dita fuit, & falutare illud documentum da-

in quantam miferiam, & penuriam reductus

tum! non quoniam in arboris vetitz fructu

fuit homo, paulo ante tam fplendide, & laute

eccavit, in füi ventris fructu, hoc eft, filio-

vivere,atque epulari folitus ! Extremum Laza»

rum difficili partu poenas luit.. Cum fru&tu

ri digitum implorat,deciduamque ab illo ftillue

interdic&to te non abftinueris, & fructu uteri

lam aquz petiitqua lingug ardorem vel non-

tui mifere cruciaberis-

nihil mitigaret, quo intolerabiliter afflictabae

Nyll'. h9.

XI. Non intempeftive etiam huc veniet

tur. O quam fübtile,& commodum eft thema:

€. 8«

quzdam Moyfis Bar-Cephz obfervatio, qui

ti noftro, quod in hanc rem beatiffimus Papa

Ícilcitatur, quid myfterii fübeffe poffit fuppli-

Gregorius excogitavit ! Islib.18. moralium c.

cio, quo Deus Protoparentum noftrorum fe-

15. fic fcribit: Videmus in verbis divitis ex

ul-

ductorem caftigavit: illud his verbis expref-

fübtiliffimo Deiiudicio,. quam digna tali c

p

C0 Mitulus C'XIV Peccatum, -

H

821

^

v peenarefponderit. Ágente namque inopia

minus fcecunda effe, [cilicet, ut ne diu in fd-

:

illic usque ad minima petenda compulfus eft,

P

bolc vivant, que vivere diu alia non finunt.

qui agenta tenacia usque ad minima neganda

XIV. Peccatum quidam fimile effe voluntidem $. a,

j

pervenit. Quid retribui fübtilius, quid diftri.

particulz negationis, non, quz, ut logicorumin Domin,

&ius poteft ? Diligenter confiderandum fecre-

axioma habet, eft malignantis naturz , quia, 3- Quadr. -

tumDei judicium;quo in divitem illum epulo-

quidquid poft íc invenit di&tionis, deftruit ;- fic

là

nem animadvertit, quando tam inopem fecit,

quisquam prudens, fapiens,fan&tus,folitarius, -

ut inter ultrices flammas unicam folam, nec

& plurimis aliis virtutibus excultus, utomnia.

,

aliam,quam aque guttulam poftularet. Quam-.

hzc illiornamenta detrahas, quid fa&o opus ?

obrem vero tali lupplicia addictus fuit, ut

À capite omnium encomiorum, qus in illam

à

unam aquz guttulam anhelus peteret,& con-

congeffifti.unum non ftatue;ita illa elogia pror-

j

fequi non poffet? Attentis oculis legite, qua

fum abolevifti,utilleequem antea a tam multis

la

apud S. Lucam dives, & avarus epolo pauperi

commendaíti;jam non prudens (it;non fapiens,

Lazaro faciebat, cum ad ejus fores fame tan-

]

non fanctus, non folitarius, quia negatio (quz

à

tum non enectus jaceret. Jacebat ad januam ejus.

eft illius infignis malitia) omnia corrumpit, ac

cupiens [aturari de wicis,que cadebant de imenja divi-

deftruit, quzcunque poft fe invenit.

!

tis, C9 nemo lii dabaty ibid. v. 20.31. Tam impor-

- K V. Cicero dicebat, vitam jufti debere effe

tuna, & molefta e(uriss ulcerofum infeftabat

:

inftar carminis, cui fi vel Syliaba defit, autex-

Lazarum, ut latratus & exactiones immanes

erret, exfibilaris: nihil accedere (uperfluum

:

H

inanis ventriculi, folis micis fortuito relictis,

veríui,nihil decedere neceffarium debet ; tan-

ante meníam avari divitis delapfis compeícere

tam requirit res ifta integriratem & equita-

vellet, & neque tam facile, tenueque, & para-

tem. Talis dcbet effe vita jufti, fit quispiam

bile famis levamen illi quisquam ferret. Dicit

amans aliorum, fit patiens, fit frugi, fit dives

nunc Gregorius. Notate milii hic magnitudi-

virtutum, uno peccato evertere omnem illum

nem fapientiz omnipotentis Domini, & jufti

apparatum poteft.

]udicis, quomodo divitem epulonem eo tor-

XVI. Quadrat huic prop

ofito illud þc"ju/s- Ibidem,

queat, quo peccavit. llle noiebat occurrere

dam Sandti emblema;quo ille pro con(iliorum,

naturali defiderio, quo ivi(er Lazarus fuam di-.

fuorum, & rerum, quas animo defignarat,infi-

rz famis duram neceíüitatem micis decidui

gnibus utebatur: eratque brachium preferens

panis depulfam optabat: Luat ergo tantam

gladium,quod detruncabat íe

ptem capita Hy-s

inhumanitatem fuam expectatione, & expeti-

drz Herculez,cum hac adícriptione. Autome.

