XXIII. B. Joannes de $

xi doloribus loquitur) animam virginis adeo

€.8. devot,

(ut vocant) Ordinis S. Franciíci de Paula, pe-

penotrarant, ut,quamvis ipía in fingulis mem-

29. ex lib. culiariter afficiebatur erga Ecce Homo. Is per

bris fuis omnis generís cruciatus vehemen-

4.Hift.Mi-totum füum oratorium nihil habuit, nifi

tiffimos pateretur, ita utomnes, qui eam cer-

nim.

hanc unam imaginem Chrifti, a Pilato popu-

r.rent, non poffent non multa commifera-

lo oftenfi : fingulis annis Dominica paffionis

tione affici, eos tamen .cruciatus quaíi pro

peculiariter hoc feftum colui: publiceque ex-

nihilo putaret. Tota vita ejusin Chrifti rebus

ponens füam imaginem portz ecclefiz affi-

eftis, tanquam in viridario amceniffimo, ver-

à

abatur, iis meditandis trahebat ardentiffima

xit, ut populus coram eo oraret: fuitque cau-

d

fa, ut fenfim illud feftum fuerit folenniter

ab imo pectore füfpiria, & ab oculis lachry-

cultum, cum infinita multitudo accurreret,

marum fundebat imbres, iisque deficientibus

.€x pluribus locis ad honorandum hoc eo die

guttas fanguineas ; illas autem lachrymas

myfíterium. lpíe vero femperhanc fuam pie-

crucifixi amore fufas, a

pud familiariores ap-

tatem continuavit , ut nihil ei frequentius in

ellabac rofas fuas.

ore effet, quam hzc duo vérba: .Ecce Homo.

XXIX. ldem de S. Elifabetha in hec verbaldem in

. Rhe. 1 $.

XXIV. Eleonora a Spiritu fan&o Otrdinis.

fcribit: Cum Eli(abeth pretiofis ornata vefti- vit.

C 2. na 8-

Minorum, cum a&diffet, imbrem illum fan-

bus, auream capite geftans coronam; ac fami-

guinis, quo Chriftus Dominus totam hanc

lia frequenti ftipata, rebus divinis interfutura

noíftram adimplevit mortalitatem, guttarum

templum intraffet, primo intuitu crux Domi-

omnino millibus quadraginta & octies cen-

nica occurrens, & ex ea pendens imago Salva-

1 o N

tum fuiffe, id illa perfuatum certo habebat ;

toris eam compunxit, compuncz lachry-

,*]. 3- c: Ql

jtaque non ante de(titit, quam totitem egre-

mas excuffit, lachrymanti talia fuggeffic: En.

:'- n[v 60

8

Creator & Redemptor meus , nudo corpore,

ias de animo fuo, deque corpuículo, & hixs

non incruenta$ victorias rependit.

L]

brevi duntaxat przcinétus tegmine,mea cau-

j

Ibid, 1.24.

-.XXV. Henricus Rex Luüitaniz , cum i

gtiis

fa ignominiofam in cruce mortem oppetiit:

»

Almerinas Lufitanorum Regum &des' vafto

at ego mifera gemmis, auro, byffo, & purpu-

depaíceretur incendio, & fuga Henricus, qui

ra contedta, vitam coeleftibus indignam bene-

tum illas incolebat, cum domefticis omnibus

ficiis, perdo magis; quam ago.

lllius caput

fibi confüleret, fübiic animum, domeftico in

intra

ilati edes fpinea corona difpunxit,

as d

facello crucifixi figoum vetuftiffimz venera-

meum vero aurea venuítat, Illam ab amicis

I4. "l lll

tionis affervari ; quod nifi periculo fübtra-

& difcipulis defertum, Judzorum vallarunt

- heretur, flamma corrumperet, ac devoraret.

opprobria, me numero(ía circumdatam fami-

,I

. Ergo quamquam domefticorum fidiffimi non

lia cun&i mirantur, füfpiciunrt, & honorant.

deeffent, ratus, regium fanguinem picta-

Cumque hec meditaretür, efferve(cens in

)

ii

tem illam decere, per medias furentesque

Spiritu, in terram velut mortua corruit, ad-

flammas itrumpens, facrum fecum extulit

€o ut domeltici ejus, myfterium ignorantes,

|s

fignum illafus illefums ut intelligamus, re-

eam ab aliquo accidente lethifero correptam

ligionis caufa przclare audentibus, nihil effe

fuiffe exiftimarint. Hocque Sanditatis illius

formidandum.

fuit exordium: nam immediate poft mundi

Utilitas.-

vanitatibus & deliciis regalibus fpretis, hir-

h(ïs

äolland.

XXVL In vita beacx Angele Fulginie

futo fe inducit cilicio, ac femetipfam con-

!

Jan.f.202. fequentia leguntur, pradictz virginis ore tra-

temnens, corpus füum aufteriffimis

4

tiis maceravit.

pæ&nitcn-

ita: Dum fic ftarem abícorpta ab ille dolo-

j.Snrius L

re, &quafi in dolores crucifixi transfo

ata,

XXX. De S. Margarita pariter Unga- Idem 28«

audivi crucifixum fuper devotis ad füam paf.

rie Regis filia, idem Surius refert, quod, Jun.

