- & vitzillius timere coeperunt. Una exomni-

cum, a quo obfideri queat ; confidit enim, fi

bus,qux majorem prudentiz exiftimationem

quis veniat, quod fua in illam explodere tor-

habebat, five quz fapientior czeteris uxoribus

menta, & ab hac parte quibusdam; ex alia aliis

ejus, hoc focrui verba refpondit: Non eft,

exoneratis hofté abiget & difllabit, totumq; i

R. P. Lola. Mai. i, m II

;

Krrrr

fügam

Jibliotbece - Manualis Conciünatarïaz

836

cati malitiam, injuriam Deo illatam, & actus

fugam vertet, & repellet exercitum. — Con-

tingit, ut illo nefcio tormenta clavis fortibus

fidei erga Deum exercendos. 5imiliter & vo-

obíiruantur. Venit hoftis illum oppugnatum.

pider

luntas longum debet iter füfcipere, fpei, cha-

Is ad defenfionem fe preparat, & ignem ad.

ritatis, deteftationis tam culpz contra Deurmi

movet foculo, ex quo pulvis accenditur tor-

patratz, quam damni proximo illati. Ne dif-

mentarius , & exfurgit fpiffa craffaque flam-

feras in diem fabbati, diem quietis, horam

m2, diceres ad interiora penetraffe, glandem-

mortis ultimam, quando jam fenfíus fatigati

que fummo impetu evolaffe, at cum tormen-

contabeícunt, intellectus humoribus oppref-

tum fit obíftructum , non pervadit ignis , hz-

füs, qui caput conturbant, vi&tüs füccumbet.

ret tantummodo in illa exterior lammaatque

Lethargia voluntas obdormifcet,quafi feipfam

idcirco non extorquet,nequeimpellit glandem

movere non valens; infirmata concidet, dif-

in hoftem, &quia nihil contra eum moliri po-

folatione & fortiffima pufillanimitate obruta

teft efficaciter, irrumpit adverfarius, & facile

elanguefcet : Mementote (ait D. Gregor. ad

locum fibi fujicit, captivumque ducit guber-

concionis fuüz epilogurn) quid veritas dicat:

natorem, gloriatur. O bone Deus, quantis

Orate, ne fiat fuga vefira byeme, vel fabbato. — Per

hoc contingit peccatoribus ! quantam fibi pol-

legis quippe mandatum,; ambulare longius

licentur, finguntque fecuritatem ? quam quie-

fabbato non licet, hyems quoque ad ambu-

ti, quam incurii vivunt in fceleribus, & quam

landum ipedimento eft, quia greffus ambu-

illa committunt impavidi ! Quanta cum quie-

lantium torpor frigoris adftringit. Ait ergo:

Orate , ne fiat fuga vefira byeme, vel fabbato. . Ac

te hzres in tua,homo lafcive; profanitate, lu-

pe& tug edes ingrediens, ac egrediens? quot

fi aperte dicat: Videte, ne tunc quszratis po-

decurrerunt anni; quibus injuíta lucra fecta-

tentia veítra fugere , quando jam non licet ;

ris, absque omni preditionis tug formidine?

modo debet cogitari, dum licet; hora noftri

quid illud te tam pre&dentem facit? Valide

exitus eft femper intuenda, ita Redemprtoris

munitus füm majoribus tormentis, inquis, in-

noftri admonitio ante mentis oculos femper

telle&us , quo de mihi neceffariis difponam;

eft ponenda, qui ait: igilate itaque, quia ttefcie

tum liberz voluntatis, & arbitrii, Jaculis, in-

tis diem, meque boram.

quam, quz divina gratia confortáta globos in

XIX. In eo, quod Dominus ait, non differen- toidem,

]

hoftem explodent, quibus cun&os in fugam

dam fugam ab inimicis in fabbatum, alludere

difpergam inimicos. [ntelle&us ejaculabitur

videtur ad illud,quod ipíe decreverat,quando

populo de coelo pluit manna in alimoniam,&

glandem ferventiffimz orationis cum a&ibus

fidei, qui meritis Chrifti fübnixi vires habent

victum quotidianum : Przcepit enim Moyfi,

fortiflimas, libera voluntas contritionem ex«

ut cun&tum populum premoneret ; quoniam

plodet amariffimam, & relicta creatura ad

fabbatum dies effetquietis,nemo differret col-

Deum fe ex toto corde convertet. O quam

ligere manna in fuz neceffitatis ufüm usque in

fünt hzc fortia jacula! Explofit David ex in-

diem fabbati,füturum enim,ut illo die non in-

timo pe&tore unicum illud : peccavi Zomino, &

veniretur;fed przcedenti, nempe veneris die;

contra cunctas fe potentias inferni defendit.

colligerent: Requies fabbati fantiificata eft Domi-

Publicanus ille tantum dixit, Deus propitius efto

mo , bodie quodeunque operandum eft , facite. ' Qui

wibi peccatori , & omnes ddmonis copias pro-

obedientes fuerunr, & ita fecerunt ut Moyfes

ftravit. Pater, peccavi, ajebat ille prodigus; &

dixerat, fuit illis abunde provifüm, Erant au-

res füas in tuto collocavit. Uno illo. Domine

tem & aliqui parum creduli,qui dicerent: cras

menento 1& , quidam latro omnes Principes

quoque dabitur opportunitas, licet enim fit

tenebrarum exterruit, & obítupefecit.. Hoc

dies quietis, licet nihilominus nobis de cibo

idem ego praftabo.

