neas, quod expetis, non debes effe hi(lrioni-

XV.ï Ingens illa ftatua Nabuchodonofori BManf tr,.

/

cus Chriftianus, fed in uno fanCte vite pro«

in fomnoreprzfentata caput habebat aureum, 80. difc.

pofito usque ád excremum vitz fpiritum con-

pe&tus argenteum, ventrem aeneum;tibias fer- ?: P« 5*

reas, ac denique pedes teftactos. Quz ftatua

ftanter perdurare. Forte aliud quid voluit

magnus Cardinalis, quod cum Bernatdi fen-

adeo vivaciter delineat illum , qui virtuofe

vivendo ccepit, peflime tamen poftea confum-

teütia fuperiori admodum congruat, cum ju-

bet curare, ne ícenica quis videatur a femet-

mat, ut aptior ad illum exprimendum fimili-

ipfo vertigine difcrepare. Quid agitur in co-

tudo excogitari non poffet, Etenim auro amor

Dei denotatur, qui vite perfectionis eft fun-

moedia, quid in fcena, five theatro ? Nullus

Md, h.

locus crebriores habet viciffitudines & muta-

damentum; Per argentum vero divinz legis -

tiones , nullus tam varias larvas, quam con-

obíervantia innuitur, juxta illud Pfalmi: £jo«

tabulatio fcenica. Qui pridie fanctum refe-

quia Domini, eloquia cafla , argentum igne exami-

rebat, is poftridie latronem viarum reprzfen-

natum ; Per ferrum & chalybem folidiffima

metalla, diuturna in operibus bonis ftabilitas

tat, qui heri perfonatus erat amafius, ille ho-

die paftorem agit. Quslibet dies habet fuas

& perfeverantia defignatur; Per pedes vero

teftaceos, quia cauía fuerunt, ut ingens illa

fpeciales figuras. Dicit nunc S. Petrus Da-

mianus : Si vis confequi, mi frater, beatitu-

ftatua corrueret & comminueretur, omnia-

dinem , (i Deo eternum frui, vite modum,

que predi&ta metalla in pulverem redigeren-

quem femel arripueris ; perfeveranter tene ;

tur, peílimus intelligitur finis , quem illi,

conftanter exequere , unam tantum boni &

qui ad ultimum usque fpiritum non perfeve-

rant, communiter habere folent. lnde Ri-

pi. N

religiofi hominis períonam reprefenta , unum

pg Ql jl

femper bonum & impigrum Dei fervum re-

chardus de S. Victore ait : Opus deteflabile .

i Dor

ferre ftude, cujus unicum perpetuumque ftu-

& dignum confüfione , quod inchoatur. ex

m

auro, & confümmatur in tefta & ferro. O

dium fit, colere virtutem, & mandata Domi-

nica obfervare , & hisce operibus usque ad

confufibiles operarios ; qui in initio convere

fionis fuz; opus füuum inchoant ex autfo, &

füpremam vitz periodum immorari,

confammant in luto,

;

Nyu'enQ

XIV. Hunc in finem creavit Deus homi-

l. 2.

nem, & pofuit illum in theatro hujus mundi,

XVI. Nulli ignota eft ingens illa ftrag

6s , Ibid. a, 9.

^

utreprzfentationi det operam, At quemnam

quam Deus Ezech. cap. 9. inter homines cu-

re

rzíentabit? Deum ipfüm. Hoe Dominus

juscunque ztatis, fexus, conditionis & pro-

p

feffionis,cun: hoctamen pa&to inftituit: Omnem,

affirmaffe videtur, quando de homine crean-

Verum

do deliberans ajebat: Faciamus bominem ad ima-

füper quem videritis Tbau , ne occidatis.

Ícire percuperem , cur omnes illi , qui hoc

ginem & fimilitudinem noftram. Genef. 1. v. 26.

QuiImperatorem reprafentat, ille imaginem,

figno Thau infigniti erant, ab hoc flagello re-

fimilitudinem , figuram illius referre dicitur.

manferint immunes & exempti? Hugo Car-

dinalis obfervat, hanc literam Thau, in al-

Idem dicit füpremus Conditor & Benefa&tor,

cum ait: Faciamus bominem ad imaginem g. fimi-

phabeto hebraico effe poflremam , figuram-

litudinemm neftram , ut imaginem & fimilitudi-

que crucis przíeferre; Ac proinde figurare

hem noílram reprefentet. At quomodo id

perfeverantiam : lltima litera in alphabeto

re&te & decenter perficiet. S. Ambrofius hoc

fignatur, inquit Hugo, ad denotandum, quod -

bct, iHUd'

dicet, qui Deuteronomium adire ju

qui omnia przcepta non fervaverit usque ad.

que legere, quod ibi dicitur: Zfudi J/7ael, .Do-

ultíimum, occidetur.

Idem quoque S. Ber-

sminus Deus nofler Dominus unus ef$ ;; Deut. 6.

nardus in fuüpradi&to fermone innuit.

Ecce

v. 4. Quid voluit Dominus iis verbis indi-

igitur, qualiter in hac ftrage a Deo ordinata,

care ? Refpondit facer DoGtor, id voluiffe,

univerfum genus humanum edoceatur, quas

uc, vel ipfe femper unus eft, ita femper unus

literirreparabilia zeternz mortis damna red-

fit , qui illum fic vult reprafentare in terris;

undent in eos , qui hoc perfeverantiz chara—ï

&ere (ignati non fünt.

ut comprehendere & confequi poffit in coelis.

