butiem usque hebes,jam Jeum,jam Mariam fi-

vocare non poffet, aífidue infonarent.

mul,nunc fingulos tantum referebat. Jefuüm di-

Bordinus LXXXVIL. Joannes Dei, ut in cztera vita

xerat ultimum, cum os & linguam ad Mariam

res

invita fanctifimam hoc nomen pregcipua venera-

edicendam componenu; dido pam Ma, vi

a

d'itulus XCV lil iMors.

469

ad reliqua defuere. Ita ille in ipfo illius nomi-

oculos con'vertäfct, dile&z matris effigiem

nis medio elinguis toto viginti & amplius ho-

jnveniret. nec animam (aam, alibi melius; tu-

rarum fpatio animam duxit, Angelum voca-

tiusve, quam in finu Virginis deponeret, aut

jant ii, qui candidos illius mores longo ufü

fapremum oculorum conjedtum alibi felicius,

experti amabant, Jefum dixit, Mariam dice-

quam in ejus imagine fifteret ; cujus prefen-

j

bat, cum conticuit : reliquum perfeGurus in'

tia seternum frui defiderabat.

ccelo: Ubi Dei &eternum memor dele&tabitur

" XCVII. Fuitin facra PP. Pred

icatorurn fa- Chfuu'ie.

& in memoria zterna erit juftus. In fronte

milia religiofiffimus concionator, qui concio- Ord,

ajunt, poft mortem fignum crucis, quod an-

nes omnes fuas narratione aliqua de Virgine

tea vifüm non fuerat, obfervatum. Obiit In-

Matre claudere folebat Hic morte imminente,

golftadii anno statis 7

4

!j

arnaris diffluens lachrymis, triftitia magna cor

s 'foCic;ati; »fub' ipfo

invadente folatium nullum admittere poffe

$. P. N. Ignatio, inite 52.

a

INDUSTRIA X.

videbatur, fed encomiaftem fuum nequaquam

li

S

deferuit Maria, ei fe vifendam prebuit, moero-

d

Coram SS. Dei Mfatre;, ejusque äuliij]ïma nominä

rem omnem abfter(it, & in jubilum luaviffimz

invocato, füpremwm [piritum exbalare,

voluptatis commutavit, protractisque cum eo

XCLI. Quantopere etíam hzc indultria con-

colloquiis ; fub finem animam de corpore egre-

ducat ad felicem mortem impetrandam fíat

dientem tuta ftatione collocavit,

clare indicavit Pius V. dum in falutatione an-

XCVIII. S. Carolus Borromzus tria hiec Guifari

gelica, in qua prius tantum dicebatar : Ora

per eam a filio ejus petivit: l. Lachrymo-in vita. -

pro mobis peccatoribus : addi juffit : Nunc

füm aípe&um & dolorofum fufpirium Chrifti

& in hora mortis noflrz, Amen. Et merito,

morientis. ll. Unum ex dolorofis fufpiriis ,

"uam ut $. Bonaventura Virginem hanc allo-

& lachrymofis afpe&tibus ac gemitibus cordis

Marie , fub cruce Filii adítantis. — 1II. Ut

cutus dixit : Gloriefian & admirabile efl nomen

iuum, Maria , qui illud retinent , nen expave[cent

fibi Virgo füccurreret eo mortis articulo,

quando cor ejus rumpendum , & anima &

in bora mortis , ab invocatione mominis tui trepidat

fpiritus malignus , pax multa obfervantibus nomen

corpore feparanda foret, Et horum compos

factus Carolus fuit.

N

tuum, . Quod inde tmagis confirmatur , quod

ipía S. Mechtildi quondam dixerit: Ego omni-

- XCIIX. S. Opportuna, Virgo,cum diuoraí-

fec, ut diffolvi poffet,& effe cum Chrifto, intela

bus, qui mihi pie & (an&te deferviant, volo

in morte fideliffime tanquam. mater piiffima

ligens tandem ;fea Domino exauditam,& diem

a

vecationisimminere,dzmonem in cubiculi an-

adeffe , eosque protegere ac confolari , ac

.fane nón pauci (unt experti.

gulo adftantem imperterrita afpexir.ac deinde

ad o(tium domus eculis converfis,ecce;inquit,

Bonüniüs

XCIII. Rex Stephanus, qui

Chrifto Huvnga-

1. 1. dec.2, 08 fübdidit, tucelam fibi. re

aoque fuo gter-

advenit Domina mea B. V. Maria, & extene

À

dens brachia, quafi eam amplexari vellet, fane

nam caflrorum aciem ordiDatam Virginem

matrem elcgit , qui fentiens füz adeffe migra-

&a ejus anima carne foluta eft.

j

XCIX. Decumbebat vidua paupercu

la ',f

tionis cempus, oculos in coeium erigens, ait:

. Regina cocli, muudi inclyta reparatrix, tuo pa-

jam bene cum morte colluGans , rogabatur

parochus , ut füpremis facramentis egram

trocinio fanctam ecclefiam cum Clero & Epi-

fcopis, reenumque cum primatibus & popu-

communire ne gravaretur,impeditus illeViege

rium mi(it, & ecce rem miratn, videt fanctam

lorum precibus commendo, quibus ego nunc

ultimum vale dicens: animam quoque meam

viduam füper vile ftramen humi decumben-

tuis manibus committo.

