motum locum fugiffet , ab eodem tandem

—

excogitando, precepit eam in viva calce vet-

poft longum tempus mirabiliter inventa fuit,

fari. Hinc bulliens oleum vertici illius affu-

& cum famuli id preftare renuerent,

proprüs

fum, ligatumque oleo plumbum commiftum.

^manibus decollata eft.

Vulfra ejus aceto lota, acutisque teftarum

.CL. S. Febronia virgo Martyre caenobio eg-

Nadafi s.

fragmentis rafa , cereisque ardentibus oculi

tracta, igne ad vifcera ipfa admoto, pectinibus Jan.

Sed ab his omnibus adeo liberam

éxufíti.

cruciata, & füfpenía, fortifTimo filentio, vel

fervavit , ut ejus vice carnifices flammis ex-

oratione,mirabilis perftitit. Tum ei feptende-

urerentur, Quare Datianus (ic nudam, ma-

cim dentes evulfi, & abíciíIf de toto pe&ore

lisque habitam modis & vulneribus ac vibi-

carnisloco, admotus ignis ; deinde pedes am«

cibus lividam, per totam duci juffit urbem

bo5ac manus denique caput abíciffum eft mul»

ae—— — —— — — —— . ——5 70 . 249 "1

erfis.

(quo fic & Martyrem confunderet; & reli-

tis tagto fpectaculo ad Qb;iüum cony

p

—

Cl $$

e

L

(

Juüuhs XCI. Mrtyrït;hz,

273

ly

ldidem3o. — CII, SS. Maxima & Donatilla forores vir.

Quod ut Britaldus intellexit , non ru-

h

]ul.

gines aceto & felle potate , virgis, & calce

moris tantum , fed etiam manifefto rumoris

viva cruciatz ; in equuleo & deinde in cra-

teflimonio confirmatus , exar(it adeo , ut

&

ticula , ad torrendum , extenfz : Quarum

memor fibi preítii ab Írene

promiffi , quo

plantas lambens uríus ferox eas.non momore

pollicita fuerat , fe nullum alium pretee

dit, utraque demum gladio czfa eft,

lbidem2x.

ipfum amaturam , decreverit, eam neci de-

CIilI. S. Baffa ab Angelis paíta in carcere,

dere, quod alium ama(ium, prater fe, Gbi

Aug.

ignem , aquas , lapides fuftinuit , feras ci-

delegiffet. Quamobrem cuidam fuo fatelliti,

curavit ; Idola ftravit , eam in flu&us abje-

ut cam perimeret, imperavit.

llle imperii

Q Febb :

Gam , tres filii Martyres , e coclo hofpites,

exequendi occafionem przftolatus , adver-

1

navicula deduxere in portum ; tandem vero,

tit eam fecundum matutinas preces ejrefz

fradtis cruribus , capite trüncata, abiit ad

ortum zternum coronanda.

fam ad litus Habani fluminis (quod cum Ha»

l

banciam interluat , nomen ei füuüum commue

t

Tbidem 16.

CIV. SS. Menodora, Metrodora Nym-

Sept.

nicat) oratum Numen, ut infamia illa fefe

j

phodora forores, virgines , genarum & ot-

liberarc dignaretur ,. quando fuam probe

fium confractione, lampadum uftione , fer-

noflet innocentiam, ta fervide attenteque

reis vedtibus & ungulis cruciatz Martyres.

orantem ficarius invafit, vitaque exuit eam

$

Ibidem 20.

CV. Faufta gloriofiffima virgo decalvata,

Sept.

Britaldi iuffü, cui ipía vitam fervaret. — Ne-

fufpenfa , torta eft, quam cum fecare me-

que vita tantummodo eam exuit, fed etiam

diam vellent carnifices, nec poffent , Evila

veiibus, & quo crimen celaret , facrum

fius idolorum facerdos converfus , ideoque

corpus in flumen abjecit.

tortus eft: Illa vero capite terebrata, ciavis

. CX. S. Theodula Mart

yr e capillis füfpene Nadafi. s

toto corpore confixa, & ignitz fartagini im-

fa, fubulis igneis, clavisque confixa, poftea Febr.

pofita , una cum Evilafio , voce de ccelo ve-

x

combufta; Idolum flatu oris (ui disrupit.

l

niente vocata ivit ad beatitateim.

CXL S. Pelagia ad martyrium ultro quz-

Ibidem 1 r«

fbidem 25.

CVI. S. Sophiam virginem regiam in car-

Sept.

rendum pedes , una cum geminis filialibus , Mart.

cere invifens Chriftus cum Aogelis , dixit:

iter iugreffa , ut füum ac filiarum pudorem

Exurge füia , &? confuürmare ; quia ego tecum una

fervaret

»in prp Hugntem de(iliit, & illo hau-

Jum, 69 lberabote. Quz a patre fuo tyranno

fta eft.-

fuper craticulam impofità igni pfallebat ,. &

.CXII. S. Augufta vïrgo- a patre Principe, Ibidem a7.

