modo videmus, quod aliquis ex proprio ce-

d,

gna fecuritate & tranquilitate ad portuni de-

rebro facilis fit in abftinentiis, difciplinis, ora-

ftinatum pertingit; ita obediens aliorum fe

tionibus jejuniis faciendis ; At vero fi heec

committens directioni, cum magna animi li-

omnia facienda fint ex praecepto, & per obe-

bertate & jucunditate iter h

d

dientiam alteri debitam, magnam in iis omni-

perfectionis abfolvit. -

j

ujus Vl:tæ atque

LU

bus fentiat repugnantiam , ideoque confiliis

xtf,

XXV. Sicut, is qui

iter moleftum aut dü'- Anony

»

Y

opus eft, exhortationibus, adductis motivis

ficile farcinis gravatus facere cogitur, felicem

:

"u

& proeceptis; Veruntamen magna quazedam

fe putat, fi farcinas fuas alterius tergo portan-

obfervanda eft differentia, inter terram a fe-

das committere queat; ita cum obediens gra-

metipfa fructum proferentem, & inter eandem

viffüimam rationis reddendae coram Deo farf

rp'sl

terram proferentem, fru&tum pott cultivatio-

cinam in humeros Superiorum conjicere que-

Y

t b

nem, & labores eidem adhibitos; Terra enim

at, merito fe beatum seftimare debet.

ex feipfa non producit, nifi lentes, urticas,

folia aut arbores filveftres ; At vero terra be-

XXVI. Sicut qui in rheda aut lectica iter Jac.Alvar.

faciunt, omnibus notum eft, quantis moleftiis 'o 2-l-5 p.

ne cultivata herbas edit, flores, & fruétus do-

itineris liberentur: Neque Solis ardoribus 3*€ 18

mefticos, ac falutiferos, arboresque ab ea pro-

seftuant, nec hyemis rigore rigent, nec nive,

du&tze dulciffimos proferunt fruttus; Eodem

aut grandine feriuntur, nec pluvia madefiunt ;

igitur modo hi, qui ex proprio cerebro fe gu-

ita veri obedientes, in lectica fanctee obedien-

r0th-

bernare volunt, nequaquam virtuofe operari

tize ve&i, a mille tentationibus, & a multis a-

f

poffunt, quia deeft illis meritum obedientize,

nimze periculis liberantur. Sol indifcreti fer-

qua propria voluntas abnegatur; Etideo ta-

voris eos non urit, quem nubes obedientiae

les, ut plurimum deprehendentur effe fuper-

temperat; nix ignavize & tepiditatisnon im-

bi, indifcreti, & praefumptuofi, plusque in illis

pedit,/ quem indumentum obedientize arcet.

lafdn

reperietur emendatione, quam commendatio-

Üe

ne dignum, aut vero in bene caeeptis minime

AEquitas,

perfeverabunt. . Hoc autem, nequaquam acci-

XXVILSicut aq

AT

uaelagena fuperhe obftru&ta Rodr.a. g..

dit illis, qui dependenter ab alterius directio-

deorfum non fluit; interdum vero etiam contratr. $.€. $»

£

natu-

R. P. Lobn. Bibi. Man Zomn. ÁI.

$66

le'bliot?äem ,Manualis äanc-ionamiæ

naturam furfum afcendit, ad continuationem

perfectiffimsze . regulae , lpfï nempe voluntati

& bonum univerfi ; ita obediens propter glo-

Divinae conformis eft ?

riam Dei, & bonum communitatis, cui ag-

V. Quartus eft, quod. Superioribus & Sociis

gregatus eft, etiam a&iones naturali fuze in-

cobabitantibus valde amabilem €9 acceptum faciat, ut-

clinationi contrarias fufcipere non reformidat;

pote per quam & graviffimum onus quod fen-

Join.

$. &ugu[l!:.

XXIIX. Sicut membra corporis quidem

tiunt Superiores, fi inobedientes & immorige-

W.S*

spüd Rod. omnia ab anima informantur,

capiti tamen pa-

ros nacti fünt fubditos: quodque experiuntur

lo

boni religiofi, fi reliqui omnia onera in iplos

rent, quiain eo folo quinque fenfus vigent; ita

pL 88'

cum in Superioribus potiffimum authoritas

exonerare, feque velut membra diffociare ye-

2l

Dei, poteftas ac prudentia reperiantur, meri-

lint, non modiceiminuatur, ut clare S. Paulus Heb. 13.v«

indicavit, dum Hebraeos ad obedientiam Su- 17.

to his debita aSubditis obedientia przeftatur.

LT

jac.Alvsr, | XXIX. Sicu

raepofterum & fimile monftro

perioribus exhibendam ideo exhortatus eft, ut

t2.1. 5. p« foret, fi caput

ij

ominis reperet, & pedes fur-

cum gaudio & non gementes onus Superio-

3! c- ri

fum tollerentur, & capiti imperare vellent ;

ris portent. Idque confirmavitetiam S. Fran-

ita non minus abfurdum eft, fi inferior nollet

cifcus Borgia, dum inter ea, quae ad converfa-

parere, fed potius

tionem focietatis neceffaria duxit, tertio loco

ipfe fibi guberhatio:1j$ ! of-

ficium affumere..

