&ta, fili.ne

jam przventas fum a Domino in benedictio-

formides, quia te non deferam, quem tantum

nibus dulcedinis, qux omnem mihi mcero-

diligo. Qua voce audita, brevi difcurío tem-

rem a corde, & omnem pene doiorem a cor-

pore, venerabilis Eufebius exfpiravit. Ad cu-

pore tulit.. Refpondens itaque Abbas, dixit

jus cor

pus fiebant miracula praterite vitz

ci: Obfecro te, dilete mi frater, ut propter

fan&titatem infinuantia. Inter quz quidam mo-

Deum dicas nobis ad zdificationem noítram,

nachus füi monafterii pre lachrymis, & vigi-

fi tibi divinitus eft aliquid revelatum. Tunc

liis lumine oculorum privstus, ftatim ut ejus

ait ille : modo antequam huc intraftis. appa-

corpus venerandum facie terigit, oculorum

ruit mihi mifero, & indigno Dominus Jefüs

lumen recepit. Quidam demoniacus etiam

Chriftus, qui propitio ac fereno vultu me in-

obvius fepeliendo corpori liberatus eft.

1

;

»

tuens, ac figna beatiffimz palífionis fuz often.

CLIV. Obedientia perfztta; cujus medii pul. Ib. din

* e

dens, ait: Ecce, peccara tua deleta fünt a fa-

$*

cie mea, veni ergo fecurus, veni & vide, &

chrum experimentum reliquit converf(us ille, ex. 24

cujus hiftoriam Joannes Major in fpeculo ex«

deofculare vulnera mea, qua tantum dilexi-

emplorum fufe defícribit, & etiam hoc in li.

fti, & toties confovifti. Tali ergo promiffione

bro tit. Oledientis Ex. 17. narratu:.. Hinc fra-

firmatus mori non timeo, quia pofita e(t hzc

fpes mea in finu meo.

ter Innocentius a fene ad fepulchrüm ejus ac-

Et Ícitote, quia pro-

cedente, & dicente: Frater Innocenti more

Xima noéte ante vigiliam B. Martini migra-

tuus es? Refpondit: Pater, quomodo eft pof-

turus fum, dum opus Dei celebrabitur in ec-

fibile, operaiorem obedientiz mori?

clefia, & tali hora defunctus eft.

CLV. Patientia in morbis ; cujus egregium Ib,

dift. 9,

CLLIIT. Cuus calitum , uti de Eufebio Cyril-

Ípecimen przbuit infirmus ille,

in ep. ad

de quo Joan- ex. 136

ug.

nes Major fequentem refert hifloriam: Erat

;qs fcribitin hec verba : Advcnicntc)dig, quo

(

00 3

)

z

guidaw

478

T MRraN I)*ibliotbecæ Manualis sz&mzate-riæ 4

s giffe, mala morte fuiffe defandum , quili- ——

-quidam fan&us eremita, qui inter cztera

virtutes magnam habebat gratiam infirmi

s benter opera charitatis exercuit.

L]

CLX. Oratio propria & aliena: fic eni

m Chri; Mac. 13«

miniftrare. Hic admonitus per vifionem ivit

; nefcitis v* 33-

ad proximam civitatem , & , dum veniffet

ftus faafit dicens: Vigilate, & orate

enim , quando tempus fit. Sic Cancellariu

$ aithaf.

Chav?ff.

'ad portam, vidit quendam horribilem infir-

mum & fctidum , quem etiam leprofi inter

Gerfíon exemplo füo docuit, dum paulo ante

4. c.2. de

obitum pauperes ad templum B. Virgini di-

perf.prud.

fe fuftinere non valebant. — Huic cum $. ere-

mita fervire coepiffet , eum in Domino con-

catum duxit, ómnesque poft largam eleemo»

frnam in geénua procidere , & orare juflit :

fortans , refpondit infirmus : Sit Deus aldif-

fimus benedictus, qui mihi hanc donavit in-

Miferere, Domine Jefu, Gerfonis, (ervi tui.

CLXL pes in Chriflo: nam, ut S. Athana-

put.

firmitatem. . Sed timeo , ne Deus mihi mi-

'muat premium in coelis propter tuum humile

fius ait, quemadmodum vefpa, cum impetit

q 1,6(

petram , non eam lzdit incurfu, fed potius

fervitium. Etille: Non eft ita, fed pro mea |

perdicftimulum ; fic & mors incurrens vitam,

mercede juffus fum huc venire. — Sic fandta

quz eft Chriftus, non potuit eum tenere, fed

lis quotidie inter illos oriebatur , & quanto

plus eremita ferviebat , tanto plus. fervire

ipía potius aculeum perdidit, adeo ut, quos

affectabat, & infirmus eum fervire non fine-

prius terrebat aculeo, nunc infultent, ac di-

bat, ut plus füftinendo plus pramiaretur.-

cant: ubi efl tuus, mors, aculeus.

