fraudes evitari debeant, fcilicet fequendo fa-

t

&um Ulyffis, & aures mentis, eera timoris ac.

epift. ad bidinis creícere ; nihil in te Babylonium, ni-

UM | k

Kuttec pib confufionis adoleícat. Dum parvus eft

amoris Dei ob&ruendo.

Q

VT. Ex

Ho.

-

DISNTUTUMUTTTUUIS

. Jitulus LXXXVIMH. Luxuria.

s

2S1$.

Prov. $.

-Yll. Ex oecafione thematis: JNe aitendas

VVn 3'

V. Ex occafione thematis: JNumquid poteft Prov. 6.

fallacie mullieris , favus enim diftilans labia me-

bomo abfcondere ignem im finu [uo

35

retricis, & nitidius oleo guttur ejus , novi[Jima au-

u vellimenta V. a

ejus non ardeant? poffunt afferri remedia pro

tem iliius amara quafi ab/yntbium , & acuta quafi

laxuria vitanda, ícilicet ea ipfa, quz pro igne

4* —— €D a -

gladius biceps: poteft luxuria Dalile compa-

extinguendo adhibentur, quorum primum

rari. Et 1. oftendi, quomodo in finum fuum

eft, aque frigide aff'ufio, per quam corporis ca-

recipiat & blandiatur amorem fíimulando.

ftigatio intelligitur.

Alterum lignorum /ab-

2. Quomodo ipfüm tondeat, & fortitudine

traiio, (eu füga occafionum, aut rerum ad

luxuriam incitantium.

Tertium ' venerabilis

füa privet, id eft, gratia divina, & Dei affi-

ftentia.

3. Quomodo eum tradat inimicis,

Sacramenti aut veliquiarum — fanttaruam — advoer [usg

& exczcari, in munitam civitatem (hoc eft,

ignem comverfi: feu invocatio Chrifti & San-

fervirium, &domum mulierem) duci, carce-

&orum, precipue Virginis (ine macula con»

; !' CO!'. 61

ri (anguítiarum) mancipari, vinculis fer:eis

ceptz , cujus patrocinium adverfus hunc

€con(uetudinis) ligari, ad molam (laboris &

ignem luxuris mire efficax fuiffe , .

?v. lj

qqocidia-

infamiz) damnari, (cuticis ((timuli conícien-

na experientia compertum efít.

tiz) cedi, & ab omnibus illudi, ac denique

VII. Ex occafione thematis: Et ceperunt

Qu omnia fufius

omnino opprimi faciat.

e omnes excu(ares proponi poffünt, & refuta-

apud Fabrum in auctario them. 3. in fefto S.

ri excufationes, quas luxuriofi prztendunt.

S Ax(gu L

Matthiz explicata videri poflunt.

Nempe 1: Quod non po[Jint f2 continere; qui re- Gen. 4.

Job. 31.

IV. Ex occa(ione thematis: Jenis efd uque

fütentur tum illo Dei effato: Sub te eritap V. 3-

L d9

V. 12,

ad perditionom devorans , ommia eradicans geni-

petitus tuus, & tu dominaberis illis; tum

: chord

mina: poteít laxuria igni devoranti compa-

exemplo S, Auguflini, cui continentia cum

j

rari, & 1. oftendi, quomodo devoret /ulfian-

grege puerorum & pucllarum qua(i fubridens

Eccl. 9.

tiam temporalem: uti filius prodigus expertus

dixit: Potuerunt & iíti, & iftz, & tu non po-

v. 6.

eít. Unde merito Siracides monet: Ne des

L

teris? tum inftantia potus venenari, quo et«

fornicariis animam tuam in ullo, ne perdas

iam in fümmo. eftu concupiícentriz facile

te, & hereditatem tuam. Quod contirmans

quis abítineret. 2. Quod nulli isjuriam facient :

S. Auguflinus ait: Luxuria perdit omnem

qui refütentur ex eo, quod grandis injuria

de do&.

Chrift.

fübítantiam , & ad preíens voluptate deli-

fiat Deo, corpori proprio & alieno, dum pol-

niens futuram non (init cogitare pauperta-

luuntur; & animabus, dum ad fervitium car-

!

tem.

SLThel.

2. Quomodo devoret f/amam: hinc ite-

nis deprimuntur.

3. Quod Ofeas ipfe a Deo

I/"ch!. 49,,

rum Eccle(iafficus monet: Ne des mulieri

uxorem fornicationum a[Jumere julJus f : qui re-

) o

Vo 2.

;

poteftatem animz tuz,ne ingrediatur in vir

fütentur ex eo. quod non fornicari jufíus fit,

S. Auguft,

tute tua, & confundaris.

Sed & S. Augufti-

fed uxorem quz fornicata füuerat, per legiti-

nus id confirmans ait: Qualis eft in ocuiis

mum matrimonium fibi copulare. Vide has

l

hominum, qui veirfis pedibus ambulare niti-

refutationes fufius apud Marchant. in Horto

|

,

)

tur, talis eft in oculis angclorum, cui propria

Paft. tr. 4. le&. 8. prop. 3.

caro dominatur.

3. Quomodo devoret /a-

g. XII.

