agit , ficut damnatio illius eft incerta, ita &

Non erat , quod refponderem tibi (fcilicet

j2 in

h

remiffio illius dubia, qui ergo fecurus cupit

Deo) dicenü mihi: fürge, qui dormis, fcili-

effe in morte de indulgentia, in fanitate pec-

cet in peccatis, nifi verba fomnolenta, & len-

cata füa lugeat. Igitur quia miferatio Dei oc-

to modo, cras, cras: fine modo, fine paulu«

culta eít, fine intermiffione flere neceffe eft.

"

]um

; fed illud modo non habebat modum,

$. Co»fat.

XXl. Tu homo íxpius inter ifta omnia ^ & ill

Arelat.

ud paululum ibat in longum.

confidera; (i juftum eft, ut per totam vicam

II. Dionyfius Carthufianus ,

de quodam pionyf;

homil.6. tuam vitiis & peccatis fervias, & ad acquiren« defuncto fcribit, illum ex divina difpenfatio- Carthuf,

dam vitam jam femivivus affurgas. Nunquid

ne alteri apparentem, ad nofiram eruditio- in fpec. de

tibi hoc fieri vis a fervo tuo, ut quamdiu for-

nem, in memorabilia hec prorupiffe verba ; ?mat.

tis ac juvenis fuerit, inimicis tuis ferviat;

O cras, cras! quam longam reflim mrihi feztiund.

& cum ad fene&tam venerit, tunc ad tuum

ciíti; & in barathrum

nando traxiíti.

mortls me procr*a.ü"i?

á

fervitium redire velit ? quod ergo non vis

pati a fervo tuo, non eít juftum, ut facias Do-

-"IiI. In tomo 2. libri, éui ti:

ülus efts *MOI*;ManG difes

mino tuo: cum tamen multos noverimus,cum

tes peccatorum peffinie , fequens narraturé.

! n. -5'0

[;ni eflent, & frequenter dixiffe, poenitene

fadum , quod hoc noftro feculo in perfo-

m fett.

tiam fe toto corde defiderare, fed tamen quia

na cujusdam Msreoh'onis Parifiis contigit,

1, d

illam ftatim agere nolaerunt, fine ipfius re-

qui, dum fe interius ad Socieratem Jefü am-

npr

medio dc hoc fzculo recefïcrunt.

ple&endam moveri fentiret, jamque omni-

no quidem hanc.vocationem exequi de die

.S. Ill.

in diem procraftinavit ;

quid vero ei tane

dem acciderit, ex ip(iusmet authoris ver-

Go

EXEMPLA SACRA.

Manfi tr.

Mater Ecclefia in facris ritibus. füis a

bis clarius & diftindius intelligere non pi-

f1 Ilqi'

IS

geat: Infelix' turpi fe, dum preceps in

t

1. difc. t.

* Spiritu fancto directa S. Paulum fpes

mortem currit, vitz , vitiorumque captie

T 2,

ciali przrogativa honorat, dum ipfi foli inter

vum dedidit fervituti; quia vero vocanti

multos alios hoc atribuit privilegium, utejus

Deo cordis januam clauferat , edium quo-

Anton.

converfionem folemni quadam feftivitate ce«

que fuarum, (ne Religioforum hominum vo-

r tit.9

- lebret , cujus myfterium Diony(ius Cathue

ces, monitaque illuc (e infonderent) militari

- fianus in fermone quodam de hoc fefto his

[ 2!

cuftodia adhibita, fores claufit, illad impri-

verbisexponit. Mirabiliffima fuit tam repen-

mis fuis mandans, ne ullum Societatis Jefü

tina & integra mutatio mentis & voluntatis

hominem, qui fe alloqui vellet , intus adrnit-

ipfius; . fübito enim poftquam ad cognofcen-

terent. Quoniam vero rnon eff fapientia , non

f m'

'dn/m yeritatem, per lucem coclitus delapfam:

eft prudeniia contra. Deum ,'hominumque copi«

m

tgtieo

h

$76

Jiibliotbece . Matualis C;nciom:oriæ

tationes altiffimus falütis cupidus, non fecus

bam , mutat faciem, capilli capitis pendent,

ac manifefte deliras, & coelo refpicit, fübfan-

gradatim fenefcens, ac canens, usque ad

natque: dum milíer a negotiis fociisque liber

decrepitam feneCtutem , & quafi nonaginta

atque expeditus, folus per diem in remotio-

annorum ztatem oftendens , cun&to populo

ti cubiculo manet , en tibi duo dicte religio«

admirabilis faCtus eft; cucurrit ad miracu-

nis viri in cubiculum extemplo intrant, ho-

lum Epifcopus cum univerfo Clero, & cun»

minem amice falutant, qui ab eodem perhu-

jj

&o quafi civitatis populo ; ftupent omnes;

