tem & gravia & levia peccata involvat. Hine

;ans* ab

S. Auguftinus ait: Neque enim peccatum eft

S.'Thomas

ft juxtxa S. Thotam , a&us devi

omne crimen , ideo crimen edam eft omne

8. 9. .

Ordine debiti finis, contra regulam

7163.42. !

peccatum, Ítaque fanctoram homipum vi-

!

naturz , rationis, vellegis eterng.

*

tam , quamdiu in hac morte viyitur , inves

LP Q(q— V

el averfio

ab incommutabili bono ,. & con-

21.9&.1* .er(oindebita ad commutabile bonum, juxta

niri poffe dicimur. fine crimine , peccatum

autem (i dixerimus , quia non babemus , ut

$. Auguft, 9- Auguftinum.

Aut juxta eundem: Eít di-

l de lib, Ctum, vel factum,

vel concupitum contra le-

ait S. Apoftolus, nosmetipfos feducimus , &

scobo Alvarez ,

veritas in nobis non eft..

&

arbitre

gem zternam. Aut cum ]

H

[j

0), S. Bern.

Ideml. 22- ac cheologis eft a&tio libera,

| debita rectitu-

III. Diflinguitur quoque peccatum a vi

contra

quia peccatum fignificat operationem

& Sen. ad

fPauft,

dine carens, qua qui

s legem íe obligantem

actum malum : Pitium vero habitum ,

uj fratres. de

transgreditur.

dema

dmodum enim effigies

jac. Alv.

ad actum vitiofum inclinat, fignificat;- quo

d monte Dei,

]. r. p.» 1.

peccatum artis €

, fi regulis artis aut exem-

€ Y,

plari non confentiat ;

ita & bumana a&io

quidem vititim S. Bernardus fequentibus ver-

eccatum rmrortis eft, fi

'a di&tamine rectz

bis optime depinxit.

Vitium eft privado

virtutis, cujus vaítitas & enormitas tanta

rationis & legis divinz , quze fünt exemplar

e vivendi difcedat, linde S.

eft, ut obruat, & opprimat : Foeditas tan-

& regula rec

ficillud defcribit: Pec-

ta, ut inquinet & inficiat : adhzríio tam per-

s. Dionyf, Dionyfius Arcopagita

de div.

catum eft malum , privatio

& defeCtio, in-

tinax confuetudinis , ut vix a fe eam natura

ientia, atque fruftratio :

excutiat.

Vitium eít quafi corruptus hu-

nom. € 4: firmitas , inconven

P *'

& deflinatione, pu

lchritudine, vica, fenfu,

mor; qni non in corpore ; fed in anima

& caufa priva-

;

morbos peccatorum procreat, plagas & fos-

ratione

, perfe&ione ac fede;

tum, in

definituni, infecundum, otiofüm, im-

da vulnera generat, & fpirituslem falutem

diffimile, infinitum;

um eft radix mortis,

-

becillum, ipordinaturp;

domigari non finit. Viti

emuium:

'VID ub

d

785

Dl G. in t

omhium malorum origo, quia eft origó pec-

len' 30 Pa

[

cati, in quo omnium malorum cumulus inve«

- VIII. Pleraque hec peccata in alias fpe- Richardus

cies fübdividuntur, nimirum. 1. In proprium ,de áiffer,

nitur. Vitium eft indicium infamiz, & fignum

Tet Valer à

quod nos ipfi committimus ; & alientar, quod mort. &

ignominiz, quod illo affe&os a Nobilium , id

ab alio quidem perpetratur , fed a nobis (ive V6n- pece

Xf ini ;

eit ftudioforum acperfe&torum hominum con-

umc- l.

'ropter approbationem , five propter confi-

fottio repellit. Vitium eft fordidum indumen-

Atum, aut conniventiam , aut aliam: fimilem

1à

tum, quod nos ad nuptiss agni vocatos illius

u$

caufam participatur. — 2. Ín peccatum er fo,

convivio & menfa reddit indignos. Vitium eft

quod ex genere fuo aut. notura mortale vel ve-

ü

catena, & vinculum animam in carcere rerum

niale eft ; & per accidens , quod propter cir-

terrenarum detinens. Vitium eft laqueus, de

cumítantiam aliquam aut finem füperaddi-

quo di&tum eft: In via hac, qua ambulabam,

tum fpeciem füam, & ex mortali veniale, aut

abíconderunt füperbi laqueum mihi, quod

viciflim evadit. 3. Inintermum, quod fola inte-

nos fervos adverfarii humant generis ac man-

riori voluntate peragitur ; Et extermum, quod

cipia conílituit. Vitium e(t dirus tyrannus

etiam actionem quandam exteriorem fecum

AT

Cjuxta S. Chryfoftomum ) qui noftram li-

crahit ; & in peccatum oris & aperis fübdividi

bertatem eripit, & operibus luti ac lateris fa-

poteít. 4. In affetaium, quod plena & delibe-

ol

tis laborio(is addicit. Vitia hofles noftri funt

rata voluntate committitur; & on ajfeGtatim,

& gentes nobis infefte atque inimice, de qui-

quod cum ignorantia ,

ün

i n-ad&*c?t:ha ia aut

&

bus in Deuteronomio di&tum eft: Non inibis

-

«tu culpabili patratur.

x

L

cum eis fcedus, nec mifereberisearu

T heque

1X In fpecie vero peccati venialis, (

quod Jac. Aï—

fociabis cum eis c

onjugia.

de&nitur: o libera, dickamini quidem

ation's, var. to: 9.

il

Diviftoe, —

:^

& ju[fori icgis adver[a , ac ob id Deo invifa s. fad 1« p. 1.

