Jocum referre eos juffit , fimulque admonuit,

cegant.

;

nihil in Dei fervitio periculofius effe , quam

V. Romanus Cato neminem in civem Engelgray,

otium. Hinc etiam in regulis prefcripfi, ut

romanum admittebat , qui non prius ma-l. c.

]i

omnes , quamdiu fani funt, femper occupati

num füam infpiciendum dediffet ; eamque

p. ?. con- effe ftudeant, ne.otium malorum omnium

per labores induratam , ac callofam often-

hi

"E«

diffet.

n.i;

L]

! origo domi noürg locum habeat.

VI. Drs-

Bibliotbecee —Mzmuah's Concionatoride&

668

abducit a feriis vel neceffariis , circa inutilia

Fabercon, . VI. Draco, Rex Bithyniz , lapidari juffit

À

in fept« eos , qui in otio deprehenfi fuerant , preter

veríaturt.

pueros & fenes.

VII. Sicut perþrimam fentinz aqua lateh-s, Bern, f;

Tbidem.

ter intrat, & excrefcit, donec navis per nauta-de S. Any

Vil. Sed & Romz olim nemini in publi-

cum prodire licebat , nifi infigne opificii vel

rum incuriam demergitur; ita ex otio atque drez.

ignavia concupifcentiz & cogitationes pra-

artis , qua aleret aut occuparet fefe, fecum

portaret. Quod fi quis fecus feciffe compertus

vg multiplicantur ; donec navis cordis eis

:

füccumbens in pe&ore periclitetur.

tuit, non folum puerorum infequentium cla-

moribus ut fatuus inceffabatur , fed etiam a

VIII: Sicut auceps fagittam in aves volan- Engelgr.is.

cenfore condemnatus cum aliis ergaítulis ope«

tes dirigere non confüevit, fed , ubi confe-fept. to. 2«

ri publico faciendo addicebatur.

derint ac quieverint , in eas collimat ac fe»

Plin.l.36. — VIII. Amafis Rex apud /Egyptios legem

rit; ita dzemon nonnifi otiofos telo cupidi-

his inflammare folet.

ndidit , ut finguli fingulis annis apud Pro-

€; 12 3?

ciarum przfides demonflrarent, unde vi-

IX. Sicut rubigo ferrum 5 ita vires otiu

m Laag. fin

elyant,

verent. Et qui hoc non faceret, aut, unde ie-

emollit.v

gitimo viveret, non deinonftraret, velut in-

v eod,

G. VIII.

YV 3let. 1. 2.

utile pondus terrz vita mulctaretur.

IX. Athenienfes otiofos homines non ali-

MO TI V A.

de inft.

antig.

ter puniebant, ac fi magnum aliquod deli-

ia hoc vitium diffuadent exemplo füoA&or. :z;

&um perpetraffent.

Deus & Chriflus ; cum de Deo dictumv. 28.

fit : In ipfo vivimus, movemur & fümus. EtJoan- $-

Qualitas.

'v. 1 8'

$. Gregol

Seneca in

iterum : Pater meus usque modo operatur,

X. Varia, vir prztorius , nulla alia re,

& ego operor. De Chriíto vero, quod in la-

i hom,

epitt.

quam otio notus confenuit , propterea a

V. 16.

transeuntibus dici folebat, Varia hic fitus eft.

boribus fuerit a juventute fua.

Engelgr.

Xl. Domitianus, Imperator ; quotidie per

. li. Quia diffoadent ommes res create ; utiS. Augutk,

pulchre $. Auguftinus oftlendit his verbis :í.16.adFF,

Dom. 9.. horas aliquot fe in cubiculo abícondcbat ;

poft Pent. muicas ftilo configebat, Hinc percunGtanii-

Ecce fol curfüm anni perficit, luna etiam men-in trem.

p r

fibus & viciílicudinibus difcurrit, & ceterg

bus, quis cum Imperatore effet? refponfum:

ne mufca quidem.

fteille. Omnia enim deputata fibi officia (ine

quiete exercent. ^ Nunquid etiam animalia

Ibidem.

XII. Hartabus, Hircaniz Rex, talpas capic-

bruta ad fux pature induftriam. otium fü-

bat: Eropus, Macedoniz Rex Lydisz filo ra-

giant? numquid etiam laborant , u-* confer-

nas colligebat : Ptolomzus omnium artii-

ventur in effe? numquid ia füis necefbtati-

gum tabernas obambulab—at..

bus deficere & pigrefcere ea advertimus? ab-

fit.

$. VIL.

Qmuia eniru fub obedientua funt, omnia

agunt, quod agere debent. Qu ergo de-

TC

SIMIL

ITUDINES

6 3.3,3,

mentia eft ,. ut folus homo de ignavo otio

agendo cogitec ?

Qualitas.

]il Quia diffuadet ip/a natura finem Crea- S. Bafil. in

$. Auguft.

15

icut inter ignem & aquam tenenda eft

ep. 81

via, ut nec exuratur homo, nec demer-

tionis improperans: nequé euim eo confilio , conít ro-

i

Drederb,

inquit S. Bafilius, Doiminus hominem finxit,

naft. c. $.

gatur 5 Sic inter apicem fuperbiz , & vora-

l 8iel

ginem defidig iter noftrum temperare debe-

ut fegnis ac langnens defideat, fed porius, ut

tss

eflet , qui (e in laboribus honeftis exerceret :

mus, ficut fcriptum eíft : .non declinetis ne-

que ad dextram, neque ad finiftram.

quandoquidem & primo Adz in Paradifo

pricepit, ut laboraret, & paradifüm cuítodi-

——

Ptes. in

- ]t. Sicut in Magpatum culinis, cum ignis

Nic. e. 3. fegnior eft, butyrum affundunt, ut ad flam-

ret; & tum deinde, poftquam ex illo ejectus

exulavit, fententiam tulit, ut pane fuo in fü-

$. r

mam irritent; ita diabolus utitur otio ad cor-

dore vultus fui ve/ceretur.

da hominum accendenda.

