centum librarum auri debitorem convictum

$. VIII.

effe, ideoque omnem conatum adhibuit, ut

SIMILITUDINES

virtutum przeítantiffimarum, przíertim pa-

l.

Qualitas,

tientie & humilitatis, quarum occafionem

l«

injuri* & contemptus eidem velut peregri-

cut tonitrua fülminum fünt prznuntia ; Beffzus

N

IfSI

no exhibiti abunde offerebant, exercitio hoc

ita figna judicium praecedentia fecu- co. ». de.

debitum deleret, quod & fadtum, nam poft

turum ultime fententiz fulmen pranuntia- judic.

bunt.

]

od

triennium decem libras, poít alios vero de-

. Chïifï,p,

cem annos, cum ílultum fe fimulaffet, &

iL Sicut maris accolz ex avium circumvo-k

Ji !'C'B' guag

ll

omnes coenobii moleítias pertuliffet, omne

latu in litore colligunt, quando mare alluet,

aut defluet, fic undofos judicii eftus horrida

debitum extin&tum vidit.

SS

figna precedent, ut homines fibi cavere pof-

xt,

N I

fint, juxta illud Pfalmi: Dedifti metuentibus Pf.z9.v.6,

a

EXEMPLA'DOMESTICA.

fe fignificationem , ut fugiant a facie arcus.

A

.Ili. Sicut, cum herus in agone pro depo- Tbid. apud

VitaP.B, T,

[s

P

jäcobus Velga initio morbi fui letha-

fito habetur, domeftici in lu&u & fqualoreBefl.

Alv. c. 47.

* lis adeo horruit rationem, quam erat

fünt, ipfique parietes ac fella: atris pannis ob-

"

"]

coram Deo in ejus judicio redditurus, uc val-

ducuntur 5 ita, dum homo muadi dominus

t

de anxie & follicite a Deo peteret, produci

expiraturus eft , omnia

E

fenfata & infenfgca

[*

adhuc fibi vitam ad unum annum, ut amplio-

lugebunt.

(

rem poffet poenitentiam agere.

1V. Sicut Noe ex plantata a fe vinea in- Pf.

:77. |

Ánnue

fta Vaninus vir fanctus .&

montis

II. P. Jo. Bapti

€briatus dormiit, & nuda:us riíus eít, ut evi- V* 65»

miraculis clarus, cum ad extrema veniffet,

gilans maledixit impio filio irridenti ; ita

e

regal.

,

1099.

elata voce ingeminabat : Juftitia Dei. Cum-

Chri(tus amore ecclefi» ebrius, ac in cruce

que P. Re&or itentidem függereret: Miferi-

nudatus, rifusque, difiimulans peccata ho-

a

|' cordiaDei. Tum ille ad P. Rectorem: Pater,

d

minum, excitabitur tanquam dormiens, &

ipfías juftitias Deus judicat. Tandem fe con-

quafi potens crapulatus a virio, & percutiet

1

lr.

vertens & projiciens in divinz mifericordiz

inimicos in pofteriora, o

pproorium «('bmpi-sþ

abyffum fan&tiffime expiravit.

ternum dabit illis.

t

-. V. Sicut illi, qui e carceribus educuntur,s, Chryf-.

$ VIL

-

una cum ip(is catenis ad judicium protrahun- ho. 14. in

a

je

EXEMPLA PROFANA.

tur; fic omnes animz, cum hinc emigrave- C 4*

rinc, variis peccatorum pcenis implicite, ad Matth.

l:

:

Pltoin L. (^yUantopere Plato judicium Rhadamanti

terribile illud ducentur tribunal.

Gorgia..

eílimarit, oftendit his verbis: Ego

VI. Sicut vittum foli obje&um fecret

a Dre?:e!. in

üi

$ Vine

Fa £ di

igitur, o Callicles, ab hujusmodi fermonibus

omnia, & penitiffimas pandic rimulas ; ita Trib L c.

egrotio

edor, & confidero, qua ratione judici fan-

cum nos foii Chrifto objiciemur, noftra omnia ' V *

Ü

*

Giffimum animum oftendere poffim. Quam-

pateícent.

Il,

obrem omnes populi fpernens honores, ve-

Vil. Sicuti

n dieb»uþs Noe,ita erit & adven- Matth.24.

[

tus Filii hominis.. Sicu: enim erant in diebus V* 27:

ritatemque con(iderans , conabor revera,

lf

quam maxime potero, bonus vivere ac mo-

ante diluvium comedentes & bibentes, nu-

i

:*i... Cohortor autem & czteros omnesquan-

bentes & nuptui tradentes usque ad eum

tum poffum.

Te quoque ad hujusmodi vi-

diem, quo intravit Noe in arcam, & non

?

-üautolt t

j ciudi

tam revoco, atque certamen, quod equidem

cognoverunt, donec venit diluvium, & tue

affero, prz aliis certaminibus in hac vita effe

lit omnes ;5 ita erit & adventus Filii hominis

)*

homini fübeundum.

]

Quaproprer & te ob-

VIII. Sicut fur in noCte, fic dies Domini 1 Theff,

ff

jurgo, qui non poteris tibi ipfi opem ferre,

veniet ; cum enim dixcrint, pax & fecuritas, € 3- V: 3

quando de te judicabitur, inftabitque fenten-

tunc repentinus eis füperveniet interitus.

i

tia, quam modo dicebam.

