V. 24

olim Nabuchodonofori dedit dicens: Pecca-

jici poteft: quarum prima eft Jndigentiá perío-

ta tua eleemofynis redime, & iniquitates tuas

ng: quo enim perfona aliqua pluribus miferiis

mifericordiis pauperum animarum; pracipue

fubjeda eft, minusque feipfam juvare potefty

in purgatorio detentarum; ut quod milericor-

tanto przítantior eft eleemolyna, quz ipfi of-.

dix genus ficut reliqua lougillimo precedit

fertur: quis autem gravioribus fübje&us eft

intervallo, ita meritum pre omnibus efficax

miferiis? quis minus juvare fe poteít, quam

cenfetur ad poenas

animz purgantes ? Secunda eft Sanfiitas egeni

Gas exíolvendas.

—pcr:ccvatis noftris contra-

quz autem fan&iores perfonz reperientur in»

ter mendicos, quam animz purgatorii, utpote

-

$. IX.

z

abomnijam nzvo & peccati macula purgate:

UA S C

ETIG A.

'Tertia eft rej, qui datur aut procuratur, tna-

in$ue potiffimum íunt, quz bene di-

gnitudo atque pre[lantia: quid autem melius aut

L Q

fcenda, aliisque inculcanda fünt ab

przftantius excogitari poteít, quam ipfa feli«

Aíceta. Primum ett, ut bene percipiat generalia

citas eterna, cujus acceleratio animabus pro«

fundamenta ad banc materiam pertinentia, quorum

curatur; Quare eít propeia lavgientis wece[['tass

quidem tría fünt precipua. 1.Effe purgato-

i fcilicet non tantum füperflua, fed etiam ne«

rium , animas ibi detentas fidelium fuffragiis

ceffaria quis largiatur: quis autem & hoc per-

, juvari, uti noviílime definivit Concilium 1ri-

feCtius przftat, quam qui fru&um fatisfadto«

S/.Bem.

dedentinüm; & pulchre S. Bern. explicavit fe-

rium fuorum operum, quem conflat omnibus

" quinque quentibus verbis: Tria funt loca, quz mor-

fumme effe neceffarium, (ibi ipfi fubtrahit, &

tegion.

tuorum animz pro diverfis meritis fortiuntur,

animabus tranícribit; Quinta eft affettus dantis:

iafernus, purgatorium,coelum. .In inferno im-

nam ex hoc potiffimum benignitatis menfura

pii; in purgatorio purgandi, in ccelo perfecti,

taxatur, tefteS. Leone. Quis autem affectus

Qui in iuferno funt, redemi non poffunt, quia

major effe poteít, quam ubi liberans, ipfum,

e€x inferno nulla eft redemptio : qui in purga-

ex quo alium liberat, purgatorigrg fqbire cü

torio fünt, exfpectant redemptienem: qui in

aratus? .

E

ccelo fünt, gaudent ad vifionem Dei, fratres

1V. Ut bene occurrere difcat obje

&iohibusg quibus

nonnulli ab boc exercitio prefLantiffimo mifericordie

in natura,cohxredes in gloria, (imiles in eeter- «

nitate juzunda. Quia primi igitur redimi non

impedire alios nituntur, quarum quidem duz fünt

poffunt, tertii redemptione non indigent: re-

potiffimum. Prima eít, quod confultius (it pro

ftat, ut ad medios tranfeamus per compaflio-

peccatoribus orare, & alia bona agere; utpote

nem, quibus juncti fuimus per hutanitatem.

in periculo zternz falutis amittendz conítitue

L5 Anfdlm,

2. Poenas hujus purgatorii graviilimas effe, &

n

tis, quemadmodum olim Bertrandus Domini-

dn elücidt«

.ïïo.

quidem triplici ex capite, neinpe ob poenam -

canus cenfuit, fed facile opinionem fuara mu-

fenfüs (qus omnes poenas lhiujusmodi longif-

tavit, quando ab ipfà quaptam anima apparen-

fime füperat) pocnam carentiz vilionis (quz

te errorem füum dedo&tus eft. Certe vel hoc

& ipfa tanto gravior e(t & moleftior, quanto

upnum füfficere poterit ad didiam opinionem

affectus in illud fümmum bonum intenfior eft)

evellendam, quod is, qui animas ea intentione

diuturnitatem utrique, quz & ipía non leve

liberat, utipfz poftea in coelis pro peccatorum

pondus utrique addit, quia quo termino quis.

converfione intercedant, efficacius longe pec-

eít proprior, tanto fit mora gravior. 3. Cogno-

catoribus auxilium preftat, quam f(i ipfemet

Ícere animas, quidquid a nobis auxilii fuerit

pro illis oraffet, aut opera fua obtuliffet. For-

]: W u1f

tior,faltem in fpeciem,eft altera objectio,utpo-

exhibitum, idque fecundum S. Auguft. tribus

modis,nempe per divinam revelationem ip(ius

te ex proprio amore petita,qui fuadet,ut chari»

?. v- Q«

Dei: vel per bonorum Angelorum manitefta.

