precepta regule fine fcrupulo: confcientiz

laborabat , ipfam glaciem ejus pedibus (uppo-

füerunt , & magnum ei refrigerium praeítabat.

transgrediuntur. Ip(is fiquidem convenienti-

(tià. &

bus in unum , tempore & loco orationis &

Quadam vero vice de glacie hominis vocem

EUNT

audivit. Quiab Epifcopo adjuratus quis effet,

pfalmodiz, jam non eft fpiritualem efcam

manducare , dum unusquisque prefutnit cor-

dixit: Sumquz

dam anima, quzin hoc gelici-

eccatis meis affligor,

& liberari pof-

de vanitatem ad delectandum , & anima eo-

dio pro p

intervallo triginta

rum naufeat füper manna coelefti, quafi levi

fem , fi triginta miffas fine

diebus continuis diceres. Qui cum medieta-

cibo & contemptibili. Hoc autem iram Dei

maxime provocat , quod in illa hora, in qua

tem dixiffet, & fe jam ad miffam aliam przpa-

raffet, diabolica fuggeftione contigit, quod

fratres ob reverentiam Trinitatis inclinant,

aliqui cachinnant, & de otiofis occulte figni-

fere omnes homines illius civitatis inter fe

bella moverent. Unde vocatus Epifcopus

ficant. . Alii corpore & corde rigidi, vix, poft-

quam gloria Patri di&um eft, inclinant, fed

ad fedandam difcordiam , facras deponens

veftes miffam illamilla die intermifit ; [terum

nec dum Spiritui (an&o ere&i curiofi per pa-

rietes vagantur. . Aliiin modum ftatuarum ad

reincipiens,.

& duas partes complens, exerci-

tus magnus (

ut videbatur) civitatem illam

orandum ftantes, fic fomno fepulti funt, ut ne-

íciant, quid agant circa fe, & nihilominus ta-

obfedit, & c

ompulfüs miffz officium inter-

mi(it. Deinde reincip

iens cum omnes ultima

men incurvant fe, & erigunt (icut ceteri, mi-

& ultimam inchoare vellet,

fera quadam confuetudine. Vade, & dic Abba-

excep

ta dixiffet,

tota vi

lla & domus Epifcopi accenfa eft. Cui

*tiex parte noftra , ut cortigere faragat has ne-

cum fervi dicerent, ut miffam intermitteret.

gligentias fratrum, quibus ad hoc fpeculator

llle dixit: etfi tota villa cremari deberet ;

a Domino datus eít, ut annunciet eis peccata

ipforüm. Sic difparente defuncto, monachus

miffam non dimitterem. Qua celebrata gla-

cies protinus refoluta eft, & ignis, quem le

latenter furgens perrexic adecclefiam, &ante

vidiffe credebant, tanquam phantafmata re-

quoddam altare privaturm toto affe&tu cordis

ceffit , & nullum damnum intulit.

orare coepit, ftatimque fuit in fpiritu. Etrefpi-

i i&ercien-

$pec. ex-

XXIII. Fuit quidam monachus C

ciens per feneftram; qua füper altare erat, vi-

empl. dift- &« (Ordinis bene Religiofus fecundum datam

dit incandefcere radium folis. Et ecce mira

9. x 142 &ibi eratiam, inb

eatze Marise fervitio valde de-

pulchritudinis mulier per ipfam feneftram in»

votus. Huic ut in calore religiofi

ropofiti

troivit. Quzfítans juxta eum dixit ei: Nofti,

f

eo utilius, quo humilius defuüdaret,

(citavit

quz fum ego? quo refpondente, neício. Ego

Cliriftus zmuülum unum de conclauftralibus

fum, inquit, Maria, mater Jefu, quz veni, ut

fuis,quii

nomnibus, quz ageret, calumniam ei

coníoler gemitus tuos, & leniré dolorestuos.

Vidi:enim lachrymas tuas, & orationes tuas.

ftatqens,

verbis & factis eumlincharetur, nec

t

e

Í

569

: Titulus XCV É Mfericmih'a erga Defunäosf

Et factum e &um hoc diceret, fratribus in

vabitates in vveüibuls & moribus ac geltibus ,

choroad C

a Patri, more fuo fe incurvanti-

Deoque de reliquo ferviendo. .Qui tunc de-

bus , ipf. ancellatis manibus reverenter &

votius pro patre oravi

- & in brïcv-i de pur«

- profünde, usque dum diceretur, ficut erat in

gatorio liberávic.

