nullumque eo dedecus gravius ; homo enim

Jid Vilat.

tua autem credulitate nulla eít fidei focietas;

mendax ab omnibus irridetur.

! : COHC:gv

nulla in aliqua &des, pulla fpes & confidentia

XXV. Potioreft fur , id eft , minus ma- Hugo

lj

M.

firma: nulla amicitia vera ; nulla pietas; nul«

lus; far enim poteft reftituere, quod abfti Cerd.apud

Y

lum fcedus vel pactum, nulla concordia, nulla

lit, fcilicet pecuniam ; mendax autem non Manfidifc,

[l

pax , nulla deniquein aliquo bono firmitas effe

poteít reftituere, quod retulit , pacem cor- ?: * 7

lís

poteft. -Ergo mendacium caufà eft innume-

dis (üi, & famam proximi.

"t

rabilum (celerum & malorum.

XXVI. Omnis fictus, mendax ; laborantho- s. Aug. in

,

Simon de

XX. Timor ergo & tremor veniant fu

-

mines loqui mendacium, nam veritatem tota Pfal, 139,

Cafial omaes, inquit Simon de Caffia , magis vero

facilitate loquerentur : ille enim laborat, qui

A1, 6 39-cautela, cum péccatum patratum ejus jugo

fingit, quod dicit; nam qui verum vult dicere,

1 Atb "'

fervitutis colla fübjiciat , & fzva perfidia pa-

non laborat ; ipfa enim veritas fine labore lo-

,, d

quitur,, mendacium ipíorum, labor eft labio-

Il

trem habeat diabolum; mendaccm-, mendacii

e xum

l

.Qqæ

416

Bibliotbecæw Manudüis Concionaïoria

rum ipíorum : Ecce parturiit ijuflitiam , Pdagogum, & parentes, & Magiftros, amore-

concepit dolorem , & peperit iniquitatem : ludendi,ftudio fpe&tandi nugatoria, & imitan-

Mfidot.)

Md

In omni enim opere malo labor eft, & omne di ludicram inquietudinem.

*

opus malum cogitatum , mendacium ducem

IIl. Antoni

us Paive interrogatus a Rege Ma-Moffejus l,

- cazarum,quid effetmendacium:? poteftate ob- 12. hift.

habet, non enim eft veritas, nifiin opere bono.

S, Berard,

XXVII. Tolle mendacium, & regnabit in

tenta, quidquid vellet, libereloquendi, dixic ; Ind.£ 347«

5Sen.to. 1. mundo veritas pura, fides clara, firma fpes,

Ego nulla comparatione hujus vocabuli vim

]Ob- c' 2:

f531. 2-2- charitas mutua , fimplicitas fancta , focietas

facilius & clarius demonftraverim, quam ifta

€.

[

bona, amicitia vera , concordia certa , X

ipfa, quam vos agitis, vita; cum enim Jefum

pax atque tranquillitas inconcuffa , & inter

. Chriftum Dei filium totius veritatis aucto-

homines vita immaculata; e& quibus aperte

rem penitus ignoretis, fic fit, ut erroribus

*Vita Bu

patet, quod mendacium facit de mundo Dei;

infinitis impliciti, a veritate femoti ipfo men-

mundum diaboli

dacio volutemini.

T?

Bercho:.

XXVill. Communiter viri mendaces fo-

iil. Fraces Jofephi patrem decipere volen- Manfi difc.

P

7, s 9«

asp Manf]jent effe defolati , & vilipenduntur, a mun-

tes,plura mendacia excogitarunt. Mendacium

.

L

P

Gen. 47..-

diic.9.V-3* d cortemnuntur, pauperes efficiuntur ; a

namque erat, quod veítem inveni

ffent Jofe-

Deo dico contemnuntur , quia ficut dicitur

" phi, fiquidem ipfi ea fratrem privarunt, dicen-

Prov 12. Zébominationes funt. Deo labia mendacia.

te fcriptura : Tulerunt tunicam ejus.. Affexebant

A mundo etiam abominantur Prov. 14. Per-

fe chlamydem reperiffe fanguine madidam ;

brm vi.endax juflus. deteflabitur : Pauperes etiam

aít ipfimet eam in fanguine hzdi, quem occie

EL

efficiuntur , unde poteft dici de mendace il-

derant, tinxerunt, patriimponentes, hunc filii

füi fanguinem effe. Infuper veftem obtulere

qmulii licat.

lud Ofez 12a. 4ota die mendacium €9 va]ii;atem

$ Angi

patri veluti dubiam & incertam: vide, utrum

] contra

*, "Thom.

XXIX. Qui loquitur mendacium, diaboli

tunica filii tui fit. an non ? & nihilominus eam

op fc.

no.c/

erud: .

de figuram gerit, & imaginem; hic enim men-

ipfiffimam Jofephi effe, non ignorabant. Sub-

dáx eít ab initio.

Aliq ando ergo auditurus

- jecerunt, dicentes : Fera pe[/ma comedit eum ,

,Prmc.

beftia devoravit eum : Et nihilominus nulla

$. Tunc

eít princeps mendax, qui denarius falíus eft,

opulc, 1

verbailia, cujus eft imago hzc & fuperferi-

eum offenderat aut dilacerat fera alia, quam

odium & invidia fraterna.

