0. Mifericordias Do-

rior omnium colorum pellucida varietate ful-

anini in eternum cantabo. Be?zedïüm' Domninus Deus

gurabat. Tumque cogitare fübiit; candore

meus : qui docet manus meas ad ?velium, 69 digitos

puritatem illius, cteris coloribus ardentem

meos ad belium. Dicenti, quid fi Deus illum ad

charitatem ip Deum, & proximum reprzfen-

hoc colicz;herniz, impetiginis, ftomachi, cal.

tari. Przcedebant ordine perelegánti diver-

culi dolores, átque trifles cruciatus ad mille

fz puerorum turmz Patris laudes füaviffime

annos le&to damnaret ? refpondit : Agerem

canentium: & fzpius in eum oculos, hortan-

gratias, & pro patientia poftularem. Res hzc

tium more, refle&tendo ad maturandum,, fe(ti«

finem caperet. Quam letus nuntius damnatis

nandumque inviraban:: Praecérea in coelo fe-

foret, (i poft centum annorum millia libera-

fe meis obtutibus obtulit menfa exqui(itiffimi

rentur? Dixit, & füaviffime lachrymatus eft.

operis, & pretii, in qua exfpeCtabatur ab om-

Neque unquam fe vel vitam petere. vel dolo-

nibus Societatis Jefu Patribus , qui tum ster-

res recufare velle;adjecit / Latam patientiam

na beatitudine fruebantur. Accidit poftea,

effe unicum, quod fuis, quod ccli:um, quod

ut huic revelationi non omnino fidem adhi-

atmnicorum precibus a Deo unice flagitaret.

bens, quoties pro ejus anima preces funde-

Perpetuz illi ex ore hz voces: J«u! 9»fu

re vellem. & pfalium in eccle(ia recitari fo-

mi dulci[fime! Santta Maria, ora pro me!. San&tifz

litum. pro defünctis pronunciare; cum ad

fimo Angelorum epulo quotidie reficiebatur:

verfüm : ARequiem eternam dona eis.. Dommez

& illius defiderio diem defiderabat oriri ci.

ventum erat; nunquam etiam adhibito co-

tius, ajebatque : Mi J'Efu , quande venies , me

natu, illam pronunciare poffem ; fed illius

letum quando facies? Demum dum requiefcere

loco in animum, linguam

que ig.curreret : Go«

ria Patri, & Filio g.

putaretur; requic?it in pace,

*

XIX.

*

|]

448

ïäibiiotbom Manuolis Consionatorie.

tioni recitatz pie refpondit; precesa domeiH-

98.I,

Ibidem32, XIX. P.Martinus Stredonius Brunz Prk-

pofiti Provincialis munere, & vita defüunctus

cis pro fe in templo , & facello fieri poftula-

L d

eft. unum menfem ad obeunda S. Patris noftri

vit, idque ardenter, & amanter maxime tune

exercitia petebat, pro preparatione ad mor-

fieri petiit, cum jam ultimum fingultientem

tem. Alterum przparationis adjumentum illi

vifüri effent, Id quod cumulate przftitum.

fuere preces, lectio, colloquia de gloria coele-

Ultimis quinque vitz fuüz horis in fingultien-

fti. Singulis noGtibus per quinque ultimos vi-

te illo mortis vicinz filentio, figna, de quibus

tz faz annos e le&to fefe ad B. V. imaginem

ánte, quid indicatura effent, convenerat, ede-

conferebat, ibi coram B. V. pro felici morte

bat; quibus abfolutionem, indulgentias; pias

—

füpplex abje&us in genu, fe in eo ftatu collo-

afpirationes legi petebat: & impetrabat , ita

cabat, juxta S. P. Ignatii confilium, in quo ii

utante providerat. Incipiente vicefimo fexto

effe (olent, qui ultimo vitam inter mortemque

die Augufti, poft mediam noGtem inter ulti-

fingultu migrantem jam animam trahunt, &

mos mortis anhelitus facie defiderio anhelan-

te, erexit caput, manuum altera cereum, al«

jacent ad fores eternitatis infinitze : Rex meus,

ajebat, & Deus ieus ! dona mibi animam meam, pro.

tera coronam B. V. tenns, & utramque decuf-

fatam demifit in pe&us, obverfus cruci, quafi

qua oro, & beatam ex bac vita migrationem, pro qua ,

obfecro.. Quatuordecim fui morbi diebus offe- -

illi obviareccum Andrea: &ivitobvius bono

Jefu ia amplexus zternos.

rebat, quidquid (ibi non fapere advertebat,

ad dandum Deo guítum , quod ajunt; ícu ad

XX. M. Francifcus Cajetanus advertens fi- Vita c.22

déle&andum Deum ! peccata,morbum,ut pec-

bi agonem ultimum imminere, convertitom-

cati ftipendium , mortem ipfam ,. facrificabat

nes cogitationes ad Deum,frequentando actus

Deo ad exhibendam plenam divinz illius ju-

contriones, fidei, fpei & charitatis. "Teftis eft

valetudinarii adminifter, a fe, dum feria quar-

ftitiz fatisfaCtionem. . Pro doloribus gratus,-

aclztus gratias agebat, Altero morbo die;

ta excubaret prz foribus cubiculi,in quo ger

decumbebat , fíüb horam fextam auditum

fan&o migrantium viatico munitus, nullum

oftea diem fine illo epulo duxit. Sacro mil-

fuiffe füuave quoddam colloquium , quod in-

x officio etiam quotidie audito, vel totum

tegris etiamnum fenfibus habuit cum facratif-

officium, vel aliquam ejus partem religiofiffi-

fima Virgine dicens : 44d quid venifti Dei Mate?

