v.39,

mus quoniam ex Deo nati fumus, & mun-

fug.

| fi-us totus m m,aligno' POfitus ,gü. j

]àeni

II Difcite in hoc mundo füpra

mundum Ambr. t

Dial,

$ II.

effe, & fi corpus geritis, voh'tet in vo

bis a!eS e Virg.

interior.

EX SS. SCRIP'TUR»A., |

X

X

ujus mundi apy—/s. Gregor.

Ill. San&i viri, qui nihil h

Qualitas.

petunt , procul

. dubio. nullis tumultibusï inl 6. mc()f.

corde premuntur.

4

í

1,]0. 2

^ IV. Si Chriftus pro te

L!

- de coelefti fede S-AügQ de

15

ïv.yl- Mu:ïgus trzujfify', & concupifcentia : e-

fuge terrena, Si"un

d.

TI. Omne quod in mundo eft, cbfiCui)'ifce

"

defcendit. tu propter ipfum

Ib, V. 5

dulcis eft mundus, dulcior eft Chriftus.

Si contem.;:nv.-,

- tia carnis eft, & concupifcentia oculorum, &

amarus eft mundus, omnia, pro te fuftinuit

fuüperbia vitze; q

à

uze mon ex Patre fed ex mP.n-

Chriftus.

;

:

Y

V. Oamatores mun

di, cujus rei gratiá mili- Idem lib,

do eit:

G1 6

/

tatis? major non poterit efle fpes veftra in confeff,

H

Fuga.-

mundo, quam ut amici mundi fitis. Ibi quid

nifi fragile, plenum periculis? & per quot pe-

fb. v. 1 $

T. 'Nvolite& diligere mundum , neéque ea,

qua. in Mundo fünt.

Si Quis diligit mun-

ricula pervenitur ad majus periculum? pere-

dum, non eft charitas Patris in eo.

ant haec omnia, & dimittamus haec vana &

-

.

inania, conferamus nos ad folam inquifitio-

ROmO 12.

IV. Nolite conformari

huic fzeculo , fed

nem eorum, quze finem non habent.

v- 2.

teformamini in novitate fenfus veftri.

.

deficiam. . Caro S. Be,ni. in

^ V. Nemomilitans Deo, i

mplicat fe negotiis

VI. Mundus clamat? ego

9 Tim- 2-

clamat: ego inficiam. Diabolusclamat: ego*P. -

NVo 40

fiecularibus, ut ei placeat, cui fe probavit.

decipiam. Chriftus vero dicit: ego reficiam ;

jJae.4. V.

VI. Adulteri, nefcitis, quia amicitia hujus

j

mundi inimica eft Dei ?. quicunque ergo vo7

& tamen füperba mens magis fequi vult defi-

luerit amicus effe faeculi hujus, inimicus Dei

Cientem, quam reficientem.

VII. M&ndus ifte periculo

fior eft blandus V/8. Augad

conftituitur.

iuàm moleftus : magis cavendus, cum fe al- Uiofc.

4 Reg.18-

VII. Usquequo claudicati

s in duas partes?

lachor

v- 2 2"

fi Dominus eft Deus, fequimini eum : fi au-

licit diligi, quam cum admonet, exigitque

Lipelün

contemni.

tem Baal, (id eft, mundus ) fequimini.

VIIi. Primus

x"Adam pelliceis,veüitur'tuni- S. Bern.f,

19 jul

1. Cor. ?. VIII. Tempus breve eft, reliquum eft, ut

s involvitur.- Non eft tale 3. de u-

v- 290

fint, qui utuntur hoc mundo, tanquam non

cis, pannis fecundu

Aut ifte fallitur, aut mun- "**

utantur: preterit enim figura hujus mundi.

judicium mundi.-

IX. Recedite, recedite, exite hinc, pollu-

duserrat. Sed divinam falli im

offibile eft fa-

lfaïæ 520

aulo poft ; Chriftus utique, qui

v' lI.

tum nolite tangere; exite de medio ejus,

pientiam. Et

mundamini, qui fertis vafa Domini.

non fallitur, elegit, quod moleftius eft: ider-

Apoc. 18.

X. Exite de illa, populus tmeus, ut ne par-

o melius, id utilius, id potius eligendum. Et

quisquis aliud doceat, vel fuadeat, ab eo tan-

v, l'.

ticipes fitis deliétorum, ejus, & de plagis ejus

xon accipiatis.

quam feduétore cavendum.

Damnm&,

"u

- Titulus Cl Mundus.

519

: Damnum.

mo teftamentum illi affe

rret, quo hzres ex

. SAugf. V. Vinceula hujus mundi afperitatem ha-

affe fcribebathr,

ap.Long. bent veram, jucunditatem falfam

»

.

refpondit: Ezo prius mor-

in Pory-

certum

tuus fum, quam pater meus: qua ergo ratio-

anth. V.

dolorem, incertam voluptatem : durum la-

ne mortuum mortuus hzeredem fcribit? tolle,

cod.

borem, timidam quietem : rem plenam mife-

quidquid hoc fcripti eft, & abi.

rize , fpem beatitudinis inanem.

$, Gregor.

