Cum íceleratis reputatus eftjipfe peccata mul-1fai

(Gen. 2.

IV. Ex occafione thematis: JDe iigno fcientie

V. I13,

te57,

/4.80.

V» 17.

torum tollit. 7. Crucifigatur : juxta illud Apo-

boni (9' inali ne comedas : poteft peccatum huic

ftoli: rurfum crucifigentes fibimetipfis FiliumHebraor,

'.170 i

ligno comparari, & peflimi effectus ex ejus

Gen. 3.

Dei, & oftentui habentes. Unde merito S.Ber-6. v. 6.

NV.

.

comeflione fecuti explicari; videlicet 1. aper-

nardus fequentibus verbis homines peccato-

lio oqulorum joxta illud facri textus : Et aperti

res alloquentem introducit : Cur me graviori

. funt oculi ambotum, quia, ut bene Serapion

criminum cruce, quam illa, in quaquondam

Ícriptor grecus advertit , firquotidie in nobis,

pependcram, affixifti? gravior enimapud me

Apud Fab. quod in primis parentibus factum eft: quan-

peccatorum tuorum crux eft, in qua invitus

eonc. in do peccamus;

tunc cceei füumus: ubi pecca-

pendeo, quamilla, in quam tui mifertus, more

Dom. 7.

poft T'ent,

vimus, tunc primum agnoícimus, quantum

tem tuam occifurus, afcendi, Videri poteft

mali admifimus, noílrique facti nos pudet,

hzc omnia fufius diducens Henricus Engelor,

tedet, ac pcenitet. 2. Nuditas: nam & illi

p- 2. luc. evang. conc. in Dom.

Quinquagef.

eognoverunt íe effe nudos.

Quod & per

& Julianus Hayneufe in fer.

peccatum tanto deteftabilius contingit, quan.

6. Paraíceve.

Verit. pract,

to gravior eít oblatio gratiz & virtutum (u-

XVIIL. Ex occafione thematis : Olftupefcite Terem; &

pernaturalium , quam veftium corporalium.

cteli fuper boc, €g porte ejus defolamünt webementer jv 12*

3- Confufio &9 pudor : ideo enim fe foliis ficaum

dicit Dominus 5 duo enitm mala fecit populus meus *

texerunt; magis autem peccator fentit hunc

poteít gravitas peccati per ingeniofam para-

Rom. 6. effectum, utcui merito objicitur illud S. Pau-

bolam ab Eufebio Nierenbergio propo(itamEufebius

V. .2To.

li: Quem fru&um habuiítis cunc in illis, in

in hunc modum proponi : Fosmina erat ZE-Nieremb,

quibus nunc erubeícitis? 4. Stimulus confcien-

thiopifía & invenufta ( anima ) quz pedibusin ! de

14?: hinc enim abíconderunt fe a facie Dei,

adordáte

& manibus ligata ( funibus & vinculis pec-

10 2- CO 6!

Quod idem patitur peccator, quia, ut bene

catorum füorum ) trahebatur a latronibus

dixit Mufonius apud Gellium, cum quis per

( dzmonibus ) & volutabatur per fcetida

'voluptatem aliquid turpe geffit; quod fuave

loca (turpium voluptatum ) ut ín fornacem

eit, abiit: quod turpe & triíts eft, manet. Hinc

ardentem ( inferni ) conjiceretur.

Hujus

Genef, 4.. & Caino didtumaDeo : (i autem male egeris,

Vs Zn

Rex quidam (Chriftus) cui nemo fimilis ,

ftatim in foribus peccatum eft, id eft, ftimulus

mifertus, ut eam liberaret, (folus erat) ex-

peccati. $. Metus pena : hinc enim dixit Adam:

;

pofüit fe morti

pro ea, & acceptis multis

. K. P. Lobn. Dibll. Man. Em.. À.

Hhh hh 2

" vulne«

816

Bibüotbgcæ Mantualis Conciönamri&

vulneribus,fufo toto cruore, fugavit latrones,

tionem ac pcenitentiam, de quibus vide Fabr.

& illam fanguine fuo mundavic, tum in fpon-

conc. ultima in Dom. 12. poft Pent.

fam accepit, & Reginam coronavit, exflruxit

IX. Ex occafione thematis : Surgam, C9 ibó ad (uc, 15

illi aulam magnificam( orbem terrarnm) mire-

Patrem meum: poteft peccatoris ftatus cum fta- v. 18

que eare exornavit ( tot flellis & aliis rebus

tu filii prodigi comparari,& 1. quidem oftendi,

pretiofis) undique ículptam relinquens imagi-

quomodo & cum quo fru&u recefferit a Patre,

nem fui (nempe in omnibus creaturis) ut amo-

nempe quod inprimis incurrat indignationem

j

rem illius üibi conciliarec. Ditpotuit quoque fa-

Patris, hzreditatem amittat, diffipet fübftan-

milíam, & donavit ei fervos innumeros, quin

tiam acceptam, ( id eft, gratiam, virtutes, &

& ipíe miniflravitc illi ia obfequiis humilibus

merita tam przfentia, quam fütura ) paícat

( tum per Bumanitatem affumptam, tum per

porcos ( id eft; foetentes cupiditates ac paffio-

Cm. 4-'

cooperationem in omnibus actionibus ) deli-

nes fuas) & dele&tetur filiquis porcorum (vo-

UM

cias fuas reputans effe cum illa. Infuper in-

luptatibus immundis,nec tamenillisad votum

ftituit hzredem regni fui, promiffis donis mule

fatiari poffic.) 2. Quomodo redieritad Patrem.

