cientem fibi íemper ob oculos ponunt. Dein

lu&am oleo inungi curavit citius , ut id Sae

cramentum majore pietatis affeQtu fufciperet.

prolixe piiffimequeDeo collocuta fupplex ora-

vit, utfe füfcipere dignaretur. Sic precatam;

Cumque magis in horas aüxiflet egritudo,

ubertimque lachrymatam morbus invafit, ani-

filia ejus Gertrudis, Parthenonis Antiftita

interrogavit eam , quonam loco vellec hu-

mamque abfolvit nexibus corporis, quod adeo

mari ; cui illa ut erat fübmififlima, & pauper-

prudenter ac fortiter rationi fubjugarat , ac

muni

ta;is amantiflima , refpondit 5 in cormn

reli-

tri.umpharat.

L

Tuulus RXbVJII. Mirs.

427

r&ïïqüärum facrarum virginum ccemeterio.

Gitate, ac virtüteþonf'pïcuö vïi;gïne*s ea noGte,

Sed ioferente filia; Re&ius fore, (i in templo;

& proximis aliis obitum illius przcedentibus,

eodemque cum Düce Henrico,Maufolzo con-

varia cccleítia lumina füpra templi tectum &

deretur. rogavit, nefieret, aitque fe nullo mo-

in choro, & in cella ejusdem Beatz per fene-

do velle füum corpus quamvis emortuum,;uni-

ftram transeuntia con ípexerunt. Aliz fpecta-

ri conjugis (ui corpori , quod ab hoc jam du-

tiffimz virtutis, & Beatz familiaris focia,ante-

dum, dum viveret, & valeret, fuiffet caftitatis

quam Virgo animam efflaret, vidit Chriftum

amore feparatum. in hac egritudine füprema

Dominum magno fplendore przfulgentem, &

multis fuit a Domino folauis inundata, & a

Angelis comitatum prope le&tum dileQtz an-

ccelitibus vifitata, przfertim die Nativitati B.

cillz füz affiftenter. — Alia in puncto abitus

Mariz facro, cum facre Virgines in templo

ingentem ftrepitum plurimorum audivit,quos

vefpertinas preces perfolverent;ad eam comi-

& amictos veftimentis candidis ingredientes

ter invifere SS. Maria Magdalena, Catharina,

cellam S. Virginis, &lectum ambientes vidit,

Tecla, Urfüla, alizque facra Virgines, quas

& ftatim ipía Beata ad ccelum migravit. Hos

illa latine refalutavit. Sed & alio coclefti vifo

decem imille Martyres fuiffe, quorum feftum

huic fimili recreata fuit, fefto Apoftoli Mat-

Therefia relieiofiffime celebrare confuevit,qui

tbzi die, & Idibus OG. fpiritum reddidit ei,

& ei polliciti fuerant hora füi obitus fe accur-

qui pro fua tanta gloria eum crearat, & gloriz

füros, & eam in cocleftem aulam comitaturos,

coronam, quam Uei gratia meruerat, recepit.

omnes crediderunr. Alia (imiliter mortis ipfo

Jddemp.3, XV.S.Therefia ingraveícente ad interitum

momento quafi columbam nive candidiorem

: I 3'. O&,

morbo, ita ut fe inlectoloco movere nequiret,

ex ore ip(ius prodeuntem; alia lucem chry-

*

fanctiffiimum viaticum diu defideratum dum

ftalloper(imilem; aliz ipíam eadem nocte glo-

adferretur, commiffis manibus, dulciffimis ac

riofam fibi apparentem viderunt: Quibus il«

poftremis verbis fic Virgines alloquuta eft, &

lud manifeftavit, fe non vi morbi, fed ex in-

rogavit: PHe mee, ac Domine per Dei amorem

tolerabili divini amoris incendio vita excef-

!

objecvo in vegule & confiitutionum obfervationem,

fiffe. 'Terra etiam in honorem Therefiz exul-

(

& obedientiam. fuperioribus debitam impenfe adino-

tavit; dum mortem ipfa obeunte arbor ficca

duin incumbant: quod vobis itertim atque iterum te-

.

in campo refípondens ad cellam ejus per au-

flamento velinquo, neque culpas bujus indigne monia-

tamnum repente faummo mane, & referta flo-

lis penfütent, fed nibi potius ignofcant: Confeftim-

ribus albis vifaeft. De mortuz corpus, utSpi-

que fiue ullius adminiculo fe valide erigens

ritus fancti facrarium, & fapientis arcam de-

fümma cum veéneratione & reverentia divi-

cebat, candidum & foi-no(iffimum remanfit,

num Sacramentum miro fplendore perfufa fu-

ac cute tenía, cum jam fenectus illam contra-

fcepit; & in prefencia dile&ti (ui junctis mani-

xiffet; membra omnia flexibiliz, & tractabi-

bus,animi fervore,ac latítia ífüamma amore lan-

lia, odoremque mirifticum aliis odoramentis

guens dicebat : O Domine, o Sponfe mi, acce[jit tan-

ab(imilem, quem adhuc vivens Beata effunde-

dem tempus exoptatum : equum e[ yut te videa

[ D"I-

bat, non modo corpus, fed veftes, & panni-

L

puseft mi Domine, ut ex bac vita difcedam.

culi, quibus egra utebatur, fpirabant.