Quare fic concludit: Ad fimilitudinem Do-

XVII. In Exodo increata Sapientia veftemtbid. difc,

mini unus eít, atque idem, non hodie fobrius,

nobis defcribit fümmi Sacerdotis,quaSanctuas 4« n, 2»

cras ebriofüs, hodie pacificus, craftina die li-

rium ingreffürus indui debebat; Inter alias au-

tigiofus, Hxzc ille epift. 1. tom. ;. Qui ho-

tem hujus veftis conditiones,una eft.quod fci«

licet in extremitate feu fimbria veflis illius,

diernum diem inefüs transmittit, cras cibis

fe infarcit fuperfluis : Qui hedie eft poeritens,

quz ad pedes usque propendebat, mala punica

cras laxus : Qui heri modeftus , hodie diffo-

per circuitum fufpendi debuerint: Deorfum vero

Jutus , ille imaginem Dei non reprzíentac.

ad pedes ejusdem tunice per. circuitum , quaft. tnala

Verum qui in colenda caítitate, in obfervan-

punica facies, Cixca quod. nafcitur queftio ,

tja, temperantia, in ftudio virtutum femper

cur potius Deus mala punica, feu poma gra-

unus eft, ille bene refert (imilitudinem ejus,

nata, non vero alia poma, maxime in fimbria

veftis füfpendi voluerit ? Omnia in figura

ad cujus imaginem eft factas, eoque «tetnum

fruetur. Soli enim perfeverantiz decreta eft

contingebant illis. Petrus Blefenfis in epiítola

Mu

palma, & conftituta laurus. Quare recte di-

uadamita fcribit : Omnisgloria ejus filize Re-

2 funt

i

€cbat S. Bernardus ;Stude perfeverantis, que

gis ab intus, in fïmbriis a&reis; fimbri

veíti«

5

Titulus CX F Perfeverantio.

949

veftimenti extremitates ; Eft ergo gloria fan-

valorem & pretiutm attribuit,ita perfeverantia

&i monialis in fimbriis ; nihil enim prodeft

omnibus virtutibus dat formam , omniaque

gloria bonz converf(ationis in

principio , ni(i

fit gloriofus & finis.

merita ita extollit, üt neque charitàs, & amor

of

Porro nemo eft , qui

Dei premium vitz eternz (ine

Qrfevbrantia

malum granatum inter omnes alios arborum

20, Ü

acquirerent, quia, ut S. Auguftinusait, perfe-

à n. 5'

fructus hoc privilegio gaudere ignoret, quod

verantia informat meritum. Et S. Bernardus in

fcilicet verticem coronatum habeat. Atque

epiftola quadam dicit: Perfeverantia fola me-

ideo fymbolum eft perfeverantie , quz íóla

retur viris gloriam, coronam virtutibus.

coronatur; Unde anima, quz in coclefte San-

XXL In Deüteronomio legitur : 4perietidemdife. |

uarium ipgredi defiderat (. de quo Pfalmi-

Íta canit: Donec intrem in San&uar

Dominus tbefaurum . fuum. optimum , celum ; — Ac 7- m» 8-

iun Dei?) in

vero quandonam: Deus hoc erarium apertue

fimbria veftis, *id eft;

in vitz füz fine per-

feverantiam habere deb

et.

rus erit? In tempore füo ; Deus enim tem-

pus hoc oportunum longe melius novit, quam

XVIIL. Ingeniofam apud Doctorem Sera-

d Ibido n. 4.

nos. Unde S. M. eccleíia in colle&a quadam

phicum obíervationem invenio, fiquidem ad

fic Deum precatur : 7üa nos, quefumus Domi-

illum fe Apoftoli textum refle&ens : Omnes

quidem currunt, fed unus accipit bravium, ita fcri-

ne, gratia femper pravveniat , & féquatur , ac bo

nis operibus jugiter praftet efJe inteptos.. Cum igi-

bit: Sic de virtutibus poteft dici, nam vir-

tur quando mylíticz hujus meffis tempus fu-

tutes ad regnum Chriíti currunt , fed una

turum fit, ignoremus, neceffum eft, ut fem-

accipit bravium.

Nam currunt mundi con-

per praparati fímus

temptus, paupertas, vigilie, eleemofynz,

erfevecemus.

; atque in opetibus bonis

abítinentia, patientia; fed fola perfeverantia

Ó

XXII. Apud S. Marcum c. g. legïtur : CO*Idem n, $.

coronatur, nam

bic falous erit.

qui perjäverawerit usque in finem

piofam quandam multitudinem pedeftri iti-

nere nulla prorfüs ciborum annona provifam,

Did.Nyf. XIX. De manci

piis Hebreorum hzc in

in afperum quoddam defertum Chriftum fe-

p» 2. f. g.

vetere lege (tatuerat Dominus : Si emeris fev-

in Dom,

cutam fuiffe diu, no&uque, idque non uno

vum Hebreum , fex annis ferviet tibi , in feptimo

aut duobus diebus , fed per integrum tri-

Siexag.

egredietur fervus liber gvatis.

