rata, defixis füb ungues arundinibus crucia-

bi pro tuis meritis preparavi.

tus oculos defigebat in coclum. Deinde fer-

g

LXXV. S. Caarius, ad cujus preces tem- lbidem

cJa

vente plumbo in os infufo, in bullientis picis

plum idolorum corruit, una cum $. Julia- 1. Nov.

lebete ab Angelo confervatus illafus , aliiss

no facco inclufüs, mari e(t merífüs; & [u.

Oa'

qui adítabant, effufo divinitus inde igne cor-

xurius Procopful eo die: a colubro (ita ut

reptis, capite truncatus fudit fanguinem la-

ipfe predixerat) ad cor usque penetrante

!3, Ihidn h

e5 Mi]lt

&e mixtum. Cujus corpori, cum reportare-

corrofus, dum animam ageret, vidit ejus ac

tur, obviavit cum Clero-Aglais, jam antea

Juliani corpus a p(allentibus Angelis e mari

m

monita ab Angelo, fic loquente: . Su/cipe eum,

inferri,

]

,.

qui aliquando quidem fuit tuus famulus, munc au-

LXXVI. SS. Galation & Epiftemis con- Ieidem

& Ibids 80 |

tem ef? frater nofler & comminifZer, ac tuus Domi-

juges Virgines, ad videnda coeleftia abdu&i, 5. Nov.

$j Mlji' |

nus; C eum pie bonoras ut fit tua fervator ani

?1z,æ

repofitas capitibus duas coronas viderunt,

T

€3 cu[tos vite,

quas poftea, conciío vireis corpore, fixis füb -

Ibidem

2

t

LXVIII. S. Primus fuftibus, equuleo, lam-

ungue fpinis, lingua, pedibus, manibus, capi-

a

9. Jun.

padibus tortus, cantabat letus: /pne no$ exa-

te pro Chrifto truncati acceperunt, — S. Ga-

min&[Li, ficut. examinatur argentum; & Deo JE-

lation, cujus matri fe pariturz apparuit cru-

fu benedicens, ajebat, fe nil tormentorum

cifixus. San&ta Epiftemis per quietem fcemi-

fentire; bulliens plumbum illefüs haufit,

l

nas vidit.

nas pennis infignes, & igne undique ple-

(,

& una cum Feliciano, a leonibus ac urfis

]s

nil lefu

2

LXXVII. S. Jacobus infercifus, optima-Ibidem

fus eft.

s , converfis .plrurximis » gladio cz-.

T

tam primus in Regis Perfiz gratiam a Chrifto 27. Nov.

6

Ibidem

LXIX. S. Alexander S, Antoniam Virgi-

defecit, & matris ac uxorís fanctis oculis,

1Q. Jun.

nem, ex infami loco, ut liberaret, füa illam in

"

artibusque ad Chriftum reverfüs, crimen la-

Z

veíte dimi(it, ejus loco ipfe manfit; poftea

chrymis & (anguine diluit,

ando pro Chri-

una cum illa, przcifis manuum ac pedum ex-

ib

T.

2

fto jun&turis, &articulis qu

ibusque membra-

Mnh

tremis, per horrenda fu

?

tim refectis, ejusdem Regis juffu capite ob-

r

io perfun&tus.

pplicia-, glorioío m;r*-

ls eft;

n

t;uncacx

R. P. Lobn, Bibl. Man. Tom, I4.

Lla

j

L!gXVlïI.

b

i

Bibliotbece Manualis: Concionatoria

268

ïhidl Ib

Idem 19 LXXVIII. S. Mennas vir dignitate prxci- ri non poffet; Nuntiat illa

Qlïmï;mo, fe ia

]ui.

[

Decemb. puus Hermogenis juffu . excoriatis pe

dum Agatha operam perdere.

Quare ille ad fe

virginem adduci jubet: Et nonne, inquit,

/

plantis, przciía lingua; convulíis oculis, ree

m &

V

trufus in carcerem, iilic refplendente a coc-

te pudet nobili genere natam , humile

lefti luce carcere, Chrifti & Angelorum prz-

fervilem Chriftianorum vitam agere? —.Cui

xftantior eft. chriftiana

fentia fanatus Hermogenem convertit, &una Agatha: Multo pr

humilitas & fervitus,

regum opibus ac fu-

cum illo capite plexus,; gb Angel&s Bizantium .

navi devectus eft.

perbia. Quam ob rem iratus Prator hanc ei

LXXIX. SS. Viétorico & Fufciano nares, optionem dat, velit ne potius v

enerari deos,

Ídem 10,

At illa con-

Decemb,

& aures fudibus ferreis crnciate, clavis ar- an vim tormentorum fuübire.

dentibus transfixa tempora , evul(i oculi,

&. ftans in fide, primum colaphis czfa mittitur

in carcerem: Linde poílridie educta, cum in

tandem jaculis expofiti , amputato capite

Martyrés una cum Gentiano.fuo hofp

fententia permaneret, admotis candentibus

j

Titc/ fa-

- Jamínis in equuleo torquetur: tum ei mam-

&i fünt.

