die per fe adferat, quid erat, quo minus Ja-

i

- quze non funt neceffaria, & tamen juben-

cob per diem tam fan&to operi operam re&te

tur, ut obediant, & mereantur obediendo.

Obíervandum tamen eft, Naaman fanitatem

daret ? Satisfaciunt huic dubitationi, falu-

berrimumque fimul monitum fuggerunt gloffa

non recepifle, nifi poftquam difcurfum, & in-

Angelica, & Pererius, qui ajunt, illud: Di-

telle&tum fuum captivando mortificavit, quia

miüte me , jam enim aícendit aurora ; perinde

ab initio in aquis illis fe abluere renuit, di-

fuiffe, ac fi dixiffet: Tempus eft, ut ab in-

cendo: Aquas Syrize longe meliore effe. At

vero quando a prudenti fervo fuo monitus,

vifibilibus ad temporalia tra&tanda defcen-

das.

Habebat Jacob uxores non minus

partem fuam rationalem vicit, & arbitrio Pro-

quatuor , fobolem multam ex pluribus ma-

phetee fubfiravit, defideratum fanitatis fru-

tribus, familiam 'copiofam.

Quando ergo

Didae..

&um protinus obtinuit.:

dilucefcere coepit, juffus eft intermittere ftu-

Nmundi" ä—-

Nyfinus

XXIV. Gravi edi&to Redemptor

dium orationis fpirituale ,. & vacare guberna-

jn vit, A-

ud Matthaum divites mundanos perculit,

tionidoriius , difponere neceffaria, & rem

i2d2a2

€urare

brah.€ 5 — R. P.Lobn. Man. Pz'l?l. I?)m.l?-:

|

7

576

dBiblietbeca Manualis Concionatoria —

hii

curäre familiarem.Non enim eft grata Deo ora-

vota oratio. Si enim propter ocupationem uti-

lem orationem aliquis intermittat, ipfa, occu-

tio, quze tunc fit, cum faciendum aliud. Multo

autem magis probat, cum jufta habetur ratio

patio vice orationis reputabitur, juxta Apofto-

neceffitatum, & illi primum occurritur, quae

lum fine intermiffione oret, qui lemper opera-

tur. Itaque intermittere orationem, contem-

maxitna eft ; & quoniam magis congruebat,

ftudere curze domus, quam orationi tunc, cum

plationem, aut aliud quodlibet fpirituale ex-

dies appetebat, idcirco illegloriofo colluttato-

ercitium, ut rebus aliis magis utilibus, & ne-

ceffariis opera detur, etiam eft orare, & con-

ri fuo dicebat, dimitte me, & vade procuratum

res tuas familiares, & ordinatum operas do-

templari, & fecundum Pauli di&tum perpetuo

mefticorum tuorum, hzec acceptiffima fuerit

recari; Ille namque legitime orat, qui, quod.

fuze obligationis eft, facit, ille fcit Deum quae-

oratio. Deum enim pro Deo, ut ajunt, relinque-

xe, non eftillum deferere, fed potius majoraa-

rere, qui novit ipfum pro ipfo relinquere, quan-

pud illum lucra facere, amplioremque apud il-

do magis expedit, & majoris refert.

XXVI

;

lum gratiam inire. Sancttum enim adagium

l. Tam vehementer flagrabat fpiri- lbidem, |

docet, illum optime orare, qui officii fui par-

tus Prophetzee, ut non contentus, quod ipfe

tes recte curat, probeque exequitur. llle ve-

pientiffimo Domino füo laudum cantica pan-

geret, & concineret, etiam Angelos ad con-

rus quzerendi, & inveniendi Deum eft modus.

3Xxbidem.

XXVI, Suaviffimam fragrantiam , quam

celebrandas alternatim, ejusdem Domini lau-

fponfe veftimenta exhalabant, Sponfus fen-

des ardentibus votis, & magnis vocibus invi-

taret; inquiens : JBenedicite Domino oimnes n«

tiens ajebat, thuri, quod carbonibus impofi-

tum fuüpremo Numini votivo cultu adoletur,

geli ejus, benedicite Domino ommes virtuies ejus.

fimilem fibi eorum odorem videri, inquiens:

Pfalm. 102. v. 21 Non diffimulavit autem

ocor veftimentorusm tuorum, ficut odor tburis ;; Cant.

Propheta modum laudum , & orationum,

4. 1 1. Notorium eft, quidquid rei materialis ad

quibus vacaturi erant Angeli dicens, Facien-

fponfze commendationem affumittur, id alle-

ies verbum ilius ad audiendam wvocean firmonum

ejus , mini[lri $us , qui facitis voluntate

m énss5 ve-

goricum effe, & myfticum, nam füb cortice

materialium latet fpirituale, quod fponfo ma-

lut dixiffet : Facite quaecunque illum velle

xime eft propofitum. Videamus itaque nunc,

noftis, quicquid voce imperat, aut annuit o-

uid veftimenta fponfze fignificent, Richardus

culis, explete, efte famuli ejus promptiffimi

de S. Vi&tore cum omnibus aliis expofitoribus

& expeditiffimi ad exequenda omnia Juffa il-

.git, veftimenta effe fymbola virtutum, & ope-

lius. Notandum hic, quod fanctus Propheta

rum meritorium, quibus fovetur & contegitur

non fatis confequenter locutus, & hortatus

Invitabat illos, ut come

anima, & omnium exercitationum piarum,

Angelos videatur.

quibus illa ornatur, & venuftatur. Kichardi

munibus laudibus communem Dominum

verba funt ejusmodi: Veftimenta animze funt

celebrarent , benedicérent, magnificarent,

opera, quae in charitate funt, vel fiunt, quibus

ftatimque dicebat, ut voluntatem ejus opere

veftiti, & non nudi inveniuntur ante Deum

perficerent, & verbis ejus citum obtemperan-

Kle&i.

