qui proximo; vel Domino fzepe fe rf::coli; par-

diti: feipfüm, ejus, qui erudiri ccepit: nec

cenda perpetrafie.

8. glnlu

-X. Confid

erare obje&ka quadam exbilarantia : (i-

fe, nec alium , eruditi.

Sicut ergo (ut redte

füadetStapletonus) pueris larvas formidanti-

hom. 4. decut enim (ait S. Ba

filius) qui minus acri funt

gt2t.38. Geulorum acie, eos avocant ab intuitu rerum

bus, eas in manus tradimus, & invertimus, &

fplendidarum , defigunt vero in flores , &

tra&tari ab eis facimus: quo re ipfa bene per-

| Vites

fpe&a vanos terrores contemnan:. XEquos

! EL

queque viridantia , ut refocillentur ; haud

fecus anima obtutum avertere debet a rebus

phantaíticos , qui ad, nefcio, quos in via cu«

inoleftis, & mceroris plenis, obvertere vero

mulos aut candidioris coloris obje&ta fübito

re(titare, & retro cedere folent, flatim contra

ad eorum contemplationem, quz bona & ju-

cunda fünt. 'Tum autem affequeris, ut fem--

hujusmodi objecta calcaribus admotis impel-

per gaudeas, fi vite q

uidem tuz iuftitutum,

limus, ut eadem fipius pedibus conculcent;

ratione omnis ad Deum collineet,

ac fpedtet;

& (ic pavere definant ; ita quivis in adverfis

finiftram fuam de rebus adverfis opinionem

fpes vero retributionis, qu& permolefta fünt

corrigere debemus; ut pulchre quondam So-

vitz hujus, & triftia leviora efficiat.

dere imminentes" adver-

crates Alcibiadem non audentem in concio-

S.Greg. to, .Xl.. Confidera, (2 pravi

minus enim , tefte-

nem prodire docuit, dum fic allocutus eft:

35. inEv. fitates antequam eveniunt :

An non Sutorem illum (adjiciebat nomen)

S. Gregorio , jacula feriunt;

ug przviden-

d

i mala fufcipi-

nihil pendis? an non etiam circorum illorum

Seneca ], tür, & nos tolerabilius mun

Praeconem aut etiam Coriarium illum ?. fae

de tran-. mus, fi contra hzc per przfcientiz clypeum

E contrario vero, ut Seneca re-

tente Alcibiade, intulit Socrates : an non ni

h:

5

pls, t

Deconfol.&e advertit, ferio animus ad periculorum

ex hujusmodi concio conftat?

ad Mar-

uitur.

Hic nos

XIV. xuere inordinatum ajfe&um erga vesS. Gregor.

i

&iam c.9»

patientiam poft pericula inftr

olorel 31. mor,

b

error decipit, hic cifæmjnat,

dum pgtimur, ereatas: nam, tefte, S. G;rcgf)riq, fine d

Amlt-

I

A P

*

E CXL Pomid

0s,

z3?

o

ami'tt*it'dr, quïdqüid fïde ämore poHïdetdr.

oble&tare fe tantz illius pulchritudinis con-

AU s

Qu vero ardenter diligimus habita,graviter

templatione, proríüs non finet vehemens il-

11 m

S Auguft, füfpiramus ablata. E

;

t, ut $. Auguítinus ait,

Vc. i 17.

in confeff. non eft in carendo di

f

lud gaudium, animique füi jucundiffimam e£

cultas, nifi cum fuerit

fufionem intercipi aut mutari per

multipli-

n

in habendo cupiditas.

cem & füccedaneam carnalium a

lls

AMedia roborantia.

ffe&ionum

la

mutationem. — Quin ea potius, quz aliis moe-

S. Chryf.

XV. Solidum virtutis & perfeGtionis fundamen-

rorem afferunt, & triftitiam, in cumulum f(ibi

Orat. . detum ponere : nam, ut fapienter advertit S.Chry-

vertet, & acceffionem lztitig. Hinc Tertul- Tertutl. de

le

Provid. foftomus, non in illarum rerum (adverfan-

lianus caufam inquirens, cur S. ]

oannes Evan- prafcripc

9

tium) eventu perturbatio ac tumultus eft, fed

gelifta Roms ante portam latina

.'l

h

in nobis atque animis noftris, qui fi bene con-

m ab igne

manferit illzfüs, ita fcribir.

Flamma pectus

ftituti füerunt , quamvis fexcentz undique

ejus comburens, ignis actione

[l

oriantur tempeftates , in tranquillo ac portu

m, qui lebetem

agebat, füfpendit, ibique du

05 ignes inter fe

N

perpetuorequiefcemus. Licet hoc & in cor-

przlio dimicantes, tandem ig

nis am

Bt'

poribus cernere, qui enim confirmato eft cor-

oris fyu'pc-

rior eva(it, vidtoriam reportans. .

