Primo quidem propter bo-

Unseitige 4frzney, bringt frübe an Tids-

num ejus, qui contümeliam infert, ut vide-

ey.

I. 6. n- IOl

licet ejus, audacia reprimatur ,. & de czte-

V. Mildes Gmilb, macht freudig Geblüt.

ro talia non attentet, fecundum illud Prov.

Gütig und mild, if der befle Schild.-

(»

;

26. $. Refponde [Iulto juxta fiuliiam fuam , ne fibi

Regierung bart, macbt üble drt,

Japiens videatur. . Alio modo propter bonum

multorum, quorum profectus impeditur pro-

Em JFort das lind, Ort überall find,

pter contumelias nobis illatas.

Unde Gre-

l

gorius dicit fuper Ezech. Hom.6. . Hi quo-

$ XVL

h

rum vita in exemplo imitationis eít pofita,

AUTHORES.

d

debent, (i poffunt, detrahentium fibi verba

compefcere, ne eorum przdicationem non

L Hieremias Dr;&celius in Rofis feleGtis

e I. C« 2.

audiant, qui audire poterant, & ita in prae

vis moribus remanentes, bene vivere con-

]I. Paulus Barry in folitudine Hagiophilz

temnant.

die fexto diíTert. I.

!

II. S. Antonins

de hac materia (ic di fcur:

$. Anton.:

IIL. Joannes

Bufzus in Viridario, V Man»

n

P. 4 ti 7. rit: Aliquando contumelia eft fufferenda, &

fuecudo.

LO .60

boc ratione evitande temeritatis, juxta il-

IV

. Bernardinus Roügnolius l. 4. de Qifci-

lud Prov.26.4. JNe refpondeas fLulte juxta [lulti-

plina chrift. perfect, c.36.

tiam fuam, ne ei fimilis eficiaris. " Tacere quip-

V. Jacobus Alvarez de Paz. tom. 2. 1.3.

:

pe; & non refpondere contumelianti, quan-

p. 21- 0090 50 .8. :

VI, Franc

|,

do quis hoc faceret, ut fic tacens magis pro-

iícus Arrias tom. 2. de imitf

vocaret illum ad iracundiam, peccatum ef-

Chrift. tr. y.

Íet. Sed tacere, ne & ipfe refpondens in-

"WIL Henricus Engelgrave p.;. Lucis

currat contumelias, vel magis illum ad ira-

Evaneg. in Dom. Palmarum.

cundiam accendat, debitum eft, & virtuo-

VIIL Mat:th. Fab. in fefto S, Matthig

]

fam, quod idem pun&um diu anteS. Auguft.

cap. f. tot.

attigerat, quanto ita difcurrit : Ille injuriam

I1X. Laurentius Beyrlinck in fefto S. Mat-

fecit, & injuriam faciendo gravi feipfum vul-

thiz them., 4. & in felto omnium San&orum

nere percuífit, Tu vulnus fratris tui cone

them. 3.

———'WMÓá RC ERN

temnis: tu eum vides perire,vel periffe,; & — X. Jofephus Manfi

X

Bibl. mor. tr. 36

;ä

lia

- q.

| R.'P. Lobn. l?ibl. Man. dom, II-

$

Bibliotbecee Manu;zhs'l Concionatoric

252

n

u

h

jl

4(

TITULUS XCL

(u

!f

j

MARTYRIUM.

d

Y

PROOEMIUM

jr'

F li

Obilis ff illa Platonis [ententia, quod , fi corports oculis virtutis pulchritudo cerne-

ll

,

N

retur, mirabsles [ui amores in nobis excitaret. — Quod. i. boc in fingulis virtutibus

(il.

verum efl, multo magis verum ertt in virtutibus bis, que Deum ipfum [pectant,

tií

€? quorum officium eff, eum bonorare, credere, amare , C? ei confidere. — Illi erim bo-

f«

mines altiff/imum . C? nobiliffimum obje&ium , in. quod. afpiciunt, babent, qui Deus eft re-

j

syum ompium Domninus.

FEx quibus que primum locum tenent, C? maxime Deum co-

lunt , C? ia illum glorficant , bomines [unt , qui, ut fidem fervent, & imménjam Ma-

jeflatem, ut debent , "venerentur, mon folum «itam pro illa ponere olunt; fed crudeht[fi-

mis C? borribiliffzmis fuppliciis profundere.

uod fi quelibet «irtus (ut. dictum i )

7zam pulcbba efl, quanto formofir erit illus wirtutis pulcbritudo, qu& ad bunc Jum-

mum gradum pervenilJet ,, quod. omnium maximum facrificium e(! , quod. bomines. offer-

re po[]hnt, C? ultümum, ubi gratia bominem mortalem [ublimem efficere po[ft ? — Tan-

ta efl bec pulcbritudo , ut. (quemadmodum inquit. zfpoftolus)) mon. Jolum. bominibus zn-

gelis , fed. etiam ipfi Deo formofifimum ,. &? . admirabile fpe&taculum . fit ,. qui gaudet

quidem maxime , cum inhrmam , C? languidam carnem. pugnare , €? triumpbare . de

univerfis totius mundi viribus, atque infermi pro [ua fide, & amore cernit. — 1n quo

gratie «is, atque ejfcientia. ChrifH redemptionis , per quam bac gratia datur, profe-

&o cernitur.

