.. ", genda conditio eft, ubi cito preterit, quod

s prova. Y

^ ^' dele&at, & per diabolum in cruce manet,

vermis rodens,& fülphur fcetens ; ficin pecca-

-quod fine fine cruciat.

Libidinis impetus

to luxuriz eft ignis concüpifcentie ; vermís,

qi "

n

L

momento tranfit, & opprobriu

"

m infeli—cfs; ani-

Ícilicet remorf&s confcientiz,& fulphur;fcili-

mz femper permanet. .

à

cet fumus; & ideo; qui eft in peccato luxuvide

d

lele&atio carnalium velut im-

| Dion.Car- XII. Omnis

jam quodammodo eft ia füpplicio gehennz.;

thuf. in c. perceptibile puactum, celerrimumque mo-

XXI.Ut dzmon Chrifti impedire poflet ago- S.Laurent,

nem;,.ad coníüeta cucurrit.muliebria arma, Juftin : d&

so. Job.. mentum eft, refpectu infernalium zternalium

acetbiffimorum fuppliciorum ; momenta-

cum . quibus olim ftrenuiffimos debellaverar Chritt ago:

neumque quod' delectat in. mundo, zter-

Duces. Adam quippe de paradifi.amoenitate" * € !3-

s u

$. Thom. num, quod cruciat in inferno.

dejecit: Loth in filiarum compulit fluprum;

(ci (irf

C]erlc

Villanov. : - -XIII, Avaros, fuperbos,invidos,iracündos,

Samíon in manum Phili(thiim dedit; David in

ffieroh

.'s

u

adulterii atque homicidii crimien induxit ; Sa-

fs

if

w F*c*??-' 3'def Plurqs ,dgyotesll inyenies, & lícet peccatores,

InQe

"

)9

'

[ s

296

"Bibliibeee Manualis Concionatoria

j

lomonem etiam fapientia perdita alienignenae

prefens voluptate deliniens, futuram nom

M

rum.Deo thurificare coégit: Apoftolorum

finit cogitare paupertatem.

i^

[q'

XXXII. O quam acerbus e

ft fru&us lu- . Hier, ia

noviflime principem in magiíllri negatione

epift, ^ *

proftravit; hominum quoque redemptio, me«

xurix, amorior felle, crudelior gladio!

pid. &

9

diante Pilati uxore, ne fieret laboravit.

XXXIII. O ignis infernalis luxuria, cujus Idem.

yof

vt

S. Bernar-

XXII. Non eft aliquod vitium, per quod

materia gula; cujus flamma füperbia, cujus$

di

din. .4. mundus tantum fübjiciatur diabolo : hoc

fcintille prava colloquia, cujus fumus infa»

di

mia, cuju

"

fer. 21, dépeccatum lztificat infernum , & quafi totum

Hic cadit

henna.

s cinis imfmu'ndjtia, " cüfgs finis ge-

vis ?

mundum trahit ad lüpplicium.

nnlgïa

exemplum de confilio luciferi, in quo daemo-

XXXIV. Quili

1bct alia H*:;nc bona opera, S. Greg. l;

JI

bi

nes per totum mundum difper(i referebant

fi laxuriz fcelus nion abluitur, imrenfitate 22- mer.

mala,, qug commiferant, & omnes percutie-

hüjus vitii obruuntur. —

$ Hieten- -

bantur, folum demon, qui per quadraginta

UXXXV. Quis ejus mui

tiplices fpecies enu- Huge.

qi. U

annos monachum ad luxuriam provocave-

inerare valet? hec enim Pentapolin cum adja-

dü

rat, fuit a lücifero coronatus.

1

cente regione fübvertit. Sichem cum populo

&. m*dor;

XXIII. Magis per luxuriam humanum ge-

interemit, hzc filios Jude percuffit, Judzzum

m'

lo VBO fentc

Qu

nus fübditur diabolo, quam per cztera vitia ;

& Madianitidem pugione transfodit, tribum

faC

$. 39»

cum enim ille variis tentamentis illectos ho-

Beüjamin propesr uxore Levitz delevit, fi-

lios Heli facerdotis in bello proftravit, hec

(

mines conetur pervertere, magis tamen moc-

i

chandi defiderium fuggerit, quia utrumque

Utiam occidit, Atnmon intérfecit, plurimos

fexum in hoc vitio amplius egrotari intendit.

lapidavit; hzc Ruben maledixit, Samfonem,

p

di

8. Laur.

XXIV. Ipfe quoque voluptates impudice

feduxit, Salomonem pervertit. Verum eft er-

anim: impediunt falutem , oblivionem Dei

go: Propter fpeciem mulieris multi perierunr.

