nando obviam progreffus, equo detiliit, ac pe- ^ 3-

lite anteriora pofterioribus fübdere : amate

aber.p. r.

parentes, fed praeponite Deum parentibus.

dibus eum comitabatur; monenti autem pa-

COonc. 5, in

$.Hier, ep.

tri, ut procerum more equo confcenfo adze-

feft, S, Nic,

Ao. adFu-p

" Ml. Honora patrem tuum, fed fi te a vero

quitaret, refpondit :

Alüs liberum fit ag

sium,

atre non feparat. "Tamdiu fcito fanguinis

quod vol

eïe, n. l-

copulam, quamdiu ille füüum noverit Creato-

uerint. Ego nunquam adducar quin

hRegem & eum degrorum pedibus fequar.

Tin. 5

rem. Alioquin David protinus tibi dicet : Au-

b

di filia, & vide, & inclina aurem tuam, & ob-

IV. Salomon Rex venienti ad fe matri fuse 3- Reg. a.

livifcere populum tuum, & domum

furrexit in occurfum ejus, adoravitqueeam & V: 19-

patris tui

fedit fuper thronum fuum; pofitusque eft thro-

CCI. 3'

& concupitcet Rex decorem tuum.

1b

Idem in

IV. Ordinate in tnecharitatem. Re&usor-

nus matri Regis, quae fedit ad dexteram ejus.

Cant.

V. Jofeph Patriarcha videns patrem füum Gen. so.

do eft, poft Deum amare patrem & amicos. Si

d. 2h

tamen necelfitas venit, ut utrumque fervari

mortuum ruit fuperfaciem ejus, flens & deo- v« 1. & 10

fculanseum. Praecepitque fervis fuis, & medi-

Ir

non poflit, odium in fuos, pietas eft in Deum.

cis, ut aromatibus condirent patrem. Etcele-

bravit exequias planétu magno ac vehementi

Jf

r

4Equitas.

S.Ambrof.

feptem diebus,

D!

. V. Hohora tuos parentes, quia Dei Filius

- VE. Rex Britanize, nomine Leyr partimrusiFa-b. cotic,

J g. inLuc,

fuos honoravit : legifti enim, & erat fabditus

$7.

regnum fuum inter tres filias;quzerebat ex fin- 8 in Para-

vj

ilis. Si Deus fervulis, quidni tu

parentibus ?

gulis, quantum ipfuni diliserent. Relpon- *vefe

HU

Nnnunn

del].t.i." ,'; 8'

R. P. Loim. Man. Dibl, Tom. IZI.

354

Bibliotbeca: Manuqlis Concionatorie. —

fe ipfüm dili gere,

Pietas iaudabz'liter intermi[Ja.

dentibus primis duabus;

pl

us quaim animas faas, t

ertia dixit, fed di-

XV. S.Francifcus cum a patre coram Epi- S. Bonaw

atrem , addiditque, quantum

ligere eum ut p

fcopo urgeretur, ut bonis cederet, veftemin vit. e ?.

babes, tantum vales, tantumque te diligo.

exuit, eaque proje&aantepatrem dixit: huc-

'it. L 5'

Ob quod diétum iratus pater, ipfam exhsere-

usque te patrem judicavi in terris , amodo

[ AU

ditavit, reliquis duabus regnum divifit. Quse

fecure dicere poffum : Pater nofter, qui es in

tantum fenefrentem patrem maritorum opera

coclis, apud quem omnes thefauros repofuit.

regno fpoliarunt ; ad eam vero, quam exhae-

at R

4

X

- XVI. Nivardus S. Bernardi frater , etfiIn vit. $,

reditaver

t^.

egi Francize nuptam confugiens

omhibus fratribus cum Bernardo fratre ad Dern.l.cu

dixit: Ofilia, quam vere mihi dixifti : Quan-

religionem abeuntibus, ex affe haeres a paren-

tum habes, tantum vales, tantumque te dili-

O

Dum enim habui, quod darem, multum

tibus fcriptus, atque ideo ad manendum in

domo paterna incitatus fuerit, generofe ta-

valui apud fororestuas: nunc vero cuim nihil

Itaque a filia

men conditionem refpuit, iniquum dicens, fi

habeam, nihil prorfus valeo.

fratres coelo rapto fibi terràam relinquant.

fua receptus, & benigne habitus, iterumque

Hit.So

XVII. S. Bafilius etfi multis lachrymis & $. B2fil.$

plà

regno reftitutus eft. ( vid. plura in Z4ppandiwe;

deíalut.

lamentis eum mater a propofito vitae mona-

ocunm

g

quorum feriem index dabit.

fticee. arripiendae deterreret, neutiquam ta-

Vitá

/

P.z:etqsxmale negletta 9. punïz'ta..m

men a propofito ut difcederet, emolliri atque

Gen. 9. V.

VII. Cham, quiadebitam patri reverentiam

moveri potuit; ut de ipfo S. Chrytoftomus

lius fratribus manife-

narrat.

^5. & a5 neglexit, & nuditatem il

ftavit; cum tota pofteritate maledittus eft.

XVIII. Albertus Falchenbergenfis Comitis Hier. Pja-

flius & Regi, Gallize affinitate . conjun&us, tus debe

Vi

ngc 6.