«ll $0.

pto? & cum recfponfüm tuerit: diaboli; d-

cetur flatim : reddite ergo , quz fünt dia-

]V. Eva, juxtaRupertum, depravav

it irerba Rupertus

boli, diabolo.

preceptoris Domini tribus mendaciis: appofi- Abb. 1. de

$. Auguft.

XXX. Quisquis veritatem Dei occultat,

tione, diminutione, mutatione. Appofuic di- lrin e. s

ipud Dr. jiràm Dei fuper fe provocat 5 quia magis ho-

cendo. Ne tangeremus illud: Cum tamen Deus

E

l. €. 37* minem timet, quam Deum.

.

illis precepiífet, ne manducarent, nulla ra&tus

. I.

facta mentione : diminuit vero,quia cum certa

Idem in

XXXI. Quis obfervat vant

tatem ? qui ti-

mendo moritur. Timendo enim mori, mene

& affirmativa enuuciatione dixerit Deus , n

P. 30.

titur; & moritur, antequam moriatur ; qui

quocungue die comederis ex eo , inorte morieris: haec

ideo mentiebatur, ut viveret. Mentiri vis,

dubium vel frivolum volens efle illud, ne fore

]. bo.

4' Ó 94

ne moriaris ? & mentiris, ut moriaris: &

te, inquit, moriantur: mutatione autem, quia

lg

cum vitas unam mortem, quar differre pote-

cum dixerit Dominus : Ex omni ligno Parae

di(i coinede, & upum folummodo inter dixit

ris, auferre non poteris , incidis in duas , ut

rius in anima, poítea in corpore moriaris.

lignum fcientiz boni & mali: de ligno aue

S Ba(il.io

XXXII. Rerum omnium potentilfima eft

tem, inquit ipfa, quod eft in medio Paradifi

proem ! weritas, & extréma malitiz linea mendacium.

precepit nobis; & mentita eft, nam & lignum

de 5pir. S.

vitz erat in medio Paradifi , quod Dominus

XXXIll. Antiquus (ermo eft : Mendaces

$ Heron. (5ciunc , ut nec vera dicentibus credatur.

t.

ep. 37

XXXIV. Dixit Cain

.

e

: Deus non intcrdixi

Fuga.

idem in

Numquid ego cu-

ftos füm fratris mei? & fibi ipfe mentitus eft.

V. Puer erat novennis, qui o

blitus patrisIoan. Cor-

teg brov.

Dixit Ananias, omne fe venditi ruris fui pre-

in re quapiam juffa exequi , cum fleret ,

amil.

q 76.

tium pertuliffe, & mentitus eft ibi, qui po-

intelle&ta caufa fletus, domeftici ei menda- .

an&. pe2«

tuit minus offerre (ine fraude. Ideoque prz-

cium obtruderunt, quo fe irato patri purga-

clare ait David: Et mentita eft iniquitas fibi;

ret ; utique enim ipfum cefüm iri, fi veri-

*c.xs.s. i.

fibi enim ante mentitur, qui in fuum menti-

tatem dicat , refpondic: Preflat cedi , quam

tur exitium: fibi delinquit , qui (ibi ipfi in-

mentiriy faciat pater, quid volet ; [ed neque fi morien-

nocentiz eripit íuavitatem. — Quis enim fim-

dum fit , mentiar ; qui enim auderem B.. Virginem

plicitate & puritate pectoris dulcior fructus:

quidquam deinceps rogare, fi veritatem

violarem ?

il n

uis cibus füavior, quam is, quem animus

VL Epifcopus Tagaftenfis ; Firmus no-S. Aug. 1.

mine, firmior voluntate, cum ab

ce quæ. de mend,

ne (ibi confcii, &

mens innocentis e?u-

C, 13.

latur ?

reretur homo , juffu Imperatoris per appa-

$. IV.

ritores ab eo miífos , quem ad íe contu-

EXEMPLA CATHOLICA

gientem diligentia, quanta poterat , oceul-

tabat, refpondit quarentibus: Nec mentiri

EXTERN.A.

fe poffe, nec hominem prodere , paffusque

Qualitas.

multa tormenta corporis (nondum enim, e-

S' 'AUB- l- Iu

Augüüinus de fe ipfo fatetur: Horum

rant Imperatores chriftiani) permanf(it in fen-

1. couf,

S.

ego morum puer in limine jacebam

tentia; deinde ad Imperatorem du&tus, usque

c. 19.

mifer, fillebam innumerabilibus mendaciis & ! adeo mirabilis apparuit,

ut ipfe homini, quem

8

ferva«

Tiuus. X CIH. Mendacium.

fervabat indul

gentiam fine ulla. difficultate

hebetioremque Caroli indolem videri, quam

impetraret.

js

ut in partem Pontificiarum curarum accerfe-

iul l

ta de fci,pf'o fcripfit :

retur ( fic enim adolefcentis prodentem jam

la

epift, 4o1. Lubens, volensque veritatem honorans, ma-

tum fe fanctimoniam , & loquendi parfimo- -

341-

lim vinci, quam mendax vincere; vera enim

niam, homines parum ad virtutes attenti ap«-

narraus, etíi vinci videar, vinco 5 folo vero ma-

pellabant ) Refpondit Pius: Enim vero plus

o fuperans,tametfi viciffe videar, victus abeo.

inefle adolefcenti prudentie, quam pompz ,

Job. c. 27.