tatemordinatam a nobisipfis inchoemus,atque

tionem: vel per animarum hinc exeuntium

adco no(tra prius,poftea demum aliorum debi-

L

narrationem : imo ut alii volunt, etiam ipfam

ta expungamus: quo argumento permotus D.

revelationem poenarum, quam experiuntur,

RodericusArriaga judicat,omnino facere cone

j

]j Ut /iiat potioves sodos $* media ad dittas

tra charitatem ordinatam fui ipfius, quisquis

. r.Cor. 1

anima e ponis tam gravibus eximendas, quz qui--

omnium operum füorum fruc&tufn fatisfatto-

.0b

S.Antor. dem S. Antonin. non. male fequentibus ver-

rium a fe abdicat.& animabus purgatorii tran-

dt.16.52-bis iadicavit: Suffrag

2

ia quidem profunt de-

fcribit. Atqueidipfüm adeo perfüafüm habec

I$

fun&is ad abfolutionem poenz, a quo poffunt

P. Theoph. Raynaudus ut inter heteroclitas

abfolvi quatuor modis.

Uno modo per in-

pietates numerare non horreat ejusmodi chae

b

terceflionem ip(ius capitis, fcilicec Chrifti;

ritatem. Verum horum argumenta tanti non

!y

i Pwvc l'l

& (ic juvantur per oblationem Alcaris. . Se-

funt, ut propterea recedere quis debeat ab

cundo per interceílioném qua(i privatorum

altera opinione; uti fufe & folide probat in au»

os V' ]9'

reo fuo tra&atu de mifericordia animabus

M

membrorum, id eít, per orrationes$ Sandto-

rum., Tertio per modum redemptionis poeng,

praftanda P. Jac |IMontford. ubi poftquam perTae Monte

li?

li

Ícilicet eleemofynarum largitionem. .Quar-

aliquot capita demonftravit,

eum , qui fuasferdus in

to per modum folutionis posnz , fcilicer per

aCtiones offert pro animabus, nihil perder

e, traét. de

animab,

;

ln

jejuniorum affli&ionem ; & ad dictos qua-

fed plus meriti, impetrare , fatisfacere, imo

tuor modos omnes alii reducuntur.

fpem valde magnam concipere poffe pur-

IlI. Ut preflantiam mifericordie animabus pur-

gatorii omnino evitandi, tandem capite duo-

l

Bbb a

decie

R. P. Lobn. Bibl. Man. Em.«ll.

M

[«

$26

JBibliobere Manualis Concitnatorie

^

txítem: ecce mi Deus, animarum

lahqator

decimo in compendiufn' quafi redigens prius

di&ta,triplici hac ratione oftendit,per ejusmo-

Zelofiflime & tenerrime, offerro tibi hodie

pro refrigerio animarum in purgatorio non

di applicationem nihil contrà ordinatam cha-

ritatem fieri. 1. Quia mille purgatoria nullius

folum opera bona omnia, quz hodie factucus

(um, vel ab alio quovis pro me hoc die fienz,

momenti reputanda füunt, fi iisdem unicus-

gradus gloriz altioris obtineri poffit ; cum er-

fed & omnia, quz ullo unquam tempore fa-

&urus fam bona, vel quz unquam per vicam

o per ejusmodi praxin & perfeGtiflfimam cha-

ritatem haud dubic quam plurimi gradus glo-

pro me fient, imo etiam polt mortem pro

me offeruntur, quantum hoc ex majore tua

riz obtineantur; qui fine illa nunquam obtine-

rentur, recte concluditur, non facere contra-

gloria, divinzque tux voluntatis beneplaciio

fieria me poteft. Accipe, o dulcifTimejefu,exi-

Aää

rium quid charitati propriz eum, qui gradus

illos gloriz, quibus frueretur, fi citius propter

guam hanc oblationem meam, quam pro ani»

mabus mihi dilectiffimis facio, & omni pof-

epplicationem operum fibi fadtam coclos in-

rederetur, negligit, ut plures, imo infinitos

fibili aïc&u ex corde fgcere defidero.

1

los gradus gloriz, quos per totam zternita-

$xX

Cint.

£em obi(tam charitatem animabus exhibitam

CONCEP

TUS PRJEDIC A-

V-9'

percep

turus eftjhac dilatione comparet. Alio-

BILE So.

qui fane n

x occafione thematis : Miferemini rrei, ini- Job. ,:.9.

xabilis, S. Lydwina &aliiSan&ti redte ac pru-

LE

L /

^

a

-

denter cgiffent, quando optione fibi facta,coc-

. feremini

mei faltein os amici mei: poffuntve z.

SEENSNI IN IS I E RRININ TET

explicari potiora motiva ad mifericordiam

x

los ingrediendi,autad falutem proximi procu-

randam diutius in terris permanendi, hoc po

animabus preftandam excitantia, dicique, re- ,

&e de hac mifericordia ufurpari pofle iila

fteriuselegerunt. 2-

ia qui hujusmodi mi-

fericordiam exercet,multo certius fperare po-

d

'Thomz Kempenfis verba : Converte te fupra, L. 2. de

Converte te infra, converte te extra, Conver- imit. c.12.