O te miferum! annon

manna providere,& fe delufos viderunt;egret-

vides, quod hic tormenta non advertens con-

fi quippe ut colligerent manna, non invene-

figis, & obftruis. .

runt:- enitque febtima dies, & egreffi de populo mon

Wbidem.

'XVIII. Cavete , ait Chriftus, ut non fict fuga

invenerunt , fed oacui domum vedierunt. — Conce-

veftra in byeme, *vel fabbato. Ne fugere differas

ptus eft hic D. Gregorii Nyffeni. O mortís

in hyemem. Non loquitur (inquit D. Ambr.)

hora, tempusque infirmitatis ! hoc enim dici-

de hyeme;ut eft pars anni, fed de infirmitate:

tur dies quietis; conftat enim nihil tum tem-

Hyems non temporis,fed infirmitatis ; qua fol

poris ita defiderare egrum,quam parum quie-

incelle&us obnubilatur,ftella fenfuum obícu-

Ícere, ad hoc attenditur, ut dormiat, ob hoc

T

rantur, pluvie dolorum poenarumque imbres

fübmovent ftrepitum , domum, familiamque

ttbit

torrentem implent,qui alveo füo effufüs,cun-

omnem compeícunt, ob hocinungunt tempo-

&os diffipet difcurfus, & febres excitant vo-

ra, ut captare quietem infirmus poffit. . Noli

lutabra, quz itinerantibus iter precludunt:

qu&fo, in illam horam differre curam colli-

E(t hyems non folis, fed mentis, quando ani-

gendorum eorum,que fint animz tug necef-

mus frigidus illabitur, quando vapor animze

faria : fieri enim poteft, ut ea non invenias,

evanefcit, quando folvitur vigor fenfus, quan-

vacuusque redire cogaris : . Querite Dominum,

do nirnius humor exundat, & mentem gravat,

ltlu (

dum inveniri poteft, invocate eum , dum prope eJt.

V,

quando interior calligat adípectus.

Pluritmi

Interim, dum (ani funt animi pedes , intelle-

conficiendi fünt paffus,latiffima regio percur-

&us, fenfus, voluntas, quere Deum, ctuumque

eu;

l

renda, tranfeundum tibi a deliciis ad dolores,

fübfidiam. Interim, dum vales judicio, me-

a voluptate ad poenas, ad execrationem ab

moria recenti, fen(ibus integris, Deum invo-

s'AU

amore, potentiz pes intellectivz plures-de-

ca; (i enim differas, usque dum omnia ob-

Tor,

ptabis,

MSE

bet gradus facere , coguofcere commifli pec-

tunduntur, tuque magis. qaiaxcm o

quam

Titulus CXX. ifgmæ.. T

807

q

lo, & fcire debemus;quod, licet adolefcens in-

Quam ædflabores*idoneu; fueris, mäxïmqpe—i

re periclicaberis.

dicarit, fe caíu illuc veniffeverumtamen Deo

Bidem . XX.Dignaef(t circum(tant

ja,quam Spïrituä

non füit fortuitum, qui fummo confilio difpo-

fanctus memorat in morte Saulis.

Praelium

nit, quod nobis videtur fortuitum. Res eít,

iniit hic Rex contra Philifthzos , at (ini(tro

]juod Deus przceperat a multis retro annis

Marte, cumque vidiffet füfüm, diffipatumque

3

Sauli, ut gladio cun&tos interficeret Amaleci-

füum exercitum, irruens füpergladium füum;

tas hoftes füos,ific ut nec uni quidem vitam

feipfüm interemit. Aderat tuac ibi adole-

condonaret: ille vero huic precepto parum

fcens, qui arbitratus, Davidi jucundum fore,

obediens,aliquos fervavit vivos. Siccine vero,

^; fi perfecutoris fui. acerbiffimt necem : intelli-

perfide, noluifti, cum viveres, & poffes, cun-

r quam fcilicet regni quietam poffet

geret (pe

&os meos inimicos internecione delere Ama-

iniri poffefftonem) tulit de capite Saulis re»

d

lecitas, fed cos ad meam vivos ignominiam re-

" 'gium diadema, armillamque auream de bra-

fervati: Dum igitur mortalibus urgeberis an-

chio, tradiditque David, & ait: Domine ii

guftiis, & eorum prorfüs immemor fueris, ve-

Saul mortuus eff.: Unde nofti ? Inde fiio, quia

niet quidem ex illis, quorum non recordabe-

prafans. adfui, & fum. ego is, qui illum profas con-

ris, & te obtruncabit , vitamque inau(picato

feci. Fortuito vani-in montem G'elbot, & vidi Sau-

adimet.

