, difformem, dum homo: cum turbulentia ju-

quiiracundigz impetum fentit, ad rationis cla-

dicat;. quod maxime indecens eft. -

v

?

&

*s

x

i

&*

yum

5 Ms Quia. Spiritum. fanttum. fu

x*

$a

t:Si

^

enim , S. Clímac.

ll'm, Q

ium patiatur. :

X portum co.n.fuggre,debct,' ne naufra-

f

ut S. Climacus diícurtit ,. Spiritus (anctus £rad. -

tobetn,

Mi

Plutarch, .. X L. Sicuc equis n

on inipfo curfu frenum

pax anime & dicitur, & eft; ira vero cor-

in mor-. injicimus, fed ante curfüm ;. fic qui propenti

dis perturbatio, &,eft, . & appellatur, necef-

x

*

funt ad iram, prius rationibus'frcngndi (ünt;

fario fequitur, nihi] adeo Spiritus fan&ti pra-

quam ab ira abripiuntur.

i

.

:

fentim repugnare, quam iram; àon quod

- Socrat. in.. XLHI. Sicut non utimur aqua

mor.

turbata, nifi

ipía Spiritus fanGti fub(tantia contriftari pof-

pl t

cum confliterit; íic .nec animo .commoto

(it, cum habeat.gternam atque immutabilem

inDon,

utendum, ni(íi cum ad fe redierit.

^ilion,

beatitudinem : fed quia ita in fan&tis habitat,

E Jjaebb. AL

XLIII. Sicut lamma candele emun&torio

ut eos impleat .charitate ; charitas autem

Val 1. compreffa ftatim. extinguitur ; ita interior

jid,

p.2. C. IO.

L]

we

"

*

E

..

s

.

irz contraria exiftit, atque ideo incompati-

Irc commo

tio fil

enti

o&d

l

(fimulati

one co-

.biles funt ira & charitas,

ugz primus efít

t.

E

"

-«.äe' eäü!l& hibita; paulatim elanguefci

w.'þ

. fru&us Spiritus fanQti, ut rec

e Scduliug ad-

Anfto. — XL

*

IV. Sicut nutrices' dicunt pue

i-i's 4 he'

- Nvertit; .

"

- apüd Sto- plora; & accipies; ita dicendum animo com-

1

'??bäli:',opus g/ik, üti S ,Laht&nciüs Laur. Juft,

,.bwum - moto:ne clama, ne feft

P^.

uftin. advertit dicens: Qui contentiofüs exi- C- !3- de

* v

r

ipa, ac ,m-lel;i,u.s, gg:ïgvis'

ftit; antiqui-hoftis in.fe immiffiones admittic, ^^ mane

du

eonfev:queri.s.

*b

Jwt Chi

diaboli minifterium operatur, disrumpit pa-

in nora

. .cem, rixas concitat, parit odium; furorem nu-

LMOOOPIV. A.

; trit, denigrat honeftatem, fapientiam perdit,

|.*Bellovac. T. ( Ula boc vitium eft contra naturam, uti Bel-

rationem confundit, ocnlum mentis obnubi-

"fpec.l.3. p.

1. dift, 1.

- lovacenfis recte advertitdicens: Hoc

lat; gratiz lumen repellit ; fraternam diledtio-

vitium maxime videtur contra naturam, cum

-nem frangit; & ipfam coeleftem in fe occidit

[dem de

homo fit . animal manfüetum. natura, quod

charitatem. - Unde & alius quidam antiquus

CQ

ii

à, Ifd,

manifefte.patet ex hoc, quod natura non ar-

- Author ait : Íra. placet diabolo,quia per iram

mavit hominem cornibus, nec unguibus, nec

multam dominatur diabolus-homini, non

dentibus, fed dedit ei minores ungues &

.,enim timet homo iratus facere, quod diabo-

'Q A Ug; epl

dentes, quam alicui animali füg quantit,atis,

Aus: precipit fibi,. quantumcunque magnum

9:

Ü

nec dedit ei ri&tum, íed rifüm.

;

i

; fit peccatum, non parcit patri, nec matri, nec

$ Bafil.ho.

Il. Quia ira mentis ef temulentia, ut S

Bafï

.

uxori, nec filiis , quin quandoque projiciat

$. Ch Y

2, delaud;liüus ait;, eamque a fobrietate excutit, haudali-

eos.in ignem iracundiz.. Placet ira diabolo,

hom, i

jejun.

ter quam vinum ; confidera:mihi hominem - quia cum. boc vitio non lucratur diabolus

n p 2l

ira percitum, quam temulentus (it eo morbo.

.unum- & unum; fed aliquazdo totam. do-

Eph,

Non eft fui' compos, non novit femetipfum,.

mums; aliquando totam civitate

H

non novit qui adíunt, fed velut in pugna no-

. quando regnum. . -

$

Gurna tentat omnia, impingit in omnia,. in-

: oVIT.: Quia. fanitatem .co

r

pom lc»ejdit',.;ïïtïcäüe S. S. Ephrem

*

atl

confiderata lequitur, non poteft cohibere,

Ephrem. dicente : Iracundus femper in per- l- devit. &

Virt.

convitiatur, czdit, minatur, pejerat, voci-

turbationibus vivit, animi trapquillitate ac

!m pmmpt.

