cernaníus pilis fagittas, tiaras galeis, caballos

Qd

^cedine denudetur.

,& pmni ("yni:c;'a dul

[

equis cedere.

$.Anton- XXXI. Dona fpiritus in peccatore reperiri

XL. Unico peccati confenfü immenf(ass. Laur.

«usho.31«non poffunt; nam fapientia per infipientiam

corporis ac anim& homo fpirituales ami- Juft. de $,

)

dejicitur,ut divina non guftet; Intellectus per

fit divitias , fibique. cum dolore vendicart Joann.

hebetudinem obícuratur ; Confilium per prz-

quod gratis & fine labore perceperat. . in-

cipitationem periit,ut fine examinatione cun-

nocentig quidem candorem, immortalita-

Tufh

€ta faciats Fortitudo per pufillanimitatem &

tis ftolam, carnis incorruptibilitatem,. ani-

rf

"

impatientiam profternitur ; Scientia per igno-

m puritatem ,

contemplationis dulce-

«antiam conculcatur, non füfficienter dilcer«

dinem ,. fpiritus libertatem ; Angelorum

i

r—

/

»Eeegc

COIIT-

1799

Diblietboce. Menuelis Conciotatorie

z

contubernium amicitiam Dei perdidit,ad qua

animz, quod tantum crimini feu peccato le«

J

maxima cum fatigatione affurgit.

thali competit; fed eft advería valetudo &

infirmitas animz ,

u

& &.ipíam animam fz-

g.Cypr.s, ^ XLI. Hoc fünt peccata lapfis,quod grando

5.dela frugibus,quod turbidum fidus arboribus,quod

dat, atque deforma

:

; & a debita difpofitione

MV. w' L

bene & fervide operandi disjungit, citatque

p.g.l.lo v

pfis..

armentis peftilens vaftitas,quod naviglis [ava

[7] 160 g

tempeítas. Omnes fcilicet bonorum operum

S. Bernard. in fermone de triplici genere.bos

norum, ita fcribentem: Sicut corporis natu«

fruges deftruit, animi facultates corrumpit;

totum hominem ad interitum ducit.

ra eít fanitas, ita cordis natura eft puritas,

E

quia turbato oculo non videbitur Deus, &

:

cor hümanum ad hoc factum eft, ut fuum

- Dannum pacbaii veníalis.

pionvl«

$. Greg.

- XLII. Nonnunquam in parvis deterius

videat Creatorem. — Si vero fanitati corporis

folicita eft provindenda cuftodia, puritati cor-

1 le' |

quam in majori peccatur, Major enim, quo

bö 1$1«

citius culpa cognofcitur , eo etiam celerius

dis tanta folicitior eft impendenda, guando

|

:

emendatur; minor vero, dum quali nulla

pars ifta dignior illa effe convincitur. Sube

creditur, eo pejus;

ditque idem P. Alvarez hanc fimilitudinem;

Ll

*

retinetur.

/

quo etiam fecurius m ufu

inquiens:

Sunt peccata ifta levia, ficut pefli-

7

$.Baül.in XLIIL, Qui u

t

filius, & non ut fervus obe-

lentes morbi, quos fi diligentiffima medicina

teg. fufe dit Deo, etiam in minitmis timet offendere.

non comprimas, certiffimam , & citiffimam

mortem intentant.

dlfp.

XIV. Ceterum abiftis minutis peccatis; ia

.|

|

hii

proms

quibus fepties cadit juftus, & fcriptum eft, &

LII. Sedit populus manducare

& bibere, & $. Greg. L.

Caffian.

fürrexeruntludere : Efus quippe potiusque ad !?» mor.

DENN

coll, 20,

tefürgit,nunquam deerit poenitudo ; aut enim

M df

$ AT«

per ignorantiam; aut per oblivionem, aut per

ludum impulit, ludus ad idololatriam traxit,

10

quia i vanitatis culpa nequaquam caute coms

cogitationem, aut per fermonem; aut per ob-

reptionem, aut per neceffitatem, aut per fra-

pefcitur,ad iniquitatem protinus mens incau-

ta devolvitur, Salomone atteítante, qui ait z

gilitatem carnis fingulis diebus vel inviti, vel

volentes frequenter incurrimus , pro quibus

Qui modica fpernit , paulatim decidet: (i enim cu-

& David orans Dominum purificationem at-

rare parva negligimus; infenfibiliter fedudti,

aüdenter etiam majora perpetramus.

que indulgentiam depr

ecatur dicens: ab oc-

z

cultis meis munda me,

LIII. Dum moderari lingua otiofa verba

Ibid

negligit, more inolitz remiffionis capta, aue

8. Hier,

XLV, Mens Chriíto dedita s

que & in majo-

ep. 3»

ribus, & in minoribus intenta efL, fciens, etiam

/dax ad noxia prorumpit: dum gulz incum«

ro verbo otiofo reddendam effe rationem.

bitur , ad levitatis protinus infaniam prodi-

S.l&d.lo, XLVL Peccata levia, quz ab incipienti-

tur; cumque mens fübigire dele&ationem

$. Wie

fent. e, 10. bus quotidiana fatisfaQtione purgantur, a per-

carnis renuit, plerumque & ad perfidis vo-

fT

fe&tis viris velut magna crimina evitantur.

