3

animz illius, dum de

S

precaretur nos, & non

Jud.2.v.1.

II. Afcenditque Ang

f':lu.fä onmini de Gal-

audivimus.

iim.p. sl

XVIII. Circumdederunt me malä, quo- Pfa]. 39.

SHTS

gale ad locum flentium.

Judith. 7.

IIl. Tu, quia pius es, miferere noftri.

rum non eft numerus: Circumdederunt mev. 13.

j

V. IOQ,

- IV. Veftraabundantia illorum inopiam füp-

iniquitates mez , & non potui, ut viderem

1.Cor8.

Deum.)

YéIA.

pleat: & illorum abundantig,fit. veftra ino-

piz fupplementum.

-. XIX. Stabunt j

/u,f;*.i defün&i in magna Con-WSap.I.V.I.

Prov. 6,

V. Difcurre, feftina, fufcita amicum tuum:

ftantia adverfus eos, qui (e anguftiaverunt,

v* S N

ne dederis fomnum oculis tuis : ne dormi-

& qui abftulerun

?

E—labozrcs( (fcu divitias) eo-

tent palpebrz.

xuimne

H

Thren, 5.

?

. VT. Confurge,

lauda in noQö,"in principio

Utilïtas.

Yv. 1'9.

vigiliarum: effunde ficut aqua cor tuum an-

/XX. San&ta erg

o & falubris eft cogitatio; ,. Mach.

te confpe&tum Domini : leva ad Deum ma-

ro defunctis orare, ut a peccatis folvantur. 19.v.46.

nus tuas pro anima parvulorum tuorum; qui

— XXI. Quando orabas cum lachrymis , &qop, 15,

defecerunt fame in papite omn:ium, compi-

«

fepeliebat mortuos, ego o

torum.

:

tuam Domino.

'btulix oxïraAtionem V. 12.

. VIIl. Amice acc

ommoda mihi tres panes,

:Iduc. 9.v0 s.

nimirum imtinolationis Sacramentalis ,. ora-

- XXII. Oratio mea in finu meo converte- Píal. 34

tur (quz pro animabus facta eft.)

V. I3.-

tionis vifceralis , & oblationis liberalis, feu

XXIII. Facite vobis amicos de mammona Luc. 6.

eleemofynz : his enim tribus panibus ani-

iniquitatis, ut, cum defeceritis, re

m purgantes recreantur.

1

j

*

civpiant VOS V. 16.

Luc. 12.

VIII. Exi cito in plateas

& vicos civitatis

in eterna i?gbernacula.

y

V. 23I.

; Ü

(qualis eft purgatorium refpe&tü civitatis

Sepultura.

]

coeleftis) & pauperes (animas purgantes,

: XXIV. Mortuo

ULEB L

non prohibeas gratiam; Ecci. ^

1

quia carent mediis ad fe redimendas ) ac de-

XXV. Secundum judicium ( vel, ut alii in- v- 37-

Vittut. l

biles (quia non poffunt fejuvare) & coecos

6b Mi

(quia lumen cceli, id eft, Deum nondum vi-

terpretantur, juxta morem funebrem) con Ecc 38.

V. 18.

tege corpus illius (mortui) & non de

dent) & claudos (quia ad coeleftem patriam

fepulturam illius.

fpi'cigs

. pergere non poffunt) introdu

c huc; nempe

ad xternum convivium.

XXVI. Non permane

bit. CadavVer e)'tis in Deut. 22.

ligno, fed eadem die fepelietur.

V-23.

Judejw.sa, IX. Hos quidem (id elt

Viveht'es)' arguite

judicatos: illos vero (*' mpe mortuos) fal-

XXVII. Cum acceperit Deus animam Tob. 4.

meam, corpus meum fepeli, & honorem ha- Y* 3-

'vate ch igne rapientes.

beas matri tug in omnibus diebus vitz ejus.

4Equitas.

Cum autem &ipía comipleverit tem

pus vitz

X. Miferemini mei, miferemini mei , fal-

fuz, fepelias eam circa me.

job. 19.

Vo 21«

tem vos amici mei, quia manus Domini te-

XXVIII. Panem tuum, & vinum tuum fü- Tob 4.

tigit mel. '

2

per fepulturam conftitue.

V.i1g.-

XI. Si videris a(inum

odientis te jacere

XXIX. Benedicti vos a

Domino, Qui fe- 2. Reg. 1.

Exod. 23.

V.S.'

füb onere, non pertranfibis, fed fublevabis

ciftis hanc mifericordiam cum Domino ve- V. 5*

cum eo. (Quanto magis animam füb tor-

ftro Saul, & fepeliftis éum. — Et nunc retri-

Smentorum purgantium onere gementem? )

buet vobis quidem Dominus mifericordiam

ä

Job. v.22.

XIL Quare perfequimini me , ficut Deus

& veritatem, fed & ego reddam gratiam, eo

(relinquendo in tormentis fine ope atque

quod feciftis verbum 4iüud,

folatio?) & carnibus (id eft, divitiis a me

die de-

Serm.1. in reliGtis ) (aturamini ?. uti Guilielmus Parifien-

: $. III.

fun&

fis interpretatur.

jnrid

XIHl. Si inimicus meus maledixiffet mihi,

EX SS. PATRIBUS ET DO-

160 0'-

Pfal. 54.

