gratitudinem ,

explicari poffunt caufze & remedia diftra&tio-

verum étiam deince

ps magis , quam ante,

num;fimulque oftendi orationem effe omnium

theatris, fpectaculis,

aliisq

ue profanis gaudiis

rerum difhcillimam & facillimam. Pofï'unt,.k

fc dare coepit ; quibus ira

autem pradicdte caufa & remedia fufius ex-

exafperavit.

m ngi vehemen;ter

Non. t

l

y. 26

plicata videri a

pud Fabr. conc. 7. in*Dom. f*

IHl Cogleftis Sponfus non

| fine. myfterio Ydem dife.

oft. Pafcha.

MatC, M

l

- Apoc, 19.

XXV. Ex occafione thematis :

príus ad montem myrrhz itu

rum (e effe di- 29. n. 1.

njb

V. .

27 Zlelujil ,

cit, priusquam collem thuris

"A lieluja: explicári poteft, quid (ibi velit iíta

aícendit; quia

cum thuris nomine oratio fymbofice intelli.

vox Alleluja.; quod nimirum. 1. Hortetur

gatur, anima orans ad fanctum hoc exercis

ad gaudium fpirituale. 3. Ad Dei laudem

tium quam maxime difponitur, fi mortifica.

' - & gratiarum aClionem. . 3. Ad pognam fpi-

tionem, quz per myrrham denoratur, (ibi

ritualem. 4. Ad vitz renovationem ac pu-

ritatem.

faciat familiarem

; €os namque familiariter

vifitat, inquit S.

Gregorius

N

Refurre&.,

De quibus Fabr. cpnc. 7- in Dom.þ

' quos per mor.

tificationem vitiorum ad al

ta proficere , &

-Luc. 11,

XXVI. Ex occafione thematis : Quis ve-

per mundas & utiles orati

"O s.

flruni babebit amicum, &^ ibit. ad. illum media notte?

ones. füaviter re-

dolere perfpicit.

X

poflunt explicari ritus in. füpplicatione adhi-

À

IV. P. Ribadeneira, poft.

ziï*u'am ja. vita S. Vit, !4.

beri foliti, dicique 1. Cur vexillum prefera-

Francifci Borgiz de Spiritu o

rationis & con- c. s.

tur.

2. Cur litanix cantentur. 3. Cur re-

temp!

ationis, in quo excellebat, füftuse

git -

liquiz geftentur.

4. Cur facies & lumina

fet, & tandem'in capite fequenti de.

ejus

adhibeantur. y. Cur ordine proceda:ur. 6.

mortiticatione differere velfet ,

r

fequens prg:

Cur mortificatio adhibeatur. De quibus vi-

mifi

À

w o

g

atum : Recte in Afcericis judicant ho-

deatur Faber conc. 10o. in Fer. Rogat.

mines pii, fufpe&tum videri orandi fludium,

E.ue. 16..

- XXVil. Ex occafione thematis : INilite por-

niü & (ui victoria comes accedat ; fic enim

L

tare facculum, neque calceamenta ; & neminem per

appello, quam vulgo morrificationem dicunt:

viam falutaveritis : oftendi poteít , qux ca-

u

à

i domandas effe animi perturhatione affe-

venda (int in proceffione: nempe 1. non por-

tusque docear, Non fügit cocleftis baec

phis

tandus faccus negotiationum, .2. Non pera

lofophia Franciícum ,. diu, multum

que in ea

commelffationum. . 3. Non calcesmenta (u-

exercitatum , ideo orandi ft

perbi veftitus.

4. Nemo . in via falutandus

udio morxth—iiica'-.

tionis exercitium adjunxit

per confabulationem. $. Eundum, ficut oves

VO*SQ NHUS ait ,.

quod fí Moyíes monitus Manfi difa, .

eunt, quz videantur a

fuit, ne ad rubum

in fefto S. Marci.

pud Ea'orum theim. 4.

accederet, ni(i depo(itis 29. n. $,

T

calceis ,

multo minus convenit , ut przfu-

460

BI XIII-/ |

mamus per orationem cum Deo nos unire,

ALII CONCEPTUS.

nifi calceos affe&uum carnalium & terreno-

7

ualitas.

rum depo(uerimus..

Manfi difc.

l.'

abet olim pop

ulus hebraus erga arcam

. VI. Hieron. Cardanus curiofe inqnirit, cum Idem u.

38.2,6, -

^^ valdemagnam fiduciam, & tamen cum

r2

rofz fpinis armmentur,hancque illius affignat ra-

aliquando eandem contra Philifthzcos edu

;

xif tionem ; quis (i rofa fpinifera non fit, nec etiam

*

( R P. Loin, Bl Ma Tin, H

etif

—

C

í

»1

646

Bibliotbece Manualis. Concionatoriee

erit ödorïfcra. ldem,*qü04ue in przfenti dice-

IX. Obfervaftisne aliquando, quam diffe. Iderh difeg

re poffümus ; fiquidem orationis noflre in-

renter ? Chriftus habuerit in trium illorum 1:6. n. &

cenfum fuam.cclum veríus non' exhalabit

mortuorum refufcitatione? (cililet filii viduge

fragrantiam , nifi prius contritum & füper

Naimiticz , & filiz Archifynagogi, nec non &

prunas ardentes concrematum fuerit.

