dilectionis officium praetermittunt, atque ad

VL Plutarchus dicere folebat, inimicosBoeth. 63.

odium proniÍíunt. 3. apud /epfos: cum enim

venenis fimiles effe; quae alexipharmaca con- de conf.

odium rancor omnem cordi lzetitiam fürripi-

ftituunt; nam & ipfi, licet mali, aliena mala

;

ant, neceffario fieri folet, ut ejusmodo homi-

tollunt, & corrigunt.

nes ob internam triftitiam & melancholiam

etiam fibi ipfis odiofi & graves fint, atque adeo

. VII. Boethius judicavit, nullam peftem effeSeneca inyq

efficaciorem ad noce

:

ndum, quam familiarem Mero fu.

i

infernum quendam experiri incipiant,

inimicum.

!

tent.

l

IlI. Ex occafione thematis : Omnis qui odit

VIIL Effe&us odii

fratren faumy bomicida eft : oftendi poteft, quam

neca fequentibus.

pulghre defcripüt Se-

rede S. Joannes odium homicidio compara-

rit. r. Quia, quantum ex fe, is, qui odit, oc-

cidit Deum, quatenus eft caufa Paffionis Chri-

Si eterna [émper odia sortales agcmt ;

1ti.

JVec captus unquam cedat ex animis, furor,

2. Quia occidit Proximum, imprecando

€i, machinando, aut etiam attu inferendo

Sad arma felix teneat, infelix paret ,

imortem vel corporalem, vel certe fpiritualem

Nibil relinquent bellay tum va[Hs ager

Squalebit arvis, fabdita teGtis face.

peccati aut infamiae. 3. Quia feipfum occi-

dit, tum abbreviando vitam corporis per tri-

dlius þpultas ebruet gentes cinis.

ftitiam &tumorem ; tum animam occidendo

per triftitiam & rancorem ; tum animam oc-

54. XII.

cidendo per peccatum ipfum odii.

ho

Vide plures concep

tus in titulis Ira.& Di-

AXIOMATA.

ll.SOI

le&tio inimici.

T.

;gulus Fgilum odit ,

l

Ein Bettler bafJet den andern.

$. IX.:

JI. Ex grandi amicitia nafcuntur gvandia odia,

dus gutem IFein «vird guter Effig.-

MISCELLANE A;

"us gro[fer Lieb, gro[fer Hafs.

AII. Odia occulta pariunt incommoda multa,

, Qualitas.

Heimlicher Hafs, bitteres Fafs..

Senec, de

IV. Ínclufa odia pariunt grandes tempeflates, -

ira.

[ Re

&e d—iXit Seneca: Non eft prudentis,

uf dicke Wolken folgt gvofs W'etter.

erit.

erantes odilfe'; alioquiX ipfe fibi odio

V. Oderint, dum meiuant.

Plutarch.

II. Fabius Maximus diceba't,s abfurdum fibi

Der Haas fabr. «venig. [cbaden kan,

TF'ann Forcht bey ib flebt auf dem Plan.

in 2POIfhf» videri, fi cum equos & canes venaticos fami-

VI. Odia imveterata raro fanata. :

liaritate, ciboque cicuremus. potius , quam

catenis ac verberibus, homines, feroci animo,

- Zdite Fücbs, und alter Hafs

non humanitate ac beneficiis nobis concilie-

Sind fibiver su zabmen.

mus, fed afperiores in illos fimus, quam agri-

colae funt in caprificos ac malos filveftres, &

$. XIII.

leaítros, qui has non protinus excidunt, fed

AUTHORES.

incilïone docent mitefcere.

AZEneas

Sylvius, l,

III. Sigismundus Imp. cum ei Laurentius

l. ]oännes Bufteus in Panario V. eodem.

3. cemmm,

Ungariee Palatinus diceret, imprudenter eum

IL. Jacobus Marchantius in tuba Sacerd.

facere, quod vi&os hoftes in amicos reciperet,

ect. 4.

4

A:

refpondit: Tibi quidem videtur utile inimi-

li. ]

cun occidere, quia mortuus bellum non ex-

eodem.

ofephqs Langius in Polyanthzea V

citat, atqui ego inimicum occido, dum par-

IV. Thomas St

apletonus tex, 2'1 in Dom. 5.

80; & amicum facjo, dum extol.lo,

, po& Pent.

TITU.

,ï.

Bibliatbece Mantalis Concitnatoriee

604

——

T

TITULUS CIV.

p lj

p

, $.

O P

de

US BONUM.

tünüdl

[ 4'

$. L

XIII. Non 6n?mis,, qui dicit mihi, Domine, Matt. 7. v.

Domine, intrabitin regnum ezelorum ; fed quie1.

facit voluntatem Patris mei, qui in czelis eft,

, QUV.OAD-ESSENTI-AM,

ipfe intrabit in regnum caelorum.

. quinftio.

XIV. Omnem palmitem in me non feren- Jo. 15. v.

S Blm-

tem fru&um, tollet eum, & omnem qui fert?.

Ms

!

fru&um, pugabit eum, ut fructum plus afferat.

|

- XV. Quid proderit, fratres mei, fi fidem Jac. a. v.

ft opus, iritæ veternae meritörium; Sic

quis dicat fe habere, opera autem non habeat ? 14.

enim hic accipitur, &non prout eft opus

laudabile feu rationis dictamini con-

numguid poterit fides falvare eum ?

forme, quale etiam ab Ethnicis patra-

Utilitas.

