geruntjid per applicationem agentis contrarii

lll«

.va applicare, per fe omne in celeriter poteft,

fa&tum eft,& fic aGtio ignis indirecte impedita.

t

quidquid füpra naturz activitatem non eft.

R. 4. Nec caili, nec fiderum modum (i(te-

uf

15

.:XVIII. Hinc colligitur 1. Magos nulla pro-

re, vel eorum ftatos curfus retroagere magia

prie miracula edere poffe, quia hec foli Deo

poteít; fed nec integrum elementum de loco

l0

funt refervata, autiis,quibus Deus in fidei ve-

fuo naturali in alium transferre; aut partes

:nr,

rv confirmationem ea facere poffe concedit.

quibus mundus integratur, tollere, vel fuüo

(

Poffüunttamen multa facere,qua miraculi fpe-

loco movere.

Ratio eít, quia fic ordinem

fit

ciem habent; qualia fünt, qux de Zitone Bo-

univerfi turbarent, quod illos non poffe fu-

d

hemo narrantur, qui artem füuam oftendens

periori conclufione vidimus.

il

nun fua, nunc aliena facie ftaturaque ; item in

R.5. Poteft magia tempeftates fedare, exci-

pürpura & fzrico, àc confeftim in lana ac pan-

tare fulgura & tonitrua, grandines, imbres, &

d

no fordido regi fe offerebat; ambulanti in

fimilia meteorologica ciere, & in agros immit-

d

terra ipíe tanquam in aqua adnavigabat ; ali-

tere. ItaDelrio .2.q.1 r.Probatur 1. exSS.Scri-

m

quoties equis rhedariis vectum gallis gallina.

pturis Jobi 1. Ubi fatanas fecit ignem de coelo

t

ceis ad Epiredium alligatis fübfequebatur.

decidere, & ab(ümere fervos ac pecus Jobi

?

Convivas praterea regis varie ludebat ; in-

ventos quoque excitatqui domum fubruants

j

terdum manus illorum, ne illas ad patinas

quod ipíum diabolum feciffe SS. Patres con-

05

porrigere valerent, in pedes boum aut ungu-

ftanter affirmant. Pari modo eadem $ Scriptu-

j(4

as equorum transformabat. Aliquoties fron-

ra docet, grandinem, qua/Egyptii fuerunt

n

(l

ti illorum cornua cervina latiffima adjiciens,

niti, per Angelos fuiffe immiffam.

]

oties videlicet e feneftris ad fabitum fpe-

.. R.6.Poteft magia damoniaca etiam tenebrae

. A. P. Lobn. Bibl. Mæ. Tm. L.

r

226

Bibliotbece Manualis | Concionatoriae

Eu

excitare, qüo modo Tartaros, quandocunque

ftolici culminis apicem hac arte promiotos

?C

volunt, tenebras coelo inducere poffe teftatur

fuiffe, falfo configitur.

Marcus Venetus in peregrin. Afiat. Item aé-

. 7-Poteft veras divitias & thefauros commu-

LU

rem & aquam certis in locis. corrumpere, &

.»f

nicare, tum ope demonis de novo cudendo;

L

tabificam ac lethalem reddere, uti aerem fcc»-

tum alibi reconditos eruendo; licet diabolus

qU

tore graviffimo infeciffe teftatur Niceph. l.14«

frequenter fallat, &loco verz pecuniz fimum

1

Hift. Eccl.c.18. Poteft denique fluvios ad tem-

& Ícruta, teftas, carbones füp

tü

peditet, .utiþ pet

pus fiftere; fontes venis exficcatis obturares

varias.hiftorias probat Delrio.

ü

Ícopulos & faxa novis fontibus e terra pro-

d

XXII. Quaft. 6; An poffit magia dzmo-

ductis diluere, aquas dirimere, & in caput

niaca mixta quzdam producere. :

(

repellere, ut retrofluere videantur, ut íuis

Relp.1. Poflunt per magiam nigram animä—

fi

temporibus accidiffe teftatur Plinius l.2. c.13.

lia imperfedta v.g mufcz, ranz, vermes &c.

f

quia hzc omnia vim & virtutem naturz crea-

produci. 1ta Delrio l. 2. q. 14. cum Schola

«

t? non excedunt.

"

'Theologica & S, Auguftino ibi cit. Ratio eíft,

br

XXI. Quzft. . Quid. magi

a fuþcfü:itio('ä

quia hzc.applicando a&tiva paffivis generan-

poffit circa bona exter

0

Vn.avhominis, feq bona

tur;.cum dzmon ergo optime fciat, quz di-

fortunz?

Ípofitiones ad generationem talium anima-

f

Refp. Magia fu perüigiþofa.citca bonäffor;tu.-.

lium requirantur, ideo poteft etiam magia il-

K

n poteft fequentia efficere.

lius ope talia producere.

[^

1. Poteft perimere greges & armenta; non

Retp.2. Probabilius eft, nullum animal per-

folum adhibito veneno, fed etiam motu loca-

fe&tum per magiam nigram produci pofle, ità

li, quando fcilicet daemon corpora fübit , &

idem Delrio l. c. cuam communi.

