ut viderem damnatorum füpplicia, in quibus

atque de gehenna differere ; quovis argento

"Eheff.

uriores nobis efficit animas.

plures mihi nótos agnovi. Efodalium B. Vir-

Nadafi

VE - Dolor de peccatis : nam, utS. Bernardus Idem de

ginis coetu vidi neminem. — Quod confirma-

cum converf,

26.Ju. tur ex eo, quod ctiam clienti cuidam fingu-

ait; optimum eít tunc fentiri vermem;

ad Clcro-

ín anno

poffit etiam fuffocari. Itaque mordear nunc,

Coelefti.

- Jariter colenti S. Annam, B. Virgo cum Chri-

C, O.

fto & S, Anna apparuit, & dixit: Ego fum

ut moriatur, & paulatim de(inat mordere,

foror tua, & nos inferni portas claudemus;

Mordendo rodat interim putredinem, ut roe.

ne illuc iotres, eo quod femper honoraveris

dendo confümat, & ipfe pariter confumatur;

*

matrem imeam.

ne foveri incipiat in immortalitatem.

[J

Ita eft profe&to, nam S. An-

filium

felmo tefte, impoffibile eft, ut pereat; qui

- VIII. Fuga peccati : juxta con

Siraci- Eccl. c 7.

4

dis dicentis: Fili, ne femines mala in fulcis

ab hac refpectus eft.

— ]H. ,Amor Dei.

N

on enim fe cor«npiyatiun-

injuftitiz, & non metes ea in feptuplum.

IX. Mifericordie exercitium

foli enim im-

tur ignis atnoris divini, & igpis infernalis.

Matthy

IV.. Praineditatio & confideratio crebra inferni ;

mifericordes audient illud : !te maledi&ti in

Nam fi cum in carcerem quendam ingreffi fu.

ignem vrternum 3 e.contrario vero beatos * ?5

dicit Chriflus mifericordes, quoniam mife-.

$. Chry- mus, inquit S. Chryfoftomus, atque alios

$

foft. hom. fquslore confetos, alios catenis vinctos ac fa-

ricordiam confequentur.

X. Poluntatis proprie a

.bnegazio' i

)'u-Xta' illud S. Bern. .

10. in 2. me laborantes ; alios in tenebris clauíos con-

S. Bernardi : ceffet

-

2.de refür,

adCor. (bicimus, animis commovemur;atque perhor-

i

voluntas propþia, & in-

4 Om,

fernus non erit.

refcimus, nihilque non facimus, ut ne ia eum

locuro incidamus,cum adipfos gehennz equu-

Xl. Humilatio: uti Ecclefiafticus monuit Ecd. 7.

dicens : humilia valde fpiritum tuum, quo- v. 19. .

leos trahemur , quinam futuri fumus ? non

enim vincula illa ex ferro confedta funt, fed

niam Vin-di&g carnis impiis igpi; & vermis.

$. Bernar. lgne perpetuo ardente. S. Bernardinus id

din. to. 4 ipfüm quopue fic declarat : Satis füave elt ja-

XI.

$.

fer- 19.. cerein unolecto, & mundo ; & tamen fi alicui

extraord. pofito in tali ftatu diceretur: jace, & quiefce,

ASCETIC A.

quia oportebit te ita jacere viginti annis, ipfe

Nprz'inis To[Je debet afceta ,. quid. fit infernus ;

refponderet : potius vellem effe mortuus.

I;I

Quid ergo de illo, qui erit in igne ardenti, &

nimirum quod ficut gloria paradifi defi-

fcit, feibi manfürum, nonper meníem, &an-

nitur, quod fit ftatusomnium bonorum aggre«

num, fed per infinita (zculafzculorum? Hinc

gatione perfectus, ita quoque poenarum illa-

rum acerbitatem definire poffumus dicendo;

$. Ephren merito S.Ephrem hortatur : Meminerimus in-

paren, 47.firmicatis naturz noftrz,quid culice minus aut

quod fit ftatus omnium malorum excogitae

bilium ; eft etenim carcer aliquis in centro

| vilius?&/ hujus minas fufferre nequimus, Quid

terra

I—EE———

Tituus LXXIL |Anfernus:

17

terrz pofitüs, fumo & caligine, igne, fztore,

cen[lituta ,. quod Jofeptius Manfi fic eXplica; : Man

Sicut debitor aliquis, qui ob «s alienum.car- dife. 25.

IN

&, ut verbo dicam, omni miferia plenus , qui

V

eternam in fe includit omnium. bonorum

ceris vinculis conftri&tus tenetur, nunquam "^ 3:

privationem , eftque aggregatum quoddam

dimittitur, quamdiu pecunia illi deeft , qua

'2-

malorum omnium excogitabilium. . 1n illo

creditori fuo fatisfacere poffit: 1ta quoque

hzc eít . indeclinabilis damnati. infelicicas ,

$. Ponav.fünt; ut S. Bonaventuraait, feptem poenz,

fer. 2.

in jonis, vermis, foetor, fumus, tenebrg,vincula,

quod ex inferno nunquam fit dimittendus,

Sexag.

frigus.