IV. Quia ipfa otii malignitas diffuadet: tuma. niti.

—

. Damnum.

etium maleficii principium efle, nemo eft, qui hom. 7

& Bem.de [ll. Sicut ex temperato labore carnis in-

ignoret, tefte S, Bafilio. Hinc &S. Chryfofto- $. Chryf.

(0m : 936.

ligno vite cendia cohibentur ; fic ex otio foventur &

mus füos admonens, valde, iaquit, detidero,!

vos bonis operibus effe occupatos , omnium

in Matth..

lu Ij

C. 4*

creícunt,

Drex. in

v ag

Idem de

1V. Sicut aqua, quz caret decurfu, ac ja-

enim vitiorum quafi magiftlra quzdam atque

Nic. c. 3.

origo eft otiofitas,

Et ficut cognata funt vi-

grad. perf, cet in fovels, putrefcit; ita & corpus otii ta-

C. 9.'

be confedum , concupifcentiarum & volu-

tia mentiri & furari , ita & proxinia funt ni-

tatum carnalium parit ac nutrit infaniam.

hil & male agere: tempus perdere, & caíti-

8. Ohrvf.

V. Sicut terra non occupata femente aut

tatem non recinere : otiari & lIuxuriari.

hom. 9. in con(itione quamlibet herbam producet; Sic

V. Quia premii laboribus promi(fi magni- S. Aug. tr.

2. ad Cor: & anima, quoties non habes, quodagat rerum

tudo diífuadet: de quo (ic S. Avguftinus: Die 5 in lo.

leïhn |

neceffariarum , cum omnino cupiat aliquid

cam Deo meo: propter verba labiorum tuo-

lQ l'nft'

rum cuttodivi vias duras, ad quam ergo mer-

agere, pravis aQionibus femet tradit.

Dn, c.

March.

VI. Sicut oculus non definit cernere ,. at-

cedem? Audi, & noli deficere. Si deficiebas

à

in laboribus, promiffa mercede fortis efto.

tub. Sac.| que ob hoc cernit mala, fi bona non poteft

nto

t 2. 1. 6. habere objeQta ; ita & cogitatio , quotic; fe

Homo promifit, qui te p?eeü faliere, qua

Oor-

Iusuus CIX. Otizzm.&

669

forior effe debes in agro Dei, quando promifit

pulfari , otium vero innurnetis fpiritibus de.

"

hn (

veritas, cuinec füccedi poteft, nec mori, nec

vaftari,

fallere poteft eum, cui promiffüm eft. Et quid

$ l

II. Alterum eit, ut pariter eftimare DOrit, s. Hier, ad

lte,

eft ? aurum eft, quod hic multum amant ho-

quod S. Hieronymus

ronunciavit dicens : Demet.

mines, an argentum ? an poffeífiones , ob

quas homines fundunt aurum ? an amcena

Nihil in fan&o propofito deterius eft otio,

quod non folummodo non acquirit nova, fed

predia, amplaz domus, multa mancipia , ani-

etiam pera&ta confümit ; SanGe vite ratio

malia numerofa ? non eft hzc merces que-

proceffu gaudet, & crefcit , ceffatione tor«

Engei:r.'n

dam, ad quam nos hortatur, ut in labore du-

peícit & deficit : quotidianis ac recentibus vir-

:pt' muä

remus. Quid dicitur mercesifta? vita zterna.

tutum incrementis , inftauranda mens eft, &

Audiftis, & gavi(i exclamaítis, amate, quod

audiftis , & liberamini a laboribus veítris in

vivendi hoc iter non de transa&ox,,'fedx de

reliquo metiendum,

N

s

requiem vitz zterng.

]lI. Tertium eft, ut,

fi forfan ipfe aut alius

Mg. Iin

VI. Quia diffuadet periculum (alutis amit-

lywt,

przteritum tempus minus impendit , noverit,

T

tendz, quod otiofus incurrit ; cum is, qui la-

quomodo.hzcjactura reparari queat. Id, quod

borat, ab uno tantum , otiofüs vero ab innu-

eleganter S. Auguftinus in hzc verba docuit :s, Ayg, &

meris damonibus infeftatur , atque adeo fa-

Exípectatis a n;e forte fcire, quid eft tempusa6. de

cile víncatur

feníerunt.

; uti jam olim andqui Patres

redimere? dicturus fum, quod pauci audiunt, Verb. Ap.

pauci ferunt , pauci aggrediuntur, pauci

idor, uj

, 28'

$. Xl.

agunt: tamen dicam, quoniam ipfi pauci ,

0. $,

M E D I A.

qui me audituri funt , inter malos vivunt.

3

1 s. Gregor. ],

Redimere tempus boc eft. Quando aliquis

ahn. t

in hom.