L

LXXX. S. Eu

ftratius amplo officio pofito .milla abfeinditur, Quo in vulnere Quintiae

— 79 &X — GC 0mO00mx —— 2A 3 004 — c7

Idem 13«

num appellans Virgo ; Crudelis. inquit, Ty-

I

Decetnib.

repente Chriítianus , in aerefn fublatus funi-

bus, pe&us igne, corpus reliquum virgis, fla-

ranne, non te pudet amputare in foemina,

—

—

repen-

quod ipfe in matre füxifti? Mox conjecta in

n

grisque, aceto, acutis teftis laniatus,

te fanus, & miro quodam decors pertu

fas vincula, fequenti no&e a fene quodain, qui

s acutarum fibula-

(e Chriti Apoftolum effe dicebat, fanata eft.

apparuit; deinde crepidi

rum plenis indutus, & tra

&us, do&iffime e. Rurfum evocata a Pretore, &in Chrifli con-

feffione perfeverans; in acutis teftulis, & can-

Philofophis philofophatus , exemplo & ver-

bo multos, & prims notg viros convertit;

dentibus carbonibus ei fubje&tis volutatur.

& condito fancto de ampliffimis opibus tefta-

Quo temporc ingenti terrz motu urbs tota

«* t C "* ft3 —

Sil-

mento, zternitatis viatico mnunitus, forna- contremuit, ac duo parietes corruentes;

Nbsden,

cem ardentem pfallens ingreffus, ibi in igne

vinum & Falconium intimos Prztoris fami-

it.

liares opprefferunc. Quare vehementer com-

4

25 il

ne a pilo quidem laíus, orans occubu

f

1bíà

LXXXL S. Mardarius fancte (im

licita« motacivitate,veritus populi tamultum Quin-

is per tianus, Agatham íemimortuam clam re-

tis vir, ab l'uftratio inftru&tus, trajec

terebratos pedum fÍfuo

rum calcaneos funi- duci imperat in carcerem. Qus fic Deum

E

ur, precata: Domine, qui me cuftodifli ab infantüas

bus in rota fulpenfus, nil aliud loquebat

quam, Chriflianus fum, fum Chrifli Jervus ;

& qui ab[tuliffi a. me . amerem feculi , qui ie carnifi-

cum tormentis füperierem preftitifli, accipe animam

ca'ndcmibus/ fubglis ad mortem usque cru-

cjatus eíl..

meam. Eain oratione migravit in coclum no-

oftus & Abundius,ad quos nis Februarii :

Ibid, !4.

LXXXII. SS.]

cujus córpus s ;Chr?(iignis fe-

Decemb.

in ignem conjedtos, & illafos, gladioque c-

pelitur. -

dendos vox venit: Venite ad regnum coaelo-

LX

XXV. $. Dorothea Virgo ex Cafarea Ibidem

ter:Chrifti confeffionem 6. Febr.

rum: Afcendite, & accipite coronas. Acce Cappadociz; prop

E

Ej

aperti funt oobis cali, . Introite, férvi Dei, in ba-

.ab Apricio prefide comprehenía, . Cry(tz &

Callifte fororibus, quaz a fide defecerant,

bitaculum Patris veftri. —Relinquite coifpom faper

terram, — Ex capite cafi funt. /

tradita eft, ut eam a propofito removerent,

Sed contra factum eft: Nam eas Dorothea

MEMBRUM Il.

.ad cultum chriftiane religionis. reduxit,

^ propter quam etiam martyrium füfcepe-

ä

De . illufivibus Mulierum martyriis.

runt.

Quare Virgo equuleo diu torta, &

-LXXXIII. Etíam horum martyriorum co» palmis ce(a, ad extremum capitis damna-

Breviot.

Rom. 5.

,

gnitio non parum cenducet, ad gratiz divi- ta duplicatam virginitatis & martyrii pale

x

EY

Febr.

nz virtutem & efficaciam demonítrandam; mam accepit,

LXXXVI.

quanto enim debilior e& hic fexus, tanto ma-.

S. Apolloxneia Virgo Alexandri. Ibidem:

jorem neceffe e(t effc virxutem,quz eundem na,

füb Decio Imperatore, cum ingravefcen- 9. Febr.

?

ad tanta tormenta tám generofo & infra&to te jam ztate ad idola (ifteretur, ut eis vene-

animo toleranda roboravit. .

rationem adhiberet, illis contemptis, JE-

LXXXIV. De S. Agathz illu(tri martyrio fam Chriftum verum Deum colendum effe

fic loquitur Breviarium:

Agatha Virgo in Si- predicabat, Quam ob rem ei omnes con-

cilia nobilibus parentibus nata;

uam. Pa.. tu(i funt & evul(i dentes: ac nifi Chriftum

normitani & . Catanenfes civem faam effe deteftata, deos coleret, accenfo rogo com-

dicunt, in perfecutione Decii Imperatoris buíturos vivam minati funt impii carnifices.

Catanz gloriofi martyrii coronam confe- Quibu

s illa, íe quamvis mortem pro JEfu

cuta eft. Nam cum pari pulchritudinis & Chrifli fide fuübituram refpondit.

