epud Iair-$er jgnoratur , femper proximus e[Je credatur ; &

mortis cam veritate dicere poffumus : Con-

o

tanto quisque [it ferventior in operatione , quanto &

füummatum eft: Jn manus tuas , o Pater, com-

fefto S, Jo-

an. E vang.

incertus efl de wocatione , ut, dum incerti fumus ,

mendo fpiritum meum. | Quidni ergo hic potiori

8. Greg. 1, 1407

de moriamur , femper ad tmortem parati debea-

jure dicamus , quod paulo ante didum eft:

umus venire.

l I'. mor.

Porro ad banc praparationem rvite in-

Infp

ice , & fac fecundum (,elxeïnrapylar » quod

j

flituendam . nibil eque conducit , quam exempla pie

tibi monflratum eft.

Jan&teque tnorientium ob oculos frequenter obfervantia ;

etf enim plurima ab dfcetis precepta, & media pre-

II. De B. Virginis fanGiffima morte ,. &jn vita

[cribantur , ad mortem pie, fantteque obeundam, bic

gloriofa affumptione fequentia refert Petrus Flor. SS.

/ tamen, fé uspiam alibi, locum babet fapienti[J;mum

Ribadeneira ex probatis authoribus: Cum prefixa.

fan&iffime vite curfuüm diu faniffima tenuif-

Seneca l. ij|ud Senece effatum : .Longum iter per pracepta ,

I.6P. 6.. breve C9 efficax per exempla 5. quia bomines amplius

fet; ( Chriftus enim publico eccle(iz fuze bo«

auribus , quam oculis credunt. — Hinc, plus viva vox

no Matrem fingularibus omnino fuz gratix

&2 convitius ,. quam oratio proderit.

In rem pra-

prafidiis munitam fofpitabat) fui Filii doCtri-

1,19

fentem «venias oportet.

Hanc dodrinam prudenti[f.-

nam, fandiflimique nominis ejus famam, in

ne obforvawit fumvi[]me , fan&tifJmeque memorie

omnes orbis.oras propagatam lata didiciffet,

Brunner in 77 ilbelmus. .-Dux . LIX.. Bavarie , qui , pofiquam

ardentiffimo videndi Filii defiderio flagrans;

Excub. — /pflo receptai cecini]et , 6&8. corpus admirabilibus ,

intimis ob eodem precibus contendit , omni

15

que vel ipfius laure Zdfcetis fufficere poterant , modis

mortalitate corporis exui, coeloque fubvehi.

eruciaffet ,. feptuagefanum octavum atatis amnum af-

Audiit pias Matris preces piiffimus Filius ;

[icutus , de atermtols itinere folicitus , quafivit

votique mox compotem fore per cccleftem

^

jain. abituriens ex snoderatore conícientie, quo Je ritu

Ephebum fignificavit. Mirolegatum hunc,

Jücietatis Sefü, veligiofl ad ilud iter compararent ?

legationemque gaudio Domina excepit, quam

eundemque ut. [ecuriff/amum amplexus , nulla ve omif-

& S. Joanni dilectiffimo filio mox expofuit,

fa. que juvare binc-decedenies poteft ,. fereniffanis

a quo paulatim ad omnes Chriftianos , qui

füüs pre[entibus , inter nofirorum patrum *vota. pla-

Hierofolymis, vicinisque locis degebant, tam

cidiffano fine vivere defüt.

Similem ergo , wut tu

novz & inexpeCtatz rei fama dimanavit. Ita-

quoque , amiceleor , vite tue exitum fortiri queas,

que maximus undique factus ad magnsx Ma-

j

plura tibi , eaque illufiria pie. [ancteque morientium

tris exequias celebrandas concuríus ; certa-

exempla €9 quidem in divevforum [latuum. cla[fes

timque itum in montem Sion , illzque zdes,

vedatta , velut pulcberrimds ideas mortis pie obeun-

quas füprema coena fua, myfticoque Eucha.

IT

de , ante oculos flatuo.

In[pice , €g fac fezundum

riftie epulo Chriftus confecrarat , quasque

S. fpiritus in pentecofte corrufcantibus fuper

exemplar , quod tibi mon[iratum e[]. — .Neque abfler-

veri te permitias , quod. bec exempla in variis autbo-

Apoftolos linguis igneis illuftrarat.

Ingens

huc a piis colledta cereorum, unguentorum;

ribus , ex quibus excerpta funt ,. veperiantur s. mam

preterquam quod. ejusmodi libros pauci babeant , non

aromatumque copia, quibus ex folenni gen-

V'C,Ml

enodicus adbuc labor adbibendus e[Jet in ejusmodi feli-

tis ritu, Dominz jufta perfolverentur; fue

gendis , & pro prefenti f[copo in ordinem redigendis

nebres etiam, ngniz , threnique compofiti ,

quibus funus honeftaretur. [d quoque fü-

quo toto labore per prefentium exemplorum. feletum

€2 narrationem . fubleoaris. — Quod. fi tamen. adbuc

premum in terris folatium Dominz a Filio

60

ï

datum , omnes ut Apoftoli varias.in orbis

5

in tua opinione perfrflas , lege pro libitu 3p[os autbo-

ve$ , C5 bocce compendium aliis , qui aut occafionem

oras evangelii diffeminandi caufa divifi, fubi-

to angelica opera Hierofolymam translati ,

aut wOlumatqn illos lu[ii*andi.non babent,*rglinque.

moriturz lectulo fiflerentur. -Affuere etiam

pra(entes viri prorfüs apoftolici; Hierotheus,

'Timotheus , Dionyfius Areopagita, aliique;

&é

qui Deum popofcerant, & impetrarant,huic ut

fpectaculo fibi adeffe liceret.! Porro Dominaut

dx 9' 8'

brifli, B. VGV irginis , & S. äï'oanmj:

lectiffimo tot piorum collegio fefe vidit ob-

ddsim

Illftria C

morientium - exenpla.

