tis, fed non eonfentis, Pafíio quandoque e

Xenodochiis mortua eft ; quze omnia fufius

fananda, non a&dtio condemnanda. "Tantum

non illicrefideas, iniquitatem meditans in cu-

apud Engelgr. l. c. S. 3. explicata vide.

bili tuo, qualiter videlicet foveas morbum,

IIf, Ex occafione thematis : Zfn oculus tutis Matth. a0.

fatisfacias pefti, perfequaris infontem, bene ab

nequam eft, quia ego benus fum? poteft dici reQte v. 15.

illo geftacalumniando, deprimendo, perver-

dictum effe a Siracide: Nequam eft oculus

tendo, atque impediendo gerenda. Non pa-

ince

.(r'p;a:'g&is autemammus)lxvxdl ; atque adeo

rite

rum eciam proderit; fi bene pond ;cr'þ:?:ur,lqubd

Titilus LXXV.: Invidid: -

53

ritoilli applicari commune illud proverBium :

Mpf

Qui fibi nequam ,. cui bonus? . Non enim 1.

ALII C

bonus eft DEO; cujus providentiam taxat &

ONCEPTUS

NU o

calumniatur , dum ea proximo invidet &

PRAEDICABILES. —

non data fuiffe optat ; imo ex Dei.bonitate

Qualitas.

:CI. 7, '.

occa(ionem malitie fümit, quod fignum eft

perditiffime nequitiz. Nec 3. bonus eft fro.

'I-o

Uzrunt nonnulli, cur Red&mþtori pré Manfi

ximo : utpote cui bona invidet, minuit, ca-

-crimine lx majeftatis non imputa- difz. s,

lumniatur, eripere conatur ; mala autem op-

rint, quod miniftris publicz juftitig fefe op- n. 7-

-

tat, & totis viribus procurat. Nec 3. bonus

pofuerit : fiquidem haud improbabiliter prz-

eít /ibi : quia,- ut loco citato Siracides dixic,

fumi.poterat, quod Petrus intimus cjus di-

t |

nequam eft oculus invidi, avertens faciem

fcipulus vel ipfo fciente, vel falrem ad mi-

il 15

fuam, & defpiciens animam füam, quam in

nus ratificante , auriculam Malcho, qui li-

hac vita & altera graviílimis . cruciatibus

Gorum caput erat, amputarit ; at vero in

cruciari facit. Que omnia fufius explicata

promptu eft refponfio, íi confideretur, quod

videri poflunt apud Fa

[

brum conc. 6.f:in-Dovm.

ad probandum corpus deli&i neceffum fue-

Sept.

rit, fimul etiam publicare miraculum a be-

Prov. 25.

AV

. Ex occafione: thematis-: Ne coinedas

nigniffimo redemptore patratum in ejusdem

V. 6'.

cum bomine invido, poffünt proponi remedia

auricule reflitutione; quia igitur miracue

pro curando invidim morbo, videlicet r.

lum iftud juftificare potuiffec ejus innocen-

Contemptus omnium , quz: homines in mundo

tiam;-fan&titatem, omnipotentiam, divini-

eeftimare folent 5 nam fic materia invidiz tol-

tatem;, fatius effe duxerunc, . (i pratenfum

litur. — 3. ZEflimatio rerum celeflium : - facile

delidum iftud füb filentio przterirent, ut

quippe aliis relinquit terreftria, qui melio-

füam tanto. conimodius invidiam explere

rem fibi in.coclo hereditatem paratam effe

oflent5 nam invidorum lin

gua; bona nql-

novit. :3. Zfmor proxümi : . hic enim faciet, ut

j

a

tenus profari poteft.-

hus

$.

omnium aliorum bona communia judicen-

II Aptiffima eft illa a

b 'aquila«-dcfumpfälbidem

tur, atque adeo proximo non invideantur.

fimilitudo, quz Deo attribuitur: Aquila enim 4fc. 6.

4. Zmor Dei: fic enim voluntas ejus, qua

pullos fuos ad radios folis, an füi fint, ex-"* 5

omníia.fua dona cum fümma fapientia divi-

plorat; quod fi enim irretortis oculis lucis.

dit, fufficiet, ut nullum cuiquam bonum in-

illius reflexum conftanter fuftinere poflint,

videamus. Vide hzcomnia fufiu

eos tanquam filios füos agnofcit, & nutrit;

s:apud,Fa-

*

brum conc. 7. in Septuag. -

fecus vero, tanquam adulterinos a fe rejicit,

Pfal, 36,

V. Ex occafione themaci

s: Nolemelari in

& derelinquit. Deus nofter in Deuterono-

v. l.

malignantibus , meque zelaveris facientes iniquita-

mio c. 32. aquile his verbis comparatur: Si-

tem, poteft breve compendium omnium do-

cut aquila provocans ad volandum pullos fuos , &

&rinarum ad vitium invidis pertinentium

fuper .eos volitans.

