.vis vacare & videre, quam fuavis fit Dominus.

* Vere enim, ubi eft thefaurus tuus, ibi eft cor

non dilatione tua vota lentefcant,molefta pla-

pud Dd

neamanti dilatio, fed folent protracta detide«

y. lG

Matth,6.. tüum, inquit Chriftus: ZLnicitie cum Deo &j

proximo reftauratione: nam, ut recte S.Clemens

ria amplius creícere. Rationem vcro hujus

V. al

ulteriorem redditS. Bernardus, dum ait: Ad

advertit, cum precatio fit converíatio & col-

locutio cum Deo, inter familiares & amicos

Dei beneficentiam obtinendam, retinendam,

? fieri debet;atque adeo füpponit deletam offzn-

& obíervandam neceffaria funt prefidia fedu-

/foag. fam; Fixum quippeelt, quia peccatores Deus

lg & longanimis oratiouis. .. bi nota, quo

*

'v. 8t.

nonaudit. Hinc & cam proximo amicitia, fi

pramitrat perfeverantiam , & longanimita-

quidem diffoluta fit, retauranda eft,:ta enim

tem,& poftea ad alios tranfeat aCtus virtutum,

Matrh, s. Chriftus clare indicavit, dum dixit: Si offers

quibus cum oratio conjungi debe*, in qua tan- .

v.23.

munus cuum ad altare, & ibi recordatus fueris,

ta fit fides, ut fperet anima, tanta devotio,ut

- quia frater tuus habetaliquid adverfum te,re:

Deum cogere videatur,tantus a:nor,ut omnia,

&

Donoy,

linque ibi munus taum ante altare, & vade

quz petit in oratione.fe (entia: obrinere: cam ' ,

10

rius reconciliari fratri tüno: & tunc veniens

*

benigna humilitas, ut in omnibus, non füam;

of 5

offeres munus tuum. Hincre&eS.Auguttinus

fed Dei praoptet fieri voluntatem, haber cor-

infert: Si non oraveritis, fpem non habebitis;

dis puricatem. Cum quo confentiens S. Gre. $. Grégos;

fi aliter, quam Magiíter docuerit, oraveritis,

gorius: Vult Deus orari, vult cogi; vult qua- in Pial, 6

non exauüdiemini; aut fi in oratione mentiti

daim importunitate vinci. Ideo tibi dicitur: Re. P*

.

fueritis, non impetrabitis. Ergo & orandum,

gnum Dei oim patitur, 55 oiolenti rapiunt ilud. Quid

/ ,& verum dicendum e(ít: & (ic orandum eft,

hac rapina locupletius: bona violentia . qua

quomodo ille voluit: Velis, nolis, quotidie di-

Deus non offenditur, fed placatur;. proximus

éturus es: dimitte nobis debita noftra, (icut

non leditur, fed juvatur; peccatum minuie

& nos dimitcimus debitoribus noftris. Vir fe«

tur, non multiplicatur. S. Ambrofius fimilis

curus dicerc? fac,quoddicis. Proximam ve-

ter ait: O beata violentia, quz vi patientis

ro przparationem pariter in tribus confiftere,

bonitatem elicit, & utilitatem tribuit inferene

-Matth. 26. nempe in firmo propofito diftra&tiones & caufas

di! quisquis enim violentior Chrifto fuerit ree

-

v. 3Ó6.

earum cavendi, ad exemplum Chriíti diíci-

ligioor habebitur a Chrifto.

:

N

pulis dicentis: Sedete hic, donec vadam il-

V. Nofe debet. caufas &? veme

dia di/z'raïtïanum P. dod& B.

luc, & orem: & ipfe avulfus eft ab eis: Di-

in oratione; quarum qnidem tres przcipue af v.-ar,

vine gratie petitiene: ad exemplum S. Mairis

fignat Roderiquez. Prima eft propria noftra i

eccletiz, fingulis horis Canonicis verfum il-

curia, quam in eo admittimus; quod rerüm

lum: Deus inadjutorium &c. przmittentis :

vanarum & affectionum terrenarum fpecies

Prefentie Dei imaginatione : ita enim iteru:m ec-

& (imulacra amandare ex corde non ftudea«

cleíia nos monet,dum in laudibus feriz quinte

mus; quale enim frumentum molendino afa

od

nobis occinit: Speculator adítat defuper qui

fundimus, hoc molit & conterit lapis: qua«

nos diebus omnibus actusque

1

lem liquorem vafi infundimus, hunc redolet,

16 n

cit a luce prima in Veíperum.

;

noftros profpi-

quales herbas plantavimus in corde, tales fe«

IV. INo[fe debet, que conditones ín

ipfa orationis

minabit. Hinc merito antiqui Pátres mone-

bant: Quales orantes volumus inveniri, tale$

férie fint objervande , nempe tres prgcipue.