Vit- h

fionem, & imitantibus ipfam, & fuper fibi

cum quadriennis effet

crucifixum quen-

[: irtil

compatientibus dulciffimas benedictiones in-

dam conípiciens, fororem füam interroga-

$

geminantem, & dicentem: Benedicdti vos

rit; quidnam imago illa fignificaret: ipía-

3

a Patre meo, qui mihi compaffi, & mecum

que refpondente, quod Filium Dei prz-

$

fimiliter contribulati, & viam meam fecuti,

fentaret , qui pro falute & redemptione

ftolas veftras in meo fanguine lavare meruiftis.

noftra in crucem fuffixus fuit, confeftim

,

Vita 1. 1.

XXVII. S. Philippus Nerius in facrarum

ipfas expanfis tenellis brachiis fuis accur-

c, 4,n, 4. literarum ftudio, dum apud Patres Augutti-

rit, ut illum pe&ori füo firmiter adftringe-

le

nianos Theologíz operam daret, magnos &

ret, & coram crucifixo proftrata, eundem

infignes faciebat progreffus ;

nec mirum;

adorans, & ofculans exclamavit dicendo :

;l Chrou :

Domine . mi, me tibi committo.

Etc ab in«

hi **

quia cum ibidem imago quadam ctucifixi

valde devota proftraret, quotiescun

que ean-

de fervor, quo mundi deliciis valedicens;

:c. D

- R..P. Lobi. Bibi. Mau, Jom. À.

rooa

vi-tam

1

630

diibliotbece ,Man'uahs | 'Cenciomtorim

M*WWA* SEedE

vitam aggreffa eft peenitentem & perfectam,

dem dereliquit; cumque anima more füo con«

füeto cruce fe fignaret, & predicta verba fa-

füam traxit originem.

s- AntO'

XXXI. Cum Alexan

der Alcn(ïä religionem

ius repeteret, quidam lucis radii hinc inde

fcincillantes obfcuritatem loci illius nonnibil

nin. p. . fan&i Franciíci ingreffus,aufteram illam vitam

hift. c-9* continuare non poffet, priusquam probationis

illuftrarunt ; unde redeuntes damones,utani-

mam ejus fibi preedam facerent, a luce illa per-

$.1.tt-24:5nnum finiret, religionem deferere ftatuit.

Quia vero Patres Ordinis propofitum ipfius in-

territi ad eandem appropinquare haud prz-

fümpferunt: comparuit autem de novo juve-

telligentes magnopere de illo dolerent, non

folum propter falutem fpiritualem Novitii,ve-

nis ille, qui Angelus coelitus miffus fuiffe cre-

ditur,eique dixit, quod tamet(i ad inferni poe-

rum etiam ob ja&turam viri adeo fcientifici,in-

ceffantes ad Deum orationes effundebant, ut

nas condemnari mereretur, judex tamen pro-

pter meríta devotionis erga paffionem füam,&

huic viro, coepto religionis inftituto concede-

ret conftantem períeverantiam. Neque irritz

crucis füg ticulum exhibitz, hanc ei largiretur

gratiam,utin vitam denuo redire,fuaque pec-

/füerunt hz preces; fiquidem nocte quadam

in fomno fcala quxdam ei reprefentata fuit;

cata per confeffionem facramentalem expiare

poffet, qua peracta demum in pace quievit.

qux pedibus terram,;vertice autem caclos tan-

gebat 5

hanc autem fenex quidam fanguine

-XXXIV. Cum monialis quzdam a fpiritu

fornicationis diuturno tempore erga juvenem Pratum

; madens, ponderofaque cruce onuftus; ac fi S.

Francifcus fuiffet, aícendere parabat; unde &

quendam Clericum vehementer tentata , ar- fpir. ex 9.

denti, quo eum daperibat, amori refiftere non' 2

Padat,

ipfe repetitis quidem vicibus afcenfum illam

meditabatur, at vero S. Francifcus ad illum

potuiffet, tandem illicitis lafcivi illius Clerici

Chrit, &

defideriis confentire parata, eundem ut certa

2. Pgln

cum indignatione quadam fe convertens, re-

c a

pulit ipfum , dicendo : Non potes hanc ma-

quadam noctis hor2 in deftinato loco adeffet,

requifivit: cum enim utpoteSacriftana claves

pij 102

nam crucem portare mecum, qui non potes

hanc levem cappam pro nomine meo portare.

ecclefi penes fe haberet. eousque donecaliz

fanctimoniales obdormiiffent, praeftolata, de-

Et his dié&tis coafeftim vifio difparuit. Alenfis

autem defüper fe refle&tens,erubuit,quod per

mum ad fores ecclefiz aperiendas fe recepit,

ut beftiali appetitui füo fatisfaceret; cumque

gt

avem illam crucem deterritus, ad fzculum

redire (tatuiífet,

ac proinde deincepsin ordine

ad primam portam acceffiffet, Chriftum bra-

chiis in cruce expan(is herentem invenit, qui

pe

rfeverare firmiter ftatuit, quemadmodum

*

ad extremum usque vi

tz (uüg fpiritum fecit.