Opere pretium. ijum ef? , bec Sanclorum tam fortiter morientium

E

exempla , devoto ILe&tors , feparatim: proponere , ut , dum eorum generoja. certami-

na intellexerit , ad [imilem. fortitudinem in — fuis . faltem. tribulationibus | generofo . fe--

"s

rendis oflendendam excitetur.

a. Porro ut, quanta fuerit bac SS. Mariyrum . virtus,

p

clarius cognofcatur , eandem ex epifola quadam devotiffima fidelium Lugduni, & Fien-

t

Delat. d

n& Gallie ab Eufebio l. $.. .Eccl. .Hifl. relata cogno[cere licebit , ubi finsularis Mar-

tlo pe

iyrum benignitas , aut mode[lia in bac verba defcribitur ;.— 1fli vero ipfius ChrifHi (qui.

petem to, j

cum in forma JDei e[fet , mon rapinam arbitratus ef] , [o effe equalem Deo : . fed. fo.

UULET

ibfum . exinanivit ,. formam Jervoi accipiens) tam *vere emuli, & imitateres erant ,. ut,

c1n4

quamuvis in tali gloria , & jplendore locarentur, C? non femel, C? iterum, fed fapius,

L

& M

di

ut Martyres decet, pro fidei confe[Jone acerba tormenta. perpel]i, befliis objethi , ab iis-

dem denuo ablati, ignito ferro exu[Hi, vicibus lividi , vvulneribus undique infü&lis excrau-

d

ciati: mon tamen fe ipfi Martyres e[Je pradicarent , neque- cuiquam nofirum copiam a-

P

[

cerent , illos eo nomine appellandi : . fed fi quisquam nofirum eos, «vel per. literas , «vel

per farmonem , ut. Martyres , forte falutavijjet, graviter eum reprebenderetur.

Libene

k

ter enim Martyris appeliationem Chrifto, fideli & vvero Martyri primogenito mortuorum,

t

duci & au&tori vite, que eft ex Deo, concelerant:. Martyrum etiam, qui jam ad Chri-

d

tn

fhum ex bac corporis cufTodia migravilJent , nobis non gravatim in. memoriam vedigerunt,

dixeruntque : il jam vvere funt Matyres, quos Cbriffus proprer fidei confe[onem ad fe

recipere dignatus ef] , €? quorum martyrium ipfo praclaro vite exitu, tanquam fiillo

U

p

certifimo obfignaoit. — Nos. autem Jolum. & abje&ti Chrifli momiris confe[fores, atque fra-

[

2res ob[ecrabant cum lacbrymis : ut preces pro illis ardenter. & obnixe IDeo funderent,

li

quo difce[]u e "uita opus, quod Deus tam benigne incoppi[fet , cumulate exploretur. — .Et

N

quameis t0n modo libera re[pona. gentilibus dando , od etiam patientia, magnanimitate,

]

fidenti amimi robore, contra omnes cruciatus , [e generofos €? fIrenuos. palam offenden-

fc

Q

do, vim, C? virtutem Martyrii per[picue declara[fent : tamen timore Dei referti Mar-

&yrum apellationem, qua fraires illos donare *voluifJent , ab fe vepellere [udebant. — Hu-

ä

miliiate 1anta erant, ut, licet. Martyres. e[fent, martyrii tamen nomen renuebant.

At

cum gentilibus aliter [e babebant, quibus animi [ui magnitudinem oflendebant , cum illo-

vum iribuna] non recularent , & dlorum. tormenta penitus . negligerent : itaque inter

t

l

^

Jtafres

253

-

Tiulus X'CL fMariyriwä.

fratres defendere omnes , "neminem . accujare , omnes e vinculis eripere, colligare temi-

nem conabantur.

Pro illis, qui füpplicia eorum corporibus. infixerant , exemplum . Ste-

pbani perfe&li Martyris imitati bemigne orare [olebant , dicentes , Domine, me flatuas

jlis boc peccatum.

Graviljmum autem bellum ab illig propter ingenuam . erga. fraires

charitatem , cum ip[o diabolo ideo fufceptum erat , quod tantopere mitebantur , ut "ora-

cem illus , tanquam al befie , gulam firingendo eos "urvos denuo evomere cogerent,

quos prius tanguam mortuos e pemius devora[Je putaverat : atque adeo velus matris in-

dulgentis mifericordia commoti multas lacbrymas pre eorum falute in con[pe&tu Dei Patris

profundebant , oitam illis flagitabant. Quod . quidem factum erat, — Nón. enim ad. cole-

flem patriam illo felici die joli ire olebant , mec. Jui martyrii. coronam perfettam e[fe ar-

lj

bitrabantur , cum. [uorum membrorum partem in. captivitate fibi relinquere videbantur,

qu& quidem adver[arius nofler diabolus ex. ecclefia feptis Jubripuerat. . His breviter pre-

solatis, in quinque partes bunc Titulum dividam ;; €? in prima quidem virorum: In

Jecunda smulierum: — n tertia puerorum. & infantum. . In quarta

Sociorum ïEfu thar-

tyrium: n quinta $. Marzyrumr numnerum . brevirer proponam.

