cum agitat, quonam pacto, quod cupit, aí-

Din p

quanta a te ex nobis miferis tolerantur; Et

fequatur, acceptamque injuriam vindicet, At

VI 28'

ideo fine dubio levius tolerare debemus mi-

nora, qua patimur, quando cernimus oculo

non videtur tibi hajusmodi homo, ante eum,

qui poenas daturus eft, ipfemet poenas dare?

pure mentis illa, quz tibi inferimus. : Idem

At qui patientiam adhibet, ab his omnibus

inplctt

[d G !3'

paulo ante dixerat: Tu es Deus, Judex juftus,

rebus exemptus eft. Ac fane merito, nam

Brilz

fortis & patiens,nec irafceris per fingulos dies.

hoc in ipfius arbitrio fitum, eít, at

que ipfe to-

O mifericordiffime Domine Devs meus, fi tu

tum abíolvit, llle autem, alter non item.

patiens es erga nosmiferabiles peccatores, fü-

Verum & temporis commoditate opus eft, &

per iniquitatibus noftris, quanto magis patien-

loco, & fraude, & veríüta improbitate, &

tes efTe debemusin tribulationibus & adverfi-

armis, & machinis , & adulatione , & fervi-

tatibus noftris, quas propter (celera & peccata

tute, & hypocrifi, Videsne, quemadmodum

noftra quotidie füftinemus?

difficilisres fit, vitium; facilis autem virtus?

Vlt-oï"

S.Bem.t. ÍIl. Quia patientibus omnia convertuntur in bo-

I, ferm, 6,

Atque illud quidem tumultibus Ícateat, hzc

art, 3. C $.

num: Quant lapis ille eftimandus foret, qui

autem, ab omnibus perturbationibus remota

ex congenita fibi proprietate plumbum in

fit. Qui ulcifcendz injuriz ftudet, infinitam

aurum commutare poffet ?. Jam vero S. Ber-

inimicitiam reddit ; qui autem patientia uti«

nardus inquit: Cum dicat Apoftolus ad Rom.

tur, eam, quam ocyffime opprimit, & extin«

:' Gregl

c. 8. Diligentibus Deum omnia. coaperantur. in. bo

guit; Unde importunum etiam ac fzvum

num: hoc eft, quod juftis omnia advería per

hominem mitigat, atque ad amicitiam al-

j

fupportationem & patientiam convertuntur

d5

licit. S. Bernardus inquit: Quomodo na-

in bonum ; propterea non oramus : Libera

tus fibi videtur homo , fi labores fügitans.

nos a tribulatione & pcenis , fed, a malo,

& dolores: aut quomodo fcit, fe efíe ho-

hu

quia adverfitates convertuntur juítis ad glo.

minem, qui ad id paratus non eft , ad

Ti

riam & coronam. CæFEræ nempe virtutes

quod natus ? Eomo , inquit , natus,.

a

——

732.

sibliotbeee Manualis. Can;cjonatariæ

ad laborem. Cum ïgïtür homini neceffario

manibus fuis. Struthio, craffum & ftupidum

animal, alas habet, fed non fübvolat. Habue-

atiendum fit, nunquid melius faciet, fi cum

merito patiatur, quam ex defperatione? Hoc

re ifti alas, quibus in coelum evolarent: in fa-

buloaccoeno hzrere maluerunt. Hoc infide-

enim faciens: ex neceflitate facit virtutem.

Confirmat hoc ipfüm Bellovac. inquiens: In-

libusexprobrabat Auguftinus lib. r. de civita-

te. Perdidiftis utilitatem calamitatis & mifere

firmus neceffe habet corporaliter fuftinere

dolores, velit, nolit; quos finon patienter fu-

rimi fa&ti eftis. & peffimi permanfiftis. Salvia-

nus lib. 7. de providentia, idem de ztatis fus

ftinet, gravatur dolor, quia cum afflidione

30b. D

corporis eft etiam defolatio cordis, & fusz fa-

hominibus conquerebatur : Quid hoc mali

v. II

eft ? jumenta & pecudes feCtione curantur :

cit acimzx detrimentum 5 fi autem haberet

patientiam levius faftineret, eitius & facilius

nos nec cauterii aduftione , riec ferri defedtio-

ne curamur, imo, quod pejus eft, cura ipía de-

curaretur, &infirmitas fibi fieretin meritum,

Y

& falutem; ficin his qua patimur, faciamus

pii. Nj

tgriorCS fümus.

de neceffitate virtutem , ut qu nobis effent

$. X :

p.l. Slhbl

damnationis occafio , fiant nobis materia cx«

rj

p5

ME'.D l Acq

Doft.

ercendz virtutis, & acquirendz falutis.

quiig

Fulom in V, Quia fine patientia graviores effiiuntur tri-

urima a variis afcetis & SS. Patribus af

bona vo»

;

L Pl

$5

lunt. p. 5,

bulationes , ut reéte advertit Fullonius dicens:

fignantur, fed quz fere ad tria genera

Non modo-non exeunt malis fuüis ; qui oblu-

revocari poffunt; Nam r. aliqua fofitive difpo-

ec. 3.

