fredo Principi illatz infimulatus dixiffet. Siduard. 5.

& juramento abítinentes, nihil propemodum

ego hujus mortis conícius fum; panis ifte fau- Jan.

vendere poflent, ideoque confeffario hoc da-

ces mihi obíltruat; poft factum a rege cru-

mnum quefti, ab eo ad conftantiam animati

cis fignum füper panem, ita is fauces perjuri

eflent, ob continuatam abflinentiam usque

occupavit, ut interclufo fpiritu ; in ipto loco

s rj

adeo omnes emptores ad fe traxerunt, ut bre-

extin&tus fit.

vi tempore ditiffimi fueridt effedti.

M' b

— Damnum.

^

: o M

442

p

(g . Reg, 14.

VI. Saul anteceffor Davidis, qui

a

: ihcohfï-

EXEMP

LA PROFA

224

derato juramento obítrinxerat fe ac populum;

Fuga.

—

*

quod panem de mane usque ad vefperam gu-

ftaturi non effent, fe quidem in graviffimum

inias e Pythagorea fe&ta, licet per jura- $. Bafi

l. in'

Te

mentum verum mul&am trium talen- hom. de

periculum homicidii, filium vero in manife-

"

leg. lib.

ftum vitz difícrimen adduxit..

torum evadere potuiffet

rent.

jud.11.

VII. Jephte, quia temere juraverat, vove-

juriam pati, quam jurare.

;; malàit tamþn ine

[5

y,"-

V. 31o

ratque, fe, fi victor de bello rediret, DEO,

II.: M. Attilius Regulus

Imperator populi Valet.::

quidquid primum reduci occurreret, oblatu-

Romani, cum a Carthaginen(ibus captus; Ro« Max. l. 9«

$ C

rum, propriam filiam ob reverentiam

jura-

mamque miffus effet; ad impetrandam Car-

foü- hom'

menti occidere coactus eft.

thaginenfium militum manumiflionem;, prius

Matth. 14Q

tamen conftrictus, quod Carthaginem redire

p ifl f s'

VIHL. Herodes rex, quia folatione filize

Mat,

W 7e

. dele£tatus, cum juramento promiferat dare,

vellet, fi, quod volebant minime peregiffet;

'quodcunque poftulaffet ab eo, cum magno

ivit quidem Romam , fed poítquam contra-

fuo dolore cap

ut S. Joannis Baptiüæ-- in difco

rium Senatoribus Romauis fualiffet, fponte

offerre debuitc..

:

pro fervando juramento ad boftes rediit, ab

Drex. in

IX. Virgo quzdam inSax

onias cum ;'-ü;Ve-

iisque ang

ufto, & ündique acumina;o' ligno

Phaet, c. ni cenuis fortung , fed elegantis formz nu-

inclufus, mifere obiit.

28«

; ptias promififfet, ipfoque cautionem exigen-

.Il[. Saguntüni ne fidem

; & iu'ra—mrcntum Livius

.te, dixiffet: Si alteri nupfero, diabolus in ipfis

preftitum Romanis violarent, fame conta.! 12-

nuptiis vivam me abripiat: ipfo nuptiarum

befcentes, & ne etiam captivi in manus Han-

s: Chfy'

nibalis pervenirent, rogum ardentem afcen-

fu. hom,

cum altero ditiore contractarum die a daemo-

&

ne inter faltus abre

dentes, fe mortuosque fuos combufferunt.

'Ql ,a« ha'

confpedta eft.

pia, inec ullibi. am»plius

- IV. t rici adeo parcebant diis fuis, ut, ne Suidas,.-

QU

March, tr,.—. X, Cum ali

quando ad'*Sv.q Maxentium Ab-

per eos jurarent, fzpe dicerent : Per hancapudDrex.

2. Hort.. batem duo homines morbo elephantiaco la-

rugofam pellem meam , per aridam hanc ar- I^ Phaeth.

borem, has fores teftor, per hunc gl

t &

Paf-proP borantes veniffent , opemque petiiffent, ipíe

ED

adium, €.30.

Yl5

fic eos allocutus eft3 Noftis, fratres , qua de

hoc fceptum aut telum juro.

cauía itaDeus in vos defzviat ?. vos frequen-

V. Pericles amico roganti, ut pro ipfo per-

ter leviffimis de caufis facrum ejus nomen fu-

jurium diceret, refp

ondit, fe quidem amicum

mitis, ac pejeratis, ideoque jufto Dei judicio

cfïc»,-*äferdx tantum usque ad aram.

vos hzc calamitas premit, fed jam peccatum

agnofcite, ac ad mentem redite, ut fanitatem

"& M

confequamini.

Quo dicto omnes ad oratio«

.SIMILITUDINES.

nem hortatus eft; & oleo fancto eos

;

inungens,

fanos dimifit.

"

,

— Quaniitas,

Surius in.

XI. Audomari, cum civ

is q'uidäfm 'pQCüniaS

cut; fï,.quis figullum alicujus fibi com- Plutarch.

vita S.Au ab alio mutuas accepiffet, certoquo iterum

iSi

miffum ad confirmandum fs!füm ap apopht, .

domati, J die fe reftiturum, cum juramento promififfet,

plicet, merito falfarius judicatur ; fic qui

26, Sept. id autem conftituto t,gmpotc non fervaffet,

nomine DEl, quod tanquam figillum no-

fed potius dixiffet, fe fupra corpus Audomari

bis reli&tum eft ad confirmationem verita-

juramento probaturum, quod nihil debeat:

tis, abutitur ad confirmationem veritatis,

Creditorad fepulchbrum (ancti cum eo ten-

S.Hz'er.ep.ï

.dens ante fores templi dixit: Ne, quefo; pro-

nomen Dei infamans, recte dicitur & ipfe

l

falfarius.

