falli; vides, quomödo übique eis pudorem in-

spift. 9. fitveritas Chriftianorum, quam Helena Grz-

cutiat per corpus : Ne fallat, inquit,oculus pe-

corum ; pro illa enim fortius Martyres noftri,

dem, neque pesoculum,ut (i it foffa profunda.

quam pro ifta millc Heroés adverfus Trojanos

B

S

uid li ferpentem viderit oculus, aut feram,

concertarugt.

num fallit pedem,num ftatim renuntiat?ita nos

IIi. Meminiffe, fe bomine

l

im effe, atquc'adeö

quoque ne mentiamur , nec fallamus, fi füumus

fociabile animal; hinc enim iterum non mo-

alter alterius membra.Sane (i oculus deciperet

L ptd g, |

Xlium i

dice impelletur ad omne mendacium dete-

pedem, nec de precipitio folicitus effec, inevi-

p Pa q

ftandum; utpote quod vel maxime aptum cft

tabile claudicationis aut mortis damnum, &

ad convictum & focietatem humanam diffol-

ai ja

coníequenter ip(ius oculi ja&tura toti inferre«

| Eph. Ào

vendam. HincS. Paulus ad fugam mendacii

tur corpori ;ita & mendacium non modo men-

ad.

V. 25.

d

períaadendam hoc poti(fimum argumento eít

daci, (ed etiam proximo & reipublicz toti, ut«

Cleqm

ufus dicens: Deponentes mendacium, loqui-

pote commercio perniciofüum humano , da«

'€ull 3- Oäc.

mini veritatem unusquisque cum proximo

mnum infert; ideoque S. Hieronym. nos ad-

M

füo , quoniam fumus invicem membra.

^

monet, dicens: Nemocircumveniat fratrem,

i

IV. Meriniffe, fe ingenuum ac liberum effe,

quia unum corpus fümus, & non poffunt alter-

non quacunque, fed fpirituali & vera liberta-

utrum membra (e fallere ; nec enim manusaut

Qu

te a Chriflo per fuam paffionem donatum ;

oculos, aut denteslacerarent mermbra, nifi tore

hinc enim non leve in ipfo odium mendacii

te, ubifpiritus immundu

&X Auguü,

X

E inhabitat.

1' f'; 2. dfübl

exurget, utpote quod fumme dedecet inge-

nuos bomines , ut jam olim Priíci fenferunt;

SASCE:

l'ï

1C A.

e atbit,

a

apud quos ficmum erat axioma :

I.I

nprimis no[fe debet "Afcetà difirimen inter deceptio- S. Avguft,

Vet.

.. Libero cuicungue füummum dedecus efï

nen, &j mendacium ; quod quidem S.Auguft.in. fup-

l

Jamb.

mendacium.

plem. ho,

his verbis affignavit : Fallitur,qui putat verum

de diverf.

Hinc & Germani noftri dicere confuevemnt,

effe, quod dicit, & quia verum putat, ideo di-

'Vo 3.

,«mïdem u

mendacium colapho penfandum ; 9luf ein

cit; hocautem, quod dicit, qui fallitur, fi ve-

fug gebórt ein Spauftaufiben. Ut vel ipfe ru-

rum effet, non falleretur; (inonfolum verum

pa t 9.

bor colapho elicitus indicet, mendacium non

effec, fed etiam verum efle fciretjnon mentire»

i

dicere homiaem in

tur. Falliturergo, quia falfum eft,& verum pu-

Q

genuurm, fed crubc:(Cf:ntia

od

dignum efle.

tat; dicit autem, nonnifi, quia verum putatz

V Memini

ffe fame fue, qua'm tum Fæpc; quis

Error eftin humana infirmitate, fed non eft in

Q

maxime fervare cupit per mendacium, negan-

conícientiz fanitate, quisque autem falfum

do errorem aut crimen a fe commiffüm effe,

putat effe, & pro vero afferit, ipfe mentitur,

Luc. 12.

V. 2.

amittit ; nihil enim opertum, quod non reve-

T. INoffe debet, quenam diverfitas gravitatatis $n Concil,

Dj

letur: neque abíconditum, quod non fciatur,

mendaciis, de qua Concilium Tolletanum octa- Tolos.

ntProw t

ut Chriftus dixit. H

F

D

inc & antiqui id.ice're- con-

vum ficloquitur: Vir fan&tiffimus Auguftinus

i VI 220

fuevere.

ve(tigationis acumine cautus, inveniendi arte

Diu latere non queunt mendg&ia.

przcipuus, afferendi copia profluus, eloquen-

"

VI. Meminiffe damni , quod patimur per

tiz flore venuflus, fapientiz fru&u foecundus,

hzcin füis narrataffatibus: Duo fant omnino

mendacium, non tantum apud Deum; ( ejus

S. Auguftiram in nos

provocando juxta illud D. Augu-

genera mendaciorum , in quibus non magna

00

gpud

Drex. in

ftini: Quisquis veritatem occultat, iram Dei

culpa eft, fed tamen non füntfine culpa, cum

If

Phet. c

fuper fe provocat, quia magis hominem ti-

autjocamur,aut proximis utilitatis caufa mene

fl

37. $ 1. Inet, quam Deum) fed etiam apud homines,

timur; illud primuminjocando, ideo non eft

m

dum (cilicecefficit. ut & vera & feria loquen-

perniciofiffimum, quia non fallit: novit enim

Dbidem c.