,

IEH

inducunt, a fapientia mentem retrahunt;(teri-

XXXVI. Ex quo luxuria femel mentem

*

(al

ling. yit.

tf

litatem bonorum operum inferunt; auferunt

occupaverit,vix eum bona cogitare permittic; mertl.

animi virilitatem, hominem impatientem fa-

fünt enim defideria vifcofa, quia ex fuggeftio«

Pai

ciunt & fpiritualibus deliciis cor privant. -

ne oritur cogitàatio, ex cogitatione affeCtio, ex

d

6. Thom

XXV. Nihil in homine, quem poflfidet;

affectione delectatio, ex dele&atione confene

bo

ao Villa-

ignis hic relinquit inuftum, etíi fuerit quis-

füus, ex confenfü operatio, ex operationg cornie

jb

noY. €. 2e

fuetudo, ex confuetudine defperatio , ex de-

| N

käx Qn R

d. s. Il'

piam in juventute füa omnium virtutum de-

core prefulgidus, & veluti paradifüs Dei;ver-

fp

e

ratione peccati defen(io,ex defe

nüonc'glof-

6 a. ng

nantibus undique & fragrantibus gratiarum

riatio, ex gloriatione damnatio.

d

a ccecitas mentis, *iux-"-vS:' Greg. 1

liliis dealbetur, fi femel intima ejus hic pene-

CXXXVII. De luxuri

t

traverit rogusstotum fünditus urit, totüm ab-

confideratio, incopftantia, precipitatio, amor 3 !« moral.

(

füumit, totum redigit in favillam, ex amoeno

fu, odium Dei, affe&tus przfentis fzculi, hor-

P

; Ils .Y

paradifo in defertum horridum;

ï'

& ex:ä?gclo

tor autem vel defperatio futuri generantur.

(ex

reducit in belluam.

XXXVIII. Demptis parvulis , ex aduldsS. Remi- -

hc

/;gius Rhe-

I')idg;:. |

XXVI. Luxuria eft quidam ignis infernalis;

propter carnis vitium pauci falvantur.

nfís.

[ci

Stella in. cujusgula eft materia, turpitudo fiamma; ime

XXXIX. Computruerunt jumenta in fler-me

. in

bor

€.15. Luc munditia cinis, infamia fumus, tor

core fuo, inquit Joel. Jumenta autem compu-,.-

fitt

finis.

*

mencum

epift, ad

treícere, cefte S.Gregorio; eft, carnales homi-

of. c. f,.

tha

Éufebius -

XXVII. Eade

m corpus debilitat, & quafi

nes in foetore luxuriz füz vitam finire; nong

. Greg.

J

Thhd,

epit. ed. femper ipfüm morte deftruit, famam deni-

enim effe homines fed jumenta declarantur, 24. mor.

ä

Wt

w

Damafum. grat, marfüupia evacuat, fürta inflruit, homi-

de quibus per Prophetam dicitur: Uinusquis-

nh

cidia caufat, memoriam hebetat, cor aufert,

que ad uxorem proximi hinniebat.

(e «

oculos utriusque hominis czcat & prz cate-

"XL. Hos homicidis deteriores judico, namS. Itidor.

[

ris iram Dei provocat. Pro nullo reatu tam

niori preftat, quam ita ignominiofe vivere ; orat. 35.

Bo !

manifeftam juflitiam exercuit D

"

homicida enim à corpore animam divellit;te- -

eus üfnþ' ml—

hic vero animam fimul cum corporé perdit,

'; cl 29.

P

fericordia, quam pro ifto.

*

L]

Cl

MHuge de

XXVI. Luxuria gratuita to

llic; animam

& quodcunque peccatum dix

i

egi;, nihil huic

$. vi&, deinficit, corpori morbum paralyfis ingerit,

&

ris.

Qu

inftit,

fcelen agquale repe

1

i

P

cgcitatem oculis, :corpus inquinat, famam

Fuga,-

k

u

Mon.l.4» deflorat, pecuniam tollit; inimica eft proxi-

b

p

-.l.o

mo, fcetet Deo, placet diabolo, odibilis ange-

| XLI:. Fügc confilia inimici impro

a | o hdg;S.Ephrem.

bat

mo recordare tuorum cum Deo pactorum, c. 9- fuper

poi

lis, ejus ignis defcendit in infernum ; fümus

hg

eius vindictam petens afcendit in coelum;

& (anGificationem cuflodi, ut gratiam inve-attende.

1]

Oleafter in

nias coram Domino. Quos occidere in ere«

* Q

XXIX. Sunt quzdam vitia fic colligata, ut

mo.morfus ferpentum non potuere, hos Ma-

P

E

JNumert, quaniprimum unum admittas, aliud te inva-

€,$5. Y-2 dere neceffum fit, trahit luxuria & libidinis

dianitarum fornicatio proftravit, ut etiama

N

u1

Clie

ardor ad omnia, quz vult, etiamfi maxima

;

*

Idolorum victimas f:omcdcrcm:.; à

vitia fint &

eccata.

] s.

IV.

lm

$,Thom, XXX. Nullus ad Dei contemptum prom.

d

PL

A CATHO

LICA |

Villa, 1. c. ptior, nullus ad malutm perpetrandum auda-

,EXEM

EXTERNA.

bt

cior, nullus ad perfiftendum in

!

x

peccato te-

'Q,ualitasa

nacior; quam luxuriofus.

$, Auguft,

XXXI. Luxuria eft inimi

ca Deo, 'inimica

L D

ulcitius przfes putans fe rem

wäabefg'sm e..

[em

de d

. cum SS. Virginjbus Agape, Chione; &dift.8, em .

r

. yig,myibus, perdit omnem fubftangiam, & ad.

.G)nä.

