veftigium non habens, pulvis, vapor, ros ma-

Ó 3

de hic ftantibus, qui non guftabunt mortem.

tutinus, flos füo tempore naícens, & füo tem-

lta enim Íícribit: Non (atis

eft ftare, nifi,

ubi Chriftus eft ; ftetur.

poremarceícens. Hzcille feculorum & tem-

Soli enim non po-

porum ludibrium eft vita noflra. Propudiofam

tuerunt guítare mortem , qui poffunt ftare

ex te obícceniffima trahimusoriginem , & vix

cum Chrifto. Hí enim, qui, quamdiu in ter-

ex illa foeditate emerfimus, quando in eandem

ris vixerunt , cum inimico infernali fcedus

magnoimpetu redimus. Somnium fümus ho-

pepigerunt, timent, & meriio , ne in ejus

focietate poft hanc vitam eternaliter crucien-

minis miferi, quem (àa noctu imaginatio lu-

, dificat , ut fe regem füblimem in magnifico

tur, ac proinde, quando ab hac vita fepa-

throno fecundum

randi fünt , toto corde contremiícunt.

quietem videat, qui cum

fub dio, atque in trivio no&tem exegit , fra-

Manfi dife,

Xill. Merito aliqui faciunt reflexionem fü-

&us ex duro (olo, rigidus ex frigore, nudus

.per diverfuüm exitum, quem fortiti funt ma-

ex egeftate, famelicus ex longa eturieevigilat.

gifter piftorum, & pincerna Pharaonis; Ambo

Umbra fümus , quam (i tentare roanu velis,

Kegis fibi indignationem contraxerunt,in eune

nonpotes, Non aves, non naves fumus, qua-

dem carcerem, in quo Jofeph vinétus detine-

rumillz pennarum remigio ventos, hz carba-

' batur,conjecti erant , ejusdem erant aulz col-

legz aulíci, ejusdein Regis fübditi & fervi , rei

forum aliis pelagus fülcant , fed fola veftigia

quzdam earum, quz in tran(itu relinquunt,

ambo eraat, qui Regeom fuis contta fe exafpe-

fed talia,ut nullias (inctamradiantes ocaulorum

ravcrunt exceffibus , ac proinde videri pote-

obtutus,ut ea legere poflint. Pulvis fümus;,qui

rat, €os parem íortituros effeexitum,

five pro-

pitium, (ive funett

Y

&i

raviorem fibi ruinam parat , quo füblimius

1m, Er camen tilorum unus

Íea ventorum fpiritu ferri perraittit. Ros fü-

ingratiam regiam reítitutus , alter vero ad pa-

mus, quia vix folem confpicatur , quando vel

tibuium fufpenfus fuit. Quis mihi diverfitatis

pr& reverentia cedit de loco

» Vel prz timore,

hujus edilferat caufám? Omniainfigura con-

& adtniratione tam fplendid

v Majeftatis con-

tingebant illis; Nimirum ambo Regi ZEgypti

fumitur. Flos fümus , que

m fol unus videc

mundurm przfiguranti inferviebant, cum hac

apricum,adoratum, mori.uum.

Cum ergo tam

tamen differentia, quod Pincerna, qui e car-

multa fimus & nos, & vita noftra,

dico, quod

i,

cere ad gratiam pri(tinam readmiffus fuit, de-

. €a propter nihil fumus.

X.

$1

notavericillum, qui in hujus vitz ZEgypto vi-

XVI, In primulo (acrarum litterarum vefti-

L

. vit; fedabsque ulla ad hunc mundum affeGtios

'S Cregor,

bulo, atque inipíis primi & fecundi libri tituli

s Nyffenus -

ne vel adhzreícentia ; Regi potum propina-

magnum myfterium S.GregoriusNiflienus non 29ud Di-

bat, ita tamen, ut ejus manus nequaquar tan-

absque finpulariacumine notavir. Primus fcri. d4c Nyffe.

geret, ideoque fymbolum erat illorum, qui

pturz liber dicitur Genef(is, & latine Genera-

nus $. 4.

Dom. 3

mundo quidem utuntur, fed absque ullo erga

tio, five principium. Secundus liber Exodus,

mundum hunc affectu , juxta illad Apoftoli :

quod Latinis exitus,finis,cerminus dicitur

93

&

O-

poü?*afch.

Habentes alimenta , & quibus tegaur , bis contenti fi-

leane eft Hebrzis nomina libris ab eorum pri-

amus. Magi(ler vero piftorum five coquorum,

mordiis indere, & quoniam primo libro or-

illum reprzeíentabat, qui rebus mundi hujus

tum mundi Moyfes exequitur ; propterea Ge-

toto aftectu immergitur, qui enim farinam &

neícos , fivegenerationis nomine donatus fuit.

panes aliis preparat : mauus femper farina &

Secundo autem libro rexit hiftoriam exceffus

fili quis inquinatas haber ; Hi igitur (ant, qnos

filiorum Hfrael a fervitute &*gyptiaca, & óinem

illa manet terribilis fententia , ut ícilicet in pa-

tam duri, atqueintolerabilis mancipatus, inde

tibulo inferni perpetuo fufpendant

"

ur ; quia

exicrum appellandum p:taverunt.