Lazari, fratris Marthe & Magdalenz: porro

EH. a. $.

VII. Idem Author fequens movet dubium ,

in duabus primis re(fuícitationibus Evangeli-

videlicet, undenam fiat, quod, cum oratio ad-

fte nullam orationis Chrifti mentionem fa-

eo fit grata & füavis (fiquidem per hanc cum

ciunt ad zternum Parrem füum diredtz, ficuc

ipfomet Deoloqüimur, & converfamur, & in

in hac tertía , qua Lazarus refüícitatus fuit :

hoc colloquio anima magnam lztitiam expe-

Nam íanctus loannes hanc refufcitationem

ritur , non babet amavitudinem conver[atio illius ,

deícribens. ait: Jefus autem elevatis furfum ocu-

wec tedium convittus illius , fed letitiam & gau-

lis dixit ; Pater ! & infremuit. Spiritu: Rurfam

diut) : cumque adeo fit utilis , & neceffaria

fremens in femetipfo. Et quid vero ad hujus dif-

eadem oratio , nihilominus adeo illam diffi-

ficultatis folutionem re(ponderi poffe exifti-

cilem & tzdiofam effe experiamur, ut, ficut

mas? Nimirum Lazarus peccatorem reprz-

fandus Bonaventura de profedtu Religiofo-

fentabat in peccatis habituatum, & invete-

rum differens notat, quafi ligati catuli ad fti-

ratum: (Inde Ruppertus Abbas ait: Typum

pitem, retinenti animo cogamur effe in divi-

gerit peccatoris, jam coníüetudine nequitiz

Vs

nis ?

Porro ratio, quam ad dubium folven-

inveterati, ja'nque imala confuetudine foeten:

: Nipe. L

dum adfert, hec e(t: quia licet oratio natura

tis ; üt autem talis peccator in vitam, id eft,

C. l!

füa non fit difficilis, molefta tamen eft morti.

in ftatum grstiz revoceiur , opus eft effica-

ficatio, quz eft difpotitio ad illam neceffaria;

cia orationis ; oratio enirmn eft officium fru-

fic enim in rebus naturalibus videmus , quod

&uofüm , ait Bellovacenfis : magnum eft lu-

difhicultas in forma introducenda non coafi-

crum hujus officii, quia femper, omni hora;

|

ftat , fed in difponendo fubje&to ad iliam re-

& omni loco poteft homo orando lucrari rem

cipiendam 5 quot enim conatus non (facit

maximam, (cilicet veniam peccartorum, gra-

ignis , ut inligno viridi priushumiditatem ab-

tiam meritor

-

]

j

um , & ipfam Deum , &ï&jus

forbeat, priusquam ardere incipiat ? quantus

gloriam.

inde nafcitur fumus? quot ftrepi:us & rumo-

WORV

Rbo de P. Magiüfo Joanne Avila ità Rho. L. 3.

res trunci illius viror excitat ? at vero, quan-

fcribit: Adolelcentibus. quo literarum labor 9.8, R. 9.

do lignum difpofitum eft ,. flamma fine diffi-

exercebart, identidem affirmabat, malle fe illo-

cultate flagrare & lignum confumere incipit;

rum genua callis obdurefcere ob orandi con-

eodem modo difficul(as , quam in oratione

tendonem , quam oculos laborare ob ftudia

experimur, in eo confiftit , quod fcilicet vi-

literarum 5 harum ením fzpe inanem efle la-

ror, & vigor paffionum no(trarum difficulter

borem, illius nunquam non frugiferam occu-

tollatur , quod effrznes appetitus noftri ba-

pationem. Idem Stephanum Centenarefium,

benis refrznentur, & coerceantur : hoc au-

cujus ingens erat concionandi fludium , &

tem femel obtento, mens noflra per viam

laus, cum ab eo partitionem diurnarum , ac

nocturnarum horarum inter orationis, ac li-

orationis facillime ad cceleftia elevatur, divi-

noque inflammatur amore,

terarum ftudia audiffet, horas aliquor literis

ademptas, precationijuffit contribuere, quod

- [Neceffitas..

ifta chtiftiane dicendi optima effet maàgiftra.

BIMTRPPIIPVMUNNERI TM

Li. s.1i- VIIT. In vitis Patram legituf, quocd fratres

" XI. Regius Pfaltes ait ; Os ju/Hi meditabitur Mnnfï'difg

bell. 127 Abbatem Acathonem interrogaverint dicen-

Japientiam , lingua ejus loquetur judicium. Qui lo 8.n-.8.

R.

L

tes: Pater, que virrus in converíatione pl.s

quendi modus prima fzcie quidem improprius

habetlaboris ? & dixit eis : iznofcite mihi,quia

videtur, quia meditari ad mentem, non ve-

puto non eífe alium laborem talem, quailiseft

ro ad os pertinet; & t»m:n opiime dicir ;

orare Deum: dum enim voloerit homo ora-

quia per hzc verba alludere voluit ad cratio-

A Mat

re Deum (uum, femper inimici demones fe-

nem vocalem, cujus lingua eftinirammentum ;

"

ftinant interrumpere orationem ejus , fcien-

nec non ad mentalem orationem, qus inte-

tes , quia nulla re impediuntur, ni

rius fitin corde, quando igitur ambo uniun-

tionem fufam ad Deum.

