nim creatura ad ulciftendam fui injuriam

ex $. 1o.n. 8. patet.

Creatoris. Et ideo noverit anima, quee re-

ex n. 5. ejusdem $. patet, item & ex variis hi-

:

.

bellem fibi iveri* carnem fuam, íe quoque

s: Hec efl via, am-

£

iU

l&js 30.

.]Il. Ex occafione themati

minus, quam

porteat, füper'oribus pote-

h.

: Gfeg,

,v,' 2!.

bulete in ea : probari poteft, quod obedientia

ftatibus effe fu^ie

A.

am. Maníuefcat ipfa, &

3Q

!

humilietur fub pc

nti

IW(UU

A2

Dei altiffiml

müx.t: X

fit optima via ad coelum, quia habet omnes

&

proprietates ad optatam viam requifitas. Nam

fubjeéta fit Deo, & his par

n

E

L

', quibus vice

ejus habet obedire Pr

lo

a

u

,*ïj

at

-]

S&

?

&- continuo

Ssp. 4 v. 1. Eft via certa, cum fit inter figna certiora

33*

praedeftinationis, uti $. 1o. n. 10. demonítra-

corpus faum inveniet obediens & fübiectum.

tum, eft.

2. Via vetia & irevif/ma : quia de

Certe fi homo in eo, quod fattus eft, per-

eo, qui ipfam ingreditur, vere dici poteft:

duraffet, non effet poteftas inimico àd car-

N

Coníiimmatus in brevi explevit tempora 1nul-

nem ejus accedere, & animse contraria fü-

L4

*

furrare, ait re&e S. Ambrofius.

a

4

Sei

P.

j

t S. Ambrof,

ta, uti exemplo Dofithei fzepius citati patet.

3. Via fecura : quia non füo, fed aliorum inni-

quia, ut S. Gregorius ait, dum alienze voci apud Jac.

humiliter fuübdimur ,

nosmetipfos in corde Alv. tom,

titur judicio, atque adeo nullis erroribus aut

Ug

W.

"

infidiis eft obnoxia. — 4. Via jucusda ( plana:

fuperamus,

Et hac eít praecipua o

bedien- !; 8 P« 3e

tie victoria , quia homo vincens fermet-,

R:n

cum de hac ipfe Chriftus dixerit: jugum

Gre&- 35

meum ( id eft obedientia ) fuave eít, & onus

ipfum, qui vicit reliqua omaia, fortior o-

iROR C íQ.

am

leve.. Adde' quod plerique homines Santcti

Ítenditur, & majorem ex þc facinore, qu

ex.

PA

9 a

Tiuus CID. öþeäahtæ;

s71

ex aliis gloriam affequitür. — Vincit feipfum,

quia fuis defideriis vim infert, & libens vro-

VIT. Ex occafïone 'then'iatis : Hodie fi 'chem Pf94, v.8.

€jus audieritis , nolite obdurare corda veftra: poteft

Tj

pter amorem Domini alterius voluntati fübji-

Oftendi, cur vocem Superioris libenter audi-

€it. Vincit feipfum,quoniam aliquid ipfe eft, &

re debeant, fübditi, nempe quia habet om-

poteft, fervore obedientise fuüperat, ut non

nes proprietates vocis illius, quze a fzeculi fi-

propriü judiciü fequatur, aut propriam volun-

. Jüs libenter & prompte auditur. Eft enim 1.

taté faciat, fed Dei acPre»latorum mandata Cu-

vox potentis: nempe 1pfius Dei, de quo S. Da- Pf45. v.6.

ftodiat. Quze omnia füfius apud Jac. Alvar.1o-

vid dixit: dedit vocem fuam, & mota eft ter-

co paulo ante citato explicata videri poffunt.

rà: fi ergo Regum & Dominorum hujus mun-

V.Ex occafione ejusdem thematis poffet ex-

di vox tam celeriter auditur, quanto prom-

plicari multiplex praemium obedientize, eum-

ptius vox Regis Regum & Domini dominan-

V. 28.

S, Hier. inquein finem affumi fententia S. Hieron. fic lo-

tium audienda erit. 2. Eft vox fapientis: imo

quentis: Quia dum per obedientiam fua defide-

Pros(.

ipfius Sapientize increatze, quze per Superio-

?* riavincere fatagit;per juftitiam judicis poftmo-

rem loquitur; quidni ergo fibi quivisaPatre

dum vic&torize palmam:

preeripit. Is eft ille, cui

eeterno de Superiore dittum credat : Hic eftLuc. 9, v.

viétoriam de fe confecuto, tam illuftria prze-

cario 35*

fiilius meus dile&tus, in quo tanquam vi

mia in Apocalypfi promittuntur. 2.Ut Chri-

meo, mihi complacui: ipfüm audite : Quid 2-Paral. c.

ftum vitze lignum in fuavitate manducet, jux-

ni dicamus cum Regina Saba: Beati viri tui,

ta illud : vincenti dabo edere de ligno vitze.

& beati fervi tui hi, qui affiftünt coram te o-

9.7 Xf

Apoc. 2,

2. Ut aeternam damnationem ignoret, juxta

mni tempore, & audiunt fapientiam tüam?

