perduxi. Peto, Nate, ut aípicias ad coelum, -

&

Hunc certe ob finem

adterrá, & ad omnia, quzein eis fünt, fic fiet,ut

abeuntes non alio

S. Franfcifcus fuos filios

7 Mitdu,

1

viaticoinftruxit: jactac

Ogi-

1V21,

non timeas carnificé iftü (mortem vel daemo-

tatum tuum in Domino

1

nes in-morte tentantes?) fed dignus fratribus

& ipfe te enutriet:

C& matre paupertate)

nam matrem quidem pau-

(

Annus

tuis effe&tus füfcipe mortem, ut in illa mifera-

pertatem habemus,fedPatre admodum divité.

W

dierum

tione cum fratribus tuis te recipiam. Ita fane

. 'V. Quintum eft,

expertus eft P.Joannes Gerardinus

l

ut bene norit przecipua im-

l- Rq»k"-

memor.

nedixit: Non timeo mortem,

quiinago- pedimenta paupertat

Ss, modumque folidum ea-

1.

$0c.12.

quia fyngra-

dem removendi,

quórüm quidem tria fnt po-

Jan.

pham habeoa Chrifto duplici figillo munitam

z

tiffima. Primu

m eft iietus doloris orituri ex

260c6,

qua coelum mihi promittitur: Amen dico vo-

divitiarum nim

i

Ma't,c

is amatar

um, ftricteque nimis

n-

19. V 2Q.

bis (quam voculam per figillum intelligebat)

adhserentium fe

aratione ; contra quem pro-

quod vos, qui fecuti eftis me, & omnis, qui re-

indefe armet me.

ii

l, 3. de

liquerit domum, vel fratres, aut forores, aut

pertas promittit,

lorum divitiarum, quas pau-

5, 1.(1509

recordatione ad exemplum

L/

patrem, aut matrem, aut uxorem, aut filios,

primorum Chrift

lanorum,

dequibus S.Paulus Hebr, ro,

?' 000 35.

aut agros propter' nomen meum, centuplum

dixit: rapinam bonorum

d

veftrorum cum gau- v. 4.'

ïaqcip/ie/t, & vitamzeternam roffidebit.

dio füfcepiftis, cognofcer

ites vos habere me-

"g

liorem & manentem fuü

bftantiam. Meminerit

, IV Quartum eft, ut bene in tellig'at, doceat-

item,quanto meliüs&

tran

f

que preccipua officia & actus paupertatis, qui

quilius finem, quem

alii per divitiarum poffeffi

Ol

1em quaerunt, fci-

quidem convenientiffime per officium filii ex-

licet ut bene & jucunde vi

vant, 1pfe per con-

L-

plicantur. Itaque r. Ut filius diligentercaveat.

temptum divitiarum,

la

ne matrem fuam ulla ratione lzedat,id eft, ne

obtineat.

& amorem paupertatis

Quam faci

le item eszedem divitize

qpid.(luam accipiat, det, mutuet, aut alio quo-

aut per violentiam aut fraudem hominum, aut

vis modo difponat, fine confenfu tacito velex-

preffo Superiorum. — 2. Ut filius fuus matrem

cafum infortunatum, aut ipfam mortem adi-

fgl

mantur; an non ergo praeftat nunc cum mo-

fuam magnopere veneretur, nec ipfam confi-

dico dolore, non tamen modico fru&u dimit-

teri talem erübefcat,quod fiet, fi omnia fuper-

tere, quod olim furt:o dolore,

minimoque emo-

flua ftudiefe abjiciat, viliffima queeque eligat,

lumento dimittendum effet.

. Secundum im-

&fuo tempore per mendicationem neceflaria

pedimentum eft timor incomodorum, é de-

petere, aut alios fimiles páupertatis effectus

experiri non horreat, aut erubefcat, 3. Ut filius

fe&tus rerum pro vita confervanda neceffaria-

rü : quod tamen facile removebitur,fi memine-

magna cum fiducia in periculis & neceffitati-

rit, fe per ele&tionem paupertatis Deo omnem

bus ad matrem fuam confügiat,id eft,recorda-

curam fui commififfe

, de quo merito illa fibi

tione paupertatis voluntarie fufceptee fe fole-

Kempenfis Thomze v

GE

ba appplicare poterit:

tur, & tentationes vel ex inordinata concuvi-

Cum Chriftum habueri

Ícentia,aut inordinatotimore exortas fuperare

S,dives es, & füfficit ti- 1.9. e1, f.

conetur. Certe eam effe efficaciffimum mediü

bi. lpfe erit provifor

tuus & fidelis procura- 2«

tor in omnibus, ut non fit opus in hominibus

ad ejusmodi tentationes fuperandas, pulchre

pius afceta fequentibus verbis oftendit: Ad

Íperare. Certe non minus cuivis paupertatis

amatori, quam olim Apoftolis dicet idem

hoc conare, hoc ora, hoc defidera, ut ab omni

Chriftus : Quando mifi vos fine facculo & Luc.22. v,

proprietate poffis exfpoliari, & nudus nudum

imit. C€,37»

Jefü fequi,tibi mori, & mihi zeternaliter vivere.