CTORIBUS.

V. 13

füftinuiffem utique: tu vero homo unanimis,

4

dux meus, &notus meus , qui fimul mecum

Ri

Qualitas.

dulces capiebas cibos, quod male de me poft

mortem fentias, & loquaris, & (ine ope relin-

i

lexi, & ideo profequor eum usque ad

orat. dg

hoc prorfus iniquum eft.

regionem vivorum,

do- obit.T heo-

quas;

Z22

nec dcferam,

R. P. Lohn. Bibl. Man. Dm. AI.

e

nec QOf;Imper.

564.

vBiblioihecæ Manualis ;Cohcionatoriæ

Y

nec precibu$ & fletu inducam irirum, quo fua

ZEquitas,

jl

XIL Omnino extra vifcera ex

ulat chari- Ca.rthuf. ia

$p

merita vocant, in montem Dofn'ini fan-'&'urg,

epift, a

"T.

tatis, & omni eft fraterno fpoliatus amore,

Doct.

ubi perennis vita.-

»eol.

EL

S. Auguü. II. Feftinate orare pro dcfün&is ecclefize, ut

qui fua negligentia, aut vecordia miferas

amicorum fuorum animas in purgatorii flam- (:,105. om,

f. 44. ad. & ip(i feflinent

/24

procurarc',*kïucï ipüs in gloria

FF, in ore- Conjungamur.

mis ardere permittit: Cum dicat5. P. Augu: 1,7,

1nO.

ftinus, nulla prefentis vitz füpplicia , etiamfi

1

Ibidem.

- HIL. Ora pro defunüis, ut, dum fuerint in

univería congerantur, purgatoriis effe tor-

fuchttd

, &terhna vita, pro te orare non negligant. Ex-

mentis coxzquando. Hec,tecum f[apienter

je $ v

fpe&ant enim nos, ut juventur per nos. . Cla-

pen(ites, velim, ut id agas ocyus in anima

( a5 d

- mant quotidie, qui jacent in tormentis.

proximi, quod tibi

2

mortiih

in fimilibus kpoenis cuperes

S.Aug.ho; IV. Unumex fan&tioribus exercitiis, &una

impendi.

Sl Aäg' !

16. inter, ex magis plis curis, quibus homo fe exercere

XIII. Tranfeamus per compa

Hïehem ad il- S.Bernard,

F,in

50.

de quinque

poteft in hac vita, eft offerre facrificia & elee-

los, quibus jun&i fuimus per humanitatem.

negot. &

f0

mofynas, & orare pro defundis , qui funt in

Vadam in iflam regionem, & videbo vifio-

region.

purgatorio, quorum fratres fümus.

nem hanc grandem, quomodo pius Pater glo-

rificandos filios in manu tentatoris relinquat',

ldemf.g4, V. Pompa funebris, agmina exequiarum

& Bern.

de verb.. fümptuofa, diligentia fepulture, monumen-

non ad eccafionem , fed purgationem ;. Non

rl

Apoft.

ad iram, fed ad mifericordiam ; Non ad de-

animite

torum opulenta conftru&io; vivorum funt

qualiacunque folatia, non adjutoria mortüo-

ftru&tionem, fed ad inftrudionem, ut jam non

[üni,

rum. Orationibus vero fancte Ecclefiz , &

fint vaía irg apta in interitum, fed vaía mi«-

$ Anbt,

efic &

facrificio falutari, & eleemofynis, qus pro

fericordix preparata ad regnum.

*

XIV. Exhibeamus animz, quo

d alienz S,'Aug. f.

Manfí &

eorum fpiritibus erogantur, non eft dubitan-

6 dic

dum, mortuos adjuvari: ut cum eis miferi-

carni exhibemus. Si uxor, aut filius, aut ma-41. de

1:2,

ritus mortüi füerint, in terram fe colliduncSendis, .

cordius agatur a Domino, quam eorum péc-

$ Cuyl

cata meruerint. Hoc enim a Patribus tradi-

homines, capillos, pe&tora tundendo, & in

hod

lu&tu ac lachrymis non parvo temgofe pere

ii

tum univería obfervat ecclefia..

.

feverant.

:

Gerfon in

VL in quocuaque loco fueri

s,k&'q'u.a*-

haurire potes,

XV. Si mul

- barbarz gentes-

una cum S. Joann.

ferm. def.

cunque premaris paupertate,

*

*

defundiis res eorum cremare foleüt, quanto

Chryfoft.

Wa

& trahere ex cord

is tui puteo ,

qui intra

hom.23 in

&quius tu defunto filio tua tradere debes,

Ma!th.

gus ap

te eít, param aquam & mundam: ut ex-

Manfi.

tinguas ignem, qui in þurgawrio tuos adurit

non ut in cinerem redigantur, fed ut glorio-

$, di

amlicos.

í

füm magis reddas in coclo? Putas ipfüm ma-

n

Cyfillus

Vil. Maximum credim

us effe animarum

culis inquinatum abiiffe? da ipfi fua , ut illis

affertur obfecratio fan-

fe a maculis detergat.

cathqchef;

juvamen, pro quibus :

- XVI. Cadit afinus,

& omnes eum (übleva- s, Aug. f.

