Pf 4. v. 5. cundia, bona fcilicet & mala (uti S. David

fi duz janug adverfie in eodem cubiculo aper-

fupra citatus indicavit dicens : Jrafcimini , &

t£ (int, vehementius furit ventus qui tamen

fi alterutra claudatur ; ita iratus

S, Greg. l. molite peccare : & clarius S. Gregorius dicens:

mox quielcit,

1. mor. Calia eft ira J quam impatientia excitat 5 alia ,

quoque cito placabitur, fi alteru

m cedentem

[ T

gI.

uam zelus format ; illa ex vitio, hec ex vir-

& filentem adverterit. Hinc re&e S. Bafilius S. Bafilius

S. Greg. Ltute generatur ) , quandonam bona licitaque fit

füafit: Contumeliam inculi

t iratus, vince,hom. 10

e ira,

€o

ira; cujus quidem dignofcendz generalem

amoveque filentio malum , & cogita pericu-

regulam affignat Gregorius, dum ait: Cum

lum de te fieri, an Deo per patientiam adhz-

per zelum animus movetur, curandum fum-

reas , feu per iram in adveríarii partes decli-

mopere eft,.ut nec hec eadem , qu& pro

nes. 2. Ut, fi loqui quis velit, pacifice loqua-

virtutis inftrumento affümitur, menti ita do-

tur & manfüete ; nam refponfio mollis frangit

minetur, nec quafi Domina preeat, fed velut

iram, tefte Salomone, ficut pellis bovina glo-

ancilla ad obfequium parata, a rationis tergo

bo ignito fuperjecta vim ignis frangit. Hinc

Y

nunquam recedat. "Tunc autem non rece-

S.Paulus monet, ut fi efürieritinimicus nofter, Rom. 12,

det, &i vitiis hominis , non homini irafcatur;

cibemus illum, potum vero eidem, fi fitiverit, v. 2e.

$.16d.1. 3.nam ut recte dixit S. Ifidorus, ira re&ta data

demus : hoc enim facientes carbones con-

de fummoe(t homini naturaliter, ad cohibendum vitia

eremus fuper caputejus. Carbones namque;

bono.

fua vel aliena, (ine mentis perturbatione, fo-

ut vulc D. Auguftinus, (ignificant urentes pce- s, Auguft.

la charitatis intentione, ne homo ferviat pec-

nitentiz gemitus , quibus füperb

ia fanaturl. 3. de do-

a &rin. Chr,

catis. Hinc recte aliqui colligunt, tria effe,

ejus, qui dolet fe inimicum fuifle hominis ;

quz iram inordinatam efficiunt, fcilicet fer-

quo ejus miferiz fübvenitur.

ri vindice animo ia innocentem , & a quo

$. XII.

non fisoffenfus: velle ulcifci propria autho-

ritate: & vindicare non zelo ju(titiz aut cha-

CONCEPTUS PRJEDICABILES.

ritatis , fed odio malcvolcntizfe limitesque

$7

vindictze excedere.

occafione thematis : Sol non occidat fa» Eph 4« V

I. EX

per iracundiam veftram: poteít ira ignitis 26.

fi

IX. ANofe debet nece[Jita

tem & praxim iracun-

die bon? , quam quidem brev

iter , fed bene

globis , quibus in orbes conjedtis incolz ex-

pugnari folent, comparari , atque adeo in

indicavit S. Chryfoftomus , dum dixit: Si

ira non füerit, nec do&trina perficit, nec ju-

prima parte oftendi , quam merito ira ejus-

modi globis comparetur , cum ut illi ignem

dicia ftanty nec crimina compefcuntur. Qui

cum cauíà non irafcitur, peccat ; patientia

undique exípuant, magna vi omnia perrura-

pant & frangant, ingenti fragore ter

reant,

enim irrationabilis vitia feminat , negligen-

omnia vaftent, & in cineres redigant. In fe«

tiam nutrit, & non folum malos, fed & bo-

cunda parte oftendi poteft , quomodo hi glo-

nos ad malum quodammodo invitat. Hinc

Salomon ait : Melior eft ira rifü, quia per trifti-

bi declinari poffint , aut fine damno excipi,

tiam vultus animus corrigitur delinquentis.

nimirum aut cedendo per filentium; aut pel-

le caritatis & manfuetudinis eosdern fopien-

X. INo[Je debet folidum modum

propriam iram com-

do, &obruendo. Vide Fabr. conc. j.in Dom.

$ Ambrof. pe[cendi, quem quidem pulchre S.Ambrofius fe-

precat. ?« quentibus verbis indicavit: Objice, Domi-

$. poft Pent.

ante mif-

lI. Ex occa

(ione thematis : AMemorare tz'mb- Eccl. LY

fam

ne, contra tam amaritiffimum iracundiz ma-

vis Domini, &$ mon irafcaris proximo : poffunt V* 5-

lum, fuaviffimum fapi

entiz tux bonum, in

liter animarum no

firarum falus

damna irz per venenari poculi fimilitudinem

quo Ípecia

explicari , &

1. Oftendi, quomodo alteret

collocatur, cum n

obis per Evangelium dici-

hominem in corpore , cruciatus graviffimos

tur: In patientia veftra poffidebitis animas

creet, ad infaniam redigat, & demum omhia

veflras. Qus nimirum dum arcem & prin-

it, omnes mox

violente perimat. 2. Qualis theriaca contra

cipatum in mente fufceper

Rixas & contu-

hoc venenum adhiberi debear, fcilicet paffio

erturbationes compefcit.

melias in exhortationem convertit ,

confu-

Chrifti cogitata, uti $. Elzearius Comes , &

plures alii füo exemplo docuerunt. Often-

füm clamorem füb ordinato filentio premit

indignationem, tumoremque mentis manfue-

datur ergo paulo füfius , quomodo bxc tþe-

riaca in praxi adhiberi debeat.