Cultus ergo animze fünt opera mife-

tiffime morem gererent, facientes, verbum il-

lius.

——

ricordize , ut vifitatio infirmorum, confolatio

Quid hic uni cum altero convenit ?.

in carcere detentorum, erogatio eleemofyna-

Quid connexionis inter invitationem ad oran-

run in pauperes, veftitio nudorum, & alia id

dum, & exhortationem ad faciendum, quae

genus opera facra. Notandum vero, quod

juberentur ? Quomodo qui vacare laudibus

odor thuris erat ,

uem illa veftimenta fpira-

fuaferat, mox dare operam explendis man-

bant. Cujusnam ret hieroglyphicum eft thus?

datis confulit ? Occurrit dubitationi S. Àu-

guftinus inquiens, non fuife ita abreptum a

Noón puto effe aliquem, qui nefciat, thus effe

typum orationis. Nihil magis tritum, per-

fervore fpiritus fan&um Davidem, ut impru-

vulgarumque, quam illud Pfalm. 140. . 2

Z'-

denter verba effutiret, fed valde confequenter

potius locutum , quando primum ita incla-

vigatur oratio mea ficut. incenfinn in.- confpetiu. t&0.

Secundum hzec, quod fponfie veftimenta, quae

mavit Angelicos fpiritus ; .Binedicite Domtno.

'erant virtutes, & opera charitatis &c.thus, ut

omnes. ZIngeli ejus , ftatimque fübjunxit : facite

verbum illius. Hoccine vero fit benedicere Do-

fponfus ajebat, five incenfum olebant perinde

fuit, ac fi dixiffet, olere orationem. . Verum

mino, facere verbum illius? Isne laudet, &

cum vifitare captivos, confolari lugentes, ve-

oret Deum, qui operatur, quae illi grata pu-

ftire nudos, fepelire mortuos, ferre opem egen-

tat, & juffa illius exequitur?.Imo vero, inquit

tibus fint opera plurimum diftincta ab actu &

Auguftinus: Si vis benedicere Dominum, fac

exertitio orationis, quomodo omnia illa ole-

verbum ejus,voluntatem ejus, fi vis vacare ora-

bant thus, five orationem? VoluitSpiritus .

tioni, quae Dei pergrata fit oculis, fepone ora-

ea re tacite infinuare doctrinam , quam hic

tionem,intermitte contemplationem,ceffa tan-

tradimus, & fignificare, illam effe optimam

tifper ab ipfius laudibus, quando alize ftatus

orationem, cum quis officium füum recte cu-

tui occupationes neceffariee alio te vocant,

rat, Deumque, qui videtur effe in ratione, re-

quando ex officio tuo facere aliud teneris, cui

tinquendum pro Deo, quando magis convenit,

dum operam navas diligentem, acceptiffimam :

& res ita poftulat, quia tunc. Deo magis pla-

Deo laudem offers.

Optimum genus oran-

cent alia opera magis neceffaria, quam oratio.

di eft, Deum pro Deo relinquere, quod cum

Melius hzec dicet Richardus, quam ego. Ve-

facis, devotiffimum illi oblequium , & cul-

ftimenta fünt ficut odor thuris, quia fic bonum

tum religiofiffimum offers : Si vis benedicere,

derem de' fe mittit bogma operatio, ficut de»

Dominum, fac verbum ejus, voluntatém ejus,

XXXVI,IL

Ti?ulzis CIll. Obedientia.-

577

äidq:m'

. XXXIII.. Àccipiamus hanc a ccclefi mapi-

confectari. Om»nibqs ergo danda opera, & ora-

ftro do&trinam. Attentiffimam ille arden:iff-

tioni pre omnibus,nifi quando gravior neceffi-

mammque in hortoGethfemane adPatre:m fuum

ecternum fundebat orationem,

tas, & debita officii, vel ftatus proprii officia

inquiens: Pater

: f.

u

nos ab ea alio vocant. Difcretionis infignis eft

smi, ff po[Tibile efd, tranfaat a me calix

*

/jie.