Ratio eft,

&

p

precipitat ficuti in porcis Gerafenorum pro-

quia talia animalia non generantur ex putri

a

babiliter fecit; imo Gellius l. 9. no&t. Attic;

materia applicando activa paffivis , fed a pro-

C. 4. fcribit, in Africa familias quasdam effe,

lifico parentum femine oriuntur. — Unde fi

D.

quz folum laudando fegetes, arbores, pecu-

quandoque talia magi producere viíi funt,

1

des aut homines interimant, nimirum damo-

diabolus ea alibi arripuit, & in utero cone

ü

ne interea claneulum perniciem adferente.

.clufa.callide eduxit.-

X

Ü

2 Pote(t meffes, fructus & fimilia alio pel-

XXIHI. Quztít. tamen 7. A

n poffit mägus

f

licere & traducere, (ic Delrio 1.29. 12. n.2,

vel maga cum damone congrediens homi-

narrat, fuo tempore Trevirit-fagam ultimo

»

q

nem generare?

1

füpplicio affe&am fuiffe, quz in domus fuz

Reíp. 1. Delrio l. c. q

OLg4 6X 'communi

pariete impacto epiftomio lac-omne vacca-

-

fententia Patrum "Theologorum & Philofoe

rum alienarum eliciebat, videlicet daemone

phorum doGtiorum , & omnium fzculorum,

interea eas. mulgente, &

atque nationum experientia receptum atque

E

. celerrime ,li,a-ck -ep

n

wwansportant.

probatum effe, quod damones cum homi-

3. Potett alienz fa

mæL ndcerc vel 'Vflüfdifïcaf-r-

nibus copngrediantur aflumendo vel. defun-

K

tione fenfuum, uti contigit parocho, quem

&torum:corpora, vcel nova formando ex aére,

Cenomanenf(is Trifcalinus inümulavit geftati

acceptum quoque aliunde femen adferendo,

*

fub brachio chartarum luforiarum pro bre-

& naturalem ejus emiflionem imitando.

viario manipuli, quod & ipfi parocho perfua-

. Refp:2. Poffe etiam ex tali congreffu pro-

W

fualit, fecitque ut rubore fuffufüs breviarium

lem nafci; cum plus non requiriturj quam ut

q

abjiceret; vel perfonam & figuram alterius

femen virile in uterum maternum transfera-

Q

affumendo, uti perfonam S. Silvani & S. Ku-

tur, quod poteít damon facere per motum lo-

negundis affumpfiffe dicitur, & utrumque de

calem ; in hoctamen caíü pater prolis non fo-

inhonefto actu diffamaffe. | Recte tamen nc-

ret dzimon, fed is,cujus femine ille.abufus eft.

El

tat Delrio, Deum non facile permittere , ut

Atque hoc fa&tum effe multis exemplis pro-

diabolus in conventu fagarum figuram inno-

batDelrio,additque non deefle aliquos,qui pue-

xiorum affumat propter

graviffima incomi-

tent,etiam luciferum tali modo natum fuitie.

moda, quz fequi poffent.

4

Refp. 3. Ex demone füccubo probabilius

ntä&ica

4. Poteft exhibere convivia vel pha

prolem nafci non poffe; quia ad foetum requi-

tantum, uti frequenter fieri credibile e(t; vel

ritur certum tempus, & continua vegetantis

ex veris cibis,circa quos tamen Delriol.c. n.6.

animz operatio in foetu alendo, & alia pene

notat, dzzmonem.fagis plerumque morticina

innumera naturz arcana, quz omnia non vi-

appoaere, & non facile falem adjuogere, aut

dentur przítari poffe a dzemone. Duo vero

panem, forte quia fal in Baptifimo , & panis

circa generationem talem ope d&monis fa-

in SS. Euchariftia adhiberi folet.

&am notantauthores, Primum eft; (i corpus

j Poteít, Deo permittente,captivos carce-

defuncti daemon affümat, non poffe quodli-

.ribus & vinculis eripere,imo etiam victoriam

bet promiícue affumere, fed probabilias fo-

de hoftibus procurare. Sic an.1240. Tartarus

lorum damnatorum , in quorum animas po-

quidam fignifer vexillum fuum quatiens fu-

teftatem accepit. Secundum eft;quando cor-

inum atque nebulam den(iffimam excitabat,

pus phantafticum format, ordinarie tam ex«

fimulque fcetore graviffimo hoftes Polonos

acte non formare, quin a tactu accuratiore;

enecabat ; unde tanta Polonorum ftrages orta,

aut alio fenfu deprehendi poffit. Hinc Cajet.

ut folz auriculz, que fingulz fingulis preci-

2.2. q. 95.a. 3. ait: ipfummet diabolum, cum

f fuerant, novem ingentes faccos explerent.

ejus caro tanquam glacialis & tactui ingrata

6. Poteít ad dignitates & honores promo-

ab amaf(io repudiaretur, faffum efle, (c melio-

— — d. d o hp r - Üssped gaqne Se peP P^ . 5 QCD. C - P —— Bo

vere, uti Theophilum füz dignitati reftituit ;

rem facere non

offe.

niaca

Sontifices tamen aliquos Ro.mano; ad Apo-

L

XXIV, Quz 8 QJi-d magi:a-dæmo

Circa

Juuus LXXXIX. Magïa.

