cerdotem certiores redditi, & quidem Joatiem

cit, ut mortem illis confcifcerent. Ergo 5o-

t

fam primum, deinde Corream, utrumque in

etiamJefüitam magna exultatione przcdam no-

f

bilem in forum abripuerc,ftipitibus alligavere,

genua procumbentem , fagittis incerimunt,

il

Chriftianis eum lugentibus, & unicum veri-

ac utrumque plumbeis fcloporum glandibus

|u

tatis interpretem, omniumque Patrem, fra-

trajecere ; Catholicis facerdotes fuos in fidei

?

trem, amicum dolenter clamantibus.

hzreticis exofz odium fic traCtari gementibus.

P

L

d

XLVII. P. Hieremias Fifcher Bohemus Re- Iptdem

Tbidem

XLIL. P. Ludovicus Quiros dum Florida-

(

£f i5

n0s, qua poteft, excolit, & Ludovicum quen-

&or Glogavienfis,cum iter in Poloniaminten f. 144

dam perhidum Neophytum 4 perfidía cona-

deret,humi procumbens, & [elum ac Mariam

tur ad Chrifti facra reducere ; ab eodem bona

iaclamant,ab hzreticis militibus: Jefaitas, Je-

l

verba accipit, quippe qui fe omnino reditu-

[uitas ; farenter fücclamantibus, pergere pro-

Ü

hibitus, & globo plumbeo trajectus eft, fociis

rum promitterer, Ea fpe hilaris revertebatur

P. Ludovicus & ecce colle&to barbarorum

fuga elapfis : percuffor fere poft femetftre,glo-

bo fimili & iple in duello iCtus interiit. Parce-

globo Ludovicus Apoftata illum per iter ag-

te(fus, ejus cor faeitta transfixit.

bant aliorum vitz, fpoliis contenti hi milites

Íbidem

XLIIL P.Bernardus Reuf$ Hifpanus ad im-

graffatores ; at Jeíu tas peffime oderant, eo

!

manem in Amcrica Meridionali Ciunciorum

quod dicerent eos Miniftris hzreticis efle per-

f. 223.'

entem dum tenderet, eo ipfo tempore, quo

infenfos ; item Romanam eccletiam non pro-

Religiofo facerdoti ejus itineris comiti, pro

greffus tantos habituram fuiffe inCermania &

iacilius ab heretic:s labefactandam,nifi hoc ge-

mortis, quam imminentem exfpectabant, ap-

paratione,ultimum confitebatur,in va leApol'

nus hominum pro illatam lolerter lataperet.

Auditi funt iidem exprobrare, quod idola ca-

lo, fagittis una cum illo, allisque confixus elt.

'Tribus jam fagittis faucius , crucifixum arri-

th.lica(itailli San&tos vocant,atque imagines)

puit, & füblatis in caelum oculis expiravit.

fuís opitulari non poffint; fed Catholicos, a€

Corda illius & aliorum extracta, & una cum

etiam Jefüicas,profterni inant ab hoftibus. His

——

fagittis combuíta (unc. Ajunt, ilium jamantea

nempe imbuti in fociorum vítas graffati fünt.

przdixiffe,faturum,ut in fidei odium a Ciun-

XLVILI. P. Antonius Bellavia Italus in pr- Ibidem

X

ciis cederetur Et vero idcirco 5ocietati no-

lio, in quo ille inermis Lufitanis contra hare- f. 234«

men dederat, et Chriftum gentibus annun-

ticos pughantibus facram induftriam navae

cians mortem cruentam gloriofus oppeteret.

bat, glande faucius; cum nihilominus Luífita-

d'ann. f.

XLIV. P. Julius Pafqualis Italus, & P. Ema-

no militi faucio confitenti aures praberet, ab

498

nuel Martinez Lufitanus,dum inftigante Apo-

hzreticisinopere, quod ii dcteftantur, depre-

ftata colle&tam barbarorum manum, domus,

heníus, aliquotin capite guttureque acceptis

inqua Patres habitabant, incenditur ; Prodea-

vulneribus, mortem oppetüt.

mus in aciem, ajebat : Emanuel, &j ferenue inorien

XLIX. P. Didacus de Alfaro Hifpano-Indus Ibidem

do decertemus, me mori pro Deo no[iro veformidare

in urbe Affumptionis Collegii Re&óor, & S. f. 12.

videamur. 'Tum una cum P. Julio acceptis in

Inquifitionis Commiffarius, poftea Redudtio- -

manus Rofariis precedit in aream , cui ut

num Praíes, ac omnibus omnia factus eft, in-

figni animarum lucro. Ad amicum (cripfit, fe

prior apparuit, tanto impetu fagitta inflicta

eít, ut brachium corpori, ceu ciavo adacto

hoftili £cbnicorum globo cafurum: Id quod

barbari cujusdam ex infidiis in eum jaculati

confixerit. lIt venere in aream Patres, genua

uterque humi flectere, oculosin cocium attol-

nianu fa&um, cum ille (omiffa quam capere

lere, (eque Deo devovere: Barbari ex adver-

poterat,fuga Indis Chrftianis contra Ethnicos

fo inconditis clamoribus & opprobriis vene-

ürentes,& Sacris omnibus perinfenfos,fidelis

nata addenfare fpicula, ac totos imbres fagite

adeffet,magno folatio animarum. Ad quamille

tarum immictere. Sic obruti cum toto corni-

mortem Íe per afcetica unius menfis exerci-

tatu, inter Sacra JEfu & Marie Nomina feli-

tia feceffü accuratiffimo prapararat. Corpus

ces animas profüdere . 1. Febr. anno 1632.