a. 4

&antur , fed ea per ipfam oblu&tationem au-

nuntanimum ad adverfa fortiter toleranda, ut

gent: & impatientiam, quz triftitize genus

fünt varie confiderationes, & illuftrationes

eft, cordique dolorem imprimit, aliis dolori-

intelle&tus, quibus neceffitas, utilitas & digni-

bus füperadjiciunt. Fabricitans, quantumli-

tas patientiz cognofcitur , & ex equo zftima-

bet fefe in lecto convolvat,; febrim non excu-

tur. 3. Alia fünt, qus varia impedimenta &

tiet, imo agitatiohe magis accendet. Latro a

obftacula patientie removent , qvalia fünt,

fatellitibus comprehentus, fi obfiftit, manicas

quz finiftram de adverfis opinionem, aut ine

prgterea

patitur, & pedibus pulfabitur, &.no»

ordinaturm ad resaliquas creatas affectum tol-

dofos ftipites fentiet. Laqueos, inquit Seneca

lunt.3. Aliaroborant voluntatem,ut eo firmius

Lib. de confol. ad Helviam, fera, dum jactat

fibi conftet in variis adverfitatum ingruen-

aftringit. Aves viscum dum trepidantes excu-

tium occafionibus , qualia funt, quz ad foli-

tiunt, plumis omnibus illinunt, Nullum tam

dum virtutis füundamentum ponendum, gra-

ar&um jugum eft, quod non minus lzdat du-

tiamque divinam copiofius obtinendam ju-

centem, quam repugnantem. Ajunt medici,

vant: qux omnia proin nunc fingillatim ex-

cum venenum ab animali epotum eft ; cor,

plicanda , & fan&orum Patrum aut aliorum

intumefcere, agita-

quod illo maxime petitur,

authoritate confirmanda funt.

ri, potos calore diftendere; ut fe defendat, &

Media adi'/þanemia.

ea ipfa defenfione venenum citius ad fe trahe-

re, atque intra füfcipere. Ita impatientes ni-

lT. Conjider'arä Chrifli exemplum : nam in eo; "Tertull. 1

mia adveríus dolores repugnantia, & commo-

ut Tertullianus teftatur, Deus Spiritum fuum de patient,

tione plus doloris concipiunt, aditumque illi

cum tota patientia collocavit. Hinc ipfemet

ad cordis intima aperiunt. Narrant, Agefilao

per Prophetam hortatur: O vos omnes, qui Thren. 1.

Spartanorum Regi arthridide vexato, Carnea-

tranfitis per viam , attendite, & videte , fiV. 12«

dem Philofophurm affuiffe, &, ne moleftus ef-

eft dolor, ficut dolor meus.

Multum profe-

fet, fermonem abrumpere, & abire voluiffe:

Go confert, tefte S. Chryfoftomo , ad inci-S. Chryf.

At illum oftenfis manibus, ac pedibus pri-

tamcnta virtutum , magiítrum luétantem ho. 4. in

' Ideo S. Petrus , ?. ad Tim.

mum, dein cordis fede, dixiffe malum illic ef-

afpicere , nec cedentem.

. Petr, 4

fe, huc autem nondum penetraffe ; itaque afít-

communicantes, ait, Chrifti paffionibus gaue "

.

QG

dete , ut in revelatione gloriz ejus gaudca- ,

deret, & confabularetur. Longe aliter cum

4

impatientibus agitur, quibus majus malum a

tis exultantes : & iterum 5 Si exprobramini

in nomine Chrifti, beati eftis, quoniam, quod

mali odio,quam ab ipfo malo eft, & qui optime

dicere de fe poffint,quod alia fententia Tobias:

eft honoris, gloriz & virtutis Dei, & qui eft

Spiritus ejus , fuper vos requiefcit. Super

Quale mibi gaudium erit, qui in tenebris fadeo, &2 lu-

men celi non video ?. quid latitiz illis erit , qui

quz verba S. Laurentius ait : Utriusque lz-S, Laur.

titiz ingens eft caufa, & perfecutionem pa- Judin fafe.

Dei providentiam per calamitates ad «terna

ducentem non afpiciunt?

ti pro Chrifto & conformari Chrifto: de per- am. c. 11

*

-'f&emn.s.

fecutione quidem merces, & de conformi-

VI. Quia ja&tura prewii per patientiam obtinen-

di, eft ineflimabilis 5 ita idem infinuat his ver-

tate provenit honor. Et fübdit; Se propte- €

"x

bis: Crefcit infortunium ex eo, quod ingen-

rea Chriftus voluit transformare in fingulos,

tem thefaurum meritorum impatientia fua

ut charitatis compagine fingulos reformaret

in fe, conformaretque fibi. Fecit fe ficut te,

mifere prodigi perdant. Quantum miles in-

ut ,2 faceret ficut fe.

ter vulnera, aulicus inter dignitates quoti-

Quz omnia pulchre

dianas, ancille & fervi inter dura imperia, ar-

confirmans S. Bernardus : Sponfus animz; in-

tifices in laboribus, quilibet hominum in fuis

quit, non putat quidquam perfaafilibus fore ad

calamitatibus , lucri cum Deo facere potue-

ineundum certamen , quam fi feipfum certas

rant, fi toleranter ferre incommoda ingruen-

minis autexemplum proponat, aut premium,

tia voluiffent! Sed heu! viri divitiarum dor»

