diem recolantur, & renoventur. 3.Quanta cutmin . itin.

er doctrinam alterius affequimur; ipfa enim

per feipíam doctorem habet Deum, qui do-

diligentia &j accuratione ea in[lituenda fit , utpote perf. C« 2«

cet hominem fcientiam , & fuggerit precanti

quz tefte S Thercfia, omnium virtutum com- 9.

orationem.

Non efi, qui f& abícondat a calere

arandarum principiom eft, & in quaomnium

I uor

hriftianorum vita fit conftituta: cujus vel

Y2

ejus; unusquisque enim magiítrum intra fe

habet, qui eum docet, quomodo orare de-

unicus quadrans legitime infuümptus, tefte S.

beat, adeoque nemo excufare fe poreft, & di-

Ignatio, füfficit ad hominem brevi tempore

are.

Quam do&rinam

ad apicem perfetionis perducendum. 4 Que

€ere, non pef(le fe or

apte confirmatAlphon

füs Rodriquez fequenti-

induflrie aut difpofiiones fint ex moftra parte adbi-

bende ad [oldum ex boc exercitio fruCtum referen-

bus verbis: ficut pater, qui filium habec phre-

neticum eidem compatitur, & ingentem in

dum, quales füunt: Si infignis & excellens in

Deum amor, atque ad res fpirituales affedtus

animo fuo fentit dolorem , dum filium fuum

mox, ut loqui incipit, delirare in lermonibus

atque propenlio procuretur: (i cum fincero

fine, cilicet non confolationis hauriendz, fed

füis audit: ita pientiffimus Pater cceleftis, ad

pieratem & compaffionem erga nos movetur,

divinz gloriz, fuzque ac alienz perfectionis

promovendz gratia meditatio fufcipiatursz fi

q»ando videt,tantam effe natura debilitatem,

: infirmitatem, ut, dum cum ipfo fenfate lo-

non punGta duntaxat ; fcd ipfe exiam fru&tus

meditationis, prevideatur : íi quis fe ante

€—— I

qui volunt, fübito in mille deliras incidant

Deum velut ccecum,nudum,mendicum,fame-

cogitationes, ac proinde tametfi quis nullam

fentiat in oratione devotionem & fuccum,

licum, ab omnibus dereli&tum couftituat: fi

affectibus potius voluntatis quam difcurfibus

Íed econtra ingentem ariditatem , cogitatio-

num & imaginationum conflictum, in eoque

intelle&u infiftatur : fi non in generalibus dun-

l;!

taxat terminis confiftendo, fed ad particularia

toto tempore orationis perfeveret, propter

.hoc orationem non deferat, utpote quz Deo

deícendendo, virtutis cujuspiam exercitium;

aut vitii fuga proponatur: íi circa eandem

gratiffima eft, magüique in divino ejus con-

Ípe&tu valoris & meriti; imio certo credat,

materiam magis neceffariam, per plures dies

meditatio continuetur. Quz ormnia fufius ex-

talem orationem fzpe Deo magis efie gratam;

Y

magisque meritoriam, quam fi illam magna

plicgta gpgd Rodriquez videri poffunt.

cum devotione, & coníolatione perfeciflet,

.De Oratione vocali in. fpecie.

o quod in illa ex amore Dei majotem fuih-

N

XVIL . Nofje debet 1. Quis f fcopus illius, vi- P. . tr. s. j

nuerit difficultatem.

delicet Laudare Deum & Sanctos illius: Pa-l.c.r1 us-

- De Miditatione in Jpecie.. X

vias gratias a Deo & Sanctis petere : varios vir. quead ar.

tutum. actus exercere, aut. certe earandem eli-

1

XNI.. Noffe debet 1. Quis fit fcopus illius, nem-

2. Quis

e cultus Dai é$ Santierum, cum fit verus actus

ciendarum propofitum concipere.

&Mtas,

modus folidus &j* optimus fit , bauc orationem. per- Pfal. 46,

y.1j,

religionis : lüufiratio intellk&tus in rebus pro-

atum

priam cujuscunque vocationem ac

agendi, videlicet is, quem S. David fuafit, V. 7

dum dixit: Pfalite Deo noflro, pfallite:

concernentibus: Éxercitatio voluntatis ad ea,

quz intellectus facienda dictaverit, executio-

píalliti Regi nofiro, pfallite: quoniam Rex

omnis terrz Deus, pfallite fapienter. . Ubi

ni mandanda: Petitio gratie cum congruis af-

fe&ibus. a. Quomodo snaieria. &2 forma optima

quinguies repeiito verbo ffallite, infinuare

videtur voluiffe, quoad Pbabitum & [itum cor-

eligi debeat. Et materia quidem optima erit,

fi vocationi cujusque & ftatui commodata,do-

poris xeverenter : quoad vocem difliacte, &

&rina, non quz clever, fed pafcat, diícutien-

non precipitanter : quoad snemoriam atten-

da affumacur, qualis quidem vel ex perfedtio-

te: iquoad eoluntatem ardenter & devote

nibus divinis, vcl ex vita Chrifti & Sancto-

effe orandum , quod przftabitur, fi affectus

in ipía oratione contenti, precipue gratu-

rums vel ex precep ; & regulis, vel ex na-

tura virtutum & vitio, ^m defumi poteft. For-

lationis, doloris, timoris, fiduciz , defi-

derii, amoris eliciantur, & iaterna quz-

ma erit optima, fi di/pofitio (it optima; 1. e. prae-

ludia alieequa induítrie ad meliorem fuccelf-

. dam ac fingularis reverentia SS. Jefu & Ma-

riz nominibus, & adverfum Glaria Patri €9c.

