parva neglexerunt, febres gignunt & putre- 1. Gal.

gdit

fa&tiones, ac mortem denique; ita & in ani-

ce2ló

mujíca alis integeret : & navem,

quam apicgla

'm Vm-

pennis abíconderet , fabricavit.

mis; qui pufilla diffimulant, majora invitant.

.

*4

X. äicuc

446

. Jibliotbece Manualis: Conesonatoriee

"Qur.16, X. Sicut medici in corporibus egris!nihil,

eum illapfus ad cædcmhfr/*atriks', & ad hegatïö;

uod nociturum eít, relinquunt; ita, quid-

nem fceleris impulit. Et paulo poft etiam Judz

exemplum adjiciens, nifi putaffet, inquit; pat-

quid obftat imperio (aut apud religiofos per-

fe&tioni) nos pari ftudio recidamus.

L]

vum effe pecuniam iriopum fürripere; in tan«

HaiasAbb.

Xl. Sicut, (i qua in dolio rimula exi

ftat ,

tam protervitatem non deveniffet.

ï

Ordt, 12« defluitvinum, antequam Dominus fciat, fine-

V. Turpitude , quz oritur ex minimorum

Caffian. l,

gligens eft; fic quzlibet res,quamvis exigua;

negle&tu, nam, ut fapienter advertit Caffia-

licet fitin deje&ione do- 7- infit.

fructum excutit hominis negligentis.

nus, a potente elidi ,

2 0.

lor, & gemitus in amiffione victoriz , tamen

$. VIII.

: )

Á

quodammodo de adverfarii robere victis na-

MOTIV A.

ícitur confolatio; fin vero itiimicus exilis, &

$.Chryr. I

beralitas Dei erga nos : qui, tefte S. Chry-

otat. de D.

:

Li

genus colluctationis infirmum, ultra dejectio-

foftomo, ficut parturiens cupit eniti

nis dolorem , confüfio turpior, & ignominia

Phileg

fcetum, ita effundere mifericordiam fuam de-

detrimento gravior infertur.

! S.Cyprian

.

l, 2. epia.

fiderac ; &, ut S. Cyprianus loquitur,profluens

VI. Periculum falutis : nam , ut re&e dixit Senee, ep.

Aad Donat.

largiter, nullis finibus premitur, nec coércen-

Seneca, ifta , quantumvis exigua fint, in85»

tibus clauftris inter certa fpacia metarum fre-

majus excedunt.

Nunquam perniciofa fer-

natur, manatjugiter, exuberat eflluenter ; no-

vant modum ; quamvis levia initia morbo-

ftrum tantum fileat peQus, & pateat.Quancum

rum ferpunt, & zgra cor

pora minima iny

illic fidei capacis ( & liberalitatis mutug per

curam minimorum ) afferimus, tantum gratiz

terdum mergit acceffio. -

$. IX.

haurimus. Etut fpoute fol radiat, dies illumi-

nat, fons rigat, imber irrorat;ita fe fpiritus cz-

ASC

ETICA

fuba -D h —Deme m 5 i. - um — a. aM —— Ub .. — 3 Qe wen GU ——

I.

Vita p. 5.leftisinfundit. Imo; utS. Magdalena de Pazzis

uatuor funt, quz d& hac matería bene

* Bo

divinitus didicit, tantopere fe defiderat com-

noffe, obfervare debet Aíceta. Prie

5

municare nobis, ut, dum quis vult effe parti-

mut eft, ut certo fibi perfüadeat, hanc mini-

ceps communicationis illius;id ipfe reputet;ac

morum curam effe unum ex przcipuis capie

fialter magnum aliquid ipfi communicaret, .

tibus , a quibus vigor & progreffus religiofz

.

It. . Utilitas propria : Sicut enim morcatores

perfectionis pendet ; cum , ut S. ThomasS. Thom.

ditefcere volentes, etiam minima quzque lu-

re&te docuit, omnis fcientia operativa tanto in prol. a,

- D — u- - -- $p9 v Pb

cra non negligunt; itaneque nos fpiritualibus

perfectior fit, quanto magis particularia con- V: 2

divitiis congregandis intenti minimas lucran-

fiderat, in quibus eft actus. Hinc S. Chryfo S. Chryf.

di occafiones negligere debemus ; nec alioqui

flomus ait : Noftri magiftri non folum opus ho. 1. in

$. Cypr.

illad S. Cypriani in nosquadrec: Qua excuía-

turpe condemnant, neque tancummpdo con. Matth.

op.&e

tione nos purgabimus, qui diaboli fervis , mu-

cupifcentiam prohibere contenti funt, fed &

IE

j leem.

nera pretiofa &grandia, & nimio aclongo la-

vultum impudicum , & lafciva verba, vifüm-

que ineptum, fed & habitum inordinatum;

f

bore quzfita, fumptuofiffimo apparatu com-

t

parantibus , minores fumus ?

i

inceffum inconditum , atque clamorem, &

II. Dei, nature , artium , minima equali per-

omnino usque ad homilia precepta deducunt

fe&tione , curaque perficiendum exemplum : fic enim.

diligentiam difcipling. Et S. Ephrem fapien- S.Ephremt,

.S. ilieron,S. Hieronymus hortatur, dicens : Sicut Crea-

ter monet; Eum, qui czteris praceít, periti(- S. de vita

eo. 3. ad toretm non in ccelo tantum miramur, & ter-

fimum effe convenit, & ad confulendum fa- feirit.