tione ftillula aquz, & nunquam obtineat; ut

nia,aut nullum; Commodum eft caufze prefene

vel hinc liqueat, num (apientet füpremus ju-

ti emblema ; ferpens enim; ut ferant,quo eum

dex noverit difponere, ut ex ferroculpz con-

Hercules depugnavit, fepticeps erat; quem ut

flecur gladius poenz; hoc eft, ut affligatur gut-

expugnaret, neceffüm erat omaia uno ictu (1-

ta aquz petitz, neque impetratz, qui deliquit

mui demetere capita;s nam cum unum folum

mica panis poftulati, & non conceífi. Quam

amputabatur, ex illo alia feptem renafcebaa-

digna tali culpz;pcena re(pondit! namque ille

tur. [taque fortifimus Hercules fz

ptem capita

usque ad minima petenda compulfus eft, qui

ejus fimul defecuit, & fic de Hydr

a triumpha-

hucusque ad minima neganda pervenit: quid

vit. Hoc propofitum habere debet homo Cihri-

retribui fübtilius, quid diftrictius potelt?

ftianus, & curare , ut aut omnia flagitiorum

Ibidem.

XIII.In ipfis adeo brutis animalibus reperie-

monítra obtruncet,aut nullum expugnaffe pu-

mus, quo thema noftrum conítabiliamus, de

tet ; nifi enim omnia peccata capitalia fübigas,

quibus patientig Sponíus [ob dixit, ut iis non-

nunquam exibis victor; nam fiunum folum re-

nunquam pro magiftris,& vitee moderatoribus

liquum facias, id te füperare,ac dejicere potes

utamur, inquiens: Znterroga jumenta s 65 doce-

rit. Inquam rem dixit $ Dorotheus doátrina.

bunt te: Job. 12. v. 7. Videamus ergo, quid

11. Si unicam tantum pa(fionem anima habi-

phoenix nofter Bafilius dicat: deiis animalibus,

tuatam habuerit, ex ea fubjecta jam hofti mo-

ltid

quaz de morte vivunt animalium aliorum. Ani-

ra etiam minima, in captiviratem duceretur. .

malia; qua fanguine gaudent, & quz aliis exi-

XVII.. Alexander Magnus Callifthenem ; Ibidem,

tium adferunt,certum eítlonge minus fcecun-

quod illius vitam reprehenderet, turpiter ob-

da effe 4 quapropter leonis vix lezena mater

truücavit. Fuit Callifthenes Philofophorum

evadit. Hacille homil. 9. in Hexam. Atquid

fui fzculi facile fapientitfimus. ac modefliffi-

latentis myfterii habere poteít,quod animalia,

mus. lllud ergo Alexandti fa£tum, cum ex-

qu& venatu & cede vivunt, aliorum anima-

penderetSeneca qq. natural.].6. Cap.23.dice-

lium,& vitali fanguinis alieni pafcuntur liquo-

bat: Hoceft Alexandricrimen eteroum

,quod

re, eo ple&untur fupplicio, ut raram habeant.

nulla virtus, nulla bellorum felicitas red

i

imet,

propagationis fuz fpeciei (ructum, quem na-

quod unum omnibus, quz in illo funt illuftria,

tura tam ardenter defiderat? In promptu

obfufcandis fufficit. Nam quoties quis dixerit:

caufa eft ea, de qua hic agimus, quod videlicet

occidit Perfarum multa millia, idque militum

Dominus ea re nos vult docere, quod eo foleat

pene paucorum opera, opponetur: Ec Calli-

illi uti ad vindiam , quo peccans utitur ad.

fthenem occidit,cujus internecionis umbra toe.

culpam, id quod in ipfis adeo brutisanimanti-

tam triumphorum illius lucem,& gloriam ob-

busobfervat, ut propterea illis non permittat

fcaret. Majus eft hujus flagitii pondus, quam

longam pofteritatis fucceffionem;qua aliis ab-

omnium virtutum. Quoties dictum erit: oc-

breviant vitam,ut producant (aum. Animalia,

cidit Darium, penes quem tunc magnum re-

que aliis exitium adferunt, certum eft;

longe gnum erat, opponetur: & Callifthenem occi-

R. F. Lobn. Man. Bibl. Tom. LI.

1111

dit:

*

8022

publiotbece Manualis ! Concionatoriee

dit: iíta occifio tanti illius triumphi mors

XX. Didacus Stella de peccato fequentem Did. Stelle

habet confiderationem: Vipera non inficiturin & 11

erit. Quoties di&tum erit: omnia Oceano te-

pus vicit, ipfüm quoque tentavit novis claffi-

fao proprio veneno, nec bafilifcus, nec aliquis ^"^

alius ferpens, nec quidem beftiz fuo proprio

bus, & imperium ab angulo Thraciz usque ad

ä

Orientis terminos protulit, fic, ut nullum ef-

veneno interimuntur : at vero peccatum ita

& naturg eft, ut füa pro-

fet regnum, quod non invaderet , & occupa-

peffimz conditionis,

ret; non aliqua natio, quam non fubigeret,

pria fübjecta perdat ;