pera, & calceamentis, numquid aliquid de- 25

1

fuit vebis? Tertium impedimentum eft me-

.3f '

unc deficient omnes vanze phantafize, con-

tus confufionis, ex nuditate hac fpirituali feu

turbationesiniquse, & curze füperfluse. Tunc

paupertatis exercitio oriturze, fed & hoc non

etiam recedit imoderatus timor,&inordinatus

homo morietnr.

difficulter removebit, qui meminiffe voluerit,

4. Ut filius lac maternum,

uantopere per hanc nuditatem placeat

omnibus aliis alimentis przeferat, id eft, eo vi-

&u aliisquerebus,quas ad quotidianas neceffi-

EO, San&is, & omnibus juftis, ob gene-

fofu,m ad

eo divitiarum con

temptun, quo«s

Ccccc

"

run

A. P. Lnbn.. Man. ,Bifzi. duüm. 11.

-

774

Dibliotbece Manualis Concionatorice

füm proinde judicium & commendatio meri-

fimilium rerum offeratur, in commüne veftize

rium inferri curet, nifi Superior aliter difponat,

— o omnes calumniantium aut murmurantium .

contemptus aut irrifiones elidet. Adde,quod

5.Ut; fiquod depofitum apud Superiorem pro

& ipfi, qui exterius contemnunt, non poffint

certo ufu habeat, nihil pro fe aut alio in alios

non interius approbare & seftimare tam no-

ufus accipiat. 6. Ut nihil commodet, àut mu-

tuet fine facultate. 7. Ut fine Superioris con-

bilem ànimum , generofe adeo hzec infirma

vt

fpernentem & conculcantem ; imo publice

fenfü nullum ullius externi depofitum fervet.

f

Rod(*, l

e fuo tempore collaudabunt.

$. Ut nihil fecum auferat, fi alio migrat Supe-

TTE

?Vl

beun a at

riorenon confentiente. 9. Ut nihil in resfuper-

Sextum eft, ut pariter

fluas, vanas, illicitas, etiam cum cohnfenfu Su-

preecipua adjumenia ad- virtutis hujus perfe-

&ionem obtinendam, quze quidem fere coin-

perioris eroget, 1o. ut nihil abíconditum ha-

cidunt cum iis, quibus ad nuditatem eorpora-

beat. 11.Utea, quae ipfius difpofitioni coimiffa

funt, non fuo, fed Superioris arbitrio nutuque

-- jem procurandam impellimur. . Quinque enim

cafus potiffimum reperiuntur, in quibus ho-

diftribuat. 12. Ut res fibi ad ufum vel difpofi-

mines veftimenta fua exuunt, atque adeo

tionem conceffas diligenter cuftodiat, nec fua

culpa quidquam interire finat.. 13. Ut iri mor-

feipfos aut fponte denudant, aut ab aliis denu-

" dantur. Primus eft, quando veftes novas aut

bo extraordinarias medicinas aut refocillatio-

*

$

meliores veftes quis affüumit; quidni ergo li-

nes non expetat, vel adhibeat.

VIII. Oétava eft, ut dubia quzedam

hac in

*

benter quoque amorem & pofleffionem tem-

oralium bonorum exuat, abdicetque, ut me-

materia occurrentia recte folvere queat. Quo-

j

iorem coeleftium bonorum amorem pollef-

rum primum eft, an tacitus Superiorisconfen-

fionemque.pro eo accipiat ? Secundus eft,

fus fufficiat ad aliquid dandum, vel accipien-

dum? ad quod dubium refpondebit; füffice-

uando calore folis accenfi seftuant. | Id quod

ingeniofe antiqui per fictitium certamen fo-

re quidem illum ex communi Theologorum

lis, & aquiloris, quo contendebant, quis eo-

fententia, fed rectius fatturum religiofum, fi,

quam rariffime poteft, eo utatur, fed potius

um majoribus effet viribus przeditus ; ex-

prefferunt; cum enim communi confenfü

tum propter exercitium humilitatis, tumypro-

conventum effet, ut istandem viribus fuperior

pter alias graves rationes, expreffum confen-

cenferetur, qui viatori tunc cafu tranfeunti

fum petere affuefcat. Secundum dubium eft,

quandotacitus confenfus Superiorum praefu-

pallium citius eriperet: Aquilo autem toto

quidem impetu flare, fürereque inciperet,

mi poffit ? Ad quod dubium refpondebit cum

fed aliud nihil efficeret, quam ut viator pal-

Ferdinando de Caftro Palao & aliis, fequentia

lium ftri&ius fibi applicaret; fol paulatim ra-

figna tacitze licentiae a. probatis Theologis a-

dios fuos , fuaviterque in tergum eiusdem

gnofci. 1. Si Superior det licentiam peregri-

. viatoris immittens haud difliculter obtinuit,

nandi, nec prohibeat aliquid recipere, & rece-

ut pallium caloris declinandi gratia ultro ab-

pta expendere, £oc ipfo cenfetur, dare faculta-

jiceret, ficque eadem opera victor declarare-

temtacitam accipiendi, & expendendi ea,quze

Juti t9.