IV. S. Alexius ipfa nuptiarum fuaruin die Idem 17.

in hom,

X. Ecce jam in feipfo mundus aruit, & ad-

a paterna domo profugus, & poft aliquot an- Jul.

huc in noftris cordibus floret, ubique mors,

nos rediens, füb fpecie mendici usque ad mor-

- ubique lu&us, ubique defolatio, ubique per-

tem delituit, raroqu

cutimur, ubique amaritudine replemur, & ta-

plo, mundo illufit.

e, fed pulcþerrimo exem-

men coeca mente carnalis concupifcentiae

V. Idem S. Joannes Calybita fecit,, qui ut ldeä Jan.

ejus amaritudines amamus, fugientem fequi-

mundum, diabolumque reditum ad parentes

mur; labenti inhzeremus, &, quia labentem

& patriam affiduo fuadentes generofe vince-

retinere non poffumns , cum ipfo labimur,

ret, rediit quidem, fed mendicorum affum-

quem cadentem tenemus.

.S.äern. in

ptis veftibus, ficque incognitus in paterna

XI. Mundus eft, ubi malitiae plurimum, ubi

domo usque ad. mortemi latuit,

ï;xm.

- fapientize modicum, ubi omnia vifcofa, omnia

. lubricafünt, omnia operta tenebris, & obfíeffa

VI. S. Gallicanus Romani Dux exercitus, Daron. an.

poft Sauromatas, Gothos, & plures alios Po- n 330. &

laqueis, ubi periclitantur animze , & affligun-

los domitos, Conftantiam Conftantini Augufti 53*

tur corp

ora, ubi omnia vanitas & aftliCtio

filiam matrimonio fibi locatam, cum immen-

fpiritus.

fis opibus reliquit, & ex urbe ad oftia tiberi-

€affiod,

Irifi

füp. Pf.44.

XIT. Mari jufte comparatur hic mundus,

na fecedens, hominum infirmorutn fervitiis fe

i

quia falfitatibus amarus eft, fluctibus diabo-

totum addixit. Cujusreifama divulgata, un-

h

licis quatitur, vitiorum tempe

dique multi illuc confluxerunt, ut viderent Pa-

movetur.

üaüþus com-

tricium, Confularem, Triumphalem, mpera-

$. Gregor.

XIII. Qui transeuntia ampl&&itur; ü ipfo

toris generum ad infima minifteria abjectum.

in moral

* a

d decurfüm ducitur, quo decurrentibus im-

Quod mundi contemptu Gallicanus efficit, ut

poftea palmum martyrii Alexandrize fit con-

plicatur.

Íecutus.

i

rl

Idem in

XIV. Defpiciendus a nobis hic mundus fo-

Dial,

s |

ret, etiamii blandiretur, & rebus profperis de-

mulceret animum ; at poftquam tot flagellis

fncq:cjlm;ia.

Tégot,

premitur, tanta adverfitate fatigatur, tot no-

of

bis quotidie dolores ingeminat, quid nobis

Craffus, Francofurdize d

VII. Carolus- tertius Imperator, di&us Avent. in

aliud, quam ne diligatur, clamat ?

ejectus ab imperio, €- 4« Boic,

deje&tus ab omnibus, eti

am famulis, triduo 9!nal.

h d

integro, fame

d

periiffet, nii Lutibertus Mogun-

npt.

$.1V.

feratus,

tinus Archiepifcopus hominis fortunam mi-

. EXEMPLA.

aliquot diebus illum paviffet. Is poftea

ab Arnulpho fücceffore fuo íaltem vittum po-

ftulans, panum aliquem in Suevia,

1.

— Puga.

diétum pro fe alendo obtinuit,

Neyding

Paulus, »'qüæatopere mundum oderit,

d.

14.

Gal.- 6.v. L. S.

VIII Boleslaus tertius Rex Polonise ob Michov.1,

ipfemet teftatur, dum ait: Mihi mun-

dus crucifixus eft, & ego mundo.

interemptum S. Stanislaum conícientiae fti- 4 rer. Po-

mulis exagitatus, & omnibus exofus, ex re- l9 c. 20;

38

Plal!3.c, ][. Petrus Confalvus, dum quadam die equo

gno profugit, tandem in monafterio Carin-

fuperbe vectus per urbem cum fodalibus in-

thize, Ofiach di&cto, occultus minifteria cali-

l

cederet, füubito ab equo in fubjeéctum lutum

nae obiiffe fcribitur.

excuffus eft, ex quo extrattus cüm a pueris &

plebe circumftante affatim rideretur, rubore

af ä

?

g * Ve

fuffufus, fibiqueiratus dixit: Quandoquidem

o munde, cui tam graviter fervivi, fic ate tra-

Gor, ego quoque te, ut mereris, tratabo.

EXEMPLA PROFANA.

Incon[lantia,

]taque eo momento decrevit, fe Deo in ve-

yd

ligione aliqua famulaturum , quod paulo poft

J

ls

in Ordinem S. Dominici receptus przeftitit.

I.iSe

anus Conful füb Tiberio Imperatore Dionyf;1,

| Zachar.

tantze fuerat authoritatis , ut illo ab- 18.

Lipelous

IIl. S. Arfenius cum ex aula Theodofii,

lente Romze Imp

eratorem ageret, aureoque

confpeéta mundi vanitate, in folitudinem fe-

in curru veheretur. . Sed fübito ad illum lite-

Aff L

19, Julii,

ceffiffet, ab Arcadio humaniffimis literis, '&

3

rae funt allatee, quibus cum fperaret dignita-

totius ZEgypti veCtigalibus promiffis ad au-

tem fuam.tribunitia poteftate au&um iri, jut-

lam invitatuseft. Sedis nec refcribere digna-

lus eft in vincula conjici ,

capite pleéti, unco

tus, hoc folum renunciari juffit: Det veniam

trahi,

& in Tiberim preecipitari.