8«

— &i illius ac tremendi

)quq'd in altari poütqm

re feftinant. . Clamat procus, & cum eo cla- 44. ad FF.

eft, facrificii.

iare czteri non ceffant: íed clamat inter in eremo.

[S Auguü.

VilL. Gum facrificia five altaris,

five qua-

C- l 00-

tormenta fidelis, & non eft, qui re

À

rumcunque eleemofynarum pro baptizatis

Ecce veftra inhumanitas,

fpondcat;

Enchir. defun&is omnnibus offeruntut , pro valde

ones Íun

!

]

bonis gratiarum aQ

t, pro ngn v;l-

Nece[fitas,

. de bonis propitiation

es funt.

facrificium pro more

XV)II.-WSUrgam in adjutorium

Niliïsþ-: inxtcrl- S. Bern. f

$, Thomas

1X. Magis acceptatur

pro vivo;

quia magis indiget,

pellábo gemitibus, implorabo füfpiriis, ora- de 5. ne-

fgppl q. tuo; quäm

fit (ibi auxiliari , ficut vivus

tionibus intercedam , fatisfaciam facrificio Sotiat.

71.3. 5. Cüm DOn po

"add.

potzft.

(ingulari: fi forte videat Dominus, & judi-

Sbemn.t

X

uemadmodum natura füxcc—»rurr'itxlcïco

cet, & laborem/convertat in requiem , mi-

4 ht l:

$ Bemard.

p

( €o. 4- Sel'.

debiliori , providendo

illi, ficut quando inci-

feriam in gloriam , verba in coronam: hs

diate natura impsl-

enim & hujusmodi officiis poteft corum mi-

dis tibi. digitum , imme

(ic &t anima-

feria revelari, finiri labor, deftrui peena.

2.p.

lit f(anguinem, füuccurrendo illi,

emofyna magis con-

^XVHi. Qui in hac vita defunctos oblivio- Cajet. q.s.

bus purgatorii, quia ele

ni dant, alienos in fru&u omniutm füffra- de indulg,

fert animz egenti, qua

m non egenti, quia

& cha-

giorum ibi in purgatorio crediderim, quam-

S' IO. D

proptcr connez

ionem membrorum,

ritatis, quam habent ad ia

vicem, illud pro-

vis multa hic pro eis fiant, divina ulciícente

, üfcenn

um unius fore alte-

injuria hujusmodi duritiam co

i

venit, quia reputant bon

rdis atque in--

X

Hdel. de

rius, quemadmodum cum homo dolet pe-

juriam.

XIX, O fidelem Samaritanam , qui vifo l'homas

fütdix

dem,vel manum;aut oculum,cetera membra

homine vulnerato a latronibus, & fípoliato s Kempis

languent, ita debet effe, aut freri circa ani-

in epift.

müfericordia motus eft! Vz, vz pincerna-

mas purgatorii.

e pia de-

s.Machab, XÍ. In Machabzorum libris le

gimus obla-

rum magiítro, qui oblitus eft Jofeph fui in-

fun&, me-

.

s facrificium, fed etíi nus-

terpretis, cum de carcere effet eductus. Sic

2,

43

tum pro mortui

quaim in fcriptur

is veteribus omnino legere-

timeo , ne multoties contingat , cum aliquis -

quz in

amicorum obierit, & pro fe inftanter petie-

tür, non parva eft univerfz eccletiz,

. hac confüetudine claret, authoritas, ubi in

rit, ac. fidei viventium fe commendaverit,

! lucas T

quod nonnunquam oblivionem accipit, aut

recibus facerdotum, qux . Domino Deo ad

UT

parvam, aut tardius fentit advenire expia-

ejus altare funduntur, locum füum haþec

etiam commendatuo mortuorum.

tionis hoftiam , quam fperaflet.

Utilitas.

e

r d

Tiütulus X(?VI. Mifericordia erga Däfuhäa:.

36$

uf in

Uiil'itas.

dum illi a malis liberi, inter filios Dei faerint

V al

com

s. Aug. fu

XX. Scias, & indubitanter credas, quod,

putati, recipiant nos in zterna taberna-

44. ad FF.licet pro defunctis beatis vel damnatis obíe-

cula.

* l,

inerem — cres, bona, quz pro talibus facis, non amit-

XXX. 'Talis oratio femper füum habet effe- Gerton

lon, ai;,

tis; frpe enim przedicamus, quod nullum

&um; quia fit pro illo, qui eft in gratia, & qui (er. 1. de

^

malum impupitum, & nullum.bonum irre-

fatisfattione eget, nec eam pro fe ipfo facere defun&.

muneratum fit apud Deum: oratio enim tua

poteft, &c. . Talis oracio ex majori procedit

in finu tuo convertetur.

ide, quam ea, quz fit pro viventibus; eít

Richard.

XXIl. Animz erepte de purgai

torio, pne

enim neceffe cogitationem elevari ad purga-

de S. vi&. adfünt ccelefti gaudio, mi

ro modo interpel-

torium credendum, & quafi ipíom per fidem

f. 27. de ]ant, exorando pro his, qui eis fübvenerint

videndum. Hxc oratio obligat aliqualiter

Berttri

mortis. in hoc feculos Deus enim nihil illis negat.

in purgatorio exiftentes, ad par referendum,

S. Aug. ad

XXII. Cupis, o homo, ut tui mifereatur

poftquam fuerint in paradifo, & oratio eo-

Quinque

FF.in ere- De

eot &

T0,

-

us?. fac ut proximo miferearis in purga-

rum multum accepta erit Deo, & multum

gion,

torio: nam tantum tibi miferebitur Deus,

E

valens &c. Hsc oratio eft majoris necefli-

uantum tu mifereberis

proximo. Ora ergo

tatís, & feflinationis &c. Meretur, quod is,

ro defunclis.