ti fides non habeatur , id quogifuo damno quie

ille, cuidicitur joci caufa effe dictam. Secun-

dl- Prov. 190

dam, nomine Planus, expertus eft, qui, cum

dum autem ideo mitius eft, quia retinet non-

h 5-

36 $ 3.

m

fzepe fractionem cruris, fimulaffet, & fic alio-

nullam benevolentiam ; ideo ipfe; non aufe-

"

rum auxilium obtinuiffet , tandem vero fracto

rat, inquit, veritas mifericordiam, non milfee

crure, cum iterum opem peteret, neminem

ricordia impediat veritatem ; unde patet pere

0

fyerr il

adjutorem habuit , fed ab omnibus hoc re-

niciofum mendacium czteris gravius effe, ate

t

] Dott,

fponfum tulit: Tollat te, qui non novit te.

que adeo & (tudio(ius fugiendum.

"

. N1I. Meminiffe, fe commembrum e[[e aliorum,

MI. INoffe debet , cur illicitum fit mendacium , S. 'Thom.

on

4s- C ty sf

Éph. c.'4» uti fan&tus Paulus fen(it, dicens: Propter quod

j

quod S. ''homas (equentibus verbis indicac :22.q.110.

Ibld-

V

deponenies wendacium , loquimini veritatem. unus-

quod eft fecandum íe malum ex genere',

B. 3.

in l. c.

jl

quisque cutn proximo fuo, quoniam famus invicem mem-

nullo modo potefít effe bonum '& ltcitum,

S. Hieron. jya, Efficaciffimum (ane execrandi mendacii

quia ad hoc , quod aliquid fit bonum , re-

T

Àn 1 c,

ff

motivum; omnes namque ejusdem corporis

quiritur, quod omnia re&te concurrant. Bo-

. füumus membra, eodem vivificata fpiritu, füb-

num enim eft ex integra caufa , malum ve-

n

que eodem capite,quod zterna veritas eft: vee

ro ex fingularibus defectibus , ut Dionyfius

ritatem autem facientes , in charitate creíca-

c. 3. de divinis nominibus ait,, Mendacium

It

mus in illo per omnia, qui eft caput Chriftus,

autem eft malum ex genere ; eft enim a&tus

uo totum corpus compacGtum eft.

übi D.

cadens füper indebitam materiam ; cuiaffen-

æn

Chryfoft. talem format difcurfum : Quod pu-

tiens Geríon : Omne mendacium, inquit, eft,

o

dorem magis incutit , quia füumus invicem

malum & peccatum; quia fit abufus loquelz,

t

membra. Nemo decipiat proximum, nihil eft,

uz ordinata eft ad hoc manifeftandum , quod

m

qu

od zque pariat inimicitias, atque deci

elt in corde , & principaliter propter hoc ;

)d,

pi&

R. P. Lobn. Bibl. Man. Rm AIL.

"

quia

Ua

9

4316

Bz'-bliatlaem Manualis Concionatoria

(rgno

quia, fi daretur licentia mentiendi fine pec-

dus , nullum , inquit , juftum mendacium:

"

cato, deítrueretur tota fiducia focietatis, quz

omne mendacium in omnibus eft peccatum :

dic. 4 !

eftinter homines; quia nefciretur, quando ve-

omae, quod a veritate difcordat, iniquitas

b

eft. Si mendacium apud omnes damnatur ;

ritas diceretur, & quando non, ex quo men-

Ínnocent.

tiri poffet licite in aliquo cafu. . Hinc Inno

Si faltas humano judicio punitur, quanto

1lI. c. fup.

eo de

cent. LE dixit: Divini precepti verbo con-

magis ante Deum , qui eft teftis verborum &

ftanter vetari, ne quis etiam pro alterius vita

operum ? ante quem etiam de verbo otiofo

Ufur.

falvanda mentiatur.

Ubi Hugo Victorinus

unusquisque rationem redditurus eft.

quzrens utrum pro alterius vita tutanda

IV. JNo[je debet folvere argumenta eorum , qui

inentiri fic licitum, in hzc concludit verba:

mendacium licitum e[[e , 'oarüis exemplis conantur

Nullo modo approbandum eft ; cujus hanc at-

evincere. Quain re facem preferens S. Augu-S, Aug. Íb.

fignat rationem dicens: Male enim mentien-

ftinus, quando, inquit, nobis de (cripturis fa-c. 10

cris mentiendi proponuntur exempla, aut

do vitam fervat in alterius corpore , qui per

mendacium veritatem extinguit in fuo corde.

mendacia non fünt, fed putantur effe, dum

ua eadem in difficultate fele occupans San-

nonintelligunturs; aut (i mendacia funt. imi-

$. Báfil. in Ctus Bafilius in brevioribus regulis fuis, hanc

tanda non funt , quia juffa effe non poffunt.

qcg. brev mOVVetþ

Unde obftetricibus his, & Rahab meretrici

in tet, o6.