Utrumque es mihi, Domine Jefu, & fpeculum

trümque

patiendi, & premium patientis,

gmierunc fomnum faum , & nibilinvenerunt in

Y

fortiter

",

--Tz'tuqu CXI, Patientia,

733

e&

fortiter provocat, & vehementer accendit.

troducendam hanc täm duram legeib primus

"

Tu doces manus meas ad prelium exemplo

T

Moyfis filius eam fübire debuit ? Quare hoc

virtutis tuz : tu.caput meum poft victoriam

graviffimi mandati onus ante omnes alios

l

tuz coronas przíentia majeftatis, five quia

[a

excipere debuit filius Ducis ? Refpondet acue

pugnantem te fpecto, five quia te exfpecto,

te Tertull. ]. adverf; Jud. cap. a. 1dcirco fi-

"

non folum coronantem, fed & coronam : in

lium Moyfis futuri Ducis inftigat Angelus cir-

utroque mirabiliter me tibi allicis, uterque fu-

f

cumcidi , ut, cum ccepiffec per eum populo

v as

nis violentiffimus ad trahendum. Hincipíe

dare przceptum circumcifionis , non afper-

S. Job in fpiritu elevatus hoc exemplum fibi

.Vf I*

paretur populus , videns exemplum iftud in

propofuit dicens: Veftigia ejus fecutuseft pes

filio jam Ducis celebratum. Aptiffime di&turn :

j

meus: ut qui occulte difpofitionis ejus fübli-

Caro & fanguis omhem vehementer defu-

mia videre non poterat, quafi interra confpi-

giunt paffionem, perdere charam ac dulcem

ciens ad imitationem, ejus veftigia teneret, ut

DDid. Nyfi.

vitam, utne prodas fidem, perdurum,accidit;

p.1. Sa

loquitur S. Gregoriusc. l. Sed & ipfe Chriftus,

verum ut facile reddatur , neque excufare

'cum in cruce pendulus hzfero, inquit, omnia

poft s.

quispiama paffionum, mortisqueubente tole-

Dom.

admetraham , hoceít, omnes homines ad me

rantia fe poffit, Filium fuum unigenitum Pa-

!

quadrag, Yaplam., ut ex receptiffima fententia Hugo

terin cruce fuüfpendit, ut, dumcreatura fuum

Cardin. id hac fua paraphrafi exponit : Omnia

.

$. 5.,

traham ad meipfum; omniagenera hominum,

Creatorem , & reus innoxiam tam indigaa

tolerare cernit, ob oculos tanti amoris invi-

t

five in linguis omnibus, (ive in etatibus omni-

cem debiti officii,

tamque eximiz charitatis,

bus, five in gradibus honorum omnibus, five

libentiffime,

ac liberalifIime impendat facul-

Ü

inattium licitarum, & utilium profeflionibus,

tates, voluptates, honores,

five in aliis omnibus. Quando avidus venator

vitam, & quzilla

cunque habet, Joannes Servilius hoc

prodigio-

perabrupta, perque denfa fylvarum titaidu-

fum refert, quod 7E

[eo]

C

Jo. Servi-

ypui Reges, ut era

nt jnlius tit, de |

lum infectando fatigat cuniculum, folet is, ut

fumptuofa zdificia & fuperbas pyramid

CSex prodig.pye

paratam effugiat necem, intra concava faxo-

citandaseffufe propen(i, quas regiorum

Cine. ramid,

rum Íe recipere , ut venatorem mortemque

rum füorum fatalia monumenta eífe volebant;

adeo effugiat, juxta illud Pfalmifte Pfal. 103.

ita quendam eorum, cum hac re ma

T

joribus

V. 18. ex translatione LXX... Petra refugium

fuis antecellere vellet, pyramidem a

dornare

cuniculis , atque ea tat

$

j

ione omnis diljgentia!

voluiffe eo artificio, elegantia,

füblimitate,

induftriaque. venatoris .fruftratur : Verum

ut ceteris fplendorem,exi(timati

onemque de-

ubi nulla fünt faxa , nulla antra , nulla fpe-

traheret, hominibus v

ero ftuporem adferrer.-

la , ibiobtinet venator, przdamque nontam

In tauta

!

1

m autem altitudin

difficile affeguitur. Dicit nunc Ambro(ius:

em faftigiatam eam

voltit, ut fcalptores, czel

atores, fabri, & qui-

Antequam Chriftus dux nofter, & ante(igna-

cunque operam huc füam conferebant, profe.