;'

"& o

litos, & redte, cüm/Chriftkus ipfe ;Be*atos ;ii-

cat, qui perfecutionem patiuntur propter

)

QUOAD ESSENTIAM.

juftitiam; qualem di&i Alexandrini fideles

non fünt paífi. Dicitur 6. vel intentaie , ut

d

Defïnitz'o.

indicetur, eos, qui quandoque fponte fe in

I.

ignem, aut aquam conjecerunt , non quie

dem a&u a, perfecutoribus occifos, fed ta-

St teü-imcniüm veritatis fidei, vel ali-

j

men ob períecutionem przcedentem, quam

?

cujus virtutis per mortis a perfequene

videbant, evadere f& non poffe, Spiritus fan-

E

te illata vel intentate toleraptiam.

&i in(tin&u mortem fibi acceleraffe, atque

2

Dicitur r. Téftimonium : hoc enim ipfüm

P

ad'eo, pro veris Martyribus habendos eflc.

nomen Martyr, quod idem fonat ac teftis,

fignificat ; Dicitur 2

V:

eritas fidei, quia plerie

| Divi]z'a.

que Martyres ob defe

zn

fionem fidei funt mote

tui.

II. Dividitur martyrium late acceptum ng,',',« lib,

?

Dicitur 3. vel alicujus virtutis: ut indi-

communiter in proprie & improprie diétum. cit. p. 1.

cetur non requiri, ut femper explicite pro»

lllud eft, quod' priori numero definitum &c. 1.

pter fidem quis moriatur, uti in multis Mar-

explicatum eft ;. hoc in pia quacunque &

ribus videre eft, licet implicite femper fi-

patienti perpeífione confiftit: uti Theoph.

f-

De Märty— ä)'

€

i profeffio concurrat.

Dicitur 4. Mortis,

Raynaudus docet, variisque SS. Patrum te-

rio per

r quod Verbum fignificatur ; non nece(-

h

peftem to. (a

ftimoniis martyrio equiparari oftendit, quod

rio requiri, ut mors adu fequatur, fed

uidem horrore mitius eft fed diuturnitate

j

C. I. ilo

l60 pl 40

fufficere caufam talem datam, v. g. vulnus

frequenter longius, ut S. Bernardus loqui- :

s

& feq.

'aut percufïïoncm, ex qua mors naturaliter

tur. Unde S. Petrus Damiani ait: QuisquisIn Serm.

,

fequi debuiffet, nifi divinitus fuiffet impe-

amat martyrium, exhibeat íe martyrio di. de $. Bar.

"

dita, uti in S. Joanne Evangelifta, S. The-

gnum , & martyrii procul dubio confequen. bar.

|s

cla, & pluribus aliis, patet, qui ab Ecclefia

tur premium. — Non poteft fanguinem fun-

. pro Martyribus habentur, etiamfi inter ipfa

dere , pote(t femetipfum poenitentix telo

tormenta non (int mortui. Dicitur j. a per-

percutere, & in cordis contritione mactare.

fequente illata : hanc enim perfecutionem com-

Preparetur ad feriundum cingulus, non de-

munis fenfus Do&orum ad verum marty-

erit remunerator, etiamfíi defuerit gladins;

rium requirit, ut a numero Martyrum ex-

deeft carnifex, qui cervicem exterius fe-

cludant eos, qui ex charitate peltiferis in-

riat, adeft judex,

qui bonz "vt)lqnmtis pr&-

I,P

infervientes, aut aliud fimile obfequium prz-

mium reddat.

s

ftantes obierunt, quos quidem veris Mar-

HT. Martyrium proprie dictum iterum füb V Martyr,

tyribus acceníendos effe fufe cit. P. Theo-

dividitur a Beyrlinck in materiale, & formale. i. P.

ä

philus Raynaudus probare conatur, fed con«

Materiale eft, quod absque ullo actu volunta-:

tra communem fenfüm Do&orum, & fide-

tis peragitur, quale fuit martyrium S.S. In-

l-

lium , qui eos, qui per' miraculum peftem

nocentium, quos Origenes flores & primitías

contractam evaferunt, neutiquam pro Mar-

Martyrum vocat, €eo quod teftimonium,

tyribus veris in gratia confirmatis agno(cunt,

quod fermone perhibere non poterunt, paf-

fed pro illis mortuis perinde, ut pro aliis

fione reddiderint, atque adeo Deus pro for-

orant, quod tamen facere non deberent, fi

mali martyrio acceptarit. Formale marty-

pro veris Martyribus eos agnofcerent, un-

rium eít, quando mors per a&um voluntatis

de & inde in Martyrologio romano 28. Febr.

acceptatur, ut in adultis fieri folet; ad quod

dicitur, Alexandrinos Presbyteros, aliosque

proin requiritur, ut mors propter Cbriftum,

fideles, qui in obfequio peltiferorum obie-

& odium catholicz religionis, aut propter

runt , religiofam piorum fidem veluti Marty-

opus virtutis alicujus irrogetur. Requiritur

te$, id efít minus proprie dictos venerari fo»

preterea ut perfecutoribus non refiftatur (un-

! 3

.de

254.

