probis agnus, improbis leo. Quo quisque di- 1. in Dom.

cerpellat, qui in illa die nos judicabit.

ftri&ior fuerit in fe ipfüm peccatorum vin- I-Ad"n'-

Db utt,

S. Ambrof.

M. Fita 9 confcientia bona : uti S. Ambrofius

dex , eo illi mitior tunc apparebit Judex.

UT

le& ? in. fnafit dicens: Ubi me ab ira ejus abícondam,

L]

[]

Felix , qui dicere poterit in illo die: Feci ju-

qui conturbat profundum maris? S: afcendero

dicium & juftitiam , Domine , non tradas

Lue

in celum , ibiefl, i defcendero in infernum , adeft ;

me in calumniantibus . me.

Judicium facit

non ergo falli poteft , qui ubique eft. Adeft

contra fe, qui fe reum agnofcit , & confite-

1

itaque judicii dies: Si vis non comprehendi,

tur, & judicat: Juftitiam facit, qui peccata,

quotídie time, quotidie fuge; qusris, quomo-

quge fententia damnat , poenitentia punit.

4 Ephf:

6

do fugias? Afcende in montem, qui evangeli-

Hinc & Rupertus Abbas explicans illa Mi- Rupert.

zas Sion, ut excelíorum vertice poffis eminere

chez verba : Indicabo tibi , o bomo , quid fit bo- Abb. 1. $.

meritorum, Deus enim montium & non val-

de ope S.

num, C9 quid Dominus vequirat a te; utique face-

Spir c 2t.

lium eft. Sed S. Auguftin. cuftodi,inquir, intus

re judicium : explicans , ait quid eft judicium.

ï

Pfa. 57- innocentiam tuam, ubi nemo opprimit cau-

facere, nifi judicium Dei przvenire? Przeve-

!

fam tuam. Pravaluit in te falfum teftimonium,

nis autem judicium Dei, fi temetipfum prior

fed apud homines, numquid apud Deum vale-

judicás in confpe&tu Dei, ne a Deo judiceris:

bit, ubicaufa tua dicenda eft? Quando Deus

Merito ergo S. Auguftinus hortatur : Modos Auguft,

]udex erit, alius teftis quam conícientia tua

tu fac , quisquis talis es, quod tibi minatur in Pfalm,

nonerit; Sicau(am malam non habueris, nul-

facere Deus.

Tolle te a tergo tuo , ubi te 49.

lum accufatorem pertimefces, nullam falfum

videre non vis, diffimulans a factis tuis, &

teftem refelles, nullum verum requires , tu

conílitue te ante te: Afcende tribunal men-

tantum bonam conícientiam affer, ut poffis

tis tuz ; Efto tibi judex; torqueat te timor,

us

dicere : Quoniam in te, Domine, fperavi, tu

erumpat a te confeffio: Et dic de tuo:

exaudies , Domine Deus.

niam iniquitatem meam ego ccgnofco , & delittum

8.'Thomas

III. Spes C9 fiducia in mi[ericordia Dei 5 de

mewumn ante me e/? (emper ; Quod erat poft te,

Vill.co. 1. qua S. Thomas Villan. fic loquitur : In hoc

fiat ante te; ne tu ipfe poftea a judice fias

1n

ome

1. Adv,

judicio omnia terrent me , omnia me con-

ante te , & non fit, quo fugias a te.

Quildem in

turbant, neque fine timore nimio hujus tanti

enim fe conterit, ait idem alibi , iraícitur Pfalm, 74.

judicii valeo recordari , fola hec mihi relicta

fibi ne habeat iratum, ut illum habeat pro-

eft confolatio : Domine mi, quia criminum

pitium : fe habeat Judicem, ut illum habeat

meorum tu folus futurus es Judex,tu inquam,

defenforem.,

Redemptor meus, Advocatus meus, Pater

V. F'igilantia follicita ; ati idem S. Augufti- Idem in

$ Cf

meus, tota fpes mea, & totum bonum meum

0. 35.a

nus füafit dicens : Vigilare debet omnisepift. 10,

Dop,

& (olatium-

Quem in finem etiam S. Pau-

Chriftianus, ne imparatum eum inveniat Do-

lus dixit: Non babemus Pontificem, qui nom po[fit

mini adventus. Imparatum autem invéniet

compati infirmitatibus noftris , tentatum autem per

diesille, quem imparatum invenerit füz vitz

$ Cte,

omnia pro fimilitudine, absque peccato. Adeamus

hujus ultimus dies, de quo ultimo die citatus

0 T. in

Evang.

ergo cum fiducia ad thronum gratiz, ut mi-

S. DoGor fic difcurrit: Longe eft quidem dies j4.m £ 16,

fericordjiam confequamur, & gratiam inve-

judicii, fed unius cujusque hominis dies ulti- de verb.

niamus, in auxilio opportuno. Unpde merito

muslonge effe non poteft, quia brevis eft vita, Dom. c. 9.

Enj lu

citatus S. Thomas Villan. exclamat: Quanta

& quia ipfa brevitas femper incerta eft : quan-

D 29.

hominibus fiducia? Quanta mortalibus fpes in

do fit dies tuus ultimus, nefcis.