Phomis

1. Reverentia tam exterior, (qua in humili ac

nos ante orationis tempus przparare debe-

decenti corporis compofitione conf(iftit) quam

mus: ex precedenti enim ftatu mens atqué

.00*

h

interior debitam attentionem ad ea, quz ora«-

animus in fupplicatione formatur. Alteracaue

Il h

mpedis

mus, requirens ; vere enitn magnam injuriam

Nfa- eft demonis conatus /ad orationem i

)

endam

* '(

636

d:ibliotbece Manualis Concionatórie

|

endam, veluti aquz du&um, per quem in cor-

nempe vel per ia defideria, nam, tefte Galfar« Galfardus

da noflra cceleftes gratize derivantur,ad quem

do, vir defideriorum vir orationum eft. Ecapud Nies

einb, afíc,

proinde conatum elidendum tanto acriori

bene femper orat; qui bene femper optat fine*

*

[

&r. l. 1.

ftudio ad oratüionem incumbendum , atque

intermiflione ; efficacius enim apud Deum vo- 5

oc. g. c»

in ea perfiftendum eft, quanto ei infeftiorem

ta, quam verba clamant. Sic, ut 5. Anfelmus

effe daemonem novimus.

Tertia caufa eft

teftatur ; orabat Moyfes, cui tacenti Dominus s, Anfelm,

bumana dibilitas &2 infirmitas per peccatum adeo

dixit: quid clamas ad tne? clamabat enim inc. 5. ep,

vitiata, ut, tefte D. Bernardo, vix femel ora-

corde, quamvis nihil diceret ore. Ita juge de- 1.2d Thef-

tionem Dominicam (ine diftractione recitare

fiderium & inceffabilis amor affidia eft oratio fal.

poffimus. Cohtra quam poriffimum humilia-

San&orum. Aliter idem defeCtus per bonam

tio & vilipenfio fui , ex his ipfis diftra&tioni-

vitam, legisque & obedientiz accuratam im-

bus de(umpta ferviet.

pletionem compenfatur, nam ita Siracides do- gcc], , z.

I À ab quMA iÉ u . n FR ol ii ov

- NT1. INo[Je debet potiores tentationes, que circa boc

cuit dicens: Qui confervat legem,multiplicat v. 1. & 2.

Jaluberrimum orationis. exercitium occurvere . folent,

orationem: Sacrificium falutare e(t, atcende-

modumque folidum eisdem-occurrendi: quarum qui-

re mandatis. Huic fapienter S. Auguftinus ad- s, Auguft,

dem potiores hz fere effe folent. "Prima eft

ftipulans dixit: Vis femper laudare Deurm ? in Pí. 148.

eonfolationem defetius: pro qua víncenda often-

bene fac omnia, & laudafti Deum. Denique

dat 1. Veram devotionem non in fenfibili fa-

poreft, & per illum modum fuppleri, quem vir

pore , fed in bona & prompta voluntate Deo

quidam S. Ignatio & fociis farcinas portans ad-

L þm' 4'1

ferviendi confiflere, 3. Revocet in memo-

hibuiffe dicitur,dum illis in hofpitio orantibus,

W

riam, uti nihil in orbe, ita neque has defola-

in angulo latens dixit. Domine Deus, viri hi

|

tiones fine voluntate Dei obveniffe,utpote qui

fancti fünt, & ego jumentum ipforum, quod

cas vel ad negligentiam noftram in prepara-

ipfi volunt,& quzrunt;hoc & ego. Qua oratio-

tione aut alio genere commiffam , caftigan-

ne altiffimzx tandem & extraordinariz oratio-

dam, vel ad humilitatem confervandam, vel

nis donum confecutus fcribitur, uti füfius re-

virtutem ad patientiam probandam, vel ma-

fert Rodriquez. Quarta tentatio eft, quod ni- p L odb

jorem fuam & noftram gloriam promovendam

hil efficiant & impetrent füa oratione: cui oc- deperf. tr.

immifit, unde oportet dicere cum pio afceta:

currat oftendendo cauías, ob quas[id eveniat. s. c. a1.

L. 3. de

Adefto mihi Domine Jefü,in omni loco & cem-

1. Quia opponunt nübem peccati, ne tranfeat 5* 4-

imit. c.16,

pore, " Hec mihi fit confolatio, libenter velle

Thren. 3. ;

oratio, & manus fanguine Chriíti pollutas ad

(

carere omni folatio. Etfi tua defuerit confo-

Deum extendunt; hinc quia is, qui difplicec, " 44*

latio, fit mihi tua voluntas & jufta probato pro

ad intercedendur mittitur , irati animus ad

—

fummo folatio. 3. Jubeat legere ip(um ejus-

deteriora provocatur,ut reGte dixit S. Gregor.

dem Authoris caput nonum ex fecundo libro,

vid.fufius n. 10.) 2. Quia petunt male, hinc

ubi plenam de modo fe in (imili cafü gerendi

audire coguntur illud S Jacobi : Petitis, & non s, Gregor;

inftru&tionem inveniet; fpeciatim vero illa

accipitis, eo quod male petatis, ut in concupi- in Paftor..