Heliod, y3, & fole, &c.fed in minutis quoque ani-

luti fübditorum vigilantiffimum, utque fingu-

malibus, fortica, culice, mufcis, vermi-

lorum obfervet inceffum, geftum, motum, &

culis , & ejusmodi genere, quorum magis

habitum, adhibita etiam debita earum rerum

Ícimus corpora, quam nomina; eandemque

CorreCtione, qua minus conveniunt, ut ad

ä;

in cun&tis veneramur folertiam 5 (ic mens

optimum ea ftatum, formamque reducantur.

Chrifto dedita, «que in majoribus , & mi-

Magiftri enim elementorum noau folum figu-

ï

X

noribus intenta eft, íciens etiam pro otiofo

]

ras difcipalis oftendunt, fed etiam minima

verbo reddendam effe rationem.

quzque puncta, diftinctionesque proponunt. . .

Jofeph.

1V. Diaboli aflutia &$. fallacia: qui, ut S. Frane

Hinc Alphonfüs Rodriquez de hac materiaRodr. p.1.

Anch. vitacifcus dicere folebat, non vult de nobis plus;

differens tandem fic concludit, aitque,.tanti deperf. tr,

;

l 5.

quam tenuiffimum capillum ; ex illo enim ha.

nos debere facere ea, quz de hac materia di- ! € 19.

mur ingentem, validumque ad noftras con-

cuntur,ut fervire pro generali regula debeant,

ftringendas animas, fibique vindicandas confi-

fcilicet quamdiu quis eftimabit, magnique fa-

cerefolet. Et fi vel femel leviffimam turpem

ciet, res parvas, recte incedet, & Deus fua

cogitationem excutere cunctemur, id arripit;

gratia ipfüm provehet ulterius ; contra fi ipfas

& longum agmen foediorum fpecierum con-

negligat, periculofe incedet, quia fcilicet per

fequentium adnectit. Sed & modica delicta,

iftam portam omnia mala in fpiritualem reli-

LURT

$. Marcusut B.Marcus Eremita advertit , admodum ele-

iofi domum incurrunt.

Y [9.

Eren. c-. vat, & extenuat; alioquin enim hominem ad

II. Alterum eft, ut fciat, in quibus potiffi-

" deler.

feit-majus malum & vitium adducere non poffet.

Dllmln.

. 96.

mum minimorum cura occupari debeat ; qua

S. €hryf.

Id, quod S. Chryfoftomus exemplo Caini con«

quidem Nigronus in duo capita, fcilicet decli-

JH

i

firmat, cui prius perfuafit demon deteriora

nanda & querenda dividit , ut fupra vidimus

l

'ho..87. in

f

Matth.

offerre, nullum effe id dicens peccatum ; dein-

Lancizius in trja genera diftinguit : quorum Lancig. .-

de invidiz veneno fuccendit, nihil eciam hinc

primum continet fugienda, nempe peccata & opufc, &.

f

imperfectiones : Secundum ebfervanda com- €' 9*

mali fecurturum perfuadendo. Jta tandem jn

pree

L2

yh(

- dituus XCIF. Minimorum Cura.

327

prehendit, nimirut leges fcriptas, viva voce

mum ad fortia, ïpr'o:gïmo pro ngcefïitate Chri- Apud. En-

waditas , confuetudines , opera füpereroga-

ftiana etiam cum vitz periculo fuüccurren- gelgrav.

tionis, modum hzc omnia exequendi: Ter-

tium mortificanda includit, fcilicet externo-

do, pro injuriis hoftimenti loco gratias hofti Dom.Sept,

referendo , frequenti Sacramentorum ufu$. 3-

rum fenfuum, & internorum affe£&tuum com-

animas e piacularibus flammis liberando &c.

amani l'

. preffionem ac fübjugationem.

fed & digiti quoque fufüm teneant, leves

df

corporis affli&tiones, parvas fui abnegationes

20.

IlI. Tertium eft, ut fpecialem affe&um &

. amorem concipiat erga minima in omnibus

ac dimifliones , per idem fpius feétando.

rebus ad quotidianum ufüm fpectantibus ,

ANeceff'tas.

puta vidu , veftitu , officiis, honore &c.

eumgque in finem privilegia ejusmodi mini-

II. Chriftus Dominus S. Brigitte dixit :L.s.revet,

Qui non bene utitur minimis

mis conceffa bene apprehendat, nempe t.

ut maximis non glorietur.

, juftum e;üx, ítter 13,

quod Deo magis placeant , utpote in quibus

Utilitas.

TO

minimum de commodo & amore proprio re-

»

peritur. 2. Quod Chrifti exemplo & verbis

ill. S. Cyrillus i

n illud Chrifti: Veftri

| C2- S, Cyrillus

( quibus ad noviflimum lecum amplecten-

pilli capitis omnes numerati funt: qui

d ca- apud En-

dum hortabatur) magis conformia fint.

3.

pilli , inquit, & capitis pili , nifi minutiffi- gelgrav.

. Quod proximum magis edificent. 4. Quod

mas aQiones fignificant, quas Deus exacte Dom.Sept.

*

LÀ

majorem profedus noftri promovendi occa-

obfervat , ac premiat ?

