IlI. Nolite flere fuper me, fed füper vos

XI. Eft & hec baptifmus aliquis.in lachry- $. Bern. 1

ipfas flete.

Pfal. 55.

IV. DEUS, vitam meam annunciavit tibi:

marum affiduitate ; & quoniam bapti(mi Sa- 1. in o&.

Cintipeg,

V. 9.

cramentum iterari non licet, qui fepe in Pafch.

pofuifti lachrymas meas in confpectu tuo.

multis offendimus, fre

I' I rApum,

Píal, 119.

V. Exitus aquarum deduxerunt oculi mei,

quenti oportet alïlp.-

CISI

.N» 1364

tione fuppleri.

quia non cuftodierunt legem tuam.

XII. Vim facimus Domino non compel. S. Amb, 1.

Joel. 2.

VI. Convertimini ad me in toto corde

NV. 12

veftrro, in fletu & plan&u.

lendo, fed flendo: non provocando in

4

juriis, : ir.n Lucge

de lachrymis exorando.

Pinomit,

Jer. 14.

VII. Deducant oculi mei lachrymam per

19 qaf

VT.

diem ac noCctem, & non taceant, quoniam

XlH. Oratio DEUM lenit, fed lachry- $. Hier. c.

c. 39. in

ma cogit.

Ifaiam.

Niptonf,

contritione magna contrita eft virgo filia po-

XIV. O lachryma humilis, tua eft poten-

Ls n

puli mei, plaga peffima vehemenrer.

S. Ambr.

c69,

tia, tuum regnum, tribunal J

udicis non vete füp. Lvz,

Utilitas.

tis, inimicorum tuorum accufationibus fi 1,c,

lentium imponis.

Quid plura? vincis in-

?Tob. 13.

.NTII. 'Qua'ndo orabas cum lachryiis; ego

N

-v-;'; 2*

obtuli orationem tuam Domino.

vincibilem , ligas omnipotentem.

XV.O felix diluvium! o felices lachrymas, S. Gregor.

Pfai. 73«

IX. Contribulafti capita draconum in

ï

v- 13.

aquis.

quz animum dolentem levant, & peccatorem Nazianz.

orat. 3.

Eccl. 7.

X. Melius eft ire ad domum lu&us, quam

imo tartaro infixum fublevant in füblime.

ad domum convivii.

. XVI. Mutatur ordo rerum; pluviam terra S.Chryfol.

V. 3

Matth. 5.

XIl. Beati,

dat ccelum femper; ecce nunc rigat terra coe- f 93- de

V. 5.

folabuntur.

qui lugent, quqniam ipfi con-

lum, imo fuüper ccelos, & usque ad ipfum Do- '"^8*

minum imber humanarum profilit lachryma-

V. 125.

XII. Qui feminant in laChry'mis", in exul-

N 4

tatione metent.

rum; ut juxta Píalmiftam & deaquis fletuum

cantetur illud: Et aque omnes, qu fupra.

Pläl- 830

XIII. Aícen(iones in corde ruo difpofuit,

coelos funt, laudent nomen Domini. -

ER

in valle lachrymarum.

XVII. O lachryma mentem purgans, in- S. Auguft.

tentionem fecundans, confeflionem irrigans, 2d FF. in

$. II

Eremo,

animam fancificans. Hec ex lachryma fan-

EX SS. PATRIBUS.

&a compunGionis foror, quz motus illicitos

extinguit, paradifum aperit, infernum clau-

Qualitas.

—

dit. FHxc eft herba cocleftis iliius Fullonis,

qua veftes fervorum fuüorum detur

S. Gregor, I- rriguum füperius accipit arrima, Eum fe

patgs "E!

in regitlro.,

. lachrymis regni coeleftis defiderio affli-

forde quotidie purgat.

git; irrigaum vero inferius accipit, cum in-

Sucunditas.

ferni fupplicia flendo pertimefcit.

XVIIL. Dulciores funt lachrymz oran- S. Aug. in

Idem in

Il. Uniuscujusque mens tantum poeniten-

tis, quam gaudia thea:rorum.

Pfs31 1927.

Pattor.

.do compunctionis füz bibitlachrymas, quan-

S.Bern.ap.

XIX. Lachryme poenitentium , vinum

Engelgrav.

tum fe a Deo merninit amififfe per culpas.

funt angelorum.

p. 2. embl,

B. Petrus |

I!1. Sterilis eft omnis effufio lachrymarum,

XX. Nihil eft

Celleníf. d quià no

porro his lachrymis jücun-

94

[

n effunditur propter ;egnum coclo-

dius : quovisrifu funt hz jucundiores. Sciunt, s.Chryfoft,

panib.c.2. rum.

qui lugent, quantam h&c res habeat volu- hom,12.in

$. Chryf

IV. DEUS delinqüentium gemitus efurit,

tatem.

ep. ad Co.

f. 95.

S.Leo ap.

fitit lachrymas peccatorum.

XXI. Delicie angelorum füunt lachrym

ge loff.

l

Beyrl.1.4.

V. Religiofa trifttia aut ali

noftrz, & delectabiles lachrymz paenitentis.

S. Dern. in

in Fefto. tum 'lugcv(, aut propr!,um.'.

enum pecca-

f

Lj

"rs GregOb

g

Omn. SS.