.VHI. Efau contra parentum voluntatem

Cq (10

v.ad.

nxores fecutus alienigenas, primogeniti bene-

Ordinem Preedicatorum ingreffus, cum a

Rel]..2.€;,

'Theoderico Cónfobrino. variis argamentis,

Ytic.27. V. di&Gione fpoliatur, & natu minori Jacob tan-

4

*

35

4€- quam fervus fübricitur.

4

& pizecipue commemoratione materni dolo-

IX. Re

1

ilis Abfalon impia in patrem Da-

ps.Reg 18-

bel

ris, ex quo aut jam obiiffe, aut brevi obitura

o

v.9. X14. vidern arma movere aufüs , tribus lanceis ex

credebatur, sd r

Cb

itum impulfus effet, Alber-

1

H

3l

am,quae ex ad-

arbore fuornet crine fufpenfüus, transfoditur.

tüs oculos ac digituim in ta

;Jm..læ

ïïamn. "!

X. Carolus Ludovici Germaniae Regis natu

verfo pendebat, & Chriftum inter B. Virginem

£73-

^minor filius in celebri Epifcoporum & Nobi-

& S. Joannem in cruce pendentem reprzefen-

- fium Francofurti confeflu a daemone poffet-

tabat, intendens dixit: En Dei Filius, cum

fus eft; quod adverfus patrem rebellaffet. ]ta

jnatrem & confobrinum, utrumque fibi tam

liberatus a daemone faffus eft,

carum, doloris gladio confoffum videret, ta-

ipfemet deinde

1

addiditque, toties fe maligno

ifto hofte corre-

mene crucis patibiulo, quod facile poterat, de-

fcendere noluit, fed in eà cum, fuo & illoruiu

ptum füiffe, quoties impia illa ftudia animo

[

verfaffet.

cruciatu usque ad mortem permanfit Quare

XL. S Bernardu

iüs* relbrt , adolefcentem

to.2.1. 17.

nec ego quidem hanc religiofze vitee crucem,

Dom.2.

o&odecim annorum in patibulum atctum, de

quam femel confcendi, deferam unquam,

Quadr.

repente capillo & barba cana vifum effe,

quamvis matrem , quam narras, & te confo-

Deumque hoc prodigio docuiffe, ad quam ce-

brinum ad.pedes meos exanimes jacere vi-

X

tatem pervenifiet hic adolefcens, fi morige-

deam. Quin potius tu quoque in hanc ean-

rum fe parentibus praebuiffet.

dem crucem mecun conícendis, teque mun-

ilif.Sor

Pzdag.

XII. De alio narrat S. Bonav. & alii, quod

di hujus laqueis expedis, in quibus hzeres cum

p

Chiftp. cum coram patre prandere cum iplo volente

tanto periculo ? qua oratione motus Theodo-

ó(,

1.€ 6 $. 3* caponem abícondiffet, hunc, ubi pater difcet-

ricus, idem inftitutum fecutus eft.

a 9.

ania Pred.

fit, recipere volens inhorridum Bufonem con-

p

XIX. Civis qüidam Toletanus in Hifp

verfüum viderl

t,quiexlance in faciem infiliens,

falfis conjecturis cum in fufpicionem criminis C

hrift. p..-

vk'p-!u

totamamento in frontem occupavit, hec ante

e 6.$.3.

veniffet, capitisque damnatus fuiffet, filius pa- ^

a

ful, "

mortem avelli potuit. Quin & fi quaparteBu-

tris calamitaten mifertüs ad Regem propera-

foni moleftia afferebatur, eandem ipfe in fimili

vit, feque in locum patris plectendum obtulit,

AM.PW

corporis parte fentiebat. Unde juffus ab Epi-

Faf Col

nec ante pia importunitate inftare defiit,

Ícopo per Provinciam circuire, ut omnes ejus

quam, quod rogarat, impetravit, & mortem,

dor,

exemplo faperent.

.]698.

L

liberato patre, gloriofe oppetiit. -

XIII. In Frifia qui

dam a filio fuo male tra-

Fnb conc,

| dhid.n.10.

ad limen

XX. Philippus Romanorum Principum pri-

&atus, & per domum paptatus'(:um,

mus fidei feétator,

filium fuum adeo reveren- 4 infefte —

domus perveniffet, dixit: fatis nunc eft, fili,

S. NiCOI»'

j

tem habuit, ut in imperium fe confentiente

nam & ego hucusque tantum patrem meum &

evec&tus gloriaretur fe patrem habere, cui pof- "^*

avum tuum crinibus traxi.

um

fet obedire non tantum, ut filius, fed etiam

,!.bid-nv! . l-

XIV. Servusquidam, cam dominum fu

ut Imperator.

i

eques fecutus

fuiffet, & pecuniam , quam ille

advertifiet, ab eodem irato pe-

XXI. Quzedam filia Calviniftüs in Galliatbid,

Viüc- *'

perdiderat, non

de truncatus ,

facta confeffione intellexit ab

graffantibus & ingentem ftragem edentibus

per rnediacadavera irruit, & patrem quaefivit,

Angelo, han

cpoenam a Deo immiflam in cafti-

]pee quam admiliffet, eo pede

inventumque adhuc

fpirgntem humeris extu-

gationem cu

lit, & curavit,

quondam

fuam matr

em indigne ex curru de-

turbando.

C vid. plura in appendiäe 2

$

V.

