XLV. Sicut arbor in loco, in quo a fole lu-

poftulat. Atque ideo David dixit: Os meum

:

aperui, & attraxi fpiritum.

naque irradiari non poteft, nec creícet, nec

familiariter al-S. Chfyf-

fructus producet ; ita qui orationem cceleftis

' LVIIL. Sicut fi qui Regem

folis lunzque influxus recipere non ftudet,

loquuntur, & apud illum locum obtinent di-hom.8. *

& & perfedione proficiet.

gnitatis, fieri non poteft, ut inopia laborent;

nunquam m virtut

ita fieri omnino longe difficilius poteft. ut,

Beirlth.o. XLVI. Sicut in medicina corporali quz-

qui fupplices ad Deum accedunt, & cum eo

M

in fetoS. dam funt Alexipharmaca , pluribus morbis

- €olloquuntur, mortales animos nancifcantur.

1

itationes.Ambrof, i ;

Barthol curandis utilia ita omnibus animz infirmi-

.LIX. Sicut corporis virtus exerc

tatibus unica efít medicina oratio; inclinat

augetur frequenti, at inexercitata minuitur,lib. a, de

quippe & ad fe trahit Deum velut medicum

& labitur ; plurimi enim exercitii diffuetudoAbet. c. G.

ET

animarum noftrarum, qui folo nutu quzcun-,

etiam naturalem confüevit diffolvere vircu-

1m.21,

tem; fimiliter animz fortitudo exercitatio-

ue perdita reftaurat.

s

S. Chryb:. — XLVII. Sicut, ubi

Re'ginaxingreditur ali-

nis affiduitate folidatur, ut labor ipfe difcipli-

n fit non oneri futurus fed ufüi. Hunc ci-

li.dé quam civitatem, neceffe eft, ut omnis opu-

orando

lentia pariter confequatur ; fic poftquam de-

bum menti noftrz deferamus , qui multa at-

D

e

tritus meditatione, ac politus. cor hominis,

precatio venerit in animam, omnes virtutes

fimul ingrediuntur.

e

ficut illud czlefte manna confirmat.

,

,Gran:t.l.

O äcc-—ccffu folis

- .LX. Sicut cardinalibus cibis alictur homos. Bonav.

XLVIII. Sicut luna pro vari

3. deortr. magis vel minus crefcit in lumine ; ita anima

exterior, fic devotis orationibus homó inte-p :. fpece

ci 22-

6 13»

rior pafcitur, ac nutritur.

tanto magis in virtute proficit, & irradiatur,

-*

quanto propius divinitatis foli per orationem

LXI. Sicut aqua ignis extingitur; ita con-S. Laur,

iff, c. 1254

conjungitur.

cupifcentiarum vitiofarum impetusy oratione!

füperatur.

e orat,

ibidem.

XLIX. Sicut cera

ad folem purgatur, &

)

LXIL Sicut fpeculum

fäcit hominem fe- S.Bonav.l,

quotidie candidior efficitur , fic anima foli ju-

o.2 de prof.

flitig per orationem expofita, quotidie pu-

ipfüm cognofcere; ita oratio clarius facit h

Viti)

rior f(an&iorque evadit,

mines agno(cere defe&tus füos, vel profectu

llocutf 'funt, ab

$.

$, Chry. — L. Sicut ii, qui cum Rege co

quia lucidius confcientia ibi fe fibi reprefen-

7' n.:

de prec. eoque honorem conlecuti , non dignantur in

tat, & vel ex profectus conf(ideratione in

l-, Zo

contubernium venire mendicorum,& abjecto-

fiduciam fpei lzta erigitur, vel ex dictþ&us

rum hominum ; ita qui ad familiaritatem Dei

con(fideratione confunditur.

Süpit

Strm

admiffus eft, nequaquam dignabitur in mun-

LXIHL. Sicut corpus folis lumines fic ani-S. Chryt,

vita $

di, earnis, & demonis contubernium venire.

mus precationum radiis illaftratur. Si ergohom. 67«

Atir

czci calamitas eft, folem non poffe afpicere;

Idem 110.

LI. Sicut fi quis unguentariz tabernz affi-

92. inlo, det, ctiam invitus accipit illum odorem , ita

uanta tandem eft Chriftiani viri jaCtura, non

multo magis, qui ecclefiam & orationem fre-

affidue Deum precari, Chriftique fplendorem.

1

Grana

quentant, etfi duri & afper(i fint; incipient ta-

in animum precibus inferri?

LXIV. Sicut ille, qui tenet caftrum Regis inS. Bonav.

3 dec

1aen aliquando ea, quz audierint, & intelle-

M

obfidione, fi obfideretur ab inimicis, reputa-in diet Sal,

Xerint, opere complere. -

xgtgrtit. 2 €, Sq

?»

E

us CV IL Oratio.