.

tudine vincit, blasphemias gratiarum a&tio-

Vide Marchantinum tu

b. fa

c. tr. 6. let. 9.

bj

ne repellit.

Ili. Ex occafione thematis : Firum ftultum Job. 5. v.

ViaPP.n Xl Noffe debet vadices ira tollere. Difcet au-

5$.c.6.n.1, tem easdem ex fene illo, qui dixit: Ira per

interficit iracundia : poteft iracundia triplici lan- 8.

cez comparari (qui corde, ore & opere per«

hos quatuor a&us exurgit. Propter cupidi-

. tatem avaritiz dandi & recipiendi ; resque

ficitur ) qua Joab Abfalonem in arbore pen-

dentem interfecit. Oftendatur proin, quomo-

alienas rapiendi; & fi quis propriam fenten-

riplicem

do per iragm þerinde ut per illam t

lanceam

tiam amans defcndic; & fi quis vult, fe þo--

L

4

7

Ithulus DXX VL lracundia.

lanceam triplex vulnus & mörs , in bonis

Fusa.

II. Seneca preclare ad fugam irz (ic mo- Seneca 1.

externis (puta fama , divitiis , fundis) cor-

Àl

poris, & animz infligatur. Et quomodo fe

net: Num is, cui irafceris puer eft? setati2- de irac.

,02.&3.

donetur ; nefcit, an peccet. Pater eft? aut

30.

uisque contra hanc lanceam triplicem tri-

plici ere feu lorica , nempe confideratione

tantum profuit, ut illi etiam injuriz jus fit 2

Dei & longanimitatis , quia injurias noítras

aut'fortaffis ipfam hoc meritum ejus, quo

tolerat : Proximi , qui aut a Deo pro in(tru-

offendimur. Mulier eft? errat. — Juffus cft?

mento ad nos paterne caftigandos adhibetur:

Neceffitati quis , nifi iniquus , fuccenfet ?

RRE

Sui & fragilitatis propri& amare, ac defende-

Lefus eft? Non eft injuria, pati quod prior

redebeamus. Qu fufius videri poffant apud

feceris. Judex eft? Plus illius credas fen-

Fabrum conc. cit. & March. tr. c. le&t. 7.

tentiz , quam tuz. Rex eft?. Si nocentem

punit, cede juílitig : (i inrniocentem , cede

. Daflits

P. 4. V. 5.

IV. Ex.occafione thematis : Jrafcimini , &

fortunz. , Mutum animal eft, aut fimile mu-

)0m, 19,

nolite peccare : poteft explicari modus legitime

to? imitaris illud, fi irafcaris. Morbus eft,

le i

iraícendi , dicique ; quod peccatum quod-

aut calamitas? levius tranliliet fuftinentem.

vis duas habeat facies, fcilicet offenfam Dei,

Deus eft? tam perdis operam , cum illi ira-

& lapíüm peccatoris , & fecundum priorem

Íceris, quam cum illum alteri precaris ira-

quidem deteftandum fit, non item fecundum

tum. Bonus vir eft, qui injuriam fecit? noli

pofteriorem , ficut pater caftigat filium, non

credere. Malus? noli mirari. Dabit poenas

odit, Hoc efít, quod David dixit: Perfecto

alteri, quas debet tibi : & jam fibi dedit,

odio oderam illos ; hoc eft, nec propter vi-

ui peccavit.

tia homines odiffe, nec propter vitia, ho-

Xon, t

III. S. Anfelmus füper ea verba : Sol nonS. Anfelm.

! 20

mines diligere ; fed quanto magis naturam

occidat. faper iracundiam vefiram : dilcurrens ficin c. 4. in

hominis amas, tanto magis vitium odiffe,

loquitur: Nofter fol Chriftus eft, qui veritas, ^P^.

quod naturam a te fic adamatam fzdavit.

& fapientia, & juftitia eft, cujus luce anima

$, Aupuft,

humana illuftratur; fed hanc lucem definit

!

$. XIII.

mens videre , cum perturbatione iracundiz

. 3 ddo

&rin. Cht,

fuerit tanquam nubilo fuüperata, & tunc quafi

ALII CONCEPTUS

occidet fuper iracundiam hominis fol, quia

cum menti iracundia confufionis tenebras in-

PRJUEDICABILES.

cutit, huic Deus radium (üz cognitionis ab-

Qualitas.

fcondit: propter quod multum cavenda eft

iracundia , per quam lux veritatis amittitur,

Eph b »

S Ephrem.