in n

snaniter, etfi per fimulationem excepti , ubi

ignorant myfterium, exfpeCtant ejus revela-

divinis de rebus cum ipío verba facere, non-

ri fecretum. Surgit in loco eminenti Epifco-

m

nulla in rem falubriter adjicientes monita; e

pus doctus, manuque filentiam indicens, tur-

loco jam difceffuri hzc addiderunt: Tuz

bzait: Viri, fratres, & filii mei dilecti, noftis

jam, tuz , ínquiunt, negotium animaz, dum

juvenem hunc, qua culpa, qua vita, qua etiam

per tempus vacat, ferio pofthac, conftantere

ztate interiit ; Conípicite eum nunc state

que agita, neque ad Dei voces infelix adeo

Íenem; decrepitum, atque canum, ut intelli-

obíurdeícas ; quibus diGis fe ab ejus ofculis

gatis per hoc patens judicium Dei, quod

flatim proripiunt, vir interim, cui inexfpe-

huic diu victuro, a.Deo mifericorditer pro-

&atus adeo, inopinatusque Religioforum ho«

propter fua crimina, & parentum inobedien-

minum adventus, ac fermo item de coelefti-

tiam abbreviata eft vita, ut verificetur illud

bus parum gratus fuit, militem, quem fuis

Pfalmi : Viri fanguinum & dolofi, non dimi-

cuftodiendis edibus prefixerat , ad fe voca-

diabunt dies fuos. Quod fi igitur inobedien-

tum acerbis yerbis increpat, incuíatque;

tia parentibus carnalibus exhibita id effecit,

quod fe invito ac nolente , intra domefticos

ut Deus huic impio notabiliter vitam decur-

lares, atque ad fui infuper confpe&um admi-

tarit, quanto magis vitam abbreviatam mee

ferit. " Obftupuit miles , utpote fibi de re fi-

rebitur, quisquis erga illum Patrem coutu-

deliter gefta coníciens, adeoque, quicquid

max & rebellis exiftit, quem quotidie his ver-

herus amarulento animo dixit, nedum »gre

bis invocamus, Pater nofter, qui es in celis, quie

tulit, fed & fomnium aut fabulam credidit,

que de nobis lamentatur dicens : Vocavi , &

id unum pro omnimoda fui excufatione af-

renuiftis , defpexiftis omne confüium sneum , & in-

Íerens, quod ab oftio domus ne latum qui-

erepationes meas neglexi[lis ?

dem unquem recefferat, & quod Religiofos,

V. In reg

no Polonie miles quidam , ID proviusi

quos ille meminerat, non vidiffet, jurejuran-

proprios fübditos juxta ac inexternos impius, ann, 1276,

do affirmans :

Dominus vero rem totam

& fzvus, de vita fatura nihil penfi gerens;a. 17.

mendacio confici , & fe a famulo decipi ar-

cum affiduis prevaficationibus in Deum, cone

bitratus , quantocyus ad Societatis Jefà Col-

fiteri, & poenitere pro ludibrio ducens, iras

egium quendam certum hominem mittit,

in fe coeleftium coacervaffet, in gravem in-

num aliqui inde ex Patribus in domum fuam

cidit languorem, fed ne tunc quidem (cele-

veniffent, exploraturus.

Certior vero eo»

rum conícientia pertactus, quidquam fibi de

rundem Patrum teflimonio redditus, ad fe

impetranda propitiatione divina , ratus fe

e loco neminem divertiffe, haud quicquam

fupervicturum , & fuas transgreffiones re-

vifo divinitus objedto proficiens, parumque

fümpturum, profpexit. Invaletcente tandem

falutis providus, omnem prorfus una cum

morbo, fratres Predicatores per confortem

vetbis ab animo (ui curam, & a córde mes

illius, pro fananda mente zgri aeciti, milie

tum excuffit, adeo, ut ante a&torum oblitus,

tem ad poenitendum multifarie per faluta-

domo egreffüs , carru per urbem recreandi

ria monita inducebant, quibus miler homo

animi caufa excurreret.

At fuis mifer ime

commotus j ferius, inquit, me ad poeniten-

pendentem cervicibus , quem admonitus

tiam impellitis, ferius confeffionem judica-

rxcavere noluit, ulcionis gladium, intel-

to, & jam damnato perfuadetis, cum poe-

exit.

Armatos quippe homines cafu per

nitentiz & gratix tempore elapío , confef-

viam offendit, qui diítrictis irruentes gladiis

fionis & pcenitendi fpatio mihi fübrepto, ju-

heminem confecere ; Unico namque ictu is;

fto Dei Judicio in poteftatem traditus fim

€ui propria parum cordi falus fuerat, in cor»

fpirituum tenebrarum. rgentibus deinde

e percuffus, nullo Sacramentorum reme-

majori inflanftantia zegrum fratribus, ne qua

dio relevatus, & absque ulla falutis fpe, il-

defperatione commifforum facinorum a con-

lico humi exanimis cecidit; (ic qui Dei vo-

fitendo & pocenitendo abftraheretur, fpem di-

ces audire neglexit, & Deo cordis oftium

vinam, fi confiteri & poenitere vellet, polli-

pulfanti pertinaciffime claufit, a coelo de-

centibus, extremam edidit vocem: Fruflra,

mum & Dei regno exclufus, uti perditus, in

inquit, urgetis de confitendo monita, pro-

exteriores tenebras projectus eft.