/

vallatam, miris perfufa gaudiis, ingeptes Filio

grates egit pro. tanto beneficio fibi collato.

cfat qliidem Chriftus ante morfem

'Tum placido vultu fingulos intuita, & comiter

Joh. c. 13 T. D'iX

V, 13

affata dixit, hanca Filio fibi fadtam gratiam,

füam diícipulis füis : Scitis quid fece-

yim tvobis ?. os vocatis me Magifler , bene dicitis,

ut omnes eos przfentes fupremum cernere,

Si ergo ego lavi pedes efiros , Do-

& alloqui liceret, jam dudum a coelitibus fefe.

fom. etenim.

winus && Magifler , & vos debetis alter. alterius

de(ideratam, eorum tandem votis non annuilf-

fe tantummodo, fed a Filio etiam petiiffe, ut.

lavare pedes, — Exemplum enim dedi vobis , Ut ,

quemadimodum ego feci vobis, ita 9^ wvos faciatis.

aliquando fefe corporis hujusce mortalitatis

nexibus abfolveret ; Filium vero liberaliter an:

Verum hzc ipía ultima verba potiori jure in

agi. Cubabat bumili Do-

cruce moriens ad omnes homines dicere po-

nuiffe, atque id nunc

terat, utpote in qua perfedtiffimum nobis

mina grabatulo, acceníos, ut quinque circum-

;

moriendi (ficut & prius vivendi) exemplum

ftabant, cereos manu przferebant , quos illa

& modum reliquit. Quz enim fanctior, quz

ore comi, divinamque quodammodo Majefta-

felicior, quz optatior mors cuipiam obtin-

tem fpirante contemplata,propius adeffe juffit

ad accipiendam benedictionem. Qua dataFi-

gere poteft, quam ut fan&iffimam Dei vo-

luntatem in agendo , quam patiendo ita ad-

liumenixe, fübmiffeque rogavit,vellet eam in

Eee

. €aelo

R. P. Lolm le(l;'Man. Tumn, 4I.

P

emo,

Bibliotbece Manualis Conäanatäriæ

402

ccelo ratam,; vellet omnes prafentes olim fu-

ftantes vero his verbis affatus effet : Pa -

ernis Beatorum coeclitum choris adíciícere.

bis, fratres ! pallium in foflam primum , dein

Ad hzc omnes perinde ut pii adverfus piiffi-

& femetipfum demifit ,' mox ingenti fplen«

mam Matrem filii, carum adeo funus certa-

dore circumfufüs , fpiritum füum reddidit

tim deflere, effufeque fuam orbitatem deplo-

Creatori, difcipulus ejus omnibus amare plo-

rare. Quibus illa; Valete, inquit, filii longe

rantibus, quod í(e tali patre ; & paftore cer-

hUT

chariffimi ; fiftite fletus, faceffant lachrymz,

nerent orbatos, folemque occubuiffe, qui fuis

|

cedant füfpiria, Quin vos potius mecum gau-

mundum radiis illuminarat.

Porro etíi ma-

higi

deatis, mihique congratulamini, quod ad Fi-

xima de hoc Sancto éncomia a variis referan-

lium meum, Domiínum veftrum vado, Mox

tur, przcipaum tamen merito cenferi deber,

ad $. Joannem converfa, geminas veftes dua-

quod fuerit difcipulus , quem diligebat Jefus;

"m

bus adítantibus puellis, quibus familiariter

uti ex eo colligitur ; quod adoptarit illum in

ufa fuerat, juffit erogari ; cum ecce fibi Jefum

fratrem, & fanctiffimam Virginem ei tanguam

Filium multis ceelitum legionibus ftipatum,

matrem donarit , cumque illo tanquam fra-

cccloque ad fe delabentem confpicata , miris

tre natu minore fuas facultates adeo liberali

"

delibuta delitiis in hasce vocis erupit: Salve

manu communicarit. Nam quidquid in aliis

benigniffime, omnis boni fons ; làlve lux ,

Sandtis invenitur divifum , S. TJoannes acce-

omnis origo lucis.

Quas ego fatis dignas ti-

pit totum : Ipfe namque eft Angelus, Patriar-

bi gratias redonam , quod acceptam meo de

cha, Propheta, Apoftolus, Evangelifta, Do-

corpore mortalitatem íis induere dignatus.

G&or, Virgo, Martyr.

Quam ob rem hortae

Ecce me, Fili mi, tui fecuram promifli.