At nunc

manus nuoquam puras habent.

quetit facer Nyffx Epifcopus ; quid caufg ,

ibidem,

.. XIV. Interrogatus aliquando quidam non

quod librum Genefeos five generationis, &

jdife

minus dives, quam potens, quidnam (ibi de vi«

l 5'

principii ftatim ille e vetigio fequitur , qui

tà peenitente & auítera quorundam religiofo-

ab exitu, & a fine nomen accepic, utot inter

rum , & de vita deliciofa & commoda quorun-

ütrumq; non alius intercedat medius. Fa&um

dam fecundum fenfualitatem, & preefentis fie-

id haud dubie, ut vitz noftrz brevitas indica-

culi ufüm viventium, videretur?

Kefpondit :

retur, & quam anguftis circumícribuptor can-

Cum his vellem vivere, cum illis vero mori

cellis, ut quorum principium inter, & Ginem,

optarem. At vero magis chriftianerefponfurus

nihil videatur reperiri medium. — Hzc tacite

fuiffet, ut Drexelius inquiz, cum iisdem opto

* philofophatur in primis librorum fuorum in-

vivere, quibuscum mori gratum effet, fiqui-

Ícriptionibus Dei amicus Moyfes , inquit ille

dem timenti Deum bene erit in extremis, &c.

hom. 6. in Ecclef. qui ftatim cum Genefi

y uogi

$. Bernard. primus S. Francifci focius , in hora

eft generatio, fimul quoque fcripfit Ex

odu

. id. eít, exceffum, ut,

mertis füac QixiHe fertur : Nunc fentio, quid fit

qui ealegerent, quz fcri-

Ppp3

pta

I AE

(Biblio'tbec'æ& Manualis Concionatorie

486

j

fe ftudiofe contineat, & morïum emendationi

pta funt, etiam per ipfüm ordinem librorum

€a difcerent, quz ad fe ipfos pertinent, Ne-

folicite invigilet: Pulvere e vefligio angulum

colle&o fparfz apes in alvearia revertuntur.

que enim feeri poteft, ut, qui Genefin, gene-

rationem, inquam, audierit, non Exodum, id

Diabolus certe in unam noftram perniciem

maxime femper intentus; cum fciat, qu& no-

eít, exceffum protinus cogitet, Juxta hae

quis tam vanus fit , ut vitze tam vang fidat?

bis ex mortis recordatione emolumenta pro«

L]

veniant, ut illius quam minime memineri-

Et quis fecum reputabit , quod vitz exordio

tam vicinus eft finis , ut nulli ejus initium

mus, magnis modis laborat.

.

XIX. Ingrediebatur S. Davi

d quondam/ ca-

Ibideg,

occurrat, quin terminum (imul obvium ha-

beat, qui non fru&uofe eam locare curet;

ftra Saulis, comiteshabens Abifai , & nonnul.

los fortiffimorum robuftiffimos alios , invenite

& ad horam mortis ftudiofe diligenterque fe

preparet, qui tam cito advenit, tamque in-

uetum Regem, tum exercitum illius omnem

alto (omno fopitum. Vidit Abifài promptam;

opinato nos hinc abripit?

€dem Di-

XVII. Diligentia & induftria mali demonis

fecüramque trucidandi hoftis opportunitatem

fimulque faafit Davidi, ut ne tam preclaram

dac. $. 2.factum multi arbitrantur, quod fepulchra ex-

in Dom. tr4 civitates olim fuerunt conítituta, ut ne

occafionem elabi fineret, vitamque adimeret

!ï

15.

homini , per quem vix fi

bivivereliceret. Re«

Jen

t

Poft homines ob oculos haberent memoriam mor-

tis, fed procul abeffet, quicquid illam refricare

fpondit

pius Rex : V ivit Dominus ,

quia nifi Do-

minus percu[Je

rit eum, aut dies ejus venerit ,. ut moe

poffet ; quod ftygius ille veterator probe fci-

ret, quam fit hoc validum ad continendos in

riatur , aut in

pralium defcendens perierit , propitiu s

fit mibi Dominus, ne «xtendam manum meam 1n Cbri-

officio homines, emolliendosque peccatores

remedium. Confirmatur id ex co, quod alte-

ftum Domini. 1. Reg. 26. 10, 11.. Quid hic re-

frznavit Davidem, utnullis fuaibus in ccdem

zius vitz homines, qui ad nos redeunt, tan-

quam a vita noftra fibi timeant , fragilitatis

infenfiffimi hoftis adduci poffet ? Refpondet 5,

Joan. Chryfoft.Hom. de David &Saul. confpi-

íüx monumentum, quo tueantur , fecum fe-

rant, neque veniant , ni(i bene tedti fune-

ciebat Saulem dormientem, ac de morte come

muni omnibus philofophatur ; fomnium eniràa

bri linteo, quo involuti fuerunt , quando

mortui, Revixit Samuel, vifusque eft Pytho-

nihil aliud,quam mors temporaria, & unius diei

interitus, Hoc ergo Davidem ab inferenda ne-

niffz, quz,.cum a Saule interrogaretur, qua-

lis formz vir effet, qui vifus, refpondit: ir

ce abftinuit, quod vitam in dormiente Saule

imaginem mortis videns, fibi etiam paratam,

Jenex. afcendit , & ipfe amitus. eft. pallio. 1. Reg.

