tate tua patientiam habe

Y, 5'

Ibidem 3.

XXiI. Recordare paupertatis

robatur aurum

& argen

tum, homines vero

y. 19.

fionis mez, abfynchii & fellis: mem

orià me-

mea.

Hoc

receptibiles Cid €

. aCC(:'ptiabiläs) m c'amïn,O.,,,

N n

mor ero, & tabeícet in me anima

humiliationis.

H

51 9:

recolens in corde meo ide

o fpera

bo. - Miferi-

öïeuni, qüï talei&x fafti- Hebr. 12.

f

umus confumpti :

: XXXVI. Recogitat

cordiz Domini, quia non

*

nuit.a. peccatoribus a

dverfum femetipfum V. 3*

uia non defecerunt m!

ferationes ejus. -

*

contradictionem , ut ne

fgtigemini- ,animis,v

Marc. 15.. XXIIL . Deus; Deus m€us, thuld

dereh

"

veftris deficientes.

ve 34

am dïgnäLuc- 23.

qui(ti me ?

XXXVII. Nos quidem jufte, n

Qualitas

patientie in. morte &giröiüm. i

fa&tis recipimus ; hic vero n

ihil mali geflic. V. 41-

m

£ccl. 92.

XXIV. Modicum plora füper mortuu

. XXXVIII. Non eft fervus major Domino Joan. 15«

V. ll.

oniam requievit.

Eccl. 38.

;uH

dclachrymas,

fuo. .Si me perfecuti. funt , & vos perfe- V. 20

$, Bert.

XXV. Fili in mor

tuum'prää

quentur.

] &, de

V. 16,

& quafi dira paffus incipe plora

re, & faclu-

s

Utilitas.

cundum meritum ejus uno

lie vel

ïonfx&

&Cum . Íe

XXXIX :Qiïïonïamx'feri'aüi verbum pa— Apoc d.

duobus propter detra

i

&ionem, id e

:sä ne alu

calumnieatur te propter

"

mortem lztari. -

Á

tientiz , & ego fervabo te ab hora tentatio- v. 1o.

*s

$.Grg.

nis quz ventura eft.in orbem uniyc;fum

o.7. t

l. 'i'heü'.

XXVI. Ncol

ümus aute

m vos ignorate ,

fratres , ut non contri

ft

i

emini, ficut & cz-

tentare habitantes in terra.-

Luc. 21,

E'L?:Eh. :

4e v, 13«

"$i erim crédi-

Hïdcbitïä ani-

teri , qui fpem non habent.

mas veítras.

* XL. In padeutia vcixïra'po

*

&

V' l9u ;

mus , quod Jefüs mo

rtuus €

ft, & refüurrexit,

Tden ].

|UXLE Gloriamur in tri

bx'ilä'tio*n.ïbus*,- Ícieni- Rom. 5.

ita & Deus éos, qui:

dprmiemnt per (]c—ü("x*lm *

latio patientiam operatur ; V: 4*

u mo

adducet cum €o..

té$, quod tribu

w

patientia vero prob

ationem , probatio vero

h

T

^

fpes autem non confundit.

Nece[fitas.

fpem ,

|e

Ocat riXas : qui Prov. 15.

Tien h,

nfiden-

CXLAL Vir'iracundus prov

V. 18.

IT-br. 26 XXVil. Nolit

e itaque amittere co

pa

tiens eft ; mitigat fufcitatas.

5 1 fup.

V. 35-

tiam veflram , quz ma

gnam habet remunee

mentaneum 9. Cor. 4.

bt

Patientia enim VO

bis neceffaria

XLIII. :Quod in prefenti mo

:

*

rationem.

eft -& leve tribulationis noftrz ,.

*

füpra mo-Y: 17-.

eít, ut voluntatem

Dei facientes reportetis

dus

romi(fionem.

dum in fublimitate eternum *glogiæ- pon

?

(civit, & przdeftina-

operatur in nobis.

Rom. g.

XXVlH. Qaos prz

.

XLIV. Exiftimo,

'quod.non fünt condigns Rom. 8«.

-

v. 29.

vit conformes fieri im

agi

ni Filii fui, ut fit pri-

Üs

fratribus «( id eft . ut

paffiones hujus temporis a

d futuram glo-

gnogenitus in mul

7

V.afq. . t.

Vafíquez & Corne

lius a. Lapide interpretan-

riam, quz rc-velabituy' in-nqbis.

23

pro

(civit ( bi amicos & dile-

1

tur, quos Deus

Dignitas.

&os per gratiam fuam

faturos ) hos etiam

XLV. Filili*gi , noli negligere difciplin

äm Hebr ïl a

vit 3d hoc,

ut paterenturs & fie-

pradeflina

Domini : neque fatig

eris

, cum abeo corri- V. $. *

rent confor

mes Filio fuo in patientia, utpote

eris.

diligit Dominus , cafli-

$m

mnas v(üï l-

Quem enim:

qui pro nobis. toc.laborcs & xru

gat; flagellat autem 'omn;mf.filli*ü,m » quem

L 1 de

nuit.

s. Anlr.

y . Theff. 5.

XXiX. Nemo moveat

ur. in tribulatiohï-

recipit.

OXLV

[. Fgo, quos Vamo,—

.afg-üd" & caftigo, Apoc. 3.

