o non eri;, Pafti-*

$d

ceps fapientiz.

generis non infidiantur ; Invidi vero neque

naturg communionem reverciti funt; -

Damnum.

neque

fibi pepercerunt.

$6

juj.v.rr. XIV. Vzillis, quz in via Cain abiertjnf.

: V. Anvidia;non folum m

o

: Pti' So Gl'eg.

5 ff

1- Jo- 3. Propter quid ( enim) Cain occidit Abcl ? quia

mos-tangit.

Pltos , fgd

( 370* Nazianz,

Vo 12o

II

opera ejus erant maiigna,

fratris aucem eju'-s

CVL Qua

lemalum -eü;,quo Angelus cecidit?$. Cy;ri-

i d

jufta.

quo circumveniri & fubverd alta illa fübli- 2n- *P'

^

Prov, 17.

eyrt

in

V. 5.

XV. Qui in ruina

lgtatur alïtverius, noþþrit

mitas po:it? quo deceptus eft, qui decipit?

fefto S. jo.

impunitus.

Vill. Profperitas aliena illi (invido) fup-

Dap. text.

jac. 3. .. XVI. Ubi zelus & contentio , ibi incon»

9. S3lvise

$h

16.

plicium eft; & parum eft, fi ipfe fit felix, nifi

L

ftantia & omne opus pravum.

alter füerit infelix.

" nus1.5. de

Prov. 14« XVIL.'Vita carnium , fanitas cordis: pu-

provid.

tem,

v.130.

Fuga.

tredo offium invidia,

i

:

« Cypr. f.

Eccl 14

XVIH. Qui fibi invidet, ni

hil eft illo n&,—

IX. Nihil magis Chriftiano cavendum,nihil $

V. 6.

uius; & hzc eft redditio malitiz illius.

cautius providendum, quam ne quis invidia

i

d.f: zelo &

F.

$6t

& livore capiatur, ne quis, dum zelo in fra-

p

Pf.36.v.1.

XIX. Noli emulari in malignantibus, neque

ad&w

zelaveris facientes iniquitatem 5 . quoniam

tris odia conve*rtit*ur,—gladiþo fuo ncícius ipfe

perimatur.

e

tanquam focnum velociter arefcent , & tan-

^e

uam olera hezbarum cito decident.

— K. Fugiamus1

ntolerabile malum , vfcrpen-'s, Ial

ECC]. C€

XX. Zelus & iracundia minuunt dies ; &

tis, id. e(t preeceptum, diaboli inventum, ini- ho« 11.

36.

ante tempus fenectam adducent.

mici faiio, punitionis arrhabo, pietats impe-

dimentum, viaad gchennam, regnicoeiorum

privatio; nam & ipfo fatentur ore hoc vitiuim

invidi. Afpe&us illis «(taridus & obícurus ,

gena fübtriítis, fupercilium demiffum, anima

EX SS.

PATRIBUS ET DO-

CTORIBUS.

ip(o morbo füffufa, prudentia deftituta.

ET

XI. Confideret unusquisque conícientiamsS. Aug. f.

i.

Mtn

| anlitas.

fuam, & (i (e videat de profperitate proximi 38« de

füi invidie veneno percuflum , evella: de pe-'€mP.

lu

$. Cypr.

I. Hu

ic (invido) vultus minax, torvus a-

de zelo.

fpectus, pallor in facie , in labiis tre-

&ore (üo fpinas & tribulos, ut in eo femen

Dominiquafiin fertiliagro multiplicata fegece

mor, ftridor in dentibus, verba rabida, effre-

luminis concipiatur, ut amaritudo invidiz;

nata, convitia, manus ad czdis violentiam

$(

Chrifti dulcedine leniatur.

"

LU

prompta, etiamíi a gladio interim . vacua,

Damnum..

1

&

odio tamen furiatz mentis armata.

S. Laur.

II. Ínfanabilis eft prorfus ipforum

"livor 3

XII. Oro te, quid invido deleGationisS Hier. ad

m Demetr.

Jutt- d nonenim placantur blanditiis, non mulcentur

przítat invidia? quem fecretis quibusda

diícip.

obíequiis, non rationibus acquiefcunt, quin

conícientiz ungulis.livor ipfe difcerpit , &

Mon. c.13

facit?

Ml

alienam felicitatem tïormf:ntum

h

Potius quemadmodum ignis acccnd?cur addi-

. AIII. Pare

L]

Titilus LX XV.. Imidiat

45

nim de ltitia tabefcit, de fanitate languefcit, frec. p. 4.

S.Greg.], XIII. Pæridlüs' eft, qui invi'd'ia occiditur ;

$. mor, (tefte Jacobo) quia nifi ipfe inferior exifteret,

de pinguedine macrefcit. O infania & ftulti- dift. 1.

lo

Q]

de bono alterius non doleret.

2

tia ! invidia dealieno vulnere füum vult fanare

Ibid,

- XIV. Quamvis per omne v

itium , qubd

vulnus, fanitatem quxrit de aligna infirmita-

llc.g.

perpetratur, humano cordi antiqui hollis vir-

te, bonum in alieno malo ; quod idem cit ,

tus infunditur , in hoctamen nequitia fua tota

acíi.quzreret ignem in aqua, & aquam in

in tribulis ficus.

