XI. In Arles quendam Joannem Berle fuiffe

effent filii tamque nequiter educati , fufcepe-

i

Richeo-

accepimus, qui, cum admodum longo tem-

runt fübito poenitentiam? Unde hzc facta eft

mus in va«

[

lf-ïdiät de

porea medicis deploratus, lecto affixus ex pa-

repente tanta converfio? quis vulneraimme-

nim, coll,

ralyfi jacuiflet, quadam die in domo füa igpem

dicabilia curavit? ignis infernalis curavit pla-

5:

conípicatus fuit, quicum jam jam tabulatum

gas ; ideoque fübjungit San&tus, confidera,

cubiculi fui lamberet, ac popularetur, repente

quemadmodum illos ab ipfis principiis attoni-

ille horrore perculfus, & jam mortem fibi in-

tos reddiderit, de gehenna fcilicet inferendo

ftantem animo imprimens , ita fpiritus anima-

fermonem ; Hincque ignis infernalis timorem

les perculit, nervorumque cotractorum nodos

tanto incutiebat majorem , quanto dictam

abrupit confeftim, utlecto exilierit, & feneftra

poenam viciniorem non vero remotam effe

forte fortuna apprehenía , animofo per eam

doceret, in deferto il!lo exclamans

: gam fe-

faltu, fe ejecerit, & velut metuacterrore per-

curis ad radicem arboris pofita eft.

XIII. S. Thom. Villa novainferno ingenio- S. Thom.

fequente, & ignem, & paralyfin diuturnam ef-

fugerit. Itaquoque plurimi velut cougelati in-

fum quidem,fed parum plaufibile attribuit ep

i- Villan.

"

conc. 1. de

que malorum habituum füorum lethargo fe-

thetum;inquiens: O vere neceffariam gehefize

judicio.

pulti jacent, Dei, alteriusque vite prorfus im-

poenam,vere decoram inferni pyram! At vero

memores,totidem (ane paralyticifpiritualiter;

inquies, qua ratione illam carbonum ignitorü

[

ad quos excitandos ( fiquidem hora eft jam

fimulque tenebroforum & obícurorum cata-

ftam, pulchram & decoram appellare potuit ?

nos,c.l:e fomno fürgere) cfüicaciffimum reme-

3

ratio

22

Dibliothece .Manualis | Concionatorice

ratio hujus epitheti effe poteft, quia timor

V. LyfimachusRex à Scythis obfeffus, cum Granat.

ignis illius animas noftras purificat pariter &

Ob potum aquz fe hofti tradidiflet, eadem ab- loc. com;

venuftat, utidemS. Archipraful fübdit: vere

fumpta dixit: O quam brevis voluptatis cau« f- 831«

decoram inferni pyram , quz Creatoris füi in-

fa & regnum & libertatem amifi! Ah quid re-

jurias vindicat, & inordinata per culpam reor-

probi dicent, cum fe propter momentaneam

dinatperpoenam. Vere pulchram creaturam,

voluptatem & regno coclefti privatos, & ad

mundoque utiliffimam poft reatum;,quaz fi poft

tanta füpplicia damnatos viderint!

culpam deeffet , defeCtuofus & imperfectus

VI. Bion Philofophusdicebat, viam ad in- Drexel. in

mundus maneret., Nulla poteft quidem regno

feros planiffimam ac tritiffimam effe o

dam.

portere; ?f.'g!ï

9

caclorum excogitari pulehrior , & opulentior

cum plerique illuc claufis oculis eant.

fabrica , nee deformior & horribilior abyffo

VlL. Que vitia potiffimum ad infernum

S. Chryf. infernali;. & tamen D. Chryfoftomus inquit:

deducant, Thomas Morus hoc diftycho in-

Hom. 7. Etfi ccelorum eft regno gehenna contraria,

dicavit :

ad pop.

ad unum tamen ambo finem refpiciunt, homi-

'Si quisad infernos properat defcendere

num falutem, illud quidem ad fe alliciens, hzc

Manes ,

autem ad fe compellens, & timore corrigens

Huc iter accelerant balnea, vina, Ve Inchin. p.

fe negligentius habentes. Idem quoque S. Do-

nrius.

3. C. 20,

$.Chryf.. &tor]l. 1. de providentia Divina,non minus ad-

VIIT. Quemadmodum olim Jacob Patriar-

1. de Pro- mirandam efle dicit Dei clementiam,dum coe-

cha manum dextram Ephraimo juniori filio

vid.l.6^ ]um nobis promittit, quam dum nobis commi-

Jofephi , finiftram vero Manafii filio feniori

natur infernum: Nonminus inquit, gehennz

impofuit ; ita Deus ad dextram olim eos;

comminatio , quam promiffio regni ineffabi-

quos mundus poflponebat ; ad evam eos;

lem ipfius clementiam commendat. Ni(i enim

quos ille przferebat, collocabit.

;

illegehennam minatus effet, non facile quis-

"quitas.

4

IX. Daniel, ubi vifüum de Nabuchodon

O« Dan; 4«

piam cocleftibus bonis potiretur.

fore feptem annis inter beftias vi&tvro audi-

$. XIV..-

vit, fic expavit , ut horam mutus ftaret ;

quid nos, íi damnatos eternum inter dz-

MISCELLANE,A.

mones & tormenta vituros credamus,

Uütas.