merecitabat. Meditationes, litanias coelicum. fac, obfecro , ut animam reddam tuo Filio. Dum

omnium, eque ac fanus fecerat, habuit quo-

ipfum poft dimidiam deinde horam audivif-

fet valetudinarius, porrecturus illi modicum

tidianas. Pro fpirituali le&tione quotidie (ibi

legi voluit aliquid de imitatione Chrifti, & e

carnis in liquorem decoctz; quzfiviffetque ex

eo: qualenam fuiffet colloquium, quod audi-

piis Hagiophilz affe&tibus, quos ille tenere

-

ruminabat. Omnium fe precibus enixe voluit

verat,refpondit : Cum vigilarem,fallendi tem-

porís gratia;alloquebar iconem Deiparze,diffi«

commendari: Id quod etiam per pulpica fa-

&um a concionatoribus. At Chrifti crucifixi

mulato, füis ambiguis verbis, favore Virginiss

effiziem confuetis S. Bern. rhythmis ad fingu-

quam affe&u fingulari colebat poft Filium,

la

hrifti membra pronunciandis prolixa ex-

Feria quinta manegratias acturus Chrifto Do-

undantis animi fuavitate horam pulcherri-

mino pro inftitutione Auguftiffimi Sacramen-

mam pretiofe impendit. Jaculatoriz admira-

ti, denuo fe eo refici petiis, qui arbitratur fe

biles. Humi in le&ulo ftratus, in horas prope

non poffe aliter refpondere tantz charitati,

uam fi eodemmet Domino animam fuam ci-

fingulas agebat gratias, conceptis ad interpre:

tes cordis fenfüs verbis pro beneficio nobilis

bartt: Priusquam autemillum füfciperet, ro-

creationis, pretiofz redemptionis, & fancte

gavitobnixe valetudinarium,ne ulli indicaret,

vocationis. Orabat centies , per amarifTimas

füum colloquium pi

erlapfz noctis,cum bea*

tiffima Deiparen

Diem illum impendit

morientis dulciffimi Jefu amaritudines, ut il-

lz amaritudines mortis füz omnia amariffima

contemplandis vulweribus Chrifti, cupiens

dulcorarent.

Maximz miíericordiarum Ma-

mori & fepeliri in ejus pe&ore, indeque refur-

tri & per hanc mifericordiarum zterno Patri,

gere ad vitam immortalem;canens cum fancto

fuum hinc exitum commendabat. Invitabat

Jobo: n nidule wmeo moriar , &' fcut palma mul-

N

ad agonem fuum felices Angelos, &Ignatium

tiplicabo dies. No€te fubfecuta ipfum infirma-

preze

rius per quasdam rimas fpe&tabat, non mino-

65

parentem optimum , ac primos illos decem

focietatis nafcentis primores; ut agoni füo au-

ri contentione , quam pietate, multis dgen-

xiliares adeffent. Gratiam in hac vita,gratiam

tem cum Chriíto crucifixo, genua fle&ebat in

p*

confümmatam flagitabat,& in eternitace vifio-

le&to licet, effet debiliffimus, & qua(i mori-

nem Dei beatam.

Extremam unCtionem fz-

bundus, atque fumpta crucifixi Chrifti effigie

pius petiit; atque ubidemum impetravit,fef-

in manus petebat ab illo celerem vite finem

fa' jam & fra&ta voce Deo gratias pro Matre ec-

in hzc verba: Tàlle zue jamm Demine ex. bac ie

clefia & focietate egit: utpote qui ab illa vafis

ta mortali, &9 deduc wme , pro tuo clementia , o

mifericordiz facramentalis, fuiffet munitus ;

ubi te fruar tuaque fantta .Matre.

Dum au-

ab hac finu amantiffimo femper & ubique por-

tem pe&us vellet una manu pulfare, altera

tatus. Di&tavit focio fchedam verbis valde

flringens crucifixum , deftituebatur viri

.us

ad eam fuftinendam, ac attollendam.

;

[o

przgnantibus, & fenfü magno; ex qua fe

mortuo, venia pro erratis palam in triclinio

ria fexta fciens ipfum medicus lztari, quod

peteretur, Vigefimo.quarto Auguíti vefperi in propinquo effet hora füz mortis, illi

ubi fe jam mozris frigore occupari advertit, dixit: Eja, mi Pater hac noGe liberabe-

novam

eereum accenfum acgcpic; animecommenda- ris a corporis doloribus: Francifcus

prefa«

*

EEE IT MEMMEER

-Tiiz?lus XCV 1. Mors. :