227

0

virca corp

do vero nonnunquam fauciate fags in ea

ora humana , vel aeïtïam ää&iäïia

noflit ?

parte, in qua ficta beftia Izfa fuit, deprehen-

[

E

' Refp. 1. Poteít, & probabilius defacto vere

duntur, tum diabolus in abíentium corpore

tansfert dmon fagas de loco in locum; hirco

eam partem coníauciat, quam fcit in ferino

$

m

&

velalteri animali,vel arundini vere fcoparum-

corpore fuiffe fauciatam.

u

€ baculoinequitantes, ut conventui fagarü

Refp. 4. Poteft maga fuperftitioía efficere,

t

ih

interfint. Ita communiter PP. jüris confulto-

ut ftatuz & beftix articulate loquantur; non

rum fententia, teíte Delrio l. 2.q. 16. Profqua

tamen efficere poteft , uc intelligant beftiz,

Qu

tame conclufione melius intelligenda notan-

quodoquuntur. Pofterior pars patet, quia be-

dum eft, ex eodem l. c. quatuor modis poffe

ftiz fünt incapaces intelligedtiz. Prior pro-

làe

contingere has translationes. 1. Sola cogita-

batur ex mille experientiis anciquarum hifto-

(

tione, quod SS. fcriptura vocat transferri in

riarum, ex quibus habetur, fimulachra & be-

Ja

fpiritu. 2. Pedibus, quo modo commoveant ad

ftialocutas fuiffe; & confirmatur ex eo, quod

l

conventus loco non admodum diftanti cele-

de facto artifices folis aquis aut aére pericifli-

h"

brandos. 3. Per motum localem & daemonis

me imitati (int befliarum voces ; cur non

jl

Ope per aéra produCtum. 4. Itautignorent, an

etiam dzmon poffit humanes imitari ?.

].a.

opinione tantum, an corporaliter translate

Refp. ;. Poteft magia fuperítitiofa facere, ut

J

fint. Hoc notato probatur, eas nonnunquam

homo non fentiat, velut longi(Iimo tempore

realicer per a&ra transportari, tum authoritate

dermiat, autinediam perferat. Ratio eft, quia

"l: "

ecclefie , quz flriges plurimis jam annis pro

novit'demon vires herbarum , quibus hzc

t

hereticis habet, & punit per inquifitores, er-

naturaliter perfici queunt ; aut recte novit il-

l

gonontantüm in phanta(ia hzc peragi debent,

ludere, ut verbera aliorum loco excipere, (i-

non enim punit ecclefia nifi certa & manifeíta

cuti fxpe pueri fafli funt, damonerm pro ipfis

Fri

criminas tum quia nihil affiznari poteft, quod

virgas fuftinueffe.

d

talem transiationem non poffibilem efficiat,

Refp. 6. Poteft etiam magia fexum mutare

lj

nam ex una parte diabolus corpus affumit , ex

corporum. Ratio eft, quia naturaliter id de fa-

altera vero fuperat facilere(iftenatiam & gravi-

&o accidifle, plurimis hiftoriis probat Delrio

tatem corporis aftumpti ; nequeobftat volun-

1.2.9 22. Inter alias ex Fulgofo narrat, Neapoli

ü

tas Dei prohibens , nam fiepiusid eum permi-

regnaste Ferdinando L. Ludovicum Guarnam

u

fiffe innumeris prope exemplis probari poteft,

Salernitanum civem ex quinque filialibus, pri-

quibus (ine protet

via nequit aliqu?s difïentire,

mis duabus natu majoribus Francifcz & Caroe

ini

inquit Delrio.

1z nomen indidiffes fed his poft decimum quin-

Qv

Refp. 2. Non poteft Magia nigraope dzmo-

tum annum genitalia membra in marium moe

nis quantitatem corporis:fic murare, utpene-

rem erupifle , mütatoque habitu pro maribus

"

i

tratio partium fequatur; neque unum corpus

habitos , & Francifcum & Carolum fuiffe nun-

in duobus locis disiunGtis ; vel duo corpora in

cupatos; fiergo naturaliter hoc fieri poteft ;

l

d

uno &eodemloco penetracive collocare. 1ta

quidni etiam demon efficere poffit?

iterum communis. Ratioeft, quia penetratio

Refp. 7. Poteft probabiliter magia fuperfti-

$

& replicatio corporuto miraculofa eft,uti com-

tiofa etiam homini feni juventam reddere; fi

xQ,

muniter docent Philofophi , adeoque non po-

enim Lufitanicz hiftoricz fcriptores apudDel-

teft convenire daemoni aut magis. Unde (i

rium nótant, cuidam Indo nobili, annorum

K

quandoque fage videntür januas & feneftras

340 fpatio, quibus vixit, juventz florem tet

claufas.tranfire, illufio daemonis fuit, qui oc-

exaruiffe, & ter refloruifle ; (ique aliirepertam

(

culte & inadvertenter januas aperuit, (icut

teftentur infülam , Bonicam nomine, in qua

etiam Angelus S.Petro in carcere januam non

fons fcaturiat, cujus aqua vino pretiofior ,

ä

advertentibus vigilibus referavit.