Bibliothacæ Manualis | Concionatorice

de militesin bello occifo,non dicuntur Marty4

II. Nihil eft «que przclarum, atque vit«q4, hom 1;

res) ut fide füpernaturali credatur veritas,pro

cula pati propter Deum. Vinctum effe pro-in Ep. ad

qua tuenda mors fuftinetur (cujus defedtu

pter Chriftum praclarius eft, quam effe Apo- Eph,

Hzretici non fünt Martyres) & legitima di-

ftolum,quam effe Doctorem,quam effe Evan-

fpofitio faltem attritionis afferatur.

geliftam.

$i quis amat Chriftum, novit,

quod dicitur. Si quis in Deum infanit, & ejus

Gi'fadus.l :

amore uritur, novit vim vinculorum, malue-

[

IV. Quatuor gradus martyrii ab eodem

rit effe vin&tus propter Chriftum, quam ha-

Beyrlinck affignantur, quorum primus eft,

bitare coelos.

Ibid.

quando fuprema veritatis teftificatio per mor-

III. Si quis mihi datet totum cæium, aut

tem actu fecutam completur. Secundus eft,

j

quando caufa füfficiens ad mortem natura-

Pauli catenam, ego iftam praeferrem, Si quis

me apud fuüperos collocaret cum Angelis, aut

liter inferendam data eft, fed mors actualíis

cum Paulo vin&o, eligerem carcerem; & vin-

non ftatim, fed poft intervallum fequitur ob

cula. Nihil eft melius, quam mala pati pro-

vulnus v.g. lethale inflictum.

'Tertius eft,.

pter Chriftum.

Non tam beatum exiftimo

quando mors, quz naturaliter fequi debebat,'

divinitus impeditur.

uando

Paulum , quod raptus fit in tertium coclum,

Quartus eft,

quam eum ceníeo beatum propter vincula.

gravia tormenta pro fide tolerantur, fed non

ä

Mihi eít optabilius male pati pro Chrifto

lethalia, quos Tertullianus Martyres defiena«

quam honorari pro Chrifto. . Hzc eft gloria,

tos appellat, S. Cyprianus vero Martyres vo-

:

cat, prout a confefforibus, qui fidem fine tor«

quz omnia exuperat.

ä

IV. Unde tu delicatus es miles, fi putas teld. Serm,

mentis profitentur, diftingui Íolent.

Mbidets p

poffe fine pugna vincere, fine certamine tri- deMartyr,

du r

$. Ii.

umphare. Exere vires, fortiter dimica, atro-

Confidera pae«

EX S. SCRIP TU R A.

citer iri prxiio ifto concerta.

Qum, conditionem attende , militiam noíce.

M.tt- C- 601' Be

ati, qui. perfecutioflem patiuntur pro-

Pactum; quod fpopondifti: conditionem, qua

pter juítitiam ,

j

regnum coelorum.

quoniam ipforum eft

acce(Iiíi;: militiam, cui nomen dedifti.

ä

V. Non reípondeas, fed efto tanquam fur- Hug.Card,

Matth.

iI, Qui non accepit crucem füuam, & fe-

c. lo.

quitur me, non eft me dignus.

dus. Colligit enim in finu patientiz conru-

ä

melias (& cruciatus) quafi lapides pretiofos,-

Ibid.

II Qui amat animam füam, perdet illam,

& qui perdiderit anitnam

quibus ornabitur corona fua, de qua $. canit

fuam propter me;

?

Ecclefia. Corona aurea füper caput ejus, ex-

^

inveniet illam.

josnc.i2, . IV. Si quis mihi miaiílrrat, me fequatur,

preffa figno fan&titatis, gloria honoris, & opus

(

fortitudinis.

d

ubi ego fum, ibi & minifter meus erit, Si

on eft mirabile in hOCüliS-S.Ephrem.

. quis mihi miniftraverit;honorificabit eum Pa-

Vl. Numquid n

ter meus.

hominum, quod mentem fragilis hominis ita orat.in 4o.

Deus inflammat, ut pra amoris magnitudi-

I. JO:'m.

V. Ín hoc cognovimus charitatem Dei,

.art.

quoniam ille animam fuam pro nobis pofüit,

ne, quo; intus erga eum zftuat,etiam propriae

c 3.

vitz obliviícatur, in tantum, ut ad graviffi-

& nos debemus pro fratribus animas ponere.

;t, Pett. 9.

. Vi. Chriftus paflus eft pro nobis, vobis

mos quoslibet cruciatus velut infenfibilis fiat,

& fine fui cura libenter omnia

relinquens exemplum, ut fequamini vefítigia

prq nomine

ejus.

ejus fuftineat.

HC bl' « Q

VII. Recogitate eum , qui talem fuftinuit

VII. Nihil ad amplificandam, & latus dif- Clem. Ro.

12,

adveríus femetipfum contradiQionem, ut ne

fundendam religionem aptius martyrio ge- conft. 5

fatigemeni animis deficientes.

"

L]

^

nerofe füfcepto, propter infignem vim tam d* 5

VHI.

uoniam

Hinc

Apoc. C.I.

fervaíli verbum patien-

ardui operis ad bonum przlucentis.

tiz, & ego fervabo te in hora tentationis,

Tertullianus fangninem Martyrum vocat fe-

quz ventura eft in orbem univerfüm, tentare

men Chriftianorum.

d

habitantes in ea.