N

tem, auguftiffimam vero Dei Matrem ; cum

Lamüei'.

XCIV. Fuit & anno Colonienfis Epifcopus,

fplendido virginum cxtu viduz adfiftentem ac

tus ín

füdorem mortualem fudariolo extergentem.

qui de obitu füo imminente per vifum edo-

Chronic. Ctus, füblatis manibus 'exclamavit : Sancta

Quid magis maternum? qua major benevo«

lentiz fingi poteft, fed & facerdoti viduz con«

Maria; (üccurre miferis ; fuccurre Coloniz $

Deinde gloriofz Virgini, quam videre pre fe

fitenti aures daturo, fellam Regina coeli obrue

lit, & allatumin venerabili Sacramento Deum

ferebat, plurimum fe

t

commendans .migyavit

-ad Dominum.

Filium, Mater cum omni virginum choro ad»

Surius ifl

oravit. Tta vidua pie fumpto viatico inter Dei»

XCV. Richardus quoque , Ciftercien(is

vyita.

Epifcopus ia Anglia, mortis fuz hora áppro-

parz fanctiffima brachia exfpiravit,

C. P. Joannes a Campis beate Virginis Nadaft.

pinquante ad beauiffimam Chriíti matrem al-

lata ad (e ejusdem effigie, corde & voce fe

rofarium manibus terebat áffidue. , Nullum

diem Sabbathi vacuum habere (inebat, quin

convertens ait : Maria mater gratiz, mater-

que mi(ericordiz: 'Tu nos ab hefte protege,

aliquam de B.'Virgine hiftoriam narraret;

füb mortem ad quendam converfus,

OL

& mortis hora füfcipe; fuisque mandavit

Capellanis, ut eade:, verba ad ejus aures

noffes, inquit, mi Pater, quantum in morte

afferat animo folatium , Deiparam fingulari

*

pronunciare non ceífarent , atque ita inter

.füfpiria & Marianz invocationis ve

ftudio coluiffe !

Similis huic eft illa vox P.

mbam tradidit Creatori.

3

rba ani:

Francifci de la Hamajade Dionanti morientis.

Annales

XCVI. Ludovicus Seguratus , adolefcens

Incredibile eft, quomodo ifta mifericordiss

Mater füos clientulos juvet , in ifto tranfitu.

religiofus e focietate Jefu morbi tempore,

qui illi fapremus fuit, circum lecticam fuam

Ego certe fic ab illa me animatum fentio, üt

licet, corpore deficiam ) animo tamen pQa

varias beatiffimz Virginis imagines affigi vo-

H

tentior fiam.

luit, ut, quam in patrem y ipfe forte fortuna

INDU«

Ann 3

b

-

4

é

9

JDibliotbete Manualis. Concioatorie

INDUSTRIA XI.

O me miferum & infelixcä:m',kquï tam fero fal-

Chriflum crucifixum fuüfpirüis &

lacem mundum cognoíco: converíus autem

('wn piis ad

-efculis fubire.

ad Chrifti crucifixi imaginem, miferere mei,

CI. Mirum efi, ac idem tranfcendere vi-

inquit, clementiffime [efü ,. & a peccatis

detur, quod Monardes in hiftoria India £. 74.

meis faciem averte, illa motus mifericordia,

recenfet, in Peruvia ramum cujusdam arbu-

qua hominem a morte per crucem tuam re-

Nodt

fÍculg, feu plantz inveniri, qui certo indicio

demiíti, atque hzec inter vetba crucifixum

pret (

homini egrotanti, vel mortem, vel falutem

fzpius exofculans exftinctus cft.

1501

prenunciet. Si enim füperftes homo futurus

CIX, Raingarda , Mater B. Petri venera- Petrus Ve

p

fit, hunc ramum alacrem & letum effe pre-

bilis poft viri obitum monialis facta, dum neia l. 4.

heníurum ; contra, fimoefto animo eum ftrin-

graviter decumberet , crucem cum Domini spift. 17.

gat, mortem imminere conftat. Adeoque id

imagine fibi deferri rogavit

Qua allata, ad-

anno 1562. in domeítico Comitis de Nieva

bibuit ori füo dominicam effigiem, & pedes

manücipio re ipfa comprobatum. Quicquid de

ejus lingua allambens, vultui fuo tota virtute

rei veritate fit, hoc certum, Ramum crucis,

corporis impreffit. Nullam fibi gloriam, nul.

qui lztus arripit, zterna falutis omen habet ;

lam fpem füperefle falutis aflereous , nifi in

uirefpuit , mortis periculum fubir.

cruce Domini füi.. Cumque expleta oratione

Antoninus

CIH. B. Didacus Complutenfis, ex S. Fran-

circumfítantes a vultu ejus imaginem Domini

in relat.

