de bonis omiífis? Quare hoc erit, nifi quia il-

lic capitur tota intentío mentis,ubi eft vis do.

P. 1. 1.3- currere varia morborum genera, & miembra

diü- 40

fic occupare (ingula , ut plures quandoque

loris? Nam corpus dolet, poena aflligit, quia

mors appropinquat, intrare filios, quos pa-

fint morbi, quam membra; .Dolores irruunt

tam vehementer intenfi, ut vires corporis

tres fumme dilexerunt, pro quibus etiam Íe

damnatos exiftimant, tenebrofo oculo afpi-

enervent, fomnum auferant, quietem impe-

diant, animum inquietent, fenfus omnes per-

ciunt ; uxores jam lachrymantes con(iderant j

Mundus adhuc eis fiduciam przftat; Diabo-

turbent, appetitum deftituant,obtundant rme-

moriam, obnubilent intelledum, & fic ani-

lus, ne de peccatis doleant, fidem tribuit, chi-

rographum infirmantibus przbet; caro non

mam totam occupent & diftrabant, ut nihil

aliud ei cogitare liceat, quam dolores.

deficere adhuc (atis fperat; Medici adhuc,ut

lucrentur, ipíum conforrant, parentes ap-

S.Ephrem, | XIX. Quia féparationem ab amicis inducit ; Hinc

Paren.41- S. Ephrem exclamat: Quam tremenda erit

plaudunt, facerdotes alliciunt , & (ic divites

mortis hora? tunc non comitabatur filium pa-

moriuntur in inferno.

Sed & S. Ambrof. illa

ter, non filiam mater, non uxor maritum; non

verba: Orate autem, ne fuga veftra fiat in

hyeme explicans, hyemem intelligit non tem-

fratrem frater, fed folum opera, qua quisque

egit, five bona, five mala; Przmirtamus igi-

poris, fed infirmitatis. Eft hyems non terreni

folis, fed hyems mentis, quando animo frigus

tur nobis ipfi opera bona,,ut, cum hinc abie-

rimus, admittant nos in civitatem Sanctorum.

iliabitur, quando vapor animi, evanelcit,

quando folvitur vigor fenfüs , quando nimius

$. Anto- EtS.Atoninus, aliud, inquit;genus bellantium

nin. P 1-. inimicorum eft multitudo conianguineorum ;

humor exundat, & mentem gravet, quando

tit. 5. C. 2

de quibus dicitur Mich. 7. Inimici hominis

interior caligat afpectus, & ideo ait Dominus ;

S 2«

domelítici ejus. Durum eft fibi, deferere filios

Videte, ne fiat fuga ve(tra in hyeme, velSab-

V

bato. Bonum enim , ut tunc dies judicii vel

& üxores,& alios,quos inordinate diligit: Un-

de Auguftinus de fero pcenitente aic: Quem

mortis adyeniat , cum viget animi blanda

temperies, cum coelefle myíterium ferena lu-

morbus urget, & poena, terret, ad veram vix

veniet fatisfactionem, maximecum filii, quos

ce reíplendet, cum cor noflrum ardet in no-

bis. Accedit, quod ut S. Bern. notat, vix inve-$. Bern,

illicite dilexit, (int prfenres, & uxor, & mun-

dus ad íe vocer, frequenter ex inordinato

nitur, aliquis, qui de falute animz fua audeatSen. fer.

fibi loqui. Executores folicitantur circa di- !3- . 3

amore filiorum potius volunt perdere ani-

mam, quam aliena reftituere, ne pauperes re-

vitias, medici circa corporis medicinas, uxor,^ ?

&

maneant. Coanguítanttales in mici doimefti-

filii, amici confolantur infirmum, & fic mifer

i.

ln Di

ci morientem , in quantum unus quxzrit fibi

non permittitur de peccatis fuis cogitare, nec

i

M

ftatum & finem vitz falubriter ordinare.

legari tantum, alius tantum, & tota eorum fo-

licitudo eft de lana,non deanima; aliquando

XXII. Quia diabolus tunc maxime furit ; hinc $.. G-eg.

etiam incipient evacuare capías, quod videns

S. Gregorius monet: Curandum nobig eft,hom.39.in

infirmans non parum anguftiatur.

& cum magnis quotid:e fleribus cogitandum, Évang.

Kect. 41,

. XX.. Quia bana temporalia - deferenda funt ; Hinc

quam rabidus, quam terribilis ua in nobis

V. I,

Siracitles, O mors, inquit, quam amara eft wemo«

opera requirens, in die noflri exitus princeps

mundi hujus veniat, fi etiam ad Deum carne

via tua bomini babenti pacem in fub[tantiiis fuis ; vi-

$ls

vo quieto, cujus vie dire&te funt in omnibus, &9' ad-

morientem venit, & in illo aliud quzfivit, in

Jugt.

buc valenti accipere cibum.

Quod confirmans

quo fuüum invenire nihil potuit. Quid itaque

dt J

$. Bern. S. Bernardinus, o quantus,inquit,moeror,cum

nos miferi diCturi, quid aQuri fumus, qui in-

Sen. to. t. confpicit fe privari divitiis mundi, quas tanto

numera mala commifimus ? Quid requirenti

tt.14.0. - |abore acquifivit, tanto timore fervavit, &

adverfario, & multa füa in nobis invenienri

€. 9.