VIIL Morte Martyrum religio defenía, cu-S.Ambror. -

2.Cor.c.4.

IX. Quod in prefenti

Vmomen'taneum eft,

mulata fides, ecclefia roborata efl, viceruncl. de refur-

& levi tribulationis noftrz , fupra modum in

mortui, victi perfecutores fünt; Itaque quo- re&. &ide.

füblimitate zeternum gloriz pondus operatur

rum vitam nefcimus, horum mortem cele-

in nobis.

bramus. Unde & David prophetice gloriatus

l. COI'. 9--

X. Exiílimo, quod non funt condignz paf-

in füug mentis exceffu: pretiofa, inquit, in

fiones hujus temporis ad futuram

gloriam

confpe&du Domini mors San&orum ejus,

mortem maluit przferre, quam vitam. lpfa

quz revclabicqr in nobis.

mors Martyrum premium vitz eft.

$. III.

]X. Cum omonium, dileGtiffimi, fümmam $. Leo in.

EX SS. PATRIBUS.

virtutum , & totius plenitudo juftitiz de illo ferm. deS..

$. Chryf? L. N

ullus Athleta generofus in ftadio bal-

amore naícatur, quo Deus, proximusque dili- Laurent.

»

hom. 67.

nea quzrit, aut meu(am cibis, & vino

gitur; in nullis profe&o hic amor füblimius

g.

ad pop.

redundantem. Hoc non eft Athletz, fed de-

excellere, clariusque fulgere quam in beatif-

licati; Athleta namque pugnat in pulvere,

fimis Martyribus invenitur, qui Domino no-

oleo, folis ardore, fadore longo, tribulatione

ftro Jefu Chrifto pro omnibus hominibus

&anguítia. Hoc eft certaminis tempus & pu«. mortuo tam propinqui fünt imitatione cha-

gns, igitur & vulnerum; & doloris & cruoris, 'ritatif quam ümlitudine, paffionis.

TV«

4

L

——

Tituus XCl.. Martyrium.

255

$.

IV.

lumnz quibus Aþb&oli alligati, vapularunt.

0-Eph

EXEMPLA SACRA.

Hinc fimul cuftodia producti, extra porram

a

Trigeminam (que Oltien(s [dicitur, quod

n

MEMBRUM I

hinc Oftiam eatur) du&ti, poftquam mutuo

Ü

De iluftribus oirorun. Mare.

fefe (alutaffent amplexu, pacisque ofculo invi-

Ca

cem valedixiffent,divulfi funt.S.Petrus du&tus

d«

tyrüs.

ad editoria Vaticani montis przrupta (qux

I.P

rimufn hic locum merito Chriftus ob-

mons aureus hodie appellantur, fortaffe;quod

tinet, utpote, dux & exemplar omnium

1

Apoftolus (it ibi crucifixus.) Hic füo nudatus

IN

Martyrium, de quo proin re&e dixit $. Lau«

amiQtu, crucifixus eft incredibili letitia ge-

rentius Juftinianus: Preceffit Gigas ingens , &

ftiens,quod Dominum imitari,cique (uam red-

lt

l.

falf'onis fübiit certamen, ut ceteri ei militantes füni-

dere vitam liceret, qui fuam fibi priorimper-

lia fufLinere non. paveant.

Verecundum quippe eft,

tiffet. Indignum porro fefe ratus eo; quo divi-

"

Q

ut irrumpente Duce cunzos tribulationum , reliqui

nus Magifter,modo crucifigi, li&tores cfflictim

émitari dedignentur. * INon e[l abje&tum im fervo,

rogavit, ut fs pedibus in aére fürfüm porre-

l

i

quod $race[fit in Domino. — Dolorem fervi dolor le-

&us, verfoque deorfüm capite in crucem age-

nit Domini. — Paffi

tone vincitur, C cruciatibus cru«

rent. Tanti fuit Apoftolo chriftiana fübmi-

lo

ciatus fuperatur.

j

fio, ut hanc etiam tporiens modefítiffimo pla-

IL. Chriftum velut fummum ecclefi Pon-

ne corporis fitu, quamvis maximo fuo crucia-

tificem merito fecutus eft S. Petrus, velut Vi-

tu voluerit ob(ignare.

Ita Princeps Apofto-

]U fen,

carius ejusdem, & S. Paulus; vas electum, qui

lorum Petrus füz curfüm peregrinationis ab-

] dtlfatyy,

Ribaden.

portabat nomen ejus coram gentibus, de quo-

folvit, & füa morte Chrifti mortem, füaque

la

29, Jun.

rum martyrio (ic (cribit Ribadeneira : Jamque

cruce ejusdem crucem gloriofiffime imitatus,

l.

dies imminebat Apoftolorum martytio defti-

chriflianam religionem plantavit, füoque ean-

h

nata: Moerebat paílim chriftiana pietas,quod

dem fanguine irrigavit, ea in urbe, que tunc

à

geminisümul oculis hiíce fefe fentiret orban«

audiebat mundi Domina; fed impofterum

dam, quod geminas fibi, principesque colum-

propterS. Petri Cathedram illic defixam,con-

:.HugCard.'

