| rdig. c.9.

ardum , Brunonem, Bafilium, Benedic&tum,

rum, ac reliquze füppellectilis apparatu con-

quorum poftremus hic tam amplas in fuis mo-

tentus vivere nefcit. Hinc re&te S. Albert.S. AIb.íx

nafteriis facultates poffidebat, tefte Trithe-

M. ex hac carentia perfe&ionem paupertatis Paradif-

mio, ut

fi

2

colligi debere exiftimavit, dum dixit: Veranim. c. $»

i omnes ei manfiffent, tcrtiaïm' prbis

& perfecta paupertas eft, omnia propter Deum

parte';þ golï'elïurus fuiffet.

fponte & libenter dimittere, nihil przeter fo-

J&us.

lam neceffitatem poffidere, eadem neceffita-

te indignum fe fentire, & etiam ipía neceffi-

Pauþertati: Religio[c,

tate quandoque propter Deum carere. - Ubi

enim eft plena necelflitas

. JII. Nibil chipere ayt dare fine facul:&tq : quia

, perpendl non po-

teft paupertas.:

religiofa nihil penitus juris in temporalia aut

VIIL. Zabenter f

0 t&mþdre , ea'*, que nece[Jaria Drex. in

eorum ufumremanet; nec quidquam definite

| fünt 5 l a füperioribus , vel ab officialibus, wel p '0fismare

debetur, fed folum neceffaria indeterminate,

p.2.c.9. $.

Hinc tefte

externis mendicare: hic enim eft proprius effe-

IG rt. .

hoc eft, ad arbitrium Superioris.

&us paupertatis, nec ipfum etiam ufum, nifi

In via. ;gg.

Hugone Rott, antiquum eft verbum:: Quid-

ex aliorum arbitrio & facultate, arrogantis,

P.

uid Regularis acquirit, non fibi fed Ordini

fo' 2,

at

IX. Munera , praefertim fi adulationem aut

eu monaíterio acquirit, & quidquid eidem a

corruptelam, aut remunerationem vel mini-

- Praefidibus

porrigitur, gratuitum eft dorium,

mmum fapiant, non tantum nen ambire, fed etiam ob-

debitum.

lata rejpuere : hoc quippe eft potius libertatem

IV. Nulla re tanquam präpiz'a, aut fine faculta;e

vendere , quam pau

: uii: Cum religiofus paupertatem profeffüs

pertatis titqlp Veleemofv'y- ;

perinde nullius rei habet Dominum, ac Pere-

nam ab alii; accipere».

l

grinas in hofpitio divertens, cui utique nihil

| .'Gratþiu/:.*

/

ufürpare licet, fine generali vel

T

particulapï

cauponz aut hofpitis facultate.

1

b Ti'esl,* tefte Rodri j uez a SS Patrxbus &?0:&- tr.g.

$. Auguft,

V. Nibil

*

spudLane tefte S, Au

füperfluum vetinere : Melius eft enim,

Dire&oribus fpiritus aífignantur, quorum*6

guftino- minus egere, quam plus

primus eft eorum, qui exterius quidem res

epuíc.9.n. habere :

1232. D. £

& , ut bene P. Hugo Rott advertit,

mundi reliquerunt, fed voluntate & affe&us

fuperfluorum corgeries, & provifionum ap-

adhuc inheerent, adeoque Jeculos 1nentis , ut

viareg. c.

2720 Ia l'!o n, para

tus, Inftitorem indicant, fimilem ei, qui

loquitur S. Bonaventura, retinent... Qui ta-

4-

quadragefimalium copia, ad comedendum,

men gradus paupertatis nomen proprie non

non ad jejunandum inftru&us.

meretur.

[

VI. Fiifjmma in dis, que ad u/um conceduntur,

XI. Secundus gradus eft eorum, qiii r&s qui-

eligere: Certe S. Francifcus di&titare folebat,

dem mundanasatfectus & effectu reliquerunt,

pontt-

fpiritus mortui fignum, effe perfpicuum, fi

quin etiam füperflua. nihil morantur, tamen

( gl

quis curiofa multa , eaque non neceffaria a-

neceffariis valde afficiuntur, angunturque, ne

p.2.t,3.c. pud fe habeat: qua enim alia re,. inquit Ro-

quidquam illis defit ; quze tamen ipfa etiam

$8s

driquez, fpiritus tepidus & in quo gratize vi-

paupertatis encomium ac privilegia vix mere-

, d

tur, fed potius opule

n

j $dl Ie

gor elanguerit, operiri, foverique queat, quam

:

atia vocari debet, & qul-

jj )

id genus titivillitiis, rebusque nihili ? ad has

dem apud ditiffimos reperitur.

videlicet, ubi palatum ad fpirituales exunda-

XII. Tertiusgradus eft necefíariorum caren

;

tum eft, fuopte nutu defleétitur.

tia voluntaria, Et haec tandem vera paupertas

Vit.c. $.

Vil Etiam nece[Jartorum carentiam equo. ani-

eft, nam, utrecte quidam Sanétus apud Rodri-

$20 [apportare : nam , ut recte P, Balthafar Al-

quez ait, pauperem effe, nihil habetlaudis, nifi

varez dicere folebat, nemo fibi de ill

ri-

H

cum pauperrimus fuam

Bauperisietujp al

L

Is P. Lahn, Man. Bibl. Tom, H

" *

Aaaaa

us

X

i

758

JDiblietbece Manualis Concionatorie&

bus habet, & qusecunqne ipfi incommoda fe-

Xl Et populum pauperem falvum fa- Pt. 22, v«

28.

