tum ftudeat nunc ad beneagendum, quantum Baptifimus omnibus hominibus;ita posnitentia

R, P. Lohn, Dibl, Men, dom, 44

Ppppp

faltern

076

Jiibliotbeca. Manu(zhs **'Ceilafiaydmïi;æ

faltem omnibus peccatoribus eft nmc&ceffaria

cocleftem ingredi velint : an.non ergo preítat

ad falutem obtinendam. . 2. Propter effectus,

modico tempore compritni , ut in.dictam.cie

quia uti Baptifmus omne peccatum delet, ita

vitatem admittaris ,. quam. timore modice

& poenitentia.

3. Propter materiz & for-

comprelfionis zternum ab.ea.excludi , & in

mz fimilitudinem 5. ut enim in Baptifmo per

tenebris perpetuis cum miferia inexplicabili

ver(ari? 3. Propter modum intrandi: Videlicet

aquam , ita in poenitentia per lachrymas ab-

luitur peccator.: ita in hac dicitur; abfolvo

fübmiffionem tríplicem ; mandacis divinis per

juftitiam & charitatem, hominibus per humi«

te. Quz omnia fuüfius didicit & probat Fa-

ber conc.6. in Dom. 4. Adventus. :

litatem, & juftitiz divinx per posnitentiam;

.XI. Exoccafione thematis :

uis dabit capiti

exhibendam ; qui enim tali modo íe fubmi-

Jer. 9. v.1.

aneo aquam ?. €g? oculis: meis. fontem. lacbrymarum ?

ferit, vel humiliaverit, exaltabitur, & intro-

& plorabo die:ac m&te:. Oftendi poffunt fontes,

mittetur ad cocleftem. civitatem.

?

ex quibus lachrymz hauriri poffunt, feu mo-

XIV. Ex occafione thematis :

Aþsïitä ; mzb; Pfal. 117,

tiva ad poenitentiam excitantía ; . Quorum

portas juftitie s ingre[Jus in. eas. confücbor Domino:

v. 19.

3. eft, Perfonam offenfam, fcilicet Deum infini-

bec parta Dowiniy jufTi intrabunt. per, eam: poteft

te potentem, fapientem, bonum perpendere.

peenitentia portz fan&z, quz Romz tempo-

1579

2. Perfonam offendentem confiderares videlicet

re Jubilzi aperitur, comparari. 1. Quia certo

creaturam tanti Creatoris, fervum tanti Do-

tantum tempore , Ícilicec, vitsee hujus aperta

erta eft, &

D

mini, Filium tanti Patris, Clientem.tanti Be-

eft. .23. Quia omnibus promiícue a

r

nefa&toris. .. 3. Offenfe ipfius qualitatem ponde-

omnes ad ingreffum invitantur il

f

s. Joan- Matth

rare, quod fcilicet fit averfio a fümmo bono

nis verbis: Poenitentiam agite : appropinqua- V. 2«

ad fümmum malum, a fonte vivo ad lacunas

vit epim regnum coelorum. . 3. Quia plenum

,:Jubilæum«.-tan-to certius per ejusingrefium obe

& cifternas diffipatas, que continere non va-

lent aquas; ita ut merito Deus tam fignifican-

tinetur, quanto potentior, fideliorque eft, qui

tibus verbis hanc injuriam queftus fit dicens :

indulgentiam promi(it. 4, Quia etiam ad hu«

Jer. 2,

Obftupefcite coeli fuper boc,& portz ejus de-

jus portz ingreffam requiruntur varia opera

folamini. Duo mala fecit populus meus, Me

poenitentiz accuratz preftanda, juxta illudS. Luc.a v,g;

v.vvll.(

dereliquerunt fontem aquz vivg, & foderunt

Joannis : Facite fructus dignos poenitentise,

Romc 6.1

fibi cifternas diffipatas. 4. Effettus offenfa librare

Excitentur proinde auditores, ut occafionem

V» 21,

juxta Apoftoli monitum ; .Quem fructum ha-

tam luculenram noa negligant, fed potius il-

buiftis tuncin illis, in quibus nunc erubefcitis ?

lud S. Augulftini fibi dictum putent. Ecce in- to,a. inin-

Nimirum ruborem, dolorem; timorem. An

dulgenti

4

€ datur, agcxic tibi oftium, quid mo- ürq&.Spir.

ergo tanti ememus poenitere? an tanta mala

raris ?

?

. XV Exo

tam brevi & levi, voluptatula redimemus?

ccafione thematrg,Nantardzs CQH;Eccl.; E

;. Multitudinem offenfarum computare : (j enim

verti ad. Dominum , & ne. differas de, die in diem : v.6.

explicari poteft triplex dilatio plerumque fieri

unica tantopere Deum & nos ipfos offendit,

tot tantzque quid facient ?. An non jure ex-

folita. 1. Eorum,qui de die in diem differunt,

glamabit cum S.Davide : Circumdederunt me

quotidie volentes fürgere; & hi perl&iliam Jairi

Pfal. 38«

o

V. 13*

mala, quorum non eft numerus: comprehen-

mortuam,fed nondum elatam,(ignificati fünt,

ff

derunt me iniquitates mez, & non potui, ut

qui proinde non tania.potentia, ut alii, ad ree

dl d

viderem. Multiplicatz funt fuper capillos ca-

viviícendum indigent. . E(t eorum, qui poe-

pitis mei, & cor meum dereliquit me. Vide

nitentiam ad (encc&tutem differuntz. & hi per

Fabrum p. 1. in fefto S. Marix Magd. conc. 3

adolefcentem jam . elatum comimode. fignifi-

Matth. 25;