Matth. 26.

virtus, a&um virtutis

E

V. 39. Atfino

n ita expedit, fiat tua per omnia

I

pro alio aétu virtutis

intermittere.

voluntas, cui fubjectiffime obtemperare fum

Dienitas,

N

paratus. Habebattunc apud fetres chariffimos

: SDUX. Videns

ccoeleftis Praecur

Apoftolos, & monet S. Matthaeus, quod inter-

for propius Idem in vi-

ad fe accedere folem , cujus ipfe aurora erat, * Abrahs-

aniffa ad tempus oratione venit illos invifam,

plenus gaudio, & lzetitia, fucclamabat: Zcce ^ 65

invenitque fomno oppreffos, & objurgavit u-

num, maxime Petrum, qui tantam conftantize

"dgnus. Dei, ecce qui tollit peccatum smundi.. Joan. 1.

firmitudinem tam .

v. 29. Non exiguam difficultatem habet ftatue-

ja&anter pollicitus effet, &

re, de quo peccato faht&tus Joannes loquatur.

nec ad horulam cum Domino füo pro communi

falute vigilante, & tribunal Patris

am cum in mundo tot fint peccata, quae au-

fui appellan-

ferri debeant, tot maculze, quae puftulent era-

te vigilare potuiffet

,poftquam in morté cum il-

di, nimis parce de Agno Dei locutus ]oannes

lo velle ire fpopond

iffet.. Matthaeus ibid. v. 40.

ficait: Fenit ad Difcipulos fuos, && invenit eos dor-

videtur, cum de illo ait, quod tollit peccatum

mundi, in quo affluentiffima eft fzelerum col-

snientes. Recepit fe denuo ad orationem anxie

Iuvies, quze exhauriri petat, & aboleri.

Sed

affli&tus Dominus, five, ut illud i

bid. v. 42, ha-

bet,iterum fecundo abiit,

quoniam de uno tantum per Agnum Dei au-

&oravit. Aliquamdiu

ferendo peccato loquitur, qualenam illud effe

precatus, etiam hanc tantifper fepofuit oratio-

dicemus ? Magnus Bulgarorum Archiepifco-

nem, & venit iterum folicitus magifter ad fom-

pus Theophylactus in c. 1. Joan. de hac re fic

unicolofos difcipulos. Confugit etiam tertio ad

ait: fortaffis autem, quia inobediens fuit ho-

orationem & tertio inde ad gregem fuum im-

mo Deo, & in varias affectiones incidit, pec-

piger, ac pervigil paftor recurrit, fed quid eft,

catum mundi inobedientia fuit, quam e me-

quod, cum Patre aeternoFilius ejus coaeternos

dio abftulit Dominus, fa&tus obediens usque

loquens, toties ab illo receffit, utabiret ad di-

ad mortem , & contrarium contrario fanans.

fcipulos? Siccine Creatorem reliquit, ut crea-

INonne videtis unam inobedientiam a S. Joan-

turas vifitaret? Parum urbane fattum videtur,

ne vocari peccatum mundi ? Tale autem hoc

quod fufceptum cum tali Patre colloquium,

Aterum, atque iterum interupit, ab illo ad ta-

videtur quale fi dixiffet, praeter inobedien-

tiam nullum effe vitium in mundo, nec virtu-

-' lescreaturas feceffit. Refpondet Simon de Caf-

tem aliquam preeter obedientiam. Cum quis

fia, inquiens, magno confilio hoc feciffe Doini-

num & magiftrum, ut nobis inculcaret doctri-

eft inobediens, illum omnibus contaminatum

efle flagitiis, praefüpponere poffumus. | Ín fo-

nam, quam hic verfamus, creboque illo accef-

loinobedientiae peccato peccata omnia viden-

fü ad orationem & receflü ad difcipulos nos

tur inclufa, unde & Joannes, cum 'indicare

doceret, propter majorem quandam neceffita-

vellet, quod Chriftus auferret omnia peccata,

tem nonnunquam intermittendam orationem,

ait, tollere inobedientiam :

cc& qui tollt pec-

& feponendas preces, quando res poftulat, ut

caium tundi, Ergo econtrario de illo, qui eft

vel dormientem excitemus, vel negligentem

vere obediens, affirmare, ut videtur, poffu-

ftimulemus. Bona enim oratio fuerit, & qualis

3lla Chrifti, fi orationem deferas, ut objurges

mus, omnibus ornatum effe gratii.sl, & virtuti-

bus: De obediente namque omnia bona cre-

Aomnum aliquorum difcipulorum, & focor-

dere, & cogitare, quid

diam Apoftorum corrigas, & cafüiges, qui

fanctiffimo poffumus.

quid de: integez'rimQ d

/

tunc vigilare, & infervire füo magiftro, & in-

*

XXX, Non inepta videtur ratio jam di&t

?

: 1g.

fomnes illum fequi deberent.. Simonis de Cat-

ob quam unicum facrificium , quo Abraham ^ 2

fia verba lib. 3. in Evang. talia funt : Nullo

filium füum offerre volebat , multorum no-

refponío fufcepto, interpolavit orare per mo-

mine eft donatum, cum ille ait: abrabam Pa.