ignis omnis evanuit ; voce poítea de coclo

ob fidem , evulfis duobus dentibus, inter Mart,

audita : Beaia es, Sopbia , que pro Dei amere

ET NB s MERRRADN "

duas arbores fufpendi juffa: féd cum ab igue

decertafli : jam nomen tuwum in libro oitee dejcriptum

fubjecto illefa maneret, ad rotam clavis cone

efl , e cujus corpore capite detruncato, loco

fertam damnata;. & Angeli rotam confrin-

fanguinis lac profluxit : & xgri contactu ejus

gentis opera liberata , capita truncata eft.

cadaveris fanabantur. Pater vero flens, eam

CXIIl. S. Reftituta virgo in naviculam , Ihidem 17.

inter Angelos gloriofam vidit ,

ac ilfliug hor-

pice & ftupa refertam , ut in mari combure- Majis

tatu ad Chriítum converíus eft,

retur, impofita , immiffo igne , cum in in-

Ihldemcog. . CV1I. S. Gudelia Martyr plurimis Chrifto

cenfores flamma converteretur, ipía Dei gloa

Sept.

adjun&is poft multa tormenta , cute capitis

X

riam predicans, cum Angelo collocuta , in«

detracta, ligno aflixa eft,

ter orandum abiitapad Deum, & corpus füuum

lüidem s. CViIL S. Charitinz virgini abraíi crines

Qé&ob.

ad infülam ab Angelo, navi delatum eft.

divinitus fant reflituti , cujus capiti impo-

., CXIV. S. Theonilla facie contuía, virgisIbidem a4.

fite ardentes prunz, iafufüm acetum ; ejus

cxía, e capillis fufpenfa , capite novacula Aug.

' pedtori obelifci ignei, lateribus lampades ad-

ralo, deinde rubo cin&ta campeftri , ad qua-

motz ; lapide ad collum alligato in mare pro:

tuor palos extenía, loro proíciifa , poft ar-

jecta , folutis ultro vinculis mari libera ob-

dentes prunas, & al

ia füppficia Martyr glo«

ambuiavit, pedo (icco: ei preparatam ro»

riofa effs&a eft.

*

tam igneam disjecit Angelus extinGbo igne;

CXV. S. Wenefrida virgo

ab impuriffimotbidem 7 )

cujus manuum pedumque ubgues omnes

(udofi n

Regis filio, quod virginitatis ja&turam facere Nov.

ywno. b

evulfi , dentes excuffi, tandem orando (i»

nollet, decollata; Ubi cecidit, ibi fons vgris

li 2b

perior tormentis omnibus', Deo purum fpi-

titum reddidit.

falutaris erupit; & impurus ille juvenis re-

hprih

pente mortuus corruit, atque totus difparuit,

Ribaden

CIX. S. Irene virgo cum monacho eam

tibid p X

20, OG.

abreptus a daemone, dominoimpurorum. Ea

5 Mj

deperienti confentire nollet, ille hanc repul.

vero Beunoi precibus füfcitata, Magiítra vir-

fam in fui contemptum interpretatus, deípe«

ginum fa&ta, miraculorum ac vircutum plena,

rato fimilis, amorem vertit in odium, & vin-

Jefüm inter orandum vidit, & propediem f&

dictz de(iderium , peccatoque peccatum cu-

€ eorpore diíceffüram didicic.

.

ul

mulans ( quemadmodum facere amant ,

CXVI. S, AnaíIxGa, impii mariti fanCta &ibidem »«,

dati fünt in reprobum fenfum ) a diabolo in-

patientiffima conjux , vivorum & mortuo-Decemb, ^

TT

df

ftin&tus modum reperit, quo virgini potio-

rum Martyrum obfequiis devotiffima ; Mar-

nem przberet , qua venter ejus perinde tu-

tyrii avidiflima, triduana inedia macerata,ma«

mefceret, ac fi uterum ferret, Vulgata fait

nibus & pedibus ad palos alligata , converfis

hzc paffim.fama cum magno dedecore , fed

pluribus, in jigne martyrio coronata cft.

fine crimine culpaque Irenes, quz credita eft

MEMBRUM

H

fuum virgineum pudorem profítituiffe ; nam

De illuftribus adolefentum. Martyris.

fic hodieque fieri amat, ut, fi quid mali de

. CXVII. Placuit & horum martyrium feore.

quocunque homine fpargatur , facile creda«-

fim enumerare; ut ficut olim Deus$, A

uguft.

& P- Wo Bd/l.;Mm.ï.bmc l []

In

sbfti«

|

Jüblieibecm Mamualis Concionatorit

274

x

fe redimendo Mauros aliquot, quos habebat,

ab&incntïam a carnslibus vdluptaübus im-

poffibilem judicanti.continentiam a pueris &

obtülit, quosdum Regiremitteret, obfidis vi-

ce, decennem reliquit puerulum 4 nepotenm

puellis comitatam, & ifta verba: Potueruut if/i

&j ifle , & tu non poteris ? qua(i exprobratorie

fnum:nomine Pélagium. Contentus erat hot

wadimonio Rex; ficque Epifcopo vinculis

proferentem in vifione-objecit ; ita 6t omnes ;

qui patientiam & fortitudinem in tribulatio-

'emancipato, remanfit illic obfes puerulus Pe-

lagius, in quo venuftas & caftitas (ic emine-

nibus perferendis, vires humanas excedere

arbitrantur., perfpeGtis tenerz hujus stacis

ibant, '& invicem certabant, ut dubiam omui-

no palmam facerent. Porro quoniam hune

*am illuftribus martyriis , opinionem fuam

corrigere, & leviores fuas:cruces ac dolores

adole(centulum fibi Dominus Martyrem de-

legerat, tantis in carcere favoribus eum cu«

patienter ac fortiter füftinere difcant.