?

vifcera commovit ferpens, & imprimendx

s

igne , in fpinis uvas,

rnalitiz peftem vomuit.

?

"'ü

XXVII. Quanta hóminum

M. in A-

S.Chry, — XV. Oinvidia, quz femper fibiinimica e

ft,

tanti invidorum gemitus. Talesfigaantur per

poc. 16.

iU

fuper

nam qui invidet, fibi quidem ignominiam fa-

bufones, qui moriuntur floribus vinearum.

t [

Matt,

diam füg: S.Antonin,

cit; illi autem, cui invidet, gloriam parit.

XXVlIl. Quotidie ( dzmon invi

S.Profp.], XVI. Tantosinvidus habet jufte poenz tor-

gerendo) conatur fraternam chari

tatem di(- p.2. tir. g.

atur ver- € 1- f. 2

3.devit. tores, quantos invidiofus habetlaudatores.

fipare ; lnde Joannes Papa ait: Con

. Bafil.

XVIl. Invidia eft interitus vitz,peftis natu-

fatus hoftis ab initio ruinse fuz Ecclefize uni-

tatem fcindere, charitatem vulnerare, & bo-

hom. 11. re, advería omnibus bonis ex Deo veni

ej'nti-

bus, demum ipfi Deo contraria.

norum operum dulcedinem felle'invidiz in-

$ Cyprian,

f. de zelo

XVIII. Invidia radix eft malorum omni

um,

ficere, & omnibus modis, quibus poreft, hu-

' fons cladium, feminarium deli&orum.

manumgenus evertere & perturbare. . Dolet

&livor.

enim fatis, & erube(cit, charitatem, quam ipfe

So Chry "

XIX. Grave quid invidia , grave & (imula-

tione plenum. Hoc mundum innumeris reple-

nequivit habere,id eft,confervare in coclis, ho-

hOn 44. ad

pop. An-

vit malis. Ex hoc morbo libitus plena funt tri-

mines conftantes ex lutea matería poffidere

hi

tioch,

bunalia , ex hoc pecuniarum amor, ambitio &

in terris. Ettanta eft malitia invidiz ejus, ut,

"T.

inanis gloria. Hinc urbes obfidentur, & mare

cum ex tentationibus, quibus nos infefhat, au-

Atti

Piratas habet. Hinc per orbem cxdes,; hinc

geatur ei poena accidentalis jaferni,tamen po-

genus noftrum diffipatum eft. Quodcunque

tius eligit fibi illam augeri, tentando nos, ut

malum videris, ex hac radice producitur. jam

urere faciat, quam illa carere, defiftendo a

i

enim & in Ecclefias bacchata eít & prius in-

tentationibus.

numera patravit mala.

- XXIX. Hoc exempl

ó^(Chrifti nullam ins. Ambr 1

S. iüö. fol,

XX. Invidia fibi primum nocet, primum

Nazareth vircutem facere potentis) pariter &4 in Lue.

9.

AuG&orem füum mordet, menti officit, cor;

oraculo declaratur, quod fruftra opem mife € 4

quafi peftis depaícit, animum urit.

ricordiz cocleflis exfípe&tes, ( alienz virtutis

3.

$. Greg, --- XXI. Hzc eft hofpes , qui apud füum hofpi-

fru&ibus invideas, afpernatotenim Dominus

itz,

fI.

2. mor. € tem inhofpitaliter hofpitatus, fui hofpitis la«

invidorum eft, & ab iis, qui divina beneficia

yrri

befecit hofpitium.

Hzc eft poffeffio füuum

in aliis perfequuntur, miracula fuz potefta-

tis avertit.

! j

poffidens poffefforem; quas, dum alios detra-

D

&ionum latratibus vexat , fui poffefforis ani-

. XXX.. Cum dev:&um cor livoris putrédo S. Greg. 1.

$.0

[ext

mum inteftino moríü profundius inquietat.

cerruperit, ipfa quoque exteriora indicant, 5 mor. c,

S. Augutt. . XXIII. Quisquis ille eft, quem in.zelo fuo

quam graviter animum veíania infligat. Co- 3t-

alvife

|. d

L. 83* d& perfequiturinvidus,fübterfugere eum forfican

lor quippe pallore afficitur, oculi deprimun-

vl

1emp.

poterit, & vitare ; invidus vero fugere non va-

tur, mens accenditur, & membra frigefcunt,

lebit. Ubicunque fuerit adverfarius fuus, fe-

fit in cogitatione rabies , in dentibus ftridor,

.f

cum eít hoítis in pectore femper inclufüs.

cumque in latebris cordis crefcens abícondi-

gdo &

8. Grep.

n

XXIII Admonendi füntinvidi , ut perpen-

tur odium , dolore caecó tenebrat conícien-

p. 3. poft.

dant, quantz cacitatis fünt, qui alieno profe-

tiam vulnus inclufum.

admon.11,

étu deficiunt ; aliena exaltatione contabe-

XXXI. Inde(ex invidia) odium furgit, ani. 5. Cypr.in

Ícunt; quantz infelicitatis funt, qui meliora-

mofitas inde procedit, avaritiam zelusinflam livore.