lem irrui[fe in gladium faum , & fuo volutari in fane

O Chriftiane! tibi mandat Deus, ut omnes

guiney && acerbiffimis affütkari doloribus,. .. Vidit tnes

ejus interficias inimicos,quz fünt peccata tua,

&j , ut potuit, advocavit, && inierrogavit, quisnam es

neque vel uni parcas, Hzc audis, & repugnas,

iu?- & ajo ad eums - Amalecites ego fum. - "Tunc ill

quia non folum illa non demoloris, fed & alis,

gorro ultra ::Cum igitur me. toi cernas: oulneribus

& confervas. Quam integrum fervas concubie

confo[fian cum proxima movte confligere s. f1a: fuper

natumillum tuum;ut nunquam illum volueris

me , &j interfice me , a vita mea me fimul, 9 penis

relinquere: quam diligenter repofita fervas bo-

abfolve. Stansque fuper eums occidi iilum &g'c. 9 tuli

naaliena (ic, ut nunquam volueris illi, cui fui-

fti injurius,üa damna refarcire? quam diutur-

diadema, quod erat in capite ejus, & armillam de bra-

cbio illius, & atiuli ad. Dominim meun buc.. Mo-

na in peccatis perfeverantia? Tu illa,dum po«

hiden,

vet hic dubium Philo. .Quis illuc adduxit

tes, non occidis, illa igitur in extremis mortis

Amalecitem illum : Bellam fzviebat contra

anguttiis pofito, fe tibi offerent, crudaque moe

i Philifthzos, quid inter eos negotii illi Amale»

vebunt przlia. Ibi prodibit in medium virgo

*v citg, cujus jam Saul omnem perdiderat me-

conftuprata, & conjugata:a te ad flagitium in-

&

"; moriam ? Ulterius, ad quid accurrit Amaleci-

vitata, & pauper oppreífus & Ecclefiaíticus

- * tes in hora mortis extrema Saulis?

uis eumi

infamatus, &quz fueras oblitus crimina,adves

' coram adduxit? deinde curab eo quzrit Saul:

nient, teque interficient, & in peccato mo-

".* quisnamestu? cum quilibet aptus effet, ut ei

rieris. Eja igitur tam faevum hoftem occidito,

! vitam adimeret, Chananzus licet, aut Phbere-

Qni enim fuo blanditu

M

r inimico, ejus corruit

Z&us &c"; Altum hic lateF fpyfteriumk,'aic,ïf?hig

m'a,nibusï.f :

NGGHUCVRNDI UAH BOUNOLDA O SOGHOIOGEOEN RD

TYDEUS CXX h

PRUD

fcd De1 effe diximus, id eft, fammi boni, fum-

m (apienciz,fummsque concordix. Non de«

fcribit autem $. Auguftinus prudentiam pet

Definitio.

amorem, quod exiítimet, eam non effe intelle-

&us habitam : nam eodem iibrofic habet: Ad

L:

prudentiam pertinecdignoícentia appetendo«

rudenría eft virius pr

iSire; ipé. dN

rum, & vitandorum; (ed potius, ut fignificet,

L; d& lib; .

-& finis honeítus prefigitur ; & media

eam ab amore, quem fümmi Dei appellat, hoc

'-jrbitr..

ad hunc obrinendum congrua eligun-

e€ít; a charitate proficifci ;; vel ad prudentiam

tur.

Unde brevius S. Auguftinus re-

[piritus pertinere, ex amore agere, charitate-

« rum appetendarum fugiendarumve fcientiam

que ferri ad ea eligenda, quibus adjuvatur in

Deum.

definivit, Sicut enim ille, qui rationatur be-

nead aliquem finem particularem, puta ad vi-

il, Hzc prudentia non folum Vircusäü,s.creg.l.:a

&oriam, dicitur effe prudens, non fimpliciter,

ad proprias . acCtiones rite obeundas inftitu. mor. c.as.

12« q.47: fed in hocgenere, fcilicerin rebus bellicis; ita

ta, fed maxime ideo vircus eít , quia alia-

art. 2. COf*

rum etiam virtutum officiis ita precít , ,ut

ille,qui bene ratiocinatur ad torum bene vive-

cluf 1.3d! vc./. dicitur prudens fimpliciter juxta S. Tho.

eorum norma fíit, ad quam omnia diri«

.

mam. Defcribitur etiam a citatojamS. Augu.

gantur, . Ideo S. Gregorius fic fcribit: cee

S.Aug 1.de &

ino hoc modo: Eft amor, c2, quibus adjuva-

terz virtutes, nifi ea, qgux appetunt, prue

mor. Ecc!, tur in

Deum ab his, quibus impeditur; (3gaci«

depter agants V

$

funt.

j

irtluþcs ;ffe nequaquam pof«

& 2533«

t

r eligens; & hunc amorem non cujuslibet,

RrrrrA

Dw-

-- R. P. Lon. Bilj, Man. .Töm-lla.

883

Jlibliotbec Manualis : Concionatoriee |

DDivifio. :l

inquit, qui unàm virtutem habuerit;. habere

p

nó

3tü-

omnes; & omnes deeffe, cui una defuerits

Drexel. in III. Dividitur in fup.ernaturälem;,; &n

quod' prudentia, ;nec ignava, ecc injufta,

Rofis p. t,ralem ;. illa eft, quz media ad finem füper-

......

"

cl I.

nec intemperans poteft effe. .. Prudentia do-

Ariftot 6.

naturalem confequendum fuggerit ; ifta quz

&rix morum ; ordinatrix affectuum , mode-

frov. ]

ad naturalem tantum finem aflequendum me-

Y 160

Eth. €,9.

ratrix & auriga virtutu

Vm:: murus. tuciüïmu;

& 10.

dia fübminiftrat; & fübdividitur in monafti-

cam, politicam , regnativam , ceconomicam;

fQä?.ntia'

frov. !

