tentionem a nobis exigit Deus, quorfum igi-

lus intelligitur; hic autem quzrit eruere

oculos dextros virorum Jabes, quz calor in-

'rur di&tum de (anguine & adipe immolanda

preceptum ? Dubium hoc in fuis femper

terpretatur, nam viris charitate ferventibus

Leviticum Commentariis refolvit S. Cyrillus

malignus infidiatur, per ocuium autem figni-

Alexand. in hzc verba : Sanguis fedes ani-

ficatur intentio Matth. 6. Si oculus tuus famplex

mi ; qui fanguinem & animum adimit. Vo-

fuerit, id eft, intentio tua , fecundum Au-

luit ergo Deus in omni facrificio , volunta-

guftinum.

Per oculum igitur dextrum in-

tem , cor, intentionem velut fanguinem ef-

tentio ad bona fpiritualia , per finiftrum au«

fundi coram fe, nec guttula in alios ufus

tem ad temporalia defignatnr; per hoc igi-

refervata. Quando igitur Deus totam vidi-

tur, quod Naas oculos dextros virorum Jabes

m pinguedinem ita follicite (ibi depofcit,

quzrebat eruere, fignificatur , quod diabolus

intentionis virorum in charitate ferventium

nil aliud przeter intentionem , rectumque in

operibus & oblationibus noflris in honorem

quzrit a bonis fpiritualibus totaliter avertere.

ejus factis , exigit ; prout his verbis clate

VII. S. Antonius de hac materia differens

& Íc-

Jituus LXXIV. Innentio bona.

29

$. Anton, & fequentia Canticorum verba: Caput ejus au-

communis oPefïs,-,hoþ eft, traditionis? Re-

P«4» t 2« rum optimumy adducens inquit : Caput defignat

fpondet infignis Cardinalis opufc. 4. c. r1.

$41* intentionem, quia ficut caput eft principium

Quia quod Deus omnipotens ex charitate,hoc

corporis, ita intentio eft principium operis. Et

Judas fecit ex pecuniz acquirendz cupidine;

i

paulo poft fübjungit: Aliqui habent caput ter-

quod Deus fecit ad falutis noítre remedium,

reum, qui fcilicet non intendunt, nifi congre-

hocille fecit ad explendum infatiabilis avari-

gationem fübítantiz in fuüis operibus, etiam

tiz vorum. Vides ergo,quia non,quid homo

de genere bonorum, propter hoc jejunant,

faciat, debemus attendere, fed quo animo, &

orant, & hujusmodi faciunt, ut profperentur.

voluntate faciat, diligenter examinare.-

Alii caput carneum, qui intendunt tantum fa-

IX. Salvator nofíter cum famaritana mu-

Manfi tr.

tisfacere naturz, ut e3, quz fiunt propter pa-

liere circa novz legis evangelicee dogmata 37 4ilc-8-

rentelas, vel fenfualitatem ; ut multi füb fpe-

prolixe difcurrit, inter alia vero hanc ei uti- " *

cie fpiritus multa faciunt propter przfentiam

liffimam do&rinam propofuit: Venit hora,

corporalem perfonarum. Alii habent caput

& nunc eft, quando veri adoratores adora-

aureum ; ifti fünt SanQti, qui omnia, quz fa-

bunt Patrem in fpiritu & veritates nam & Pa-

ciunt, faciunt propter amorem Dei, & amore

ter tales quzrit, qui adorent eum in fpiritu

ejus ; charitas enim aurum fignificat Apoc. 3.

& veritate. lbiCajetanus ait: Hinc habes,

Suadeo tibi emereaurum, id eft charitatem, quia

erudite le&tor, quod exterior cultus non pro-

ficut aurum excellit omnia alia metalla, ita

pter fe ipfum gratus eft Deo, fed pro quan-

charitas omnes alias virtutes, & quanto quis

to ordinatur ad interiora, qui fit in fpiriru &

ex majori intentione charitatis aliquid. facit,

L

yeritatc, hqc eft in corde in'cemo.

tanto magis eft Deo gratus, & meretur.-

Didacus

VIII. Digniffimum eft, quod notetis, & por-

INece[Jitas.

Nyffenus

in Dom.

ro demiremini, inquit S. Petrus Damianus,

X. S. Thomas de Villanova rationem af- S.Thom. a

quod, cum quatuor fuerint, qui Chriftum in

fignans; cur tanta inter fideles bonorum ope-

Villanova

22, poft

ferm. deS.

Pentec,

mortem tradiderunt, eorum tribus zternas

rum fit penuria, defe&um talem fterilitati hu-

Nicolao,

hoc nomine debeamus laudes, & gratiarum

jus radicis attribuere non dubitat, dicens:

o

actiones, cum quartum execremur, & male-

l

Unde fratres, putatis, tanta in nobis fterilitas;

D&

didis graviffimis ferociter impetamus, nec fa-

& ad omne opus bonum tanta & tam gravis

tis figere poffe probris exiftimemus.. Pater

6

difficultas, nifi ex ficcitate radicis? Ad quod

2ternus tradidit in mortem filium fuum, de

&S. Pafchafius alludere voluiffe videtur, dum

quo S. Paulus Rom. 8. 32. Etiam proprio filio

U

ait: Voluntas (i bona fuerit, & re&a inten-

0' 4]

Juo non pepercit , féd pro nobis omnibus tradidit il-

tio, fructus malos non facit, ficut nec mala

lum.