YV. 3»

bus iftis 5 ip(i enim.fciti;, quo

d in hüocþpo(ïti

"XLVII. Difciplinam Domini ,

Anlmiy nev. 19^

fumus.

cum ab eo corriperiss

rov. 3.

a;Tim.s. *XXX. Omnes, qu

i pie volunt vivere in

abjicias :

[!

nec deficias,

Quem eni

m diligit Domipus, corripits

& quaü " *

NV. 126

Chrifto Jefu, perfecut

ionem pat?entur.

t fibi.

pater in filio complace

AEquitas.

XLVIIL Quia acceptus eras

Deo; neceffeTob. 12.

i

v. 13t

XXXL Patientes igitu

r eftote , fratres ,

fuit, ut tentatio probaret te.

rf : & Prov.-16.

:l Augl il

Jae 5.v.7»

Ecce 'agricola

XLIX. Melior e

ft patiens viro fo

i

usqu

e ad adventum Domini..

exfpectat pretiofü

m

frü&tum terrz , patien-

qui dominatur an

"

imo fuo ; equgnamrä ur- v« 32«

bium.

ter ferens, donec

accipiat tþemporatlleuyr-n '&

L. Si

,l Petr. ;8.

ferotinam.

Z

benefacientes -patienter "fü*&'grtis

5 V. 20.

ex ante januam affiftit.

hzc eft gratia apud Deum.

XXXH. Ecce jud

LI. Vobis donatum efít pro

Chrifto ., non Philipp. 1

lbif!.. Y.1O.

xemplum accipite ,

fratres , exitus' malil,

&

patientiz , Prophetas,

folum ut credatis ; fed etiam ut pro i

UO päw

& longanimitatis ,

tiamini.

qui locuti fünt in &o

mine Dormini. Eccebea.

j -39246!(?'1'-

()'

— n

)

V

V

| Tïtulus CXI. . Patienfia,

|

/er

| Srucunditas.

b

VII. Chriüianbrum propria virtus, etiams., Hiefau.-

h

J.nva. LIL Omne gaudium exiftimate,fratres inei,

in his , quz advería putantur, gratias . agerein c. 5.

Creatori. Juxta Apoftolum, hzc virtus cftEpb.

cumin tentationes varias incideritis, fcientes,

l Pett. [

quod probatio fidei veftrz patientiam opera-

maxima, ut in ipíis periculis , atque milfe-

v' "t

riis gratiz Deo referantur, & femper di-

tur, patientia autem opus perfectum habet..

1. l'etr.14.

LIII. Communicantes Chrifti paffionibus

camus: Benedictus Deus, minora me fcio

Q 15.

fuftinere , quam merear; hic animus Chri-

V, dj

V. 13:

gaudete, ut & in revelat

i

i

ftiani elft.

à

deatis exultantes.

one gloriz ejus gau-

Et, ,

Eccl'1,.:

LIV. Usque in tempus fu&incbi't*:patie:is;

VIII. Si vis probare, qui fünt in ecclefia Manfi ditz,

V. 4.

*. 29.

Dei granum, vel palea, adhibe oris indi-19 tr. 6g,

& poítea redditio jucunditatis.

s.Cor. 1 [ V. Sicut abundant paffiones Chfiüi in

cem , id eft, perfla aliqua convitias fi fte. n- 6.

Yv. 5.

terit , granum eít; f(i palea , recedit in al-

nobis, ita &

tum; & quanto minor & levior, tanto ma-

tio noftra.

per 'Chrifium a'bundaII: conþfola-

gi$ in altum afcendit, id eít, magis move-

?L :49.

LVI. Secundum multitudinem dolorum ,

tur , & fuperbe refponde,,

j HEbl'. l,

v. I9.

H )

3j

coníolationes t

qæ letificaverünt animam

mecam.

IX. Manet diffimilitudo pafforum , etian; S, Auguft,

in fimilitudine paffionum , & licet füb eo-.. r. de;

T 5 IIT.

dem tórmento, nonjeft tamen idem virtuscivit.

& vitium.. Nam ficut füb uno igne aurum

iluc N

/.EX S$. PATRIBUS ET

rutilat ; & palea fumat , & füb eadem tri-

Y gl

DOCTORIBU S,

bula ftipule comminuuntur, frumenta pure

]

0in. J5

/

gantur; nec ideo oleum cum amurca con-

| V 20,

- Qualitas.

funditur ; quia eodem przli pondere expri.

$. Bern.

n bona patientia eft , cum poffis efle

mitur. lta una, eademque vir . irruens bo-

l: 2. de

-I. No

liber, fervum te peccati permittere

nos probat, purificat , obliquat : malos va-

conüld.

-

fieri: Vera patientia eft, pati vel agere contra;

ftat , damnat, & exterminat: unde in ea-

Mp $

* l9.

quod libeat, fed non prater quodliceat.

dem afllictione mali Deum deteítantur , at-

1

$. Greg.

Il. Patientia vera eft, quz & ipfum amat,

que blafphemant : boni autem precantur, &

ho. 7^ 4up.

quem portat, nam tolerare, fed odiffe , non

laudant ; Tantum intereft, non qualia, íed

I;z?fh. :

eít virtus manfüetudinis, fed velamentum

qualis quisque patiatur.

Nam pari . motu

lat ti

furoris.

exagitatum , & exhalat horribiliter cosnu

Y .

m;

l' Romc Sl

Idem 1.

& fragat fuaviter unguentum.

