carnis. voluptates damnatum efle , quxfivit

Alexandrum damnatos, Apoftolos autem mi-

ab co, quot anni a morte fua effluxiffent.

fellos homines pauperes in. ccelo effe ; ait:

t

j du

Cumque audiviffet, non nifi triginta dies

malo.cum iilis illuftribus. damnari, quam cum

interea elapfos fuiffe, cum ejulatu exclama-

his vilibus in coclo degere.

Bzrl,

-vit: V, va, credebam ipfam jam. diem

IV. Tiberius hominem jocularem , 'qu'iMirt- Zei-.

ii

;judicii. effe confumatam , quia ficut nix de

mortuo, qui efferebatur, imperavit clara vo- ler. Cent.

-ceclo cadit, ita animz cadunt in infernum.

ce,ut Auguíto.nunciaret, legata ab ipío facta '- €P- 76

:

romano populo, nondum effe perfoluta, ad

Hig di.&i; -Val,cdicens— epifcopo dirfparuit.ï..

fe:.vocavit, eique legatam portionem dedit,

"Vb

ac inde duci ad capitale füpplicium juffit, ut

.EXEMPL

A DOMESTICA.

patri Auguíto rei veritatem exponerer.

.N. Plutarchus quendam afferentem indu- Plut. 1. de

3

Vita: r

Fr"ahqcifcus Borgias dicebat, fe, quo?

cit, homines teterrimos, fcelerumque ma- fera vindi-

dàm,

C, Ia.

z

ties iter faceret, duos prodromos

culis notatiffimos poft mortem in obfcurum 9 num.

.l

E

premittere ad hofpitia, in quibus diverfu-

quendam locum;qui referari nequeat; intrudi.

.. Vl. Socrates ait, impii animum in locum Socrat.

rus effet, fcilicet cognitionem füorum pec-

catorum, & contemplationem poenarum in-

occultum füb terra migrare, & regionem il-aP'd Xe-

ferni, quas meritus fuiffet füis peccatis, (ic-

lam eneis catenis undique vinciri...

pocrat. *

G

* que fieri, ut omnia diverforia optime fem-

VII. 'Tantalus apud inferos a poetis p,e*r-güvid, L

BI

|

: faria deeffent.

per preparata inveniret, etíi omnia nece[-

petua fame ac fiti torqueri fingitur, aquis & Metam.

lt

pomis ori imminentibus, quz tamen depre-

ü.lknnu'c.

.]I. P. Jofephus Cuiffotus, licet in famma

hendere non poterat.

Quo tormento veha-

Provinc.

apud homines exiftimatione effet, non alio

mentiffimam inferorum fitim ac famem indi-

Tolet. .

tamen loco,:

cabant.

quam inferno, fe dignum judi-

nl

" cabat..

VAH. Sifyphus ab fiisdemf)poextir-s fïngitur'lbkt,

Jidi

Annusl

. III. P. Sebaftianu

Sardinize

vs*ahCampo,— c.u,m in mor-

faxum. perpetuo ad montis verticem volve-

bo de Beatorum pramio, quo illum Deus re-

re, & relabentem revolvere.

Quo figmen-

1695f

muneraturus effet, loquentes audiret, parum

to interminabilem posnarum revolutionem

attendebat, tanquam 1ndignus illo; de infer-

& «ternitatem fignificare voluerunt.

no vero loquentibus faciles aures prabebat.

. «IX.. Ad eandem tormentorum perennita- Ibid,

E;g*glgr.in

1V. P. Leonardus Leffius graviffimis cal-

tem f(ignificandam etiam Ixionem Theffalum

LuceLu- culi doloribus vexatus, exclamare folebat:

Regem rotz inpexum per

petuo ydlvi finxe-

do. 5. po

* O peccatores, fi Deus hic in uno membro

runt.

Hinc illud Ovidii :

1

p M

Eph, $.5.

'Dpto

ita torquet, quid in inferno erit? ubi nec

VolviturIxion, & fe fequiturque

;fü gitqüeQ

.)v 0

memb

&

X. Tityum quoque gigantem ob Latonam

rum, nec mufculus, nec nervus fine

c-ruciatuv erit? -

À

x

pollinis matrem de ftupro interpeilatam ab

codem Apolline fagittis confoffum, & apud

*

: qiVIE.

inferos ea lege alligatum fingunt, ut jecur

vUUNEUE EE SESEIUREER

EXEMPLA PROFAN A.

a vulturibus dilaniaretur, & confümptum

femper. renaíceretur.

Quo figmento ver-

Bellovac.

Ellovacenfis narrat, qualiter Titus Ve-

nB

mem damnatorum nunquam morientem in-

"

fpec. mor.

fpafiani filius in obfidione Jerofotymi-

B.

pl

tana, dum fuos milites ad intrepidum certa-

nuebgnt-;.

U

mn?»

dint 40

men animare vellet, exemplum iis propofue-

$. VIL

h h

rit Leonidis, qui unus fuit e fociis Alexandri

Magni, cum enim magnus hic capitaneus in-

SIMILITUDINE&

—— Qualitas.

numerabilem Perfarum contra fe adventare

cerneret exercitum, feque nonnifi trecentos

cut boni ha.bebunt'feptem«boha, inHügoC,,,

i

$

numerare Lacedemones,itaeos allocutus eft:

quibus. eorum .confiftit gloria 5 tria din.inc.7.

