humanze naturae oblivi-

(lfan

hom. 40.

fcamur, & occupati men

tis alacritate, fimul

LVI. Nunc autem manent tria haec, ver-

& tremore nihil refpiciamus rerum praefen-

M

S.Bernatd, b exemplum, oratios major autem horum

tium, fed exiftimemus nosin Angelorum me-

*P. 191* oratio, ea namque operi & voci gratiam & ef-

dio confiftere , idemque facrificium cum illis

ficatiam promeretur.

*

peragere.

S.Aug.in

LVII. Cum vi

deris non a te amotam depre-

:ationem, fecurus efto, quia non eft ate amo-

LXV. Orare,

commune eft opuS Angelo- Ibid,

Pfal. 65.

16.,

dquam in-

ta mifericordia ejus. Hinc Pfalmiftaait: Be-

rum p ariter & hominmg,; gleque qui

tereft

! Tütulus CV. Oratio..

E JCE

— LXXVI. Nihileft, quod dalcius in hac vita S-B&n*ärü-

f"erefï inter noftram naturam & illorum, quod.

YR

attinet ad deprecationem. — Hec te feparata

fentitur, majore cum gaudio percipitur, cor-s3p«eund.

mutis animantibus, hzec te fociat Angelis,

da hominum fortius ab amore disjungit : ni-

TM

m

quin facile fiet, ut quis in illorum civitatem

hil animum munit potentius, nihil hominem

m

transferatur, in illorum vitam & confortium,

ad quaevis bona opera facienda, & quavis tri-

ad illorum honorem, utilitatem, fapientiam &

bulationes perferendas reddit alacriorem ftu-

intelligentiam, qui per omnem vitam preci-

bus & divino cultui vacare ftuduerit.

: le contelnplationis vel *orat'ionis.,

3

A[fduitas, -

S. Chryf.

LXVI. Quis non obftupefcat & admiretur

ii

Y t deor.tantam benevolentiam Dei erga nos, ut mor-

-LXXVII. Si non vis intermittere orare, noli $. Aug. in

tÜn,

€0e

P

talibus tantum honoris largiatur, &. dignos

intermittere defiderare.

continuum defide- "fal» 36.

* ^ habuerit, qui cüm ipfo colloquamur, noftra-

rium tuum continua vox tua eft, Tacebis, fi

que vota ad ipfum deponamus. Nam vere

amare deftiteris.Frigus charitatis filentium

profetto cum Deo.fabulamur, quoties vaca-

cordis eft.

5i femper manet charitas,femper

mus deprecationi.

clamas.

S.Damian,

Si femper . clamas, defideras : fi de-

LXVII. Inzéftimationis meze lancibus gra-

fideras, requiem recordaris.

Semper orat,

R

penfat fanctze orationis obolus, quam

ui femper vitam beatam, aeternam defiderat.

20,

auri talentum vel

d

*

- LXXVIII. Dicuntur fratres in /Egypto cre-5- Aug. adt

tudo gemmarum. -

copiofa hmic'antium anulti-

- bras quidem habere orationes, fed eas tamen ! !o5amc.

^. $. Ethrem.,

LXV

III.. Non eft alia, in tota Vitävlkhumana

breviffimas, & raptim quodammodo jacula- ^^*

u deürapdo

praetiofior oratione polfeffio..

tas, ne illa vigilanter erecta intentio per pro-

Jeo.

düctiores moras evanefcat.

N S'..Chryf,

LXIX. Magna quippe dignitas orationis ;

Cuyl

mox ut ab ore proceffit, fufcipiunt eam Ange-

— LXXIX. Egredientes de hofpitio. armet

5. Hieron,

- Ji manibus fuis, & offerunt Deo.

oratio, regredientibus de platea occurrat ante, !^ PPift.

. Chi:yf.

M

LXX. Hac fegregarisapecoribus; haec

te

quam feffios nec prius corpu(cu

*

hom. 6g. A

ngelis jungit, hac brevi fane illorum reipu-

efcat, quam animam pafcat.

l.:um requi-

blicze, illorum vitie, vivendique ratióni, di-

LXXX. Utilius cenfent ( Patres antiqui ) Caff.1, a.

V

gnitati, nobilitati, fapientize, intelligentize

breves quidem, fed creberrimas orationes fic- Inttit. c.

fi

adjungeretur, qui omnenr

,

ibi Vitam 'ipzupi'eciä

ri, ut frequentius Dominum deprecantes ju- '*

bus ponendam putavit..

3

i

giter eidem cohserere poffimus.

à 8 Franc, -

( LXXAL Ino

ratione -

oputc.

Deum a]loqu'—ïlïiür A a

LXXXI. Ait Propheta: Oculi.Demini fuperS. Je» Da:

ïugu&

audimus, &

quafi Angelicam vitam agentes

juflos , & aures ejus in. preces eorum ; quo fit, u

tmaff; C IO4

DN

i, ]

. . tom.3.

í

inter Àn

elos-converfamur,

Patres hominis cum Deo conjun£tionem, ora-

hift. Jofa.