Iil. Nunqtiamh eft þatic;:,ntiæ virtus in pro-

X. SanGis & ele&is tribul

'.',-v' b

ii moz, fperis. llle autem vere patiens eít, qui &

ätio opcfaturä. Bern;

0

patientiam, patientia probationem , proba- erift- 32,

adverfis conteritur , & tamen a fpei reGitu-

- dine non curvatur.

tio vero fpem, fpes autem non confundit,

fdem ho,

Sic damnandis & reprobris tribulatio parit e

jfv i d-

. IV. Tribus modis virtus patientiz exerce-

V 1f

5. fup.

ri folet. Alia namque fünt, quz a Deo : alia,

contrario pufillanimitatem , pufillanimitas

]5 C . T.

Evang.

perturbationem, perturbatio defperationem,

quz ab antiquo adverfario: Alia, quz in proe

,

. Ximo füftinemus. A proximo namque perfe-

& illá interimit. Ne ergo haec te tàm hor-

$

renda , quod Deus aver

»

:

cutiones, damna, & concumeliasxfuüincmusv,

pellas aquae &c.

cgt , dcmkergyaxt tem.

ab antiquo vero adveríario tentamenta , a

— XI. Non effet laudabilis, nec admirahdaCaman.

ræW'ï" '!

- Deo flagella toleramus. Sed in his omnibus

)«

modis vigilanti oculo femetipfam debet tnens

patientia, fi nullis inimicorum jaculis impe- collat. 1.

tita , tranquillitatis propofitum retineret,

C. 13.

circumípicere, ne contra mala proximi per-

trahatur ad retributionem mali: ne contra

fed in eo eft preclara, atgue gloriofior, quod

tentamenta adverfarii feducatur ad delecta-

irruéntibus in fe tentationum procellis , im-

*

.

? Fett. D?

tionem

'ne contra flagella o

mobilis perfeverat; Nam in quo vexari, fran-

Éb

ad exceffum murmurationis.

pificis: prq'ruac

gique adverfitatibus creditur , in eo potius

lr

'$. Dern,

V. 'Triplicem hic confiderare licet gra-

roboratur, & in eo magis acuitur, in quo

f. 1. de

putatur obtundi; a paflionibus enim & fü-

S. Anar.

dum; incipientium, proficientium, perfe&to-

rum. Quis initiatur a timore, crücem Chri-

ftentatione patientiam dici , nullas ignorats

70 A.püc 3'

ideoque conftat, patientem neminem pro-

v W

fti fuftinet patienter : Qui proficit in fpe, por-

tat libenter : Qui vero confummatur in chari-

nunciati poffe, nifi eum , qui univería , quz

Prov $

tate , amplectitur jam ardenter.

Solus enim

fibi fuerint irrogata ; absque indignatione

,V p

&

VA

s

al

ifte eft, qui dicere poffit: Amator tuus fem-

tol»eravcfit.ï

per fui, & defideravi ampleGi te. . Felix ani-

Qualitas þatz'entz'æ in damnis fortune.

(eT0b P^

ma, quz ad hunc pervenerit gradum.

] ]Q[

. XII. Facimus de neceífitate virtütem$. Chryf;

$.Aug.in VI. Igitur quando bene eft, lauda miferi-

feu voluntatem : exempli gratia, propriumf !e-

ol

Pf 4g.

eordiam : Quando male eft, lauda juftitiam.

!

»»

quis amifit filium ; fübftántiam alius om-

Tu, qualis filius es? Quando pater te emen-

nem & fortunz bona; íi noveris , quod

dat, tunc tibi difplicet. Non emendaret, nifi

padum eft femel , nec deberi amplius ,

TL2 fu.b ;

y. 20

tu illi difpliceres. / At fi fic difpliceres, ut te

nec folvi poffe , licebat infanabili calami-

odiffet , non ille te emendaret.

Gratias age

j Pt

taté utilitatis aliquid comparare , (íi magno

ergo emendatori , ut acci

ac virili animo' adverfíos toleraris fortunsz

j

a Dco, qui te emendat.

pias hæred*i;a..tem'

cafüs ; proque maledictis Domino laudem

Rrrr

| referas ?

ld

k B»» P. Lobn. Bibi. Man, Tan. Il

202

Aibliotbece Manuals | Concionatoric

referas ?. hoc pacto, quz propter fpem ob-

Q,ualita;v patientie in malis animi,

venerint mala , .in voluntatis officium come

$. Lau

-

E

/ XXIII. Grata mens, & vere charitatis Jacu.

mutabis.

h

lo vulnerata, nihil quod ad fe pertineat, per- Juft. de

Qualitas patientie in morH

e

cipere.negligit. Eadem virtutum exercitia, defcript.

C-lo

ä

idem orationis ftudium peragit, cum fpiritua-

S. Ambr.

XHI.' Infirmitas corporis , fobrietas män—

Í. 74.

tis eft : infirmitas , virtutum officina eft.-

lis penuriam lztitiz patitur, licut cum divino

T.

calore repletur, licer id non eodem agat gu-

i ita

S; Greg.

.XIV. Divina difpenfatione agitur, ut pro»

lg

ho. 19. in

ftu. Scit namque fapientiz erudita magifte-

Evangel.

lixiora vitia egritudo prolixior exurat.

rio, quod majorum donorum dignior cffici-

S. Greg.

XV. Admonendi funt egri, ut confiderent,

tur poft labores & certamina.

p. 3. patt.

quanti fit munerís egritudo corporalis, qua

admo. 3.