potafeoium cum juventa commutat 5 quidni

Refp. 3. Non potelt magia fuperftitiofa cor-

multo magis demooinaturalium rerum virtu-

]

poraanimata ex una in aliam fpeciem transfor

tem Ícienti hoc concedamus ? Neque tamen

mare: ita communis. Ratio eft, quia quzlibet

propterea hominem immortalein facere pof-

7

forma maxime animata , ut füuum effe infor-

fet, quia Deus non permittet, ut tales caufas

ls

mando tribuat;requirit peculiares fibique con-

naturales femper applicet, aut fuum concure

rl.

venientes difpofitiones , & organizationem

füm certe ad operationem fubtrahet.

5

XXV. Quzít 9. Quid magia füperftitiofa

i?

corporis propriam , ergo non poterit quzcun-

que anima quodcunque corpus informare, &

circa auimam poffit. Refp. Magia füperftitioía

[,

circa animam rationalem corpori conjunctam

confequenter nec animal ex uno in aliam fpe-

ciem transmutari. Unde fi nonnunquam fía-

fequentia poteft. 1. Poteft auditum & vifum

lo

gz vel magi fibi aut aliis vifi funt in beftias

acreliquos fenfus decipere, uti infinitis exem-

H

j

mutati, deceptio & illuGo dzemonis fuit, qui

plis probatum eft. 2. Poteft quadruplicem fen-

a

folet aliud corpus fübftituere, & illis abíenti-

fus interni functionem decipere turbata phan-

ls

bus, & alicubi in loco abdito ipfe affumpto

tafía; licet enim non poffit dire&e novam

j

lüpi corpore, vel ex aére formato, & fibi cir-

fpeciem phanta(iz vel intellectui imprimere,

cumdato ifta gerere, quz putant homines ab

uti docet communis fententia Theologorum,

illo mifero abíente & dormiente patrata ; ali-

poteft tamen indire&te tales fpecies caufare,

objiciendo varia obje&ta phantaftica, vel fpe-

quando vero hominibus ipfis ferarum exuvias

vel

?

veras aptiffime circumdat 5. alias aércam ef-

cies ab anima bhabitas commifcendo ,

concitando varias in corpore affeGtiones , aut

figiem belluz effingit, & membra accommo-

* dat, ut ralis belluz veftigia relinq

3. Poteft

E

uant. Qlanm

ipfo denique

z r

humotes perturbando.

appe-

R, P. Lobhn. szl Man. Tom. L -

P5

-

e

228

Dibliotbete Manualis Concionaterie -

vàt

appetitum fenfitivum per varia (imulacra ,

hoc poteft, quia uti S. 'Thomas in 4. d. ". a.

ci

quibus voluptatum memoria excitetur , exci-

vet. docet , nulla res corporalis robur fübftan-

ol

tare, & neceffitare ad propofitum objectum

tiarum fpiritualium poteft equzre. Nec ob-

n

appetendum; uti de fa&to non femel dazemon

ftat,. quod Tob. 6. Angelus Raphael dixerit

vat

in hominibus etiam fandtis facit, in quorum

Tobiz: Cordis ejus particulam piícis videli-

pat

corpore varios nonnunquam motus , licet

cet ( (i fuper carbones ponas, fumus ejus ex-

ol

ipfis involuntarios, efficit.

tricat omne genus damoniorum ; nam fuffu-

4. Poteft memo-

v |

riam juvare, adoptando ejus organum , ut

migatio illa indire&te tantum demonem pelle-

ca

bat, dire&te enim ab Angelo pul(as eft, & in

facilius recipiat , & firmius fpecies retineat

a

vel motu locali noxia repellendo, vel juvan-

deferto ligatus) & cordi tribuitur illa vis non

u

tia applicando.

Eandem poteít modis con-

literali , fed prophetico & allegorico fenfu ;

mu

trariis plurimum debilitare, imo omnino tol-

referendum enim hoc ad Chriftum, quem B.

of

lére.

$. Poteft intellectum fübtiliorem &

Profper, S. Auguftinus & Tertullianus pifcem

m

aneliorem efficere, quo ad fundiones ingenii

appellant , qui füper carbones charitatis po-

fti

& judicii per commodiores organi difpofitio-

firus humanum genus a demonio liberavit.