. fionem offerant , cum , quo magis nos ipfos

lV. S. Libariz virginis oculus fübito fron- Rofvveid,

abnegamus , deprimimus , & humiliamus, .

tanto magis in fpiritu proficiamus , & cocle-

dere, florere, ac amceniffimos flores produ. 8. O&.

cere coepit, tefles przzmii , quod etia

N

ftium donorum capaces efficiamur. $. Quod

minimis laboribus offert Deus.

RE

majorem animo quietem concilient 5 cum

V. Mimus quidam , cum þroximis ludïsLeïï. Vr

cjusmodi minime femper & ubique invenian-

tur, facilius obtineantur , fecurius & fine

promififfet fe dicturum, quid quisque maxi- de fumm.

me optaret, condicto die dixit: Omnes vul. bon. c.

invidia poflideantur; fine labore conferven-

tur & fine dolore amittantur ; atque adeo

tis vili emere, & caro vendere. Hoc autem

*

Th.

Verum (it, quod , qui feparat pretiofüm a

per minimorum curam obtinetur.

To s

i

,l nt

vili; quafi os D

s

. : Damnum.

us üt,

y

ei, id eft, fpccialiter* dile-

. Cunyf

dius dicere folebat, parva ne- Ly?æus

10- ]l 'n

IV. Quartuiny em Lit tria illa ï&upedimen-

[attl

gligentia, & exigua culpa poffe amitti gra-apoph. s.

*.Iu

ta, quz ab electione & cura minimorum non

tiam; quz poítea reparari vix queat.

modice impediunt , fortiter & efficaciter re-

VII. M. Varro, cum füafiffet, ne qüïsVarrol. i.

moveat; quorum pritnum eft faj/a opinio, qua

rufticana predia juxta lacunofa, paluftria. de zgrie,

fibi quis perfuadet, nihil utilitatis, dignita-

ue loca conftrueret, quzfitus , qua de cau-€ 1*

tis aut jucunditatis ineffe minimis; [ed in

fa id füaderet? refpondit, inde animalia mi-

geimario de gemmarum pretio judicanti

creditur, cur Chriíto viliffima femper & mi-

nuta crefcere, quz oculis quidem confpici

Bplrttt

non queant, fed per aéra intus in corpus per

, d vità

.nima eligenti non perinde credatur? Secun-

os & nares attrahantur, & difficiles morhos

þ'lri!.

1

dum eít erroneum aliarum judicium ,. nihil ejus-

creent. Ídem contingit ; qui prope mun-

modi minima facientium ; verum cum fa-

dum paluftrem habitant , & minuta peccata

pientia hujus mundi ftultitia fit apud Deum;.

fine horrore admittunc..

quis non videt , ejusmodi judicia ab Aíceta

fortiter fpernenda, Chriftique & San&orum,

VIIL. Quemadmodum , tefte Po&ta.

Ovid. 1.

Parva necat morfu (patiofüm vipera raurugm, 2- de re-

perfe&orumque judiciis poftponenda effe ?

med,amot,

. Tertium eft amor proprius ad optima quzque

À cane non magno Íepe tenetut aper;

ita non levius da

& fplendida fecundum carnem appetenda

9 55

5 € 1

mendum eft.

m.'num. a pegcatfs lcvibus ti-

inclinans ; fed (i commodiora corpori el

igi--

mus, curnon potius ea, quz animz melio-

& .IV..-

l;)df.p-l'

eyutltt

rafuünt, inquirimus ; quid autem melius &

AUTHORES

" CO XOA

pyetioüus » quam minimorum cura?

$. II

.L Julius Nigronus in

:

"

cura minimorum.

fpeciali tradatu de —

MISCELLANE A.

"]. Nicolaus ianciziu

i

L

& opufc. j. c. 9. & 10.

s opufc, à. procem,

FOM A Qualitas.

III. Hadrianus Lirzus in

Prov. sr. T.

D

muliere fapiente dicit Salomon : Ma-

ti l r.

xapoxph. j.S. Igna-

num füam mifit ad fortia , & digiti

IV. Henricus Eng.clgrave p. 1. lucis evan-

ejus apprehenderunt füu(um. Quia videlicet,

Damian ut explicat D. Damianus, hujus vitz idoneus

el. embl. r2. & 15.

opufc. 15. executor fic fe per majora opera ex deliderii

V. Paulus Barry in folitudine Hagiophilæ

€. 1.

fervore dilatat , ut etiam caufas , qua fünt

differt. 1. O& diei,

minimz, non derelinquat. Clarius vero S.

VI. Alphonfus Rodri

quez de perfe&..p. L

'ancfw !.-:

U. 169 &r1o

prcl 5'

errancifc'us' Sale(;us, lapglfica ; inquit; tu mae

'9'

'TIT[.J-»

$28

Bibliotbecee Manualis : Concionateria.

4**4&****—*&***-&4*:**—æ-&:«&«ü»äæ&*ä&*******awaþ-w"'

*

TAT ULUS XCV.

-

s Aufi!

fupat

pf 10

IA ERGA VIVOS.

UE

MISERISORD

fet, id ideo fá&um , quod fpönte fua hdmiy- S. Chryf.

$ Grqo

inmord

nes eleemofynam faciant , & in ea per abu- ho 84. in

QUOAD ESSENTIAM. -

füm facile excedant, ut , dum pretiofis ve- Joan.

ftibus induuntur cadavera divitum, quz re-

l?g]ïnitio;

I

&ius pauperibus darentur. Porro hec feptem

opera fequenti verfü memorix caufa funt

$. Gregor.'

ft virtus , qua dolemus & trïftämuf de

in lib. de

comprehenía.

beat,

FE

miferia proximi , quam , fi commo- -

Vifito, po

de poffumus, a fratre depellimus ,

condo.

