12C107-2

s

d

z

"at

E

aE

H.

Sebecs

EEE TM

d

n

Y

)d

a

:

95

r

?

4

[

A

21

o

r

IN

z.

"

2

r

A.

*

e

s

&

»F

*

hs

s

E

r

i i

:

As

d-

3

X À

.ätï

£iT

3

BI

u

LO g

Z

22

AOUR U

TO

M.

Y

*

x

A -

*

É

[

Mw

u

TE

.

$-

z

33-

d

N

Een

t

&

E

ic6s

.

*

z

VE

d

3.X

L

H

R

eexm

PA

E

P

x

T

y

$-

T TC

d

M

i

n

a.

e

*

Es

s

€

I

r

W

M

(

x

-

n

p-

4

$

A

ex

g^

d

CR

d

z

(

.

nl

:l

E

*

P

E

S

W

"

T

E

-

ia

E

,

p

e

"m

R.

x

Ialu

)

W

mu.;

E

Lj

&

N

---

$

2

.æ&h

a

uvr

5

N

E

f

[

a

£

T

E

L2

$

75

W.

AE

s

J

E

x

A.

&-

XC

^

TU

2

"

*

a P

»

"

(

ä.

*

a

7)

r

——

P

Te

.M

x

l

9

*

p

s

É xN*.

w

E

r

o

".

L.]

E

M

--

d*

»

:

L

€

g5

-€

*

ojv

LA -

M.

u

P

N

:

-

e

6-

u

Faadty

P

b

DL :

PF.cape

.

:

-

L.j

798

E

N

[

£

u-

N

s

aX

N

E

zes

u

&

n

E

:

x

w«,ww

*«

N

E

a

E

N

ii

Ed

E3

|

g

,M

*

L

L/

W

x

X

—

*j

-

&

N

i

E

9

E

2

M

?

E

z

P

x

v

d

a

Ls

Rs

«

Hs

r

S

E

I

v

n d

w o«

IH

pE

Dd

ERN

*

m

t

É

*

vt

A.

Fj

i

-

$^L

E

E*

UA

s

X

C

—

W

44

Pa

e

"

g

: $

LA

U.

/

*

E

b

/

NT

€

(1&?

8

*

$

e

a

"

— .

eN

N

À

b

x

N

m

A. ^

$

$

g

DMK

g

LC

——

E:

b a. i

d

j

m a

6

ä

o

rR

* m

c

*

;

o

E

v ]

E

E

E

* -

FX

[]

V

AE

2

z

-

M

[* 2

$r

a

s

E

A IT

*

e

y

XW.

M

m

*

*

e

É

Es

AR

L4

"

n

z

W

u

s

.

Ts

3

*

,

L

P

»

J

N

*

«

9.

I5

-

"s

2

f

3*

g

:

D.

&

P

EO

Ers

M

É

n

e€

N

*

*

3

e

$

Ad

A

P

24

;

d

a

Z

3

4

s

À

zi

S

j

".

EL D

Z

4

*s

t

Iu

m

r

Jf

r

^

st

.

s

9

BA

dbe^

M

P

à

ENS

&

—

X

æw

Ab TT

A

:]

X k

"

As

(*

5

41

N

d5

o

T

?

*

i

ij

*

j

g

U^

*

v

-

I

:

-

^

»

$

nE

/t.

WTF .

d

—

-

-9

5

L:

s

a*

m

.LVXV.»

2 0

Es

as d

o

du

iif

RE

CNES

Es

E2

íe6

PA

(P d

dÀ

rnomen as r

n

DEDNUEUEGEDENIS:

UUIEIIGIGUEUEESNNET MSSEDNNUID

——

.tx-

7*

33

mmtæ

u

-

—Á—

6,3-..,?.:. p

—

-

d

-*

]

G

"m

A

r

"-

ii

x

s

i.

-

-

d

a

i

d

as

Lal sst ag

——

——

u

r

uets

a us

—

—

—

L

—

—

——

—

——

——

—

p

T-

DE

A

COP ;

DEH

]| HIST

1 CONCE

W

ONNI

mä

(

— —— m

LIUNI

—

-—

—

w

INSTRUCTISSIMA

BIBLI. HECA

MANUALIS.

CONCIONATORIA.

IN QUA

DE

VIRTUTIBUS, VITIIS,

SACRAMENTIS

NOVISSIMIS, ALIISQUE SIMILIBUS MATERIIS IN ECCLESIASTICA

CATHEDRA TRACTARI SOLITIS,

COPIOSA ET SELECTA PRO CONCIONIBUS, EXHOR TA TIONIB US,

A4LIISQ UE SPIRITUALIBUS JNS TRUCTIONIBUS MATERIA,

NEMPE

DEFIN[TIONES DIVISIONES, SENTENTL/E SS. SCRIPTUR/E, & SS. PATRUM,

HISTORLE SACRJE & PROFANJE, SIMILITUDINES, MOTIVA, MEDIA, DOCTRIN/E ASCETICJE,

CONCEPTUS PRJEDICABILES, MISCELLANEA, AXIOMATA, & PROVERBIA, & TANDEM LOCA AUTHORUM,

FUSIUS DE TALI MATERIA TRACTANTIUM, EX OPTIMIS QUIBUSQUE AUTHORIBUS, SINGULARI

DELECTU ET INDUSTRIA COLLECTA, FACILIQUE, ORDINATA, ET GRATA METHODO

DIGESTA PROPONUNTUR.

OPUS.