& deftruat : Apud Ifaiam

Il hh :

illa

dicitar: Callifthenem occidit, & quid

dicitur: Ova afpidum ruperunt: qui comederit de

ooibus eorums snorietur, 9 quod confotum eft, erum-

omnia, quando una Callifthenis obtruncatio

perpetua Alexandrum fzdat nota; vel fi il-

pet in regulum. Porro ova afpidum exteriorem

fpeciem habent pulcherrimam, valdeque pla-

lis multo plura, & memorabiliora preftitiffet,

omnia licetantiqua Dacum,Regumque exerm.»

centem :,at vero interius venenum contie

nent peftiferum, & ex iis, dum fota funt, a

Fp ï.-

la tranfieret, ac füperarit, longiffimoque poft

Íe inter

des egrediuntur; Ita quoque voluptates, &

vallo reliquerit; nihil tam magrum

delitie mundanz & carnales, appetitibus no-

erit; quam fcelus Calliftenis. Hinc videa-

mus, quanta fit unius peccati malitia, quam

flris quidem placent, (enfuüsque carnis re-

violentum illius venenum, cum Seneca puta-

creant,& oblectant, cum tamen animg & cor.

rit, unicum folum fat fuiffe obliterandis om-

pori necem & azrumnas inferant zternas.

$. Dont".

nibus Alexandti triumphis, quos magnitud*-

XXI. Olim in monte Ephraim certus qui- Manfi difc.

8- n. ge

ne animi, brachii robore, & induftria ingenii

dam vir nomine Micha habitabat, qui fabrica-

1501

Junic. I,Z" ;

eonpená.

fibi paravit: Nihil tam magnum erit, quam

tum quoddam a fe idolum, in capellam quan-

g.

Theol

í

dam collocarat, atque ad idem debito cultu

fcelus Callifthenis,

$, Anton.

"XVIIÉ. Per peccatam occ

idic homo ani-

venerandum przdivite ftipendio Levitam

quendam , qui ei miniflraret ,, conduxerat.

p. 1. tit. 5.

mam füam; ubi nota, quo

d peccator affimi-

€ 1, $. 15.

Jatur mortuo propter tria. Primo propter con.

Accidit autem, ut nonnulli de tribu Dan in

ilem effectum,

illis finibus circuivagarentur milites, armata

fimilem defectum, propter fim

*

ropter (imilem alpectum.

Primo corpus

manum domum viri illius ingreífi;ut tanquam

in regione illa prorfus peregrini, de via, quam

diftemperatur; Secundo infirmatur; Tertio

moritur; Quarto portatur extra domum;

inituri effent, ab iplo informarentur, conjecto-

ue oculo ia predi&um idolum; quod pretio-

Quinto fepelitur ; Sexto a vermibus confu-

mitur. lílo modo anima primo diftempera-

fum erat , illad uaa cum ornamentis , facer-

tur, per tentationem & cogitationem de pec-

dotalibus füttulerunr, reclamantem vero Le-

[? m

vitam, ne fe illis opponeret; tribus fuz facer.

cato; Secundo infirmatur, per comitan

dele&tationem : "Tertio moritur, per coníene

dotio provifum fecum duxerunt; Micha au-

Q-

tem domum reyertens, furtumque idoli fui

fum: Quarto afportatur, & elongatur sbh

minibus, per culpze fuz abominationem, &

fübito notans, propero greffu milites infecu-

tus eft, clamans & ejulans; Milites autem f&

diffamationem apud homines: Quinto/fepeli-

er

tur, per malam confuetudinem , fimiiit

ejulatus bujus caufam neícire fingentes, cum

eum interrogarunt: Quid üibi vis? cur cla-

enim, ut terra vel lapis füperpofitusonerat, &

opprimit corpus, ut non refurgat; ita mala

mans ? Qauibus defolatus Micha refpondit:

Y

Mafil

Deos meos , quos wiüibi feci , tuliftis, C2 facerdotem,

I n :

confüetudo, qux eft quzdam mioles gravitfi-

ma, opprimens, & incitans homines ad pec-

& omnia, que babeo, €9' difcitis mibi, quid tibi e[L ?

candum : Sezxto corpus mortuum a verrimi-

Mira profe&to res hzc fuit, etenim hic Micha

bus confumiior, & mens privata vita gratiz,

nihil aliud perdiderat,quam partem quandam

marmoris vel mercalli, id eft, falfam quoddam

& verme conícientiz, delperationis & finalis

corroditur , mordetur.

fimulachrum, ex marmore vel metallo fabri-

impcenitentiz,

XIX. Mors facit corpus rigidum,

fiigidum,

catum,in quo Deum fuum venerabatur,ramete

ldau-.

fi revera d&mon honorem illum acciperet, &

utridum,horridum,terreum;atque poudero-

füm ;

ifto modo peccatum mortale facit atri-

tamen tam amare plorabatdicebatque,omnia

& inobedientem

fibi füblata effe, quz habebat: Et omnia, quz

mam rigidam, & fuperbam,

ad Deum; Frigidam per invidiam ; Foctidam

habeo. Nos verorevera fumus illi, qui, quan-

do per peccatum Deus nobis eripitur, feu a

per luxariam ; Putridam per gule immode-

rantiam. Quantumcunque homo fuerit ama-

nobis recedit, vere dicere poffumus , Deum

meurm, & omnia, quz habeo, amifi; Unde $.

bilis,pulcher,& delicatus, ftatim poft mortem

erit horribilis, turpis, & abominabilis, & a

Seraphicus Francifcus dicere folebat: Deus

communione hominum feparandus; fic anima

meus, & omnia ; tamen tantum abeft, ut pro-

rmofa vide-

pter hoc lamentemur, & ploremus, ut potius

ante peccatum pulcherrima & fo

tur, adeo, ut de illa dici poffit ill

ud Cantico-

lztemur, cüm male fecerimus, & exultemus.