1X. Sicut aquila immota aliquamdiu co-

Seneea de

ll. Etiam Seneca id agnoviffe videtur,

turnicum moríus & deplumationem patitur,

g

confol, aadum dixit : Cum tempus advenerit, quo fe

fed tandem graviter injuriam ulcifcitur, &

iÉ

Marc cap.rmundus renovaturus extinguat, viribus ifta

obvias perimit 5 ita Deus diu patitur pecca-

m'

fuis fe ceedent, & (idera fideribus incurrent,

torum injurias, fed fuo tempore in judicio

ultf

[^:

& omni flagrante materia, uno igne, quid-

graviter fe de illis vindicabic, ut ipíe per

0-

quid nunc ex difpofito lucet, ardebit. —Nos

lfaiam his verbis indicavit : Tacui, filui, pa- If. 45,

quoque felices animz zterna fortitz 5 cum

tiens fui, ficut parturiens loquar : diffipabo v. 14.

R

ij

& abíorbebo fimul.

Deo vifum fucrit, iterum ifta moliri.

X- Si-

en

/N*.

98

Bibliotbece . Manualis Concionatorice

X VIL Sicut dum rex feverum & diftridtum Haymo

Tab. eon.

X. Sicut judex caufas litigantium differt ad

2, fefto

judicium in fübditos exercet, non folum illi ti-

.-'ä!berüad.-

certum diem; in quo omnibus jus reddat, licet

ip. in

So Nic.

interim neceffitate exigente, quandoque cau-

ment;qui pro fuis meritis judicantur,fed etiam

D

n

illi, qui ejus lateri adhzrere folent; fic cum

Adv.

fas aliquas obiter expediat, & aliquos carceri-

bus includat ; fic Deus quasdam caufas hic

Deus omnipotens reprobos puniet in judicio,

utterror & diftri&io judiciioftendatur, etiam

obiter expedit, reliquas in die univer(alis judi

illi timere dicuntur, quisterna ftabilitate fir-

cii expediet.

s

ib. n. 20

Xl. Sicut tri

umphatores olim captitos in

mati funt; unde bene per Job dicitar : Columne

celi contremi[cunt, & pavent, Et merito exclama- « Gregot.

triumphum duxerunt, & poftea in carcerem

Mari

vel ad mortem abduci juflerunt; ita Chriftus

vit S. Gregorius: Quid ergo facient tabulz, j5uq

dif 22

uando tremunt columnz ? quid virgula de- Manfi

prius

h]

n

e peccatoribus in extremo judicio

ll- 4'

triump

hum ag

et, & poftea morti & carceri

í

erti patitur, cum cedrus Paradi(i concutitur:? dif: 6 n.5.

^

XVIIL. Sicut homo manens in (upercilio - Dernar-

gterno eos adjudicabit.

in. tO. 2.

S. Dafil.1.

XII. Sicutii, qui pretio

fa fuat ornaf:i vefte,

montis, quando videt aliquam abforberi civi-

S.11,a.1

tatem hiatu terrz, aut incendio concremari;

de virgin. cum forte intrinfecus quoque formofi ac venue

quodam naturali inftin&tu horret, licet videat

ftiex illo exteriori cultu putarentur, exuti tu-

nica,nudique in balneo confpeCti,contra quam

periculum fibi non imminere ; fic angeliatque

beati, videntes contra reprobos pugnare uni-

putabatur, ridiculi ac innumeris fere malis in-

figniti corporis continuo apparuerunt;itamul.

verfum orbem, quodam naturali horrore

commovebuntur.

"

ti; quiin hac vita jufti & fancti apparcbunt, in

X1X.Sicut Patrefamiliasmoriente, t

ota d(). : uthot

judicio graviffimis fceleribus vitiati videbun-

& ?per. im-

(tUüt.-

mus ejus turbatur, omnis familia plangit,

Fab. con,

XIII. Sicut, dumancille obi

Xtcr tantum do-

coníciffis tunicis fuis, nigris fe cooperiunt v

e- ljeff« hó.

3. in Dom. mum everrunt,dominz poftea accuratius ean-

ftimentis ; fic & humano genere,propter quod "^"

$. Adv.

dem luftrantes, fordes ab iis relictas cum gravi

fuerant omnia creata,circa exitium conftituto

earum confufione producunt & oftendunt ; ita

totus contriftatur mundus, univerfa cocli mi-

nifteria lugent, & candore depofito, pto ve-

k*

dum peccatores leviora duntaxat peccata con-

fitentur, Deus eorum graviora delicta cum

ftibus, lu&tuofis tenebris veftiuntur..

$, Grur,

S Bernar&.

| 1. mot

fümmo dedecore manifeftabit olim in judicio.

XX. Sicut qui thefaurum fibi accumulare;

de tripl.

