VOblS non quomodo mundus dat, ego da 9Af "

* luntatis.

Pax cum. proximo in, tranquilla ho-

vobis.

$ Mu

t minum inter íe converfauone vel cohabitae :

V. Non

x

— Titulus CXI. Paupemr.

779

['À

i

If. 38. v.

V. Non eft pax impiis, dicit' Dominus;

omnes beftias .? nun

EP

d non multas 1axitas

" VI. Et fedebit populus meus in multitudi-

fimul terra

roduci

t

q?ui

ventum eft ad homi-

c17.

1. 52. V. ne pacis,

in tabernaculis fidqciæ &-in requie

nem faciendum , & faítus eft unus, & de

'.op'ulentg.

uno genus humanum. . Nec duos facere vo-

luit feparatim maculum & fieminam, fed de

Pex cum þroximo.

unounam. Quarefic ? & quare ab uno ge-

l-

nus humanum inchoatum ?. nifi

: Heb. 12.v. VII. Pacem fequimini cum omnibus , &

quia generi

14

Sanctimoniam, fine qua nemo videbit Deum.

:3umano unitas commendatur.

Jer. 29. v.

VIII. Quzerite pacem civitatis, ad quam

2

E

ANece[fitas.

transmigrare vos feci, & orate pto eaad De-

um, quia in pace illitis erit pax vobis.

- YV. Qui pacem cordis, oris, &

opeiis nonS.A

[

fs.

Lev.26. v.

IX. Dabo pecem in finibus veftris, dor-

habet, Chriftianus dici non deb

et

Qui in 34 F

in

6.

mietis, & non ezit, qui exterreat,auferam ma-

hac nom fperat, in lubrico vitam & pedem **

las beftias, &

gladlius non tranfibit terminos

4

ponit, in tempeftate navi

[u

S

at, in praecipitio

]

veftros.

ambulat, in arena feminat

UP

Rom.14,. .X. Quse pacis funt, fe&e;mur, & quae zedi-

V. -Meritum Chriftianze virtutis vilefcit in Idem fers.

V.19- .. ficationis fuut, in invicem cuftodiamus.

cunctis, fi unitatem non habet pacis : nec!69.de

:

I. Cor, I,

XI. Obfecro vos, Fratres, per nomen Do-

pervenit ad vocabulum Filii

Yv lO.

Amini noftri Jefu Chrifti, ut idipfum dicatis om-

habet pacifici.

; fi nomem non *PP--

. mes, & non íint i2 vobis Íchifimata ; fitis autem

VI. Sitotus hic imundus mufica quzedam $. Gregor,

. ; perfe&i in eodem fenfu, & ineadem fententia.

confonantia eft, cujus opifex & effector Nyff.tr. 1.

'Lk,nc.t'o. v. XII. In quamcunque domum intraveritis,

$

Deus: parvus vero mundus homo eft, fimu]-^ Fal

je

dicite: Pax huic domui: & fifueritibi filius

que fimilitudo & imitatio quaedam ejus, qui

i

pacis, requiefcet fuper eum

mundur concinnavit, neceffe eft, ut , quod

pax veftra: fin l-

tem, ad. Vos vevertetur.

ratio in magno illo & fpatiofo mundo reperit,

hoc, »utvpar efc:', in parvo *iti/dem confpicia-

?

Pax cum fei'pfo. as

' K./'II; Caftrorum acies ordinata tunc hofti- F"P'ef"/tus'

Phil4.v, — XIII. Pax Dei, quae exuperat omnem fen-

7*

*

fum, cuftodiat corda v

bus terribilis oftenditur, quando ita fuericn 6. Cant,

.veftras in Chrifto [efu.

eftra, & intelligentjas

conftipata & denfata, ut in nullo loco inter-

rupta videatur ; nam fi locüs vacuus, per

lg

—v0 I 7.

Rom 14 — XIV. Noneftregnum Dei efca &.potuS';-fed

il

juftitia & pax, & gaudium in Spiritu fancto.

quem hoftis potuit'ingredi, dimittatur, pro-

Pfal, 113.

XV. Pax multa diligentibus

Te&o jam fuis terribilis non eft. * Et nos ergo

1.egem ; tu*zux;,

cum contra malignos fpiritus fpiritualis cer-

. !65i & non eft illis fczïmdalumf

'taminis aciem ponimus, fummopere necelfe

Utilitas.

eft, ut per charitatem femperuniti atque con-

ftrici, & nunquam interrupti per difcordiam

;

Jot.as.v. .XVI. Acquiefce igiturei, &.habeto pacem.

inveniamur

21.

& per haec habebis fructus optimos. .

*

n

Y

, quia, quamvis quzelibet bona in

Matth. 5.

ts

obis fuerint, fi charitas defit, per malum di-

v. 9.

'cabuntur.

XVII. Beati pacific

l, quoniam E iliki .Dei vO

fcordiaze locus

a

dos nos valeat hoftis intrare.

peritur in acie, unde ad ferien-

1Petr.3.. XVIII.. Quis eft homo : qui vult vitam di-

vo IOO

ligere, & dies videre bonos: declinet a malo,

VIII. Quamvis plurima pace, & cura exter- 8, Chryt, -

nafruamur, fi intra nos cogitationum nafci-

hO. 34. in

, & faciat bonum, inquirat pacem, & fequatur

turtempeftas, tumultus & feditio, nihil exter-

Gen,

eam.

a2.Cor.13. XIX. Pacem habete, &j Deu

na pax nobis proderit. Sicut & neque itnife-

Y« E3o

;

: paf:is '& di-

rabilius eft aliquid civitate, quae licet pracfi-

l

le&iqnis" erit vobiscum.'

diis & muris bene munita, fit, intus tamen ci-

Sucunditas.

ves foveat proditores.