S.Bcrn. de

qui eam facit, pariformiter poft hanc vitam

XXII. Suftinetis accipere, quantum elee-

juvetur oratione aliorum, & ecclefiz.

Hzazc

regreffü | mofynz pro defunctis exhibitz nobis confe-

anima-

j

oratio majori emanat charitate, quando fit

run!-

rant? centuplum refítituent.

"

pro illis potius, qui magis elongati fünt a no-

24X

XXIV. Omne, quod dcfuntis caufa pie-

S. Ambr.de

bis, non exfpectando par, nec gratiam, quam

offic.& ap.

tis impenditur, in noítrum tandem meritum

nobis agant.&c. FHzc oratio fatisfaciat obli-

Aj f

Manf to, tfansmutatur,

& illud poft mortem centu-

l de

N

gationibus magnis, quibus vivi deviucti fünt

mos,

86. difc,s, plum. recipiemus duplicatum.

mortuis, ob divería ab eis recepta bona, five

n:2.

naturg , five fortunz &c.

'l'4lis oratio con-

XV. Non fruftra oblationes pro

S. Chryf.. Ctis fiunt, non fruftra preces, non fruftra elee-

folationem dat, vel gaudium aliquo modo

ho.21,in

mofynz.

Hzc omnia Spiritus diffolvit, vo-

acta,

Angelis, qui defun&os cuftodiebant, & faci-

. lens ut nos mutuum juvemus ; unde enim

le eft creditu, revelare illis, & confolari eos,

, Joonn

utilitatem accipiet ille per te, & tu per illum.

uf

pfo quibus hujusmodi fiunt orationes , & fic

Maubur-

XXVI. Qui pro defün&is orat, feptem

cognofcunt illud, quod vivi faciunt eis. 'Ta«

35 n

gus apud mifericordie opera eis impendit, unde &

Mauh.

lis oratio inducit hunc, qui eam facit, cave-

Manfi to- ejus miferebitur Deus. Cibamus efürientes

re a peccatis, & citius poenitentiam agere,

96. difc.s,

pane Angelorum , dum eas precibus dedu-

n 3.

atque confiderare, ne quicquam committat,

:

cimus ad Regna coelorum.

Secundo pota-

propter quod talem incurrat affli&tionem &c,

tamus fitientes ; dicunt enim : fitivit anima

Talis oratio, quando fit: manifefte , melius

j Mp f

mea ad Deum, fontem vivum. Tertio ve-

exemplum dat aliis credendi vitam füturam.

44. adFFc

ftimus nudos nuptiali vefte, veftitu deaura-

Hecoratio perfolvit multo majorem poenam;

z éfemo.

to, dum enim charitatem noftram confide-

& prolixiorem, quam fit ea.poena, a qua ta-

rant, charitatem in nos actuant. Quarto pe-

lis fit oratio, & eft, ac (i affe uno redimeretur

regrinos & exules hofpitamur, dum in do-

Francus &c.

Hzc oratio inducit potius il-

mum Domini letantes precibus deducimus.

lum, qui orat, ad hanc vitam conremnendam

Quinto captivos e carcere educimus, dum

& ad aliam tendendum, memorando ftatum

$ Den.

- infirmos illos, & amore languentes vifitamus;

illorum , qui paulo ante vivebant.

je 5, 0

in terra tandem viventium i

LU

*

n ngino beatos

fepelimüs.

s

— Fucilitas.

! !

nx; Nullu

s eft cujuscunque ftatu

$ *hlo-&ïdem

S.Bern. to,

XXVll. Quoti

es tu facis aliqurod bonum

?

ieþ.a,

4. fer. 15. proanima exiítente in purgatorio, tibi magis

mo , qui fe excufare poflit, quo minus juvet

p 2.

prodes , & plus mereris, quam fi faceres de-

mortuos ; ,nec eft, qui vere dicere potlit, plo-

cem tantundem pro uno exiftente in hoc

rare non poffum pro defünctis, non poffum

peenitentiam agere, devote pro eis lamen-

mundo, etiamfíi eflet incarceratus, infirmus,

nudus, & famelicus, nam quanto magis egen-

tando. 1in quocunque enim loco fueris, &

(jjt. 5 :

quacunque przmaris paupertate, potes, quod

je indul

!

ti hoc facis, tanto magis eít bonum.

s. Io.v lDa-

XXVIII. Nunc opis ferendz tempus eft, &

predictum eft, facere, haurire potes & tra-

here ex cordis tui puteo (qui intra te eft)

mafcenus tempus negotiandi; Ac beatus quidem ille,

orat.. de

puram aquam & mundam, ut extinguas

fidel. de-

qui fpe minime titubarit, atque elanguerit;

ignem, qui in purgatorio tuos adurit ami«-

Beatior autem , qui & fua & proximiI caufa

functis.