XXII. Viderant paradifum iíti oculi, vide-

S. Chryf.

.NIL. 'Tantum peccatum lugeamus , omnia

tanttertium coclum : fed eos non tam ceníeo

hom 12 in

D

S. Chryf.

.vero alia, five paupertas, five morbus, five

"c.a!.

f. de dor-

beatos propter hoc fpectaculum, quam pro- ep. ad Co-

mient,

mors intempeftiva;(ive calumnia,five exagite-

mur àb aliis, (ive quodcunque aliud mali ge-

pter lachry mas; per quas vidc-runt Chriftum. loff.

$.

IV.

nus nobis acciderit, in fra&o animo feramus.

Utilita:.

EXEMPL A.

Idem 1. 5.

" VII. Multus peccati i

QMlitas.

ä)

gnis eft,& mod-iþa la-

À

de pan. chryma illum extingüit.

I. (^hriftusnon folum fuper Jerufalem & La- Hebr. g.

;dem.nggQ - VIII. Quanta vis in lachrymis peccato-

zarum, fed etiam in cruce cum clamore Y* 7-

)

rum! rigant coelum, terram diluunt; extin-

valido & lachrymis precesDeo Patri pro nobis

. guunt gehennam, delent in omne facinus la-

obtulit. Imofünt aliqui, tefte Drexelio, qui

putant, eum nunquaix fine lachrymis orafle.

tam ini'na promulgatione fen't?ntiam.

VUnde

l

3

*

P

Bz'i;liotlaecæy Manualis. Concionatorice

142

s. Ch:y, Unde S. Chryfoftomus dixit: Flentem Chri-

xit quidam Epifcopus: Fieri non poteít, ut

filius tot lachrymarum pereat.

hom 9. iu lum frequeater invenies, nunquam vero ri-

(- Vita S.Ca»

Matth.

dentem.

XII.' Cum Raymundus Capuanus confe

ftil-

farius S. Catharinz Senenfis ab ea peteret, u

t thar, Sen.

Job. 16.-

Ii. S. Job de fe ipfo fatetur: Ad Deum

*

V. 2T.

lat oculus meus.

bullam plenariz indulgentiz a Deo impetrae

S. Ambr,

[ll. De S. Petro teftatur Ambrof. dicens:

ret, &illa fa&urum fe hoc recepiffet, ipfoque

fup.Luc. achrymas Petri lego;fatisfactionem non lego:

opere przftitiffet ,

fequenti die Raymundus

cum ea de ingratitudine collo

uio inftituto,

non invenio, quid dixerit, fed quod fleverit.

Imo juxta alios tanta affiduitate deflevit ne-

tantam vim lachrymarum profudit, ut peri-

ationem Chrifli a fe fa&tam;ut fulci a lachry-

culum fuerit, ne cor & pectus rumperetur.

$.Leo.f.9. mis facti in vultu apparerent. Unde S. Leo

'Tum virgo, hzc, inquit, eft bulla indulgen-

de paff. . has lachrymas extollens ait: San&e Apofto-

tig , quam tibi Dominus mifit: efto igitur

ratiz DEI.

le, lachryms tuz ad diluendam culpam nega-

gratus

$

tionis, virtutem habuere facri baptifinatis.

XIV. S. Mamertes, ubi urbem Viennen- Engelgr.

fem in Gallia lammis accenfam vidit, mo- hom. l24«

A&OE. IOe

IV. S. Paulus de feipfo teflatur : Per *rien-

nium noéte & die non ceffavi cum lachrymis

nuit affiduo, aqua potius oculorum

Q, qUam p»2«

fluminum reflinguendam.

moneos unumquemque veítrum. lInde $.

Chry(oftomus ait: Ex quo fonte tanta ema-

XV. Dum S. Maria M

agdalena Domini- $. Chryf.

narunt fluenta, ut ex illius oculis lachrymeg?

cos pedes lachrymis lavat, crinibus tergit, in f.93

l— - —— — mb -- R h omhunuaR Gdl AL . um —— - s . s

Quemnam fontem vis comparare cum his la-

peccatricis caput purgandis criminibus. te-

.--—

fluebat unda, ut füo fonte mulier in novum.

"—

chrymis ? eumne;qui eft in paradifo, qui rigat

—

univeríam terram? fed nihil dicis equale.

baptifma füorum dilueret illuviem peccato-

S, Hier.

rum, ut $. Chryfoíftomus loquitur.

V. S. Hieronymus quoque de fe fatetur:

dam nefan- Cefer. 1.2.

epitt. 9. 3d Mens de(ideriis eeftuabat in (rigido corpore;

- XVL. Parifiis cum juvenis qui

Euftach. & ante hominem füum, jam carns preemore

da, quz commiferat, crimina confiteri erü- apumc.a.

tua, fola libidinum incendia bulliebant. : Ita-

befceret, imo ob nimiam contritionem inter-

-" 21c€)

cepta voce non poffet, ideoque fcripto porri-

que omni auxilio deftitutus ad JESUM confu-

us obítupeicens gravitatem

à

giebam , pedes rigabam lachrymis: memini

geret, confeffari

t

me clamantem , diem crebro junxiffe cum

criminum dixit:

Non füuticio folus tibi dare

—

f

no&te, donec rediret animo tranquillitas.

confilium: fi per te licet; conferam cum Ab-

Ejus vita

V1. B. Aloyfius Bertrandus afliduo flebat,

bate meo. Verum dum Abbati fchedam por-

ata vidit.

& interrogatus dicebat: Cur non fleam ama-

rigit, omnia peccata del

.

dam ex ordine Ci-

E. deï—lirg.

XVII. Cum frater qui

riffime, cum non certo (ciam, an eterng fa-

ftercienti affiduo peccata fua defler

et, candem illuft Ord.

lutis compos (im füturus?

acri

is veftibus Cifterc.

f

Fab, conc.

