jglt

enim eft;ut bene advertit S. Auguftinus, bene-

i

Pv

batSeneca, fed mali. Moverer, (ideme Cato,

dicere in diebus, Quid eftin diebus? in rebus

fi Lzlius fapiens,(i alter Cato, fi duo Scipiones

profperis:nox enim res triftis eft,dies res eft1ae-

|

]

ilta loquerentur. Nunc malis difplicere, lau-

ta. Quando tibi beneeft, benedicis Dominum;

darieft. Non poteftullam authoritatem habe-

itag; & in noctibus benedicito. Quando bene-

re fententia, ubi, qui damnatus eft; damnat,

dixit Job ? Quando triftis nox erat. Ablata funt

Drex. in

IX. Magnus quidam Princeps jufferat. fibi

omnia, quz poffidebantur, ablatis filiis,quibus

gymn. pa-

j M

tieüt, p,

pro fymbolo pingi cucurbitam aquis innatan-

fervabantur,quam triftis nox. Sed videamus,(i

t

"tem cum hac inícriptione: lu&or

, non —iner-ï

non in noCtibus benedi

o

xit ; Domipus dedit,

9

m

AL2 n2

ltlemmaAanml.

:

&

p

Jüibliobeee Manualis: Cóncionatoriee

e€

52

l

Dominus abftulit, ficut Domino placuit, ita

vis eft patientia. Si gravis cft, feramus : non

[

fa&um eft. Sit nomen Domini benedi&tum. :

levis eft gloria. Dolor clamorem exprimat,

Senec l. de

dum fecreta non exprimat. . Non poreft horno

4

XXl. Miferum te judico, quod nunquam

prov.6 4. fuifti mifer : tranfifti fine adverfario vitam.

par effe dolori, nec rationi dolor. Dura res

Nemo fciet, quid potueris , ne tu quidem

eft dolor, imo tu mollis. . Pauci dolorem fer-

ipfe. Opus eft enim ad notitiam fui experi-

re potuerunt. Simus e& paucis.

mento. Militares viri gloriantur vulneribus,

XXX. S. Joannes dici

V

t; Regu

li ilium in Ca* Nyffen. m

Sent: !

Dom. 10.

coniol

:d (11

übernatorem in tempeítate , in acie mili-

pharnaum ( quod idern figniticat ; ac villam

Wb *

tem intellisas. Calamitas virtutis occafio eft.

coníolationis ) fuiffe infirmatum, ut fignifica- poft Fent,

pl

[ ]'

Dux lectiffimos mittit , qui no&urnis hoftes

ret, femper Deum fuis confolationibus adver- Perioch 3.

2

aggrediantur in(idiis. Nemo eorum , qui

fitates mifcere, ut medicus poft amarurm po-

culum dulces cupedias folet offerre.

exeunt, dicit: Male de me Imperator me-

ruit, fed bene judicavit.

XXXI. JEgrum corpus cogitationes fanaspuc. z.

parit, fecundum commune proverbium: Hinc v. 77.

Faber co,

LI

XXIl. Tria commendatione non indigent,

5:1n Dom 1

nquit Aufonius; fapiens oratio, cum pro-

Zacharias dixit: Addandam fcientiam falutis

23. roft. fertur: bonum vinum , cum bibitur : Vir

plebi ejus in remiffionem peccatorum eorum ;

ä

Pent. l. €- ponus in calamitatibus. :

per vifceremifericordiz Dei noftri, quibus vi-

n.4

XXIII. CumS. Clemens, Papa; a

S. Barn'a'b,ä

fitavit nos Oriens ex alto.

ldem co.8.

XXXII. Si duellum tibi effect cum altero,

converfus, & ad S. Petrum miffus, ab hocjuf-

Anonym.

iq Sexage

gauderes utique hoftem ab amico tuo debili-

fus effet poftero die ad difputationem cum Si-

V n

mone Mago inftituendam comparere, Simon

tari; cur ergo non pariter gaudes , corpus;

autem tridui dilationem petiiffet, dolente ob

cui perpetuus cum anima conflidu

;

eofoh 18

morbos infirmari ?

seü , per

4

Macim,

:dilationem hanc S. Clemente, dixit eidem S.

G 151

Petrus: Gentiles turbantur, cum res non ac-

XXXIII. $i infirmitas alas addit, qui

busad Idem

' cidunt ex voluntate, uti defiderant : at.nos

Deum citius pervenitur. juxta illud Davidis : Pfalm. 16-

Chriftiani,qui fcimus Deumgubernare & mo-

Multiplicate faünt infirmitates eorum , pofteav. 4.

acceleraverunt: cur triftetur zger, fi'occafio

" derariresomnes; in quolibet rerum eventu in

jace confiftimus, & confolatione.

Y

offeratur , citius ad fi

h

nem optatum perve-

niendi ?

i

Virg. /E-- XXIV. Quod Zineas olim foci

is acïngit,

i quisque merito applicet :

,

H

"

XXXIV. Petrarcha in

firnium' -gravi m;rbol.a.Dial.'si.

neid. l. c. 5.b

n ,

gnari

afflié&tum fic folatar: Adverío valetudo eftin-

Y

O focii ! ( meque en

j fumus amgg æqlbï-"-

Y

-Tum.

/—

quis. Atelt valida hortatrix par(imoniz, de-

iui d qüoque finein.

hortatrixque libidinum, & magi(tra modeftiz.

O pa[f; graviora! dabit D

"

Foy fan, & bec memini[Je juvabit.