Qualitas.

X. Afri, ut leones a fe arcerent , alios a fe L'pfius 1.:

Apud Fab. I.

Re

fert Giraldus Cambrenfis in mari Hy-

captos füfpenderunt, quibus vifis reliqui filvis de Cruce.

l. Ic.

bernia malluente infulam vifam, quz,

exire non fünt aufi; quanto magis ad infer-

fi quis ad eam appellere volebat, mox alio fe

num accedere verebuntur homines, íi dam-

transferebat, donec quidam juvenes confilio

natos tantopere cruciatos intueantur.

quorundam inftructi igneas fagittas in illam

XI. Democritus Philofophus docere fole- Beffieus

conjecerunt , tunc enim immobilis conüifte-

bat, orbem duobus mediis contineri, amore conc. 1.de

bat. Talis fugitiva infuüla cor hominis eft. Qua-

premii, & timore füpplicii; quz duo Cyrus inferne

re fi volumus illud fiftere, & ftabilem Deo fe-

Rex Regis brachia appellabat. Re&e autem

dem in eo parare ; ignez fa

gittz id eft, timo:

de proemio regni coeleftis, & fupplicio inferni

inferni in illud Jaciendus eft.

intelliguntur; per hec enim vel maxime ho-

Cedrenus

IIl. Zeno Imperator, quem uxor in ebrie-

mines in officio continentur.

apud Fab. tate vivum fepiliri jufferat, lamentabili fem-

XII. Cum Afceta quidam Achillem Mona- Vita PP. 1.

conc. 3. 11 per vóce clamabat: Ah miferemini,

hf

Dom. 19.

& aperite

chum rogaffet, unde accideret, quod in cella s. $. 107.

git

mihi. Cumque cuftodes refponderent, alium

L]

otio ac corpore marce(ceret ; refpondit is, id

dm

poft Pent.

CM

jam regnare,

nihil, ille ajebat, curo, vos ape-

inde provenire, quod nec quietem , quam

rite duntaxat , & in monafterium me abdu-

fperamus ; nec tormenta, quz timemus, ani-

cite. Sed cum non aperietur, ferunt, poftea

mo volveret; hoc enim fi faceret, etiam(i

inventum prz fame caligas & brachia fua ac

cella vermibus plena effet ; libenter in ea

$t

lacertos abfümpfiffe. O quam gement dam-

maníurum.

nati in inferno fepulti!

/

Cedrenus

IIi. S. Macarius a Fratribus de monte Ni-

ZHternitas.

YV. 4

trie rogatus, utfalutari monito eosinftrueret,

XIII.. Etfi flam

ma fornacis Chaldz ufque Beffeeus

ad quadraginta novem cubitos fe porrexerit, conc 6. de

cum lacrymis dixit: Ploremus, o Fratres, &

lacrymas oculi noftri producant , antequam

quinquagefimum tamen jubilearii numeriinf P- 23«

eo hinc migremus , ubi lacrym& comburunt

non attigit, quia figura erat ignis inferna-

corpora, Qua quidem adhortatione ita moti

lis, ubi nullum Jubilzeum fpei & gratiz datur.

XIV. Recte quoque Prudentius canit :

Prud, con«

funt Fratres, ut & lacrymas copiofe profude-

rint, & in genua proftrati ad S. Macarium

Vermibus & flammis, fummis cruciatibus tra Mar-

«vum.

cianit.

dixerint: Pater, ora pro nobis.

Faber

IV. Proverbium eftItalis: Afpettar, & non

Immortale dedit, fenio ne flamma periret.

lu

V ]

conc. 2. in venir: giacer, &nondormir: Servir, & non

Dom. 1$.

gradir, fon tre cofe da morir. Id eft, expectare,

5. XV.

I

poft Pent.

& non venire : Jacere, & non dormire: fervire,

AXIOMATA.

& non placere, fünt tria, quz poffuünt mor-

li

tem accelerare: quod nimis verum darmnati

fet voluntas propria, & infernus non S. Küem,.

experiuntur.

I. Ce

erit,

Aüigner

l

Titulus .L X XIL. Infernus.

23

)N

E:gner Wil, ift das ezgentlzcbe Holz des- Holli-

. rum.

A. Jcremlas Drexehus in rogo dämnaw-

Jchen Feuers.

II. Facilis def'cenfus averm.

IV. Phllxppus D Outreman in Pædagogo

In die Hellift ein gebabnter. Wg. -

- Chriftianop. r.c. 8. $. 9

Ill. Qui vivus cum Chrifto defccndlt ad

V. Ludovicus Granatenf s in loms «come

juferos,

munibus fol. 826.

Moriens cum eo afcendit ad coelos

VI. Joannes Lopez prtom.l 9:€,3«

II I

JVr wit. Chrifto im. Leben abfabrt. zur. Hall,

. VII. Petrus Canifius de noviff. c. 5.-

At

JDer fabrt mit ibm nacb dein To4. in. Fmindl.

VIli.: Matthias Faber. conc. $. in fc&o S..

IV. Procul ab aula, procul.ab mferno,

Catharing. Item conc. 6. & 7. Dom. 3. poft

JFeit on Hof , «veit von der.. Hall.

Epiph. item conc. ?, & 3. Dom. 19. & conc. 2«

V. Momentaneum , quod. dele&at,

Dom. 20. & conc. 7. Dom. 21. poft Pent.