dicum, reverfuüs tamen ad piam, & utilem

ter mofter nonne ex operibus ju[lificatus efty off-rens

actionem , nàm ivenit confortaturus difcipu-

los. Oportet fiquidem orationem intermitte-

lfaac filium fuper altare? Sed ut fententiae eru-

diti illius, quem dixi, Interpretis inhzeream,

re pro utilitatibus proximorum, maxime ubi

dico, obedientiam, Abrahze fuiffe appellatam

bella fpiritualiatimentur. Ktdifcretionis infi-

muita opera, ad indicandum etiam, quam fu-

gnis eft virtus, aétum virtutis prae alio actu vir-

blimis, quam excellens, quam Deo erata fit

tutisintermittere. Quod orationem Dominus

obedientize virtus, ut in qua virtutes omnes

intermifit, hoc fecit, ut alteri operi pietatis,

videanturinclufze. Cujus dubii ((nempe curde

hoc eft, difcipulorüm exhortationi, emenda-

una obedientia, tanquam de multis operibus

tioni, corroborationi ftuderet. Convenit enim

locutus fit S. Jacobus ) folutio in eo videtur

aliquaido feponere orationem, quando àlio-

confiftere, quod obedientia perfe&a multi-

rum falus curam, opemque noftram efflagitat,

plex eft, & inftar multorum a&tuum apud

imprimis cum anima cujuspiam periculo pro-

Deum reputatur. N. efcio, quid habeat illa tam

ximam per nos fofpitari poteft, tunc enim rem

accepta Dei oculis, & heroica obedientize vir-

magis gratam Deo feceris, fi illo etiam reli&o,

tus, ut qui unam illam poffidet, multis afilue-

ad avertendum a periclitabundo exitium te

re videatur virtutibus, totumque confeciífe

tonverteris. Magnae enim prudentize eft, mi-

perfectionis curriculu

à

Y

eft excultus.

m, gui illa fola perfecte

aus lucrum de[ereg*g, & majorem quæEM;

XXXI S.

,A-a'aaþg

d

n ad

Biblioibecee .Mahual/is- Concionateria

578

Ibidem,

XXXI. S. foannes Cþhryfo;fi:omus homil. r.

. XXXIII. Cum extollere virtutem alicujus ibideg.

2

volumus, dicere folemus: $o trocare mialma por

de laudibus S. Pauli quzerit tale quippiam.

Quid in Angelis magnificum preedicamus? A

la faya, hoc eft, cum ipfius anima meam cornu-

quo illos commendare ampliffime, & extollere

tarem. Namuthomines oderunt jacturam in

yarfit

plurimum poffumus? Ut refpondeat quoefito,

fuis permutationibus, & anima valde pretio-

T dife

jubet nos facer Dot&tor ad Regem cantorem

fum monile eft, fic nunquam fuam cum alia

——

.n. 6l

pergere,ut qui hanc facile diluat dubitationem.

permutare vellent, nifi lucrum alterius multo

llle de Angelis fic ait: Benedicite Domino omnes

fanctioris, & opulentioris ex mutatione fpera-

rent.. Interrogemus nuncS. Ignatium Marty-

"dngeli ejusy potentes virtutes facientes verbutn illius,

ad audiendum «ocem fermouumejus. . Pf. 102. v. 20.

rem, quam ille animum pro fua arriperet, fi de-

Ecce promptam Prophetze refponfionem, in-

ligendi optio, & commutandi facultas conce-

quit Chryfoftomus, cum plurima effent, a qui-

deretur. Refpondet ille Epift. 11. Tom. 3. Bib-

bus praedicare beatos illos fpiritus poffet ; poft-

liothec.Vet. PP. Meam animam cum animabus

quam generatim dixiffet, effe illos potentes vir-

eorum, qui Epifcopo parent, libens commuta-

tute, omnibus gratiis, cumulatos, cunctis prae-

vero, faxit Deus, ut cum illis mihi portio con-

rogativis ornatos, & perfeCtionibus infignes,

tingat a Deo. Ex toto ergofacrofantto pulcher-

siseto:

mox ad obedientiam eorum fpeciatim efferen-

rimarum virtutum choro nulla inclyti Marty-

dam convertebatur, inquiens, Facientes ver-

ris ad fe oculos rapuit, nifi obedientia; Neque

umillius. Utenim probes, quem virtutibus

cum alius animee fuze commutationem fecif-

omnibus circumfluere, & fanctum effe, & om-

fet, nifi cum eo, quem obedientize perftudio-

füm & obfervantem fciviffet. Meam animam

nium gratiarum cimeliarchium,&omnibus fpi-

ritualis perfectionis ornamentis infigniter ex-

]ubens commutavero cum animabus eorum,

cultum, uuus teftis fufficere, idque folum fatis

qui Epifcopo parent. Maximse dignitatis, &

elfe videtur, quod effe vere obedientiam dicas,

incomparabilis pretii eft obedientia, quze fola

quod ubi perfuaferis, nihil. ad abfolutiffimam

pretium virtutum cunctaruni includere yide-

danctitatem, confummatiffimamque virtutem

tur. Quiergo perfecte obediens fuerit, hunc

deeffe. Quid ergo in Angelis magnificum prze-

ftatim, ut videtur, virtutibus divitem, & pror-

dicamus? Profecto; quia cum omni cura obedi-

fus fan&tum cenfere poffumus, & habere.