:ii potelt.

AXVI. ïndicabo tibi, o homo, quid fit bo- Mich 7.v.

Divifto.

num, & quid Dominus requiratate : utique 6.

MC

]i di

facere judicium, & diligere mifericordiam, &

h,

. W. Dividitur in opus neceffarium & fupere-

folicitum ambulare.cum Deo tuo.

rogatorium ; illud eft, quod omnino impleri

XVIL Dicite jufto, quoniam bene, quoniam Ifeiz. 3. v.

neceffe eft ab iis, qui vitam aeternam obtinere

fru&um adinventionum fuarum comedet.

]CI

defiderant; illud eft,

st

quodllixber'e ab operante

XVIII. Reddet unicuique fecundum opera Rom. 2. v.

Á

fufcipitur.

ejus.

jhE

XIX. Glor

gd.

ia autem & honpr, & pax omni Ibid.v. 1.

n

operanti bonum.

1

XX. Bonum autem facientes non deficia- Gal.6.v.9.

mus ; tempore én

i

EX» S. SCRIP T'URA.

cientes.

im fuo metemqs non defi-

&

Quaiitas.

XXI. De fru&

Iá

T 6riä fui unus&uisque reple- Prov. 12.

Cin,

lioli mei, non diligamus verbo, neque

bitur bonis, & j

uxta opera manuugm fuagflxn V. 14.

I:]O- 3. V-Ib Fi

3

lingua, fed opere & veritate.

retribuetur /e.:i.

Matth. 5.

II. Sic luceat lux veftra coram hominibus

v. IÓ.

!

ut videant opera veftra bona, &

$JH

Men f

Patrem veftrum, qui in czelis eft.

glorif'æcent

fms

jo.9;w4. . IlIl. Me oportet operari opera ejus, qui mi-

EX SS. PATRIBUS.

fit me, donec dies eft: venit

nox, quando ne-

mo poteft operari.

Qualitas.»

P. v. 3.

lV. Erit tanquam

lignum, quod plantatüni

abent opera linguam fuam, habent fä; S. Cyrilus

eft fecus decurfus aquarum, quod fruttum

rH

cundiam fuam, etiam tacente lingua.: 3P- Lyre-

fuum dabit in tempore fuo.

um apep.

Mars.14«

V. Bonum opus operata eft in me. -

facta namque praedittis amantem probant.

L

v. 6.

II. Manus datze funt homini ut melius lo-

b

Fegor.

eN

VI. Operamini non cibum, qui perit, fed

queretur; tunc enim melius quis loquitur, x

Jo-6.v.17- qui permanet in vitam aeternam.

cum manuum aétiones vocem comitantur, & Opif.-

r l. de

1Cor.15. VIT. Itaque, fratres, mei dile&i, ftabiles

V. 58.

eftote & immobiles, abundantes in opere Do-

pronuntiationem adjuvant; illarum quippe Mundi.

Mi

motus, rei, de qua agitur, & vocis fono con-

V

mini femper, fcientes, quod labor vefter non

eft inanis in Domino.

veniens, nefcio quid fpiritus & vita habet.

jo.12. v. VIII. Ambulate, dum lucem habetis, ut

Quisquis igitur diligere fe alium afferit, & in

38.

non vos tenebrze comprehendant.

X

verbis fiftit, fine manibus loquitur, verba ejus

Vltlp

quodammodo mortua fünt ; accedat opera-

$10

Jo. 15. v - IX. Pofui,vos, ut eatis, & fructum afferatis,

16.

L

i

& fru&us vefter maneat.

tio, quze manuum fimilitudine fignificatur, &

Gal. 6. v.

X. Dum tempus habemus, operemur bo-

fiet, ut melius Joquatur.

10.

num ad omnes, maxime a

. 1II. Non absque facramenti quadam fignifi- Orig.hio.o.

fidel.

i

z

utem domefïicos

catione hoc 1nihi videtur fcriptum ( fcilicet in Judices:

D.Petr z.. X]. Satagite, ut per bona opera certam vo-

hiftoria de militibus Gedeonis aquam manu

jor&pp

i

V. IO.

lambentibus ) nempe quod & manu, & lingua

anuq,

catjonem veftram & eleCtionem faciatis.

operari debeant milites Chrifti, hoc eft, opere

Nece[ftas.

& verbo. .

í

C £

9!9.

Matth. 3.

XII. Omnis arbor, quze non facit fru&um

IV. QuiChr

ifhim profitentur fe amare, non $. Igh. M.

Y. 1

bonum, exeidetur, & in ignem mittetur.

is, qu

modo ex iis, qqæ d.icunþ fed & ex i

faciunt, *P ef,

o"x

Zuulus CV 1

: Opus Boizwm.f À

605

n )fäcïlim-t, .r:ogngfc'unfür.;t ex fructibus eniin är—

bor dignofcitur; praeftat enim amicum effe,

IV. David eratvirfecundum cor Dei, & fa-A&. r5

ciebat omnes voluntates ejus, & fecit re&um . 12

& tacere, quam loqui, & non effe: non in fer-

in oculis Domini, & non declinavit ab omni-

mone regnum Dei, fed in virtute eft.

bus quae przeceperat ei cun&is die

$, Chryf.

bus vitee3.Rog.15.

V. s.

V. Ille Syllogifmus certiffime concludit,

fu:xe, excepto fermone Uriae Hethzei.