** eoll, 14.

-

LXXI

[

Miat,

Bellovae,

Honorabile , eft .officium orandi, tionem definiant, eamque Angelorum opus,

infpee,. Quia, qui orat, cum Deo loquitur; magnus

ac füturze Iaetitize przeludium appellent, figui-

fdiivï. 32.

honor eft, loqui frequenter cum magno ali-

- dem in hoc potius, quam in ullis aliis rebus

dyf.

quo Principe, major.cum Rege, multo for-

fitum effe coelorum regnum cenfent, ut ad

*

tius cum Rege Regum. : .Magna eft orationis

5 i

fan&am ,Trinitatem. appropinquet, eamque

Dd

dignitas, quia iple Deus tota curia coele-

contempletur; quam quidem ad rem cum

Q

ftisintenta eft audi

x

precandi affiduitas mentem velut manu du-

j

lectantur in eis. -

K orationesrnoftras, & de-

e

cat, non absre beatitudinis illius preludium,

- Dbid.

LXXIII. Ad orandam

."f'rhov,ere nos -debet

ac veluti effigies queedam appellata eft,.—

Arhref

cultus ejus nobilitas, quia^non eft officium

LXXXIL Ait Apolftolus : //eio viros oraré inS.Ambrot

p

ruíticorum, ut fodere, arare, putare &c. Sed

emni leco, levantes puras manus : & Dominus'ib. 6 de

u

eft officium Filii Dei.& Matris ejus, & offi-

dicitin Evangelio : tu zutem cum oras. íntra insactame

cium Sanctorum & Angelorum; Filius enim

cubiculum tuum , 6 clotfo oflio o*a. Patrem iu. P« 8

Dei, & Mater ejus hoc officium habuerunt,

um: nontibi videtur effe contrarjum, ut dicat

Chry

& exercuerunt,. & Sanéti ejus fpecialiter i

Apoftolus: in omni loco ora: & Dominus

terris idipfum exerc

dicat: intra in cubiculum tüum, & ora ; fed

1 D2

ent, &retinent in -Cæþf,

n

ut orent ibi inceü"anter pro -11'07bis.;

&

non eft contrarium, aliud Paulus videtur di-

cere, aliud Dominus. . Nunquid potuit Paü-

Sucunditas.

lus contra Chrifti docere praecepta; non uti»

LXXIV lOratio, ticeroris-oimhie refüpgium,

que: quaratione; quia non contrarius, led

hom. 19.

hilaritatis augumentum , óccafio perpetuze

interpres eft Chrifli; quid ergo ;' potes utis

voluptatis: oratio, portus tempeftate Jactatis,

3

que orare, & in cubiculo tuo femper orare 2

flu&uantibus anchora, fcipio tribulantibus,

habes ubique cabiculum tuum. Et fi inter

pauperum thefaurus, divitum fecuritas, mor- gentes, inter Judzeos pofitus fis, habes tamen

borum curatio, cuftodia. fanitatis.

s

;

ubique fecretum cubiculum tuum : 1neéns tua

- S.Bernatd,

LXXV. Orando

rituale,

apud Lud.

bibitur. vinum fpi

eft, in populo licet pofitus ; tamen in interio-

(;tan- la 3"

lzetificans cor horinis, vinum fcilicet Spiri-

ri hornine arcanum tuüm, fecretumque con-

— deorat.

tus fanéti, quod inebriat mentem, & carna- fervas. 'Tu autem cum oras, intra in cubicu-

cl 8.

jum voluptatum infündit oblivionem : hu- , lum tuum : bene addit, intra, nec fic ores,

meétans interiora arentis confcientioe, efcas' quomodo [udzeus, cui dicitur, populus bic labiis

bonoruüm actuum digerit, & deducit per quae- me benoca! ,. cor autem eórum longe eff a me : non

dam animz membra, fidem roborans, Ípem ergo de labiis tantummodo tua procedat ora-

"

confortans, vegetans Qrdigansque charitatem, -

tio: animo totus intende , i;ltra in recegüm

& mores impinguans.

CTAP

AR

pectoris tuiv..«'

2

LXxXif

,» P. Lobn. Bibl. Man. Z?Jm IZ

616

Jibliotbece Manualis: Congionatqriæ

8.Chisf.

EXXXIIT. Quando aliqubm cérno, qui,

Facilitas.

WC

hom.67. non precari affidue, in magnis numeret detri-

. XCI. Movere debet ad rationem,

orandi gellovac;

mentis, omnium illum virtutum acerrimum

facilitas, & inexcufahilitas,

quia opus de facili dift, 39,

ffinct

cultorem, Deique -templ-mnveffe conjicio.

poteft fieri, & ita inexcufabile eft, fecundum

fs

quod in Pfalmo dicitur: apud me oratio Deo vite

!] fjot

Perfeverantia,

:ee, "Ubigloffaait: apud juftum femper eft,

,ft, Pa

ertall

&.Bonav. LXXXJV. Oratio debet effe continüa, ut

quod dare poteft, fcilicet oratio, quam fi non

fer. 27.

poteft dare voce, poteft eam femper dare men-

inipol

Confeff.