Jécros juxta placitum tuum. — 'enit demum bora, qua

ACCIDENTIA MORTIS..

boc exilio evipiar, teque fruar, quod tam ardenter con-

&

cupivi: Et immeufas gratias agens, quod eam

Qualitas.

in ecclefz, ut ajebat, filiSta adoptaffet, & in

—

an&tus Auguftinus de fe ipfo (ic fcribit : s, Auguiü..

tarite matris finu animam efllaret, miro cum

Ductus fum cum czteris ad videndum fer. 1. dd:

fenfu repetebat dicens: Sum certe, Domine, ec-

cadaver Czfaris in fepalchro, & vidi, quod fratres.

clefia filia. Peccatorum veniam impenf(iffime

omnino effet livido colore ornatum, putredi-

precabatur, & ob Redemptoris noftri Jefü

ne circumdatum, ventrem ejus diruptum &

Chrifti merita faluterh fe [perare affeverabat:

vermium per illum catervas transeuntes pro»

& ut id obtineret, adftantium fratrum & fo-

fpexi. Duo quoque famelici in foveis oculo«

rorum preces poftulabat. Frequenter habens

rum pafícebantur; crines ejus-non adhzre-

in ore (donec animam efflavit) verfüs illos :

bant capiti, dentes ejus apparebant labris corie

JNe projicias wme a facie tua , &g'c.. cor contritum &

füumptis, & intuens matrem chriftianiflfimam,

bumiliatum Deus nen defpicies.

Et tandem fa-

dixi: Ubinam eft Cefaris corpus preeclarum?

cramento extremz un&ionis, quod eadem re-

ubi maguitudo divitiarnm? ubi apparatus de-

vereniia petierat, & refpondens precibus fu-

liciarum ? ubi-multitudo Dominorum ? ubi

15'

Ícepit,dum liniretur, easdem gratias Deo age-

caterva Daronum? ubiaciestnilitum? ubi le-

bf

bat , quod illam in ecclefiz filiam admififfet,

&us eburneus? ubi thronus regalis? ubi thro»

tandem fequenti die 4. (cilicec Octob. anni

nus imperialis?te verebantur homines,te timee

N

1582. in latus incubuit eo modo, quo imago

bant Principes, te colebanturbes, te timebant

B. Marie Magdalenz exprimi confuevit, &

omnes. Quo ivit tua magnuificentia ? Re-

Chrifti efigiem manu tenens, nec usque ad

fponditmater pietate plena: Fili,omniapariter

obitum deponens, vultu flagranti orans cum

defecerunt, quando defecit fpiritus ejus, & re«

maxima quiete, & immota quafi in ecítafim

liqueraat eum captivatum in fepulchro trium

rapta permanfit usque ad noctem, in qua me-

brachiorum, plenum foetore & putredine.

ritis onufta die f. fanctiffime vitam claudens

II. Jofephus Manfi narrat, (e a perfona qua- Manfi tr.

evolavit ad coronam. n cujus felici(limo

dam fide digni(Tima audiviffe, quod, cum füb 5o.. difc.

tranfitu coelum & terra exultarunt, & fug la-

Pontificatu Clementis VIII. infirmus quidam 27- n. .

hic Rome in ecclefia S.

titiz varia figaa dederunt; plures enim fan-

Marie de Monticel-

Hhh 23

li

A. P', Lobn. Bibl. Man. 1om. 11

, *

troostamutotemcemmosrremmerepic um at eemat

Jibliotbece Manualis Concionatorie

428

is refpondit. fe propterea tantopere latari ac

li fepultus faiffets eo quod mortuus effe cre-

U

dcbatur, cum tamen folum ex accidenti quo-

confidere, quod a $. Patre regaum coclorum

obedientig virtute potiffimum obtineri audi-

g.!

dam deliquium paffus fuiffet,vandem ad ie re-

dil:

verfus,in lecto füo fe pofitum effe credens,cum

viffer, huicautem ipíe fingularicer femper ftue

nj

altum clamaffet, nec effet; qui refponderet, in

duiffec, dixic S.Dern. ad illum: Vere beatus es;

obícuritate illa palpando circuiverit, offaque

fili cariffime, quia caro & fanguis non revela-

mortuorum inveniens, iein fepulchro pofitum

vit tibi fapientiam hanc,fed Pacer cocleftis ipíe

te.docuit. ]jam ergo fecurus egredere quo-

effe apnoverit; cumique qua egrederetur igno-

raret, bona ejus fortuna accidit, ut fepeliendo

niam patefacta eft tibi janua vice. Defuncto itae

alio mertuo,idem fepulchrum apertum fuerit,

que fratre venerabilis Pater fermonem ad fra-

wes habuit, dixitque, magis fe fuper ejus obe-

moxque, qui mortuus credebatur, vivus agni-

/;?ïï

tüs inde ereptus fuit: Interrogatus autem,quid

dientia lzratü fuiffe, quam fi miracula feciflet.