In illo horribili loco in fupplicium

quia nec habet , nec unquam habere pote-

reproborum adimplebitur, quod in libro Sa-

rit füummam infinito peccati debito exfolven-

yL

pientie dicitur: Pugnabit pro illo orbis terrarum

do neceffariam ; cenfüs enim quo Divinz fa-

contra infenfatos ; nam omnibus creaturis , ut

tisfit juftitis pro culpa commiffa, eft averfio

acreatura, & converfio ad Creatorem ; At

Lyranus inquit, utetur ad afflictionem repro-

borum 5^ Divina namque Juftitia omnia ele-

vero voluntas damnati in odio Dei , irrevo:

cabiliter obítinata, ad cum converti nunquam

menta , velut fuppliciorum fuüorum inftru-

menta adhibebit. Non folum ignis reprobos

poterit , & ideo femper in zternum audiet:

1

INon exies inde , donec reddas novi[Jmum quadran-

Id

inflammabit ; inquit S. Bonaventura, fed &

cxtera elementa confüfa, & permixta in re-

tem.. Circa quge verba Abulenfis fic difcurrit: Abul. q.

Verum eít, quod peccatores. detruduntur in 136. inc.

probos convertentur, ita quod erit ibi ignis

ardens, aqua congelans, aér inquietus &

infernum , quia debitores fünt, & donec 19. Matth.

folvant, ibi manept, & tamen quia nunquam

perturbatus, & terrae fcetor. -

1. Noffe debet , ob quem finem creatus fit infer-

folvent, manebunt in zternum ; Non íolum

S.Chry- nus; id quod S. Chryfoftomus breviter indi-

nunquam períolvent totum debitum , fed

foft. hom.cavit dicens : Gehennam propterea condi-

etiam nunquam incipient folvere minimam

3« in G" dit, ut metus poenz, intolerabilisque cru-

partem debiti. Solvere debitum peccatorum,

ciatus ad regnum nos cogat.

eít fatisfacere DEO, in quem peccavimus, &

ad fatisfaciendum Deo , oportet quod ille

1l ANoffe debet , cur. Infernus fecunda mors di-

S. Bern. ! catur; nimirum ob caufam a S. Bernardo in-

acceptet ea, quz offeruntur, fed Deus non

fid. c. 12

5. de Ce- dicatam, düm dixit: Horreo mortem viva-

acceptat factum aliquod , vel toleratum a

'cem; horreo incidere in manus mortis viven-

peccatore , quia extra charitatem eft, erga

tis, & vite morientis; Hec eít íecunda mors;

nunquam poterit fatisfacere, neque incipere

quz nunquam occidit, fed femper occidit.

fatisfacere, fed manebit femper debitum in-

Th

UM

uis det illis íemper mori, ut non moriantur

tegrüm. S. Bernardus rationem affignat, cur $.

8. Aug. - in zternum? Clarius vero S. Auguftinus, íe-

peccatum in hac vita commiffum ; & prz- €P- 253:

19. deci-

teritum , aterno fübjici debeat füpplicio;

cunda mors, inquit, dicitur, quia nec anima

vit. Dei C

ibi vivere dicenda eít, quz a vita Dei alienata

dicit enim: Ob^hoc procul dubio inflexibilis

28.

& obítinate mentis famitur eternaliter ma-

erit; nec corpus, quod aternis doloribus

fübjacebit; ac per hoc ideo durior iíta fecun-

lum, licet temporaliter perpetratum ; quia

damors erit, quia finiri morte non poterit.

quod breve fuit tempore , vel opere, lon-

Idem fr.Et3]ibi ; ubi mors quaritur & non invenitur.

gum effe conítat in pertinaci voluntate. llla

52. de

temp.

. Quare in inferno mors quzritur, & non in-

namque contumacia ; & mentis obítinatio,

' venitur? quia quibus in hoc fzeculo vita offer-

uacum peccator in bac vita Deum offendit,

nifi illam in hac vita corrigat, in perpetuas

h

tur, & nolunt accipere , in inferno quarunt

mortem , & non poterunt invenire.

Hinc

gternitates incorrigibiliter perfeverabit.

ulterius infert : Si ergo labore tanto , tanto

-—-. Vl No[Je debet , cur. pena. damni 1am- gravis

conatu, tantis impendiis, tanta in(lantia, tan-

cenfeatur: nimirum ob caufam a Manfi indi- Manfi

catam , dum ait: In Parabola de decem Vir- difc. 23.

ta vigilantia, tanta cura agitur, ut aliquan-

D. 11,.

tulum plus vivatur, quommodo agendum eft,

ginibus Incarnata Sapientia premium anima-

rum electarum in virginum prudentum ad

ut femper vivatur ?

Et fi prudentes dicun-

.tur, qui omnibus modis agunt, ut differant

nuptias ingreffu, prefcitorumque fuüpplicium

N

in inferao flultarum virginum exclutione no-

f

mortem, & vivant paucos dies, ne perdant

n

paucos dies, quam (tulti fünt , qui fic vivunt,

bis manifeftatura, duobus duntaxat verbis

ut perdant diem g ternum ?

univerfam innumerabilium omniumque atro-

1V. - ANoffe debet ,. cur tam graves accidant pene

ciffimorum fuppliciorum circumfícripfit con-

$. Aug. damnatis; id quod S. Augulftinus fequentibus

geriem, dicens : JNefiio vos. Nonne longe

de Civit. erbis declarat : Quod bellum gravius, aut

graviora eas animas manebant tormenta ?