Obedientiam pofuit, eo quod haec membra fo-

S« Bäüla .

XXX. Sicut pro falute corporis

äad medi-

cietatis,

*

s

qp

ze Oratio, cum Deo conjungit, &

a

Ípectat, vim mormi cognofcere, & medi-

Per[ecut

L

[

amundo abftrahit,

IAnter fe per chari-

$. Cl

Monatt,

cinam preefcibere ; segrum vero obedire de-

tatem copulet, vere enim quze eadem funt per

gl ,

cet, ita ad Superiorem, velut medicum fpiri-

obedientiam uni tertio,nempeSuperiori,etiam

tualem, euratio fübditi pertinet ; hic vero

2l

Z

inter fe eadem effe neceffe eft, utadeo merito

uam bo- Pf. 13;.?.

tanto promptius exa&tiusque obfequi debet,

exclamare cum Davide liceat; O q

^

quanto anmplius falus animze fanitatem corpo-

num & quam jücundum eft, habitate fratres **

in unum, id eft, omnes ab uno capite dirigi.

ïalem diguitate praeftantiaque füa antecedit. -

VI. Quintus fru&us eft, quod fit aptiffamum

D

294X

inflrumentum ad vittoriam de vitüis &^ cupiditatibus

15

^

obtinendam ; cum radicem ejusmodi vitiorum

MO TI VA.

c19.

& motuum tollat, propriam fcilicet volunta-

Àpoe,. 12,

eviter & in compendio hzec explicavit,

tem, id quod fapienter advertit Abbas Achil-

V« 2

L Br

dixit, Obedientiam fimilem e[Je arbori, feu

les, dum quacfitus, quomodo daemones fupe-

ligno vite , quod S. Joannes olim in caelefti

randi fint, dixit, id unice per voluntatis pro-

Jerufalem vidit, & de quo audivit, quod affe-

prize abdicationem, fine qua nullum omnino

rat fructus duodecim, cum hoc folo difcrimi-

vitium fuperari poffe, etiam reliqui antiquiores

ne, quod hoc lignum per menfes duntaxat fin-

Patres perfuafiffimum habebant, unde reé&te

.

gulos fructum fuum dederit, obedientia vero

S. Auguft. dicebat : Expedit inferius fubji

C1

$. Aug,ua;

$ o

&inP

gynC

toties fere, quoties exercetur, duodecim fuos

Superiori, ut ille qui fibi fübjicii vult, quode

f. 1'03.

fu&tus afferat, qui proin merito pro todidem

inferius, fe fubjiiciat Superiori fuo.

gnofce

motivis fervire poffüunt ad ftudium hujus vir-

ordinem, quaere pacem. — Tu Deo, tibi caro,

i Ib di

^

hdr, i

tutis, & amorem perfuüadendum.

;

quid juftius? quid pulchrius ? Tu majori, ti-

' Sþ.*/'i'homas

II. Primus itaque fruttus eft, quod obed

ienQ

bi minor. Servi tu ei, qui te fecit, ut tibi fer-

25.0,185» t5 Homfnem Dzo cbariffanum efficiat, cum tefte S.

viat, quod propter te factum eft. Si auté tu con-

?.5 33 $-eThoma, nibil Deofit

2ratius quam fipropriam

temnis fervire&obedireDeo,nunquam efficies,

voluntatem quis propter ipfum relinquat; &

ut tibi caro obtemperet. Qui non obtempe-

merito, fi enimAbraham tantopere placuitDeo

ras Domino, torqueris a fervo. Sic S. Augulft.

X

;

Prris

Veri in

qui voluit tantum facrificare filium fuum ,. &

Ut adeo vere dixerit Salomon, obedientem lo- Prov.

per hoc Deoobedire; quanto magis eidem pla-

qui (atque adeo & prius obtinere) victorias,

v.2g8.

li. üi

cebit, qui attus non alium, fed feipfum per ve-

VII, Sextus fructus, eft, quod efficaciffanumz

Orn,

ram obedientiam immolaverit.

fit meditum ad virtutes acquirendas : cum tefte 5. L.1.eontra

III. Secundus fructus eft, quod Cbrijio;[äwaü—

Auguftino, obedienhtia fit mater aliarum vir- 2áverfleg,

limuan atque adeo etiam gratif/aum faciat;ut qui

tutum ; & juxta S. Gregorium fit illa virtus,

€s 14«

S. Gfeg- ll

in tota vita nullam perinde virtuté, atque obe-

quze reliquas virtutes menti inferit, infertas-

55. mot.:

^ dientiam, verbo & exemplocommendaffe fci-

ue cuftodit, id quod inductione fingularum

tur,ut meritotandem dixerit, cibum fuum effe

virtutum facile conftabit.

d

facere voluntatem Patris fui, qui in coelis eft.