ibid.p. , CXVIII S.Simon parvulas Tridentinus &

mulavit, utcaptivitatisille fquallor & pedor,

ei fieret exercite virtutis ardor, & velutauto

s4. Mart. feriffimis Judeis , ferficibusconcifas , acubus

toto corpu(ículo pun&us, diftentus, variis mo-

camini flammis excoCo fplendor. Erat ad-

modum honeftus, cemperatus, pacatus & pru»

dis'excarnificatus, crucifixus, inclinatocapite

morientis Chrifti Martyr victima factus eft.

dens. Fundendis ad Deum precibus vacabat,

facros codices le&titabat, identidem de virtu-

Ribaden

CXIX. S. Vitus admodum puer início pa-

35, jul.

tre baptizatuseft, quod cum ille refciviffet, ni-

te differtabat, a rifu, facetiis ac leporibus fibi

temperabat; denique non bullatus puerulus,

3

hil pretermifit, quo filium a chriftiana reit-

gione removeret. Qua in voluntate perrma-

fed maturus, rogatusque Jam vir effe videba-

Nldiü h

tur. Ita fanctum puerulum triennii ac femee-

s.56 DI

nentem , Valeriano judici verberibus caíti-

gandum tradidit. Sed nihilominus in fenten-

ftris mora tenuit, quafe martyrio preparavit.

Namque aliquando cum Rex epulo accume

tia perfiftens, patriredditus eft. Sed dum eum

pater gravius punire cogitat ; Vitus Angeli

beret;& familiaresejus, miram Pelagii pueruli

inonitu, comitibus Modefto & Crefcentia,

venuftatem mire commendarent, ille fubito

ejus educatoribus, migrat in alienas terras :

vinculis educi, fibique juffit adduci. Quare

vinculis educto, fplendideque veftito , cum

ibique eam fanctitatis laudem adeptus eft,

ut ejus fama ad Diocletianum perlata, ipfum

qua(i fortunato , felicique gratulati fuiffent,

cum Regiobtulerunt. Hic, uteratimpudicus,

ï

Imperator accerferet, ut filiam füam a daemo-

ne vexatamliberaret. Qaa liberata, cum ei

& impius, ut adolefcentulum afpexit, ftatim

pulchritudine ejus captus , dilexit, eique &

ampliffimis premiis ingratus Imperator , ut

lp

deos coleret, períuadere non potuiffet, una

omnibus ejus pofteris divitias, delitias, di-

2$ Mj

gnitates, fi Chriftum deteftatus, Mahumetum

cum Modefto & Creícentia vinculis conftri-

€&tum mittit in carcerem. Quos ubi con(tan-

coleret, liberaliffime fpopondit. S. Adole-

fcentulus ali

üamdiu meditabundo fimilis ha«

tiores cfle comperit, demitti jubet in ingens

vas liquato plumbo , ferventi refina ac pice

fiz, poftea:

:

Quidquid, inquit , o Rex , quamvis

potens, mibi fpondes, nibil efl. .Ego fum Chriftianus,

plenum: in quo cum trium Hzbreorum pue-

rorum more, divinos hymnos canerent, in-

talis fui, talis porro femper fam juturus , mec un-

ä

quam femel dataim Chriflo fidem proditurus. . INam

de erepti Leoni objiciuntur: qui profternens

I t

fe eorum pedes lambebat. Quare inflamma-

quidquid offers , fl caducum ,. fragile , evanidum ,

fed enim. Sfefus Chriflus, Deus & Dominus meus ,

tus ira Imperator , quod multitudinem vide-

bat miraculo commoveri, eos in cataíta fter-

qui res oinnes creaoit, fuoque ; ubjettas imperio tenat,

eterius eft, finemque nfcit. Accetfit caftiflimum

nijübet, & ita czdi eorum membra , atque

offía divelli. Quo tempore tonitrua, fulgura,

adolefcentulum Rex fuaviaturus, incafteque

ei blanditurus, Sed Pelagius bullato diffimil-

magnique terremotus fuere, quibus tempia

deorum corruerunt ; & multi oppreffi funt.

limus puero , maturo togatoque fimillimas

viro: JProcul binc abfifle canis , inquit ,. impue

lit D

Eorum reliquias Florentia nobilis fzmina un-

32 Atg. |

guentis conditas honorifice fepelivit.

vumque es tuum procul ab ore meo facefJe, — Quid ?

CXX. S. Celfas a matre füa S.. Nazario

Zin u me tuis dllis eff eminatis effe fimilem reris ?

Íoid. 28.