[

fe offerunt, laetus propter Chriftum füftineat.

cies.

f

Jd quod ipfi etiam Ethnici agnoverunt, füoque

XIII. Beati pauperes fpiritu, quomam 1pfo-M--tth $.

[

Bjift. 11e.calculo approbarunt; hinc feneca, non eft au-

rum eft regnum coelorum,

tem,inquit,quod te nimirum laudes, ficontem-

XIV. Tibi derelictus eft pauper,

(

feris aureoslectos, & gemmeam füppelle&i-

tueris àdjutor.

m ; qua eft enim virtus, fupervacanea con-

XV. Ego autem mendicus fum & pauper: Pf- 39.V-

n .

temnére ? tunc te admirare fi non contem-

Dommus folicitus eft mei.

I

(

gl TT

lu» 4

pleris neceffaria.

Tunc te admirabor, fi non

XVI. Sicut egentes, multos autem locu--2 Cor. &.

Y4 lo-

f

contempferis panem etiam fordidum, . fi tibi

pletantes tanquam nihil habentes, & omma

perfuaferis, herbas, ubi neceffe eft, non peco-

poffidentes.

li

!

-ri tantum, fed homml nafm.

- XVII. Scio trrbulatronem, & paupertatem ADOL' £. Ve

tuam, fed dlves es.

Luc. 16. v.

$H

XVIIH. Fattum eft autem, ut moreretur

ä

mendicus, & portaretur ab Angelis in finum ?*

£, F. !t

Abrahass; mortuus eft autem & dives, & fe—

EX S SCRIPTURA

pMWq

pultus eft in inferno.

Ü

Qualztas.

XIX. Non in finem oblivio erit paupen

s ; Pf.9.v. 19«

Eccl. $. v.

patlentra pauperum non peribit in finem.

25.

IM

emento paupertatis in tempore abun-

-XX. Fatus es fortitudo pauperi, fortitudo ffai23. v«

dantize, & inopize ac penurize in die

egeno in tribulatione tua, fpesaturbine, um- 49*

dmtrarum

braculum ab zeftu.

;

1

Matth, 10 A. Nolite poffidere aurum , neque argen-

— XXI. Melius eft modicum jufto, fuper d1- Pt. 36* MA

L 96

tum, neque pecuniam in zonis veftris : non

vitias peccatorum mujtas.

peram in via, neque calceamenta, neque vir-

XXII. Melius eft parum cum timore Do- prov 1$.

ä

gam ; dignus eft enim Operarius cibo fuo.

mini, quam thefauri magni & infatiabiles.

v.16.

Piór.v.

III. Nolite fperare in iniquitate , rapinas

XXIII.

Vi Mi

31e

Melius eft parum cum juftitia, quam Frov. 1.

N^« O«

14l

nolite concupitcere ::

divitize Iï afHuant, noli-

multrfructus cum 1n1qu1tate

|

te cor apponere.

1. Tim. 6.

IV. Nihil intulimusi in hunc mundum haud

ht

V 8-

ngmms.

]

r

dubium, quod nec auferre quid poITumus.

"

[

Habentes autem ahmenta, & quibus tega-

XXIV Confide, & mane in loco tuo ; fa- Eecl11.v,.

mur, his contenti fimus.

cile: e& enim in. ocuhs Del fublto honeftare 23,

Phil. 3« V*

V. Verumtamen. exiftimo , omma detrl-

pauperem.

$o

mentum eífe propter eminentem ícientiam

XXV. Nonne Deus elegit pauperes in hoc Jac.a. v. $.

- Jefu Chrifti Domini mei, propter quem omnia

mundo, divites inde, & heéredes regni, quod

detrimentum feci, & arbitror ut fiercora, ut

repromifit Deus diligentibus fe ?

l

Chriftum lucnfacram

i

X

XXVI. Melior eft pauper ambulans in fim- Prov. a su.^

N

pllCltdte fua, quam dives in pravis 1t1ner1bus. LLTS

f l eneent,

Nece] Hdjo

tr, de vitz]

Sir.c.1

t.uc. I4. v

ïucwzdzm:.

29.1

VI. Qui non renunciat ommbus .non po—

1,Cor.9.v.

te& meus effe difcipulus. -

XXVII Parafti in duleedme tua pauperi? Pi 67- v.

V425

VII. Omnis autem, qui in agone conten-

Deus.

& g

dit, ab omnihus fe abfünet & illi quidem ut

-XXVIH. Et pafcentur pumogemtr paupe- Ifaïæ 14.V..

Mp brey

Intng,

^ corruptibilem cor onam accipiant, nos autem

rum & pauperes fiducialiter requiefcent. Quia 9?

18

mcoxruptam

Dominus runräawt Sion, &in pro fperabunt

pauperes populi ejus.

Utzätan

XIX. Beatus vir, qui poft aurum nonEcdar v. |

5 Tieton,

Il f

abiit, nec fperavit in pecunice thefauris; quis ^*

tt ( ndlfc.

TOb r NVo

VIII. Noh timere, Filimi, pauperem qur-

eft hrc, & laudabrmus eum ? fecit enim mi-

jan d

18»

dem vitam gerimus, fed multa bena habebi-

rabilia in vita fua.-

mus, fitimuerimus Deum, & recefferimus ab

XXX. Anima faturata ca]cablt favum & P"OV 27.

)

omni peccato, & fecerimus bene.

anima efuriens etlam amarum pro du101 fü- "7*

P. 21. v.

IX. Edentpauperes, &faturabuntur, & lau-

met..