I. Po

ftquam Jonas datum (ibi a Deo ordi-

qua amiffa , princeps tenebrarum , diabo-

Ó

f; de Jona.

nem de annuntiando Ninive extermi«

lus, locum in homine fibi invenit. Unde fe-

quitur : nolite locum dare diabolo : iratus enim

nio impleffet , e civitate egreffus , exitum

preítolatus eít füz predicationis , dicente

mala cogitat, & fic fe diabolo ingerit, atque

pandit, ut cogitata perficiat; pandit oftium

[criptura : Fecit fibimet umbraculum , & fedebat

fabter illud in umbra , donec »videret , quid accide-

cordis, & hoítem finit introire.

vet civitati , €9 preparavit Dominus Deus. bede-

IV. S. Ifidorus Pelufiota in epiftola qua-

S. Ifidor.

eluf. 1. 9.

vam. —Et afcendit fuper caput Sfone, ut e[Jet um-

dam hominem ad iram proclivem , ad man-

Epift 189.

bra , &j pvrotegeret eum.

Sed quo fücceffu?

fuetudinem S. Pauli afferto hortari conatur,

vermis intra noctem unicam arborem iftam

dum inquit: quoniam ; cum iracundia ra-

arefecit, & exficcavit, ideoque fol & ven-

tionis, quz aurige munere fungitur, habes

tus urens caput Prophete infeftare coepe-

nas infringit, hominis mentem extra naturg

yunt, ita ut peterec animz fuz , ut more-

terminos plerumque transverfam agit, idcir-

retur, & dixerit: melius eff mibi mori, quam

co Paulus hujusmodi lapíus excogitata, non

*DiUOET'E.

Ecce vobis vefíaniam hominis, non

modo optima , fed etiam celerrima medici-

d. 9b

lachrymabatur , non vaftz adeo deplorabat

na his verbis ufus eft: Sol non occidat fuper ira-

n 5'

urbis defolationem , non innumerabilis rui-

cundiam veftram: hoc eft, antequam f(ol in oc-

nam populi, fed mori petit , quia herba,

cafüum vergat, naturam agnofcite, furorem

quz ip(i umbram praftabat, fuerat ex(icca-

extinguite, arrogantiam comprimite, cogna-

ta. Caufamne no(tis? eam ipfe facer textus

tionem, ac propinquitatem , quz etiam feris

in principio hujus capitis premifit, dicens :

dominantur , complectimini, né nox inter-

jecta morbum immedicabilem efficiat.. Nam

"Affli&tus eft SYonas affictione magna , & iratus eft,

acfurore tanto, ut etiam a Deo interrogatus:

tum diabolus idoneum tempus nactus , ea;

Putasne , bene irafceris tu füper bedera ?. vefpon-

quz contigerunt, magis inflammat , ad ul.

derit : bene irafcor ego usque ad mortem.

Ubi

tionem irritat, ad inimicitiam exltimulat,

fan&tus Ephrem ad Jonam converfüs ait: Cu-

ad accufationem excitat , injuriarum me-

curbita tibi nunc loco magiítri efficitur, ex

moriam parit, innumeraque hinc mala pro-

ua fapientiam & prudentiam addiíce: tu-

creat.,

eS. bhryf.

gurium abje&tum quareris, & urbem fundi.

V. Propheta regius querebatur fe ar&

fo 5 ,

tus evertis ; ubi rectum judicium tuum, o

circumdatum ab hoftibus, rogabatque a

b in Pfalm,

"

70 V. 7!

jona? cucurbitam civitate potiorem ducis?

eis liberari, inquiens. JExurge, Domine, inira

fuper vili cucurbita commiferationis affectum

iua, é$ exaltare in finibus inimicorum meorum. Pf

oítendis , & in civitatem duriffimum & fe-

7. V. 7. In his illud notandum , quod Pro-

pheta Dominum ad iram inflammare, indi-

veritlimum te cxhibes.

gnatio-

K 3

79

Bibliotbetre . Manualis Concionätoriæ

gnationemque ejus acuere velle videtur , di-

lzfo filio, draconem accediffe, apud Manilium

cens : Exurge in ira tua.

At videamus , quo

fabulatur antiquitas. Voluerunt nibilominus

confilio velit tam ftomachofüm exurgere in

veteres commento illo fignificare , qui ad eum

ira Dominum : Confümetur nequitia pecca-

modum ira uti Íciat , ut peccatum configat,

& conficiat , peccatori autem male non ve-

torum, inquit ibid, v. 10. propterea ergo ro-

gabat, ut iracundus ad vindiCtam erumperet,

lit, illum tali artificio promereri, ut in ccelo

ut, dum poenasinferret, auferret malitiam, &

gternum beatus vivat, poftquam hac vivere

Ícelera. Sanctus Joannes Chryfoftomus hoc in

defiit.

"

illis Prophetg verbis annotavit, dicens : Vide

VII. Peracut

e dixit Seneca : Utendum dtlldem in

dentt, i

fror?

autem charitate plenam jufti animam , quo-

ira, non ut ducc, fed ut milite, id et, quam-T heen. l4s

[]

*

modo quzrit, ut peccatum de medio tolla-

diu manetconfilium, & deliberatio, quz per-

s Cnf

tur, non ut fümat poenam de inimicis, fed ut

tinet ad ducem , nunquam debet ineffe ira ;

ho 94

inimici ceffent ab improbitate. Hic vero, hic

Darid

poftquam autem deliberatum eft, ira conve-

SaJle

pulcher eft expetendz vindidx modus, hzc

niens eft , ficut miles ad executionem belli.

