re, dicebat illi: non defines graviorem ti

(

2

cibi carcerem ferare ?

RMISCELLANEA

"s

«

anlitas.

Uulitas.

j

$. Auguft

Augu[t'mus docet, ficut in templo Sa-

XII. Soerates a medico incontinens & ebrio« Vita,

h

í

£.255. de

nifi

temps

L S

fus judic'atus, dixit: omnino talis fuiffem,

lpmonisx duo fuergnt altaria; unum

me

J

$12

düibliotbera. Manualis. Concionataria

me Philofophia, & continuum vincendi ftu-

II. Major füm, &ad majora genitus, quam

dium cohibuiffet.

ut mancipium fim mei corporis.

*enufi dice-

III. Si vis perfe

&

iam bene difcerc Philofo. 'Thotn.

In D ialog.

XIII. Chriftus S. Catharing Sen

hiam.

emp.l.E«

bat, quanto magis morieris in te , tanto ma-

" Omnibus abítineas, omnia fubftineas.

-c' 251

gis in me vives: & quo purgatius cjicies,

Seneca ap«

IV. Si vis perfectam condifce-re/ Theolo.

Rodr. 2.p«

quod tuum eft, tanto ;abundaptius ipíe re-

iam..-

po

nam, quod meum eft.

Sit tibi mors mun

dus: fit tibri vita Deu

s.?; tr. L. r,

XIV. Idém Chriftus

S.-Fraüdifco dicebat,

V. Imperare, (ibi maximum eft imperium. ^ *'

me defideras? amara -tibi dulcig,, dulci; ama-

V]. Tunc omnia jure tenebis, fi poteris

ra fünto.

Rex effe tui.

[

Dz'gnitas.*

VIL Tantum virt

uti adiicics , quantum Seneca ep.

Rodr. þ.a. ..X V. S. Chryfoft. ait plus praftitiffe Devi-

:

113, Juv.

voluptati detraxeris.

. Wido. de

tr.r. eult. dem, non fümendo vindictam de,Saule, cum

VIII. Tantum quisque vivit Deo , quan

tranquil,

^potuiffet, quam Goliathum fternendo; nec

tum moritur fibi.

anim. in

n

tam multas in ipfius occurfüm egreffas, mu-

jofopho!

lieres cantantes, quam ip ccelis Angelorum

IX. Maxima, quz minimo vi&,oria' fangui« qi,1.

opimo.

ne parta elt.

S.,Cath.

REf

turmz magnitudini ejus applauferint.

— X. Herrfib über dicb , zillft über ficb.

Sen. -

, Chryf.

XVI. Plutarchus Alexandrum Magnum

XI.. JVer ibm felbft (lirbt, den. Himmel erxpirbt. -

hom, de Ífüpra alios omnes mundi

Monarchas extol-

vor alin ift gut.

*XAI. Sieg obne Biut;

Baule,

David & ]it, quando alii Monarchz nati fünt, hic ve-

XHL.- Ver ba[fet fich, de

liebet. ficb.

ro regna & imperia

,

fuis lacertis & ar'FniS com-

, tbw alles Gut

paravit.

1'«»

^ OXIV. Sicb Mbjlen*bezwingen

Rod.ps. XVII. O

q

uam magnis homines errori-

bringen.

XV. Wib

m tbut Gewalt , das Feld efbalt. *

tt.1. €, 17 bus tenentur, qui jus dominandi trans maria

XVI. Nichts fürcbten , nicbts begebrn;

cupiunt mittere, feliciffimosque fe judicant,

fi multas per milites provincias obtinent, &

Maaf(t Beitler all zu. bücbflen ,Herm.lf

novas veteribus adjungunt, ignari, quod fit

Seneca.

$. XVI.

iliud ingens paratumque regnum. Imperare

CP. 113«

fibi þrr'iax.ir/numk imperium eft.

AUTHORE S.

—

Sfucundias.

I. Alphonfüs Rodriquez p.2. tr. 1. toto.

XVIIl. S. Abraham convivium fecit, non

in die Nativitatis, fed ablaQtionis; quo indi-

. ]I. Francifcus Arrias in 3. tractatibus fpiri-

care voluit Deus, tunc demum folidz verz-

tualibus tr. 3.

)c mbrtificatiönc.

Etd

quz lgt

tiz locum effe, quando homo in vi-

lil. Julius Fatius d

—

rum perfe&um creícit, & definit effe inter

IV. Jacobus Alvarez tom. 2. lib. 2. toto.:

?

8. Auguü.

os, de quibusApoftolusait: tanquam par-

:

fuper Ge. , s in Chrifto lac vobis potum dedi.

N ]eremias*Drcxelius in Rofis Marianis

p'. 24 C. IO,

A

Is

Q;yq. 50-*

XIX. Hoc commentemur,; mihi crede, dif-

Vl. Lucas Pinellu

s de perfe&. 1. 3. c. 7-

V' 30'

jungamusque nos a corporibus , id eft, con-

1, Tin,

füeícamus mori (nobis ipfis) Hoc, & dum

Vil. Bernardinus Rofignolius de difciplina

V

erimus in terris, erit illi coelefti vitz (imile.

chrift. perfe&tionis l. 2. c. 9. & feqq.

638:10 l.

Et cum illac emiffi feremur e vinculis, minus

VIIL. Joannes Bufzus in Panario. V. mor-

*Tufoe q.

tardabitur curfüs amicorum.

tificatio paffionum.

[.é.

