tum oblatum accepit, quod eum in magna

veneratione apud omnes pofüit.

midlltSI nn

XXXV. P. Aaroz cum aliquan

do in Hifpa—

rum *Fputarunt ) facultate,

nia concionaretur, finita concione pro con-

| &!eirlinck-

n

$. VIL.

ii at

fuetudine loci magnam ei pecunize vim ob-

ï'ï

tulere, in qua repudianda ita certan dum fuit,

/CEXEMPLA PROFANA.

b

ut populus a4 ftrepitum altercantium accur-

ates Thebanus cum fe Philofophize ac5. Hier. ex.

rerit, qui re cognita non fine fecunda admur-

I. Cr

*

€

ad. JUL

yanf if

muratione difceffit. Cum dein celebris quidam

virtuti Athenis mancipare vellet, Jau-

51b

[/

concionator diceret Dominicano cuidam do-

tiffimum Patrimonium vendidit, & magnam ^ ^€

V

inde confe&am auri vim in mare projecit di-

&o, Patres Societatis magnum facturos fru-

&um,; fi univerfi in hoc concionandi modo

cens: Abite peffum malze cupiditates : Ego

convenirent, fubjecit Dominicanus: non in

vos mergam,

ne ipfe mergar a vobis.

II. Photion paupertatis re

tinentiffimus , Rodr. p.3a

g

hoc fümma rei vertitur, fed in eo, ut univerfi

conveniant in factis, Deique verbo gratis ubi-

cum ei Alexand. M. centum auri talenta (quae tr-3» € 4*

que evulgando: facile dein, quantum ad pie-

fexagies mille aureorum füummam conficiunt)

dono mififfet , fertur ex Pontitoribus quaefi-

tatem opus erit, in di&iohis(forma* conve-

nient.

viffe: cur hanc mihi pecuniam Alexanders

cumqueilli dicerent : ob folam virtutem tuam,

; Paup;ftas in Mendicatione.

& quiate omnium Athenienfium optimum ju-

vVialre XXXVI. S.Ignatius initio fuze converfio-

dicat: refpondit: Sinat igiturme effe talem:

Biatri.s ï

5.l. 1,c.1.nis Manrefze quotidie cogebat ftipem. . Idem

& cum dicto aurum remififfe.

4

L

-]lI. Diogenes Cynicus, cum Rex

! lexan- S.Bafil.hov

ftudiorum tempore quotannis in Belgium

abiit, & ab Hifpanis mercatoribus pecuniam

der inopiam ejus cernens, diceret illi: multis?4-

ad ftudia neceffariam corrogabat.

rebus egere videris: petefisigitur, & dabo:

generofo animo refpondit :. Utri vero, o Rex,

ViItalt.c

XXXVII. S. Francifcus Xaverius. cum in

plura deeffe autumas, mihine, qui praeter hanc

ä

/x4.

Indiam veheretur, licet ei omnia neceffaria a

Botr. p,j.

Praetore offerrentur, ipfa tamen reJectis om-

tunicam & manticam meam aliud plene nihil

nibus non nifi mendicato vivebat. ,

*

j

quzeto ; an tibi, qui, ut regno Macedoniae

HIS-C'SJ (

at,

alia adjucias, tot difcriminibus caput tuum

I

Vitalac XXXVIIL P. Petrus Faber, ubicunque er

25.

conabatur, oftiatim alimenta perquirere, aut,

objicis, & cujus cupiditati explendae vix totus

fufficit orbis ; ne ego te multo ditior opulen-

fiid non poffet, certe voluntatem accendebat,

i^

tiorque fum..

&i

áta, fi poífet, mendicandi.

4conft. |

IV. Socrates,

fiquando forum tran fiens re- Laert. . &

",Paupeftas in nbn dando É9 | aäcfpïæzd&ïf

rum venalium copiam intuebatur, dicere fole-

| ^

absque facultate.

]

bat: Quam multis rebus non egeo! Judicabat

4

1

M.S,.Ingol. -EXXXIX; Anno 1556. ultimo Maj

i

n fe&ö

etim efle Diis fimillimü, qui quam páucifüimis

egeret,

cum Dii omnino nullius egeant rei.

SCttyl

f"?f htF

N

SS. Trinitatis juffit S. IgnatiusP. Sebaftianum

V. Ari

ftides Athenienfis publice dixit, poffeBeitlinck, ; hus

Romzum Rectorem publicam difciplinam

li

facere in medio Refectorio per unum Mifere-

fe honeftius veriusque fua inopia gloriari, qua te- 6 £.

re, & preeterea in parva menfa comedere cum

Calliam Athenienfium ditiffimum immenfis !!9?*

Tikt

i

opibus, quas poffideret. Complures inveniri,

folo pane & vino, fequenti vero die etiam ni-

hil comedere, priusquam quosdam Orbicu-

qui fortunas fuas in turpes ufus collocarent:

los fan&tos C Agnus Dei vocant ) ad ipfum tu-

qui pauper

tatem generofe ferrent , perquam

i

aucos effe, nec paupertatem cuiquam,

nifiin-

liffet, eo quod absque exprefla licentia Supe-

vito, effe indecoram.

Cum dives quidam ei

rioris, quibusdam e noftris fimilia munufcula

N

diftribuiflet.

paupertatem objiceret: dixit : Mihi quidem.

nihil mali adferet mea paupertas, tibi vero di-

hys

Vitá,

XL. B. Aloyfius papyrum rogatus , non

vitiae non paucas perturbationes.