Deus noftris erroribus. Ego quidem mundo

II. Pertinax Imperator ( fic di&us, quodFab. cone,

mortuus fum, pecuniam conftruere mei mu-

imperium grammaticam profeffüs, poftea ali- 9: in Dom.

neris non eft, neque enim mortui nummos tra-

mentorum procurator, inde Conful defigna- 3: Adv. »«

&ant,zeterna cogitare, id unum ad me fpe&at.

tus, demum Africae Proconful, & ex hoc Im- "

Cum vero poftea Magifttianus e paterna do-

perato;' a miitibus eledus, vix o&oginta

dies

Bibliotbece Manualis Goncionatorice

529

ferreze quidem clavi, fed àd coelum aperien-

dies imperiuintenuit, & äb iisdem militibus

eccifus elt.

dum aptze comparantur, merito depip'ere di-

As

ft in.gentesude* barbaris vi-

cuntur.

*

Brex. p. 1.

- [II. Belifarius po

"VII. Sicut deficienti

bus lignis deficit ägnis ; 8 Birn fa.

Ro£,c. 12 Ctorias rep

ortatas,

demum a Juftiniano Impe-

fit, & concupifcentiainO& Epi-

$. 5

ratore ocu.

lis orbatus, e tuguriolo a praetere-

fic quia mundus tran

s: Viator, obfe-

ejus, haud dubium , qu

Ecd» 5- |

untibus ftipem rogavit, dicen

"

in& lætitig quoque Phám

cro, da obo

lum Belifario, quem invidia cae-

tranfeat.k

10

cavit, non culpa.

Fuga.

í

Antonini Caefaris foöär, 0-

Baron.

IV. Plautianus

VIII. vSiïcut, turpe

eft, viru

m zetate profe-

ann. 206, pulenti

ffimus àc potentiffimus , filias dotem

ilia opera "

uinquaginta fuffeciffet.

&um in pulvere confidentem puer

e- $, Nilusin

dedit,.quae Reginis q

facere; ita non mirius turpe eft, eos, qui der

'Sed & populo magis,

quam ipfae Imperator

bus alterius fseculi perfruendis deberent effel. Aícet.

erat formitab

*

ilis. Voxomniumuna erat, coe-

us ruiturum, quam focero Imperator

foliciti, in rerum terrenarum pulvere voluta- .

jum pri

ri, & ftudiorum turpitudine, poffeffionis füze

noceret.

Sed vices ut fit, verterunt ; nam

Plautianum caedis ftructae infimulatum An-

fiedare perfectionem.-

, fb

IX. Sicut nemo non aver

fatur 4]udam fal- Fab.*e'o,nc;:.

toninus in palatio occidit, nomenque illius

fo Chriftum. ofvculo prodentem ;

ita nemoz7 in Fer. ca

1f

ex omnibus monumentis ac tabulis eradi jul-

ret mund

u

m, falíis na.Domin.

fitL. Sed&filium ejus Plautum ac Plautillam

uoque non fugere debe

n

amatores fuos deliciis decipientem,

"

&Hdiabo-'IS-

filiam in Lypari

x

| exulae, & paulo poft ogci-

lo prodentem.

di juffit.

Damnum..

VI

AX. Sïöut fanguis veneno infe&us a

d öo;i"ve—'s:äþlet. tf.

SIMILI.TU

DINES.

unde re-2.inDom.

Jut praefidium confluit, & propterea,

i

tamundi9 poft

. Qualitas.

medium fperabat, exitium parat ;

amatorem , dum ex fal

fis voluptati

bus fuüni-* €nt.

5bni

Granat, inT. €icut parvuli nutricem magis amant ma-

fa.

loc.comm.

tre ; fecus vero , ubi adoleverint ,« &

mam fibi felicitatem po

|llicentur, pergetUum :

£, 636.

fibi interitum conciliunt.

.

"

matris atque nutricis difcrimen agnofcunt ; ita

Xl. Sicut, qui in aqu

l5

. me.rguntu"r', quid—!b.ktr.s.in

S.G.ug.ï

qui fenfu ac

judicio parvuli funt, mundum

ullo mo

do dimittunt, Dom. t9.

Tl

magis, quam

Deum diligunt; fecut vero, qui

uid in manu tenent, n

fenfu & ratione in

Íprituales viros evaferunt.

fed. fecum fübmergi cogunt ; i

ta qui reþusPO. Pent.

mundanis immerfi funt, ea, quae tenent, nun-

Ibid. f,

II. Sicut aulaea ex lana, ferico & auro con-

texta intus deformia, exterius vero forihofa

uam dimittere volunt, ficque nunquam ad-

$. Dre

xX-

Chriftum vocati veniunt.

-ac pulchra funt ; ita felicitas principium e

.XII. Sicut, qui pice

m aut vi

fcum vel']e'vi—, Jof. Lang.

ftn,]

terius nitet, & fulget, interius autem mille

& difficul

ter iterum aiunPolyint.

Dortdl

curarum ac miferiarum aculeis laceratur, quas

ter tangit, inquinatur,

. eod,

fe.amovere p

oteft; fic vix

poffibile videtur,

nemo Íentit, nifi qui patitur.

ui femel

mundo adhaefit, ab eo non in-.

ll in

Eallarm.