Prandeamus hodie in terris, quia fümus coe-

ex parte animz, quatuor ex parte cor-Eccl.

[]

naturi apud inferos ; quod didum miliuous

poris

?

fic & mali in nferno. feprem

gx-ig

tam generofum fugeeffit animum, ut pullus

dotes horribiles . habebunt.

Et impri-

uno excepto, a przlio fe fübtraxerit

; fed adeo

mis quidei

h odium D EI, contra amo-

2

rém

R. P. Lobn. Bibl. Man. Tom. 1.

"

I2

Bibliotbeee Manualis Concionatoriee

rem & dile&ionem, quara habebunt Beati;

VIII. Sicut oves repente & improvife ad Dion. Car-

czcitatem mentis & intelle&us, contra cla-

mortem ducuntur, & occiduntur, ita maligni thuf. in

*04.

ram divinz effentiz vifionem 5 triftitiar &

fuübito & inopinato condemnabuntur. :

IX. Sicut in domo Patris man(iones mul- $- Greg.

pavorem perpetuum, contra animarum glo-

d. 4. morf,.

rificatarum gaudium.

Contra vero dotes.

t fünt pro diverficate virtutis, fic damna-

C. 39e

Jw

corporum Beatorum, fequentes damnatorum

tos diverfo fupplicio gehennz ignibus fubji-

opponit, dicens : Contra claritatem habe-

cit difparilitas criminis.

X. Sicut, quamdiu cadaveris materia eft, &

S. Hier.

bunt obícuritatem 5 contra agilitatem, 'pon-

» 6. in C

derofitatem 5 contra formofitatem & fubti-

aliquis humor in cadavere, vermes nafcuntur

litatem, deformitatem & denfitatem.

ex putredine; fice

ateria peccatorum, quz "

Manfi

ä

II. Sicutunus fol non omnia corpora zqua-

in damnatis nunquam coníumitur ; affiduus

difc. g.

liter calefacit, ita illic unus ignis animas pro

vetmis corifcientiz nafcitur.

n. 10

qualitate criminum diflimiliter exurit.-

XI. Sicut EleQis ignis ardet ad folatium, Idem in c,

Manfi

lIL SicucDeus creaturas illas, quz ad no-

& támen ad füpplicium ardere nefcit, ita e di- 1o« Job.

difc. 9,

bis benefaciendum formatz fünt, per infini-

verfo gehennz flamma reprobis nequaquam

lo '3-

tam fapientiam & potentiam fuam eo elevat,

]ucet ad confolationis gr

j

aþiam j luþet tamen

ut omnem propriam exíüperent naturalem

ad poenam.

XII. Sicüt aurum &

virtutem , ut videre eft in aquis baptismali-

falamandra in igne Fab. co. $,

bus, que ad mundandas & purificandas ani-

er(iftunt, nec diffolvuntur ; ita damnati i

n in l.)omu

19e poü

|

mas a macula culpz originalis, imo & actua-

inferno ardebunt, nec tamen corrumpentur.

Pent.

lis in adultis per difpotitionem divinam ele-

XIIL. Sicüt ventus excitat perpetuumEth-

nz incendium; ita decretum damnationis füc-

vantur ; ita quoque juftitia vindicativa DEI

ignem infernalem adhibet, ut per eum omni

cendet ignem inferni non fecus, ac fi torren-

cum feveritate impios puniat, idque citra

tem fülphuris continuum expueret in illum.

M. d " D L ER

proprium ignis vigorem, fiquidem cum ignis

Unde Ifaias dicit: Flatus Domini (icut torrens ^ 82

.

e

nofter elementaris in abyffo illa nonnifi cor-

fulphuris füccendens illam (gehennam )

e

&

.

pus cruciare poffet, infernalis ipfas quoque

XIV. Sicut colliguntur zizania ; :

igni Mattli.13,

v- 40.

excruciat animás : cum enim ex communi

comburuntur: fic erit in confümiatione (x-

f

Philofophorum axiomate ignis nofter fit cali-

culi ; mittet Filius Hominis angelos füos, &

dus ut odto ; quid ni Deus per omnipoten-

colligent de regno ejus omnia fcandala &

tiam, & voluntatem fuam, juxta fcelerum &

€os, qui faciunt ini

quitatem , & mittent eos -

flagitiorum proportionem efficere poterit, ut

in caminum ignis. -

ignis infernalis ad 30. 60. imo centum & plu-

UXV. Sicutc Ele

&os beatitudo letificat; ita5- C

reg.

l

s

DialL

-^ tes pertingat,excedatque caloris gradus;juxta

credi neceffe eft, quod a die exitus

foligis 4

8.

divinz irz proportionem ? quia quis novit

reprobos exurat.

