cietate vixit ; fcilicet viginti novem annis,

I. So

crates immotus coeco immiti, ab uno Plautus ia

Germ. fu.

quidquam füi commodi cauía a Superioribus

folis ortu ad alterum

» €odem in loco Phzedone,

per.

petivit; quam mortificationem fuam

€

Virgie

peritebat ; veftitu utebat

ur vili; lacero , &

nitatem .appellabat.

pervetuíto, injurias & contumclias uxoris ,

An. Rom — X. P. Joannes Paul

us Navarola ex'fugi di-

quz lotio illum etiam

1597.

vipnz prefentiz memotia eo devenerat, ut

mo ferebat animo.

perfundebat , æquifii-

1207

nemo in eo unquam commoti animi fignum

-

. H. Platotam fobrie vivebat, ut fæpvefem'elniog.. La«

adverteret.

Á

An. 'Peru.

Àl. P. Petrus d

tantum de die-cibum fümeret ; pat:imonium ertius in. -

e Anaíco crebro e foeridif:

füum fratribus relinquebat, honores in repu "Ít.

1607 in fimis Indorum ulceribus pus & vermes rade-

blica nunquam ambiebat, injurias a Dionvíio

Miff. Tuc.bac ; ulcera fanie fcatentia oículabatur , &

Syracufano illatas placidifTime ferebat. -

non femelpa:ellam pure.

. I1I. Diogenes herbis & crudis carnibus ve-

plcna»m,. fui frjncen-

7

Laertius iri

di cauía , exhauriebat.-

fcebatur , vefte abje&ta utebatur ,

dolio pro vita,

An. Mex,

Xil. P. Joannes de!a Placa, Hifpanu

$ fuds

domo utebatur , hyeme nudis ped:

bus nives

l$

c.1602. non alio modo, quam mortificatione & pceni-

Calcabat, & ftatuas nive coopertas amplectee

li

tentia ad orationem ducebat, averíans illos,

batur ; plu

:

vio coelo imbrcs etiam maximos

qui foli Dei familiaritati inhiabant,non ftuden-

cxci iebat.

tes interim aniimi corporisque mortificationi.

1

e 'Ca to

Major, di&tus Cenforius, nun- Plütarch,

Roganii cuidam e noftris adolefcenti fümmz

quam pro ccena cibos coGtos inferri patieba-in vita,

fpe, íed fervido, qui fieret, quod non profi-

tur, veítitu utébatur vulgari , nam fua prz-

totno

ceret, quia, refpondit, vivido ingenio cum fis ;

dia colebat, uno apparitore contentus, licet

d

parum tibi imperas ; illud proin apudte ftatue,

Pretor, in publicum pedes proceffit , cum

AR

ideo tam paucos effe viros fpirituales , quia

alii non nifi rheda veGti ,

$

& cum magno CO«

pauci fuis moriuntur cupiditatibus, dicente

mitatu exiffent.:

Deo:. non videbit me homo, & vivetc.

V. Cato Minor. Uticenfis di&üs, nunquam

.x Ihïüem.

Ex Lib.

.XIll. Quidnam magnus Pater dicere fole-

purpura, ut alii Magiftratus, utebatur; fpe

Ingolftad. bat , omnes de focietate fibi perfüadere de.

domo (ine calceis exibat; nonnunquam etiam

M. $. c.

bere , omnia noítra munera effe intra mon-

fine tunica: quando aliquo proficifcebatur,

13 $ 17 tem Oliveti & Calvarie fita

focio equitante pedes incedebat; coclo per-

Lanciz.ep,

XIV. S. Bernard. Realinus.culices fronti

frigido, nudo capite prodibat.

$06

2.1.69. yel faciei infidentes non abigebat, quod idem

VI. Theodofius, Arcadii filius , per Bi-Sczome,

jl

etiam Alphonfus Rodriquez faciebat, uti de

thyniam fervente ccclo iter faciens, cumnus.

]Jb

utroque teftatur Lancizius, addens, noviffe

miles phialam frigida plenam obtuliffet, eune

fe homines in focietate, quibus poft non im:

dem remuneratus vas reddidit, fitimque cum

peditos per plur&s hebdomades moríus culi-

fociis tolerare maluit.

D

cum , admiranda virtutum heroicarum mu-

n

Vil, Alexander Magnus per loca arida ex- Curtius

nera conceflerit Deu

$, per multos annos fru-

ercitum ducens

ftra expetita.

:

&

effudit.

, Oblatam aquam ante pedcslf ?.

Nieremb, — XV.D. Joannes Tr

quus'ne a morüücatione

VIIT. Solimannus, Turcarum Imperator ,

cum ex monte Salahia urbem Damaícenam

afcer. c,

; totam buccam , linguam & pala-

tum abluebat felle, tanquam rofacea aqua ,

fitu, loci, palatiorum amcenitate, & omni de-

ipfüumque mafticab

at, Iut intcrgliu at.nator ilig

liciarum genere abundantem confpexiffet ,

pordvuraret.

falve, inquiebat,terreftris paradife, alteque in-

ARrra3

|

gemiícens

502

jiz'bäiotbecæ' Manualis: Concionatorie

gemifcens fübjungebat : Cum mihi pülchra

IX. Sicut pradens vinitor viti nequaquamManfi dife, |

hzc civitas coeleiti munere donata fit , non

permittit, ut pro füa libidine multum dila:5. n« 4-

L:

ingrediar eam

"veritus , ríe cor animumque

tetur , & germinet , hac enim ratione aliud

j'dem,M'

mihi furripiac?* quo cceli cceleftiumque obli-

i

nihil produceret, przterquam farmenta, &

viícar : quibus di&tis recelfic

palmites , in quos omnis humor magis fub-

» öc nunquam

ftantiofus inutiliter diffunderetur in praju-

eam vidit.