4*fiout nunquam deficit pugna, fic nunquam

te, utfemper oret, bonum defiderando, & vo-

p

ceflemus petere mifericordiam, nunquam mi-

Jendo.

les exiftens in pugna, deponit arma ante ob-

XCII. Non infirmitate aut paupertate fegyis,

tentam victoriam : arma noftra funt oratio-

poteft excufare homo, cui fi diceretur, jejuna,

Gillel;ert.

neï:XXXV. Pertinax oratio pertingit ad fi-

poffet refpondere : Non poffum : quia infir-

6.in

musfüm. Si dicitur ei: faceleemofynam

$La

€ant,

nem. Etfitibi in initiis ficca & velut faxea

poffet refpondere, non poffüm, quia pauper ^

videatur, oleum tamen gratiarum de hoc du-

fum : fi dicitur, ora, non poteft hoc dicere;

]ufl dt

riffimo faxo, modo perfeveres, modo te lon-

ditiph

quia fi non poteft orare voce, poteft orare

mOUoQE

gior mora non diffolvat, iodo tua vota dila-

corde, ipfa bona voluntas, & defid

tione non lentefcant. Cave, ne illud tibi de

di, oratio eft, .

erium oran-

]

— Evangelioimproperetur : fic non potuifti una

XCIIT. In orandis hominibus, & fümptu o

7$. Chry& '

$54

hora vigilare mecum ? Quod fi torpor abeft,

pus eft, & fervili adulatione,

multoque & mo- in Pfal.

vide, ne dilationis teedium te fatiget, & defi-

lefto ambitu: non enim folum re&ta ipfos 145*

al 6t

derium tuum infringat. Utrobiquereatus eft,

Tiau.

fi fit anima vel in poftulatione remi

Doníinos adire licet, & appellare demonere,

!

iTa 3 Vtä'l

fed frequenter neceffum miniftros, difpenfa-

deficiens in exfpectatione.

tores, curatores eorum, pecuniis, & verbis,

S*.B:m.c.

LXXXVI. Munificentiffimus eft & augu-

2 m frffimus Rex nofter, & indigne fert, quando-

& omnui denique pa&to demulcere, quo vel

ita tandem poftulata accipias. Nihil iftiusmo-

cunque quis exiguum aliquid a fe petit, quan-

di in orando Deo ; non ibi opus eft Interpre-

docunque aliquis de rebus ipfum minime ipfi

tibus, neque tam ab intercefforibus, quam

convenientibus rogat. lNoli igitur illum ora-

noftris iporum precibus ,

pro umpetrandis

tione tua iratum facere, fed ea petito tibi,

muneribus exoratur,

quae digna fünt Rege, & Deo: hzec autem pe-

tens ab eo, ne prius rece

De oratione Dominica.

S Chry£

fferis, qgam'qügd

XCIV, Quz vera magis apud Deum Pa-4eOrae

etis, impetraveris.

$r

$. Grlegqr;:'

LXXXVII. Vult Deus rogari, vult cogi,

trem precatio, quam quase a Filio, qui eft veri- "9*

infea

hom.

! i yult quadam importunitate vinci. ldéo tibi

tas, de ejus ore prolata eft ?

cluft

Evan

XCV. Oratio D

]

;

ominica perfe&iffima eft,

S;'T;homa

64

? dicitur: Regnum Dei vim patitur, & violenti

Si 2,2. qo 88'

xapiunt illud. Eftoigitur fedulus in oratione ,

quia, ficut Auguftinus dicit ad Probam.

att, 9« i

efto in precibus importunus: cave, neab ora-

recte & congruenter oramus, nihil aliud di-

lml

cere poffumus , quam

tione deficias. 5i diffimulat audire, quem ro-

quod m ifta Qratione

. $, Tertula

deconfi

gas, efto raptor, utregnum ccelorum aecipias:

Dominica pofitum eft.

Ll

' Wieb. de

CI 7-

efto violentus, ut vim etiam ipfis inferans coe-

XCVI. Neque enim propria tantum ora

Orát,

tionis officia complexa eft, ied omnem pene

lis. Bona violentia, qua Deus non offenditur,

fermonem Domini, omnem orationem di-

fed placatur, proximus non lIzeditur, fed ju-

vatur: peccatum minuitur, non multiglica-

fciplinge , ut revera'in oratione hac Evange-

lii breviarium comprehendatur.

S.Avguft,

tur Bona, inquam,violentia, qua non quz-

XCVII. Si per omnia precationum fantta- Epift1at.

titur lucrum cito periturum,

m

Layr,

quiritur finé fine manfurum.

fed reggu;ïm ac-

rum verba difvurras, quantum exiftimo nihil

Vil de

B. Augfl,

LXXXVIII. Ne deficias in oratione: Deus,

invenies, quod non ifta Dominica contineat,

lo t

fuper, Pf.

& concludat oratio

. Dionyf.

"Ub.f..'z;

68.

quod conceffurus eft, etfi differt, non auffert,

NNon levitate utitur, quipromiffit: nonfacile

XCVIII. Tanta eft hujus orationis profun- Carrhufiin

de fententia movetur : quod promifit eft fi-

ditas in fenfu, foecunditas in niyfteriis, effica- * 6: Marts

cia in effe&tu, & artificiofitas in ordine, utne-

xum : faliere non poteft: habet, unde faciat.

S.Grego. LXXXIX. Ecce ftat, qui ante tranfibat:

mo capere queat, vel eloqui.

in hom.

quia dum adhuc turbas phantasmatum in ora-

Dé oraiione publica.

füp, Evap.

tione patimur, Jefum aliquatenus tranfeun-

XCIX. Congregate illli San&os e

jus, ut ilh;liugo

tem fentimus.