verba jubeat bene ponderare: Nunquam inve-

Ícentiis veftris infumatis. Jufte ergo non exau- lac4. v.3-

nialiquem tamreligiofum& devotum,qui non

diuntur ad votum , ut exaudiantur ad (anita-

interdum habuerit gratiz fuübtractionem, aut

tem, quemadmodut loquitur 3. Itidorus, qui

non fenferit fervoris diminutionem : non enim

& addit: Multi orantes non exaudiuntur,quia s Iüdor. ls

ï

. €ft dignus alta Dei contemplatione, qui pro

Deus meliora illis providendo, quam petunt, 3. de fum-

Deo non eft exercitatus aliqua tribulatione.So-

refervat ; ficut contingere folet parvulis, qui, mo bono.

letenim fequentis confolationis tentatio pra-

ne in (chola vapulent, Deum exorant ; fed non

E. 3. c, G, cedens effe fignum. Secundatentatio eft, men-

datur illis poftulationis effectus, quia impedi-

$.8.

tis inftabilita: , & difirattionum multitudo : circa

tur auditio ad profectum. |.3. Quia dona fua

quam falubriter iterum illi fequentem Thomz

tardius dando commendat, non negat, ut te-

'IKempenfis doctrinam in memoriam revocet:

ftatur S. Auguftinus : Defiderata diu, dulciuss, r de ^

JNec eft illufio, quod aliquando in excelfum

obtinentur: cito autem data vilefcunt. Pete; verb. Do-

LUR

v' 16.

fubito raperis, & ftatim ad (olitas ineptias cor-

quzre, infta: petendo & qu&rendo crefcas,ut mini.

dis reverteris. lllas enim invite magis pate-

capias.. Servat tibi Deus, quod non vultcito -

Y

Yis, quam agis; & quamdiu difplicent, & reni-

dare, & tu difcas magna magis de(iderare.

J

- teris, meritum eft, & non perditio. Non ergo

VIL. Noffe debet. illufiones &j fraudes damonis , ,. & ,

Ie

te conturbent alieng phantafie de quacunque

quibus boc [aluberrimum ' orationis exercilium, Gul qe ogat, -

materia ingeíte. Forte ferva propofitum, &

fru&tum certe illius impedire conatur, quorum plu-«

intentionem rectam ad Deum. Invoca divi-

rimas enumerat Ludov. Granatenfis, ex qui-

ng.c*ïf'

nam. gratiam, abige cum Abrahamo aves fa-

bus tamen hz fere funt potiores & ufitatio-

crificium orationis confumere volentes; & fi

res

1. Quod impellas ad ceremonias facras

filum orationis abrumpitur, connecte iterum

& (itum corporis decentem in oratione con-

cum priori parte. Nec dubita pergratum, imo

temnendas, quafi incipientibus magis, quam

'gratiorem fore hunc conatum,quam (i absque

perfedtis convenientes, Cui occurratur often-

-omni diftradtione oraffes. '"Tertia eft defeitus

dendo cztemoniarum iftarum urilitatem, ut-

teinporis ad orandwum ob aría negotia: cui occur-

pote quze. perinde conducunt ad. virtutes

xat oftendendo-" 1. Non requiri longas oratio-

confervandas & acquirendas, ficut acciden-

ne$, fed breves fufficere, quas antiqui Patres

tia ad fubítantie productionem & confer-

I l g,

- frequenter, imo affidue ufurpaffe dicuntur,ne

' V.,'),g.

vationem ; & prsterea faciunt , ut homo

illa vigilanter erecta intentio per produ&tiores

non fecundum animam duntaxat, fed corpus

-

motras evaneícat. Oflendat 2. varios modos,

etiam fervitio Creatoris. impendatur, . fic-

quibus hunc defe&um compeníare pollit,

atio

a

que pcrf;&um fiat ho,lecäuüum; qua r

ane

As

E

Tuwus CVL .Omtiä; :

637

&

Süri,

fane perfuadet, ab ipfis etiam perfe&tis tanto. orationis, ut tamen Femper'g:g,cmikzxeri;t, fibi

Dui N

&b

accuratius effe obíervandas, quanto magis ab

non tantum in colle thuris, fed etiam myr-

r alc.

-dis, quam ab imperfe&tis ejusmodi holocau-

rhg commorandum effe. Sequatur item mo-

üdy. ]

ftum exípe&atur. 2. Quod inftiget ad magi-

rem viatoris , qui ita intrat hofpitium & jen-

[

tglc

ítros fpirituales contemnendos, eo quod per

- taculum fümit, ut tamen fimul etiam folici-

5 Anielm

orationem ab ipfo Deo velut nobiliori magi-

tus fit de eo, quod reftat, itinere peragendo,

- ftro inftituantur: cui occurratur oftendendo;

LT

fimiliter ergo & ipíe ita fruetur divina dulce-

l.idTM

quam conítanter Deus hünc morem tenuerit,

dine inter orandum haufta, ut tamen fe re-

d

H

ut homines pro inítructione ad homines mi-

folvat, ac paratus fit; ad reliquum vitz iter

" ferit, ita ut ipfüm S. Paulum ad S. Andniam

. peràafperas vias tribulationum, amore illius,

pro (imili iaftruCtione ablegarit, atque ideo

a quo tam fuaviter r

s

multos, qui ejusmodi morem & humilitacem

conficiendum.