« fefto

A

feratur, clamore disrumpitur.

pace, commodaque corporis valetudine ca-

l00. $$

-Bellovac,

WI, Quia - iracundi muvltis | flultitiis aborant ;

- rens, femper illicorpus illius contabefcit, &

.m't. h

nam primo quidem ftultus eft, qui illatam in-

)

v pe So

animus angitur, caro marcef(cit, oboritur pal-

J

juriam appetit vindicare ; quia; ficut dicit Au-

lof, & mens perturbatur, fenfus debilitatur,

guftinus, de aliena poena quzrit (ibi medica-

.cogitationes fluminis inftar. fcaturiunt.

,V. 24'

mentum; qui acquirit (ibi grande tormentum,

VHE. Quia- fanitatem: anime perdit : nam uts, Chryf,

fimile eft qua(i ia aqua.quzreret ignem. Stul-.

S. Chryfoftomus recte dixit, nullus leo, nul- ho. 4. in

tus eft infuper, quia potius vult morti corpo-

-a fic vipera vifcera queunt laniare, ut homi Matth..

ris.quandoque, animz femper & zternz fe

nis iracundia ferreis quibusdam ungulis uni-

exponere, utoccidat, & puniat afíinum iniri-

vería confodiens ; neque enim. folummodo

ciíui, id eft, corpus, quam exfpeCtareDomi-

corpori nocet, íed i

;

píius etiam Coþrrumpic

j

num juftiffimum, qui ita judicabiteum de ho-

animg fanitatem.:

fte, & aíno fimul, quod totus mundus vi-

— IX.. Quia focietatem bum

anam ägüf;lvit;; uu $. S. Petrus

ä

"-

dens admirabitur,& fatiabitur. Et confirmans

PetrusDamian re&te advertit dicens ; Quanta Dam. 1 4.

Dllonyf.; |

1

p

dipfüm. Dionyfius Carth. eo ipfo, ait; quod

fane fitiracundiz peftis, in hoc patenter ex- P* ! ?

t

Carth.in. quis iram non folum admittit, fed etiam intra

. primitur, cum nobis iracundi hominis focie-

,,de if

$9. Eccl. fe retinet,ftulto affimilatur, & luce fapientiz

tas prohibetur, & quafi per antiquz fcriptu-

:2 €aret; & ftultus eft, non folum eo modo, quo

.r& fententiam, quadam jam, ut ita fatear, ex-

. communicatione. percellitur, dum a proxi-

" .;ngli;, qui immortali eft culpa, Pculcq;.gaizï:ggi,

LI

inorürn

"Bibliotbäm Manitali: Concionatoria

75

mo.um füorum CODtUBCTDi.O feparatur : ait

r(:,'v»audi B. Moyfen hinc potiffimum predicari,

'enim Salomon : Noli effe affiduus cum ho«

& ex hac ei coronam ple&i: Moyfes, inquit;

homl Q!'

mine iracundo, ne difcas femitas ejus, & fu-

erat mitiffimus omnium hominum, qui erant

&C inr

mas fcandalum animz tug. Et idipfum con-

fuperterram. Vidiftiencomii magnitudinem

Dion.

firmans Dionyfius Carthu(ianus : Per iram,

quod omni eum humano generi parem pro-

Carth. in. inquit, focialis vita confunditur, concordia

nunciat, imo omni hominum generi przfert.

Similem in modum etiam Seneca difcurrens; Seneca 1.

e€.5.Jo. diffipatur, focietas aggravatur, juxta illud

Proverbium : Spiritum ad irafcendum facilem

nullum, inquit, eft argumentum magnitudinis g. de'ira "

quis poterit fuflinere? nam qui irafcuntur, non

certius, quam nihil poffe, quo inftigeris, acci- c 6.

Senell

l5 dc ifa'

agno(cunt przfentes, non memores funt co-

dere. Pars füperior mundi, & ordinatior, ac

[^ 35'

onis, noü amicitiam, non confuetudi-

propinqua fideribus, nec in nübem cogitur,

$. Chryf. gitati

ddam aliud

nec in tempe(tatem impellitur,nec verfatur in

ho. 53. in hemy

non dignitatem, neque qui

Gen.

in mentem accipiunt,

fed irz vi

1

! Pïeæ ; in

turbinem, omni tumultu caret ; inferiora ful-

ur,

minant, Eodem modo füblimis animus, quiee

^ preceps miferabiliter ferunt

i.

imutuam dile£ionem .

Bellovac.

As

u

à

tollit; natn tales;

tus femper, & in ftatione tranquilla collocae

fpec. p. s. tefte Bellovacenfi, tunicam Chrifti inconfuti-

1

tus,intra fe premens; quibus ira contrahiturs

"

$, Grtf

mode

j

K

lc S'moïl

1 3. dift.1.]em nituntur dividere, quam Dominus indie

ftus & venerabilis eft; &,CQWEORQS í

vifàam voluit remanere ; per hanc tunicam fi-

quorum nihil invenies m ?gato;

,,,,,,

63*

gnificatur charitas, in qua, & perquam unitas

"

t

Ecclefiz confervatur, ad quam hortatur Apo-

Y

ftolus Eph. 4. Solliciti fervare unitatem. Spiritus

u E -

TO 2 I^ d

in vinculo pacis. " Tales (unt dire&e contrarii

[

u E

Chrifto, quia Chriftus venit ut difperfos con-

L^ ia hoc vmum ire exuit bominem . /'nmlfr ili- $.