Cum vero orationi vehemen-

fimul pro nobis intercedant : quod enim Do-Card,

ter infiftimus, ftat Jefüs, ut lumen reftituat,

minus uni Sancto forfitan negaret, omnibus

quia Deus in corde figitur, & lux amifla re-

'congregatis & orantibus non negaret ; ficut

aratur.

in claufiris, quando Conventus totus petit

S. Bern. f.

XC. Nemo noftrum parvipendat oratio-

$.de quad.

ab Abbate, non eft confuetudinis, ut patian-

nemfuam: dico enim vobis, quod ipfe, ad

tur repulfam.

quem oramus, non parvipendit eam :. poft

C. Per f»epe Deus quafi pudore commo-S. Chry£

quam egrefla cft ab ore noftro, ipfeícribiteam

vetur, cum multitudinem ad precationemhom. . in

c, 1.Cor.2,

in libro fuo, & unum ex duobus indubitanter

concordem, atque confpirantem cernit.

S'Greg. ll

Íperare poffümus, quoniam aut dabit,

CI. Depreécatio coníon

Y

qüoq

antes non habenss. Bag?,

Qef;ixnus, aqþ quod novit utilius.-

N

multo eft invalidipr.

CII. Mul-

[]

Juulus CF. 11-, Oratio.

61y

S.Anibrof. CT. Multi nimirum , dum congregantur

Q

Verba noftra, fed d eiiderifa;;Undeþre&e er Píal-

032,

unanimes, magni fiunt, & multorum preces

miftam dicitur: Defiderium pauperum exau-

impoffibile eft non audiri.

divit Dominus, p

&.Vincen. . CIII. Ideo congregamur in folemnitatibus,

audivit auris tua.

ræparationgm cordis eorumm

FerrS.6. vel proceffionibus, ut ab invicem inflamine-

CXE. Meditatio docet, quid, & qualiter fit Bellov.iib,

in Dom.5-mur, & oratio afcendat ad Deum.

orandum, difponit & ordinat animum, & re- 3: fPec. p.

poft. Pent,

CIV. Hséc vis Deo grata eft. « Coimus in

IOII *

"Tertull.

*

coe

gulat mentem, elevat cor in Deum.

in apolog. .

etum, & congregationem, ut ad Deumquafi

CXII. Meditatio parit fcientiam, fcient

ia33-

€ 59«

fa&tà manu przecationibus ambiamus.

CcompuncGionem , compun(ctio :devotionem,

S. Aug 1.

defpir. &

devotio perficit orationem : meditatio eff fre-

anim,€,

l

quens cogitatio, curiofa, & fagax obfcura in«so.

MEDITATIO|

[

J

veftigare, & occulta ad notitiam trahere.

Ejus quz;litas.

Scie

ntia eft, quando homo ad notitiam fui af-

fid

ua meditatione il

luftratar ;; Cumpun&io

S.Laurent, «C»V.» Qüic'unque effe -Deij fideliä fervus &

eft,; quando ex confideratione malorum fuo-

4tifeipl.

Jut de prudensdefiderat. Salvatoris gefta, & prseci-

rum cor interio dolore tangitur. -

.CXIII. Afcendamus velut duobus quibus-

S.Bern.äre

Tnotiece g.

pue ipfius paffionem nuninare non Pegligat.

"

1,de S. An-

dam pedibus, meditatione & oratione. Medi-

diea.

4

,' Uxilitas.

tatio fiquidem docet, quid defit: oratio, ne

Cjk : :

defit, obtinet: meditatione agnofcimus im-

Pm-

&.Bafil.ep. CVI. Maxima viarum ad veri ixïve&ïgatio—-

»

l oad Gl'o

minentia nobis pericuia, & oratione evadi-

*X h:au.

mem ferentium, meditatio eft S.Scripturarum ;

mus.

Quandoquidem in his cum rerum agendarum

CXIV. Le&io quafi folidum cibutmn ori ap- Idem c. 1.

praecepta inveniuntur, tum beatorum homi-

O.

/ponit, meditatio mafticat & frangit,oratio fa- *

num vitze memorize proditze , ac praéfcriptae,

porem acquirit.

Contemplatio eft ipfa dul- ***

f

tanquam fimulacra quzedam animata propo-

cedo, quze jucundat, & reficit, le&io in cor-

fita funt, vitae ad normam divinam infüituen-

tice, meditatio id adipe, oratio in defiderii

dze, iis quidem, qui bonorum operum exem-

poftulatione, contem

plaria cupiunt imitari. Proinde in quare quis-

platio in acceptee dul- |

que noftrum fenferit, fe eo, quod oportet, defi-

cgdinis dele&atiöne.r

ci, in illud affidue incumbens, tanquam ab

d

officina quadam medicinze, appofitum fuse in-

: Nezä[]ïtas, ;

Ofl'c

firmitati medicamentum invenire poterit.

CXV. Ád orandi. ftudium meditatia- bro« $,Donav.

Jf

S,.Dernat.

CVIIL. Sedula meditatio non remanet extra,

vocat, & informat.