"tur. Quanto magis ergo haec vis multo effi-

in itinere dantur, 2.Si confuetudo aliqua in-

m

. cacioribus divinze charitatis radiis in pe&us

troduéta fit, quam Superior confcius non tol-

hominis evibratis concedenda erit. Tertius

lit; aut fi iple Superior videat acceptionem

cafus eft,quando quiefcere aut dormire in lecto

vel dationem, & non contradicat, cum facile

volunt; quis autem nefcit, veram & unicam

poffit. 3. Si Superior fit vir valdedulcis, &

animi quietem, per paupertatem, & abdicatio-

non rigidus, aut difficilis.

Aut fi fubditas fit

TOb' 4( V

nem temporalium bonorum haberi? Quartus

Superiori valde dilectus, vel vir magnae au-

LU

cafus eft, quande balneum adire volunt ; quod

thoritatis: aut fi res,qua accipiuntur,fint levi-

autem balneum falubrius & optatius homini

oris momenti : aut f1 difpenfatio alicujus rei

feu licentiain bonum monafterii notabile ce-

offerri poteft, quam vulnerum & fanguinis

Chrifti; hocautem quisquis intravérit, confi-

dat. Tertium dubium eft, an religiofüs con-p.3.tr.3.c.

derando imenfam liberalitatem, qua Chriftus

tra perfectionem paupertatis faciat, fi munu-7.

ipfum etiam fanctiffimum fanguinem fuum a-

fcula facra eo nomine titulove retineat, ut vel

bene meritos praemiare, vel aliorum volunta-

more noftri dimifit, an non plurimum exci-

tabitur ad temporalia faltem bona amoreChri-

tem adjungere, vel devotionem in aliis promo-

. fti relinquenda.

Quintus cafus eft, quando

vere queat? Ad quod dubium refpondebit cum

P. Alphonfo, Rodriquez, id omnino etiam

quis cruci affigendus eft; cutm ergo religiofus

quoque amore Chrifti crucifixus fit, ejusque

diffuaderi a S. Bonav. tum quia cor hominis,

difcipulus ac imitator effe cupiat, an non vel

varieafficiuut, & diftrahunt: tum quia mate-

hoc titulo etiam fe fponte denudabit atque

riam fermonum praebent ; tum quia facile fi-

omnem rerum creatarum amorem & effectum

ne licentia accipiuntur, & dantur atque adeo

exuet,ut Chrifto fimilior efficiatur,

fcrupulos generant: tum quia privatas amici-

p 3.0 t'.c

VII. Ut bene norit obligationes, quas con-

tias& familiaritates nutriunt : nihilominus ta-

10,

trahit quis ratione voti paupertatis, quales

men fi interdum ob minifteria, quibus quis

uidem fequentes numerantur a Rodriquez &

fungitur, iisdem opus habeat, pofie cum Supe-

aliis. r, Ut nullam reim temporalem poffideat,

riorum praefcitu retineri, modo ne nimia, nec

aut de ea ullo modo difponat. 2.Utneque ab

pretiofa fint. Quartum dubium eft, an licitum

externis, puta parentibus, vel amicis, quid-

fit, a Parentibus vel amicis ftipem aut eleemo-

quam, Superiore inconfulto, accipere, aut di-

fynam petere pro Breviario vel vefte paranda

fponere poffit. 3. Ut de viatico accepto nihil

aut emenda? Ad quod dubium refpondebit,

ui quis

V -pro fe, aut alijs emat. 4. Utfi quid veftium aut hacinre attegdengälam effe religionis, c

A

adícri-

fitulus CX Il. Pauperias. -

27$

HCl

:

adferiptus eft, confuetudinem : fi enim fn eaid

U

tyris inftar liberabitur a purgatório ) & copioe

palffim fiat, nec Superiores fcientes contradi-

ius ob liberalitatem infignem ;

N

quia omnià

08

€ant, uti in Societate Jefü &aliis quibusdam

fuà propter Deum dereliquit.

Ordinibus contingit. Quintum duübtum eft, àn

IV, Ex occafione thernatis : Cenituplum *aä. Mattä. T

liceat ab alio pecuniam vel fimile quid accipe-

Cipie , & vitam eternam po[fdebit : poteft often- v« 29.

:

re, quod vel1n pauperes ipfius nomine diftri«

(s

Vide

buat, vel fatisfa&ionis nomine reftituat? Ad

di praerium paupertatis per variam interpre-

Rodr.

tationem centupli , fed triplicem potiffimum;,

lr-

L ec.

quod dubium refpondebit ; fi ita detur talis pe-

quarum prima eft S. Petri Damiani per cen- Apud Ja&

l*

cunia, ut certe perfonze detur,non peccaturum

tuplum confolationes fpirituales, & vi(itatio- Alvatez.

quem contraà votum paupertatis, quia nihil di-

nes intellizentis, uti ex $. 3. n. 53. videre eft, 9-2:L.5.p»

ä;

ftribuit proprio arbitrio ; fi veroita accipiat, ut

Secunda S. Hieronymi per centuplum fpiri- " * !3*

le

liberümei fit, his vel illis dare; tum cmnino

tualia bona intelligentis, quze comparatione

f

contra votum facturum, fi accipiat fine facul-

-& mertito fui ita erunt, quafi fi parvo nume«

It

tate, cum neque proprietas, nec ufüs illius rei

ro numerus centenarius comparetür. Ter-

r

independens a Superiore, cuiquam pauperta-

tia eft Caffiani, qui etiam de rebus ipfis tem-

tis voto obíiri&to conveniat. Et praeterea gra-

(*

via ex tali diftributione incommoda oriri fo-

poralibus reli&tis, & centies iterum recupe-

ratis explicat, uti videre eft apud Jocobum

N

leant.