uzítionem : Nunquid utilitatis alicu-

jus cauía confulto mentiendum fit? Et abío.

benefecit Deus, non quia mentite, fe quia

mifericordes fuerunt in homines Dei , Deus

lute nequaquam id licitum effe refpondet, in-

quiens : Hoc fententia Domini non permittit,

uno tempore in una cauía vidit faCctum mitee

a quo fic precife dictum eít : Mendacium ex

ricordiz, & factum fallacie ; bonum remune-

diabolo effe, neque mendacii ulla omnino di-

tavit, & propter hoc bonum , malum iliud

ftin&tio eft adhibita: At vero fi quis propter

ignovit. Jacob, quod matre fecit authore. ut

lucrum fpirituale mentiretur, offenderetne

patrem fallere videretur, fi diligenter & fidcli-

Deum, (üuamque coinquinaret confcientiam ?

ter atcendatur, non eft mendacium, fed myfte-

Refpondeo: a fpiritu veritatis, S. Paulo Apo-

rium. Infiguris enim, quod velut mendacium

ftolo di&ata lex e(t, non effc facienda mala, ut

dicitur , beneiniellectum verum invenitur.

eveniant bona: majus autem malum efle of-

V. No[fe debet, quomodo cum veritate dixerit S.

fenfam Dei, plurisque «ftimandam , quam

David: Ego dixi in exce[]Ju meo : omnis bomo men-

dax : Si namque propter hoc afferit, ut homós, perus

quodvis ingens bonum , quod ex mendacio

refultare poffet. Ergo diligenter caveat ipíe

fidem nonrmeretur,utpote mendacium dicens, Dam.1. a,

N

Mi ]

17

Afceta, aliosque abfterreat ab errore, in quem .

quandoquidem juxta ejus teftimonium : omnisepift. 14.

,

nonnulli, etiam magni Afcetz inciderunt ,

homo mendax; aiqui ipíe eft homo , ergo

dum judicaverunt, mendacium faltem in cafü

mendax ; cui nimirum refponderi poteft,(ver-

magni boni procurrandi, aut magni mali aver-

ba fant Petri Damiani) fi omnis, & tu: falía-

S. Aüg. de

tendi licicum effe. Quarn dodrinam fufe re-

que jam erit fententia, quam mendax ipíe

merdac. futat S. Auguftinus, düm ait: Quo conítituto

protulifti ; (1 vero ipfe non mendax, vera jam

€o

9

(nempe quod mendacium omne fit peccatum)

fencentia non erit, quia dum tu es verax, non

oinnis homo cognotcitur effe mendax. Diffi-

quis commovebitur illis exemplis, cum dici-

tur : Quid fi homo ad te confugiat, qui men-

cultatem itaque ex iis, quz Pfaltes premife-

dacio tuo a morte poífit liberari? llia enim

rat (ícilicet: Ego dixi in exceffu meo) in hec

mors , quam ftulti timent homines, qui pec-

refolvit verba: Per exceílum igitur mentis

care nou timent , non animam , fed corpus

& femetipfum tranfiit, dum de qualitate ho-

occidit, ficuc Dominus in evangelio docet ;

minis definivit , ac fi perfpicue dicat: De

falf(itate omnium hominum inde veram fene

unde precepit, neipía timeatur. Os autem,

quod mentitur, non corpus , fed animam oc-

tentiam protuli , 'unde ego ipíe füpra homi-

cidit; His enim verbis apertiffime (criptrum

ném füi; in tantum vero & ipíe mendax ,

€eft. Os, quod mentitur, occidit animam.

in quantum homo ; in tantum autem omnino

Quomodo ergo non perverfiffime dicitur, ut

non mendax, in quantum per exceffum men-

alter corporaliter vivat, debere alterum fpi-

tis fupra hominem ad füumma contemplanda

ritualiter mori ? nam & ipfa dile&io proximi

confcendi, Idem quoque dubium $. Hiero-

ex füa cujusque dile&ione terminum acce-

nym. movet, eandemque illi adhibet ponde-

pit: Diliges, inquit, proximum, ficut teipfum.

rtationem: Ita enim difcurrit 5 vel David ve-

rum dicit, aut vero mentitur? fi verum eft,

Quomodo ergo, quisquis diligit tanquam fei-

píum, cui ut przftet cemporalem vitam, ipíe

quod omnis homo fit mendax , verumque

amittit eternam? non efít jam diligere fe-

pariter eft, quod dicit, ergo & ipfe menda-

Ibid. c. 7-;pfam, fed plus, quam feipfüum. Certe quam

cium dicit, quia homo eít; fi vero mentitur

perniciofa fit hzc doGtrina, idem San&tus pau-

& ipfe, ergo fubfiftere nequit, quod afferit:

lo poft fequentibus verbis oftendit:Ita omnis

Veruntamen ad banc objeQtionem idem S.

doéctrina veritatis aufertur , cedens licentio-

Hieronymus aliter refpondet, inquiens : Nos

fiffimz falfitati, fi mendacio vel officiofo ali-

autem dicamus, & David vera dixiffe, quod

cunde penetrandi daturlocus. Autenim tem-

omnis homo mendax : quamdiu enim homi-

poralia commoda vel propria , vel aliena , ve-

nes füumus, mentimur ; quando autem fueri-

ritati przponit , quicubque mentitur, quo

mus dii, definimus mentiri; fi quis fanQus

S. Bern. 1 quid poteít effe perveríius? Certeinjuria Deo

eft, Deus efficitur, & quando fa&us fuerit

grat. &li-

illata gravior eft omni humano malo.

u

Deus, definit effe homo , & jam non mentitur.

bero arbi-

trio,

IV. Nefe debet , quomode aliqua fanttorum

omnia alio argumento confirmans S. Berqar-

bomis

$

t

2Tuulus XCIIL Mendacium.