Columna cifci familia ,

.de proxima jam latus morte,

amovere conarentur , quid vultis , inquit,

crucem ligneam, quz ad caput ejus repofita

auferre Dominum meum? permittite cum

. etat, ar&e complexus, & ore fzpiffime ofcu-

mihi, quam diu vixero, ad quem ftatim fum

latus, cum ingenti quadam pietate exclama-

moriens tranfitura. Ita Chriftum in cruce

vit: dulce lignum, dulces clavos, dulcia fe-

illa videre fe reputans, ac amplexu ejus di-

rens pondera. Quibus dictisanimam reddidit.

velli non potuit, donec fuüam io manus illius

Monbri-

CHI. S. Nicolaus Tolentinus paulo ante

animam confignaret.

tius to. 2:mortem crucem fibi offerri voluit, ut, in-

. €X. W. ]oanna de Ce

[pides ex Ordine S, Lopez to.

LE

quiens ejus virtute ceu baculo altiffimz po-

Dominici , dum agonem fuum ipgredienti 4. l. 1. €,

l

A

crucifixi effigies pro more przfentaretur, fi- 54«

teítatis fultus, Jordanem hujus mundi Iibere

transmittere ; & ad paradifi gaudia fcliciter

xis eum Joanna luminibus intuens, te Chri-

pervenire poffim , allata cruce , in genua ,

fle , inquit , obteftor medullitus , ut divini

ut potuit, le&o incumbens, & flens largiter

fanguinis tuti guttam , vel unicam exfolven-

dixit: Salve crux pretiofa ,' quz digna tuifti

dis mihi debitis largiaris, qua coclefti tug jue

. portare mundi pretium , quod in te quievit

ftitiz faciam fatis;. Vix finierat , cum luce

& fedit, latroni mifericordiam imploranti

palam. vifa eft fanguinis gutta , ex vulnere

pepercit, Matrem Virginem, Virgini difci-

lateris Chrifti, recto curíu in pedus Joannz

pulo commendavit: Deumque pro crucifi-

delabi. In cujus rei memoriam , eadem illa

gentibus fe rogavit, ille me per te defendet

Chrifti patienus effigies, etiamnum in loco

N

inhac hora ab hofte maligno. -

ifto honorifice conífervatur.

$urius in ... CIV, S. Comes Elzearius, cum

facro per-

CXI. Antonius Ubaldinus ex Ordine ]e- Toannes

vita,

unctus oleo, varias inter preces, quas coram

füatorum videns benedi&tam inter mulieres Roffi in

fe fundi jufferat, audirer, per crucem & paf-

Virginem Angelorur cohortibus ftipatam ad triumpho

fionem tuam libera eum Domine, ipíe tertio

fe deícendere , ecce, clamabat, dilectam Dej div- atst.

matrem, ut animam meam in coclum evehat,

p' .c. 180

eundem verfüm repetiit addicens : Hzc eft

fpes mea, in hac volo mori.

& quia furgere per iofirmitatem non poterat,

CV. B. Alphonfus Rodriquez e focietate

fuper lectulo fefe érigens brachia in crucem

Jefu facro inun&us oleo. alienatus jam a fen-

componit, ac poft fuaviffima cum fan&ta pa-

fibus, cum in eo flatu fere per triduum hz-

rente. colloquia , hilari vultum fpiritum ab

fiffet, (imul atque a facerdote crucifixi ima-

ipfain finu colle&um emifit. Venz vero ita

»ginem accepiffet , quafi profundo quodam

firmiter invicem adhzfere , ut diftrahi nullo

fomno excitus, oculos aperuit, & facie, quz

conatu potuerint, aimirum fignaculum, quod

ante palluerat ,. in ruborem ver(ía , Chritti

fuper brachium vivens pofuerat ,. mortuus,

conftanter retinuit, & crucem quam vivens

pedes religiofe ofculatus eft ,

: & pxlaci;diffïm'e

exípiravit.

i

tulerat, ne quidem in morte deponere vo«

Vincent.

CVI. S. Ant

luit , manfit autem per dies tres in defuncti

Maxim.

orlinus crucifixi imaginem ,

Ib: l, 15

morte appropinquante , tanto fuifle ardore

cubiculo talis, ac tam fuavis odoris fragran-

in Viuo

complexum ícribitur, ut a dulcibus ofculis

tia, qualem nulla aromata, floresque in no-

. diffuavianda non ante fi

1

ftra mor

Y

nem fccerit/ , quam

dquare.

talitate rgfcrrc, nedum valeqnt ex-

vivendi.

Vincentius CVII. S. Edmundus, Cantuarienfium An-

CXil. Maria Maldonata, alias de Pu

Wrifica- Lüpexz* to,

in fP€ tiftes, facro jam oleo delibutus crucem non

.

LJ

tione di&ta, hora mortis füz imhinente, cruci- 4: l. I« c«

fine lachrymis complexus, mira pietate Chri-

fixiiconem manu accipiens, Chriftum enixius 9^

fti vulnera ; fed lateris preefertim, crebro &

orare inftitit, ut gutta una pretiofi fanguinis

füi tanta copia e confoffo latere profufi os

prolixius deofculabatur illud repetens líaiz

12. Haurietis nunc aquas in gaudio , de fontibus

fuum, labiaque reficeret ; fitü namque ardenti

Salvatoris.

j

torrebatur, cum ecce in confpectu omnium

Lucius

. CVIII.. Joannes, Aragonum Rex piiffimus

Chriftus avulfis.de cruce manibus virginem

Maxim.

ad extrema devenerat, cum fubito exclamat :

amplexus perfoffum latus ori illius applicuit,-

lng.