*

$mecs d

autem , vel

&. tudine Dei, qui cum tranquillitate ju.5. m

?.

ii

gregaret in unum : de diabolo

dicat ; dilaniat enim mentem, ut nec fibimet- € 31*..

de impio membro ejus dicitur

l-jo*a*nnis '19.

Lupus vapit &

difpergit. -

ipfi congruat, Hinc S. Chryfoftomus dixit, $

ium Deo -cf;endum indi-

ferz potius cohabitandum effc, quam iracun- 10m.a9»

sf

$. Bern.

Xl. Quia ad [acrific

deprec.& fpofitum facit ; hinc S. Ber

nardus fequens pro«

do homini ; nam illa, cum femel manfüefacta ** POP*

$, G.

fuerit, fervat fuam legem, hunc autem quo-

I6

difp:n "ponit dubium : Sitne videlicettutum ira com-

€. 1.

ties mirigaveri

!

s, rurfum efleratur.

moto accedere ad altare, an fe fubtrahereine

terius debeat, donec compefcatur commotio ?

lL. Qui

a Chriflo diffmilem facit, & quafi ex Matihis

$

Jébola illius excludit: utpóte in qua non nifi man-

& refpondet: Nunquam mihi contingat tur-

füetudo & humilitas difcitur.

Si ergo tam

$, hmbr

batum ad pacis accedere facrificium, cum ira

J t of

& dilceptatione contingere facramentum, in

probrofum cenfetur ex aliquo gymnaftio ter-

6 2L

reftri fua culpa excludi, quantum dedecus erit

uo DEUS indubitanter eft. mundum recon-

cilians fibi: certe non recipitur munus quod-

ex fchola & gymnafio tanti magiftri ejici? -

II]. Quía per iram, tefte S. Gregorio, S. 5pi- $. Greg.

cunque meum, quod defero ad altare, nifi an-

te placato fratre, quem me forte lzfiffe me-

vitus flendor excutitur : quoniam fcriptum eft:l e.

minero, quanto minu

Super quem requiefcet Spiritus meus; nifi fu-

$ Tüdor,

?

s fi me ipfum non ï:pla!-

cavero prius?

L

per humilem & quiecum ? fi ergo ira quie-

l.d.folil

Bellov -w:.f

X[[.

uia Ui

liffmum facit. bominem , uti ite-

tem mentis fübtrahit, füam

D

Spíritui —fan&—oy

rum Bellovacen(is teftatur dicens: Per iram

habitationem claudit.

Yoc. cit.

homo vilis effcitur. Magna vilitas eft irafci,

IV. Quia graviffima anime damna infert : Ut« Ibid,

lo

vel contendere cum fatuo, vel egro, aut de

pote cui juftitiam , gratiam , pacem aufert:

memoriam confundit, intellectum exccecat;

talibus virídicare fe velle? talis autem eft, qui

tibi fecit injuriam injufte. Magna vilitas elt,

voluntatem totam pervertit,& denique ipfam

mortem affert ; unde S. Chryfoft. ignis eft ve- $. Chryf.

ugnare cum vilibus perfonis, quorum pue

£

nam abhorret nobilis animus.

in. quoruïm

hemens ira, inquit, omnia devorans, nam &ho 29.

ad pop.

con

firmationem illum ex Proverbiis texcum

corpus perdit, & animam corrurapit.:

V. Quia corpori quoque graviter nocet : nam;,S.G eg.

BaflL dt

adducens fübdit: Honor eft homini, qui fe-

hU

parat fe a contentionibus. Econtra viliras eft

ut iterum S. Gregorius teflatur, irz ftimulis 5. mor.

accenfum cor palpitat, corpus tremit, lin-€- 5

inquinare os fuum contumeliis & convitiis ;

& quanto major eft perfonaquz irafcitur, tan-

gua fe prepedit, facies ignefcit, exafperan-

to vilius & indecentius eft irafci..

tur oculi, & nequaquam recognofcuntur no-

ti. Imo etiam tefte S. Bafilio, ob iram enfis

$. Bafil.

8, Chryf

XIIL Quia ire moderatio eft fignum perfetti vi-

ho, 1o. dé

ho. 34-

ri, uti S. Chry(. pronuntiavit dicens: Hoc

acuitur, & mors homini ex homine venit.

p

in Gen.

Membrorum mutilationem, vulnera, mortis "**

certiffimum eít (ignum, quo internofcitur vir

ratione preditus, fi manfuetus fuerit, fi lenis,

premium pugpna ferunt.

$

fi mitis, fi modeftus, & quietus; fi non quafi

VI. Quia /ocietatis bumane p

e[lis eft : utpbtc Prov. 18.

fervus ducatur, & trahatur, aut ab ira; aut ab

cujus fummum bonum, & arGtiffimum vin- V: !4:

aliis affe&tionibus, fed ratione vincat internos

culum, fcilicet concordiam & focialem vi-

tam tollit,' Hinc fcriptum efl : Quis poteft

illos incompofitos motus, nobilemque fuam

generofitatem fervet, ne in brutorum fero-

habitare cum homine, cujus fpiritus :

facilis

Dohet i

eft ad iraífcendum.