317

Origenes bowinum ditha a mendacio excufari queant, ut cum

Author operis imperfedti fequentibus verbis Author.

ap. ManfiS, Abraham ad radices monuis fubfiftens dixit

indicat : fic difcernuntur, quoniam diabolusop.imperf.

€ifc. 4. n.(eryis füis: Pofiquam adoraverümus , reuertemur

9

interdum vecum dicit : $. auterm fpiritus nun-ho- 19.

ad 905: circa qux verba idem Origenes quz-

quam interdum mentitur ; conceflum eft au-

rit, quomodo Abraham dicere potuerit, quod

tem diabolo & interdum veritatem dicere,

ipfe & filius ejus ad fervos effent reverlüri ,

ut mendacium fuum rara veritate commen-

quandoquidem filium füum in monte jugulan-

det, fi autem nunquam diceret verum , nec

dum effe fciebat? unde fübiungit: Dic mihi

ad tentationem poterat proficere feductio

Abraham, verum dicis, aut fallis? fi'verum

ejus, cur autem veritatem premittat , cau-

dicis, non facies filium holocauftum; fi fallis,

fam S. 1fidorus indicat dicens : fzpe vera pra-s. I&dor.1,

$p lh

tantum Patriarcham non decet fallere : Mox«

'CI 101

kmittit . qui falfa di&urus eft ; ut cum pri. 2, fent» Q

que ex ore Abrahze in hunc modum refpon-

mum acquifierit fidem, ad reli

qua mendacia 39«

*

det ; Verum dico, & holocauftum offero pue-

audientes credulos faciat , plerumque a ve«

rum, & cum ipfío redeo ad vos, credo enim;

ritate incipit, qui falía confingit, latent fzepe

& fides mea hzec eíft, quod a mortuis refüfci-

venena circumlita melle verborum , & tam

tare eum potens eft Deus. Similiter quando

diu deceptor veritatem fim

ullat ; quousque

idem Pacuiarcha Sarg conjugi füg perfuafit ,

fallendo decipiat.

ut diceret, fc fororem fuam effe, non propter

- NHL . ANoffe debet ,

quando lic&at occuliare oeri-$. Bonav.

ä

hoc mendacium ei perfualic : Nam ut Olea-

tatem : nam, utS. Bonaventuraait: Nunquamin Bibl.

fterait: vere etiam dixit, quod foror ipfius

mendacium licet dicere, fed veritatem licec,& ?auv. Hu-

go. Vi&. l,

effet, filia fciiicet patris füi , tenentur enim

expedit quandoquetacere : adducitque Samu-

t, de facr.

viri fanGti de fe rationem reddere , maxime

elis exemplum, qui, cum miffus effet, ut Davi-

c

* p. !g.

quod rion funt mendaces.

Unde tametíi ve-

dem in Regem con(ecraret, interrogatus, ad,

7

riffima fit illa propofitio: In multis offendi-

quid veniffet, refpondit, veniffe fe, ut Domino

mus omnes ; attamen fcrvi Dei mendacii la-

facrificium offerret : 24 immolandum .Domino

j

bem Ípecialiter femper -abhorruerunt , ac

veni, inquit: ad aliud enim principaliter vene-

J

proinde Abraham apud Regem illum idolo-

rat, & nihilominus hoc facere proponcbat.

^

latram , & in domo ejus, in qua timor Dei

Hugo de Sanc&to Victore fimiliter hac de re ita

.

j

non erat, oftendere voluit, fe non effe men-

fcribit : Poteft tamen in hujusmodi aliquando

:5 o

titum, neque conjugi fuz perfuafiffe, ut dice-

veritas fine culpa celari ; quando cauía falutis

Manfi ib.

»Dam.l.a,

ret mendacium, ideoque ait: Fere [üror mea

noftrz, (ive utilitatis alienc ratio id expofcit

stpil. 14

n. 70

eft , füia patris mel, & non filia matris tnee.. Davi-

longe enim aliud eft, quod verum efl, tacere;

dem quoque in tali occafione pofitum in fcri-

atque aliud, quod falfum e(t, afferere. " Ana-

ptura invenimus, in qua fibi neceffarium effe

fta(ius Nicenus, quomodo ad veritatem ce«

duxit, ut mendacem fÍe faceret, fcu ut melius

landam fingere liceat, oftenfurus, jam citatum

dicamus, ut talem fe effe fingeret, qui non

adducit Samuelis exemplum , néc non &

erat, & verum occultaret ; quia de vita ejus

Moyfis, quando Pharaonidixit, quod populus

ï';

pariter & falute publica tuenda agebatur, eo

itinere trium dierum egreffurus eflet ad offe-

quo hzc ex ejus utpote a Samuele in Regem

rendum Deo (uo facrificia in folitudine, ta-

Ifrael confecrati morte plurimum periclitare-

met(i populum ab ZEgypto in fempiternum

tur. Inprimis igitur, quia David ab aula re-

migraturum effe fciret. Item exemplum Aod,.

