animam fervituti, hoc eft, ut S. Hier. explicat,

'e,xüruc. S. Mareus

l 6a

decem fudi lachrymas, decem confolationes

VI. Sicut qui defertam civitatem

merui, Quantumcunque fuit pondus lachry-

re cupiunt, primum incipiunt purgare, & fpi»hom. 15.

nas vel rudera removere, tum fnndamenta

marum,tantus fuit & confolationum numerus,

XXIII. S. Maria Magdalena tempore poc-

ponere, & muros erigere, ita qui ordinate

nitentiz füs tot confolationibus recreata eft;

poenitentiam agere cupit, prius a peccatis ca-

eft, utfepties quotidie in ccelum rapta, cho-

vendis & eraendandis, incipere, & tum pri-

mum virtutibus aliis exercendis fefe im

ris Angelorum intereffet, & ab ipfo Chrifto

pen-

ultra centenas vices vifi

"

dere debet.

tata , miris voluptae-

VIL Sicut equus generofus , (i in via cefpi- Laur Beirl

Deirliny.

tibus recrearetur. -

Dignitas.

taverit, extemplo affurgit, & difpendium ce- in fefto S.

lr

leritate compeníat; ita qui peccando lapfus'!

Magdal.

Cafarius

XXIV. Philippus Comes Namurcenf(is poft

tüem. 2«

1.2. hift, &

eft, ocyus per poenitentiam íe erigit, & fer-

mirac,

vitam peílime transaCtam, tantam in morte

contritionem oftendit, ut fimilis ei vifa non

vore fuo przcedentem acediam compenfacf

oiden,

$,19.

INece[fitas,

effet.aliosqueetiam ad lachrymas provocaret,

Confeffarios fuüos rogavit,ut corpus in plateam

ETH o Sicut ret

ra teimpore zflivo, niG irri-

id,

traherent;dicens: Sicut canis vixi,dignum eft,

getur, flores non producit, ita nec anima ni

ut moriar, ficut canis. Quz pcenitentia adeo

continuis lachrymis perfundatur, fractus ve-

placuit Qco, uteum poft mortem tot maracue.

rarum & folidarium virtutum non propignit.

: E

- itulus CXVIII Pæni—tehün.. .

$865

Eufebius .. IX. Sicut a medicis, fi lefura aliqü;a in pri-

ho. 10.ad ma corporis cute fentitur, curatio blandioris

XX. Sicut canis, fi a fera aliqua motdea. S. Clim. c;

tur, adverfus eam v

chementius exurgit, & s. de pon.

Monach, medicamenti apponitur, fi vero in offibus vul-

furit; fic dum a

peccato fe laefüm quis fentit,

nus abíconditum , aut in vifcerum profunda

demerfíum eít, au(teriorem , ac violentiorem

v;hem;ntiqri ér

ga il*l'ucI'odio aCcendiþ de»,belt-.

pofcit vis occulta medicinam, ut ulceris ma-

- Dignitas,

gnitudo aut exuftione fuperetur, & dolor do-

| X'XIQ Sicut v

eftis cofarz (i aure!s funicu. He&or

lore pellatur; ita fimilis ratio in zgritudine

emmis co

lis & pretiofis g

pulentur, pulchrio- Pintius in

interioris hominis adhibenda eft , ut (cilicet,

rem reddunt veflem

»quarm fi integra fuiffet ; ^ 21

Cmni

fic fieri poteft,

"

quanto gravior e(t animsx morbus, tanto po-

tentiores medicinz a

ut anima poít peccatu:

L

) per

! Itïl'n, d

poenitentiam Deo eratio

Impund,

poenitentia affümatur.

pplicentur , ,fervirb;que

fi nunquam peccaíiet.

r Ha;, quam fuiïfct,

t

8, Chryt. -

A. Sicut in tenebris non eft absque lucer-

XXII. Sicut Dux in przlio plus eum mili- S.Grcg.ho.

ferm. de

na lumen ; fic non -poteft hom

ponit.

0 peccatum

tem diligit, qui poft füugam reverfüs, hoftem 34. inEv.

fine —pænitcn«tia abluere.

fortiter petit, quam illum

» qui nunquam ter-

Ti i

ga przbuit; fic Deus fx

Utilitas.

pe illos plus amat,

i l,

qui poft peccatum ferve

ntius illi fervierunt,

Omm,

S.Bem.in XÍ. Sicut equum indomitum HagelIa do-

tB. (ofl«

ferm,

quam qui peccato mortali non commiffo, te«

ltio,

mant; ita animam immitem contritio Spiri-

pidos fe 'in -ejus fervitio exhibuerunt.

tus & affiduitas lachrymarum.

BeIrl. in

Xll. Sicut vermis ex ligno nafcitur, & illud

Siucunditas,

feflo S,

corrodit, fuam ab ipfo originem habens; ita

, XXIII Sicut

pofl vehementes imbres aer $. Chryf.

Dedh in

Maad.

qui ex peccato triítitia eft ipfum peccatum

purus efficitur,

them. 4.

abfümit.

3

fic & poft lachrymarum plu. in Matth,

9. Dan,

vias fequitur mentis tranquillitas & ferenitas,

lbidem.