XIl. Ex occafione thematis: Simile efZ.re-

cantur, ac majoti cooatu ad relurrectionem

N o

1

gnum celorum decem Virginibus: Poteft Parabola

indigent. 3.Denique eft corum, qui peenitene

vl ïs'

ifta poenitentibus applicari, dicique, quod ifti

tiam ad mortis tempus differunt, & per Laza-

T

fint virgines fapientes, qux paraverunt lam-

rum jam fepultum apte

nificantur,qui fum«

(9.1

pades fuas,& impleverunt oleo charitatis erga

mo conatu ad íui vivi

2

C

ationem .indigent.

Y 14,

Deum & proximum ; Declaretur fubinde gau-

Qu fingule claffes fufius explicari, remedia-

dium,quod iftz concepturz füntex admilfio-

que apta offerri-poffunt, uti Faber conc 7. in

ne ad nuptias cum tali Sponfo, cum tanta bo-

Dom. 15. poft Pentecoít. Item. conc. 4. in

norum omnium affluentia, per totam zterni-

tatem contrahenda. E contrario vero oftene

Dom. 24. poft Pent. & conc. 2. in Dom. 23f ;

Utiltas.

i

bánl

datur, eos, qui differunt poenitentiam, effe in-

fipientibus fimiles virginibus ; fimulque mon-

XVI Ex' occafi

one thematis: Zidit illumLuc.ls.'

ftretur, quantum olim dolorem ex fua exclu-

Pater ipfius, & mifericordia motus e[1 ,. && accur. v.2o.

fione, & auditis illis verbis: Neício vos: haue

rens , cecidit fuper collum ejus , €g ofculatus. ef?

fturz funt fatuz hz virgines.

D

eun: poteft explicari efficacia poenitentiz,

Matth. 7.

XIII. Ex occafione thematis :

Intrate per an-

fru&tusque illius per officia Filio prodigo a

m

Patre exhibita demonftrari.

Nam 1. Ofcu-

V. 12»

gu/lam portam : Poteft poenitentia huic portz

compatari.

1. Propter angufliam, qua nihil

lo paterno eum excepit, & amplexatus eft,

aliud eft, quam difficultas in poenitentia oc-

quo plena redintegratio arnicitizg & remif-

currere folita; maxime ob compreffionem &

fio. peccatorum fignificatur.

2. Annulus in

humiliationem. Quam ob cauíam pauci in-

manu ejus5 datus eft: Quo reviviícentia me-

veniunt, aut ingredi volunt per hanc portam.

ritorum indicater. .4. Stola prima indutus

2. Propter necefftatém: hxcenim unica eftpor-

eft, ad gratiz juftificantis reftitutionem te«

curae

Vi |

ta, qug pcgcatoribus aperta g[t, fi ;ivitat;m

ftificandum. 4 CO?Vivium inftruxit, fe

I!

fcili-.

qui]

s

b Titulds CXVHI-. | -'Pænile);;ïa;; .

q71

fcilicet & tranquillz confcientiz, qus, tefte

Surge. . Cumque fübjiceret monachus, fe

Salomone, eít juge convivium.

$. Calcea-

furrexiffe, fecd iter&em cecidiffe : Refpondit

menta pedibus indui juffit: per quz reftitu-

Sifoes; iterum fürge.

Iterum vero quz-

tio famz recte intelligitur, eo quod calcea:

renti : Quoties tandem fürgendum effec? do.

meauta liberi hominis & ingenui indicium

nec mors, inq

olim fuerint, nam fervi nudi pedes incedere

tem inveniat,

uit, aut üantþm te, aut jacen-

:

cogebantur. 6. Vitulum occidi juflit, ad ri-

V. Omnis peccator

p&ri*t, fed non codöm Lab.in loc,

tum videlicet, qui in $. miíTz facrificio offer»

modo ; nàm aliqui pereunt ut gemma , nul-com. V,

tur,(ignificandum, ad quem peccator conver-

lam emittens vocem , qua rogat Dominum, PCbit.

fus iterum admittitur. 7. Symphoniam fieri

ut ipfam quzrat , & fic peccatores obítinaii

l

przcepit, ad fignificandam lztitiam , quam

pereunt ; alii

ereunt ficut ovis, quz balatu

lts

Deus, Angeli, $an&ti, homines & ipfe pesni-

fuo movet pa

j

rem ad ipíam requirendam,

h lg.

tens €x converfione percipiunt. Qux omnia

2

& tali modo peccatores non obítineati per-

fulius probata apud Fabr. conc.2. in D

eunt;

uorum typus erat David dicens : Er- Vfl 118.

à

om. 3.

poít Pent. videri poffünt.