-

füm meditationibus ab afcetis, & pracipue

S. Ignatio in additionibus praefcripte, ftudiofe

exhibeatur.

3. Quanti facienda fi& bec ora-

niia per-

obíerventur : fi confideratio fit optima : i. e. fi

tio, quantaque afieof diligentia ac revere

agenda,

j

IUulu CV. IJ.'*V Oratip.:

6at

agmda, wm vere homines nos, quid oremus,

petus eam altius evehebat , etiam ciconiam

icutoportet, nefciamus ; quiautem fcrutatur

cafu pretervolantem interemerit; poftea ve-

corda, fciat, quid de(ideret Spiritus, quia fe.

ro pondere fuo depreffa in aquas inciderit &

cundum Deum poftulat; atque adeo Brevia-

grandis lupi, cafu ibi natantis tergo inhzferits

rium « alii fimiles libelli (int quafi orationes

cumque eam in alto hzrentem fagittarius

a $. Spiritu compofitz , & dictate: (i ergo

confpexifIet, & extractam cum lupo poft ter-

prgeceptor fummopere dolet, fi oratio ab ipío

gum projecerit, lupus fagittz infixus leporem

magno labore compofita, non ea , qua decet

tunc fortuito pratercurrentem pondere fuo

membrorum & vocis moderatione decentia-

opprefferit, & ma&tarit. Hec quinque, in-

querecitetur; quanto magis difplicebit Spiri-

quam, verius per fagittam orationis obtineri,

tui San&to, (i orationes ab ipfo dictate ofci-

nempeSpiritum fanétum per columbam figni-

tanter, & parum decore perfolvantut?

ficatum, accipitrem diabolum animabus no«

&S. XII.

ftris infidiantem, ciconias, id eft, malos focios

& inimicos, qui in ítate prolperitatis ad nos

1 iti,

CONCEP

TUS PRJADICA-

tf P

B il ..

accedunt, in hyeme tribulationis abeunt: Lu-

| E

.

pum in aquis, id eft, auxilium adverfitatibus :

Qualitas.

& leporem;, i

d cft, benedictionem in tempo-

x dbcaüone t

hematis:

Dz'rigati;f oratio mea

E at

V. 2.

ralibus,bonis. 2. Oftenfüm iri, quomodo

^ ficut incenfian in con[pe&tu tuo5 poteft natu-

fagitta hzec conflituta effe debeat, nempe fa-

ra orationis per comparationem cum Thymia-

&a efle ex arundine bumilitatis, ut (it levis, &

mate explicari.

Et 1. quidem quia ficut ad

nubes penetrans : /inas babere pennas charitatis

Thymiama quinque res requirebantur, vide-

& fiducig : & tandem cu/ide firrea perfeveran-

licet thus, galbanum, onyx; ftaQc; maftyche;

tiz armata effe, ut efficacius feriat. 3. Often-.

ità ad orationem fructuofam requiruntur

fum iri, quomodo fe gerere debeat ipfe fagit-

quinque virtutes nempe fides, (pes, charitas,

tarius in hac fagitta Jacienda, nempe ut ha-

humilitas , períeverantia. 2. Sicut Thymia-

beat pbaretram lagittis refertam , id eft, me-

ma non. nifi in templo & Sancto Sandtorum

moriam aut libelios precationibus impletos z

incendi debebar; ita oratio non nifi in ipfo

arcum eumque intendat, id eft, potentias fuas

pectore aut anima, qua cft verum templum

applicet ad orationem debita cum atrentione

Dei, peragi debet. |.3. Quia ficut Thymiama

faciendam : ut unum oculum , nempe externum.

a fammo facerdote offerri debebat ; ita ora-

Claudat , altero, fcilicet interno ad metam col-

tiones noftrz noo nifi per Chriftum Dominum

lineet, id eft, intentionem pro orationibus fa-

vel fummum facerdotem Deo (ünt reprafen-

ciat: ut genu fléiat , quo certius collimet, &

tandz, uti ipía eccle(ia fao exemplo docet.

obtinest, quod petit, id quod per huniliatio-

4. Sicut Thytmiama per ignem animari debe-

nem externam pratabit. Qos omnía facile

- bat; itaorationes noftre per ignem cceleftem

fufius deduci, imo per tres conclunes in tri-

Spiricus fancti, & charitatem .ab eo infufam,

bus feriis Kogationum, aut tribus Dominicis

fünt accendendz. | $.Sicut Thymiama recta

antecedentibus, demonfílrari poffant.