]

II Dividitur quinque potiffimum

m

3

d-dis.

qua ob fui paroitatem , nez vitas fpiritualem axi-

€.1 f.I5.

&. Zlb objettis : Ec (ic dividitur in carnalra & fpi-

S. Vincent.

«e auferat , neque boinem a regno cale[ti excludat

* Ferr Dom.

l

vitualia, jaxta illud Apo(toli: Emundemus nos

"-

»

nec eternis cruciatibus deffinet ; licet juxta fue "a

2. pott

f

ab omni iniquinamento carnís & fpiritus. Car-

üre quantitatem temporalem. penam fübeat) vria

P'entec,

nalia fünt , quz circa bona fenfibus apprehen-

affignantur genera , de quibus dicit Apofto-

fibilia, puta cibum, potum, luxuriam verfan-

lus: Si quis ed.ficaverit fuper fundament:nn . boc ,

tur ; Spiritualia funt, quz circa bona infenfibi-

fcilicetfidei , ligna, Jenum, [lipulam, detrimen-

lia, v.g. honorem, poteftatem occupantur.

tum patietur 5 pfe autem faious erit ; fic tamen quaft

,1V. Secundo dividitur ratione originis ,. in

perignem. — Nota, lignum,; feenum, ftipalam

Babituale, attuale, originale. — Habitudle eà, quod

Hxc tría fignificant tria peccata venialia,

aullam amptius phyficam, fed mortalem tan-

z

Lignum , quod difficilius comburitur, quam

tum exiftentiam habert, & ratione hujus exi-

fcenum , fignificat peccata venialia majora ;

ftentiz perinde hominem afficit ac denomi-

quia pro talibus multum fudant in purgato»

nat, ac fi aCtu exifteret. — zfüuale eft , quod

rio. Fonum, quod citius comburitur, ve-

propria voluntate cominittitur ,. & actu

nialia peccata mediocria : Stipula, id eft pa«

euamnum exiílit. Originale eft, quod a pri-

lea, fignificat peccata venialia minima , de

mo parente, Adamo,.

per carnalem propaga-

quibus ftatim purgantur, &

tionem heredita:ur.

transeundo per purgatorium.

puriägantur ;

je

V. Tertio dividitur vatione legís in peccatum

X. S. Auguftinus longüm culparum venia« $. Auguft,

ja

emiffois & commiffonis , illud eít, quod coutra

liumin fpecie texit catalogum, dum in (ermo-f. 41. de

[j

legem aliquid atfirmantem aut imperantem

ne quodam ita fcribit: Quz füuncminuta pec- SS.

€ommittitur ;ut cum quis parentibus debitum

cata, liceromnibus nota fint, tamen quia lon-

i

honorem non exhibet. Hoc eft, quod cum le-

gum eít, utomnia replicentur, opus efl, utex

ge aliquid prohibente pugnat , ut cum quis

le

homicidium aut adulcerium comimittit.

eis vel aliqua nominemus. Quotics aliquis ia

,

Cibo aut potu plus accipit, quam neceffe fit,

VI. Qaarto dividitur ratiene eorun ,. qui

ad minuta peccata noveris pertinere. Quoties

j

per illud offzenduntur, in peccatum contra

plus loquitur, quam oportet, aut plus tacet,

b

Deum, proximum, & feipfum 5 quam divi-

:

quam expedit: Quoties pauperem importune

fionem $, Paulus indicaffe videtür, dum di-

petentem exafperat. Quoties, cum corpore

xit: Sobrie, & pie, & juíle vivamus; in hoc

fit fanus, aliis jejunantibus prandere voluerit,

j5 B

fxculo ; fobrie fcilicet quoad nos: jufte quoad

aut fomno : deditus tardius ad ecclefiam für-

kScn. L

proximum : pie quoad Deum.

git. Quoties, excepto defiderio filiorum, uxoe

VII. Quinto dividitur ratione reatus in mor-

rem Íüam cogno*verit. Quoties in carcere

imonteW- |

tale & veniale ; lMud eft, quod mortem animz

claufos, & in vinculis pofitos, tardius requi(ie-

infert, & zternam damnationem annexam

rit. Quoties infirmos tardius vilitaverit: Si di-

habet, atque adeo, teíte Richardo, non (ine

Ícordes ad. concordiam revocare neglexerits

grandi corruptione fui, fine gravi lzfione

fi plus aut proximum, autuxorem, 2uc Blium,

proximi, & (ine magno contemptu Dei com-

aut Ícrvum exafperavit, quam opoitet: fi ame

mitti pote(t. Iflud eft, quod, quantum eft

plius fuerit blanditus, quam expedit,fi cuicun-

in fe, amicitiam Dei minuit quidem , non

que majori perfonz, aut ex voluntate, autex

tamen omuino tollit, nec vitam fpiritualem

neceffitate adulari voluerit; fi pauperibus

ratiz aufert ; unde morbó decorem auferen-

efurientibus cibum non dederít, aat nimium

ti, aliosque effedtus fimiles producenti com-

fumpruofa aut delitiofa fibi convivia przpa-

paratur, mortale véro peccatum ipfi morti;

raverit ; fi fein ecclefia, aut extra eeclefiam fa-

3 quo & nomen haufit; æquipgratur.'

bulis otiofis , de quibus in dic judicirfatio red-

-d&nda

,Pdd ddgl

796

ibliotbese . quuaw Concionatoria

!

denda eft, occupaverit. 'Si dum incaute ju-

guetur, donec aliqufd glutiat; & homo fcor-

l

ramus, & cum hoe per aliquam neceífitatem

tator, qui corpore carnis füz non conquie-

fcit, donec ignem fuccenderit.