Á

ravi,

í

cut ovis, qua eriit: Quzre fervum

Pí79,v;6... XVIL. Ex occa(ione thematis : Ci

aisf has

tuum, quia mandata tua non fum oblitus.

jane lacbrymarum , &? potum dabis in lacbrymis in

ViI. Deus populum fuum per Jereriamrbidem.

merfara: explicari poteft vis & efficacia la-

ad poenitentiam excitaturus, juffit hunc Pro-

il

chrymaruim per fimilicudinem cibi & potus.

phetam in domum Figuli: de(cendere, ubi

à,

Et 1. quidem oftendi, quomodo vitam fpiri-

eum Popheta Figulum vas confractam refi-

tualem coníervent, & nutriaut, reparando

cientem vidiffet, dixit ei Deus: Numquid fi- Jer. 1g,

quodammodo humidum radicale. 2. Quomos

cut figulus ifte non potero facere vobis do- v. 6.

do fatient, reddendo tranquillam con(cien-

mus lfrael ? Ecce ficuc lutum in manu figu-

tiam. 3,Quomodo pinguefaciant , augendo

li, (ic vas in manu mea; domus lIfrael.

merita füpernaturalia.

4. Quomodo dele-

ZEquitas.

3

&ent, per internam letitiam, ex recuperato

gratix ítatu conceptam. |. . Quomodo robo-

— VIIL. Petra ref

u

gium Herinaceis , ïnquicLab.l.cir;,

rent, imminuendo timorem , ex vindicta di-

Píalmifta: Ubi per Herinaceum peccator fpi-

vinz juítitiz conceptum. ' Pro quibus fufius

nis criminum obfitus, per Petram vero Chri-

nl

explicandis ea, qua Faber conc. 5. in fefto

flirus crucifixus intelligitur ; nam, ut S. Der- S.Bernard,

nardus ait, ubi tuta firmaque infitmis re- ferm.61 in

W pir

S. Mariz Magd, proponit; fgryire pofïur?tf :

quies, nifi ia vulneríbus Servatoris? tanto C^»*«

illic fecurior habitatio , quanto illi potentior

d $

SCXIL -

eft ad falvandum.

Clamat clavus, clamat

f

vulnus, quod vere Deus (it in Chrifto mun-

2

MISCEBLANE&

dum reconcilians fibi.

Patet arcanum core

Qualitas.

dis per foramen corporis; patent vifcera mi-

,B(ei)rl.in Fel-

acob benediGrionem a patre obtinuït,qufä

fericordiz Dei noílri, in quibus vifitavit nos

I.!

fto S. Mag-

pulmentum , quo libenter vefcebatur,

Oriens ex alto ; quidni vifcera per vulnera

dal. the, s. obtulit; cum ergo & (acrificium Deo gratií-

pateant? in quo enim clarius, quam in vul-

fimum fit fpiritus contribulatus, an non , qui

neribus tuis eluxiffet, quod tu Domine fuae

illum obtulerit per poenitentiam , parem a

vis & mitis, & multz mifericordiz fis ; ma-

Deo benedictioneni fperabit?

jorem enim miferationem nemo habet, quam

1. Reg. 30.

II. David ftatim, ubi intellexit, Siceleg op-

ut pro addidis morti & damnatis animam

V. 15.

fuam ponat.

pidum ab Amalecitis ever(um, omnesque in-

colas in captivitatem du&os, arma fümpfit,

IX, Si multorum mihi

kconfcius füm þ&c. Ibidem.

catorum, ait idemS. Bernardus, Domine, me-

Gen.14. hoftemque profligavit, Sed & Abraham au-

. 14

diens captuin efle Loth fratrem füum , mox

morabor juftitiz tuz folius; ipfa enim eft &

nurmeravit expeditos vernas fuos trecentos

mea: nempe factus es mihi tu juftitia a Deo;

. & o&o fratremque liberavic:: Quidni ergo

numquid mihi verendum, ne non una duobus

muito magis propriam fuam animam dsmo-

fufficiat : non eft pallium breve, quod non

nibus captam liberare quis ftudeat ?

poffit duo operire; juftitia tua juftitia in eter-

Beirl, Lc.

IlI. Mathematici ajunc, rectam lineam effe,

num. Quid longius eternitate? & te pariter,

cujus extrema maxime di(tant: talis eft ftatus

& me operiet largiter larga & eterna juftitia

lo 15-

poenitentis, cujus initia funt peccatum & vi-

& me quidem operiet multitudinem pecca-

10

Á

tia, finis virtates & o

pera bona. Quidni ergo

torum ; in te autem, Domine , quid nili pie-

rectus cenfeatur.

tatis thefauros, divitias bonitatis,

l.bidcm;.

IV. Alexander Macedo, quando urbem

X. S. Auguftinus cum olim /Enez errores S.Aug.l.s.x

quampiam obfedit, facem accendere coníue-

legens,oblirus errorem füorum Didonis mor- conf.c.13»

tem deploraffet; tandem illuftratus exclama-

vit fimulque proclamari juífit, tamdiu fpem

gratiz füpereffe, quamdiu fax arderet; ea

vit: Quid miferius mifero non miferante fe-

combufta nullum veniz locum eífe: Ita &

ipfum? & flente Didonis mortem, quz fiebat

- Deus facit, vitam concedens pro termino ve-

amando ZEneam, non flente autem mortem

niz obtinendz ; hac enim finita, claufa gra-

füam, quz fiebat, o Deus meus, non amane

do te?

tie eft janua.

[

V. Abbatem Siloem ro

gans monachus,quid

INece[fitas,

Vita. PP.

apud Petr.

agere poft lapfum debeat? Audivit ab €o:

XI. Pharzo fertilitatis tempore frumenta Gen, 41.

Sanch.p.4.