Jut,

jn manus traditus his verbis : Filiolus ifte

Dixit, moxque fplendidam, qua fuerat ab

meus individuus tibi comes adhxrebit , do-

iis opertus , veltem difcerp(it & abjecit, quo

nec una tecum divino conípe&tui offeratur.

fcilicet expeditior effetad agonem lu&tamque

mortis pro Chrifto fübeundam. Rex autem

Ab eodem baptizatus, Celfüsque nominatus,

B

cum eodem a Pre(ide Dinovao comprehen-

Pelagium adeo deperibat , ut nec ejus ver-

10.]u,

ba, nec opera curaret, fed amore cxcus fuis

fus, atrociterque czfus, generofiffimus dolo-

ris omnis vi&or, balbutiente lingua Judicem

familiaribus imperaret , füis ut blanditiis ei

in hec verba fuit allocutus: Deus , cui ego fer-

perfüaderent, ut ejurato Chrifto , fuz cupi-

ditati fatisfaceret.

vio, te judicabii. 'Tandemm ejusdem Przfidis

Denique Rex ut oleum

operamque fe ludere fentit ( Pelagius enim

juffu, in mare proje&us; & cum in hoc mi-

rabiliter obambularet , tandem cum magi-

fortis & conftans in fuo propofito durabat )

ftro füo obtruncatus eft.

amorem fíaum vertit in odium , blanditias in

;

Jbid, 26.

CXXL Anno Chrifti 621. cum Rex Abda-

rabiem ac fürorem prorfus implacabilem. Ita-

ramenus,collatis in valle Junchera fignis Chri-

que totus fürore percitus, oculisque flammas

Jui.

ftianos ingenti przlio fuperaffet, prater quos

evibrantibus ardens, decrevit eum devindtum

in confli&tu cecidit, multos etiam vivos cepit,

reftibus extendi, & cruciari, donec aut expira-

atque in his etiam Epifcopum Tuy , nomi-

ret, aut Chriftum Deum negaret. Fadtum cru»

deliter, quidquid Rex imperat crudelis. Sed

ne Ermoigium , qui Cordubam duQus, vin-

adolefcenculus ore comi, cajlitumqu

e (imili,

|

&u.squg in carcerem detrufus eít. — Hic pro

nuium

(

" Tüuus XCI. Martyrium.'ï

Q

27$

l

nullum penitus timorem, nullum animi moe-

extra urbem capite abfc

iü"d ,-vïrgïhïtatis pal-

rorem przfetulit, ad atroeiores etiam crucia-

C

ao m

tus àc tormenta paratus. Non latuit ea Mar-

mam martyrii corona cumulavit.

CXXVII. S. Bafiliffa Virgo novem tantum Nadafi. p.

tyris fortitudo Regem, qui flagrantioribus

annos nata, verbera, ignes, beítias divina ?- 3- Sept.

etiam furiarum facibus acceníüs, juffit eum

virtute füperavit

mernbratim concifumque in lumen Guadal-

ípiritum reddidit.

/

2

; & in orau'qner pgmm VD-eg

Y

.

chivir abjici. Hoc imperio accepto tortores

CXXVIII. S. San&a du

odemm ann&rwi; fibsdón,

magis efferati, violentas omnino Martyri ma-

nus attulere fic,ut hic eum bracchiis;iile pedi-

parvula in Tyranni faciem genetofe fpuit, P- 1. 21,

ideoque una cum forore Pafca interfe&a eft, Jan.

bus, alius aliis membris truncaret, & omnes

'"CXXIX. S. Agnes tredecim annos nata

certatim cruciarent. Interim quamvis illud fa-

Virgo, cum & in lupanari pofita incolumis

€rum corpufculum in füo fanguine nataret,

evaliffet, & filium Pratoris Symphoriani cor-

tamen Pelagius perindeac (i non fuiffenvejus;

rumpere eam volentem, ideoque fübitanea

ä

fed alterius cujuspiam artus, animo fereno,

morte extinctum;precibus refüfcitaffec ; (imul

pácatoque perítabat, fibique adjutorem invo-

ac hzec duo miracula rumor vulgavit , exciti

cabat Chriftum his: Libera tne,Domine, de mani-

fuis fanis, adytisque ldololatrz Pontifices,

j

$ inimicorum smeorum.

Cumque manus in

Flamines,Arupicesque concurrere, furere, fe-

;

co;lum fubftuliffet, carnifices eas cum capite

ditiofos in populo motus ciere, Agnetemque

utarunt, ficque fpiritum Deo reddidit.

lüdaü pe

äl;nä

X

inconditis omnino vocibus his ad mortem:

XII. S. Marinus Senatorius adolefcens

depofcere: Tollatur e medio venefica Cir-

2. 26.Dec. equuleo , & ungulis pro Chrifto fervili more

ce, crudelis Medufa, tollatur, tollatur, facrile-

cruciatus; in Sartapinem deinde conje&tus,

g4, quz mentes Magico carmine mutat, &

& igue in rorem converfo liberatus, Serra

animos alienat. Precor vocibus hifíce turba-

lignea (ecandus gaudebat, & poftquam in cra-

tus, & quid confilii capefferet incertus, hinc

te fuper ignem jacuiffet,etiam a plumboliqua-

miraculi novitate attonitus, redditique filii

to illafüs, manfuetum divinitus ad pedes, ma-

berieficio obligatus, Virginem abfolvendam;