IlI. Sicut pueri ranas pifcan

tes þellem rä—

It

conc. 17. n filo aligatam efcam objiciunt, & ubi eam

uinetur, iterumque ab eo liberetur.

aliqua cüm hamo deglutierit, occidit, &

XIII. Sicut David indutu

s armis Sau

lis in- Si/axplet.»l.

cedere non poterat, nec con

tra Goliathums.

gtaplet

efcam ex ore detractam aliis objicit, plures-

.

s mundi indutus,

id eft, ne-

2,in Don

que capit

; ita mundus divitias ac dignitates

pugnare; fic armi

9. ponft

Jiis, objicit, ficque unum poft

gotis faecularibus

fe implicans Deo milit;tre

bent,

aliis ereptas, &

contra Daemonem non poteit.

alterum hamo-fuo in mortem trahit.

iam nimis dili- Thriver.

Idem. c.

IV. Sicut caupones hofpitem divertentem

. XIV. Sicut nemo, qui patr

YI.

& bumane excipiunt, & optima

git, peregrinae I

egionis ftudio tene

tur; ita ne-aPorht,

to.

peramanter

mo ad coelum afpirat,

quazeque promittunt ,

fed in difceffu caram

qui hujus imundi illece-

Íymbo!am f

evero vul

tu rigorofe exigunt ; ita

bri; delectatur.

mundus ab initi

o quidem amatoribus fuis

.

$. Vl

blanditur, fed in fine gravi

ffimis fuppliciis

]uere guftatas delicias cogit.

MOTIVA.

SCni

Fab. conc.

V. Sicut nuces paucsae leviter commotae

&

».in Dom. multum edunt ftrepitum ,

fed triplicem ha-

deugiendum mundum.

i. Quadr. bent corticem amarum; qui detrahi, debet, an-

n, 2.

; ita mundi delicize qui-

eMpluvn Chrifli : qui omn

ia mundo con-S.Bern.f.3.

tequam comedantur

traria elegit.

1

i

Aut ergo mundus err

5

at,de Nativ.

dem a multis laudantur ,

fed triplices habent

hunc, cum fit in-

dolores ac folicitudines in acquire

T

.aut Chriftus fallitur? atqui

$. Hier

N

X]dO , /con-

finita fapientia, falli impoffibile eft, ergo

V.

fervando, ac perdendo.

mundum errare neceffe eft.

Staplet to.

VI. Sicut is, qui thefa

uro in area cläufo o-

us con- Joan. 15.

2.in Dom,ftenfo, clavibusque

diverfis, quarum aliqua

II. Exemplum Santtorum : quos mund

&

ftanter odio habiüit; unde illud Chrifti

eisdem V* !9*

9. poft

ferrea, & ad aperiendum apta; altera aurea,

convenit : Si de mundo fuiffetis, mundus,

Pent.

-ad referandum inepta foret, oblaris, auream e-

piens crederetur ; ita qui vo-

uod fuum erat, diligeret. Quia vero de muu-

ligeret,merito infi

do non eftis, fed ego elegi vos de mundo,

g

luptates hujus

s Im

undi velut clavem auream,

fed ad. . referan

dum coeli thefaurum ineptam

propterea odit vos mundus.

II Falacia mundi: imitatur enim fa

&um r Reg. 20,

praeferunt crucibus, & tribulationibus, quae

Joabl

L'[ïz;ulus 4'CJ. Mundw».

$21

Joabi, qui dum Amafam amice falutavit, &

fuiffetis, mïwiäus, quod fuum erat, diligeret.

manu dextra mentum ejus, quafi ofculans te-

Quia vero de mundo non eftis, fed ego elegi

f

4-

huit, finiftra gladium ejus lateri infixi. Unde

Vos, propterea odit vos mundus,

bi

& ob eandem fallaciam anonnemine mündus

lh

IIl Tertium eft, ut fciat, quid fit relin-Lanetz

unteriori parte pulcher admodum; atergo ve-

quere mundum, nempe relinquere ea, quaeoput. 2r.

ro turpiflimus confpectus eft.

quaerunt tmundani , puta voluptates , divitias, Fer- 2

Eecl.».v. IV. Vanitasmundi: quam, fiüllus, & CoghOf

& honores

0m. 4»

10,

vit, & explicavit Salomon , dum dixit: Om-

dum im

er

L:

milia. Deinde relinquere mo-

poftPaiché

um,; quo mundani opera ad

nia, qu:e defideraverunt oculi met, non nega-

cultum Dei & proximorüm fpe&antia pera-

vi eis, nec prohibui cor meum, quin omni vo-

gunt. Et tandem relinquere finem, propter

lsin

luptate frueretur, & oblectaret fe in his, quze

"

quem mundani plerumque .füa opera pera-

paraveram. Cumque me convertiffem ad uni-

gunt, fcilicet proprium commodum . & amo-

verfa opera, quae fecerant manus meze, & ad

rem.

óc modo enim impletur confilium

labores, in quibus fruftra füdaveram, vidi in

Apoftoli füuadentis , ut mun

omnibus vauitatem, &

utentes dtamur.

*

i

do tanquaxlnqnon

XaHli&ionem" a'nimi, &

ünc.

hihil permanere füb fole.

-- ]V. Quartum eft, utfiu

däa*t non

quocunque

l. JOh- kQ,

V. Jnconflantiasundi: tranfitenim mundus,

modo recedere a. mundo; fed ita;

ut eodem

D

0.