CLXIL Aeligionis ingre[Jus : nam, ut

S. Chry S; Chryf,

"Tunc poft annos quindecim expletos infirmus

ho. de

deofculari coepit manus eremitz, gratias ei--

foftomus ait, Religio hoc habet, ut,qui eam fe-

compar.

cuti fünt, primum in hac vita bonis multis re-

dem referens de pietate fibi impertita. Ere-

eg. &

mita autem rogabat Dominum , ut oftende- ,

pleat: deinde poft vitz exitum hilares & ludi-

Monac.

bundos ad Dei tribunal perducat. HincS. Ber-

re dignaretur, qualiter hec anima fandta de

corpore egrederetur; & oftenfum eft. Cum

nardus quoque ait: Spirituia corpore exeunti

a cella in coclum non longa;nec difficilis via in-

enim ad horam noviffimam deveniffet , au-

divit vocem dicentem : Veni , dilede mi!

venitur; moriens enim aut vix, aut nunrquam

aliquis a cella ad infernum defcendit, quia vix

'Tanc il'a feliciffima anima.ad omnes feníus

'Corporis dicebat : Vobis regratior , quia,mi-

unquam aliquis, nifi coclo predelftinatus in ea

usque ad mortém perüftic.

hi obediftis. Oculi vanitatem non concupi-

viftis, aures vanitatem non audiítis , manus .

CLXIIL.. Sibi ipfi þr.äzz's' mori fpiritualiter : ütiSenec. in

jam olim etiam Ethnicus Seneca agnovic, &ep-

in deliciis dele&tate non fuifis , pedes ad

.

.Nvana non cucurri

ftis , olfaQus delicias con-

fua(it dicens : Optimum eít, antequam optes,

mori. Incertum eít, quo loco mors te ex-

tem(fli, guftus aliquid delicate non edilti.

'Tu igitur, 0 corpus meum, in pace quiefce,

fpectet ; tuillum in omailoco exfpecta. Egre-

ut tempore opportuno recipias pro labore

gía res eft, mortem morte condifcere, quid

Bevel, $

&ternam remunerationem, Ethoc dictocum

ad illam carcer & cuftodia, & clauítra? li-

Bri l.

berum habet oftium. . Hinc fuadent nonnul-

concentu Angelorum; fan&a anima evolavit

teydl ss

ad ccelum.

li, ut.cum Jobo dicat: In nidulo meo mo-

uti

S.Lau. - CLVI. Quemiibet diem ultimum veputave

riar, & ficut Phoenix ( fic enim aliqui legunt,

Juftin. deS, L aureniius [uítinianus fuafit dicens : Tan-

ubi vulgata verbum falma habet) multipli-

cabo dies ; id eft, (icut phoenix nidum fibi de

lign. vit. to quisque fit ferventior.in operatione, quan

C. A.

to incertior eft in vocatione., Propterea omnis

odoriferis lignis facit, & fe ver(us folem ver-

tens, alis ventilatis ignem accendit, feque

. dié$ velut ultimus ordinandus eft, quia qua-

.lem iüvenerit unamquemque (uus noviffimus

ipíam comburit, ut ex ejus cineribus vermis

prodeat, ac in pheenicem novum vertatur j

S.Afhgn;

divs, cum de hoc fzeculo egreditur , talis in

Vi ,

die noviffimo judicatur.

Et paulo poft fub-

ita jufti fibi moriuntur , ut rectius

| in ïDe'o

Qtrà

olim vivant.

x

dit: Venientem nemo hilaris mortem fufci-

Mtin,

CLXIV. mor B. Virginis: maxime (i per

pit , nifi qui fe ad illam compofuerit. H nc

falutationem angelicam fxpe rogetur, ut in

Seneca

& Seneca admonet dicens: Incertumeít, quo

epift. 26. loco mors te exípectat; egregia res eft, mor-

hora mortis non deferat; (ic enim ipfa non

ne

femel promifit, fe fideliter adfuturam; nec

tem paratüm przítolari, Qui mori confta

ter didicerit , fupra omnem potentiam , &

minus fideliter przftitit, quam promifit.

CLXV. Rofariun mortis recitare: uti P. Di« Jo. Nada&

extra omnem virtutem elt.

t

in ann-

:fic- ehim 'fuä'-/

dacus Martinez, foc. Jefü, cujus adhuc cir-

crucifixi

$. ln

Senecaep. CLVIL. Praparatio quotidiana

cumfertur beatiffimz Virginis rofarium oran-

nus p'll

32.

»

fit Seneca dicens: nemo fcit noftrum, quam

p. 2. hebd,

tit. 5. ü

di modus, quod ille ipfe rofarium tnortis vo-

26.

prope verfetur Deus. Sic itaque formemus

cabat, docebatque alios idem orere.