C

471

Titulus - XCVI]I Mors..

fic anda expleturus, qubd ipfa ant& guttam

INDusTRm Xil.

fierit defiderarat, quo divinz benignitatis ha-

Spiritum fuum ante mortem Deo commendare.

bito teftimonio, lzta exfpiravit , fubfecuta

ccetefti mufica, füaviffimoque per totum cu-

CXVII. Ita Chriftus exemplo przivit, d?F Luc, 23.

biculum odore diffufo.

cens: Pater in manus tuas commendo í

:

tum meutm.

þiri—- V. 46.

Nadafi in

CXIII. Colonie Nicolaus

: Luillerius $. J

pret. cog.

Novitius demittendi füi, ac ad nutum obee

CXVIII. Imiratus Chriüum eft S, Sz;eþhä-'

mor. c. 9.

; Ve(

dienter.omnia faciendi virtute przcellens,

nus fub ipfüm vite exitum dicens: Domine

h

P. 1.

?ger tandem ad mortem , a qua ad vitam

Je(u füfcipe fpiritum meum: quafi diceret,

17,

translatus e(t , cum doloribus eximie exerce-

ait S. Auguflinus: Fecifli me victorem, reci-

retur a Deo, ab eodem ad illos ferendos etiam

pe me in vi&torem, recipe me in triumphum,

robur accepit,notabili plane ad crucem feren.

illi perfequuntur, tu füfcipe, illi ejiciunt, tu

dam invitamento. Vifus eft, inquitSachinus,

intromitte: dic

f

dium Domini tui.

piritui meo , 'i»ntra,ï in gau-

fibi videre Chritum Dominum przgrandi

cruce oneratum, cujus ille veftigia minori

CXIX. S. Dionyfius Areopagi;a' jam fenior Segerus in

cum cruce majori tamen moleftia fectaretur.

ac grandzvus, annos numerans decem (ipra Chronico.

Verum cum aliquando vidiffet Dominum gra-

centum poí(t vincula, verbera, flammas, chri-

vi,fub pondere labentem, & commiferatus vel-

ftiana fortitudine toleratas in crucem actus,

let in oneris ejus partem füccedere, fevero ad

dum crucce gravius fenfiffet deponi de cruce;

eum vultu converfüus Jefus: Qui, inquit, ma-

tandem ad gladium damnatus, jam jam ictum

gpa, & aliena feras, qui tua, eaque leviora non

excepturus, hzc protulit: Ultimum verbum

potes? Hac voce fniro amore fuccenfus,quam

Domini mei in cruce, fit & mihi ultimum in

plurima tolerandi, relicto fociis illuftri excelfi

hac lüce, Pater in m

:

"

anus tuas. commendo

pectoris exemplo, ad Idus Julias brevem cru-

fp'iritum meum.

1

(

ciatum cum zterna jucunditate mutavit.

CXX. S. Dafil. cum vitam füam per regiam S.

G ee;)r.o

(

2"

äadaü i

b.

CXIV. S. Joannes Cardim phyf(icz ftudiofus

crucis víam ad terminum perdu&um cerne- N:z Orat,

, I 2.

30. €t, anno vitam cum zterna commutavit,

ret: ut extremis illam crucifixi verbis fignaret, ?9*

Bracharz in Lufitania. Huic xgro & morien-

preclaris monitis ad omnem pietatem horta-

tus effet, magno affectu illud Chrifti ad Chri-

ti pulcherrima füit occupatio crucifixus. Dií-

folvi cum defideraret, facilesque fibicum Deo

ftum fübjunxit: In manus tuas commendo

-

fore rationesaudiret: Ah ! duram, ajebat,fen-

fpiritum meum. Et una cum verbis animam

tentiam ? Reddere Deo rationem,veruntamen

lztus ad crucifixum Dominum transmifit.

mifericors eft, & cruciatuum mea caufa füíce-

CXXI. Paulus Juftinianus Camaldulenfis, Hift. Ere-

m

prorum recordabitur. Mox exiremis migtan-

cum ad extremam vitz füs lineam devenif: mitica 1

«t

tium facris rite munitus, inter inundantes la-

fet: Adefto jam , inquit, mihi, o bone Jefu,

Co 3Qs

chrymis pietatis eftus,etiam cos, qui aderant,

unica fpes mea, cui foli vixi; cui uni morior, &

fui fpe&aculo ad lachrymas , permovit, &

füfcipe in mifericordia tua fpiritum meum,

a ReGore ferio petiit, nudus humi abjectus

uem in manius tuas commendo, quia tu re-

Y

emori, & mortuus in fimetum abjici ad fepul-

d

IT

emiíti me. Domine Deus veritatis, .quibus

h

turam. Mirum illud , & prodigio par vifum;

di&is requievit in pace.