to majoribus, fi dem fervaret. Verum illa

Etabinitio quidem redierit infeipfüm ; Surre-

contempto Rege ( per peccatum ) folicitavit

xerit & iverit ad Patrem, exequendo ftatim

ad adulteria fervos viliores , qui ftabula cu-

propofitum : doluerit de peccatis, eaque Patri

rabant, & renitentes, fidemque Regi fervare

confeffus fit: ad fatisfadtionem fe obtulerit di-

cupientes cogebat ad adulterium,fübinde cum

cendo: jam non fuüm dignus nominari filius

benignior erga illam effet fponfus , omnino

tuus. De quo fide Julium Hayenufe in veri-

illum hoftibus (mundo ac carni ) prodidit ,

tatibus practicis. Fer. y. infra hebd. 24.

tradiditque, qui excecarunt illum, & illufe-

Je peccato weniali.

runt. Denique imagunculas Regis, qui per

7 X Ex occa

(ione thematis: Beatus vir ,' qui gec.

3l*

Tu, 4

UM

angulos aulz inci(z fuerant, contempto Rege

inventus eft fine macula : poteft dici, quod multz y, g,

venerabatur, cumque fponfus coram illa effer,

quidem fint.maculz, quz fponfam aliquam

j5 s

E

amplexus illius defiderans, illi terga vertebat,

Íponfo minus placentem & dileCtam efficiunt,

erizía Regem, & iconesillas qugritans. Qu

fed przcipue (cabies, utpote qus totum ple-

fa&to duo illa mala commifit , qux populum

rumque corpus, atque adeo fingula membra

Eph. $.

fuum feciffe, Deus tantopere qüeftus elt di-

inficit, & maculat.

'Talis autem fcabies eft

ceas : Medereliquerunt fontem aqug vivz, &

ipfum peccatum veniale, id, quod fufius ex

foderunt fibicifternas, qux continere non va

comparatione oftendi poteft. Et 1. quidem

lent aquas. Quz omnia fufius apud Nierenb.

propter orizinem :. quia ficut (cabies ex nimia

l. c. explicata videri poffunt..

abundantia malignorum hbumorum nafcitur;

Matih. 9

VII. Ex occa(ione thematis : Surge, tolle le-

ita peccatum veniale ex nimia concupifcen-

V. 5,

Gum tuum: Cj vade in domum tuem : poffunt ex-

tia rei alicujus ereatw. 2. Propter faditatem z

l

plícari potiora media ad peccatum vitandum.

quia ficut fcabies omunem corpotis pulchritu-

I. Ergo demonftretur, peccatonem efle fimi-

dinem tollit ,: ideoque, licet non omnino a

lem paralytico ad probaticam pifcinam ja-

confortio fpon(i excludat, tamen minus ama-

centi , cum vere & is langueat in omnibus

bilem facit, & horrorem ac difplicentiam pa-

membris, fcu potentiis, non poffit fe juvare,

rit ; ita idipfum refpectu Dei peccatum venia-

2,

atque adeo auxilio Chrifli opus habeat.

le facit. .. 3. Propter effettus: quia ficut fcabies

Oftendatur , quod & ipfi curato dicat Chri-

valde magnam corpori moleftiam & pruri-

flus: Surge per veram poenitentiam ac derc-

tum affert, ac interdum fi ad interiores cor-

ftationem peccatorum: toile lecium tuum ,. de-

poris partes repellatur, omnino mortem af-

L.Cor, t

Y 12;

ferendo occafiones peceandi ,. tam externas,

fert; ita & ipfa peccata venialia magnum val-

quam internas propriarum concupilcentiarum

de pruritum animz afferunt, propter inordi-

l

inordinatarum.

Et vade in domum iuam: id

natas concupifcentias, quz quiefcere eam non

eft, totis viribus ea, quz ad tuam falutem &

finunt, & fzpe, (i 2ugeantur, ad mortem pec-

commodum fpirituale pertinent, pertra&a ;

cati mortalis difponunt. 4. Propter modum cu-

in his enim tribus tota fubítantia verz con-

randi: quia ficut ícabies plerumque per aquas

verfionis ac pcenitentiz con(iftit. Vide Fabr.