N

27.

:dabunt Dominum.

i IN

Eccl. 1 1.V.

y,

12.

X. Eft homo marcidus egens recuperatro-

$. lII

ne, plus deficiens virtute & abundans pau-

pertate, & oculos Dei refpexit illum in bono, -

E.X SS. PATRIBUS ET DOCTORIBUb

& erexlt eumab humilitate illius & exaltavit,

caput ejus, & mirati funt in 1110 multi, & ho-

Qualztas.

noraverunt Deum. -

Matth. 19. -

XI. Omnis, qui reliquerit domum, vel fra-

aup ertas inopia mentis efï: non in quan-

S. Gregor.

V« 29»

tres, aut forores, aut pratrem, aut matrem, aut

FP

ho.6.füper

titate poffeffionis: nam cui cum pau- p

Ezech

uxorem, autflios, aut agros propter nomen

pertate bene convenit, dives eft.

ieum, centuplum acc1p1et , & vitam eeter-

Il. Hac in re, Fratres cariffimi , . affectum^

8. Greg 9,

nam poflidebit.-

in Evang,

potius debemus penfare, quam cenfum. Mul-

tum

/

Titulus CX Il. Pauþerta;.

759

lbt

3j

£um reliquit ,. qui fibi nihilretinuit : multum

Nece[ftas. "

ln

reliquit, qui quantumlibet: parum totum de-

XI. Evangelica hzec paipertas noftri Ordi- S.Francite,

Um

ferut. Multum dimifit, qui cum repoffeffa

nis eft fundamentum, cui fubftrato primarieopufc. 1

AO Pf.g,y,l,h.

etiam concupifcentiis renuntiavit. A Íequen-

fic omnis ftru&ura religionis innititur,ut ipfius coll. 5«

tibus ergo tanta dimiffa funt; quanta an

firmitate firmetur, & ever

quentibus concupifci potuerunt.

oæilfe-g

tatur.

Tione fundltUS ever-

er:ff-lzy.v-.

$Aug.ep. — [II. Pifcatores, vocante Domino, quod na-

XIL Nihil maïigni Íp

iritus in hoc mundo D.Gregor,

lls 6 -

34:ad Pau- viculas & retia dimiferunt,

omnia fe dimififfe,

roprium poffident. Nudi ergo cum nudisho. s5. in

Ha Y K

' nufn.

j

uétari debemus.

rando lzetati funt.

& Dominum fecutos effe, etiam commemo-

Si enim veltitus quispiam Evahg.

Et revera omnia contem-

cum nudo lu&atur, citius in terram dejici-

nit, qui non folum, quantum potuit, fed etiam,

tur, quod habeat, undeteneatur. Quid au-

n A.poc.:. *

quantum voluit, habere contemnit. Sed in eo,

tem funt terrena omnia, nifi qusedam Corpo«

rl ,

quod cupiebatur, oculi Dei teftes fun

t; in eo

ris indumenta? qui ergo cuim diabolo ad

quod habebatur, & hominum.

certamen

properat, veftimenta abjiciat, nefuc«

f«

VS-, Hier. in

cumbat.

p. ad Vi

IV. Quod autem afferis, eos melius facere,

gilant.

qui utuntur rebus fuis & paulatim fru&us

- XIIl. Non mafgnppefe'vproäärit,— majores

: Poaug,

poffeffronum füarum pauperibus dividunt,

opes ac fubftantias contempfiffe , ft aife&tus

non a me eis, fed a Deo refpondebitur : Si

earum, ob quas illae contemptee funt, in res

*X

do fiot v

vis perfectus effe, vende, quze habes, & da

parvas atque exiguas tranftulerunt. Nam vi-

Il i

pauperibus, & veni, fequere me. Ad eumlo-

tium cupiditatis & avariti;e, quod erga fpe-

uitur, qui vult effe perfectus: qui cum Apo-

cies pretiofas exercere non poffünt, circa vi-

di. pft 36. v.

h

olis patrem, naviculam & rete dimittit. Ipe,

liores materias retinentes, non abfcidiffe, fed

f

e

N

quem tu laudas, fecundus & tertius gradus eft,

commutaífe

robant, priftinam paffionem.

« ptot ts

quem & nos recipimus,

'ummodo

2

Íciamus

. Quafi vero di

i

:

erentia tantümmodo. metallo-

V,

rum, & . on ipfa paffio cupiditatis habeatur

Ven, Beda

prima fecundis & tertiis praeferenda,

t Prov, 16

X

V. Ad zedificium temporale fumptus faci-

innoxia, & pro rebus quidem maghis irafci

ETA

l-4-in Luc. m

non liceat, pro vilioribus vel hoc ipfum fecif-

us, fi non habita colligamus : ad fpirituale

fe, fine culpa fit, & non idcirco przetiofiores

fumptus facimus, fi & habita relinquamus.

Caofarius

VI. Nihil interdum poffidere, neceffitatis;

abjecerimus materias, ut facilius difceremus

i

;

viliora contemnere.

2 EL

Arelat ho,eft ; nihil per avaritiam cupere, virtutis. Et

85.