. XXVI. Petrus

Cluniacenfis Abbas dixit , rbid. ex.-;

principio, incurvavitfe. Etrurfum erecta di-

xitei: Monachusille mortuus , qui perfeque-

quod quidam facerdos confüeverat fingulisempl.133

batur te multipliciter fecundum «multitudi-

diebus anni miffam pro defunüis celebrare,

nem malignitatis, qua te perfecutus eft,poenas

fcilicet Requiem eternam. Qui cum de hoc ac-

cu(atus effet apud fuum Epifcopum , füfpen-

- recepit, Etut verum me dicere credss, efto fa-

nusab hac duplici; quam fuflines, infirmitatis

dit eum ab officio. Cum autem Epifcopus

in quadam feftivitate magna iret ad matutie

peíte, & tergens manica veltimenti fui evanuit

ab oculis iptius. In craftino vero Abbati rem

nas , tranfiens per coemiterium , vifum elt

fecrete referens, inpicio faciei mutatg, fidem

ei, quod omnes mortui, qui erant in ccemie-

ipfi , & cxteris fratribus fecir ad honorem Re-

terio, fürgerent contra illum fub iilo fche-

ginis Angelorum, & Dominz coelorum.

mate , cujus officii quisque fuerat in mundo

XXIV. Legitur in libro de feptem donis;

dicentes : Ifte Epiícopus nullas mifías nobis

dat, infüper facerdorem no(trum nobis ab-

empl. 144.

quod fuic quzdam devota matrona, quz in

eccle(ia quadam cathedrali folebat orare, & in

ftulit, fed certe nifi emendaverit, morietur.

angulo fecreto proftrata cum maxima devo-

Qui non folum facerdotem abfolvit;

; imf) p

tione dicebat Pater nofter, & Ave Maria, &

mortuis libenter celebravit.

i

XXVII. 1n vita B. Gelafii Abbatis

Credo in Deum, lachrymis tota liquefcens, &

Cifter- Menolog,

pavimentum profundeos. Epifcopus autem

cienfis fcribitur : Aliquando nobilis quidam Cifterc.

illius loci, homo fan&z vitz, vidit columbam

dives íammam argenti fancto Abbati per moes 1o. Mart,

de coelo venientcm , & lachrymas iilas colli-

dum eleemolynz tradi curavit, orans, ut vel-

gegtem, & deferentem in ccelum, & cum hec

let animas parentum fuorum Domino com-

—'vicibus multis vidiffet, vocara foemina illa

mendare. Abbas autem reccpta hac oblatio-

qua:fivit ab ea, quz& effet oratio ejus? quz

ne fübito genu flexus pfalmum, De profundis,

cum refpondiffet fibi, dixit Epifcopus: Quam

recitavit, quod cum fervus, qui argentum

felix effes, fi pfalterium fcires. Quod cum di-

hoc attulerat, & Abbati oranti przíeus afta-

diciffec & oraret, Epicopus deinceps non vi-

bat, modicum nimis effe exiftimaret, ac proin-

.ditlachrymas, rec columbam. Linde abftu-

de fübridendo diceret: Non femel certe, fed

lit ei pfalterium przcipiens, ut ad orationes

millies pro tanta argenti fumma pfalmum re-

confuetas rediret.. Quod cum feciffet, vidit

peterem ; San&us vir Dei refpondit : Credise

Epiícopus, quod devotio priitina, & lachry-

ne, frater mi, argentum, huic pfalmo przepone

maz, & columba protinus redierunt. .

derare?. Neigitur àme (candalizatus recedas,

ibid. ex«

XXV. Quidam filius habuit patrem , qui

curabo, ut, quialumineinterno cares, falcem

empl.1484obiir, &filius 32. annis pro anima patrís quo-

ad minus oculo corporis tui verizatem iilius,

tidie fpecialem orationem fecit. QCui pater

quod dixi, clare confpicias. Hinc igitir pfal«

poft hoc tempus apparuit dicens, fe in magnis

mum, De profundis, modics chartw infcriptum,

posnis effe; cui filius: Profuitne tibi oratio

uni parti bilancis impofuit, ex alia vero parte

mea, qua 3oanhis & ultra pro te oravi? Re-

ponderofam argenti fümmam: collocavit ;

fpondit pater: Non. Cuifilius? Ergo damna-

Moxque charta illa inftar ferri ponderoía ,

tioni (ut audio) fübjaces, fi nihil oratio tibi

Cum impetu ad terram defcendens, argentum,

profuit ?. Refpondit: Fili; non damnatus füm;

quod mole, & numero multum erat, quafi/le-

fed purgatorio datus, ubi vehementer crue

viffimam paleam elevat; & (ic omnibus viden-

H

A

cior, donec omnia peccata usque ad novifli-

tibus & admirantibus, remauf(it.-

1

üv.

muri quadrantem exfolvantur. Et aitfilius:

XXVAI. Ribadeneira refert: S. Malachiam Nada

cur ergo non profünt tibi orationes mez ?

Epiícopum Hibernorum quandoque fecun- hebd. 2.

Refpondit pater , quia femper per illud tem-

dum noéturnam quietem monitum , audiiffe?t

í»r

l

pus in peccato morrali fuili. Cui filius : quo-

mortuam fürorem foris in atrío ecclefis con.

modo hoc, pater, effe potuit, cum annis fin-

fiftere, totisquadraginta diebus jejunam. Re-

ulis confeffus füum, Sacramentum Euchari-

cordatus poftea, fe totis illis quadraginta die.

es

ftiz fufcipiens? Refpondit pater : Quamvis

bus nunquam pro (orore diviniffimam ho-

annis fingulis confeffus communicafli, indigne

ftiam in facris miffarum folemniis feciffe, di-

tamen femper Sacramentum acqepifïti ; quia

viniffimi facrificii fuffragia, quibus eam juvae

contritio tua, & confelTio vera no» fuit, quia

re cceperat, fed tantifper omiferat, repetiit,

non ex charitate , fed ex confuetudine qua-

donec ei viía eft in vefte candida (qus antea

dam proceffit, in fignum cujus confeffionem

in pulla vefte apparuerat). aggregesri catui

u

diítulifti usque ad ultimam feptimanam.