Sextum dubium eft, an contra votim

Alvarez loco citato, & apud Rodriquez p. 3

paupertatis peccet, qui, Superiore infcio, pe-

tra 3'6 C. 35

[]s

cuniam, aliam veftipem in gratia & fubfidium

V. Ex occafione thematis : . Ego inurus , ö* Canti & V,

ls

alicujus propinqui aut alterius hominis rogat

offerri? Ad quod dubium refpondebit cum

ubera imea ficut turris, ex quo fadla fum coram eg 10*

D

quafi pacem reperiens : poteft oftendi, quam fir-

eodem Rodriquez, fi ipfe quoqueaccipiat eam

mus & folitus fit murus ipfa paupertas. r

d

ftipem, & illius Dominus fiat, & amico porri«

gat, omnino eum peccare, fecus fi non acci-

Quia primus eft inter tres muros Votorum Re«

ligioforum, atque adeo fortiffimus effe debet

. piat, fed tantum roget, ut alter in

fius gra-

ad impetus adverfariorum fuftinendos« 2.

[]*

tiamtalemei pecuniam vel ftipem o

i

rat. Re-

&e tamen monet idem Rodriquez,multa, nec

Quia /olidifJmus eft, utpote omnia adverfario-

j

rum tela, quze potiffimum ex meo & tuo, feu

lls

contemnenda incommoda fere ejusmodi peti-

inordinata concupifcentia rerum temporali-

tionem comitari, & plerumque fubeffe aliquid

periculi, nefi alieno nomine di

um oriuntur, obtundens, & repellens. 3. Quia

la

&ribuamus, po-

lpfis defenforibus aptiff/anus eft, & facilinus ad

d*

tius noftro offeramus.

defeudendum, ob plurima, eaqne valde effi-

]*

$. XII.

cacia media, ad paupertatem confervandam,

a religione quavis offerri folita. -

d-

,.CBNcgngg

PRJEDICABILES.

VI. Ex occafione thematis: Nudus egreffus Job. t. v.

J-uan. 19. L. ): x occafione thematis : Ecce Mater tua : :

Jüm. de utero wnatris mee, . & nudus revertar. iliic :2t-

v. .

. ^ poteít oftendi, quam perfe&e paupertas

poteít. 1. Natura paupertatis per nuditatem

fpiritualem, id eft, abdicationem omnis àtfe-

Sfátris officium erga fuos amatores exerceat,

quam tenero proinde affe&u diligenda fit.

&us inordinati erga divitias aliaque bonatem-

* Quem in finem ea, quze $. proxime preced. n.

poralia explicari. 2. Proponi motiva, ob quae

4

hanc nuditatem fpiritualem libenter affümere

)

3. di&a fünt, fervire poflunt.

- £C «5 o5 U. 4v

Tob.4,v. lL. Lxoccafione thematis : Honorem babebis

& procurare debeamus, quze quidem $ prze-

--

fo

mairi tue ownibus diebus 'oite ejus : poteft often-

ced. n. 6. breviter indicata & explicata funt.

-— 1

—

di, quomodo filiorum proprietates implere

. VIL. Ex occafione thematis : Quis, putas,eff Lue. is«

*

—

debeat verus amator paupertatis juxta ea,quae

fidelis difpenfator && prudens : poteft verus paü-42«

$

E

$. proxime przeced. n. 4. fünt diéta.

pertatis amator tali difpenfatori comparari.

1

«poe ]

3

— 1H. Ex occalione thematis : JBzati pauperes

Et 1. quidem oftendi, quod vere fit fidelis di-

"L

Spirituy quoniam ipforum eft vegnum celorum : po-

Ípenfator, eo quod nihil accipiat, detaut ullo

|

l

teft oftendi, ftitum horum pauperum effe fe-

modo difponat, fine Superioris ( & coníe«

liciffimum in orbe, ob tres rationes. ^ Y.Quia

quenter Dei, quem in illo agnofcit, & reves

funt jucundiffimi ante mortem, tum propter de-

retur) confenfü & voluntate ;. imo in omini

licias corporales, quas ex fanitate, fomno, & -horum bonorum commi ^orum ufü. & difpo-

victu copiofiores percipiunt ; tum propterbo- fitione folam Domini fui utilitatem extrinfe-

ïnä

5

nam con[ícientiam

quaeeft jugeconvivium)) cam, id eít, gloriam & honorem quserat. 2.

& nihil habendi voluntatem, quze eftinater Oftendi poteft, quam vere etiam fit prudens

;

internze lzetitize ac quietis.

l.