Z

ideo hunc ille fpecialiter modum ponere reli-

XIV. Miferabiliores fumus omnibus homi-s.Bern ab,

giofus jubet, ut tantum habeat, quantum ne-

nibus nos monachi , fi pro tam exiguis tanta Morach,

ceffitas pofcit. Habendi eninr amor, nifi ad

patimur detrimenta. Quid enim infipientize,

imo quid infanize eft, ut, qui majora reliqui-

V Jac.a.v.gf

integrum refecetur, ardentior eft in parvis, &

mus, minoracum tanto difcrimine teneamus :

)

plus torquetur in minimis. Etnifiextoto cor-

de & aflectu paup

Si mundum contempfimus univerfum, fi ab-

l'rov. l;

er es, paupertas ipfaynqnf

renuntiavimus affectibus. propinquorum , fi

virtus; fed miferia judicanda eft.

A

S,Vencent,.. VIL. Proh dolor! multi de paupertatis fo-

monafteriorum carceri mancipavimus nos-

tr. de vit3]o nomine gloriantur,

fed quo pacto? ut nihil

^etipfos, fi denique non venimus voluntatem

Spir.c. 1. eis defit.

noftram facere, fed impofuimus homines fu-

Dicunt fe amicos paupertatis, fed

€.

r capita, quid non oportet fieri, ne forte

paupertatis amicos & fodales fugiunt pro fuo

j

TLUA

offe, famam, fitim, contemptum &c. .

zec omnia contingat nobis in infipientia &

If

S.D:l. in. VIIT. Hi.

funt mendici fpiritu, qui non ali-

negligentia noftra perire ?

Reg. brev,

, li v

Interrog.

am ullam ob caufam ad mendicitatem deve-

XV. Auguftus admodum trames eft, perLadant. i

j

29 e.!

nerunt, quam ob doctrinam Domini , qui di-

quem juftitia hominem deducit ad coelum : 7 juttit.

J

xit: ade &^ vende omnia.

hunc tenere non poteft, nifi qui fueritexpedi-€ 1«

I

ribus.

; qua bgbes » & da faue

tus & nudus. Namiftilocupletes multis & in-

ä Hieron,

: Bedt * |

apudMa:fi

IX Ne quis tutam putaret paupertatem,'

gentibus farcinis onerati per víiam mortis in-

quae nonnunquam neceffitate portatur, à Do-

*

.cedunt, quaze latiffima eft,

h

quoniam late perdi-

j

tr. ócedifc,

1

tio dominatur.

|

r

mino przedicari, adjunxit: Spiritu; ut humi-

litatem intelligeres, non penuriam. Unde pau-

- XVI. Cum mundo renuritiavimusv,« .þfoprie-s. Pa

& Prov. 2

peres fpiritu fünt, qui propter S

tatem noftram czelum effe conftituimus, & nos Dam ep.

éccum

voluntate fünt pauperes.

piritum San—

i

illius proprietas confequenter effecti fumus, ut ! ?« € 4

1. Vo 70

$.Bernad, X,

äefï-

Errat, qui füblimia palatia quaerend

illud effet portio noftra, & nos peculialiter hze-

fer. jnvig.

*

fe arbitratur, ubi cum gloria Rex gloriae fu-

reditasfua. Quapropter, o monache, vis in tuo

fciperetur, fed non propter hoc a regalibus fe-

loculo condereChriftum,excute prius nummü,

dibus venit, nam in faniffra ejus gloria, & in dex-

neque enim in uno receptaculo congrue foci-

tera longiturnitas vite. Florumomnium affluen-

antur. Nam fi utrumque fimul incluferis, al-

tia in czelis fuppetebat, fed paupertas non in-

terum fine altero vacuus poffeffor invenies :

veniebatur in eis, in terris autem abundabat,&

Quanto quippe in egenis mundi lucris copio-

fuperabundabat hzec fpecies,

& nefciebat ho- " fior fueris, tanto a verisdivitiis eerumnofius in-

$, Gtttr

mo pretium ejus ; Hanc itaque Dei Filiuscon- anefcis.

,Nummus ergofi eft, in aliena protinus

"d fipet

cupifcens defcendit, ut eam eligat fibi,

& nobis jura concedat, ut vocuam tui pectoris arcam

"faedi

quoque fua ze&timatione faciatpretiofam. Re- Chriftus inveniat.

Magnus quippe hofpes in

s p

clinavit eum in przefepio, & paün

*

iseuminvol- diverforii fui quzerit angufta defcendere, atque

vit.

idcirco folus vult, & fine cohortibus habitare.

[.mEVW'

!

R, P, Lafm Bibi, Man. Tom. 1I.

aaaa,g

edat

760

Tübhoibece Manualis: Contionatorice

Ced'at cedat terrenapecuma, ubuthefaurus

morituris femper viventia, & habere Domi-

ul

coeleïhs admlttltur,

num debitorum. « Sevit lfaacin terra.illz, in-

90

$ i

quit Scriptura, & invenit inipfo anro centu-

Utzlztas.

« Etlocu-

plum, .benedixitque ei Dominus.

S. Arguft,

XVII Non tibi dlfphceat panpertas tua, ni-

pletatus: eft.homo , & ibat proficiens-atque

(1

vérb.Apo. hil eapotes ditius invenire.

Vis noffe, quam

füccrefcens, donec magnus vehementer effe-

* ?

5

&us. eft.