S

gia fugitivus erat, eo quod Saul Kex ipfum ad

& Jahel cum Sifara, Judith item cum Holo-

ja

necem inferendam, períequeretur, in itinere

ferne: hisque exernplis addu&tis tandem con-

famelicus fa&us facerdoti dixit : Aex pracipit

cludit, dicens: Per hos ergo dolos non fünt

.

mibi fermonem , 6 dixit, nemo fciat rem , propter

San&i appellandi mendaces, fed fapientes qui-

quam mi[fus es a me 5 quod tamen a Rege prz-

dem ad bonum, finceri autem ad malum.

lr

"

ceptum ei «on fuerat ; fed notetis velim , qui-

Aliud ergo, utrecteS Auguftinus advertit,eft

bus verbis David factumi hoc cireumfcripfe-

mentiri ,. aliud verum occultare.

Siquidem S. Augutt,

J

aliud eft falfum dicere, aliud verum tacere

rit, dum Pf3l, 33. ab his verbis exorlus fuit;

,utcin Pf. -T

Píalmum David, quando mutavit faciem co-

fi quis forte ad iftam vifibilem mortem non

ja

ram Achimelech : ubi Theodoretus ita fcrie

vülthominem prodere, paratus efle debet ve-

bit: Quoniam fugitans facerdoti fugam mis

rum occultare,.non falfum dicere, ut neque

2

*

nime indicavited regium quoddam negotium

prodat, neque mentiatur, ne occidat animam

fe perficere dixit: mutafle faciem dicitut, tan

fuam pro corpore alterius. Verum autem oc- Joan. 164

)

quam folita veritate minime ufus; quia enim

cültavit & Dominus, cum diícipulis nondum v. 12.

in cam arduo caíu veritatem celare & fingere

idoneis dixit: Multa habeo vobis dicere, fed

lo

licitum putabat, idipfüm faciens, tali rubore

nunc non poteftis portare illa. Et Apoftolus r. Cor. s.

h

vultum füum tinxit, ut faciem alteram habere

Paulus cum ait: Non potui loqui vobis quafi V !-

:

videretur, undead perpetuam hujus fadti me-

iritualibus, fed qua(i carnalibas. Undemanis -

)

moriam, in ecclefix Annalibus hzc verba fcrie

t

um eft, non efle culpandum, aliquando ve-

$

pta reliquic; Pfalmus David, quando mutavit

rumtacere. falfum autem dicere non inveni-

faciem coram Achimelech; larvam enim in-

tur conceffum etiam perfectis.

,

duit; & íe Davidem effe coram aliis videri

IX. Noeffe debet , cur Religiofts pracipue boc ui- S. Albert,

je

erubuit, quando in verbis fuis veridicus, fin-

tium fugiendum fit; nimirum ob caufam, quam M. in cít.

J

cerus, & ingenuus non erat.

S. Albertus M. füper illa verba 3. Reg. c. 17. :6xt-

[

VL Voffe debet, quomodo [piritus bonus €? ma-

vir Dei es, & verbum Dei in ore tuo verum

Ü

lus quoad banc materiam difcernaniur 5j idy quod

eft, fe reflectens, affignat dicens : Mendacium

n

in

R?;

[.|

,

PBübliotbece Manualis Concibnatoriæ

ä*ïs.

, erto

l.", f0

in ore omnis hominis peccatush eft , in ore

potiffimum vinculum fcilicet fidelitatem ,

autem Do&toris veritatis , facrilegium eít.

quantum eft in fe, diffolvere conatur. Qus

" 15'

omnia vide fufius apud Fabrum conc. j.

Gregor.]1, Quam do&rinam etiatn S. Gregorius confir-

!

in Dom. 7.

oft Penc. ,

&.mor, mansait, mendacii omne genus perfedii viri

IV. Ex occaüone thematis: Fanitatem &j Prov. 39*

. fuhoperefugiunt, ut nec vita alicujus per illo-

rum fallaciam defendatur, ne fug animz no-

verba mendacia longe fac a we: Poffunt offerriV* 8

ceant , dum prodeffe nituntur carpi alienz ;

remedia pro hoc vitio emendando, qualia funt

1. borror &$ deteflatto ftria hajus peccati ex con-

quanquam hoc peccati genus facillime creda-

mus relaxari. Nam fi quzlibet culpa fequenti

fideratione turpitudinis concepta. 2. Tarda &?