nas cerneret auferendas. Quam ob rem vel

tinuamque fuccefforum illius feriem , erat

la

apprime tam chari capitis periculo folliciti

omnium caput Chriftianorum futura ,

uo

»

certatim,fuis S.Petrum precibus uríere,vellet

nempe deinceps, latius prefideret (uc S. L.eo Pa-

H

incolumitati fuze füorumque confülere; vel-

pa loquitur , regione divina , quam. dominatione

q

let cuftodia fefe proripere, atque in tutum fe

terrena. Corpus Apoftoli Marcellus Presbyter

j

recipere. Quid ageret Apoftolus? quo fe ver-

pie reverenterque acceptum , magnificeque

teret? Hinc incredibili martyrii pro Chriíto

aromatibus conditum, ad quoddam Vaticani

j E. E

paciendi de(iderio urebatur;illinc affiduis pio-

latus, haud procul eo loco, quo füerat cru-

rum precibus ac lachrymis, ut fervaret fe,vin-

cifixus, humatum eít. Fuit $. Petrus ftatu-

3 0t1t1040

Mi

culisque erumperet,urgebatur: Quid multa?

ra corporis procera, colore inter album &

,

vicere piorum preces: ceffit Apoítolus quam-

aquilum;, coma barbaque crifpa denfaque, non

vis martyrii ficientiffimus füorum lachrymis.

tamen promiffa, nigricantibus oculis, fangui-

Cuftodia Romaque digreffus, latebras quibus

neo rübore fuffufis, quod jugibus roraret la-

T u

occuleretur, circumfpexit, Latebras ergo me-

chrymis, & quidem tunc uberrime, cum gal-

ditanti (quemadmodum S.Ambrofius, S.Gre-

licinium, olim negati ab fe Chrifti memor, au-

gorius & Hege (ippus literis prodidere) loco

diebat. Ciliis fuit omnino raris, & quodam«

: C!fm. Rol

(qui S. Maria ad paffus appellatur, & S. Joan-

modo depilis, oblongo, incurvoque nafo,

Conit. j

nis Lateranenfis, ac S. Sebaftiani Baf(ilicas in-

quam vel imprimis cerctam prudentiz notam

ter infignis e(t hodiequeSacello) oceurit Chri-

metofcopi exiftimant, S, Paulus vero dedu-

ftus: quem (imul afpexit, agnovitque: Dormi-

&us eft ad füpplicium magno flrepitu, nume-

ne, inquit, qu0 vadis: Kelpondit Dominus:

rofoque comitatu ftipatus. Sub ipfíarm civita-

Venio Romam iterum crucifigi ? Intellexi Apofto-

tis portam RomanarumMatronarum nobiliffi-

$ Ambtol

lus ad füam crucem divinum pertinere re-

[ de rere

mam , nomine Plautillam , prorfüs moeíftam

fponfum: Chtiftus enim non poterat iterum

forte confpicatus, linteum ab ea popofcit;quo,

[ea, fzdf.

crucifigi, qui femel paffione fufcepta redivi-

quemadmodum mos erat iis, qui capite puni-

vus carnem mortis exuerat: OQuod enim mor-

rentur, faciem obnuberet, pollicitus ei, fe re-

tuus ef1, mortuus efL femel; quod autem vivit , vi-

ftiturum. Illa prompte petenti linteum por-

vit Deo. Intellexit enim Petrus, quod iterum

rexit. Eodem in itinere tres eorum militum,

Chriftus crucifigendus effet in fervulo. lta-

a quibus ftipabatur, ad Chriftum converfi

que fponte remeavit: interrogantesque Chri-

fünt, quorum uni nomen fuit Longinus, al-

ftianos accepto divinitus oraculo confolatus;

teri Aceftus, tertio Megiftus, omnes Martyrii

s

cuftodiam repetiit, mortem pro Chrifti glo-

laurea coronati, quorum feflam celebrat Ec-

UT

ria oppetiturus. Latadenique fuit in Apoíto-

clefía memoriam prid. Cal. Julii. Locus in

Laf

los mortis fententia, qua S. Petrus tanquam

quo S. Paulus obtruncatus, is eft, qui hodie-

Judaeus ad crucem, S. Paulus tanquam civis

que dicitur ad tres fontes; quem paganorum

romanus ad gladium damnatus eft. Ante ta-

poftea immanitas, macellum fecit Chriftia.

norum. Hic enim S. Zenpo cum decem mil-

men, quam ducerentur, uterque more ro-

mano virgis czfüs. Quin &inS Mariz Tran-

libus, ducentis, tribusque militibus barbara

fpontinz (quz religiofz Carmelitanorum fa-

plane laniena mactati. Illud autem fuit admi-

miliæ addi&a eft) vifuntur , hodieque co-

ratu digoiffimum, quod Apoü:oli obtr

uncati

ceævi-

e

256

JBibliotbece .: Manualis Concionatorice

cervices (ut auctor eft S. Chryfoftomus) non

denique du&us eft. Hic, quod obedire Domi-

fanguine, fed uberrimo lactis rivo manarint,

tiano idololatriam imperanti detre&taffet, ad

:

Quid auiem mirum (inquit S. Ambrofius) /i

bullientis olei lebetem damnatus eft, ut non

abundat latte nutritor ecclefie ;. ficut ipfe ad Corintb.