Tiulus CXVII. Pietas erpa 'Pärentef.

855

Qhdy,

'S.V-

tria diftaret, noluit tamen eo divertere, autül-

l61

XEMPLA DOMESTICA.

loindicio ad fe accerfere. Nihil ab eis volebat

"ff éltus erga parentes & confanguineos depojiti.

accipere. - Dicebat, religiofum debere effe

. quafi Melchifedech fine patre & matre,

'it. !o 5. I'

9. Ignatius, dum eiinter orandum liter»e

IX. P. Gonzalus Sylveria a confanguineis Vi* 1. 1. 6,

9, x..

patria redduntur, eas mox ne apertas

ad domum invitatus, refpondit, fe humanum 8-

iit &

quidem in caminum ardentem conjecit. Idem

amorem qui fenfü magis, quam ratione perci-

in Epiftola ad Ducem Najarze fcripfit: Poffüm

M

pitur,perfectiori jam charitate permutaffe,nul-

tibi omni affeveratione affirmare, totos decem

lius apud fe pretii effe, ullum fanguinem prae-

undecimve annos ad nullum ex Loyolea fami-

tér eum, qui redeniptionis humanze pretium

lia ne litteram

! u

idem me fcripfiflet, perfuafi

enim mihi,cum

[

ae

fuit, aquo in ara crucis effufo a peccatis ablu-

culo univerfo nuntium mifi,

tus, & a daemone vindicatus eflet, eo fe quo-

illam quoque propter Chriftum me femel re-

liquiffe, neque debere eam repetere,

tidie ali, dum facra peragit myfteria, indeque

il

Hift. Soe.

effe&um, ut modo quodam mirabili Chrifti

ilut,

II. S. Francifcus Xaverius in Indiam profi-

confanguineus fit: turpe autem fibi videri, ut,

P- 1. l2,n.Cifcens perfuaderi non potuit

9t.

verticulo patriam reviferet.

, ut modico di-

qui tali propinquitatis vinculo cum Deo ipífo

Vita,

conjunctus eft, ullam przeterea in humanis cu-

III. B. Aloyfius de propinquis adeo curam

randam putet confanguinitatem.

ex animo depofuerat, ut eos omnino ex me-

moria deleviffe putaretur. Unde ipfemet faffus

X.. P; Francifcus Pavonus amorem.confan- Biblioth, .

guineorum ita exuerat,ut ne parentem quidem Sctipt. S.ly

t. Dl

eft, eosnunquam fibi in memoriam venire, nifi

fuum, ex quo Societatem ingreffus eft, aut vi-

debo.

cum fingulariter eos Deo commendaret.

ht

Vit.l. z..

ferit, aut allocutus fit, praeterquam cum ex

c, 60

IV. S. Francifcus Borgia poftquam a Deo

Provincialis im

perio bene fibi ab eo precari

146

vocatus eft, nihil antiquius habuit, quam obli-

vifci populum fiüum, & domum patris fui:

pof'tulavit.

r

$ VI

torum affinium

Imonein fermone quidem deprehendi cogna-

que ullum amorem paffus eft.

EXEMPLA PROFANA-

Literis ea de re ab Antonio Aranzio Roma

ha

Y

um mater qucedam capitali crimine Valer,

miffis refpondit : Meos equidem amare non

damnata, Triumviro in carcere ftran- Max.l.s.

delii, Deumque quotidie venerans precor, fal-

gulanda tradita eflet, cuftos carceris vero non € 4

vosincolumesque effe jubeat. Etforfitan gra-

ftatim ftrangulare, fed inedia conflere decre-

tior Deo precatio, quae quam minimum carnis

viffet, interea vero filiam diligenter excuffam,

& fanguinis habet admiftum. Pereat ille ainor,

utvivat, quem quaero, cceleitis. Audita morte

ne quid cibi aut potus inferret, in carcerem

folatii caufa. admififfet, heec aliquot diebus

lfabellae filiae infperato extinctze dixit: De-

uberum fuorum lacte comperta eft fuftentaffe,

pofitunm acceperam, repetiit Dominus.Redda-

unde Senatus tanta pietate commotus, vitam

mus itaque quod par eft, alacriter : Quodque

matri, matrem filize dedit, & utrique perpe-

tamdiu ufuüram ejus dederit, grati teftationem

l

tuam alimocniam affi

Á

i

gnavit, ipfum vero locum

animi demus. lgiturnon lugendum, preefer-

pietati templo exftrutto confecravit.

tim cum his vitze miferiis, & corporis, vinculis

Il. Lyparis adolefceis Neapolim profe&us Tovian

Wul

foluta emerferit, & in beatorum fedes Dei

eft, ut patrem e praedonum manibusliberaret ; Pontius

. elementia, ut fpero, & opto, commigrarit.

2 €.4.

Hift.Soc.

V. P.Petrus Faber ex Hifpania in Geria-

itaque in fervitutem fe dedit. Patreque liberta-

de obed.