ïrimrem Dei -ar(äentem frocurare :"nam amor,

tibi infert litem, perde aliquid , ut Deo vaces,

. 16

tefte S. Gregorio nunquam eft otiofüs ;

non litibus perde. Ergo ex eo, quod perdes;

operatur enim magna fi eft

; aut fi opergr'i

pretium eft temporis. Certe quando pro tuis

At

fenuit, amor non eft.

neceffitatibus procedis ad publicum , das

l6lldïFl

1 U

l. Crifii &$. SS. labores frequenter ponderare ;

numtmos , & emis tibi panem , aut vinum, aut

fic enim 'nollet quis füb capite, reliquisque

oleüm, aut aliquam (uppellectilem , das &

membris laboriof(is commcmbrum efle deli-

accipis ; aliquid amittis, & aliquid acquiris,

catum.

hoceftemere; nam fi nihil amittas, & habeas,

HI. Mundanorum

! exemplum ob oculos babere 3

quod non babebas, aut inveni(li, aut dona-

qui pro tam exiguis bonis tam magnos labo-

tum accepifti , aut hzreditate acquifivifti.

res exantlant , atque adeo illam pii Aícetz

Quando autem aliquid amittis, ut aliqui ha-

admonitionem fioi applicare : Efubefce fer.

beas, tunc emis: quod habes, emptum eft,

ve piger & querulofe, quod illi paratiores in-

Quod amittis, pretium eft. Quomodo ergo

veniunrur ad vanitatem, quam tu ad verita

perdis nummos; ut emas tibi aliquid : fic pere

ThK.L3.tem. fPro vanare & parva promiffione die

de nummos, ut emas tibi quietem. Ecce hoc

€ 3- $:3- noctuque fatigari non timetur ; fed proh do-

eít tempus redimere.

lor! pro bono incommutabili , pro fümmo

?

$. XI.

Bdl i

honore & gloria interminabili, vel ad modi-

t mo.

cum fatigari pigritatur.

Bredenb.

CONCEPTUS PRAEDICABILES.

(

SR. C 5'

IV. Praemii laborantibus promi[fi! magnitudinem

I

lgicoll froguenter meditari: certe $. Mechtildis, cum

UR 3'0.v

Ex

occafione thematis : Demine , Puer tméutMatih, $&

femel a Chrifto vifitaretur , has voces Bea-

jacet paralyticus , & male torquetur : Poteftv. 6,

torum audivit: O felices vos, qui in terris

u

adhuc degitis, meritorum enim camulos ma-

otium paralyfi compatari propter triplicem

caufam.

1. Quia omnia membra impedit a

jores poteftis vobis comparare! (i enim, quan-

labore, atque adeo etiam lucro , ficut para-

*

tum quotidie meritorum mortalia (ibi acqui-

ly(is; qui effe&us in otio tanto magis eft ofti-

rere poteft, probe intelligeret, quo temporis

mandus , quanto przítantius eft lucrum,

:

Difil

articulo mane expergifcitur, fümmo perfun-

quod per laborem Dei caufa füfceptüm fpera-

deretur gaudio, advertens diem fibi illucefce--

ripoterat. 2. Quia gravem valde dolorem

j

re, qua Deo vivere, & tantis fe diviti

1 fhlrvf

js locu-

creat, ut paralyfis; nam vere otiofo applica-

m 39

pletare poffet.

ri poteft illud pii Afcetz dictum : Tepidusl, t, de mís

Luc. 18.

V. Timore füpplicii otiofis in. altero orbe parati ,

Manl

V. 47-

habet tribulationem fuper tribulationeth ,lit, e, ag.

". m

velut flagello , fefe ad laborem exftimulare ; Servus

quia interioti confolatione caret, exteriorem

*'lC- G 3'

enim (ciens voluntatem Domini füi, & non

quzrere probibetur. 3. Quia admodum gra-

faciens vapulabit miultis.

vem moleftiam creat domefticis, & aliis,

Vide plüra in verbo Acedia.

quibuscum verfatur otiofus, ficuc paralyfis

quando (cilicet alii ipfum alere, portare, fubs

5. X.

ASC

ETICIZAXA

levare , ejusque labones & officia in fe fufcis

hg.

pere debent, idque non per modicum tem.

in lt

Caáffian. 1,

ia przcipue de hoc vitio bene obfer-

pus, fed per totam quafi vitam.

Oftenda-

10 inft.

I. Tr

mon. c.

vare debet Afcera: Primum eft, u fir-

tur fubinde , quomodo ab hoc morbo curarí

miter bi & aliis perfuadeat, quod Caffianus

&3.

poffint, fcilicet ad Chriftum confügiendo,

fequentibus verbis tradidit : Hxc apud E-

ejusque vel exemplum ponderando, vel prz.

gyptum ab antiquis Patribus fancita eft (en-

featiam cogirando, vel auxilium

, in Euchg.

tentia, operantem monachum damone uno

riítia maxime , invocando.

Nnnn

1l. Ex

R. P. Lokhn. Bib(. Man. Tom. II

6

od

/

o

Jrblitbec Manualis Concionatorie

Prov. 29

II. Ex occafione thematis : Qui fellatur

III. Caji Marii apud Saluftium imperatoría$. z. Ibid;

V. 19.

otium , replebitur egeflate: poteft explicari qua-. vox erat: Nemoignavia immortalis factus eft.

" druplex egeftas , quam patientur otioli , ni-

IV. Gerardus Spartanus a quodam hofpite Lanciz.

Prov. 20. mirum.

i. n bonis temporalibus ; juxta tefti-

rogatus,qua poena mulctarentur adulteri; cum opufc. t«

V. 4

monium Salomonis: Propter frigus piger ara-

nihil faper bac re fancitum a Lycurgo fit ?n- 165-

re noluit : mendicabit ergo zílate , & non

nullus apud nos adulter hofpe$ e(t, refpondit.