Cum quali ve[te in-

duum (cum turba tulta eJet , nec baberent , quod

traverit, cum tali exeat; Exodi a1. v. 3. 3. An

manducarent , vel, ut Syriaca legit : Nec e[fet

forte Sacramenti aliquid habeat, quod poft

guicquam quod ederent ) tandem vero miraculo-

abíolutam fexennem íervitutem cum tali ve-

fo illo convivio ad fatietatem usque fuiffe

lll à .

fte fervus abire juffus eft, qua cum advenit?

refe&am, nam facer textus ait:' Manducavee

Quid emolumenti adferre poterat homini jam

runt; Nec hoc folum, verum etiam faturati

libero , quod fimiliter veftitus effet poft ex-

Jünt, & füftulerunt , quod (uperaverat de fragmen-

antlatos labores, ac tum , cum primum eos

tis, fiptem fportas. "Hzac autem faturitas illam

adierat ? . Beatiffimus Pater S. Gregorius mo-

figurabat cceleftis convivii abundantiam , de

net, a cortice literz tranfire ad nücleum fpi-

qua David ait : Satiabor , cum apparuerit aloria

ritus, ut inveniamus myfíterium, quod hac in

tu4: at vero quinam illi fuerunt , qui huic

re eft magnum. Servus eft omnis homo, fex

menfíe accubuerunt ? "Utique non omnes,

anniomne tempus przfens, quo vitam hanc

qui Chriftum a principio füere fecuti, fed illi

laborando exigimus, quia enim Deus fex die.

tantüm, qui cum

patientia ad finem usque

bus mundum hunc fabricatus eft, & die fepti-

illum fuftinuerunt,

& ad tertium usque diem

mo requievit , recte fenario numero omnis

in fame & (iti illum perfeveranter fuere fe-

vita, quam in mundo agimus, fignificatur,

cuti. Unde Paulus de Palatio ait : Satiantur

peft quam dabitur denarius diurnus quietis

in fine tridui, non initio converfionis , vel

eternz his, qui ftrenue laborarint, Sex ergo

annos, hoc eft, per omnem vitam, homo Deo

in medio, fed infine, Motivum quoque, quod

Salvatorem noftrum induxit, ut tam lauto

fervit, demum vero donabitur quiete, (i ta-

illos convivio paíceret , fuit illa períeverans

men, cumquali vefteintravit, cum tali exeat.

patientia , quam triduo in fame & fiti illum

Quomodo hoc fiet ? (i primordiis vitz ex-

lequendo exhibucrant, ait enim: Zcce jam tri-

trema reípondeant, fi, quod ftrenue coepit,

duo faftinent we. . Apud S. Matthzum l

OCO (—u-.

fortiter profequatur, & in fiaem conftanter

finent, habetur: Per/everant snecum.

T

perducat: Nam fi mox languere incipiat, &

Dignitas,

n' gl

remittat primos fpiritus, & torpefcat, ftatime

que veftem mutet, id e(ít, a bono propofito

de(iftat, quid juvat inchoaffe? Verba Magni

XXIIL. Ibat quondam fponía tam concitis Nyfren. in

pedibus,ut füavi admiratione perfunderet non vit.Abrah.

Gregorii in hanc rem ex homil. 3. lib. z. in

folum terrz habitatores, verum etiam ccelo. l« 1«c. 6;

Ezech. fichabent: Cum quali vefte intraverit,

rum palatinos, ut certatim utrique ( ex fen--

cum tali exeat 5 quia omnino neceffe eft ,'ut

tentia melliflui Bernardi, Hai lgrini Cardinal

unusquisque noftrum in hoc , quod incipit,

Abbatis fan&ti Pantaleonis W/olver,

lO*

perfeveret, atque usque ad finem operis in

rum ) non fine magno ftupore exclamarent:

€a, quam inchoavit, intentione perdurctb

Que eft ifta, que pregreditur , quafi auvora confure

L

gens , pulcbra ut luna , & ele&la ut fol. Cant. 6 9.

Utilitas.

Matthzus Cantacucenus ex Rege monachu$

,Manüdiic. ' XX.« Axioma Ph

ilofophorum eft ab omni-

Bafilianus, Vincentius Richardus illius intere

) *v n. 7.

bus receptum, quód fcilicet forma dat e[e vei ;

pres, & alii, quos jam dixi, ajuntadmirantium

Sicu: :igi;ar charitas eft, quz operibus noftris

eft ifla vox. Sedunde ifta naíci admiratio po-

Mmm mm 3

[L'Iit,

$50

Jribliotbece . Manualis: Concionatoriee

tuit, unde tam novum videriillis, quod fponía

&e tamcaput, quam pedesaureifunt? Ornie

leutis fenfim incrementis augefcere, & luce

£a

no, ita fe res habet, fed omnia in figura. Per

paulatim majore fplenderecoepit , ac primum

caput enim aureum principium operis boni

quidem, ut

rora obícure micare, deinde ut

ex amore Dci eliciti, & in gratia Dei fa&ti ine

luna rutilareamplius, demum ut fol radiis füis

telligitur: Quando vero in anima hzc capitis

mundum totum implere? Hoccine tanquam

& pedum mutuarelatio, & correfpondentia re-

novum fit, &inauditum, in ftuporem adduce-

peritur, certum nobis zternz przdeftinatio-

p[udl

repotuit;homines pariter,ac Angelos? PPotuit.

nis fignum ab eadem infinuatur, quia qui per.