Ec füius tradidit femetipfum pro me, in-

bonos facere poteft. Quia omnia opera, li-

quit iterum Paulus ad Galat. 3. 20. & Prophe-

cet bona videantur, vel mala, radicis fuc

ta Evangelicus: Objatus ef], quia ipfe voluit. 1fa.

füccum ad feminis virorem trahunt.

$3.7. Spiritus San&us fuo quodam. modo

XI. Certum eít, quod Deus omnia in fà- Maná ibi.

etiam tradidit Chriftum, juxta illud Sap. 1. 6.

pientia fecerit, nihilque fine myfterio opera- den ditc.

Denignus efl Spiritus [apienue, & non liberabit wma

tus fuerit, prima autem & precipua creatura, 7: n. ?.

ledi&tum a labiis fuis ( vulgata Sixtiana habent:

quam brachium omnipotentis artificis for-

maledicum ) Spiritus Sanctus per os Propheta-

mavit, lux fuit: Fiatlux ; hzcenim confufüm

rum loquitur, ex illo Prophetz mortem Chri-

mundi chaos diftinguere debebat , omnibus-.

fti annuntiarunt, Chriffus autem nos redemit de

que aliis operibus, complementum & perfe-

snaleditto lesis, fattus pro nobis maledictum. Ga-

Gionem fuam tribuere. Quz enim utilitas &

lat. 3. 13.

Cum ergoSpiritus Sanclus femel

venuítas emicuiflet in mundo absque luce:

przdixiffec, Chriftum futurum effe pro ho-

folem e mundo fi tollitis, quantis mox obícura

minibus maledidtum, non liberavit maledi-

caliginis tenebris miferi infelices involvere«

€tum, non liberavit eum a labiis füis, (ed in

mur? ita quoque, nifi opera noftra a recta in-

mortem tradidit, ut fieret maledictum, ficut

tentione, & fine bono lumen accipiant, tene-

prznunciaverat. Ita fere exponit hzc, quem

brofa, id eft, infru&tifera, imo & fzpius tene-

diximus, fanctus Petrus Damianus.

jam &

bris infernalibus digna erunt; hinc nobis

Judas tradidit Dominum, qui ob eam inju-

confulebat Apo(tolus dicens : bjiciamus ope-

riam his tam (aüavibus verbis amantifIime cum

va tenebrarum , & induamur arma lucis.

illo expoftulabat: Sfudas, ofculo fllium bowinis

tradis? Luce 232.48. Eccehic quatuor, clamat

Utilitas,

S.Petrus Damianus;qui Chriftum tradiderunt

XII. Cum ]Julius Cefar faérificiis dans Mani ibt-

in mortem, ii funt Pater, SpiritusSanctus, Fi-

operam moneretur, quod interiora viCLi- dem diíc.

liusipfe, & Judas. Quid eft, quod ex commu-

niarum infaufta ominarentur aufpicia ; re-2:n.6

ni opere tanta redundant in fancliffimam Tri-

fpondit: Erunt bona cum volo.

Idem

nitatem elogia,& tanta congeruntur in Judam

quoque dicere poteft, quisquis voluntate

convitia, probra, maledicta? Si Pater tradidit

& intentione bene uti novit; ex qualibet

Filium, & ipfe fe tradidic Filius, infuper &Spi-

enim erumna & adver(itate magnum lu-

ritus S., Judasquid mali fecit? Facta eít cradi-

crum Ípirituale nobis comparare poffümus,

tio a Patre, facta eft aFilio, nec non aSpiricu

agnofcendo divinam fuper nos manum ex-

S. faCta eft, & a Juda, inquit beatiffimus Car-

tenfam, ferulamque ofculando, qua percu-

dinalis. Cur non in confortium laudis admit-

timur.

Unde Apoftolus ait: .Diligentibus

titur Judas , qui bonam partem executus eft

Enimve-

Deum omnia cooperantur in bonum,

ro

49

. Bibliotbete Manualis: Concionatoriee

Em

ro bonum illdd, quod nos fecimus, quod ter- peragunt, confidentes de pïetate mea, quod

renos feciffe vellemus, & propter quod non.

ego illa libenter & grate fufcipiam.

. [1I. Proponamus oportet finem fummi bo-

Sen.ep.95.

" fa&tum affligimur, veniamque a Deo poftu-

lamus, Deus nihilominus nobis afcribit ad

ni, ad quem nitamur, ad quem omne factum

j

meritum. Unde B. Mechrildis dixiffe fercur:

noftrum di&umque refpiciat; velut navigan-

u

Ajo igitur; & quidem conftanter, quia per

tibus ad aliquod fidus dirigendus —curfus'þeü.

&f

voluntatem poffum omnia, omnium labores

Vita fine propofito, vaga eft.-

1V. Non in fa&o laus eft, fed

in eo, qu'em-äd-—ïbid-

fuftinere, omnium bona opera exequi, &

quicquid demum boni excogitari poteft. Si

modum fiat, Eadem res (i gule datur; turpis:

eft: fihonori;, reprehen(ionem effugit. Amico

enim hzc perfecte volo, . & fola deficit exe-

; quendi facultas, omnia coram Deo feciffe ar-

&gro affidet quis? probamus, at hoc fi hzredi-

bitrabor ; quando enim fié voluntas eft affe-

tatis caufa facit, vultur eft; cadaver exfpc&at.þubl.