VIIL. Septimus fru&tus eft, qu

od ad m&dia Rusbro-—ch.

l.

e virt.

jos.a.v. ]V. Tertius fru&us eft, quod etiam B. Virgi-

Jubernaturalia augenda fit optimum medium: nam

34*

ni, aliisque Sancis nullum obfequium perinde

obedientia, tefte Rusbrochio, tam eximia vir-

€, 13.

gratum fit, atque obedientia; per hanc enim

tuseft, ut vel minimum opus ejus imperio fa-

vere cultus purif/mus ( quia ubi voluntas Dei

&um, multo melius, De

ue acceptius fit, alio

1

- àmpletur,peccatum intervenire non poteft )am-

quolibet magno opere

ne ipfa perpetrato.

plilmus Cutpote ad omnia totius diei, imo vitae

Hinc S. Dorotheus; utífupra vidimus, quin-

ET

opera fe extendens & ) perpetuus ( utpote diu

que annorum fpatio gloriam S. Antonii me-

noctuque durans,& per hocSan(ctorum in coelis

ritis parem eft na&tus. Sed ipfe Deus quondam

degertium, Deumque fine fine laudantium fi-

voce de ccelo lapfateftatus eft,Monialem, quae

milis ) praeftatur; ut merito quidam dixerit ;

omiffa propter obedientiam comiunione in

Santtorum eft cultus gvati]Jmmus optima vita.

culina miniftraverat, plus meriti acqui: iviffe,

Quae autem melior vita efie poteft, qugm quae

quam quae communicaflet.

Xl. OGa-

y.

/

/

Tiius CIII ;obedig;aia,,

565

iX. Octavus fru&us eft, quod fit utiliffimum

natat, ita lzetitiam q"ubque ac pacem, quze ex

inflvumentum ad pr oxird falutem procurandam : cum

obedientia fequitur omnem fenfum ac gaudi-

enim perfe&iffime hominem cum Chrifto, pro-

um corporalelongiffime excellere; & merito,

pter queim obedientia preeftatur, conjungat,

cum talis homo per obedientiam femper ha-

necelle eft, ut verificetur, quod idem Chriftus

beat quod defiderat, ficque guftare incipiat

Joan. 15. apud Joannem dixit : Qui manet in me, & ego

manna abfconditum, quod Deus in Apocaly- Apoos. s.

V.

à

ineo, hicfert fructum multum. Detali quippe

pfi vincentibus (qualis utique eft obediens, lc- ?- Pf. 5. v.

l3.

cum veritate dicere iterum poteft Deus, quod

quens victorias de feipfo reportatas) promifit.

P. 88. v. olim de S. Davidedixit: Inveni virum fecun-

XII. Undecimus fru&us eft, quod fit /cutum

TOA

2I.

dum cor meum, qui faciet omnes voluntates

impenetralile adoerías omnia mala corporis &9^ ani-

meas, hinc oleo fancto unxi eum, & manus

ine : illud videlicet, de quo S. David dixit :

Pí, 1. v. . mea auxiliabitur ei, & brachium meum con-

Scuto bonze voluntatis tuze coronafti nos Do-

fortabit eum,

ut omnia quaecunque facturus

mine. Cum vere obediens neque in profperis

eft, profperentur.

elevetur (utpote qui nihil aliud, quam Dei vo-

X. Nonus eft, quod vnmm

fit. ex cärtioribus

luntatem defiderat, & quzerit ) neque in ad-

fianis pradcjlinationis:. Quia hzec fola via, ficut a

verfis dejiciatur, cum memor fit doctrinze a S..

voluntate propria eft remotiffima, ita nullis

Petro data : & quis eft, qui noceat, vobis, fi

ambagibus aut erroribus eft obnoxia.

Hinc

boni Cid eft, folius beneplaciti divini ) aámu-

Matth.19. Chriftus intrepide dixit : Si vis ad vitam ingre-

latores fueritis; atque adeorectius de hoc fcu-

S. Climac. )i, ier

vamandata. HincS. Joannes Climacus

to, quam olim miles Myrtillus dicere queat *

gtad. 4.

dixit : Si quis confcientiam füuam mundiffi-

Effugi geminum chypeo difcrimen in uno,.

mam in Patris fpiritualis fubjeCtione fervavit,

Dum premererque falo: duwm premererque folo.

3 ;rVi

hic.jam mortem ut fomnum, imo vero ut vi-

Qui fcilicet in terra pugnando, vi&or evafe-

tam quodidie intrepidus exfpectat; certiffime

rat: in mari vero, cum naufragium fecilfet,

Íciers, obitus tempore, fui ipfius non a fe, fed

inverío clypeo velut navicula ufus enatavit.

a Patre rationem effe requirendam. Id quod

XIll. Duodecimus fructus eft, quod fit vera

Dial. c.

ipfe aeternus Paterquondam S. Catharinze re-

163

cau/a bonoris &$ dignitaiis 1naxime, quze in terris

velavit dicens: Verus obediens non obligatur

haberi poteft; uti clare patet in Chrifto, qui,

e 158.