.(ï per ora-

tur, tunc Predicaror loquirur, & predicat

9Manfi difc.

IX. Holofernes ut civitatem Bethuliz ar-

cum.judicio, cum prudentiz, cum frudtu :

,xz. R. 5.

mis fuis fübjiceret , eamque juris fui faceret,

tunc /mgua ejus loquetur judicium.

aquz ductus, per quos aqua in civitatem ma.

XIL. San&vs Carolus Borromzeus fümma AQa Me-

nabat, incidi, & alio diverti precepit, fuam-

cum folicitudine fanctum hoc exercitium po-: diol. 199.

que fine dubio affecutus fuiffet intentionem,

pulo fuo Mediolanenfi recommendavit, fiqui-

ni(i divina providentia heroinam illam Judith

dem in illius litera quadam pafítorali fequen-

ad notum illud heroicum facinus patrandum

tía leguntur: Inter alia, quz fapientia Dei,

permoviffet: Idem quoque eft Holoferni in-

Chriftus Dominos nofler , in toto Sancti

fernalis ftratagema, & artificium, qui, ut ani-

Evangelii decurfü füumma. cum folicitudine

mam noftram fibi fübjiciat, myfticos incidere

nobis commendavit , oratio przcipuum lo-

nititur aquzeductus , id eft , removere a no-

cum habet, cvjus ufus & exercitium homini

bis fatagit S. Spirirus impulfüs, & infpiratio-

chrifliano adeo eft proprium , ut Deus pro-

nes ccele(tes , Jumina item , & virtutes, qux

pter ipfam eos$ ab omnibus mundi nationibus

oratione mediante in animas noftras trans-

diffimiles facere voluerit : Domus mea, inauit

mittuntur,

Rcdemptohf , domus eraienis vocabitur ;

qui-

' bus

m

Tius CEIL Oph. -

Ley d

647

T

Dus verbis evidenter demon(trat, orátionem

populi chriftiani peculiarem tefferam effe de-

tionem fe proï"trärun"t*, fuþefäïgg & confufus

remanfit: unde Lyianus ait: fumus ille ex

bere, qui, ficut (tanquam domus Dei familiae

igne procedens fignificavit orationis virtutem

F

xes ; e ccelo vivunt, id eft,ex auxilio Dei, a quo

Tobix & Sare, cujus merito

omnia bona fperant; ita quoque per fanctum

expulit demonem Sarz.,

X

Angelus Raphae-l

]

. & continuum orationis exercitium cum Deo

XV. S. Béernardinus ratíonem afï!ïgn-atgbü'f $.

in Rég.

& ccelitibus commercium habere debent. Et

paulo poft orationi attribuitencomium, quod

oratio tempore matutino facta, Opportunior c.

2. C $x

fit, quam quavis alia diei hora àd Deum effü-

fit omnium virtutum principum, progreffus,

fà; aitenim: Merito mane oratio:

& complementum. Cardinalis Baronius ex

.

optirna eft,

propter myfterium fuüm

P)

nam fignat gratiz

epiftola Theodolphi.Abbatis Floriacenfis,

qui

infufionem, quz maxime

in illa hora a fideli-

T;

poftea ad Epifcopatum A

urelianenfem affum-

bus per orationem acquiti poteft ; quia ficut

ptus fuit, verba quzdam refert, quibus Cle-

in aurora fugiunt latrones, (ic tunc per oratio».

rum luum, ad quem przdiCtam epiftolam di-

nem infufione gratiz fugiunt daemones, (icut

- xexerat, ad legendum libros facros, & oran-

in aurora lupi, vulpes, & aliz ferz fe àbfcon:

dum, his verbis invitat: His atmis vitia com-

primuntur, his alimentis virtutes nutriuntur.

dunt, nàm in temporé noGis hinc inde ad

pa(tum vagantur, unde Pfàl. ro

j. dicitur: Po«

:l;

Vira$Phi. XIIL Unum ex przcipuis mediis, quibus

fuifli tenebras, & fat&a eff nox, in

ipa pertranfibunt

& I,

lipp. 1,7, S. Philippus Nerius ad tantam perfectionem

omnes beflie fylue:

dé mane vero idem ait?

devenit, fuit oratio, cui per affectum adeo

Ortus ef? ol &$* congregate funt, €? incu^

ilibus fuis

exceffivum addictus fuit, ut omnia exercitía,

collocabuntur :

Sic in no&te tentatiónes multís

]

quz in congregatione noflra inftituit, & or-

dinavit, ad hunc precipue finem dire&ta fue-

plicantur, in aurora tunc per gratiam ia orae

tione infüfam difcedunt.

rint: unde ob eandem caufam inftitutum no.

ftrum Congregationem Cratorii appellari voluit.