Immo fi contra egiffet , atque ut fol primum

-.fcv'qraverit usqu

einfinem, hic falvus eric.

fplendeícere coepiffecdein vero ut aurora pau-

. $. XIV.

Pt

cula luce fcintillaffet,nihil mirum feciffet,quia

Jon. 3

hoc fit communiter & paffim ab omnibus, ut

JMISCELLANEA,

p Pt

Qualitas, —

cum fervore bonum fuícipiant ; & mox cum

tepore & topore dimittant. Luc&tuofum, ac

i a perfeverantia deficit , fimilis eft Daniel. £.

Q

ftatuz aurez a Nabuchodonofore vi- V- 31-

miferandum,quam vulgare Chriftianorum pee

ne omnium vitium. At fi que anima progre-

fie, cujuscaput aureum, brachia & pectus ar-

Bxod.49

diatur, quafi aurora confürgens, tacitisque &

genteur, venter ereus, crura ferrea,pedes lu-

Y.02

coptinuis profe&dibus eo perveniat , ut folis

tei erant. Sicenim multorum infantia aurea eft

inftar fulgeat, illa admirabundorum homi-

propter ftatum innocentiz : Pueritia argen-

num, & Angelorum voces meretur, digna, cui

tea, quia jam peccare leviter incipiunt: Ado-

Superi atque inferi acclament : Que e/l iffa,

lefcentia rea, proptergraviora peccata: Ju«

que progreditur €2c.. Digna, quam velut fingu-

ventus ferrea, propter peccandi confuetudi-

Ctect d

lare quoddam prodigium attoniti przdicent

nem: Virilisztaslutea, durn,

tio.

& in ccelum laudibus vehant.

qui fpiriy-cu COZ«

d

perunt, carne confummant,

$: 61

Manüidit, XXiV. Eft & alia hiftoria in S. fcriptura

II. Deus in veteri teftamento non tantum Exod. 22,

&«p20

1,n.2. propofitonoftro accommoda; Etenim Spiritus

primitias , fed & decimas , quz ultimum quafi v. 29.

fanctus, qui Hagiographorum movit, & dire-

füntin meffe, petiit. [temutomniaanimalia,

xit calamos, totus e(tin vaccis quibusdam no-

que ei offerebantur,caudam haberent, ut perLev, 3«

bis commendandis , animalibus cateroquin ,

hanc.períeverantize neceffitatem indicaret. v. 9.

prout conftat, ftolidis, ut proindeillis Apofto-

Unde $. Gregorius, ille, ait, bene immolat,

lus dicat: ANunquid de bobus Deo eft cura? . Cum

qui facrificium boni o

E

perducit aGtionis.

peris ad finem debitas

enim Philitthzi arcam plauítro novo füper-

impofuiffent, eidem trahendo duas admove-

Ill. Quidam fenex,defperantem, quod a(fi- Vit. PP.

runt vaccas, lbant autet in dire&tum vaccz

E?t xcl

duo in peccata reincideret;atque adeo ea peni«!* 9«

per viam, qua ducit Bethfames, & itinere uno

tus vitare non poffet , excitavit exemplo filii ,

gradiebautur, & pergentes, & mugientes, &

E.

qui juffus a. patre agrum amplum a zizaniis

non declinabant, neque ad dexteram, neque

purgare, cum impoflibile id fibi judicaret, moe

- finiftram, ob quam in gradiendo conftantiam

dica, quam quotidic expurgaret,parte affigna«

Dra in

. & ftabilitatem, absque €0,. quod retrofpice-

tà; inter brevetempus purgationem abfolvir,

Trímz

rent , licet vitulos fuos mugientes audirent ,

( IX .Inter Apophtegmata antiquorum Pa- Lyreus

T

dignz zítimatze fuünt, quz in. facrificium di-

trum hoc non ininimuim erat : Quocunquein spoph.

f.t6

vinz. Majelítati offerrentur, & excitato ex li-

in loco confederis,

r

is,*ïs- Ignat.

Lih. 1,

non te vcico inde moiväe

.. h2.apoph,

95

gnis plauftri, quod traxerant, igne concrema-

fed in eo. permane.

12.

rentur. Omniaautem in figura contingebant,

V. Habent hoc inter cx

i boni mores ,

Senec, ep.

Eteanim in arca, quam vaccz fuper plouftrum

placent fibi, & permanent: levis eft malitia,

47*

deducebant, recluíz erant divinz legis rabu-

fxpe mutatur, fed

non in melius.

le 5 Animalia autem hzc , quz arcam hanc,

VI. Maximum indicium malzs mentis eft Idem ep.

d

absque eo , quod retrogrederentur , aut.re-

fluCtuatio; hocergoateexige, ut, qualemin. 129

trofípicerent, portabant , illos prze&gurabant

ftitueris pra'ftare te; talem usque ad exitum

fideles, qui conftanter! & perísveranter, non

ferves. Effice, ut poffis laudari, fi minus, ut

refpicientes retro, humeris fub preceptorum

agnofci. . De aliquo, quem vidifti heri, merito

evangelicorum jugum fübmiffis gradiuntur

dicipoteft: hicquid eft? tanta mutatio eft.

in Bethíames, id eft, in veram (olis illius ci-

VII. Horatius juftum & conftantem virum1, Carm.

lt hena

vitatem, qui tribus radiis feu luminibus in

pulchre fequentibus verfibus defcribit:

una luce reíplendet.