',vt 74 V.

id: Qui vicerit, non lzedetur a morte fecun-

3. Eft vox amantis, miram amoris dulcedinem

IIl

da... 3. Ut puritate ditatus, arcana divina co-

gnofcat juxta illad : Vincenti dabo manna

fpirans, uti fponfa experta eft dum anima il-

V. 17.

Iius liquefatta eft, ut dilectus ejus locutus eft.

V. 26,

abfconditum, & calculum candidum. — 4. Ut

Quidni ergo dicatur cum eadem fponfa? fo-

fuis appetitionibus dominetur juxta illud :

netvox tua in auribus meis ; vox enim tua Cint, a. v.

V Hs

. , Qui vicerit & cuftodierit in fine opera mea,

dulcis, & facies tua decora. 4. Eft vox pre- ! 4

)

dabo illi poteftatem fuper gentes, &reget eos in

miantis, cum hoc ipfo, quod aliquid per Supe-

virgaferrea. s, Ut in hac vita & futura virtu-

riores imperare dignetur Deus, ad praemium

&3:V.5. tum preemiis cum honore veftiatur, juxta.il-

vocet promiffum illi, qui fermonem fuum fer- Zant, 4, V.

n l

. lud : Qui vicerit, fi veftietur veftimentis albis,

vaverit; adeoque illi quodammodo verba ad 8

ln

& non delebo nomen ejus de libro vitze, & con-

Sponfam olim di&a occulte infüfurret : veni

fitebor nomen ejus coram Patre meo, & coram

TT]

de Libano fponfa mea; veni deLibano, fpon-

Angeliseis. 6. Utaliosinftarcolumnze verbo

fa mea; veni de Libano, veni coronaberis.

& exemplo fuftentet, juxta illud: Qui vicerit,

Cf

;. I25

faciam eum columnam in tem

1

plo Dei mei.

VIII. Ex occafione thematis Invidia diaboli Sap, ä;/v.

1184

7 Ut cum Chrifto,

Introivit mors in orbem terrarum ; explicari pof-34.

[l

.

obedentium capite, in ae-

funt impedimenta, quae communiter objice-

ternum regnet, juxta illud : Qui vicerit, dabo ei

re folet daemon, ne vox Superiorum exau-

?. 9Is

- federemecumin throno meo.Quaze omnia faci-

uidem fuü

le

diatur, quae q

1 Reg. 15.

dilatariaut etiam alio modo explicari poffunt

pra $. XII. n. 4 expliyc'ä.-

jen. f

XI. Ex occatione thematis : Melior eft obe-

ta videri poITunt.

5 3-,

dientiay quat vittime : explicari poteft, quomo-

& XxN .

»

AT

do obedientia omnes vi&timas antiqui tefta-

ALII CONCEPTUS.

.. x'-'

C

menti eminenter contineat. Et r.quidem fit

pinguiffimum bolocanflum, cum per illam totus

. — Qualitas.

homo in facrificium cedat. 2. Sit facrificium

ín Pf.

L O

bfervandum, Quöd Moyfes de aliänxäï Manfi tr,.

148* Jaudis & gratiarum ationis : juxta illud S. Augu-

creaturarum irrationabilium produ- 54. dif. 1.

ftini, vis femper laudare Deum ? bene fac om-

nia C

Cione dixerit: Er vidit Deus, quod e[fet bonum, "..

laud

ii

od fit per perfe&am obedientiam ) &

fcilicet immediate poftquam illas creavit ;

iDeum. 3. Sacrificium Propitiatorium feu

Non vero idem de homine dixit, licet is velut

- pro peccatis : quia eft efficaciffimum medium ad

parvus quidam mundus creatus fuerit. Scitis-

$. Greg.

peccatorum remiffionem impetrandam juxta

ne? quidnam in eo lateat myfterii, nimirum

lib

B.

Allud S. Greg. Tanto quisque Deum citius pla-

bonitas hominis ex ejus obedientia judicare

mor.c, o

cat, quanto ante oculos ejus repreffa arbitrii

debet, quia homo intantum bonus erit, in

- fui füperbia gladio preecepti feimmolat. 4. Sa-

quantum preaecepto Creatoris fül fuerit obe-

crificium pacifc«m, quia miram habetvirtutem

diens & fubjectus.

Eandem quoque. obfer-

ad varia dona a Deo impetranda. s.Sacrificium

vationem Bellovacenfis faper praeditta verba

Eucbariflicum : quia revocat in memoriam cru-

expreffit dicens : Licet dicatur homo reli&us

entum facrificium , quo Chriftus feipfum Pa-

effe in manu confilii tui, ficut dicitur Ecclefia-

tri zeterno obtulit, dum obediens usque ad

ftci. 15. Deus ab initio &9c. non eft tamen in-

mortem crucis factus eft : quze omnia longe

telligendum, quod ei licitum fit facere, quod

imeroh

perfectiori modo convenire obedientize, quam

velit, fed quia id, quod faciendum eft, non

]d jac-

veteribus facrificiis facile probari poteft, ut

cogatur de neceffitate naturae facere, ficut

j t0th

Pf.39.v.7. adeo merito Chriftus per Davidem dixerit :

creaturze irrationales ,. fed libera ele&tione ex

:p(g'l

Sacrificium & oblationem noluifti : auresau-

proprio confilio procedente.

ilrïä-SS

tem perfecifti mihi. Holocauftum & pro pec-

Il Elice Prophetze a Deo olim , prout inlb.difc.18s

cato non poftulafti : tunc'/dixi, ecce venio: in

, of

capite libri fcriptum eft de

cap. 19. lib. 3. Reg. legitur, mandatum fuit:n- s.

ine, ut fägerem

€9 ecce

Deus voluntatem tuam.