illius in fummis caloribus per triginta leucas

ANadafi

XLV.P.Antonius Daniel Gallus mane divi-

vectutn citra ullius tetri odoris moleftiam.

f. 201,

no Sacrificio operatus cum Hiroquzeos ad ce

L. P. Herveus Malvefius Gallus Cleracum tbidem

dem adventantes audiret, quosdam antea jam

mií(us, ibi urbe ab Hareticis dolo capta, dum f. 23.

Midey

difpofitos, quos potuit, illico baptizavit; ut

Epifcopi domefticis pecca:a confitentibus au-

ï.m |

cternz illorum vitz in periculo illo profpi-

res przbet, ab bereticis agnitus, plumbeo

gulo vul-

ceret. In templo unà omnpes Chriftiani in pre-

globo in pe&orle uaje&tus;ferro in ju

e

geratus s

|

Lj

;:

v 'i;:ülm XCI Mrtyfiumï

289

»ïatï;

vulnetatus ; tum in Ver.tx:ïcc (ubi eis corona väret, miffus, inde redux, ab hereticis, fidei

6

facerdotalis odio erat

] f T&.

..

vulneribus fau

) & alibi, decem facile catholice ac Societaiis odio, ad Rhenum

n

Cius, JEfum & Mariam dixit, tribus globis i&us cecidic

m

& vivit.

rifice tumulatuüs.

» Wepftadii hf)iïo-

COh-

Ibidem

Li. Emmanuel Niger Italus Coadjutor,

Vul.

£ I129

cum capta a Calviniftis Claudiopoli, militis

LIV. P. Petrus Buzelinus Belga captus atbidem

MITe

Victoribus Batavis eít, cum catholicos mili- £. 192.

N

SS. Sacramentum impie conculcantis info-

ls

lentiam redarguiffet, fecuri militari in capite

tes faucios confitentes audiret, ac omni ope

juvaret. — Pr&erat fociis Petrus: & de fe, ac

AUR CTALU

vulneratus, & globo tra

ie&us,- gloriofa mor«

fuis clare teftabatur; (6 non Archiducis, fed

te vitam terminavit.

-

Deii ftipendiis militare, nec fequi caftra ut

]bidem

LH. P. Jacobus Salefius, & Gäilielmus Sal.

| D* d

f. 47.

militem, fed ad animas militum procruran-

tamochius Coadjutor, uterque in odium fi- das. At bzc ipfa exacerbavere iras Victo-

r ag

dei catholicz ab hareticis Albenaci captus, ris heretici: quare feme

5

ii

l itapmqug,fclopi

fa.

longa fame, erumnisque vexatus eft. Sak- elande trajectu

S occubuit.

-

fio pro fide docte loquenti os luto impletum.

uem

LV. P. Laurentius Paffokius Sile(ïus; cumlbidem

Inde pro inimicis orantis humerus fclo

PO "Tribuni in Lipfienfi pugna vulnerati confef- £. 339

m

traje&tus, & Jacobus JEfüm clamans, fe

Efo

exus

IfO fione exciperet , ab hoíte hzretico viétore

in pectus adacto confoffus eft. — Ampl

deprehentus, & quis effet intertogatus, ac

bus

illum Guilieimus Coadjutor, pugionibus tru-

idel

cidatus.

Mariam Deiparam execrari juffus, íe (acer-

Cadavera per fex dies jacuere.

. dotum orthodoxum profeffus, Mariam ve«

JU$,

Autores necis alii alia clade puniti divinitus

TO D

on tantum nolens execrari, íed & füm-

CT

delirio, triremibus, infamia; quidam etiam i.

quibus poterat, laudibus extollens, ab

Cn fl m*h

corrofi a vermibus interiere.

Cazterum Sa-

am

exacerbato per earn audaciam hofte, eladio

lefius Philofophiam , ac Theologiam fchola-

percuffus, &

»33

fticam primum , deinde moralem , docuit

glande plumbea eodem in loco

0s

. peremptus eft.

$-

linguarum facrarum infigne peritus. Aftma-

dl

te, ac immodicz famis morbo afflidus, la«

l

borabat tamen eque ac valens.

libi ubi eí-

GENUS ,*VII.;M ARTX"R"II.*

(

fet, unum fibi a lociis monitorem deligebat

jtt5

Clava. Occiforum.

fidelem, atque affiduurn. Dulce illi fuitfi- .