;

4 Chfyf.

pore ad valecudinem,quamvis inzquabili coeli

.XVIL . Spem fimam de Dei auxi

lo concipere.: S.Ambrof,

fclo. s ad -

varietate oppugnatur,non modo nihil mali ac-

nam ibi plus eft auxilii,

tefleS. Ambrofio, ubi 1« de Jo-

'e. populu

Cipit, fed acceflionem roboris exerciratione &

plus eft periculi. Si enim, ut optime diícur. *Ph- .

intemperiei confuüetudine facit. Sin imbecil-

rit $. Ephrem, homines probare & difcerne- S.Ephrem, ;

Ua

lum corpus habeat, quam optima fruatur czli

re norunt, quantum pondus (ngula ferref 1. de pa-

temperatione, nullus tamen illi fru&tus ex hac

j

queant animalia , tantumque addunt oneris,

tienF.

cceli zqualibilitate erit,cum hzc inteftina im-

quantum vires animalis tolerant. Si item fi-

becillitas cocli etiam bonitate ledatur. Itaque

gulus vafa de luto formans novit, quanto ea

.

omnibus iis,quafi pulvis effent,excuffis,affum-

tempore oporteat in igne relinquere, donec

ptoque generolo & füblimi Spiritu, magnum

utilia efhciantur, neque ultra, quam fit opus,

peromnia fortitudinis fpecimen exhibeamus.

ea in fornace relinquit, neadufta corrumpan-

"

»

XVI. Zdmoren erza. Deum augere:. perfecte

tur,neque minus ea in fornace relin

quit,quam

enim charitatis argumentum notiffimum efít,

necefle fit, ne diffolvantur

Dine $,J

S.Laur. Ju: tefte S. Laurentio Juftiniano, in adverfis fidu-

; neminique fint

gdi. j m

ftin. de

ufui; quanto magis

?eus, qui incomprehen-

ou: 46.

ciam non amittere, & virtutes uniformiter

fibilis eft,& ineffabilis fcientia & intelle&tu,to-

difc. mon.

l

€, 1g.

femper operari , atque füb Dei difciplina eo-

tusque fapientia plentus, novit, quantis pro-

x

dem animo , eodemque vultu perfeverare.

bationibus atque tribulationibus , tentationi-

Negligentibus hoc impoffibile videtur, aman-

busque indigeant anims ipfi placere volen-

» Encir,

tibus nihil. Expertaid fpon(a, dum ait: Fafci-

SBer,f. culus myrrhe dile&us meus mihi,inter ubera

tes,vitamque eternam confequi défiderantess

ic: lo.

Sicque forciter, prompte omnem in fpe tribu-

45. in

mea commorabitur: eo quod leve, inquit $.

lationem

d

"Cant.

perferunc usque ad finem, tuncque

. Bernardus, ducat,quidquid laboris immineat,

probati & apti re

gno ceelorum redduntur. Re-

Tiotn, Y

& doloris. Bene fafciculus, quia non fünt con-

&te ergo concludit S. Auguftinns: Noli time- $- Aüguft,

nDom g

dignz paffiones hujus temporis ad futuram

re inimicum ; tantum facit,

quantum accepe. ! ££. 61.

90& LS

gloriam , qug revelabitur in nobis; id enim,

rit poteftatem. Eum time

(du,

quod in prefenti eft momentaneum, & leve

» qui.quantum vult,

L

tantum facit,

& qui injufte nihil facit, & quid-

tribulationis noftre , fupra modum in fübli-

]

quid fecerit. juftum elt. Sx*viant,quantum vo-

j

mitate eternum gloriz pondus operatur in

luerint,& quantum permitli fuerunt,peccato-

nobis. Erit ergo quandoque nobis ingens cu-

res,confirmat juítos Dominus. Porro fructum

:

mulus gloriz , qui modo eft fafciculus myr-

hujus fpei clare oftendit S. Chryfoftomus di- S. Chryt,

rhe. An non faíciculus, cujus-jugum fuave

cens : Deum, ficut oportet, timens & in ip(o ho. 18: ad

eft,& onus levc ? non quia in fe leve (nec enim

confidens, voluptatis radicem lucratus eft, & Popul.

. levis paffionis afperitas, mortis.amaritudo)

omnem haber lztitiz fontem. Et ficut in ma-

Vita e, $1. fed levis tamen amanti.. Et ideo & dilectum

re decidens immenfum fcipcilla brevis facile -

5- 2.'

nominat monílrans dile&ionis vim omnium

deletur; fic quantacunque Deur rimenti il-

amaritudinum füperare moleítiain. Recte er-

lidantur, velutin vaftum letitiy pelagus inci-

.. go P. Palthafar Alvarez, e Societate Jefu dice-

dentia extinguuntur ac perduncur.

$

4

bat, ei, qui Dei amorem habet;& per eum fen-

OUXMEX. . Frequenter. SS.. Euchariftiam [umere

tit, diviàam Majeítatem mittere hujusmodi

riam de haec dixit David : Parafti in confpectu

excitatores (cruces) non effe alias con(idera-

meo menfàm adveríus eos, qui tribulant me.

tiones neceffarias, uc eosdem amert, & adoret.