/

j

implere non poterimus, utique pejeramus.

rf.w-V-S'i

Et cum omni facilitate vel temeritate male-

IV. Non eft hom

o juftusin terra , qui faciat Ecdl. 7

dicimus : (leviter intellige) cum aliquid fu-

bonum (femper) & non peccet (aliquando.) v. ?*-

M

1

ex diabolo eft, quo- 1. Joan.

v. 19.

ípicamur temere ; quod tamen plerumque

V. Quiffacitpeccatum,

1

non ita , ut credimus ; comprobatur ; hzc

niam ab initio diabolus peccat.

Omnis, qui ?* YV. 8

natus eft ex Deo, peccatum non facit, quo-

4^

Pfal- ! 18'

& his (ímilia ad minuta peccata pertinere

VIISS' 4

non dubium eít, quibus licet occidi animam

niam femen ipfius in eo manet, & non poreít

eccare , quohiam ex Deo natus eít.

$p H

non cedamus, tamen eam, velut quibusdam

»?

puftulis, & quafi horrenda ícabie replentia,

. NI. Seníus & cogitatio hominis in malum Gen. &

v. 29Y.

deformem faciunt.

prona fi

u

nt ab adoleícentia fua.

parich 4

E

VII.

»

L/ 60

^ A&ü.*' e

Egreffus eft.a filia Sion omnis decor Thren.

€&

ja&. 59 — XI. Primus eft, ilicitam objecti alicujus concu-

ejus.

Quomodo obícuratum eít au

rum, mue. V* Ó

»tatus €

i:40 NV. l,

faech 1b

ld.

pifcentiam concipere ; de quo a&u S. Jacobus lo-

ft color oprimus? Filii Sion inclyt

cutus eft, cum dixit: Nemo; cum tepntatur,

& amicti auro primó, quomodo reputati funt

vi 70'

in vaía teftea, opus manuum figuli ? Nazae

dicat, quoniam a Deo tentatur ; Deus enim

e, rubie

intentator malorum eft, ipfe autem nemie

rzi candidiores nive, nitidiores laQ

Jerit, oó

-cundiores ebore antiquo, fapphiro

ulchrio-

v, 14'

nem tentat. lnusquisque vero tentatur a

;

a

cies eo-

concupifcentia fua , abítra&us & ille&tus.

res : denigrata eít füper carbones

rum, & non (ünt cogniti in plateis. Abalie- Ofez $.

Deinde concupifcentía curn conceperit ,. pa-

rit peccatum , peccatum vero cum confürre

natí funt in confuüfionem, & facti funt abomi- » 1Qv

matum fuerit, generat mortem. -

nabiles, ficut ea, qu« dilexerunt.

VIII. Ecceenimin iniquitatibus conceptus P& $a.

XII. Secundus eft, deie&tari in objetto aliquo il

Ve 7e

licito: Veluti cum quis voluntarie & cum gu-

fum, & in peccatis concepit me mater mea.

]X. Facti furnus omnes nos ut immundus, laise E

ftu concupiícentiz objei illiciti immoratur.

. XIll, "fertius eft, confenfiim preberc, ad pro

& qua(i.pannus menfítruatz univerlz jufti- "* -

fecutichem obje&ti illiciti, vel fugam alicujus

t noftrz , & cecidimus quafi folium uni-

rei przcepte, de quo confenfu locutus cft

verfi, & iniquitates

noftrz quafi ventus a/bf-,

$. Gr&g.

S. Gregorius, dum dixit: In fuggeftione (c-

ftulerunt nos.

z

.X. Qui faciunt pecca

Tob. 1 Z

ad interr. men, in delectatione nutrimentum, in cone

tum & :iniqui,ta:eni' ,

LC

Q

$. Auguft. (en(a perfe&tionem inefle peccati.

2

hoítes i;unt animz noüræ.

. XIV. dpfum epus extermum adjice

7É cbnfþg/ui:

Qualitas. peccati mortalis.

]Udiïh.

id quod. prioribus o&o preceptis Dccalogi

| Ptov. 21.

Vg

XI. Lucerna impiorum peccatum.

V.o4e

fere prohibetur.

»

. XIl. Ecce vos omnes accendentes ignem,

$. Tfidor.

XV. Confuetu

d

inem ex. atlibus frequentatis con-

Ifaiae 5c.

accin&ti flammis , ambulate in lumine ignis

; 1l

la.de trabre: de qua S. Ifidorus fic loquitur : Iftis

; veftri, & in, flammis, quas faccendif(tis.

iummoho. (omitibus quaG quibusdam gradibus coale-

omphza bis acuta , omnisEccl. er.

B st

€. 23«

fcit omne peccatum. Cogitatio namque pra-

Xill. Quafi rh

V. 4*

TAT

iniquitas: plagz illius nos eft fanitas.

va dele&ationem parit, delectatio confen-

B

£.

fionem, confen(io a&ionem, a&tio confueta-

Qualitas. peccati venialis.

D v.

Proverb.