-

VI. Cm-

Titulus L X XF1l.

,jfudz'cium exiremum.

93

Maní

—NMI.. Conciliatio Patronorum ; nam , u« Manfi

ipfüm , & in confpe&u Dei invenies propítia-

difc.29. h^ ait, dum litem habes , in qua omnes facul-

tionem. Et confirmans idipfüm S. Paulus ,.Cor, g1.

l.

tates tuz , fama, & exiflimatio vel vita pe-

ait : Quod (i nos ipfos dijudicaremus , nonv, s1.

riclitatur , die nocteque ftudes & laboras ,

utique judicaremur, Peccata enim , ait S, s, Auguft,

nt defendere te poffis, omnes exploras in fa-

Augufítinus , five parva, five magna, impu-f. 210.

vorem tuum fervientes fcripturas, ut procu.

.nita effe non poffunt, quia aut homine poe-

ratores, advocatos, judices bene informes,

nitente , aut in judicio Deo puniente plectun-

ejusque , qui fententiam eft pronunciaturus,

tur. Cefífat autem vindi&ta divina , (i con-

gratiam & benevolentiam captare pro viri-

veríio pracurrat humana, amat enim Deus

bus niteris: Quid igitur tibi in hoc tribunali

confitentibus parcere, & eos, qui femetipíos

Chrifti faciendum erit, ubi caufía cua tam ar-

judicant , non judicare. Hinc merito excla-

h"

dua agitatur, unde sternitas vel beata, vel

. mans S. Bernardus: Bonum judicium , ait;S, Bern. f.

damnata unice dependet?

uod me illi divino, diftrictoque judicio fub- 35.inCant,

$. Gregot.

VII. Frequens memoria judicii3 qui enim ven-

ducit & abícendit. Prorfus horreo , incide-

l 10. mor- terum Judicem cogitat indefinenter,

quotidie

re in manus Dei viventis, volo vultui irz ju-

[

d

S. Dern.

rationum fuaram in melius cauías parat. Hinc

dicatus przfenrari, non judicandus. jJudica-

r!demü 8.

S.Bernardus monet : Judicium diftridi Judicis

bo proinde mala, judicabo;& bona, Scrutabor

íup. Pfal.

U

90. f, 15.

inveftigemus, fratres , & co amplius frequen-

viasmeas, & ftudia mea, quo is , qui fcrutae

habitat

temus in timore ac tremore ipíius conf(idera-

tus eft Jerufalem in lucernis , nihil infcruta.

$ Gteg.],

tionem , quo minus comprehendere poffümus

cum in me , (ive indifcuffum inveniat ; ne»

9 in did,

inveftigabilem abyflum judiciorum Dei , &

que enim judicaturus eft bis in idipfum.

4' QP- 950

5

Xl. Penitentia feria: nam a paradi(i gau

diis s. Greg;

irrefragabilem difpofitionem.

Ifale c. 26.

VII.- Zffiduum mifericordie exercitium 5 Nul-

er oblectamenta difceffimus , ad hec perho. 1o. in

V. 17.

d

amenta revocamur. lnde neceffe eft, ucÉv

: S- ThOm.'

lus enim eft in futuro judicio, quantamcun-

Vill, cone

que fit fan&tus & irreprehen(ibilis , qui non. femper pavidi, femperque füfpecti, ponamus

1. inDon,

ante oculos cordis, hinc culpas operis, illinc

timeat & contremiícat , folus tamen miferi-

v Myg

cors & eléemofinarius in eo jucundabitur;

judicium extremz difítrictionis.

Nam ut S.

!

'Pf. III,

Auguftinus ait, in altera vita erit poeniten- S, Aug. f.

v. 5.

unde Píalmiíta ait : J'ucundus bomo , qui mife-

vetur & commodat 5* difponet. fermones fuos in judi-

tia , fed infructuofa : erit ibi poenitentia dolo- 190. de to,

cio , quia in eternum non commovebitur ; idque

rem habens, medicinam non habens. Nunc eft

]

propter opera mifericordie pauperibus ex-

fru&tuo(a poenitentia,quando correctio libera.

H

hibita, quze in bilance S. Michaelis pofita

, Poenitet te ad vocem ícripturz, nam ad vocem

!

Ípem falutis certam & fecuram ei tribuent.

przíentis Judicis fine caufa pcenitebit te.

8, Epht.

Hinc & S. Ephrem fic difícurrit : Cernens

XAI: JNon judicare alios : nam (ic ipfe Chri- S. Luc. 6,

e 3

wRupert.

Chriftus in throno fedens ad ipfüm ingre-

ftus füa(it : Nolitejudicare, & non judicabimi- v. 37.

Nb 1. f

dientem, lztus excipiet, obviamque illi pro-

ni: nolite condemnare, & non condemnabi-

de ope $,

cedet hilari facie, & afpectu arridente, atque

mini. Expertus eít hujus medii efficaciam

Spit c 2l

appellatione lzta, & benigna allocutione hunc

monachus , qui alioqui. non admodum reli-

iofus, hoc uno tamen charitatis actu inftru-

apprehenfüm amplectetur, & tanquam ex

longinqua peregrinatione venientem ami-

us, lztus mortem obiit, omniaque füa pec-

cum, feu filium deofculabitur, talibusque eum

cata a duobus juvenibus venuftiffimis

paul?

verbis compellabit ; Bene venifti, o amice

ante a fe confpe&tis deleta dixit.