S EVH :

dicium vitium ferciliorum. Eodem modo in

m——Ó—

prafenti difcurrere licet; fi enim permitte-

SIMILITUDINES.

remus , ut totus cordis amor divideretur in

UI

appetitus ; affectus & paffiones inordinatas ,

$ Qualitas.

qux nobis predominantur , nihil profeé&to in

jä Farius I.

Sï

cut periti Equitis eft, frenum inhibere À

Deo reliquum effet , qui tamen totum amo-

hi c1

de mortif.

quando equus ad ima tendit: fi vero in

rem noftrum fibi vendicat : Mortificatio igi-

;9*'. £.

altum, laxare; ita & nos, cum ad virtatum

tur eft ferrum, quod hzc füperflua & infru-

culmina afcendimus, potentiis noítris, quam

&uofa farmenta refcindit; ac proinde hoc

maxime poffumus, frena laxare tendendo au-

- ferro utendum eít , ut voluntas afficiatur

tem ad ima, id eít, mundi voluptates, ma-

virtutibus , omnesque portionis inferioris

ximo conatu inhibere debemus, nifi inabyf-

motus & appetitus fuperiori animz portioni

Roit.p/

fum ftultiti? & erroris

fabjecti maneant.-

;O,l.Cl

:

grqvii,ïïmi«'præcipites

agi velimus, -

.. K. Sicut in aqua turbida impoflibil

4c* eft, Rþdriq. p.

Rodriq.

II. Sicut miles domi latitans facile infirmi-

. hominem vel faam intueri faciem ,. vel ali- a. tr. 1.

p.2.tr. 6

*

Oa i ERENAR A zi i b R

tatem Íuam diffimulat , non autem perinde,

quid quidvis; ita & impolfibile eft, cor ho-

f. C 5.

fi mapnus cum hofte conferendz fint; ita reli-

minis a terrenis affeC&tam fecibus non fecre-

giofus intra celle anguílias latitans , facile

tum ac purificatum , Dei faciem vel videre,

. e5

defe&tus fvos occultat ;; cum vero cum mun-

vel videri ab ipía; foli quippe Beati mundo

d

do & proximo agendum efít, excellentis fit

corde, quia ipfi Deum videbunt.

virtutis mortificationisque neceffe eft.

.XL Sicut non fatis eft, ferrum virtute Idem 1. e;

'ïtfid, c.8. li. Sicut infirmus licet brachium fuum

ignis mollefacere , nifi & malleorum ictibus,

Id cl

propter bonum totius corporis uftulari per-

debita ei forma figuraque imprimatur : ita

mittat, non tamen obiiffe illud , fed amare

nec fatis eft , ut cor noftrum orationis bene-

cenfetur ; ita & nemo animam íuam odiiffe

ficio refolutum veluti liquefcat, ni(i porro &

dicendus efl, licet ferro mortuificationis eam

mortificationis malleo exerceatur, contun-

propter bonum to

»

tius hqmifni,s aduri per-

daturque, ut exclufis ab anima vitiofis car-

mittat.

. nis cupiditatibus, omnium ei virtutum for-

Caf. l, 4« IV, Sicut crucifixus

Vrl

inftit. c.

(qruis" jam non pro ani-

.ma infculpatur, Etad hunc effe&um , ora-

—

i fff?l

mi füi motu membra fua quoquam movendi

lu

84

tionis dulcedinem , füavitatemque defervire

ilem z,

habet poteftatem; ita & nos voluntates no-

par eft , ut videlicet ea, quodam quafi fac.

ftras , ac defideria non fecundum id , quod

'caro, labor, difficultas, atque mortificationis

nobis fuave eft , ac dele&at in prefens , fed

horror condiatur, atque mitigetur. Ea pro-

J

fecandum legem Domini , quo nos illa con«

.prer ab oratione nunquam eft difcendum, do- | -

t0015,],

ftrinxerit, applicare debemus.

|

nec gratia Servatoris noflri, Jefu , perfe&tee

P 64

SI B:GI-

V. Sicut per ciborum abundantiam lafci-

mortificationis paffionum noftrarum apicem

de virgin. viens equus nofter Aurigam quandoque excu-

felicitor contingamus , cujus equidem tanta

€0.7. . tit, quacunque vult, peffimeprzcipitem fert 5

nob:s incumbit nece(fitas, quanto ftudio af-

loideg,

ita & per nimiam abítinentiam propofitum fe&uque eam nobis, cum

,

aícripturis, tuim

virtutis impedit iter.

a Patribus videmus ubique commendari:

Sf Gf egor.