449

: -præretulit letitiam , a&tisque ipfi magnis gra-

tem, & (üperfufis llachrymïs repente impedi-

tiis, pro felici hoc nuntio, promif(it fe pro illo

tam vocem in verba formare non poffet. Quem -

oraturum, fi Deo propitio, potiretur czlefti

fuaviter folatus Joannes; Eja hilariter,air; fra-

requie. Sub exitum diei, majorigeftiebat gau-

ter mi ; preparemus nos: hoc enim nuncio

- dio, fentiens non longe extremam horam ab-

nihil mihi melius, lztius nihil potuitaccidere.

effe; & reje&ta cura corporis, fecurus de di-

Tum prehenfo manu avida crucifixo, dice-

vina protedtione , converfus ad' valetudina-

bat:

Jomine mi! Tüu fcis, quod tu fis wibi , quid-

rium,cujus dolebat vicem,ob toleratos fuicau-

quid po[Jedi: quidquid po[fideo i bac ita.. Quare,

fa labores: 24bi, inquit, cubitum, jam fum fan&is

Domine i T Efü, ne me deferas.. Et plura dixit,

Sacramentis armatus, &2 omni metu liber. Refpon-

quibus cor JEfü tenerum pulcherrimc-laïcefï'a-

dit frater: Vis me fallere & me abfíente de-

bat, & fuum in erumpentes ignes prope ulti-

cedere, Quid refert ? repofüitFrancifcus : opi-

mos explicabat.

Adfuit poftea cum viatico

tulabitur mibi Deus, cui animam meam commendavi.

ReGor , & recentiores collegiales, ac alii co-

Adíunt mihi Regina coclorum cum Angelis,&

mites Sacramenti. loannes vero füblatus in

fanCtis meis tutelaribus. Verum animadver-

genua, iater brachia fociorum, ubi confeffio-

tens frater, illum fen(im appropinquare coe-

nis formula pronunciata eft, ftante jam, etiam

lo, accivit Patrem miniftrum cum alio facer-

viaticum porrecturo Patre, latine ex impro-

. dote, ut ipfum adjuvarent precibus ecclefiz,

vifo: Proteflor, inquit. bic effe verum Filium Dei

648

quas, ne ei effent molefli, legebant fübmiffa

Patris omuipotentis, & beauf[me femper. Virginis.

voce: At Francifcus illas petiit legi voce cla-

Proteftor, me velle vivere & mori verum fülium fan-

riore, eo qucd velletcapere folatium ex rumi-

Ge Matris. Ecclefie Catbolice 24poflalice Romana :

natione myfíteriorum, & affe&tuum contento-

Proteftor, elle me vivere, & mori verum filiun B.

rum in ecclefiz verbis : manfitque femper fir-

Marie Virginis. .Proteflor, me veile vivere (g' mori

mis fen(ibus; jam auícultans, jam alloquens

verum fiium focietatis.. 'Tum Euchari(tiam illi

Chriftum cruci füffixum, & beatiliimam Ma-

Angelica quadam compofitione Deum füum

trem. Dicente poftea Patre licanias, voluit, ut

expe&anti porrigens Pater, dixit: Zfccipe, Fra- -

fubfifteret, ad invocationem S. Franciíci, non

ter, viaticum Corporis Domini nofiri $ Efu Chrifli, ||

folum quod illios gereret nomen, fed quod

cui te cuftodiat ab bofle maligno . & perducat in vi-

fuerit amantifIimus Chrifti crucifixi, deditque

tam eternaim, z4men.. Ibi dolorem aliorum non

nonnihil temporis referendis ipfi gratiis , pro

narro, in Joannem folum intentus; ut ex eo

beneficiis ab eo acceptis, & exorando ejus

legam przcepta feliciter moriendi. Extre-

-przfidio, in hac extrema neceflitate.

Con-

mz unctionisSacramentum miniftranti facere

vertit fe deinde ad S. Patrem Ignatium , cui

doti, cum alit prz lachrymis non integre re-—

gratias egit, quod vixerit in ipfius focietate,

fponderent ad preces , loannes junctis mani-

& in ea moriatur, pctiit quoque veniam ob

bus; fixis coclo oculis, ex integro reípondit.

non fervatas regulas ab ipío fcriptas, tot inter

Inde poteftate accepta , communi focietatis

fuías ad Deum preces, & lachrymas: Oblivi/ce-

fefe accu(andi modo, fuam, ut recepra phrafis

ze, ajebat, mi Pater, erratorum meorum, & vecor-

ait, culpam dixit. Ita domeftici quotanuis non

dare me tuum e[fe F'ilium , nunc tua. mibi tutela eft

»

femel, ita fere in locum alium profe&uri fa-

us, intercede pro me, ut ad oidendum tecum mewmn

cere folent. Num vero quid pro folatio fuo

efum pertingam. Meminit przterea noftri fan-

vellet, interrogatus, in áurem Rectori dixic.ia

é&ti Patris Xaverii, cujus ut meritis Dei fruere-

illius fe poteftate relinquere, ut diceret, vel

taceret: cgterum fibi morienti hoc [ümmo

tür confpedtu, ardenter precabatur. Demum

-complexus manibus crucifixum ,. amanter

effe, folidiffimoque folatio, quod toto eo, quo

- Chriftum in effigie, pariterque intemeratam

in focierate vixiifet tempore, nunquam fe nul--

Virginem compellans , & magno affe&u in-

lo,etiam veniali, peccato,voluntate (ut ajunt)

vocans, animam conditori fuo reddidit anno

deliberata confcientiam contemeraíle memi-

EY

Chrifti 1601. 20. Aprilis, füb exitum facratic-

nerit: neque ullam regularum, vel daiorum a -

ris feriz fextz, & initium Sabbathi fan&ti,

Superioribus decretorum, quod quidem fci-

Nadaf. in

XXI. Joannes Berchmannus Scholafticus

ret, fuiffe transgreffum. Vifuüm ita Re&ori

pret.cogit. (ocieratis dicenti valetudinario; videri fibi,

perfpectam Joannis virtutem' habenti, perti-

€. 22

e re fore, (i mane facra Euchariftia reficeretur.