:

ecrea&:ur;,fuüihefd'dafum

i

Es

neglexerunt ; & dono orationis privarit, &

VHI. INo[fe debet potio

Y

£5 oiïaumjtqniz'as , vel zn-

V.L&gf

graviffime errare permiferit, uti ex Hare(iar- . dufirias, quibus oratio. Deo gratior efficaciorque fieri

charum aliorumque virorum Íípiritualium rui-

Jület ; quales quidem (equentes effe videntur.

J AUgu&.

in Jf 148

na patet. 3.Quod femini bono piorum defide-

1. Si preccs cum Chrifti orationibus,per humi-

riorum, etiam zizania malorum immifceat,

. lem- utramque oblationem zterno Patri fa-

ficque inAngelum lucis fe transformet: cui oc-

- Gam,uniantur ; (ic enim per orationem Chri-

currendum commendando confilium S. Joan. :

. fli & tegentur imperfectiones noítre oratio-

1. Joan. 4. Nolite omni Spiritui credere,fed probare Spi-

nis, & quafi una oratio fa&a non poterunt non

V.l.

ritus, fi ex Deo fint, Quomodo autem pro-

placere «terno Patri. . 2. Si cum aliis homini-

baudi fint mox oftendit, dum ait : In hoc

. bus jungantur, multique f(imul orent; nam,ut

cognofcitur Spiritus Dei: OmnisSpiritus, qui

re&teS.Ambrof. dixit, multi minimi,dum con- S,Ambrot;

confitetur Jefum Chriftum: in carne veniíle

, gregantur unanimes, fünt magni, & multoruml. de pen.

(ejusque exemplo fe conformare ftudet j ex

preces impoffibile eft non audiri;. quia tefte

? 1 &tf

Deo eft: & omnis 5piritus, qui folvit Jefum

Tertulliano, coimus in coetum & congrega- Tertullian,

Chriftum, ex Deo non eft. . 4. Quod inducat

tionem, ut ad Deum quafi facta manu. preca- Apol.c.39,

epaf .

j G Ol

€os, qui orationis dono prediti fünt, ad alios

tionibus ambiamus orantes.

Hezc vis Deo

Sn 4.

contemnendos, utpote (imili gratia non do-

grata eft. . Et, ut S. Chryfoflomus ait, Deus s. Chryt.

Thren $,

natos: cui occurrendum oftendeodo, (icut a

frequenter reverecur mulritudinem unani- hom.2. in

hi

circuli peripheria variz linez tendunt ad cen-

mem & coníentientem in precando, ut veluti €P- ad Cor,

trum, ita varias quoque in hoc orbe vias effe

pudore vi&tus, non audeat illis negare.. Hinc

ad Deum , qui centrum noftrum eít, perve-

pulchre alibi, vis, inquic, difcere, quanta fit Idem hom.

nieadi, unde infipienter alii contemnerentur,

orationis in ecclefia fa&tze potentia? vinctus 79. ad po-

qui per alias vias & virtutes, quam per oratio-

erat Petrus, multisque catenis circumdatus ; Pul«

/

o Grtdoti

nem ad Deum tendunt. . . Quod fuadeat, ut

n Paltor,

Oratio autem ficbat fine intermiffione ab ec-

vel revelationes petant a Deo, vel certe gra-

clefia pro eo, & ftatim eum a carcere liberavit.

a. M

tias a Deo in oratione acceptas obviis quibus-

Quid hacigitur oratione fic potentius,quz co-

que, puerorum more, mauifeftent: cui oc-

lumnam & eccle(ize turrim adjuvit? ut intelli-

lfidot.

cürrendum oftendendo , quod, cum ejusmo-

. gas pritnum eam pollere orationem, qux cum

di revelationes fint extraordinarius favor Dei,

conienfu agitur, & jugi concordia plurimorum

N

mg bonos

qui nec magis San&tum facir, (i ad(it, nec mi-

hominum. /3.Siex vero & hunuli corde pro- Juditti 9.'

nus San&um, (i abfit, merito non petendz a

cedat, nam, tefte Judith,bumilium & manfüe- v. 16,

Deo, fed potius, (i dentur, cum magna reve-

torum fempcer ei placuit deprecatió; & facii-

rentia & humilitate acceptandz funt, & quan-

ficium Deo grati(litnum eílSpiritus contribus P6. go.

tum fieri poteft, occultandz, exemplo Chri-

latus,& cor contritüm & humilitatum non de-. v. 19.

,

fti fiepius prohibentis, ne miracula a fe patra-

fpiciet. j.Siattenta fit; quam attendonem

nd

ta manifeftarent. HincS. Bernard. recte mo-

' qualis effe debeac. S.Bernard. fequentibus ver- $. Bernar-

i o

;f Ma. 2)5,.'