€a, ut, quidquid poteft facere, velit id quo-

V. Malus eft vocandgs', qui an caufg e&fMim.

bonus.

apud Dre»

que non folum nunc, fed etiam fi mille ad-

xel. in

huc annis füperviveret, tunc plane coram

VI.Deusfummum facerdotem tam fplendi-

- Deo totum hoc illi imputabitur, quod tanto

deolim veftiri juffit; ut Siracides de eo veftituanuff. 1. x.

fum non fuerunt calia cap.2-f 2

interim annorum fpatio perfici poffet.

dicat: Si pulchraanteip

l'eX*-ibidp

L.4infin. XIlL S. Gertrudis divinitus edocta eft,

usque ad originem. — Gloria honoris & opus

cap. 14

€» 13«

fortitudinis: defideria oculorum ornata: hinc

quod; quandocunque aliquis fcribit, vel alios

. docet ea intentione, ut laus Dei per hoc pro-

etiam trecenta fexaginta fex aurea tintinna«

bula huic vefti appendebantur, ut omnium

L./

moveatur, & profe&tus animarum, tunc

&t

omnis profedus, quem aliquis unquam ex

oculos i fe converteret.' Applicatio fieri po-

illa fcriptura feu dodtrina, etiam poft mille

tefít ad GChriftum fummum (acerdotem.

^ VII. Mulieres in Oriente olim prodibant

Ib;c.: 3 | 54"

annorum millia confequetur, totaliter cedit

in illius falutem, quia fua intentione hoc Do-

facie operta, oculo unico detecto. Sic

d

animg

Deo fidelis, & caíta. -

*

mino primitus przlibavit. Hocquoque Chri-

ftus Dominus aperte confirmavit $. Brigittze

- "ViL. Deus Abraliamo precipiens, ut aveslIbide

& alios animantes offerret, has quidem divi-

&(

. dicens : etiam illud tempus, quoód impendi-

bo,

: tur fübveniendo corporis neceffitati , fi id

fas & concifas in frufta, illas autem indivifas

L^

offerri voluit, ut fignificaret, curàs quidem

: ?atiopabilitcr*' fxa;tv,. inter fpiritualia rcputg),?i.'

&

alias dividi poffe, non item i

^

ntkentionemv-,;

DDignitas,

uam aves figniticabant. -

$

: omnia poma'nd—,

*

Cant. 7.

L

Manfi tr.

CXIV. Deus nofter fponfam füam quoad

1X. Sponfa dixit fponfo

97. difc. 1. hanc rectitudinem variis in occafionibus lau-

va (id eftoperaex amore DEl fa&a) & vetera "- !9

f 5'

(nempe naturz opera) fervavi tibi.

,

:

dibus extulit, fpecialiter vero in c. 4. Canti-

e

lex.a

corum, ubi ait : Pulnera[li cor meum, foror snga

X.Cum Palladius Macarium A

difet,& Pallad. & !

e

quzreret, quid faciendum effet, dum cogita-

fponfa, in uno crine collitui. — Enimvero (i fpon-

füs hoc loco fe a fulmine, vel a lapide, vel

tiones importungz ipfum affligunt, & dicunt:

explofo fclopeto vulneratum fuiffe dixilfet ,

nihil facis, recede hinc, fruítra funt omnia?

D

facile intelligi mens ejus potuiflet, at vero

refpondit S. Macarius : Dic tuis cogitationi-

unicus duntaxat capillus, quomodo cor ejus

bus, propter Chriftum parietes cuítodio.

b

XlI. Netmo mihi videtur pluris aftimareSen-ep.8t.

T

penetrare & vulnerare potuit? refpondetur,

per hunc capillum fponfum exprimere vo-

virtatem, nemo illi magis effe devotus, quam

luiffe intentionis unitatem ;; hec enim eft,

qui boni viri fam

am pcrdidit, ne conícien-

quz cor Deiibi rapit. Unus crinis colli, in-

tiam perderet,

quit Richardus de $. Victore, eft unica co-

Xii. Milites Gedeonis dum contra hoftem Jud. 7

moverunt, id unum affiduo clamabant, Do- V

22,

itatio, & precipua intentio, qua laboras.

In cextu hebrzo loco, vulner

mino ac Gedeoni: idem dicendum cuivis

&t

r [egituee v

chriftiano in omnibus actionibus.

lor

Ms

pug/h gor meu1zz.

- XIII. Deus de aitarí fihi fáciendo loquens, Exod. 2o.

$. XIIL

dixit: Quod fi altare lapideum feceris mihi,

LAET

Si

non zdificabis illud de fectis lapidibus.

MISCELLANEA.

enim levaveris cultrum fuper co, polluetur.

ub

fn

Ratio videtur fuiffe, quia cum lapides fecen-

Qualitas.

tur, ut videantur, voititindicare Deus, magis

Hriftus docuit B. Mechtildem , ut,

fibi placere opera, qua non videntur, quam

Kiffelius . l.

C

tom. t.

quoties arteria micare

r

t amof&m of-

quz publico co

.

nfpe&'ui funt egpoüta, cate-

conc. $. $. ferret.

ris paribus. "

32.

Dicatur ergo :

.