. XVI. Sponíus caleftis, tefte Blofio,

Tan-&ä ïn,ü'oïic'läïh

Catharinz dixit ; fcito ; filia, quod ani

ma Pcr' C, $o

Preterea ex libris, quos frequentius legere

feverans in humili fidelique oratione

lolitus fuit, fpecialis erat Joannis Caffiani lee

, adipi-

fcitur omnem virtütem, unde null

o tinódo

£*

TT

€io, in quo inter cxteras ejus collationes

orationis ftudium negligendum, aut omittene

fine dubio fequentia verba legit: Omnis mo:

rC. 8. l 90

dum eft ob aliqua adver(antia ; -five ea pro-

»

nachi finis (& confequenter cujuscunque al-

.

terius ad perfe&tionem adípirantis (cordis-

cedant ab illatione Satanz, five a fragilitate

propria, (ive a cogitationibus immundis, fivé

l

.que perfectio, ad jugem atque indisruptam

abinordinatis (tim

N

orationis perfeverantiam tendit, & quantum

ulis, & carnali motu corpo-

ris; fréquenter enim diabolus orationis tems

humgnz fragilitati conceditur, ad immobi-

pore animam variis ima

ginibus & phantaíma-

lem tranquillitatem meniis, ac perpetuam ni-

tibus magis infeftare co

natur;quam extra teme

titur puritatem ; qui idem Caffianus paulo

pus orationis, tunc callide fu

ggerit oratios

poft fübdit: (icut ad orationis perfe&tionem

quod talis oratio níhi

omnium tendit ftructura virtutum;itanifi hu-

lilliprofit,cum alia cogi-

tare non debebeat, quam illa, quz orat; ma«

a

jus culmini fuerint colligata, atque compacta,

lignus hoftis hoc perfüadere nititur,

ut is quíi

nullo modo firma poterunt vel (tabilia perdu-

orat, tedium, confufione

mque inentis incure

rare. Unde $. Nilus monet inquiens: omne,

Tat,atque ita omittat exer

citiu

quod agis , oratione obfignato. . Si enim cor

moration's.qud

Manfi

e(t armatura fortiffima adver

pnd

noftrum, hoc orationis figillo ob(ignatum fue-

ci infultus..

us omnes inim;'-'*.-

rit, nullum erit periculum, ut dona gtatiz,

,

XVIL. S, Bonaventuta aliam

quendam ré s. figiay,

J

merita, virtutes, quas in fe recludit, ei eri-

cenlet orationis effecturm, [cili

ntur. Etideo pariter S. Ephrem ait: fi-

cet reparatio- in c, ig;

o muniamur orationis,

nern virtutis naturz, jux:aillu

Jacobi.5. Ora. Lud.-

B

10 fidei falvabit infirmwn, é$ alle

abit eum i ln«

Manfidic, LV. Archangelus Ra';ähael de ccelo mil-

de Ecclefiafticus c;38. merito nos monét; ne;

11 nj Íus, ut Tobiz in itinere ducis loco ferviret,

dum infitmi fümus

; nos ipfos negligamus s

cum juxta flumen Tigris immenfam illum ce-

Fili, in tua infiriitate ne de

TA

/p

icias te ipfums at ve--

piffet pifcem, eum extenterari, & excerptum

ro quonarn id modo practicandum erit, ut ab

ex co jecur affari, & confervari precepit fubs

infirmitate refurgamus? fapiens fübdit. Orá

dens: Cordis ejus particulaim fi fuper carbones po-

Dominum , 62 ipfe curabit te ; poteftisne imnelios

. Tas, fumus ejus extricat. omne genus dewenioruin,

rem hoc medicum de

At Ne

fiderare? eft hic me«

diol, 109

At vero, inquies, quidnam fumus ficci hujus

dicus tibi femper vicinus;

& promptus, qui

pifcis fuper carbones pofiti cooperari pote-

pro reftituenda fanitate aliu

d non requirit fti-

rit ad fpirituum rebellium fügam & diífipa-

pendium, quam orationem, de qua beatus

/

tionem ? refpondet Lyranus. per fümum hutic

Laurentius Juftinianus ait: infirmitatem ora:

orationem fymbolicz intelligi, uti ex illis ver-

tiohis virtus fanàt, omnes medici pecuniis;

bis Apocalyp(is colligitur : afcendit fumus in-

Deus autem nofter pura or

!

.

cenforum,

Quod (i igitur fola orationis um«

atione ad eon&gf-

tendam f(ànitatem placa'ur.

bra & figura, quamvis remota, ad diífipan-

XVIIL Salvianüs ex

dum univer(üm infernum füfficit, quid ipfa

plicans illud Pfalmi 3 3. saivianüg

Oculi Domini füper juflo

$, C2 aures ejus in precesl. 3. de gua

oratio non przítabit ? utique extricat omne

erum: (ic loquitur: id quod dicit, divinas be&Dei,

genus demoniorum.

Adhzc quamvis da«

aures in precibus femper effe juftorum , non

mon omnibus aliis Sarz fponfis necem intu-

audientia tantum Dei, fed quzdam quaf(i

. letit, attamen mox ut Sara & Tobias ad era-

Obedientia defignatur

3 quomodo enim id

k kk 2

pres

R. P. Lolm. .Blb&). Man. Ibmo üc'

T

;v—/zr

648

- Dibliotbece Manualis Concionarori —

recibüs juftorum divinz aures funt, quo-

hibitus, quin paradifum affecutus füerit: Job

in ftercore Deum ad mifericordiam provoca«

modo , nifi ut femper audiant, nifi ut femper

exaudiant, nifi ut prompte audita tribuant,

vit; igitur ubicunque fueris, ora.

nifi ut illico exaudita concedant?