S. Avg. f.

XIV. Sicut inhyeme omnes arbores nudze

contendit, vaftam quandam;firmiterque clau-

Miferic

PPID

21. de

fam & obferatam arcam fibi fabricari facit, in

funz, fed eftas frugiferas ab infrugeris difcer-

teimp.

eamque per multorum annorum decurfum

nit; itain hac vita nondum apparez, qui eledti

autreprobi fint, fed Chrifti adventus id indi-

varias auri monetas quotidie conjicit, donec

cabit.

tota repleta fuerit; quantoque diutius illam

Bellovae, ^ X V.Sicutadt

errenij udicis tribunal ci'tätur

aperire diftulit, tanto thefauri cumulus majo-

ra incrementa fuümit, adeo ut tandem eandem

l.2.fpec, reus,miniftriemittuntur juftitiz,ut eum capti-

diff. 4

vumilluc ducantqui finon füfficiant,militibus

oinnem menfüram.omnemque numerum fu-

ftipantur bene armatis. Sic etiam (utBellova-

pergredi deprehendat, dum illam aperit : Pari

quoque modo ad pro»ofitum noftrum dicere

cen(is inquit) circa modum vocationis fcien-

dum, quod illa voce terribili & cuba mirabili

poffumus ; pe&us namque Chrifti eft veludi

claufa quzdam arca, in qua nobis occulta ejus

perftrepente, coclum & terra concutietur, &

omnis creatura commovebitur, omnes ad ju-

occultantur judicia: in hujus peCtoris arcare-

conduntur bonorum merita, & demerita im-

dicium vocabuntur, & ad tribqnal gterni ju«-

dicis citabuntur.

,

piorum: in banc arcam impii quotidie per 30.

Manfi

XVI.Sicut cum rex aliquis quandam civita-

40. vel 6o. annorum fpatium innumera proji-

ciunt fcelera, nihil curantes, dum bibunt quafi

diíc.a.n.5.

tum fuarum pacificeingreditur, omnes preefi-

diarii milites tam eum , quam comiratum

aquam iniquitatem ; neque enim de reddenda

Judici fupremo fcelerum fuorum ratione un-

faum, explofis in lztitiz teftimonium fclope-

Bellovac

tis, reverenter falutant: at vero fiincivitatem

quam cogirant: at vero quando tandem tem-

fpee,l.a,

paulo ante (ibi rebellem ei ingrediendum fit;

pus advenier,in quo arca hzc aperietur, i. €.

d g

eandem armato exercitu ftipatus ingreditur ut

quando exaCtiffime a nobis fünt reddendz ra-

tiones, non folum omnium culparum morta-

eam caítiget: Pariquoque modo quia primus

Chrifti adventus eo fpeQtabat, ut fe naturz

lium, verum etiam venialium, imo cujuslibet

OrJ:g. lt

noftre defponfaret, pacemque univerfo mun-

verbi otiofi, eheu! in quantum illorum fum-

$n

do indiceret, ideo omnes mundi creaturz edi-

mam excreviffe deprehendemus ? quantum in

Pfalm. H

derunt figna jubili & lztitize : Hodie per totum

numero, in fpecie, & malignitate, peccata in-

numera, & commiffas a nobis iniquitates ex-

mundum melliflui fa&i funt coeli ; tunc exul-

tabunt omnia ligna filvarum a facie Domini,

creviffe deprehendemus? Veretunc füpremus

quia venit: in ftellis novz ftellz confpicuz

ille Judex dicere nobis poterit: Nonne hzc

$, Hiu' l

condita funt apud me, & fignata in thefauris

: 2. Joeh

comparuerunt ; tres vifi funt promicare foles ;

olei, & balfami torrentes terra fcaturivit: an-

meis ? inque majorem terrorem & confterna-

eli e coelis defcenderunt, ut canerent : Gloria

tionem noftram fubjungit: Mea e/? uitio, Cz' ego

n alti[famis Qeo, &? in terra pax.. At vero quia in

retribuam intempore ; neque enim fibi perfuadere

lg,

adventu ejus fecundo defcenfürus eft ad cafti-

debent impii, fe peccara füa in facculum re-

andam humanam rebellionem, ideo folem,

condidiffe pertufum & lacerum , nam ut S.

!

u

nam, ftellas, & elementa adveríuüm nos ar-

Job ait ; fignafti quafi in facculo delita mea, fed Job- 14

curafli iniquitatem — 1neamn.

S. Bernardus inV: !7.

mabit, atque ideo erunt figna in fole; luna, &

ftellis, & in terris preffura gentium.

Qquo- .

X

Tuulus LXXVIL

Sudicium exttemum.

89

Haymo

Nberüat

quodam fermone hunc textum his verbis de-

AEquitas,

4 in

Deff, conc.

clarat: Thefaurizas tibi thefauros ire, pro

XXVII. Sicut cum civitas ab tyranni pref-

0R a,

prorogatis thefauris mifericordiz, quos con-

fa jugo, poftquam femel illud excuffit, in

2. de ju-

.

Ady,

temhnis, & evacuas in te mifericordiam Dei.

ipfum arma fumit pro libertate ; ita cum a *

Quanto enim quis in hac vita pietate divina

peccatoribus creaturz fint quafi tyrannidem

magis abutitur, non faciendo peccatorum

paffz, merito armantur denique ad ultionem

fuorum poenitentiam , tanto iratam fibi Dei

inimicorum, & pugnabit cum Deo orbis ter»

juftitiam magis experietur feveram & impla-

rarum contra infenfatos, ut Salomon przdi-

8 t

Hl

cabilem.

xit.