8, Dernar»

prio damnato arbitrio, & jam in demonum

IV. Stupendum exemplum accidit in Ca-

poteftate confiftenti, a quo cum catervis fu-

din.tom.92,

talonia diebus noftris in civitate prope Va-

17. in

perimminentibus torquendus, & flagellandus

Dom. 3,

lentiam de juvene quaíi decem & octo an-

Jam appetor. Audicz illico funt percuffio-

norum, qui parentibus inobediens latro & cri-

nes horrendz, ictus horrendi, & atrociffi-

Quadr,

minof(us effedtus, propter mala füa opera ca.

mo ex fonitu & collifione , atque ex recie

ptus, & patibulo fufpenfüs fuit: Jamque illo

procatione flagellationum verbera, & in egrí

defüundo, & adhuc in patibulo pendente,

corporis livore plagze , vulneraque a fratri-

cum effet omnino imberbis, vidente ac mi-

bus circumftantibus vifibiliter ab inviübili-

rgntc cuncto populo paulayim emittit. bar-

bus tortoribus il-latg ; Cconípecta. inter

quae

Mle

$77

Tüslus CX1X.. Protraffhnatio Penitentie,

ille infelix execrandus nec vocem; nec gemi-

imago, tota prafentium corona ïnrþe&anceï,

tum edens; miferabiliter exfpiravit. In qua B.

brachia ad crucem fixa refolvit, & utraque

Aug. fermo; pro divino oraculo cuilibet pere-

manu aures ob(erans, formidabilem hanc vo-

grinanti retinendus impletus eft. Hxce jine

cem mifit:.Quia vocavi te, & renui/Tis ego quoque

quit juftiffima lex Dei, ut qui vivendo oblivi-

in. interitu tuo ridebo. « Fulmen hoc fuit , quod

ubi-ab imagine jactum eft, infelicem animam

(cebatur Dei, moriendo oblivifcatur füi, ..

Zehenter . VI. Infignis quidam ; fideque digni(fimus

ex corpore fcelerati juvenis in tartarum dee

turbavit.

Unde hoc loco juvat memorare

in Pro- Author fequens refert exemplum: Toleti in

m

mont. l. 4: Hi(pania nobilis adolefcens .ante annos non

ilam S. Bernard. fententiam : ; Quanta eft

$. 2,n. 25. adeo multos ; ignobilem fane $ & Vel : mgui'

hzc injiria, & quam graviter vindicanda,

neis deplorandam lachrymis, vite fug claufu-

cum viliffimus vermis clamantem ad.fe au»

lam impofuit. . Exuto religionis fuüfcipiende

.dire dedignatur Creatorem univerf(itatis! . .

confilio; : quod aliquando fecum deliberarat,

- MIL a yira Thomz Mori, RcgniAnglicae v; ao

Canonicurn iaduit.: Et initio quidem officio

ni Magui Cancellarii, & Martyris, fequens Mori, ,,5,

fuo functüs eft non illaudabili induftria.: Sed

impii cujusdam legitur exemplum, in Tom.1.

quemadmodum cerea juventus íacilis eft. ad

lib..2.:cap. 13 operis ,. quod mortes pecca-

omnem du&tum, ita improvidus homo na&tus

torum peffimz, intitulatur, his verbis recen-

peffimos du&tores, preffo veftigio fecutus fuit

fitum: Rógabant amici amice. hominem , ut

przeuntes ad vitia; Tandem & ipfe factus

maturaret. ad meliorem mentem redire ; (ed

aliorum ante(ignanus ad fcelera non medio-

reíponíum aliud non tulerunt, quam.pleoum

cria, duxit fequentes: Miferum juvenem?! fi

illud: vaniffima prefümptione ,. cum .migrane

dum-hinc fueric, tribus (e verbulis Deum.ad

putabat turpitudines fuas , aut citius abícon-

di füb toga erica, aut fpeciofius palliari ;; fed

clementiam expugnaturum , & coclum exo-

tandem ficat Deum: habuit infpectorem fuz

raturum. . Verum res-aliter .cecidit, ; cam

improbitatis ita; & vindicem expertus elt 5

enim poftea equitando traa(iret in ponte flu«

Nam brevi eum febricula expedivit, juffitque

vium s. & improvidum pedem equus impine

ad plures ire, five füb terra in cinere fuo fa»

geret faxo, una fecum fefforem ; herum..in

tifcentes mortuos, five ad ipfos Erebi incolas,

fübjectàm: aquam effüdit, - Jam miferando

cafü precipitabatur eques ,..cum fubito, ubi

magnum infeliciffimz focietatis. numerum.