& admiffa peccata diluit, & ea, qu& admit-

XXIV. Revocationis verbum revertere eft. c. Bern.

Et forte ideo fubtraxit fe, quod avidius revo- . 74. in-

ti poterant, compefcit.

$.Augut. XVI. Tuffi laboras, pulmone deficis, ci-

caretur, teneretur fortius. Nam & aliquando ?mf-

L devit bum (tomaehus refpuit, phthifi decoqueris ,

.fimulabit fe longius ire ; non quia hoc vole-

395?'"'9'3 ,

vinum faítidis , dyfentería fauciaris, multi-

bat, fed volebataudire : Mane nobiscum Do-

modo morborum genere afficeris ? Sed &

mine, qnoniam advefperaícit. Preteriens te-

hzc fi oculum habes, fi cordatus es , Dei

neri vult, abiens revocari, It, & redit pro be-

tota funt, difciplinam ne abjicias, fili.

neplacito, quafi vifitans diluculo , & fübito

s.mï!

hom. 6

$. Ct eg.

XVII. Podagrz doloribus torqueor , qui

probans. Et (icut aic: Vado, & venio ad vos:

a pop

[ 9. ep.

& mihi, & vobis non difpariliter nocivi, dum

. Habes utrumque in Propheta : Si moram fe-

Aatíod

93

apud nos vehementer crefcunt , nos decre-

cerit, inquit, exípecta eum , quia .veniens

Ícere a vita fecerunt. Inter quos quid aliud

veniet, & non tardabit. Quomodo non tar-

$.Dern.

dabit, fi moram fecerit? Ni(i quia ad meri-

W

debemus nifi femper delicta noftra ad me-

moriam revocare atque omnipotenti Deo

tum fatis eft, (ed non fatis ad votum. - Porro

anima amans votis fertur, trahitur defideriis

gratias agere. . Quoniam qui ex carnis blan-

dimento multa peccavimus, ex carnis aflli-

& cum fiducia repetit delicias füas , folita

- libertate vocans non Dominum , íed dile-

&ione purgamur. QCurandum igitur nobis

eft, & in fletibus tota mentis converfione vi-

&um : Revertere, dilecte mi.

gilandum, ut ne de tormento ad tormenta

XXV. Hec viciffitudo amantibus eft quie s, 1-,'.,,,e

tranfeamus.,

dem laboriofa, fed exercitatis perutilis. Pa- Juft. de

$.Bafilin . XVIII. Morbi fzpe peccat

brüm flagella

rit enim humilitatem , cuftodit innocentiam, Cafto con,

reg. inte- fünt, quibus nihil aliud agitur, nifi ut vitam

offenfam mundat

accendit fpiritam , dolo- ** 1$:

rior 15* jn melius commutemus. ' Quare qui ejusmo-

rem inducit, pru

,

entiam perficit, commen-

di fünt, hi omiffis medicorum auxiliis, in-

dat períeverantiam , cuítodiz adhibet di]ie

veétas fibi acerbitates ferre filentio debent;

&

gentiam , torporem excutit, concupiícentia*

fupt

quandocunque fe peccaffe animadverterint ,

rum flammas extinguit,| ad inqui(itionem

atque illum imitari , qui dixit : Iram Domi-

Qu

provocat, qualiterque reperiri valeat, fuffi-

F

Apf,

ni portabo , quoniam peccavi ei : nec non

cienter edocet.

ln

vitz fuz prava ftudia emendare, & dignos

XXVI. Charitatem militis ad Impþta*toA C]i&mua

poenitentig fructus edere.

rem cum indicat bellum ; Monachi vero cha- Grad 28.

Qualitas :patient-zfæ in 'injuriisf.

ritas ad Deum , maxime eo tempore , quo

&, Gkreg.

XIX.X- Inter. verba laudantium , five vitu-

aftat orationi , reprehenditur, (i fcilicet in

€a ariditates & defolauones patiatur.

j. 8. epift. perantium a

d.mentem femper recurrendum

45..

e(t, & fi in ea non invenitur bonum, quod de

ie in merte &9 afficlione

/ Q,ualiitas' patient

£

nobis dicitur, magna triítitia generari debet.

-caroruin.

-

Et rurfüm fiin eznon invenitur malum , quod

& Bit

de nobis Hiomines loquuntur, in magnam de-

XXViI; Nequ

e mulieribus ,n

eque: viris s. Df

LEN

permittit decoris & honeftatis ratio, ut vellu- ho. 4. de

bemus lxtitiam profilire. Quid enim fi homi-

nes laudant, & confcientia accufet? aut qu

&um ftudio affe&ent, vel immodicis fe con-grat^ a& —

-

ï

ficiant lachrymis, tantutn finuntur rebus mi-

debet effe triftitia, (i omnes accufent , & fola

conícientia nos liberos demonflret ?

nus lztis effe quadantenus moefli , lenesque

fundere lachrymas, idque cum filentio, citra

$. Chryf.

XX. In(idiis & calumniis injuriam non pa-

d

Q

ho. 6g. adtimur , fed illi, qui faciunt.

'ullum ejulatum, veftitus lacerationem, nec

lo i

- pulvere caput afpergant; nec alio quovis pa-

pop-

"XXI. Qui vere cupit effe homo Chrifti ,

&T

S. Eph-to-paupertatem divitias cum gaudio exiftimare

&o indecore fe gerant, eorum exemplum imi-

tati, qui humanarum rerum proríus fünt ru«

a. de fide. a ber ; afperitatem victus delicias ; imprope-

rium honorem 5 & conturelias gloriam du-

des. .Nonne Job adamantino erat corde, cum

momento temporis plaga una eadem

- cere. Hzc enim vera fervorum Dei gloria eft.