XXXIV.S.VincentiusFerrerius d

e illo;quod $. Vincent,

untDeo., /Hoc maxime in illis commendamus,

errer. fer,-

quod tam expediti profiliunt,tam celeres advo-

Beatiffima Virgo miniftris Nuptiarum in Cana

4:3n Dom,

Galileze dedit, moríito tractans, ita difcurrit:

lant adomnia, quzecunque Dominus imperat,

2. poft,

quod David quoque admirando dicebat ; Peten-

Quodcunque dixerit vobis, facite. Sciendum

tes oiriute, f acientes verbum illius. Huic enim bono

quod inter omnia opera & utiliora, quze poffu-

eequale eft nihil, prorfus etiamfi fint millies in-

1nus facere pro falute noftra, principalius &

corporei, hoc eft enim, quod maxime praeftat

majus eft, obedire mandatis Dei. . Quam ob

efíe beatos, quia obediunt praeceptis Dei. De

.

caufam Patres antiqui, vero ditati fpiritu, vir-

uo nobis perfuafum habemus, quod fit perfe-

tutem obedientize nulli non praeferebant ope-

ribono. Prout in hzc verba fcriptum reli-

$. i.

tus obediens, fi eundem omni fanctitate, &

iPil, m

perfectione ornatum credamus, nihil temere

quit Caffianus: Non folum operi manuum,

Vl

egerimus, extraque omne przecipitis judicii,

feu lectioni, vel filentio, & quieti cella», verum

aut erroneze fententize periculum erimus.

etiam cunctis virtutibus ita praeferunt, ut huic

XXXII Ad hoc propofitum fpe&at illa

judicent omnia poftponenda, & univerfa di-

Ibihem.

Ífpendia fubire contenti funt, dummodo hoc

Theophylacti obfervatio, quod in Evangeliis,

cum Princeps Apoftolorum de fuo nomine Si-

bonum in nullo violaffe videantur.

mon appellatur,illud plerumque nomen adjun-

XXXV. Acceptiffimus Abrahae feryus E.l

ie- Gen. 24,

zer ab eodem Domino fuo, ut dignam lfaac fi- "*

22,

gitur, quo illum Chriftus donavit, quando Pe-

trum vocavit Matth. ro. v.

p

)

in recenfione

lio füo fponfam adduceret, ableeatus fuerat :

De hac autem fponfa per fingularia divinae

Apoftolorum, primus Simon, qui dicitur Petrus.

Iterum Matth. 16. v. 16. Refpondens Simon Petrus

providentize indicia certificatus, camque prae-

dixit Luc. 5. v 9. cum ideret Simon Petrus Joan. 6.

fentem nactus, pretiofas indilate eidem dona-

vit inaures, dicente fcriptura: Protalit inauresg

Mähü b

v. 8. ZAndreas frater Simonis Petris, & ibid. v. 60.

Re[pordit ei Simon Petrus, & apud eundem. Jo-

aureas &j armillas. Circaquod fattum non vulga-

difioä.n 7.

ris moveri poteft difficultas ; cum enim fervus

annem alibi faepe. Cur tantze curze fuit Evan-

geliftis, ut haec duo nomina conjungerent? 5i-

illeeedesDomini füi egreffus fuerit,ex omnibus

bonis ejus portans fecum ; Cur obfecro fola

mon ( quod alibi quoque diximus ) idem eft,

quod obediens, & Petri nomena Petra quae

monilium, & inaurium iftarum fit imentio ?

S. Ambrof. |

firmitatis fymbolum eft; venit. Quod ergo obe-

Myfterium revelat S. Ambrofius dicens :

ve-

dientia cum petra copulatur, perinde eft, acfi

niebat jam cocleftibus dotata Myfteriis, venie- l- deliaae.

dicatur, obedientiam effe lapidem fündamen-

bat magnafecum ornamenta & aurium, &^ **

mianuum ferens, eo quod auditu & operibus

talem, cui virtutes aliae omnes innitantur;

nam ut quempiam firmiter inhaerere virtuti-

emineat ecclefiae pulchritudo. Rebecca enim

bus credas, firmiter illud folum facere poteft,

ecclefize praefigurabat, quae, ut digna Chrifti

fi verum, perfectumque obedientem effe fcias.

fponfa effe poffit;inter omnes alias virtutes, pri-

Qui habet obedientiam, etiam ipfe Petrus effi-

mo omnium loco exactam quandam profiteri

debetobedientiam. Inauris aurea, & margari«

citur, per obedientiam proficiens, ut firmetur

in bono, inquit Theophyl

E

tum fulgens, inquit Sapiens, qui arguit fapien-

gätus m €. I. Joan-

m gemae

nes.

tem, & aurem obedientem ; ficut eni

animam

i"zftulu& CIII. Obedientia.

$79

n

aüähïam exornantes fünt virtutes chriftianze,

relicet,hoc folum con&ät,etimSimonis nomine

itatefte S. Ambrofio : omnium virtutum fun-

appellatum fuiffe : Simonem quendam &c. Si-

damentum, &

torum.

N

$

Cæïe&ium obEdieqtia 'manda.

mon autem idem eft, quod obedieus; Kt ideo

L

per hoc innuitur, illos vel maxime Deo place-

ä

Manütr. — XXXVI. zDigefe quoque poffumus, Filiüm

re atque ad portandam erucem ejus habiles &

84: diíc. 4 Dei;licetin utero virginali operaSpiritus fan-

idoneos elfe, qui obedientes exiftunt.

t

*

,ng O.