28.14. Quefitum a multis , quale hoc pal.

nec diu poft forte, fi non ab alio, a Deo faltem

inferendam cogitavit. Atfi mors picta tantum

lium faerit Samuelis. Rabbi Salomon refpon-

L

det : Fuit pallium; cum quo fepultus eft. Sed

valuit, mors ipía quid non poterit?

L]

2

— XX. Celebrisilla Davidisnemine

m latet a- Id. Apol-

quorfüm funebri illo ami&tu inuutus advenit,

&us,quando Phi

li&hzis urbem Bethlemiticam 1. de Da-

qui paulo poft ab bac vita iterum abiturus

vid. c. 7.

erat? Tam vilia, aut non ornatiora, pracla-

obfidentibus, aquam cifternz Bethlemitice f'»

tire coepit,quo intellecto defiderio,tres milites

rioraque funt alterius vitz veftimenta ?. Ha-

buit illud zvum veflfes tum elegantiores ,

cum manife(to vitze periculo inimicas pene-

tum pretiofiores, fed venit cum ferali fuo ami-

trando phalanges , aquam attulere, Regique

at ille noluit bibere, fed libavit

cula Samuel, ut ejus, quam jam oppetierat,

prefentarunt,

mortis infigne aliquod fecum ferret , conti-

eam Domino, dicens : Profitius fii mibi Dominus,

ne faciam boc num fanguinem bominum iftorumy qui

Manfit

nuoque ob oculos haberet , quaíi nemo in

hac vita vel momento fecurus degere poffit,

profe£ti funt , &g. animarum periculum bibamm ?. bi

7'"'71

S. Ambrofius, cur David.aquam illam bibere

nifi in confideratione fragilitatis propriz po-

fitus. Propterea etíam Samnucl, tanquam pra»

recufarit; hancaffignat caufam : Eo quod fuz»

viratem bibendi habere non poffet,quz propo-

fidio taliopus habuiffet, pallio füo capulari

fe texit, & velut obarmavit, Atque ille qui-

fite mortis horrore confiaret.

-XXI. Antiqui idololatrze:. cadavera in ci- Manfi difg,

dem i(tud in litore, & portu, quid ergo nos

inter tempeftatum procellas in medio mari;

neres ac pulverem reducere folebant per5 m 8

& przíentaneis periculis agamus?

ignem ; forfitan ex aftuti ferpentis confilio,

Jtilitas memorid. mortis.

ut ita fimul cum cadaverum difperfione , fi-

mul mortis. pmgenimmm—cvanefceret me-

Ibidem.

XVIII. Solent apes, cum toto femel agmi-

moria; Sciebat namque , quantum fibi bel-

neab alveari eruperunt , diffipari, & egre füb

lum cieret memoria mortis.

te&ta priora reverti, . Sed quo remedio feri

offit, ut iterum co&ant, & in priores cellu-

XIL S. Antonius fequentem ex S. Joanne$. Anton.

mpD . !-tit.5.

:

as fe recipiant? Plin. l. 36. c. ult. hac arte

Damafceno sffert difcurfum : Quidam du

C;1, $. 10.'

a facie unicornis, ne ab eo devoraretur, ve-

revocare poffe docet: Pulvere e veftigio an-

uium colle&to, fparfz apes in alvearia rever.

locius fugeret, in quoddam barathrum ma-

gnum cecidit; cum autem caderet, mani-

tuntur. Quam facile ad peccandum erumpunt

homines ? quam leviter ab zquo & bono re-

bus arbufículam apprehendit, & in bafi qua-

dam lubrica & inftabili pedes fixit ; re(piciens

cedunt ? ut vero in femitam redeant, quid

agas? Sume pulverem , fume cinerem, fume

vero vidit duos mures , unum album, &

auxillum terrz, in quam primzvi anguis doe

alterum . nigrum inceffanter. radicem arbu-

j

O

rediimus , atque ea frontem memoriamque

fculz , quam apprehenderat, rodentes , &

jam prope erant, utipfuüm abfcinderent, in

homini prafica; ita facies, ut ad meliorem

fun*do autem ba.xathri vidit dragonem re

rribi-

gem fe rccipyiat , ,& intra legum-cancellos

lem

vïimzm*--mmï Mors.

47

f'enäi'þiräntem ignem,& soperto ore ipfum de.

mus hujus (Fabrïcämx expendit, :atqu;c,diiäpi-

vorare cupientem ; füper bafim vero;ubi fe fu-

dat, nullo mortis, q

u identidemhþumäris

flentantem tenebat,vidit quatuor afpidum ca-

imminet, habito refpectu-

x

N

;

A

*

.

pita inde prodeuntium ; Elevans autem ocu-

XXIV. Cum D

*

Oominus vi

nez. ficulneam ïdemþ"difc-.