S

MU TO

Prov. 15. XX Secura mens qua/i juge convivium.

— Utiitas;

à L

L]

")

IX. Revera, Fratres; fi effemus unum & s,

Chryf ol;

/

$. III.

humanum corpus, eos,

qui pereunt, noftraf.ao,

vifcera crederemus, aíilictione jeiunii, pre-

EX SS. PATRIB;US

cum gemitu, effufione gemituum jugiter clà-

maremus : Doimine, falva nos, perimus: &

;

. Qualitas.

ftuderemus nobis in fratribus fübvenire: nec

tantaà cor

porum, fed nec ,animorqxg nauíra-

P

ferm,

s.lLeo*hi E ünc, eft vera pax hominis, & vera liber-

gia fentiremus.

tas, quando & caro animo Judice re-

V. Pax eft, quae hominem expoliat fervi- $, Aug. f,

itur, & animus Deo praefide gubernatur.

tute, datnomen ingenuum, mutat cuin con- 16. de.

g Ibid,

I

II. Haec eft vera pax, a Dei voluntate non

ditione perfonam, ex famulo liberum facit, fj- temp»

dividi, & in his, quae folius Dei füunt, delectari ;

lium ex fervo, amicum facit ex Deo, Patrem

Aprl- i

quando enim fenfüalitas nulla parte refiftit

reddit ex Domino.

|

,4&]'9'

voluntati, & voluntas nulla parte contradicit

. XI. Pax eftferenitas mentis,tranquillitas a-Idem de

rationi, tunc

j

eft ferenitasï mentis , | & tunc eft

nimi,fimplicitas cordis,vinculum amoris, con- verb, -

,J

regznum Dei.

LL

$. Auguft

fortium charitatis.Hezec eft,quze fimultates tol- De

lIl Numquid Deus de uno pifce fecit om-

lit, bellacompetcit, iram comprimit, fuperbos

. Í.20»

tnes? de uno equo equos omneés ? de una beftia

calcat, humiles amat,difcordes fedat, inimicos .

"I..f

€ons

730

Jibliotbece. Manualis Concionatoriae

d

conCQrdat, cuh&is eft placida, nefcit extolli,

hoc dirige, ut mihi foli placeas, & extra meni-

fi

nefcit inflari; hanc, qui acceperit, teneat: qui

hil capias, vel quaeras. Sed & de aliorum di-

L]

b

&is vel factis ni

iltemere judices: nec cum re-

f

perdiderit, repetat: qui amiferit, exquirat. -

80 Aug, de

XII. Tale bonum eft bonum pafüis, ut in

bus tibi non commiffis te implices, & pote-

«

M

Mafent

eivit. Dei, rebus creatis nil gratiofius concupifci, nil uti-

rit fieri, ut parum vel raro turberis.

L

*

7e

VII. Quod fi ad plenum tui ipfius €

on- fbid. $3.

L?.hi r] 1

lius poffideri poffit.

:

Ind,

Tertull,ad

XIII. Diabolus vos

inveniant munitos, &

temptum perveniris, fcito, quod tunc abun-

q1

Mart.

concordia armatos, quia pax veftra bellum

dantia pacis perfrueris, fecundum poffibilita-

eft illi.

tem tuj incolatus.

s' Auge de

VerD,

XIV. Concordacum Adve

rfario tuo, nefcis,

[

quando vita finiatur. Cum vita finita fuerit, ju-

$. V.

me.

dex reftat,&minifter, & carcer. At fi fervaveris

Adverfario tuo bonam, voluntatem, & cum

EXE MPLA.

F',',b- 11 f |

eo confenferis, pro Judice invenies Patrem,

nu 40

pro miniftro ffevoAngelum tollentem te in fi-

" Qualitas.

num Abbrahze, pro carcere Paradifüum.

riftus, tefte V Beda, pacatiffimo fze- V. Beda in

8. Gregor.

XV. Dicamus, Pratres, his, qui nos odio

I C

Naz.f.5.de habent: Parcam tibi in realiqua parva, ut ma-

culi tempore procreatus eft, quia quod Luc. c. 1.

P3*. ius aliquid nempe concordiam accipiamus :

pacem magnopere quzereret, & amaret, edo-

cuit; quia quod pacis,

charitatisque fectatores

" vincamur, quo vincamus.

Sed

femper invifere dignaretur, indicavit.

ïwuhäitas.j

& S. Ambrofius ait: Perfe(ta virtus habet S.Ambrof

$

uietis tranquillitatem & ftabilitatem, ideo6.l.de

S.Thom. / XVI. Si uxor, maritus , & fïluatquedo-

b

ominus domum ejus perfectionibus refera- Jacob-

Vill nova meftici in concordia funt, quid eft domus, nifi

inconcadccolim ? fi autem difcordia elt inter illos,

vit, dicens: Pacem meam do vobis: pacem

Reügo

'quid eft, nifi infernus ?.

meam relinquo vobis. Perfectorum enim eft,

non facile mundanis moveri, non turbari actu,

CUR

S.Aug.in ^ XVII. O quam bonum

& jucundum habi-

non exagitari füfpicione, non terrore concuti,

Pf 132». /tare Fratres in unum, . 1d eft, qui fic yivuntin

'unum (ut S. Auguftinus explicat) ut unum

non dolore vexari, fed quafi in littore tutiffi-

mo adverfus infurgentes flu&tus fzecularium

hominem faciant, ut fit illis vere, quod fcri-

procellarum mentem immobilem fida ftatione

»ptumeft, una anima, & unum cor, Ipulta

-quidem corpora, fed non multa corda.

placare. . Hoc firmamentum Chriftianis men-

tibus Chriftus invexit. Imo & de Deo ipfum

$.Chyl. — XVIII. Praecipuum illud eft domefticee pa-

affirmians S. Chryfoftomus, Author ipfe rerum S, Chry£..

