
te fünt appetentiores.

IK

audatur, vituperante te , non defendetur

. III. Sicut crefícente vel decreícente um. Plinius in

tü

ab hominibus judicante te , nec liberabitur

bra, corpus, cujus eft umbra , nec crefcic, L'amia.

Q

condemngnte te.

nec decreícit : ita nec melior fit quisquam;

E]

«

6. IV.

dum vulgo lau

Á

D

[

vituperatur.

í

datur; nec item pejo-tf ; fd'um Á

f

d

EX LIBELLO DE IMITATIONE

IV. Sicut d

ifficile eft , in taberna aromä-Tbriveruox

CHRISTI.

tibus referta nullo odore imbui 5 ita difficile2Poph.

l

115e

G69.6 6;!.

gnam habet cordis tranquillitatem

quoque eft, laudes fuas audire ; nec dele-

f

$..2e

M*

qui nec laudes curat; nec vituperia.,

ari iisdem.-

M

Tbid. $. $,

II. Non fanc&tior

V. Sicut, qui vehementi laborat fame, fi a. Plutarch; :

, li laudf;is ; nec,vilior

non habet,, propriq's artus 38" in gor.

t

-^ f vituperaris.

liud, quod edat;

gredi-

f

-

n

"Tüulus LXXXII. Laus.

147

l

!|

3'&14?

edïtur; ita, qui laudis cupidus eft, (i alii

"V

u

ut S. Gregorius recte —dixït,' qui in itinere fpo- 5. Greg. l«

367

datorc; de(int, feipfumïla'udarc incipit.

liari formidat, abícondet , neceffe eft, bona, 8- mer. c.

2

Utilitas.

quz portat. Imo hoc Chriítianz Religionis ??

fignum eft, tefte S. Macario, ut, qui Deo pro- S. Macar.

Suplet, te — VI. Sicut, cum fegetes creverunt, optatur

batus eft, homines celare cupiat, et(i vel uni- 2pud Laa-

in tom.12, Véntu$ , quo grana turgeícant , & grandiora

verfos regis thefauros poffideat, illos occul *iz ?putc.

poft Pent,fiant; ita folidam virtutem juvat laus, ut

tare velit, ac ubique fateri, inquiens: Tte- 9: ^ 89

animus juíti ad ejus pulchritudinem magis

accendatur.

faurus meus non efít, fed alius illum apud me

depofuit; ego enim mendicus fum, & cum

Ibid.

VII. Sicut lunz lumen a"fole mutuatum,

licet obfcurum fit, quadantenus tamen infe-

volet ille, repetet a me.

Mp ,

- IV.Quartum eft,ut,ubi jufta caufaid exigit, S. Greg.

riora illuminat, (ic proximorum facta, fi lau-

non horreat fua bona opera manife(tare ; natm, 26. mor.

)

dentur, etfi tenuia fint, aliquantum tamen

ant.

ut S.Gregor. reCte ait,qui neceffitate cogente, * 2

vera de íe bonaloquitur, tanto magis humili--

gd virtutem excit

Damnum,

l

tati jungitur,quanto & veritati foctatur. Imo

S. Chryf.

. VIII. Sicut is , qui reli&o magno theatro

S.Chrytoft. ait : Quemadmodum fuas virtutes S. Chryf.

J TA

horm. 12.

regis, parvum rufticorum eligeret, grandem

recitare, extremz videtur dementiz, fi nul]ain illud S,

:

in 1.Cor.

ei injuriam faceret; fic qui in confpectu Dei

füpereft neceffitas; ita neceflitate violenter

incumbente, propellenteque, proditio e(t, ea

uum fufti-

certantes, inde fibi hominum famam quz-

neritis. :

runt, majori omiffo theatro, minoris cupidi-

tacere, quz quis ftudiofe perfecit...Porrocau

:

fas, cur aliquis hoc facere poífit, S. ThomasS- Thom.

tate, magnum füpplicium accerfunt.

Ruff. in

IX. Sicut thefaurus manifeftus minuitur ;

fequentibus verbis indicat: Utaliquisab aliis?* ?- d-

I aln. I.

vita PP, ]. ita & virtus deperit publicata.

cognofcatur, poteft appeti, quantum eft utile

hj

3. 1. L 14

X. Sicut cera a facie ignis folvitur; ita

ad aliquid vel ad hoc, quod Deus ab homini-

Ibid.

bus glorificetur: vel ad hoc, quod homines

& anima per laudem reíoluta, perit ab in-

centione fua.

proficiant ex bono, quod in alio cogno(ícunt:

vel ad hoc, quod ipfe homo ex bonis, quz in

ä;

56 ^VI

*a SCETIC K

fe cogno(cit, per teftimonium laudis alienz,

ftudeat in eis perfeverare, & ad meliora profi-

I

uatuor fünt precipua, quz de laude

cere5 &fecundum hoc laudabile eft,quod ali.

(,k.»

fpecialiter noffe, & obíervare debet

quis curam habeat de bono nomine, & quod

l Theodots

Aíceta.

Primum eft, ut, quantum eft de fe,

provideat bona coram Deo & hominibus non

ex animo laudem contemnat humanam ; quid

tanquam in hominum laude inaniter delecte-

! $. Chryf.

enim, ut recte S. Chry(oftomus advertit,

tur. Hinc S. Auguft, explicans illud Chrifti:S- Aug. tr.

in Píal. 5.

damni accipit homo, fi homines contemnant,

Cavete facere juítitiam veftram coram homi- 9

: in ep.1.

oan.