;

Manfi.

af

a

XXI. Sicutfi cubiculum aliquod ingredia-

XXVIII. Sicut fpecula tales oftendunt effi- s; Ggeg,-

difc. 23,

mur, apertis clarum feneítris, aerem intue-

gies, quales fünt vultus illis objeGti, nec pro- Nyff. orat.

üf: $n j

h. 4

À Demgr.

mur purum: aft ubi folis fübintraverit ra-

pterea culpanda fant, fi foedam faciem re- 5. de beat.

d. to,

«

dius, fübito atomi & pulveres, quos primo

prefentant ; ita juftum Dei judicium noftris

T

non videramus, comparent. [taquoque mul.

affectionibus affimilatur, qualiacunque a no-

64,

tis accidet animabus, quz variis operibus bo-

bis commiffa fuerint, tales nobis de füo prz-

;

nis & meritoriis fe vacaffe (ibi videbuntur,

bens retributiones.

ubi autem fol ille affulferit juftitiz, & examen

XXIX. Sicut nemo reprehenditur, quando $. Chryf.

ftrictiffimum, multi cognofcentur defe&tuss

paleas a tritico feparat, & hoc quidem recon-

ho. 3 op.

diícutietur enim an miffa debita cum atten-

dit, illas vero ut inutiles abjicitj ita nec Deus

1mpfrf.

Auttor

tione & devotione celebrata vel audita fue-

culpandus eft, fi a fidelibus feparet infideles,

rit; (i officium divinum cum recollectione

qui non tendunt ad gloriam ejus.

N

per,ie

pett, hà,

recitatum 5 fi confeílio ftabilia non recidivae

Utilitas.

habuerit propofita, aCtusque poenitentiz fer-

XXX. Sicut ; quando cauía apud judicem Orig. ho.

"

]

ventes: fi communio cum praparatione gra-

dicenda eft, quz aliquem metum ex legibus 5.in Levit,

tiarumque actione convenienti fuerit, quia

habere videtur, ex omnibus vigiliis excuba-

Ícilicet, ut Ecclefiaftes inquit, qui timet Deumn,

tur, & advocato patrono munera przparan-

nibil neglizit.

tur $ ita fi credamus nos olim ante tribunal

-SBe/nzfä. —

s' GrEg.

XX Sicut infirmus vocem chirurgi au-

Dei ftaturos, caufamque tam dubiam dictu-

l. 31. mor. fcultans metuit, quia incifiones fibi adhiberi

ros, merito & ipíum Judicem Chriftum, &

de trip

Mierit

€21. — formidat, indeque íe aliquam corporis par-

fanctos piis oberibus conciliare conabimur.

tem lzíam habere indicat ; econtra vero fi (a-

XXXI. Sicut is, qui Dei judicii oblivifcitur, S. Chryf.

nus eft, omnis cít expers timoris.

Ita quo-

tanquam freno abjecto in precipitium defer. ? 38« in

que quoad timorem judicii extremi ratioci-

tur, ita quem continuus hic percellit timor,

ä

nari poffumus ; qui enim bonam habet con-

modefte vivendi viam ingreditur. Recordare

fÍcientiam , eftque capax amabiliffimz hujus

novifTima, inquit, & in eternum non peccabis.

invitationis : Jenie beneditli Patris mei, horam

XXXII. Sicut cafta conjux non intreoide Staplet.

comparandi ad judicium nec videt, nec me-

tantum, fed etiam cupide exfpectat reditum !** 2-:1n

om,

lo

tuit: non vero item, qui conícientiam ha-

mariti fui, fervusque fidelis reditum Domini

d

bet peccatis onuftam 5 nam ut S. Gregorius

fui ; ita repentini judicii timor omnem pror-

;;

ait: Vifionem jufti Judicis, quam juftus ve-

fus tollit vitzee recte inftituendz dilationem.

hementer exfpectat, injuftus venire formi-

—. XXXIIL . Sicut fol omnes ftellas fulgore füo Ibid.

dat : ifte namque labores fuos confiderans,

obícurat, fic folius judicii rnemoria terrore

mercedem retributionis quzrit, & caufz fuge

fuo omnes concupifcentias extipguit.

meritum Ícient, przfentiam Judicis exfpe-

. XXXIV. Sicut fortiffimo milite domum rpbiq,

&at: ille vero qui injuftitiz fuze meminit, ve-

cuftodiente, domus illa a latronibus no&ur-

j

nire ad judicium perhorrefcit ,

quia damna-

nis tuta eft ; ita timor futuri judicii ab im-

ri, i examinetur, fe novit.

minentibus

facit.

peccatorum pericujlis fecuros nos

r

Bellovac.

XXIIL Sicut ericius, quando venit hor-

fpec.l.2. tulanus, & credit fugere, non po:eft onus

XXXV. Sicut nauta non in prora, fed in Fsb, eonc,

dift. 9.

excutere, fed capitur cum futto ;

Qc mali

puppi fedens navem bene dirigit, (fic animus s. inDom.

capientur in peccatis fuis,

noíter vitam füam bene reget, non fiin prora?24. poft.