nus eflet, videntur homines, cum ad patienter

qui opus non auderent ,

quos ut ad perfi-

ferendum mole(tia piis exhortationibus urge-

ciendam rem coeptam inci

taret, in culmine

Terl) d

bantur,qualicanque titulotergiver(ari,& refü-

edificii figi preealtam trab

em , & affigi trabi

depatient,

tare onus potuiffe, ac dicere : Nolo pati, Chri-

filium quendam füum juffi

t.'Moaz,animatique

fto Duce füuo , ac Magiítro nondum in carne

e€o fpectaculo opificesadje

cerunt pedus, ma-

Thren, V

paffo, nullum habentes ejus exemplum, quo

nusque ad opus, nec fub

moverunt, donec ad

U

ad tolerandum libenter gravia permoveren-

culmen educerent , quamvis prefentaneo ,

tur, Poterant meticulof illi cuniculi ad faxa

cum vite periculo conjunQtum efler, Ita enim

:s, hjf

confuügere, & intra fpecus talium excufatio-

fecum reputabant :

num fe(e abdere, (ed Chrifto jam paffo , ac

Si Rex non pepercit fi«

lio, 4 n

lio fuo, tantum ut tantam molem eXcitaret,

Q.Zd Tlm:

mortuo, peirz fcifIz funt, omnes fictz excu-

cur nós tantam vitz noftre rationem habega

j, o 4

fationes fublatz , ob quas paffionem defuügere

mus, qui fumus fübditi ? Q

od ille fuperbus

Vu !3' &

potfe videbantur, nec habet deinceps homo,

Kex a vanitate fua incitatus fecit, hoc ster-

&

lh

quo fe purget, non habet, qua evadat, quando

nus Paterfui infiniti amoris , & charitatis erga

ecclefiz venatores, predicatores dico, illum

homines immenfz impulfu egic.

Salvationis

infequuntur, hortantur, obflringunt, ut ma-

moles, qug excitanda erat, tam eft vafta, &

gno & zquoanimo adverfa omnia ferat. Poft-

quam enim caput, Rex & Dominus tam mul-

fablimis, ut eam erigendam homo (fi id res

$ Leut

poftulet) facultates, honorem, vitami,

& quz-

ta ac dura pafíus eft, quid excufationis obten-

fun i

cunguefua periculo exponere,

& huc vertere

dere poflunt membra, fübditi, maacipia, ut

debeat; Quoniam vero id ardu

um eft,

in o "f

non libenter quidvis tolerent? - Circumcifio-

&gra-

ve homini accidit , omnia illa a fe abjic

ere, ut

o h

nis jagum quam moleítum & terribile fuerit,

facile tamen iis homo renuntiarer,

quid fecic

Ícimus, de quo S. Petrus AGbor. 15. v. 10.

gwternus Pater? Tulit,

ut Filius faus in füme.

dixit: Quid tentatis Deum , imponere jugum Joper

mo Calvariz montis vertice cel(am in crucem

cerotces difcipulorum, quod neque Patres noftri, ne-

ageretur , ut non folum per illum redimeret

que nos portare potuius? voluit Deus hanc tam

homines ( quod primum,

precipiumque tunc

gravem legem invehere , & populo fuo fer-

agebatur) verum etiamt

ali exemplo doceret,

vandam dare, at

que ob id precepit Moyfi

quod ille ipfe Filius füus

Duci populi fui ,

ut Is

uendam filium füuum

vitam & honorem;

& fang

uinem totum vertere , & converte«

circurcideret, cui juffioni ut obtemperaret,

re in ufus hominum,

falutemque fciret ,

Sephora uxor ejus , circumcidit preputium

tamet(íi nulla hüc eum

neceffitas. adduce-

filii fui. Exodi4. v. 25. Quzripoteft,cur ad in-

ret, uti bi eiam, cum Dominum, ac Deum

E

XxxXx

-RX.'UPa Lobn. Bib. Man. Ton. I

füum (

3-

)

73*

Bibliotbeca. Maizualii Cancibnatafiæ

füum tantà pericula, & incommoda adircx cet.

mas Kempenüä fuafit : oportet te aliorum

nerent, pro ejusdem amóre honorem, glo-

graviora ad menterm reducere , utlevius feras

riam,omniaque fua volentes,lubentesque pro-

tua minima. Nam moerentium focietas gra-

ironios -

vem triítitia vehementiam auferre confuevit.

funderent. Hoc eft;quodait Chriftus : t ego, [

Anno4 5l

exaltatus fuero a ierra, omnia trabam ad me ipfum.

Sicut enim in onere, fi quis partem ponderis

h 401

Omnia, hoc eít, corpus & animam; inquit S.

füfceperit, foli ferenti farcinam levavir, fic &

in omnibus aliis, ait S. Chryfoitomus. Quod S. €hryf.

Auguftinus, omnes feníus, affe&tus, cogitatus,

a fortiori locum habet, (i focius etiam affectuho.. 67.

voluntatem, memoriam, intelle&um , vitam

condoleat , nam teíteS. Gregorio Nazianzeno POP»

& caetera, quibus illa conftat, ad me rapiam.