OMNIBUS ANIMARUM PASTORIBUS, NECNON DIVINI VERBI PRECONIBUS ET VITäJ

ASCETICZE STUDIOSIS IMPRIMIS UTILE, €& A4D LEPANDOS CONCIONUM LABORES ACCOMMODATUM;

CUI PRAETER ALIOS INDICES COPIOSUS INDEX CONCEPTUUM BREVIUM PRO CONCIONIBUS

IN DOMINICIS ET FESTIS INSTI TUENDIS AD;)'ECTUS EST.

EBäTäO NOVäESäMA

MULTIS ERRORIBUS PURGATA, ET QUAM PLURIMIS HISTORIIS MEMORABILIBUS, NOVIS-

QUE TITULIS PERUTILEM MATERIAM CONTINENTIBUS ADAUCTA

OPERA

& STUDIO

[

R JP TO B ]LAE ]LOIH[N]ER S. J

TOMUS Il.

CONTINENS

LITERAS I

L,

M,

N,

O,

P.

CEOSSIPCHSBGEEMUNED

5f

MÉ

PERMISSU SUPERIORUA.

af p -- —

t^

CU

—

fe»

coomos

—

— ——

o.-..-ï u M uerpen, 8 a 49 ais " a 9.

r passeed )

— —M

—

—

AUGUSTJE VINDEL. ET OENIPONTI

SuxPrisus JOSEPHI WOLFF. xpccrixxr

!

;

*

E

a

OP

"

^é

L

z

T T.

EO

jl

&

$r

s

e

;

d

i

53

5

&

4

"

t

E

»

(s

m

al

ä

x

4

7

:

D

É

£

b

T

É

i

*

d

Ed

L.2

rj

&

*

*

-

Ed

d

*

a,

^

T

m

j

d

d

h

Qs ol

;

AE'

9

Ll

f

p

i

do.

1

zj

r2

3;

E

*

AF

"

a

v

E.

Dd

s

X

£

Pt

Y

h

f

?g?'

"

"

/à

P

3

U

f

*

i

"

p

z

F3

É

EM

**ä&

ï

E

D

E

».

)

^

z

&

£

À

1

Delsr.

tit, p.

Éd

us

$0954

5

b

]

11;

£

-

H

m

s.

i

-

Mp

Ka

D s

j

"d

-

"

T

L

xR

E

*

::

:]

*

Kï*;

"

E

i

IOM

£

;æ.

-

ä

À

E

':

7

-

LA

Y

*

)

*

j

C

&

m

v

*

4

2IN

m

—

Ms ia

— À "

ä.Thgm

j &t

E

[4

;

X

"

Á

;W.Q.4

LA

e

$

L]

:ïf

r*

*

j

d

E dzci dl

P

LA

v

4999

"i

,

Mllth.g

xf

rE

"A

a

^

nf

9.13

-

a

Ms

—

^

-

w

dfhs

v

I

Pdia.

j

]

*

um

g

Áte

o a

g

d

x k&;;?-*

A

d

LE

"E

du

L

(

H'SM

&

!4,

i l

-

La

B

?.

1

*

1

d

?

"-—

L d

^

D

L.

"—

egae

Á

p

LP

:

M e

*

——

db (2

Gu

N

p As

AUT

XMEAS

,äxþ

N

ä:s

IN

hf

5

DW

7

ia

k

5

/f.æ)/

/

S

M

N

S

j

N

L

a

d

N

p9

R UNLE s v

/i

EM

7

N

R

ii

:

Z -

N

!

w d

;g»js)vg.-&-"äw

*iä,,

A

t

t

D

'K& i

E

ff

(

3

AUN

ENN

M

J h

Q

QU

A

ff

X*-

E

-

P

;,gæä

m

"

d

p

r

À

3

; Ilal

Á

Ü

:',/x

ex

IÀ

$

,:;-y(kl

/

f

|j] evitiNE

E d

N

/6'

N

N

iU

g;f

T

UE

)

Xæ

-

z

L.

»

—

s

Á

P l

W& Y

xö

N

E EEE

ERV

A

7

177

ii

Al o 5

£

WA a.

N

W

2

h

X

-

u-

ET a

7277

p

i

"

A

N

!:F

7

n

x*v*'r'u

E

E

WE

—

.

m

m

R S

Mueba AUs

/,-K

ï,o

Zl

3 ä*«ä

»

| ao

jä

QW

-

QX

;

m

x É

j

[

N

«2

d

H

H AUA

NZONY

j

»

u

l

x

Ms

s

*:

7

í

Q7E

u

Y4

J)X

*1&,251

,

n Mf ,

i

U

A

.

NU

$.

I.

usque in eternum. Atque adeo hortatur Je- Jer. 13.

remias : Date Domino Deo veftro gloriam , v. 16.

QUOAD;

ESSENTjAmL

4

antequam contenebreícat.

IV.' Secunda, F/etus, juxta illud M

atthai ; Matth.13.

V. 24.

'De-vflm'tiq.

ibi erit fletus & firidor dentium ; fiecus qui-

I.

dem , ut S. Bernardus ait, ob ignem, qu

j9. Bern.

D

. in Pf.

non extinguitur ; ftridor vero ob vermem,

qui ha.

dag.

St locus iis ,de&i'natus, qui iethali

qui/non moritur.;. de quo fletu recte S. Cy-

E

tift, p.

]

peccato obnoxii, impoenitentes

rillus, illic, ait, ingemiícunt affidue, nec ul-

&»e8$9

vita decedunt; ubi cum demoni-

lus miferetur : clamant de profundis, & ne-

N

, bus, beatifica Dei vifione, & bo-

mo flectitur : lamentatur, & nullus eripit.

norum omnium zterna fruitione

-VW. 'Jertia e(t, Fames & fitis, juxta illud S. Pf 58.v.7.

orbati, eternis autem eraffantis

Davidis: Famem patientur ut canes.

