omnium nomina deícripta teneret, nec eosn. 4

peri ter eodem tempore eleemofynam peten-

fine lachrymis afpicere poffet.

ti rer dedit dicens : ne forte Dominus meus

XI. Gregorius XIII. nondum

EpirCOPus 3 Iho .:Il.- 61

quidquid neceflariis fumptibus detraxerat, in

;bid' n. u

Chri&us fit, pericalumque mifericordiz mex

[ d

pau-

Titulus XCV. Mifericordia erga Fioos.

'33?

Jtius ü

pauperes ftudiofos alendos impendebat. Sin-

rit k

'iþn eo clara olim, & multis familiis divesDu-

Purolig

gulis annis feptuaginta aureorm millia in Pon-

cum gens,tam prona erat hofpitibus recipien-

tificatu pauperibus diftribuit. . Decies cente-

C.'].ti(. q»

dis, ut fzpius patresfamilias, dum eos quisque

.pl 40

na millia aureorum in virgines matrimonio

domum [Íuam trahit, non fine reprehenfione

elocandas, vicies centena millia in pauperes

altercarentur. . Id porro ne fieret, placuit, in

Ítudiofos prater fumptus in feminaria erigen-

foro, in quod hofpites primum convenire fo»

da impeníàas expendit. Singulari vero affectu

lebant, colümnellam erigere , anfülis, annu-

pauperes patria extorres complectebatur, ita

lisve circum infixis ab unoquoque patrefa-

utnulla prope provincia fuerit, quam ejus ef-

milias ea lege, ut ad cujus annulum hofpes

fufa largitas non pervaferit;

h

imo ad Aptipo-

equum alligaffet,eumve ratione alia tenuiffet,

. das usque penetrarit.

t

illi fas effet, hofpitem füo jure domum dedu-

1. n.33.

XIL. S. Carolus Borromeus a

rcafn elkeemo-

cere, lautitias prebere , omnique officio co-

[ynis pene femper exhauftam, imo quotannis

lere, aliis przjudicio acquiefcentibus , homi-

etiam ad multa millia obzratam habebat;

nisque fortem amico livore invidentibus ;

neque tamen timebat novas fübire impenfías

fed nullus fortuaz

ingratiam pauperum. . Quin etiam cum Oi-

Y»

fplendor þoc charitatis

»

r

livore non vincitu.

remíem principatum quadraginta millibus au-

Utilitas.

reorum vendidiffet, intra viginti quinque dies

- XVIl.FeceratnaufragiumIndico

in Ocäanojo. Rho.

omnes has

pecunias in egenos & pia,opgra

Alphon(üs Albuquerquius, eoque in tumultu,. 1. e. 7.

diflribuit.

um unusquisque fibi confulens, amiciffimo-"* 4*

Id, n 17.

XIlL Tempore S. Joannis Chryfoftomi

rum facile oblivifeitur, ipfe dux, ac claflis

À

fola ecclefia conftantinopolitana quotidie

praetor puerum nauticum, qui mari haurieba«

alebat tria millia virginum & viduarum, prz-

tur,in humetos fuftulit: clamantibusque cuns

ter alios mendicos, egros, leprofos,incarcera-

&is, ut abjecta farcina, vicinam ad navim ena-

tos, advenas,

taret, fperare fe dixit ejus infantis innocentia

bat.

quibus cibum & indumenta da-

tutum fe mediis in undis fore; donec fcapha

iï

Jo.Rho, XIV. Margarita Philippi HI. rcgiarum vir-

ad excipiendum expediretur , itaque fadtum

£

1. VirSel. tutum exemplis affatim dives Regina,dum hi-

fuit: diceres, innocentiam in

:

antis pericli;an-

a

^ 7: 1 t fpanicz navigationi fzvum hyeme fe aperit

ti duci pro fübere fuiffe.-

j

mare,Mediolani fub(titerat, & domefticz non

. €«XVII. Ultra omnem

cxpe&atïoncm inIbid, n,11.

l

imfnemor diíciplinz, przclara edebat, exem-

ampliffimo hoc füblevandarum miferiarum

Js

pla. Itaque quum pauperem pannofum, femi-

theatro Franciíci a puero Jefü virtus fpecta-

nudum, ab hyberno gelu torridum atque obri-

ta eft, Nulla eft tanta calamitas, nulla ad«

"

- gefcentem vidiffet, accerfito e ftipatoribus

veríie fortunz injuria tanta , adveríus quam

principibus uno: videait, mifellum illum al-

prompta Franciíco charitas non eflet, atque

gentem ; tu ex optimo panno veftem ei a far-

ne integrz ejus laudes, ant antiquz majorum

. tore ad modulum fcindi actutum cura, mox-

iv

es, aut ftudio congefte opes, partem (ibi

que ad me afferto : factum,quod imperaverat,

jl

quam audeant vindicare; homo fuit fine

domum reverf(a vefti ífaendae manum admovet

lare, fine tecto, fine arca, ipfo Iro; aut Furio

2

Regina, totamque diligentiffime confuit;paue

pauperior. Rurfüm, ne quid, preterquam

b

peremque lautum, acregia ftipe donatum in-

fibi; eloquentiz , aut moribus elegantioribus

]

duit chriftianz mifericordiz gloriofiffime ope-

mifericordia deberet, ruílico, ac fuüb initia

l

rata. I nunc, magne Macedo, & laneas illas

propemodum ftolido ingenio, fed patientiz;

fororum tibi manu textas Perfis objice Regi-

4

fed charitatis indomita. Hisille opibus fretus

nis: habet Chrifti pauper veftimentum, quo

(mitto enim, quod in nofocomio per triginta

purpurea tanti Regis contemnet amicula: nam

annos decumbentibus laboriofiffime, & nul-

|v

e

& quovis Regis faftigio Chrifti nomen decet

la ni(i operis ipfius mercede fervivit) infantes

effe gloriofius.