G1

h Nler h h

retur mEdehs ; mf' caftrum Regi denunciaret

luptates carnis, quando femel cæleües per

obfeffum, vel pereret fuccurfum, vel nifi ex-

orationem deguftavit.

h Plr.

t

fpe&arer a Rege auxilium ; vel 6i poft auxi-

LXXill Sicut mater videns noxiui ci-

Kbldi.lü-

bum redderet hoftibus caürum fic cüm ho.

bum arripuiffe iafantem , ut illum relinquat,

]:

o

ftes vifibiles & invifibiles obfdent animam

dulces ei cupedias oPFert 3 ita Deus caeleftes

tentationibus , ftatim debemus Regi Regum

in oratione preguftare delicias facit homi-

N

- nuncium orationis mittere , & obíidionem

nem, ut terreítres & noxias dlmxtmr

d[ Wt p

denunciare; (icut faciebat Propheta, qui di-

LXXIV. Sicut parentes, ægwtante fiio, fi

11dem in fil-

(

cebsat : Conczlu.m unaligenantium . obfedit.

Deus

forte fomnum falutarem capit , obíervarev? loc.

enim non. dlfïet't auxxhum mittere,

ftudiofe folent , ne ab aliquo domefticorum

com. V,

Preepar, ad

.S. Chryf.

LXV. Sicut urbs moenibus minime fepta,

fomnus talis Pcrepltu intercidatus 5 ita cccle-

"Qrate.

linere, f

ho. 68.

facile in hoftium poteftatem venit, ideo, quod

ftis fponfus anima in illo quiefcente, & per

l

nemo illos propulfare poffit; fic precatione

orationem obdormiente diligenter curat , ne

3

animum non communitum facile diabolus in

falutaris ifte ac vitalis fomnus impediatur.

-

fuam redigit poteftatem , facileque contami-

Perfeverantia.

natomnium turpitudine Hagltmwm Sed enim

IXXV Sicut certaminis bravmm non af- S.Lautent,

*Vite Dp

cum animam precibus viderit circumfeptam,

fequitur,qui antequam metas attingit, deficit ; Juftn. c,

l Sn,m

'veritus robur ac vim, qvam p:eces illi fuppe-

)

fic orationis fru&tu privatur , quisquis in llla 4- lign.

I

ditant (quz animum magis alunt, quam cibus

non €tht€rl€ im portunus.

j

corpora) propius non audet accedcre.

Pro oratione dominica.

Dignitas.

LXXVI. Sicut brewarmm compendiofeS. Tertul.

sDrestl,ig

At cal,

: d£d. to. x.

LXVI Sicut ii æulzm, quibusliber ad Prmcl-

in fe includit, quidquid in tota S. fcripturalib. r.de

|de fru&. pem autRegem acceffus conceditur ; beatiffi-

tam veteris , quam novi

teftamenti contine- 9Tat. apud

ETJ'

. erat.

Maníi diícs

M

mi & (ümmo honore affecti cenfentur, ita qui

tur, imo multo plura, fcilicet íermones & ho-

milias a SS. Patribus fcriptas; ita dici pofie

35

per orationem familiarius cum Deo loqui aut

L

. converfari coníüevit , merito tanto beatior

videtur , quod increata & incarnata fapientia,

verbum Patris abbreviatum , in hac oratione

1

honorauorque eítimatur , quanto altior die

gniorque ipíe eít Deus.

velut breviario quodam, congefferit, quid-

]

LXVIL. Sicut fi rutticus aut. mendlcus in

quid boni aut pulchri eft in S. literis.

Meditatio.

.&ulam admitteretur , & cum ipíis primariis

$. Chryf

LXXVII. Sicut. chalybis affritu. 1gmss Cyrill -

lon f

aulicis Regi fervitium commune przílare fine-

)

retur, füummam , nec immcerito, dlgmtatem

copxofe ex lapide exilit; ita dum mens di- Alex.apud

fcurfa meditationeque quafi percutitur, ignis oderiq.

fclicitatemque confecutus videretur ; ita cum

)

homo per orationem Angelis fe focmre &

amoris divini , & defiderium perfectionis ex- 7 * f

)

cum iisdem Deum laudare permittatur, me-

citatur.

rito ob tantam gratiam perbeatus, & magno

LXXVIII. Sicut fol non omnes , quos il- S. Bern.

$ Ambrif

honore afïe&us cenfíeri debet.

luminat, etiam calefacit, fed eos tantum ,f 25 tuper-

lib 2, de

- Facilitas.

quos ad calorem rec1p1cndum bene diípofitos -nt.

Abel. c. (

advertit ; ita meditatio muitos quidern illu-

S Chryf.

LXVIII Sicut neque charitatis vxs, ita ne-

minat , non tamen permdc omnes ad opee»

. hom.a1. que precationis efficacitas. loci intervallo

randum 1 movet , & excitat , fed eos dunta-

coércetur, fed quemadmoaum illa longe con-

Xat , qui per generofam re[oluuonem íe ca«

jun&os copulat, (ic hzc eos, qui procul ab-

aces faciunt.

funt, admodum juvare potcü

LXXIX. Sicut flulte ageret , qui totum lRoderiq,

Sucunditas.

dxem in transmittenda acu fine filo confume-1 c.

LXIX. Slcuc fi mendico daretur facultas

ret, nunquatn vero FUS«TGE- ita non minus.

$. Dondt,

mendicandi per aliquam urbem , & is Íciret,

inepte agere cenfendus eft, qui totum medi-

D 1 [pit

in quavis domo fe liberaliffimam ftipem ob-

tationis tempus in difcuríu infumit, nihil aue

.

tenturum , utique jucundiffima ei mendica-

tem affectui tribuit.