E

& univerfus orbis terrarum,quando Dominus

nibus, ut videamini ab eis, ait: Numquid vo-

,

angelorum eum laudat, & predicat ? quem

luit hoc dicere, ut; quzcunque bona facimus

h

admodum fi ipfe non benedicat, etíi omnes

abícondamus ab oculis hominurmn, & timnea-

laudant, qui terram & mare habitans, ei ni-

mus videri? Si times fpectatores, non habe-

t Dd

hil prodeft. Dicat ergo in omnibus operibus

bis imitatores. Debes ergo videri, fed non ad

fuüis ad Deum: cum Epicuro: Hzc ego non

hoc debes facere,ut videaris. Noli ad laudem

multis, fed tibi: fatis enim magnum alter al-

tuam operari bonum , quod agis, fed ad lau-

teri cheatrum fumus.

B s. Aug.l.

IL. Alterum eft, ut fündamentum cur lau-

dem illius, a fquo habes, ut bonuxp agas.

de Civit,

des humanz fpernendz fint, bene apprehen-

$. VIII.

Dei.

dat; quod quidem bene affignaffc videturS.

MISCELLANE A.

Auguflinus, dum dixit: Remoris obítaculis

vanz opinionis opera nuda infpiciantur,falla-

Fuga.

LP

rudenter füafit Perfius:

cia & tegmina, & van laudes & gloria aufe-

3.Pf0Vo f;

raütur, & apparebunt miferi peccatorum. Ec

Refpue quod non es,tollat fua munera,Cerdo, Perfius 4.

Ih

Tecum habita , & noris, quam fit tibi curta

.S. Greg.

paulo clarius S. Gregorius: Ele&torum animus

sDonuch

22. Imnor.

magno laudum fuarum igne cruciatur, acque

fupellex

in aof

C. 9.

ab omni corporis fui rubigine moerore cogi-

Il. Et iterum:

l

]s

tationis excoquitur: cauta enim confiderario-

Usque adeone.

Idem t.

ne trepidat, ne aut de his, de quibus lauda-

Scire tuum nihil eft, nifi te (cire hoc fciat àl-

tur, & non fünt, majus Dei judicium inve-

ter? At pulchrum eft digito monítrari, &

,Dinio i

niat; aut de his, de quibus laudatur, & funt,

dicier hic eft.

*I,Lamia.

. IJI. Quid ftultius eft, inquid Seneca, quam Seneca ep.

competens przemium perdat. linde pruden-

!

ter fuadet Drexelius, in cunctis Dei operibus

in homine aliena laudare? quid eo demen- 4'

duo confideranda effe, utilitatem & dignita-

tius; qui ea miratur, quz ad alium trans-

tem,& hanc quidem Deo relinquendam,illam

ferri protinus

poffunt? nemo gloriari,'niiï de

i

a-'fhrivem

homini concedendam, ficuti Pi&tores femper

fuo debet.

o

fübfcribunt: Apelles Protogenes, piogcebat;

- [V. Bonum eft laudari, fed przftantius eftIdem 1. de

"d

& utilitatem imaginis aliis relinquunt.

effe laudabilem.

Neminem cito laudave moral.

ris, neminem cito accuíaveris. WVitium eft,

- JIl. Tertium eft, ut, quo remotior fit ab

, pourdi [

omni vanz laudis quzrendz periculo, opera

omhia crederes vitium eft, nihil credere.

M. Themiftocles tbeatrum petens,interro- Erafmus

,U r d

fü

a, quantum poteft,occultare ftudeat ; nam

*

-K. P. Loin, Bibi, Man. 1om. À.

T2

gatus, fh3o C 360

p

148

Bibliotbece Manualis /| Concionatoriee

CQW

gatus,cujus vocem libentius audiret? refpon-

IX. Antifthenes audiens ab improbis qui- Laert. 1 €,

$

161

!

dit, ejus, a quo füa virtus pradicaretur.

busdam fe laudatum, vereor, inquit, ne ime c. 1.

Anton, in. .. VI. Antagenes dicebat, ita vivendum effe

prudens mali quid fecerit, fentiens, a tali-

lobus

«

meliffa, 1. hominibus, ut vivi laudabiles fint,mortui au-

bus neminem laudari, nifi ob infig

:

nia. rgälc-

f

f 51.

tem beati judicentur.

facta.

VII. Idem, cum audiffet, quanttim ab ho-

I

Idemf

f 16:

l

minibus laudaretur, dixit: Cum multi me

o

laudant, tum me nullius pretii effe judico 5

"AUTHORES.

cum pauci, bonum & egregium virum me

]trem .'.'060

effe puto.

.. Nicolaus Lancizius opufc. g. c.--io.

T 5'

Dlut. in

VIII. Age

filaus dicebat, fibi jucundum effe

Il. Ludovicus Granatenfis in locis com-

f

Lacon.

3

P

laudari ab his, qui & vituperare non vereren-

munibus. fol. $ 84.

Ü

tur,fi quid difplicuiffet. Tales enim,fi quid lau-

IlI. Thomas Stapletonu

12. poft Pent.

s tCXt.:I.-iVI.ïþDOm-

dant;judicio laudant,non metu, aut adulatio-

ne. ldem dicebat, nori minus laudatoris infpie

IV. Hieremi

as Drcxälïus in amuiïï l 2.

h

cl c. 14'

ciendos effe mores, quam ejus; qui laudatur;

cap. 4. & 5..