Di-

tur merito idem Ribadeneira, ut, quotquot

xerat; cum toto porreCa lectulo, & decen-

Chriítiani audimus, gloriofiffimo & beariffi-

ter compofita , fublatis in coelum manibus,

mo huic Apoftolo devoti (imus.

Huic opti-

fixisque in Filium , ad cceleftia gaudia invi-

mo potentiffimoque Patrono nos magna pie-

tantem , comiter oculis : Eccey inquit, ancilla

tate commendemus.

Hunc Advocatum no-

JDomnini , fia mibi fecundum verbum tuum. Et cum

bis adícifcamus , exempla ejus virtutesque

di&o fimilis plane dormienti füaviter , nullo

imitemurs & vero cum non neíciamus chri-

Mdit

dato doloris indicio, füb vefperam, ad XVIII.

ftianz fümmam perfe&ionis charitate conti-

cal. Sept. anno poft Chriflum natum feptimo

lt

neri fic , ut Chriftum diligamus , invicemque

& quinquagefimo , poft eundem in cruce de-

a Chrifto diligamur, ad hanc ille füo nos ex-

natum tertio & vigefimo, Domina jam duos

emplo, fuffragioque vel maxime promove-

& feptuaginta annos prope (nam fecundum

bit. Quamvis autem decumanaquodammodo

veriorem graviffimorum virorum fententiam

porta, qua nobis ad Chriftum datur au-ditur,

dies quatuor & viginti defiderabantur, quam-

fit ejus benedicta Mater (quz. ut ita loquar,

vis alii tribuant ei non nifi novem & quinqua-

mediatrix eft totius humani generis , apud

ginta, alii etiam fexaginta annos) nata ,. pla-

fuum Filium, ficut & hic apud zternum Pa-

cidifimo confopita fato fan&tiffimam animam

trem ) nibilominus ad ipfam Virginem opti-

ejus in manus edidit, quem ipía olim in hanc

mus Advocatus, & fequefter erit S. Joannes;

S, Bern. ,Iucem ediderat. Unde merito S. Bernard. fi-

quoniam (ingulari prerogativa, privilegioque

1,de Af- duciam ergaipfam concipiendam fequentibus

hanc habet tanqua

m mgtrgm ,« —hævc-illumi

fumpt.

verbis hortatur : zdvocatam premiftit peregrina-

tanquam filium.-

/

tio nofira , qua tanquam Sudicis Mater , &3* Ma-

AP D R A H

ter mifericordie fuppliciter & ejfiaciter falutis noftre

Iluftria Eþi]äoþorum morientium exempla.

negotia pertrattabit. — Quidni? fiquidem nec f'acultas

&i dee[Je potef? , mec voluntas. — Regina calorum eft,

I, [nter hos primum merito locum fibi vendicant ec-

Ribadl x7.

cleie Doéctores, Et quidem de S. Ambrofii mor-

Decemb,

y

mifevicors eft : Denique Mater eff unigeniti Jii Dei ;

nibil emüm fic potef pote[Latis ejus , feu pietatis ma«

te hzc haber Ribadeneira : Cum plalmi quadr»gefimi

tertii explicationem inchoaffet, antequam illam finiret,

gnitudinem commendare ; mfi fovte aut non creditur

repente lethali correptus zgritudine , prolixaque decu-

Dei Filius bonorare Matrem 5 aut dubitare quis po[-

buit, ingemilcente tota civitate, virisque prudentibus

fit omnino in. af ettum cbaritatis tranfrffe Marie vi«

malc metuentibus imperio rom

19, fi fubduceretur is,

Jcera , in quibus ipfa , que ex . Deo e[l charitas , o«

qui füis & meritis & precibus

|

illud fuftentabat. Quam

ob rem Comes Stilicho, Polemarchus, & intimus Ho-

vem menfibus corporaliter fequievit,

norii Imperatoris amicus, quosdam fuos-amicos ad vi-

III. De S. Joannis, Evangelifle , morte

rum fan&um mifit , .qui eum rogarent, ut quandoqui-

( hunc enim, qui folus ex Apoftolis ficcam

dem facile poffet , a Deo fus dilationem mortis im-

mortem obiit, folum quoque hic commemo-

petraret, ne forte mortuo ipfo, mala, quzx timebantur,

rare placet) fic fcribit idem Ribadeneira :

evenirent. LegatiStilichonis füo furgentes officio, mul-

Denique , cum S. Joannes jam effet omnino

tisque eum urgentes , nihil impetrarunt ab Ambrofio,

vetulus, mults & annis laboribus, & meri-

nifi hoc tantummodo refponfüm, vel ab ipfomer S Au-

guftino laudatum: Noz ita imter vos vixi, ut vixiffe tie Pofidon.in

tis cumulatus, ardentiffimoque füi Magiftri

puteat , nec suori timeo , quia bouum. Dominum babemus.vit, S. Au-

videndi defiderio accenfus, ipfo revelante

Afliftehat ex liac eegritudine decumbenti Baffianus, Cau- «u(t, c, 37.

didicit, fe paulo poft hinc evocandum; cum-

denfis Epifcopus, & ciim aliquando invicem preces ad

que aliquando fuos difcipulos admonuiffet ,

Deum funderent, vidit ille venientem Dominum, qui ad

& congruis tempori preceptis imbuiffet , cum

decumbentem invifit, eundem Izto ridenteque ore con-

folatus. Sabbatho fan&o, cum S. Ambrofius commiflis

lisdem montem, in quo fuas ad Deum pre-

inter fe decuffatitn manibus precaretur, fubmiffa voce

ces effundere folitabat , infcendit, juffitque

fub creperam feri vefperis lucem S. Honoratus, Épifco-.

hic foffam cavari , qua fuos artus compone-

pus Vercellenfis, qui in füuprema domus contignatione,

ret.