"

prius id dedit, quam aSuperiore dandi facul-

*

nondas tot vicorlisPlutareh; -

tatem obtinuiffet.

5

VI. Thebanus E

pami

inEpamins

NVita itiner.

clarus imperator, divitiarum abftinentiffiuus,

XLI. P. Thomas San

chez absQuef;fäbult-ate

unica vefte contentus fuit, quam fi quando

prafixa./ pihil dabatautaccipiebat, licet minutiffimum;

&, ut ipfe fcribit, nec filum.

vetuftate obtritam refarcire opus foret, domi

us pro omni ufü

claufum fe tenebat, Eum Thebani publica

Vitac.14. XLII. P. Leonardus Leffi

nopiam extule-

vel abdicatione facultatem petebat, usque ad-

impenfa & sere collocato ob 1

ta talenta auriEl'anus I

T« 8.07.

eo,cumExternus quispiam imaginemliquam

runt. Cum Jafon ei quinquagin

ln

mififfet ; Injuriam mihi facis, inq

uiebat, fimul- ! !«

pro memnofyno peteret, eo ad portam relicto,

tota domo diu multumque P. Miniftrum quze-

que remiffo auro, quinquaginta drachmas a ci-

reret, cumque P. Minifter in extremis finibus

ve pro viatico mutuatus eft. Cum vero com-

inventus, miraretur illum tantillam ob cau-

periffet, fatellitem fü

um a captivis pecuniam

accepiffe, ei ad fe voc

ato dixit: Mihi dafcu-

fam, pedib

us tam male affectis, veftiffima in

domo difcurriffe, diceretque,

Epicikize hic

tum, tu vero cauponam eme, in qua vivas ;

ln,

non enim ulterius pericula adibis, cum dives

locum effe : refpondit LeHiüs: Pater, prae-

á

fa&us fis.

ftat ante fecurum efle.

or annorum Deirlincig

Vita p 2

XLIII. Joannes Berchman per totam vitam

VII. Scipio quinquaginta quatu

adeoto 6.fol,

Ápacio nec emit, nec vendidit quidquam,

p.139- deplgravit,quo

d ahquwäo Fratricuidam ima-

Pau'.' 11Q.

*

tulus CX II PWP&'" jas.

769

-s* yaucis fuerat' contentus, - Cum autem eiaui-

aüdeat; & 6 jusdeni fuotem

dam fcütum elezantur ap

pore effe&tus expe-

paratum oftenderet,

riri non ftudet.. -

dixiffe fertur: Atq

uiRomanum civerm

pareft

VIII. Sicut qui perfonam pauperis in co-mema

. in dextra fpem ponere, non in finiftra.

/ "Beirlinck.

--

VIII. Demonax . Philofophus nullum un-

moedia füftineret, inepte ageret, fi optimas

quasque veftes corpori circumdaret, & mar-

P

ibi. f.114. quam fibi Viaticum praeparavit ; fed cum efu-

füpium pecuhiis refertum collo fupenderet ;

riret, proximam domum, quam

apertam vide-

i

. bat, ingrediebatur,

& victum ibi quzeritabat.

ita parum fapienter agit,

qui paupertatem pro-

d ^

Centenarius deceffi

feffus, omnium rerum,

& quidem optimarum

lat

t, elatus publico fumptu.

abundantiam quzerens, nüllum defe&tum aut

Manfidife, | IX. JEli

anus de fapientibus Graecis tefta-

inopiam vult pati.

z. n. 2,

tur, eosdem, bonorum tem

virtuofiffime vixiffe,

poralium inopes

dicereque folitos,

*

pau-

Nece[fitas.

pertatem fubfidium effe ad Philofoph

1lam ,

quia, quze Philofophia verbis perfuader

e co-

IX. Sicut ad folum Salomonis not nifi perDres,

p D Q:',,O

fex gradus aureos calcatos fuit acceffus ;

ità ad Rof. c. 9.

Ilal C, 4.

,. ,naturf gd ea gegit paupertas.

folium in coelo paratum per aureos di

vitia-S$. 3-

rum gradus calcatos afcendendum eft.

$- VIII.

X. Sicut meritorideretur Pater, qui Filio a- Rodt, p.3.

-

menti proprietatem &dominium cultri adime-tr.3. c.15,

ret, ufum vero relinqueret; ita merito quo-

*SIMfLITUDJthg

i

que rifu dignus eft religiofus,

ui alienze pe-

|

.

t

,

Qüalitas*.'

cunize dominum abdicaret, v

el

renueret, u-

:

fum tamen perinde ac Dominus retineret.

|

|

I

i

i "piäktus 10 l.

cut jumenta uti quidem poffunt fïäbu]o,

ffiä!-äm |

[|

j :.;.73.

XI. Sicut malorum omnium radix eft in- Platns1 s,

ftramento, feno & tegumentis quibus-

ordinata divitiarum cupiditas,atque adeo antec: 9.

t

dam; nec tamen hzec poflident, ob incapa-

omnia exfcindenda eft; ita omnium bono-

.citatem. dominii; ita veri

pauperes fpiritu,

uti quidem fe bonis poffe, n

rum fundamentum eft pau

P

pertas, atque aute

:

effe Dominos credunt.

on tamen eorum

omnes virtutes reliquas exercenda.

|

XIL. Sicut nemo gravem habens farcinam Matth, ?

| Rodr. p.3.