2. Thef. dabitur illi.

Ec S. Pauli: fi quis non vult

V. Theophraftes interrogatus: quid effet Ibidem,

3* 1* operari non manducet. 2. /m bonis fame :

amor ? refpondit : Animz otiofz affectus-

quia qui congregat in meffe, filius fapiens eft:

qui autem ftertit in-zftate, filius confütionis,

Vl. Demetrius vitam otiofam, & fine ullis Senecea

forcrunz incurfionibus mare mortuum repueep. 68.

Prov. 10.unc ait Salomon. 3. n bonis gratie : nam hic

V 5.

vel maxime verificatur proverbium illud Sa-

tabat.

Tbid. v, 4.

Damnum.

lomonis : Egeítatem operata eft manus re-

2. Cor.9- pmiffa : tnanus autem fortium divitias. 4. /n

VII. Re&e cecinit Ovidius :

Ovid. de

V.

e

Otia fit tollas , periere cupidinis arcus.

remed. ae

1. Cor,

bonis glorie : quia qui parce feminavit, parce

v. Ó.

^'& metet, & unusquisque mercedem recipiet

Contempteque jacent , && fine luce, faces, mor.

fecundum fuum laborem.

rÍ

VIII. Fridericus Marchio Brandenburgen- /Eneas

]íI. Ex occafione thematis : Multam mali-

fis extremis tabulis Fridericum (eeundo geni- Sy)vius i

tiam docuit otiofitas : demon(lrari poteft, quo-

tum Joanni primogenito prztulit ,. ac Mar-comm,

modo otium vere (it radix omnis malitiz, id-

chionatum cum Electoratu imperii hoc una

que ex triplicicapite. 1. Quia denudat & fpo-

de caufa tranícripfit, quod natu rmajor utpo-

liat hominem otiofüm auxilio & przfidio di-

te otii ac quietis amantior non bene admini-

vino ; neque enim Deus juvare folet homi-

ftraturus hanc dignitatem videretur.

nem; qui cooperare non cupit. 2. Quia

IX. Otium & Reges fimul ac beatas perdi- Catullus

pluribus, imo, ut S. Hieronymus ait, innume-

dit urbes , ut re&te jam olim Catu

ris damonibus infeftari facit. 3. Quia homini

cinir.

x

llus 'ce- ad Leff,

ipfi eiam quodammodo manu ligat , ut de-

X. Appius Claudius (xpe dicere folebatl,Senean."

. fendere fe contra hoítes non poffit ; que

omnia facile fufius diduci poffunt.

negotium populo romano melius, quam otium tit. fapien-

committi, quod adverteret , nimia quieteter dida,

Prov. 24.

IV. Ex occafione thematis: Per agrum pi-

Matza

v. 50.

gri bominis tranftvi, ( ecce totum repleve:ant urti-

imperia in defidiam refolvi ; & negotium no-

"

mine equidem horrendum civitatis mores in

v. 32.

Ecd. 40« ( , && operuerant fupesficiem ejus fpine : poffant

ftatu füo continuiffe ,. blandz appellationis

.explicari damna otii , fpinisque hoc compa-

rari. 1. Quia fterile & infructuofum eft, ut

quietem vero plurimis vitiis refper(ffe.

XI. Non male damna otii Ovidius defcri-

fpina. Hinc Siracides ait ; Defideria occie

dunt pigrum ; noluerunt enim manus ejus

pfit his verfibus : -

Cernis, ut ignavum corrumpant otia corpus ?

Ovid. r«

quidquam operari , tota die concupiícit , &

defiderat. 2. Quia impediunt etiam fructum

Ut capiant vitium., ni moveantur , aque ? Pont,

feu íemen bonorum operumr, ut fping. 3. Quía

F mibi , fi quis erat dicendi carininis ufus ,

eleg. 6s

fodicant & pungunt conícientiam, ut fpinz.

Deficit eflque minor fa&kus inerte fitis.

4. Quia füb eo fe abfcondunt venenatz bee

Xll Breviter etiam Lucanus :.

Variam dant otia snentem.

Lucan. r.

ftiz, id eft, peccata, ficut füb fpinis. Exciten-

tur proinde auditores ad has fpinas toto ani-

XIII. S. Bernardus aliad damnum infinuavits, Bem; (

mi conatu evellendas.

dicens: Agnoícant homines, quod,; qui indenativ.g.

. Prov. 26. V. Ex occafione thematis : Dicit piger : leo

laboribus non funt, vifitari ab Angelis non

V. .l "0

eft in via , €3 leena in itineribus : poteft expli-

merentur. Agno(cant, quam placeat füperis

cari radix & caufa potiífima otii, (cilicet timor

diffcultatis, & moleftiz , que in operando fo-

civibus laþor, cujus fpiritualis intcntio/c&.

let intervenire, & ob horribilem fpeciem me-

$. XIIl.

tito leoni poteft comparari ; Et concupifcentia

inordinata bonorum fenfibilium , qua ob vim al-

AUTHORES.

liciendi , & nocendi non incongrue leznz

I. Joannes Bufzeus in Panario V. eodem.

Yugy

affimilati poteft. Unde merito jam olim Philo-

II. Jeremias Drexelius in Niceta c. 3.

fophi totam Philofophiz fummam in gemi-

nis illis verbis: zbfline, & fuf?ine, collocarunt.