Comes injucunda, fed fidelis, quz te crebro

Duürate, & vosinet vebus feroate fecundis.

vellicet; iter f(ignet, & conditionis admoneat ;

Ovid. lIb XXV. Sed & memoria dignum , quod

optimum in periculis, monitor fidus. Febri-

1, de re- ()vidius cecinit. -

bus eftuo, ait: Omnis hic contra naturaml, o. Dial;

medo'

Duvra aliquis precepta vocet m

Ea, dura fatemur

motus plus habet impetus , quam diucurni- r12.

amor,

Effe : Sed ut valeas wmulta dolendo feres,

tatis, & fpe duorum facit alterum, aut core

]u t

itt, f

' Sepe bibi fuccos quamvis invitus amaros

pus expurgat, aut animam abfolvir. Felix in-

L

JEger, €» oranti wenfa negata mibi eff , — .

cendium breve, quod sterni refrigerii caufa

Ut corpus redimas , ferrum patteris &j ignes.

eft. Eris jam valetudinis bona gítimator

rida nec fütiens ora levabis aqua.-

idoneus.

Vos enim homines Dci dona nifi

bis ?S"

amiffa vel'intermiffa non nofcitis, ingratum

Ut valeas animo , quidquam tolerare nega

h pretium pars bec corpore majus babet,.

^

;

genus. "Valetudo extrema fine remedio eft:

XXVI. Leniter,

ex mier!

ito; quidquid po

Sile & gaude ruinofo carcere vin&gm te,

tiare, ferendum eft. -

egrediere Xfacvilius ac citius.

j

H

Que venit indigne pena ; dolenda *venít.

anlitas patientie. in contemptu.

|

, Q;mh'tas patientiæ in morbo.

XXXV. Nondum felix es, li te turba DOD- Seneci;

|

;Na,da;ï i XXVII. S. Mechtildis ait; vifüm a fe Chri-

dum deriferit , inquit re&e Seneca.

an. pueri ftum in medio devotarum animarum a B. Vir-

XXXVI. Si beatus effe vis, hoc primum Idem.,

ts

|

Jetu hebd. gine elevari, quo tempore ex ipfo velut fonte

cogita, contemnere, & ab aliis contemni.

XXXVH. Qualis quisque apud fe lateat,S.Gregor. — |

32. n. 8. |

pretiofiffimi balfami odoratus liquor in om-

illata contumelia probat, tefte S. Gregorio.

nes exundabat, quem proinde egri petere, at-

ue imaginari debent , quod B. Virgo ipis

. XXXVIII. Si Do&orem , qui te promovit Anonynu

cordi Filii füi applicatis dicat: n hoc fonte

ad gradum in aliqua (cientia, amas & honoras,

omnem amaritudinem veftram dulcificate : &

uidni-& contemptum , qui te promovit ad

radum in fcientia Chrifti 2

omnia tentamenta veílra devincetis.

Idem. :

Ruffinus

XXVIIli. Joannes Anachoreta, cum quidam

XXXIX. Si gaudes debitum tibi ab aliis

in vita

abeo peteret,uta febri tertiana eum liberaret,

períolvi, cur nonetiam de contemptu letaris,

Joan.

refpondit: rem tibi neceffariam cupis abjicere;

qui tibi vel maxime eft debitus?

.XL Quifevilem effe agaofcit, vituperatio-

Iderá.

ut enim fàápone panni lavantur, fic mentem

morbi eluunt. Corporis morbus , anims fa-

nes, tanquam fuas fententias, quietus fufcipit;

lus. Virtus in infirmitate perficitur.

laudes vero, tanquam non fuas refpuit.

Inexcerpt. — XXIX. Egregie ad hunc finem Seneca ait:

a

XLI. [n omni cura, quam pro te ipfo geris,

um tibi

Idem,

'Dolpf imminet. Si

e"xiguusv eft; fcrïajmus i le-

non eft ullum oHïcium( ïel medicament

utilius,

$

1

Tituus C XI. Patientzfä: |

| 753

t

utilius , quam' téipfum vituperare, & cone

mortis , *qu;er'n- felix. adeo refürre&to fe

Q

que«

temnere. Quicunque ergo hoc facit,

adju-

tur , negare audes?

6

tor eft tuus; hoc enim agit, quod tu a

AXLVII. Rede quidam füaüit, ut ämïcos 1det,

Ir.

ge basä

aut agere debuiíti, ut falvus fleres.

mortuos illud Chrifti nobis dicentis imagine-

Qualitas patientie in morte cbarorum. —

mur: Expedit vobis, ut ego vadam; Si enim . Jo. 16

* Ms ug.

non abiero , Paracletus non veniet ad vos, v.7.-

I

0f 1o

L]

Senece. in — XLll. Afpice mutorum animalium quám

contol. adfint concitata defideria,

Quia ícilicet in nobis folatium quer

entes ,

de DOf f

& tamen quam bre-

illius folatio indignos vos redderetis.

ts Detio d«

P()lyh.

vig. Vaccarum uno die , alterove mugitus

a

XLVIE. Francifcus Petrarcha lugentem 1, 2, dial

aüditur. Nec diutius equorum vagus ilie,

mortem conjugis (ic folatur : Uxorem,inquis, 18.

$

amensque difcurfus eft. Fere cum veftigia

perdidi: O clemens, hymeneum cane

E

catulorum confe&atz fünt , & filvas perva-

eft tempus coronarum , vinctum vidimus »

gate, cum fiepe ad cubilia expilata redierint;

le "us

dignioribds jam fertis accingere.