Et bi- Apoc. 14

"

flammz ardoribus addi&ti, (ine fine, requie,

bent de vino irz DEI.

Sicque . implebitur

V. 18.

& intermiífione ardebunt.

Clarius alii fic

prophetia I(àiz dicentis: Ecce fervi meill 65. v.

: de(cribunt : infernus eít locus fübterraneus

comedent, & vos efurietis: Ecce fervi mei !9*

3

-damnatis angelis & homiribus paratus, in

bibent, & vos fitietis.

quo eft omnis mali przíentia , omnis poenz

; E.. Quarta, Füator, juxta illud Aþocalyp- Apoc. ar.

V. Q*

inde(inentia. Vocaturetiam in fcriptura Ge-

fis: Pars ilorüm erít in (tagno ardenti, igne;

henna, ob comparationem cum valle profun-

& fulphure. — Quam gravis autem hic foetor 4 4

da prope Jerufalem, ubi Judzi idolo Moloch

futurus fit, ex S. Bonaventure tcflimonio prey, c, s.

filios fuos in igne immolabant, & ne per-

colligi poteft dicentis: (i vel unius damnati regi.

euntium e;ulatus audiretur .a parentibus,

cadaver in orbe hoc noftro fit, orbis totus damn.

ab €o inficeretur.

i

tympanum pulíabatur,

qui locus ,Gehgnna

- VIL. Quinta, Jgnis, juxta illud.S. Marci ; Marc. 9.

five Tophet Vappellabatur.

v. 46.

ubi.vermis eorum.non moritur, & ignis non

Deut

32

Diu;/io.

extinguitur. .

- De quo ipfe Deus, ignis, in- ,

292

II. Dividitur hzec inferni poena communi-

quit, fucceníus eft in furore meos.. & arde-

ter in poenam damni, & fenfus ; quarum prior

bit usque ad inferni noviffima. .. Et clarius S. s. Hier. i:

privatione vifionis beatificz, poflerior in do-

Hieronymus : in uno igne omnia fü

lorum fecfibilium in&iGtione confiftit; cum

fentiunt in inferno peccacores.

pp-lif;ia Pam.

enim divina juftitia (ecuadum do&rinam D.

VIII. Sexta, ermis, juxta citatum D. Mar. Innoc.1

$. Thom.

Thomz zqualitatem poftulet, in culpa au-

ci textum, qui quidem duplex eft, innocen-

de mifer.

3. contr.

hum. vit

gent.c.48.

tem duo interveniant, aver(io à Deo, & con-

tio tefle, interior

. qui radit cor : exterior, , ,.

veríio ad creaturas, quibus Deum poftponit

qui radit & urit corpus.

Hic eft vermis, in- s. perg,

ss peccator, juftum omnino videtur; ut nec in

quit D. Bernardus, qui non moritur, memo- s. de coi.

L

conípectum hujus beneficum unquam admit-

ria preteritorum. Semel injeQtus, vel po- fid.

tatur, nec a creaturis aliud, quam torrmen-

tius innatus per peccatum , hzfíit firmiter,

Nec ceffat

E

- taxcxpcriatur.,

nunquam deinceps avellendus.

radere conícientiam , eaque paftus efca uti-

- Pene pariicülares.

que inconíumptibili. perpetuat vitam. Hor-

Matb.os. — TII. Prima tenebre, juxta illud Chrifti : Mit-

reo vermem mordacem, & mortem vivacem,

v 13.,

tite eum in tenebras exteriores, ut, quem-

Horreo incidere in manus mortis viventis,

S. Atig, in

admodum S. Auguftinus diícurrit j'"penitus

vitze morientis.

F. 6.

' dimit- Jeb, 1e,

p

extra Deum fit, quisquis, dum tempus eft;

IX.. Septima, Locus, de quo Job :

1&32. v, corrigi noluerit. | Hinc lfaias clamat: tene-

teme ergo, ut plangam paululum dolorem V: ?T

14 * " bre & palpatio fadte funt fuüper fpeluncas ;

meum, antequam vadam , & non revertar

AR P. Lobn. Bib. Man. Tom. II.

ad

2

4

Bibliotbecæ Manualis . Concionatoriee

ad terram tenebrofam, & opertam mörtis.

IIl. Dominus deducit ad inferos, & redu- , neg.c.o.

y

cit; quod S. Gregorius fic explicat : Omni- s. Greg. "

caligine, terram miferiz & tenebrarum, ubi

urpbra mortis & nullus ordo, fed fempiter-

potend Deo ad inferos ducere, eíl, pecca-in cit.Joc.

nus horror inhabitat.

torum COI:d*a. g,ternorum cruciatuum confi-

De quo loco pathe-

S. Bern, f; tice S. Bernardus fic loquitut : O regio dura

deratione terrere. Et quoque ab inferis re-

p

ducere, eít, ierritas poenitentium , atque

de quin- & gravis, regio extimefcenda, regio fugien-

quere- da, terra oblivionis, terra afflitionis, terra

commiffa lugentium mentes fpe vitz inde-

giono

ficientis attollere. 'Tum quippe peccare dc-

Mi

miferiarum, in qua nullus ordo, fed fempi-

LL

ternus horror inhabitat. . Locus letifer, in

finimus, cum fuperna gratia mollitis cordi-

bus futura tormenta formidamus.

quo ignis ardens, ubi frigus rigens, vermis

immortalis ; foetor intolerabilis, mallei per-

l!

cutientes, tenebrz palpabiles, confufio pec-

III. Defcendant in inf'emum viventes 5pi] a.

9.

ne, ut nonnemo ait, defcendant morientes 5

catorum. Totus tremo atque horreo ad me-

dolores ejus r

"

evifant; 1ïut horreant, öc refue

moriam iftius regionis, & -concufïïa funt omnia

9iant.