los vidit exiguum mellis de ramis illis arbu-

infructüofam amputari jufliffet, vinitor f& in- 8« n« 5«-

Ícule exireoblitasque periculi,in quo undique -

terpofuit;rogavitque ut faltem unius annofpa-

| pofitus erat, fe ipfum dulcedini illius modici

tio eandem toleraret, promittens omnem ex

h

mellis totum dedit.Ouis igitur hominem iftam

parte fua diligentiam & induftriam,ad hoc re-

non judicaret in(3num,qui ita accendit ad illud

quifitam, ut frü&tificaret. Sed quomodo id fe

modicum dele&ationis habendum, quod tam

obtenturum fperabat? Usque duzg fodiam circa

multiplicis pericali oblivifcitur, tanquam ce-

illam, & mittam fiercora. Fotfa autem & ftercora

cus effet, ac.pfüm non videret; ideo orabat

ä

illa mortem prafigurant;quia memoria putre-

P(almifta: Jlumina oculos meos, ne unquam obdor-

dinis, vermium, & fepulturz optimum eft re-

miaminwerie; id eft,in confideradone mortis,

medium , ut anima aliqua ante fterilis bono-

t

M

——

ne quando dicat inimicus ineus, fcilicet diabolus;

rum & virtuoforum operum referac fructus.

prevalui adverfus eun , (cilicet per peccatum.

XXV. Si tam potens & efficax eít mortís Salazar -

Linicornis mortis tenet figrram,quod homines

recordatio, non fim nimius, fi illius potentiam zp. Nyff.

——

O Con- Dom. 15.

femper períequitur, & apprebendere cupit.

cum virtute Nomipis Jefü quodammod

Und: dicitur Job. 34.. INiziquid. volet Rbinozeros

tendere pofle dicam.. Qua alia tam va

lida & poft Pent.

À

Jerviretibi? Rhinoceros eft unicornis,& ifte non

invicta arx ac dulciffimum Domini noftri no- ?**

vultalieui (ervire, quia mors nemini vult füb-

men? De illo inquit Salomon Prov. 18. 10.

. jici, aut parcere, ita ut elephantem etiam cor-

Tüurris fotiffana nomen Domini, ad ipfam currit

nu in ventrem figens interimat, quia fcilicet

juítus, & exaltabitur. Salazar, infignis harum

mors quemicunque virtute,ve

h

| fcientia,ant po-

paroemiarum interpres ait, quod ea verba

teftate magnum interimit. Barathrum, mun-

multi Hebrzorum de inoffabili nomine Jeho-

das eft omnibus malis plenum ; arbufcula

vah accipiunt, ad fan&tiffimum autem nomen

unius cujusque eft vita, qux per horas diei &

Jefu alii confequenter trahere contendünt,

Maseciir.

noctis, quafi per murem nigrum & album, in«

propter affinitatem literarum utriusque no-

ceffanter confümitur, & incifioni appropin-

minis. Sacrofan&tum ergo hoc Domini noftri

. quat. Bafis quatuor afpidum,corpus elt ex qua-.

nomen mmunitiffima turris eft, qui in eam fefe.

tuor elementis compoficum, quibus inordina-

ER

recipit, is exaltabitur, & gloriofos de hofte

:

4

tis, corporis compago diffolvitur. Draco terri-

triumphos referet. -

b:lis, eft infernus, cunctos devorare cupiens.

XXVL Quotiéscunque fummus Pontifex Maná die,

2ulcedo ramufculi mellea,cft delectatio fallax

aliquis in Bafilica $. Joannis Lateranenfi folen- 6- n. $.

pol.

imundi, per quam homo (educitur,ne fuum pe-

niter poffetlionem capit (ui Pontificatus, levis

Dlg

,

. riculum intueatur, & fic dum mundi dele&ta-

uzdam ftupa virgz fümmitati affixa accen- -

i^

À

üonibus vacat, & f(e moriturum non confide-

itur, quz poft editam luminofam quandam

rat, confumpta radice arbuículz, & bafe de-:

flammulamyin fumum & cinerem ín momento

firuGainfoflatum cadir, & ibi defiderium pec-

redigitur, ut per hanc ceremoniam omnium

catorum peribit; led dum mortem bene reco-

humanarum digoitatum; quz cíto in cinerem

gitatpros'aoquam,mel dimictit deleCtationibus :

convertuntut, fugacitas electo Pontifici infi-

r r o

pPiPCI

lum evadit.

riandapna; & peccatum & p

nuetur. Unde preco quidam clara voce cla-

VMä—nü difc.

XNXUI. Fadem ftultitia nonnullorum, mor- .

mav: Beatiffane Pater ,. fic tranfit gleria. mundi.

!2 n, 2.

tem minime contendentium, fed ad radices in

Quibus verbis addi merito poffet. . Neque de-

boc mundo agendas contendentium, fequenti

fcendet tegum, el cum eo gloria eus.

fimilitudine exprimi potcít: $i quis zediticium

XXVII.. De confuetudine aliquando

fuit$ Anton.

exftru&tum habe:et juxta impetuofum torren-

Imperatorum, quod, cum eífent elc&ti, prima P-4-tit 14.

tem, qui contiguam identidem roderet & ab-

die coronationis eorum venicbat ad eum La * 9 37*

jdiit,

fumeret terram, illias autem fabrica non nifi

picidarius, deferens in míanu füa tres vel qua-

b

ad tres vel quatuor ad füummum diftaret pal-

tuor petias; marmorum diverforum colorum

1mos; num quis adeo ob omni mente alienus

dicens: Jubeat Dominus Imperator, de quo

foret, ut inibi curiofa extraeret eftiva ambu-

genere marmoris velit fibi fieri fepulchrum,

lacra, aut cabicila auro diftincta, pretiofisque

quia homo mortalis eft ; & hoc ficbat ad dan-

jncruftata lapicihus, ut flacuas inibi erigeret,

dam fibi occafionem humiliationis ex mema-

aut picturas celebriores? fi nsingue fabricam

ria mortis. lllz namque manus, quz fcriptis

ntof.

füuam vel unico inítsati pertimetcit abripien-

moderabantur; que unico duntaxat nutu vae

d o

. dam fluminis impetu, nullos unquam fingula-

lidiffimos, quocunque volebant, dirigebant &

uS.