XIII.Sicutolim Cataract

is coeh laxatis, ve-

Fletus enim eft lavac

:

rum [celerum, & refectio

emens pluvia fubfecuta omnes homines in-

animarum..

us

teremit, folamque arcam Noe in füblime de-

XXIV. Sicut triumphat Vi&or-

Im.pera.' S. Avguft,

d.

tulit; ita dum cordis noftri cataractas, id cft,

tor, & non viciffet, nifi pugnaviffet,

& quan. lo 8. Cang

oculos aperimus, & lachrymarum imbrem ef.

to majus periculum fuit in przlio, tanto ma- ?

fundimus,omnia peccata füffocamus animam-

jus eft gaudium in triumpho; ita quo mapis

que noftram, quz eft inftar arcz illius, fuper

quisque feipfum per peenitentiam vincere (tu-

omnia terrena ad virtatum divinarum cul.

duerit,

3

tanto plus»dcx, fubfecuta yi&qria'*gauf

mina (ublevamus.

debit.

i

Ibidem,

. XIV. Sicut rogum ignis aqua imm

iffas itä

t dum jactat ïtetti/[;ïe&as, & nau-

febins

ardorem peccat füpcrinfu(z lachrymz ex-

fragium minatur,

omnes futura morte pal-

yl

tingaunt , Deumque ceu infi

munera ad nos alliciuntr.

gnia quædauI

lefcunt, ubi vero tranquillatum fuerit [5

om.ad

lum, exultant nimis, quoniam timuerunt ni«

b

Ibidem,

: XV. Sicut cervi, quantumcunque a cani-

mis; ita pocnitentes,

quo prius gravius fue-

bus fatigentur, priftinas vires recipiunt, fi

rit naufragii fpirituali

$ periculum , tanto ma-

aquis fe immergere valeant ; fed & medici

jus gaudium

laffata membra fomentis balneorum refti-

poftea concipiunt ,

fi il-lu(I per

tuunt ;. ita laffatos in via iniquitatis lachry-

pgcnitcnciam evaferint.

marum aqua recreat, atque confortat,

Stsplet. in

XVI. Sicut arnantium ira, amoris folet effe

Dom. 4. redintegratio ; fic Deus amator hominum;

MOTiIVA.-

po& Pent,

peccatorem reconciliatum , ut amicum re-

I, äq

uias$: quz colligitur ex tri

plici ca- S. Chryf;

the. 5.

dintegratum diligit.

pite. 1. Ex offenfa Dai: fi

enim horni- ho. 46. ad

XVII. Sicut muta animalia cum fraude

Lactantius

nem exacerbans, & amicos, & vi

cinos, & Ja. Popul.

1.7. c.24. decipiuntur, fi aliquo rmodo extricaverint;

nitores rogas, & pecunias impendis, & multos

Mareus

ort, D

fiunt poftmodum cautiora, vitantque fem-

abfümis dies, accedens & fu

pplicans ; quidni

per ea omnia , in quibus dolos infidiasque

hac omnia potiori jure

, exacerbato Deo fa.

feaferunt ; fic hominem poenitentia cautum

cies? 2. Ex damnis illatis: ( enim Anna Tobize

& dilig

3

entem facit ad evitanda peccata, in

mater irremediabilibus

lachrymis deplora-

?

in quz femel fraude deciderit.

;

É

bat filium dimiffüm dice

ns: Heu, heu me fili Tob. 104

mi, ut quid te mifimus peregrinari, lumen Y* 4:

JEquitas.

oculorum noftrorum, baculum fenectutis no»

Deilinck, .. XVIII. Sicut fi quis colubrum aut Fcorþio;

firz, folatium vitz noftrz: omnia fimul in te

AUE Deit

l.fapra , nem finu dctineret, fine confilio aut mora

uno habentes ; te non debnimus dimittere ire

eum a fe repelleret; ita peccatum omni fcor-

a nobis; an non potiores lachrymandi caufas

3f

.pione multo celerius per posnitentiam expel-

inveniet is, qui omnia in Deo infin

lendum ab anima eft. «

ities perfe» He&or

-

&iora habens, tam indigne,

& inconfuülte eum Pintius in

Ibidem,

XIX. Sicut cervus venatoris jaculo l-

a fe dimifit? 3. Ex Chri/li exemplo: i enim Rex : 49*

fus, naturali inftindtu dictamnum herbam

ad p

rzelium armatus egreditur, & cum eo mi- zech,

invefligat, eaque devorata plage remedium

lites omnes reliqui armati,

an non equum

fió

facat; fic multo magis peccator a peccatis

cenfebit miles quisque

; ut ipfe quoque arma

vulneratus, ad posnitentig remedium confu-

corripiat? an non turp

e judicabit, deliciis de-

Bere dcbet.

, liniri, pro galea pileis bombycinis, pro gladio

00 00 3

fiabel—.

$866

Jrbliotbecés Monsalis Concionaterie

n

j o

Rabellis uti? quis ergo Chrifto duriffima

tenus dubita, neminem hic poffe poenite

de bono

tiam agere, nifi quem Deus illumi

naverit, &

quzque pro nobis eligente & patiente, mol-

eratuita fua miferatione converterit. Hinc

Juron

lia fequi, & pænitentiam'fugerep-?n erube-

fcac !