1a-

candidatorum. Hinc merito S. Ambrofius aitz

ä-

dragefimz , quando prx. confufione confef-

m

Dominus Deus meus , fit illis bodie magnum € ple-

fionem tuam differre ultra timuifti, & in nullo

num conoioium de te ,. pane vivo Cr'c. de tua carna

oft emendationem te dedifti, In quo relucet,

Jantta & beneditta , que de fantto &^ gleriofo beatae

,

,

in tam longo tempore firmum propofitum

virginis Marie utero ef a[/wnpta, &9 de Spiritu

emendandi te non habuiíle. . Nullum ergo

fantto concepta , ac de illo pietatis fonte , qui per lan-

peccatum tuum Deus in eo tempore indulíit,

ceam militis ex tuo facro fan&i[mo latere emanavit,

ut exinde refetti & fatiati, refrigerati && conjolati

Qui compun&us poftmodum vere fuit con-

,

tritus & confeffus, abjiciens omnes mundi

exultent in laude ,. ae gloria tua.

Aaa

R;P Lobn. Dibl. Man. 1. Tom.

l

| XXIX. Ivo«

e

p

a

*

379

: Bibliotþecæ Mamialäz's" Con-biohqtoriæ

fbid,n.9. XXIX. Ivoni, religiofo viro, apparuit e pur-

quem prz fe ferebant, fuäag;?fgärum fei ddïäc-

gatorio quidam e fratribus, & fe ad 15 anno-

re beneficio deflebant, inter quas tàtmen (ingus-

rüm poenas jufte a Deo projedum dicens, ob-

lariter una adipfam acceffit , & fiebiliter ab ea

teftatus eft, ut fibi (übveniret. Ivo lachryma-

petiit, ut fe permitteret effe hunc mend icum;,

yuclt

d

ä

rum plenus in eo , quod pro illo offerebat,

cui quotidie in mení(a De profundis predidtum

5:0 8'

sniffze facrificio fibi pro fuis multorum anno-

füffragium proeleemofynaeraclargitura |Ex

rum obfíequiis captivum illum e purgatorio

qua vifione poftmodum ferventius erga. hanc

dari petiit, & impetravit. Unde qui fordida-

agebat eleemofynam fpiritualem.

|

tus antea apparuerat, jam przclare candida-

XXXIII. Dionyfius Carthufianus narrat

Dionyfius

Carth. de

tus adfuit, & rogatus, qui haberet,dixit: Bene,

fandam quandam animam , qus jam n.'igra-

Nov.

pet gratiam Dei, petiifti rne enim a Domino,

rate corpore, inhor:um amoeniffimum dl'edu- ^

& dedit me tibi. Etjamliberatus a purgato-

&am a Chrifto, in quo horto multitudo ani ma-

rio, vado ad focietatem Spirituum beatorum.

rum videbatur, menfz affidentium : quibus

fbidn.2, XXX. Vigliegas Religiofum in agone cere

apponebantur fercula fuffragiorum , qua: a

j

viventibus offerebantur. Menfam tu illis i

D

tum divinitus redditum, ait; in purgatorio non

diutius detinendum, quam una pro illo miffa

firuis, dum panem Angelorum manducas, &

addispreces: Hzc tu fercuia coque in cor dis

ä

celebretur. . Ille amiciffimo, amantiffimoque

faüi Religiofo rem refert, & miffam illam rogat,

foco, igne amoris Det & proximi, quo vis

Deum ab illis citius videri, amari. Non de di-

acmoritur. Alrer promi(Ii retinens, quampri-

rpum licuit, facris proillo eftoperatus. Libe-

gnabuntur iidem, qui Chrifto in defcrto p oft

jejunium miniftrabant Angeli ; miffa per: te

$u

i

ratus e purgatorio amicus adeft füperftiti,obli-

Nof;

!

viofz crudelitatis procraftinatorem vocat, ut-

animabus illis faffragiorum fercula miniftra re.

Mitte illis plurima & optima.

pote qui facrum ftatim fe fadturum promife-

rit, & tamen fe in purgatorii Bammis per an-

XXXIV. Philippus D'Outremann Hie

fo nyes Nadafi

nos viginti circiter torreri procraítinatione

mo Claravallio, focietatis Jefu, amantiíTim ohebd. g«

faa permilerit. . Alter fe facrum ftatim incho-

divse Virginis clienti, cum profundiore aogi- " 3

affe, & corporenecdum fepulto finiviffe dixit.

tatione horrendum purgatorii ignem altius

Ergo, inquit mortuus, propter horribilitatem

ver(aret animo, totusque trepidaret, ait;. ad-

tormentorum viífa eft mihi poena tam longa;

fuiffe (an&tum illud folatium atflidtorum, 6X ti-

& gratiis actis, ad fuperos fe recepit..

morem ponerejuffiffe, fe enim,ajebat illaypec-

Ib. i:ebd.

