nis illum revelationibus glorificari, & coe-

veniffent, f2s effet

$

, de legum æquitafe difpu

leftium fpiritum crebra vilione etiam in. hac

:""-:41' e.

AV. Pytha-

L

| ïïtulus CIl1. Obedientia.

$8

&odr.p.s. — V. Pychagoras difcipulis fuis vetabat, ne rei

mam trazismifit : quod vicini ex eo cogiove-

tr. $. C 5 quam enunciaffet, rationem exigerent. Quod

re, quod alitem ex igne candicantem epreffam

ipfis adeo fan&um erat, ut haec vox ;. Jpfe dixit :

videre coelum peteret.

Reclufo loco exani-

cun&is filentium imponeret.

1e Corpus extraxere, & incerti rerum, quafi

Vit. PP,

. V. Abbas Neftero in ipfo religionis ingref-

nocentem, ut fe ipfam peremiffet defperabun-

n

lib. de hu- f dicebat: Ego & afinusunum fumus. Quid-

da, exclufam communi Chriftianorum coeme-

lot

mi&

, quid ei imponitur, hoc portat, & (ine mora.

terioin profano campo abjecere, terraque ob-

tf

Exo 2[. v*

VII.In Exodo fcriptum eft: fi dixeritfervus :

5*

ruere. Sed Deo placuiffe eam fimplicitatem

-

diligo Dominum meum & uxorem & liberos,

cceleftibus fignis & flammis circa. tumulum

l,

non ingrediar liber, offerret eum Dominus diis,

jacentis velut ftellis eminentibus offendit. ..

Y

N

*

XII.. S.Francifcu

B

: bil.'pwp;

& applicabitur ad oftium & poftes, perforabit-

s fratrem refractarium juf-

que autem ejus fübula, & erit ei fervus in fze-

fit detrattis veftibus vivure humi defodi in al-

Jit. O. de

obft£vat.

Alvar. to.culum. | Hoc di&tum altiori fenfu viri re/icio-

tam foveam a fratribus, quod fecerunt men-

precepti

9« P-3.1.5. fi eft, cui auris perforanda, ut

perobedientiam

totenus. Tunc Francifc. eum'allocutus : E/ne

Dei.

C. s.

v

l. 4. Inftit.

Majorum praecepta fufcipiat..

3

wortuus ?. frater ? quo humiliter refpondente ;

VIIT. A5bas Binufius apud C

äHiänüm fic

la Pater 5 veljalten propter.meum peccatum snori de-

35*

loquitur: fed forte dicas: quomodo poteft ho-

bueram. Tunc juffit illum iterum erui, dicens:

mo crucen jugiter portare: vel quemadmo-

Surge ,. £9' i vere mortuus es , obedito Pralatis ad

dum vivens quis poteft ele crucifixus ? audi

mutum, Sicut homo mortuus in nullo potuit

rationem breviter: Crux no(tra, timor Domini

repugnare.

eft : ficut ergo cruci^xus jam non pro animi

Er;ititas.

fui motu, membra fua quoque movendi vel

XIIT. Thäüponïptls

interrogatus,

quie difci-Drexel in

convertend1 habet poteftatem : ita & nos vo-

plina potiffimum exerceretur Spartze ? peritia, 909 P- €-

luntates noftras ac defideria, non fecundum

inquit, jubendi & obediendi. Cumque aliquis !5 ^ 3*

id, quod nobis fuave eft, ac dele&tat ad prze-

diceret , omnes Spartanorum falutem in eo.

fens, fed fecundum legem Domini, qua nos

confiftere, quod Reges ad imperandum habe-

Gell. L z.

illa conftrinxerit, applicare debemus.

ret, non fola haec caufae

g

:

i

5

- ]X. Craffus Mucianus cum in Afia Confula-

cives obediere norint.

ft inquit, fed quod

j

m

no&. Att

mll

€. 13

:j

'tüm & Provinciam obtineret, & pro urbe Le-

XIV. DixitS. Syncletica: ideo in

con'gilega— Vs PP l,

. veaoppugnanda proceram trabem ad arietem

tione cuilibet converfanti magis 'obedien- !5:d* obe-

Dicjog,

..

Samutiti

fabricandum afferri juffiffet , Meleathenfium

tiam, quam continentiam proponimus, quo-'

]i

veroArchitettus minorum, utpote quam aptio-

niam continentia arrogantiam habet, obedi-

rem, fini preefixo cenfebat, mififfet, veftes ei-

entia autem humilitatem congruam pollicetur.

dem detrahi, graviterque virgis czedi impera-

XV. B.Gertrudis deAntiftitis füze afperitate Rodriq. p,

vit.

Et ne hoc ulli videretur fz2evum: omne,

conquefta apud. Deum, defiftere juffa eft, eo,

3'tr- 5 10.8.

inquiebat;imperantis ofiicium corrumpitur at-

quod fibi & Antiftiti maxime confuleretur.

que ditfolvitur, fi quis, ad id, quod facere ju-

Eidem pro defectu cujusdam perfonze oran-

betur, non obfequio debito, fed confilio non

1

tidixit apparens Deus: ejus ex abundantia

defiderato refpondeat.

pietatis,dulcedinis.& dilectionis meze divinze,

h Bibl;paup

.