furfüm ferebatur , neque ullo vento ad latus

1ii. Ex occafiohe thematis: Jegationem mz't-,I.u.c;æq,;

trahebatur; ita oratio recta ad Deum tum

Lens vogat ea, que pacis funt: dici poteft, Chri-v. sa.-

per intentionem puriffimam, tum per atten-

ftum l. c. per parabolam monere, quid facien-

tionem fedulam dirigi debet. Excitentur pro-

dum'fit Regi, qui venienti contra fe fortiori

inde auditcores , ut S. Gerardi Pannonienfis

refiflere non valet, fcilicet lepationem mit-

Epifcopi pietatem amulentur, qui in ede D.

tendam, pacemque rogaudam ; atque adea

?,I. tr:5'

Gregotii a fe ex(tructa aram B. Virgini po-

cuin & nos propter nollra peccata Deum of-

TOR L

fuit, cui thuribulum argenteum & duos fe-

fenfüm habeamus, & graves poenas ac cala-

yiead 1l

nes affignavit, qui fin

gulis horxjs Catholico

mitates minitantem aut jnferentem, merito

ritu thus adolerent.

$

hoc ipfum confilium arripere, legationem«

Q.Reg. 1 30

II. Ex occafione thematis: Vibra fapgittam ;

que, id eft, orationem mitrere ; ut autem

.)m. 46!

v. 17.

Jagitta falutis Domini: poteft dici, Deum imi-

fructuofe hoc faciamus , operam dandam,

" 7'

tari Matres quorundam populorum in novo

ut oratio obfervet legati proprietates ,. &

orbe, qui ut filios fuos affuefaciant ad fagittas

I. quidam ficut legatus debet effe gratus ei,

jaciendas , nihil dant, nifi quod fagitta petie-

ad quem mittitur (cum enim is, qui difpli-

rint, & obtinuerint: fimiliter enim & ipfum,

cet, ad intercedendum mittitur , írati ani-

ut oratione aflueícamus, nihil dare velle, nifi

mus ad deteriora provocatur) & babitu de-

per orationem id obtinuerimus. Quare matu-

centi comparere, itá & oratio per charita- . Cregor,

re difcendam artem utendi hac fagitta, adeo-

tem Deo grataj & decenter veftita effe de.in Paftor;

que tria oftenfum iri hac concione. 1. Quan-

beat. 3. Sicut legatus debet habere literas

tos fra&tus fperare poffimus ex hac fagitta;

credentie , ut vocant, :quibus doceat fidem

illos ipfos nimirum, quos fabulofus ille fagit-

fibi habendam, feque fperare a Rege au-

tarius, de quo P. Jacobus Bidermannus in

diendum ; ita & oratio fiduciam fimilem

Utopia fcribic, unica fagitta in altum ja&ta

habere debeat juxta illud Chrifti, omnia

eft confecutus , tum ícilicet ramum, cui tres

qu&cunque orantes petitis , credite, quia

columbz inafidebant, ita diviferat, ut illa un-

accipietis. 3. Sicut legatus debet effc in-Mare. 11,

gibus in illa fiffura hzferint: poftea ulterius

:

ftrudtus pretiofis donariis Regis offerendis ;v. 24.

progreífa fagitta accipitrem columbis infi

-

ita oratio debeat cor contritum & humilia-

tum, quo Deo nihil eft gratius, offerre. — 4.

diaptem transfoderit: tum ; quia adhuc im-

Sicut

1,11—;

—

N

642

Bibliotbece . Manualis Comz'onatnriæ

. Sicut legatüs debet cum magna reverentia,

militer & modejïe rogavit, catellum fe vocaus ;

ita pariter ab orante talis humilitas & mode-

& attentione faüum negotium proponere Re-

gi; ita & oratio cum fimili diligentia caufam

ftia afferenda eft. | $. Sicut illo oravit per/eue«

fuam explicare. j. Sicut legatus non ftatim

raniery non defiftens, etfi repulfam jam paffa

debet deíperare & cedere, (i ftatim non obti-

fueric; ita & oraturus conftanter in oratione

períeverare debet, uti fufius Faber in auct.

neat, quod petit, fed fapius urgere; ita &

.

oratio períeverans & importuna effe debeat.

them. j. in Feriis. Rogat. oftendit.-

uz omnia fufius explicata apud Fabrum

V]I. Ex occafione thematis: Publicanus apuc 1g,-

Conc. 1. in Feriis Rogationum videri poffunt.

longe flans, nolebat mec oculos. ad. celum levare, fed , 15.

Plutarch.

percutiebat pettus. fuum : . poffünt ritus & czre-

1]V. Ex occafione ejusdem themacis dici po-

in Catone. teft, caveadum fümmopere, ne imitemur Ro-

moniz externz in oratione adhibendz expli-

cari, nimirum 1. quod clara voce re&te invoca-

manos, qui pro pace facienda inter patrem &.

filium, tres legatos, quorum unus caput vul-

iur Deus ;

tum ad excitandam devouonem

Pm; l 37'

intériorem, tum ad obíequium corpore zque

LU

"neratum, alter animum vecordia laborantem;

tertius podagram habebat, atque adeo audire

ac animo Deo preftandum , tum ob redun-

dantiam ex animo in corpus fe exonerantem.