VIII. S. Job quoque dicebat: Donec fu-

atque adeo fe illum reliquis fororum filiis an-

pereft halitus in me, & fpiritus Dei in naribus

teferre, quod alii fxpius, ille vero in tnenda:

meis , non loquentur labia mea iniquitatem,

cio numquam effet deprehenfus :

mec lingua mea meditabitur mendacium.

XIIL. Joannes Vincentius Pinellus nec com- Ibid. n.54.

Vita Pat

r IX. DeB. Joanne in vitis Patrum refertur,

5 d.

mercii quidquam fibi volebat effe cum men-

. quod cuidam difcipulo fuo fequens tradiderit

ift

monitum : Noli,fili, negaregratiam Dci, nein-

dacibus. Hic enim cum domum familiamque

n

omnem ad virtutis atque honeflatis normam

j

-curras pro bono malum , pro humilitate men-

exigeret, famulos, quos vel femel mentitos dé-

dacium 5 cavendum eft namque omni modo

prehenderat;illico domo fua exigebat,füasque

mendacium, five pro malo, five etiam pro bo«

agerejubebat res, Neq; folum arotundis men-

no proferri videatur, quia omne mendacium

daciis alienos volebat effe, fed officiis, fallaci-

: non eft a Deo, fed ficuc Salvator dicit; a malo

isque ab(tinere, (ibique precipue interloquen-

. - efl. At verofi quispro tuendo inzftimabili pu-

dum aut affirmare, aut negare, omnem verbo..

- dicitiz fü:e thefanro mentiretur, füturumne

rum ambitum , ut mendacii haud dubie füfpe-

foret Deo gratum ejusmodi mendacium ?. S.

&um, miffum facere. Re&iffimeillequidem ;

S: Auguft. Auguftinus ait: Facile refponderi poteft; nul-

quid enim horologia, fi minus veridico ftellee

l contra ]am effe pudicitiam corporis, nifi ab integrita-

indicio temporis notas edant, ut corrupta

men. €. 7. te animi pendeat, qua dirüpta, cadat, neceffe

damnamus; homines fponte contra anirmi fui

eft; etiamfi intaCta videatur. In opufculis S.

fententiam loquentes probabimus.

$. Franc. Fránciíci legitur, quod

; cum duo Religiofo-

XIV. Chriftus tantopere deteftatus eft Engelgr.in

opufc. 1.

rum füorum ex Provincia, quze terra laboris

mendacium , ut, cum ex omni genere pec- Dom. Pzfr.

';c-oll. 30,

appellatur, ad fanctum Patriarcham vi(itan-

tj

catorum aliquos ad meliorem frugem redu. $. 5. co.1

ld

. dum veniffent, fenior ex illis juniorem in re-

xerit nullum tamen unquam mendacem con-

bus aliquibus fcandelizarit ; quod, cum vir Se-

vertiffe fciatur , quia fcilicet , cum ipfe fit

C. 5'

raphicus in fpiritu previdiflet ," interrogavit

ipfa weritas , decebat , ut tale er

1

hunc; qua ratione comes itineris füi fe erga

cium odium oftenderer.

ga mþnda-

s

ipfum habuiffetinitinere : Quo refpondente,

XV. S. Job de feipfo dixit: Donec füpereft Job. 97.

utique fatis bene, fübjunxit: Cave, frater,

halitusin me, & fpiritas Dei in naribus meis, V 4-

ne füb humilitatis fp

ecie mentiaris ,. þfïcio

non loquentur labia mea iniquitatem , nec

'enim , fcio, quid a&tum fit

lingua mea meditabitur mendacium.

Jo. Rho.

X. Camillus Lellius domefticis in anguftiis,

-- XVI. Salomon quoque fuam a mendacioProv

39.

4- €. 9.

familiz procuratorem ad Prefülem amicum

averfionem oftendit, dum dixit: Duo rogavitev 7.

Ex $. n juffit, argentumque eleemofynz nomine

(o Deus) ne deneges mihi, antequam moriar.

etere : ille (atis magnum , & , quantumnon

Vauitatem & verba mendacialonge fac a me.

peraffe: Camillus, ab homine acceptum, ad

- XVILS. Joannes in ultima füa epiftola dice S. Joan.eg.

Camillum retulit ,. qui admirans quafivit de

reauíus eft : Majorem horum non habeo gra s. v. 4.

eo,qui fa&tum id effec ? Tum Procurator : Hu-

tiam,(vel,utalii vertunt;majus granditi,quam

maniffimus vir, ut magnus rei domefítici an-

ut audiam filios meos in veritate ambulare.

guftias effe a me intellexit, hocce argentum

XVIII. S. Lucianus incitatus ad Chriftum Engerzr in

dedit; atqui, ait Camillus, neceffitas quidem

fidemque Catholicam negandam , cum fociis Dom, Paff.

(ih

aliqua eft, fed non magna, ideoque ne furti

fuis conftanter dixit : Mentiri non eft meum. $. a.

n

rei fimus, tu adutum argentum refer, ne quid

XIX. S. Anthimus Nicomedienfis EpifCo- surius o7,

vel leviffimo mendacio contaminatum habea.

pus cum fatellites fe ad necem quazrentes ho- Apr.

p'gl

mnus.