-

L

lierene, 8^

lis«

«

(

*

tec

20t

- Tituus LXXXVIIL.. Luxuria, :

Hierene, ollas & färtagines. atnplexus eft, to-

XII. Alius quidam fimiliter tentatus, cum Ibid. ex.

tusque nigredine infe*&us omnium ludibrium

fuafü patris. fpiritualis in eremum feceffit- 3or.

1' s« mq. h

fa&tus eft

epmo 14

fet, ficcoque duntaxat pane victitans, aífi

$ lg,

H.Th otimus quidamj

uiTus a medicis con-

duo fe labore occupaflet , demon in fpec-

H

107.

greffu uxoris abftinere, ni laminibus privari

mulieris apparens, victum fe confeffus eft, (i-

le

velit, neglexit confilium, & in ipfo congreffu

mulque foetore horribili reli&to o(lenditquam

dicens: Vale amicum lu

2

i

men: QCompleta libi-

turpem & fozdam voluptatem monachus ap-

dine oculis orbatus eft. .

etiiffet.

,

:

Vita PP.

1

.]lI. Luxuria tenatus monachus qui

dam ju-.

XIIL. Senex quida

m , ut tentatiön'crm luxü- Ibid. ex.

l. 3. n- 13. vari non potuit a fzne, quia cooperari nole- .

riz vinceret, omnes digitos manus igni ap- 196.

;cn' m.t.

bat, & tentationibus refiflere.

N

plicuit, & mulierem tentantem repente mor-

S. Hieron. .. 1V. S. Hieronyin. de feipío fatetur:

Oquo-

tuam precibus fuis ad vitam reduxit.

*

&

i

P

à

" Hug.'

"n

Gpo 220

l.

ties ego ipfe in eremo conítitutus, in illa vafta

XIV. S. Thomas Aquinas, cum

P

l'OCZX Surius iä

folitudine, quz exufta folis ardoribus, horri-

fcortum in ejus cubiculum immiffum fuiffer, Vita 2.-

;dum monachis przftat habitaculum,putabam .

inprimis ad orationem confugiens dixit: Ne Mart.

'me Romanis intereffe deliciis. Sedebam folus,.

finas quzfo, Domine Jefu, & tu fan&iffima

l:

quia amaritudine repletus eram.. Horrebant.

Virgo & Mater, uc tam immani me fcelere

- facco membra deformia, & fqualide cutis fi-

obítringam: poftea accepto titione. fugavit

tum zthiopici carnis obduxerat.Quotidie la-

illud, & oftio claufo ab angelis cingulo circa

chrymz, quotidie-gemitus; & fi quando re-

lumbos conftringi in fig

?

]

meruit.

ng,mvco—ncincnti,æ pro-

j

pugnantem fomnus imminens oppref(liffet,nu, .

da humo vix offa hzrentia collidebam. . 1Mle-

"

XV.,Adol'dfceïiEt*fviliü':üs, cum adverte*reg,g Ambrofz

igkur, ego, qui ob gehennz metum tali me

ob admirandam oris pulchritudinem foemi-1 3 de

TC

carcere ipfe dampaveram , Ícorpionum tan-

nas in amorem ejus ac

d

S

tynin

cendi, ;to,t;um' vultum Virg.

N

tum focios & ferarum, fepe choris intereram

ftigmatibus exaravit.

H

s

puellarum; pallebant o:a jejuniis, & mens de- .

XVI. Virgo quzda

m Alexandrina adver- Païtrumk

fideriis zftuabat in frigido corpore, & ante

tens adolefícentem quempiam oculorum fuo- Spir. c.6o,

g

hominem füuum jam carne premortua, fo.!a

j

rum pulchritudine captum, easdem fibi eruit, -

*

libidinum incendia bulliebant.

$

:

ac eidem fübmifit.

Pallad.c, . V. $. Pachomius optabat ferarum

denti büsf

XVIlI. Nicetas in .

lectule florido »ligatiis 8. üier. in

)s

6, 26.

laniari, eo quod quadraginta annorum folitu .

cum fícortum ad laíciviam ipfum folicitaret, Paulo &

dine, jejuniorum, aliarumque rerum afperita--

precifam linguam in faciem illius expueps, Drex. in

[j» s- Gtel. L

te hunc hoftem expugnare non potuerit , li-

ac (ic libidinis fenfum íuecedente doloris " 'cet?.

r ml

cet nunquam penitus cidem füccubucrit.

magnitudine füperavit.

[

Ibid.c.23. - VI. Moyfes e latrone eremita, licecintegro

XVIIL. Virgines Leodicenfes, ne a mili- Jacoh de

fexennio jejunia, vigilia. preces, multasque -

tibus opprimerentur, cum alio fügere nonVitriac.

isS. m

lachrymas adhibuerit, non potuit tamen la

poffent, in cloacas fe precipitarunt.

g M

fciviam carnis domare, donec poft multos la

XIX. S. Urfinus Presbyter, cum jamjamg Creg. l.

, Itf

E. i

bores exantlatos, benedictione Patris fui fpi-

moriturus effet, accedente uxore, & num vi- 4. Dial. c.

talem adhuc fpiritum trahat, aures naribus 11.

ei, u

ritualis quietem aliquem , fremente licet fa-

lRo c t

thana, meruiffet.