Magno prz-

l

rabiem intra exiguum tempus extinguunt.

lio vicifti ,

.& longa obíidione liberatus es,

ly

Aves cum ftridore magnto inanes nidos cir-

Nunquam tibi fortaílis opimiorem quzftum

l

cumfremuerunt,intra momentum tamen quiee

una lux attulit;. Quantis compedibus elapíus

tz, volatus fuosrepetunt. Neculli animalium

€s: quanto naufragio enata(íti. Vacuo nihil

foctus füi longum defiderium eft, nifi homini

mollius cubili eft; nihil durius Occupato; ani«

0» Atotym,

qui adeít dolori fuo5 nec tantum , quantum

mis dulces fomnos , & vigilias honeítas amane

)

fentit, fed, quantum conftituit, afficitur. -

tibus , honeftum aliquid altumque verfanti-

T

Adem in — XLiil. Movet lugentem defiderium ejüs,

bus, nihil egregiis coeptis infeftius euliebri

«onfol, ad

Marciam.

quem dilexit? id per fe tolerabile appzret ; ab-

confortio. Perdidi(ti uxorem , invenifli li-

fentes en'm abfüturosque dum viverent, non

j liey

€. 15,

bertatem, coelibatum, pacem, fomnum, re-

flemus, quamvis omnis ufüs illorum nobis,

quiem. - Jam tranguillam fine litigio noctem

& confpe&tus ereptus fit. " Opinio ergo eft,

A

ages, & (ine adverfario jam tui , rerutnque

0

ug nos cruciat ; & tanti quodque malum eft,

tuarum Dorminus elffe incipies.. Ante lucem.

,

.*

quanti illud taxavimus. : In noftra poteflate

matutinus domo egredi, vefpertinus regredi,

remedium habemus. Judicemus illos abeffe,

folus cum quibus voles, totos dies agere, nul-

& nosmetip(i fallamus. Dimifimus illos, imo

(

ol.Q.DiMo

a

lo rationum exactore permitteris. Stulti eft, -

"

confecururi pramifimus.

compedes füas, tanquam aureas atnare.

: XLIV. S. Sebaftianusamicos Marci & Mar-

.

MLA

XLIX. Idem triítitiam ex morte amici k 2. díal -

eelliani fic (olabatur : Nolite timere, non fepa-

dile&ti obitu conceptam (ic mitigat : Amicus 32«

rabuntur a vobis, fed vadunt' vobis prepara-

fidelifimus obiit : In memoria tibi fepelien-

re idereas manfiones, in quibus una nobis-

dus eft tüa , ubi clam fipe tecum fit, &

cum & cum filiis veftris in perpetuo gaudio

ï::

nunquam totus obierit : qui fi tibi fotte aliter,

|

mianeatis. Nolite, o smici, revocare, quos

quam morte perierit , non tu amicum ,. fed

la. D

diligitis , a vita 2d mortem, a gaudio ad lu-

11

,

opinionem falfam amicitiz perdidi(ti; Ami-

J

Qum , a lumine ad tenebras.

ci corpus eripere mors poteíl, non arnici-

in ora-

. XLV. S. Ambrofius (ic fe folabatu

r in möi*-

tiam, nec amicum. Non effzt tanti pretii

. .;ion. fu

geb. -

te fratris ; Quid te, mi frater amantiffime ,

amicus, (i tam facile perdi poffer, Si rite

lugeam ? non enim perdidi ufum tuum; fed

colis amicitias, nec tibi veteres defünt, nec

commutavi : ante in corpore infeparabilis ,

novi defuüerint amici , quin ex hoftibus tibí.

nunc individuus affe&u ; manes enim mecum,

amicos ea quidem reddec opinio,

& (emper manebis. Nunquam te patria mihi

E

etipuit, nec mihi patriam pratulifti, & nunc

Qgia(lz'zas patieutig im dammo rerum

(

alteram pra'ftitifti. Coepi enim jam non effe

temporalium.

ibi, pergimus , ubi melior mei portio eft.

L. Omnia me

a mecum. porto , inq:uienbaty x Ansäyæ.

Nunquam fiquidem in me totus fui, fed in

olim Bias! neque

enim funt bona, tefte S. Am-

altero noftti pars major amborum. - Uiterque

brofio, quz fecum quis ferre non poteft, cur

Senttli

autem eram in Chrifto, in quo & füumma uni-

ergo aliquid ereptum quereris? Omnia perdi-

verfitas, & portio fingulorum eft, —

diffe debuceras, cur partem amiffam doles? ni-

Tit,

Anonym,

XLVI. Si flofculum ex.horto decerg

&Etd'th

hil perdidit;qui feipfam poffidet. Cogitas,quid

non doles, ubi vides Deo in altati coüfecra-

perdideris, non quid evaferis. Eris nunc in via Seneca,

s Grpts

ri? cur doles recentes flofculos liberorum in

expeditio, domi tutior.. Exoneravit te fortu-

ccelefte cemplüm translatos ? Si thefaurum

na, (; intelligis, & ratiore pofuitloco.Damnum

Anonyi

tuum gaudes in tuto loco collocatum , cur

putas? remedium eít : non tam molefte fer-

liberos (de quibus forte dicas cum Anna, To-

res, fi tanquam perditurus habuiffes.

biz conjuge: omnia in te habentes, non de-

LI. Arenam fi ex veficaamififfes, gauderes ; Anonym,

bebamus dimittere te) in'ccelefti tutiffima-

curnon potius; fiaurum ex animo & manibus

[iem

que arca cellocatos triftaris ?. Si eosdem e

ereptüm advertis ; quz ma

jus tibi tormen-

periculo vitz , v. g. incendio liberatos gra-

tum & damnum cau(ant ?.

tülaris, cur a periculo inferni ereptos lüges?