VII. Arfenius Abbas fine incermiffione la-

no&te quadam vidit Chriftum f

indutum, & facrificium offerentem ; fed cum

Q

7.inDom. chrymabatur, eo quod tam dtu a coeleftis Pa-

(

2V po

vrie ingreflu fufpendi fe videret.

ad populum fe vertens nihi

l aliud, quam cali-

Pafch.

Vi S. Bernardus dicebat: Firmum eft

cem, n quo lachrymz S. Mag

dalenz indomo

Fab, conc.

Simonis fufz affervabantur, oftenderet , &

jf

mihi propofitum nunquam ridendi, quous-

4. in Fetto

addiam ex ore DEI illa verba: Venite

frater caufam hujus oftenfionis quzreret;

qi

$. Magd que€

Íciant

k

"s

benedici.

Neque a tletu definam, donec li-

refpondit Chriftus, fe hoc feciffe, ut

omnes,quantum placeat cordis contriti

03 at*

ber (6im ab illa fententia : Ite ma»lcdi&i in

ignem zternum.

que ideo etiam ad exemplum pcenitentium

S. Hier. in

IX. De. Euftochii matre Paula fcribit S.

tamdiu lachrymas hujus peccairicis fervaffe.

XVill. llluftre exemplam de virtute Ia- Henric.

ep. ad Eu- Hieronymus : 1n ea fontes crederes lachry-

ftach,

maruin, ita levia peccata plangebat, ut eam

chryimarum ex Anaita(ii

Sinaite oratione in Somaz-

Píal.6.extat. Fuit latronum princeps quida

i lius in an

crederes gravi(ïimorum criminum ream.

not. ad c.

Cumque a nobis crebrius monerétur, ut pat-

10 Thiacig partibus crudclis,qui omaia itinc-

le

H

'arad.

ra obfidebat; quem cum capere multi cona-

animo-»

] ;ïf. Lsl

ceret oculis , turpanda , refpondebat , eft fa-

b

cies, quam contra Dei przceptum purpuriffa

rentur,idque fuit ad Mauritium imperatorem

delatum, per quendam adoleícentem ei nun-

ln

& ceruffa, & (tibio (epe depinxi: aflligendum

corpus, quod multis vacavit deliciis: longus

tiat, fua cuique fervanda & cuftodienda. La-

tro reveritus imperatoris fermonem, divina

PU5

rifas perpeti compenfandus eít fietu.

i, qd

S.Bonav.

X.. S. Francifcus cum ob aífiduitatem la-

quadam vi ufgente , .abjecto pradatorio ani.

C I, Vit, -

mo, cum lenitate ovicule in morem de-

tin

chrymarum vifüm habetaret, ideoque mone-

retur, ut oculis parceret, refpondit, haud

fcendit criminaque confitens, ad pedes im-

Qu

tanti Íe facere fun&tiones fenfuum, ut eorum

peratoris accidit. Poft paucos dics in febrim

fab

hil

caufa velit languefcere devotx mentis vigo-

incidit, & decumbit in valetudinario, quod

rem, qui (üfpiriis alitur, & per lachrymas fibi

Sampfonis dicebatur.

Hic vini etiam potu

Q

h

acceffum ad DEUM parat.

ufus, phrenefi infüuper correptus eft; fed pau-

Utilitas.

lo poft fa&tus fobrius & ad fe reverfus, ut vi-

*

$. Atha-

lu

XI. S. Antonius, cum monachi illius aqua

dit fe premi morbo; ingruente jam nocte, ad

nif.invi- indigerent, vix primam pro ea impetranda

Deum fe convertit, cum lachrymis fua fcelera

tà.

confitens , eorumque veniam petens , multis

lachrymam fudit, & mox in ipío orationis

loco fons ebulliens erupit.

verbis & lachrymis àd plures horas : Lachry-

Uenec.*in

S. Auguft,

masautem füudario abftergebat,donec tandem

Mfolor

(ri

]. 3- conf,

XII: Cum S. Monica pro

fllii füi Augufti-

Qly

ni converfione ubercs lachrymas funderet;di-

fpiritum efflavi. Medicus autem

quidam

k,cu

[ "

primae«

N

V,

1438

Titulus LXXXIL.- Laciryma.

t

marius :hofpitalem domum vi(itare folitus;

vidit domi fuzx in fomnis hac ipía hora, qua

BI

SIMILITUDINES.

jt r a,

latro vivere de(iit, ZEthiopes multos ad. la-

d*

tronis lectum accedentes cum plurimis char-

-Qualitas.

li«

tis; in quibus peccata ejus deícripta erant,

"

cut hydria , (i liquore plena fuerit , fü- stpler.to,

u$

& poft eos duos lucidos angelos forma viri-

bito reveluta, liquorem fündit; fic:.inDom.

oy

li. Sumpta vero trutina cum. /Ethiopes illi

'pium cor-achrymarum plenum , ex fübita 9. poft,

l«

latronis chirographa omnia in lancem alte-

peccati compunGtione , quafi. a:(ummo adPent.

ram immififfent , mox ea depreffa eft, va-

"

imum revolvitur

à & lachrymas ubertim pro-

fl»

cuaque altera in altum fublata.