Et fi panis fübcinericeus Eliam tantopere cone

*

Omnes enim illos reputatgratias,omnes nun-

firmavit, ut per quadra

ginta dies noctesque

tios cclerrimos, ignitos carbones, ingentia lu-

continenter it

,

er faciens , omnes in confcen-

mina ipfius Dei in fe benevolentiz: omnes ac-

dendo monte Horeb difficultates OCcurrentes

cipit tanquam amoris ejus fapittas, quz,quan-

facile füperaret ;; quanto ma

?

gis Euchariftia,-

tumvis ipfe fit durus, non tamen (inunt effe

utpote ipfam figuratum, hunc effectum pra-

. faxum. Quousque hoc intelligas, Deus te fa

ftabit ad ccelum tendentibus; hinc recte S. L.1.cpift g,

Apud Sta-

ciet vaciliare: donec hoc tibi fapiact, Deus te

Cyprianus dixit: idoneus effe non poteft ad

I.:

amaricabit; donec magni hoc facias. id.

plet. th.

J

martyrium , qui ab ecclefia non armatur ad -

in Dom.4.

pfum pulchre confirmans S. Ba(ilius ait:

prelium ; & mens deficit, quam non Eucha-

G;egOf.

poft Pafch.

l.&nima, quz femel fe modis omnibus defide-

riftia erigit, atque aecendit.

3[0 h

-

XIX. 24 minovum perpejfote incboare ; wti Manfi difc,

rio fai adítrinxit conditoris , iamqgg infüevit

Xxxx;

nex !f 5:

N

738

Bibliotbecae Mämalis Concionarorie

^

a eft: Quod pateris jufle,

quu

fenex qu

idam verbo & exemplo docuit, de przícribi folite. Prim

fic fcribit: Venerunt qui- patienter ferre memento :

' Quem enim diligitHebr. 11

V.

L]

purid

quo Bellovacenfis

Deus, caítigat,

flagellatautem omnem Filium,

dam fratres ad $. quendum fenem in folitudi-

6. Gregi

ne , juxta quem paícebant pueri pecora, cla-

uem recipit. Quem in finem (apienter di-

ho. 2$

currens Seneca ait: AffeQti fümus poena, fuc-

mofe & inhoneíte aliquando loquentes ; qui

ifl EV.

dicebant ei: Quomode potes, Abba, portare currat non

tàntum, quid patiamur , fed quid

n confilium de vita noftra mitta-

verba pueroru

m iftorum, & non przcipis eis, fecerimus.

ut taceant? Qui refpondit: Volui, jam p

ri- tur. Si verum ipfi

nobis dicere potuerimus;

dem íed vici cogitationem meam dicens:

Si pluris litem noftram eftimabimus. Si volu-

hoc modicum non potes portare, quomodo,

mus zqui omnium rerum judices effe, hoc

bis füadeamus, neminem noftrum

fi venerit tibi majus, portabis? Job. 4

. Ubi primum no

contra. effefine culpa. Hinc enim maxima indignatio

efL fortitudo tua? . Glo

j

- oritur: nihil peccavi, nihil feci, imo nihil fae

emnia fortis eft.

Fa : Qui fe vincit , |

teris. Quis eft ifte, qui fe profitecur omnibus

$. XII..

legibusinnocentem? Recte ergo S.Auguftinus

ASCETIC A.

ait: Vultus hominum injufte fe putat tolera-

ta aícetz cura in eo fere corififtere de- re,qu& patitur: at vero vir juftus,qui feipfum

1. To

bet, ut bene addiícat, doceatque ar-

ftatim in principio fermonis accuíat, juftitiam

tem patientiam, utpote tum ob neceffitatem,

Domini przdicat, quod digna meritis fuis pae

tum ob eximiam & raram utilitatem omnibus tiatur,

j

j

Dicat proinde quivis cum Michza: Math, .

Hzc Iram D

- &l

aliis artibus jure merito przferendam.

omini portabo, quoniam peccavi ei. v. 9.

t

L

) ll

autem in tribus

Secunda eft: Si quis vult venire pofl me, abneget Luc. 9.'

n

N

fere f:apitibus confiftere vi-

ä

detur.

femetipfum , tollat crucem. [uam. quotidie & fequatur v. 23. '

uidem generalia quedam qme.

Et hzec regula refpondet fecundo fini,

IL. Et primo q

Deus in tribulationibus mitrendis fibi

fuodamenta bene

apprehendenda fünt, quo-. quem

yum primum eft:

Ut firmiffime fibi perfua-. preffigit, fcilicet

probationi (quemadmodum

deat, neminem fine tribulazione efle,

id quod prima primo fini , fcilicet purgationi feu ca[li-

ulchre S. Auguftinus füper illud Apoftoli :

gationi refpondet) de qua Apoftolus dixit : Glo- Rom. s.

l

lagellat Deus omnem, quem recipit: indica-

riamur in tribulationibus, fcientes. quod tri- Y 4«

j

m?.

Ubi te volebas bulatio patientiam operatur, parientia vero

vit dicens: Itane omne

S

mnem.

abícondere ?