JEternum, quod cruciat.

IX. ThomasStapletonius tom. 10. in Dom.

Hs avobl tbut , mebrt eine kleine Z*zt,

3. & t.. 8. in Dom. 5. poPcEplph Item t. r

IWas «veb tbut ,^ z»&brt.in Ezmgkezt

1nDom 19. poft Pent. :

^NI. Memorare noviffima , &i in æternum

i

D

X:-Henricus' Engelgrave i in Luce Evang.

non peccabis.

- Dom. 5. poft Epiph.

J/er oft betracbt. die letzte .Ding ,

XL. jofephus Langtus in Polyanth tit. eo«

Der flucbt der Sünd , macbt das Gwæfm ring.

dem..

XII. ]acobus Salxanuä de timore Dei 11b

ult..

($ XVE.

XIH. Dlonyf' us Carthufïanus de quatuor

AUTHORES.

noviffimis c.

j.

- XiV. Georoms Reéb in reguhs prudentlæ

a Petrus BeiTæus de quatuor nov1£i" mis,

( 1.5 3.

£

r

. II. Gabriel Inchinus de quatuor nov1Hï-

XV. Bartholomæus Saluthrus in feptem

mis part. 3.

tubis, tuba 6. tota.

-ü-*ï-'ä' **-&***-&************M**&*-&ä***************** -ü--ä--ä-

j

81

'IITULUS LXXIII

d

IN RA'II

UDO-

$R

IV. Quid eft, quod debui ultra Pacere Vl-lf 5. V. 4.

|.de

nec mez, & non feci? an quod exfpe&av:,

"

QIIOAD ESSENTIAM

ut faceret uvas, &. fecit labruícas.?

V. Numquid redditur pro bono' malum?Ier 19. v

a.

Dg/ïmtw.

uia foderunt fovearm animz mez?

lo.

VI. Hoc àutem fcito , quod in-noviffimise Tim, 3.

I

eruntV» 1

diebus iaftabunt tempora periculofa

[

St culpablhs neghgenma in deb:teä gra-

enim homines feipfos.amantes, cupidi , elati,

Jof Lan-

titudinis officio períolvendo.

5eu

fupcrbx, blafpheml, parennbus non obedien-

0f

gius V. eo-

brevius :

'tes, ingrati, ícelefti.:

dem,

F.

Eft culpabilis omiflio gra-

Vil.:Hzccine reddls Dommo, popule ftul- Deut. 39.

titudinis debita. :

te & inlipiens? numquid. non ipfe.eft Paterv. 6«

ZAus.

tuus, qux poffedit te,. & iecn, & creavit tc?

Damnum.

Seneca;

II. Benefïcmm acceptum neeare.

II Beneficium collatum dx(ï'mulare.

VlII Qm reddxt mala pro boms, non re-va 1g.

IV. Beneficium acceprum non compen-

cedet malum de.domo ejus.

V.13.

fare

l

IX. Ingrati fpes tanquam hybernales gla-9 "P 16,..

j. de

V. Beneficii accepti penitus obhwfsx

cies tabeícet , & ddperlet tanquam. aqua fu«

ib

Vi. Beneficium collatum maleficio repen-

pecvacua.-

dere.

X.In dieilla erunt civitares fort:tudlms ejus er. 17. v.

o ll

dereli&tze ficut aratra, & fegetes, quz. derelis 29*

& funta facie filiorum.i(: acl

. & eris deíer-

cotl

EX $. SCRIPTURA.

ir

ta, quia oblita:es Dei Salvatons tui & fmus

Qualitas..

ad;utoms tui non eris recmdata

eft inventus; qui rediret, & däret

Lue. :7. I Non

V. 17.

gloriam Deo.

G. U.

Àf. 1, v. 2.

II.: F]læos enutrivi, & exaltavi, 1pfi autem

EX S$i4

PA TRIB[IS

fpreverunt me.

.Dfm?num.

If. ; v. 3-

1. Coonowtbos poffefforem ürum & a(i-

nus przíepc Domini füi :

líraél autem me non

ngratitudo eft inimica animz , e,mnanmes Dern. f.

i

cognov:c, & populus meusnonintellexit.

H

meritorum, vircutum difperfio, bencficio- 52.

rum

24

Bibliotbece Mariualis. Concionatorias

rum perditio, ventus urens, ficcans fibi fon-

tus effem , quid reponere vellet, fi manum,

edes & oculos ei aliquis reftituerect ? re-

tem pietatis , rorem mifericordix, fluenta

oratia.

fpondit: Servum me illi perpetuum confe-

1. Recolam ad mentem meam omnia bo-

crarem. Tunc ad divitem converfus: Cum

S. Aug. . na, Domine , quz feciíti mihi a juventute

érgo & tibi, inquit, Deus oculos & manus;

18 folil. mea, in omni vita mea. Scio namque, quod

ac pedes, ceteraque corporis membra inte-

ra & illefa tot annis fervaverit ; tu iis

5

$,

ingratitudo multum tibi difpliceat ; quz €

xin

]

radix totius mali fpiritualis, & ventus qui-

contemptum abuteris ?

e

Vif

dam deficcans & urens omne bonum , ob-

V. Anno 1481. Danti

fci latro juvenis fu- lbiden;.

ftruens fontem mifericordiz tuz fuper homi-

fpendendus, ope P. Guardiani Franciícano-

nem , quia & mala jam mortua oriuntur ;

rum;qui eum olim e facrofonte levabat, vita

donatus; peffimam vicem retulit; eundem

$H

& viva jam opera moriuntur.