Ecc] st

$. XV..

.IX. Hugo Rott. in via regia p. I- C.7-

"d

AXIOMATA.

& p. 2. C. 19.

Vg

X. Caffianus collat. 24. In

flit. fpirit.

ntum proficies, quantum tibi vim in-

Vs

I.lTa

Fül—etis.

i

XI. deephas Man(ï Bibl. mor. tr. $ 1.

Ptoy,

Y.10

E«

22,

p

"

L. Tin

V IQ'

o/

g eeencN

h

[2

U

lN

MO

A

--

19,

GEn,S

(z»

oD

e ]

v

Deut,

üwf/g WS

C

u

4j

L

D

X

u l

Vs

Etda

l,

fTITU..

Tuuus C. Mulier.

513

MRU GRSENEUTRNU ;wamwæmwmwmmmäw—wwæw—wm MM

li

TITULUS C

il

MULIER

20

LL

XIIT. Pars bona muher bona: in parte bo-lbid. v. 3«

QUOAD ESSENTIAM

natimentiumDominum dabitur viro pro factis

füis.

Ib.c. 7. v.

Ip.

Definitio. -

XIV. Noli difcedere a muhere fenfata &

12».

D

bona, quam fortitus es in timore Domini ;

a

gratia enim verecundise illius fuper aurum.

W

R

I

XV. Sapiens mulier zedificat domum fuam : Prov. 14,

Juxta phi-

ft homo ad liberos paffive procreandos

infipiens exftructam quoque manibus de&ruet V. d

lofophor.

a Deo creatus; per hanc enim paf-

Damnum.

opimo-

F

RE&m.

fivam generationem ( faltem in actu

XVI Inveni amariorem. morte muherem, Ecel, 7. v.

primo?) diftinguitur mulier a viro ;

quod a fortiori locum habet ea medicorum

quae laqueus venatorum eft, & fagena cora9.

fententia, qui folum virile femen ad genera-

ejus, vincula funt manus illius.

Qui placet

Desc, effugiet illam ; qui autem peccator eft,

. tionem neceITarlum effe contendunt

capietur ab illa.

Dsz 10

XVII. Brevisomnis mahtlafuper mahtlamIb 25. v.]

mulieris ; Sors peccatorum cadat füper illam. 25

II Dividitur in celibem feu folutam quæ

nulh unquam viro nupta fuit :

conjugatam ,

XVIII. De veftimentis procedit tinea, & albid, 42. v,

..quz vinculo matrimonii a&tu illigata eft : &

muliere iniquitas viri.

13:

XIX. A muliere factum eft initium peccati,Ib. 25. v.

vidusm, quae.per mortem mariti a c0n]ugu

& per illam omnes morimur.

33*

vinculo foluta eft.

XX. Vinum & mulieres apoftate facrunt[b.xg V. 2«

faplentes & arguent fenfatos.

511

X S. SCRIPTURA

XXI. Melior eft iniquitas viri, quam mu-Ib. 43. v,

lier benefac1ens, &mi

ler canfundens in op-41.

probnum

&

Oualztas.

Fuga.

Eec

rum de mille unum reperi ( perfecum

XXII Nunquid poteft homo a.bfcondere ig-Prov. 6,

29

:'l 7.v.I X/l

intellige, & virtute praeditum ) mu-

nem in finu fuo, ut veftimenta illius non ar-Y: 27

lierem ex omnibus non inveni.

deant ,

aut ambulare fuper prunas , ut non

Prov. 2 t,

II. Fallax gratia, & vana eft pulchritudo ;

comburantw planze ejus? fic qui ingreditur

V. 30.

mulier timens Dom'num ipfa laudabitur.

1. Tim, 2.

IlI. Mulieres in habitu ornato, cum vere-

ad mulierem proximi fui, non erit mundus,

cum tetigerit eam.

V. 9

cundia & fobrietate ornantes fe, & non in tor-

XXIII. In medio mulierum noli commo-Eccl.42.v.

tis crinibus aut auro, aut margaritis, vel vefte

rari, de veftimentis enim procedit tinea, & 1.

pretiofa, fed quod decet mulieres promltten-

a muliere iniquitas viri.

tes pletatem per opera bona.

XXIV. Commorarlleom&dracomplacebrtlb 25. V.

Eccl. 26.

IV.

Mulier fenfata & tacita non eft immu-

V. 18'

(magis ) quam habitare cum muliere nequam. 23-

tatio erudltæ animze (id eft), non eft ullo

XXV. Averte faciem tuam a muliere com- Eccl. 9. v.

pretio comparabilis.

pta, & ne circumfpicias fpeciem alienam.-

Ibid.v. 19.

V. Gratia fuper gratiam mulier fan&a &

Propter fpeciem mulieris multi perierunt, &

pudorata.

Prov. 3r.

ex hoc concupifcentia quafi ignis exar defcit.

v. 10

VI. Muliere

rtem quis inveniet? pro-

X)&VI Ne attendas fallacize mulieris;favus *70v» 5. v«

cul & de ultlmls

bus pretmm e;us

enim diftil lans labiameretricis,& nitidiusoleo *

Eph. z.v,

VH. Mulieres fübjectze fir€ viris fuïs, ficut

22

gutturejus ; noviffima autem illius amara qua-

Domino, quoniam vir caput eft mulieris.

fi abfynthium, & acuta quafi gladius biceps.

. Tim. 3.