! frita

ho.4 in2«cis ac honorum ommnium fundamentum, fi

V

ad Tit.

uxor viro per omnia confentiens fit; nam,

Deus, ait, jam olim a principio fexcenta com- hom.24.in

mentus eft, quibus in unum nos conciliaret.

1, Cor.

! ubi hoc fit, nihil trifte contingere poteft. Quo

- II. Julius II. Pontifex cum Caefare & Gal- Gerardus

| pa&o enim,

o

cum caput corpori connexum,

|cunjunc

[U

umque fit, ullaibi feditio,

lo apud Camrearium fzedis iniens, Hoftiam Rho.1.19.

Tetladins

fio poffit exoriri ?

n

ulla d;iïen—

jn tres partes divifit, fingulis diftribuens, ad- hift-Auftr.

t i,

dito hoc Chriftiano voto, ut, ficut facrofan-P*95*

*'Dignitas. ;

]

&a Trinitas unus eft Deus, ita ipfi deinceps

&.Gregor. XIX. Angcelicis & coeleftibu

u

unanimes in hac confoederatione permane-

Naziam*. tam propriuim eft, quam pax & concordia. Pro-

an]t II. S. Augu-&inus de feipfo dixit: Nolo ha- S.Aug. fer.

orat. 1. de inde, qui pacis bonumamplexantur, diffenfio-

Rofirri

bere cum quo litigem, Multoeft mihi optabi- *a. de

Yerb..

ln vita,

PAXC. — semque odgrlmt, ad divinas mentes aþcedunt.

lius, inimicum non habere, quam vincere,

APO.":

IV. SS.Marcus &Marcellianus ftipitibus af-

fixi, Pfalmum illum cantabant : Ecce quam

lab. cona.

$. IV.

6.in Fer.2.

bonum, & quam jucundum, habitare Fratres p.tch,

in unum : cumque irriderent tormenta, eru-

EX LI.BELLO DE IMITATIONE CHRJSTI.

buit Diocletianus, & lanceiseos confodi juffit.

Qualitas.

V. InaulaClodovzei Regis, cum S. Remigi- Idem in

aucar. th,

us Epifcopus przeparaturus Regem ad baptif-

L. x. ;o g-

n eft pax in corde hominis carnalis,

ma coram Aulicis exorfus eflet verba falutis,

5 in Fer.o.

I. No

Pafch,n. 3.

$. 2»

non in homine exterioribus deditq :

repente lux copiofa totam replevit ecclefiam,

fed in fervido & fpirituali.

& vox audita eft, dicens: Pax vobis: ego fum,

Engelgr,

L.3.c.38. ]I. Non fit pax tua in ore hominum, five

nolite timere : manete in dilectione mea.

[ en

$.2.

]V. Friedericus III. Saxonize Dux, pacis Idemin

fER. Pg

enim bene, five male interpretati fuerint ,

amans, arces ac munitiones ab aliis conditas cone. 6.

$a,

non es ideo alter homo.

ibid,

III. Ubi eft vera pax, nonne in me ?

folo zequavit: nec pecunias collegit, fed in Fer-3

lbid.

ufus pios & utilesexpendit. Caufam rogatus Pfch.naa.

]V. Qui non appetjit hominibus placere,

'

nec timet difplicere, multa perfruetur pace.

dixit: Ne ego leviter offenfuüs aliquando, ar-

L.3.625./^ V. Pacem omnes defiderant, fed quae ad

cibus & pecuniis meis confifüs, nimis facile

veram pacem pertinent, non omnes curant.

vicinos meos inferiores laceffam, & pacem

SQ [O

cum eis violem,

"

Pax mea cum hominibus & manfuetis corde.

Pax tua erit in multa patientia.

VII. Rudolphus Habfpurgenfis Comes cum tbia,

1

.. V. In omni re attende tibi, quid facias, &

AbbateSangallenfi lites gererss ultro fe ad con-

líce-

p

quid dicas, & omnem (mt,e,ntio,nem tuam ad

j

vivium invitags, pacem cum eo fecit, & d

dens

l

a

Em

t

J

/

- Jitulus CXI.. Pax.

78

I

:

|

- dens hoc przclarüm monitum dedit: Cuitres. animus effe videatur, viciffimque plura cor-

fe

funt lites, meo judieio recte fecerit, fi dua- pora unius animi inftrumenta cernantur.

l&

bus compofitis tertiam tanto diligentius pere

i

A. S. Francifcus Xaverius adeo proprium 7- Epift;

fequatur.

Societati pacis ac concordiz ftudium dicebat,

. Maffeus

VIII. Barnagafius prefe&us exercitus Re- ut affereret, Societatem Jefu nihil aliud effe,-

m:ma.,.;g,

1.7. hift. gis Abyffinorum, cum Prztore Lufitanio foe» quam Societatem amoris & concordis.