Egredcre, 65'* Jia in ionie eoratm Domino , '

Domis

x

3

d

2

;Bibliafbecä .Mangaüs Concionatori&

Dominus tranfit, E?fþiritus grandis, &2 fortis fubver«

) Sponfain/facris'.*Cah*ticis fe audita voce Ibid. dife, :

coeleftis ammatorisful, intus in anima & corde 23, v. 1«

tens montes ,& convertens petras ante Dominum ; INon

in fpiritu Dominus ; & pof? (piritum commotio; INon

liquefa&am füiffe dicit: fmima mea liguefotta

jiem d

eft, ut locutus eff.

Quo loquendi modo, ni fal-

in commotione Dominus ; & poft commotionem 1gnis,

041 n' h

non in.-igne Dominuss Et poft ignem fibilus aure te-

lor,perfe&iffimam quandam inuere voluit obe-

nuis.. Étin boc tenuis aurc fibilo, Deus coram Propbe-

dientiam. Etenim fi aurifex in manu fua am-

püllam quandam auro liquefacto plenam ha-

. tatranficns, videndum fe exbibuit ; Omnia autem in

bens, aurum illud interrogaret , in quidnam

figuracontingebantillis ; Etenim ex hoc verus

obediens infallibiliter agnofcitur, quando non

fibi magis charum ornamentum, aut vas, fe

folum obedit, ad promulgationem legum, vel

adhiberi vellet, an fcilicet ex fe annulos, an ca-

tenam aut torquem auream, an vero coronam

ad intimationem, feu comminationem poena-

rum transgrefforibus infligendarum vel ad fo-

regiam fieri mallet, utique fifenfu, ufüque ra-

lam voce praecipientis obtemperat, verum e-

tionis preeditum effet, refponfürum effet, ad

omnes aurifici collibitas figuras fubeundas,pe-

. tiam ad quemlibet nutum & fibilum obedit, &

voluntati Superioris occurrit ; Quisquis enim

rinde fe aeque promptum & difpofitum effe :

hoc facit, Deum in fe effe manifefte oftendit.

Eodem quoque fenfü & modo fponfa, id cft,

Ihid, difc

anima elec&ta locuta fuiffe videtur, fcilicet ad

II Refert Herodotus de Amafi, qui ex vili

18.8. plebecula ad regnum ZEgypti affumptus fuit,

vocem & przeceptum Dei indifferentem, & ad

/

quod, dum populus eum. ob infimam illius

omnia, quze fibi placeret imponere, exaéifli-

me exequenda fe effe promptiffimam — Anima

conditionem venerari dedignaretur, hoc fuerit

ufusconfilio. Simulachrum quoddam Dei il-

anea liquefacta eft perincendium charitatis)ita

praediéta fponfaze verba Richardus de S.Vittore

lius, quem adorabant, ex materia vafis eenei,

exponit) parata videlicet inftar metalli lique-

in quo pedes lavebantur, fundi fecit, illudque

fatti decurrere in omnes modulos divinze vo-

publicae adorationi expofuit; Cumque vidif-

fet illud ab omnibus reverenter coli, dixit illis :

luntatis.. Eundem quoque fenfüm Gillbertus

Abbas his verbis indicat. Magna in liquefa-

Ob eandem igitur caufam & me, tanquam Re-

gem veítrum agnofcere mihique obedire de-

&tis ad fequendum mobilitas, & prompta vo-

betis, non-am meos confiderando natales,

luntas. Intelligitis jam, ut arbitror, in lique-

factis ad obediendum aptitudinem grandem,

quam perfonam illius, quam repraefento. 1ta

humilis animze affettum tractabileim

"

quoque iidem ZEgyptii Jofepho zEgypti Vice-

Kegi debitos exhibere honores, & reverentiam

. VI. Apud Jobum fcribitur : INunquid i

nities fdem 418:;

mirime renuebant, tametfi illum paftorum o-

fulgura, és' ibunt, (9' reverientia dicent tibi, adfamu: ? 23 " $.

j

vium filium, & fratrem effe fcirent, quorum

Uhi Cajetanus advertit, quod in Hebraeo non

profeffio /Egytiis abominabilis erat; Imo

habeantur hzec verba : &t vewertentia, fed fo-

tametíi fcirent, eum tot annis cujusdam 1u1-

lum : £t dicent tibi, ecce nos 5 Pineda tamen

lii

j

niftri Aulae, id eft, Putipharis, fuiffe manci-

ait: eo ordine, quo fcripta eft, accipienda eft

pium & fervum, cui manus ejus

fententia, ut poftquam revería fuerint, dicant,

fervierunt.

kin cophino

adfumus : Ecce nos: Obfequii nimirum vox

Ibidem,

]V. Celebris e

ftilla Ezechielis Prophetze

non folum praeftandi, fed & przeftiti; Quafi

exhibita vifio, quam hi

s verbis defcribit: fa-

dicant: Ecce jam absque ulla mora imperata

cies una , facies Cberub 5 & facies fecunda , facies

confecimus. Enim vero, ut experientia do-

cet, fulguri proprium eft, prius oculis noftris

bominis; £9 im tertio facies leonis , & n quarto fa-

cies aqui/e.