S, II

res adhibebit fumptus, aut lüam circa huj

VE

deftinabant exercitüs, coram quibus torus

modi zdificium applicabitimentem. Quoríum

contremifcebat mundus, tandem a validiffi-

igitur & quamcdiu nos infaniemus in exflruen-

mis devorantur Vermibus; Caput illud quod

12;2

X.

dis vanitatum türribus,quic

nes morimur,e

innumeris populis atque provinciis leges de-

^

quafi aquz dilabimur ia terram ? veritas indu-

cernebat, unico ictu fusque deque verfum in

bitata & pradtica eft, quoniam aquz ille vici-

fepalchrum reconditur: corpus; quod regio

nz (unt, noítrisque inhiant faucibus, & nihil-

fplendebat paludamento , tines cocpertum

ominus quis eft, qui hoc ipfüm confideret ex

confpicitur, juxta illud lfaiz: Stübter te flerne-

Y

l

omnibus?Omnibusmors imminer,& nihilomi-

tur tinea, £5 oberimentum tuum eft vermis.

.nus indelinenter fuum quilibet ingenium, pe-

XXVIII. Toennes de S.GeminianosVincer. Nyffen.f.c,

lii de

culium, tempus, & quidquid poflidet, in do-

tius Bellvaceníis, Berchorius, & plures a

Baífi-

A

i

458

Biblitbeca : Manuals | . Coneionatoriae

þ,

Bafilifco ajunt, quod $. Ambrofius in Pfal.

$ XIV.

,,1

! m

gt

112. O&on. 10. his verbis affirmat : Bafilis-

MISCELLANEA-

i

cus fi quodcunque prior viderit animal , fer-

:

st

tur oecidere, & allegatur, ftàtim necari , qui

;

! Qualitas.

u

potuerit a ferpente hujusmodi prarvideri, ipfe

i |

ors falcata pingitur, qualem olim S. Jo- Apoc, w.

quoque ferpens mori dicitur, fi fuerit ho-

I.M

annes vidit, fimilem Filio Hominis, ha- v. 14.

minis preventus afpedu. Vifu perdit, ac

bentem in capite coronam auream, & in ma-

. perit, cxdit, caditque Baflicus.

Qlæm,-

nu fus falcem acutam ; nam uct Chriftus om-

cur mors malis eft tam exitialis? .Mors pecca-

nium judex, fic mors omnium eít carnifex, &

torum pe[Fma. P(alm. 35. v. 22. Cur juíto tam

falutaris? JNam jretiofa in confpe&tu Dowint mors

falx utriusque eft index.

]i. Diogenes Cynicus inter buftuaria ob- Beff, comc. -

Santlorum ejus. Pfalm. 115. 15. Qua fit, quod

juftus morti vitam adimit, & peccatori mors

ambulans, fcifcitanti Alexandro, quid ibi age- 2.de mert,

Dren

rec? Patris tui Philippi, refpondit, calvariamP 3

L1

mortem deteriorem adfert ? Refpondeo, mors

pedt

f

Bafilifcus quidam eft. Qui mortem przime-

quzro, fed interr

gofcere/ nequeo: tu, fi potes,

S

j 9t

oftende.

i

ditatur, ac diu ante quam adveniat, previ-

u

det, nihil huic ab illa incommodi venit, At

lil.Idem rogat

b nupi

quid mali effet mors,Lgert. l. 6.

refpondit: quo pa&to malum, cum przefentem

quem illa przoccupat, & prior videt, eun-

dem intoxicat, & necat.

Et quoniam ju-

non fentiamus? quod autem abeft, nulli ma-

lum eft, Dum fentit homo, vivit; nondum

ftus eam afpectu fuo prevenit, proptera etiam

La

vincit, & veneno fuo exonerat: Mori dici-

igitur adeft mors, quz. fi ad(it, abeft fenfus;

Fdto,

Malum autem non cíl, quod non fenticur.

Fa

tur, fi fuerit hominis preventus afpectu; pec-

catorum vero, qui fe videri priorem, patitur,

IV. Tres fünt nuntii mortis, cafus , infir- Hugo de

b

mitas, fenectus? Cafus dubia, infirmitas gra- clauftro

^

occidit: Allegatur ftatim occidi, qui potue-

Se«.

xit a (erpente hujusmodi. previderi.