Pe;fweraiztia.

df

Manfidif, XIX. [n &ulis regiis fzpe fit, quod, poft-

XXIII. Fortaífa differt, quz daturus eft, in- $. Bafil.

gn.C.l

ij.m4. quam quis eft admiilus ad proxima regio cone

2. Conft,

I €—!

quitS. Bafilius, ut hoc modo magis te ad affi-c

cavi penetralia, ab hoc tamen non ftatim ad

duitatem vocet, & ut intelligas, quod fit do- Monaft.

audientiarm admittatur, fed fzepe longo tem-

num Dei, & ut datum diligenter cuftodias, fi-

pore exípectando herere debeat ; at vero non

fic res orationis cum Deo habet; fed oratio

quidem nititur unusquisque, quod magno la-

bore invenit,id majorietiam quadam diligen-

recta ingreditur, nec diu przftolatur audien-

tiams quin potius Deus exípetat nos , ma-

tia cuftodire, ne eo amiffo, labores ectiam cum

eo füos multos amittat, neque neglecto Dei

gnaque cum anxictate preces noftras przfto-

latur , atque audientiam a nobis habere defi-

munere, eterna vita indignus efficiatur. Pro-

inde noli unquam animum defpondere, (i non

derat; unde David dicebat: audiam, quid lo-

quatur in me. Dominus Deus.

Et in Apocalypfi

celeriter invenias, quod rogas: fi enim intel-

lexiffet Dominus, te, fi munus celeriter im-

dicitur, ecce ego /to ad oftium, && pulfos vix ora-

tio Dei throno appropinquavit. cum ecce fa-

petraffes, id nequaquam effe amiffuruui, fine

bito ingreditur, nec eft, qui illam impediat:

dubio, quz ejus eft bonitas ; ultro ipfp tibiy

nullo tuo rogatu, detuliffet.

Intret in confpettu tuo oratio mea.. Prius dixerat:

XXIV. Cornelius ]Janfenius . ponderans Manf difc,

| appropinquet deprecatio; inquit Hugo Cardinalis,

M Jf

W

verba illa: Petite, quzrite, pulfate, inquit : 27. n.4.

nunc dicit: intret poflulatio ; quod plus eít.

ä

40

n

Oratio enim non tam füpplicat, quam impe-

Tribus i(tis fententiis unum & idem fignifica-

tur, nifi quod congeries fententiarum com-

trat. Ly enim intret , imperium fonat, (icut

mendet fidentem , inftan:em, & ardentem

& confequentia verba : Fiant aures tueg intenden-

precationem ; nam ipfüm petere fiduciam in

des in vocem deprecationis mec.

: LÀ

Hom4.de -XX Divus Chryfoftomus eorum; qui ab

oratione neceffariam fignificat, quarere ve-

*

ro, diligentiam ; pulfare, ardoremn

Anna,

oratione facienda éxemptos fefe autumant,

& pe:fe-

. €o quod facris in locis eam , ob negotia fua

verantiam.

XXV. S. Do&or Bonaventura füper confi-s Bonay,

impediti, fundere nequeant, nequaquam ade

mittitexcufationes ; ne excufationem quzra-

lium illud Evangelicum in. principio capitisin Luc.

' |

18. S. Lucz relatum: JDicebat autein & parabo» c. 18.

.3nus , inquit, dicendo non effe propinquam

lam ad illos, quoniat oportet femper orare, &3' non de»

przcationes edem; nos enim ipíos, fi lobrii

fuerimus, templa faciet divini gratia Spiritus,

ficere, ita fcribit : hoc intelligitur, ut oratio

femper vel fic inore per poftulationem; vel fit

lbijt

ut magna utique nobis precandi facuitas af-

- fluat; neque enim talis eft apud nos divinus

in corde per defiderium; vel fit in opere per

praparationem ; qui autem bona agit, ad hoc

cultus, qualis quondam. apud' Judzos erat,

multum habens fenfibilium ceremoniatum, il

fe difponit, fi ejus oratio debeat audiri, & fe«

cundum hoc dicitur ; fine intcrmniffone orate, ubi

lic precatartím oportebat ad templum alcen-

dere, thus emere, ligna & ignem ad manus

Gloffa ait: femper orat, qui bene agit fem-

habere, arrepto cultro alcari aíliftere, aliaque

per; ipfum enim defiderium bonuin , oraitio

multa przcepta perficeres hic nihil tale, fed

eft; & (i continuum eft defiderium, continua

ul-

eitoratios & hoc eft,quod dicit Beda in gloffa,

ubicunque fueris, prafto eft tibi altare, &c

ter, & victima: tu ipfe altare, & facerdos;

&

femper orat, qui femper agit bona, nec defi-

nit orare, nifi cam definit juftus effe.

victima es: Sacrificia illa in limitato loco, &

XXVI. S. Hieronymus fupex illa ver

ba:In I;f.lq.a.

templo offerebantur ; ad noftram autem ora-

Laudate eum fol & luna, inquit, in eo, quod

tionem , quz prata e(t Deo, loco holocaufti,

ut beatus Laurentius ait, non locus, fed afle-

a fao officio & fervitio non recedant, fervi-

(

. &us ad orandum efít eligendus.

tium ipforum laus Dei eft: quod idem pro-

as,nec pe&ug

ofivo prafenti applicare poffumus.