P

J

nes, humoribus videlicet denfioribus motu

Quando vero 1. Reg. c. 16. legitur , Davide

locali difpulfis, vel agentium naturalium ad.

cytharam feriente, receffiffe a Saule fpiritum

&t

hibitis medicamentis, vel fpiritibus fenfitivis

malum , ajunt interpretes ideo contigiffe,

pC(

expurgatis, & ad organa attra&tis , aut fangui-

quia fedatis per cythare fonum hurnoribus,

jür

nis defecatione iisdem fpiritibus multiplica-

Saul vexationi demonis minus idoneus rede

Q

tis; ab his enim omnibus difpofitionibus

dcbatur; aut certe alii ad fenfum allegori-

cum confugiunt, ajuntque fpiritum malum

bu:

iultum dependet intelleCtio. 6. Poteft ar-

o

Prs

Ax)*

tes & Ícientias docere, non tantum ope dz-

non virtute cythare , fed S. crucis , cujus

Íet

monis in vi(ibili forma apparentis & loquen-

figura fuit illa cythara, fuiffe pulfum.

o

tis, fed etiam interna locutione & függeftio-

XXVII. Ex hac relponfione colligitur, 1.

ne intellectum illufirantis. Sicin vita 5. Nor-

C

Vanam effe jadtantiam magorum de potefta-

berti legitur, dazmonem Idiotam fubito ícri-

te demonum & fpedtrorum ejiciendorum,

px?

(

pture facre peritiflimum effeciffe. 7. Poreft

reztiusque id Sanctis nonnullis concedi, uti

movere voluntatem objecto amabili vel odi-

de S. Stephano Epifcopo Dienf(i teítatur Sue-

der

*

bili propofito, & excitare in parte fenfitiva

rius in ejus vita menfe Sept.

&i

varias paífiones, qux , quo fünt vchemen-

, Colligitur 2. falfara effe perfüafionem eo

V

j

tiores , e€o acrius inclinant voluntatem ad

rum , qui putant, poffe dzmones a Magis li-

coníenfum, licet necefBtare non poflint. $.

gari in phialis, fpeculis, annulis &c. (emper

Ü

Poteft e&afes five raptus efficere , ligando

enim vel fuperior atque potentior demon.

fcilicet fenfüs, ut foris fentiant , idque du-

eosillic cogitadefle , &imperio fuo cotinet,

(

fot

plici modo fieri poteft. Primo (i tramites ob

velip( fpontefua, & ex pacto fuoadfünt, ibi-

que períeverant, quod przclare iadicavit

90

ftrnantur , quibus a cerebro fpiritus fcaficivi

ad exteriores fenfus penetraut, uti fomnian-

Henricus de Haffia in Genef. dum ait : 1pfe

Iu

fimulat fe captum, ut te capiat ; íe vinctum;

tibus contingit. Secundo , quando eosdem

di

fpiritus fen(itivos ab exterioribus fenlibus ad

ut te vinciat ; fe tuo imperio fübditum , ut

te fibifübdat; a te inclufum, ut contra te fi-

ü)

interni fenfüs organa attrahit, ibique retinet,

ne ad exiernorum feníüaum organa deícende:-

naliter concludat; fingit fe tua arte vel ima-

M

VE

re queant. Un4e fi nonnunquam mayi aliqui

gini vel 'apidi alligatum, ut fünibus peccato-

mortuos refuícitaffe , aut animam propriam

rum religatum ad infernum te perducat.

tü

emififfe aut recipiffe pro libitu vi(i funt, de-

Sauctos tamen viros demones inclufiífe cer-

ge

ceptio fuit diaboli , fimili modo anima ope-

tis locis,velaftrinxiffe, ex hiftoriis variis pacet.

p

rationes impedientis. 9. Poceít fictitie ad-

XXVlII. Refp. 3. P'er accidens poteft ma-

t

ducere animas defunctorum ; fiCitie, in-

gia demones ad varia fervitia cogere, (i vide-

(u

quam , formando f(cilicet imagines illorum,

licet magus aliquis fortiorem atque potentio-

di

rem habeat demonem, hinc varia magorum

nam ipías animas defunctorum prob.bilius

crg

non pote(t oftendere ; quia Sancto:um ani-

certamina exorta fünt, qualia multa a Delrio

ii

1.2. q. 30. £. 1. narrantur, inter quz memora-.

mz in manu Dei fünt , & illi foli obediyat;

t

damnatorum vero nequit diabolus educere

bile eft, quod ibidem ex Joanne Dubravio

P

fine nutu Dei; quod ipfum etiam de

purgan-

de Zythone W/enceslai imperatoris mago

tibus animabus dicendum eft.

refert, qui magorum, quos Joannes Princeps

ha

XXVI. Queft- 10. Quid ma

gia füperfti-

Pragam fecum adduxerat, potentiffimum pu-

tiofa poffit in ipfos magos ?

blice ludibriaartis exhibentem , ore usque ad

Refp. 1. Magianihil poteítin magos vel ca-

aures dehifcente,propius accedens devoravit,

codzmones, nifi ex pacto ; quando ergo dz-

folis calceis,utpote lutulentis relidtis, indeque

feceffum

N

mones fe nonnunquam a magis cogi fingunt,

etens , ventrem infolita efca gra-

d

non coguntur , fed fponte faciunt & obtem-

vem in fo

f

um aqua plenum exoneravit , pra-

perant, ut plures irretiant, & retineantirreti-

ftigiatoremque adhuc madidum fpectatori-

tos. ItaDelrio l 2. q. 32. f. i. Ratio eft, quia

bus re(tituit adeo derifüm, ut ceteri quoque

d

157

»

k

nihil apparet, ratione cujus magia poflit ha-

ejus focii a ludo abftinerent.