: '*., 16.

net, illam Prophetz fententiam: Secretum

bis indicavit: triplex eft in oratione attentio dir- apud

Dit

meum mihi: in parietibus cubiculi, aut certe

procuranda: Prima ad verbum: Secunda ad nf difc,

2 .v. Il.

in ipfo corde effe fcribendam, femperque ob

fenfum: Tertia ad obje&tum. Prima attentio

oculos habendam. 6. Quod incitet ad devo-

procurandá eft ad verbum, i. €. , vocalem pro-

N

tionis exercirium tanti zítimandum, ut prz

Jationem,& formationem verborum,fcil- ne in

Je 0rats

illo aliarum virrutum, obedientiz prefertim,

eishomoaliquo modo erret,mmaxime corrupte

& mortificationis ftudium negligatur; qui ere

: L.a.c;.ü.

proferendo fanctiffima verba Scripturg facrae.

ror, tefíte Granaten(i, eft unus ex primariis,

. Secunda attentio debet effz ad verborum fen-

ui in hac vita folent occurrere 5 imo & ex

fum, quz in oratione proferimus. Tertia at-

univerfalioribus,quia in omnibus,& per omnia

tentio debet effe ad objectum, i e. ad Deum,

deftruit vitam fpiritualem, qu& eft divinz le-

quem oramus, & etiam ad rem, ob quam ora-

mus. Bonaquidem eft attentio prima: me-

gis adimpletio, ad quam orat/o, velut medium

t

ordinatur,quem tamen ordinem hicerror per-

lior eft (ecunda: tertia optima reputatur. -

vertit, dum ex medio finem,& ex finemedium

IX. ANo[Jz debet , diabolum nullo tempore magis, S. Chryt,

facit. Quare ut huic illufioni folide occurra-

quam tempore orationis, nobis infidiari ; nam uc S. in P£14$.

(

, Lue. 9.

tür, anteomnia verba Chriüi pra oculis ha-

. Chryfoft. notat, cum fciat, quod eo tempore

V. 23«

benda fünt: Qui vult venire poft me, abneget

obtinere poffumus remiffionem peccatorum,

Íemetipfum, & tollat crucem fuam, & í(equa-

optans nos in ipfo portu orationis impinge-

ab ir*

tur me. Quare ita expetat & recipiat donum

re, tempus iliud adoritur, mentemque

iii

; tellq&ü

R. P. Lobn, Man. þ'ibl. ,me. II |

X

P n d

6L38

Bibiibtbeca qutqli.f Concionasorice

CMCL í

telle&tu verborum avertit, quo auctiores

cens: Sive confequamur quod petimus , five Aug. ep.

120, ad

yp,inüf

damno, quam lucro, ex precibus abeamus.

non coníequamur, períeveremus femper in

Honorat,

]

Philipp.

X. INo[fe debet caufas , ob quas preces noftra non

oratione, & non folum gratias agamus, fi con-

-b

Abb. de exaudiuntur : Nimirum primo quia nubem peccati

fequamur ; fed & (i repulfam paffi fuerimus;

filent. C 9-opponimus, nam ut recte notavit Philippus Ab.

nam cum Deus nobis aliquid negat,non minus

bas? ANonejt [peciofa laus n ore peccatoris, dum in*

eft, quam (i conceffiffet, nefcimus enim nos,

quz nobis conducunt, ficut ipfenovit. Et con-

fpe&tor intimus non labrum exterius; fed in-

fi

um S. Chryfoftomus: aliquando S Chryt.

ternam atcendit confcientiam : Ecce non eff. ab-

firmans idip

breviata manus Domini , ut. [alvare nequeat 5 neque

dat, inquit, aliquando non dat, ac utrumqu

eto.6 hom.

de orat,

aggravata e[t manus ejus, ut non exaudiat , ut 1faias

quidem utiliter, adeoque ut, five accipias,five

non accipias, acceperis tamen,dum non acce-

inquit: fed iniquitates veflre diviferunt. inter vos,

& Deum ve[ftrum, & peccata vefIra abfconderumt fa-

pifti; & five impetres, impetraveris tamen;

ciem ejus a volis , ne exaudire ; manus enim vefira

dum non

impetrafti$ nonnunquam enim non

pollute fant fanguine, & digitt veftri iniquitate : non

accepiffe,

utilius eft. Hinc recte füadet Blo-

fius; Omnino dabit id, quod petis,

fi expedit Plofin Pa

efl , qui invocet ju[titiam. Cujus genuinam ra-

dabicrad. an. ce

S. Clem.

tionem affignat S. Clemens ad Alexandrinus

ut accipias, fi vero illad non conducit,

17

7, ftrom.

dicens: Precatio, cum Deo converfatio, &

aliud, quod conducat. : Novit, quando, novit;

collocutio eft, proindeque inter familiares &

quatenus tuz peritioni fatisfacere debeat,dum

amicos fieri debet, & fupponere deletam of-

ex infirmitate humana poftulas,quz utilia non

$.Greg. . feníam. Unde re&te S. Gregorius concludit :

fünt. Abfit, ut donet, qua petis, quando ta»

le aliquid defideras, quod utrum illi placeat,

L: 18 mor. j id, quod przcipit, facimus , id , quod peti-

igenoras. Hoc aut confimili modo orare difce:

F- l.

mus,obtinebimus ; valdenamque apud Deum

Domine, fi tibi placet , fi expedit , uc id fiat;

utraque hzc fibi neceffario congruunt, ut &

oratione operatio, & operatione fulciatur ora-

fiat: (i vero non tibi placet;fi non expedit, non

fiat.. . Quia vult, ut inflantius petatur, & fic plus

tio: paulo poft vero in hzc verba concludit :

Juxta ergo Joannis vocem,; tunc cor fiduciam

mereamur: uti S. Antonius Pad. indicavit di-

cets: Alio confilio omnipotens Deus, cum

S.hAbtom

in oratione accipit, cum fibi vitz pravitas nul-

Pad, S. in

Rup. JJAb-

la contradicit :: Hinc admodum bene fübjun-

Sanci ejus adveríariorum perfecutionibus

er. 3. poft

comprimuntur , cumque affiduis , ut liberen-.