O p-.og.3. . ni

ti refüituto, ipfe remo addic&tus

| in praedonum

:

66,

am proficifcens,fuam ipfe patriam in confpe-

t

poteftate permanfit.

x

&u potitam,& propequam tenendum erat iter,

IlIl, Scythze olim ce

debant Dario Regi eo- Herod;)ms

ne quidem fpe lucri animam, a religiofa fe-

rum regionem vaftanti usque ad ultimas A fize ! 4-

veritate deffectens, averlis oculis tniffam fecit.

folitudines. Interroganti deinde ab eo per Le-

fi.ü.pg

Vit-p.zv

. VI. JoannesBerchman auditaPatris morte,

685

8atos, quem tandem fugiendi finem, aut quod

fol44. jam verius, ajebat, dicam : Pater nofter, qui es

pugnandi initium facturi effent? refponderunt,

in ccelis : de reliquo nihil commotus.

fe neque urbes, neque agros, pro quibus dimi-

AnnProv, VII. P. Antonius Pinnas cum aliquando e

cent, habere; ceeterum cum ad parentum fuo-

Euf. Coll. noftris unus aliunde veniens, nomine fratris

rum monumenta devenirent,fciturum demum

/ XEbOr.

ejus Germani eum falutaffe, & quaedam etiam

quomodo Scythae pugnare confueviffent. -

'-1'6980

mandata folicite dediffet, quid hoc rei eft? a-

V. Decii Imperatoris filius, cum pater eum tid. exPe.

, CoflG.

jebat, adhuc mihi unus frater? Adhuc , ait

Regem nominare, & diademate infignire vel- tro Bleff,

j fe&o

holpes, imo valet, àc viget, ac plurimam tibi

ep. 47

(ícol

let renuitdicent. Verorne fi Imperator fiam,

alutem dicit. Hic pater fubridensait: Ejus

dedifcam effe filius Malo non etfe Imperator,

LI

epiftolam abhinc tres annos accepit, quam

fed humilisfil

n

etiamnum obligatam fervo, & pro atramen-

devotus.

ius, quam imperator & filius ig—

x

tarii operculo commode utor.

V. Cornelius Scipio patrem luminibus or- tem. $.

Vitac. 4

VIII. P. Balthafar Alvarez affe&um erga

batum Scipionis inftar regebat. Unde Sci-ex Chav.

confanguineos adeo mortificatum habuit, ac

pionis coghomentum

e rrud,

Ü

fibi & tgti famil.iæv ac-

I.C.10,

fi nec patrem, nec matrem, nec cognatos ha-

quiüvit.

beret. Nunquam ab eo audiebatur, unde ef-

VI. Qnintus Cicero Marci Ciceronis fra-Ibidem ex

fet, aut quos haberet cognatos, nec in eorum

trisfilius patrem ad necem quxefitum occuluit, D:o.L42.

negotia fe ingerebat.

Cum Romam profici-

nec ullis tormentis ad

fceretur, licet tribus tantum mili

aribus a pa-

pelli potuit.

euin prgdendum com-

Nnnnno2

R. P. Lobh, Bibl. Man, "im. I1.

vit.

E

6

Bibliotbece. Manualis Concionateria

8

)

*Val. Max.

VIT. Atys filius Croefi, cum effet natura mu-

xifle fe advertat; ita & parentes nulla majori

Ll&.c. tus, ubitamen vidithoftilem gladium paterno

voluptate afficiuntur, quam fi filios omnibus

numeris abfolutos genuiffe fe advertant, juxta Prov. ra»

jugulo imminentem, folutis dentium clauftris

illudSalomonis: Filius fapiens lzetificat patré : V 1

mi fui. -

prorupit in verba, quibus dchit affe&tum ani-

Filius vero ftultus moeftitia eft matris fuze:

L

ola vehemeriter exultat, ubi l'olit. 1. 6s

Ib:dem.

VIII. Corio

lanus cum a Romanis inique

X. Sicut agric

damnatus ad Volfcos defciviffet, & ab his in

generofos fructus ex arbore legit, quam füuis Epift,

Ducem ele&tus Romanam urbem oppugnaffet,

ipfe manibus confevit, magnaque cura produ-

5

Romani defperata defenfione Veturiam ma-

xit; ita parentes furmum percipiunt gaudium;

trem, & Voluminam uxorem ac liberos ejus

cum optimos m ores vident liberorü, quos ipfi

in caftra miferunt, veniam precaturos, quo-

rum precibus ita permotus eft, ut exercitum

genuemnt, tapgggue folicitudine educaruat. :

ab urbe abduxerit, atqug Qbüdiope«l.;b,erarit.

$..

$. VII.

SIMILITUDINES.

L p

vaceptum Nature: Uti colligitur ex ome

nium brutorum, prazecipue vero ovium

inftin&u, quze vel ex mille aliis omnino fimi-

Qualitas.

cut, quo fortius connexa funt duo vin-

libus matrem füam agnofcunt, & fequuntur.

Anonym./ I. S]

II Preceptum Dei : Juxta illud Deuterono- Deut. 5.s.

cula, tanto difficilius feparantur; ita

mii: Honora patrem tuum, & matrem tuam, $:

quo magis per vinculum cognationis adftri&ti

$ H

ficut praecepittibi Dominus Deus tuus.

.

E

*

«qifi 10

funt filii parentibus, tanto magis iisdemkper

IT.. ZEquitas: Quam Salomon indicavi

t di- Eccl; 7. s.

amorem adhzerere debent.

Wdem.