W.-

Il

tione proximi deteriotes fiunt, dumque aug-

mat, dum quis fuo non poteft effe contentus,

menta alien profperitatis alpiciunt, apud fe-

videns alterum ditiorem. Ambitionem zelus

metipíus anxii afilicti cordis fui pefte moriun-

excitàt, dum cernit, quisalium in honoribus

tur? quid i(tis infelicius, quos dum conipecta

auctiorem , zelo exezcante fenfus noítros, at-

felicitas aiicit, pocna nequiores reddidit ?

que in ditionem füam mentis arcana redigen-

Aliorum vero bona , quz habere non poffunt,

te, Dei timor fpernitur, magifterium Chrifti

fi diligerent, fua facerent.

negligitur, judicii dies non providetur ; inftat

Laur.Pree-.— X X'1V. Hocfolum invidus beneagit, quod

füperbia, exacerbat Gevicia, perfidia przva-

bit. apud

u b

Manfi difc.

fe cruciats c&tera peccata in füturum puni-

ricatur, impatientia concutit, furitdifcordia,

da

enda fervantur, invidia ob magnitudinem

ira fervefcit.

n

14. n. 5*

[

XXXIL Invidia morti

Íceleris, etiamin pre'f

enti dig

na accipit. Invi-

fer ftimulus, mucro$?. Creg.

reconditus, naturze morb

us bilis venenofa, ta- Ny(T. de

dia, quod malum hofti optat, fibi ipla facit,

vit. Mof,

^ . quia igne, quo urit, uritur.

bes fponte adhibita, tclum amarum figens a-

S. Chryf.

XXV. Quid invidis hominibus eft mifera-

nimam clavis,flaia cordis,inteflinorum ignis.

to. 1. hom» bilius, quibus, cum liceat gaudere, & frudt'um

Hancqui habet, non fuis malis , fed alienis bo-

22,

detitig füz capere , ipfi tamen malunt proe

nis infelix eft; & centra non fuo bono, fed ma-

E

pter alieaas felicitates dolore, & cum dolore

lis proximi felix eft; invidus enim felicitate

av

aliorum dolet, calamitatibus gaudet.

*

ipfo pcenam a Deo & füpplicium intolerabile

3j

us

Bellov. !.

accerífere ?

XXXIII.Servo Dei,cui fubrepferit

füperbia, a, ,

L

.d-ef'

. XXVI. Invidia animum cruciat? invidus e-

continuo ibi eft invidia , non poteft fuperbus verb.Dom,

FD

F3

e ec. 5.

46

Bibliotbecee Manaalis' Cencionatorite

effe non invidus, invidia filia c&'*fuperbiæ ; fed

ad eorum defideriis fatisfaciendum,ita tamen;

ifta marer nelcit effe fterilis, ubi fuerit, con-

quod , poftquam primus pro voto accepiffec

tinuo parit.

petita, alter eadem duplicata acciperet. T'ace-

Idem fer,

XXXIV. Invidia eft illa peffima tinea, quz

bantambo, & nullus volebat effe primus, nam

19.ad frat. purpuramenta virtutum demolitur; erugo;

cogitabat avarus, fifum primus, recipiam mi«

quz thefaurum fapientiz depredatur; Bru-

nus, quam (i effem fecundus, cum duplum fit

chus, qui terrarum virentia comburit; quia;

ei promiffum, quam primo poftulanti. Cogi-

pift, n*

quidquid boni operis vire

tabat invidus, fi primus refpondeo; ifte focius

ng;f'i»n' homine, pe-

fce"v l 14

ftis invidiz perdit.

meus; plus me recipiet, nunquam hoc patere-

S. Zeno

XXXV. Quid hoc morbo tetrius? quid

tur animus meus, potius volo dimittere petie

tionem meam , & confecutionem alicujus bo-

VOres

fer. dali-humanz . vitz perniciofius? quid tam natu-

r& inimicum? quid tam Dceo ipfi adverfum ?

ni, cumque inter fe difceptarent.alter alterum

Nec miruni: & ipfüm malitiz principem dia-

preponeret in petendo; demum voluit Do-

bolum adverfus humanum genus nihil aliud,

minus , quod invidus effet primus in petendo.

quam invidiz morbus accendit ; . per hanc

Coepit ifte cogitare intra fe, quid petere pof-

namque ftimulatus, etiam Deo aufus eft re-

füm, ut ifte focius non excedat me in donis?

Si petam unam veftem, vel equum, ifte duos

pugnare. Etenim adverfus Deum indignans;

pro his bonis, quz homini concefferat, quo-

habebit; fi mille Rorenos, ifte duo millia; fi

niam in ipfum Deum nihil poterat, homini,

unum caftrum , ifte unam civitatem obtine-

quem diligebat, perniciem ; mortem

que mo-

bit. Suftinere hoe non poffum ; potius volo

litus eft.

eligere aliquod malum pati, ut & ipfe duplo

bulum

S; Cypr. de

XXXVI. Hinc Dominicz pacis vin

habeat , quam obtinere bonum, in quo ipfe

Zeo &li-tumpitur, hinc fraterna charitas violatur,

meíuperet. Dixitergo, Domine mi, ego peto

YOIC,

ut unus oculus mihi eruatur, &ficfocio duo

hinc adulteratur veritas, unitas fcinditur, ad

hzrefes atque fchismata profilitur; dum ob-

extrahantur. Quid inde faQdum f(it; non dici«

uur , fed bene fuifletinvido factum , ut uno o-

tre&tatur facerdotibus; dum Epiícopis invi-

detur: dum quis auc quzritur, non fe potius

culo evulfo focius evafiffec illafus , ex quo

tam diabolica conditio fuit in eo,

ordinatum , aut dedignatur alterum ferrc

repofitum.