. nunc tanto dolore relinquit, quas tanto amore

dicimus , nifi folum ; quod nobis eft certum

dilexit, Videt enim, quod nihil feeum por-

refugium, & folida fpes, quia unum cum illo

tare poteft, nifi peccata fua, quibus ea indebi-

facti fümus, in quo Princeps hujus mundi &

te congregavit, juxta illud Job ?27. Dives cum

füum aliquid requifivit, & invenire minime

$ l

Sr' S'

dor mierit nibil fecum auferet,aperiet oculos fuos ,& ni-

potuit? quoniam fíolus eft inter mortuos

bil invenietid eft,peccatum,quod vere eft nihil.

liber.

Rationem autenmi dat S. AntoninusS. Ant. p,

XXI. Quin difficilis efl eo tempore ponitentia ;

dicens: Quia novit, fe plus temporis non4 tit. 14.

habere ad tentandum ,. ideo plus acuit mi- 9 $ 9:

$l

8. Laur. quia in mortis deprchenfi articulo, inquit S.

de-

j

;

jut de . Laur. Juft. atque languoris nimietate afflidtiy

litiam fuam ad decipiendum, vel per

ps*

N

Tüuns XCV L Meor

459

i

i

fperationem , vel per infidelitatem

» Vel per mortis recordatio , quam dum jufti fedula

tacituraitatem alicujus peccati.

Et prate- mente pertractant, culparum laqueos valen-

$, Cypr. rea teíle S,

Cypriano : Adverfarin

ad F

S vetuseft, terevadunt. Hinc S. Paíchafius ait: Filiorum

nat.

oru-& hoflis antiquus , cum quo p

-

relium geri- debet effe iíta

perfectio, ut fic vivant quo-

mus; fex millia annorum jam

fi mox morituri.

plane com- tidie, qua

plentur ( ut fuo jam fzculo Cyp

rianus com-

XXVIH. | Quia bec memoria facit . ut fuo tem-S. Pafchaty

putabat) ex quo hominem dia

bolus impu-

Pt

pore libenter snoriamur : ficut enim equus, utl. 4. in

gnatj omnia genera tentandi,

& artes at-

non horreat ftatuam in hipodromo ferien. Mauh.

i fto

que infidias dejiciendi , ufü ipfo vetuffatis

dam, prius fzpius per illud ftadium ducitur;

€didicit. Et tandem afpe&tus daemonum eft

dta ut mortem non horreamus , frequenter

nimis tetribilis, quod notatur, cum dicit :

prius per cogitationem animus ad cam con-

Praoccupaverunt me laquei mortis. Dzmo-

fiderandam im

d

nes vocantur laquei mortis; quia infslicem monet :

pellendus eft. Hinc Senecasenec. de

Effice mortem cogitatione familia- nat. qq.-

animam illaqueant, ne pocnitere poffit ; di.

rem , ut, fi ica fors tulerit

»

cit autem : prezoccupaverunt me laquei mor- -

viam exire.

4

" poflis illi ob-*

tis, vidclicet ante prolationem damnationis

XXIX. Quia facit etism , ut bene Snoriamur s

a jJudice; & ante fe

parationem a corpores qu

ia, tefte $. Auguftino, mors omnium vi-

Demones nem

pe fünt tahtz prefümptionis, ti

orum eít peremptoria , atque adeo , ficut

& protervie,

A

ut non expectent miíerum pec-

bene vivere , ita & tnori facit bene.

catorem fibi tradi a Judice per fententiam de-

o

faftidium rerum terrenarum parit , Fab. 645:::4

finitivam,

-fed in eo dominium & poteflatem vt

in exemplo S. Francifci Borgiz , & S. Eli- 8. in com,

quafi de jure acquifitam ufürpant. Unde me--

fabethz , Hungariz Regin , filiz patet, quge 2nim

'rito $.

Bernardus exclamat: Quis ille pavor;

audiens maritum vita funCtum effe, dixic: (i

erit, o anima mea , cum diímiffis omnibus ,

mortem frater meus obiit, & mihi pofthac

.quorum tibi eft jam jucunda przfentia, tam

mundo ejusque vanitatibus defun&

X

æ morie-g

gratus atpectus, cohabitatio ipfa tam familia-

tur mundus ipíe.

:

L

[]

ris, Íola ingrediens incognitam regionem,

XXXL Quia curas &2 ol

ici

tudines teræx'endsïex-

Ibidem

occurfantia tibi catervatim ruere illa teter-

cludit : ficut enim , qui leonem aut monoce-

rima monftra videbis?