& concupifcentia ejus 5 unde non male mari

v. P 7.

aut majori fervore, quo prius mundo fervie-

ab aliquibus comparatur, quod módo tràn-

bat, deinceps Deo ferviat , juxta confilium

quillum eft, & ad navigandum invitat ; mo-

S. Auguftini dicentis: Amorem veftrüm pur-S. Auguft,

do a ventis

d.

volvit.-

'concitatum ; Huälbus bmnia ins

gate, & quales impetus habeatis ad mundun;, in P£. 31.

tales habeatis ad. Artificem mundi. - Qued

du

ipfüm etiam fuadens S. Chryfologus, vivamus, $ Chryfol,

)Q

x

U

—

inquit, Deo paululum, qui fzeculo viximus? !2-

W

totum: dedimus corporiannum; demusani-

S; Bern,

inze paucos dies. Tempus eft, ut al

inf-.'Cb

vifti amor: pam, ut S. Bern,ardusT at

iqua.ndq

ferm.

cui Chriftus incipit dul

t.äbi; «fioxgxui,guehtuæ- provideds,

X

fe eft ámarefcere mundum. -

:

cefcére , ,iïteäef-f-

i

TA

S. Greg. in

us

N

lL. Ceizflium bonorum amor : uti S. Gr

egorius

Pont

Tifto. — fusfit his verbis :

. Si confideramus , fratres

MISCELLANEA.

chariffimi, quae & quanta fint, quae nobis

Cl Qualitàr.

promittuntur in coelis, vilefcunt animo om-

Y

rhumanüm mundi illecebris deditum, $- Gregox,

nia, quse habentur in terris.

& carnalibus defideriis zeftuans, a dia- ! 8* mor.c.

$. Bern, in

llL Panitatis mundane confideratio: nàm, ut

Ling

ferm. Ecce (5

P

bolo füccenfum & férvens per confenfum ol !*

lyanta

ienter. $; Bernardus . advertit ; :ad. imagi-

lze fuccenfze fimileeft, quia, licet totundas

n

nos requ.

nem Dei fatto anima rationalis, czeteris rebus

quafi fervefcendo projiciat, quot nequitias de-

occupari poteft, repleri non poteft. Hinc &

Idem in

alibiait: Dic mihi, ubifünt amatores mun-

men exundat duntaxat

Ideriorum ad opera exteriora extendit, ta-

snedit.

, hon a4bundat.

di, quiante pauca temporanobiscum füerunt?

IL C

y

nicus Philofophus teftamenti fui ta-

tl

hihil ex eis remanfit, nifi cineres & vermes.

bulis cavit

gtaplet.

c]deo, tefte Stapletoro, Jacob, cum nafcere-

verfus tum

; ne füpinum , fed dorfo caelum 1-Luc.Rv-

2.in Dom

ularent, eo quod cénferet, univer- ^"8*l

9. ponft .

tur, tenuit fratrem Efau in planta pedis, quia

fam orbis machinam inverfam effe, confido- 99* 13«

Pent;

jüftus & ele&u

S

3

ret tamen, rurfüs

i

aliquando convertendam, &

| Dei confiderat peceä.tum,' &

tum íe oculos ad

,

'mundi Vaxïitatem in fine fuo.

CH E

coelum efe&tos habitürum.:

[1hto

iS d.

Zypto nemo Aratorüm coelum lbid,

alpicit, eo

iquod terra nonac

oelo per pluvias,

ASCETICA

fed à Nilo fluvio exiud

ante irrigetur; idem.

faciunt mundi aàmator

e8,

quia omnia- bona

uatuor funt, qus de hac materià eon-

füua in mündo habere fe put

ant.

CQ

i

fiderare debet Afceta, Primum eft, ut

. 1V. Non male mtihidi vanit

firmiter fibi, al

iisque perfuadeat id, quod una-

eneca, punctum e

;

á

atem declarans Sttec.

S.Cyprian. nimit

x

er SS. Patres & Afcetze. docent, & cum

5 inquit, in quo navig

a.— pl æä. nä t.

j quæü-.

de12.abuf.

tis: in quó

bellatis

; In quo regna difponitis

H

illis S. Cyprianus dicens: Mundi amor & Dei

hoc eft illud pün&

um, quod inter tot gentes&

pariter in uno corde habitare non poffunt,

ferro & igni dividi

(

quemadmodum oculi.pariter coelum & terram

mortalium termin

tur. O quam ridiculi funt

Natis

1!c

um te in illa veré ma-

nequaquam confpiciunt. Quod idem confir-

gna fuftuleris, videbis

exercitus ire fübje&tis

S. Hier, inmans S. Hieronymus, di

ff

i

icile, ait, inio im-

vexillis, & licebit dic

ere ;

ep.

poffibile eft ; ut preefentibus quis & futuris

itnigrum campis

agmen :' formicarum ifte di

fcui*fus' eftin an»

[ I5'

Íruatur bonis, ut hic ventrem, & ibi mentem

gufto Jaborantiüm.

impleat: ut de deliciis tranfeat ad delicias:

3

V. Nihil eft in rebushümanis,

ut inutroque fzeculo

i

P

ritiüs

inquit Dhi- Philode

in terra appareat gloriofüs.

fit, & in cælov ac

D

lo, ac negotiis praeter umbram,

auramque le- ^^*0-

Joh.i£v.-

vifmam, fine mora przetervo]

antem,

Il. Alterum eft, ut certo fibi

þ&rfuadeat,

. VI. Bobus ttiturantibus fim

iles funt muh- S. Greg.

19.

noh poffe fe Chrifti difcipulum effe, nifi. &

mundum odiffe, & ab ipío odio haberi velit;

dahi, quia pro mundi gloria

cunéctis fudori-ap. Drex.

p n

bus libenter inferviunt; & gr.

ayium laborüm in atouffl,,

fic enim ipfe Chriftus praedixit :

.Sidemundo

N :

R,l P. Lohn. Mm. BZþl- Tümo I $

jugo co ät ];ievotiiïïme fubmittunt,

Damnum

$522

';Bibliotbgca Mmalis Concionatorie

Domnum.