orbos, aut pudendos parentibus, educares

I

Ib. n- lf.

j

XV.Adjungam magnz

Reginz matronam,

adoleícentibus Compluti, ut Doctores au-

. non fortuna, fed virtute comparandam. Cor-

dire poffent, ftipem emendicare, nobiles pu-

TrBreritn

neliam Lampugnanam mediolanenfem. Hec

ellas collocare , fzminis e naufragio libidinis

enim mendicabulorum centunculos farcire,

enatantibus tutum portum aperire , paupe-

e:Rom- Id

illis affidere, atque per otium chriftianz difci-

ribus epulum fi

T Seph

ulis annis dare, veftibus nu-

; plinz rudimenta docere, cibum non prius ca-

dos fovere, afflictis opera, atque gratia, qua

s

'pere, quam illas eleemofyna donare, fzminis

plurimum valebat, apud Principes adeffe:

n

in Nofocomio capillum pectere, ac purgare,in

demum ipíe feminudus , ac vili facco te-

more habuit. Verum, quia non fatis hoc illi

Gus, algens ac nunquam fibi non iratus,

gsSurius

d [ndo

videbatur, preclariffimo infüper facinore vo-

omnibus opem ferre , & quamquam inju-

luit fe effe mifericordem.. Puellam enim ele-

riis, atque etiam non femel verberibus male

mTolef. J

phantiafi corruptam, atque miferabili fpecta-

mul&atus, non ideo potuit abftineri. His

11 033 9-

culo in publico Jacentem, füblatam in domum

ille artibus tantum & vulgi, & Principum fa«

$ptt p

füo in le&ulo collocavit, cum ea maternum in

vorem collegit , ut , quum omnibus effet ve-

(4 fym

morem cubuit, medicas admovit manus;ofcu-

nerationi, ab his auferret, quod in pauperes

g.

lisque demulcens, candem reddidit fanitati.

diriperet, hominesque ad pietatem pro libitu

05 "T

Nefcias, an Corneliam miferiarum illius par-

duceret: neminem facilius homines fequun-

ticipem, an illam hujus dicas fuiffe felicitatis.

tur, quam a

dunt invenire.

pud quem vit& prafidia fe cre«

,Sïlb- l Ó

ibid.n.6. — XVI. Bertinorum oppidum in ZEmilia eft,

l

uu

u-

R. P.kliobn. Dibl, Man. Ton, 44.

X

;Bibliöt.äem Manualis Concionatoria

338 -

Vitu lc !.

XIX. In vita S. Philippi Nerii legitur, quod

ris manavit, ac fi ex putrefcente carne illius

pro vermibus aromata ferbuiffent. Et tamen

€. 29. 1 5, cum Cardinalis Baronius, ex noftra congrega-

tione affumptus, per novém annos continuos

de bono hoc viro fzculari, & conjugato, ac

terrenis negotiis jugiter occupato , nullum

hofpitalia frequepeatfet;fzpe contigerit,quod,

dum febri obnóxius eo fe contulit, domum

aliud bonum opus legitur, quam quod miferie

polítea reyztíus füerit incolumis & fanus. Nec

cordiz operibus affidue deditus tuerit.

J

mnirupes quia, üt Hugo Cardinalis ait: pro eo

XXII. S. Bonifacius adhuc puer cum vefti-spec, Ex-

2f 20,

vad viti mifericordes miferias aliorum tol-

menta fxpe, quibus tegebatur, & prazterea empl. tit,

omne horrei, quo mater alebatur,frumentum miteric.ex.

iünt, vel mitigant, vel faltem per compaffio-

nem portant, jure viciflitudinis immunes

in pauperes expendiffet,ideoque mater valde ! € 5

affliCta eique fübirata effet, precibus in horreo

regote

erunt a propriis; hoc eít, quod Propheta re-

Dial. c. g.

gius forfitan infinuare voluit, quando, polt-

füfis totum iterum optimo frumento replevit,

quam dixiffet, Deum noftras mifericordias li-

- XXIII. Deus dedit,fütor opificio,qui quid- s, Gregor.