R. P. Lobn. Man, Bibl. Tom. II

- Pppppa

colli- "44* ,

l

072

Diibliotbeee Manualis Concz'onkmia

colligebat, & in faturam fterilitatem oppor-

XXI. Re&e in hanc materiam canit Ho- $. Aug. in

;

tuna affervabat.

Idem facere peccator de-

ratius :

: 5108*

bere ; anni quippe fc;;glitatis: eft tempus

Que ladunt oculos fefTinas demere , fi quid

vite & mifericordie Dei conceffum.

Deirl in fe.

Ef animum, differs curandi tempus in amum.

XI[. Echinus quo diutus partum differt,

XXII. Vocatte Deus undique ad correé&tio-

fto S. Ma tanto difficilius parit, quia fpinz in catulis

nam , vocat undique ad peenitentiam , voeat

ria Magd. cre(cunt,

Simili modo fe res habet in pec-

beneficiis creaturg, vocat impertiendo tem-

the. 2.

catoribus pcenitentiam differentibus ; cum

pus vivendi, vocat per flagellum correptio-

enim peccata augeantur, difficilior i

]

nde con.

nis, vocat per miíericordiam confíolationis.

verfio & confeffio efficitur.

Quod tibi parcit, putas, quia places ci? Hzc

Senec. de

XIII. Non te pudet, inquit Seneca, tibi vi-

breve

fecifti, inquit, & tacui. Non mihi placent

tz reliquias refervare, & in folum tempus

peccata, fed longanimitate quzero reGte facta.

deftiaare bonx menti , quod in nullam rem

Si punirem peccatores, non invenirem con-

conferri poffit? Quam ferum eft, tunc vive-

Ed 5

feffores. ErgoDeus te longanimitate fua par-

t

re incipere, cum de(inendum eft,

cendo ad pcenitentiam adducit.

Utilitas.

XXIIL Sunt, qui preparant converfio-

Ibid,

nem, & differunt, & fit illis vox corvina cras,

Beirl. loe.

XIV. Cum incendium in domo oritur,

UA

cras. Corvus de arca emiffus, non eft rever-

Ur

fupra cit, omnis füppellex per feneftras ejicitur; id-

fus. Non quzrit Deus dilationem in voce cor-

Prov,

ipfum facit peccator coeleftis amoris incen-

vina, fed confeffionem in gemitu columbino.

. dio in anima exorto, omnia, quz inordina-

UP

te amabat, ejicit, uc fecu

Miffa columba revería eft. Quamdiu cras,

A

rius ca in"'coglo

ctas ? obferva ultimum cras , qui ignoras;

oflideat.

uod fit ultimum cras.

S.Aughs. XV. S. Auguftinus efficaciam lachryma-

XXIV. S. Gregor. füper illud Jobi : Non s, Greg.

confef. rum Matris fuüz explicans, fic loquitur : De

G. I1I.

afpiciet me vifüs hominis: quzric: Quisnam lib.g.mer.

Ef

hac profunda caligine eruifti animam meam,

eít vifus ifte, cujus carentiam deplorat S. Job ? « 12.

14j

curm ad te ploraret Mater mea, fidelis tua,

Viíus hominis . eft mifericordia Redemptoris,

amplius, quam flent Matres corporea funera.

quz infen(übilitatis noftrz duritiem, cum re-

Mi

Exaudiíti eam, nec defpexifti lachrymas ejus;

Vt?i

fpicit, emollit. Unde in Evangelio dicitur:

Ecdie.

cum profluentes rigarent terram füb oculis

Refpexit Dorninus Petrum, & recordatus eft

ejus. Quanto magis hanc vim habebunt Ja-

Perrus verbi, quod dixerat Jefus, & egref-

Vap

chrymz ab ipfomet peccatore pro anima fua

Prow?

rofuíz?

faüs foras flevit Vamare.

Va

Beirl, l.c,

XVI. Lachrymz pcenitentis

'pulchre per

$. XIII.

aqua rubri maris fignificatz fünt, ut enim

AXIOMATA.

per illas ZEgyptii, ita per lachrymas peccae

&.Co

ta delentur, & merguntur.

cenitentia fera, raro vera,

Engelgr.in

Staplet,

XVII. Cervus (enio confe&us , in oftio

i, P

'Sera pcenitentia in fundo. -

Domin.

a

Domine

fpzluncz tam fortiter refpirat, ut ferpentes

Pafh. ex

I55l

Pafch,

lll.. Zer oft fállt , mujs oft «vieder auffteben.

taé. 6.

in ea inclufos foros prodire compellat, quos

Wer. [icb tüplich b

ftatim devorans affluenter füdat, tantamque

avafcben.

s mufs ib tigiicS At

Ed $

humoris copiam fudore egerit; ut prorfus re:

4

Y gebt, und *wieder avendt.

VW

novetur, & velox fiat.. Idem contingit pec-

IVD mr ]

; unbillis fwird

darum gefcbándt.

catori, qui fi per gemitus peccata fua ex pe«

V. Quem pocnitet peccaffe,pene eft innocens.

&ore eliciat, & per confeffionem conterat,

lachrymasque fudando emittat, fit faliens fie

.Herzlz'gb gereuet , i? gnug gebü]st,.

Dtut,.

cut cervus, & tranfiliens colles.