& balnea curatur,.ita peccata venialia per

conc. 2. in Dom. 18. poft Pent.

aquas lachymarum , ex pocnitentiz fontibus

Luc. 16,

VIII. Ex occafione theinatis : Homo quidam

hauítas ; ad quas proinde frequentius adhi-

V. 36

defcendebat ab Hierufülem in Hiericbe, C2 incidit in

bendas auditores excitentur.

latrones: poteft peccator huic homini compa-

XI. Ex occa(ione thematis : Socrus auitem Si- Lue. 4*

rari & 1. oftendi, quomodo & ipfe defcende.

tonis. tenebatur magnis febribus : poteft pecéa.v. s8.

bat ab Hierufalem ( feu flatu gratiz ) in LHie-

tum veniale febri comparari. 1. Quiaomnem

richo, ( feu ftatum peccati ) incidat in latro-

animz fpeciem & pulchritudinem , ficut fe-

nes, (id eft, deemones ) qui (fpoliaverunt eum

bris corpori aufert. . 2. Quia ficut febris im-

( virtutibus & meritis, & gratia) & plagis im-

modico zftu & frigore corpus graviter ve-

Y 24'

pofitis (id eft, vulneribus peccati inflictis) fe-

xat; ita ipfum graves & moleftos zítus con-

mivivum (nempe corporali duntaxat, & non

cupifcentiz ,. & frigus cupiditatis fpiritualis

fpirituali etiam vita viventem ) reliquerunt.

in anima producit. 3. Quia ficut febris corpus

2». Oftendatur,quomodo curari debeat,fcilicec

valde debilitat,& ad lucra ex laboribus capien-

per oleum tnifericerdie divine , pro.quo proinde

dainutile facit ; ita ipfüm viresanima fummo-

Ízpius orandus eft Samaritanus Chriftus , &

pere imminuit, atque a lucro meritorum cce«

vale:

per Juftitie winum, id eít, proprigm eoopera-

leftium impedit,/4, Quia cht fcbrisin

Cenag

;iïtulus CXIV. .Peccatum,

017

Ícens'ad mortem difponit; ita & ipam, ni( deferit; ita Deï indulgentia, & mifericordia

mature per poenitentiam curetur , paulatim

&pius abutentem, juftitia Dei deferit, Hinc

!LUC. ]5. '

'Vo 18'.' d

per habitus malos generatos ad mortem pec-

Chriftus Sanato dixit : Ecce fanus factus es; Joan. &.

cati mortalis perducit. Excitentur proin aue

jam noli amplius peccare, ne deterius tibiy, 14.

ditores, ut mature ad medicum Chriftum in

aliquid contingat. 2. E£x parte diabeli : quia

facramento poenitentiz & Euchariítiz recur-

ficut, quando captivus femel elapfus , ite-

rant, quia , te(le S. Bernardo, hoc íacra-

rumque depreheníus ar&tius a lictore cufto-

mentum & fenfum minuit in minimis, & in

ditur; ita & demon eum, qui femel iterum-

Vide

gravioribus tollit omnino confenfum.

que per poenitentiam manus illius eva(it;

Fabrum conc. 3. in Dom. ;. poft Epiph.

cautius cuftodit , & vehementius impugnat,

Cant. 4.

XII. Ex occafione thematis : "Jota pulcbra

affumens (ecum feptem fpiritus nequiores fe,

v. 7

3. Ex parte peccatoris : quia ut convalefcens

es amica mea , €9 macula non eft in te : Oftendi

poteft 1. Quanti femper ab hominibus zfti-

periculofius labitur, & per trequentatos actus

frontem & pudorem exuic , & contuetudi-

mata fit, & etiamnum zfítimetur pulchritu-

do , quantasque vires ea habeat ad amorem

nem induit ; unde, ut expertus eít S. Augu- s, Aumt,

ftinus , ex voluntate pervería fit libido , &l 8.conf,

omnium bominum conciliandum 5 quanto

dum f(ervitur libidini, fic confüetudo, & dumoe 5.

pluris proin facienda fit fpiritualis animz pul-

confuetudini non refiftitur, fit neceffitas, feu

chritudo , per quam ipíius Dei, Ceoclitum-

que amor conciliatur.

2. Oftendatur, ficut

dura vitus,. Ob quam caufam S. Ambrofiuss, Ambr,

dixit; Facilius inveni, qui innocentiam ferz1. 1. de

pulchritudo corporalis , per tria vitia cor-

varent, quam qui congrue pcenitentiam age- pon. c.10,

rümpitur aut imminuitur, vel per nigredi-

rent. Vide Sta

hem peccati mortalis , juxta illud Jeremiz :

pleton. text. 6. in Dom. 4.

L. sr,

Jhrem. 4.

Denigrata eft füuper carbones facies eorum ;

Quadragef.

V. 80

v. 8

XV, Ex occa

(ione thkematis

e

LJ

INoli amplius

& non fünt coguiti in plateis: Et Jobi: Cu-

job. 30.

VN

peccare 5 e deterius tibi aliquid contingat : poteft

5O

tis mea denigrata eít füper me , & offa mea

explicari triplex potiffimum motivum , ob

aruerunt pr& caumate: vel per maculas pec-

quod relapfüs caveri debeat, 1. Propter fim-

cati venialis, & rugas imperfeCtionum feu

Eph. 5. Janguoris fpiritualis, de quibus Apoftolus lo

maimn. ingratitudineim : qug enim major ingrati-

.tudo excogitari poteít, quam fi captivus ad

cutus eft dicens : ut exhiberet fibi ipfe glo

mortem damoatus , & fümma cum difficul-

riofam ecelefiam . non habentem maculam;

^tate & pretio, ab interitu liberatus, ultro

neque rugam. 3. Oftendatur gravitas hu-

jus maculz tum ex bonis, quaz impedit per

iterum fe per antiquum delictum in priftinam

captivitatem conjiciat ? aut wger pretio(iffi-

diminutionem amoris ; ex quo tariquam rae

dice omnia bona oriuntur animz ? tum ex

mis medicinis, & maximis impenfis libera-

tus, ultro fibi & malitiofe antiquum more

acerbitate lixivii aut balnei, quo in altera

bum: acceríat ?