coacti funt a Catone cenfore: Populi Roma-

ni Legatio nec caput, nec cor, nec pedes ha-

2.. Quod caput denudetur ;; tum ob virilis (exus

precellentiam, tum ob divinz Majeftatis re-

—

bet. ltaque 1. curandum , ut legatio noftra

habeat caput, id eft, attentionem, qua per varias

verentiam, tum ob orationis, quz aperta effe

debet, conditionem ( 3. Quod manus, re&te

*

ditractiones quodam modo difcinditur, & de-

faedatur, ut facies per vulnera: ac prudentiam,

jungantur & extollantur: tum ut veniam fuppli-

citer nos petere, opem a ccelo exfpectare, cor

ne ftultum aliquid & puerile petat. .2. Ut ha-

Joan. 1. €- beat cor, id eft, fiduciam charitati junttam, juxta

noftrum Deo offerre oftendamus, rum ut ope-

ra orationi nos jungere velle fignificemus. 4.

$.v.21« illudS. loannis: Cariffimi, fi cor noftrum non

reprehenderit nos , fiduciam habemus ad

Quod genua recte flettantur : tum in figaum hu-

militatis, tum in figaum obedientiz, quam

i"' Mub b

|

Deum, &, quidquid petierimus , accipiemus

ab eo. 3. Ut habeat pedes , id eft, fervorem &

exhibere Deo five ob peccata plectenti, five

»1

varia prsecepta injungenti parati fumus.

perfeuerantiam,quoS indicavit Chriftus illis ver-

ï;

bis: Petite, & accipietis: quzrite, & inve-

j. Quod oculi re&te demittantur : tum ad indi-

nitateimn f(üam oftendendam; tum ad divini-

Luc. 11. nietis: pul(ate,& aperietur vobis. Quzc omnia

v. 9.

fufius apud Fabrum in auctario explicata—vi-

tatis excellentiam proteftandam; tum ad va-

deri queunt them. 2. in Fer. Rogat.

riasgratiasac dona coclitus per hanc humilita-

Eccl. 18.

'/XV. Ex occafione thematis : Zdnte orationem

tem obtinenda. "Videantur hzc füfius a Fa-

bro conc 4.in Dom.ro. poft Penr. explicata.

v.23. . frepara animam tuam,

& noli e[Je quafi bomos qui

tentat Deum : poteft oratio cytharz compara-

VIII. Exoccafione thematis : Bona eft oratioTTob. a,

cum jejunio & eleemofyna : afferri poffunt caufie, v.3.

ri, juxta illud Davidis: Confitebor tibi in cy-

pi42, thara, Deus, Deus meus. Et 1. oftendi, quod

cur hzc tría jungenda fint. Quia neceffaria

funt ad demonem expugnandum, nam ficut

V 4»02 '

ficut in cytbara funt variz fides, íta oratio

- 'contineat varias virtutes,fidem,fpem;cbarita-

militi ad fedefendendum tria fünt neceffaria,

tem,humilitatem;religionem,perfeverantiam.

gladius, lorica,& (cutum ; ita militi chrifliano Ecc]. dg.

Aut fi magis placet, explicari poffunt hz fides

oratio pro gladio: jejunium. quo anima ope- v. 1.

perp

otentias exteriores & interiores.,2.Quod

ritur, pro thorace: eleemolyna; quz, tefte Si-

ficut

fides hz debent effe concordes , atque

racide , füper fcutum potenus. & (uper lan-

inteníz; ita & orantis animus & potentiz, ut

ceam adveríüs inimicum pugaabit, pro clypeo

'concordent, & tote fe applicent ad laudan-

ferviet. 2. Quia neceffaria funt ad fatisfactio-

nem peccatorum, nam per orationem fatisfa-

dum Deum, intendi, id eft, ad id, quod facien-

dum eft, excitari debeant. .3. Oftendatur mo-

cimus Deo, puniendo nos in bonis apimi, qui-

dus id faciendi, fi cilicet juxta monitum $.

bus iplam offendimus, & obviamus fuperbise

Chryfoftomi videat oraturus , quis roget?

vitz : per jejunium fatisfacimus nobis, pu-

Matis (

nempe homo, quem roget ? nempe Deum;

niendo nos in bonis corporis, & concupi(cen-

Y

quid roget? nempe indulgentiam. De quibus

tie carnis obviamus : per eleemofynam fatis-

vide Fabrum in au&ario them. 1. in Fer.Kogat.

facimus proximo , puaiendo nos in fortunz

V]. Ex occafione thematis? Ecce mulier Cba-

benis & concupifcentiz oculorum obviando.

Meatth.15.

L

V, 22»

nanca ab finibus illis egre[fa clamavit dicens ei: Mi-

3. Quia juvant ad faciliorem impetration«m,

farere mei Domine, Fii David: o

ffunt conditio-

tum quia meadici preces, centones, & vulne-

Nàm 1. ficut

nes bonz orationis explicari.

ra reprafentant: tum quia aurum, thus, &

illa egre[/a eft a finibus 'Tyri & Sydonis. gente

myrrham offerunt : tuim quia impedimenta,

impia, ita & orans debet fecedere a peccato-

[cil. gravationem mentis per cibos factam, &

rum ftatu, a turbis impedientibus orationem.

diftradtionem curarum per divitias caufatam,

2. Sicut illa cum magpna /ide (2' fiducia oravit,

tollunt jejunium & eleemofyna, ficque ora-

credens ipfum poffe, & fperans velle eum ju-

tio facilius & attentius peragitur.