O JESU, quoties mihi vena mi

tabit;

XIV. Sponía

de fponfo dixit: Leva ejus Cent. 2.

'Tu toties pofthac fis benedictus amor.

füb capite meo, & dextra illius amplexabitu

rv- 5'4

L]

Drex. in.

Blofiusin . Il VellemeleGismeis (dicebat Chri(tus S.

me, quia lzva füb capite cerni non poteft

?amuff. ]. 1.

monil, - Gertrudi) perfuafum effe, quod eorum bona

amplexantem vero dextram cernit is, qui am- ( , « ,

fpir.c.3. exercitia & opera mihi omnino placeaht,

plexu ftringitur. In fponfi leva divitiz funt

Dr

quando mihi ferviuntexpenfis fuis. Illiautem

& gloria, fed cum tempore peritura, in

L

dextra vero longitudo dierum & beatiffima

ferviunt expenfis fuis, qui, licetfaporem devo-

M

tionis minime fentiant, fideliter tamen (ut

sternitas, hzc proinde per intentionem Vie

deri & appeti debet, non illa.

g-offunt) orationes & alia pia exercitia fua

XV. Epi-

fitulus LXXIV. ]ntentio bona,

41

$en. p.7. XV. Epictetus uni ex confortibüs Ícribens

facrificio voluntatem, cor, intentionem, ve-

dixit: Hzcegonon multis, fed tibi : fatis enim

p'psu

*

lut fanguinem coram fe effundi, nec guttula.

magnum alter alteri theatrum fumus. Quan-

in alios ufüs refervata.

. to potiori jure hoc quivis homo Deo dicat.

XXVI. Magnus ille eft,

ui fiGtilibus fic senecs

Brexel. in

XVI. Narrant in urbe Colchin elephantem

utitur, quemadmodum argento: nec ille mi- ep. s.

amuft. 1.5. fuiffe, qui operas diurnas przbere folitus erat

nor eít, qui fic argento utitur, que

maämo-

i

€0.$.7. adportum,&res marinas. Hunc cum labo-

cu ^ ! Qilibus.

rem in navi ad mare deducenda conítanter

XXVIl. Si quis propter Deum voluntati Lud, Biof;

üuz etiam in minimis rebus relu&tetur , rem in inftit,

abnueret, prafectus, ut faltem in gratiam re-

j

is Lufitanie id faceret, oravit, Quo audito

ipfi Deo gratiorem przítat, quam fi multos fpirit. c. z.

j

atim elephas dixit: Hoo; hoo, quod Mala-

am reducat.

Y

barum lingua idem fignificat, ac volo, volo;

mm:tuos ad vit

MMala intentio.

ficque navem ftatim ad mare deduxit. An

. XXVIII. Quia ftatua a Nabuchodonofore Drex. in

Dle;

homo in gratiam Dei laborem detrectabit ?

rege viía, pedes tantum luteos habebat, uni- amuff. 1. z

$bid. c. g.

XVII. Egregie theologus quidam dixit,

cus illam lapis facile dejecit, omniaque ficc: 9- 9. 1-

Lh

fs

chriftianos coclum non per verba, fed per

contrivit, uc in favillam, quafi zftivz arez;

bid,

adverbia adipiíci ; quia non tam quid fa-

quz a vento rapitur, fint redacta. Sic mala

M

ciant, fed quam bene, attendit Deus. . Et,

intentio quodcunque bonum opus conterit,

ut Salvianus ait, oblata Deo non pretio, fed

ut nihil penitus relinquat boni.

affeCtu placent.

XXIX. Etíi idem fuerit ofculum, quo B. Idem tib.

lbld. ll . 9

XVIH. Dum Moyfes virgam in terram pro-

Virgo, B. Maria Magdalena, & Judas fue- 1.69.$.8»

G Bo

Jicit, in colubrum vertitur, que tamen, dum

runt ofculati, impar tamen longe fingulorum

; SI*.

áterum eam extendit, & tenuit, in virgam re-

fuit meritum ; nam B. Virgo divini favoris

vería eft, ad miracula quzque patranda ido-

& amorisingens a

ugmentum; Magdalena de-

neam ; Sic intentio fi terram attingit, veneno

li&orum veniam, Judas gehennam illo mer-

j

catus eft.

malitiz opera inficit; (i ccelum verfüs porri-

itur, ad optima quzque prodeft.

XXX. Exploratores terre fanC&tz magnaldem Iib.

8. Chryf.

XIX. Non eft ingrata Deo, quz viía fue-

promiífa fecerunt Rachab hofpitz füz, fed i, c. g.

Matth.

ho. 9. in rit ab hominibus eleemofyna , fed qua ideo

?

ea conditione adjecta ; fi non prodideris nos.

facta eft, ut vifa fit.

Simili modo opera noftra bona ingentes no-

S.Aug.to. .XX.Sitimes fpectatores, non habebis imita-

bis gratiarum & gaudiorum cumulos polli-

9. tr. 8- in tores, videri debes, fed non ad hoc facere, ut

centur ; fed & ipfa addunt: fi non prodide-

M

)

€p.Jo2t. videaris: opus publicum, intentio fecreta.

ris nos dolo, iniquitati, fraudi per malam in-

tentionem.