I.

me

'bask 1490 degi[

Rupertus Abbas. Cum igitur invocamus,

vi&, verbi& Dominus non exaudit dum clamamus, &

tur, interpellationibus clamant, differre folet

Q

voces, feu vota pecentium, ut merita patiene

Dei €.8: pon dicit: Ecce ad(um, fcire debemus fan-

. &tis Angelis invocationes atque clamores no-

tium creícant, quatenus eo magis exaudiun-

(tros Deo offerenubus refiftere, & contradi-

tur ad meritum. quo citius non exaudiantur

cere malos,babentes in manibus accu(a;tiones

ad votum. Cum quo confentiens S. Chryfo-

ftomus, an non praftare poteít, inquic, prius, Hom, 5o.

$, Anto

& jacula, quz funt-peccata noftra.. Secundo.

uia fic expedit ad profettum noflrum;uti prxclare

quam petamus ? Poteft utique; verum pro- Gen.

|

P. 6

pter hoc dicert, & exípeétat , ut occafionem

|

S- 6:

8. Aug. in5. Augultinus fuüper verba P(al. 76. /'oce inea ad

at.

Dominum clamavi , ita fcribens advertit: fed

accipiat.qua jufte nos fua cura dignos effici

Multi enim fünt omnis meriti expertes, &

multi clamant ad Dominum pro divitiis ac-

quirendis, dampisque evitandis, pro füorum

gratiarum, quas poftulant, impetrant, impe-

trandarum indigni, quorum preces Deus ideo

falute,pro ftabilitate domus füz, pro felicitate

temporali , pro dignitate faeculari; poftremo

axaudire differt, ut per virtutum exercitium,

vivz fcilicet fpei, verz fidei, humilitatis, pro«

etiam pro ipfa falute corporis; pro his atque

hujusmodi rebus multi clamant ad Dominum;

fundz , ardentis charitatis, & venerabundz

confidentiz acquirant (ibi mericum, ut exaus

vix quisquam propter ipfam Dominum; . fa-

cile quippe homini eft, quodlibet de(ider re a

diri poffint.. Quam do&trinam pulchra fimili-

tudine confirmat S. Ifidorus dicens: Tardius s. Tfid. .

Domino, & ipfum Dominum ncn defiderare,

quaf(i vero fuavius effe poffit, quod dat, quam

exaudiuntur quorundam orationes , ut dum fent. c. 7.

differuntur , fortius excitate majoribus prze

ipfe, qui dat ; quisquis ergo pro alia re quali-

bet clamat ad Dominum, nondum eft tran(i-

miis cumulentur, exemplo pruinarum, & re-

preffione meffium, in quibus quanto tardius

liens, propter quod dicit : Poce inea ad Dominum

clamavi. Et rurfus idem alio loco memorat.

fata femina exeunt, tanto ad frugem cumu-.

latius crefcunt.: 6. Qvia vult nos fecum diutius re-

Idem. Quidquid aliud petitur, quam quod ad vitam

zternam cedit, nihil petiiur, non quia nulla

tinere, uti S. Chryfoftomus indicavit his ver- S. Chryt.

bis: Si differt aliquando Dominus, non odio homil. de

res e(t, féd quia in tant& rei comparatione,

quidquid aliud concupifcitur, nihil eft. 3.Quia

facit, nec te averíatur, fed differendo , diu- prof. Ev-

Blofig;

tius apüd fe confervare vult;. ficuti & patres*"

condlvi

tardius dando, fua dona magis commendat, é&g defide-

vari facit:. Agit igitur divina providentia no-

filios indulgentius amantes, quo illos diutius

GIS.

S.Ls»ut; bifcum, ait B. Laur. Juftinianus, ut differat uti-

apud fe detineant, quos defides vident, dedi-

Juü. C. 40

liter,quz liberaliter donare difponit ; ut difca-

ta opera morantur aliquid daturi. 7. Quia vult

ge orat.

mus magna magne defiderare , quia quo diu-

patientiam & fiduciam probare, quam babemus in

tius abeft, quod ardenter diligitur, eo robu-

eo , &$ an amore puro pvopter feipfum magis , quam S. Thom,

s- ?et.

ftius & exfpeGianus defideria cumulantur;tan-

propter dona, diligasmus eum, uti SThomas Villa- Vill. in

toque dulcius fapit, & cautius confervatur,

nova notavit: cui confentiens S. Bafilius, ex Dom- a.

uadr,

i,

UL

quod petcipitur, quanto diutius in prece fu-

hoc inquit, & fides noflra & charitas erga

S. Bafil. c.

. fpenfüus extitit perentis affectus.. 4. Quia utilius

Deum declaratur, quandocunque quod peti- ,

Conft,

Monaft.

quid dare decrevit, uti . Augultin. indicavit di-

tur, non celeriter auferimus.