$ Aupif,

bone & fidelis. Bene venifli educator, & — XIIIL. Mifericordie exercitium : Beati enim Matth, s.

jn Pfalm,

4

altor meus , hofpes meus; Non;fíum obli- mifericordes , quoniam mifericordiam con-

tus charitatis tuz. Memini, quanta mihi do- fequentur; etenim eléemofina, tefte S. Chry S. Chryf.

na przítiteris ; memini, quoties me refeceris:

foftomo , Chrifti adftat tribunali , non tan- bc. 33. ad

quz dum ad eum ait Chriftus, tenet ipfüm

tum patrocinans, verum & ipíi Judici per- P9P-

manu coram omni illa magna celebritate,

füadens, ut reo patrocinium przftet, & pro

coram Angelis & Archangelis & omni prin-

eo ferat fententiam.

cipatu & poteftate, coram omnibus juftis &

XIV. Fiducia erga Chriflum pa[Jum : fic enim Surius »7.

Prophetis, & Apoftolis, & Sanctis, ftatuens-

Elzearius expertus eft, qui cum ad ultimam Sept.

[dem i

que in medio fimul predicat , & ofteadit eum

lu&tam ungeretur, ter repetiit verba illa: Per

omnibus, ac dicit : hic homo efurientem me

crucem & paffionem tuam, libera me Domi-

Dfm 7)

ne: addiditque, hzc eít fola fpes mea, in ea

aliquando confpexit, pavit ; fiientem,& pota-

vit; frigeícentem, & cooperuit me ; hofpitem,

emori certum eft. Subinde in habitu formi-

. dinis pleno aliquamdiu perfiftens exclamavit

& lüícepit me; infirmum me vidit, & miniltra.

S. Chryf.

vit ,

e(tavit & in domum fuam introduxit ;

tandem : Magna vis eft cacodemonum , fed

fiem j

eam mors Domini JEfu, & virtus ex adverío

epmo V

pope

ho. 33. ad Merito ergo S. Chryfoftomus ait: Eléemofyna

adítat tribunali non tantum patrocinans , fed

longe potentior fregit , & obtrivit.

& ipfi Judici perfüadens, ut reo patrocinium

XV. 4mor fincerus B. Virginis : nam ideo ipfa

$. Greg.

przeítet, & pro eo fententiam ferat.

ab zterno Dei Mater przeledta eft ,. tefte S. S, Chryf

ho. x. in

IX. Timor judicii : nam; tefte S. Gregorio ,

Chryfoft. ut, quem Deus falvare non poteftho. in hy-

Evang.

adventum szterni Judicis tanto fecuriores

per íuam meritiffimam juftitiam,ip(a per füam P?P- Do-

n

quandoque videbimus , quanto nunc diftri-

pietatem & mifericordiam falvaret.Merito er- "!^

uilielm.

jv

Eccl. 18.

&ionem illius timendo przevenimus.

goexclamat Guilielmus Angelicus : Attendite 6

ugl, in c,

Doml J 9'

9. 29.

X. Examinis frequens ufus : Sic enim Siracides

Mariz addicti ex toto corde, ait enim Spon-

I. Canti

monet, dicens : Ante judicium interroga te»

fus : pafc

e hzdos tuos; fuos quippe vocat,quia

M 3

non

94

"Bibliotbecee " Manualis. Concionatorie

tev,s

nonomnes hzdi vocantur Mariz , fed qui Ma-

duas pcenas pro uno peccato inferet , fed pase

biig.

riam colunt ac venerantur , licet fceleribus

na , qu& ante judicium complete inflita non

e,Hl

contaminati; qui enim peccatis irretiti funt,

fuerat, in ultimo judicio complebitur ; poft-

nec B. V. aliquo fpeciali obfequio profequun-

quam impii cruciabuntur quoad corpus & ani-

tur , nec preces aliquas in ipfius cultum fune-

mam (íimul. Ad fecundum argumentum re«

dunt, ut vel tandem aliquando refipifcant,ha-

fpondet, propriam finalis judicii fententiam in

di profe&to funt, non vero Mariz, fed ad fini-

eo prxcipue confiftere;ut per illam fiat univer-

ftram Judicis fiftendi, zeternas pcenas fübituri.

falis feparatio bonorum ab impiis , quz utique

$Sut. 4.