:

niiaienm 69 vitam corporis: cum nihil adeo cor-

i Cl

pus debilitet, vitamque abbreviet, quam lu-

ALII CONCEPTUS

T

xuria frequentata.

4. Quomodo devoret

PRAEDICABILES.

—

animam: Ícilicet eam ia zternum interitum

*

» [bid..20,

Qualita;.

precipitando , uti Salomon indicavit, dum

T. "T'homasVillanova la(civum hominem per s, Thom.

]

Prov. 23.

dixit: Fovea profunda efít meretrix , & pu-

V. 27.

Salamandram prazfigurari dicit, quam Villan.

teüus anguftus aliena.

Infidiatur in via quafi

fcriptores in igne nutriri, & vivere afferunt. Conc.z.de

-'Ibid.v,ls-

latro, &, quos incaucos viderit, interficicc.

!

'Totus a peftifero illo igne devoratus eft, in- S.Ildelpm

Que omnia fufius explicata videri poflunt

uit de lafcivo, nec illum quicquam prazter

'H)id:V'lg'

March. in Horto Paftorum tr. 4. le&t. 8. prop.

À

ammas cogitare permittit, in igne folum

2., & 3. & apud Fabrum conc. y. fefto 3. Ma

riz Magdalenz, ubi ob hanc cauíam conipa-

veluti Salamandra nutrjtur.

Damnum.

Dagiel p m

rat luxuriam beftiz, quam Daniel fequenti-

Y« 5.

bus verbus deícripüit : Ecce alia beftia fimilis

- In urbe Nicofien(i, quz totius regni Cypri p, Fam;

o

urfo in parte ftetit, & tres ordines in ore

primaria, & a Muítafa expugnata civitas, five Strado

y, lh

ejus, & dentibus ejus.

Et fic dicebant ei:

Metropolis eft, cum pueila quaedam uni ! 2 Prol,

Surge, comede carnes plurimas.

cam tantum ignis fcintillam in munitionem ACad. 2«

f'row v

V. Ex occa(ione thematis: J4e inferi do-

pulveris tormentarii immififfet , univerfüm

v.27.

mus:ejus: potelt luxuria inferno comparari;

quoque potentiffimum illius exercitum igne

quia ficut in hoc tria fpecialiter reperiuntur,

combuflit. Idem quoque de hoc carnalis con-

Prov s

S. Bonav.

Ícilicet ignis ardens,vermis rodens,& fulphur

cupifcentiz igne dici poteft, unica tantum

i

in dizta

fcetens; fic in luxuria quoque reperitur ignis

fcintilla, unicus obtutus impurus, unicum

íol. tit. 1.

concupifcentie , vermis feu remoríus con-

verbum, vcl guítus aliquis nonnunquam ad

€. 9.

Ícientiz, & fulphur infamie. Unde & S. Hie-

accendendum ignem quendam inextinguibi-

S, Hier.

ronymus exclamat: O luxuria! o ignis in»

lem fufhicit, quí prodromus eít ad infernum.

apud

fernalis, cujus materia gula, cujus flamma fu-

Unica folum fcintilla ad fomitem accenden-

Drex.in perbia, cujus fcintille prava concupifícentia,

dum f(ufficit, dum is fatis fuerit diípofitus &

Nicet. l. i« cujus fümus infamia, cujus cinis immundi-

ficcus; ita quoque, inquit D. Chryfoftomus,

$ 19,

voluptates fi juventutem aggrefla fuerint,

;ia, cujus Hnisl gehenna..

ä

Bibliotbete Manualis Concionatorie

216

gt

ejus*

tum vere ignis cum igne mifcebitur , ftipula

luf. ad Zofimum ita fcribit: Cüm libido &lufl.x.ep.

cum fornace jungetur, colloquium mulieris ;

corporis robur, & animi vires dejiciat, & adi- 135

j

erci

ecce tibi favillam,quafi ignis exardefcit, ecce

mat, ceumque; qui hoc vitio captus eft, omni-

tibi lammam fuccenfam.

f

bus illudendum & irridendum proponat,

mon

u5o

S. Cleim.

iII. Ingeniofus eft ille Clementis Romani

quemadmodum exczcatusSamfíon docet, eo-

quod tu voluntariam captivitatem accerfis,

duà.

Roman conceptus, per quem rationem reddit, cur in-

l.9- reC0- céeata, & incarnata Dei fapientia, de qua vere

nec naturale robur illzfum atque integrum

dici

gnit.

fervas, verum vitiofis affeQionibus conficien-

coní

dici debet : Omnia in fapientia fecifti: facro-

fandum Baptifmatis lavacrum potius in ele-

dum te ultro przbes; & Deum , qui in vita

mut

mento aquz inftituerit, quam in alia qua-

tua, ubi caput reclinet, non habet , moerore

s: Ant' de

quie

afficis; & nos, qui pro tua falute vota faci-

pai, fert

Sals

piam materia ; Dicit enim ideo id fa&tum effe,

utin aqua regenerati,ignem vetuftz nativita-

mus, oppugnas, & injuriam tibi ipfi infers,

jn Don gt

dum falutaria medicamenta repudias.

tis extinguerent ; Prima enim noflra nativitas

Qui. qpif

per ignem concupifcentiz defcendit, & ideo

. MiIL. Quantum hoc carnis vitium in Ec-Raynald.

a

clefiafticis deteftabile fit, ex quodam Armeno: an 134. f»

fcr

dilpenfatione divina fecunda hzc per aquam

introducitur, ut, reftinguat ignis naturam:

rum errore perfpicue coliigitur; Hi namque ?

qüif

orro de quolibet bomine dici poteít: Nec

in ea opinione firmiter perfiftebant, quod Ec-

üdi!» c- 5' :

clefiafticus publicam & privatam fornicatio-

e€(t, qui fe abfcondat a calore ejus.