confiderata locutio : Sic enim longius aberit ab

folet pía operatione purgari , quanto magis

ipío etiam mendacio proferendo. 3. Radicis

hoc facile abftergitur , quod mater boni operis

ipfa pietas admittit. Sed & aliam rationem af-

fublatio : Quz plerumque eft nimium homíini-

$. Aug; inferc S. Auguftinus, dum ait: non enim ita pece

bus placendi defiderium , qua proin extir-

panda erit, perpendendo , quod Dei favor

Enchirid. cat, qui confulendi, quomodoille, qui nocen-

di voluntate mentitur ; nec tantum nocet, qui

omnium hominum favore fit potior, & quod

- fafficiat Dominus folus füftinent

ibus fe in via

Idem 1. de viatorem mentiendo in adverfüm iter mittit,

mend. €C. quantum is, qui viam vitz mendacio fallente

veritatis & juftitiz. .4. Seria cafTigatio : $i enimEecl. 34«

17.

depravat. Lnde alibi dixit: Perfe&dtorum pra-

juxta commune proverbium, mendacium co- V. 28

$, Orf

ceptum eft, non mentiri, fed nec vclle mentiri,

lapho penfandum eít, ut hac ratione abfterre-

hcIó

Mn(

X. Ne[fe debet [pecialia damna mendacii ; quz

antur homines, quidni etiam caüiga:iq anobis

r a OO

l

difc. 1. n. dilucide Jofephus Manfi indicavit his verbis :

dp(is (afcepta idem efficiat ?

.

4

Praterea mendacium in fe ipío triplicem-ex

V. Ex occafione themati

s: PHü jbominumï)f.'q.vl. 34

natura fua continet malitiam, & deformita-

usque quo gravi corde, ut quid diligiris vanitatem &2

tem, videlicetabufum loquendi,deceptionem

queritis mendaciun ?. poffünt przftari, & refu-

.tari excufationes, quibus fe defendere folent

pro

ximi & amicitiz violationem , qui enim

men

dacium loquitur, fermone abutitur, quia

mendaciorum atmatores, videlicet. 1. Quod

-pon videatur ullom piaculum , fuam aut al-

u(us linguz ad hoc fpecialiter homini concef-

fus éft, utad explicandum exterius, quiz inte-

terius famam officiofo mendacio tueri. 2.

rius concepta funt, diflin&am vocem, & fer-

Quod etiam honeftiffimi quique & juftiuiz

monem articulare potfit: mendacium autem

amanti(fimi viri interdum mentiti füunt : imo

tefte Lycofthene , ficut non eft pilcis fine fpi-

huic a

1

ffe&ui opponitur, fiquidem interio;cm

LJ

nis,ica nec homo finemendaciis. 3. Quoc pec-

conceptum falfificat

LJ XI.

catum mendacii, utpote leve duntaxat, ( ma-

CONCEPTUS PRAZDI.

xime fijjocofum aut officiofum fit) facile de-

leri poffit; non autem tam facile reparari da-

É£cd 7.

fione thermatis : JNoli velle mentiri

mnüum , quod per illiusomiffionem incurrirur.

[. Ex occa

"

Vo 14«

omne 1

nendacium : Poteft natura menda-

4. Quod cuivis fere 4 variis varia mendacia

cii, & varii ejus adus, de quibus füpra $. t.

obtrudantur. atque adeo licitum fit pari mo-

neca alios folvere, Que omnia & plura fimilia

di&tum; per comparationem cum iis, qui vitra

vendunt, explicari, ut Matthias Faber conc. 6.

argumenta facile ex iis, quz hactenus de men-

l|vi queunt.

in Dom. 8. poft Pent, facit, dum ait, alios effe,

da;io di&ta funt; ffo,

. XIL.

fingunt : alios , qui variis colori-

/ Md

qui vitra ipfi

ALII C

ONCEPTUS

üit, 5

bus illuftrant:

Alios, qui co&mpta vendunt:

/

T^

alios, qui menfis apponunt : alios, qui in fa-

Qualitas. .

gua, ut Anatomi(tz ajunt , per cer-Ibid. m ?.

ciem alterius projiciunt : qua omnia poftea

L[þ

ille in fenfu morali explicat.. ^

tam quandam venam cerebro conne-

Gitur, & per aliam, venam cordi conjungi-

£ecl. 20.

l. Ex occafione thematis : Opprobrium ne-

v 26.

mine mendacium : Poteft oftendi, quan-

tur : Per hanc vero venarum diftributionem

quam in bo

- patura nos docet , quod inftrumen:um illud

topere ded

eceat hominem mendacium. Sive

fe, ut filium Dei,

& heredem regni cocleftis ;

humidum ab intelle&tu & ratione ita regulan-

dum fit, ut lingua fimul cum corde perfedte

five ut Chriftianum; five ut hominem ad ío

cietatem natum; five ut ingenuum & libe-

confentiat. Mendacium vero eft m;nifcüa

rum;five ut virum;(juxta commune adagium:

proximorum deceptio. -

i no&ro adeo exo- Manfi

(Cin SRann, cin $9]ann, cim SBort, ein SBort) five

1i. Mendacium Salvator

füm eft, ut ipfum ne quidem in ipfiusmet in- difce. 194

ut Germannum , cui propria quodammodo &

innata videtur veracitas , confideret. Qu

fernalis inimici ore fufferre poffit. Proutex il-" 9

lis fan&i Lucz patet verbis : Exibant demonia

omnia fufius inS. 8. videri explicata queunt.