In omnibus aliis ejusdem Pro-

apparere per fulgorem evibratum, quam toni-

trui ftrepitus aures perftringat ;

c proinde

phetze locis, ubi haec vifio recenfetur, pari-

fulgur, aptaeft veri ac perfetü obedientis figu-

ter facies bovis exprimitur loco faciei cheru-

binicee ; Unde colligitur hoc loco bovem in

ra, utpote cui fimiliter proprium eft, quod pri-

Cheribim transmutatum fuiffe.

Porro bos,

usquam praecepti Superioris tonitru audia-

lite (;

tur, jam de fa&to illud ipfum refplendeat, per

l'nla;

qui adeo piger & ftolidus eft, nequit sequi-

parari generofitati leonis, nec velocitati a-

exac(tam ejusdem prseecepti executionem &

quilze, nec hominis fcientize ; Et tamen hic

adimpletionem. — Tales erant monachi tem-

pore S. Hieronymi, de quibus idem Dottor

bos in Cherubim transmutatus, primo,lo-

co pofitus, omnes preecedit, adeo ut aquila,

in hzec verba fcribit: Subditi ante conabantur

leo, & homo, bovi in Cherubim transmuta-

juffa implere, quam forent emiffa, & quibus-

dam quodammodo indiciis nitebantur pro-

to venerabundam videantur exhibere reve-

hetare de voluntate mandantis.

1

rentiam , tametfi ob ignorantiam , negligen-

tiam, &ftoliditatem bos quidam effet ; Hzec

VII. Dionyfius Carthufianus fubdit : In hoc

patet fize obedientide promptitudo, & devo-

autem omnia in figura contingebant, voluit

enim Deus per

oc inuere, quod tametfi

tionis alacritas, fiquidem Dominus dixeratei :

Praelatus intra&tabilis fit, & inftar bovis fto-

Efto paratus mane, & ipfe furrexit no&e. Cum

lidus, nihil ominus tamen honorari debeat,

Abrahaim dormiens a Deo juffus fuiffet filium

fuum Ifaac in facrificium immolare, dicit facer

veluti quidam e coelo dilapfus Cherubim,

$ Àf

id eft, ac fi altiffima effet fcientia & fapien-

textus : De n«&te confurgens , non exfpe&avit

L Hey

auroram, quantumvis credibile, fit, quod affe-

Ó l3,

tia dotatus, quia Deum repraefentat ; No-

tandum vero , quod Ezechiel dicat: lbi erat

&us paternus eum extimulaverit ad differen«

bapeus Sprüus, quia Deus iis, qui locum

dam praecepti adeo ardui,& legi naturali repu-

gnantis executionem, quantum poterat. Atta-

fuum tenent , fpecialiter divinum fuum fpiri-

/——

um imprimit.

men ipfe de no&te confurgens, adoriri voluit

prse-

Y

Titulus /CIII. Obeaientia.

$73

dj

preecepti executïonem-; Verebatur enim, ne

tum hominis,ficut corpus fed denihilo per in-

d

votum mora offenderet, iniquit D. Chryfoft.

fufflationem fiiam creavit, & ita fe Patrem fpi-

aut juffionem tarditas impediret.

[]

ritus effe quodammodo demonftravit. Ideo

-- Mem dife. .VIIT. Propheta Regius fe per fuüam erga

etiam Pater fpirituum dicitur, quia nosin ba-

Deum obedientiam, ut jumentum factum fuif-

tifmo fecundum fpiritum generavit. Unde

- ?4- PI l.

ä

fe afferit: Et quidem quod id ipfum huic obe-

anc deducit confequentiam , quod videlicet

dientize virtuti attribuerit, ex verbis fequenti-

ideo Deo magis debeamus efle obedientes,

bus clare deducitur, quia:ait : Ténuifte manum

magisque fübjecti, quam fimus erga patres no-

dexteram sneam , & in voluntate tua. deduxiji mé,

ftros carnales; Et huic magis, inquit Anfel-

quafi diceret, omnes actiones meas juxta di-

mus, quam carnalibus parentibus obtempera-

vinae voluntatis tuze beneplacitum ordinafti ;

re debemus.

X

tentiCrea—- $. Bonav.