Job 1!

teft,fe purgatorium evafurum,aut certe diu ibi

detentum non fore, quam fi ibi ejusmodi fua

te te intr2, &ubique motiva füccurrendi ani-

lv- 241

mabus reperies. Nam 1. füpra te, fi Deum;

opera applicaffet, uti citatus Author c. 11. e£

ficaciter probat,ergo ctiam ex hoc capite con-

Chriftum & San&tos fpetes, reperies hanc mi-

fericordiam ipfis gratiffimam cfle, quia Dei

tra Charitatem propriam non facit. Imo; ut

docet C. Lugo, hoc ipfo quod cbaritatem au-

cultus amplificatur, Chrifti merita & fanguis

Matth,

fruc&tuofe applicantur, Sanctorum gaudium

geat, fitdignior perfona,adeoque facit, ut poe-

?4ä

na, quz prius proportionata erat delictis, jam

accidentale plurimum augecaür. 2.Iníra te; fi

animas ipfas purgantes confideres ; tot moti-

reípectu perfonz dignioris nimia fit, atque ad-

€o minui debeat. 3.Quia cum ex una parte

va invenies, quot titulos in iilis objici vide-

bis, nempe quod finr imago &templum Dei,

poffit is, qui a&iones fuas dicto modo offert,

€onditionem.iftam opponere; ut eatenus dun-

membra corporis nofiti myfüici, fratres no-

flri & cohzredes eterng vite, pauperes & ca-

taxat intentionem füam hanc validam effe ve-

lit,quatenus talis oblatio ad majorem Dei glo-

ptivi opem a nobis velut amicis poftulantes.

N

3. Exua te, fi pericula , quibus circumdatus

1

riam confert, & charitati proprig non obítat ;

ex altera vero parte coronet & premiet Deus

es, attendas, tot iterum motiva, quot hofles

*

voluntatem quando non invenit facultatem,

reperies; qui cum innumeri fint, merito cone

facile apparet, per ejusmodi applicationem,

tra eos exercitur animarum purgantium,quas

conftar, fuos liberatores foruffime femper de-

utpote juxta probabilem plurium Afcetarum

do&trinam füfceptam; nullatenus nocere, plu-

fendiile, confcribitur, atque de his dicitur,

juod Ludovicus Rex de pauperibus dicebat,

rimum vero ad füuum tum erga Deum, tum

erga animas affe&tum & amorem demonftraa-

quod fcilicet fint optima Quardia íen Cufto-

des corporis noftri. 4. Intta te, inopjam tuam

dum condücere poffe.

'

acobus

V. Ut folidam [ciat praxin , ejusmodi applicatio-

& indigentiam con(ideres ex una parte, ex al-

tera vero neceíItatem orationis, pzr quam

Montford. nem fruttuefe faciendi,quze auidem fzepius citatus

ésp.17. Montfordus in fequentibus conftituit, r. Ut

omnia, quz cupimus, a Deo obrinenda font,

facile apparebit, potentes & benevolos Pauo-

quis ftudeat femper effe in ftatu gratix. 2. Ut

opera fua fingula ftudiofe perficiat. 3. It mo-

nos tibi neceffarios efle, qui tuam ia crando

impotentiam & imperitam füppleant , quales

tiva ad hanc mi(ericordiam excitantia bene

ponderet.

4. Ut nonnunquam renovancur

pre aliis merito animz liberaue plerumque

cenfentur, imo & ipía, quam erga eas exer-

a&us, quibus ex uno alterove motivo opera

fua quibus tranfcribit. y. Ut quotidie, fi fieri

cemus , mifericordia, utpote quz , 5. Chryf.

poffit,renovetur intentio hoc vel fimili modo :

tefte , absque ullo impedimento accedit ad

lit animas fratrum meorum aut aliorum e

thronum Dei, & pro clientibus fuis, quecun-

cenis füis liberem, iisque poffeffionem zter-

que vult, impetrat, fpeciatim autem, ut zter-

nz felicitatis accelerem: ut divinz Majeftatis

nam felicitatem certius; citius, & copofius ob-

tineatnus, feu ut alii explicant, ut bene nobis

shonorem, ejusque gloriz augmentum procu-

rem : ut benefa&tori meo liberali(fimo gratif-

fitante mortem,in morte,& poít mortem.Quae

omnia facile fufius deduci ,, & exemplis illu-

fimum gratiarum actionis genus reponam : ut

honorem divinum, quem per innutmera pec-

ftrari poffunt ; quem in finem libellus germa-

cata lxfi, melioré, quo poffum , modo repa-

nicus Lucerne 1668. impreffus, & beilfame

L

rem : ut denique Chrifto ipfi,& SS. Matri ejus,

Kurzapeil die Seelen zu fifcben infcriptus c. 4. vi-

anä.

antur.