Smb

Ibid.

XXI. Etiamfi nec genua flect

YT

pulíes, nec manus ad coelum tendas, fi men-

J-—XXVIIE. S. Chryfoftomus objectioni cui- Hom, 4.

iam a (cularibus fieri folite in hzc verbadeAnna.

tem folum afferas fervidam, nihil tibi ad ab-

folutam precationem deerit; licet enim mu-

refpondet. Dicet? Qui fieri poteft, ut homo

fzcularis forenfibus negouis afhxus, tribus

lieri colum tenenti, st telam texenti fufpice-

re in coelum, ac'ardenti pe&tore Deum invo-

horis diei precetur, & ad eccle(iam currat;

-€are: licet etiam viro foro veríanu , aut iter

Refpondet fan&us Do&tor: Poteít, & facile

facienti ardenter precari. Alteri itidem in o£-

eít, licet enim ad ecclefiam currere non fit

ficina fedenti, ac coria füenti , animam ad

commodum, poteft inibi, foro curizque ve-

ftibulo inhzrens przcari; ad hoc enim men-

Deum exigere: licet fervo furfum & deorfum

curfitanti, vel in culina miniftranti,fi non adi-

te magis opus eft quam voce; animi con-

tentione magis, quam manuum extenfione ;

re eccleliam, precationem intentam ex imo

e&ore ciere: non pudet loci Deum.

nec tam refert, quo corporis habitu id facias,

uam quo animz affectu.

S.Baül.lio.

XXII, Silentes áudit Deus: non locus, fed

13. in ex- propofiti initium quzritur.

jeremias enim

XXVIHI San&us Bonaventura obfervat,S. Bonav,

hort, ad. in luto erat, & Deum atiraxit ; Daniel in leo-

quod Chriftus nos in oratione inftruens, nul- Luc. c.11.

bapt.

num lacu Deo placuit: tres pueri ia cami-

lam fecerit teenporis mentionem : tempus,

Manfl |

l,

-noDeum promeruere: Latro non cruce pro-

omni

inquit ; taccf;ur, ut oüepdatur » quod

tem

;

x TR

..--V'x

Zwuwdus CVIL. 'ömtifö-.

649

! *t'eüþm-c indifferenter eft orandum,fecundum

Unam petii a Dmhino, banc reguirain , fed qua-

quod dicit infra: oportet femper orare, &

nam eít res hzc una, quam petiit? Nam fore

non deficere : & Ecclefiaftici 15. non impe-

te , ut ceffaret Saulis perfecutio? . vel üt ad

diaris orare femper.

h

N

folium regium; pro quo poffidendo a Samue«

. .-De Perf.

XXIX. Beatus Laurentius Juftini

a

,nüs hu-

$ B

le confecratus fuerat, inthronizaretur? Aut

CH

grat. c,12.]us fanc&ti exercitii multos enümerat

effectus;

Mouf, -

inquiens: Terret demones , adverfarios (u-

vero numerofam a Deo prolem (fibi dari pe«

tiit: Nequaquam, fed hoc folum: ut inba«

perat; immutat homines, vires reparat, robo-

rat mentem , inter quos ultimus hic effectus

biteji in Domo: Domini ommbus diebus vite. mee.

Nimirum priusquam Chriftus illam annuncia»

confideratione eft dignus; fiquidem, ut ex-

ret evangelii magnam veritatem, jam eam

perientia docet, multi quidem fünt in operi-

perfedte intellexerat,

cilicet, ; primum querité

bus bonis producendis foecundi , at vero fpi-

Regnum Dei 6$. Suftitia

n ejus.

"

ritus eorum fzxpe fimilis eft igni ex ftramine

Et ideo dixit

Uunam pelii, id eft, uc Hu

vel paleis excitato; (icut enim hic magnam

nit, vitam zternam.

go C*a—rdinlïgli.s CX[)Of

Bammam parit, fed fübito evanefcit; ita quo-

que multi inprimis vite fervoribus multis

De publica & æmmunï orai;iane;/

XXXIIL In AGib

quidem vacant virtutum heroicarum opeti-

i.

us Apoftolorum terribi- Manfi dife;

n

bus, at vero mox fati

lis illa legitur Heroi

— feverant.

gati, minime in i.is pet-

dis contra eccle(iam tunc 18. n. s.

naícentem perfíecutio, occidit enim Jacobum

A&. 12;

De objetto ovationis , ftu , qüz'd

Mdf

etenaum.

fratrem Joannis gladio, videns autem quia Y 3*

placeret Judzis, appofüit, ut apprehenderec

,

d d

Maufidif.. — XXX. Pfalmifta Pf, j4. ab his verbis exor-

& Petum. 1mo (ían&us Petrus paulo poft

.38«n.2. ditur: Exaudi Deus orationem meam, & ne defpe-

incarceratus, & duabüs catenis vinctus, mule

xeris deprecationem meam, intende mibi, &9 exaudi

fme : . At vero undenam Davidi tanta nata eft

tisque militum cuftodiis fumma cum diligene

tia cuftodiebatur; & tamen in eodem carcee

confidentia de fe exaudieado ? Audite expo-

fiionem Bedz dicentis: Multorum exaudi-

re reciderunt cateng de manibus ejus, de-

fcenditque Angelus quidam de coelo, qui care

tur oratio, cum pro temporalibus rogant, &

cerem illum aperiens, eum liberavit.