]

to, cibo, recïiimro, tego, colligo,

& ei per auxilium fpirituale aut temporale

S.Greg.infübvenimus. Aut, ut S. Gregorius Nyffe-

"Atus /þirituali; mif&ry'z'cmlz'æ.

$ Greeo

TROF.,

nus definit, eft erga eos , qui ob res aliquas

-X. Peccantes corrigere , juxta illud S. fcri- Matth. g.

Nadian.

triftes ac 1noleftas fe difcruciant , cum dile-

ort, d

pturz : Si peccaverit in te frater tuus, va-v. 19..

—

puupt.

. &tione conjuncta affeCtio. Dicta eft a mifero

de, & corripe eum.

;

LÀ

amore,

' corde, eo quod unusquisque intuetur quem-

XI. Jenorantes docere , j

uxtak illud Siracidis:Eec. rg.

Tom. 10

.piam miferum, & ei compatiens animus tan-

Qui mifericordiam habet , doce; , & eruditv. 13.

hom. $0,

Idem in7. gitur ; ipfe cor miferum facit, ut eum a mi-

quafi paftor gregem füum.

lon, 49.

Píal; pen, feria liberet, cui intendit. Differt a mifera-

XIlL. Dubitantibus re&te confulere, juxta illud £c.. 5. v;

tione, quia per mifcricordiam miferentis af-

ejusdem Siracidis : Si eft tibi intellectus, re- 1;.

fe&tum intelligimus, per miferationem vero

fponde proximo. Id quod etiam S. Hierony- $. Hier. ia

ipfam mifericordiz exhibitionem fignamus ,

1inus commendat dieens : Quos non potesEcciefiaft,

Mitth, n

juxta id, quod (ícriptum eft : Mifericors &

opibus , confilio adjuva, folatio fove. Plus

Y Y

miferator Dominus ; füperfluum enim effet,

enim potes in anguítia conflituto przftare

utrumque ponere, nifi effet varietas in figni-

fapientiz, quam quilibet maximz poteftaris.

Hugo de ficatione.

Unde.Hugo ait: differunt mife-

Quia , ut S. Ambrofius ait, facile pecunias.Ambrof,

tribus vo- ricordia & miferatio , ficut fons & rivulus:

confümitur, confilia exhauriri nefciunt. Haclib. ». de

tünt.anjm. mifericordia enim eft quafi fons affe&tus, mi-

A

ufu augentur, pecunia minuitur, & cito de- offic.c.15.

Libo L dl

j

ficit. Confilii collatio , quo in plures diffun-

bo C 1

feratio : quaü- rivulus affectus.

Divtfio.

ditur, eo redundantior manet , & in fuum

II. Dividitur potiffimum in corporalem &

fontem recurrit. ln fe enim refluit ubertas

prudentiz, & quo pluribus fluxerit, eo ab-

fpiritualem ; illa eft, per quam miferia cor-

poralis füblevatur; iít

undantius fit omne, quod remanet.

2 Per quam xxänimæ

XHL. Moftos & affitos coufolari : jaxta illud Eecl. z. w

faluti confulitur.

Yx

Siracidis : Non defis plorantibus in confola- 38.

T

JAüus. corporalis m

iþricordiæ. w

tione, & cum lugentibus ambula , ex his

*

Matth 25. ; III. Efurientäs paftere , juxta illad Chrifti:

enim in dile&tione firmaberis.-

V-, 3 50x

Efurivi & dediítis mihi manducare.

XIV. Condonare injurias , juxta illud Ecble.chd- ib

Ibidem,.

V.. Potare fitientes , jüxta illud Chfi&i: Si-

fiaftici : Relinque proximo tuo nocenti te , v. s,

tivi, & dediftis mihi bibere.

& tunc deprecanti tibi peccata folventur.

Ibid. v.36. V. Operire nudos, juxta illud Ghriftij: Nu-

Et illud omnis injuriz proximi ne memineris;

dus, & operuiftis me.

& nihil agas in operibus injuriz. Quod qui-Ecel, ro,

Ibidem. ^ V. Caftivos redimere , juxta illud ejusdem:

dem opus mifericordiz S. Auguftinus omni- v. 6.

in carcere eram, & veniítis ad me.

bus aliis prefert , dum ait: Multa quidem s.Ang.qin

Tbid.v.35.

V. ZEgrotos invifere , juxta illud ejusdem:

fünt genera eleemofynarum , quz , cum fe- Eccl.

Infirmus , vifitaftis me.

s- Amhr'

cimus , adjuvamur , ut nobis dimittantur

in ütit, de

Matth.26. — Vlil. Hofpitio peregrinos ütfcipere/, juxta illud

peccata , fed ea nihil eft majus , quam cum

Unere

ejusdem : Hofpes eram, & collegiftis me.

ex corde dimittimus peccata.

patis,

Y. I?.

-IX. AMoertuos fepelire , juxta.illud ejusdem:

XV. Patienter ferre injurias, juxta illud S. A Theg.

Opus bonum operata eít in me ; mittens

Pauli: Suícipite infirmos : Patientes eflote r. c. s. v.

enim unguentum hoc in corpus meum , ad

'Tob. 12.

ad omnes. Videte, ne quis malum pro i4.

fepeliendum me fecit. Et illud S. Raphaélis :

malo alicui reddat.