mihi reddere rationem de fe, fed folummodo

f

quia füit obedien usque, ad mortem, propte-

Przelatus cui fubditus extitit

Et iterum re-

rea accepit nomen füper omne nomen, ita ut

ligio eft velut navicula fecura pro recipendis

in nomine ejus genu fle&tatur cceleftium, ter-

animabus, quase currere volunt ad perfectio-

reftrium, & infernorum ; id quod fi in ullo,

nem, ut ea tutiffime perducat ad portum seter-

certe in obediente, vel maxime etiam adim-

nzxe falutis. Obedientia eft clavis,qua Chriftus

pletum cernitur, utpote qui & coeleftibus fpe-

coelum aperuit, quam in manu Vicarii fui reli-

cialiter carus per obedientiam efficitur, ut in

wl

quit. Hinc S. Bern. dicereaufus eft: Dignus

primis tribus motivis vidimus : & a terreftri-

[ 10f

23 inCant, ero, qui Deum videam, fi prius, quam videam,

bus, id eft, hominibus praecipue honoratur,

obediffe inveniar: Securus videbo, ad quem

utpote qui pulcherrimum & fummum impe-

Iu lib. de meze obedientize munus preecefferit. Sed &

rium fui ipfius nactus eft: & ab infernalibus

do&r. Ber. fratrer ejus Gerardus morti vicinus, cum in

maxime timetur, & zeftimatur, utpote quem

Spiritu raptus effet, poft triduum ad fe rever-

victorem ip

fus dixit:Bona eft obedientia! ad tribunalChri-

forum fortiffimum & potepþüïi-

mum non Íemel funt experti,.

fti fui, animas Sanctorum vidi, ipfumque mihi

dicentem audivi: Ecce locus tuus, inter fra-

$. XI.

Petrus de. tres tuos:. nullus tui Ordinis peribit, fi Ordi-

^

v."l

Vezga in

nem amaverit ; aut in morte purgabitur, aut

hiít íui

2

Ordin,

in brevipoftmortem. Nec minus memorabile

Müli exemplum ob oculos babere 5 quöd effi -

eft, quod alteri cuipiam religiofo ex Ordine S.

cax medium fuafit S. Bernard. dicens : S.Bern.to.

eonu

Hier. eveniffe fcribitur, quod videlicet poft vi-

Obedientiam: oftendit in mu

-t

nd

um veniens, 3. íe*m, de

Eff.leg.r

fitationem a Santtis, quos fingulariter colebat,

in mundo manens, & de mundo tranfiens. 1j ^bed. n. 3.

N

b

factam, dixerit: Doleo, me tam parum in re-

mundum veniens, unde Joh. 6. ipfeait: De.**

;Ifg- l'

mot.

ligione laboraffe ; fed propter paffionem & — fcendi de cwelo non ut faciam. vo'vztateii meam, fid

crucem 'Chrifti, & religionis obedientiam ,

voluntatem ejus, qui wifit me.. Secundo in mun-

quam obfervari,vado ad regnum coelorum, &

do manens: Afus cibus efd , v faciom edlunta-

broch

focmihi Dominus manifeftavit, ad confolatio-

tem ejus, qui mict me.

Tertio de mundo tran-

o vits

nem, & zedificationem religioforum, utque te-

fiens, unde Joh. 14. Sicut mandatwsn dedit mibi

i

idi ac neglipentes vitam mutent. Quibusdi-

Paier, fic faciu; Et de hoc Bern. ait: Memen-

&

s paulo poft ingenti gaudio repletus eft; fed

tote fratres, ne perderet obedientiam, perdi-

& facies ejus velut Angeli refplenduit, ficque

dit vitam, & in fignum, quod obediendo man-

iuter pias afpirationes animam Deo reddidit.

dato Patris mortem fuftinuit, inclinato capite

—XI. Decimus fructus eft, quod fit fons ? ra-

emifit Spiritum. Unde S. Bern. alibi monet:

| 'm«.. "

dix fpiritualis & folide letitie : quem quidem S.

Difce homo obedire : difce terra fubdi, difce

H

David indicavit, dum dixit: Dilexifti juítitiam

ulvis obtemperare.

De Authore tuo foquens s. Dern. £,

E

& odiftiiniquitatem : propterea unxit te Deus

vangelifta, & erat, inquit, fubditus illis, fuper miffü

oleo lzetitiae prae confortibus tuis, ubi recte

haud dubium, quin Marize & Jofeph. Erube-ett.

Izetitiam hanc oleo Comparat, ut fignificet, fi-

fce fuperbe cini$ : Deus fe humiliat, & tu te

cut oleum omnibus reliquis humoribus fupere

1

exaltas

? Deus fe homiuibus fübdit, & tu

; R P. Lobn, Man. Bibl. Lom. H.

domi-

,Zzzz

s

568

Biblotbece Monuahs Comionatori;c'

dominari

geftiens hominibus tuo té preeponis

ftimonia. Sol & Luna obedierunt Jofüze : cce-

Authori.

lum, terra & mare Moyfi, cum illud tenebras

B.AugSer — ][ ngelorum exemplum cenfiderare.

Sic S.

offunderet, haec Dathan & Abiron, iftud Pha-

sprmí

fadfra.| Anooftinus fuafit dicens: Eftote non pro fua,

raonem hauriret: Aer & grando Samueli pa-

nl

fed pro veftra utilitate & falute in omnibus

ruerunt : Pluvia & morbi;ac ipfa mors Chritto:

t

fibi obedientes.