:

,O

lentium; & inde facilior ars orandi ufu fir-

.LVI;::Ffancifcus Martinez Sine Scho

la- Ibidem

X

mata, linde tenere ac facile abripiebatur fticus Macai natus, & liberalibus difciplinisf. 223»

To-

EE

ad Deum ab iis, quz videbar. Ajebat, de- apud nos eruditus, ac Societati adjunctus,

A

bere quemvis impeníe grarulari Deo. cum . poft labores fidei caufa fufceptos ab apoftata

"d

San&is de illa jucunditete, qua ipfc infiaite. Quodam proditus, & falfo accufacus, quod

t

gaudet, Cubiculi januam pulfante quopiam, Proditor, & magus eífet, quodque oculis, fe,

C

curvatis genibus dicebat: /ntra, Deus smeu;, cum vellet, fubduceret, quzftioni fubjedtus

intra animam ineam.

i5)

SanCliflimam Euchari- €ft. In qua ligneis veCtibus ar&te conflri-

p

ftiam fere horis fiogulis adorabat; (xpe

is pedum calcibus, & verberatis, in atro-

i

etiam vifitabar. Dixit Superiori ; fe a Deo Ciffimo tormento tenuit mirum filientium.

(xï

fingulis horis martyrium petiiffe, id ipfum SO0cios etiam chriftianos innocentes quz(tio-

etebat quotidie coram S$. Sacramento, re- hi fubjeQtos monuit, ut meminiffent, menda-

re pb

citata quinquies Dominica, & Angcelica orz. cium chrifliana lege effe vetitum: caverent

Vde

tione in honorem Regis Martyrum boni JE- €rgo dum minora timent , majora tormenta

i

íu. Dixit etiam cuipiam annis aliquot an- fibiaccerfere. Semel ac iterum dire verbe-

j

a

'P»

fi fclopo inter orandum concideret: bene Veftibulo vi dolorum proflratus, innocentem

s

quoque illi, 'qua effet cedendus, manui animam fortiter expiravit, ipfi Chrifti mo-

precabatur, "Totus in amore Dei erat, (eu rientis hora, ut perhibent: & cum ijp(is ma-

jus]

us Ibidt

ad focios diceret, feu familiari ufü colloque-

nicis: atque com

fb

'pultus eft. -

pedibus,þ'ital ut Viq&us,'fe-

*

z

[

retur, Affedus aliquot hifce verficulis il-

*

"

x

ligavit:

LVII. P. Zgidius

de Abräu Lufïtamyæs"' in [n-Ibidem -

^

|fe

Guf[lo Deum , cupio, zelor., gratusque r?aväl*äo,

dia Orientis, cum in Japoniam profici(cere- f. 368.

l:

Offero , depono , atque vefizno , mortificorque,

tur, ab hzreticis ljatavis tentus, biennio in

od

Confero, magnifico , admiror, congratulor ipfi.

carcere falutariter inftruxit Catholicos ibi-

t

Anno 1622. . Julii Bruxellis dzmon ex ener-. dem vin&tos, & expiavic, atque in fide fir-

)re

umena dixit, fe libello de fide ab eo compo- fnavit; ne illam füb hxretico jugo fpe, aut

0$

j

to mire uri; czfum effe illum Albanaci ab* metu inducti defererent. Ea propter ab hx-

(

jis

iis, quos ipfe füos amicos appellebat. NoGte. reticis contumeliis, inedia & vario crudeli-

ïl!c

poft czdem proxima, in eo, in quo Salefius tatis inhumanz ingenio cruciatus, cogno-

i

natus fuerat cubiculo, per horz fpatium

& mentum apud illos habebat fere dizboli, &

ü

amplius, mirus quidam fplendor illuxic; cu- Pajife. Demum plagis quoque ad

jectis con-

25

jus réi myfterium poftea ejus nunciata mors. feCtus , victor animam edidit.

enucleavit.

LVIIL P. Petrus Martinez Hifpanus in Flo- Ibidem

im I'biäm

| Ibidem

LIII. P. Joannes Sandzus Belga ad caítra. ri

da inediam perpeffus, dum omnem circum- f: 394

p

f 122

Cazíarea, ut Catholicos iftic o

pera omni ju- terras luíftrat, in illas Evangelium illaturus;

l«

*

o

e Íca«

— K P. Lobn. Bibl. Man, Ton. Ll

2u

J

p

L

290

Bibliotbete Manualis. Concionatorie .

e fc'äpha extra&tus a batbaris flexis genibus,

LXIV. P. Cafpar Oforius de Valderavano

!

elatis in coclum manibus, capite clava con-

Hifpanus, & P. Antonius Riparius Italus in

fracto, mortem , quam optabat, quamque

Paraquaria uterque facundis pro religione fu-

redixerat, eft adeptus.

doribus inclytus profípere laboravit; & in

ï

Tbidem

LIX. P.Michael de Urrea Hifpanus, quia

Ciaccorum Provincia ob damnatas avitas

ll

£. 250.

avis verficoloris idolum dejecit, Caciquii li

geniis füperftitiones utriusque caput ligneis

pides £

gneis acinacibus illum, alter profunde in ca-

clavis contufum eft. Ita interfe&orum raíos

j

pite, alter in facie vulneravit: Unde mors

vertices, in odium fidei, & facri Ordinis con-

L

brevi confecutas; illo interea pro iis orante,

cerpfere , pectoribus etiam laceratis.

Fama

a quibus fuerat fic concifus.

fuit, Patres hos jam trucidatis barbaris ap-

"ibid, f. 3.