Hic igitur eos,: quos felici-

tatis alienze lucem conítanter & irretortis

]lerm.it

proponi. Et r. quidem dici poteft, muni-

tionem invidiv in triangulo effe edificatam,

oculis adípicere poffe videc, blande recipit,

dm. 00,

ex quorum uno angulo refpicit altam.civita-

& tanquam filies adoptivos delicate demul-

-HC. !On

tem; ex altero latiffimam & fertiliffimam pla-

cet; aliis vero, qui fplendorem boni alieni

nitiem 5 ex tertio profundam vallem ; quia

videre nequeunt, tanquam filiis adulterinis

invidus tres fpecies hominum odit : füperio-

gratias füas fübtrahit, & defolatos relin-

uit.

GN

res, quia non eft illis zqualis : z:quales; quia

Oypt. än

funt equales : inferiores, ne fiant equales.

: "MI. Author operis imperfe&i rationem af Author

m

^

lo

2. Dici poteft eam habere tres portas, qua«

fignat, cur Spiritus fanctus füper Jordanemimperreai

rum prima defendatur a Cain duce eorum,

formam fibi columbz affumpfcrit 5 indequeoperis

motivurm fibi eruit probandi, quod, ubi cha- '9?» 4-

qui alterí gratiam Dei invident : altera a fra-

tribus Jofephi propugnetur, benedictionem

ritas eft, ibi diabolica nidificare nequaquam

rerum temporalium invidentibus : tertia a

poflit invidia: ideo Spiritus fanttus fpeciem

pontificibus Chriftum accufantibus poffidea-

columbz fu(cipit, inquit, quoniam pre omni-

tur, qui propter honores & dignitates alteri

bus animalibus hzc cultrix eft charitatis;

invident. 3. Dici poteít eam habere tres

omnes enim fpecies juftitiz, quas habentfer-

p 5-' Y

laterales muros, ad tres filias feu actus prin-

viDei in veritate, pofflunt habere & fer-

vi diaboli in fimulatione. Habet enim diabo-

cipales illius fignificandos, nempe odium; de.

tra&tionem, & gaudium de malo alterius. 4.

lus & manfuetos, & humiles, habet caftos, &

Dici poteít, arcem ipfam effe focdiffimam,

eleemofynarios, &jejunos ; & omnem fpe-

& telis aranearum, quz funt fymbolum in-

ciem boni; quam creavit Deus ad falutem ho-

vidorum,. repletam.

j. Eam effe merito

minum, ipfam fpeciem & diabolus introduxit

totis viribus impugnandam, eo quod per il-

ad feduCtionem, utinter bonum verum, & bo-

num fimulatum confufio fiat, ut (implices ho-

lam gtaviffima damna corpori, animmz & bo-

nis temporalibus inferantur. 6; Optimum

mines, qui boni veri, & boni fimulati differen-

tiam intelligere caute non poffunt, dum quz-

a"ho ao'

autem ad eam expugnandám medium effe,

fi ignis injiciatur geminz charitatis, DEI fci-

runt bonos Dei viros, incurrant in feductores

diaboli. ; Solam autem charitatem Spiritus

4

licet & proximi . De quibus vide fufius Mar-

cbantium

"

fan&ti non poteft immundus fpiritus imitari,

in tubgi tfac;';rd. t

ra&..kg.v : le&. 6. 7.

L

Omnis ergo fpecies juítitiz in impoftori-

bus

46

Bibliotbece. . Manualis Concionatoriae

bus invenitur,fola aütem gratiz verz charita-

enim fa&o, inquit D. Chryfologus, hancin re»

tis non invenitur, nifi in folis fervis Dei. Ex

probo preponderare videbis. Dic fodes, cur

quo difcurfu certam hanc deducere poffumus

non periit, ut fibi iiceat adire Lazarum, eique

conclufionem, quod, ubi invidia eft, charitas

füam neceffitatem proponere, fed potius pe-

& amor Dei ac proximorum effe non poffit;

tiit, ut Lazarus mitteretur ad ipfum? . Laza-

ac proinde fecure, non vero temere judicabi-

rum mitte, quo? ad infernum de gremio, de

folio füblimi ad profundiffimum chaos, ad tor-

mus, fi credamus, quod in anima hominis in-

No-

vidi damon, non vero Deus habitet. Id quod

mentorum ftridorem de fan&ta quiete.

tandum quoque eft, quod facer textus dicat:

fequens Richardi de S. ViCtore, propofito no-

S, Chryf.

ftro congruentiffima confirmat fententia di-

Videns Lazarum in finu ejus, Uübi D. Chryfofto-

conc: 3. de

mus ait : Diviti mortuo augebat exitium accu-

centis : invidia non penetrat pectus,quod cha-

8ZaTe

ritaris perfedione munitum invenerit,

bitus in gehenna, & profpectus delectationis

IV. Certum eít, nonnullos ex fpiritibus

Lazari, ne folum tormentorum natura, fed &

rebellibus a Deo in aera collocatos effe, ibi-

collatíone honoris illius intolerabilius fentiret

ue manere, hoc enim verba illa Apoftoli in-

fupplicium 5 Deus igitur ex induftria ita di-

inuant : Contra: fpiritualia nequitie in celeftibus.

fpofuit, utdives epulo ex inferno videret feli-

At vero, inquies, quid pcenz in fe habet, in

citates & gaudia Lazari, ut illis invidens,

aere demorari illos, qui inexpiabilia, & atro»

lus ab illis, quam a flammis cruciaretur 5 ze-

ciffima tormenta merentur?