Ád

9.

animum, tanquam ad extrema ventum fit.

Venientem nemo hilaris mortem excipit, nifi -

quinque majora grana , feu fphzrulas, inter-

calare fufpirium illi erat :

qui ad illam diu fefe compofuerit.

s$.lAug.in CLVIIL Jita bona: nam , tefte S. Augu-

Maria, mater gratie ,

Mater mifericordie ,

1, de difc.(tino, non pote(t male mori , qui bene vixe-

Chrif.c2 .it, Hinc non immerito mors echo vitz vo-

Tu nos ab bofle protege ,

7

Et bora wortis fuüfcipe.

catur.

Unde & Poéta:

Ut tibi mors felix contingat, v

ivere difce:

Gloria tibi, Domine ,

SI Greg.

ui natus es de Virgine,

Wor,

Ut felix poffis vivere, dífce mori.

"—

CLIX. Miféricordie exercitiun : Ut S.. Hie-

Cum Patre &j [anto Spiritu

JIn. [empiterna fæcqu, Amm.

ronymus fuafit dicens: INon memini m le»

Ad

TTitulus xCVIl. Mo*rsi.

479

Ad minora vero: Domine *'efu Chrifle, concedat

Sed & horam ultïmarii Do:;äïni;.s hoüer idcir- Idem hom,

li.

mibi Majeftas tua. bonam mortem, per fanttif/imam

co nobis effe incognitam voluit, ut, dum illam 11. in Ev.

moriém tuam. —Quod in fine poftea illis ver-

previdere non poffumus, ad illam fine inter. *n&cl.

ficulis abfolvebat:

miífione preparemur. Porro in quo confiftac.

[

Gleria tibi Domme » qui na-

lus es de I/irgjne;

[|

praparatio ifta, clare videturServator apud S. .

d

Marcum indicaffe,dum dixit : Videte,vigilate, Marc. 13.

W

$. IX,

3

:

& orate: neícitis enim, quando tempus fit. V. 35*

Asc'

Ubi per verbum Zzdete, commendat affiduam

ETICA

d

.i

memoriam mortis ; nam;uti S. Greg.l.c. dicit,

I.

fic mors ipfa cum venerit vincetur, (i prius

Petr. Pleff.

n

quam véniat, femper timeatur. Per verbum

l

primi& no[Je delet "Afteta , legem mortis omnibus

vebus communewy atque adeo indifpenfabilem e[fe,

Vigilate autem quid indicare voluerit, pulchre

N

idem S.Gregor, l.c. fignificavit dicens : proin-

ut pulchre Petrus Bleffenfis fequentibus ver-

i

bis oftendit: A prx(entis mundi exordio re-

de fratres mei, in conditione mortalitatis ve-

-

ftre oculos figite, venienti vos judice per fletus

rum Creator omnium, licet rebus ipfis na-

turas indidit varias, in hac tamen conditione

quotidie & /amenta preparate. Et cum certa

mors maneat omnes, nolite de témporalis vi-

concludi voluit univerfas, & ut mobilitati &

corruptioni fübfiflerent , & tandem defe&tui

tz providentia certa cogitare. Audite, quid

fubjacerent, ficque educerentur cuncta in ni-

fapiens Salomon dicat: Quodcunque poteft Eccl. ,

if

hilum, quz de nihilo primordialiter proceffe-

facere manus tua, inftanter operare: quia nec v. 1o.

runt. Hinc eft, quod amocenz die luci no&tis

opus nec (cientia,nec ratio,nec lapientía erunt

apud inferos, quo tu properas. Quia ergo &

fuccedat tenebrofitas; profperitati annexa eft

tribulatio,ftabilitatem variat mutabilitas, illu-

venturz mortis tempus ignoramus, & poft

mortem opperari non poffumus, fupereft, ut

dit fecilitatém adverfitas , gaudium doloris

aculeus vulnerat, & mors demum de prefenti

ante mortem tempora indulta rapiamus. Un-

de re&e nonnulli füadent (an&z faeminz, Ida

rcportat vita triumphum. Hzc quippe éft re-

gula, quz nullam admittit exceptionem ; hec

nomine, exemplum fequendum , & (icut illa

feretrum, quod conftrui ante mortem jufferar,

eft fummi conditoris voluntas irmmobilis, hzc

e(t, qugz nec fummas dignitates, nec immen-

bis quotidie panibus & aliis alimentis in pau-

2!

fos potentatus excipit , fed (ceptra ligonibus

peres diftribuendis implevit; ia nos quoqüe

&quans omaibus zqua, omnes in hoc cfficit

tumbam noftram deteftatione feria peccato-

coxquales. Ferenda eft igitur zquanimiter

rum commifforum, & bonorum operum (édu-

lex communis, & illius difpo(itioni parendum

lo exercitio impleamus. Per verbum Orate

humiliter cujus confiliarius nemo fuit.

denique indicavit Chriflus, quod cum tem-

pore mortis precipue tentationes nobis gra-

Bevel, S.