LX. P. Francifcus Pintus Indus ad barba-

paruiffe, facrificali vefte, ac multa luce cir-

|

ros Tapojas miffus, per famem, fitim, frigora,

cumdatos, enixeque commonuiffe ; ut Chri-

:

per operta fecuribus ardua, & impedia itine-

- ftofefe addicerent, Parribus aliis ad fidei ma-

-JPce

r

t

ra ad Ibiapanos una cum P. Aloyfio Figheria

D

4

j

ium advocatis: id quod ipfi barbari

penetravit. Sed cum obftinate pervicaces il-

prodidere.

[

e

las cervices Chrifti jugo nullas artes poflet

LXV.P.P

:trus Romerus Hifpanu; miffus Ibidem

fubigere, ac illi zterni Evangelii przcepta

ad [tatines Indos, ibi ab irruentibus Indis aliis, f* 1 !5-

Tidem f.

invii audirenr ; hoc die (ut.habet index

macana feu clava ignea, in humero valide

MM ) ab irruentium globo repetitis ictibus

percuffus, JEfam clamans, in capite demum

l

i&us concidit.

1Inde illi evulía

vecte ligneo eft interemptus, maxillis confra-

€tis, excuffis oculis, cranio comminu:o, in

præcordia H

& præ;ifo jugulo lingua extracta.

defertis Ibiapane montibus, eo ipfo tempote,

quo operam dabat horis divini Oflicii reci-

tandis.

i

GENUS ViL MARTYRIL -

i

^

JSoidem

-LXI. P.M

artiaus d& Aranda Valdivia Hi-

4quis fubmezfamm.

1

ä

ü

£. 398.

fpanus ad Elicurze populos cum P. Boratio

LXVL P. lgnauus Azebedius Lufitanus Ibider-

Vecchio, & Didaco Montalbano miffus, ter-

in pupi navis, qua in Bra(iliam vehebatur cum £. eoc

tio die a barbaris neci eft datus. Accufaban-

fociis, altare erexit, illique Roma fecum ad-

tur, & odio crant Patres, quod nove legis femi-

vedum S. Mariz Majoris imaginem impo-

fait.

notoves e[lent ; & quod uxores a Chriftianis e medio

Ad Palmam (quz una eít Canaria-

barbavorum accepte Chriffiano vitu fint expiata,

rum,; feu Fortunatarum Infuülarum) Piratse

ä

hifce authoribus. Ergo genibus religiofe ni-

hzretici in eum & (ocios irruere.

Ignatius

xos invalere ficarii, & clavas ligneas ferreis

arrepta Dei Marris effigie, focios cohortaba-

muricibus armatas, atque refertas, illorum

tur ad vitam optimo Deo coníecrandam,

capitibus illiferes humi jacentes haftis con.

conclamavit Soria hereticus piratarum an-

:'

fixere; cervicibus quoque przcifis.

telignanus ad fuos piratas, ut Jefuitas occi-

ibidem

LXII. P. Ferdinandus de Santarem Hifpa-

dant: Hos enim ad profeminanda prava dogmata

j

f. 3568.

H

nus ajebat: quod velle erumnis carere fit idem,

in Brafiiam praficifci.

Ignatxius in B. Virginis

ac velle Coriflo tergum obvertere, at ue illum folum

imaginis complexu conculcatus , capite íau-

$5

cius , lanceis confoffus, Romanz fidei veri-

—

-

fb cruce velinquere... Finem 2erumnarum repe-

rit in morte, quam illi Tepeguani odio fidei,

tatem conteftatus, atque ut pro hac focii for-

tes occumberent. omnes unice hortatus, una

quz látius fe porrigebat, acceníi intulere.

Cum czderetur humi abjectus, ro

;abat;; ec-

cum illa Deipare imagine cecidit. Hanc illi

b

ati: Saíis

cur occideretur: Refpondere bar

e complexu cum avellere haud íatis facile

füperque e[Je caufe ad cadem , quod. facerdos Chri-

poffent, fürenier properantes haretici, eum

Jlianus effet. — 1ta illi clava caput; cereb;um-

feminecem in mare abjecere; ubi etiam core

-que diíperfum eft.

pus ab aquis fe efferens, Dciparz imaginem;

LXIII. P. Rochus Gonzales a S. Cruce

Iþidem

mortuis. quoque brachiis adítringebat.

X

t c€c7 CA i —— ^E v

f.348- — Paraquarienfis Hifpanus poft Sacrum cele-

LXVII. Eandem fortem obierunt P.

"

Pe- Ibidem

—

bratum, ab irruentibus conjuratis bicubitali- trus Diaz Lufitanus cum quatuor, & P. Al- f.382.

L——-

'clava lignea filice armata in P. Rochi capuc

phonfüs Fernandez cum oGto fociis omnes

P

vibrata peremptus eft, ejus cerebrum humi

in itinere Brafilo aquis ab hzreticis füb-

t

difper(um eft , aliis alia vulnera certatim ex-

merfi. *

aggerantibus, & mox barbaro plauíu orto.