Advertendum

o magis incenditur, quam gehenna.

.

V. S. Vincentius Ferrerius circa

latus

Re- s. Viaui

igitur, fpiritus illos relegatos effe in talemlo-

cum, ubi in medio interecclefiam triumphan-

demptoris lancea apertum fic difcurr

it: Septi: Ferr. in

Dic, Dom. I.

tem paradi(i, & militantem, quz in terris eft,

mum opus Chrifti in cruce fuit lanceatio.

poft Pze

pofiti degunt; ubi proinde furfüm afpicien-

quomodo poft mortem unus militum aperuit

fChl.

tes gloriam coangelorum füorum; quos in

lancealatusejus, Joan. 19. Quare voluit hoc

ccelis reliquerunt , & animarum beatarum,

fieri? Refpondeo, quod ad dandum nobis

€x horum corporum luto egreffarum ad oc-

exemplum, & inítructionem vitandi pecca-

cupandum fedes; a quibus ipfi infeliciter pro-

tum invidiz ; alia vulnera voluit Chriftus re-

Japfi fünt ; deorfum vero refpicientes, quo-

cipere, dum viveret, fed vuluus lateris poft

tidie vident aícendentes ex nobis mortalibus

mortem. Ratio, quoniam alia peccata mortas

ad gloriam, inten(iffimam experiuntur poe-

lia omnia habent quid boni, vel apparens bo-

nam, propter invidiam, qua bonum noftrum

num. Dic.v.g deomnibus. Primo defüperbia,

S, Dern.

zemulantur.

Unde S. Bernardus ait: Diabo-

quia dele&tabile videtur füperbo, quod hono-

fer- 54. in

ratur &c. & fic de aliis. Sed peccatum invidia

lus in poenam füam locum in aere medium

Cant.

inter coclum & terram fortitus eft, ut videat,

nullam habet rationem boni, totum eft mors;

& invideat, ipfaque invidia torqueatur. Hinc

quia invidia non eft nifi delor de bono alte-

S. Anton.

S. Antonius dixit: Magnam poenam faceret

rius, quiin corde confiftit, licet etiam oftenda-

de paff.

Deus invido, (i ipfüm poneretin gloria'para-

tur lingua; item de aliis plagis Chri(ti exivit

DN

fer, 4«

di, quia ibi totaliter excecaretur a gloria

folum fanguis, de ifta fanguis & aqua ; ratio

puE

proximorum;, & a luce beatitudinis ipforum;

eft, quia calefit invidus, gaudendo de malo

TT

experiretur enim in paradifo quendam per-

proximi, ideo exivit aqua ad refrigerandum,

petuarum grumnarum infernum , quia toti-

Secundo frigeícit in amore & bono proximi,

[

dem habiturus effet carnifices. quot fünt in-

ideo fanguis exivit ad calefaciendum.

numcrabilesa

n

VII. Veterum commentum eft, evocata

s Did, Nif.-

fione beatifica fruuntur.

geli, & animz beatz, quæ-*sfig

P

ut de canendi 2* ?. in

in pugnam a Sirenibus Mufas,

abb, poft

V. Luc.16. legitur, quod epulo inferna

li

füavitate certarent. QCantarunt utrimque , ,

'ome

elevans oculos viditin finu Abrahz Lazarum;

AT

triumpharunt canorz Mufz, exqueSirenibus ,,,

€

2terna felicitatis primitiisperfruentem. Pa-

plumas avulferunt, e quibus fibi coronas con- "

ter rábrabam, inquit, miferere mei, & mitte Laza-

fecerunt in victoriz fignum, inquit Claudius

vumy, ut intingat exwemum digiti [ui in aquam, &9

Minoe in emblem. Alciati.

Omnia hzc fin-

vefrigeret linguam meam, ^ Ubi quzrendum ve-

xerunt veteres, ut fignificarent,

u

idquid

à

nit, quidnam igfelix hic epulo füblevaminis

falfze, & fallaces Sireng contra doctas Mu-

ex unica aquz f(tilla linguz ejus immiffa fpe-

fas, vel invida penna fcripferunt, vel &mu-

rare potuerit, fiquidem per experientiam vi-

la lingua effutierunt, quo inclytorum homi-

demus, quod ftille aque in ignem ardentem

num ampliffimas virtutes, & przclara faci-

conjici foleant, ad augendum potius, quam

nora obícurarent, id in illorum gloriam ma«

ad diminuendum flammz ardorem? Dubium

jorem cedere, coronarique eos ad pompam

S.Cyryfol. hoc folvit D. Chryfologus inquiens : Ut vi-

pennis, quibus obfufcandos emuli fpera-

fet, 127. deo, quod agit dives, non eft novelli doloris,

bant, quz detegunt plurimum, & illuftrem

fed livoris antiqui; & zelo magis incenditur,

faciunt, quem detrahere, & obícurare vo:

2

quam gehenna. Eftgrave illismalum, eft illis

lunt bomines.

incendium non ferendum, quos aliquando

VIIL. S. Paulus ut przevaricatos Galatas Ibidem,

habuere contemptui videre felices. Ubi fpe-

intellexit, atque ab obedientia, quam debe-

ciali confideratione digna funt verba illa: Ze-

bant Evangelio, defciviffe neque Deo, quzilli

lo magis incenditur, quam gebenna. Mittatur

debita, exfolviffe, hzc illis fcripfit : O infenati

ex una parte bilancis peenarum infernalium

Galate , quis vos fafcinavit , mon obedire veritati ?