XVI. Sanirum confLans veneratio : Hi enim

idem judicium non przecedit; preterquam

Dec.

funtamici, quos conciliare nobis Chriftus hor-

iuod electorum remuneratio in judicio parti-

tatuseít, Sic Andreasnobilis Romanus S. Ce-

culari perfecte non adimpleatur, quia etiam.

farii precibus mifericordiam in judicio exper-

boni amplius poft judicium premiabuntur ,

tus, vitzque reftitutus eft. Sed & Gothorum

tum ex gloria corporis adjuncta, tum ex nu-

tempore matrona quzdam, quz crebro ad Ec-

mero San&erüm completo ; & mali etiam plus

$. Greg. clefiam SS. Martyrum Proceffi & Martiniani

torquebuntur ex adjuncta poena corporis, &

ho 32. in veniebat, dum egrediens duos monachos ftan-

impleto in poenis numero damnatorum : quia

V.

tes vidit, eisque eleémofynam dari przcepit,

quanto cum pluribus ardebunt , magis arde-

$ Tho

eidem aftiterunt & dixerunt: Tu nos modo vi-

bunt.Ad tertiam obje&tionem refpondet:quod

judicium univeríale directe magis refpiciat

g 99

fitas , nosteindie judicii requiremus, & quid-

quid poffumus, przftabimus tibi ; & hocd

1

univerfalitatem generis humani , quam fingu-

il5

ab oculis ablati funt,

2

los homines in particulari : quamvis ego cuili-

S,Bem. f XVII. Paupertas voluntarias de qua fic S

;

bet homini ante judicium erit certa notitia de

8. in Pfal. Bernardus : Felix paupertas voluntaria, omnia

füa damnatione, vel preemio,non tamen omni-

90,

bus hominum damnatio vel

reemium inno-

Sn Antl

relinquentium & fequentium te Domine JEfu.

Pad f

Felix plane, quz tam fecuros; imo gloriofos fa-

teícit; unde judicium univer

^

le neceffarium

poft D

ciat in illo fingulari fragore elementorum , &

erit. Judicium enim & proceffus, qui fabrica-

, d

tur, nec non fententia uniuscujusque anima in

Quid

in illo tremendo examine meritorum; in illo

tanto di(crimine judiciorum.

particulari, qua in puncto mortis in particula-

$Aug.

ri judicio pronunciatur, aliis eft ignota, quia

deTrin,

folum abfolvitur inter Deum & animam, ejus-

tl

$. XI.

E

que angelum cuftodem, ac proinde divina Ju-

ASCETICA.

ftitia merito difpofüit, ut tandem veniat tem-

S, Th;)mas L

nprimis no[fe debet afceta , quam jufte inftitutum

pus , inquoin confpe&u omnium manifeften-

in füppl.

!

tur fingulorum proceffus, appareatque zequi-

3. p. q. 88.

Y

f& boc univer[ale judicium ? nam vatio dubi-

ldentr,

9. l.

tandi eft triplex , juxta S. Thomam & alios.

tas ejus, five in abfolutione, fivein condemna-

—

1o ii f

Prima eft, quia, ut apud Nahum Prophetam

tione, fiquiderb judicia Domini vera, j uüi&caï

&1 641 !

1

————M—Á

verb,

dicitur : ANon judicabit Deus bis in idipfum ; fed

ta in femetipfa.

nunc Deus judicat de fingulis hominum operti-

- 4I. JNo[fe debet, cur dies judicii dies magnus vo: Paulus de

Dom,

Q'Palat. in

bus, cum poft mortem unicuique pcoenas vel

ceturid quodPaulus dePalatio declarat dicens

?

przmia pro meritis tribuit,& dum etiam quos-

Vocatur ille dies magnus , quia fientin eo ma-

ge.

xima mirabilia, conflagratio mundi , tubarum

dam in hac vita pro bonis vel malis operibus

S' Anto

pramiat, vel punit: ergo videtur, quod non fit

fonitus, mortuorum refürredtio, angelorum

P lg

cum Chrifto defcenfüs, Chrifti cum omnibus

aliud judicium fuüturum. Secunda dubitandi

(it

ratio eft , quia in nullo cribunali executio con-

San&tis adventus, judicium omnium , fupplie

cium damnatorum, gloria beatorum.

demnationis ipfo eft anterior judicio : Senten-

tiaautem finalis Judici vertitur vel circa con-

IH JNoffe debet , quomodo notiia ownium ope- S. Thouas

$, Dem,

vum cujusque lomnibus fit communicanda , qua 3- P- d. 82«

fecutionem regni , vel condemnationem ad

abyffum inferni, quorum zlterutrum tam ele-

re notanda eft doGrina S. Thomz ,. qui ha-*: ?

&i, quam reprobi per judicium particulare

s

bet propinconvenienti , quod legatur aliquis

füntaffecuti : Ergo alia fententia aliove judi-

liber materialis in judicio , in quo facta (in. .

cio opusnonerit. Tertia difficultas eft, quia

ulorum fint fcripta; eo quod nullus valeat

caufz ideo in tribunalibus ventilantur, ut, fi

&ftimare illius libri magnitudinem, vel quan-

Verng

quz fünt dubia elucidentur, & veritas mani-

to tempore legi poffet ; íed (imiliter etiam

dïn. t0,

feftetur ; fed hoctotum unaquzque anima af-

non poffet zílimari tempus , quantum

f.l]. i-

fecuta eft in judicio particulari, priusquam ad-

oportet ponere ad confiderandum omnia

LE

Q

merita & demerita füa , & aliena ab aliquo

veniat dies noviffimus, Ergo hic non erit ne-

ceffarius.His vero rationibus dupitandi Ange-

homine , (i fücceffive diverfa videat. Ac

licus Do&tor per ordinem adzquate refpon-

proinde Do&or Angelicus expedite dicit, ut

det. Ad primam namque obfervandum effe

unaqueque anima in breviffimo tempore

omnia videat; Unde hanc ftatuit conclufio-

dicit, hominem dupliciter poffe confiderari,

vel ut eft perfona particularis, vel ut eft pars

nem: etíi in inftanti aliquis vifurus non fit

fingula, tamen breviffimo tempore , auxilio

totius humani generis, proutigitur eftperíona

particularis , fic ei convenit judicium particu-

divinz virtutis , omnia particularia confide-

rabit. Albertus Magnus eidem quoque opi-

lare; prout vero eft pars generis humani, fic ei

iudicium univerfale debetur. Ad locum eft

nioni fübfcribit , inquiens: Liber apertus eft,

SI Hüar.