& militarem. Clarius S. Thomas triplicem

Gradus.

V 15'

affignat, una, inquit, fimpliciter didia, qua&

ordinatur ad bonum proprium : alia Oeco-

-'—"'V.:*'fl)rimufs:* eft, nibil un*qu'aafn pæniientia dz- Epichar,

V, p

gnum agere: Sapientem quippe decet provi-

nomica, qu& ordinatur ad bopum commu-

Prov. 1

ne domus, vel familie : & tertia politica,

dentia, non pcenitentia tefte Epichar. -

910

'Secundus eíl , nibil admirari , cum acciderit, Cicero in

quz ordinatur ad bonum commune civitatis,

Prov. i

vel regni. Et hec poítrema adhuc duplex

cum enim fapiens omnia przvidere debear, epift.

'ou'

quz accidere homini in hac vita queunt, hoc

eít, ut idem docet: Alia Regia in Principe;

qui cuftos eft juftitiz, & boni publici procu-.

ipfo nihil inexípe&atum, atque adeo nec ad-

Prov, !

miratione dignum eidem apparebit. «

rator, alia militaris, prefertim in exercitus

y,10.

duce, cujus con

Tertius eft, nullo.cafu adoer[o turbari : Sicut Seneca ep.

filio. ;infultantcs:ho'ftcs com.

enim manus eadem efíl, cum in palmam ex- 66.

tenditur:.& cum ín pugnum contrahitur;

primuntqr.

r£

frov. 1

ita & fapiens idem femper manebic in omni»

Y

bus cafibus, cum

VI 8'

fei non /mg.tetx ikn-r llþ'equus, fed

IV. Adus p:ruden:ti'æ plemmquc trbsj:pri'n-;-

cipalis Theologi afignant.' "Primus horum

l

Pro, 1É

eít, Conflium 5 Quo inedia ad. affequendum

v.gz'

finem idonea inveftigantur : nam fine; ad

Prov, f

quem tenditur, conftituto, voluntas intelli-

.EX s $CRIP TURA |

X

w

VI 141

gentiam impellit, ut ea viam inveniat, qua

ad finem illum perveniatur.: Ad hunc ad'um

.. Qualitas.

*k

eliciendum habicus Eubuliz datur.. Siracie [, |

0

te pru&entes, chtfcrpenie

ry

m- Matth. 10, «

des monet: Pili, fine confülio nibil facias, & poft..

— 'plices, ficat columbz; :

3

o

jf v. 16.

&P

i

Pren $,

fattum non penitebis. Sed parum'eft, inquis, in. .:]]

: Cor' hominis difponit viam 5

! fed Do» Prov. 16.

ie confilii. — Nil intereít, five tuo, fivealie- pini e(t, dirigere greffus ejus. - —

2 V. 9-

vlssl

no confilio utaris: eo enim utendum elft,

;

tio, .,- PEU'.. 4..

fiepe tutius alieno uteris, quam tuo. Quocir* pibüs, -

duf aol emp ht

,'*(;'V., [j

(Iïs PIOVo ic.

ca, quod Tobias jubet; confüium fimper a fa-

4

. IN

piente perquire,

Vüsentvens

)

2. Alter pru

dentiz adtus eft .7udicþz;u7;z', cum

PUT

V. Hzc eft

veflra fapierlltï:a; & intelle&tus Deut. -

V.

LÀ

de aptitudine mediorum ad finem fententia | &5

"populis, ut audientes univer(a prace-

$ Bony

fertur; (ive, cum quis rationem init, qua il-

ta hec dicant : En populus fapiens, & in-

l de pr

lud obtinendum fit, quod humana prudentia

e

telligens , gens magna.

d

-

á

*

5

i

i

k

*

^NVI. Eccetimor Domi

vitt. .j

obtentum cupit. Exempli caufa: Eít; qüi

ni, ipfa €ft fapientia; Jeb. ag.

V. 20,

caftitatem ambiat ;; quis modus virtutis hu- .

z

& Ctry

jus affequendz ? Judicium hos fuggerit mo- -

& rïgcgcrgä.a ägnalq, ; .intïiï;geiïtia.

lom, «,

d

iif

Matg

dos: Primus omnium eft: nunquam otiari, . .

Neceffitas,

Alter , oculos coercere.

'Tertius, omnes ad

VII. Gens absque confilio eft, & (ine pru- Deut. 3.

$ Auga

lafciviam occafiones, malos fo

d

.

L]

cíos , foeminae

rum commercium , 1

mpuros 1

ibros, menías dentia. Utinam fiperent,

erent, & VRM

:

l' 190 dl

viffimà providerent.

voguig

»

v Dei,

tum luxum amoliri: Quartus, precandi ad no

lectitandi ftadium eonjungere.

"Quintus di«

VIII. Dux indigens pro

dentia, mulut*xö's Op- Prov. 98.

fertim inedia primet per calumniam : Qui autem odit ava- — v. 16.

$ Anb,

verüis corpus rigoribus, pr&

C 6. Luc

exercere.

Sextus , Sacramento

*

rüm ufum ritiam, longi fient dies ejus.

Septimus ;

'Dei prafene " dX. Ubi non eft guberbator ,

»-þ,,opulus COr- Prov. It,

*

icenditem iterare.

tiam & zternitatis preemium a

ffidue cogita« ruet: Salus

z

-a'u't»em;,I ubi mqlt? ?9?653' V»u» ;

rc

Atque hos talés modos judicium, alter. -

prudentiz a&tus. függerit" Eadem in aliis vire

| .,:Uiltas.