II No[fe debet, cur Deus mortem incertam e[fe o-

Bri, 1. 5.

ves ex demonum calcaneo noítro infidiantium

luerit 5 nimirum quia, ut ipfe ChriitusS. Brigit-

furore immineant, ad has autem füperandas

teyel, 9, |

tz dixit: fihomo fciret cempus mortis fuz,

femper quidem, fed tunc precipue ob majo-

ferviret mihi ex timore; & prz dolore defice-

3

rem corporis animique debilitatem füfficien-

ret. ldeo utex charitate homo ferviat mihi,

&

tes non fimus, oculos noftros ad ccelum con-

ut lemper de fe ipfo fit folicitus, & de me fe-

curus,ideo incerta eft hora exitus omnium ; Et

vertamus; & inde auxilium, roburque ad lu-

&am hanc fortiter ,. feliciterque obeundam

merito, quando enim homo deferuit, quod

erat certum & verum, necefíe fuit & dignum,

cum humilitate & fiducia expetamus. — Ali- Drex, in

S.A!ll:;naü

qui ad hanc priparationem etiam requirunt, prop. c.s,

ut ab incerto aíHigeretur. S. Athanaf. ait: Eft

ora, 4. . & alia ratio,curinutile fitfinem,aut finis diem

ut ad illa accidentia , quz in omni fere peri- $« 10«

Contra

culofo morbo plerumque accidunt , nempe

,—A,rian.

preíciri; ne, fiis mature prenofcatur, tempo-

ra intermedia neglectui habeantur, & cum

mortis wetum , dolorem corporis, & amiffionem vo-

luptatum, folicite nos preparemus, & timorem

perendinationibus utantur usque ad dies fini

quidem mortis amore divino, dolotem cor-

conterminos. Et paulo poft fübjungit: Ideo

po:is confcientiz tranquiilitate, intermiffio-

nem cujusque;qui per mortem obvenit,(ilen-

nem voluptatum generofo earum contemptu

tio texit, neoccafione iflius fcientiz inflati pro

vincere, aut lenire falrem fludeamus. S. An-

T

majori parte temporis fefe negligentes ha-

tonius hunc ipfüm modum fequentibus ver-

u

$. Antoni-beant. S. Anton. quoque ait: Propterea-inger4*

bis docet : Exfípe&atur debite mors,,

i

nus p.1. tam Dobis voluit effe horam mortis, quia, ut

fi pia

przparatio fiat fecundum Domini hort

amen

k .

tit. 5. € I dicit Cyprianus, qualem te invenit Dominus,

;

dicentis. Lucz 12.

$?.

cum vocat, talem pariter tejudicat; de poen.

Sint lumbi vefri pracivthi,

& lucerne (c. — VIbi tria poffünt notari, pri-

dift. i. cap. Nunquid. Stultum autem eít, vi-

mum eft, a vitio(is delectatio

vete in illo ftatu, in quo quis non vellet mori,

nibus abftractio,

ibi.

Sint lumbi veftri precin&i: in lüm-

& cum de momento in rhomentum hoc poflit

bie enim eft. motus dele&tionis venerez,

accidere , ratio debet urgere, ad pure viven-.

cinctura autem eft quedam reftri&tio lum«

dum, propter hujusmodi incertitudinem.

borum, fingnificans mortificationem dele-

III. No[fe debet folidum modum fefe ad mortem pree-

$. Greg.

Cationis, Secundum eít ; in operibus fere

parandi; nam fancti viri, tefle S. Gregor. qui

vens dileCtio : Lucerne ardentes in maribus

mOor,

brevitatem vitz inde(inenter afpiciunt,& tan-

vefiris.. Lucerna fignificat mentem five con-

to fe folicitius manfüris przparants. quanto

Ícientiam : [gnis ardens, fervens eft chari-

tas, juxta illud Luc 12. lgnem veni miitere

nulla!gifc & wanfitoria,ex imc femper'genfgnt.

?n

a u

4

Q

ó

?Fibii?tbebæ Manmüs* Contiänarbriæ

VI. Noffe debet cur wmemoria snortis apud p

le. Idiot. 1. d&

in terram. Manus funt oþer—a. "Tertíum eft vi-

a

va vigilatios Et vos füniles bominibus exjpettanti-

rosque bomines tam fi ineficax; mimirum qui

; eontempl.

ut Idiota re&te notavit; etfi memoriam i

1- tnótte G Ie

bus Dominum [uum &7c. Vigilant enim tales,

non folum in prima vigilia, fed & in fecunda &