LXVIHI. P. Raphael Ferrer Hifpanus, Ibidem

|

Inde ita ut erat quaffatum caput refectum

poítquam Cofanes , diros populos adiit; &f.199.

eft. Quinquagiota tres barbari teftces affir-

ex iis quadringentos ad facri fontis Sacra-

mant auditas cordis e pe&tore P. Rochi has

mentum pellexit, Oppidaque tria condidit,

E

voces: Occidiflis eun, qui 'vos. diligit ; occidiftis

- Barbarorum nonnulli fimulata fpecie amici-

eorpus meum y & o[Ja suea contriviftis , at non aui-

tiz illi per iter obvii, & gratulati, illum,

mam, que jam inter Beatos ver[atur in colo. . Mul-

ob fidem peregrinam przdicatam, in aquam

t calamitates eenient ob worteun 1meam: quia vt-

meníe Martio per pontem dedere przci-

item.

nient. flit mei penas repetituri, ob violatam Dei Ma-

tris imaginem. | At illi: Hem praitigiator ille

LXIX. P. Martinus Lamrha'RoxOlanus in Ibiders

p O w X *

adhuc loquitur? Mox evulfüm illi cor e pe&to-

mari Baltico ab hzreticis captus,dum Catho- f. 298.

re loqui defiit,

Cor in ignero una cum teli

licos ad probra eorundem hzreticorum for-

cuípide injectum, combufto telo;integrum in-

titer toleranda, hortatur, hzreticis innotuit,

eum non modo Catholicum; verum & facer-

3 lbiden ]

ventum, &agno 1633. Romam pexlacgm 9&..

: iof,

dotem

E

Cwus XCl Martyrium. -

29I

n

dotem effe, atque adeo Jefuitam. Jam de(-

operz contulit ad Chriftianam rem bene ge-

3

fü.

gnabatur ad necem, cum procacior quispiam

rendam, & ipíé quoque Chriftianos erudi-

intrufo in os illi pane hortabatur , ut come-

vit ; adjuvit. - Eapropter captus , fuflibus

i

g

dat , brevi quod abunde biberet habiturus,

non femel vapulavit ; & aliquando ex alto

Mox exuto, manus dire fauciant, eumque,

in aquas dejectus efl, . Supinus , aqua in os

Vg

fs

inflidis prius vulneribus, mari mergunt.

infufa, & in fürfüm cum languine de corpo-

Jll«

lbidem f.

LXX. P. Amarus feu Maurus Moureira

re ar&te compreffa cruciatus, foli torrendus

303*

Lufitanüus cum ab incenía ab hareticis Lufi-

Tq

expofitus , ibileni aura e ccelo afpirante re-

tanorum navi in aquas defiliiflet , iique alios

creatus eft. In Ungenio , ad Nangafachum

ID«

adnantes cymbis exciperent, illum e. vefte

monte przalto, & intus igneo inftar Ve(üvii,

:ir).

Jefüitam, e corona ( (eu vertice illa die ra-

atque bullientes aquas, quz in (tagnum con-

ïrl

ld

Ío ) facerdotem effe agnovere: ideoque non

fluunt ,. effundente , aquis illis perfufus eft.

recepere cum aïiis , imo contis truculenter

Sunt autem aquz ille noxiz, befliis etiam,

tl

$

confecvere.' '

avibusque illac forte volantibus. Si vero illis

tingantur humana corpora, ulceribus, do-

füs btdey

Q,ENus "Vlil. MAR TVR*I.VI.'-

loribusque mifere cruciantur. Hos cruciatus

üS, f' l 16;

s wiquis gelidis. cruciatorum,

expertus eft perfiepe Michael, etiam per bul-

ide

Ihidem f.

IX

XI. P. Didacus Carvallius, Lufitanus

m

24

lientia illa ftagna traductus: Atque inter hec

uültimo anni Japonici die ( nobis 18, Februar.)

tormenta , cum Chriftum ac fidem femper

ij

defixo in fofía gelido aquz plena palo alliga-

profiteretur, extincCtus eft.

tus cum novem fociis chriftjanis ; ibi fine

LXXIV. P. Antonius Ifcida , Tapon, de

Tanü. ;ol,

ulla vefte per tres ipfas horas ad pectus usque

quo füpra di&tum eft, triginta diebus crude- 338

meríus , juffus et confidere. Quo tempore,

liffimo aquarum ex monte U

nunc fancto abíorptus filentio , nunc verbis

tormento cruciatus eít.

:

ngen fluentium

flagrantibus, preciaro fuit fociis ad conítan-

, GENUS X. MARTYRII

U$ Ibidar -

tiam hortamento. Crebra illius, & fociorum

m£a

Àn fcrobe - pendentium, -

d.

vox erat, una clamantium: Sefus Maria!. Be-

nedittum fit venerabile Sacramentum! | Deo fit. fem-

. XXXV. Nicolaus Keyan Fucunanga, Ja- Nadakü £

per laus C gloria ; aliis circum interea , ut

pon, Scholafticus in Seminario per triennium 229.

[e

Chriftum defereret ipfe ac focii, importuna

latinaliteratura imbutus , illam plena coele-

t

voce hortantibus , at aure furda exceptis,

ftis coeli facundia nobilitavit. FEapropter a

lü$

eoque in Didacum, tanquam omnis , ut aje-

füis civibus in fcrobem, deorfüm verío , &

Jl

bant, mali authorem; verba multa ja&anti-

afferculis duobus iüclufo capite ; manibus

m,

bus; Didaco interea in f(inum gaudente de

revindtis, e pedibus pendens demiflus eft pri-

I

tam luculentis lucris. Ex aqua edu&to iterum

mus. Atbeatiffima Dei mater, cujus dulcif-

ll .

authores füere, füos ut focios a Chrifto avere

fimo nomini apprime erar devotus, illum

i

teret, vitz pramio.