Ducis eft, de futura pugna deliberare, militis

fancta ira, & prudens indignatio, optare , &

curare , ut confumatur nequitia peccatorum ;

vero pugnam inire, & exercere, Quod ergo

ille ait: ira ut milite utendum, 'non ut duce,

períequi peccata, ut liber evadat peccator.

At qui peccatorem impetit , non peccatum;

tantundem eft, ac (i dixiffet : Confultationes

illius non eft Dei ira , fed mali demonis fu-

debere effetranquillas,pacatas,fedatas & cun-

roracrabies: Qusrit, ut peccatum de me-

&tabundas, ut funt tardi, & cunctatores, cum

deliberant, duces, executiones vero debere

dio tollatur, non ut fümat poenas de inimicis.

Hoc David, hoc quisquis juftus quzrit: : Ve-

effe militum fimiles , quibus ira dominatur,

rum diabolus facit, quod fulmen, feritque

impetusque, & praeceps furor familiaris eft :

gladium , falvam relinquens vaginam. 'Non

Re enim vera profpere, & feliciter omnia eve-

D)

deptit

vultille peccatoris emendationem, fed pecca-

niuntiis, qui confultationibus utuntur ut du-

& huzi

ti perfeverantiam. Ira Dei econtra in pecca-

cibus, & ira ut militibus; qui longulum tem-

tum fua fpicula intorquet, non in peccatorem.

pus dant deliberationibus , properanterque

INyff. in

VI. Quando S. David dixit: lrafcimini, &

perficiunt, quod cum morofe decretum fuit.

vit.Abrah. nolite peccare: arripiunt hinc occafionem omnes

Ltendum eft ira, non ut duce , fed ut milite.

L $5.e g interpretes affirmandi , poffe effe iram abs-

VIII. Stylo pereleganti defcripfit MoyfesNuza, to,

b

que peccato, neque hoc tantum, fed etiam

Chriftum, in períona pulcherrimi Jofephi. 1. 8. n.

nonnunquam neceflarium effeirafci. Propte-

Habebat Jofephum prg oculis, fed corporis: 46*

Fabet

rea rex poenitens confülit, ut, quando aliter

at Chriftum pre oculis mentis, & fidei, dum

fieri nequit, quin irafcamur, faltem citra Dei

ait :- O-ter maxigue Jofpb! quafi primogeniti tau- Deut.: 33.

conc. 6

offenfam id agamus.

Don 4

Quare. alii. vertunt :

vi pulcbritudo ejus, cornua vbinocerotis, cornua ejus. v.. 12.

Jra[cimini , €9' nolite errare. . Sed quid (ibi hzc

Pulcber es , o Sfofopb , pulcber vel taurus primogeni-

pot u

tus, levis, luxurians : Cornua tua, cornua.rbinocero-.

volunt: id, quod collineanti in fcopum di-

cere folemus , vide, neaberres a figno. Sic

tis. Hoc omnes demirantur. Cur enim com-

Ibid. cg

nunc ait Propheta : Irafcimini, fed attendite,

5 d

parando. Jofeph, quod corpus tauro, non

quonam ira veftra vadat ? in quem indigna-

etiam comparet tauri cornibus fed. unicor-

tione moveamini; cum enim debeatis- foli

nis ? - In S. Scriptura cornu fignificat forti-

[]

fuccenfere peccato, errabitis plurimum,. fi in

tudinem ac potentiam

.

; Quia. animalibus

peecatorem feratur jaculum 5 in vos. enim

cornutis totum robur. confiftit in cornibus :

Plutd

fagitta refiliet. In hunc fenfuüm ea Píalmiftze

Sic voluit explicare quandam Jofephi przro-

in ipujl

verba interpretatur Euthymius in c. 7. Matth.

gativam virtutis. Pulcher fuit adfpectu , &

S. Biil,

dicens : Jrafcimini , 69 nolite peccare ; hoc eft;

quia talis, injecit Domina fua oculos jn il-

intz

ne irafcendo erretis, ira male utentes, abuti

9 1f

lum , quinimo obambulante eo per.plateas

autem ira, eít füccenfere peccatori ,. cum

& vicos civitatis, profpiciebant mulieres per

foli peccato indigaari debeamus; ut felicem

feneflras , ejus faciei alle&ze venuftate: hoc

jactum faciamus, Alconem Cretenfem dex-

enim fignificatur per illud : Filiz diícurre-

terrimum fagittarium imitari debemus, cujus

How]

runt fuper murum , verumtamen laudat ,

$4

filium, cum draco invaf(iffet, tanta arte dire-

quod ejus cornua non fuerunt , ut cornua

xit fagittam, ut ea in vulnere ferpentis defi-

tauri, fed & unicornis. Hoc intereft inter

ceret, & ad filium non perveniret, (imulque

utrumque difcriminis , quod taurus robur

& illum perimeret, & hunc fervaret incolu-

fuum oftendet & diffündat in aére, arripiens

men. Refert hoc poít multos alios Ambro-

hominem , & in aére fuftollit , cadentem

M n

.lamius

fius Calepinus. "Tantundem agere debemus

inter cornua recipit , rurfumque in aére

inquit Mauritius Hilaretus , quoties proxi-

ventilat altius , nec defiftit , donec homi-

mum noftrum culpz draco fpiris fuüis involu-

nem in aére membratim difcerpat : Nullus

tum tenet, ut quanta poffumus dexteritate

alius eft fru&us , ,nec aliam fperés de tauro

in draconem intorqueamus jaculum, proxi-

utilitatem, quando eorum curfum intueris,

tttet.