Vl 26.

ciam negligentia degeneret. £t ut difcas,

pi;o- S. Chrv-k !

quantum manfuetudinis & lenitatis fit robur,

V. Q]ia, ut S. C

hryfoftomus re&le

nipi]ho- 29.

& quod fola hzc virtus poffit fe colentem di-

nuntiavit, mibil iracundo bomine infuavius ,

S-Ambro

cla- *d PoP»

8 100,

ligencerine,&hbilibus laudibus dignum redde-

gravius, nibil infeflius, turpius nibil. — Quod.

riws

Titulus LXXVA. Iracund*ia.

/3

nec jufte cuiquam ifaf'cjimur, quam velut jufte

S.Bafl, rius explicans S. Bafilius, fcriptura, inquit, ti-

hom.or. bi dicit: Vir iracandus turpis eft. Quomo-

irafcendo in alicujus odium irz occulta facili-

£ —— "w --

de ira.

tate delabimur; in recipiendis enim hofpiti«

do turpis? Quia humanamquaf(i figaram amit-

1j

tit, ferz fpeciem indutus. Confidera parum-

bus ignotis ifta folemus dicere, multo melius

effe,malum hominem perpeti, quam forfitan

) Senm l

per iratum. Furit, debacchatur, immutantur

oculi turbidi, (aoguineique fiunt, cor accen-

per ignorantiam excludi bonum, dum cave-

?3- d"n

mus, ne recipiatur malus. Sed in affectibus

T1

ditur, fanguis commovetur. Hunc videas ut

Seneca

aprum dentes acuentem. Hinc recte Seneca

animi contra eft; nam incomparabiliter falu-

brius eft, etiam irzjuftz pulfanti non aperire

[

ls.deira.infert: Qualem putas effe animum , cujus

D

€. 35

penetrale cordis, quam admittere non facile

externa imago tam foedg eft?

receffuram ;5 & perventuram de fürculo ad

,

RE

trabem. Audet enim impudenter creícere

citius, quam putatur, non erubefcit enim in

le

tenebris, cum füper eam fol occiderit.

D

S. Greg. 1.

Remeditatio adverforum : ita S. Gregorius

V. Proprie infirmitatis conjideratio : Con(ide-

S, Greg. L. P

rata quippe infirmitas propria, tefteS. Grego-

5. moral.

16 50 tniof.

fuafc dicens : Solerter animus ante

$. 339. -

a&ionis fuz primordia cun&ta debet advería

rio, mala excuíat aliena ; patienter namque

injuriam illatam tolerat, qui pie meminit,

meditari, ut lemper hzc cogitans fem

per con.

tra hec thorace patientize muniatur,

& quid-

quod fortaffe adhuc habeat, in quo debeat &

ipfetolerari. Et quafi aqua iguis extinguitur,

quid acciderit, providus füperet, & quid-

quid non accefferit, lucrum putet. Certe in-

cum fürgente fürore animi, fua cuique ad

TT

mentem culpa revocatur, quia erubeícit fibi

Seneca de XÍpe

&tata, tefte Seneca, plus aggravant, no-

séa

vitas a

ddit calamitatibus pondus; ideo nihil

peccator non pareere, qui vel Deo, vel pro-

A

tranquillk.

ximo fiepe fe recolit parcendo peccaffe.

$ nf

improvifüm effe debet: in omnia premitten-

dus animus, cogitandumque non quid foleat;

VI. Meditatio feditatis : Ita Seneca. confu- Senecala.

n 1029

luit dicens : Quibusdam, üut ait Sextius, ira- d€ r:c.

la id pop

fed quid poffit accidere.

l.

L

L]

$. Greg.-

ll. Dilatio ire: ita iterum

9. Gregoriuä fua»

tis profuit, afpexiffe fpeculum ; perturbavit **

N

lc.

illos tanta mutatio fui.

Si enim, ut S. Gre- S. Greg.

fit, his verbis: Quoties ira animum invadit,

orius Nazianzenus narrat, dea illa cantu fi- irat. 4.

mentem edoma, vince te ipfum, differ tem-

L]

gxMat:m;f;

mens fuerit, fac,

ftulz dele&tari folita, ejusdem ufum detefta-

»

pus furoris. Cum tranquilla

ta eft, dum deformitatem inflatione refultan-

S. Ambr.

quod placet. Quod confirmans 5. Ambrofius;

m

]. t. offic.

re(ifte irz, inquit, (i non potes ; cede, fi non

tem in fonte forte confpexit, quidni idem ab

[

iracundo fperandum fit, fi turpitadinem vi-

C. 21I.

potes, quia fcri

ptum eft: Date locum irz.

!

»

Tit

Ergo fi

prevenerit mentem tuam

iracundia,

üi füui confideret?

VIIL.. Manfuetudo Cbrifli, aliorumque Santtorum S. Chryt.

ne relinquas locum tuum.

Locus tuus fapien-

þi- $6rg.

tia eft : locus tuus ratio eft : locus tuus f&«

confiderata: nam, ut fapienter S. Chryfoftomus ho.deDay,

aul.

jl

p

advertit, quemadmodum qui laborant oculis,

datio indignationis €

füs

S. Tüidor.

III. Quietis & füenti

i ufus: at S. Iidorus mo-

fi fpongias ac veftium cyaneo colore pannos

jt»

tenentes, frequenter in ea intueantur, ex eo

nuit dicens : Si non potes iram vitare, tempe-

20

l 'f.*'. folil,

ra : fi non potes furorem cavere, cohibe: te-

colore nonnullum capiunt morbi levamen;

fimiliter & (i tu Davidis (multo magis Chrifti )

ne filentium patientiz, tacendo citius vincis.