*

s- Greg.

tutibus obtinendis ratio eft. - Atque ad hunc

Tord

X Sapientia edificabitur domus

? & Pf'u 2 Prov 24.

aCtum Synefis inclinat,

^

dentia roborabitur: in do&trina replebuntur v. 13.

«

3, Terti

us prudentie aCtus, eft mperium;

ceéllarria,

A

univer(a fübfantia preriofa & pül:

cum intelligentia imperat voluntati ut idj. cberrim

3.

quod re&te judicatum eft, illa exequatur ftu-

. XI. Vir fapiens, fortis eft :

& vir. äq&ïus; lbid.ïy.; s.

diofe.

Cüi ac&tui eliciendo Gnome pro ha-

robuftus & validus.

1

E

Y

lden,

bitu fübordinatur. Augufílinus de prudentia

XII. Beatus homo, qui i

ovenit üpenia s

3«

mentionem injiciens: Hujus; inquit, excu-

biz, atque diligentiffima vigilantia eft, ne

& qui affluit prudentia ; melior eft acquifi- v. 13. |

UM

tio ejus negotiatio

*

ne auri & argenti &purf .

fübrepente paulatim mala füatione fallamur.

p

WtCnt

r

,

fimi fructus eju?.,

& d

E

Et afi Hieronymum: Certf:

t

ï?'fuaden;;

F^

XIlI

Fitulus CX X. . Prudeniia.

9

PI'OV. 5'0

XIII. Poffide (3pientiam, potfide pruden- .

VIH, Tutius eft, chordas remitti mten(ius, S. Chry£

de cur

V. $*

tiam : ne oblivi(caris, neque declines a ver-

quam protendi: remiffarum namque intenfio

bis oris mei.

Ne dnmxttas eam, & cu&odlec

alien.inag.

artificis peritia convalefcit , fed qua femel

te: dilige eam, & confervabit te.

rupta eft, nullo artificio reparacur,

Prov. 16.

XiV. Poffide fapieatiam ,'quia auro me-

IX. Difcretio eft. qugdam moderamx & S. Bern. fu-

v. 16

lior eft: Poífide prudentiaim, quia prcuonor

auriga virtutum, ordinatrixque affzctuum; & »*r Cant.

e(t argento,

morum doctrix. Tolle:hanc, & virtus vitiumi ^ 49*

Prov, 18.

XV. Cor prudens poffi idebit ('cnenuam &

erit, ipfaque affc&io- naturalis.in perturbae

V. I5,

auris fapientum querir do&teinam.

tionem magis convertetur, ex.sermlmumque

dur

naturg.

Prov. 16,

XVI. Fous vitt eruditio: poffi dcnns, do-

V. 22,.

&trina (tultorum fatuitas.

X. [n omni, que fufcnpxtur, a&tione antece- s. Ba(ilius

- XVIL.

10 in

Prov. 3.

Domiínus - (apientia fundav:t ter-

deraprude-ma debet; nam pwdgnm remota de conflit,

V. 19

'ram , & ftabilivit coelos prudentia.

nihil cujusvis generis t:& quod, licecbonum Monatt.

Prov. g.

- XVlil. Melior eft fapientia canctis oplbus

videatur, non iri vitium rectdar, (i aut alieno

: d

V. IIO

pretnof[ï'mxs, & oimnne dele&ablle ci non po-

tempore; aut non adhibita moderatione fiat..

teft comparari.

XI. Animalia prophetica & in eircuicu, & S, Gregor

Prov. t9.

XIX. Principium . f'aprentxæ timor Domi-

intus plena oculis effe miemorantur.: ()msquxs l« 29. mot,

t,

v. xo.

ni: & fcientia SanCtorum, prudentia.

- Per

enim exteriora fua honef(te diíponit, fed inte-

meenim multzphcabuntur dlCS tu1, &addcn-

riora negligit, in circuitu oculos.habet, fed

tür tibi anni vitz.

intus non habet. San&ti vero homines, & exe-

Prov. 19.

XX. Qui poffeffor eft mentis, dlltglt animam

teriora fua circumfípiciunt , ur bona de (e

v. 8.

fuam: & cuítos prudentiz inveniet bona.

exempla prebeant fratribus , & interiora fua

vigilantia attendunr,quia fe lrreprobabzles in-

ngmtas.

teríus Judicis obtutibus parant ; ideo:in cire

Pro. 16.

XXI Cor fapientis erudiet 0s e;us, & la-

cuitu oculos & intus habere perhibentut.

v. 23

bla ejus.addent gratiam. .

XII.Qui fine Salvatore falutem vult habere, S. Aug.di

Prov. g»

: XXII. Meum eít con(hum, & æqumas:

& fine vera fapientia eftimat fe prudentem civ.Uel, ;

V. 14.

mea e(t prudentia, mea eít fortitudo... Per

fieri poffe, non (anus, fed eger, non. pruüdens,

E

me Reges regnant , & legum conditores.ju-

&

fed ftultus in ægntudmc aíTidua laborabic,& in

1b 10,

::fta decernunt.

Per me Principes i lmpcrant,

c&citate noxia demens & ítultus permaneblt.