Ecce enim fratres, Angelus

Serpentes & colubri Apoftolis: B. Antonio &

|

in omnibus obedit Deo, & tu qui cinis es. &

pluribus aliis feree :^ S. Francifco Affifiati

vermis, contradicis Deo ? Infenfibilia obe-

aves : P. Jofeph Anchietze pifces & alize ani-

diunt Deo, & turationalis refiftis Deo ?. Quod

mantes: S.Sergius Abbas leone , S. Gallus

Urfo. . S. Norbertus lupo, ad obfequium eft

ipfum etiam confirmans S. Bernardus fic lo-

uitur : Sed ipíos Spiritus tam fublimes au-

ufus: B. Theodoro crocodüo velut navigio

:

i omnes adminiftratorios effe, & in minifte-

eft ufa.

«

rium mitti dignantiffimum, ut ne indignum

V. INon intueri im per[ona Superioris bominem

dicam, minime tamen puto reperies in fcri-

obnoxium erroribus atque miferiis, fed Cbri-

3

D

*

pturis aliquando , quemquam illorum .vel

Ín Qiü. de

[iwain ipfum, qui eftSapientia fumma,bonitas 1m-

tas 1

.

contradixiffe mittenti, vel erga ipfos tam in-

menfía, chari

nfinita,qui nec decipi poteft, obed.

feriores fe, propter quos in minifterium 1mit-

nec nos vult ipfe decipere. Quibus verbis S.

tebantur, faltem tenuiter fuiffe commotum.

illius

Ignat, hoc mediuin fuafit, abducens pro

*

Exempla funt obedientize, fi diligenter atten-

confirmatione etiam S. Bern. dicantem.

Sive U deprze,

das, eo fane acceptabiliora, quoin materia d1-

Deus,fiveHomoVicariusDei mandatum quod-'

niori .

$. Laur.

z ATE

cunque tradiderit, pari profecto obíequendum

Militum exemplum ob ocaälbs babere , uti

eft cura, pari reverentia deferendum, modo

p

Juft. de

S. Laur Juft. monet dicens: Qui militant ter-

tamen Deo contraria non praecipiat homo.-

difciplin

renam militiam, non funt fine duce, & folus

Monaft,

Vl Firmiffme crederé 5 eum Superiore, quem

$. 7^

Chrifti miles erit fine directione ? Ubi vali-

quis babet, a 13eo ipfi pradeftinatum e[Jey & quidquid

dior & fagacior eft hoftis, ibi diligentior cu-

ipfe praceperit, Dei praceptum e[Je: fic enim perin-

ftodia adhibenda eft. Et alibi pariter inquit:

Sicut fine Duce non confiditur de victoria, &

de ut ad credenda, quae fides catholica pro-

ponit, toto animo, affenfuque noftro Itatim in-

fine gubernatore non pervenitur ad portum,

cumbemus, fic ad ea facienda, qusecunque

ita & absque obedientia impofibile eft;in hujus

Superior dixerit, czelo quodam impetu vo-

Mn

vize pelago non periclitari. Quzevis enim mi-

Juntatis parenci- cupidze, fine ulla difquifitio-

y;U

nima inobedientia in bello fübvertere poteft

ne feremur, quciiadmodum S. Abraham Fi-

Pse

quamvis ingentem victoriam , hoftique fores

lium iminolaturus feciffet credendus eft. Ita

61

aperit ad faciendam ftragem Unde Centurio

iterum ejusdem iere verbis hoc remedium 5.

In di&tis

exactam militum fuorum deprazedicat obedi-

Ignatius commendavit.

Quod etiam pius

entiam, dum ait: JDice buic, vade (s* vadii ; &

PP- c8.

alii ceni ( uenit ; &9' fervo meo, faz bocs €$ j acit.

quidam Pater apod BElofium his valde bene

notaódis verbis fusft : Certo tibi pertuade,

SBrunode' [V. Jrrationalium creaturarum exemplum intueri ;

ornatuEc-

ipfum Dominum Deum tuum 1fua eeterna fa-

uti paterne confulit S. Bruno. Quid dicent,

D

.

| clef, c, iO.

inqui

ens, faas voluntates facientes, cum vide-

pientia ac bonitate illos Praelatos tibi praedefti

naffe, & providiffe, ac per eos potius, quana per

rint non folum ratiónales creaturas, ficut An-

alios füar gratiam tibi praeftare velle.-

geli & homines, verum etiam quae fenfu &

ratione carent, Jubentis Domini ebedire vo-

- VIL. Bene aninzatum offetbumque e[Je ad. id, qtd1n. epift,

Superior mandai, vel fenii ;. fic enim fiet, inquit cit, de

luntati ? Inde eít enim, quod cceli enarrant

gloriam Dei ; Inde eft, quod venti & mare

iterum S. Ignatius, non folóm ut fine moleftia,

obediant ei ; inde eft, quod terra noftra dedit

fed. etiar cum vo'uptate lzetitiaquepareatur ;

nam ut eftapud 5. Leonem, non dura ibl D€-s, Leo f; 4,

. fru&um füum; inde eft, quod omne lignum

dat fru&um in tempore fuo

Idemque poft

ceflit«te fervitur, tbl diligitur, quod jubetur. de jejunio

allata diverfaruin creaturarum infenfatarum

Pro quo redio facilius pracicando fuadet P. Sept, Mei-

Creatori fuo obedientium exemnpla, jn hzec

acobus Alvarez, ut Superiores íuos quis tan- f&

quiim de fe bene meritos Patres, & qui non

verba exclamat ; Sed o miferia femper lugen-

da, & magis lacrymis, quam verbis exponen-

tam effe, quam bene effe, dare, foleant afpi-

da! Omnis creatura eft obediens Deo praeter

ciat, dilgatque.

p-6e u

4;"9- Richerd.

illam, quze facta eft ad imaginem Dei.. Etid

VII.. Omnem affsGtm inordinatum exuere, pr

c'!'S'Il

&.Laut jipfuümconfirmans S. Laur. Juft. . Non medio-

cipue amoris & timoris immoderati, quod me- 3Pud. Àlv.