Itaque

caftitatis laade commendaretur, Quintianus comprehenfía, ut combureretur, cum pau«

Sicilis Pretor ejus armiore captus eft. , Sed lifper, quafi deliberans, quid agendum et-

cum tentata modis omnibus. ejus pudici- fet, ftetiffet ; ex illorum manibus elapfa,

alacris in ignem fibi paratum , majori Spirt-

tia, Agatham in füam fententiam perduce-

amma intus accenfa, fe injecit.

re non poflet, »c

hriftianz füperftitionis no- tus faacti

mine comprehenfam , Aphrodifie confue-

Unde brevi confümpto corpore, puriffimue

tudine cum de con(tantia colendz chriftia- fpiritus in coelum, ad fempiternam martyrii

n fidei, & fervandx Virginitatis, remove« coronam evolavit.

LXXXVII.

e

,

x

TZïulu;v X CI Martyrium.

j

269

P

l

Ibid. 16,-

Q

LXXXVII. Rufina & Fecfunda forores,

bire, eam t:eprc;hcnfam in ergaftulum retru- -

n

Jul.

Virgines Romanz, reje&o connubio Armen-

dere , deque novis, exquifititque füppliciis;

tarii & Verini, quibus a parentibus defpon-

quibus Martyrem conficeret, cogitare, Sed

il

fz fuerant, quod JEfü Chrifto virginitatem

poftera luce mifer extin&us in fno le&o re-

ld

voviilent, Valeriano & Gallieno Imperatori-

pertus, concepto anpimo rabiem, in filiam ex-

1-

bus comprehenduntur.

üas cum nec pro-

promere nequivit,

Succelfit hnic in officio

d

miílis, nec terrore Junius Przfectus a pro:

quidam Dio, non minus inurbanus & (ferus -

$

po5to poffet abducere, Rufinam primum

Martyris patre. Hic immanem juffit appa-

[]»

virgis czedi jubec: in cujus verberibus fecunda

ri curam ferream, oleo, pice, refinaque ple-

ür

judicem (ic interpellat: Quid e , quod fororeim

nam, in quz, cum fübjeGis ignibus bullie

I

meam bonore, me afficis ignominia? jube ambas [i-

rent, Chriftina juffa füit conjici, 1lla tota

l

mul cedi, que fimul Chriflum .Deum confitemur.

hilaris ait, fe haud aliter ac infantulum ba-

Quibus verbis incenfus judex imperat utram-

ptifmo renatam libenter acceptare cunam.

äan

que detrudi in tenebricofum & foeridum car-

cerem. Quo loco ftatim clariüfima luce , &

omni tormento fuit liberata.

Moxque cum fignum crucis formaffet, ab.

"m

Hinc capite

fuaviífimo odore completo , in ardente bal-

rafam, nudamque in Apollinis fanum dedu-

)a,

nei folio includuntur.

Et cum inde etiam

in

xere. Sed huc fimul ventum; protcinus ido«

integrz evafiffent, mox faxo ad collum al-

lum prodigiofe contritum corruit. -Hoc fpe-

ül

ligato in Tiberim proje&z funt: Unde ab

,

&aculo przfectus Dio tam confufus ,. attoni-

Angelo liberate, extra urbem via Aurelià

tus eít, ut e veítigio exanimis eonciderit, &

milliario decimo capite ple&untur. .Qua-

tria hominum millia Chrifto nomen dederint.

(s

n

rum corpora a Plautilla matrona in ejus pre-

Succeífor crudelitatis & officii fuit Julianus,

die fepulra, ac.poftea in urbem translata , in

ü

Bafilica Conftantin

qui virginem juflit in accenfam conjici for«

,

i

iana prope B;gti&efiqm

nacem. Hic totos quinque dies Martyr ha-

condita funt.

[s

Ribaden,'

fit, & medios inter flammarum globos ille(a'

(

LXXXVIIL S. Chriftina virgo a prima

meritas Deo laudes egit. Hin in teterri-

pueritia mire Chriftianis my(teriis affecta,

g

951 Jïul.,

mam retrufa cuftodiam, quz magicis cujus-

O.

Chriftoque devota voluit ab ejus nomine

dam przftigiatoris carminibus afpidum, alio»

Chriftina dici, patre quamvis in vito, utpo-

rutnque venenatorum ferpentium plena vie

m

te pagano, & Iimperatorum crudelium chri-

debatur, quos S. Martyr Chrifti fide vicit,

4ly

ftianz religionis hoítium miniftro, qui nul-

uoque imperio fübjecit. Fuit ei porro lia-

;

lum non lapidem movit, ut filiam a vera

gua crudeliter exfecta, fine qua nihilominus

religione (quam ille füperftitionem reba-

locuta Deum laudavit. Denique ad trun-

"

tur) dimoveret. Sed fruítra.