VI. Sicut in organo vel cithara folles vel -

. XIl. Sicut panis confici non poteft, ni(i Penneq. p.

e&

-

chordz prz nimia laxitate non fonant , vel prius granum a palea excutias,

& fepares ;

[ Co 8.

nimia intenfione vel inflatione rumpuntur; ita nec animus ad coeleft

LJ

es aptari delicias, "

ltid ].

ita & vires noftrz, temperiem finonhabeant, nifi abducatur a corpore.

nimio rigore & conniventia franguntur.

P-I-H

Manfi

XlIL Sicut, ceum aqua igni fit c;ontrarila,s; Thom.

VII. Sicut herbz noxiz in plena funt hor- . difficulter ligna vel candelx ignem füfci- opufc. de

Tra&. &1. tulani poteftate, ut illas recidat,

evellat, vel piunt, qu& habent aquam: aqua enim ref;. erudit.

difc. x.

Ti«

L]

pro fuo arbitrio eradicet, ita quoque nos per. ftit : ita ubi malitia p

rimo mentem hominis fmc l$.

mortificationem plenum in paffiones noftras occupavit, non eít verfimile Deum. adeo

LI

hi .

habere debemus dominium, ut illas,eradi- libenter ponere balfamum gratiz in vafe

p'I-C-

cemus, corrigamus, & moderemur, prout fordido & immundo ; nifi illad a fordibus

- neceffum gffe judicaverimus.

emundaveris ac deterferis, ac poneres in eo

vafe, in quo immunditia nunquam fuir:

Mccgäta:.

ltit

Ita. fane oportet vel precedat ,' impediat-

s. (:ng.in VIIL Sicut id, quod ferhina?eri&ms, non .

que fordes mortificatio, vel füccedat, fi ir-

Pf 142 vivificatur, nifi moriatur prius; fic qui mun- . rüperint , easque diluat,

& .abílergat, prius-

do & concupifcentiis ejus non moritur, in quam amoris divini bal

fru&u bonorum operum non multiplicatur; infundatur,

famum in anim,um

fupereít ergo , ut mortificemus membra no-

. XIV.Sicutavis novis þlumis contegi non po- Jul. Fan-,

ftra, quz funt fuüper terram

, quatgnus vivie

teft nifi veteribus exutis ; itanemo veris virtu- ftius c. s.

$ Qir

* if

ficet nos authqr vit.

cum plumis veftiri poteft, nifi priusveteresin.? ?'

d

ordi-

ET( 36

^ Ti XCIX. Mamf catit.

50$

lüdifq

r 4.

ördmatorum füorum a&"c&uum & poffeffio-

Caro per abümentlam marcida affecta, da-

pum habitus exuat.

monibus ultra non præbeblt in fe quieícendi

Sdem $:4.

XV Sicut navis litori multis fïïmbus alll-

locum.

gata, nunquam in portum pregredi poterit,

.XXVII. Sicut llgaum bene arefa&tum mo- Rodr. p.s.

quantumvis vela pandantur, & remis impel-

mento quafi ignem concipit: ita anima ab et

latur; ita homo, licet in ceepto virtutis ici-

humoribus noxiis inordinataruto affectionum

nere laboret , bonaque defideria velut vela

liberata facile oramoms & fervoris Hammam

concipiet..

explicer, nunquam tamen ad perfeGtionem

perveniet, nifi mortificatione pravorum ha-

.. XXVllI.Sicut penna humore grávata dift- Cafían.

bituum vincula rumpat , quz 1pfum terrems

cultex ad alta fuftollitur, libera vefó ab illo, col.9. d

rebus alligatum tenent.

tenuiffimo flatü ajuta in aera fübvolat; ita

ïbld C.10,

XVI. Sicut Chirurgus fcindere membrum

mens vitiis graváta , & affeCtibus inordinata

volens, prius carnem moruficat, ne nimium

fuo pondere ad terram tendit, qus& tamen fi

ex feGtione dolorem concipiat; ita qui diffi-

per mortificationem purgata fuerit, fine dif-

. cultatem in Dei fervitio occurrentem parum

ficultare ad coelum füblevatur.

aut nihil fentire cupxt, prius. fþmtum mortie«

XXXIX. Sicut aurum, quo ragis liquatur, Redr- Pt

ficare debet.

& a fcoria fecernitur , ac veluti confümitur, tf« t C 5.

Rodr. p.5.

XVII. Sicut fi quis large ccenavit; inquie-

tanto purius eHïcuur, ita amor Dei tanto

£0. 1. c. . tàm experitur noctem, eruditate. Ho'nachl,&

coníümmatior perfectiorque cvadit, quanto

f g.

l'o l.

craffis vaporibus in caputa fcendentibus; ita

rerum créatarum Cupxdltas amp ius contra-

cor nimiis affe&tionibus gravatum , mentem

hitur; quz fi demum tota confumatur , pu-

1

€ fomno fpirituali o*a*mms lmpedxt, facuquc,

ra erit perfectaque Dei charitas.

ut hoc illuc fe verfet.-

. XXX. Sicut fi faxum aliquod. debite levi- bed. c.y.

XVIII. Sicut terra (ibi relicta non mf' car-

] Ibldo 6, 5.

gatum eft, magna facilitate murarius illud;

duos, fpinas & rribulos proferi; ita neque a

quo vult, collocat; ita homo per morttüca-

terra animz no(trz f'pcmrl aliud pUtcHt, fi

tionem bene pofitus, ad omnem Dei ac füpe-

!