Nahum adduc&tum refpondet his verbis: Nec

id eft quedam vi

$ dävi'na' , oil"endens uni-

dTrn

tamen Deus judicabit bis in idipfumh ? quia non

cuique faéta fua.-

'9' fl 81

IV. ANo[Je

T itulus LXXV11.

7ud,z'cium' extremum.

P

95

llev- S.

IV. N'o» & debet, quod S. Brigittam Chriflus die

nere, fecuritatem cogriitionis ademit, ut pendule ex-

Brig.l 2« quadam interrogavit : Potes quzrere, i in omni

fpe&ationis incerto mens follicita, feftinans, & adven-

€ II.

tus diem femper exfpe&ans, femper exfpe&ando fpe-

juftitia habeo mifericordiam, quomodo mife-

raret, curamque pervigilem incertum ipfüum non ambi-

ricors fum in damnatos? Et refpondet ei ad-

gendi tamen temporis detineret.

ducta fimilitudine judicis alicujus, pro tribu-

VIIE.. ANo[fe debet, qua ratione verum fit illud di-S, Bern. 1.

nali fedentis, coram quo dile&ti fratris füi cau-

Gu Chrifti Marc. 13. De die autem illa, vel bo- c. cap. 1.

fa agitur; hic enim, fi judex re&us fit, fratri

va nemo [cit, neque angeli àn caloy neque Filius, nifiallegans S.

fuo utique dicet: Tu frater meus es, & ego ju-

Pater. Quibus verbis Chriftus fateri videtur, Hier. &

dex tuus, & licette intime diligo, tamen non

quod nequidem ipfe fciat , quando ad judi- ^"&

potero, nec decet facere contra juítitiam. Tu

cium univerfalefit adventurus. Veruntamen

vides omnem juftitiam in conícientia tua, fe-

idem fanctus pater fanctum Hieronymum al-

ceundum hanc oportet te judicari.

Perque

legat, przdi&um textum in hzc verba expo-

hanc fimilitudinem Chriftus fancte fponfz

nentem : Cum omnia tempora fecerit Jefus,

demonítrabat, quod licet ipíe per affumptam

humanitatem frater nofter fit, attamen ut

hoc eít verbum Dei (omnia enim per ipfum

facta funt ) in omnibus autem temporibus

Judex conftitutus, neceffario juxta merita &

cum dies judicii fit, quz confequentia effe

demerita noftra judicare debeat.

poteít, ejus ignorare partem cujus totum

S.Thomas V. Noffe debet, cur Chriflus im bumana natura judie

novit? Nunquid Deus Pater cognitionem il-

q. 90.

caturüs fit ; cujus varie affignantur rationes.

Primam

lius diei Filio denegavit, cum dicit : Ormnia

fuppl. a, r, affert $. Thomas, dicens : Cum ultimum judicium hanc

mibi tradita funt a Patre meo? Ergo non omnia,

ad 3.

ob caufam ordinetur, ut boni recipiantur in regnum

codlefte, mali vero ab eo arceantur : congruum ell, ut

fi eft aliquid, quod negatur.

'Tandem idem

Chriftus fecundum humanam naturam fit mundum ju-

fanctus Bernardinus per authoritatem S. Aue

dicatürus, cujus redemptionis beneficio ad regnum coe-

guftini concludit: Dicitur Chriftus. fecun-

S. Ant,

lorum admittitür, SF-::undam affert S. Antonius de Pa-

P'ad.fer,

dua dicens : Ad oftendendam celíam potentiam , qui

dum Auguftinum, illum nefcire diem, quia

non facit homines fcire.

poft Dom. enim in forma hominis judicatus eft, ne videretur hoc

2. ad

paffus eft impotentia, ideirco in tali forma judieabit ,

VIH. - IVoffe debet , cur Chrifzus toties per Pro-s, Augut;

Quad,

juxta illud : Ur vincas, cum judicaris. "Tertiam S. Au-

pbetas diem judicii predici, €9 ipfo etimm de ejusferm. 109.

S.Aug.l.2. zuftinus fequentibus verbis indica: ; cum enim boni &

ad«ventu monere voluerit ,, nimirum tefte S. Au. de temp.

de'Trin. . mali vifuri funt Judicem vivorum & mortuorum, pro-

guítino : Propterea fe Judex venturum mi-

c. 13'

cul dubio eum videre non poterunt mali, nifi fecundum

formam, qua Filius hominis eft, ted tamen in charita-

natur, ut non inveniat, quos puniat, cum

venerit.