Itaque figno crucis armatus cum dixif-

morabatur, tertium audiit hac voce fe compellari ; Svrge

Jéflina, quia mede rcceffarus eff : Vlle mox defcendit, mori-

fets Et tu imecum efro , Sefü Chrifle! circgmf

turum-.

p

-

*

493

Titulus XCVIII. ! Mor:

würum divivino tiatioco refecit, quo, fingu-

ter medicos , aliosque 'oliïfequïov. fito peceffa-

lari pietate reverentiaque percepto, fuum vir

rios. Atque hzc lex duodecim totos dies eft

fan&tus fpiritum fuo reddidit Creatori, paulo

obfervata. Crebro,magnaque pietate lachry-

antequam fol oriretur, ipfo mane Pafchatis

mis irroratus Píalmos legens, Sacramenta fu.«

anno Chriftiano CCCXV LL prid. nonas April.

fcepit, dicerefolitus: Po/] perceptum Baptifinum

natus annos quatuor & fexaginta.

etiam laudatos Cbriftianos & Sacerdotes,absque digna

Ribad, 18.

lI. CumS. Aug. duorum & feptuaginta an-

é9 competenti penitentia exire de corpore mon debere,

Auguft. norum fenio effet fatigatus, & duos ac trigin-

Ut horam mortis füz fenfity fuis in Chrifto fi-

ta annos ecclefiz fuiffec mederatus,affecta fra-

liis, quorum multi copiofis irrigati lachrymis

&us ztate , ftudiisque & graviffimis per om-

circumftabant , benedictionem impertivit, &

nem vitam negotiis confectus, mire quietis,ac

ipfe animam Deo cum tanto divinz gloriz in-

'otii cupidus,ut füa revidere poffet opera,ac ad

cremento creatam V. Cal. Sept.reddidit, quo

excipiendam mortem fefe comparare, &ani-

die S. ecclefia agit anniverfariam ejus mermo-

mam fuam ad veram vitam componese, toto-

riam, cum effet fex. & feptuaginta annorum;

que voluntatis affectu Deo frui, Clericis & po-

rexiffetque ecclefiam Hipponenfem fex aunis

. pulo confentientibus (ut tunc in aliquibus ec-

& triginta,anno Chriftiano CCCXXXIII. cefte

clefíis mos obtinebat) fecundum füam mor-

S. Profpero S. Auguft. difcipulo, aut, ut vult

tem , qui fuccederer, Epiícopum defignavit

Cardinalis Baronius CCCXXX.

Evodium Presbyterum; ut is eflet arbiter om-

Ill. De . Greg. Magni morte fic feribit Ri- roidem

nium caufarum & negotiorum, pollicitus in

his etiam operam fuam, fi neceffitas poftulaf-

badeneira: Incredibile memoratu eft, quam 12,Mart

generofo tam publicas, quam privatas calami-

fet, & ita factum eít. Secundum hzc cum qua-

tuor adhuc annos fuiffec füperftes, animum

tates animo femper exceperit ; Nam de feipfo

3

Ícribit in hzc verba: Ecce jam biennium pene ex-

pre

$, divinarumque rerum commentatio-

pletur, quo lectulo teneor, tantisque podagree doloribus

nibus;

»

recreando, afípirandoque incredibili

affüigor, ut vix in diebus feflis usque ad borarum trium

amoris affe&u in Deum, cujus videndi defide-

Jpatium furgere valeamymi[Jarumque folemnia celebra-

rio fic ar(it, ut his ad eum vocibus eriperit:

ve. AMox autem cum gravi compellor dolore decumbe-

Medit. c.. Eja fum, Domine, eia appare mibi, & confolatus ero.

"ult,.

JExbibe profentiam tuam & con[ecutus ero defiderium

ve, ut cruciatum meum po[Jum interrumpente gemitu

tolerare. Qui doler interdum mibi lentus efd , inier-

wneum. Revela gloriaza tuam, C erit perfettum gau

dium meum, fitivit in te anima mea, quam multiplici-

dum nimius; fed neque ita lentus , ut recedat; neque

ita nimius , ut interficiat. | Unde fit , ut qui quotidia

ter tibi cáro mea, . Sitivit anima ad Deum fontem vi-

in snorte fums quotidie repellar a. morte.. INec mirums

vum, quando veuiam & apparebo ante faciem Domi-

quia peccator gravis talis corruptionis carcere diu te-

mi? quando venies confolator meus , quem efpettabo ?

neor inclufus ; unde compellor exclamare : Educ de

O quando videbo gaudiuim meum; quod defidero ? .O. fi

carcere animam meamn . ad. confitendum nomini. tuo.