[/

& porenies decernunt juítitiam.

Uilitas.

Y 16

Prov, 3.

XXHI | Gloriam. fapientes pofi" debunt,

]

V. 35

üultomm axaltatlo, rgnomm:a.

4

n

X[II. Prudentia eít virtus;

uam f' qunsntc -Dafil.ho,

E

fectatus fuerit)nunquamab o

v

t

cxo,v:rtuteque 12.

!

S. Ill.

abícedet, nunquam vitiorum peftem incurret,

)u

XIV. Ubi ratio & prudcntia rebus bonis Idem da

EX SS, PATRIBUS ET DQ-

n

CTORIBUS.

idoneum tempus & modum deämunc Inira- €onftit,

1:- 4'

bile et, quantus ex earum ufu cum in dan. 'nonaft,

Qualztas.

Gs*

T

tes, tum in accipientes fructus redundet.

$, Bonav.

tus gradus prudeniz e&,ordmarc vitam

XV. Non anguíla. quædam, fed dives uti: S.Ambt: ï.

l. de giad.

IAI

fecandum exempla San&torum: altiffi-

litacum prudentla eft, quz pluribus profit. de Dmd

Vitt- 9. rnus, ordinare fecundum exemplum Chrifti-

XVI. 1fta prudcntxa, &dificanti domum *

. at

l1. .Prudentem dico, non Ícienrem & do-

$ Bif!-

lOI

s. Chry(.

fundamentum fupra petram locare, hoc eft,

? Lom.: Qu

hom, 5, in &um, fed fenfarum & mente acutum , qui

in Chriíti fide fundare lcgitur.

Matth,

poteít rerum ponderare naturas, & fecune

XVil. O utinam faperes & mtelligeres aC S. Bern. in

dum quod poteft rationabiliter omnia agere.

noviffima provideres !

Saperes, qux; Deieepift.

S. Augutt.

IlI. .Qaid. illa virtus, quze prudentía dici-

fant: Intelligeres, qnæ mundi funt.; Provie

"

iy

l. 19. de tur, nonne tota vigilantia fua bona difcernit

deres, quz inferni fünc !

profe&toinferna hor-

civ.Dei.

a malis, ut in illis appetendis, iftisque vitane

re:es fuperna appeæeres quz admanus funr,

contcmneres.

V, 48

dis nullàs error obrepat?

1016

S. Amb. in .

IV. Habes prudentiam, cujus eü flere oc-

XVIII. Maonam, me hcrcle homxmbusï Bafil,

c.6.Luc cidua, & qug eterna funt, qt..'rrcre lugere

affert. unhtatem confilium, eo: qnod nemg oráb 14

W. Hn

fæculma, qus Fexpfq oppugnent: Deum pa-

füfficiat fibi ad ele&tionem rerum honcüa-

In

cis inquirere, qui ftulta mundi elegit, ut cone

rum, utiliumve, fed pluribus fane fociis, iis-

fundat fapientes.

que folertibus opus habet.

Unde haud ab«

-V. Solerter animus ante actionis fuæ ri-

S, Greg. in .

furde homo confilii expers, fimilis.cenfetur

moral,

mordxa, cunc&ta. debet advería meditari, ut

navigio redore carenti, quoque ventorum

v p

[emper. hec cogitans, .femper hzc thorace

inpetu huc illucque impellicur,.

&

patientiz munitus , quidquid acceITcrxc, lu-

ngmtas.

eram. putct.

Nece tas.

XIX Profe&uo divina quædam res e& con. Idem orat.

K

fhum, eft pamque animi conjunétio,« charita- 21.

ldemo

IV Plerumque virtus, .cum mdtfcrete te:

newr, admitticur: & cum dxfcrete intermite

tis fru&tus, mentis demifi demon(tratio.

XX. Eft difcretio, non mediocris quædam Camanus

n

titur , plus tenecur. .

t

$. Bern.fü- .. VII. Virtus d:fcretloma absque charxratls

virtus, .nec quz humanpa paffim Vgx!cat indu. collat. 2

ftria. comprehcndl, nifi dlvma fuerlt largua-

perCantic. fervore jacet, & fervor vehemens absque dis

fcreuoms temperamento præmpltat.

te collata.

T

Rrrrr ;

XXI.

Fibliotbece Manualis Concionatorice

$90

$. Chryf.

XXI. Quis enim fidelis fervus & prudens?

IX. S. Bembo Abbas adeo ii verbis cautusPalladius.

^

& prudens erat, ut etiamS, Antonium ex hoc

hor.51.in rem quidem laudabilem proponit, rariffimam

'Matth.

autem, ut fidelis quis inveniatur & prudens.

capite fuperaret. [Interrogatus ab aliquo dere

Ecce fi queras fideles, id eft, Deum timentes

quapiam , dicere folebat: Da mihi cogitandi

& ipfos quidem non multos invenies, tamen

tempus. Quo di&o, ad orstionem fe confe-

adhuc facile invenis. - Item fi prudentes que.

tebat ;; & (i quidem a Deo reíponfüum acce-

ras, invenies multos, fidelis autem & prudens

piffet, id ipfum alteri communicabat, . Sin

difficile invenitur, Quanto ergo rarior invee

timus, nihil refpondebat.