Tíei

S.Ambrof. . lIl. Si accipientes divina munera taciti &

enim poftea a tergo adortus, & caput medium

Il

$. 42.

fidit. Captus & ideo capite damnatus, ulti-

immemores füerimus, tanquam ingrati & in-

digni eorum fübminiftratione fraudabimur.

ma verbalocutusdixit: Utinam omnes, qui

S. Auguft. . V. Ingratus exiftit, qui plenus virtutibus

a (üfpendio me fuis precibus nuper liberarunt;

In hoc enim

l. de pon. Deum non omnino timuit.

fimili morte peremiffem.

jn

quisque peccator fit culpabilior, quo eft Deo

VI. Columbus poft occupatas

in India In- Alphonf.

lor.

dolles

acce

Ideo enim Adam plus peccavit;

í

fulas quatuor, jam Vice Rex ab zmulis fuic deO

in

elat.

uia omni bono abundavit.

accofatus, velut Indos baptizatos non foveret,

hift. Chill,

sJ Chl'y-

ftuderet potius maricipia ex iis,quam Chriftia-

V. Quanto majora beneficia funt homini-

i. 4- c- 60

foft. fuper

bus collata, tanto graviora pcccgntibus ju-

nos facere, eos occupari in effodiendo auro;

Matth.

dicia conítituta.

:

non habita ratione, eos fuftentandi. Unde Rex

S. Bern. $.

VL Gratiarum ceffat dift

urfus , ubi re-

Francifcum de Bobadiglia cum poteftate mi-

X. in cap. curfüs non fuerit.

Nec modo nil augetur

fit, qui in Columbum inquireret. .Qua de re

jejunii,

Rex eum inoneri literis cztero officiofis juf-

ingrato, fed & quod accipit, in perniciem

ei vertitur.

fit, nequzfitori obfiftere. Is non auditos; eum

VII. Retribuebant mihi mala pro bonis.

ac fratres poft multas criminationes jubet in

Bl

8- Augm-

lg

inP,34. Ego attuli fcecunditatem, ipfi retribuebant

vincula dari, & ferro oneratos in Hifpaniam

flerilitatem : ego vitam , ipfi mortem : ego

mittit. Cum vincula effent Columbo injiciea-

honorem, ipfi contumelias: ego medicinam;

da, diu nemo prz reverentia aufus eft id exe-

eqe

ipfi valnera: & in his omnibus , quz retri-

qui: donec vilis homuncio ejusque adeo co-

Da

N

buebant, utique fteriles erant. Hanc fteri-

quus id fecit. Ubi Columbus à fervo fuo vi-

litatem in arbore maledixit ; ubi fru&um,;

dit (ibi vincula injici ingemuit. Ét: ita, in-

quit mundus eum tra&tat, qui ei fervit; hoe

cum quær:?et , non invenit.

przeinium eít humanz ipei, & laborum ? Sepe-

$1V.

-

liar, (imorior, cum his vinculis, ut fintteftes,

folum Deum facere gratiam, cujus eum non

: EXEMPLA CATHOLICA.

poeniteat, mundus mentitur, & fallit. übi

Qualitas.

f

&i

fuit in Hifpaniam delatus, Rex id zgre tulit:

Y

cerna Pharaonis füccedentibu

S pl'O-

neque enim id volebat. Adduc&tus ad Regem

Gefi, 42. l. Pln

fperis oblitus eft beneficii a. Jofepho

& conjugem ejus prz lacrymis diu loqui non

accepti, ideoque ipfe fe redarguit, ac accu«

potuit; tanquam rationem fa&torum dedit,

fatdicens: Confiteor peccatum meum ; quod

Reges confolati hominem , comperta demum

videlicet oblitus Benefactoris mei non fim

veritate cum poteítate priori eum. ac fratres

lu

locutus Pharaoní pro illius liberatione.

in Indiam remifere, bonis omnibus ante con-

|./

fifcatis , denuo illi redditis.

W

Exod. 3o. 1I. Dedit Deus eam gratiam in oculis He-

Eu

braorum, ut eos omni auro & argento re-

Vil. De Adamo primo parente noflro fic

loquitur S. Auguftinus: Quanto magis homoS. Auguft,

Qi

busque pretiofis fpoliarent ; at illi ex his fpo-

liis 6ibi vitalum aureum conflaverunt, quem,

fruebatur Deo, tanto majore impierate dere- l. a1. de

vero Deo relicto, adoraverunt.

liquit Deum, & factus eft malo dignus zter- €iV« c 17

Surius in

III. Quibusdam Agarenis per cellamS Sa-

nno, qui hoc in fe premit bonum, quod poffet

vita to. 6. bze transeuntibus & famentibus, cum ipfe ra-

effe zternum.

f. 95.

h

dices tantum & cortices arundinum appofuif-

VIilI. De [udeis quoque S. Chryfoftomus:5. Chryf.

fl

fet, illique paulo poft rediiffent, & cafeos da-

Vults cognofcere , quanta Judzis fecics. contra

M

DEUS? & permanferunt femper ingrati. "**

&ilosque attuliflent, exclamavit hic fan&tus :

[

Heu mihi! Barbariifti, parvi noftri beneficii

Septuaginta & quinque animz ingrefTz funt

memores referre gratiam munifice ftudue-

JEgyptum , & faQw fünt fexcenta millia.

runt; nosautem, qui quotidie fruimur bonis

Mortuus eíft Jofeph, & furrexit Rex alius im-

lj

Creatoris, nullam ei viciffim ftudemus referre

memor Jofephi, qui valde illos afllixit, cla-

maverunt ad Dominum, qui eduxit eos per

ratiam per mandatorum obfervationem.