120

T

fignificans,raro contingere,ut quis alialaudet;

V. Jofephus Langius in Polyanthza. V.

yleov,,dem'.

PA uf

quam quaz moribus fuis cpnformia funt.

V, 10l

&

]b v.130

BOUNSORBORROREORNORSORSORSOR

,ääääääääaxäääääzaäääxää

s Det G.

TITULUS LXXXIV.-

V.

lu

d d

di

PIRITU/

bu

. LECTIO $

Y

fe&us, ad quem S.David invitavwit-,düm dixit:

Tino,

ti6. [is

" QUOAD ESSENTIAM. .

Gujfiate €9. videte ; .qgon;'am Jüavis eff. Dominus.

-

Á

- Divifio.

hst

D:efnitio.

II. Dividitur bec ié&io a Nigrono & aliis in Nigron.tr.,

l

I.

|

|

4

ivär&z

praceptivam, exemplarem, €9 aff etivam ; pracepti- cit« c. 3.

Jomnes

Jac. Alva-

M j

2

P

Efcribitur le&tio fpiritualis ab A

vam vocant, qua do&trinz & dicta Sandorum "* 7-

n t

rez. to. t.

R

à hoc módo:

Lettio fpiritualis eff , cum

]l.1. p 4.

S. Scripturarum paginas , aus Santtorum

ad difciplinam noftram pertinentia evolvun- -

T C

tur. Exemplaris e/^, qua gefta & exemplaSan-

Dottorum libros evoloimus , non folum ut

&orum perleguntur. 24ffeiiva ef!, qua volun-

N un.

fciamus, fed ut Spiritu proficiamus, & Dei volun-

h1lg.

u

Et ite-

tas perfuadetur , tum ad przcepta, tum ad.

Idem to.2 Latem intelilgentes, eam opere exequamur.

exempla, quz lecta funt, obíervanda, & imi-

Mipoc c.

!- 30 p- 5

rum alibi, /piritualem, inquit le&ionem voca-

tanda.

^

^

o 9. f

Íec.29;: c. 2

ius, qua my[Lices libros , €9 fpirituales, trattatus

(X

III. Idem N

igronu-sl alio adhuc modo je-

euolvimus , in. quibus mon folam rerum fpiriualium

Gionem in ordinariam & extraordinariam dividit :

br

noltiam, fed multo magis earum. guftum €9. ajfe-

t

Gum querimus. Porro quid fit fapor & guíftus

Etordinariam quidem vocat, cui quotidie cer-

tum tempus impenditur ; exiraordinariam ve-

Nigronus

fpiritualis, Tulius Nigronus in tractatu de le-

ro appellat, quz preter ordinariam in certis

ïrl 5-

Á&f-

&ione fpirituali fic explicat:. Sapor ifte non

fea. e. .

occafionibus & temporibus inftitaitur, & diu-

n.g.

eft aliud, quam qualitas feu perfedio fup :t-

tius continuatur, uti fit, cum feceffus octi-

naturalis, qux in rebus fpiritualibus delite-

fcit; & a fpirituali palato percipitur.

Quam

duanus, aut femeítris collectio fufcipitur,

cum gravis aliqua rentatio fimile remédium,

Guilielmus Parifienfis duplicem aífignat, al-

exigit, & cum feftis diebus ob vacationem

teram in intelle&u füblimato, quam divinz

Mrtreg T |

bonitatis fapor ac fuavitas perfundit; quem-

a laboribus plus otii ad le&ionem concedi-

tür, quz ledtio, ait Nigronus, fructuo(ior

W -

admodum pulchritudo fpectata delectat ocu-

(

lum, quoniam omnem operationem cujus-

videtur, tum quia attentius & accuratius

libri leguntur fine follicitudine aliarüm oc-

fta

vis potentiz in objecto congruente occupa-

cupationum: tum quia Deus pro more füo,

pli

tz dcle&tatio comitatur tanquam perfectio.

Alteram dele&tationem affe&ionis & amoris.

per Climacum obfervato, plus gratia füa il.

Id

lis diebus, quos fibi cultuique fuo dedicavit,

tü

Etenim ex eo, quod oculus pulchritudinem

effedurus, & laborem hunc fpiritualem be-

tua

afpexit, oritur in affe&tu amor ejusdem, & fa-

nedicturus videatur.

por feu guftus deleCtationis in illa. Pari modo

t

M Jomy, |

in leCtione facra ex eo, quod intelle&tus per-

BUFIRS

cipit, res fen(a, fententias, promiffiones divi-

$. H.

lls L,

W.

nas, & alias fuavitates, quas fapores dicimus,

EX S. SCRIPTURA.

hh pq

u

voluntas ad amorem excitatur, ipfeque amor

C.lg.

delectat, quoniam jucundum eft amare, ut S.

Lettionis ufus.

n

te

Auguftinus & Ariftoteles teftantur cum quo-

I. At

tende le&Qtioni, exhortationi & 'do&fi-'x.Tim.c.4.. |

tidiana experientia.

Atque hzc delectatio

nz. Noli negligere gratiam, quz in te V. 12.

aC

oblatam.

U5

guítus fpiritualis dicitur, fapor & amoris af-

eft per occgfiatïcm legend.i a Deo

: 1. Ver-

EM I

m

Tüuus LXXXIV. . Letfis ffiritualu.