Y 25'26' ac

Senecalib. — .[V. Seneca inter cetera ait: Nullum fine

nem committens, confecrandi armiffa potefta-

e

te, deinceps ad Sacramenta conficienda aptus

qq. naturjjgne fulmen venit, fed hoc proprie igneum

q02

€ 40-

dicimus, quod manifefta ardoris veltigia im-

non fit. Econtra vero, fi idem fieret apofta-

dor

ta, hzxreticus, Judeus, vel Mahometanus;

primit, quod aut urit, aut infufcat.

3

S, ^uguft,

V. S. Auguftinus rationem reddere volens,

fufficere credebant, fi talis ageret poeniten-

I

lib. 16. decur mundus in fine fzculorum potius ab igne

tiam, nec quicquam aliud requiri, ut talis

lad

:

]

dvit. c. defolandus, & confümendusifit,quam ab alía

remium redeat Ecclefiz.

9 Petrus

Ti

24*

aliqua creatura, ideo id futuram effc dicit,

IX. B. Petrus Damianus vulpem expreffam

dzmonis figuram effe dicit, cujus proinde Dam.c r

p

quia in carnalis concupifcentiz flammis con-

Tal

tinuo exarfit: Totus mundus in igne pofitus

hanc tradit effe proprietatem : Dum fe mor- *P: 18..

Icq

eft, conveniens igitur erat, ut fupplicium

tuam fingit, mortem volucribus veraciter in-

Yi

i

huic igni correfpouderet per ejusdem ele-

gerit, nam dum efuürit, & anxíe requirenti,

v2

M

menti incendium : Significatam eft in fine

quod comedat, non occurrit, quzrit, ubi fit

rubra terra, & dum reperit, toto corporein ea

fzculi per ignem judicandos effe carnales..

Job. 18.

VI. In libro Job fcribitur: /pergatur in ta-

pervolvitur, utquafi caro nuda & cruenta vi-

f&

V. 15.

deatur; mox fefe in terram quafi mortuam

bernaculo ejus fülpbur ; Qusenam vero, dicit ali-

I

quis, eft hzc cxremonia, qua hominis carna-

projicit, latum intra fe reprimit, ut non refpi»

l

. libus voluptatibus dediti habitatio fulphur,

ret,düumque hoc modo cruenta videtur & tur-

ü

quod fcétet, perfumari jubetur?. Myfterium

gida, ab incautis volucribus non dubitatur

e

hujusce paífionis pulchre nobis explicat S.

extin&ta; defcendunt itaque, ut eam come-

X

dent,fed illa repente profiliens,arripit,casque

Gregorius,dum ait: Sulphur quid aliud,quam

K

fomentum ignis eft? quod tamen fic igaem

veraciter devorat,quas ad fe devorandum fal-

laciter invitabat.Hancque vuipis aftutiam tar»

Á

nutritut foetorem graviflimum exhalet ; quid

itaque in fulphure, nifi peccatum carnis acci-

tareo ferpenti invido,patiter & aftuto;egregie

adaptat dicens: Hujus deceptor anüquus fpe-

l

pimus? quod dum perverfis cogitationibus,

qua(íi quibusdam foetoribus mentem replet,

cimen exprimir, qui carnalia lucra quzrenti-

May

di(t 1o,

&terna ci incendia praparat.

bus fequafi mortuum fingit illisqueopera fua

$, Greg. l.

VIL Quoties impudica mulier Dalila ex

tanquam membra fua, quibus vefcantur, exe

11

Ig

—44. mor. Samíonisore elicere tentavit,in quopain prz-

onit; Mauife/la enim [unt opera carnis, que funt,

€., E O»

ut dicit Apoftolus, fornicatio, tmmunditia, Iuxu-

e

cipue ejus forticudo con(ifteret? veruntamen

fzpius repulfam paífa; nihil obtinuit ; At ve

ro

ria&c. Hsc plane funt iniqui fpiritus vifcera,

|

quando eur dormire fecit füper genua fua, &

hzc reproborum,& carnaliter viventium quoe

in finu fuo reclinare caput,vocavit tonforem,

tidiana (unt alimenta, ad haec dum perditi qui-

& rafitfeptem crines capitis ejus,& cocpit abl

que velut efurientes inhiant,eos malignus fpi-

gere eum,& a fe repellere; & mox Philiftzi ac-

ritus, ranquam volucres vulpes dolofa deglu-

currerunt,ut eum ligarent,dumque fe priftina

tit, eosque in fui corporis vifcera trajcit.

