tionis gloriam in genua feíe fupplex compo-

Antonius, & adverío pectore haftam tertiamn

C

fuit, & Marianum rofarium pro moriendi tef-

excepit, in genua iterum ac preces effufüs.

Lt

fera manu arripuit, victimz in modum füpre-

Quartum denique vulnus tulit in humeros

f

ma exípectans. Ita mortem oppetienti ficarii

quo proftratus, quinto vulneri jugulum,. &

lato cultro, feu gladiolo, ictum primum in

Ípiritum Deo dedit, e focietate Jefu prima

as Diden f

maxillam late atque alte ad extrema usque

vidtima in odium fidei czfa.

:2

colli adegere. Franciícus Jefum & Mariam

P. W

XCV. P. Joannes Dominicus Arefius, Sar-

Idem fol.

jd

dixic; & vulnere verfo lancea , & aliis tru-

dus, mortem honeftiffima in.caufa oppetiit,

1929*

culentz mortis inftrumentis per transveríaria

Itl

inter orandum haíta confixus ab Indo, quem

17

Yvulnera transverberatus, pretiofam animam

reprehenderat , quod fe certiorem minime

ita reddidit, ut optarat, Deo.

reddidi(fet, matrem de vita periclitari, adeo-

ul

Édem fol.

e

XC. P. Cafpar Paés , Lufitanus , cum in

que illam fua feu negligentia, feu malitia fine

feíto S. Marci Catholicis inftruendis intentus

P 39-

Sacramentorum ope de vita migrare fiviffet,

effec , Dynafta quispiam cum 150 lanceariis

XCVI. P. Francifcus Riberius, i.ufitanus,

ïäem fOlP

irruit3 quorum furore Cafpar occubuit, lan-

Goz ad focietatem aggregatus , Mozambico

348*

de Tif

ceis, haítilibusque confoffus. lp(i hoftes ob-

poftea ad Cafres in extrema Zona torrida fi-

ftupuere , idque diferte poftea teffati funt;

tos. profectus efít, miffu majorum ; & cum

5 in

n

P. Cafparis fanguinem e vulneribus manan-

Rege non parum profecit, pro Chrifti lege

tem non decidiffe in terram , íed

predicanda, erigenda cruce , templis exci-

l.

feu ia aérem evanuifle.

k

'in ccelum ,

tl

tandis. Ea res Saracenorum pro lege Maho-

Idem fol.

XCL. S. Vincentius Dam

ianus, Italus, apud

meti contra Chrifti legem fatagentium odia

fh

342»

"

Jubigenfes & Bacerenfes barbaros heroe digna

excitavit: quare illum ad aras divino facri-

geffit pro fide, & paffus eft,usquedum in cruci-

ficio intentum , haflis transfixum interemee

v

tly

(l

fixi amplexu (pro quo; & cui animam devove-

re, hoftiam gloriofam.

bat) lancea confixus, vite finem implevit: &

XCVII. P. Antonius Sociro, Lufitanus, ca-

Idem fo!.z

J

eam, quam ab infantia incorruptam ab omni

ptus a victoribus barbaris , vivus ad eorum

4125

e

graviore noxa fervaret innocentiam, devota

Ducem adductus eft. At ille indignatus eft,

Im

f

puri fanguinis purpura, cumulatam nobilita-

quod eum non trucidaffent, qui füorum.Pa-

vit; religioforum juxta, & fzcularium ore di-

godum (idolorum) hoftis effet tam acerbus,

»

G&us magnus evangelii index,& ipfa morte affertor.

$

d

idem fol.

tamque infeftus ac noxius, Eo velut figno

XCAI. P.Ferdinandus de f'ovar,Indus,apud

necis dato, adaclis in ejus pectus haftis, cum

jt

Tepeguanos dum pro re chriftiana fatageret,

in genua prolaberetur , atque oraret , pere

n

35 H

foffus eft, & extinctus.

contra illum; & focios, ac religionem deni-

Oo 3

GENUS

:

9

294

Bibliotbecee Manualis Concionatoriee

GENUS XIV. MARTYRII.

GENUS XV. MATVRII.

Ferro. necatorum.

Veneno necatorum.

idem fol, AXCVH'I. P. Rudolphus Aquaviyva, Italus,

^ CIV. P. Joannes Pellecarius, Gallus, Apa-1dem £. g.

216.

ad (alfettas infulas , , Superiorum miffu, pro-

miis ab hzreticis datus eít in vincula; fed a

feQtus eít: ubi a barbaris eladio füb genibus

Catholicis exemptus, Tolofamque dedu&tus,

vulneratus cecidit in genua , & collum ad

jbi demum a glorio(is pro fide fufceptis la-

vulnus, mortemque accipiendam explicuit,

boribus requievit , veneno (quod ei ab hz-

ac exporrexit : quo tempore collum illi gla-

reticis clam propinatum affirmant ) fenfim

dio transfixum elít; alio illi humerum vulne-

glifcente in venas, & omnem artis medice

rante, alio fagittam ex arcu expediente in

induítriam fuperantc.

e&tus. .Moriens: Jgnofce, ajebàt, illis, Deus

CV. P. Ludovicus Goveanus, Lufitanus,Idem f, $a.

meus! $. Xaveri, ora pro me ! "'Tum ter adje-

Cocini, & Coulani diu parvulorum Magi-

cit: Sefu, fufcipe banc animam meain.