i

CXXIL Petrus Urf:

ceo

lus, cum Venetiarum

Idem,

t

quod narrat ejus vita : /Egro fuptemum divina

35

vulnera fuaviante, ipfi Chrifti Domini fignum

Dux effet, relido Ducatu ad S. Romualdum

refixis manibus ac pedibus, ita fe Joanni mo-

confügiens monaclii habitum ab eo accepit,

rienti ultro iniecit,ut famulum ampledi füum,

füb quo dum creatori fuo fideliter deferviffet,

& ejus colligere velle inter poftremos anheli-

tandem hora nona, qua Dominus exfpiravit,

tus animam videretur, & ad mirabilitatem in-

ejusdem verba ingeminans: In manus tuas

Domine co

[

)

tendit, quod immotis in ipía cruce claviculis,

nmendo fpiritum meurn, ad eun-

vix egre quieverit, iis rurfum inferi facrum

dem migravit.

fimulachrum. 1n ipfo ergo crucifixi ofculo

CXXlIL Ferdi

nandus laudatifimus: ille Luces Tus

placidam animam, quafi e corpore in Jefu

Cattelle & Legionis Rex, morti cosperat effe denüs,

*

vulnera immigrantem , & ab ovio Jefu a

d

vicinus, cum przíentibus, lectumque Re-.

plexu exceptans, reliquit.

gium circumftantibus regni proceribus, ad

CXV. Martino tuo fuaviffimz ac prom-

Ibo n; l 9g«

Dominum converfus: 'T'ua eít, inquiz, pote-

ptiffimz obedientiz juveni, in Alenconienfi

ftas, Domine, tuum eft regnum, tu es füpra

collegió in acerrima morbi vi, feu a mente ab-

omnes Reges, imperio tno regua cceleftia ac

erraret, feu fibi conftaret, ultimum folatium

terre(tría fübduntur,regnum;quoda te accepi,

füit crucifixus ofculis honoratus. Neque mu-

quamdiu placuit voluntati cuze, rexi, nunc ec-

ta fuere ofcula, fed plena teneritatis, dum bre»

ce id reddo tibi, tantum animam meam de

[ t0,

a

yia,fed plens Deo,hec verba repeterect: Meus

voragine interitus ereptam, ut ad te füfcipias,

triumphus! & ofculabatur, meus triumphus!

rogo, in manus tuas Domine cormmendo fpi-

ritum meum.

& iterum ofículabatur, meus triumphus?! ite-

rum oícula, & verba eadem repetebat, & in»

CXXIV. S. Martha fimul ac tempus illud Au

&

ter hec felix mors.

i

adveniffe, cognovit, quo viciffim ab illo in vite, 2

CXVI. P. Joannes Comblet Hefdinii feria

cocleftem domum excipienda erat, in pavi-

fexta, & fere qua Chriftus hora moriens illud

mentum cineribus afperfüm , impluviumque

in ore frequenter habuit: Cum crucifixo vi»

e quo ccclum contemplari poffet, voluit de-

: poni, atque bic fibi manu crucem tene

n!ti fa—

xi; qu'm crucifixo moriar,

cram

A

: i)ilzliotbecæ Manualis Can?ionatariæ

72

cram paffi Domini hiftoriam prælegï jufferit,

láre confüeverunt. Hic ille eft, qui fub men-

quam $. Lucas confcripfit: Ventum erat ad

dici fpeciei ad parentes ignotus divertit, tan-

ea verba, qua Chriíto poftrema fuerunt; Pa-

tzque filius familiz, vix male fartam; tectame

ter, in manus tuas commendo fpiritum; nec

que in veftibulo &dium füarum cafulam im- .

plura ex

petravit, in qua cum tres ille annos latuiffet,

(pe&tavit, fed ipía fqum Dorino re-

fignavit..

H

x*

ad fuperum palatii invitatus accerfiri fecit

—

familiz praefe&um, rogans eum, ut Domi-

Surius

CXXV, B. Huneg

undilMirso Veninan.

nam vel tantillo tempore ad fe dignetur ac-

to. 4

tienfis in agone pofita jam facro Dominici

cerfere. Abiit ille & nuntiavit Dominz fuz,

corporis percepto viatico, ex cilicio ac cinere

caput erigens, en adfum, inquiebat, Chrifte,

quod a Joanne acceperat, fed abnuit illa ad

eum accedere, quem nec afpicere fe poffe af-

ancilla tua, veni obfecro, Rex piiffime, & me

benigne füfcipe, inter quz, odore fuaviffimo

firmabat ,. inftitit Joannes, & ante mortem,

quam imminentem e proximo exípectabat,

|

illic diffufo, & clariffimolumine fupervenien-

x

te, fan&ta illa anima in ccelum evolavit.

rogat, ni fero penituiffe velit, accedat. Pre-

cepit tandem pueris fuis pauperem illum ad

| !demk—go,;'," CXXVI. Margarita virgo,Hungarïca fane

fe adferrent.

ConteGus igitur, adeo ut vix

iffimis munita facramentis, ubi ad extre-

agnofci poffet ad Dominam letus eít, tum il-

inam diei, qua fe morituram przdixerat, ho-

le: Merces tua inquit, Domina completa eft::

ram perveniffet, Pfalmum trigefimum decan-

penfabit Deus , quod minimo fecilli, mox.

tare ccepic:: In te Domine fperavi, &c. cum-

przfentem jurejurando adigit, velit, jubebat,

que ád eum verfüm deveniffet. 1n manus

d

in pannuceis fuis temulari, dein fan&tum Ev-

£uas commendo fpiritum meum , felicem in

angelii librum, quem puer ab ea dono acce-

coclum animam transmifit.

perat, in manus tradit, atque ita oculos

CXXVII. Fuit Valentianis anno hujus fz-

a

aperit, & ipfe faos claudit.

culi vigefimo octavo mulier pia ; in obeundis

SCXXSD H Juniperus die quädam?/c;ü*rkh.Waniin-

Chrifti patientis ftationibus, dum per vale-

fratribus colloquens, dum inter fe de mor- gus ad an-

tudinem licebat, plurimum exercitata, qu

te confabulantur, quid fuper hac re fentiretnum 1158.