eam;ne alterius progredi poffet, impediebat ;

veruntamen quia nihil aliud meditabatur,

Manfi

XXXII. In vita S.Philippi Nerii de fanctimo-

dife.8, niali quadam legitur,quod, cum fe damnatam

quam ut carnalem fatiare poffet concupifcen:

tiam ; ad aliam fe portam recepit, ubi pariter

LT

effc reputans,

magnis angeretur defperationis

tentationibus, mult

ique füam in hoc collocat-

redemptorem in fpecie crucifixi fibioccurren-

tem, & exitum quaqua veríum prohibentem

fent ope

ram, ut eam in ftatum falutis denuo

erducerent, licer caffo & irrito eventu: tan-

invenit; vehemens autem amor, quo agitaba-

tur, adeo eam exczcaverat, ut oculos mentis

dem fanctus Philippus eandem quoque conve-

niens , ut conceptam defperationem penitus

aperire nequiret;ad iterata vice fibi recurrens

tam manifeftum divinz pietatis miraculum :

depo

neret, hoc earm convicit argumento, di-

cendo:

Dic obfecro,pro quo Filius Dei in cru-

tàndem vero cum omnes tentando monafterii

fpondit: Pro

ce mortem oppetiit? Cui ipfa re

portas, in cun&tis obvium habuiffet grande

Et tu quenam €

s? fübjunxit

hoc crucifixi apparentis fpectaculum, ad pe-

peccatoribus 5

des ftatuz cujusdam beatz Virginis proftra-

Philippus. Cuircii

giofa refpondit, gravis fum

*Ergo*fu

bintulit fan&tus Philippus,

ta, quod nusquam exitum invenire poffet; co»

peccatrix j

ram eadem lamenta fuit: A qua imagine ala-

paradifus

tuvs eft

. Hecque verba, paradi(us

tuus eft,

adéo tenaciter cordi ejus remanfe-

pam adeo fortiter fibi impactam recepit, ut

veluti mortua in terram corruerit, ibidemque

runt impre

ffa, ut non folum omnis deinceps

ceffaverit tentatio, verum

infüuper ad ulti-

ad horam usque matutini celebrandi perman-

ferit, vocibus autem reliquarum fororum can-

mum usque fpiritum, vivaciffimam &ternz

(alutis füz conceperit fiduciam.

tantium expergcfacta , ac de errore fuo refi-

XXXIII. In fpeculo exemplorum de juvene

pifcens, (üum amaris cum lachrymis confeffa

fdem n g.

& divite ruftico legitur, quod exerci-

ccatum,atque immenfüm agnovit Chri-

quodam

Ri

p

d

.:

eficium, qui per afpe&tum crucifixionis

tium fe q

uotidie crucifixo recommendandi

adeo fibi familiare reddiderit, ut quotiescun-

fug eidem obje&tum, ab hac carnalitatis sbyf-

ue ad le&tum concederet, vel inde refuürgee

fo, in quam fe preeipitare decreverat, miíe-

o crucisin fronte & peCtore fe commu-

ricorditer retraxit, & eripuit.

ret,fign

niendo,

hac verba proferre folitus fuerit : 7v/ü

XXXV. Neapoli non ante multos annos Peonequin

ANazarene,

miferere imei, in womine Patris, & Filii,

contigiffe memorant Annales noftri ; quodlfag. p. 2.

& Spiritus fantti ;

fimulque Chriftum.crucifi-

puella nobiles & predives ab adoleícente? 16

fine confeffione moreretur.

paris nobilitatis in conjugem petebatur, &

xum rogarit, ne

Accidit autem ,

quod morte repentina diem

jam in id confenferant utriusque paren-

füum clauferit extremum : cumque damones

tes , & pro connubialibus padtis commu-

advolantes animam ipfius fecum ad infernum

niter ftabiliendis in aliquod conclave con-

fplendidus quidam juvenis

venerant ;

cum puella in. fuo cubiculo

raptare nitarentur;

dictam animam in locum

eosdem abigens, pr&

ante pendentem € cruce Chriftum proftra-

qïxendam tenebrofüm eduxit;

deflu&am ibi-

ta, altioribus cogiætionibus agitari coepit,.

Titulus CX.

Paffo Chrifli. -

68:

& divinioribus flammis accendi: Quid;ajebat,

XXXV1I. Dum $, Joan. Evangcli(ta adhue Engelgr.

quod ago, JefuFilii Dei, & hominum amator?

in terrís exiflens arderet videre Deiparamin Dom.

ficcine,dum tu carnem tuam innocentiflfimam

gloriofam , illa ipfi apparens bene longum Q"ina.

tam atrociter traCtas, ego voluptates, licet in

cum eo de cruciatibus Chrifli fermonem te-?' ?

€onjugio licitas confectabor? ficcine,dum tu

xuit, & inter alia dixit: Filium fuum ei, qui ju-

vulneribus & fanguine deformaris, ego formse

giter paffionem ejus recoleret, tres przroga-

excolendz , ego gemmis & monilibus oinan-

tivas conceffürum. 1.Ut ante morte a f:rvene-

do corpori óperam dabo? non fiet: & conti-

tis contritionis actum exercere potiit. 3. Ut

nuo fibi comam reícindit,eaque ad pedes ctu-

Deipara in agone iplum fpecialiter defendat.

cifixi appenía, illam ipfam effigiem manu ge-

3. Ut per ipíam quidvis impetrari poffit.

rens,e cubiculo egreditur, & ad conclave, in

XXXVIII. S. Gertrudis divinitus difcebat, Blof c.2

a

quod omaes convenerant , fe confert, ibi ad

quoties quis Chri(ti crucifixi imaginem anie monil.