2. Intmorte: quia. difpenfator , quia meminit diligenter finis,

carent tribus potiffimum caufis, ex quibusti- propter quem ei talia bona a Deo commiffà

I-

mor mortis, & acerbitas oritur, fcilicet amor fünt, atque adeo ad eundem ipfam etiam di-

bonorum temporalium, quze tunc fünt relin-

fpenfationem & ufüm fapienter ordinat, fecus

"

quenda: metusreddendze rationis, przecipue

ac plerique mortalium , qui ejusmodi bonis

de adminifiratione bonorum : Diabolorum

cum grandi injuria & difplicentia Domini

impugnantium multitudo ac ferocia; a qui-

(

fui abutuntur. 3. Oftendi pariter poteft, quam

bus omnibus vel maxime liberum effe verum

liberalem proin a Domino füo mercedem me-

pa

upertatis amatorem, haud difficulter ex di-

rito fperare poffit, dum fcilicet eumi füper

€tis

j

a&enus probari poteft. |5. PofI mortem:

omnia füa bona conftituet, id eft,

fei»

quia gloria coelefti fruetur citius, (dumMar«

pfum poffidendum ac fruendum d.bit, in

1 cccca

quo

w *

R. P. La Bibl, Man. Tim. L

P s -u

!ä

-s

. ^ Biblioibece Manualis Concionatorice

776

, i

.quo omnia bona fin fummq gradu- cpnjqn'&a :

licet.. 1. per Fidem; credendo firmiter, Deum

gfilig 1

reperiet.

po[e juvare, & alere, ut Iíraelitas,

Eremitas;

fioné theüatis : Si j&þaraberis

z

imo &tot animantes hactenus aluit. 2. Per

w(.i hi

Jot. 1$. v.

VIII. Ex occa

(

L

l*-,c :

pretiofun

n

a vili, quafi os meum eris : excitari pof-

Jpem, perfuadendo fibi certo, quod «elit etiam

o

funt auditores ad viliffima ubique eligenda.

juvare, ut qui ipfe toties ad folicitudinem in

jl

ipfo ponendam eft hortatus. . 3. Per charítatem,

Et in prima quidem parte oftendi, quomodo

reddendo fe capaces, & filiorum aut etiam

debeat viliffima eligere in victu, veftitu, habi-

AE

tatione, officiis, talentis naturalibus, aeftima-

amicorum & íponfarum fidelium ftatu con-

jrem pj

tione & veneratione hominum.

2. Oftendi

ftituendo; quis enim credat, Deum fidelibus

fuis amicis,

p'ü

poteft, q

uam grande praemium ob talem ele-

fponfis, filiis ueceiï'afia non con-

j

pr

&ionem

fperari poffit, ut fcilicet fit quafi. . Os

ceffurum ?

Chrifli, id eft, illiundequaque fimilis, itaut qui

XII. Ex occafione thematis : Pauperes fem-

pE

per bababitis vobiscum : poteft oftendi, cur Deus

!

talem hominem intuetur, ipfum os Chrifti in-

[

tueri fe credat, cum vero hzec viliffima in om-

tot pauperes in hoc mundo vivere permittat,

le

nibus ante enumeratis capitibus elegerit.

nempe. 1. Ad fuam gloriam, quae non parum

crefcit ex eo, quod tot pauperes tam liberali-'

f

Quod autem przmium grandius exfpectari

ter alat. 2. Àd humani generis confervatio-

vel optari poffit, quam Chrifto fimilem fieri ?

3. Oftendatur, quae potiffimum fit caufa, cur

nem: quod ingens detrimentum tam in or-

p

dine ad corporis, quam animze vitam confer-

tantopere vilia horreant, fugiantque mortales,

vandam detrimentum pateretur, fi omnes di-

nimirumquia pretium eorum & ingentia com-

aä

moda non perpendunt: explicetur proin hoc

vites effent, & nemo alteri fübeffe vellet. - 3.

pretium, tum ab authoritate Chrifti & San&o-

Ad remedium divitum: ut vulnera per fpinas

divitiarum contraéta per eleemofynas curare

rum, tum ex privilegiis, que viliffimze res ha-

bent prze pretiofis,

quia fcilicet facilius obti-

poffint.

4. Ad bonum ipforummet paupe-

dï,

nentur, fecurius & fine invidia poflidentur,

fi-

rum, uti fufius oftendit Faber conc. 4. in Dom.

;

ne labore confervantur, fine dolore amittun-

2 Adventus. :

ä

tur, & copiofius a Deo praemiantur.

Y

Matth, 6.

IX. Exoccafionethematis : /N

Ü

!

i

te volis the-

IT

VY. 196

Jaurizare tbefauros in terra : Oftendi poteft per

aupertaté thefaurum omnium thefaurorum

-ALIICONCEPTUSi

—

pretiofiffimum poffiderl, quia quidquid alii

P

per divitias fuas quzerunt, per eam longe prae-

Utilitas,

EU

eplhag.

Íftantius & copiofius. invenitur, id quod pet

cio, an aliquando adverteritis, quod,

partes probandum eft. — 1. Ergo oftendatur,

T

Q

uod per paupertatem nécefJaria ad vitam con-

ä

uando S.Petrus coram Chrifto folem-

iervandam melius obtineantur, cum pauperes

niter prote

ftabatur dicens : «Ecce«mos reliquimus Meufi difc.

om;ia, ab eodem Redemptore noftro appel-5: "* 3:

fpi

ritu vere Deum ipfum provitorem habeant,

$

atque a

deo non fit inopia timentibus atque

latus fuerit Barónia, quod idem eft, ac filius

amantibus ipfüm furura, juxta, certum S. Da-

columbze. . Enim vero columba animze purae

vidis oraculum : Divites eguerunt, & efurie-

eft fymbolum, non folum propter candorem

utem Dominum non defi-

füum, verum etiam propter perniciffimum vo-

runt, inquirentes a

D

clent emííi bono.