]lII. facobus Marchantius in tuba facerd.

4

Oftendatur proinde quomodo gemina hzc

t 4 l6d 6.

cauía feu radix evelli , ficque ipfum etiam

IV. Henricus Engelgrave in luce evang

L

otium eradicari debeat.

j

to. 2. Dom. Sept.

S. XII.

V. Matthias Faber conc. 2. in Dom. Sept.

MISC

ELLANE'A.

VI. Thomas Stapletonus text. 5 in Sept.

Qualitas.

VII. Jofephus Langius in Polyant. V. eod.

Pl y

Senec.

&e de otio dixit Seneca ; Otium fine

VIIL. Didacus Stella l. 3. de contemptu.

^18,

22.

ep. L. Re

literis mors eft & jvivi hominis fe-

mundi p. 26.

N

al 12

ultura.

1X. Philippus D' Outreman in pedagogo

L

Engelgr in

[1. Alexander M. dicere folebat , regium

chriftiano p. 1. c. 7. $. 8.

Dom.àept. effe laborare, fervile otio & luxui vacare,

"TITU-

- Titulus CX..— Paffo Chriffi. :

67:

. li

L]

säææxxgääzaxaxæaäæäaaæaäææäwäæääääägx

"Lav

10puft, 1.

Bn. 165,

;

LIIISLUSCE

t Diden.

Sotteg

J PASSIO CHRISTL -

^ 63.

RE

tibus. r. Ex parte inftrumentorum , qux

juxta S. Chryfoftomum , Eufebium & alios

/QUOAD ESSENTIAM. -

fuerunt virgz, funes, & catenz ferrez; qui-

OVid, da

bus totum .corpus. adeo laceratum eft, uta

Temed, a«

: Dgïnftia. |

planta pedis usque ad verticem non fuerit

mot,

I.

in eo fanitas, ut dixit lfaias. 3. Ex parte If z. v6.

l Enw

corporis Chrifti, quod erat tenerrimse & fen-

5-5*35 VA.

*t-mlt cruciatus & rhors a Chrifto' pro ge-

HSyhrin i

neris humani redemptione tolerari; de

fibiliffimz complexionis , multumque debili-

» CO

tatum agonia &

tormentis pracedentis no-

.quibus jam olim lIfaias predixit: Vere

Qis. 3

. languores noftros ipfe tulic, & dolores

Ex muldtudine idtuum, quz ex reve-

la

lationibus comperta fünt exceífifle quinque

l.

noftros ipfe porravit: & nos putavimus eum

millia, :4. Ex odio Pontificum, aliorumque

quafi leprofüm & percuffum a Deo; & hu-

Judzorum infti

gantium milites, ad acerbam

miliatum. Ipíe autem. vulneratus eft pro-

flagellationem.

Catullüg

pter iniquitates noftr

E.

. u& Lüï.

as , attritus- cít propter

'V. Tertius fuit Coronatio : quæfgc ipfa cru-

fcelgfg ?*.rlloüra.

Y

b

deliffima füit, tum ob fpinas acutiffimas

Divifio. :

Lj

maxima violentia capiti im

adas; tum ob

Snentlo

ill

;

5

t fapien.

. II ï" Dividitur in

paüïönem Intemaïä& Ex;

Mionem militum ."cgrpi 1lmam concomi-

eu did,

ternamy [eu Corporis & ;4nimi: de quibus Chri-

taptem. .

| Marc.- IO.

n

ftus ipfe olim duobus filii Zebedzi dixit: Po-

VI. Quartus fuit Crucis bajulatio: quz& onee

n

teftis bibere calicem (quo animi cruciatus in-

rofiffima & moleftiffima fuit; cum ob ipfum

v. 38.

pondus ligni, tum ob debilitatem exhaufti

J

dicantur) quem ego bibo : aut boftifmo (per

hunc intelligendo corporis cruciatus

) quo

corporis, tum ob p

eccata noftra idipfum ve-

hementiffime aggravantia.

|e

cgf) bäp-tizor ; baptizari ?

" VIL Quintus fuit ipfa Crucifixio : qua do-

Particulares Corporis cruciatus.

Qvid. 1i

lorofiffiira fuit tum ob manuum, pedum-

Pont,

Jl Fuerunt quinque przcipue, in recita-

que'perforatiónem , tum ob eorundem vio-

lentiffimam extenfionem , tum ob fanguinis

d &

tione:tofarii doloróofi ufurpari foliti.

Quo-

univerfi, -ex

rum primus fuit Zsonia fanguinea Chrifti:. quae

:

quo fitis inexplicabilis o?cg elïc?.

Lucan, J

ex quatuor caufis prolluxit. . 1. Ex conflictu

efïüiïöq'em.v :

*

interno , quo ex una parte horror tormen-

ia a - Particulares Crücïatu: anime.

t Ban £

torum & mortis, ex altera Zelus honoris Dei

A

& fructtus redemptuionis hominum certabant

"

!II. Etiam hi quinque funt præcïpuf,

ndenzting

juter fe.

quorum primus eft JDereüftio :

- qua tum

2. Ex apprehenfione peccatorum

ipfe

omnium ab hominibus commifforum & com-

derélinquere debuit Matrem, ^ alias-

j

mittendorum , quorum multitudinem, enor-

que chariffimas perfonas; tuim ipfe dere-

lidus eft a Patre, ut illa verba indicant:

mnitatemn, & effectus ponderabat. |. 3. Ex con-

fideratione exigui fructus ex paffione fua or-

Deus, Deus meus, ut quid dereliquifti

me! & a difcipulis partim eum tradenti-

ti; & perditionis tot animarum: de quibus

jam olim per Ifaiam conqueftus eft. dicens:

bus, & ne

gan;ibus, partim curpiterä fu-

gientibus. "

If 4?.'v. 4

In vanum laboravi, fine caufa, & vana con-

fumpfi fortitudinem meaäiii'æf»--ä»Ergo judicium

IX. Secundus eft EC(.mtemptus':* quem jam

meum cum Domino, & opus meum cum

pridem líaias predixerat, dum dixic: vi-

ll

Deo meo.