raginem ruit. Unde bene Paulus plebis Ifrae-

$. Bern. f,

XLVII. Difcite, Fratres, juftum Judicem

litice damna confpiciens, ut imminentia ab

auditoribus mala cornpefceret, curavit ex ore

1. in con- Deum non modo , quid fiat , fed,, quomodo

verf. $. fiat confiderare; & cavete deinceps; ne quis

dine transaCta narrare, dicens: JNeque idolola-

Pauli;

tre efficiamini, ficut quidam ex ipfisy &9e.

parva reputet, quamlibet parva, fi fcienter

ffeCtus &x-

Bloüb.

delinquere convincatur. Nemo dicat in cor-

LIV. Leviorum culparum nec a

de füo : Levia fünt ifta, non curo corrigere:

tinguere, nec occa

fiones vitare laborant, li«inftr. vit.

a divinis ie div.g.

non eft magnum, fi in his maneam venialibus,

bertatem largioris vitze de(iderant,

N

L!

minimisque peccatis.: Hzc enim dileGiffimi,

officiis , cacteri

sque aCtionibus conventuali-

bus abeffe gaudent, delicatum, fuperfluum-

impoenitentia, hac blafphemia in Spiritum

fan&um, hzc blafphemia irremiffibilis.

que cibum, ac potur percipere geftiunt, ops

ortunitates nugandi exquirunt, inordinati

$* Paulin.

XLVIIL. Admonendi fuünt, qui, quamvis

epif, 14. in minirnis, fed camen frequenter excedunt,

rifus folatia affectant, fzcularia audire, vana

SLoo

videre, curiofa in fuos particulares ufus ac-

dt Quy

ut nequaquam confiderent, qualia, fed quan-

ta committunt. Facta enim fua, fi defpiciunt

cipere audent, propriam complacentiam, ii«

-timere, dum peníant, debent formidare, dum

eptam lztitiam , otium, vaniloquia, fabulas;

numerant.

geítus incompofitos , czteraque hujusmodi

8. Chryt.

XLIX. Nefcio, an poffimus leve aliquod

vitia, aut non effe vitia,aut vix effe vitia judi-

cant, & ideo (ine fcrupulo confcientiz ea ade

in c. 7. adpeccatum

dicere, quod in Dei contemptum

li e

Rom. ;

a

dmittiturs eftque ille prudentiffimus, qui

mittunt. Nimirum infenfibiles effecti, vulneri-

bus acceptis fe fanos exiftimant, ob idque nec

non tam confiderat, quod juftum eft, quam

quis jufferit: neque quantitatem imperii, fed

mala fua plangere, nec vitam corrigere ftu-

dent; fed quid dicunt? Non fünt, inquiunt;

imperantis cogitat dignitatem.

Alvat.

'L. Fugiamus modica mala, magna fiquidem

vulnera, aut fi funt, vulnera admodum parva,

$ 1Q.

ab illis nafcuntur. Quisquis enim ad quodlibet

fere nulla fant,' O monachos infelices ! o mo-

nachos dementes! o monachos non monae

deli&tum dicere dicit confüetum illud: Ni-

hil erit ab hoc damni: paulatim omnia per-

chos! nam quantumlibet parva vulnera vi«

deantur, quia tamen non cavent, ne ea fü»

det. Iftud quippe malitiam induxit, iftud la.

troni portas aperuit, iftud civitatis muros de-

fcipiant ,^ nec poftquam fufceperunt , debi»

tam curam adhibent, omnia mortifera rede

jecit. Hoc & in corporibus magni morbi con-

trahuntur, quando modici contemnuntur.

duntur; ut interim omittam, quod etiam

SI ME

ex tali negligentia, frequenter ipfi in fu-

B

LI. Eft peccatum veniale, inquit Alvarez, fi

mur-

perbiam, rebellionem ; inobedientiam,

attente ipfüm infpiciamus; nog quidcm mors

muras '

- Titulus CX IF. Peccatums

791

!

tnurationem, furorem, detractionem, odium, ta fünt.

'Præcäviüi magna, jam non Fa&i*s

invidiam, contemptum

adulterium, jam non facis homicidium, non

g

mia peccata corruant.

, gulamk,)&- alia enor- ,

rapis res alienas, non blafphemas, non dicis

g

Alv.to.1, LV. Vereculpz leves & ]imperfe&i(—mes,

falfüm teftimonium , moles iftz funt pecca-

)Q«

uul

P.2.l 1. vulpes parvule fünt, in quibus nihil ma-

torum. Magna przcavifti, de minutis quid

e-l *

gnum, nihil nimis noxium afpicimus, fed hz

agis? An non times minuta?

T

Projecifti mo«

, Vineam, id eftanimam demoliuntur, quia eam

lem 5 vide, ne arena obruaris.,

fterilem faciunt, dum cclum ei zneum eífe

m

Relaþfil; in peacbtum.€

faciunt, & pluviam coclettis auxilii impediunt.

tig

- Dionyt.

LXII. Ufitata culpa obli

gat mentem , lll!S. Creg.