V.C. 18. Jeremias dicebat : Non [um turvbatus : five ut

magnum eít infortunato remedium miferatio

3

habent LXX. non laboravi , te patorem fequens ;

ex animo collata, ac fincere cundolefcete,

Jerem. 17. 16. hoc eft: cum te atergo ; O po-

calamitatem maxime lenit,

Cujus effectus

duplicem rationem aífignat S. Thomas cums, Thom,

ftor, fequens, video illud tam crudcliter (ülca-

tum; & carnificatum flagris, non modo non

Ariftotele , nempe tum quia talis putat alios 1.2. q. 39«

partem oneris in fe velle füfcipere: tum quia?- 2

moleíte accipio, cum vapulo, verum eriam

nibi! me patiexiftimo , nam & dolor mitefcit:

per hoc advertit fe diligi, quod eft per fe de-

lectabile; unde, cum omnis delectadio miti-

& omne opus füuum mea extemplo vulnera ex-

fpaunt, quoties te (ine caufa paffum confide-

get triftitiam , idem de amico condolente

concedatur neceffe eft,

ro, &me attrociora magnis modis promeri-

NyffDom.tum cogito. Admirabilem fponfz füz venu-

IV. Exempia bominum malortam ob oculos ponercy S, Aug. 1.

inits 68.. ftatem, &forme decendiflimam fpeciem cum

uti S. Auguftinus fequentibus verbis monet: de bona

!?!.rlll'fïïs

Pro apertis fceleribus ; non ut ea puniant, patientia

i? ipoenti voluptate apud fe reputabat fponfus,

3. 2

quando hegc dicebat: Sicut lum inter pinas ,

fed ut perpetrent, multa homines graviffima * 3*

perferunt. Nonne de quodam nobiliffimo pa-

fic ainica mea inter filias ; Cant. 2. v. 2. S.Bernard;

ait,hoc loco non folum commendari pulchri-

triz parricida ( de Catilina loquitur ) fzecula-

tudinem, fed eriam formidari pericula, itaque

rium litterarum loquuntur auctores quod fa-

exclamat: O candenslilium! O tener, O de-

mem, fitim, frigus ferre poterat, ejusque erat

licatule los! . Increduli, & fubverfores funt

corpus patiens inzdiz, algoris, vigiliz, fupra

tecum. Vide, quomodo caute ambules inter

quam unicuique credibile eft? Quid de latro-

nibus dicam, quorum omnes, curh infidian-

Ípinas, plenus eft mundus fpinis, in terrá fünr,

"jnaérefunt, in carne tua funt fping, quztee

tur viatoribus , noctes perpetiuntur ipfom.

nes, atque ut tranfeuntes excipiant innocen-

$. t

proximo petunt , velut in tuam perniciem

Onrj

conjurarint. Sed quid egit fponfa in medio

tes, fub qualibet cceli afperitate nocentem

animum corpusque defigunt? In his miranda

foederatorum, & infenfiffimorum tot hoftium

pofita, ut inter eas anguftias refpirare poffet,

potius , quam laudanda patientia. Nihil au-

néque prorfum deficeret animo? .Mox fub-

tem illic jure laudandum ; nihil utiliter imi-

junxit: Sicut malus inter ligna fyloarum , fic di-

tandum. Tantoque re&ius majori fupplicio

le&ius meus. inter. filios , ibid.. verf 3. videamus

dignum judicaveris animum , quanto magis

quo confilio tizc fponfa dixerit. Sed melli-

vitiis fubdit inftrumenta virtutum. Patientia

- fluus Bernardus id nobis aperiet , cujus funt

comes eít fapientiz , nou famula concupi-

iterum ifta : Hoc loco non predicatur mae

ícentim 5 patientia amica eft bonz conícien-

À

gnus Dominus, & laudabil:s nimis, fed parvus

tiz, non inimica innocentiz.

Dominus, & amabilis nimis, parvus utique,

V. Cenfiderare, voluntatem .Dei , tribulatio: Dial. c, .

qui natus eft nobis, non majeftas hic tollitur,

nes ob altiflimos fines mittentis : ita Chriftus 160.

Íed commendatur humilitas.

Videte nunc

ipíe S. Catharinam Senenfem docuit dicens:

verborum fpon(i, & (ponfi , mutuam confo.

ln injariis tibi fa&is judica, quod voluutas

mea ita permittit , vel ordinat ad experien-

nantiam. lUt graves íponfe períecutiones,

quibus expofita vexabatur, fponfus indicaret,

tiam vircutis in te pariter & in aliis amicis

meis, judicando quod ille facit ita, vel ut in-

la&ei, & molliculi lilii eam fimilem dixit,

quod preacutis fpinis incinctum pun&im,

ficumentum a me pofitum, &ad hocele&tum. -

Liinc Marie. Diazie olim de nimio frigore Vita P.

cze(imque ab eis, velut inperniciem ejus con-

juratis, certatim appetatur. Unde vero inter

quzrenti dixit: Egofeci hocfrigua, & tu que- Dalih. AI-

reris? Hocimedio falubriter ufus eft S. DavidVar.

has anguítias (olatium fibi fponfa accerfit ?

thr. u

]d a verbis ipfius fuperioribus accipias , qud

dicens: Obmuti, & non apberui os meum

LA

talia fünt, ac fi dixiffet ; quid mirum, quod ego

quoniamtu fecifti. Sed &S. Jacobus, dum dia: Theodos

bolo verbera minitanti dixit : Si tibi eft per- ret.' hift.

fim, qualé lilium ioter hamatas fpinas, fic dile-

Sc Bem,

Gus meus ficut malus inter arbores fylveftres

miffum a Deo univerforum , percute & jla-€ 21.

de fall

gam libenter accipiam, ut quí ab illo feriar.