Dicunt ita-

fundit.

l

que duo lucis angeli : Siccine nos nihil hic ha-

Ii. Sicut vapores calore folis rarefa&ti adPineda in

bemus? Tum eorum alter : Et quid habetnüs;

coclos afcendunt; italachrymz a charitate « 25. Job.

cum nondum decimus dies fit;poftquam cedes

Dei velut coeleftis folis radiis c

Q* Engdy,

E

alefacte ',j: ln

latronumque latibula reliquit? quid autem ex

cælqm elevantur.

Q. hom.], PT

hoc querimus? lt vero hec dixerunt, vi(i

"

lmp'gc

Utilitas.

funt manu veftigare aliquid , ac quxrere in

,iII.* Sicut poft-

vehementes imbres mun

AR Chryf.k

le&o ejus , (i forte & ipfi boni aliquid inve-

1j $ Cnj

nirent.

Cum alter autem ftrophiolum illud

dus ac purus aér efficitur; ita etiam lachry. hom. 6. in

nf 9à

marum pluvias ferenitas mentis fequitur , Marc.

inveniffet , quo latro flerum ab(terferat, ad

i

focium ait: Hoc profecto lachrymarum ipfius

atque tranquillitas , omnisque illa de pecca- -

:

m

torum tenebris offüfa caligo diffolvitur. —

ftrophiolum fuit. Mittamus illud in alteram

..]V. Sicut aqusz diluvii arcam elevaverunt Engelgr.p.

Q

lancem una cum Dei benignitate ; & omni-

-

- $. embl,

a terra in füblime 5 ita animus in limo pro

no aliquid tandem erit. Quo facto, depreffa

fundi & luto peccatorum defixus , extolli- ?4: $ 3

At« Cehr. la.

eft vacua & levis lanx , diffipatis omnibus

*

Tü-iplca.

tur exundantia lachrymarum.

omnino , atque difperfis chirographis. Ad

V. Sicut nummus in pelvi aqua plena me- Staplet. to.

ïl:-

quz angeli una. voce exclamaverunt :. 7j

t

vici .Domini bemigni;as : arreptaque latronis

lius cernitur 3 fic peccata cujusque in la.* inDom.

9. poft

an

chrymis , & per lachrymas multo eviden-

Pent.

!

anim^2, fecum eam duxerunt ; ZExhiopes au»

tius apparent. -

al

tcm illi pudore (uffufi effugerunt.

Hac ubi

VI. Sicut mani

b

feflatio injuriarum amico Lanciz. o.

fuii medicus , quam primum evigilat , ad

fa&ta minuit fenfum doloris; fic lachrymseP"fe. 9. n.

ofe

hofpitale currit. — Ubi ad le&tum latronis ac-

ob apprehenfas afflictio

s

cedens , reperit quidem calens. etiamnum

ngturæ fenfüm.

nes fufze , 'rn'ol'cft.ux-*zï"m :

CI- L. àVitg,

corpus, fed animam ad Dominum demigraf-

l

lm i Orà

fe

Lj

.

Strophiolum autem lachrymis plenum

INece[[itas.

VII. Sicut aqux inopia non modo aridum, S. Bern. f.

Js Cifterc.

füper oculos ejus jacebat. Mox etiam ex iis,

m

qui in propinquo jacebant, didicit criminum

fed & fordidum facit, dum non eft, quo la- 2* nim.

veris , fic & humanum cor lachrymas ne-FPlhc. vit.

alie

confeflionem , quara Deo latro fecerat. Ra-

mo

pto itaque ftrophiolo ad imperatorem con-

fciens , non modo durum , fed &

.impurum :

efle neceffe eft.

&

tendit ; oftendens illi ,. ac ediflerens ,. tum

[4^

quz in fomnis víiderat, tum qua a decum-

VIIL. Sicuc cum domus incendio flagrat , Steplet. 1.

qui eam volunt eripere , ad aquas confu. "P. €

ant

bentibus audierat.

giunt 5 ita cujus anima cupiditatum flam-

db

mis accenditur , ad

m

x

$. V.

confugiat , opportet.

poenitentiz lgþhrymas

!H.C.

la« Hentie

: 5' VlIo

3

p

EXEMPLA PROFANA.

M

Y

2

jam

fjus in 4

M OT EVA

ngt, 41 &

raclitus Philofophus ad omnem homi-

;

Nv

uitas : fí enim faciem corporis tui, in S. Chryt.

tlatcïl. S. [c HC

C. li

uT

n 4 atádi

num occurfum fleviffe dicitur, dole-

^ quit D. Chryfoítomus quotidie abluic, hom. 21.

d* enint

bat enim , nihil fane efle in hac vita , nihil

ne qua forte macula faciei iahzrens foede ! Cenef.

m

Jün

in homine non caducum, fluxum & peribile.

appareat ; quantó magis animz cura haben-

da, & quotidie lachrymis abluenda eft.

P

jina

JElin.| — ![. Princeps quidam nomine Trifous,vcum

A. ANeeffitas : fi enim ii, qui gravibusStaplet. l.

14« hift, effet in fübditos crudelis , ideoque ab il!is

morbis fübjedti funt ; tam follicite acidulas^

anio

timeret , omne imprimis illis inter fe collo-

bibunt , aut thermas , aut aquas diftillatas

i

quium interdixit. Quare ipfi per nutus con-

ufürpant ; quanto magis ad curandos animz

If

fabulari cceperunt ; quod cum fimiliter pro-

morbos faluberrima hzc aqua lachrymarum

rim

hibuiffet, cives in foro coníidentes lachry-

fedulo ufürpanda erit?