;j

'*

p

t

bere poteftatem in magos & damones; non

XXIX. Quzít. 11. Quibus

odis potiffi-

(P

in

enim hoc poteft ratione naturz, quia hzc in

mum magia hec ad preítigias fuas utatur?

V

magis eft zqualis ; in demone vero füperior;

Refp. Triplici potiffimum modo . utitur

f

fed nec ratione alicujus rei corporez haben-

magia ad varias deceptiones & praftigias ex-

L d

tis virtutem cogendi aut pellendi demonss,

ercendas, Primus fit mutatione objecti, quod

e

Variis

e

liulus LXXXIX. Magia.

d,

229

la

variis modis preftat.

t. Oftrenfarum rerum

humum proje&ta; unguenta varia, halitus &

j

celeri agitatione , fübita occultatione, varia

afflatus, verba, & ipíie quandoque laudes,

(

€ollocatione, feparatione, vel conglutinatio-

uti experientia probatum ait Delrio l. c. n. 4.

l

ne latente , ut faciunt circulatores Agyrta

Circa que tamen inflrumenta duo notanda

variis ligaminibus, globulis, fcyphulis &c. 2.

funt. Primum eft, non hsc inftrumenta per

la

Per artem perfpe&tive, certa quadam diípofi-

fe habere vim talia efficiendi ; fe ipíum da-

3

tione obje&i in ordine ad oculum videntis,

monem a figno determinatum talia facere,

V. £. cum linez ordine confuío ductz afpi-

Secundum, figna hzec & inftrumenta non cui«

cienti per foramen ; vel rotata tabula , fpe-

liber nocere , fed iis tantum

,Jquiþus ipfi ma-

:;

ciem exhibent artificiofze alicujus picturz . 3.

lefici volunt nocere.

)

Cum formant fübito ex elementis , - potiffi-

XXX. Quzft.2. Quotuplex fit maleficium

mum aére , obje&tum , & illud fpectatoribus

Refp. Triplex cormmmuniter a triplici fine affi-

a

offerunt. 4. Cum opponunt corpus aliquod

gnari. Somnpificum Ícilicet, amatorium, & ho-

mixtum, pute minerale, quod vi füa naturali

l

fitin cauía, ut cor

ftile. Somnificum e(t, quando aliquem potio-

e

pus; cgi apponitur, longe

ne, malo carmine, & certis ritibus foporant, ut

aliud appareat.

interea vel venenum infundan , velinCintulos

d

. Secundus modus fit mutatione aéris , quo

rapiant, aut necent, vel furto quid fübtrahant,

etiam varie efficere poteft magia. 1. enim im-

)

vel ftupro, adulteriove contaminent ; ut plu-

,

pedit, nefpecies ad oculum, vel ad alium fen.

rimum tamen folent fagg ad hunc finem cer-

fum deferatur, v. g. quando vifui totura obje-

tis luminibus uti; interdum etiam accendunt

&um vel partem occultat.. 2. Si medium iin

pedes, aut manus mortuorum oleo a demo-

l

buat qualitate, qua fpecies per medium trans-

j

ne priusaccepto. Amatorium maleficium eft,

euntes qualificentur, ut obje&um aliter, acin

quando aliquis per philtrum aliquod ad amo-

fe eft;reprzlentent. Sic (i de femine afinino &

rem concitatur, quod fit vel rebus in cibo po-

cera fieret candela, que fola in.convivio lu-

tuve datis; vel per mixturas varias herbarum,

J

ceret , omnes convive viderentur Onoce-

metallorum, plumarum, aut aliarum partium

pliali, ut docet Guiliel, Parifienfis. 3. Si me-

ex animalibus defümptarum ; qux tamen

dium circa ipfum objedum iufpiffetur ;- fic

omnia non poffunt cogere hominem ad illici-

denarius in (cutella aqua plena major videtur ,

tium amorem;fed ad fummum poffunt turbare

& gallus gallinaceus feftucam trahens trabem

humores; aut calefacere corpus, autope dz-

uahere videbitur , (i medii vapores conden-

monis phantafiam ita implere fpeciebusrerum

fentur.

Si moto aére fimul movear fpecies ;

impudicarum, ut denique voluntas vincatur.

hinc fit, ut navigantibus arbores moveri vi-

Hoflile tandem maleficium e(t , per quod

deantur. ;. Si varie conformet vel multipli

damnum corpori vel animo infertur , quod

cet fpecies fenfibiles, quod vel contingit ex

&

fit variis modiis. 1. Fafcinatione , quz nihil

forma inítrumenti , uti patet in vitro Sexa-

aliud eft, quam perniciofa qualitas damonum

gono, vel ex collocatione varia initrumento-

arte illata ob tacitum vel expreffum pactum

rum , uti fit, (i

plura fpecula diverfis locis

hominis cum dzmone. 2. Fit variis venenis,

dilponan:ur.

quo mnodo narrat Viliamontius apud Delrium.