mo autem nihil offenfionis adferamus:

In

preterquam luctatores , feu venatores in

inimicis occide errorem,fed fove charitatem,

aére diícerpi, diffringi veftes, chalamydes &c.

inquit ille in fer. feriz 6.'poít cineres; Qui

in aére, e contra robur, quod rhinoceros o-

boc fecerit, illi feliciter cadet fuus jaCtus;

ftendit fuo unico cornu, vergit in multorum

proque illius merito in coelum invehetur,quod

utilitatem : illo quippe cornu venenum au-

?'Eþhrel

llf

Alcgni illi Creten(i propter interemptum, il«

nima-

Üpteis

fert aquarum , & illas purificgc, quo a

&

lium

79

Tiulus LXXVI. Iracundis.

lilium fitientium füccurrit neceffitati ovium, apiariüm irruit;& alvearia depopulatur. Tunc Langius in

vaccarum, pafferum.

apes pleno agmine in ipfüm irruunt, a quo- FY

anth.

rum aculeis elapfus, quanto fatius fuerat, in-'* ?^

^ 50 XIVO

quit, unum pati apiculz vulnus, quam tan-

tum in me exercitum ira mea concitare.

MISC»ELLA,NEA;.

2$2 XW

". Qualitas.

Idem in

AXIOMAT A.

æll. 174,

Senec. in T.

I

Racundiam, qui vincit, hoftem f'uperat

TA

Proverb.

I.

Ultum deliras fi pe&ore concipis iras. Buehlerus

maximum, inquit re&teSeneca. Hinc &

^ JFer leicbt im FHerz empfanget Zorn,

V. eodem.

s. Chryf, $. Chryfoftomus, quid effe poffit, inquit, hoc

ho. . de Propheta beatius, qui brevi temporis mo-

Hat. all. Verfiand und. Vitz; verlobrn.

. lI. Res parient diras, nifi

mox excluferis

David. & mento fic hoftem e furore ad fobrietatem

iras.

Saula.ef

compofuit, & animum na&us czdis ac fan-

guinis fitientem repente ad lamenta ac ejula-

Wer gfafsten Zorn vicbt bald ausfcblieft ,

Sein. Tbat mit gro[Jem Scbaden büff.

tuscompofuit? Non perinde miror Moyíem,

quod a faxo przrupto fontes elicuerit aqua-

- III. Ire dilatio, mentis pacatio.

Den Zorn auf andre Zeit vverfibieb ,

rum , ut admiror Davidem , quod ex oculis

Wenn er das Herz; gemacbt. bat trüb.

lapideis fontes eduxeritlachrymarum. Siqui-

Plutarch,

dem ille vicit naturam, at hic vicit animi de-

IV. Hora & mora funt prims irz medi-

cina.

in vita

cretum: ille virga percuffit lapidem, hic fer-

Auguít.,

mone perculit cor, non ut contrifta

Zeiti und JPei, ftilt den Zorn in Eil.

imanfuetum redderet.

get' s fed

Hinc Athenodorus Philofophus ex cefaris

Augufti aula difceffurus, eidem documentam

Vita PP.

II. Cumaliquando fratres quendam in p«ræ-q

de patient. (entia S, Anton. collaudarent, hicautem eum

petenti füafit, ut, ubi ira inflammatum fe

fentiret, nihil ftatueret, vel imperaret, donec

& humil. probans, adverteret, injuriam fuftinere non

poffe, dixit ci: Tu quidem, o frater, fimilis es

omnes alphabeti literas percurriffet, Quam

do&rinam. tanti fecit cxfar, ut Athenodo-

dificio, quod habet ingreffum ornatum, per

pofticam tamen a latronibus impugnatur.

rum dimittere noluerit, dicens, eum diutius

Nua, &

WO

fibi neceffarium effe.

)ll 81 n.

IlI. Quidam (enex dixit : Si quis linguam

V. Imbellium animorum

eft cifo iraíci. Salluftius

füuam non tenuerit in tempore irz, nec paílio-

in Jugur-

Mf

nem carnis füz aliquando poterit continere.

Kteine Hüfelein geben bald über.

tha.

|

Faber

IV. Henricus comes Holfatiz leoni cum

VI. Cupido & ira peffimi funt confultores.

N.

Dias apud

DBey gro/s Begierd und fchbnellem Zorn,

: Dait. 35

conc. 6, inrugitu & ferocia fibi obvianti interritus dixit:

Laert.

Qua voce confílernatus

Jf aller guter Ratb verlobrn.

[2

Dom. 5. quiefce canis ferox.

VH. Ira ac przcipitantia,

poft Pent.]e5 3d Dedes ejus fe proltravit, & manu ap-

Deftruunt bona confilia.

reheníus in caveam ductus eft.

Tbid. conc.

Unmüffser Zorn und fcbnelle Tbat,

V. Auguítinus femper in manu annulum

Verbindern allen guten Ratb.