»hanemus fan&i viri fepalchrum; hic mihi

jura,nullam a te pecuniam acceptam. Ad quz

Figa.

verba cum ille converfo ad templum vultu

II. Sicut veftimentum reliquis melius. ha- s. Chryf.

.. pejerare füblata manu vellet, humi collapfus,

bentes, diligenter cavemus, ne illud quotidiehom. 4. ad

rotansque oculos, omnibus membris captus,

aut crebro induentes corrumpamus ; itanonPOP» An-

oft certium diem infelicem animam evomit.

minus vitandum eft, ne nomen Dei omni ve-

$.0

Deltio 1.3.

XII. In Germania cum hofpes quidam, mi-

neratione digniffimum ubi

quetemere,& pro-

füü, hg;m

de mag. p. lite pecuniam; quam affervandam illi dederat

ut occurrit, ufürpemus.

D

28. d

B. . 7:

repetente,negaret, fe eam accepiffe, & coram

III. Sicut mentiri non pote

ft, qui non lo- S. Bern. &e

Dopul,

magiftratu dzmoni fe devoveret, fi aliter fe

quitur; fic pejerare non poterit: qui jurare

modo ben.

res haberet, a diabolo afpectabili forma ejus

non appetit.

e

viv. 3[1 32.

patronum agente, de perjurio convidtus , &

IV.Sicutis,qui

in alto loco ambu]afe,t, ubi a$- Auguft,

ero de verb. &

cum corpore animaque abdu&tus eft.

partedextra fpatioía foret terra;a (iniftris v

RïBäd. in-

XIII. , Cum Godovinus regis Eduardi fo-

grande effet przcipitium, haud dubie ad de

x Jacobi an-

yita $, E- cer ab eo ad menfam adhibitus, & necis Al-

te omnia

tram potius,quam finiftram tenderet; ita pari-

te

&c

Tinlus LXXI1X.. Sfuramenium.

125

iduard, $

. Ja,

ter confültius eft, ucenunquam jurans fecurus

$. VIII.

a perjurio quis vivat, quam ut frequenter ju-

M*EDIAJ

rando periculum przcipitii in

.ta incurrat.

"

grajria ?cccaf

na pro transgreffionibus. irrogatio . oolunta-

"—— —— — -

IP

Damnumli

ria: Sic S. Chryfoft. fuafit dicens:

[6]

hom.,

S.Chy. .'V. Sicut pueri

funiculum longu

'm &ïcor-

difcere: quomodo ab impia confuetudine li-

5. ad pop.

foft, hom, ruptum ex contrario inter fe trahentes, cum

berariliceat? . Ego te quendam docebo mo-

44 3d multo impetu füpini omnes cadunt, füniculo

dum, querm fi tenueris, füperabis omnino.

P?-P-

per medium dirupto, & hi quidem capite, illi

Cum videris teipfum, aut alium quemque fer-

.alia corporis parte feriuntur; (ic & inter fe

vorum vel filiorum, aut uxorem hoc malo ca-

l. s' Baüln in

contraria jurantes, juramento pro rerum ne-

ptos, & continue commorefactos, neque cor-

ceffitate dirupto, in perjurii barathrum utri:

rectos, jube non praníos caenare, & hanc tibi,

lm d

1327

que cadunt, hi quidem pejerando, illi perju-

ilisque damnatione impone damnationem,

£att,

. - rii caufam illis prebendo.

non damnum, fed lucrum ferentem ; talia

enim fpiritualia & lucrum ferunt, & celerri-

Kccl, 23.

VI. Sicut fervus interrogatus affidue a li

t dRAÁÁ——

Y. 1le

vore non minuitur$ fic omnis jurans & no-

mam corre&ionem; lingua enim vel nemine

) M .9,

minans in toto.a peccato non purgabitur.

commonente füfficientem. capit admonitio--

"

:

S; Chry-

VIL Sicutis, qui facit confuetudinem fre-

1

nem, (i fame vel (iti vexetur. Sic, tefte Nide. Nider.1.4.

5

foft. hom. quenter manu fua percutiendi, necefía e

ft, ut

ro, nobilis quidam carnis abftinentiam, alius Forhicarii

t

2. in C.

5- injufte aliquando percutiat; fic qui facitcon-

guttam fanguinis ftylo ferreo e manibus eli- "^^

"

Mlttho

fuetudinem jurandi in rebus idoneis,frequen-

ciendam, alius vini carentiam fibi toties ob-

s

ter & in rebus füperfluis etiam nolens, con-

eundam quoties juraffet, impofuit, & penitus

u

hoc vitium extinxit. Imo & Deus confirmavit

b

[uetudine trabente, perjurat. .

favore hoc medium; uti in milite illo apparet,

£ - VIE «

qui, cum ofculum terre figere oD fingula

MOTIV A.

juramenta decreviffet ; eo ipfo, quo ofculum

m Liyius

M

*

uia grave admodum e[t boc peccatum , De-

figebat, momento; a globo, qui ipfum occi-

31 U.

diflet, prztervolante liberatus eft.