üte li

1faiz,

Scriptum quippe €

ft: In filentio & fpe erit

imaginem prz oculis habeas, & in hanc af[idue

It

fortitudo veftra.

defigas oculos, etiamfi millies obtundat ira

Idem fuafit S. Bafilius his

.'3;)

verbis : Si aliquid animo pateris, faltem in

mentis oculos perturbans, ad hoc virtutis

am

te conde triítitiam.

In me turbatum eft cor

exemplar refpiciens, perfe&tam confequeris

ve- s' Ch[ yin

meum, inquit Propheta, hoc eftj non extra

fanitatem, puramque animi philofophiam ac

| &hO Ó

turbationem oftendi, fed veluti quandam in-

tranquillitatem. Hoc enim eft, quod David

ad pop.

'Turba-

ait (tefteS. Bafilio) Paratus füm, & non fum - B«fil.

Bail. de

tra littus abruptam un

dam retinut.

?mn.

20.

»m,s G eg'L

ira(o

tus ifüm, & non fum locutus.

Et alibi: (i

turbatus. Oportet ítaque motus animi infanos

ühs tot

5

contra maledi&a irafceris, jam ea corrobo-

ac precipites exemplo SanCtorum ac beato-

jn

$ n

raíti. Quidnam eft ira (tultius? fi vero quie-

rum przceptorum memoria cohibere. Hinc

& Apoftolus füos Hebrzos animans ait: Re- Hsbr. io.

i

tus & immobilis perfiftas, pudorem maledi-

cepti magnum intulifti, cum re ipfa pruden-

cogitate eum, qui talé fuftinuit adverfus pec- v. s.

Nam, ut

catores in femetipfum contradictionem, ut ne

T hii

tiam, modeftiamque oftenderis.

b

ho, 16 i

etiam S. Chryfoftomus dixit: neutiquam fe-

fatigemini animis veftris deficientes. Hoc me. Surius in

I)v

dio S. Elzearius ufus eft, dequo fcribitur, quod vita e 2?.

us

bribus laboranti, aut gravi inflammatione

quispiam irafcitur, fed his modis affe&i, fui

tametfi familiam & aulam haberet frequentif

pov. !

fimam ; quam tum ad fuum fervitium, tum ad

ot

mifericordiam, & lachrymas movent ; hujuse

ju

VH

modi eít iratus animus, qui fi in te profiliat,

juftitiz adminiftrationem ftipendio conduxe-

rat, nunquam tamen fübditis fuis iratus vifus

f

tace, & opportunam ei plagam infliges.

m ejus

;eli

Ephef. 4.

IV. Matura fuppreffe: juxta Apottoli moni-

fuerit ; unde conjugi füz manfüetudine

v. 26.

admiranti refpondit: Quid mihi prodceft ira-

lls

tum : Sol non occidat füper iracundiam ve-

fci? dicam tamen veritatem. Quandoque in-

ftram. Nolite locum dare diabolo. Nam; ut

fürgit in me indignatio in moleftiis ; at mox

os,Chfïï

$. Ambrof, $. Ambr. ait, ira inveterafcens firodium, dum

mihi ob oculos pono injurias, quas a me &

fjo. 09

ep. 10o, quafi jufti doloris admixta dulcedo diutius

"

u p

eamin vafe detinet, donec totum acefcat,vas-

ro me redemptor tulit, & tunc in meipío fic

h

l

Q

famuli tui tibi barbam evel-

[e

que

corrumpat. Quapropter multo melius

R. P. Lobn. Bibl. Man. Tom. L.

quor : Iätiamü

lerent,

74

Bibliotbece Manualis Concionatorie

lerent, & colaphis cxderent, oporteret te to-

idem Seneca fuafit dicens : Quod accidere vi-

lerare: nihil enim illud eft, in compáratione

des in animalibus mutis, idem in homine de-

ejus quod Dominus pro te tulit.. Hzc vero

prehendes; frivolis turbamur & inanibus.

confideratio animum meum mox reddit pa-

'Taurum color rubicundus excitat,ad umbram

'catum.

afpis exfurgit, urfos, leonesq; mappa proritat:

$. Chryf.

VIII. Exemplum beftiarum ante eculos .babere ;

Omnia, quz natura fera ac rabida funt, con-

hom. 4.

Mattho

i? nam , ut S. Chryfoftomus ait: illz quam-

fternantur ad vana. Idem inquietis & ftolidis

quam naturaliter fzviant, fi humana tamen

ingeniis evenit, rerum füfpicione feriuntur.

arte palpentur, plerumque maníüefcunt;

XIIL. Humilitatis exercitium; nam, ut S. Cli- S. Clim.

tu autem, qui illarum profe&o naturalem

macus ait: Sicutad folis ortum fugiunt tene- £- 9.

feritatem, in eam, quz contra naturam eft,

brz, ita ad odorem humilitatis omnis ex ani-

maníuetudinem fxpe commutas: tuam man-

mo evanefcit amaritudo , & extinguitur ira-

füetudinem naturalem in feritatem, quz na.

cundia. Superbia, exiftimatio, & prefumptio

ture tuz eít inimica, convertis: leonem

noftri ipfius fzpiffime efficiunt, quod nos of-

quidem mitigas, reddisque tractabilem ; fu-

feníos effe exiftimemus, licet in veritate of-

rorem vero animi tui omni proríus efficis

leone fzzviorem.

fenfi non (imus. Doctor Angelicus ait: Qui- S. Thom..