V. l QOX

Quando orabas cum lachrymis, & fepelie-

XVI. Pro falute-proximi Deum orare: juxta fa.

bas mortuos , & derelinquebas prandium

$4 v.

$, Tj

illud S. Jacobi: Orate pro invicem , ut fal- 16.

*

Qpl ]

taum , & mortuos abícondebas , per diem

vemini. Qui omnes a&tus memoriz facilioris

in domo tua , & nocte fepeliebas eos , ego

caufa itidem hoc verfu fünt comprehen(:

obtuli orationem tuam Domino. Cur autem

Confüle, plecte, doce; folare , remitte,

hujus actus mentionem non fecerit Chriftus,

S. Aug. dedum reliquos expreffit ? rationem S. Augu-

fer , Ora.

Gfadus.. |

cura pro. ftinus effe putat, quod effet omnium minima

S ([fefür

mort. c. 3- & obícurifhima. .S. Chryíoftomus vero cen-

XVII. ,Pgimus hujus vi-r;guia gradus e&,v Ubs

M

l .lDla l

Ogl C. Q8'4

e

[|

[av

Tituus XCF. Mifericordia erga Vivos.

329

luntatem babere jince'raaln, G ardens defiderium omni-

team haberet ,

hanc ipfam pauperi dari ju(- Jo.Damia-

bus wiferis fuccurrendi: quemadmodum com-

fit , dicens,

malle fe nihil ha

S..Auguft.

mendavit S. Auguftinus his verbis :

Si potes

bere ; quamnus vit. C.

fuper

pauperem fine confolatione dim

ittere. S. [o. 19- Leon-

Pfal, 10

dare, da ; (i non potes, affabilem te

facs; co.

annes Eleémofy

narius vero etiam le&orum !U5 n vit.

"ronat Deus bonitatem, ubi non inv

enit facul.

ftragulam pau

peribus dedit , iisque tantam

tatem. Nemo dicat: non habeo ; charitas de

liberalitatem

$. Chnf

facculo non erogatur.

mirantibus dixit : Fratres, non-

$. Gregor.

dum pro vobis. (anguinem fudi,

ficut man-

T

XVIII. Secundus eft, teneram cordis compa[-

davit mihi Dominus Jefus Chrift

us.

]om,

inmoral. fipnem vultu 69 lingua demonftrare : cujus gradus

»

XXI. Omnía fua bona

excellentiam more fuo praeclare fequentibus

per. religionis ingrefjJumMatth, 19.

verbis declaravit S. Gregorius : Plus effe di-

pauperibus. relinquere :

juxta Chriíti confilium :V« 21.

Si vis perfectus effe,

vade

» Vende, quz ha-

cimus , compati ex corde , quam dare : quia

quisquis indigenti perfe&te compatitur , mi-

bes, & da pauperibus,

& habebis thefau-

nus zítimat omne, quod dat: exteriora lar-

rum in ccelo , & veni

3

fequere me.

Qui

giens, quod eft extra feipfum , prebet:

qui

gradus merito perfeGliffim

us cenfetur, quia,

autem fletum & compaffionem proximo

trif

tefte S, Hilarione , nem

)

melius erogat;ln vita,

buit , ei etiam aliquid de feipfo dedit.

Id-

quam qui niþil fibi refervat.

S. Gregor.

ipfum confirmans $. Gregorius Nazianz. ait :

L ;

INazianz.

. $. i.

v' ] 9: i

Orat. dc

Summi muneris loco alacritatem dona: fi ni-

hil habes, collachryma : magnum eft infortu-

EX $. SCRIPTURA.

pauper.

EQQ'. ï!.k

amore.

nato remedium miferatio ex animo collata,

Y, 13

Tom. :o,. XIX. Tertius eft : Uitro dare non petentibus ,

; anlz't,a.?.

igio munda & immacul

hom. 5o, €9. egef4ati occurrere ; non enim fatis eft , teite

Rel

ata apud Deum ac, 1.

hom. 49. S. Auguftino , perfe&ta mifericordia

J Wu-

& Patrem hæc4 eft

» vifitare pupillos &v. s7.

Elg g

precibus extorquetur.

viduas in tribulatione e

[4

Feftina, o pietas, &

orum , & immacula-

3 r i

Occurre: ne tibi vendices, quod Domino de-

tum fe cuftodire ab ho

€ fzculo.

- l. Mifericordiam

Edl -

betur. Ita Chriftus fecit hortans difcipulos:

& juftitiam cuftodi, &Ofea rs.

Matrh, 14.

Date illis vos manducare.

Ita Deus quoti-

fpera in Domino De

o tuo femper.

v. 6.

V. 16,

die dona füa etiam non pet

II. Eftote.miferic

ordes, ficut Pater vefter Luc. 6,

entibus largitur;

mifericors eft.

unde recte S. Auguftinus iterum : Magnum

V. 36.

eft opus eleemolyna , inquit, ut homo fa-

js.Ambrof.

Ill. Eftote invicem beni—gni, mifericordes,

Ephef, 4,

lib. », da

ciat, quod facit Deus.

Felix proinde, qui,

donantes invicem , ficuc & D

eus in Chrifto v. 35.

ut Claudianus cecinit:

donavit vobis.