J

rotem fe infequentem adverteret , nón effet

AXXIHIHI. Qu

ia (emel tantum flatutum eft bomini-

multum de pallio retinendo folicitus; fed de

bus mori , p'«yi'

hoc autem judicium, inquit S. Pau-

fola vita; ita, qui mortem fibi fipgulis mo-

lus Hebr. 9. v. 27.. Poftquam uno femel mo-

mentis imminentem videt, parum de bonis

Amento naturz concedere , eodemque Deo

temporalibus coadcervandis , aut retinendis

vitz a& rationes dare conceffum eít , con-

folicitus erit , fed id unice aget, ut mortis

fulte ac prudenter fa&um fuerit ,.

fi crebro . zternz in(idias evadat.

d

nobis moriamur, íi morte quoiidiana ad ho-

XXXII. Quia a tentatienibus diaboli protegit, ut

ram extremam nos preparemus, fübductas- en

im perdices, ut aucupis infidias evadant,

. que ad calculum rationes ita digeramus , &

'gleba fe cooperiunt ; ita qui dzmonum infi-

componamus, ut füb expirantis vite tem

pus dias effugere cu

. tales dare poffimus quales optabimus.

Quod communiunt.

piunt , morti?'memor'iä fe

(

tll

. enim femel tantam faciendum , id fxpe, ac

XXXIIL. Quia ad gaudium & fülatium in morte

D

»,

t

[z:pius ante exercitandum , ut recte faat:

d

borii

£, ut enim , teíte S. Cypriano non efts. Cypr. t,

:4 3'

b

M;'s'cqmmemoranda & co

Se /:

J

iU

zdä. |

dignus in morte accipere folatium, qui fe4. ep. 2.

IJJ &

non cogitavit effe moriturum ; ita nullus hocad Anton,

S. Bonav,

XXIV. Quia facit perfe&le vivtre, ut S. Bo-

folatium plus fperare poteft, quam qui fre»

inDizt. naventura indicavit, dicens : Fac

tit. 7. €, 1.

em in- ter-

it feipfum quenter ejusdem mgmoriam renovavit;

defpicerc , & propter refolution

ram, in fui ipfius cognitionem venire. Facit

$. X.

- vitam prafentem perfeGte regere; ficut enim

"

gubernator navis.íe ponit in cauda, ut re-

M ED I A

np

&ius gubernet navim ; fic qui in mari hujus

um a Zo.na morie totius bomünis felicitas depens

mmundi vult recte & fecure navigare , novií:

^

fima fua debet recordari.

deat Ctunc enitm de fumma rerum agitur , quan-

do mórs vecat ) merito oarie induftrie ad mortem

S. Laut.

XXV. Quia bumilem facit at S. Laurentius

Juft, c. 4.

pie feliciterque abeundam a. variis per[onis excogitate

Juft. indicavit, dicens : Confidera frequen-

Jünt, 9 adbibite, quas proin, ut quivis falipere.

deign. .vir.

ter, o homo, te jam mortuum, quem fcis

te de neceffitate moriturum.

ibi magis convenientes

Difpice qua-

fufius veferre.

þgJet,J placet boc loco paule

liter ocali vertentur in capite, venz rum-

pentur in corpore, & cor fcindetur dolore.

. CAliud B, A'u'tr Pxiooämium.) :

: Talis exercitatio cogitationis fomitem mia-

antum inteyfit, mortem felicem ac beatam nan«

o

num parit humilitatis.

cifciy jam pridem indicavit Zntiflenes ,. Pbi-

xs.- Climac.

XXVI. Quiía, jaxta S. Climacum , mortis

lofopbus, dwm interrogatus s quid apud bomines foret.

Sr. .5.

confideratio illos, qui fub religiofa difciplina vivunt,

beatifJmum , efpondit , felirem e[Je mortem ;. Cujus

reddit laborum patientes , efücitque , ut

ne aliquando oblivifceretur Fredericus , Imperator ,

p p

magis deletentur.

: ignomiizïis

id ipfum pro fymbolo ufurpawit: Morte beata mi-

t

s Laur.

XXVIL | Quia peccata vitare facit , uti innuit

bil efi beatius : quod item Fredericus Tertius. cre-

L

juft. ibld. $, T aurentius Juft. dicens : PerfeGta vita eft

:

bris; folebat. amplificare . Jermonibus , dicene: milil

Ll

R. P. Loli, Hibl. Man, Tan. 1l

.Mmmwg

«f

460

Jiibliotbere Manualis . Concionatorie

e[Je felicius felice exitt/t. Unde Seneca rette monet: fortunam, omnibusque blandimentis adulan-

V ivere tota vita difcendum eft , & quod magis for-

tem , hac eadem plusquam regia meditatio-

ta[Je miraberis , tota vita difcendum eft suori. Tot

ne, in qua non fegniter, fed ferio fe exerce-

smaximi viri velictis omnibus impedimentis , cum di-

bat, modeftiz fzpius admonebat: Utque al-

vitiis, officiis, voluptatibus venuntia[Jent , boc unum

'tius in animum ea deícenderet cogitatio , il-

in extremam usque etatem egerunt , ut [cirent : plu-

latis crebro fermonibus, quafi incuffo mal«

ves tamen ex bis nondum fe fcire confe|]", e vita abie-

leo adigebat, quin Regum fepulchra invifere

—

fibe

vunt. Reües ab bac [iquidem wna Jcientie iotius

. ac fübire non dubitabat, non fibi horrori, aut

vitz felicitas dependet. — .De fumma verum agitur ,

4, C:

timori mortem effe arbitrata, fed ex ea potius

ue

quando 1nors vocat, — INullum in omni vita , gravio-

animo fuo precepta , defiderium,

EC TARO N N

vem , nullum magis ferium laborem babemus , quam

! fOlawtium-,

que creari.

boc unum mori.