Sed ille potius autho-

iftic non femel invifit? ad fedéndum & quie-

Qs

rem fe illis fore dixit ad mortem pro fide per

fÍcendum , € füfpendiario illo fapplicio tanti-

j

atrociffima omnia obeundam. "lum'ignem

fper depofüit, potu frigide indulgenter re-

»

ilis minatus gubernator in &erumnoíam cu-

creavit; cujus etiam cyarhus cum aqua, ipfo

l.

ftodiam omnes trudi , ac inde quadragefimo

a vinculis abfoluco invento, repertus. Inter-

nà

poft die educi jubet.. Cauía eorum , que

rogatus ecquid zgre fentiret ? Refpondit :

patiebantur, eorum humeris affixa. voce ;

quod Imperatorem; & omnem longe lateque

Chrifliami , expreffa eft : qua teffera. notati

la

Japoniam non poffet, ita ut optabat, &labo«

m

22. Febr. educti, palis iterum in ftagno geli-

rabat, ad Chriíli cultum adducere: hoc enim

do alligati, poft prandium , iflic perftitere

"u

vero impenfe fibi effe moleftum, & luculen-

i

usque ad noctem véntis nivibusque pertrigi-

ta divinz matris beneficentia enarrata, quar-

dam.

Cum fe obrigefcere jam-fentirent ,

to pofteaquam füfpenfus fuerat die in fcrobe

e Ibidett

fuaviffime (e invicem confalutabánt Pater ac

deceffit, ea ipía luce,

!

qua S. P. lgqatii dies

focii , opemque a matre virgine unice flagi-

augufte perco'itur.

! AM

| f0

&

tabant, quam a filio illa filii militibus impe-

LXXVi. P. Emmanuel Borges Lufitanusbidem £,

traret, ad crüciatus & mortem fortiter op-

in Japonia Nangafachi dum ad anno 1612.244

]s

petendam; Didaco animos omnibus fugge-

rem chriftianam procuraret, pofteaquam fze-

rente : qui demum & ipfc poflremus omnium

pe latuit, & eos, a quibus ad mortem quzre-

]5, lbldeu

ante dimidiam noCtem occubuit.

Qmnium

& f 109'

batur, barbaros evafit , poft anni 1614. exi-

cerpora conciía fruílrratim , & in'"profluen-

lium redux , 13. Augufli depreffo in foveam

/

tem abjecta.

t

capite fufpenfüs eft; & 16. Aug. demum glo-

" LXXII. Anonymius Japon Coadjutor varie

tiofum agonem confecit. Et cum illo etiam

!I-

h

cruciatus , laniatus, & in aquis gelidis per

lgnatius Xindo Novitius Ariyenfis ortu in Ja-

7O dies ita meríüs eft , ut capite tantum

ponia ," Adrianigloriofi viriin fidei odium cefi

uod i

emineret,

pfum deniquc etiam eidem

filius, & Jofephus Reomuy, Novitius, Fin-

i

gen(is. Hi duo e feminarii difciplina focii Pa-

abfciffum eft. -

tribus, etiamin exilio, & reditione adhzfere ;

In

Jtijet

GENUS IX. MARTYRII.

Societatem demum amplexi, & brevi capti,

NT

ZdAquis ferventibus. cruciatorum.

[v

eadem cum P. Emmanaele Japonicz foifz,

| Ibidem f.

LXXIII. Michael Nacaícima Japon per

ac füfpendii morte affecti fünt.

b

annos quindecim Patribus ferviens multum

LXXVII. P. Jacobus Giannonius, ltalus,ab Ibidem f

[e

(,,067

o 2

Appa; 254»

L

292

Biblitbete Manualis: Concionatorid

"PL

Ap-paritor"ibus poft felices iflic 5b anno 1699.. ut fequar tua veftigia. 21. Augufti cur focils

K

labores, & cavernas clam habitatas, tentus;

appulit Nangafachum anno 1642.

Captus

Ü

vin&us, circumductus , precone preeunte,

una cum illis , cum omnes interrogarentur ;

(

an velint nuncium Chrifto remitrere, & a Ree

probrorum plenus ; at lztus 25. Aug. fovez

t

füfpendio addi&ctus , € pedibus pependit ,

ge honorari? Refpondit Rubinus interpreti

It

usquedum 28. Augufti optato agone curíum

fuo nomine ac faorum ; nec fe , nec íocios,

f

confummavit.

ullo pacto unquam id (celus in animum ad-

f

Tbidem,

LXXVLI. P. JoannesQui

ndora feu Ridera;

miffuros: abfifteret cum hisce vocibus, ate

J

Japon; cum P. Jacobo Antonio Giannonio lon-

que facefferet; fe, ac focios ad Chriftum pra-

b

gis carceris incommodis maceratns, ferro in

dicandum adveuiffe, quicquid minaretur Ja«

n

manibus pedibusque onuftus , przcone prz-

ponix Imperator. Ergo in carcerem conditi

eunte, afino infidere juffus, & circumvectus,

omnes 3 poft multa,

uz iftic perpefli fünt ,

Pi

poftludibriain foveam capite prono fufpenfus,

per totos feptem menfes deftinatis diebus in-

29. Aug. demum legitime certandi, ae vivendi

geftz in os maxima copia, & mox acerbiffima

à

&inem fecic fortiter moriendo.