5 Laut,

tio breviffi imaque accideret: ita merito tem-

LXXX. Sicut fol Vapores e terra attelht. Polec. l, 2,

fiff, 10

pus orationis cum tanto majori alacritate lze-

ex quibus pluvia gignitur; ita meditatio ex de cflic.

je otül

titiaque impendere debemus, quanto certio-

peccatis con(ideratis varios effedus produ- Reli g' H

res fumus, nos tum a Deo, tum a fanQtis am-

cit, ut ex illis pluvia Voluntarm lechryma

s ponadi

rum oriatur.

Vita PP, l.

lifima dona gratiasque obtenturos.

Wij n

LXX. Sicut viator farcina gravatus, flan-

LXXXL Sicut infans. ab uber:bus mátr iSS Chrvf

5. libell. d5 & re

. LÀ 209

fpirando, oneris & viz laborem im-

pendens, modo in hanc, modo in alteram spud Re

minuit; ita homo per oratloncm laborem

uüberum. partem gyrat Íe . papillamque ori driq. P« r«

ïf-/äc C. 1!3

hujus vitz levat.

tamdiu inferit , donec optato lacte fruatur ;

Sulpitius

LXXI. Sicut fabri ferrarii , ut lacertis fuis

ita idipfüm per meditationem facere queme

Seve

que convenit, ut cocleftium confolationum

[ chryl.

vita

rus innonnihil parcant, ex induftria fübinde a can-

denti maífa aberrant, obiter ac molli brachio

lade dulcedineque recreari mereacur.

am. Af

Mamm.

incudem tundentes, ita a negotiis pupblicis

$. 1X.

orando refpirandum , uti S. Martinus feciffe

fe dixit.

j

yt

!

MOTI YV A.

S Thomn

Granat.tl.

LXXII. Sicut primi homines dicuntur glan-

ceffitas : nam non propter hoc oramus, ^

LE

2« q.

L

3. de orat des reliquiffe, poftquam frumenti ufüm inve-

*

inquit D. Thom. , utdivinam difpofitio-

Rïaq

nerunt 3

ita anima nullo negotio refpuit vo-

nem imuternus.fed uumpctremus,qued Deus Greg. 1. i.

digt $^

R. P Lobn. Bibl. Man. 1em. 4l

dHhhha

i

, $ 5'

difpo- pf CK

L]

e

632

Dibliotbecee Manuólis Concionatork

tidiana diaboli tela exfüperat : Oratio eft pri-

difpofuit per orationes effe implendum ; non

enim, teíte D. Gregorio obtineri poffunt, qug

ma virtus adveríus tentationum incurfus : ora-

|

Eï

tio füuperat tentamenta inimicorum : vincit

predeftinata nen fuerunt, fed ea, quz fandti

|

I

viri orando efficiunt , ita predeftinata funt,

dzmohes, füuperat immundos fpiritus: per ora-

tionem vincuntur damonia, oratio daemoní-

f i |

ut precibus obtineantur ; quatenns poftulan-

BIULA

do mereantur accipere, quod eis omnipotens

bus omnibus malis przvalet. Et S. Lauren-

tius Juftinianus inquieas : Nihil profe&o ficS. Laur,

Deus ante fzcula difpofuit donare.

$. Chryf.

lL Utilitas: qug quidem multplex eft. 1.

terret Leviathan , ficut orationum crebra in- Juft. c. 5«

hom. 79.

ftantia, atque deprecantium devota fufpiria:

de inter,

ad pop.

A vitia extirpanda : nam tefte S. Chryíoftom.

conítit.

impoffibile eft hominem congruo precantem

&que orationis , quam gehennz crematur in-

Antioch.

cendio.

$. «4d veram devotionem €9 appetitum

ftudio, Deoque continuo fupplicantem , un-

. $. Climac

quam peccare. Hinc S. Climacus orationem

verum [piritualium obtinendum : quod nullo effica-

&ad. 28« vocat fpeculum perfectionis , & curiam ac ju-

ciori argumento, ait Granatenfis , quam ipfa

ä

dicium, & tribunal Domini ante füturum tri-

experientia probari potefít , qua quisque ex-

bunal', plagis noftris adferens miedicinam :

periri poteft, fe, fi una alterave no&te fedeat

quemadmodum enim obícurum juxta cla-

ante altare, & cum Deo converfetur, totum

$

rum, &curvum juxtare&tum pofitum, magis

alium quam accefferat , difceffurum.

elucefcit 5 fic anima pofita juxta praíentiam

IlL. ZEquitas: Quid enim zquius, quam ut

Dei, quz lux eft, & regula omnium rerum;

homo ex íe pauperrimus a Patre füo coclefti

confeftim omnes defectus confpicit, & reme-

panem aliaque neceffa;ia petat? quid equius,

, hn

orat. d

dia petitab eo , qui , uticaput eft omnis reCti-

quam ut artem , quam per totam zternitatem

j l^il

tudinis & pulchritudinis, fic remedium cft

exerciturus cft, in hac vita perfec&te addiícere

"

L, 1. &

contra omnes miferias & calamitates.. 2. Z4d

& exercere incipiat? nam ut bene advertit S.

625

virtutes comparandas: eft enim inter virtutes

Auguftin. meditatio przfentis vitz nofirg in s.