—— o MOR - 0. EE . DDU " U . — - — —— . 90 —

XCIX. Vincendus Alvarus, Lufitanus ,

fter : poftea per magna fufcepta itinera ex-

ïdem £ 14.

celfo animo pra. Evangelio multa tulit, fe-

pl

Scholafticus, cum feria fexta apud Saracenos

Mahorneti confecrata fenaculo inito diem il-

'citque, multis Chrifto adjunctis; eoque Eth-

lj

nicis odio fuit: propinatoque ab iis veneno,

lum celebri Chriftiani capitis facrificio pro

ut multia atfirmant, enectus eft.

.piaculi victima cedendo folennem habere

decreviffent ; in prora tunc orans delectus

CVI. P. Arnoldus Boccop,; Belga ; tc.ntu,SIdom £63-

eít, cujus chriftiano capite religiones Maho-

in itinere ab hzreticis ; & conjectus in cat-

meto perfolverentur. Cum fe occidendum

cerem , cum nihil effet, cujus caufa pledi

effe audiflet, latus , quod Chriftiani nomea

offet, porredtum illi veneuum eft , quod

fibi in mortis obeundz caufam verteretur,

ille haufit ignarus , & illud brevi fe prodidit

Deofe totum, totum Deoin victimamiterum

Coloniz ; eumque miris per quinque menfes

dedicavit, pulchro iterum gaudio delibutus,

patientiz documentis illuftrem leniz atque

& religiofe geftiens usque ad mortem , ac

acerbz morti addixit.

Miferere mei. Deus , canens. Sub ipfo idu:

Mifrere ; ajebat, anime mee , Sefu bone !

CVII, P. Toannes Lelefzi, Ungärus, Si-ldeäxf.z-g.

gismundo Batori Principis Tran(ilvanie filio

Then.fol. . P. Mauritius Sergius, Lufitanus, dum

datus eft inftitutor. Pro fide orthodoxa iftic

$3-

quempiam in przlio faucium confitentem au-

Wij

dit, ex Mauris vi&dtoribus unus ipfum con-

'tanta fecit, ut ftomachum moverit hzretie

fpicatus : Ecquid tu iftic Nazaree canis impieta-

cis , atque invidiam. Quare hzreticz cujus-

tis moliris ? per contumeliam indignabundus

dam jezabelis , foeminz primarie , opera;

inter coenam venenum illi porre&um eft;

exclamat: Et librato acinace caput illi biper-

tito dividit.

lpfe eodem loci

cujus'vim remediorum efficacitas infregit,

kfan;l&o operi

non (uftulic.

Inde nervi contradi , & apo-

immortuus concidit.

ä:

Madafi f.

CI. Blafins Schelling, Germanus

k, Coad-

plediicus quidam rigor in membris.

171,

jutor, cum irrumpente milite Suecico, h-

CVIHI. P. Jofephus Furlanetus , Italus;.ldäu: £dh

l

reticis $. Sebaftiani reliquias , ac thefaurum

in infüla Gota laboranti fub 'Tono tyrannoI44-

rodere juberetur, fronte fune cantorto con-

ecclefiz clam fuccurrit; & veneno a barba-

Ítricta arbori alligatus ? Jefüs Maria, ajebat,

^

ris porre&o quaffatus , atroci, dolorum ví

thefaurum non ício. Quare funis & caput

cruciatus , animz tandem gloriofüm finem

illi gladio fiffum eft, cerebrum

queþdifperfum ;

cadaver fimo contectum.

fuis doloribus atque laboribus inter fumma

patientiz documenta impofuit.

ä

idem fol.

CII. P. Guilielinus Boytonus, Hybernus,

XIX. P. Georgius Cátvahal:, LuGtanus , Idem fdi,

m fs.

poft operam in civium füorum udlitates im-

— M

—

pigre impenfam in clade Caffellenti ( ubi tre-

cum Rudolpho Aquaviva, & fociis, cruentis 149

centos Hibernos milites Catholicos feptem

illis &idei chriftianz heroibus , ve&us in In-

hzreticorum millia obruere in templo ) tunc

diam , poft novitios Goz laudate inftitutos,

iftic una colle&os catholicos facramento pce-

in Scimo, Japoniz infula, regnoque Bungenfi,

nitentiz expiabat. Ibi victor hzreticus mi-

poftea Firandi , propagandz operam infigni*

les dire in canos fenes. in fzminas, in parvulos

ter navavit. Porre&dum illi a barbaris venee

czde graffatus eft, fanguiue late profufo. Ma-

num, eum dolore capitis aeetbo, deinde fe-

ximia fxvitiz paàrs in facerdotes incubuit.

bri inflammata, mox vomitu cruento , af-

Hos inter cecidit felix victima etiam Boyto-

flixit, & octavo poft die morte oppreffit.

nus, cum hzretici. facerdotes potiffimum ad

CX. P. Francifcus Carrion , Hifpanus ,Idem fol.

gWee . *o. £m £473. rf r* - — —«5

necem depofcerent ; (i hos dederent, militem

exípectatam in Burgi regno matrem Firandi ?31-

-—À

omnem impune abire permiffuri.