(

locuples.fit ?. coelum emit ; quibus thefauris

anfemus

conferri poffit,. quod. pauperlbus videmus in-

XXVII. Qui. caruahs pro Salv&tore dimi- Idem.

mld'vhnfl

dultum ? ut ad regnuni ccelorum veniret di-

femt fpmtuaha 1801p19t quae coniparatione

t 69 llCl

ves, poffeffione fua. obtinere non potuit, nunc

& moerito fui ita erünt, quafi fi pro parvo nu-

6

obtinet, ut per contenmiptum perveniat. ,

mero centenarius numerus comparetur. Haec

!dem füper .

XVIIT. Omnis Philofophize magiftra nobis

eft menfura. coavttq

,quze ita meritorum co-

P1, 76.

eft inopia;;.non ita laudamus Jofeph, cum fru-

piam.excedit , ut exoe!ï'wn iftum nec lingua

mentum dlfi:mbuebat, ficut cum carcerem ha-

eloqui, nec mens cogitare fufficiat.

bltab at.

XXVIII. Centuplam namque frdtrum, pà-Caff,coM, |

S Chryf. f.

XIX. Paupertas eft manuductrix queedam

trumque recipiet quantltatem, quisquis patris 24. c. 2c»

18 fup.

in via quaé ducit ad coelum, un&io athletica,

unius, vel matris feu filii, pro Chrifti nomine,

Ep.a

exeratatlo

charitate contempta, omnium, quee Chrifto

Afernt

braos.

ugedam magna, admirabilis, por-

fem 2

tus tranquil

j

us. Nihil opulentius eo, qui pau-

deferviunt, delectationem ünnemf;mam tran-

Qe multip

pertatem fponte diligit, & cum alacritate fu-

fit, pro uno fcilicet tot inveniens patres fra-

Ícipit.

trasque ferventiore ac pumtantJOIef:bl afte-

PJWI [

PUL

S.Leo f. 4,

XX. Semper dives eft chriftiana paupcertas*2

&ione devm&os

Multiplieata etiam domo-

de Quadr. nec pavet in ifto niundo indigentia laborare,

rum atque agrorum pofletfione ditabitur,quis-

cui donatum eft, in ommum rerum Dommo

quis una domo proó Chrifti dilectione rejecta,

omnia poffidere.

innumerà monafteriorum habitacula tanquam

S.Bern. 1.

XXI.

Non eos æihmant

fo]a cælema

propria pof5debit, in quacunque orbis parte

$ T

21.fuper.

velut in fuze domus j jure fuccedens.

Quomo-

ent u

Cant.

poffidere, quia ea fola audlunt in promiflio-

ne. Poffident & terrena, & quidem tanquam

do enim non centüplum & fi Domml noftri

nihil habentes, & omnia poffidentes, eo pro

fententise fv pradlcl aliquid fas eft, plus, quam

De-

certo magis Domini, quo minus cupidi.

centuplum recipit,'qui decem: vel vigiuti fer-

nique fideli homini totus mundus divitiarum

vorum minifteria infida & coaéctitia derelin-

eft. Totus plane; quiatam adverfa, quam pro-

quens; tot ingénuorum ac noblhorum fpon-

fpera ipfius zeque omnia ferviunt ei, & coope-

taneo fulcitur obíéquio.

r'mtur in bornum. 'Er£o avarus terrena efurit

XXIX. Mala Lazari purgavit. 1gms moplæ,D iregor.

ut amicus, fidelis contemmt ut Dominus: ille

& bona divitis reniuneravit felicitas vitae prae- ho« 46 in

Selviet

Vàhg«

]i t

poffidendo mendicat, 1H:e contemnendo fex-

fentis.. lllum pauperas afflixit & terfit, iftum

Ed C

vat.

abundantia remuneravit & repulit. . Quiscun-

S,Ambrol -

XXIT. Utrerum facdtates inftr mnenta funt

ue ergo in hacvitabene habetis, cum vos bo-

omnium vitiorum ; ita harum abnegatio ge- 1

nà egiffe recollitis, . valde in eis pertimeícite,

neratrix eft nuquue omnium virtutum.

ne conceflà vobis profperitas eorundem remu-

S,Bedal..

neratio fit bonorum ; & cum quoslibet paupe-

XXII. Pauperinnumerabiles dlvïtla's poffi-

,

inProv. dens, eft pauper Evangehcus, qui, cum Deum

res nonnulla. reprehennblha perpetrare con-

!u'

ipfium bonorüm omniüm fontem geftet in. cor-

fpicitis, nolite defpicere, nolite defperare, quia

liet,

fortaffis, quos. fuperfhufas tenuifliim2é pravita-

de, bonisindigerenon poteft. Siergo hic nulló

eget, & multas divitias habet, diveseft.. Vere

tis inquinat, caminus paupert.ms purgat.

dives, qui paupertatem Spiritus habens, vir-

oXXX. : Simul:ut tradiderit bona fua paupe-t Oi'!g tr. 9—

ribus, dicimus eum quafi. receptaculum Deiiia Matth."

$bt

tutes veras animae opes ad fe tranüuht poffi-

llCo

dendas.

fattum, fufcipere omnes vir tutes, & m'ültxam.

rEl

$.Laurent,

XXIV:: Vis inopize divitiasaddifcere: non

unniveríam . ponere::

oXXXI- 0 Domlme Ief u Chrifte, o&ende mi- s. Fm*c'f

vit. tr.