"

Urm

$ XIV.

Idem the.

XVIII. In veteri lege eodem in loco,in quo

AUTHORES.

Juen,

&. inDom:holocauftum offerabatur,etiam hofítia pro pec.

UP

3. PO

cato mactabatur, ut vel ex hoc cognofcerent

Pent,

verbo: Peosnitentia.

I. S. Albertus Magnus in paradifo animse

peccatores quam gratum Deo holocauftum

fit peccatoris per hoftiam illam fignificati con-

li. Francifcus Labata in locis communi«

verfio, & fpiritualis mactatio.

bus tit. eodem.

j

N ,4,3

J

Dilatio Penitentic.

IlI. PetrusSanchez in RegnoDei. p 4.cap.7.

IV. Ludovicus Granatenfis in Sylva loco-

Plutarh, ; XIX. Archias Rex Thebanus in lauto,

rum communium. -

1, degenioquod amicis inftruxerat, convivio confiftens,

Socrat.

Auctuario.

V. Matthias Faber in opere Tripartito &

JOb. b

quia literas a Tabellione, feria contineri in

Y 14.

iis dicente, aperire neglexit, feriaque in cra-

VI. Laurentius Beirlinck in f'e'fto S. Ma-

Ed |

ftinum differenda dixit, eadem nocte a Sica-

riz Magdalenz. them. 3.

/

v. 26.

riis, de

quorum infidiis literz moncþant, OCe

VIL.Thomas Stapletonus Dom.3. poft Pent.

cifus eft.

them. f. & Dom. 10. them. 4. & Domini. 23.

Engelgrin./|. XX. Sigismundus Rex. Poloniz, ob perpe-

the3. Item Dom.3. poft Epiph. text. 9. Dom.

Dom. 1, tuam cunctacionem craítinus dictus,grandem

Paích.

Pafch. text. 6. Dom. 1. poft Pafcha. text. 4. -

ii

fibi regnoque pernitiem hac fua procraftina-

VIII. Joannes Bufzus in Viridario. V. eo-

um

tione accivir ; idem timendum peccatori pce-

em.

raQ.8r.

nitentiam diife;enti.

l1X. Jofephus Manü in Bibl. inoral. t

TITU-

Tiiulus CXIX,. Prowq/iimti? P(änitentic.

073

LX*

DN

BSOSNOSRONHOR OR SORSORNORNOSNOK OSOSNORSORSOREORSON NONSOR BOR ROR

- TITULUS CXIX.

PROCRASTINATIO P

j

I

OE-

. N*ITE NTIZ.

: 5. I.

rebitur; mifericordia enim & ira ab ilxlo cito

f

EX.S. SCRIPTURA.

proximant, & in peccatores re

picit ira illius,

I.

Qu verba Paulus de Palatio ita exponit: Mi-

EacL 5.

bn'tardes converti ad Dominum, &

.nc

feratio Domini magna eft,non ut adjicias pec-

VwV9,

cata, fed ut remittenda credas

differas de die in diems fübito enim

non committere decreveris.

; fi amplius ea

M

veniet ira iius , & in tempere vin-

Y

di&te difperdet te.

S.

II.

Luc. !4-

II. Cujus veftrum afinus aut bosin puteum

V. 5.

cadet, & non continuo extrahet illum?

EX SS. PATRIBUS ET DO-

Prov. 1;

CTORIBUS.

III. Vocavi, & renuiftis: extendi manum

Ve 24.

meam, & non fuit; qui afpiceret. Defpexiftis

I. NIos peccata velociter quidem prctnpto- S.Bsfil.ho,

omne confilium meum, & increpationes meas

que animo committimus , pigre vero 9.in divit,

neglexiftis. Ego quoque in interitu veftro ri-

avar.

debo, & fuüb(íannabo, cum vobis id

poftmodum ac fero posnitentiam agimus.

Ote,

» quod ti-

II. Converfionem, poenitentiamque differ- Dionyf.

TP

mebatis, advenerit.

re; eft tempus non folum infru&uofe. irmo & Carhuf,

)

Ecclef, 7e

IV. Ne impie agas multum

v, 1.

:

, ne moriaris

vitiofe expendere, fpiritualia lucra negligere ; Opufc. de

in tempore non tuo.

r

hoc eft, profe&um in omni gratia & virtute, COnv.pece,

Ad Gal. 6.

V. Nolite errare, Deus non irridetur

;que

V. 7e

in multiplicatione meritorum, in incremen- **

enim feminaverit homo, hxc & metet.

to Cceleftium premiorum im

pedire, propriam

ECCHC& 3» :

VI. Cor durum habebit male in noviffimo.

animam vitiis lacerare, dzm

V. 27*

VII. Tunc invocabunt me, & non exau-

onibus defervire,

P TOV.