149

"ag

Colcff,

II. Verbüm Chrift

j

!. c'l.

V

i habitet in VObïs abuþ-

i

divina virtus irradiat, ubi

idiv, le&;

3. 6 V 16. danter.

Que .-pandgnt'br, hu-

C, 16.

mano generi profutura.

Jo.cs. DI Ipfi (fcilicet authores & libri) doce-

IV. Nunquam de manu tu3, & oculis tuis 8. Hieron.

V.1€- — bunt te, loquentur tibi

!

recedat liber. Ama ícientiam f

Y

; & de corde fuo pro-

cripturarum? ad Ruttic,

ferent eloquia.

& carnis vitia non amabis.

Lue. c, 4»

IV. Intravit in Synagogam, & furrexit lege-

V. 16,

V. Non folum thefauro fimilia funt divi. 8, Chryf.

re, & traditus eft illi liber, &revolvit librum.

na eloquia, fed fonti quoque largis perenni- hom. 3. in

Nece[fitas.

busque fcaturienti fluentis &c. hzc fpiritua. Gen.

lium fluminum natura eft, ut hoc magis íca-

lv

jerém,e6. — V. Erudire Jeru(alem, ne forte recedat ani-

turiant,& accrefcat fpiritualis

"V. 5e

ma mea a te, ne forte ponam te terram de-

gratiayquo quis

magis inde haurire ftudet.

x

fertam, quz verba turrecremata ad animam

VI. Eft facra pagina fapientiz verbi fpe- S. Laureu.

4evotam & le&ionem fpiritualem applicat.

cülum, & divinitatis armarium. Quis non Jutt. c. 19.

.

Utilitas,

Dei miretur fapieatiam, cum tot myfterio. 4* caft.

buc. c; a),. !

.VI. Interpretabatur (Chriftus) illis in

rum Sacramenta, tot veritates füb litterz cor- conngb'

l,

y.20.-

tice effe videt contenta ?

omnibus fcripturis, & aperti funt oculi eo-

*

rum, & cognoverunt eum.

. VII. Eft autem fcriptura cor Dei; os Dei, S./Gregor.

Pf4l. 118.

w

lingua Dei; calamus Dei; liber (criptus in. 1. a. mor.

|

VII. Lucerna pedibus meis verbum tuum,

V. IOI,

& lumen femitis meis.

tus & foris, unde in Pfalmo dicitur: Zrutta. c. 1.

Ib. v.13o. . VIII. Declaratio fermonum tuorum illu-

vit cor meum 'verbum bonum, dico ego opera mea

minat, & intelleum dat parvulis.

vegi , lingua tmea calamus fcribe velociter fcribentis.

2.Pet.c.j. . IX. Habemus firmiorem propheticum fer-

Cor Deus, os Pate

Spiritus.

3

L J'ingua Filius , calamus

j

V. 19.

monem, cui bene facitis attendentes, quaf(i

lucernz lucenti in caliginofo loco, donec

VIIL Qui ignarus öü, inveniet ibi , xquod Authof

H

. .. dies illuce(cat,

z

& LuciflqrM,*Qriatur in cordi-

difcat, qui contumax eft & peccator,invenier op imp.

bus veftris.

ibi futuri judicii flagella, qua timeat. Qui la. hom. 14.

U

s,Timoth. X Omnis fcriptura divinitus infpiräta uti-

borat, inveniet ibi glorias & promitfiones vi-

2. V.16,

l

r

tz perpetug, quas manducando amplius ex

is eft addqcen.dum,l&argucndum, ad cor-

i

ripiendum.

citetur ad opus. . Qui pufillanimis eft & in-

Ib.v.15. — XI. Sacras literas no

firmus; inveniet ibi mediocres juftitia: cibos,

n Niggonat

E

inftruere ad falutem.-

us

qui etfi pinguem animum non faciunt, tamen

jj i 3

Josnc.s. XIl. Scrutamini fcripturas, quia vo

s puta«

motri non permittunt.

Qui magnanimus eft

g

& fidelis, inveniet ibi fpirituales efcas con-

Y. 3?.

.tis in ipfis vitam zternam habere.

[*

E

tinentioris vite , que perducunt eum prope

l.

Sucunditas.

D

ad angelorum naturam.

Pfal. r18. : )&IIL Quamd

ulcia faucibuä meis elo

:

3

9**?

IX. Ingens bonum eft divinarum Ícriptu- S. Chryf.

d

V. 113.

tua; fuper mel ori meo.

Apoc. C

rarum le&tio. Hzc facit animam optimis ho. 55. in

ll«

. XIV. Accipe librum, & de

vöra illum, &

moribus preditam; hic in coelum mentem G*n-

19. -9- faciet amaricari ventrem tuum, fed in ore

vransfert5 hec memorem reddit beneficii

tuo erit dulce tanquam mel; & accepi li-

hominem ; hzc facit, ne quidquam ex re-

5

brum de manu angeli, & devoravi illum, &

bus praefentibus admiremur, fed ut perpetuo

ir.

nE o

erat in ore meo tanquam mel dulce. *

in alia vita, mente noftra verfemur, & ad Do-

mini mercedem refpicientes, omnia opere-

III.

I$

$.

!

mur, alacritate

que magna virtutum labores

ü

aggrediamur.