, LII.Palmes.fi faperetgauderet abfcindi par-. Idem,

[dtfis

fi gaudes e bello reducem, gloriofe in patria

tes füperfluas; cur non & tu res temporzles,

xeceptum , cur vitz, que malitia eft , tefte

qu& impediunt, ne vinum gratiz &

Fpiritualis

Job; finem impofuiffe ,' & in ccelefti patria,

lxtitiz cor tuum progerminet ?

d

*terna pace frui doles ?

Si liberis quietem

LIlL. TefteS. (criptura, magnagloriofa

efl, Idem,

fomqi-quoddianam non neges, cur fomnum

fequi Dominum

; quid ergo erit coníequi ? cur

24222

d

ergo

;

654

Bibliotbece Matualis Conciänatariæ :

]

(hrth

non potes, contemnere potes, contemnés aus

! í f

)

ergonon

audes; te exoneratumrebus tempo-

ralibus ,

acilibus Chrif&tum confequaris ? de

cem, fi faepe cogitaveris & fütura przfuümpfe-

| 7,6-24' [

ris. Nemo non fortius ad id, cui fe diu com-

*

quo S. Hieronymus: C

hriftus eft omnia, ut;

mnia dimiferit, unum

pofuerat, acceflit.

:

qui propter Chriftum o

LXI. Quercus ar

undinem rögans,quid face- Drexel. in

inveniat pre omnibus,

& libere poffit clama-

re : Pars mea Dominus.

re debeat,ut & ipía,ficut arundo,a ventis inco- gymn. pa-

lumis exiftat ? audivit, non aliud füpereffz me- tient. €. «

N'eremb,

LIV. Quis füb magna mole preffus, pondus

ä

in 1 d 2 (übtrahi queritur? quis Domino depofitum

dium , quam ut ipfa quoque ventis ad ejus ex«

emplum cedat, pronoque corpore cos adoret.

dot. l.

* repedente non prompte dimittit ? quis cancro

Lt

$. 15*

laborans, non ultro offert infeCtam partem ,

LXIL. Dicuntur, Jove judice, lirigaffe vo-Ib. $. 3.

opU[Cth |

luptas &

dolor, neque alter alteri ceffurus vi-

3,560 4

utpre

fcindatur? que mulier in adulterio de-

Ad quos Jupiter, bene eft, inquit, ita

prehen

fa dolet , fi folus adulter auferatur?

debatur..

componam v

05, ut dirimi nequeatis. Hinc

»

Ln,613

LV.

Petrarcha ex pecuniz ja&ura dolen-

D

, Semnper o

doriferis proxima [pina . rofis.

;' ..

tem fic folatur: Pecuniam ami(i, inquis : Et

b

L[Xili. Nulla dies fine nu

la, dicebant Ibidem, .

laborem cuftodiz , & perdendi metum ami-

olim Majores noftri.

ecu

fifti. Sic perdendo p

ecuniam, duo bona, unum-

Utistas.

:

s amiffo, fecuritatem &

quodque przftantiu

LXIV. Rex quispiam fuis in mari co

Vl" Drex.Rof. :'

requiem inveniti. Quid ccelefti animo cum

18 ul

vium inftruens, finita menfa omnia vafa & p. 1. c. 14«

G 24'

terreftribus pargamentis? qui virilius philo-

mappas

in'mare projici juflit; cumque Convi- v. .

*

fophantur, argentum at

que aurum inter bo-

*

!

na non numerant 5 qui mollius,

bona dicunt,

v2 omni

ahaud dubie perdita putarent, geme-

rentque, fübito contractis, qus occulre ex-

fed non animi: horum quidquid elegeris; five

non bonum, five non tuum fuit, a que nu la

panfa fuerant, retibus, cum magno pifcium

multorum foenore recuperata viderunr. Idem

tibieft materia querelarum. Si tamen te adeo

non tuz quoque cruciant ja

&urz, tibique vel

contingit illis,qui rerum fuarum jacturam pro-

n

difce illa conqui-

pt

er Deum libenter faciuntaut patiuntur.

alienum aliquid demi doleas,

LXV, Amicum egrum & inopem quis invi-

Iden :

rere , quz tua fint propria,

atque perpetua,

-& poffeffio no-

fens, cum jam abitum pararet, cervicali velut

uorum & acquifitio facilior,

zorum levaturus, manus, fed (imul etiam au-

bilior, certiorque«

Virtutem fi acquifiveris,

non amittes. Clamant a

b adverfo doGtiffimo-

reos aliquot fappofuit, ut rubori fimul, & ne-

ceffitati infirmi confüuleret.

.

rum voces hominum : clam

at experientia &

ficandam päticn,—Ahox&i&

ii Sl inül

veritas: clamat vetus & recens exemplorum

LXVIL. Quidam ad figni

tiam in emblemate Carduclem inter fpinas

OM

turba, magnam pecuniam nulli utilem , mul-

feram , cum peccato ac labore

inxit cum hoc lemmate: alios pungunt,

tis fuiffe pefti

me pafcunt, Alius facem , quam nonnemo

quazrendam, cu

m labore ac folicitudine fere

natur, cum inícris

vandam,cum quzre

lisac moerore perdendam.

agitatione extinguere CO

ptione : agitata revivo.