Draf, vi

mihi hoc inter meas fpinas & erumnas in-

credibile adfert levamen , quod video fum-

Hoc ipfum medium Chriftus ipfe S. Ca-Blofius in'

tharinz Senenf(i fuafit dicens: Volo te noffe, conelavi

mam Dei maje(tatem inter homines humilem,

in carne mortali abbreviatam , & anguftatam,

quod omnes poenz, quibus homines io mun- anim.c.10,

probrisque & ludibrio expofitam. At fi fpon-

do sffliguntur, in voluntate confiftunt, quia

l ln

fum meum, eundemque Deum, ac Dominum

fi voluntas effet ordinata , & concors cum

voluntate mea, careret quodammodo. poe-

t L

meum f(ic anguílatum doloribus, fic attri-

'il- Opu

. tum cruciatibus video, parum eft, quod ego

na. Quamvis enim, qui hac fancta ordinata-

FT.

calamitates quascunque meas vultu hilari, &

que voluntate przditus eft, fentiatlaborem, &

doloreim , quicquid tamen amore mei fponte

gquo animo feram.

patitur, quaíi fine poena. portaz ;. libentiffime

. All.. Confiderare exempia San&orum : ita 'Tho-

4

'. enim

Titulus CXI. Patiem*ia.

235

m

P

enimillud fuüinet,coniïderans,&fciens,meam

& fragilem ejus heréditatem i)ervenires?

d

effe voluntatem, atque permiffionem , ut pa-

quod ergo ille füftineret propter (ubftantiam

]t,

tiatur: Hoc medio S. Lupus Epifcopus ufuüs

Baronius-

terrenam, tu fuftine propter vitam zternam.

wris

eft, de quo Cardinalis Baronius fcribit, quod

Certe B. Bonifacius in Narali Domini vifita- $. Bonif.

&

Anno451,

cum Attila formidabili exercitu inftructus ad

Menol.

m' 40.

tus a B. Virgine, cum Chriftus in le&o depofi-

deftru&ionem Troje in Francia accinctus ef-

tus, faciem remotis fafciis videndam illi pre

Ciftezcienf.

TM

fet, S. Lupus civitatis illius Epifcopus pontifi-

19. Febrql

üls. G

buiffet, dicere aufüs eft: (i nihil aliud effet in

!0 Dop,

cialiter veftitus,toto Clero comitante,obviam

Q

paradiío, nifi facies ifta benedi&a, dignum ef-

ci procefferit, eique dixerit: Tu quis es: qui

fet pati omnes tribulationes, ut poflemus vie

"5

tot devictosReges,defolatas tot provincias tuo

dere faciem hanc gloriofam.

Id ipíum me-

d

fubjicis imperio ? Cui ille refpondit: Ego füm

dium fua(it S. Gregorius dum dixit : mala$. Cregor.-

Attila HunnorumRex,flagelium Dei. Moxque

prafentis vitz tanto durius animus fentir , !ib. 10.

T Thom

081

)

Dei Epifcopus fubjecit: Ecquis flagello Dei re-

quando penfare bonum, quod fequitur, negli. ot. €.1»

l1.

fiftet? Veni igitur, o flagellum Dei mei,utere-

que libere omni eo, quod is tibi eft conceffu-

git, & quia non vult premia confiderare, quae

C«

reftant, graviora zítimat effe, qui tolerat.

].

rus 5 quibus verbis Rex barbarus mitigatus, a

factarefolutione civitatem illam exterminan-

Unde & contra flagelli idm cogitatio cxca

i

conqueritur, & quafi infinita calamitas cre-

di,remifitfanctumqueEpifcopum benigne am-

plectens, ejusque fe orationibus recomendans

ditur, quz diebus curfu labentibus quotidie

finitur. Atfi femel quisque ad zterna fe eri«

T, s' Augu l.

difceffit. Ex qua hiftoria clare deducitur,quod

i debom

gat, atque in his, qux immutabiliter perma-

t Puieni

dum flagella a Deo provenire agaoícimus,ea-

manent, oculum cordis figat, proprie nihil

dem cum zquanimitate recipere debeamus,

boc confpicit, quidquid ad finem currit. Prg-

]ac' 30.

"

utpote ad majus bonum noftrum,majoremque

fentis vite& adverfa tolerat, fed quafi nihil effe

Dei gloriam ordinata. Tertull. in lib. de pa-

tientia ait:: Quod(i a Domino nonnulla credi-

omne, quod labitur, penfat, quo enim inter-

kl

nis gaudiis robuftius fe inferit, eo minus ex-

mus incuti, cui magis patientiam, quam Do-

terius dolores fentit.

"

!

Quod confirmans S.

mino przbeamus ? quin infüper gratulari, &

Auguftinus: Cum attenderis, inquic, quid fis3: Au

gnü.;

gaudere nos decet dignatione divinz caftiga-

ja

acceptürus, omnia tibi erunt vilia; que pate- in Pf 36,-

l:

tionis. Ego, inquit, quos diligo, caftigo.

ris, nec digna etimabis, pro quibus illud ac-

VI. Confiderare DDei judicium de nobis, & in-

n

cipias; miraberis, tantum dari pro tanto la«

le

nocentia noftra:. id quod fapienter fua(it S.

bore; nam utique, fratres, pro eterna requie. -

Gregorius Nazianz. dicens: Si Deus nobis-

labor &ternus fubeundus erat; . /Eternam fe.