Hinc

via, fene&tus certa denunciat, Cafus nuntiat hlme L2«

l

mortem latentem, infirmitas apparentem, fe-

$-

nt Q

intelligetis id, quod de venerabili illo fene

&I2,

Simeone S. Lucas ait; ARefponfum acceperat Si-

ne&tus prefentem. Ex hac incertitudine mor-

tis timor, ex gravitate dolor, ex certitudine

meon a Spirit

u [antüio

.mon vifurum. fe mortem,

- mift videret Ciyifium Dominum. Luc. 2. 26. Non

i

fene&tutis non obflinatio, fed humilitas & af-

hn

fli&tio fequi debet.

X

dicit, quod fit mors illum vifura, fed ille

.

nqu

morterm,

Hoc enim juítus a peccatore dif-

.N. Gorgiás jam vi

cinus xhorti, & fenfim in Laert. 1.6, :

16

fomnum delapfus, cum quazfitus fuiffet, quid

fert, quod ille mortem prior videt, adeo etiam

& 30

fuperat, hic prior a rnorte videtur, atque id-.

ageret? jam fomnus, reípondit, me fratri fuo

MM

tradere incipit.

sE

. €Circo mactatur. Ergo vigilemus, ut mortermi

diuturna meditatione preoccupemus, & vi-

V. Mors non eft gloriofa, fed fortiter mori Seuec, ep.

gloriofum eft. Nemo mortem fuam laudat, 68

fa venenatum hunc Bafilifcum przveniamus;

fic enim omne ab illo toxicum auferemus, at«

ied eum, cujus mors abftulit animum inter-

eft, utrara malitia illi, aa virtus manurm ade

que in voluptatem, & vitam noütam converf

moverit.. Mors enirmn, quae in Catone gloriofa

temus,

eít; in Bruto turpis & erubeícenda. — Cato

illa boneftiflime ufus eft; turpiffime Brutus.

foid.Dom. XXXIX; De militiz Ro&)anæ : Tyronibus

VII. Guilielmus Dux Javariz in íomno vl-Drex, in

$. poít

ait Vegetius l. 1. c. 18. Equi lignei hyeme

ditcervum eminentis f'aturae in altero cornuprodr,c.r.

Pent. $. $. fub tecto, eftate ponebantur in campo. Su-

campanulas, in altero acceníos cereos feren- 9. 38«

per hos juniores primo inermes, dum con-

tem, qui a Venatoribus canibusque agitarus,

fuetitudine proficerent, demum armati co-

cum oimnes efiugiendi vias interclufas cerne-

j Vi

ebantur afcendere, hoc enim affidua me-

l,

ditatione faciebant, fcilicet ut in tumultibus

ret,in apertum Coemeterii D. Virginis fepul-

chrum fugit, ibiace ezptus & occiíus eft.. Ex

- przlii fine mora afcenderenr, qui tam ftudio-

fe exercebantur in pace. O quam pruden-

quo fomnio evigilans !

?rinceps, .ego. inquie-

bat, fum ille cervus, qusre & in dicto. Coe-

ter dictum: ut in tumultu przlii fine mora

meterio fepeliri volo. Quodi & fadtum, mor-

afcenderent, qui ftudiofe exercebantur in

te brevi fecnta.

Y

ace! Quam ardua res, inter confu(z mul-

e

titudinis concurrentium militum, & omnia

4 NBT. Olim parsvit D

T Qermem afcenífu Jon. 4

diluculi,& percuffit hederam, & exaruit. He-

miícentium ftrepitum, dextre quidquam aze-

dera talis homo eff. vermis mors.

re, (i inter otia pacis non crebra exercitatio-

TX. Militia e(t vita bominis füper terram :Ppreff.co

nc.

ne affueveris! Nullus tam confufus, ac tu-

teffera noftra pulvis eft? hinc hominem agno- «. p. .

multuarius, quam füpremus vitze cum mor-

fcas. , Memento ergo homo, quia pulvis es,

L

te confli&us, ubi & mortis timor, & judi-

4

& in pulverem reverteris.

- ld G

cis multo gravior metus, & conícientiz an-

. X. Redte cecinit quidam Poeta. -

Ix;ch. p.re

LLTRI

xietas, & vite amor, & morbi acerbitas, &

INudus ut in terram sieni, fic nudus. abibo.

Ade nOV. Cs

61

plura alia fünt, quz omnia mifcent, ut ani-

12.

m difpicere non poffit ,. quomodo recte

Quid frufira fudo, funera nuda videns.

oc eft:

' tunc agere poffit, qu& non diuturna, fre-

Zuf. Erden bin icb. kowmen blosy.

quentique meditarione ante ad hanc fe pu-

JDa. d! Mutter. micb. gehobven.

gnam Quäiofe comp,ararit,,r

Blos kebr ich in der. Exden Scbos,

. Vird . alles Ryn veriobren.

! XI- Bar- :

Jiuus XCVllL Mos.