XI. Nife

?À

M.

6:9

Aug, :

"-0. ld

Lap. in c,

Comela XI. Noffe debet caujas, ob quas communis qmulto- -

inüftere forte contendis, di(ciplinam tam in«

n

rum oratio citius exauditur , quas quidem bene

numerabilis populi, qui tibi commiffus eft,

3. At

Apotft.

affignat Cornelius a Lapide fequentibus ver- :

negligas, & propter proprium commodum,

bis. Prima prerogativa ef , quia'oratio in ec-

communem falutem plebis, qua juftitiam a

Clefia eft prolixa quzdam Dei invocatio, &

te przftolatur, amittas: fcriptum quippe eft:

adoratio ejusdem in prefentiaomnium fadta,

Qui confervat legem , multiplicat orationem : &' fa-

unde major ei laus & honor, quam a privatim

crificium falutare, attendere mandatis ; jufticiam ere

-Orantibus. Secunda prarogativa eft , quod, ta-

go facere, quid eft aliud, quam orare?.

: N ()Hl.

metíi Deus in omni loco przfens (it, fpecia-

XII. IN[Je debet, quid: a Deo b

etendum

?

fits qua Hug Cind,

. lius tamen in ecclefiis, utpote locis cultui fuo -

U

in re facem prefert Hugo C

ardinalis , expli-

. €onfecratis, adfit, juxra illud Pfalmi 10. Do-

cans illa verba Chrifti: /f quid p:tieritis: & (ic

minus in templo fantto tuo; Ibi quoque in gratiis

loquens: /i quid petieritis,id eft, aliquid, in quo

fuis difpenfandis liberalior exiftit,, majorique

oftenditur, quid (fit petendum, ícilicet vita

cum frudtu homo divinam ejus recolere po-

DofinBs,

&terna,que eft quid ; non temporalia, quz ni-

tàd, M G

teít preíentiam, quippe qui in SS. Sacramen-

hil funt. Clarius vero S.Bonaventura idipfum

W

to vere & realiter adeit,unde de eccle(ía Chri.

judicat dicens: digna, & congrua debet pe-

ftianorum longe magis verificatur , quam de

tere ; Quecunque petierimus, f(ecundum vo-

templo Jerofolymitano, quod 3. Reg. c. 9. di- -

luntatem ejus, audiet nos: falutem animg

citur. Exaudivi oraitonew tuam, €g deprecationem

tüz , & qui& ad falutem fiunt, petere debes,

.tuam, quam deprecatus es coram me: Sanüificagi

talia enim fecundum voluntatem Dei fant.

domum banc, quam edifia[fli, ut ponerem. momen

Cujus rationem affiznans Abbas Ifaac, nihil Apüd Ca

meum ibi in fempiternumy &g. erunz oculi mei, €9 cor

)

caducum, inquíc, vult a fe, nihil,vile, nihilfian coll;

C

SROUm ibi cun(lis diebus.

dirtia prerogstiva e[t,

temporale, eternitatum conditor imploraris9- € 23«

quod propter focietatem aliorum majorem re-

itaque illius magnificentiz maximam irroga-

Cipiant fervorem , & efficaciem , propter bo«

bit injuriam , quisquis fempirernis petitionis

num aliorum exemplum, & ob fanctam quan-

$. Anto

bus prztermiffis, tranfitorium aliquid & ca-

hd $ in

dam zrnulationem, & maxime propter unio -

ducum ab eo maluerit poftulare, & offen(am

nem orationum, quos facerdotes fundunt, ad

ftt..poft

potius, quam propitiationem judicis fui, vili-

1, Dom,

eum fere modum, quo moneta aliqua defe-

tate orationis incurrit. Hine re&te concludit

Quoía, cum rmultis bonis conjuncta facilius

,Quad.

Blofius dicens: nulla preftantior oratio eft,

expenditur, Quartà denique prarogativa ejt,

quam, ut quis petat gratiffimam Dei, voluns

quod oratio facta in ecclefia adjuvetur & cor-

x

7

tatem in fe & in omnibus aliis Gieri,

roboretur a SanCtis,

d

juorum corpora & rc[i-

X

V. ANoffé debet, quo Jenfa. Deus. peccatores s as

uie ibidem in veneratione íunt.

:

exaudire , & non exaudire dicatur ; id quod behe rogat

; 6.24

Homc $

S. Anton

XIL.| No[fe debet , quomodo juxta 4poftoli Pauli

oftendit S.Bernardus de cceco illuminato affee

Gt0,

p.4.6. g. fnonitum, fie intermilhone orare po[Jumus, id quod

|

rens, & hanc diftinctionem adifferens : Ora«-

$.6.