2. Quod etiam delectatio

Jatum, quomodo anima viri pauperis perni-

ciffimo volatu in caelum contendit.

S. Hier.

per paupertatem longe copiofius obtineatur,

ad Exuperantium de S. Petro Bariona appel-

uti fufe oftendit Hier. Platus de bono ftatus

religiofi, & ex eodem fupra $. 9. n. 3. indica-

lato ita fcribit: Quafi diceret, quia omnibus

tum eft. 3. Quod etiam aeterna manfio, eaque

jam nudus, velocior columba volare poteris

ad me, nudus & levis ad coelum evola, ne alas

omni bonorum genere affluens comparetur

virtutum tuarum auri deprimant pondera;

per paupertatem,

.

quod per divitias tempora-

les obtineri non po

teft, nifiad imitationé pau-

Elementa enim, quze natura fua gravia funt,

deorfum femper tendunt. B. Humbertus de

vertatis fpernantur, & pro Deo expendantur.

utilitate paupertatis c.20.ita fcribit: Elementa

^ X. Exoccafione thematis : Ecce jam iriduo

füflinent me, nec kbabent,

quod manducent :- proponi

levia furfüm tendunt, fic & fratres, qui fe o-

& explicari poffunt fol

D

atiapauperum in volun-

mnibns perfecte nudant, libere ccelos petunt.

deatur, ad pauperes vo-

.]I. Ex libro quatto Regum conftat, quod, S.Hier.ep.

j

tariorum, eaque, fi vi

luntarios applicari. Primum eft exemplum

dum Elias in curru igneo raperetur in coelum, 24*

Chrifti, qui defcriptus per Prophetam dixit :

deorfüm cadere fuum permiferit pallium. Sed

cur id factum effe arbitraris? Num forte time-

Ezo vero egenus & pauper fum. . Secundum

bat, ne ab igne combureretur? Nequaquam,

eft voluntas Dei , qui dividit omnibus prout

vult, & pront cuique utile videtur. Tertium

idem namque periculum aliis fuis metuere po-

eft exfpe&atio futurae felicitatis, quam ipfi

terat veftimentis.

Pallium igitur Elize onus

L

defignat bonorum terrze hujus, quod non fo-

lus quam alii fperare poffunt. Quartum fecu-

Sm ep.

ritas Àn morte, ob facilitatem reddendze ra-

lum in effe&u, verum etiam in affe&u depo-

lto,

tionis. Quae omnia fufius apud Fabrum Dom.

nendum eft illi, qui in czelum evolare cogitat.

Unde S.Hieronymus ait: Elias ad coelorum

0. poft Pent. c. 6. n. . explicata videri poffunt

XI. Ex occafione ejusdem thematis often«

regna feftinans, non poteft ire cum pallio,

di poteft, quomodo pauperes fi ali velint a

fed mundo immundo veftimentum . de-

mittit, . B. Laurentius Juftinianus h

actenus

Chrifto,'ipfüm per triduum fequi debeant, fci-

, addu-

R

m

Titulus CXII. Paupertas.

i

8

$, Laurent. addu&ta cox-).fïrmat,l inquiens: Quinihil habet

- Sitio, utrum hzec aqua fit, quam ex Iact/l )ro-

Juft.de lig, in mundo, quod diligat, nihil eft,: quod eum

Vito C. ! L

ximo accepero, an ea, quam multa niveelife-

ab seternorum defiderio impediat, tefte nam-

ro, ut frigore refrigeretur alieno, ad naturam

que facro eloquio, fruftra jacitur rete ante

nihil pertinet, illa hoc unum jubet, fitim ex-

i.

oculos paup

erum pennatorum, qüfonigm ipfo-

tingui. Utrum fit aureum poculum, an chry-

rum eft regnum ccelorum.

L]

ftallinum, an vitreum, an manus concava,

[|«

S.lernard.

Ill. S. Bernardinus in procemi

0 Sermonis

nihil refert. .. Fames me appellat, ad proxima

fer. 1. in

fecundi in paupertate, fequentem adducit pa-

quaeque porrigatur manus. En ipíà mihi

Proem.

rabolam: Rex quidam duas filias habuit, unam

commendavit, quodcun

que comprehendero.

5

pulcherrimam, aliam turpiffimam:Pulchra ap-

Nihil contemnit efüriens.

la

petebatur ab oinnibus, & honorabatur; tur-

IV. Difcedant aliquando, inquit idem, ifta Epift. 15

pem vero nullus ne dum amare, fed nec vide-

infidiofa bona, & fperantibus meliora, quam

il

revolebat. Hsecauté amariffime flebatin con-

affecutis. Siquid in illis effet folidi, aliquan-

u

fpe&u Regis; cui Rex: Noli flere, inquit, di-

do & implerent, nunc haurientium fitim con-

l.

citarent.