M t

aratro mortmc.«xmoms exculta non fueric.

riorum difpofitionem parariffimus exiflit.

Ybid, c.10.

XIX. Sicut u, qui aliqua parte corporis

XXXI. Sicut lapis in (ublimi pendens, re- Iid. c, g.

faucitati fünt, femper timent, ne quis ad illos

motis impedimentis, fuopte i mgemo centrum

accedat, & atflidtam illam partem lzdat; ita

velut naturaliter fibi debitum petit, ita anima

male mortificatus in contínuis veríatur an-

noftra, fublatis. appetituum inordinatorurm

goribus, ne quod honori ipfius non rcfpon-

obftaculis, mox ad Deum,' velut centrum

.det, fibi imponatur aut accidat.

fuum fübvolat, eumque ar&n[ï' imis amoris

XX. Sicut muícz dum fucco dulufr'mo

Lezrlmck

brachiis ftringit.-

in fefto S.pafcuntur, jam faturæ tenaci liquore adhz-

XXXII. Sicut mater fi infans defiderans Arrias tt,

Laur.

ita qui dulcedinem volu-

rent, & intereunt ;

ubera, fuum defiderium tantum fignis & nu- de mort,

them 2 pratem tcrreünum avidius fectancur, mani-

tibus declarat, rcnuit ac differt certe porrige- € 19.

feftam animabus fuis exitium creant.

re: at vero quando cum lachrymis poftulat,

Jac.Alvar.

XXI. Sicut is, qui divitias congregare cu-

non poteft f& continere, quin confeftim ea

toni.2,1.2. pit, etiam parva defpicere lucra non debet ;

tradat; fic homo, quando in oratione verbis

idfa u )ta qui virtute dives effe defiderat, etiam mi-

tantum rem defideratam a Deo poftulat, non

nimas mortificandi fe occaf'ones negligere

tam facile impetrat, ac fi etiam morificatio-

non debet.

N

nis opera jungat.

Ibidet.

XXII. Sicut modxca chentls detra&tio non

XXXIII. Sicut vitis putanda eft, ut füa. Jac Alv

modicum affert mefIis detrimentum; fic mo-

viflimos fructus ferat, ita homo mortificari 'o 2. 1. 9;

. dica propriz abnegationis pretermiffio, quz

er varias afllictiones dcbet, ut abunde fxu- Pa $.

"n p

feminis vicem obtinet, non parvam a&"erc

thet.

6 8.

fpiritualis profe&us jacturam.

H

Ibid. 1. 2,

XXIII.

icut Respublica a Rege. Fvo, defi-

ngmms*.

p. 1. 6.4.

ciens infelici pace fruitur, quamdiu a Rege ad

- XXXIV. Sicut fi i parvulus filiolus ob mfïr-ïmdemo

Thon

obedientiam non adigitur; ita apimus per

mitatem cibum falutarem averíetur, Pater

íc d

peccatum a Deo defci(cens nuliam habet pa-

primogenito imperat, ut ipfe przguf(tans ci-

(dit

cis imaginem, dum armis & vi ad fui Creae

bum, exemplo fuo fraterculüm alliciat ad gu-

Q55

toris obedientiam minime revocatur.

flandum; ita Deus videns averfionem, quam

(

lb,di lu 2y

XXIV. Sicutligoa prius ficcanda funt,

homines habent erga trib:lariones, Filio fuo

p. 1. 6 6.

quam igne fplendente lammefcant: fic mens

unigenito pr&libandas obtulit, ut vel illius

a pravis humoribus liberanda eft, in lucem

exemplo moti homines rehqul, pariter illa

amare & defiderare diícerent.

cocleftem accipere mereatur.

Ibid

XXVI. Sicut animal immolandum prius ad

XXXV. Sicut ad templum Deo difican. Ibid. c.18..

V

gladium, quam ad i ignem x emebat, & prius in

dum olim llgna in monte Libano cedeban--

fruftra concidi, & excoriari, quam in holocau-

tur, & Jerofolymam comporcabantur, ita

ita & homo Deo fe of-

ftum accendi debebat;

quos Deus olim pro templo fibi in cclis in-

fere cupiens, prius per mortificationis gla-

habitando eligit: prius in hac vita per mor-

dium interimi, quam eidem Deo offerri debet.

tificationem czdere & preparare folet.

Uilitas.

.XXXVI. Sicut Szlomon dum Mulz Repie Jul Faciug

, Ht

TT

8. Climac, « XXVI. Sicutexiccatum lutum jam non por-

infidebat, omnis eum Judea Regem agnofce- c. $. $3.

j

de. dxfcret- c:s ufui effe poteft , ut 1b1 fe volutent; ita &

bat,& honorabat; ita quicunque carnem & fen-

£

fus

504

Diblotbeca Manualis Contionawria.

LÀ

fus fuos fübegerit, illico Rex, & Dominus fui quam ut equo frznum femper applicetür!

ipfius evadit, meritoque ab aliis honoratur.

BZ

quid zquius, quam ut hoftem vitz, & qui-

dem zterng infidiantem affiduo perfequa-

Sfucunditas.

/mur?,quid equius, quam ut is, qui toties" '

Roär, ps. XXXVII. Sieut elementà non citiusjquie-

Dei Filium occidit, ad mortem faltem W,fpiri-

tt.1. c.16. fcunt, quam ubi centrum attigerunt; ita ho-

taalem damnetur?