: N

apudLy. qui per opera efficitur.

V-E

zechias operatus eft bonum &1

edum, 2- Parlip,

1. S. Berr.

apoph 9.!, ; VLS

piritualis homo omne opus fu

um trina

& verum coram Domino Deo fuo in univerfa ^ 3 : 21

confideratione preeveniat. Primo, an liceat :

]l.3 de

cultura minifterii domus Domini, juxta legem

confid

deinde, an deceat: poftremo, an expediat ;

& caeremonias, volens requirere Deum fuum

M

C 4«

nam etiamfi conftet in chriftiana Philofophia

in toto córdé fuo. Hinc etiam aufüs eft.ad

non decere, quod nonlicet; non expedire,

eum dicere : Obfecro, Domine, memento * Reg 2e.

quod non decét, & non licet, non continuo

quaefo,quomodo ambulaverim coram te,in ve- . 3

tamen omne, quod licet, decere aut expedire

ritate, & in corde perfecto, & quod placitum

'ISI V

confequens erit.

eft coram te, fecerim.

S.Bafil. in VII. PoteftjuxtaApoftolicam adhortationem

VI. De Jobo quóque dixit Deus ad fatan : Job r.v.8.

. 33.

vir quivis bonarum artium ftudiofus cuncta

Numquid confiderafti fervum meum ]ob, quod

217

facere ad gloriam Dei, ita, ut facta, dictaque

non fit eifimilis in terra, homo rectus, & fim-

ipfius omnia, omnisque fpiritualis operatio

plex, ac timens Deum, & recedens a malo.

vimlaudis habeant. Sive énim bibat juftus,

VIH. S. Clara de Monte Falco cum tantap.1.1. Vit,

five edat, omnia ad Dei gloriam facit.

Talis

cautela ac diligentia omnia fua peragebat, ac€ 5:

etiam, cum dormit, cor vigilat, juxta verbum

fiquavis hora vocanda foret ad rationem Deo

dicentis in Cantico Canticorum : Ego dor-

reddendam.

/

du

-mio, & cor meum vigilat.

S. Gregor,

intän—

VIII. Senex quidam ex antiquis Patribus, Lyreus l.

l. x1. in

VIII. Vigilanti cura per cuncta opera

ad fe venientibus dicere folebat : Non opvs!-Pópht.

tionobis noftra penfanda eft, ut nihil tempora-

eft verborum tantum ; funt enim verba pluri- ^

Job.

leinhis, quze a

o

j2 1.

eit, appetat, fed totam fe in fo-

nia in hominibus tempore hoc, fed opera ne-

liditate aeternitatis figat.

ceffaria funt, haec enim Deus quaerit, non

Nece[fitas.

31,2, V.

Idem hom;

verb.a, quæ,,fru&um non habent.

IX.. Nec fibi aliquis credat ; quidqui(ï' fibi

ldy. 10

3.in Evan-

animus fine operis atteftatione refpondeat.

S

gel.

. . De dile&ione Conditoris lin

gua, mens, & vi-

SIMILITUDINES.

dón.

ta requiruntur.

Utilitas.

x anlïtas.

S. Bern.f; X Non tranfeu

nt opera noftra, vt viden-

cut arbor, fi virefcat foliis, flores redo-3 Laurent,

0915

15.ad

tur, fed temporalia quzeque veluti zeternita-

I.k Si

leat, etíi immatura fructibus, fecunda & J:ftin in

L

Cler, P

'tisfeminajaciuntur: Stupebit infipiens, cum

amoena in fe effe videatur, infructuofa cenfen- P^0cn.

ex hoc modico femine copiofam viderit, ex-

da eft; ita & opus quodlibet, fi interna virtu-

tis ac charitatis directione informatum non eft,

urgere meffem, five bonam, five malam pro

ualitate fementis.

aeternze vitze merito prorfus caret.

Idem f. de XI. Ad quid opera illorum feq'uunfur, nifi

II. Sicutqui fepér aut aggerem conftruunt, Flutarch,

Omn. SS. ut laudent eos in portis ? ad quid fequuntur,

? ccgaite

quodvis congerunt, lignum, faxum, aut colum-

perfe&,

nifi ut multiplicentur afructu eorum, & acci-

nam efepulchro delapfam ; at qui Regiam

pientes de fructu manuum fuarum faginen-

zedificat, nihil temere componit ; Sic vir bo-

tur vituli , quos ex teftimonio Prophetico,

nus nullam vitze partem negligit incompofite.

Cyrils

cum resedificabuntur muri Jerufalem, fuper

- III, Sicut in templo Salomonis nihil erat, Drex. in

w. Lym.

altare Domini novimus imponendos.

quod nonauro tegeretur: fic in templo ani-*'uftil. a.

1apop

C, IOÓ,

3

$. IV.

mze. nullum opus relinqui debet, quod non

Gtezüt

auro charitatis, divinze, feu

pu"rifümæ inten-

|,de

: "

EXEMP L A.

tionis veftiatur.

EEN

nif.

yf

IV. Sicut homines avari

nec minima lucra Step"let.t.a.

Marc. 7.,

Dom.

Lundi

V. 37»

hi'ifïüsusque adeo perfe&e fua opera

contemnunt, fed femper cumulo addunt;3 !

ft

i" j C

elaboràvit, ut publicum a turba tefti-

ita homo nec minimas benefaciendi occa- pgm.

monium tulerit, dicente : Bene omnia fecit.

fiones przetermittere debet.