$

Lib. 9. de

Nil negat ,

& fefe vel non pofcentibus of

.IV. Quo modo potueris, ita efto miferi-

Tob. 4.

bon. c, 1.fert,

Quia, ut recte Seneca advertit, cum

COrsS,

Si multum tibi fue

rit, abundanter tri. v. 8.

bue: fi

homini probo os cogcurrat , & fuffundatur

exiguum tibi fueric,

libenteg imper-

rubor, qui hoc tormentum remittit, multi-

tiri flude,

plicat munus fuum. — Non tulit gratis , qui,

V. Non deerunt päuperes in terra habita- Deur. 15,

cum rogafífet , acce

pit verbum moleftum ,

t

onis tuz ; idcirco ego przcipio tibi, ucV- 11.

d.5v

aperias manum tuam frat

3

onerofüm, & demiffo vultu dicendum T0B0 :

ri egeno & p

aupe-.

nec res ulla carius conítat

; quam quz preci-

ri, qui tecum verfatur in

terra.

bus em

pta eft.. Ideo divinanda cujusque vo-

VI. Erae eos, qui ducuntur ad mortem : & Prov. 244

luntas ,

; cum intelledta eft , neceffitate

qui trahuntur ad interitum, liberare ne ceffes, V- 11.

Pe af

graviffima rogandi liberanda eft. Sero bene-

VII. Recupera proximum fecundum vir. Ecd. 29.

ET

ficium dedit, qui roganti dedit. lllud bene-

tutem tuam & attende tibi, ne incidas.

V. 97.

ficium jucundum vi&turumque in animis fcias,

VHI. Hzc ait Dominus exercituum di. Zach. 7.

quod obvium venit. '

cens: Judicium verum judicate: & miferi- " 9

£etl, 10

XX. -Quartus gradus eft :

!Etiam nece[Jaria

cordiam , & miferationes f

A

cum fratre fuo.

acite unusquis-

fibi. fubty

adbere ,. C? pauperi dare 5 hoc enim ma-

33

ximum incentivum mifericordiz eft

; inquit

IX. Nonne er

Ecd.

s- Ambro ISO

confervi tui , (ic

80 oportuit & te mifereri Matth. 1.

Ambrofius , ut compatiamur alienis cala-

ut ego tui mifertus füm ?

V. $3-

in orat, de mitatibus

; neceífitates aliorum , quantum

X. Ne dicas amico tuo : vade, & reverte- Prov.

3«

funere

patris,

poffumus, juvenes, & plus interdum , quam

re, & cras dabo tibi, cum ítatim peffis dare. v. z&.

poffumus. Sic S. Gregorius Nazíanzenus de

/ Nece[fitas.

patre fuo teftatur, eum etiam neceffaria li-

i ThE.

DL Jndicabo

tibi, o homo

» quid fit bo. Mich. &,

[ [^ 5- LA

berali affe&tu erogaffe ; matremque füam fz-

TL

num, & quid Dominus requi

rat a te : uti- V: &*

r

. pius dixiffe, fe libenter feipfam & liberos

que facere judicium , & mife

ricordian , &

vendituram, ut in pauperum ufüs infüme-

folicitum ambulare cum Deo t

uo.

$. Paulin.

m 5.1 Y

rentur. Id quod re ipfa S. Paulinus pracftitit.

XII. Judicium fine mife

ricordia illi , qui Jac, s.

[

epift. 27. Sed & S. Hieronymus teftatur, Paulam Ro«

non fecit mifericordiam.

V. 13.

XIII.

manam etfi opulentiffimam eo usque omnia

Qui ealumniatur egentem , expro- Prov. 1.

in pauperes erogaffe, ut ne quidem nummum

brat fa&

ori ejus; honorat autem eum , qui V- 3t.

filiz reliquerit, S. Benedictum quoque, cum

miferetur pauperis.

provincia, in qua vivebat, fame laboraret ,

XIV. Facite vobis amicos de mammona Luc. i6,

omnia monaflerii füi bona in

pauperes ero-

iniquitatis , ut , cum defeceritis , recipiant - 9:!

$. Crregor. gafrc x

libc Z-Dia'

$. Gregorius fcribit, qui & ipfe, cum

VOS in eterna tabernacula.

uondam nihil aliud, quam fcutellam

log. c. 28.

argene

ui habuerit fübftantiam hujus mun- !* Joen. s.

R..P. Lobn. Bibl. Man, Tun. LI.

XV. (VILN

IN

-äl V. 17,

*

Bibliotbece . Manualis Canciandtoriæ

350

oftendiftis in. nomine ipfius , qui miniftraftis.

di, & viderit fratrem füum neceffitatem ha-

bere, & clauferit vifcera fua ab eo, quomodo

Sanclis, & miniflratis.

XXXIV. Superexaltat mifericordia judi- Jac. 2. v«

charitas Dei manet in illo ?

o

Zaeh. 2.

XVi. Propter mandatum affume paupe-

cium

.

udicium enim ünc.mifericordig illi , 53.

qui non facit mifericordiam.

N u

v.

12.

rem , & propter inopiam ejus ne dimittas

fiie 61

eum vacuum.

Dignitas.

6 maïedi&i in igpem

XXXYV. Induite vos ergo ficut Ele&ti Dei, Colofi. .5«

Mathoos, XVIL Difcedite a m

V, lo

cternum: efüurivi enim , & no

n dediftis mihi

vifcera mifericordiz, b

enignitatem , humili- v. 12.

manducare &c.

:

tatem, patientiam, füpportantes invicem, &

Jiemcst

Utilitas.

donantes vobisrnetip(is , fi quis adverfus ali-

quem habet querclam.