Quia ju-

vare: ita fimilem fidem & fiduciam oraturus

vant fümmopere ad vitam &ternam prome-

habere debet. 3.Sicut illa devote, id eft, fere

rendam , oratio quidem per modum miferi-

venter & attente clamando oravit, nihil aliud

cordiz, eleemofyna per modum amicitiz, je-

nifi Filie miferiam, & Chrifti benignitatem ac

junium. per modum mercedis, prouc fufius

potentiam confiderando ; ita &oraturus pari

explicat Faber conc. 3. in Fer. Rogat.

)

P

E

dberiis tb

cum devotione orare debet. 4.Sicut illa bu-

A

IX Ex occalione thematis :

Yi$ V. 144

—

ao

Titulus. CVI. Orafi;. |

643 :

ris obinlerunt ei munera, aurum , tbus ,. €» myr-

tut lübinde utilïtäs & dignïtas bujus clavis;

rbam: óftendi poteft, quomodo magi in teme

quem in finem conc. 1. Fabri. in Dom. j. poft

plorum frequentatione (init imitandi,& r. qui-

Paícha. n. 1. & 4. fervire poteft.-

dem ante ingre[Jum, videntes ftellam gavi(i funt

. XII. Ex oceafione thematis : Preparate feu- Jer.46.v.3.1

gaudio magno valde, quos imitari oportet,

tum 69 clypeum: . vel, apprebende arma & fcutum ; Vf-34» v.2

alacriter ad templum properando, quod non

poteít oratio (cuto comparari, idque probari

difculter przítabitur, fi ftella fidei oriatur, &

dC g.

1. authoritate Salomonis dicentis: proferens

demonftret, qualem Deum adorare & colere

fervitutis fa& fcutum, orationem. 2. Autho-

*

l, 13

AmBrof.

velimus, & quid ab eo fperare poffimus. 2./n

ritate SS. Patrum, precipue S. Ambrofii di- 5.

ingre[Ju duo przftiterunt, adorarunt & mune-

centis, bonum fcutum oratio, quo omnia a

d.in orat.

fun.de obi-

ra obtulerunt: Idem ergo in templis quoque

verfarii ignita fpicula repelluntur. EtS. Hie-

tu. Valent.

noftris przftandum , dicendumque cum Da-

tonymi: lemper in manibus tuis fit divina le-

"

D Hieron.

| Pfal.1 37:

vid: In confpe&ta Angelorum pfallam tibi,

&io & tam crebrz orationes, ut omnes COBi: in. ep,. ad

adorabo ad templum fanctum tuum.' Sed &

tationum fagittz, quibus adolefcentià percuti Salvian.

v. le

aurum charitatis, thus orationis , & myrrha

folet, hujusmodi clypeo repellantur. 3. Expe-

mortificationis in. füperandis impedimentis

rientia & indu&ione, fic enim Jofue urbem Jof.g.v.19.

& moleftiis offerenda. — 3. Pofl egre[Jum per

Hai, dum clypeum in altum levavit,expugna-

aliam viam reveríi fuünt in regionem fuam,

vit.

Sic David tefte S. Chryfoftomo, multos

quod tanto diligentius in templo faciendum,

ac fzevos inimicos effügit precationis ope, non

quanto mádgis genuinus & proprius hic tem-

aliis armis exercitum muniens, fic alii car-

plorum frequentatorum frudtus eft, utpote

nem, alii diabolum vicerunt orationis prazfi-

quz per feftum ipfum, per altare, & ibi ab-

dio, ut pluribus exemplis oftendit Faber in

fÍconditum fanguinem Chrifti, & per confef-

Au&t. thern. 4. in Dom. . poft Paícha n. 3.

fionale ac cathedram, hujus emendatio

XIl. Ex occafione thematis : Corfitebor tibibf.42,v.g. —

admonet. :

)

nis »nos

in citbara Deus: poteít illa S. Ambrofii expli-

"Matth. 6.

X. Ex occafione thematis : Onimtersï autem

catio afferri, qua dicit: Habet citharam fuam

V. 7-

nolite multum loqui: proponi poffünt, & cor-

anima noflra. Neque enim diceret Paulus:

rige varii errores circa orationem committi

Orabo Spiritu, orabo & mente : pfallam Spiri-

foiiti. Quorum primus eft eorum , qui nimis

tu,pfallam & mente;nifi citharam haberet quz

parum orant, eo quod non zftiment , quibus

ple&ro Spiritus fan&ti refültaret. Itaque ex-

TISES.

proinde neceffitas, utilitas & dignitas brevi-

plicetur, quos effectus habeat hxc cithara.