J

. Carth. in. ceu

LVI. Qui fpernit modica, id eft, qui non

nequaquam furgere potlit

ad reCtitadinem.in ho.

rat vitare parva peccata , füccelfive cor-

Conatur & labitur

do

/€19 * rüit ad majora ; venialia nam

» quia ubi fponte diu per-

b.

que minora di-

fiftit, ibi & cum n

oluerit, cadit.

fponunt ad venialia craffiora ,

& omnia fimul

un

ad mortalia; adducitque teftimonium eccle-

li.

LXIIL. Cogita, o'hOmo,' graviorem effe S. Chryf,

fia(tis dicentis: qui tünet Deum, nibil negligit ,

culpam poft veniam ; renovatum vulnus pe-

ho. $. íu-

Qd

nempe quo quis magis illuminatur a Deo ,

jus dolere poft curam : moleflius hominem Per. Matt,

I]

tanto amplius ponderat

fordidari poft gratiam.

Quare indulgentiz

minimas culpas.

,& ,kabhorrecx ctiam

ingratus eft

» qui poft veniam peccat;/ San&i.

$Cj

Auth in- LVII. Culpa venialis mAajx.þus eft rhalum ,

tatis indignus eft

; qui femetipfüm, poftquam

ad I0, Q0f,

nom apud quam fi

fanatus eft, vuln

erat;

i

nec mundari meretur,

^^

nt omnia mala poenz in unum colle-

ratiam fordidat,

Manfidifc, i5 ,

quia malum füperioris ordinis eft, quod

qui lemetipfüm poft g

]^

À 8e D. Ó

' gravitatem fümit a

a

/

períona offenfa, quz eft

LXIV. Inanis eft pasnitentia

; quam fequenss. Auguft,

infinitz dignitatis. Hinc qui ingenui fünt ani-

culpa coinquinat ; nihil profu

nt lamenta ,. fiin tolii,

replicentur peccata. Nihil valet a malig ve-

mi, metuunt Deum offendere eriam in mini-

mis , quia non refpiciunt ad peccatum

:

» quod

niam petere, & mala de novo iterarc.

ly

parvum repuratur, fed ad ipium Deum, qui

LXV. In peccato nil ma

gis eft impium

» Caff. 1. 4

magnus eft, & de minimis etiam rationem

quam in eo ftare : &

3 i

in cafu nihil pej us eft

» de inftit,

a

exigit; ficut econtra qui hoc non curant, ab-

quam in eo jacere.

jectos & ignobiles fe produnt fervos, qui no-

N

a

lunt parere Domino, nifi grandia i

$. IV.

le

;aut ftrido eladio

; minisve eos terreat.

EX LIBELLO DE IMITATIONE

je

$.Hie.in LVIif. Quis hinc prefümptionis Spiritus,

Feg. mon. qui tantam in animo noítro Ooperatur auda-

CHRISTI

j2

- ciam, ut cum fíanctos homines de levibus

L. [V]ateria jufti doloris & internz com-i.r. c.

t

etiam culpis videamus punitos effe , & nos

.. pendionis fünt peccata & vitia no» f. 4.

flra, quibus ita in

N

.

quotidie in majoribus & pluribus delinquen-

volüti.jacemus , ut raro |

tes, intactos in media damnatione fore cre-

cceleftia contemplari valeamus.

damus? Quanquam nusquam leve (it, Deum

.Dioflo

ll. O quanta fragilitas humana, quz£ fem-1 z. c. a3,

ctiam in exiguo contemnere , qui non tan-

l, ii Qï*

turm ad qualitatem refpicit peccati, fed etiam

per prona eft ad vitia! Hodie confiteris pec- $, 6.

Cata , & cras iterum perpetras confeffa,

ïs AKIdiW*

*

'ad perfonz contemptum, propter quod non

Nunc proponis cavere, &

v

poft horam agis,

l-

folum homini intendendum, quale fit, quod

quafi nihil propofuiffes,

Xjubcïtur, -fediv—quantus fit illej qui jubet.

IlI. Quid aliudignis ille devorat, ni(i pecca- 1, x. e,

24

Faailz'ta: incurrendi im peccatum veniale,

ta? Quem autem adhuc peccata delectant, $. .

E

SLeof.4. LIX. Neceffe eft de mundano pulvere etiam

non mirum , fi mortem & judicium timeat.

de Quadr.corda religiofa fordeícere ; nec enim facile

IV. Major labor eft re(iftere vï;iis & paflïo- lt

,684.

provenit cuiquam tam incruenta vi&toria, ut

nibus , quam corporalibus infüdare labori- $.

bus.

Qui parvos non vitat defect

inter multos hoftes, frequentesque confli&tus,

u$, paue

etiam fi fit liber a morte,

f5

[it quoque immunis

latim labitur 2d majores.

a vulnere.

V. Nil fic timeas,

fic vituperes & fugias,1, 4. e,

ficut vitia & peccata

)

| Tbid, c, 1g.

LX. Peccata iliä, quz flipulis defignan-

tua, quz magis difpli- f, 3.

tur, & non ex vitiis noítrz menti infidenti-

cfcrc. debent, quam quzlibet rerum damna.

bus, neque ex malitia & inverecundia Ícien-

u

x

ter peccantis, fed ex infirmitate carnis & ex

M V.

humanz naturz imbecillitate procedunt,

L]

EXEMPLA CATHOLICA

difficillime caventur, adeo ut nallus Sancto-

rum, przter Chriftum Salvztorem, qui Deus

EXTERN A.