Merito ergo varie a varüis San-

INDUSTRIA IL

Mortem. defiderare.

&is indufirie ad fimilem mortem obeundam. funt. ad-

bibite , quarum aliguas placet in boc enarrare..

VI. Sapien

ter quoque dixit S. Francifcus

INDUSTRIA I.

Salefius ; Ut bene moriaris, officiofa mortem

Sepe cogitare C loqui de morte.

prenfatione ante concilies neceffe eft. Nam,

'I

duftriam hanc non parum proficuam effe

p

ut S. Auguftinus ait; qui cupit diffolvi & effe s. Aug, ia

ad mortem felicem obtinendam, jam olim

cum Chrifto, non patienter moritur, fed pa- Joann.

t.S.S, Climac,-

E

8. Greg. infapienter advertit S, Gregorius dicens: Sic

tienter vivit & dele&tabiliter moritur.

— —

hom. fintmors ipfa, cum venerit, vincitur,

fi prius ;

Climacus: Laude digniffimus eft is , quigr. &.

lumb. ^ quam veniat, femper timeatur. Habet fe

omnibus diebus mortem exípectac; fed ille

$. Gregor.enim

3

, ut Gregorius Nyflenus ait , ficut ba-

San&us , qui nulla non hora candem defide-

N3z. f. in (i

lifcus , qui perimitur, (i prius videatur, fe-

Dom. 10,

rat, uti plurimi fecerunt.

poft Pent,

cus ipfe perimit. Hinc monachus quidam

VII. $. Ignatius Loyola Chriftum Domi- yr, 1, g.

tefte $. Maximo, fcifcitanti, quid maximum

num ac liberatorem videndi, ficut eft tan-

$. 2.

J

$, Maxim,

ad beaie moriendum haberet momentum?

ta cupiditate flagrabat, ut eam iplam ob rem

T- 36.

Refpondit: Cogitare ultimum fibi hunc diem

folvi corporis vinculis vehementius indies

fore. Unde merito hazc induftria a.

E

optaret. Ítaque fi quando graviorem inci-

Sandis fedulo eft ufürpata.

pl'u'ribqs

l

diffet in morbum, concepta migrandi Ípe abe

Sti

Lyrzus de

I. Et primo quidem S. Eligius, Noviod

ftrahebatur illico a fenibus, non fine magno

imit, Chri-

nenfis Epifcopus ; & $. Vincentius Ferrerius,

l

vit

Bil7.cu.

valetudinis detrimento : quocirca mentem a

qui de nulla re alia fre

cceleftibus rebus interim avocare , etialm at-

morte loquebantur.

,

qucntiusx. , quam de

Ibidem. -

que etiam a medicis jubebatur.

. l. S. Guilielmus,

Bituricenfium Antiítes ,

Vill. De S. Philippo Nerio vite auctor

wja

exequias , funerumque comitatus diligenter

tradit, die fefto Pentecoíles tanto videndi

obibat , in q

uib

Deum defiderio 2&ítuaffe , ut cordis. motus

bus crebrio*,ra de morte (blcqt

effe colloquia.

4

concitatior, duas illi coftulas períregerit ;

Leontius

IIf. S. Joannes

, Alexandrinus Achieþitfco-*-

crediderim ,' captivum imitari voluiffe , qui

in vit2.

pus, ne unquam de morte diflerendi abeffet,

ferreos carceris clathros diffregiffe gaudet;

occafio, fepulchralem molem, quam fibi pri-

ut in liberratem fe vindicet, tanto fiquidem

dem vivo adhuc, fpirantique exítrui jufle-

fervore fancta hec anima ad Deurn füum ra-

rat, imperfectam relinqui voluit , ita tamen,

piebatur, ut ejus potiundi affe&tu , quacun-

ut quaque fefta luce , dum inter fummates,

que impedimento forent, perrumpere non

amicosque infulatus affideret ; a machinario

dubitaret, identidem exclamare folitus : Ani-

m Deum amanti vita hzc mortaiis faft

*

in hxc verba admoneretur : Monumentum

5

í

iydiïo :

tuum in hodiernum usque diem eft imper-

Mors autem in defiderio fit.

fe&um. Domine, jube ergo , ut id fincm

IX. Raymundus Lullus, in nemorum, filva- Carolus "

accipiat, incertum eft enim, qua hora fur

rumqne receffus abdebat fefe frequenter, ubi Dovilius

/

Vitt|

ingrediatur, nempe mors.

gemendi prolongationem incolatus fui, plan- in vita:

d

Vita E. 40

]V. Eminentiffimus Cardinalis," Robertus

gendi moleftias carceris fui, quo detinebatur,

CI.