X. Quando columba, quz fymbolum eft Manfi dife,

praditum fortitudine credidit, ea fe deftitu-

tum effe animadvertit, nefciens quod receffif-

'caftitatis, a No& poft diluvium, ut in Genefi7. n. 11

fet ab eoDominus.Porro capilli bona denotant

fcribitur, emiffa fuit, non invenit, ubi pedun-

de(ideria (przcipue capilli Nazargorum, qui

culos fuos figeret, ideoque ad arcam reverfa

fpeciali quodam ritu Deo confecrati erant)

'eft, ut per hoc fignificetur, quod illi, qui ho-

neílatis & pudicitiz cultores & zelatores

Q1 f

hos autem capillos Dalila,id eft;affectio carna-

lis refcindit, quia omnem bonam cogitatio-

fünt, omnem fugiant immunditiv contrahen-

Y 17.

;g]

nem, orationem, meditationem, devotionem,

dz occafionem & periculum; Non vero fic

omhemque ad exercitia fpiritualia applicatio-

córvus, per quem damon & homo carnalis

nem ab homine tollit: Cun&tis cogitatio cor-

figaratur; hic enim ad nihil aliud iutentus

dis intenta ad malum omni tempore ; carnalis

eft, quam ad quxrendas & devorandas car-

Q À ln

li

enim homo omnem fuum amorem, omnem-

nes, quas inveniens iis affixus heret, & in

luto quoque ipío quiefcit.

puup' C. 9

que mendis applicationem obje&to, quod dili-

*Ifid.

XI.S. Job fabtitulo Behemoth de decmone lo-

Ó immobilitcr affigit, Unde S.Ifidorus Pe-

quitur,

e

JTlituus LXXXV. Ilþ Luxuria. -

217 -/

(?Clum.x.

a coena Dei luxuriofi .homïnes, & immundi, fi

quitür , oftcndïtque quisnam le&tus quietis

hus

ejus exiftat: Sub umbra dormit in. fecreto calami,

ducere uxorem ita hominem implicat & in-

]«

in locis bumentibus. /Enim vero fcire hoc loco

volvit,quod quafi nihil aliud cogitare poffunt. S. Anton.

?

percuperem, qualis hujus loci, in quo dz-

S.Anton. de Padua quoque in quodam fermo- de P'ad. in.

Dom. 2

mon quiefcit, & dulciter dormit, fit jucundi-

ne füper hoc Evangelium, qugrit: Quare duo

oft Pent.

y

tas & amcenitas? fed ecceS, Antonius de Pa-

primi rogaverunt excufationem; certius ve-

dua omne nobis quoad hoc dubium eximit ;

ro non ? Adquod dicitur,quod voluptas carnis

]

dicit enim: In locis humentibus, id eft, in

ita detinet hominem in deliciis, quod nec ad

4

confcientia, qug prius fuerit humida per im-

delicias eternas venire defiderat,nec excufari

[:

munditiam, fuaviter obdormifcit, & dulciter

curat,&per hoc patet,quodDeum non diligat.

m

S. Ant. dequiefcit. Idem quoque S. Antonius füper illa

XV. Berchorius fcribit in Liciz montibus, Berchor.

Pad. ferm. Salvatoris noftri verba apud S. Lucam: Cum

qui Epheftii dicuntur, certum quoddam ignis v. Luxu-

in Dom.2.,

itmmnundus (piritus exierit ab bomine, ambulat per lo-

genus reperiri , qui omnia devorat & confu- i

Quadr.

»Mynid,

ca inaquofay querens vequiem, Cj non inveniens dicit :

mit, etiam lapides,neque aqua extingui valet,

).194, t

revertar in domum meam, unde exivi: Ita

fed tunc folum extinguitur, quando terra avt

C Q,

fcribit: Sed nota;quod in aridis non invenit re-

foenum ipfi fuperinjiciatur, tefte Plinio lib. 2.

uiem: quiaibi non poteft figere pedem fuum.

hiftoriz naturalis in ine. Qualenam defidera-

Je

jud'i;:.'c. 5. XH. Inlibro judicum ahelem Sifarz fitienti

re poteítis ignis libidinis aptius fymbolum,

v. 25. 26. lac loco aquz fuppofuiífe legimus; fed confi-

utpote cui proprium eít, omnes virtutes, om-

dera,quo fine idipfüm fecerit. Certe non alio,

nem gratiam, omne meritum, cuncta denique

naturz & fortung bona confümere? Ignis eft

quam ut ei foporem conciliaret, ac tandem

)

dormientis tempora crudeliter clavo transfi-

usque ad perditionem devorans,omnia eradi-

Ü

geret: Aquam petenti lac dedit, & in phiala

cans genimina; imo ipfos quoque confumit

incipum obtulit butyrum, finiftram manum

lapides,& duriffimas petras,i.e. viros in perfe-

m

bifit ad clavum, & dexteram ad fabrorum

&ione conftanti(fimos & folidiffimos, quales

n5 Petrus

malleos, percuffitqüe Sifaram, qugrens in ca-

fuerunt Samfon, David, Salomon, nec quic-

eDimcr,

pite vulneri locum & tempora valide perfo-

quam hunc ignem extinguere przvaiet, quia

Qul

rans. ldem quoque majori hominum parti a

divitiz, dominia, fanitas, & fortunz profperi-

Dicit

lenocinante mulierum fexu accidit ;