- ind.

ib

dusiniturus, apprehenía cruce genibus nixus,

IH. P. Petrus Ribadeneira dicebat de fe & Engelgr. -

quam, inquit, pacem JEfus Chriftus generis fociis fuis in Collegio Panormitano exiften- ! c

humani Redemptor difcipulis reliquit, eadem tibus, qui omnes erant diveríz nationis: Erat

eíto inter nos, qui €

enimvero videre Flandros, Italos, Hi(panos & .

niusdcm profitemur cul.«

Gallos, tempore tantorum bellorum inter Hi-

um & finem.

Nece[ftas.

. fpaniam & Galliam, vivere nihilominus inter -

Fab.r À c..

IX. S. X olffftanus Epifcopus W/igornien-

fe cum tanto amore,; ac fi non haberemus

nifi unum cor.

ag

L!

n 4e

is, cum in dedicatione de pace fermonem

IV. S. Grégorius X

Hï. Pont

1

feciffet,& pluribus reconciliatis interíe, unus

?

um inSocietate admirati fe dicebat,

nempe

-V h

cum Occifore fratris fui reconciliari nollet; tantam in tam varia,

excellentique doctrina

odl e i,

l

dixiteidem in medium deducto: Dominusdi- gemiffionem animi :

^deinde tantum in tam

xit in evangelio: Beati pacifici, quoniam filii

L

viridi, vividaque. juventute continentiam.

(s

Dei vocabuntur: conftat ergo; quod (i paci-

ed

Denique tantam in nacionum, ingeniorume

fici fünt beati & filii Dei, di(cordantes fint mi-

que diver(itate unionem atque concordiam. -

C Anbrot

feri & filii diaboli. Quibus dictis eum diabolo

e0 6 de

torquendum dedit, nec liberavit, done

C pas

5. VII.

1« /400,

cem cum inimico inirc;.

EXEMPLA PROFANA.

-

Utiiitas.k

gatus Tutcicus, cum Francofurti in ?ele?lbid. $2«

[. Le

— rRegir. |X. Saul contra hoftes *pugrnaturus, cum

&ione Maximiliani II. Czfaris tres Ele«

mififfet in omnes terminos Ifrael, ut conve-

&ores Saxo, Bavarus, & Juliacenfis Cefarem

.—.**JSP?J*"D

nirent ad przlium, illi egreffi fant quafi vir.

antecedentes monflrarentur, dicereturque,

unus ,"licet fuerint trecenta millia, virorum

quemvis ex his tam potentem effe, ut pro-

Juda autem triginta millia. Hinc adeo ho-

i

riis opibus exercitum contra Turcam edu-

n-

; ftes profligaverunt, ut non relinquerentur in

cere poffit, rififfe fertur, & dixiffe Germaniam

eis duo pariter.

I

XI. Sed in li

fibi videre belluam magnis viribus quidem,

In$, C

fudith.ns.

bro Judith legitur, quod Afïy-

fed diverfis etiam capitibus & caudis con(tan-

4

rii, quia adunati non erant, in fugam iverint

-aj |

tem; Imperatorem vero füum belluz unici-

t,Cot,

precipites; Filii autem Ifrael uno agmine

piti fimilem effe, ob quam ca

:

períequentes debilitaverint omnes, quos in-

ufam vires üt-

A

L

|- Gerardis

Y

A

pote unitas fortiores habeat.

LUUAM M

venire potuiífent.

x

. 1l. Alius quidam Legatus Turcicus, cumIb

.

Palladius

XII. S. Paphuüti

f

o olithxevelatum eft,

qucn.-

id. $. 2, |

.hit u

fe il

dam Heraclez (ibi meritis parem efíe; q

apud Regem catholicum muficus quidam eum .

D5

«€m dele&are juffus, multum & diu laboraret in fi-

cum ille quz(iviffet, invenit uxoratum

qui-

dibus concordandis, Morione füm accito cum -

b

det, (ed cum conjuge caftitatem fervaffe, ju-

-

arcu utero inferto, e vcftigio una fide ludere

ftitiz & pietati ftuduiffe, & przfertim ad con-

juffic, adje&o hoc cavillo, Turcicum impe-.

V

ciliandam inter difcordes pacem incubiffe.

Muf Rofw?cid.»

rium una fide & chorda conftare, ad quam

.XHI. S. Macarig-quoque revclatum eft,

omnes falire deberent; noflram vero variis

" dt

Ín vita.

ipíüm in meritis duabus mulieribus uxoratis &Gdibus coptineri ac di

ftrahi.

7

vat.

APO&-

Alexandriz parem effe, in quibus quzfitis &

]

IIl. Cyneas Theffalus Legatus Pyrrhi

Re-Faiy e.r. ín

r

" Pab of d

inventis nihil aliud fpeciale repetiit, nifi quod

I ( in Fa ]

gis Epirotarum, cum adverteret Regem cupi- Dom, 1.

in eadem domo per viginti annos inter fe

dine Romanum Imperium invadendi ardere

3 Paiüh.

|

1-

cum maritis concordes pacificz fempcr—- vi-c

r d

quzfivit, quid quzreret per illud bellum ?

xiffegt. ;

. cui cum Pyrrhus refponderet, fe Italiam, Si-

L

/

"

j Idl

g. VI.

Ó

ciliam , Macedoniain & Graeciam occupatue

» au&"c thl | t

rum, & his regionibus füba&lis in otio vi&tu-

ginhea. ]

-EXEMPLA,DOM»ESTI-CA.