At vero cur fe jumento potius sffimilavit,quam

- XII. Omnes creaturze ab omnipo

alteri cuipiam animali, videbantur enim,quod,

toris manu tali cum fapientia & difpofitione ef-c-7.! 2. de

profecu

ut perfe&tam quandam exprimeret obedien-

*

fe füuum acceperunt, utomnes exemplo fuo nos

tiam, melius dictu

ix» d

yq t

u

ifet; ut manicipium

obedientiam doceant. Nam ut S.Bonaventura

relig c. 29»

factus fum apud te: ?ro refolutione obfervan-

in capite, cui titulus eft: Cur fit obediendum

aliis? inquit: Omnis creatura ita eft ordinata

dum, hanc inter mancipium & jumentum in-

tercedere differentiam, quod, quando manci-

aDeo, quod licet ipfe Deus omnibus & fingulis

ita praefit, ut ab ipfo folo accipiant, quod funt,

pium aliquod, vel fervus emptitius ad pondus

aliquod portandum vires fuas infufficientes

& habent, & poífunt,tamen propinquiora fibi,

efle cenfet, vel honefte fe excufet, vel certe o-

non loco, fed fimilitudine plenius accipiunt ab

neris experientiam facere tentet ; Non vero

ipfo, qnod inferioribus, & fibi propinquioribus

influant, & illa iterum fuis inferioribus usque

fic jumentum ; Hoc enim os fuum non aperit,

nec recalcittat, fed onus fibi impofitum fine

adinfirmum, & inferiora fuperioribus fübdita

fint, & fuperiora inferioribus przefint, & eare-

excufatione recipit, quo agitur, graditur, nec

unquam conqueritur, neque difcurrit; Talem

gant, ut fumma mediis, & media praefint imis.

Sic Angeli fuperiores inferioribus praefunt, &

fe David apud Deum fuiffe afferit, quando de

praeftanda ei obedientia agebatür. Nam fine di

coeleftis terrenis, & irrationalibus rationabilia.

' XIIIL. Quantum Chriftus obedientiam ama- Idem to. 6,

Ícurfu, aut examine, fine excufatione vel con-

tradictione, quidquid ei impofitum effet, vel

rit, priusquam in coelos afcenderet, oftendere

Qiaz. talut.

ndfs

tit. 3. c $.

Dei voluntati conforme judicare poterat prom-

voluit, fiquidem, ut ex monte Oliveti afcen-

inl 8!

pte exequebatur, hacque ratione gratiam Dei

deret, prius Bethaniam tranfire voluit,quae, ut

fibi comparavit, dicentis : Jveni virum [ecun-

paulo ante diximus, idem fignificat, quod do-

dum cor meum, quia jecit omnes voluntates meas, :

mus obedientiae, nam Lucse ultimo dicitur:

IX. Saulus mox in Paulum mutatus, & ex

Eduxit autem eosforas in. Betbaniam, €$ elevatis

perfecutore Apoftolus factus fuit, fine dilatio-

manibus fuis benedixit eis.

Ubi. S. Bonaventura

ne voluntatem fuam in manus Dei configna-

ait: Bethania quippe domus obedientize di-

vit, dicendos Domine quid me vis facere? Ut ve-

citur; In figura hujus

Deus aibendit in coe-

&

lum de Bethania.

?

ro Deo coccam obedientiam quam maxime

placere intelligeret, facer Textus de Pauloait;

XIV. Obfcuruseftfen

fus verborum il].oï;u.m, Manfl tr.v

INibil videbat ; Demum vero eundem ad .Ana-

quae ecclefia in fefto Afcenfionis Chrifti cane- 45- cifes 44

niam mifit, quia obedientia fertur ad audita

re folet, videlicet: 4fiendens Chriflus in atiuim,

D. 84

exequenda, verus enim obediens folas aures

captivam duxit captivitatem : Quid enim per capti-

habet ad audiendum, non autem oculos aper-

vam captivitatem hoc loco intelligendam ve-

)

tos ad videndum.

nit? Num forte ecclefia vult dicere,quod Chri-

ZEquiias.

ftus in coelum aífcendens, fecum duxerit ani-

Idem: difi? X. Quod Deus in creatione hominis mullum

mas illus,quae velut in depofito in finuAbrahse

Inn-s..

alium fibi fcopum habuerit praefixum,quam ut

captivae detinebantur, ut easdem coeleftis glo-

illum fibi obedientem efticeret, ex hominisfor-

rise faceret participes? Atvero fic hic, verbo-

matione fufficienter colligitur ; NNam ut facer

rumillorum fenfus eft, potius dicendum fuiffe

Textus ait: Pormavit igitur Dominus D?lis bomi-

videbatur, liberam duxit captivitate,quia eas-

nem de limoterre, &j infbiravit in faciem ejus [piracu

dé fecum ducebat, ut vera fiorumDei libertate

lum. Voluitigitur Deushominem exterranon

gauderent. Neceffim igitur eft diceret,'ilium

fol:da, fed aqua humetrata producere, ut effet

Dei tanto fuiffe obedientiae amore captum, ut

flexibilior ad omnes plasmatori collibitas for-

etiam impaffibilis, & immortalis ad dextram.

masrecipiendas. Nain ut S. Paulus ad Roma-

Patris refidens, continuo, & fine ulla inter-

d, h 35

nos ait: Foluntati ejus quisvefiftit ?. INunquid dicis

miflione in hac fe virtute exercere voluerit;

figmentum &i, qui finxit ; Quid me fecifTi fic ?. n non

Ac proinde modum invenit, quo in Sacramens

P N

babet potefLatem figulus luti,2x eadem ma[Ja f acere aliud

to Euchariftize a fe infüituto in fpecies facra-

quidem as n bonoremy alius vero in contumieliom?

mentales, quotiescunque verba confecrationis

S, Anfel.