EX SS. PATRIBUS ET DO.

ll

L

X. Habet infans, quid laCctet; puer, quid S. Hieron,

CTORIBUS.

laudet ; adolefcens, quid corrigat ; juvenis in Pfalmos,

l,

)

S. Scriptura c/bmmendatioï.

quid fequatur; fenior quid precetur; hinc

difcant foeming pudicitiam; populi pieta-

S.Ephrem.T. &acrarum literarum le&io donat in Deum

l

de patient.

tem; viduz judicem; pauperes protectio-

cognitionem ; fcriptum eft enim: -

nem.

Hz triftem confolantur, lztum teme

l

r

cate, C5 "oidete, quoniam ego fum Deus.

Audis

ü$

perant, iratum mitigant , omnibus fe füfpi-

frater, quod Dei fcientiam accipiat, qui fim-

cientibus apta medicamenta tribuunt.

C

plici, veroque-eorde divinis vacat fcripturis ;

XI. Sicut vitrum & fpeculum eít S. Scri- S. Anton,

0

idcirco, mi frater, vide, ne negligas animam

ptura, in cujus fplendore nat.vitatis no(trz Pad. Dom,

l.

tuam, fed le&tioni fedulo incumbe, ut mens

vultum debemus confiderare. Vultus nativi- 5: Poft Pa-

"

tua illuminetur,fias

que perfectus & imegcr,iq

tatis noftrz eft; unde nati fümus, quales, & ad ^*

Qs

nullo deficiens.

quid; unde nati, quantum ad utilitatem ma-

$.Joannes — 1l. Nihil animarum falucdi' conducibilius,

teriz ; quales, quantum ad fragilitatem fub-

Damafce. quam divinas fcripturas fcrutari;; Quemad-

ftantie ; ad quid, quantum ad dignitatem

| nus L. 4. modum enim li

gnum plantatum fecus décur-

ortho Edo rus a

gloriz, in qua fi fa&ores verbi fuerimus, ex

quarum, ita etiam anima divinz fcriptu-

vicinitate veri folis lucebimus.

In fpeculo

«.AC. 19.

rz fluentis irrigata faginatur, fruCtumque

facre do&rinz ifta tria reperiuntur.

De

tempeftivum, hoc eít, re&am fidem profert,

utilitate materiz, Genefeos tertio: Cinis es,

ac perpetuo virentibus foliis

l

r Time L

tis aCtionibus exornatur.

; id eft, Deo gra-

€&9 in cinerem reverteris ; de fragilitate fübítan-

ä

3

tiz, Pfalmifta ait; 24nni mei, ftcut aranea medi-

1

(

7czmod.x. :'II)I. Ubique in cis veritas regnat, ubique

iabuntur. Quid aranez tela frapilius, quid

T 3

vita

r

*

p

ï

ISO

Bibliotbece Manualis Concionatoriee

Vita hominis corruptibilius? In hoc fpeculo

XVIII. Perfpicuum-ä&, fpirituali le&tio-$. Chry-

no

mifer homo cum nactivitatis füze vultum con-

ne animam fan&ificari, & gratiam Spiritusfoft. hom.

fan&i affatim infundi.

31.in Jo.

fiderat, (cilicet qualiter natus, quam fragilis;

quam vilis, vel quid futurus aliquando, com-

XIX. Qui facro

rum ftudiofus librorum, Idemhom.«

m dic

i

i poteft amator Chrifti, fecu

p.. de Pfeudo-

pun&tionem & pocnitendi voluntatem con-

jure etia

roph.

trahit.

dum quo

d di&um eft a Domino: Qui diligit"

S.Thoma X!l. Commendat fcripturas ratione prin-

mes, fermones meosfer*vat-, €9' qui diligit me , d;'li-

in 2 Tim.cipii, fi enim confideras principium habet pri-

getur a Patre meo.

XX. Ubicunque Verbum Dcei legitur, ib

i Thom.

yoit ].

C, 3.v.16

vilegium füper omnes, quia aliz funt tradi-

qui malos

Kemp ep.

44. dlfc- h

t2 per rationem hamanam,; facra autem (ícríi»

Spiritus fan&tus occulte operatur,

e difcip.

p

3tura eft divina. 2.Petri 1. JNon enim «olunta-

de peccato redarguit, & bonos pe

*

r fpem &

l

» lo

p

coníolationem

fcripturarum

[f

ie bumana allata eft aliquando propbetia, fed Spiri-

: COnfoytat ; u

tu S. iafpirati locuti funt. fantti Dei bomines,. Job.

amplius proficiant.

gä

XXI. Non mediocriter folet illuftrare, &S. Climac..

4

32. Infpiratie Dei dat intelligentiam.

no

SAugii. XIIL. Nequaquam dicendum eft, quod ipfe

colligere mentem le&io, verba enim Spiritusgrad 37«

fancti funt, & le&tores omnino dirigunt &* 39«

&

de con-. non fcripferit, quandoquidem membra cjus

moderantur.

m

fens. ev- id operata funt, quod dictante capite cogno-

ang-C3$. yerunt. Quidquid enim ille de fuis factis ac

XXII. Sacramenta fcripturz , qua exte S. Bonzv.

äh

rius videntur arida, intus fuünt viva, & hocf. 14. He-

dictis nos legere voluit, hoc fcribendum il-

5. AU!WL [

.]is, tanquam fuis manibus imperavit. -

dixit Salvator Judais: Scrutamimi foripi

tras, Xame

f.21. & (te

in quibus vos putatis vitam eternam babere ; nul-

'"llel lanl

1dem in

XIV. Jure itaque Sacra Biblia definiens

prafat.

fümmus ecclefiz paftor Gregorius, eas vocat

la alia fcriptura vitam dat nifi hzc , unde

T

viventis ad creaturas miffam.