X. Quidam de fpiritualibus filiis reveveren- $tee Ex-

€o tempore, quo velut mortuus jacuerat,

fomniaffet,aut qualia in mente habuiffet phan-

diffimi Patris Roberti, cum viam anguftam & empl. dift,

;,3

taímata, reípondit,quod,quia in juventute fua

arduam, quz ducit ad vitam, indeclinabili ftu- 3- exempl,

certum quendam horminem occiderat, vifum

dio cucurriffet, randem placuit Domino labo- ?*

ei füerit, hoc homicidium fibi inceffanter im-

ribus ejus finem imponere, ut in pace in id-

ipfum dormiens requiefceret, unde nunquam

properari, dicique; O traditor, jam tempus

eft, pocnam exfolvendi. Unde colligitur,quod

effet receffurus; cumque jam in(taret hora;in

Ín extrema mortis hora omnes f(celerum no-

qua de hujus mundi ftadio evocandus, & ad

ftrorum lineg ad centrum fint terminandz, id

ccelefte bravium effet invitandus, Dominus

eft, quod ante faciem miferabilis animz pre-

Abbas cum czreris fráwribus gratia quietis in

fentabuntur, ut in ejusdem perniciem , quz

lc&ulo fuo fe collocaverat, & ecce fopor Do-

facta fünt, teftificentur.

mini irruit füper eum, viditque in fomnis duos

pulcherrimos adoleícentes vultu & habitu in-

Manfidie,. i1ll. B. Catharina Adorni dulcibus & fuavi-

al

34. n 4

us verbis morti abblandiri folebat, frequen-

figniter relucentes, qui qua( lilia, rofas & vio-

las, ac diverfi gencris flores in choro Clareval-

ter dicendo: O mors dulcis, gratiofa, (navis,

opslenta, digna, fortis & fpeciofa: Unicum

lenfi copiofe fpargebant, ita ut pavimentum

duntaxatin ce invenio defeQtum, fcilicet quod

omne piQtum;ac variis coloribus venuftatum

te fugrentibus prelentiam tuam nimis beni-

effe videretur: quo vifo miratus eft, & quafi

gne exhibeas, te vero fequentibus & defide-

fimplicitatem Ordinis zelans dixitad eos: Qui

rantibus nimis avara exiítas.

:

vobis vifüm eít (o boni juvenes) contra con-

jdem difo, , IV. Cumaliquando B.Fclix

C

/apucinus mor-

fueiudinem noftram' pavimentum hoc flori-

bus fternere & mona(lerio hujusmodi novita-

87.9.7. ti Vicinus interrogaretur, num aliquas a dx-

mone pateretur tentationes ? ex humilitate

tem inducere ? . llli vero dixerunt ad eumes

refpondit : Demon tentat hominces fanctos,

Noli ifta mirari, neque moleftus nobis (is in

me autem non aggreditur, qui fum hujus

executione hac officii noftri, quoniam mo-

mundi quoddam peripíema.

do jam in choro ifto celebrabitur nova cujus-

AMors bona.

dam.novi Sancli feftivitas, de cujus foleanita-

Drex. in

V.S DionyfiusAreopagita capitisjam dam-

te gaudebunt Angeli, & hymnus Domino de-

cantabitur in Sion.. Adhuc loquebantur- illi,

prod. c. 3.natus, feralem fententiam chriftiana generofi-

tate excepit, & adítantium probra contem-

& animum videntis & audientis hxc in admi-

S. 46.

nens dixit: Ultimum verbum Dormini mei in

rationem rapiebant.

'Tunc ecce, conciratus

cruce, fit & mihi ultimum in hacluce: Pater;

tabulz ftrepitus, excitat dormientem, & uc

in manus tuas commendo fpiritum meum.

feflivitatem, quam celebrandum intus in fpi-

Vita PP.

ritu cognoverat, foris fecundum dignitatem

VI. Quidam fenex cum in sgone rififfet,

1,13. c.59.caufam quaefitus refpondit: Primo rifi, quia

officii füi exequeretur, figno confuetudinario

omnes timetis mortem.

Secundo rifi, quia

invitatur. Accurrens ergo cum ceteris fratri-

non eftis parati. Tertio rifi,quia de labore va-

bus, pyoperaüter venit ad cum, & cum magna

do ad requiem.

devotione commendavit animam ejus, certií-

SPCC. EX—

VII. Moriente quodam fratre perfectionis

fime credens atque confidens, quia hic erat

emp. V. valde ftudiofo, Abbas in fomnis vidit duos

novus ille San&tus, de quo in requiem affu-

mendo Angeli fancti novem feftivitatem , &

An& ** f(peciofiffimos juvenes pavimentum rofis &

33-

liliis ternentes, quos, cum caufam hujus fa-

novum gaudium effent illico celebraturi. -

&i quzreret, refponderuaot illi, (équenti die

XIL. In gravi infirmitate conttituto $. Bern. S. Anton.

magnam folémaitatem celebratum iri, fcili-

fupervenit,(ibi tentatio defperationis de fua tit. 5. p.t«

cet translationem moribundi ad coclos , uti

falute,confiderans (e in multa negligentia Deo * ? : 1*

ferviiffe, & (e nihil qua(i boni feciffe,unde tan-

ex morre poftero die fecuta incellectum eft.