laborarit. Nam hoc etiam mifericordem Do-

cos, quod verum eít, quantum ad eos, te

[omis

TO

num impenf(ius oble&tat, & exhilarat, cum

fcilicet. p,ofl'ex extinguere.

i

quisque ad proximum juvandum celeri curfü

Sepultura.

jcpa ^

contendit. Hoc, inquam, mifericors ille vult,

XXX IT. Cum re

colit animus, ubi fepultum $. Aug. 1.

gratumque habet, ut nos omnes tum in vita,

fit chariffimi corpus, & occurrit locus nomine de cura

morih

tum polt confedum vitz circalum mutuo

Martyris venerabilis,. eidem Martyri-com. P*0 mort,

alii ab aliis juvemur. .

w

mendat animam dile&tam recordantis & pre- ^ 4

Lucas Tu-

«XXIX. Studeamus defunttis exhibere ftu-

cantis afpe&us. Qui cum defunctis a fideli-

denfis c.6 dia charitatis, & facrificiis, orationibus, elee-

bus chariffimis exhibetur, eum prodeffe non

mofynis eorum temporalem miferiam rele-

dubium eft iis, qui cum in corpore vivebant;

ruerunt.

talia fibi hoft hanc vitam

-

prodefíe me

Vemus; ut, c-q/m defecerimus morte corporis,

XXXII.

Z*»z';

366

*Bibliotbece Manualis Comibna.toriæ

o

[7 y'

Idem f. 5. -XXXIIIQ Sit 'prb vir«ibusï cura fepeliendi,

vidit, & hzc verba dicentem audivit: Abbas mort. heb,

de verbls & pulchra conítruendi, quia & hec inter

ifte, quem cernis Levita Laurentius cft, qui 15: -7*

Dom,

martyrium ignis pro Chrifto nomine paffus; :

bona opera in S. Scriptura deputata fünt: ime-

pleant hzc homines erga fuos officia poftre-

hoc privilegium accipere meruit, ut qualibet

tmi muneris; & fua humana lenimenta moe-

hebdomade animam unam purgatorii tor-

j vt

"

yoris; verum qus fpiritum defan&orum ad-

mentis poffet eximere.

'VI. $. Chriftina cum po

ft mortemþ ab An- Sur. 23*

juvent oblationes, orationes , erogationes;

multo pro eis obfervantius, inftantius, abun-

gelo primum ad purgatorium, inde vero vifis Jun

$p Dt

tormentis ad confpectum Dei acdu&ta, optio-

p dl

dantius impendant, qui füos carne, non fpi-

ritu mortuos, non folum carn

t

[

alitcr, fed ctiam

nem a Chrifto accepiffet; vel perfruendi bea-

90 5-145

&

titudine, vel ad corpus; ut pro animabus pur-

fpirituakitc(f amant.

gatorii fatisfacere poffet, redeundi, pofterius

$. IV.

elegit, & nunc inignes, nuncin ferventes aut

o di

EXEMPLA CATHOLI

.CA-

frigore conftrictas aquas, fe conjecit, aut in

gh & !

patibulo inter latrones pependit,aut in fepul-

(EXTERNA. .

chris mortuorum delituit, aut alia ejusmodi

- Qualitas.

opera poenitentiz füícepit, fummo quidem

dolore,fed absque corporis lefione, ut pluta

Jo.Nadafi 1. & Mar

tinus Canonicus Regularis in Legio-

hn

in anno

* nenfi S. Ifidori coenobio refert,

fe e de-

perpeti poffet: unde mirabilis dicta eft,

'Vli. Cum $. Ludwinz poft feptendeci

m'Elias de$.

mortuo- fanGi cujusdam facerdotis relatione didicif-

& Therefia

pnc.emc;

rum. hebd, (e , hoc concedi animabus in purgatorio igne

annorum morbum Angelus apparuiflet ;

30.

optionem dediffet, an coclum ingredi, an vero

exiftentibus , quod diebus Dominicis & aliis

1.3- Fl 48'

Chrifti Domini Feftis e carcere exeant.

diutius vivere, & defunctis fuccurrere vellet?

refpondit ipía, malle fe usque in diem judicii

fpet

Lib. 4. re-

II. B. Virgo S. Brigittz quondam dixit: Sum

exnpl

vel. c.135.

etiam mater omnium, qui fünt in purgatorio.

pérfeverare: cui mox Angelus nomine Dei

d.s.c

Lib» '6.

Alias eidem dixit: nulla eft poena in purgato-

promifit, liberationem omnium animarum,

vl 4

rio, qux non propter me remiffior erit, &le-

quas noviffet, & confanguineorum usque ad

ad ferendum,quam effet. Hieronymo Ca-

nonum gradum. ltem quod poft feptende-

Jo.Nadafisnior

in mor- rava

lle Societatis Jefu fübtrifti propter pur-

cim annos in morbo hoc adhuc confümmen-

tuorum . gatorium dixit: ne ita angaris, nam ego non

dos purgatorium vifitatura, &, quotquot pe-

teret animas liberatura effet. -

hebd.5. tantum (füm advocata peccatorumi in hac vita

n. 3-

VIII. S. Eugardis orans pro quadam animaSurius in

exitentium, fed etiam, dum in purgatorio de-

$, Petrus .

tinentur. Anno 1702. no&te feftum B. Virginis

negabat fe a lachrymis ceffaturam, donec il- vita.

ffamptz precedente, amicz fuz quzdam

lam liberaffet: unde Chriftus ei apparens di-

Dam. 1. 3.*

epift, ult. al

ia amica defun&ta apparuit, dixitque, illa

xit, €quo animo efto dile&a! ecce hzc eft

no

&e plures per B.Virginem animas e purga-

anima, pro qua poftulas.