Matrem convería: non eít; inquit, Domina,

mo pie commoto af

P

'exerit; toties »divi.næ

quod de conjugio meo ulterius agatis: Ecce

pietatis oculum ei adverti.

Íponfus ifte meus eft,quem elegi,& cujus pedi-

XXXIX. S. Edmundo adhuc puerulo Vincent.

bus crines meos,ut arrhas appendi.Mira hic in-

Chriftus apparens fuafit, ut quotidie aliquodi^ ;pec.

teromnes turbatio;admirantur aliqui,fremunt

mylierium vice aut paffionis (üz medicare- !/ft Surius

Prütug

it,

& indigaanter alii ; fed tamen penes Chriftum

tur; id enim ei contra quasvis tentariones, "" "

:Pïl «

"a

bl

novamque ejus fponíam ftetit vidtoria.

ad comparandas etiam, confervandasque vir-

Pedog.

XXXVI. Vivebat Roma anno ducentefimo

tutes, & tandem ad mortem feliciter obe

Chrift. to. vigefimo primo füpra millefimum , puella,

dam, (ingulare prefidium fore.

an.

2. p, l.

quam ob fpeciei preftantiam,vulgo pulchram

XL. Paffionis Chrifti merito, frater qüia Spee, Ex-

€ 4.Se&.5.

Catharinam appellabant. Hzc tametfi Roma-

page 102e

dam (ine purgatorio ad ccelos tranfivit, quia empl. cift.

ng juventutis effet non leve offendiculum, eo

quoties prope crucifixum tranfierat, rogavic Ó«ex.101.

tamen S.Dominici, pro concione, exhortatio-

Chriftum, ut propter amaritudinem in cruce

nibus, boni moris adducta eft, ut rofario de

toleratam, in egreífü animz fuz mifereatur.

manu S. Viri accepto uteretur , fxpe illud in

ALI. Cuidam juveni religiofo apoftatare rbid. dift.

templo, ad Dei Matris imaginem , precando

volenti apparens Chriftus,latusque difco ope- 9. ex.159.

evolvens. Huic ergo tali mulieri, nefcio quo

riens, & (anguinem eflluentem oftendens;ju(-

eunti, in platea fe offert obviam Chriftus ju-

fit reverti ad monafterium, & omnia rigoro-

venili habitu, forma elegantiffima beneque illi

fa ordinis fui intingere inlautus iftad, & mox,

precatus, quonam pergeret, uübinam habita-

in dulcedinem vertenda dixit.

Quod iile au-

ret,(cifcitatus eft? Non defuerunt Catharinz

diens rediit, fan&taque vixit. -

urbanitatis officia, refalutatum , ac domum

XLII. Cum quidem religiofus initio fuz Ludotph.

fuam invitatum adolefcentem excepit perhu-

converfionis aliquando graviffima defpera. de Saxon.

maniter, & ad meníam haud vulgariter inftru-

tione oppreffus, in cellula füa triítis (ederec, P- 2.c.59.

€tam adhibuit; Hic, cum, quidquid ille edu-

audivit vocem dicentem: Surge: & meam

liorum tangeret, iíta infici craore videret, mi-

paíffionem devote pertradta, & in amaritu-

rata quzrit, an fors lzíus, vel an effet ea ocu-

dine mea tuum dolorem vinces.

S*urrcxïtg

lorum fafcinatio ? neutrum , refpondit ille:

& liberatus eft.

Sed heus! neícis, hominis chriftiani cibum,

XLIII. S. Elzearius Comes éonfideratione Suriüs 27

[]

potumque Chrilti (anguine tinctum effe debe-

paffionis Dominicz ad tantam in omaibus Sept c.23.

re? Pro! inquit ifta, quam tu mihi ferius es!

adver(is patientiam pervenit, üt, licet gravi(-

quam füperftitiofus ! Equidem fubjicit adole-

fimis affectus in juriis fuiffet, nanquam impa-

Íceas, & experire tu quidem brevi: age mo-

tienter aliquid dixiffe vel egiffe fcirecur. Lia-

do ad cubile pergamus : nihil moratur,provo-

de & eandem in agone (ibi prelegi jubebat;

& licet terribilem ab initio vultum tuncoften

lat letum fübit,amicum iavitat blande. Sed,

o Dei bonitatem ! ecce tibi juvenis ille in al-

derit, paulo poft tamen dixit: magna eft dz-

terum mutatus, coccinea fe vefte talari indu-

2

monum vis, fed eam penitus enervarunt vir-

t

um, acgravi onuftum cruce exhibet meretri-

tus & merita SS. Paffionis.

culz,atque perforatum latus, manus, pedes,

XL!V. Godefridus Bullonius, cum ele&tus March, *

totumque adeo vulneribus concifüm corpus;

effet primus Rex Jerofolymz , nunquam vo- cor.3.le&,

tum ex fingulis plagis emicantem lucem ftellis

luit ufurpare titulum Regis, nec coronam (i- !8- prop.

rutilantiorem oftentans , (ic amice quzrens,

bi imponi permi(fit, indignum exiftimans , uc *

affatur: |Eja! noftinus me jam, Catharina?

fervus coronaretur auro in eo loco, ubi füm-

agnofcis eundem illum, qui pro teolim paffus

mi Regis caput fpinis coronatum eft.

fum? quousque in fordibus volutari juvat, ac

XLV. S.Hieronymus de fe dixit: cum gta- Ihid.le&,

pernegtit

me iterum cruci afligere ? & fanguinem meum

viffimis urgeret tentationibus , fedebam ad 1.