Deo altiffimo prorfus ingratum exiftere, qui

V- 280

7* diam: mane confürgent, & nonm invenient

me: €o quod exofam habuerint diíciplinam,

converíionem iniqui tam mifericorditer pre-

flolatur, qui eis pró malistot bona largitur, &

& timorem Domini non füfceperint, nec ac-

ipfum ad meliora hortatur, qui in feipfo infi-

quieverint confilio meo , & detraxerint uni-

nitz eft bonitatis, (anctitatis, ac dignitatis, ut

verfz correptioni mez.

folo ejus amore debeamus ad honorificen-

?. Cor. 6,

VIII. Ecce nunc tempus acceptabile, ecce

tiam, & amorem ejus allici, & accendi.

euird

T

sd Rom. nunc dies falutis. Abjiciamus ergo opera te-

III. Sine me, quzfo, inquis, utar carne ad s. Bafil.

IT

1512 pebrarum, & induamus arma lucis; ficut in

perfruendas res turpes, voluter in cceno volu- orat.4. de

iuf, l

die honefte ambulemus.

ptatum,; fanguine imbuam manus, diripiam Pen«

ri«q.

Eccl. 9.

IX. Nefcit homo finem fuum: fed ficut

aliena ; pejerabo, mentiar, & tunc poeniten-

Vi-12«

pifces capiuntur hamo, & ficut aves laqueo

tiam, ubi abftinuero a malis agam. At fi bona

comprehenduntur, fic capiuntur homines in

res eft peccatum, tuere, ac tene hoc usque in

tem

pore malo, cum eis excemplo faper ve-

nerit.

finem : fin vero ei, qui iliud perpetrat, no-

xium eft, quid rebus pernitiofis adhzre(cis?

Deut, 23.

X. Si moratus fueris , reputabitur tibi in

V. 21,

peccatum.

Num putas, Deum non videre, que aguntur?

Num non percipit tuas cogitationes? Num

Jerem. 2,

XI. Veterunt ad me tergum, & non fa-

opem fert tuis iniquitatibus ? Ingenti te fcele.

v. 27.

ciem, &

in tempore affli&tionis fuz dicent :

N

hbera nos.

re adftrinxifti, inquit ille, eo quod exíftimaris,

Surge, &

Ubi funt dii tui, quos

me tui fimilem fore.

Tu cum mortalis viri

feciíli tibi? fürgant, & liberentte in die affli-

amicitiam ambis; benefieiis illum ad te, di-

&ionis tua.

cendo, & faciendo, quibus intellexeris homi-

Pí94.v.8. XII. Hodie fi vocem Domini audicritis,

nem gaudere, allicis; At quando cum Deo

&llo(

nolite obdurare corda veftra. Etifti non co-

conjungi , ac in numerum filiorum te recipi

gnoverunt vias meas : ut juravi in ira mea,

vis, ea, quz inimiea fuünt Deo, perpetrans, &

fi introibunt in requiem meam.

Job. 20.

legem tranfcendo ignominia ipfum afficiens,

XIII. Panis ejus in utero illius vertetur in

ex his quibus ipfüm vel maxime offendis,

v. 14.

fel afpidum intrinfecus.

ECCL l 7.

XIV. Non demoreris in errore impiorum:

conjunctionem & confortium fperas? Vide,

V. A6.

ne redemptioni ftadendo, malorum multitu-

ante mortem confitere.

À mortuo quafi ni-

dinem tibi coacerves, ac peccatum a

. hil, perit confeffio. Confiteberis vivens, vi-

ggreges,

nec tamen veniam impetres.

vus & fanus confiteberis, & laudabis Deum,

IV. Timeamus, ne, dum redemptionis ac S. Anton,

& gloriaberis in miferationibus illius.

Eccl. $e

veniz fpe multa vitia nobis colligimus , ita P ?. tit.9.

XV. De propitiato peccato noli effe fine

peccatum aggeramus,ut remiffionem interim * 13: $- 1«

'- s.

metu , neque adjicias peccatum füper pecca-

non confequamur. Quando quidem navis ma-

tum. Etne dicas: Miferatio Domini magna

jus mercium pondus ali quousque füffert,ultra

eft, multitudinis peccatorum meorum mife-

modum autem onerata deprimitur, aquisque

Ppppps

Obrui-

Jlibliotbece . Mamualis . Concionatorice.

074

obruitur.

Caveamus, he, cum fimilia iis, at-

IX. Salubris converfio duplici raiion&ccn-, S.Fulgent,

que adeo venia majora & graviora flagitia

filtis, fi nec poenitentia fperantem , nec fpesep 7.c 5

perpetraverimus , antequam fperatos portus

deferantet poenitentem, ac per hoc, fiex toto

refpicere queamus , naufragium faciamus.

corde quisquam renunciet peccato fao, & toto

B5l

S. Anfel,

V. Cum Efau de venatu rediiffet, & cogno-

corde fpem ponat remiffionis in Deo ;'etenim

Mad

2p.Manfi viffét, quod Jacob benedidtionem, quam ipfe

nonnunquam aut fpem poenitenti homini dia-

fl

tr.21.difc expe&tabat, accepiffet, vehementer doluit, &

bolus adimit, aut fperanti poenitentiam tol-

5, h. 5.

flevit, quod antea primogenita, & nunc be-

lic; ünum, dum onerat, comprimit ; alterum,

nedictionem perdidiffet, fed licet ubertim fle-

dum elevat, dejicit.