VII. Tametfi difcipuli precurforis Joannis

S. Zeno 1.

XXXVIL. Omnia mala ex radice nafcun-

Bapt, eum adeo ab honore & diguitaribus hu-

€»

tur invidie , & hoc uno validiffimo mucro-

manis alienum effe fciverint, ut etiam altiffi-

ne ufüs ab initio mundi usque ad confumma-

mam Meffiatus dignitatem repudiarit, attae

tionem ejus diabolus , omnes pene animas

men impulfum fequentes naturalem, (ibique

trucidavit.

;

invidiam predominari finentes, Chriftum ma-

5. lV.

jorem honoremaccipere, quam Joannem, to-

lerare non poterant. UndeS. Anton. ait: Difci- S. Anton.

EX.EMPLA SACRA EXTERNA..* |

puli Joannis. Bapt. invidebant aliquantulum p. a. tit. g.

Chriíto , eo quod haberet majorem concure & 1: $: 2«

delitbs.

füm & famam; quam Magifter ceorum; unde

ul, ubi audivit cantantes mulieres :

Zelantes pro ipfo dixerunt ei : /s , cui teftimo-

1,Reg.18. I. ga

percuffit Saul mille, & David decem

nium perbibuiffi , plures difcipulos facit.

millia. Iratus eft nimis, & difplicuit in ocu-

VIH. In toto. mundo nullus populus veri

Dei lumen noütiamque habebat, (icut Ju-

Deta

lis ejus fermo ifte ; .nec re&tis oculis afpicie-

cuit

bat David a die illa, & deinceps.

daicus, in quo cu!tus Dei, veraque ides & re-

c7g

$. Dern. f,

II. Lucifer, pofítquam intellexit, decretum

ligio perfeveravit.

Et nihileminus quis nee

TT

7.in Cant,e(fe a Deo, ut filius Dei naturam humanam

fcit, quoniam depravatus, juftiífimw Dei irg

- affumat, invidens ei talem dignitatem, rebel-

evafitícopus, unius vitio inyidis, diceate $.

lionem cum complicibus incepit.

Chryfoftomo: Hzc Abrahz progeniem, po- S. Chryf.

Genef, 27.

lII. Efau odit femper Jacob pro benedi-

pulum fan&titatis. ad Authoris füi cedem, ad fer. 4.

mortem füui falvator:s armavit.

&ione, qua benedixerat ei pater, dixitque

in corde füo: Venient dies lu&us patris mei

IX. Poftmortem Jofuc filii Hfracl fimul cone Tudic. 1.

1

& occidam Jacob fratrem meum.

venerunt, his Deum verbis interpellantes: V. 1.

Gen. 36.

IV. Paleftini invidentes Ifaac ; quod ita

Quis afcendet ante nos contra. Conangum , C& erit

Dux belli?. At vero nunquid ipfimet imhediate:

benediceretur a Domino , puteos ejus gb-

h3

. ftruxerunt.

& dire&te hanc electionem perficere poterant?

Cur igitur juffüum preftolabantur? Abulenfis Abulent,

Gen. 30«

V. Filii Jacob invidebant fratri fuo , nec

poterant ei quicquam pacifice loqui , quod a

caufam fuiffe refpondet, invidentià de alternain c- 22.

preeminentia; nam de quacunque tribu nunc Judic. q.

patre plus aliis diligeretur.

$. Anton.

VI. Cum in aula Principis cujusdam Siculi

fumeretur Princeps, illa tribus videbàtur prae- ' ^*

p. 2, tite 8.

duo effent milites, quorum unus invidus erat,

lata/czteris, & ex hoceritinvidia, qux valde

$ $2 |lIter vero avarus, ambo vero omnibus hisce

vitanda erat in tali aCtu , ubi oportebat omnes

criminibus noti. Princeps die quadam fecum

effe unanimes; cum enim a Deo illuminati in-

aulicis fuis recreare volens, ambos ad fe ac-

telligerent, minime convenire, ut pro electio-

cerfiri facit, & in confpectu omnium eorum

ne unius omnes alii mutuam adverfus fe invie

F

fibi praítita beneficia magnificans, eademque

diam provocarent, tametfi zequali refignatio

un!

rato animo remunerare volens , illos a fe pe-

ne, & generofitate przditieffent; hanc autem

D

Q

tere juífit, quidquid vellent, paratum enim fe

invidiam íciebant fe timere non pofle, fi

M

Deus

/

wr?

Titulus LXXV. . Invidia.