2. Ob turpitudinem finminam :

vita purganda eft, nempe per purgatorii

ignem.

quid enim turpius, quam cum porcis in luto,

Qua de re videri poffunt Nicolaus

Lanciz. opuíc. 16. toto, fed przcipue cap.

unde paulo ante exierat , & ablutus erat,

denuo volutari ? quid fcedius , quam mates

11. & Jae. Alvarez. de extin&t. vitior. p. .

riam ex ore ejectam fponte relorbere , & ad

l. 1. € 6. & feq,.

antiquum vomitum redire ?

3. Ob fiulzitiam

De Relapþ.

maximam : qux enim major ftulüitia , quam

1.Cor. to.

femel cum avicula e laqueis ereptum effe ,

XIII. Ex occafione thematis : Qui flat, vi-

& tamen ultro ad easdem in(idias redire ?

V. 127

deat, ne cadat : poteít peccatum morbo cadu-

cumque ipía etiam bruta, a(ini maxime, nul-

co comparari , ob tres precipue caufas. r.

la vi adigi poffint, ut ad locum, ubi femel ce-

ü

ia ficut Epileptici frequenter cadunt, &

.

ciderunt, redeant, folum hominem ad prifti-

affliguntur in terram , ita & coufüetudinarii

peccatores. 2. Quia ficut illi arcentur a con-

. nas peccandi occaliones redire, & recidere.

fortio hominum, & minifteriis facris ; ita &

Epileptici fpirituales ab ufu facramentorum ,

$. VIII.

aliorumque minifteriorum facrorum utili fal-

ALII CONCEPTUS.

tem ufü repelluntur, & ad optatum cum Deo

& Sanclis familiaritartem non admittuntür.

JDe peccato mortali.

3. Quia ficut Epilephticus morbus przcipue

Gravitatem.

*

UC. 4'

fan

uinis humani hauftu curatur; ita, & re-

9

lap

j

us in peccatum frequenti fum

I. [n epiftola, quam$S. Paulusad Hebrzos de- pia. Nyff,

ptione Core

dit, cum docere vellet,uüde acceríere no«in vir.

poris & fanguinis Chrifti cavetur.

bis folatium inter &rumnas, & robur ad forti- Abrah. 1.

Luc. 18.

XIV. Ex occafione thematis : INon inveniens

ter perferenda adverfa debeamus, jubebat at- : c. 9.

Yv, 24.

requiem , dicit : veveriar im domum meam , unde

tentis oculis Chriftum, Magitrum & Ducem

exivi : poteft oftendi gravitas relapfus ex tri-

noftrum arbitrari, qui omnia cruciatuum &

plici capite. 1. Ex parte Dei : quia talis pec-

dolorum genera expertus füerit, atque idcirco

cator magis a Deo derelinquitur; nam, ut

non mifereri non poffit eos, qui rebus afflictan-

languor prolixior aggravat medicum , & fe-

tur adverfis. Non habemus Pontificem, qui

rael atque iterum de medico fanatum , füa

non poffit compati infirmitatibus noftris, ten-

tamen culpa recidentem , medicus tandem

tatum autem per omnia , pro fünilitudine , absque

fatigatus faftidit, & irrito labore fatigatus feceato ;

Hebr. 4. v

]tas

H

. d. Hic locutus mu

du-

j

Pibliotbeee Manuahls Concionatoriae

81 8

dubio probul patitu

r difficultates. Nam quan- lum peccatum vident effe indecorum, & ad- -

tum verba Apoftoli (onant, videtur ille dicere,

ferre poffe ignominiam.

e

*

IV, Salomon inter a

lia fapienter dïxit:S.Ambfofþ

quod Chriftus fo

lum apparenter tentatus fuit:

'Tentatum pro

fimilitudine ; quodque illius .Laudavi magis mortuos , quatm viventes ;

.

& fe- leét. 18.

liciorem utroque j

udicavi ; qui nec dum matus. eft.!

nPf. 118.

tormenta fuerunt magis pidia, quam vera.

Sed cum fidei certum dogma habeat , " Apo-

Eccl. 4. v. 3. velut dixiffet : Expendi in fta«

tera vivos, mortuos, nondum natos, & in

ftolusque ipfe doceat, quod Chriftus reapfe,

non imaginarie, vere, non apparenter paffus

altera quidem lance pofüi vivos , ceteros in

altera , & vifa funt mihi graviora pondera

eft , quomodo verba ejus re&te accipiemus ?

verus illorum feníus facilis eft , & obvius.

horum, quam illorum.

Poffemus hic jam

fciícitari, cur Salomon mortuos fupra vivos

Nonne dicit S. Paulus, Chriftum fuiffe ten-

tatum, vexatum , paffum absque peccato?

extulerit, & utriusque feliciores arbitratus

fuerit eos , qui nondum in hanc lucem editi

certum eft: Quod ergo dicit, tale eft : Non

ajo ego, Chriftum non fuiffe vere tentatum,

effent.