O hominem verifífima dignum laude,

.ll'

fpitio excepiffet, illique tanta humanitate per-

qui vel leviffime falfitati magnum argenti

moti promitterent , fe diduros Imperatori ,

pondus pofthabuit! Gemma fícilicet veritas

quod ipfum reperire non potuerint, noluit

-

€ft, cui nullum arge

"

ntum , nullum conferri

hoc permittere, afferens : fas non effe Chri-.

offit aurum.

N

ftiano pro vita cujusque mentiri : itaque ul-

þidl I'h 60

XI. Alexander Ol

iriCuDeie Eiemicadei

tro fe illis jangens Imperatori ftitit.

Cardinalis jurabat, fe ab ea die, qua puer ad-

g. 'O

XX,. S. "Thomas Aquinas cum focius ipfius Engelgr.i.

T

modum S. Auguftini habitum induerat , ver-

Religiofus joco dixiffet, enboves volantes! &c $. 1.

bum nullum dixiffe, quo vel leviter lz(am fe

ipfum propterea circumfpicientem ob fimpli-

veritas doleret.

Duo fibi hominum genera

cem credulitatem irri(iffet, fevero eum fuper-

odio effe, (quod rempublicam ac prudentiam

cilio correxit dicens : l'acilius,o frater,creden-

proderent) mendaces, ac fecretorum pro-

dum boves volare , quam religiofüm mentiri.

. XXI. S. Anfelmus de omnibus Chriftianis Sutius 3.

digos , quorum primi fuam , fecundi fidem

prodant alienam 5 quibus füblatis, quae poteft

hanc opinionem imbiberat, ut ; cum quidam April,

effe hominum in republica focietas?

monerent, nc aliquibus manifefte imponen-

lbid. n.8. XIl. S. Carolo Borromzo ad ampliffimos

tibus fidem haberet, refponderit: numquid

honores apud Avunculum Pium viam veritas

non Chriftiani funt ; quomodo ergo mentiri

aperuit ; obj icicntibusxenim amicis tardiorem,

poffunt ?

*u.

ES

Billiotbece Manualis cmz'ünmria

313

j

k

Ped.Chri. XXII. Falco (Swftantin. adolefcens , qui

omni reliquo corþore corrupto ; cujus caufa

ftian.p. 1. in. honorem S. Angeli Cuftodis voto non

putatur, quod nunquam conftet , eum pru-

4* $: -

mentiendi fe obftrinxerat, & hoc etiam, cum

denter ac fcienter mentitum fuiffe.

hoimicidium a.fe patratum negare potuiffet,

V. Idem P. Vincentius Regius,& P. Cafpar P.W Rho, iu

Iti.c^ |

obfervaret , quinquies ab Angelo a fatali

virt. ex-

1

SanCtius fervarunt, tefte P. Joanne Rho.

$

i€&u defenfus ,. & tandem omnino libertati

empl. fol,

(

reflitutus eft.

X

$. IV.

*

481.

Ti

ToesMofe-

XXlII. S. Chryfoftomus ex eo tempore,

EXEMPLA PROFANA.

f

tus C. 191. quo Chriftianorum ritu ablutus eft , nunquam

Y

$

Qualitas.

juravit, nec alium jurare compulic: nulli un-

|t

uam male dixit: nunquam mentitus eft -

ato dicebat , mendacio, licet re mala , Tac.Marcb,

Ti

RilFF.c; IOe

I. Pl

C

XXIV. Anachoreta Anuph, dum aliqui

utendum tamen quandoque , ut helle- ;n horto

apudRofv. morientis lectulum circumftantes, doctrinam

boro & medicamipe efle , atque adeo &

qx

ie&. ilöl

aliquam pro memoria peterent , hzc pauca

Principes urbium, & (i quibus aliis hoc coo-

verba, fed memoranda dixit: Nihil magnum

ceditur, opportere aliquando mentiri , ve

Pæä.

me feciffe arbitror , fed in eo tamen follicitus

contra hoftes, vel pro patria & civibus. Qua

Chfi&-p' y

fui, ne ullum dicerem mendacium.

tamen dodrina nunc paílim a catholicis Do-

44

Goribus rejicitur.

[

Jbidem ^ XXV. Beno Abbati hoc quoque elogium

j

jure merito a fuis conceffum eft, quod nun-

Il. Gefta Romanorum narrant , maritum Fober.com,

Cæfarius l.

uam iratus , nunquam mentitus fit. -

uendam volentem experiri fidem uxoris , s.in Dons

XXVI. Mercatores duo Colonienfes men-

eidem fub figillo narraviffe, 6ibi poft diutur-8- roff

3. mir. € daciis ad vendendas merces fuas uti foliti ;

ent.

17.

nos ventris dolores, nocte przterita corvum

S, AUgUR- Io

poftquam fuafu confeffarii ab ejusmodi more

evolaffe. : Quod illa ftatim vicinz detegens,

füp. joat.

abftinere fe coeperunt. effecerunt, ut plures

duos corvos fuiffe afferit, quz »lteri iterum

Diutarcia

ad eos emptores confluerent , quam prius

narrans , tres fuiffe afferit , ficque ulterius;

q1

foliti fuerant.

donec fama increvit, virum illum integrum

i

I

Damnum.

in ventre corvorum nidum educaffe

$

$ Chryi

A&. s.

XXVIIL. Ananias & Sapphira ob menda-

decem evolaffe.