Su[tum €9' tenacem propofiti virum ,

LL

Ibid, difc,

XXV. Sponfía in facris Canticis ( perquam

ANon. civoium ardor prava jubentium ; .

4».9. ecclefia figurabatur ) de coelefti fponfo fuo

INon sultus infLantis, tyranni ,

ait: Crura illius columne marmoree ,. que funda-

JMente quatit folida , neque Zdufler

te funt füper bafes aureas ;. ex quibus verbis de-

Dux inquieti turbidus Adrie ,

£

[

. duci poffe videtur, tam caput, quam plantas

JNec fulhninantis magna wanus Sfovis,

Íponfi aureas fuiffe , nam paulo ante eadem

Si frattus ilabatur .orbis ,

Íponfa dixerat : Caput ejus aurum optimum. . Er«

"

$

Faf

Impavidum ferient: vuine.

Ws

one viliorem , & infimam corporís partem,

VIE

. Agefilaus cum audiffet , maleft

c:u;m Plut. in

faad

qualis pes eft, qui fordes & immunditias contie

quendam tormenta fumma cum conflantia La

?

Fog.'

td,

nuo tangit, & calcat, a fponía per inftin&tum

fuftinuiffe, dixiffe fertur : Quam mifer eft

ho-

Spiritus fancti ex eodem metallo concretam

mo, qui conítantiam in res tam fla

gftio(a&

ac turpes collocat.

ï.uc. r

fuife ditcit, ex quo caput factum füerát: Ergo«

Y

IX. Zeno

Tüuus CXF1. Perfeverantia.

I

Y

X

8r

folyamh. — IX. Zeno dicebat, facilius effe, utrem infla- fione ad emendationem: fi'eu

f. 247.

m fugias, fe.

tum mergere, quam quemvis probum virum. quitur. Emenda te & fugiet te,

ficut ait Apo-

iovitum ad aliquid agendum cogere; nam in- ftolus: Refift

ite diabolo, & fugiet a vobis.

vidtus animus, rationis rectz placitis confor-

Xþf* : l]tüifa.ï.

matus, cedit nemini.

XIX. In excel(ío eft bea

d

Sabb. $. de .. X. Chilon dicere folebat, tarde quidem ag.

verantia penetrabilis.

ta vita, fed peþf'e-smec. ep,

prud.

gredienda effe omnia: verum cum femel ex-

cepta funt, conftantiffime in agendo perfe-

XX. O Fratres mei, 'inqüit S. Atlgu&inus,»s;;m. 9.

verandum.

.

non tzdeat incipere magna, nec faflidiat te-

j

Eogelgin — Xl. Quidam dixit, virtutes omnes pröfef-

nere inchoata, ícientes, quod períeverantia

Dom. 3.

as & voti tenaces eífe debere, alladens ad

informat meritum, colorat bont propofitum,

remunerat. Currentem , coronat pugnantem;

poft Pent, clauftrum monialium, quibus puellz fzecula-

t t

res ad tempus commorantur, & fubinde eva-

dubium ad bravium, cunctos conducit ad

ortum.

3l

gantur, ipf autem moniales ob profeffion

em .

—e&j Vir» Ibid&m«

conftanter perfeverant.

1

XXI. Hzc (fcilicet perfeverantia)

Exod.39.

XII. In veítis Aaron

tus, qux Deum ligat, quz omne bonum in-

YV. 22,

icz ora infima intet'

format, qua laureantur Martyres, qua Virgi«

campanulas aureas mala punica purpuraíce-

nes coronantur,

bant ; quz quía inter fructus excellunt, meri-

qua facerdgtcs fubiiman—

tur & confeffores.

to virtutum premia fignificant, fed non con-

ferenda 5ifi iis, qui opus ad extremam fim-

Dignitas.

briam, id eft, ad finem perduxerint.

XXIL Hoc fummz honeftatis infigne eft, s. nern,

Seneca de

XI!I. Ante omnia hzc cura, ut confítes tibi,

hanc totius probitatis unicam fidamque cu- ep.129.

Otio,

Majus eít, uc propofita cuftodias, quam ut ho- -

ftodem cuftodiri à vobis firmiter , hortor &

precor.

0d. 4

Sap. c, , nefta proponas. Sed plerisque vita per lufum

XXI

29.

agitur, judicia noftra non tàntum parva, fed &

IT. Fläfvius Vefpafianus dicere fo.!eöat,chr;);ugl;»

& epa 20.

levia funt, Fluctuamus aliadque ex alio com-

Imperatorem ftantem mori oportere;ut figai Princ. &

ficaret, conftantiam Im

prehendimus : petita relinquimus, reli&ta re-

eííe virtutem.

:

pgracordm progriam ieer:.es Im-

['A 3.

petimus: alterng inter cupiditatem noftram

9

XXIV. Rupes alta in

mari afï'urgens CUm Anonym,

& peenitentiam vices füunt. Nemo proponit

fibi,quod velit, nec fi propofuit, perfeverat in

infcriptione: nec flumine, nec fulmine, nec

€o, fed cran(ilit, nec tantum mutat, fed redit,

flamine : (intelligi movetu

r

) animi gencgoü ii

RE

"

. &inea,quz deferuit ac damnavit,revolvitur.

