ftaurant imaginem.

fanctitatis pleno ad virtutem accenderentur:

" VII. Sicüt in ütero imperfe&tus infans non s.

Macar.-

alii ut fimbriam aüt capillos a tonfore impe-

fiatim concrefcit in hominem , fed paulatim ho

m. 15.

trarent, dicentes, fe non minoris ea facere,

formatur & gigpitur, ita multo magis cceleftia

quz attigiffet, quam fi canonizatus eífet.

myfteria multis gradibus atque promotionibus

- R. P. Lobn« Dil, Man. Tomn. 11

Kkk kk 2

acqui«

Jbliotbece Manuolis Concionatorice

932

V. Quia fiorum feculi exemplum ftimlos ad- S. Bern.

acquiruntur, & tum, qui per multas exerci-

tationes & varia rerum pericula progreffus

dit : quem enim ambitiofüm, ait S. Bern. vi« €P-341.2d

fRORnACH.

fuerit; perfectus evadet.

dimus aliquando contentum adeptis dignita-

tibus, adalias non anhelare? fic & curiofi cu-

S. Greg.

VIII. Sicutparticipatione Chrifti, Chriftia-

Nyft.de ni appellationem adepti fümus ; ita per confe-

jusque non faciatur oculus vifü , nec auris ime

pletur auditu. Quid eorum, quiavaritiz fer-

perf hom. quens convenit, omnium quoque fublimium

Chrift.

Cvirtutum ac perfectionum ) non adícifcere

viunt;aut amatores fünt voluptatum,feu vanas

forma,

communionem & íocietatem.

fe&tantur hominum laudes, nonne & ipforum

Utülitas.

infatiabilia de(ideria arguunt nos negligentiz

actepiditatis? Pudeat certe fpiritualium bo-

S, Bern.

IX. Sicut ftilla aquz modica multo infufa

norum nos minus cupidos inveniri. Erubefcát

fiotti.

p,l t-la'

Deo.

f. de dilig; vino, deficere a fe videtur, dum & faporem

anima convería ad Dominum, minori affectu

$lp

vini induit, & colorem: & quomodo ferrum

fectari juftitiam,quam iniquitatem antea fe&Gta-

ienitum & candens igni fimillimum fit; pri-

retur. Eftenim cauía valde diffimilis, Stipen-

. ftina, propriaque forma exutum: & quomo-

dium quippe peccati mors: fructus autem jue

ghe. L

do folis luce perfufus a&r in eandem transfor-

ftitiz vita eterna.Pudeat proinde negligentius

*b

matur luminis claritatem, adeo ut non tam il-

punc in vitam, quam prius in mortem ire, &

luminatus, quam ipfüm lumen effe videatur 5

mioore ftudio faluti

s inquirere; duue perdi-

ita perfecti, dum Deo toti immerguntur, dei-

tionis augmentum.

ficantur quodammodo , & in Deum penitus

transformantur.

g. IV.

M ED I A.

Fab,conc. X.Sicut volucris,cum utramque habet alam,

5.in Dom. facile fe per aérem librat ; quz tamen fi unam

L ,

pemens defiderium : nam; nt fan&tus quidam Cornel, in

4. po

tantum haberet, difficulter fe a terra elevaret,

»

: Iu p

Pent.

DoGor ait, quidquid toto corde, tota in-c. 4. Gen,

cum fola fit onus, utraque vero levamen ; ità

tentione, toto defiderio vis, id es certifTime.

! ,, il

qui fola ftatuit fervare przcepta, cum magna

EtS. Auguftino tefte, tota vita boni Chriftiani $; Auguft.

difficultate fe, füamque mentem ad coeleítia

fan&ctum eft defiderium proficiendi. Hic finus r 4.in ep.

attollet, atque in perpetuo labendi periculo

nofter eft, hic faccus, & quiaanguftus eft , ex- 1 Joan.

verfabitur; fecus vero, qui & przcepta, &

tendendo facis capacicrem.

$D. d

coufilia evangelica fervare decrevit.

lf. Oratio a[fidua : (ic enim Salomon exemesap. 7.

düigl erl

$. VIII.

plo fuo füafit, dum dixit: Optavi, & datus eitv. 7.

mihi fenfus, & invocavi, & venit in me Spiri-

tus fapientiz, & prepofüiillam regnis & fedi-

$. Leo f. l.

uia fic creationis beneficium exigit: narm ,

bus, & divitias nihil duxi in comparatione il«

de jejun.

lius. Quz omnia zque, imo

ut fapienter S. Leo dixit: 5: fideliter

potiori jure per-

10. menf, & fapientercreationis noftrz intelligamus ex-

fe&tioni applicari poffunt.

ordium , inveniemus hominem a Deo ad ima-

IHI. Lectio frequens librorum fpiritualium: nam a. Tim. 3.

inem Dei conditum, ut imitator fui effet au-

huic convenit illud S. Pauli: Omnis fcriptue v. 16.

thoris; & hanc effe naturalem noltri generis

ta divinitus infpirata utilis eft ad docendum;

ad arguendum, ad corripiendum, ad erudien-

dignitatem, fiin nobis quafi in quodam fpecu-

lo divinz benignitatis forma refplendeat. :

dum 1n juftitia, ut perfectus fit homo Dei, ad

$.Laur..

lL. Quia incarnationis beneficium id mere-

omne opus bonum inítructus. Cujus medii

Juft. . detur: nam, utreCte dixit S. Laur. Juft. Hzc po-

efficaciam S. Auguítinus, S. Ignatius Lojola,

exalt. & . ti(fimo incarnationis Chrifti caufa fuit, quate-

aliique plures fünt experti.

erucis.