Juft.in "3 fübjacetdaemonibus, non affiftit Regibusquia

öpu lc- 8 *

* qmilitat Deo, & cum Angelis ipfis-coelorurn

hl feniitas tuze dilectiffimze paupertatis ; fcio

paupert,

Regi famulatür. Non habet horrea, nhi grana

enim;quod teftamentum vetus, novi fuit fipu-

Cuttie,

C A

Áibhns i

reponat ; fed talem abundantiam, ut habere

ra. Hlis pomififti, quia omnislocus, quem cal«

idt00

mundum univerfum nihil ex1fï1met Non ha-

caverit pes vefter, vefter erit;' calcare eft con«

H

bet, quodthefaurizet in terra, quoniam cuncta,

temriere ; paupertas omnla calcat érgoreft um

»

ï

q

d

quze poffidet, recondit. coelo : non indiget fer-

omnium Regina.

vis, magis autem fervos, pofleffiones, & cogi-

-XXXH. Primam: hanc beatltudmem uter-/$ Ambr. I

tationes, quze Regem corde dilatant, regnum,

que Evangelifta pofuit ; 'Ordine enim prima;S-in Luc.

aurum, & omnia taha quemadmodnm puero-

eft, & parens, generatioque.virtutum.

rum udibria deridet, & ficut praeteriens um-

XXXIIL Nutrix eft confidentize, orationis S.Laurent.

bra, cunctaque omnibus cara v1dentur, ex;lfh-

ad jutorium, peregrinationis exhortatio,& per-.

]uü de ng.

V tCQ !.

imat fore contemptibilia.

fectionis porta, fine qua nemo coram Deo in

$.Hieron,

XXV. Parva dimifimus, & grandia poH' de-

fpmtu diu perdurare poterit..

ad Pam-

inus :

centuplicato foencre promiffa. Chmfh

XXXIV. Exterminat paupertas. mlqmta-

Idcm C 2.

V

mach,

l*edduntur

teg per fubtra&atationem occafionum peccan-;

rj

]dem ep.

XXVI.. O quanta beatltudo pro. parws

di, quia ficut cum aflluentia divitiarum cre«

b

Mj

150. ad magna xempexe , 9eterma pro bxevzbus pro

Ícunt;

bc Wluntana pauyextate mmuuntur. ;

.PZU*

Hendriq. $

e

e

o Titulus CXIL'Paupertai,ffg

761

]*

$Bem,(. * XXXV. Paupeptätem fcitote, fratres, fpe-

peccatïs putr&fa&am , & sgruigne plenam.

ll«

00. SS,

1. infefto cialem viam effe falütis,

tanquam humilitatis

Verum haud taliseftanima paüperis volunta-

u—

fomentum, perfe&ionisque radicem , cujus

eft fructus multiplex , fed occultus.

Haec

riii, fed potius fulget ut; aurum, fplendet.ut

g

gemma, efflorefcit ut rofa, non.eft illic tinea;

(*

enim eft Evangelici agri

neque für, nequefolicitudo. negotiorum hujus

tus.

—

—the;falu*us gbfgdndif

Cornel,

vite , fed ficut Angelus; ita converfatur. .At

n

: XXXVI. Pauperes fpirituetiamin hac vita

non habet equos & currum ?. quid. vero his

lg

Janfenius

jam re ipfà regnant, regno plane coelefti; longe

0

p

apudManfi

felicius, quam Reges & Principes terrae. .. Hi e-

us:eft-ei, qui;:fuper/;ngþv?gyehi '.dï?beü S us

*

u-

tr.69. difc,

-effe;cuim Chrifto:?. ..

:

$:

nim ut plurimum verius graviffimam ferviunt

-XLIV. Qui Deum cogn

O0

icetedibalimilábi, $ Cletiens

i

fervitutem, quam regnant, multos enim pati-

tur, & quam pauciífimis fieri poterit, indi- A'exandr.

la

untur tyrannos, difcraciati ab avaritia, ira,

g

'Jefns,ï'o

us autem Deus nulla re indiget. :

-3-Pædag!*

. L

livore, cupiditate bonorum, ac vindi&tx. At

z XLV. Horum omnium seterna in ccelis af-

homo humilis terrenarum . facultatüm ac bo-

S-Berh-lolb

TCf nl

fluentia fuppetebat, fed paupertas non inveni-

in vigil.

*

norum inops, liber eft a5 hujuscemodi curis,

ebaturineis. Porro interris abundabat, & fu-

Nat, :

$3462 |

Z

tranquillo fem

perabundabat haec fpecies, & nefciebat homo

5

fpectans dona coeleftia.

per eXiftens/pe&/ofq,r xfecm:e ex-

Ü

pretium.ejus. : Hanc itaque Dei Filius concu-

sem «

XXXVII. Pauperibus claves regn

1coe lbrdm

pifcens defcendit, ut eam elivat fibi, & vobis

.ferm 2.non tantum promiffive, fed pofleffive conce-

e multip. duntur ;

quoque fua zeftimatione faciat pretiofam.

pauper.

' Hujusmodi ratio eft, quia Evangeli-

- XLVI. Beatus qui poft illa non. abiit, quae 9«

art. 3. €. 2.

ca paupertas nihi] habet, quod mundi fit?- fed

poffefía onerant, amata inquinant, amiffa cru- £Pf«

quia prudentiffimus Creator &: Gubernator,

Clant,.an non fatius.cum,. lionore.

nullam creaturam fineloco fecit, cum pauper-

quae cum dolore perdis ?.

t

-e?dþernes,.

:ï

tas locum in mundo non habeat; ideo ei pof-

-^XLVII. Nudus monachus m

maditotius.eft

S' Cl im.

feffive ex nunc coelicas fedes dedit.:.:.--

rad. 16.

:

S, Franc.