Nam virgi-

cum ligata, telisque confixa, gloriofo mar-

Qs

neum pec&tus omne jam Chrifti charitas oc-

tyrio confummata, vi&ctricem animam mifit

cuparat. Quin imo fan&ta Virgo füi paren-

in coclum 5 ubi increzibili plaufu ccelitum,

a Pidem

tisidola aurea, argenteaque clam füblata con-

qui fortiffimi agonis fpectatores füerant, eft

m 6, Febfs

trivit, & in egenos erogavit. Exarfit ea re

excepta, cunctis ei

Virginis pater adeo, ut ipfemet crudelibus

ratulantibus, quod ty-

rannis omnino tres fortiter adeo trium

x

phaf-

h

eam verberibus exceperit. Ad hzc veftibus

fet. ' Deceílit IX. Kal, fextilis,

quo die ee«

—

nudatam juffit etiam dire fuüis a famulis, do-

L

[

lebrat ecclefia anniveríariam e

Jus memoe

2!

nec viribus deficerent, vapulare. . Sed nec

riam, anno chriftiano CCC. Cor

pus S. Chri-

hac crudelitate contentus, patrem exutus,

l

ftinz conditum eft Palmeri in Sic

ilia, ubi ma»

hoftemque & ferociam lictoris indutus, po-

gna populi (tanquam Patronam hanc Mar-

ftera die ferreis eam juffit ungulis adeo vio-

tyrem vencrantur) frequentia,

& pietate co«

à

lenter lancinari, ut non tantammodo uber-

litur.

tim rivi fanguinis virgineo a corpore mana-

l

LXXXIX. S. Margaritha Virgo /defimi Ibidem

rent, fed tenerrime quoque carnis fru(tra

idolorum Sacerdotis unica filia,

a nutrice in 20. Jul.

[pident,

defluerent, nudaque offa poterenc.

Martyr

)

fide catholica inflrru&a ploraba

t effufe, fi

] 9. Fet h

autem hinc admiranda patientia , illinc invi-

quos colloquentes audiebat,

de diris Marty-

2

&a ftupendaque fortitudine armata, fefe

rum tormentis, deque eorum in his fü&eren-

V.

fübmifit, fuzque carnis fruftra humo füftu-

dis fortitudine atque conítantia

» quam füam

lit, eaque patri carnifici obtulit, hifce verbis :

potius vitam, quam Chriíti f

dem

fe

"ccipe, crudelis tyranne , [anguinem tuum , e[cere

prodige-

2

bant, Horum fortiffimis exemplis

ad fimi-

carnibus, quas genuili. Pater indignatus, filiam

liter pro Chrifto patiendum vehementer ac-

mox in ferream juffit agi rotam , nonnihil a

cendebatur.

je

Pater virginis, quod & idolo-

terra elevatam, füb qua prunas oleo afperías

latra effet,

& falforum myíta deorm, cum

$s

curavit apponi.

Non tulic hanc crudelita.

ü

Chriflianis eam facris addictam fenfiffet,

tem Deus, qui machinam contrivit, & mille

incredibiliter exarfit, eamque peffimis om-

Ü

paganos fpectaculo prefentes impiis illis igni-

]

nine modis habuit, . Interea cum S. Virgo

bus involutos, occidit, Hinc in ergaftulum

paterna in villa degeret, & illac Olibrius

conjeCta ab Angelis eft vifitata, & ab omni

!

Orientis Przíes magna pompa, mult

aque

yulnera curata. Sequenti die pater immane

farnulorum, comitumque tur

ba feptus, for-

d

pondus ejus collo juífit appendi, ficque one-

te tran(iret, venuftiffimam illius formam mi-

[,

ratam medio lacu demergi. Sed iidem coe.

ratus, eandem fibi thalami fociam adfícif:

lites eam fludibus eductam proríum incolu-

cere decrevit.

ll

At, ut intellexit, eam Chri-

ftianis initiatamm facris, a Chriflo, neque

mem littgri re(lituere. 'Tum vero pater ra-

3

- "

blan-

"

L

Y

Bibliotbece Manualis Concionatoriee

270

|

blanditiis,neque mïnüs poffe divelli,vel ad fua

ceelitum corona cinctus,Martyri äþparuit di«

Ti

vota flecti, ex blando proco, dirum verfus in

xitque fe preces ejus audiffe, cunctisque an-

hoftem,vindices ab ea poenas repetere, & cru-

nuiffe. Quapropter ipfamet lictori propemo-

ES

delibus eam tormentis fübjicere conftituit.

dum exanimi animos addidit, ficque lethale

Itaque crudeliter in pavimento diftendi, fla-

ferrum fortitet excepit, & a coeleífte Sponfo

risque adeo concidi juffit, ut a dilaniato di-

duplicem Virginitatis Martyriique lauream

:

recepit.

9

cerptoque tenerrimo corpore uberes fangui-

nis rivi dimanarent, & populus atrocis arbiter

« X C. S. Thecla fuit civitate Ciliciz Iconio Ibidem

fpe&taculi, pio miferationis affe&tu motus;