X. In monafterio Vill

a Comitte, Braccaren-

litl El de

qua congregationem hanc elegi, permitto in-

fis Lufitanize oppido, cum Abbatiffa eligenda

hzerere aliquos defectus etiam illis, qui prae-

.eled.

efíet, & ambitiofze aliquze, ut in fe calculi con-

funt, ut inde meritum congregationis augea-

ferrétur, forori fimplici in culina occupatze fut-

tur. Nam inulto majoris virtutis eft fubjici ei,

E

fragia conferrent, plures eam,in calculi confpi-

cujus defectus cognofcitur, quam alteri, cu

e

jus

yarunt, & Abbatiffa haec foror electa eft ano-

opera per omnia probata videntur. Ego finofu-

, f0

lengbus: fuafpe delufze forores illae, parere ei

periores habere aliquos defectus, & ex diverfi-

n

nolebant; necpro morein capitulo ei obfequi-

tate curarum quandoque maculari, ut inagis

um praeftiturae. Tum illa fpiritu commota ma-

humilientur.Subditorum meritum crefcit tam.

£no fervore : Quandoquidein, inquit, vos mibi obe-

ex defectibus, quam profectibus, eorum, quae

direvecu/afTis viventes, ac ine pro legiruma agnofcere,

reefunt, & fimiliter meritum illarum , quae

«/0$, gue bic dermitis mortue fgite, &j uti deceat obe-

b

ene praefunt, crefcit tam ex

profectibus,quam

Gfegnlibd

dire, bac docete. Ecce repente prodeunt e fuis /o-

ex defectibus fubditorum.

U

T

culis moniales feptem ibidem [2ite gensflexe, dimif-

XVI. B. Catharina Bononienfis dicebat : o

-Tn libro de

3'

e fcripto -

fis capitibus obedientiam & reverentiam , ut

bedientia magis fine dubio eft meritoria, quam

1

iubente

P

verze Abbatiffze exhibuerunt, nec recefferünt,

ulla peenitentia, quae fieri poteft. Si enim À

-

donec, ipfa, quae vocavit, juffit ad fepulchra

braham fuit juftificatus, & tantopere placuit,

redire.

'Tunc fe czeterze illae fübmilffere.

qui Deo folum obedivit, quanto magis jufti-

. Radetus

.XI. Cum mulier proftituta in concione

P 2.vird,

ficabitur creatura, quae pro amore Dei fe fub-

p

i

audiffet de inferorum füppliciis dici, tacta fce-

mittit ad obedientiam fervo ipfius Dei. Ea-

yftie

lerum dolore, interpellato facerdote, quzerit,

dem dixit: quis dubitare poteft, de fua falute,

quibus modis expiari poffint noxae earum,

fi vitam finiat in obedientia, quae fuo Domino$- 7. de ar-

use Cum «facris hominibus confüeverunt.

fimiliorem facit, quam ulla alia virtus. Ita-'Pete

fu. Cn

"um facerdos animadvería foeminae fimpli-

que qui vult erigere bonum zedificium, acci.

d pre

citate, per jocum ait: fiin medium fe flam-

piat illam pro fuo fundamento, & credat fir-

mantis camini incendium immifíerit ; at illa

g Dr

D

miter, fe melius falvandum per illam, quam

]

ferio haec dici rata, capta occafione in accen-

per ullam poenitentiam, jejunium, & quam-

fos fornacium ignes fe dedit, & exufta ani-

vis contemplationem,

R. Po LQ]J]?. Blþlt Mä.n. Im- l[-

Bbbb

l

XVII.

562

Jibliotbecee .M&n—uzzlis Concimtoria,

La ^ XVILS.Philippus Nertus dicebat; far&tita-

cum majori laxitate per quamcunque flumi-

opuíc. g.f tem in tribus digitis fitam effe,

quod pronun-

659.

nis partem trajiciunt, fed trajiciunt per pon-

tians frontem tangebat, addebatque totum

tem, quae via plana eft, & fecura, cuftodientes

effe fitum in abnegatione rationalis facultatis.

fuas regulas & obedientes fuis füperioribus.

Grad.4. de.

XVIII. Teftatur Climacus, vidiffe fe in quo-

. XXV. Tempore Simonis (qui idem figni-

Qbed,

dam monafterio fenes canitie orisque habituü

ficat ac obediens ) diciturterra Juda quieviffe

venerabiles inftar puerorum agiles, & ad. rni-

omnibus diebus ejus; idem l1perare poteft,

nimum füperioris nutum promptiffimos, quo-

qusquis.,obediexltiæ fincere ftuduerit.

rum nonnulli totos quinquaginta annos füb

oDbedientizee fignis meruiffent. Eosdem ro-

"

$. XVI.

gatos, ecquid folatii, aut quod praemium tam

diuturnze obedientice tuliffent, alios refpon-

, AXIOMAT A.

diffe, fe ad ipfum humilitatis fundum defcen-

diffe, ubi jam extra inimici tela fecuri agerent.

I. Felicitatis mater ,obþdieiitia eft.

Alios id fe co

n

mmodi confecutos, ut jam quas-

. YL. Gebor[am ift die büfle Zier der. Untertbanen,

libet injurias ignominiasque riderent,

IIl Gebor/am if2 die feflifle Mauer einer Stadt.

Lyreus in

XIX. Joannes Avila Jacobo Guífmano &

IV. Gebor[a ift das befte Waffen der Soldaten.

Apophteg.