Neceffitase

XXXI. Equi czci in fullonia licet currant14em ttb,

d &

Sei.ep.:,g. XXI. Non poteft quivsquam beate degere,

toto die, vefperi tamen in eodem fünt loco, z.c. 12.

qui fe tantum intuetur, qui omnia ad utili-

quia in orbem actifünt. Sic qui carent vera$. 5

tatem füam convertit: alteri vivas, opor-

intentione, czci fünt, & in virtutibus pro-

tet, fi vis tibi vivere.

reffuüm nullum faciunt;

uia femper in eo-

Drexel. in

XXII. Julius Czfar, teft

e Appiänb , €0

dem loco laborant, id eft, fine inten;ionc

amuff. 1. 1. die, quo in curia occubuit, fenatum ingref-

bona operantur.

T

fürus, de more fecit: aperta victima cor de-

XXXIlI. Cum Diogenes media hyeme felIdem lib,

€. 4 $. 4

fuit. Extifpice nefcio quid vaticinante de

frigidiffima lavaret aqua, & ideo aliqui ejus 1-c.9. $.1.

Imperatoris obitu, irrifit Julius, & aliam ad-

miferti rogarent, ut parceret fibi, Plato in«

moveri juffit, fed & hzccorde caruit.. Perin-

ter fpectatores exclamavit: Si mifereri vul-

h

tis, abite. Sciebat quippe eum talia ob va-

»

de opus noítrum fine intentione mortis eít

nuntius, aut mortuum, inutile, nullum.

nam laudem captandam facere. -

N

S. Chfyi'.

XXIIL. S. Chryfoftomus illum in feipfum

hom.21.i? crudelem tyrannum judicat, qui poteft alio

$. XIV.

d' 9-0'

AXIOMAT A.

Mafth.

contentus effe przmio, quam Deo.

Utilitas.

I. Quidquid agant homines, intentio ju-

5

dicat omnes.

Lib. 4. in- AXXIV. Idern ei

dem dixit: Quod, quan-

fin. c. 13, docunque aliquis fcribit, vel alios docet ea

de intentione canunt:

II. Quod olim de pecunia; hoc re&tius alii

N

intentione , ut laus Dei per hoc promovea-

Etgenus, & formam reginaintentio donat,

tur, & profectus animarum, tunc omnis pro-

IIl. W/ilft wahren Fried des Gmtths er-

fe&tus, quem aliquis unquam ex illa fcri-

halten 9

ptura, five do&trina, etiam poft mille an-

Meynsgut:thue,vas d'kanftlafsSGott walten.

2

norum millia confequetur, cedit in illius

IV. W/er wohl zielt, det triffc wohl.

falutem , quia füa intentione h

:

OC meino

N/er übel zielt, das Spiel verfpielt.

primitus przlibavit.

x j

W/ohl zweckt, das Krenzlein trzgt.

[r,lol'

Dignitas.

Gut End macht hurtig Hand.

M

Drex. in

XXV Quazrit

Cyrillus Alexandrinus, cur

Mit gutem Ziel, gewint man viel.

amuff. l. 1.

Deus vi&timz fanguinem vetuerit edi, illum-

Ziel wohl, eh du fchieffeft ;

mæ&æ

que jufferit ad aram effundi? & reípondet:

B(inn wohl, ehe du bfchlieffeft ;

fanguis eft fedes animi; qui fanguinem, is &

Sonft vielmal einbüffeft,

"Traid ohne Mühl,

animum adimit. Voluit ergo Deus in omni

- R. P. Lebhn. Bibl. Man. Tom. I

F

NV'erk

42

Bibliqthecæ Manualis - Concionatoriee

NV'erk ohne Ziel:

IX. Deus coronat vqlunn*tatem, fi non invee S. Chryf-

Gilt keines viel.

" :

nit facultatem.

Bift geícheid ? dein Arbeit Gott verkauf,

l N annfchonGottim

W/erk findt nicht viel,

Er fich legt zum allermeiftén drauf.

Belohnt er doch den guten XVill.

W/er auf Gott zielt, der fehlt nie.

men eít laudanda VO* Ovidius, :

Gute Meynung ift der befte Richter. *

X. Si defint vires, ta

untas.

»

W anaman ífchonlei

Gute Meynung zwingt alle Hàndel. — --

flim N'erk nicht viel,

Gute Meynung deckt alle Fehler. -

der gute Will.-

S. iiern. de

V. Tale erit opus tuum,; qualis fu

li'; do;h zu loben

OXV.

domo ine

tentio tua.

c""ri; in«

AUTHORES

tern.C.45. — Von Meynung hate

in jedes W'erk

.. .. Hierimias Drexelius in Amuffi.

Sein W erth,fein Schàzung; und fein Stárk.

II. Theo

j

philus Bernardinus de perfeveran-

Rom. 8.

VI. Diligentibus De

um omnia cooperántur tie prafidiis.

,

in bonum.

liI. Eufebius Nieren

á

Bcrgius l.

$.

4« 907&..23-;

Wer liebet Gott mit gutem Muth,

Afcetica. Item l. 2. de ador. c. 21.

Dem greicht alles zum hóchften Guth.

IV. Praxis bonarum. intentionum

gallice

"Tertull.

VII. Nec bonitas fine ratione boni.

edita,' &

poítea latinitati ;tadita, & .Cc')loniæ

£,7. u6

Nichts gut ift, ich fags rund und frey, -

excufa.