E

-

XIL S. Anfelmus non folum ad.lutum, e

a facerdotibus pronuntiantur, obe

lientifimus

. ad Hebr.

quos plasmati fumus, verum etiam ad flatum

defcenderet ; ObedienteDeo vocihominis ; ca-

Q» 12,

& afpirationem, qua Deus nobis animam in-

ptivam ergo duxit captivitatem, i. e. humani-

fundit, fe reflectit inquiens : Nonne obteim-

tatem, quam interris affumpferat, veluti man-

perabimus Deo, qui formavit hominem de li-

cipium & fervam, foli modicorum verborum

mo terrze, & inípiravit in faciem ejus fpira-

expreffioni ad defcendendum fub fpecies pa-

Quis-

eulum vitae? Non enim de materia fecit Ipiri-

nis & vini fubjectam in

coclos deduxiF. |

Aaaa

Rnarmg

[

R P, Lobn, Bibi, Man. lon. 41.

;

574

Eilziiotbecæ-Manuam Concionatorie

X

nam excogitari pöte?c E;Hïcacior ftimulus hoc ;

in virtute obedientize infignis fuerit ; ü(iui-'

ut obedientes efficeremur? Quis unquam in-

dem vix Chriftus ei hzec verba dixerant. £/o-

—— —

S Amnf

ventus qui adeo expedite & exacte majori-

die in domo tua oportet me maneret, cüm ecce con-

j,inU

bus füis obediat, quemadmodum quotidie

feftim obedivit, nam illefeffinans defcendit, €9'

a

(,10

Chriftus, Rex glorize, fuis obedit miniftris &

excepit illum gaudens in domum fuam.

fervis, Creator creaturze ?. Circa hanc obedi-

XVII. S. Bernardinus mutas a

dducit ra;a-sx.Bernar.d-L

tiones, cur Deus domum voluntatis noftrze,

de perte&.

enti fuze imitationem Blofius fequentem

Obed, C, I«

refert Salvatori nofiri revelationem , inqui-

dum eam obedientize fubjicimus , adeo gra-

ens: Chriftus fzepius revelare dignatus eft,

tam & acceptam habeat; Inter ceetera vero

EEE

quod quilibet Chriftianus imitari debeat hu-

ait: Cum nullius rei poffeffores, aut Domini

milem füam obedientiam, quia ipfe obedivit

fimus, nifi per facultatem & ufüm libertatis

Patri fuo coelefti, & hominibus non folum bo-

noftrae, iftam abdicare a fe, quantum nobis

nis, verum etiam impiis.

Neque enim haec

poffibile & licitum eft, abdicare prout eft pof-

virtus praeclariffima a folis monachis, vel mo-

fibile, omnia, quorum effe poffümus poffeffo-

nialibus, fed prorfüs ab omnibus e

res ; Cum in nobis nihil fit charius, intimius,

E

.

xjmiek coe-

altius & majus propria libertate ac facultate

'li? & fervari poteft

ANece[Jitas.

ufus ejus ; abdieare hanc a fe, prout eft pol-

$.Hieron, XV. S. Hieronymus nimia, q

ue ex virtu-

fibile, tanto eft perfectius & altius, quando ifta

eo 8 integ-tis hujus transgreffione, & omiffione, proma-

gnonzft,

preeponderat omnibus aliis abdicabilibus no-

.

€, 6..

nant damna, in traétatu de regula monachalr

ftris.

exprimit his verbis: Monftraretur portentum

^ XVHI. Scri

ptor quidam hiftoricus, qui ri'?

ïoar, ,.,B. Qf

tus & mores omníum nationum defcribit de

hemus 1,dé

navigatoribus, & pro certo nunquam venire-

Alia apud

tur ad portum, fi de directione & gubernatio-

Orientalibus haec habet ; Orientales victimas

Minfi itre

ne navigii quicunque remigator ordinaret ad

non jugulant, fed przeclufo fpiritu necant, ne

&. dMc. -

votum.. Non civitas, non regnum, non mini-

quid mancum Deo offeratur, fed-integrum. 7

e 24e

1a domuncula diu maneret in rure, fi, cujus

Simili modo acceptiffimum Deo facrificium

voluntati pareretur, deeflet ; Propter quod iple

erit, fi hoc ei ex toto fpiritu, corde, affettu &

Papa Petrus, qui religionis Apoftolicze vitam

voluntate noftra obtulerimus, mortificando,

volebat inftruere, ficut a magiftro didicerat, ut

reprimendo, & fuffocando dcfideria nofira,

magis intelligatur, qualiter anima perficiatur

afle&tus & appetitus noftros, ut cultro mortifi- -

in obedientia charitatis ac fraternitatis amo-

cationis & obedientize ijgulati, Deo confe-

re, exponit apertius. . Omnes, inquit, hono-

crari poffint.