Et nullus exceptus, probationem. Sicut ergo difcipulus philofo-

nullus fine flagello erit?. Quid eft omnem?

phix aut theologie operam navans, & cu-

Vis, vis audire, quem omnem? Etiam uni-

|piená fpeciem haufti fui profectus exhibere,

cus fine peccato, non absque flagello.

pro magno beneficio agnofcit, & accipit; fi

- Secundum fundamentum efl,ut pari firmi-

quis acriter ejus doctrinam impugnando; oc-

tate fibi períuadeat, Deum effe fumme poten-

cafionem prebeat fuz fcientiz & diligentiz

ita non minus beneficium re-

tem, utadeo non fit malum incivitate & orbe, demonftrandz,

are quisque debet, fi per

varias tribulatio-

—

quod non fecit Dominus : Summe fapientein, at put

fübmiffas examinec ipfum Deus, an &

que adeo poffe m

alum omne in bonum con- nes

vertere, uti Jofeph Patriarcha olim con

feffu

1

s quantum profe&tum in virtute fecerit. Ter-

Cfïron.

Jicæ 1. Y2

Tri,

e(t dicens fuis fratribus: Nolite uimete,

num tia eft: Omne gaudium exiflimate fratres mei, cum

4n varias tentationes incideritis: Scientes quod

Deirefiftere poffumus voluntati? Vos cogita-

veftre patientiam operatur,pa-

ftis de me malum, fed Deus vertit illud in bo- probatio fidei

Gen. 15.

num, utexaltaret me: Summe quoque bonunt ;

tientia autem opus perfectu

m habet, ut fitis

C8.21,

Ut adeo quidquid facit, vel permittit, ad no-

" perfe&ti. Atque hiec regulatercio fipi,ob quem

i

flram utilitatem ordinet, ni(i ipfimet

velimus Deus tentationes ac

tribulationes immittit,

in damnum noftrum d

etorquere. U

nde ele- fcilicet amori refpondet, juxta illad Apocaly- Apoc. s.

Quid timet,inquit,ho- pfeos: Ego, quos amo, arguo, & caítigo. Por. V- 29*

gantet $. Auguftinus:

moin finuDei pofitus?

'Tu de finu illius noli ro hoc gaudium tanto eris nerfedtius, quanto

graviores fuerint tribulationes, de quibusil- — .

PRMPMTITIUPI t (—Á —————————

cadere, & quidquid tibi evenerit, in bonum,

ffunt aütem graviores efle

& non in malum cedet. Tertium eft, ut fir- ]ud concipitur. Po

miter credat , nullum proprie diétum malum. tribulationes multi

lici ex capite. 1.Ex gene- 8. Chryf.

repu- f.in haberis

effé,nii peccatura,eo qu

od hoc folum feparet, re fuo feu objetto ;

ic graviores merito

A

aut certe conjunctionem minuat cum vero tantur

linguz perfecutiones ; nam te

fte S. te5 éund.

*

opir. fides,

bono, id eft: Deo; Unde redte deducitur Chryfoftomo;

.

nihil zque mordet animam,

commune axioma, quod nemo ledatur , ni

/ía aci

mproperiu

m: nihil zque tabefacit men-

&ipfo: cum nemo ad peccatum cogere polfit.

tem ac dicteria & convitia : nam multi viri

i perfuadeat,

per convitia fepe fant fubverfi: 2. A multi-

Serm. 29.1

uartum eft, ut etiam certo fibi

quod S. Paulus dlxit, nempe

fidelem effe tudine perfequentium: Majorem enim calamita-

x.Cor. 16.

, tem & acerbiorem dolorem vulnus a plu-

'O 13.

Deum, qui non patietur nos tentari füpra id

uod poffumus füftinere. Atque adeo, ut be-

.ribus acceptüm excitat, inquit idem San-

ationem Cus.

QOL-

$

i ab amicis vel domeflicis, vel aliis Camod. 1.

.ne dixit S. Ifidorus Pelufiota, in tent

- Lr.ep.7

non incidere, forte impoffibile effe, e

iautem quibus benefecimus , oriantur ejusmodi per- s. ep.48*

cum omnia fecutiones 5.

nam, urt Cafliodorus recte

Philipp. 4. minime füccumbere poffibile ;

V, 13*

offimus in. eo, qui nos confirmat.

advertit , graviter dolet injuria, qu& con-

tingit infperata; & fi inóe proveniat do-

III. Secundo bene pariter apprehendenda

]Imo $

funt precepta feu regu

lg ab arte patiendi lus, unde fperabatur, auxilium.

tefte

PEP

M

T itulxusl CX Patientia.

i

"4

739

UM

$. Chryf. te[;tc'.'S'. Chry(oftomo, plerique ab amicis con-

n,V. 6.

cunque dura & molefta, quacunque gravia &

in fpec, & vitiis afficit; aut in füfpicionem adduci , vide-

horribilia, qux quisque patiturin hac vita , in

l

tur omnibus mortibus intolerabilius 3. cujus

V

compáratione eterni ignis non tantum

patva S. Avguft.

S. Gregor rationem reddit S. Gregorius, quia cum dam-

0.

fed nulla fünt, inquit re&e S. Auguftin

us.

