ralis egreditur ; alioqui enim licita eft, & de

TR:'S' 3.

fa&ctopracticatur, unde regulz rufticorüm de

l

men, propter congnitionem naturalium facul-

tatum, & temperamentorum humanorum.

pluviis,tempeftatibus &c. íuntexorte. Plura

2- Tlm.

Refp. 3. Pofle demonum certo pradicere,

de poftremis his magiz illicite fpeciebus apud

Delrium l. c. & alios videri poffunt.

V- 54. f

que a caufis neceffariis pendent, ut funt mo-

(

r

TITL[-.

e

P2

à

Titulus. XC. - Mahjüetädo.*'

231

t

(v

FUNOR SONNORNOROR IOR NOR IOR NOSNOS ONOHEOREORNORNORNOR NONNODNS R UR od

9

dh

m

)

el

A

INSUETUDO.

d

g- E 'Io

-1V. Obigie: vos ego vin&us in Domi-

Eph. 4

no, ut digne ambuletis vocatione, qua vo-

V. P.

(

cati eftis

| QUOAD ESSENTIAM. -

tudine,

, cum omni bumilitate & manfue-

Definitia.

od

V. Declina pauperi fine triftitia aurem Ecdl d.

m

i

I.

tuam, & redde debitum tuum, & refponde v. g.

C

De virt, &

Anfüeiudq eft virtus, qua iram ad-

illi pacifice in manfüetudine.

t

vit. divif.

verfüs eos, qui nos injuria afficere

M

videntur, comprimimus, & mode-

Utilitas,

v

ramur.

Seu, ut Ariftoteles definit,

terram.,

- VI. Beati mites, quoniam ipfi poffidebunt Matth, 4

H

: eft virtus animofz partis, qua przditi egre

Ó

moventur ád iram. Hinc $. Ambrofius, qui

. VIL. Refponfio mollis frángit iram, fermo

durus füícitat furorem.

Prov.' P 5;

V. I

InPíal.36. funt manfueti, ait, nifi quos nullus ftimulus

b

diffenfionis exagitat, non ira perturbat, non

- VIII. Ipfe delu

3

det illufores, & manfíueris Prov. s.

j

fzvitia exafperat, non rabies crudelitatis in-

dabit gratiam.

V. 34*

it

flammat? Differt a clementia; quia hzc eft

IX, Melius

eft hdmiliari cum mitibus,

Prov. 16,

V. 19.

virtus inclinans ad lenitatem in posna exi-

quam fpolia dividere cum füperbis.

].

genda.

X. Humilium & manfüetorum femper ti- Judith. g,

bi placuit deprecatio.

V. 10,

Divifio.

XI. Propter veritatem & manfucltudivnïem, Df44.v.6

g,',,u;,cg, II. Dividi poteft in eam, quam ergai Deum

& juftitiam : & deducet te mirabiliter dex-

in them s. eXercemus , quatenus ejus judicia benigno

tera tua.

feft, OO. animo fuftinemus, juxta illud Pfalmiftz : Su-

XII. Sufcipiens manfüetos Dominus, hu. Píal, 146

8S. Pfal. (tinentes autem Dominum ipfi hzredicabunt

315. -9* terram. Et eam, quam ergo botnines tenemus,

milians autem peccatores usque ad terram. ": -

XIII. Sapientia & diíciplina timor. Do- Eccl. x.

dum vel taciturnitate, vel placida refponfio-

mini, & quod beneplacitum efl illi, fides & Y* 35

;:ä

ne vel malorum illatorum humili tolerantia,

manfíuetudo. -

à

||s

" eorum improbitanem—fupcrare contendimus.

Dignitas,

i

L:tus.

XIV. Beneplacitum eft Domino in popu. Pfal, 149.

-. l. A&us præciþui funt.

lofüo, & exaltavit manfuetos in falutem.

V. 4.0

.. 1. Ubi ab alio ad iram concitati fümus,

filentium tenere.

d

XV. Sedes ducum füperborum deftruxit, Eccl. 1o.

Deus, & (edere fecit mites pro eis.

vo 17.