!9' 201

dinem , confüctudo neceffitatem , ficque his

XIV. Septies cader jultus, & refürget.

vinculis homo implicatus, quadam catena vi-

XV. Qui in modico iniquus eft, & in ma-€ *4: V:

L]

tiorum adftrictus tenetur; uti de feipfo fal-

jori iniquus eft.

Luc. €.16,

$. Auguf. füs eft S. Auguítinus, dum dixit: Cui rei ego

XVI. Quitt

imet Deum, mhl.l 'ïn&gl.igit.-.

V. lOo

non ferro alieno, fed mea

XVII. Non ett homo, qui non peccet. ' - gcciefiaff.

lhie e

l, 8. cenf. füfpirabam ligatus,

V. 9Q

s. L

ferrea voluntate. Velle meum tenebar ini-

XVAII. In multo offendimus omnes vid.

e 7. YV. 19.

micus, & inde mihi catenam fecerat, & con-

etiamnum.

l. Regu 8.

Mu

Yv 4 6-

firinxerat me.

Quippe ex voluntate per-

Damsnumx p&ccati.'

vería facta eft libido, & , dum fervitur libi-

Jacob. 3.

V. $.

b

dini, facta eft confüetudo, &, dum confuetu-

/"XIX. Scito & vide, quia malum & ama-

rum eft relinquere Dominum Deum tuum Jer. s. v.

dini non refiftitur, facta eft neceffitas, quibus

i9.

& non effe timorem ejus apud te.

Ditsy,

quafi anfulis quibusdam fibimet innexis, un-

. XX. Ecce, non eít abbreviata manus Do- 1.59. v. 1

de catenam appellavit, tenebat me obftri-

&um dira fervitus.

mini, ut falvare nequeat : fed iniquitates & & 2

peccata veítra abíconderunt vultum]eiu/s a

$. I

vobis ne exaudiat.

x

Ua'm j 4

Vs

CRIPTURA.

XXI. Si averteret fe ju

ftus a juüit«ia fua ,Ezech. 18.

1

a

*

j

. Qualitas.

omnes juftitiz ejus, quas fecerat , non re-

^

"

DT

cordabuntur.

V, tj

Í. [?rror & tenebrz peccatoribus concrea-

XXH. Juftitia elevet gentem; m

iferos ati-Pgov. 14

ECCL I ! e

u fant: Qui autem exultant in ma«

v. $4

lia 7

v. 16.

lis, confenefcunt in malo.

tem faciat populos peccatum.

v'?.

Sap- IIe

1Rqo, dÉ Si peecaverit vir in virum, placari ei

unitur.

XXill. Per que quis peccat , per hec &

V. 175

VY. 25.

poteít Deus; (i autem in Deum peccaverit

XXIV. Super quo percutiá vos ultra adden- If 1. v. &

i.

vir, quis orabit pro eo?

.vcu.

ECCIQ : 2,.

lil Duo genera abundant in pe

ccatis, tesprzvaricationé? omne caput languidum "

k

-Terra veftra,deferta,civita-

Anima calida , quafi ignis ardgns non extin« Omne cormocrens

»

tc8

m

h

— Titulus CX 1 V | Peccbtuæi |

787

ju

es veftra füccenfie igni: reg

iometh veftram declarabit, quia in.

i

coram vobis alieni devorant.

r

e

ne revelabitur, & unius-

€ujusque opus qua

fit ignis probabit.

Ug ,

Píio.vs. XXV. Pluet füper peccatores laqueos,

r

UXLIIEL. A fcintilla una augetur ignis.

Eccl, 11

o 2

ignis & fülphur pars calicis eorum.

^ J

4Iiom;! 5e

XLIV. Ecce quantus ignis , quam ma-V. 44

V. 12.

XXVl. Per unüm hominem peccatum g

nam filvam accendit?

Jac.3. v.5«

li Y q

in.hunc mundum

x

XLV.

.»e

fnors.

intravit, & per peccatum -

cidet.

Qui fpemit quic—a , paulgtiæp de-

i

Eccl, 19.

Píal. 118,

V» lo

XXVII. Longe a peccatoribus falus; quia

XLVI. Muícz morien

"

Ecel. IQ«

V.155. juftificationes tuás non exquifierunt.

tatem unguenti.

tes pgrdupt füavi-

V. d.

.XXVIH. Similiter od

i

lCs &

Sap. 14»

N

S

io funt Deo impius, — XLVII.Peccata veftra abíconderunt fa

CiemIfaig 59,

V. t

y» 9.

& impietas ejus.

ejus a vobis (in purgatorio) manus v

eftra v.2.

tThren, r

Baruch,4. — XXIX. Propter quod in ira Dei ad iracun-

1.V- 6' & Q

v. 6.

pollute funt fanguine (peccati mortalis) &

diam provocaftis Dominum, traditi eítis ad-

digiti veílri iniquitate feu peccato veniali.

ï :4' VI X,.

verfariis.

XLVIIL:

j

n

Ezegh. 18.

us.

Pro menfurgpeccati erit & pla- Deut. 25.

XXX. Anima, quz peccaverit, ipfa mo- garum mod

V. 2,

le

Vo 20,

rietur: juftitia jufti füper eum erit, & impie-

XLIX. Nefícitis, quia modicum fer

1« Cor. $,

"

tas impii erit füper eum.

totam maífam corrumpit? -

3

mgntum

Ve O.

Levit. 26. XXVI. Quod fi non audieritis me, nec

L. Nihil e

Apoc, a 1,

)

V. 140

feceritis omnia mandata mea : Si fpreveritis Dei.

o'inquinaFum Xintroibic) in regnum

V. 27e

leges meas, & judicia mea contempferitis,

eOfag.