& r;quuis San&tis obíequium acc?ptiüi.mum

deriyplot.cfc, ubi fl.ïlfc hac motiva explic

*

I.Ex

x

ITz'-mlu& XC F. —,Mijericardaliia erga ny"wïzä?os.n

39

d

II. Ex dccafïöne ejusdem thematis poffunt

rum ad vitam ,æt&rnam » €ffe mifericordiam :

explicari breviter pleraquead hanc mifericor-

animabus exhibitam;

diam pertinentia fingendo literasabanimabus

ac proinde per va(a &

lampades dici poteft

intelligi corda homi-

. ad nos miffas. In quarum prima parte breviter

num: per oleum vero

mifericordiam defun-

referant illze, quid ip(is poft (uum a nobis di-

&is exhibitam; per lu

men vero charitatis af-

fceffum evenerit, & quomodo aut quare pur-

fectum, a quo di&ta mifericordia

impecatur..

gatorio fint adjudicate. ín (ecunda fingantur

Quam proinde effe fignum valde

probabile

petere opem, & pro ratione precedencia fua

predeftinationis probatur r. Tefti

moniis, S. Matth.. s.

n nos beneficis & merita afferre. In rertia me.

Scripturz,

precipue fequentium fententia- v. 7.. Pfal,

N

dia efficaciora ad fuam liberationem enarrare.

rum: Beati mifericordes, quoniam mifericor- 49- v. 1.

In quarta fuas viciffim preces & auxilium pol-

diam confequentur. Beatus vir, qui intell

igit 1904

. liceri. In quinta ad vitam bene inftituendam,

fuper egenum & pauperem,in

die malalibera. "

OII.

ne in eadem tormenta incidamus, hortari.

it eum Dominus,

Eleemofyna ab omni pec-

Qualis Epiftola videri

CAto, a morte liberat

poteit in di&to. libello

,& non patieturanimam

Cap. 5. $. 7. compofita.

ireintenebras. 5.Aut

horitate SS.Patrum,ma-

€ant. 6,

Ill. Ex occafione thematis: Que eft i/la, que

v. 9.

xime S. Hier. fatentis,nun

quam fe legiffe mala .

progrediiur ficut aurora confurgens, pulcbra ut luna,

morte defünctum,

qui libenter opera charita--

0. 1y,

eletta ut fol, terribilis ut caflrorum acies. ordinata :

tis exércuit. 3. Ex natura & pre

antia hujus -

I'"c

poteft hzc fententia animabus liberatis epur..

mifericordig, ut que om

nla mifericordiz cor-

gatorio applicari, & potiffimum oftendi,quam

poralia-opera eminenter continet: unde talis

VEU

. recte dicantur ca(trorum acies ordinata. At

facile refpondebit ad quzftiones in judicio a

que adeoin prima parte oftendatur,quod mili-

Chrifto proponendas.

4- Ex ipfa ratione, quz

3. de

tía fit vita hominis fuper terram, & undique

fuadet fimili menfüra, q

ua menfüs quisque eft,

'.us M'L.

hoftes ipfum circumdent: Supra fe Deus, de

N

eidem remetiendum efi

c. j.Ex variis hiftoriis,

Job 13.. quo S. Job dixit: Cur faciem tuam abfícondis,

quarum füpra $.4. alique fünt narratz. - Pro

."vlk g 4.

& arbitraris me inimicum tuum? Infia fe da-

qua materia utiliter videri

poteft iterum,

mones. Extra fe homines perfequentes. Intra

Montfordus in tra&. de miferi

C C. IT.

[e proprias paffiones & malos habitus, de qui-

. VI. Poteft ex occafione

k

verborum illorum : Joan. 5

bus Chriftus dixit: Inimici horninis domettici

Homineim mon babeo , ut ,

cum turbata fuerit. aqua;

Matth. 10, €jus.

In fecunda parte (nifi magis placeat poft

mittat me in pifc

inam: purgatorium pifcinz pro--

v 36. fingulos hoftes explicatos ftatim id- facere)

baticz,

&animg ibi detentz langueniibus ibi-

. oftendatur, quam potenter animx purgantes

dem jacentibus comparari. 1. Quia ficut illa

contra hos hoftes defeadant, quem in &nem

pifcina dicebatur probatica (eu ovilis

varia exempla füpra

$.4. allata, maxime n.

» quia

oves mox immolandz in ea abluebant

ür, ita

56- de Eufebio Sardiniz Duce,

aut, quod in

in purgatorio animzDeo in ccelo praefe

ntanda

libello Zrol

d dicto cap. 18. de Principe ab

purgantur: deinde ficut illa pifcina erar pro-

Equitibus veftes candidas & deaurata ícuta

xima portz urbis Jerufalem, ita pdrgatorium -

babentibus adjuto legitur, narrari poffunt.

1.Reg 4.

vicinum eft morti, velut porte cocleftis Jero-

IV. Ex occafione thematis : J'ade, vende

folymz, quatenus per mortem plerum

quead

V. 70

oleum, Cs redde creditori tuo: tu autem 69 f tui

purgatorium, & hinc in coclum irur.