[

ofía mea.

Y

Cafis. in X. Odtbava, Sorietas * nam, ut Caffianus

N,,,.,Deüorïabit eumgignis ; qui non füc- Job,k.ge.

eonfeft,

M

Ru;«'-;ï L-

ait, ibi atroces fane angeli commorantur;

cenditur.

Super qug verba S. GregoriusS. Greg. l.

»

quorum brachià funt ut capita draconum;

ait: Miro modo paucis verbis expreflus:5. mor.

PO»

Dnt

quorum oculi igneas ex fe fagittas emittu

eít ignis gehennz , Omnipotentis juftitia !7*

quorum dentes ut elephantis prominent, &

füturorum przgícia, ab ipla mundi origi-

ftimulantad tormentum ut caudz fcorpionis,

ne gchennz ignem: creavic, qui in poena

M

quorum afpeétus dolorem inducit, wremorem,

reproborum. eíle femel inciperet , fed. ar-

h

ec mortem. Ét hi nempe fünt fpiritus illi,

dorém füum etiam fine lignis nunquain fini-

Ectl 39.

qui, tefte Siracide, ad vindi&tam creati füunt,

*I'Cf.

Y. 35*

& in furore fuo firmaverunt tormenta fua;

V. Flatus Domiihi , ficut torrens fuülphu- 1f, c, so,

ut, quemadmodum Liranus loquitur, qui fue-

ris füccendens eum.

runt illis voluntarie fubjectiin culpa, eisinvo-

luntarie fubjiciantur in poena.

Nec credat;

VL De cadáveribus eorum afcendet foc- Ibid; c.34.

quis folatium fe ex eo capturum, quod multos

tor.

$

fe in his tormentis focios habere videat, nam

VII. Collegit füroretnï fuum in me,

--& Job. c. 16.

&

confolatio, ut fapienter advertit S. Aug. qua

comminans mihi , infremuit contra me dens

a malis aliorum originem trahit, in mediocri

tibus fuis ,. hoítis.meus terribilibus oculis

tantum affliétione locum habet, quando au-

N

me intuitus eft.

v

tem magüus eít cruciatus, & anima nimium

vexata, adeo fluctaüatur, ut feipfam quoque

.VHI. 'Omnis dolor irruet fuper eum. - — Tbid.cao.

hi

ignorare videatur, nullum ex aliorum confor-

IX. anes eos ut clibanum ignis, in teme Píal, 10.

tio folatium percipere poteft, id quod ex poda

pore vultus tui, Dominus imára fua contur-

grico colligere licet, qui fi acutis doloribus

babit eos, & devorabit eos ignis.

cruciatur, etíi mille offerantur vehemen-

X. Dolores inferni circumdederunt me;Pál. 17,

rius dolentes , ne r;fpic:re quidem dignabi.;

tur.

praoccupaverunt me laquei mortis.

XI. Nona, Defpevatio :

damnatis 'qui*p'p'ä il-

Jer. 30.»

-"XI. Videntes turb

L

V. !I.

lud leremiz vaticinium convenit : Infanabis

*

"

abuntur -timoge horri- Sap. € $»

Y

lis eft fractura veftra, peffima plaga veftra,

bili.

plaga inimici percufli eftis, caftigatione cru-

XII. Abfcondäm'v-faICiem meam ab eo, & Peut.

Y

deli, infanabilis eft dolor vefter. Qus' poena

erir in devorationem , invenicnt eum omnia

& 314

D

If

merito gravilfima cenferi poteft, cüm juxta

mala.

commune proverbium , ultima omnium mae

lorum fit' eterna defperatio.

- XIIL. Terra miferiz

: & tcnebr:*ïmm . ubi Job.c, 1e.

Matth.25.

XII Decima, ZEternitas, juxta illud Chri-

nullus ordo, fed fempiternus horror

»inha-

v. 41*

fti : Difcedite a me maledi&ti in ignem eter-

bitat.

l

Ezech.21.nugm, — Ut fciat omnis caro, quia ego Domi-

XIV. Quarent mortem & non invenient Apoc.e.9.

x

v. £.

nus eduxi gladium meum de vagina fua irre-

eam, & defiderabunt mori, & fugiet mors

h

VOQabilem.

ab eis.

,

LU

II.

$.

XV, Dabit ignem, & vermes in carnem Judith,

eorum, ut urantur, & fentiant usque in fer*. c- 16.

lt

EX S. SCRIPTURA.

piternum.

: Qualiias—.

XVI. Lata porta, & fpatiofa via eft, quz

Matdl. 7e

k

ducit ad perditionem, & multi fun

T.

: qui in«

trant per eam.

Ul 48 C'Icut oves in inferno/poüti fuht, id eft, in-

XVIL Juxta multitudinem adinventio- yog. ,ay.o.-

N

.^ quit Michael de Bononia, ponentur poft

num füarum, fic & fuüftinebit; qui enim, aitv. 1$.

ipforum mortem : ficut ovis ignoranter du-

S. Gregorius, multa adinvenit ad culpam,S. Creg.

h

- Ccitur ad miortem, fic ifti ignorantes vita

Y

- brs.mor.

-

novis adinventionibus cruciatur in poena.

C E.

M

gugam, in rin.fernum ducuntur.

XVIIL

Q

RUERT RUT at

,

Jiulus LXXIL — fhufernus:

3

h

0C

PÉiro.v.y. XVIIL Pluet fuper peccatores. laqueos

XXXVIII.