499

$. Jo. D« XI. Barlaamus mortem unicorni fero-

maíc c.19. cienti & hominem infe

miniftris, qui adüai)ant., in menteth venit,

:it.

quenti comparat , vi-

Regem in regium le&tum deportare, qui inde

tam arbori, in qua homo fe.aliquam dia fu-

non nifi viginti paffibus diftabat. Jacuit in

ftentat, donec a duobus muribus, albo &

loco tam foerido novem horas, & inibi mor-

L.

atro (puta die ac nocte) radice abji

cum arbore cadat,

impta,

tuus eft. lta Rex florentiffimus, & liliorum,

Infra ipfüm [crobem

nuper adeo poít obtentas geminas infignes

apertam (orbem miferiis refertum) & in ea

victorias, & occupatum regnum Neapolita-

draconem horrendum (infernas fauces) ex

num, totamque Calabriam

& ,Apuliam , non

quatuor vero lateribus, quatuor (afpides

alium mortis locum habuit

L]

(elementa) fingit. ' An non ergo merito ho-

A

XVIIL Cleopatra varia genera collegic Plutarch,

i.

mo timeát? an non ftulte agit, (i füi fecurus

venenorum lethalium , quorum fingula utin Anton.

guttam mellis ex arbore decerpat?

l Dfex. jn

periclitaretur, quod; minimum doloris fen-

XII. Senex quidam cum mors raptura ho-

füm afferret, obtulit rerum capitalium cu-

(

J

predr. c.2. nem adeeffet, illeque quereretur, fe moni-

!

:

ftodiis; ubi animadvertit, ea quz mortem

tum nunquam fuifle, refpondit illa, (at mo-

. accelerarent, cum dolore maturare , lenio-

K

nitum effe, dum tot infantum, juvenum, fe-

ra auteim defici celeritate; tranfiit ad beftias.

numque funera, & przterea fuos etiam ca-

Alpiciebat cum alia aliis admoverentur. Tra-

nos aíp

exiffet; hos enim fidiffimos mortis

. €abat id quotidie, atque in omnibus pene

nuntios effe.

unicum invenit afpidis morfüm círca contra-

Eseder. n XIIl. Numa Romanus Rex in cubiculo füo

efto.

&ionem membrorum vcl gemitum , gravem

$. fpeculum appendit, calvis mortuorum cir-

foporem & torporem. inducere cum faciei

de

Franc.

Borg.

cumcinctum , quos inter hoc lemma legeba-

molli fudore, & fenfüum ftupore facile elan-

[

tur: Speculum hoc non fallit.

ELa.-

gueícentium , & xgre ferentium , ficut qui

Senec.] I.

XIV. Sed & Seneca ait, inventa effe fpe-

alto fomno mer(i (ünt, expergefieri, aut ex-

mat qq. cula, ut homo feipfe nofcerec- | Ut juvenis

G- IQ.

citeri, Hinc eidem paranti fibi clam necem

ztatis Hore admoneretur, tempus illud effe

inferre eo ipfo die, quo etiam poft balneum

(d

difcendi;! fenex ut indecora canis depone-

fplendide epulata eft, cifta rure veniens al«

ret, & de morte aliquid cogitaret.

. lata eft a quodaim, qui a fatellitibus rogatus,

| lln ann. Pa.

XV. Viderat in redudlione S. Mariz Majo-

raquar,

quid ferret. depofiris foliis, ait, fe ficus fer-

M

ris parvulus , necdum rationis compos fre-

re Cleopatrz. Laudantibus ficus arridens,

1635.

& 39..

. quentes in templo exequias, a quibus do-

inviravit, ut fümerent, fed abítinuére. Tum

mum reverfus in defuncti modum corpufcu-

referata janua in lectum fe condidit, in au-

lum humi componebat ;; patremque fuum

reo Jacens leCto ,. regio cultu exornata:

L

rogabat, ut mOriendi fibi poteftatem face-

ajunt, aípidem inter ficos illatam ,' foliis-

ret. Ufuürpavit id frequenter puerulus , do-

.que fuiffe obteQtam. Ita enim juffiffe Cleo-

nec pater repetitis toties precibus commo-

patram, ut ignorantis corpus beflia invade-

'tus: Si te, ait, fili mi, evocare Deus vo-

ret; ut igitut de ficis tollens.eam confpe-

luerit, non inficior, ut qui illius nutum ob-

Xit, brachiu

)

m nudatum;þ. mo;fui ejus prge

/^ 4ervare in omnibus ftudeam. |Morere, fili

buit.

mi! morere, fi Deus te mori voluerit, Hoc

l

patris. accepto refponío exurgit puer va-

C

lens, ac vegetus; atque ubi fe morientis in

XIX. Nil melius seterna lex fedc, quam Senee,

ep

morem in le&ulo compofüit, continuo mo-

quod unum inrroitum nobis ad vitam dedit,6g.

ritur.

,

multos exitus.

N'Vita l. 1.

— XVI. Rev

erendi P. Petzi Fourier, qui an-

XX.. Jigyptii olim in divitum e

:

UR hd O

pulis cada- Herod,] $

no 1565. Miracurz, Gallice Mirecour, pri-

ver ligneum oftendebant dicente

S$: in hunc

die Cal. Dec. in Lotharingia natus eft, Pater,

intuens pota, & oblecta te; talis poft mortem

Dominicus Fourier moriturus, collectis viri-

futurus, uc hoc fren

bus pileolum capiti detraxit, ac junclis mani-

" etent.

i

"

O intempc?antiam coere .

. bus oculisque in coclum fixis mortem exfpe-

XXL Ag

i-ïïlsvinterrogatkus , qdo- pacto quisPItiltarch.,i

Cabat.