&'jam

1. 66. dp

cium coram S. Petro prolatum , repentina

III. Stratócles füperatis pu

gna navali Athe- Fu!gofusl;

lu

[

morte, velut fulmine taQti, corruerunt.

N

Rderus in

nienfibus, fümma celeritate lauro redimitus 4. c. £8.

XXVIIL. Eudoxia, Imperatrix, quia po-

Athenas quafi triumphabundus ingreffus eft,

4

acula fan- mum ab Imperatore donatum , & ab ipfa Pau-

& fauftum victoriz nuntium vulgavit , & ubi-

Etel 1.

83 c. 16.]ino egro miffum comediffe fe mentiebatur,

que plaufus & lztitizfignadecrevit; cum ve-

V.eh

d

- Impera:ori füfpicionem adulterii movit, effe-

Licofthe

citque , ut Paulinus quidem occidi juffus ab

ro biduo poft ob contrarium nuntium popu-

lus graviter eidem indignaretur , refpondit,

26 pud pb

Imperatore, ipfa vero abdicata & relegata fit.

Engdir.

Niceph. a.

XXIX. Mendici duo, quia convenerant, ut

nihil fe mali illis attuliffes cum effeciffet, ut

-

in Dom,

pud Drex,

faltem biduo lzti hilaresque effent.

Pt

[

in Phaeth.

alter mortuum fe fimularet, alter a S. Epipha-

lf

nio ftipem pro fepultura peterec , fic Deo

Fuga.

lii

permitrente puniti funt, ut, qui mortuum fe

IV. Cleopatra & Antonio devi&is', Cum Suetonius

fimularat, vere mortuus fit repertus.

Auguftus fenem fexaginta annorum , de quopud Eng.

hi

$.Hier. ep.

XXX. Mulier quzdam ab adolefcente ad-

audierat, quod nunquam mentitus effet, re. /n Dom.

Don. * (

45. ad I ulterii fecum commiffi infimulata, cum fuam

periffet, eum fecum in triumpho circumdu. Paff, $. g

poft Penz,

nocent,

xit, creari Pontificem , & in capitolio íta-

innocentiam Deo commendaffet , fepries li-

COHCI 7. 8

cet carnificis gladio percuffa lzdi non potuit

tuam illi inter Heroas erigi juffit.

V. Perfze adeo mendacium abominati fünt, Drex. in

[

( cum tamen adoleícens, qui inter tormenta

fibi & illi falfo crimen adulterii impegerat ;

ut turpiffimum haberetur , & zre alieno la- Phaeth. c

borare, & mentiri.

35.8$. $

primo ftatim idtu caput amiferit ) ideoque

erepta , ac fanitati libertatique reftituta eít,

VI. Romani omne mendacium homine in- Ibidem,

uti fufius a

genuo ac libero indignum putarunt, fervile-

pud S. Hierqnymum, aliosquer

videre eít.

que vitium effe, nec cadere poffe, aut debere

in generofum pedtus, quod ante viam proji-

Faber. l

$. IV.

ciat, quam illam mendacio commaculet.

EXEMPLA DOMESTICA.

VII. Epaminondas tam ferius veritatis cul- ZEnttigs

Vita l. 5.].

gna/tius tantopere mendacium fugie-

tor fuit, ut ne joco quidem unquam fit men- Probus.

Co I'o

N

bat, ut, quo longius ab eo recede-

titus.

i

ECCl.xgo,

; filium admo. D?exel. é

Y 9,6.

ret , etiam ab exaggeratione omni, zquivo-

VIII. Bafilius , Ímperator

cationeque follicite abftineret.

nens inter alia dicebat. Maximi pendito, & ve-36. $. 4«

Lanciz. de

racem te effe in fermone & veraces homines in

?tor (

lI. Card. Belarminus, dum illi narrabatur;

prof. vir pon. conftare , Joannem Berchmannum un-

familiaritatem admittere; ita enim firmus &

LIUS

conítans in omnibus fa&tis &.dicCtis eftimabe-

6.1.»-4& quam in vita fuiffe mentitum , innocenter

fubjecit: Nec ego ullius per vitam mendacii

ris, & veram acnon fuüfpectam cuorum erga te

mihi confcius fum.

4

benevolentiam retinebis; fiautem in vanitatis

Mayf

In przf.to.

IIl. ZEgidius Coninck ingenue faffus eft, fe

ac mendacitatis fuüfpicionem veneris, indigna

TE

de Inc.

facere imperatoria majeftate convincaris, ef-

nullius in tota vita mendacii meminiffe poffe.

IV. P. Ludovici Medinz lingua poft duo-

ficiesque, ut femper formidolofi fübditi , re-

rumque omnium incerti & titubantes vacil-

M ?

P.2.l2. decim annos viva/&incorrupca permanfit ,

^

lent ;

r i!ulusLXCïlII. ,Mmdacz'um.

343

lent: quantum enim veritatis oratio amabi-

"

XIIL Sicut ex ferro & lapide-excutiturS. Climac.

]em hominem reddit, tantum mendacii de-

ignis ; & ita ex loquacitate & fcurrilitatein fcala gr.

P.

i2.

prehenía aut etiam fu

fpe&ta odiofum, qul ea

mendacia nafícuntur.

P Ro

utitur, facit.

$. VHE

Vil't &

Ibid. c.37.