JI. Sicut Pueri, fimul ac pomum autal iare-

| 0265

cula illis eripitur,flere & conturbari incipiunt,

per angu'tam portam intrare poteftnifi depo- V« 14«

I

natillam ; ita nemo per anguítam portam re-

non item viri graves; itaqui in ftudio virtütis

gni coelorum intrare poterit, nifi qui incom-

|

adhuc parvuli exiftunt, non item viri perfecti,

modam affectio

bonis iftis creatis per amorem adhzerent.

"

pofi uerit.

nis e;'g'z; divitias farcinm dg-

J

tl

SJgna.p, — III. Sicut ftatuze perinde eft, quidquid ve-

|. 3.conft. $. ftium aut ornamentorüum ad jiciat, vel demas;

'l')'zilz'm.'x

:

A.

ita verus paupertatis amator contentus eft,

1l

quidquid ad fimplic

XHI ; þfSic;üt nudt

s Athleta fortius dimicat ; Rodr. p*.g;

à

em uíum ej cvoncedamur,-

natator exuitur, ut fluvium tranfeat; viator re-tt- 3.€. 1.

|

vel negetur.

£, Chryl.

IV. Sicut

qui dä;mum fïrzvlitl,v non ;hoc fpe-

jectis farcinulis bene curfitat ; ita paupertatis -

fick, -

"ho. $5. ig

&at, ne pluvia füper ipfam defcendat, aut ra-

amator orania relinquens facilius diabolum

f

1.ad Co.

fternit ; marehujus mundi felicius tranfit; &

D

Xint,

diusei incumbat, quando iftud nulla ope ca-

:

veri poteft; fed qui domus h:ec füftinere facile

promptius ad patriam coeleftem currit.

XIV. Sicut tres juvenes Hebrzei non. ado-

$. Chryt.

poffit: Et navem fabricans non hoc agit, ut ne

rantes ftatuam auream Nabuchodonoforis, in l9- 22» ad

s

fluétus obturbet, & undze tollantur, fed ut na-

flamis, tuti fuerunt; ita & qui auream monetze P?P*

vis compages & lateraad omnia idonea fiant ;

Itatuam non adorant, in flummis afflitionum.

fic paupertatem fugere non oportet, fed poti-

fecurierunt.. Id quod S. Laurentius Juftin. ita $-Laurentr

us ftudere, ut miffa omni folicitudine, feren-

exprimit: Sicut pueros Babylonicos non in-Jüft c:5. :

dee paupertati mentem idoneam reddamus.

: ïno*izy.mf

V. Sicut Natura in corpore lhiumano, imo

cendit ignis, fed diffolvit eorum vincula , fjc 48 *& vits

eorum, qui in camino paupertatis gratias a-

& in platis, tantum duntaxat accipit ex ali-

gunt, folvuntur vincula peccatorum, & in-

ircþ.-

mento, quantum fufficit ad confervationem

mihy

cenduntur paup

ertatis igene juxta iHud Ifajae : Ifaje e. 485

& augmentationem viventis; ita gratia quo-

Eilegi te in camino paupertatis.

V. 16.

que & paupertas tantum preecife de bonis

.. XV. Sicut fi Trapezitee pro vafe aureo autodr- P«3« 7

creatis fruuntur, quantum requiritur.ad vi-

T« 2« Ce la

tam fpiritualem animae confervandam,

lapide pretiofo centum Philippeos offeras,

ficiendam.

&p.er-*

quem is domi fice adhuc habet, jam tum vas

t

Tdem.

illud adttlapis tuus eft, etiamfi nec dum fit tra-

- MI--SiCut is, qüi aeftuat: veftimenta exuit,

utretrigerationem quandam percipiat; ita qui

ditus, quippe jam tuo sere coemptus ; irare-

gnum ccelorum eft pau

seftuDivinze charitatis accenfus eft,abiicit a fe,

eo, quidquid habet, expofuit. "

*

peris fpiritu, q1/11'. pro

3

quidquid ad honeftatem neceffitatemque vi-

XVI. Sicuti

tze tam corporalis,

S, qui praedium aliquod aut op-Matth, 1.

rium non- apparet.

E

quam fpiritualis neceffa-

pidum, ex quo copiofos proventus fperat e-V-29.

Mem,

mere decrevit, libenter majorem partem, aut

VII. Sicut gen

ul

inum fe filium miriime pro-J

bat, qui matrem non modo publice confiteri:

totam etiam pecuniam pro eo offert; ita qui

novit, quantos ex regno coelorum olim pofa

erubefcit, fed etiam paffim oftendere non ve-.

fidendo fruc&tus fperare queat, merito omnia

1

tetur; ita paupertatis quoq; amator cenferi non

fua bona pro eo comparando o

J

flert, & Chria

me?etnr, qui contra eam, freqqenter peccare

-

4to in pauperibus diftribuit,

E

XVH.