atrocitas & eternitas, & ex altera parte livor

Gal.3. Faícinare proprie fignificat malum ab

infeftis oculis profe&tum , quod Hifpani mal

& poena, quam annexam habet igvidia ; hoc

de

Tituus LXXF. lod (

$7

de ojo, malum oculorim, & ao jar a uno,

rarum orbe inelytiffimi, & celebratiffimi, qui-

hoc eft oculis intentis aliquem inficere di-

que in facro fams templo locum editiffimum

cunt, juxta illud Virgilii in Georg.

magno fuo merito gloriofiffime occuparunt?

. Nefcio quis teneros oculus mibi fafcinat agros.

X. Symmachus fingulari cuidam fuo ami. Ibideu.

Cum ergo Apoftolus ait: Quis vos fa/cinavit ,

co, hzc prster alia fcribebat: Gratularé mi-

tale eft, ac íi dixifet, quis vos infeftorum

hi de magna felicitate, que mihi Romz ob-

oculorum contagio corrupit, five infecit?

tigit, fortunatiorem me nulla feculorum fu-

Grecus textus apud Theophylactum habet:

periorum ztas vidit.

Quznam illa profpe-

nf

n6 d

Quis vobis invidit? itaque invidere, & inten-

ritas tantaSymmachi fuerit? varias multis ho-

ii

tis oculis faícidare, idem fünt. Quasro nunc:

minibus ftatuas Romz erexerant, fadtum au-

Quonam tendit fafcinum , quoque noxii fpi-

tem, ut ipíius fimulacrum no&dte quadam

ritus ab invidentis oculis profe&ti vadunt?

deje&tum fuerit, czeterorum ftatuis falvis, &

In foedasne res, an in pulchras? — Experien-

inconvulfis. Dicebat ergo füo familiari Sym-

tia docet, nunquem res fordidas fafcino ob-.

machus: Gratulare mihi de tam felici evene

noxias fuiffe, & rifum excitaret, (i defor-

tu, de tam benevolente fortuna. Ergone vo--

mem mulierem fafcinum paffam intelligere-

lebat, ut de hac re fibi gratulatum veniret

mus, cum eos folos, quos liberaliori forma

amicus, quod ftatug gloria nudatus effet ,

benevolentior natura ornavit, fafcinum in-

quz omnibus aliis manferat integra, unum-

« Vil

fe&etur. ltaque fpecies queedam affentatio-

dT

lt

que ac folum ipfius fimulachrum ex omnibus

nis eft hzc iafirmitas, & quoddam boni ge-

humi dejedum? Imo vero hoc magis poftu-

om, l,

nus hoc malum, gratiamque inire apud fz-

L]

lare videbatur, ut quis illum mifereretur, &

oft uj

dhi,

minam poflis, fi fafcinatam dicas, poftquam

deploraret finiftrum ejus cafüm, & tam info-

hoc faícini malum folo elegantioris formse

lens facinus vehementer vindicaret.

Quid

bono eít infetum. . Ergo cum Apoftolus in-

ergo Symmachus tunc gratulationem expe«

vidiam fafcinum vocavit, velut adulatus in-

tiit, quando injuriarum depul(ionem, & vin-

vidiofis füit, & a quadam formz praítantia

dictam poftulare debuerat? Caufam, cur fibi

ac dignitate eos tacite commendavit, nifi

gratulationem fieri voluerit, magnus Senator

enim eximia effent fpecie, nunquam eos ma-

reddit, dicens: Quod ego folus torqueo cor-

lum illud appeteret, aut invaderet.

Itaque

da liventium, folus mez gloriz clavis confi-

S. Paulus, ut vult Theophilac&tus, cum Ga-

go invidorum animos, cujus folius demoliti

latas fafcinum & invidiam paffos dicit, eo-

fünt ftatuam, cum ceterorum figna relique-

[

dem verbo multa przclara ab illis fieri, aut

rint fuis bafibus fübnixa, vel inconcuffa. Cur

gefta fuiffz, indicavit, invidia enim dentes

immane quorundam odium fanguinariis den-

non nifi talibus rebus infigit.

Cum -dicit,

tibus erectam mihi ftatuam invafit?

Quia

quis invidit, indicat illos

.res dignaæjnvidi-g

ft

udia rerum magnarum me occupatum ha«

committere. 4

À

bent, quia virtutibus antecello, & de przcla-

Did. Nyf. - IX. E(tcuidam zgre

ex inVïciia", quath (ufh-

ris aliorum facinoribus triumpho. Ergo cum

L

P. 1. Polit.

net, aliena, dolet fuam egritudinem, ejusque

fimulacrum meum dejecerunt, me ad altio-

L$.C 1« curandz:defiderio rationem confülit, qua

rem glorie gradum extulerunt ; cum imagi-

nobilis medicus eft fanandarum animz: pafz

nem meam fÍolo affixerunt , me in editioris

fionum, paratas femper, easque efficaces, &

faftigii celfitudinem evexerunt; cum effigiem

jd, Mf

falutares habens medicinas. Eheu, 'mifdr-pm

meam luto platearum oblitum confpurca-

. 51

me ! clamet eger, cui omnes invident: qua-

runt, virtutum mearum picturam peuicillo

bb poft

propter enim omnes me perfequuntur, fum-

livoris & invidiz illuftrarunt. Itaque gratue

"of 5

que & linguarum fcopus, & calamorum ne-

lare mihi de probro, quod me boneftat ; de in-

lmd(.