5.1.2. geftabat, in quo cancer marinus, qui utraque

VIII. Uübi multa iracundia, multa ququ€Sene6a

manu papiliohem, przcipitautiz typum, ge-

infania,

de ira.

rebat, (culptus erat, quo feipfum admoneret,

Ersürnter Menfcb und alle Narrn,

ne in ira preceps effet.

Plutarch.

*

Zu[ammen gebüren auf. einen Karn.

VI. Cato Priícus aje

bat, i-ratutïn ab infano

IX. lratus nemini magis nocet, quam fibi. Floril.p.2.

in apopht. pon ni(i tempore difítare.

S, Bafil,

*r maledici

Zorn und. Untreu wifft ficb falbft.

. NII. S. Bafilius interrogatus, cu

X. Potiffimus irz fructus poenitentia,

Ibid.

in reg. fuf;/ dilizendi effent? refpondit: Quia eorum ope-

q. 176.

ra beatitudinem illam confequimur, de qua

duf gro[en Zorn folgt gro[fe Reu.

XI.Ira cedendo, non cedendo extinguitur.

Chriftus dixit: Beati eftis, cum maledixerint

Jeuer mu/s snan imit

vobis homines, mentientes propter me.

Wx'a]*er,/ nicbt wnit Feuer

Vlii. Rec&te cecinit Horatius:

lüfcben.

bed

Horat.1.5.

ep. 7Z.

]ra furor brevis eft, animum rege, qui

5' : XVII |

nifi paret,

AUTHORES.

Imperat.

Hunc frenis, hünc tu compe-

. Íce catena.

I. Joannes Bufieus in Panario. V. eodem.

II. Jacobus Marchantius in horto paíto-

Laertius"

IX. Plato interrogatus, per quid cogno-

um tub. fac. tr, 6.

in Vita-

fcatür fapiens? refpondit: Sapiens,cum vitu- r

Ill. Petrus Canifius to. 3

. de juftit. Chrift.

peratur, nonirafcitur: cum laudatur, non ex-

08.

" * ww UWUR " K—-—-" -

tollitur. -

IV.

. Berhardinus Rofignol. l. 3. de difc.

$

Damnum.

Chrift. perf. c. 17.

Senec. in

X. Quo minus prefferis iram, ait Seneca,

V. Philippus D'Outreman in pzdagogo

j

Prov,

eo magis ab illa premeris. Tuncenim incipi» ch

riftiano p. 1. c. 7

d

Finis

mus aliis irafci, cum nobis definimus.

VI. Jacobus Alvar

€z to.2. de perfe&. l. r.

namque irz eft initium pcenitentia.

. 2. C. 9. & IO.

,

VII. Caffianus l. 8. de inuüi-t. renunc.

S.Ephrem.

Xl. S. Ephrem fuafit monacho, ut potius

indo&r. optet gladio invadi, quam irácu

ndia corripi.

VHI. Ludovicus Granat. in duce pecca-

le

deperfe&, — XII. I&tus ab apicula urfus; ira incenfus in. torum Lh2.6 9.

Ix.

,

Dibliotbeee Manualis Conciongtorice

$o

IX. JofephusLangius inPolyanth. V.eod, — XIÍI. 'Thomas Stapletonus text. 2. iu

X. Francifcus Petrarcha l. 1. Dial. 107.

Dom. ;. poft Pent. & text. 3. ac 7, in Dom.

XI. Annzus Seneca lib. de ira.

E

XII. Matthias Faber conc. f. 6. & 7. in.

a)iIV. Jofeph. Manfi in bibl. morali tra&t.

U

Domin.

$i

rd

9f

9-

»h

ZAX NS

LA

x 2

N

e

Q

Q

b

i

-

d

QOOOOOQ0

$

d

:99:00:900000600009000000000060

j, C0f

"

( $

TITULUS LXXVII.

p9

1j

EXTREMUM.

M

at

v, DO'

JUDICIUM

usque ad terminos eorum. — Quod autem fit

het,

fignum iftud, explicat S. Thomas, dum ait:5 T

]n 1, C.

.QUOAD ESSENTIAM.

Signum crucis intelligamus, ut videant juxta

Matth,

Zachariam, in quem pupugerunt. Apparebit

Maeh

Defitio.

vf

autem fignum crucis, ut Judzorum inverc-

I.

cundiam confutet ; adveniet enim Chriftus in

judicio,

non vulnera folum; fed mortem ex-

Jo.á

V22

St exactio rationis fupct vitam ab an-

probrati

flimam oftendens. UndeS. Chryfoft.S Chryf.

7

in

gelis & hominibus viatoribus inítitu-

ait: Apparebit crux fole luculentior, & non

Matth.

Mebr. 9.

tam.: De qua S. Paulus ad Hebraos

opus eritaccufantibus, cum crucem viderint.