Videtur enim is, qui non eft, in

afflidtum , crüciatum , paffum; hoc dicere

comparationem eorum, qui funt, vel certe

volo, tantam effe peccati malitiam, ut omnes

fuerunt, venire non poffe- Sanctus Ambro-

fius hanc nobis adimit dubitationem;inquiens :

miferiz, cruciatus, dolores , (i cum illo con-

ferantur, magis pidi, quam veri videantur,

Mortuo przfertur , qui natus non eft , quia

peccare nefcivit. Qui nefcit, quid fit pec»

ut propterea Chriftus, quia absque peccato

fUit . Ima

is pro fimilitudine tentatus, quam

care , neícit , quid fit effe infelicem : Pro-

reapíe ;

&

apparenter potius, quam vere

pterea ille vere infelix eft, qui vivit, eoque

paffus faerit; quamvis inexplicabiles cruciae

nomine beatior illo eft,qui mortuus ; jam enim

tus tulerit.

Grauditer & magnifice amplifi-

ceffavit peccare, & abíolute loquendo , ma-

cavit Apoftolus malitiam peccati , quz tanta

jor eft infelicitas illius, qui actualiter pecca-

fit ; ut dolorum & cruciatuum nomen non

'tor eft, quam ejus , qui zternis apud infe-

ros cruciatibus addidtus, quia hic jam non

mereantur quantivis illi dolores , & crucia-

tus a quibus abfit peccatum,

eft in eo ftatu, in quo peccare queat : (quane

—

S Bruno

]. S. Bruno alicubi ait: Superflua & no-

3uam viventi etiamnum peceatori fpes fit re-

1'bde nilt-

civa fola

eccata funt,

Graviter dictum il-

liqua, quod a malo ftatu füo cum opitula-

à

tricis gratiz Dei auxilio evadere poflit) &

lud fuper

ua fola peccata funt, Superfluum

vocatur id , quod nulli ufüi eft5 ex quo ni-

mortuum , cui vita, fimulque poteítas pec-

Dioyl

candi deceffit, hac re füperat ille; qui nun-

Qu i

hil utile fieri poffit. Solum ergo peccatum

Nyb. in

fuperfluum eft; ex illo enim nihil nifi malum

quam vixit, quia nunquam etiíam , quic ef-

& noxium hauriri poteít. Cstera mala (u-

(et male agere, fcivit, Itaque tametfi inter

|

Phenice

|

Mf

erflua dici nequeunt, nam diüigentibus Deun

non natum, & denatuur, fi quzdam condi-

tionis inzqualitas, alterque alterum excedat;

( ut fan&us Paulus Rom. $. v. 28. habet )

ambo tamen felicitate preftant vivo , quia

o

ermia cooperantur in bonum , etiam illa , qux

mundus in malis non bene cenfet. Ingeniofa

hic poteít delinquere: llli vero, vel non pof-

ä

charitas & alchymiz (anctíoris perita, foler-

fünt, vel proríus nefciunt, quid (it, Deum

ter ex ferro &erumnarum producit aurum, ad

offendere.

Hinc arbitrari licet , quanta fit

conficiendam coronam gloriz , & tanquam

miferia, peccare, & quod hzc fola fit fupre-

fedula apis ex omnibus legit mel , non ex

ma infelicitas. Et videtur Salomon invenire

3

füavi rosmarino folum 5 verum ex amariore

non potuiffe, unde cenferet hominis beatita-

|

genifíta etiam. Ex omnibus meritorum lucra

. ten, nifi inde , quod vel peccare nequiret ,

facit fervus Dei.

. vel quid fit peccare, ignoraret.

&

Ergo fi omnia mala , quze

—

conjun&am habent gratiam Dei, convertun-

V. Jacob Patríarchaquibusdam

domeftico- Nyff. pöl.

E

rum füorum fic ajebat : Z Djicite deos alienos : fur- p. 2. 1. 9.

—

tur in bona, nullum aliud malum erit preter

peccatum , quod omnia bona fic pervertit;

gie , & a[cendamus in Betbel , u£ faciamus ibi dl- &« t«

XEZEE

ut convertat in mala.

tare Deo. Gen. 35. 3. lllud furgite eft vox ac-

S. Thom, l1ll. Quarit angelicus Do

&or S. Thomas:

cendentis animosad ftrenue agendum, quem-

2. q. 144 ütrum in virtuofis hominibus poffet eíTe ve-

admodum copiarum militarium ductor verbis

exhortatoriis incitare & inflammare fuos mili-

ET

recundia ? hoc eft, an babeant, quod illis

us REO ETE EUR

adferre ruborem queat. Ac poltquam ven-

tes ad fortiter dimicandum íolet. Ubi notan-

tilavit queflionem , fic de illa pronunciat :

dum, quod nunquam fic locutus fuit familiz

Senes, & virtuofi carent verecundia , fünt

faz Jacob, in quantocunque periculo verfare-

tamen fic difpofiti , ut , fi in eis effet aliquid

tur, ac ne tunc quidem, quando fratrem cum

|

turpe, de hoc verecundarentur. Quam ap:

manu armata venturum timebat,& nil nifi cer-

tam abillo necem, extremamque ftragem ex-

pofite hoc in loco angelicus Do&tor fenes vir-

tuofis adjunxit? Senem quidvis decet, nul-

fpeGtabat, Tametíi enim domefticos fuos ad

modum aciei ordinatz digeffit; Verum hic,

Ul

lius rei illum pudet. Ubique loqui, & fedem,

quam vult ,. deligere poteft. !Non illum de-

cum eos ad abjiciendos deafítros hortaretur ,

decet negleCtior veftitus ; horridula verba

. tanquam ad rem ancipitem & diícrimine ple-

E

quanquam proferat , tametíi ejus impexa fit

nam excitaífet, ajebat: furgite, quod verbum

curam folicitadinem, diligentiam, ac vigilan-

oratio , tametli incompti inornatique fermo-

nes, non erubefcit.

'Tales funt etiam virtu-

tiam fignificat. Cur vero fan&tus Patriarcha

füos ea occafione tam vehementer erigere,

tis ftudiofi, verecundia carent , folum pec-

eatum eft, quod illis dedecori effe poffet; fo«

tam acriter incitare ftuduit? Eratne periculi

aliguid

Xuwus CXIV. Pecaum —

819

aliquid prz foribus? Aut hoftis a térgo for»

lius flagitium fuit, quod meciiatoi*cm Dei, &

te imminebat ? Aut buccinarum clangor au-

hominum vendidit; confequenter in lignum

a t

res illi; pe&tusque perítringebat? Auc fplen-

egit, luit hoc ita Judas, ut in ligno moriatur,

.inPr.";.

dentium armorum hoftilium apparatus , ftre-

& rumpatur medius. Ut hinc intelligas, per

pitus, afpe&us cor illius extrrebanc? . Nihil

ea ple&ti hominem, per qux Dei incurrit of-

orum. Quod ergo illum tam folicitum , &

fenfam: füfpenfas crepuit medius , qui Dei

anxium habebat? - Abdicatio falíorum deo-

& hominum mediatorem t

B

am vili pretio im«

rum, quos vernaculorum quidam colebant:

piiffimi vendidit.

Abjicite dcos alienos, ajebat, abftinere a pec-

VII. S. Ambrof. in Lucarhfcribenä, dicereS.Ambrof,

cando, & unum,; folumque Deum venerari

videtur, ftridorem dentium,vermes,& fletum ^ 7- in

fuadens. Hoccine vero tantum curz, (olici-

in inferno proprie & effective non effe, (ed "^

tudinisque illi adferebat? . Hoccine pervigi-

Scripturam $. folum per ftridorem dentium

lem & infomnem faciebat? Proríus i(tud il-

exprimere voluiffe immenfam . acerbitatem

lum folicitabat vehementer, & premebat gra-

poenarum inferni. En verba ipfiusmet fancti

viter, & torquebat acriter.

iam peccatum,

Doctoris: Neque corporalium ftridor aliquis

eft inter hoftes maximus,perniciabiliffimus in-

dentium, neque ignis aliquis perpetuus flam.

ter inimicos,inter adveríarios omnes maxime

marum corporalium, neque vermis eft corpo-

E.^ — r -D

formidandus. Nam iratus, & armatus ad ne-

ralis; fed hec ideo, quia ficutex mala cruditae

cem frater, & furio(üs Laban,& totz zrumna-

te febres na(cuntur & vermes, ita (i quis non

rum cohortes contra hominem aliquem fce-

decoquat peccata fua, velut quadam interpo-

deratz,parvi momenti füunt, dummodo a con-

fita (obrietate & abftinentia,fed tniícendo pec-

juratione illa unum abíit peccatum. Ac pro-

cata peccatis, tabquam cruditatem quandam

terea Jacob ad hoc abjiciendum , fugandum,

veterum, & recentium delictorum, igne adu-

aut fugiendum tam ftudiofe excitat fuos &

retur proprio, ut fuis vermibus confumetur:

totis animis rem ifítam agere hortatur. Ad

unde & líaias ait: Z4mbulate in lumine ignis ve-

hunc nempe inimicum ex anima ejiciendum,

firi &c. ignis eft, quem generat moeftitia de-

& conficiendum, omne animz robur verti

li&torum; vermis eít, eo quod irrationabilia

debet, quia illud eft fola, & füprema infeli-

animz peccata mentem rei, fenfümque com-

citas, cui mala omnia de via cedunt, & con-

pungant, & quidam exedant vifcera conícien-

cedunt, & tributa pendunt.

tiz, quz tanquam vermes ex unoquoque na«

Diönyf.