X

mo non citius pacem obtinebit, quam fi re-

III. Utüitas: five ad pec

caterum remi[fionem S.Bernia.

motis per mortificationem creaturis in folo

obtinendam (nam per hoc, quod a licitis abft

j f: 4* de

Deo; velut centro, quiefcat.

uadr.

XXXVIII. $

e

nemus, ea nobis, quz prius commifimus illi-

Tbidem.

icut quamdiu venti

mare agi-

cita, condonantur, inquit recte S. Bernardus :

tant, tranquillum hoc effe non poteít ; ita nec

.Et adftipulatur S. Chryíoít. dicens: Non visS. Chryf.

cor hominis quiefcere poteft, quamdiu inor-

a Deo cafítigari, nec in hac, nec in altera vi-in 1. Cor.

dinata aliqua affectio in eodem reperitur.

4 I,

E

ta? fis judex tui ip(ius, rationes a te exige,

Yae. Alvar.

XXXIX. Sicut manna non prius Ifraelitis

te reprehende, & corrige) five ad virtutes

to. 2.1, ». datum eft, quam panis /Egypti defecit; ita

R(*df' p'!

P.146.6. non citius cccleftibus confolationibus homo

produeendas (nam arbores, & vites precipue;

£L6

-nunquam plus frudtificant, quam fi diligenter

reficitur, quam per mortificationem terrena

fuo tempor

e putentur, ) five ad oratioem €s'

folatia abjecerit.

ejficacem : ac

D

acilem. reddendam (nam tefte S.

Tbidem,

XL. Sicut Sara non citius concepit Ifaac,

S. Grcgoi-;

- Gregor. mens ad contemplanda interna non

.5 mor,

feu rifüm & Iztitiam, quam muliebra illi fieri

perducitur, nifí ab his, quz exterius impli-

t

defierunt; ita nec homo prius ad letitiam

A

M.

[

cant, fübtrahatur. Hinc fponfus ait: Vadam g

'Gar.ex,in

Ípiritualem perveniet, quam carn

4

alia defxq;-

ad montem myrrhz, thuris:; quia eos [2:c, 4, Cant,

]5f

xia removerit.

ult.adM

^ldem e. 10.

XLI. Sicut olez per fe

-fumptæ, 'afharæ ac

miliariter vifitat, quos per mortificationem v. 6.

Ro

vitiorum ad alta proficere, & per mundas

i

-guítatu imfuaves fünt, at falfugine conditz

'& humiles orationes fuaviter redolere per.

gratiffimz & accepte: fic parum gratz (unt

fpicit. Ideo S. Danicli dictum ab Angelo:

Daniel, c. |

Deo a&iones : fecus vero, fi mortificationis

Noli metuere Daniel, quia ex die primo, qu

Q 19. V12

condimentup accedat,

pofuifti cor tuum ad intelligendum, ut te af-

AEquitas,

fligeres in confpe&tu Dei tui, exaudita funt

Rodrq. p.

XLII. Sicut (i quis cordato

viro þdibercc,'

verba tua :) five ad proximum edificandun ( cum

enim plerique homines addi&ti voluptatibus

€. tr. I. 4. effe quempiam in domo ipfius, qui ex füummo

odio infidias vitz ipfius ftrueret, talis utique

afflidtiones fugiant, vehementer admirantur;

fumme in hunc hominem excande(íceret, &

fi quem cernant ejusmodi blandimenta con.

$ Ber

59.inC

vindictam de illo famere ftuderet; iia erga

temnere, & mortificationem amare ; hinc

- S. Petrus dixit: In quo admirantur,non con- * Petr. 4-

; corpus füum & paffiones fuas merito quis af-

fici deberet, cum fciat ab his tantum damni,

currentibus vobis in eandem luxuriz con- V* 4

quin & ipfam mortem aternam parari.

fufionem. Certe exemplum S. Domiínici lo-

$8. e&rug

*

Rodrig.p. XLIII. Sicut equus etiam man(üediffimus,

ricati virgis fe, donec Pfalterium Davidis

D

ian.in

?. €6.18. nunquam facile fine freno relinquitor a feí-

integrum recitaflec, cwdentis tam efficax

ejus vita.

"- I.

fuit, ut difcipline ufus in ditione primum

Ífores ita nec animus nofíter ab homine fine

Íreno mortficationis relinquendus eft, quan-

illa, poftea in orbe propemodum toto inva-

luerit) five ad crucem alleviandam ; nam caro

tumcunque in virtutis ftudio profecerit.

S. Aug. f.

XLIV. Sicut qui artem aliquam exercitus

mortificata (acile fuffert incifionem aut ad-

Phi. ,

13. dé

uftionem chirurgi.

V.H

rus eft, ante omnia quzrit inftrumenta apta

P

ad illam exercendam: ita qui religionem &

. IV. Dignitas: Melior quippe eft patiens vi-

1.Cor, I

" Bs

ro forti , & qui dominatur animo fuo, expu«

V. 32«

V,

perfectionem profitere cupit, mo:tificationi

S.Ambrof

fpecialiter ftudeat, oporteat ; ad quid enim

gnatore urbium ; quia graviores inimici funt

f.87.de55.

omnes res relin

pravi mores,

Redï.p t

queret, (i dc(ïderia,tCtinerc

brofio.

quam ho&es'infe&i, tefte5. Am-

g

ulllc.m.

licgret ?