4. Ex con(ideratione dolorum &

dimus eum, & non erat afp

'c&us P & d&.lilSS.V.g,.

tormentorum, atque afflidiionum, quas Mar-

fideravimus eum : .defpeQum, & noviffi-

r

tyres & Confeffores paffuri effent, — Hinc.S.

murm virorum. Qus prophetia implera eft,

Laurentius Juftinianus dixit, quod tunc fue-

cum &.Barrabg latroni peífimo poftpoti«

tus, & inter fcel

rit lapidatus cum Stephano, crucifixus cum

eratos duo; latrones cru-

»

Petro, axcoriatus cum Bartholomzo, a

cifixus eft.

cum Laurentio &c.

:

riïlatus

4

X. Teriius eft Ignümim'a: que multi-

,

Dral; ix 7.

^ 1V. Secundus fuit Flagellatio : quam ipfe in-

plex illi obtigit, tum per denudationem in

V. 18.

dicavit per Pfalmiftam dicens : Congregata

flagelatione & crucifixione :

,

Pfal. 128.

tum per tot

funt füper me flagella. Et iterum: füpra dor-

falfas accuíationes & contumelias : tum per

Y. 9«

füm meumi fabricaverunt peccatores; vel, ut

Fuit autem

publicam, latronis inftar, factam captivita-

alii legunt, araverunt aratores.

tem , condemnationem , edu&tionem , cru-

hec flagellatio crudeliffima, multis ex capi-

cifixionem.

R, P. Lobn. Man. Bibl. Tog. 11

Nnnn2

XI.

4- I)ibliotbem Manualis 'Conb»i(mätoriæ

672

n

obus virís tef- Num. 13-

XI '&ïuartus erat Illu/ïa quz tum ab He-

X€XX. Oétava fuit Botrus a dc

ram fanCtam explorantibus allatus; hic enim

rode, & illius aula, veftem albam in ftul-

titiz fignum ei injiciente : tum:a militibus co-

fignifica. C

hriftum crucifixum in medio duo-

rum .Jatronum pen

dentem. quorum (inifter

—

ronam fpineam ei imponentibus, & arune

ff5 U

dinem in manus, & purpuram in humeros

terga illi vertit, folus dexter vero illum afpe-

dantibus, faciemque confpuentibus, & qua

xit, & ut meminiffe in regno fuo velit, ro-

2

verbis ,

.gavit, ^

*

qua veftibus fubfannantibugï ; fa-

XXI. ANon

ä fmt »—D—a-uz'd' a' Rege Achis pro r-Reg 21

G&a eft.

3

pf 6p

XII. Quintus eft Jnju

riav gr;vifïïma ; que

ftulto habitus, & ab aula fua univerfa illufus;

u

fic enim & Chriftus.-ab Herode & tota illius

ei per tot falfas accufationes, per injuftam

flagellationem , condemnatione

aula fpretus & irrifus fuit.

I-n.,- & mor-

XXlI. Décima fuit Sam/ón duas columnas

Jud. 26.

tem ipfam illata elt.

geminis brachiis appzehendens, & omnes ini-

Bebr. 9

ligura pa[fonis illü]ïräöres,

i

Y, 13'

micos fuos perdens: hic enim Chriftum bra-

Gen. 6)

XIIL Prima fuit oftium in latere atca

chia in cruce extendentem, ac de hoftibus fua -

fa&tum, quod fanctiffimum lateris Chrifti vul-

morte triumphantem, apte reprafentat.

S Aug.lib.nus reprzfentat, uti S. Auguflinus his verbis

XXIIL'Undecima fuit. Jonas in- mare eje- Jow 2« .

15.deciv.jndicavit: Oftium, quod in latere accepit

&us, & tribus diebus in ventre Ceti delire-

€. 20.

arca, profecto illud eft vulnus, quando latus

fcens ; fic . enim & Chriftus in mare tribula-

2

Craucifixi lancea perforatum eft; hac quippe

tionum przcipitatus, tribus diebus in mor-

ad illam venientes ingrediuntur, quia inde

tis faucibus hafit.

s

1

XXIV. Duodecima

fuit Zgnus Paþbäl.isgäfil!fn Exod. 12.

Sacramenta manarunt, q.tj;fiþusj.qredeqte.-s ini-

tiantur.-

.a Judzis tempore Pafchatis immo

latuss hic

"&féicilum ti-

Gen, 22.

XIV. Secunda fuit Ifaacus

enim proprie agnum innocentiffimur Chri-

x5

gni portans; & per Chriftum crucem. baju-

ftum, peccata mundi tollentem , reprafen- -

$15

tabat; uti fufius tam de hac, quam prece-

lantem przfigurans; ut enim Abraham fa-

fciculum ligni a dorfo jumenti in bumeros

dentibus figuris Mátthias Faber conc. 7. in

ita Deus Parer onus crücis

-F' er"ïæ' Parc

h

Ifaaci ttanftulit ;

M

j 1. &inthem. I"in.ï:ïr;

: g

Hér, 12

bus traïïäþbr—

L

"

U

in humeros Chrifti a p?cca;ori

at?.äi;griïo ;q&endic.