€ft, & peccare non potuit, & preter B. Vir-

anlitas.

!

. ginem, quz mater Dei eft, & (ingulari pri-«

vilegio omni caruit

I. G Arfenio quondam oftenfum eft,quomodo spec, ex,

peccati nzvo , ab illis iuf

veniatur immunis.

homines a falute impediantur, dum 1. dift. 1.

Vidit /&thiopemligna fecantem, & cumulum €*: 134.

S,Aug.in LXIL. Quis numerat capïllos capitis fui ?

femperaugenté , quo indicabatur confüetudo

, Ptaim. 49.multo minus peccata, quz excedunt nume-

peccandi.2.Hominem aquam in cifternam per-

rum capillorum; minuta videntur, fed mul.

tufam fundenté, quo fi

gnificabantur homines,

r—

R. P. Lolm.rBibl. AMan. Jom. lL.

Ece ec 3

qua

Fübliotbece Manualis: Concionatorie

492

fe&tio divinz voluntäräs. Fervebat .änim Cö.fgï

*

qui, quod bonis operibus lucrantur ; malis

de meo ignis divinz charitat

is.

admixtis perdunt. 3. Duos ligaum transver«

fum portantes , & cum eo templum ingredi

VIII. Sufanpa Hebrza caftiffima ad adulte-pan. 12:

rium a duobus fenibus folicitata dixit: Melius

volentes, fíed non valentes, eo quod neuter

alteri cedere voluerit , & alterum fübíequi ,

míhi eft, absque opere incidere ia manus ve-

firas, quam peccare in confpe&tu Domini,

j

DA W WE TRNEEQN ^ - n - ha N TE AT n

ut aditus illis ad templum fieret, quo fuper-

P

ius,Scriba- a. Mach.6.

bia figurabatur.

IX. Eleazarus Judzus nonagenar

í

hiüoriä in hunc modum narrae

rum Prin

ceps , ad carnes porcinas contra le-

Vita Pa-

Aliaseadem

trum l. 3. tur: Sedebat quidam de fenioribus monachis

em. comedendas compulfüs , refpondit ,

nl 389

malle fe premitti in infernum , quam Regis

in cellula faa, & fübito venit ad eum vox di-

cens: Egredere foras, & ofteridam tibi opera

mandato obedire.

"X. S. Chryfoftomus nihil preter peccatum Surius in

hominum , & furrexit & egreffus eft foras s

duxit autem eum , & oftendit ei /Ethiopem

timebat , unde Eudoxix Reginz infidias ad- vita.

*

ver

fus ipfum molienti'quidam ex aulicis illius

nigcum ,

cum fecuri cedentem ligna ; & fa-

cientem grandem farcinam,

& tentabat fub-

dixit: fruftra tentas omnia , Chryi'oüom;ug

x

enim nihil preter peccatum timet.

levare farcinam illam , & non poterat pre

fius Impdfää Theodo-

magpnitudine portare eam, fed ridebat, & c-

"XI. De S. Ambrofio Theodo

tór dixic:^ Novi conftaniam Ambrofiü, &reus! $.

debat iterum alia ligna, & addebat füper far-

cinam illam. Iterum autem oftendit ei alte-

quod nullo regis majeftatis terrore divinam hift, c. 18.

legem transgrédietur.

rum hominem ftantem fuper lacum & haurien-

tem aquam de lacu & mittentem eam in col-

-Xll. S. Anielmus, Epi

(copus Cantuarienfis, Sixritls m '

dicere folebat: Si hinc peccati horrorem, in- vita,

le&aculum, & de alia parte defluebat aqua de-

fübter in eodem loco. Quid vero hzc vifio fi-

de inferni dolorem corporaliter:cernerem, &

declaratidem Arfenius dicens : ille,

neceffario uni immergi deberem, prius in-

gnificarit,

qui aquam delacu ha

üriebat, homo eft, qui ali-

fernum , quam peccatum appeterem.

XIII. S. Edmundus,Cantuarienfis Epifcopus, Ibidem;

qua bona operatur ,

fed quia mala etiam em-

dicere folebat: Malo infilere in rogum ardentif-

plius per peccataoperatur.,

eaideo pereunt, &

fimum; quam in peccatum lethale confentire.

delentur etiam opera bona, quz facit.

X1V. B. Catharina Geouenfisnon valens ul- Vita c. 2e,

- A4L. Miles quidam ob adulterium. humana

Spec, ex.

lo pa&to Dei offenfam videre, dixit Domino:

dift. 5. ex, faci

e fpoliatus eft, utomnes eum tam homines

8

uam beftie fugerent: qui tamen per con-

non detre&to , quin omnia demonia , cum

univerfis illorum terroribus & füppliciis mihi

feffionem priftina forme reftitutus eft.

Tbid. dift,

Iil. Angelus quidam, cu

m eremita peregri-

morienti demonftres ; nihil enim illa facio cum -

fed

intuitu offen(e tuz, licet minime, comparae

9. ex. 162, natus, tranfeunte juvene eleganter veltito,

nares cohibuit, cum tamen

t; : Qus tamen non poteft effe minima, eo

, peccatis immerfo,

figni-

quo

5

d tua celfiffima majeftas offendatur.