Tandem

vivite de religuo: poteft narrari hiítoria de mu-

quia ficut illa

liere vidua, que nihil habebat in domo fua,

pifcina habebat aquam quafi

rubentem & fan

guinem, ita purgatorium con-

nifi param olei, quod tamen ei ita multiplica-

tinet fanguine

m & merita Chrifti in quo ani-

vit Elifzus, ut füffecerit ad omnia debita ex-

mz il a fordibus abl

uendz , aut fanandg

tinguenda, Et inde probari, quodfi nos habea-

funt. . . Quod & ipfie

animae reCce comoa-

mus parum olei fpiritualis, feu mifericordiz

rentur hominibus in pifcina jacentibus, coili-

erga anitnas, per hoc fimus fatisfacturi triplici

gitur ex co, quod ficut ibi erat multitudo lan.

creditori, nempe Deo & Sanétis, quibus cultum

guentium, coecoram;claudorum & aridorum,

debcmus ; Proximo,cui auxilium & charitatem

ita & animze amore langueant, careant vifione

debemus, qualem maxime exercemus, (i ea

Dei, non progredi poífint ad ccelum , & ob

conditiotie defunGtos liberemus, ut precibus

contradta membra fei

fuis, perquam efficacibus viventes juvent:

Dein

pfasjuvare non queant:

de quod ficut illi zgii diu jacebant, do-

JNobis ipfis, quorum falutem procurare debe-

nec Angelus de coelo defcenderer,

mus; id quod per hanc mifericordiam abun-

& per pi-

fcinz: turbationem fanaret, ita &

animez in

de przftamus, utpote per quam certius (quia

purgatorio hzerere debeant, donec An

t inter certiora (igaa pradeftinationis) citius

gelus

wX

aut homo mifericors per füao

pera Chrifti fan-

( quia eft optimum medium ad purgatorium

guinem xpplicet.

evitandum vel abbreviandum) & copiofius

Ultimo & potiffimum, quia

ficut egri illi ve

hementiffime defiderabant

(quia cum fit opus mifericordiz praftaniiffi-

bominem, a quo in pifcinam mitterentur: ita

mum, & fingulatiter etiam meritorium) bea.

animz non minus ardenter defiderant homi-

titudo obtinctur, qua omuia füfius probata

nem , qui fübfidium efficax

'zeftet.

videri poffunt apud Jacobum Montfordum in

Quz

omnia fufius explicata apud

abrum conc.3.

tractatu de mifericordia animabus przíftanda.

in die animarum videri poffü

nt.

C, 809.1001 I

*

VIL. Ex occafione verbor

um horum: liiagna Thren. 9;

Math. 25,

V. Ex occafione the

matïs : Pfudentes Uil«

efL vvelut mare contritio tua :

quis medebitur tui ? v. 13.

gines acceperunt. oleum in vafis fuis cum lapadibus :

poteft explicari gravitas pur

gatorii, &inde ad.-

vpäotfe& probari inter cerüora figna Ele&o-

commiíerationem .animarum auditores CX2

*

me*b 3

* Cita-

^

2602

Dibliotbecee Mmuahs Concionatorie

citari. Poffunt autem ad hunc finem tres ma-

quz pifcationem jucundam facere poffunt,

ris proprietates fervite. . 1. Salfitas & amari-

nempe quod locus femper fit obvius, multos

tudo illius, per quam re&e poena fenfus in-

& pretiofos piíces contineat, & hi quovis tem-

telligicur. 2. Obfcuritas & profunditas illius,

pore, & facile capi queant. Qu omnia fufc

per quam poena damni, id eft, feparatio tem-

explicata videri poffunt in libello der beilfamen

Kurzweil, die Seelen zu fifcben. c. 1. & 2.

poralis a vifione Dei intelligi poterit. 4.Lati-

tudo, qua ad diuturnitatem poenarum dicta-

— XL. Ex occafione thematis: Cujus véfiruus Lue, 14«

TO

rum explicandam fervire poterit. Quz omnia

afinus, aut bos in puteum cadet, &j mon continuo ex« v« 3«

melius & fufius propofita videri poffunt apud

crabet illum ? oftendi poteft, quomodo animas

j||

Fabr. conc. 3. in die animarum. Et Montfor-

ex purgatorii puteo vel fovea extrahere de-

dum c.3.4. € 5.

N

beamus. Nimirum vel /cale, id eft, miffz, per

fione thematis . Fiülia mea mo-

uam Deus ad nos defícendit, & animz ad

Mätth- 9-

VIILI, Ex occa

m

do defuntla efl : fed veni, impone manum tuam fuper

Deum, fubfidio : Vel per funem orationis por«

V.18. .

Mi

eam, ? vivet: poffunt explicari motiva potio-

re&tum : vel projiciendo, juxta morem cle-

ra impellendi ad animas juvandas. Nimirum

phantorum, ramos mortificationum de cot-

Y, 9'

1. /Equitas. 2.Utilitas. 3. Neceffitas. 4. Ju-

pore noftro preciíos in hanc. foveam, aggee

cunditas, quam hzc tam preftantium pifcium

remque, per quem animz afcendant, firuea-

pifcatio affert ante; in, & poftmortem. — . Fa-

do: vel manum, id eft, eleemofynam porri-

$u :

gendo. Dequibus videri pote(t fufius difcur-

de vet

ciliras. De quibus omnibus vide Fabr. conc.

rens Faber conc. 6.in die animarum. Ét Mont-

Don,

$. in die animarum.

[

: Marc. $.