Q

. que valde injviojvim.

Si enim;, ut S.

]s

$. Chry- Chryfíoft. ait,hominis ingenui,& aliqua digni-

Il. Examinis particularis diigens & conflang S. Chry-

d

oft

hom.

foft. hom. tate muniti, in publico non audemus de re.

ufus: Quod remedium idem fan&us Chryfoft. f

28. ad ba-

4 àd ba-bus majoribus , multo minus de frivolis tefíti-

his verbis fuafit : Ut igitur hoc crimine libere-

tiz,

.nc Suldas

mur, invicem admoneamur, infitum tempus

P"Z . monium poftulare ; quanta erit irreverentia,

c ipuiDres 1

., Deum, ccelorum Regem , «ngzlorum Domi-

coníftituamus, & cempus dierum decem. Vo-

" Dbasth,

lentibus enim & vigilantibus hi füfficiunt dies,

num, in teítem ejusmodi reram invocare ;

D

o

Jae. 5.

hiric merito S. Jacobus dixit: Ante omnia no-

quo peaitus hoc crimine liberemus, & poft

UPP

decem dies nihilominus fi illaqueati reperia-

lite jurare, ut prz ceteris attendamus & vigi-

]G

- lemus, ne fürrepat confüetudo jurandi.

mur, poenam nobis conflituamus. Cum au-

m

.. 1l.. Quia fcandalofum admodum, proximoque no-

tem hoc corrigere coeperis, five femel; five

cioum e[l boc vitium: nam alios quidem ad pa-

fecundo, (ive tertio, five vigefimo legem cran-

riter jurandum exemplo fuo invitat; alios

fcenderis; ne defperes; fed iterum für

g5 &

ftudium affume, & victor eris.

vero timentes Deum graviter offendit, utpote

tam gravem Dei contumeliam cum indigna-

IIL. Confuetudo contraria a[Jumpta: nam, ut

Tbid.

tione audientes ; hinc in illos cadit commina-

S. Chryfoft. ait, ficut confuetudo prava pof-

tio Chritti, quod magis expediat, ut fufpenda-

fidet, ita poterit melior obtinere , ut & vo-

lentem te jurisjurandi lapfibus non permittat

tur mola a(inaria in collo talium hominum, &

m Plutirdh |

demergantur in profundum, quam ut juran:

evinci; nam revera multum confuetudo prz.

valet, & jura didicit immutare naturg..

j h

di affuetudine alios tantopere fcandalizent.

qül

Ill Quia ipfis etiam jurantibus admodum perni-

AV. Cenfores &g^ monitores conjlituti ; $i nam-

Ia

que domi multos ubique cuítodes conftituas,

Ibld.

ciofum ef? : Quia non modo fe exponunt peri-

(

culo fidem fallendi, & pejerandi, fed etiam

inquit iterum S. Chryfoft. puta fervum, uxo-

tl5

S.Hierep. fe, ac alios infamant, ut S. Hieronymus no-

rem, amicos, ab omnibus facile compulíus

j

12,

tavic; fe quidem, quia indicant, fe effe men

atque coactus a mala confuetudine recedes.

Sic certe Pedagogus ille corre&us eft , qui

: Drex in

?

daces, nec dignos, quibus credatur, nifi tefte

phaet- [97]

Deo; alios vero, quiajudicant illos effe fufpi-

ubi (chedam a difcipulo fuo ftriptam reperit,

$. 3

ciofos & incredulos, utpote quos oporteat

& in ea hgec verba pro confeffione notata le

ho

uf

giehom. d

tam potenti argumento & teftimonio ad cre»

git: Pedagogum meum temere jurantem

"

dendum induci.

r

non correxi: Sic erubuit, ut deinceps ab

"

omni juramento ab(tinuerit.

t0u»

S. Chry- — IV. Quia /icut facile declina

bile, ita Aäy" pafwh

Sed & Ulyffi-

foft. hom. excu/abile apud Deum ef? boc vitium: nam , ut S,

ponz,cum puer aliquem procacius jurantem

to»

529. ad

Chryfoftomus recte dixit, quis, quzfo, labor

audiens, in genua procubuiffet, rogaffetque,

popul.

eft, juramentum fugere? numquid opus eft

ne Deum jurando tam graviter offenderet,

| l

sb

is adeo hoc fa&to permotus eít, ut feriam

pecunii$ (num füdore & &rumna? Satis eft

a dv J 9

tantum velle, & actum eft. Si vero mihi con-

emendationem decreverit.

V. Opinionem diffcultatis circa . emendationem

[ Ahþll

. füetudinem objicis, propter hoc ipfüm ma-

bi

jv

xime facile meritum effe dico. 5i te namque

tollere: id quod ftet. (i cogitemus mülto di£

'eto

jn aliam tranftuleris con

ficiliora ab hominibus fine ulla mercede fu-

co0i d

x

À

fuetudinem ».. to-

IY ontil

perari, ut redte diícurrit S. Chryíoft. quidS.Chryfo^

at* &c,

tum prafticifti.