gotium, & unicum omnium confabulationum

famia & ignominia, quz me nobilitat; de una

argumentum. Occurrit huic anxietati ratio,

vero vel maxime dejeCtione ftatuz, quz me

compeícit fuüfpiria , refpondet querimoniz

exaltat: Nam cum fim invidiz fignum & fco-

dicens: De qua re mifer & ignave expoftulas,

pus, procul dubio etiam Phoenix fuüm gloriz.

cujus tanta eft felicitas? Gloriofiffimus dolor

Quamobrem gratulare mihi, quod ego folus

eft, quern pateris, nobiliffima zgritudo, qua

torqueo corda liventium; lztare de invidia,

gravaris, honorificentiffimus morbus , quo

quam patior, fi me fortunatum videri cupis.

laboras, & faluberrima infirmitas, quam fu-

Qu namque major felicitas quam ipfiusmet

ftines. O quam feliciterinfirmaris! O quam

invidie manibus vapulare, & afflictari? -

fublimis jaces, qui ex hujusmodi malo de-

XI. Didacus Nyffenus in Politico ait, füaldem.

cumbis! QCum enim tuus ille de aliorum in-

fententia, invidere & magnificare aliquid, fic

videntia natus fit dolor, non eft alius, cui ma-

unum idemque effe.ut videatur,non poffs ma-

gisinvideri queat.

Vix infignem virumhuc

gnitudinem rei cujuspiam melius declarari,

immunem pefte reperies, inquiebat Petrarcha

quam fi invifam five invidia exagitatam fuiffe

lib. 2. de remediis utriusque fortunz, dialogo

bidut

affirmes. Sic accipio dictum quoddam S. Ze-

32. cunctas hiftorias evolve, non poffünt igno-

nonis, inclyti Martyris Veronenfis, qui, dum

ti tibi effe quam plurimi, quorum comitatu

animorum robur apud fe reputaret valentiffi-

non folum confoleris, fed & glorieris; velut

morum illorüm trium juvenum a barbarore-

dixiffet: quid fortem tuam tam mifere de-

ge Nabuchodonofore in ardentem fornacem

ploras? Quid de malo, quod pateris, tam

conjeQorum, quz his adornata erat, qui fta-

acerbe quereris, cum invidiofus factus ex eo

tuam illius adorare recufarent, ajebat ; Rex

«gre habeas,quo laborarunt viri ex toto ter«

non. inviderat, pueris , [i.mon eos pracepilJet ardere..

& P. Lobn, Bibl, Man. Tom. 11.

9 €

»

Biblotbece Manuslis Concionatorice

58

Hc ille ferm. ". de Daniei. ,Qïid fibi vult,

Ex invidia Deus hoc prohibuit, ne efficiae

mini ei Cmiles in fcientia. . Ecce error 5 fic»

quod ait, extra invidiam regis fuiffe heroi-

cos illos pueros, nifi juffu ejusdem flammis

que exinde

funt.

errores in mundo mglciplicgti

uftulandi traditi effent? quid illi egerunt in»

ter medios flagrantium flammarum globos?

XIII. S. Patriarcha Abraham, cum in terra

Pe&oris fortitudinem & maguitudinem ani-

Paleftinorum moraretur, ita auctus eft divi-

mi oftenderunt tantam, quanta ad id tempus

tiis, ut certarec cum opulentiffimis terrz il-

vifa nulla fuerat.

Qui horrorem fornacis

lius de facultatum affluentia. . Viderunt hoc

iftius contemnebant, & flammantem iftius

Palzftini, & inviderunt fortunz illius, emu-

ignis draconem afpernabantur, & ardentis

lique tante felicitatis dixerunt cum fuo rege:

Recede a nobis quoniam potentior mobis fatlus &s

monfítrum incendi ridebant, ii fortitudinis

humanz limites communes longe excefíe-

valde, Genef. 26. .S. Joannes Chryfoftomus S. Chryf,

€ant, Res autem iíta zque & miferum regem

non fatis poteft admirari di&tum hoc Abime- in c. 26.

pudefaciebat, & valentiffimos juvenes hone-

lech regis, quare attonitus exclamat : Ma- 7*'*

ftabat, fic, ut in eadem fornace proderet fe,

gna malevolentia ! quis parem vidit ftulti-

& horum invicta fortitudo animi, & illius

tiam ? cujus gratia abigis juftum ? numquid

imbecillitas pe&toris, virium infirmitas, cu-

aliqua in re tibi nocuit ? num injuriam tibi

jus.arrogantiam incomparabili fua audacia

intulit? Oportebat eum ,. quem omnium

fubegerunt & comprefferunt.

ltaque rex

Deus tanta gratia profequebatur; Dei exem-

cum eos igni tradidit, excelfitatem animi eo-

plo magis fovere, ei ferviendo, ut honore in

rum, & przftantiam illuftriorem reddidit,quo

illum collocato , etiam ipfis divinum fibi fa-

enim gravius periculum, eo amplior gloria

vorem conciliarent.