Propterea illud cantant Prophetz,

te, in qua judicabit, non in humilitate, in qua judica-

tus eft, Ceterum illam Dei formam, ín qua equalis

ut corrigamur ; fi damnare vellet, taceret.

eft Patri, impli eum non videbunc; non enim funt mun-

Unde & apud S. Lucam c. 21. interroganti-

[dem tr.

di corde. Quartam afüignat idem, dum ait : Forma il-

bus difcipulis : Quando hzc erunt, & quod

20. in Jo, la erit Judex, quz ftetit tub judice, illa judicabit, quze

fignum, cum fieri incipient ? Magifter coe-

& . 64 dejudicata eff : judicata eít enim inique, judicabit jufte:

verb.

veniet ergo forma fervi, & ipía apparebir Idipfum

leftis, qui Judex ipfe futurus erat, ad perpe-

tuam memoriam in Evangelio (igna aperte

aulus de

Dom.c.7.quoque in alio quodam fermone replicans, adjungit:

^ilat, i

' Audite & intelligite : jam hoc Propheta dixerat : 7-

revelavit, quz judicium pracedent, diem-

debuut in quem pupugerumt : ipfam formam videbunt ,

que illum noviffimum, infallibiliterque even-

3oel.

quam lancea percufferunt,/ Sedebit Judex , qui ffetit fuüb

turum, maximis, indubitatis, adeoque ma-

S- Anto .judice'

Quintam S. Antonius Pad. exhibet, dum ait,

nifeftis declaravit verbis, ut gloffa feu inter-

Pad.loc, Chriftum :n forma humana judicaturum, ad exhibendum

pretatione non indigeant ulla.

Quapropter

Cite

& exercendum gratam clementiam , ut fit manifeftum,

& S. Gregorius in quadam homilia, quam fre- S. Greg.

quod ia mifericordia judicabit, puniendo citra condi-

gnum : idcirco veniet in forma humana, ut ex his, qure

quenter in officio divino de communi pluri-ho. 35. in

morum martyrum legimus,ita fermocinatur ; EY*

& Thouts

S. Bern.

paífus eft, difcat mifereri. Sextam denique affert S. Ber-

nardus, dicens: Denique ipfe Pater Deus dedit Filio ja-

Dominus ac Redemptor nofter perituri mun-

TL

dicii poteftatem, & non quia fuus, fed quia Filius ho-

di precurrentia mala prenunciat, ut eo mi-

j

minis eft, O vere Pa':rem mifericordiarum ! vult per

nus perturbent venientia , quo fuerint prz-

hominem homines judicari, quo in tanta trepiditione

fcita 5 minus enim jacula feriunt, quz prz-

& perturbatione malorum, ele&is fiduciam preftet na-

ture fimilitudo.

:

videntur, & nos tolerabilius mundi mala fü-

Ícipimus , fi contra hzc per preícientiz cly-

$. Bernar-

VI. Noffe debet caufas , cur diem. ultimum bominibus

din, to. a. abfconditum effe voluerit Deus : nimirum ob plures ra.

peum munimur. S.'Thomas Villan. eadem ins, 'Thomas

materia fubtilem hanc inftituit contemplatio- Vill, conc.

f 11. a, 1, tiones, quas S, Bernardus affert, dum ait : Talis dies

€ 3.

dehet abfcondi, ficut mortis, ex multiplici ratione, Pri-

nem, quod fcilicet alia fidei myfteria in fcri-in Dom. 1.

mo, ut f»mper timeant.

Secundo, ut femper fe prz-

ptura facra nonni(i a paucis fuerunt przdicta Adv. ,

patent ad diem illum, tanquam de proximo imminen-

Prophetis: nonitem judicium finale, de quo

tem.

"'Yertio, ut tam in hoc, quam in plerisque aliis

tam vetus,quam novum teftamentum clarum,

igaorantes fe nofcant, quod quidem eft perutile ad fu-

perbiam comprimendam.

Quarto, ut arcana divino.

patensque perhibent teftimonium, prout ex

textibus colligerelicet fupra adductis.

uit

rum judiciorum magis revereantur. Quinto, quia non

decet, Dei fecreta indignis & indifpofitis revelari. Sex-

imo infallibilis cceli providentia fecundum

'to, ad rion impediendum opera & tempora prefcita, vel

huncFilii Dei judicaturi adventum ipfis etiam

preordinata a Deo.

Septimo, ad excoecandum repro-

Sybillis revelare voluit. Id quod obítupefcens

bos talium temporum; & ad hoc tale judicium Dei ve-

di&tus S. Praefül, ad Deum converfüs, quz-

niet füper eos fubito, & improvife. Eandem quoque

difficultatem S. Hilarius in hzc verba difcutit : Cur au-

ri: Quare hoc Domine? refpondetque: Nem-

$, Hilar.

peutnullus in judicio reus ullam tanti exami-

de Trin, tem diei fcientia abfcondita fit, non in obícuro eft, nam-

1. 9. f. 8o.que cum monet nos irremiffa fide intentos femper ma-

nis futuri ignorantiam obtendat.

IX.