XXXI. Ajunt frequenter locum quendam,

catoribus non hic folum, verum & in prirga-

N«l

torio igne auxiliarem manum porrigere. Ne-

J

$: 2«

unam e purgatorio animam fub refectionis

E

tempora frequentaffe , ac tandem dicente

qu

e fe pati poffe. eum, cui adeo cordi fu iffet;

(emper illis poenis diu torqueri.

Et nobilcm

quopiam cum devotione: Requiefcar in pace,

cum aéctione. gratiarum videri ftatim defiiffe.

illi ad breviusper purgatorium ad cceluen iter

femitam oftendit, quando, ut (e eo przpararet

O quot tai amici, quibuscum dulces capiebas

cibos, jam illic fant, & oblitam fui tuam cha-

ardentius , toto quindecim annorum fpatio

ahortem illi , & illius tempus predixit. :

à

ritatem exipectant, quot funt, quos jam fcis

obiiffe, quot, quibus forte literas paras, nego-

— XXXV. Menologium Cifítercienfium 27.Menolog,

aní.27. Aug.

tia expedis , in quorum fanitatem propinas . &

Auguíti, ait, pro Alexandri l1. Pontificit;

Ba:rlingh.

te large proluis , &illi forteob liberalia cecum

ma bezuflimam Virginem & San&os füppli-

in calmare

hauíta pocula in purgatorio cruciantur.

caffe, uc porgetorio libera peteret coxlum,

quidquid invidi daipones contrá vellent , & ",

ldem h. 50

" XXXII./S. Henricus Sufo in horologia z-

aüditam e covlovocem: Fiat voluntas Mattris,

ternz fapientiz difcipulos in hzc verba do-

& SanQdorum meorum, & Alexander coelis

cet: Ín menía poft benedi&tionem , antequam

incipiant comedere , dicant unum Pater no-

continuo adjungatur ; Sancti omnes pro gra»

tiarum a&tione cecinere Alleluja! Parata eft

fter, pro eleemofyna fpirituali his animabus ,

que maxime funt indigentes in purgatorio ,

Sánctorum Regin3, & omnis illa beatorum

univerfitas, juvare te, otedificentur muri Je-

attendentes,quam periculofum fit, gratis elee-

mofynam comedere , & per continua (uffragia

rufalem cceleftis : quot enim animas e purgas-

torio, velyur a lateritia fornace , liberas, tot

fideliter eam non re(arcire, & quam pium fit,

vivos muro illi eedificando lapides addis

in nullo fe juvare valences juvare , & cum

XXXVI. Robaldo pro Lanfranchini, ordi-

uanta gratitudine gsudeant, fe in tanta mi-

eria, vel minimam guttam, aut rnicam unam,

nis S. Dominiei Relieiofi , anima ,. Mediolani

Quz cadit de menía Dominorum füorum,

.

facris operanti , uc i y. Februarii refert in Ma-

pere pro refrigerio qualicunque, Et ut

riano KalendariojBalinghep, in ipfa, qua poft

perci

hocquoque exercitium pietatis magis gratum

elevatum Chrifti corpus & fanguinem fieri

confüevit, memoriam fidelium defüunctorum;

àc perfualibile devotis mentibus fiat , Ícien-

ndoribus beatiffima

dumi, quod, dum devota quxdam approbatz

auguftiffimis corrufca fple

ln

Deipara fe oftendit , & plene delicias gemi-

religionis perfona, fimul cum cateris quibus-

dam has orationes faciendas de novo füfce-

navit, quando illi fplendidam folis inftar.

Lanfranchini animam (inu materno comple-

iffet, & precipue magna devotione erga

xam , oftendic, ibi quiefcere , ubi olim qui-

píalmum 2e profundis, pro defolatis animabus

eftere folebat dile&tus parvulus Deus Jefus.

dicendum flagraffet , apparuerunt ei in qua-

nta, tertio idem

dam vifione animz multz locis purgabilibus

Neque (emel monftraffe conte

anima,

deputatz, qua vili habitu, & geítu mi7[br'gbi;i,

fecit, ac dixit : Ecce afpice, bzc eft

*

e

»

—

/

Titulus XCVI.: Mijäicordia eiga' Defuh&as.

pro qua facrificas. . O fi felices illas animas,

. & peenitentia tadi alii, alii vero tenera mi-

quas juvifti, oftenderet tibi in

gloria Deug?

ferabilium illarum animarum miferatione

quid ageres? hoc age nunc.

comaoti , jun&to ftudio in Sanctum illas ani-

- Nad.hebd,

XXXVII. .Pro Sanctio I. Legionis Rege;

mas non fegni o

.$.n.8. . quem Comes quidam porre&ia in pomo toxi-

citium cxarfqre.

pere & opera yjuvandi, exer-

-

cato morte necarat, orabat Guda Kegina con-

XLI. Apud Blofium S. Brig

ïtfa vidi; chïs Blof, mon.

jux fabbathis omnibus, id quod eo fru&u fe-

cujusdam animam vehementer afflidtam ocu- c. 1

2 s. 2

onygj

cit, ut ante aram proftrata, duabus catenis

los in Angelum, qui poenas temperabat, ob-

vinctum viderit maritum fuum quondam hor-

qt, de

vertifle, & ipfis quafi loquentibus oculis figni-

. Noy

'

tantem, ut perfeveraret orare , recte enim

- ficaffe, fe folatii plurimum

facere.

Poft 4o. deinde lachrymarum, jeju-

Xx

a füo illo ïA'ngclxo

percipere.

niorum ac eleemofynarum dies, rurfüs fab-

XLII. S. Petrus Damianus ait , ab eremitaPetr, Dam,

batho die oranti ante altare vifus eft, candi-

quodam narratum, in Infüla Vulcania & ful.in vita«

datus, & pelle, quam pro Sandtii anima fa-

cerdoti in eleemoíynam ipíam dederat, te-

phureis & ignitis illis cavernis,quas ollas Vul-

canias ajunt, vifos daeemones, lztos alios, alios

€&us, & nonnulla de paradyfo atque inferno

loeutus, difparuit, illa Sandtium complecti

triftes prodire, caufam interrogatos, refpon-

diffe, lztos fe effe animam quampiam, quam

abeuntem dum vellet, nec poffet, partem

pellis tulit, qua pars in facerdotis illius ve-

ad mortiferum facinus pertrahere nequeant,

pertrahanttamen ad veniale peccatum ; quam

Íte defuit, id quod oculati teftati ajunt.

enim ad zternos inferni ignes allicere non

Suri

19»

XXXVIII. Surius e Montano narrat: S.

poterant, magno totius operz pretio ad hor-

Nov;

Elifabechz Reging Ungariz, extindw ma-

'rendas purgatorii poenas pertrahi per has cul-

tris umbram nocdu dormienti vifam obverfa-

pas.

'Triftes vero fe tum demum fieri, cum

Nf

d j

ri, lugubrique vultu ac flexis poplitibus ora-

vident, quod plures animz in igne illo non

' re, fui quam primum mifereretur, ob vitam

totum a juíto Dei judicio affignatum poene

)

enim negligentius aCtam igne fe pcenas lue-

tempus exade impleant, quando importu-

re, oravit infufa lachrymis, & gratias agen-

nis vivorum factificiis , precibus, jejuniis,

tem, & alias etiam juvandas animas hortan-

eleemofynis, & fexcentis corporis, animique

tem lzta vidit.

Cogita, tibi fic

affli&ationibus eximuntur. Potiffimum vero

fingulas fupplicare.

/

.omncs &

male fibi cum Cluniacen(i ccenobio conveni-

Ni& hebd. XXXIX. S. Therefia v

irgo Cdrdübæ a

r€ ob ea, quz illic & plurima & fem

^

VTE n BP AERES:

per 9ro

: 9. n, Ie

communione fufpenía in Deum, mente vi-

animabus illis fiunt füffragia.

dit e purgantibus incendiis animas frequen-

-XLIH. S. Joannes Chryfoft. ait toto tem- Aþ,ud Rho.

tiffimo. coetu & gratulatione euntes , ac re-

pore, quo durat facrificium, proftratos cir- med. s.

/

ceptas in coclum.

Ducebat reliquas una

/

j

N

cumfiftere Angelorum exercitus , eoque mo-

formofior : & hanc etiam Jefus Chriftus in-

mento, quo finitur, ad purgatorium evolare,

ter angelicarum mentium Ordines factus ob.

. & educere eas, quo quibus cft impetratum.

viam animabus . divino fuo dignabetur am-

- XLIV. Ab extrema Verbani ora prodiit Josn.Rho.

Jenolot

plexu in fignum benevolentiz fingularis, &

Anthea Lucenfis generis fzmina, ingentibus

]. g

amicitiz íempiternz. Herebat admiratio-

virtutibus, nec ufitato vivendi genere, ma-

Dartingh

nem inter & exundantes gratulantis cordis

n calmdti

gnorum etiam Principum aulis notiffima.

delicias fufpenfa virgo 'Therefia, aufaque

Hujus in accurando mortuorum negotio;

7)

interpellere ahimam de poftremis unam, &

quanta fuerit fedulitas, quantus animi ardor,

petere omnia, fingulaque refponfüm acce-

vix fando poffit explicari, etenim quum per-

pit in hac verba: Dux nofter eít e Societa-

petuo, ac duriffimo jejunio , fimpliciffima in

te Jeíu fráter unus: nos Duci gratulamur,

tunica hyemem toleraret, precibus continuis

cujusi virtuti ac precibus debemus, quod ho-

die liberemur.

vitam ageret , & quodam divinitatis inftinctu

De omnipotentis adventu,

concuríaret, Sabaudum, Mantuanumque Re-

nil mirum, nil novum: fcilicet hoc eft ho-

gulos, ipfümque Czfarem adiret, quidquid

minum Societatis Jefü privilegium , ut mor-

auferre poterat, totum expediendis, illico

tuum Jefuitam obvius Jefus excipiat. - Obie-

piarum animarum nominibus impendebat a

rat eo temporis pun&o quidam e Societate

ob eamque caufam, virginum collegia, hofpi«

coadjutor, Corduben(s templi edituus , qui

tales xgris domos edificanda curavit: eo ve«

religiofe tricenos plus minus annos in So-

ro ardentis animi fenfü, in id opus incumbe-

cietate vixit, modeília, puritate, & cauta

bat, ut omnes facile in füua vota pertraheret,

cum íÍízxminis converíatione laudatiffimus.

cum mortuos fuüos, ruftica quadam vocis in-

Quare de voce novit plurimas, de facie nul-

lam.

!

elegantia, fe

!

d plusquam civili diceret cha-

ritate.

-ic!fm 04

XL. Dionyfio Carthufiano religiofiffimo

— XLV. Oraverat Deum Catharina Riccia

viro quieta nocte ardentius precanti ignea

. "Ord. Przed. ut amici Manes,quos piacularibus

quadam e purgatorio fpecies apparuit, ve-

flammis cruciari iatellexerat,in beatam emite

hementer conquefta, preces, qua defun-

teret libertatem, quum res lente procede-

&is deberentur, quorundam focordia differ-

ret; feque minime audiri vidiffet, ultro fe pa-

ti.

Graviffime id olim fenfaros, idem illis

-ratam fübeundis, quz füpererant, poenis pro»

futurum, quod nunc fibi. Percelluit ea res

fitetur. Audivit Deus, indulíitque grande

a Diony(io narrata publice afceterium totum,

Aamoris experimentum, Invaüt Virginem are

R, P. Lobn. Bibi. Man. Tom, 41,

Aaa2

dor

9

372

Bibliotbere Manualis Concionatöii;i*

dor adeo fzvus ut illa totis membris miferis

ribus exhauriret. Érgo totum iïli 'collum

modis zítuaret, ipfümque cubiculum con-

& pe&us (quod ilias olim partes auro ad

Cepto calore videretur ardere. /Nulla tamen

vanitatem & poenitendam complacentiam

audita querentis vox: num przclari facino-

exornaffec) fosdi tumores. ad füummum &

ris confcientiam pro allevamento habébar;

doloris & foetoris fenfüm implevere.

Bi-

T.l

crevit etiam amor aufurus majora, (i res po-

ftoria anglicana füb anno 685. fancte ex-

Íceret, ut flammis ali poffet.

tinétam refert -

integram etiam a morte man-

ïgid,/n,m, XLVIl. Maria longa miatrona hifpana pri-

QHc.

ma Neapoli curavit, ut fub primam noctem

- INecefitas.

pulfata nola omnes certis precibus Deo pro

J .]oannes de Via de conventu B. Vir- Daurolt;

illorum liberatone füpplicare juberentur.

tit.2Oe

Manavit paulatim rei fama, & paffim eadem

ginis Palmz purgatorium ideo tantum fufti. c:8-

6

nere debuit, quia aliquorum officiorum de- **

ufurpari ccepta eft precatio, ut jam fere nul-

lus Chriftiani orbis fit anguius, in quo mos--

functis przftandorum oblitus fuerat.

*

familia Fran- Iþbi

ille przeclarüs non : vigebat, k'que primis ma-

LIi. Quidam Religiofüs ex

xime tenebris fieri placuit, ne illi fe in um-

" eifcanorum negligenter pro defunctis orans;

vä].v w.?.'

bra mortis confepu

z

graviffimas in purgatorio poenas fuftinuit, di-

rantur.

4

l(r.os CH.? j uüjHïmc-;anue-

, Xitque, nihil hactenus fibi preces & facrificia

XLVIL Ur

fala Bcnäncafa virgo neapoli-

profuiffe, eo quod Deus animabus aliis in

Vi Pr

Wldemr n 4

negligentiz fuz: poenam eas applicaflet. -

dit,

tana, cum jus & fas effe a viris doGtis intel-

lexiffet, pro earum animarum poenis, que

Lill.Quidam ex Ordine Ciflercienfium ap Speesex.

purgatorio igne torquentur, fe devovere,

parebant «gro monacho, & dicebant , fe ina. 9. ex,

haud diu cunctata eft, piacula, que Bernar-

purgatorio torqueri, eo, quod aliqui ex mo» 144-

nachis, debita obfequia nonnifi perfun&torie-

dinz primum, mox etiam Catharinz (oro-

MA

ribus füpererant luenda, in fe libens trans-

preftiriffent. Viderint proinde, quid facerent,

025

nam fic éos n

tulit, fümmisque precibus a Deo tenuit ut

on fblqm.defun&isä ferd edam

X

eam voluntatem haberet ratam. .Ergo acer-

fibi nocere.

biffimis doloribus decennium integrum pro

LIV. Quidam avunculus dixit, fe quidem Jo. Nadafi

Bernardina laboravit : Catharinz cruciatus

jam € purgatorio liberatum, fed ob focor.i« a»^o

|

eam ad extremum usque exercentes , prius

diam, nepotis in iis, quz juxta teftamenti " r hebd.

e

illi vitam, quam charitatem excufferunt; cui

vitn curanda erant, füffragiis, & oblivionem,

amare, quam vivere dulcius fuit. -

multa paffum. Tu vero, inquit ad nepotem,

in poenam oblivionis tuz alterum tantum pa-

!dein hl 7'

. XLVIII. Chriftophorus Refrigerius C. R.

nullam diem abire permifit, qua in coe-

tiéris, füpra omne id, quod paffus fum ego,

Binellts

61 def

meterium ingreffus , ibi attentiffime, pro prater €a, qux pro tuis culpis pati alias de-

t anim,

earum animarum zterna quiete non preca-

His dictis difceffit , nepos vero pceni-

tens facli, riteque confeffus in le&tum inci-

La téy

retur. lImo (i quando ad Silveftri in Quiri-

nali 2edes adibac Pontifex, ftatim aderat Re-

62

dit sget; '& inde in mortem.

A

ET

frigerius, pedibusque advolutus, grata fum-

" Utilitasl* /

. mis Principibus fuavitate , indulgentiás ab

eo auferebar, ur illis vere ipfe effet Rcf*rixge-f

5

.^ LV. S.Gertrudis cum omnia fua opetä li- Caïþ.*

rationt.

f

beraliter animabus tranícripfiffet, & inde ri- Taufch. in

Herolty

ol.

P Ra

.Idem n.13.

- XLIX. Allartus

Ord Min. qua diei,höra

meret, ne grave purgatorium defe&tu fatis. "'atre d

7*

fodalibus inter fe religiofe colloquendi fas

fa&ionis propriz fubire cogeretur, ChriftusP'?* ^

61f

e(t, ipfe deftitutorum animorum mileratio-

ei apparens, filia, inquit, ut videas, quam

ne inftin&dus, ubicunque locorum effet, fe-

mihi placeat ingens charitas tua in defun-

pulchra omnia quz in templo, vel domefti-

&tos, in compenfationem tibi condono omnes

ca erat, in clauítra circumire inftituerat, fine

poenas, quas debes.

Praterea qui olim pro

EliZs 1

eulisque infitens folemne funeris chriftiani

uno centupluni promifi, nunc manum dila-

Thsl 1

carmen, quod ab illis vocibus ortus eft Va-

tabo, & gloria te multo excellentiore prg-

e45.

'tes, De profundis, pie concinere, tum luftra-

miabo. Efficiam denique, ut animz per te

]em aquam leviorem illis.ignem apprecans

liberatz tibi morienti affiftant, ceque in cce-

injicere.

At extremum , ubi private in

lum cum triumpho deducant.

s

J

.

unumquemque charitatis officiis erat per-

VI. Eufebius Dux Sardini

v cum certæSxpec. ex:

bitor,

" fuan&us, feptenos Pfalmos, quos a poeniten-

urbi redditus in animarum fubfidium defti. empl.a 9.

m

tia dicimus, pro univeríorum liberatione,

naffet, eamque urbem Oftorgius Dux Sicilize**: !94«

quanta maxima poterat pietate concinebat.

occupaffet , quadraginta millium Equitum

Hzc Allarto animi remiffio, & quies erat ju-

candidatorum exercitum pro fe pugnantem,

cundiffima : nam tum maxime acquieícere

& Oftorgium ad deditionem

N

charitas videtur, quum fuis emp:a labori-

re meruit.

cogentem vide-

V

"-

bus miferis dstur quies,

»

-

LVII. Cum quidam homo plebejus q

uotiesIbid. X«Viim

Nad.hebd.

L. S. Edeltrudis virgo conjux

regia , Sa-

per caemeterium tranfiffet, animas Deo com. 3- ex 64:

cro Monialium flammeo poftea velata: Bea-

mendaret, hz poft mortem illius füumma cum

16.n. 2. :

folemnitate viía funt in te

tiffime Virgini füpplex faà

a impetravit, ut,

Q:plo exequias ce-

3

lebraffe.

quidquid in purgatorio luendum (bi effet,

ab ini-Ibid.e

x.65;

LVIII. Miles quidam in ccemeterio

cie[.ms

?'cl nunc omne fuo in corpore i'nH"i/&is dolo-

e

migis

——

/

i

Titulus X/CI/TI K Miferico

373

rdia erga Defunïäïos

micis deprehenfis, cum confüetudinem fuam

.vem facra pro animabus purpantibus vove»

qua coníueverat tran(iens orationem Domi-

runt, & ecce: mox venti c

&

effarunt, ignisque

nicam recitare, omittere nollet, coeuntibus

extinctus eft.

mortuorum offibus & obvia arma arripienti-

.LXIX. S. Gertrudi pe;tenxti,-quam acceptus L 5.Xi.nffin.

bus mirabiliter liberatus eft.

effet labor earum in Píalmo -

z

D

Yb.ex.1 x g.

LIX. Sacerdos quidam pauper kcum'aiïï-

2e profunsis reci- 62r.

tando, refpondit Chriftus : tam acceptus; ac

duo pro defunctis miffas diceret, poítea ve-

fi memetipfum toties fuo pretio a captivitate

ro apud Epifcopum de defe&ibus quibusdam

liberaffet, quoties anima liberatur per oratio-

d

accufatus, & fidejufforem. preítandz emen-

nes earum; Et boc ipfis indubitanter refti-

daticnis dare juífus nullum reperiret, vifie

Wutolt-

, tuam in tempore opportuno, fecundumomni- *

titd0.

funt anime ,quamplurims& mani

X

potepntiam mez liberalifíime pietatis.

S.

í

exteníis pro ipfo fpondere.

.bug in aére

LXX. Cum

quidam animarum liberanda-y itrius

LX. Quedam matroua vidit fub facrifi-

rum ftudio non modice addictus, quondam ate. conc.

cio animas pauperum deícendere, & fecum

'tenebris in itinere deprehenfüs effet

»repente 86. S. 1.

il &5

animam illius facerdotis, qui earum confef-

duas faces poft fe vidit, audivitque

: vade in

fiones libenter audierat, in coclum ducere :

pace, fumus animz purgantes, voluimus effe

quam ob caufam etiam Deus cor illius mo-

grate orationibus tuis: nec przluximus fo-

verat , ut ante mortem doleret de peccat

mort

Eu

ali

&i

ante commiffo.

E

lum fed aliud etiam infortunium impedivi-

, mus; nam füuit, qui te ex iafidiis occidere vo-

VitaPre- L XÍ. Cum Frater Henricus FünusüFraü—

dic,

. luit, fed in noftra prafentia non potuit.

- cifcani cujusdam comitaretur, hujus anima

LXXI. S, Catharina Senenfis poftquam pa- fo. Nadad

eget,

apparenus dixit: Tu diligenter orare foles pro

9' QX.

rentis animam doloribus & precibus oblatisin anno

u

defunctis, & ideo mecum viginti quatuor ani-

liberaffet, fepius ab illa vilitata, de daemonis morient.

ma ccelum ingreffz fünt, quas tu liberafti.

L; 5. Infin,

infidiis inftru&a, de arcanis vitze alterius edo. P65d- 12.

- LXIL CumS.Gertrudis quzreret ex Deo,

&a, magnum ad vitam

Q 23

quot animas ad preces cujusvis admitteret? emolumentum fen(it.

: & n:äOftCmM rakn&am V. 4

-

refpendit ille, ab occulto amore urgeti fe, ut

LXXIL B. Aleydis virgo lepra infanabili Men

ad cujusvispreces magnum numerum dimit-

olez.

o Nudft

toto corpore percuffa, & fcabie vermibus-

Cicerft x 1.

inno

tat; & fpeciatim tres animas ad cujusvis Pfal-

que horrida, quotidie ter vel quater exquifi- Jun.

mi verficulum. Cumque di&a virgo Pfalmum

or hebd,

tiffimis cruciata doloribus, ajebat, fe a Chri-

n

recitare inciperet, & iterum quzreret, quot

fto didiciffe, ut omnia illa pro animabus offer-

ip(i animas donaret? reípondit, fe ab anima

ret. Unde in morte Chriftus cum matre füà

orationis amante permoveri, ut tot animas

& celitibus illi apparens, & fuo illam ample-

ipfi donet, quoties labra movet.

Birn'ellua |

xu involvens dixit: bonum certamen certa-

LXIIL. Quidam vir pius vidit in agone de-

fti, curfüm confümmafti, fidem fervafti: pro-

C.1. deftz-cies m

illeSan&tos ad fe venientes, atque adeo

tu anim. ad il

pter hoc nunc venio, ut corona Martyris &

»

lum nunc confolandum veniffe. :

, virginis decorata

iett-

1

i

La.reve. LXIV.-S. Brigitta audiebat vocem anima-

ducaris.

n &ternam requiem intrq-

cl 7.

rum clamantium: Domine,da charitatem illis,

LXXIL.S. Nicolaus Tolentinus animkansmlo. Nadefi

qui habent fpiritualem. poteftatem, ut magis

*^

,es fi

quandam ipfum vocautem & fic alloquentem in auno

partici

E;'w

amus orauornum.

Da omnibus,

qui nobis fuccurrunt, centuplam in hac vita.

audiebat: Veni pater venerande,veni, & refpi- morient.

Cifps

Heroldus

ce, utrum te deceat acquiefcere rantee mulri H6bd- 2.

Tsofeh. t

LXV. Quidam Nobilis ad dile&am equi-

tudini miferrimz, quz me mifit tuam miferi-

^

matre dols

P. Rauch.tans cüm probe paribulum tranfiret, juffus

C 10.

cordiam flagitare. Etad locum illum duxit,

plaï c'7'

eft a patibulario fubfiftere, & equo defcende-

ubi erat innumerabilis omnis ordinis homi-

re, quem cum ipfe confcendens perrexiffet,

num multitudo. Miferere,inquit,Pater, mife.

vidit eundem a tribus Nobilibus fclopeto oc-

rere turbz tam miterz utile tuum auxilium

X

fum, qux quidem mors ipfi parata erat..-

1

exfpeGantis. Nam i pro nobis dignatus fue-

Elias a

LXVI Alius quidam eques nobilis Nola

ris celebrare , maxima pars ab his atrociffi-

€45:

Thret. 1.3.in Campania quotidie pro animabus orare fo-

mis poenis erueretur. Quare cum is totà

litus, pridie mortis imminentis excitatur de

hebdomade cum facul

-

tate Superioris pro