. Sed S.MarizeMagdalenze quondam dixit: Sint

V. Sicut in eo, qui re&e valet, calor natu-lbids —

Vitap. 1. omnia opera tua facta cum tanta manfuetu-

ralis omne alimentum in fanguinem conver-

"'0010-

dine, & cum a&u feu geftu adeo humili, ut

-repraefentent magnetem ad trahendas crea-

tits; fic in Deo radicatus, omnia quze facit &,

quae ei accidunt, 1

]

ateriam virtujgis & boni

-turas ad Deum : & cum tanta prudentia, ut

operis facit.

fintregula membris meis, id eft, animabus re-

. VI. Sicut Domini

"honoratiores , famulos Beitl. ,.g,

[ l'g-bïw* |

ligiofis & tuis proximis.

4. infefta

| Judicesc

uos, qui eos comitantur ad magnum Prin-

$ Cath,

Jjofephl.1.

II. Abel, tefte Tofepho, juftitiam colebat, &

cipem aut imperatorem ituros, quam pof-

antiq. & 3« omnibus actionibus fuis D

funt, optime & decentiffime veftire folent ;

tus, virtuti operam dabat.

eum præfen"tem ra-

ita, cum opera noftra nos olim ad Deum Ju-

: Gen. 6.

III. De Noe teftatur S. Scriptura, quod fue-

dicem ituros comittatura fint, zequum eft, ut,

8.9.

(

ritv

1

g M

- « cum Deo ambulaverit.

irjuftus, atque perfe&us m*"operibus-fuis,

mus.

quam poffümus , perfe&ilï'une eadem peraga-

g

d

. Keee

VI.

AX

gBibliothecé: Mauualis Concionatorice ;

6c6

Ibidem,

VII. Sicut ii, qui ad nuptias invitati fünt,

aChrifto vifitaretur, has Beatorum in cselis vo*

ces audiviffe dicitur: O felices vos, qui in ter-

omnem operam adhibent, ut honeftiffime ve-

pn

ftiti accedant ; itaqui ad coeleftes nuptias in-

ris adhuc degitis, meritorum enim majores

j l

vitatos fe credunt, non minorem diligentiam

cumulos vobis poteftis comparare ! Si enima

"

adhi

quaritum quotidie meritorum

mortalis fibi ac-

t, ut pulcherrimis virtutibus, optimis-

p

que

[

:

eribus ornati compareant.

quirere poteft, probe intelligeret, quo tempo-

risarticulo mane expergifcitur, füummo perfun-

Uxilitas.

deretur gaudio, advertens diem fibi illucefce-

- VIII. Sicut malis operibus quafi qtiibusxdam

re, qua Deo vivere, & tantis fe divitiis, meri-

r

ve&ibus ac feris vitee nobis Janud'clauditur;

tisque locupletare poffet

IH AMmor & Zelus erga

proximum : cum enim

ita absque duþ'io boni—s, operibus ,aPeI'ifnr. '

Dei effica-

hujus falus maxime per gratiam

viup s

$. VL

cem procuretur ( nam lomo rigat, & plantat

pf A

MOTIVA

duntaxat, Deus autem dat incrementum, te-

*

4

*

61210&4

Cor.ff,

fte D. Paulo) hac autem gratia tanto certius 1.

Y O.

cejïias : Quia ex operibüs; jufïifiöatut

& copiofiusobtineatur, quanto gratior eft is,

I.— Ne

homo, & non ex fide tantum, tefte S.

qui eam petit, tanto autem Deo quisque fit

Jac. 2. v.

amorem fuum. ope-

acob. Et haec funt, ex quibus in altera vi-

gratior, quanto copiofius

recte infertur, opti-

244

ta vivere debemus, unde merito hortatur Sa-

ribus Deo gratis teftatur,

$Lu

lomon: Quodcunque poteft facere manus tua,

mum effe proximo fubveniendi med

»

ium ; bo-

norum, id eft, ftatui

füo ac vocationi confor-

]uïk. DL

inftanter operare ; quia ne£ opus, nec ratio.

d ülc.

nec fapientia erunt apud inferos, quo tu pro-

mium operum exercitium.

per£ f

/ el'HS.

"

IV. ite brevitas : quis enim

mendicus, fi

confd.

1 LJ Tim.

era bona funt verze di-

Rex ei thefaurum aperiret ac facultatem con-

4 . ]L Utilitas: Quia op

D

auferendi ex illo the«

V. 8«

vitize fpirituales ad.omni

autiles, tefte S. Paulo

cederet, per unum diem

-dicente : Corporalis exercitatio ad modicum

fauro, quantum vellet, &

L

poffet, vel unicum

momentum abire

fineret, quem non pecuniis

utilis eft ; pietasautem (quam interpretes vo-

lunt in bonorum operum exercitio confiftere)

ex thefauro exportandis impenderet ? quan-

Matth. 6.

ad omniautilis eft. Unde & Chriftus tam

to magis ergo

ceffare non debet manus no-

v- 200

folicite ad hos thefauros, quosnec fures effo-

ftra fpatio tam

brevi vitae ad divitias czeleftes

arandas conceffo.

Hinc merito monet

A

diunt, & furantur, nec zerugo & tinea confu-

comp

L

j

mit congregandos hortatur.