4

i

L

ejus applicante,quanto valuit;nifu, dixit: Re--

Dn ,g G"il

Raymund.

harina

p

Sene;n.Gs*,' fi aliquando a

leam tolle.

cede a me mulier, adhuc igniculus vivit, pa-

Y

I 0

in vit.

períona aliqua. luxariz dedita falutabatur;

»

nihil refpondit,fed tergum obvertit, dixitque,

XX. Venit aliquando.

q

iuidem mfcne, UtIn vitis

fe ex anima illorum tantum fcetorem effian.

fieret monachus, qui ctiam accepit filium fu- PP ^ de

m Idot,

tem ÍenfifTe, ut ad xomirtum provocaretur. ;

um nuper ablactarum. Qui cum fa&tus fuiffecforric

; ;om. l

Pal!adius

VIl. S. Pachomius cum damoni, qui in.

juvenis, cceperunt impugnatores dzmones 9*empl. $.

c.29. . Ípecie /&:hiopiffa ad fcelusipfum incitaverat,

follicitare eum. Et dixit patri fuo: Vado ad

!'t'fOI h

l

colaphum intregiífet, faetorem manu contra-

fzculum, quoniam non valeo carnales concu-

Ic

b

€um vix duobus annis eluere potuit.

pifcencias fuftinere ; Pater autem ejus confola-

Surius ao, X. S. Euthimius, fi forte aliquis, qui tur

batur eum. Dixit ergo illi juvenis: Jam füftine-

Jan.

re non valeo, pater, dimitte me redire ad fz-

pi fuggcllioni confenferat, pone ipfum tranfi-

bat, tantum.

f

L

culum. Dixit e pater fuus: Audi me,filijadhuc

»kg.ïS.Ephrem-

offeflus videretur.

cetorem fenfit ,. "a damone

femel, & tolle tibi quadraginta panes, & fo-

;52

!

qutendh

Vita PD,

.X. Angelus |quidem

. cum juxta cadaver

lia palmarum dierum quadraginta & vade in

Ve*

eremum 'quadraginta diebus, & voluntas Do-

v

16.15. tranfiens nullum horrorem oflendiffet, juve-

USer

ne vero libidinofo, & floridum fertum geren- .

mini fiet. Qui obediens patri fuo fürrexic, &

"

abiit in eremum, & manfíit ibi laborans, &

te ip(i obviante nares obturaffet , quaitus a

"

cliente caufam fa&i refpondit. Juvenem il.

faciens plectas feu funiculos de palmis, &

panem ficcum commedens. E cum ibi dies

lum in conípe&u Dei plus foetere, quam ca-

daver quantumcunque putridum.

viginti quicviflet, ecce vidit opus quoddam

"ugd.

diabolicum venire fuper fe, & ftetit coram

Spec.Ex . Xl Luxmii*a tentatus frater quidam, cum

eo velut mulier ZEthiopiffa foctida, & turpis

afpectu, ita ut foetorem ejus fufferre non pof-

: z

dift, 2. ex. audiffet, mulierem illam, cujus pulchritudine

22»

Á

tencabatur, mortuam effe, acceffic ad fepül-

fet, & abjiciebat eam a fe. Et illa dicebat ei:

Ego füm, quz in cordibus hominum duicis

respte 5

chrum;, & pallio fuo foctentem carnem inulie-

40 .

ris extergens, naribus fuis applicabat dicens :

appareo,fed propter obedientiam tuam & la-

borem, quam fuftines, non permifit me Deus

7

uB

Ecce habes deíiderium,quod requirebas; fatia

te ex eo.

Et fic tentationem vincit.

fedücere te, fed innotui tibi foctorem

Cc

Y

-

. R. P. Lobn. Bibl, Man. Tom. IL

202

Biblibtbem Manualis. Concionatoritt

Turpitudo.

flle autem fürrexit, & gratias agens Deo,venit

ad patrem fuum, & dixitei: Jam nolo ire ad

XXIII. Refert quidam fcriptor de quodam noberc.

ä

fzculum, pater, vidi enim operationem dia-

Necromantico,quod, cum more fuo folito dz- Holcot in

boli, & foetorem ejus. Cognoverat autem Pa-

monem invocaflet, videretque, quod poft to- Sap. le&.

[

ties iteratas incantationes minime compare-

ter de boc ipfo,& dicit ei : Si manfiffes quadra-

ginta dies, & cuftodiffes usque ad finem man-

ret, de demonis perfidia graviter fuerit con-

Í

datum meum, majora habetes viderc.

queftus : cumque dzmon tandem quidem ap-

Vincent.

XXI. Quidam juvenis fecrete S. Andrez di-

aruiffet, ita tamen, ut procul ab eo remotus

n

Bellov. inxit: Mater mea pulchrum me videns,de ope-

fübfifteret,Necromanticus caufam morz,nec

,a

fpecul.

re illicito me attentavit, cui cum nullatenus

non, cur non propinquius ad illum accederet,

Hift. 1.9. a(fentirem, judicem adiit, volens in me cri-

fci(citatus fuit, cui damon refpondit ; Foetor

Cs 70

men tantz nequitiz retorquere ; fed ora pro

luxuriz tuz non permittit accedere, magus

me,ne moriar tam injufte. Nam accu(atus pe-

namque ille paulo ante cum meretrice qua-

01

dam turpe habuerat carnis commercium.

nitus reticebo, malens vitam perdere, quam

matrem tam turpiter infamare. Juvenis igi»

.XXIV. Legitur in vita SS. VirginumAgapis; Vincent.

f

Chionz,& Hirenz : Quoniam cum imperatorl 12. c.59.

tur vocatur ad judicium,& illico eumAndreas

profequitur. Accufat mater inítanter filium,

Diocletianus audiviffet, rumores fanctitatis 6o- 61. &

quod fe voluerit violare. Interrogatus pluries

Agapis & ChionzVirginum;prafentatis eis fi 9?*

f

juvenis ; an res taliter fe haberet,nihil penitus

bi promifit eis maritos de palatio fuo;per quos

refpondebat.