L)

u)

mas una ciere inceperunt, Cum autem hoc

IlI. Ui

Mitas: ut enim 1

lle , qui fe in nata-

Idem,

otü

fibi in majorem ceffurum perniciem crede-

toria Siloé lavit , a ccecitate corporis cura-

a

ret Trifous , ideoque id prohibiturus in fo-

tus eft ; ita qui fe in lachrymis lavant , ocu-

[ V

rum deícenderet

los mentis (ibi aperiri advertent.

1

e

j lachrymantibus; jugula-

)

L.

tus eft.

IV. Z'ucunditas : fi enim jam olim dixit Poéta,

Jera

eft quzdam flere voluptas; quanto magis de

yltió

.äec.fin III. Seneca de feipfo dixit: Cur -Heam;.

fpiritualibus lachrymis mentem ferenantibus

"n

|.cenfolat. fcio, nempe ob mei

magnaquzpiam voluptas fperari poterit. Cer-

plam ; Hno:—.x'd'um. rf??"? 2

none

Qetm

&d Polybicur rideam.,

Qam

teS. Hieronymus de fcipfoiteliaüur, qqod

nuüns

g

p",

;

144

- JBibliotbete Manualis Concionatorie

OM' 1- ;'

nunquam poft lachrymas an

folum lachrymam emittens db memoriariS. Auguft,

de at

geligis imercfï'e

choris (ibi vifus fit.

paffionis Chrifti , quam fi usque ad terram ap. Engcl-

ckg. li

. VIII.

promiffionis peregrinaretur. Deinde. confir-

grav. in

$ (f

ASCETIC A.

Dominic.

vur. Ij

mat idipfüm Ludolphus de Saxonia his ver-

quing $.3»

.d pop.

a funt precipue , quze Afceta de hac

bis:Si quis dolores Chrifti revolvendo lachry:

Ludolph.

I. ïri

tnateria bene noffe , & obfervare de-

mas ex compafliohe effuderit, tanti ponderís

c'

. de

bet. Primum eít. Etiamíi interdum donum

ac momenti apud Deum erunt, ac fi Martyr y4r

lachrymarum fit fpecialis quaedam & extra-

inter fupplicia eas profunderet. s. Dilatie c&- pfal, 119.

ordinaria gratia , majoribus Dei amicis con-

leftis glorie : Sic S. David gemebat, dicens: v. 5.

ceffa, extra hunc cafum fere imperfectionis

Heu mihi, quia incolatus meus prolongatus Fab. conc.

eft! Et S. Arfenius per

70 in DOm-

cujusdam indicium effe, uti Chriftus ipfemec

petuo Hgbat ob defi-

3. po

$. Cathar. quondam $. Catharinz Senen(i fequentibus

ri':r,

Pa[Cho

Sen.dial verbis dixit : Quando homo privatur confo«

derium cocleftis pat

89.

$

latione fua extra vel intra, videlicet intus

confolatione mez , vel extra mediante crea-

"CONCEPTUS PRZDI.

tura, five füperveniente diabolica tentatione;

CABILE S.

vel hominum perfecutione , cor inde poenam

I Ex

J

occafione thematis : Quis dabit capiti jer.g.v. Ie

habet. Oculus vero , qui fentit amaritudi-

imeo aquam ? poflunt lachrymz aquis

nem stque dolorem cordis, effundit illico

pretiofis diftillatis comparari. Et r. earum

lachrymas ex quodam tenore gemitu, quo

excellentia oftendi ob modum & inflrumenta ad

fibimetipfi compatitur amore proprio atque

diftillandum adhibita ; nam fornax eft cor ,

naturali , quia voluntas propria totaliter ab-

ignis charitas, herbz motiva ad lachrymas

negata & conculcata non eft. — Et ita lachry-

incitantia. 2. Ob effetwun; quia hz fordes

m2 fenfuales effunduntur, videlicet ex paf-

animi abluunt , morbosque animz curant;

fione naturali ,. quarum tibi füpra narravi

imo & a manifefto eternz mortis periculo

Hinc B. Henrico

Vitac.47. plenius. imperfetionem.

liberant. 3. O odoris fuavitatein : qao non mo-

Sufoniob linguarum maledicentiam adverfus

do ipfe poenitens , fed etiam Deus & Sanati

fe exercitam flenti , dixit Chriftus : Pro pu-

mirifice dele&tantur.

hr 1. ;

M.

dor! visne in fzminz morem lachrymari ?

- Il. Ex occafione thematis : INifi. efficiamini Matth. 115

certe tibi ip(i apud omnes coeli cives igno-

ficut- parvuli , non intrabitis in regnum calorum : . 3.

minige notam inures, Terge oculos, & hi-

poteft cum S. Chrylologo dici, Chriftum hac

larem vultum exhibe , ut neque Deus , ne-

fententia ad lachrymas incitare voluiffe , eo

que homines animadvertant, afflictionis cau-

quod ficut viri robur füum habent in lacer-

fa te plorare.

?

tis, ita parvuli'in lachrymis. Unde 1. cogunt

II. Alterume

ft, utcognofcat, etfi ab exter-

lachrymis ad miíerationem , veniamque ob

nis lachrymis, ut paulo ante dictum, omni ftu-

delicta concedendam. 2. Ad dona, qux de-

LUDEET

dio abftinendum (it, internas tamen cuivis ho«

fiderant ,' impetranda.

3. Ad pericula, &

VI sh

mini falutis fuz ftudiofo fumme neceffarias,

mala, quz illis occurrunt, ab iis propulfanda.

atque adeo continuo fovendas effe , id quod

Quz omnis , quomodo per lachrymas pias

aliqui Chriftum indicaffe volunt, dum dixit:

multo copiofius obtineantur, facile

Matth. 18. Ni(i efficiamini ficut parvuli ( qui plus lachry-

haCtenus di&tis demonftrari.

poteft ex

d

V. $.

j

mis, quam robore virium obtinent ) non in-

"Y x.