&i fuerit conceptus, nihilominus verum quen-

XXXIX. S. Francifcus Salefius de hac ma- $. Francif,

dam obedientize extitiffe partum, Enim vero

teria difcurrens in libris de amore Dei, fequen- Sales p. .

Jacob Patriarcha gregem füum multiplicare

tem adducit fimilitudinem. Omnes quafi her- !.2- c.3- de

fatagens, maxime quoad illum, qui ad fe fpe-

bse, quze flavos producunt flores fpecialiter ve- *'V« amor.

&abat, fequentem obfervaffe legitur fapacem

ro Cicoria fylveftris, quze flores coeruleos pro-

ld faciendi modum : 7àlles virgas populeas viri-

gienit, ad partem, ubi foleft, femper fle&tuntur,

des, &$ amygdalinas, & ex platanis. ex parte decorti-

illiusque fequuntur perpetuo gyrum: At vero

cavit, eas, detrattisque corticibus, in bis, que fpoliata

Heliotropium, quod folifequum appellare fo-

fuerant, camdor apparuit, illa «ero, que intégra fue.

lemus, non folum fleres folem verfus flectit &

vant, viridia permanferumt, atque in bunc modum color

inclinat, fed & omnia folia fua ad eundem,ubi-

effetus eft varius. Pofuit eas in canalibus, ubi effunde-

cunque eft, dirigit, luminareque hoc majus

batur aquas ut., cuma veni[]ent g: eges d bibendum, an-

femper & ubique fectatur ; Ita pariter viri fpiri-

te ocutos baberent virgas, & in afpettu earum eoncipe-

tuales florem cordis fui, id eft obedientiam,

vent, fcttumque ef , ut inip[o calore coitus oves intue-

incíinantad ea,quze ex parte divinze voluntatis

ventur virgas, & parerent maculofa, & voria & di-

praecepta funt, imo animze ipforum fanéto quo-

verío colore ve[berfa.

Porro de Incarnatione

damamore fuccenfze, non folum divinam vo-

Verbi olim in hazec verba prophetatum fuit;

luntaté hancrefpiciunt per obedientiam prze-

Egredietur virga.de rodice Se[|e , & flos de radice

ceptorum, verum etiam per omnimodam affe-

ejus afcendet, & vequiefcet, fuper eum Spiritus Domi-

&us fuiunionem, divini hujus folis cürfum fe-

ni. Virgo igitur concipiendo Filium, oculos

quuntur in omnibus praeceptis, confiliis, infpi-

fuos, magis vero cor, & mentem fuam, in obe-

rationibus, fineulla prorfus exceptione aut dif-

dientiam defixam habebat, ac proinde in ipfo

InGtnt,

ferentia, adeo ut cum Pfalmifta dicere poffint.

actu Incarnationis in haéc verba prorupit: Ecce

Jenuifli Domine snanum, dexteram team, &j in vo-

tt.[et,

ancila Domini, fiat wnibi fecundum verbum ttum;

|Dom,

lurta:e tua deduxifli me ; & cum gloria fa cepi/li me

,

*

!

'»0&.

Quis igitur mirari poterit eandem beatiffimam

XL. Subditi Prophetze Job aliquando ads.

i

Greg . 1, :

Virginem verum obedientize partum enixam

"

ipfum convenientes, auream illi obtulere in-35 mor.

fuif'e? S, Antoniusait: Mariaobediente voci

aurem, & oviculam, dicente Scriptüra: dede-9: 10

Angeh Dei, Filius uterum ejus intravit: Ac

:—

z

runt keyi Lnusquisque eutm unam, &j inaurem auream

proinde S. Auguftinus id ipfum corfiderans

.

unam. Quze munera merito quisque obfttüpe-

exclamat dicens; O felix obedier

tia, quae coe-

Ícat. Quase enim inter ovem & inaurem viget

li in fe opificem corporavit.

unio? Myfterium nobis patefacit S.Gregorius,

S. Chryf.

. XAXVIL Regis Pfaltes ait : Zudi filia, &

dum inquit: Notandum vero eft, quod hoc lo-

in Pf2l. 44« gide, && inclixa auremctuam,ég 50;7:*21;;'[2: Rex de-

co cum inaure ovis, cum ove inauris offertur,

V. li.

corem tuum. Ex boc autem loquendi modo de-

quia nimirum innocuis mentibus ornamen-

ducitur,quod pulchrituco animze alicujus, qua

tum feniper obedientiae jungitur, Domino at-

cor cocleftis Sponfi rapitur, potius in auribus

teftante, qui ait: Oves mese vocem meam au-

confiftat, quam in aliis membris. Audi, incli-

diunt, & ego cognofco eas, & fequuntur me.

naaurem tuam, & concupifcet decorem tuum.

Beato igitur Job nemo inaurem fine ove, ne-

x

Ut fcias, inquit D. Chryfoftomus, eum non lo-

mo ovem fine inaure obtulit, quia prcf &o

bl

n

ui de pulchritudine corporis, eam dixit con-

Rederaptori fuo non obedit, qui innocens nori

f

itui ex ejus obedientia. Audi, enim fignifi-

eft, & innocens efie non poteft,

cat, quod obedi.