P

Ap

oft

olus: Videte, fratres, quomodo caute

yaic

Si

n

eni

im tam jucundus eft

am

buletis, non quafi infipientes, fed ut fa-

Eph- 5'0

H Sucunditas :

& mili-

operariis, artificibus, mercatoribus

pientes, redimentes tempus, quoniam dies V- 15-»

A

tibus labor ac certamen, quia per eos fe divi-

mali funt.

tias temporales & perituras obtenturos fpe-

V. Secularium fervo

réo exemplwn $ flc-enim

illi die no&tuque a

laboribus non ceffant, ut

rant; quanto magis jucunda accidere debet

operum bonoru

m exercitatio, per quam verze

honores & opes, & Vo

luptatés perituras ac-

& szeternum manfürze divitize fpirituales com-

quirere , fruique iis poffint, qui facere non

& hi

deberet homo, ut seternas opes, ac volupta-

hrg,

arantur.

,

LUPT

IV. Dignitas: Sienimin

hac vitatanto quis-

tes, gloriamque con

fequatur ? O utinam . non

uc. t 6 E

que dignior cenfetur, quanto propius digni-

cum veritate dici p

oflet: Filii hujus faeculi L

Jucis in. generatione fua ** 8

tate füa ad Regem vel Imperatorem accedit,

prudentiores Filiis

quantoque majo

r horum amicus creditur ;

funt.

uantam bonis ope

ribus dignitatem ineffe ne-

folahomo proxime ad Deum.

. $. VIlI.

Ied s

cefle eft, per quae

.

um

accedit, & ami

cus ejus cariffimus efficitur. .

*

ASCETICA.

V. Fuiitas: Cumeni

m Deus, tefte pio Àu-

enfet, ex quanto quis agat,

ia funt praecipua, quae afceta de bo-

thore, magis, p

-I. Tr

nis operibus noffe, aliisque bene in-

quam opus quo

d facit, facile patet facilli-

culcare debet.

Primus eft, ut bene cogno-

Matth. 11.

murm cuique

efle ,

bonis operibus vacare ;

v. 36*

fam Chriftus onus fuum leve,

fcat, quaenam con

ditiones ad opus bonum

quam ob cau

requirantur, fcilice

t, ut quoad /ubflantiam fit

& jugum fuave effe dixit.. .

faltem indifferens : quoad modum fiat cum

T& ymL

debita diligentia & circumftantiis : & quoad

finem fiat propter finem füpernaturalem. Quod

MED I A.

nonnulli brevius expreflérunt, dum dixerunt :

& Creg. [.

or Dá : nam, ut S. Gregorius ait, nun-

Omne tulit pun&tum , patitur qui femper ;

^hom. 5. in

A"

Lt

quam Dei amor eft otiofüs ; operatur

agitque ,

MpudDy

Fv;ng.

enim magna, fieft: fi vero operari renuit,

Que wult, quove modo

amor non €it.

—

quia vult.

vult Deus , G

n thüf

Dredenb,

fi enim temporali-

2'c-6. q

II. mor füi Ordinatus :

De primo

uidem teftatur Theodoretus his Theodor.

l, g.collat. bus divitiistantopere inhiamus, ut per eas no-

eum amat,omnia alia defpiciens, orat. de '

bis bene fit in hac vita; quanto magis operi-

verbis : Qui

Shtn,

& eum folum, qui amatur, re

fpiciens, illius cu- ii

mt.»

bus bonis ftudiofe vacandum eft, quae effi-

ram, & füuam in eum fervitutem czeteris prae-

N

'ciunt, ut nobis in hac & altera bene fit.

fert ompnibus, illafolum dicens & faciens, q

ua.e'

Hmc merito B. M.echtildem*. cam quondam

el,

-'n

A

r

JTitulus xCV J. Benum.

607

eiquem Aænaffv:,placent,& gratia funt; & abhor-

ret omnia, quaecun

gradus, teftatur apette SA. k

aurentius Tuftin. S.Laur. Juf

8; Petrus

ipfum etiam fentie

que ille prohibet. Quod

dum ait. Rarus profe&to repó

ó

r

itur,

qui folo te- d« compl.

Barm, 1

ns B.Petrus Damian. ait:

ftimonio contentus fit divino. H

! hrift.

CP. 30

: Unum eft, quod mens cujusque fidelis debet

oc probatif-

nerf. col.

folerter attendere,

fimorum virorum proprium elt,

qui in luce

9

& intra femetipfum foli-

veritatis gradientés introrfus, )

cita femper inquifiti

one verfare, fcilic. utrum

placere concupifcunt. |

eo *;gzntuxn

placeat Deo , quod

agit: & an.

ejus vita vel

IV. Alterum eft, u

operibus Deus delectetur ;

t magnum de ejusmodi

quidquid homo faciat, fi

quid enim prodeft,

bonis operibus zeftim

ationem concipiat, quam

hoc non

placet Deo;

quidem haud difficul

ter hauriet, fi certo fibi

5icut enim, inquit Stapletonus,

qui aliquem

m vitam

invitat, parat ftudiofe cibos,

non fuo, fed ho-

perfuadeat, optima

qualis eft, quze

fpitis palato gratos ; fic fi

optimis operibus abundat)) e

e fanmumn, quem.

VitaP.Bal.