ég ina-

Porro Michz invito fictum hoc numen fübla-

rum quarto: 7ita pulcbra ef amica mea,

cula non efl in 165 fed per peccatum fpolia-

tum fuit3 nos vero facimus, quidquid poffu-

mus, omnemque indu(iriam adhibemus, ut

tur gratuitis, & vulneratur naturalibus; fit

fcetida, & abominabilis coram Deo; ut dicat

illud amittere valeamus , fiqguidem multis

cum füdoribus & moleftiis peccandi occafio-

illud Ezechielis 16. Zbominabilem fecifli decerem

T

tuum. Ec tunc per peccatum anima mifera fe-

nes inquirimus, ut vere dicere poíTimus: Laf

Qine

fati fümus in via iniquitatis, ambulavimus

paratur acommunione fidelinm,& ab amicitia

Dei, & Angelorum bonorum. Prov. 14. Mi-

vias difficiles : ceterum vero nemo infinitum

hoc bonum,id eft, Deum nobis eripere potelt,

faros facit populos pcecfztzzrn. '

L

853

lDd h ï |

SULIT

nifi ultro, citroque volentibus,ac proinde fan-

feque inde habituros effe meritum falutis z«

&usille monachus;qui jugi l(emper gaudio per-

ternz; ita enim fcribit: Quid autem prodeft

fufus confpiciebatur, gaudii fü! caufam edice-

tenuari abftinentia corpus , (i animus intume-

re rogatus, refpondit: Quia Chriftum a me

Ícat füperbia ? Quam laudem merebimur de

tollere nemo poteft.

pallore jejunii, fi invidia lividi imus? Quid

Jdem di, XXII. Eftcertum quoddam genus fulminis,

virtutis habet, vinum non bibere

, & ira, at-

:

11.n. 4. Quod aurum fíacculo inclufum abforbet , &

que odio inebriari ?

h

Confumit facculo exterius remanente , ficut

XXV. S. Gregorius füper illa verba

Jobi : s, Gregor.

prius erat, fine ullo lzfionis veftigio. Idem

Circumdedit me lanceis fuis, convulneravit

lumbos ), 9. mor.

quoque per culpam mortalein accidit animz;

tmeos: acute obfervat, Prophetam non dicere : c. 9.

hzc enim infenfibiliter thefaurum divinz gra-

vulneravit, ficut enim loqui aliquando unius

ï.

tiz animz chriftiang eripi:z, ipfaanimain ocu-

eft, colloqui vero duorum, vel fortaffe multo-

lis noftris manente, ficut prius erat, adeo, ut,

licet peccator ad ignem condemnatus fit im-

rum; fic antiquus hoftis, quianosad culpam

fine noftra voluntate non rapit, nequaquam

mortalem, & extra gratiam Dei pofitus eft, po-

lumbos noftros vulnerare, fed convulnerare,

Ü

teftati demonis fit traditus, nihilominus fzpe

»i

dicitur, quia hoc, quod ille malum fugaerit,

. poft exfatiatos appetitus fuos lztior &

jucuq-

nos fequentes,& voluntate propria implemus,

«Maláj,.

. diorerit, quam unquam alias fuerit.

& quali cum ipfo nos pariter vulneramus , qui

. 8' n' Q.b

.S. Bonav.

XXIII. Simile peccatum eft facerdotii de-

ad perpetrandum malum ex libero arbitrio du-

, itie, 17

compend.

1.3.c.7. gradationi , quo fpectaculo nullum dari poteft

cimur. Quoniam refpicere creditis illud a S,

u&lg. ,

aneftius,aut lachrymabilius, qua eidem indu-

Paulo nobis függeftum confilium : IVolite locum

heo

mentis facerdotalibus amidto , & calicem in

dare diabolo ! Cyuisnam adeo reperietur incur-

manibus portanti, hic ab Epifcopo e manibus

fus,qui velin domum fuam,velinlectum füum,

illius tollitur, ornamentis quoque & veftibus

maxime veroin finum füum excipere, aut ad-

facerdotalibus figillatim exuitur, idque ver-

mittere velit ferpentem: Multo igitur minus

bis, improprium indignitatis fuz expreffivis,

admittet demonem: Et tamen quotidie vide-

ä

adhibitis; ac tandem juftiriv fxculari extra-

mus, quod illi indulgeatur aditus, non folum

"

ditur , ut per fentent^m criminalem mortis

intra (inum, verum etiam intra cor n

oftrum.

fupplicio pro merito adjudicetur, Sed eheu!