VIII. Mulieri non permitto dominari in vi-

XXVII. Non des mulieri: potefïatem anj- Eccl. $. v«

V. I2

rum, fed effe in Üilentio.

Gen. 3. v,

mae tuze, ne ingrediatur in virtutem tuam, &?*

IX. Sub viri poteftate errs, & 1pfe domina-

confundaris.

19.

bitur tui.

Deut.

22.

X. Non induetur mulier veüe virili, abo-

$. IIJ

V« 5.

minabilis enim eft apud Deum, qui hzec facit.

EX SS. PATRIBUS

/

Utilitas.

Qualitas.

Prov. 19.

Xl. Qui invenit mulierem bonam, invenit

uid efï: fpeciófa mulier? fepu]chrum de-S. Chryf.

V. 22,

- Qui

bonum, & hauriet jucunditatem a Donino.

albatum, nifi fuerit cafta & pudica.fur- Pfalm-

Eccl.26.v.

XII. Muhems bonse beatus vir; nam nu-

Pulchritudo autem finehis virtutibus, eft prae- $?

X

merus dierum ipfius conduplicatur.'

Mulier

cipitium. . patens , venenum 1nfplclent1bus

fortibus oblectat virum füum, & annos vitae 11—

conmpofitum.

lius in pace implebit. -

II. Habitare cum. fænuna, & non cOgno.. S, Bern;

R. P. Lobn. Bibl. Man. Tam. II

Ttt

ce-

*

$14

.,Biblz'otbecæ Manualis concionatorice

f.6g.in fcere foeminam plus eft, quam mortuum ad

Md

Cant..

vitam fuícitare.

Quod minus eft, non potes:

quod majus eft, vis, credam tibi ? .

EXEMPLA. :

8. Aug. €.

III. Eft ordo naturalis in hominibus, ut

/i355. in

od

ferviant foeminze viris : quia & illic juftitia eft

- Fuga.

emb]- j

R.

haec, ut infirmior ratio ferviat fortiori: &

-

haecin dominationibus & fervitutibus clara

Auguftine ne germanam quidem foro- Vita c, a6.

?

rem, aut filiam fratris fui in domo fua

juftitia eft, ut, qui excellunt ratione, excel-

B

lant dominatione. -

habitare permiffit, caufamque rogatus dixit:

^

Quia licet de forore aut nepte non fit füfpicio,

tamen ille, quse ad eas ventitant, fufpicio-

. Damnun:

nem poffünt movere , & inde infirmioribus

Cutir,

Id, de Ca-

IV. Cum foemina dominafuf in

:

fcandalum naífci.

'vinim ,

z Apin.

II. S. Hieronymus, ut ab hac pugna fe ex-.S Hier, ep.

5

Idem . S,

V. Nihil effe fentio , quod magis ex arce

pediret, inter feres & luftra vitam egit; cum-4?* -

Soliloqg.

que Vigilantius illi objiceret , hoc non effe

dejiciat animum virilem, quam blandimen-

pugnare, fed fugere, refpondit: Fateor im-

ta foeminsze, cordiumque ille contractus, fine

quo uxor haberi non poteft.

»

becillitatem meam, nolo fpe pugnare victorize,

ne perdam aliquando viétoriam.

$, Chzyf.

VI. Quid aliud eft mala mulier, nifi amici-

S. Gregor.

fup.Mstth. t55 inimica, ineffügabilis poena, neceffarium

III. S. Simeon Stylita nullam unquam mu-

Turl. d

19,

malum, naturalis tentatio, defiderabilis ca-

lierem poft converfionem oculis intentis afpe-

glor Con£.

xit : poftquam vero columnze editiori fe fan-

?

lamitas, domefiicum periculum,. delectabile

detrimentum, 1nali

&itate fervens invexit, non modo extraneoe

flatura, bonik colore de-

mulieri, verum etiam nec

pia ?

videndum praebuit. :

prqp?iæ matri fe

^

Wil

S, Aug.

VIT. Expei*t() crede, coram Deo non men-

Cl

apud Lug. tior : cedros Libani, Duces gregum, füb hac

-IV. S. Francifcus Seraphicüs adeo averte- Vita c. 5«

Dom. 3.

rat oculos, ne ullam mulierein videret, ut, fi-

POft P!f;ii [

»efte concidiffe reperi, de quorüu cafu non

cut ipfe focio faffus eft, nullam de facie nof-

magis füfpicabar, quam Hieronymi, vel Am-

$. 1.

brofü.

fet ; non enim fecurum putabat, earum for-

marum introrfus haufire, quze poffünt aut in-

S.Cypr.de VIII.'Po& confeffionem , vi&oriarumqüe

domitze carnisexcitare igniculum, aut pudicee

fing. Ckr« calcata certamina, poft magnalia & figna

mentis fnaculare nitorem.

Viti

mirabilia, nofcuntur in his omnibus nautra-

X'V., Idem B. Rugerius Francifcanus fecerat, Chron.

627

gaffe, cum volunt in navi fragili navigare,

cumque confeffarius ejus rogaflet

j. cur ita Fxancifc,

Quantos leones domuit una i

cata.

;

nfirmatas deli-

&

fugeret afpe&um foeminarum , cum puritatis P* - ^ 4

dono:a Deo donatum fe fciret , refpondit: '?'*

S,iüdor.l, IX. Ante igneni confi,f*æns, etfi ferreus fis,

Dum homo facit, quod in fe eft, Deum quo-

2.folit. aJiquando diffolveris: proximus periculo, diu

que facere, quod in ipfo eft, & hominem cufto-

tutus non.erit.

direalapfu: fed dum homo permittit natu-

X. Animum ferit, & commovet, non im-

ram libere ferri in ea, ad quae propendet, tunc

6. de 5a-

pudicze tantum, fed pudicee quoque mulie-

Deum permittere, ut homo, fufficienti tan

^

eerdot. C.

ris oculus.