Quare vero Abraha-

ejus; qui illud fübit ; quo efferatius aliquod,

mum; pro exemplo Dei , non modo non fo-

& terribilius monftrum, eo majorem fplendo-

vent, rieque tantum non favent illi, aut fer-

viunt, verum etiam inhumanos fe exhibénts

tem confert füo domitori ;. quo potentior

hoftis, eo magnificentior virtus illius, a quo

& cedere loco jubent? |Quid cecavit illos?

fuübigitur. Propterea S. Zenon ejusmodi glo-.

quid rem tam inhonorificam fuafit? . Quis

riz occafionem , & triumphi talis caufam;

vero tam malus coníültor effe poterat, quam

vocat invidiam dicens: Rex non inviderat

invidia ? (ic fe habet invidia, inquit ibidem

Mzrch

pueris, fi noneos precepifler ardere, hoc eft,

Chryfoftomus : quz nihil cum ratione ope-

t

ton magnificarat, non illuftrarat, non emi-

ratur. At fi ex arbitrio invidizagebant, quid

Stel

d

nentiffimo gloriz gradu eos ccllocarat, nifi

mirum , quod nihil re&te facerent, fed in

Teíà

incendio fornacis fubjeciffet.

Nam invidere

omnibus errarent:

&

cuipiam, & in coclum illum laudibus efferre;

XIV. Narrabat fomnium füaum

deeph fra» Ibidem.

»torfus idem eft. Quod enim quis invifus eft,

tribus de manipulis, fcilicet vidiffe per fopo-

id amaguitudine meritorum illtus nafcicur, &

rem, quafi pariter ligaffent manipulos, fuus

In-

ab ornamentis virtutum, quibus affluit.

autem manipulus altius omnibus. confürre-

vidia ergo gloriam adfe

xiffet. Indignabantur fratresillius, & quod ta-

X

rt invidipfo,' probrum

fuo authori.

lia audirent, & quod illum patti fe chariorem

Qvid,

viderent, hinc oderant illum; neque jam vel

fl

— Damnum.

&quis oculis afpiciebant, vel pacifice, humas

- XII. Serpens, qui Evam convenit, nomïhe

neque alloqui poterant. Facdtum etgo, ut;

cum illis rurí agentibus:cibos ferret, & pro«

'generico a Moyfe ferpens appe latur: Serpens

erat callidior cuntkis animantibus terre ; hunc au-

cul inde vifüus fuiffet mutuo dicerent: Kcce

tem bafilifcum fuifle, verifimile eft, quia in-

fommiator venit, wvenite occidamus eum, €$' tunc ape

vidia diaboli mors introyoit in orbem terrarum.

pavebits quid illi profint fomnia fJua, Gen. 37. v.

8. A-mbr.

Unde S. Ambrofius ait: Si non effet bafili-

20. - S. Bafilius Magous fratres: Jofephi. tali

dilemmate convenit, & convincit de magna

lang

in c. 3.

fcus, nunquam per ejusinvidiam mors intra(-

Pn 15

L

,

Gen,

fet in orbem terrarum.

Invidia namque dz-

inopia judicii, quorum tale fuerit de fratre ju-

fül

monum ad prxcipitandos protoparentes no-

dicium : Si vera eíTent lofephi fomnia, qua

flros exftimulavit ; quz eadem paífio & hos;

ratione potuit effici, ut non omnino ea evee

dum in ícientia & effentia inferiores proprio

nirent, quz predixit? Sin falfa, cur invide-

Creatore haberi nollent, ut manum ad po-

banterranti, & decepto? hzc ille hom. de in-

mum extenderent, induxit, credentes, ita fe

vidia. Si ex vero Dceo eraot fomnia, ejus-

Tide

divinitatem & fapientiam Dei participaturos,

que decreto przfinita, adeo futura, qua per

cujus vitii progreffumS. Anton. difcutiens in-

fomnum przvifa, fruftra iis per occifionem

fratris occurrebant, quem Deus refulcitare

quit: Omnes errores hominum procefferunt

ex primo errore primorum parentum, quem

poterat: fin falfa erant, hoc eft, mera fomnia

feminavit diabolus ex invidia ; unde dicitur

tantum, ftultiffime ei invidebant regiz maje-

lbij

$90

Sap. 3. Deus creavit bominem inexterminabilem,

ftatis dignitatem,quam tantifper,dum fomnia-

qui fcilicec non potuiffet errore decipi, vel

bat, habere putabat. Quare ergo innocen-

corpore deficere, fi obediffet 5 invidia autem

tem puerum vendiderunt, & poteftati Iímae-

diaboli mors , Ícilicet animz & corporis, in-

litarum negotiatorum ceu vile mancipium

sroivit in orbem terrarum ; nam ex invidia fua,

ro tam vili pretio tradiderunt?