X. De Martino V. fic fcri

bit Platina: Mar- Platina. inï

nitur, tanto, qui inventus fuerit, bcatiog eít.

tinus V. Pontifex fümmus in confultationibus vitis Pon-

($&. IV..

mirg prudentiz vir eft habitus: nam & quidtif*

EX LIBELLO DE iMITATIONE.

agendum, & quid vitandum effet, ftarim re

p ropofita acutiffime dijudicabat. . Brevis in

;

CHRISTI,

dicendo, cautior in agendo, adeo ut prius

Lib.1, €,4.

on e& credendum omni verbo, nec ine

rem factam cernerent homines, quam ab eo

[

N

^. ftin&ui; fed caute & longanimiter res

excogitatam putarent. Ejus autem fermo ples

€ft fecundum Deum ponderanda.

nus fententiis erat.In dandis quoque beneficiis

Folpol

$bid $, x. . II. Magna fapientia eft, non effe precipitem

mira ufus eft prudentia: non enim unicuique

156

in agendis, nec pertinaciter in propriis ftare

expetenti conferebat, fed ftatim mente agita-

fenfibus, Ad hanc etiam pertinec, non qui-

cat,quis potiffimum effet idoneus,cui talis cu-

buslibet hominum verbis credere, nec audita

rademandareuur. Quod fi homines provincia-

vel credita mox ad aliorum aures effundere.

rum non noffet, in quibus vocare beneficia

Llll c, l)

IlI. 1íta eft (amma fapientia, per contem-

contigiffet , ftatim peritos regionum coníule-

$. 2»

ptum mundi tendere ad regna coeleftia.

. bat; quis aut in curia, aut gymnafiis publicis

L, 1.6, 3.

IV. Vere prudens eft, qui omnia arbitra-

effec do&trina, nobilitate, moribus, taüta pro-

s. 6.

tur ut ftercora, ut Chriftum lucrifaciat.

vincia dignus. Atque hac ratione & ecclefiis;

2: 6 8*

V. Magna ars eft, fcire cum Jefü converfía»

& hominibus honóre dignus pariter confüle-

$ 2*

bat, cum maxima celebritate nominis fui.: -

L

x;'; & fgire Jefüm tenere; magna prudentia.

"XI. Eufebius Vercellenfis Epifcopus , cums,Ambrof.

5. V.

in catholica ecclefia & doctrina.& moribusferm, 69.

EXEMPLA

-»CATHOLICA

in magna exiftimatione haberetur, a Conttane

tino ImperatoreArriano Mediolanum ad Con«, : -

* mepEXTERNA.

X

cilium vocatus fuit; cum autem accepiffet,

uglïtas.

arte multos catholicos Epifcopos!, in primis

1.!&;. 18,!; De

1

Davide dicitS. Scriptura: Egredieba-

vero Dionyfium Epifcopum Mediolanenfem

]o. À

V. $.

tur quoque David ad omnia, quecun-

eo cómpulfos'effe , ut damnationi Athanafiiy

l.5 f

& Niceni Concilii derogationi fuübfcriberent z

vitt.c

, que eum mififfet Saul,& prudenter fe agebat,

*

M

pRegei&, |d[. Ab

:

ail, tefte facro Codice, erat mulier

perfpiceret eriam , quam. graviter per eam

di

4

fcripturam vera Chrifti fides lederetur, qua

EO

/ prudeh'ti

ma & fpeciofa: Unde & Davidem

placavit, & prudentia füa exitium a domo

.etfi ab iis qui fubfcripferant,revocari poterat,

ma.iti avertit,

t

tamen oftenfa, dubiam factura erat catholi-

cam fidem, novo aítu evertere eam cogitavit.

$. Reg. 3«

III. Salomoni dixic Deus: Ecce feci juxta

V. 124

fermones tuos, & dedi tibi cor fapiens & in«

Itaque nomen fuum infcribere non recufavit.

telligens, in tantum, ut nullus ante te (imilis

Pofiquam autem codicillum & infpexit, &in

tui fuerit, nec poft te futurus fit.. Unde &

Principio Dionyfii nomen fcriptum vidit, fe

rudentiffime litem inter duas mulier

vebementer commotum cfle finxit, quod pri-

:as" de

. filio exortam diremit.

marium locum juniori tradidiffent, dicens:

Jedih.ri. — IV. De Judithz prudentia olim Holofer-

Vos, Arriani, affirmatis, filio patrem majo-

Ve 19o.

nis pueri judicium ferentes dixerunt: Non rem effe, & Dionyfium, qui etate atque do-

eft talis mulier füper terram in afpe&u &

'Grina me minor eft, mihi prepofuiftis. Id-

| Circo peto , ut nova fcriptura conficiatur , &

pulchritudine, & in fenfu verborum.

L.4.Reg. V. Ezechias, quia adhzfit Domino, & non

in ea fervato gradu, omnes füum in(cribant

8.19. v.6. receflit a veftigiis ejus, meruit, ut Dominus

nomen : quod fi a vobis fiet, ego vobis mo-

.

effet cum eo, & ut in cundlis, a

f

2 p5 p

?

rem gerere non recufabo|, ut tandem , qua

debat, fapienter fe ageret.

inter vos videntur contentiones, finiantur.