|

JBibliotbecee Manuhlis Concionatoric

779

TM

Anonym. . XVII. Sicut Matet Machabzeorum adftitit

XXVI. Sicutinfans nunquam fecurius füae Táeme

|

viusque, quam in matris dormit finu ; ita ho-

U

in morte filio, eique,ut fortiter mortem & cru-

ciatus toleraret, mox offerendum preemium

mini veram tranquilitatem amanti nunquam

j t

in memoriam revocavit; ita paupertas , ut

melius eft, quam cum fe in tutiflimum pau-

2 veb

amatores & filii füi ipfos mortis dolores ge-

l

/p.erþati,s gr&mium projecerit. :

Ap fut

nerofe fuftineant ,. promiffum centuplum &

"17

C$IX.

vitam zeternam ipfos ante oculos pon,it. |

ín

À

: 4Equitas,

:MOTIVAy

Wieren, ip. XVIII. Sicut Milites, quando fciunt'ho-

uitas : an non enim zequum eft, utini-

1de ador. ftem brevi eorum caftra aut ftationem inva-

I.A:

p

—— tio & fini vitze, medium refpondeat

ä

fürum, mox omnia corrumpunt , vel alio

[a &

transportant, ne hoftis fuperveniens opimis

atqui nudi ingreffi fümus hunc mundum, &

bono ts

nudi egrediemur, quidni ergo nudi quoque,

Ípoliis gaudeat; ita & homines morti tan-

quoad fieri poteft, habitemus in eo ; An non

Rplig. :

quam hofti, certo fuperventuro per pauper-

(

" tatem fübtrahere debent, ne ullum, praeter

eequum ut pro brevi itinere parvum viaticum

!

praparetur ? an non zequum , ut membrum

viliffimum corpufculum , de nobis ípolium

capiti ( Chrifto, qui propternos egenus faétus

referat.

$. Chryf.

-XIX. Sicut fi Rex

promitteret, quotidia-

eft) conformetur; an non aequum, ut tempo-

ralia brevique peritura bona, pro coeleftibus

ho.57.2d gum vi&um e cellario füo fe praebiturum,

popul.

jam in futuro confideres, & amplius folicitus

dantur, & commutentur ?

seternisque bonis infinities melioribus expen-

non effes; ita multo magis cum Deus omnia

enumerat Platus, l. 1; de

Il Utiitas: quas feptem

bono ftatu

daturum fe tibi promiferit, convenit, te ab

1. Quod omnium fcelerum ac vitiorum inftru-

omni cura & folicitudine liberum effe ; fi e-

mentum tollat, & oppofitas virtutes animo

relig. €-9e

-nim pafcit omnem carnem , multo magis fibi

,1. CW! 6'

dicatos.

inferat, uti teftatur S.Chryfoftomus, dum ait, Hom.2.in

*b

Chriftianus in paupertate magis irradiat,qu

Seneea in

XX. Sicut pro brevi itin

ereneutiquam lon-

in divitiis.

Quo modo? quia excludit a fe

eb;'.j ;

Ep,

gum viaticum conquiritur; ità: nec pro vita

füperbise typhum, non erit arrogans, fed po-.

M v

. brevi duratura multas divitias colligere; fed

tius obediens, pudicus, mitis & fapiens. 2.

jt

Quod ad przeteriapeccata expianda mire c

on-

'f'i&u & xami&u 9011te11tum effe oportet. :

fed €,48. V. [

—. Dignitas.

ducat juxta illud Ifajse : Ecce excoxi te,

Iom. 4 in

non quafi argentum : elegi te in camino

A:ionyui. XXI Sicutii, qui ad füblimes dignitates

paupertatis. Hinc S. Gregorius, mala, in-

vang.

afcendere cupiunt, liberaliter opes fuas effun-

quit, Lazari purgavit ignis inopize, & bona

dunt, modo optatum honorem confequan-

divitis rtemuneravit felicitas vitee praefentis.

tur ; ita qui Deo fimillimus effe cupit ( quee

lllum paupertas afflixit, & terfit,

iftum abun-

3. Quod ho-

fumma hominis eft dignitas ) libenter ornnig

dantia remuneravit, & repulit.

L

j

.

fua bona pauperibus diftribuit.

minem1

/

Y

nutili rerum caducarum occupatione

Hs ud

XXII. Sicut Rex verus eft, qu

i non tamho-

liberet ;

hinc Zeno,tefte S.Giregozie Naz, cum

Noptl,

ftate omnia fua projeciffet in

minum aut opum dominium poffidet, fed

inmaris tempe

- fuiipfius Dominus & Rex eft ; ita is tandem

mare, dixit: GratiastibiFortuna habeo,

quao Otat 47

merito fupremam dignitatem confecutus di-

me ad Philofophize pallium redigis. 4.Quod

ci debet, qui omnia creata bona generofo a-

et,

non finat animum bonis creatis adhzerefce-

nimo contemnit, ficque fat&to ipfo impl

te: hinc S. Gregorius ait. mortem Dei effe, ut l 23 moft,

&

Prov, ?