Relapfus in peccatum.

l LB U

ut non faciatis ea, quz a me conftituta fünt, -

& ad irritum

erducetis pactum meum, ego ca

LI. Ecce, fanus fa&us es: Jam noli pec- Jo.s;s;.x*

quoque hzc

á

re , ne deterius tibi aliquid contingat.

! j

ciam vobis. Vifitabo vos ve-

LII. Impoffibile eft eos, qui femel lünt il- Hsbr. &

Y 7.

lociter in egeftate, & ardore, qui conficiat

luminati,guftaverunt etiam donum ccel

Mu 6j

oculos veftros, & confumat animas veftras.

z

efte,& V. 4.

i

v

participes fa&ti fünt Spiritus fan&i, g

uftave-

Fruftra feretis ; quia ab hoftibus devorabi-

runt nihilominus bonum verbum Dei, virtu-

"

tur.

Ponam faciem meam contra vos,

tesque faeculi venturi, & prolapfi fünt, rurfus

!

corruetis coram hoftibus veítris, & fübjicie-

renovari ad pcenitentiam,

rurfum crucifigen-

mini his, qui odetunt vos: Fugietis nemine

tes fibimeti

Tob. 13

perlequente. Sin autem nec fic obedieritis

bentes.

püs Filium Qci » & oftentui ha-

f

Vu lo.

mihi, addam correptiones veítras fe

Y

ptq?lum

f

LIII. Terra fie

ropter peccata veftra.

imbrem, & gene

pe —wrcniäntem füper fe bibens Ibia, kv. ?

rans herbam opportunam, il-

Proy; at

V« 18

jedith.s. — &XXII. Quotiescunque preter ipfüum Deum

lis, a quibus colitur, accipit benedictionem

uum alterum coluerunt, dati fünt in pre- -

j*

a Deo, proferens autem fpinas ac tribulos,

j

lia $&

dam, & in gladium, & in Qpprobrium.

í

reproba eft, & maledicto proxima

y, lh

/

Damnum peccati mortalis,

ummatio in combuftionerm.

, f:uius gon--

sEtt tl

Ezch 38 XXXIIL. Polluifti fanctificationem tuam

LIV. Melius erat illis,non cogüofcere viam 2. Pet. 1.

UT

V. 180

-

* juftitiz, quam poft agnitionem retrorfüum V* 21.

producam ergo ignem de medio tui , qui co

&

converti ab eo; quod illis traditum eft, fancto

medat te, & dabo te in cinerem.

Pf 72. V.

XXXIV. Quomodo facti fünt in defola-

mandato; contingit enim eis illud veri proe

i

Prowes.

verbii: Canis reverfüs ad füuum vomitum,

&

.1929. tionem, fübito defecerunt, perierunt propter

fas lota in volutabro luti.

l

l t '4- *

iniquitatem füam. Velut fomnium fürgen-

LV. Ini

16

"

tium, Domine, in civitate tua im

quitates fuz capiunt impium , &Prov.

L]

ïä..g*ä,

Luo 16

aginemipfo- fipibus

*

peccatorum füorum confiringitur. — V-23.

y, I

rum ad nihilum rediges.

Ecetift

Tfaie 57.

XXXV. Impii quafi

LVI. Fili peccafti, ne adjicias iterum. Sed Eccl. a1,

V. 20e

uiefcere non poreft.

Jnare fctïvens, quod &

de priftinis deprecare, ut dimittantur tibj. *- ?

eHn

i, Rg h

] Bízvagse XXXVI. Parturiit injuftitiam

, CO'nc/cpit vi

as tuas.

LVIL. Quam vilis facta es nimis, iterans Jer. 1.

^

"

dolorem, & peperit iniquitatem.

V. 36,

]acob- )

JOb 4.V. 80

LVIII. Voluntarie peccantibus nobis poft Helr. 10,

rvb

XXXVII. Vidi eos, qui operantur ini.

acceptam notitiam veritatis, jam non relin- Y*27»

quitatem, & fíeminant dolores,

)

& mc;un

r 5

€oS.,

quitur pro peccato hoflia, terribilis autem

ip

P'lu ! 3.v.30

XX

., Qqugedam exfípectatio judicii ,

ignis gemula«

I

2057

XVHL Contritio & infelicitas , m v

As

eorum, & viam pacis non cognoverunt

3 DOD

tio, que confümptura eít adverfarios.

u

eft timor Dei ante oculos eorum.

LIX.Cum autem immundus Spiritus exieritMatth, ;a.

ab homine, &c. vadit & affumic alios fpiritusv. 43.

Ifaie 34.

XXXIX. Orientur in domibus ejus fpinz

y. 13*

& urticz : & erit cubile draconum, & paícua

nequiores fc, & intrantes habitantibi, & fiunt

ftruthionum, & occurrent dzmonia.

noviffima hominis illius pejora prioribus.

',Ezech. h

LX. Si quz deítruxi hec iterum sdifico Cal.«,

, | )P«rov. IO,

XL. Pavor his, qui operantur malum.,

V. 29.

XLL. Abfcondifti faciem tuam a nobis , &

pravaricatorum me conftituto.

V. 18.,

L' prov, ] *n

EL

Jaie 64« allififti nos in manu iniquitatis noftrz.

9

e

Puga.

[SJP' [b

Damnum peccati venialis, -

LXI. De propitiato peccato noli effe fineEc

u

metu; neque adjicias

peccatum füper pec-

dnSov.vg.'