Subdit vero idem Chryfo-

contemnit. .

n

qui ycbedir-e

ftomus : obedientia non conftituit pulchritu-

—XLlI. Quamnpam exift

imas effe rat/imiem,s Bonfv'

dinem corporis fed animze.

S

cur Salvator nofter Petrum prae cunictis Apo- Dis:.falut.

Manfi ib

XXXVIII. Inter omnes Adan

)

H pö&eros uni-

fiolis elegit, cul confignaret claves regni coe- * 3 *« 2-

dif.6.n 7. cus tantum dignus fuit, qui cruci Recdemptoris

lorum: 7ibidabo Lcves R grácelorumi? cui non

1

ad montem Calvarium afcendentis humeros

illas S. Andreze affienayit? qui primus fe eius

fuos fubmitteret. Ad vero nunquid is timere

fequelze adiunxit? auf vero S. Joanni dilecto

-poterat , divinum illum Atlartem, qui tribus

difcipulo füo ?. Refpondet. S. Bonaventura :

duntaxat digitistotum fuftinet mundum, onus

Chriftus dedít Simoni, qui exponitur obedi-

illud crucis, quantumvis grave, regere nequa-

ens, claves regni coclórum ; obedientia enim

n

j [j

quam folum poffe ? Omnia in figura continge-

eft clavis aperiens ccelum.

]

bant. Atvero quem putatis hanc Chrifto exhi-

XLIT. Duodennis Filius Dei, poft

quam inD4 Nyt

n nvit,

buifle benevolentiam,ut crucé portate juvaret?

templo a Parentibus inventus fuit, cefzendit

Quisnam füblimi hoc dignus factus eft honore?

cumeis,& venitlNNazareth, & erat fubditus il!is.

55

Num forte S. Petrus? aut vero Princeps Syna-

Luc. 2. 51. Abiitergo cum veraMatre fuaMaria

zogzeNicodemus?vel S.Michael Archangelus?

& putativo Patre Joieph Redemptor niundi,

ullus horum.Sed folum quidam de villa ad ci-

omnisque illius occupatio erat vivereex illorü

vitatem Jerofolymitanam tranfiens. At vero

voluntate, & arbitrio; & erat fubditus illis.

quibus meritis hunc fibi honorem comparavit?

Beatiffimus Papa fanctus Gregorius in catena

DA

JNullo prorfüus, quantum ex 5.Scriptura collige-

aurea Po&oris Ange;ici in Evangeliftze verl

]

1e

$86

Bibliotbece Manualis Concionatorice

fic diflerit : Totam íntermediam Chrifti vi-

vita' remunerari.

Quemadmodum in jam-

lOdr- p'4

iam memorato vidimus Patriarcha, cujus uni-

tam, quze eft inter oftenfionem zetatis, &

verfam felicitatem ejusdem obedientize etiam.

t5

tempus baptismatis, velut

immunem alicujus

famofi, & publici miraculi, & doctrinze ,

E-

attribuit. Porro, quando illis Rebeccze ver-

bis (In me fit ifta maledi&tio) fequens adjicit

vangelifta füb uno verbo colligit dicens : &

commentarium : Hic habes, quod nulla via

wi.P

erat fubditus illis. Cum vero Dominus 1n-

: ;iþ,dehu

terea plurima egerit digna memoratu, cur fa-

pro falute noftra fecurior eft, quam obedien-

rii

tiae.

;

cer Hiftoricus eorum narrationem praetermi-

XLV. Author operis imperfe&i illud in Awhor

£ n

fit? Non omnino prztermifit , fed myftico

m , imperf,

5

Chrifti Genealogia expreflum vocabulu

compendio ufüs, plurima paucis complexus

Obed, interpretans idem fignificare ait, qu

od oper. ho-

E

eft, ait: Et erat fubditus illis : quod per-

mil, l,'

inde fuit, acfi dixiffet : fub uno verbo om-

fubditus ; Quo füuppofito commentario, ita

difcurrit ad proefens intentum : Iíte adtem

nia, quzecunque de noftro Redemptore dici

Obed, qui fubditus dicebatur, quid genuit *

Jjnt. o

poffunt, collegi, cum fübditum fuifle affirma-

9-P-3-l^5'

vi Nam qui alium a prompta, perfettaque

elTe, id eft refrigerium ; Jeffe enim in latino

6b

iermone refri

gerium appellatur, nam vere

obedientia commmendavit, omnia dixit quae-

'itus eft Deo, & parentibus fuis,

|,4. Infi

cunque dici poffunt, ut omnibus aliis afiiuere

quicunque fubc

)

virtutibus credatur.

tales filios gen

erat, Deo praeftante, a quibus

Ibid,

reirigeret

ur.. Quia nimirum,

ut Bellovacenfis

XLIII. Venit quondam fugitivus David in

Nobe ad Abimelch Sacerdotem, qui fimul ac

in fpeculo

füo morali fcriptum reliquit : fane

illum vidit, admirabundus ait :- Qu ego teita

divina volunta

s eft multum delecabilis in

corde devoto, ficut dicit Auguftinus; Mihi

Joium , incomitatumque 'video ?. Rex. pracepit. mibi

adhzerere Deo bonum eft &c. & alibi: Cum

farmonem. 1. Reg. 21.