Déi l. € ' smarius excogitari poteft, quam ubi voluntas

Nequaquam, quia in hac unica poena, fcilicet

fic adverfa eft paffioni, & paffio voluntati, ut

damni, omnes alix virtualiter & eminenter

nullius earum victoria tales inimicitie finian-

rcecluduntur ; ldeoque idem D Chryfofto S. Chryf.

tur, & ubi fic confligit cum ipfa corporis na-

1nus in alia quadam homilia inquit :

Si mille ho» a4- ic

Matth.

tura vis doloris, ut neurrum alceri cedat? hic

aliquis ponat gehennas, nihil cale dicturus eft,

enim quando contingit conflidus , aut dolor

quale eíta beatz illius glorize honore repelli,

vincit, & fenfum mors adimit, autnatura pere

exofumque effe Chrifto, & audire ab illo:

durans vincit, & dolorem fanitas tollit. — ]Ibi

Non novi vos.

Si id non poffumus (ermo-

ne demonftrare, nihil eft omnino mirandum ;

autem & dolor permanet, utaffligat, & natu-

a perdurat, ut fentiat, quia utrumque ideo

neque enim novimus illorum beatitudinem

-non deficit, ne poena deficiat.

przmiorum , ut infelicitatem quoque de

V. ANoffe debet, cur pena eterna dammatis fit

ill()rum

Nos

C

.amiffione Ícire po(ïï:nus.

autciR

R. P. Lobn. Bibl. Man. Tem. 11.

Ó

18

Bibliotbece - Manualis: Concionatoriee

autem -h'anc' absque dübio difcemus , : cum

XL. ANofe. debet. &quitatem ' hujus- poenzs

e

e

experimento coeperimus . doceri

Itaque

quz potiffimum ex obftinatione: voluntatis

tunc aperientur oculi, tunc auferetur vela-

defumitur ; cum enim voluntas damnati , ut

men, tuncenim ingenti dolore impii vide-

loquituar S. Gregorius & Innocentius licet

bunt, quid inter bonum sternum & füm-

amiferit poteftatis effedium , femper tamen

mum , & hegc ca

2

duca & fragilig difcgimi-

retineat maligaitatis. affe&tum , voluiffetque

nis fit.

fine fine vivere, ut fine fine potuiffet in ini-

'däbet, que caufa fit , cur tam ümlti

quitatibus permanere; juftum eft, ut, qui

in banc penam damni incidant ; nimirum fola

in füo &terno peccavit in Deum ; in zterno

"

bonorum terreflrium , nosque decipientium

Dei puniatur.

aviditas , quia fcilicet hzec perdere recufa-

XAÀL ANoffe debet, quo

d licet przci püe ftudere

mus , ut nón paucos proinde fenioribus illis

debeat, ut ad omnes actiones fuas ex puriffi-

Sufannz infültantibus, fimillimos dixerim ;

mo Dei amore moveatur , non omittere ta«-

Y

men debeat etiam ex inferni confideratione

$

Dsniel. c. de/quibus Daniel (cribit: Jverterunt. fenfum

135

Jaum ,. & declinaserümt oculos fuos , ut non vide-

folidos aliquot fructus referre, quiquidem uri-

rent celum , neque recordarentur judiciorum juflo-

plex eft potiffimum. 1. Ut timore inferni, tan-

Yuth.

imo in nos, dum vivimus, illud qua-

quam efficaci freno utatur , per quem fe ab

drat Pfalmiftee didtum : Supercecidit ignis, &

9t

omni peceati periculo cohibeat; nam, ut fa-

non viderunt folem. ^ Ignis namque concupi-

pienter S. Bernardus dixit, hzcqui pavet, ca-

fcentiz noftre impedit nos , quo oculos no-

vet: quinegligit, excedit. 2. lIt per ejusdem

ftros in folem defigamus eternum , qui tri-

inferni confiderationem te ad patientiam ex-

bus luminibus in una luce refplendet. . S.

ftimulet; qu& enim quisque gravia valde pati-

S.Greg l. Gregorius tamen hzc eadem verba ita ex-

tur; inquit S. Auguflinus in comparatione $. Aug. f.

9. moral.

u

C 39»

lanat dicens: Ignis füper impios cadit, fed

eterni ignis non tantum parva, fed nulla fünc, o9. Idem

In 41'1, 680

fol igne cadente non cernitar, quia illos ,

Et alibi: quis non bibat temporalis tribula-

quos gehennz flamma devorat , a vifione

"

tionis poculum,metuens ignem gehennarum ?

veri luminis czcat.