& conftantis fymbolum eft,

Ep. 16.

XIV. Perfeverandum eft;inquit idem Sene-

)

H 5. XV.

ca, & affiduo ftudio addendum robur, donec

. AXIOMATA.

bona mens fit, quod bona volun;as eft.

tus juriftarum pronunciatum eft: Nofinïgg&. da

ANece[ftas.

I Ve

fufficit litem inftituere, fi non in eaincfic te-

Drex. in

XV. Petrus Aldobrandinus Cardinalis di-

p«*:*rfevaresu

ftam.1.15.

Trifmg. cere folebat;perfeverantiam effe virtutum ba-

nat opus.

ll. Operis victoria finis , feu , finis coro-Ovid. Me-

l- D C. 8. CL]

lum, quo niíi nitantur, omnes corruunt.

tam, 6,'

ipoph,

$. 1o.

XVI. Pulchre ad perfeverantiam hortatur

Ill Principium fervet, medium tepet, ulti-

lg

Lib. r,

apopl

S.Cyprían. his verbis: Hortatur vos per com-

ma frigent, juxcta commune proverbium. Hoc

ep. 5

munem fidem, per pectoris noftri veram circa

eft: m zinfang warm, im Mitiel arim , su End.

dafs Gott erbarm. Hoc, corrigit perfeverantia

t Qs

vos & fimplicem charitatem, ut gloriam ve-

ftram forti & perfeveranti virtute teneatis.

faciens, ut rectius dicatur: Principium fri-

Adhuc in fzculo fumus, adhuc in acie confti-

get, medium tepet, ultima fervent.

n

tuti, de vita noftra quotidie dimicamus: dan-

. IV. Eodem modo illud proverbium: Ma- Engelgr.

d

da opera eft, ut poft hzic initia ad incrementa

ne pfalterium, meridie convivium , vefperiDom. s«

quoque veniatur, & confümmetur in vobis, convitium & propudium : mutat in hoc: MasPoft Pent,

quod jam rudimentis felicibus effe coepiftis, ne principium , meridie convivium, vefperi

h

Parum eft adipifci aliquid potuiffes plus eft,

delicium & gaudium.

.« L, JZFerk obne End , fein Meifler fcbánd,

quod adeptum eít, poffe fervare.

AL

In hexam,

XVII. Si te lunz contriftat occafüs, inquit

2. M'er wobl barrt , der avobl fabrt.

3. Ende gui, alles gut.

d

l4.c8. S.Ambrofius, quz fe femper reparat, acrefor-

mat,multo magis contriftare te debet,(ianima

4. Einen fcbónen Tag foll man gudbends loben

$. End trügt den Kranz davon.

profe&u virtutis impleta cum fuerit , poftea

Es liegt nicbt am anbeben, fondern am «vele

er inconftantiam mentis atque incuriam a

fao deflexa propofito, ftudia fua fzzpe commue

lenden,

Zn End fagt man das Gloria,

tet , quod eft infipientiz.ac ftultitiz. Unde

& Scriptura ait: Stultus ut luna mutatur.

;.:

Exitus acta probat.

Fauftus

XV1lI. Quid prodeít, quod difcedis , qui

Regienfis

$. XVI.

f2.ad MO'

undique adilridius es vinculis paffionum? (|

AUTHORES,

E

Quin hinc atque illinc circumvallant vitia

l:

nach.

h

fua? digne aliquis difcederet, fi eo ire poffet,

I. ]"h

eophilus Bernardinus de perfeverane

ubi eum diabolus invenire non poffet. Ne-

tiz prefidiis.

Panario V. Incone

Luc. 4, mo fe fallat: non fugiet adverfarium de loco

II. Joannes RBufzus in

*

in locum, fed de vitio ad virtutem , de paí- ftantia.

III. Jere-

!

85»

Jübliotbete Mamualis '«COncionatofi.æ

n J&remïäs' Drexelius

VII. Hieronymus Platus de

PEC.1;.

in Rofis Mariani;Q

religiofi l. 3. c. 32.

: bono ftatus

IV. Eufebius Niere

4nbergiusfin l. de avdorra-

VIII. Lucas Pinellus de perfe&. 1. 3:c. 12.

tione in Spiritu & veritatel.3. c.7. Item in

: IX. Bernardin. Rofignolius de difcipl. l. 4.

Tol4

do&rina aícetica l. 2. do&tr. 6. c. 4..

C.32.

)

V. Petrus Sanchez in regno Dei, p.7. c.9.

- X. Henr.Engelgr.conc. in Dom.3. poft Pent.

VI. Jacobus Alvarez to. 2. l. 3. p. 2. c. 9.

XIl. Jofephus Manfi Bibl. moral. 11. tr. go.

x

$. 7«

XII. Joannes Rho. virtut. var. l. 6. c. 7.

fl

l

UX5

eatkacko

p

TT

"

n EO U A TE L a RL i

?

—

wææægææææææææ

Coldf

1 20

Id EOL US CXVIL

f

E(dl ?l

Vs :9'

PIET

A PARENT

ES.

dite

AS ERG

parentibus ve&ris inDomïno, Vhoc enim

jüftum eft.

Ed :

QUOAD ESSENTIAM.