Orat.27. cum, quis contra nos?. atqui plerisque fecus

licitatem accepturus, eternas paffiones fufti-

videtur,inquies. Quid mea intereft,qui rei ve-

"

nere deberes; fed (i eternum fuftineres la-

ritatem magis curo,imo folum curo? hoc enim

borem , quando venires ad eternam felicita-

me condemnaverit, vel abfolverit, hoc mifíe.

tem? Hinc de S. Francifco Seraphico legitur,

rum vel bonum reddiderit.. At quid aliis vi-

quod interrogatus, quomodo veftitu tam te-

deatur, nihil ad nos,quemadmodum nec alie-

num fomnium, Non ita multis videor, ait? at

nui poffet fe ab hyemalis algoris afperitate

tueri, refponderit: fi füperoz patriz flamma

Deo ita. Imo non videor,fed perípicuus atque

contegeremur interius, frigus illud exterius

manifeftus fum ei,qui omnia prius,quam oriane

facile portaremus. Idem confirmavit mater

tur, novit,qui corda noftra (igillatim fingit qui

Dii. &

S Symphoriani adolefcentuli, quz ob tenel-

omnia opera noftra, omnes motus & cogita-

lam filii etatem valde metuebat, ne ob carni-

; 100,

tiones, ex quibus res a nobis geruntur, intel-

j

»

ficum violentiam adeo terreretur, ut pericu«

ligit: quem nihil eorum, quz fünt, latet, nec

lum effet, ne a corona recederet martyrii, [n.

!

Jatere poteft : qui aliter res noftras intuetur ac-

que mortales folent: (Homo enim videt fa-

hac igitut perplexitate conftituta fapiens ma«

ter quid fecit? Filium füum intra manus car-

ciem, Deus autem intuetur cor: audiíti Scri-

nificum conílitutum hifce verbis inclamavit:

« pturam hoc dicentem, & fidem adhibe (cujus

Nate, nate, memento zternz vite, ccelum

judicium cordatis hominibus pluris facien-

Y

Vi P.

füfpice,&ibi regaantem intuere, tibi enim vi-

dum, magisque curandum eft,

quam omnium

ta non eripitur, fed mutatur in melius ; Quae

puih. 4

: aliorum in unum coaétorur.

Yi

verba fan&tus adole(centalus audiens,fortiter

Hebr.12. — VIL Confiderare pramium patientiz : fic enim

Jefu Chrifti caufa carnifici collum przbuit.

Yv. 12-

& Chriftus, propofito fibi gaudio; füftinuic

VIIL. Confiderare: injuriantem ut. amicum po- 4-p.Chros.

Tlieodos

crucem, cotfufione contempta: nam, ut be-

tius, quam inimicum: ita B. Baptifta V'era- S.Fran. to.

(10 hllh

S. Bern. f. ne advertit S. Bernardus guttatim, poena bi-

( 2l

na füa(it dicens: Quando anima crefcit in 2:.2.6:26.

de fallas' bitur,aliquando (umitüur, per minutias tranfit:

gratia, non cognofcit amplius inimicos, imo

pref. vit. at in remunerationem torrens voluptatis, &

quamlibet perfonam , quz adjuvat ad falu-

plofus t

fluvii impetus, flumen gloriz, & flumen pà-

tem, cognofcit pro amico : Totus mundus

Conelavi

t

cis. Flumen pane eft, non quod tranfeat, vel

mim,c,lün

& infernus fünt ei amici, tantum fe pro ini-

pertranfeat, íed quod abundet. Quod ipfüm

mico habet; & non invenit illam perfonati,

S. Auguft, eciam egregie confirmans S. Auguflin. ait: Si

apud Lan-te ali

quz impediat ejus falutem, ni(i fuos inordi»

)

"

quis homo dives in hoc fzculo vellet

natos affeétus, & poftquam pacem fecum

«iz: opuíc. adoptivum filium facere, quomodo fervires ?

fecerit , non habet, de quo doleat. Bea-

3: 1 101- quas ei dignitàtes impenderes, & fervorum,

tus, qui pervenit ad hunc gradum, tunc eft

ejusque fervitia duriffima, & aliquando etiam

reconditum principium future impaffibili-

turpiflima füftineres convitia, ut ad caducam

tatis;. hic eft occultus thefaurus cordialis,

R. P. Lobn, Man. Bibl. Tom. II

Xxxxz

! paci

N

/

*

L

7536

Ez'büaziäem Manualis Concionatorit .

que nunquam nos pati poffe providemus.

pacis mentaliä, & qui hüc non intrat, non fcit,

,

quid fit bonum in hac vita mortali: Hic ani-

Aufert vim przíentibus malis, qui futura pro-

3

Ípexerit.