É

ter oftendenda. Secundus eorum;, qui nimis

I. Quam apta fit ad Jaudandum .Deum , utpote Apoc. s

multum orant cum negotiorum domeftico-

cum qua etiam viginti quatuor feniores can- v. 8.

rum detrimento; quibus oftendendum, ora-

ticum cecinifle, aS. Joanne funt auditi. 2. Ad

Tob» Gz-l

tionis efficaciam non in multitudine, fed bo-

deinonem & Ípiritum malum pellendum, ut

vfgi

nitate precum confiftere, poffeque etiam per

olim David Saulis fpiritum malum recedere

bona opera ex obedientia fufcepta Deum lau-

coegit; (ic enim Chriftus teftatus eft dicens:

)

dari, & rogari. Tertius eorum, qui nimium

hoc genus demoniorum non ejicitur nifi per

anguntur ob diftractiones; qui docendi, non

orationem & jejunium. 3. Ad feras , ift eft, M

ätth. 17,

zetl. !9- :

nocere diítra&tionem, (i voluntaria non fit;

feccatores attrabendos & convertendos, uti Orpheus V« 21-

BU

jubeantur proin?e bonam intentionem prz-

feciffe olim fingitur, fed verius de orauone

mittere, & agere,quod poffunt,abigendo cum

dicitur, uti exemplo S. Pauli per preces 3. Ste-

Abrahamo volucres a facrificio, ficque quie-

phani, S. Auguflini per preces matris, & plu-

ti (int. Quartus eorum eft, qui animum abji-

rium aliorum per aliorüm precesi converfo-

ciunt, fi non ftatim exaudiantur, quibus pro-

rum probari poteft. 4 Ad anmas ex orco aut

inde cauíz, cur Deus non exaudiat ftatim, fed

purgatorio educendas : ut Orpheus Eurydicen

differat , exponeadz, uti fufius priori $. n. 6.

eduxiífe fertur, & vere fa&tum, pluriinis ex

füb fin, & n. to. oftenfz fünt.

emplis alibi monítratum eft. . Ad /axa pro

Xl. Ex occafione ejusdem thematis poteft

urbe cale[]i edificanda, uti olim A mphion fecifle,

0W. 7s

oratio clavi auree , qualis folet a Principibus

& citbara fua lapides ad urbem Thebarum

dari camerariis, comparari. 1. Quia ficut illa

edificandum attraxifle fingitur,quatenus fcili-

eít aurea, ita oratio debet effe formata chari-

cet viatico facro fümpto mox fe movent, &

tate, feu ex auro charitatis compofita. 2. Sicut

cum gaudio inter orationes ad coeleftem ur-

illa debet effe cava, ut in feram intrare poffit ;

bem íe conferunt,futuri ibi angnlares lapides.

ita oratio debet effe humilis per exinanitio-

Vide Fabrum them.4. in Dom.4. poft Pafzh. n.

nem & vilipenfionem, qua orans feipfum ni-

j.item in opere tripart. c. 3. ineandem Dom.

hil effe & poffe judicat. 3.Sicut clavis habet

XIV. Ex occa(ione thematis: JPeite, (* Joan. 16. -

barbam crücibus plerumque inftrudtam; ita

accipietis: poteft narrari fadtum mendici, quiV 84

oratio quoque debet habere fiduciam non in

omnibus Íuis liberis ftatim poít nativita-

ullo orantis merito, fed fola Chrifti paffione

tem crura fregit , ut femper miferi cffent,

& interceffione confidentem. 4. Sicut clavis

& mendicare cogerentur, 'caufamque quz-

babet manubriun, ita & oratio cooperari de-

fitus refpondit, ie nullam artem faciliorem

bet Deo dona fua offerenti, tum per attentio-

& magis quzftuofam Scire, quam artem

nem fedulam, tum per bonam operationem.

mendicandi , idque proprio exemplo didi-

j- Sicut clavis debet effe robu/fa, ut facilius re-

cifle. Applicetur ergo hoc ad artem orau-

pagulum Januz removere poffit, ita & oratio-

di, & 1. oflendatur, quid ad hanc artem

nem conftantem & perfíeverantem effe opor-

requiratur, ut fcilicec mendicorum mo-

fu. |

fata

; M

tet; ut facilius impetret, quod peti;. Explice-

;cl inopiam & miíeriam agnofcamus ;

alii

v

644

Jübliotbece Manualis | Concionaterie:

]

alis etiam demoäüremus- ; ideo enim Deus

XVII. Ex occafione thematis: Sic ergo ora- Matth. 6;

quoque crura nobis & mauus fregit, ut ad

bitis : Pater nofler, qui es in celis &c. poteft often- v. 9.

X

omnia impótentes mendicare ab ipfo opem

di feptemplex neceflitas ex feptem neceffita-

cogeremur: ut affedtuofe & ferventer opem

tibus; nempe r. neceffitas ecclefiz , ratione

"

petamus, & importuni fimus in petendo eo-

cujus petitur, ut fan&ificetur nomen Dei.

j 16

ründem mendicorum more.