. quod Seneca dixit: Rexeft, qui metuit nihil:

Ele&is fuis ad fe pergenti

bus hujus mundi 14--

V. 75

ex eft, quique cupit nihil : hoc regnum fibi

iter afperum faciat, ne, dum quisque preefen-

quisque dat. -

tis vitze requie quafi amcenitate pafcitur, ma-

ÓH

gis cum diu pergere, quam citius pervenire

Sucunditas.

deleétet ; ne, dum oblatur in via, oblivifca-

$. Chrvf. C NMIT. Sicüt is, qui neque fiti gravi, neque

tiir, quod defiderabat in Patria. .. 5. Quod Deo

Pl to,

admodum gratos atque dilectos , atque a&co

UTPA

apud Ro- bibendi illa cupiditate tenetur, haud dubie fe-

variis beneficiis dignos efficiat. ^ Uti S. Bern-

driq.p 3- Jicior eft eo, qui tanta zeftuat fiti, ut unum.po-

12-€ 5 culum poft alterum expofceret, nec tamen fi-

ardus pulchre demonftrat, dum ait: Qua mul-

tim fatiaret ; ita non is, qui multas opes poffi-

ti nobiles fecundum carnem, quàm multi po-

tentes, quam multi fapientes hujus fzeculi,.

det, & plures femper optat, fed qui omni ea-

rum, cupidine caret, beatus dicendus eft. .

hora illa in ftratis mollibus quiefcebant, & ne-

Minutius

XXIV. Sicut, qui viam terit, eo felicior,

mo eorum dignus habitus eft ( tempore Nati«

felix in

vitatis Chrifti ) novam viderelucem, fcire ma-

uo levior incedit; ita beatior in hoc itinere

O&:3vio. vivendi erit, qui paupertate e füblevat, non

gnum illud gaudium, Angelos audire cantan-

fub divitiarum onere refpirat.

tes. Unde concludit, fi pauperes illos involune

h, &l

L

tarios tantopere amavit Deus, quanto propen-

Muj

Anonym,.

XXV. Sicutqui]

ucunde & fuaviter dormi-

re cupit, omnibus fe aut plerisque veftimentis

fiorem amorem voluntariis oftendit. 6. Quod

exuit; itaqui vera animi quiete frui defiderat,

per vi&us, cultusque tenuitatem, fumam vim

J

h

abeat ad animaefalutem procurandam ; cum,

omni rerum conditarum ufu, quousque fieri

falva neceffitatis & honeft

tefteS.Chryfoftomus fobrietas fit alarum inftar

atis legfe poteft, 1P9..

eaque

.'aF.

qui bus agnima facile ad Fgelgihf,a effertur,

471

m'räem.

Tiuus CXL. Paüp;rtd:. *

(*

Matth. 5, per *cïo.ngem"plationem' attingit. 7. Quod fit

d

V. 3»

luntarie conjiciat, & in ea Deö*gratias agat, e-

optimum medium ad Regnum coelorum ob-

jus vincula diffolvi, flammam extingui, aut fi

"

tinendum, utpote cui etiam inhac vita promit-

non extinguatur, quod multo mirabilius eft,

f20.de titur; Hinc S. Au

guft. magna, inquit felicitas

proflamma rorem fentiri ; maximum enim ro-

verþ.

Ap

» lUl*

Chriftianorum, quibus datum eft, ut pauperta-

rem, & ad animam recreandam aptiffimum ef-

D

tem faciant, pretium Regni coeleftis. S. Tho-

per Ifa.

mas paulo aliter feptem utilitates, velut fe-

fe, non teneri divitiarum concupifcentia. Ne-

jam 48. in

3

que enim, ut re&te Boethius dixit, felicitas &

m

ptemplicis oftia Nili , affignat, fcilicet pecca-

beatitudo in poffeffione magnarum opum, fed

torum recegnitionem, virtutum conférvatio-

in defideriorum fatietate confiftit. Hinc meri-

l-

nem, cordis quietem, defiderii impletionem,

to exclamat S. Laurent. Juftinianus: O beataIn opufc.

?

fpiritualium bonorum dulcedinem,meritorum

paupertas voluntaria nihil in hoc fzeculo poffi- de monaft.

*

exaltationem, & cceleftem heereditatem.

L.a. de

dens, nihil formidans, quoniam omnem the- converfat.

e,

IIT. Dignitas : quam quidem breviter, fed fo-

faurum füum recondit in coelo, femper hilaris,

n

bono ftet,]ide Platus ex Regni promilffi conditione de-

femper abundans eft,&, cum nihilhabeat, om-

*elig,

. ucit,dum ait: quze enim divitize, antRegnaei

nia fibi facit communia, omne incommodum

ul

comparantur ? namregna, ut grandiafint; cer-

fuo facit profe&ui defervire. Nemo re&e nifi

US

ta orbis parte definiuntur, paupertatis autem

expertus percipere. fufficit, quam amabilia,

0-

regnum nullis terminis clauditur, & eo ipfo,

quam dulcia, quamve pretiofa fint, quae lar-

üS

quod nihil habet, omnia poffidet. Totum e-

gitur Deus iis,

Il

nim pofitum eft in animo, qui poffidere non

renuntiant, .

qui ipfius amore fuis, fibique

potefiü nifi dominetur ; 1on poteft autem do-

V. Securitas :

'quam quidem elcquenter S. Ho. 35. ln

s l td

minari, nififitfuperior. Itaquequanto fupe-

Chryfoftomus depinxit dicens: Quemadmo- t. Cor, -

: b0ro fj

rior, tanto verior Dominus ac Poffeffor.

c-

dum inter animantia cervus & lepus ob inna-

Ij 9.

cedit, quod nihil adeo fimilem Chrifto, & ipfi

tanfibi timiditaté maxime cseteris funt obno-

m od

$. Cor, $. Deo efficiat, ac paupertas, hinc merito a S.

xia, fus autem & taurus, &leo, haud facile po-

met.ad

V. j»

Paulo altiffma vocatur, dum ait : altiffima pau-

teftatem infidiatoris cadit, tale videre quid-

fe Ht

pertas eorum abundavit in divitias fimplici-

dam in divitum & pauperum gente licet, Hic

»

tatis eorum. Et S. Gregorius pauperibus ap-

leoni, & tauro fimilis eft: ille lepori & cervo.