Alius rupem repere

Dicant pecuniz amatores,

quid velin his ver-

cutientem fluCtus, cum lemmate : Conan-

z

bis falfi, vel fuis opibus boni fit.

tia frangere frango.

LXVII.

Cum $. G

;ertrudis turbata effet, di- 1, s. 1n« '

Nece[Jitas.

e-

cebat ei Chri

ftus: Ne contriftare, delector (in. c. 65«

E

nciz.

. LVI. Solon, legislator Athenienfium dic

habitatione, ideo ut mecum ma-

urbes atque oppida , nihil aliud effe,

enim tua co

domicilia ,

neas, mitto

cibi amicos contrarios, ut, dum

Lyreu

,-CO ln n. 7' q

uam humanarum zrumnarum

in nulla creatura.

fidelitatem reperis, ad mé

laayt

uibus luctus, moerores, criftitize mo:talium,

"

ID

tur.

pleniu

s recurras..

- quafi feptis includan

LX

VIII. S. Chryfoftom

u*sx vocaát €os ,. 'qu—i hom. 4. ad j

Senec,

Y* decon- —

LVII. Nulla dom

R

us, inquit Seneca , in

Ttov«

pe

ríequuntur bonos , eorum agricolas , eo pop.

fol. e,s4. toto orbe terrarum , aut e

ft, aut fuit fine

uo

d illos füis períecutionibus velut aratro

comploratione.

LVIII. Mortalis nemo eft, quem non at-

pr

ofcindant, & fertiles faciant.

Sufc. 3

Dignitas.

:

Exol,

/tingat dolor, dixit re&te Euripides apud Ci-

LXIX. IdemS.

Gertrudi dixit,

fedideo prz 1. 4. infina

Y.16

" €eronem.

|

e

cxteris crearuris, quz 1

n humanitate ipíi de- c« 54». .

|Pliniusap. LIX. Natura hominem natali d

;ie abjicit ad

da corporalia ( ut funt

Lanceiz.

vagitus ftatim,& plorat

um,nullumque tot api-

fervierant ad commo

j

vafa, quibus in infa

ntia balneatus eft ) multo

Lüül.t

opufc. 3. malium aliud ad lachrymas, & has protinusin

G.

.

em Íípinez cor

ong , lancez ;

* vit& principio. Caufam reddit S. Cyprianus:

majorem honor

189:

cruci &c. contu

Iiffe, ut & ip(i DileQti adver-

Cyprian.

ut vitee mortalis calamitates & labores, quos

quam benefa&tori- .

de bono ingre

ditur in exerdio fuo,rudis anima teftetur.

fariis majorema amorem ,

bus impenderent,

lN

patient.

Hinc-

S. Auguftinus hominem in nativitate

LXX. S. Franci

(cus Salefius quafitus, qui Lyreus

C

- plorantem, vocat Prophetam calamitatis.

Refþondic,ls Ie a.

LX. Senecaait, oftendi iftisrebus, tam ridi-

optima for

et patiendi materia:

E. 107.

us tota

a

Deo (it, nihilque contineat no

culum effe, quam queri, quod fpargaris in pu-

em vitz conditio eft,

ui enim

fe voluptariis afflictionibus caftigat ;

e

*

blico aut inquineris. Ead

ille fub Chrifti vexillo , pedefter mile

s eft

quz balnei,

L

tubz, itineris.

Per ejusmodi offen-

fas emetien

dum eft confragofum hoc iter:prg-

qui

autem a Deo immiffa patienter tolerat ;

V

eques eft.

Id quod per vifionem S. Henrico

[r (

aretur animus contra omnia,fciat veniffe,ubi

&

uétus & ultrices pofüe

recubilia curz. In hoc

Sufoni faCtam, & fupta $. 5. n. 77. narratam,

confirmatum el.

N

LXXI.

eontubernio vita dege

nda eft : Fïffcägc.re iü?

T

L

J'itulus, CXI. Ratzf&n:in,

253

dN

.

4p.Chron, LXXI. B. Bapfi&æ Veranz alias dixit Chri« Non erit ali

quis

» qui fapienti facei*ä iniuriahi

J«

$. Franc.lflus: Cognofce,

& gratias age Deo, quod tentet? tentabit,

fed non perventuram ad eum:

? 6 24: non merearis, ut tibi faciat tantum bonum, majore enim. i

ntervallo a conta&tu inferio-

i(g.

Drexel, :

facere te conformem mihi per viam paílio- rum abdactus

eft, quam uc ulla vis noxia us«

nis. Quia hec eft veítis nuptialis, qua ego . que ad illum

vires íuas

perferat,

Q. 8JT!h, a,

Qi- ent.

verus fponfus tuus füi femper veflitus. Scias — LXXXI. S. Chr

yloftomus fimum

]

; in quohom. s. ad

(s

t'.vl,d

cetiam poft bonam voluntatem, hanc effe rem fedebat B. Job o

mni tribunal

— . pretiofiorem

i regio effe ve-pop. An-

(

la pati.

; que tibi a Deo daþi- po!lït, mae

nerabiliorem aic :

& multi nunc longamtioch.

transmarinam pere

grinationem a terrz fini-

W?'lb. ä 1

Lanciz.