V.. Sfucunditas :

nam quando qüïa propte

I-.Bloüug de

fpir.

$. IX.

.Deum f(enfualitadi ,^ voluntatique proprig: inftit.

L]

.-M

O T I V A.

etiam in rebus minimis relu&atur, ac fe mor« ^

tificat, rem igfi Deo magis gratam facit, quam

cf/tas: quia fine mortificatione neque

fi multos mortuos ad vitam revocaret. -Ne-

--Rodrix,q. p. L Ne

$, t£. 1.

officio hominis, neque Chriftiani , ne-

que minoris faciendum teftimonium Avilz o

A vila

€ 98.

epift.

[bidn G ]3

que religio(i fatisfacere quis poteft, fed con-

fic loquentis: Pone in bilancis una parte 1a- 19 ^

tingit ,

uod in horto imaginibus ex myrto

bores & cruces hominis feipfüm fponte fua

aut alio herbarum genere efformatis evenire

mortificantis; in altera vero rormenta , qux

videmus, ut Ícilicet, nifi affiduo luxuriantes

tepidus, remiffus, neglizensque religiofüs

herbe amputentur, hominis aut alterius rei

intra fe perfenrifcit: invenies profecto mor-

figutam amittant,

Hinc recte S. Bernardus

tificationes hujus, prioris illius non exa-

S.Grgg f

dixit: Parum eft, femel putaffe, fepe putan-

quare modo, fed & mille partibus faperare.

perï.vmf

l4

dum eft, imo, fi fieri poteft, femper, quia fem.

Nam, ut bene notavit Francifcus Arrias,

Arr tr. def

th,u'

per, quod putari oportet , fi non diffimules,

tales incipiubt guüum fereniffime pacis, quæmauf'c'ls'

invenies.

erit in coelis, preguftare, quia, ut Richar-

s. 580 fu'

IL :KEquitas: quid enim &quius quam ut

- dus de Victore notavit; duahus in rebus con-

perCant, ancilla dominari non finatur? quid zquius,

üüilïtk beatitudo, [Ciklicet Ut careat quis iis re-

bus

)

NN

f

Titus XCIX. 'Wiic(attq;

5oS

bus, quas habere non cupit; &.ut poffideat

V. Spes præmii: nam omne optus, teíte S. $ Aug. ep.

emnia,quz habere defiderat. Utrumque au-

tem confequitur mortificationis amator ; nam

Auguftino, leve fieri folet, cum ejus pretium 143 sd De

/

cogitatur: & fpes premii, folatium eft labo- retriad.

eum ex amore Dei abhorreat a v

oluptatibus

i

[

fzculi,

ris. Hinc merito S. Paulus: Omnis, qui in

1. Cor. 9.

& corporis affliCtiones diligat, ubi-

agone contendit , ab omnibus fe abftinet: &

v' 25'

hr

cunque tandem fuerit, inveniet, quod defi-

4«

illi quidem ut corruptibilem coronam acci-

derat, nec adverfitatem aliquam patietur,

piant, nos autem incorruptam, Sed & Báfil. S. Bafil. in

Adt,

quam non optarit ; qui ftatus hominis non

eft aliud quam princi

Semper cor tuum promiffa cosleftia medite- admon. ad

pium & delibatio que-

tur, ut ipía te ad virtutis viam provocent.,

Fil. fpir.

Y

Af

, dam zterng felici;acis;

Y

VIL. Exempla fecularium confiderare :

iupdque Atrias tre

kaQï,

5. Auguft. fibi de his dictum applica

re: po. s mortif.

"

v X.

tuerunt ifti & il (milites, mercatores,agri '*3: & !*

MEDI A.

colz , aulici

tetis?

, p:-zïupcpes,ïæg')ri) & tu non po-

.u. Ii c.gg.

Rodr, p.. L. (brif]i exemplum: Si enim. clcphäntes vifo

VIIT..Vittoria frequens in minoribus rebus:: utiIn fua hift,

|

fanguine ad bellum acriüs inardefcunt ;

Eufebius, tefte Theodoreto, faciebat, caufam: relat,

quidni Chriftianus pofito ante oculos Chri-

que hujus ftudii rogatus, refpondit, quod hac

Gregon,

fti tam prctiofo, & quidem ob amorem &

ratione & graviores tentationes in leviores

j mot,

. falutem illius profaüfo fanguine, ad feipfüm

convertantur, & in his, fi quis füccumbat,

$h

pafliones fuas debellandas accendatur? Hinc

Grep n

parum deperdat; íi vero vincat, diabolus

. Cypr,. te&te S. Cyprianus : Quis, inquit, non libenter

magnopere confufus recedere cogatur, utpo»

h Catt,

*ln— 3- epi&.