*

Ibiden.

.XVIII. Beatus, qui intellegit fuper ege-

Pf. 49.

XXXVI. Difperfit, dedit pauper

ib,ug : jU-.Pf. xix.

V. l.

num & pauperem, in die mala liberabit eum

ftitia ejus manet in fzculum fzculi.

",. 9-

Dominus.

XXXVIIL. Eleémofynas illius cnarrabitEcd,S,,

Prov. 3.

XIX. Mifericordia & veritas te non defe-

omnis ecclefia San&Gtorum.

V. 1Ieo

V. 3.

rant. Circumda eas gutturi tuo, & defcribe

Maa

XXXVIIL Facere mifericordiam & judi- Prov, ax.

in tabulis cordis tui, & invenies gratiam ,

cium, magis placet Domino, quam victim. v. 3.

ECCL |^ ?

& difciplinam bon

nibus.

am coram Deo. & homi-

XXXIX. Illi viri mifericordia fünt, quo- Eccl. 44«

n defüerunt ; cum femine eo- v. 1o.

Théfid i

Prov. 1. XX. Benefacit animz fug vir mifericors.

rum pietates no

bona: hzreditas fancta Ne-

T

v. !7'

rum permane

nt

XXI. Eleémofyna ab omni peccato , & a

potes

eorum : & teflamentis ftetit femen eo-

Tob.4«V: - orte liberat, & non patietur animam ire in

11.

tenebras.

Fiducia magna erit coram Deo

rum,

& filii eorum propter illos usque in

Math, (

dcternum manent:

femen eorum & gloria

eleémofyna omnibus facientibus eam.

eorum non derelinquetur.

p g

25

Hiobc:

Eccl. 29.

XXIL Conclude eleémofynam in corde

bit ab omni

XL. Frange efürienti panem tuum, &

ege' If.598 v 7^

v 15. psuperis, & hac pro te exora

nos vagosque induc in domum tuam : cum

malo..

;

videris nudum , operi eum, & carnem tuam

ne

Iflil 5?"

Daniel. 4

XXIII. Peccata

t

ua eleémofynis redime;

non defpexeris. "lunc erumpet quafi ma

lumen tuum, & fanitas tua citius orietur, &

Vs 24-

& iniquitates tuas mifericordiis pauperum.

For(itan ignofcet tibi Deus.

gloria Domini colliget te.

Totie €.

Prov. 1. XXIV. Feeneratur Domino , qui miferetur

Slucunditas.

IU

v.17. pauperis, & viciffitudinem fuam reddet ei.

XLI. Jucundus homo , qui miferetur &Pf. 1.

Éccl 12.

"XXV. Benefac jufto , & invenies retribu-

commodat: difponet fermones fuos in jq- V5

aW

V. 2»

tionem magnam ; & fi non ab ipfo , certe a

dicio.

.

Domino.

XLIL Hzc eft requies mea : reficite laf- 15 58« v.

l4

EL.5275. v XXVL Cum, effaderis efürienti animam

fum & hoc eft meum refrigerium.

1o.

tuam, & animam affliGtam repleveris , orietur

Edj

in tenebris lux tua, & tenebrz tuz erunt,

—MISERICORDIAA IN SPECIE.

ficut meridies , & requiem tibi dabit Domi-

Efurientes. pafcems.

eA

TUbl C. [

nus Deus tuus femper , & fplendoribus im-

XLHI. Frange efurienti panem tuum.

lfaie 58.

lebit animam tuam , & offa tua liberabit,

& eris quafi hortus irriguus ; & (icut fons

XLIV. Efurivi, & dediftis mihi manducare. Matth. 25.

aquarum, cujus non deficient aquz.

XLV. Miferator & mifericors Dominus , Pf. 110.

M

Matth.10. XXVIL. Quicunque potum dederit uni ex

efícam dedit timentibus fe.

lbidem,

N5 4Se

minimis iftis ca

licem aquz frigide tantum in

Süientes | potans. -

nomine difcipuli, Amen dico vobis, non per-

XLVI. Sitivi, & dediftis mihi bibere.

Matth.25.

det mercedem fuam.

4

XLVII. Quicunque potum dederit uni ex Mattb, c..

Prov, ag. . XXVIII. Qui pronus eft ad mifericordiam,

minimis iflis, calicem aquz frigide , amen !9

v. 9

benedicetur ; de panibus enim fuis dedit

dico vobis, non perdet mercedem füam.

pauperi.

n indigebit:

INudos operiens.

Prov 28. XXIX. Qui dat paupeti , no

v 27.

qui defpicit deprecantem ; fuftin

ebit penu-

XLVIII. Nudus eram, & cooperuiftis me. Matth. a.

riam.

F

XLIX. Cum videris nudum , operi eum,lIüie 58.

$ Cf

m

Matth. 5.

XXX. Beati mifericordes , /quoniammifc—

& carnem tuam ne defpexeris.

i popy

L. Si defpexi pereuntem, eo quod non ha- Job. c. 3.

Vs 70

ricordiam confequentur.

beret jndumentum, & absque operimento

XXXI. Qui pàrce feminat , parce &

me-

2. Cor. 9.

de

pau

perem.

Si non benedixerunt mihi late-

v Ó.

tet: & q

ui feminat in benqdi&ion?bus,

benedictionibus & metet.

ra ejus , & de velleribus ovium mearum ca-

lefactus eft.