XXVI. Idem San&us ex

le

ponendo textum [deml, 18.

quam efít funeftior, & comparabilior degrada-

alium Jobi : /4fpergatur intabernaculo ejus fulpbur ; mor. c.12,

tio, qua anima ab zterno Pontifice Chrifto

hanc fupplicii hujus redditrationem. Sulphur

j

ü

in confpe&u totius curiz cceleftis degrada-

enim quid aliud , quam fomentum ignis eft ?

tür, dum opulentis defpoliatur gratiarum;

quod tamen ficignem nutrit, ut fcetorem gra-

.

donorum, virtutum, & meritorum, omnium:

!

vifimum exbalet. Quid itaque in fülphure,

que àliorum bonorum operum ornamentis,

nifi peccatum carnis excipimus? Quod dum

ac tandem in manibus & poeteftate damonum

perverfis cogitationibus, quafi quibusdam fce-

relinquitur. Quid mirum igitur, fi eidem ani.

toribus mentem replet , eterpa ei incendia

;n

m in poteftate demonis relidtze,vires amplius

preparat, & cum fcetoris fui nebulam in men-

non fuppetant, eidem diabolo refiítendi ?

te reproba dilatat, contra eam flammis fübfe-

Manfilif, XXIV. Deusin libro Levitici Moyfi, quoad

quentibus quafi nutrimenta fübminiftrat ;nam

I2. h. 3. ferentes facrificia, precepit dicens: Offeret

quia per fulphur fcetor carnis accipitur, ipfa

|pro peccato fuo funile partem. Epbi deciimam , mon

facri eloquii hiftoria teftatur, quz contra So-

Tnittet in ea:n oleum, nec tburis aliquid iponet, quia

domam, ignem & fülphur pluiffe, Dominum

jro peccato eft. Porro, omnia hzc infigura con-

narrat: Qui cum carnis ejus fcelera punire de-

ä

tingebant illiss nunquid enim de bobus cura

crevitfet, ipfaqualitateultionis notavit macus

eft Deo ? quid intereat fapientiz illi inctea-

lam criminis, (ülphur quippe foetorem habet,

tz ejusmodi ritus , & minutias pro oblatio-

ignis ardorem; quia itaque ad perverfa defide-

nibus faciendis przfcribere, nifi in illis latuif-

ria ex carnis foetore arferant, dignum fuit, u£

í

fet aliquod inyfterium, animabusque utile &

fimul & igne & fülphure perirent.

"

E

;

falutare documentum ? — Porro quod in hoc

XXVII. S. Antonius Paduanus ait: Quin- S. Anton.

facrificio pro peccato faciendo , exclufüm

que porticus fünt quinque confiderationes, f.6. poft

fuerit oleum, hujus ratio facile intelligitur,

quas debet habere peccator : debet enimcon- Dom. 1.

quíia cum per oleum denotetur lztitia: ( un-

fiderare majeflatem, quamr offendit : i peccave. Quadre-

h

xit te Deus tuus oleo lxtitiz ) minime con-

rit vir in virum, placari potef? ei Deus, fi autem in

veniebat oleum , quia quando de peccati ex-

Dominum peccaverit , quis orabit pro eo? 1. Reg.

piatione agitur, compund&tio potius, & plan-

2y.

Maculam, quam contraxit ; Quid epim

Qus requiritur? At vero quamobrem etiam

tam foedum , quam peccatum ? Jer. 3. v. 2.

L

incenfüm , quod orationis e(t fymbolum, ab

Leva oculos tuos indire&um » €9 vide, ubi non pro-

oblatione facienda rejicitur ? Oleafter no-

Jtrata fis.. Bonitat?n, quam contempfit: Rom.

dum hunc folvit dicens : Si enim per thus

2. V. 4« n divitias bonitatis ejus , é$? patientiee

orationes intelligas , deprehendes , quam

&j lenganimiütatis contemnis ? — Gr'loriam , quam

egre ferat Dominus bona malis involuta. $.

amifit, PC 108. v. 18. Noluit benedi&tionem ,

$. Hieron.Hieronymus in epiftola quadam ad Celan-

&& elongabitur ab €0.— Penam , quam promeruit

l2.6p.2:tiam , multorum reprehendit errorem, qui

&ternam, Matth. 23. v. 41.

Difcedite a. mes

multa bona opera, cum conf(cientiz &i re-

maleditti, in ignem eternum.

moría gravis peccati conjungunt , perfua-

XXVIII. In Apologe quodam de ericios. Chryf,

dentes fibi , illa quoque Deo placitura effe;

dicitur, quod fpinis toto corpore refertus , in, c. 14.

R. P. Lobn. Dibl. Mas. Tom. 1.

lii ii 3

cum lfais,

^2

8

r

4

Dibliotbece. quuatzs- Concionatorice

turas, in eandem. domum immït'tant ; qui

cum fe velut in rotundum quendam, & par-

vulum globulum confítrinxiffet , a diverfis

tandem fores domus intus aperiat, per quas

animalibus locum fibi in eorum cavernis in-

commode ad depredandam domum ingre-

dulgeri petierit, eo quod venatores fuum la-

diuntur.