. Cujus rationem affignans S. Gre- $. Greg. l,

TU

ma jubilat cum Deo, Deus pacem vult, quia

mo;'.

ia confghp

Rex pacificus eft, & cum hominibus pacifi-

gorius ait, quia qui improvidus ab adverfis 3**

l

deprehenditur, quafi ab ho(te dormiens inve- ** ^?*

cis in domo quieta vult habitares In eundem

s. Chryf, fenfuüm re&teS. Chryfoftomus ait: In infidiis

niuur, eumque citius inimicus necat, quia non

repugnantem perforat. Qui vero mala immi-

$. Chfylt

ho. 68. 2d & calumniis injuriam non patimur, fed illi;

Qrat 1. d

popul.

qui faciunt. Ait enim: anima, qu& peccat,

nentia per folicitudinem prznotat, hoftiles

incurfus quafi in infidiis vigilans exfpe&at, &

proit

Idem hó- i5(4 morietur. Peccavit autem, non qui male

14. in ep.

I

affus eft, (ed qui male facit. Certe fi man-

inde ad vi&toriam valentior accingitur, unde

]

ad Rom,

nefciens deprehendi putatur. — Solerter ergo

fuetudinem exhiberemus, effemus omnibus

infüperabiles, nec ulla ad nos injuria pertine-

animus ante actionis fuz primordia, cuncta

debet adverfantia premeditari,ut (emper hac

ret, eodem Sancto teíte.

$.Greg.], IX. Confiderare peccata fua: tunc enim tefte

cogitans, femper contra hoc thorace patiene

tiz munitus, & quidquid acciderit, providus

so. mor, S. Gregorio, illata convitia bene toleramus, -

C 17,

cum in fecreto mentis ad mala recurrimus :

füperet, &

quidquid accefferic, lucrum putet.

- X Confiderare non bominem 1

cedentem, fed de- $. Chryf;

béne quippe videbitur, quod injuria percuti-

(oftomus fuaficho- 5o. ad

J. 26. mor. mur, dum confpicimus , quia pejus eft, quod.

monem infLigantem: ita S. Chry

dicens: Cum te aliquis infeftat, ipfum ner

c. I?.

gmeremur. Imo qua(i aqua igois extinguitur,

cm exurgente fervore animi, fua cuique ad.-

[picias, fed detnonem inftigactem, & omnem

in illam iram affande: iplius autem mifere-

1. 10. mor. mentem culpa revocatur. Et iterum: Dolor

. 5.

flagelli temperatur, cum culpa cognofcitur ;

re, qui movetur ab eo. - Nam fi mendacium

a diaboló, etiam iraíci temere multo magis

m—————— M

quía tanto quisque ferramentum medici pa-

tientius tolerát, quanto magis putridum con-

ab ipfo.

Cum mordentem videris, con(idee

ra, quod eft diabolus; non enim Chriítiano-

S. Bern. f;; picit, quod fecat.. Vere epim non fünt condi-

1

deconver- eng paíliones hujus temporis, ad przteritam

rum funt fcommata.

Media obflaculum vemoventia.

N

fa. 2d Cle- calpam, quz remittitur, inquit re&te S. Ber-

tic. . 3€- nardus. Vapulem fane; ait idem alibi, vapu- .

XIIL Opinionem falíam de tribulatione, qua ean-

dem nonnifi ut malam nobis imaginamur ,tollere : namin c. s. Ju«

] S5urJ:

]jem, ut male operans, fi forte verbera in me-

fs. à

rita reputantur ; fortaffis miferebitur flagel-

tefte Didaco de Celdada, gravi(lfimum genusdith. $ 12.

tormenti eft metus tormenti , plus aliquando?- 49

dicmot,

lato, qui bonum in me non invenit, quod re-

muneret fponíus ecclefiz Jefus. — Facit tosi-

torquet opinione, quam re. Nam res femel

; c. 18'

toleratur, metus calaritatem amplificat

$. Lalil;.

dem fere verbis cum S.Gregor. S. Laureutius

!

j

juftin. de - Ju(tin in

quiens : tunc patienter illata flagcl-

multiplicat, & ferit anticipato vulnere, toties

repetito, quoties fübit ejus memoria. Sa-Enchir.

B Bern,

lig.vi.c.5.]a toleramus, cum in fecreto mentis ad ma-

la perpetrata recurrimus, quia per hoc, quod

pienter etiam circa hanc materiam Epictetus €. 10

45 i

dixit: Homines perturbantur non rebus, fed

Cant,

culpz. pondus agnofcitur, afflictionis poena

levigatur.

Patienter uniusquisque advería

iis, quas de rebus habent,opinionibus.

Verbi

d in fe habeat

cauía: Mors non eft malum; alioqui enim

&Thom. 1,

portat, cum pie meminit, quo

n Dom. 4«

fortaffe, in quo ipfe debeat tolerari, & quafi

Socrati fic vifüm effer, fed opinio de morte,

poft Pa«

fclia,

aqua ignis extinguitur, cum fürgente furore

quz malam ea facit. Cum igitur impedimur,

animi, cuique ad mentem culpa revocatur,

aut diftrahimur, non alios culpemus, (ed nos-

metipíos , boc eft , noftras opiniones. Alios

quia erubefcit peccatis alienis non parcere,

accu(ire in calamitate faa, hominis eft ineru-