[fag, p. pn

reddere inutilem? ergo peccandi finem nul-

pectus Jefu, & pe&us percutiens fepe ibi mul-

619

lum facies;Ad hzecCarharina immenfo pudore

tos dies & no&tes tran(egi, donec rediret ani-

füffufa,in lachrymas abit,ad Chrifti pedes toto

m tranquillitas. Ibi quoque fapientes ani-

corpore profternitur, veniam poftulat melio-

mz federunt, ut fapientiam haurirent.

ra in futurum pollicetur; Quod deinceps ita

XLVI. S. Bonaventura rogatus a S. Thboma d.

praftitit, ut cum afili&tandi füi modum non

Aquinate, ut bibliothecam oftenderet , ex

fervaret, füuerit ab ipfa Dei Matre, quam in fin-

qua tam fublimem fcientiam haufiflet, cru-

ularem fibi Patronam adíciverat, corripien-

cifixi ima

oftendit:

ginem ofculjs & lachrymis detritam

da, & prafcribenda posnitendi moderatio.

Qooeo23

Stucun-

682

ww::« Monualis C'oræänarriæ .

yM

LI. S. Cathariná Senenfis, cum Chriftus eiSur. 3e.

nb

- Shucnnditas.

XLVII. Thomas Cantipratanus de quo-

cum corona aurea in dextra, & fpinea in fini- April.

À 946'

'Thomtzs

ftra apparuiffet ; optionemque a

]terutrius ree«

Cantipr.

dam milite , qui fa&tus monachus Ciftercien-

neam elegit;

a memoria voluptatum , & deliciarum,

liquiffec, illa magno fervore fpi

L.2. apum. fis ,

capitique füo tam firm

iter impreffit, ut longe

657.$26. quibus in fzculo gav

ifus füerat, feductus, in

vita religiofa co

ntinuanda vacillabat ;

refert

tempore gravem inde dolorem fenferit.

Ef

LII. S. Eulalia cum toto corpore ferreis pe- Sur, 1e

] 12 )

fequentia: Cum

graviffime a diabolo ad exi-

&inibus dilacerata fuiffet, exultans ad Chri- Dec:

tum tentaretur,

& de no&te in noctem medi-

feme] parato ad

ftum dixit: Nunc, o mi fponfe, & redem-

[bid,

bid, p4

caretur apoftatare per fugam;

r, quam bene refplendet in me per vul-

exitum, & quafi com

modiorem hora

m noctis

pto

& femivigilanti, Chri-

ner

a iíta, viva tui imago: & characteres ifti

in le&ulo przftolanti,

in corpore meo per fanguinem meum exara-

Annue

ftus apparuit in form

a perfon

adífimi viri, &

quid fic jacens haber

et

ti, quam ad vivum mihi exprimunt, & re-

10

cumex illo quzreret,

rzfentant ipfam pafitone

m tuam.

mali,refpondit ille :

dol

orem cordis habeo; &

decim. anno- Sur. 1g.

magnum defectum

debilitatis in membris;

Lill. $. Agapitus puer quin

Vita € :

rum virgis, nervis, igne; fumo;

aqua bullien- Augutt.

64

cui Dominus gro

ffum panem hordeaceum

te & aliis torment

is excruciatus, cum in ca-

offerens, dixit ; fürge;

& comede panem

pite ejus ca

rbones congererentur , gratias

iftam, qu

em ille turbatus intuitus ; quomo-

agens Deo

dixit :

Parva res eft, fi caput co-

do, inquit, gro

ffum panem iftum comederem,

um 1

fterii fimilagineum mandu-

ronand

ii ccelo, prunis coronetur in ter«

qui p

anem mona

detecto la-

ris. O quam decorabit coro

na gloriz pla-

care non po

ffam? Tum Dominus

L.

(anguinem profluenti,

gas & vulnera excepta pro Chrilto-.l

. tere, vulneri peGtoris,

horde aceum pane

m admovit;

& tali proflu-

$. VI.

vio madefactum ju

A

bet comedere languen.

bris diffiliens:

tem, mox ille cum horrore mem

EXEMPLA DOMESTICA.

Domine, quomodo taliter

pollu-

Heu, inquit,

undurm,

gnatius tanto recolendz páffionis ar- Lyreus t -

tum comederem,

qui prius faltem m

dore faccenfüs fuit, ut ordinarie in 1. spopht.

- fed a(perum

comedere recu

fabam? Et Doe

fuz primordio au !7-

minaci vultu eüm intuens, re-

miffa, quam in converfionis

Eundem in finem

minus , quafi

diebat, paffionem le

geret.

cufanti inquit: oportet

ut guítu faltem atten-

almarem crucifixi e

ffigiem circumgeftare in

s ifte.