Dilatavit infernus animam Ila. s.

ignis, & fulphur, & fpiritus procellarum,

fuam , & aperuit os fuum absque ullo ter- v. 14

pars calicis eorum.

mino.

I,

job. 24.

XIX.

Ad nimium calorem tranfeat ab

V. I9.

aquis nivium, & usque ad inferos peccatum

5.

IIT.

llllu:

EX SS, PATRIBUS ET DO-

Mat'. g.

XX. Filii regni ejicientur in tenebras

CTORIBUS,

v. 12.

exteriores ; ibi eric fletus & firidor den-

tium,

Verztas.

If. 53

XXI. Quis poterit habitare de vobis cum

I

V.14.

igne devorante ? aut quis habitat ex vobis

N

Ullus fibi blandiatur, & dicat, quia Deusrpnoc. de

cum ardoribus fempiternis?

non in finem iraícetur , neque in gter-cont.mun.

Ter. 9.

2

V. 15,

XXII. Ecce ego cibabo populum 1flum ab-

num indignabitur, fsd miferationes ejus fü- c. 1.

fynthio, & potum dabo eis aquam fellis.

per omnia opera ejus.

Quia cum iratus eft,

41

Apoc. 14

non oblivifcetur mifereri, nec quicquam eo-

0f

V. 9.

XXIII. Si quis adoraverit be(tiam & ima-

ginem ejus, & acceperit chara&terem ejus in

rum, quz fecit Deus, odivit.

Affumens in

tonte fua, aut in manu (ua, hic bibet de

errorem argumentum, quod ait Dominus per

vino irz Dei, quod miftum eít mero.

lfaiam prophetam : coni,reoabuntur in con-

Malaeh

"XXIV. Ecce enim dies veniet füccenfía

gregatione unius fafcis in lacum, & clau-

4. v. P

qui caminus, & erunt omnes füperbi, &

dentur in carcerem, & poft multos dies vi-

fitabuntur.. Homo namque peccavit ad tem-

omnes facientes i impieratem, ftipula, & in-

pus, non ergo puniet Deus in eternum. O

flammabit eos dies veniens, dicit Dominus

Y

exercituum, qua non dcrelmquet eis radl-

fpes inanis !. O falfa przfümptio ! non cre-

cem & 0ermen.

dat fruftra errore deceptus, quod aliquo pre-

tio fit redimendus, quoniam in inferno nulla

eft redemptio. Congregabuntur ergo pec-

Quantztas.

catores in lacum, & claudentur in carcerem

i6,

Sap(v6.

& 10.

Seré m Potentes potenter tormenta pa

fcilicet in inferno, in quo fine corporibus us«

tlentur .

Et foruornbus fortior inftat crucia-

que in diem judicii torquebuntur, . & poft

th.

Apoc. 18

multos dies, poftquam videlicet refurgent

XXVI. antum fe glorlfïcat, & in deli-

cum corporibus fuis in novifimo die, vifita-

V. T

ciis fuit, tantum date illi tormcntum & lu-

buntur, non ad falutem, fed vindictam; quia

»

&um.

poft diem judicii gravius punientur.

»

Íbid. v. 6.

XXVIL Reddite illi, ficut. & 1pfa reddi-

lL. Dixit hoc infinita Dei fapientia : &,S. Aug.

dit vobis: & duplicate duplicia fecundum

(12, deci-

qua damnatos punit, eft infinita Dei poten-

vit. Dei

opera ejus: in poculo, quo miícuit, miíce-

tia; quod facit miris, fed veris modis.

C€. I9,

te 1111 duplum.

|

Oua'ztczs.

h

4Eternitas,

III. In inferno, etfi erit ftimulus poenltu-s Aug. de

o

pt. 76

XXVHLE Etenim fagitte tuz transeunt:

dinis, nulla tamen erit corre&tio Voluntatls,üde ad Pe-

V. 19

VOX tonitrui tui in rota.

a quibus ita culpabitur iniquitas propria, u

ut truni.

nullatenus ab iis diligi poffit vel defiderari ju-

Matth.25. —

XXIX. Ibunt hi in fupplicium zternum;

ftitia.

v. 46-

jufti autem in vitam zternam.

- [V. Illa ultrix lamma concremationem & $. Greg. 1.

1í.34. v. 9.

XXX. I[n fempiternum aícendet fumus

lumen non habet, quia quo illos gehennae?: moral

ejus, a generatione in generationem defola-

flamma devorat, a vifione veri luminis cz«

10

b'tur; ia fzecula fzculorum nullus erit tran-

cat, ut foris eos dolor combuftionis cruciet,

fiens per eam.

& intus poena czcitatis obícuret, quatenus

Ib. 6*. v.

XXXI. Vermis eorum non morietur, &

qui Authore fuo corpore & corde delique-

24

1'9.

ignis eorum non extinguetur.

runt, (imul corde & corpore puniantur, &

Apoc. 9.

XXXII. In illa die quazrent homines mor-

utrobique poenas fentiant, qui, dum hic vi-

V. 6;

verent ,- pravis fuis delectationibus ex utro-

tem, & non invenient eam : & dcüderabunt

mori, & fugiet mors ab eis.

que ferviebant.

V. Ejicientur in tenebras exteriores , ut!dem c. g.

Jet. 51.

XXVIII, Inebriabo eos, ut fopiantur, &

u

Y 89-

dormiant fomnum femplcernum, & non con-

illic dentes ftrideant, qui hic de edacitate fuper

furcant.

gaudebant ; nam fletus de ardore, ftridor de Matth.

frigore excitari folet.

Ibi duplex effe oíten-

Jer. c. 15.

XXXIV. Fa&us eft dolor meus perpe-

!

ditur gehenna, fcilicet nimii frigoris & in-

tuus, & plaga mea defperabilis renuit cu-

tolerabilis fervoris.

rarl

. VI.