.LXXIl. Ch

riftus quando oravit Patrem

Vl

bus füfcipientes in

3

Arabiam abeunt, ut fimum

]

opufc.9, pro fe.in cruce,. non appellavit Patrem ,.

di- illum cernant,

& confpicati terram deofcu-

8 56,

cendo : Deus meus, ut quid dereliquifti me?. lentur, quz illiu

s vi&oris certatina, & cruo-

.. quando autem pro inimicis oravit, Patrem. rem omni auro

pretiofiorem

excepit.

vocavit, quia hoc actu fe verum Dei Filium

LXXXIL Vilifima|

t li

iU

res eft purpura, exFzb. con,

oftendit. Unde & centurio non prius eum c

nchyliorum genere;

.poftquam tamen [m. 6- in Fefto

agnovit Dei Filium, quam orantem pro ini- pe

ratores e

jus fanguine veftes fuas tingere** Barthol,

Ti Drex Rof

micis audivit, tunc enim dixit: Vere Filius cceperunt,

E

nemo non veneratur illam, & ma-

Dei erat hic homo.

ximo fibi h

onori ducit, purpura donari. pa.

| ? p'hml&

]. 8. in(in;

LXXIII. Dum S. Gertr

udiä offerrec Do-

ri modo.et

Vl V, 6,

€, 24.

(i tribulationes per fe fint viles &

PL

1

mino omnem tolerantiam, quam in corpore

. abominabi

& fpiritu fuftinebat ,. & omnem delectatio-

ftus fua

les, poftqnam tamen eos Chri-

lx.

patientia condecoravit , merito

im

nem, qua tam in fpiritu, quam carne fru- omni ven

ftrabatur, apparuit illi Domnus, illaduo, quz perunt.

eratione &'amqre dignz effc cae.

]

fibi obtulerat, fcilicet deledtationem, & tole- . LXXXIII. In

enealogia Chrifti folus Da.

Nyffen. in

rantiam, in fpecie gemmatorum,annulorum, vi

d, & quidem bis,

qua(i pro ornamento , utriusque manibus fe-

Rex appellatur, ut intel.

Sa'b. poft

Yl Ym

ligeremus ,

quantum antecellatis

» qui pro in. per 5,

rens.

, Unde collegit , quod ficut annulus Deo patitur,

illis, qui in domo D

ei fine to-

f

. fignum eft defponfationis,

Il

fic adverfitas tam lerantia calamitatu

m verfíantur,

t

corporalis,quam fpiritualis veriffimum fignum

LXXXIV, S. Ephrem dicit: Immanes fe. Id

.perocl-i.

eft ele&tionis divinz, & quafi defponfatio ani-

ma cum Deo.

l

re in medio fui videntes Prophetam Danie 5

in Dom,

lem, inclinantes fe aderabant illum :

quia uc9ex

l Anonytt

i, s. inin, . LXXIV. Eidem alias dixit Chriftus : Omnis,

nemo Deo magis fimilis eft

aS

» quam qui pati-

655 qui voluntatem füam ad aliquod gravamen

tur pro illo, fic leones,

.cum Danielem affli-

"

caufa mei perfcrendum fponte mihi offert,

. &um viderunt pro Deo

o

ille: veraciter poteft gloriari ,

» aC fi Deum quen-

]s

.& gloriando. dam viderent, veneraba

ntur.

nunciare, quod amore mei langueat, dum in

.LXXXV. Rudolplius Auftriacus

Dr'

gravamine patiens, & mihi intendens perfe-

jam co- Ann.Eccl,

(u

ronatus , cum fceptrum deeffet,

quo fideli- tom. 12,

verat, Tunc ifta, & quid, inquit, cu aman-

tatis facramentüm a fübditis exci

peret; cru.- ?nn.1274,

tiffime, ex tali nuntio lucrari poteris? re-

53-!,;. fte

fpondit Dominus : talis nuntius eft delecta-

cem ardenti manu arripuit, &

dixit: Ecce* !?:

fignum, in quo nos,

& totus mundus redem-

]

![ünu 6 6*

tio mez divinitaris, honor humanitatis, amce-

ptus eft: & hoc fi

|

nitàás oculorum, & laus aurium mearum.

gno utamur loco fceptri:

n

fimulque oículo f

; Lyr:us

^ LXXV. Nobile vincendi ftudium

xo Principibus cgntingen-

Y

1.2.apoph.

vincit,

Päticnti-a. -dum obtulit.

L

(Jui patitur: fi vis vincere , difce þati.

3ucqndit4:.'" !

qifer odl

Senec.de . LXXVI. Brevem tibi formulam dabo, qua

| LXXXVL S

tephanus E4

uenfis Antiftes il. Ap. Dr&x.

FOPOP'

Prov.c, 3.te metiaríis, qua te perfectum effe jam fenties:

lad Deuteronomii:

Inundationem maris qua-in Gyen.

)

Bonum tunc habebis tuum

fi lac fugent: fice

infeliciffimos effe fzlices.

; cum i(nftcllviges:

xplicat: Inundatio maris Patient. r,

abundantia tribulati

oni$,

quz tunc fügitur, 3* €2-$.5.

Exod. io

LXXVIf. Pharao Rex JEzypti maftulos

cum dulcis a juftis repurat

; , if

V. 16-

uos tum

ur. Lac nutrimen-

interfici juffit; Diabolus autem €0$, q

.

parvulorum, tribul

atio pabulum fit ele-

TT

maículo 2c genero(o aní

mo vitia fugere, vir- GQorum. Eluvium ban

t

tutem & perfectionem fe&tari videt.

qui dicit:

c maris utique füxit,

: Sed. & glori'amur in tribulationi-

Ldiahcie, L XXVIII. S. Henricus Sufo dixit: fi cen-

. bus.

tum antiis & flexis genibus oremus Deum,

LXXXVI I./Ludoxvicus Granatenfis de viro

inus.

non fumus digni, ut crucem unicam accipia-

quodam reli

giofiffimo refert, quod undequa-

&

l

In "Bulla

que tribulationibus feptum fe vidéns dixerit:

LXXIX. $. Catharinz Senenfi dixit Deus;

Bonum, quod ex

fpe&o, tam immenfüm eft,

yLyms

Cagonfis.