Dorninus; Deoenim curam fuam;credidit, & *

XXXIIL. Hec eft illa celfitudo:altiffimze

per fidem omnes poffidet fervus.;:non dicet

)—

*j $- & 6paupertatis, quze vos cariffimos fratres me-

i

homini.neceffitatem füàrn, fed que,. offerun-

* .

» LE *

]

os haeredes, & reges coelorum inftituit, pau-

tur, quafi de manu Dom

ini fufcipiet.. -

H

eres rebus fecit, virtutibus fublimavitz haec

XLVIII. Pura& numeris omnibus.abfo

ju- Ifid. la,

.

o

t portio v

l

e;h—a, quædedu(:1t m Ferram viæfgx?j

ta libertas eft, nulla omnino re indigere, quod 9P*.23«

quidem ut hurinangenaturze, conditione fübli-

l.

o

L]

mius ac przeftantius divino Numini tribuatur.

^

| 'D tgmtas :

Secunda. autem ab.ea, paucis-opus habere;

; Dregr 1

quod quidem homines corifequi,.-atque àd id

.lo4od

ia - XXXIX: Dei

nii0aus cxpedit ia olli-

hEm:.

pervenire pcffunt. ;Hance igitur aniplettam

Ur,

:

Li.ad ^ bus, aut pene omnibus farcinis, Salvatoris

Q

"

x

Eccl.Catl- yiam: fequuntur, & Dominum Jefum Chri-

*

uo?iaþll prnna captum r;o&run—:z-

gg:c,edit.- :

z

!

L

ftum, non fanctitate tantum, fed etiam pau-

^

:"*'(,H

pertate imitantur, nihil eft, quod dici poffit,

u

ii

. nifi illud tantum , quod-'etiam Propheta di-

XL

IX. Phupertas-eít abdicatio folicitudi-S.Cllm.

v xit: Mibi auem m

H

À

i

s eree l bt

num-fzeculi, iter.ad Deum fine

impedimento, 8rad. 17,

|

p DBZJS.

fundamentüm pacis;

I!

Idetm.

- XL.. Hos ego non

ahtcr, quafn nmöaäores

munditia:vitze, : quae nos liberat:curis omni-

Chriftihonoro; nonaliter;quam Chrifti ima-

bus ;

v

gines col

perfe&te exequamur... :

'ita tranfeuntis:& facit, ut I)þlfgmanda'ta :

.47

oriptms

fufcivic.

0, non a]itelr ; quawi memmehnfh

L..P

L

S.Bernard, .. XI.L. Coeleftem mo

auper in cella,

dives in confcientia, fos Vener

jit Matihs

"

à Ce

nftravit (Chriftus) effe

curior dórmit in t

:

paupertatem , cum non habere, neque vellé

purpura,

ORsf al

at

terrena, gerat fimilitudinem Angelorum.;"qui

^Ll5 Deliciae &

epul arum Varæ taf;gs" fom ent

as Ht

SFrignUfä at i

7* "terrenadieque concüpiféere, neque paffidere

avaritize funt, -Gründis exultatio animze eft, Cortra

- novertunt; Angeli funt terreftres.. :52

qu Y

. Guenic.

cum. parvo contentus:fueris, riundum habe- 9Vin«

" Abbas in

— XLII. Re&e itaque Dominus béatitudinem

refub pedibus, &vonihem ej'ispotentiam epus

í

fefto OO.

preedicans pauperum,-non áitz ipforunrerit Red

m »

las libidines; propter quze divitia? comparan-

l

358

gnum celoruin, (ed eft*non folum propter:Jus

tur;. vilibus mutare.cibis, & craffiore tunicá

. firmiffmum;-non folàám quia paratüm eft eis

compenfare. ;; Tolle epularum, & libidinis lu-

!

l

ab origine mundi, fedétiam; quiá inqüandam

L

5

xuriam,:nemo quzeret divitias.

js Ambl'» I" '

ejus poffeffionem' coeperünt introduci ;'jam

- EIIz Quid:paupertate:melius ?. quid. fecu- S Laurent,

tSl in Luc.

habentes, thefaurum:coeleftem in vafis fictili-

rius ?. quid jucundius? triftenturomnes, cun- Iuftin. in

bus, jam portantes Deum in corporibus:fuis,

lingn, vit,

& cordibus.

&i gemant; formident univerfi, hzec femper

tr. de patt«

6 .ujrent

Quam beata gers, cajus eft Do-

hilaris, femper eodem vultu, eodem: animo

ji dcig

. minus Deus ejus ! quam vicini funt Dei Re-

UT

perféverat. . -Bonum:coelefte praeftolatür pof-

perc..-c: 4 |

gno, qui Regem ipfum,. cui fervire regnare

fidere.in:coelo, ideo-nihil habet ,-.quod amit-

eft, jam polfident, & geftant in corde füo.

tere poífit in terra.. . Frequenter evolat ad fu-

idcm,c'f'

S.Chyf. . XLIII. Siintueri volueris animamhominis

premam: Patriam, : ubi

ho. 47i1. 3urum amantis;

invenies eamut veftimentum

4

fqum ,reml:memtor*em

Matth,

effe cognofcit. .

a decem millibus vermium corrofum, ita eam

JLiHI.:Quid eft cen

thlipïlsum iftud, lificon fola- S. Petrus

perquata.m undique a folicitudinibus, &a

Gones,vifitationesque & primitise fpiritus, quiDam.apud

ikaaaa g

uper

e

l;

Bibliotbecee Mwalis' Cencionatorid

462

Mv'. to. s. füper äel dulcis e

ft? nifiteftimonium confci^ dent. Secundo facit agiles, fcilicet ad faciliter

p.1. L5. c.entize noftrze? nifi

lzeta & jucundiffima erfpe-

fequendu

m Chriftum * .Ecce nos reliquimus om-

13e

nias & feculi fumus te.