Il. Sicutis, cuimu

Itum datum eft, ad multa

cens : Honora patrem tuum, & gemitus ma- 29*

tris tuze ne oblivifcaris.. Memento, quoniam

reddenda obligatur ; ita cum nemo plus dede-

nifi per illos natus non fuiffes. Et Tobias : Me- Tob, 4. v,

rit, quam parentes, haud dubie etiam illis ma-

jor reverentia, amor & obfequium debetur.

mor enim effe debes, quae & quanta pro te Qt 36)

paffa in utero fuo.

;

Idems

IHI. Sicut Ciconize decrepitos parentes hu-

IV.- Utilita; : Quam Deus per M

oyfen pro- Deut.s. v.

meris fuis ab uno loco ad :

N

ium portant ; ita

91440

mifit, dum precepto füpra citato addidit: Ut6.

ult,

parentum quisque fuorum onera & imperfe-

longo vivas tempore, ut benoe fit tibi.

&iones magna cum charitate in fe fuícipere,

É

ferreque debet.

V.- Nece[fitas :: Ob metum poenarum, hanc Deut. a1.

virtutem negligentibus decretaruni : Si enim v. 18«

idem.

V. Sicut catuli & pulli parentes fuos, quo-

jam olim in veteri lege preecepit Deus , ut fi-

cunque przecedznt, fequuntur ; ita veros filios

$ em

lius protervus & contumax, commeffationi-

epift, 1

laudabilia parentum

füorum vä&igia prazeclare

busque ac luxurize vacans lapidibus obruatur ;

7

æmulari decet.

quanto magis in lege gratize, ubi, ficut major

| INece[fitas.

parentum erga filios cura exigitur, ita 1najor

Idem,

V. Sicut is, qui vize ignarus ducem non

quoque ab his reverentia & amor exfpeé&tatur,

eligit, aut fequi recufat, graviter, erret,necoefle

degenerum & protervorum

Vfïliorum— ccmm-

elt ; itafelicem vitee fuse progreffum fruftra

maciggleätetur.

fperant filii, qui parentum füorum ductum fe-

1

ui recufant.

E

Tdem.

VI. Sicut pomum ab arbore feparatum, pu-

*

$IX

ï

tredine obnoxium , exitioque proximum eft ;

ita liberi, qui genitoribus velut arboribus fuis

" E,;

emplum. C»rifti fzequenter conjïde:;a?e: Quï Luc. av

jo5:16,

^

^ cum tantum effet, tantam tamen reve- ! $-

Y

per amorem conjuncti non manent, non lon-

d

-

*

ge abfunt a perditionis periculo.

rentiam, amorem, & obedientiaim, tanto tem-

Uxlitas.

pore nempe triginta annorum fpatio exhibuit.

II Exewpla Jibuicorum $. 7. ailata perpendere : Lue, 16. v —

VII. Sicut Ralmites conjun&i viti multum

t Hj

Joan. 15.

Ut vel fic erabefcamus, quod filii hujus faeculi 8-

& pretiofum fru&um afferunt ; ita liberi per

(& tenebrarum) prudentiores ( & parentum

amorem & obedientiam bene uniti parentibus

amantiores ) íint filiis lucis.

^

b aculns; obiicäre SS. Chïyf?i :

multum fruétum producent, atque setate, fa-

IIL . Exempla brutorum Jape o

|

pientia, gratia corain Deo & hominibus, fi-

quibus etfi natura denegavit rationem, non

omil. de

Stg.e

Abfal.

cient.

cut olim Chriftus parentibus fubditus profi-

tamen denegavit pietatem, tefte 5. Chryfoft.

",

. JV. -Beneficia a parentibus accepta crebro pondera- Eccl. 7

——

Anonym.

VIIL Sicut pullis ex om

ni capite melius

re: Sicenim excitabimur ad illud Siracidis V- 29*

profpe&um eft, fi gallinze folicitudini curze-

monitum implendum : Retribueill

*

ils quom

Q*:

-

que fe committant, quam fi proprio conatu ar-

do & illi tibi.

bitrioque vivere, alereque fe vellent ; ita liberi

V. Exempia filiorum ob pietatis ojficia ntgleüta ca- 2-Reg. 19

nunquam commodum füum melius promove-

fligatorum , diigenter confiderare ,. ut vel eorum ": 9

bunt, quam fi.parentibus fuis totos fe tegen-

damno fapientes, ad debitum parentibus ho-

dos, alendosque committant.

horematque amorem exhibendum compelia-

3ucmzditd?.

mur. lIdeo namque Deus Abfalonem in alta

IX. Sicut artificem nihil magis recreat,

arbore pendere & perire voluit, ut tam tragi*

cum exemplrum facil

ius caderet in oculos iilo-

quam fi opus undequaque perfectum produ-

rutns

]

E iulus CXVII. Pi&as erga, Parentes,

857

tum, qui fimilem ipíi propterviam irreveren-

parentibus recte djciülr, utqui eos amat, per-

tiamque committere non verentur.

N l)

dat eos, non more parricidarum interficiens,

l

fed fpirituali gladio Verbi Dei carnalem affe«

$ X

ASCETICA.

&um eorum, quo & feipfos, & eos, quos genue-

runt,irritamentis hujus fzeculi obligare conan-

;ï;it. l6

ria funt praecipue, quze circa hancvirtu-

IT

tur, pie fidenterque percutiens & occidens, il-

tem bene apprehendere, aliisque incul-

lud in eis vivere faciat, quo fratres funt, quo

eare debet aíceta.