Cafpari Loarti interreliqua monitaetiam hoc

S. Ign. ap.

. V. Geborfam efi. ein gemacbte. und 'unfebibare

dabat: Nihil commoveat vos, qua tandem

Rechnung.

1,30 f. 1 34.

in re opera veftra adhibeatur : Etenim cum

VI

. Geborfam ift der kürzefte Wig gän Hzm-

(

ex confervatione & incrementis hujus fami-

tnel.

lize ( Societatis") magnopere pendeat utilitas

. VII. Gebor/am

ten Kvon.

Gebo

/Ze'i'* Uh;?rtbanen*" ifL. der Regen-

animarum, quidquid ei confervandse ac pro-

vjamer *. Unteriban iff ein Erquz'-

movendze conducit, vel ipfaslances, patinas-

ckung der Obern.

$*

que purgare, id demum eft animas converte-

VHI. .Der Geborfam

s

re, & fumma voluntate eft paragendum. Co-

Hinmmel

| fabrt in —.eihgr Senften gen

gitatione igitur a propriis ac czereris abduécta

IX. Der Geborfam if2 Zoll froy vom

xz'irren..

operibus id curate duntaxat, ut pareatis,quod-

-X. Der Gebor/ame genüfit eine swige Mablzeit.

que vobis przecipitur, non tam propter ipfam

XI. Der Gebo

?

Y

rem agatis, quam quia przecipitur, permagni

er ficb felbft überzoindt.

"fam 3fe. der /grä/ie 05/iggär, sveil

zeftimantes, quod ejus corporis membra vo-

XIL :

Was Gewalt nicht kan » ersirbt der Ge-

bis Deus det effe, in

quo Xfuæ Majeftatis ob-

$

boríam.

$. Anl

fequium exhibeatur. .

—XIHII. Gebor[am ift das lindefle Rublettlein.

apud |

Vit, PP. 1.

XX. Abbas Ypericus dicere foleb

at :"yquia

- XIV. Ge

?

15. de

minifteriummonachi eft obedientia, quam qui

Forcbt,.

borfam if der befie j?arzgg;fg avider : die

ti7, 0p

obgd.

:l (l 4!

poffidet, quidquid popofcerit, a Deo impetra-

r Vi&erias.

1.j

bit, & cum fiducia Chrifto adítabit. Etenim

-)äV: .' O-be.diens Ipque't

Dominus fic venit ad crucem

obediens usque ad mortem. -

; faf&üs fgilicet

$ XVIL-

— Diguitas.

AUTHORES.

limid. de

XXI. Quidam frater requifivit fenem, quid

E Alphonfus Roderiquez p. 3.tt 4.

patient,

faciam Pater, quoniam nullà opera monachi

II. The

0

& hum.

Büab r «lbo.cio

philus Bern a-.rdzfnus de perfevexfan—

facio, fed in negligentia conttitutus comedo,

& bibo, & dormio, & de hora in horam trans-

IIT. Bernardinus R

;

Theodor,

gredior; de cogitatione in cogitationem, &

Chrift. perf£. l. 4. c. 24.

[

ofignoliüs de difcipiin&

hHt

propterea contriftor, & deficio? cui fenex ait:

. IV. Jeremias Drex

inEul'ebio,

t

elius in RQGS M

árianis

h

u fede in cellatua, & fac, quod potes, fine

. 2.C. 12.

,

perturbatione animi & confide in Deum, quia

V. Ludovicu

qui fedit in cella propter Deum, inve

nitur in

fe

S de'Pxonte' to. 4. t1 ó. c. rr. &

VI. Eufebïlls Nierenberg

loco illo, uþi fe&ï Abbas Antonius.

lus l 5. do&r.

Sucunditas.

x

Afcet. c. 47. & feqq. do&r. 8

VII. Francifcus Arrias de

Diadcis$ XXIL. S. Catharina Senenfis dicebät, r

;2-

B L.

?mit. ChrifH to.

ligionem effe veluti naviculam fecuram pro

VIil, Jac

obus Alvattzto. 2 lib, s p. 3-

ECCLg.vi

recipiendis animabus, quze currere volunt ad

'JX. Nicolaus Lancizius to. 1.

PPqu. 2. Cc N7.

perfectionem, ut eas tutiffi

*

me ducat ad por-

& opufc. 5. c. 2.

tam falutis aeternac.

(

.. X. Dorothzeus ferm. 1.

€ 163.

XXIII. Eidem alibi Chriftus dixit: Verus

XI.

-V.-.Ob-e-

obediens non obligatur mihi reddere ratio-

dientia.

Joannes B'ufæus in Virida:tïio.

Ó Mlcar.

h'epit «

nem de fe, fed iolummodo Prze

4

läatus, cui obe-

XII. Hugo Rott..

p. 1. 6.7.5.4. & p. 2.C. 19.

ln

diit.

f.4. & p. 5.c. 1

M.

Lud. de

XXIV. S.B

ernard. dicebat, fqui'/cos:f;'rahs—

| ATE Luca

:

V gt

Ponte to.

Pinellus ]. 2. de perf. a c. 2o.

W de$

8 tr, G. C,

ire copiofum liujus mundi fluvium , non pe-

usque ad finem.

Q[d. k :f

12,

dibus vadentes, ficut fzeculares, qui ob vo-

XIV.

luntatem propriam fübmerfionis - periculo

54.