ret,tamen poenitentiz locum non invenit,per

X. Judicium fine mifericordia illi fiet , qui non Idem 1, 3.

quam primogenita, quz dudum vendiderat,

fecerit miféricordiaim ;; Ordo autem mifericor- qe cemig

recuperaret, ipfe fümeret; quia fero flevit, &

diz continet, ut mifericordiam, quam homo

Íero poenitentiam quzfivit. Sic & vos preca-

impendere jubetur alteri, prius exhibeat fibi,

é ht

- vete, ne, cum poft mortem debetis recipere

dicenti fcriptura Eccl.30. v. 54. Miferere anime

tir, 1«

benedictionem; reprobemini, & locum poenie

tue ; placens Deoc. . Proinde fi quis placere non

tentiz tunc non inveniatis, i modo prima-

vult, animz fuz mifericordiam denegat, &

tum veflre dignitatis propter brevem ali-

qui anime füzmifericordiam in prafenti fz-

quam delectationem perdideritis,

'Tarde

culo noluerit donare, nullatenus miíericore

enim in illo fzculo quzritur poenitentia, cum

diam apud Deum poterit invenire.

jam fratres noftros benedictionem , quam

. ]X Medicus non vulneri, fed curz proficit, s, Chryt,.-

Íperabamus , accepiffe cognovimus, & nos

& (aluti; Nec putredini, nec morbis, fed foli erm.113.

fine benedi&tione relictos effe ; Nunc enim

congaudet ille fanitati, Ita & Deus, qui pro

$. C

tempus eft poenitentiz , non tunc.

«

L

magnitudine vulneris, adhibuit magnitudi-

hon, 2

$. Anton.,

VI. Erit eis verbum Domini

: Ma

nda ,. Yt-

nem , vigoremque imedicinz , & ne peccato,

in 2 &

Cot,

l. c,

manda:, fcilicet aliquam commoditatem: . Ex-

fed homini largitus eft gratiam , nec ad mul-

Joetta, verx[petta, me fcilicet ad poenitentiam :

licanda, fed ad delenda deli&ta, imbrem füz

AModicum ibi, modicum ibi, ut vadant, & cadant

pietatis effudit. INemo fic de egritudine gra-

rcetrorfum. . Non enim videt, qui cadit re-

tuletur; ut velit in vulnere permanere, [n*

$ Bert

trorfüm, quod cadir, & lethaliter cadit, ficut

gratus medico, inimicus eft curz , qui fem.

Hkcli ex tali cafü mortuus. Unde dicuntEccl.

fam, 2

per curari zftuat, nec unquam defiderat hic

de mo

29. Repromiffo nequifjma perdit. Repromitfio,

fanari, & ita Dei gratiam fuis cupit exubera-

best v

fcilicet cogitatio, qua peccator pluries pro-

re peccatis, ut fibi cupiat peccata cumulari.

mittit fibi longam vitam , tanquam effet de

XIL Intendant, qui amant in DominosS, Auguft.

ea certus, & ex qua difponit multa facere in

manfuetudinem, timeant veritatem ; Etenimtr. 33. in

mundo, & propter mündurm, & inter cetera

dulcis, & re&us Dominus. Amas, quod dul- Jo.

. etiam pocnitere. Iíta eft nequam, nequior &

cis eft? time, quod redtus eft. ''anquam man-

nequiflima. Nequam fiquidem eft ifta repro»

füetus dixi: Tacui; [ed tanquam rectus.

miífio, quia fibi ufurpat peccator hoc, quod

Nunquid femper tacebo? Aiferizors & mifera-

$ C

eít proprium Dei, fcilicet de faturo difpone-

tor Dominus.

Ita plane; adhuc adde: Lon-

Areit,

re; nam dicit Chriftus.. AGtor. 1. ANen eft ve-

ganimis: adhuc adde : Et multum miferi-

honil, (

- fürum mo[fe tempora vel momenta, que Pater pofust

cors, fed time quod eít in noviffimo: Et ve-

in fua potef1ate. Bernardus contra talem de fu.«

rax, quo enim modo füftinet peccantes, ju-

od

turo przíümentem ait: quid de futuro mi-

dicaturus eft contemnentes: 274n divitias lon-

fer tam temerarie przfumis, tanquam Pater

ganimitatis & manfuetudinis ejus contemnis , igno-

tempora & momenta in tua, non in fua po«

vans, quia patientia Dei ad penitentiam te adducit?

füerit poteftate ? Nequior eft ifta repromif-

u autem fecundum duritiam cordis tui, €$ cor im-

fio ; quia tempus infiniti. valoris fibi a Deo

ponitens, tbe[auriz.as tibi iram in die ire , j reve-

datum fatue expendit, & cum hoc przfümit,

lationis jufti judicii Dei-

quod adhuc fit ei daturus fpatium & gratiam

XIII. Quanto diutius exfpectat, tanto grà- Igem ferm,

posnitendi. Nequiffima eft, quia non folum

vius vindicat: Quando enim prolixis tempoO- roa. de

tempus datum perdidit, fed & ín contume-

ribus peccamus, & nihil mali a Domino fü- temp.

liam Creatoris convertit, & uti difponit. -

ftinemus, patientia eft, non negligentia, non .

VII. Amat mortem , qui vitz precepta

ille potentiam p

S. Chryfc

erdidit, fed nos ad pægiten—

i

hom, 7. in Bon

fervat; & horret vitam, qui peccata

tiam refervavit.

Var,

morti debita defperata mente frequentat ; ut

XIV. Ibi jam a Deo non poreft mereri, s, Gregor.

enim per obfervantiam legis vita acquiritur,

quod petit; qui hic noluit audire, quod juffit, hm r1.in

quia qui tempus cobgrugse poenitentig per- Evang.