nere ad exemplum ; foreque citra vanz gloriz

An Euchariftiam pro viatico fümendam füa-

periculum, fi id preefentibus ediceret. Ecs,

deret, interrogavit Joannes: & illo affirman-

qui aderant, amplexu ultimo accipere illi con-

te, cum fe tenuem de vita proóducenda fpem

ceffum.

Inter amplexus, innocentes ac fim-

fupereffe videre diceret; Joannes exerto cor-

pliciter plura multis fuggeffic documenta vire.

" disgaudio,explicatiffima renerrimaque hilari«

tutis; & quafi legatus ad ccelum, fupplices il-

tatis ex intimo fe füperfundentis ubertate,va-

lorum p'rec'es,vel.üt libellos, fe eo, quo deftina-

letudinarii mortem nunciantis collo fefe ex«

rentur, perlaturum recipiebat. Rogatus,num

ultabundus circumdedit, & ar&tiffimo fuavif-

fibi aliquid legi vellez, refpondit : Caepaut de

morte B. /floyf, Legente petitum illud caput

fimoque, amplexu, quantaquanta poterat, Iz-

titiz dulcioris fignificatione teftatus eft, quam

Patre,cum illud legeretur, quod B. Aloy(ius in

longo illo fuo morbo nullum tamen unquam

charum; quam expectatum, quam plenum de.

liciarum nuncium accepiffet. ; Qux (ancta &

impatientiz fignum dederit; ad crucifixum

fimplex. ac fincera Joannis exultatio, & geítus

vultu, & oratiene converfa Joannes; Domi-

rzter folitum tener, valetudinario altas &

ne, inquiebat, fi in hoc deliqui, id quod qui-

uberes lachrymas excivit, adeo ut fingultien.

dem non (cio,ignofce mihi! Lectum deinde;

— Aloy-

|

1

450 -

Bibliotbece Manuahs.| . Concionatoriee

Alby[ïum audito mortis nuncio dixiffe: Te

fterno folis occafü , etatis füpra annum 22.

Deum laudamus: imitari beatum etiam in hoc

meníe quinto: & impreffam animi qua(i ima-

voluit, & reliquos, ut 7e Deum laudamus , una

ginem , etiam in amabili quadam cadaveris

.

fecum dicerent, precatus eft; id quod factum.

venuftate reliquit.

Deficiente indice vitz pulfü : & valetudinarii

/ XXIL S. Claudius Aquaviva de morte ad- Vita n. $.

curatore, qui illum exploraverat, dicente:

monitus, non timeo, inquit; mortem, bonum

Jam imus & fini propinquiores fimus ; crucifi-

Dominum habemus.

s

yiut

xum popofcit, illique rofarium (quo no&ur-

. XXIlI.Anima Hofii,dumS. P. Ignat. in miffa Hift. Soc.

ni monilis inftar torquatus jacere confueve-

confeífionem dixit, vifa eft inter czlites prae- ! 2. n. 39*

Angel

l. 3.

præüx

rat, cum fomnum caperet) circumdedit: tum

cipue radiare; fimili modo etiam animam Jo-

n.20.

Regularum librum petiit, & crucifixo, rofa-

Amh]

annis Codurii corufcantem in coclum evola-

Duic

rioque adjunxit.. Atque hoc veluti fafciculo

re vidit.

Y

plb

pretiofe inftru&tus,nobile illud acroama dixit:

. XXIV. Joannes Baptifta Martinu

$ PanotmiMn- Sicï,!,

Hec tria mibi chariffima : cum bis libenter moriar.

rogatus a facerdote in extremo morbo,num B. 1598

Dixit: oículatus eft, & pe&ori, velutthefau-

Vi

r

inem agnofceret? fpe refpondit,fe mihi

u

rum impofüit: utibi thefaurus effet, ubi erat

fpe

;

andam przbuit; dein illis verbis: Maria

160

cor mortem expeGtans. His pietatis medica

Matergratiz&c.prolatis (anctiffime expiravit.

mentis, & fufpiriis ad quartam usque noétis

XXV. P. loannes Ponce Ducis de Arios fi- An.Tolet.

intentus, cum quiefcere velle videretur, & fe

lius, Re&or No.vi'tatus,Viliarcgienüs, cum in 1696.