IX.-B. Magdalena de P

azzZs curh/atrocita- Vita p 2,

torio liberatas effe, quam fint Romz capita:

cui cum illa credere tardaret, in fignum veri-

tem poenarum videret , & fuum illis involu- € 13*

tumíratrem, pietas,ajebat, pietas ; mifericor-

tatís, inquit, hac ipfa die, verfante anno mo-

Dionyf.

rieris. Aliusquidam ex purgatorio amico fuo

dia! O fanguis defcende, & libera has animas,

folere B. Virginem no&te

& ad illas converfa: O pauperculz, dicebat,

Carth. £.2. apparens affirmavit,

de Af-

Nativitatis Domini purgatorium ingredi,mul-

tantum patimini! & tam lztz ? omnes omni-

fumpt.

no Martyrum omnium pocnzx ac tormenta

tasque animas liberare in memoriam partus

füntinftar amoeni hortuli ad ea,quz in purga-

virginei,

item in refurrectione ob memoriam

X

deícenfus Filii ad inferos.

torio tolerantur,& Reli»iofis illic vifis: o Deus

Su;'. 15.

UI S.Ofwaldo de no&e oranti defunctus

bone, inquit, & Religiofi in his poenis ?.

OG&obr,

illepro quo orabat, apparuit, & quomodo ha-

X. Helena Paduana die quodam lunz , in Calend

enus habuiffet;rogatus,haGtenus,inquit, val-

quem animarum dies inciderat , vidit rtium- Mar. 4*

de male, (repeate ex alto templi, ubi labora-

phantes animas Deo liberatori, & hominibus "9*

atronis gratias agere, alias vero utpote fo-

bet ruens, absque ulla proxima ad mortem

przparatione decefferat) at nunc valde bene,

latio deftitutas non modice triftari.

X1. S. There(íia pro defundtis orans viditdz- V.tac. 31.

tuis enim meritis & precipibus, poenis, quibus

cruciabar , per Angelum füuum me Dominus

monem libro infidentem, & prohibentem, ne

eas abfolveret, qui tamen libro luftrali aqua

heíterno die liberavit. S. Brigitta quoque vi-

atione

dit regis cujusdam animam vehementer af-

confperfo aufugit, ipfa vero abfoluta or

J

fli&am oculos in Angelum, qui pcenas tempee

animas e purgatorio exilientes vidit.

rabat, obvertifíc , & ipfis quafi loquentibus

XII. Anno 1078. igniti Equites, olim mili- Trithem,

tes, num juvari poffe

nt, petenti dixerunt: Je- Chron.

: oculis fignifica(fe, fe plurimum folatii a fuo

illo Angelo percipere.

juniis & orationibus, maxime vero oblatione 1978*

IV. S. Joannes Apoftolus pro devoto quo-

corporis & fanguinis Chrifti adjuvari poffu-

"Thomas

Cantiprat, dam füo fic Beat

iffimam Virginem alloqui eft

mus, & rogamus,

. XHL Annor5oo. B. Virgo Clerico appa-

Jac.Hauti-

L2.apumauditus: Ecce anima amici noftri torquetur

nus in ope«

€. 35*

in poenis : venias, obíecro, &libereseam, De-

rens, dixit propter jubileum tunc Rome ce-

ra Euchar,

fcendit proinde cum illo ad purgatorium pia

lebratum omnes animas in purgatorio libera-

tas effe.

Virgo, &illam inde animam eduxere.

mbü- Flias a S.!

V. Abbas quidam quondam S. Angelum -

XIV. Duo

AReligiofi in coemiterio dea

jo.Nadafi

die- Theref1.2,

inenno Ccuftode

lantet absque prece pro defundis fufa, au

e

m fuum,I cui 9. Laurentius adítabat, .

IUPC

Tüuus XCV. Mifericrdia eiga'* Dg*u&&a&

g6y

at h,

& purg. rudc vocem : Hi, qui prterierunt, non dixe-

ïpfo die nemini qüicquam füper hoc verbo lo-

5'"'7-

c'o æni

runt; requieícant in pace. Cum ergo rediif.

cutus eft, reputans, neforte tanquam fomnia-

fent, & orantes dixiffent: Ecce benediximus

tor, aut demonibus illufas derifei habere-

vobis : audieruntaliam

*

vocem nginus Deus

tur. NNoGe vero fequenti , dum ficut prius

illuminavit vos.

x

vigilans, & fedens in le&o füo, de his, quz

Ex vità

.XV, Cum frater Henri

cus de Kalftriä more-

fibi preterita noGe contigerant, attentius co-

gitaret , rurfus ille defun&tus ficut antea vi-

I25

i praedic.

tuus effet, per purgatorium tranfiens trecen-

W

tas & triginta fex animas fecum eduxit.,

gilanti & ftupenti apparuit, dixitque ei: Non

recte agis, Domine Sacrifta, non recte agis

. Spec: eX.