?

à

1

tàvit.

"

*

— XN. Tertia fuit .N

o

i q-üemadm'äätïm

G. II

2à

£

Gen. 9.

enim hic fuit juftus, & invenit gratiarnico-

ram Deo , ideoque ejectug eft'ad genus hu-

CRIPTURA.

d

manum ab interitu fervandum 5.'poítea vero

Qualitas.

& qæ* A

Thren

2 vino inebriatus, nudatus, & próprio:filio

VI ]2!

g

juam Filius

antur me, & löngeæ.;-ïfügiunt a Job. 3e.

Cham irrifüs eft; ita Chriftus tan

[. Abomin

dile&us, in quo fibi Pater eternus, compla-

me;

»*

& faciem mcam' CO

nfpu;ergfx?on—

:

vetentüt. -

L

)

-

ä;.; T

&

1Jet4

cüit, ab eodem ele&tus eft ad. totum: genus

,

4

VI ll' »X

humanum ab zterno interitu feryandum;

"IL Corpu

s meum dedi þercui

ï'ehgïbu

*', &lf- 53.

x

A

Join 14

(ed & vino charitatis inebriatus, in. cruce nu.

genas meas vellentibus.

meum fabrää

averunt Pf. rag.

1.

datus eít, & a Judzis, quos filiorum loco ha-

CUME Supra dorfum -

i

pe

C

m Y« 3-

buerat, &in pop

ulum acceätabiicrf; €

lïgFfat;

E

'fü am:o:' EM

yicïatorcs; ?

pro.lrc:);ljgaverunt )þ itïif]:u'i:cate

$

Cant.s,

turpiter irrifus eít.

Y2

t hic

5* IV Ecce Á

a

U?

XVI. Quarta fuit

Jofepbus, quia (icu

mundi,

'gngsk Dei , qui tolhs.*peccaz

:

Jpn:.v 29.

a Juda fratre

lfmsaelitis & Madianitis viginti

(; ita Chri-

' Vi Sicut ovis ad

ovccii(ïonc:m- dueg.eiz;*:tj'r; äcïf. 53.V 7.

argenteis ex invidia venditus €

Cut.a,

ftus a Juda difcipul

0 triginta argenteis vene

quafi agnus corami tondeote fe obmurefcet;:

. VT. Dabe' clavem: domus David fuperEf 32.

Vl

ditus eít judeis &

gentilibus . & ab 'fill,i;s ex

s

E

$

JA

j

ia V. 32;

invidia ad Pilatum ductus.

humerum ejus.

f*

xpiaforïuä pro

^

62 IfQ 90 V. 5-

LCVit. 6.

XVII. Quinta fuit Caper €

VIT. .Fa&us ePc

"

t

"

patus f im

;

peccato ;

fortibus jactis morzi adjudicatus,

rum ejus.' ^"

' hinc enim figni-

VÍM.: Foder

m

Pedes Pf -

altero emiffario dimiffo ;

-feos:' D'ätïïuïä&r&ïrerunt"*"oiïä niea.

V. 19.

ficat Chriftum pro peccato hum

ani generis

IX.' Afcendit ficut virgultum coram eo. &1£ 55. v. 2.

Vi

per Judaoru

m petiiionem fuiffe ad mortem

ficut tadix de terra fitienii, non eft;ei fpe-

damnatutm ,

Barraba fcelerato .l/at"rlone di-

:

cies, nieque decor, vidimus eum defpectum,

miffo -

& noviílimum virorum, virum dolorüm.- .

Geh, 22.

XVIilI. Sexta fuit

aries cornibus Ínter ve:

& loco Ifaaci oblatus; fic enim

X. k poft hebdomadas fexaginta : duas Dimn 9,

L.

pres hzrens,

occidetur Chriftus, & no

& Chriftus pro humano genere €

ft immola-

E

:

LA P

f

qui eum ncgaturus eft. -

tus, & inter

pinas, qu?li)uswak [udzis corona-

; dimishieredi, jer. 1a-

tus eft, hafit.

XI. Reliqui domum meam

fuit Serpens.l eneus. n ha-

Y, 15,

Num. 21.

XIX. Septima

?

tatem meam, dedit dile&am animam meam V-,.—ïq' 2

ftili exaltatus ; ut en

im illius afpedtu Ifrae-

jn manum inimicorum ejus.

rum funt fanaii j

KX H. Interrogate gentes, quis au

diviït:ï- fälialh'id.*xfg;

lite a morfu ferpentiam vivo

-

,V. 1'3".

3

ita, & qui in Chriftum crucif

xum aípiciunt,

horribilia, qua fecit nimis virgo Ifrael?

UFT

XIH. Ego quafi Agnus manfuetus, quilbid. rr.

fuamque

in eo fiduciam ponunt, a imoríu

ferpencis infernalis liberantur, a

c fanantur.

portatur ad vittimam ; & non cognovi,V. 20

quia

Tiulus CX.

Pa[fo Chrifh.

675

V, lj

qma Ccogitaverunt fuper me confilia dicen-

$. UII.

tes: Mittamus lignum in panem ejus, & erae

damus euim de terra viventium, & nomen

EX SS. PATRIBUS EI DO-

CTORIBUS.

ejus non memoretur amplius.