Sophtohs

beraliter effe remuneraturum (qui coronat te in

quid ex neceffariis fümptibus füpererat,fabba-1. 4. Dial,.

jn prito

mifericordio.e wifevationibus, qui veplet in bonis deft-

to femper in pauperes diftribuit,vifa eft pro eo c. 36.

fpit, &

derium tuum ) mox quoque fubjunxit : renovabi-

domus infignis in coelo edificari, in qua tamen

Yj

gur, uf agtla, juventus, tua:. quia, qui operibus

ftruenda folis fabbatinis diebus laborabatur.-

— XXIV. Anno Chrifti 195. Cum dira fames Thom.

charitatis, & corpaflionis jugiter fe impen-

dunt, inpoffeffione & jure longzva vite exie

provincias vexaret, matrona quzdam genere Canuprat.

ftunt, Unde Cafarius hiftoriam quandam de

clara,fed mifericordia in pauperes nobilior, fi-- 2- c 28-

Podir,

Ecclefiaftico, pauperum fubfidio vehementer

ne pondere & menfura, quidquid poterat, da- V* 7: 8-

dedito (qui DecanusS.Andreg Coloniz;Hen-

bat; cumque omnem jam farinam etiam fco-

Chrit p.

|

20 cl 251

ricus nomine, extitit) receníens,non fine eme

pis colle&am ancilla ad ejus imperium diftri-

$2

hafi, illum ad decrepita

buiffet, redire ad ciftam juffa, plenam farina

x

xiíle dixit.

4

i

mlgs*kque getatem yi-

optima invenit: fed & horreum ab eo tempo-

Sutius 26

XX. Cum dece

dente ,C*o-r'i&a'-'ntïno' Magläo

re juffu mariti pro mendicis apertum miraculo

E

Julianus füccefliffet,legem is tülitjne Chriftia«

randi ad pauperes toto illo famis tempore

ni quicquam in hoc mundo poffiderent. Por-

alendos fuffecit. Ipfa vero Domina feptem an-

-ro Gallicanus in pago Oftien(i quatuor cafas

te mortem diebus continuis aviculam mirz

habebat, quarum penfiones in eos, quos dixi-

pulchritudinis,infolito cantu eam recreantem,

müs, conferebat ufus, adeoque Dominum me-

atque ad cceleftia gaudia invitantem audiebat.

;n. Ba,da

tuit habere defenforem, ut quicunque in eas

XXV. Ofwaldus cum quondam cum $.v

ingrederetur, ad fifci ti

tulos conftituendos;

Aridano Epifcopo ad menfam fedens miniftrol. 3. de ge-

ac penfiones exigendas, ftatim a diabolo ob-

d i

pro eleemofynis conftituto; & magnam pau- ftisAngl 6.

fideretur, & quisquis a&torum ejus effet ex-

perum multitudinem in plateis eleemofynam

actor, leprofus fieret.

petere nuncianti, & cibos, & catinos de mene

Dra, 6

Zeph' p H

s L] Gregür-

XX1. Neque hoc filen

dum e&*,quöd deTheo.

fa auferri, & pauperibus diftribui juffiffet, S,

1. 4 Dial.

vhanio Cenereten(is urbis Comite, in eadem

AÁridanus manum ipíius prehendens dixit:

6 X' Sl 3.

C 27.

urbe pofitus multis aítantibus agnovi, -Ruit

nunquam hac manus com

p'ut;r;icet : quod

pamque vir mifericordiz aCtibus deditus;bo-

& factum.

nis operibus intentus, hofpitalitati przcipue

XXVI. Tiberius Impcrator,cuim omhes füos Drc,k-/'öa?

^ ftudens, exercendis quidem Comitatus curis

thefauros & redditus in pauperes diftribuiffet, Zeph. p. 1.

ob id increpatus ab uxore , refpondit, Domi- *9:

occupatus, agebat terrena & temporalia, fed

ut poft in fine claruit, magis ex debito, quam

num abundanter provifurum , id quod etiam

ex intentione,nam dum

propinquantis mor-

fadtum; nam in palatio ambulans, dum cru-

B

et)

tis ejus tempore gravi

a acris tempeftas

cem eidem infcriptam videt, indignum ratus

obfifteret, ne ad fepeliendum duci potuiflet ;

crucem pedibus calcari, juffit lapidem aufer-

Ibid. É 3

TT

cumque uxor fua cum fetu vehementiffimo

ri, cumque tertium (imiliter figaatum inve-

inquireret, dicens: quid faciam? quomodo

niffet, tandem ingentem thefaurum reperit.

Sed & Narfes dux militiz cum mortuus ef-

te ad fepeliendum ejicio, quz oftium domus

hujus egredi pra nimia tempeftata non pof-

fet, fenex, quem unicum ille thefauro (uo in-

füum? Tunc ille refpondic: Mulier, noli flere,

genti cuftodiendo prefecerat , Imperatori

uia mox, ut ego defun&us fuero, aéris fere-

eum revelavit, cujus juffu thefaurus ille ad

L ha,

nitas redibit; cujus protinus vocem mors, &

palatium per aliquot dies deportatus eft.