S. IX.

Fab.eone. VII. Perfae Saccorum fälenne hoe modo

AUTHORES

i,

?. in Dom. celebrant.

Vin&orum,

ui ad füpplicium

1.Qdadr. duci debent, aliquem in fe

Y

a

Regis collocant,

J. Didacus Stella de contemptu mundi.

delicate & molliter vivendi, r

& vefte regia ornant, faciuntque ei poteftatem

iisque pelli-

II. Ludovicus Granatenfis in locis commu-

ï

cibus per eos dies utendi, nec

isquam im-

IIT. Matthias Faber. conc. 5. in Feíto SS,

& Cinj

pedit, quo minus, quod vult, faciat ; comple-

Simonis &

Ms

to vero tempore flagellatum fufpendunt. Idem

Quadr.

]udae. & conc. 2. in Dom. I.

Lo»

fere mundus cum amatoribus fuis facit.

rexeliuS in Roüs» pag. 1;

hii

Staplel. tr.

VIII. Stapletonus re&te mundo illud Apo-

E I^.

IV. Hieremias D

calypfis : Vidi in confpe&u fedis tanquam

S.ji" Doin.

mare vitreum fimile chryftallo : accommo-

V. Henricus Engelgrave p. 2. Luc. Évan-

Tden. k

dat; eft enim mundus mare tumidam per fu-

el. embl. 36.

pf

VI. Thomas Stapletonus te. s, ín Dom. 19.

erbiam, lividum per invidiam, fervidum per

oft Pent. & te. 2. in Dom. g. poft Pent.

iracundiam , profundum per avaritiam , in-

VII. Jofephus Langius in Polyant. V. eod.

quietum per acediam , fpumofum per, luxu-

riam, abforbens per ventris curam, ubi etiam

VIII. Laurentius Beyrlink in theatro vitae

major pifcis minorem devorat.

Sed dicitur

humanze. V. eodem.

"

vitreum propter fragilitatem , nam tranfit

IX. Joannes Major in magn

o Speculo Ex-

—

ectotoemti ii

lbid

nändus & concupifcentia ejus,

A

x

emplomm. V',' eod.

-

1Au, t

tem,

özöööö&ö&öööä&e-öaöQöäeeee«ewe-ä:e-

Dn.in

TOX

L]

TITULUS CIL

JNOBILITAS.

! 35'. L

$. H.

- EX $ SCRIPTURA

*' QUOAD ESSEN'EIAM.

Definitio,

1

- Qualitas.

Dre,

Tobl p, l

$À

I

nerofitatem (id eft, nobilitatem ) i

Fl-l» $ap.8. c;

Wa

! '-Ge

m

lius glorificat , contubernium habens

ft qu»edam a prbgenitofïbus accepta

Dei, fed & Dominus omnium dilexit illam.

2. Rhet.

claritas , juxta Ariftotelem, ^ Quia

]. Videre vocationem veftram , Fratres, 1.!Cer, 1,

x

tamen interdum per propria merita

quia non multi fapientes fecundum carnem, 26

FE

yotentes, non mujti nobiles.

aut divitias acquiritur nobilitas , ideo

non multi p

ft

u

ut etiam hzec comprehendatur in definitione,

III. Melior e

per & füfficiens fibi, quam Prov. 12.

Surfs.Fe

latius forte fic deícribi poflet: Et quaedam

gloriofus ( id e

i

;a

qui fe jactat ob nobllita-v. g.

"

ftatus eminentia feu dignitas, certis quibus-

i

tem ) indigens pane.

dam privilegiis gaudens.

IV. Beata terra, cujus Rex nobilis eft.

Ecel.10.v.

V. Nobilis in portis vir ejus,

quändo fede-

15

,DinO-')

rit cum Senatoribus terrae.

Prov. 31.

rf

v. ga.

n

em&](

II. Dividitur a S. Gregorio Naziä.nzeno in

EX SS. ,PATRJBU-Sæ

ipt

tres fpecies: quarum prima fuam originem

Pamm

fuperne trahit, quatenus fcilicet omnes ad

$. In

imaginem Dei conditi fumus; & dehac re&te

lphy

cecinit quidglm Poeta :

r. p

e ä ud Deuni eft potior, non quem no- $. Hier, ie

P

6. Gregor.

Si Pater eft Adam cunttorum , Mater &

bilitas generis , nec dignitas fzeculi, fed quandam

Naz. apud .

E«va,

i

uem devotio fidei & fan&ta vita commendat. *P-

L]

Drexel. in

JI. Nulli te unquam de generi

s nobilitate S: Hier, in

Tob. p. 1.

Omnes nonne fumus nobilitate pares ?

reeponas, nec obfícuras quasque

& humiliori €Pit* 14*

j

ie)

co natas te inferiores putes. WNefcit religio

€^$2- Altera prifcum fanguinem & claros Natales

praefert ; & hzec uti fuum ortum habet, ita

noftra perfonas accipere, nec conditiones ho-

fuum interitum ignorare non poteft. Ter-

minum, fed animos refpicit fingulorum, fer«

tia eft,

vum & nobile de moribus pronuntiat. Sum-

rit,

quam propxig' virtus & emditig pa-

ma apud Deum libertas eft , non fervir

e pec-

catis,

Tifu—lus CII. Nobilitas, -

325

ratis,. Summa apud'De'iim nobilitas eft, cla-

$. V^

yum effe virtutibus.