IX. Apud veteres Francos &Suevos cóge-

empl' fl

04.

bantur mendaces, impudentiz fymbolum,

MOoOTIWVA:

d.

E

canem in humeros fublatum circumferre..

uia Chriflo mendacium . fingulariter extyithanü difc,

Ib

à

i

d.

X. Indi, (i quem in mendacio deprehendif-

*N.. e[^ , ut qui de fe ipfo dixit: Ego fum 1. n. g.

fent; ignominia notabant, & Magiftratu mo-

via, veritas, ($' vitay atque adeo, quidquid ve-

vebant, quod communem hominüm focieta-

ritati contracium eft, íüumme deteftatut.

!

]

i Ma,

tem mentiendo fraudal(fet.

1I.. Quia fine bominis contrarium ef1 ; nam, te- S.Bernatd,

-Ih horto

Ibid.

XL In Infüla Tenedo pone judicem (emper

fte S. Bernardino, certum eft, creataram in- Sen. fer.

cd tt4,

carnifex cum fecuri ad(tabat, ut fi quis falfo

tellectualem ad imaginem Creatoris fui effe 31* à« 2-

A. 16

quem accufàffet , vel ceftatus effet, aut aliud

conditam, ut femper tendat ad primam veri-

mendacium dixiflet; mox fecuri feriretur.

tatem,cujus eft imago, & ut hanc femper tran-

--

Pod,

XILI. Trajanus adeo averfabatur mendaces,

Ícribat, interiusque & exterius in fe exprimat:

Chrift. p. ut hujus criminis convictos in navem (ine ve-

fed mendacium non eft aliud quam macula,

1.6.5.$7-]0, & remis detrudi, alto

infectio, & depravatio. . Hinc S. Antiochuss, Antioch.

que mqrc committi

ait: Eludunt Dominum, fiuntque pradones ho. 66. de-

i,

jufï"erit.

.

SHT.

$inDogy

Domini, fpiritum enim acceperunt nulla con. Verit.

$. poft

-- SIMILITUDINES.

tagione mendacii, nulla depravatione obli-

pm.

Qualitas.

quum , hunc fi reddiderint interftin&tum va-

S. Auguft.

cut Deus Pater genu

itFiliums diabolus

!

" Si

riis mendaciorum coloribus, utique videri

fup. joan.

lapfus genuit mendacium.

poffent contaminaffe depofitum. Et iterum:

Neccíle eft, ex hominis ore nullum effundi

Pluarch, . IL. Sicataranezex feiptis telas texunt; ita

quidar ex feipfis comminifcuntur fab

"

fermonem , qui non yeritati omnino innita-

.ula:s &

mendacia , cum nihil füb(it veri.

tür, ut Spiritus ille veritaris, qui idem Deus

S. Chryf,

- Hi. Sicut qui putres & ruinam minitantes

eft, intelligatur in hac carne fibi elegiffe domi-

ho. 66. deparietes albo tectorio linunt, non tamen eos

cilium : atque ita demum glorificatur Domi-

Tülgoftgl,

livor.

poffunterigere; ita & mendaces facile depre-

nus inhabitans hominem, dum in omni verbo

IT2

henduntur, & omnis error ita imbecillis eft,

verax eft Domiuus, nec ullum

poflit de ipfo

!

quamvis extrinfecus callide fulciatur,

deprehendi mendacium. -

Ecel, 36.

IV. Sicut fauces ferinam guítu deprehen-

HI. Quia diabolicum eft inventum , uti Omfg;e- Origenes

VO 21

dunt, ita fagax animus verba mendácia. -

nes infinuavit dicens: Dibolus mendacium sp. Manfi

Licofthe-

V, Sicut non eft pifcis fine

genüit, feductus eft a fvipío, in hoc de- difc.6.n.o.

pes apud

homo fine mendaciis.

fpiqis ;. ita neþ

Engeigr.

naus : & ali«

terior, quod alii ab eo falluntur, ipíe (ibi

in. Dom.

VT. Sicut horologium aliter fo

deceptionis eft author; quod utique Chri-

ftus infiouare voluit, quando ait: Cum 1o-

Patf.

ter (ignans horam, vitium internum Prod.it;

Ibid

ita homo mendax malum ftatum anima figui-

quitur mendacium, ex proprüs loquitur ;; eft enim

ficat,

Suetoriug

*

S

mendacium venenum quoddam ab ipfo ge-

Füga.

N

nitum, poftquam ex pulcherrimo Angelo in

apudEng

Fab. ixil'

aureos 6onci-

in Dom.

VIT. Sicut illi, qui nummos

horrendum daemonem, Dei & humauüi g.

TT

Dom. 7. dunt,aut adulterant monetam,omnibus odiofi

neris inimicum , degeneravit.

Rup ertus Rupertus

poft Pent.fint ; & à republica exterminanturs ita & qui

conc. 7.

Abbas accurate notat, quisnam ille fuerit, Ahb. 1. de

& qui mendaciis veritatem corrumpunt, me-

qui mendacii authorem & patrem nobis ma- Vi&, Vir,

rito declinari & exturbari debent.-

nifetavit; dicit enim : Ecce hoc eít men-

Drey, ib

- VII. Sicut diabolo nemo prudens credirt,

dacium, quod ifte diabolus genuit, cujus

Jlseth, &

quia fcit, eum effe meudacii Patrem, ita nec

pauem hunc effe . pronunciavit -Dominus

5$

mendacibus fidem adhibere oportet, cum (int

JE(us Chriftus, Veritas & Verbum Dei.