IX. Ex occafione t

hematis : Mifereor fup&

fordus in tra&t, de miler. c. 13. & feqq. -

Yv. 2.

turbam, poteft oftendi, cur & quomodo dcbea-

XII. Ex occafione themauis Zn carcere erams Matth 25

imaus mifereri animarum, Et in prima quidem

&2 venifTis ad me: poteft 1. explicari, quam gra- v. 36.

( 7A

parte oftendi potelt, eas rationes, ob quas uni

vis fit carcer purgatori, tum propter tormene

& 19b

ta in eo fuftinenda, feu poenam fen(us: tum

pauperi prz altero libenter cleemofynam of-

ferimus;iniis magis reperiri. Nempe quiafunt

propter obícuritatem, feu carentiam vifionis

confanguinei, & fratres ac forores noltri : func

Dei: tum propter diuturnitatem. 2. Quomo-

do inde liberari debeant animz, fcilicec vel

mayis iniferijjuvare fe non potentes : funt ma-

is fancti & grati. In fecunda dici poteft,quod

demulcendo judicem per grata munera , puta

vel panem (Sacrificii mifTzz , vel communio-

facrificium miffa, vel per preces & libellum

nis) vel nummum, (id eft, eleemofynam, aut

fapplicem : vel per lytrum feu redemptio-

Opera no

ftra) aut apprecationem auxilii (Lelf

nem nummariam, id eft,eleemofynas : vel per

dir Gott, rogando Deum, ut multos ad earum

translationem poenz in altetum, puta in nos

commifcrationem moveat) offzrre poflimus.

fuüfcipiendo fauisfa&ionem per jejunía, & alia

mortificationis opera. Quz fufius explicata

De quibus vide Fabrum in Auctuario in Dom.

Fagtn

21. them.4. & inD

om. 23. them. 6.

1

vide apud Fabrum in auctuar

io themx. 4. in

í

paroc

Matth. 4

X. Ex occafione t

hematis: Fáciatm vos pifcas

Dom.21. poft Pent. num. 4.

deupf

XIIL Ex occafione thematis : Sa

n&a ergo, o. Macch.

V. 19;

tores .bominum : comparari poteít animarum li-

: ]cgll.

beratio pi(cationi,eumque in finem narrari hi-

&& Jalubris efl cogitatio , pro defunttis exorare, ut. a 12. V. 46-

t 129

ftoriola (upra $. 4. n. 16. indicata, de puero

peccatis folvantur : dici poteft , quod diabolus,

matrem piícante. In prima parte oftendi po-

ficut alia omnia, ita fpecialiter hoc opus mi-

teít , quo inftrumento debeamus eas pifcari,

mifericordiz impedire conetur ( pro qua nar-

nimirum Uvirga intentionis veta & oblonga, per

rari poteít hiftoria de Epifcopo variis modis

quam eíca porrigatur pilcibus : linea (eu funi-

impedito, ne miffas pro iis legeret, utiin Spec. Spec.Ex 3.

culo triplici (qui difücile rumpitur) triplicis

Exempl. l. c. legere eft) excitando quatuor exempl. V.

charitatis erga Deum; animas, & nos : batmo du-

ventos, feu objectiones. r. Ab oriente, quod purgato-

Deus in juítitia exercenda non fit impendien- rium.

plici mifericordig & juftitie divine, quse fibi ob-

dus.

viare debent in hac animarum liberatione, uti

2. Ab occidente, id elt, purgarorio,

S. David indicavit, dum dixit: Si iniquitates

quod animz cupiant ipfz fatisfacere divinz

Pfal. 129.

y. &r.

obfervaveris, Domine, quis fuftinebit? Et;

juftitiz.

3. A feptentrione, id eft, frigidis

Quia apud Dominum mifericordia, & copiofa

peccatoribus, quibus magis fübveniendum

Jotte

apud ip(am redemtio. In fecunda parte often-

Vi;ietur.

4. A meridie, id eft, amore pro-

$ Mar

di poteft, quas efcas appendere debeamius

prio , nobis ipfis prius fübveniendum efle,

1 viu

rzdi&o hamo. Nimirum 1. Vermiculum, id

fuadente: quz omnia fufius refutata in libel.

eft, Chriftum io Euchariftia, 2. Mortuas & fa-

lo, bei/fame Kurzaveil , die Seelen zi fifcben di&to,

melicas mufcas, id eft, jejunia aliasque carnis

videri poffunt,.aut adhüuc fludiofius a Mont-

afflitiones. 3. Sanguifugas, id eft, eleemofy-

fordo tract. de miferic. animabus prafílanda

nas, quz fanguinem, id eft, divitas no(tras ex-

c. 7. & feqq.