H

2. Iram interius cohib

XVI. Fili, in manfuetudine opera tua per. Eccl. s.

lr

frenare.

ere, & aptis medi?s«

/ . Cor no

fïqæ, & füper hominum gloxriam diligeris. "Vetih

(trum ad ferenitatem & tranquil-

ls

litatem inducere, & tandem ip(um inter in-

"

—— Sucunditas.

jurias pacare.

XViI. Difc

itc/a 'me, quia mitis fum"', &Matth.x

s

4. Injuria nos afficientibus blandis verbis

humilis corde, & i

l.'

bus vefítris.

j

nvenietis requiem anima- V« 29.

. & molli fermone refpondere.

. $. Injuriantibus beneficia repen

derä, par-

XVIII. Manfüeti aurem hzreditabunt rer- Píal 36.

no malum.

cerey & pro illis orare, ficque vincere in bo-

ram, &'dcle&abunïtu: in multi;udinc-pacig. v a.

1

6. Injuriam oblivifci.

$.

III.

,:-.

EX SS. PA

TRIBUS' ET DO

"

; 50 lï.

CTORIBUS.

.- P

:

j

EX S. SCRIPTURA.

Qualitas.

!

Qualiias.

L

Mci femper fit inore; per ora mittamusS Chryf,

cal.ö-v- l. I'

ratres , fi przoccupatus fuerit homo in

. hihil, ni(i mellitum, nihil afperum, ni-

aliquo deli&to, vos; qui fpirituales eftis,

hil amarum, fed omnia czlis digna. .

hujusmodi inftruite in fpiritu lenitatis, con-

II. Rogat difciplinz rigor manfüetudinem, s. Greg.

:5* * fiderans teipfüm, ne & tu tenteris.

& maníetudo ornet rigorem: & fic alterum 19. mor,

Titl 3. 8.

II. Admone illos, non litigiofos effe, fed

commendetur ab altero, ut nec rigor fit ri-

modeftos , omnem oftendentes manfíuecudi-

gidus, nec manfíuüetudo diffoluta.

E

s

nem ad homines.

^

lII. Ne dixeris : eft improbus,nec ferre pof- S, Chryf;

3. Tim,

III. Servum Domini non oportet litigare,

fum, tunc enim maxime attendenda eft man- füper Pfal,

V« 245

fed manfüetum effe ad omnss; docibilem; pa-

fuetudo, cum res nobis eft cum fzvis & agre- 119

^

tientcm.-

ftibus hominibus, quando cum his;qui funt ab

huma-

9

9

Jibietbea -Manualit - Cotcióhatorid

232

y

humanitate & manfüetudine longe alieniffi-

conciliat Domino fat,niliares, ut quod illum

t

mi, cunc ejus virtus oftenditur.

vident tranquillum fe offerre, & manfuetudi-

]

S. Gregor,

IV. Convitiis (homo manfüetus) lacerabi»

ne jucundum; nam & talem majoris faciunt,

li

habentque pro patre, & non pro Domino

Nazianz, tur? vincet, convicia non regerendo ; Perfe-

or.6, Max- cutionibus affligetur? fübftinebit. Maledidlis

gratus & amabilis eft videntibus, gratus itern

&on di

profcindetur? exhortabitur; Calumniis agi-

& his, quibus tantum nomine notus eft. Ne-

fj

ub

tabitur? orabit. Probris impelletur? Chti-

ue facile ullum invenies,qui audiens laudari

fti focietate honorabitur : Percutietur in dex-

hominem manfuetum,illum videre & ofculari

nis

tram maxillam? prebebit & alteram,imo ter-

non defideret, & non.habeat in aliqua lucri

s Cf

tiam, fi habebit.

parte, ejus amicitia diu poffe frui,

V. Malum hominem tacendo, & locum

XVIII. Non habet in eo locum pruina vi- S. Valer.

hn & a

$, Chryf,

puid & gd

ho. sg. indando, melius vincis , quam refpondendo

tiorum, qui calcatis odiis integrum charitatis 3P- Manf.

i (s

&dat,

cuftodit affectum.

tr. 3 [] dif&

excitatur.

quia malitia non inftruitur fermoniþus, fed

B.

n

XVIII. Qui & contumeliis,& injuria altior

S.1fid, P.

INece[ftas,

eft,-is & hic ab omnibus immortalibus coro-

luf. 1. 4.

tl

nabitur encomiis, quod non modo ho(tem,

i $*« fo

Lz&ant.