Jofephus Manf. Biblioth. mof*a]i.sl tr.

untexpofiti: neque. navi, ficutPraelati, qui

TITU-

$83

060 eme 0 -—

4

TITULUS CIV.

j

o DEDE.

ORUM CUSTODIA

; ,' H

$L

VI. Etiama puerorum formojiothhn a/þeïtft fefe S. Profpene: -

fludiofe cobibere : nam afpe&us formoforum, te- 2.de pro-

fte S. Profpero eft adeo potens, ut ferrum vir-

miff. c. 15.

QUOAD ESSENVTIAM.

S. Hieron,

"

tutemque emolliat. Et ut S. Hieronymus ait,

in cap. 3.

femel fpecies formae cordi per oculós aligata,

Thren.

Dejïnijio.

Hinc

vix magni luctaminis manu folvitur.

I.

B. Virgo S. Brigittze dixit, inter res deteftan-

das etiam hoc effe, fi quis concupifcat vide-

ft virtus, qua oculos ab omni afpe&u

re facies pulchras ; quia videlicet, ut S. Ba- L. a. revel

non neceflario propter Deum contine-

filius dixit, oculi funt incorporeze manus. . 6, 23.

Hinc etiam B.l1faac Syrus dicebat: a fidu-

4

Ex qua definitione patet, eam

ad mortificationem velut fpeciem par-

j

cia juvenum, & allocutione, ficut ab amici-

tialem pertinere.

tia diaboli abftinendum.

Gerte non fruftra

cupidines pinguntur fagittarii, quia nimirum

"As

pulchri etiam a longinquo vulnerant, ut So-

crates teftatur, quod usque adeo verum effe

II. Dividi poteft in cuftodiam necäU?zriar;z &

cenfüit Ariftoteles, ut quzefitus, cur pulchri

Jbontaneam : Prior eft, qua oculos ab afpe&u

homines amarentur : ftultam hanc e

fle quae-

illicito, feu divina lege prohibito cohibemus:

Itionem refponderit.

pofterior eft, qua eosdem alicitorum objecto-

VIT. 4 fplendido && ornato veftitu oculos averte- T'ertullts-

rqm intuitione continemus.

re: nam, ut Tertullianus ait, in omni fpe-nus de fpea

&aculo nullum majus fcandalum occurrit , *c c 25.

i

Divifio. |

quam illeipfe virorum & mulierum accuratior

cultus ; quem proin merito alibi, fictam &

8. Ambrof. lIII.*'Oculos cobibere ab afpe&u þmzum corporis,

elaboratam libidinem vocat.

apud Lan. qjas pudor vetat, in quovis Jexu ($ atate.

Specta-

[

;

2. (.—-'40

nim, fi quid hujusmodi fortuito accidat,

"VII. b imaginibus nudis, vel letione libre- S. Clemers

n. 95«

quanti horroris eft : quod ergo in aliis difpli-

vum non fatis boneftorum oculos cobibere : nam, etfi l.3-pxdag.

cet, numquid in feipfo placere poteft? inquit

fieri poffit, ut, quividettalia, fortiter fe ge- € 11

Ideo Demetrius Phale-

rat; veruntamen ne cadat, cavendum efít:

recte S. Ambrofius.

reus monebat inter alia adolefcentes, ut in fo-

fieri enim poteft, ut, qui viderit, concupi-

fcat, inquit recte S. Clemens Alexandrinus.

litudine feipfos revererentur ? quemadmo-

dum P. Balthafar Alvarez e focietate Jefu fa-

IX. Ktiam ab aliis obje&tis non nece[fariis oculos Serm. 10«

ciebat, qui valde cautus erat, ne inter furgen-

dum aut veftes exuendas ullam cor

avertere: cum praepofiti tui feu magiftri, vel

:

amici cujusdam cellam ingrederis, caye, ne

tem nudam afpiceret.

*

poris Prar-

quicquaim eorum , quae ibi fuerint, curiofe

Theodor. — ]V. Témipore orationis aut aliarum funäiohüm

icruteris, aut intuaris.

Quicunque enim

in Hiíft.S$,

Jpiritualium ab omni non nece[Jario afpe&tu. oculos con-

impudenter & curiofe in his fe geflerit, ha-

inEufebio:

4»

iintre: corte Eufebius ob unicam oculorum in

bitum . & profeffionem monafticam mentitur,

operarios proximo in agro laborantes füb au-

& Chriftum, qui eam inftituit.

Hinc & ipfa! r. vit. e«

ditione legis Evangelicee fattam emiffionem

B. Virgo Fratri Alphonfo Rodriquez focietate 38

ita fe punivit, ut per quadraginta, quibus fu-

Jefu haec tria monita dedit : Quando incedis

pervixit, annos nec in coelum, nec aftra ocu-

per viam, non attollas magis oculos, quam

los attolleret , fed femper injecto in collum

"

fit neceffe ad videndum ubi pedes figas: ad

collari ferreo inclinatus incederet.

neutrum latus convertas oculos: nec caput

attollas, ficut hodie fecifti, quando vidifti

Eccl9. v. — V. 24b omni feminarum ajpetta fedulo ab/linei'e;

i

S.