E

tum auxilio adjutus cadat facile.

s'x

- VI. S.Ludovicus Epifcopus Tolofanus col- Vita C 14

: Fuga.

loquia foeminarum prorfus abhorrebat, pree-

cipue fecreta, averlabatur afpectus, absque

S, Hier.,in XI. Hofpitio]iim tunm aut raro, aut nun-

robo tefte & arbitro folus non loquebatur

ep. ad

ulli mulieri, nifi forfan matri aut fororibus.

uam mulierum pedes terant: omnes puel-

Nepot.

las, aut virgines Chrifti, aut sequaliter ig-

Iu teftimonium illibatae pudicitize , femper

nora, aut seqüaliter dilige.

Vide, ne fub

cum illo duo fratres mino

in cubiculo dor-

miebant. |Cavebat omnes fufpiciones, quid-

Vi fl.

eodem tecto manferis, ne przeteritze caftitati

confidas..

Non es Samfone fortior, nec Da-

quid probabiliter fingi poterat, ante. ne fin-

vide fan&ior, nec Salomone fapientior. Me-

geretur, devitant.

"

;

mento femper, quod paradifi colonum de

VII. S. Andreas Corfinus adeo caftimonise Lanziz.

A

Vi

pofleffione fua mulier ejecit.

deditus fuit, ut ne matris quidem & foro- oPufc.a.n.

XII. Matrem tuam ita vide,.ne per illam

rum colloquia fine rubore fuftineret: Aliarum

2?!

ihid.

alias videre cogaris , quarum vultus cordi

vero mulierum afpectus rejiceret prorfus, aut

tuo hareant, & tacitum vivat fub pe&ore

fi neceffitas urgeret, non nifi defixis in terram

vulnus.

Ancilllas , quze illi in obfequio

oculis eas alloqueretur.: Ob quam feveram

oculorum, fenfuumque cuftodiam, dum Pari-

fünt, tibi fcias effe in infidiis ; & quanto

vilior eft earum conditio, tanto facilior efc

fiis ageret, frater caecus, furdus, mutusque

ruina.

appellabatur.

SOvpnl. XHL De euiboi dcuitillc dibbdntt

VIII. S. SabbasAbbas cum advertiffet mul- ibid;

de fing,

de ferro rubigo nutritur, de veftimentis pro-

tos aliquam mulierem comitatos effe, focium

m'lo 1

-Gleric,

j

cedit tinea, de muliere peccati aculeus, fibi-

fuum probare volens dixit : Compatior huic

ats

lus concupifcentise . fomes peftlentise,

mulieri, qued unum duntaxat oculum habe

cui

£

Jiulus C. Mulier. -

S1$

cui Ac;umfocius refponderet, utroque,

& qui-

S. VI.

dem eleganti effe przeditam,

ergone eam, in-

quit, vidifti? diícede

qui fit tam curiofus.

i nolq talem fociunl,

JSIM.*IQLVI/TUDINES.

Engelpr.

IX. Reverendiffimus Antiftes Gropperüs,

Qualitas.

embl. 42,

cum Bonnze per diem comperiffet , ancillam

dj

3:

l.

icut circulu

x

N

in cubili fuo lectum fternentem, ancillam cu-

mulier

S aufeus in naribus fuis, fic Prov. 11,

biculo, & fimul lectum

per feneftram in pla-

pulchra & fatua ; perinde enim 22.

pulchritudin

e fua abutetur,

eaque in lutolu-

team deturbavit.

I

xurize fe volutabit.

-

Damnnum.

1. Sicut nemo fentit,

qua paft'e :caïceus Plutazch,

ftringat, nifi qui eo indutu

S

eft; itanemo no-in mor.

Cantipr, 1..

vit ingenium mulieris, nifi

qui cohabitat illi.

! UA

£. Apum.

X. Canohicu's quidam, cum Cänohicatuä

III. Sicut magnes trahi

^ przepinguem in curam animarum convertif-

*

t ferrum ; ita mu- S.Bafil.1, :

36f $.47

fet, ut eas Deo lucrifaceret, feptuagenariam

ler ferrea licet virorum c

ord)a ad communio- de Virg,

virginem, quz cilicium ejus lavare folebat,

nem voluptatis trahit. :

deperire coepit, & opportunitate, pelle&us

vitiavit. Quo fcelere admiflo, illa quidem

Dannum.

wpr,

poenitens refipuit, at iJle infixus limo profun-

IV. Sicut flores fpinarum admodum fna-

d

do, mifere periit.

Trivei;. i

viter fpirant, fed pun

&unt eos, qui negligen- Apoph.

Conf,

ter carpunt; ita muli

erum pulchritudo alacriz ! ! 3

$. V.

ter olet, fed fere offenditu

denter utitur.

r, qui illis impru-

EXEMPLA DO»MESTICIA.V/

Ribad.l.s [

| "& VIT

ib

C.1I.

i E

| ïgnatius omnium mulvie..mm familiari-

D

tatem, etiam earum, quze fpirituales

J ASCETICA -

aut funt, aut videri volunt, vitandam effe

dicebat, fed earum maxime, quze zetate, con-

uatuor funt, quze circa hanc materiam

L

ditione, ftatu periculofiores funt.