Primum eft, ut bene fciat

cum filiis fuis temporalibüs parentes seternos

& doceat, quze officia filii debeant parentibus,

Deum ecclefiamque cognofcunt. Neque trifti-

. quzxe quidem omnia ad tria fere revocari pof-

ER

tia parentum inde fecutura abfterrere debet,

n

*

.

*

N

»

funt. Scilicet ad amorem: ad quem fpeGat, eos

nam,ut

bene D.CI

imacus dixit,melius eft con- 3. Clim

magni zeftimare, & revereri ('id eft, non Izede-

triftare parentes, quam contriftare Dominum grad. 3.

re vel minima ratione)) ac honorare tam ver-

Jefum : hic enim nos creavit,& falvavit, illi fac-

bis, quam factis.

2. 41 obedientiam :;ad quam

pe fuos amando perdiderunt. Amor Dei, ipfi- :

Ípecat, ut illorum non tantum imperia , fed

usque fanctum defiderium, extinguit in anima

nutusetiam & confilia isquirantur& implean-

carnalem parentum amoré : Qui aütem utros-l. 3. c. 34«

tur. 3. d fubventionem : five in vi&u, f opus

que amores in uno corde claudi poffe putat, is

ett, fübminiftrando: five in periculis hoftibus-

leipfum'decipit. Vetus ifta eft ars diaboli, in-

que advertendis : five in auxiliis pro morte

quit Platus, quze illi in parente noftro Adamo

feliciter obeunda, fu

pplicioque2 Pg;*ga?grii de-

M

nimium bene proceffit.

Nam quid intereft,

vitando przeftandis.

inquit S. Auguftinus, utrum in uxore, an in$ Auguft,

5 Hier.

l. Alterum eft, ut bene cognofcat, q

üandö,

matre, dum tamen Eva in qualibet muliere, ePift. 58.

pift, 10.. & cur non obediendum fit parentibus, nimi-

caveatur; nam iftaumbra pietatis de foliis il-

"

rum juxta regulam S. Hieronymo indicatam,

N

lius arboris venit, quibus fe primi parentes no-

dum dixit: Honora patrem tuum, fed fi te ave-

ftri damnabili pietate texerunt. Merito ergo S.

b

- ropatre nonfeparat. Tamdiu fcito fanguinis

Hieron. Nepotianum adhortatus dixit: EFcces. Hferon,

copulam , quamdiu ille fuum noverit Creato-

Adverfarius in pe&tore tuo Chriftum conaturepitt. 2,

rem. Inhocergo cafu non effe parentibus obe-

occidere. Licet parvulus ex collo pendeat ne-

utls' Vs

diendum, cum coimuni Theologorum fenten-

pos, licet fparfo crine & íciiis veftibus ubera,

32.q.104. tia docet S. Thomas, idque ob triplicemratio-

quibuste nutrierat, mater oftendat :-licet in li-

33 ult,

nem. 1.Quiautipfe etiam Ariftoteles, aliique

It Ms

mine paterjaceat, per calcatum perge patreim.

Ethnici agnoverunt, in iis, quze ad corporis

Siccisoculis ad vexillum crucis evola.- Solum

[

. maturam pertinent, omnes homines pares; nec

'piet'atïs genus g&, in ahapre e-*H?e. crudelem.

""quisquam altero füperior aut inferlor ett.: 9.

*

$ Bem. Quia,cum paterpum jusfit participatio autho-

g.' X:I.— |

- i

spift, 111. ritatisaDeo, aquo eftomnis paternitas, meri-

to-Deo potius, tanquai fupremo Domino ;

CONCEPTUS PRJEDICABILE

d

L

quam parenti, tanquam Vicario, obediendum

x occafione thematis':

Subditus evat illis : Luc,23, v.

eft. Hincpulchre S. Bern. fola, inquit; caufa,

- explicari poteft.

1. Quomodo filii.de-51.

qua non liceat obedire parentibus, Dens eft.

beant eíle fubditi parentibus; fcilicet-inte-

lpfe enim dicit: Qui amatpatrem, & matrem

gre, prompte & fortiter exequendo omnia,

plus quam me, non eft ine dignus. 3.Quiaa

quae Dei legi & voluntati non funtcontraria :

. Deo infinities plus, quam a parentibus acce-

Ubi obiter, bte

viterque indicari poteft, quan-

'^. pimus,nempe corpus, & animám; cum tamoen

do & cur interdum obediendum mon fit pa-

ab his nec ipfüm corpus fine Dei opera acce-

rentibus, uti, $. priore oftenfum eft, 4, Expli-

A

fob. 1o, v. piflemus, uti Job indicavitdicens: Nonne fi-

cari poteft tructus ex tali obedientia fperan-

1Ce.