2. Oftendatur

[

* 2. Neceffitas conftantiz ob fragilitatem, ratio-

hanc artem facillimam effe, & quzftuofiffi-

ne cujus petimus, ut adveniat regnum ejus;

mam, cum & ipfa inopia noftra nos impellat;

ne excidamus ab eo. 3. Neceffitas coecitatis,

& Deus paratiffimus fit ad audiendum, &

ratione cujus petimus, t fiat voluntas tua.

dandum, quod petimus, aut, quod mcelius eft.

quiailla optime fcit, quid profit nobis. 4.Ne-

ceffitas faftentationis, ratione cujus petimus

uem in finem concio r. Fabri in *qu."y;

oft Pafcha n. 3. & 4. ferviet.

| panem quotidianum. . j. Neceffitas auxilii ad

1 Theff. 5

XV.Ex occafione thematis : Sine intermi[-

vitanda pecccata & remittenda, ratione cujus

ffone orate : poteft dici, metito mirum videri,

, dicimus: Et dimitte nobis debita noítra.

6.

cur Deus ad oradonem (ine intermiffione fa-

. Neceflitas roboris contra centationcs, ratione

ij-WQll

ciendam hortetur, cum tribus de caufis ho-

cujus oramus: Et ne nos indicas in tentatio-

mines rogare. foleant: vel quia nefciunt alii

nem. 7. Neceffitas protectionis contra peri-

eorumindigentiam : vel quia nos non amant:

cula & mala corporalia, ratione, cujus dici-

vel quia non pertinet ad ipíos nobis provide-

mus: Sed libera nos a malo. Qu& omnia fu-

re: quarum caufarum nulla in Deo militat ;

- fius apud Fabrum conc.5. inFer Rog. & conc.

de ipfo enim dixit Chriftus: Scit enim Pater

1. in Dom. 5. poft Pent. n. 2. explicata vide.

vefter, quid opus fit vobis, antequam petatis.

. XVHL. Ex occafione themats ejusdem po-

Et iterum: Noh dico vobis, quia ego rogabo

teft orationis Dominice preftantia & excel-

Patrem pro vobis : ipfe enim Pater amat vos;

centia fuperalias orationes demonftrari,(imul-

atque adeo ad ipfüm etiam fpectat nobis pro-

que petitiones in ea contentz explicari , fpe«-

videre. Afferantur ergo cauíz, cur nihilo-

cialiter vero oftendi,quomodo feptem petitio«

Mu

minas velitrogari, (cilicet r. ut perorationem

nes contra feptem vitia capitalia prafens offe«

U

rant remedium.

difponamur ad accipiendum; fiducia quippe

Qusz omnia videri poffunt

eft vafculum, quod quo capacius eft, eo plus

apud Fsbrum conc. 11. in Fer. Rogat. & conc.,

accipimus. 3. Ut fic donum, quod petimus;

I2. ltem in au&t. them. 3. in easdem Ferias.

promereamur, ficque gaudium noftrum ple-

"dAlridentia Orrationis.

XIX. Ex

nius f(it.

3. Ut, dum Dei bonitatem velut

eccafione thematis: Orid oremus pom, 8.3"

aquam fontanam magis conftringimus & ur-

- fücut cpertot , uefcitnus « vel , nefcitis , quid petatis: v. a6.-

gemus, largius illam effluere faciamus. 4. Ut

dici poteít Chriftum recte hoc dixifle. 1.Quia Marc. 1e.

Mpo

debicum Deo cultum per exercitium tot tam-

plerumque noxía petimus ,' uti experientia V. 38*

Y 50

que przftanium virtutum, puta fidei, fpei

oftendit, quia fcilicet in rebus füpernaturali-

|

charitatis, humilitatis, religionis, longanimi-

bus cognoícendis plerumque adhuc infantes

tatis, perfeverantiz &c. exhibeamus, ficque

fümus. 2. Quia non Jegitimo modo petimus, uti

ipfos quoque habitus harum virtutum au-

proh dolor iterum experientia quotidiana cla-

geamus. j. Ut familiares magis Deo efficia-

re nimis oftendit. 3. Quia tempore impertuno

mur, atque ingentia, quz talis familiaritas

petimus, fcilicet, ut ftatim. quando petimus,

fecum affert, bona participemus, 6. Ut Dei

concedatur. Vide hzc fufius explicata a Fa-

iLueï u

dona magis zítimemus, fi diu & importunis

bro in auctatio them. 2. in fefto jacobi.

*

precibus fuerint obtenta. Qu omnia fufius

- KX. Ex occafione ejusdem thematis narra-

explicata vide apud Fabr. c. 2. in Dom. ;.

»

ri poteft, quod Gilimer Rex W/andalorum in

oft Paích.

monte przrupti(limo juxta Hipponem a Du-

XVI. Ex occafione them

atis: Zfccedite ad

Pf.33. V« 6.