^

Pf138 v.plicat illud S.Davidis: nimis honorificati

Quid enim non metuit dives? an nonlatrones:

l

17.

funt amici tui Deus: nimis confortatus eft

n-

i

:

an non potentes: an noninvidos? annonca-

gd c-48.ViIQu

principatus eorüm.

lumniatores : &

uid latrones aut calumnia-

Hlon ,. it

IV. Sucunditas: quae qui

dem ex triplici ca-

tores dico ? fam

j

iares füos fufpe&os-habet,

pite oritur. 1.Ex /anitatis confervatione quam

aut quid vivens dico? quando ne mortuus qui-

: Evang.

uti abundantia ciborum ac potus plurimum

dem graffantium improbitare liber eft: & ne

r

deftruit ; ita frugalitas mire confervat ac perfi-

$

iors quidem ipía tutari prorfus divitiis cada-

?-

cit, ipfa experientia tefte, quid autem jucundi-

ver poteft quin fcelefti homines expilent. E

-

us fanitate, fine qua omnis deliciarum dulce-

contrario cantat fecurus coram latrone (quid-

do amara eft. ». Ex delectatione vittus : nam,ut

g

ni etiam quovis alio? ) viator. Et quemadmo-

Ho.».ad fapienter S. Chryf. advertit; delectationem in

dum avicula caveae grandiori inclufa fecura

conviviis, non ciborum natura, fed ipforum

eft ab accipitris, id eft, infidi

!

popuh

hominum difpofitio facit : quia cum quispiam

antium inimico-

(QQW& Mi

rum impetu ac violentia.

efuriens ad menfam accedit, quiscunque fit ci-

d

bus etiamfi vulgaris, jucundior videbitur,

»

du

quam quodvis obfonium innumeris illecebris

$X

]

th25 ol :

-

Prov.o7. conditum. At vero, qui neceffitatem & famem

z

M E D IA.

h [ 14.)

v« 74

praveniunt, ut folent divites, etiamfi nobiles

epulas videriut appofitas, nullam fentient fua-

'I. A

mor Dei: Ut enim, qui aeftuant , ül&o

vitatem, languente videlicet appetitu. Nimi-

veftimenta abjiciunt; ita & ii, qui amo-

rum ut ipfe Salomon recte agnovit, anima fa-

ris divini seftu correpti funt, ultro exuunt fe

turata calcabit favum, & anima efuriens etiam

amore omnium rerum creatarum , & cunr

Pa1.2o. amarum produlci fumet.

Hinc David dixit,

S. Paulo ea, quze antehac fuerunt lucra, detri- Philipp.,

ä

Y. 17*

& ex petra melle faturavit eos, quia fcilicet

Chriftum lucrifacian*.

mentum faciunt & arbitrantur ut ftercora, ut V. 8

tunc fitientibus Judaeis aquze ex petra edu-

&ze, melle dulciores videbantur. 3. Ex animi

* M. Defiderium bonorum celeftium : hoc enim fa- $. Aug. In

tranquillitate, ac gaudio : quod enim divitize

cietexclamare cum S. Auguftino :- Servas tu Pf 75

y

per tot anfrattus, totquelabores tanta rerum

mihi in coelo, o Domine, divitias, immortales, .

varietate inquirunt, nempe animi fructum &

nimirum teipfum, & ego volui a te in terra,

;gaudium, hoc paupertas fine moleftiis, quafi

quod habent & facinorofi, peccuniam, aurum

fru&um fine cortice obtinet, utpote quae tam

& argentum, gemmas, familias, quod habent

contenta eft nihilhabendo, quam divites mul-

& fcelerati multi, quod habent multze foemi-

Ho.4.in ta poffidendo. Quamobrem egregie S. Chryf.

na turpes, multi viri turpes. Haec pro ma-

x5

aupertatem caminum vocat, in quo miracu-

gno defideravia Deo meo füpra terram, cum

M?Rthi : F

um trium puerorum , quos in fornace non

ferves te mihi in ccelo, Deus meus.

modo flamma non contigit, fed etiam aura

II Firmain Deum fiducia: nam, ut reéte Ja- Jac. Alv.

quzedam mediis in ignibusrefrigerabat ; nam

cobus Alvarez advertit, homo fupra commu- t92.1. 5.

per fe quidem paupertatem ignem effe acrem

nem modum DEO fidens rerum tempora-P 1* &*

cit:

[j

& moleftum, fed tamen, fi qüs*.in eamíevos- ]Jium meminiffe, aut de illis curare erubef

*

J

772

Biibliotbecee Manualis Concionatoriee

Et ficut B. Agatha medicinam carnalem fuo

piofius

ooffidet. .2. Quia cum priore conjun- Idem]. 3«.