il

ad partem alteram convertere, repente fe

ultimo morbo phreneíin timeret, rogavit

in lectuli medium convertit; & f(ublatis in

Deum; ne permitteret, ut quod viveret, co-

ccelum oculis, ceepit turbato vultu, & labiis

gnitione Dei privaretur, Rogavit, & impetra-

trementibus clamare ac dicere latine: Zjec

vit; tam exigua enim phrenefis fuit, ut ratio-

non faciam, ut.ego offendam te, Domine ? Maria, ego

nem non minueret. Predixit obitus diem, &

hnr,]

nunquam ojfendam Filium tuum. — /Abfit a me boc!

poft mortem adhuc fingularem in facie faavi-

Qol.C

non faciam, — Malo miüllies mori, decies nillies, cen-

tatemretinuit. Liltima ejus verba erapt; Ele-

1.

ties millies, millies illies, idque repetitis vicibus

gi abjectus effe in domo Domini mei magis;

ingeminabar: millies millies, millies millies.. Ac-

uam habitare in tabernaculis peccatorum.

currere Patres, & Joannem brachia perturba-

XXVI. P. Joannes Gerardinus in agone di- Ann. Li-

te hinc atque inde ja&antem reperere; cum

xit: non timeo mori, habens a Chrifto fyn- thuan.

. 1606,

3

ille, quafi finita jam pugna: .4/i, inquit, fata-

grapham ad ccelum duplicem ejus figillo mu

Coli Dul.

sia non timeo te.. Projecti noftri circa le&um in

nitam ; intelligebat per hoc figillum verba il-

;ovien fis.

enua, & in preces effufi, luftrali aqua illum,

la: Amen,amen dico vobis: per fyngrapham

f

e

&um, circa omnia, & cubiculum afíperfere.

autem verba illa: qui reliquerit &c. Dein ad

Joannes vero crucifixum cum rofario & Re-

B. Virginem conver(íus , o Maria, inquiebats *

gularum]libello, ac lipfanotheca manu tenens,

tribularer certe nimium, fi nefcirem tuum Pa-

R,.

ajebat: Hec funt arina mea. — Ec (ingula fingil-

trocinium ; quzfo pia matcr, clemens Patro-

latim contemplatus, laudavit (ingula. . Mox

na, dulcis virgo, in hora mortis tuo dulci prz-

rofario in collum repofito, in Regularum li-

fidio fulciar, tu quafi terebynthus extende ra-

bello, ubi formulam votorum fimplicium re-

mos, & me laffum refice. Denique animam

perit, grandi fenfu : Omnipotens, inquit, fempi-

propriam (ic alloquebatur: O anima mea,jam

terne Deus, ego Jfoannes Bercbnannus &c. & reli-

hic male tractaris, malepelleris, jam non no-

fíceris, en domicilium tuum jam quaffatur,ba-

quam formulam, veluti ultino Sacramento fe

Deo in holocauftum devovens (illis tantum

fes nutant, füundamenta diruuntur; parietes

verbis prztermiffis , ut vitam in ea perpetuo de-

finduntur, & p-r rimas & fiffuras jam fpicu-

Ài

gam, cum jam fe in meta vítz videret) ita legit

lis dolorum infitmitas te pellit: quid igitur

1604,

L

totam, prout bis quotannis coram auguítiffi-

moraris ?. exiocyus exi lzeta inftar columbse e

mo Sacramento illa in fpiritus & votorum re-

cavea miíTz, reditura cum virenti tanco olivs.

Mors defiderata.

novatione repeti folet. Arenovatisultimum

rl

votis, Patrum nonnemo, quafi cantantis inftar

XXVII. P. Andreas Frufius , cum graviter Hift. $oc.

pri,

litanias dixit: cui Joannes, vocem etiam in

egrotans, füb facro verbailla audiviffet,omnel.16. n.61.

cantum flectens refpondit. Et crucifixum in

debitum dimifi tibi: tantum defiderium ob

omnes partes veríans, prout in miffionibus

fadam quaíi de xterna vita promiffionem

per plateas urbis facere confuüeverat , ubi de-

concepit, ut fequenti mox die fandiffime

fuerrit mortuus.

-

mum dici audiit: enus Dei: Parce ei Domine

H

&c. fübfiftere tantifper juffit, & oculis in cru-

XXVIII. Hicronymuä Gualdïo tantam Íen- Ann.Rom.

p' zl]

cifixum füaviffima intime demiffionis fignifi-

fit dulcedinem mentis, cum ad mortem zgro- 1594.

hh 1f

€atione converfis, magno & incitato fenfu fa-

tare fe vidit, quantam vix unquam tota vita

fentiebat.

cile tricies repetivit: Parce Domine, Parce Do-

Idem incredibiliter recreabatur,

LI

mine! Vocatus cum aliis ad Joannem Rector,

cum videbat lintea fuo cruore infeda, quod

voluit, ut repeteret aCtus contritionis, fidei,

diceret, ea effe mortis vexilla.

fpei & charitatis. Ajebat ergo Joannes: Do-

XXIX. Joannes Rodericus Grammaticz Hig, soe,

leo, Domine! Spero, Domine ! 44ino, Domine ! Pa-

Magifter interrogatus a Re&tore, an nihil con- p.o.1. z,

Fibu t

vatum cor meum, Deus! Paratum cor meum.. Inter

fcientiam torqueret? refpondit, hos unum

&in])

In Ad[

hos actus affixis crucifixo oculis, TEfus Ma-

fe timere, ne forte vita prorogaretur.

ria, verba ultima, dixit; & ad utrumque abiit

XXX. Vincentius de Rocha Scholafticus, Ann.Lufir,

h, l

feriz fextze hora duodecima & dimidia ab he-

us C&, oll.Ébor.