Dviusig

Audi, o bone, & obftupefce, non tantum vim,

periculum animadvertit, fenfitque. intra flu«

n.1)6,

&tus non ficca fe morte occubiturum, cons

roburqueimbibitz femel impietatis, fed etiam

n

feveri Numinis formidanda judicia, : Vix ru»

tentiffimo niíu -clamavit tria noviffima vere

mor urbem'petva(it de morbo Canonici, jam

bà. Etquzilla? utique quibus falutem, &

. A

paífim a. probris. fuis infolentiaque infamis,

aftra momento uno apud.Deum impetrarets

cum Toletanus-Ecclefiaftes egrum.adit, mo-

quemadmodum jactaverat non femel; fa&tue

ut confcientiam excutiat, erratorume

rum Ííe in ultimo vite di(crimine2 .. Dixerit

netque,

que femper periculofo onere fefe levet:..Ne-

itaque cum Regio vate:. Adiferere mei . Deus i

Aucillud ; 7Zi3i foli peccavi ; vel cum publica-

gare ille ejus rei neceffitatem tuac efle ; .fi

ggritudo accreverit, memorem fore animum

no : JDeus propitius ef1o : fed heu! de (celeris

datz admonitionis. Interim médicus pone al

bus füis,.de;coelo, de Deo altum fervavic (i-

fitens , neício ex quibus fignis. deprehene

lentium; illud unum ingeminavit 5 Rapiat

dit, mortem intra pauculas horasadfüturam.,

omnia demon. |I]ta miíerum fua. memoriá

deftituit, & cum deberet in eo ca(ua tria fa»

uare coníternatus Eccle(iaftes, magis coepit

inftare, etiam divini judicii interpofitorigore,

lutis verba dicere, trià defperationis protu-

lit tractus inter vortices ad eum;

*

Ubi vero ZEthiopem fe lavare vidit ;; cubile

j

quem.ves

egreffus, nobiles, quos obvios fibi habuit, fa-

cibus ultimis compellavit: ..

^

miliares decumbentis, iti partem laboris fane

.. VIII. In:hittoria. Anglicaná, ab:

E

PIFGGPO Mam*i difé-

&iflimi vocat; Jamque omnes hórninem chri»

Cafar-Augulftano conícripta legitur;jüvenem P VA

ftiani officii, in eo dilcriminis articulo comtmoe

quendam laícivis amoribus totaliter deditum,

dum.ad mortem usque:infirmaretur ,. multis

nefaciunt: fed nullo effe&u. Adeft itetum me-

dicus,iterumque vicinum nunciat periculum;

cumlachrymis,vergque compunctionis fignis

po(t horam a&tum fore cum vita egrotantis,

facrofan&a confeflionis, & communionis res

Itaque Eccleítaftes, czterique-ledto circume

cepiffe Sacramenta;idque tali cum devotione;

füi, maxima ; qua poffunt, vehementia'cone

utomnesaf(tances compuné&ti füuerintymorceme

tendunt, üt (alatarem Canonico moriturienti

que ejus ddeo quoad exteriorem spparentiam;

dolorem perfuadeant,fcelerumque ex przícrie

fan&am fammopere fueririt-demirati. Idem

pto divinz legis:faciendam confeffionem : Sed

vero juvenis poft mortem«cuidam amicorüm

neque tunc quidem proficiunt,afferente zegro,

fuorum apparuit, & quidem in fpecie tam hors

ribilijut vel hzec fola miferabilem seternz dam-

periculum remotids effe, quam ipfi arbitrene

tur. Mox obmutuit mifer, & radione turbata

nationis fuz ftatum prodere:potuiffet, Quem

atmnicus ejus fcifcitabatur dicens: Eheu! nune

nibil amplius pro fano egit. . Ergo defperatis

jam probe rebus, opem a Numine implorau-

quid in articulo mortis tuz multa edidiíti verae

dam ceníüit Eccle(iaftes; (imulque apprehene

compunGtionis figna? Nullis fuit inter aftans

fa Chrifti e cruce pendentis effigie, Pfalmum

tes,qui tuam pcenitentiam veram,& falutarem

de profundis exorfus eft . jamque ad illa vene-

fuiffe.non judicarer.. Nunquid in majori'cos«

rat Davidis verba:s iant.aures tue intendes in

pía füuerunt Jachryine tuz,quam peccatatuá

vocem deprecationis see,; cum. ecce tibi, lignea

faerint ?. Nuoquid Sacramentorum fruéturi

R. £. Lobn, Man. Dibll. Tog. 4À

Qq9g49

réce«

078

Biibliotbece Manualis Conciänazoriæ

$ ol

recipifti ? Subjecit miferabilis juvenis: vere

quoquc cum czteris, qui occiderunt Domi«

jj d

quidem ita eít, posnitentia mea & contritio

num,juxta eum flammis ultricibus craditum.

6u

valida fuit & vera, fed me jam quafi in Dei

Inquorum vicinia,inquit;heu mifero mihi ! ]o-

manibus pofiturum fpiritum , cogitatio levis

cum conípicio zternz perditionis effe prepas

lafcive aggreditur,cui ut femper aflentiti con-

ratum. Audientes hzc fratres coeperunt dilie

füueveram,fic tunc quafi coactus affenfum prz-

genter exhortari, utyel tunc pofitus adhuc in

bui, & obii, & me in tartara precipitavi.

corpore poenitentiam agerete. Refpondit ille

Spec.,

IX. In Perufino monafterio, fanCti videlicet

deíperans: non eft mihi tempus mutaadi vi-

exempl. v. Salvatoris, cui nuper & ipfe prefui , quidam

tam, cum ipfe viderim judicium meum jam

converfio monachus paulo ante füerat, nomine Curíizo,

effe completum. 'Talia dicens, fine viatico fa-

bulon

.X. 2.