[

trabitis in regnum ccelorum.

MISCELLANEA.

lil. Tertium eít , ut bene cognofcat cau-

Uilitas.

fas lachrymandi , quales quidem variz affi-

Pry, 2

gnantur. 1. Peccata propria ; ut que merito

rvos ajunt, quantümcuhqüe fätigentürBey,erlink.

LE

primum inter lachrymandi cau(as locum ob-

I.)Ce

a canibus,, priftinas vires recipere , fito. 4« in-

t

tinere debent. 2. Peccata aliena : id quod per-

aquis fe immergant ; fed & medicis familiarefe

fto $,

agdal, ..

Ü

2 2. mor.

S. Gregor. fe&orum proprium eft, qui , tefte $. Grego-

eít; laffata membra balocorum fomentis re-

rio, tanto fciunt de alienis damnis ingemi-

ftituere, Sed multo magis lachrym:x confor-

t. 25.

fcere , quanto jam edocti fünt non dolere de

tant , & recreant in via iniquitaris laffatos.

füis. Quamvis & aliis hzc caufa negligenda

Il. Cum Henricus imperator Trojam, ur- Raderusin

Ideml. 20. non fit , cum , ut idem Sanctus ait , aliena

bem Apuliz obfideret, ac civium injuriis lacef aula fan:

mor. C 28- plangentes fzepe plus nobis ipfis fübvenimus,

fitus juraret, fe nec parvulis parciturum, cives &aTheod;

uia apud Deum perfede diluit propria, qui

puerile agmen , przeuntecruce ex urbe dimi-

E

I

Vi 1.

R3d. ?. P. pure plangit aliena, 3. IDei cultus neglettus : ob

ferunt, quilachrymis füis imperatorem ad mi-

E

virid. c- 3- cuam caufam B. Jacoponus affiduo lachryma-

fericordiam, & veniam promoverunt.

í

batur, eo quod amor non amaretur. 4. Paf

III. Cum Antipater Alexandro Magno gra- Ergelgr.

D Cypr.

al

de Can.

. (i Chrifli : dequa cáufa fic D. Cyprianus lo-

ves calumnias de matre fcripfiffet, rex le&tisembl. 24«

quitur : Vide , quomodo his , qui Chrifti

literis, ignorat , inquit, Antipater , unam * ?

Dom.,

V. 30. ql

commemorant paffionem , inter facra officia

matris lachrymam, multarum Vcalumniarum ,

quaíi per quosdam canales de interioribus

epiftolam effe deleturam.-

"

fontibus egrediantur torrentes ; Anima hic

IV. S. Chryfoftomus narrat, fervos quos-S» Chryf.

le ,

V

fe fletibus abluit, & lachrymis fe baptizat.

dam fügitivos, pedes ferrea catena colligatos hom.4. ad

Quam vero utilis , Deoque grata fit hzc la-

ejusmodi aquis immergere, in quibus ferrum P9P" — ,

Pty,

DA

v' 4l

chrymarum effufio , teftatur inprimis S. Au-

adeo-molefcat ; ut faxo confringi compedes

4

queant. Talis aqua lachrymz funt.

D

guïüi;ms, dicens: Magis megetur, vel unam

.

r

has

Sedfituun LXX XIUT. - Loun:

145

1$, Anguü.

Ovid. l. 3. ...N. Sedatur lachrymis

Pafcha , & conc. 3. ac5. in Dom. 9. poft Pent.

i 1Q Engd.

de Ponto

t? non male canit Poéta.

; egerit,ugque d;olor,

H

* BUV, jn

eleg. z.

E

. Item conc. 4. in fefto S. Marit Magdalenz.

« Rij

$. Chryf.

VI. Et S. Ch

*

. IV. Thomas Stapletonus te. & in Dom. 9.

hom. 18. füs disrumpit, effufus revelat.

ryfoftomus : Flctus Cbxjnprä

P

poft Pent. & te. 1. in Dom. 4. poft Pafcha.

y.qUinq 5,3.

&d pop.

. N. Hieremias Drexeli

j "t

digneues i

"

us p. 2 de Chrifto

T

G 9 d

thoriente. c. 8. $. 2.

*

FT

pat.

AUTHORES.

- VI. Laurentius Beyrl

ink te. 4. in f'cüb S.

P], Ilf

[. Henricus E

Magdalena.

x

ïvs.

ngelgrav. p.. 26 Luc. Evan-

VII. Ludo

T*b cure

vicus Granatenfis in locis com-

il 7! in Dom.

muno fo y60.

II. Nicolaus Lanciz. opufc. 9. c. 6. n. a25.

MH

].ofexp-

hus Langius in pblyaagh. Y

Diih.

II. Matthias Faþcr Qogc. 7. mDom 3. poft

cp"*:c'lem.

QOO009090Q9

AAMS LAS eA /:X

Z N N

« 252

e3

Q

9999

o5

2

:

"

Z2

K

oO

b d

R ZA D

:

64 öäääööööö

U

9

a

I$

l:tiJer'9'Vn 10

m

i

A

U s

3

aS

. VI. Tunc laus eric unicuique a Deo.

1; Cot, 4

"

&

t

QUOAD ESSE NTIAM. :

i VII. Laudabuntur omhes'urp,&—i corde.