nus, collum , pardum, tigridem, léonem vi-

illinc populi tumultum, flaminumque fe-

dit; ad fornacem ardentem inter Angelos

ditionem veritus, damnandum potius ratus,

abiit; totoque illic biduo illefuüs

denique humano fefe metu vinci paffus, Afpa-

zladio tandem czíus eft. -

manít; &

:

fium pro fe vicarium judicio prafecit; ve-

Idem p. 1. CXXIII. S. Cononis filius duode

cir'rl:f þahho-

cordes fcilicet imitatus arbitratos,'quos Pani-

29. Maji. rum puer una cum Patre craticulz füppofitis

cus exanimatos metus innocentiam tueri

prunis impoíitus, oleo bulliente perfufus, in

non finit. Afpafius occupato Pratoris folio,

| accenfa fornace,velut in horto,una cum patre

Aguetem ad fe fübito acciri mandavit. A fa-

inambulavit ; & cum eodem fuübjectis flam-

vis igitur inva(a lu

pis Agna comprehenfaque

mis;in equuleo füfpenfüs;contrita ligneis mal-

eft, oblata Pretori.

Qui addu&dtam accen-

. leis utraque utriusque manu,;uterque inter ca-

fz impofitam

yre juffit exuri. Di&um fa-

nendum,accinentibusAngelis,fpiritum emifit,

Ibid. 24.

Qum. Impofita eft pyrz, fed enim corpus,

CXXIV. S. Chriftophorus parvulus o&o

quod incendia libidinum füperarat,remedium

Mart,

annos natus, flagellatus, fpinis coronatus, &

mediis in flammis invenit; & quz ad focos in-

omnia Chrifti tormenta fingillatim perpeffus :

greffa fuerat, ut arderet, coepit per (anctam

Cui, crüci affixo, cum latus dextrum aperire

Virginitatem algere, ut difceret Virginitas,

pararet, carnifex dixit: Si cor queris, alterum

fibi lammas & incendia dominari non poffe.

latus mibi effodias, &9. fcruteris.

Et fimul tene-

Nam volitantibus binc inde flammarum glo-

ram animam edidit, corde avulfo.

. bis, cum proximos quoque Ethnicorum paue

lden p.o. . . CXXV. S.Symphorianus adolefcens, quem

lo ante in Agnetem blafphemos, ultricia car-

22,Aug. inter Martyrii cruciatus morientem , ani-

perent incendia, fola mediis in ignibus Vir-

mans mater clamabat: JNate, nate, memento

go ftetit innoxia , quz coeleflibus inunda-

derne voites celun fufpice , &3^ ibi regnantem in-

ta gaudiis, coeleftemque affata Sponfum :

tuere ! tibi enim vita non eripitur, fed mutatur. in

Omnipotens, inquit ; adorande , colende, tremen-

. Amelius.

His auditis eternitatem illam iniit

. Jetus Martyr.

de Pater, . Domini mei J Efà Crifli, benedico te,

quia per. Fiium iuum unigenitum evafi vim Ty-

Breviat.

CXXVI. S. Prifíca

þ nobilis Virgo Romana

vrannorum , C9' [purcitias diaboli impolluto tranji-

Ut.

18.Jan. tredecim annos nata, Claudio Imperatore,

Juus enitm fpiritusy & prodigiofus, quem ca»

.chriftiang fidei accufata, ejusdem juffu du&ta

lo deffilas, ros, bujus ardorem jlamme temperat

Aad Apollinis templum , ut idolis immolaret:

hujusce vis incendia me tua wirtute difcu[Jus ,. in

€üm rem deteflaretur, colaphis caeía,in carce«

éis, a quibus firuitur, mirabiliter vindex ejfunditur.

rem truditur: atque inde emiffa, cum in fidei

Sit Beneditium, Domine , INomen tuum ;; nunc

conítantia períeveraret, affe&ta verberibus,

enim , quod opiaram, videos quod [peraram , jam

ferventique adipe delibuta, rurfüs in carce-

teneo ; quod concupieram, aupleülor.. Te mea lingua

rem iacluditur. Po(t triduum in amphithea-

predicat..— n te mens mea exultat.| .Ecce, ad te ve-

.trum producta, leoni objicitur: qui fuz feri-

nio, verif/me Deus, eterne Deus, fidelifyme. Deus,

.tatis oblitus, humiliter fe ad ejus pedes abje-

qui viois C9 regnas cum Filio tuo * Efu. Cbrifto in

cit., Qu poítea in ergaítulo triduum inedia

Jecula eculorun. | Dixit, ompisque ignis adeo

affli&a, in equuleo füfpenditur, & ungulis

totus exrinQtus eft,ut ne quidem ftipula fuma-

ferreis excarnificata in rogum injicitur, unde

reporro videretur. Tum vero Vicarius Afpa-

ä

euiam mirabiliter evaíit incolumis. Denique

fius feditionem populi veritus;guttur ejus gla-

i VRO Po Lüfm. Büloïwc TWn.II-

1

Mm 2

.dio

!