aftutus nimis & callidus, fzcularibus argu-

ff

lutis.obiit, & corpus ejus ultimis eft monafte-

d)

mentis ac litigiofis contentionibus vehemen-

rii locis humatum;, neque aliqui pro eo miffas

ter intentus. Hic itaque dum & immutandis

facere, vel pfalmos cantare, vel faltem orare

T

Abbatibus, & Fratribus perturbandis zítuans

prefumebant. O quam grandi diítantia divi-

nonquie(íceretad hucusque pervenit, ut dia-

fitDeus lucem & tenebras! Beatus Protomar-

" boli ad füperandos z&mulos patrocinium quz-

tyrStephanus paffurus$ mortem pro veritate,

reret , & ejus fe ditioni etiam corporaliter

vidit coelos apertos, vidit gloriam Dei, Jefum

ftantem a dextris Dei , & ubi erat futurus

manciparet: cui tamen fedu&tor fpiritus exi-

genti ante promifit, quod tertio diu prius;

ipfe poft mortem, ibi oculos mentis ante mor-

quam moreretur , füuum exitum fibi nunciae

terb, quolztior occumberet;mifit. Accontra,

ret. Credidit infelix, & diu poftmodum vi-

faber ifte tenebrofz mentis & aCtionis, immi-

vens , ita füb hac deceptoria fecuritate per-

nente morte vidit tartara, viditdamnationem

manfit. . Tandem in zgritudinem lapfío adeft

diaboli, & fequacium ejus, vidit etiam füum

fidejuffor iniquus, & poft ctriduum futurum,

infelix inter tales carcerem, quo miferabilius

ficut fpoponderat, obitum notificat. Proti-

ipfe defperata falute peciret, fed viventibus

nus advocatis ille fratribus cun&ta hzc, quz

qui hzc cognoviffent, caufam falutis fua pef.

cum nequiffimo pepigerat fpiritu per ordi-

ditione relinqueret. Factum eft hoc nuper in

nem narrat ; cumque illi inftarent ; dicentes:

provincia Bernacorum, ac longe lategue dif-

eíto confeffus, age poenitentiam, repente ille

famatum, multos ad agendam & non diffe«

obdormivit, & five pulfantibus, five claman-

rendam fcelerum füorum poaenitudinem pro-

tibus, evigilare non poterat. Si vero illi con»

vVocavit.

.

ticefcerent, vel aliud quid preter poeniten-

rum leCione literarum fiat.-

Quod utinam ex hac etiam noftra-

[

tiam loqui vellent, mox ille expergefactus in-

^ Xl. Magiftrer Joannes de Villa Abbatis Sa

bl- $Spso. Ex.

vicem loquebatur? fed rurfüs audito nomine

nenfis Epifcopus Cardinalis dicit, quod fuit V. penit.

poenitentix protinus obrigelcebat infenfibili

quidam fznerator; quem cum moneret facer. 9*: ! ?-

foporecorreptus; donoc horrendz morti tra-

dos ejus ad poenitentiam, femper dicebat. Be»

ditus , ad eum cui devotionem fecerat, fuit

ne adhuc faciam : Ex cum improbo inflaret

infeliciter devolutus.

Poftmodum vero per

facerdos videns periculum, ille fubito rapitur,

lures noCtes nigra canum turma non ceffa-

quafi mortuus,& cura rediret ftatim, & adhuc

vit fepulturg ejus affiftere, &.qua(i depofi-

inftaret facerdos, clamavit eger : Q poeniten-

tum cuftodire, ita ut non minimo videntes

tia, ubi es? de coetero poenitere non valeo;

. horrore concuterentur. Ex Petro Damiano. :

hoc indicante juíto judice, quia dum facere

8. Beda in

X. S. Beda in geítis Anglorum inter alia fic

poenitentiam potui, non volui. Et hoc dicens

zeft. Angl. loquitur: Novi etiam fratrem quendam (quem

mortuus eft. Joannes Algrini de AbbarisVilla,

l; 15.

urinam non novifífem ! cujus nomen etiam, fi

Ordmls D. Bcnedi&. Epifc. &-Cardinalis.-

hoc aliquid prodeffet ; dicere poffem) pofitum

$. IV.

in monafterio nobili, quamvis vita ignobili, &

ipfüm ignobiliter viventem 5 corripiebatur

" SIMI

LITUDINES.

quidem fedulo a fratribus ac majoribus loci,

icut fermentatam maffam azymam red- P. Thom:

- Mil

atque ad caítigatiorem vitam converti admo«

T.

dere, difficillimum eft, ita carnem & Villan. ap.