, rum, & mütis cum Cynea & aliis compotatio»

d) d

nibus & colloquiis jucunde fruiturüm , füb-

)

Engeler.in I.

gnatius cum provincias inftitueret, & jecit Cyneas: cur his ipfis. quz per multum

)

$.

ceel. empl,

nova Collegia fundaret, folitus eratin. laborem, füdorem & íanguinem parare in-

feft. Pent.

eacogere Collegas e diverfis nationibus. Hinc tendis, non potius jam fruimur? ad quod

« Mettit

$.2,

Re&or Romano Collegio Gallus, Hifpanus refponfüm iratus Rex bellum tamen füíce-

Is «or& 9.

Parifienfi, Perufiano Belga, Pataviano Gallus

it & a vetula fa

F?

:

xo in obfidione petitus in-

imponebarur. Ut vel fic tam exoptam inter. teriit.

, pf ,

diverías nationes concotdiam obtineret, quid

IV.

Tyrefius quäe(ïtus, quä de cauía Nu- Plotarch,

]

a

enim mirabilius, inquit S. Bafilius, quam di- ^mantia prius[invicta, poítea everfa fuiffettin Graec,

"

verfis ex rationibus ac religionibus profe&tos refp

]

ondit concordia victoriam, difcc;rd/ia exi-.?PQDht..ï

homines, per exactam morum ac difcipling tium peperit.

fimilitudinem adeo in unum veluti coaluif-

V. Scilurus Rex Scytharum moriturus octo- Stobeus

Íe, ut in pluribus corporibus unus tantum. ginta fuis filiis fafciculum ex totidem fagittisfe

I-UJH'""S'

Ddddd

colli-

PZ.

x XP. Jobn. Man. Bibl, dom. 1.

J

782

gübliobete Manualis Cancïilonatoriæ

cólligatum portexit, & frangere juffit; quod

VII. Sicut fi Princeps in longinquás regiO- Graplet, in.

cum finguli recufaffent ; eo quod id poflibile

nes abiturus , fponfz fuüx munus in fignum Dom. 3.

p

amoris relinqueret, magnum effet & turpe in- Quedr.

non foret, ipfe fafciculum folvi, & euilibet

fingularem fagittam frangendam dedit, quod

rati animi vitium, fi, eo terga vertente; fpón- !65

cum facili negotio preftitiffent, eisdem dixit :

fa illud in fterquilinium projiceret; fic gravi-

Sic invicti & vos ftabitis, fi concordes man-

ter quoque Chriftum offendet, qui pacem ab

feritis: imbecilles vero, & expugnatu faci-

eo in ccelos abeunte relictam &

É

ó

tam non fervat.

4

commepda-

hs

les efficiemini, fi diffidiis & difcordiis ab ih-

l bl 3' il

vicem diftraheminpi.

:

VIII. Sicut, ut navis pet

ite dirigatur, Eþi- Bey:linck

L l&' ü

ios fuo;' pae

batarum concordia requiritur; fic ut com- in in fefto -

Sallu&. de 'VÍ. Mycipía Rex moriturus fil

bello Ju- terno affectu monebat, ut concordes mane-

munitas aliqua re&e regatur, membrorum OO. 85«

tO. d.

Í

gurth.

rent, & aureis literis cordi hanc fententiam

unio necaffaria eft.

$p

IX. Sicut ex diverfis fiftulis quidem con- S-Thom.in

infcriberent: Concordia res parv crefcunt,

ib4 !

diícordia maximze dilabuntur.

Y

ftruitur organum, uno tamen fpiritu inflante 1.Cor. 12.

et.

l

TPlutarch.

l

VII. Agefilaus Rex percontanti, cur Spar-

opus habet; ita licet communitas ex multis

ap. Beyrl.tana civitas muris careret? | cives exhibuic

membris comipaginetur, concordi tamen fen-

to. 8- i^. armatos & unanimes.

fü opus habet, ut redte gubernetur.

'X. Sicut anima non vivificat membra cor- S. Aug. de

fe.&o Om-

num

VIH. Ifzus Sophi

fta, cum Lacedemonii

. de civitate füa moenibus cingenda confülta-

poris;

nifiunitafint; fic neque membra com- civ. Dei.

San&or.

munitate re&te neguntur a Superioribus ;

nifi

Ibidem

rent, Homericum verfuüm recitavit: Scutum

hzfit fcuto, galez galea, atque viro vir: &

per pacgm & concordiam fint adungt'a,

(

adjecit :;:Sic Lacedzmonii gtatc, & muris cinf

Utilz'täs. |

. &i fümus.

"

Lang. in

IX. Antoninus P

jus dicere poftScipionema

,Xl. Sicut interdum duo canes femper alio- Staplet.t(;;

qui inter fe difcordes, vifo lupo, unanimiter 2. n Dom.

Polyanth. folebat, male fe unum civem fervare, quam

V.eod. gnille hoftes occidere, usque adco paceim bel-

ipfüm fequuntur, & ab illo tempore concor- Albis.

lo przferebat.

uv,

des manent; ita carne & fpiritu ( Gu fibi in-

vicem naturaliter adverfantur) per Chrifti

$ Diay,

Ibidem.

. X. Otho Imperator, cum videret, aut de-

& litt,

ponendum imperium, aut magna ftrage tuene

gratiam conciliatis , & communem hoftem

diabolum impugnantibus , arctiori inter fe

' dum, ftatuit fponte mori; cumque amici hor-

*

tarentur, ne tam cito de belli eventu defpe-

foedere conjunguntur.