Pfalmifta ait: Vévifira me fecuridum eloquium —

€àl

gleí.ord. epittolam Dei

iuum..

Et Auguftinus, litterz, inquit, qua de civi-

YO

tate coelefli nobis venerunt, ipíz funt fcri-

XxXill. Hzc eft illa Turris David, que &

di- S..Thc;ma

i

pturx. Easdem diving fapientiz fontes, pu-

ficata efl cum propugnaculis , mille chypei pendent Vill. c. 1.

nulla eftl enimin Dom. z.

rür

teumque aquz falientis in vitam &ternam,

ex ea, omnis armatura fortium ,

tentatio, nulla adver(itas, nullum infortu-

Quadrag.

leg

cenfet Philo Carpathius.

Alioqui enim, un-

lyrent:

)

de tantum authoritatis & dignitatis culmen

nium, nulla calamitas; cui non facra Ícriptüe

Qu r

&

u

ra medatur, & füccurrat confolatione, con-

&en

toto orbe obtinuiffenr, tot lingug, tot gene

t€S, tot 2tates pro divinis oraculis illas fufcee

filio, vel alio quopiam remedio.

lu$ s.

d

XXIV. Mens tua divinis fe voluminibusS. Petrus

^. piffent, in his totius falutis proram, puppim-

que collocaffent, easque hzreticis ut muros

occupet, his intenta pervigili femper inftan- Dam. 1. 6.

*3

aheneos oppofüiffent, ac pro illarum verita-

tia perfeveret. His antiquus infidiator, cum eP«25-

te videt intentum, velut hoftem fugit arma-

te tot fubiiffent martyria? Quis unquam pro

Socratis, Platonis, vel Ariftotelis fummorum

tum, & timet contipnuus aggredi , donec te

confpiciat his telis, & impenetrabili, ut ita

b )

philofophorum placitis, ad igues; ad. beítias;

W

$.«

ad cruces usque decertavit.

L TNTR

fatear ; lorica muniti.

. Uhilitas lectionis.

IN

Damnum.

Snärag.

. XV. LeGionis facre cognitio, cultoribus

i

intellectum

d

(

Abb.c. 4. fuis feníüus acumen miniftrat ,

Leütionis olbfc-enæ.'

C

in Reg.$. multiplicat, torporem excutit, otium amo-

XXV. Tu, qui pro tuo proprio & fpec

jali Petrus

h

Bgm.

vet, vitam componit, mores corrigit, falu-

hr

brem gemitum facit, & lachrymas compun-

peccato tam gravia paflurus es, quam

&o corde producit, loquendi tribuit facun.

viora pro multorum peccatis exípectas, qu

Q- gonfcff.

Cr.

i

l

diam, xterna laborantibus promittit premia;

rum innocentiam argumentofz libidinis aftu- "*

fpirituales divitias auget , vaniloquium, va-

tia fübvertifti, illüd ad camulum tuz perdi-

tionis accedit, quod cum princeps (actus fis

nitatesque compefcit, & de(iderium Chrifti,

Pa

atrizque cceleítis accendit.

Sodomorum & Gomorrhz, immunditie tug

(t dü.c. 2'10 |

difcipuli poft te fedebunc in cathedra pefti-

M

Qu

$. Gteg.

XVI. Ibi fentimus quantum proficimus.

l. 2. mor-. Narrac autem geftaSanCtorum, & ad imitatio-

lentiz, ferpetque peftis cancerofa in multos,

hi

C€o I*

ut veniat füper te, omnis fanguis eorum,

ü

nem corda provocat infirmorum ; dumque il-

lorum victricia fa&ta commemorat,contra vi-

quos corrupifti.

hi

tiorum przlia debilía noftra confirmat, fitque

XXVI. Quis 2

ftimare fu,fH&it', quam exe-

Ibid.

ET

verbis illius, uteo mens minus inter certami-

crabiliter damnabilis fitapud Deum & homi-

Q

na trepidet, quo ante fe pofitos tot virorum

nesHerodiana crudelitas,qua pueros occidit,

(

fortium triumphos videt, Nonnunquam ve-

atque malitia Pharaonis, qui fubmerfit parvu-

ili

:yo non folum nobis eorum virtutes afferit,

los Hebrzorum? Et illi quidem non anima-

]

fed etiam cafüs innotefcit, ut & in vi&toria

rum,fed corporum homicidiz fuerunt. Quan-

l

'fortium, quid imitando arripere, & rurfus vi-

to ergo deteftabilius eft eorum non dicam ho«

l

deamus in lapfibus, quid debeamus timere.

micidium, fed parricidium, qui tot innocen-

l, thil

Petrus

XVII, Difcurre fcripturarum amoeniffimos

tum animas occiderunt! Procul dubio, quan-

io t 5

lo

Celfenfis campos, lege tanquam apis, & reconde in

to excellentior eft anima corpore, tanto infe-

hi

l3.9P:32:3]veolo memoriz fuaviffimi odoris flores,

liciores Pharaone funt proditores, & damna-

caftitatis lilium, olivam charitatis, patientia

biliores Herode. Putas, quod diíIimulando

di

Fefam, uvas fpiritualium charifmatum.

tranfeat, & non requirat Deus de manu tua;

Y

quod

A

-

«N

Iït:;lu: LXXXI V Le&io ]þmtualis

151

lSu chfy.

sf lom,

quod in mncupif&entiis, & imm

r

unditiis tui$ brz fügate fuerint , lurhehäue & hoti;ïam

sllm Jo.

nobi!iüïma ejus periit creatura ?

veri Dei fibi acquifierit.