& quis non contemnat dulcedinem fzculi,

.N I ANo[je debet ,. cur. mifericordia DEIve-

inhians :dulcedini vitz.sternz ? majore ti-

petu. damnatovum . fit implacabilis ;; nimirum ob

more minora contemnimus, & majore zter-

S, Bern. f. caufam a S. Bernardo indicatam, dum dixit:

nitatis cupiditate, omnia temporalia faftidi«

3&

8.inl ^Nec ulla omnino credenda eft erga impios

mus. 3. llt ardentem in fe zelum animarum

Qui habi- (ütura miferatio, ubi nec ulla fperanda eft

excitet , videns , in quanti mali periculo

tat.

S. Cynl.

correcQtio.

Unde gemunt, tefte S. Cyrillo,

verfentur peccator

fine intermiffione, fed nullus eft, qui mife-

e8; eï*q'uiok,' :fl pq-fïet, etiam

orat. de

cangm libe-ra?ct,

exit.anim. Featur; vociferantur ex profündo; íed nul-

lus eít, qui exaudiat; lamentantur, (ed nul-

$. XII.

TUS PRAEDICA-

lus eft , qui liberet, exclamant & plangunt,

"CONCEP

fed nullus eít, qui commoveatur.

BILES.

i

S. Cyril.

IX. NNo[fe debet , cur tam qmulti damnentur 5

IEX oc"cafï()n

À

n

e thematis: Jbunt bi in (upplic

mm Matth.a5.

ex Epift. nimirum: Quia ad &ternorum gaudiorum

éermum : poteft gravitas hujus fupplicii * 46* : :

18.

a

'patriam deveniendi ardtiflima , & fine am-

explicari, eumque in finem fententia S, Chry- $: Chryf.

Auguft.

biguitate aliqua, a pauciífimis certe cognita

foftomiufurpari : necoculus vidit, necauris

e repa-

t.

extat via; eundi ad perditionem , iter latií-

audivit, nec incor hominis aícenderunt, quz

$. ^u&- fimum. Quod confirmans $. Auguftinus fic

preparavit Deus offendentibus fe. Et 1. often-

Lib 21.de

civit. Dei

difcurrit: Neque enim utrumque demon-

di, quanta viderit oculus tormenta in. hoc

ftraretür in omnibus, quia (i omnes remane-

mundo, & ramen hzc omnia, ut idem San-

c. 12.

rent in poeriis jufte damnationis, in nullo

&us ait, necumbram effe ad illa tormenta in»

appareret mifericors gratia redimentis, rur-

ferni.. 2. Oftendatur, quanta tormenta & do-

füs (1 omues a tenebris transt(errentur in lu-

lores vel affiictiones audiverit auris, quomo-

cem, in nullo appareret feveritas ultionis ,

do, ut iterum ait S. Chryfoft. criminofos tra-

in qua propterea multo plures, quam in illa

hant, ligent, faces tormentis admoveant, &

funt, ut fic oftendatur, quid omnibus de-

tamen hzc omnia ludicra & ri(üs fint ad illa

beretur; quod fi omnibus redderetur , ju-

fupplicia. 3. Oftendatur, quantain cor a(cen-

ftitiam vindicantis jufte nemo deprehenderet.

dere poffint tormenta, & tamen hecomnia le-

X. INo[A debet & firmiter credere, quod

via fint refpedu illorum fuppliciorum : ficut

Ecclefia & SS. Patres de qualitate, quanti-

enim propter perfe&tam SanCtorum beatitu-

tate, & eternitate infernalium poenarum cre-

dinem, nihil erit in Beatis, quod non fit gau-

$. Greg. l. dendum propofüerunt.

Quem in finem di-

dii materia; ita nihil in damnatis, quod non

4. mor. c. (curfüs S. Gregorii proderit fic loquentis : (i

fit eis materia & caufa riftitie , necaliquid ad

98.

effe Sané&torum animas in ccelo, facri eloquii

triftitiam pertinens deerit, ut (it confümmata

fatisfaCtione credidifti, oportet, ut per omnia

eorum miferia. Quz omnia fufius explicata vi-

effe credas & iniquorum animas in inferno,

peri poffunt apudEngelegr.embl.i1.L uc.Evan.

quia ex retributione eternz juftitiz , ex qua

Il. Ex occafione thematis : .Difcedite a imeMatth.as.

jam jufti glorificantur, neceffe eft per omnia,

maledi&ti in ignem eternum :: poteft. explicariV 4'-

ut & injufli crucientur ; nam ficut electos

gravitas poenz eternalis , ex ignis hujus cum

beatitudo lztificat, ita credi neceffe eft, quod

noftro igne comparatione. Et 1. quidem di-

in die exitus fui ignisreprobos exurat.

xi, quod fit infinities qua(i gravior quoad in-

tentionem,

1

Titulus LXXIL. Iferms.

tenfiouem , id quod ex eo intelligi poteft, quod

in terris comparari queat.' 3« Quam beatifica

nofter ignis, tefte S. Auguftino, pictus dun-

fit facies, plenam omnium def(ideriorum ía«

taxat videatur refpeCtu ignis infernalis , &

tietatem inducens ; quamque adeo merito

tamen eheu, quam acerbus & intolerabilis

damnaàti cum Anna Tobig matre irremedia-

eft nofter iguis !