Pfalm. 49.

XXXV.Non dabitDeo placatloncm fuam'

Ignis. gehennz lucebit miferis adiád. 1 z,

laborablt in eternum.

augmentum, ut videant, unde doleant ; & de fur,

non ad confolationem, ne videant;. unde gau. bono,

Job. c. 2c.

XXXVI. Luet, quz fecit, nec tamen con.

deant.

fümetur.

'VII. Aflligetur relictus in tabernaculo fuo.S. Greg. 1.

Matth

XXXVII. Difcedite a me maledi&i in

€. 25.

Imqm tabernaculum caro eft, quia ipfam lztus 1. mor.

ignem zternum,

inhabitat, &, fi fit poihmlc, optat, ut eam nun. &* &

R. P. Lobn, szl Mn. Töm. n

A2

quam

4

Bibliotbece .:Manualis Concionatoriq !

quamrelinquat. Quam videlicet carnem cum

peccati, etiam poenz quantitas metienda eft.

in refürre&tione receperit, cum ea gehennz

Deus enim dabit nobis panem lacrymarum

igni traditus ardebit ; tunc ab ea educi ap-

& potabit nos lacrymis; fed in menfura;

m

petit, cunc ejus tormenta evadere, fi valeat,

tnenfura autem hzc erit, quam f(ibi quisque

9 (

quzrit, tunc incipit velle vitare, quod ama-

vel minus, vel amplius peccando quz fierit,

jn!

vit. Sed quia eandem carnem Deo przpo-

XIV. Colligite primum zizania, ait: Fa(ci- 5- Greg. in

iC 13-

fuit, judicante Deo agitur, ut ex ea amplius

culos ad comburendum ligare, efteos, qu

Matth,

in igne crucietur, Hic itaque eamrelinquere

eterno igni tradendi fünt, pares paribus fo-

non vult, & tamen ab ea abf(lrahitur ; illic

ciare, ut, quos fimilis culpa inquinat, par

eam relinquere appetit, & tamen in ea pro-

etiam poena conftringat.

AEternitas.

pter füpplicia fervatur. Ad augmentum ita-

que tormenti & hic de corpore nolens edu-

XV. Quisquis ad toleranda inferni male [gem 1. 9.

citur, & illic in corpore tenetur invitus ; &

defcendit, nequaquam ulterius ad lucem re- moral, -

propterea de talibus dicitur : affligetur reli-

dibit; quia nequaquam ultra mifericordia

étus in tabernaculo íuo.

i

parcentis liberat, quos femelin locis poenali--

Pena Jenfus.

.

bus juftitia judicantis damnat.

$. Derm,

VIil.Time gehennam, contremi

fcea denti-

XVI. Addiftridi Judicisjuft

itiam pel;tihet? Id&m.

fer. 3. fü« busbeftiz infernalis,a ventre inferni;arugien-

ut nunquam careat fupplicio,. qui nunquamn

perSalve «tibus

in hac vita voluit carere peccato ; & nullus

preparatisad eícam. Timevermemro-

Regina-

dentem , fumum & vaporem, & fulphur &

deturiniquo terminus ultionis, quia, quamdiu

valuit, habere noluit termipum criminis.

H

fpiritüm procellarum ; time tenebras exterio-

Wi

res, & dicito: quis dabit capiti meo aquam;

XVli. Ob bocinflexibilis & obftinate men- 9: Dere.in

n

ep. 252.

& oculis meis fontem lacrymarum, ut prz-

tis malum punitur zternaliter, licettempora-

veniam fletibus flecus , & ftridores dentium.

liter perpetuatum, quia quod breve fuit tem-

Bellov.

IX. Sciendum eft, quod reprobi, quia &

pore, vel opere, longum effe conftat in perti-

fpec. mor. anima fimul & carne peccaverunt, illic in car-

naci voluntate ; ita utfi nunquam moreretur,

$C

pa 30 .2.

I$

dift, 1.

ne patiuntür, & in anima cruciantur. lUInde

nunquam velle peccare defineret ; imo fem-

&1

bene per Píalmiftam dicitur : Pones eos ut cli-

er vivere vellet, ut femper peccare poflet.

Dion:Gar.

banum ignis, in tempore vultus tui, Dominus in ira

3XVIII. Elaptis decem millibus annorum,

"

in fpeculo

füa conturbabit eos, 62 devorabit eos iguis ; nam

adjicientur centum millia, poft hec centum

clibanus intrinfecus ardet, is vero qui devo-

millia, tot jungentur myriades & milliones; mundi,

ratur ab igne, exteriori parte incipit concree

quot in firmamento funt ftellae,. & in litore

maris areng.

Poft quz longiffima annorum

l

mari ; ut ergo facra eloquia reprobos ardere

interias & exterius demonítrarent, eos ab

fpatia quafi nihil de poenis noftris recifum ef-

fet, fic iterum ab initio pati tormenta inci-

igne devorari, & ut clibanum poni, teítan-

tur, ut per ignem devorentur in corpore, &

piemus, atque ita'fine interruptione, fine

er dolorem ardeant in mente,

,

fine, fine modo, volvetur afïidu; no&ror"u'm

Ibidety.

X. Si ante oculos cordis noftri pofitus fit

tormentorum rota.

E

&

it incxfinguibiliä S. Eufeb.

din

homo, exempli caufa, qui tam in ipfis ocu-

XIX. Expiatura illic er

Emiff.