'Tunc Andreas matri dixit:

illuftres effe poffent;fi Chriftum negantes ido-

Y

crudeliffima foeminarum, quz per tuam libi-

la colerent. Cumque nullatenus a chriftiani-

$

dinem filium unicum tuum vis perire! Tunc

tate fleCti poffent, juflit prefidi Dulcitio di-

h

verfis tormentis eas aflligere.

Cum autem

-mulier przpofito dixit: Domine,huic homini

P

filius meus adhzfit, poftquam bzc agere vo-

prefentatz effent,videns eas, captu oculorum

]uit. Iratus itaque judex juffit puerum in fac-

aftri&us, turpiffimo fpiritu agebatur, & fecit

j

Í

cum linitum pice & bitumine mitti, & in flu-

eas apud talem officialem tradi cuftodiendas;

men projici, Andream autem in carcere re-

qui eis libertatem promitteret, fi captivz ejus

fervari,donec excogitaret fupplicium,quo pe-

animo fenfüm prebuiffent. Sed cum nec pro-

riret. Sed orante Andrea tonitru horribile

miíTionibus, nec terroribus animam commue

tarent, aufus eft ipfe przfes cellulam ingredi,

omnes terruit, & terrz motus ingens cunctos

T.

roftravit, & mulier a fulmine percuffa & are-

ubi illz orantes noctemChrifto pervigilern ex-

cmüpï .Xlt'

fa&a corruit. Orantibus autem czteris Apo-

hibebant, in quo loco omnia coquinz utenfilia

4, apnn,

olum, ne perirent, oravit pro eis, & omnia

repofita erant. Ingreílus autem cum vellet

6j6.110,,

ü

perticere, ad quod eum ardor libidinis impel-

ceffaverunt. Tunc prepofitus credidit, & do-

e!

mus ejus tota.

lebat, alienatus mente ccepit ollas amplecti, &

SBBc/rdc to.

XXII. RefertS.

Bernardinus, quod,cum die

fartagines ofculari. In quibus diu ludificatus;

1. fer. 20, quodam fimul congregati

eíffent Frater /Egi--

totus niger, & cacabatus talis coepit effe vefti-

Ü

deLuxur. dius Affifinas,Frater Simon;Frater Ruffinus,&

bus,& in facie, qualis a diabolo poffidebaturin

mente. Tandem cum fuis egreffus eft,qui eum

Frater Juniperus, interque fe collationem fa-

(

cerent fpiritualem, Frater /Egidius illos inter-

cum luminaribus exípeCtabant, vifoque eo

omnes fugerunt, videntes eum talem, nullam

V

rogavit: Quid feciítis vos cum tentationibus

d

carnis ? Cui Frater Simon,fe hujus peccati tur»

habentem corporis partem; quz non effet

picudinem & deformicatem confideraffe , ex

inquinata,& in partibus (ciffa. Stantibus enim

d

k

eaque meditatione fe ad illud efhicaciter dete-

ancillisDei,& píallentibus,nullum penitus per

Bollandus

ftandum motum fuiffe,refpondet. Frater Ruf-

eum potuit diabolus impedimentum afferre.

finus dixit: Ego me in terratn profterno,Dei-

Videns ergo przfes fe ab officio fuo effe con-

50 Febf. 1

k

u

Q

que & SanGiffimz Matris ejus auxilium & cle-

temptum, nefciens, quid de fe fatum efler,

non eft reveríus in domum füam, fed coepit

mentiam per ferventem quandam orationem

concito curíü ire ad Palatium Diocletiani in-

d

eo usque imploro, donec ab iis liberatum me

ef(e fententiam. Frater Juniperus refpondit :

quiens: Profternàm me invi&iffimis imipes

d

ratoribus, & dicam, me ita ab officio luti-

Quando függeftiones diabolicas appropinqua-

Maf d

re experior,portas cordis mei per fanctas me-

brio habitum, ac cum irrifione & clamoribus

derelictum. Cumque mane apertum effet pa-

6nh ]8.

ditationes claudere, animzque fortalitio bo-

nam adhibere cuftodiam fatago, ne inimicus

latium, & ille totus cacabatus intrare vellet

ad regem. alii virgis, alii pugnis, alii in faciem

f

illud ufpiam fübingredi, vel contra illud pre-

valere poffit : Cum illz fuüggeftiones oftium

ejus exufflantes eum impingebant, alii quo-

Y

cordis quafi pulfando percutiunt, ego refpon-

queridentes, alii irafcentes eum expellebant,

R

deo ad intus: prote nullatenus referata erit:

& vix potuerunt eum fervi ad domum füam

li

extra, extra, quia hofpitium captum eft, &

ducere,dicentes : Refpice te; & refpice. Clau-

ideo hic recipi non poteftis, & fic nunquam

ferat autem diabolus oculos ejus, nec poterat

d

intrare permitto. Tandem Frater ZEgidius

fe ipfum attendere; fed videbatur ei, quod

Q

totus mundus effet niveis veftimentis indu-

faum quoque confilium fübjunxit; dicens:

'Tecum Frater Junipere confilium teneo, quia

tus. Mens autem fana in eo erat,& foli oculi te-

li

cum jllo peccato tutius & diftindtius pugnas

nebantur a Sathana, quibus Dei martyres ob-

tur fugiendo, ubi ab intus eft provocatio car-

fcceno mentis conamine confpexerat. Interea

0l

nis, appetitus ab extra,per fenfus fentitur tan-

utans ancillarum Dei maleficiis eveniffe, co-

leo $

Vue

tus & tam fortis hoftium exercitus; nam alie

ram publico tribunali juffit eas exfpoliari, ut

Corpora

: t$ eít tibi fortis pugna, & rara victoria,

e

| 'Ziulus LX X XFIL Luxuris.

20

J

3

&orpora eorum nuda af[;ïccfet ; leditafixa in-

ribusfidei damnatus eft ; Is, ob laxatas libidi-

Mb

ventz funt veftes earum , ut quafi coria core

ni habenas , in tantum fcelus lapfum fe con-

Holtot i

oris jun&ta putarentur. Hezc attendens Dul.

feffus eft, furentemqueimpudicitiz facibus ad

TY

citius, & confternatus, ita obdormire ccepit fatiandas cupiditates, quoties luberet, a mali«

intribunali , ut nec a pulfantibus poffet exci-

gno fpiritu ad Magorum coctum perduci foli-

tari, fed (ic dormiens füblatus eft in domum

tum , & cacodzmonem arietes fpecie indu-

füam; & ibievigilavit. Hec audiens Diocle-

tum adoraífe , ut illuftris foeminz amoribus

tianus; tradidit eas Sifinnio , qui facrificare

dzmonis ope potiretur.

nolentes juílit vivas incendi. Cum ergo in

XXIX. Joannes Manlinus Norimbergenfis Manfi dife,

fequentem cafüm refert ; prorfus horribilem, 12« 2189 —

ignem miffz, nec veítimenta earum arderent,

dixerunt : Domine JESU , ne ab hac hora pa-

Cum enim fcholaris quidam ex habito cum

tiaris nosloqui cum his; qui te verum Deum

vidua quadam carnali commercio fuícepiffec

negaverunt.

His di&tis proftraverunt fe in

filium,isqueb

aptiími fufcipiendi caufa delatus

eratione, & immaculatis corporibus, inta&tis. fuiffetad eccleí(iam , parochoparentum nomi-

&

Vincent,

crinibus, integrisque veftibus, digeíto igne

na exquirente, nutrice vero ea edere detre-

HO

repertz fünt, in craftino etiam juflit Hire-

&ante, fine baptiímo füfcepto, non fine utrius-

TT

nam locari in proftibulo, fed apparuerunt

N

que parentis ignominia relatus eft matri ; qua

(

ducentibus eam duo milites dicentes : Mif(it

contremiícens ,sfüumque delictum in famam

]

nos comes, ut ducatis eam , ubi ego dico.

publicam abiturum efle formidans, fine bape

Et duxerunt eam in füpercilio montis, Tunc

tifmi lavacro accepto ftrangulavit infantu-

videns fe delufum Sifinnius , eques perrexit

lum ; inje&toque collo füo refti femetipíam fu-

ad montem , & videns eam orantem , tota

fpendio enecavit; fcholaris autem utriusque

die giravit eam , nec tamen potuit ad eam

mortis fereum effe agnofcens, infixo in pectus

ervenire.

'Tetendit autem unus fervorum

füum ferro vitam fibi propria manu ademit.

::

ejus arcum , & jaculo perforavit cam. Et

Quz funefta fama cum ad aures parochi per-

fic cum gloria pervenit ad Dominum. Qua.

veniffet , hic fe infantem fine baptifmo do-

mum remittendo, fune(tis his eventibus cau-

rum corpora Anaftaíia cum gaudio fepelivit,

:s-

orans Dominum , ut

fam dediffe confiderans , laqueum collo fuo

mereretur.

carum particeps H;Fi

inferens , defperabundus vitam finivit. Tan-

e

y

Damnum.

demauthor hujus hiftoriz ita concludit: Ergo

| i'hom,

XXV. Thomas Cantiprat. de carnali quo-

oremus & vigilemus ; fathan non dormit ;

q

L

Cantipr.l.dam & lafcivo viro refert, quod, dum per viri-

mille talia committuntur, fed tecta, tempore

2, apnm,

depratum quoddam deambularet, omne gra-

Ífuo tamen in lucem eruenda.