Píaltes oravit: Converte nos Deus falutaris

nofter. Et Jeremias: Poftquam convertifti

S, Chryf.

1I. Neceffitas : fi enim nau

ftagium paffo fo-

hom 75.inla adbuc tabu

la fpem evadendi facit; quid-

mée, egi poenitentiam.

Matth.

II. 2dpnojcere fua peccata: nam

hoc eft bong pr 04« V.5

ni animz naufragium paffus peccator, poeni-

Idem

tentiz tabulam cito arripiat ? Si vulnus pu-

mentis, inquit $. Ambrofius, vulnus fentire Jer. 31.

. Wi

Et confentiens'S. Auguftinus, qui v

!9-

1

hom, 16,

trefcerenon (initur, ne difficilior fiat curatio ?

peccati.

IN

Aui;un'.

cur vulnera anime per peccatum inflicta gu.

fe cognofcunt, inquit,

ficut peccant fems

l]. de vera

rare differimus?

per; íta femper plorant. Hinc ipfe

de fe

& falía.

,L94£ V-B

In epift,

III. Utilitas: quam egregie S. Hieronymus

fatetur: Amore amoris tui facio iftud, reco- i, 1 a,

-his verbis declaravit. O lachryma humilis,

lens vias meas nequiffimas in amaritudine confeff.

ut dulcefcat mihi dul- c. a.

tua eft potentia, tuum regnum, tribunal ju-

recogirationis mez ,

&

dicis non vereris, amicorum tuorum accufa-

cedo non fallax , dulcedo fallax & fecura,

toribus filentium imponis: nBon eft, qui te

colligens me a difperfione, in qua fruftra-

accedere vetet: fi fola intraveris, vacua non

tim difciffus, dum ab uno te averfus in mul- |

ta evanui.

redibis; magis crucias diabolum, quam poe-

na infernalis. Quid plura? vincis invincibi-

lI rdenter defiderare ponitentiam: nam poe«S. Chryf.

S. Chryfoftomo, fic eft, quo- ferm. de

lem, ligas omnipotentem , inclinas Filium

niteritia , tefte

Vireinis.

modo ager fru

Gifer, aut vinea arborve fe. ponmit.

cunda, fructus ejus edit peccator famelicus,

IV. Facilitas: quz colligitur ex triplici ca-

pite. r. Ex miféricordia Dei: de qua Taule-

perficit in fiducia Dei, acceptaque remiffione

rus non immerito dixit: nullam matrem tam

pinguefcit in vita, & hzc fünt verba eju

S?

&

*

promptam effe ad füccurrendum filio füo in

Domine, ante te omne defiderium meum,

emitus meus non eft abíconditus.

ignem lapfo, quam mifericordia Dei parata

fit flüccurrere & indulgere peccatori veniam

IV. Fugere delicias : nam,ut füpra ex S Chrye» s. Chryf.

ti: Unde S. Auguft. Si ego, inquit, Do-

foftomo dictum eft ficut impoffibile eft, utl. 2. de

In Pf, ;:9.

peten

ompurt«

mine,

admifi, unde me damnare poffis, ut cer-

ignis inflammetur in aqua, ita impolfibilec

ione

te non amifiíti, unde me fetvare poffis. Cum

eít compun&ionem cordis vigere in deliciis,

eord.

ergo, inquit idem San&tus, Deus & velit mi-

contraria enim fibi funt & peremptoria.

fereri , quia bonus eft: & poffit, quia omni-

V. Memoria frequens. novi[/morum : Si enimsS. Auguf

diem mortis füz homines jugiter cogitare veleferm.3. de

potens eft, ipfe contra fe divinz pietatis ja-

nuam claudit, qui Deum fibi mifereri aut non

lent,

animam füam ab omni malitia vel cupidi- innocenti-

eumque aut bo-

tate cohiberent, ait recteS. Auguftinus. Hin

C us.

velle, aut non poffe credit,

-

num, aut omnipotentem elle diffidit. 2. Ex

Deus ipfe hoc remedium fuafit per Siracidem:

In omnibus operibus tuis memorare noviffi- Eccl 7.

S. Bern. inalioruim exemplis, de quibus S. Bernardus; non,

v- 4—0.

quod ferm. inquit, vos retardet con(cientia, quia, ubi

ma tua, & in zternum non peccabis.

. NI. Obaritatis divine ignem applicare: uti S.

Ap. Beh'lo

peccata abundaverunt, fuperabundare cone

Ambrof(ius fuafit, dicens: Si a radice vitia vis!

n fefto

. füevit & gratia. Nec peenitentiz aufteritas

Qe

. Marie

ipía deterreat, nec enim fünt condigne paf-

eveliere, charítatis ignem applica, quo paffi

nes univeríz ac vitia faperantur.

fiones hujus temporis ad futuram gloriam,

the. 5.

quz promittitur: & ad przteritam culpam,

VIL Paffonem Chrifli freguenter. confiderare :

S.Bernatd.

maxime íi confideremus Chriftum nos tota- in (erm,

quz remittitur : & ad przfentis gratiam con-

folationis, quz immittitur..

Si verbis non

liter e cruce alloquentem: Nonne fatis pro- fer. 4.

pter te vulneratus fom ?. Namquid pro ini- hebd.facr.