XII.Sicutnervi corporis membr

a aduniunt, Beyrnna:.

raret, negavit fibi vitam fuam effe tanti , ut

0 9. iri fee

»

hiac dg cauía bellum civile nafc'eretgr.

& unum corpus efficiunt; fic pacis vinculumt

0 Om.

M. $i.

civitates, familias, adeoque totam generis hu-

nium -Sane

&i pop.

$. VIII.

mani fobolem ligat, & connedtit.

1

&orum.

l

SIMILITUDINES.

— Dignitas.

$ p

ualitas.

3M«$a

f d

XIIL Sicut Rex plurium regnorum me- St

Don,

lioris regni Rex denominatur, ut Hifpanize tex. 4. in

Staplet.

I. v icut ignis juxta materiam fubje&am aut

Rex, tacito Neapolitano, Siciliano, Lufita- Dom.Pent,

Dom. Alb.

diu, aut multum, parumve ac parvo

teo 25

ax animi juxta €a, in

nico &c. fic Deus tanti pacem sítimat; ut

tempore ardet; fic

:

r

Deus pacis velit appellari.

uibus quiefcit, aut

ma eft, folidaquc, aut

4

uxa ac ipnanis.

X

j

H. Sicut mufica in cantu & organis argute

Sfucunditas.

Plutarch.l.

. XIV. Sicut nemo eíft, qui gaudere

de amic.

quidem concors eft,ex acutis & mediis,& grae

nolit ; BCS'd: l.L-.

vibus modis,quanquam fint diffimiles ; ita fir-

ita nemo; qui nolit habere »pac'c.:t.n,.

!

ma amicitia non aliter atque una anima in mul-

tis corporibus equabili ratione confiftens.

S. IX.

"T'oletus i

a li. Sicut unitas Trinitatis non confundit

?

Joan.

ordinem, fed unus eft Pater, alius eft Filius;

2

-' 53

I.þ Ma

ndatorum obfkr*vatio; fic enim Deus ipfe ,

'alius Spiritus fanCtus ; ita unie chaniyatïs non

per Ifaiam fuafit dicens: Utinam at-

48.v-.1& 4

confundit ordinem fratrum.

tendiffes mandata mea, fa&ta fuiffet ficut flu-

D

]V. Sicut longa malacia propinquam tem-

Faboc. l . in

men paxtua. Hinc & S. Auguftinus, duzs, Aug, in

.

Dom. t.

peftatem navigantibus plerumque minatur ;

uflitia & pax, tu forte

j

$

'|

i Mg

poft Pafch, fic diuturna pax ecclefi noyarum**"fæpe tür-

inquit, funt amicg; j

Pf. g4.

1.de fen

barum index eft.

"

unam vis,

& alteram non facies, INemo enim

Ó

eft, qui non velit pacem, fed non omnes ope-

Qm. in

V. Sicut in horologio plures fünt rotz, fed

Tint,

lbid&m.

omnes confpirant, & juvant ad horas indi-

rari volunt jüftitjam.

Interroga omnes ho-

mines, vis pacem? uno ore reípondebit tibi

candas; ita in fide catholica confpirant ordi-

nes & ftatus, tametíi quoad aliqua inter fe

genus humanum: opto; cupio, amo, volo.

Ama juftitiam , quia dug amicz funt juftitia

diícrepantes.

& pax, ipfz fe ofculantur. Si amicam pacis

Y

Necggïtas.

non amaveris, non te amabit ipfa pax, nec

VI. Sicut nullum zdificium diu ftare & fu-

venietad te. Hinc & S. Paulus in omnibus fe-

Ioidete :

ftenrari poteft, fi vincula auferantur ; ita nec

re epiftolis pro falute ponit: Gratia & pax.

communitas aliqua fubfiftere poteft, fi pax &

II. Radicis füblaito: de qua Seneca, quietiffi- Senec. de

n terra, benef.

«oncordia tollatur, | ,

i

mam; inqq,it,vitam agereut hem,i.nes j

- b«e

d

us CXIH. Pax,

789

N lpl

t. in

voluntatis : hec vit,a,

lu

ün,

^iee duo vetrba a matura e&mïu'm tollerent,

confümmati perfcai-

meum ac tuum. . Petrarcha vero, quatuor,

que fapientis.

" m. Qumr

JÓn. t

h

. ait, vobiscum habitant pacis hoftes, avaritia, -

.lf. Alterum eft, ut digne eflimet , & ar-

EUUR

invidia, fuperbia, ira. Has in e&ternum

denter quzrat hanc pacem 5 quod obtinebir,

/lite, pax &terna erit.

pel-

Y

fi bene conlideret, quod 3. Hieconymus dixit:S Hieron,

da«

II 4dmer Dei : nam, quo linez. centro proe

Omne fecundum Philofophos tantum habetin rcg.

pinquiores funt, hoc magis inter fe co&unt,

bonitatis, quantum habet unitatis ; propterea monach.

& propinquiores fiunt. Hinc S. Gregorius

in exordio mundi vidit Deus cuncta; quz fe-

J holgg

(ob. s. illud Jobi : Nunc enim dormiens filerem , &

TO Ín ip fs

cerat, & erant valde bona. Imo, ut S. Auïg,u- S. Aug. 1.

..'.3 l*'

.lomno meo requiefcerem cum Regibus &

ftinus ait, tanta vis & pocenria unitatis eít, . de Ge-

Tüm Q0, s.