47

Deüs quoad eligendam divinam füam volun-

ereptam , funeftam plane tragcediam ador-

tatem manifeftaret ; hac nempe ad compe-

nant, Menfis remotis, omnes larvati, hiftrio-

num in morem fubintrant ; fponfum aftu in vi-

fcendum livorem & :mulationem, quz etiam

inter viros virtu

cinum cubiculum fevocatum ftrangulant, ac

fima erat.

ofos fzpe fe inünqac, aptifï-.

veftibus continuo exutum,aliisque mortuariis

3

Damnum.,

indutum, ac larva perfonatum, in convivan-

tium coctum humeris fuis inferunt; faltumque

PaulDia. X. Comes quidam Bonifacius pro favore,

hia. mi'

uoapud Valentinianum Imp. valebat, prore-

fünebrem exorfi mire omnes oble&ant, dum

fcell, ]. 14.

tandem figno dato, avolant, & fe Euro ocyus

gis dignitatem in Lybia occidentali affecutus,

4&tii viri in Imperatoris aula przcipui, ita in-

ex edibus proripiunt, relicto fuper pavimen-

videntes oculos perftrinxerac; ut hic tantam

to,ut putabatur,focio larvato, qui mortui par»

e

iftius fortunam ferre nequiens, calumniofe

tes egerat. Hunc jam czteris dilapfis, convi-

eum apudimp.occultz,quam mo'iretur,in im-

v&e trudunt, vellunt, ut affurgeret 5 ad hzc

perium rebellionis, deferret. Ideoque *alis ab

omnia immoto fponfa forte larvam detrahit,

Imperatore habitus, & publice nominatus eft.

& oludum infolentem ! o ferales nuptias ! ec-

-Quod non ferens Boni(acius ad W/andalos

ce fponfus verum funus exhibetur, comper-

transfugit, ac per eos magnam toti Africanz

tumque a lavernionibus, ob fponfam fibi prz-

Ecclefiz cladem intulit. Hzc fübAn.427. acci-

reptam morte crudeliffima prefocatum, ac

derunt.Anno porro432.cum in gratiamImper.

omnibus oftentui & ludibrio expofitum fuiffe.

XIII. Lutherus erat Monachus Auguftini

3. Marchahnt,

reftitutus, Romam militiz magifter rediiífet,

jterum ab Aetio impetitus, & five duello, ut

nus, cumque ab Archiepifcopo Moguntino a

d in hort.

paft. tub.

vult Paulus Diac. five alio modo gravi ab Ae-

colligendas pro bello contra infideles elee.

facerd. tr.

tio accepto vulnere, ut fcribicMarcellinus, oc-

mofynas indulgentiz cruciate promulg aren-

4. le&. x.

cifüs eft. Sublato itaque amulo; multis annis

tur, ipfe concurfum ad ecclefias Dom inica- f, 151.

res fuas feliciter promovet Aetius, qui devicto

norum, multo majorem , quam ad (uas effe

etiam Attila Hunnorum rege, a Valentiniano

videns, inde exafperatus, talem concepit di-

coníül creatus eft, An. 4*4. Huic anno; atque

fplicentiam & furorem, ut calamum füum ad

inftar gladii acuens, contra authoritatem Ro-

- huicfümmi honoris gradui fervabatur divinz

vindiCte crudelis viriinvidia, nimirum Maxi-

maniPontificis, nec non contra indulgentias

fcribere cceperit, & hinc originem füam du-

mus quidam fenatorii ordinis, e Maximi ty-

xanni illius ftirpe,quemTheodof(ius feniorImp:

xit ejus rebéllio, qua tot alios una fecum in

e medio fuftulit, novi con(ulis faftum impa-

tot errorum barathrum perduxit,

tienter ferens,confictis calumniis,perinde ac fi

XIV. Aman Agagites invidens gloriz Mar- Efther 7.

in cxfaream majeftatem quidpiam machina-

dochzi, quzfivit ab Afvero rege deleri to-

htton,

retur, ita ejus apud Inip. per eunuchos gra-

tum genus Judzorum, & ipfumMardochzum

'tiam füccidit, ut vel ab ipfomet Imperatore,

in ligno preparato fuüfpendi ; fed mediante

,lit Qu

$a

vel ab aliis ejus juffu, fit interfectus. - Peri-

regina Efther verfa eít fententia contra eum;

turus citius (üt certa revelatione vir quidam

ut illo die füfpenderetur in lignó ab eo prz-

fan&tus cognovit) nifi piz uxoris ad lirbina

parato , & omne genus fuum.

L

Apoftolorum pro mariti falute quotidie fup-

.XV. Invidia diaboli primi parentes

x

f'ed,u&i- Sap. 2«

fünt, & mors in orbemi terrarum introivit.

. plicantis precibus fervatus fuiffet.

Pedag; —— XI. Lugduni paucos ante annos accidit,

XVI. Cain ob invidiam erga Abel conce- Ger. $C

tam primum homicidium perpetravit. -

chrift.p.1. ut honeftz & nobilis matronz conjux, abalia

€7-$5: item nobili turpiter adamarerur; cumque il-

- XVIL Propter invidiam pontificesChriftum Marc, 14,

n 4

tradiderunt, & morti adjudicari petiverunt. v. 1o.

le füumma pace & amore cum optima'uxore

a pluribus annis viveret, ifta legit'füiïä*,'öäiïïsr

XVIH. Invidus quidam monachus de pfal- spec. Ex.

terio furto füblato Paphnutium falío accu- dift.o ex.

hrjf

que invidens amoribus, ut concordes horum

h

conjugum animos divideret, uxoris cafliffi-

fans, à dzmone fic obfeffus eft, ut a nulloalio 221 |

mz fidem apud maritum in füfpicionem, cam

(licet plures in illo conventu gratiam pe'en-

)

verifiniilibus vocavitindiciis, utinnocens do-

di demor

es habuerint) &:Xpelli.pom:r;i't,qggm

iG L

mo exturbata, & inhumanis modis ab conju-

a Paphnutio.