Pí

6.3- Vo*

L

"VIII, Non qui feipfum commendat , ille !*

[]

lo

| .Dq;fïnitia,—.

Q,X Of- 10

I.

. probatus eft ; fed quem Deus commendat.

;

V. I8.

à

v,»v

Prov. 10.

AnB. LO

IX. Memoria jufti cum *laudibus? & no-

juxta Ariftotelem j fcrmo clucidans

men /impiotum putrefcet.

V. 7.

l Math.ti

Rhet.

virtutis magnitudinem. Vel , ut alii

H

Ea

Solunt, vox populi re&ta: de aliquo

| Y s. II[.

aC

is unde a

lbquent

greco nbminc; ï'*jæ"a 73 A«

Q

sd v-'di&um 'vNolunt.-

4

TY ExSSPATR IBU s?,

v[a

Divijïo. !

"

nt

Qualz'tas.

- Il. :Dividitur' I.

in veram & falfam

: illa eft,

j

quz ex virtute, & operibus honeftis oritur;

g

us himana non appeti a fapiente , fedS. Avguft

i

Prov. 31.de qua Salomon dixic: Date ei de fru&tu ma-

fübfequi debet fapientem , & recte fa. de ferm.

om. in

Ve 31*

€i

3

e

^

naüum füarum , & laudant eam in portis (id

poffunt , quod laudant.

ntem , ut illi proficiant , qui etiam imitari

monte.

eft, locis publicis) operaejus. lfta eft, quzéx

43

alio quocunque titulo minus honefto oritur;

.. 11.. Securitas laudis in laude Dei eft. übfldem in Pf,-

31

laudator fecurus eft? Ubi non timet, ne de

de qua lfaias dixit : Popule meus, qui te bea-

laudato erubefcat.

tum dicunt, ipíit

x

e

faum tuorum diífipant..

: decipiunt, & viam gref-

. LII. Bonum laudare, non laudato, fed lau-Idem in

dantibus prodeft.:

. Joan.

li. Dividitur 2. n propriam & älienam : illa

eft , qua quis feipfum ob propria facta lau-

^^1V- Non hujus laudis vires fehtic, nifi quildem ad

Prov. 27. dat ; iíta eít, qua quis alienas dotes aut facta

ei libellum indixerit: quia etíi cuique facileDiofc.

oryelinb

V. 2.

éít laude carere ; dum negatur; ditficile eft

r

t 1

collaudat; de utraque vero locutus eft Salo-

ea non deleCari, dum oflertur.

I

feüo Sn

mon, dicens: Laudet te alienus, & non os

. V. Effe humilem , & nolle laudari in fe.Idem in

æ-MagdaL

" tuum egtraneas, & non labia tua.

0

mugcqr

Qui ergo in fe laudari appetit, fuperbus effe "£. 5.

convincitur.

.EX SS. SCRIPTURA.-

.. VI. Quis div&s,pofiït hic fine trepidation&S- Ambr.

u'r.Raderus ln

laudari , qui & de przterito. meminit fe ha innatal. S.

, at n

ngalitas.

a Taee

Eecl.

bere, quod doleat ; & de futuro videt fip; Eufeb.

nl

udemus viros gloriofos , & parenfcs,

fuperefle , quod timeat.

v. l.

4411. &[f'a

noflros in generatione (ua.

fl

. VII. Plures. in hoc ipfo placere'cupïun:t, S. Hier. in

Ibid. v.15.

"

II Sapientiam ipforum narrent populi, &

quod.contemnunt : & mirum in modum Eyift.

Bo

audem eorum nuntier ecclefia.

laus ; dum vitatur, appetitur.

.

:

sembl U d

Pid.c.ir; - lll. Ante mortem ne laudes quemquam,

ViII. Sepe bono operi , dum laus huma- S. Gregor.

p*

quoniam in filiis fuis (id eft, operibus bonis,

na obviat, mentem operantis immutat, quz,in moral,

um

?O 30.

ut Rabanus explicat ) cognofcitur vir.

quamvis

quzíita non fu;jr'ic , tamen oblata :

$, Chrj

lbid,c.27.

IV. Ante fermonem non laudes virum ; delectat.

0

vg9.

hzxc enim tentatio eft hominum.

IX. Laus fua juftos crüciat, iniquos exul« Idem.

hom4 L

Ito poplll- 1.

Prow. 27. V. Quorhodo probatur in conflatorio ar. tat; fed juftos , dum cruciat, purgat; ini-

VCQIQ

entum, & in fornace aurum , fic probatur qUOS; dum lztificat, reprobos monftrat.

(dei

omo ore laudantis.

X. Gloriofisgratiora fünt preconia, quam Caffiod.. 1,

tribues 2. epift,

1

| A. P. Lom. Bibl, Man. Tomn, 11

p

146

Eibliotägiæ Mapu'alis Coriciöfä?or'ia

tributa ; quia ftipendium & tyranno .imþ€n4

»TlL Quomodo poteft erigi vaniloquio ,L/3.e14«

|

dicur , laudis autem

cujus cor in veritate fübje&tum eít Deo ?$.'4..

præcitatid non nifi bopo

Principi debetur.

non eum totus mundus eriget , quem veri-

$.D»filin XI. Odium , quo apes fumum profcquunï

tas fübjecit $ nec omnium laudantium ore

Aicet

movebitur ;

tur, fignificat , eos, qui Deo mellificant, re

qui tp.;amäfpem' fuag: in Deo

gtl

nulla. zque

1

firmavit.

hi

dum fumo.

offendi ,. qq»a'mf hurmanarum l'agf.-:

,. Vf |

f

"

r

Utilitas.