Quare potius e fortuna impetrem,

lectiffima filia mea, namqui in'fponfam duxe-

Q-

rit fororem tuam, nihil fecum accipiet, nifi

ut det, quam a me, ne petàm, quare autem

Jf*

pulchritudinem ejus ; Qui vero fponíam acce-

petam oblitus frugalitat

f«

perit te, dabo illi regnum meum. . Myftice

e

is humapæ ; conge-

ram lqborem.-

antem filia . pulchra eft gloriofa fzeculi vita,

divitiis, deliciis, & magnificentiis plena : fi-

INece[fitas.

A

lia vero turpis, paupertas voluntaria eft, plena

M. Virtutis via non capit magna onera Lactant.

r

penuriis, plena cruciatibus, plena defpectioni-

portantes, multa fiquidem oneri, mediocria Firmian.

bus. Tamen voluntariis pauperibus folatium,

ufui funt.

penuriam pati, cruciatibus fatigari, & ab in-

VI. Nemo virtuti favet, nifi qui fequi po- Idem1. 7.

fenfato mundo defpici, & contemni. Hanc

teft: fequi autem non eft facile omnibus: iilaft- e 1.

türpem filiam, qui acceperit in uxorem, pro-

poffunt quos

paupertas exercuit, & ;'vilrtutisk

mittit ei Dominus regnum füum , dicens :

JBeati pauperes f5

capaces eïfeciwt..

?

jritu , quoniam ipforum cjt rggnuæn

- Utilitas.

| vorum. .—

-

VII. Honefta res eft, lzeta paupertas ; illa Sen.ep.1e.

Dignitas.

"

vero paupertas non eft, fi laeta non eft. Cui

Seneca

erat,ne-

cum paupertate bene convenit, dives eft;

* [V. Panem & aquam natura defid

d

tpiff. 2 5.

mo ad hzec pauper eft, intra quae quisquis de-

non qui parum

þabet,. fed qui plus cupit pau-

fiderium fuum claufit, & cum.

er eft.

felicitate contendet. -

jpfo Jove:de

VIIH. Ne imperatos nos

fortuna depi*ehenä Idem ep.

:;Munüdlfc.

dat, fiat nobis paupertas familiaris.

Securius '9:

KM

divites erimus, fi experti fuerimus, quam non

a

fit grave, effe pauperes. . ,. Ad paupertátem fua

i

"*'*mxs CELLANEA.-

tunse,

fponte defcendere , praeoccupare eft tela for-

Qualitas. .

" I[X. Abbas

Paftor dixit: þaupertas, tribu- Vita PP. j,

bas Marcus fic cum anima fua quon-

latio, difcretio, hae fünt operationes folitarizo 5- libell, s.

E Ab

dam collocutus eft : Et nos, inquies a-

vitee. Scriptum eft, quiafifuerint hi tres viri, "* !€

nima cara, nec aurum cumulamus, nec prae-

Noe, [ob, & Daniel.

Noe perfonam habet

:ï;

dia poffidemus. Etego refpondebo tibi, nec

nihil poffidentium, Job tribulatorum, Daniel

!

aurum, nec praediaper fe detrimentum aflerre

difcernentium. Si ergo.hze tres actiones funt

fed praepofterumrillorum ufum. Quidam enim

in homine, Deus habitat in eo.

divites, cum divitiarum amore minime tene-

X. Democritus audiens quendam de pau- Beirl.to 6.

à

rentur, Deo placuerunt, utS. Abraham, Job &

pertate conquerentem dixit ei: fi non multafol. 112,

David. Nosverofine divitiis avaritiae vitium

defideres, pauca tibi multa videbuntur ; defi-

in materiaabjectiffima nutrimus. Non cumu-

derium enim contractum, paupertatem divi-

Jamus aurum, fed res viliffimas congerimus.

tiisaequipollentem reddit. Alias dicebat pau-

j

Principatus & dignitates non accipimus, fed

peris conditionem m ulto meliorem efle, quam

,

sH g

omni ratione laudem & gloriam aucupamur.

divitis, eo quod a maximis malis, quibus di-

p

II. Cum Dofitheus cultrum, qui ei arriferat,

vites infeftantur,

in ufum valetudinarii fibi concedi a magiftro

ille fit liber.

fcilicet infidiis, þdio, invidia

"

peteret, hicanfam accipiens, placetne, inquit,

^ XI. Arifton dicebat, paupertatem effe lu-

,

tibi, Dofithee? vifne fieri hujus gladioli fervus,

cernam, quae omnia mala demonftrat.

an fervus Chrifti ? non erubefcis appetere &

XII. Archefilaus dicere folebat, pauperta- lbid, fol,

|

velle, ut gladiolus hic dominetur tibi?

tem quidem afperam effé, fed bonam prolis ! !3*

S,ch. ep.

III. Non illud przecipio, inquit Seneca, ut a-

nutricem, ut quze affuefaciat frugalitati & ab-

180.

liquid naturze neges: contumax eft, non pote

ftinentize , & in univerfum etficax virtutum

vinci, fuum pofcit. Sedutquidquid naturam

excedit, fcias precarium effe, non neceffarium.

gymnaüum [it.

Efurio, edendum eft. Utrum hic panis fit ple-

. — Dignitas.

bejus, an filigineus, ad naturam nihil pertinet,

.. XIII. Incipe cum paupertate habere com- Sen. adLu.