Quarum

praeci

ex confuetudine

Primum eft,

ut

pue obfervare debet Afceta.

*

pler umquef gut fuinuS þfequi-—

cum hoc fex

; quantum fieri poteft, omnem

tur, aut flamma

u confuetudine

m & familiarita-

Vitao l. 6

tem penitus abícindat

, eamque in finem me-

h

G 27.

"OIESE rancifcus Xaverius Gafpari Vicario

morabilem S. Hieron

cift.

dans monita, inter reliqua dicebat : Cum mu-

ymi fententiam ob ocu-S.Hier. ep,

l4

lieribus cujusvis conditionis non nifi luce pa-

losiemper habe

at: Quid tibi necelfe eft in ea47.

Jam atque in publico, hoc eft, in zede facra

verfari domo, i

n qua neceffe habeas ;

autperire, aut vincere 2

quotidie,

colloquere. Nec unquam domum xd eas ibis,

quis unquam apud

nififorte graviori aliquo cafü cogente, veluti

viperam fecurus fomnum

percutiat, certe folicitat.

Capit; quze etfi non

zegrae cujuspiam confeffionem : excepturus,

. Alterumeft

actum curandum erit, ut illius maritus adfit,

; ut, ubi charitas aut neceffi-

aut cognatus aliquis, aut certe vicinus ido-

tas ejusmodi co

nverfatio

nem aàut cohabita-

tionem füaferit, cu

mn magmna cautela eam fü-

neus. 9Siforte virginem aut viduamn conve-

Ícipiat; nimium

en

nire oportebit, ad ejus domum accedes, viris

im proeceps eft, qui tran-

ic- ,ll'*' : ):

Ipectatze vitae commitantibus, quorum fcili-

fire contendit, ubi

alium conípexit cecidiffe,

cet comitatus non folum.offenfionem, fed et-

Neque fidat fibi ,

cum vetulis agendum erit,

nam etiam ab his

peri

iam fufpicionem hominum excludat.

Talia

culum imminere, pul-

vero officia conyeniendarum & rara fint, &

chre quondam Abbas

quidam monachis füis Vita P

necelfaria.

Quippe lubricum eft negotium,

oitendit, dum omne

s ancillas & lottices a

monafterio removit,

ubi minimum lucri fit maximo periculo.

*

& monachis propterea,

;v'ita.

. HI. B. Aloyfius adeo mulieres fugiebat, ut

quod vetulas effent,

murmurantibus ; .€oe-

nam probe falitam cu

m modico potu appo«

ei nativam cum his difcordiam intercedere di-

fuit.

Qui cum ingen

ceres; nullam certe etiam confanguinitate

frigidse ,

ti fiti accenti, deíeau

conjunctam afpicere fuftinebat.

aquam e limofo

ftagno biberent,

Jlb

Abbas id advertens, dixit.

eodem modo rem

f2

Vita & 5.

IV. P. Balthafar Alvarez, nefolus effet eum

cum concupifcentia fe habere,

foemina, nunquam fedebat, priusquam fo-

virgiuibus fatiari non

qua, übi cum-

cio fedes afferretur.

poteft, 1"11 vetulis quae-

Majorem vero dicebat

rit fatietatem.

cum fceminis fpiritualibus cautelam adhiben-

III. Tertium eft

dam, eo quod fpiritualis amor foleat trans-

Ipirituale damnum,

, ut non timeat inordinate Vima £

fi tria haec concurrant. I.

gredi limites fuos, & fieri carnalis. Sicut opti-

Superiorum volunt

as

id Jubentium. 5. Pura

1num vinum in fortiffüunum acetum conver-

intentio, nullum ex

converfatione folatium

titur, quod tamen non advertitur, donec vo-

aliud,

lüntates ita agglutinatse fint,

quam Dei gloriam & animarum falutem

ut potius a Chri-

quaerens.

3

. Si omnis levitas, & nimialiber-

-- ——

fto,

quam a fe mutuo difcedant, & feparentur.

tas agendi abfit. Ob

quas caufas P. Baithafar

Vitàl.i. c.

. V. Alphonfus Rodriquez, etfi per quadra-

Alvarez diceb

18.

ginta annos Janitor fuerit, nullam tamen fce-

at, fecuritatem in agendo cum

proximis, cum ex obedientia fit, effe valde

minam de facie noverat.

magnam, adeo ut, fi qujs obediendi caufa in«

tta

"OAR.P. Lobn. Mg;z. Bibl, Tom. I1.

fames

Bibliotla,ecq "Manualis. Concionatorie

fames foeminas accederet ,; ut illas Chfifïo lu-

enim mulier rem totam non absque fui doli

per audientes deteftatione patefecit.

"

craretur, cum iis agens mundiffimas haberet

tibid. $.

cogitationes, quafi Angelus Dei; atíiex pro-

^ V. In urbe monafterio mulier falfo rumo-

luntate in cubiculo fuo maneret, foedis

ndas nu-**-

pria vo

X

re de viri obitu diffeminato, fecu

Nam vir

ibi cogitationibus uteretur.

ptias celebravit prae

properis votis.

ft inexfpe&tatus revenit.

Mich z.v. - IV, Quartum eft, ut ion facile, commit-

haud ita multó po

8.

tat alicui mulieri fecretum, quod aliis divul-

Mulier & prioris viri

regreffum pertaefa, &

oftetioris nuptias difc

uffo oeftro , ex quo

gari nollet; ita enim jam olim Propheta Mi-

confili-

cheas monuit, dicens: Ab ea, quae dormit in*

celebratee fuerant, jam faftidiens ,

.