"

q-u;e ob.

&.Cypr.]. XXII. Tunc omne fidei robur expeénditur,

triti funt liberi decem?

,

de laud

,fi p;)tes. Si non $. Abrof.

tunc credulitas comprobatur, cum in fermo-

XXVIII. Depone moerorem

Marte.

nes vulgi atque in opprobrium veneris : cum-

'potes, include., Aut abforbendus omnis, aurorat.». de

que te contra illos populares infamias firma-

premendus e(tdolor. Cur enim moe(titiam merteFrze

veris, convincens fcilicet ac repugnans, quid-

tuam non ratio potius, quam dies leniat? nam ""*

quid fuüper perfona tua in injuriam Chrifti

quod obliteratura eft temporis feries, pruden«

pfüm

grofanus fermo jactaverit.

tia melius mitigabit. le etiam hoc i

irree

" d

Z

765

: Tit;lus CXI. . Paiseniia,

irreligiofum puto, erga ipíorum memoriam

-niam adeo ad libidinem intcmþcranter feri-

h S Ls

quos dolemus amiffos , uc oblivifci eorum

mur, & mariti uxores plas amamus quam

Jut d

maluimus, quam confolatione mulceri, aut

Deum, & uxores maritos fuos Deos przfe-

XORTN

a.c. Wj

cum horrere reminiíci, quam meminiffe cum

runt, horum gtratia nos & invitos quoque

gratia: recordationem timere, quorum ima-

N

.ad amorem füum trahit.

Ne virum plus

Q

o debeat eífe voluptati.

ames, quam. Deum, & viduitatem non fen-

h

S.Hjer,e .. XXIX. Deteftandz fünt

laChrymæ ; plc:hæ

ties unquam. Imo, fi acciderit viduitas, nul-

"

25.ad Pau. facrilegio, incredulitate pleniffimz, quz non

lum zamen ejus fenfum capies. Quare? quia

l»

lam.

habent modum, quz usque ad viciniam mor-

habes, qui t magis amet ; 'Tgtoreq? imror-

tis accedunt. Ululas, & exclamitas, & quafi

.talem..

x

C

quibusdam facibus accenía, quantum in te

XXXV.

;jum cbquveris;a*livq&m tibi con- S. Chryt.

üc s- Bunl

eft, tui femper homicida es. . Sed ad talem

jun&um ex hac vita difceffife, ne molefte fe- in verb.

M.

Apoft. .

Q Ut

clemens ingreditur Jefus, & dicit: Quid plo-

ra$, fed cum dolore punctus fueris, te collige,

olo vos$

" ]

ras? non eít mortua puella, fed dormit. lrri-

in confcientiam tuam inquire , confidera,

deant circumítantes.

Infidelitas Judeorum

ignorare.

)e

quod te idem paulo po(t manebit exitus. Mo-

Qs

eft. Te quoque fi volueris ad fepulchrum fi-

. derare tibi, & exalterius mortc timorem cape,;

li volutari, Ángelus increpabit, Quid quz-

focordiam omnem praecide, facta tua animo

Q.

Q

ris viventem cum mortuis?

repete, errata corrige, quam optimarn facito

B-Ch—,r*yf..

XXX. Migrantes lugeamus, non prohibeo;

mutationem. Hoc enim diícamus ab infide-

$

o

hom.69. lugeamus, fed non iadecenter. Amare plora

libus, quod judicia de rebus alia, quam illi

ad popul, domi, ubi nemo te fpeCtet: hoc eft miferie

habeamus. Videt cadaver illo,& cadaver pu-

tat effe: Video cadaver ego, & putoíomnum

Id

Aatioch. cordís; hoc & üibi prodeffe poteft.

S. Dern. f.

- XXXI. Chriftus certe ad tumulum Lazari,

effe, & partem mortis. Cogita,anima ad quem

'je

16 inCant, nec flentes arguit, nec a fletu prohibuit, infu-

abiit, & cape confolationem. — Ubi Petrus &

per & flevit cum flentibus. Fueruntlachrymz

Paulus, ubi San&orum ceetusomnis eft. Co-

ille te(tes profe&to naturz, non indicies dif-

gita, corpus quomodo refürget, quanta cum

t!

fidentiz. Denique & prodiit mox ad vocem

gloria & fplendore? Cogita, quod lugendo &

-

N

ejus, qui erat mortuus, ne continuo putes fi« Jamentando, quod lachrymis nihil proficies,

Sic ne

dei przjudicium dolentis affedtum.

&1,»ad extremum te ipfum lzdes.

fletüs nofter utique infidelitatis-eft fignum.

l«j Lun,

- fed conditionis indicium. Nec quia percuf-

R 'þ Dualitas 'patimtiæ in martyrio./

t fu. de

" Cafto cop,

füs ploro, arguo ferientem, fed provoco pie-

XXXVI. Chriftianus extra carcerem fieculo Tetull. t.

tatem, feveritatem flectere fatago Unde.

"A I)

. renunciavit, in carcere autem etiam carceri,ad Mzrt.

2

[le

verba mea dolore funt plena, non tamen &

3

XXXVII, Beatus eft igitur fapiens in tor- *

Tnurmure.

mentis, fed cum torquetur pro fide, pro jufti.

aét Firm.