€utlac mulfifti me, & ficut cafeum co

ag

DC

ulafti,

dus, Ícilicet'is, quem Chriftus reportavit cre-

offibus & nervis compegiíti me, & vifitatio

Tcens setate (quem Deus indicavit dicens:Ho-

tua cuftodivit fpiritum meum ?. Unde ierito

nora patrem tuum & matrem tuam, ut fis lon-

6

S. Iier.ep. S. Hieronymus dicebat :

gzevus fuper terram) fapientia) ad quam vel-

ad Heliod,fed cui renata es.

i

non .es ejus cqiv nata,

maxime conducit obedientia iuxta illud Sira-

-- TH. Tertium eft; utíciat

j quömodo .noh obe-

cidis: Fili concupifcens fapientiam eonferva Ecel. !v

dientiam tantum negare in certis cafibus, fed

juftitiam,&Deus przebebit illam tibi) & gratia :*

uf

etiam amorem parentibus , atque adeo otiffe

coram Deo & hoininibus ( quianihii perinde

1il.de

S,Aug. epyeos debeamus.^ Id quod praeclare S. Augutt.

jl

3t. adLze

gratum utrisque facit, quam fi deprehenda-

,

-oftenidit fequentibus verbis: Sicut praeceptum,

tur, ) in omnibus & per omnia prompte parere;

tum.

quo perdére jubemur animam noftram , non

«

L^

ll. Ex occafione thematis : £jenora

patrem!

)eut.3. v.

ad id valet, ut.fe quisque interimat, quod in-

tuum C matrein tuam : explicari poffüunt com-16. .

expiabile nefas eft : &tamé valet, ut interimat

moda ex debito cultu pareritibus exhibitoori-

in fe carnalem afle&um animae, quo cum im-

ri folita, quee quidem breviter Moyfes loco

!gs 19

pedimento futuree vitae praefens vita delectat.

citato indicavit, addens. Utlongo vivastem-

Hoceftenim, quod diétum eft, oderit animam

pore, & bene fit tibi. Quibus verbis tres vide-

fuaim, & perdat eam. . Quod tamen diligendo

tur fignificaffe fruétus, fcilicet . Ut bene fitin

fit, quandoquidem apertiffime fructum ejus-

bonis temporalibus , quae vel maxime à filiis

dem animse acquirendo in eodem przecepto

morigeris fperari poflunt.

2. Ut bene fit in

coimemorat dicens: Quiperdiderit eam in ifto

corpore, dum a malis intrinfecis & extrinfecis

fzeculo, in viþa seterna inveniet eam. Ita & de:

s

cuítodietur, qui talem cultum exhib

?

et, ficque

longs

?

Nnnnnsg

858

Bil»liothec?e Manualis Concionatorid —

longo vivet 'tempore; : 3. Ut bene fit anima,

. V. Parentes juxta Ciceronem, clariffimos Cieero de

dum, ficut ipfe fuis Superioribus, ita paffio-

habere debemus , quod ab his vita , patrimo- orat poft

redit,

»

nes ipfi fübje&tze erunt, ficque fiet, ut fuavif-

nium, civitas, libertas tradita eft.

fima arimi pace fruatur, merita

. VI. Parentes non amare, impietas eft; non Senec. 1.3.

que fpiritua—

de benef.

lia in immenfum augeat.

agnofcere, infania,ut re&te fenfit Seneca.

Eacl. 5. v.

]II. Ex occafione thematis : In opere & [e-

. VII. De Ciconia fic fcribit S. Aimbrofius : &* **

16

9.

mones & in omni patientia bonora patrem tuum : ex-

Quam vero rationabilium excedat pietatem " *'

plicari poffünt officia filiorum erga parentes.

àc prudentiam Ciconisze clementia, confide-

Nimirum. r. Honor & reverentia. 2. Obedien-

randum. Nam depofiti patris artus, per lon-

tia. 3. Obfequium & fervitium: Quae omnia

geevum fene&tutis,plumarum tegmine alarum-

tum ex haétenus dictis facile amplificari; tum

que remigionudatos,circumftans foboles,pen-

apud Fabrum conc. 5. in Fefto S.Nicolai fufius

nis propriis fovet. Et quiddicam: collatitio

explicata videri poffunt.

cibo pafcit, quando etiam ipfa reparat naturae

Matth. 25.

IV. Ex occafione themati

S: 3efujklem, 3-

difpendia, ut hinc atque illinc fublevantes fe-

v.37.

ruüfalem , quoties eolui congregare filios tuos ; quem-

nem fulcro alarum fuarum ad volandum exer-

admodum Gallina congregat pullos fuos fub alas, &&

ceant, & in priftinos ufus defueta jam revocent

nolufli? Poffünt per comparationem pullo-

pii patris membra. -

Quis noftrum levare

rum explicari officia filiorum erga parentes.

eegrum non faftidiat patrem ? Quis feffum fe-

Nempe r.Quod agnofcant matrem fuam, &

nem fuüis humeris imponat; quod in ipfa hi-

ament. 2. Quod magna cum fiducia ad ipfam

ftoria vix credibile habetur ; Quis, ut pius fit,

tum pro alimento, tum pro defenfione confu-

non hoc fervulis mandat obfequium ?. At ve-

$ Crz

giunt. 3. Quod ei perfecte obediant, fequen-

ro avibus non eft grave, quod pietatis eft ple-

110. 34' m

num ;.non eft onerofum ,. quod folvitur Na-

Eongh

tes femper & ubique ductum ejus. Ut autem

turze debito.

hzec omnia promptius & perfectius praeften-

tur, explicari poteft ,, quomodo viciffim pa-

VIII. Pelicanusafiliis, ejus fanguine fuper- Beirlinck

yentes talibus filiis omniaGallinze officia,nem-

ánfufo ad vitam revocatis, unanimi cura fove- them.s. in

js&ant,

feftoS. An-

pe folicitam curam in generando, educando,

tur, & nutritur.

dregze.