2. negotjumque comdifit ,

quod, ut efi admodum grave, ita vult e[fe tc&tum, 69

tibi adhaefero, ex om

ni re, nunquam mihi la-

bor, nunquam dolor,

fed vita mea tota vivet

jecretum. —— lllud vero te fcire velim, quod valde

Talis adhzefio facit ho-

famelicus buc wvenio , quare fi vel quinque pan*s

in te, tota plena te.

.

«l aliud quidpiam efculentorum in prompiu babcss

minem, pacific

um, 1

mperturbabilem, & quie-

tum & in prae

fenti quali Deum facit Luc 2.

nece[Jitati wmee fac fabvenias.

Rejfpondit Sacerdos,

hominibus bonse voluntatis.

001

vibil ad wanum fe babere, nift panes fanctos, quos da-

Etin terra pax

.

W& À

re non po[ft , mifi eorum , qui fumpturi illum erants

XLVI. Venienti

bs de civitate difcipulis , Thom.

NT

cum ad manducandum hortarentur Jefum,

K:mp. in

puritatem ante examina[Jet. — Ithaque ajebat : Siwum-

concion,

di [unt. pueri, maxime a mulieribus ? ibidem v. 4.

ipíe

obedientize panem, qui animaniDeo fübje-

*

reS

:

zmar;g.-

Abulenfis fcifcitatur, quamobrem Abimelech

&am grati

ofiffime pafcit, oftendit, omni cor-

mul,

o.effe praeferendum. Nec fapidior ul-

facerdos dederit Davidi panes propofitionis

porali cib

fan&tos, cum facile poffet illum alio mittere,

lus guftatur cibus, nec pinguior menía aman-

tis oculis proponitur, quam impletio man dati

ubi profanos, ad levandam fuam efuriem,

coeleftis, ficut ipfe obedientiffimus Jefus e£-

proficiendamque reliquam viam , acciperet

fatur :. .Meus cibus eff , ut facz'am»-voluma&em ejus,.

panes ? Refpondet q. 8. in 1. Reg. 21. vidit

ejus magnam velocitatem ex mandato Regis,

-quz'.)mwyz't A

,

ideo non mifit ad aliam domum pro pane, fed

credidit obfervationem praecepti regalis fut-

- g. XV.

Bibl.p!up.

l. Eà

ficientem efle caufam ad hoc, quod poflet

a,

dare David de cibis fanctificatis.

MI*SCELLANEA.

Sfucunditas.

Qualitas.

. Manfi tr.

| XLIV. 'Tacob Patriarcha deferta domo pa-

54. difc.

terna in Mefopotamiam fe contulit, ad lo-

Brigittze a Chrifto diQum cft: quid ti-L 6. zev.

0345

L. S'

mes? etiam decies comederes in die* 117.

cum, ubi omnis exularat timor Dei, imo ubi

Idolis facrificabatur ; Et ut paucis abfolvam,

propter obecientiam, non tibi imputaoi tur in

domum fübiit perfidi Laban , fed dum haec

peccatum: Nonvirginitas meretur coronam,

omnia ex materno duntaxat imperio, prae-

non viduitas appropinquat Deo, fed obedien-

ceptoque aggreffus eft, Deo protegente, per-

tia omnes introducit in coe]um.

Greglib.

II. S. Gregoriusnaturam obedientize defcri-!

que hoc ipfum obedientize fecuritatem nobis

bens dicebat : debet obedientiain adverfis ex 3

5. nlor. C»

L]

indigitante, omne corporis animzeque decli-

i alacrita-!

navit periculum ; Quin & prima nocte difcef-

fuo aliquid habere ( magnam animi

füs füi Angelos habuit cuftodes, fbibique oble-

tem;amoremque parendi) & in profperis ex

quentes, quos per fcalam afcendere, & defcen-

fuo omnino nihil habere (quia non propter

derevidit. Redeunti pariter occurrerunt An-

dele&ationem propriam, Íed folam Dei vo-

luntatem admittenda & amanda funt,

LU

geli, dicente Scriptura : Fuerrmmt ei oboiam Zdn-

am fua- Ep/ 4. ad.

p'n'vüdt

geli Dei. Quam praerogativam Rupertus Abbas

II]. S. Hieronymus monacho cuipi

Ruftic.

promptiffimse ejus obedientiee incunc&tenter

debat, ut nunquam de Majorum fuorum fen-

tentia judicet, fed illud a Moyfe di&tum fibi

adfcribit, inquiens : . Jacob poftquam praece-

ptum matris peregit, revertenti obviam fue-

applicet : Audi Ifrael, & tace.

runt Angeli Dei, ut fciamus, quia poft obedien-

IV. Lacedz»mone legibus cautum €

rat ne Etfeb,Ca,

m ar-dé prae,

tize laborem cuique viro fideli fupereft, fuper-

juvenibus, qui ad capeffandam rempublica

-

par, Evati-