X

&Cyrr.|

& orationem reciproca queedam & infepara-

Jaude Dei effe debet , quia exultatio fempiter- in Pf. 148.

h epn 9,

Cafüan. bilis conjuné&tio, ut Abbas Ifaac apud Callia-

na futurz noftrz vite laus Dei erit. Etnemo

M oiDout

Coll.9.c.1. num loquitur ; nam ficut ad orationis perfe:

poteít idoneus fieri futurz , qui fe ad illam . '

&ionem omnium tendit ftru&ura virtutum ;

modo non exercueris. Bellovaceníis hunc in Spec. mor.

N

ita ni(i hujus culmine omnia fuerint colligata,

finem exemplum omnium creaturarum ob p. 10.1.g.

nullo modo firma poterunt vel ftabilia per-

oculos ponit, dicens: Debent nos movere addift- 32,

$. Climae durare. Hinc S. Climacus vocat orationem

orationem exempla rerum fenfibilium. 'Ter-

grad. 28- matrem & reginam, & cibum, & fontem vir«

ra enim nimis ficca, qua(i petens a Deo plu-

E

tutum, & gratiarum miniftram, & profectum

viam, hiat füperius diverfis fciffuris, quafi in«

Dial.c.66. invifibilem. Id quod ipfe etiam Deus S. Ca-

nuens rationali creaturz, ut os aperiat ad

&

tharing Seneníi confirmavit dicens: Nove-

fuperna fluenta obtinenda, dicens Patri plu-

ris, filia chariffima, quod in oratione humili,

viarum: Anima mea, ficut terra fine aqua, ti-

continua & fideli cum vera perfeverantia, lu-

bi. Itemterrz nafcentia, ut herba, & arbores,

cratur anima perfe&ionem & omnem virtu-

& earum flores , quot habent folia, totlinguas

tem. . 3. Z4d lucrum fpirituale meritorum augen-

fuo Creatori erigunt , quafi augeri & perfici

S. Bonav.dum: nam, teíle S. Bonaventura, quacunque

poftulantes, & quafi clamant : /mperfettum no-

$ h.f

5 de verd

de p?rf- . hora lucratur homo orauione devotione plus,

Jürum viderunt oculi tui, Domine, 1cem. creatu-

Don,

Vi« $* quam valeat totus mundus 5 firma quippe eít

re irrationales, utjumenta & aves: Bosenim

Servatoris promiílio:Omnia quzcunque oran-

indigens pabulo aut potu, caput furfum, quae

tes petitis.. Quod confirmans Chryfoftomus ;

fi ad Deum clevans , & quali, fibi quod ne-

$.Chtyf, Oratio, inquit, thefaurus perpetuus , divi-

ceffarium elt, a Deo pofiulans mugit, Afinus

hom.5.dérig inexhauílz , portus, quietus , occafio

rudit, equis binnit, od r. 18. . Jngemuii ani-

incom-. .

ei,

tanquillitatis, parens , fons & radix bono-

ial , mugierunt greges armenti , quia non funt pa-

.

rum omnium , & innumerabilium.

Quibus

fiua eis. Job. 12.7. . Interroga jumenta , & doce-

yreh. D

c

/

)

ultimis verbis aliudquoddam nobiszinfiauatur

bunt tey & voolatilia celi, &2 indicabunt tibi : loquere

Bu (

terre &j'c. Idem quzdam volucres, ut columba

i exi

potentiffimum motivum , ad imprimendam

dtt,

nobis firmiter orationis neceffitatem : utpo-

& turtur,quod defiderant, gemendo indicant ;

ficut pullus birundinis, fic clamabo. Vfaiz 38. 14.

te per quam omnia bona recipimus cuncta-

que mala declinamus : Unde fanctus Bona-

IV. Dignita: : Quid enim magis honoriicum

ventura ait; In hoc innuitur oratio multum

quam intimam cum Deo,(ummo Domino, coe-

nobis ámanda, quia per ipfam impetratur ob-

lique Principibas familiaritatem habere?

tentio omnis boni , & amotio omnis mali.

.M Sucundita:: Quid enim jacundius, quam

Yd. tom.

Quapropter citatus S. Chryfoftomus merito

mendicum poffe a Deo Coclitibusque, quan-

g. Hom,

monet : Vitam noflram in precibus Deique

docunque placuerit , non mendicare , folum

67.

cultu traducamus, atque in ea re vi;am, Và-

ftipem liberaliffimam , fed etiam exfpedtare?

letudinem, divitias, bonorum finem pofitum

egrum poffe medico peritiffimo miferias fuas

Veneg

effe, cenfeamus.

4. ZA damonis infidias evi-

fecundum voluntacem exponere, prafensque

ed; j

S. Chryf.

remedium exfpeCtare? Keum poffe cum Ju-

"m

tandas: nam , vt S. Chryfoftomus ait, fi dze-

l! l- /de

mones nos confpexerint deprecatione muni-

dice fuo loqui pro libitu, & veniam impetra-

i r

orando

tos , illico refiliunt, non aliter ac predones

re? Diícipulum indoctum cum fapienuflimo

UR

Deo.

!/

Bern

fer

"

, ac facinorofi, ubi coufpiciunt militis gladium

magiítro? Sponfam cum dile

iïiüïnïo Sponfo

uT

ad votum colloqui poffe?