Q. 3

enim

"

—

-

126

Bibliotbe&æ Manualis Concionatdriþ

hom. 19.

enim difficilius eft, quam rotz more totam

$. X.

ad pop.

fle&ere corpus, & in pavimento verfari, quod

TuS PRJEDIC

A-

multi juvenes faciunt? gladios alternatim in

.

s

-VC.ONCEP

BILES. .

acre jaculantes, & omnes rurfum per manus

"

pyunt

E

E

:

occafione thematis: Et jurabis, vivit

-Jerem. 4*

brium capientes, quem non confündant nul-

7 JDeminus, in veritate, 3udicio &5 ju[litia : v. 2»

g NU

lum pro virtute laborem fufcipere volentium?

fs i

Exlicari poteft fufius, quando licitum & illi-

pmblc

Vel quid de illis dicas viris, qui contum ia

citum fit jurare; quem in finem March. in

fronte geftantes, velut arborem in cerra radie

-Horto Paítorum tr. 3. le&t. 6. videri poteft.

catam, fic immotum confervant? Quid quod

II. Ex occafione thematis: S'urationi non af- Eccl ag;

puer fuper funem apguftiffimum. tanta am-

bulat fecuritate, cum quanta fupinos percure

Jüsfcat os iuum ; 1nulti enim cafas in illa: poffunt v. 9.

explicari injuriz. quz DEO; proximo, & fibi

Jieo

rentes campos. Hec quz & mentibus icpofe

lcll']u

fibilia videntur, fa£&ta funtarte po(fibilia ; quid

ipfl per juramenta vitiofa inferuntur ; uti

-

ag C

apud eundem authorem fufius videre eft.

*

horum in juramentis preténdere poffumus?

IIl. Ex occafione thematis :

Vir multum ib

Hom. :19.

Et iterum alibi: Confidera, inguit, quemaá-

,if'j V12

orans implcbitur iniquitate , & non difcedet a. domo

ad poP.

modum Gentilium aliqui bleíi quarundam

illius 4aga. , Poffunt explicari plagz ob ejus-

llabarum non bene exprimentes fonum, of-

2

ndentem fpe linguam longa' meditatione

modi juramenta illicita. inferri folite. 1. i

Epi&et

bonis temporalibus : Quia, (icut per creaturas ju-

Yodiit,

limaverint, Poftquam enim per fcripturas vo-

bis non poteft períuaderi, ab externis monere

ratur,& peccatür, ita & per easdem Deus ple-

&ere plerumque folet,casdeim auferendo;aut;

vos cogor.. Cogitats Gentilum Philofophos;

vt ab aliis deftruantur, permittendo. 2.4n bo-

lfocrat. :

& tunc fcietis, quanto fimus digni füpplicio

nis fame: Quia, ut fiepius dictum eft, vere ta-

Jamon,

defpicientes divinas leges,cum illiquidem pro

les feipfos de animo veritatis parum ftudiofo

humana honeftate tanta laboraverint,vos ve-

faciunt füfpectos, efficiuntque, ut alii mino-

ro neque pro coclefti regno ftadium adhibea,

tis.

rem de ipfis, quam ante habuerant, zítimae

j

$. IX.

tionem concipiant, ^ 3. Jn bonis fpiritualibus z

Quia, cum per hoc peccatum graviter inhó-

ASCETIC A.

noretur, & offendatur Deus, hoc ipfo; indi-

hoc vitio tria pracipue bene notan-

nos fuis donis judicabit eos, qui tam ingrati

Lpe

funt eorum Authori, gravibus

da Afcetz. Primum eft, ut norit, hoc

que iniurigm

vitium omnes quidem homines, fed fpecia-

fibi allatam poenis vindicabit.

IV. Ex occafione thematis: JNon ufurpalis Deut. 5,-

tim €os, qui perfectionis fludium profiten-

tur, fummopere dedecere; cum enim hi ab

nomen: Déi tui fruftra: . Poterunt media ad vi. v. 11.-

omni mendacio alieniffimi credan:ur, hoc

tandam male jurandi confuüetudinem propo-

ipfo, fi Deum in teftem invocent, oftendunt,

ni, potiffimum vero timor triplicis posnze,

€, uti minus dignos, quibus fine juramen-

1«À feipfo toties infligendzg, quoties in eam

confuetudineim lap(us fuerit. " 3. A Magiflra-

to credatur, ita nec

perfectionis adeo cupi-

dos effe.

tu decernendz, vel ab ipfo Deo in hac adhuc

vita juranti imponendz. 3.[naltera vita fübe

Il. Alterum eft, ut bene quoque cognö-

^

J£13

iv

nia facile exem

1

fcat conditiones ad licitum juramentum re-

eundaz; qugzc

plis $. 4 enar-

ratis confirmari poffunt.

]et.4. y.z.

quifitas, quas quidem Jeremias indicavit,dum

$m

dixit: Et jurabis, vivit Dominus, in veritate

-* V, Ex occafione thamatis: Ego autem dico Mattb, s.

líd

(ut nempe verum fit, quod juramento coü-

tobis , omnino non juraie: Proponi poffunt, & v. 33.