&um e&

habendi defiderium, ex quo nafcitur, c. 3.

corpori nun

quam adhibuit, fpem fuam in illo

tum ftudium queerendi, tufi non fuppetat,

ä

collocans, q

ui folo fermone reftaurat univer-.

angor, moeror, & folicitudo;

[

— fa; ita & perfe&a pauper vix tempor

alia re-.

quod. quzeritur,

e

ab eo folo pendere volens, quem fae-

a pofteriore vero non

modo abfünt dictaze per*

U

fpicit,

eft Patrem, & in neceffita-

turbationes, fed ne fentitur quidem inopia,

fK

iffime expertus

Hinc recte S.

tibus fideliffimum proviforem.

quoniam amatur & expetitur; atque adeoin

&.Ephrem, Ephrem,

fi credis ait, te accepturum eeterna

ea animus, quaáfi in omni rerum abundantia

ptionis expertia bona ;

ac copia, acquiefcit. ...3. Quia prior caret prae-

V

de fide,

jlla, omnisque corru

fidio illo fingulari, quo pofterior gaudet, fcili-

quando mag

Is fugacia ifta, atque terrena ac-

cipies, quae

Deus etiam feris conceffit, atque

cet fingulari fiducia de Dei cura ac providen-

aT

volucribus,

& impiis hominibus..

tia, ob fingularem ejus promiffionem ; ex quo

fummam jucunditatem oriri neceffe eft, nam

1.4.de inft,

1V..Sui ipffu

s perfetta oblatio: quo medio Caf-

qui fe fammoilli Regi Regum tantee curze effe

€gib c,2o. fianus monachus fui tem

oris ufos fuiffe te-

ftatur, utpote qui non folum feipfos non effe

intelligit, ejusque curze quotidiana judicia

e

accipit, cur non ei hoc dulcius, quam omnes

fuos, fed eti

am omnia, quze fuaeffent, cre-

divitize, accidat.

debant Domino confecrata : :propter quod fi

bänuïevæ'coghofvcat'mturam

ï

aid fuiffet monafterio femel illatum , ut Sa-

JI. Alterumeft, ut

crofan&tum cum omni decernebant reveren-

paupertatis yoluntarize,

feu. Spiritus, ut vo-

P

cant, quod nempe tria z

d illam capita requi- r. Offic. e,

tia, quantumvis parvum ac vile, deberetra-

linquendi , 3o.

&ari.

rantur. . 44ffeüus íew voluntas re

drbn. 8.

V. Certis temporibus

ad ;Superz'o'rem deferre re-

qui quidem, ut S. Ambr. re&e advertit, divi-

fe fpoliare: uti P.

tem collationem aut pauperem facit, & pre-

Hier.c.43. culas fuas, iisque penitus

tiumrebus imponit. 2. Effeitus, feu actualis re- Matth.19,

Petrum Fabrum feciffe füp

ra diétum eft, & in

5

*

"Ordine S. Hieronymi oliia xel

igiofe fa&tita-

lictio, quam Chriftus illis verbis

refiquivit; Siv.ar.

da

*

fi

vis perfe&us effe, vade, vende,quze habes &

ï

tum fuiffe, ejusdem Annalesteftantur, dum,

uriofze minusve reii-

pauperibus,

& habebis thefaurum in coelo, &

Ms

. quis rei füperfluze aut c

3. Jutentio, qua ejusmodi

dierort

giofae poffeffor comperir

e

t, omnes convenie-

veni, fequere me.

Terror

rem illam quafi ana-

bona propter Dei

& virtutis amorem. relin- Reg. Brey.

$612

bant, pyraque excitata,

quantur,

. 9 £(9525 9*

nam utre

&e S. Bafilius ait. Hi funt «o$.

]m.

thema exurebant.

qui non aliam ullam ob cau-

sb

$. Baül.

VI. Rationem finis

famper ob oculos babere : lta

mendici fpiritu,

t c

apudRodr. S. Tgnatius fuafit,

&

: S. Bafilius, qui femper il-

fam ad mendicitatem devenerunt, quam o

4

habentes alimenta, & qui-

do&rinam Domini, qui dixit, vade, vende om-

!M WX'

p 3.(1:3- ]a verba Apoftoli :

c. e

nia, quae habes,

& dapauperibus, Quod ipfum

li

bus tegamur, his conten

ti fimus: ait alimen-

*

dicens : Necs, z, ia fefto

.ta, non oblectamenta, qui

bus tegamur,

| non

egregie S. Bern. confirmavit :

ishabetlau- OQ, S$.

uibus honoremur, petenda funt.

voluntariaquidem paupe

rtasomn

j

S.Gregorius

dem apud Deum,

nam & Philofophi omnia

$. Gregor..

VII. Premii confideratio: nam ut:

ut expediti mundia-

hom.27. reüe dixit, fi confideremus, q

uae & quanta

fua reliquiffe leguntur,

EvsbBg.

fint, quae nobis pro

.

mittuntur in coelis, vile-

libus curis ftudio vanitatis poflent vacare

libe-

.

habentur in terris.

rius; &nolebantcenfüabundareterreno; ut

fcunt omnia animo , quae

abundarent magis infuo, Lios dift cernit, quod

Terrena namque fubftantia, fupernze felicitati

compa

rata pondus eft, non fubfidium. Tem-

di&um eft , in /p;iriu

, id eft, fpirituali inten-

oralis vita aeternae

vitze comparata mors eft

tione, defiderio fpirituali,

propter, folum be-

neplacitum Dei, & animarum falutem.