^

l, W

49. de

in caput fuum vibrari. Quod ipfum etiam

»olue-

S. Chryf.

mod bene

S. Bernardus confirmat, dicens : Oratio fre-

VI. Facilitas: nam (ihominemrogare v

hom

17«

ris, inquic S. Chryfoftomus, interrogas , quid de mulisre

lydi? quens, diaboli jacula fübmovet: Oratio quo-

ac L:?Chanan.

LÀ

*

633

| Tit;zfus CVL Oratie.

facit? & dicittibi,prandet,ccenat, dormit,cum

deas voluntatem Domini tui, & vifites tem-

amicis agit; non vacat: aut certe minifter re-

plum fan&um ejus. Huius medii efficaciam ex-

[bidem,

fpoadere tibi non dignabitur: ad Deum autem

pertus eft monachusille, quicumimmotus &

nihilhorum opus eft, (ed ubicunque faeris, aut

". $dem in

totus árdens in templo oraret, rogatus, quod

invocaveris, auditte. Nonenim quzriturlo-

medium adhiberet? refpondit: fe ad initium

Fal r

cus, fed devotio mentis. Sed neque affiítit mi-

$ L;u,'

orationis cor füuum colligere, & cogitationibus

U.c..

les, qui expellat: nonfatelles, qui dicat non eft

fuis dicere: Venite, adoremus, & procidamus,

de itr

nunc tempus accedendi: necopus eft janitori-

N

& ploremus ante Dominum;qui fecit nos, quia

CO.

bus, qui te introducant , non difpenfatoribus,

ipfe eft Dominus Deus nofter. Sed & S. Chry- $. Chryf,

procuratoribus , cuftodibus aut amicis : Sed

foftomus hoc medium commendat, dicens: in Pf 19.

quando ip(e per teipfum accefferis, & tunc ma-

Imaginare tibi, quando ad orationem pergis,;

xime exaudiet. Adde, quod ipfe quoque mo-

intrare tecuriam illam beatam,in qua Rex glo-

dus fit admodum facilis. Quid enim facilius

rize edet , ftellis coronatus, innumerabilibus-

mendico , quam fuas miferias aperire & exag-

que Angelis & Sanctis ipfi miniftrantibus cir-

gerare? quid facilius lefo,quam de injuriis ju-

cumdatus, qaijin de unum omnes oculos men-

dicem interpellare? quid facilius amanti,quam

temque convertant, ut dicere orantes poffint:

in amatilaudes fe effundere , aut alios amanti-

Spectaculum fa&ti fümus mundo, Angelis &

. bus proprios affeQtus elicere! Sed & ipfa quo-

hominibus. Nulluüs ergo fit citharcedus , nul- idem in

l

que-impetratio ex parte Dei non eft difficilis,

lus lyricen, quiita fe exerceatfcenam ingref. Pfalm. 4.

S. Chryf, cum, utaitS. Chryfoftomus , quemadmodum

orat. de

furus, timens , nealiquid infuave & inconcin-

:ä

parturiens cupit eniti foecum, ita Deus cupiat

num canat, ut nos ingreffuri theatrum An-.

D. Philog.

L, 1. re

mifericordiam effandere, &, uc 3. Brigitte

gelorum. Ufürpemus modo officium

, quorum

S. Berno :

€. 25

"'revelavit, paratior fit dare, quam aliquis pete-

fortimur confortium. .

3

f. 12. in

Angufu.

Cant.

S. Cypr. 1.

re; nec enim, tefte S. Cypriano , ullis finibus

: H. Fita bona: Multum enim

; tefle S. Beda

]

Ven, Beda

, uhc !

2.ep. 9. premitur, nec coércentibus clauftzis intra cer-

jüvat orationis puritatem, fiin omni loco vel

le templo

ad Donat. ta metarum fpatia frenatur, manat jugitet, ex-

tempore nos ab ictibus temperemus illicitis ;

Salom

uberat affluenter; noftrum tantum fileat pe-

quidquid enim ante orationis horam (inquit

X 0 L :

M

1014

&us, & pateat. Quantumillic fidei afferimus,

Caffianus ) anima noftra conceperit , neceffe Caff. cotl,

tantum gratiz haurimus. Et ut fponte fol ra-

eft,ut orantibus nobis per ingeftionem recor- 9. c. 3.

lll j

diat;dies illuminar,fons rigat,imber irrorat,ita

dationisrecurrat. Quamobrem quales orantes

fe Spiritus cceleftis infundit. Imo, quod admi-

volumus inveniri;tales nos ante orationis ter-

p- 3. vit.

rabilius eít, creaturam fuam (quemadmodum

pus przparare debemus, ex precedente enim

B. Mariz Magdalenz de Pazzisrevelavit) tan-

ftatu mens atque animus in füpplicatione for-

S $

quam benefactricem recognofcit , dum recipit

matur. Etidcircoquidquidorantes nolarnus,

- jlla dona, quz illi donat, quamvis ille benefi-

ut nobisirrepat, anteorationem de abditis pe-

cium conferat , & illa recipiat , quz ex fe eft

Ctoris noftri extrudere fludeamus.