& prompte calicem falutis accipiat? quis non

$,

ult. ad Me-

te videns, fe ne in parvis

quidem de tali/hol-

u

Res.

appetat gaudibundus & letus, in quo ali-

mine triumphari poffe.

quid & ipfe Domino fuo retribuat? quis non

IX. Opinionis corretio: 'Toties mihi occur- fenec, ep, -

Wfll 8.:]

pretiofam ia eonfpe&u Dei & fortiter, &

runt ifti, qui non putant fieri poífe, quidquid 194-

V1

cenftanter mortem excipiat; complaciurus

facere non poffunt ; & ajunt, nos loqui ma-

ejus oculis, quí nos in congreffione nominis

jora, quam quz natura humana (üftineat: at

Íui defüper fpeCtens volentes comprobat, ad-

quanto ego de illis meliusexiftimo? ipíi quo-

. juvat dimicantes, vincentes coronat, retri-

que hzc poffunt facere, fed nolunt. Denique

butione paterng pietatis remunerans in no-

quem unquam ifta deftituere tentantem ? Cui

bis, quidquid ipfe

preftitit, & 'þonorans,

non faciliore apparuere in a&tu? nonquia dif-

quod ipfe perfecit. .

[

$ Bern.f.

düs disens:

ficilia fünt, non audemus, fed quia non aude-

II. Oratio: :Sic fuait S. Bernar

mus, difhicilia fünt. Vere notavit idem Phi-

58 inCant. [d quidem (nempe contra feipfüm, indefati-

DN

lofophus, nos umbris noftris terreri; qua lu-

4

gabiliter przliari) durum, Si tuis attempe-

ce experientie diffipantur: Mutta, inquit,

raveris viribus, tale erit, ac fi in uno digito-

per noCtem habita terrori dies vertit in rifum.

Dugus

rum tuorum torrentis impetum fiftere, aut

X. S. Anfelmus quoque ex iflis verbis: /iS.Anfel.de

ipfum denuo coneris Jordanem convertere

smiann

quis vulz, G9 c. re&te colligit, Chriftum, uti gra. menfur,

y vt

ll

retrorfum. Quid facies? Qusre verbum,

tia excitante przvenit voluntatem, ita ubi i. «'ucis«

cui confentias , ipfo faciente, ut confentias.

la confenfum prebuit, ejusdem gratiz fubfi-

Fuge ad illum, qui adveríatur, per quem

dio operantem comitari, & laborantem (üb-

talis fias, cui jam non adveríetur, ut blan-

levare. Arfenii celebratur pronuntiarum. te-

Phil.4. Gdiatur, qui minabatur, & fit ad immutan-

fte S. Dorotheo, eum, qui fe vincere cona-

V. 13.

um efüicacior infüfa gratia, quam incen(a

[OVI/I',Q'

tur, experturum Domini auxilium, quo fa-

rCor.r5.jra. Hinc merito S. Paulus dixit: Omnia

cile id eíficiat, quod fibi difficultatibus imple-

(

V. IO:

poffum in eo, qui me confortat. Non ego

xum videbatur.

Anbrol

Hinc S. Gregor. Nazianz.

j .

autem , fed gratia Dei mecum.

Dei bonitatem admirans exclainat: O fau-

Redrpo. lil. Seria refolutio: hoc medium fenex qui-

ftam contrahendi cum Deo rationem; hoc

w Pc12dam füafit , dum quzrenti cupiam , unde

bonum folo voluntati

of t

fieret, quod, cum tantum perfectionis con-

!

s pretio emendum tibi

prqponimr.

!

'f!itl fpif« j

fequendz defiderium fentiat, tam parum ta-

y!

men in eo ftudio proficiat? refpondit, id uni-

ce ex defeCu ferim &

$. XL

^

cordatz Xrefqluüünyis

contingere.

ASCETICA

, Avili

(pid.c.ig. — 1V. Exercitatio affdua: Ut enim qui in ar-

[b

te militandi vel digladiandi excellere cu-

I'.O&o pqtifïïxhuni funt cap-ita ; qï:æ-deïinär P a

hac vittute bene addiícere, aliisque v«t.c. a,

piunt, prius privatim fe per ludicra cer-

inculcare debe: afícera. — Privuen. if , ut bese

tamina exercent , ita idem faciendum ei,

addifrat naturam & fübflantiam morzz']ïcatz'onz's,

qui in arte morrtiticandi fe(e perfectus eva-

qu& qu'dem in eo fere con(iflit, ut infe-

deré cupit.

S'p Greg E m'

rior animz pars feu appeti:us fenfitivus, fa-

V. zihmor Dei: fortis enim eít ut mors di-

periori ejusdem ànimz parti, id eft, ratio-

'perEyang.

lectios quia ficut mors corpus interemit, (ic

hom. 11,

ni perfedtz fübjiciatur; & íicut homo per

ab amore rerum corporalium ziernz vitz

peccatum Ípoliatus eft gratuitis. (id eft,

lü[.m 5 ;

charitas occidit; nam quem perfecte abfor-

imaginationem nàáctus inconftanrem, memo-

|

buerit, ab terrena foris defideria velut infen-

fibilem reddir.