.

ante cadaver tranfiens id non feciffet ,

X

V. S, Ludovicus, Kex Galliz, cum ex

Se. Jonvil, f

ficans fcilicet coram Deo peccatorem tur-

nefchalco Campaniz quafiviffet,

malletne le- ejus vita.

ius, quocunque cadavere foetere. |

Vita PP. 1.

IV. Abbas Paulus, cum in templo oratio-

prainfici, an peccato ? isque fe infici malle,re-

iofia

Ípondiffet,acriter eum objurgans S.Ludovicus

tond,

de pat. ni vacaret,

vidit peccatorem a deemone nari-

humil.

bus tractum intrare in templum , & totum

dixit: Totoceelo erras. Ecqu& enim lepra pec-

tnin,

cato foedior, quod etiam poft mortem affligit ?

h3

denigratum;

fed eundem poft peccata fua 6in-

ceris lachrymis deplorata;

a vinculis liberum,

tu itaque, fi me amas, cam mentem muta.

—

Fuga peccati 'oenialis.

facieque clariffima exeuntem.

XVI. Florentiz in monafterio S. Marci,quod Manf dife,

8pec. ex.

V. Mulier quzdam cum per

intercefïïönem

eft Ordinis Przdicatorum, duo erant hujus- 1. n. 3.

tit. inürm. S. Dominici a dzmone,

a quo obfeffa fuerat,

. 13.

liberata advertiffet, fe poftea in varia pecca-

ejusdem Ordinis facerdotes, quorum unus F.

"Zenobius Mediceus, alter vero F. Servantius

ta labi, maluit iterum a damone obfderi ,

Minus vocabatur. Convenerantifti inter feut

quam peccati turpitudine fcedari.

fingulisquibusque noGibus,priusquam ad Ma-

Fuga peccati mortalis.

D6e23 to.

VL Chriftus cum omnes alias injurias , &

tutinas accederentmutuo peccata confiterene

tur. Athumanigeneris boftis tantiboni invi-

s. inEv. etiam

fafpicionem dzmonii inhabitantis pa-

L]

1.18. € 8 tcientiffime tuliffet, in peccati

tamen fufpicio-

dus, nocte quadam duas circiter horas, ante-

$. 37

fuit, ideoque dixit.

quam confüetum daretur fignum. Zenobii cu-

ne tollenda acerrimus

$

Quis ex vobis me arguet de

peccata? cujus

biculum pulfat, inclamatque: Heus tu: furges

104

imminet hora. Hac voce experrectus ille, fta«

& 1

rationem reddens Boéza ait,

quía non fic hor-

tim le&o exfiliens, ad ecclefiam fe confert, ibi-

ribile eft viro jufto damonium habere ac

que ementitum Servantium reperit, prope fe-

peecatum , hoc omni dzmonio hortibilis eft,

& multo magis vitandum.

*

dei deambulantem. Quamobrem Zenobius

dam S. Birgit-

ratus, ipfüm vere effe Servantium, fupplex ge-

S. Birgitt.

VII. B. Virgo !

pfamet quon

l. 3. revel. te revelavit,

& dixit: Tam affluenter me to-

nufle&it, ut peccata confiteatur. Affidet dz-

moón,& confeffioné excipit, ad fingulas tamen

£ d«

tum replevit

Spiritus fan&us , quod nihil in

? Niliftud,

me vacuum reliquit ,

ad peccati alicujus in-

culpas,quas poenitens confitebatur

nil culpz ajebat.Imo cum culpam fibi gravior&

troitum. Et ideo ego illa fum , quz nuu-

peccatum veniale, vel mor-

vifamZenobius fabjungeret,ajebaritidem; Fus

quam commifi

haritate Dei tam ar-

tilia (antifta. Hac audiens Zenobius, Satanag

tale.

Ego quippe in c

nifi per-

laqueos veritus, crucis figno fe muniens, m

en.-.

dens eram, quod mihi nihil p;acuic,

acii

m

x

l;

Titulus CX.I F. «Peczlatum.

793

-dacii parentem ita compellat? Num tu demon

quotidiasna modi'ca addendo(quoniam qui mg*

infernalis? Ad hzc is fpeluci fruftratus, igno-

dica fpernit, paulatim decidit) in eam confue-

miniz plenus evanuit, Nullusigitur,

inquitS. tudinem lapía erat, ut propejam

»

plefïo-s mero

-

Chryfoftomus fe frivola illa ratione

confole- caliculos inhiantes hauriret,

E

tur,quaunivería protervitas in animam intro-

XIX. In vita S. Pachomii fcribitur, fan-

Surius 14

ducitur; illa, inquam, ratione nullus ütatur,

ï a.Machlg,

dicens : Quid hoc eft, autillud? Mille certe

um hunc fpiritus malignos in hisce a&tioni-

Maji,

bus confpexiffe occupatos. Videbantur mul-

)

hincmalaoriuntur;. Veterator enim malorum

to confenfu concutere multa folia arboris, al-

I$

diabolus cum fit; magna malitia, multa opera,

latisque fünibus ea fortiter colligabant , utrin«

ingenti ftudio , condeícentoneque nonaulla

que autem ítantes fe invicem hortabantur

ad perditionem hominum utitur.