Et certe cum ibi fint duo

dam funt magni & elati animi, qui facile pro- inc.5. Job,

impedimenta vel maxima , quod fera ipfa &

vocantur ad iram ; quod ideo eít, quia ira e(t

ratione privatur, & longe omnium alterius

appetitus vindi&tz ex przcedenti offenfa pro-

generis animalium excedit furorem ; tu ta-

veniens ; quanto autem aliquis eft magis elati-

men de copia donatz tibi a Deo fapientiz

animi, tanto ex leviori cauía fe putat offen-

. ápfam füperas arte naturam, qui igitur na-

füm, & ideo facilius provocatur ad iram. Hinc

turam vincis in beftiis, cur in temetipfo na.

& S. Antoninus ait: Remedium contra iram $- Anto-

turz obfuícas bonum, dum malum adamas

eft, tollereoccafiones, videlicet dura verba, & "i. P- 2.

fumm. tit.

voluptatis ? ltaque fi, ut alium hominem

ea quze magis accendunt iram ; eft enim ira

maníuefaceres, juberem, nihil hic quidem

accenfio fanguinis; incendium autem ignis

7. C. 1. 83.

impoffibile viderer imponere, quanquam ex-

diminuitur per fübtractionem lignorum, vel

cufare poffes, non te efle dominum volun-

infufionem aquz.. Ligna, qux magis accen-

tatisalienz, Nunc vero tua hzc propria fera

dunt, funt durz refponfiones , dura verba,

eft, & cui certiffimo jure domineris.

Quam

quz dici non debent, fed taceri.

igitur habes apologiam ? quemnam reperies

XIV. . Opinionem coniemptus tollera; . nam cau- Senecal.

honeítam excuíationis colorem , qui, cum

fa iracundiz, tefte Seneca, opinio injuriz 2. deira

folerti ftudio hominem quodammodo facias

eft, cui non facile credendum eft, nec apertis * 22-

de leone, tu tamen negligens leo efficiaris ex

quidem manifeflisque flatim accedendum.

homine?

Quzdam enim falía veri fpeciem ferunt. Dan-

Idem ho.

JX. Supplicium iracundi confiderare, ati idem

dum femper eft tempus ; veritatem dies ape-

$, Anto

p. a, fut

47, in Jo. Sandtus fuafit, dicens: injuria affedto in men-

rit ; quz inviti audimus, libenter credimus ;

i^ 7. C

tem veniat, quod illi fupplicium maneat, &

& antequam judicemus, irafcimur,

'

j

n

non modo nulla in proximum ira fereris, fed

XV. Curiofitatem vitare ; uti iterum Senecag

ene;:a L

deplorabis vicem ejus.

n

fuafit, dicens: Non vis effe iracundus? ne (is 3. dc ira,

$, Hilar. in

X. Hoflten in[ligantem attendere ; ati S. Hi-

curiofüs. .Qui inquirit quid in fe di&um (it, c. 11.

Pfal. 128. ]arius monuic: Non hisirafcendum efl, inquit,

qui malignos fermones, etiamíi fecreto ha-

a quibus aliqua perpetimur, fed quoties ad

biti int, eruit, fe ipfe inquietar.

contumeliam ab iracundia provocamur, quo-

tiescunque per convitia ad lites exhortamur,

S:XT..

agnofcendus eít hoflis ille; per quem hzc

$n

A'SCPBTTLIOX

1-1.- d

operum & di&torum incentiva prebentu-.

Neque irafcendum eft hominibus alieng ia-

if

ttiplic «

L. . JINprimis no[Je debet fceta ,. quod. fit diferitmen s. ga,»',,,

51

LTA

ftigationis operariis, fed potius in his dete-

- 4ntev iram & indignationem : nam, tefte S. ho.

deira

ftandi officii interceílio foeda miíeranda eft,

Bafilio, ficut differentia nomína funt indigna-

quod fint vafa diaboli, fatanz minifterium,

tionis, & irz, fic & ab ipfis fignificantia plu-

latrocinantium telum, & alienz malitiz

rimum invicem differunt. Effenim indigna-

Lac

nequitiz appàritores.

tio ftimulus quidam brevis & füb:tus, acutus-

Seneca

XI. Examen confcientie quoti

dianum ; quod

que paffionis pavor. lra vero permanens ac

1. 3. de.