Plutarch, finutuo, cuftodi clauftraoris tui. Hinc jam

um fufcepit, &

atrox, & nequi

tia refertum.

in/ Caton.

olim Cenforius Cato dicebat, trium, Ífe poe-

Monet maritum

fecandum (revera procum)

nitudinetangi. r. Quod iter feciffet mari, cum

ut una fecum ad toll

endum de medio impor-

e interpellato-

————— ÁÁ —

terra potuiffet. 3. Quod diem non condito te-

tunum gaudiorum utriusqu

ftamento tranfegiffet. . 3. Quod fecretum foe-

ryem , accingatur.

Sic nuptias initas ratas

i

H

ze illius monitis alient

minae ^00111miüifet.

À

fore. Pellectus fcropl

thori confpur

cator, €o

nfenfit in iniquitatem,

& fcelus patravit

o'miniftra & urgente mu-

-5': VIII.

adaver, facco in-

liere, a qua ve

ri mariti C

clufüm, fub noctem, cr

uenta farcina hume-

MIS CEL LANEA.

eft impofita : fed

ris viri füffe&i, imo proci,

ita, ut extrema Íacci ora cum

miferi vecta-

Q;ualz;tas.'

torisextimo indumento con

fpurcaretur. Qua-

Ifaram, e loco

AElian. 1.

uod niuïiäfesbdebeant ef,ï& ; fubditze

re ille dum in praeterfluentem

*

j

*

edito farcinam excutit, magna

totius corporis

11. C, 26,

viris, vel ipfa etiam natura docuit,

dum in ipfis quoque brutis mafculum przetu-

füccuffione ac nifu, una cum facco valde ex-

cuffo, devolvitur in profluentem , & perit.

lit, & draconem ac gallum gallinaceum cri-

fta, cervum cornibus, leonem jubis, & ci-

Laomna decreto Senatus Sabaudienfis. ante

cadam marem canora voce inftruxit.

aucos menfes , quam haec fcribimus, una

Anton. in

JI. Turpe femper exiftimatum eft, regi a

ccede, quia pluribus n

s

on»-'poteratï, utramque

expiavit.

meliff. to. foemina; hinc Cato dedecus hoc exprimere

^.Í34 vyolens in Romanis, dixit : Mulieres regunt

VI. Haud procul

»Lïugduno mulier, quaelbidem $.

nos, nos Senatum, Senatus Romam, Roma

mariti fuperftitis infigni amore flagrarat, eo ":

orbem, ergo mulieres orbi dominantur.

vita functo, inconfolabiliter moerens, capta-

Livius 1.

JII. Majores noftri nullamne privatam qui-

vit fibi orbitatis folamen ex demortui capite,

34

dem rem agere foeminas fine auctore volue-

quod tumulo educi,

appenfa, pro ftatu fuüo

j

haud exigua pecunia imp

etravit, exacto jam.

Cuá

runt, fed in manu éfTe virorum.

T y,

Theop)h.

femeftri a tumulatione.

Caput fic a trunco

IV. Mulier hebrzea, foedati conjugii fufpi-

Nec vana

àvulum, mulier fcrinio diligenter obferato

tit13,

Rayn. in

cione apud maritum laborabat.

am frequenter

G i

erat fufpicio : nam revera inquinarat fe mu-

inclufit, & per fingulos dies qu

$97«

reclufo , prehe

nfum effabatur ,

àc füaviaba-

lier eo fcelere, cujus fola fufcipio ad maritum

Poltea ver

o inflammatiore per fatanam

pervaferat.

Is igitur jufto dolore faucius po-

tur.

foco ,

idem caput impuri amoris. ignitabu-

ftulat, uxorem ex

lege Domini ad praeftandum

lum; in lectum

fimul cubiturum collocavit.

coram fynagogze prac

fide juramentum, de

fervata thori

fide, fimulque poculum aqua

Hsec per aliq

uod. tempus fic ge

fta funt, fed

non ita multo poft, pro capite,

corpus homi-

Ddlrio,

Zelotypise ref

e

rtum hauriendum, iisque om-

cubare d

duf

nibus diris fe

fubjiciendam , quas myftes ex

nisintegrum fibi ac

x

eprehendit; quod

ql 2(

illecebrofis cum ea

affatibus agens, mariturmg

lege imprecatur

uxorifoedifragge. Mulier fibi

fasquefibi effetanquam

inale conícia, a

&u & arte foeminea excogitat

fe quondam ejus effe,

.

D

lum. Componit fe in

viro, ab ea, quae Juri

s mariti funt, exigere,

devitandi perjurii do

Annuit mulier, & per tempus

cunis, ibique fe ab ancillula herilis

.gedificii

fignificavit.

fatis diuturnum perre

xit in fcelere, rata fibr

nefcia, agitari aliquamdiu mandat. Ubifatis

fas effe, propudiofum commercium cum re-

vifa fibi infantem finxiffe, maritum de conce-

mes

duce quondam vir

oexercere: qui fuit error

pta fufcipione blande arguens , conftantiam

admodum cr.; ffus.