2. Oftendi poteft , quod

bilibus lacrymis defleant orbitatem fuam, di-

longe horribilior fit, ac fzvior quoad extenfto-

cantque: Omnia in te uno habentes non de-

mes; , ut qui non corpus duntaxat , fed ani-

bebamus dimittere te. De quà materia vi-

mam etiam, miris quidem, fed tamen veris

deri poteft fufius difcurrens Petrus Beffzus

modis, ut loquitur $. Auguftinus, torqueat.

conc. j.de inferno. Item Drexelius in rogo

damnatorum c. 2. $. 2. & feqq..

3. Oftendi poteft, quod infinities fit acerbior

ac crudelior quoad durationem , cum inextin-

Vi. Ex occafione thematis: Beati, qui non Jo. &6 v

guibilis a Chrifto vocetur, & de eo Jeremias

viderunt, & crediderunt : dicatur recte olim di« ??

Jet. 17. v.teftetur : Ignem füccendiítis in furore meo;

xiffe Joannem Avilam, plerosque homines aut

pI

usque in zternum ardebit.

Ut adeo merito

inquifitionis carcere, aut ftultorum cavea di-

S. Augutlinus dixerit, quz quisque gravia

gnos fibi videri; autenim credunt, inquicbat,

'valde patitur, in comparatione eterni ignis

quz Deus de coclefti gloria & inferorum fupe

non tantum parva, fed nulla funt.

pliciis, revelavit, aut non credunt ; fi pofterius

Sip. 1 1. V.

Ili. Ex occafione thematis: Per que quis

Heretici füunt , & proin ad inquifitionis car-

17.

cerem ablegandi; fi prius,ftaltiffimi plane funt

pucat, per boc & torquetur : poteft 1. oftendi,

quod omniía fere peccata per quinque fenfüs

fi nihilominus peccare, & fe in tam manife-

externos committantur ,

ut adeo vere de

ftum periculum eternz glorix amittendz,

dampatis ad mortem s«ternam dici quzat :

poenzque infernalis accerfendm periculum

f

lem

jer. ». v.afcendit mors per feneftras, ingreffa eft do-

precipitare pergant.. Cum ergo pronum fit

21v

mus noftras. 2. Quomodo homo peccator in

arbitrari, multos non firmiter fatis, autfalrem

b

iisdem fen(ibus fpeciales poenas patiatur, id

non viva fide credere, atrocitatem tantarum

quod inductione oftendi poteft, uti fufe pro-

poenarum, eandem fe variis teftimoniis proba-

bant Matthias Faber conc. 6. in Dom. 3. poft turum, ut in ore non duorum duntaxat aut

Epiph. & Jeremias Drexilius in rogo damna-

trium, fed multorum teftium ftet hoc verbum

torum€. 2. 3. 4. & .

veritatis, cujus affertio tantopere neceffaria

]V. Ex occafione thematis

e

LJ

Vado parare

ac falutaris eft hominibus. r. Ergo probetur

J'Uhn-xq-,- V.

£

vobis locum : poteft narrari , quod füpra $. 6.

authoritate Dei eumque in fiaem aliquot ad

hunc finem magis idonez fententiz ex S.

de S. Francifco Borgia narratum eft, quod

nempe ad fingula diverforia duos prodro-

Scriptura füpra $. TI. citatze afferantur. 2. Au- Lue.23.v.

thoritate Chrifti tanta paífi, ideoque merito 31-

mos, cognitionem peccatorum füorum , &

confiderationem inferni premiferit , & per

ad mulieres compatientes dicentis : Si in viridi

hos effecerit, ut omnia diverforia, quan-

ligno hzc faciunt, in arido quid fiet : 3. Au-

tumcunque vilia, optime femper inftructa

thoritate San&torum : ex quorum felicitate fic

viderentur. Oftendatur ergo 1. quomodo

di(currit S. Gregorius. Si effe Sanctorum ani- S. Greg. 1.

15

hunc prodromum zgri ad fuos lectulos mit-

mas in coclo facri eloquii (atisfa&tione credidi- 4- Dial. c.

tere, &, ficut Drithelmus olim nimiam ipfius

fli, oportet, ut per omnia effe credas & ini- ?9'

f.

in corpus fuüum fzvitiam admirantibus dixit:

quorum animas in inferno, quia ex recributio-

L

acerbiora vidi; ita ipfi dicere debeant: acer-

nezternz juftitiz, ex qua jufti jam glorifican-

tur, neceffe eft, per omnia, ucinjutti crucien-

biora fum meritus. 2. Oftendatur, quomodo

hunc prodromum pariter mittere debeant ad

tur. 4. Authoritate Ecclefuehunc articulum in

tuguriola fua pauperes , ut paupertatem, &

fymbolo proponentis , & firmiílime femper

incommoda inde fequentia, zquo animo fuf-

contra hereticos propugnantis, utex variis

ferre difcant. 3. Oftendatur, quomodo hunc

Conciliis przcipue Florentino in literis unio-

prodromum ad períecutores fuos mittere de-

nis, patet. j. Authoritate SS. Patrum: quorum

beant ii, qui graves perfecutiones & injurias

aliquot fele&tiora teftimonia ex $. Ill. defü-

funt paffi. Hi quippe omnes experientur hu-

mi poffunt. 6. Authoritate Juforum, in terris

jus prodromi beneficio id , quod füpra ex S.

adhuc degentium : nam, ut $. Gregor. iterum S. Greg, in

Auguftino relatum eft, fcilicet omnia, quz

. difcurrit, Ele&tos Dei cernimus pia agere, &mor.

patiuntur, in comparatione infernalium tor-

crudelia tolerare. Hincergo colligitor, di-

mentorum parva aut nulla effe.

ftridus Judex quanta illic feriat diítri&ione,

Get. 4. V.