Confanguineis monentibus , ne nu-

libertatem tueri poffet? . fi mortem

; inquit, in Lacon,

1

dato capite malum augeret refpondit: INemo

contempferit./ Cum vero injufte ad laqueum

vefirum Principi donum aut. literas. offert , mift de-

damnato lictor quidam flendo condoleret,

le&bo capite. |Ego quoque amimam a Deo mibi tot

define, dixit illi, vicem meam flere, nam fic

-annis commodatum, ut, qua par ef1, reverentia. of-

totto

moiens, melior füm iis, qui me occidunc.

[

. feram maximi momenti donum , . permütite.

lta

XXII. Mors & exilium, & omnia

hoc fitu mortuus eft,

; que in Epid, in

malis habentur, ob oculos tibi quot

idie ver- enchir, Ce

Lud, Guy.

XVIi. Carolus VII. I. Galliz Rex

X7. April.

feniur , omnium vero maxime m

ors; ficog.

pn ID

tom.t,1.4. I498. cum conjuge (ua Britannica iturus. ad

nihil unquam humile cogitabis, nec impen-

9 10.

Fpe&andos nobiles in foffa arcis Ambianenfis

fe cupies

A

*

&etus.

quicquam , inquit fapienter epi-

pila lufuros, ambulacrum adiit, in cujus ma-

le farti limine & poftibus, capite, (taturz li-

XXIIL. Aquila cervum expugnatura , mul. Plin.1, 10,

cet ipfe non altz, offendit; inde fpe&tans

tum pulverem excutit in oculos, & pennisc. 4.

ludos hilariter cum Regina, fübito cararrho

ora verberat, donec przcipitet in rupes; fic

opprimitur, amiffo omni fenfu, & íenfuum

eccle(ia in die Cinerum cineres capiti infper-

fundione. lta füi impos decidit in cloacam,

git, ut nos hoc pacto per mortis memoriam

quz illi proxima erat: .neque ulli e R

í

egiis

fibi & Deo fubjectos efficiat. -

R. P. Lohn. Bibi. Man.» Jum. 11

Q3

| XXIV. Si-

7^

490

Jibliotbecce Mam.;alis -Concionatorice

Pluarch, — XXIV. Simonides Philofophus pof&emi a morituros. Etcerte tales dignos fe efficiunt,

ut ad Chrifti nuptias introire merantur; qui-

in confol. fe Paufaniz Regi Lacedzmoniorum, ut mem-

nofymon € Philofophia promeret, e quo me-

-cunque enim mortis fug efficaciter recor-

lior evadere poffet. Hominem, ajebac

fe, &

dantur, ftudent effe patientes, continentes,

mortalem memineris.

obedieixes.

Deffzus

XXXV. Etfi Chriftus illos, quos a motbis Nyffenus

XXV. Solon ad elatos fpiritus Greco-

9t

( J

conc. I-. prüm retundendos, Delphici templi valvis

curaverat,exhortatus fit, ne dcinceps amplius in die Cin,

l h

de mort. jinfcripfit: nofce teipfum, quis, unde, quo

peccarent; nulli tamen a morte refüfcitato 4

tendas, nam vivendo moreris, & moriendo

fimilem adhortationem fecit, eo quod mors

v1vis.

5

ipfa utpote optimus magifteryeos imbuendos

Fulgof, 2;

XXVI. Saladinus domitor Afiz indufium

fufceperit, ut Nyffenus difcurrit.

- fuum poft mortem ia pertica fufpendi, fimul-

XXXVI. Cum Chriftus regionem Gerafe- Matrh. 8,

que clamari juffit: Hoc fpolium Orientis ter-

norum intraffct occurrerunt, ei duo diemonia v. 28»

ror, & domitor A(iz Saladinus ex tot trium-

habentes, dé monumentis exeuntes: fuper

phis fecum abftulit.

quz verba S. Petrus Chryfol. dicit: Exeunts5. l'etrus

ulatz iridis finuofa

Plin,

XXVII. Pavo cum oc

de monumentis, & verfa vice captivos ferunt, Ch: yfol,

ap.

volumina pandit, übi nigredinem pedum con-

a quibus fuerant captivati; fiftuntur poeais, ^ ^

fpicit; mox criftam cadere finit; idem eve-

" quorum cruciatbus torquebantur , nimirum

niet homini ob fua dona & talenta elato, fi

ex reprzfentatione mortis roborati..

. pedes fuos, id eft, vitx exitum, & quid poft

XXXVIL. Licet poena inferna reipía fitNyffen. in

mortem futurus (it, con(ideret.

;

eravior, quam mors corporis , comminatiofer.5- Poft.

0.'.3'3.*4.

Pluterch,

XXVIII. Cum Againedes & Triphonius

' tamen corporalis mortis acrior, & vehemen-

Quadr.

apuc Bef ArchiteCti pro conftructo Apollini fano mer.

tior eít ad commovendum bomincm,;« hinc

C:jet.

c.7. de

r5 (

mort,

cedem ab eo, quam optimam haberet, poftu-

Deus Adamo mortem, non infernum mina-

laffent, refpondit ille: Poft octiduum voti

. tus eft, fi vetitum pomum non c

effet.

chüums

compotes eritis. linde die feptimo ambo

mortui fünt, quafi a Deo nec dati , ne

XXXVIII. S. Ambro(ï,quæritg cur S. David S. Ambr.

c peti

in apol.

melius quid morte poffit.