276

Billiotece Manualis. Concionatorie

di-o transfigi precepit. Carnifex dum va-

tem deducebant ad illudendüm,.& cute capi«

ina liberaret enfern, & eundem in cervi-

tis ejus cum capillis abflracta, interrogabant;

fi manducaret prius, quam toto corpore per

cem Virginis vibraret, totis artubus quafi ipfe

addi&tus fuiffet, tremuit, & expalluic alieno

membra fingula puniretur.. At ille refpon-

natrie

-dens patria voce dixit: JNon faciam. — Proptes

periculo, cum puella non timeret fuo3

1

que ad exanguem convería lidtorem: Quid,

uod & ifte fequenti loco, primi tormenta

inquit, percu[Jor moraris ? . pereat corpus , quod

ufcepit, & in ultimo fpiritus fic ait :- u qui-

Dixit cervicem

dem fcelefli[Jime , in pre[enti vita nos perdis:. fed

amari potef? oculis, quibus nolo.

inflexit, fcintillantis idtum mucronis impa-

Rex nundi defuntlos mos pro fuis legibus in eterne

vite vefurre&ione fafcitabit. .. Poft hunc. tertius

vida excepit, tantaque fanguinis copia eo

illaditur, & lioguam poftulatus cito. protu-

sulnere prorupit, ut futuram cocleftis thala-

mi Reginam, infolita virginei cruoris purpu-

lit, & manus conftanter extendit; & cum fie

;

ducia ait: .E c«lo i/]a poffideoy fed propter .Dei le«

ra pu

cherrime operuerit.

-Itaque victima

duplex omnino fecit martyrium pudoris vi-

pes nunc bac ipfe de[picioy quoniam ab ipfó tme ea ra-

delicet & religionis: Et vir

cepturum fpero. — 1ta ut Kex, & qui cum ipío

.

j

go permanfit du

erant mira

rentur adolefcentis animum, quod

i p

,,;nmytium obtinuit.

tanquam nihilum duceret cruciatus. . Et hoc

"MEMBRUM IV.

ita defün&o, quartum vexabant fimiliter tor»

uentes, Et cum jam effet ad mortetn ; fic

De multitudine Martyrum.

aic: Jotius ef] ab bominibus morti datos /pem ex«

iam bujus enultitudinis notitia non parum €0i-

e&tare a. Deo , iterum ab ipfo refüfcitandos : Til

Et

ducit ad animos beroica fortitudine inflamman-

enim refurrettio ad vitam non erit, .. Ec cum ad-

dos; cum enim juxtà commune proverbium in ore

moviffet quintum, vexabat eum.

At ille

duorum vel trium teftium flet omne voerbum , im-

merito profeto, 69 imprudenter de veritate fi

dei

refpiciens in eum dixit: Poteflatem inter bomie

L— — 2 — —2— a. — 25—. 2 - — — 2 QU 1. —M—21.9 — — 5 3. — —— W. — — 3

ne$ babens , cum fis corruptibilis , facis , quod viss

moflra Catholice dubitaze quis comvincererur, — fi

nol autem putare genus nofirum a Deo e[je dereli-

eandem a tot milübus Martyrum inter tot tantose -

Gumn. — Tü autem patienter. fufline , 69 vide mae

que cruciatus, ipfamque fanguinis profufionem, cru-

gnam poteflatem ipftus , qualiter te & femen tuum

deliffimamque snortem , a[Jertam ,. confiriatamque -

torquebit. « Poft hunc. ducebant fextum, & is

intellexerit. . Et fi vero nonnulli non improbabilis:

mori incipiéns fic ait: INoli frufira erraré , nos

0 - "— esSàÀ 93 —

ger putent , tantum e[Je Janttorum Martyrum mu-

enim propter mostnet ipfos bec patimur , peccantes in.

merum , ut, fi in fingulos anni dies diftribui debe- .

Deum nofirum, &j digna admirationz fatta. funt

rent, pro quovis die quindecitn millia a[fignari pof-

in nobis: Tu autemn. ne exiftimes, tibi impune fue

fam ; mon parwm tamen proderit, ad banc ipfam.

turum, quod contra Deym pugnare tentaveris, Sue

opinionem .probabiliorem reddendam , fi quam imul-

ti variis temporibus martyrio fint aj[edi, in [pecie .

pra modum autem mater mirabilis, & bono-

rom tnemoria digna;,' quz pereuntes feptem

explicetur , id quod in prefenti, Paragrapbo brevi- -

filios unius diei tempore conípiciens bono

?

ger prajtabitur.

animo férebat propter fpem, quam in Deum

CXXX. Primum inter hos

merito 'l'ow'm

habebat: fingulos eorum bortcábatur.voce

obtinent feptem fratres Macchabzi cum Ma-

patría fortiter , repleta fapientia, & foerni-

te (ua, quorum numerus etfi per fe non

nezx cogitationi mafculinum animum infe-

adeowmagnus fit, ob circumftantias tamen

rens, dixit ad eos: JVefcio qualiter im utero meo

fortitudinis undequaque admirandz, meri-

apparuiftis , neque eniim ego fpiritum &j animam do-

toó pricipuam commendationem meretur.-

mauvi vobis ,. €9 vitam & fingulorum membra non

Horum autem. hiftoriam (ic narrat Scriptor

ego ipfa compagi : Jed. enim. mundi Creator, bomi-

Ribdlq,

L

Libri 2. Mach. Conti

it autem & feptem

más natioitatem , quique omnium invenit origenem

: 2

Lib s.

fratres una cum macure

j

ua apprehenfos com-

& fpiritum «obis iterum cum . snifévicordid. reddet,

Maeh. €.7« pelli a Rege, edere contra fas carnes por-

€2 vitam ,. ficut nunc vosmetipfos de[picitis propter

oinas, flagris & taureis cruciatos.

unus

leges-ejus.