Bellarminus, moriendi;cupidus, tantum non

finem nullum inveniebat. Cum;ecce,die qua-

formidabat mortem , ut etiam ultro accer-

dam conf(üeti ftadii curriculum ingreffus, at-

ferer. Quare dum remotis arbitris folus effe

que armante hac percitus impatientia commo-

fibi videretur, pellem manu prehendens , ac

tior, in etemitam incidit, qui forxe lilvain me«

vellicans , cum bile ac ftomacbo ajcbat :

dia juxta fontis crepidinem,de via feffus omno

Quid agis caro putrida, ac vermium eíca ,

obdormiverzt, a quo , pofteaquam evigilare

cur adhuc hzres? quidni divelleris? cur me

hominem juffiffet, expetiit; qua demum ratio«

impedis, quo minus abeam ad dommum meam,

ne modoque fe carcere eximere poflet? Alter

heu tandem aliquando abrumpere: Domine,

qui Deum juxta atque ip(íe pridem dilexerat ,

non poffum diutius morari in terra, tráhe me

ejusque delicias penitus fectabatur, ftatim in-

ad te, da mihi pennas ficut columbz, & vo-

telligens, quo illetenderet, eadem fe cumillo,

labo, & requiefcam. Quando veniam & ap-

five dormiat, five vigilet, refpondit cuftodia

parebo ante faciem Dei ? Denique quando

attineri, fedamoris carcerem effe, non vero ti-

Cardinalem domeftici confolari volebant, de

moris, invento homine, qui amoris linguam;

morte cum ipfo fermonem habebant.

fermonem calleret, & factus hilarior, una cum

Lytanus

V. Margarita Auflriaca, Pbilippi IIT. Hi-

€o ccepit inter amoris lachrymas ad horam il«

le

fpaniarum Regis copjux; florentiflimam fuam

shujus

lam fufpira;c ,fc,rvcatiu;,qua de.corpori

eau i

&

yu itulus XCV 111. Mors.

46t

*edüäi euftodia du'ldiüïmo nomini ejus ple-

Dicebatque , fi rei cujuspiam in höc mundo

niffima poffent voce confiteri. "Tanto autem

libera fibi relinqueretur ele&tio, mortem fibi

imimodicz hujus cupidinis zítu torrebatur

primam & ultimatn füturam, quam eligeret,

Raymundus, ut, dum fefe corporis hujus ne-

cum eafola atque unica foret,qua coeli aditum

xibus ab amati pre(entia adverteret detineri,

aperiret : neque hoc fe falli fenfu exiftimabat,

ab fe alienatus, palpitantis cordis concitatio-

cum vitam hanc velut orci carcerem haberet,

re motu , tantum non exípiraret.

qui captivam animam fuam in cor

pore, vero

: Nibersl

X. S. There(ia , quoties horz fignum da-

ergaftulo, languentem cruciaret.

4. C. 16,

bastur, interna quadam voluptate is eam de-

XIV. B. Godefridus, olime'omps Camper- Petrus Ca.

mulcebat fonus, quod hoc fibi pa&to Deum

genfis, confobrinus Henrici IV. Imperatoris, tatrecivs

crederet propiorem reddi. Imo vero retine-

conjuge falutaribus adhortationibus permota, in $S.Gere

re fe ipfam non poterat, quin mortem ab

ut facrum & ipfa velamen acciperet, Praemon- "22

Altiffimo ardenter expeteret ; accidit autem

ftratenfium Ordinem ingreffus fuit, ac paulo

Salmantice, cum in aliarum monialium age-

pof tanto moriendi defiderio affici coepit, ut

ret contubernio , carmen quoddam fpirituale

prater cceleftis illius fontis aquas fitire nihil

E

ab aliqua concini, cujus hoc erat exordium:

aut defiderare quidpiam videretur, adeo ut fze-

"M

Videant te oculi mei füuaviflime atque opti-

pe fociis ejus in itinere quiefcentibus, fupinus

i

E

me Jefu , cur hic flatim non morior , quo

ipfe jacens, manus & brachia componeret, uti

i,

illico cantis affici ccepit exceffibus, ut velut

folet funus componi, dum exequis celebran-

ex animis efferenda cubiculo effet, atque in

tur, & magno cordis füfpirio exclamaret : O !

le&ulum reclinanda , fuitque hzc pie mentis

fi veniat hora illa noftri tranfitus ! O ! fi ad hanc

alienatio tanta, ac, diuturna, ut etiam die

horamaptare & przparare me Domine digne-

poftera füi quodammodo impos manferit, &

ris, Cumquein ztatis floread exitum vi mor-

t

tota mente abíorpta. Alias ipfa amoris quod-

biraperetur, dolentibus & ubertim flentibus,

dam canticum com

qui adítabant. Quamobrem, inquit, poeniten-

pofüit, cujus Veruf'u.s, in-

tercalaris hic erat:

tiz habitum induimus, nifi id fpe&tantes, ut,

Vivo, non vivendo $3 me.

quamprimum liceat, evolemus ad Chriftum ?

Et tam füblimem wvitam [pero,

optandum profecto mihi-eft, ut breviori, qua

Ut moriar , quia mon morior.