tas, illum potius magisque accendunt , fpe

enim quzvis lafciva mulier lenoni eam con-

etiam fapientia, pietas, timor Dei, fpiritualis

]üdic. 4

V. 29.

cupifcenti: Intra ad me, Domine mi, intra,

vita ad hunceffe&tum extinguendi illius ignis

ne timeas. Quot vero fünt, qui non cum ti-

pertingere nequeunt: At vero fi homo ad con-

E

more, fed cum lztitia & jubilo ingrediuntur,

fiderandam terram fepulchri, aut cinerem, &

pulverem, in quem hzc caro, qua tantope-

feque ob inventam hanc, & fponte oblatam

carnalis peccati committendi occafionem fe-

re amatur, tandem reducatur, ferio fe appli-

lices exiftimant; at vero dum fe lactis fuavi-

cavetit, fi firmiter recogitet, quod omnis caro

tacem, id eít, carnis deleGtationem guítaturos

fit foenum , jam facili negotio extinguetur.

effe fperant, clavum ab adveríaria fibi infi-

Nil quippe fic ad edomandum defideriorum

xum effe experiuntur,non folum in corde per

carnalium appetitum valet, quam ut unus-

remorfüm & vermem malz conícientie, ve«

quisque hoc

quod vivum diligit, qqale fit mor-

rum etiam frequenter in corpore & anima fi-

tuum. penfet.

mul, per conciliatam fibi mortem tempora-

H

XVI. Huc fpeGtat cafus ille

þf'uncftus, quï in Detrio de

lem pariter & eternam.

Hifpania celebri cuidam przdicatori accidit, Magia 13«

Manü

XIII. Scribitur,

quo

d mulie;r q'üædam

qui cum illuftris cujusdam valdeque conípi- P» 1

difc. 10,

cue.equitis domefticus effet, conjugis ejus

M

JEgyptia, eo quod parvulum quendam cro-

n. 15.

codilum penes fe educabat, a vulgo felix &

amore accenfüs, illam fzpius ad illicitos folli-

beata exiftimata fuerit, eo quod: domi fuz

citare concubitus non erubuit, Quem licet iíta

educaret numen divinum (tale enim /Fgyptii

coníftanter a fe repelleret;ille tamen a follicita-

tionum fuarum violentia ob id minime defti-

effe credebant crocodilum, utpote quein ve-

luti Deum adorabant) filius quoque hujus

tit: illa lafcivum hunc predicatorem decipe-

mulieris cum hoc crocodilo quotidie familia-

re volens, omnia, quz hac&tenus inter ipfum

riterjocaretur,& luderet; accidit autem,quod

& illam intercefferant, marito aperuit, de cu-

bellua hzec crefcentibus annis adultior fa&ta,

jus con(eníu pariter & confilio, certam huic

ad congenitsm fibi fievitiem rediens, eandem

lubrico viro horam & locum defignavit, in

filium coníultis ludis cum eodem jocantem

quo nocturno tempore diu concupitis illius

Manf df

tandem immaniter occiderit,& dilaniarit,hvec

frui amplexibus poffet, dumque circa illud

) nl

fuit gratitudo , quam benefa&trici & nutrici

tempus & locum maritus, cum bono numeto

armatorum fervorum fíuorum ícortatorem

fuzx exhibuit ; Idem quoque nobis accidit, qui

infeftiffimum animz noítrz inimicum (quia

hunc in cubiculo vicino preftolaretur,tandem

facrilegus ille vefte feculari indutus, enfeque

Gal. 5.

caro concupi(cit adverfus fpiritum) delicate

nutrimus,eique abblandimur,veruntamen ca-

& pugione accin&tus & armatus advenit, &

v- 17.

vete vobis, quia qui delicate nutrit;fervum

deíignatum locum ingreffum uxor equitis in

fuum, poftea fentiet eum contumacem.

eandem cameram fecuta fuit, dumque vim

S. Bonav.

XIV.S.Bonavent. parabolam de magna ccc-

illi inferre vellet, ipfa quidem. padiis inter

|:

to, 7, in

na exponens,fic loquitur : Inter alias,qui voca.

fe & maritum nutibus & figno, maritum &

Bibl.

ti fünt ad magnam coenam, nec iverunt, ille,

armatos, ut accelerarent ingredi, advocavit,

X

fed nemine illorum accurrente , ipfis ungui-

paüp. c. 9. qui uxorem duxit, non petit fe excufatum ha-

beri; p

er quod patere poteít, quam longe fint

bus, dentibus & calcibus omnem ei vio.