Hugo ait; fic orationi fpec.ditc.

in fcala

non hzeret in fuperficie, fed ulterius pedem fi-

Thoth

€lauftr,

git, interiorapenetrat, fingula rimatur, & ma-

fan&ta meditatio neceffaria eft, ut omnhino iT € 34

€.3,

perfecta effe oratio nequeat, fi eam meditatio

, qu 86'

fticando ac rimando fuccum elicit, & trans-

non comitetur, autpreecedat. Nam & hi, qui

;. 9-!

glutiendo usque ad cordis intima transmittit,

Idem L 1.

mala fua confiderare negligunt, aut nihil pe-

de confi,

. CVIII. Confideratio rerum particularium

tendo facile per ignorantiam falluntur, aut

Tertili

mentem, de qua oritur, purificat, regit atfe-

cette minus, quam oportet, digne petendo

,I d'

67

&us, dirigit actus, corrigit exceffüus, compo-

Quanto homo ma-

h

per defidiam tepefcunt.

nit mores vitam honeftat & ordinat,. agenda

gis mala füa intell

z

praeordinat, aCta recogitat, ut nihil in mente

igit, tanto ainpü*fls fufpirzgä

refideat incorre&um aut corre&ione egens.

& gemit.

Irgut

Haec eft, quie in profperis adverfa praefentit,

Viücnh

in adverfis quafi non fentit.

ZX

ls.ï/ivï,

S Laur.

CIX. Nihil aptius Deum po

flidere faeit, &

Juft. de

EX LIBELLO.DE IMITATIONE CHRISTI.

cafto Con-

mentem refreenat, quam attenta meditatio,

nub.c.2.z4

quze in oratione proponitur. EHsec fiquidem

quantus fervor ommium. religloforum .. e

onyf.

cor amovet ab exterioribus, & ad fe redire

I.O

p

in principio füze füntee inftitutionis imit e1g.

f Murs

compellit. Hzec eft difciplina mentis, fpiritua-

fuit! O quanta devotio

M !

orationis ! quanta ?*

lis Peedagogus, orationis funiculus, incipien-

eemulatio virtutis !

tium eruditio, & intentionis mentis provida

.JI. Leva oculos tuos ad Detim ín excelfis,

gubernatrix. Ex ipfius affiduitate ftabilitur

& ora pro peccatis tuis & negligentiis: mane

iens, purgantur cogitationes, folitudo fapit,

cum eo in cella, quia non invenies alibi tan«

delectat Deus, ingenium acuitur, clarificatur

tam pacem.

^

)

p

tl

fenfus, illuftratur ratio, loquela reftringitur, &

. M. Apud Altiffimum fit cog

itatio fua; & L 436 £,

animus ad alta fufpenditur. lpfa eft fpiritualis

*

deprecatio tua ad Chriftum fineint

Ql'miaïü*g . ll[-zx

Janua orationis, per quam verbum ab ingre-

ne dirigatur,.

"

dientibus agnofcitur, & puris manibus hono-

V. Semper cum

Imofe Del& cotdis bu-1a,e 1 [?

ratur. Quamdiu mentis oratio veraciter poffi-

imilitate defiderandum eft, & petet

l

1duni, quid- $- ?.

detur, tanquam oculi pupilla cuftodienda eft,

& velut .

quid defiderabile menti occurrit, maximeque

at

quqddam fpirituale degoiüitum'fer«

curh propria refignatione mihi totum come-

n.q,.m

vanda,

mittendum eft, atque dicendum: Domine tu.

S.Greg.1,

CX. Vera poftulatio non eft in vocibus,fed

.Col' l,,

Ícis qualiter melius eft: fac hocvelillud, ficut

nils

22mort, jncopgitationibus cordis, valentiores namque

volueris. Da quod vis & quantum vis, &

quando vis.

Voces apud iieqretiHimas aures -Degï non facidnt.

Ffffíg

.Medz'—..

L/-

Billiothece; Manuslis Concionatoria

618

VIII S.Bernardus no&urnis vigiliis aHi

ftens Spec. ex«,

Meditatio.

empl. V.

L r.c. 20,

V. Quzere aptum tempus vacandi tibi, & -

vidit Angelos diligentiffime fingulorum ora-

Aug., €Xe

5' Io

de beneficiis Dei frequenter cogita.

tiotiem notantes, & illorum quidem, quicum

ll.-

fervore eam peragebant, aureis : eorum, qui

Iþid.

VI. Si te fübtraxeris a fuperfluis locutioni-

minus ferventer orabant, argenteis: qui vo-

bus & otiofis circummitionibus, nec non a no-

vitatibus & rumoribus audiendis, invenies

luntatem bene orandi absque effe&u habebant,

atramento: qui fomnolenter & pigre, ac ofci-

tempus füfficiens & aptum pro bonis medi-

A

ta

$

nter Deum laudabant, aqua fcribebant: de

tationibus infiftendis.

H

E

le.c1.f. — VIE. Sinefcis fpecul

ar

j alta & coelefcia, re-

illis qui v

el peccáto mortali obnoxii , vel vo-

4»

luntarie di

ftraéti erant, nihil notabant.-

quiefce in paffione Chrifti, & in facris vulne-

IX. Dormienti fub oratione monacho

Chri- Roäriq. p.

l- tr. 5. c,

-&ibus ej;us libepter habita. -

ftus obverfis humeris apparuit, afferens fer-

*

vum tam pigrum non merer!

videre faciem ?^

$. V..

fuam. Alteri fub

choro dormienti imago Chri-

EXEMPLA CATHOLICA.

fti defcentens tantum colaphum inflixit, ut

€

tribus poft dieb

us fuerit extinctus.