XIV. Ex occafi

lone t'&ema&is : Menfaram bo«

fugunt. 4.Globulos aromaticos, quos aliqui

faciunt, mireque conducere experiuntur ad

nam, &j confertams && coagitatam, (59: fuper effluenteim

dabunt in fánum ocfirum : explicari poffunt gra-

pifces capiendos, per quos globuli precato-

rii aut aliz orationes intelligi poffunt. 5.Piíci-

dus perfectionis , qua miíericordia animabus

preftari poteft ; &in priori quidem concionis

culos parvos, id eft, operum noftrorum fru-

&um fatisfactorium. '6. Cerafa feu alios fru-

parte oftendi poteft, quomodo men(üram bo-

&us , id eft, indulgentias. Pro majori com-

nam dare debeamus (fcilicet interdum quz-

Al

be ij

mendatione hujus pifcationis in fine infinuari

dam auxilia animabus preftando ) confertam

SJ

i ti-

blioi

poteft, in ea reperiri omnes ciycumüantias,

t ompia totius vita opgra alis pretiofior

tulo

fetipt

det,

t

as IRÁ

87

: Tz'tumk X CV 1 Mi]ericofdia. erga I;ivos.,

*

, tulo non debita,'illis tranfcribendo ) ccagita.. dem

ortuos autem fuisxmanibuäx*cohu,poncbat,

.tam (etiam fuffragia poft mortem noftr

am &piacularibus füffragiis profequebatur, id que

. pro nobis perfolvenda, ipfis donando) &

Ju- tam provide, ut, quo citius eo illius beneficio

perefiluentem ( alios etiam ad fimilem miferic

Of« potirentur, ftati

diam incitando) offerendo.

m a nocte media luflricas pre-

In po(teriori ces exhiberet ,

K, !4.

parte oftendi poteft, quomodo

ipfe viciffim fi forte altius o

folitus ad id officii ab Angelo ,

Ó

procurature fint menfüram bena

bdormiffet , excitari.

i (per defen-

IV. Joannes de Lugo , poftquam quafüt

üonem a variis malis & hoftibus) confertam . an

; Lugo difp.

fuffragium , quod pro uno defüncto offer

"20. de

per impetrationem bonorum remporalium) tur

; profit indiredte aliis defuntis, affirmat. ren. fe&,

eoagitatam( per virrutum& meritorum augmen-

Quia, inquit , animz ille habent invicem ?9--

tum) fuperefllueniem ( per gloriz in altera vita

maximam unionem charitatis & dileciionis

incrementam.) Vide fufi

us hec explicata ab

mutuz ; quare neceffe eft, quod omnes gau-

eodem Montford. $. 3.a n

: 9. & $.9.n. 4.

Matth.26.

AX. Ex occafione the

deant de lüblevatione alterius , & de remif-

v. 9.

matis : Ut quid perdi-

fione ei concefía : ergo habent omnes lzti-

"tio baó? potuit enim iflud venum

dari multo ,. 9

tiam aliquam accidentalem de ilio fuffragio,

dari pauperibus : pote(t inutilitas. ali

i

quorum

'ergo aliquod folatium, & per con(equens ali-

mediorum ad defunctos juvandos oltendi,

Serm. 34

uam poenz diminutionem. In quo fenfu

corum nempe, de quibus S. Augufítinus di-

non video inconveniens, quod hoc folatium

de verb,

xit: Pompa funebris, agmina exequiarum,

Dom.

accidentale concedatur in aliis , ità ut per

fumptuofz diligentia fepulturz , monumen-

fath 26

accidens habeant aliquod folatium , acciden-

torum opulenta conftru&tio (adde lachrymz

tale levamentum, perfeverante pocna eífen-

i

amicorum) vivorum (ünt qualiacunque fola-

tialt, ut ita di

Ín leg.SS.

tia, non adjutoria mortuorum.

cam , in eodem rigore ; Nam

Offerantur ficut nonomni

a

gaudia accidentalia. quz beati

$ 198. itaque horum loco alja quatuor ,

de quibus habentin ccelo, neceffe eft; quod oriantur ex

Jacobus de Voragine ait : Quatuo

r fünt ge-

menfura meritorum, & beatitudinis effentía-

nera ífuffragiorum , quz maxime deíu

ndis lis, fed poffunt provenire aliunde; imo &

rofunt, fidelium & amicorum oratio,

elee-

poffumns noftris orationibus ea illis impetra-

mofynarum largitio, falutaris hoftiz oblatio,

P

re, ut fatetur Suarez tom. de Rel. A. de orat.

& jejuniorum obfervat

jo: de quibus videii c.

14. 5i poffumus etiam eas noflra corivere

potett libellus der beilfamen Kurz«weil, die Seelen. fio

ne latificare, fic poffumus dsre occafionem

zu fifcben C. 2. S. 7. fegq.

alicujus folarii accidenralis snimabus.

T6e XIL.