Engelgr. ^ IV. Frater ZEgydius S. Francifci Difcipulus

Moyfen ex ZEgypto, & duxit in defertum.

Et queruntur Moy(i : Eduxifti nos in defer-

inDom.6. cum divitem quendam pro beneficiis acce-

poft Pent. pris inoratum vidiffet, eum hoc argumento

tum, ut occideres , quafi non (int fepulchra

l

in /gypto. Cognofce ingratitudinem. Sed

ingratitudinis convicit: Incidi, inquit, in ho-

minem manibus & pedibus truncum , oculis-

rem majorem vide. Quadraginta annis fue-

que orbatum, eum cumi benigne percundcta-

runt in deferto, capillusque illorum non cre-

vit

[

Titulus «LXX'JH. ]Ingratitudo.

25

vit, neque unguis, neque veftis fordidata, nec

VIII. Recenfet Sabas CaüilïOneus in liBe!loMiiOI- P

calceus attritus, non feminaverunt, nec mef-

quodam, cui titulus : Ricordi, in Brutiis olim 4* €oll. 1.

fuüerunt, non pinfuerunt, nec coxerunt panes,

ftatutum, ut is, qui vellet agere contra ingra-

fed panem de coclo comederunt, & poft tot

tos, certam campanulam ad id deftinatam

beneficia dixerunt Aaroni: da nobis Deos;

pulfaret, ad cujus pulfüm mox quidamSena-

tores conveniebant. Accidit forte, ut quis

ui nos precedant.

S. Ambr, IX. De Juda S. Ambrofius ait : In prodi-

equum czcum & ftrigofum ob fenium domo

»

l. 1. de

tore Dominus hoc graviffimum invenit, quo

expulerit , qui equus forte ftabulum ratus,

Vil'g-

ejus condemnaret perfidiam, quod gratiz vi-

facellum illud intrat, in quo di&ta campana

cem non reprzfentaverit, & conviviis amici-

pendebat: ex qua cum frondes, neício quo

tiz venenum malitiz miícuerit.

cafü penderent, equus quippe jejunus decer-

S. Hier. in

X. Tradunt Hebrzi, tefte S. Hyeronymo;

pendo campanam movit, & fenatorum au-

lfaiam l. ideo e&grotafle Ezechiam , quod poft inaudi-

res, ut mox ad cauíam dicendam conflue-

1I.

rent, excitavit, fed reperto tantum ad cam-

tam victoriam Judzorum & Affyrii Regis in-

teritum non cecinerit laudes Domino , quos

panam equo, ut viderunt , cujus antea fuif-

fec, Domino fuo reftituendo, ut eadem lege

cecinit Moyfes Pharaone fübmerfo, & Debora

interfe&toSifara, & Anna genito Samuele.

equum aleret , qua cautum eít , efle cui-

W

JOD- 4.

quam ingrato.

ll

- XI. Jonas, quia non gratias Deo egerat

àt,

ob hederam tam fübito productam , mox füb

1X. P. Scipio Affricanus ZEmilianus M, Vellejus I.

till

diluculum preparavit DEUS vermem , qui

Aquilio, & C. Sempronio Coff. poft duos ?- Valer,

(

- arrofit & arefecit illam.

Confulatus, duosque triumphos, & bis ex-

cifos terrores Reipublice ; mane in lectulo

$. V.

repertus eft mortuus, ita ut quedam elifa.

rum faucium in fervice reperirentur notz.

EXEMPLA-PRQFANAU'

Ab hinc annos centum quinquaginta , ait

Vellejus , de tanti viri morte nulla habita

A Qualitas.

eft quz(ílio , ejusque corpus velato capite

:Plütarc'h. :ï.

lienienfes a Philippo in bello capti, ite-

elatum eft, cujus opera fuper totum terra-

At

in- ApoPh.

rumque dimiffi tam ingrati fuerunt, ut

rum orbem Roma extulerat caput ; feu fa-

etiam veftes & ftragulas a Macedonibus re-

talem, ut plures, feu conflatam infidiis, ut

peterent, eosque propterca in jus vocarent.-

aliquz prodidere hiftorix ; mortem obiit.

Baron.

X. Livius Druíus vir nobiliffimus , elo- Vellejusf,

II. Bafilius Imper. cum in venatione cervi

ann. 869. cornibus per zonam arreptus in füblime fer-

quentiffimus, fan&iffimus, cum Senatui pri- 59- -- 7-

retur , & quidam ex famulis ejus liberandi

ícum reftituere cuperet decus, in iis ipfis,

cau(a cingulum enfe diffecuiffet, pro munere,

quz pró Senatu moliebatur , Senatum ha-

buit adverfarium; tum converfus Drufi ani-

quod ei debebat, caput illi przcidi pev fum-

A

(h

mam ingratitüdinem ju

t; quod contra Im-

mus, quando bene coepta male cedebant,

ad dandam civitatem ltaliz. Quod cum mo-

peratorem gladium ftrinxiffet.