Y. 27.

dixit : Statutum eít hominibus femel

V. 'Tertia pars erit ipfum examen, de quo

L

mori: poft hoc autem judicium. Clarius ve-

iterum Chriítus apud S. Mattheum d

ixit:

Matth' 24

A& t

Cum autem venerit Filius hominis in maje-

v 31*

a

$, Cor, a, 10 id ipfüm alibi indicavit dicens: Omnes

Y 1O,

nos manifeftari oportet ante tribunal Chrifti,

flate íua, & omnes angeli cum co; tunc fede-

uc referat unusquisque propria corporis,

bit íuper fedem majeftatis fuze, & congrega-

J

v

Ij

prout geffit five

onum; live malum.

buntur ante eum omnes gentes, & leparabit

Divifto.

eos ab invicem, ficut paftor fegregat oves ab

IL Dividitur in particulere, 69 univerfale:

hzdis, & ftatuet oves quidem a dextris fuis,

illud eft, quod cuique in ipfo mortis articulo

hxdos autem a finiftris. Tunc dicet his, qui

Matth

4

fubeundum eft ; hoc cíl, quod in fine mundi

e dextris ejus erunt: Venite benedicti Patris

Y 3l

inftituetur. Utriusque teftimonium affert S.

mei, & poílidete paratum vobis regnum a

$. Chryf, Chryfoftomus, dum ait: An notr uniuscujus-

coníftitutione mundi ; efürivi enim, & dedi-

c.5.inc visconfümmatio eft vitz fuz terminus? Au-

(tis mihi manducare &c.

o 1

Y

i.Thef di Paulum dicenrem : Ipfi namque exacte

VI. Quarta tandem pars erit fententie pro-

jh

fcitis, diem Domini ut furem in nocte ita

latio a Chrifto per illa verba: Venite benedi-

-venturum. . Non folum communis ille, fed

&i, & difcedite maledicti, indicata, poft quam

Job. :

& uniuscujusque proprius ita veniet ; ifte

ibunt hi in fupplicium &ternum, juíti autem

YV. 19

quippe illum imitatur. Eít enim & iíte co-

in vitam eternam. De qua fententia jam olim

Eliu locutus & confeffus videtur, cum eam in Job. 37.

gnatusilli. Quod enim ille fimul & fumma-

&ec] 1

tim, hocifte per partes facit.

fpiritu przvidiffet : Super hoc expavit cor V: !

a

Partes.

meum, & emotum eft de loco fuo: audite au-

III. Prima pars judicii ex fizuis anteceden-

ditionem in terrore vocis ejus, & fonum de

Px 49,

tibus conftituitur : de quibus jam olim Deus

ore illius procedentem. Poít eum rugiet fo- J?b. 26.

nitus, tonabit voce magnitudihis füz, tonas

À&, v

Joel. 2.

per Prophetam Joelem dixit: Dabo prodigia

W« 30

in coclo & in terra, fanguinem & ignem, &

bit DEUS in voce fua mirabiliter. Cum ergo,

Y 4

vaporem fumi : fol converteretur in tenebras,

ut idem alibi ait, vix parvam ftillam fermo-

nis ejus audierimus, quis poterit tonitruum

lunain fanguinem, antequam veniat dies Do-

.

mini magnus & horribilis. $ed & Chriftus de

magnitudinis .illius iatueri ?

E

iisdem apud S. Lucam prazdixit: Et erunt fi-

V HU

Luc. $1.

l

We 5e

gna in fole, & luna, & ftellis : & in terris

$. ]

preffura gentium pre& confufione , [fonitus

l4

maris & flu&uum , arefcentibus hominibus

EX S. SCRIPTUR A.

Vgo

re timore & exípeCtatione, que füperve-

Veritas.

nient univerío orbi, nam virtutes coclorum

movebuntur.

I. O

Mnes nos manifeftari oportet ante tr'i-.g, Cot. s.

IV. Secunda pars eít congregatio judicando-

bunal Chriíli, ut referat unusquisque v. 1o.

E&

rum, €g adventus judicis : de quibus Chriftus

propria corporis, prout geffit, five bonum,

Y5

five malum.

Matth, 24. 3pudS Matthzum dixit: Tunc parebit fignum

'l 300

Filii hominis in coelo, & tunc plangent omnes

Il. Dixi in corde meo: Juftum & impium Eccef. $.

tribus terrz, & videbunt Filium hominis ve-

judicabit DEUS;, & tempus omnis rei tuncv. 16.

erit.

nientem in nubibus caeli cum virtute multa

& majeftate. Et mittet angelos füos cum

III. Et vidi mortuos magnos & pufillos , Apoc. ao.

Mp

tuba & voce magna : & congregabunt ele-

ftantes in confpectu throni, & libri aperti v. 12

Y 64'

&tos ejus a quatuor ventis a fummis coslorum

funt; & alius liber apertus eft, qui eft vitz ;

Tituus LXXFIL Cfudicium extremum.

üi

& judicati fünt mortui ex his, quz fcripta

XXII. Amen dico vobis, quod vos qui Matth 19,

erant in libris fecundum opera ipforum.

fecuti eftis me in regeneratione, cum federit V* 28«

ECCI. 1 i'

IV. Scito, quod pro omnibus adducet te

Filius hominis in fede majeftatis füz, fedebi-

V. 9

Deus in judicium.

3

tis & vos fuper fedes duodecim, judicantes

Sophon.1.

V. Et erit in tempore illo fcrutab

duodecim tribus ifrael.

V. 14.

falem in lucernis.

Or Jcru-

XXIIL Viri Ninivite fürgent in judicioLuc. 11.

1. Cor. 4.

V. Nolite judicare ante tempus , quoad-

cum generatione hac, & condemnabunt il- V: 21*

N* &.

usque veniat Dominus, qui & illuminabit

lam, quia pcenitentiam e

geruntvad praedica-

abícondita tenebrarum, & manifeftab

^

tionem ]onz.

filia cordium.

it cqn-

XXIV . Venient in cogitariohem,pecca— Sap. 4« V.