Antiochus autem contemni fe ar-

autem ex illis, qui erat primus, fic ait:; Quid

bitratus, fimul & exprobrantis voce defpe-

isy . quid vis difcere a nobis? — parati fumus

&a, eum adhuc adolefcentior füpereffet, non

"-28 998 . —— E m -——L»o 7- — - C — 3 ?T —€1.:2.-935 t 173 w

smori magis quam patrias Dei leges prevaricari.

folum verbis hortabatur, fed. & juramento

affirmabat,. fe divitem & beatum faQdurum,

Iratus itaque Rex juíit fartagines & ollas

zneas füccendi: quibus ftatim füccenfis,

& translatum a patriis legibus amicum ha-

juífit ei, qui prior füerat locutus amputari

biturum, & res neceffarias ei prebiturum.

linguam: & cute capitis abítracta, fummas

Sed ad hzc cum adolefcens nequaquam incli-

quoque manus & pedes preícindi, ceteris.

naretür, vocavit Rex matrem, & fuadebat ei,

ejus fratribus & matre infpicientibus. Et

ut adolefcenti fieret in falutem. Cum autem

de— — - — 479 — "899 9 — w

cum jam per omnia inutilis factus effet, juf-

multis eam verbis effet hortatus, promifit

Mitty

fit ignem admoveri, & adhuc

f

antem tore

füafüurum fe filio fuo.

Itaque inclinata ad

IOg. ROm.

l

cruciare»

illum , irridens. crudelem Tyrannum , ait

QSID«.

reri in fartagine: in qua cum

tur, czteri una cum matre invicem fe hor-

patria voce: Fili mi, mifrere mei, que te in ute-

tabantur mori fortiter dicentes :

Dominus

ro meo novem menfibus poríavi, (9 lac triennie

l

Deus afpiciet veritatem , €? confolabitur in. nobis s

dedi, & alui, £2 in ctatem iflam perduxi. — Pe.

C

quemadmodum in proteftatione Cantici de-

t0, nate, ut afpicias ad celumy & terram, & om-

claravit Moyfes : 69 in, fervis fuis confolabitur.

nia, que in.eis funt: & intelligas, quia ex mi-

E

fit,

Mg;tup itaque illo primo; hog: moäg fequen-

e

pE

'bilofecz'tj-i.lla Dew, ö* bominwm genus: dtá

|

J?wlus XCI. Mqrtyrimn,i. !

277

üb Won timeas carnificem Ylum: fed dignus fratri-

tyrum fic 'defclr'ib'itur' m Breviapio-.Romahþ à

bus. tuis effettus particeps, füfcipe mortem, ut in illa

Licinio Imperatore, & Agricolao Przfide, ad

miferatione cum. fratribus tuis te recipiam. . Cum

Sebaften Armeniz urbem, quadraginta.mili-

£

'hæ'c illa adhuc diceret, ait adolefcens:

tum fides in JEfüm Chriftum, & fortitudo in

füftinetis, non obedio pracepto Regis, [ed. precepto le»

cruciatibus perferendis enituit; Qui fzepius ia

gis qu& data e[I nobis per Moyfen. .Tu vero, qui

hortribilem carcerem detrufi,vinculisque con-

énventor- omnis malitie fatius es in. Hebraos , non

ftridtijeum oraipíorum lapidibus contuía fui[-

effugies manum Dei, ....INos. enim . pro. peccatis. mo-

fent; hiemis rempore frigidiffimo nudi fuüb

- jiris bec patimur.

Etfi nobis

r

opter increpatio-

aperto aere füpra ftagnum rigens perno&are

nem, $9 correptionem Dominus

D

eus no[ler 1nodi-

jutli fant,ut.frigore congelati necarentur.Una

um iratus efl ; fed iterum reconciliabitur fervis fuis.

autem erat omnium oratio : Quadraginta in Jla-

Jf autem, o fcelefle, & omnium bominum flagitio-

dium ingre[fi famus, quadraginta iem, Domine coro-

Kiffime, noli frufiva extolli vanis fpebus in fervos ejus

na donemur , ne una quidem buic numero deftt, . Efl ín

inflammatus. — INondum enism omnipotentis Dei,. &j

bonore bic numerus, quem in quadraginta dierum je-

emnia in[picientis judicium effugifti ; .. INam fraires

nio decorafti, per quem divina lex ingre[Ja efl in orbem

mei, modico nunc dolore

uftentato . fub te[Laimento

/

terrarum. . Élas quadraginta dierum jejunio. Deum

eterna vite effeài funt :

du vero judicio Dei juf;as

quarens, ejus vifionem confecutus efl. — Ec hxec qui«

Jüperbie tue ponas exfolves : Ego autem ficut 9 fra-

dem illorum érat oratio. Ceteris autem cufto.

tres mei , aniimam $. corpus meum trado pro patriis

dibus fomno deditis, folus vigilabat janitor,

degibus s confidens. Deun maturius genti noftra. pro-

qui.& illos orantes, & luce circumfufos, &

. pitium fieristeque cum tormentis g. verberibus confitte

quosdam e ccelo deícendentes Angelos tan-

ri, quod ipfe eft Deus folus.. In me vvero & in frati-

quam a Rege miíTos, qui coronas triginta no»

. busimeis definet omnipotentis ira, qua fuper omne ge-

vem militibus di(tribuerent;intuens,ita íecum

nus nofirum jufle fuperdutta e]. 'l'unc Rex accen-

loquebatur: Quadraginta hi: quadrage(imi

fus ira ia hunc fuper omnes crudelius defx-

Y

Corona ubi eft? Quas dum cogitaret, unus ex

viit, indigne ferens fe derifüm.. Et hic itaque

illo.numero, cui animus ad' frigus ferendum

mundus obiit per omnia in Domino confi-

defecerat, in.proximum tepefactum balneum

dens. Septem filiis ita de medio füblatis juffa

defiliens , Sanctos.illos fümmo dolore affecit.

fuit.a Tyranno crudeliter trucidari quoque

Verum Deus illorum preces irritas efíe non eft

fanctiffima fortiffimaque Viraginum , omni-

paffus: Nam rei eventum admiratus janitor,

busque laudum przconiis, memoriaque pe-

mox cuftodibus e fomno excitatis, detractis-

renni digniffima Mater, non folum quod ejus-

que veftibus;ac fe Chriftianum effe,clara voce

modi filios genuiffet, fed quod eosdem in ti-

rofeffus Martyribus fe adjunxit. Cum vero

more Dei educaffet, & adeo fortiter pro divi-

Prefidis fatellites Janitorem quoque Chriftia-

nis legibus occumbentes fpectaffet. Arque hos

num effe cognoviflent, bacillis. comminuta

ad píam mortem libenter fubeundam fuis

omnium eorum crura fregerunt, In eo fu

li-

ipfamet hortatibus animavit, ficut pluris ipfa

cio mortui fünt omnes,preterMelithonem na-

divinam legem,quam materni teneritudinem

tu minimum. Quem cum przíens Mater ejus,

affe&us zílimaret, veriffimam crederet effe

fra&tis cruribus, adhuc viventem viviffet, fic

vitam, mortem Dei cauía toleratam, Quam-

cohortata eft : Fj paulifper fuftine, ecce, Chriftus

ob rem fan&iffimi graviffimique quique ec-

ad januaga flat adjuvans te : cum vero reliquo-

clefiz Doctores miris hanc fanctam matro-

rum corpora plauftris imponi cerneret, ut in

nam, filiosque illius laudibus extollunt, ne-

P

rogum inferrentur, ac filium füüm relinqui,

que laudandi fere.modum ponunt.

5

?

L

u

quod fperaret impiaturbe,puerum, fi vixiffet,

Ribadeä.

- CXXXI. S. Anafta(ia cum ducentis v

1

.

ri's,f

&

3

j

ad idolorum cultum revocari poffe : ipfo in hu-

25.Dec. feptuaginta foeminis Chriftianis (LI(uardus &

meros fublato, fancta Marer vehicula Marty-

Ado cenfent fuiffe feptingentos) navigio im-

rum corporibus onufta flrenue profequebacui;

pofita eít, ut omnes in altum demergerentur,

in cujus amplexu Melithon fpiritam Deo red.

& fluCtibus haurirentur; fed navigium divino

didit, ejusque corpus in eundem illum cete-

nutu directum in Infülam Palmariam devenit,

rorum Martyrum rogum pia Mater ipjecit,ut,

ubiS. Anaíta(ia palo alligata, & aliquantulum

qui fide & virtute conjunGiffimi fueranr. fu-

abhumo fufpenía hafit; fic pendulz fübjectus

neris etiam focietate eopulati, una in coclum

eít ignis,quo eorpus ejus combuftüm, fed ani-

pervenirent. Combuflis illis, eorum reliquiz

ma eft defzcata, quz magis ar(it divini amo-

proje&z in profluentem, cum mirabiliter in

tis txdis, quam corpus ejus exterioris in-

unum confluxiffent locum, falvze & integree

cendii lammis. Reliqui Martyres comites ejus

reperte honorifico fepulchro conditz funt..

variis cruciatitorm

CXXXIV. SS. Undecim millium Virginum

. fto confümmarunt.

entis marty rium pro Chri-l

"

Urfulge &Sociarum martyrium (ic defcribunt

Mar tyrbo

. CXXXII. Multa millia C

hriüian'orum,qu'i

varia Dicecefana Directoria: Cum Maximus

log. Rom.jn no&e Natalem Chrifti precedente conve-

Tyrannus tempore Gratiani Imperatoris Gal-

25:De&. pientes ad miffam audiendam , cum Impera-

lias inva(iffet, ac vicinos Armoricos fedibus

tor Diocletianus ante fores templi altare (ta-

expuliffet, vacuam provinciam; & uberes gle-

tui, & aut thus diisimmolare eos, autflammis

bas, Britannicis militibus nova coloniz tri-

comburi juífiffet, omnes unanimiter magis