V. Morituri cujusdam hominis patientif-

tum premium gloriz reeipere deberet ; fed il-

luftratus a Deo,refpondit teatatori : Fateor,

empl.infir- fimi anima poft triginta annos in infirmitate

mit.ex.19. exactos gratias egit omnibus membris & fen-

menihil feciffe dignum tanto premio,fed Chri-

fibus, quod delicias nullas concupicr.nt, fed

ftus Dei Filius duplici ratione illud obtinet.fci-

fideliter ei in omnibus acquieverint.

licet merito pallionis . & ratione hereditaria

Tbid. - tit,

IX.Quidam frater cuma S.Bern. ad mortem

fucceffionis , quia naturalis Filius Dei ; ipfe

una ratione poflidere contentus eft, fcilicec

mors ex. fortiter obeundam animatus, dixiffet, fe certo

12.

confidere, quod ad coelum effet transportan-

quatenus Filius; merito autem paflionis fpe-

dus, prxdictus fandus, eum ad pznitentiaftn

ro mihi certudinaliter ipfum velle largiri, fic-

potius & humilitatem anigmavit, Verum quia

aluit.

que confufus eft inimicqs ; & non pr&ev

Mors

D

€

^

& : d'uus XCVIIL Mors.

429

AMors snala.

poenitentiam, quam ad breve tempus cum

V. Deda -A XU Füic quid

am vic temporibus Conradi,

fru&tu veniz facer

€

25. Manfi qui

h

? fuperfedit, in &ternum

poft Edilredum regnavit, in laico habitu,

fine fru&tu pcenis fübditus facir.

[

n

i

atque ofhcio militari pofitus, fed quantum pro

XIIL. Cuidam parochiz preeerat Presbyter

induftria exteriori Regi placens, tantum pro

in feculo, potens & gloriofüs, fed non minus

interna fuimet negligenua difplicens. Admo-

vitiis, quam divitiis plenus; hic füb cura fua

nebat ergo illum fedulo, ut confiteretur, &

habebat divitem nobilem, & pauperc ulam vi«

emendaret, ac relinqueret fcelera fua, prius-

duam : qui uno tempore decumbentes » f&«

quam fubito mortis interventu tempus omne

fponfum mortis acceperunt in (emetipfis. Vo-

cenireadi & emendandi perderet. Verum ille

catus eft Presbyter, ut morientem divitem vi-

l

cet frequenter admoritus fpernebat verba fa-

fitaret,& accepta confe(fione,data communio-

lutis, fefeque tempore fequenti poenitentiam

|a

ne,exituram animam Deo commendaret ; qui

m

acturum effe promittebat, Inter hec tactus in-

de rapienda folummodo lana, non de ove cu-

&tpl,

firmitate decidit in lectum atque acri czpit

randa folicitus, ut divitis nuncium vidit, ire

lore torqueri. Ad quem ingreffus Rex ( di-

fc(tinavit. Intravit palatium, penetravit cubi-

Iigebat enim eum multum) hortabatur, ut vel

culum, ubi jacebt dives, purpura & ferico

tunc, antequarn moreretur,poenitentiam age-

circumdatus, auro & gemmis ornatus, füper

reccommifforum. At ille refpondebat, non fe

plumarum mollitiem refüpinatus. Ibi invenic

tunc velle confireri peccata fua,fed cum ab in-

circumftantium multitudinem,;feductoria adu-

firmitate rcfürgeret, ne forte exprobrirent fi-

latione diviti folatia per(olventem , conjunx;

bi confodales, quod timore mortis facerer, ea

& filii atque omnis familia lamentabatur Do-

quz fofpes facere noluerat; fortiter quidem

minum, fed & quamplures ex ipfis ad rapien.

(ut fibi videbatur) locutus, fed mi(erabiliter,

dam hzreditatem fufpenfi, licet verbotenus

ut poftea paruit, demoniaca fraude fedu&tus

mortem audaciz, & prefumptionis damna-

eft: camque morbo ingraveícente. denuoad

rent,eam tamen tacito cogitationum zítu pree

eum vifitandum ac docendum Rex intraret,

IQ

cabantur citius venire, & hominem de medio

clamavit lacim miferabili voce: Quid vis mo-

tollere. Itaque. Presbyter (ecretum petiit, &

do? quid huc venifti? Non'enim mihi aliquid

qualemcunque confeffionem extoríi; Deinde

utilitatis aut falutis potes ultra conferre. Ac

feffione firmata, nummi captator charitaris af-

ille, noli, iaquit, ita loqui; vide, ut fanum fa-

fectum fimulans,compati coepit; & condolere,

pias: Non, inquit, infanio, fed peffimam con-

quzrere, quid vellet, quz pars corporis gra-:

Ícienatiam mihi certus prz oculis habeo. .. Et

vius fe haberet. Interancipites gladios fecuri-

1j

quid, inquit, hoc efl?, Paulo ante, inquit, in-

tatem, & pacem faifus propheta pollicebatur,

traverunt domum hanc duo juvenes pulcher-

verbisque mendacibus liniebat parietem. cui

rimi, & refiderunt circa.me, unus ad caput, &

Dominus ruinam minabatur, interim füper-

unus ad pedes, protulitque unuslibellum per-

venit quidam ex parte viduz, qui diceret,eam

pulchrum,fed vehementer modioüm ; ac mihi

in extremis agere, & chriftianz falutis reme-:

legendum dedit, in quo omnia, quz unquam

dià poftulare. Sed Presbyter cum fe totum da«

/bona fecerim, intuens fcripta reperi, & hec

ret ad lactandum peccatorem,pnihil refpoudir,

erant nimium pauca & modica. Receperunt

At Diaconus prope affiftens, pro muliere de-

L HC ts ER E

'codicem, neque mihi aliquid dicebant. Tunc

folata ad cor ejus loquens ait: Grande nobis

fübito füpervenit multitudo malignorum &

piaculum, & fceminz periculum, fi noítra ne-

2

horridorum vultu Íípirituum ; domumque

gligentia fine confeffionis,& facri myfterii par«

hanc mox & exterius obfedit,& intus maxima

ticipatione eam migrare contigerit. Require-

rE

expartereplcvit. Tunciile,qui & obícuritate

tur enim a manibus noftris fanguis ovium no-

tenebro(z faciei, & primatu fedis major vide-

ftrarum, quz nobis a jufto Deo judice credie

batur effe eorum, proferens codicem horren-

t& funt: nec minus pauperum, quam divitum

da vifionis & magnitudinis enormis,& ponde-

curam habere nos oportet , nec minorem de

tis pene importabilis, juffit uni ex fatellitibus

illis, quam his rationem fumus reddituri. Pro-

fnis mihi ad legendum deferri.

Quem cum

peremus ergo, ne nofira culpa íine viatico

legilfem, inveni omnia fcelera,non folum,qua:

hinc paupercuia illa recedere compellatur.,

opere vel verbo, fed etiam qu tenuiflima co-

Cui felle commoto Presbyter ait: O fani ca-

gitatione peccavi, manifeftiffime in eo tetris

pitis confilium, pro vili vidua nobilem reline

effe literis [ctipta. Dicebatque ad illos,qui mi-

quere patronum?! Ne turoeris, inquit Diaco«

tons

hi affederant, viros albatos, & przclaros;

Hic fa»«

nus, ego, 6 /ubes,infirmam vifitabo.

1 ph

Quid hic fedeus. fcientes certiffime, quia no-

vente Presbytero , Diaconus difceffit. cito

SI.

flér ett ifte? Reíponderunt, verum dicis; Ac-

fumptaque falubri hoftia ad viduz tugurium

cipite, & incumulium damnationis veítre du-

pervenit, quz rebus quidem vacua, fed bonis

cite ; quo dicto ftatim difparuerunt. Surgen-

operibus plena, füper humum duram, & par-

tes vcro nequiffimi fpiritus. habentes io mani-

vo ftramine conítratam collidebat membra

bus candens ferrum; percuflerunt me, unus in

exefa jejuniis.

Ille itaque interno lumine

capite, & aliusin pede;qui videlicetin magno

oculos levans, famulz Chrifti in coeno jacenti

tormento irrepunt interiora corporis mei;

vidit exiftere excublas de coelo. Mater enim

moxque ut ad fe invicem perveniunt, mo-

Jefu Maria affiftebat cum choro virginali, quae

riar, & paratis ad rapiendum dzmonibus in in-

praferebat linteolum , & vultum zgrotan-

ferni clauftra pertrabar. Sicque loquebatur

tis ad ludoribus mundans, fatagebat circa fre-

quens mini(terium.

His vifis Diaconus ftu-

xpifer deíperàns, & non multo poft defunctus,

*

Hhhvwa

penig

$

-,Bibiiotbec'æ Manualis Concionatorie

40

fletiteminus. Sed ccrii Regina fuo filio

lore ipfemet membra fua dentibis laniaret, &

pens,

tandem inter hos cruciatus

NirsGuadeccneii tss Cf

toto corpore in te

rram proftrata,adoraviteum

varji.r-r.xaml inlfe'l-i-

7

cem evomeret.

cum fuis virginibus.

Quibus erectis,data fidu-

deo0s2 Ma'ch; ,

cia, vir Deiintravit, María etiam fedem paran-

XVIL. Antiochus Rex ob nimiam in Ju

exercitatem crudelitatem tam gravi infirmi- C. 9

te, ac,ne tímeret, hortante. Sedit, confeffio-

nem vidug accepit , communionem dedit, &

tate a Deo punitus eft, ut ex corpore impii

vermes Ícaturirent, ac viventes in. doloribus

falmis obitum ejus preemunivit. Deinde cum

carnes ejus affluerent, ipfeque fostorem to-

ä

gaudio ad demum divitis properavit, aftans-

que in limine vidit nigros cattos circumval-

leráre^non poffet; quousque tandem homi-

cida & blafphemus peffime percuffus; ut ait

5

lantesle&um divitis. Quos mifer ille videns &

nimis infeftos fentiens,rugiebat clamans. Tol«

facer textus, in montibus per

egre miferabili

obitu vita functus eft.