*

XVI. Sicut nu

$. Aug. de

. poteftatem irg fuz, & iram fuam dinumera-

llum gaudium rerum tem-

catech.

re? NamS. Paulus ait : Herrendum eft , in-

poralium; ex aliqua parte fimile poteft inve-

cidere in manus Dei viventis.

niri vitz zternz, quam Sandti accepturi fünt ;

rud. €. 24«

e

feidem

IV. Sicut Romani olim in theatri

s p-ubli-

ita nullus cruciatus poenarum temporalium

difc. 9.

cis feras irritabant, atque exacerbabant, ut

poteft fempiternis iniquorum ignibus come

nï 4.

tanto magis ferocientes defvirent in marty-

parari, aut par eXcogitari.

res ; ita & Deus nofter absque ulla compaffio-

Diverfitas.

ne voraciffimam igni illi, tanquam juítifimi

. XVII. Sicut i

n hoc mundo multi fub unoS. '6reg.

furoris fui inftrumento conferet aCtivitatem ;

undealibi damnatis exprobrat,dicens : ignem

fole confiftunt, nec tamen ardorem zqualiter' « &1. 9«

fentiunt, ita in inferno unus eft quidem ignis,

mor. C,47»

füccendiftis in furore meo, usque in zternum

non tamen omnes zqualiter cruciabit ; quia

ardebit.

Ex quibus verbis clare deducitur;

quod hic agit difpar valetudo corporum, hoc

ignis hujus folles effe furorem Dei.

illic exhibet difpar caufa meritorum.

ï

$. Anfelm.

V.Sicut in Beatis erit perfecta fanitas, tam

apud

XVIII. Sicut fafciculi lignorum ad com-Ifidor.1.1.

de fum.

Manfi

in fingulis membris, quam in toto corpore ;

burendum de fimilibus colligantur; ita in

fic in corporibus reproborum, & fingulis

bono c.

difc. 1 5.

eorum membris, erit infirmitas incurabilis, &

judicii die fimilis culpz rei , füis fimilibus

e

9. 4

jungentur, ut ex &quo poena conítringat

dolor incomparabilis.

S, Bernar-

VI. Sicut, fi effet unus pater cum feptem

quafi in fafciculum,. quos actio fimiles fecit

in malum.

.

din.to, 4. filiis moriturus, ipfe pater haberet dolorem

XIX. Sicut unusquisque Sanctus in futuro Ibi

dro

fer, 6.

füum, & omnium filiorum füorum, & e con-

judicio pro quantitate virtutum glorificabi-

trario, & dolor unius tran(iret ad alium parti-

tur, ita & unusquisque impius pro quantitate

cipatione ; ita quod haberet & fentiret füum

dolorem, & participaret de dolore aliorum

facinorum condemnabitur, nec deerit in füp-

plicio füturo damnationis ordo, fed juxta

filiorum füorum,& econtrariosfic & in inferno

apud damnatos; & hoceft, quod dicit ; quod

qualitatem criminum, Propheta a

V

Hirmagtc,

f

fumus tranfibit de fzculo in fzculum.

difcretio erit poenarum.

$, Aug.

VII. Sicut anima eft vita corporis, fic ani-

AEiternitas.

s. Hïef-

verb.

(6t.5. dé m eft vita Deus ; & ficut exfpirat corpus,

XX. Sicut poenirentibus judex debet ju- apud In-

cum animam amittit, fic exfpiratanima, cum

flitiarh przftare 5 ita obítinatis & contuma- chinum de

BDom,

Deum amittit ; Deus amiffus, mors anim;

cibus nullam debet veniam tribuere.

nOV. P. 3).'

ficut anima amiffa mors'corploris eft.

XXI.Sicut herba paftus partim abfci

nditur, c. 19.

partim Pt 48

N

— us LXXIL Infärnilcp

m

*

F3 Greg. 1

pdttim radicibus nixa relinquitur, ut iterum

. XXX. Sicut cum Hu&uä- tumentes 1mm"i

21, tfnor,

reparata pafcatur 5 ita mors depaícet eos, qui

nent, cumque eam, quam deferunt mor-

c. 170

in inferno pofiti funt, tefte Davide; mortis

tem, minantur, nulla tunc navigantibus re-

rum cura temporalium, nulla carnis delecta-

enim nomine füummus cruciatus; paftus vero

&ternitas ejus defignatur.

tio ad mentem reducitur; ea quoque ex

]ob.y.v.þ.

XXllL.Sicut confumitur nu

bes,& peruanät;

navi projiciunt, pro quibus longa navigia

fic qui defcenderit ad inferos, non afcendet.

fampferunt, cun&z res in defpectum men-

Faber.

XXIII. Sicut, qui ceníü perpetuo fubjecit

tis veniunt, Fundem prorfüs effe&tum ope-

con. &i domum fü

f«(to S.

am pro mutuo accepto, v. g. mille

ratur füppliciorum sternorum confideratio ,

florenorum etíi intra viginti annos totidem

hzc enim thefaurorum,. fceptrorum, . deli-

Cathar.

LP C

folvat, adhuc capitalem fummam debet; ita

ciarum ,. deleCtationum nos facit concipere

cum damnati fint inimici Dei, nunquam de-

naufeam 5 ac proinde Job a divitiis, a filiis

bitum füum perfolvere poffunt, fed femper

& imperiis adeo fe exhibuit alienum . ut di-

antiquz pcenz obnoxii fünt.

ceret : mudus egre[Jus fuun: de ventre matris qne,

Ibid, n. 6.