Lue. 6,

XXXIL Date, & dabitur vobis. Men

fq-

V. 39«

ram bonam, & confertam, & coagitatam, &

LI. Qui habet duas tunicas , det non ha- Luc. 3.

,

C.

benti-

Idem,

fapereffluentem dabunt in finum veftrum.

LII. Si frater, & foror nudi fint, & indigeant Jac.

c. ..

Hebr. 6.

XXXIHL. Non enim injuftus Deus , ut

bis:

vi&tu quotidiano;dicat autem aliquis ex vo

s. Ug. h

Yy, 1Q.

obliviícatur operis veftri & dilectionis; quan(x

U

Ite

*?' m

.'b

Tius XCF. Mifericordia ersa. Virvos.

.33'I

Ite in pace, "c-alefacimini ,

& faturamini , &

non dederitis ea , que n

eceffaria fünt cor-

IV. Tibi füperflua funt, fed Domini

pau- Idem in

lc' 2- )f.

pori, quid proderit ?

peres clamant : Noftrum eft

; quod effundi- Joan.

N

tur, Nobis crudeliter fübtra

Captivos liberans.

aniter expenditur.

X

þitur » quod in-

Matth.25. . LIIT. In carcere eram, & veniftis ad me.

V. Eleémofyna Redemptoris noftri oculiäs. Grez.

lfaie ér.

ill

a placet, que non de illicitis rebus & ini-ep. 110:

J

LIV, Spiritus Domini füper me., & mifit

,

ID€, ut pradicarem

captivis ?pdulgentiam,

quitate congeritur, fed qus de rebus con-

& claufis apertionem

e

ceffis & bene acquifitis impenditur.

VI. Duo fünt, quz continet mifericordia :Salmeron.

€ros.

qui confra&i funtl', li-

alterum eft internus commiferationis in cor.to. 5. tf

Ibidem.

de fenfüs, alterum externa mali-

"

L'VI. Si abftuleris de medio tui catenam,

P

ropulfatio, !4.

Cincarceratos. liberando ) tunc eruinpet quafi

fi fieri queat, Ubi ad

jutrices manus porrige-

mane lumen tuu

re non datur , non minus habendi fünt mife-

m ; & gloria Domini golli—

Ecd. jl

ll

get te.

N

ricordes , quod omnibus competere poteft ;

:Infirä'mos vu;/z'tam.

Á

eft enim mifericors, qui tantum indoleícit

10h 0T.

fraterna charitate alienis calamitatibus , (i

] 31

Matth.25. : L'VII. Infirmus eram , & vifitaftis me.

non poffit reipía fübvenire.

Ideo Clemens

CCI. 44.

Ecd.c.7. LVIIL. Non te pigeat vifitare infirmum,

Alexandrinus lib. 4. ftromatum : Mifericor-

10

ex his enim in dilectione firmaberis.

des effe vult , non folum qui faciunt miferi-

"Thetfal r.

cordiam , fed etiam

LIX.. Confolamini pufillamines ,

fufcipite

qui mifereri volunt, etfi

c.'5.

infirmos !

patientes eftote ad omnes.

.non poffint.

Quibus adeft

; ut fponte, libe-

ra voluntate operentur.

Hofpites. füfcipiens.

VII. Mifericordem effe 3 eft habere mife-S. Thom. 3

Matth. ce LX Hofpe

25

s eram , & collegiítis me.

rum cor de miferia aliorum , quando illamin Matth,

reputamus quafi noftram , de noftra autem€ 5

A W

Hiob.c.15

anc p

LXI. Hofpitalitatem nolite oblivifci , per

lacuerunt quidam Angelis hofpitio re-

dolemus , & ftudemus repellere. -

ceptis.

VIII. In

Ifai. 58.

equalis fac

quo opere etfi non eft omniums.L:o f de.

inum tuam.

LXII. Egenos ,' vagosque induc in do-

ultas, debet effe par pietas; quo: colle&,

niam fidelium largitas non de muneris

penía-

Sepeliens moi*tubs.- -'

olentiz quantitate.

tur pqndcre, fed de benev

TTobig c. LXIIL Qua

Iz.

ndo mortuos per diem abfcon-

INece[fitas,

f 11l

IX. Mifericordiz virtus tanta eft

, u;t fines, Leo m f

debat in domo tua , & noGte fepeliebas eos;

5

ego obtuli orationem tuam Domino.

illa ceterz , etfi fint , 'prode

fle non poffint.de appar.

—

»Regp.2, [ XIV. Benedi&i vos Domino, qui feciftis

Quamvis enim aliquis fidelis

fit, & caftus,

miferieordiam hanc cu

& fobrius,

& aliis majoribus ornatus infigni-

N

3

m Domino vcüro, Saul,

"

& fepeliftis eum.

diam non meretur.

bus, fi mifericors tamen non eft 5 tnifericor-

Eccl, 7.

LXV. Mortuo non prohjbeas gratiam ( /eé-

pultur?) non defis plorantibus in confolatione.

. X. Quz ftultitia eft, illic relinquere, undes, Chry-. '

TObo [4 40

exiturus es: & illuc non przmittere , quofoft. in

LXVI. Cum acceperit Deus animam meam,

iturus es? illic ergo fübftantiam tuam collo. Matth. 6;

fig $9

corpus meum fepeli, & honorem habebis ma-

ca, ubi patriam habes.

trí tuz omnibus diebus vitz ejus. Cum au-

fath, a5