]

mendica, &abeoditata. Adeocomplacet (ibi

HI. Studiofa praparatio : juxta Siracidis mo

- Eccl; 18

^ Deus, dum benefacit , ut pro beneficio in fe

nitum : Ante orationem przpara animamv. 23.

collato zítimet, dum ejus beneficia & dona a

tuam, & noli effz quafi homo , qui tentat

8. Aug. » nob

5.de verb.

is recipiantur. Hinc reQe S. Auguftinus

Deum. Hinc Nüm confilium : Adoraturi

H

parabolam de amico ob importunitatem pul-

fedeant: quod obfervavit S. David fedens co- ?« Reg. 7«

D

e

fantis panes dante difcurrens ait: llle qui no-

ram Domino , qui & fru&um expofuüity dum V: !9-

lebat dare, quod petebatur, fecit, quia alter

dixic: Preparationem cordis eorum audivit

3

in petendo non deficit , quanto magis dabit

auris tua, Domine. In quo autem przpara-

Deus bonus, qui hortatur n

í

0S, ut petamus :Acui

tio ifta confiftat , indicaffe videtur Deus , P'falm. 194

d!ifplxicet, fi non peta

mus ?

dum Moyfen fecum collocuturum folum (ne v 17.

X

fociis montem a(cendere juffit, & ubi id fe.Exod. c.

M E

D

E.

cit, nube fex diebus texit ; Nam, ut fapien. ?** V

:

Eufeb. f.1,

refentia Dei, Znaelorum aliorumque celitum

6

ad excit,

I'.P

ter advertit $. Gregorius, intentioni animz,

; Greg;).r.

dévot.

cogitata; uti faafit Eufebius Erniff. his ver-

fi exterior evagatio clauditur, interior fecef-

in moral,

bis : Intueamur, qua difciplina cordis corporis

fus aperitur : & qusz extra fe fpargi propter

nos oporteat in confpectu Angelorum pfíallere

difciplinam mens non poteft, eo fe füpra fe

& orare. Ne vacui dimilfi vacuos dimittant

intendere per profectum poteft, quia & in al-

nos , qui venerant , ut vota deferrent: qui ve«

tum creícere arbor cogitur, qua' per ramos

nerantamici, quinimo fponfus ipfe, qui ftatad

diftendi probibetur. HincS. Berpardus oratu- S, Bern. in

'oftium, & pulfat, (i nulla ei digna devotio de

rus dicebat: Intentiones, copitationes, volun meditat,

intus re'pondens aperiat , recederet conque-

tates, affectiones, & omnia interiora mea, vee

rens, &dicens: Attendi, &aufcultavi, nemio,

nite, afcendamus in montem, ubi Dominus

uod bonum eft,loquitur. ldem medium etiam

videt, vel videtur. Curs, folicitudines, anxie-

Venerab. V, Beda fuafit,

dum quzfitus, quomodo quis

tates, poenz , fervitutes, exfpectate me hic

Beda in

obtinere pofílit, ut fenfus in oratione non va-

hexam.1.9.

cum afino, corpore ifto, donec ego cum pue-

etur? refpondit: fi certius fit, fe ante ocu-

ro, intelligentia fcilicet & ratione usque jilluc

$. Ber.. losDomini

affiftere. IdemS. Bernardus fuafit

apud Ro-

properantes revertemur ad vos : revertemur

fequentibus verbis: Veniens ad ecclefiam po-

enim, & heurevertemurquam cito! Hanc ob

driq. p. r.

lf. 5! COI 2,

nemanum tuam fuüperos tuum & dicit : Exfípe

caufam Machetes fenex apud Caffianum, ejus Cefr. 1. s.

&ate hic cogitationes peífimz , intentiones &

que exemplum fecntus S. Ignatius, faíciculum inftit.c.32,

9

1/

affe&us cordis , & appetitus carnis: tu autem

literarum, fibi orationis tempore oblatum, in Ribad.1.5, ,

yiart

anima meaintra in gaudium Domini tui, & vi-

ignem nonlegentes projecerunt,

c. !. It

j

Hhhh g

"-

IV. Senf

*«

634

Blibliotbece Manualis: Concionatorie

Matth, 6..— 1V.. Senfüum exteriorum , ? præaipue'oculomm

COgitationibus fe ingerit, non eft in Folïtudi;

nc,

v. 6,

cu/todia : hoc enim Chriftus faafit, dum claufo

Si vero pretnatur aliquis corporaliter

|

Drex, in. oftiocubiculi orare nos voluit. Et prifci Patres,

popularibus turbis, & tamen nullos curarum

l

Rhet. ccel.

dum amantem orationis cecum;,& furdum fie-

fa&cularium tumultus in corde patiatur , non

t

l.j.6 $.

ri volebant. Quid eft autem claudere oftium ?

eftin urbe. Itaque bene converfantibus pri-

$

S

: A.ug. in

)

"

inquit S. Auguítinus. Hoc oftium tanquam

mum folitudo mentis tribuitur, ut exurgen-

ECCII n |

,

duás habet valvas, cupidiratis, & timoris. Aut

tem intrinfecus ftrepitum terrenorum defide-

Pf. 141.