Quantitas.

pracfentis vitz, fed puppi potius faturi ftatus Pent. n. s.

Onp.ho, XXIV. Sicut

ad mare rubrum venerunt

con(tiruatur.

$. in

Z&gyptii & Ifraelite ; fed hi innoxii tranfie-

XXXVL. Sicutcervz tonante coclo þariunt, Beff, conc.

Pfalm. 56. rant, illi fübmerfi fünt; ita ad judicium mali

metu easdem refolvente ; ita peccatorum ani- t- de ju.

1C.

& boni perducentur ; verum hi cum gaudio

ma ad judicii tonitru fcelera deponunt.

id fübibunt, illi cum moerore fententiam per-

Aitionis accipient.

$. IX.

SO Hief. in

XXV. Sicut aurora confurgens primum

M O &lI.VY.A.

ä

c 2 Jot- occupat montes ; (ic judicium ab excelfis &

potentibus incipiet, ut potentes potenter

"Ad judicium univer[ale timendum.

tormenta patiantur.

Anon.

.XXVI. Sicut, quo meliori difcipulus inge-

tentia Sfudicis : hinc ipfe Chriftus dixit: n 16.

ä

I. Po

nio ac talentis przditus eft, tanto gravius

Nolite timere eos, qui occidunt cor- v. a8.

examinatur ; ita quo plura quis beneficia ac

pus, animam autem non poflunt occidere,

j

Nob- u

talenta a Deo accepit, tanto feverior ab eo

fed potius timete eum, qui poteft & animam,;

ratio exigitur.

& corpus perdere in gehennam.

j lh

Tim. Il

II.

R. P. Lobns, Dibl. Man.

90

-Dibliotbece .Mantalis Concionatorie

puloni

Jer. 17.

II. Sapientia S'udicis : quam ipfe per Jere-

ut Bellovacenfis notat: ad eorum ( impio- Bellov.1.

, 5 V

V» 11

miam indicavit dicens : Ego Dominus fcru-

rum) confufionem amplius cumulandam, &.. dift. 9.

3, [^ 12',

tans cor, & probans renes, qui do unicuique

ut prorfus inexcufabiles videantur, oftendet

1

eis Chriftus fuz paífionis infignia : quanto

juxta viam fuam & juxta fructum adinven-

tionum fuarüm.

benignior fuit, peccata noftra diffimulando,

Pfal. 74

III. S'ufiitia Sudicis : qui, cum acceperit

longanimior ad poenitentiam exípectando;

V- 3.

tempus, juftitias judicabit ; hinc merito ti-

promptior ad indulgendum, pronior ad gra-

tiam conferendam, tanto tunc erit feverior

Job. 31.

mens S. Job, quid faciam, inquit, cum fur-

V..24.

rexerit ad judicandum Deus & cum quzfie-

ad increpandum, gravior ad audiendum, im-

rit, quid refpondebo illi? femper quafi tu-

placabilior ad puniendum.

L

'udex Idem ibid,

mentes füper me flu&us timui Deum, & pon-

XIL. Propter examünis v

tgorem ; nam J

Verebar omnia

Ib. c. 9.

dus ejus ferre non potui.

improperabit eis non folum mala, quz fece-

V- 28.

opera mea

:

rint, & locuti fuerint, aut etiam cogitave-

linguenti.

» Íciens, quod non parccrcsvde-

rint; vérum etiam bona, quz omiferint, aut

Prov 6.

1V. dnflexibilitas J'udicis : non. enim parcet

neglexerint, & beneficiorum füorum om-

nium immenfam multitudinem, quz ingrate

V. 35*

in die vindicte , nec acquieícet cujusquam

precibus, nec fuícipiet pro redemptione do-

füfceperint, quibus abuíi fuerint, qua ne-

na plurima.

glexerint, contempferint , aut abjecerint,

Matth. 24.

V. Majeflas jfudicis : nam, ut Chriftuspra-

cafligationes, medelas, atque innumera re-

V. 30.

ixit, tunc plangent omnes tribus terrz, &

media, quibus curari debuerint, & non funt

37

videbunt Filium hominis venientem in nubi-

curati. Tunc condemnabitur, inquit, quid-

qua ]

bus cocli cum virtute multa & majeftate.

uid füerit inventum operis & otii, fermo-

(ni.

Marci 13.

VI. Jncertitudo judicii quoad tempus : hinc Chri-

nis, & filentii, usque ad minimam cogita-

tionem etiam ; quod dixi, fi non fuerit ad

9:/$3.

ftus monet : Vigilate (nefcitis enim, quan-

do dominus domus veniat, fero, an media

Dei voluntatem directum : fed & de bonis

no&e, an galli cantu, an mane) ne, cum ve-

operibus inquiretur, qua intentione, & di-

nerit repente inveniat vos dormientes.

Ícretione facta funt.

x

XIH. Propter libri aperien

di qualitatezz ; hincS. Chryf.

Eccl. 9.

VIL. Jncertitudo judicii quoad eventum : nam,

$. Onpr

V, l.

ut Salomon ait, funt juíti atque fapientes, &

S. Chryfoftomus monet: ut animam tuam:to. 6 ho.

& opet

vel ut Dei habitaculum prepares, memento 26 c&co.

opera eorum in manu Dei: & tamen nefcit

ia af

homo, utrum amore, anodio dignus fit, fed

horrendi multum & tremendi illius diei, in

;;

d.

omnia in futurum fervantur incerta.

quo omnes Chrifti throno affiftentes, rerum

Sophon.T.