[

ggm,qqi mortem illi aanuntiavit,amplex

pro- "tie

thulus XCVIL — Mrs.

45k

proque tam optato nuntio.cilicium e pulvi-

8; ex vita fic difcedo ; tanquam ex hofpitio ,

nari extractum , quod nunquam alias a fe

non tanquam domo 5 commorandi enim na-

demiferat ,. donavit.

tura diverforium nobls ; non habitandi dedit.

XXXI. Panormi cum medicus Matthæo

M

^ THI. Socrates Critoni fuadenti, ut, fi vitam Erafmus 1.

Gerardo mortem annuntíaret , prz lztitia is

ipfe füuam neglloeret, faltem liberis parceret 3« apoph.

exclamavit : Gloria Patri, & Filio, & Spiri-

& amicis ab ejus incolumitate pendentibus ,

tui fan&o.

QC

refpondit: liberi, Deo,. qui mihi eos dedit,

)

Vita to. de

XXXII. P. Franciícus Suarez in agone ple-

curz erunt: amicos hinc dlfcedcns vobis (i-

Angel

nus gaudio cooleft;, non putabam , mqme-

À

preefixa

bat, tam fuave efíe, & tam dulce mori. '

miles aut meliores inveniam , ne veftra qui-

dem con(uetudiue diu cariturus; quandoqui-

Ann. Delg.

XXXUL P. Henrlcus de Habspruck in ul

dem nos brevi eodem eftis migraturi.

z

Duac,

timo morbo rogatus, num in focietate mo-

IV. Idem advertens amicos ipíum in car- Xenodh,

i

I61I.

ri jucundum eflec ? refpondlt. .Superat hoc

omnem CO itationem.

Beneficiuin eft bene-

cerem fequentes iugere, lelt ad illos : qurd in. a901-

hoc eft? nonne me jam , e€x quo gcmtus

ficiorum.

Nemo credxt, nemo credit.

Annue

AXXIV. Novitus aoncrum octodecim

füm , morti adjudwatum ícitis ? (i bona mi-

hi advenirent, vitaque preriperetur , enim

1602.

ex:remum inunctus ad fratres , quos Ange.«

Ql

vero mihi, benevolisque meis , lugendum

los zebatur, converfus :

Non poifum, inquit,

foret: at malis impendentibus cum diem ob.

vobis explicare, quam folida voluptas, quam

eam , an non potius lztari mecum L gratu-

fecura &. tranquilla quies , quam profufum

atque ad fenfurn percingens gaudium fit ani-

larxquc mihi convenit?

. V. Idem Platoni- quærentl, an llbenterlnchm P

mo cogitare, fe mori in focietate , qua una

cogitatione dolores omnes & mortem fua-

moreretur ? refpondit: In juventute. bene I- - 2t.

vem duceret.

vivere , in fene&ute bene mori laboravi, at-

Ann. Boet.

XXXV, P. Ludovncüs Pontius , Duas

que ita interiore dolore feu cruciatu non affi-

Coll.Gran,

cior, nec mori recuío ; nam vita honefta fuit:

1611.

Archlobrxgenfs filius, cum illi mors denun-

ciata eft , nuntii manum ar&iffime comple-

mortem cum hilaritate exfpccto.

t

&ens prz gaudio ofculatus eft.

Inde tantis

VI. Hadrianus, Impcrator ; in mortc his Jof. Lang;

verübus lufit.

in Pol, V,

fuavxcaxubus perfündi ccepit , tum ex cocle-

Tors,

ftium gaudiorum defiderio, tum quod inter

."nimulas vagula , blandula.

S

nofiros moreretur , ut timendum fibi dice-

-Hofpes , comesque corporis ,

Dul

ret, ne laborem in vita pro Deo affumptum,

)ue nunc abibis in loca ,

nis,

Deus jam totum in hac vita compenfaffe Vi«

Pallidula , rigidula , udula ,

deatur.

INec , ut foies ,. dabis jocos?

JMors. vepentina.

VII. Thraces, Caufiani ac.Getge exequias .Stobel, in.

Ibid. $98.

XXXVI. Montella Antonius' de Valentia

cum hilaritate ; Natales cum. fletu celebra- Encom.

[

verunt..

tnor,

. Coadjutor feptuagenario major, cum pre-

fente medico Pleuritici alicujus fratris (angui-

VIIL Ludovicus Cortuf ju$, ]ureconfultusnrex. in

Patavianus , lamentationes & lachrymas in prodr. c.

nem emiffüm videret, una cum aliis fanus to-

$. i&

tus, ita depravati (angumls afpectu territus

funere fuo fieri , teftamento füo vetüic , fed t

potius aulzdos, citharoedos , & omnis gene-

l

fuit, ut ter Jefu nomen ingeminaus mortuus

A

conciderit , ficque compos fit fa&tus petitio-

ris muficos numero quinquaginta , qui cum

Clero candidati mclderent, conftituti voluit.

nis, qua petiit a Deo, ut l'ceret fibi (ine mo:

leftia domefticorum decedere..