&Lf

»

)

mortem ferenitas fecuta eft, quod fignum

" XXVII. Cum Petrus Telonarins mendico$pec. Ex-

etiam alia figna fünt comitata,nam manus ejus

importune eleemofynam petenti invitus pa- empl. d. gv

& pedes podagre humore tumefcentes vul-

nem projeciffet, & poftea fubuculam ctiam ** ??*

lil Pa

pneribus pleni erant, & profluente fanie pute-

alteri donaffet, in judicium fübinde vocatus,

( 0, s. j

bant, fed cum corpus ejus de more ad lavan-

ob tantillam eleemofynam a damnationis fen-

dum fuiffet nudatum, ita manus, pedesque

tentia liberatus ; vitzque reftitutus , feipfum

ejus fani inventi funt, ac fi unquam vulneris

tandem vendi curavit, vitamque in humili

«

nihil habuiffent. Du&us itaque ac fepultus eft,

fervitio fancte finivit.

ejusque conjugi vifum eít, ut quarto die in

XXVIII. S. Gregorius quia fcutellam uni-Ibid. d. g.

lbld,pl 3

fepulchro illius marmor ; quod füperpofitum

cam, quam a matre miffam habebat , Angelo ex. 9o.

u*'

fuerat, mutari debuiffet, quod videlicet mar-

füb fpecie pauperis mendicanti obtulit, pro-

mor corpori ejus füperpofitum cum fuiffet ab-

moveri ad dignitatem papalem meruit.

.

XXIX. Er

di

"

"

Ccius romanus

Senator cum

Ibid. diff.

latum, tanta ex €orpo

n

i

re ipüus &agrgntia odo.«

quatuor 9 ex, 139»

[

Titulus XCV Mifericordia eraa. Vivos,

39

quatuor millia pauperum tempore famis pa-

audiensque Chriftianos effe, coelo manus at-

viflet, eaque ceffante ad fuam quemque pa-

tollens mox decrevit eandem fidem profite-

triam per vehicula reportari juffiffet, vocem

ri, idque poftea reipía praftitit.

de coclo dicentem audivit: Et, tibi & .femini

XXXVIII. S. Ida, vidua, tumbam , quam N:dafi.ig

tuo panis non deficiet in zternum , qui me

fibi prepararat, bis quotidie variis eleemofy- a. Euch.

famis tempore in pauperibus meis refecifti.

, Es

nis replebat, indeque in pauperes erogabar. hebd. 23.

IDl tit

lbiddgo. XXX. Cum quzdam civitas famofiffima in

XXXIX.S. Catharina Senenfis,

cum ad ma-. ! 9

€x, 20,

Idem inan-

liric ,

opetibus mifericordiz tota refrixiffet, in vitiis

num aliud non habens,quam argenteam e tem-

no crucif.

T

autem abundaflet, juíto Dei judicio tota igne

plo crucem, eam pauperi dediffer,(equenti no-

Ttpot

hebd. 13«

ccclefti affumpta eft, fola coníulis (qui per An-

&e Chriftus apparens, & crucem illam egregie y, à

[!

*

l g.

gelum füb fpecie pauperis in domo fua rece-

gemmis adornatam oftendens; promifit, fc il-

rtgor

ptum ad peenitentiam excitatus fuerat) domo

lam in die judicii coram-omni Angelorum ho-

« monafterio illzfis permanentibus.

minumque przfentia oftenfurum.

4 Di

T

Sophron. — XXXI. Quidam gentilis füafü uxoris pau-Q

XL. Nobilis cujusdam viri uxor cum eo Cantiv. 1.

in prato |ca nu

mifmata Chrifto tanquam foeneratori

abíente leprofum in le&to collocaffet , ma- . mir. c.

Ípir. c.

-offerens, paulo poft invento in ecclefia num-

ritus infperato redux & le&tum petere vo- 2t-

38

mo, coémpto pifce, gemmam in ventre

lens, cum ab ea alio duceretur , in fufpicio-

Thon,

intpri

pretiofam reperit , quam trecentis nummis

nem lzfi thori veniens, vi in cubiculum irri-

vendit, fimulque tanto miraculo illuminatus

puit, fed illic nonnifi fragrandffimas rofas

9-0 25[

J-&-ï»

'Chritti fidem fufcepit.

media in hyeme invenit.-

Podag.

XXXII. Petrus Vellejus, mercator lufita-

Chrift. p. qus, quiain aliena domo latrunculis ludens S.

XLI. Evagrius, EpifCopiis, aSynefio Epifco-. Sophron.

po ad fidem adductus, & perfuafus, eum, qui ora. fpir.

« & 25 Francifco Xaverio fübito intervenienti, & ali-

miferetur,Domino fcenerari,centuplumque in 1. c. 195.

L]

.

:quam pecunis füummam in pium opus peten-

ccelo recepturum;, tres auri centenarios eidem & Ped.

ti clavem dederat cum facultate ex trecentis

in pauperes diftribuendos obtulit : Chirogra-

Chrift p.2,

millibus aureorum dimidiam ( ut poftea di-

phumque;quo Chrifti nomine fe obligaret, p

6.0.2

—5- $.

ccbat) partem auferendi prazíagientem audi-

tiit. Quod cum poft mortem in manus ipf(i, ut

vit Xaverium, non modo omnem benedictio-

vivus przceperat, datum fuiffet,tertia die poft

nem a Deo ipfüm habiturum, fed etiam re-

fepulturam $ynefio apparuit dicens : Abi ad fe-

velationem de die mortis imminente habitu-

pulchrum meum, & accipe chirographum ma-

rum, quod & factum.