ïl-n.æ

nebatur; & quamvis eos audire noluiffet ; to-

mentem fermento peccatorum; & amurca vi. Manfi dife,

lerabatur tamen ab eis longanimiter ob necef-

tiorum infeCtam, in priftinam reftitui mundi- 9 ? 5*

fitatem operum ipfius exteriorum (eratenim

tiam, folius Dei opus eft. Peccator unius diei,

fabrili arte fingularis (ferviebat autem mul-

aut duorum dierum perfacile curatur, quia

tum ebrietati, & ceteris vite remifTioris ille-

non ita omnino peccato infeGtus eft, fed qua-

.

cebris, magisque in officiga fua die noctuque

triduanus vix unquam a peccato refürgit. -

L

L]

e

refidere, quam ad pfallendum atque orandum

II. Sicut, licet omnes al

Igavicu

le-cantum Manfi difc.

)

in ecclefia; audiendumque cum fratribus ver-

fuum habeant,quo viatores demulcent;cor vus 9. n. 7.

burm vitz concurrere confüeverat. Unde ac-

femper crocitar cras, cras, idque vel maxime,

ciditilli,quod foletdicere quidam,qui non vult

dum putridis beftiarum cadaveribus & morti-

ecclefiz januam fponte humilitatus ingredi,

ciniis inidet; Ita quoque major pats obítina-

neceffe habet januam inferni non fponte dam-

torum peccatorum;qui de diein diem,de anno

natus introduci. Percuflus enim languore,at-

jn anpnum poenitentiam differunt, ideo préci-

que ad extrema perductus, vocavit fratres. &

pue hoc factunt, quia totum füum affectum in

multum moerens, ac damnato fimilis coepit

defideriiscarnalibus pofitum habent,ideoque

parrare,quia videret inferos apertos& fatanam

a ccelo abhorrenty. & naufeant ; feminancin

demerfum ia profaadum tartari: Caipham

corruptionem, -

K

öame, & d&g carne metunt

lll . Si'

3

879

Tüwus CX1X. Procrflinatio Panitentia,

lis: ftuerentur. beatitudine.

Preterea fuüm-

$.Bonaw. ^ ]II. Sicut piícis in retibus fe agitando ám-

in dist.

iplius involvit, & avis plus ambulans per vir-

mum in mundó fibi comparare potuiffent ho-

falut,

it; fic peccator

tiorem, juxta illud:. JNimis bonorati funt amici tui,

gam invifcatam fortius fe €

[!

r

magis elongatur a Deo, &

'iQtius illaquea-

De. Pateris quoque ja&turam per damnum

tur a diabolo, qui de tali

à

emergens, quia quando culpa in articulo

dicimt: Ten-eb-i;ur

mortis dimittitur, poena in flammis purgan-

planta illius laqueo.

tibus ad expiandam culpam (uftinenda ni-

$. V.

hilominus refidua manet; przterquam quod

MOTIVA.

damnum notabiliffimum fit illud, de quo illi,

el,

licet incaffum, lamentabuntur peccatores di«

Bellovac. ï ()uia procraflinato talis. valde perz'cidoja-'

fpec. mor.-

nam qui conver:i differt, iniquus elt

centes : .Laffati fumus in via iniquitatis , ambulae

dift. 2.L.1.in Deum : Job

L dniquitas maxima, &$. tenta-

vimus «ias difficiles, juftitie lumen mon luxit nobis.

[

tio contra Deun efl, ofculari mantm fuam, (cilicet

,j;

—— Ill.- Quia periculum in mora eff , ut fapienter$. Chryl,

blandiri fibi de opere füo malo, & differre

advertit S. Chryfoft, dicens : Sepelire patremhom, á.

di(cipulus vetuít, .& non permifit Dominus.

converfionem. ' Iniquus eft in Deum; Pri-

mo; quia in eíca ejus fel ponit, fcilicet dila-

Atqui nulla res.tam neceffaria videtur, quam

tionem in bono.

Secundo, quia iliud , quod

fepeliendi patris officium ; Chriftus autem

qmaxime odit Dominus ante oculos ejus ge-

non permifit: Quamobrem? Paratus femper

rit. Tertio, quia eum mifericorditer vocan-

diabolus eft, ut ingreffum ubique attente

tem contemtit, Quarto; quia patrem miferi-

quaritet, & i parvae tarditatis caufam appre-

cordem dies morz füz computantem ; fua

henderit, magnam inde conflabit defidiam.

rimen deducit ; Ceefarius

tarditate affligit. Tob. 9. Scís, quia dies compue

IV. Quia in extremum falacis dijc

*

e

.

tat pater sneus, &j [i tardavero una die plus, contri-

uti Czíarius his verbis indicavit:

In ipfis vu]-Aurel; he,

neribus & fra&utis corporum ,. infirmitates?*

flabitur anima ejus. — Quinto, quia diabolo me-

liorem, Deo deteriorem patrem vitz füz tri-

cognofcere poffumus, & animarum ; fi enim

buic: llli orem, Deo fceces. — Sexto, Dei

alicui pes frangatur, aut manus, cun: labore

mifericordiam in damnationem füam conver-

folet ad priftinum officium revocati : li vero

tit, fcilicet hoc, quod fperat, quod eum Deus

fecundo & tertio frequentius in eodem loco

mifericorditer debet ex(pectare, ipfe econtra

membra ipía frangantur, poteft intelligére

ei inceffanter repugnat. Rormn. 2. Jgnoras, quod

charitas veftra, cum quantis doloribus vul»

nera ipía curanda (int : Ec tamen poft lorie

benignitas Dei ad panitentiam te adducit ?. T au-

tem fecundum duritiam & impamitens cor tuumy tbe«

as & multas curas, fi vixerit homo, ad pri«

o hi.