Sabellic.

IIi. Athenienfes, licet Socratem Apollinis

liens revertiffet e foro, immenía illa & in-

cognita, quz eum femper fequebatur, mul.

l. 7- €. 2.judicio omnium fapientiffimum declaratum ,

füamque juventutem przclare ab eo inítitu-

titüdine cin&us, in atrio domus fuz cultello

percuffus, qui affixus lateri ejus relictus eft,

tam Ícirent, nihilominus tamen ob levem

cauíam veneno oblato fuftulerunt.

intra paucas horas difceflerit, Sed cum ul-

timum redderet fpiritum , intuens circum-

TLangius

1V. Tuftinianus Imper. licet Belifarii Ducis

ftantium , moerentiumque frequentiam; ef-

V. eoderm, füi auxilio , Perfas in Oriente, W/andalos in

fudit vocem convenientiffimam conícientiz

in poly-

Africa , & Gothosin Italia fuperaffet ;; horum

anth,

tamen ompium immemor eum exoculari juf-

füz : Ec quando , inquit, propinqui, amicique,

574 -

uft,

fir, unde is poftea ftipem petens dicebat:

familem snei. civem babuit ves publica.

dé

Belif(ario nummum date, quem virrus extu-

W VL

1f.

7it, & in imum invidia ( &ingratitudo) pre-

SIMILITUDINE S.

cipitavit.

Beitlinfe. "V. Cefar cum inter eos, quorum manibus

y

Qualitas.

fto S.

interemptus effet, etiam Brutum, quem tam

4fA

Matth.

I.S

icut hedera arbores , quarum auxilio in Plutarch,

text. 3.

paterne educaverat, & ad füummos honores

altum affurgit, corrumpit, & deftruit : in Mor.

evexerat, vidiffet, hoc folum quafi dolens

P

i

ita ingrati füos benefactores peffumdant.

dixit: Et tu fili?

II Sicut dementiffime ageret , qui tuto- Senec,l. 4.

Ibid,

VI. Valerius Maximus merito ingratum

rem filio relinquerec pupillorum fpoliatorem : de ben. c.

animum Popilii exaggerat, quod a Cicerone

ita peffime beneficia collocat ; qui ea ingra- !7*

prius defenfüs, poítea cum Nemo Antonio

tis confert:

in ejus cede obtemperare vellet , ille folus

III. Sicut Siphinius lapis oleo excalefaCtus Idem in fi

tanti facinoris executionem fufceperit.

durefcit, alioqui molliffimus ; ita quosdam mil.

?

Ibid

" VII. Claudius Nero decrevit, ut, fi Do-

benefactis reddas deteriores.

IV. Sicut nubes folis virtute in a

ltulm füb- Stapl. t. 5.

minus quispiam fervum zgrotadtem non

in Domq

omni cura foveret , aut domo ejiceret, hoc

ve&sm folem poftea offufcant; ita ingrati a

15. poft

Deo exaltati gloriam ejus obicurant.

ip

fo fervus libertati reftitutus foret.

$

. Pent.

[

R. P. Lobn. Bibl, Man. Tom. II.

26

Bibliotbece Mantalis Conäomtorz'æ

jbid,

&l

V. Sicut mari omnes dulces aquas recipit,

$. VIII.

15

& falfasa fe remittit ;; ita ingrati mala pro bo-

nis reddunt.

P

M E D:1 A.

Ibid,

VI. Sicut mulus a niatïe lactatus calcibus

L. $ epe confiderare, quantopere nobis doleat,

illam ferit ; ita ingrati a Deo impinguati re-

fi nobis pro minimis licet beneficiis debi-

calcitrant.

t* gratiz non agantur ; hinc enim colligemus,

lbid.

VIL Sicut Mufcz in terfiffimis fpeculis

quantopere Deo difpliceat, (i pro tot, tamque

reptantes labuntur , in afperis locit herent;

magnis bencficiis ingrati exiftamus.

ita homines multi beneficiorum immemo

e

LA

;

li. Exempla brutorum quotidiana ponderare

injuriarum tenaces funt.

FCS?

Quz ob unum alterumve bonum datori blan-

$

Damnum,

Stapl.tekt.

diuntur, aliaque gratitudinis figna exhibent,

If

VIII. Sicut fí rex quotannis mille aurcos

liI. Defiderium celeflium donorum concipere ;

*5.Dom. 3e

dari cuipiam juberet, ille vero eos omnes in

poft£piph

fic enim incitabimur ad ingratitudinem, qua

" venenum velarma, quibus eum tolleret, im-

talium donorum impetrationem impedit, to-

penderet, utique gravem iniquitatem commi-

us viribus deteftandam.

"

fiffe, milleque mortes promeruiffe cenferetur ;

IV. Beneficiorum .Dei mognitudinem & multi-

fip

ita non minore poena digni cenfendi fünt, qui

tudinem frequenter meditari ; ex hu jus enim me-

M

ditationis ne

lE

Dei donainoccafionem peccandi vertunt.

$

glectu plerumque ingratitudo

Thom.