Ofic,

firmatur) injudicio (id eft, cum circumfpe-

folvi excoíationes, quibus plerumque ii, qui

Gione, an neceffitas vel uülitas aliqua ejüs-

coníaüetudinem juraadi habent, excufare fe

folent, (í ad emendationem incitentur. Ni»

modi juramentum exigat) & :n ju/titía (ut

tihil cum jnramento promittatur, quod bo-

mirum 1. Confuetudine conveterata: Sed often-

datur, quam facile per aliam mel:orem cones

$. Anftl.

nis moribus & przceptis divinis repugnat)

fhus in]b,

S. Ambr.-

quo in cafu, ut recte $. Ambrofius dixit, eít

fuecudinem corrigi queat. — 2. Zfutboritatis de«

Cut, Deys

1.1. offic.

feufio: ! (Quod fcilicet alioqui nemo credat af-

€. 50»

mentum cuftodire.

contra officium , folvere promiffüm, Sacra-

homo,

ferenti, Oftendatur, quam futilis hec quo-

IlI. Tertium eft, ut bene apprehendat qua-

que fit excufatio, cum potius fuüfpecta fiat

per juramenta fimilia veracitas jurantium;

tuor illa capita, quz linguam jurantem in

Drex, in

precipitium trahunt, & a Jeremia Drexelio

atque adeo minus eisdem credatur. 3. Quod

Phaet, c.

gravibus juramentis non uiantur: Sed & refute-

18. $. 1.

enumerantur, videlicet r. Zffe&tus fan libido

jurandi, qualis fuit, S. Auguftino tefte, eorum,

tur excuíatio oftendendo, quod nec ifta fiant

quorum plura funt juramenta quam verba,

absque peccato, & periculum contineant;

in graviora prolabendi. Vide has & plures

2. Zl [jiduitas && quotidiana confuetudo jurandi, a qua

abfterrens Siracides dixit: Jurationi non af-

excufationes fufius a

pud P. Drexel. in Phaclt.

fuefcat os tnum; multi enim caíüus in illa,

c 30. refutaFas.

Eccl. 23.

3. Pacilitas jurandi: Uti faciunt ii, qui imme-

V* 9.

$. XL

ditati & incogitantes otiofa temeritate jurant,

-MISCELLANEA.

contra expreffum Dei mandatum, vetantis

r u

nomen Domini fruflra ufürpari.

4. Rerum

^. Quaálitas,

creatarum $ demonis in teflem invocatio : inde

gefilaus de Barbaris Z qui jurisjurandi £lian.1.4«

enim facilius eft ad alia Juramenta tranfitus,

I;A

religionem violabant; dicere folebat,var hi, -

e08

g

Tüuunus LXXX. ^ulitia.

127

eos nulla re DEOS magis läbi infeftos redde-

$. XIIL.

re, quam fi Sacrofanctum jus jurandum te-

AXIOMAT A.

mere violaífent.

Ic;

Iefem. *.

Plutarch.

lI- Numa maximum jusjurandum Roma-

JT.

ui fzpe jurat, fzpe oportet pejeret. Jamb.vet,

Vl a.

in Numa, his ftatuit fidem.

Viel Eyd, viel Leid..

Jdem in

lII Gezeungen Eyd if Gott leid.

Buchler,

III. Plutarchus dicere folebat: Juramen-

probl,

tum homini libero (

quanto magi; Chrifítia-

$ XIIL -

no) pro tormento eit.

AUTHORES.

Fed u

v. 9.

- Fuga.

l. Joannes Bufzus in Panario. V. eodem.

II. Jeremias Dr;xclius in Phaétonte c.28.

Jofeph.

. IV. Hebrxi nomen Jehova nunquam pro-

-

.

l.1:. Jud. nuntiare audebant, fed nomen Adonai fübe

III. Phil

ippus D'Outreman in Padagogo

[

antiq. c. 8. (tituebant.

Sed & moderni Judzi non per

lbid, v.u'.;

Chriftiano p. 1. c. . $. 1.

totum nomen , fed per literas divi(as jurare

IV. Joannes major in fp

eculo ;hagno €X«

folent, dicereque Juro per Jod, He, Vau, &

emplorum. V. eodem.

od.

V. Antonius Daurolitius in floribus Ex-

Epictet, in

V. Epictetus inteicalias hanc do&trinam

emplorum c. 3. tit. 24. 25. & 26.

Enchir,

dabat: juramentum deprecare, fiquidem fie-

VI. Jofe

phus Langius in Polyanj:hæa, Vete

ti poteft, omnino: Sin minus, faltem quoad

bo eodem.

ejus poteft.

VIIL. Joannes Dadrzus in locis commu-

Ifocrat. ad

VI. Bonos viros decet, ut eos mores ad-

tibus fimilium & diflimilium.

Damon.

ferre videantur, qui fünt jurejurando firmio-

VIII. Jacobus Marchantius in Horto Pa«

Yes.-

ftorum. tr. 3. le&t. j. & 6.

'-æwwaza-w***&æ*****:***&:****:*****æ**ä******äæ

TITULUS LXXX—

ELILSDILAlA

tDeit s

:

Ü y.1l

$. I

Ab'tus |

QUOAD ES;;SENT'IAAIQI.

III. In genere duo funt. 1. Quod ab ;iüo'rob. 4

oderis fieri tibi, vide, ne tu aliquando alteriv 16.

| De)ïnitio.

facias. 2. Omnia quecunque vultis, ut fa- Matth. P.

ciant Vobis homines, & vos facite illis.

I.

IV., In fpecie vero juítitiz Lega!is prout eft

V. ;2.

74 St habitus voluntatiä inclinans ad fuüm

in füperioribus, a&tus fünt. 1. Zelare pro legi-

cuique tribuendum.

Vel, ut fufius

bus. 2.]uíta precipere. 3.Bene gefta prz-

$. ,lgei'n.

clariusque defcribit S. Bernardus, eft

miare. 4. Delicta punire. ;. Subditorum com-

o attd,

lp le de

modis profpicere. 6. Pericula & mala arcere.