egregie explicat.S. Antonin. (icloquens: Non

tionem peccatoris ex bonis defiderio naturs

funt hec intelligenda fuperficialiter, quantum

procedeniem exaudit Deus,non quati ex jufti-

ad ipfüm a&tum orationis pro continuo tem-

tia,quia hoc non meretur peccator,fed ex pura

. pore;quia illud effet impollibile, cum oportet

mifericordia: obíervatis tamen quatuor cons

.. dormire, comedere, & in aliis occupari. Sed

ditionibus, quz communiter requiruntur ad

fecundum quod exponit S. Thomas. Primo

orationem; fcilicet, ut pro fe petat, neceffaria

quantum ad defiderium.charitatis, quod eft

ad falutem; pie, & perfeverauter; &hsec qua;

caufa & motivum ad orationem, hoe debet

tuor nofícuntur in uno verfo Prophetz , cum

effe in nobis continue in aCtu vel virtute ; vir-

ait : 2dpud me oratio Deo vite mee , dicam Deot

-—. tus autem hujusmodi defiderii manet-in no-

ficeptor weus es $. per hoc enim , quod dicit:

$.1f.!4.

bis in his quz facimus in charitate, & ad glo-

fänte 6 7'

Deo,involvitur, pie; per vite, ad falutem ; pe£

riaim Dei; omnia enim debemus facere in glo-

me2, profe; per lioc, quod dicit, dicaim, perfes

riam Dei,& fic femper oramus, Secundo quan.

verantia denotatur, propter propofitum de

tum ad affedtum, vel in ipfo orante; nam ex

futuro. De hoc patet exemplum de Püblica-

ipfía oratione facta, pe etfi non coütinue. re-

no;quia ait : Deus, propitius eflo mibi peccatori: &

^

manet magis devotus, & pro tunc etiam dici-

ex hacoratione meruit jaftificationem : & fie

tur orare, refpedtu illtus orationis affectus, vel

debet intelligi verbum ezci nati, dum Joan. 9;

s hr *

in aliis, puta, cum (uis beneficiis provocatali-

ait: peccatores Deus non audit; nat peccatores;

honi d

quem ad orandum pro íe, etiam cum ab ora-

in quantum peccatores fünt, Deus non exau-

Blofius in tione quiefcit. EHoc ipfum etiam indicavit

dit, fed folum in quantum fünt boni; & bono

24

concavi. Deus, dum ad Virginem Catharinam dixit :

adhzrent, & deteftantur mala: nam peccato-

Xwe.g.

San&tum defiderium, animz fcil. bona volun-

ves de pecatis poenitentes magis connumeran-

ta5, continua oratio cít, quia virtutem habet

di funt in numero pcenitentium. Quam do»

orationis. Et quidquid homo in Dei, proximi-

Qrinam etiam S. Antonius confirmat fequentie S, Ántófi;

que charitate facit, poteít vocari oratio, cum

bus verbis: conveni: erare viatoribus emni-p. 4. c. ,

ffom.

charitatis affectus pro oratione reputetur. Un-

bus, non folum juftis, f& etiam peccatoribus : d- 44

; T

j, it

$.Pet. . derecteS . Petrus Damiani ad Cinthium illius

licet enim dicatur Jacobi j, c. 16.. .Multum

Dam. lib temporis urbis Romz Gubernatorem, virum

om. ? ;

valet. deprecatio ju[li ajfidua, valet tamen, & ex«

)';(?.dr'

9. €j II* timoratz conícientiz, & orationis exercitio

auditur oratio peccatoris, ut patec de ora«

fummopere deditum ita fcribit:. Cave ergo,

tione Publicani; & hoc non merito fui, fi«

, Q

.ne propter peculiare orationis ftudium , cui

Monäüo

eut juftiaudiuntur; fed ex pura mifericordi,

R. P. Lobn. Bsz(. AMan. Tàm. 41. !

z

liiia

b

t

640

..Zfïblibtbecæ Manualis Concionatoriee

fi tamen debite oret; hec eft contraillud,Joan.

bene cujuslibet a&tionis, aut virtutis, aut ví-

tii natura perpendatur: motivaque aptaad ea

9. Peccatores Deus non exaudit ; quia intelligitur

fecandum Thomam , cum petit in quantum

fugienda vel exercenda excogitentur, & me-

dia pauca, fed efficacia ad eundum finem in-

peccator , fecundum defiderium peccati, i. e.

committendo aliquod iniquum.

Vel poteít

dagentur, cum firmo propofito, deinceps illa

d

ferio adhibendi : Si celloquia fint optima, id eft,

dici fecunduim Auguftinum, quod illud dixit

Chelidonius nondum perfedz iliuminatus ;

variis affeCtibus, maxime gratulationis, dolo-

fic enim putaba:, fed (ic non erat.

ris, humilitatis, oblationis, de(ideriis, propo-

$. Climac.

XV. INo[fe debet imodum di[cendi orationis exer-

fiti, (pei, invocationis &c. eliciantur, maxime

grad ag. citium; quem quidemS. Climae. fequentibus

circa virtutem aut myfterium, quz fünt ma-

n. 26.

verbis Índicavit: Habebis przceptorem Deum

teria meditationis: fi Éxamen, quoque fit opti«

in oratione tua:; facultatem dicendi non pof-

- mum, id eft, grariz de bono fucceffu agantur;

dolor de malo concipiatur, radices quoque

fumus per fermonem diícere ; naturam enim

ipíam fequitur: ita nec orationis pre(tantiam,

mali fücceffus indagentur, fi propofita per