1.Cor:3. XLII. Si quis fuperzdificat fuper funda-

catum; mifericordia

LETT

mentum hoc (Chriftum) aurum, argentum

enim & ira ab illo cito

;If, p h .6.

» promanant,

lapides pretiofos, ligna, foenum;.

ipulam,

LXII. No

Dies hendent.

li facer'e— mala & non te appre- Ecc

gnicujusque, opus manifeílum erit.

Fh

LXXIII.

L

790

Bibhïotbec& Manualis. Concz'atzgitoriæ

n

ceffanter ebrhlliunt, inundantes & impingene

|

l

*

|

Eccl. 31,

iXIH. 'Tanquam 4 confpe&u ferpentis

V. 2«

fuge p

eccatum; nam (i accefferis mordebit

tes in ferenitatem przvulgentis vultus tui.

te. D

entes leonini funt dentes-ipfius, in-

Xi. Talis eft peccantium confüetudo; « cnryr.

omnia fufpe&a habent, umbras tremunt;po, o 'ad

;älïä.""'

terficientes animas hominum.

Rom. 6.

LXIV. Non regnet peccatum in veflro

omnem f[trepitu

m timent, & quemque pu- pop.

tant contra fe venire,

&aliis inter fe diffiden-

3. 12.

mortali corpore, ut obediatis cóncupifcen-

k

tibus, peccati fibi ipfi confcii , putant illos de

tiis ejus; peccatum enim vobis non domi-

í

fe fermocinari. . Talis res peccatum eft, nul-

nabitur..

s Antri

"'Tob. 6,

LXV. Cave,

j 'äli,quändo pe;ccä;q cone

lo prodit arguente, nullo condemnat accus-

fante, pavidum facit & timidum peccatorem,

"p

"T

.fentias, &

pretermittas precepta Domini

Dei noftri.

ficut juftitia contrarium. Fugit, inquit Scri-

!

Rom. —6.

Y

Yortui fumus pe&cätog q.u(;-

ptura, impius nemine perfequente.

Quomo-

LXVI. Qui :

V 2

do perfequente nemine fügit? Intus habet

mod"o adhuc vivemus in illo? |

agentem confcientiz accuíatorem , & hunc

ubique circumfert: & ficut feipfum non

ä

$. Ili.

$ B. h

poteft fugere,

fic nec intrinfecus ipfum .agi-

*

.EX SS. PATRIBUS ET DO- .

tantem , fed quocunque abeat , fi

agellatur,

t $.

Mdg.

" CTORIBUS.

& vulnus habet immedicabile, At non tà-

1

lis juftus: Sed qualis, audi: Jul

t

v

09

Qualitas.

us canquam'

(

leo, inquit, coo&dit.

S, Aug. fu-

catum nihil eft, & nihil fiunt homines

XIl. Omne malum aut t

2

imore, aut puBO- "Tertullian.

|

: ^

re natura perfidic.

Apoc. c.t.

Olefi t«

. "per Pf, 30.

41'.4 Peg

um peccant.

Maf

IIl. Non regnet peccatum in ve

(ï:fo mor-

XIII. Etfi multi

gehennam om(riium malo-

S. Chryí.

rum füpremum atque ultimum putant, ego ho. 17. in

üücni 7'4

Píal. 5.

tali corpore. Non dicit: non fit, fed: non

1

'regnet; ineít peccatum, cum de.l:eätaris:' re.

tamen íic ceníeo, íic aífidue przedicabo, Matth.

1

nat, cum confenferis.

multo acerbius effe , Chriftum oftendere;

l

í

e

»

S. Hicr. fü-

IlJ. Quicunque vitia

habemus, & quot-

quam gehennz malis vexari.

tot recentes habemus Deos.

XIV. Dicere poffumus, omne.

peccatutf; $, 'Augu/ü.

i 6 16

per Pf. go. cunque peccata,

effe mendacium, non enim peccamus , nifij :4, de

lus

Iratus füm, ira mi

hi Deus eft. Vidi mulie-

b

rem, & concupivi

, libido mihi Deus eft.

voluntate, ut bene fit nobis , & tamen hinq civ.

:

. Unusquisque eni

m gu

d .cl:u-pis, cheratur,

male eft nobis.

$Oa

^ hoc illi Deus eft.

[]

$5

IV.. Tanto maj

us peccatum effe cogno-

.. Fuga peccati smortalis.

$. Ambt

S. IGdO de

fum bono.

fcitur, quanto major, qui peccat, habetur;

XV. Peccatum damone pejus .cjic"iam(i/;s. s. Chryf.ï :

s.dcJi

L2,0318*

crefcit enim delidi cumulus juxta ordinem

Dzinon fiquidem nos omnino fpoliat regno no, »a. in

coclorum, fed fübinde fit, ut profit modefto epift, ad -

meritorum, & fepe, quod minoribus igno-

fcitur,.

majoribus imputatur.-

ac vigilanti. Peccatum vero omnino excla-

dit.. Volantarius quippe dazmon eft pecca-

]dem c.20.

.

ajoris eft culpz: manifefte peccare,

. i«r

quam occulte,

dupliciter enim reus eft, qui

tum, fpontanea infania.

i

dhy(s,

& docet.

XVI. Fugiamus peccata;

& a via m.aïa rece- Iderh 1;0.6.