ce Phara inclufus, miífo ad hunc tabellaiio

eum, & illuminamini: poteft oftendi necetlitas

. tria petierit, fcilicet panem,quia diu nulium vi-

orationis per comparationem animz noftrz

diffet: /pongiam , qua laclirymas abftergeret:

cum luna, & Dei cum fole. Nam r. ficut luna

citbaram ad miferias faas deplorandas, Often-

nullam habet lucem, nifi a fole 5 fic & nos

datur eadem nobis petenda a Deo. Scilicet pa-

omne donum perfe&tum a Patre luminum ac-

nem quotidianum, id eft, necefTariam fuftenta-

LMJ«

V. *'

cipimus. 2.Sicut Juna lumen accipit fecun-

tionem : Spongiam, id eft, veram poenitentiam

dum afpe&tum folis. & tota illuminatur, cum

ad peccata delenda: & citbaram vitee honefla

recte & totaliter illi obvertitur? minus vero

& anQz, quz ex variis virtutibus velut fidi-

accipit, cum óblique eum refpicit; fic anima

bus componitur, & plusquam quidquam aliud

noftra íecundum difpofitionem, quem in ora-

animam in hac & altera vita latificat. Videri

,

tione affert, plus vel minus lucis cocleftis re-

poffunt hzc tria aliter explicata apud Fabrum

cipit. 3. Sicut luna operatur in inferioribus

in au&ar. them. r.in Fer. Rogat. n. 3.

juxta formam luminis a fole accepti ; ita ani-

XXI. Ex occafione thematis : Zn illo die in Joan. 16;

ma fibi & aliis prodeft juxta menfüram gra-

Tomine 10 petetis: moveri poteft quaftio, cur v.26.

tiz in oratione accept. 4. Sicut terra inter

Chriftus dixerit: ?5 illo die: refpondendurm-

folem & lunam interpofita omnem commu-

que hoc faCtum, ut fignificaret, femper qui-

nicationem luminis & influxus impedit; ita

demorandum effe, (ed fpecialiter in certis qui-

terreftria defideria & cure potiffimum fructi-

Matis

busdam temporibus , nempe 1. In rebus du-

biis. 2. IneleGtionibus faciendis. 3.Cum itet

j ,G.n' iu

bus ex oratione pgrcipiendis impedimentum

ntra-

objiciunt.

. agendum., 4. Quando matrimonium co

hen-

T | Timm CV 1l Oräï?v.

645

M 6

hendum. .j. Quando cïbu;s,)fumendus. 6.

fent , cruentam ab illis païïï funt ftragem ,

nv.g.x

Quando res difficiles agerediendz.

7. Ad

factique fünt preda inimicorum (üorum 5 &

alia negotia.

Quz omnia fufe diducta vide-

meri:o, inquit Theodoretus, cur enim legem

ri poflunt apud Fabrum in auclario them.

3.

in Dom. . poft Pafcha.

transgredientes , arcam . ad auxilium trahe-

Jdaa. 16,

rent, quz legem intus habeat (iram? quoct

. XXII. Ex occafione thematis : "nen, amen

T. 14-

funt, qui ab arca myftica, Beatiffimi inquam,

dico vobis , fi quid petieritis Patrem in nowtrie mzo ,

Virgine Maria , ejusque patrocinio turelam

dabit vobis : explicari pote(t , quid fit in nomine

& protectionem exfp

edtant, cum tamen ipfi

Chrifti petere, fcilicet 1. In nomine meo,.id eft,

impuri(limam vitam ducant! Nunquid magna

juffu & imperio meo. 2. Propterme & merita

eft temeritas , ejus implorare auxilium , uc

mea, 3. Inperfonamea, ut fratres Jofephum

in impudic

"

in nomine Patris. 4. In nomine Je(u, ad falu-

ii fordibus, quarum ipfa eft ini-

mica, vivere poffint,

tem veftram. j. Adgloriam nominis:nei. Qug

Àl. S. Leo Magnus Attilam coércuit ,

omnia fufius explicata videri

qüji Ibid, n. P^

queunt apud Fa-

vi&oriofus & iníolens ,

per potentiffimum

brum them. 3. in Dom.

$. poti Pafcoa.

exercitum univerfz Itali

v* Ífervitutis.

,ï' Luc. I .Ix.

XXIHI. Ex occafione thematis s /Nui mibi

jugum

imponere minabatur : idem vero

SanGtus Ro-

molef'us effe ; jam ofiua clavfum eff : poffunt pa..

Inz per orationum fuarum efficacia

riter enumerari caufz , cur Deus differat audi-

m a Deo

Cbrinere nequivit,ne Genfericus Ro

mam cum

re oraiiones, videlicer. r. LIt miferiam no(tram

exercitu fuo intraret : undenam oritur hzc

coguofcamns. 2. Ut dona illius magis eftime-

utriusque eventus diverfitas , maxime cum

mus. 3. litre&tius petamus. 4. Ut melius pro-

credibile (it, quod S./Leo,

ficut in annis pro-

betur virtus & patientia noftra. 5. lIt fervor

fecerat, ita quoque in m

ajori merito apud

in nobis major excitetur. 6. lIt nos fecum diu-

Deum pariter accreverit.

Sciendum igitur

tius inorationererineat, 7. lictalione nos pu-

eít , hunc eundem fan&tum

Pontificem urbi

niat. Quz copiofius probata videri potfunt

Roms in poenam ingratitüdinis fux hanc ca-

apud Fabr.conc. 4. in Fer. Rogat.-

lamitatem predixiffe, (i quidem non folum

Matt 15,

v. g.

X XIV. Ex occafione thematis : Populuf bics

ob gratiam, per repulfüm Attil

am, receptam,

labiis me bonexat , cor autem eorum longe efl a me!

nullam erga Deum exhibuit