V. Ex occafione thematis : Ecce ejicis me

quos reprobat; fi hic cruciat , quos amat.

14.

7. Authoritate Damnatorum : qui, cum hic

bodie a facie terre , & a facie tua abfondar: pot-

eít gravitas poenz damni explicari ex con-

noncrederent illas poenas, poft mortem ap«

fideratione faciei, a qua damnati excluduntur.

parentes, nimium veras effe, fe proprio nunc

1. Ergo oftendatur, quam pulcra (it facies ,

damno experiri confeffi fant. $. Authoritate

Eibuicorum , 'Tantali, Ixionis , Tiui & Sify-

idque oftendatur , tum ex defiderio angelo-

rum & hominum defiderantium eam alpice-

phi poenas zternas fingentium. 9. Authori-

re; tum ex affertione diaboli affirmantis , li-

tate Naturalis lumimis: nam ipía ratio di-

1]

benter fe omnia inferorum tormenta tolerare

&at, xquiffimum effe, ut nunquam ca-

vclle , ut unico momento afpicere DEI fa-

reant fupplicio , quorum mens in hac vita

nunquam voluit carere peccato, d& ut

ciem liceat. 2. Quam amena & jucunda (it

facies , ut quz tanta dulcedine & hilaritate

nullus detur iniquo terminus ultionis , quia,

uamdiu valuit, habere noluit terminum

animam replet, ut nihil huic deledtationi

Crimie

R. P. Lobn. Bibl. Man. 1om. 1I.

C 2

"o

Bibliotbecagï Mzmuqlis Concionatorice

ériminis. 10. Aüthoritate Hz]loücarum, tam

————————————

ham , ut bi, qui vvolunt binc tranfire ad $ , mon

horrenda de ignibus Vefüvii & Z7Ethnz mon-

po[/nt. 1n quo tangitur, quod, etfi San&ti ex

tium ejectis referentium , ut merito binz in-

inclinatione nature, qua perfeGliffima eft in

ferni fauces credantur. Quz omnia fufius di-

eis (qui volunt tranfire ultra Chaos, compaí-

du&ta apud Fabrum conc. 2. in Dom. 20. poft

f

fionis 'affetu , quia ficut dicitur Ecclefiaftici

Pent. videri poffunt.

44. funt viri mifericordie ) ad vos damnatos

juvandos defícendere vellent , non poffunt,

s. XIII.

propter congratulationem juftitiz , cui adhz-

; j

rent;lzetabiturjuftus, cum viderit vindi&tam.

CONCEPTUS PRJEDICABILES.

V. Apud Sophoniam fex dierum fit men- Manfi f, e,

tio, quibus impii in eterng perditionis pro- n. 4

— Qualitas.

fundo barathro cruciabuntur; dicit enim:

..

Abulenfis l.

I

gnis erit vebementior & fortior apud in-

Dies ire , diesilla; Ecce primum diem: dies

q. 520, in

-

feros etiam naturaliter, quam alibi, nam

tribulationis &2 anguflie ;

Ecce fecundum:

€. 25,

Matth.

ignis fortificatur ex conditione rei ignitz,

dies calamitatis €9' miferies Ecce tertium : Dies

nam quanto res ienita e(t folidior , & com-

tenebrarum €9 caliginis ; Ecce quartum : Dies

padior, tanto eft actio fortior , & intenfior

nebule & iurbinis s Ecce quintum : Dies tube

caliditas. Alia etiam intenfionis cauía eft,

&g clangoris; Ecce fextum. At vero qiodnam

per antiperiftafin, qualis ibi erit. Nam erit

in eo latet myfterium , quod nulla diei fepti-

illa concavitas. Inferniin cordeterre, & quia

mzaz mentio fiat?

nimirum ratio eft hzc,

$ !

apil

eft locus valde frigidus, cum terra (it nimis

quia Sabbathum dies erat Deo dedicatus, &

i di

frigida , & ibi fit elongata ab omni calore,

deftinatus quieti, damnati autem nullam in

L $

frigiditas totius terre circumfítantis faciet

poenis habituri fünt quietem, ideo in mediis

congregari virtutem ignis , & erit efficacior

tenebrisillis ne minimum quiderm coleftis lu-

in adione , & intenfior in calore.

minis videbunt veftigium. Confirmatid ipfum

Manfi

Il. Ad hoc propofitum revocandz funt in

Rupertus Abbas dicens: Quia de feptima die

difc.24. n. mnemoriam ingentes illz Babilonice fornacis

nihil ibi erit, nihil de Sabbatho Domini, fed

2,

flammz, de quibus Danielis 3. dicitur: Ef-

fine requie, fine ulla re

quietionis fpe tribu-

fundebatur flamma füper fornacem. cubitis quadra-

labitur..