M

XXIV. Sicut qui in lumen

lapfus eít, nave

&9 nudus ïfperzas iluc.

difcedente, quocunque manus extendat, non

$lX -

iavenit nifi liquidam & fugitivam aquam,

quz non füblevat mergendum, fed fuftocat;

MOTIVA.

ita damnati, quocunque veniant opem peti-

turi, actum agunt,

quia tempus gratiz &aq-

4 memoriam inferni refricandam,

xilii elapfüm eft.

[]

S. Bernar» XXV. Sicut i

n infinitum peccavit ; fic

L N

Ecqüiias; nam ut S. Chryfoftomus ait: S. Chryf.

din. fer.

ocnam habeat peccator eternam , fed quia

non minus ge

henne comminatio , ! 1.de pro-

infinitam non poteft habere intenfione , ha-

quam promifífio regni ineffabilem ipfius cle-

nato, 4.

ttraord.

beat tunc faltem infinitam duratione, Un-

mentiam commendat. | Nifi enim ille gehen-

de Pfalmifta ait : Laborabit in æternum, & vi-

nam minatus effet, . non facile quispiam coe-

vet adbuc in finem.

;

leftibus bonis potiretur.. . Juxta illud Syraci- Eccl. 27

dis : fi non in timore Domini tenueris te in-

E

$, Don äv,

XXVI. Sicut herb

a ab ovibus carþïtur;,

fer.1.deS. (ed non radicitus evellitur, ut continue re-

flanter, cito fübvertetur domus tua.

Hinc

'Tertullianus : Peccati ceffatio, radix veniz:

La"re""." nafcatur,, ut fic femper fit, quod carpatur;

fic homo in inferno moritur, & ut femper

gehennz meditauo, principium falutis.

ll. Utilitas multiplex ; Primo ad tentationes oin»

mori ';poHit? ad vit

am continue reparatur.

ece|ntas.

cendas , uti Rabanus fuafit dicens : Illum ge- Rabanus

Manfi

XXVII. Sicut chirurgus ad vulnus fanan-

hennz ignem, his, quz te nunc exagitant, *«6- L3. de

ümO o po-

difc, 3;

dum primo utitur lenitivis & corrofivis me-

flammis libidinis & cupiditatis oppone ; €

L]

nit. C, 10«

nc'8c

dicamentis; ubi vero hec nihil proficere vi-

enim hoc mirabile quoddam medicamenti

derit ad eruendam faniem, ferro utitur &

genus, ut ignes ignibus extinguantur ; fi eaim

extin&e non fuerint libidines iftz , que te

igne ; eodem pariter ftylo uti debet fpiritualis

animarum medicus, quando enim fe per vi-

nunc exagitant, illos ibi e&ternos ignes acrio-

cem amoris, vel per motivum zternz remu-

res,& inextinguibilesreddent, HincdeS.An-

nerationis animam a vitii putredine liberare

tonio fcripfit S. Athanafius : Hinc ultrices ge-

non poílé videt, ad confequendum fanitatis

hennz flammas, & dolorem vermium recor-

5

iritualis intentum neceffum eít, ut eterni

dans, inge(tz fibi libidini opponebat. . Unde

,

ue ignem adhibeat.

& S. Bernardus fuafit: Ardor gehennz extin- S. Dern.

upplicii dnoH

;

Utilitas.

;

E 1 ,I

guat in te ardorem luxuriz, major ardor mi. fer. 23. de

S.Augy.de XXVHL. Sicut fi quis virgam viridem dis

norem ardorem fuperet, ftridor flammarum modo be-

nem adhibere

horribilis, amorem depellatlibidinis. Secundo, 5* viven-

Gvibus, tortam rectam facere cupiat, i

. folet; dutirenim virga calorem

;

entit,in quam-

ad peccata vitanda ; nam ut S. Chryfoftomus s. cuec

téftatur, nihil eft eque utile, ac de gchenna no. . in

. Jibet fibi libitám partem eandem flectit: eo-

dem modó quantumvis chriftianus aliquis dif-

differere, ( quidni & cogitare ?) fieri enim non ep. ad

folutus fit, & fcandalofus, (i camen per feriam

poteft, ut anima de gehenna follicita cito pec- Theffal.

-confiderationem in lammas gternas reípiciát,

cet. Audi enim optimam admonitionem : 77

memoriam vevoca novif[nna tua, & in eternum non

perverfos mores füos fine rnora reformabit:

evigila igitur, inquit $. Auguftinus, ex dolore

peccabis.. Quia, ut idem alibi ait, quanto quis

tuo, corrige te ex cruciatü tuo, . Ligno male

véhementius metuit poenam, quam meruit,

-€urvo nofti calorem folere adhiberi ; corri-

tanto acerbius plangit culpam, quam fecit.

gat te dolor ifte, mundus eft lamma ignis

Hinc etiam S. Gregorius dixit : Dum culpa S. Greg,

apud

&terni, tanquam calor foci admotus curvo

blandiri inchoat , ad quem interitum mens

cordi tuo, ut hinc admoneatur, & corrigatur.

trahatur, neceffe eft, agnoícat. éertio, ad pa-

Manü,

difc. 4

Rellov.