EXTERNA.

X. Cum qua

dam.no&te duo fratres feden-

SpEc'. exa

^rent matutinum

empl. v.

; ?

Qualitas.

1

do in le&is fuis pariter c .

Ol'at. ex.

ipa-

diabolus fubito adfuit, & to-tore

m intolerabi-

14j

Toan. !3 I

2

hriftus elevatis furfum ,bculis dixit :

Matth. 26.

ter grátias ago tibi, quia audifti me. Sed

lem producens dixit: tali orationi tale incen-

i

& in horto progreffus pufillum, procidit in

Ííum convenit.

- XI. Quodam tempore n

o&e in fpecie mo- Sp;ec.ex.v. ] p

"TT

faciem fuam orans & dicens : Pater mi, fi poHi—

nachi daemon ad oftium ce

]lulae S. Macharii 1.dam.ez,

bile eft, tranfeat calix ifte a me.

.

o.Mach.e. [ Appropinquante exercitu

Tinidtii*æi jli—-

ulfiverat dicens : furge, Abba Machari, & ea- 4*

mus ad colle&tam,

ubi fratres ad vigilias con-

10. v.25. das Machabszeus, & qui cum illo erant, depre-

gregantur.

Sed ille gratia

Dei repletus falli

cabantur Dominum, caput te

rra afpergentes,

nim diaboli fallaciam,

Iumbosque ciliciis pr

D

zecin&ti,

ad altaris crepi-

non potuit, intellexit e

,uUt el

& ait : O mendak verit

atis inimice, quid tibi

dinem provoluti

ls eiïet,propitiug, & ini-

focietatis eft cum colle&ta & congregatione

micis eorum inimicus.

San&orum ? at ille ait: latet ergote Macha-

a.Mach.c, [II. Idem Judas quon

dam vidit in fomnio

facerdos,virum bo-

ri, quod fi

ne nobis nulla colle&ta agitur, nul-

15 v.12. Oniam,qui fuerat fummus

*

Ja congregatio monachoru

m? Veni tu deni-

num & beni

gnum, verecundum vifu, mode-

& videbis operanoftra: dixit autem Ma-

ftum moribus, & eloquio decorum, & qui a

que,

.

tus erat,

manus

chari

us: imperet tibi Dominus, dademon im-

puero in virtutibus exercitz

munde ,

& converfus ad orationem petiit a

prode

ntem orare pro omni

populo Judaeo-

Domino, ut.fibi oftenderet , fi hoc verum

rum. Pofthocapparuiffe & ali

um virum zetate

smon. Abiitergo

& gloria mirabilem,

& magni decoris habitu-

effet, quod gloriatus eft d

ad;colle&tam ; ubi a fratr!

*

bus vigiliae celebra-

dine circa illum : re

fpondentem vero Oniam,

bantür, & iterum 1

n oratione Dominum de-

dixiffe:; Hic e

ít &ratrum amator, & populi

utei veritaterm ver

bi hujus often-

Ifrael, hic eft, qui multum orat pro populo

precabatur,

deret:. & ecce vidit pe

r totam ecclefiam quafi

& univería fancta ciyitate, ]gremias Propheta

arvulos quosdam pueros sthiopes

nieros

——

Dei.

i

difcurrere huc atque illuc, & velut volitando

S. Hie£. de

- [V. S. a

cobus Minor usque adeo flexisge-

utcal-

deferri : difcurrentes autem illi zethiopes pue-

vir. illuftr. nibus Deum pro populo deprecabatur,

ri fingulisq

uibusque fratribus in oratione po-

lum duriffimum obduceret. Quod ipfum etiam

fallentibus illudebant: & fi cui de

Sur.16. de S.Edmundo Epifcopo Cantuarienfi Surius

fitis atque p

Nov.

eis oculos duo

bus digitis comprefüiffentftatim

- teftatur , additque, faepe etiam i,änguinem gx

dormitabant : fi cui vero in os mififfent digi-

genibus erupiffe.

tum, ofcitare eum faciebant : item cum po

s- Hi&ï. in

V. S. Paulus eremita

genibus complicaris,

ciffent fratres,

erefta cervice, extenfisque in

coelum mani-

Pfalmum ad orandum fe proje

vit.s.Pauli

percurrebant iterum fingulos,

& ante alium

bus, cum repertus effeta S. Antonio; hic eum

quafi in mulie-

i

primo vivere credens p

ariter orábat ; fed poft-

quidem jacentem in oratione,

ntur: an

te alium quafi

am nulla, ut folebat,

fufpiriaprecantis audi-

rum fpeciem verteba

$ilu,

zedificantes aut appor

tantes aliquid, , aut di-

67

vit, in flebile ofculum ruens intellexit, .quod

verfa quaeque agente

s apparebant, & quse-

etiam poft mortem Deum, cui omnia vivunt,

afi ludentes formaftfent,

officiofo geftu precaretur.

cunque dzemones qu

Maïlü. '1- 2.

fubmiffis ge-

hzec orantes illi in cordis fui cogitatione ver-

VI. S.Arfenius quovis fabbato,

fabant ; acaliquantis tamen fratribus, ubi ali-

'C.VI.

nibus, a vefpere usqu

e ad matutinum tempus

ffent, quafi violenter repulfi

orationem facie femper a

d Orientem: verfa

quid horum coepi

continuabat; illum adorans, de quo per Pro-

praecipites d

ejicie

bantur, ita ut nec ftare ante

eos, auttran

fire auderent, aliis etiam juxta

hetam dicitur: Ecce vir oriens nomen ejus.

cervices & dorfa

Ibidem,.