Quare

l

conceditur eis quod poftulant, quoruin polt-

hoc? Quia,

dum Petrus. fervabatür in carces

'$ Donay,

.. €a defpicitur deprecatio, quia terrena orant,

re, oratio fiebat fine inter

3in Lut,

miHiong ab ecclefia

?

Y

30-180

non zterna, & ideo ifte utrumque poait, fci-

ad Deéum pro eo.

licet ut oration

exaudiat, & deprecatio-

«,-4

lii,ür: Mo

'

nem non defpic

s

"

IV. in Exodo leg

yfes & a« Exodfcf. 12;

5 ld eft, terrena ceum«()rg—

S

fanïiä

Hur afcenderunt fuper serticem collis, Ulbi

)

re permittat. :

Lippomanus ait: A(ícenderunt ad orationis

;

Ibidem.

XXXI. Idem. Regius Pr

opheta P[almhm

locum , ubicunque enim duo vel tres Domi«

76. ia incipit: P6ce mea ad Dominum clamavi,

voce tnea ad. Deum , && intendit mibi.

At vero

num faerint deprecati , in fide exaudiuntur.

Quod fi vero tantum, valent duo vel tres

fs

. quis unquam repertus eft, qui voce alterius

m

quanto plus mille, decies mille, & centu

clamarit? Cur igitur dicit, voce mea?. Audia-

millia, imo integer quidam populus valee

mus eundem Bedam dicentem : LHac voce

bunt?, Multorum oratio frequentior fit & ex-

clamat , qui corde claufo ab omni affz&ione

audibilior, ide

RD

terrena, tota mentis affectione non ad aliquid

eccle(ia

O orationes ;gendæ etam in

terrenum, fed ad Deum afpirat, utipfum prz-

XXXV. D. Chryfo?comus €os,l quf' dicunt : S. Chögg.

mium recipiat; ille vero non hac voce cla-

orari domi poffumus, his verbis perftringit ; hom. 3«

mat;qui magis terrena,quam Deum defiderat,

Te homo decipis, & magno in errore verfa«

]nBoug

& ideo non pro íe, ut ipfum przmium ha.

ris, nam et(i domi quoque detur orandi facul.

beat, fed pro ipfis terrenis poftulat, qui infee

tas, tamen fieri non poteít, ut domi tam bene

licior eít, cam exa

"

audiretur,

uditur, quam fi no'n ex-

Ores, quam in ecclefia, ubi tot Patres, übi clae

mor felici focietate excicus ad Deum immore

S.Ambrot. XXXII. S. Ambrofius circa populum He-

talem refertur. Non pariter exoras, cum fo«

*H()m.þ

in 1":"-: 18: breum ad Deum clamautem, nec exauditum,

lus Dominum obfecras, neque tuis cum fratri-

deAnte

& circa Moyfen, qui licet os füum non ape-

bus ; eftenim in hoc plas aliquid,videlicet cone

ruiffet, auditus tamen, & exauditus fuit, fe.

cordia, confpiratio, copula amoris & charita«

quentem inftituit ingeniofam obfervationem :

' |

tis, facerdotum preces. Prafunt enim ob eam

Dicit ad eum Dominus, quid clamas ad ime ? - fo.

/

rem facerdotes, ut populi orationes, quz ine

num ejus non audio, vocem ejus agnofco;

firmiores per fe fünt, validiores illas complee

filentium ejus lego, clamorem ejus in operi-

x& fimul in coelum evehantur.

bus deprehendo; Clamabat populus, & non

XXXVILS Chr

yfologus füper illa verba: Settü. 1 $3. |

audiebatur, tacebat Moyfes, & exaudiebatur,

Quod Ji duo ex vvobis c

onfenferint, &c.inquit: Aue

Non populo dié&tüm eft, quid clamas od me?

diftis quantum poffit, & przvaleat fancte peti«

Non enim ad Deum clamabat populus, qui

tionis affenfus? non dixit illad aut illud,fed to-

injufta & viris indigoa clamabat, fed Moy(i

tum (e promifit; quicquid unitas poftulationis

dictum eft; quid clamas ad me ?. Hoc eft, tu

concupierit prticurum. Et paulo poft fübdic

folus ad me clamas, qui de me fperas. Scirene

s Donti

ubi fünt, qui prefümunt, ecclefiz conventum

Lic ob

cupitis, quonam defíideria illius, quem inter

poffe contemni & folitarias preces venerandze

Manü— l. c.

omnes homines Deus fecundum cor füum

D. g.

cógregationis autumát anteferri, (i duobus vel

tribus fimul pofitis medium fe futurü,& omnia

dfc agnþvit;,dire&a fugrint? Ipí(emet ait:

Kkkkg

fe

65Q

Bibiotbere Manuahs. Concionatoria

fe promittit, quz vpo&ulät'us fucrif , praftatu-

jus orationis fecuritate fanctus Cyprianus te«

ftatnr, inquiens: quz vera magis apud Deum

rum? qui nil negat tam paucis , quid in con-

gregatione San&torum pofcentibus denegabit?