Unde exorto ultimo

nu mea fuübícriptum ; nunc enim plene mihi

l

illo die Petrus poftquam lacro fünebri, quod

fatisfattum eft. Cum ergo veniffet Epifcopus

[j d

pró íe eantari jufferac, adfuiffet, etíi nullo

ad fepulchrum,chartam in hzc verba Ícriptam

tisAng Á

morbo tentatus in feretro fe compofuiffet ,

invenit: Ego Evagrius,Philofophus;accepi de«

finita miffa mortuus inventus eft.

bitum in his litteris manu tua confcriptum , &

Drex. Ga-.

XXXlil. Homo quidam flagitiofus Bono-

nullam habeo contra te jus propter aurum,

£oph. p. r.

niz degens videbatur fibi in campo ab horribili

quod per te Chrifto, Salvatori meo, dedi.

G I5 .

tempeltate deprehenfüs , proximas juftitiz z-

-

GDGOR GD O.

des pulfare,fed inde repulfus,ut qui juftitiz cu-

Miféricordia.

ram non haberet, ad alteras veritatis , fübinde

XLII. S. Auguítinus omnes eleemofynas & Poffido.

D

'etiam pacis edes confugiens, cum etiam hic

poffeffiones, quas poterat de fidelibus habere, nius in

lchh' p.lo

repulfam paffus effet, candem füadente pace,

monafteriis Religioforum, quos fciebat corn. vita.

lc'gl j ;

ad domum mifericordiz admitti petiit, quod

munibono fpirituali utiles effe, largiebatur.

quideia face obrinuit, eatamenleze, ut mce

XLIII. S. Martinus, Epifcopus, eleemofy- Arrías p.

-res incolarum in ea habitan:ium affumere, &

A^

nas a fe provocatas ecclefiiis & eorum mini- o. thef, tr,

eccata fua eleemofynis adimere (l derec.

flris , nec non Religiofis dividebat, ratus 6. c. 24.

Ibido [ 3.

XXXIV. Paterfamilias quidam, cum uni-

confiderato, qui inde exifte

$. 2.

*

bat ; fx:u&u nul-

cum, quem adhuc reliquum habebar, fefler-

libi eam aptius collocari.

tium pauperi dediffet , paulo poít famulum

XLIV. S. Hieronym. fingulariter commen- D. Hier. in.

obvium habuit, qui viginti folidos tela invo-

datS.Paulum ex eo,quod,licet liberos & nepo- Épitaph.

lutos porrigens, & a Domiíno füo miffos di-

tes, aliosque propinquos non paucos haberet, Paule,

Gitans, paulo poft evanuit.

facultatestamen (uas fuperfluas non ipfis,fed in

Ibid, p. ^.

XXXV. Antverpiz quatuor pauperum praz-

Religiofis & facerdotibus animas lucrantibus

€. 1. f. 7. fecti ex more annis fingulis florenorum fexa-

donarit, & propinquis eam ob caufam murmu-

ginta, imo & feptuaginta vel omnino octo-

gpe P

rantibus dixerit,meliorem fe illis hzreditatem,

ml W

ginta millia aut plura collegerunt.

Chrifti mifericordiam, relinquere. Certe Si-

u

Ibid. p. 2. - XXXVÍ. In Haiftadienfi monafterio tsntus

meonMetaphraftes teftatur,Deum fingulariter

e 2. $. 3 fuit adventantium pauperum accuríüs , ut

ejusmodi mifericordiam non in altera dunta-

Ü

interdum mille quingenti ad portam nume-.

xat, fed etiam hac vita remunerari.

]

rarentur.

Sed & piítor faffus eít , minimos

XLV. S. Laurentius Juftinianus Patríarcha gerg, ,.

panes in furnum mi

fïos.gþandc incrementum-

Venetorum cum áliquando a confanguinco iin, in ejus

füumofiffe,

non adeo paupere rogaretur , ut pecunia vita.

Ibidn po 3 *

XXXViII. S. Pachomius, miles, cum in ci-

lia ód

eum juvaret in filiz dotem ; in hzec'verba

So o

vitatem Chri(tianorum divertens miram libe-

refpondit: Confidera, quzfo frater, fi parum

ioexl 90'

)«

ralitatem & mifericordiam in egenos confpe-

dedero,non eft,quo opus habes : fiimultum de-

xiflet, quzrens, quodnam hoc hominum ge-

dero, defraudabo multos; ut uni fatisfaciam:

nus (it, inopera mifericordiz tam effufum ?

pii d

& propterea quidquid illud eft; quod eft, ad ci-

R. P. Lobu, Dibl, Man. Tou. 41

,W«W2

bos

)[90 CX- 13,'/'

e

"Biblitbeee Manualis Concinatoric

349

vix enim recefferat Dominus, & interim dum

bos pauperum potius, quam ad intortos cri-

confolaretur verus Dei amicus difcipulum ,

nes aut margaritas comparandas traditum eft.