Juft. c. 2.

dium Richard. de S.Vittore feq. verbis pruden- ** *: * 5

de lign.

cris, inquit, eft pudor genetri bumano, impe-

p. 36 17.

it,

rio Dei infenfibilia, irrationabiliaque parere,

ter fuafit: Duo fünt, quee folent perfectioném

1

& homines non obedire, quibus fenfus ab ipfo

Obedientize przepedire, id eft, ne cogamur vel

tributus eft Authore.

Servaverunt cuncta

amata deferere, vel afpera tolerare.

Sed fi

]s

animalia legem , & ordinem fibi impofitum,

femel animus vel amore abitinentize, vel pa-

30 U

& ideo perfüterunt in natura, qua creata

tientize perfecte incaluerit, protinus Ruben, id

23' V *6

Ófunt; Inobediens autem homo idcirco cur-

eft, timor Dei ad omnem obedientiam absque

ruit, quia non obtemperavit, & qui per gra-

ulla contradictione fe fubdit.

Qui enim tam

Vs

tiam fuüturus erat Angelorum collega, ex ne-

adverfa perpeti, quam profperis non delectari,

ütnà.

Q

glecto imperio effectus eft miniítrator jumen-

apud femetipfum ftatv:t, quae difücultas ejus

hteL

Drexel, intorum.

De hac creaturarum irrationabi-

obedientiam minuere poterit ? Si eniin du-

Rof(is p. .]ium obedientia

am per

N MPH

$ 13 $ 9-

plura ju Sacris prqftant te-

r & sdpeta quaeque pro Dei amore eti

mé-

c

: Tüulm CIIIQ *Obfäfantïa. -

$69

memetipfum appeto, cor non magis hec ex p.tag«þfizä-eäï«'-(ä*iIä.ut':irv)mä,—j devota fine dedï-gnati—ö-vää,

ad

J

juncta obedignti a, ad majoris meritik g

loriam^ wojuntària fine contradi&tione, fimplex fine

(

tolero? '

" difcuflione, perfeverans fine ceffatione, ordi-

S.Bern, f.

at

z1. in

IX.. Affuefacere f& vt etiam minoribus f fabd.

natà fine devictione, jucunda fine turbatione,

€& obediat : Sic enIm mon difficulter Majoribus. ftrenua fine pufillanimitate, & univeríalis ine

Cant.

obedientiam przeftabit. Quod mediumS.Bern. exceptione. Qualiter nos audivimus noftros

ardus his verbis fuggeffit : Parum eft, fub- Superiores

, taliter nofh',as exaudit De,uä/oraf

5

jectum effe Deo, nifi fit & humanze creaturae: tiones.

K

propter Deum, five Abbati tanquam przecel-

II. Tertium

eft, ut non tantum fummam de

lenti, five Prioribus tanquam ab eo conftitu- virtutehacseftimationem concipiat, fed etiam

tis. Ego plusdico: Subdereparibus,fubdere radices norit, ex quibus.dignitas perfectioque

& minoribus, fic enim nos decetimplereom- illius oritur, quarum quidem quinque poffunt

nem juiïitiam, & perfe&ikoaem obedientize.

affignari. 1. Quia per votum obedientize non

tantum corpus proprium, quod per caftitatem

ilà

offertur, nec tantum res exteriores, quze pe.

$. XiI.

votum paupertatis Deo confecrantur, fed ipfa

-- voluntas, quze omnibus potior eft, dedicatur.

ASCETICA.

2. Quia votum obedientize continet fub fe a-

D

t

uatuór funt potiffimum, quae A'fïfeta de

lia vota, cum ad votum illud fpe&et, fervare

ho

hac virtute przecipue fcire, aliisque in- omnia quae füb praeceptum cadunt, vel fub

culcare debet. Primum eítfübítantia & per- peccato obligant;qualia utique etiam caftitasáz

fectioillius: quam quidem cognitionem haud paupertas cenfentur. 3. Quia votum obedi-

difficulter confequetur, fi eanaem fecundum, entice proprize f? extendit ad a&tus religionis,

quátuor dimenfiones confideraverit;Etr.qui- quanto autem aliquid propinquius fini eft,

dem .Zititudinem íciat in eo confiftere, ut non . tanto melius cenfetur. Atque hze tres rationes

tantum in primo & fecundo gradu quis haere- aS. Thoma afferuntur, ex quibus ille deducit,

at, id eft, potentias exteriores & voluntatem hoc magis effe effentiale votum, quam reliqua,

ad. id, quod imperatum eft,'exequendum ap- .cum illa duo fine obedientia neutiquam con-

plicet, fed etiam judicium fuum cum Superio- ftituant religicfum, obedientia vero fecun-

ris judicio conformet ; quo fenfu illud S.Apo- dum rcgulam fola a quibusdam religionibus,