& Her,

creditis, operibus credite, exemplis acquiefci-

te plurimorum : currunt undique peccatores

quitate tua afflidtus fum? Cur addis afflictio-

apui H

nem afllicto ? Magis aggravant me vulnera

driapor

ad pcenitentiam , & natura pariter, & con-

Wi

faetudine delicati: nil credentibus impoffi-

peccati tui, quam vulnera corporis mei.

bile, nil amantibus difficile, nil afperum mi-

g. lX.

tibus, nil humilibus arduum reperitur , quie

bus & gratia fit in auxilium, & obedientiz

A SQE TIGA

devotio lenit imperium.

L.^.de

V. Stucunditas: tum Dei, quam ex converfio-

L. "T'ria vere funt, quz de hac virtute bene

imit. Chri-

* addifcere, aliosque docere debet afceta.

ne percipit,queque ex parabola de filio prodi-

fti c.4.

«'o colligitur : tum ipfius peccatoris, qui fentire

Primum eft, ut bene cognofcat circumftantias

* 9

ad veram poenitentiam requifitas, quorum

incipit illud gaudium, de quo pius afceta di-

ffims. r. [nterno dolori &S.Bam.ho.y

xit: Si eft gaudium in hoc mundo, hoc utique

quatuor fünt poti

poenitentiz externam jungendam effe; nam r. de laud,

poffidet puri cordis homo. Si eft alicubi tri-

tribulatio & angufítia, boc melius novit mala

poenitentia fine jejunio otiofà eft & infrugifera, jejun.

conícientia.

teíte S.Bafilio. 2.Difcretionem quoque femper

$. VII.

peenitentiz,utgermanam fororem fociandam;

ut fapienter monuit S. Climacus dicens: Vidis. de di.

MED I A.

itnbecilles anirnas ac debilia corpora pro pec- feret.

3. Fulg. deT,

iffidentia in viribus propris, ? confidentia in

catorum multitudine füperiora atque majora

fide ad Pe-

D

certamina arripere conari, nec ea poffe lufti-

divino auxilio: quod medium S. Fulgen-

nere. Quibus ego;, humilitatis (inquam) non Euf Emid

erom c3!«rius fuafit dicens: Firmiffime tene , & nulla-

abo-

- Titulus CXVHL- Panitentio; —

36»

in homii, laborum maguitudine , Deus peenitentiam

accurate prefliterit, uti ex plurimorum con-

debono metitur atque judicat. ^ 3. Celeriter fufci-

verfione patet: tum demoníftrandos .quam

Jatron.

piendam efle ; periculofiffima quippe eft, te«

ftultum fit, ob timorem relapfus poeniten-

fte Eufebio Emiffeno , in ultimum diem pro-

tiam differre; quis enim vulneratus recur-

miffa fecuritas.

Deinde ftultiffimum eft, ut

fum ad medicum ? Quis . forditatas habens

caufa, qua de necefficatibus agitur zternis,

manus aut vultum ad lavacrum? Quisnavis

W4,

T' 3!.

mutabilitatibus vite deficientis committatur

aut fenting evacuationem ideo tantum dif-

Pf.51, v,6, extremis,

Hinc Pfalmiíta ait: pro hac ((cie

fert, quia fieri poteft, ut iterum vulneretury.

Ij,

lunft

licet poenitentia & venia) orabit ad te omnis

fordes contrahat, aut fentina navisque vae

d n

— San&us in tempore opportuno. Opportu-

rios tumultus & infultus patiatur? 3. Hor- L. . c, 24.

fslü

.num autem tempus quod fit, indicat alibi,

ror difficuttatis , de qua libellus de imitatione: $. 3.

a la

Pío4, v.g,dum ait: Hodie fi v

Unum eft, quod multos a profectu & ferventi

E

cem ejus audicri;is,

n

nolite obturare corda veftra.

emendatione rerrahit, horror difficultatis

IIl. Secunda eft, ut bene cogno

feu labor certaminis. . Sed & huic impedi-

va'ad poenitentiam cito & ferio agendam,

mento facile occurret aíceta, objiciendo tot

qug quidem ad tria fere capita revocari pof-

exempla converíorum ,. & illud olim S. Au«-S Aug.l3

funt.

1. Ad equitatem: Quid enim squius,

guíftino dictum fübjiciendo: Potuerunt i(ti & conteff,

quam ut Deo ad poenitentiam tam folicite in-

il , & tu non poteris? Revocando item in* '*

Chy,

tf de

vitanti refpondeatur? Quid iniquius, quam

memoriam S, Auguítini de feipfo loquentis

velle, uc Deus in morte peccatorem poenicen-

confeffionem : O quam (uave-mihi fubito fa-

Mil

tem exaudiat, cum ipíe eum toties hortane

G&um eít, carere füavitatibus nugarum, &

tem per totam vitam non audierit?.. Quid

quas amittere metus fuerat, jam dimittere

türpius, quam Deo fümmo Benefactori uldie

gaudium erat. Eundem in finem etiam proe

mam'vitz partem velut facem confecrare,

derit narrare exemplum de juvene (imilem

diabolo vero fummo & infen(i(limo hofti optie

difficultatem in mala confuetudine deponén-

mam & potifimam vitze partem donare?