oriunda Virgo venuftiffima, a matre juveni 23- Septe

ubertim fleret . fed fan&a Virguncula fuit

fponfo Tamyro defponfata,cumS.PaulusApo-

adeo cxleítis amore Spon(i abforpta, ut nullas

ftolusAntiochia profectus,Iconiumque appul-

fentire poenas videretur. Porro dirus Prefes

fus, Onefiphori, viri valde fludiofi domo fuit

juffit eam ferreis ungulis lancinari, clavisque

exceptus. Huc cum multi hominum, virtutis

configi, tamque immaniter torqueri, ut ipfe-

& «ternz falutis amantes coofluxiffent, Apo-

met cruenti fpectaculi pertzfus, oculos fibi-

ftolus eis utiliter verbum Dei predicavit, In-

met obvelaverit. Hinc abducta in carcerem,

ter hos fuit etiamS. Thecla, qua cum audiffet

qui, cum Virgo preces ad Deum funderet, &

cocleftem do&trinam ab Apoftolo Paulo preedi-

enixe fortitudinem, períeverantiamque, po-

catam, audiiffetque vite verba, quz ille facie-

Íceret,fübito motu fuccuffus vremuitmoxque

bat;haufiffetque divinum;ferventemque fpiri-

ftygius veterator terribilis, horrendique for-

tum , quo loquebatur, adeo mutata fuit, ut

mam draconis indutus apparuit, fuisque ftri-

Chriftianis initiata facris, fünam DominoV irgi-

doribus, & intolerandis foctoribus Martyrem

nitatem coníecraverit, omnibusque fe corpo-

territare conatus, immanem quoque rictum

ris illecebris abdicaverit. Intellexit forte mae

diduxit,quafi devotam Deo victimam devora-

ter Theclam, muctato confilio, fponfum repu-

turus. Sed virgo (imul frontem noftrz falutis

diaffe.Quam ob rem fic exarfit;uc non tantum-

trophzo (ignavit,draco crepuit. Nec mora,ca-

modo Tamyro Virginis fponfo quidquid acci-

ligahtem carcerem clara,divinaque lux imple»

derat, indicarit, fed filiam quoque, quod effet

Breyisr,

vit, auditaque eft vox hujusmodi: Margarita,

Chriftiana, coram judice accufarit, fponfum-

u Nov,

famula Dei gaude, uia boftes tuos vicifti. Tyranmum

que fuum repudiarit, Itaque crudelis, impia-

pudore fuffufüms &9' cacodemonem pavore cenfufum

que mater judicem oravit, ut fuam filiam vi-

veliquifti: Euge, con[lanter perfevera, mec cede tor«

vam flammis exureret, ut ejus exemplo reli-

enentis adbuc fufferendis, quibus momentutà duranti-

qu& mulieres terrerentur.

udex eam mox

bus gloria fuccedet fempiterna. JucundifIime Mar-

comprehendi,(ibique juffit offerri,cumque ve-

tyrem vox cocleftis affecit, maxime; ut a vul-

ra didiciffet effe, que mater indicarat, ingen-

neribus curatam fe fenfit ; itaque meritas Deo

tem mandavit accendi fornacem, Teclamque

grates egit. Poftera luce judex,ut vinculis ex-

in medias flammas jactari. , Sed enim fancta

emptam, fibique óblatam, totam fine vulnere,

Virguncula non exípeGtavit miniftros ad exe-

haud aliterac (i nihil paffa mali fuiffet, fanam

quenda crudelia judicis imperata paratos,quin,

vidit, vehementerque admiratus, indignatus-

imo lzta inedios in ignes infiliit;in fisque fecu-

que, eam veftibus nudari, pe&usque &latera

tiffima, prorfüsque impavida conftitit. Cum

ejus accenfis juflit facibus uftulari. Hisin tor-

ecce terribilis coorta tempeftas adeo copiofos

mentis Martyr ad Deum per preces confugit,

nubibus imbres expulit,ut incendium extinxe-

cujus corroborata praz'fidio hilariter & patien-

rit, fpectatores orenes in fugam conjecerit,

ter omnia pertulit. Hinc ingens illatum vas

fan&ta Virgine adeo illafa divinitus fervata,ut

fiem sc.

aqux plenum, in quod manibus pedibusque

ne pilüsquidem corporis aut floccus veftimen-

Noveni,

vincta fuit dejecta, quo fcilicet ita füffocare-

ti fueritaduftus. Secundum hzc fan&ta Virgo

tur.

Sed cum jam lictores eam dejicerent,

totam fe dedit operibus poenitentiz, jejuniis,

magno fuit terra motu füccuffa, miraque coclo

vigiliis, & precibus. Unde denuo accufata, &

lux, & cumluce columba defcendit, capitique

adjudicem adduda eft IlleVirginem dilaniar-

Martyris infedit. Nec mora, vinculis fponte

dam feris objici imperavit: (icin theatram du-

folutis illefa Martyraquis prodiit,& cum luce

&a coram omni populo adverfüs ipfam voci-

columba protinus evanuit, Hoc miraculo mul«

ferante, fuis lunt exa&te caveis ferz, quz non

ti circumítantium converfi fünt, quos omnes

modo facram predam non attigere, fed & re-

crudelis Przfes immaniter juffit, ficut & Mar-

verenter ejusdem veltigiis advolutz pedes

garitam, trucidari. Cui cum li&tor caput am-

virginis linxere, poftero die leonibus & urfis

putare, jamque ftricto gladio adftaret, fancta

obje&ta eft, qui naturalis feritatis obliti, quafi

'Martyr füblatis ad coelum oculis, fufisque ad

cicures Virginemobftupuere. Atque hoc mi«

Deum pie precibus oravit, ut,quando fibi can-

raculum S. Ambrofius in hzec verba defcribit :