cum violentia e corpore expreffz aquaz tore

dbidem f.

y

LXXIX. P. Benedi&tus Fernandez, Lufita-

mento fzpius excruciati, tandem 17. Martii

QQ4-

nus füblimi equo, ceu triumpho vectus, ab in-

anni 1643. palam circumvedti funt eum ade

vitis, at [mperatorem timentibus, ad foveam

fcripta caufa fupplicii : quod Chrifli fidem pre-

iien fo)

damnatus eft. Depofitus de patibulo deinde

dicatum eniffent contra editkum Jmperatoris. lm

tameneít; netam cito vita decederet, Atbre-

fcrobem capite demiffo , füblatis in altum ,

i

[

vi poftea in carcere gloriofum vitz finem inve

alligatisque pedibus pependere fufpen(i: &

nit. Eodem die ac eadem de caufain foves pa-

22, Mart. primus P, Ruübinus defiit vivere,

tibulo pendens migravit victor.

fociis in dies proximos eandem fortiffimae

fbidem,

LXXX P. Paulus Saito , o

biit athleta fe-

[

mortis gloriam profecutis.

l

lix, pofteaquam feptem dies pependit capite

MGENUS XL MARTYRIL

deorfüm prono in foveam, finej cibo; fibi ta-

Lapidibus occiforum.

LXXXIIL In Salfettis ad Goam

duö e fo-

Ibidem& - |

men przíens, dicensque : fe ante P. Benedi-

€tum minime moriturum.

Et, vero eadem

cietate Patres lapidibus obruti funt ab Ethni-

39037.

hora, & fere momento , uterque decetfit.

cis & interfecti: quorum nomina nobis igno-

l

lllud ftupendum. Ajebant fatellites f fe co-

ta in libro vitx fünt; ut fperamus : uti &

ram iílic adfuiffe , attentisque auribus acce-

duorum Coadjutorum anonymorum in Bra-

pilfe verba duorum illorum cadaverum ad

filia in odium fidei peremptorum.

LCYON

Tbidem f,

!

rogum deportatorum , cum íe invicem lu-

LXXXIV. P.BrunusaS. Cruce,Italus, ab

fitanice ac japonice falutarent, felicitatem-

Alexandrinis Schismaticis romanz fidei per.

1320

que fuam Benedi&tus Paulo , & hic illi vi

infenfis magna perpeflus, & ad mortem dam-

þifl

fim gratularetur.

*

natus, ipfo, quo in odium orthodoxe fidei

Ibidem f,

LXXXI. P. J

ulianus Nacaura;, Principe

füfpendi debebat die, P. Ludovico Caldeire

328*

ad genua füpplex advolutus , enixe petiit

WU— — Lesea a — m

Japoniz ftirpe natus, Nangafachi a 18. Octo-

bris ad 2a1. usq«e gloriofe mortis diem pe-

funi (üo ftrangulari, & fibi benedici : & fa-

pendit toto corpore in fcrobem inveríus.

fpeníus ,. lapidibus eft oppetitus..

.

deme— — m

Fuerat hic unus,e trium illorum numero, qui

LXXXV Appollinaris À

Imeida;

Epifcopus

Ibidem £ .

178

Romam inde miffi fuere Legati a Rege Bungi

Nicenus, P. Hyacinthus Franciíci, Italus , P.

ad celebratiffimum illum Gregor. XIIl. Bon-

Franciícus Rodriquez inter expiandum Ca-

tholicos, a Schismaticis deprehenfi , accufati;

compagnum , fummum Pontificem. Roma

redux, in focietatem adícriptus eít , in ea-

canum in(tar tractati, in exilium deftinati, e

que relatus in cenfum fpiritualium. adjuto-

fingulis arboribus finguli fufpenfi, & femivivi

—— —— . —— .— — £w"" —— 99

rum. Studiis ac laboribus apprime deditus,

li,

lapidati fünt... Cadavera belluis objecta : fed

totus in Deo erat, in animarum falute quz-

illa ea obnoxia dimifere.

19

renda totus. Cum illi aliquando vires erumnze

GENUS XIl. MARTYRII

Crucifixorum.

variz exhaufiffent, portari debuit ad fuccur-

rendum indigentibus. Dum iret damnatus

LXXXVI. BB. Paulus Miki , Joannes de

Ibidem £.

ad mortem, dicebat füis Japonibus ; Illum

Goto, Scholaftici, & Jacobus Gifai, Japones,

37*

fe, illum Julianum effe , miffum olim Ro-

in focietatem recepti, ac Ozacz brevi, una

mam €

aponia mitiore : pro illa Romana,

cum Paulo, cuítodia cireumfcripti, cum la-

& vera

]

de fe nunc vitam deponere.

tam in fe crucis fententiam accepiffent, lzti

g

Ibidem f.