Seneca commendavit dicens: Omnes fenfus

diuturna triftitia, aptaque fefe otio

iac. 36.

perducendi funt ad firmitatem : natura pa-

veluti libido quzedam fe vindicandi.

fe ulci(öi,

tientes füunt, fi animus illos definat corrum-

lL. JNoffe debet , quando ira peccaminofa fit , id s 'Thom.

pere ; qui quotidie ad rationem reddendam

quod S. Thomas fic explicat: Si ordinem ra. 1.2 q.

vocandus eít. Faciebat hoc Sextius, ut con«

tionis excludat, mala eft ; ordo autem rationis 158- a. 2»

fümmato die, cum fe ad nocturnam quietem

ita poteft attendi, quantum ad duo. Primo

$. As

recepiffet, interrogaretanimum füum: Quod

quidem quantum ad appetibile, in quod ten-

la

hodie malum tuum fanafti? Cui vitio ob(titi-

Theol

dit; quod eft vindi&ta; unde fi aliquis appetat,

fti? Qua parte melior es? Definetira, & erit

qued fecundum ordiné rationis fiat vindicta,

VEF. c' ]

moderatior, quz fciet, fibi quotidie ad judi-

cem effe veniendum.

eftlaudabilis irz appetitus, & vocatur ira per

Quid ergo pulchrius

zelum: fi aliquis appetat, quod fiat vindi&ta

hac confuüetudine excutiendi totum diem?

qualitercunque contra ordinem rationis, puta

Idem ]. 3:

XlL. Sufpicionem , *elut vadicem tollre : ut

f appetat puniri eum, qui non meruit, velul-

[ 2,9.

Va

JIuulus LXXFVl. lracundia. -

7$

traquam meruit , vel etiam non (ecundum]e-

eft voluntas fe vindicans in exaltando vocem

gitimum ordinem, vel non propter debitum

per vituperium exprobratum , & ad aliorum

finem , qui eft confervatio juftitiz: & correctio

aures perveniens. $. E/i indignatio, que eft vo-

[.:

culpz, erit appetitus irg vitiofus, & nomina-

luntas fe vindicans per fignum moleftiz ex-

turiraper vitium. Alio modo attenditur ordo

terius declaratum, — 6. E[i blaspbemia, quzc ett

rationis circa iram , quantum ad modum ira-

voluntas fe vindicans per opprobrium Deo,

Ícendi, ut fcilicet motus irz nonimmoderate

vel San&tis illatum. ^lio modo eosdem affe-

fervefcat, nec interius, nec exterius; quod fi

;'Sl Clim'-

&us explicatS. Bafilius dicens : Primo jaciun- S.Bati.ho,

-gr' 8-

pratermittatur , non crit ira absque peccato.

tur contumelie inter iratos , & fic durant, de ira,

Inarticulo vero fequenti examinans: An omnis

donec contumeliz , ficuti fagittze deficiunt ;

ira (itpeccatum mortale, hanc ftatuit conclu-

deinde omni contumelia per linguam con-

fionem: Ira, qua quis injuftam appetit vindi-

fumpta ad manus venitur, & pugnam; ira

. &am, peccatum mortale eft ; ira vero ex paf-

namque cértamen excitat, certamen vero

fione, & qua in modico vindi&tam expetimus,

convitium, convitium verbera, hec vulnera,

veniale eft. Quam propofitionem his verbis

ex quibus & mortes fxpe fequuntur.

i' S.Thgm.

declarat: Ex genere füo ira eft peccatum mor-

«io5log,

V. ANo[fe debat gradus ire , quos S. Augufti-

tale, quia centrariatur charitati & juftitiz;

nus fequentibus verbis indicat : Gradus ita-5. Auguft.

poteft tamen contingere , quod talis appeti-

que funt in iftis peccatis , ut primo quisquede ferm. in

tus fit peccatum veniale propter imperfectio-

irafcitur, & eum motum retineat corde con- onte, c.

né actus; quz quidem imperfeGtio attenditur,

ceptum. Jam fi extorferit vocem indignantis?"

vel ex parte appetentis, puta cum motus irz

ipfa commotio, non fignificantem aliquid ,

T Amo.

prevenit judicium rationis ; veletiam ex par-

fed illum animi motum ipía eruptione teftan-

te appetibilis ; puta cum aliquis appetit in ali-

tem, qua feriatur ille, cui irafcitur, plus eft

(.fx'm. P

quo modico fe vindicare, quod quafi nihil eft

füm. tit,

utique , quam fi furgens ita filentio premere-

reputandum ; ita etiam quod fi a&tu inferatur,

tur. Si vero non folum vox indignantis au-

57,C.I.g.3.

non effet peccatum rnortale , puta fi aliquis

diatur, fed etiam verbum , quo jam certam

parum trahit aliquem puerum per capillos,

ejus vituperationem , in quem profertur , de-

vel aliquid hujusmodi. Alio modo poteft effe

fignet, & notet, quis dubitetamplius hoc effe,

motus irz inordinatus quantum ad modum

quam fi folus indignatione fonus ederetur ?

irafcendi , utpote fi nimis ardenter iraícatur

itaque in primo unum eft, id eft, ira, fola;

Seail,

interius , vel fi nimis exterius manifcítet fi-

in fecundo duo, & ira & vox, quziram figni-

2 deitt

gna ire5 & fic ira fecundum fe non habet de

ficat: in tertio tria; & ira, & vox, quz iram

g 2

fuo genere rationer peccati mortalis; poteft

fignificat, & in voce ipía certz vituperatio-

'

tamen contingere , quod fit peccatum mor-

ris expreffio, vide nunc etiam tres reatus,

x

tale,

puta fi ex vehementia irz aliquis exci-

judicii, confilii, & gehenns.

dile&ione Dei & proximi. «QCuicon-

p. 2. fum.