Idem fol,

CIII. P. Francifcus de Mendoza, Lufitanus;

tandem reperit, ubi poft egregias de impie-

tate reportatas vi&torias , permultis Chrifto

ldemff.ss.

137«

cum in Mandanao Philippicarum infüla Ma-

hometanis ad Chriftum reducendis infuda-

luftratis, odia barbarorum in fe concivit, &

veneno fibi clam ab iis propinato per triduum

ret , illorum infidiis interceptus, & per plu-

cruciatus , multo recte fanguine , Ikizuki

ra vulhera peremptus eft: Minatis id ante

^4n vico ejus infule vitam immortalem, ut

barbaris, ei, qui ad fidem predicandam iftuc

venturus dicebatur, fe clavas fuas in pectus

bona fpes eft, nobiliffima obita morte iuvenit.

n nav Idem foj,

—— DUpm 0 Ra , — ? . )»-

illifuros ; & animam elifüros.

| CXI, P. Joannes la Gande, Gallus, i

Gallü;' 140.

- Titwlus XCL. Mertyrium,

295

C allicana rc;n animarum folerter agens, ob- no folatio morbretür. - Adfuit eo mortu;)

. fervarat no&tu, quod veneficus quispiam na-

Matrona ípectabilis , . quz cadaver nitide

vi eadem, veheretur,

Ergo ne peftis illa re-

compofüit, & videri defit. .S. Therefía da-

*lltn à

&ez fidei moribus, ac faluti reliquorum offi-

tis ad P. Hifpanie Alffiitentem Romam lite-

ceret ; apud Magiftratum enixe id egit, per-

ris affirmavit, fibi illum a Deo in Martyrum

!)

fecitque , ut veneficus pelleretur3 quippe e

choro oftenfum.

:

"u

libris, circulis, ac ufitatis artis diabolice ine

— CXVI. Francifcus Martinez Sina Schola- Idem &

ï

ftrumentis deprehenfüs. At magus vindi-

fticus femel, iterumque dire verberatus, in 124

Q* cupiditate furens, carmen impium, no-

ipfo carceris, in quem reducebatur, vefti-

:

xiumque in aures Joannis pronunciavit, &

bulo vi dolorum proftratus, innocentem ani-

e navi exceflit,

Inde concepto, quod ma-

mam fortiter expiravit, ipía Chrifti morien-

gus ci aiflarat, veneno, Joannes vel nomi-

DCTPY

tis hora, ut perhibent, & cum ip(is manicis,

la

ne làtus occubuit, quod ob exa&tam e tri-

atque compedibus ita, ut vinCtus erat, fe-

remibus invifam Deo, noxiam animabus il-

ultus eft. .

aR

1l

lam peftem in caufa tam bona occumberet.

CXVH. P. Joannes Baptifta Baeza Hifpa-

Ibidem

i,

CXIL. P. Melchior Confalvius Lufitanus

nus furente Daifu perfecutione, qua acer-

. 307.

Apoftolicorum virorum elogio tam bonus

rimis per anni fpatium morbi doloribus,

)

ejus vinez operarius fuit, ut verbis confe-

qua paralyfi proftratus, ciftz, feu arcze, in-

qui perdif&icile fit. Odere in illo tantum fi-

cludi.debuit, & in exilium deportari; cum

$ 1dem i.(»i)a",r

dei, ac animarum ftadium timidi juxta &

ne fic egroto quidem quies concederetur,

rabidi Idolorum cultores ;

quare ne porro

Nangafachi in carcere zrumnis extincti ejus

i

chriftianz religionis fines latius, ut conti-

corpus quz(itum eft fliammis a barbaris abo-

nuatis laboribus faciebat, extenderet, ve-

1

endum.

CXVIIT. P.

It

neno propinato mortem illi s.celeravere.

AThomas!M ethamus An»glus vxr Ibidem

P. Cafp

ob fidem orthodoxam affertam Elifabetha Re- f 287»

ar Barzzus illac iter tunc h'abcr;s ade

i

fuit morienti.

ginz invifus, eoque carceri mancipatus, Lon-

dinenfem turrim per quatuor annos incoluit.

Inde in alios ex aliis carceres deportatus,

Hllatny

GENUS XVI. MARTSEUL

demum inter paludes in Visbicenfi ergaftulo

Iu

Carceris &rumnis* cmfe&orum;

per annos plures ea paffus eft, quz procaces

"

hzreticorum linguz, ac immortale in otho-

le

Kiem f. 7. CXIII. Ambrofius 'F'ernandezx Coadjutor

Lufitanus in carcere Omurano per annum

doxum nomen odium fuggerebat.

Ita vi«

tam per annos.17. in carceribus zrumnofíam

& viginti duos dies tolerato , tandem fri-

y

gore , fame, paralyfi, aliisque «rumnis

longa morte claufit, cruentam femper defi-

derans, & expectans.