IV. Fite 9 exempla Sant&orum frequenter. ob

S Cttgy

nus per affumptum hominem documenta fae

inGcn.'ug

luberrima tribueret Deus , quibus peccator

oculos propofita : nam, ut S. Gregorius Nyfífenus $. Gregor.

homo amiffa recuperaret dona, deformatam

ait, credendum ett, idcirco vitas praftantifli- Nyff. 1. de

reformaret imaginem, & ccleftem, a qua

morum virorum exqui(itifime perfcriptas ef víta Moy*

elongaverat multum , remearet ad patriam.

fe, ut vita noftraimitatione ad virtutem & bo-*!*«

Hinc merito monet S. Greg. Nazianz. Simus

num rectius deducatur. Quod ipfüm confir-

S. Greg.

Nazianz.

ut Chriftus, quoniam Chriftus quoque ficut

mans S. Bafilius, vite beatorum hominum, in- $, nafi.

Orat. 40.

nos: efficiamur dii propter ipfum , quoniam

quit, literis traditz fuünt veluti imagines qug- opulc. 49.

in Pafch.

ipfe quoque propter nos homo factus eft. Huc

dam vivz , divinz reipublice ad bonorume 7-

enim, ut alibi ait, Magiftra lex tendit, huc

operum imitationem propofitz. Unde quem-

admodum pi&ores, quando imaginem ex ima-

exinanita Deitas, huc affumpta caro.

Ephef. 5.

III. Quia beneficium redemptionis idipfum

gine pingunt, identidem ad exemplar refpi-

: It eoll

y.7.

fuadet: nam ideo, tefte Apoftolo, Chriftus di.

cientes, characterem ad füum opificium inde

'W". '^

lexit ecclefiam, & tradidit feipfum pro ea, ut

transferre conantur ; itaoportet eum, quiftu-

exhiberet ipfe fibi gloriofam ecclefiam , non

det feipfum omnibus virtutum partibus perfe-

€tum reddere , SanCtorum vitas velut fimu-

habentem maculam, neque rugam,aut aliquid

hujusmodi, fed ut fit fancta & immaculata.

lachra quzdam viva & efficacia refpicere,

IV. Quia etiam beneficium glorificationis

illorumque bona opera per imitationem fua

Gen.- 17.

v.2.& : ad id impellit: hic enim quivis merito illud

facere,

1$.Y. 1- Abrahamo olim fa&um promiífum applicat:

X.

ASCE

TIC A.

Ambula coram me, & eíto perfectus: & noli

timere, Abraham : ego ergo protector tuus,

ptem fere fünt capita, quz de perfe&tio-

I. Se

& merces magna nimis,

ne tanqugm proprio obig&o,

cire debec

aíceta,

—

Tédus CXV. Perfoto Chjfuma.

935

' s. Bemg

nep,gu.ad |

alceta. Primum eft, ut íciat, quid requira-

tur ad perfeCtienem, (cilicet,

deat, nünquam feveram

quietem poffeffurum,

Ti

ut declinet quis

ni(iperfe&tionem,

ad quam vocatus eft, affequi

perfecte a malo, id eft

-

» peccatos & faciat

fincere ftudeat ; n

bonum, id eft, id

am, ut fapienter Abbas Jean-Abbzss Jo«

; quod Deo magis placet: &

. hes dixit,

miferum eft, cujuslibet artís ac itadii annes ia

mode , qui ei mag

is placet : & fine, qui ei ma-

difciplinam

xime placet.

Hoc enim indicavit ipfe Chrie

quampiam profiteri,

ad perfe- ï*f-i collat.

ftus,

&ionem &

jus minime pervenire.

dum dixit: Eftote & vos perfe&i, ficuc

V.Quintum eft,ut ordinate ad perfe&tionem

Pater veíter cceleftis perfe&us eft ,. fci

licet

cognofcendo & amando p

tendendum meminerit, nam,ut recte advertie

erfc&iffime feipfum,

. $. Bernardus, nemo repente fit fumim

ds, é&S. Bern.

:.a

ac omnia propter feipfu

m & gloriam füam

afcendendo, no

Rodriq. perfediílime operando.

Unde Alphoníus Ro-

initas ícals,

n volando,apprehenditur fum. - 1. de.

Quod confirmans S. Laurentins ? 4ndreos

p.t t.13. driquez tres ponit gradu

cj' 14- r]

s hujus períectionis,

Juftin.

Quisquis, ait, in fpiritüali exercitio cu.

« aAut.,

feu perfecti amoris.

Primus eft, ut omni a&

juftin. in

pit perfectionis culmen attingere, juxta Pro-

procem.

€ctu erga terrena exuto , in (olo Dei bene-

phete admonitionem, afcenfionis (ibi in cor.

Elher.

placito

quiefcat,

dicereque poffit cum Efther:

de grad,

14« Tu ícis,

Domine, quod nunquam lztata fit

de fpirituales componat gradus,. per

quos de

e

La

ancilla tu

virtute in virtutem proficiens, ip

fum Deum

pert. :

a, ex quo huc translat

afum, usque

:e€x parte comprehendere valeat

in przfentem diem, nifi in te,

Domine Deus

» à quo ples

niffime comprehenfus eft.