da (entientem, cui diabolus primum in fpe-

n

2. d utilitatem : Quatenus per acceleratio-

cie Gigantis apparuit, atque .ad. certamen

2 di

nem poenitentiz innumerabiles illi & inc

ome

provocavit, mox vero & Angclus íecutus

Qp

Qne

parabiles meritorum thefauri, qui intra illud

eft, hortans, ut aggrederetur Gigantem, (e

* tempus, quo pcenitentia differtur, negligen-

enim auxiliatricem ei manum porrecturum,s

u

tur, inzftimabili cum lucro redimuntur. — 3.

quod ubi fecit adoleícens, adjuvan:e Angelo;

hunf,

2

4l facuritatem : Sic enim evitatur pericalum

fine difficultate Gigantem fuperavit. . 4. Me-

!1.5. de

noCttt«

falutis , quod per dilationem peenitentiz tri-

tus- vél ,- quam inordinate amaverat ,. deferenda z

plicem ob caufam incurritur, nempe quia &

Quem eripere conabitur. oftendendo; quam

j

Deus irritatur, ne poenitendi fpatium aut

facile illa antequam amare eam inciperet,

gratiam concedat: & quia fene&tus aut ulti-

caruerit, & vero etiam tempore. morbi aut

T

df

mus morbus perquam ineptum & male diípo-

mortis fine difficultate cariturüs fit 2 an- ergo

r

fitum reddunt ad converiionis negotium fe-

non poffit gratia, quod nece(firas vel infir-

, Deltl,

rio agendum,; ut merito Chriftus monuerit:

mitas pocett ? Oftendat item, quam omnemn

(eo

.Orate, uc non fiat fuga veflra (feu conver-

voluptatem hactenus ex re amiata.perceptam,

Mane

fio ad Deum) hyeme vel fabbatho, ut.enim

abundantius in ipfo Deo, per poeni:entiam &

jf

hyems ad ferendas fruges, & fabbatum ad

charitatem poffidendo inventurus fit, ideo-

T

ernttd,

operationem & lucrum inepta funt tempo-

que illud Elcanz didum eidem arplicets

fetti,

r3; ita idem de.fene&tute & ultimo morbo

Cur fies? aut quam ob rem afiligitur cor

fentiendum eft, ut adeo non fine fundamen-

L

tuum? numquid non ego tibi melior fum,

bi fdtt.

S.Hier, to S.Hieronymus pronuntiarit: Vix ex cen-

quam hzc aut illa creatura?. . Refpeius bu-

manus : Quod tamen impedimentum facile

apud Ha- tum millibus hominum, quorum mala fuit

drian,Pon- vita, in morte divinam indulgentiam. obti«

tollet afceta, fi meminiffe jubeat, flare ex una

tbif.

nebit unus.

parte Deum , a quo omne bonum , quod ba-

HH Tertiam e

&-, ut.bene. Aorit fmpcädi-

bet, accepit, & quod accepturus cít, exipe-

Gat, atque ad poenitentiam invitsres homi-

menta, qui plerumque peccatores abíter-

rent a poenitentia, apreque pro illis remo-

nes vero, a quibus nec vitam accepit, nec

exípe&at, ab eadem abíterrere; an enim , (

vendis remedia fuggere fciat. Quinque au-

tem potiffimum funt ejusmodi impedimen-

vel micam prudeniiz & zfliímationis de Deo

poffideat, hominum potius, quam Dei invi»

ta. 1. Defperatio ob multiudinem peccatorum ;

uam tollere conabitur afceta, oftendendo

tationem fequetur? . Hortetur przterea, utr. s.

vde*'

mifericordis diving magnitudinem, que non

in fimili cafu illam pii.afcete do&trinam fibi imit.c 39.

B:m:haf

modo veniam promittit pcenitenti, fed eun-

applicet: Fili, ja&ta cor tuum firmiter in Do- $. 1.

dem etiam ultro invitat, ideoque ci multitu-

mino, & humanum ne metuas jadicium, ubi

delaut.

"

À — M Á MÓ Ó Ó — MM Ó M MM Ü M r ÉQ À 989 Á M U Ü — — m "Á P À ÁÜ m neemm—"nter—te ]s n n n m n UeÀ P rP Ü M r ÁM n ev—ÀÀ P — À Ó M M — m M MM À H Á

. dinem magnitudinemque füorum peccato-

te conícientia pium reddit & infontem (uti

rum ob oculos ponit, ut per easdem ad pce-

vel maxime per poenitentiam contingit) bo-

nitentiam revocetur. Quse omnia tum appoe

num eft & beatum taliter pati, nec hoc erit

grave humili cordi, & Deo magis, quam fibi

jj di

fitis S. Scripture, & 55. Patrum fencentiis,

h

tum probatis exemplis confirmabit, 2. Ti-

ipfi confidenti. Quis tu, ut timeas a mor«

wiov Tetidioe: Quem eripere nitatur, often-

tali homine? Hodie cít, & cras non compa»

dendo tum paratum ex Deo auxilium, fi ipfe

ret, Deum time, & bominum terrores non

expavefces.

-

l Em'lü-

peccator, quan;um requiritur ex parte ipfius,

$. X.