- f. 190. de

d

no corporis mala nos cruciant amiffz liber-

in

V. Quarto inftru&tus effe ftudeat ad quz.temp.

Y

tatis. Hinc David in períona Chrifti dixit: Si

ftiones aliquas afceticas hac in materia pro-

7

inimicus meus maledixiffet mihi, fuftinuiffem

poni folitas, ex folitis Afcefeos fundamentis

.

utique. Tu vero homo unanimiis, dux meus;&

refolvendas; cujusmodi funt. 1. Cur Deus fa-

notus meus, qui fimul mecum dulces capie-

mulos füos, quo fidelius ei (erviunt, quoque

bas cibos.: 4. Ex diuturnitate : Ut enim brevi-

Q

plura pro ipfiusgloriaagunt, & patiuntur, eo

tas minuit, ita diuturnitas non modice auget

pluribus períecutionibus & tribulationibus

de

tribulationem, maxime (i etiam liberatio me-

obnoxios effe finat? Sic enim plerumque fie-

H

rito fperata, nec tamen impetrata fuerit, tum

riteftatus ex imprimis S.Gregorius his verbis : . Gregor,

s

enim (pes dilata non parum cruciat. j. Ex

Ego fidenter dico, quia

m

X

janus pie vivis, fi mi- l. 6. epift,

,

"

eircumflantiis quibusdam aggravantibus cru-

nus perfecutionern pateris. Teftatus eít 3. S. 27.

cem & dolorem, quales Lancizius affert f$-

Macarius dicens: Viri divini pratparare fe de-

? Magar.j

ptuaginta, ex quibus fequentes fünt potiores,

bent ad certamen & przlium. Ea enim eft

le

& magis ufitatz : nolle inquirere Authorem,

Of '15.

chriftianz religionis via, ut, ubi eft Spiritus

fi non fit cognitus : non fe excufare apud ul-

fanctus, ibi ftatim fequatur conflitus & per-

5Mbo, ]

:]l Vu 91

lum:non refittere convitianti ( nam füppreffus

fccntio — Vides Prophetas, quonam pacto a

S. Bern. f dolor,utbene advertit S. Bernardus

,quo altius

contribulibus (uis perfecutionem pafli funt,

UFY

29. in

7;,,»23" j

Cant.

introrfüm radicavit, eo acerbior factus, quo

in quibus tamen Spiritus operabatur. Vides,

non eft exire permiffus ) non quzrere defen-

fores, non accufare, nec coram Deo (uas cru-

quemodo Dominus non ab alia gente, fed a

À

fuis perfecutione effeCtus efl, nempe a propria

ces cofmmernorare, (hoc enim magnum foret

tribu Ifrael, aquaetiam crucieftaffixus. iti-

l

crucis levamen ) non emendicare aut procu.

dem & Apoftoli. Itaque (tatim a cruce tranfi-

rare ab hominibus compaíIionem : nulli un-

) Rom- 50

vit Spiritus Paracletus , & migravit ad Chri-

quam, nifi obedientia, vel charitas fuadeat, fü-

ftianos. Tettatus eít 3. S. Ignatius, qui Parifiis Ribad, in:

.i- Yib

am crucem revelare,etiam la',chrymaruïn filen-

operam daos, & a quodam quefitus, cürom:. vit. 1. s.

j

tium fervare: Memoriam injuriam delere,

nia ei tunc profpere fluerent? refpondit : Mec 1.

I V. TTertio comparandum eft aliquod my-

a

tacente taceür alii: Quiefcente quiefcunt.

rothecium fpirituale continens varia balfama

libi me commovero; invida continuo tempe-

7

' fea lumina ac motiva roborantia contra deli-

ftas exorietur, ejusque flu&ibus exagitabor.

quia pufillanimitaris, abje&tionis, delperatio-

Teítatus eft 4. S. Francifcus Xaverius dicere

nis, impatientie &c. occa(ione adverfitatum

folitus, videri ibi noftros nequaquam fideli-

oriri folita. "Talia autem balfama effe poffant

ter milicare, fi diu nullis infectatoribus exer-

omnia fere moiiva fupra paragrapho nono

cerentur. "Teffata eft f. S. Therefia dicens: Manf. $.

js

. indicata, precipue autem fequentia quatuor,

Semper obfervacum eft, eos, qui Chrifto Do- c. 4. ap.

| Chton,

quz omni ftatui bominum f[ünt magis ac-

mino viciniores & propriores fuere, plus aliis, Lasciz. .

commodata. 1. Exeaiplum Chrifli ; ita enim

laboribus & adverfis lancinatos & divexatos 9P"fe. 6.

min.

ly.c,x.v.a.

ipfe fuafit adolefcenti, dum inter adverfa jam

effe. Ad hancergo quieftionem refpondeat, pp. Id

prope fatifcenti dixit: Omnes tuas tribulatio-

!

minas hujus rei effe cau(as. — Prima eft amor

"

f;

nesintingei

anguinem lateris mei, &,quan-

Dei erga hujusmodi perfonas : 1ta i. teflatusl. 4. rev,

H

tumcunque

1

urz fint & graves, mox molles

& leves efüciuntur.

eft iple Chriftus S. Birgitte dicens: Amicic. 19. in

2. Exemplum Sancto-

mei tribulantur in hoc muado, autad minus add.

j

fum: Sienim folatium eft miferis focios etiam

füpplicium in futuro, aut ad majorem coro-

, Aplm SI

homines duntaxat infirmos & imperfectos

namin coelo, Nam Petrus & Paulus projufti-

D

habere, quantum erit folatium tot c£elites in

tia mortui fünt , fed l'etrus amarius Paulo,

focietatem .tribulationum . adícitos videre ?