Abraham. Minus enim te amat, tefte S. Au-

VI. Sextum eft

; ut non concidat animis, (i

guftino, qui ali

quid amat, quod propter te

"interdumin perfe

&ionis ftudio fel

non amat. Secundus eft, ut etiam erca fe-

anguere,aut

omnino cadere advertat,

fed potius novas vi-

ipfum omnem amorem exuat, feque non nifi

res & fervorem affumat,

20Pnel i

in Deo & propter Deum amet; id enim Chri-

memineritque fenren-

AT

« j ,

Luc. 9e

ftus infinuavit, dum dixit ;

tiz aS. Hieronymo p

rolatz : Hzcuna prz

iT

i€98

.

. Hieron

Y, 21.

Si quis vult poft

tis vite perfe&tio eft,

ut te ;mperfe

me venire , abneget femetip

füm, tollat cru-

Cum 2guO0-in cp. ad

Augufl

cas. Cui etiam S. Augufltinus adfti

puians,fem» Ctefiph.

cem fuam, & fequatur me. . Tertius eft, ut

perinquit,tibi difpliceat;quod es ;

fi vis perve. 5* Arguft.

ISCN

operetur, non ut ipfo Deo placeat, fed quia

nire ad id; quod non es.

» I3. de

, Joit,

placet ipfi Deus, vel

Nam ubi ti^i placuifti,

quia placet Deo,

quod

ibi remanfiíli? fi autem

dixeris, füffh-it

& perii-

verb, Ap, —

operatur; itautquemadmodum S. Bern

ardus

i. Hinc ait, Apoftolum prius fuam

Fäp. 7'

S.Bern. deloquitur ,

delectet non tam noftra

vel fopita

im perfes

h

diüg. Deo. neccffitas .

vel fortita felicitas

&ionem confeffum €fíe, & po(flea

fe períce

» quam quod

-tum dixiffe, quia ipía eft petfe&tio

hominis,

ejus in nobis,

& de nobis voluntas adimple-

ta videatur. Quem gradum extollens idem

inveniffe fe non effe perfectüm.

Sanctus, o am

VII.Septimum eft

; utnonftatim perfeCtum

or lan&us, exclamat, & caftus !

- feeffe judicet,

fi nullius autcerte non mültarü

o dulcis & fuavis affe&io! & pura & defieca-

imperfection

7

um, aut cul

parum fit confcius ;

ta intentio voluntatis, eo fane defzcatior &

nam;ut fapi

enter S.Gregz. dixit:Plerum

Titt $.

purior, quo in ea nihil de

proprio jam admix,

. quos jam perfeétos homin

que hi S, Gregor,

27

tum relinquitur :

eo füavior & du

es zeftimant, adhucl. 4. dial,

totum divinum elft

lcior, quo

ià oculis füurni O

pificis aliquid habent imper-

; quod fentitur, Sic affici,

feCtionis.

deificati eít,

Sic fiepe imperiti homines necdum

. perfecte fc

ulpta figilla cenfpicimus,& jam qua.

- ÀI. Alterum eft, ut meminerit, hon omnes

fi perfecta

laudamus;quz tamen adhucartifey

ad hanc fümmam perfe&tionem fectandam vo.

confiderat

catos effe, atque adeo etiam

& limat: laudari jam audit, & ta«

non promiícue

méenea ta?x

dem meliora non definit,

hortetur ad illam, aut inducat,

fed potius falu-

$. äregor.

berrime do&ring a S.Gregori

oprolatz fitme«

inGen.:9, mor:

MISCELLANEA,

Gteqots

Mons, inquit,

altitudinem virtutum de«

ualitas.

i

,l d

fignat,.

ad quam Angelus hortatur :

qui non

10boy:

viderit, fe poffe conícendere,

L. (^rates impoffibile effe dicebat

» Queme Laert. ap,

melius eft, ut

^. quam inveniri , q

al nunguam lapfüs Langium,

inSegor, id eft, in

parvula civitate remaneat,

eít , fed veluti in malo

contentus laicali & communi víta, quam mon-

punico £ranum quo«

que aliquod putrefcere,

Dith

tem virtutis arripiat, & ad fzcularia redeat,

- II. Rex Theodoricus dicere folebat: Cul

ulC. 4,'

£fl. civitas bec juxta &c. juxta dicitur ; & ta-

D* Caffiod.

genus eft, nonte f-ciffe,

quod füummum eft, 1. 5. tp. &

h

men ad falutem tuta, quia activa vita eft, nec

ÀII. Re&e quoque S, Ambrofias, fmitato- $, Ambr.

a mundi curis ex toto di(creta,

Íalutis &ternz aliena.

nec a gaudig

res, inquit, (üi nos effe volait Deus,

ut priusl. 1. hex,

In ecollat.

faciamus aliqua, poftea venuftemus,

&-fcä;npcrc- ?»