. juxta monitum Sapientis : Virginem ne afpi-

mulierem. .

cias, ne forte fcandaliceris in decore illius,

*X.'-Comædidk', fdltus, larvas , iaurorum certa- In Pf-lll;-

nam facies mulieris, tefte B. Macario, fagitta

smina. && fan:lia , mift admodkum: pia fint , witro vita. Volaterr,

$. Macar.

eft truculenta, vulnus infligens in animam,

re: nam S. Auguftinus inter peccata & occa-' ??

Et ut S. Chryfoftomus ait, animum ferit &

fioneseorum numerat fpe&aculorum frequen-

in epift. a

commovet non impudica tantum;' fed pu-

tiam.

Sed & Romani olim, cum inviolata

Monaft.

S. Chryf,

dicae quoque mulieris oculus. Imo S.Augu-

etiamnum ftaret morum integritas, theatrum

l. 6. de Sa.

ftinus dicere aufus eft, Bafilifci afpectum to-

a Cornelio Nafica exftruéctum everti curarunt,

exiftimantes indignam effe perpetuo aedificio

cerd,c, g, lerabilorem effe cautu & afpectu foeminze,

€o quod ille fuo a

fpectaculorum vanitatem,

. mam occidat,

fpe&q corpus, haec vero ani-

R. P. Lohn. Mus. Bill, Ton. I

Bbbb a

$. 0.

584

.Dibliotbece Manualis Concionatoria,

$. TI.

hoc enim excufat miferia, illud. commendat

mifericordia. Sin alias, non Prophetse, non

EX S SCRIPTURA.

Domini, fed Dinze, vel Evze, imo ipfius fata-

nae te imitatorem dixerim.

Qualitas.

IV. Bruta fpectant, ad quae nata funt; AdS.Greg.

paftum genita funt pecora ; itaque pronam Nyfl. Óf.9e

Pf 11i8. v. - A verte oculos meos, ne videant vanita-

deorfümque vergentem formam habent, ut

hr

tem.

3

1

'ventrem & qu:ze ventri fubjecta funt, videant,

js h:

ï()?l; HID

p2

V. Yo-

IT. Pepigi fce

dus *cuni oculis meis, ut xie

Homo vero non ventrem refpicit, fed fupe-

cogitarem quidem de virgine.

periora contuetur, caput illi fublime eft, ut ge-

Ezech.so. . ÍII. Unusquisque offenfione oculorum ab-

nus ccelette fufpiciat; Oculi non tendunt in

VB 7-

jiciat, & in idolis /Egypti nolite pollui.

terram , quocirca non vim inferas naturse

Prov. 4.

IV. Oculitui re&ta videant & palpebrze tuze

-

tuze : Terrena ne fpectes, fed ceeleftia, ubi

V. 2&e*

praecedant greffus tuos.

Chriftus eft. Sicformatuses, & formatuate

Eecl. 9. v.

9.

V. Averte faciem tuam a imuliere compta,

monet, ad quemnatusfisfinem. Genitus es,

& ne circumfpicias fpeciem alienam, propter

ut Deum videas, & contempleris, non ut humi

fpeciem mulieris multi perierunt, & ex hoc

dejecta ferpat vita tua: ldcirco fapientis ocu-

urautem non ad ca-

concupifcentia quafi ignis exardefcit.

li in capite funtipfius.

e pl

put, fed in capite, nempe ut quze excelía funt

virgi.

& Íublimia intueantur, & 1ipectentur.

Qui

INece[fitas.

autem ea non aípicit, fed terrena, is oculos

Eecl. 33.

VI. 'Nequius oculo quid creatum ?

humi defixos, ac fepultos habet.

|

v. 16.

VII. Oculus meus depraedatus eft animam

V. Natura collocavit oculos in fummo ca- B«ilovac,

Thren. 3 L meam.

NY

v. 1.

pite noftro, per quod nobis fignificatur, quod fpec« mor.

ihumi

Prov.10o.

VIII. Qui annuit oculo, dabit dolorem.

eos figere debemus in Chrifto capite noftro.! 3* 4if*- -

a,

V. 20.

IX. Nerefpicias mulierem multivolam, ne

Juxta illud Pf. Oculi met femper ad :Dominum ; &

Eccl 9, v, incidas in laqueos illius. . Virginem ne con-

quod naturam divinam in coelo contemplari

9.

fpicias, ne fcandalizeris in decore illius.

debemus, üt ad eam femper dirigamus oculos

Prov.275

X. Infernus & perditio nunquam implen-

interiores intentionum nofitrarum & affectio-

Y. 29.

tur : fimiliter & oculi hominum infatiabiles.

num noftrarum, ut beatus Martinus faciebat,

ui oculis ac manibus in coclum femper erat

T.

intentus.

Et beatus Stephanus, qui inten-

Utilitas.

BOl'l

dens in coelum, vidit gloriam Dei, Act. Apo-

1.

Matth, $.

XI. Si oculus tuus dexter fcandalizat te,

ftol. 7. & beatus Joannes, qui per aquilam fi-

*". 20.

.erue eum, & projice abste ; expedit enim tibi,

guratur, qui intuitus eft folem in rota. id eft

N i

ut pereat unum membrorum tuorum, quam

Deum in 1ua Deitate.

ftra

totum corpus mittatur in gehennam.