- VII. S.Servatio Traje&tenfi Epifcopo igneus

ludebant; haec cum vidiflet

m radius apparuit, qui mox 1n

S. Macharius gr

aviter ingemuit, & lachrymas

Do-

füpra vertice

ans

profundens,

ad Dominum dixit: Refpice;

fublime vol

; coelum fpecie teftatus, ut vi-

Deus : féd exfar«

detur, in ignis fpecie orationum ejus. fervo-

mines €9' ne fileasy nieque mitigeris,

rem, in fplendore, vitae puritatem, in afcenfu

ge & di[pergantur inimici tui , é&g

fugiant a facie

LR

bys,

UT

rua » queniam an;'ma' noftra veplewur. illufioni

O

"

U

tueritorum alt?tudinem.

—À

Tituus CV1. Operatio. -

6«19'

M Q

Mlv

Soft orationem autem, examinandze veritatis

venit obféquium füum illi offerens. ^ Cui

ETA

l

ratia, feorfum evocatis fingulis quibusque

cum multum placeret, tam in decore, quam

ratribus, ante quorum faciem viderat doemo-

in fermone ,

gratanter ab eo fulceptus

nes diverfo habitu, & variis imaginibus lu-

eft. .Qui mox militi fervire coepit diligenter,

dentes, requirit ab eis, fi in oratione vel zedi-

& tam timide, tam fideliter, & tam jucunde,

ficandi cogitationes babuerint, vel iter agen-

ut fatis ille miraretur, nunquam equum fuum

di, vel alia diverfa, quae unicuique per daemo-

afcendit, nunquam defcendit, quin ille effet

nes imaginata viderat : & finguli eorum ita

praeparatus, &genu flexo ftapetem teneret,

confitebantur, in corde füo fuiffe cogitatio-

difertum, providum, hilarem femper fe ex-

nes, ficut ille arguebat. Et in tunc vere intel-

hibuit. Die quadam dum fimul equitarent,

ïüdriq. "

' !ro 5- c.

lectum eft; quod omnes 1alze & fuperfluze ac

& veniffent ad fluvium quendam magnum,

vanze cogitationes, quae vel pfallentibus, vel

miles refpiciens, & plures ex inimicis fuüis

fomniorum aut orationum tempore occurunt,

mortalibus poft eos venire confiderans, ait

quasque unusquisque in corde conceperit, il-

fervo : Mortui fumus ,. ecce inimici mei poft

lufione & inftinétu daemonum fiant. Nab ab

me feftinant ; fluvius ex oppofito eft, nullus

aliis, qui omni cuftodia fervant in timore &

fuper locus refugii: aut occident me, aut

ust, Qu

Tunc ille: Ne timeas, Domine,

'mplt V.

amore Dei cor fuum, illi tenebrofi aethiopes,

capient.

It Q

& hae, quas immittunt, cogitationes repellun-

vadum fluminis hujus bene novi: fequere

I

tur; Chrifto enim mens conjunéta, & przeci-

tantum me, bene evademus. Refpondente

pue tempore orationis intenta,, nihil malu

m,

n

milite: nurquam homo fiuvium iftum in hoc

nihilque füperfluum recepit.

loco transvadavit: fpe tamen evafionis fuum

Späc.ex.y,

Jbidem V. XI[. Venerunt aliquando ad Abbatem Lu-

ducem fecutus, fine periculo venit ad litus :

m

i

erat.€x.7 cium in Hennato monachi quidam, qui dice-

& ecce eis transpofitis, hoftes ex oppofito

bantur Eucharytze, hoc eft oratores, & inter-

litore confiftentes mirati funt, dicentes :

rogavit eos fenex dicens : Quod eft opus ma-

quis unquam adivit vadum in flumine ifto;

nuum veftrarum, & illi dixerunt : nos non

non alius nifi diabolus illum transvexit,

contingimus aliquando opus manuum ; fed,

timentesque reverfi funt.

Proceffu vero

ficut dicit Apoftolus, fine intermifione ora-

temporis accidit, ut militis uxor firmaretur

mus: dicit eis fenex: & non manducatis ?

usque ad mortem, in qua dum omnes medi-

alii autem dixerunt: etiam manducamus.

corum artes defeciffent, ait iterum daemon

Et dicit eis: quando ergo comeditis, quis pro

Domino fuo : Si domina mea inungeretur la-

vobisorat? &iterum interrogaviteos dicens:

&e leonino, ftatim fanaretur, dicente milite ;

non dormitis? & illi dixerunt: dormimus.

unde haberetur lac tale ? refpondit ille : ego

Et dicit éis fenex : cum dormitis, quis pro

afferam, qui vadens, & poft fpacium unius ho-

vobis orat? & non invenerunt, quid ad haec

rze rediens, vas plenum fecum attulit: a quo

-

refponderent ei. Et dixit eis: ingnoícite mi-

cum fuiffet peruncta, mox meliorata pritti-

hi, fraters, quia ecce non facitis, ficut dixiftis.

num recuperavit vigorem.