ertius tandem modus fit organi muta-

Veneficum quendam apud Delrium fuiffe, qui

tione, quz etiam variis modis contingit. 1.

damnatorum ad triremes animas emebat ,

Mutato litu organi; fic enim res alio ioco

promittens liberationem a terra illa fervitute

vel gemina videbitur. 3. Si humores agiten-

pcnz, & numerans decem aureos pro illo-

tur, vel perturbentur ; hinc ebriis omnia

rum anima, quam chirographo proprio fan-

gemina apparent ; huc etiam. revocantur

guine notato dzmoni vendebant , quos ta-

praíligiz , quibus magi currus foeno onuftos

men ille, ne paCtum retraCtare poffent, mox

cum equis comediffe vifi fünt... 3. Si impedia-

veneno necabat.

3. Fit confedone imagi-

tur feníatio craffiore aliquo humore obftru-

num, quas malefici acubus pingunt, vel igne

&is viis, ne fpiritus ad organa perveniant. Hi

liquant,vel confringunt ; & (ic cercum iis. quos

ergo fünt modi, quibus potiffimum magia uti-

tales imagines defignabant, interitum tabe vel

tur ad effe&tus fuos , quando per folum mo-

alio mortis genere adferunt. Quo etiam per-

tum localem , aut applicationem activorum

tinent fagittz fagittariorum , qusz certis riti-.

ad paffiva nihihil efficere poteft, qu& omnia

bus fuperftitiofis confecrate etiam abfentes

fufius videri poflunt a

tangunt, faciuntque ut intra breve tempus

hac de re fcribentes.

pud Authores. | pafïïm

moriantur. 4. Ingef(tione, velegeftione rerum

$ Mu

folidarum & magnarum in corpus, qualia fünt

De Maleficio.

clavi ferrei prelongi, offa , lapides, carbones

XXX.

Quzít. i. Quid fit maleficium ?

&c. $. Devotione, per quam nonnunquam

Refp. cum Delrio l, 3. p. 1. q. 1. illud re&te fic

dzmones (ex permiflione Dei) in corpus ho-

definiri. Eft magiz fpecies, qua quisque da-

minis magicis paQtis & artibus,immittuntur,

monis 3lteri daminum parat. Et hoc genere

6. Ligamine , per quod homo impotens ad

magiz vel maxime delectatur deemon. Unde

actum conjungii redditur. 7. Incendiario ma-

recte Sine(ius, calamitates, inquit, mortalium

leficio , quo integras nonnunquam domos

convivia füunt malorum daemonum.

Porro

comburunt ,. imo & oj

ida.

"

1

inftrumenta hujus magiz potiffima funt pul-

XXXITI. Quztl. 3. Cur diabolus velit opera

veres quidam minuti in cibum potumve in-

maleficiorum uti, cum per fe taiia damna in-

Refp. Delrio l, 3. p. 1. q.8. duasob

fuü; herbæ,wfcüucæ, & id genus frivola in

ferre pomt ?

caufas

4

e

e

230

üb!iorbecæ Manualis Concionatorie

tus coclorum, eclypfes, &c. pluvias tamen &

caufasid fieri. Quia credit ,V-/"*hoc;pa&o fe ma-

jorem Deo injuriam inferre, (i creaturis ratio-

tempe(lates , & (imiles eventus probabilitee

ne przditis, & baptifmo ablutis abtutatur ad

tantum poteft p

reedicere A ..qu-i aa cau(isn af.fu-

conditoris vilipendium & irritationem. Prz-

ralibus impediri poffunt.

terea vero etiam fic pluribus nocet, cum ho-

Refp. 4. Pofled&monem etiam certo przdie

mo hominem minus adverfetur. 2. Quia qua-

cere, quz velex revelatione accepit (fic olim

dar non poteft, velcerte non tam commode

multa de Chrifti ortu & miraculis przdixit)

vel que ipfe ex aliena relatione intellexit, vel

pet fe efficere, qualia funt v. g. (i rebus fácris

:

abutendum &c.

preíens videt.

Refp. . Non po

ffe dasmonem ullas cogita-

XXXIII. Queft. 4. Quid fit vana obfer-

vantia? Refp. cum Delrtio l. 3. p. 2. q. :. eft

tiones occultas, & nullo figno exteriori pro-

ditas certo przdicere, licet fepe probabiliter

magia fuperítitiofa, qua commodum aliquod

fperatur ex re , quz nec fupernaturaliter eo

idqueat, quando fcilicet phantaímatibus im-

mitfis ita turbavit hominis mentem , ut non

pertinet, neque naturaliter id preftare poteft.

XXXIV. Quzft. s. Unde dignofci queat,

potuerit facile aliud cogitare.