VI. Oculos tuos, rogo, ut tantum afpiciant Cornelivs

Matth. 6,

XII. Si oculus tuus fuerit fimplex, totum

re&ta, id eft, coram, five ante te, ad hoc ut 13LaP, e 4.

v

29

corpus tuum lucidum erit.

pedes & greffüs, necubi offendat, vel erret ; *9"*

ad hoc enim dati funt oculi, ut viam praelu-

Dignitas.

ftrent per eamque dirigant iter totius corpo-

m Ó— Ü

ris, quare ulterius non füunt

jaciendi.

if. 39, Y»

XIII. Qui claudit ocujos fuos , ,nä videant

VII. Perfectae ac finceri

Ílimae 'fanctitatis 9alvianus

ap Manf(i

16.k

malum, iíte in excelfis habitabit. Regem in

volens cultores fuos facere Salvator , juffit ab

decore íuo videbunt oculi ejus.

his cautiffime etiam minima vitari, ut quam

tr.56. difz.

Sl Aufx

$

h

ura eft pupilla oculi, tam pura fi Chrittiani "

ä

$. IIT.

j

ominis vita, & ficut falva intuitus incolumi-

tate, pulveris labem in fe oculus non reciperet,

ïï

EXSS PATRIBUS ET :

fic vita noftra labem in fe penitus impudicitize

non haberet.

DOCTORIBUS.

VIII. Audientes falubriter in caufa fortes, *. Aug. in

Qualitas.

metiuntur infirmitatem fuam, & quod dam- !f 5e.

nat Deus, evitare cupientes, ab afpectu fecuro

abftinent oculos. Non eos defigunt in pul-

S,Chryf.

I..N

on eft reprehendendus afpe&us oculo-

ho. 22. in

rum, fed voluntatis negligentia, & ef-

chritudine carnis alienze, nec fe 1pfos faciunt

Gen,

fraenata concupifcentia, Nam oculos propte-

de perverfa fimplicitate fecuros. Proponunt

fibi cafum David, & ad hoc illum magnum

rea fa&tus eft, ut dum videt creaturas Def, ipío-

rum conditorglorificetur. . Itaque oculi opus

vident cecidiffe, ut parvi nolint videre, unde

eft videre; male autem videre a mente eft,

poffint cadere; Reprimunt enim oculos a pe-

tulantia, non fe facile adjungunt, non mifcen-

uce intrinfecus gubernat.

L.devera ll[. Oculorum acies non ad omnia paíffim

tes fe mulieribus alienis, nonlevant oculos fa-

virgin.

vifibilia pandenda eft, ne omnem quoque fi-

ciles ad aliena moenia,ad aliena folaria. De lon-

guram atque formarum fpeciem fine examine

ge enim vidit David illam ,. in qua captus eft.

hauriens ad earum poftea turbetur imagines.

Mulier longe, libido prope; alibi erat, quod

lt

S. Bonav,

III. Si locum, caufam, & tempus confide-

videret; inillo, unde caderet.

"T

t

.[X. Oro te, five mater, five forer, five fi- Tertul. L

euli,

in t. p-fpe-rans, tua vel friris neceffitate oculos levas,

l

M4

non folum non culpo, fed plurimum laudo, lia yirgo , Íec

undum annorum nomina dixe- de velam

,

vir.c. xé.

rum

4

Titulus Cl F Oculorum 'Cz/;/lodz'a.

585

rim, vela caput, fi mater, propter filios, fi fo-

liter vivimus, fi & mater viventium per ocu-

los ad mortem venit.

Hinc etiam modo fub

ror, rropter fratres, fifilia, propter patres; om-

nesinte oetates periclitantur. Induearmiatu-

Evae voce, quze exteriora videndo concupi-

ram pudoris, circumduc vallum verecuudize,

Mg'

í

fcens, bona interiora perdiderat, Propheta di-

LUf

murum fexui tuo ftrue, qui nec tuos emittat

Cit: Octwus meus depradatus eft animam meam :

oculos, nec admittat alienos.

3

eoncupifcendo enim vifibilia, invifibiles vir-

PetrusCel-

X. Quamvis homo in fronte duos habeat

tutes amifit. Qu:ze ergo interiorem fru&um

lenfis . ;, 0culos, tamen ab uno eos officio disjungere

per exteriorem vifum perdidit, per oculum

ep, 21.

non valet, ut altero coelum, alteroterram con-

corporis pertulit praedam cordis.

tueatur ; coanguftatum eft pallium, utrumque

XVI. Averte oculos meos ( quia ipfi.me

Hug.Card.

operire, imo utrumque operari non valet; fic

avolare fecerunt : vel ut ex Hebrzeo legitur :

apudManf

nifi claufero, nec dicam, nifi eruero oculum,

difc. 12e

quia ipfi abftulerunt robur meum, quia ipfi me

qui me fcandalizat, revelata facie gloriam Do-

fuperaverunt) id eft, corporis. Hoc petit pro-

T» 2

mini non contemplabor.

pter multas cauías, quze tales poffunt affignari.

Prima eft, quia ex afpectu vanitatis provocatur

ANece[fitas.

concupifcentia, Secunda,

uia ex hoc impri-

mitur turpis machinatio.

1

ertia, quia ex lioc

$. Dafil. de

XI. Non igitur vaga oculorum acies ad om-

generatur prava cogitatio : Prov. 33. Oculi

virgin.

nja paffim refpicienda vifibilia pandenda eft,

tui videbunt extraneas, C5 cor tuum loquetur per-

e emnem quoque figuram, atque figurarum

ver/a.