-Cumque ille dit-

-

tes, quid fapiat pani

e&ore folebat. Cumque poftea ab amicis

fugium non haberet, & füfceptum panem tre-

nulla ratione perfuaderi potuiffet,

ut pater-

mebundus fummis vix

labiis attigiffet, fenfit

m Domini...

dulcorem

nam domum inviferet, per paffione

in pane füpe

r omnem fuavitatem

tandem rogatus confenfit. Sed &

in Gallia

mirabilem, quem

hianti quidem ore contre-

bito cum mira aviditate co-

Cifalpina ab Hifpanis pro exploratore habi-

. &ans, totum (u

tus cum in(ignibus contumeliis excipereturs

medie, Nec mora,

Domino difparente, ten-

Chriftum 2b Herode illufum fibi proponens;

- fatus ille ad fe reverfus eft ,

& quid vidiffet,

fümma cum patientia tulit injuriam.

.

fen(iffetque, fincero cor

de retra

&ans,ab omni

II. S. Francifcus Xaverius a

d omne

m fa&ï Vita l3.

Lyreus

dolore mentis, & carnis tentatione conva

luit,

l1popl

&itatem incitabatür precipue crebra vitzc 3-

1f

& in magna tranquillitate

fpiritus usque in

mortisque Domini n

oftri meditatione, ex qua

Quid miru

m? hordeaceus

manz falutis & mar-

finem permanfit.

e

Or

exardeícebat in illo þu

fe ad illius imitatio-

panis aufteri

dinis mellea Chtiüi lateris

tyrii cupido ; totumque

B pe

rfafione linitus eít.

falute hominum de- L.4. c. 5

lhiden

nem pro illius gloria &

Surius

XLVHI. S. Ludgardis quoties corpore aut

toties ad crucifixi

vovendi.

'Tanto vero a

ffe&u Japonenfibus

x 6. Jun.

fpiritu afflidtam fe videbat,

adhuc Ethnicis Chrifti paffionem explicabat ;

e

ren$ ,

illum aliquando

imaginem fefe con&

ut lachrymas illis excuteret.

cum magna animi i

prentione contemplaba-

III. P.

Petrus Faber inchoandis horis Cano- Or:ane, 1

litm

tur, donec toto corpore vi

ribus deftituta, fpi-

biffimos Chrifti cruciatus fige- 3«2 37* &

nicis, in acer

ritu extra illud raperetur,

in quo quidem ra-

bat aípe&tum,

" & ut in pfallendo progredic- Lyreus ^

e wa

tum Chriftum prafentem cerne

bat, & ore

dis acrioribus ejus poe-

latus ejus applicato,tan-

batur, ita in reputan

Vallifoleti

roprio ad cruentum

nis atque dolor

ibus procedebat.

Triden,

tum inde dulcedinis ,

tantum confolationis

cuidam viro primario mo

dum orandi & me-

&a przfcri-

hauriebat, ut null; po

ftmodum adverfitate

ditandi petenti,

hac quatuot pun

concuti pollet.

pit. 1. Chri

(tus Dominus nofter

fuit omnium

lbidm

2 Chri-

Imitatio.

Y

rerum egenus,

& ego omnium dives.

; quo

ftus efüriit ,

& egolaute vivo. 3.

Chriítus

Chro; » XLIX. S. Francifcus petens a Deo

Servator meus in cruce nu

dus pender, & ego

min. l. 1. exercitio maxime Deo placere poffet, te

r mií-

Vlt. D

nem reperit.

folendide veftibus incedo.

4. Jefus dolori-

fe l58-

c.105. fale aperuit, femperque paffio

bus & laboribus oppreffus fatifcit,

& ego de-

Annue

L. Florentix cum virgo qu

«dam ad pu-

ura, pergeret,

ne fodalis

licatus pati nihil valeo.

Quz quidem capita

Soc, 1589. teum, fe precipitat

vir ille ab initio non magni fecit,

fed poftea

fan

fuge afperitatem

diutius

ferre cogeretur, Chri-

dixit; Redi ad te mulier par-

inter convivium verfanti adeo inhzfcrunt,ut,

ftus ei apparens

uo lachrymis & a

ffe&ibus liberius indulge-

vi animi, & cogitans, quos €go;

quantosque

cruciatus amore tui perzulerim,

fororis tux

ret, e menfía fürgere,

&ä in conclave fecedere

Sl Ign.E

fuerit coactus.

Poly

voculas infuper habers difec.

]V. P. Si-

iär

l

Jiwus CX

683

sul'. 3'0

Paffio Chrifi.

Hif, Soc.

IV. P. Simon Rodericus, ne crucis oblivi-

Apil

ta enim füm pa'fï'a-,;-fxcig!*ïc "þer*' vifüm propter

P. 4- 1. 7. Íccretur,

ejusdem imaginem palmarem pecto-

eum. Cujus rei S. Ignatius Epifcopus caufam

^ 246. ri infculpüt. Quem ipfum in finem etiam

aflignat his verbis : Cum paranda effet crux,

pregrandem e ligno crucem in cubiculo ha-

diabolus tumultuabatur, & poenitentiam im-

Á

bebat, ad quam, lucente ante eam lampade,

mifit proditori & laqueum illi monftravit, &

no&tu evigilans animum oculosque elevabat.

u ,

H. f p. 1.

fufpendium, quo ftrangularetur, edocuit; &

Q

V. P. Claudius lnius quotidie unum e fa-

mulierculam, turbans eandem in fomniis, ut

l. 12. n, ctis Chrifti cruciatibus retractabat.-

a crucifigendo ceffarent , inducere molieba-

36.

VI. P.Franciícus Villanova in füuis medita-

Ibid. p.2.

tur, quia prins omnem lapidem moverat, ut

tionibus non aliam fumebat materiam, quam

eadem crux pararetur , non quod poenitudine

vitam & paffionem Chrifti, diCtitans, (übli-

duceretur, ob tantum malum (hac enim parte

miores materias fe in ccelum fervare.

Annue

fuiffet minus fceleratus) fed quia propriam

1610.

VII. P. Thomas Sanchez die Veneris ad

füam perniciem fentiebat.

honorem $. paífionis flagello fe cecidit, cili-

Suïc n

II. Pilatus,'qfxi ententiam damnationis in Dauroh;.c;

cium tulit, & coto pene die illam cogitavit.

Vita c. g.

VALL. P. Baltha(íar Alvarez rogatus, quem

Chriftum dixerat, & ipfe Viennz perpetuum '. tit. gr.

$. 2.

in exilium relegatus eft, tantisque (irrogante f 3

modum in orando teneret, cum adhuc junior

effet, refpondit, fibi ftatim in iplo ingreffu of-

Cajo) languoribus coarétatus , utfua fe manu

transverberans , multorum malorum com-

ferri fan&tiffimos Chrifti crucifixi pedes, quos

ipíe primum adorabat, & ad eos conítitutum,

pendium mortis celeritate quz(ierit.-

fe meditari altiffimam omnium virtutum le-

Ill. Ad Proceres Francos in bello captivos fbidem'tit,

Qionem, quam ex cathedra füpremus ille

olim Sarazenus acceffit, quzfivitque, num in45: $. 5-

magifter docuit; ex quo valde accendebatur

Chriftum pro ipfis crucifixum , & refürgen-

ad fe mortificandum , crucique affigendum;

tem crederent ; quibus ita (e credere affir-

adjuvandos quoque proximos, pro quorum

mantibus, addidit, eos nec fracto, nec moeíto

amore tantus magifter tot labores fuftinuit.

animo effe debere , fi tantulam calamitacem

Lyteus l

Hortabatur vero omnes incipientes ad medi-

fubirent ejus nomine, qui extrema füpplicia

h ipoplit

tandam Chrifti pa(fionem tanquam fpiritua-

pro ipfis exantlaffet; nondum enim ad mor-

U

lis eorum profectus fontem ;; & in ordinariis

tem usque ipfos decertaffe. Quod (i tante fic

poteftatis, ut propria virtutea mortuis refur-

fuis exhortationibus frequenter hoc repete.

bat: ne exiítimeinus , nos aliquid feciffe,

gere potuerit , dubitandum non effe, quin

donec eo peryeniamus , ut femper Chriftum

ipfos etiam brevi,ex fuis calamitatibus exi-

crucifixum in corde habeamus. Semper Chri-

meret ; id quod eventus probavict.

i

fti crucifixi imaginem in cubiculo habebat,

IV. Cum quidam peregrinus cum Sarace- &pee, Ex-

in quem frequenter afpiciebat.

Precipuo

no in die Paraíceves, per filvam iter faciens, empl, dift.

*

tamen fítudio in Chrifto crucifixo tres ejus

omnes aves quafi mortuas in arboribus (u- 9. €x« 161,

comites , ícilicet paupertatem , contem-

fpenías harere vidiflec , poítea vero in fefto

tum, & dolores con(iderabat, & in fe trans-

Pafchatis rediens iterum redivivas, & (aaviter

ferre ftudebat.

canentes audiviifet, quzrens cau(am ex Sa-

H Ls

Lvyreus

. IX. P. Cafpar Paranymphus ad memoriam

raceno, intellexit, fingulis annis eo tempore

;C- 30

l1-2poph. paffionis inter populares fuos in Sicilia exci-

id accidere, atque adeo illas patienti Chriíto

Y*

tandam effecit , ut feria fexca fub meridiem

condolere collegit.

&re campano fignum daretur ; fed & paffim

)u

ediculz parva; excitarentur.

V. Dum Chriftus emifit Spiritum , velum Math. 27,

A

templi fciffum eft in duas partes a fümmo

:'Lc40€u5'

lbvidem.

X. P. Didacus Martinus, utm

emoriam pafi

l

usque deorfum, terra mota eít, & petrz fcif-

fionis Chrifti, quam interdiu (emper fovebat,

fz, & monumenta aperta (ünt, & multa cor-

)

etiam de nocte confervaret, caput afperrimo

cilicio obvolxvebar.

poraSanctorum, qui dormierant, furrexerunt,

& exeuntes de monumentis venerunt in fan-

Oav l

Ibidemo

XI. P. Jofephus Anchieta fideli amico fuo

narravit, fe cum in feceffo annuo de cruciati-

&am civitatem, & apparuerunt multis.