;

n

ge habita, non prius in gratiam redierit, quam

. XIX. Au

licus quidam, cum emulum füuum 16.'dí8. 9

multis poít annis. Tanti mali incentrix jufto

apud regem de adulterio cum regina com- €*- 133

Dei judicio, graviffimo medicisque incognito

miffo falío accufaffet, eoque rem deduxiffet,

afflicta- morbo , cui nulla uspiam inveniretur

ut rex mandatum calcariis daret, ut primum

Ilenfo

' 2

medicina, ne morte quidem, ( mori enim non

aulicum, qui ad ipfos venturus effet, in for-

poterat) memor, quantam perniciem quiee

nacem projicerent, juflo DEI judicio, (quia

iC- q'

emulus ejus prius ad calcarios miffus, inte-

uílimo conjugio attuliffet, convocatos con-

juses veniam rogavit, faffa palam, ab fe per

rea ad facellum miffam auditurus diverterat)

füummam calumniam , invidiamque conficta

primus ad ipfos venit, & in fornacem conje-

efle omnia ea, quibus fan&um inter illos ca-

Qus periit.

XX. Invidus facerdos Florentius, quia S. S. Greg i,

fti thori amorem impie diíiraxiffet, Quibus

dictis animam efilavit.

Benedi&o venenum dedit, & feptem nudas o. dia-

Engelgr.

XII.. An. 1643. ante Cineralia Pari(iis, re-

puellas in ejus coníp

e&u choreas ducere juf- log 3.

Dom.

gali luxu nuptias celebrari in zde viri przeno-

fit, mox repentina morte interiit.

Q

,

uinquag. bilis accidit,qui puellam duxerat,quam plures

XXLLugduni,cum puella quzdam maritum Padsg.

$ 1P:?- proci deperierant. Hi indiguati, fibi pradam

e in chrift p»5.

qucmpiam turpiter deperiiffet; eumqu

em

I [

Bibliotbece IManualis . Concionatoride

48

t. 7. $. 5. finem uxorem ejus, feminam honeftiffimam

Perfis vidtor rediens, dum a Byzantinis itte

to. Ó. ann.

exBaronio i. fufpicionem commiffi adulterii pertraxif-

genti plaufu, ac triumpho excipitur, invie

fet, occulto quopiam morbo graviífime cor-

dus

ater filium ad Ífe alacre reverfüm in

j

451.n 50.

repta eft, nec citius mori potuit, quam cri-

conclavi ftrangulari juffit, ejusque cadaver

h

men ex invidia adnmifïum fateretur,

militibus objici , addito przconis edictos

kf

Unus in coelis Deus, unus in terris Solyman-

nf

Fuga.

nus. Frater minor, quod ideo ploraret, bi-

Num. Ir.

XXII. Cum duo viti in caftris propheta-

duo poft veneno füblatus eft. Tertius ad Per-

rent, Jofueque Moyfi id nuncians rogaret,

fas confügerat, fed per legatum dedi juffus,

ut id prohiberet illis, refpondit Moyfes s

fecuri palam percuffus eft.

Quid zmularis pro me 5 utinam omnes pro-

VII. Caligula Czfar pulchros & comatos, Sueton;

hetent.

fi quos obvios haberet, occipitio rafo detur. inImp,

March. tr.

XXIII. S. Gregorius Nazianzenus cum vi-

3. tüb fac,

patos prz invidia fieri curavit.

deret ecclefiam propter fuüos emulos pertur-

VIII. Theophilus Imp. jamjam moriturus, Eogelgra

le&-5- batam, dixit: Abíit a me, ut mei caufa un-

ne Theophobus, quem ex invidia in carcerem Pom. $.

po

quam aliqua (imultas inter Dei facerdotes

conjicijufferat,fupereffet;caput illius przcidi,

ipb.

Bu

oriatur. 1llud Jonz ufurpabo : Si propter

fibique offerri juffit; quod exangui manu ap- ,

DTj

&

me orta eft tempeítas, mitte me in mare.

prehendens, & cum gaudio contemplans, di-

Engedg. — XXIV. Michael Angelus Bonarottus, cum

xit: Ego pofthac non ero Theophilus, nectu

fol. 137. juvenis Florentia Romam veniffet, & Ra-

'Theophobus. Et hoc didto

expiravit.

phael SanGtius Urbinas arti illius invideret,

N

IX. Solymannus Turcarum

Imp. Muftafam tbid,

LÉ

Bacchum unum cum fatyro ludentem affae

filiorum natu maximum ob Perías devictos

bre effinxit, quem brachio mutilavit, & no-

cum fplendido triumpho a Byzantinis excee

men fuum bafi infculprum cemento opple-

ptum, & cum gaudio ad patrem properantem,

vit, ac ftatuam fuligine tingens, in vinea

in fuo conclavi ftrangulari juffit, & cadaver

cujusdam civis, ubi domum brevi extruen-

ejus militibus objici cum hoc di&to: Unus in

dam íciebat, defodi curavit ; cumque poft

terris Deus, & unus Selymannus.

annum ab iis, qui fundamenta jacebant, fta»

. X. Alexander Magnus odit Perdiccam;quia Zlisn. f,

tua reperta effet, & ad Pontificem delata;

bellicofus erat: Lyfimachum, quia militandi 12- hifte

omnes artem mirari, antiquitatem extolle-

peritus : Seleucum, quia magni animi : Ptole-

M

re ; folus Michael diffimulabat, jam lite in-

mum, quia omnia profpere ei evenerunt,

ter illos exorta, San&tio affirmante opus per-

Ípt

XlI. Cambyfes rex Períarum fratrem jn- Suetonius,

M

fe&tiffimum omne pretium excedere, ni(i

mutilum foret : Michael nomen exhibuit;

terfecit, quia arcum validius, quam ipfe at-

traxerat.