quia plus dilexit carnem Paulo : Et quia ec-

"Utpote de quibus merito canat eccle(ia :

cle(ie meg accepit primatum , debuit & f&

Omnes San&i, quanta paffi fünt tormenta, ut

mihi majore morte conformare.: Paulus vero

f g Cf

&

. fecuti pervenireat ad palmam martyrii. j

quia plus dilexit continentiam, quia pluslabo-

[inhobee

Exemplum filiorum fieculi, tam graves labo

$

ravit, tanquam miles egregius gladium obti«

- fes &Uni

res ac rribulationes pro vili lucro paucorum

nuit : Sed & alias eidem de quodam Epifcopo

nummorum, momentanez voluptatis, vanif-

';'Oph'l fideh

dixit: Propterea quia amicus meus eft, & eum1. 4, Rev,

]

fimz gloriz aut honoris tam generofe , . ala-

intime diligo, ideo quafi amico laboriofius c. 92.

criter, atque conftanter perferentes , de qui-

l

onus impono. 2. ldem teílatus eft Angelus

bus merico fibi quisque illud olim S. Augufti-

eidem Birgitte de B. Virgine dicens: Con-S. 16.

d

no dictum applicare poterit : potuerunt ifli,

grue hzc Virgo nuncupari poteít florens Angelico,

,

G ifte, & w non poteris ? 4. Exemplum dam-

rofa, nam ficut rofa crefcere folet inter fpi-

matorum aut certe in purgatorio exiftentium

nas , ita hzc venerabilis Virgo in hoc mune

;Cafüod-l'

animarum , cum quibus pares aut etiam gra.

.do crevit inter tribülationes.

Et quemad-

viorcs poenas füftinere millies fuiffemus pro- modum quanto rofa

fe in crefcendo plus

p

: mcriu ; annon enim (icgandebimus, per obo-. dil

atat, tanto fortior & acutior fpina effi-

,

lum folvere nos poffe in hac vita, quod innu-

citur, ita & hezc eleGiffima rofa MARIA,

meris cruciatibus,

ac dolorum talentis in al- quanto plus ztate crefcebat, tanto fortio-

tcrai iuiffc; perfolve

ndum ? Vere enim qug- rum tribulationum fpinis pungebatur. Cum

autem

740

'!')*ibliot'bec& Manualis Concxionatoriæ-

b

autem ad illam etatem ipfa pervenit,quaFilius

plagas effet quieturus, & v—ulnerä placide tolä-

raturus. Recte ergo concludit S. Leo: Intel- S. Leo f.

-Dei fa&tus eft Filius füus, tunc plenifTima illa

rofain (ua pulchritudine magis dilatari ac cre-

ligamus, quanto ftudiofiores pro noftra falute 1. Quadr

fuüerimus, tanto nos vehementius ab adverfa-

r

fcere videbatur, actribulationum fpinz ipfam

acriter ftimulantes fortiores & acutiores quo-

riis impetendos.

ftio ciï, an perfectionis ftu-

Vita p. 4*

tidie efficiebantur. . 3. Teflata idipfum eft B.

VI. Alteraque

€. 24«

dium admittat defenfionem fui contra calu-

[

Maria Magdalena de Pazzis, dum Chriftum al-

locuta dixit; Permittis, o Verbum damones

mnias, falfas accufationes & teftimonia? con-

$,

trarium quippe fuadere videntur tum Chrifti

confligere cum fervis tvis, eos ut facias glorio-

fiores; & quanto majorem gratiam dare vis;

& SanCtorum exempla, neutiquam fe, etiam

& majus lumen ad te cognofcendum , tanto

in periculo graviffimorum malorum incur-

magis fabricas fornaces & ignes,in quibus pur-

rendorum, defeodeniium : tum SS. Patrumltin. perf.

gentur corda ad inctar auri, & áppareant illo-

paffim in diffuadentium confilium. Excitabitc. 15.

rum virtutes tanquam lapides digni & pretiofi.

inguit S. 'Therefia, divina Majeítas aliquem,

Seneca 1. Hinc jam olim Ethüici idem de fuis Diis quo»

qui verum Patronum vobis tacentibus aget ;

fed vos hujus rei recordari nollem, fed gaude-

de provid. que fenferont, ut Seneca his verbis teftatur:

Hanc rationem Dii fequuntur in bonis viris,

re, quod culpemini. Quod fi vos non defen-

derit,certum eft,id minime opus effe. Ad hanc

; quam ia difcipulis füis przceptores, qui plus

laboris exigunt ab his, in quibus certior Ípes

quzftionem refpondeat per duas refolutio-

nes. Prior eft, effe oranino licitam, imo & fub

eft. Dicantergo ipfi: Digni vifi famus Deo, in

[ a

cjuibus experiretur, quantum Datura humana

preecepto adhibendam defenfionem fui , vel

.al

informationem, vel excufationem, quando fi-

offet pati: Optimi milites ad duriffima mit-

tuntur. Secunda eft odium diaboli erga eosdem

lentium vel in infamiam tertii cederet, vel in

fcandalum aut ruinam aliorum , aut fuperiot

Juftos. Qtíod tribus ex caufis concipit. 1. Quia

per illos magis glorificatur Deus, cujus proin-

rei veritatem exquireret, nam libertas loguen-

di,qua jufti viri, projuftitia fna ufi funt, tefte S.