, fatiabor cum apparuerit gloria mea, quam efurio * O ft

Et alibi ait: Rogo, ut pro tme peccatore enixius ore-

inebriabor ab ubertate domus tu& , ad quam füJpiro?

tis, quia & dolor corporis ex podagricis $ amaritudo

O fi potabis me torrente voluptatis tue , quem fitio?

fint mibi interim, Domino,lacbryme mec panes die ac

cordis ex curarum afflictionibus, &$ immen(a vaftitas

imortalitatis inter tot barbarorum gladios me vebemen-

notte, donec dicatur mibi : Ecce Sponfas tuus.. Pajce

ter affligit. Inter que omnianon temporalem, féd eter-

interim me fingultibus meis , refocilla me . doloribus

nam confolationem requiroy quam per me impetrare non

meis. Hwc funt verbaS. Augufítini, de quibus

valeo, fed. per interce[Jionem

collisere eft, quantis affectibus, quamque ar-

ve[ire beatitudinis, banc

ime obtinere confido, . Quin

s

cex aliis litteris fatis

dentibus de(ideriis füpernam patriam fufpira-

rit. Incerea dum talibus amoris ignibus arde-

intelligitur,a Deo fic afflidtum,morbisque adeo

d. ^

confectum, ut corpus quod ptius erat fuücco-

^

ret,divino nutuW/andali,barbara atque atrox

natio cum Gallis Hifpaniam ingrefía, hinc in

fum, prorfus exaruiffe, nec ei quicquam fuiffe

folatio, nifi folam citz fpem mortis. Eoque

Africam progreffa,totamque longe,lateque re-

D

gionem populata, crudele bellum movit. Hac

fzpius amicos appellat, ut (ibi Numen propi-

tient, impetrentque a mortali corpore miffio-

-

barbara colluvies Hipponem quoque ar&itli-

nem, dolorum interea tolerantiam, invictam-

ma obfidione preffit,, eaque virum fanctum

g

que patientiam, ne nimio, (utipfus ait ) quod abfit.

.moleftiffime atfecit, quod gregem fuurm tot

imalis videret obvallari. Cumque obfidio hec

tadio intmpatientiam cer erumpat, & que curari per

plagam poterat culpa, crefcat ex murmure.. Piiffimus

totum trimeftre tenuiffet, Vir (anctus Domii-

num fubmiffis omnino precibus oravit, ut fe

ergo Deus cumS. Pontificem tot zrumnis de-

fcecaffet, precibus ejus denique annuit, & ex

—

vel ea miferia liberaret, aut patientiam dona-

ret, aut mortalitate corporis abfolveret, ne fui

&gri corporis mortalitate miffionem petenti

dedit, ac ad eternz gloriz bravium, quod he-

,populi calamitatem cogeretur intueri. Atque

huic ultimz petitioni Dominus annuit;acutif-

roicis adeo virtutibus merueratpercipiendum

(nif

evocavit. Moderatus eft ecclefiz annos duode-

5 At

fimaque eum febri corripuit. Unde ftatim fen-

fit mortem (ibi proxime imminere.

Porro

cim,menfes fex,dies novem Obiit 4.IdusMar«

Af

tii, quem diem anniverfaria ecclefia celebrat

quamvis ad hanc excipiendam adeo bene com-

paratus, tantoque moriendi defiderio flagra-

memoria. Anno Chrift. fexcentefimo quarto.

ret, ut di&ctum , nihilominus feptem fibi Pfal-

IV. $. Hjeronymua cum. gloriofe curfum fuum Ibidem

mos Davidicos, quos a poenitentia nominant,

confummaffet, füarumque virtutum ac do&ring ra-

3o. Sept;.-

diis mundum colluftraffet , ecclefiam g. Seripturz

deícribi; & ad proxiinum le&to parietem juffit

thefauris opulentaffet , fligii draconis caput obtri-

afhgi,vetuitque quemquam fe convenire;prz-

l

Vifftt P

tartareas belluas, vidglicet harefes domuif-

R. P. Lo'b,n. Dibl, Man. Towm. L.

Eee 2

iet

um

44

Blibiiotbecee Manualis Concionazorice

fet, omnesque, qui vel his, vel füis eum vitiis

. patriam fufpirabat. Quam ob rcin vir fanctus

ad circumfuíam piorum concionem conver-

oppugnaverant,triumphaffet, pios Catholicos

viam perfe&tionis, qua tenderetur in coclum;

fus, graviffimis omnes verbis hortatus eft ad

fideliter Deo ferviendum. Hinc ccclites ad fe

docuiífet ; jamque fenio affe&to,& annis, & la-

boribus, & ftudiis, & pcenitentiz operibus ef-

coelo fai in ccelos deducendi caufa delapfos in-

fet confectus adeo, ut neque fe lecto commo-

tuitus, fanCtiffimam animam efflavit in hzc

vere poffet, ni(i penfilis e le&tica funiculi ad-

verba: Jnmanus tuas, Domine, commendo [piritum Baron. to.

miniculo attolleretur, febri correptus intelle-

meum. Deceffit Calendis Januarii an. a partu 4- p-382-

xit, afful(ffe diem , quo carcere mortalitatis

virginis CCCLXXVIII. cum o&tennium , fe-

educeretur,& ad beatam fublevaretur immor-

mettre & dies f(edecim in Epifcopatu exegiffet.

jäï

talitatem,quemadmodumardentiflimis omni-

. VI. De morte S.Athanafii S.Greg. Nazianz. Ribad. 2»

3

Incredibile memoratu

in hzc verba fcripfit: /n bona fenettute vitam claus Msji-

no votis exoptarat.