11

lorum füorum pupillis, quarp etiam in fingu-

concrematio, quidquid hic non ftuduerit (a-

om. 3, de

u

lis membris ferrum ignitum & candens in-

nare correptio. . Ardens inferni puteus ape-

fixum habeat, ut nec medulle, nec intefti-

rietur; deíceníüs erit, reditus non erit; de

epiþlvl.—

na, nec omnino quidquam in toto ipfo cru-

hoc puteo propheta commemorat: neque ab-

ciatn immanitate careat, vel eam levius,

Jürbeat sue proyundum, neque urgeat fuper me puteus

os fuum.

Ideo autem dixit: neque urgeat futer

quam in oculis aliquatenus fentiat, qui; di-

cam ? anguítiatur : quis hunc (anz -.entis

me o$ fuumn, quia cum füfceperit reos, claude-

vxtimet inter ifta ? fi tanta erit acerbitas in

tur farífüum, & aperietur deorfum, dilatabi-

Ms

uno tormento, quid ergo in tanca diverfitate

tur in profundum, nullum fpiramen, nullus

F

liber anhelitus, clauftris defuper urgentibus

& pluralitate tormentorum, quz fimul con-

current in uno damnato?

relinquetur.

Detrudentur illic valedicentes

$. Greg.

XI. Dumrecognofco Job fedentem in fter-

rerum nature, ultra nefcientur a Deo, qui

apud

quilinio, Joannem efurientem in eremo, Pe-

Deum fícire noluerunt.

Manfi

XX. Quiin hac vita fru&uofam non fecerit $. Aug.

ib.

trum pendentem in patibulo, Jacobum de-

difz 27. collatum Herodis gladio, cogito, qualiter

poenitentiam, habebit quidem in alio faeculo de fidead

l

n

e

peenitentiam de malis fuis, fed indulgentiam

etþum.

G

Deus in füturum cruciabit, quos reprobat,

.

e

qui ita dure affligit, quos amat. Si cum in-

in confpectu Dei non inveniet ; quia etfi ibi

erit funiculus poenitudinis,nulla ibi erit corre-

timis amicis fic agitur tempore gratie, quid

hoftibus fiet tempore vindi&tz & juf(titiz ?

&io voluntatis ; a talibus enim ita culpabitur

uantitas.

iniquitas fua, ut nullatenus poffit ab eis diligi,

Menig. XII. Licet gehenna una fit, non tamen cun-

vel defiderarijuftitia. Sicutilli, quicumChri-

moral,

fto regnabunt, nullasin fe malz voluntatis re-

&os una,eademque qualitate füccendit ; quia,

uod hic difpar agitvaletudo corporum, hoc

liquias habebunt ; ita illi, qui erunt in fuppli-

cio ignis cum diabolo & angetis ejus deputa-

illic exhibet difpar caufa meritorum.

Orig.ho.9.

X1ll. Si peccator fum, numquid eadem mi-

ti, ficuc nullam habent requiem, fic bonam

nullatenus poterunt habere voluntatem.

là

ipl,num, hierit poena, fifemel peccavi, quz, etfi fecun-

Á

do; & tertio, & fi frequentius peccemus? non

XXI.Ibi( nempe in inferno)nec qui torquet,

S. Bem.,

,

W

tur, ali. Medit.c.

6

P

i»ta.ef"rivt, fed pro modo, & numero, & menfura

aliquando fatigaþuþ? nec qui terque

quando

Titulus »'LX XIL luferuus.

)

uando moritur ; fic enim ignis ibi confü-

tem, & in alia quoad obflinationem ; quía in

mit, ut femper refervet ; fic tormentaa

inferno in ea voluntate, qua difcedit, in ea

gun-

tur, ut femper renoventur,

remanet ; peccatum enim licet (it finitum,

Raban. l.

XXII. Ifaias propheta de reprobis,& füppli-

tamen durat n infinitum, ideo punitur pcena

9: C h

cio mancipatislonge ante predixit: Perimis eo-

infïni'ta duratione, acerbitate tamen finita.

in Eccl,

vum non mortetur, C5 ienis eorum mon extinguetur, &5

ZEquitas.

evunt usque ad. [arietatem vifionis omni carni. Quid

XXIX. Quid autem dicam preffüras hu- S.Chryf.1.

enim horribilius dici, quid cogitari poteft,

jüs tempóris, cum non minus ipfa quoque d* Prov.

L]

quam damnationis vulnera füfcipere, & dolo-

gehennt* comminatio quam promiffio regni,

res vulnerum nunquam finire?

In hujus vi-

ineffabilem ipfius clementiam commendet?

tx tormentis timor dolorem habet, quia ne-

nifi enim ille gehennam minatus effec, non

quaquam mentem metus cruciat, cum pati

facile quisquam cocleftibus bonis potiretur;

jam coeperit, quod metuebat.

Inferni igni-

neque enim füfficit fola gaudiorum promif-

bus reprobi traditi, & in füppliciis dolorem

fio, ad excitandos ad virtutem animos , nifi

fentiunt, & in doloribus anguftia pulfante,

etiam eos poenarum timor impellat , qui ne-

femper pavore feriuntür, ut, quod timent,

gligentius ad eam affedi funt.

tolerent, & rurfüm,; quod tolerant, fine ceffa-

XXX. Ni(i fuiffet intentata g

þehe'nna,' ih Idem ho.

tione pertimefcant;; Hic metus amittitur,

eam omnes cecidiffemus : nifi prenuntiatus so. ad po.

. cum tolerari jam coeperit, quod timebatur;

ignis fuiffet, ignem fugiffet nemo ; fi nunc pul.

illic & dolor dilaniat, & pavor anguftat.

enim timore animas noftras concutiente, funt

Hugo

XXIII. Non ceffabit exactor in culpa, ideo

aliqui tam facile peccantes, tanquam nec ipía

Card. in c.

non ceffabit tributum in poena. Quamdiu

fit; fi nihil horum dictum fuiffet, aut inten-

18. Luc.

durabit veftis, durabit tinea ; quamdiu erit

mali non feciffemus ?

tatum, quid

cadaver, erunt vermes ; quamdiu erit ani-

Gravitas pene damni.