ftinum ftatum membra ipía vix valent revo-

faurizas tibi iram, hoc eft, de mifericordia Dei

, patit,

congregas tibi malitiam peccatorum. Septi-

cari 5 Similis ratio in animarum fracturis, feu

217

mo; in Angelum eít impius, quem de exípee

vulneribus credenda eft: (i femel aliquis, vel

€tatione gaudio, quod (perat de ejus conver-

fecundo peccaverit, & (ine aliqua diffimulas

fione, affligit. Prov.13. Spes, que d'ffertur, af-

tione ad posnitentiz medicamentum confue

fligit animam ; quia ad monitionerm fe non cor-

gerit, priftinam incolumitatem fine mora ali»

rigit, fed eam potius contemnit, quia apud

qua recipiet ; (i vero peccata peccatis cos»

perit addere, & animarum vulnera tegendo,

Deum irreverenter fe geri.. OQavo; inique

agit contra feipfüm, quem potius vult habe-

vel defendendo putrefcere, que conficendo &

re malum, quam bonum ; infirmum, quam

pesnitentiam agendo curare noluit, timen-

fanum ; fervum, quam liberum ; mortuum;

dum eft, ne illud impleatur, quod Apoftolus

quam vivum; In ftatu latronis, quam Regis;

dixit: n ignoras, quod benignitas Deis 69c. Hinc

pauperem, quam divitem : Et omnium bono-

recte monet S. Auguítinus, Nemo nec pofts. Aug. f

rum Eccle(iafticorum expertem, quam parti-

centum peccata , nec poft mille crimina , dede temp.

mifericordia divina defperet: Sic tamen non

t

cipem, & confortem d

æmofmm potius,quam

Angelorum,

defperet , ut fine ulla mora Deum fibi repro-

Thon.

uia gravijïma* damna infert , de q.u'ibds

pitiari feftinet, ne forte fi confuüetudinem pec»

- :Manüdife. 1I. O

EULU

us

Jofephus Manfi (ic difcurrit: Tametfi per di-

candi fecerit, etiam(i velit de diabo

4

li i,eïiqlueis

tunficifo

vinam revelationem infallibilem, & indubi-

liberari non poffit.

l)

Dz;a ad repro- Manfi difa,

tatam de facienda in articulo mortis pceni-

V. Quia numerum peccatorum a

tentia, & de affecuranda zterna tua falure

lationem. predefinitum . citius impleri. facit ; nam 19» n. ?»

certum eft, Deum uniuscujusque omnes enu-.

certus, & fecurus effes , nullo tamen modo

ad illud usque tempus tuam deberes procra-

meraffe paffus &greffus, quibus a divinorum

ftinare conver(ionem, ob multa damna, quz

preceptorum fuüorum femita deviavit; di-

tf d

inde refultant, non folum lucri ceffantis, fed

cente patientiz fpeculo : Tà quidem gre[fus meos

& damni émergentis: Ec quidem damnum

dinumera[li ; Paulo poft clarius inquit: Signae

27 7'4

lucri ceffantis pateris, quia in decurfu mul-

fti quafi in facculo delitta mea:. Divina enim jue

torum annorum vitam agens virtuofam, & in

ftitia certum quendam limitavit peccatorum

gratia Dei conftitutus, ingens, comparaturus

prafixum numerum, ad quem usque tolerare

effes pro ccelo acquirendo , multorum infi-

vult impium, filum vite ipfius detruncatus-

nüjium meritorum lucrum: Unde fi animz

rus, mox ut ad illum peccatorum numerum

eatg in coelis alicujus effent capaces trifti-

impius pervenetit: Unde apud S. Joburn Spl-

tiz, hzc (ine dubio vel maxima foret , quod

ritus fanCtus ait: Usque buc ventes, &j mon pro-

fcilicet non plus laboraverint tempore vitz

cedes; amplius , & bic confringes tumentes. fluétus

füzge mortalis, ut hac ratione füblimiori in ede«

tups : Cum igitur, ad quem usque peccatorum

pume«

Qqqq4342

E

Jübliotbece €Monualis. Cóncionatorie - -

numerum , Deus non exfpectare decreverit;

enim unquam fünt humans animz majores

ienoremus, merito de unoquoque peccato,

inimici , quam maligni fpiritus? qui animam

a corpore exeuntem obfident, quam in carnis

quod futuru

m th '*qlt-ikrpumäï ti;mgndumz.gp.

bís erit.

b

amore pofitam

deceptoriis deleCtationibus

VI. Quia licet patritent

ibus wehi:aj, non tamen per»

fovent,quatn v

a,ll-

0 circumdant;qui ante mene

Mugo de

8, Vià.

inde etiam. penitendi gratia. promi[Ja ef? , ut ve&e

tis ejus oculos redu&is iniquitatibus,quas per»

Hugo deS.Vi&ore cum aliis advertit dicens:

petravit; hanc ad focietatem fuz damnationis

trahentes coarctant.