tam tormenta füperandi, proque füi nominis

Tecla fugiens copulam nuptialem,6 [ponfi furore dam-

gloria moriendi vim tribuiffet (pro qua meri-

nati naturam vicit, ut qui impudicos detitlerant oculos ,

tas prolixe gratias egit) milericordia quoque

pudicos referrent. Non cognovit hoc tanto mira-

dignaretur omnes;,qui quibuscunque erumnis

culo admirandam Dei potentiam fic diledjiam

.afflidi füüm patrocinium venientibus fxculis

fibi fnonfàm propugnantis,fed ferior ipfe feriss

effent imploraturi. Confirmavit haíce preces

;eam juffit conjici in foffam venenatorum fer-

'novus terrz motus, qui multos przfentes ita

'pentium plenam. Quod dum fieret,ecce ibi nu-

fuccuffit, ut in terram conciderint. His inter

bes ignea coelo delapfa beftias omnes occidit,

ltiltn 1

V,

fuitipfe quoque li&or.. Hinc Dominus magna

& virginem falvam incolumemg; (crvavit,ter-

e

tiuxln

É

Iïtulmg XCJ mrtyrium.f

271

la

tium jam torment! genus expertam. Inde no-

ali&oribus eam denudari,vinQisque manibus

ja

vg preparatz funt in illam beftiz. | Duobus

columnz alligari, eamque plumbatis czdi ju-

u

feroci(fimis eft alligata tauris, quo difcerpe-

bet , donec efflaret animam. Cujus facrum

renteam, fed ut magis etiam ferocirent, igneis

corpus objectum canibus , biduo jacuitin foro

funtiftimulis compundi. Sed Dominus eam

Tauri, ilizfüm tamen, & divinitus (ervatum.

E

cuftodivit, defenditque, nihil ut ab eis Martyr

XCIV. S. Lucia virgo,Syracufana, cum ad-

Tbid. 11,

acciperetnocumenti, Porro cum vidiffet hzc

lupanara Paíchafio przfe&to duci jufla, nulla

Decemb,

Q lbiden

tanta mirabilia populus, & imprimis nobilis

vita loco dimoveri poffet, is circum ipíam pi-

i

quaxdam matropna Triphzna; cui Martyr tra-

l3

ce refina, ac ferventi oleo perfufam, ignem ac-

h

dita fuerat a judice cuftodienda , protinus ex-

cendi imperavit; fed cum ne flamma quidem

l.

clamavit , aitque Deum , quem Thecla ad-

eam lederet, multis tormentis excruciatz

h

oraret , effe potentem , & ab omnibus ad-

guttur gladio transfigitur: quo vulnere acce-

orandum.

S

Quam ob rem Proconíul veritus

pto Locia predicens ecclefig tranauillitatem ;

"

furorem populi, S. Theclam ab omni pcena ab-

quz futura erat Diocletiano & Maximiano

]-

folvit. llia Tryphene domum petiit, ipfam-

mortuis , Idibus Decembris , fpiritum Deo

que Dominatn cum omni fua familia ad Chri-

reddidit. Cujus corpus Syracu(is fepultum ,

ls

flum convertit. HincSeleuciam profecta mul-

deinde Conftantinopolim, poftremo V enetias

tos ibidem vixit annos, & admirabile fan&i-

translatum eft.

tatis excmplum cuncdiis przluxit, foarumque

XCV, S.Leocadia virgo fuitorta Toleta ci- Ribaden

fplendore virtutum gentes illas illuminavit ,

vitate, nobili fata fanguine, Deoque admo- 9.Decemb. -

viamque , quz ducit ad coclos monliravit.

dum devota. Comprehendi eam juffit Dacia-

oic annis affecta , mertitisque plena potít tot

nus Preíes, qui crudelis inftar beftiz non po-

pugnas & victorias in coelum fubvolavit :

ia

terat Chriftianorum fanguine fatiari 5 (ibique

ü

ubi nunc perenni virginitatis & Martyris lau-

adductam juflit hinc fuam con(iderare nobi-

rea coronatur. Deceífic IV. Kal. Octob. Se

litatem , illinc chriftianz fuperftitionis ( u

leuciz, quo die celebiat anniveríariam ejus

loqui foiebat) ignominiam & vilitatem : Quin

X

x

?

memoriam ecclefia.

& fubinde blanditiis , fübinde minis ad de-

Breviar.

XCIl. S. Cxcilia virgo, cum ab Almachio

ferendam Chrifti idem, Deosque adorandos

"

yrzfe&to comprchenía & interrogat:a, ubi Va-

folicitabat. Nihil apud virginem füis przfes

"

821 NOV. F

leriani Mariti fai, & Tiburtii (ratris cjus divi-

"