ginta novem. Quoniam enim myfterio Spiri-

V1. Memoratus S. Albertus M. ingeniofe Albert. M,

tum fanctum adeo diftincte hunc cubitorum

notat titulum , quem S. Joannes inferni ba. in c. 20.

numerum, in quo ignisille excreverat, expref-

rathro attribuit , inquiens : Miffi funt in ^P0*

r

fiffe exiftimatis ? Omnia in figura continge-

ftagnuim ignis & fülphuris : querit enim,

bantillis; hec esim flamma, ignis gehennz

cur non potius illud torrentem, lacum, vel

fpet

LÀ

.

flammas prefigurabat

potuiffet quidem

pelagum appellaverit ? Et refpondet, quia

J',Q'

i

Deus, utpote naturz Author efficere, ut flam-

tormentum inferni ftabile eft, & immobile,

m ille ad quinquaginta & amplius cubitos;

utítagnum plenum ardore, & fcetore. Enim

quiperfe&tus eftnumerus, pertingerent; ve-

vero hujus vitz cruciatus cito tranfeunt,. &

runtatem ob certum myfterium illas ad hunc

idco femper fpes fupereft, ut unius vel plu-

numerum nequaquam pertingere , fed in

rium annorum decuríü fortuna mutetur ;

quadraginta novem cubitis terminari voluit,

hec autem fpes defperatos illos confolari in

ut per hoc infinuaret, quod, cum numerus

zternum non poterit. Non longitudo tem-

quinquagenarius remiffionis, veniz & indul.

poris mollit dolorem, inquit D. Chryfofto- S. Chryf.

gentiz fitindicativus ( fiquidem ad annum Ju-

mus, quomodo enim cum flamma perpetuo in Pfa1.49.

bilei alludit, qui quinquagefimo quoquo anno

illos premat; non fpes liberationis? eft enim

celebratur, in quo tempore omnia debita, qui-

gternum füpplicium ; non mortis exfpecta-

bus unus alteri adftringebatur , remitteban-

tio ? eft enim poena zterna , & fünt etiam,

tur) ignis ille infernalis per omnem zterni-

qua puniuntur, corpora immortalia.

ln

tatem, ne quidem per figuram, vel per um-

ViI. Salmeron verba illa Evangelii: Liga- Salmeron

bram quacunque etiam crudeliffima inflicta

Ri

tis tmanibus &gc. Sic exponit: Poftquam quili- To. 7. tt.

T

pona , pro minimo etiam peccato expiari ,

bet fuerit convictus de merito damnationis, 327* 1:27»

ld

aut remitti poflit; Spes enim impiorum peri-

jubetur ligari manibus & pedibus , quo vel

f

bit,

uia in inferno nulla eft redemptio

morem expreíIir Magiítratuum , facinoro-

Ó

Ibidem n.

l!T. Apud Ezechielem de vindice Divine

fos in vincula cobjicientium, vel fecundum

$o

Juftitiz enfe legitur : U£ /ciat omnis caro ,. quia

Theophylactum, fignificare voluit, quod poft

ego Dominus , eduxi gladium meum de vagina fua

hanc vitam non fíit amplius futura poteftas

irrevocabilen. Porro quamdiu in hac vita de-

operandi aliquid, quod vel bonum vel ma-

gimus, Deus enfem fuum, in vagina fua re-

lum promereamur , quia fcriptum eft: Ve-

conditum tenet, quia patiens eft, & ad poeni

nit nox , quando nemo poteft operari. Vel

tentiam nos exfpectat; poft hanc vitam vero

ne valeatíe a poenis manibus defendere, vel

in inferno gladium füum ftringere incípit, id-

pedibus effugere , quas neceffario cogitur

que irrevocabiliter ; Unde S. Auguftinus e-

confiderare, & pati; affeCtu etiam neceffa-

ternam condemnationem incommuctabilita-

rio vult operari mala , ideo etiam pedibus

ligatus eft.

tem Divinz fententiz appellat.

S. Alb, V,

IV. Albertus M. circa Evangelicam divitis

VHI. Jofeph. Manfi de qualitate poenarum

Manü

inc. 16 Epulonis hiftoriam hanc habet confideratio-

Lue.

infernalium fic difcurrit: Nefcio fane , fi ullus difc.27. n.

nem : Magnum chaos firmatum eft , inquit Abra-

regni integri poffeflioné omnino pacificam ad 4

viginti

ZzI

* 1'" Muls LXXIL lwfernus.

M

viginti annos adire vellet , cum hoe duntaxat

dium eft, feria ignis infernalis appreherifio, di-

adjecto pa&to onerofo, ut per centum annos in

cente D. Chryíoftomo. Itaque fi futurz fen-

S. Chry-

oft. hom,

morbido quodam leGto exteníus jaceret , ita

fus gebennz nos teneret, & intolerabilesillas

ut ne digitum movere, nec pupillam elevare

cogitaremus poenas,etiamfirem & animam, &

13.ad pop.