. VI. Quseftio non levis eft, cur divina fe-

Ícuntur, tanquam ex corpore peccatoris. De-

Carth, áp. veritas permiferit, ut difcipulorum, quotquoc

nique Dominus id per l(aiam declaravit di-

INyf. in

fuerunt, ac futuri fünt, perfidiofifimus , (z:-

Pheenice

cens: E videbunt membra hominum prevarican- Tanner to,

vus ille füi ipfius carnifex , cum in fublimi(-

tium in me, Cj vermis eorum non morietur, &j ignís 9- à« 4« m

l. II cl L6.

fimo ligno fuüfpenfus effet, creparet medius.

earum von extinguetur. Stridor quoque dencium ?^

Quod ad communem aliorum cautionem an-

prodit indignantis affe&tum , eo quod fero

notandum Archi-Apoftolus Petrus putavit,

unumquemque poeniteat , fed contraria affe-

dicens: Sufpenfus crepuit snedius , & diffufa funt

rens damnatos vero & corporeo igne crucia-

emnia vifcera ejuss A&t. 1. 18. Mirus fupplicii,

ri; communis & certa eft, teíte Tannero.

& vindide modus ! cum autem tam varia ef-

V1II. Quazftio eft; quz ratio fit, quod, cum Man( dife,.-

fent posnarum genera, quas expetere a per-

peccator portatilem quendam fecum deferac2- n 9.

jurio illo, & facrilego proditore divina pro-

infernum, nihilominus tripudiet,faltet,rideat,

videntia potuiffer, quid caufz (it, quod ad

gaudeat, & jucundetur, haud fecus, quam fi

eum modum plectere illum voluit, uc ex ar-

in deliciis degeret paradifi: Pro hujus quz-

bore pendulus disrumperetur medius ;

fu-

ftionis refolutione obfervandum e(t, quod,

Vf pol ;

fpeníus crepuit medius? Ecítaticus Doctor

quando filii a parentibus in ea valle, a qua

v2 l' 9i :

Dionyíius Carthufianus in eorum verborum

"u

Gehenna nomen füum defumpfir, idolo Mo»

€ommeutario ait: Crepuit medius, q.«. Dei;

loch facrificabantur, ne matres & proximo

& hominum mediatorem tam vili pretio im-

fanguine filiis facrificandis conjuncti, ex eo«

piiffime vendidit. Títulus honoris, quo gen«

rum clamoribus, uluiatibus, & gemitibus in-

tium Apol(tolus in(tauratorum orbis donat, is

auditis contriftarentGr, harmonicos folebant

eft, quod fit Deum inter, & homines feque-

excitare organorum, cantüum, tmpanorum;

fter: Mediator Dei & bominum Homo Criftus

tübàrumque ftrepitus, qui horribiles infans

gefus, inquic; r. Tim. 2. $. Hoc ille in crucis

tium illorum ftridores penitus abforbebant,

arbore adminiftravit , ibi extincCta omnis ini-

adeo ut nec quicquam audirent, Eodem pa«

micitia, & pax pretio fanguinis illius conftae

riter artificio ferpens ille aftutus utitur circa

bilita. Quid vero fceleratus difcipulus egit?

peccatores: ne ehim hi ad confiderandum

Magiítrum fuum indigniffime, quia minimo

miferabilem, in quo degunt, ftatum mentem

pretio vendidit, mediatoremque Dei, & ho.

füam applicent, eosdem voluptatum, delicia-

minum, in manus fanguinariorum hoftium il-

rum,gaudiorumque mundanorum blandimen.

lius contradidit, ut probrofz crucis pcenali

tis totaliter occupat: Tenent tympanum &

uncino laceratus, turpem vitz faceret inter

cytharam, gaudent ad fonitum organi, du«

fupplicia claufülam. Hoc fuit maledi&ti Apo-

cunt in bonis dies füos, & in punCto ad infet-

ftoli nefarium crimen.. Quz veroillus poena?

na defcendunt,

Ea, quod fufpenfüs crepuit medius. Pendu-

IX. De talpa fcribunt naturales Philofophï, Idem difa,

lus ex arbore, rupto ventre crudelia, foeda,

quod intra terram cceca vivat,eaque paícatur, 5: n. 3.

ii a ab

& fztida tota profudit Vifcqra- 'At fi hoc il-

&nutriatur,oculos autem fuos nunquam ape-

riat

Pa

$20

Jliblietbece . Matualis : Concionatoriee

fit Dominus: Quid fecif?i boc , füper pettus tuum

riat, nifi quando moritur. Certe in ordine

ä

ad explicandum impii peccatoris conditio-

gradieris , terram comedes cunttis diebus. vita tud.

Gen.3. V. 14.. Sed quare hunc primi (celeris

nem , nulla poteft in medium adduci aptior

fimilitudo ; hic enim nd imitationem ferpen-

folicitatorem, qui blandiloquentiz fuüz leno«

ä

ciniis primos peccatores in culpam impulit;

tis infernalis patris fui (vos ex patre diabolo

t

eftis, & defideria patris veftri vultis perfice-

tali.poena multavit, ut per terram fecundum

re) terram commedit omnibus diebus vitz

pe&us reptaret, & folum pro victu tenuem

füz: ftatuerunt eculos fuos declinare in ter-

pulverem haberet? & cum in vidtu decernen-

ram: conglutinatus eft in terra venter eo-

dum ejus füpplicium effet, cur magis ad ter-

rum . ipfoque fapiente teíte, cxci fünt; ex«-

ram,quam aliam quandam rem vilem come-

czcavit enim eos malitia eorum; in articu-

dendam damnatuus fuit ?