Pf95. v. VILI. Judicabit orbem terre in quitate &

torum fuorum timidi, & traduce

13.

E

nt. .i-llos ex ?0-

opulos ín vericate fua.

adverío iniquitates ipforum.

Matih. 24.

Vlil. Et tanc apparebit fignum Filii ho-

uantitas.

vl 30.

XXV. Erit tunc

S.Them,

"

minis in coclo, & tum plangent omnes tri-

tribulatio magna, qualis Matth. a4.

inle,

bus terrz, & videbunt Filium hominis in nu-

non fuit ab init

io mundi usque modq, neque V. 21.

!Mmh.

bibus coeli cum virtute multa & majeftate.

fiet.

Matth.26. Amodo . videbitis Filium hominis fedentem

CXXVI. Juxta eft dies Dominixmïagnus » Sophon. 1,

Y» AG.

a dextris virtutis Dei, & venientem in nu-

juxta eft, & velox nimis, vox diei Domini v. 24.

bibus cccli.

»

amara, tribulabitur ibi fortis

Dies irz. dies

5 Chyf,

Joan. 5,

IX.. Neque enim Pater judicat quemquam,

illa, dies tribulationis & anguftiz, dies cala-

TE

V.22,

fed omne judicium dedit Filio, ut omnes ho-

mitatis & miferie , dies tenebrarum & cali-

Matr,

norificent Filium, (icut honorificant Patrem.

ginis, dies nebulse & turbinis, dies tube &

Et poteftatem dedit ei

j gjfiiciplm- facïcþrc, quika

clangoris füper civitates munitas, & füper

Filius hominis eft.-

angulos excelfos.

Math g,

XXVII. Magnus enim dies Domini, &Jocl 2.

UTO

A&. ,1. b.»;

". Et precepit nobis predicare populo,

II

v- 4'2-

& teftificari, quia ipfe ett, qui conftitutus eft

terribilis valde, & quis (uflinebit eum?

a Deo j;dex vivorum & mortuorum,

XXVIII. A Domino exercituüm vifitabi- Ifaie 29,

Jude v.

^XI. Ecce venit Dominus in fanctis milli-

tur (nempe multitudo (ibi inimica) in toni-v 6.

15.

b:is fuis, facere judicium contra omnes, & ar-

truo. & commotione terrz, & voce magna

guere omnes impios de omnibus operibus

turbinis, & tempeftaris, & flamme ignis de-

impietatis eorum , quibus impie egerunt.

vorantis.

Math.o4, Xll..Mittet angelos fuos cum tuba, &

XXIX. Écce Dominus in igne veniet, &l^id. 66.

-u Ro a n n

v. 31.

voce magna, & congregabunt elec&tos ejus

quafi turbo quadrigs ejus, reddere in indigna- "* '5'

tione furorem füum, & increpationem fuam.

aquatuor ventis, a fummis coelorum usque

t

ad terminos eorum.

in flamma ignis, quia in igne dijudicabit.

Rom.14. ^XIII. Omnes ftabimus ante tribunal Chri-

XXX Eritque in terris preffura gentium Luc 21.

v' 3![

fti. ita unus

?

M

prz confufione fonitus maris, & flu&uum, V ?5:

. reddet Deo.

quisque noftrum pro fe 'rationem

arefcentibus hominibus prtimore, & expe-

Job. 19

XIV. Fugite ergo a

facie gladii, QUoniam-

Gatione, qus fupervenient univerío orbi.

V. 19a

XXXI. Cum autem venerit Filius homi. Matth.25.

ultor iniquitatum

gladius eft , & fcitotc effe

jadicium.

nis in majeftate füa, & omnes angeli cum V 3I-

"

Eccl. r2.

XV Cun

Jo.1

&a, quz fiunt, adducetvDeus in

eo, tunc fedebit fuper fedem majeftaus fuz,

v- h

Vi 44*

judicium, pro omni errato, five bonum, five

& congregabuntur ante eum omnes gentes,

malum fit.

& feparabit eos ab invicem , ficut paítor fe-

Pf 49.

XVL Annuntiabunt cceli juftitiam ejus,

gregat oves ab hadis.

Et ftatuet oves qui-

V

6

' quoniam Deus Judex eft.

dem a dextris$ fuis, hados autem a (iniftris.

JJb, 260

A&, to,

XVIL.. Przcepit nobis pre

dicare populo ;

XXXII. Dominum formidabunt advería. 2« Reg. 7.

V. 4.25

& teftificari. quia ipfe eft, qui conftitutus eft

ri ejus, & füper ipfos in coelos tonabit ; V- !C*

E

a Deo judex vivorum & mortuorum.

Dominus judicabit fines terrg. . & dabit im-

Quaiitas.

perium regi fuo & füblimabit cornu Chrifti

XVIIL. Idcirco unumquemque juxta vias

fui.

*

,

|

Eze-*h. 19.

v.3o. füas judicabo, domus lírael, ait Dominus

XX

XIII. Ecce dies Domini Venfet, cru. lfaig 13.

Deus.

delis, & indignationis plenus, & ire furoris-

V. 9.

3

XiX. Nuncannuntiat hominibus, utomnes

que, ad ponendam terram in folitudinem, &

Y. 30.