!

cum lefto jam aíffixa paulatim ad mortem

ipfe, non obícure monftravit , dicebat eo- "!3-

tenderet, quod pedibus nequibat, mente ex-

rum aliquis frequenter; a Domino flagito,

lere ftadebat, contigit autem die illa, qu&

ut hanc mihi gratiam preítare digpnetur, ne

ei füprema fuit, dum fólitum urgeret oífi-

extra clauftra moriar, fed chrifliano ritu fe-

cium, jamque ad Calvariz montem cogita-

tione conftitifiet, in-hec verba linguam la-

peliar cum frattribus, qui morienti confi-

lio, & precibus affiftant, cum ftatim füb-

xaffe: huc ergo pervenimus , ubi Servator

junxit Juniperus : Ego cuperem, ut multi

imeus vitam pro me in cruce pofuit, adore-

effent fratres qui pro me orarent, attamen

mus banc crucem, & fi fas eft, in ea Domi-

no commoriamur, tibi ergo Domine ]Jefu

ita defpiciabiliter mori vellem , ut non effet,

qui mortuo parentaret, imo ita fcetere mal-

commendo fpiritum meum. In quibus ver-

f

bis pie obdormivit in Domino.

lem, quod nullus prope accedere auderet;

nec funus pararet, fed tanquam rem abomi- ^

habilem, &immundum in fterquilinium pro-

JINDUSTRIA XIIL -

jicerent, volucribus cocli eícam futurum, ne-

UT

77* Derdlitum a fuis vita excedert.

que enim in vita, fed neque poft mortem ho-

qti,

mini vili & indigno honorem ullum vellem

äatth.

" CXXVIII. Ita Chriftus obiit, ut verba illa

attribui.

indicant : Deus meus, Deus meus, ut quid de-

€.37.V.46.

reliquiti me! HincS.Bjernardus dicebat: Ha

"CXXXIL. Mraria Aurillotia r&ftaurat-i or-

bemus Chriftum a patre nafcentem, in patre

dinis Carmelitarum, dum forte Parthenonis

cubantem, cum patre fedentem, pro patre

Antiftita in eum fermonem venerat, qug

ftantem, füb patre pendentem, fine patre

de certo mortis genere prgoptando diíce-

A

dammodo morientem.

1

ptabatur, cum ftatim pro ea, qua plurimum

CXXIX. Alexius ipfa nu

ptiarum no&e

excellebat, animi fui demiffione, nihii fc in

Metapfxra--

elapfüs Edeffam aufugit, ibique inter mendi-

morte fingulare aut perere aut defiderare

/!tgg. |

cabula tam diu latuit, dum ab eftigie Deipa-

velle affirmavit; Si quid tamen fperati pof-

(

rz proditus, Romam redit, in patria domo

fit, optare fe eo modo ex hac vita decede-

inops, defertusque moriturus, ubi eum e tanta

re, quo B. P. Franciícus Xaverius fcribitur

hereditate vix ultimum angulum impetraf-

deceffiffe, videlicet defertus ab omnibus, ac

cun&is rebus deftitutus, qua vel folatio,

fet, ac feptendecim ipfos annos fimilia multa

a fervis patiens, jam pugnis contufüs, jam for.

vel fübfidio morienti effe poffent. — Utinam,

inquiebat, magno huic Orientis Apoftolo,

dibus perfufus, transegiffet, mors tandem fi-

parium reduxit , mortuum, domeftici igno-

qui Ducis fui.ac Dorini veítigia propius eft

imitatus, vel in morte queam affimilari! ad.

vabant, & vox humana major, romanum

Pontificem & Imperatorem & demortuum

ultimas devenerat terrarum oras, certus

rogredi, donec eum vel terra ipía, vel vita

ä ;

excivit; Ita qui deferi in morte fuftinet, a

;

Ls

tnorte ab omnibus celebratur.

deficeret, fed hzc prior deficere vifa eft, in

. CXXX. Alexio nec vite ratione, nec mor-

deferto peregrini maris littore, in quod egro-

S. Au

!'e;-rarlns

inCatal. tis genere Joannes abfimilis fuit, quem Grzci

tum epibatz expofuüerant, rerum. omnium

4j

-Calyditam a tugurio, quod illi vocant; appel-

egenus jacebat, nullus; qui dolori mcdicää:

Titulus XCE II Mo;yg'

473

faceret, qui animo folatium adderet, inve-

fius dicens: Author pietatis Chriftus tefta-

niebatur, folo numinis auxilio fretus, fola

mentum condidit, fingulis pietatis

opera

ejus ope fuftentabatur, hoc ego mortis ge-

diftribuens :