de gloriam in ipfis dzamones imminuere cu-

£3f, amor, piunt.. ItaS. Laurentius Juftinianus indicavit

lüidoro Pelufiota, non ex faftu & arrogantia, S. Iidorus

fed aneceffitate nata eft. Hzecenim ne Juftein. l. 2. ep.

m»s0

dicens: Przimonebat milites fuos Chriftus ad

commodis affici viderentur, hujusmodi voces 279-

" perfecationum tolerantiam , ne imparati ad

d

certamen accederent: fciebat quippe, lemper

expreffit. Ut tamen fecurius tranfigatur hec

defeafio , & ne amorproprius & cupiditas ex-

Juftisbella ab humani generis ad verfario com-

moveri, quz non tantüm adverfus homines,

cellentig ( quz, ut docent Sandli, origine &

peccato prima, in conflictu ultima eft, nos de-

qui invifibiliter infeftantur, verum etiam con-

tra hominum Conditorem concitare nofcun-

cipiat, recte quis faciet, fi fe prmiffa preca-

H

tione in zquilibrio conftituat, & tum velaSu-

tur, non tamen ut invincibilis debelletur, fed

utipfius gloriain hominibus denigretur. Bac-

periore vel confeffario, velalio prudente viro

7»

confilium petat. Pofterior refolutio eft, extra

chatur itaque adverfum Juftos, per quos ut-

- cunque divina proficifcitur laus, quatenus ex

dictos cafus plerumque effe omittendam fui

defenfionem.maxime cum, teftre Lancizio, ex-

t

laudantium perditione, magnificentiam dimi-

.

füiffe excu- Opufe 9. .

nuatlaudati. 2. Quis hos meritis & virtutibus

perientià prob

et, mul

T

tis non pro

fationem ; & multis, etiam graviffimas infa € 7- ?

'abundare videns invidet, ideoque fpoliare co-

S-Chryf. patur.. Quam caufam $. Chryfoftomus indi-

mationes, nec officiorum publice obeundo- *?*

ho. 3. i^ cavir his verbis. Intempore vircutis perfecte

rüumcurfum, & fucceffum, nec animarüm lu-

z

& 3 Ia ( nc diabolus fpirat vehementius. Et quem-

cra impediviffe.

flio eft, an faltem fine pef-

admodum Piratz, qui mare navigiis infeftant,

VII. Tertia qug

non tunc,ubi confpexerint navem de portu ex«

fe&ionis prejudicio licicum fitj .a Deo defen-

LT

Uti ecclelize &

euatem invadunt ( quid enim hinc frudtus ca-

fionem & auxilium petere.

6

magnoróém virorum exeipla füadere viden-

perent, fi fcapham inanem demergerent? )

fed ubi redieritonufta, plenaque farcinis, tunc

tur? Ad quam refpondeat cum Lancizio, tri-

plicis generis effe tribulationes & cruces. r.

demum omnes experiuptur artess ita fcelera-

tus ille dzmon fimul atque videritaliquos mul-

Communes, quz concernunt totam eccle-

fiam velaliam communitatem. 2. Aliz priva-

ta collegiffe v. g. jejunia ; preces, eleemofy-

nam, caítitatem, reliquasque virtutes omnes,

te quidem,íed tamen, nifi avertantur, in dame

num communitatis ceffurz. /3. Private &

ubi videt ngvigium plenum effe pretiofis lapi-

dibus, tunc irrumpit undique, thefaurum per-

perfonales, quznulli alteri, quam ipfi padienti

fodiens, ut in ipfis portus oítiis (capbam de-

prejudicium aut damnum afferunt: & in

prioribus quidem daabus tribulationibus re-

mergat , jamque nüdos ad eum portum eji-

ciat. 3. Quia perjuftos regnum & poteftas fa-

&e a Deo auxilium peti , uti allata exempla

thanz maximeimminuitur ; nam, ut recte S.

probant; fecus vero in pofterioribus, in his

-

idem ho. Chryfoftomus ait: Nunquam magis furit ac

enim perfectio füadet, non peterea Deoleva-

mentum, utplus patientiz exerceatur , fi m

M

i.æ

43: in - frevit fceleftus ille dzemon, quam cum ex fuis

Corintl, (s & inftrumentis multa videt diripi. Non

nus levaminis extrinfecus offeratur. Quam o

b L fund,

caufam S.'There(ia commendat unam ex mo- € ?5*

eftejus qui parvageffit, & mala, malam illam

beítiam irritare.. Quamobrem quando videt

nialibus fuis, beatricem Digne(iam, dicere fo-

** Petr. |

litam, infignem quandam rufticitatem fore in

UTR

virum juftum magna & preclara gerere,& ma-

; lapatiinnumerabilia, ne mireris. Nar contra

doloribus, quos Dominus ci immitteret, alle-

.

viamentum quzrere.

r

mirari eportergt, fi diabolus multas accipiens

«

$. XIII.

-

Tituus 'CXL Patierzzi&;

74

£

Y

o

:l.S' LEo f.