XXIX. Sicut ignis, & fumi propinquitas

tientiam confervandam ;. nam.' ut S. Auguftinus

n. 6,

fpec. mor. letum & lacrymas provocat ; fic & medita-

recte dixit: Dura funt, molefta fünt, hor-

S.Aug fer.,

u

* 4 L.2 tio ignis & fumiinfernalis lacrymas compun-

rent, quando narrantur, quz quisque gravia 169. de

d * &o

&ionis extorquet ; unide quidam dixit: finon

valde patitur in hac vita; in comparatione temp.

autem zterni igais non parva, fed nulla funt.

— potes habere lacryrnas, pone oculos tuos ad

fümum inferni, & ardorem ejus, & ad vehe-

Quarto ,. ad inferni demones vincendos ; quod

Manfi fic oftendit : Tefte Sapiente, leo for-

mentiam aquilonis, a.

quo Pandimrfo?'??

tiffimus beftiarum , ad nullius pavebit in-

malum , & fic habebis.

B 3

curfüm,

-^A

Bibliotbece Manualis Coneibnmforiæ

14

curfüm, & tamen qui eum perterrefacere in-

fine morte, defe&tus fine defc&tu, quia-mors

tendit, ignem objiciat ferocienti, moxque de-

ibi femper incipit, & deficere nefcit. Porro;

Hugo Vi« ,

pofito furore atque ferocia profugiens, intra

ignisrcorporeus,,te&e Hugone V itore, ut effe

or lib. de

fpecum fefe recludit, £.co ifte dmon eft, di-

ignis valeat, corporeis indiget fomentis, qui

facr. fide

cente Apoftolo Petro: Tanquam leo vugiens cir-

cum neceffe, ut fervetur, per congefta ligna

P' 161 c.

cuit, querens, quem devoret ; qui igitur contra

procul dubio nutritur! At contra gehenneg

eum victoriam reportare defiderat, medita-

igris cum fit corporeus, & univeríos reprobos

tione fe armet ignis infernalis, plurimi nam-

corporaliter exurat, nec ftudio humano fuc-

que per hoc unicum medium füam emendan-

cenditur, nec lignis nutritur, fed creatus fe-

mel, durat inextinguibilis, & fücceífione non

tes vitam atque tnores, fe e fervitute eripue-

runt dzmoniaca. Quinto, ad gebennam ejfugien-

indiget. Quod confirmans

Eufebius Emyfle- Eufeb,

uus, hanc folam, inquit, debet damnato homi-

Emiü'.

S, Ciry. dam; nam ut S. Chryfoftomus ait : Si minis ge-

om. 2. df!

10.6-dé hennz non effemus territi, omnes forte in ge-

ni rationabilisille ardor, ac vindex flamma re-

fymb.

judicio.

verentiam, ut traditos fibi reos cum poffit pu-

Idem hom.

hennam przcipitaremur. Hincidemalibi ait :

Nullus ex his, qui gehennam habet anteocu-

nire, nonpoffit extinguere, fed deputatain pa-.

$. inep.2.

bulum füum corpora & confumat, & nutriat.

ad Thefial, los,

incidet in gehennam ; nullus ex his, qui

"Tertul. in

Idem in . gehennam defpiciunt, effügiecgehennam. E

Cujus ulteriorem rationem aífignans Tertul-

lianus, longe alius, inquit, eft ignis, qui ufui

pologe

Pfal 13. contrario vero, multi dumfe recreare volunt,

t0. 3*

efficiuntque, ut gehennz non meminerint,per

humano, alius, qui Dei juftitiz. defervits. hic

enim non abfümit, quod exurit, fed.dum ero-

hanc fecuritatem, metusque vacuitatem, in

magnum interitus fe barathrum imprudentes

dit, reparat. Quid mirum, fi seternaliter arde-

bit? zeterna erit máteria, eternum pabulum

immittunt; & ideo rogo, ut gehennz memi-

"

neris, de gehenna loquaris.

:

anima & peccatum. Quod ipfum clarius infi-

$. Chryf.

nuans InnocentiusIHL. Impius, ait, quia fem-

[nnoc. IH-

II Sucuntiitas: fi enim, ut

S. Chryfc;ftomus

c. 10 de-

ho. 44- i 3ic nihil jucundius eft fermone, quo degehen-

per babebit in fe reatum ex culpa,. femper

mundi

?

(entiet contra fe cruciatum ex poena,: quia

na differitur, quia hzc audiendo anima in te

contem-

convertitur, & cautior faCta effertur altius, &

quod ipfe per poenitentiam non delevit, Deus

pmf

ier indulgentiam non

remittet. -

volat füblimius, ac malign&e cupiditatis ex-

l

Hugo de

pellit tyrannidem, quidni idem etiaj

5 dX« Societas; /de:qua

Hugo de Vi&ore fic lo-

t

9.

d.

facra fide.

gitatione gehennz dicatur.

quitur: Illa ultrix Ramma vitiorum crematio-

tp. 3.l 1.

nem habet, lumen non habet,: llle ignis ad

.

p.,;ö. €. 5.

MOTIV A.

confolationem non lucet, & tamen ut magis

| d timorem

inferni. concipiendum 'eumqïule-f

torqueat, ad aliquid lucet; nam fequaces quo-

fugiendum.

que füos fecum in tormento reprobi, flamma

u-

$; Aug.