Msf

invenitur.

ita per contemptum mors a contumacibus

if difc

didit, fruftra ante reg

gi januam cum preci-

n. 2.

S.Augut, . VIII. Daturquidem etiam in extremis pos-

bus venit.

fer.57. de nitentia, quia non poteft denegari. Sed Au-

x

XV. Cum quis moratur in peccato, dia- s. Atün.

semp,

thores tamen effe non poffamus , quod, qui

bolus non multum eum impugnat, quia fuusp. r. tit. 9

L

fic petierit, mereatur abíolvi. Quomodo pce-

eft ; fed cum perpendit, quod velit recederec. 13. a. 1.

nitentiam agere poffit, qui nulla jam pro fe

ab eo per poenitenciam, multum repugnat, &

opera fatisfa&tionis operari poteft? Et ideo

quidem tanto plus, quanto diutius poffedit,

poenitentia, quz ab infirmo petitur, infirma

& vel in articulo mortis, quia fcit fz amplius.

cít; poenitentia, quz a moriente tantum pe«

tempus non habere.

Innoc. II.

XVI. Jufto Dei judicio fit, ut, quia cum po-

lerm. 2. de

&itur, timeo, ne & ipía mo;iatur.

teit Adv.

Tiuus CXVLIX. Prowa[linatio þäevzitämiæ.

D

Fllb

"

teft homo convetti ,:& non vult; cum Wältf

interius illuminatus fuit (circumfufit eum 1ux

ia

forte converti non poffit: Tunc enim fecu-

de celo) claves animge fug Chriito, tanqüam

rum eft homini -poe

hs

mterc, cum pq;e& ipfc;

abfoluto Domino füo & pàátrono; flatim con-

Cccare.

d

fignavit, ipfique voluntatis füz d

)

XVII. N

$.Dafil. ap.

ihil aliud .clamat .dilatio, quam

impertitus, dicendo: Domine , quid me vis fa-

Manfi difc,ifta: Regnum in me teneat peccatum, poftea

cere?. Audite quidbam ipfemet de hac fua re«

21,.

regnabit quoque aliquando Chriftus: Exhi-

pentina converfiene Galatis feribat: -Cuta atis

bebo membra mea arma juflirise ad iniquita-

tem placuit ei, qui me fagregavit ex utero matris

tem,; deinde exhibebo ctiem ea arma Deo.

mecs C5j v0cavit per gratiam fü-mhy ut Tevelavet Fis

a,

Sic nimirum Cain quoque facrificium offere-

lium faum in me , ut evangelissarem illusm in gentiz

bat, nempe prima ac praftantiora ufui füo;

femiff

bus , continuo-mon acquieoi carni & [angtini (g.

ac voluptati ; fecunda ac deteriora Creatori

*

ubi obfervanda eft diGtio illay continu. — Per

ac donatori Deo.

L

hanc enim indicat, quod ne momeéntum qui«

$. Anto-

. XVIII. Magna fatuitas o

ftenditur, non fal/

dem temporis precerire: permiferit ; quin

nin. 1.c,

cere diligentiam pro anima, quam facit pro

Chrifto.ipfam ad converfionem fuam invi-

caliga? unde. Bernardus.. O nimia infania

tanti. promptilime refponderet: quia igitür

hominum , pudet fordes abftergere, fcilicec

eccle(ia in inftitutione Hujas fefti precipue

per confeffionem , & non pudet contrahere ;

fru&tum intendit; qui ex illo in fideles re-

abftergitur caliga, fcilicet a luto, & contemni-

dundare poteít; (fiquidem, ut S. Berpaedas

Cl

tüur anima, & manifeítum eíl,. quod non (o-

dicebat: ut quidSanGis laus;noftra? bono-

lum in capite anni abüergacur:caliga aluto,

rum no(ítrorum non' egent) hine-eft, qaod

ii 13.

"

fed quafi quotidie, ne corrodatur a luto.

hüju Ssandii potius, quam alioruim celebret

$. Chryi.

. XIX. Sed multis, inquis, dedit Deus pri-

converfionem, ut omnibus chriftianis exem»

hom. 223.

vilegium , ut in multa fene&tute confiteren-

in 2. ad

plo fit, & ftimulum addar, ut ad imitationem:

tur.

Quid igitur? Nunquid & tibi dabir?

ipfius)ne momento quidem temporis ad Deum

Cor,

Fortafle dabit, inquis: . Cur dicis fortaffe ?

converti tardemus. Quodfi ecclefia decon-

Contingit aliquando : fed

verfioneS. Auguftini officium inftituiffet, vel

anima deliberas.

z

i

cogxta i ïq?f);dþlde

;

feftivitatem, nequaquam inde tabtam accipe-

S.Bernard.

XX. Quando homo pecca

re potens pceni-

re potuiffemus utilitatem , & exemplarita-

ferm, 27. tet, & vitam füam vivens ab omni crimíne

tem, quantam ex converfione S. Pauli: Ete-

n

de modo corrigit,

fine dubitatione; quai

do ei mors ad.

nim S. Antoninus de S. Auguftino ita fcribit?

bene ViV. venerit, ad eeternam perveniet requiem j qui

De tarditate ad. converfionem accufabarc f&

lgt

autem male vivit, & in morte pcoenitentiam

Auguftinus in libro confeffionum , dicenst