TM

aperte delinquit, quia agit,

S.Aug.in * VÍ. Non pertinet ad te, Domine, nec de

damus; fi enim hzc fugerimus, etiamfi inter ed pop.

innumeros hoftes fuerimus, nemo nos ledere

-explitep. tuis eft, qui non diligit te; nec te dilipit, qui

,g'ad Rom. te (cicnter offendit.

poterit, fi hzc non fugerimus , etiamfi ad

d

s.Augu&. ^VIl. Bonus, etiamfi ferviat ,

diber eft;

ipfüm verticem montium aícenderimus; ho«

L]

1.2, de civ. malus autem, eti

amfi regnet, fervus eft, nec

ítes etiam illic innumerabilbs.Vrcperimus,»

Deic.3. unius hominis, fed quod eft gravius, tot

Hu*.gem

quibus vi-

Tuga p'ecbati - enialis.

^. Dominorüm, quod vitiorum, de

tp Mf

tiis cum ageret divina $

criptura, a quo enim

. XVII. Minima neglecta eo turpius mori- , Doniv.

-dllc,z.n.cs

bus maculam ingerunt, quo vitari facilius CO- in prol.

- quis, inquit, devictus eft,

.

huic & fervus ade

fpec difc.

. di&us elt.

gni

ta potuerunt.

bu*sxhumanis nihil malum eft

(X

:

VIIL. Frontem meretricis habet, qui poft Awar.1.6.

Ab'fheod. VIII. In re

m folum , quod a

divinam majefítatem intime cognitam poltc. f. 61.

apud Gaf, dicendum , nifi peccatu

malo facit diabolo

ampliffima ejus dona fufcepta, poft guftatam

coll.6.c.3. bono Déo nos feparang,*,

cocleftium contemplationum fuavitatem, au-

-

comparari.

Dion,

S,Aug. l.

IX. Excepta S. Virgine Mar

ia, fi omnes

det, fciens & advertens aliquid Domino di-

Cnt, d

de nat. & 1

llos San&os, cum hic viverent, congregare

fplicere, illud , licet leviffimum , coram ocu-

Betetno

lis füi Domini & Creatoris patrare.

z

&rat, c.56. p/offemusi

& interrogare, utrurn effent fine

t

T

Quid fuiffe refponfüros putamus?

XIX. Divina vindi&ta ipfam (uxore

Loth) s. Chryt.-

peccato ?

in falis materiam transmutavit, ut ex hoc delev pec.

nift quod

Joaanes Apoftolus: Si dixerimus,

quod peccatum non

habemus, ipíi nos fe-

appareat, non qualitatem delicti debere Peiic.

quemquam intendere ; fed divina juffa tota

& httoy

ducimus, & veritas in nobis eft.

t lo,

X. Singuli motus animi mei fünt qusiedam

veneratione fervare; nec debere hominem,

$. Bern, ep.

429

Y

ïn te, Domine Deus, convitia, ut puta ira-

quid jubeatur, expcngdcrc, fed magi*, guis juf.

cundie motus in manfuetudinem tuam, in-

ferit, cogitare.

vidix in charitatem , turpitudinis in caftita-

XX. Quid pro

de&, quod nos pretiofis vi

»mvf.. ho.

tem, & innumera his fimilia, quz de ccenofo

giliis, laboribusque conficimus, & ea, qux

6. ad MOq

maxime Deus nofter defiderat ; non. habe«

nach,

lacu *pþgrichcis- pe&oris mei '?tiäm nunc in-

mus ?

W

m

?

- duus CXIV. feccatggm.- :

789

In.

,

mus? Hoc eft, cor mándum , & liberum ab

nens veruma falfo, circa mores & fidem; Pie-

0

iflis minutiis negligentiarum?

tas , quz eft Dei cultus, vel proximo fubve-

li

S

lio.

üt

F Awanhe O XXI. Signum eft-amoris fatis tepidi , velle

niens, ab impietate dejicitur ; & Timor per

V,

6.!3-

amatum ín folis rebus gravibus, & magni mo-

fuperbiam abíorbetur.

Y

menti non offendere, & in aliis, qu& non tan-

]e

XXXII. Scito, & vide, quia durum, &s. Bonav.

ta feveritate precepit, ejus placicum ac voe

afperum eít, reliquiffe te Dominum Deum in Theol.

l

lantatem procaciter violare. .

tuum , duplicem infelicitatem ipfam fignifi- -2

]

- Damnum peccati mertalis.

$

cans incurrifle: quia enim per malitiam crea-

ly

ha CXSIL

Qui femel in finu ment

is flagitii

turz inferiori inverecunde adhzfit, propter

[]s

flammam ferventis adoleverit, cito veftimene

inPi;l. l.

momentaneam delectationem, jufto Dei ju-

(s

ta comburet. Et vt in ftipulam ignis exiliens

dicio non oblectationern , fed amaritudinem

n

inhgres, ac permanet, ut omne; quod corri-

potius reportabit, ut qui fatiari voluit in ipfis

!v

puit, ab(ümar, ita vel exigua fcintilla peccati,

delectationibus creatura

ES

rum, infinitis amari-

l

fi quo vitiorum formite füerit excitata , in-

tudinibus repleatur.

Jl

cendium grande excitat.

XXXII Tale eft peccatum, ut priusqdam S. Chryf,

Il

$. Hiaf. in

XXIlIIL. Omnes fibi.i

gnem fkuccetiduh,t

fa&um fit, (üam velet turpitudinem, cbrietate in Pfalm,

d.

C. 50.

flammamque corroborant, habent enim in fe

ltaie.