Cui cum diceret

Ego autem oftendo vobis, quia operans ma-

miles : unde habuifti tam cito iftud ? refpon-

nibus meis, fine intermiffione oro ; fedeo e-

dit: de montibüs attuli Arabize : recedens a

nim juvante Deo infundens paucas palmulas,

te, in Arabiam ivi,lezenze fpeluncam intravi,

& facio ex eis plectam, & dico: AMiférere mei

catulos abegi, & ipfam mulfi, ficque revor-

JDeus , fecundum multitudinem. 69c.. & dicit eis :

fus fum ad te: ftupente milite ad verba ifta,

oratio eft an non ? & dicunt ei: etiam.

Et

& dicente: quis ergo es tu ? Refpondit ille;

il dixit: quando permanfero tota die labo-

Non foliciteris de hoc, fervus enim tuus fum.

rans, & orans corde, vel ore, facio plus minus

rgo inftante milite, tandem confeffus eft, di-

fedecim nummos, & pono ex eis ad oftium

cens : Daemon ego fum, unus ex illis, qui

duo: numinos, & refiduos manduco, & qui

cum lucifero ceciderunt.

Tunc magis miles

accipit illos duos denarios, orat pro me tempo-

ftupens, fubjunxit: fi natura diabolus es, quid

res quo ego manduco,vel dormio,atque itaper

eft, quod tam fideliterfervis homini? Refpon-

Y

dit daemon : Magna eft mihi confolatio, efle-

gratiam Dei implebitur in me, quod fcriptum

eft : fme intermi[Tone ovate,

cum filiis hon.inum: dicente milite, non au-

ibid. V.S.

XIIÍ. Virgo quaedam religiofa fecundum

deo de czetero uti fervitio tuc, iterum ille re-

$alut Ang. niumerum Pfalmorum, centum quinquaginta

fpondit : hoc pro certo fcias ; quia fi me te-

ex. 7.

falutationes Angelicas, cum totidem veniis,

nueris, nunquam a me vel propter me aliquid

Regins coeli fingulis diebus offerebat, fed

mali eveniet.

Non audeo, inquit, fed quid-

quoniam propter ipfam multiplicitatem mi-

quid pro mercede tua poftulaveris, licet dimi- |

dium bonorum meorum, libens tradam ti-

nus digna devotione, quam oporteret, eas re-

citabat, admonita eft ab eadem Domina noftra,

bi.

Nunquam homo homini férvivit tam fi-

| quatenus reciffis duabus partibus, quinqua-

deliter : & tam utiliter: per tuam providen-

ginta fibi quotidie falutationes cum conve-

tiam juxta fluvium mortem - evafi ,

per

nientibus orationibus Dominicis intente &

te uxor mea recepit fanitatem : tunc dae-

amorofe perfolveret, patenter infinuans, Deo

mon : Ex quo tecum effe non potero, nil pro

& fibi acceptius fore, fi parum cum devotio-

fervitio meo, nifi quinque folidos requiro;

ne recitet, quam multum negligenter & fine

quos cum recepiffet, militi illi reddiditdicens:

devotione exhibitum.

4

peto, ut ex eis nolam compares, & fuper te-

T»id. V.

lefcentis venu-

erat. fo

XIV. Daemon quidam ado

&um pauperis illius ecclefizde ac defolatze fu-

EFD

fpendag, utper eam faltem Dominicis

diebus

. fü fpeciem induensy, ad quemdam militem

P

fideles

620

Billiothbece; Manualis Coricionatorie -

fideles ad divinuin ï:önvocen tur . officium $

W

- - XVII. Nïm unius hsec | oanhis laus füit fiBid.n.

9

ficque oculis ejus difparuit.

Et.hoc idcirco

additur illi comes. Marcus Angelus Gamba-

ranus C. Sommafcus; clarum inter focios Hie«

daemon petiit, ut hi, qui hactenus debitam ho-

ram officii praevenientes, cum fumma devo-

ronymi /Emiliani nomen ; ea enim nocte, quae

tione expectabant, eo quod timerent tardius

illifuprema fuit, quum inftare fibi mortem fen--

ad divina myfteria concurere, decaetero non

tiret, vires animo addente, veftes induit, &

nifi poft auditum nolze fonum convenirent.

quamvis zegre fe moliens, ad ecclefiam adiit,

Luc- er

17

Ibid, V,

- XV. Celebrabantur aliquando folemnes

quam cum claufam, ut id temporis, reperiif-

Angelus

let, domefticum ad oratorium perreptavit, ibi-

€x. I2,

vigiliae, & S. Bernardus cum czeteris fra-

a

Marolul

tribus aderat, cumque hymnuus : 7e Deum lauda-

que flexo poplite ; fcamnoque innixus, cum

l e

oratione, cui affüeverat, aliquantulum tempo-

mus: cantaretur, vidit fan&tos Angelos multa

claritate fulgentes, mira etiam vultus alacrita-

ris extraxiffet, Ícamnum manupulfans, abfol-

vendze fimul vitze, fimulorationis veluti dato

z