363

Io'iblidtbaca -Manualis ümmmia

j

$. X..

caligant oculi, (intelle&tus fcilicet difficulter

cceleftia contemplans) accedunt podagrz ac

3

PTUS PRAED

L

chira

CONCE

BILES.

re dolores, (feu moleftie, que in via,

perfectionis decurrenda, & operibus ac labo-

Qyalitas.

ribus ftatui convenientibus fentiuntur) pre-

Ti

Ephet. 4.

I Ex

occafione thematis: Renevamini fpiritu

mit picuita, ac tuffis moleftiffima (id eít, a(fi-

Y. 23»

mentis veflva , &^ induite novum bominem,

du& concuffiones ;conícientiz teporem ar-

qui fécundum Deum creatus e[d in ju[titia &^ fanati-

guentis ) Tantis denique afficiuntur fenes in-

&ate veritatis : Comparari poteft posnitentia

hrmitatibus , ut ipfa fenedus morbus (it.. In

creationi novz hominis. Et i. quidem oftendi

eundem finem fervire poteít, quod S. Bernar- s, Bera, £.

iv

teft; quomodo ante omnia lux creari de-

dus de hac materia fcripfit: Duo homines fünt, 3. inter

beat in animo illius , id eft, illuminatio mene

vetus & novus,illeterreftris,ille cceleftis; illius patv.

tis,qua vere ftatum miferum agnofcat,& dete-

imago vetuftas, & econtrario triplex novitas :

ftetur, nefitdenumero illorum, quibusDeus

eftenim vetuftas in corde, in ore, in opere; in

quibus tribus modis peccamus, in corde func

minatur per lfaiam: V, qui dicitis malum

bonum, & bonum maltüm, ponentes tenebras

defideriacarnalia & fzcularia,id eft,amor car«

lucem; & lucem tenebras: ponentes amarum

nis, & amor fzculi. Similiter in ore cít gemie

in dülce, & dulce in amarum. . 3. Quomodo

na vetuítas, arrogantia & derogatio: item ge-

Muti,

firmamentum creari, & aque ab aquis dividi;

mina in opere, & flagitia, & facinora, hecome

nia funt imago veteris bominis, & funt reno-

UL

id eft, appetitus inferior a füperiore feparari;

& hic quidem ccelo, feu cceleftibus objedtis

vanda in nobis. 2. Oftendi poteft, quis fit no«

conjungi, ifte vero fübjici homini debeat; jux-

vus homo ex comparatione cum juventute, in

ta illud Dei decretum: Subter te erit appetie

qua excellunt tres przcipue dotes, fcilicet fa-

Ben. 4.

tus tuus, & tu dominaberis illi. 3. Quomodo

nitas, agilitas, & alacritas, quz proin in fpiri-

'O 70

tuali fenfü ad bonam confcieariam, fervorem

debeat terra, id eft, peccator fructus fpiritua-

les bonorum operum producere; juxta moni-

in bonis operibus, & jucunditatem & tran-

Rom. 6.

tum S. Pauli: Sicuc exhibuiftis membra veítra

quillitatem mentis applicari poffunt. Vide

LUNT

Y. 3Q.

Engelgrav. in Dom. Refurrect..

'o "'

fervire immunditiz & iniquitati ad iniquita-

tem,ita nuncexhibete membra veftra fervire

LI.. Ex occafione thematis: Renovabitur ut ptat, g0.

juftitiz in (an&ificationem. 4. Quomodo fol

4tquile S'usentus tua: Pote(t poenitentia cum v. s.

l(ig f

& luna, cum reliquis planetis & aftris produci

renovatione aquilz comparari. Et 1. oftendi,

q,5,

debeant, id eít, tres virtutes Theologicz ; &

uod, ficut aquila füper limpidum fontem,

ummo nifa adverfus folem volitat , ibique

DAl t

quatuor morales, cum aliis virtutibus, qua

VM

fub iisdem continentur, exerceri, & per habi«

agitatione & calore excuffis pennis, in fübjee-

tum ftabiliri, ubi pulchre poteft charitas foli,

&um fontem delabitur, & inde emergens, in«

Junz in fubfidium no&tis create fpes , & luci-

ter alas pullorum fota novas plumas affumit,

-

fero fides comparari. ;, Quomodo debeant

& juvenefcit ; ita peccator ad mifericordis &

jufti Dei folem evolans , illius charitate exar-

volatilia, reptilia, aquatilia, aliaque viventia

fenfitivam in bonum hominis creari, id eít; po-

deícens, veteres mores excutiat , ac inde in

tentiz fenfitive fic ordinari , ut homini fere

fontem lachrymarum lapfus novus homo ex-

cat

viant, & ad ultimum finem confequendum

2. Quod, ficut aquila tum fene&tute

conducaat. 6. Deoique quomodo debeat ho

preífa, tum roftri immodice crefcentis impe-

tno ad imaginem Dei creari , id eft, ita ordi-

dimento impedita, comedere non valens, la.

nari, ut oculos femper furfüm per bonam in-

bium fuperius ad petram allidit, & (ic eo re-

tentionem erectos habeat, neque aliud niti

je&o cibum fuümere, & roborari incipit; ita

majorem Dei gloriam & beneplacitum quz-

peccator defideria füa prava, quz cum a cibo

rat; quz omnia.S. Pauli, S. Marire Mag]dale-

fpirituali impediebant, & languorum caufa-

bant, ad Chriftum petram allidat, & fübjiciat,

nz,velaliorum Sa&torum converforum exem-

plis probari & confirmari poflunt.