VIIH. : Victum , aliqua nece[Jaria , fi bis indigue- Lib.deho,

y.12

Definitio.

vint, fabminiftrare : uti S. Hieronymus monet : nor.Paren,

Deut 5

I.

Fauces tuz necdum lacteum perdiderunt ía-

16.

porem, quem tibi pia mater infundens . lin-

" $t virus, qua iis, qui ortus & educatio-

S.Avg.l.g.

guam tuam pavit potu corporis füiz impen.

Proy.t.

94: q: 3*

. nis noflrz principium fünt, debituin

de patri, matrique fervitum, qui nunquam

Ó

— 4 cultum tribuimus.

Unde hzc virtus

tuos vagitus horrentes totum in te lambe-

ad parentes quidem primario, fecun-

dario tamen etiam ad patriam, fratres; alios-

bant ofculis corpus. Aliam hujus obfequii

j

&

rationem affignatS. Ambrofius, dum ait: O

(

:

que fanguine conjunctos fe extendit.

fili; quantum tibi fümes jud:cium. (i non pa-

Divifi,

fícas parentem? illi debes, quod habes, cui

lbid. v.

debes, quod es. Si non propter gratiam &

Beirlinck, - iI. Dividi poteft in pietatem ergavparen-

falutem, propter verecundiam pafce.

10. G. fol. tes carnales & [pirituales, quorum illi vitze tem-

Iv

349»

poralis, hi fpiritualis vitz Authores funt,

IX. Periculo evipere: Sicut /Eneas fecit, pa-

.. dum vel ex baptifmo nos füfceperunt, vel in

trem füum ex incendio Trajano eripiens, uti

Virgilius teftacur fic loquentem introducens.

rebus ad fidem chriftianam pertinentibus in-

ftruxerunt, vel alio modo ad falutem no«

Mene ejferre pedem , genitor , te to[Je velicto

Spera[li, tantumque nefas patrio excidit ore ?

mam cooperati funt.

Fuga.

! Alteïum in alter;us imattatos fanguz'ne ternam.

j

S;Anibr. L I Nonerubefcere conditionem par&ntum: nam,

$.

II.

debened ut re&te S. Ambrofius ait, etfi pauper eft ( Pa-

| ,»EX; s.

SCRIPTURA.

Patriarchl rer) & non habet divitiarum copias, quas re»

linquat filiiss habet tamen ultimz benedi-

Qualz'tas.

$. Cyri

Gionis hzreditatem , quas fanctificationum

.ET. ca

I.'A

udi patrem tuum; qui genuit te: & neproy. 2'3..-

[ UER

opes füccefforibus largiatur. Et multo plus

contemnas, cum fenuerit matertua. v.oa.

eít, beatum, quam divitem fieris ideoque &

. II. Qui timet Dominum, honorat parentes, Eccl. je

S.Aug. l

Jacob feftinabat a Ifaac fümere benedictio-

& quafi Dominis ferviet his, qui fe gen.erunc. v.8

i*

V verb,

nem. Hanc conditionem filiorum Benedi&us

MI. In opere, & ferm

,

Pontifex diligenter obíervavit, dum matrem

tia honora patrem tuum.

one, & omqi patien- Ipid. v. 9.

füam pretiofis veftibus indutam in confpe-

IV. Fili, fufcipe fene&tam patris tui, & non1bid, v, 1.

&um admittere noluit, nifi vilioribus ftatum

contrifles cum in vita illius, & fi defecerit fen-

fuum humilem decentibus indueretur.

fus, veniam da, & ne fpernes eum in virtute

S. Hier. in

VI. Eosdem bonorare ; nam , tefte S. Hiero-

tua: eleemofyna enim patris non erit in obli-

i,

verba ille.nymo , primus gradus pietatis eít, ut, quos

vione.

l0 «

Honora

Authores tibi voluit effe Deus, honores ob-

INece[f'tas.

à

Tiim,

patrem,

fequiis , abítineas contumeliis , fed nec vultu

V. Si quis füorum, & maxime domeft

ICO- 1. Tim. Se

ledenda eít pietas parentum: . Meretur coc-

rum curam non habet ,Hdem negavit,. & eft v. 8.

- citatis fübire füpplicium, qui parentum vul-

infideli deterior.

?

tus torvo vifu defpexerit. -

VI. Quam malz famz eft, qui derelinquit Ecci. 3.

Levite 19«

V. Eos timere: quemadmodum ipfe Deus

patrem, & eft malcdi&usvg Deo, qui exafpe- v. 18.

ldtmin

V. 3*

precepit: Unusquisque patrem füum, & ma-

rat matrem.

"d

trem fuam timeat.

VII. Qui percufferit patrem füum aut ma- Exod. ar,

InPf. 118.

VI. Etiam amare illos: nam ita ipfa lex na-

trem, morte moriatur. Qui maledixerit patri v. 15.

turg jubet , tefte S. Ambrofio , quz omnibus

füo, vel matri, morte moriatur.

animantibus tenerum erga parentes fuos amo-

VIII. Maledi&tus, qui non honorat patrem Deut. 17.

rem indidit.

füuum, & matrem: & dicet omnis populus, v. 16.

Eph. 6.

VII. Gbedient

iam debitam illis pre[lare : . ita

Amen.

,

Mintio

N» T.

IX. Oculum, qui füb

fanaat patrem, & qui Prov. 30,'

À

enim Apoftelus precepit diccns: Filii, obe-

defpi- V 12«

!