Nam praeterquam quod

Vi

animi, & seternam erga eum benevolentiam

a

fide praeferens , irruit in ejus collum palam

nonnifi vana. Decies viri quondam fui erat,

cui illa faciebat fui copiam ; etiamfi verus

omnibus, & ofculum figit, innocentiam infe-

, conjugii vin-

liciter appetitam conteftata. .. Inde ad judicii

quondam vir revixiffet, tamen

nefas mulieri

culo per mortem difru

.

.

pto ,

*

praefidem advolat, & juramentum rite ccnci-

fuiffet, redivivum excti

pere, tanquam, vi-

pit, omni fe viro,

preeterquam fuo, intactam,

Credita eft fimpli-

rum , nulla fact

a de novo conjugii celebra-

*

ex quo e cunis exceffiffet.

tione, iis adhibti

tis, qux ad conjugium

citer apere, ac dicere; & pro innoxia pro-

defiderantur

itaque

nunciatum ; preefertim ex quo vires poculi,

legitimum

ineundum

.

-

nefaria omni

ex parte fuit ea. viduae commi-

Wadmw

[

am emortus una cum lege veteri, nihilin

Ícientia miferam fodi-

mul

ierem valuiffe funt depraehenfze. Sed Deus

ftio. Tandem vero con

cante, acceffit ad evi no

ftriin hisoris Holdam,

.

tü] Mme

fraudulenta aequivocatione non eft delufus,

um retexit, hae

m. ]0

eique fincere totum gegotl

ut

ficut homo judex, & i:omiger maritus, Mox

- ditulus : C. Mulier. :

517

ut e&þumbeo conjunaiffima, & malignitatum

Ttans ignem, :a]feral ficcam paleam, quamut

fatanze bene intelligens ,. dedocuit viduam, a

propius admovit ,

[d

*

^

igne concepto in cineres

quà confülebatur, & praetenfam conjugem

abiit... Tunc vir fanctus, /óas velim, ait vir-

diabolum effe, füb. demortui mariti fpecie;

gini, quod paleis :gris efl , boc reltgiofís. e[]e mulie-

confirmavit 5 . gràviffime conteftans, non effe

rum alloquia.

Dixit. & rubore fuffüfa mulier

ultra ei confüefcendum, vel fi mors oppeten-

fe fabduxit; & Gualterus difceffit. -

da elfet, & quantivis cruciatus fübeundi, prze-

XI. Juvenis eremita, qui in eremo a pueri-Difcipul.

teritam vero noxam fincera confeffione ex-

tia nutritus fuit, ivit cum Abbate füo ad civi- ^'0mpt.lit.

iandam effe.. Éxcepit bono animo vidua. fa-

j

U

tatem. . Et cum vidiffet milieres in chorea ;! €xembl.

[]

ibre monitum ; itaque domum regreffa, reve-

& quid effent ab Abbate quaefivit folicite.

nientem fatanam, & criminofum comercium

Cui Abbas: anferes fünt.

Et reverfüs puer

continuare tentantem, generose abjecit. Qua-

ad clauftrum flere coepit. « Cui Abbas : fili,

re exacerbatus íoeminze obfirmatione, dia-

quid'vis? Pater volo comedere de illis anfe-

bolus blanditias in furorém vertens, mifellam

rbüs, quos in civifate vidi. 'Tunc Abbas

dire excruciavit. Rediit illa ad Holdam fuam,

convocatis fratribus dixit: Confiderate fra-

&quam male ceffiffet, aufcultare fano confi-

tres mente Molicite, quam periculofus eft mu-

lio, expofuit. Confirmante Holda, perftandum

lieris afpectus.

Nàm hinc innocens puer,

effe in fan&a obfirmatione, fpiritus nequam

qui prius mulierem non viderat, in eremo

crudelius, & acerbius miferam mulierem ex-

nutritus fuerat; & folo vifu muliefis igne car-

cepit; ita ut ejus conftantia pene fleCteretur, &

4

4

lam-

nalis concupifcentize eft accenfus , &in

ftatüeret reverti in id ipfum potíus quam di-

matus. Unde nihil tam damnofum bonis mo-

rze flagellationi obnoxia effe.Quin etiam agens

ribus, quam in aliquo fpectaculo refidere , &

cum Holda, ab inconfpicua manu alapam ex-

mulieres folicite infpicere. David enim ocu-

cepit, adeo vehementer impactam, ut.con-

los fuos injécit in mulierem , & illicito appe-

tunderetur miferrime. Holda ad vacillationem

titu du&us homicidium & adulterium perpe-

mulieris ad repetendum fcelus inclinantis,.in-

travit : & nifi incaute mulierem refpexiffet,

terpellavit Deum, ut loco viduze ,cpniültriciä,

in tantam tentationem . carnis minime inci-

.

dzemon furorem in ipfius Holdze corpus ver-

diffet.

terefineretur. -Exinde, vidua confultrix imu-

XII. Senex quidam dicebat Juveni rel/l;gïo-soph.rün-lp

nis a fatanee vexatione fuit. Sed Holda impa-

fo: Cariffimeattende, quia fal ex aqua eft, , fi :o- Vit.PP.

&o gravi colapho; mutata primum eft: "Tum

appropinquat aquze, continuo folvitur, & de-* ?: 17

m 75.

per undecim confequentes dies ac nottes, vix

ficit. Et monachus fimiliter ex muliere eft,

ulla interpofita quiete dire vexata, exactis au-

&, fi appropinquat mulieri, folvitur & ipfe.

tem iis, quos dixi diebus ac noétibus, Holda

XIII. Non male cecinit quidam :

S.Hier. in

quoque indemnis fuit a daemoniaca infefta-

ep. ad Ne.

tione.