1.55. v.7..

XIV. Omnes nos quafi oves erravimus,

Qualitas.

unusquisque in viam fuam declinavit: &

I.

bone Jefu, quid tibi eít? mori nos de-s Dern. íà

l R('g W

pofuit Dominus in M iniquitatem omnium

noftrum.

buimus, & tu folvis? nos peccavi- quodlib, .

Pfal. 69.:

XV. Dederunt in efcam meam fel, & in

mus , & tu luis? opus fine exemplo , gratia ferm.

V. 22

fiti mea potaverunt me aceto.

fine merito, charitas fine modo.

2

ld aé

1l. .O homo, vide, qua pro te patlor. Idem.

Utilitas.

non eít dolor, ficut quo crucior:.ad te

clamo, qui pro te morior: Vide poenas,

Hebr. 9.

XVI Si fanguis hircorum & taurorum, &

quibus afficior, vide clavos; qulbus confo-

V, 13

dior :

cinus vitule alperfus,inquinatos fan&tificat ad

cum fit dolor tantus exterior, inte-

emundationem carnis; quanto magis fanguis

rior eft planctus grav:or, cum te tam ingra-

Jo, a,

2 Chrxül,qux perSpiritum fanttum femetipfum

tum exPerwr.

"obtulit Deo ,. emundabic conícientiam no-

IH. Si;totum debeo pro me facto, quid I[dem de die

'ftram ab operibus mortuis.ad fcrvmndum

addam jam pro me refeQto, & refeCto hoc lig. Deo.

Deo viventi ?.

modo? .nec enim tam facile refectus, quam

Cor. g.

XVII. Scitis gratlam Domlm no&n jefu

fa&us ; nam qm me femel, & tantum di-

Exd. ,

v.9

Chrifti, quoniam propter vos egenus factus

cendo fecit , in reficiendo profe&o & dixit

eft, cum effet dives, uc illius inopia vos divi-

multa, & gefífit mira, & pertulit dura; nec

tes effecis.

tantum dura, fed & indigna.

in primo ope-

».Cor, 5,

^ XVIIIL Pro omnibus mortuus eft Chrl&us,

re me mihi dedit, in fec.undo íe, &, ubi

v.xs

»ut &, qui vivunt, jam non fibi vivant, fed ei,

Íe dedit, me mihi reddidit.

Datus ergo &

"'qui pro iplis mortuus eft, & re(urrcxxt. ]ta-

redditus me pro me debeo, & bis debeo,

'X

;que nos ex hoc neminem novimus.

quid Deo retribuam pro fe ?

nam etiamf(i mil-

Hebr, 1 a.

XiX. Recogitate eum , qui talem füftiauit

lies me reprehendere poffem, quid fum cgo

v3.

/a'peccatoribus adverfus femetipfum contra-

ad Deum?.

-:dæämnem j ut-ne fatwcmlm animis . Vc&ms

?

IV. Domine, qui tibi non fervit, quia crea- s. Aug.

dïficu-::ntcs.

tüs eft, infernum meruit; fed qui non fervit

Y

[ d

JWedzta.tw.

tibi, quia redemptus eíl, meretur, ut novus

ro ipfo infernus fiat.

'Thren. 1.

*^XX. O vos'omnes, qui tranfitis pcr viam;

V. Crux . Chrifti non tantum eft le&ulueld tf.119,

V. I2

attendite, & v:c*etc, fi- eft äolor, (1cut dolor

morientis ,..fed etiam cathedra docentis.

in lo,

j

meus.

VI.. Cum:poffet nobis etiam non morien-S Greg.l.

1. l'etr, E

XXI, Chrx['co in carne pafTo, & vos cadcm

do füccurrere, voluit tamen hominibus mo- moral.

Vi p

4

cogltatzonc armamini.

riendo fubvemre, quia nos videlicet minus,.

XXH. Terra, ne operias fangumem meum

amaflet, nec vim dile&tionis fuz nobis often-

Joan. 16;

f g.

Ve 19.-

"(per obhvxonem) neque inveniat in te lo-

deret, nifi hoc, quod a nobis toll. *ret, ad tem-

cum latendi clamor meüsi.

pus ipfe (üftinerer.

V

Cant, 5.

XXIIL Veni in horcummeum (pcr medi-

VIL. Sitio, inquit Dominus; Domine; qmds Bern, in

V. $.

meffui ,myr-

fitis ?.

Joty 20

tatiooem) foror mea fporifa ;

Ergone te plus cruciar fitis, quamfdlor,

rham (dolorum) cum aromaubus meis : (id

crux? de cruce files, & de fiti clamas? fitio.

[

elt, virtutibus in paffione exercitis.

Quid? veflram fidem , veftram íalutem, ve-

Cant 3.

/(XIV Egtedimini filiz Sion, & vide-

ftrum gaudium; plus animarum veürarum,

V.lI

Ef, 83«

-te Regem veilrum in diademate, quo co-

quam COFPOUS mei cruciatus.me tenect.

'm»

-ronavit illum mater fua m dlc de(pon(auo.

VUI..Q amoris vim ! itane füummaus om- S. Pern.

nis füz.

i

1[9V5

p

pium vilifimus factus eft omnium ?. quis hocf 64. ia

fecit? amor dignitatis nefcius, dignatione di- Cant«

Imztatzo.

fl 4

ves, affectu potens; fuafü efficax. . Quid vio-

H..A.,

lentius?. trinmphat de Dco amor.

Quid ta-

91

Hebr.123..