Antioch,

poffet, fub pcena perdendi Jus ad dictum re-

corpus, Dei legibus tradidiffemus ; non dole-

gnum.. Sane etiamfi omnes ibi adhiberentur

remus, fcientes, quod majora lucrabimut, a

muficze, harmor;v, refocillationes, honores,

futuris malis liberationem.

LÀ

recreationes, fimilesque mentem divertentes

- YlI. Joannes Baptifta aDeo electus erat, uc Manfi

gaudiorum circumftantiz ; nihilominus tanto

vias dirigeret, id eft,perverfos reformaret He. difc. 1« m

Li $

tempore ingens hoc tedium nequaquam to-

brzorum mores; parate viam Domini, rectas ^

lerare poffet, neque di&am acceptaturus effet

facite femitas ejus; idque per predicationem

conditionem. Quanta igitur tot, tantorumque

füuam operari debeat, dicente S. Luca : Fattum

eft ftulcitia, de quibus dicitur : LLaffati fumus in

eft verbum Domini fuper Sfosnném Zacbarie fülium s

via iniquitatis , ambulavimus oias dificiles ; qui ,

hoc eft, fubjungit Albertus Magnus;' vade,

inquam, in fuis impietatibus defudant , nonut

pradica ; feu ut TheophilaGus interpretatur3

regnentin coclo , fed ut peromnemzternita-

per verbum intelligeSpiritum fan&tum ; Spi-

tem füper lectum ignis infernalis diftendan-

ritus itaque fan&tus preceperat ei officium

perdant beatum.

predicandi ; ideoque venit in omnem regio-

tür, regnumque

AK ternitas.

nem Jordanis przedicans 5 fed quale putatis

S. Greg;-

. IX. S. Gregor. interrogatus, quom

TM

eum ex Spiritus fan&ti inftin&tu habuiffe the-

apudMan-

ftum fit, ut culpa, quecum fine perpetrata eft,

ma? przdicans baptismum pocnitentie, Sed

fi difc, 30.

fine fine puniatur? Refpondet: Hocrecte dice«

ut populum hunc ad veram induceret poeni-

n. 5.

retur, fidiftri&us Judex non corda hominum,

tentiam , utgenimina viperarum in columbas

fed facta peníaret. Iniqui enim ideo cum fine

transmutaret, quibus eum argumentis,quibus

deliquerunt, quia cum fine vixerunt, nam vo-

rationibus, quave Rbetorica ufum fuiffe puta-

luiffent utique, i potuiflent finefine vivere,

tis ? Kxibat ad eum ferofolyma , & omnis 9'udea, Matth. 3.

utpotuiffent fine fine peccare.

Oftendunt

€g ommis vegio circa "fordanem , & baptisabuntur

enim quia in peccato femper vivere cupiunt,

Publi-

ab eo in S'ordane ,- confitentes peccata fua.

qui nunquam de(inunt peccare, dum vivunt;

cani etiam certatim accurrebant, in di&tis fe

M,

7

ad magnam ergo juftitiam judicantis pertinet,

abluentes aquis; Veneruntautem & Publica-

utnunquam careantfüpplicio , quiin hac vita

ni ut baptizarentur; imo milites, de quibus

nunquam voluerunt carere peccato.

Poé&ta cecinit ab initio ( INulla fides , pietasque

Bellov.

X. Vincentius Bellovacen(is pariterad ma-

viris, qui cafira fequuntur.) venerabundi , &

fpec. mor,

litiam voluntatisreprobz , non veroad a&tum

trementes interrogabant eum. Quid faciemus

l. 2. p. 4«

peccaminofum recurrens, illam a jaftitie -

& nos? Quot equidem in fieculis preteritis

dift. 5.

quiffimo pondere trutinari his verbis dicit:

Prophetz in aufteritatibus, prodigiisque ma-

Deus non tantum extriníecas con(iderat actio-

gnis verbum Dei anauntiaverant, & nihilomi-

nes, verum etiam intrinfecas voluntates, nec

nus toto €o tempore tantam non potuere col-

confiderat quantum, fed ex quanto in ejusSa-

ligere meffem, quam Baptifta diebus paucis.

crificio quis impendit, velin flagitio , quod

Quz tantz operationis differentia? illi tem-

committit. . Cum igitur impius ex improba

poralia irg, juftitizque divins fupplicia inten-

voluntate non ponat modum in delectatione

tabant in vita prefenti inferenda ; Baptifta ve-

jf

peccati , nec tantam delectationem unquam

ro atrocitatem przdicebat inferni, inquiens :

?

invenire poteít, quin vellet femper (i poffet,

Omnis arbor ,. que non facit fru&tum bonum , exci- Lue. 3. v.

ampliusdelectari; Ideo Deus, qui corda pen-

detur , & in ignem mittelur : paleas comburet igne 9- & 18. -

fat, non fa&ta, poenas infligit non fecundum

inextinguibili. Hinc S. Chryfoftomus: Stupen- 5. Chry-

delectationem habitam fed quzfitam.

dam hanc converfionem admirans ita difcur- feft- hom,

.]

Utilitas memorie Inferni.

Ludov,

rit: Quid factum eít, quod, cum impiorum fu

atth.x