Adam,xSm;äjmem, Petrum, Davidem, Salomonem.

pot.

Card. de

Decepit mulier ; quis modo tutus erit?

rerum.va-

VII. Cum Kennethus Rex SbotorufrriEruth,—'

lintum Fenellz filium fimul etiam Malco-

riet.1.12.

num Druffum Regem & affinem Fenellaze oc-

XIV../ riftippus mulierem parvam confpi- Anton.t de

,w!

€, 16,

catus, fed pulchram : P

arv

cidiffet ;- illa fratuam mira arte fabricari juffit,

Cchrum, inquit, fed magnui

n malum.

um quidem Ppl- inul. forri,

in cujus manu aureum pomum gemmis re-

. XV. Democritus interrogatus, cur magnus'dem f. de

fertum erat, quod quicunque tetigiffet, ftatim

ipfe parvan uxorem duxiffet? refpondit: ]nmul. im-

multis jaculis confodiebatur : eo Regem nil

probo,

tale

fi

malo eligendo minimum elegi.

XVI. Protagoras quzefitus , cur inimicolbid.

x

do, verfipellis foemina interimit.

fufpicantem invitatum in F e&ic'aglfiiþ'f(,jppi.—.

Delrio.

fuo filiam- uxorem dediffet? refpondit : Quia

difquif.

VIII.Non procul a Beneventana Hifpanize

hihil ei.deterius dare poteram.

urbe uxor ruftici cujusdam pertaefa malze tra-

XVII. Secundus interrogatus . q.uid effet Max. f, 9e

g. 2.

Cationis, quod fteriliseffet, noCte quadam au-

mulier mala? refpondit : Viri naufragium,

fugit, & in vefte virili, ceufamulus domefticus

domus tempeftas , quietis impedimentum,

d

variis locis fervivit; donec fexum in fe muta-

vitze captivitas, quotidianum damnum, vo-

tum fentiens, uxorem : duxit, clam priori viro,

luntaria pugna, fumptuofum bellum, ballua

tandem a'quodam , qui illam prius noverat,

convivia, folicitudo confidens, lezena com-

Olaus

agnità & rcgata rem omnem enarravit. .

plectens, exornata fcylla, anima malitiofum,

1X. Olaus Wormius in. Mufaeo Wormea-

malum neceffarium.

Wo

s

rmius

pne"

rio l. 4.6.12. ait,. fuiffe Coppenhagii in Dania

XVIII. Quibus gradibus mulier trahat inEnaelgr.

foeminam. anglam gente, Elifabetham nomi-

ruinam, non male

ne, quae anno 1620. calamo ( cum brachiis ca-

quidam explicavit fäqucn-— embl. 4r.

:I.

tibus verfibus.

reret,) ore fumpto nomen fuum chartze in-

fcriplit ;. ore praeterea.nevit eleganter, filum

o JPoft vifum , rifum : poft vifum venit ad

ujum -

lingua acui intrufit, & alia multa munia ma-

nibus propria executa.eft ore.

Poft ufum ad ta&um:

pfyi tactum venit .

ad a&um :

LJ

Damnum.

Poft attum, fattum : pof? fa&tum penitet

Wading.

AAE Gualterus eFratrum Minorum Ordi-

acuun.

to. 1. An-

nal Minor.

ne fzepius a.nobili virgine, Maria Gracia, roga-

XIX. Nec imperite quidam de Samfone :

tus,ut veniret ad fuas zedes,renuit; tandem ve-

a. lo.

Lenam nor potuit , potuit Juperare Leenam :

nit toties fat.igatus precibus ; fed unamanu ge-

era.

Quem fera non potyz't

yincere?' vicit b

:

$.IX.

Biübliotheée Manualis concibnatoriæ

X

518

IX

IV. Joannes Bufeeus de ftatibus Nominum,

3 hupf

AUTHORES.

tit

virginitatis & viduitatis ftatus.

ipl Long'

& oþ'ufc. :

V. Jacobus Marchantius in Horto Paft,

iA

us Lancizius opufc. 2. C. 4.

Virga Aaronis. tr. 4 lect. 8.

a *

L Niclola

]

col

TI. Henri

cüs l(.:ïnge]gr p. 1. Luc.Ev. embl.41.

- VI. Laurentius Beyrlinck in theatro vite

H

.1Hi. Matthias Faber con

humanae. V. eodem.

L

57 CUU RUARUAU

$ 6j

;

.3.in Fefto SS. Si-

VII. Jofephus Langi

us in Polyant. V. eod. |

monis & Judae.

n hom

ucoutdeuadododbduuduodotutspotlutduu u u

EXstÀs

"

TITULUS Cl

MUNDU S.

$.

$L

$. 1IJ.

n

EX SS. PATRIBUS .

AQUOAAD/ESSENTI'AM.

Dg/ïnitio.

| Q,uqlz'tas:*

-

í

(iíol,

I

I.

go Mu

fb proufhin accipitur, 4vitiof"a & mife-

Mu

ndus tranfit , & concupifcentia ejus.S. Auguft,

ra naturae humanze conditio, ex pec-

,

Quid vis? utrum amare temporalia , & up. Ep.

mi hominis & parentis con-

tranfire cum tempore? an Chr

E

cato pri

| jíftum am&f& & Joan,

$p

jo.1.€ S»

tracta. .

Unde S. Joannes dicit: Sci-

in æte/müm vivere ?

i