1 z'tulug CXF 1. Pietas ärgäz Pnräntes*.

885

defpicit juffa matris fuze, effodiant eum corvi

honoravit igitur Jofeph & Mariam Chriftus

de torrentibus, & comedant eum filii aquilze. -

non naturze debito, fed

pietatis officio ; ho-

— ZEquitas.

nora ergo & tu parentes.

VI. Difce,

quid parentibus debeas tuis. Tus,Ambr, 1,

Toh 4 v . X. 'Honorem habebis matri tuze omnibds

Matri debes pudoris injuriam, virginitatis di-& in Luc,

3:

diebus vite tuzee: memor enim effe debes ,

. qua &

fpendium; partus periculum, matri longa fafti-c. 3-

quanta pericuja paffa fit propter te in

dia, difcrimina, cui miferze in ipfis votorum -

utero fuo.

fructibus majus periculum eft, & cum edide-

Eph. 6, v.

LA

XI. Filii obedite parentibus veftris in Do-

rit, quod optavit, partu abfolvitur, non timo-

mino, hoc enim juftum eft.

re

Quid anxios patres loquar, pro filiorum

Colof;3. . XIL Filii obedite parentibu

V, 20,

110.

S per omnig,,

profe&tu multiplicatos alienis ufibus cenfus,

—— Ecd. 7,

hoc enim placitum eft in Domi

jactaque agrialae lemina, pofterorum eetatibus

XIIL. Honora patrem tuum, & gemitus

profutura.

j

V. 29.

matris tuze ne oblivifcaris.

VII. Pafce matrem tuam.

Memento, quo-

Etfi païreris. ma-[dem ]. &

niam nifi per illosnatus non fuiffes ; & retri-

trem, adhuc non redidifti dolores : non red-in c 17.

b*ug illis, quomodo & illi tibj.

didifti cruciatus,quos pro te paffa eft : non red-

Utilitas.

didifti obfequia, quibus illa te geftavit: non

reddidifti alimenta, quze tribuit tenero pieta-

Lib.deho;

Exod 2o. XIV. Honora patrem tuum &

L.

DN

y, I2,

mati*ein

tis affectu, immulgens labris tuis ubera : non

tuam, ut fis longzevus fuper terram:

reddidifti famem, quam illa pro tetolleravit,ne

l)eu t. 5*. V.

XV. Honora patrem tuum, & matrem

tuam, ficut przecepit tibi Dominus Deus tuus,

quid, quod tibi noxium effet, ederet, ne quid,

quod laéti noceret,hauriret. Tibi illa jejunavit,

ut longo vivas tempore, & bene fit tibi.

übi manducavit, tibi illa, quem voluit, cibum

PI'OV. 1. V.

*

XVI. Audi, fili mi, difciplinam patris tui &

non accepit : tibi, quem noluit, cibum fum-

*

ne dimittas legem metris tuze, ut addatur gra-

pfit, tibi vigilav

E

tia capiti tuo, & torques collo tuo.

pateris.

it,) tibi flevit, & Atu illam egei*e

; !EGCI. 3. Ve

XVII. Qui honorat pa

4-

[o

rem fuum, jucun?

6.

dabitur in filiis,

| Utiätas. |

& in die orationis fuae exau-

Í

. dietur.

jbid. v.$. XVIII. Sicut q

' VIII. Qui re&am viam fequi voluerint, mi- 8.Cyrillugi

ui thfäf aurizat, ita & qui ho-

rum in todum proficient : fi didicerint, nul- Atex.1. 4.

norificat matrem fuam. .

Ibd.v10. — .XIX. Honora patrem tuum , ut fuþerve—

lam rem excellentiorem fore, quam pietatem in Gen.

niat tibi benedi&io ab co

filiorum obfervantiamque in füos parentes.

, & benedictio illius

Ideo dixit Deus : Honorapatrem tuum, & ma--

. in HOW;immö maneat. :

trem tuam, ut bene fit tibi.. Parentes ima

j

À

gi-«

nem Dei quodammodo gerunt.

CRBÉO

. $ IV.

EX SS.PATRIBUS..

EXEMPL

A CATHOLICA .

l

Y

EXTERNA.

anlita;.

S. Cyrill:

Pietas exercita..

Hier. ca.

isp, ( "hriftianorum eft prima pietas, honora-

re parentes, & labores educationis re-

E fhriftus fu

bditus erat Parentibus fuis ug- I'.üc.z. *.

TOV- 23I l

.. tech. 7«

^ que ad trigefimum annum, ideoque35.

p

pendere, atque omni fiudio, quzecunque ad

dvetate, fapientia, &

.

( h

eorum quietem pertinent, curare.

& hoininibus.

g;'atia p'rofecit coram Deo

j

S.Aub. f.7.

de verb,.-

IIl. Amandus eft Genitor, at præponenduä

II ThomasMorusAn g]iæ?rimas flexis geni- Ped,

:idl Y 9'

Dum. ,

Creator. Hocaudivimus in canticis cantico-

rum. Ordinate in mecharitatem, id eft, facite

bus a patre fuo benediétioné folitus eft petere, Chritt p. r.

gradus, & cuique,quod debetur, reftituite. No-

IiE. Alphonfus Aragonum Rex patri Ferdi- c. 6. $. 3.

"MAT