P

eft quibus lztitiis animus ejus inceflerit,quos

dit, Patribusque fiis, Patriarcbis, &$ Zdpoftolis, ae

p

tunc jubilos, quos plaufus dederit. Ec quam-

Martyribus, qui pro veritate dimicaverant, adjungi-

|

vis omnis ejus vita nihil aliud fuerit, quam

tur. ZAtqueut Epitapbium quoddam paucis complettar ;

meditatio, & ad . mortem przparatio; nihilo-

excellentiori bonore in difce[Tu afficitur, quam quo in ci«

minus.denuo ad confligendum cum fítygio

vitatis ingre[fibus ornatus fuerat. Sic videlicet e vita

dracone, quem jam toties vicerat, feíe prepa-

migrans, ut snultas lacbrymas excitaret, tnajoremque

:

ravit. lnde fuos confolatus eft monachos, &

in rebus, que in afpe&tum cadunt, nomihis fui gloriam

in omnium animis reconderet.

Mox ad fanctum

perfonas fibi devotas, quz morienti prafentes

multis lachrymis irriguz, & certatim conflu-

virum converfus ; Zfttu, inquit, cbarum, facrum-

xerant, ut decedentem fpectarent. Cumque

que caput, qui prater cateras tuas laudes, ferionis &

omnes hortatus effet ad amoremDei,mutuam-

fülentii smodum eximie coluifti, orationi quidem no[lra

qu

echaricatem, ipiritum fuum reddidit Crez-

finem bic conflitue , fl virtutum tuarum prajlantian

tori pri

d. Cal.O&, an Chriftiano CCCCXXII.

baud quaquam affecute, at no[tris certe viribus mini«

me inferiori, INos autein ipfe benignus defuper &5 pla»

fecundum

Profperi«(]hronicuui.fed fecundum

Cardinalem Baronium anno CCCCXX..

cidus afpicias, atque bunc populum gubernes perfettum.

Ribaden,

" [dem,Euftbio telle,morti vicinus,ad eos,qui

perfetieo Trinitatis , que in Patris & Pillii 69 Spiritus

deplorabant, fe convertens ait: me non tari-

fanéti contemplatione intelligitur , & colitur, adorata«

14. Juu

rem; weque, fiquidem repub. pacata, futura fit, in

qu

am morientem lugeatis, fed mecum tan-

jJuam portum

falutis attingentem gaudearis.

vitateneas ; fin autem ecclefia bellis [lcgratura e[, 1 &«

Qu

id imbecillius miferia hujus vita, qua tot

ducas aut a[Jumas, tecumque &5 cum tui. imilibus collo-

dolorum

ces. Hattenus S. Greg. Nazidnzenus.. Porro decef-

& paífionum a,g;m.inibus cirpumda-

fitAthanafius an.Chrifti 372. (exto nonas Maji,

mur?

,

V. S. Bafil. ini

erat amicitiam cum quodam

cum totis quadraginta fex annis ecclefiz pra-

Hebrzolofepho medicz artis peritiflimo,quod

fuiffet , grandibus illuftris laboribus , angori-

oppido de(ideraret hunc viramChrifto lucrari.

bus, erumnis, przliis, victoriis, trophzis.,

Sed oleum operamque perdere vifus,quamdiu

VII. Memorsbilis quoque eft S.Chryf. mors qjaem 57.

fanus valensque perftitit. Caterum cum jam

inexilio fancte obita; miffus enim cum effe ab Januagj

vite meta propius abeffet, mortemque fibi

Imperatrice Eudoxia miles, qui eum a priori

Ícniiret imminere, ju(fit hominem acciri, ve-

exilio, Cucufo, ubi preter morem ab incoiis

clementer habebatur, avuiium duceret Ara-

lut auditurus, quznam fibi fpes effet füper.

Hebrzus utarterig tenui motu falienti manus

biffum, indeque Pytiuncem extremos Euxini

lbiden

admovit, protinus exclamavit, actum efle de

pontilimites. Hoc ultimum iter ultime Chryf,

vita ejus,(üb velperam certo deceffurum; Tum

affecit, quod miles, a quo non tam ducebatur,

B] Ma,'i

vero Bafilius : Quid; ait, ditturus, ftusque in tem-

'quam raptabatur, Imperatorii favoris auceps

:pero»