*

i

lite cattos,tollite,mifero tubvenite ! Uinus tan.

* XVIII Nantius Comes Engo

lismbnfïs cum Baron. tf.

dem ZEchiops voce minax, vultu terribilis. une

cum, quem in manibus geftabat, faucibus ime

fanc&tos Dei miniftros graviter vexaffet, paulo 7. an.593.

poft ardentiffima febri correprus exclamar

merfit peccatoris. Infelix anima nullum in tota

converfatione fua refrigerium conícientiz re-

caepit: Heu heu ab Heraclio Anuftite exulor;

Vits |

ab illo crücior, ab.illo ad judicium vocor: at«

periens,

pavet & trepidat, miferum mors pau-

69

larim occupat.

Denique /&thiops ille furens

que inter hzc verba miíere expiravit, corpus

upcum violenter de paipitantibus faucibus exe

vero usque adeo denigratum eít, ur a prunis

trahit, & ille horribilem dans vocem, infeli-

füperpoficis combuftum videretur.

XIX. Hermannus e monacho 1

utheranuS Breden-

cem fpiritam dedit, Irraerunt cgteri co

mpli-

u

|

prico affe&tus cum annis triginta eo mune

*

ces, & peccatricem animam flagris & vulnerie

ilat.

bus afficientes, immergunt in locum tenebra-

re fünc&tus effet,ac ingentes divitiás & przcdia C?

s i2

comparaffet, tandem morbo gravi correptus,

[

rum, & la

cum morus xterng. Cum hoc afpi-

cerec Diaconus, tremor tenuit eum,

& cadens

horrendum exclamare coepit,.(e damnatum

effe, fecumque 'omnes fe&ta fuz affeclas ei-

Smier

factus eftin mentis exceffu. Sed mox ei appa-

Lifdi

dem damnationi obnoxios effe.

Quibus di-

rens Mater Regis glori , ne timeas, inquit,

Angi.

chariffime, non tibi diabolica nocebit mait-

€tis, torvo afpectu, oculisque flammarum

ft beatitudo cceleftis, His

inftar lucentibus, d

X

P

gnitas, cui parata €

(

cl*perabundasAï'infleli.cem

blandiriis recreatus, poftquam ad le

rediit,

animam efllavi

Mors defiderata.- —

confolattici fug gratias rependit, & ex his re-

velationibus non parum profecit.

XX. S. Paul

us ipfe de fe fcribit: Coar

&or Philémg.

autem e duobus, defiderium habens diffolvi, v. 25.

Spec, Ex-

XIV Refert Robertus de Licio in füo Qua-

poletana pucl-

& effe cum Chrifto.. Hinc & alibi exclamar ; Rem. f*

empl. dift.

drage(iroali, quod in civitate»

V. 2*4'

9. Ex112,]a quxdam formofa fuit, quz va

niiatibus íem-

Infelix ego homo, quis me liberabit de cor-

Mafid

)ore mortis hujus?

per intenta, nil de futura vita cogitaba:, Haec

dita mor»kc»is/f&ntentiäl*äb- cone;

9511

infirmítate percuffa motiones & hortamenta

- XXI. 8. Cyprianus au

dixit: Deo gratias. qui me a. vinculis huj

us 4. in fefto

(alutis abborrebat, ficut mihi retulerunt, qui

audierunt illam. - Tandem invalefcente mor-

corporis dignatur ablolyere. .

^

.XXIl. Domi

nica quzda:n fübito foedi

flima Ibid. n. r.

bo, cum cerneret infelix juvencula, de pro-

ximo fibi imminere mortem , rogavit inftan-

leprà correpta, cum alios fortem ipfius deplos

rantes audiret, in rifum effufa, aliis caufam

ter matrem,ut eam velliret pretiofis veftimene

rifas quarentibus dixit: (i quisin carcere de-

tis,quz ferre confüeverat, ornaret, polirecque

illam , tanquam fi ad nuptias effet acceffura.

tineretur ea conditione, uc non eriperetur,do:

necmari carceris undique coirruiflent, nonne

Annuit eijmater, fecitque quod filia volebat.

O terribile judicium. O ftupendum &admi-

(i videret muros ad ruinam inclipatos, imo

rabile di&u ! fic ornata clamare fufpirando

paulatim jam ruentes; gauderet potius, quam

üerec? Quare, cum anima in corpore velut

coepit juvencula: Heu! moriar ego lic pul.

chra? moriar ego fic decora? moriat ego ín

carcere fit conftricta, merito gaudere debet, fi

corporis parictes concidere & diffolvi, mor4

a

sv Chryi

ctate tam tenera ? Dicebanc illi circumítane

bit.

tes: Committe te Deo, filia, quia benignus

temque fores carceris effringere videt. " «

^

ol

XX!H. S. Gregorius Nazianzenus a

fi

18

go Ibid. n. 3«

& clemens eft.. At illa magis lamentabilicer

clamabat ad Deum:: Domine; folve hanc tuni-

refípondebat: Et quid mihi cum Deo? veni,

o diabole, fufcipe tu animam meam , inter

cam adeo mihi gravem & ponderofam (nem-

pe-centonem corporis) & da mihi leviorem

quz verba expiravit damnata & defperata.