So Baü-

ut hominem dejiceret, errorem & falfita-

ius dicit: Sic in Jofephum erant animati, ut

tem propofuit dicens : nequaquam moriemini ;

quid facerent, nefícirent. Nemini coecitas

l

parats

LUN

ecce falíitas 5 /cit enim Peus &e. guaii dicats

ho.rum videatur mira, "ab queccd

rege«

| *-Tz;tulus LXXF. lmoidia.

59

regebatque invidia , quid illi re&e , atque

eorum unus quanta hxc, inquit, invidia eft,

erdine poterant? Quomodo deliberare in re

non pateris, ut eo cibó vefcamur , quem tu

licet aperta & manifefta ? Ubi invidia , ibi-

capere nec velis, nec poffis. Qua fabula re-

dem confufio imperat , & omnia occupat.

&e invidiz malignitas defignatur.

[]

VIIH.. Canis Sophis Indorum regi

s in certa- Elian.«l.a.

Aut fi non eft itaj videte quid egerint; poít

quam vendiderunt illum , ut diximus, tulee

mencum leone admiffus, faucesillius adeo te- anim.c 1.

runt tunicam ejus polymitam , quam pater

nzciter invafit , ut, licet ab initio cauda, dein

illi fecerat, & in fanguine hzdi , quem oc-

crura ac poftremo reliquum corpus a capite

ciderant, tinxerunt, ut doli nefcius fenecio

abíciffum (it , ipfüm tamen caputadhuc Leoni

laniatum a beftia filium crederet. Integram,

inhzrens reman(erit, Idem facitinvidus peri-

atque ex omni parte illefam transmiferunt

remalens, quam alterius morfü abftinere.

Chyt

patri tunicam , ut ex facro textu conftat.

- IX. Dives Epulo dixit in inferno : Pater s. peter

: c. 26'

Abraham, miferere mei, & mitte Lazarum: Chryfol, f.

Wi

Quam fatue ergo factum , quod talis tunicz

indicio difcerptum a fera puerum demonftra-

de quo dicto, fic loquitur B. Petrus Chry

FQ.? 1v9k.2.

te volebant ! Quomodo enim occidere il-

logüs: Ut video quod agit cives, non eft

novelli doloris, fed livoris antiqui , & zelo

lum, & fero moríu dilaniare beftia potuit;

fine offen(ía veftis, quz contexta erat? Quo-

magis accenditur ; quam gehenna, Non fe

ad Lazarum duci poftulat, fed ad fe Lazarum

modo vero rem tam perípicuam non confi-

vult deduci.

derabant; fic erant animati, ut, quid face-

O vere d/ura (ïcqf: iqferqus

rent, nefcirent. Miraculum fuiffet, fi dire-

«mulatio,

: Fuga. |

1

]

€ore ufi invidia, re&e quicquam agere , &

peccatum füum quoque modo palliare fci-

X, De hac recte dixit Seneca: Invidiam ef- Senec. ep.

viíTent.

fugies, fite noningefferis oculis; fi bona tua 17-

$. XIIL

non jactaveris, fi (civeris in (inu gaudere.

XI. Idem dixit: íi non invideris , major Ibidem.

eris (forte, qui habes id, quod tuum eft: &

MISCELLA NEA.

fimul, quod alterius eft) nam quiinvidet, mi-

n5 M o

nor eft. Scito autem, quod nulli invidet vir

Qualitas.

$.

bonit'at"c ; p;æditu

Damnum.

cr

Marchant I

ftoteles interrogatus , quid fit invin-

tr. 3. tüb...

: Xil. Invidia eft illa fera peffima, de qua Hugoin e.

Sac.;e&. 5.*

onifta.

dia ? refpondit, fortunatorum Anta-

dixit Jacob: fera peffima devoravit Jofeph. 23. Prov.

S, Hier. in

ieidem . 1[. Quodilla, que proximi fünt , rudio-

XHI. Re&e cecinit nonnemo:

. res plerumque cum invidia contempl

Juftius invidia nihil eft;

uz protinu

$ ipfüm c- 35. Cal.

ii

3

;uji fQ*-

léant, indicat notum diftichon :

. Authorem rodit, diícrutiatque faum.

. . Fertilior feges eft alienis femper in arvis ;

XIV. Marchantius illa verba Jobi : Fidu. March. in

ciam habet, quod Jordanis influet in os ejus;

tub. Sac.

Vicinumque pecus grandius uber habet.

tro 41 leät

IHI. Ipfam invidiam pulchre'Ovid.ius- fic

applicat diabolo , aitque habere huncfenfüm:

deícripfit :

Diabolus invidus fperat, quod baptizati Chri- ""

O.vid. l1.

Paftor in ore

d

fedet, macies in corpore to]toi,

ftiani (hi enim per Jordanem, ubi baptismus

qrö:am.

Nusquam recta acies, livent rubigine dentes,

füamoriginem fumpfit ; fignificantur ) ab ipfo

Pe&ora felle vigent, lingua eft fuffufa veno,

facile fint per füas artes abforbendi.

Horat, in

Rifüs abeftomnis, nifiquem fecere dolores :

Eu

XV. Recte Horatius de invidia cecinit:

Nec fruitur fomno, vigilantibus excita curis;

Invidia Siculi non invenere tyranni -

ep.

Tormentum majus.