:

poffim via, ad coelum contendam.

i

Surius in

XI. De B. Maria Ogniacen(i fcribit Lau-

INDUSTRIA 1II. .

vita,

rentius Surius , vitz exitu imminente tanto

SS. Eucbariflie wiatico. muniri.

cordis jubilo eam exultafle , ut prz animi

Hzc induítria (ingulariter a concilio Conc.Nic.

fui kecitia, trium dierum fpatio, ac noctium,

Niceno commendata eft dicente : De his, qui L can. 13.

canendi finem nullum inveniret, usque eo,

recedunt de corpore, antiquz legisregulz ob 3« Cypria.

ut fauces ravim contraherent , nec.cantui

ferventur, ut fi forte quis recedat ex corpore, 9 €P« $4«

jam füfücere poffent.

ultimo & maxime neceffario vitz (uz viatico

XIL. Stephaniam Soncitatem tradit Joan-

non defraudetur. EtS. Cy prianus, quos exci-

nes a S. Maria paribus ad mortem votis an-

tamus, ait, & hortamur ad przlium, noniner-

helaífle ; non tam amore videndi Deum deo-

mes, & nudos relinquamus, fed protectione

rum ia Sion, cujus dies una in atriis ejus fü-

corporis & fanguinis Chrifti muniamus,& cum

per millia, quam omni fe metu liberandi ,

ad hocfiat Euchariftia , ut poflit accipientibus

quo offendere timebat eum , quem tantope-

effe tutela, quos tutos contra adverfarium vo-

re diligebat, unde fieri amabat, quoties de

lumus,munimento dominicz faturitatis arme-

morte alicujus nuntium , acciperet, facra

mus, hinc plurimi fpecialiter hac induftriajnec

quadam torqueretur invidia, doloreque ta-

fine miraculo funtufi.

beíceret ; quod fe privatam eo bono cenfpi-

XVI. S. Hieronymum fcribit Eufebius füb Eufebius

Ils

vite finem, dum viaticum fümeret, fe in in vita,

audiffet.

caretur, quo alium'ymkortc obita affectum in-

:HS

terram abjeciffe, torfoque pe&tore, lachry-

j

à

Vi l. XIIL S. Catharina Genuenfis totius vitz

misq

C 7»

ue ubertim fluentibus, vivifico 'Sagtg-.

decurfü, maxime autem füpremo biennio ,

mento refectum fuiffe,

tanta hinc emigrandi cupiditate exarfit, ut

XVIIL. S. Auguftinus viaticum fumptums Canifius 1;

animus fepe a fen(ibus alienari videretar;

fic IUUd falutaVit , AVC principium WHOQTæ 3. de Deig,.

mortem velut rem aliquam ratione przditam

creationis & reparitionis: Ave facrificium c» 17.

nunc alloquebatur dulcius , nunc quzftus

nofirge reconciliationis: Ave antidotum no-

fuos coram ea expouebat acerbius , nunc

ftrz curationis: Ave viaticum noftre pere-

crudelem vocitans, nunquid ajebat : O mors,

grinationis: Ave folatium noftri laboris: Ave

quavis tigride crudelior es , quz tui me de-

refugium noftrz tribulationis : A

ve præmium

fiderio tantum aflligi permittis? Nunciterum

noftrz exfpectationis.

;

amice blandiens varios honorum títulos com-

XVIII : Hos imitatus S. Thomas Aquinas

minifcebatur, quibus velut aureis quibusdam

illufirem nobis füz pietatis memoriam reli-

ofhiciis amafiam demereri geftiebat : Quam

quit, qui cum ingravefcente morbo fentiret

pulchra es , inquiebat , amica mea, quam

paulatim fe viribus deftitui, pie admodum fa-

pulchra es, quam decora chariffima , tota,

crofanc&tam fibi petiit Euchariftiam exhiberi ;

tota es de(iderabilis: UInum eft tamen; unum

ut autem allata fuit, tametfi fraCtis jam viribus

inquam; quod te deficit.

langueret, hurni fe proftravit, cumlachrymis

Heu quot furda cupidos averteris aure.

& admirabili pietate Dominu

que ita viatico refectus eft.

m adorans, atf'

Et jïente; oculos claudere fava negas.

XIX.

M»m-m 3

HEN

462

Bibliotbece Manualis Concionatoria

feelig. XIX.David quoque,primus/s.eotorum Rex;

cerdos, adeftque cum S. hoftia, qua dum eum

Scog. hift,

cum vitz terminum adeffe fentiret, indignum

confignare

ergit, videt illico pectus egroti

fe reputans ,. ad quem Chrifti corpns defer-

aperiri, fan

à

amg; hofliam e manibus fuis evo-

retur, duobus innixus facerdotibus in tem-

lare in cor egroti, ac mox in oculis adftantium

j

plum venit, mox in genua procidens Chrifti

omnium regredi , comitante anima decum-

-

corpus fide integra füícepit.

-

bentis ejus confpeQu in eternum beanda.