IX. Sicut mendicis gratias pro eleemofy-

oritur.

$

Kemp.L2. na dicere negligentibus , nullam deinceps

V. Beneicia pptiom a Deo accepta annotare ,

9 IO(1^?- ftipem porrigere folemus; ita non poffunt in

certaque tempora, quibus recolatur fibi praz-

nobis dona gratiz fluere;| quia ingrati fümus

fcribere; maxime autem in primo puncto no-

Auc&tori , nec totum refundimus fontali ori-

&urni examinis ferventius fe ingratiarum

giui , ut bene notavit pius Author.

a'&ione;.cxerccrc.- |

$. VII.

d 50 IXO

N

MOTIVA.

ASCETICIKXE

I

ui vitium hoc vehementer 'Deu's de-

ia funt prcipua, quz circa hoc vitiums, Aug.'t;

teftatur: hinc primum peccatum,

ITr

ab Aíceta obíervanda fünt. Primum de fpir. d&

T(aim c, 1. qubd I

faias a Deo pópule Ifraclitico expro«

eft, ut bene advertat, quod S. Auguf(tinuslit.

brare juffus erat, ingratitudo fuit, dum dixit:

alicubi fapienter prenuntiavit, nimirum cul-

Audite cocli, & auribus percipe terra, quo-

tum Dei in hoc precipue conftitutum effe,

niam Deus locutus eít: Filios enutrivi, &

&t anima ei non fitingrata; undein ipío ve-

exaltavi, ipfi autem fpreverunt me.

Stapl.text.

riffino & fingulari facrificio Domino Deo

II. Quia etiam natura humana velut rbon-

noftro gratias agere jubemur. Deus enim

5. in Dom, &rum d

eteftatur hoc vitium; fic enim natura-

15. poft

bonorum noftrorum non indiget.

Pento

le eft amantem redamare, quia amori folus

II. Secundum eít, ut pariter bene äppre? Pf. 54. V»

amor digne rependitur; ita monftrofüm eft,

hendat, nullum perinde vitium tantopere di- 14.

amanti ac benefacienti gratum fe non pra-

bere.

fplicere Deo, ac fubjeCtum ad divina dona ac-

cipienda ineptum reddere, quam ingratitudi-

lII. Quia etiam Pefzie hoc vitium oderunt:

ner, ac proinde fpecialiter ab Afceta fugiene

cum tam ex vatiis hiftoriis, quam experien-

dam effe, neillud de Juda di&um audire coga-

tia quotidiana conítet, quantumvis feras be-

tür: Tu vero homo unanimis. Dux meus &

ftias beneficiis collatis cicurari. Sed & tme-

notus meus , qui fem

per mecum dulces ca-

morabile eft, quod Geminianus de pelicano

piebas cibos , &c.

l

refert, quod fcilicet, dum ob effufum füper

IH. "Tertium eft, ut fciat , non modo pro

pullos fanguinem; quem pro ipfis vivifican-

fecundis rebus , fed etiam pro adverfis ca-

dis roftro ex pectore excivit, ita debilitatur,

vendam efle ingratitudinem ; nam, teíle S.

ut a pullis ali debeat , diligenter attendat ,

Hieronymo QChriftianorum propria virtus

quinam hoc officium majori follicitudine prz-

eít, etiam in his, quz advería putantur ,

ftent; & hos velut gratos foveat,reliquos velut

referre gratias Creatori.

ingratos & abortivos nido exturbet, Hinc me-

S, Ambr.

po X.

l. 6, in ITe-

rito S. Ambrofius exclamavit. Quid de cani-

CONCEPTUS PRJZEDICABILES.

xam. C. 4..

busloquar, quibus infitum eft natura quadam

referre gratiam , & follicitas excubias pro Do-

L. Hx occafione thematis: Non ef? inventus, Luc.17. v.

minorum falute pretendere ? Quis non cru-

qui rediret. , &9. daret gloriam Deo? Ingra- 17.

befcat gratiam bene de fe merentibus non re-

torum hominum multitudo oftendi poteft,

ferre, cum videat etiam beftias refugere cri-

feu, quod idem eít, quam commune hoc

men ingrati? Etille, impertitz alimonis fer-

vitium fit omnibus hominibus , id quod fa-

vantmemoriam;,tu non fervas falutis acceptae?

S. Bern. 1.

cile przftabitur, fi tres gradus ad perfectam

IV. Quia fumme perniciofum eft hoc vitium :

gratitudinem requifiti ob oculos habeantur ,

$3.

cum non tantum exficcet fontem pietatis ro-

videlicet, ut beneficium magnizftimetur, ore

rem mifericordiz, & fluenta gratiz, ut S. Ber-

deprzdicetur, & facto compenfetur; quz fa-

nardus dixit ; fed etiam graviffimarum poena-

nc tria officia refpe&u Dei faltem a pauciffi-

rum reum faciat, eum tanto majora ingratis

mis obíervantur, cum plerique donis Dei ad

fupplicia fint conftituta, quanto plura bene-

contemptum & offenfam Dei abuti foleant,

ficia prius fünt collata.

ntec.

"Vide Fabr: conc. 1.in Dom. 13. poft Pe

l

Tinlus LXXIHL- Jgratitüdo.

a

Col s v. l[. Ex occafione thematis : Qui reddit tiic-

tem füper bona fua -temþoxfalia induxit. 6.