ficque juvenefcere in fpiritu incipiat; qua

COI- 3 nIVO 90

ll, Ex occafione thematis: Expoliantes ve-

omnia per particulares cafus amplius illuftra-

terem boiminem cutm attibus füis, induamus eum , etti

ri poffaat, Vide iterum Engelgr. loc. cit. '

venovatur in agnitione fecundum imaginem ejus , qui

IV. Ex occafione thematis: Sicut fuit &t« Baruch. 4.

füs ve[Ter, ut erraretis a Deo, decies tantum ierum v. a8.

creavit illum: Oftendi poxeft 1. Quis fit vetus

homo ex comparatione cum feneQtute, de qua

contertentes requiretis eum : Oftendi poteft, quo-

$. Hier.

S. Hieronymus fic loquitur : Caput incanefcit,

modo pcenitentia conftituta effe debeat, ut

13m,.

ep. ad Fu-

er remiffionem primi fervoris in fcopo pro-

fufhiciat ad plenam peccatórum explicatio-

iequendo, decidunt tanquam ab arborc ca-

nem , nempe 1. Quod debeat eífe amara per

conttitionem internam, ut (ic deleatur culpa

| hut.

pilli, (bona propofita) dentes (conatus & are

dor cibi fpiritualis manducaudi) caput, bal.

ex dele&tatione peccati contradta, vereque

Wi

butitlingua.(confideratio inloquendo) fiuunt

dici poffit de poenitente: Magoa eft vcluc

falive (inordinatus appetitus ciborum mate-

mare contritio tua. 2. Quod debeat cfle miul- Thren. &

rialium proditur) tremuat genua, (id eít,

tiplex per varia opera externz aflli&tionis: (u« v. 11.

orandi & fle&endi f(tudium relinquitur facile,

fcepta; ut dicat quodammodo (übi ipfi illud

vel horretur,) & fronte ob fenfum rugis ara-

Apocalypfis : Quantum glorificavit (e (cor-

ta, inftar bonum a mento palearia pendent,

pus) &in deliciis fuit tantum date illi tormen-

( id eft, animus omni pinguedine fpirituali &

tum: Sicque multiplicatz culpe muliplict: Apoé 18

decore carens, ad terrena folatia inclinatur)

tas peens correfpondeat. ..3. Quod . debearv. 7-

e(Te

Titulus CXVIlL Ponitentio,

869

effe diuturna propteridiuturnitatem confüetu- ftuduit ad peccandum, utS.Thomas hzc triàS.Thoma -

dinis peccandi, fibique poenitens in ftatu poe-

ad veram poenitentiam requirens explicac ; e:3-Matth.

nitendi velut carcere conílitutus, quodam-

modo dicat: Non exibis hinc

vel, ut S, Bernardus ait, (i eà, qug tetro fünt

, donec folv;;

oblivifcens quis, & ad ea, quz antetiora fünt,

noviífimum quadrantem.

defiderio & propofito proficiendi fe extendat,

Luc 3.v 4

V. Ex occafione thematis: Parate viam Do-

Quz omnia fu(ius explicata apud Fabrum in

wmini: Oftendi poteft, quomodo per poeniten-

Au&ario Dom. 1$.

poft Pent. conc. 3. videri

tiam peccator viam Domino parare debeat,

poffunt.

ficque implere illud S. Joanni Baptiftz moni-

VIII. Ex occafione thematis : JDirigite viam ng*i;

»htl,f.

Jbid. v.6, tum : Erunt afpera in vias planas. t. ÍItaque

"u

. Dotini: Proponi poffant viz pravz, feu fal(av.23.

oftendatur, quomodo mutanda fint prava in

opiniories circa pcenitentiam, & ex illis often-

Ity

directa, per contritionem, & propofitum fin-

di, quz fit vefa poeniteritia. 1.Ergo via devia

cerum emendationis. Quomodo omnis mons. & erronea e(t hireticorurm , qui negant, aliam

& collis humiliandus, per confeffionem humi- poenitentiam effe neceffariam, quam novz vi-

em & accuratam. 3.Quomodo omnis vallis

tx inchoationem. 2. Via eft voraginofa, eorum

per fatisfactionem fru&tibus poeuitentiz im-

fcilicet, quos poenitet, quod non gravius pec«

plendus (it; qua omnia apud Fabrum Dom.

carint, aut occafionem psccandi elabi five-

4.Adv. conc.7. fufius explicata videri poffunt.

rint. 3. Eft via angufta eorum, qui vel omnino

Matb,oj, — Vl. Ex occafione thematis: Zte in caflelum,

non dolent, vel certe non de omnibus

eCce

quod contra vos et, && ftatim invenietis afinam allie

Vl

catis. 4. Via profunda ett (DolltotQ) qui natu-

gatam , & pullum cum ea:. Solvite & adducite mi-

rali tantum ex motivo, v. g. damni tempora-

bi: Poteít hic totüs textus ad converfionem

lis, infamiz, aut füpernaturali quidem, fed im-

peccatoris applicari. Et 1. oftendi poteft, per

pertecto, v. g. gehennz incurrendz , dolent.