&

le

f

R. P. Lobn. Bibl. ;M'an. To:n. 1.

219

Bz'blioth&cæ Manualis Concionatorie

qu

lentiam intulit, ut ab eiusfe manibus proripe-

XVIIL. De Herode, cui S. ]oamïes-Baptifïa idet

]2(

dixerat: JVon licet tibi babere wxorem fvatris tui 5

repoffecs at vero cum refiftere non valens, ad

femur ejus pugionem fufpenfum vidiffet,eun-

S. Andreas Cretenfis ficloquitur: Et illequi-

Íc

dem a ratione alienz voluntariz,congreffio-

fi

dem e vaginaclam extradtum lateri ejus infi-

xit, & occidit.. Cumque hoc padto ab ejus fe

nis obrutus delitiis, neque fe potuit erigere,

9n

violentia feliciter expediviffet, ad cameram,

neque afpexit ad lucem veritatis, fed mantit

pC

in qua juxta coudictum maritus cum fervis

gravatus crapula libidinis ; velut dixiffet: No-

;(

fuis armatis facrilesum exfpedtare debebant,

li mirari, quod monita S. Joan. apud Berodem

m

accurrens, ipfos immobiliter ftantes, & mor-

nihil effecerunt: Nam, ut mortuum nemo al«

tuis potius, quam vivis fimiles invenit, cum-

loquiynemo movere poteft, ut furgat,quantis-

yant a

vis vocibus quis eum inclamet, nifi cocli mi-

Á

que eorum auribus alta voce inclamaffes, eo-

)d 10:95

rumque corpora hinc inde moveret,truderet,

raculo aliquo fingulari fiat 5 atque ut homini,

!

p

L

cui vinüm rationis ufüum ademit, nemo per-

convelleret, magiam in hac re intercedere fu-

qi

- fpicata eft, nec fruftra ; ad mortui igitur cada-

füadere fanum aliquid valet: fic cum Herodes

«

effet confe&us przfervido luxuriz vino , ja-

ver revería, illud per nonnullos in forum pu-

o

blicum reli&o in vulnere ferro deportari fe-

ceretque in tumulo libidinis fepultus, velut in

if

cit.

deferto voces Joannes tunc dabat, quando

Viío autem a curia & agnito corpore,

a

Gubernator loci illius, Priorem conventus il-

illum a turpi, & incefta confuetudine fua de-

f

horrabatur. Nam uteft fruftraneus labor,vel-

- Jud, ad cujus familiam peffimus hic religiofus

e

fpe&tabat, conveniens, totum ei rei geíte

le aliquid perfüadere ebrio,& loqui defun&to,

Ia

cventum a capite ad calcem usque diftincte

fic & vana opera eft, quz ad revocandum ab

receníuit; Ingredientes igitur cellam ejus;

obícoenis . ftudiis fuis libidinofum vertitur.

9t

faculam quandam füb obícuro & quafi mor-

Hinc zftimate , quata fit vis huj usycrudelis,

i

tuolumine juxta caminum ardentem repere-

& tyrannicm paflionis.

ID

rünt, eaque extin&ta, mox maritus & fervi

XA1X. Saul, ut habet 1.

Reg c.14. fubigeb' Ttem fer.6.

Y

regem Moab, & filios Ammon,& Edom, & re- poft Dom.

ejus velut e profundo quodam lethargo evi-

p

gilarunt, ambo conjuges coram judice, qui

ges Soba,& Philiftzos,& quocunque fe verte- Quadrag.

l

bat,füperabat, tanquam mites agni & inermes ? 7*

cadaver facrilegi in profanum quendam lo-

J

- cum fepeliri juflit, totam rei geftz hiftoriam

oves fuiffent quicunque illius hoftes: fed di-

ligenter notandum id, quod facer Scriptor

e

feriatim expofuerunt.

L]

D'Id Niif.

' XVILS.EphremSyrus!

nexhortat. fpirit.ait.

mox fubjicit, ac monet: Congregatoque exerci-

tu percu[Jitt ZImalec, €? eruit Ifra&l de manu vafta-

in vita

Quandocunque concupifcentia in animum fe»

Abraham fe infinuavit, mox ipfüum cogitatione circum-

torum ejus. v. 8. Batiffim. Pater Gregor. in hzec

Ó

1.3. 6 5« dat, & obfidet, & falutis ingreffum pracludit:

ita inquirit: Quid eft, quod contra Moab,

inferno ergo fimilis eft illa turpis lafcivie paf-

& Amon & regem Soba pugnaffe & viciffe

?

dicitur, non tamen exercitum congregaffe,

fio; nam quem femei tyrannice füz potefta-

fed ut Amalec vinceret, exercitum congre-

ti fübjecit, ei fpem omnem libertatis adime-

re videtur, nec modum relinquere, quo tam

gavit? Refpondet divinus Pontifex divine,

crudelem dominum, tam potentem tyrane

fuiffe ÁnAmalec adumbratum luxuriei vitium;

num evadere poffit. Huc fine dubio allufit

Amalec enim idem eft, quod. populus lam-

bens, populus qui blanditur, emollic, lambit,

Mib l

S. Auguftinus apud Salazar. Proverb. 2. v. 29.

Gutrd. tr,

.num, 165. quando hoc fcedum vitium vocat

rifüque-ad gratiam ficto; & vifü benevolentio-

re (proillorum more,quos turpis libido incef-

h ha- 8.&

gterni ignis emulum. Dicitur autem ob/cena

libido ignis eterni emula, quia, utille ignis, quem

fit) pellicit.. Ergo quod ceteri populi tam fa-

cile füperati feruncur, ut ad illos debellandos

femel occupavit, adurit, & exurit, vehemen-

ti füo ardore aflligit, nec confümit , mortali

non fuerit neceffum cogere exercitum, ad fu-

f

cruciatu immortaliter torquet, nec effugi un-

bigendum vero Amalec copias adhiberi opor-

tuerit (congregato nimirum exercitu Saul

quam poteft; fic lafcivie flamma, qua femel

corripuit ejus intimum pectus & penitiffimas

percaffit Amalec) tale eft, ac fi diceretur, reli-

qua vitia citra multum belli apparatum expue

:medullas depafcitur, videtur inferni quidam

ignis effe, absque fpe remedii namque relin-

gnari poffe, ad luxuris vero nefas profternen-

dum ( cum fit res maxime ardua) neceffum

quit eum , quem femel fübegit, ac proftra-

vit.