VIIIL. Horribilitas judicii: eft enim dies ire,

hic geftarum rationes reddemus, ubi aute

omnium oculos peccata noftra ponentur, &

v' 15.

ies illa, dies tribulationis & anguftiz, dies

calamitatis & miferim ; & tribulabitur ibi

rurfüm revelabuntur, & ignorantious often-

dentur aCtiones, ubi omnia nuda & aperta,

fortis, tefte Sophonia.

Eufeb.

IX. Füuror accufantium

diabolorum : dicens quip-

ubi cordium noftrorum libri aperientur, &

in medio theatri manifefta legentur & ec-

Emyff.

pe; tefte Egfebio Emyffeno, ad Deum: Jufte

in ho.

rerum arbiter, tuus quidem eft homo per

culta, no&turna & diurna, & ex inconfide-

creationem, fed nofter coepit effe per culpam :

rantia & oblivione facta.

Idem quoque S.

tuus per naturam, nofter per inobedientiam:

Do&or in alia quadam homilia fuper illa ver-

ba: Libri aperti funt ; inquit, libri, in quibus

s: Beml

qui maluit audire fedu&tionem noftram, quam

3$ dei

lezem tuam : tibi debetur jure, nobis crimi-

fcripta füunt mala,

in quibus fcripta funt bo-

na, in quibus fcripta e(t cujusque vita. Li-

t dom

ne: tuus eít opere, nofter voluntate, quia

potuit prceptum tuum fervare, fed noluit.

bri autem vocantur, non quod pellis aut

membrana (itapud Deum, & litterz, fed quo-

$. Chtyf,

X. Adflantium ommium bominum multitudo :

5 D.

ho.48. adnam ,

ut bene S. Chryfoftomus dixit, fi no-

9

niam apud te liber memoriz eft inftrumen-

tam, Dei memoriam tanquam in libro pofi-

& 2l

POP-

ftrum cuj

usque crimen occultum huic modo

confeffui innotefceret, nonne fieret, ut ille

tam narrat, libro fiquidem Deus non indi-

et; liber enim Deo eft memoria.

interire potius , ac terram dehifcere, quam

tam multos peccati fui teftes habere mallet,

XIV. Propter confufionis &2 pudoris magnitudi- Bellovac.

nem, de qua fic loquitur Bellovacenfis : At-

fpec. mor.

—

quid igitur tum nobis fiet miferis, cum omnia

l.2, dift.7,

orbi univerfo palam facta, in tam aperto, tam-

tende,quanta verecundia füffunderetur hone-

Mom

fta mulier & pudica, fi coram hominibus to-

H

que illuftri theatro denudata, hominum par-

tim nobis cognicorum, partim incognitorum

tius regniin fuam ignominiam nudaretur, re-

vera prz nimiz confüfione deficeret ; adhuc

oculis fubjicientur ?

8.Aug. to.

XI. Propter Chrifti adventum terribilem ; unde

longe magis horreret, fi multa foeda & enor-

mia in fecreto cordis ejus jacentia coram om-

10,ho.36. S, Auguftinus dixit: Quantum poffumus, to-

tis vifceribus laboremus; ut beneficia non no-

nibus divulgarentur; quanto igitur incompa-

rabilius, imo ineffabilius quzlibet anima con-

bis judicium pariant, fed profe&tum, ut cum

tremendus judicii dies, & tempus reddendz

fundetur, quando corpus omni deformitate

turpius , & omni fcetore foetentius omnibus

rationis advenerit,quidquid nobis Deus &Sal-

vator nofter contulit judicatus, integrum in-

oftendetur? Adhuclonge vehementius, quia

8- moh

cun&a ejus horrenda flagitia omnibus tam

j

l5

veniat judicaturus. Equidem ille, cum vene-

rit, vedditurus eft, quod promifit : fed requifi-

ele&is , quam reprobis hominibus nudabun-

tur, fed inzftimabiliter tolerabilius, quam

turus eft, quod redemit, & quod in primo ad-

a

fc videri a fummo Judice, confündetur

yentu contulit,exacturus eftinfecundo. Nam;

XV.

R n

Tituus LXXV l. fudieium - extremgm.

9t

lp 1

Bollandus . XV. -Proptet diaboli accufationem ; nam' Bol-

tura hac in fententia fexhota.biles confide-

df Ó

to. ?. Can. landus in vita S. Joannis Eleemofinarii refert,

rat circumftantias: Primo, a Deo féparationem;

3. - 12 hunc S. Patriarcham in memoria recenti tee

cum dixit : Di/cedite, Secundo, zzaledittionem:

2f*

nore folitum fuiffe, quidquid circa judicium

Maleditti. "lertio , incarcerationemm , per hanc

particulare cujusque anim& , quondam a S.