Iil. Ex occafione thematis: Perdes omnes ,

amultis, clamantia & dicentia : quia tu es filius

Pf-s. V- ,

Dei , & iacrepans non finebat ea loqui , quia

qui loquu

ntur mendacium : Poffunt explicari da-

,mna, qux per mendacium creantur. 1

Ipfi

fciebant ipfum effe Chriftum, ubi merito in-

terrogaverim, cur Dominus a dzemonibus fi-

mentiehri, tum per reatumi peccati & posnz

correfpondentis: tum per infamiam , quam

lius Dei appellari noluerit, nunquid enim fal-

fum afferebant ? Myfterium ex illo S. Marci

contrahit ex iterati hujus peccati confuetudi-

ne. 2.]llos, coram quibus mentitur: dum illis

eruitur textu : /cio, quis fie, Santtus Dei. Ubi Ca-

falfas veritates obtrudit, atque ad easdem aliis

jetanus inquit: Non (inebat ea loqui, quia di-

uoque communicandas occafionem prebet.

cebant mendacium : quem enim filium Dei

bant.

3. Reipublice & hominum focietati, cujus

annunciabant, talem effe non crede

III. No-

*

4

Titztlm; XCIL Mendacium.

319

$. Gregor, . III. Notanda fünt verba illa Jobi dicentis :

l11. mor, Prius vos offendens fahricatores mendacii :: etenim

j«&us effe maluit, tquam famamk pre fe ferre

viri mendacis,

€, 150

dum fabrica aliqua erigenda eft,prius forman-

VL S. Petrus, cui Chriftus totius Gregis re-Idem difc,

V, 08

tur idez, men(íurz premittuntur , jaciuntur

imen commi(it.ut illum it viam dirigeret (a- g. n.6.

fudamenta, & hec quidem omnia data ope-

j

u

'8.

tis &terna, quam ad hunc finem, ob quem

rà fiunt, ac proinde Job mendaces fabricato-

creati & redempti fumus, confequendum, fe-

res mendaciorum appellans, per hoc infinua-

mitam ingredi debeamus ; his verbis nos do-

vit, mendacia eorum ab ipfis non inconfide-

cet: Chriffus pafJus ef. pro nobis , vobis relinquens

rate profluxiffe, fed cum premiffo ftudio ;

exemplum , ut. fequamini ve[ligia ejus:s. At vero

cum przhabito contilio & fine certo przfixo

quznam fant hzc a Salvatore nobis relicta

fuiffe elaborata, unde S.Gregorius ait: Quain

veftigia, quz fequi & imitari debemus? Num

. re quoque oportet intelligsi: quod mendacii

forte eximia manfuetudinis füz exempla, fi-

fabricatores dicuntur, ficut enim zdificium

quidem prima petitio, quam in crucé zierno

apidibus, ita & mendacium fermonibus fa-

-Patri fao propofuit, pro venia crucifixoribus

bricatur. Atque hinc eft, quod majorem me-

fuis impetranda inítituta fuit: Par dimitte

reatur pcenamis, qui ftudiofe mentiturquam

ilis? aut vero profundiffimam ejus nos vo-

E lh

qui ex lapíu linguz mendacium effutit,

luit imitari humilitatem ? — Zdumiliavit. femet-

V. 0à,

Fuga.

ipfum .Dominus 3 Efus Chriftus usque ad mortem,

$. Chryf.

IV. Quorundam interpretum opinio eft,

mortetn autem crucis : vel denique docere nos

inc.15. primos, quos Salvotor nofter ab infirmitate

voluit,ut fe&aremur exemplum ardentiffima:

I, ed Cor, curavit, leprofos fuiffe, JKcce leprofus veniens,

fuz charitatis: 4n finem dilexit eoss? ^ Neaqüa-

2( 1 1Wq3i

aderabat ewn; dicens (9c.— At vero car hic mor-

quam, inquit S. Petrus; fed veftigia Chrifti,

bus fpecialiter primo omnium loco fanatur?

quz chriftiani fequi & imitari debent, confi-

Divus Chryfoftomus fuper cap.15. 1. ad Cor.

untin finceritate, & fimplicitate verita:is,fe-

Ícribens: Lepram mendacium przfigurare

quamini veftigia ejusqui peccatum non fecit;

exiftimavit; quialepra carnem, quz exterius

Ut vero culpam expreffius fpecificaret, a qua

putrida eft, interius vero fana, maculat & va-

fpecialiter alienus fuit,fubjangit; Nec inven-

riat; ideoque mendacii eft Symbolum, quod

tus es dolus in ore ejus, id eft, ia ore ejus nul-

in pronunciatione exteriori malitiam íuam

lum inventum eft mendacium.