UNT

À minimis trahere folia,

tanquam maximum aliquem la«

|

lil i

enim plerumque incipit; auod intueri hoc mo- pidem.

Quonam vetro fine

* Vltà,

ridiculam hanc

Is

dolicet. Studebat in Pythonyffze nugas,

acde- actionem exercuerint, hiítori

a his verbis mae

liramenta Saulem Regem detrudere,

fed id ( nifefta ; Hoc vero facicbant,

$

ab initio fuafiffet,

fic exiflimantes,

mentem illenonadhibuiffet, cor fancti ad rifüm diffolvere

Q&ut vel in hoc

l* Thiofo.

quando enim id feciffet, qui Pythonyffasex. poflent de eo gloriari.

pellebat? propterea fenfim & paulatim illum

XX. Clericus Colon

ienfis eccle(iz vadurh Petrus

A eus ] i

L

inducit: nam quoniam Samueli nonobtempe- fl

H hlfh 610

uminis tranfibat, & ecce B. Severiaus, ejus- Dam. 1. a

ravit, & holocaufta illo abfente offerri prepa- d

em ecclefiz nuper Epi(copus, equi ejus habescp, 15.

ravit, accufatus ait : JNeceffitas boflium fata eft. n

» Sttf jn

asapprehendit, eumque retinens fiflit, cum-

sajor : Cumque flere oportuiffet, quafi

nihil que ille in ft

|- Vitg,

mali feciffet, lzetabatur.

uporem veríus , & graviter ad-

Y

Juffitrurfum nonnul- . miratus,

cur illic tam clarus, & tam celebris

j

Jade Amalecitis Deus, hzc quoquetransgref- famz,

vir moraretur, inquieret: da mihi, ait;

fusfuit, Hincadverfus David in fanivit;

&íic manum tuam, & quz circa me fünt, non au-

paulatim h

abens, ad ipfüm perditionis bara-

ditu diíce, fed taQtu : cu

3

thrum feipfum immifit.

mque datam manum

T .]bilf!lw

Idque pariterin primo . luctibus E

pifcopus impreffiffet : tantus eam

reprobo, Cain videlicet, exemplificat,quem a-

ardor abforbui

j

t, ut undique carnes ejus re«

ftutus ille ferpens fenfim paulatim in magnum folucz diffuer

ent, & offanuda vix herentibus

: Vitte $

- jllud precipitium deturbavit; fübditenim, fi-

articulis remaaerent. Ad quem Clericus : No-

militer etiam deCain faCtam effe videmus;

non mén, inguit, tuum in tanta benedict:one eft

f;

enim confeftim cdem frauis illi fageeffit

,he a

l

pud nos, & famatua conífonis totius ecclefiae

- magnitudinerei commotus, tam fcele(tum fa«

przconiis cum celebrétur,cur te pe(tilens hzc

l

. cinus abominaretur, fed prius perfuafit dete-.

9

vorago conftringit, tantoque;pro dolor,incens

riora offzrre, nullum efle id,dicens,

peccatums; dio cruciaris ?

Ad quem fan&tus Epifcopus.

)

deinde invidige veneno fuccendit, nihil enim Nihil, ait,

aliud.

in me remanfit ultione ple-

hinc mali (ecaturum, perfuadendo. Ita fenfim . &endum, preter

hoctantum, quia cum n aula

Jonvi &

j i,

in eum illapfusad cedem fratris,& ad negatio- regia conftitutus,

imperialibus me confiliis ve«

nem fceleris impul(it, nec prius ceffavit, quam 'hementer impl

icui, CanoniceSynaxis officia,

malorum omnium verticem impofuit.

Dlofius

per difti

n&ta horarum fpatia non per(olvi. Ma-

..XVII. Quzdam monaftici Ordinis virgo, ne quip

pe fimul omnia coacervans, tota die

concl.

quz pie admodum vixerat, veniens ad mortis ne

anim. C

gótiis ingrue

ntibus fecura libertate, vacae

h. 2,

: horam, g

'

ravibus meniis angufliis Deo per- barn.

Ob hanc ita

que negligentiam horarum,

$

mittente purgari ante exitum debuit ab hac. ardoris hujus fero

füpplicium.

culpa, quod quandoque gratiam facramen-

XXI. Surius in vita Hugonis, Abbatis Clu«gqstus in

Manf dít

talis confeffionis neglexerat , nonnünquam. ni

acenfis, refert de Durando 4

-

chiepifco

L (l 3'

enim , cum aliz fociz virgines ad confeífio-

Toletano (qui olim ejusde:

po vit. Hug.

tidis Religio«

nem coram facerdote faciendam fefe prepae

fus fuerat) quod , quia is (ibi mire in facetiis

rarent, iila nullum in confcientia fua gravio-

complacuerat ; ideoque ab eodem Hugone

ris culpz fentiens remorfüm , minime (ata-

multoties fuerat correctus & monitus, quod

gebat per verba facerdotis abfolvi ,

"faltem a. nifi a (imilibus fe facetiis aveiXeret , pro iftis

pglvcre-venia!ium culparum,

fine quibus hu« condignas poft mortem poenas

et daturus,

Tnana vita non ducitur , fed fimulabat fe in-. id

eo idipfüm eipoft mortem reverh acciderit ?

terdum dormire, quando facerdos confeffio:

fiquidem defünctus Durandus poít aliquod

nes-excepturus aderat.