Deo per opera no-

Deo exhibere poffümus ;

cultum :

thaf. Alv

Itra placere volumus, ea o

portet facere, quze

Jfammnum s

ipfi grata, non quae

noftris cupiditatibus ac-

quod nobis ipfis hac in vita procur

are poffu-

Com;.

f

€.21,&45,

cepta funt.

mus, gaudium: & [ummum denique,

quod de-

Porro ut cognofcamus,

quae ipfi

functis zeque ac viventibus praeítare

potfümus,

grata funt, tres habemus Su

periores, qui id

auxilium.

Indicent

ut bene notavit Joannes

Ximenez

. V. Tertium eft, ut medium idcïnikeumv' & ef-

Secietatis Jefü Coadjutor) Deum in coelo,

ficax norit,

quo in ejusmodi bonorum o

Superiorum in Capitulo,

rationem in capite ;

rum exejrcitio juvetur,

p

$ Laurent. nam,

ut 5. Laurentius Ju

ftinianus ait, homi-

quale quidem prze re-

Juft. e. 24.

nis ratio,

cum fplendore illufiratur fa

liquis zeftimatur,

fi ita hoc exercitium aggre-

de diíc.

pientise,

diatur ,. ac fi dies

quilibet aut primus conver-

perf, mon

& divino appropinquat lumini, eft

quaedam

fionis, aut ultimu

; €onít.

[

jpiritualis regula, & ma

giftra virtutum, per

S vitze effet; quorum medio-

quas quid rectum,

rum primum S. Antonius fuafit dicens : Hoc Surius to.

quidve obliquum verfetur

fit primum cunctis in commune mandatum, ?- P- 366.

in corde, quid agen

dum,

& quid omittendum

fit, fufficienter intelligit.

Ideo Chrifti legiti-

nullum in arrepti propofiti vigore laffefcere,

í

musfervus, & perfectioni

fed quafi inci

plentem debere femper augere,

S amator nunquam

quod coeperit. Alterum S. Bafilius fuggeffit S- Bsfil. ia

cellet, rationis judicio virt

utum actus exami-

nare, ne incuria diícretio

nis , vitium fub vir-

dicens : Semper ante oculos tuos verfetur u]- intru&.ad *

l. fpit.

tutis velamine ad opus exeat. Sed & S. Bafi-

timus dies. Cum enim diluculo furrexeris,

$.Bafilius

ad velperum te ambigas pervenire: & cumin

;t. 7. de

lius teftatur,. Deum per naturze legem, boni

prafcript.

malique rationem nobis indidiffe, fui Domi-

le&ulum ad quiefcendum membra tua pofue-

phl 5,'

nam, aurigandi gnaram ,

ris, noli confidere de lucis adventu, ut facilius

"m

Inam.

& re&ricem opti-

te poiïis'refræna're ab omnibus vitiiis,: :

II. Quod vero etiam

eo modo , qui Deo pla-

$

$. IX.

cet facere. nofira debea

mus, fat clare indica-

vit Apoftolus, dum horta

tus eft, ut effemus

CONCEPTUS PRJEDICABILES,.

abundantes in bono o

pere femper, id eft, ut

'$. »Bäülius

5. Bafilius exp

licat, m

. hx occafione the

matis: Tbefourisate vobis

jn reg.

mur opus Doniini,

ajore ftudio perfequa-

—— tbefauros in.celo :

poffunt bena opera Matth. 6.

brev. 290.

uam ea , quae vulgo funt

thefauro comparari.

( t6

*

*

inftudio apud homin

es; fienim idem Ápofto-

Tum : ficut enim in th

I. Propter veritatem ope- v. ao.

lus Dominis carnali

bus voluit ferviri non ad

efauro res valde varize

H

reperiuntur ; ita vita quoque noftra variis

oculum, fed ex animo, cum timore & tremo-

operibus, ab obedientia ac Dei vol

re, fimplicitate & bona voluntate,

quanto ma-

Ícriptis, abundere debet.

untate prae-

gis ab homine Deus in fuo fe

rvitio fimilem

2 P?',aprer anäiquita-

&Kecl. 33

diligentiam requiret. -

tem: quia ficut thefaurus e

ft pecunia, vel aliae

V. 23.

H

Hinc per Siracidem

fimiles res abfconditze a 1

ongo tempore; ita

hortatur :

In omnibus |

operibus tuis praecel-

ab antiquis jam Patribus

leus efto.

ac Majoribus bona

Ill. Quod denique etiam

opera jam funt exercita,

& nobi

S pro thefau-

facienda fint ope-

ro, id eft, ad imitationem reli&a.

Propter pra-

ra, quia D EO placent ;

pulchre imprimis in-

flantiam vel valerem :

dicavit S. Bernardus, d

um ait, ex intentione

quia ficut thefaurus divi-

rectitudinem operis, vcl

tem-& beatum, omn

ibusque bonis affiuentem

ut ex facie pulchritu-

facit hominem ; ita

id ipfum multo copiofius

dineni corporis zeftimari.

Duo autem in in-

& fublimius bona o

pera faciunt, uti facile fu-

tentione ( quam faciem ani

mae effe diximus)

neceffaria requirüntur;

fius oftendi poteft. Excitentur

proinde Au-

res, & caufa, id eft,

tanquam duzegenzse,

ditores, ut nulli labori percant i

n hoc thefau-

quid 1ntendas,

& propter

ro comparando, & effodiendo.

quid. Et ex his fane duobusani

mae vel de-

cor, vel deformitas judicatur.

TL Ex occafione thematis: Opera enim illo-

Apoc. ls.