RRR RRR —

1

[2y

96

Bibliotbece Manualis Coneiotatorice |

j

Euthy-

IX. Nofe debet cur Chriftus dixerit, fe in judi-

de quatuor villis:s mundi cum rebus creatis;

f

mius c.61. cjo folius mifericordie exercite vationem exatiurum ;

corporis cum fuis fenfibus, anims cum donis

in Matt ad quod dubium Euthymius fic refpondet:

fuis & gratiis, crucis cum SS. Sacramentis. 2.

j

Ab hac fola juftos homines dignos premio

Judicis examen & inquifitionem accuratiffi-

judicat, peccatores fuüpplicio.

Non quod

mam & feveriffimam. Ubi merito quisque ex-

cetera vel juftorum bona opera, vel pecca-

clamat: Quid fum mifer tunc dicturus ? quem

torum delicta fine examinatione, vel difcuf-

patronumrogaturus? cum vix juítus fitfecu-

:

fionerelinquenda fint: omnium fiquidem cun-

rus. 3. Graviflfimam eítimationem, quam Ju-

Qa inquiret, & opera, & verba, & cogitatio-

dex de rebus in judicium tra&tis formabit, ra-

E

nes, ut ipemet frequenter fua doCtrina mani-

tione cujus etiam juftitias judicare dicetur.

feftavit, fed nunc de fola hac virtute differit,

XIV. JNe[Je debet (olidum wmodum fcfe preparan-

confirmare volens, quod hanc maxime requi-

di ad boc judicium, qui quidem in tribus przci-

g

rit, & hanc pre omnibus expetit, utpote

pue confiftit. 1. Ut femper paratus fit, cum

chriftianis maxime neceffariam 5 cujuscun-

femper dicere poffit cum Jobo: Nefcio quam- Job. 32

Ve 22.

que enim chriftiani infigne, quo cognofci po-

diu fübfiftam, & í(i poft modicum me tollat

Matih, 24

teft, eft dile&io: hujus autem optima pars

faCtor meus. 2. lt femper conetur effein gra-

v if

eft pauperum amor, & er

tia, juxta Siracidis confilium : Ante obitumEcc. z4.

fericordia & compaffio,

ga proximum mi-

t

tuum operarejuftitiam. 3. Ut excraordinariis V* !7*

.Abulenfis

X. INo[fe debet , cur in citato judicii proce[Ju ve-

obfequiis Judicem fibi conciliare conetur,

q. 38 in c. ferendo Chriftus nullam mentionem operum mifericor-

qualia precedenti $. r. non pauca fünt indica-

ä

25.Matth. j Diyitualium, que perfettiora funt, fecerit. Du-

ta. Precipue vero ut ad quazítiones a Judice

bium hoc Abulenfis ventilat, inter cujus va-

proponendas fe prepáret, videlicet an chari-

ria refponía, fequentia ad noftrum inprimis

tatem Dei & proximi fervaverit, diligens

deferviunt propofitum, quando ait : Opera

Deum z toto corde, anima, viribus & fortitu-

mifericordiz fpiritualia funt majoris difficul.

dine, &proximum ficut feipfum dilexerit, at-

tatis, ad talia non ftatim afpirant imperfe-

que adeo efurientes paverit, fitientes potarit

&i; corporalia póffaat pertinere ad omnes,

&c. O quam diligenter ad quzftiones propo-

fpiritualia non, Chriftus voluit ponere cau--

nendas examinandi fe prepararent,fi qug pro»

fam falutis noftrz effe cuilibet facilem.

onendz fünt, ante examen cognofcerent.

Fab, conc.

XI. ANoffe debet caufas in[tituendi judicii, quas.

ia Gs aM L A T . as RT

XV. JNeffe debet (2 cavere , n ft forte grandia

2. in feto quidem ex triplici ionce defümit P. Matthias

ante conoerfionem peccata comm;fit, non nimium an-

S. Nicol, Faber r. Ex parte Dei : uc juftitia illius appa-

gatury fed potius credat,, etft illa 1oti orbi manifeftane

1. Cor, 4. reat ; hincApoftolus monet : Noliteante ter-

da fint, ut Letfius & alii probant, ac fcriptu-

V. 50

rze conformius putat, ea tamen non in pudo-

pus judicare, quoadusque veniat Dominvs,

(

ui & illuminabit abfcondita tenebrarum. 2.

rem, (ed ad magnam Deiglorificationem, pro-

Ex parte Corif?i, ut eihonor ablatus publice r2--

1

priamque congratulationem ceffura, ut S. An- S. Anfelm.

ftituatur, & compenfetur judiciaria poteftate.

felmus docet, aptaque fimilitudine demon- f debear.

Mittho ;

3. Ex parte judicandorum : ut quisque comple-

flrat, dum ait: Non iunc pro peccatis tuis te

Y.16,

tam mercedem, tam quoad corpus, quam

major anguília premet, fcelerumque tuorum

:

4.Cor. ;. quoad animam recipiat. Hinc iterum Apo-

magis pudebit, quam aliquem olim magnis

V. IO.

ftolus monet: Omnes nos manifeftari opor«

vulneribus fauciatum, jamque ex omni parte

Msj h

tet ante tribunal Chri(ti, utreferat unusquis-

fanatum , aboliti fanguinis mole(tia premit.