!

confüumptum mors hodie occupavit. P. Ca-

us in Fu;-

Ibidem

: xolus Spinola zrumnarum focios, ac lauda-

CXIX. P. Matthzus Grimes Angl

j

fpicionem, quod facerdos catholicus etfet,

tor, de illius capillis decerptum quidpiam

Flago

lipfanotheca füz ad privatam venerationem .

vocatus, per plures menfes in cuftodia ten-

tus, ibi erumnis ac fiti confümptus eft; 1z-

j Jtm d

inclufit: & omnes qui una cum eo in car-

jb

cere luculente in igne mortis gloriam op-

tus quidem, quod in caufa tam nobili, fed ad

cruentam eadem de cauía mortem d

j

periebantur , de focio in cosleftem liberca-

cüderio

d

tem (icca morte afferto Isti, & collachry-

toto impenfe anhel-ans.»

mantes, preeunte religiofo quopiam viro,

H

laudate: Dosinwnn : omnes,

GENUS XVIL. MARTYRIL

actione cecinere.

genes pro gratiarum .

- Farüs erudelibusque tormentis

Hs M

Hemf.ó4, CXIV. Cubertus Prïcbttuä AngluS'Coad-

eneäor;4m.

)

jutor captus ab Anglis, cum facerdos non

$ uj

CXX. Crudeliffimum fuit tormentum, äuo Tahn. £

effet, ad furcam daimnatus non eít ; fed in

Trajectenfes hzretici aliquot e noftris excru: 111.

]-

carcerem perpetuum Londini conditus; eo

»

ciarunt,cujus hic fuit modus : Reus ad puden-

quod e folemni formula illud jusjurandum-

dam usque nuditatem exutus, federe cogitur

7

fidelitatis (ut vocant heretici) preftare

in humili fcabello.

Illud autem ferrea crux

IL]

nollet, quod integra Sedis Apofítolicz ac fi-

decuffata,inftar cultri acuta, (apra quam Patri

EI

dei catholicze authoritate Catholicus nemo

f-

infidenti manus pedesque per digitorum ex-

poteft.

In carcere in omnes beneficus, eo-

trema retro poíft tergum colligantur, quibus

,

que charus omnibus fuit; , donec annorum

injiciuntur manicz compedesque aculeis ad

plurimum, quibus ibi attinebatur, erumng

intra obverfis przarmate, ut omni ex parte,

illam fenfim attrivere, ac

N fo

"

morte Qp(tät& con- X

fi ad. evitandum dolorem .commoveantur,

füumpfere.

atrociter compungant. Collare praterea tri-

dl"l.

: Idemjf.65.

: CXV. P. Martinus Guttierius Hifpanus plici acutarüm cufpidum ordine intérne ri-

captus ab hzreticis, percuffus, illufus, & in- gens,'e quatuor angulis funibus dependet,

o

carcere erumnis confeQtus eft; etiam facris

quod torquendo collo circeumdatum, nullam

reliquiis & facra fuppelledtile ab hzreticis

in partem fine foeda laceratione caput, aut

$

indigne tra&tata, quod dicerent, Hifpamum

. Corpus patitur,fed erectum femper con(idere,

Regem, & Inquifitionem in fettariorum necem fem-

ut zquabili undique uftulatione torreatur,

!^

[

per e[Je intentos, idque habuit, quod olim pe-' adigit. Nam luculentus ignis circum accenfus,

um vi-

cenri D. Virgo annnuerat, ut fine ullo huma-

dta CO,,er,s ugiverfu*m uftu'lat,ut flarmar

tumee

T

f 140:

E

| Pibiotbete Munuelis Concionateric

296

qua. de verbo ad verbum falfa & commeniitia funi *

tum&*fa&a pellis, primum in puftulas,mox im-

mani cruciatu in hiatus divellatur, intra quos

féd quando «vobiis fic collibuit , agite porro, ac pergite.

'Tum ne prius, quam ea, quz conftituerat, ad

carnifices acerum fale, pyrioque myftum pu!-

vere immittunt. Primus diriffimum tormen-

popu

lum fuiffet effatus;a carnifice caederetur,

eum anté

(e (tare voluit, ac fubinde praemifía

tum Philippus Nottin, femel per horas denas,

iterum deinde quaternas, tanto cruciatu, ut

totius populi falutatione innocentem fe; peni-

caro paífim aduíta ad pugni altitudinem ebul.

tusque confpirationis ignarum, folius religio-

lierit.

In quo nullum omnino verbum prolo-

nis caufa occidi, multis argumentis contefta-

cutus, nullo ejulatu dolorem teítatus ad ra-

tus eft. Poft quz munus fuum exequi carnifi-

biem Ícilicet adverfarios concitavit. Ex qui-

cem (inens,aliaque voce in manus Domini fpi-

rum commendans, gladio i&tus vitam gloriofa

dÉ us - a aexdae asE - Wendil — b« ol2 al

bus Centurio i&tum pede tam validum dorfo

morte confümmavit, anno.etatis 42.

t f

ejus impegit;ut fpina dorfi pene confracta,col-

]um undique aculeato circulo foedum in mo-

- CXXI. P. Ifaac Joques Gallus poft evulfosIdem t.

m

duni dilacerarit,cum addito : loquere canis wuie,

ungues,& pramoríos duos digitos,aliaque in- 326.

Secundo loco tortus eft P. Gerardus Paéfman

numerabilia tormenta (que fidem hominum

fuperant) ab Hiroqueis toicrata: primo qui-

ä

27. Martii per horas itidem denas, & poft bi-

duum per fenas: cui in tormento prater co-

dem liber dimiffus, fed ubi denuo rediit, fer-

rata clava ceíus, & capite diminutus eft.

ftam unam diruptam,collum undique pertere-

bra:um, mamilla infüper una fosde adufta, &

CXXII. P. Joannes de Brebeuf, & Gab

riel Nadqf.