Ill. Tertium eft, uc fciat perfe&ione/m lhon

venuftemus magis ac magis,

PP. coll.5.

in afperitatibus corporis, autaliis (imilibus re-

IV. Galenus dicere folebat, caique curan- Galen. 1,

us & exercitiis fitam efle, üti interdum ali«

dum, ut aliquando vivat continentius, & me- 6. de cug,

qui falfo (ibi perfuadent, fed hzc media dtine

lius hodie, quam heri,

Inorb.,

taxat effe ad perfectionem , uti recte Abbas

V. Pulchre etiam Plutarchus,maceriam ali- Plotarch,

Moyfes apud Caffianum advertit, dicens: Je-

dam , inquit,

jünia, vigilie, meditatio [cripturarum, nudi-

aut fepem conficientibus, ni- de co-

tas, ac privatio omnium facultatum

hil refert, obviu

m quodque lignum,

aut lapï- gnofe.pros

non pere

dem humi jacentem adhibere,

aut columnam !**

feGio, fed perfe&ionis inftrumenta

funt, quia

a monumento dela

pfam fübJiceres quomodo

non in ipfis confiftit difciplinz finis

» fed per

' & homines vitiofi

ofnnià fa&a promíícue ,

illa pervenitur ad finem.

omnes temere aCtiones congerunt, & coacere

. IV. Quartum eft , ut firmiter fibi perfua«

. vant. At qui in virtute exerc

enda proficiunt,

Kkk kk 5

Aquibus

Jibliolbecee .Manitalzs Concionatóric :

934

, 51S. XIT.

h Cor. ,'

quibus vitz velu& regii & facri edificii ja«

y 16

étum eft aureum fundamentum, nihil eorum;

AUTHORES

Wiooit ?

qua temere aguntur, admittunt, fed veluti

I A]p

honfus: Rodriquez de pcrfe&.lqchr

VJ'

amulli rationis aptant lingula atque concin-

- ftiana.

j

e/rfeöt. tomi;

nant. Quo de zdificio ufürpari poteft Po:

uatuor.

Hi. Ludovicus de Ponte d/e P

l]y&eti di&tum , qui difficillimum opus eos

Ecdl "l

tractare pronunciavit , quibus lutum eft ad

III. Lucas Pinellus de perfe&t. chrift.

v.fh

y

unguem exigendum.

IV. Bernardinus Rofiguolius de difciplinä

chrift. perfect.

Dignitas.-

*-X. Nicolaus

Lancizius opufc. 3. c. 10. &

opuíc. 10. toto.

loc. comm.vf. I14.

Lu::ius

VI Nihil eft (ïmiiliu; &gratïöüüs, Deo ,

VI. Ludov. Granat. in

VII. Matthias Faber conc. 2. in fer. 3.

Apulejus quam vir animo perfectus bono , qui in tan-

Pent. & conc. 5. in Dom. 4. poft Pent.

de Deo tum homines czteros antecellic , quantum

Hï*bf, 6:

V1b

Secratis« jpfo a dijs immortalibus anteccllitur.

VII. Jofephus Langiusin Polyanth.V. eod.

ü*&****&ä************ä*ä-***:***ä*ü—**-*-******ä

LVAT

TITULUS CXVI.

:

UTLET

t Th g

PERSEVERANTI

11j

S.iL.

ex mediis, quibus Deus ad predeftinationem

hominis executioni mandandam utitur.

3

lat 9.

QUOAD ESSENTIAM.

VI. Amorem vitz, timorem mortis, mie

y fa.

nasque ac promiffa generofe contemnere ; ob

Ted. 9.

V..

( Dtyïnit;'o.

hec enim plerumque a períeverantia deflc-

;

I

&unc þpminc;s.

Gradus. :

jae. Alv.

^. ft virtus ,'qua in bonis operibus ad*

tU- 2. ]. 3. 1 ;

finem usque perfiftimus, & mole-

- ViL. Tres affignantur, t'*'efte P. ]drenü;In Rofis

Meth.

po g. C.- 9'

E.

ftiam ex rei laboriofz diuturnitate

Drexelio. Primus eft, velle ac cupere per-

Maj. p. 1

9, 94,

$. 7-

C, 12. f. 1.

Vr o

proveniente

m Íuperamus. Unde differt a

feverare; virtutis quippe cultor feipfurn ex-

conítantia, quo

d hzc difficultates aliunde ,

i

timulans, cur, inquit, tam ftultus fim, ut,

11.94.

cum cceperim fpiritu , confüummem carné :

quam a diuturnitate pro

vegiences fuperet.

ü.

]Oln. h

Nolo effe arundo ventis agitata: nolo m

1

Divifio.

tari cum luna.

Vb

"V]. Secun

dus eft: Firmiter Vcll&,* quod

IL. Dividitur plerumque in fimalen , & non

fmalem, Finalis eft, qua quis ad mortem

re&e.cceptum eft, fefeque cun&tis obítaculis

usque perfeverat in bonorum operum exer-

acriteropponere: Perfeverantiz quippe cupi-

Apoc. DA

UE

citio, fine qua nemo falvari poteft, ut ipfe

dus cum $. Paulo exclamat: '"Onf*mjia poffum

Matih, 10, Chriftus indicavit, dum dixit : Qui perfe-

in eo, qui me confortat.-

V. 22.

veraverit usque in finem, hic falvus erit.

IX, Tertius efl: cum gau

dio perduräräPhilïþ(q,

Non finalis eft , qua quis ad tempus tantum

usque ad finem: nam fatigationem quies; V. 3.

aliquod , vel

ia particularibus quibusdam

laborem fequitur merces. Sic igitur c

virtutum exercitiis a

d finem illarum perfe-

urra-

APnc.

mQS', ut comprehcndamus..» :

LA Jo,

vxerat, de qua

potiffimum hoc loco agitur ,

nam prior eft fpeciale Dei donum ,

quod

Ls. d.

ele&is fuis Deus ex fingulari pradeftinatio-

EX $. SCRIPTURA.

!b. V'M

nis favore conferre folet.

l

"us.