«;Idclhhüm(

-VII. Vi&orinus celebris illius fæculi ora- S.Aug.1.2.

5' IV. .A

jPfoph,

tor, in cujus etiamnum viventis honorem , conf. e. s.

Romz publice ere&z fuerunt (tatuz, ut fan-

Eä;—:m P/LA SA CRA.

&us Auguflinus in fuis confeffionibus tefta-

*

IThon,

Ujus.

tur , poítquam prius in infidelitatis przcipi-

Manfi tr,

tiis oberraffet, tandem facrofandis libris per-

p q.

L (Cu

m omnis Chrifti a&io, noítra fit ihg

volutis, ejusque intellectu ab eternz verita-

de díip,

44. difc. 1.

flrudio , haud immerito affirmari .

(

CIl'

.0 1 "

tis luce illuftrato, victas dans manus, per

poffe videtur , quod Chriftus ad legendum ,

facrofan&tum baptifmi lavacrum fub Chrifti -

fcripturasque facras explicandum , fynago-

vexillo conífcribi fe fecit.

(S. Clinic,

gam ingrediens , infinuare nobis voluerit,.

- VIII. De S. Eugenia fimiliter legitur, quod, Manfi 1, e.

serad $,

le pro (tabilimento & incremento fidei , bo«

i.

norumque morum ecciefiz fug , cujus fynae-

cum antea Philofophiz operam dediffet , tan-

goga figura erat , de facris profpexiffe volu-

dem in epiftolas S. Pauli incidens , ejusque

dogmata in illis legens , intelle&u fuo ita iis

« $ Donyy,

minibus , fuoque exemplo ad eorundem le-.

Cb u Hee

&ionem nos invitaffe.

adhzferit, ut cognita idolorum falfitate aquis .

T, Xim,

fe abtluerit baptismalibus , tandemque pro

.

$. Auguft. .. 1]. B. Virgo quando legatum illum ccele«

f. 21. de (tem exce

fidei confeffione füum in tormentis fangui-.

pit, qui verbi incarnationem eidem

E

mgiv. *

'"*annunciavit , le&ioni prophetiz Prophetz

nem proftitueric & vitam.

j

Evangelici actualiter intenta erat ; unde ad.

.IX. S. Domna, virgo -iri,fidelis; primariahmmn..

eam Íe convertens S. Auguftinus inquit : Re-

füperítitionum idololatricarum presbytera ,293. n £«

$ Thoma

volve, o Maria, propheticam leCtionem, quz

ut annales perhibent Ecclefiaftici , pariter ad

i Vill. c.1,

ipfam plenitudinem paritura eft Propheta-

Chriftum convería fuit, per A&uum Apofto-

pinDon.1,

rum ; kecole in libro !(aiz Virginem, quam :

licorum le&ionem. Unde poftmodum in

legifti ,. & gaude, quia tu effe meruifti.

dogmatibus Evangelicis a fan&o Cyrillo Epi-

l

j Ri |

In Vremïar.-

ques *ür ie

/ 4ll.. Novi, inquit Barry, quendam e focie-

fcopo Nicomedieníi inftru&a , & fimul cum

la

de(lein du

tate noítra, qui ante mortis arciculum affir--

Eunucho , quodam in íacrofanQto lavacro

mavit , fe nihil unquam aut legiffe, aut au-

regenerata fuit. Imo fanctorum librorum

263 Dery

livre $. 9.

lectio ita eam illuminavit, calefecit, atque

diiffe de rebus geítis San&torum, quod non

" Dam» l. 6-

aliquoties in vita conatus fuiffet exercere, eo

inflammavit, ut ea, quz in ACtibus Apofto-

mep.29.

licis legerat , imitari certa , totam fübítane

l

quo, quo vitz fuz conditio toleraffec.

tiam fuam , inter pauperes diftrahendam ,

Urilitas.

i

ad di&ti Epifcopi pedes detulerit. . Mortuo

a

S. Auguft, lV :S. :Auvgu[ïinus herefi -Manichzorum

autem fan&o Epifcopo illo , in locum ejus

l. 8. con-

imbutus , & fidei Catholicz inimicus ,. ad.

fübítitutus fuit Antimus, tempore cojus inde

feff. c. 12.

perfectam Dei notitiam illis verbis, tolle, lege,

Eunuchus (hoc namque illi nomen erat, ) &

inductus, tandem, ut ipfemet dicit : Arripui,

dicta domna , eo quod Chriftiani effent, de-

aperui, & legi , quafi luce ferenitatis infufa

lati fünt; quare przfedus cubiculum illius

cordi meo , omnes dubitationis tenebre ce-

ingreffüs , opes inquirere coepit , fe delufus,

ciderunt ; Mox enim , ut epiftolas fan&i

nil nifi fi

uram reperit crucis a fidelibus a(-

Pauli legere coepit, aliquod animz fuz lu-

fervari fo

i

tam , librnum A&uum Apoftolico-

jj Pams

,U de

men communicari fenfit, cui cooperando ,.

rum , duas füpef pavimentum exp/icatas

,confcfï.