Apoftolis perfecutionem ; [u-

nus omnibus praetulerim , pluris omnibus

deis corpus, Patri Spiritum , Virgini pata- S,Greg.l.4s

l

eítimarim. — Antiftita hec audiens, ftupere

nymphum, latroni paradifum, peccatori in- Dial.c.59.

vehementer, nec fatis intelligere, quomodo

fernum, Chriítianis poenitentibus crucem.

ea potiffimum hora, qua vel maxime ju-

Hinc S. Auguftinus

rudenter, fac, ait, te-

vandus eft homo, humano, quis folatio, au.

ftamentum, dum

á

xilioque deítitui velit.

nus es, nam fi exípe-

Sed alio colluftra-

Gaveris infirmitatem , omnino minis, vel

batur lumine María, quo clare ac dilucide

blandimentis duceris, quo tu non vis. Nam

perfpiciebat, quantum in pura illa fufferen-

ut S. Gregorius afferit, tutior eft via, ut bo-

tia bonum confifteret, unde fiebat, ut fine

num, quod quisque poft mortem füat fpe«

ulla relaxatione , quz ex humano fubfidio

rat agi per alios, agat ipfe dum vitit per fes

oriri folet, pati, idque non corpore folum

beatius quippe eft liberum exire, quam pet

deferto, fed & fpiritu vehementiffime defi-

vincula.libertatem exfpectare. Unde non

deraret, illis etiam in rebus, quibus bone

pauci hoc confillium fünt fecuti.

fübinde animz quam maxime fibi cupiunt

efíe confultum.

Nec minus quam defide-

CXXXV.*." Dagobertus Francorum ReXAmmoaiuæw

raverat, confecuta fuüit , nam eodem illo

faluti animz füs invigilans, fa.

n

noque confilio convocatis filiis & turba ami-

,3. mentc, fa-1. 4 $. ga.

tempore füpra plurima, quibus valetudo

ejus tentabutur, magna quadam ariditate

corum, generale indixit placitum, in quo per

teftamentum filios fuos Reges conftituic, fed

mentis ac fpiritus afiligi.ceepit, qua preci-

pue ab aCtuali unione cum Deo fe przpedi-

primo loco pro remedio animz füz , omnes

regni füi Bafilicas San&torum fomofas, villa-

ri fentiebat : Solent plurimi, etiam in vir-

tutum palzftra exercitatiffimi hoc rei even-

rum donatione hzredes fecit, rogans & obte-

)

ftans per terribile Chrifti Nomen, memoriam

i

tu non parum turbari , non tamen Maria,

fui in illis ecclefiis

quz tanra animi fui libertate, atque indif-

Ll

; tribus in hebdomde die-

u

bus fieri, &

r

o animz (uz r

erente habitu hzc omnia fufferebat, ut a

f

lutare.

emedio *fgcrilfii-

laude Dei non ceffaret unquam , benedi.

cium offerri

cens Dominum omni tempore cum Prophe-

CXXXVI. S. Carolus /l Borromæus, m;m Lyreus .

/

ta , ac preludens iili, quam tantopere fla-

fe anno 1576. ad füccurrendum pefle con-doc. .

gitabat Chriti exemplo , ejusque fervi Xa-

tactis accingeret, teftamentum condere vo-

verii, füupremo vitz tempore, omnium defti-

luit, quo miffe facrificia mille ad anims

tu cioncm.

fuz falutem offerri, tria mortuorum officia

a Clero perfolvi; & annum facrum unum

CXXXIIL Fuit & in hac difciplina non

male quondam veríata B. Virgo Aleydis, ex

fieri mandavit. — Cereos circa funus accen-

di fex, nec plures , corpüs füum loco hu-

Ciftercienfium familia fan&timonialis, quam

ubi triftiflima quzdam elephantiafis invafif-

mil ante gradus fümmi chori fepeliri juffit.

fet, neceffe fuit, a cxteraram convictu ac

Ecclefiz fug argenteam füpellectilem & ve-

focietate feparare, fequeflrata igitur atque

ftiaria altaris ornamenta, collegio autem Ca-

in angulum quendam ccenobii migrare juffa,

nonicorum Bibliothecam legavit, Amicis ac

ropinquis ,

: gïimiæ :

ubi fola deinceps viveret, aut lenta potius

b

quorum neminem indigentem

td,

morte confümeretur, graviífima triftitia af-

abebat,

przter imagines quasdam pias, nie

fligi vifa eft; Sed mox Chrifti Sponfi ac du-

hil. De cxtero, preter legata quedam pia

cis fui prefidio animos refumens, dercli-

heredes fuos Chrifti pauperes fcripüt, quos,

Mediolani in ma

&ionem hanc amare, eamque prz fuavilfi-

gno )nofoco/fnio degere, ali-

ma mundi totius focietate, etiam cum pa-

que fciebat.