H

czmento amoto, & brachium attulit, quo

XII. Belifarius

Juftiniani Impe—ratoi*is præ-ï Beirl. in

fingulare fibi ex invidi Sanctii fententia no-

fectus, fübactis Vandalis, & triumphatis Per- Fefto Nat.

men comparavit.

fis, oculo utroque orbatus, ad tugurium vis S-Jo-Bapt.

5 e V.

regix ad(itum confugiens, ftipem a prater- 'e*t: 2-

Wa

euntibus hac formula precabatur : Viator;

EXEMPLA PROFANA.

ls

da obolum Belifario, quem virtus extulit, in-

Ma3nfi

ogenes quondam interrogatus, quo-

vidia excoecavit.

difc 14,

I. 'DI

nam modo quis de inimico fuüo fe

&

XIII. Gobrias Darii regis focer, ut inimi- Juftinus.

h04

n- 6.

vindicare poffet, refpondit: veritate, & ar-

cum a tergo fe ample&entem interficeret,

Matt

gutia, id eft, bene & virtuofe (e habendo in

feipfum eníe transfodit.

cun&is operibus füis ; hoc enim modo effi-

XIV. Cum Apollo a

Jove ad explorandos I;angïns in

ciet, ut cor & vifcera adverfarii füi per invi-

hominum animos miffus, in avarum & invi- Polyantr..

diam dirumpantur.

dum incidiffet, juífiffecque quemvis aliquid f- 594-

Anton. in

II. Periander nem

ini invidebat, dicere foli-

petere, ca tamen conditione. ut alteri idip-

Mae

Meliff.p,t. tus, quo magis quisque alteri invidet. eo ma-

füm duplicatum daretur, avarus nihil pete-

fer. 62.

jorem fieri caufam bonorum ei; cui invidet.

re voluit, invidus autem petiit, ut fibi unus,

btl

kà,

Stobsus

IlI. Theophraftus invidos reliquis homini-

alteri uterque oculus erueretur.

fer.dein. bus infeliciores cenfebat, eo quod alii fuis

vid.

tantum in calamitatibus dolerent ; invidi ve-

$. VL

ro przter fua mala bonis etiam alienis con-

triftari folerenc.

r

IV. Themiftocles ob honores Miltiadi col-

SIMILITUDINES.

W

JEmil,

Probus latos,quod barbaros in Marathone füperaffet,

d

! Qlualitas. "

tanta invidia correptus eft, ut noGtes infom-

nes confumeret, rogatusque, quam ob rem

I SI

cut ille; qui primus ejusdem mali pe- Cafr. coli.

tam (zpe excitaretur, Miltiades,

. fte corruptus eft, nec medelam poeni- 19. c 17.

trophzis füis me excitabat.

. ref poqdit,

tentiz , nec fomentum unius curationis ad-

lii,

$tobzus

V.. M. Cato dicebat, eos, qui fortuna mo-

mifit; ita & hi, qui iisdem fe percutiendos

fer. 56. derate, fobrieque utuntur, minime peti invie

morfibus tradiderunt, omnem opem fandi

incantatoris excludunt.

1

dia ; non enim, inquiebat, nobis, fed bonis,

Yuy

quz nos circumftant, invident homines.

II. Sicut proprium Dei, liberalitas, & largi- $. Zeno

t t

Baron. an

VI. Solymannus Turcarum Imperator qua-

tas, ita proprium eft diaboli livor & invidia, fer- de li- .

Don,

Qui

441o

tuor habuit filios, Natu maximus Muffaffa de

& ideo obfervemus fratres, vitii hujus incur- V9T*-

fum,

Tituus LXXF. Invidia. :

49

füm; ne forte partïcipeS operum diaboli effi--

operum magis excoecatur, unde deberet il-

ciamur, & pari cum eo fententia condemne-

luminari.

3

fnur.

XIII. Sicut fcara

bzus unguentim fücci , s. Epirh.

s. Anto

II[. Sicut omnes virtutes (fi tamen virtu-

bal(ami, aut nardi, aut alium quemvis odo- hi. 40.

Pad, fer. tes füunt verz) conftituunt hominem mem-

rem bonum non (uftinet, fed in ftercore (ein-

in fer. 4. brum Chrifti; fic, juxta fententiam docto-

per ver(íatur ; fic invidia non nifi vitia alio-

pat.

rum, peccata conitituunt hominem mem-

rum notat, & eorum virtutes odit.

brum diaboli, & ficut charitas eft membro-

:

Fuga.

rum corporis Chrifti conuexio, ac etiam liga-

XIV. Sicut, cum aliquem videris vinct

um $- Chryf.

mentum ; fic invidia eft malorum ligamen-

ho. 14. in

0i

cervice, manibusque ferratum, non invides,

.