illos poftea fapientiz fulgores fibi acquifivic, -

ftoreas , thuribulum fidile, lucernam & py-

: Xt.

quibuscum univerfam illuminavit ecclefiam.

xidem ligneam , in qua (anctiffimam afferva-

bat Euchariftiam ; ut juxta fzculorum illo-

J

— VE GUCRIMADE DMH ERNPUEKTCACTUNITUSRRTRDEDUSANCES

$.ChryC - V. Eunuchus reginz Candacis , cum non

b

apud Man- haberet five Chrifti, five nova legis Evange

rum confüetudinem , ferociente perfecutio-

fi diíc. 2.

ne fe ipíam communicaret. Ecce vobis ad-

[4

[

licz notitiam , ac proinde fpiritus Sanctus

mirabilem ex codicum Sacrofanctorum lee

j«

eum per fan&dtum Philippum Diaconum in

hac erudiri volens. difpofuit, ut aCtualiter le-.

&ione hauftum fructum ; Vere equidem in

lb,

prafenti verificatum fuit illud P(almifle di-

D

&ioni lfaiz Prophetz fe applicarer. Quam

Qum : JDeclaratio fermonum &uorum : illuminat ,

hiftoriam idem divus Chryfoftomus ponde-

fnid

rans, ait : Cum nondum haberet, qui viam:

&$ intelletum dot paroulis. . 1mo non modo veri

commonftraret, tamen legebat, eoque citius:

Dei notitiam & lumen libri illius le&tio fan-

ll*

&z ifti attulit virgini, fed & infüper marty-

l;

confecutus eft ductorem. Novit propeníam

H

illius animam Deus, ftudiumque amplexus eft,.

rii defiderio fu,ccendit.:

ul

mi(it illi Doctorem illico ; verum non adeft

d

X. Cum S. Bonifacius codicem Evangelio- Marchant.

l

Philippus, fed fp

irigus ; qui monuerat Phx-

rum fecum portare folitus , eundem quoque!n horto

lippum adeft.

ad martyrium contuliffet, isque dum carnifex

paite

o

| ;

Bar. anal.

H

nl

VI. S. Juftinus Martyr de fcmct'ipfo in dia-

enfem in caput martyris impingere molire-

430 6 5-]ogo conta Triphonem refert, quod, cum ad--

tur, libri obje&tu ab i&tu gladii fe tueri pararet, '

fi"

|

huc Philofophus gentilis exiftens , antiquo-

illuftri miraculo factum eft (ut Authorqui-:

(d»

M

rum doctrinis deceptus, in facra Biblia inci- -

dam noftri temporis fcribit) quod, licet enfe:

diffet ; eaque affidue pervolveret ; ab ejus

peracuto per medium fe&us fit liber , nulla:

do

uem:

L

mcn';e & intelle&u omnes infidelitatis tenes -

tamen littera ea fe&tione fit ab'oli.:a & Q

ego

L

^^.

n

Tn ^

pr.

152

Bibliotbece Manualis Concionatoriee.

ego librum in prenobili Fuldenfi mohaü&rio

Damnum profane le&tionis,

á

in Ger

r

"XVVI. S. Hieronymus de fei

pfo fi

C fï*ribï"t » $, Hier. ia

merui.

mania ; propriis þoculisngc;t*)ïnfpicerc |

jo

'cum ante annós plurimos domo , parentibus; reg. mon,

&«

Bellov. l.

XL. S. Dominici fan&itatem & perfedio-

fororibus , & quod his difficilius eft , confue-

fe

19. fpe». nem, illiusque principia & progreffus , Bello«

;tudine lautioris cibi , propter coelorum mere-

m

c. 14.

vacenf(is collationum Joannis Caffiani lectio-

gna caflraffem , & Jerololymam militaturus

P

ni precipue attribuit, dicens : Beatus Pater

pergerem, bibliotheca , quam mihi Romz

L

noíter Dominicus, ut in ejus vita legitur , li-

fummo ftudio confeceram , careré non pote-

brum illum, qui collationes Patrum inícribi-

ram. Itaque mifer ego lecturus Tullium jejus.

g

fn

tur, ftudiofe legens, ac vigilanter intelligens;

nabam. Poft no&tium crebras vigilias, poít la-

falutis in eo rimatus femitas , ma

chrymas , qu& preteritorum recordatione

gï

gnum per-

A

fedionis apicem apprehendit.

peccatorum ex intimis vifceribus fluebant ,

Manfi difc.

XII. Celebris quoque fuit mo

dus ille, quo

Plautus fumebatur in manus. Si quando in

i

f0

5.n7. duo divina providentia ufa fuit , ut fanctum

memetipfum reverfus Prophetam legere coe«

Ignatium de Lojola ecclefiz fuz compararet,

piffem, fermo horrebat incultus: & quia lu-

C0

men czcis oculisnon videbam, non oculorum

W

uod factum eít per libri cujusdam fpiritualis

le&tionem. Quod vero ad przfentis materiz,

putabam culpam effe, fed folis. Dum ita me

L

de qua agimus , propofitum vel maxime fer-

antiquus ferpens illuderet , in media ferme

vit, eft, quod lectio hzc animos in illo gene-

quadragefima medullis infüfa febris corpus

th

rofos excitaverit, Nam interipfam le&ionem;

invafit exhauftum, (ine ulla requie (quod dictu

$

u

ubi quippiam infigne cognoverat ; fiftere fe-

quoque incredibile fit) infelicia membra de-