Qualitas,

rrebatis bene , quis vos impediv

it , Gal. 5.

1II. Pericula cádendi & in virtute perfeve-

l. C

rantis deficiendi, fagaciter indagere, & falu-

veritati inon- obedire : perfuafio hac v« 7«

3

M 1

non eft ex eo , qui vocat vos.

V5

bribus contra illa mediis fe premunire.

T

.ÀI. In difciplina perfeverate.

Hebr. xi.

.

IV. Seipfüm variis motivis ad perfevera

.]lII. Perfeq

uar inimicos meos, & com- V 7-

Pfal.

dum exítimulare; maxime efficaci illo, &a

V.

.'I j

fige

T

S. Bernardo aliisque frequenter ufitato ftimue

prehendam illos , & non convertar ; donïcwc;

:

9

deficiant.

fal, 39*

V9,

lo: Ad quid venifti? Item illo a continen-

IV. Statuit fup

er petram p-edes meos ,

"

LÀ

.

tia erga S. Auguftinum ufurpato: Potuerunt

direxit greffus meos.

ifti & iftz, & tu non poteris ?

V. Quzrite Dominum , & confirmamini ; Pal 104

q

uxrite faciem ejus femper.

M.l

V. A lapfu, (i forte per fragilitatem is

VI. Homo fan&us in fapientia manet ,Eccl. a.

contingat, cito refürgere ; hoc enim ut re»

tur.

V

12,

?T.

ficut fol : ftultus ficut luna muta

&e advertunt theologi & afcete ,' eft unum

VII. Unus-

*

x*

Tituus CXVI.

Per'jäfvemntia.' |

. .835

rCog — XII. Unusquisque in

V- lo-

qua vocatione voca-

fita eft mihi corona juftitiz, quäm reddet mihi

Habac, 9.

tus eft, in ea permaneat,

Dominus in illa die juftus Judex,non folum au-

VHI. Super cuftodiam meam

flabo, & &-

V. Ye

temmihi,fed & iisqui diliguntadventum ejus.

gam gratum füper munitionem, & contem-

XXVI. FiliiSanétorum fümus, & vitam il- Tob. ,

N-

plabor, ut videam, quid dicatur mihi; & quid

lam exfpe&tamus, quam Deus daturus eft his, V. 18.

refpondeam ad arguentem me..

qui idem füam nunquam mutant ab co.

p Eccl. 1z,^

1X. Sta in teftamento tuo (id eft

» pacto;

Dt?änlt 10,

v.a;:

quod cam Deo inivifti,

addicens te ejus (er-

vituti) & in illo colloquere (id eft, de illo in

: XXVII. Partici

pes Chrifti effe&i fum

Xu's, fi Ffebt 3

-tamen inicium fübítantiz e

animo tuo tracta, cogitans, quid illud a te

Y

jus usque ad Hn;qu Vr l4

firmum retineamus.

requirat, & quomodo id obferves, & in opere

. XXVIII. Manete in dile&tione

mandatorum tuorum veterafce. Ne manfe-

mea. Siprz- joþ. 15.

ris in operibus peccatorum : confide autem

Cepta mea fervaveritis, manebiti

s in dilectio» v. 16.

in Deo, & mane in loco tuo.

ne mea: ficut & ego Patris mei precepta fer-

3 H;-br. 6,

X. Cupimus unumquemque veftrum ean-

. vavi, & maneo in ejus dilectione.

dem oftendere folicitudinem ad

expletionem

XXIX. Ecce venio cito. Tene, quod ha« Apo«; 3.

fþw

bes, ut nemo accipiat coronam tudm. Qui v r1.

i usque ad finem: Ut non fegnes etlicia-

tini, verum imitatores eorum, qui fide &

vicerit)faciam illum columnam in templo Dei

:

patientia hzreditabunt promiffiones

mei, & foras non egredietur amplius, & fcri-

|. 4o 17 v4-

. XI. Ego te clarificavi fu

per terram: opus

bam füuper eum nomen Dei mei.

L

t

s

XAXX.

[

Qui

vicerit, dabo ei federe mecum Apoc. 3.

confummavi, quod dedi(ti mihi, ut faciam. -

B

4

XII. Meus cibus eft, ut faciam voluntatem

in throno meo, ficut &e

patre meo in throno ejus.

g0 vici, & fedi cum V 21.

2-Theff. 3

ejus, qui mifit me, ut perficiam opus ejas..

M

X(V. I 3/-*.

foOXIH. Eratres nolite deficere bhcn&efacient(es.

|

$. II

V

| Neceffitas.

EX S$.

PATRIBUS ET D

Luc 9.

." KIV. Nemo mittens ma

, CTORIBUS. .

Q- i

v 623.

nüm ad aratrum,

& refpiciens retro,

aptus eít regno Dei,

Qualitas.

Ecc!

-

[e]

XV. Vz his, qui

V. 16.

perdiderunt fuftinentiam,

B;)nam vitam

ego puto, mala þati, & S. Bern, in

& qui dereliquerun

t vias rectas, & diverte-

ï.y

-^ bona facere

[.92

in vi

» & fic perfi»everare-usquc

runt in vias pravas. 'Qu

id facietis ; cum in-

ad: mortem.

gil. 58. Pa

. . fpicere coeperit Deus?

tx

r

! &Pauli,

| Mf

d Matth.

IO.