Patrem precatio, quam quz a Filio, qui- e&

veritas, de ejus ore prolata eft?

.

Sic credens Propheta, hoc adeptum fe gloria-

d illumi- Manf dit&

tur, cum dicit: Confitebor tibi, Domine, in toto

*^ XL. Deus in Exodo przcepit, ut a

eorde meo, in cón[iio juflorum €9. congregatione.

nandam domum füam, quam domum oratio- 1o. n. 3.

rE

. De oratione Dominica.

nis effe dixit, magnum quoddam funderetur

XXXVII. Omnia, quz defiderant

ut, inquit

cadelabrum, totaliter aureum; in feptem lu-

$, Bern.

,

ap. Manfi

fan&us Bernardinus, five ad finem acquiren-

cernas, a feptem ramis in formam liliorum

d bonum, fíive removendi a nobis

fabricatis, füftentatas diftin&dtum. Omnia au-

dife.40, di aliquo

« 7»

quodcunque malum, vel confervandi bona;

tem hzc in figura contingebant illis. . Can-

delabrum enim hoc orationem Dominicam

- quz habemus, vel denique liberandi nos a

malis, in quz incidimus, aut quz imminent;

perfigurabat, qua feptem continet petitío-

ï

in hac oratione petuntur. Et quidem bona;

nes, velut totidem lucernas , myfticum ani-

marum fidelium templum illuminantes.

quxz petuntur, vel funt naturze,vel gratiz, vel

gloriz : Primo autem loco poftulamus bona

XLI. Nefício an vos ad hoc aliquando re- Ibid n.8s

flexeritis, quod quando verbum hoc abbre-

gloriz, dicendo : J44veniat regnum tuum ; Se-

$

cundo bona gratiz, dicendo: "at voluntas tua;

viatum a finu Patris in terram deícendit, tri-

bus precipue rebus manum füam appoluerit,

ficut in celo , &&9 in terra.

Tertio;bona naturz;

quz ia illa continentur petitione fanem no-

illisque omnibus ad falutem noftram fpectan-

tibus: Abbreviavit enim, & compendiavit fa-

' firum &$c. Poftea petimus; ut nobis remitten-

tur mala, five illa fint practerita, five prafen-

crificia, przcepta, & orationes, Porro íacrifi»

cia & oblationes legis mofaice noo habebant

tia, five fütura, five culpz , five poenz, (ive

etiam tentationis. A malis culpz liberari pe-

numerum, & hzc omnía reftrinxit & compen-

]

diavit in incruento miffz facrificio s Unde in

timus, cum dicimus: JDimitte nobis debita mo-

fira. .A tentationibus, cum dicimus: é9 ne

colle&a quadam ita orat eccleía: jDeus qui

legalium differentiam boftiarum in unius. facrificii

nos inducas in tentationem. .A malis pocn ; di-

Precepta vero czree

cendo: JLibera nos a malo..

perfe&tione fanxifli &.

Manfdi, XXXVIIL Ipfemet Filius Dei apud S.]

Qe

monialia, judicíalia, legalia, omnia in unum

folum reítrinxit, videlicet in przceptum di-

-400 n 2

annem cap. 16. ait: 44men, amen dico volis, fi

quid petieritis Patrem in nomine meo , dalit vobis.

le&ionis proximi : Plenitudo iegis dikétos qui

diligit proximumy legem implevit. Orationes pa-

uanto igitur major fpes nobis effe poterit,

fi non folum in ejus nomine, verum etiam

ritet, quarum multz & varie erant, prout

ex facris literis deducitur, in unam folam

er fupplicationem a Filio Dei compofitam

d

efideratas ab ipfo gratias poftulemus ? quod

compendiavit, fcilicet in-hanc otationem Do-

minicam, fiquidem hzc virtualiter & eminen-

idem fan&us Cyprianus his verbis tangit, di-

cens: Quanto efficacius impetramus ,. quod

ter omnes alias preces comple&itur. Adeo;,

ut, ficut ab increata fapientia homo vocatur

petimus in Chrifti nomine, fi petamus ipfius

oratione? Maxime cum, ut fanctus Cyptia-

omnis creatura, ita quoque oratio. . De qua

proinde multo melius , quam de Apocalyp(i

nus ait, hoc fine-Chriftus illam compofuerit.

Ut dum prece, & oratione, quam Filius do-

dici poteft: 7óor facramenta, quot apices.

XLII. Inter alias orationes oratio Domini- $ Thomas

cuit, apud Patrem loquimur; facilius audia-

mur , & agnofcat Pater Filii fuüi verba, cum

ca principaliter invenitur; habet enim quin- opuíc.c.7

:

recem facimus.

Gratiores enim accentus