LXXXIH. S. Antonius Rubinus, Italus, ani-

exclamavere :: Benediilus fit. Dominus nofler 3e-

ldem fol,

113.

marum ac martyrii defiderio flagrans, agebat,

füus , qui nos elegit e. tot aliis ad commoriendum ftbi

ES

in /antta cruce. — Jumentis impofiti, & alligati,

quod poterat, ut animas lucraretur. . Loque-

batur, & fcribebat infigni expreffione faavit-

27 dierum itinere per íummum frigus Nan-

fimse teneritatis. Ego , (cribit , pro Chriíto

ga(achum perducli funt, & in crucem fübla-

mori non mereor ; fed ipíe dignus eít pro

ti; Tum coorta Chriftianorum circum in ge«

quo omnes moriamur.:

i me videré , atque

nua abje&torum comploratione, batbarorum

aljoqui vultis, oculos incrucifixum Chriftum

admiratione , Jefus Maria conclamatum eft,

defigite: ibi me invenietis ad pedes cum Mag-

cum Martyrum latera configerentur haftis,

ä

dalenaabjectum, & peccata mea grandia de-

a latere altero per cor ad latus penetrantie

lorantem. lilis facratis pedibus me totum

bus; Japone hinc alio per finiftrum , inde

Ui f

tradidi : in illis dormio , & vivo ; illos com-

l,

alio in dextrum latus mart

À

Fibus haftam cum

ple&or, & dico: Da mihi; Domine Jefu,

impetu adigente.

LXXXVII

9

-

]!

Tuwus XCLk Martyrium. -

.283

d

t

: Memio, LXXXVIIL P. Alphonfus de Caftro, Lufi-

que chriftianam, barbaros illos concitavit ho-

16.

tanus in Maurica regione a Mahometanis nu-

n

mo veneficus: cujus verbis efficacitatem ad-

"

datus, & navigio crucifixiinftar alligatus, po-

didit afpeCtabilis palam daemon , triftia illis

ftea ad truncum vinctus , verberibus lacera-

u

minatus , omnia, ni venefico illi parerent,

K

tus, füb dio cceli injuriis, ac infeftis beftiola-

Ergo P. Ferdinandus humi profligatus & in

rum aculeis toto corpore expo(itus , promif-

e&tore lancea confoffus eft.

d.

(s

fis & crebris & grandibus ad Mahometi per-

XCIII. P. Bernardus de Cifneros 1605. in

ldem fot,

fidiam invitatus, cum fortiffime id negaret,

Da

novam Hifípaniam navigavit, ubi labores,

358.

da

iterum cruciatus, per o&to dies inedia mifera-

verbera , vulnera plura perpeffus, eít, ob

bili vexatus, atque ad fidem deferendam ite-

N

idolum everfüm, Índus quidam illum tribus

rum multifariam per dulcia & acerba invita-

plagis pe&tori inflidis proftravit : fed Ber-

l

menta tentatus, admirabili (emper (ibi com-

I«

nardus euratus eft, nec authorem prodidit.

Dd

potis animi equitate, conftantia, hilaritate,ca-

Poftea lancea confixus , extremum in capite

pitis fententiam & mortem ipfam ore blando,.

vulnus accepit, & obiit.

J

tii

acoransaccepit. Araldusait, eum S. Andrez

CXIV.P;Antonius Criminalis,Italus,Brach-

. ldem fd-

inftar cruci alligatum , nudum foli, acmufcis

manorum cum Bagodis coorta confpiratione

44

ldo

[

expofitum. JDeinde füb coftis fecuri faucio

;

pro reftituendis idolorum honoribus, jamque

additi alii duo ictus.

fzvientibus in Chriftianos Ethnicis, nullam

ln

Idem fol.

LXXXVIIL P. Joannes de Caftillo , Hi-

(que& tamen haud femel offerebatur) fe in tu-

D

335*

fpanus , dum divino officio recitando inten-

tum recipiendi occafionem arripuit ; verum

dit, fuftribus verberatus , Jaculis confixus,

fubmiffis humi genibus , ac oculis manibus-

«y

enfe tribus vulneribus faucius, nudus per

que fublatis in coelum, corpus & animum ad

x

aípera, peraquas füne raptatus, orabat Deum

mortis ( exfpectationem apparationemque

latine ; ac vernaculo idiomate ingeminabat

compofuit. Ita extrema operientis latus fini-

identidem: Türpare, id eft, fint bec Dei amore.

ftrum Saracenus haíta aperuit. Antonius vero

Expan(is deinde in crucem brachiis , arbori

irruentes ad [polia diripienda barbaros , in ve-

D« Mil

alligatus , percuffus, duobus faxis capiti il-

ftibus detrahendis juvit, usque ad fübuculam

Dl 398

lifis interemptus eft. — Cadaver a tigridibus

fanguine adhuc calentem illis haud repugnans

Q

intactum, flammis abolitum.

ter datam; Tum ad zdam facram fe agebat,

GENUS XI.. MARTYRII

ut poterat, quo ibi moréretur; cum fecundo

[àe

Lancea *vel bafla transfixorum.

a.

vulnere haíta inflicto faucius, in genuaiterum

J emfol.

. LXXXIX. P.Francifcus P'aliola,Italus,.cum

fe dejecit, telum e vulaere eduxit, ad tem-

ab lia |

13

Apoftatam quendam fanCtz fidei reddere ni-

plum iterato fe inoliens , ut fupremum fangui-

& D

terctur, illum ad (e ficariorum turba ftipatum

nem iftic Deo aris vicinus offerret. At coore

If]e

adventare certior factus , ad füpremz lucta-

to Bagadorum tumultu, obviam fe illis vertic

li