XVI. Puer quidam, dum fuper feþulchrö

'mpl. dift.fnatris orationem dominicam , & píalmum

erga me, qui iram Domini porto, quoniam

peccavi ei, in cujus manus , quam horren-

9. ex: 143. Miferere recitat, vifus eft ab Epifcopo, hamo

1

aureo , & linea ar

dum fit incidere, utinam & tu non experiaris.

rem extrahere.

gentea pulchram mulie-

O fi fcire poffis, quam gravis eft etiam mini«

ma poena animz a carng folute , profeCto

Wd.dit. XVlL Joannes de Alverna, dum Ss. miffze

non tam negligenter ageres, fed totis viribus

21« ex, 2,facrificium pro animabus offert eterno Pa-

füccurrere fatageres. Quapropter etiam at-

WRX

tri, vidit animas ceu multitudinem fcintilla-

que etiam conteflor te propter Deum, ne

rum de i

ultra diffimules, fed petitionem meam effes

purgatorio & ad coclum evolare.

gnita fornace prodeuntium egredi e

Gui mandare feftines, quiafpero me, per ora-

Ann Ca- — XViIll. An'cillalquædam ;Välencäniys, cum

tiones fratrum noftrorum, apud clementiffi-

Fs de$,

Phereffa

puc.1607. Dominus ejus pro defün&a quapiam perfona

-

mum Judicem , Deum mifericordiam ad-

curru peregrinationem inftituiflet , animam

epturum. lit autem totius dubietatis fcopu-

TT

currui przeuntem, &

í

femper fplcndidiorem

lus de corde tuo tollatur , & me ip(üm effe,

fieri vidit.

;

quem paulo ante viventem in carne, bene no»

Cifïe«rci'cnfïs Or-

Specul,

XIX. Monachus quidam

veras, non dubites, ecce tolle de manibus

exempl dinis religiofa admodum converíatione vie

meis pfalterium , quod portarius in Capitulo

dift. 3. ex- tam füam confümmans , tantationibus & -

umpl.

quzfivit, & necdum invenit. Tulit itaque

47f rumnis hujus miferabilis vitz, morte interve-

Sacrifta de manibus ejus pfalterium , fuper

H

niente, fübtractus eft. Quo defuncto, Sacri(ta

tam inauditis mirabilibus Dei , vehementer

illius domus nocte quadam imminente in tem-

obítupefa&us. Porro cum jam idem ipfe Sa»

3

ore vigiliarum , dum przfítolaretur fignnm

crifta, fcire volens, uetum nam folidum, & pal-

orologii, vigilans fedebat in le&o fuo. 'Tum

pabile effet corpus, quod videbat, utrumne

LSurits n

ecce fp:ritus ejusdem defundti fratris,tanquam

fic fübjaceret ta&tui, (íicut vifui, cum haberec

Vità

folido, & palpabili corpore, veftitus repente

prope fe virgam, tulit eam, & quafi tangendo

aftitit coram ipío, ficque lamentabili voce al-

experieütiz fatisfacturus; levi ictu vibraviril-

l

j

ocutus eft eum : Domine Sacrifta, ego füm

Jam ,. fed mox nullo penitus obítaculo refül»

ille fraternuper defün&tus, fed cur ad te vene-

tante, quaíi per vacuum aérem, fic per cor-

" Vim p' g'

rim, quzfo, utpietatis intuitu pen(are digne-

pus, quod apparebat, transducta eft. Mane

6Ij

ris. Ego enim, dum adhuc effem in corpore,

autem facto Priori & fratribus, qua viderat,

licet per gratiam Dei vigilanter faris in obfer-

& audierat, innotuit, pfalterium etiam, quod

)

vantiis Ordinis me ipfum exercitarem, in uno

accepe:at, tanquam veritatis pignus,protulit,

tamen graviter deliqui, quod fcilicet facrum

Sicque fratris illius anima per communesora-

Diaconatus Ordinem carnaliter concupivi, &

tiones & miffarum celebrationes poenis ( ut

ut ad huncjhonoris gradum afcenderem. (ine

credimus ) abloluta, beatitudinis zterns cone

,

refpeCtu timoris Dei , valde inquietus fui.

fortium Deo miferente promeruit.

s

Quodque adhuc gravius eft , absque condigna

XX. Frater quidam ad przedican

posnitentia hujus dilé&ti de corpore exivi ,

füs villam quandarm int:averat, & aícenderat 7. ex. 55.

L

gl

quia nec tanti ponderis hoc fore putabam,

vefpete folarium ad paufandum. Et ecce in

, M']r' 4.

quanti pofl mortem inveni. Sed pius Domi-

oppofita domo, perditi adoleícentes ad fu-

nus mihi tibi comparere conceffit, quatenus

nus defuncti convenerant , & obícoenis va-

,F*

.

qui jam per me ipfüm mereri nil poffum, fra-

cantes lufibus vigilabant.