EXEMPLA.

$, fireg,

hi

xIl. Pfæcï[;uum,behcficium.cü; in rebus

n

Kizo52. honeftis laudari; Laus enim parit emulatio»

Fuga;

n

M RrT. . nem, semulatio virtutem, felicitatem, quz fi-

Auguftinas cuipiam fcribebat: Non mi-S.Aug. ep»

Ü

nis eft omnium , quz defiderantur, & quo

"

* hi placet, cum a chariffimis meis talis?*

?

ómnis viri boni motus refettur.

effe exiftimor, qualis non füum. Profecto enim

C3sffiod. 1.

XIII. Juftum eft, ut bene gerentibus laudis

non me , 'fed per me alium füb meo nomine

1. epift, tribuatur affenfus. Nam fic equorum curíüs

diligunt, fi non, quod fum ; fed quod non

£ Chryf.

clamoribus incitatur hominum , & infonan-

fum , diligunt. Et alteri: Quod de nobisEpift.126.

hom. I

in1Cor. e

tium manibus agitatur, quantum inde 'ho-

tam bene exiftiinas , uc fideles Dei fervos

(

mines ftipulari pofle credimus, quos ad lau-

0

S

efle credas , idque ipfam in nobis corde

dis aviditatem (ingulariter incendimus.-

puti

T

mo diligas , gratulandum potius tua

Ht

benevolentiz , quam tibigratie agenda (unt;

u

$ Greg.

XIV. [ojuftus audita laude füa.polluitur,

22. mor. . juftus purgatur 5 pavet enim, fi calis Deo non

tibi enim prodeft, ipfam diligere bonitatem;

huf. in

€, 9.

oftenditur, qualis ab hominibus putatur.

quam protecto diligit, qui eum diligit, quem

vis P. 1.1t

credit bonum , five ilie talis (it, five non.

gun- [ 141

Damnun. :

hii

$g.] XV. Cum pe

r accepta bona reprobi in

Quapropter tibi de hac re gratulandum eft.

&

1mor.l. fua laude fe elevant, ipíis tnuneribus contra

Quales autem nos fimus , quantumque non

[

folum de homine bono, fed homine ipfo non .

largientem pugnant ; inde quippe contra

dantem fuüperbiunt ; unde ei amplius humi-

[

poteít errare judicium.: Gratias vero tibi

les effe debuerunt.

uberes. agimus , quod nos , cum laudas,;

4

Ibidetn,

tan

*

g

,

XVI. Qui inchoatze virtutis ab hurnano

quam tales fimus , mirabiliter hþrtaris,',

honore laudem receperit , quafi plantati ligni

ut tales efTe cupiamus.

fru&tus ante tempus comedit.

]T. S. Julianus renue

bat , propall'äm— fe .avi-ïäi'heodor.

Ibidem.

laus tranfito«

vente propalari , draconem a fe figno crucisf 2 rel.

l

XVIL. Cum pro recto opere

ria quzritur, zterna retrib

á

utione res di&ng

interfectum effe;5 hzec enim ; inquiebat, ce- "!

&Cinf. t

vili pretio venumdatur.

Janda funt, quz ad arrogantiam & faftum

hPs. d

S. Anfelm.. XVIII. Quisquis fe apu

d homines ig&ät ;

incitant. . Sed fi ego hinc exceffero , & ab

&r

spud Lan- & ita venditat bona opera fua, ut finem eo-

ejusmodi animi percurbationibus fuero libe-

&

ciz. opuíc. enndem operum in laude hominum ponat,

ratus, non veto, quo minusdica; ; & nare

4

8.C.10, n

eandemque laudem qua(i mercedem. com-

res vim diving gratig.

la

8o.

T Ibiden,

hi

putet, operum füorum , necdum ,Chtifti fer-

IiI, S. Marcianus ,

quamvis magna þofïet

wvus €Cit.

$

facere, & faceret miracula, ftudebat tamen

fü

$. Chryl.

XIX. Ne requ

i

ramus laü&evs' aliorum, hoc

celare virtutem , predonis virtutis fufþe&a'g'

habens machinas.

D

hom, 13.enim Domino injuria eft ; fi, tanquam non

lt

in 1« Cor. füfficiat ad nos lauda

t

ndum, eo omiffo ad fef'g

X

í

ide plura infra tit. "Vana gloria.

s' Augo lc

vos fe(tinemus,

"

d

nequaquam lau-

$. VI.

deä Fivit.

Idemho.3. XX. Si te ipfe laudaveris,

(

in Matth, daberis a Deo ; ita e regione fi te ipfüm uaii

SIMILITUDINES

À

miferum lugeas, nunquam te ille przd care

?f

ceffabit.

j

$N

-t* Qualitas..

ü

S. Auguft. XXI. Qui laudari vult, D

omine, d& tuo

I. Si

cut aurum & argentum igne exploran-Prov. v.

a

inmedit. dono , & non quzrit in illo tuam gloriam;

tur; fic vir ore laudantium probatur, !7-

fed füam , hic, licet propter donum taum

Á Gtey

p

II. Sicut non opportet titillare eos , quillutarch.

ifi fnO£s

* fnor,

laudetur ab hominibus, a te tamen vitupe-

patura fua ad rifum proclives func ; ita non

«

3l

ratur, quia de dono tuo füam, non tuam

oportet laudare eos, qui laudis fuapt

i

tà

loriam quzfivit. Qui autem ab hominibus

e fpgn?

d

*