quocunque fed prorfus atroci genere fuppli-

|

ait:; lac vobis potum dedi, non efcam, Ejusdem ca-

cii e medio tolleretur. Decreta fuit huic facri-

f

put 4

oftoli, ut traditione conftat, a cervice

ficio dies ad pridie non. Maji anno chriítia-

revul

Á

u

m, tribus fefe faltibus quadam fpiritus

no XCII. Defignatus füpplicii locus, ante

vi; divinitus agitavit; finguli vero faltus fin-

portam latinam, fic didtam, quod ad latinos

ulos elicuere fontes, & quos Romz frequens

duceret. Confluxit ad hoc illuftre adeo fpecta-

j

hodieque Chriftianorum pietas magna reve-

culum omnis ztas, ordo, fexus; etiam ipíeSe-

rentiainvifit. Atque his miraculis in Apoftoli

natus,quos tanti fama, dignitas, ztasque Apo-

martyrio patratis, quinque & triginta genti-

ftoli,& atrocis fupplicii novitas exciverat. Ita-

let (ut auQtor eft S, Chryfoftomus) ad Chri-

que folenni fuüftuario (quod apud Romanos

Vi o

Not.

ftum converíi funt, ldem etiam Apoftolus

ad mortem damnatis adhibebatur) crudeliter

poítea apparuit Plautillz (de qua paulo ante

pratuf(us, fuisinde vcftibus exutus,in bullien-

dictum) eique linteolum obrubendis oculis

tis olei lebetem conjectus eft. Non exhorruit

acceptum feflituit. Corpus Apoftoli illuftrif-

bulliente jam oleo fpumeum gloriofus Evan-

fima piiffimaque matronarum Lucina, afpor.

gelifta lebetem , fed rugatam fenio frontem

tatum fuo quodam przdio honorifice , revee

lgtus exporrexitmemor przdicti fibi, fuoque

fratri a Chrifto oraculi illius: Calicem quidem

renterque humavit. FuitS. Paulus ftatura pu-

fillus, dorfo nonnihil gibbofo, facie fübpallida,

meumn. bibetis s Memor etiam calicem crucia-

pluresque annos computante ; quam revera

tuum a Chrifto pro fe perpefforum, longe

numeraret ; oculis meras charitates fpiranti-

amariorem fuiffe füo, avidus denique gratam

bus; ciliis modefte fubmiffis ; nafo venufto,

reponere pro tanto beneficio fibi collato vi-

—

aquilino, oblongo, barba denía, promiffaque;

cem, & vitam cum fanguine profundere pro

nonnullis canis, ficut & coma capitis afpería,

gloria illius, qui füi caufa, fuam prior ipfe vi-

*ultu venerabili, & pietatem, virtutemque

tam profuderat, itaque beatitatis eeternz mu-

Ípirante,miroque quafi charactere vas ele&tio-

nicipium fubire. SimulatqueS.]oannes Evan-

nis indigitante. ExiftimatS. JoannesChryfoftoe

gelifta lebetem fubiit, fua igni, oleoque vis

mus Apoftolum o&o de fexaginta vitz annos

adempta, atque in cocleftis temperiem roris

explefle ; deceffiffe anno Chrifti nono & fexa-

convería eft, Ceterum ut inteiligeret impie-

gefimo, imperii Neronis tertio decimo;ut au-

tas,cuncCta creata fuo fervire Creatori ; noícee

étor eft Baronius: Gloriofos ecclefiz Princi-

retur etiam pios inter & impios, Chriftianos

pes SS. Petrumm & Paulum recentiores juxta;

inter & paganos diftinctio, mox ut impietatis

veteresque Doctores, tot tantisque laudum

fatellites pyram füccendere, fomitemque le-

preconiis attollunt, ut omnia hoc tantillo

beti fubjecere,ignis vindices crudelitatis flam»

compendio (tringi nequeamt, Sed & quamvis

mas ejaculatus, eorum multos exuflit, nec

multa dicas, plura relinquas oportet. S. Joan:

Apoftoli vel pilum lzfic, Refert Tercullianuss

nes Chryíoftomus in hzc affatur Apoftolos

(utinquit S.Hierony mus adverfus Jovianum)

hoíce verba:. Pos effis lux mundi, qui eftis potene

quod Romz miffus in ferventis olei dolium

tiures vegibus, fortiores militibus, ditiores divwibus,

purior, & vegetior exiverit, quam intraverit j

Japientiores Pbilofopbis, elegantiores oratoribus ; qui

perinde fcilicet, ut aurum camino ignis edu-

übil babetis, €9' omnia po[Jidetis. . Vos eftis Marty-

&um, Chriftianis mira lztitia geftientibus,pa-

vum tolerantia : Patriarcbarum ortbodoxa fententia :

ganis horrore metuque attonitis, & horren-

Meonacborum exercitatio: . Virginum | bonoratores :

dum fremente Domitiano, a quo in Pathmos

conjugum coronatores : raptorum vefrenatores : te-

Infulam relegatus,inhinitis illic cceleftibusque

gumentum veguim : murus. Chriffianorum : babena

a Domino favoribus auctus, fcripfit Apocaly-

barbarorum : malleus beveticorum.

píin, infmita (ut loquitur S. Hieronymus) futu-

Idem 6.