Igitut ignofce , fi dare non poffum.

de panis erogatione commotum , ecce per fe»

neílram vifa fünt, & inventz in alveo fiumi-

Niceph. 1

9

XLVI. S. Olympias vidua & Diaconiffa

13. hift. . Conftantinopoli ,

cum facultates fuas ingen-

nis quatuor navicule victualibus onuíiz ;

de quibus quis eas adduxerit, vel quo jam

Eccl. 24« tes petentibus, prout fors tulit, diftribueret,

S. Chryfoftomus intentionem quidem lauda-

victualibus exoneratas revexerit , neícitur

usque in hodiernum diem.

vit, fed alium modum tenendum effe eidem

dixit, eo quod eas pecunias per propofitum

LlII. Gerardus certe de Farvaldo ex Raven- S. Petrus

nz urbis primoribus fuit , quem grandavs Damianus ,

pauperibus dandi, ipfi Deo donarit,atque adeo

non jam juxta fuam, fed Dei voluntatem di-

jam, & perfenilis eetatis olim puerulus vidi ; ePulc. 9.

de quo nimirum referri frequenter audivi ,

ftribuere debeat , quz eft, utliberalitatem

ii d

fuam petentium indigentia metiatur. Exquo

quia cum aliquando populus inopia labora-

814

ret , adeo ut nonnullos etiam valida fames ex-

tempore in folam San&torum curam opes fuas

impendere conftituit, & virtutis amatores li-

tingueret , ille, cum fucceffura fibi nepotum

quoque jam foboles non deeffet , acciíis fru-

berali manu profecuta eft.

gibus etjam predia nonnulla diftraxit ; ali-

menta, quz potuit, indigentibus erogavit 5

,MISERICORDIA' IN ESPECIE. :

ipfe quoque patentibus, foribus pauperum

Efürientes. pa[cens.

vallatus agmine comedebat , cibisque cou-

fumptis adhuc efuriens, cum vel fibi, vel il-

job.c.2. XLVIL S. Tobias quotidie pergebat per

lis quid adderet, non haberet, eorum come

omnem cognationem fuam , & confolabatur

€os, dividebatque unicuique, prout poterat

paflione lachrymans flebat ; cujus hodieque

progeniis divitiis floret , & plura quam avita

de facultatibus fuis : efürientes alebat.

Baron. to.

XLVIII. Clemens VIII. przter tredecim

fuerint, patrimonia poflidet.

LIiI. S. Exuperius, Tholo(z Epifcopus, vi- S. Hieron.

4-n. 367.pauperes jam prius in aula Pontificiali folitos,

aliam menfam pro pauperibus peregrinis

duz Sareptenfis imitator; efuriens pafcit aliosin ep. ad

ore pallente. Jejuniis, fame torquetur aliena, Ruftic,

- juxta fe parari voluit, quibus optima quz-

omnemque fübfílantiam vifíceribus Chrifti

que fercula ex fua menía fubmi;tebat, vilio-

erogavit. Nihil illo ditius, qui Chrifti corpus

ribus fibi retentis.

Df!x. Ga'

XLIX. LudovicusIX. G

allisrum Rex quo-

canifiro vimineo, fanguinem portat in vitro,

LIV. In vitaS. Philippi Neriilegitur, quod, Vita l. 2;

zoph- p- 2-tidie centum & viginti pauperes menía Regia

C 4 $- ?« cefecit, quocunque terrarum abiiffet.

cum anno 155 1. in quo extrema fames fuit , C 12. 1« 3-

adeum panes aliquot miffi fuiflent, ipfe fciens

Dauroltius

L. Carolus, Flandriz Comes tempore fa-

ffimz in Gallia exortz quotidie cui-

pauperem quendam facerdotem alienigenam ,

p.4. €- 7 mis gravi

tit. 2 - 2. libet petenti panem integrum dari przcepit.

qui in S. Hieronymo commorabatur , in ía«

Surius to.

L1. Quadam die, cum Jodocus Britonum

mis anguftiis conftitutum effe, omnem hune

fe vero. pauculis olivis

6. in vit. Reois filius ad victum quotidianum non ha-

panem ei dederit, ip

CQ 40

beret, nifi panem modicum pro fe & difci-

contentus vixerit.

Refciens vero idipfüum

ulo fuo Vulmaro, & Dominus in fpecie pau-

quidam füorum poenitentium , eum interro-

gavit, cur faltem ad minus panis illius medie-

Dtoni

peris adveniret, eleemo!ynam petens , vir

tatem fibi noh refervaffet, refpondit, fe ut-

14

Domini panem dividi juflit in quadrantes,

h 6,

pote Romz omnibus notum , faciles reper-

& petenti de quadrantibus unuimn erogari.

turum effe eleemofynarum füppetias, quales

Jam vir egreffus erat, & ecce revertitur Do-

minus in forma egeni deficientis inedia, & de

peregrinus ille facerdos nequaquam habim-

rus eílet.

COM

fecundo panis quadrante fatisfactum eft ejus

N

Sitientes potans.

petitioni : Nec mora, regreffus tertio, quafi

' LV. InvitaS. Lydvving refert Lau

fdmiusSurius in )

efuriens ac deficiens fame, donatus eft tertia

yitu-to. 7.

Surius, quod , dum mulier quzdam morbo

pauis parte, coufequenter vifus eft advenire

caduco obnoxia , in publicis plateis frequen.

11. April-

Dominus in altera inopis effigie , rogaturus

eleemofynam , ficut jam tertio fecerat ante,

ter tanquam mortua laberetur, die quadam

acciderit, quod hzc deliquia patiens in do-

nec erat, unde reficeretur, nifi de refiduo pa-

mum S. hujus Virginis deportata potum fibi

nis quadrante, Eum quoque vir Domini ]o-

docus pauperi erogari juffit, cui ait Vulma-

dari petierit. Lydvvina autem immemor vi-

rus:; Nihil nobis vis refervare, Pater? volo,

ni , quod domi licet in modica quantitate ha«

inquit vir fan&us, totum tribui efurienti, quía

bebat, aquam illi darijuffit, quam in vafe quo-

otens eft Dominus noftrz providere necef-

dam confervabat, hanc autem tamertfi tota-

ürati Quz mifericordia profe&ta exemplo

liter epotaffet, fitim tamen füam reftinguere

Ramn,

caret. Etenim verum quidem eft, quod, ficut

nequivit , quin potius eandem in faucibus

RT

erfenfic, unde denuo potum fibi dati po-

a principio in affumpto themate dicitur ; Deus

poícit: fanéta autem Virgo vini , quod ha-

preceperit : Prange efurienti panem tuum ; id

eft : panem tuum cum paupere divide ; non

bebat, memor fa&ta , illud .ei propinari fe-

cit, quo exhaufto , nec tamen fiti extincta,

tamen prxcipit, ut totus illi panis detur, quía

charitas incipit a femetipfo ; tamen fanctus

otum fibi identidem dari petiit , cumque

Bu

nihil portabile przíto , effet pro comparando

L "

hic vir poftulatus omnes quatuor panis qua-

drantes pauperrimo ipfimet Chrifto dedit,

vino eleémofynam ei elargita eft , ficque

6. []ls

Sod audite , quid

indeque copiofam xemunsrationcumn retulit,

can,c-lcxm a Íe dimifit.

D

Surius

P

Tiuus XCF. Mifericordia erga. V i.

34t

Surius in eadem hiftoria fübjungat : deinde

fübito interveniens , nimlaque ariditate vexa-

febribus Lydwinam corripientibus , orat pa«

tus, fibi vinum hoc dari petiit, quod quia ob-

trem, ut pauxillum vini porrigat, quo labia

tulit Epifcopus genium füuum detraudans, fa-

arentia tingantur , non enim meminit tunc ,

mulus ad dolium exhauftum redire

juffu»s E

focominam morbidam vinum omne epotafle:

ogtimo vino repletum invenit.

porrigit pacer poculum filiz, unde illa mulier

biberat, & ecce plenum eft optimo vino, di-

JNudos veftiens.

vinitus inillud infufo. Stupet virgo, nullum fe

LX.S. Marinus adhuc Catechumenus, quia sulpit. in

Pt

hm

vinum bibiffe melius fentiens, nec tamen pa-

mediam veftem gladio abíciffam pauperi de- vit. c. a.

tri indicat;unde (it, licet & ille (tupens admira-

dit, in eadem paulo poft Chriftum videre, &

Bul g,

retur , neque colorem , neque faporem ejus

à

ad Angelos dicentem : Martinus Catechume-

unquam perire.

nus hac vefte me veftivit : audire meruit.

I'Mä.;lfl diíc.

LVI. Author Catechifmi exemplorum ex B.

— LXI. S, Catharina Seneníis, cum quondam sur.tom.a.

.82. 1. 4. Petro Damiano aliud quoddam refert, priori

Chriftus in forma juvenis peregrini illi appa- 29. April,

noninferius miraculum. Cum enim Epifcopus

ruiffet, veftemque petiiffec, tunicam non ma-

quidam fitim patiens pincerng füo , ut potum

nicatam interiorem, quam propter frigus in-

fibi daret, precepiffet ; hic vas quoddam, in

duerat, exuens porrexit, nefciens efle Chri-

quo vinum füfficiens fuerat , totaliter evacua-

ftum. Sequenti autem nocte Chriftus ei appa-

vit: adeo ut preter unicum vini (cyphum in

rens in illa tunicajgemmis confpicua'promifit

illo nil fupereffet : in ipfo vero adtu, quo vi-

fc veftem ei invi(ibilem, qua omne frigus ar-

nui hoc ori admovit ; füuperveniens pauper

ceretur, daturum, quod & factum, ex eo quip-

uidam, qui fe prz fiti mori dicens ; potum

pe tempore nullum amplius frigus fenfit.

í

bi dari pofcebat : unde pientiffimus Pralatus

LXIL. Theobaldus , Comes Carnotenfis, 'Thom,

hoc fe vino privans, pauperi illud dari juffit,

cum in fümmo frigore nudum pauperem ob- Cartipr, 1,

tametíi a pincerna fuo in vaíe vini nihil am.

vium habuiffet, & hic cappam prius, poftea l- ?. apum

» Hieron,

plius fupereffe intellexiffet. In his ergo fortis

reliquam etiam veftem petiiffet , usque ad ^ ?4: P».

1 d

- indufium fe exuens omnia dabat.