IV. Gravitas ; nam tefte S. Auguítino, pa

illutrante, vifüri funt, quorum vivi amore de-

liquerunt, quatenus quorum vitam carnaliter

&r.109 loantecitato: quz quisque gravia valde pati-

tur in hac vita, in comparatione zterni ignis;

contra precepta Conditoris amaverant, ipío-

non tantum parva, fed nulla funt; Et confir-

rum quoque intuitus eos in augmento fuz

$. Bonav. mansid ipfum S. Bonaventura, graviflima, in-

damnationis affligat. EjusdemSocietatis mo-

$. Chiyf.

in Dizt.

leftiam S. Chryfoftomus his verbis indicat:

9i

?

hom. 1. ad

tit, IO.

quit, pcena, quz in hoc mundo poteft tolera-

C€. I.

ri, minor e(t pcena purgatorii, ut ait Augufti-

quisexiis, qui liberaliter fünt educati hicin gepr,.

carcerem conjectus, foetorem folum,& jacere

nus, quanto magis poena inferni.

Aftenfis in

V. Multitudo ;. quam indicavit. Aftenfis ,

in tenebris, & in vinculis effe cum homicidis,

Pfa.10. dum explicans illa verba: Pluet füper pecca-

quavis morte ducit effegravius, cogita, quid

tores ait : Quare dixit, pluet? quia innumera-

fit,quando urimur cum hu justerrz homicidis.

bilia tormentorum genera fuper peccatores

CX Vermis triplex: confcientie, ;; de;quo S. In- Inno*. UI

DA

,de con-

effundet, a quibus femel detenti, nunquam

nocentius IlI. loquitur : Vermis conícienti

tempt.

tripliciter lacerabit ; affligetmemotria;exacer-

muadi ] 2«

amplius expediri poterunt. Hactenus ille &

Nere.,

Nam datur ibi

babit poena, torquebit anguítia 5 venient enim ,,

2e

VL Omnium malorum prefentia : &i enim uni-

in cogitatione peccatorum fuorum:timidi, &

cum grande malum, v. g. acutus dolor den-

traducent illos ex adverfo iniquitates eorum;

tium, aut podagrz, intolerabile nobis vide-

dicentes : quid profuit nobis fuperbia & ja-

tur, quid de tot malorum prefentia fentien-

&antia divitiarum;quid contulit nobis ? trans.

$, Aug. in dum erit? nam, ut S; Auguftinus ait, non erit

ierunt omnia. . Cum ingenti turbatione re-

Pf. 49.

ifte ignis, ficut focus tuus; quo tamen fi ma-

cogitabunt, quz cum nimia deleGtatione gef-

num mittere cogaris, facies, quidquid volue-

ferunt, ut ftimulus memoriz pungat ad. poe-

rit qui hoc minatur.

Z

nam,. quos aculeus nequitie ftimulavit .ad

VII. Omnium bonorum a

bfentia ; de iqu—a, ita

culpam. . Cujus vermis gravitatem etiam eX-

lbid,

loquitur S. Auguítinus : Si non veniret ignis

plicat Jofephus Manfi his verbis: Deus enim Manf

diei judicii , & fola immineret peccatoribus

damnatis aperte infinitam revelabit innume- difc. 1g,

n. IQ.

feparatio a facie Dei, in qualibet effent af-

rabilium offenfarum gravitacem, quibus eum

fluentia deliciarum, :non videntes, a quo

injuriati & contumeliati fuerunt, fibique

creati fünt & feparati ab illa dulcedine inef-

viva peccatorum cognitio & apprehenfio

fabilis vultus ejus, in qualibet zternitate &

femper manebit, ut ream confcientiam in-

impunitate peccati, plangere fe deberent.

ceffanter rodendo affligat: vermis eorum

S.Greg.fü-

VHI. Omnium penarum indefinentia €9' eterni-

nonmorietur; eritque hic vermis morfus ,

perMattli. t5f : nam ut S, Gre

"

gorius ait; erit miferis mors

non fpina tantum, fed & clavus corda &

$, 8*

anithas

v

Titu;is LXXIL Infernus.

T

animas impiorum inceffanter transfigens ;

contritionis, Filius illaminat per manifefta-

adeoque in infernum, in centro terrz (itua-

tionem confeíTionis, & Spiritus San&tus digni-

tum, alium quendam fecum deferent infer-

ficat per fructum fatisfa&tionis ; fed damnatus

num, qui eft mala conícientia, de quaS. Ber-

non dabicDeo placationem fuam, ut dicicq;'

nardus inquit : Infernus quidam , & carcer

Pfàl. 48. quia poenitere non poteft.

animz, rea conícientia eít.

XIV. Cecitas animi ; nam ut Innocentius LLIT, Innoc. IIT.

Sap. $.