Quarta, quia ex hoc dilaceratur cor,

fpeciem fine diftretionis examine hauriens,

& depraedatur, Thren. 3. Oculus meus depreda-

ad earum poftea turbetur imagines.

tvit

tus e[t animam ineam.

Quinta, quia ex hoc fen-

! IDUF.

$.

o

XI. Hzec tria inftrumenta fünt excolendis

fus, & ratio amittitur. « Dan. 4. Levavi oculos

hü- SD

de humi];. Virtutibus, ac coelefti puritati per quam ac-

meos in celum, fenfus, meus redditus efl mibi ; ergo

tgte.

commoda ; Temperantia ventris, moderatio

a contrariis, qui ad vanitates inferiores refpi-

linguae, & oculorum fraenum : Si ergo duo fer-

cit; amittit fenfüm.

Unde bene dicitur in Pf.

vaveris, ocules vero non cuftodiveris, fed di-

39. t non re[pexit in vanitctes é$ infan:as falfas.

ftrahantur, firmam caftitatem tenere .nequis;

Sexta eft, quia ex hoc nafcitur abortivum, id

quemadmodum enim aquaeductus confractus

eft, bonum propofitum extinguitur. Sicut ad

perdit aquas, ita & oculorum difítractio men-

tem caftam deftruit.:

literam contingit, quod, cum mulieres prze-

gnantes aliquid vident & concupifcunt fi non

XXIIl. Nullain vobis concupifcentia oculo-

Bol'and.

poffint, habere faciunt abortivum: fic qui vi-

12. Jan.de

rum cujuscunque viri, diabolo inftigante, con-

det vanitates, aliquando perdit bonum pro-

furgat: Nec dicatis, vosanimos habere pudi-

feg S.Ca-

farea V.

cos, fi oculos, impudicos habeatis, quia impu-

pofitum Matth. 24. l/e pregnantibus &c. Septi-

ma, quia ex hoc propofitum malum concipi-

dicus oculus, impudici cordi, eft nuncius.

tur Gen. 3.

je]lus

Nec putare debet, quae in virum non fimplici-

dd afpettum virgarum ex parte de-

IT

corticarum ouves.

l

ter convertit afpectum, ab aliis fe non videri,

cum haec facit. Videtur omnino, aquibus fe

XVII. Eftfane iniquum, & indignum, prze- S. Ba(ll.1,

terquam quod ad vitium per oculos vehitur,

de virgin,

videri non arbitratur. Sed eccelateat, ut a ne-

mine hominum videatur, quid íacit de illo

virginem, quam manu contrectare non audet,

eam Jactu oculorum indifferenter attingere.

jamus

Superinfre&tore, quem omnino latere non

oteft ?

Quae igitur non evitabat luminum jaétum,

nf

quantum in fe eft, nec manus quidem tactum

5 diís

SO .QU"'. in

XIV. Oculi veftri etfi jaciuntur in aliquam

fceminarum, figantur in nulla, neque enim

vitabit, ficut enim cum ignem tangiinus, ignis

TC2

indicia per impreffas nobis aduftiones excipi-

quando proceditis, foeminas videre prohibe-

mini, fed appetere, aut ab ipfis appeti velle, cri-

mus, ita impoffibile eft, eum, quem ignis amo-

ris attigerit, e'usmodi tactum innocuum, in-

minofum eít. Nec folo tattu & affe&tu, fed a-

n

Ípectu quoque appetitur & appetit concupi-

violatumque perferre.

Ícentia toeminarum.

Nec dicatis vos habere

"VXIII. Quisquis per has corporis feneftras S. Greg. 1.

animos pudicos, fi habeatis oculos impudi-

incaute exterius refpicit, plerumque in de-2!. mor.

gg. n

"

le&ationem peccati, etiam nolens cadit,

Cs 2.

cos, quia impudicus oculus impudici cordis

eft nuncius; & cum feinvicem fibimet, etiam

atque obligatus defideriis incipit velle, quod

tacente lingua, confpe&u mutuo corda nun-

nolebat: Princeps quippe anima, dum ante

ciant jmpudica, & fecundum concupiiten-

H

non providet, ne incaute videat, quod con-

tiam carnis alterutro deleCtantur ardore,eti; m

cupifcat, coeca

videt.

poft incipit fäeüderare , quod

4

intaCtis ab immunda violatione corporipus,

fugit caftitas ipfa de moribus. Nec putare de-

.. XIX. Non generaliter (Chriftus, dum dixit $. Chryf,

bet, qui in foeminam figit oculum; & ipfius in

qui viderit mulierem ad concupifcendum eam '9- 17. in

fe ipfe diligit fixum, ab aliis fenon videri, dum

&c. ) concupifcentiam interimit, fed illam,

att

hoc fecerit; videtur omnino, & a quibus fe

quae ex formae decore concipitur, qui enim

videri non arbitratür.

1

ft

udet elegantes facies afpicere, ipfe praecipue

XV. Nequeenim Evangelium vetitum con-

fornacem fibi iftius paffionis accendit, & ca-

Manfi

tigiflet, nifi hoc incaute refpicere, fcriptum

ptivam faciens animam, ad opus quoque ce-

Tra&. 56. quippe eft : idit muüer &9c. — Hinc ergo pen-

leriter adducit.