XVI. Qui perfeveravit us

lI. Non -quæruhtur in Chriftianis initia, fed

5. Hier.l 1.

ij pl

V. 23,

hic falvus erit.

que m ; Hdem,

finis & perfzverantia. Paulus male ccepit, fcd

bene finivit. Judz laudantur exordia, fed fi-

conmt, Jo-

15j

- 3. Cor. 9.

Vin,

] v,. 24.

XViI. Nefcitis, quod ii, qui in ftädio cur-

nis proditione damnatur.

runt, omnes quidem currunt, fed un

us accipit

IlI. Vidit Jacob Deum in fummitate fca- Idem n

bravium.

. ]oan. s.

Sic currite, ut comprehendatis.

& , non in ejus fine vel medio, ut intellige. epit. o.-

XVIII. Videte vosmetipfos, ne perdatis,

remus, non fufficer

v.6.

e bene 'cæpi.ffez fed bg'ue ad Fur.

qux operati eftis , fed ut mercedem plenam

confummaffe.

!

accipiatis. Omnis, qui recedit, & non per-

IV. 'Spes omnes noftre in confummatione Eu'eb hc.

manet in doCtrina Chrifti, Deum non habet,

atque fine confiftunt. Quid mihi prodeft,(i fata 8 auM-

Á

L.]

Aþ Apoc. 2,

XIX.. Memor efto

; unde excideris, & age

1vl 5.

viridantia herbis fpem meffis oftendant, & me

poenitentiam, & prima opera fac. Sin autem,

fub ipfo falcis tempore,fubita vel aeris intem-

veuio tibi, & movebo candelabrum tuum de

UIHPc Wi

perie , vel pluviarum inundatione decipiant?

locg fuxo,' niü poenitentiam egeris.

- V. Non eft magnum inchoare, quod bo- . Auguft.

1

num eft, fed confumma

Utilitas. - |

i !hoc folum perfe-

Apoc. 9.

Gum eft.

XX, Ecce miffurus eft diabolus aliqu'o'ä ex

M

VI. In quo vocatus csþopere, firma ancho- S.Ephrem.

vobis in carcerem, ut tentemini, & habebitis

ras & funes, ne in pelagus navis tua paula- adhort. 4.

tribulationem diebus decem. Efto fidelis us-

tim impellatur, & tunc docebit te experien-

ue ad mortem, & dabo tibi coronam vits.:

tia; quali pace in portu conftitutus füeris.

Ibf V. 26.

, XXL. Qui vicerit, & cuftodierit usque ad

VII. Neminem audiamus, non carnem &S. Bern £,

finem opera mea, dabo illi poteftatem füper

fanguinem , non fpiritum quemlibet defcen. 1. in Pa-

gentes, & reget eas in virga ferrea, & tan-

üï. 5'

4

fum e cruce fuadentem. Perfi(tamus in cru- tafc.

quam vas figuli confringentur.

.ce, moriamur in cruce, deponamur aliorum

h

nCor.:5. |XXII. Itaque fr

atres mei dilecti, ftabi

leS

manibus, non noftra levitate. Virtus in pa-

v.j5»3f i

eftote, & immobiles, abundantes in omni

ce acquiritur, in

ebr. I"

H

opere Domini femper, fcientes, quod labor

tur in victoria.

prcfï'u/ra pvrobatur, gp'prOba- |

1

h

vefter non eft inanis in Domino.

VIII. Sicut caput noftrum pro peccatis no- Idem de

alc 17'

(-äalatl 6.

XXIII. Bonum facientes non deficiamus,

30

Vo 9l

firis acerbitatem fuftinens paffionis usque ad paff. c. 14.

tempore enim fuo metemus non deficientes.

confummationem, id eft. usque ad perfeGtio-

Ilo 39 ,

louco 92'

XXIV. Vos eftis, qui permanfiftis mecum in

Q

nem omnium fcripturarum.quz deipío erant,

: V.l 28.

tentationibus meis, & ego difpono vobis, ficut

perfeveravit patienter ; ita & nos, fi hujus ca-

Q Iv

difpofuit mihi Pater meus, regnum, ut edatis

/

pitis membra effe volumus, in omnibus ad-

& bibatis fuper menfam meam in regno meo.

verfitatibus noflris virtutem perfeverantiz

j, 9f

i R.Tim- 4

XXV. Bonum certamen certavi, curfüm

.'. " 7.

confervemus , ut in fine confidenter dicere

)»

confummavi, fidem fervavi: ini;reliquo repo.

poffimus : confummatum eft. -

IX. Se-

836

Bibliotbecas Manaalis Cmciomtoriæ

$. Laut«

.. XX. Perfeverantia & ftabilitas inioperatio-

inPíL67. , IX. Seraphicus

Bonaventura ait: Obe-

Juft. de

:

dientia femen rec

ipit, paticuria fru&ificat,

ne patenter oftendit, operantem in Electo-

lign. vit«

rum numero computandum , ac virtute per-

5

: pcrfgve;an;ia metit.

feverantiz effe redimitum ;; Solum non per- "

feveraffe, eft amififfe coronam.

XXI. Perfeverantia filia fingnlaris eft fum- Ibid.c, 2.

X5 Omnes virtutes absque

perfeverantia

S *Berhard.

fed (ine perfe-

mi Regis, finis virtutum, earumque confum-

to.2. íerm COntra V

itia pugnare poffunt,

p

66.2.1. verantia omnino vincere non po

ffunt, Domi-

matio, (ine qua neque qui pugnat, vidtoriam;

;

ä.