Animam coangufítant

Ego fcripturam audio dicentem ; quia in qua-

eunque bora ingemuerit peccator, falous erit. Ezech,

undique,; quando ei non folum operis, verum

33. Non dicit biduo, aut biennio ante mor-

etiam locutionis atque infüper cogitationis

; Pt

tem (i ingemuerit, fed in quacunque hora ine

iniquitates replicant, ut quz prius fe per mul-

emuerit, falvus erit; " At vero mox paulo

ta dilatavit in (celere, ad extremum de omni-

do.

bus anguftetur ita retributione. .Qua omnia

Á

-

. x

$u

poít fubjungit: Nec tamen füb hac fpe fecu-

ob

re tibi peccandum eft, propterea quod in ft»

confirmans, & (üccinctius proponens S. Greg. s, Greg

ne, fi converfus fueris, falus tibi promittitur.

Quam anguftz, inquit; vie erunt undique re ibid.cit.

Nam quamvis etiam tünc venia tibi, fi vere

probis? fuperius erit judex iratus;fübtus hor-

peenitueris, promittatur, non tamen tibi; ut

rendum chaos, a dextris peccata accufantia,

a finiftris infinita demonia ad infernum tra-

tunc vere paenitere debeas, promittitur, val-

de difficile eft, ut tunc vera fit poenitentia.

hentia, intus confcientia urens: Miíer pec-

Diony£

VII. Quia omnes SS. Patres , 9. fapientes: viri

cator fic deprehenfus, quo effugiet?

Carth.2.2. 2glem procraftinationen. difJuadent, .De quo moe

IL. .Bene ponderare, caufas, ob quas dilata con'ver- getlov.ls.

de con* tivo fic difcurrir Dionyfius Carth. . In omni

fío difficilis cenjeétur , quas quidem Bellovacenfis fpec.ditt s.

breviter fic exponit: Difficilior eft converfio

verf, pecc. m a terig acquiefcendum eft. prudentibus , &

expertis in illa materia, . Cum ergo ipfemet

dilata, propter caufas duodecim: Primo proe

Dominus nofter Jefus Chriftus , Sapientia Dei

pter male confuetudinis indurationem. Se-

Patris , & magni confilii Angelus, & univerfi

eundo propter malitiz occupationem, qua e

13

fan&i ipfius Apoftoli, & Prophetz, & fan&ti

tin&tura mala, in qua cum pannus diu manfit,

Do&ores hanc pcenitentiz dilationem omni-

non poteft de facile recipere alium contrarium

no diffuadeant; concorditer reprobent, ac ve»

colorem. "ertio facit ad hoc bonorum natu«

hementer condemnent, certum eít, quo

ralium confuümptio. Quarto vafis cordis longa

ftultiffimum & iniquum fit) poenitentiam fic

infe&tio. Quinto peccatorum longa & affidua

differre, S. Auguftinus in homilia quadam ita

oneratio. Sexto elongatio a Deo, qui diffici-

fcribit: Audiant omnes verba fcripture di-

lius audit clamantem, difficilius poteft redire

vinz. O male dilator, o craftini male appee

ad eum, Septimo cura circa mortem eít maxi»

&tor, audi Dominum dicentem, aut Ícriptue

me difficilis, propter folicicudinem de rerurá

ram (an&tam predicantem. De ifto loco fpe-

& domus diípofitione. O&avo;quia ju(tum eft,

culator fuüm. . JNe tardes converti ad Dominum; n&-

ütin fine aDeo contemnatur;qui eum contem-

pfit,quamdiu vixit.. Nono; quia tunc diabolus

que dijferas de die in diem, Jubito enim veniet ira ejus;

in tempore vinditle difperdet te. Nunquid ego

magis infidiatur, & tunc magis paratur coü-

& (cripi hoc? Nunquid ego delere illud pof-

tra eum. .Decimo, amaritudo ditturnz infir-

fum? Sidelevero, timeo deleri; An poffum il-

mitatis, quz tunc maxime fentitur, fcilicet vé«

lud tacere? Timeotacere. Predicare cogor,

teris peccati,quod facit bona defipere. Unde-

cimo, amaritudo meroriz mortis, quz fepa-

territu terreo. Nunquid igitur manifefta eft

ftultitia, proprio potius credere velle judicio,

rat a preíentibus bonis, Duodecimo timenda

quam claris & indubitatis facrarum literarum,

eft dilatio converfionis usque.ad finem; maxi«

omnium fanctorum Patrum , Theologorum;

ine propter malorum diverforum occafionem,

Magiftrorumque fpiritualium deci(ionibus.

quz concurrunt, & incarrunt circa mortem;

s. A'Igu i.

VIil.

uia eum ompia, qua ufurpamus ín vitay

quz ducit hominem in boni oblivionem pro-

71. ad FF.bong efJo elimus, ante omnia decet, wut. bonam etiam

pter malorum oppreffionem, vel etiam in de-