In his tamea

pe vit

quid fit vana obfervantia ? Refp.ex vatiis fignis

przdictionibus, ut recte notat Delrio l. c.

qi, dii

poffe dignofci, v. g fi ad productionem etfe-

(zepe utitur fraudibus & zquivocis verbis , uti

&us requiratur fides in hominem fanaturum.

ufuüs eft, cum Craeío querenti, num Cyrüm

Si effeCtus attribuatur magicis imaginibus,

vi&turus effet. refpondit : Perdet Croefu

d

m

figuris; figillis, charadteribus, ip(is verbis vel

lyn transgreffus maxima regna.

f

Refp.6. Dzmonem, qua pollet celeritates:

rythmo,vel contaGtui; fi quis utitur variis ora-

tionibus aus fententiis facris ad Dei honorem

quz in remotis regionibus geruntur, tam ce-

di

leriter predicere , ut diu ante predicta ab

nec dire&e, nec indiredte pertinentibus. Si

z

omnia ex rebus occurrentibus petantur. $i fa-

ignaris putentur. Sic Apollonius, cum Ephefi

fs

cra evangelia & (imilia cum variis circumítan

effec, exclamavit interfici Domitianum ; ut

Vl

tiis circumferantur,v.g.ut fint cali modo,in tali

prefens fpectaculo.

g

forma, tali materia fcripta,talibus crucibusjn:

XXXVII. Queft. g. Quotuplex fit divinas

fignita. Si herbz, flores & fimilia certis hebdo-

tio? Reíp. Duplicem communiter affignari ;

madz diebus colligantur; fi pro fugandis mor-

unam, quz pacto explicito daemonis nititur 3

'Seïünck.

bis offeratur Sancto alicui cera vel alia mate-

alteram, quz implicito pacto fundatur, quod

j m

ria variis materiis v. g. crinibus egri commix-

fit, quando quis quzrit cognitionem foli Deo

fe&l 000 e

ta &c. Similes vanz obfervantiz funt, fi per

refervatam aliunde quam ex Deo, idque me-

LEU

defponfationis annulum meiant , ut a malefi-

diis indebitis. Priorfubdividitur potiffimum

361 V99u :

clo curentur, Siad capitis dolores arcendos

in oraceulum feu demonomanciam. per quam

collum ad porcorum lintrem applicetur. $i

dainon prophetiam conatus imitari varia ora-

Di

ftramenbipenni dividatur, ut manuum vel di-

cula dedit ex antris, flatuis & hominibus,

|:!

gitorum tumorces fanentur : fitempore miffz

potillimum vero mulieribus; unde ort& Gal-

liceng , Pythiz , Faudicg , Pythoniffz,. &c.

dentes tangarncur, at dolor illorum ceffec; &

plura fimilia , quz videri poffu

Et manganiam, cujus plurimi funt modi: Po-

nt apud D.el-j

tiores autem ifti.

tium l.. c. q. 44 4. 9.

4

1. Eft necromantia, pet

XXXV. Queft 6. Qui

du fit divinatio ? Re-

quam manes ab in£eris certis ritibus elici pu-

fpondet Deirio 1. 4. c. 2. q. 1. eam nihil'aliud

tantur. 2. Hydromantia, qua futura ex aquis

effe, quam fignificationem occultorum ex pa-

divinantur. . 3. Lecanomantiam, gaftroman-

&is conventriscum demone. Dicta autem cft

tiam, catoptromantiam, per quam refponfa ex

divinatio, quafi divinitatisimitatio ; nam dz-

plevibus,ventricofis phialis aqua plenis, & in-

|

mon quantum potelt divinitatem smulatur,

Ípe&tante puro puero, vel pregnante muliere,

j

unde magi ad divinationem hanc frequenter

vel denique etiam ex fpeculis politis perun-

facrificio,veftibus (acerdotalibus,thure accen-

tur. 4. Eft da&ylomantia, quas divinatannulis

fo utuntur, Quia veto ex hac definitione fatis

ad certam cceli pofituram conftru&is vel in-

patet, divinationem hanc non poffe ulterius

cantatis, & füper trípodem ad certa verba mo-.

C

tis. 5. Ariolatio, qua arioli circaarasidolorum

progredi, quam cognitio dzmonis. pcrtin-

at , ideo.

nefarias preces emittunt , & funefta facrificia

offerunt, iisque celebritatibus dzemonurri re-

XXXVL Quzft 7

; Qnd ; vel quantum

damon vel magi predicere poffit ?

fponía accipiunt. Qui modus divinationis plu-

Refp. 1. Dzmonem non poffe certo prz-

rimas alias fpecies pro diverfirate rerum, quas

dicere ea, quz fünt omnino libere fütura ,

ad divinandum hi facerdotes adhibebant, con-

qualia funt. auz dependent.a voluntate Dei,

tinent. 6. Eft lortilegium, per quod ex lortibus

velarbitrio hominum , vel quz nullam adhu

futura indagantur. 7. Eft conjectatio, qusg

c

Gl éssL

babent.determinatam caufam.

?

L]

ex aíflris , elementis , manuum & vultus li-

Refp. 3. Ex iftis,qugecerto non novi

t, pdfï';'-:

neamentis, fomniis fimilibus futura indagats

l

dzmonem multa probabilitertantum, & con-

qua& tamen conjectatio eatenus tantum elt il-

licita, quatenus cancellos Philofophiz natu-

í

je&turam faciendo predicere, cum propter ex-

perientiam diuturná, tum propter ingenii acu-