Hezc ut audivit

trum noftrorum , qui adhuc tam fibi, quam

frater flere ccepit uberrime, przdictorum in-

1 VIMCISI.

aliis mifericordjam 'Dei promereri poflunt ,

fanias miíeratus. Nec mora, ut (e depofuit

orationibus debeam adjuvari. Itaque obfecro

füper le&tum, quidam aflitit, ut (ibi vifüm eft,

e

r

per pietatem Domini noftri Jefü Chrifti, qua-

dicens: Legatione fungor animarum in pur-

tenns calamitatem meam Priori exponas,

gatorio purgandarum. Hec enim mandat

6

ipfum roges, ut in Capitulo me abíolvens,

fuis in dereli&tis poffeffionibus conftitutis:

eneralem orationem pro mea liberatione

Miferemini mei, wiferemini mei , faltem vos amici

" u

ratribus injungere dignetur. Utautem nove-

mei , quia ianus JDomini tetigit me.. Et ait fratriz

j*

ris hoc, quz vides & audis, phantafticam ne-

Ex his verbis cras tibi fermonis thema acci-

Is

]s

quaquam effe illufionem, in augmentum ve-

pies, & repelles ludos execrabiles, quod vi-;

ritatis,pfalterium,quod portarius ante aiiquot

difti, & induces homines , ut-defünctorum

"" ]a(.

fiuti

dies in Capitulo requi(ivit, & nondum inve-

amicorum pie fübveniant animabus. . Nec

ope

nit, in illo tali loco repofitum invenies. Ve-

diftulit frater in craftino, fepulto corpore in-

" E"chafv

rum Sacrifta hec audierat , & viderat, &

jun&am legationem convenientibus populis

multum miraretur tam infolitam novitatem

indicare. "antumque in illo fermone profe-

!

g ? S

rej, tamen cum effet homo maturi c?'aülii,

cit,'ut omnes a minimo usque ad majorem

B[l:g'

-ad

e Ti

e

nt

[

—

368

Bibliotbecæ Manualis Ciofmtwi&

ad tantam lachrymarum abundantiam corfno-

in hoc folum manus Domini füper eum exteti«

tà, fed adhucin flagellis duobus , una corpora-

veret, ut fervor mirus excitaretur in populo

defun&tis proximis fübvenire. Et ludos exe-

li, altero fpirituali. Quoties enim tonabat, au-

ditum tonitrui ferre non valens , fere usque a

crabiles (quos pradiximus) removerunt.

dbid. üt, XXI. Dum quidam miles in le&o cum uxo.

exitum animz turbabatur. Sed & gutta, quam

rofeam vocant, certis temporibus ita faciem

7.exempl.re füa effet, & luna valde lucens per rimas

67.

intraret, mirabatur, quomodo homo rationa-

ejus exulcerabat, ut propter afpectus foedita-

tem infirmatorium fepius & diutius tenere

lis creatori non pareret, cum cidem creature

irrationales parerent. Et dum cuidam militi

cogeretur. Curnque hac infirmitate gravatus

quadam no&te poít matutinas iiffet cubitum,

defanéto, qui fibi fuerat familiaris, detraheret,

fübito ille qui mortuus fuerat , thalamum in-

increpabat animam füam per dolorem com-

pun&ionis in le&tulo corporez quietis. Pau-

troivit,dixitque illi: Amice,noli male fufpicari

de aliquo, & condona mihi, fi quid in te pec-

cis autem diebusante evolutis , brevi tempo-

-ris intervallo monafterii partem cum monas

cavi. Cumque füper ftatu fuo interrogaretur,

dixit: Variis poenis aflligor , przcipue quia ta-

- chis fere quindecim e corpore Chriftus voca-

äl hii &

verat. Dum ergo ille in orationibus vigilaret,

«t

leccemiterium violavi, & ibi quendam vulne-

rans eum cappa füa expoliavi , quz mibi fu-

in extafi factus vidit per medium infirmato-

'rium tranfire exercictum monachorum, intet

perponitur, & uno monte me magis remit.

Rogavitque,

'ut pro fe orationes fieri faceret.

quos Ábbatem füum; & monachos illos, qui

*

paulo ante obierunt, recognovit , quorum

Cum autemi

lle (ibi diceret, an vellet; quod a

i

tali , & tali facerdote ipfas orationes faceret

unus ad eum divertens, & ante ledum ejus

fübfiftens, ait: Frater chariffime , nos qui hic

fieri, ille ad hocnihil refpondens, caput more

renuentis concuffit. Deinde dixit, fi velllet,

tranfimus, in monafterio, dum in hoc corpo-

et, Cui ille: Utie-

re viveremus, converfíati fumus; omnes qui-

quod talis eremita pro fe orar

nam ille pro me oraret: Qu

od cum fe factu-

dem gloriamur in fpe, fed differimur adliuc a

regni introitu, propter quorundam fratrum

rum promitteret, ait ille :

Et ego dico tibi;

quodabh

acdie usquead duos annos tu etiam

negligentiam, quorum alii tarde, alii tepide;

vel omnes ingrate folvunt pfalmos & oratio-

m'orierlis.

Sic ille difparuit & miles vita fua in

L

melius mutata, 1

n Domino obdormivit.

nes, quas debent pro animabus noftris. Nec

folummodo rei fünt apud nos, fed ipfe Chri-

P&rus d

e- XXII. Legitur, quod quidam pifcatores S.

Naol. 1. 'Theobaldi in autumno fruftum magnum gia-

ftus multa habet adverfus eos.

Ipfum enim

provocant & excitant ad vomitum, dum tepi-

10. €- $- cjej pro pifce prendiderunt, de pifce gavifi

funt, maxime quia Epifcopus dolore pedum

de votum vitz purioris emulantur, & fancte