Apoftolos intelligi predicatores, per caftel-

5. Via fubdola Íeu te&ta eft, eorum videlicet, qui

lum vero mundum, qui eít contrarius przdi-

nequiter fe humiliant, & fictam pcenitentiam

catoribus. 2. Oftendi poteíl, per afinum in-

agunt. 6. Denique preceps, nempe fcrupulofoe

L]

.

*

.

P(àl. 49.

telligi peccatorem, juxta S. Davidem: Homo,

rum, & defpera

um tenden- Mïtth-'?-

) 2!0

ntium;in precipiti

cum in honore effet, non intellexit; compa-

tium; de quibus omnibus fufius differentem — V 18«

hl t0t,

ratus eft jumentis infipientibus, & fimilis fa-

vid. Fabr. in Au&tar. Dom. 3. Adv. them. y.

k

&us eft illis: per fünes autem peccata, jux-

IX. Ex occafione thematis: Qyare nos non

Ifaie 52;

ta illud Ifaig: Solve vincula colli tui captiva

potuimus ejicere illum? Poffunt proponi impedi- Exod. s«

NV. 9.

filia Sion; & illud Pfalmiftz ; Dirupifti vin-

menta converfionis, & convenientia remedia V« 9-

Pfal. 115.

cula mea , tibi facrificabo hoftiam laudis.

offerri, Primum impedimentum eft, Cura &?

V. 16,

3. Oftendi poteft per eos, qui obmurmurant,

facularia negotia : Ubi damon agit, quemad.

intelligi demones, malos focios, propinquos,

modum Pharao, qui dixit: Opprimantur la-

carnem propriam; fed hos non curandos,

boribus, & expleant ea, ut non acquiefcant

dicendumque: Quia Dominus his opus ha-

verbis mendacibus, ad facrificandum Deo in-

bet, ad mifericordiam füam oftendendam,

vitantibus. Secundum eft Procraftinatio: Ubi

fru&umque paffionis applicandum ; fic enim

diabolus imitatur perdicem (ui capiendi fpem

fedebit, & quiefcet in a(ina & cum ea in Je-

facientem, donec pulli, evadendi occafionem

rufalem, id eft, vifionem paeis ingredietur.

funt nacti, quo fa&to etiam avolavit. ''ertium

4. Oftendi poteft, quomodo folvenda fit afina

eft difficultas confitendi : Ubi daemon hortatur ad 3 Reg. us

er facramentalem abíolutionem 5

ficque

imitandas ancillas pigras, que horrentes la. V*8-

confeftim diabolus & mundus dimiffuri fint

borem everrenda domus, fordes ia angulum

illam. $. Denique oftendi poteft, quomodo

conjiciunt,ut poft longum tempus (imul ever-

Chriftus fuper eam collocandus fit, tum per

rant, Quartum elt fuga peritorum Confe[Jario-

S. Euchariftiz fü(ceptionem: «um per perfe» rum : Ubi demon inftigat, ut dicant cum

&am obedientiam mandatis ejus exhiben-

Achab: Ego odi eum, quia non prophetat

dam; ita tamen ut prius ei veftes, id eft, ope» mihi bonum; (sd malum. Aliter ac Ludovicus

Ya fatisfa&tionis fapponantur, quo füavius fe-

Rex Galliz filio faafit dicens : Fac idoneus ti«

deat magisque placetur; qus omniá brevi-

bi fit confcientiz arbiter, cujus prudentia do-

r d

ter apud Fabrum Dom. Palm. conc. 8. n. 4,

Grinaque in omnibus femper tutus fis, Quin,

^ .B'

indicata videri poffunt,

tum eft de/peratio emendationis : Ubi daemon imi«

VII. Ex occafione t

hematis: Surge, tolle

tatur Jairi & domefticos, per(uadentes filiam

le&um tuum , &$ vade in domum tuum : Oftendi

effe mortuam, atque adeo omnia defperara

poteft verus modus agendi posnitentiam. Et

effe; quibus tamen cum Chrifto dicendum:

I. quidem quomodo fürgendum per füugam

Recedite; non enim eft mortua puella, fed

In cit.

peccati & occafionem ejus, defiderio fuperno.

dormit. Vide Fabrum in auctar, them. r. fu-

verb, :

rum füfceptam, ut explicat S. Bern. 2. Quo-

fius hzc explicantem. Item eundem in opere

modo tollendus le&tus, per punitionem dimif-

tripartito conc. 8. in Dom. 3. Quadrag.

farum culparum, ut jam non feratur anima

fhm. *'

ANece[fitas.

Ab

concupifcentiis corporis & terrenarum volu»

ptatum, fed magis ipfa, ut dignum eft, regat

X, Ex occafione thematis : Nj qu.is/ renatus Joan. 3.

corpus, &ferat, quo non vult. 3. Quomodo

fuerit ex aqua & Spiritu fantko , non poteft. introi- V. 3.

vadendum in domum füam, per compenfa-

re in regnum Dei : Poteft poenitentia Baptiímo

pot- la*

tionem operum malorum per bona, uttane cornparari. 1, Propter neceffiratem;quia ficut

f