cupis aliquid terrenum, & hac intrat: autti-

riorum premant , ut ebullientes ab infimis

curas cordis per fuperni gratiam reftringant

mes aliquid terrenum, & hac intrat. Timoris

ergo & cupiditatis januam claude contra dia-

amoris , omnesque motus importune fe offe-

lï

rentium levium cogitationum, quafi quasdam

bolum, aperi ad Chriftum, cupiendo regnum

ccelorum, timendo ienem gchennarum. Per

circumvolantes mufícas , ab oculis mentis abi-

gant manu gravitatis, & quoddam fibi cum

Pfal. lol t"

cupiditatem fxculi diabolus intrat; per defide-

-yium vitz zternz Chriftus intrat. Per timoe

Domino intra fe fecretum quzrant, ubi cum

y, 17'

illo, exteriori ceffante ftrepit

.yem poenarum temporalium diabolus intrat,

u, per intcn?ïa

?

per timorem ignis aternalis Chriftus intrat.

delideria filenter loquantur.

VILL.- Exemplum [ervorum mundanoru

m dfteti- $. Chryf.

l

S.Bernard, ReCte ergo & breviter S; Bernardus dixit: Ju-

in epift.. ce filentium, & ab omni ftrepitu fecularium

dere ; uti S. Chryfoftomus fuafit dicens: Nam ho.79. ad.

fi Deus noftrum in orationibus torporem & PoP.

perpetua quies cogit cocleftia meditari.

Lud. Gra- - V. Curarum fépofitio ,. &5 affe&tuum inordinato-

negligentiam exquirat , & quod in ejus con-

natenfis inrym relittio: nam & hac duo inter potiora im-

fípectu pofiti ; & orantes , neque tantum ei

"Thots

fylva lcc. pedimenta orationis S. Bernardus pofüit, cu-

prebemus honorem , quantum dominis fer-

Xnp.l2

€oim.s

e

prapara-

ram Ícilicet pungentem && af cttum vigentem : d

vi, quantum Ducibus mrilites, quantum ami-

à

co lo f

quod fuper illa verba l(aig: Et vocaberisSabe

cis amici.

i

uo ?d Orat,

bathum delicatum ; difcurrens Granatenfis,

IX. Confiderare naturam €&$

preftantiam oratios S. An!elm; d

pulchre oftendit, dum ait: Dictu mirum eft,

tiis, uti S. Anfelmus monet , dum ait: Oratio apud Bel,

Mah.é.

eft qua(i quoddam familiare colloguium cum lov 1 e

V3l.

1

quam arduum, ac difficile fit piis etiam homi»

nibus , mentem a tertenis ad coeleftia perfe-

Deo ; & fübdit: Orationis tempore chriftianus

&e elevare ; non enim a peccatis folum vel

homo cum Deo loquitur : confideret igitur fi-

leviflimis, qua fetvorem charitatis tepefa-

delis anima, quam reverenter; humiliter & at-

ciant; fed a multis etiam aliis , qux quam-

zente debetloqui cum fummo Principe; quam

Ton4.

vis-pcccata'nmi fint, mentem tamen diftra-

timorate, cum fummo ]udice: quam familiari-

v. 3l

ter cüm amico:quam dulciter cum Sponío dul-

hunt , &abinternailla vacatione velavocant,

velimpediunt, abítinendum eft. Idco non mi

ciflirno. "Totaigiturattentione & toto affe&u,

& mentis adnifu loquatur homo cum Deo; fine

52j

rum, ft Sabbatum delicatum a nobis exigat ,

[

quod videlicet, delicate, hoc eft, non fegniter

intertuptione & fine mentis evagatione.

j

X. .4[fduitas orationis : nam , ut bene a

d- S; Donav.

aut ofcitanter, fed magna cura & attentione,

-

uod in eo pezcipitur, agendum fit.

vertit S. Bonaventuta , quanto frequentius l. 2. de.

quis orat, tanto fiet oratio ei delectabilior prof. c. 5.

S.Bernard. . VI. Témporis apti elegäio?: itá S. Bernardus in-

fícrm. 86. (inuavit dicens: non tfnodolocum , fed & ctem-

& efficacior 5 & quanto rarius

, L.xamo inüpi—,

í

in Cant^ Sus obfervare oportet cum, qui fibi orarg vo-

dior & ätæd.iol[ï.or.

luerit. Tempus feriatum commodius aptius-

Zs OERTIG.A-

que, maximeautem, cum profundum no&tur-

nus fopor filentium indicit , tunc plane libe-

Oratio in genere,

hac fequentia przcipue Afceta

kbehc

ï

rior puriorque exit oratio. Hoc Chriftus ob-

L De

3f a0. v.9. f(ervavit perno&tans in oratione. Hoc líaias

cognolcere , aliosque docere debet.

1. Quid & quanti facienda. fit. orotio ; nacmque

V. 55.

Pí. 118« defeipfodicens : Animamea defideravit tein

notte. Hoc David : Memor fai noGte nominis

quod fit reverens & amica converíatio cum

ä

Vf. 133.

tui. Hinc & alios hortatur: In noGtibus extol.

Deo.