S. Bonav, VIII. Intentio o

praícript. | N/ann nicht gut Meynung ift dabey. -

V. Philippus D'Outreman i

$

n padagogo

peri tuo nomen impohitä

chriftiano p. 2. c. 10o.

í

j

in C. 24.

W/as jederman hat wohl gethan,

VI. Alphonfüs

c

"

Luc.

RO'drïqtf?z d.e,p

*

& Chrifti

Sein: Meypung. wahrhafc- zcjge; an.

p.1str. .

TITULUS LXXV. -

!

VET

neca ait: Quidquid mente fugimus, ingeffa

oculis vix videmus. Depingitur ut femina(quia

infirmi anirni vitium eft, & in feminis maxime

reperitur) anmofa (quia ab initio mundi zet

»

.

ás

.Dg/ïnzftia.

*

I.

zzzzz

ejus) vipereas carnes man

ducans ( qu

la non ni

if Vide Mar-

alienis pafcitur malis, & ut vipera detraher

e chant tr.4.

8. Bonav;

Efinitur fic invidia a S. Aü?ühiwe

gaudet famz proximi) macie & pallore confetta tuba

fac.

centiloq.

LUS

Invidia eft odium felicitatis aliene ; a Re-

(quia invidus perpetuis curis & triftitiis in- ^**

pa l. fe&l l

D

migio fic : /nvidia ef dolor de alieno bo-

tabefcit ) cor proprium edens. ( quia füum pro-

190

no; a Dama(ceno: Invidia eft tri[titia

rium fübje&tum confümit) oculos babens obfcu-

de alienis bonis ; a Philofopho : Jnvidia eff tri-

vos &j livid

g

^

á

0s (quia mentis oculum .'cOnfundiAg,x :

. flitia in. apparenti felicitate alicujus inimicorum.

Item aliter : /nvidia ef? diffenfio ab alieno bono

re&humque judiciu obaubiat.

&

exifiimato. diminuere proprium.

Do&Gor autem

— Divifis.

S. Thom. Angelicus definitionem 5. Joannis Damafce-

"ÉR bISE d gc

nus invidiz, unum laude, al- Abuienfi

$?

5.3.0.56.ni adducens, eam his fufe explicat verbis:

terum vituperio dignum. Vitiofa & vitupe- apud Nyf-

13

ait.1.2,. Dicendum, quod obje&tum tri(titiz e(t ma-

ut de alieno vel fen. f. s.

vit

rabilis invidia eft, quz facit,

lum proprium.

Contingit autem id, quod

bono doleas, vel màlo gaudeas. Atlaudabilis

ef, 3*.";5011:.

* 49

C. 9.

eft alienum bonum , apprehendi ut malum

invidia importat dolorem de defe&u proprio,

proprium, & fecundum hoc de bono alieno

in comparatione ad aliquem habentem id,quo

QUde!

. potefteffe triftitia ; fed hoc contingit dupli-

ifte caret. Cum quis dolet dealieno bono,non

citer. Uno modo, quando quis triftatur de

ob id; quod eo alius gaudeat ; fed quiaipfe fuo

bono alicujus, in quantum imminet fibi ex

merito illo careat; ea commendabilis eft invi-

hoc periculum alicujus nocumenti; fíicut

dia. Atqueifto modoinvidebat Rachel, quod

$B

cum homo triftatur de exaltatione inimici

infoecunda effet, forori fuz, inquit Toftatus;

üat

fui, timens, ne eum lzdat; & ralis tríftitia

eamque invidiam non condemnat, fed pluri-

li

non eft invidia, fed magis timoris effectus,

mum etiam predicat fcriptura facra , dicit

ut Philofophus dicit, 2. Rhetor. . Alio mo-

nempein fequentibus : Recordatus Dominis Ra-

do alterius bonum eftimatur, ut malum pro-

cbelis, exaudivit eam, & aperuit 9ulvam ejus, fablata-

prium, in quantum eft diminutivum propriz

que lerilitate fru&tum ei benedittionis impertivit. Ex

loriz & excellentiz , & hoc modo de bono

quo intelligamus,ut quis fua apadDeum nego-

alterius triftatur invidia. Dicitur autem jux-

tia feliciter pertractet, & fübita in ejus domo

$ Dern to.ta S. Bernardinum, invidia a non videndo,

incrementa faciat,ei hanc tenendam effe viam,

Tou

3.5 deex: quia non poteft videre aliorum bona : Un-

utnon invideatgratiz, nec de fplendore alio-

16

ercit, ma- de invidére, quafi non poffe videre: nam

rum doleat, quando ipfe gradum inferiorem

Ms

L

a—' 3' c.. 21

lig.fpiri odium boni, quod latet in corde, etiam in-

tenet, fed exigua fua merita deploret, per qua

advertenter monflraturinfacie. ProindeSe- figutloco auguftiore,& fablimiori fitin

dignus.

Unde

Tituus LXX I/ Imvidia.

43

gt

. Unde S. Paulus cum ad profe&us ftudium

catoribus & publicanis manducat Mafgmcrï-uC- 1i,

exftimulare Corinthios vellet , hec ad eos

vefler ?