! XXXI. In

ma, erit ignis, cujus ipfa eft materia. -

tolerabilis quidem res eft gehena,mem ho.

$.Greg. l.

XXIV. Flammis ultricibus traditus femper

na, quis nefíciat ? & fupplicium illud horri- a. inc.7.

15.mor. moritür, quia femper ia morte fervatur; non

bile, tamen, fi mille aliquis ponat gehennas, Matth.

€. 1I,

enim in moerte confuümitur, quia fi confume-

nihil tale quid didurus eft, quale eft ablate

retur vita morientis, cum vita etiam poena fi-

illius gloriz honore repelli, exofumque effe

- niretür ; fed ut (ine fine crucietur, vivere fine

Ghrifto, & audire ab illo : non novi vos.

fine in poena compellitur, ut, cujus vita hic

XXXII. Multi inferni ignem timent, fed Idem ho.

mortua fuit in culpa; illic ejus mors vivat in

ego maxime amaram dico amiffionem glo- 47-2d pop.

Job.10.11 poena. Dicat ergo: /uat, que fecit anima; nec ta-

riz ; nam qui non novimus magnitudinem

men confumetury quia cruciatur, & non extin-

coeleftis boni, non poffumus intelligere,

guitur;moritur & vivit; deficit & (übí(iftit;fini-

quantum fit malum illo privari.

turfemper, & fine fine eft. — Hzc folo audit

XXXIII. Si pocna fola effet, quanta in in- S.Aug. en-

valde (ünt terribilia, quapto magis paffione?

ferno minima cogitari poteft, perire a regno chir.c,uz

$. Bernat-

XXV. [n eademi pocna nec acerbitas eter-

Dei, exulare a civitate Dei, carere tam

dinus to, nitatem, nec zrernitas tollit acerbitatem;

magna multitudine dulcedinis Dei, quam ab-

4. 3« € 3.

2 f 1Lunde Pfalmifta : Sicut oves in inferno pofiti (unt,

fcondit timentibus fe, perfecit autem fpe-

wors depafcet eos ; fcilicet mors xterna : Sicut

rantibus in fe, tam grandis eft poena, ut ei

enim animalia depafcunt herbas, quia peni-

nulla poflint tormenta, qus novimus, com-

tus noü eradicant eas, fed remanent radices,

parari, fi il!a fit eterna; ipla autem fint quam-

unde iterum creícit herba, fic miferi in 1n-

libet multis fzculis longa finienda.

ferno corrodentur a morte, fed afflidi ite-

. XXXIV. Qui dulcedinem fapientiz & ve- S. Aug. in

"

rum refervabuntur ad pocnas.

ritatis utcunque fentire caeperunt, noverunt, píalm. 40.

Idem l. c.

XXVI. Plerique folam immenfitatem di-

quod dico, quanta pcena eft, tantummodo

4.2.0.2. vinzx mifericordix confiderantes, magnitu-

a facie Dei feparari.

Qui autem illam dul-

dinem divinz juftitiz non attendunt, cum

cedinem non guftaverunt, fi nondum defi-

nec minor. nec minus zterna fit Dei juíticia,

derant, Dei faciem timeant, vel ignem, füp-

plicia terreant; quem praemia non invitant.

quam ejus mifericordia; nec minor, nec mi-

nus eternüs debet effe ipfius effectus miferi-

Vile tibi eft, quod Deus pollicetur, contre-

cordiz in falvandos & beatificandos.

mifce, quod minatur.

|

i

Jbidem

"X€XXVII. Debent damnati zternaliter cru-

XXXV. Summa profe&o miferia eft, cum Bellov.l.c.

ciari ratione utilitatis; nobiliffimus enim fru-

c. 3-

illo non effe, fine quo non potefl bene effe, ditt. 3.

&us, & utilitas magna eft divinarum fcriptu-

illa (imul miferiz & tenebrarum terra eít,

LU

rarum, seternas pcenas comminantium trans-

quia quisquis ad ejus mala toleranda defcen-

grefforibus fuz legis ; ex hoc enim fortius,

detit," ad divinz claritatis afpe&um ulteríus

cautius, follicitius nos cohibemus a malis, &

nullo modo redibit.

ejus judicia amplius metnimus, & humilius,

e

IV.

LO DE IMITATIONE

& timoratius reveremür, atque ejus przce-

5 EX LIBEL

ptis obedientius & reverentius &

CHRISTI.

fuþjc&ius

cohzremus.

L. (

Uid aliud ignis ille devorabit, nifipec Lib. 1.c.

XXVIII. Duo funt in poena, duratio, & in-

cata tua ? quanto amplius tibi nunc !4* $. 3-

Adem tit.

4- fer. 18. tenfio; intenfio refpondet intenfioni libidinis,

parcis, & carnem fequeris; tanto durius po-

ftea lues, & m

extraord.. quze finita eft ; duratio vero refpondet dura-

$

'a'jö*r(:m comburegdi matcrïiam

réfervas.

toni peccati, & in hac vita, quoad vólünta-

A 3

II. In

r

e

Bibliotbece . Manualis ,' Concionatorie

$v

BJ) gc 4

yl

II. In quibus homo peccavit, in illis gra-

fum; e tergore illos ainari(ïïmz' cruciabit in-

vius punietur.

Nullum vitium erit, quod

delebiliter preteritarum voluptatum memo-