Arboris medulla, videlicet affectus verz cha-

ut omne fü

! ]. p*

ritatis exiftentis in anima, eft invicta patien-

mihi fit/ vol

uptas.

pplicium omneque tormentum

;popht. i

tia.. Qus fignum eft evidens, ac apertiffi-

LXXXVIII. Chriftus oli

me demonfílrans, animam in me pariter con-

tl

m B. Marix Magda- Vita p.4,

lenz in ecítafi pofitz dixi

Nihil fcias, nihilc.17.

ï

fiftere, & in ea me per gratiam effe.

v

elis, nihil poffis, nihil (is:

& omnia poffi-

Sene, 1. — LXXX. Invulnerabile eft, non quod non d

de confol.feritur, fed quod non leditur.

ebis. Dura eft portatu nu

da erux absque

& 3«

Etc ex bac crucifixo: Sed verum eft eti

gm, guqd pr&-

*

ti)bi; nota fapientem exhibeo.

Quid igitur: mium fit m?liu*sf

$XVL

9

um

Jiibliotbeca Manualäs Concionatori«

756

- gnon

quickt die

Herzen. — 4. Geduid ift. der. befle Balfam

ls

$. XVI.

: $n Obnmac

bt, $. Geduld ift das beffe Rofenza[]er.

AXIOMATA.

6. G'eduld ift eine allgemeine Zrzney für alle Krank-

$. Chryf,

fecutorem, qui i)rovo

oCat, faþit: COrri-

"beiten. 7

. Geduld if der be[te TTre[ler in allen Zu-

f. 5t.

I. Per

2

it, q

ui declinat.

]

fellen. . . Geduld if£. de

v befte Lebrneifter der Ta-

[ .' f 0]' ;

J

fed, quemadmodum fe-

genden.

9. Geduld ifd der kürzefte und

gevifJufte

1

tiol

Drex. in

II. Non quid feras;

]Peg gen Himmel.

1o. Geduld ift. das befle Ver-

tem

Refip. p. 1.ras, intereft.

Jabnopfer b

ey Gott. - x1. Geduld lernt alles verkocben.

eatti

€.5. 6 9.

III. Spere

mus , quod volumus; fed quod

ü[Jel zum Himmel.

enti

in HHEO

accideret, feramus.

12. Geduld ift der einige Scbi

oXX. i. Gieb dib drein, es mu[s mur feyne

S, Gregor, ÍIV. Feras, non

ACU

lpeïs , quod vif.'a,ri non

u t

Mutius

oteft,

^. Willft du nicbt, fo mu[st du? 3. Leid, oder leid :

ti0

Scavola.

V. Cuivis do

lori remedium eft patientia.

Das ift, zer nicbt geduldig leidet. die Wider

Qrliga

vecbt.

T&

Philo Caz-

keit , dem avird fie fcbwerer, und muf$ alfo er,

j

0f

pathius,

VI. Agere & pati fortia, Romanum (aut po-

leiden. :4. Geduld dicb, und duck dicb, fo kommf? du

ü

at

$, Gregor.

tius Chriftianum) eft.

leichter bindurcb, g. INimm Geduld um Scbild,

Q

hOmil- 3 5. N

VII. Bene facere, & mala p»ati. , Chriftia-

,

f

inEvang, num eit.

*und ltlj;' die Leute w/ütben.

Drex.

VIII.

Tanto quisque oftenditur

minus do«

[2

Ibid.

&us, quanto convincitur minus patiens (. frves

o$. XVÍEK -

C0

AUTHORE S.

UT df

'T'anto minus quisque eft doctus ; quanto mi«

bono t oJT

nus patiens.

I. Nicolaus Lancizius opufc. 9. toto &IV

uig. oj and

Prov. 19

IX. Do&àr

ina viri per patientiam nofcitur.

opufc. 3. ac j. usque ad 8.

M

Tertulce, X. Nil crus.

fentit in nervo; f:um anikqus

II. Francifcus Arrias to. 2. tr. 9.

ad Mart. fuerit in coelo.-

IlI. Antonius Gaudier de natur. perfect.

I1&1

Senecade — XI, Non fentire ma

la fua; noneeft hominis ;

T

confid. ad Nlon ferre, non eft viri.

p.2- a c. 13. usque ad Htïem. Idem p. 4*

C., 2 Te

pa

Polyh.

XII. Non minor eft victoria,

hoftem tole-

Ibidem.

rare, quam vincere.

.1V. Jeremias Drexelius

in Gymnafio pa-

. XIII. Melior.eft con

tientiz, Idem in Rofis. p.2. c. .

-

Epi&tet.

dr/iti—o patientis injufte,

. N. Alphonífüs Rodriquez p. 1. tr.

8. alg. 16.

uam agentis,

usque ad

30.

XIV. Sapient

iv comes patientia.

VI. Eu

febius 'Niercnbergius in do&rinis

XV. Si veram cu

pias addifcere Philofo-

Afceticis 1. 6. do&tr.7- Item in l. deoratione in

hiam.

r

N

Plurima füftineas, plu

ribus abftineas.