Offic.

virtus, quz nihil alienum vendicat:

Prout vero in fübditis eft, ejus aCtus .funt.

k.VO 330

quz cuilibet dat, quod füum eít, quzx negli-

git propriam utilitatem, ut fervet commu.

1. Legibus obedire. 2. Concordiam cum aliis

s

nem zquitatem. Prima juftitia eft in Deum:

fervare, neminem lzdere, commune bonum

*.

,

proprio preferre, & procurare.

p

Secunda in patriam: Tertia in parentes:

V. Juftitiz diftributivz actus fünt.. 1. ]

,

ux;

S. Al;f;d-

Quarta in omnes. VelutS. Anfelmus: Ju-

musinlib. ftitia eft. animi libertas, tribuens unicuique

ta neceffitatem aut alios titulos proportio-

cur. D

^

eusfüam propriam dignitatem : Majori reve-

nem certam exigentes bona communia inter

ä

homo.'

rentiam, pari concordiam, minori difcipli-

partes diftribuere. 2. Poenam ipfam juxta

quantitatem deli&ti, & deliaquentis qualitae

(

nam, Deo obedientiam, fibi fanCtimoniam,

tem infligere. In fübditis. 1. Nihil ultra ne-

inimico patientiam, egeno operofam miferie

)

cordiam..

ceffitatem petere. . 2. Ad dignitates fe im-

portune non ingerere

, præcipu;e eas, quz

.

| Di'vïjz'o. :

funt ultra meritum.

VI. juftitiz commutative actus fünt.

1I. Dividitur communiter in'Lägalem, quze

refpicit juftum & zquum, quatenus Reipu-

1. Nemini damnum inferre, verbo, confilio,

blic&e aut bono communi eft. conducibile:

facto, in bonis, honore & corpore. 3. Omnia

ä

proximi faCta bene interpretari. 3. Bonum

Diftributivan, qua bona communia inter per-

alterius pro viribus promovere.

fonas communitatis, fervata proportione, di.

ftribuuntur: & Commutativam : qua particu.

$. l.

lares perfonz inter fe in commutationibus

EX S. SCRIPTURA.

contractibus zquitatem cuftodiunt; ad quas

Qualitas.

füo modo Z'indicativa vevocari poceft, qua fu-

perior fübditum (uum condi

gna poena pro

[P Re

ddite, quz fünt cxfaris

» CxÍari: qua Matth,ag,

f g

delictis fuis puait.

funt Dei; Deo.

V. 21e

[,Vlfc

4

II. Pro

j

-

128

Bibliotbece Manualis . Concionatorie

Eccl. 4.

II. Pro juftitia agonizare pro anima tua, &

INece[ftas,

V. 33.

usque ad mortern certa pro juftitia, & Deus

II. Remota jüítitia quid fünt regna, nifis.Aug.l.z.

expugnabit pro te inimicos tuos.

magna latrocinia? quia latrocinia quid funt, deciv.c.4.

,

Epift. ad

IIIl. Omnis anima poteftatibus füblimiori-

nifi prava regna.

Rom.3. bus fubdita (it 5 non enim eft poteftas, nifi a

V. Io

III. Qui non repellita focio fuo injuriam, fi S.Ambr.de

$p

DEO; quz autem fünt, a Deo ordinata fünt.

poteft, tam eft in vitio, quam ille, qui facit. offic.

!h

Itaque qui refiftit poteftati, ordinatione DEI

IV. Nimia juftitia incurrit peccatum, tem- S. Aug. de

refiftit.

LA

perata juftitia facit perfe&tos: Salfitudinem ver- rel.

IV. Diligite juftitiam qui' judicatis ter-

correctionis amor Chrifti temperet, & dile-

ram.

&ionem proximi fal juftitiz condiat.

frid. vt

Utilitas.

V. San&i viri, quando cum períonis mino- S. Greg.

ribus contentionum negotia fubeunt, duml 9. mor.

1,f,l.'105, V. Beati, qui cuftodiunt judicium , & fa-

gravare vel in minimis timent, ipfíi contra

V. 3.

ciunt juftitiam omni tempore. -

VI. Mifericordia. & veritas obviaverunt

jufïitiam grav?ri nequaquam refugiunt.

]ob. 29- Y

Píal, 84«

"Utilitas.

lp

V. i IE.

fibi: juftítia & pax olculatz fünt.

Sap. 9.

VII. Si juítitam quis diliget, labores hu-

so Augt 2.

Vs 8«

-

VI. Juftitia respublica fuftentatur.

]Obu ) |

jus magnam habent virtutem.

3

.

VII. Juftitia via eft, per quam ad juftitia

m de civ.

ob

I'rov. 16.

VIHH, Melius cft parum cum j

7 S.Bebs d d

V. 8«

u&itiä, qulain

pervenitur.

in Dom.

multi fructus cum iniquitate.

Dignitas.

Epiph.

Prov. 14.

IX. Juttiti

a elevat

v. 15. & matur folium.

: B

: eätesg &,;»ä[u&iüa fir-

. VIII. Cui nocetur, aut injuriatur, & volun- In vi

;

r

FEntat

16.

g. PP,

Sivius |

tate parcit proximo; hic fecundum naturam

2 0. i

INece[fitas.

Chrifti eft: qui nec lzdit, nec leditur, hic fe-

1 Aiph

Deut, 25.