xero? Cui medicus : Id qui-

exulem immen(6s itineris diurni laboribus ex«

pus maiutinum [à

dem, inquitz f

i. Domine fieri nulla ratione pote[?,

-hauftum porro femper urgeret, nec uila no-

& fi id 'video polliceor me fore Chriflianum. Itaque

&urnz etiam quietis parte impertitum refpi-

vir (an&us Deum füpplex oravit, ut mortalis

rare unauam fineret. Itaque (j quud forte

fibi tantifper vita prorogaretur , quo fcilicet

commodius hofpitium, & a rebus viatori ne-

ceffariis inftru&tum occurriffet, inhofpitalis

Hebrseus animi vita potiretur, & ad Chriftum

converteretur.: Potitus eft voti fui Bafilius, &

omnino miles illud declinabat,magnisque am-

falutis Hebrzus, qui miraculo omnes medici-

bagibus ufüs, ad avium, obícurumque aliquod

urguftium divertebat,cujus extincto foco.cu-

n« regulas vincente vidus ab ipfomet Bafilio

D

novis a Deo viribus au&o, publice in ecclefia,

na algeret, cujus jejuna penus muceret,cujus

cum omni fua familia baptizatus eft. Secun-

Arachngo textu tanquam peripetafmate pa-

dum hzc Bafilius le&ulum repetiit, mortem

ries undique fqualeret, quod pro pluma ter-

ram, proítrato pavimentum fatigatis artubus

porro przftolatus, Interea vulgante fama cum

lethalem fui przfulis egritudinem didiciffet,

miniftraret.Tot ergo fractum laboribus & eru-

mnis, ardentiffima febris & incredibili dolore

omnes perinde ut fi natura fingulorum pater

effet, quemadmodum in Chrifto revera erat;

tormina exceperant ; quz: quamvis eum morti

jam proxime admoviffent, nullam tamen xgro

uberibus irrigati lachrymis accurrere, foliciti,

fiqua poffent eum vivum retinere: eoque de

neque no&turnz quietis partem crudelitas in-

humana conceffit. Sed enim quamvis corpus

fuis annís ejus annos augeri defiderabant.

Enim vero plus apud.Deum potuere Bafilii me-

adeo effet affli&tü, iis tamen animi deliciis reft-

vinitusq;

rita & defideria, quibus ille jugiter cæl/eüem

&i ebatqr,quibus Sap&i reficiuntur;di

l'?CTG AE

p

Tuuus XCVIlIL Mors, -

495

recreantür. Carebat quidem medico, qui falue

mia, tot ejus laboribus & fudoribus condigna,

tares herbarum fuccos temperaret,defolatume

illius nempe orrigenda manu Domini, cui

que comiter inviferet, fed mortalis Ae(culapii

folicite adeo pie conftanterque fucrat famula-

vires egerunt imrortales, cxleítesque, ut ita

tus. Deceffit VII. non. Maji anno Chriftiano

loquar, Phoebi, Petrus & S. Joannes Apoftoli.

CCCLXXXIX. Undecimo fícilicet Imperii

Defecerat eum penus , fed Apoftoli detulere

"'Theodofii. Ingemuit ejus occafü tota catholi-

l, t().

11

cocleftiannonam poenu,qua refectus nullo core

ca Respubl. quamvis revera non occubuerit,

poris alimento deinceps indiguit. Inftitutum

fed mortem libitinamque effugerit, ac etiamis

porro profecutus iter ad 5. Ba(ilii Martyris &

num fuis vivat in operibus,quz pofteritati re-

liquit.adeo confummata, fuisque numeris om-

lt

Epifcopi tumulum pervenit, qui, cum fpecta-

bili forma fefe Chryfoftomo obtuliffet:: Ma&e

nibus abfoluta, ut innumeris ea przconiis effe-

rant pofterioris evi Doctores. 5.Bafil. Grego-

animi, inquit, frater]oanaes,cfa&ina noslux

loco (ociabit.

Idem S. Epifcopus & Martyr

rio amaciffimus, eum vas eleCtionis vociat, al-

tumque fapient

pridie apparuerat ecclefiz fuz cdituo, his

puteum, & os Chrifti. Caf-

eum verbis allocutus : Videfis locum fratri

fiodorus aute

m a

it, eum fuiífe clariífimam

fcientiz doGrinzque facem; qui, quamvis in

ineo Joauni, qui paulo poft affuturus eft) prz-

pares. Hifce prognofticis fefe (uper optato vi-

morte fit vifus caligare,tamen hodieque vivit

tz mortalis fine confolatus Chryfoftomus ro-

au&oritate fua,vidit fide (üa: & quamvís mul-

gavit miltes, vellent exiguam eo loco moru-

tos jam annos ab ecclefia fit íecundum cor-

lam fibi concedere, fed enim: Nulla fides, pie-

pus abfens, przíens tamen adeít voce íua,

tasque viris, qui caftra fequuniur. — Minus nihilo

fuisque nos monitis atque prgeceptis, tan»

füpplex exulis moribundi pietas apud impie-

quam Magifler regit, eruditque.

e

tatem valuit. ltaque inítitucum quantocius

. IX. S.Laurentius Juítini

anus,cumj

am pri- Ibidem g;

iter maturare coactus, ad eundem tamen lo-

mum & feptuagefimum ageret &tatis annum, Jaayar,;

«um vel invitis ac frementibus milicibus divi.

laboribus exhauftus, & meritorum plenus, ar»

fit moriendi deliderio, fic camen ut divitiz vo«

nitus eít relatus. Ubi perceptis ecclefiz Sacra-

mentis, quidquid alimenri,veftimentive inho-

luntatis arbitrio ftaret,a qua fuitancipiti mor-

bo tentatus.