.$. Xill.

prefcribi folite, uti $. proxime præced&nt?e

n. 3. fadtum eft, . Deinde ut excitentur au«

6 L Qu

CONCEPTUS PRJEDICABILES.

d.

ditores ad hanc artem ftudiofe addifcendam,

ü&lsg. ro. L. F. x occafione thematis : Patientia vobis ne«

"W. 735.

oftendatur, eam eífe. pre omnibus aliis arti-

ee[Jaría ef? ; ut voluntatem. Dei facientes ve-

bus fümme neceffariam, utilem & honeftam,

gortetis promiffonem : O(tendi poteft neceffitas

]«

idque argumentis tum ex $. fcriptura, tum

ls

patientie. Et in priori quidem parte illud

ex SS. Patribus, tum exemplis & (imilitüdie

L2. c. 12,/Thomz Kempenfis dictum per inductionem

li

p"

nibus petitis , qua $. 3. & fequentibus plu-

probari : Converte te fupra( (cilicet ad Su-

rima offeruntur,probari poteít ; quem in finem

periores ) converte te infra (ad fübditos, aut

l"

etiam concio j. Fabri in fefto inventionis S.

alios te inferiores) converte teextra (ad equa-

crucis fervire poteft. Item in auckario in fe-

Qrin, parf

les, domefticos, amicos) converte te intra ( ad

fto S. Nicolai them. 3

:

'it cl ISQ

teipífum & paffiones tuas) & ubique crucem

V, Ex occafione th

iv

h

ematis : IVon ejZ d

i/äip,u"' LUC. 6. "

invenies. In pofteriori vero parte oftendi po-

lus fiper magif?rum : perfettus. actem . omnis

erit ,« 49. -

n

teít iterum per inductionem, quomodo is, qui

J fit ,. ficut magifler ejus :

o

.poteft defiderium 'ad

vere patientiam didicit, omncs difficultates ex

artem patientiz addifícendam excitari,often- — .

i

quadtuplici illo capite provenientes facile vin-

I

dendo ,. in ca reperiri tria potiffima motiva M

cat ; Pro quo fÍcopo Nicolai Lancizii opufc. 9.

quz ad artem aliquam alacriter addifcendam

C. I. & ex p. 1. Fabri conc. ;. in feto inven-

tovere folent. -

ih

Quorum primum eft sobilitag

tionis S. crucis fervire pote(t. -

magifiri, qui & ar

tem bene calleat,& efficacem .

d

! ;acö/i-.fx,;.

.. M. Ex occafione themartis : Quoniam per 7-.nul.

modum trahendi illam & promptam voluntas

"

L 51./

- tas tribulationes oportet fos initrare in vegnum. Dei:

tem inftruendi habeat, quz omnia haud dübie

]

"

Chriíto in ífüummo

.. Poteít referri mos quarundam Academiarum,

gradu conveniunt. Alterum

- inquibus ftudiofi antequam in matriculara feu

Qs

-

eft condifcipulorum siuititudo , praltantia ,' & ala-

album ftudioforum re erantur. variis faanis,

critas , quie tria in San&tis & hominibus juftis

$

1

verberibus & ludibriis (quz communi nomi-

hujus vitz pariter io gradu excel!

enti repe-.

ka, $ Thden

ne Depofiti vocatur) exerceri folent, dicique,

tiuntur, "Tertium eft

artís, qua traditur, uri-

nl2 g

——

fimilem morem Deum obfervare, ut qui nul.

litas & excellentia. q

ualis ubique'rz aliis ree

85279.

lum in ccelum velut ccleftem. academiam

pericur in arte patiendi,

j

utpote quz condues

Es

L

admittere velit, nifi variis prius tribulatio.

cat .ad. fummum premiu

m & dignoitatem in

)

G

nibus exercitum, idque ob easdem fere cau-

caclis obtinendam , pro

qua m

ateria vigl'er'i'

.^. fas, ob quas academizg dicte depofitionem

poteft Faber, c. $. in Sexag. ..

)e.

inftituerunt.

Scilicet 1. Ut ad virtutem di-

VI. Ex occafione thematis z o

d*

nne bec opor- Lue. ay.qu:

fponantur. .2, Ut probentur. 3. lIt San&tis

iuit pati Civiflum , & itairtrare in g

loriam fugm ? V* 26.

lle

poteft oftendi , viam crucis (eu

tribulationis

xonformentur. 4. Llt digni fiant privilegiis,

t

$. Ne extollantur füper alios. Adhortandi

efle. viam certiffmam :

(juxta illud. Chrifti , Matth, z, —

r

proinde auditores , ut patienter ferant hanc

Beati, qui perfecution

e€m patiuntur proprer V. 10.

j

depofitionem, fperentque (ibi quondam cum

jullitiam, quoniami

plorum eft regnum coslo«

magno Íolatio dícendum, quod olim fenex ad

rum) brevilmam:

Cquia per hanc cito adim. 8ap. 4.

L. Qþutct l1

ortam conftitutus, & fludiofos intrare vo-

pletur menfüra me

ritorum a Deo definira, ita Y- 13«

Ea e 7. l

j

e

ut dici quzat:.con

)'U

ntes variis ludibriis exercere juffus, iis, qui

fummatusin breviexplevic:

2t.

; *

patienter eas excipiebant, dixiffe fertur: In-

tempora multa )