Lallermant Galli irruentibus in Hurones chri f.99.

coxendicis pars ita faniata eft,ut exfcindi peni

tus.icur & pars quxdam e fecretioribus meme

ftianos Iroquzis, fugam oblatam non admifit,

bris debuerit. Ultimo reliquis dirius excrucia-

unacum P.Gabriele Lallermant ; ne oves füas

tuseít P. Boddens tres continenter & viginti

defererent. Dum inter Chriftiapos ac barba-

ros Éthnicos arderet prxlium, hi duo animas

horas; &iterum aliquanto poft per quatuor;

nam diutius vita fuperftite non potuit, LImbi-

expiabant;alter baptilmi,alter poenitentize 5a-

licus illi vi lammarum elicitus, inteftinum in

cramento : Capitis ergo atque nudatis Joanni

fecretioribus expreffum,genua diffiffa,finifra

& Gabrieli evu/fi funt unguss aliquot, & infli-

manus rorrefecta,pars ventris ipferna femipe-

&a füdibus verbe:a per (ingulas corporis par-

tes: P.[oanne ad Chriftianos ita diceate : Filii

dali plaga dirupta, corpus totum laceratum,

fra&um, & inutile penitus redditum; ut nun-

duin patisuar, furfum in celum oculos eleoemus. Vi

det bac remunerator Deus,. Moriamur fortes in fide,

quam dein pedibus confiftere poffet; octi-

duum nequaquam fupervi&turus, nifi gangrae-

Gloria erit eterna. 'Tum illi przcifx manus, 0s

contufüm lapidibus, lingua adufta. Utrique

Cuif, à

na partes illas jam invadentem, tempeltivo

Mu

füpplicio intra quintam diem przeverdfient.

füb alas,& ad renes, ab igne candentes fecures

admotz, ignita e collo appenía collaria.e qui-

!

Czterum nihil aliud in tam barbara laniena

extorqueri àb innocentibus potuit,quam nihil

bus candentes fecures pendebant; zdjectum

!

fe unquam de proditione ejus urbis habuiffe

cingulum accen(um & pice & refinaris cortici-

tTt

confiliiyneque conícientiz. Quo non obftante,

bus;

oanne interea forti(Iimo filentio ftante

inter

j

fent, d. |

producti funt tamen in judicium, & fupplicio

ammas immoto;velucin extafi.Tum lo«

27'91!. l

capitis,tanquam reiMajeftatis,damnati. Ante-

qui coeleftia, qua poterat, incipienti os obfe-

dl

(

cedit reliquos denuo Philippus, qui in ferali

ptum circulo, labra concerpta, truncatus nas

$, Anhy, '

fus. In baptifmi o

probrium,& imitamentumy

*

pegmnate conftitutus, dum plena falfarum cri-

j

érfufus totus; obje-

Lt

criminadonum Ííeatentia mortis pr«legere-

uterque aqua bu

iente p

&antibus barbaris; debere fic eos baptizari,

'kll i^ [ ä

tur, imperterritus tóto capitis renutu cau(íam

inficiatus eft : INon efLinquityita; ifTud eft menda-

qui ajunt, quod fine baptifmo nulla &t falus.

P

Antequam ferali palo aliigarentur,patum utete

cium ; ilud smibi affictum eft bec non dixi. Conftan-

terque fe unius catholice fidei odio interfici

que amplexus eit, & ofculatus. Mox Joanni

detracta fuüperiore pellis e vertice capitis;zn-

proteftatus, inter illa ve:ba, in manus tuas, Do-

qmine,commendo [piritum meum;ictum carnificis,&

putati pedes, card € coxis ad offa usque avul-

ía; mandibula fecuri diffiffasferro uft plage ;

morcem excepit 14, Julii an. 1638. ztatis 38.

Caput confixum palo,fublime in mocnibus ex«

utrique diffe&um generofum pe&tus;evullum

Mf àe

cor nobile, atque a barbaris devoratum.

'pofitum eft, corpus füb patibulo humatum.

&l

Sexto poft die fecutus hunc eft 20. Julii P. Ge-

CXXIL. P. Antonius Ifcida Japon ad fectamIdem £,

rardus. WV/ eíaliz od Rhenum natus, qui prz-

Japonicam identidem invitus fruftra fecum 275

agi ajebat : Chritti fe effe, ac fore; agerent,

tenfüm conjurationis crimen pari ad extre-

cruciarent, occiderent. Ad minas relponde-

mum conftantia inficiatus,capite uti prior im»

minutus eft, anno ztatis yo. Corpus unacum

bat: fe ultra minas fupplicia etiam exípe-

capite collegioillatum, inque templo-honori-

&are, ac velle fe cum illis cettare, utra pars

prius, illine pcenas irrogando, an ipfe itroga-

fice conditum eft. Eodem die una poft priorem

Alios ex aliis cruciae

hora elatus eít a quatuor bajulis geftatoria fel-

tas ferendo deficeret.