V2

que propria corporis, prout gefüic.

Vel nunquid eorum, quz in cunis pofitus in-

S. Greg. 1.

XAL. No[Je debet: timoreim judicii fru&tuofe ufür-

fans egerat; grandz vum pudet? tunc quippe,

Shrytij,

24.Dial fare, €9 per eundem [e ad perjettionem exftimulave.

cum integra fanitas, perfecta munditia, plena

0.162,

c.7.

Qui quidem fructus in duobus precipue con-

remiífio, íecura omnium offenfionum impuni-

fiftit. 1. Ut non exiftimet, (ibi timorem hunc

tas tibi certo arriíerit, cognitio vel recordatio

LU(:, lL

ideo deponendum, quod viam purgativam

peccatorum tuorum in nullo tibi magis hor-

V. 36,

füperarit, fed potius meminerit dodtrinz,

rori effe vel confufioni valebit, quam eft mo-

quam S. Gregorius hac in parte dedit dicens:

do B. Petro Apoítolorum Principi abnegatio

T(ïb. à

V,

Quanto quis fanctius vivit, tanto cautius exe«

füa,vel B. Mariz Magdalense peccatafua.. Ve-

pendit, quam diftrictus adveniat eternus Ju-

rum füper hoc agnitis delictis, velut in enor-

dex. ltafuum ipfe terminum quotidie profpi-

mi ac fceda infirmitate füa pieras, virtus, fa-

Id

cit, & ante feveritatem tante juflitiz, quas

pientia medici, qui te fanavit, füblimius a

V. 1s,

rationes vitz fit pofiturus, attendit. 2. Utno-

cunctis admirabitur, laudabitur, magnifica-

F u

verit apte mifericordiz & juftitiz con(idera-

bitur; laus autem & magnificentia gloriz

5 ;UDom.

8. Aug. intionem mifícere juxta S. Auguftini confilium

Dei, tua, fi bene advertis, gloria eft.

34. t

P(j.100. dicentis: Nemo adimpunitatem fibi de mife-

CRt,

ricordia Dei blandiatur, quia eftjudicium. Et

$. XII.

nemo in melius commutatus exhorreat judi-

CONCEPTUS PREDI.

cium Dei. quia przcedit mifericordia Dei.

CABILES.

Fab. conc.

XHL JNo[Je debet dignam de boc judicio e[tima-

6.in Dom. tionem concipere, eumque in finem tria precipue

I. :X occafione thematis : Fugite a facie gla- Job.k 9.

21. poft

erpendat. 1. Multitudinem rerum, de qui-

^ dii, && fcitote e[Je judicium : poteft narrari, v. 29.

Pent.

bus eft reddenda ratio, quas quidem ad qua-

quod Tamberlanes Tartarorum Princeps fe-

tuor fpecies revocat Beffzus, dum ait: Judex

ciffe dicitur, fi civitatem oppugnavit, quod

$ Btdq

inquiet: Redde rationem villicationis tuz

fcilicet prima die tentorium; feu, ut alii vo-

ift l

jl

lunt,

1'4; t

P

Sfudicium extremum.

97

Titulus LXXVII.V

funt, vexillum album erigi iufferit;in fignum

tonabat aut fulgurabat, aut vehementior pro-

fecuritatis & pacis, (i obíe(Ti fe dederent. Se-

cellaingruebat, diem judicii cogitabat, & mi-

cundo dierubrum, in fignum czdis futurz,nifi

fericordiam divinam humano generi propitia-

illa die parerent. Tertianigrum quo fignifica-

re conabatur.Hinc ab angelis deobitu füo pre-

bat urbem penitus vaftandam, fi tertia adhuc

moneri meruit feptem ante mortem diebus.

die refiftere vellet. Oftendatur deinde, eun-

y. Ad montem Calverie feu paffionis Chrifti : ad.

dem morem Deum fervare, ut qui prius per

exemplum illius monachi,qui,quoties crucem

vexillum album, id eft, profperitatem & bene-

tranfibat, Chriftum per angufítias mortis füg

ficia ad deditionem conatur movere homi-

rogavit, ut fibi quoque in extremo mortis artí«

nem. Si hoc non proficiat, vexillum rubrum

culo adeffe, & propitius effe dignaretur, me-

- expandit, id eft, tribulationes immittit.

Et

ruitque fine purgatorio hinc ad coelum tranfi-

tandem fi neque fic fle&i fe (inat, nigrum ve-

re. Nam,utS.Aug.dixit: Nihiltam ad mortem

xillum ultimz fententiz ipfi obvertit, & ex-

amarum eft, quod meritis Chrifti non fanetur.

]Ob. 31.

tremam calamitatem infert ; quz omnia faci-

, 22.

Tota fpes mea eft in morte Domini mei, mors

le aptis exemplis confirmari poffunt.

ejus meritum meum, falus, vita, & refurrectio

: Matth, 24.

ll. Exocca(ionet

ematis: Sicutfulgur erit ab

V. 27..

mea: meritum meum miferatio Domini: non

FCC!, lj

orienteyita erit adventus Filii bominis : poteft extve-

j