D

lgld.

III. Nihil aliud video in nobilitate appe-

EXEMPLA PROFANA.

tendum, nifi quod nobiles quadam neceffita-

Qualita:g

te conftringantur, ne ab antiquorum probi-

Icero, cum ob cognomen di&eriis in- Plutarch. :

tate degenerent. Non enim datur nobili patri

palma , fed curfüi: & plerumque nobilitas

cefferetur, monitus ab aliis, ut aliudin apopht.

carnis ignobilitatem parit mentis. -

cognomen affumeret, negavit, fe id fa&turum,

.s.cmyi.in

fed potius Ciceronis nomen- factis illuftrius

IV. Vacuum fe oftendit in bonis, qui glo-

effetturum,

uam illuftriffima Catonum, Ca-

Mmh.

riatur in patribus

'Ibido

V. Quid prodeft ei,

quein fordidant mo-

X

tulorum, & fimilium nomina fuerint,

Y

Il. Socrates fcifcitanti, quid effet nobilitas ?

Stob.f. g4»

res, generatio clara? aut quid noce

$

t ei gene-

refpondit, animze & corporis bona temperies.

ratio vilis, quem mores adornant..

E

Idem. ho.

.VI. Licet longam progenitorum feriem, &

. ÀII. Democritus quzefitus, in quo confifte- Ibid.

3o. in Joh. quidem clariffimam numeremus, in his glo-

ret nobilitas? pecudum nobilitas, ait, in bo-

no, validoque corporis habitu, hominum au-

riandum non eft, nifi eorum virtutes fupera-

tem nobilitas in bonitate morum fita eft,

re contendamus. Scientes, aliorum opera ni-

hil nobis in judicio profutura ; verum gravi-

.IV. Diogenes interrogatus, quinam homi-Ibid.

ter nos condemnatura, cum optimorum pa-

nes nobiliffimi effent ? refpondit: contem-

ptores opum, gloris, voluptatis, vitae con-

rentum filii, & domefticis exemplis eruditi

?

nihil profecerimus.

trariis autem gaudentes,paupertate, obfcurita-

Ibid,

VII. Cun&is unam atque eundam nobili-

te, fame, labore ac tmorte, fuperiore.

tatem donavit Deus, .cum di

. V. Theocritus audiens quendam ob paren- Ibid,

"gx?natus/ eft om-

nium Pater vocari.

tum nobilitatem gloriari, heus, ajebat vir, bo-..

'S. Aug. tr,

VIII. Admonentur hic divites, vel genere

ne, generofos afbitreris effe non eos, qui ex

nobiles fecundum fzeculum ,. cum Chriftiani

bonorum & illuftrium ftirpe prognati funt, fed

Dom. in

quihoneftatem omnibus rebus praepofüerunt.

monte,

facti fuerint, non fuperbire adverfus pauperes

«& ignobiles, quoniam fimul dicunt Deo: Pa-

^ VI. Lycurgus ftudens cives fuos ad morüm Plutareh,

ter nofter ; quod non poffunt vere ac pie di-

emendationem traducere, non nobis, inquie-in Lacon,

bat, nobilitas & ductum ab Hercule genus pro-

eere, nifi fe fratrf:xs »eHZ-—:- cqglnofcan(t.a

derit, nifi ea opera grefferimus, per quae ille

]

mortalium clariffimus effe&tus eft, ac per om-

$& IX

nem vitam, quze honefta fwlt,/. & difcamusf

&

!

exerceamus. .

; E

/y 'EXEMPLA..

VIL Iphicrates ,

*cum Härmodius illi obji- lïeyrl.«tr.-

1. Fefto.

3

Qualitas.

ceret, quod patre fütore natus effet, meum

Nativ, B.

inquebat, g

.e

Drexel..' mI

mahusMärtyr vir noi)iliiïïmusAfcïeþïa-

enus a me fpmit ?rigir;em ? tugm

!

Rö

vero in te deüit.

K

z

r

Tob. p. c.

di Praefecto in os dixit: Abfit a me,

Damnum.

T. $ 2.

ut nobilem me praeftat parentum fanguis, aut

lex Curiae; generafo Chriiti fequela nobilitat

VIII. Socrates opes & generis nobilitatem Laert,), 2.

viros.

non folum nihil in fe habere nobilitatis dice- c. s.

)ïo h

Non cupio, ut mihi, meoque generi

uidquam parcas.

Chri

fanguls pro me

bat, verum etiam omne malum ex illis oriri

)

4

ufus me nobiliat.

-

dicebat.

il. Agatha, cum Quintilianus Przetor ei di-

- ]X Sed & Diogenes nobilitatem , aliaque Ibid.

27

Sur.s.Feb.

fortunae bona, nihil aliud effe, quam vela-

-xiffet: Nonte pudet nobiligenere natam hu-

milem & fervilemChrifti anorum vitam agere?

mina malitize dicebat ; cum enim nobiles ni-

refpondit: multo preeftantior eft chriftiana

hilo fint aliis meli

.lO.V:

humilitas,& fervitusRegum opibus& fuperbia.

peccant.

X

ores, tamen aliis '-licgntius

i 31'

Beyrlinck.

IIf. Maximilianus Imperator cuidam nobi-

& VL

,

text. 4.in [itatem mille duc

atorum pretio

ectanti ,

1

offum refpondit, at nobilitare non

Bapt.