-illa ventrem non dele&ari vult, fed implerj.

nercium ; aude hofpes contemnere opes, & te ci

CUUCUCCUCJ

. quo- j

E

s

Bibliotbece €Manualis Concionatorit

478

u

i. Mllige ZAArmutb, ift beferalsiGold und Gut,

n

oque dignum fingne Deo. - Nemo alius eft

H rmutb if£ ein Mutier aller Kün jlen.

95

T

eo dignus, quam qui opes contemnit.

Y* J

XIV. S. Francifcus in regula S. Clarze di-

IV. -Mlige Zrmutb erarmet nichbt. -

)

0

cebat, obligamur ad Dominam noftram fan-

V. Gro[fe Arinutb macbt gro[Je Heilige. .

&iffimam paupertatem.

VI. zrmutb ift der befle Geleitsmann.

ztas.

VII Armutb ift der befle Schild xvider Neid und

Bo

fenec. ep,

.. XV, Panem &. aquam natura defïderat,

VIII Willige dirmutb ifi das bele Rubbett-

L

95

nemo ad heec pauper eft : intra quze quisque

o*

defiderium fuum claufit, cüm ipfo Jove de -

IX Armutb:jl der befte Koch und Kellerm, zped

(

felicitate contendere poteft.

Idem ep.

XVI. Redige te ad parva, ex quibus cade-

f ie die lieblicb[te Spezs und Tranck darbiet.

]onof. *

&p

re non poffis: ineft paupertati, fine qua nihil

Ó

eft jncundum, fecuritas.

- $. XVI

l

XVII, Seneca cecinit : Bene Paupertas

Humili te&o conte&ta latet,

AUTHORES

o« 14

Quatiunt alte /epe procella.

phonfus Rodriquez p. 3. tr. 3. toto.

y1)

JAut evertit fortuna domos.

AI

1l Francifcus Arrias to. 3. tr. 7. toto

y,Cor t

Satyr. 10»

XVIII. Juvenalis quoque non male j Jucun-

- JII. Ludovicus de Ponte to. 3. de perfe&t.

*.10

!

ditatem paupertatisexplicat, dum canit.

Pauca licet pertes argenti vafcula puri.

tr.6. & 3. & fequentibus.

ANotte iter aggrejJus gladium , contumque tz-

IV acobus Alvarez to. 2.1. 5. p..1. tota,

mebis ,

jeremlas Drexelius in Rofis Marianis,

[t.t0,

KEtmote ad lunam trepidabis arundzms umbram.

p20(

Cantabit vacuus coram latrone viator.

Vl. Lucas Pme]lusl 2. de perf. a c. 7. usque

ad 13.

Phtarh. — XIX, Quidam Imperatorem incufavit,quod

" VII. Hieronymus Platus de bono ftatu re-

in fymp.

illius infidiis, & otio, & fomno fuiffet prlva-

hglofillcg&lz,cg,&lgcg

L 3.

tus, videlicet quod illius bemgmtatee paupe-

.VIII. Hugo Rott in viaregia p. 1. c.7. f. 1.

re factus effet dives.

Ph v

z&p2c19f2.&pgcz s

í

|

sxv

IX. Humbertus in exhortdtlone ad tnavo-

[

ta a c. 4. usque ad 20.

Mnt

AXIOMAT A.

-X, KEufebius .Nierenbergius . in- do&trinis

N

afcetlclsl 5. do£&tr. 2. c. 6. & 1. 2. de adorat.

V ug

€. IO.

LQ

mnia mea mecum porto , dlcebat ohm

XI jofephus Manfi Blbl moralls tr. 69

F

l v.1ég

Bias Philofophus.

Jrsao, v

'909999999999999999999999999

2l

Vatth, $

M

TITULUS CXIII

V

I pm n

PAX

QFQH:

$L

tione, quaMChrlüus optari. ab Apoftolis do—

Y

mum intrantibus voluit :

Pax' huic domui.

$UOAD ESSENTIAM

Pax cum feipfo confiftit in omnimoda vitioruri

ac paffionum fuübjugatione, de qua Apoftolus

locutus eft dicens :

Pax Dei qu»e exuperatPhil, 4. v

Proy l

Definitio,

omnem fenfum, cuftodiat corda&mtelhgen-

DIn

tias veftras.

I

Caffiod. in

Uxta CaHïodorum, eft concordantium in

falm,

.bono animorum ordinata tranguilitas.

$.TI

. Vel univerfalius, ut etiam animl pacem

EX S. SCRIPTURA

includat, eft, plunmum partium tran-

quillus confenfus.

Pax cum Deo.

SLeoLn

h,

Divifio.

jetur in dlebus ejus Jufhtla & abun-szx, v2

IOr

dantia pacis.

Mil

II. Dividitur in pacem cum Deo, proxi-

mo, & feipfo.

Pax cum Deo confiftit in pet-

II. Gratia vob1s, & pax ab eo, qui eft.

^Apoc.i v

fe&ta voluntatis humanze cum divina confen-

. lT. Quis reftitit ei, & pacem hàabuit?

4.

fione, de qua Chrifto nato, Angeli cecine-

. VI. Pacem meam do vobis, pacem relinquo Job' o;

runt :

Et in terra pax hominibus bonze vo-