1-60 if*ä

protegendo ii

n

3

jleturi fint. :

DAT

Exod.25,

V. Ex occa

1

1

one thematis : Zfpice & fac f:-

Uzz'lz'm:;

V. 40.

cunáum exempla , quod tibi mon[Iratum efl : Poffunt

IX. Pietas fundamentum eft omnium vir- Ciceto pre

filii ad pietatem tripliciüm exemplorum pro-

tutum; Parentem ut Deum venerari ac vere- *an.

pofitiore excitari, nimirum 1. Chrifti aliorum-

ri debemus. -

que hominum Sanctorum. 2. Ethnicorum. 3.

2 X. Pietas Ciconise eo usque frequenti te- S Ambrof.

Bruütorum; precipue Ciconiarum, dicique,

ftificatione increbuit, ut congruse mercedem!. 5« c. 16,

fielt i

hunc effe funiculum triplicem, quo filii ad pie-

reinunerationis invenerit. Nam Romanorum

"

"Thentn

tatem erga parentcs obftringuntur, quique dii-

ufu pia avis vocatur.

Habet etiam univerfo-

Pun,

ficulter rumpitur. Quem in finem exempla

rum fuffragia, nam retributio beneficiorum

$. 4 & 6.allata fervire poffunt.

avrimeAAeyeove vocatur, évaeycc enim. cico-

ECCI- 7* Ve

VI. Ex occafione thematis :

Retribue illz"&,

nia dicitur. Virtus itaque ab his nomen acci-

29.

(parentibus) quou o.lo ili tib:: explicari poffunt

pit, cum relatio gratiarum cico

beneficia a parentibus accepta, (cilicet gericra-

nuncupatur.

m'æ vocabulo.

ti0 educatio, nutritios protetlio, ditatio: ac fingu-

lorum magnitudo tum ex difficultate ipfius

Dignitas.

operis,tum ex intentione affectus, tum ex aliis

XI. Nihilefl tam honorificum liberis, quam Euripid.in

circumftantiis demonftrari. Deinde oftendi

ACT€,

debitum honorem parentibus offerre.

poteft, quomodo compenfare debeant filii hzec

. Xll. Nulla vi verborum, nulla ingenii facul- Senec. 1.3,

berneficia, fcilicet pro generatione amorem;

*ate exprimi poteft, quantum opuüs fit, quam- d€ benef,

pro nutritione reverentiam, pro educatione

que laudabile, quamque nunquam a memoria ** 38

obedientiam , pro prote&tione fiduciam, pro

hominum exiturum, poffe hoc dicere: Paren-

ditatione gratitudinem exhibendo.

tibus meis parui, ceffi : ad hoc unum contu-

max fui, ne beneficiis cederem. .. Certate ob-

$. XII.

fecro. vos, & fuíi quoque reftituite aciem. Fe-

pr'vl

MISCELLANE A.

lices, qui vicerent : Felices, qui vincentur.

Qualz'tas.

Quid eo adolefcente preeclarius, qui fibi ipfi

dicere potuit, (neque enim fas eft alteri dice-

Alex.l

olon cum nullam poenam in parentü per-

re) parentem meum beneficiis vici : Quid eo

[* 5-

21. T. S

cuffores lege fanciviffet, caufam rogatus,

fortunatius fene, qui omnibus ubique praedi-

, eam effe dixit, quod nullam prolem tam efferà

cabit, a fïlig fuo fe beneficiis victum.

& nt

fore crederet, quae tantum nefas aufura effet.

ep: 3-

Tlatol. a.

]lI. Parentes negligere, nec Deus, nnec homo

$. XIIL -

leg.

mentis compos ullus confulet, dicebat Plato,

AXIOMAT A.

Platol. 2.

III. Alibi vero dicebat idem Plato : Putare

E

4.deleg. quisque debet omnia, qua poífidet, eorum

| l. Eltern verebren , tbut iter verimebrens «iel

Y, 34'

effe, qui genuerunt & educarunt.

Gütber bef beren.

]. duf der Mutter. Schos, 1mer-

Stobgus in

IV. Talem te, dicebat olim Ifocrates, erga

den Kinder gros.

II].

Íentent,

parentes praefta, quales fe tibi

Gute Kinder grcfg Ireud .

| liberostuos ex-

»Bös Kinder, gros LLeiá.

Bub

hibere optares.

Qm,

& XIV.

1

-AT;itulus CXII. Ponitentia.

859

t à :

ittt poft

$. XIV.

YiI. Jacobus Alvarez to. ».]. 5. p. 2. c. 7. $. 4.

i,

IV,

enricus Engelgrav. conc.in Dom. 1.

SEnec, 1.3.

AUTHoRäa

.poft Epiph.

lt Mif

V. Matth

l

iasFaber.conc. in feRoïS.Nicolaï.

a lo

[. Joannes Bufteus in viridario. f. 5IO..

VI. Laurentius Beirlinc

. them. 5. in;'f-e&o

TT

à II. PetrusSanchez inregnoDei. p. 6. c. 2.

B. Andreze,

sjede od dededoledeledetotedetetedetoeleidePetodele d dedeieletedetetedeiedetedetele

TITULUS CXVIII.

P

OENITENTIA.

$.L