Feretrum autem a duodecim innuptis puellis

Annus

prafina vefte indutis & lzta carmina canene

XXXVII. P. Ludovicus Gagliardus, Pro-

1604« . vincialis olim & Re&or, cum fuecefforis fui

tibus portari. Pro comitatu vero omnes etiam

822.

religiofos affumi prgcepit ; excepnsms, qui

fermoni cum focio mterefïet, finita concione

nigro habitu uterentur. -

- fine fenfü & motu repertus eft mortuus.

Ex relnt.

1X. In libro de feptem donis legltur, quod Manfi difc,

XXXVIII. Quidam, cum fciret, plerosque

$0

priv.

cognatorum füorum. fabitanea. morte mor-

Saladinus Magnus 8 meceps Saracenorum 9 5 1« 10,

fecit fibi portari fudarium fuum , dum vide-

nb

tuos fuiffe, diffidens Gibi,

quotidie confeffus

eft ;

cumque ahquando in recreatione ma-

ret, fe propinquum morti, & fecit illud cla«

mando per preconem deportari per civita-

num pro fítrophiolo in faccum :mmltteret,

-mortüus concidit.

tem : Tantum deportabit fecum Princeps

Magnus de omnibus rebus fuis,

Hift. Soc.

XXXIX. P. Juvenalis Boterus noctu fanus

Rot

p. 2. l- 3 cubitum iens,

X. Mortuo Alexandro Magno, qui in tam $ $. Anton,

nc 1620

mane mortuus repertus eft,

brevi tempore dominium orbis . acqu'vxt,p. &« Cit.

)

tam compofitus, ac fi dormiret.

convenerunt Philofophi, & dixit unus : Ifte, 14- c- 8

.$. VIL.

qui terram heri totam conculcabat, hodie ab

EXEMPLA PROFANA

ea conculcatur; Heri dominabatur ei, &

poffidebat eam, nunc poffidetur ab ea. Heti

Oualztas.

non fuüfliciebat ei totus munduos, nunc fuffi-

$00

Tab. conc.

x&oteles moriens: dlxlffe fertur :

du-

ciunt ei quatuor ulnz terrz. |Heri preme-

llf

e,in Dom.

IAr

bius vixi, anxius morior : nefcio, quo

bat : cam, nunc premiitur ab ea ; ducebat hee

l, Ach

vado; Ens entium , miferere mei.

ri exercitum fuper eam, hodie ab exercitu

Sen. l. de

puit

II. Seneca de feipío dixit : non me vixiffe

ducitur fub terra.

fene&

fboti

poemtet, ut non fruftra me natum exiftimem:

XI. Severus,imperator,qui füam fibi prepa-

J

R. P. Lobn. Dili. Man. Tom. À.

Ll1l2a

rari

x

452

. Blibliotbece Manualis. Concinatorie

Dion. Ni-rari fecerat mortualem ürnam , intra quam

qua impotenter gloriantur Philofophi, natue

cen. in vi- cineres fuos recludendos ftatuerat, frequen-

ra duce fünt confecuti.

Qua die propagans

pu

dz foboli, regendzque familiz in manus.con-

prod

tz Severi cer eam attingens dicebac: Tu virum capies;

-.quem totus mundus capere non potuit.

veniunt ; eadem fepulchralem veftem , &

b s

reliquum funeris apparatum , vel in mariti

S., Anton.

Xli. Antoninus de quodam Siciliz Rege

lc$.7. refert, quod, dum cuidam amico fuo ; qui

domum inferunt fponíze, vel a fponfo tradi-

tum accipiunt: in quo egregie memorcs eífe

plip

ipfüm feliciffimum effe exiftimabat, fuam vel-

.let reprzfentare infelicitatem ;, eundem ad

videntuc , ideo füfficiendo generi fe compa-

N

«f

rari , quod Huxam plus xquo mortalitatem

regiam menfam fuam invitarit, fuperque ca-

put ejus enfem acutiffimum ex tenuiífimo filo

inopingto occupat mors.

*

XVi. Regibus ZEthiopum

Abyffinorum hzc Ibid.-xn. g

pendentem fufpenderit ; qui exinde nimío

metu perculfus, vix bolum ex propofitis fibi

lex olim: fuit, aut etiam nunc eft, ut, cum

regic opulentiz fercula inferuntur, vas vi-

cibis deglutire potuit ; cumque Rex id fe ad-

mirari fimulans, abítinentiz füz ab eo popo-

treum cinere plenum in menía non defidere-

fciffet caufam , refpondit , omnem cibi man-

tur; quafi vero ea cinerum pra'fertia condiri

ducandi fibi evanuiffe appetitum, utpote qui

poflint dapes, aut conviv& admoneri , tan-

. ob imminentem fibi gladium e cenüi filo pen-

tum cibi effe fum

Dre:

endum ,. quantum brevi

odt

dulum quovis in momento vicinam fibi mor-

morituris (it fatis.