Eodem quoque artificio latro in-

fernalis nobiscum frequenter utitur, ut do-

tibulum totaliter deítruxiffent; At vero eum

apud omnia petitionis fuüz paffus effet repul-

mum animz noftrz omnibus fpiritualibus do-

fam, adeo blande fe apud vulpem infinuare

norum, gratiarum, & meritorum thefauris,

novit ,. ut de nulla (ibi inferenda moleftia fe-

qux coclo comparando congregaveramus ,

cura, eum fic intra fe contractum hofpitiolo

defpoliare poffit. In Apocalypfi quidem Deus

fuo exceperit; poítquam vero ericius vulpis

ipfe dicit: Peniam ad te tanquam fur : melius

foveam ingreffus fuiffet , paulatim adeo fe

autem verba ifta inimico generis humani ad-

dilatare coepit ; ut fpinz vulpem pungentes

aptari poffunt , hic enim , ut nobis in tene-

eandem foveam fuam egredi, & derelinque-

bris ignorantiz & cecitatis conftitutis , coe-

re coégerint ; Exqua fabula utiliffimam quan-

lum & falutem zeternam furando eripere pof-

dam ncbis elicere moralitatem licet, quz; ni

fit, diligenter attendit, ad aperturam malz

fallor, ab Ifàia Propheta tacite infinuata fuit ;

alicujus noftrz propenfionis , per quam po-

nam de anima quadam Deo rebelli in fenfu

ftea modicam quandam venialis culpz intro-

morali differerens ait: Ponam eam in po[[e[io-

mittit fuggeftionem , v. g. alicujus verbi in-

nemericii; enim vero dzemon fe ex multis ani-

honefti, incauti obtutus , vani geftus , vel

mabus perfectis exclufum videns, ab iisdem

blandz alicujus falutationis ; fingula enim

parvulum (ibi in corde ipforum aditum indul-

ifta ei füfficiunt, ut portam cordis ad dele-

geri poftulat, blandam illis ingerendo függe-

Ctationem. morofam, ad defiderium, ad con-

Íftionem , appetitui noftro confentaneam , v.

fenfum , ac denique ad opus aperiri faciat,

g. voluptats fenfualis, honoris, gulz, vel al-

& (ic mifera anima omnibus bonis fuis. exui-

Nd, f

terius fimilis; & (i contingat primos hosce

tur & fpoliatur.

motus ab illis recipi , & per aliquam indul-

/ XXXIl. Peccatum,. tefte S. Bonaventura, s. Dponav;

Vic apt

Maefi il

tam moram blande tractati , mox ipfe pro

eft (icut falfitas in panno , nam ficut merca- in dizt.

$3

obtinendo in peccatum confeníü ftrenue la-

tor de falfo panno non oftendit emptori me- fal. tit.

borare non ceffat, donec impetret, quod in-

dium, neque finem, fed tantum caput ; fic !* € 2

tendebat, hoc pa&to, inquit $. Chryfoftomus,

diabolus , qui eft mercator peccati . oftendit

fi introierit, cuncta dilatat, & amplificat, illi

fatuo emptori folum caput panni, id eít, de-

enim duntaxat initiis opus; fi vero nactus

lectationem culpz , non medium, id eft, re-

fuerit initium nocendi , omnia fibi ipfi fuopte

morfum confcientiz, vel fi

N

ingenio veftigat & amplificat.

nam gehenng.

nem, id eft, | pos-

iManfi diic,

XXIX. Cancer marinus, dum oftreis &

C OLNIE EPT u

4 D. 9.

conchyllis venando infidiatur, a naturz ma-

JDe peccato wveniali.

$

JDamnum.

ifterio hac preditus eft proprietate , ut ad

oc, ut oftrez compos fiat, occafionem ex-

. XXXII. Didacus Stella ad noftram in

ftru- m&. Stell,

fpe&tet, qua illa fuam aperiat domunculam,

Gionem ita fcribit: Cavendum efít diligen- in c. 3.

in qua latet, mox enim ut hzc aperitur, ipfe

ter a prioribus peccatis, nam licet parva ti- Luc.

fübito quendam ejus labiis interjicit lapillum,

bi ia principio videantur, paulatim , & fen-

vel lignum, velaliud quid (imile , ne totali-

fim in graviffima incides, & in profundum

ter claudi poffit, & hoc adhibito artificio in-

malorum, ideoque Ecclefiafticus ait: Tanquam

a facie colubri fugé peccatum.

Videbitur tibi

greditur domunculam , & oftream devorat.

Serpens erat callidior cunQtis animantibus

parum commendaffe fugam peccati , fiqui-

terrz , id eft diabolus, hic enim animz no-

dem non dixit: Fuge peccatum tanquam ab

ftrz, quam Redemptor nofter margaritz (imi-

unguibus leonis, aut tanquam a tigridis den-

lem dixit, indefefle infidiatur, hic igiturmox,

tibus , aut tanquam a facie draconis, nam

ut cor noftrum, quod myfíticum quoddam eft

coluber parum veneni habet.