"

a

$.Chyt. . XXXIL. At confüetudinem defundi defi-

tia, pro Deo: ílla patientia doloris beariffi-

ftit.

fuper di- deras, & propterea lumentaris, fed hoc.vehe-

mum faciet.

^

]

&um.

menter abfürdum eít. Si enim fponfo aliam

XXXVIII. Sine fe

l"

i';o & fangdihe Martyress. Gregor.

Apof.No- &liam in matrimonium copulaveris, deinde

effe poffumus, fi patientiam veraciter in ani-hom,s s.in

lo vos &c.ile eam abducens in longinquam difcefferit

.mo cuftodimus.

ori a perfequente, marty- Evang.

» Cliematus

regionem, atque ibi in omnium rerum abun-

rium eft in aperto opere ; ferre vero contu-

UP

dantia vivat, nequaquam hoc molefte feres

melias, odientes diligere

;

, Martyvriu'm elt in

l)

fed dolorem, quem ex abíentiz ejus diutut-

occulta cogitatione.

ln

nitate capis, profperitatis illius communi fa-

XXXIX. Beatus , qui

ropter Deum quoti-$. Cfimac*.

ma mitigas. Nune autem non homine, non

die maledictis & convitiis laceffitus , (ibi vimgrad 4.

fervo aliquo accipiente, fed Domino requi-

fecerit: hic enim martyribus tripadiantibus, -

rente, quem debet , moeres ac lamentaris.

& Angelis

parem. ;contidentia-m ,& gloriamï

;

&.Hier,in. XXXIlIl. Bonus eft Deus, & omnia, que

merebitur.

15 $, Daff.

ep.adPaul, bonus facit, bona (int, neceffe eft. Mariti or-

XL. Credite mihi , pejora.

fünt,- qUæä Chryf.

üohgn 4' de

bitas irrogatur, plango, quod accidic. Sed

nunc patiamur, his, quz Paulus paffus e(t. hom. 3. ad

quia fic placet Domino , equo animo füftinez Em illi lapidibus cedebant, fed nunc ac-PeP.-

j

l

bo. Unicus raptus eft filius, duraum quidem,

cidit, ut verbis

i["

fed tolerabile , quia fuftulit ille, qui dederat.

mur.

, lapidibus .,durxi()b'us, feria-

XXXIV. Quamobrem luges maritum?

12

3..Cl'lryC .

*

Necgüïtas.

"

ho 6.in ep, QU

d fperabas forte , te fecuriorem in hac vi-

ta

faturam?. at hoc ipfüm quant eft incre-

XLI. Ea eft chriftiang religionis vía, ut,s. Maear:

A

aq "T heffal.

l«

dulitatis, te de illo id fperare, & non deDeo.

ubi eft Spiritus fanctus, ibi

atdm chu.amrhom. i5

]e

Quomodo puras Deum non irritari? nam

conflidus & perfecutio.

pleramque ob idipfüm eos auferc, ne fpem

XLIL Intelligamus , quanto &udio(ïores'S.Laur.Jw

;

in iis colloces. /Zmulator enim eft Deus , &

pro noftra falute fuerimus , tanto vehemen:- ftin.

vult a nobis omnium potiífimum adamari, id»

tius ab adveríariis impetendos. Hinc Pfalmo

que ea ratione, quod eos vehementer amet,

tertio dicitur: Detrahebant mihi, quoniam

i

)n sn Abfof' | l

Nam cujus gratia, dic, quzío olim non ita

fequebar bonitatein.

A

m

immaturz fiebant viduitates & orbitates?

XLIII. Ego fidenter dico,

quia minus pïds,/dreg,l,g

Quamobrem Abraham & i(aac inultum tem-

vivis, fi minus perfecutionem pateris. -

ep 27.

u

poris vivere permifit ?

Eo quod ille vivo

XLIV. Cogita , quod five velis, five nolis,s. Chryf.

[is

am filio Deum praztulit. Nunc vero quo-

calamitatem patieris: quod fi grate, maximehom. &4« -

ïäB.rxr 2

lpcra-.&d pop»

ä*

/

E

Jitbliotbecae ,Mafmalz'sv Concionatoric

Á

704

d

lucraberis: fi vero ægre&imp»aticri'ter feres,

LIV. Terra bona fructum per patientiam s Bernsrd.

y

neque illam ita minorem facies, fed majorem

reddit, quia fcilicet nulla funt hona; quz agi- to.3.fer.6.

p

reddes procellam. Cogitantes ergo quod ne-

mus, fi non zquanimiter proximorum mala att.3. C. 4«

q

ceílitatis eft, hoc noítre vo

toleramus.