XX. Acced

it Joannes Hun

iades, Hungariæ

XXVI. AuGor przterea eft Thomas Wal- Walfinz-

Rex, ingens ille Turcarum, hoftiumque terror,

finghamusin Hypodigmate Neuftriz, militemhamus «2» -

;

$ylviiis

quemZEnea

S

lvius fcribit tanta religione ani-

quendam anglum nomine Philippum de bona

l 5

i

one ad facrum hoc fumendum

mique demi

Villa, qui íüb Ottone Imperatore multis annis

viaticum fe preparaffe, ut cum fentiret extre-

militavit, fequentia magno animi fui fenfu ree

mum vitze terminum imminere, nequaquam

ferre confueviffe : Cum inftaret Ottoni dies

paftus (it Dominicum ad fe corpus afferri, ine

ultima, morsque prz foribus immineret, uni-

dignum ratus fervum a Domino vifitari, fcd

ce petiit Imperator facro Viatico muniri, quod

ipfe Dominum adire volvit; cum autem defi-

cum ob fequentes vomitiones fieri nequiret ,

cientibus viribus füis infiftere pedibus non pof-

faltem corpus Dominiad fe deferri, & adorare

fet, vehi fe in zdem facram juffit, ubi poftSa-

optavit; factum id ex voto ; & en, cum bra-

cramenta fufcepta, placide vitam exhalavit.

chia diduceret, Chriftum velut amplexurus,

ER

Angelus

XXI. Ad Laurentium Mediceum, Florenti-

pars ea pectoris, quz cor obtegit, aperiri viía

Polit. 1. 4

x

*norum Ducem, cum facerdos facrofanctum

eft hoftiaque e manibus facerdotis elabi, & in

Viaticum deferret ; jamque palatio imminere

apertum , patensque cor, tanquam in paratam

lpi " n

nuntiaretur, ille confeftim exclamans; procul

fibi fedem devolare , ac deinde rurfum absqusg

inquit, a me hoc abfit, ut patiar Jefum meum,

ullo cicatricis veftigio occludi,

n-

qui me finxit, meredemit, adusque cubiculum

XXVII. Mira quoque benevolentia, ac fi

hoc venire. Tollite hinc, obfecro; me quam-

gularisiila Dei erga S. Bonaventuram füb more

primum, tollite;ut Domino occurram, & cuin

tem exiílit dignatio ; fubito namque viribus

di&o fublevans ipfe fe, quantum poterat, at-

deflitutus in tantum vomitu fatigabatur, ut

que animo corporis imbecillitatem fuftentans,

nihil fümptum retinere poffet. Nihilominus

inter familiarium manus obviam Domino ad

ex chriftiano more defiderabat enixius facro

aulam usque proceífit, cujus ad genua prore-

viatico recreari, abftinuit tamen prsie reveren-

St

tia & periculi caufa, & juffit tamen corpus

pens, fupplexque, ac lachrymans : tunc, ine

vl

quit, mitiffime Jefu, tu nequiffimum hunc

Domini adferri , cujus faltem przfentia, cuia

famere vetaretur confirmatus , lxtius, con-

fervum dignaris invifere, ac mox fumma ani-

mi pietate eundem fufcepit.

ftantiusque excederet, pyxidem , quod ci-

Lyfäusf l

XXII.De beatiffima Virgine ac

Märfyre Sy-

borium vocant , in quocorpus Domini por-

7*C» lo

racufana Lucia tradit Ado in Martyrologio,

tabatur, lateri admoveri voluit, fumendi de-

quz ignibus jam fatta fuperior , acgladio per-

fiderium proteftatus.

Cum ecce fub pyxide

cuffa in gutture, tantas martyrii fui impetra-

lateri appofita, in formam rofz rubentis la-

vitindulgentias,donec Dominici corporis fum-

tusaperitur, qua Chrifli corpus e pyxide in

ly

pto viatico robuftior ad fponfam migraret.

ejus cordis intimum fc immiüt , nuilo poft

Ribad. in

XXIII. S. Maria Magdalena vitam agens

aperturz relicto vefílieio,

imit

fl

vita.

in-deferto , cum fibi vite finem imminere co-

XXVHI Juliana ex nobili Falconeritorum Aunal,

i

gnoviffet, Maximinum Epiícopum accerfivit,

familia Florentiz oriunda, cum aífIidua jeju. Ord. Set-

perceptosque ab eo facrofan&to corporis Chri-

nandi confüetudine , aíiduisque vigiliis diffi- Virarume.

fti viatico ad coclum migravit.

cillimum ftomachi morbum contraxifiet, adeo

Garzonius

XXIV. Ad mortem accedebat Hugo de $.

ut jam cibum nullum retinere potdlet, lzta

in vita.

Vi&ore, regularis Canonicus, cum ftomachi

nihilominus, atque omnibus benigoa, unum

naufeam non levem patiens,; facratiffimi cor-

tamen, quam maxime deplorabat, quod cce-

lefti viatico réfici non permitteretur , qua« -

poris Domini noftri Jefü Chrifti viatico inftrui

vetabatur, offertur fimulata hoflia a facerdote

propter morti jam facta vicipior, deferri fal-

minimeconfecrata; fedSpiritus fan&tus men-

tem ad fe ciborium petivit: quo adorato, ro-

tem zgri illuftraute, fraudem dignolcit, necil-

gavit fibi pectus lavari, dein munda findone

infterni, faper quam fanctiffimum tantifper

lud corpus effeDomini füi,cui verus ac catholi-

cus Chriftianus facramentali unione jungatur,

Sacramentum quieícere poflet : quod fimul

acfaCtum eft, radiare facies decumbenus, ani«

exclamat; Ergo vera afferatur, quam cum ne-

que propter ftomochi indignationem poffe tu-

maque corporeis vinculis excedere viía eft,

to fümere videretur: Afcendat, inquit, Filius

Sacramento nusquam comparente, creditus

ad Patrem, & fervus ad Dominum fuum. Qui-

fponfus in coelum comitari fponfam fuam.