à 50

lum pro bonis, non vecedet malum de domo ejus:

Diripiant alieni labores ejus:: Jufto. Dei judicio

Poffuntexplicari mala, quz obvenire plerum-

indigniores & magis gratos difpenfantis. ^.

que folent ingratis. Nimirum z. Malum ne-

INon fit illi adjutor , nec fit, qui mifereatur pupillo-

gate benedictionis in tebus temporalibus, quia

rum ejus : Qui equum eft, ut hominum obli-

gratiarum ceffat difcurfüs, ubi recurfus non

vionem incurrat , qui tanti benefactoris obli-

vifci aufus eft.

füerit. 2. Malum ;nfami?, quam merico in-

curritingratus apud Deum & homines , utpo-

$. XI.

te qui negligit officium, quod ipíà bruta tam

MISCELLA NE A.

follicite folentpraftare. 3. Malum cuipe, cum,

S. Aug. c. tefte S. Augufítino ingratitudo fit radix totius

— Qualitas.

19. fol.

ter plurima , maximaque vitia nullum Senec.1. ,

mali fpiritualis, & ventus omne bonum defic-

I. In

cans. 4. Malum $ene: Quia quanto majora

frequentius eft, quam ingrati animi, ucde benef,

cuique beneficia fünt collata, tanto majora

jam olim re&te advertit Seneca.

C

I

uoque ingrato füpplicia fünt conftituta , ut

II. Diogenes querenti; quid apud homincs Stobzus a-

$, Chry.! S.Chryfoftomus dicere folebat. V ide Fabrum

celerius f(enefceret : beneticium, inquit; dici

e

pud Lan-

fuper

enim vix p

l

gium in

Matth.

conc. 3. in Dom. 13. poft Pent. .

oteft , quanta bcncficiix atcept

.Polyanth,

lfaim ; v.

III. Exoccafione thematis : ilios enutrivi ,

apud plerosque fit oblivio,

lll. Themiftocles Ath

enienfibus ipfuniï;lutaïäh.

$,

exaltavi , €9 ipfi preverunt me : Oftendi poteft,

quamjufte hzc verba Deus etiam noftris tem«

contumelia afficientibus, quid tumultuamini, n a

poph.-

inquit adveríus eos , a quibus fzpe numero

po

titu

ribus ufurpare poffit, imo longe potiori

commodis fuiftis affe&ti? Ajebat autem fe fi-

lo. 1. Quialonge majori follicitudine enu-

trivit, alens cibo & potu longe preftantiori

milem platanis, fub quarum umbra accur-

*

runt homines afflidi tempeftate, & easdem

corporis fcilicet & fanguinis füi , medicinam

quoque pretiofiorem longe per Sacramento-

mox, ubi ferenitas rediit, vellunt, &lacerant.

rum inftitutionem offerens, & majorem (a-

]V. Plato Ariftotelem mulum vocare fole- Jiian, 1.

pientiam communicans per clariorem fui, re-

bat, eo quod, ficut mulus poft lac a matre ac- 4. de var.

rumque cocleftium cognitionem inftillatam.

ceptum eandem calce ferit ; ita ille quoquehift.

oft lac fapientiz a Platone hauftum peripa-

2. Quia etiam copiofius longe exaltavit, dum

plura & efficaciora media füuppeditavit ad vir-

teticam fcholam contra ipfüm inftituerit.

tutum,per quas folas verus honor & gloria ob-

V. Alphoníüs rex objurgatus, quod in Al- Paüorm.

tinetur, perfe&ionem obtinendam, majorem-

varum lünam hominem ingratiffimum tot be de'rebus

que cum ipfo amicitiam , qui fupremus digni-

neficia contuliflet, quorum ipfe ne meminiffec P^«

quidem, refípondit: an ignoratis, ingenti be«

tatis gradus eft, comparandam. Oftendatur

dein,quam gravem oporteat effe contemptum

neficio non ai(i ingen

'ti* ingratitudine fatise

eotum; qui poft tot tantosque favores ac ho»

fieri ?

nores collatos, nihilominus adhuc ipfüm odio

VL In veteri lege holocauftum, quod offe- Lev. 7.

profequi & fpernere aufi funt, cum tamen ipfa

rebatur progratiarum actione,non erat in cra.

ftinum fervandum ; ut per hoc oftenderetur,

bruta ad nocendum a natura impelli folita,

parvo quandoque cibo cicurentur, & ad be«

gratiarum aGiones non differendas efle.

^

neficia potius , quam damna inferenda per-

.. VH. Per Ezechielem precepit Deus , utEzech. e.

Pf g1. v. trahantur. Juvabit hunc in finem illa Pfalmi-

qui templum ingrediebatur , per aliam por-46.

1d»

(txe verba : Si inimicus meus maledixiffec

tam egrederetur, ne propitiatorio alioqui

mihi , füftinuiffem utique, &c. cum fequen-

terga verteret; quo ritu docere voluit, non-

tibus paulo fufius explicare.

L

efTe Deo beneficia conferenti peroblivionem.

Pf. to0g. v.

IV. Ex occafione themati

s: Proeo, ut-me

terga vertenda.

- VIIl. Guilielmus Parifienfis di

II

ciligerent, detrahebant wnili : Oftendatur, quam