tus in hebdomadas,meníes,annos accerferent,

la(nam vitormentorum fractus ingredi per fe-

fe .on potuit) in theatrum P. Rector, ingenti

& mortem lentam extenderent: hoc fe in cau-

fa Chrifti cupere , hoc exfpedtare, ut fentiat

totius urbis ejulatu & comploratione, prefer-

tim ubi viderunt fupremam ejus petitionem,

fe mori, Nec fortius dixit, quam fecit. An-

Mi

qua manus vinculis eximi poftulaverat;crude-

no 1631. 4. Decembr. aquis fulphureis varie

30!.4

liter rejici. Collocatusin medio theatri przle-

cruciatus, fufpendebatur, jun&turis undequas

ln Cm

Y ha

i

&am mortis fententiam multiplici renucu fal

que-vi dira extenfis, & fcapulis aqua bullien-

',UIH. '

fitatis coarguit: 44d quid ifTa leguntur , inquiens;

te perfufis, Quo rerum articulo, cqm illum

——

7H

Jit.

Titulas vXClJ. Mtr;mahium,

292

ïad

lt

ifa

fui cives iterum ad defectionem lacefferent,

ne circumaQtum, tantaque vi comþreffum,

atque ut imperatorie voluntati obedienter

ut mortuus crederetur.

Tota illa nox in

n

annueret, feque vere Japonem effe oftende-

«

cruciatibus diris a&a , tenerrimis quibus«

[«

ret, invitarent; his nihil motus, & (quod

que corporis partibus intra bombardarum

omnes ftupuere) ab aqua nihil aduítus eft.

rotas Contortis- Cruciatus etiam eft fiogu-

ifj.

Ita per dies triginta, novis & femper variis

lis digitis, gallo fclopi, ut vocant, fubje-

j

fzevitize artibus tortus, iterum carceri reddi-

& expreffis, cum aures negaret promitten-

i

tus, demum hoc die lento i

tibus libertatem atque honores, (i vel ver-

vi&ima elorioía.

3

gnc combuftqs,

bulo edito ad Calvini partes tran(iret. Ite-

(s lm t

ibld. f.

CXXIV. P. Stephanus Paugi-azius Unga-

rum id, iterumque contentiífimo cum ne-

10 326,

263.

rus coorto tumultu hoftibus obvius e con-

m

garet Stephanus, dixere illi; fe vero eum

clavi progreffus roftrata clava ferrea (bozo-

ad id tormentorum vi compulfuros. Mox

"

gany vulgo dicta) valido idtu in pe&ore per-

illi uftulatum latus, usque dum prope effet

t

9

fu-

exanimis.

cuflus, proflratus eft. Mox il

i caput

;riqlN:daa

dl--ll--tr--k--ä--ü-i--æ-;ü—*-ä--ä—*-****:*-&*f&:-&*-&-&:&æ*ü—*4***?***ä- dl

irl g,

mL,

Jà3

TITULUS XxCQII

li

ib

AT

MONIUM.

hn

Ifi-

MA

TRI

nz denunciationes publica referri poffunt,

quibus qua& quaeruntur preíentes, an nul-

alv

j

n

QUOAD ESSE NTIAM.

lum impedimentum fciant,

la

IV. Secundum genus eft: Ceremoniarum

De/ïnitiq.

hdf.

I.

in ipfo contra&tu matrimonii adhiberi foli-

;üs

tarum ; quales fünt dextrarum contrahen-

ab

tium colligatio cum ftola in fymbolum fide.

q

Caníf. de

St legïtiuia viri, fceminzque conjun«

I6

Matr.to.8.

&io, ad confuüetudinem vitze indivi-

litatis & vinculi infolubilis: annuli in fpon-

duam inter ipíos conjuges tranfigen-

fiz digitum infertio, ut hoc pignore facro,

j

Diéctum eft

mutua dile&ione (ic corda jungantar, u: nul-

u

dam, divinitus inftituta.

Cje

matrimonium, quafi matris munium, id eft,

lus amori extraneo acceflus detur, nullus-

8.Tho. 4, officium , ut ait S. Thomas, vocaturque a

que odio locus.

W

V.

Tertium e

ft: | Benedi&lio Sacerdotalis,

]s

fent. dift. matre potius ; quam patre, quia mater prine

[es

27. d- 1*. cipaliter facta elt ad generandos & educan-

quam Sacerdes novis fpon(is impertiri folet,

* Io

dos liberos, eftque circa illos magis officiofa.

P(almo i27. Beati omnes , qui timeäc Domi-

W.

num &c. eum in finem recitato.

$. Ambr, Vocatur etiam conjugitim, de quo fic S. Am-

lïjü)

. de inftit. brofius: cum initiatur conjugium; tunc con-

Vl. Quartum eít: Convivium nuptiale: quod Athen.Ls.

je

jam olim etiam ufitatum fuiffe, paífim S.

atl

virg: 6 6- jugii nomen afciícitur; non enim defloratio

virginitatis facit conjugium , fed pactio con.