4

.SIMILITUDINES.

, 4

nifi propria virtus poterit.

h

Y

Qualitas.

N

Panotm. 1.

IV. Alphonfus Aragonum

Rex, cum a,hqms

2. degeftisinfim, anobilitate maxime laudaret, quod fci-

cut, cüi"n fagittarii eliguntur, non gänus Stob, f.g4,

licet effet Rex, Regisfilius, Regis nepos, Re-

1 $i

eorum , fed fagittandi dexteritas inqui-

Alphon»f.v.

t lt

gis frater, hominem interpellans dixit, nihil

ritur; ficin amicorum electione, non unde na-

n

effe, quod in vita minoris ipfe duceret, quam

ti, fed quales fint, inquirendum, uti recte Bion

uod 1ille tanti facere videretur : Jaudem enim

Antigono Regi dixit.

ilem non füam, fed majorum fuorum effe,

q,

II. Sicut lateres figuli ex lutotantum origi- $. Greg.

ho

quippe qui juftitia, moderatione, atque cum

nem ducunt; fic nobilitas obfcuris parenti- Nyff. apuá

excellentia fibi regnum comparaffent ; fuc-

büs quoque nafcitur. -

Lang, in

cefforibus vero nonnifi onera regni cedere, &

: ]JI], Sicut neminem nutr

it fumitis abfonio-

Polvantli,

Threvetr,

ita demum honori fore, fi virtute potius, quam

rüm, fed nares tantum provocat ; ita nemi-

in apopht,

teftamento illa fufcipiant. À feitaque, fiqua

nem beati ftemmatis antiquitas, fed virtutis

modo extent, eliceret ornamenta, nor a patri-

duntaxat admonet,

Fab. conc,

bus mortuis extorqueret.

V. SicutLuna, quo femotior eft a fole,

Ina* s. in Fefto

R. P. Lobn. Bibi. Man, Tom. li.

Bl$ Nau B, V,

Uuu2

zv

524

Bibliotbete Manualis Conqionatoriæ

—

mus nobiles. - Nec ejicit quenquam Philofo-

Hgis fplendet ; ita nobilitas, quo magis fe de-

rimit, & elongat a Deo, eo magis fulget.

phia, nec elegit, omnibus licet.

Patritius

Bevrl.tr.x,

V. Sicut longe praeftantius, majorique di-

Socrates non fuit, Cleanthes aquam traxit, &

..

A

Platonem

Nat.-

in Feto enum laude eft, domum adificare, quam in-

rigando hortulo locavit manus.

habitare, aut ornare zedificatam ; ita excel-

non accepit nobilem Philofophia, fed fecit.

Lud.Vive:ä

lentins longe eft, ab fe partam nobilitatem

]IL Quid aliud eft nobilitas, inquit Ludo-

in introd.

vicus Vives, quam nafcendi fors & opinio a

offidere, quam fervare ab aliis acceptam.

ad3apient.

Ibid. ex S.

VI. Sicut canum & equorum origo nihil

populi ftultitiaindi&a ? aut quze fepenume-

€. g.

Ambrof.. 4d curfum expeditiorem facit, neque illig-pal-

ro làtrociniis quaeritur ?

ma datur, fed curfüi; ita non nobilitas, fed

virtus expeditum facit ad viam falutis decur-

- Utilitas.

Eph (2

rendam.

6 s ber

AV. Qrünes boni, inquit Cicero, nobili-

Cicero pro

,. dedifc

Ariftet. L;. VIT. Sicut

'Phydias inclytus ille cuetor

eítio,

de mundo Minerve ftatuze effigiem fuam ita infculpfit,

tati favemus , quia Reipublicze utile eft, no-*

MC

ut non nifi confrac&to clypeo eximi polfet ; ita

biles effe homines, dignos majoribus fuis.

V. Pontifex in veteri teftamento, ut ma-Fab. them,

Deus nobilium indoli & fanguini fic appetitum

« aUCt,

honoris impreffit, ut nifi prava educatione

jori cum authoritate docere legem & Princi-

corrumpantur, aut

pes poffet, non aliam, quam . nobilem virgi-

| moxtc frangantur , : eripi

þon poffit. .

[

nem ducere audebat, , uti Lev. 21. diciturf

$. VIII

$ VIL

Gth, $.^

. AUTHORES.

p

MISCELL ANEA

on male ftemmatum vanitatem expref-

I Hierimas Drexelius in Tob. p. r. c. z.

ïtfvan. fat; T. : N

fit Juvenalis, dum cecinit :

: ÀI. Matthias Faber. them. 4. in auctar. &

conc. 9. in Fefto Nativ. n. 3.

Stemmata güidffac

iunt ?. quid

:

- lll. Laurentius Beyerlinck in theatro vitse

- longo .

prodeji " Pmm?f

humanse. V. eod, & te

Smguine cenferi ?

pictos oflendere vultus

]

'

xt L eftq Nativ.

Vact.

B.Virg. ..

Majorum ,. &2 (lantes in curribus ZExnilianos?

IV. Ludovicus

oput

Tota licet weteres exornent undique ceree

: Graliatenüs in locis com-

é

"ia , nobilitas [ola eft atque unica virtus.

munibus f. 196.

V. Jofephus Langius in Polyant. V. eod. -

Sen'ec.l.x 1, ]. Sapienter etiam Seneca, bofia mens in-

. VI. L, Annzeus Senecal. 3. de

«

benef & l.

conzov. quit, omnibus patet. Omnes ad hoc nati fa-

T. controverL

]