&,39.R.10,

]

y)

menfeu herba, quam pedibus fuis attingebat,

XXX. Bollandus in vita S. Antonini Abba-*.Bonandu:j

ex(iccata & arefacta mox fuerit. Invenit vefti-

tis Surrentini de archipresbytero quodam re- 14* €, ó.

j

gia przeuntis in gramine quafi igne contacta

fert, qued in poenam lafcive vitze füuz a Deo* 33.

manifeftiffime palluiffe. l1dem quoque in eo-

- contagiofa quadam, & peftilentiali peíte per-

le

n

dem capite fibi a períona quadam , quz hujus

cuffus , horridiffimam elephantiz lepram

rei oculatus & fidelis teftis eft, relatum fuiffe conuraxit, adeo ut in totius corporis füperfi-

fabjungit, fe vidiffelocum in gramine, ubi de

cie ne unum quidem naturalis coloris figoum

vefpere quidam clerici hoc vicio infecti copfe-

notare potuiflet, omnes eum fugiebant, cuncti

'pre contagii timore vitabant. Cumque omnia

d

derant, de mane omnibus circum locis abun-

enera fruílra tene

dantiffimo rore infufis , (ine ullo rore, quafi

humanorum remediorum

Íceleris confcium , ficciffimum reman(iffe. :

taffet, candem ad hunc fanctum Abbatem con-

Bollaadus XXVI. Bollandus in vita viginti fex Mar-

fugit; qui eum nocte quadam in fomnis cura-

o

vit ; at vero notate diligenter , quid ei dixerit:

[le

32.

5. Febr. n.tyrum in Japonia crucifixorum refert , Tai-

cofamam imperatorem de íe proteítatum

Sanus factus es, jam noli peccare, ne deterius

h

fuiffe , facile fe quoque collum fuüum fidei

tibi aliquid contingat 5 cohibe vagam men-

It

chriftianz fubmiffurum, dummodo fibi dein-

tem , adítringe lubricam juventutem , abjice

,

de confuetis fuis voluptatibus carn

voluptatem prevaricatricem , & averte ocu-

«

P

-

avliþus. "uti

& vacare liceret.

los tuos , ne videant vanitatem,

l

Manüdit. X XVII. In vita S. Francifci Salefii legitur ,

XXXI. P. Hieremias Drexel. refert, quod Drexelius

u$

€,n. 180

quod, cum is, Clemente VIII. Pontif. maximo

facerdos quidam omnem poffibilem adhibue- in Salom,

p

fuadente, Genevam fe non (ine ingenti vitz di-

rit conatum , ut libidinofum quendam ad fe-

let

riam induceret poenitudinem , ac refipifcen-

fcrimine contuliffet , ut Bezam ab hzrefi con-

I

veríum ecclefiz cacholicz denuo recuperaret,

tiam ; & primo quidem blandis illum ac

Qs

charitatem fpirantibus aggreffus fit admoni-

jamque illum habito cum eo difcurfu fatis pro-

1l

lixo convi&um lucratus fuiffet, nunquam tá-

tionibus , cumque fe per haíce nihil ab hoc

j

lafcivo homine obtinere poffe cerneret , di-

men ad hocillum permovere potuerit , ut pe-

r

I

dem füum e civitate Genevenf(i efferret, cum-

vinam illi

opofuerit juítitiam , peccati

fat

illius rigidi

i

mam ultricem , demum vero

que preful hanc ejus pertinaciam vehementer

d

miraretur, Bezain füi excufationem juvencu-

illi proteftatus fit; fe illi e coelo peccato-

Jüe

lam quandam, quz uxor ejus erat, coram fan-

rum veniam nequaquam prormittere , aut

t

&o Epifcopo prodire jutfit, dixitque ei: Ecce

x

facramentalem ei abfolutionem dare poffe ;

obftaculum, quo ego retineor.

Unde infelix homo obmutefcens , plangere;

j

;eltiue . Edaliyus

('à

Rayn. sn- & XXVIII. In Galliis Guil

& poft fingultus refpondere ccepit , dicens:

o

20 1453* inter Theologos emeritus, prior S. Germani

Pater mi , licet inferni portas mihi ape-

P. 20.

at

inLaya, magicz impietatis crimine a cenfo-

rias, & dzmones ad me rapiendum in

m

R. P. Lobn. Bibl, Man. Zom. 4lI.

Cc;z

"

.Projw 4

204

Billicibece Manualis Concz'onatoriæ

proc..i-'n&u &anfes vi-dere—rim, attamenim prom-e

gantia & füavitate fermonis inclinat animam

ll Cæmiils ,

pra & proxima peccati illius comittendi occa-

hominis , & in affeQum fui illecebrofo amore

lo: "9 d

fione conítitutus , ab hocce peccato me conti-

dcfle&ic. Hincjam blandiora colloquia, jocus,

nere nequaquam poflem , licet certo & viden-

rifusque commiícentur, manus etiam procax

fe

ter me fübito poft commiffum peccatum in

ad mentum, barbamque quafi venerandi fpe»

ignem eternum przcipitandum effe fcirem.

cie pretendit. Tum vero palpare cocepit cere

g(

ni

Specul.

XXXlI. Princepscujusdam civitatis bres-

vicem mollius , collumque leniter tangere.