XI. Jnvidia animum lancinans ;; quam Salo-

ait, tantam in poenis reprobi

faftinebunt an- l- 3- cont.

mon indicavit dicens: Jidentes turbabuntur ti-

mundi.c.7.

guítiam, ut nihil cogitare valeant, preter poe-

qore borribili, dicentes in:ra fe, & pre angu[lia [pi-

nas; fed illuc dirigent impetum cogitationis,

vitus gementes : bi funt, quos babuimus aliquando in

ubi fentient vim doloris, Salomone dicente :

derifum , & in funilitudinem improperii ; nos in-

INec opus , mec vatio , wec fcientia , mec fapientia eft

i

fenfati o&am ilorum e[imabamus infaniam ; ecce

^apud inferos , quo tu properas, .Deus namque

quomodo computati funt inter filios Dei, & inter

animabus damnatis vivacillimam, eamque

fanctos jors illorum eff.. Quam clarius explicans

continuam imprimet, poenarum infinitarum,

$. Antoni- S. Antoninus ait: Invident enim gloriz bea-

quas per omnem zternitatem fufferunt, &

nusp.4« torum, quam in generali intelligunt, etiamfi

fufferent, apprehenfionem ; absque eo, quod

tito I 4..

€ füerint amici, & coníanguinei in mundo, &

5. f. 8.

vel ad minimum temporis momentum 1e ad :

P

tanta eft perverfitas eorum, quod vellent

alia divertere polfint.

omnes fecum effe damnatos. Ifte zelus invi-

XV. Beilum continuum corporis ad animam, & S. Albert.

ag. l. de

diz finem non habet, permanens jugiter, fine

e conoerfó, eo quod corpus convitiatur animz,

muliere

fine, ut dicit gloffa fuper epiftolam ad Corin-

quod ipía debebat regete ipfum ad bonum,

L

forti.c. 16,

thios. Et quanto ille, cui invidetur, fücceffu

& direxit ad malum ; anima autem corpori

$. 4

majore proficit, canto majoris livoris incendio

e converío , quod. dele&tationes corporales

mundus inardefcit. Radicem vero hujus in-

feduxerunt eam , & quod prona fuit ad ma-

S. Bonav.

vidiz indicat S. Bonaventura his verbis : In-

lum caro omni tempore, ad bonum autem

in 4, dift.

vidia exurgit ex defe&tu charitatis, & amore

50,

pigra & infirma. Quod etiam S. Bernardinus

proprii boni, fed utrumque in damnatis elt,

confirmans, anima, ait, odiet corpus, & cor-

ergo in eis eft maxima invidia. Siergo invi-

pus odiet animam, & ipfam abhorrebit; &

dus nollet aliquem videre bonum, nec bea-

omnes partes corpotis fimiliter ad invicem

tum, ergo damnati vellent, quod omnes cum

erunt difcordes, & appetent feparari ab in-

eis effent damnati. Dentibus fuis frement, &

vicem, nec poterunt diffolvi ; unde oporte-

tabeícent, quoniam vigebit in eis odium, &

bat affligi utrumque ; corpus, quia a fua ani-

invidia, & vehementer triftabuntur, & tabe-

ma torquebitur in ?ternum ; anima vero;

fcent in gloriam ele&orum, & ideo ad facien-

quiz recolet, & intelliget corpus fuum in

dam fuam impiiffimam emulationem, vel-

&ternum torqueri, & diliget naturaliter ha-

lent nullos effe bonos, imo omnes miferos,

bere gloriam, quam defperabit attingere.

& quia nec ipfi ad beatitudinem poffünt per-

— XVI. Pena damni, cujus gravitatem éxpli- s, Antoni.

tingere, nec alios poffunt a ftatu beatitudinis

cans S. Antoninus, Sancti, inquit, ex beatilfi- nus p. 4.

removere, ideo in fe ipfis vehementer tabe-

ma vifione confequuntur maxima gaudia ; de- tit.14. c.a,

fcant, & confunduntur.

le&tationes in dextera tua usque in finem. $. 1.

ianus adver-

Dextera Deieft vitazterna. Auguftinus: De-

s. Cy'

XIL Defperatio, qug, utS Cypr

prian, fer. tit, omni tormento atrocius condemnatos af-

le&tationes füntex vifione Dei usque in finem,

ue Afsenf. figet ; non miferebitur ultraDeus,neque tunc

id eft, usque ad perficiendum omnem appe-

'audiet peenitentes. Uindelocus damnatorum

titum. .E contra damnati ex privatione hu-

$. Astoni- 4 Gentilibus Lethes dicitur, & interpretatur

jus vifionis habent fümmam triftitiam 5 &

nu5ic oblivio, quia fcilicet fui, id eft, ejus, qui eft

ficut beati ex omni parte fupra, intus, infra,

c- 80

damnatus, tradunt eum oblivioni, & Deus

extra, & circumcirca pleni fünt gaudio, pro-

etiam videtur eorum obliviíci, quibus confen.

pter quod dicitur cuilibet illorum : Zntra in gau-

Innoc. IIT. ciens Innocentius HHT. Non hümiliabuntur;in-

diun Domini tui. lta damnati ex omui parte

circumdati funt dolore , ex confiderátione

loc; c- 10 quit, reprobi jam defperati de venia, fed mali-

enitas odii tantum in illis excrefcet,ut velint

premiorum; quz amiferunt. — Cui affentiens

illum omnino non effe, per quem fciunt, fe

S. Laurentius Juftinianus ait: Interminabilis 9-Laurent.

uit.

g

tam infeliciter effe.. Quam gravis vero fit hec

divinz vifionis carentia, quz dolores fuper-

vit. folit,

D*io.u". ;

eminet univerfos. S. Bonaventura vero dice-

poena; indicat Dionyfius Carthufianus his ver-

c

O.