'voluptatis füam pratexens abominationem :48-

u

fcenum, ligaa, ftipulam, fpinas & tribulos ac

fed poftquam factum fuerit, & libidinis qui«

lolium , quz zeterno tradentur incendio, un-

dem voluptas parumper ceffavit , conícien-

D Tertifon

de & in Proverbiis fcriptum eft: Jn muliis li-

tiz autem accufíatio invaferit, nudam ac fo«

gnis viget ignis..

lam rationem flagellans, tum maxime cernie

Àpi.ct.

Oleaft. ap.

AXIV. Fortia n

imis funt incnend/«ia pecca-

tur, quam fit perniciofum.

9* $, Chryl

Mzsnfi

010.17. in

torum , quz comparantur incendio. calcis,

XXXIV. .Accufator eri

t propriüm fcelus s Laur.-

dif-1. n. 7- quod lapides ipfos ita compurit; ut, licet in-

tunc loquentur fimul opera noftra, & dicent ; Juft. c. 4.

4

j Matih

)

tegri videantur, intus tamen diffolut

i -funf,

Tu nos egiíti, opera tua fümus, non te defe- li£- vit.

aut proximi di(folutioni.

L4

remus, tecum erimus, & tecum ad judicium

Did. Stella XXV, Ufitatum eft

uni

cuique ,xilt in pro;-

T

«4 $ Arguff

pergemus.

É

án c. 16,

ria parochia fepeliatur: jus fuum diabolus

5

XXXV.

Peccator ad fe ipfum male fe ha- $. Thom,

lu d

Luc,:

diftricte fibi defendit, nec patitur eum, qui

bet, quoniam plus vult fe effe malum, quam !2 deeru-

MUA

fuz debetur parochiz, alio loco . fepeliri.

bonum; diaboli fervum, quam Dei filium, in 9^* Ptinc

SChryfg, XXVl. Reus peccati plus de conícientia,

ftatu latronis,quam in ftatu Regis; qui in mor- ^'?*

tali eft, in ftatu latrónis

$.115, quam de gehennz cruciatur incendio.

eít; *,intfernali«pacibu-

S.Ambro, XXVIl. Etiamíi (peccatores) videantur

lo adjudicatus.

^. Cbryf.ï

XXXVI. Mali non

O bo. 9. ft

2. de Jac. vivere, miferiores tamen funt omnibus mor-

; VGref'v diligunt feipfos, Abulenfis

/

tuis, carnem fuam ficut tumulum circum-

quia non volunt confervare integritatem in-to. 6. ia

ferentes , cui infelicem infadcr;unt animam

terioris hominis, neque appetunt bona fpiri-

Rlatth « o

;

'Oepiit. il

/

Auam. —

;

,

tualia ejus , neque operantur ad hoc, neque

Cyp. de - XXVIITI. S

i qücm de tuïs charis mortalita-

cít eis dele&abile convivere fibi ipfis, redcun-

laptis.

tis exitu perdidiffes, ingemifceres dolenter, &

.do ad proprium cor; quia non inveniunt ibi

1 [dem 50-?-

».104. fleres, facie inculta, vultu nubilo;ore dejecto,

nifi mala, quz abhorrent; przfentia, qua co-

."izd 0op.

indicia moeroris oftenderes.

Animam tuam

gitant; przterita, qu egerunt, futura, qua

"

(

wiferam perdidifti, fpiritualiter mortuam ;

timent fe faCturos, & paffuros ; & eft diflen-

fupervivere hic tibi videris, & ipfaambulans,

fio, neque concordant (ibi i

ja

funus tuum portare ccepifti, & non acriter

Ícientiam remordentem.

pfis propter Con-

plangis, non jugiter ingemilcis ?

XXXVII. Unusquisque peccando animam S. Aug. in

3, I-;u!gent.'

XXIX. Prima mors animz , quam

fibi ho«

füam diabolo vendit, accepto tanquam pre-Xpof. ep,

ap Manfi mo intulit, fecundz mortis eft caufa; & fe-

tio dulcedine temporalis voluptatis;

ad tom.

s m

-

ditc.7.n.6. canda mors, quam Deus homini reddidit, pri-

XXXVIIL. Malorum omniüm caufam con- s, cf,ryt

» jn prol

mz mortis eít poena. Et qui iftam fibi homo

fpet difc.

ftat effe peccatum. Ex peccato tri(titia,ex pec- ho. s. ad

injuftus injufte intulit,illam a jufto judice ju-

cato tumulus, ex peccato bella, morbi, atque pcn.

-

&AIWLL&

fte percepit; ut, qui in ifta volens femen ini-

omnes, quotquot nos premunt, paffiones.

[tCI9' f' 6[0

quitatis femínat peccator improvidus, in illa

XXXIX. Noftris peccatis Barbari fortes s. Hier,

metat fru&tum punitionis invitus.

funt, noftris peccatis Romanus füperarur ep. a.

Dion.

XXX. Cum Deus fit fons totius falutis,

exercitus, & quafi.non hzc fufficerent cladi-

Cartli, de omuisque nobilitatis ac fuavitatis origo cau-

bus, plus pene bella civilia, quam hofiilis mu-

[l

peeceenor, falis, conftat, quod mens creata ob ipío aver-

cro confumpfit. Nonamputamus caufas mor-

&. 3.

fa, vera beacitudine fpolietur, fpirituali gra-

bi, ut morbus pariter auferatur, ftatimque

s.chrvf-ï

.tuita nobilitate privetur