Scriptura teftatur; & caufam illius Athe-

lu;.

jugalis. Denique cum jungitur puella, con-

ngus his verbis affignuat: Moribus & legibus

en

Ícitum eft, ut in nuptiis epulum fiat, tum

Titi

jugium eft, non cum virili admixtione co-

nuptiales Deos ut veneremur: tum ut pro

Ü

gnofcitur.

teftimonio id (it convivis, quod nuptis pla-

Divi]ïb.

placeant fqæ- nuptiz,

4j

Bufeus de lL. Dividitur ab aliquibus in cíoley & ec-

um

$. Il.

flat. Mart. Clefiafticum. feu : facramentale ; illud eft, quod

€» Iec

er folum contractum civilem perficitur;

EX $ SCRIPTURA,

amlen f

quale eft Ethnicorum & Judzorum matri-

um975'

Qualitas.

monium; hoc eít, quod per contractum ha-

fl

bentem rationem Sacramenti contrahitur,

I.D

omus & divitie dantur a pafcntibüs;ho&. 19.

de

Utrumque fübdivitur in' ratum & confum-

2 Domino autem proprie uxor pru-v. 14.

(

dens.

matum; prius eft, duod valide quidem con-

at$

tractum eft, fed nondum per copulam car-

1I. Volo juniores nubere, filios prbcreare, 1. Tim,

5e

nalem confummatum ;

ofterius eft, quod

matresfamilias effe, nullam occafionem darev. :4.

D

d

coníenfü mutuo per copu

j

m confirmato pere

adverfario maledicti eracia.

a

S

IIl. Accipies Virginem cum timore Dei, Tob. e,

fectum c&.f

amore filiorum magis, quam libidine du&tus, v. 23.

d

Ceremonie.

at

ut in femine Abrahz bcnqdi&ignem confe-

]

If

Marchane, . III. 'antuor fünt genera ceremoniarum,

uaris.

7

tie

in Cand. in matrimonio adhiberi folitarum. Primum

IV. Unusquisque uxorem fuam , ficut fe- Ephef s.

n

amyft. le&. e(t : Interrogationum breviarum:. quales juxta

ipfüm diligat: uxor autem timeat virumv. 33.

$. 8^ Marchantium fünt. An caflitatis votum non

fuum.

/lle

emiíerint? an alteri fidem non dederint? an

V. Viri diligite uxores veftras, ficut & Chr-Ibid.v.5

n

Parentum coníenfus adíitt? huc etiam tri-

ftus dilexit ecclefiam.

y

Muülieres viris füb & ar.

Pp

diga

R. P. Lol?n. Bibl, Man. lom. l.

Biibliotbece .:Mamualis : Concionntoriæ

208

1

$. Aug de

diï:æ fint fíicut Domino, quoniam vir caput eft

L. In nuptiis plus valet fanctitas Sacra-

bono conf.

menti , quam fecunditas uteri.

*

mulieris, ficut Chriftus caput eft ecclefiz.

C. 9-8'

Tob. 6.

VlI.Quin conjugium ín fufcipiunt, ut Deum

-1V. Quz poteít capere, capiat: quz fe

Idem de

s p )

non continet, nubat : quz non coepit, delibe-

bono vi-

jf dtcr

V. 17.

a [e & a füa mente excludant, & fue libidini

ita vacent, ficut equus & mulus, quibus non

ret: quz agegreffa eft. perfeveret : nulla adver- quir, c, 9.

Di.

fario detur occafio, nulla Chrifto fubtrahatur

eft intelle&us, habet poteftat

þm dæmo'nium

oblatio ; in conjugali quippe vinculo fi pudi-

fuper eos.

citia.confervatür, damnatio non timetur.

INece[fitas. —

1 Cor. 7. . VII. Propter fornicationem unusquisque

V. Quod bonum habent nuptiz, & quod Idem 1. 9.

V. 2,

bonz fint nuptie, peccatum effe nunquam de Genef.

füam uxorem habeat; & unaqu

þz'e*que- füum vi-

/

rum habeat.

poteft. Hoc autem tripartitum eft, fides; pro-

les, Sacramentum. In fide attenditur, ne per

$ hmbrol

'Ibidx .,o 9.

VIII. Quod fi non continent fe, nubant;

melius enim eft nubere, quam uri.

2

vinculum conjugale cum altera, vel altero

Utilitas.

concumbatur.:in prole, ut amanter fufcipia-

1devi t

Ephe, , — IX.Qui fuam uxorem diligit,feipfüm diligit,

tur, benigne nutriatur, religiofe educatur.

NUA

nemo enim füam carnem odio habuit, fed nu-

In Sacramento autem, ut conjugium non [e-

bono Com

v. 28.

trit & fovet eam, ficut & Chriftus ecclefiam.

paretur, & dimiffus aut dimifla nec cauía

hp 6 2

1. Cor, 7,

X.Lade fcis mulier,(i virum falvum facies ?

prolis alteri conjungatur. Hzc c(t tanquam

(

M 16.

aut unde ícis vir, fi mulierem falvam facies?

regula nüptiarum , qua vel nature decora-

Jnfolubilitas.

tur fecuditas, vel incontinentiz.regitur pra-

& if d

vitas.

;

Matth.19. Xl Propter hoc dimittet homo patrem

n $. Aug. l.

vi Vif

Yi

füum, & matrem füam, & adhzrebit uxori

"VL Habean

t con)'ügia bonum füum, no

Itaque jam

quia filios procreant, fed quia honefte, qui

3 de virgin.

|

füz, & erunt duo in carne una.

C. 12.

l

non iunt duo, fed una caro.

Quod ergo

licite, quia pudice, quia focialiter procreant;

l

& procreatos pariter, falubriter, inftanter

Deus conjunxit, homo non feparet.-

Luc. 16.