Carth.

bis * Defperatio fempiterna prz cateris poc-

re au(us e(t: Simille gehennas mihi proponas, s. ponav,

.-

apud

Manfi

nis deprimit, transfodit, excruciat mentem.

non tantum reputo, ficut ab illius gloriofz fo- ro. 7. foli-

Hoc quoque prz aliis poenis transverberat

cietatis jucunditate expelli, & exofum fieriloq.

difc. 24.

nv 60

cor damnati , quod in tot tormentis fcit; &

Creatori. .O anima, terribilis eft gehenna,

erpendit, fe fine fpe evadendi manfürum.

S.Antos

fed terribiliorfacie—s Judicis irata.

XIIL. Separatio ab omnibus cbaris ; Nimirum

nin, l. c.

fübtra£tio omnium fübfidiorum a Deo, fcu

g-' Xo

"S' iIe

Perfonis Divinis, ab Angelis, a Sanctis, a notis,

ab Ecclefiz fuffragiis, a bonis peractis, a locis

MEDIA.

facris. In vita preefenti habent etiam maximi

A evitandum énfernum.

peccatores fübfidium multiplex a Deo, prz-

cipue posnitentiam, per quam placatur, in qua

aritas divina ; nam ut S. AuguftinusS. Aug. tr,

-

i con- 81- ín

Pater cor lapideum frangit per potentiam

dixit : Unum de duobps palmit

gruic, 992

16

Bibliotbece . Manualis Concionatorie

gruit, aut vitis, aut ignis ; fi in vite non eft,

ergo adverfus venenatum , & non quiefcen-

tem vermem faciemus.

in igne erit, ut ergo in igne non fit, in vite

fi. Quznam autem eft vitis illa ? Salvator

V. Memoria crebra inferni; fic enim S. Pro- S. Profper

1- 3! de Vi"

nofter ipfe, hic namque de femetipfo dicit:

fper.fuafit, qui poftquam ingentem tormen-

ta con-

Ego fim vitis oera , & vos palmites ; Si itaque

torum infernalium texuiffet congeriem, tan-

tetmnp. C.2.

dem concludit dicens : Hzc & multa fimilia

tanquam veri palmites huic viti vivere vo-

jumus uniti, igne ardeamius oportet charità-

cogitare, nihil eft aliud, quam vitiis omnibus

repudium dare, & omnia blandimenta carna-

tis ; quoniam qui manet in cbaritate, in Deo mna-

Manfi

Quod confirmans S. Ber-

lia refrznare. Quod confirmans Jofephus

S. Bern.

net, €9^ Deus in eo.

difc.2.n.7.

fer.4. de. nardus, qui perfedte, ait, vivit, non habet,

Manfi, unus,inquit,ignis ad alium ignem com-

modobe- unde in inferno damnetur, fed unde in coclo

pefcendum, ne noceat, remedium eft. Juxta

ne vivendi coronetur, qui perfectam in fe habert chari-

illud: Ignis igni remedium eft; fic enim expe-

rientia docet, quod, dum caminus ex conce-

tatem, non timet in inferno puniri, fed fpe-

rat in ceelo cum Deo gloriari.

pto igne luculentas flammas edit, unius dun-

taxat fclopeti explofione flamma illa confe-

Ex litt.

li. Zimor £2 fiducia erga B. Virginem 5 uti

Ann.1635 mulier conjugata in Paraquaria indicavit, a

ftim extinguatur. Quod fi gehennz quis fem- S. Bern. in

c. 36.

er meminiffe laboret, omnem mortem deri- lib.de vita

*l

vitz probitate ac fanCctimonia omnibus nota,

ut quz innocentiam in baptismo acceptam

debit; & non przfenti tantum anguftia libera- foiit.

bitur.fedabilla lammaeripietur. Gehennam

nunquam graviori deli&to feedarat. Marito

enim continue timens, nunquam in gehennz

pefte fublato, eadem & ipfía afflata, coepit

Dei videndi defiderio zftuare, crevitque

ignem decidet, continue hoccafligatus metu,

ait re&te S. Chryfoftomus ; cui confentiens S.

zítus usque ad fupremum fpiritum ; jamque

moritura patri hzc paucula dixit: Ineffabili

Bernardus, a cella, ait, in ccélum fzpe aícene

ditur, nifi (icutdicit Pfalmifta : Defcendant in

gaudio delibuta morior 5 oro te, ut pro ani-

infernüm viventes, videlicet ne defcendant

mi mei folatio f(emel ad aram facias: ego in

ccclo beneficii memor ero. Quz dum dixit,

morientes.

Hoc enim modo fzpe cellarum

Sicut enim

expiravit. Lugentibus omnibus, ad fe re-

incole in infernum deícendunt.

revifere amant gaudia cocleftia, ut ea arden-

dit, vocatur pater, reperit eam ceeleftibus

gaudiis affluentem, & ligneum crucifixum

tius appetant; fic & dolores inferni, ut hor-

reant & fugiant.

oículantem.

Ubi autem patrem vidit: Sci-

to, inquit, mi pater, nocie hac certo me

VI. Sepe lequi & concionari de inferno : quiaS. Chry-

foft. hom.

mortuam fuiffe, deductaque füm ab angelo;

tefte D. Chryfoftomo, nihil eft zque urile;

2. in 2.