Confulibus terrz , qui zdificant fibi folitudi-

ut qua bona fünt, turc multum etiam pla. ^€'. con-

1.

nes: huc applicat dicens : Re&e dicitur :

ceant, cum in univerfum aliquid conveniunt, ""2Manich.

:On' S-Thom,in

»S. Gregor. Quia zdificant fibi folitudines. — Solitudines

atque concurrunt. Univerfum autem ab unj- * ?"*

iQte l CQras,

lltis

*"hpet,.

inlib. 4 quippe adificare eft, a fecreto cordis terre-

tatenomen accepit, Etvero fructus hujus pa-

norum def(ideriorum tumultus expellere, &

cis ex ipfa fimilitudine cum pace externa fatis

[e0.

intentione zternz patriz in amorem intimz

colligi pote(t ; ut enim concordia res parvz

quietis anhelare. An non cunCtos a fe cogi-

crefcunt, difcordia maxims dilabuntur ; ita

COT' S. AUE, de

Jmn» dv, Dei,

tationem tumultus expulerat , qui dicebat :

id ipfum de pace interna cum divitiis & opi-

Unam petii a Domino, hanc requiram , ut

bus fpiritualibus comparata dici potelt.

al

inhabitem in domo Domini omnibus diebus

IlI. Tertum eft, ut fortiter rejicere norit

vitz mez? A frequentia quippe terrenorum

potiffimaimpedimenta pacis,quorum quatuor

defideriorum fügerat, & ad magnam folitu-

quidem aflignat S. Bernardus fcilicet culpam

dinem femetipíüm contulerat.

A tumultu

mordentem, curam pungentem, affe&tum vi-

«"(?'Stap!et.to.

rerum corporalium magnum quendam fecef-

geotem, & tribulationem cruciantem ; fed

&t2 n Dom,

fum petierat, hoc eít, quietam mentem, in

forte omnia ad inordinatam concupifceniam

yt- Mbis.'

qua tanto purius Deum cetneret , quanto

reduci poffant juxta. illud S. Jacobi : Unde

D

JIC 4.. v./!.

hunc cum fe folo inveniret.

bella & lites in vobis? nonne hinc? ex con-

ii

3. Diony(, IV. Crebra Eucbariflie fumptio : nam , tefte

m

cupifcentiis veftris, quz militant in membris -

€3.hier. divo Diony(io, diviniffima unius , ejusdem-

vettris. Echoceft, quod pius Author iadica-

[e

,que panis atque populi communis, pacifica-

re voluit, dicens : Juvat igitar non quzlibec 3. c. o7,

que communicatio , divinam illis velut con-

res adepta vel multiplicata exterius, fed po- $« 3.

It Byrlltek,

victoribus morum conjunctionem (ancit. Ec

tius contempta, & deciía ex corde radicitus.

V

am 0 9. if«

$, Chryf. ut S. Chry(oftomus ait:. Propterea femet-

Nec diu ftabit pax illa quafica forinfecus, . (i

,l r

$. 61.. ipfum nobis immiícuit, & corpus füum in

vacat a vero fundamento ftatus cordis,

hum Sar

&orum.

"d pop- pos contemperavit, uc unum quid fimus tan-

IV. Quartum eít, ut etiam adjumenta ad

quam corpus capiti coaptatum.

Ardenter

dictam pacem conducentia noverit, quz qui-

$. Cypr. enim amantium hoc eft. Hinc & S. Cypria-

dem pariter ad quàtuor capita revocavit pius

Y Srpltt

f. de c&* nus monet: Quibus unus eít panis , unum

alceta, dum dixit: Fili, nunc docebo te viari1. 3. 6 23

eme

pacis, & verz libertatis. Stude alterius

gt ,W

e€ít corpus, fit omnium unum cor, & anima

D

*

N

po-

l. Dom-?entl

tius facere voluntatem, quam tuam. Elige

$- x».

u

una uni Chrifto adhzrens.

femper minus, quam plus habere.

EX

Quzre

femper inferiorem locurm,

& omnibus fub-

wAvS C E pO k

effe.

Opta femper, & ora, ut voluntas Dei

^yuatuor fünt przcipue, qug de pace,

jntegre in te fiar, Ecce, t

;

alis homo ingre-

interna maxime, noffe & obíervare

etis,

tl l.,c.

ditur Hngs pacis & qui

P

debet afceta . Primum eft, ut bene cognotcat,

quid fit veram animi pacem habere. Nempe

!

ELLANEA.

»Mrsc

g

ut adimus homíinis nullo inordinato aífectu

Qualitas.

e

aut pafífione, qui fünt graviffimi hoftes animz,

nuatiavit Seneca

L

Omn&: Seneca

I. Sap'icr;nter pro

L 9. 6 S?turbetur. P'erfecta namque vidtoria ( & per

S.2-

hoc, quod vides, quo divina atqueep 93e

confequens etiam pax ) eít, de femetipío

humana concluía fünt , unum eft : membra

feitpne

d

triumphare ; qui enim femetipfüm fübjecdtum

fumus corporis msgni.