Quanto enim quisque altius

'lltmtat,is effe fa-

ov

ciamus.

profecerit, tanto in mundo invenit ; quod

, m

ïx& Cypr.de

XLV. Tollecharitati patientiam,& defolata

durius portet , quia cum fprafentis fzculi

yitban

mentis.noftrz dilectio deficit, ejusdem íz-

T

perí, vit, nondurat. Tolle patiendi & tolerandi fübftan-

Chrifti. c. tiam,& nullis radicibus & viribus perfeverat.

culi adverfitas crefcit. Hinc eft animi, quod

fj

2Q9e

plerosque cernimus bona agere, & tamen

ft

S. Aquft.

XLVI. Nemo fibi promittat, quod evange:

in Pf. 20.

lium non promittat, Fratres mei, obfecro

fab gravi tribulationum fafce defudare ; ter-

Q

vO0S, attendite fcripturas noftras, fi aliquid fe-

rena namque defideria fugiunt, & tamen fla-

H

fellerunt, & (i aliquid dixerunt, & aliter acci-

gellis gravioribus fatigantur ; fed juxta voe

ä

ft

dit, quam dixerunt. Nonm promittunt nobis

cem Domini fru&tus per pacientiam reddunt,

uml

" fcripturz noftrz in hoc fieculo, nifi tribulatio-

quia nimis humilicer. flagella füfcipiunty fic

g n

nes, preffuras, anguftias, tormenta, dolores,

uva calcibus tunditur, & in vini faporem li-

P

abundantiam tentationum. 'Ad iíla nos pre-

quatur; fic oliva contritionibus expreffa,

cipue patemus, nec imparati deficiamus.

amaritudinem fuam deferir , & in olei liquo-

rem pinguefcit ;; fic per trituram arez a pa-

SLaur.p . XLVIIL Univerfüm vitz nofirz tempus

fün.inli- quzdam eft vigilia folemnitatis eternz. Vie

leis gtana feparantur, & ad horreum purgata

gno vit.

*

& 3.

gilia utique no

í

a

n eft tempus dcli;iarüm ; fed

pcrveniunt.

E

fletus.

$. Chryf.

XLVIIL N

2

ullus Athleta generoi'us in ftu»

ZEquitas,

en

u

LV. Patiéntia tolerabiliora reddit prsäfcn- S.Bonav.l,

) mord,

hom. 67. dio balneaq

ixrit, aut menfam cibis & vino

ad pop. redundantem. Hocnon eft Athletz, fed deli-

tis vitz incommoda, quia adverfitas, quando a. de perf.

cum impatientia eft, triplex incommodum Rel.c. $6.

cati: Athleta namque pugnat pulvere, oleo,

j Chnjf

folis ardore, (adore longo, tribulatione,& an-

dat.

Extrinfecus homo affligitur, & intrin.

fecus per impatientiam armaricatur, & infu-

las nl

guftia, Hoc eft certaminis tempus & pugnz,

aCo (

ieitur & vulnerum & cruoris, & doloris. -

per mala conícientia

yroditk mentem; pro reae

:

S.Laur. Ju-

XLIX. Nullus reperitur ab ipfo mundi ex-

tu culpz.

. LVL. Dominus

din. fafc. ordio palmes verus, qui non tribulatione pur-

.ait: /n patientia ve[lra po[Ti- $. Avguf.

am.C.8- garusfit, Purgari non valet; 'nifi mundetur

debitis animas veftras ; Non ait, villas veftras, lib. de pa-

laudes veftras, luxurias veftras, fed animas tient.

lil

prius. Mundatur aqua baptifmatis , tribula-

tione purgatur,

veftras.. 5i ergo tanta fuffert anima, ut pof-

5. Chryf-

homo; qui-rd agis? coelum

fideat. linde pereat, quanta debet fufferre,

L. Quid dicis, o

$ Cym:

in Pf 25« paras alcendere, & regum cceli invadere? &

ne pereat? Deinde ut illud dicam, quod cul-

pabile non «ft ; Si tanta füffert pro falut

€ care

g

interrogas, ne quz tibi difficultas occurrat iu

i

ium

itinere,ne quid afperum tibi in via accidat aut

nis fuz, inter manus (ecantium fi

ye uren

laboriofum , & non erubefcis? non pudore

inedicorum, quanta debet fufferre inter fu-

oppreífus füb terra temetipfum defodis ?

rores quorumlibet inimicorum, cum medici,

Quidquid agas, ad coclum non evades; nifi

ne corpus moriatur , per poenas corpori con«

fuülant, inimici autem pcenas & mortem cor-

lo Ve

probe contufus.

1

^

t0n. 11 2

S.Augu[h

L'

x

mo fib

i dicat: Fuerunttribulation&s

poris cominando , ut anima & corpus in ge-

Patres noftros, apud nos non füunt. Si

henna excidatur, impellant, quanquam & ipfi

dpuien:

ánPfí5s. apud

putás, te nondum habere tribulationes, non-

Corpori tunc providentius confulatur, (i tem-

dum coepifti effe Chriftianus.: Et ubi eft vox

poralis falus pro juftitia contemnatur, & pce-

$Dern,

1. d j

Apoftoli.

Omnes qui pie volunt vivere in

na vel mors cjus patientiffime ;pro juftitia

Á

And,

"Chrifto,per

fecutionem patientur. Si ergo non

fufferatur.

LVII. Ordi

häta eft Dei providentia , quz$ füdorus

pateris pro Chrifto ullam tribulatioaem, vide,

. e nondum coeperis in Chrifto pie vivere.

prius per flagella homines hic emendat, &ib. de Sy-

poft eos ab eterno füpplicio iiberat, nequa- nonyme

M

S.Gregor, . LlII. Nullus perfectus eft, qui inter proxi-

1. 3. mor. morum mala patiens non eít; qui enim alie-

quam enim delinquentibus parcit Deus, quo-

boto pi

€. 19«

niam peccatorem aut.hic ed emendationem

na mala xquanimiter non tolerat, ipfe fibi

per impatientiam teltis eft, quia a boni Ple-

ferit, aut in zterno judicio &ternaliter pu-

nitudine longe diftat.

niendum relinquit.