01 UO

, [yrau

bus Chrifti mediraretur, magnam eorum par«

Vi, Regulus quidam gentilis, Obo nomi Fab. Ennc.,'

T

tem cum acerbiílimo dolore fenfifTe.

ne , cumaudiflecDeiFilium tamindigna mor- 3 in Pa-

»n

[bidem.

XiI. P. Ferdinandus Suarez totum cubicu-

te mul&tatum füiffe, ira accenfüs dixit : Ecquis "slceve,

]um foum crucibus inftrüxit

os

? quas perpetuo

tam immane facinus perpetrare aufus eft ? quz

le

amplecteretur.

gens? quz natio? quibus in terris habitat?

1

li:idem.

XIi. P. Joannem Gondinum quacunque

quo nomine vocatur? Cunque aliqui pla-

Il.

no&is hora conveniífes. coram crucifixi/Ser-

care eum conarentur dicentes , Deum ultro

"

vatoris imagine deprecanrem inveniffes.

fe morti obtuliffe, fubjecit ille : 3n vero Deum,

i

Vit. p. 9.

XIV. Joannes Berchmannus dicere fole-

vera przdicantem, occidere debuerunt?

la

f. 158- . bat , in rebus adverfíis non effe turius Afy-

(v

lum , quam (inum , plagasque Chrifti , &

$. VIIL

(

SIMILITUDINES.

pglliqm B.. V.

)À

$. VII.

Qualitass

"

À

EXEMPLA PROFAN A.

L]

I.

(

J . Tgn. Ep.

Lp

ilato fedente ad tribunal , mifit ad eum

Sicut

viator non bibit de Buqmine aut torren-Fab, ! q,

ad Poly.

B

1

earpe

uxor dicens: Nihil tibi & jufto illi: mul«

nifi magno sftu calens ; (ic Chriflus non couc. a,

l.

bibi(- R. 1«

624

Biibiiotbece Manualis Concionatorice

bibiffet de torrente paffionis , - nif ipfum&ac-

XIII. Sicut virga Aaronis prius tota arida, I

þldem.

cen(ía erga nos charitas impuliffet,

ubi fürami facerdotis nomen ei infcriptum

S. Chryf

Il. Sicut patrefamilias moriente, tota ejus

fuit, lorere & germinare cospit; ita & anima

;

ho. 40. in domus turbatur, omnis familía plangit, & ni-

noftra ex fe fterilis, quamprimum fuümmi fa-

]yicet

lviatth,

gris (e veftibusoperiunt $ fic humano genere,

cerdotis Chrifti nomen ac paffio infcripta fue«

propter quod omnia fuerant creata, circa exi-

rit, uberes fru&tus producet.

tum conítituto, & moriente capite illius Chri-

XIV. Sicut fi quis redemptionis füz pre- Manfi dife.

fto, totus contriftatur mundus , univería coeli

tium in fua haberet poteftate po(itum , illud 12. n. g.

minifteria lugent, & candore depofito, tene-

autem in fcrinio fno teneret reclufum, eique

ï

brofis nubibus velut veftibus veftiuntur.

a quo captivus tenetur, non extraderet , aut

t

1. Cor. 16.

IlI. Sicut Vefpa, cum impetit petram, non

numeraret;ad nihilum utique eidem redimen-

v. 55.

eam lzdit incuríu, fed proprium perdit acu-

do profuturum effet ; Chriftus gratis nobis

leum ; ita mors incurrendo Chriftum , non

fanguinem fuüum dedit, ut inde a fervitute

hunc, fed fe ipfam lzfit ; unde infultans illi

peccati, & inferni redimamur ; at vero pre-

dicit: Ubi eft, mors, vi&toria tua ? ubi eft,

tium hoc inutile nobis erit, ni(i illud pro re-

mors, ftimulus tuus ?

demptione nofltra adhibeamus ; Ac proinde

Procop.

IV. Sicutleonon folum vig

ilans, fed etiam

fan&us Apoftolus fubdit, inquiens :. Giorifi-

in Gen. c. dormiens terribilis eft ; (ic Chriftus non ante

cate , & portate Deum in corpore ve[tro.

49.

crücem tantum, fed etiam in cruce terribilis

erat, inagnaque defignabat miracula.

XV. Sicut regiz ftatuz quamvis inanima- S, Chry£. -

$, Augifl

tx (int, eos tamen, qui ad fe confugiunt, fer- in Exod.

mm:&lai

S.Cyprian.

V. Sicut hamum efíca confeptum fi pifcis

de fingul, rapiat, non folum eícam cum hamo non re-

vare folent, non quia ftatuz funt, fed quia re

xcleric.

gem reprefentant ; fimiliter & agni (anguis

movet, fed & ipfe de profundo, eíca aliis futu-

rus educitui ; ita is, qui habuit mortis impe-

homines falvos faciebat, nón quia fanguis

erat, fed quia fanguinem Chrifti referebat.

rium, rapuit quidem in mortem corpus Jefu,

non fentiens in eo hamum divinitatis inclu-

XVI. Sicutille, quiopobalfamum vellevi- Blofus in

fum , (ed ubi devoravit, bafit continuo, &

ter contingit, necefíario fuavem odorem re- inftzu&,