;

1&3'

fineimn , bic

nec victor palmaim confequitur.

c. 3.

no dicente: Qui perfeveraverit usque in

K.

XXII. Perfeverantia fola eít, cui seternitas]Ibidem.

Jatous. erit.

redditur, vel potius, quz zternitati homi-

reg.3

XI. Admonendi

:

fant, qui inchoata bona

Paítor. min

ime confümmant, ut cauta circumípe-

nem reddit, dicente Domino: Qui perfevera-

ï

»

o

verit usque in fmem., bic [alous erit.

.

:

&ione confiderent, quia, dum propofita non

dignus beatitudi- S. Hi&:ogr.

perficunt, etiam quz füerint coepta, Cone

XXIIHI. Felix & omni

ne, quem extrema dies Chriíto occup

at fer-epift. 34»

vellunt.

&Bemarg Xll. Quid prodeft,

Chriftum fequi, fi non

vientem, quem Salvatorer militantem inve-

ulus ajebat: Sic

ep.253. contingat coníequi? ideo Pa

nit, qui non gonfqugtur, cum loquetur inimicis [uis

currite, ut comprehendatis. Ibi, tu Chr

illia-

in porta.

"

XXIV. E

(to in poenitentia firmiter, cohfir- s. mdm'u;

né, fige tui curfus, pr

ofe&usque metam, ubi

Chrittus pofuit fuam.

Factus eft, inquit, obe-

matus, vitam bonam, quam ccepifti tenere,l.r.Synod.

j

Ü

non deferas, propofitum bons viuz confervain

diens usque ad mortem. Quantumlibet ergo

Ccucutreris, (i usque ad mortem non pervenee

jugiter, beatus eris, fi permanferis; beatus,

fi perfeveraveris ; Salus perfeverantibus pro-

ris, bravium non prehendes.

.

"

14o

XIII. Incaffum bonum agitur

.W ahte vitze

mittítur, premium perfeverantibus daiur.

j

&.Cregor,

iter

Beati, qui cuflodiunt judicium, £5* faeiuut juffitiam

] 1, moral,.tera

inum deferatur; quia fruftra veloc

currit, qui prius, quam a

in omni tempore;. Non eft beatus, qui bonum

d tt

d metas venerit, de-

fecit, fed qui bonum inceífabiliter facit.

ficit.

XXV. Perfeverantia vi&trix eít ad meri- s Bernard,

H

& Bern, in A V. Absque pcrfcverantia nec qui

pugnat,

itur: vi-

tum, mediatrix ad premium, foror patien-ibid, -

güü. 129. viCto

riam,nec paimam victor confequ

gotv

irium, virtutum confummatio €

(t. Tclle

tiz, conftantiz filia, arica pacis, amicitiarum

perfeve

rantiam,necobfequium mercedem ha»

nodus, unanimitatis vinculum , (anöti;atis

N

)

bet, nec beneficium gratiam,

nec laudem for-

propugnaculum.

XXVI

erfeverantia 1

xfipctrat,. quod vult, S.Laurcnt.

titudo. Deniquenon qui inceperit;fed qui per-

feveraverit usque in finem, hic falvus erit.

unde Dominus ait de amico, qui media nocte Juft.delig.

vadit ad amicum; ut panem, fi perfeveravericult. € s

^

S.Hieron, XV. Re&e inchoare,; & non confumma-

& S. Aug.re recte, mon(lri portentique eft fimile, cum

pulíans, obtineat, etfi non dabit, co quod ami-

cus cjus fit, propter improbitatem tamen ejus

f.8. ad FF enim fic agitur, humano capiti cervicem pi-

"

in Erem, étor equinam jungit-

fürget, & dabit, quotquot habet neceffarios ;

e

Si enim homo períeveranti petenti dat ex tz.

|

t p

[

S. Greg.

XVI. David non at

t cläfno, fed clamavi de

Y

fandis, dans in hoc perfeverantie docu-

dio, multo magis Deus, qui fine tzdio largi(-

in6.Pfal, pFO

fime donat, quod petitur , perfeveranter pe-

]oan. I

ponit.

mentum , üt

fi primo non exaudiris , ab ora-

DO

tione non deficias,imo precibus & clamore i«

tenti donat ex amicitia, Et quomodo non

$ Ber

dabit perfeverantibus in prece, qui ut gratis

QePar

fiftas. Vult Deus rogari, vult importunitate

tribuat npbis, ,hOgcatur, ut pctgxnug? !

. quadam vinci. Ideo tibi dicitur: regnum cae-

lomm vim pqticu!r, & violenti rapiqnt illud.

.Dz'gnitas.

, Utilitas.

,

XXVII. Magis

Deo propinqua fimilitu

'doS. Bern. do.

SThor

Math,

X VII. Scias , diabolum foli perfe

veräntiæ

eft, in qua animus virtutis magnitudine füm- vit. folit.

$: Bernard,.

L]

mi boni quafi geftat magnitudinem ; & perfe.cel- 26,

; i

C5

in epitt.

;

üvidere, quam folam novit a Domino co-

X

2 Ed

ronari.

verantie in bono coníftantia, zternitanis ejus

Y

incommutabilitarem.