Narura nos cogna-

]e

tenet, ut feníualitas rationi, & ratio in cunctis

tos edidit, cum ex iisdem & in eadem gi-

Obediat Deo, hic vere vi&tor eft fui, & Do-

gneret. Hecnobisamorem

5 Ang 1

:

indidit mutu ulm,

$. Aug. ^ minus mundi, inquit recte Kempenfis Tho-

& fociabiles fecit.

te

a.defetm.mas, [n quem fenfum etiam S. Auguítinus,

.AI. D. Anfelmus concord

Dom. in

iam perappofite s, Anfelm,

monte,

Pacifici, inquit, in feipfis funt, quiomnes 2ni-

organo comparavit, cui hoc lemma fupernein lib. fi-

j"

mi motus componentes, & fubjicientes ra-

infcripfit: In uno fp

L

iritu omnes no$ 5 in/fra miliþ-

tioni & (piritui, carnalesque concupiícentias

vero. Confpirat amice.

3

4

jl

habentes edomitas fiunt regnum Dei, in quo

III. Melchifedech, Rex juftitiz, & Rex pa-Granat,

)

ita ordinata funt omnia, ut id, quod eft in

cis vocatus eft, quia quisquis juftitiam habet,loc. com.

homine precipuum & excellens, hoc impe-

comite ejus pace carere non poteft.

f. 344

J

ret, czteris nou reluctantibus, qua funt no-

IV. Philo dicebat, pacem maximum & di- Anton. £

bis, beftiisque communia. Atque idipfum,

vinum effe bonum,

l

quod nuuus mortalium *e C"?it-:

quod exceilit in homine, id eft, mens & ra-

preíftare potett.

tio, fübjiciatur potiori, Deo fcilicet. Et hzc

V. In 7Éthiopia tanta copia anguium repe- Valer. 1.

, $ao L :

4 o

eít pax, qua datur in terra hominibus bona

ritur, ut, quoniam in

gyrum convolv

untut,15

d

us R. P- Lülm- L)IN. Mm- ]mo I[o

d dd 3

morr.

[

— —

Ifibüozhceä Manualis Concibm'toriæ'

934

[

XII. Vefpafianus ; ut fignificaret , pacem Fab. conc,

Ü

montiam fpeciem refefant ; quz caufa forte

fuit, ut caduceum in pacis & concordigz àr-

efíe matrem abundantiz, nummis duas fpi- 6. in fer.

fi

cas e duabus manibus cOnjun&is egredien- 3 Peaích,

gumentum efligie anguium extere

5

n

tes infculpi juffit. -

, cingant.

.

Dux fomanus, ut doceret Valer Ma-

£

X

Nece[fitas.

XIII. Sertorius;

Í

exercitium romanum per partes convelli pof- ximil. 1 7-

Staplet.

'VL Animalia i

n arca Ncé , etiamfi natura

Ü

to. 4. i. fua fera & in

domita fueriat, quamdiu tamen

fe, duos equos, validiffimum unum, alterum*: &

[s

cifica fuere ;

debiliffimum propofuit , & hujus caudam a

feft. Pent.j arca manferunt, mauíueta & pa

idem faciendum Chriftianis, fi in

fortiffimo juvene evelli, illius vero a fenibus

t

ca manere volunt.

! ccdeüa ar.

paulatim per partes auferri juffit, quod ifk

Utilitas.

h

facile,-,mn i juvenis pqtuit.

Cicero pto

VIIL Utcircumfpiciamus omnia, qua po-

o

26 XII.

ä

lege Agra.

pulo grata funt atqu:

*

jucunda, nihil tam po-

ria.

m

1, quam congordiam ;

puiare, quam pace

*

AUTHORES.

uam oti

um reperiemus.

l

Plato de

Viii. Nihil perniciofius c

ivitati, quam di-

ricus Engelgrave in coe

:

;

o empyreää,

gw

gepubl.

ut nihil melius, quam unio.

I.:Hg'.'n

in fefto Pentec..

E

vifio;

- 3L, Matthias Faber conc. r. in

Dom I.p

IX. Nomen pacis dulce

e(t, & ipfa res fa

N

a

$

o'&.

Í

Paícha, & fer. 3. Pafch. conc. .6.

lutatis. Pax eft tranquilla libertas.-

-HII. Thomas Stapletonus te. 3. Dom. 3

Petrarch,

X. Pacem, fi (ine vitiis veniret, & coelefte

ä

Dial. 106. munus ,

dadr. & te. 3. Dom. Pent.' ltem Dom. r.

& [íecundum nulli bonum fa;egr.

poft Pafcha te. 2,, & Dom, Pent. te. 4.

Raro autem (ine vitiis venit.-

Valerius

XL Romz olim templum magni

fitf;:ntiffi-—

^ 1V. Laurentius Beyrlinck in promptuar.

m fuit, in quo facelium

te. g. in fefto omnium SanQorum. . Item in

Max. 1. 2.mum pacis exftru&u

theatro vite hümanzg. V. eod. .

!

.b ]'.

dez: Viriplace erat,

ad quod vir & uxor ex-

$

nveniebant, &,q

uz voluerant;

V, Jofephu

[

Langius in Polyant.

NX cpd.

E

orto Jurgio co

j '—VI. LU

dovicus Granatenfis

locuti, conte

m ?opis come

ntione dcgqüta concordes re-

PA

L d

munibus f ggpi

*

b

Í

,veftebantur.

****&4**f*ä

*&*&ä*&&*&*ää**ä&?*äää*ää*ä&ä&üä

t

$

TITULUS CXIV.-

PECÓATUM

$. I.

tenebrofum , carensque fobflantia, & ipfum

nullo modo, nusquam & nihil exiftens.

II. Diflinguitar peccatum a crimine , ficut

&UOAD ESSENT/I'AM. :

excedens ab exceflo ; eo quod crimen pecca-

: Definitio,

tum aliquod grande fignificet, peccatum au-

93l