Tertio facit fubtiles, feü

&atio Juftorum ? nifi memoria abundantiaze

graciles ad intrandum in paradyfüm ; ficut é

fuavitatis Dei, & magna vere multitudo dul-

contra divitibus, fcilicet«avaris, difficile eft,

cedinis ejus, quam necexpertis neceffe eft di-

cere, nec inexpertis ullis verbis exprimere

Quarto facit divites ad emendum Regnum

Mü!ïh b [

coelorum, proinde Auguftinus in perfona Do-

f, ac'

quisquam pote?.

mini ait: Venale habeo; quid ? Regnum

$. Chryf.

LIV. Paupertas e

ft tutum afylum, poitus

aï

apudbierl. tranquillus, perpetua fecuritas , delicise peri-

coelorum. . Quo emitur ? Paupertate regnum,

4

p

t 6f — culorum expertes, voluptas fincera, vità tur-

j

Flïlg' i U

112.

bationum nefcia, vita flu&tuum ignara.-

'utilitate' glo'ria, labore requies.

6 Larent

D.Profpe LV. Quo pretio quies hujus temporis apti-

$.1V.

]uü.deïig'c

inep.ad s comparatur, quam ut ipfi mundo omnes

vit, d

Dezeét — ivitize, omnes dignitates, & univerfarum cu-

EX LIBELLO DE IMITATIONE CHRISTI.

?aup. ^ g

piditatum materize refundantur, & fan&to bea-

ntuere SS. Patrum vivida exempla, in qui- L. 16 1f

(

1

toque commercio ematur chriftiana libertas,

I.I

fiantque Filii Dei de paupertate divites : de

bus vera perfectio refulfit, & religio. Om- $. 1. & 3.

nibus divitiis, dignitatibus, honoribus, amicis,

patientia fortes, de humilitate fublimes.

& cognatis renuntiabant : Nil de mundo ha-

&. Chryf.

LVI. Inftruantur menfze duze, una paupes

in ep. 1.2d ribus omnis generis repleatur, divitibus alte-

bere cupiebant, vix neceffaria vitae fumebant,

Colof,. r, []lic argenti nihil nec vini multum, fed

corpori fervire, etiam in neceffitate dolebant.

Pauperes igitur erant rebus terrenis, fed divi-

quod

tamen ad hilaritatem fufficiat ;; hic vafa

tes valde in gratia & virtutibus. — Foris age-

1

aurea

& argentea, miniftri multi atque fplen-

didi, & fumptuofa fercula. In utra eftis ac-

bant, fed intus g

:atia. & confolatione- refi-

l

cubituri 2 in hac veftrum, opinor, plurimi :

ciebantur.:

1

zec homines, illa

. II. Dicunt mul

»ti ifmbebilles &infirmi :» Eccel. 1. 6. 22;

i.,x,reveb

I

ego ad illam propero.

quam bonam vitam ille homo habet, quam$ ?

$10

!

Chriftum: Servos hsec, il

la Dominum habet

recumbentem. Itaque fic etiam major illius,

dives, quam magnus, quam potens & exceHfus!

um

fed attende ad coeleftia bona, & videbis, quod

uam hujus voluptas, quanto jucundius c

In

omnia ifta temporália nulla funt fed valde1n-

ege, qua

m cum famulis accumbere.

certa & magis gravantia, qui nunquam fine

illa ego, quique

mecum eam elegerint, multa

cum libertate,

animique dele&atione & lo-

folicitudine & timore poffidentur. Non eft

hominis felicitas, habere temporalia ad abun-

quemur,

& audiemus omnia: vos autem in

dantiam, fed fufficit ei mediocritas. ,

D

hac trementes & ti

midi fimulque difcumben-

.]II. Quid hic circumfpicis,

cum 1

:

fte locusL * e1. $.

tes, fubveritique, manum q

iidem protendere

au

*

d

non fit tuze requietionis ? In coeleftibus de«**

:

1.Cot4

lebitis, quafi ad paedagogium, non ad pran-

bet effe habitatio tua, & ficut in tranfitu cun-

n

dium iugreffi, & coram moleftis ac Ígevis

&a terrena funt afpicienda. Tranfeunt omnia,

,l

Dominis trementes, & fervorum more eadem

cum heris menfa commuricantium abjeéte

& tucumeispariter. Vide, ut non inhæreas,

vos vero non ita. ; Duplici ergo

ne capiaris & pereas.

Math, !j

loquemini :

IV.. Quod fi omnia.

folatia mundi ,fblus ha:,- L.3. €. 16.

V

nomine vos fuperamus,

libertate fcilicet & ho-

berem, & omnibus deliciis fui poffem, certum Y !*

Nsthh tg

nore, quibus quod ad voluptate

m attinet, nihil

Vk

conferendum. . Ego quippe malim cumliber-

eft,.quod diu durare non poffent. Unde non

poteris anima mea plene confolari, nec perfe-

tate, amicitia, gratia, panem' & olera, quam

éte recreari, nifi iu Deo confolàtore pauperum,

cum fervitute & inimicitia vitulum fæinätum,