rificate, fraternitatem. diligite, Deum timete,

XIX. S. Joannes

: C]imacus ait; Nunquam Climacus

l

.S'gmd- 4-!1-

Regem honorificate; Ét ne excufationis arri-

ponas in omni vita memoriam illius ingent

piatur fcutum, fub particulari riomine pree-

Atbletze, qui toties decem & o&to annis nun- ***

uam auribus fuis, a Preefide fuo, cui infervit,

eminentis dignitatis generaliter infert omni-

bus : fervi fubditi eftote.in omni timore Do-

illam vocem accepit : Salvus efto: fed illetan-

qminis; & ne Prelati in medium producatur

dem idem interiori animi fenfu quotidie audit

pravitas, quze plerumque fübditis pracftat cau-

3 Domino, non quidem falvus fjs, quod optan-

12m ma

o

tis eft, & certum;, fed falvus es, quod affir-

1 cafus, non tantum inquit, bonis &

mantis eft, certum, & definitum.

— Manli ii

modeftis, fed etiam diícolis.

- V!.nc.Feir

.XX. Humilitas & obedientia, ut fimilitt

À5

Manfitr.

XVI. Ad noftram quoque doctri

/n-alin,d'ifpo;

dine Dorothei do&trina prima utar, funt velut fer 4.in .

fne 2.

54. difc.4. (ujt, ut, cum a lucifero in deferto tentaretur,

duo agiles equi, vitze noftrae currum trahentes,

poft Epip.

9. 7.

certameu circa hujusce virtutis meritum in-

& in coeleftes manfiones fineullo labore por-

tantes. S. Vincentius Ferrerius pariter obedi4

ftitueretur; ait enim Evangelifta: Tunc Jejus

duétus efl n defertum a [piritu, ventaretur a diabolo.

entiam nobis ad coelum aditum aperire dicit:

Circa tuze verba facer quidam interpres ait,

Non exiftimet, inquit, aliquis hominum, quod

Dominus Jefus omnia agit, ait, aut miffus,aut

aliter poffit intrare paradifum, nec per Domi-

du&us, aut vocatus, aut fpontanens ; miffus

num, ,vel poteftatem humanam vel fpiritua-

F

venit in mundum, ductus vadit in defertum,

lem, fed per humilem obedientiam.

vocatus furrexit a mortuis. Eundem quoque

XXI.. S. Antonivs de Pacua circa locum, S. Anton.

in quo Magdalena plenariam accepit omnium

de Pad.

Dei filium fiepius in Bethania hofpitio exce-

ferm.infet.

ptum reperietis, tametli caftellum hoc procul

peccatorum füorum abfoltuionem, id eft, cir-

aff

3. Jerofolyma remotum effet, idque ut reor, ex

ca domum Simonis,Pharifeei, lequentem in- *'

hac caufa, quia Bethania idem fignificat, quod

ftituit ingeniofam, ponderationem, inquiens:

domus obedientiee : ipfum quoque faepius

Moraliter bene hic datur forma, quomo-

do anima peccatoris converti debeat, ut

reperietis menfze accumbentem, five in do-

mo Simonis Pharifzei, five in domo S. Petri,

polfit 'indulgertiom: percipere de peccatis.

idque quia utriusque domus paterfamilias Si-

Ubi primo occurrit videre, ubi ipfum veniae

monis nomine appellabatur; Simon enim

largitorem valeas invenire. Refpondeo, in

idem eft, quod obediens. Utrumque hoc S.An-

domo Simonis, qui obediens exponitur,

intra domum obedientize ibi ipfüm invenies,

tonius obfervat, dum ait; Hofpitabatur fzepe

in Bethania, quze interpretatur, domus obe-

quia obedientia ipfum ad fuum hofpitium

dientize, & Simonis, qui interpretatur obe-

trahit femper. . Mulier peccatrix anima, quae

Ditge,

diens. Quodfiin domum Zachzei ultro fe in-

bene vocatur Maria a mari.

Mare propter

Vinus

E

DT

grefferit, mirum non eft, cum hic Zachzeus

mulütudinem"*amaritudif??i-s peccatox*um.

"vuit

tih c,j

35

E Ti mtlus CIII. Obedientia.

$75

*

vült a cülpa fanari, oportet, quod vadat ad

a

| dicens, facilius ngïe cameltm tranfire per foramen

tuum Simonis, id eít, ad obedientiam.

acus, quam epulentos intrare Regnum colorum. Au-

SAmbrot XXIL Chriftus Redemptor nofter Apofto-

dierunt hzec cum ftupore difcipuli, conterriti-

Mr.iaLuc]is fuis olim praecepit dicens :

Neminem per

que dixerunt, quis ergo potevit falous e[Je ? Miatth.

€. 19..