Hinc Apoflolus exclamat:

riam difperíam , intelle&tum obícuratum,

voluntatem ad malum proclivem, & sf bo-

Quis ncs ferabit a charitate Chrift

t

Je P. Lon. Bibi, Mau, Jdom. ,

num ,l*anguidam); ita mortificationis be-

9$58

neficie

iab ia ii

JBibliotbecee. 'Mar*;ualis- Concionatgriæ

$66

fe eft, ut artem continentiz teneaf, quatenns

neficio duþlex hoc malum a fe remdveat, fe-

non carnem , fed vitia carnis occidat: nam

que in anti

quum juftitis originalis ftatum;

divino auxilio fieri poteft , redu-

plerum

que. dum plus nimio caro reftringiturs

quoad cum

etiam ab exercitatione boni

operisenervatur,

uin

cat: ne ali

oqui fenfualem füum appetitum

ut ad orationem quoque vel pradicationem

le

fecutus, in fe verificet

illad Prophetz: homo

L

va vitiorum in le

f

Yfu. 48.

non fufficiat, dum incenti

V. 13-

cum in honores eflet,

non intellexit, compa-

funditus fuffocare

feftinat, Optimus eft in

ratus eft jumentis infipientibus,

& fïm—il/is fa—

omni re modus, &

laudabilis ubique menfau-

&us eft illis.

)corpus non frangen-S. Hier ad

II. Secundum eft ,

ui bene apprebendat axioma

ra, (inquit re&teS. Hier.

Demetr.

iota. nortificationis

dum fíed regendum eft.

Regulam autem pro

illud a Chrifto propofitum , cui

J

flignatS Aug. dum

Virg.

ü amat ani

mam . fuam , perdet

hac difcretione optimám a

$. Auguft.

Matth.16. praxis innititur :

enarratis gravibus

Sanctorum Íui evi poeni-

in lib. de

V.- 25.

eam: €$ qui perd

iderit animam (uam propter me,

charitas przcipue cuilodi

. morib.

d fcilicet odium füi, quoad

tentiis fübjungit :

Rodr, p.s. inveniet eam. . Quo

(i verus amor füi quoad

tur, charicati

victus, charitati fermo,

charitati gcc, c.54

"

$. 1 €. 8« inferiorem partem ,

saptatur: hanc fiquis

quatenus per hoc odium

habitus, charirati vultu

Sciunt

fuperiorem partem,

m ac füummum bo-

offendit;

uno die durare non finitur.

rocuratur animaz veru

datam effe a Chrifto & Apo-

cujus etiam corpus

hanc ita commen

j

num, quod eft beatitudo,

ftolis, ut (i hzc una a

biit, inania; fi hzc ad-

olim füo modo fiet particeps

. Unde qui fic fe

ur age

re, ac is, qui ut

fit,

lena fint omnia.

odit, perinde cenfebit

V. Quintum eft , ut fr

audes diaboli z'n( d fiudie

vitam falvet corporis;

illud incidi & uri pa-

&$ prudenter. declinare

efiderata objedta ne-

occurrentes bene wuelligat

titur, multaque ab eo d

fludeat../ Pro quibus dignoice

ndis noverit tri- Rode. p.«

gat; cum e contrario a

lius omnia appetitui

di fraudibustr 1.€ 17

- fuo vitiofo concedens ;

& per hoc fanitatem

plex e

ffe hominum genus ejusmo

difficili

obnoxiurm.

Primi funt, qui natura

masis deftruens, verius fe odiffe dicatur.

xercendas ree

IL.— Tertium efl, ut ciat, quem ordinem in mer«

pr

aditi, gravem ad virtutes €

"Jbid. e12.

pugnantiam fentiun

t, ideoque

ruing fe pre-

'&'130,

tificationis exercitio obfe

roare debeat, nimirum ut

1.in rebus ultro obvenientibus,

five ex rigo-

ximos arbitantur,

Quibus proinde fzpe ilia

Doctorum & S5. PP. regula:

non noceb fenjuss

re füperiorem,.

five imperfeQtione

fratrum

Alii funt, qui;

five difficultate o

fficiorum id contingat, mor-

fi abfit.

cen[énfüs : objicienda eft.

quia naturaliter

forditi funt ani

mam bonam;

tificare nos dilcamus. -

2. Ut inde gradum ad

difficultatem fentiunt:

nullam in ulla propere

res neceffarias, id eft, ab obfervatione man-

propterea altum fa-

datorum aut regularum impedientes ; facia-

qui proinde monendi, ne

aut foeordiz occa-

licitis nos iuperare af*

piant,

aliosve defpieiant,

Urd

mus. 3. Ut etiam in

fionem arripiant;

fed potius infir

mitati fua

6 i

— fucícamus. 4. Ut opera

ex obligauone ob-

dícribant, quod in graves

Ed

celfit

ate, aut confuetu-

atque fragilitati a

eunda, non ex ne€

tentationes cadere non

finantur: Ultimi füunt,

dine , fed u

nico vo

juntatis & beneplaciti

non

qui altiffima pace;

propter virtutis ftu-

divini implen

di«/deüdcrio, peragere ftudea-

dium, nec per na

;

ture bonitatem ob:enta

mus.

uia omnia ind

ulgent appe-

uarvtum ejl , ut folitam difcat praxin , boc

fruuntur, fed q

IV.

titui; quibus proinde id ; quo

d [enior qui-

mortificationis exerciti

um fructuofe inftituendi, qua

xit,

exprobran-

fere preceptis confiftit,

dam fimilis genii monacho di

$ Marcear quidem . in tribus

dum eft: Similis es portz ,

per quam quis-

Hom. 15 T. Ut non conjundim,

fed per partes hoc

ditur absque eo,

ut bene advertit S.

quis vult, ingreditur, & egre

xv