Et hec eft fimilitudo

& Augit — X

V1l . Ux

or Loth fcfpiciens retro, in fta-

tuam

(alis converfaeft. Quid eft boc,inquit 5.

in tantum propria, ut non jam fimilitudo, fed

reeft, &

unitas fpiritus nominetur, cum fit homo unus

Auguftinus? & refpondet : falis condi

res confervare. Vult igitur Dominus

ncs mee

cum DeoSpiritus, non tantum virtute volen-

di idem, fed expreffiore quadam unitate vir-

miniffe uxoris Loth, & dum,qui ipfi evenetit,

mente evolvimus , a fimili infortunio nobis

tutis, aliud velle non valendi.

XXVIII. Cospiffe, multorum eft; ad cul-S. Hier.

diligenter cavearmus, & hac cogitatione velut

2' Man

fale conditi profequamur cceptum iter no-

men peryeniffg , paucorum,

p

6l Vni:

ftrum, nec oculos refle&tamus, ne nos quoque

$. IV

fimilem exitum malo noftro experiamur.

S.Gregor, . XIX. Hinc Jofeph, qui inter fratres usque

LO DE IMITATIO

1 1. moral.in finem juftus perfeveraffe defcribitur, folus

EX LIBEL

NE

.CHRISTL.

z

gi &Q:

talarem tunicam habuiffe perhibetur. Nam

1

uid eft, talaris tunica, nifi actio confüumma-

ulti fequuntur Jefum usque ad fra&tio- La T*

l.'Vl

i

^ nem panis,

(ed pauci usque ad bibendum$. 1. & s

ta? Bene igitur cospta , cunctis dicbus agen-

Tob, i

da fünt,ut cum malum agendo repellitur,ipfa

calicem paffionis. Multi illum laudant, & be-

s ab

VI XS'

bopi victoria conftantiz manu teneatur.

nedicunt, quamdiu confolaþiönes aliqua

ipfe

'-Titulusf LL'XVI. :

Peu'ävefantia.

837

T

d

ibfo' percipiunt. Si autem fefüs fe abfconderit,

tit ei, fed immobilis in Dei timore permanfit,

& modicum eos reliquerit, aut in querimo-

lp vit

agens gratias Deo omnibus diebus vitge fuz.

Qä

niam,vel in deje&tionem nimiam cadunt, Qui .

V. Mathatias Princeps clariffimus , & ma- i. Mant.a,

autem Jefum propter Jefüm, & non propter

gnus in civitate Jerofolyma ad immolandum v, 19.

fuam propriam aliquam confolationem , dili-

diis a miniftris Antiochi folicitatus, intrepide

Ib e

gunt, iplum in omni tribulatione & anguftia

refpondit. Etfi omnes gentes Regi Antiocho

cordis, ficut in funa confolatione benedicunt.

obediant, ut diícedat unusquisque a fervitute

l. 3. c. 3.'

. li. Erubefce Sidon, ait mare, & fi caufam

legis Patrum fuorum,& confentiant mandatis

quæris,;udi, quare. Pro modica prebenda

ejus, ego & filii mei, & fratres mei obediemus

biden,

| $2

longa via curritur, pro eterna vita a multis

legi Patrum noftrorum.

Propitius fit nobis

vix pes femel a terra levatur. Pro vana re &

Deus, non eft nobis urile, relin

quere legem

parva promiílione die noctuque fatigari non

& juítiuias Dei.

timetur, fed proh dolor,pro bono incommuta-

S Bittg

AVL Jofeph Patriarcha unum habebat pro- s

I.Hier.l.g.

bili, pro przmio inztimabili, profümmo ho-

pofitum placere Deo, hoc nulla temporis va-c

15.

tgil. s

nore & gloria interminabili vel ad modicum

rietate hnmutarum eít, nec fratrum invidua,

fatigari pigritatur. Erubefce ergo ferve piger,

nec conditione fervitutisnec etatisillecebris,

& querulofe,quod illi paratiores inveniuntur,

nec dominz repromiífis, nec fqualore earce-

ad perditionem, quam tu ad vitam.,Equidem

ris , nec poftea tumore ZEgypti poteftatis,

À Tüdorty

!

a fpe füa noanunquam fruftrantur,(ed promif:

LLSgtod -

fio mea neminem fallit nec confidentem mi-

fed femper unus fuüit,& varietatem temporum

t f

redimens malos dies vertit in benos.

hi dimittit inannem.

Quod promiti, dabo;

. Vil Hoc idem & de Jobo fentiendum eft,

Tbid,

quod dixi, implebo, fi tamen usque in finem

quod per varia tentamenta vexatus, nec divi»

fidelis in dilectione mea quis permanferit.

tiis,nec damnis, nec orbitate, nec vulnere,nec

1.5. 06 80

lil. Libi eft fides tua? íla firmiter, & per-

exprobratione amicorum, nec (olicitudine,

feveranter. Efto longanimis, & vir fortis, ve-

nec poftea bonor

p

*

2

um omnium refticutione mue

niet tibi confolatio ia cempore fuo.

tatus eft.-

"d 3. 6. 56.

IV. Eja fratres, pergamus (imul, Jefus erit

$.5.

nobiscum.

VHI. Quis fortior Paulo? quis beatior ? ille 5.&mbrof,

3bunad, |

Propter Jefum fufcepimus hanc

tamen vas electionis Dominicz, non ante fibiexhort, ad

itid

crucerm,propter]Jefum perfeveremus in cruce.

coronam vindicavit, qdam certamen omne Virg.

Incoeptum eft, retro abire non licet, nec relin-

con(urbaretur,ideoque ait: Certamen bónum

quere oportet Sequamur viriliter, nemo ine-