Toidet

ricatores.'

Simon de Caília pariter hzc Salvatoris ver.

mgndacigrum fab

Damnum.

ba ponderat: Cum loquitur mendacium, ex

I'-'abïer.-.«l.v C

IX. Sicut moneta prava ab uno ad alium

propriis loquitur. Subditenim: Non enim a

»

tranfit, ac multos decipit; ita mendacium ad

Deo habuit,ut mentiretur, nec ab alio autho-

X

varios pervenit, grandiaque fzpe tum reipu-

re aCcepit, ut meadacium loqueretür; men-

peta

daxíibi; mendax omnibus, cum omnes deci-

blicze, tum privatis perfonis damna creat.

Jrobuh

Eæl-sQOI

X. Sicut lapíus falfze lingus quati in pavi-

pere velit, & pater eft mendacii, quia ipfe

V. 26,

mento cadens ; fic cafüs malorum feftinanter

4

primus fabricator eft ejus; Pater ejus: quia

jotl 6

venient.

b

ficut homo prole carnís fatagit, ut pater fit;

;6. 5- h

Prov. 6.

XI. Sicut difcordiarum feminatores fum-

fic diabolus agit, ut ex mendacio poífit filios;

V. 16. ;

me Deo exofi fünt , teíte Salomone; ita non

filiasve generare. Licet ipte illud adeo tur-

minus abominabiles funt illi, qui per menda-

pe exiftimet, ut quemadmodum Robe:tus

cia focietatem humanam diffolvunt.

Holkot notavit, quando primo meatiri co- Robertus

Manfi

XII. Sicut, qui diminuta haberet pondera,

gitavit, noluerit io effigie hominis, aut ei pro. Helkot in

difc- 6!

infamis &latro cenferetur, ita qui in conver-

pinqua apparere, fed ferpen:is ; quali nobilita: procex, in

"3.

fatione & commercio humano mendaciis uti-

ti füg naturae mendacium difpliceret; fed be. I« 5ap-

tur, non minus indignus, dolofus & infamis

ftizc talis formam accepit, quz naturz homi- «

erit, quam latro.

nis advex'

fatur, in fignum, quod mendacium

Rr

eít

R. P. Lobn. Pill. Maz*:f Toin. LT.

9

Bibliotbecee Manüalis Concionatorice :

314

eft venenum hutmanze naturg, juxtä illud Sap.

liosque fuos docuit, ut re&e Origenes advers

$ u

git. ?

I. Os, quod mentitur, occidit animam.

ti. Hinc non nemo mendacium diaboli lar-

Plutàrch.

IV. Quia turpi[/mum, ideoque & infame eft

vam appellavit.

de puer, vitium, uti velipfi etiam Ethnici agnoverunt ;

VII. Quia nihil adeo hominem Crifto diffi-

€auc,

hincThemifítocles dicere folebat: Mendacium

tnilem &9 ingratum facit , quam mendacium, ut-

turpiffimum eft, & liberali homine indignum.

pote quod eít re&a contrarium poriffimse

Plutarchus etiam in deteftationem mandacii

Chrifti przrogativee ac doti, fcilicet veritati.

ait: mentiri fervile eft; dignumque apud

VIII. Quia plurimorum vitiorum ef: initium aut Apud Dres

omnes homines odio, ac ne mediocribus qui-

fundamentum: nam tefte S. Bafilio, vix ulla eft xelium in

Hinc Ariftoteles

Phaet, C«

dem íervis ignoícendum.

injuria, cui non mixta (fint mendacia: &, ut

36- S- 4.

| D

interrogatus, quonam emolumento vir men-

Epznetus dixit, omnium injuriarum caufía

'o 25'

dax ex mendacio gaudeat , reípondit : quod

fünt homines mendaces. Przcipue tamen ad

S. Hieron, etiam veritatem dicenti nemo credat. Quod

perjuria facilis eft a mendacio cranfitus, uti

inep.2, ipfüm etiam his verbis S. Hierony:m. confir-

fapienter Tullius advertit, dum dixit: Qui fe- Gicero

mavit: Antiquus fermo eft: mendaces fa-

mela veritate deflexerit, hic non majore re- . 3- offie

ciunt, ut nec vera dicentibus credebatur.

ligione ad perjurium , quam ad mendacium

$. Greg. -

V. Quia laberiofum ef£ vitium, uti S. Greg. ad-

perduci folet. Quid enim intereft inter per-

.

l. 12. mor, vertit, dicens: Qui reli&ta verirate , mentiri

Jurum & mendacem ?

Qui menüiri folet, pe-

£. ?0.

deliberat, ut audientium animum fallat. Sed

jerare confuevit.

quantus laber eft folicite cuftodire, ne ipfa

IX. Quia privat fumma voluptaie. qu& ex ve-

5, Auguft,

ejus fallacia deprehendi queat? & cum magno

ritatis ftudio percipitur, de qua $. Auguftin.

cogitatu pertractat, quomodo per argumenta

amplectere,ait, veritatem, fi potes, & fruere

arbft.