Intelligit hic

LY hi

conchylium , creaturis aperimus , in iisque

Ecclefiafticus parvum peccatum , a quo fu-

CI 4. To!

affectum aliquem inordinatum exponimus,

gere debet. Quare? quia Ifaias dicit cap. ;4.

hac occafione bene uti fciens, per fuggeftio-

quod ex radice colubri egreditur regulus.

Bafïli-.

nes , blandimenta , & illecebras fuas , tan-

fcus inter reliqua animalia venenotiflimus

tum efficit , ut fenfim & paulatim animam

eft, & adeo malus eft, ut folo intuitu homi-

ingrediatur, ejusque poffeffionem capiens ;

nes interficiat , atque ideo per illud intelli-

inzítimabilem illam devoret, aut deprzde-

gitur graviffimum omnium peccatorum. Fu-

tur gemmam, de qua facer textus ait: /nven-

ge igitur a parvis, & a prioribus peccatis, ne

forte oculis Bafilifci interficiaris, fiquidem ex

ta una pretiofa margarita , abiit, &5 vendidit omnia,

qitæ babuit, ég emii eam.

parvis peccatis graviffima oriuntur. In ZEgy-

ptum mifit Domipnus Cyniphes, quz mufcu-

Klem n.4. . XXX. Latrones magis experti hanc habent

Maf a

confüetudinem, ut, quando domum aliquam

lg füunt parv&, at poftea magnas mufcas mi-

51 h

dire&e & immediate ingredi nequeunt, ne

fit; ut inde intelligas, poft parva mala ma«

,

dejiciendo portas, veloftia, aut aperiendo

jora fubíequi.

XXXIII. Re

fert Olaus,quod, dum avis(quæ-- Olaus

fene(tras ftrepitum faciant , qui illos in auri-

bus incolarum prodat , parvulum quendam

dam in Suecia in cel(iffimis montibus Doffri- Mag. l14«

aftutum , & ad hoc edo&tum juvenem per

nis den(iffima nive contedris volitaret;contige. €- 15-

crates ferreas, vel alias modicas domus aper«

rit, ut alarum füarum concuflione aliquantu-

lam

ä

d arus aE

— Tüwus CX1Z. Pecatum.

825

j

j

lam nivem commoverït,- quz fuper aliam ni-

nes canabinis minime cedentes. Militia eft

ja

vem decidens, eandem fecum raptabart, do-

vita bominis fuper terram, in qua inimicus infer-

la

nec tandem magis, magisque adauctz nives

nalis , munitiffimum animze juftz fortalitium

la

in vaftam quandam molem, & veluti montem

ftrenue impugnat, quia vero huicad deducene

"

niveum excreverint, quz ingenti cum impe-

das in fuggeítos tormentarios machinas fuas

)

tu deorfum cadens, omniaque obvia faxa &

peccatorum gravium & mortalium validiffimi

ligna fecum raptans, in caíftellum quoddam

rudentes defünt,ideo peccata venialia,leviali-

cecidit, ad radices di&ti montis fituatum, ejus-

cet, inftar capillorum eousque multiplicare fa-

5

que znuros, domusque cunGtis caftelli incolis

tagit, ut exinde rudentes, validique ad promo-

interfe&tis, in terram proftravit. Quam hifto-

vendas machinas íuas fünes fiant.

riam credibilem effe exi(timo, cum factum,

XXXVII. Quod Abfolon comam nutrie-

t

quod in earefertur, non (itimpoffibile. Et ve-

Iþid. ft. 8«

rit, quod eandem eodem, quo aurum, pretio

ro ficut caftri hujus.totalis deftru&io, & tot

vendiderit, quod ele

gantem adeo & fpeciofam

hominum inibi habitantium (trages, a modica

in capite füo capillaturam portarit, foli vani-

nive per volitantem avem in montis vertice

tati attribui, adeoque parvi zftimari poterat ;

commota fuam traxit originem, ita. quoque

& tamen videte, quispam hujus capillaturze

multz civitates in periculofas fzpe redigun-

ejus finis fuerit. Ait enim facer textus : Zrci-

tür faCtiones & fchismata, & per flrages &

dit, ut occurreret Zdbfolon fervis David, indens mulo;

inteftina ac irreparabilia bella totaliter defo-

cumque ingve[Jus fuifet mulus fübter conden[am quer-

lantur ; & fiin harum irreconciliabilium ini-

cum €? magnam, adbefit caput ejus quercui, & illo

micitiarum inquiratur caufam, omnes hasce

fü[penfo inter celum €3' terram, mulus, cui infedevat,

calamitates fepe ex unico lafcivo afpectu , vel

pertranfioit. Hocque modo ex capillis fuis ad

verbo pungente & contumeliofo, fuam traxií-

quercum füfpenfus, tribus lanceis perfoffus

fe originem deprehenditur.

fuit. In quo facto Deus nobis infinuare vo-

RiCh. a Sl

llud Nabucho-

XXXIV. Debetnosíemperi

luit, quod, dum capilli, id eft, peccata levia

$ Dony

Vi&. apud donoforis fomnium, & cautos reddere, & foli-

multiplicantur, ipío permittente fiat, ut in

in dlæt-

anfi dic. ciros eficere; vide, obfecro,

( titi

3. n. 35.

vifionis ejus fta-

peccata mortalia incidamus, ideoque tandem

tuam, vide, inquam, a quanta fuüblimitate in-

in patibulo infernali füfpenfi hzrere cogamur.