Spiritu & veritate. l. 1. c. 1. 18. & . 2. c. 7*

&1I.

?.

Anonym.

cit omnia.

XVI. Geduld übermindt alies Patientia vine

3

VII. Petrus

.Sanche:äz in regno Dei p.6. c.8.

j

X VII. 1. Geduld if ein bitters Kraut.

2. Ge-

VIII. Hadrianus Lyrzus in ,Apophtegrfuatis

€

S. Ignatii; apopht. 3

pf

li j

duld ifL ein

ltfames Blümlein. . 3. Geduld ifi der

IX. Bernardinus R

ofignolius de difcipl. 1.4.

14

j

Zucker der Irübfa

h

l. Geduld bringt Rofan.

C.31.

& de actibus virtutum. 1.2. c. 12.

í

|

X VIII.

1. Leiden und m

eiden ifl. die Multter der

X.

Freuden.

2

. Leiden und Jcbaeigen, ift die

gra/ste

Lucas Pinellüs l. 3. de perf;&iuan

Ü

Kunfl. 3.

I]Was man nicbt kann meiden , ngþ man

C. s"-

geduldig leiden.

XI. Jofephüs

"

*AX. 1. 7À

2l Geduld, viel Huld. 9. Grofse Ge-

.XII. Jacobus

Corgnus in Clypzo ?atien,-

duld, ifis. be[le Dult.ï 3.(Gedagd in Scbmerzen er-

fiæ' ,

wwwwgwwwwegwgm&ggwgææ

ORAU hr V — $

:&:gsægegæwwwwææwwæwwæw

s- Augun.

ipüdLont, ,

4

Opuíc.om.

1.«

]

Vr

TA il

h

RTAS-

ï

,iP EKIJPXE;

$L

x

citlo s Ita ut, .qu'emad-m*o'dum S. P. ïgnag Lyraus in

tius dicere folebat, inftar flatum íe ge-apopht.s.

rens, nec refiftat , nec recufet , quo mi-$.!gu.1.a.

QUOAD ESSENTIAM.

nus omni quamvis pretiofo ami&tu & or-

|

Definitie.

natu confeftim exuatur. — Vel, ut Teolo-

p'gimz.c.

i, tefte Hieronymo Plato explicant, ju-l2.debo-

h

gI

menti inftar utatur quidem ftabulo, fru-naStat.re

St virtus, quä moderamus appetitum

mento, fceno, teguinentis, non tamen E € 3-

fac. Alv»

t.2. li 30

offidendi res naturales,.& folis ne-

hzc|poffideat, fed potius poffideatur ab

E

ceffariis fecundum rationem ftatus

slio. Quo modo Caffianus monachos fug

pü 2. c. 9.

contenti fumus, vel: eft omnium re-

ctatis conftitutos fuiffe dicebat, ut ne ver-

U

$. 11.

ob amorem Dei & de-

bo quidem quispiam auderer füum aliquid

idem. l, 55rüm temporalium,

^& voluntaria abdi-

ex ore

diccret? magnu'mque effet crimen ;

mona-«

p« 14 lo gdgrium pgrfc,&ionis ;

e.

Titulus : CXH. Pauperias

757

monachi proceffiffe : . codicem meum

» tahu* :

tionibus fenfüs, & fpïritualib'üs c*.onfolatio-ni-s.

bus blandiatur. nifi hilari vultu hunc bolum

las meas :, tunicammeam.k

[

Evangelicze paupertatis deglutierit. Tunc au-

Disif

tem deprehendet, an illam amet, fi ejusetiam

comites dilligat, famem, fitim frigus, ac con-

to. (. vf;ol.'

II;Dix?idifur in tres Ípecies, tefïeS. Laureh-

!Iaïä; r

tempturn. Quienimin veftibus quzerit hono-

]

tioBeyrlinck. Prima eft eorum, quiinciden-

rem, nevilis habeatur, non diligit pauperta-

tem paupertatem propter Deum fufcipiunt,

tem : qui, dum fitit, non poteft fitim ali-

eamque divitiis fperegni preeferunt. Secunda

quamdiu perferre, is non ftudet paupertati z

eorum, qui facultates multas ita poffident;

qui nihil vult fibi deeffe, & tamen vult reli-

ut tamen parati fint, eas, quandocunque ra-

glofus haberi, decipitur. Porro neceffario-

tio pietatis exegerit, abjicere, veldimittere.

rum nomine, ut bene advertit P. Hugo Rott;p. 3.vis

Tertia eorum, qui fponte propter Chriftum

non illa intelliguntur, quae ad hoc folum ap-7e8.17.1.4&

omniafuareliquerunt ; & haeciterum in duas

etuntur, & ufürpantur, ut commodius quis, ** 578*

clatfes fubdividitur, illam fcilicet, qua nihil

jucundius; officio fuo vel indigentize per eam

omnino, nec communiter, nec privatim pof-

confuülat," Chanc enim neceflitatem fictam ait

fidetur, qualem S. Francifcus, & plures alii

appellari) fed ea, fine quibus cum omni in-

ejus exemplo permoti, tenent; alterumquain

duftria vincere impedimenta operis aut vale-

commune tantum neceffarii redditus poffi-

k.5, de

tudinis nonpoffit. Certeparum digne inquit

bono Stat,

dentur; qua forma, inquit Platus, veteres

idem, paupertateni Chrifti Regularis imitatur,

omnes Patres ufos effe conftat, ut SS. Bern-

qui leviori ciborum, librorum, inftrumento-

"