H

ri falutis fuz: profedu, a(timare coepit, Et

CXXXVII. Cives

:

placuiffe Numini vifa pietas fuit, Chriftum

hzrede neceffario careret, ad extrema deve-

quidam Ar.eliaten(ïs,ïcun/ïlbisteæ. |

füum in crüce pendulum ab omnibus (imi-

niens teftamentum condidit, quo mobilium

liter defertum videre, ac conípicere velle

& immobilium füorum heredem ftatoebat

coeperat Aleydis, cum ecce, qui amantium

animam fíuam,

Proximi amici tedtamen-

atgue imitantium Ííe facere voluntates fo-

tum hoc inofficiofum proclamarunt, & irri-

let, vifendum fe illi offerre dignatus eft, at-

tum, fibique omnia* vindicare conabantur,

que- explicate oftendere , quid ejus caufa

olim effet perpeffus, quo illa tantopere re-

Ad judices devolura res eft, dataque fenten-

tia. valere teflamentum, ac reéte hominem

creata fuit, ut ad extremum us

Y

egiffe; animamque ejus per manus pauperum

gue conítan-

;imm.c pïffeyerarxic,x

hs

adire poffe ac debere poffeffionem legato-

rum; oinnibus itaque divenditis fundatum

! I-NDU'S/TRIA XIV.-

eft hofpitale, quod modo in urhe fupereft,

atque animz iliius cenfum precum fuarum

Jüflamenio legüime , pie

decedere,

per(olvit.

que confiz'to

CXXXVIII. B Elifabeth Hungariz Regig B Marens.

$, Aug'

CXXXIV. Etiam hic ,cxemplc;'* preiviffe

lia, Tburingiz Princeps, cum pridie, quam de. Vlitip. ia

Chriftum (faltem hic teftamenro minus firi-

cederet,culpas integerrime confeffa Chriftum Cbrou.

éte accep

to fit fermo teftatus eft S. Ambro-

3

in pauperibus hzredem teftamento reliquit,

09

vilem

AT

TCCU

"

$9

474

B

ib?iotbeeæ Manualis Coneiomtoräæ

ftim evanuit, & zger facie ferena crücifï-.

vilem duntaxaf excipiens tunicam, in qua

xum ízpius ofculatus, fand JEfü & Ma-

bu

fepeliri corpus fuum mandavit.

rie nomina in óre habens, felicem fpiritum

dedit. Fere fimile huic eft id, quod ii re-

,

INDUSTRIA v

tulere, qui adfuere cuidam zgro noftro, cru-

cifixum , ut fibi admoveretur, annuenti,

'—Mifcelvia—nea.

fed eundem ori admotum poftea non femel

confpuenti.

.-Hic no(ftris, ob rem inex-

"

.Unäio extrema ü:iritualisQ

pe&atam , admiratione, terroreque fuüfpen-

fis, ac ex x*gro petentibus , ecquid hoc

Nadfim — CXXXIX. P. W'olffgangus Gravenegg;

pret.cogit. preclarum altz virtutis nomen quotidie, cu-

effet ?; refpondit voce, qua potuit: cu-

pere fe crucifixum ofculo venerari, fed

€403« bitum conceffürus, vefpertina diei totius ex-

iatione veluti facro quodam extremz un-

ait, quoties mihi illum ori admovetis, to«

ties demon manum füam crucifixum inter

?

ionis imitamento, uíüs, in mortuali ex-

pirantium fitu tantifper fupinus , crucem

ac os meum interjecit , ut imprimendum

crucifixo a me ofculum ipfe accipiat. At-

ífronti, oculis, auribus, aliisque de. more il-

3

'lids Sacramenti fenfibus impreffit ,- additis

que illam ego manum conípuo, quam illé

mihi prebet, invitatque ad ofculum : non

accommodatis ad fingulos fenfüs verbis.

-! N'erum ne tahtum externorum fenfüum ex-

vero crucifixum meum [|Efum , quem vos

mihi optato porrigitis.

-Quocirca noftris

piatione fuam circumfcriberet pietatem,

g

frontem cruce muniens internos fenfus ex-

flagranter omríibus pro.egro in preces cf-

fufis, difceffit ille animarum hoftis: &

ilj

piavit in hzc verba: Per iftam fanctam cru-

.cem & fuam piiffimam mifericordiam indul-

«ger crucifixi facram imaginem citra im-

pedimentum eít ofculatus.

En quam infi-

geat mihi Dominus, quicquid memoria, in-

t£elle&u, voluntate, cogitatione deliqui. Tum

diofus tunc adeft Angelus tenebrarum, con-

tra hunc ergo Angeli lucis ab «gro, atque

ad fenfüs reliquos accommodata cuivis ver-

borum fórmula expiandos progrediebatur,

a fanis pro xgro advocandi.

In gaudio, in-

quit, laudatus initio Simeon & exultauone

quotidie providus zternitatis, quam per ma-

ena ingentis ac pretiofis heroicarum virtu-

cum SanÓGis proficifcitur anima (quando cee

dit a corpore) & Angelis vidtorie hymnos

tum actibus conditz patientiz documenta

concinentibus Deo, nec non eam Servato-

| ',Der?i.poqti eít ingreffus.

ri Chrifto, & glorie Reginz offerentibus,

ipfumque cum ea (imul adorantibus, cum

lConfgüz'o frequens n mria:

unverío ccelefli exercitu inquietis locum

perducitur, in gaudium ineffabile , in lu-

dicto /6XL. Oropefa& "moriens P. 'Alphonf'us"

men perpetuum, ubi non eft mocror, nec

n. 25.