Rom, 13.ftoliintelligi poteft ; Omnis, id eft, totaanima ut Carthufienfi & Benedi&tina voveatur. 4.

yl ll

P,3. conft

fecundum omnes potentias, poteftatibus fub- Quia virtus obedientiae eft origo, materque

&€. 1, $. 24

r

'limioribus fubdita fit. 2. rofunditatem fciat omnium virtutum, ut füpra ex S. Auguft. vi-

*

ine

o fitam effe, ut non tantum majoribus,fed dimus. Quia fummam cum charitate conjun-

di

1

etiam minoribus fe'fubjiciat, quemadmodum . Ctionem habet, cum utraqne fecundum bene-

S. Ignatius fuis fociis corhendavitdicens: Val-. placitum divinum ac&tiones fuas dirigat : Utra-

de neceffarium eft, utomnesnon folum Supe- . que fit virtus generalis ad mandatum cuftodi-

riori focietatis vel domus, fed etiam fübordi- . amimpellens : utraque fitvirtutum reliquarum

natis officialibus, qui exillo Authoritatem ac- forma & parens: utraqueidem cum Deo velle

ceperunt, obediant; & affuefcant non intueri . & nolle habeat, licet-diverfa ratione nempe

uisillefit, cui obediunt, fed potius, quis ille charitas permodum aiici, obedientia per mo-

lit, propter quem & cui in omnibus obediunt, dum fübditi.. Éx quibus omnibus tandem

M

.

ui eft Chriftus Dominus. Itafane B. Aloyfius colligitur, obedientiam afferre triplicem homi-

[

eciffe fcribitur ; quilicet genere natus illuftri-. ni períectionem, juxta triplicem fcilicet titu-

fimo, niniinis tamen Coadjutoribus cum tan- lum, fecundum quem coníiderari poteft. Nam

ta humilitate ac reverentia obediebat, utma- quatenus /aupüsuer ut bomno fpe&atur, euim per-

UH-

jore vix ipfi P. Generali obedire poflet. 3, £La- ficit dum eum in naturalem fuum ftat:un re-

9

vt

Y

*

junto

iiiudinem iciat in eo pofitam, ut non tautum ducit, ormmesque inl

CÍL

ores potenrtias rationi,

;Meü'

in illis, quze fub peccato a Superioribus prae- velut parti iaperiori, fubjicit: deinde quateuus

cepta funt, fed etiam, quze finetali obligatio- poliice conüideratur, ut membrum cumitunitans

ne imperantur, imo &iniis,in quibus nullum | vel reipiblicae, eundem perficit ; du euin

expreffum praeceptum, fed folum fignum vo- fuo capiti f ordinat, & per'hoc ipfam politi-

49 Yo So Io

P.6. conf. |untatis Superioris cernitur, in fpiritu amoris . ci corporisincolumitatem confezvat: denique

j

& non perturbationetimoris, ut S.Ignatiuslo- quatenus ut religiofus perfeccionis ftudiofus fpe-

uitur, obediatur.

Longitudinem denique in. &tatur, ipfüum perficit, dum eum Deo ipfi per-

! .Alv.

^

€o confiítere fciat, utjuxta exemplum füi Ser- fettüiffime conjungat, & fubjicit, fecuzique cha-

Ó 17'

vatoris fupradiétam obedientiam exerceatus- ritatem & reliquarum virtutum fupernatura-

' que ad mortem, ut cum veritzte olimin uitimo lium apparatum adducit.

:

d

Jo. 19 v- vitze articulo dicere queat: confummatum eft:

IV. Quartum eft, ut bene cognofcat potiora

30. Luce-

fibique illud quoque ejusdem Chrifticum ma-. impedimenta, quae ab hoc tam neceflario ac

M -

gno fuo folatio adjicere queat. -In manus tu- . falutari obedientisze exercitio impediunt;fimul-

as commendo fpiritum meum.

que apta fciat media pro iisdem removendis.

$. Donav.

II. Secundum eft, ut bene cognofcat cir- Sunt autem ejusmodi impedimenta quatuor

in tra&t. .

o&o. col«

cumftantias ad perfectionem. obedientize re-. praecipue, && ea fere, quze auditum, quo minus

lat-'*eï lo 30

quifitas ,, quze quidem fufius fupra $. 1. funt. vocem ab alio prolatam exaudiat, impediunt,

licatze, breviter vero a S. Bonaventura in- . 1. Eft, 5i organum auditus fit deflru&tum , id eft,

/t€ 2.opul, €XP

; dicatae,

dum ait: Obed,iex;tj,a deþet effe prom-

fi in Superiore non Deum, fed hominem

duns

Z,zzrvs

[ dibd

- Biblietbecs Manuolis Concionatorie.

370

duntaxat fpecteinus ; hoc enim errore perfe-

hanc viam calcare foliti nori leire exemplo fuo

verante, mirum non eft, fi füperioris mandata

atque confortio levamentum atque folatium

.

;

temerenegligantur. Unde falicepatet, quod

afferant.