"thud

viam falutaveritis.. At vero cum ita fit, ut cer-

.19.25. Refpondit Dominus apud hemiwes boc

PCI?'SQ;

tus quidam Dei fervus illuminatus, S. Philippi

impoffibile e[Je, apud. Deum autem. omnia poffibilia.

d, G

Tunc dixit Simon Petrus ad. illum :: Ecce us

Nerii difcipulus, dicere folitus erat : Qui ur-

banitate morum caret, fpiritum Dei nunquam

veliquimus owmia , &? focuti fümus te , quid ergo erit

habebit; cur igitur Filius Dei fcholae fuze di-

nobis ?. $. Hieronymus in commentaiione ho-

fcipulis hanc praecepit inurbanitatem, ne fci-

rum beati Petri verborum pofitus exclamat z

licet in via obvios falutarent?. Hujus rei my-

Grandis fiducia? Quando cseeteris Apoftolis

erigit comas, mentemque & omnes artus tre-

fterium S. Ambrofius nobis pandit, inquiens:

Ergo & hic non falutationis officium auffer-

mor concutit, natus de terribili fententia ,

tur, fed obftaculum impediendze devotionis

quam Chriftus contra divites pronuntiavit,

- aboletur, ut, quando divina mandantur, pau-

ita ut dicerent; Quis evgó poterit. falous .e[fe ?

lifper fequeftrentur humana : pulchrior, quo

Solus Simon Petrus auda&ter, animofeque vel

praeceptorum maturior executio divinorum,

intrepide ait ad. Chriftum, non folum de fe

quae per moram fzepe trahit offenfam. Ubi

bene fifüs, fed etiam de aliis fecurus, fibi vi-

notanda funt verba illa: Pulchra eft faluta-

deri edictum illud ad fe, collegasque fuos.non

n hnf)r

-...tio, fed pulchrior &c.

Etenim oratio men-

pertinere, eo quod pauperes effent, & otni-

talis; cilicia, jejunia & alize fimiles aufterita-

bus renuntiaffent, adeoque certam fperarent

"i |.dé

i ul

tes bona quidem & laudabilia funt opera: At

falvationem. . Qui factum , quod , cum alii

nf

vero longe majoris eft meriti & profectus, fi

Apoltoli contremifcebant, folus Petrus fiden-

Q

ter Chrifto loquebatur, dicebatque, certam fi-

quis per obedientiam ab iisdem abftineat. In

3

14.

vita S. Philippi Nerii de Francifco Maria Ta-

bi, fociisque fuis promittere beatitudinem.

Refpondet S. Petrus Damianus, monetque ad-

rugio, qui poflea ad Cardinalitiam affümptus

-. dignitatem fuit, unusque ex primis S. Philippi

vertere, quis ille fit, qui loquitur; Dixit Si-

Nerii difcipulis, noftreeque Congregationis

mon Petrus.

Simon ex interpretatione S.

. Pater fuit; legitur, quod dum nocturno tem-

Hieronymi, Venerabilis Bedae, Nicolai Ly-

. pore ad orationem faciendam furgere volens,

rani & Pagnini, idem eft, quod obediens.

At fi obediens loquebatur, quid mirum, quod

& S.Philippo id faciendi poftulaffet licentiam,

inaes

is complexionis ejus probe nofcens debilitate,

confidenter praefumebat, & humiliter gloria-

hanc ei denegarit ; Tarugius autem ideo a pro-

batur, quando alii angebantur animis & tre-

d d

pidabant? qui enim perfecte obediens eft, ille

L

pofito fuo minime deftitit, quin potins proprii

hujus operis permiffionem folito ardentius

tuto cum JEfu, five Salvatore Joqui poteft,

|

folicitavit: cum vero tandem fuum executus

nemo enim certius, quam verus o

I

bed;iens,

fuiffet defiderium, contigit, quod prima noGte,

poffe fperare falutem videtur.

qua fürrexerit, caput fuum àdeo debilitarit, ut

XXV. Pugnabat Jacob pertinaciter

Xih 'Pa—-

-. deinceps per undecim menfes orationis exer-

laeftra facra, inclinabatque in illius partes vi-

. Citio nequicquam vacare potuerit.

&oria. Cum inter produttiorem conflictim

: - Manfi dií

[

aurora proximum diem nuntiaret, dicebat ad.

&

x Far.

XXIIH. In libris Regum legitur, quod, cum

1 ;44 n' 50

Jacobum ille, quo cum"lu&abatur): dimitte sne,

H'm

Naaman Syrus ad Elifzeüni acceffilfet utale-

jam enim afcendit aurora, Gen. 32 26. . Atquid

f2

pra faa ab eo curaretur, a Propheta fepties in

f

aquis Jordanis fe abluere juffus fuerit.: At vero

impedimenti adferre intermiffioni pugnae dies

poterat? cur ille finem lu&tz: ante fieri voluit,

num forte aquae lordanis hac erant virtute

quam dies appeteret? etíi concertatio illa &

— praeditze, ut lepram curarent ; & pofito, quod

corporalis & fpiritualis erat, fic ut Jacob fpi-

- ad malum hoc pellendum natura fua fervirent,

ritu etiam pugnaret, ardentibusque precibus

-quonam fpectabat numerus ille feptenarius?

. Abulenfisait: dicendum, quod itapoterat fa-

Deum appeteret, & plurimas illi ab oculis

lacrymas affunderet, quare orándi ftudium

nari Naaman, lavando fe unica vice in aqua,

quzm fi fe lavaret fepties, & tamen juffit, quod

propter ingruentem diem relinquere, aut fe-

ponere debuit ? cum Deus aniet audire ora-

Pal

lavaret fepties propter meritum obedientize ;

tiones, & nulla illis impedimenta fol. cum

minftt

ficut interdum jubentur aliqua quibusdam,