A

fpita milicum barbaries ei reliquum feceracid

Neque tamen interim perfuae

emne cum tenui erario liberaliter in paupe-

deri potuit, ut fanitatis recuperandz caufa,

tes partitus, amicosque, quos individuos vitz

fefe (ineret ex afpero ftrato transferri ad minus

comites habuit,confolatus,mortalitate depofi

afperum durumque quin imo fe nimis indul-

ta ad beatam migravit imrnortalitacem XV l1.

genter haberi queftus ait: n quanta ob bujus

Cal.OGQob. qui dies S. Chryf. feftus agebatur

facci vilis [anitatem paraniur ? quanta perduntur, cum

olim,fed nuncidem S.Crucis exaltauoni facer

interea pauperes Cbrif]i, non panem, non.flratum, non

eft, non fine ingulari Numinis providentia, ut

ignem babeant, unde calefiant.. Intellexit vir San-

'tunc tantus divne precocrucis ad triumphos

&us imminere fibi mortem, quam licet (ut

$. Crucis in ceelo celebraidos evocaretur, qui

erat revera modeftus & humilis) fubinde ti-

U

fidiffimus crucifixi Chrifti pediffequus füam

mere videretur, nec fecuritatem fibi pollicee

u

quoque crucem fortiter adeo patienterque ba.

retur, continere tamen gaudium nequibat,

ä

|

jularet. Deceffit Chryfoftomus anno Chriftia-

quoties ejus merniniffet. Atque ita nos docuit

no CCCCVII. imperantibus íenioris Theo-

hujusmodi vitz aCtu timendum effe cum con-

ä

dotii filiis Arcadio & Honorio, illo Conítan-

fidentia, confidentumque cum timore. . Hinc

cünopoli, hoc Roma.

füorum manibus in templum delatus, ut Eu-

ä

lbidem

Ill. De 5. Gregorio Nazianzeno fic fcri-

chariftiz viatico inftru&tus fortius morti, fty-

. 90 Majio

bit Ribadeneira: Hic vir f(anQus, quamvis di-

gique collu&taretur, mox divino viatico rete-

ving femper eílet paratus voluntati, continu-

&us; füupremumque unGtus,fuaviffime Chrifto

usque fuarum domitor affectionum;, & omnis

colloquens : Sufcipe,inquit;me, bon

e efus vita &

as PRHS UER P UCC

omnino perfedionis ftudiofus, tamen circa

Jalus anime mee ; Neque enimn in ju[lificationibus

?i

fupremam fuz. vite periodum ferventius in

méis profLerno prezes meas ante faciem tuam , féd in

id ftudii ;enus incubuit, prudenter emulatus

tiferationibus twis multis. — Illa ego ovis ami[Ja ad

lapidem, qui fublimi loco demiffus, quo vici-

te Paflorem redeo, peto Domine , ut ad ovile me ve-

nior incipit effe centro fuo, tanto concitatior

ducas, fed neque felices [pirituum tuorum fedes affe-

vertii n lp r D r g p P i

eft in motu fuo, Atque hoc fatis eftimarelicet

Gare aufün. — Portio tamen oliqua creature tue 0«

ex €o, quod ipfe de femetipfo fcribit, cum fe

Jflulat micas faaviffme men[a tue. : Poftea ad cir-

verbofiorem putaret (quamvis omnia ejus

cumfítantes converfus ait: . os interea, fratres,

verba non nifi fan&itatem, proximique urili-

fervate Domini pracepta. — Omnis caro fenum, &?

'tatem, vel humanam neceffitatem fpirarent)

emnis gloria ejus tanquam flos feeni, contemplamini

nihilominus quo füg cupiditati modum pone-

me. — Ecce caruit fenum; &9 flos decidit, boram bane

fet,totos quadraginta dies pertinax adeo (ilen-

quis poterit evadere? fed mibi credite filii, nibil prae

tium tenuit,ut pi(ce taciturnior effe videretur.

flantius, quam fervire Domine. Inde reipublicse

Poítea autem fecit (ut monet (apiens ; oíftia

gubernatoribus commendavit juftitiam , &

ori füo (ic,ut hzc vel in Deilaudem diduceret,

erga pauperes mifericordiam , facerdotibus

vel fuo tempore obduceret. Denique cum jam

honorem Dei, cultum ecclefies, & charitae

gloriofüs hicce Do&tor füa tum vita, tum do-

tem , rogavitque eosdem, ut füi fuis in pre-

«Ltrina eccle(iam mirifice illuftraffet, annorum

cibus meminiffent.

Cateris ea commenpe

juxta,meritorumque plenus, nonagenarius ad

davit, quz magis iis convenire videbantur,

& univeríim cunctos admonuit ; ut inprimis

Coclites fubvolavit ; æcc;na percbgtum pre-

Eee 3

Deum

t

406

Bibliotbece Manuahs K Concionatorie

Deur timerent, ejusque obedire mandatis ni-