Arriani vera bominem locutum arbitrati, fü-

Dan. 13*

VI. Daniel, ut Sufannam a morte libera-

: 3301m

V? 45*

tét, prudentiffimo confilio fal(itatem accufa-

perbiaque impulfüm requirere, ut in fcriptü-

ra antiftitum etatis atque dignitatis gradus

ïb' l]

tionis contra eam fa&te detexit, exitiumque

in füos Authores convertit.

fervarentur, exufta prima fcriptura; cui-jam

plerique fübfcripferant, novam confécerunt.

1 . cor- 9' j

VII. S. Pauli prudentia vel in eo fatis ap-

'vc' I 93 ü

paruit, quod omnibüs omnia factus fit ut

Quz cum ad Eufebium perlata effet, nomen

2. Cor.1.0mnes lucrifaceret. lInde alibi quoque ait:

üt füüm apponeret, rem imagni effe imomenti

«s 3*8

v.voþlöo

Ego vos non gravavi, fed

cum cffemgaüut.usg

afferuit, exigereque ejus magnitudinerm; ut

dolo vos cepi.

ante diligenter füper ca difputaretute ..

Brev.

" VIIT. S. Cathari

XIII. Negligentia quadam ufüvenerat, ut Baron.t i?

na Sen*e;müs tantz erat prue

Rom. 39» dentix foemina , ut a Pontificibus diverfis in

'Theodofius oblatis (ibi libellis , velaliis ad re:ann« 4462

gimen Imperii fpeCtantibus, à miniftris (cris ": *4

April. gggyifüm.?s legationibus afimberetux;* !

ptis;

]

Tlituus CXX. Prudeniia.

h

llll

0gt

ptis, absque eorum infpectione fübícriberet.

XVI. Joannes Piobanus Ord. Min. ab Etrü. ibià n.21,

Quod cum periculofe admodum peragi, Pul-

ria ad Calabros a moderatoribus migrare juf-

cheria foror intelligeret,hujusmodi ludo eum

füs, novainfüper animi contentione virtutem

corrigendum in animum induxit.

Libellum

colere inftituit, rogántibusque novi impetus;

fcribit;in quo (ignificaretur emptam a fefe effe

fervorisque caufam, przclare refpondit, fru-

Eudociam conjugem Auguftam, fi ipfe praebe-

ftra coelüm mutari moribus iisdem,neque hoc

ret affenfum , oblataque eadem charta Theoe

religiofis hominibus proponi, quum migrant:

"TY

dofio, ipfe ex more ei absque alia infpeQtione

ibi effe jubentur;alii fint.

fed quotiescunque al

3

fübfícripfit. Recepit ita fübícriptam chartam

tilitas.

3

Pulcheria, qua accedentem ad fe Eudociam

XVII. Mäfdochæ

us confilium opportunum Eühär

aliquando retinuit, vocatamque ab Imperato-

függerens Eftheri Reginz, a fe & toto populo e. 13.

re reddere recufavit, a í(c emptam affirmans,

udaico imminens exiit periculum avertit.

& oftendens de rata habita emptione Impe-

XVIII. Rebecca facobo minori fuo filio, Gen. c.az;

ratoris chirographum : ficque falfo quidem

prudenti fao confilio, benedictionem a patre;

ejusmodi joco Augufli oícitantiam voluit

ante majorem natu filium Efau, impetravit.

condiiffe, ac correxiffe (imul.

XIX. Noemi focrus Ruthz ad fe ex agro Rtufí. g,

Fulgofus.

. XIHl. Mirifica fuit Aphonfi l. Neap. Regis

Boozi reverténti dixit: Filia mea, quzram V. !«

lo 7.1 e 3.

in judicando prudentia: ipfo enim adhuc adoe

tibi requiem, & providebo, ut bene fit tibi,

lefcente regnorum Sicilie & Aragoniz gu-

Cumque Ruth conf(ilium ejus fecuta effet,

bernacula fuícipiente,accidit,ut cujusdam ane

uxor Booz fieri & inter progenitores Chrifti

cilla ex Dómino pareret, & ad libertatem ex le-

numerari meruit.

ge Hifpanienfi proclamaret ; Dominus autem

XX. Daniel prudenter fraud

&m facrificu Dan.

a

nematre cum filio privaretur,negabat puerum

lorum, cibos Beli oblatos comedentium de-

ex fe natum.Atillaacriusinftante, & natum ex

tegens, mortem a Rege decretam a fuo aver-

Domino conceptum affeverante,cum ejus rei

rum detorfit.

tit; & m capita inimico

$.

difficilis probatio, & veritatis conje&tura peri-

r

culofa effet in ancipiti, Alphoníi prudentia

XXI. Salomoni fapien

tia füua tantam exi(ti- s

; Iie*g. )

V. 29«

lmM |

jam inde ab adoleícentia ftatim refplenduit.

mationem & honorem apud univerfos popu-

Decrevitergo,ut invans füb haíta venderetur:z

los conciliavit, ut & Ifraelitz ipfüm timerent,

X

cumque uni, qui majus oretium attuliffe, in-

videntes fapientiam Dei efle ia eo ad facien-

fans traderetur, pater pietate victus,alachry-

dum judicium; & Regina Saba veniens ten-

mis temperare nequivit, & faum effe filium

tare eum in enigmatibus, faffa (it: Verus eft a. Reg 10,

faffus eft. QuareRex & patri filium,& debiram

fermo,quem audivi in terra mea füper fermo- V.6.

matri libertatem non cunctanter adjudicavit.

nibus tuis, & fapientia tua & non credebam

*