verbis promovit, oleum operamque omnem

tiz forent, refpondiffet; omnes pauperibus

in fuadendo perdidit; quamobrem juffit eam

|a

diftributas effe,eo furore itaille concitatzus eft,

in horribilem, tetrumque carcerem compin-

uteam in ipfius domum reductam, in balaeo

gi, quo, fi nihil profeciffet, eam diris cruciati-

f

comburi jufferic. Quo in loco cum diem no-

bus cortam denique enecaret. Miris Leocadia

Gemque ita fuiffet, ut nc lamma quidam illam

gaudiis inceffit, utfe fenfitad carcerem raptae

attingeret, eo immiffus eft carnifex , qui ter

ri, quod divinum hoc munus agnofceret, fume

ï

iecuri icdtam , cum caput abícindere non po-

masque Deo rates agere geftiret. Czterum,

i

tuiffet, (emiviyam reliquir. llla criduo poít, de-

ut refpexit , & aliquot flentes vidit fequen-

cimo Kalendás Decembris, Alexandro Impe-

tes, ad eosdem convería: INe fleveritis, inquit,

ratore, duplici virginitatis & martyrii paima

o Chrif/i milites, ob wieos cruciatus , quin imo colle-

V

decorata evolavit ia coclum :. cüjus corpus

tamini , C9 congratulamini mübi , queniam Deus

$

ab ipfo Urbano Papa in Cailifti coemeterio fe-

aliquid pro fui confeffione Nominis me pati dignatus

'e

pultum eft, in ejus edibus ecclefia iptius Ce-

c/. Ajunt eam crudeliter omnino czíam,

)

cilie nomine confecrata.

priusquam in carcerem detruderetur , quod

H

ibidemss. XCli. s. Catharina virgo , Alexandrina,

ipfum Daciani fzvitia facile perfuadet. |.At-

ll

Novemb. cum Maximino fuam crudelitatem erga Chri-

tenta fuit in hoc tam tetro carcere dies ali-

ftianos libere exprobaffet , ejus juffu compre-

quot, cumque audifiet, quanta Dacianus in

henfa, verberibus affeda, plumbatisque con-

Chriftianos immanitate quotidie graffaretur,

ä

tufa, diesundecim fine cibo ac potu in carcere

quamque atrocibus Eulaliam virginem eremi-

detenta e(t; quo tempore Maximini uxor, &

tanam tormentis confeciflet, pio miferationis

Porphyrius belli dux, vifcendz virginis caufa

affedtu mota, Dominum, oravit, fi fic videre-

carcerem ingrelli, & ejusdem przdicatione in

tur ad fe protinus evocaret, ne füz eccle(iz

]efum Chriítum credentes ,. poftea martyrio

vaítitatem , fuzque fandz religionis dimi-

coronati füunc./ interim Catharina educitur e

nutionem cernere cogeretur. Dominus fan-

cuftodia , & tota expeditur crebris & acutis

&z virginis defiderio latisfzcit,ejusque preces

prafixa gladiis, ut virginis corpus crudeliffi-

:

exaudivit,atque ita ut erat captiva, diitis in

[

me dilaceraretur. Qux Machina brevi Catha-

faxo durifIimo formam crucis expreffam re-

ting oratione confracta eíL, eoque miraculo

liquit, quam cum fuiffet magno pietatis affe-

muli Chrifti idem fufceperunt. Ipfe Maximi-

Qu exofculata, fanCtam animam füam fuo rede

"

nus inimpietate & crudelitate obftinatior, Ca.

didit Creatori. Corpus ejus haud procul illa

tharinam fecuri percuti imperat. Quaz fortiter

cruce prodigioía extenfum in terra repertum

dato capite , ad duplicatum virginitatis &

fuit a Chriftianis,qua folennitate poteranthu-

martyrii premium evolavit, feprimo Kalen

matum. Paffa eft V. Id Decemb. an. Chriftia-

das Decembris : Cujus corpus ab Angelisin Si-

no CCCV. imp. Diocletiano & Maximiano.

E

na Arabiz monte mirabiliter collocatum eft.

XCVI. S. Barbara virgo Nicomedienfis ob

Ibidem 4,

Ibidem 2.

XCII. S. Bibiana virgo , cum pretoris o-

infignem corporis elegantiam, a Dioícoro pa-

Deccmb.,

tre , nobiliffimo viro, in turrim inclufa , ab

Decemb. mnem,ppcram & aftus clu6flet, is ira acqenqu,

omnium

E

J

L

/

Á ——

L

272

Jibliotbecee Maäualis Concionatorid

omniur;ï oculis arcetur, ubi multa fecum pie

quos Chriftianos terreret) ac Zeniqueobtrune

yidmao ,

L

cari, profeffus ita , fe defperaffe vidtoriam ,

]ui.

religiofeque meditata, tanto Chriftianz reli-

Y !

gionis, & fervandz caftitatisamore exarfit; ut

feque a femina fuperatum. Obtruncata fuit

Ü

Martyr pridie Idus Februarii , quo die cele-

non modo nuptias a patre oblatas refpueret,

l

verum etiam f& Chriftum colere profeffa, ne-

brat ecclefia ejus anniverfariam , feftamque

di

memoriam.

Romanum martyrologium, &

farium Idolorum cultum magna libertate pere

ftringeret, Diofcorus vero hac filiz conftand

Cardioalis Baronius ajunt eam crucifxam; ,

pidenz)

hi

g

confeffione adeo excanduit, ut eam przfidi

animamque ejus inftar nivez columbz de vir-

Cü

Marciano, nifi a propofito defifteret, excru-

gineo corpufculo evolaffe.