31.6.2

cipitur, & in qualem tandem finem deducitur.

Verum quidem eít, quod cor ejus tribus lan-

Szpe videmus aliquos, quibus aliud in vita fua

ceis transfoffum fuerit, hoc tamen infortu-

transacta non fuit ftudium, quamutin virtuti-

nium capillorum füorum culpa ei accidit ;

bus & perfectione chriftiana proficientes quo-

Licet enim fola peccata mortalia mortem ho-

tidie vitam agerent integerrimam , optimis

mini eternam adíciícant, attamen hoc homie

moribus decoram, exemplarem, & zdificato-

ni ut plurimum contingit in poenam peccato«

riam , poftea nihilominus horrendum in mo

rum venialium, quorum emendationem fo-

dum;, quafi de coelo in coenum, ut S. Bern. ait

corditer neglexit.

fuiffe prolapfos. At vero quinam terribilis il-

. XXXIIX. Corneli

usa Lapide ait; vcrb;u illä;'Corn'el.

ii fl .

lius naufragii Ícopulus extitit? Quisnam aries

Ecclefiaftici : Qui [pernit modica ; multis accom. in c. 19«

16b

autquanam machina fuit,qux ingentem hunc

modaripofle,ut ftudiofo, qui parva negligit, in Eccl-

l

Coloflum in terram mi(crabiliter proftravit ?.

Ícholis & ftudiis, paulatim decidet, nec ícien-

"hfail]us eft lapis fine manibus , exiguus lapillus,

tiam acquiret, fed perdet ; infirmo,qui morbos

id efL, unicus impudicus afpe&tus idipfum fe-

modicos negligit, incidetin majores; militi &

Cit ; unicum verbum exirz paíTione prolatum

Capitaneo, quiparva in bello negligit, paula«-

inteftinum aliquod & inveteratum odium par-

tim decidet, feque & exercitum perdet; Pa-

turire przvalet. Statua, quz ex auro incipit,

trifamilias, qui parva familie damna negligit,

inquit prefatus Richardus , & in teftam defi-

decidetin magna; Mercatori, qui parvalucra

nit: puto, quia nemo repente fit turpifTimus,

fpernit, amittet majora unde mercatorum di-

fed qui minima negligit, paulatim defluit.

tefcere fatagentium hoc eft axioma: Nullum

Fab. Juft. XXXV. In occidentalis indiz infüla,Ifabel.

lucrum quantumvis exiguum negligito. I[dem

€ 4« Tob ]a dicta, minutiffimi infeCti genus inter arenas

fibi prefigat mercium fpiritualium, id eft, vir-

na(ci ferunt, quod Ninguam vocant, id poft-

tutum, meritorum & coronarum cocleftium

.quam pedes incedentium invaferit, intrans di-

mercator, ut ne minimam quidem augendx

j

gitorum ungues, & cutem, vix initio fentitur,

virtutis, mériti, & corong occafionem amit-

attamen nififtatim crebra lotione & fcalpro in-

tat. Quocirca Patres paffim hanc fententiam

terimatur, quidam in cute oriuntur folliculi,in

adaptant peccatis levibus, qua(i dicant. Qui

quibus maximalendium copia,ab eo generata,

fpernit peccatalevia, & venialia, fenfim de-

ita brevi tempore multiplicatur, ut cuncta ex-

fluet, & tandem incidet in gravia & lethalia.

cedens, nullum aliud deinde remedium relin-

XXXIX. Videmusnonnunquam vaítum ali« Caífiodor,

uat, nifi membri precifionem, aut uftionem,

quod navigium, opulentis mercibus onu(lum,l. r. var.

Manfidife, — XXXVI. In antiquislegitur hiftoriis, quod,

explicatis undique, ventoque tumidis velis35

$.. n, dum ad transferendas ingentis magnitudinis

Oceani undas tanta cum velocitate perer-

& ponderis militares machinas canabini funes

rans, ac fialas haberet, mox veroidem videbi«

five rudentes deeffent, fceminsz loci illius ad

tis navigium, adeo fortiter iniisdem undisim-

communem parriz defenfionem, capitum füo-

4lJ

mobiliter hzrere defixum,ac (i ad ejectam hze-

rum comas unanimiter fibi prícindi fecerint,

reret anchoram, & tamen hujus morofz ha«

T

$

ex iisdemque in locum rudentum ex canabe

fitationis & defixionis caufa, eft parvulus qui-

dam pifciculps, Remora communi nomine a

complexo.gum, validiffimi confe&i fuerint fu-

*

-

lii ii 3

Naue

t

4

9257

Jlibliotbece Manualis Concionatorirz

f

Naucleris appellatus. Quis diceret;hunc piíci-

lisnam vero hzc prarogativa, qua fan&tus hic