Cum vero *

Epifcopus anguftiis deprehenfüs, cum & hinc

WUM

vini fitis faftineri non poflet , illinc autem alio

is etiam pileolum, quo calvum caput tegebat

periclitante, fe bibere impium judicans aver-

'Theobaldus, peteret, hic per calvitiem qui-

tit fe a fe,fratrique laboranti in necefTitate füc-

dem feexcufavit, fed quia rejecta hac petitio-

currit. - Precepit ergo ; pauperi vinum dari:

,ne pauper relictis veftibus evanuit, Chriftum

Via l n

Sed jam quo fpes bibeadi defecerat omnino,

fuiffe colligens, doluit & pileolum illum non

fe obtuliffe..

6121 3.

€o fitis Epifcopi atrocius fzvierat , mandavit

miniftro, ut vinarium vzs requireret, fj forte

LXIH. Memorabile eft, quod de S. Liberali Corneltua

aliquam confolationis ftillam vel perexiguam

nobili Altinate,& Tarvifii Prote&ore legimus, a Lapide

reperiret , quidiutius abnegans , nihilque fe

eum in egros, & pauperes mire fuiffe libera- in c. 22-

refervaffe conftanter affirmans, tandem non

[]

lem, ideoque multos a variis morbis curaffe,

fpe ere&tus , fed imperio magisoppreffus , pa-

adeoque una die centum viginti perfonis fa-

ruit, & vas, quod vacuum reliquerat, plenum

nitatem divina virtute impertiviffe, Cum vero

vino nimium admiratus invenit.

hyemis tempore ad ecclefiam cathedralem

Paronius

- LVIL. Refert Baronius, aliique authores peregeret, pauperi nudo, & frigore trementi

2n- 4.5 7.

indubitato teftimonio hiftoriam confirmant, obvio, fibi veftem detratam tradidit, qui illi

n

L]

quod Leoni Majorano primo hujus nominis. fequenti noCte apparens, Chriftum fe effe di-

prognofticata fuerit ejus ad imperium affüm- . xit, & veítem reítituit, quam ille induens , a

ptio, idque ob merita füb(idii, quod coeco cui-

periculis non femel fervatis eft.

dam (itibundo in vafta fylva oberranti con-

LXIV. S. Francifcus, cum veftem novam; Pellovac,

tulit; tum eidem in extrema fiti potum mini-

uam pro fe paraverat , pauperi militi indui(- l. 3. d; 21^

j

ftrando , tum pariter ex magna compaflione

í

€

t; noQe fequenti vidit Dominum veftibus

Surius i

eundem inítar viz ducis in reCtam viam de-

qiti t 7

illis indutum, & palatium fpeciofüm, & ma«

1 M

ducendo: idem quoque Leo vocem quandam

gnum cum armis militaribus infignitum, cume

e codlo delapfam.audivit, que imperialem

que inquireret, cujus effet palatium, & quid

dignitatem primo quoque ei tempore adven-

fignificarent arma, & cujus effent, refpon-

l

turam certo denuntiavit, ita inquiens: Leo

fum fuit, quod S. Franciíci.

Imperator , denfümhunc & umbrofum locum

LXV. Domina Aleidis Carnoten(ium ac. Thomss

Blefenfum Comitiffa mihi de avo fuo retu- Cantip. t

ingreffus turbidam aquam hauri, eaque fitim

4

hominis zgri refice, & limum cenofum ma-

lit, dicens, nobiliffimus ac potentiffimus in2« €- ?5*

,

nibus cape, quo czco oculos inungas.

Baronibus Galliz, Comes Carnoten(ium ac* )

Maron; s5 EL L o primus , quia potum czco fi-

Blefen(ium pariter, Theobaldus, liberaliíTi-

am 457, tienti, cui ducem fe itineris obtulerat, pro-

inus omnium füo tempore extitit in donon-

$

curarat, & a B. Virgine coeno oculos czci

do. lfte hyeme media, qux tunc (olito ma-

.

oblioire juffus paruerat , & vifum cxco rc-

gis inhorruit , per viam cum multitudine

|,

flituit, & predictionem de imperii regimine

tranfiens, obvium habuit pauperem nudum,

le

fibi credendo audire meruit.

quo clamante, refpondit Comes, quid petis?

J

Bauro!s.p.

LIX. Epiícopus quidam , dum gravi fiti

cui pauper, da, inquit, cappam, quam habes

4.€. 7. tit. vexatus omne ,* quod in dolio fuperfuerat ;

indutam, nec mora: Comes extractam paupe-

60 al 5'

exhauftum vinum jamjamque ori admoveret,

ri dedit, dicens : fiquid visamplius, petas; &

[2

pauper: da mihi füvertunicale, quod habest

qec aliud eo in !oco reperire poffet , pauper

Uu 3

—— 110

$

'Biblïotbecæ Muanualis. Contionatorie -

342

quo ftatim habito, petïw)it-tunicam ; quam ut

tioque redemptos captivos , & epulis prius

Comes dedit, remanfit inlinteis : Cui pauper:

viaticoque refertos ad Regem fuum mifit.

vides, inquit, o Comes, quod caput rafum

/

-

habeam & nudum, daigitur & plileum: tunc

Infirmos. oifitans.

Comes paululum erubeícens , calvus enim

LXXIIL. Apollonius cum ob statem nec Niceph. 1.

erat : Nunc inquit : Chariffime nimium in-

literas, nec aliam artem diícere poffet , fuis 12. v. 35-

fiftis, quia hoc iple carere non poffum; quo