przpofitionem ZJN defigaatam. Quarto, pz-

Simeone Stylita audierat , videlicet: Obviat

«e acerbiatem : Jenem. — Quinto , liberationis de«

ei chorus demoniorum füperbiz , inveftigat

fberationem : ZEternum, Sexto ,' demonum af]o-

eam , fi habeat.opera fuperbig. Obviat cho-

ciationem , qui paratus eft. diabolo C& angelis ejus.

rus:fpirituum detradtionis , ut afpiciat , fi

Hinc S. Bernardinus exclamat : O infelixS. Bern. t.

quando oblocuta fit, & poenitentiam non ege-

difceffio, & feparatio ab omnibus bonis! O 1. f 12. a.

rit., Obviant demones fornicationis, & (cru-

verbum pertingens usque ad divifionem ani- 3* C 2

ilüem itid :

j

tantur, fi recognofcant in ea volüptates füuas.

ma a fümmo Deo, cómpagumque & medul-

Et quando a terra usque ad ccclum mifera

laram & interiorum cordis & corporis con-

anima redditura rationem pervenerit , feore

cuífivum ! O radicatio univerforum malo-

fim ab ea fan&i Angeli ftabunt: & non adju-

rum , cum nemo poffit a Deo divelli , quin

vabunt eam niíi bonitates fuz. Et quidem

malis omnibus repleatur.

credibile eft, malignos hosce fpiritus eas-

XIX. Propter fenteniie irrebacabilitatem; nam Salvianus

dem oppofitiones in judicio univeríali fa&turos

tempus flendi durat ,. quandiu coeli moven- - 3. ad

effe contra przícitos,in confpectu omnium;

tur: at vero quando ad eternitatem perve- ?ccl.Cath,

ut os eis occludant ,. ne excuf(are fe poffint.

$. Aug.

nerimus , tempus non erit amplius , tunc

S. Auguftinus teftatur , demonem audacter

enim Deus lachrymas & preces noftras deri-

eontra Ju-

coram Judice proditurum , eique dicturum

deos.

debit ; quantumcunque illz humiles & fer-

effe : /Equiffime Judex, judica , hunc effe

ventes fuerint. ocavi , inquiet Deus , &9

meum per culpam, qui tuus noluit effe per

ov l RA as ja, D

renuiflis , extendi tnanum meam ,. €9 non fuit , qui

gratiam: tuus per naturam , meus per mali-

afpiceret 5 defbexiftis owmne confilium. meum , C9 in-

tiam: tuus ob paffionem , meus ob fuafio-

crepationes meas neplexifiis , ego quoque in interitu

nes: tibi inobediens, mihi obediens : qui te-

ve[iro ridebos &j fubfannabo. . Tunc invocabunt me,

$ Cuy

cum noluit habere vitam , judica, ut mecum

to. & ho,

$. Cypr.

é9 non exaudiam , eo quod iimorem Domini non

de QO

de oper.

habeat gehennam. Quod etiam S. Cypria-

Jüfceperint, Salvianus fuper verba illa Eccle-

nus confirmat , dicens : Ponat unusquisque

n. 46,

fiaft. cap. 3o. Miferere anime tue , (cribens ,

qleem.

ante oculos fuos , diabolum cum fervis füis,

his animam verbis affatur : Vide pietatem

id eít, cum populo perditionis ac mortis, in

erga te Domini noftri; vide, quam mifericors

CGOFCW 0. V C^ —

medium profilire, plebem Chrifti, prefente

fit Dominus Deus nofter , qui nos ipfos pro

& judicante ipío , comparationis examine

nobis mifericordiam rogat : miferere, inquit,

provocare, dicentem : Ego pro iftis , quos

anime tu? , hoc eft, dicere : miferere etiam

mecum vides, non alapas accepi , non fla-

illius, cujus vides miferationi me tangi. Ro-

gella fuftinui, nec crucem pertuli , nec fan-

gatte, ut tu miferearis , & a te non admit-

guinem fudi, nec familiam meam pretio

titur; dignatur te pro te petere,; & a te non

pe

a(fionis & cruoris redemi , fed nec regnum

poteft impetrare. Et quomodo , quisquis es,

illis coslefte promitto , nec ad paradifum re-

o miferrime homo , quomodo te poftea füp-

ftituta immortalitate denuo revoco.

plicantem ille in judicio fuo audiet , cum tu

S.Bern. e. | X VI. Propter aliorum quogue accu[ationem 5

hic eum pro te rogantem audire ipfe nolue-

1

3

38. dein-nam ut S, Bernardus dixit ,

tot judicibus &

4

ter. dom.

ris? Hinc & S. Bernardus, arctz, inquit, &S. Bern. £,

populis aftabis, quot przcefferunt te in opere

ftri&tz erunt tunc vie omnium peccatorum, 54- in

bono : tot convinceris teftibus, quot te mo-

ant,

quando non poterunt negare, non excufare,

nuerunt bonis fermonibus, & ju(tis aCtionibus.

non appellare ; non fugere ,. non impetrare

$.Bern. .. X VII Propter accu/ationem proprie con[cientie,

& 3l

veniam, non habere refugium. Omnes enim

nam , teíte S. Bernardo, in illa die, cum

vie preoccu

Dominus ad judicandum vencrit , uniuscu-

patze erunt ; *cqntr:ahgntur in

anguüiis fuis.

jusque. conícientia ad teftimonium adduce-

Bellovaf.