X. Non habcbis in facculo diverfa ponde-

cundum naturam Adz eft: qui nocet, ca-

v. 15.

ra,majus & minus: nec erit in domo tua mo-

lumniam ingerit, aut ufüras exigit, hic fe.

dius major & minor. Pondus habebis juftum

cundum Diabolum eft.

& verum, & modius equalis & verus erit ti-

.IX. Magnus juftitiz fplendor, qu

& aliiss, Ambr,

bi, ut multo vivas tempore fuper terram.

potius nata, quam fibi, communitatem & fo- 11 de offic,

Vderius

Max. 1.5

Pl'OV. 2Q,

XI. Pondus & pondus, menfüra & meníu-

cietatem noftram adjuvat, excelíitatem te-

lOe

ra, utrumque eít abominatio apud Deum.

net, ut fuo judicio omnia fubjecta habeat,

csded

opem aliis feret, pecuniam conferat, officia

Stuftitia vindicativa.

non obruat, pericula füfcipiat aliena.

Eccl. 7.

XII. Noli efle juftus multum: neque plus

.. Summum in Regibus bonum eft , jufti- s.Greg. ad

v.17, (fapias, quam neceffe eft.-

t:m colere , ac füa cuique jura fervare, & Franc. Ro-

d faciatis: non 'Enim ho-

2.' Pä:,;,l'.l 9,

XIII. Videte, qui

fubje&tis non finere, quod poteftatis eít, fieri, &cs.

v.*'6.*! -

minis exercetis judicium, fed Dei, & quod-

fed quod zquum eft, cuftodire.

" cunque judicaveritis, in vos redundabit.

Suftitia vindicativa.

Exod.23. V. Non fequeris turbam ad faciendum

Henr,

;V. 2,

maíum ; nec in judicio plurimorum ac-

Dost1 i

*XT. Bonus TJudex nihil ex arbitrio fuo facit, s, Ambpr, (;

quieíces fententiz, uta vero devies.

& domefticz propofito volüntatis, fed juxta so.in Pfal.

Deuc. a5. AV. Pro menfura del

D

leges & jura pronunciat, fcitis juris obtempe-s 118

v« 9.

modus.

iötji' erit &fplagarum

:.,'

u

rat. Non indulget propriz voluntati, fed ficut

Eccl. 7.

XVI. Noli quzrere fieri judek',( nifi virtu-

audit, ita judicat: & ficut fe habet negotii na-

u

v 6-1

te valeas irrumpere iniquitates, ne forte exti-

tura, decernit ; Obfequitur legibus, non ad-

me(cas faciem potentis , & ponas

fbandalum

verfatur, examinat caufz merita, non mutat,

in equitate tua.

XII. Diícite judices feculi, quem in judi-

^

EÉxod. 23. .

i

.VIL. Infontem & juftum -non koccides,

cando tenere debeatis affectum, quam fobrie-

Vei7,

quia averfor impium.-

tatem,quam finceritatem. Dominus omnium

Ll.ld. G':y

Deut. 16,

XVIIE Tufte, quod juftum eft, perfequeris,

dicit: non poffum a me facere quicquam,

10:1,]

V. 20»

ut vivas, & poffideas terram, quam Dominus

fed, ficut audio, judico; hoc eft; non ex mea

g,

- Deus tuus dederit tibi.

poteftate decerno, quod libitum, fed ex judi-

Levit. 16. .

r4

XIX. Non facies, quod iniquum eft; nec

candi religiorie, quod juftum eft, ideo judi-

V. l5«

1

njufte judicabis. Non confideres perlonam

cium meum verum, quia non voluntati mez

pauperis, nec honores vultum potentis. Ju-

indulgeo, fed zquitati.

Íte judica proximum tuum.

XHI. Audi, quid verus Judex afferat. Non

Ibid.

If,5, v. 25.

^CXX. V, qui juftificstis impium pro mu-

quzro voluntatem meam, hoc elt , hominis:

quz vel odio dirigitur, vel ftudio intenditur;

nerjbus; & jultitiam jufti aufertis ab eo.

vel gratia inflectitur, vel aliorum judicio de-

S.

III.

pravatur. Scriptum eft enim: Omnis homo

^EX SS. PATRIBUS.

mendax ; fed voluntatem, inquit, quzro ejus,

qui me mifit, hoc e(t, divinz cognitionis for-

'

mam veni docere, ut in judicando magis

cordi fit veritatis cuftodia, quam

Caffiod.fu-

uftitia non novit Patrem , veritatem

per Pfalm,

I.A l

novit, perfonam

obedicntia voluntatis. ;

'noq accepit., Deum

"

imitatur.

$. IV.

129

Titulus LXX X. Sruftitia,

4

5.

IV.