XIL. Omnis, qui dimittit uxorem fuam;

educant, quia thori fidem invicem fervant,

$ Chryfoft

V. 1.

quia Sacramentum connubii non violant.

hom, 41

aut alteram ducit, moecbatur, & qui,dimifïam

a viro ducit, moechatur.

- VII. In omni conjugio conjun&io intelli- s. Ambr.

Wep d

R.om. 7.

Xll.

uz fuüb viro eft mulier, vivente

gitur fpiritualis, quarn confirmat, & perficit de Patriar.

r

i

q

th&.

Vf 2.

viro alligata eft legi: fi autem mortuus füeric

conjunctorum commixtio corporalis.

D

e

Y

vir ejus, foluta eft a lege viri. Igitur vivene

-- NTII. Sapiens vir

d

cbet judicio amare con

non affe&u: reget impetus vo

lupt;ä. ap.March.

te viro vocabitur adultera, fi fuerit eum alio

jugem,

nihil foe- ". 8. can.

viro: fi autem mortuus fuerit vir ejus, libe-

tis, ne feratur preceps ad coitum;

delab leét

dius, quam amare uxorem quafi àdulteram.

rata eft a lege viri: ut non fit adultera, fi

9. pr

fuerit cum alio viro.

In aliena uxore omnis amor turpis eft, in fua

T

nimius.

n Cor. z. XIV. lis autem, qui matrimoni

Ó jundti

S.Ambrof.!

V. 10,

. funt, przcipio, non ego, fed Dominus, uxo-

IX. Juftitia

1utendi coniugii,-hæc e[t; ut non sFulgep

lid

explendz libidinis, fed fuübftituends prolis 1. de con-

rem a viro non difcedere: quod fi di(cefferit ;

Al

manere inuptam, aut viro fuo reconciliari.

affe&u , conjuges fibi mifceantur congruojug. deb,

am non dimittat,

tempore. Inillis namque bonis, quze tecit ; -

*

Et vir uxorem fu

2

,

Dignitas.

Deus, invenitur juíla copulatio viri & uxo-

'Hebr. 1 3.

XV. Honorabile connubium in omnibus,

ris ,. in quibus Dei operibus libido non poteft -

V. 4'

& thorus immaculatus eíto ; fornicatores

reperiri, quz horninibus non . ex dono con-

enim & adulteros judicabit Deus.

ditionis, fed ex peccatoribus ex. vitio pri-

C'odl

Eccl. 55.

XVI. In tribus placitum eft (piritui meo,

mz pra varicauonis acceffit. — Sed quia fine

Ve lo

qux fünt probata coram Deo & hominibus.

illa in corpore mortis hujus proles humana

Trid.t.u,

non feritur, non eam affeQtant conjugia ca«.

Concordia fratrum, . & amor proximorum;

fta, fed tolerant, eique imponic nuptialis ho- .

& vir & mulier bene f(ibi confentigntes.

neftas modum, fine qua non poteft in carne.

IIT.

,'.

peccati naturalis explere fecunditatis offi-

Sdnbri

EX S& P

ATRIBU

s.

cium.: Sic'ergo ex nuptiis queri debet fru-

hn & 16,

A

ualitas.

étus,ut cohibendus

;

fic lubricz volup;atis exe

ulti facilius fe abftinent , ut non utan-

ceffus;

1

$. Aug. del.

M

t

bono con-

tur nuptiis, quam temperanter & be-

X. Conjuga

us fi thori fidem non deferat, Ibid.

S.Allg. li,

jug-

ne utantur. Ego vero facilius non utar nu-

fed in uxore füa naturali duntaxat ufu ali-

* lüpt,

ER

ptiis, quibus ufus eft Abraham, quam fic utar

quantum excedat, non folum generationem

nuptiis, quemadmodum ufus eft Abraham.

quzrens, fed carnis libidini obediens, hoc

$. Chryf.

ll. Propterea permiffum fuit matrimo-

equidem fine culpa non facit. . Talis autem

in Pí3l.43. nium ; ne ultra proprios terminos progrede-

culpa facilius bene operanti atque oranti re-

reris. Vide enim, quando dignus eris fuppli-

mittitur, quia ipfi conjugi fervat maritalis

cio, nam Deus tuz quieti & honori profpe-

charitas fidem, in qua non poteft maritalis ine

xit, ut & naturz rabiem per uxorem com-

firmitas cuftodire temperiem. Et (i nuptialis

pícere, & hoc absque periculo faceres, &

in uxore modeftia non tenetur, a nuptiali ta-

inen fide, nulla immoderatione difíceditur.

ab omni turpitudine & dedecore liberareris.

.

—

Tu autem eum, qui tantam tui curam gerit,

Utilitas.

"

.Sl ietl ad

. ex redundanti

XI.Qui tentationum procellas cum difficul- s. G

r;:g. l.

quadam & exuberanti copig,t

GEIOm'

injutia afficis?

1us,26. mor,

e

tate toleranz, con ] ugii por;umn p»e:a«nt , mel

L

Tiüulus XCII. Matrimoniusm.

299

Oho COf

nubere, quam uri. Sine culpa enim ad con- fém

per relinquit fui poenitudinem, nuuquäm

jugium veniunt ,. fi tamen

remg

| melj-ora necdum