In Beelzebub

principe dzmonio- ! 5

^ feribit : ZEmulamini: charifinata tneliora ; 1. Co-

rum ejicit dazmonia.

rinth. 12. v. 31.. Verbum emulamini , vide-

Vidns,

VIII. - dliorum bona opera impedire : idque vel Phil. 1. v.

tur fcrupulum movere poffe , quod fervos

detraCtionibus eorum famam obfcurando ; 15«

Dei zmulationes dedeceant. Bene illud, fi

vel propriis laboribusoccafionem bene agen-

Apoftolus , invidete , & non , e$mulamini

diillis przripiendo. Hinc Apoftolus dicebat;

diceret ; nam invidia ab zmulatione in hoc

Quidam propter invidiam & contentionem ;

diftat, quod invidia, ut loquitur Ariftoteles

quidam autem &

propter bonam voluntatem

2; Rhetor.c.1. eftimprobum,& improborum;

Chriftum predicant.

zemulatio probum quidem,& proborum,quam

. JX. Paulo aliter hos videtur affignaffe S.

hecenucleatius fic defcribit: /Emulatio efi poft

i

$. Dern.

Bern. dum dixit : Hic fpiritus (invidiz) cum

fen. apud

dolor quidam , quoniam bona €4' bonorabilia , que

exercitu fuo exagitat, atque impellit animas

quoque a[Jequi po[Jet , natura fimilibus ade[Je videan-

Manfi tr.

ad quinque invidiz filias ; videlicetad odium,

58. difc. z.

tur , non quoniam alüs fant , — féd. quoniam non . ipfi

utinvicem homines velint (ibi malum , & no-

TNGCA

quoque.. Hec ille ; ex cujus fententia ille pro-

lint bonum : ad exultationem in proximorum

prie emulatur, qui hoc nomine tantum alios

adverfis : ad afllictionem in proximorum pro-

felices dolet, quod non ipfe iis zque felix cft.

Et hoc laudem meretur.

fperis: ad fuüfurrationem latentem : ad detra-

LÀ

Secundum hzc,

Gionem patentem

9

ad tantam enim Cóne

cum jubemur emulari charifmata meliora, iá

trarietatem hic fpiritus nequam feducit fuos

nobis dicitur, ut eadem a Deo obtineamus,

fequaces, ut ita Deo adveríarii fint : ut, (icut

id non alià ratione commodius, promptiusve

Deus tam bonus eít , quod etiam de malis eli-

fieri, quam fi hzc penes alios doleamus, non

cit bonum , fi e converfo ifti tam mali fünt,

- quia iis alii (ant ornati, fed quoniam nos ha-

quod de bonis eliciunt malum : Et ficut boe

&enus non admodum laboravimus , neque

nis etiam mala cooperantur in bonum, ita in-

modis omnibus conati fümus, ut eadem no«

vidis omnia bona cooperantur in malum. S.

bis obvenirent.

Hzc eft preftans ratio fta-

Albert.M. illum Amostextum : Mittam ignem$. Alb, M; -

tus , hic optimus modus tractandi fua apud

in Theman; & devorabit xdes Bofrz ; itaedinAmos z.

Deum negotia, ut non invideamus fortunz

prefens pariter exponit de invidis quorum tria * !**

aliorum fecundz , . fed de noftra (iniftra do-

—

leamus.

& quatuor (celera fünt:Primum quidem parvi- '

tas cordis, omnia enim parva reputat; qua: ha-

lII.. Ab aliis dividitur ineam, qui& trifta-

bet, quamdiu alium in profperis videt. Job. j.

tur de bono alieno , in quantum eft fernicio-

Parvulum cccidit invidia. Unde in libro Efth. c. 3..

. fum fibi vel alteri : & eam , quz triftatur de

Aman; quiiniquus interpretatur, cum omnia

deMitr-

bono alieno; quatenus nobis deeft : & eam, quae

haberet, nihil reputavit, quia vidit Mardo-

nttts

triftatur de bono alieno, in quentum poffeffor

cheum fedentem ante fores palatii. Secuns-

ha fiC.

ejus indignus ef] ; & eam denique, quz triíta-

dum eft triftitia de bono alterius ; 'Torque-

Lh

tur de bono alieno , 'in quantum aliquem excedit

tur enim invidus in bonis proximi. Tertium

alter inillo; & hszc fp

ccigs proprie invidiz

eft machinatio continua. Prov. 6. Corde ina-.

nomen meretur.

chinatur malum, 9 omni tempore juraia feminat,

aAtus.

Ifti fünt tres fpiritus , Apoc. 16. /idide ore

draconis, €9 de ore beflie , €9^ de ore Pfudopro-

IV. Triflari &? indignari de bono alterius : Si-

phete exire [piritus tres imanundos in modum rana-

cut Cain triftatus eft, quod Deus Sacrificium

rum; fünt enim fpiritus demoniorum. Quar-

Abelis refpexerit.

tum eft pertinax fratrum impugnatio, qua

yulenfis

S. Profp.

V. Latari de malis alterius : Uti S. Profper

u Af

]. 3. de

fcilicet fine fcelere fratres impugnant,

.f5

vit

Cont.

his verbis expreífit; De bonorum malis gau-

dent, de profe&tibu

:slpo

C. 9.

tuitis ardent.

slugent, & inimiciltiis gra-

A

$1.

ff I»

df

VI. Bena aliorum filentio tegere. : nam ficut

Exk—sg.-slcRIPTuxiA..A

vultures per amzna & adorata prara volan-

tes ea defpiciunt , & prerereunt ; ira. invidi

Quantitas,

non nifi illa, quz alterius

gloriam, imminue-

re poffunt, obfervant.

invidiam concupifcit fpiritus, qui ha-

Jac. a.