VI. JNo[e debet, quomodo ira .

[it ufurpanda : 1d

fentiens S. Antonius tunc ait , ira eft pecca-

quod S. Ambrofius fic explicat: Animus, qui*:

Ambr. 1.

ti'. 7.c

Ej

*"'tum mortale, quando fcilicet quis appetit in-

1. de Ja-

$

? -9

eft rationis compos, non eft fuarum paffionum

cob. c. r.

Geneet].

juítam vindictam,feu punitionem proximi no-

dominus, fed repreffor; neque enim fieri pot-

tabiliterdamnofam,& hoc fecundum delibera-

53 äüino

eft, ut facilis ad iracundiam non irafcatur, fed

,C. lL

tam rationem. Ex parte autem modi, quo quis

ut ratione fe temperet , indignationem cohi-

]

irafcitur interius,(i ita ardenter irafcitur,quod

beat, & puniendofe revocet, ficut & Propheta

ex vehementia irz decidat a dilectione Dei

nos docet dicens: Jrafcimini, &^ nolite peccare ;

vel proximi , quod folet contingere, quando

Conceffit,quod naturz eft ; negavit, quod cul-

ira tranfit in odium, tunc effet mortale,

pz eft. Quod etiam confirmans V. Beda,

duo. V. Beda in

S.Bern. to.

^. f. de

IHI. ZNoffe debet. duplicem e[Je. iram , unam , que

bus, ait, modis intelligi poteft, aut,etiamfiira-

C. 4« -.pkh.

fit. per. vitium ; fecundam, que fit per zelum. Prima

fcimini, nolite peccare,. id eít, etiamfi fürgit

triplic. a,

$. Bafil,

*« C« 2«

eft, qua fit per vitium, & de hac inquit : Jra-

jam motus animi (qui jam propter poenam

lo deit

Jcimini & nolite peccare , id eft, (i primus motus

peccati non eft in poteftate ) faltem non ei

irz infurgat, nolite peccare, fcilicet confen-

confentiat ratio & mens, quz intusregenerata

tiendo in corde, vel ad effe&um perducendo

eft íecundum Deum , utmente ferviamus legi

in opere, vel diu retinendo in mente.

uod

Dei , fi adhuc fervimus carne legi peccati.

neceflitatis eft;permittit, quod vero culpz eft,

Aut, agite poenitentiam, id eft, iraícimini vo-

intercidit : Secundaautem ira eft , quz fit per

bismeuüpfis, de praeteritis peccatis, & ulterius

zelum, fecundum enim Gregorium lib. j. mo-

peccare definite. Et clarius S. Gregorius in. S. Greg. 1.

ral. in fine fuper illud Job. c. 5. v.2. virum ftul-

quiens : Cum per zelum animus movetur ,3: mor. c

tum interficit iracundia: lra per vitium oca-

curandum fümmopere eft, ne hec eadem ,??*

s Tiom.

120

lum mentis excecat, ira vero per zelum ocu-

.

quz pro inftrumento virtutis affumitur, men-

lüm mentis ad tempus conturbat.

ti ira dominetur, nec quaíi domina przeat ;

Ms

S. Albert,

IV. Noffe debet effetius. & filias ire, — Prima

fed velutancilla ad obfequium parata, a ratio-

M. l. 3. eff rixa: hxc eft audax voluntas vindicandi

nis tergo nunquam recedat.

"T heol,

Vþr. C,

injuriam fa&tam perfíe : 2. Ef tumor mentis ;

VII. ANo[fe debet , quod fuüperiores maxime iram

[ter in

"7* hiec eft voluntas , vindicandi cau(a fugieus

cavere debeant , uti Oleafter infinuat dicens :Olea

admonetur hoc in loco biliofi viri non fe im *33:

EXOdo

adveríantem , ne cum eo colloquium habea-

tur, propter zftimatas inimicitias. 3. K/? con-

miícere quzftionibus ; fimiliter non debere

tuinelia , quze eft voluntas fe vindicans per ex-

velle Prelaturam accipere, quinon poteft, aut

probrationem malorum. . 4. .Ef? clamor

; que&

vix poteft ferre peccata fuorum fübdito

rum.

2

Non

R. P. Lobn, Bibl. Man. Tóm. 1.

76

/

Ebliotbecæ Mcmualis Concionatorice

Non vult Dominus populum ducere , quia

noribus dignum effe;& fi quis doCtorern fe effe

vult, plus omnibus fapientem effe fe fperans.

tanta majeftas & fanctitas non facile ferret

eorum errores ; & tu, qui vix iram continere

XII. ANo[fe debet modum, alienam iratm pacandi, pfat, 4.

audes przelaturam fübire? HincSene-

ui quidem in duobus fere confiftit. 1. Utv.2, & 3.

Seneca 1. potes,

ae

3. deirac.ca de Philippo fcribi

t: fi quz alia in Philippo

confilium & exemplum Davidis quis fequ

92;

virtus , fuit & contumeliarum patientia , in-

tur dicentis : Obmutui, & humiliatus füm, &

ge

ns inftrumentum ad tutelam reggi.

filuia bonis. Pofui ori meo cuftodiam, cum

VIIL ANeffe debet quoniam duplex eft ira-

confifteret peccator adverfum me. Sicut enim