Unde obfere

habet, quia in mente verum apprehendit,

vandum eft, quod, quotiescunque fibi necef-

licet per linguam exterius falfum dicat, me-

farium fuit,ab hac labe immunem fe effe often.

rito igitur primo omnium loco fanandus fuit

dere, fummum femper Zelum exhibuerit;

leproíus, quia ei, qui progreffum vult facere

etenim tametíi omnes injurias fibi illaras

in virtutibus, necefTum eít, ut prius hanc cu-

&quanimiter tulerit,atcamen,quando de veri-

ret infirmitatem Ípiritualem : Unde idem

tate lzfa calumniatus fuit,ftrenue fe defendit ^

Chryfoftlomus obfervat, quod, quando Moy-

quia cum mendacium , maxime in períona

fes ex monte tabulas legis detulit, una ex

religiofa, (ummum fecum ferat prjudicium,

js

precipuis induftriis hec fuerit, ut fcilicet le-

illius calumniam diffimulare nunquam voe

profos feparari faceret ab aliis, quia qui di-

luit, ac proinde dixit: Ét(i judico ego, judi-

vina vult fervare precepta, neceffario veri-

cium meum verum eft, quia folus non fum;

tarem fequi, & mendacium fugere debet.

£

fed ego, & qui mifit me, Pater; & in lege ve-

MinO C

- V. Jonas Propheta a Deo in civitarem Ni«

ftra fcriptum eft, quia duorum hominui te-

dic. 6, nive miffus fuerat, cum expreffo preceptoy

ftimonium verum eft: ego íüm, qui teítimo-

T 4

hanc populo illi ex parte Dei pronunciandi

nium perhibeo de me ipío, & teílimoniu

fententiam: 4dbuc quadvaginta dies, & :Ninive

perhibet de me, qui milit me , Pater.

[

QU TA

Jübvertetur, Propheta autem, czteroqui San-

Vil. S, Joannes numerofam quandam: in Ieid, p g,

Ctus,in hoc facto fe divino prcepto rebellem

ccelo innumerabilium animarum beatarum,

monítravit.quia abfcondit fe, & fügit: Gloffa

agnum fequentium , vidit proceffionem ; at

interlinearis (üper illa verba: Filium Amathi,

vero quosnam illos fuiffe exiftimatis, qui prz-

n-

id eft,veritatis,hunc Prophetam nomen Patris

ftantioribus meritis hanc fuere confecuri

glo-

fui, id eft, veritatem in nomine fuo pretuliffe

tain

riam? Num forte illos, qui in prefenti vi

j

dicit, atque ideo mirum non eft, quod tanto

eremis ab hominum confortio remoti vixe»

cum Zelo caverit, ne a,majorum fuorum in-

runt? aut Vero qui corpus fuum flagellis &

, Mf

ole degeneraret, confiderabat namque,quod

ciliciis macerarunt? vel deni

ue, qui pro fidei

Deus per populi illius pcenitentiam facile pla-

defentione fanguinem fuum

[

. üifc. 19

tundere non du-

candus effet; prout re ip(a evenit, adeoque fe

bitarunt? Nulli horum, quia de nullo alio

ü,n j

in evidenti pofitum effe periculo, ne mendax

l

fpecialior fit mentio, preterquam de iis, in

cenferetur, (i non (ubíequeretur cominata

quorum ore non eft inventum mendacium ;

Jf

per ipfam Ninive fübveríio ; ac proinde igno-

Inde namque confequitur,

/ld

quod (ïn*exmacula

miniam iftam, qua haud dubie in viro vir-

funt ante Thronum Dei.

fl

tuofo multo majoris zítimatur, füftinere non

Damnum.

ül

valens, in fugam ferecepit ; unde Theodore«

XIILSerpenti,mendacii primo authori,hzecIdem difz.

1

tus ait: itaque predictionem ejus falfam vi-

(d

poena impofita fuit: Terram comed:s, füper8. n.7.

deri, fibi curpe exiftimavit, (eque Prophetam

pe&us tuum gradieris; nimirum Deus noluit,

»

vocari mendacem : Potius igitur in medias

ut ccelum verfus fe elevare poffet; ut dénota-

di

tempeftates fe ingerere, &ab ingenti marino

ret, quam fint coclo indigni mendaces ; perdes

)d

omnes , qui ,lpquuntm: mendacium ; ad

hæC,

monílro dcïvora;i ; Deique i/ræ tantisper füb.

quis-

n

e

320

Biblietbere Manualis . Coneionatorie

poldorté

terea vero fcropham occidens,pecuniam fuam

b

uisnam cibus gravior ; infipidior, & pernicio»

fior effe poteft, quam terra: fuavis eit homini

omnemreinvenit mulieremque fatidicam,tan-

quam maleficam & calumniatricem,apud Ma-

panis mendacii, fed poítea os ejus implebitur

calculo,qui tandem detecto mandacio in men

giftratum accufavit, quz Vulcano confecrata,

infami morte vitam interflarbas turpiter clau-

dacem redundat, contemptus , ignominia,

damnum imo & mors ipfa. Econtra de verita-

fit: Eccetibi quam verum fit, quod omnis, qui

mentitur, ex diaboli perfuafione mentitur.

yiopr. ^

te La&tantius Firmianus ait: Nullus fuavior

J0. hïl j

cít animz cibus, quam cognitio veritatis.

XI. Cum Theodofio Jüniori Imperatori po- Baron. sd

tb

Ibid. h. 6.

IX. Quam afpera vindiéta Deus in menda-

mum quoddam mirg magnitudinis, nec mi- ann. 446.

noris venuftatis oblatum fuiffet, hic ejus fpe- n 25»

ces homines animadvertat, perfpicue videri