Ve,

falfitatis documenta veritatis ex(uperet ; hinc

illa, & delectare in Domino. Quid petis am-

inde fe circumtegit, & contra hoc, ubi depre«

plius, quam ut fis beatus; & quid eo beatius;

Ju

hendi potuerit,veritati fimilem refponfionem

qui fruitur inconcuffa, incommutabili & ex-

quzrit; qui fi velit verum dicere; utique fine

cellentiffima veritate ?

p

X. Quia facilius ef? abfTinere mendacio, quam 1dem in

labore potuiffet; Plana quippe eft veritatis

;. via, & grave eít inter mendacii. In quorum

illud dicere , uti idem'S. Auguft. fapienter oba lil« 139

eonfirmationem citat textum Jeremiz c. 9. y.

fervavit dicens : Laborant homines loqui

; dicentis: Jeritatem non loquentur ; docuerunt enim

mendacium, nam veritatem tota facilitate lo-

- linguam fuam loqui smendacium : ut inique. agerent;

querentur. llle enim laborat, qui fingit, quod

laboraverunt. Optime quidem author de men-

dicit: nam qui verum vult dicere, non labo-

dacio agens, inquit: mendacium non vete-

rat: ipfa enim veritas fine labore loquitur.

Lue. 14,

rafcit: noninveteratur medacium;fed femper

XI. Quia vix quidquam Societati bumane Cj

um

quafi juvenefícit: Item de mendace TitusLi-

fraterne efd magis contrariun, quam mendacium;

ut merito Salomon dixerit: Abominatio funt Prov. 13s

vius inquit: Mendacem memorem effe opor-

tet, Et ecce vobis novum hominis mendacis

Domino labia mendacia; & vetus Jambus, V* 22*

laborem ; extreme namque folicitus eft, ut,

Nil vanitate mentiendi turpius;

quod falfam dixit, viva femper ia memoria

Odere Divi, odere homines mendacium.

X.

circumferat, ne aliquando ei contradicat : ve-

ritas autem femper eadem, femper eundem

M E

D I A.

$ hgt

eminiffe, fe Dei e[fe Filiun; fic enim no

ii

habet vultum. Cogitandum eft iterum, ite-

I.M

Dtis, ln

rumque, qualiter, & per quam viam, ut men-

parum quis ad mendacium cavendum

. dácium fuftineatur & defendatur, gradien-

incitabitur, cum magnos Principes ac Domi-

lr c

LT

SUI

dum fit, ut fal(itas in mentibus radicetur alie-

nos niliil magis contriftet ac offendat , quam

nis: quodque omnium peífimüm eft, tandem

fi advertant, fe Filios habere parum ingenuos

PI'OVu läo

$. Auguft.ad perjuria deícenditur. HincS. Auguft. ait:

ac mendaces. Certe jam pridem Salomon di.

Dilen c

[

Propterea quia omnes laborant in medacio,

xit: Non docet Principem labium mentiens. " ?'

61

veritas quid clamabic? enite ad me omxes, qui

Hinc Ptolomzus ab ZEgypti Rege quefitus,

laboratis &5 onerati efTis,& ego reficianvos; Eadem

quaratione Rex veritatem in omnibus (ectari

. Engelgr i |

uoque veritas, fubjungit S. Auguftinus, eft

poffet? refpondit: Si primum ftatuerís, m

ä.

la, quz in alio quodam Pfalmo nos reprehen-

gnum dedecus effe hominibus mentiri, mul]- Dom. Paf

dit, inquiens : Filii bominum usquequo gravi corde,

to magis vero Regi; qui]cum habeant potefla- ?* ^*

ut quid. diligitis vanitatem, €$. queritis mendacium ?

tem agendi, quz velint, cur mentiantur, non

Eþh' G ,

Ibid.

Veritas homini naturalis eft, ficut econtra

habent. Quod bene obfervans Carolus V. Im-

$ hgt

mendacium ab eodem eít alienum ,' unde

perator, dum affirmare quid volens, non ali-

inl

mendaces, filii alieni vocantur: Filii alieni

ter quam füb fide viri nobilis afhrmavitfciens

mentiti funt mihi. Diabolus enim mendacii

nempe, quod juxta S. Bernardum Regi fim-

l

author eft, & inftigator; ac proinde majo-

pliciter dicere, juraré eft : & leve mendae

rem utique facilitatem vera loquendo habe-

cium, grave perjürium reputatur,

- 1I. Meminiffe, fe Chriffianum effe ; hinc enim

bimus, quam in proferendis mendaciis.

JO- 8-Vo44.

VI. Quia diaboli fiiwn conftituit ; juxta

ficut non parum ad Chriflum amandum &

imitandum, ita ad veritatis quoque, quz pre

Chrifti teftimonium: Vos ex patre diabolo

eftis, non carnis fücceffione, ut S. Ambrofius

cipua ipfius virtus & dos eft, ftudium incita-

loquitür, fed criminis ; nam cum diabolus

bitur. Hinc tot millia Martyrum maluerüunt

; Oomnia bona aDeo habeat, mendacium tamen

mortem oppetere, quam mendacio animam

quod,

non ab ill? accepit, fed per f? excogitavit j Fi-

commacqlarc : quia fcilic, bene notant;

*OAR.

e

Ü

| Iitulü& XCIL. Mendac-z'um.

31$

j*

S. Augufi. S. Auguftino tefte, ïncomþarabilitcr pulchrior