XV. Criforius avaritiz , aliisque vitiis ni-

( fcilicet gloriz veftem).

Spec, Ex-

XXIV. Urfinus facer

dos in morbo coelc- S. Greg. T.

tit. mors.

mium deditus cum ad extrema veniflet, a ni-

ex. 5.

flibus vifis recreatus fzpiusexclamavit: Ve-4. Dial.

gerrimis fpe&ris usque adeo territus eít, ut

toto corporé ac artubus tremens, mileran-

nio, venio, gratias ago. Cumque adftantibus, * ! !«

quos coelites videret, expofuiffet, easdem

dum in modum clamaret: lnducias usque

uane, fed mox ab iis avulfa anima in infer-

voces iteravit: Ecce venio. lnter qux verba

abiit a vita.

nutn dep

ortata eft.

dam Rodriä.

Daron., to.

XVL £unnericus Vandalorum Rex cum

XXV. P. Alphonfus Rodriquez de quo

ïf&iæ u

tradit venatore; quod,cum predam fuam infe-

P l.

6.an. 476.jamjam deChriflianis,quos extreme perfeque-

Tr.9.c.8 f&

queretur,humanam quandam audierit fuavif-

& 484-

batur. triumphum agere pararet,[ubito a Deo

(ime refíonantem vocem: curiofior itaque aece-

immiffis in corpus vermibus tam graviter

. dens,ut,quis effet,infpiceret,leprofum reperit,

tortus & corrofus eft, ut pre foctore & do-

[

cujus

€

Jüwus XCVIH Ms

431

Cujus caro putreFä&a membratim diffluebat;

amarum prorupit planctum, dicente fcriptu-4. Reg.a0:-

Quo. miférabili obftupefactus fpe&taculo ,

ra: Flevit Ezechias fletu magno; Sicque perv. 3.

l!

przfertim ob aflociatam cantus harmoniam;

ferventiffimas preces, & copiolas lachrymas,

miferum, quare cantaffet, interrogavit. Cui

ut vite fuz prolongarentur , divinz inftan-

ille: Deum inter & me nihil mediat, prater-

ter füpplicavit Majeftati.

r4

quam luteus ifte mürus , fcilicet hoc corpus

XXXL In vita fervz Dei Joannz Franci- Vita 1. a,

meum, quod mox ut corruerit, me altera in

fcx de Cantal, qux primogenita fuit S. Fran-fol. 162,

vita femper gavifurum fpero , nonne igitur

cifci Salefii filia fpiritualis, & prima fundatio-

letandi caufam habeo, dum murum hunc rui-

nam proximam minari video : Penetrarat uti-

nis inftitutz vifitationis petra, narratur, quod

morti vicina circumf(tantes, ut (ibi per abíen«

que leprofus ifte in abditiffimo folitudinis füze

tiam eorum tantifper quiefcere liceret, roga-

ll tr.

receffu, illius Apoftoli textumi : Scimus, quo-

rit; Omnibus itaque egreffis monialibus, &

niam fi terreftris domus noftra hujus habita-

H

ipfo Jefuitarum Redtore, qui ei affiftebat in ex-

tionis diffolvatur, quod eificationem ex Deo

tremis, fubito hunc ipfüm revocavit infirma,

. habemus , domum non manu

nam in coelis.

fa&am ) &ter-

przfentemque ita affari caepit: O Pater mi,

formidabilia judicia Dei.. Cui Pater ; idne te

Vita l.. ?.

XXVI. Cardinalis Baronius, cum admo-

c0'9'

aflligit? Ad quem illa: Nequaquam, fed te

neretur a medico, ut ab affidua illa medita-

aífecuro, quod formidabilia valde fint judicia

tione mortis temperaret , ne fcilicet ea ratio»

Dei. Haicferve Dei fan&tus Preful & Epifco-

ne illam accerferet, aut acceleraret; Quidni

pus in hora mortis feobviaturum fpoponderat,

l

€g0, inquit, de morte cogitem ? Numme ti-

quemadmodum &iin re contigit, ficuti ex ejus

.1- l

mere me putas illam , cum qua quotidie fa-

vitz hiftoria liquet 5 & nihilominus tremen-

*á

miliariter ago & loquor? Apage íis, haud

dam effe dicebat mortem.:

equidem timere illam poffum , qu

. AXKII. Cum Cuno Caftri, M

L]

,

am , ut fo»

N

ïalbUrgen(ïskSpec. Ex,

rorem chariffimam diligo.

Y

Dominus, triennio ante mortem babitum restit, mort,

Sanderus

XXVI

ie

2ardinalis Reginaldus,Polus,cum

1. 1.fchifm. ei annunciaretur

ligiofüm fafcepiffet, adeo in perfe&tionis ftu- ex. 18.