Przclare hoc dixit Salonius Viennenfis

effe, omnes coire, & foederari virtutes, ut ter-

r& affligant vitium , quod tam &gre eradica-

in expofitione myftica Proverbiorum Salomo-

nis, ubi habet ifta: Qui verba meretricis li-

tur: Ad extinguendum enim fornicationis

1

ltl

benter audit, & ofcula ejus delectabiliter fü-

Ípiritum virtus una non fufficit, inquit ma-

fcipit, quafi januam pul(at inferni. Qui mel-

gnus,Papa, numerofo virtutum exercitu ad

lea blandiloquentulz lupz verba auribus cum

hanc rem opus eft, atque ut orationi infiftas,

voluptate excipit, füaviaque admittit, & la-

& diuturna inedita te emacies; & folitudinem

bra labris hilariter permittit, vse mifero illi.

colas, humilitatem magnam, & plurimam ex

uamobrem vero? quia quaíi januam pul-

Deo habeas, ut ab inimico liber evadas, qui

fat inferni, inferorumque fores fibi aperiri

difficillime exigitur loco, quem femel occu-

parit.

Sed nota, quod, cum Amalec, tur-

poftulat, qui cum fcortis confuefcit, aut tur-

pi libidinis vitio fe tradit, que nihilo mitius

pis vitii fymbolum, percuffum facer Textus

g

refert, tunc illud commemorat: Eruit lfraél

eft inferno: Nam ut nullam habet portarm,

qua egreditur, qui inferno femel eft inclufus ;

de manu faftatorum ejus.

ltane vero, cum

fudit Amalec, (imulomnes evertit quicunque

ita :

i qui venerez fe concupifcentiz manci-

CUM

exitium adferebant 1fraeli? Immo. | Quam-

t, videtur 'qmnis evadendi fpes ablata.

quam

d

Tüdus LXXXVIHI. Luxuria.

219

t.a li,

quam enim homo czteris vitiis omnibus füb-

gora diceret, malle fe cum rhulicribus ; quam

"

jaceat ; foli autem luxuriei non fit deditus,

cum Philofophis ver(ari , recte refpondit Py-

purus omnis fceleris videtur : fed quem ls-

thagoras : quid mirum, nam & fües libentius

Ícivia dedititium habet , tametfi a. vitiis aliis

«)

in luto, quam in aqua pellucida ver(antur.

)

liber fit, pejus eít, quam fi flagitiis aliis

IV. Luxuria merito /ux urens a nonnemine Engelg. p.

omnibus contaminatus effet, hoc unum nem-

?

vocarur, quia hoc igne olim S. Chriílina to- 1. Dom. &.

pe difficilius (üperàtur, quam omnia reliqua,

tum orbem inceníum vidic.

v

/

poft Pent.

a quibus (olutus videtur ; dum non uno ullo

V. Hieronymus Capivaccius, medicus Pa- poniann,

tavinus, teftatur, fe ex curadone luis Galli- in At

j

H-impeditus.

l

FPuga.

cg plusquam o&todecim millia coronatorum bell. p, 1.

:

Manüidifz, XX. In Deuteronomio Deus Hebrzis prz-

fuiffe lucratum.

$. 4

!],

E

11 h. iO.cepit, utfiegreffi ad przlium füum ftraviffent

VI. Sultanus Turcarum quinque millia fti- Sponda-

inimicum , & inter alia fpolia mulierem ali-

pendiariorum alere Coníüevit pecunia mere- nus auno

tricum commercio collecta.

1260.

]e

.quam «ximia pulchritudine confípicuam ac-

cepiffent, priusquam illam (ibi in uxoren ad-

VIl.. Chriftus , cum legionem demonum s. Auguft,

li

Q

optarent, & matrimonio jungerent , eidem

ejecit, eisdem in porcos intrandi poteftatem in tr. 6. in

in domum íuam condu&æ omnes raderent

dedit, ut oftenderet, diabolum iis dominari, €P- 3.

,^

7

capillos , unguiculosque preciderent , ve-

qui vitam porcorum gerunt.

:

ftesque, quibus captivitatis tempore induta

' VIH. Pelicanus, cum in a

lto habi täre pof- &jb conc.