LVIII. Invenimus Patriarchas & Prophe- S.Cyprian.

Ven.Beda, LIIL. Idcirco poffe

(fio animz in virtute pa.

S. Chry[

tas, & juftos omnes, qui figuram Chrifti im

2a- in Hb- dc

finven

t9.7. ho.2. tientis ponitur , quia radix omnium, cuftos-

bono pa-

J etie

i

que virtutum, patientia eft. ' Per patientiam

gine przeunte portabant, nihil magis cufto-

tiente,

vero poffidemus animas noftras , quia cum

diffe inlàude virtutum (uarumiquam quod pa-

hoc ipfum in-

tientiam forti & ftabili equanimitate tenue-

nobis ipíis dominari difcimus ,

cipimus poffidere, quod fumus. Sic enim

runt. 'Tot Propherz interfecti, tot Martyres

conditi mirabiliter fümus, ut ratio animam,

gloriofis mortibus honorati, omnes ad ccele-

& animam paffideat corpus; jus vero ani-

ftes coronas patientiz laude venerunt.

mz a corporis poffeffione repellitur, fi non

Utilitas.

prius anima a ratione poffidetur. Cuftodem

igirur conditionis veftre patientiam Domi-

. LIX. Nihikunquam quantumvis parvurn Blofius in

m

pro Dei honore patimur, quin longe nobis;acel. ani«

ie Q

nus monítravit, qui in ipfa nos poffidere nos-

metipfos docuit.

fit utilius, quam fi totius mundi dominio po- mac. 1.

L

tife—

— —

- Titulus CXI.— Patientia,

7esg

lSvBermrd,

-tO.S.&rö

Airemur.- Etfi enim exiguum fit, qu/.o»d ad

LXX. En vd'ef"es equdï&utïba exc-itlat*ur:s Auguft.

Dei perpetimur gloriam, pro illo tamen non

Em'ït 64

minus Deus retribuet n

en veítis a pulveribus inter verbera purga.t2v. inap:

Obis ; :cü*ituetque

tur: En arbor percuffa copiofiorem!nucum Pend.

uam feipfüm.

fegetem proferre folet: haud fane diffimili

3 i&el!ov.

LX Patientia eft mercatrix prudäehtifïïtïna,

modo & nos ad frugem erudimur verberi-

| Mpec.. mor.quz mirabiliter , & copiofe magnis meritis

] 11-48.89. animam locupletat , nec mirum; quia mul.

bus. Plagz jubent fapere, & quz nocent,

docent, gaudeat ergo Chriltianus in adver-

tam & magnam invenit in mundo materiam

fis, quia aut probatur, fi juftus eít; aut fi

fpirituales divitias acquirendi, omnes adver-

peccator eft, emendatur. Timeat,quem Deus

fitates, tribulationes, defolationes, injurias &

corrigere non vult in fzculo

contumelias. Item fames, fitis, zítus, frigora,

quia eum fup.

plicio .deftiqavït" pvö:f'c fæculgm.' '

infirmitates, & mors, fünt nobis materia me-

b

- rendi, & merita cumulandi.

Dignitas.

— KXI. Hanc naturam habet patientia,uteam

—— LXXI. Magna virtus eft; fi non ledas,

a ugo l. 5,

.€Pifl, 7- nec arma mota, nec inítrucli exercitus, uec

quo lefüs es : magna gloria, fi, cui nocer

adhibita tormenta, nec arcus , nec lancez

€ de anim,

potuifti, parcas: Nobile vi

3

n;di&æ— genus eft, -

emiffz, nec ipfüum dzmonum agmen, nec ter-

-ignofcere vi&is.

t

£

rifica adveríariarum poteftatum phalanges,

LXXII. Virtus ahimi, quz patientia dici-

S.Aug.inl.

nec denique diabolus ipfe cum omnibus co-

tur, tam magnum Dei donum eft, ut etiam

de patient,

piis fuis, machinisque in aciem

ipfius, qui nobis e

prodiens, de-

dicetur.

:

am largitur, patientia prae-

trimento ullo afficere polfit.

] S. Greg.

LXII. B. Job, quot voces patientiz in lau-

LXXIII. Nullus perfe&us eft, qui inter ma-

'BOHM,

$. Greg in

d ptrf

.in moral. dem Dei percuffus reddidir, qua(i tot in ad-

. la proximorum patiens non eft.

Qui enim moril.

verfarii pectore jacula intorfit, & acriora mul-

vquanimiter aliena mala non tolerat, ipfe (i-

:Il f: 56,

to, quam fuftinuit , inflixic.

Y

bi per impatientiam reftis eft, quia omni ple-

'þS'. Chryf.

LXIII. Eft patieritia fcutum inexpugnabi-.

nitudine longe diftat. Abel quippe renuit

- - 35. in 1.le, turris firma,

magna omnia repeilens: &

effe, quem Cain malitia non exercet.

. &d Cor,

quemadmodum in abyffum maris fcintilla de-

. LXXIV. Quando Deus dat alicui

» UtS, Chryf.

lata, huic quidem nihil obeft, ipía vero extin-

mortuos füícitet , minus dat,

At

quam cumin epift. ad

guitur, fic in animum tolerantem , quidquid

dat donum patiendi.

Pro miraculis enim Philipp.

d p

incedere maximarum etiam rerum potett, fa-

debitor fum Deo ; at pro. patientia debito-

h

4/

. cile quidem abfumitur illud, ille conturba-

rem habeo Chriftum.

QO rem admiran-