tur, & apperto libro conícientix omnis cul-

fpec, of

a.ante óculos reducetur, atque ita cogente

M, d[[tl 70

Bellovac, conícientia, unusquisque erit accufator &

s Co

judex fuüus. Unusquisque,; inquit, librum

ME DI A.

condemnationis fuz portabit , & apertum

coram omnibus demonftrabit, qui omnibus

4Ld judicii fanteutiam malam wz'tändam.

aliis evidentior & irrefragabilior teftis erit,

cunctisque & ipío judice tacentibus , id eft,

if

I. Pa

lo Chrifli; cujus efficaciam B. Philippus Vita c. a.

fi tacerent, quin imo fi pro ipfo teftimonium

Benitius, religionis (ervorum B. Virgi- * 9

perhibere poffent & vellent, ipfum impium

nis fundator , ac fanCtitate & miraculis illu-

nihilominus condemnabit.

ftris expertus ; de quo in vita illius legitur;

9.Greg. l. XVIH. — Propter fententie — feveritatem ; .nam

ipfüm in agone mortis fuz terribilem quan-

WemawE i NGESNE

$, mor- €- omnes perituros fe absque ambiguitate fciunt,

35,.

dam habuiffe vifienem , in qua fibi fe coram

fi remota pietate judicentur ; hoc ipfum;

tribunali Dei prefentari videbatur , ubi d-

ä

quod jufte videmur vivere, culpa eft, fi vi-

mon leves nonnullos defectus ei impropera-

tam noítram, cum judicat ,. hanc apud fe

bat, uteum ad defperationem induceret. , Un-

divina mifericordia non excufat. S. Bonavene

de altum inclamare coepit terrificis verbis;

M 2

a cir-

A. P. Lobn. Bibl. Man. Tmfz. A.

92

Bibliotbecé . Manualis - Concionatorice

Man

2 cïfcum&antibus fuurh poftulando librum: Judice ifto? Quisnon fperabit falutem , etiam

dlfCI 9'9 L

date mihi librum meum, exclamabat, quzri-

fi peccator fit, & indignus, quando a Patre pi-

lh

te illum ; quis illum mihi fuüftulit ? cur me

iflimo ejus fententía ferenda eft? Unde Apo-

eundem aufferendo, cruciatis? Accurentes

ftolus: Quis accufabit adver[us elettos Dei? Deus,

igitur omnes & (inguli certatim dederunt ei

quijuftificat ; quis efl, qui condemnet ? Cbriftus E-

alius hunc, alius illum librum, nec tamen ei

Jus, qui mortaus ef1, imo qui vefürrexit, qui eft ad dex-

fatisfacere valentes, unus füorunm illum ocu-

tram Dei, qui etiam interpellat pro nobis; quomodo

los fuos ad parvulum crucifixum frequenter

condemnabit interpellator, qui, ne damnaret,

dirigere obfervavit, quafi indicare volendo,

ipfe mortis fübiit damnationem ? quomodo

hunc effe füumlibrum , quia eundem frequen-

Salvator damnabit, qui morte redemit ?

tiffime in manibus fuis portare folitus erat.

IV. Frequens contritio & confeffo ; ita S. Ber- s.Bern.s.

Ideoque huncei crucifixum in manus dedere;

nardus füafit dicens : Unum eft tamen , fi in Cent,

moxque priftinz ferenitati mentis integre re-

nosmetipfos judicaverimus , non utique judi-

$, Gragot

ftitutus fuit; unde credere licetjfan&tum hunc

cabimur.

Bonum judicium , quod me illi

J, o IXf

virum Chrifto crucifixo addi&tiffimum , ad

diftrifto, divinoque judicio fübducit, & ab-

6 I0.

Apoftoli imitationem dicere folitum fuiffe ?

Ícondit, Prorfus borreo incidere in manus Dei vi-

$, Dern.

INon judicaii me fcire aliquid , nifi S'efum Chriftum,

ventis. Etiterum : Judicemus interim , fra- Idem £. g.

li. M

S. Aug. . && bunc crucifixum.

Hinc recte S. Auguflinus:

tres, & terribilem illam exfpectationem pr- in pf. Qui

90,1,15.

119. dé Si haberes

; inquit, caufam apud aliquem ju-

fenti ftadeamus declinare judicio? Non Judi- habitat.

temp. C. 5.

dicem agendam , & inílrueres advocatum;

cabit Deus bis in idipfum. Sed & S. Grego- s. Greg. 1.

effes fufceptus ab advocato, ageret caufam

;

rius, judicemur inquit, in noflra cogitatione 9 in di&,

& fi non iï

tuam, ficut poffet ;

lam finiiffet, &

cum Deo, ne directe poftmodum judicemur 4- ep. 25.

Yügc, &

audires, illum injudicio venturum Judicem,

aDeo. Nam ut S. Thomas Villan. recte ad-

VI 17'

quantusgauderes, quia ipfe potuit effe Judex

vertit : Secundum judicandorum conícien- s. Thom;

tuus, qui fuit paulo ante Advocatus tuus? Et

tiam, Judex in fe unus, varius apparebit , Vill. cone.

modo ipfe pro nobis orat, ipfe pro nobis in-