Exempl. byterum habet fancte converíationis virum,

Quid multa? Ad ultimum mulier captivuna

f

v. luxutia. & in divinis officiis, precipue in folemnitate

ducit militem Chrifti. : Continuo enim per-

d

exempl 3:miffarum indefidenter afliduum. . Qui cum

turbári intra femetipfum, & libidinum flu&ti-

:

quotidie facris myfteriis reverenter infifteret,

bus zítuare coepit. . Nequaquam laborum

angelus Domini ex confuetudine veniebat,

preteritorum , nequaquam profeflionis , ae

p

fi

& vidente Principe Sacramentum Dominici

propofiti fuüi memor , pacifcitur cum cordis fui

corporis ex offerentis manibus affumebat. Sed

concupifcentia, & intra arcana cogitationum

q!

quz criminalis hujus vitz lubrica & incerta

fuarum fcedus cum falía voluptate componit.

conditio ! Nam qui angelicis fruebatur mun-

Inclinat ftultus latera fua , & efficitur ficut

2

t

dis obíequiis , in fcedz luxurig voraginem

equus. & mulus , quibus non eft intelle&tus;

repente prolapfus eft. Quid plura? Peragen-

atque ubi obíceenos jam conabatur inire am^

Ü

di facri myfterii tempus advenit, presbyter

plexus; illa ululatum deterrimum dirz vocis

confuetudine foris exigente compcllitur, fed

emittens , umbra ut.erat tenuis , per manüs

b

Pl

graviter intus conícientia remordente torque-

ample&entis elabitur , ipfamque dedecorofis

tur ; attamen ornatur, ad altare accedit, tre-

motibus inanes auras fectantem cum fcctidif-

[

B

pidat, palpitat, & offerre prafumit. Ecceange-

fima irrifione deferuit. "Tunc preterea mul-

lus, utaffuetus fuerat, venit, infpe&tante prin-

ticudo dzmonum in a&re ad hoc ipfüm fpe-

u

cipe fpongiam infeCtam aqua fuüper caput illius

&aculum congregata , clamore ingenti cum

q

expreffit, totumque corpus illius tergendo

cachinno exprobrationis. elata,. dicebat.: O.

Ü

purgavit. Expletis autem myfteriis, eandem

monache, qui te usque ad coclum extollebas,

g

Ípongiam ruríus expreífit , omnesgue fordes

quomodo demeríus es usque ad infernum !

b

atque fqualores, quos ex corpore illius ante

difce, quiaqui fe extollit, humiliabitur. Tunc

contraxerat : membris ejus orrinibus iterum

ille velut amens effe&tus deceptionis fuz pue

lt

füperfudit. — Vifo princeps admiratus: obftu-

dorem non ferens , gravius a [emetipfo deci-

puit , presbyterumque femotis omnibus fe-

pitür, quam fuerat antea a demonibüs dece-

crete convenit. Inquifitus itaque presbyter;

ptus. -Cum. enim vdcbqiffet repararg;fe—mec.

fi novi aliquid criminis admififlet, primo qui-

ipfum, & revocare certamen, ac fatisfa&tionis

dem quafi perhorrefcens , facinus abnegat :

fuz lachrymis, & bumilitatis fractibus prio-

Deinde (ibi male confcius, ac principis aucto-

ris elationis culpam. deflere, hoc mifíer non

ritate compulfus, tandem, fe corruiffe nodte

fecit : fed femetipfüm defperans, ficut dicit

g

przterita ia quaudam eubiculariam ejusdem

Apoftolus;zradidit fe omni immunditie, & iniqui-

principis contitetur.

iati: Regreffus cft enim ad vitam fzcularem,

f

"Tbidem

XXXIIT Erat qui

dam monachus, cui ha

preda damonum fadus. |Refugit namque

Exempl.ó. bitaculum fpelunca fuit , vir fummz abftinen-

confpedum omnium SanQorum , ne quis

e

tig, quotidianum vidum labore manuum

poffit eum falutaribus monitis de przcipitio

füarum quzrens, in orationibus diu no&a-

revocare. . Si enim reddere femetipíum , prio-

3

que perfiftens , cunctis animi virtutibus flo-

ri vitz & abflinentie voluiffet , & de im-

rens : Sed hic letis fucceffibus elatus , confi-

menía Dei miíericordia ( que neminem. de-

; & A.

dere quafi in fuis profectibus coepit , & non

fpicit, nemini finum claudit, fed omnes.poe-

fiuitper c

Deo totum, fed fibimetipfi, quod profecerat,

nitentes benigne recipit ) confifus fuiffet,.a

l, Q

deputare.

Hanc autem ejus intuens'animz

Deo fufceptus benigne & pie fuiffet , & re-

f

przfumptionem , continuo tentator accedit,

cuperaffet (ine dubio locum & gratiam füam.

0

& laqueos parat ; .Quadam. namque die ad

XXXIV..Presbyter quidam nomine tan- Thom.Cen-

ü

vefperam fingit [peciem decorz mulieris ob-

tum fanctus & caftus, monialem altioris or-tiprat.l. z.

b

errantis per eremum , quz velut feífa poft

dinis juvenculam fub religionis. fpecie pro-c:39: Pat.

nimium laborem , accedens ad oftium fpe-

curabat. Na€ta ergo occaíionem, cum focia?*

u

lunczx monachi, laffabundam fe fimulans ac

feniore juvencula monialis presbyterum. vi-

Q

fadgatam intrinfecus femetipfam. projecit ;

fitavit. Poft lautos autem cibos, & potum

Iu