V. S.Bernardinusl. cit. ait: Omnes de para-s, q

lern.-

ALII CONCEPTUS.

difo videntes ipfas animas purgatorii futurast

om 6.fer,

Hautin; inI

eorum focias, & debere replere fedes paradifi, t4. ex-

anna a: Cruce lecbac fuas Sanctimo-

cum beataVi irgine,matre Dei,orant Dominum tfv. 2,

patrocin,

: B.Jo

defun&.

niales hortari ad. contemplationem

Je(üm Chriflum pro eis, quia defiderant ip(as Par-

. Macth.

l.2.

crebram intolerabilium purgatorii tormento-

animas aícendere in paradifum. Addit iaem

P 46'

'rum, pariterque ad Gngularcm in S, Michae-

San

&us przterea, animas in purgantibus illis

Po 7280 :

lem pietatis fenfüum. Quippe quem in ecítai fla

vidiffet de animis decretoriam ferre fenten-

inis, tam ab Angelis, quam a reliquis Sanctis

frequentes recipere confolationes ; Ait enim

e

*

tiam, ex quibus cum aliquam condemnaret,

Et fepe San&ti & Angeli vadunt in purgato-

dicAn

Angeli concinentes,o Deus Majeftatis, inquie-

- rium ad confortandum animas,& maxime An-

bant, quanta cum mifer

tl

icordia coniuncta eft ..geli,qui fuerunt deputati ad cuftodiam illarum

juítitia tua; nos te in

illis adoramus.

Tum animzrum.

'Abulenfis poftquam oftendiffer il-

pl V.

vero animas dïamnatas diris devovebant: At larum mini

pufgjio-

liros, mox fübjungit: Ipfi Anyeli

u

quando aliz ex animis purgatorio carceri ad-

boni ex Dei voluntate ai:

"rde l

do' veniunt ad

judicabantur, tum cuftodes eas exci

P

pientes, eos, qui purgatorio igne szHig

untur, & cone

& ad carcerem illum deducentes,

. hac fpe COn-

folantur eos , tolerabilia cruciamini patien-

folabantur, quod hrevi beatas, accocli (:cum

tes, & revelant eis aliqua de bonis, quz fiunt

incolas denuo effent vifurg.

Toannes a

II. Cum venerabilis mater Catharina de la

in hoc fzculo pro eis , ut inde citius liberen-

tur.. Ludovicus Blofius deS. Gertrude refert,

S. Matia. Croix, Ordinis S. Dominici Duaci,

in vita.

quondam quod

animam quandam purganiem in mani-

formnum no&urnum caperet, excitaviteam bus d

vmonis confpexerit (id, quod forte di-

j

fuas cuftos, & clara voce fignificavit, aliam

vina difpenfatione faCtem eft, cum alizs da-.

fan&imonialem, quam nominaba:, in cceno-

monts ordinarii anfmarum illarum carnitices

bio dela Thieuloyejuxta Atrebatum

, recens. non fint; qui illam flagellabat,

& tamen prz-

obiiffe. Quare illa

ftrato exiliens, diduCtisin dié&ta anima in

illo Iepplicio fe nullam inde

crucis formam manibus , quinies orationem fentire poenam .

oftendebat , quia ad quemli-

dominicam, angelicamque falutationem ad . bet i&um af(li

flentem fibi

Angelum quen-

iliius confolationem pronunciavit.

Cujus, dam afpexit. En verba Blofii

: Anima pro qua«

mortis nuncius cum poítero mane Duacum libet

poena elevabat oculos ad Angelum, ni-

perveniflet, iatelle&tum eft, eodem tempore, ! hil d

icens, fed geftu fuo indicans, íe confola-

uo Catharina Dominicana a Tutelari exper-

Allegam-

tionem ab eo recipere, ac citius fore liberan-

efacta fuerat, animam exhalaffe.

dam. Et quidem pro certo credi poteft, quod

—^ be iniBi-

III. Jofephus Arriaga, focietatis Jefu,

liothec.

inter. Angelici fpiritus (int illi, qui animas purgantes

fcript. fo-

cxtera pietatis infignia, nof(lris gravite

r de- aflamisillis liberatas

?n coelum usg; affociant,

"u

i

njet.

cumbentibus femper advigilabat per noctem,

Ma-

& in conxfpc&u Dei przfentant; Unde S.

ter

384

| PBübliotbece Manualis. Concionatoriee .

fiat mentio: Ego fum panis vivus, qui de

ter ecclefia in offertorio miffze defundiorum

dicit : Signifer S. Michaél reprzíentet eos in

coelo defícendi; ut'videlicet intelligamus ,

corpus Chrifti oblatum, praecipuum efífe ani-

lucem fan&tam. libi oftenditur , inquit S.

|

Hiettts

Antonius , quomodo anima educantur de

marum purgatorii füffragium : quod quidem

Mezn

füffragium ni fallor , apud Zachariam his ver-

ftim.gu

urgatorio , videlicet per 'Angelos fanctos

bis prediétum fuic: Jn fanguine teflamenti tui

eas reprafentantes Archangelo Michael, qui

l 1790

emififti vintlos tuos de lacu.

Hujus enim fzn-

cum maximo tripudio , & gaudio totius cu-

rix cceleftis ante corfpectum Dei ftatuit eas,

guinis teftamenti in forma confecrationis ca-

:g

am ovis ad ovile re-

licis expreffa fit mentio, cum dicitur : Hic

quod patet per parabol

portatz , cum

magno gaudio amicorum,

&

1

et c

alix fanguinis mei , novi & eterni teftamenti :

ä

Llacüs.autem mentio fit in offertorio miffz

*

vicinorum , id

eít, fan&tarum virtutum, - eu

Etd, 6

& animarum de introductione

defun&orum, ubi purgatorium profundus la-

v' lcl