XCVIII. S. Juliana o&odecim apnnos nata ttid. 16.

ciandam tradiderit. Is illam primum blandi-

f

tiis, propofitis etiam premiis & honoribus, ad

a Patre Eleufio prefecto wadita, ut eam pro Febr.

libicu caftigaret. Hic crudeliter eam nervis cz-

I

paterne fuüperftitonis cultum conatus eít ad-

ducere, Cum vero a fidei conftantia nullis ver-

dijuífit, verbeream hanc tempeftatem crucia-

P(

tuum, quos effet perpeffura, quandam quafi

pidem 6

borum illecebris abduci poffet, omnis tormen-

POUn

torum acerbitas in eam convertitur, Nervis

promulüdem etfe, minatus. Cui refpondit

P

illa, non ambigere fe a Deo corroboratum iri

f

enim bubulis graviffime czía , in obícurum

It

carcerem derruditur : Ubi, etfí omni humana

ad quovis ejus cruciatus fufferendos , certa

quodamodo fe fuis etiam tortoribus fore for-

[hidem 20

ope deftituta,divinitus tamen curata eft.Ouod

Á

ubi fenferunt Chriftianz fidci hoítes , eo füro-

üorem. Quare juílit eam Judex per capillos

$gt

ris atque dementig progrefli funt, ut in eam,

appendi, & pleramque diei partem fic relin-

fi

& carceris maceratione, mammillarum prz-

qui,donec fua pelle pilisque exueretur, donec

cifione, omnem füam crudelitatem deprom-

oculorum lumina in caliginem verterentur,

t

pferint. Nequetamen his conrentus Dioícorus

& in frontem füpercilia adducerentur. Dein

juflit eam lamints ardentibus s&ftulari , vin-

[U

paternz charitatis prorfus oblitus , propria

manu filiz caput amputare non dubitavit.

Gamque fterrolancinari, & in carcerem detrue

fi

. di; Ubicum5, Virguncuia fuuio corpus omni-

fidemss,

Cujus anima in coclum, ad duplicem virgini-

tatis & martyrii palmam evolavic.

no confedum plagis fenfiflet, ad coeleftem

&

q

fuum convtría Íponium rogavit, ut feliberare

!

Ydem p. 5.

XCVil. S. Eulalia virgo , quatuordecim

]

13, Febr.annos nata , martyrii defiderio incenfa, divi-

dignaretur. loterea Eleufius pyram fuüccendi,

i

j

medisque Virgunculam flammis injici impee-

(

nitusque inftin&a, fuis edibus egreffía clam

perrexit ad Datiani tribunal, ubi graviter

ravit. illa mox ad. coeleftem convería fpon-

fum, multis irrorata lacrymis oravit, ubi (ibi

omnino , fapienterque eum tyrannidis accu-

favit, crudelitatisque in Chriftianos exerci-

fuppetiatum venire dignaretur. Quid multa?

vix precari defiit, cumi pyram divina vis ex-

À

tz. Miratus eft praefes virginem adeo teneree

&tatis, adco rarz venuítaus audere adco li-

tinxit. Ergo commotus tanto miraculo po-

6

bere invehi in fe, quem nemo nefciret im-

pulus certatim conclamavit : non eft Deus;nifi

perialibus mandaus fatisfacere. Quapropter

Deus fulianz , ücque paganorum quingenti

l

divinitus illuítrati. Chrifto flaiim nomina de-

t

ex ea'fcire voluit, quznam effet, & cur adco

^

exigua profequeretur reverenna. Romanam

dere, quos atrox pratectus cum centum trie

Thiitmeg,

ginta fzminis itidem ad Chrillum converfis &

st

D

tnajeftatem , miniftrumque hanc reprzfen-

tantem.

Tunc enim vero Martyr prorfus

veítigio in fruítra concidi mandavit," Itaque

ü

przfectus magis etiam efferacus fanctam V ir-

impavida refpondit, efle fe Chriftianam, fa

lidem &

mulam Jefu Chrifti, Regis regum & Domini

unculam in builientis lebetis aquam dejici

E

juffit, fed hzc ei refrigerio fuit & folatio.

dominantium. Exarfit Judex, iraque victus,

f

eam czedi crudeliter imperavit.

Ceía fuit

Quin & aqua bulliens divinitus lebete profiliic,

p«

li&oresque & circumftantes carnifices alios-

Hagris horrende adeo, ut virgineum corpu-

ículum nonnifi vulnus effe videretur.

sed

queinfiliit, ambutlit, & occidit. Quod ut prx-

K

enim quanto licores crudelius cedebant,

fectus fenfit, qui preterea tentaret ignarus,

à

tanto Martyr conítantior durabat , & excla-

cam protinus obtruncari precepit.

mabat: Deus me corroborat, €9 ideo non [en:io

XCIX. $. 'Theodora generoía virso, qus Nadafi in

tormenta vefira. Quo durum Datiani cor emol-

mutatis cum Didymo veítibus, ut virgo ma-anno ee-.

liri poterat , ac vero etiam debucrat , co

neret, elupanari elap(a, poftea una cum illo, lefti 2g.

fnagis etiam obduruit. Quamobrem juffit

mnartyrio £uit coronata.

April.

eam in equuleo füfpendi , füfpenfam ungulis

C. S Dympna virgo, cum in fceleftas Pa Ribad.p.s.

Nbales

ferreis lancinari, facibusque accenfis uítulari,

tris nuptias confentire nollet; ideoque in re- 15. Maji.

V, Qd, d

tormenta tormentis accumulando , novaque