Matth.

tum, dzmonis fcilicet, capitis, . Sicut igitur

fed mifericordia illius rangeris ; ita & cum vi-

o

membra, quz per charitatem fünt connexa

deris divitem cun&tis omnino rebus circumda-

Chriíto , non poflunt effe (ine debita opera-

tum noli propterea illum putare locupletem,

'tlgh

tione; ficmembra, quz per invidiam demoni

ll f

propter qua debes eum infelicem vocare.

conneQtuntur, quiefcere non poffunt, quin

XV. Sicut fi mendicum in fabula vides, Lipfivs

fuo capiti conformiter operentur.

A

Plutarch,

qui regis perfonam füftiner, auratum & pul. coaftant.-

IV. Sicut acanthides maxime adultis jam

chrum vides, fed non invides : quia latere

Il' C- 40

deinvid. frugibus, & rofis florentibus incumbunt ; ita

invidia maxime adoritur bonos, & ad virtu-

füb auro illo fcis fcabiem ; ita idem exifli-

mare debes de cundis magnatibus mundi

tem proficientes, atque gloriam.

Z

3. Zeno

male viventibus,

- V. Sicut mufcze omiffo fano corpore, ubi

!I 6'

vulnus eít, concitz, przcipitesque conve-

Damnum; :

Fäbef

. niunt; ita & invidi, fi quid ab aliquo inhac vi-

XVI Sicut papiliones lucernam

þexfïngue-

conc.ó in

ta benegeftum eft, (i quid przclarum in a&i-

re volentes, fe. ipfos amburunt ; ita invidi

$

t.

bus, in verbis probabile, in moribus admirane

volentes aliis radios divinse bonitatis eripe-

dum eft, nihil prorfus vident, nihil retraCtant;

re, fibi potius, quam illis nocent.

fi autem quid aut culpabiliter geftum, aut in-

XVII. Sicut viperas dicunt abrupto ma- s. Bafil.

il

cauto fermone prolatum, ut accidere homi-

tris ventre nafci ; fic invidia concipientem fe orat. con:

animam corrodit ac tabefacit.

tra invid.

Àil

nibus folet, hocloquun:;ur, hoc

proferurilt-,

hoc in publicum venditant.

XVIII. Sicut tinea veítimento, & vermis Prov. 25.

Bellov,

V.

IO,

VI. Sicut aranea, quidquid fügit, in vene-

ligno, ita triftitia viri nocet cordi.

!toniül.

Ípec l.3. num convertit ; fic invidus omnia bona pro-

XIX. Sicut ferrum abfümitur rubigine, ita laert. 1. 6.

P-4.dift.1. ximorum in deteriorem partem interpretan-

invidi fuo ipforum vitio, etfi a nemine lz- ^ !*

do corrumpit.

dantur, contabeícunt.

]. in

VILSicut flaàam augmentat,magisque vo-

XX, Sicut furentes fzpe numero gladiosS. Chryf.

o Ndt,

racem efficit injectorum lignorum copia ; ità

in fe convertunt,ita invidi folam invifi perni- !9- 44 de

T.

oDapt,

& e(tum invidiz,profectus & augmentum vir

ciem intuentes propriam negligunt falutem.

d

tütis.gloriz, meritique amplificat ; ut proinde

XXL. Sicut apes poffunt quidem infigere Eraf. Ro-

$.Chryfin D. Chryf. fequentibus inlivorem non dubita-

aculeum, fed eo reli&to ipfie etiam pereunrc; 9rod. ia

PL50. . pit inv-àai verbis: O invidia! perturbationis

ita invidi, dum alios lingua dolofa ladunc, ^Poh.

. plena, ignis, qui nulla ratione extinguacur.

propriaipfiquoque malignitate contabefcunt.

S. Chryf.

VilI. Sicut fües lutofa immunditia, & dae-

XXII. Sicut navis incendiaria ad hoc con- Engelgr.

ts

Matth,

ho. 42. in mones noflris damnis letantur; fic invidi ca-

ftru&ta eft, ut feipfam perdendo etiam alios/n Dom. s.

po

lamitate proximorum exultant, alienas ja&u-

perimat 5 ita invidi, ut malum alteri creent,

Epiph,

ras fuosquz'ftus exiftimant. Nonne igitur ta-

feipfos perdere non verentur.

e

ii

les homines lapidibus petendi? Nonne omni

XXIIL Sicut tigris mufico concentu audi- r

b

t

'iä.exs, ;

)

cruciatu corquendi? non aliter profecto,quam

to crudelius fzvit, & dilaceratur, fic profpe« Hier.

rabidi canes, dimonisque atroces furiz.

rojufti eventu peccator irafcetu

dilacerabit animam.

; & propriam

4

Marcb. tr..— [X.Sicutin fole ambulantes umbra fequitar;

4» tub.fac. ita in honore &felicitate ambulantes invidia;

XXIV. Sicut omne jaculum, quod vehe- S Zeno

le&t, 5.

ubinullum lumen, umbra nullas fic ubi nuila

mentius füerit intortum, fi forte in aliquodl^ e

felicitas, nulla invidia.

Hinc illud poetz:

folidum & durum corpus illiferit, in eum con-

Invidiofa mee nempe umbra pedi[[equa oite