,

h

Sifc. 14. . janqum eít; quanto debemus moderamine

..XX. Omne peccatum ex qu

odam niali- Salmer, to,

9.

,

Jm

. erga illicita vifum reftringere nos, qui mora-

gno vifu oritur, unde fuperbia non eft aliud, $- tt: 46.

jb

Bbbb3

quam

s86

Pribliotbece Manualis Concion:thriæ

fermone narrare concupifcentias, quas hau-

uam fe cernere per confpicialia, quze rem fpe-

riunt ab exterioribus, & lethaliter transmit-

&atam majoré reddunt,quam fit in fe ipfa.Ava-

ritiaetiam creaturas adhibitis fpecillis, tanqua

tunt ad cor; quis tanta pollet providentia,

& tantse cuftodise fui munitus eft clypeo, ut

pretiofiores res quam fint, refpicit, ficut & in-

vidia, quze cruciat vifa magnitudine alterius ;

a telis concupifcentiarum | oculorum liber

exiftat? ab ipfis enim dominandi amor, iü-

L"llc':

luxuria &ira, quze lumen rationis perturbant

dumentorum faftus, morum elatio, divitia-

ob infitum affe&tum. Rurfum per contrarium

y

omne bonum noftrum , imo & Angelorum in

rum cupiditas,

domorum agrorumque, & ha-

bendi inordinatus procreatur

affe&tus, adul-

bona & recta vifione confiftit, ut ita videndo

vitam habeant, & abundantius habeant.

teria, fornicationes, furta, homicidia, vitee

Cornei, a

hujus illecebrofus amor, & quam plurima alia

XXI. Magna eft vis oculorum, ad cor, &

pil

Lap. in

mentem vulnerandum. Species enim vifa per

vitiorum genera ab his fomentum accipiunt.

Eccle

oculos tranfit ad cor, & mentem, illique fuam

XXVI. O culi eft videre, male autem videS. Chrift,

re a mente eft. - Poftquam autem haec negli- 25 22. in

formam, & confequenter amorem, vel odium

*

imprimit, quae fpecies hzeret in corde, etiam

gens effe & habens laxare coeperi

t, quemad- "9^

modum auriga nefciens indomitorum equo-

oftquam res viía abierit.

$, Laur.

XXII. O quantis concupifcentiarum fagit-

rum ferociam coraüpefcere, & equos currum

hift.c 7-détis ex inordinato oculorum afpe&tu impru-

trahentes, & fe ipfum in praeceps ire facit, fic

L5t

vit.iolit. qortis transfigitur cor? Transmittunt utique

& voluntas noftra.-

S. Eufeb.

T

effrzenati intuitus ad animam corporearum

XXVIL Quam facile poteft in puncto cor-

E.myi'. hoe

formas rerum, atque concupifcibilium quali-

poris evagari velocitas oculi, tam folicite

tatum imagines, fuaque importunitate inter-

P

d

rzecavenda eft irruentis noxa delicti.

S. Aug. f.

XXVII. Prima adulterii tela funt ocu.lp

7 d8.dé

LgCA

nam dividunt unitatem , fanétos diffipant co-

temp.-

[5

gitatus, animi vigorem debilitant, tepefaciunt

rum, fecunda verborum.

charitatem, compunétionem minuunt, devo-

XXIX.lllecrebrofa vifus tranfeuntis affetio. $. Amb.in

XX. Ex inordinato oculorum afpectu i;

n- 's*fiatzh.c..;.

LV

tionem fzedant, pacis tranquilitatem turbant

'Transmittunt u

ti,— öo auï'.

n

& terreni pulveris infufilatione rationalem ca-

rudentis transfigitur.

que effrzenati intuitus ad aniniam, corpore

3. Jait c.7.de

vita folit,

lieant obtutum. -

$.Ephrém "XXIII. Gravis ac vehemens e

ft pro&itor

rum formas rerum , atque concupifcibilium

L.5

qualitates imaginum, fuaque importunitate

p2 m Qoculusvagus, atque diftractus. Nam caeterae

$r

97*

afpectiones,, atque

perturbationes animi, re-

internam dividunt unitatem, fanctos diffipant

centem habent tenta

tionis ardorem. Bellum

cogitatus,

ánimi vigorem debilitant.

L

1

XXXI. Ejusdem libidinis eft, vi

*

d

ere & vi- Tertull.

autem oculorum, & preéfens, & abfens do-

em apud Lan-

lore afiligiti animam, prava concupifcentia in-

deri, TamÍan&i viri eft fuffundi, fi virgin

fit. ciz opuf.a.

flammans mentem. . Exempli gratia, audivit

viderit, quam fan&e virginis, fi aviro vifa

50377.

quis fuavem muficorum concentum, & prae-

.XXXII. — Deprimendi funt oculi quafi ra-

S Greg.l.

teriit, poftea luctus vocem audivit, & plan-

ptores ad culpam. Quisquis enim per has

21. OT.

corporis feneftras incaute exterius refpicit, c. s,

&us, dulcem muficorum contentum depulit.

Similiter guftavit quis mel, poftea vero aliquid

plerumque in de

"

lectationem peccati etiam no-

lens cadit, atque o

bligatus defiderüis incipit

].é.

etiam deguítavit acerbiffimarum fpecierum,

uod noluit,

:

