into.4. ftudium arripiat: nam,

quid intus geratur,

.unde qvia ho-

Bibl.

. Macarius , quemadmod

um in utero imper-

quod (ciat,

ícis in ho«

ílibus omnia paten

t, in perpetuo verfantur

fe&us in'ans non quamprimum cre

animg periculo, quo

5

d tunc primum intelli-

X

X

mineim, lei paulac

m formatur ac gighitur,

avola-

(þiritualibus p.-:u;z'!.:;atim

gent, quando, ut

ayi; laqueis irretitay

ita in rebus quoque

re voluerint.

augecur homo;

evaditque in

virum perfedtum

ut bene cogm?fcdt ,mcgpfïtat,äm hu Rodr. poa.

Gerte Deus mundum

VI. Sextum eft,

& plenitudinem etatis.

maxime ve[peu . ilarun perfo- * 1. 6 7

non uno (ut tamen seque

facile potuiffet) fed

jus mortificationis

roximi curandam [ufceperunt ;

l füo exemplo pru-

narumy qua falutem p

fex diebus produxit, ut ve

hos enim multiplex rati

o ad hoc ftudiui jure

dente:m in

ftudio perfe&tionis maturationem

fiat ab lis, qu validius

merito impellere debet.

J1, Quia in medio na-

doceret. 2. Ut initium.

*

, atque

adeo majorem

nos occupant, & gravt

ora ma

la accerfupt. Ita

tionis prava verfantur

: jta adveríus vitia

delinquend

i exorbitan

dique occafionem ha-

Coll. «,. Caffianus faafit his verbis

beant.

5. Quia c

um omnibus omnia fieri

C. 14-

arripienda fünt przlia,ütu

nusquisque vitium,

lucrifaciant, merito ma-

adveríus

debeant, ut omnes

uo maxime infeftetur , explorans,

num requiritur pa

ffionum dominium , ut

illud arripiat princ

ipale certamen, omnem

udere, & cum triftibus

folicitudinem erga illius

cum gaudentibus ga

fentis curam ac

offit. 3. Quia cum fum-

impugnati

onem obíervationemqu

e defigens.

criftari quis innoxie

smodi unio requiratur,

JNR, |

b eo fe fenferit abfolutum, rurfum

ma inter operarios eju

Cumpue a

neceffe eft, ut, non quo

d ibi utileeft,íed quod

Y 24'

latebras füi cordis

fimili intentione perluftret,

x

e id, quod

bi inter reliquas paf-

multis, confide

rent, quzrantqu

atque exploret, quam f

rtificationis exercitio obe

fiones perfpexerit deteriorem,atque

adveríus

mneutiquam fine mo

tinéri poteft. — 4.

Quia etiam orationis ex-

tam Ípe

cialius omnia fpiritus arma commo-

perfonis apprime necetia»

S.Greg; l. veat, 3. Ut difcrete hoc ne

gmium affumat:

ercitium ejusmodi

m vite,

sin Chxfiüo tanqua

8o. inor. nam

, ut fapienter advertit 5.

Ggeg. fic necefs

rium eft; utmapen;e

Íac)ant

Qf g.

*

Z'z'tulus XCIX. : Mr;äcatio.

So7

faciant fru&um multum $ hoc autem fine

imperfectionum liberatus e&.k In febuhda

mortificationis ftudio obtineri non poffe, tum

oftendatür, quomodo in terram projici, &

ex füpra dictis, tum ex

tia patet.

quo*tidianak experiene

mori debeat, omnem vitam fenfüalem amit-

*

tendo; ita ut non

jam-per potenti

as füds quz-

Penneq..

.NIL.. Septimum eft , ut beue cognofcat , quid fit

rat , quz fua funt, fed quz fefü Chrifti. In

P. 2. €, 4,1n0r$ fpiritualis, a qua mortificatio nomen ac-

n 2,

tertia tandem explicetur multiplex fru&tus,

cepit , nempe quod tunc aliquis mortuus

quem tale granum affert , dum fcilicet Deo

mundo dicatur , quando ab omnibus , 'quae

(ingulare benqplacitumz fibi grande meritum,

E

mundus amat, animum cohibet, nulla blan-

proximo pulcherrimum exemplum , & de-

ditiarum ejus & voluptatum cupiditate tan-

fundtis non leve folatium 'caufat.

De qua

Ll".

gitur , eumque ad illas deguftandas folicita-

materia videri

re, cruüciare eft : quia, uc ait S. Bernard.

à

S. Laurentii.

poteft F;a/bcr co. 4« pro fefto

h

crux illi e(t omne, cui mundus inheret.

Il. Ex occafïdhc thematis :Qui odit animam

Jbänxläc

:OSSx

Magnum eft inter mortem corporis, & hanc,

Jüam in boc mundo, in vitam eternam cuftodiet eam :

quam mortem fpiritus vocamus, diícrimen :

V. 25.

lila, in inftanti conficitur , hzc paulatim ,

Oftendi poteft, quomodo odiffe debeamus

nos, & noftra ( hz enim intelliguntur etiam

& totam fere vitam occupat: illa omni fenfu,

& actione hominem privat, hec fenfüm non

per animám ) ut ea pro altera vita cuftodia-

mus. 1. Ergo oftendatur, quomodo amicos.

tollit, fed confen(um ; nec operandi faculta-

tem extinguit, fed in meliorem partem eam

2. Divitias. 3. Gloriam & honorem. . 4.

Formam & venuftatem corporis.

.detorquet, impeditque , quo minus aliquid

$* Corpus.

P

conira Deum, vel amorem fanéctum audeat:

6. Vitam corporalem odiffe deb

eamus, ate

A

que ad fingula demonftretur

» quomodo per

illa hominem truncum reddit , ad omne bo-

tale odium melius ,

num, omnemque cum horminibus confüetu-

quam per amorem con-

ferventur.-

Qua de materia iterum videri

dinem inutilem : hzc alacriorem efficit, &

ad omnia publicz rei , hominumque commo-

poteft Faber conc. 7. in feíto S. Laurentii.

da procuranda expeditum , fibique & multis

III.. Ex occafione thematis: Eemus

Cj f)$,joam, i,

pfoficuum : quia quod.corrüptionis ab Ada-

€9^ moriamur cum illo: Comparari pete

ft mor- v. 16,

mo contractum eft, inftaurat, omnesque ani-

tificatio morti , idque probari ex

quatuorSeneca

mi, corporisque facultates in meliorem fta-

conditionibus a Seneca morti attr

ibutis, dum tiat. qq. o

tum reftituit : quod ex parte (ignificare vo-

dixit: Mors eft naturz lex

tributum , offi- 32-

luiffe videtur Apoftolus , dum dicit: Virgo

ciumque mortalium, malor

umque omnium.

€g0, jam non ego, vivit vero in me Chriftus,

remedium. 1. Itaque o(tend

"Orig Hom,

atur, quod etiam

6. in

VAl Octavum eff , ut pofl vittoriam , per mor-

mortificatio fit lex ab ipfo

-hrillo lata: dum

dificationem obtentam , meminerit , debitas Deo grae

dixit: Si quis vult venire poft me,

Exod,

abnegetMatth. 16

tias referre: nam , ut fapienter Origenes ad.

femetipfum, tollat crucem fuam,

& Íequa- v.

24.

vertit , moris eft SanCorum , ubi advería-

tur me,

Quam quidem legem verbo & ex-

emplo C

h

rius vincitur , tanquam qui fciant , non fua

riftus promulgavit;

hinc tanta ejus

virtute, fed gratia Dei victoriam factam,

vis eft, ut ipfe Chriftus dixe

rit: Cvm exal-

tatus fuero a terra

hymnum Deo gratulationis offerre.

Acci-

; omnes traham ad me-

piunt hympum canentes, etiam tympanum

ipfum. 2. Probetu

r, quod fit tributum :

juxta

in manibus füis, ficut de Maria forore Moy-

illud Apoftoli: Ergo, fratres,

debitores fumus nom. &

- fis & Aaron refertur.

Et tu ergo , fi mare

non carni, ut fecundum carnem vivamus ; fiv. 12.

rubrum tran(ieris , (i ZEgyptios in mári füb-

enim fecundum carüem vixeritis , moriemi-

metgi videris, & extingui Pharaonem, atque

ni : fi autem fpiritu faCta carnis mortificave-

in aby(fi profundum przcipitari, potes hy-

ritis, vivetis. 3. Quod fit officium bominum ?

mnurm canere Deo, potes vocem gratulatio-

quia militia eft vita hominis füper terram ;

nis emittere, & dicere: Cantemus Domino

& quia regnum coclorum vim patitur & vio-

&c. Melius autem & digaius hzc dices, fi

lenti rapiunt illud. Hinc S. Auguftinus ait:]o.7. v, ,

Ü p'ït'

TY

habueris tympanum in manu tua , id eft, fi

Hoc eft opus veftrum in hac vita, actiones Matth.1;.

carnem tuam crucifixeris cum vitiis & con-

carnis fpiritu mortificare quotidie , affligere, V

12,

minuere, frenare, interimere.

cupifcentiis , fi mortificaveris membra tua,

4'

Quod fitf

. Aug. f.

2.

quz funt füper terram : Hzc enim via eft,

malórum omnium remedium : quia tolli

t concu-

quz ad veram promiflionis terram

L

A

pifcentiam, quz omnium malorum radix eft :

vetb.Dom,

, id e&' ,'

ad coelumïnos (ecuve pcrdgcit.

juxta illud S. Jacobi : Unde bella & lites in

-

, Vobis ? nonne hinc, ex

concupifcentiis ve-

Jac.4 v.,f.;

flris? Concludatur ejusdem Senecz verbis z.

Omnibus omiffis hoc unum , Lucili , medi-

PRZJEDICABILES.

tare, ne mortis

. CONCEPTUS

( & mortificationis ) nomen

I.

reformides,

Quze omnia füfius explicata vi-

deri poffunt a

;'[oan. 12. E

:

X occafione thematis : Nifi granuin frumenti

pud Nierenb. l. 3. doctrin. Afc.

Vo 2 4.'-

7 €ndens in terram mortuum fuerit , ipfum [olum

3. €. 27. & feq.

manet . fi autem vi0rtuum fuerit , multum fru&tum

.V. Ex occafione fententiz: Propter te mor- pr. ,.

affert : In prima parte oftendi poteft , quo-

tificamur tota die: explicari| poteft neceffitas at

modo;homo mortificatus fit verum granum

&quitas , utilitas , dignitas & jucunditas

frumenti, quia per multiplices afflictiones

mortificationis :

flagellatus, ventilatus, cibratus, &a

paleis

funt dicta.

, juxta ea, que f. 9.kfuüu;

EP.o ' P : Lübn; Bibi. Mn- Jem, L.

.$$s52

NV. Ex

"

598

Jibliothere Manualis Concionatorie

—————

-- X. Exoccafione thetmatis: Quid dabitur i» 1. Reg.17;

G':;I. 6. v

V Ex occafione thematis : Mibi autem ab-

14

fit gloriari , nifi in cruce Domini nofiri 7efu Clni-

vo, qui percufferit Philifieum : Oftendi poffunt v- 26.

fru&tus motrtificationis, & probari, quod idem

füi, per quem wibi mundus crucifixus eff , & ego

snundo : Oftendatur r. quid fit effe crucifixum

pramium , quod Saul olim percuffori Philiftei

romifit, daturus fit Deus illi, qui feipfum ve-

mundo, fcilicet eà, qua mundus eftimat &

amat , fugere & odiffe : & quz ille fugit &

lut robuftiffimum Philifteum & carneam tur«

rim vicerit. Nam r. JDitabit divitiis multis : ds-

odit, amare, & zftimare , quemadmodum

Madi

S. Ignarius focios fuos hortatus eft.. a. Often-

que veris, fcilicet virtutibus, & meritis coele-.

4, n- 80

ftibus , ita ut verede tali dici poffit : multz fi- Prov. $15

!j

datur, quam pretiofa (it hec mors in con-

fpe&u Dei, quamque merito fperare poffit

liz ( & Duces ) congregaverunt divitias ( per V* 22*

ä

varias victorias contra hoftes carnales) tu fu-

talis , qued ficut focius. Chrifti fuit in cruce,

lic focius quoque in gloria fit futurus. Vid.

pergreffa es univerfas. Filiam fuam dabit illi uxo-

$, Àrít

ren; & per hocad fummos honores & dignita-

Rodriquez p. 2. tr. 1. c. ult.-

inec5

M u

tes elevabit, dando calculum candidum , & in

Vr

J NI. Ex occafione thematis 1 Si quis uit ve-

eofcriptum nomen novum, quo némo fcit, ni(i

v.24. — -gire poft ie, abneget fanetipfumy tollat erucem fuam

qui accipit. [ 3. .Et domum patris ejus faciet absque

&j fequatur 5ne: dicatur, Chriftum in cathedra

tributo: Ícilicet miferie & triftitize quibus vita

:ï:

crücis docuiffe veram philofophiam, quam ut

humana fübjcéta eft, quia dabit manna lxti-

olim Philofophi , in duabus tintum voculis

tix abíconditum, & pacem animi perfeGiffi-

conftituerit, (cilicet, ab/ine & fuftine, quarum

mam, Excitentur igitur auditores ad hunc

primam indicaverit vocibus illis: abneget [e-

hoftem fortiter aggredie

sietipfim: alteram vocibus s tollat crucem fuam :

"

ndum, & g;qemfc

debellandum.

Oftendatur dein, quam equum fit, ut omnes

- X. Ex occa

fione thematis : Zfccipe feinïtuma. Mach. -

Chriftiani ad hanc fcholam veniant , & phi-

gladium munus a .D

eo, in quo dejicies adoer[arios po- c« 18.. V.

lofophiam hanc avide addifcant, tum ob prz.

26,

Mf di

ftantiam magiítri, tum ob excellentiam ipfius

puli mei Ifrael:; Ptoponi poteft medium effica-

TA

ciffimum ad concupifcentiam , velut hoftem

fcientie , utpotz quz íola veram anime

fortiffimum vincendum , fcilicet gladius S.

tran

j

uillitatem, verosque hono

N

q

res & gl.ori;m

Michaelis: quis ut. Deus.

Oftendatur ergo,

in hac & altera vita afferat.

quomodo per hunc gladium facili negotio

Matt, 1t. — VÍI.. Ex occafione thematis : Regnu

ih Ctlo-

vincatur concupifcentia divitiarum, quia qui

v. 19. l. us vitn patitur , & violenti rapiunt illud: Often-

Deum habet, authorem omnium divitiarum

1. de imit. d4tor, quam vere dixerit Thomas Kempenfis:

habet, ut adeo intrepide dicere poffit: Domi-

C, $5.

Tantum proficies, quantum tibi vir inculeris.

nus regit me, & nihil mihi deerit , fi enim

uia qui vere mortificatus eft, r. proficit in

non eft inopia timentibus eum, quanto minus

virtute charitatis , quc radix eft aliarum virtu-

erit amantibus illum? 2. Oftendatur, quam

tum , cum augmentum charitatis fit imminu-

efficaciter per hunc gladium fuperetur con-

. Ín gratia: qu& tanto ma-

tio cupiditatis. 2

cupifcentia carnis, cum guftato fpiritu & Deo,

.

jor datur, quant

o difficilius & praeftantius

defipiar omnis caro

e

hinc S. David dixit :

Renuit confolari anima mea, memor fui Dei;

opus patratum eft. 3. Jn divitiis ( meritis ca-

leflibus: qua gratie correfpondet.. 4. In bonore

& delectatus fum. 3. Pariter oftendatur ,Pfalm.23g. ——

ue fuperbia vitze , feuv. 6.

$

& lr

& gloria: quz propter cam excellentem vi-

quam potenter quog

?

l 3. Con

&oriam obtinetut. y. /m pace & animi jucundi-

concupifcentia bonorum , : hoc gladio fupere-

Wetsc

tur, cum Deum amare fit fümmus honor &

iate : quia vincenti dabitur manna abícondi-.

tum, hinc & Ifraélite prius hoftes vincere

dignitas, juxta illud $. Auguftini. Si terram

in terram lade & melle ma-

amas, terra es: (i Deus amas, quid vis, ut di-

debebant, quam

*

Ut adeo vere dixerit S. Da-

mantem fuerunt i

ntrodu&ti. Videri poteft Ar-

cam ? Deuses.

vias de mortif.l. 1.c. 3. 14. 1. & 17. Item Jac.

vid? Nimis honorificati funt amici tui Deus, Pi. 138.

:

Alvarez to. 2. lib. 2- part. 1. tota.

nimis confortatus eft principatus eorum. Ex- v. »7.

citentur proinde auditores, ut petant hunc

Vili. Ex occafione thematis : Qui vicerit ,

ladium a $. Michaéle, dicantque cum Davi-

Apoc. 3. dabo ei federe mecum in throno meo : Oftendatur

de: Non eft huic alter fimilis.

t

V. II-

vi&riam ormnium przítantiffimam effe vi-

Xl. Ex occafione thematis: 7/ivo autem jam 1.Reg. 21«

L. 1. c. 3.Coriam fui ipfius. 1. Quia diffcillima ob hoftis

. potentiam ; q

uis enim habet fortius certa-

*

non ego': vivoit oero in me Chrifius : dici poteft , v. 9.

nititür vincere feipfüm : inquit

omnibus nobis Chriftum propofitum effe tan-

Mst g

men,quam qui

Qonn

3.re&te Thomas Kem»

enfis; non enim eft mo-

quam exemplar, cui vitam noftram tanquam

L3.c.1

imaginem conformemus.Itaque r. oftendatut,

'leftior & pejor animz hoftis , quam tu ipfe

non bene concordans fpiritui. 2. Quia longif-

quomodo per aíciam mortificationis fuper-

flüas partesin capite, oculis, labiis, manibus &

fima : nam bellum militum breve, fed mona-

chi (imo cujusvis etiam hominis ) pugna,

pedibus abícindere & abjicere debeamus, ut

rodeant membra Chrifto conformia. 3. O-

iuoad vixerit, durat, tefte S. Ephrem. 3. Quia

generofr[Timas

cum aperto femper Aarte & cam-

ftendátur, quantus hinc fructus & gloria fpe-

a efficaciffma : qui

randa fit,nempe quod;imago Chrifti.magno in

L.3.c.53.po fit obtinenda. — 4. Qui

honore habendi, & plurima beneficia corpo-

enim feipfum vicerit , cat

era facilius fubju.

ralia & fpiritualia per nos, utimagines Chrifti.

abit. Perfecta ergo vi&toria eft, de femetipfo

Deus bominibus collaturus ; & tandé omnino

L. 1. €, 3 triumphare.

Hoc itaque fíit negotium no-

& quotidte feipfo for

in coelefte templü füz gloriz translaturus fit.

ftrum, vincere feipfum,

qu&e«

Excitentur proinde. audito

tiorem fiari , atqug in melius profige:c,/

: d

f

"

'rggs, ut fepe

ranþ $

Tituus XCIX. Mortifizatio.

A

509

kant: cujus eftx'imag(ï) häec? & fin

ecdüm Chri-

gr&di-untur aüüeritates ,

Tuïs.ïïiperïores Virie

fti imaginem effe advertant, r

bus laborant, debilitantu

ftoque conformare ftudeant.

cforxmæ&tre-',- Chri-

r, & tanquam per-

feverare non valentes ret

ro refpiciunt , nau-

S. XIII.

fea replentur, aut certe c

[

j

penitus debilitanc

'ov"

m pigxiogcm fuam

ALII CONCEPTUS.

. Qualitas,

Neceffitas. -

Manlïi difc,

VI. Deüs* à pri

ncipio mundi hominem vi-

4. n. $.

hflippus Ne

rius dicere Jcbnfï'u'eQevra-t, ve-

ta impertiens, ut

S. —Ambfb

x

ram fancti

facer Chronilíta ícribit : In-

ad Sabin.

fifter

tatem in quatuor digitis con-

fpiravit. in faci

em cjus fpiraculum virz.

At

€; quod dicens,. frontem tangebat, in-

vero fi hujus f«

C

finu

are volens.r

ire vultis myfterium, S. A

I

nem.

i

ationalis partis mortifica*tio/-

brofium aufcul

qua de caufa

ate dicentem: Nunc intelligo,

S. Anfel.

H. S. Anfelmus ín ill

ä V&rba' Pauli: Exbi-

Deus in(vfflaverit in faciem ho«

in c. 15.

minis; ibi enim fünt fenfüs omnes : ibi fe-

Rom.

bentes. bofliam voiventem

» fic loquitur: Hoftia

des atque illecebrae de

quippe immolatur,

lectationum in oculis ,

& viva eft, quando &

auribus, naribus at

É

que ore, ut fenfüs noftros

ab hac vita homo n

on deficit, & tamen fe a

adverfus delectati

ones fortio

carnalibus defideriis

occidit. Hoftia enim oc-

res faceret, at-

qüe eos fanctificarer , ne al

iquid

ciditur, ut. ófferatur ,

fed hoftia vivens eft

aut falfüm deferrent

pröf—'anu;n

corpus pro Domino afflitum

ig animum.

; quod & ho-

"VIT.. S. Bernard. hanc virtutem.

lia dicitut, & vivens, quia

vivit in virtuti-

paris. du-'-LS.v'Bei'h. Q

bus, & eft a vitiis occifüm.

Hoftia videli-

rationis'effe debere dicit , cujus eft

Vitz no- 57.inCant,

r& refpiratio :

icut enim pro confervatione

*cet, quia jam huic mund

O eft a pravis acti-

vit& neceflum e

du

bus mortuum

: Vivens autem

3

ft; ut hzc nunquam deficiat,

n

2qug

prevalet, bona operatur.

quia cuncta ,

ne quidem pro breviffimo temporis fpatio :

Manfi difc. '

lII. Notandum eft

"

quia alias homo ipfe effe de(ineret, & more-

Apoftolum non de una

retur :

.Ita quoque definente in nobis morti«

$ n. az.

folum corporis noftr

i parte loqui , fed abfo-

ficatione, vita

lute dicere: Corpor

3 no(lra

quoque fpiritus , & gratia in

» quia non unus

nobis deficiet.

duataxat fen(füs mortificari d

ebet, fed omnes,

Quseris, in quo fit refpiratio

debet enim effe holocauftu

m

ifta? inquit.S.

Bernardus , in eo,

fi incipiat

» quod eft per-

fpiritus viciffim concupifcere adv

erfüus car-

fectiflimum facrificium , qu

0 omnia in Dei

honorem con fümuntur,-

nem ; huic fi repugnas, refpiras ; (i fpiritu fa-

Unde interpres qui-

a carnis mortificas , refpirafti ; (j hanc cum

dam ait: Diminutám ob

lationem Deo offe-

rünt, qui membrum aliq

vitiis & concupifcentiis fus ctucifigis, refpi«

uod mortificant, non

raíli 5 Caf/igo , inquit Paulus,

corpus meum , ég

omnia. EtS. Hierony:

nus ad Celantiam ita

fcribit: Quid aute

t prodeft , tenuari abfti-

in fervitutem redigo ;

Vox eft refpirantis, imo

nentia Corpus , fi animus

intumefcat füper-

qui-jam refpirat;

vade, & tà fac fimiliter.

bia? Quam laudem me

DAuitas.

rebimür de palloram

VIII. Ingeniofa

eft illa S. Bern.

jejuniis, (i invidia lividi

fimus ? quid virtu.

pd-ryidïer'atioa Idem far,

tis habet ; vinam non

quaillos perftringit,.

qui primo parenti noftroqe OQ.8$.

bibere ; G ira atque

ideo indignantur

]« 730

cdio inebriari.

» quia obtemperando conju-

S.Írerzus ]V. Olima

gis fuge beneplaci

to nos omnes in profundum

l. 3. cont ]r

primis muudi n&talibus , ut S.

adco.barathrum

enzus obfervat, inventum eft cilicium, ut

protraxit ; at vero audite ,

Hxres c.5, i

n natuüra CÓrrüpta caro

quamobrem illos

hac de re reprehendat: lta

per hoc reprimere.

enim fcribit :

tur. ldem quoque San

&tus indagat , quod-

quod obedieric

Indignantur adverfas Adam,

nam in eo lateat myfter

VOCI uüxoris

fuz plus, quam

ium, qued mox, ut

Dei; & ipíi quotidie Evam

fuam

primi parentes noftri

divinum przvaricati

, Carnem vi-

»

fünt przce

delicet, audiunt plus quam Deu

m.

ptum, carnisque füz experti fünt

IX. Siquis cordato alicui viro diceret : (cias

rebellionet

D , eandem carnem foliis ficus "

ROdPin É;

velim, effe quempiam ex haci

pfa domo tua,

« Q tl'. ,'10

non vero aliis frondibus delicatioribus conte-

eX familiaribus tuis

xerint ; dicitque ipfos ideo feciffe

, quia fo-

» qui ftruit infidias vit

28C. 4«

lia ficus afpera funt,

tuz ; quam ( Deus

bone4

) expavefceret ?

& pungitiva , ut hac

quod fi adderet his: odium,

quod adverfüs te

g.æia

ratione aliqua ex

:

macerarept,

| par;e corpus fuyumd rebelle

gerit domeflicus ille tnus,

tam atrox eft;ut ipfe

Manfi difc.

vel fuam etiam mortein

"V.. S. Martinus 'aliqüandb

circa .Vefpdram

contempat, dum vi-«

30- xlr 70)

quendam Parifiis offendens at

1

deat tuam : quin etiam fci

at,&vi

ncula ipfüm

rigam , ab eo-

nranere,& carceres,& mortem cr

dem, ut currum conícenderer

; rogatus fuit;

udeliffimam,

.cui Sanctus,

fi modefte & difícre

& quidem

toxpofi patratum fcelus: Et tamen

te rotas pro-

hzcomni

a lufüm ducit , dummodo lanienz te

Imoveris, confcendam: Si minus

; nunquam:

tradat.

quibus fervus fe ill

Quid; obfíecro,

animi huic foret? quo

ufuüm ratüs auriga , equos

odio in cedis hujus

2gitare ccepit , in quo proinde violento cur«

machinatorem exarde«

Íceret, fieum noffet ;

quam vindictam in eum

fu rüpte fuerunt rotze, dumque iis refarcien.

non excogitaret ? En tibi,

dis infudaret, tantam fecit tem

poris Ja&u-

hoftis hic nofter,

ram , ut ad urbem

corpus eít noftrum

; DObiscum bibens & co-

,accedere probiberetur ,

/., pr&ventus a tenebris.

lta quoque quam plu-

medens : ingrediens & egrediens: minime

etiam ignarum, malum animz noftre effe &

- rimi perfetionis quad

riga gradientes , ma-

uum; inferorum incendia ex z

.. 8nos meditantur face

quo utrique

re progreffus , eoque

uo tempore ceffura.

Quo tamen non impe-

fine mglca;lq

ne oþedicntiä &« difcretipnc ag

gO

diente, ut guftet mo

dicum guid volupta

tulae

958 3

Íen-

8

Bii/liaihecæ Manualis Wcionatoriæ

$10.

fenfualis ( quod citius fape praeterit , & ter-

cuit; fiquidem de illo—S. Paulus ait : Propo-

fitio fibi gaudio fuftinuit crucem , confufione contem-.

minatur, quam fentiatur) füpplicia contemnit

omnia, ipfum etiam v zternitatis.

ta biblia regia legunt , fvo gaudio , quod babe-

bat, fuftinuit crucem, | Quibus verbis jA pofto-

iManfidik, X. Raphatl, Archangelus, Tobiz peregrie

12.».6. nanti precepit, ut ingentem illum a fe ca-

lus, ex mente Ruperti Abbatis, dicere vo-

luit: zternum Patrem in primo inftanti con-

ptum piícem exenteraret, refervando fibi il-

lius interiora , fel fcilicet, & cor : Cordis

ceptationis Filii fui, eidem propofuiffe hanc

optionem ; an in hasce terras ei venire pla-

ejus particulam (i fuper carbones ponas, fu.

L]

mus ej

us extricat omne genua dzmoniorum :

ceret , ut mundum redimeret per gaudia ,

non vero per paffiones ; an vero per paflio-

fel valet ad ungendos oculos, in quibus fue-

nes hominem vellet redimere ; non vero per

rit »Ibugo,, & fanabuntur. Ecce igitur tibi

E

audia; ipfüm,vero crucem gaudio pratu-

potentiffimum quoddam remedium ad füpe-

li

randum univerlum infernum , omneque ge-

ffe; Ideo dicit Apoftolus : Su/tinuit ; feu (ut

nus dzmoniorum ; five fint fpivitus fornica-

melius dicam) elegit crucem ; confuftone con-

tionis, five odii , f(ive cujuscunque alterius.

tempta; id eft; non obfítantibus opprobriis;

Ecce tibi pariter ad acquirendum verum lu-

& contumeliarum confufionibus ; quas paf-

furus erat ; imo hasce unice volebat , & are

men & Dei notitiam exqui(itüm remedium ;

hbid,

folum curate , ut cor veftrum conjungatur

denter deíiderabat. Ac proinde Apoftolus

ad mortificationem ample&ctendam nos ani-

cum felle virtuofx cujusdam mortificauonis,

T

& füper ignem amoris Dei collocetur. 5ic

mare volens; fubjungit.

Recogitate eum ,. qui

ialem. fultinuit a. peccatoribus adverfus [ametipfum

enim extricabit omne genus damoniorum ,

vosque in omni

cantradittionem ,. ut. ne fatigemini animis oefiris de-

tentatioxï: victores

N

F€ma-

ficientes , nondum enim usque ad. fanguinem veftitie

5

Bpebitis.

, Dæ.igm'!ta:.ï

z

Jlis , adverfüs peccatum vepugnantem.

Richardin XÍ. Richardus de S. Vi&ore a

it fponfüm

j

XIV. Dum pro facrificio incruento offe- yanf dife,

erba: Veni in hortum meum , loro

rendo altare accedimus, ut illud Deo tanto i. n. 7.

€. $. Cant;per illa v

mea íponía, meífui m

yrrham &c. animam

reddamus acceptius , illa Pfalmi 42. recitare

ele&am monere voluiffe; ipfam, poftquam

folemus : Confitebor tibi in citbara Deus , Deus

fe in aCtibus mortificationis exercuit , ad cul-

meus : per hoc autem inftrumentum muficum,

men virtutum feliciter pertigiffe ; quafi di-

citharam videlicet , mortificationem incelli-

itentig tolerafti ,

ceret : Afflidionem pcen

Í

!

gere poffumus : Chordz enim , quz in hoc

pugnam t

entationum , laborem cor

reGtionis

inftrumento ple&tro tanguntur , ex mortuo-

morum ,

& venifti ad meffem perfectionis

rum animalium fíunt confedtz nervis; per

virtutum- Meffui itaque in te inyrrham cum

quos fenfus & appetitus noftros, fi non mor-

aromatibus; quia fimul cum amaricudine la-

tuos , faltem mortificatos intelligere poffu-

borum confeGta funt, & perfc&ta in te vit-

mus. Chorde citharz alicujus extenduntur,

tutum aromata.

ut fonum edant; fi enim laxatz fuerint, grae

S Hie.l XIL S. Hieronymus

| cürïofum quoddam

tum Deo fonum refonare nequibunt.

Idem

fa fit, quod

2.9. 16. movet dubium , quanam cau

quoque circa fenfus noflros contingit ; nifi

Deus per altiffimam.

fuam fapientiam difpo-

enim hi mortificati fuerint , gratum Deo fo-

num edere non poterunt , cithara fit ex fic-

fuerit, ut in templo Hierofolymitano tam

celebri & famofo , fuppelle&ileque valoris

co , fübtili, maturo, & artificiofe polito li»

inzftimabilis locupletato , in ejus honorem

gno; ita pariter quanto corpus noftrum ma-

non cerei , fed lampades oleo inftructz , are

gis extenuatum , & ab omni jnordinato af-

derent, cum tamen cera mundior fit, nobi-

fe&tu mundatum fuerit, tan

1

"

tq( gratiorem Deo

y

| & C

lins quoque nut

rimentum lumini przbeat, lu-

harmoniam edet.

hon, r

isque perfpicuum pa-

Mon,

menque clarius ; mag

XV. D. Chryfologus in i

'llud A/;;o&olä: ob-S. Chryt. .

riat, quam oleum. R

eípondet vero, ceram

ab apibus

elaborari , qux mel conficiunt ,

fecro vos , fratres , ut exhibeatis , &c. fic ferm, 108

llulis ex cera febricatis recondi-

dit: Apoftolus rogando, fic omnes homines,

quod in ce

ad facerdo:ale faftigium provexit, ut exhi-

tur: Econtra vero oleum ex olivis exprimi-

beatis corpora veftra hoftiam vivam. O in-

tur, qux amarz fant: Voluit igitur non ce-

auditum . chriftiani Pontificatus officium ,

reos in templo ardete , fed lampades oleo

quando homo fibi ipfi eft & hoftia , & facer-

inflru&as, ut per hoc innuat , quantum fibi

dos; quando homo non extrinfecus , quod

mortificatio pre quavis alia virtute placeat :

Deo eít immolaturus, inquirit; quando ho-

In Domini facrificiis mel non offerunt, inquit

mo fecum, & in fe, & quod pro fe eft, Deo

S. Hieronymus ; ceraque contempta , quz

facrificaturus apportát; quando & eadem

mellis hofpitium eft, oleum accenditur in

manet hoftia, idem permanet & facerdos ;

templo Dei , quod de amaritudine exprimi-

quando hoftia mactatur, & vivit facrificium,

tur olivaram. Pafcha quoque cum amaritu-

uübi corpus fine corpore, fine fanguine fan-

dinibus comedi , in azymis finceritatis & ve-

guis offertur.

ritatis jubetur. Unde colligitur, quod, ubi

—— Facilitas.

aliqua , quantumvis diftans , hujus virtutis

-XVI. Novit Deus, fuz gratiz fubfidium no- | neq. ia

umbra reperitur , ab illa fe Deus honorari

;

Rupertus cenfeat.

bis effe perquam neceffarium, illumque liben- Ia& p.

ó.

] lg

Abb. in c.

XIII. Quam grata & amab

iiis Chrifto mor-

s elargitur,quam ad eam flagitandam prom- & ?« n. 6

E

öu

c'lamc ;

e

8^

W

^11. Hebr. cificatio fuerit, fuüo nos ipfemct exemplo do-

fümus; quod t,riplicj ümilicgdincj de

üs:;l&& XC IX. Mrti)ïcatia..

.STI

$. Maearíus : fi aliquis filium faum vellet ad in»

exterius, ubi victime facrificiis deputatze

ftar avis volare, & furtum ferri, ei alas f(übmi-

C€edebantur: alterum interius inua Sanca

niflraret: item (i in regionem longinquam

San&orum, ubi divería generis incenía of-

emitteret, ubi fciret illi cam venenacis fer-

-ferebantur ; ita & in nobis debere effe duo

penribus negotium fore, illum pharmacis &

altaria unüm intra penetralia cordis , in quo

antidotis communiret: denique fi juberet il-

incenfum erationis: adoleatur, alterum ex-

lum mare trajicere; inftrueret navim, qua ve-

terius in cor

pore, quod,c& fa*n'&g morgitï—

hi poffet, ne, (i nando id agere tentaret, flu-

Catio.

; »

&ibus obrutus fübmergeretur. Vult Deus

It- Quidam

frat:er'dix—it ad fenem : doce Vira PP.

nos in perfeQionis montem quafíi volando

me Pater: & refpondit (enex: vade, ama

evadere: vult cum damone, mundo & car-

tibi ipfe vim facere. Evagina gladium tuum,

ne, virulentis beftiis, collu&tari: vult per hu-

&'exi in bellum.

Cumque diceret frater:

jus vitz tempeftuofum fretum ad zternitatis

non permittunt me cogitationes, dixit ite-

portum curfüm dirigere : quis eft paternorum

rum fenex: fcriprum'eft: Invoca me in die

vilcerum, quibus Deus plenus eft, tam igna-

tribul

ationís tug; eripiam te, & glorificae

rus, ut putet; derebus ad hzc nece

bis me.

continuo nobis provifürum.

)

flariis non

*

!

IlT. S. Bernardüs dicere f'ovl'eäarþreligioncm In. vita,

XVII. Quintilianus ait: res inter ini

tiä urere

ingredi cupientibus: Attendite filii, ut folus

: .Eb/i-d.

fed confuetudine mollefcere:: quod medicinz

in mona(fterium veftrum

.

m Ípiritus ingredïatut,

fimilitudine enucleatius oftendit S. Anfelmus:

corpus autem foris remaneat,

hec enim accepta, & in flomachum trans-

IV. Ludovicus Blofius virum vere morti- Brorm;

miífa convul(iones, & vomitus provocat , ac

ficatum pulcherrimo uvs botro, maturo, ex- Inft. fpir,

&grum ad querelas, & in medicum convitia ja-

co&o, dulci ac fapido comparabat, male ve- c. 1.

cienda compellit; ubi vero aliquot horarum

ro mortificatum botro acido, duro amaro,

N

[idi

lapfü malignos humores hinc inde collectos

guftuique ingrato; conformiter illi Prophe- I

f. 5. v;q.

h

[

expulit, ubi caput, & ftromachum, aliasque

tico ex

f

labruífcas.

pe&avi, ut facäret uvas; feci-t autem-

Y

corporis partes fublevavit, tum demum &

medicus, & medicina ldudatur. Ad hunc mo-

V. Caefar, quando dies elapfüus eft; qu

0 nöri Suetonius

dum divina gratia in animum a Deo immifla,

meminiffet fe beneficium alicui contuliífe, c.8.inTito,

primo cum vitiis & malis affedionibus con-

dicere folitus erat: Amici diem perdidi,quafi

greffu, omnia interiora tumultu & feditione

diceret: Hodie Imperator non fui, non enim

complere videtur: poftea vero ad inítar apis

minus proprium eft hominis, paffionibus do-

in alveolo, & ita illa in corde hominis, füuum

:

minari, quam Cefarum benefacere.

ÀN

"

mcl, ab afpectu hominum abfícondita & retru-

VI. Abraham immolaturus Ifaac, gladium Lyreus 1.

fa, (aaviter operatut, ut notat S. Marcarius ;

U

& ignem portavit.

ldem faciat, qui fe im- 2.apoph.3.

aut, ut ait S. Diadochus, ad inftar Pictoris in

molare cupit, ignem

i

pottet P:ationis,, & gla-

officina fua conclufi, qui paulatim imaginem

dium mo-rlftiüxcgtionis.

fuüam efformar, ac primo craffiores colores,

fubíternendo, tum alios pulcbriores apponen-

- waï;cejz;tas.

2

do, denique przítandílimos cum fuübtilibus

VII. Mens eft charta virginea, in qua non Rtt;driq.x

lineamentis ex arte deducendo, picturam ef-

fingit, fpectantium oculis acceptiffimam: ita

fcribitur , nifi bene fit lzvigata: eft lignum ;P-2- tr.1.

quod non accenditur, nifi bene (it arefactum:

cum anima noftra divina agit gratia.

eft pluma, quz non attoll

n

—itu/rd, nifiab ompni .

Pereverantio.

humore liberata.

j .XVIII. S Chr

Vitl. Abbas Nilus di

$& Chryf.

yf: füper illa verba :

j vopter äe,

cebat: Sl Moyíes prö- To 3. B!ba

hom. 15.

mortificamur tota die , ita fcribit: quandoqui-

bibitus fuit accedere ad vübum, donec cal. 55-PP.c.g.

FE

Rom.

ls

dem fieri minime poterat, ut, qui homioe

ceamenta de pedibus detraxit, qua. froxntc

effent, ii infinitas mortes tolerarenr, oftentit,

nos ad videndum per orationem Deum ac-

X

cedere audebimus, terrenarum rerum affe-

ne hac quidem ratione premia efieimminuta,

nam ut natura fortiti id fimus, femel caotum

&u nondum exuto?

ut moriamur, tamen voluntate id quotidie

IX. Moyfti Deus in rubo apparuit, utL:r. de

perpeti, fi id in animum induxerimus , dedit

fienificaret Populo Ifraelitico, eu

m

2

1 nonnifi Cf.i*n; C.7.

Deus. Unde liquet fore, ut cum to: hinc co-

per difficulratum fpinas ad promiffam terram

ronis difcedamus , quot dies hic vixerimus,

evafurum , roíasque felicitatis capturum.

imo vero multo pluxibus: licet enim die uno,

.X. Ideo juxta S. Ambro(ium /Egyptii ab-

& femel,& bis, & (zpe mori: Qui igitur ad id

ominati fünt paftores, quoniam. qui paffioni-

comparatus fuerit: is femper mercedem ab-

bus ferviunt,& voluptatibus indulgent,do&o-

olutam recipit: Hoc igitur & Propheta figni-

rem virtautis quadam deteftatione declinant.

ficanns , dixit: propter je mqrtäcamur toa die.

XI. Pythagoras cum cognoviffet quen. $. Bafilius

omw 24.'

dam ex familiaribus fe edulüs probe fagina-

:

e

X« Val»-

$ oX