tem exípedtarec; cuij Rex opportune repoe

XVIl. In hiftori

is Indicis Rägni Mogof ta- Manfi di»f*u«

Yr

. fuit dicens : fi tu unum gladium, qui tamen

lis fcribitur vigere ufus, cum dies nuptiarum. n. 8.

erat affixus, licet tenuiter, ita timuifti , ut

inftat, nupturi coemeteria & fepulchra ob-

putares te infelicem & miferum , quz feli-

eunt , ac tandem referant , ut fic recorden-

Citas poteft effe mea , & quz letitia, qui

tur mortis , antequam aliis dent vitz princi-

tot pericula mortis habeo füper me, veneni,

pium ; ad conjugslem namque fovendam

-gladiorum, perfecutorum, & hujusmodi?

continentiam , priusquam ad copulam ma-

Qud

turic

$. Petr,

XIlI, S. Petrus Damianus quandam Impe-

ritalem procedant, fnenti fuæ/coemexerïa &

N

i

Dam. l. . ratorum Grecorum confüetudinem in hec

fepulturas imprimebant.

X

lifi |

—XVII. Brachmanni parite

', ut CardinalisBellarmin, *

pj« 17e

recenfet verba: Apud Grzcos hzc teneri

|

tinentia tutanda conc. de

" confuetudo perhibetur, ut, cum Imperator

Bellarminus fcribit, pro con

fepulturas ante domos füas erigere , & con- morte.

quis in dignitate creatur, mox ut imperiali-

bus fuerit infulis redimitus , cum denique

fervare folent apertas, ut hoc fruentes fpe-

&aculo majori cum honeftate vitam tradu-

procerum vallatur obfequiis , cum excipitur

modulantibus pfallentium choris. quidam

cant j- profitentes unanimiter , mortis me-

moriam efficacilfimum contra carnalem con-

fibi przfto fir obvius, qui videlicet una manu

vafculum plenum mortuüorum offibüs , ac

cupiícentiam fraenum effe..

XIX. Plato difcipulis fuis hanc legem de- s. Hier. in

pulveribus offerat, in alia vero ftupam lini

lat

fuübtiliter pexam , ac piis penfilibus molliter

dit, ut inter ingreffi nunquam pedes operi-c. 1c.

i D

demolitam , cui protinus ignis adbibetur, &

rent; quo ritu voluit extremum vitz femper Matth,

pel

repente in ictu oculi flamma fübito vorante

cogitandum, eo quod tanto quemque fapiene

p

'confumitur, üut in altero debeat contiderare,

tiorem fore crederec

"

s güanto vivacius more-

tem confideraret.

uod eít; in altero valeat videre, quod ha.

bet; in cineribus fiquidem fe cinerem reco-

XX. JEgyptii prudentiores

Lfemper folebantRadzivil.

obionga offa mortuorum five vera, five exPift. 1. p.

gnofcit , in ftupa jam colligit , in die judicii

quam fübito mundus ardebit ; quatenus, dum

ebore ficta fecum portare, &, ubi fibi oc- 134* -

fe (imul ac fua tam vana, tam flocci penden-

currebant, eorurn oft

óbitum exbortarl.

cg-ï(ïone ad meditanc?um

da confiderat , de imperialis culminis afcen-

XXI. Imperatorem Orientis recens crea- Drexel. in

$t (

fo faftigio nullatenus infolefcat, & dum pof-

- feffor.atque poffeffio fuübjacere. communi

tum nemo prius alloqui audebat ,. quam La- prodr.c.1..

btey,

tomus diverfi coloris marmora ei exhibuiffet, 9. 26

65

omnium cafüi non ambigitur , jam quafi de

fingulari dignitatis apice, qui ad fumma pro:

quzfiviffetque , ex quo genere fibi (ua maje-

vec&tus eít, non infletur.

7

ftas monumentum ficri vellet?

Á

&l

Eu

Val, Max.

XIV. De Epaminon

da Thebanorum gene-

XXI!. Philippus , Rex Macedonum

LinD)

L3.c.2. rali Duce refertur, quod cum in pralio le-

gotium dedit puero, ut quotidie e lecto fur-

la ?

Pot,

thaliter fauciatus fuiffet, fequentia interro-

genti diceret : Rex, ho;no es, vive memor

arit: Primum an clypeus fuus falvus effet ;

lethi.

"

Y

Deinde an fufi hoftes penitus forent 5 qu&

- XXIII. Ptolomsus, Rex JEgypti , femper Plut. in "

Pa

poftquam ex animi fententia comperit ; non

calvariam pone fe, vel in mediis etiam epalis conviv,

Tdem

finis, inquit, commilitones, vitz mez, fed

habuit, ne mortis ipfi excideret memoria.

Lin])

inelius & altius initium advenit , nunc enim

Quin & Miniftrum (ibi identidem occinere

lp

"

veftet Epaminondas nafc

*

itur , quig fic mo-

voluit: Rex, infpice , talis eris.

ritut.

XXIV. Agathocles, Sicilie Rex , vafis fi-Beff. c. 1.

Memoria iortis.

ulinis eque ac aureis in menfam omnia in-de mort.

Qiymþ

erri conftituit, quo fe ex figulo & limo na-

(tc

tum , & Regem factum meminiffet.

hi

Rho.l3. XV. De Peruvianis fequens trad.itui—lau—