Et ideo tum ob fummam dignitatem,

V. $

lite manus veftras in fan&a, &benedicite Do-

tum ob neceífitatem & utilitarem fuam pror-

Mithaf

fus finguíarem maximi facienda, cum vere

minum. Et merito, quam enirm fecura (inguit

v 6

S. Bernardus ) afcendit de no&te oratio, folo

juxta dictum S. Auguftini, re&te norit vive-

Loc. c'it.

re,

iui recte novit orare.

arbitro Deo, fan&toque Angelo, qui illam fa-

dei artf&ulum *ïigiuz

E

perno altari füfcipit prefentandam. Quam fe-

-H. JNe[fe debet triplicem f

fundamentum , adorationem cum debita alacritate C&

rena & placida, nullo interturbata clamore vel

ftrepitu ! Quam denique munda & fincera,

di[pofitione faciendam, quorat primus eft, quod

oratio noftra vere cognofcatur a Deo, id quod :

nullo refpería pulvere terrenz folicitudinis ,

nulla afpicientis laude feu adulatione tentata.

Deus ipfe per lfaiam Ezechiz indicari juffit

dicens : Vade,& dicEzechis:Haxc dicit Domi- I'a. c. 38.

S. Chryf; ''unc plantz, inquit S. Chryfoftomus , refpi-

hom. 42. i rant, in noCtedico , tunc & anima maxime ro-

nus Deus David Patris tai : Audivi orationem V* 5*

tuam, & vidi lachrymas tuas, Alter eft, quod Jo- 16. v.

adpop. rem, & plus illis fafcipit 5 qux per diem fol

[

excuffit, hxc no&e refrigerantur.

nihil dare velit, nifi per orationem, quemad- ?^*

VII. Solitudinem mentis procurare : quid enim

modumipfe iterum indicavit dicens: Petite, &

9. Greg.l. prodeft folitudo corporis, inquit 5. Gregorius,

accipietis : & $. Thomas cum communi fenfü s Thosas

Theologoruüm tradit. '"Tertius, quod oratio s. 2. q.g4.

8o. mor,a (i folitado defuerit mentis ? qui enim corpo-

Q» 112,

re remotus vivit , fed cumultibus converfa-

femper fru&tuofà fit futura, fi debito modo fiat a. a.

o vobis, Joan. 16;

-

- tionis humang , terrenorum defideriorum

ita enim jpfc promiüt ; Amen,amen dic

fi quid v 23*

,^

P 4tulzl.f CV II. ö?:atiös,'

635

( quid petieritis Patrem in nornine meó, da * Deo facio, tefte S. Bernardo, cum illum *plïe- S, Bernard,

7

bit vobis; eo fcilicet modo, quem $. Bernar-

cor, ut meam precem audiat, quam ego, qui!- de anim.

fius & 9

dus indicavit, dum dixit: Unum ex duobus

fundo, non audio. 2. Fiducia firma: juxta ip

:

;

z

N

indubitanter fperare poffumus, quoniam aut

Servatoris promiffum : Omnia quecunqu

e

Joan. t4.

: dabit, qued petimus ; aut quod novit utilius.

orantes petitis, credite,quia accipietis, & eves

Ve fa4f

Ii. ANoffe debet, que. de preparatione ad oratio-

nient vobis ;; hinc commune Theologorum

j »x ECCIQ 18*.

nem [iienda (unt, iterumque ad tria capita re-

dogma eft, menfuüram credendi effe menfuram Pfal. 3.

vocari poffunt. 1. Omnino neceffariam effe

impetrandi, juxta quam fanctus David dixit : V. 22.

preparationem juxta illud Siracidis: Ante

Fiat mifericordia tua fuper nos, quemadmo-

. orationem przpara animam tuam, & noli ef-

dum íperavimus in te.. 3. Per[everantia; quia, S. Gregot,

fe quafi homo, qui tentat Deum. — 2. Diligen-

tefte S. Gregorio, virtutis pondus oratio nonin moral. -

tiz hujus przparationis plerumpue fücceffum

habet, quam nequaquam perfeverantia conti-

Pfal. 1o, ; Orationis refpondere;juxta illud Davidis: Prze-

nui amoris tenet.. Veraciter orare eft amoris

in compun&tione gemitus , & non compofita S. Bonav,

V. 17.

" parationem cordis eorum audivit auris tua.

3. Duplicem effe preparationem adhibendam,

verba refonate. Quod etiam confirmat $. Bo. to. 7. 1. 2.'

remotam fcilicet, & proximam. Et remotam

naventura dicens : Non propterea a prece cef.

de prof,

« Cf

. quidem in tribus confiftere, videlicet ardeni

fandum eft, quia Deus probat hocorantis con- "** & 67«

029.ad

ftantiam, expurgat humilitati confcientiam, &

Xp.

defiderio orandi, quia defiderium pauperum ex-

audivit Dominus,ut David l.c. ait: Curarum &

remunerat afflicti patientiam. Unde & Gill. Gillbert...

affettuum impertinentium . remotion , juxta con(i-

bertus Abbas, pertinax, inquit, oratio pertin- Abb. c. &

"Thom.

lium Thom:x Kempenfis : Oportet te effe nu-

git ad finem: etíi ab initio (icca & velur fa. 1n cant.

Kemp.1» dum (id eít,ut ibidem explicat, nulli creatu-

xea videbatur, oleum tàmen elicies gratia-

c'8.$.5. rz implica verbo ) & purum cor gerere, fi

rum de hoc lapide duriffimo, tantum (i per-

feveres, fi te longior mora non diffolvat, fi

. Anfeli,