*potius dicenta, quam vi..ta.

IlI. Tertium eft, ut conyeniertem de hac

$. XI

virtute zeftimationem concipiat,commodaque

abeaoriri folita bene percipiat, quam quidem

seftimationem vix facilius obtinebit, quam fi

.A*SCETICA.

paupert

atem ut matrem fibi imaginetur. Ve-

Cto fere funt capita, quæ'a religiofo

re enim omnia matris offic

ia perfectiffimo

tO

modo erga religiofum ill

a exaravit, & exer-

circa paupertatem fpecialiter funt ob-

cet.

Chrifto & religio-

fervanda, aliisqueinculcanda. Primum eft, ut

Nam 1.illa vere cum

norit bene difcrimen inter paupertatem ímvo-

nigenuit, cum prop

ter Chrifti confilium, de

paupertate arripienda d

atum, religionem po-

luntariam, feu non libere affumptam, quamvis

tiffimum ingreffus fit. .

2. Vere alit illum &

vel cafus, vel neceffitas affert: & voluntariam,

am ulla

uze libere afcifcitur, ultroque ac libenter fu-

majoricum fo

licitudine & charitate,qu

mater filium fuum la&et,

&nutriat. 3.Etiam

inetur, atque etiam oblatas divitias, & ipfos.

honeftiffime educat ut mater, uti jam olim ipfi

auri montes quafi ftercora arbitratur, & abo-

iinatur: quze quidem triplici ex titulo prio-

etiam Ethnici agnoverunt, dum paupertatem

Platus.1.2. rem longe antecedit. 1. Quia prior, cum vo-

magi

ftram morum, & confanguineam virtutü

appel

larunt. Hinc & Seneca dixit. Si vis vaca-

I

juntarie non fufcipiatur, atque externis pre-

re ani

.

matur incommodis , nullis. vero commpdis

mo, aut pauper fis oportet, aut pauperz

:

recreetur, vulgo ignobilis, fordida, otiofa, nul-

fimilis. 4. Ut

m

ater in finum fuum nos recipit,

hnit (

atque ab omni

bus infidiis hoftium defendit,

laque laude

digna habetur; pofterior vero

dum meun ac tuum, rà

dicem omnium vitio-

eo Ipfo, quo

d omnia libere & generofe con-

temnit, omnibus

eminet, & quse pedibus

rum & quidquid eft malorum, in orbem in-

tem

vehgns, tollit; hinc S. .Ig;xatiüsl pauperta

pre

. &)-emendo contexiþ , eisdem eminendo, co-

.

ll«

Ideml, h

Tüulus CXLI. Pauparïas.

773

llcns,

,

pro firmiffimo r.ekligionisl,muro habendam di-

tates paupertas fuze domus àut mónafterii of-

0j

xit..Sed &S.Clara dicere fuis eft folita,tum de-

p*

fert, contentiffimus vivat, magisq; his delette-

mum füum monafterium firmum ac ftabile fu-

tur, quam ullus dives pretiofi

s fuisrebus,quas

li

turum, fi propugnaculis ac moenibus pauper-

offidet, quemadmodum fü

ln

tatis quam maxime munietur. 5.Ut mater hze-

F

pradittum eft, S.

rancifcum feciffe, dum fru

ftula panis emen-

tl

reditatem Regni coeleftis procurat :

quae enim

dicati ad divitum menfas in

vitatus promebat,

E-

major autoptatior hzereditas exfpe

&ari poteft,

omnibusque àliis menfie

li-

deliciis praefentet.

quam centuplum in hac vita, & poft hanc ipfa

5. Utfilius abje&a omni fo

licitudine totum fe

]s

vità zeterna; atqui hanc

pauperibus fpiritu

providentiae curzeque matris fuge coiendet,

W

Chriftus fzepius promifit ;

utadeo merito qui-

m

Pl.*l—gx v*

vis pau

ertatis Amator dicere cum S. Davide

certoque fibi perfüadeat, melius fibi ab ipfa,

unes

quam per q

uamcunque fuam induftriam pro-

J

. queat:

(charitatis,quibus paupertas me

fpe&um iri.

Dicat proinde ad hanc matrem fü-

ld

fibi devinxit)

ceciderunt mihi in praeclaris: et-

am, quod pius

afceta ad Deum dixit: Domina L. . de

enim hzereditas mea preeclara eft mihi. 6. Ut

mater mea, m

":

Jor eft folicitudo tua pro me, tmit, c.17.

mater, in ipfa morte, fideliter affiftit, & multo

quam omnis cura, quam ego

efficacius filios füos, quam olim mater Macha-

aerere potfüm pro $- -t

me.Nimis enim cafualiter f2

t

at, qui non proji-

[

baeorum, alloquitur, animatque dicens: Fili

-

cit omifem fuam folicitudine

minte: duiiodo

mi, miferere mei,

ux te novem menfibus

voluntas mea firma & re

31 LORC g

Cimo pluribus annis ) in utero portavi, & lac

)

&a ad tepermaneat,

-,so'

fac de me, quidquid tibi

placuerit. Non enim

j

triennio ( & amplius dedi.) & in zetatem iftam

/

poteft effe, nifi bonum,

quidquid de me feceris.

-