- .bus dictis &S. Euchariftia difparuit, & ipfe vir

- XXIX. Utautem horum exemplum, quoads, Chryfe-

fan&tus, Deo fpiritum füum refignavit.

licet imitemur, merito movere poteft notatu ftomus

Bellatm.

XXV. Fuit juxta Maffiliam vir quidam no-

digniffima S.Chr. fententia fic loquentis : Qui-l 3-

án Catech, bilis, ac fingulari quadam in V. Sacramentum

dam mihi narravit,non ille quidem ab alio edo-

&us, fed dignus habitus, quiid, & vidiffetipfe,

predirus religione, qui, dum gravi detinere-

tur in valetudine, acíacro muniri viatico uni-

& audiffet, quod, qui de hac vita emigraturi

ce de(idefaret, verum propter crebros vomi-

funt, fi myfteriorum hujusmodi cum pura, ac

.tus ab eodem prohiberetur, adorare (üpplici-

munda conícientia participes fuerint,(piritum

efflaturj; ac Angelis corum animas fatellitum

ter petiit, quod fume;c vetabatur ; Pa;ujc 9à*

more

|463. |

um itul?t& XCE HI. Mo?;."

!

1

smore ftiftantibus propter affumptum illudfa- — XXXVI. Poft diuturnam corporis gritu- Vita l. s;

erum hipc re&a in coclum adducuntur.

. dinem tendebat ad finem B. Lydwrnia virgo, c. t 1

cum vidit Dominum Jefum, non (ine fanctifz

INDUSTRIA IV.

fima Matre, ac duodecim Apoftolis, & pluri-

mis Angelis ad fe ingredientem. Vidit men-

h.

" Suprema untione mature fe ad exitum

comparare, -

fuülam inttructam,& in ea, ceu facri olei vaícu-

UR

lum elegantiffimum, crucem quoque pulcher-

XXX. Qiantä in hoc Sacramento eluceat

rimam, & cereum valde luculentum, totum

benignitas ac liberalitas Dei, ac Domini no-

. cubiculum mirifice colluftrantem. Erattum

ftri,facile intelliget;qui expenderit,quanta ho-

corpus virginis innumeris doloribus a verti-

minis infirmitas (it, quantave oblivio, quantz

ce usque ad pedes oppreffum , & ecce fencit

hoftium infidiz, quantus fpror, quibus ea po-

ab ipfo Salvatore facerdotalibus induto vefti-

tiffimum hora mifer homo expofitus eft, qu

bus, loca corporis fui omnia perungi, quz in

fane caufía fuit, cura Suario Sacramentum fpei

morituris facro oleo inungi folent: Utique

fuerit appellatum, quod a concilio Tridenti-

-ccelefti magiftro reapía difcipulam docen:e,

i

otiffimum tem

no hauíerat, ubi magnam diving mifericor-

.quid. eo

P

pore & fieri conve-

diz fiduciam dicitur excitare. Unde S. Tho-

niat, & factum conducar.

à /

ma teíle,manifeítum fit;/boc Sacramentum ul-

XXXVII. S. Therefia tanto mentis ardoreaibefal.-&.

:

E

timum effe, & quodammodo confümmativum

popofcit, tanta reverentia accepit, ac denique c. 15.

Y

totius fpiritualis curationis, quo homo quafi

ipfa ad orationes fingulas rite refpondit,fufce-

ad participandam gloriam przparatur. Unde

ptoque denique Sacramento iterum fupremo

factum, ut quicunque animz, corporisque fa-

Numini gratias maximas egit, quod in eccle-

lutem dilexerint, folicite hoc Sacramentum

fia emori conceffiflet, identidem illud repe-

füb mortem poftularint, ac füfceperint.

tens, candem, Domine, ecclefie füm filia.

XXXI. Singulari id religione füfcepit W/a-

XXXVIII. Margarita de Arboníe ex ordi- Au&or

Zo Leodienfis Epifcopus, qui morbo ingrave-

ne S. Benedi&i religiofifima Abbatiffa, quae vite.

Ícente, cum duobus tantum fecreti hujus ar-

. füb ultimum vite tempus interrogata, an vel--

bitris corpus lavit, ob reverentiam fancte

]let facro oleo inungi? ita, inquit, quam maxi-

unctionis, ac deinde folemniter inunctus eft.

Surius in.

me, atque ex imo corde flagito,verum ad con-

XXXII. DeS. Adelardo (cribit Surius, cum

.fcientiz (ug arbitrum convería , effectus un-

vita.

vitz termino inftante rogaretur num vellet

. &ionis hujus, quefo paucis edoce: quibus in-

oleo fancto perungi, erectis in coelum oculis