! $, Auguft.

tempus, cuidam monacho, cui Sigwinus no-

XVIII. Refert S. Auguflinus de matre füa

men erat, apparuit, przfeferensin facie osin-

]I 4.' Conf-

S. Monica, quod, cum tenellz etiamnum effet

€. 16.

flatum,& labia ulceribus plena,eundemque ro-

etatis, furrepferatei vinolentia. Nam cum de

gavit, utnomine fao Abbatem requireret, pro

more, tanquam puella fobria, juberetur a pa-

faciendis pro falute animze ipfius acceleranday.

rentibus de cuppavinum depromere,

fübmiffo orationibus.

Quare dictus Abbas feptem prz-

poculo, qua defuper patet, priusquam inlan- cepit N

ovitiis, utfeptem diebus continuis fe-

gunculam funderet merum; primoribuslabris fe per r

igorofum & indifpenfabile mortifica-

forbebat exiguum, quia non poterat amplius,

rent filentium, illudquein fübfidium & favoré

fenfü recuíante ; non enim ullatemulenra cu-

animz dicti defun&i, Deo offerrent.. Quia ve-

pidine faciebat boc,fed quibusdam fuperfluen-.

ro unus illorum feptem impofitum fibi mandae

tibus ztatis exceffibus, qui ludicrismotibus c-

tum transgreffus füerat, ideo Archiepifcopus

bulliunt, & in puerilibusanimis majorum pon-

eidem apparuit, lamentando vehementer de

dere premi folent.

Itaque ad illud modicum novitiiillius inobedientia utpote ob quam libe«

Eec ce 5

ratio

7

[4

94

Bii;liotþacæ Manualis Concionatoriee

L

ferendo neminem laudem mereri, przter Ma-

q!

ratio ejus etiamnum retardabatur; mox vero

ut przfata poenitentia alceri impofita , & ab

charium. Paulo poft vero dicebat; Et quis eft

eodem executioni mandata fuit , anima Ar-

Macharius ? nemo in pretio haberi mereturt;

e

chiepifcopi in ccelum feliciter evolavit..

uam folus Bafilius & Gregorius. Nec multum

Caffian.

XXII. Abbas Paulus in tantum cordis purie

preteribat temporis, cum ecce & hosce con»

temnebat , dicendo , folos Apoftoios Petrum

l

coll. 7. c. tate, quiere folitudinis,fi

lentioque profecerat,

36

ut ne dicam vultum foemineum, fed ne veflie

& Paulum, paffim ab omnibus in veneratíone

l

effe habendos. Cuiego przdixi, inquit S. Do-

menta quidem fexus illius con(pectui fuo patee

retur offerri : nam cum eidem pergenti ad cu-

rotheus, quod & venit, fore,ut hos quoque fuo

tempore contemneret, quod fane fa&um eft,

jusdam fenioris cellam una cumAbbateArche-

nio,cjusdem folitudinis accola,cafu mulier ob-

nam eos quoque fprevit,& nullo habendos effe

in pretio,preterTrinitatem afferere coepit,fta-

viaffet, offenfus occurfu ejus, tanta fuga ad

fuum monafterium(prztermiffo,quod arripue-

timque in Deum quoque fa&tus infolentior;ex-

ä

ar(itintamuit. Demum vero idem fanctus Pa-

tat piz vifitationis officio )recurritquanta nul-

$ Hut,

lus a facie leonis,vel immaniffimi draconis au-

ter in hac verba concludit : Nobis igitur lu-

PT

&andurm eít eum prima;,ne in ecundam paula-

fugeret , ita ut ne memorati quidem Abbatis

- Archenii revocantis eum clamore ac precibus

tim lábamur fuperbiam.

Theodats

fle&eretur, ut ad requirendum fenem, quem-

-XXV. In vita S. Macarii Romani legitur ,Vit. PP.

fe&» 4! (

. admodum propofuerat, coepto itinere tende-

quod, cum in nuptiis fuis, ad imitationem S.l * o 20«

rent. Quod licet zelo caftitatis, & puritatis ar-

Alexii eadem nocte, priusquam conjugii frue-

retur fructibus. relicta poft fe fponía, fecreto

dore fit fa&um, tamen, quia, non fecundum

Ícientiam przfumptum elt, fed in obíervantia

fe, Angélo fuo fancto duce, in defertum quod-

dam horridum contuliffet, ad faciendam ibi-

difciplinz juffzque diftridtionis exceffus cft

furitt $j

modus (non enim folam familiaritatem, quz

dem aufteriffimam poenitentiam,acciderit poft

aliquod tempus, quod graviffime tenraretur a

ju.

vere eít noxia, foeminarum, fed ipfam quoque

figuram fexus illius credidit execrandam ) tali

diabolo idque (equenti adhibito ftratagemate:

Die quadam hora quafi feprima ( verba fünt

-confeftim correptione percuffus eft, ut ejusu-

niveríüm corpus paralyfeos valetudine folve-

ipfiusmet S. Macarii) e fpelunca foras egref-

retur, nullumqueineo membrum penitus ex-

íus, fole ferve(centerefedi, tunc fübito fübtile

lere fuum przvaleretofficium ; fiquidem non

faíciolum,& oculis dele&tabile,juxta me in ter-

ra pofitum zípexi. Ego veroinmermetipfo co-

folum pedes ac manus, fed etiam lingua: mo-

tus,quo elocutio vocis exprimiturjipfaeque au-

gitans, dixi: unde in hac folitudine fafciolum?

xesita auditus proprii amiferant fenfum, ut in

JE(timans tamen, quia in veritate effet faício-

lum , oblitusqueego miferrimus me (igno cru«

mfl. Il

eo nihil amplius ex homine, quam immobilis

atque infenfibilis figura remanerent.Eo autero

cismunire,(quoniam quidem facrofan&te cru-

cis fignaculum omnem inimici enervat phan-

xedaétus eft, utinfirmitati ejus nullo modo vi-

rorum diligentia defervire füfficeret;nifi fola ei

taíiam) mnifi manum , & levans fafciolum, re-

portavi in fpeluncam. Ecce qualiter in hoc fa-

Ml'Cs i:

mulieris fedulitas miniftraffet,per annos ferme

uatuor id eft, usqué ad vitz füz terminum.

&o transgreffus fuerit, licetignoranter, illud

S. Pauli con(ilium : ZVolite locum dare diabolo.

id.c.57. XXIIL. Abbas Moyfes, qui in deferto com-

. morabatur , cum ipíe fingularis & incompara-

Hoc autem modicum lucratum pignus ei fuf-

L

ficiebat, ad audenda circa ipfum majora, pro-

Gn. d

bilis effet , ob reprehen(íionem. unius fermo-

m

nis, quem contra Abbatem Macharium difpu-

grediendumque ulterius ad validiores ei ten-

tationes irnferendas ; fabditenim idemS.Maca-

tans,paulo durius protulit,quadam fcilicet opi-

nione preve

$

, tam diro confeftim traditus

rius: Altera nihilominus die egreffas, calceos

eft demoni; :

*

! :

4humanas egeftiones ore füo

foemineos reperi jacentes in terra,fed nec tunc

füppletas ingereret. Quod flagellum purgatío-

mifer ego infidias diaboli advertens,nec crucis

nisgratia fe Dominus iaculiffe, ne (cilicetin eo

vexillo me muniens, calceos levavi ; & in fpe-

vel momentanei deli&ti macula refideret, ve-

luncam portans, fafciolo junxi. Tertia autem

: &N. ]9.

locitate curationis ejus,atque authore remedii

jam dieiterum exiens, diabolum in decore, vel

V 24,

demonftravit; Nam continuo Abbate Macha-

fpecie mulieris, veftibus pretiofis indutz,ftan-

rio in oratione fuübmiffo, dicto citius nequam

tem inveni : ego vero miferabilis, nec fie qui-

dem laqueos inimici recordans,nec aliquo mo-

fpiritus ab eo fugatus abíceffit.

$.Doroh, XXIV. S. Dorotheusillis, quianimam füuam

do me fignans, fed credens in veritate, quia

do&, s. fecure alvare ferio contendunt, fequens dedic

tnulier effet, ajo ad illam: unde huc adveni-

^faluberrimum documentum,videlicetillis vale

fli? autquis te inhanc adduxit folitudinem ?

; Brtine

de cavenda effe prima peccati femina ; quod fi

Illa continuo flere amariffime coepit. Tunc ego

D theos

Vit lg )

tamen illis aliquis incaute, & inconfiderate pa-

mifellus fimul cumilla veluti compatiendo val-

tefactus effet aditus, fubito extirpanda effe, ob

de ploravi. Poít hzc refpoudens dixit : Ego mi-

ferrima, o Pater fanGtiffiine, filia fum viri ro-

ingens,quod ex iisdem eis immineret alias;pe-

riculum ; Hic ftatim , nififerevocet & refipi-

mani, qui cum me invitam ac nolentem de-

fcat, fenfim labitur: Idem quoque lapíum re-

fpon(affec juveni cuidam nobili(fimo roma-

fert cujusdam monachi , qui religiofum ali-

no, acdies nuptiarum venirent, & thalamum

ac convivium ordinarent, inter nuptias ipfas

quem laudari audiens, eum deridendo conte-

li w

mnens,dicere folebat, neminem laude dignum

fponfüs meus difparuit. |Cumque turbati

t N

omnes huc illucque eum inquirendo vagaren-

A hi

eífe,preterquamZofimum,& monafterii ipfius

& nocte

4,*

tur, ego gavifa effecta clam exivi ;

Tij c

fratres. Poítea necillos alicujus z ftimavit, af-

eadem

ditus CXIE.- Pecääm;

-

P —

-

793

at

;Sadem iter arripiéns, nec itineris Ducem ali»

üt non permittatis Metenfem urbem ab inimi-

quo modo habens, per angufíta montium &

cis exuri j aut certe (ialiter fieri n

on queact,fal.

vallium errando, huc usque perveni. Hzc ego

tem oratorio,in

t

quo reliquz mezaffervantur,

cum audiffem, & omnia ita effe credidiffem,

parcatur. Cui i