Lud.G;'an.

opus, tefte Granatenfi

Illud porro

vumn [equuntur illes : poteft n

arrari & explicari v. 13.

apudDrex.

; eft Deo gratiffimum,

Parabola Barlaami de ami

in amufíi 1.

quod folis eius oculis

confpicuum, ei,

ui

Co, qui ad . judicem

2'-0-6- q-60

f

operatur, nec utilit

ati, nec honori, fed nec

citatus, tres, quos habebat

; Amico$ rogavit, ut

voluptati eft, nifi ho

fecum irent ,

& apud judicem defenderent ;

jheodof;

caufa fit fattum.

€ folo nomine, quod Dei

quorum primus

$. Bern. f.

E contrario vero juxta S.

bat) nonnifi indui

per quem divitias intellige-

de obed, &

Bernardum

; infipida Deo, & quoddammo-

Ium aut veftem,

qua honefte

jils

do infulfa

tegeretur, obtulit: alter (per q

uem conían-

?I,I.

- nifi omniu

m

eft noftra obedientia vel patientia,

guinei fignificantur ) nonnifi ad domum us-

. quze vel agimus, vel patimur,

ipfe fit caufa,

.. Quàm autem fübl

que judicis, feu fepulchrum, commitrabatur :

R, P. Lobn. Man. Dibl. Tun. H

imis fit hic

tertius, quem minime fibic

A

oncüiare ftudebat,

06002

(opera

/

—

6og:

. Bübliotbecae Makilalis Conci&natoriæ

(opera bona puta?) usquead judicium fecutus

induratas manus haberet; fic' neque Deu-$

eft, fortiterquedefendit. Excitenturproinde

alios in ccelum- admittit, nifi qui in boniS

Auditores, ut hunc velut finceriffimum ami-

operibus ftrenue fe exercuerunt.

cum pluris aeftiment, & ante omnes fovere

,

- Utilitas.

pér frequens exertium ftudeant.

V. Chiromantrze ex nmianibus homini : 'pro- Lyreus

N Matth. 25.

II], Ex occafione thematis : Prudentes eero

V. 4

acceprunt oleum in vafis füis eum lampadibus : pof-

peram ei vel adverfam fortunam annunciant ; l.t.

funt bona opera oleo comparari, lampas vero

verius tamen ex operibus bonis manuum vel .

mentis, felix ei ftatus zeternitatis preedicitur.

anima dici. Et 1. quidem neceffitas bonorum

operum oftendi, quod fcilicet, quam parum

VI. Ariftodemus, cum uxor ei geminos fi- Ibid,

lumen fine oleo aut fimili materia nutriri, tam

lios peperiffet,, ut de haerede, regni Lacedz-

monici judicare poffet, atque adco quis pri-

parum lumen glorize & vifio beatifica fine bo-

nis operibus confervaripoffit. 2. Oftendi po-

mogenitus effet , intelligere, ex infidiis arbi-

ïä

teft gaudium, quod ex lumine glorize per ole-

tros obfervare juffit, quem ex geminis mater

rimum uberibus admoveret , ulnis excipe-

um bonorim operum accenfo vel obtento ori-

;ï

tur, ubi fufius nuptiarum coeleftium, & bea-

ret, ofculis diffuaviaret, ficque ex hifce judi-

titudinis zeternae jucuniditas explicari poteft.

ciis primogenitus innotuit. Simili modo etiam

nofter erza Deum amor, & primi amici ex

3. Oftendi poffunt mercatores, qui ejusmodi

oleum vendunt, id eft, occafiones variae bono-

operi

bus cognofcuntur.

.

.

ruim opérüm exercendorum proponi poffunt,

" VJI. S. Gertrudis divi

nitus edo£ta eft, quöd L4 infin,

quandoque aliquis fcribit, vel alios docet ea 13«

atque ad illas folicite ap

J

prehendendgg Audif

tores ?xcitafi. ;

intentione, ut laus Dei per hoc promoveatur,

NEEDEUTUTUNUER

fj

& profe&us animarum , tunc omnis profe-

X

&us, quem unquam aliquis ex illa doctrina

LANEA.

vel Scriptura etiam poft mille annorum mil-

'MISCEL

lia confequatur, cedit in illius falutem, qui fua

«. -Qualitas.

intenüqne hoc Pgimitgs Domino libavit,

Lyreus!, [.

L

;cclefia, dum ; Epiftolam 'recitarii m iniiï*'a

1. apopht.

? jubet, non

fruftra manus libro applicart

i4.

raecipit, ut fignifice

t non füfficere audire Ver-

b

candam ef-

um Dei, fed etiam manum appli

AUTHORES.

fe, id eft, opere complenduim, quod lectum eft.

Levit, 1.

IL Olim in veréri Téftamento non offere-

—

c&läus Lancizius o/pufc. 3. c. 3. & 9. &

V. is.

bantur pulli , nifi retorto ad collum capite,

opufc. 5. €. 3. &;opu»fc. 1o. c. &. ;tem

S Greg.

circa quem ritum S. Giregorius ait: caput ad

opufc. 11.C. 32. &c. 17.

;

*

ho. 7. in

eunulas retorqueri praecipitur , ut ea, quee

II. Hadrianus E:

12eus m apvbpfþt.w S. [gnatii

k Ze(:h e

dicis, facias, & os ad opera conjungas ; quid

]. r:apopht. 14-

$. Profper

III. Thomas Stapletonus text. 3. & 5. in

apud Lyr.

enim ait S. Profper, agat donum dile&ionis,

L

fi benevolentiae folicitudo non vigilet.