; Henricum VIIIL. Angliz Re-

dio profecit, ut cocleíti premio dignus vifus

Angli:,

gem, ecclefiz rebellem , vitz ipfius in(idiari,

Deo fuerit. Cum ergo mortem; quam triduo

& mortem machinari, refpondit: Jam dudum

ante pradixerat, fantte obiiffet, eo tempore

hujus vitz tedio affe&tus mortem optavi, tan-

dzmon mulierem obfeffam relinquens, & poft

to eam ftudio afficere cum conrendat, nihil

reverfionem füam , quzfíitus ubi fuiffet ? re-

1]'

aliud facit , quam fi eunti dormitum vefíti-

fpondit, fe . cum quindecim mille ali.s dzemo-

nibus ad Cunonem oppugnandum accurriffe,

h

menrum detrahere conetur.

AMors metuenda.

fed monachorum circumftantium | precibus

impeditos nihil efficere potuiffe.

a

Manfi difc.

XXVHI. Chriftus ardentiffimo redbni;:-tio-

XXXlii. Venerabilis Pater Eufebius du

Y

ä'--lbid. ex,

conts

25.4!1. nem no(tram cupiebat defiderio, quam per

bus horis ante mortem tam horrendos actus 19.

feílo

Qb

mortem fuam operaturus erat, ac proinde

exercuit, ut circumítantes pre timore in ter-

diícipulo fuo illius vitam pro triginta denariis

ram conciderent; nam quandoque transverfis

ff

vendere volenti dixit : Quod facis, fac citius.

oculis, janctis manibus, facie terribili, diraque

Ideo Apofttolis fuis fic dixit : Defiderio defidera-

voce clamabat: non faciam. Mox: adjuvate

vi boc. Pafcba manducare: vobiscum ; Denique ob

me, fracres, ne peream. Interrogatus, cur it

eandem rationem , Petrum pafífionem (uam

clamarect? Damones terribili aípectu ad bla-

fibi disfuadentem acriter reprehendit, dicens :

fphemiam invitantes adílare dixit. Quare

Calicein , quem dedit wibi Pater , non vis ; ut bibam

iterum priores clamores repetens , tandem a

ilun?. Et tamen, quando in horto Gethfíe-

S. Hieron. adveniente liberatus eft, ad quem

mane morteri fibi ante faciem obfervari vi-

cum dixiffec : Cur tamdiu moratus es, Pater?

dit, adeo contriftatus & comm

Y

Refpondit ipfe intelligibili voce : Ne formides,

!

. agonizaas fanguinem fudarit.

otus e& , ut

fili,nonte deferam, quem tantum diligo. Qua

$. Chryf.

XXIX. Elias, Propheta, ob mortis metum

voce recreatus paulo poft expiravit, & ceco

Epift. 1.

folas libidinofà ac nefarix mulieris minas ve-

cadaver tangenti vifum reftituit.

t

ritus, in fugam (e contulit. Et, qui coelum

XXXIV. Religiofus quidam , cum ad ex-

ibidem tit.

clauferat, & tot miras res effecerat, fermo-

trema deductus, horribili voce primum cla- Facies de-

nis terrorem minime tulit ; verum excelfum

maffet: Maledi&ta hora, in qua religionem in- monum.

illum atque ad coelos usque fuüblimem ani-

travi. Sed paulo poft iterum dixit : Imo be-

mum pavor ita perculic, ut poft illam fidue

nedicta hora, quareligiofus fum factus , & be-

'egb b

ciam, poft rentam in loquendo libertatem,

nedi&a mater Dei, quam femper dilexi : In-

iil

poft tantum virtutis fpecimen editum, & pa-

terrogatus, cur ita clamaffet? refpondit: Ab

triam, & tantum populum , cujus cauía tot

initio dezmones tam terribili forma fibi appa-

. pericula audax adierat, repente linguerety &

ruiffe, ut mallet ignem usque ad finem mun-

quadraginta dierum iter folus obiret , & in

di extenfüm tranfire, quam iterum eos; afpi-

defertum locum migraret.

cere : & hos primas a fe voces expreffiffe, fed

)

Ifaim 38.

XXX. Ezechias quamvis fanctitate polle-

poftea fan&tiffimam Dei matrem advenoiffe,dae-

ret, nihilominus in mortis difcrimine, propter

monesque fugaffe, quam proinde merito bene-

cah

infirmitatem periculofam conítitutus , & ab

dixerit. Quibus dictis feliciter expiravit.

Mortis . memoria.

Efaia ex Dei precepto admonitus: Difpone

Leontius

domuitui, quia morieris tuy & non vives: in

dhucE

XXXV. .S. ']Aol,annes Elc;mofynarixus a

pifc, in

QDUSVRgC.Igp

Jübliotbete Manuelis Conciratorie

43?

fanus monumentum fibi exftrui, fed non ab-

larifüo. Qualiter autem eam ad pcnitete

tiam divinitus perdu&tam , & tandem ad fu-

folvi, ideo juffit, ut diebus folemnioribus, prze

feote. Clero , rem facram fa&urus ab aliquo

blimem fan&itatis gradum fublimatam fuiffe

arbitramini ? ipfamet aufcultate annalium vere

moneretur : Domine, fepulchrum tuum im-

ba: Carnis illecebris dedita nobili cuidam fer-

erfettum eít: jube igitur inchoatum abfolvi,

ä

viens adhzíit. Cum is domo fecedens catele