)

erat; eidem detraherent ; Que omnia in figu-

fet, ova in terra abícondit 5 quod advertens g.in Dom,

ra contingebant ; Nam , ut glofla dicit, per

auceps, circa locum illum accendit ignem , 13. poft

1l

hanc mulierem animam placatricem intelli-

quam , dum advolans pelicanus extinguere **nt-

)

. gendam effe, quz pulchra eft ratione imagi-

alis cupit , magis accendit , & fimul aduítis

nis, fed captivaratione criminis ; Hanc Deus

alis fcile capitur. Quod ipfüm facit ciaboe

icten &t

in fponfam fuam defiderat: fponfabo te mihi ;

lus cum luxuriofis , qui fi ignem concupi-

. poft Dom,

'veruntamen veftes, quibuscum capta eft, de-

fcentiz ab eo per focios malos excitatum ex-

. Qoadrgg

ponat, neceffum eft : Oporter, ut deponat ve-

g

tinguere volunt, magis inflammantur , &

Íles, in quibus capta eft, id eft, vitia & peccata

fícipfos amburunt.

praterita ; Neque hocetiamnum fufficit, quin

IX. S. Thomas alicubi

ait: Dicant magiftri, S.Thoin. I

r

etiam ungues & capilli ei preícindi debent;

aliquos effe damones, qui memores fuz an- 5 deerud.,

"

id eft, peccatorum circumttantias aggravan-

tique nobilitatis , non dignantur hominesPrinc. c.

. tes deponat, & peccati occafiones caveat,

peccato luxuriz tentare. Signum hujus eft, 57*

:

quod faciet, fi huic vel illi converfationi fu-

quod lucifer tentans Dominum in deferto ,

fpedz nuntium remittat, (i cum peccati com-

non tentavit eum de hoc peccato.

plice non amplius commercium habeat, (i fe-

X. S. Philippus Nerius ex odore impudi- Brev.

'l;

neftris affixa deinceps non fuerit.

cos cognofcebat 5 hinc dicere folebat: MaleRom. 26,

oles; o fili, male oles.

Jun.

$. XIll.

MISCELLANE.A.

XL S. Augufticus exclamans, o voluþtates,s. Auguft,

inquit, quam faciles aditus habetis, & quam?PudDrex,

Qualitas.

dificiles exitus habebitis , cum perimetis.i Niceta

March tub, L

ntiqui, ut indicarent caufam, cur fenes

Dum füadetis, inungitis; fed poftquam (ua-

e l. C E Io

Sacerd. tr.

A

*

etiam fzpe ad luxuriam tam proni fint,

fiftis , usque ad mortem animz pungitis.

3: lect. $ finxerunt , mortem & cupidinem in eodem

Fuga.

hofpitio divertiffe, fed cum ex eo difcederent,

XII. Re&e de .

vitanda luxüriaxï diXit Se. Faeber in

alterum alterius telum ex errore apprehendif-

neca: Libidinis initia continebit , qui illiu

g1u& ihom,

fe, ficque factum, ut, dum mors fenes occi-

t inDorm,

dere parabat , ad amorem incitarit ; Cupido

exitum cogitabit.

25. poft '

XIII. Nec male eundem in finem cecinit

Pent

vero juvenes amore inflammare cupiens ,

Alanus.

E

eos omnino ioteremerit. Unde non male

Alanus de

Si vitare velis

venerem , locá , temporä, vita ,

plan&u

cecinit quidam :

JHinc juvenes occidit amor ,

fallente þharezm ;

ANam locus 9 iempus pabula orabet ei.

methro 3«

Si tu. per[equeris , fequitur : fugiendo fugatur.

Linc wmors ipfa fuos cogit amare fenes.

Difce binc , bumane que [int ludibria vite z

Si cedis, cedit : fü fugis, illa fugit.

XIV. Abbas paftor Abbati Ammoni intér VitaPP. 1.

Mors tbalamum flernit, flerni amor. tumu-

lum.

roganti de immundis cogitationibus dixit ?19- n. 14-

Numquid gloriabitur fecuris fine eo, qui in-

Lbid&m.

. 1. Qüidam ex antiquis dixit, diabolum

fibi in uxorem defponíafle iniquitatem , ex

cidit in ipíam ? Et tu ergo non porrige eis

manus , & otiofz erunt,

qua varias fufcepit filias ; quarum primam fu.

perbiam nobilibus, avaritiam & ufuram mer-

Damnum.

catoribus, rapinam & furtum militibus, men-

- NONN De hoc vitio fapienter dixit Valerius: Valerius

dacium & fraudem , artificibus & advocatis,

Quid hoc vitio foedius? quid etiam damno. Max. 1. 9.

fimoniam ecclefiafticis , hypocri(n religio-

fius ? quo virtus atteritur, vita langueícunt,

fis, invidiam aulicis defponíarit; ar vero lu-

fopita gloria in infamiam convertitur , animi

xuriam liberam effe & omnibus communem

& corporis vires expugnantur, adeo ut ne-

fcias , an ab hoftibus, an ab illis capi perni-

voluerit, ut per eam tanto plures homines

;

lucrari poffet.

tiofius habendum fit.

— La£rtius.

lian. L.2.

IIi. Cum quidam ftolidus audicntcäPytha-

XVI. Utvipera fozmina in maris complexu £

7

* a

R, P. Lobn. Bibl. Man. Tom. 11.

Ee2

€l

»

ey

P od

20

Pibliotbeca ,Manw*lis Cbnciomz'oïiæ

h

fequente, pius ex ea familia religiofus, teme«

ei ad collum adhseret, & moríu caput abícin-

dic, & ipfam poftea foetus lacerant; fic luxu-

plum forte ingreffus füper defuncti tumulum

N

deprehendit fpectrum, tetrum adeo, & adeo

ria fuis amatoribus interitum affert.

horrendum, ut fere ex tali objeCto exanima-

Vi

Engelg to.

XVII. Quidam caufam aífignans, cur Ve-