Dom. 7. poft. Pent. & text. 7: in Dom. 12. poft

-H Maximum hoc eft officium Sapientize,

Pent.]tem text. 2.in Dorn. Septuag. -

Seneca ep.

-

20»

& ]

D

udicium, ut verbis opera. concordent, ut

IV. Hieremias Drexelius in amuffi feu re-

& ipfe par tibi ubique,

ibidemque fis. Quis

&a intentione l. 2. c. 1.

V. Henricus Engelgrave p. . Lucis Evang.

hoc praeftabit ? pauci, aliqui tamen.

embl. 39.

LE

$

dNece[fitas.

VI. Matthias

Faberconc. 3. in Dom. . pöft

to Romanüs neminem in civem Ro-

Pent. & conc. 5. in Dom. 11,

Enge!gr.inl : IN Ca

poft Pe?t. Óem ^"

Luce

" manurm ad

v

m,i;tebat, nifi qui callofas & laboge

conc. I. in Domf Septuag. :

Evang.

00990009000009099909

D js

999909

!

Vm

"TITULUS CVIL

$

M

OR KA CECI E l

à

do oras, cum Deo loqueris. 'I;'ufïusB'. Bal-

-' 9; -Ic |

QUOAD ESSENTIAM.

thaf. Alvarez Soc. Jefu orare, eft fpiritum fu-

um ad Deum elevare , eique res fuas omnes

JDefinitio.

familiariter, magnaque cum reverentia com-

lT;m

municare , ficut folet amicus cum amico,

M

S.Damaíc.

ft elevatio men*?t-z'.s ad Deum, ut eam S.

cui fidit — Ex quibus definitionibus. Lu* Ludov,:

dovicus Granatenfis fequentia colligit prae- Gran. 1. ,

Ndà

1.3.defide,

^ Damafcenus definit.

m

S.Auguft.

E

guftinus, eftlocutio ad Deum : quando

'conia orationis.

Oratio eft Elevatie animze de orate

nt:9€ 1e

Comeml

ln PL$g$.

*

enim legis, tibi loquitur I?eus : quane

fupra fe, & fuper pmniav, quae creata fu

nie

€-

Til CF Oratio. : 5

ödäj

Unuio cüm Deo, & in F»memïdüm immenfe mem, quze eft iiafpe&io rei fine difcurfa.' ^ De

3

fuavitatis & amoris Divini pelagüs immerfio. quibus fic lo

quitur Hugg de S. Vic&t. Coglta- Hugo 1, 3

Oratio eft Exitus animiadrecipiendum Deum, | tio va:

g

a inceffu femper huc & illuc divertit, de sni. *

cum venit ad illum : trahit eumad fetanquam | fed meditatio deftinata promotione femper in

.vicinum : hofpitio excipit infetanquam infuo ulteriora tendit: Contemplatio autem eft li-

t

t

templo: ibi poffidet eum, amat eum, & fruitur bera mentis perfpicacia in Sapientize fpecülo

eo. Oratio eft Statio animze in praefentia Dei; cum admiratione füfpenfa. Meditatiónis eft

& Dei in preefentia animze, dum afpicitille perfcrutari occulta.

Cplïte;pglaþiox'lis ad-

il

animam oculis füae m

a*

ifericordize , & heec '"mirari pgr—fpicüäg

Deum oculis humilitatis , qui afpe&us eft

[

"u

majoris fecunditatis & virtutis, quam ille om-

BU

nium Stellarum & Planetarum coeli. Oratio

N ;'Magnm;-z de Deo

€

J

eft Catbeira fpiritualis, in qua anita fedet ad

Iusque þe:fe&iorkaeï ac digüi* 3

,pedes Domini, audiens do&trinam eJus, & re-

taté a Limationem concipere.

j

VI,-Ob easdem perfe&tiones eum

laudare 655 be- I

cipiens inffluentias mifericordise ejus, dicens

fa.G, v. 3

cumSponfa inCanticis: Anima mealiquefacta

nedicere , ad imitationem Seraphinorum cla-

mantium.: San&tus, San&tus, Sanétus, Domi-

eft, ut dile&tus locutus eft. . Ibi accendit eam-

Deus füo amore, & ungit fua gratia, quae fic

nus Deus exercituum, plena eft omnis terra

gloria ejus.

R

m

uncta & elevata in Spiritu contemplatur, &

V

. 40 infm.

contemplando amat, & amando guftat, & gu-

VIL. Per cantica fgi

Qit'uc"kzlia gaudium fuum) de Apo&, 19.

14

jus gloria ac bonitare conceptum profiteri ,. ad mo- V. 6

ftando quiefcit, & in ifta quiete omni fruitur

gloria, que in hoc mundo haberi poteft.

dum Sánctorum dicentium : . Alleluja, quo-

niam regnavit Dominus Deus nofter omni-

Oratio eft cibusanimse; delicie & amplexus Dei ;

ofculum pacis inter Sponfum & Sponfam : Sab-

potens. Gaudeamus, & exultemus, & demus

loriam ei.

batbum lpirituale, in quo Deus dulciter requie-

LVIIL. Eundem

h

j

d

*

orar

fcit : Domus faltus Libani, in qua verüs Sa-

e ; feu Autlmrem ,omj— beid.. V 4;