JII. Ex occafione them

atis: Que eft i/ia,fc:n:.v

Part. &. e.fit remedium huic impedimento admoven-

z.. s.

dum, illud fcilicet, quod S. Ignatius praefcripfit

qus progreditur quafi aurorá. confurgens, pulcbra ut v. 9-

dicens: Verfari debet ob oculos Deus Creator

luna, ele&ta wt fol, terribilis ut «aflrorum acies ordi-

ac Dominus nofter, propter quem homini

nata, poteft oftendi, quomodo hzec praedicata

obedientia przeftatur.

2. Eft, Si digiti auri

obedientize ftudiofze animae, conveniant. Et

inferantur , id eft, carnalis amor cor occupet ;

1. quidem, quomodo nt aurora confürgens peft

Lib.3.e. nam ut re&e Thomas de Kempis dixit, quia

viam purgativam progrediatur, dum devicta

omnium vitiorum radice, nempe voluntate

— —— ——

13. $.2. adhuc nimis inordinate te diligis, ideo plene

&H

l 3 € 13 te aliorum voluntati refignare trepidas. Hinc

propria, plenam de omnibus vitiis victoriam

-

refert.

2. Quomodo per viam illuminstivam

VI 28'

Jdr |

remedium ab eodem dictatum arripiendum :

Prov. 2

uvat non quzelibet res adepta vel multipli-

progreffa appareat, plenautluna, eo quod obe-

cata exteríus, fed potius contempta, & recifa

dientiaomnes virtutes menti inferat, infertas-

ex corde radicitus.

Noli ergo concupifcere,

que cuftodiat, id quod per inductionem potio-

quod non licet habere. Noli habere, quod

rum virtutum oftendi poteft. 3. Quomodo per

te poteft impedire, & libertate interiori pri-

viam unitivam progreffa fplendeat electa ut

vare. 3. Eft tumultus bominumn,id eft, refpectus

fol, quatenus proprium eft obedientiae,charita-

tem Dei velüt fociam adducere, & per hanc

& timor iisdem difplicendi ; pro quo proin

removendo adhiberidum iterum eft mediuma

Deoc perfe&iffime unire. |4. Quomodo fitter-

At

ribilis, ut caftrorum acies ordinata, daemoni-

——

V

Thoma Kempenfi fuppeditatum ,. dum ait :

m

quis es tu, ut timeas a mortali homine, hodie

bus, ut qui neminem fic timent, ac eum, qui

"T

eít, & cras non comparet. Deumtime, &

voluntatem propriam abdicavit, utpote fine

9

hominum terrores non expavefcas.

4. Eft

qua impofibilem fibi de quo

;

quam vi'&origm'

firepitus aque aut, alterius reéi : id eft, curde &

effe fciunt.

.. IV. Ex occafione thematis

: Obedien; laQite; Prov. 11.

folicitudines animum vellicantes ; vere enim

frequenter fruftra conturbatur homo : thefau-

tur vittorias : oftendi poteft, quomodo multi- v. 28.

plicem hoftem , fed quadruplicem przecipue

clälïx

rizat, & ignorat cui congregabitea. Undefe-

quendum S. Pauli confilium dicentis : Nolite

vincat obediens: 1. £iabiun, Juxta illud. S.

conformari huic faeculo ( inutilibus vos curis

Gregorii :

.Cum hominibus pro Deo fubJici- s. Greg. i

gravantes ) fed reformamini in novitate fen-

mus, fuperbos fpiritus fuperamus. C:eteris 4. in 1.

Íus veftri, ut probetis, quze fit voluntas Dei

quidem virtutibus daemones impugnamus , Reé.c. $

»er obedientiam vincimus.

2. Mundum quia,

bona, ,bifm(eplacens, & xpelrrfe".&a..

tefte S. Chryfoftomo, nihil aliud eft mundum 8. Chryf.

L

$. XII, -

vincere, quam peflimorumi hominum ( & fui hem.18.in

ipfius maxiie ) voluntati converíatione con- Joan»

tradicere, & Dei voluntatem ampletu ; haec

)l

! CöNCEPTUS PREDPCAB—ILES.

autem illefolus facit, qui fideliter ejus man-

Luc. 2. v.].

afione lfenltentiæ : Etera Jabditus

datis obedit. 3. Carnew propriam,id quod elegan-

IR![ !

$15

4

Es

.oftendi poffunt fructus obedien-

ter S. Bernárdus füper illa verba : Beati mi- S. Bern. &

tize, quod fcilicet obediens.

1. Creícat aiate,

tes, quoniam poffidebunt terram :

oftenditJe omnm.

trum 9an&is,

juze annos non fimpliciter, fed bene, id eft,

dicens: Hanc ego terram corpus nof

iuxta Dei voluntatem transaétos numerat 2.

intelligo.

Quod fi poffidere veiut anima, fi

Sapientia, id eft, fapida fcientia, omnes tuas

regnare defiderat fupra membra iua, neceffe

a&iones velut media ad divinum beneplaci-

eft, ut fit ipía mitis, & Superiori iuo fubje-

bjv 14

&a, quoniam tale inveniet inferius fuum,

tum velut ultirnum finem ordinante. 3. Gra-

tia apud Deum & meritis fupernaturalibus, uti

qualem fe exhibuerit Superiori; zrimatur e-

Graiia apud bomines, uti