WT. S.JoannisApoftoli martyrium fic defcri-

vorum wry[leria cortinentem, quze fant adeo fubli-

Maji.

bit idem Ribadeneira: Vefpafiano, Titoque

mia, atque divina, ut quamvis hzc eruditiffi-

Imperatoribus omnino modefliffimis, füccef-

ma quzque totius ecclefie ingenia fcrutati

fit in imperio Domitianus; patris Vefpafiani,

fintjomnia tamen perfcrutari nequierint. Sub-

ia a "aQ h RU CUM —R . GOuL. - — — -- — a — — — EM QB u - UA^ Q

Titique ftatris diffimillimus, qui fecupdam

ftitit in hac infula S, Apoftolus usque ad obi-

movit in Chriftianos perfecutionem, qua vel

tum Domitiani, atque hoc:tempore Infülanos

oppido afflixit,vel prorfüs e medio fuftulit in-

adChrifti fidem convertit, & S.Dionyfius Are-

numeros. Degebat cea tempeftate gloriofüs

opagita unas ad eum literas dedit, quibus

Apoftolus, & Evangelifta Joannes Ephefi, in-

ipfüm fignificat;propediem ab exilio revocan-

deque velut ad clavum fedens, cun&is totius

dum,mutuoque afpectu fruituros. lta namque

Afi€ moderabatur ecclefiis, quas ille füz do-

fibi a Domino revelatum, Przdickionis veri-

Gring lumine colluftrabat, omnesque imper-

tatem probavit eventus ; interfecto namque

tiebat coelefti vita Chriftianos, a quibus haud

Domitiano, & actis ejus ob nimiam crudelita-

aliter, ac homo quidam divinus, Apoftolus,

tem a Senatu refciffis, ab exilio in Afiam re«

di(cipulusque, quem diligebat JEfüs, orbis

diit, exceprus omnium plaufu Chriftianorum,

oraculum,mundique lux fufpiciebatur, ac ve-

tanquam ccelo delapfus, tanquam Apoftolus,

nerabatur. Captus occafione perfecucionis a

& Apoftolus quidem tam Domino dile&tus ;

Domitiano concitatz jam grandzvus, gravese

tanquam Propheta &Martyr;utpote cui volu-

JMuxud Wa AU .A auaMm A - sE diMia DMELO M — A u) — —untts .l

que in itinere perpeffus arumnas, Romam

pe fuerit,quosvis pro Chrifto cruciatus,ipfam-

5

que

Tüuus XCL Martyriums

257

l«

d

pro Chriflo eruciatus , ipfamque fuübire, mor-

Gum fic affatus eft : Exiftimavi te notturna a;.;

X

tem, quamvis hzc fecuta non fit, fed divini-

gitatione a mentis tue flultitia refipuiffe, ut poffis no-

l«

tus impedita, quo ícilicet evangelium fcribee

biscusm deinceps bujus vite. gaudiis ecure. perfrui ;

[l

ret, & inflar aquilz in coelum fubvolaret, fi«

Jhultum enim ef], temeraria mente ad [upplicium pro-

d.

xoque mentis obtutu diving contemplaretur

perare, &9. femetipfum in exilium ante oculos pofitum

majeftatem lucis & sterni generationem ver-

pracipiten dare.. Cui Apoftolus : Gaudiis tecum

(e

o

bi, quod a Patre prognatum, in ejusdem (inu

fruar fempiternis ,. f execrabili deorum cultu relitto ,

conquiefcit, ac denique explicaret, quomodo

mecum ChrifTo credas , && anime tue curam geras.

de

Qu

idem verbum humanz mortalitatem carnis

Ego enim snifJus banc provinciam a Chrifto falvatore

indatum pro redimendis hominibus mori di-

no[iro ingentem populi. multitudinem ab errore . ad fi-

Q

Pa.

gnatum fit. Atque hujus adeo illuftris facti

dem , &$ a morte ad oitam perduxi. . Et boc efly ine

quit ZEgeas, quod me diferuciat , atque adeo te dis

08

Tdem 3c.

memoriamv hac die celebrat egclcfia.

0V.

facrificare jubeo , quo [cilicet omnes illi qui tuis fér»

W

IV. S. Andreas Apoftolus, cum varias pro-

monibus desnentati fumt , tue deferant detirine vani-

m

vincias evangelii luce colluítraffet , conceffit

tatem, C9' ad antiquam redeant fuorum deorum cogni-

lC

Patras, urbem provinciz Acbajz , ubi radios

tionem.

NNam nullam jam cernere efl «dcbaje civi-

ll

evangelii diffundere, & animosob orci tyran-

tatem, in qua templa fanaque deorum suis fermonibus

nide czpit vindicare. Cognovit id forte Pro-

non fint in folitudinem redatta , cumque tu. populum

K

coníul ZEgeas, qui variis technis, tormentis,

[eduxeris , decet , ut fedu&tum veducas. Sin, ego te

& mortisgeneribus perfuadere nitebaturChri

cariis excruciatum füppliciis cruci afigam, Ad hze

ftianis, (quorum jam numerus auxerat ) fuos

fan&tus Andreas ait : Zfudi, filj mortis, 9 fli. —

i

ut deos adorarent. Acceffit eum S. Andreas

pula eternis parata incendiis , audi me [ervwm. Do-