Ad. hoc reípondet

— — ( 9 Y —* ——

lo autem mortis aperiunt oculos fuos , nun-

Au&or, quem dixi, libri de Parad. part. 1.

quam in zternum in tenebris illis infernali-

Pulverem comedes omnibus diebus vitz tuz,

bus claudendos. UndeS. Gregorius Magnus

nempe in pulverem redegifti primos parene

ait: Oculos, quos culpa claudit, pcena ape-

tes, pulvere igitur vefceris tota vita, . Poena,

rit; tunc igitur, quantumvis inviti, diftindte

quam primis parentibus pro fuz. przvaricae

videbunt, & intélligunt omnia peccata fua,

tionis merito Dominus inflixit, fic habebat:

Pulvis es , & in pulverem reverteris, Ybid. v. 19.

quibis tot annis Creatorem & Salvatorem

fuum offenderunt; qui tamen tunc Salvator

Hec poena fuam originem duxitex transgref-

fione, in quam veterator ferpens Evam, Eva

ipforum non erit, utque cujus juftiffima fen-

tentia fuerunt ad sterng perditionis bara-

conjugem füuum Adam pertraxit, de vetitac

A m — Gd ia a — WUM . — uG —b W

autem arboris fructibus comedere fub certa

thrum condemnati. Tunc five quis rapuit;

five avare quzfivit, five injufte inimicus cue

inevitabilis mortis mul&a interdi&um erat,

idque his verbis: JDe ligno fcientie boni, & inali

jusquam fuit, inquit D. Chryfoftomus, fi-

ve quid aliud improbum defignarit; univer-

ne comedas; in quocunque enim die comederis ex eo;

fus peccatorum chorus defignatur, & ocu-

morie morieris. Gen. 2. v. 17. ; Sed.accedamus

lis fefe offerc, ftat

ad rem, ut videamus, quam congruat conce-

que acerbus conícientiae

ptus cum argumento hujus capitis.

Evam

accufa'tor..

Y

Damnum.

per ferpentem, tanquam inftrumentum indu-

xit demon, ut ambitiofía cupiditate confes

Nyffen. m X. Cum in protoparentem noftram fíto-

quendz deitatis vetitum comederet fructum.

Phen, 1,1,machofüs judex pronunciaret, hanc illi poe-

Male circumfpedta mulier recens nupto ma-

€,7.

nam inter alios denunciavit: /m dolore paries

rito perfuafit,ut eundem deguftaret fructum,

. filios ; Gen. 3. v. 16. velut aliis verbis dixií-

qui poftquam illius precibus ceffiflet, folam

fet:: Acerbiffimi erunt dolores, & vehemen-

ex convivio mortem cum ipíe, tum uxor re-

tiffimi cruciatus , quibus afflitaberis, quo-

portavit, ex qua in pulverem ambo indecli^

X

ties uteri tui pignora edere, & ad ufüram

nabiliter convertendi erant.

Qmnem- hanc

Bafil S. lucis communem eniti voles. Bafilius Seleu-

illis tragoediam dolofus ferpens íuis officiis

leu

cienfis ea facri textus verba fic illuftrat: Tu,

adornavit.

Dicit . nunc Dominus - cum fer-

3«

F- orat,

cum fru&u interdi&to te non abítinueris, fru«

pens eo deliquerit, quod fuit folicitus inci»

&u uteri tui mifere cruciaberis. Mortalium

tator, ut homines verterentur ia pulverem;

viventium erumnofz matris prima culpa ea

fi etiam deinceps tam veneno(z beftie cibus

liden

fuit, quod ad vetitam arborem manum cue

non aliis, quam pulvis, ut palam fiat, quod

pidam prelicenter extendit, tujitque de fruttu

Deus parem fceleribus inferre poenam (ciat,

illius, 6 comedit. Gen. 3. 6. Quod filii vocene

& ad eum modum punire hominem , quo

ab illo offenditur.

tur fructus ventris, id facrarum literarum

in pulverem xredegifti

trita phrafis habet. — De fruttu ventris tui po-

primos parentees, pulv

ere igitur vefceris to-

ta vits.

$

nam fuper fedem tuam ; ajebat ille Pfal. 131.

v. I 1. Et beata Elifabeth Mariz : Benedittus

-XH. Admir

anda fuit olim divitisi Epu!onïs

Ibid,

obfecratio, qua ex ardenti poenz füz ftaeno

fru&tus ventris tuis Lucg 2. 42. Sunt alia pre-

terea fine numero loca, ubi tali nomine do-

Abrahamum interpellavit ; Guttulam aqua

nantur liberi.

Ut ergo intelligerimus, in eo

nonnifi unicam,ad inflammate linguz refrige-

quemque ple&i, in quo deliquit, & ex ferro

rium fupplex depofcebat.

Oratio ejus taiis

erat: Pater Zlbrabam, miferere mei, & witte La«

culpz ab artifice Deo cudi gladium poenz,

idcirco hec nobis do&trina in primo fuppli-

zarum , ut intingat extremum digiti fui in aquam,

Cio, quod de prima peccatrice fumptum, tra-

ut vefrigeret linguam meam; Luc.16. v.24.. O!