VIIL. Erat vir quidam nobilis valde & po- pitcipul,

tens, tantusg; amatór juftitize, ut nullam in ju- Prompt.-

EXEMPLA

. CATHOLICA

?

diciis refpiceret perfonam. Hic cum cognovitlit. 1. ex,

EXTERN A.

infirmitatem, le&oque decumberet: in proxi 38

S

Qualitas'.-

mà camera clamorem , tumultumque femi-

? 2-Agbr.de

Sap. 12. V.

neum audivit, qui cum de caufa fciícitaretur,

I. D.e

Deo dixitSalomon : Cum fis juftus, ju«

] s. Augl à

15;

fte omnia difponis: ipfum quoque, qui

nullus ei circumftantium veritaté dicere prz-

T Wt tgl,

]

a

non debet puniri, condemnare, exterum zíti-

fumpfit : Tunc mittens unum de pueris ait:

mas a tua virtute. Virtus enim tua juftitie

Przcipio tibi füb interemptione oculorü tuo-

rum;ut dicas mihi meram veritaté.Cui ifte pa-

initium eft; & ob hoc, quod omnium Domi-

*5 G

Ibid. v. 9- nus es, omnibus te parcere facis. Et iterum:

vens refpondit: Domine domicellus meus, fi-

lius fororis veftrz feminam ibi opprimere vo-

-P l.9, mpr,

'Tu autem dominator virtutis , cum tranqui-

à

litate judicas , & cum magna reverentia di-

luit, & hzecfuitcauía clamoris. Ad quod ver-

Íponis nos.

bum valde cofnotus, dixit quibusd3 militibus :

Job. 29.v.

1I. S. Job de fe dicit: Juftitia indutus fum,

Ite,& fufpendite illü ; milites igitur obedientia

14*

& veftivi me ficut veftimento, & diademate;

fimulantes, poftquam egreffi funt,dixerunt in-

& Allg. DA

judicio meo.

vicem. Si occideremüs hunc juvenem nobilé;

j d y,

diens hzdum balantem di-

& dominus , ficut fatis opinabile eft, mortuus

Job. 2. v.

III. 'Tobias au

SBe f

2I.

xit: Videte, ne furtivus fit, fed reddite eum

fuerit, vel morte mulctabimur, vel erimus ex-

in Dom,

torres. Omniatamen juveni intimantes,& ut

Epigh,

" dominis fuis. Quia non licet vobis aut edere

- ex furto, aut contingere.

posnitentiz avunculi fe fübtraheret, commo-

It vtb

ZIneas

IV. Rudolphus imperator ; cum quidam

nentes , poft horas aliquot fünt ad dominum

u

Sylvius l.veniffet , & Otthocarum regem Bohemiz,

regreffi, fe ejus mandatü impleviffc dixerunt.

Q

3. com. in

res Alph.

atrocem ejus hoftem, in venatione occifurum

Quinto vero poftmodum die juvenis zfli-

À

promitteret, fi fato przmium effet , egregie

mans, avunculnm de culpa effe placatum, vel

o

refpondit : etfi nofter hoftis eft Otthocarus,

immemorem, aperto oftio introfpexit. Quem

cum infirmus confpexiffet, verbis blandis eum

nunquam tamen efficiet, ut juftitiz & þmode-

Y

ïxs $ Anbr,

rationis fines tranfeamus.

advocansjuxta fe federe przcepit. Uno vero

Valerius

V. Zaleucus urbe Locrenfium afe faluber-

brachio collum eius ftringens, & manu altera

f)' 11 deofíit,

Max. 1. 5 rimis legibus munita , cum filius ejus adul-

cultellum ejus clam extrahens gutturi ejus ine

ä

c 5.dejutt. cerii crimine damnatus , fecundum jus ab ipfo

fixit, & occidit. Qui cum plandtu

&

ulatu

la

i

el.

t

'hor-

conítitutum , utroque oculo orbari deberet,

multorum elatus toti provincie incu

ac tota civitas in honorem patris poenz ne-

rorem.Sed & ipfi Achibaldo militi , qui fic vo-

D Ore d

ceffitatem adoleícenti remitteret, aliquamdiu

cabatur,additus eft dolor füper dolorem, adeo

X Franc R

repugtiavit, demum precibus populi victus ,

ut invalefcente infirmitate ; pro Epifcopo mite-

'.1 ) gis-

füo prius, deinde filii oculo eruto , mirabili

teret,petens facrum corpus Chrifti fibi afferri,

temperamento officium mifericordis patris &

qui cum veniffet , ille cum multis lachrymis &

juíti legislatoris conjunxit.

contritione cordis , omnia peccata füa confeí-

Henr.

VI.: Robertus lil. Schotorum rex , cum

fus eft;tacita tamen juvenis interfeCtione. Su-

b5 Anbr

Doet; 1.16.

Romz coronandus effet, & concurfü populi

per quo Epifcopus miratus refpondit: Quare

Canonicorum fegetes conculcarentur , gran-

fuübticetis homicidium , quod comif(iftis in co-

4 oo,in Pf

dem ftatim proillis pecuniam perfolvit. Cum

gnatü veftrüdicenteillo : fuit & hoc peccatü ?

us HS«V:I*- :

Subjecit Epifcopus : etiam crudele nimis. Et

t

oppido aliquo excederet , vocátos per prz-

conem obíoniorum venditores ac oenopolas

ille: ego neque peccatum judico, nequea Deo

mihi remitti depofco. Relpondente Epifcopo:

j

rogabat, num quispiam ex aula fua non repo-

lto

fito omnium emptorum pretio abiviffet. Pau.

Ego vobis corpus Chriftinon tradam , nifi ho-

micidium idem confiteamini. Subjunxit vir

b pl

perum quzrelas equiffimis animis audiebat ;

nobilis: Sciatis me, domineillum non occidiffe

& darmna liberaliter refarciebat.

VII. Ludovicus XI. Galliz rex edicta pu-

exaliquo rancore, aut motuirz, fed folummo-

Lud. Guy.

to- 1.]. 2,