Sed videt ingratos , intabefcitque videndo

Erram Drexel. in

Succeffus rerum, carpitque, & carp

s

itqr una,

XVI. Anacharfis invidiam animzg

Suppliciumque fuum ett.

appellavit, utpote quz eam miferrime in

Jofepft. c.

Langius m

IV. Themiftocles adhuc adolefcens dice-

2' : -'8.

multas partes dividat, fædc?ug la.ceret.

Polyant...bat, fe nihil aliud preclari feciffe , quod ho-

f0l.592« rsines necdum fibi inviderent ; nam f(icut

$. XIV.

Cantarides vegeto maxime tritico innafcun-

^ AXIOMATA..

tur, &rofis pulchre florentibus 5 ficinvidiam

us figulo invidet, faber fabro, :

precipue viros in fapientia & do&trin

?

a ac yir—

i.'Figul

tute profe&tos invadere.

Kin Betiler neidet den andern,

- V. Publius Mutium h

o-trïinem invïdu'm &

II. Una domus non alit duos canes.

!bldem.

Zuwey Hunde nagen nicbt an einem Beine.

inprimis malevolum confpicatus , aut Mutio,

inquit, malum quodpiam

ippia bos piger : optat ara«

cuipiam bonum.

N

obtigit, aut altcrix [ lïI Optat eph

re caballus.

Ibidem £. 'V[. A&ius Sincerus, cum in prefentia re-

Keiner vergunnt dem andern fein Glück.

$93»

gis Friderici quxftio orta effet : quid preci-

IV. Aliena nobis, noftra plus aliis placent.

duf anderer Leute. Zdcker. flebet. der. Saamen

"puead oculorum aciem acuendam conferret ;

aliis alia fentientibus, pro invidia fententiam

jederzeit am dick(len. — Znderer .Leute Kübe baben

tulit, hanc enim prz reliquis rebus hanc vim

jederzeit be[fere: Eyyter.

V. Ipfüm me comedo ut Polypus. Quia

. habere, ut majora faciat videri

*

þbþona, quz aliis

videmus obtingere.

[]

Polypus non modo alios , fed etiam fe fertur

Ibid. fol,

VI

'comedere.

I. Canis quispi

am cum juxta prafepe

$62.

"boum jacens latratu füo a pabulo arceret ;

^ ^NI. Chrifto annuente nil eui nocet livor.

Ha

ens

6o

Bibliotbece Manualis ,Conciünqtoriæ

: J/an der Herr xob) xoill, kamn des Kmecbts

VII. L:udovicus Granatenfis Ín Duce Pecc.

INeid nicbt fibaden.

c. 7. f. 649. & in locis comm. f. 348.

.

Vil. Neidbardt i[l

n Pzd. Chfi-

?

f'iffiger Haus*bäter chb-

VIII. Philippus d Ou;reman i

bauer.

ftiano p. 1. C. 7. 9. 5-

VIII.- Viel Neid , viel Leid.

IX. Matthias Faber. conc. 6, &

'7t in DO-

tin. Septuag. -

$. XV.

X. Henricus

AUTHORES.

Engelgr. in Dom. . poft E-

piph. to. poft.

.. Toannes Bufzus in Panario V. codem.

XI. Jacobus

Alvarez tom. 2415 p I. Cap.

Ir, & feq.

3

li. Jacobus Marchantius tr. 4. Tubz Sa-

A

cerdotalis.

- XII. Thamas Stapletonus text. 2. in Dom.

]ll. Hieremias Drexelius in Jofepho c. 2.

. quadr.

IV. Jofephus Lan

- XIII. Laurentius Beyrlink. text. a. in

fefto

anthza.

gigs V. eodem. in Polif

pativ. S, Joann. Bapt.

V. Petrus Canifius 'Tomo

1'3. de Juftitia

XIV. Joannes

Dadrzus in locis commue

Chrifti. . €. fol. gr.

nibus fimilium. V. eodem f. 293.

fi

VT. Bernardinus Ro(ïgnolius lib. 3. de difc.

XV. ]EOIephus-xMan

i in Bibl. moral. -trä'&.

$T

C;þr'ifti c. 22;

38.

55

m

"

46- f |

: TITUL US LXXVL.-

IRACUNDIA.

UE . f

faciens, ficira p&i' vindi&tam percufit ac punit.

Hinc Ecclefiafticus, flagelli plaga, inquit, li-Ecclef. a,

:

QUOAD ESSENTIAM.

vorem facit, plaga autem linguz. comminuet .

offa : cum lupo precedente : quia iratus , ficut

Defmitio.

lupus, nemini parcit, omnes invadit, laniat,

I.

devoratque, Unde Ezechiel de ejusmodi fu- Ezech,as.

— (t inordinatus vindi&te a.ppetiltus juxta

riofis Principibus quafi lupis rapientibus prz- V- 27-

dam loquitur; Etideo jam olim etiam Marti

$. Gte

S. 'Thomas

. S. Thomam. $. ef? babitus ad inordina-

Nifen

2. 2. qu.

E

- tuim appetitum vinditie inclinaus. V el, ut

lupus confecratus fingebatur a Poetis.

pud )

46. a. 2.

S. Auguflinus definivit, turbulentus

— [I. Ira, ut S. Bonaventura ait, ef? motus &&«

Bon xx;.