$. Bafil. in

VII.. Manifeftam aliorum. irtutem calumniari ;

I A.d

bitat in vobis.

orat. dé nam ut S. Ba(ilius recte advertit, fortitudi-

Ifl. Eris invidus vitz tuz.

Invid,

Eccl 18.

nem audaciam potius appellant; Modeftum,

III. Memento quoniam malus eft oculus

33

fine fenfü hominem ; Juftum, immitem, &

nequam (de quo Siracides dicit, nequam eftEccl, 3 t.

nimium [everum : Prudentem , aftutum :

oculus lividi) nequius oculo quid creatum & c. 14.

Magnificum , vaftum : liberalem , ut pro-

€

?

.

digum taxant: domeftice frugalem , avarum

IV. Rurfum contemplatus füm omnes la- ibid. c. 3 1.

l

dicunt.

Denique omnes virtutis fpecies in

bores hominum, & induftrias animadverti pa-

vicina vitiorum' omnia convertunt.

Quz

tere invidiz proximi, & in hoc ergo vanitas,

Jöan. 9; V

omnia in Pharifzis , Chrifti aCtiones obfer-

16.

& cura füperflua eft.-

Matt, 9.

vantibus, & male interpretantihus videre eft;

.. V. Cum fit inter vos zelus & contentio , 1. Cor. 3;

Y. ER

hinc illz voces : Non eft hic homo a Deo,

nonne carnales eftis, & fecundum hominem v 3.

quia Sabbatum non cuftodit.

Quare cum pec-

ambulatis ?

Fa

VI. In.

A. P. Lobn. Jibl. Man. Tom. LI.

44

Bibliotheþæ Mahualis Concionatorice

5 Grt

Sap. 3. v.

VI. Invidia diaboli mors introivit in orbem

tione lignorum , ità & horum

paffio au'ggmf

m

24.!

terrarum 3 imitantur

multiplicatione virtutum.

»

parte illius.

:

»autem illum , funt ex

III. Bonis utitur ibvidus ma

le, quia .omrii; S.Profper.

S. 2. V.

. Vil. Circumven

iU

iamüs ïuüum,quoniam inue

bus bonis, qug mifer execratur , adjunétus , de vir.con-

3t.

tiliseft nobis , & contrarius eft operibus no«

animi fui füpplicio relinqueturaftigendus, EctemP.eg.

.. ftris, & improperat nobis peccata legis, & dife

quis ei poterit fübvenire; quife (ibi exhibet in-

famat in nos peccata difciplinz noílrz.

videndo carnificem ?. aut unde fibi parabit

Eccl. 14.

falutem,

v. &

VHI. Nequam eftoculus invidi, & avertens

qui de falute male utendp facit per-

*

s, of

faciem füam, & defpiciens animam fuam.

niciem? .

fipt

IV. Nihil his inimicitiis difficilius, quz éx S. Zeno

Füuga.

Mats

invidiz amariffimo fonte defcendunt ; quan- fer. de lia

grof

Prov.i13. IX. .Nc comeäascum homine invido , &

doquídem his , qui ex aliis aCtionibus inimici VT*

v. 6-

3.devi

ne defideres de cibis ejus, quoniam in fimili-

funt, fi alter forte aggrediatur alterum vince-

$& bá

tudine arioli & conjecdtoris zftimat , quod

re beneficiis ; continuo ferocitas mittigaturs

tom. ]

ignorat. Comede & bibe, dicet tibi, & mens

in invidum autem fÍi beneficia conferantur,

ejus non eft tecum.

multo amplius inflammarur., & quanto plura

$Cytt

Prov.i24.

X. Cum ceciderit inimicus tuus ne gau-

fuerit confecutus, tanto majoribus incendiis

£, d7

V. 17.

deas, &in ruina ejus non exultet cor tuum, ne

conflagrabit ; magis enim irafcitur & dolet;

&livo

forte videat Dominus, & difpliceat ei, & au-

quod ab eo boni aliquid confequitur ; quem

$, Or

ho

ferat ab eo iram fuarm.

nolit quicquam boni v

r

el habere , vel pofíe

1,Pet.2. XI. Deponentes igitur omnem malitiam &

praftare.

pp.4

N !.

invidias, & omnes detractiones, ficut modo

^ NV, Ínvi

tiocis

di pejores fant fefis, dær;xonibus $. Chryf,

geniti infantes, rationabiles , & fine dolo lac

autem pares, & fere deteriores; nam fergc ho. 44« ad

concupiícite, ut in eo crefcatis in falutem.

a nobis irritatz adver- PoP- Anti-

Gal. 5. v.

eíca indigentes , vel

Cil,

26.

Xli. Non efhiciamur inanis gloriz cupidi,

fus nos armantur ; Invidi vero etiam beneficiis

invicem provocantes , invicem invidentes.

allecti benemeritos maleficiis profeeuti funt.

Sap. 6. v.

2&.

XIII. Neque cum invidia tabeícente iter

Demenes quoque licet contra nos bellum

habebo, quoniam talis hum

exerceant impacatum , coníortibus tamen

!