VI. Jam ex hoc ipfo boni viri nomen amit-

ep. £có6,

[

Firm. c,7. tat, neceffe eft, (i nocebit: non minus enim

fed animos, iramque fuam füperaverit, & in

altera vita ideo maxima obtinebit premia.

:

li. de off. m3]i eft; referre injuriam, quam inferre.

s- B:ml il

$, Franc.

VII. Multi funt, qui pertedionem & fan-

XIX. Demones, ubi viderint quempiams. Climac.

-Seraph.

&itatem in aCtibus mortificationis corporalis

vel contumelia affe&tum, vel ignominia nota- gr. 9.

ü

9p:1.€-14, conftituunt, non intelligentes, quanto majus

tum, vel damno aliquo mulc&tatum, vel quod-

T^

fic lacrum in tolerantia injuriarum: Multi

cunque aliud damnum perpeffum non affli-

gi, quod aliquid mali faftinuerit, fed quod il-

pg U

íunt, qui orationibus :& officiis infiftentes;

ho j o

multas ab(tinentias & affliCtiones in fuis cor-

lud ipfum generofz & fortiter pertulerit hujus

al

poribus faciant, fed de folo uno verbo, quod

vim & conatum magnopere pertimefcunc.;

b

viderint injuriam effe, fcandalizantur ftatim

Dignitas.

& conturbantur. Hi non fünt vere pauperes

p

-XX. Qualis quisque apud fe lateat; con- S. Gregos,

fpiritu, quia qui vere pauper eft fpiritu, fe

tumelia illata probat.

la. diak

ipfüm odit, & alios diligit, qui ipfum percu-

]IIW-

tiupnt in maxillam.

V

XXI. Infinita vircus eft, odia viciffe bene. C 5-

ficiis, nam ille inter ceteros palmam perfecte

S. Valeria.

|

S.Chry, — VIII. Multz fünt virtutes,; inqui;k ille, que

nus hom.o

to.5. 546 chriftianum virum bene decent, maxime au-

virtutis obtinet, qui ad vicem veneni

pocula

,de bono

V nl

dulci melle componit.

pacise

- dongf,

tem omnium manfuetudo ; nam eos folos,

Ín Ga j

qui hac confpicui fünt, Dei imitatores Chri-

XXII. Felix ille, qui quotidie Dei cauía

$ Climac.

ftus nominat, proinde congruum eft. t quan-

convitiis agitatus & contemptus , violenter grad. 4. n

feipfum per patientiam vincit; Nz ille cum 52.

ï

do quis contumcelia nos afficit, füftineamus

$ phrem

maníuete, confiderantes, quo

martyribus tripudiabit, & inter Angelos li- .

res humilitas facit.

d Dei imitato-

ber, ut Angelus incedet.

TE

Vitt.

$. Gregor. IX. Dum foris invi&ti effe cupi

il'iUS, intus

.XXIII. Quale fpedaculum, quam gi'avc & S.Bafil.or.

VAmbrin

ho. 27.

li praviter ferimur, & dum parva foris defendi-

admirandum, ac íane nonnihil etiam ipfam 9. de íza.

Mf

humanam naturam exíuüperans, hominem

i

Eyang.

mus, intus amittimus maxima, quia dum rem

/

diligimus temporalem, veram amittimus di-

multis conviciis jaCtatum, & qui etiam vul-

;

le&rionem.,

nus in facie accepit, quique alia fexcenta per-

VCf

s.uiel'. fü'

X. Nihil eft focdius preceptore furiofo, qui

peffus eft, qug & verbis & re ipía ad extre-

per epift. cum debeat effe man(uetus & humilisad om-

mam infamiam tendunt, non ira incendi, nec

p Manfi l:

ha die,

ad Tom- pes ex diverfo torvo vultu, rugata fronte tre-

ultionem parare, fed maníuetum pro eo, qui

64

mentibus labiis, effrenatis fuperciliis, facie ine

fibi injurias intulit, preces fundere.

Hl hom'

ter pallorem -& ruborem variata, clamorem

XXIV. Quid divinz tanquillitati tam pro- B. Elredus

880'3!1 M"w

perítrepitat, & errantes non tam a bono retra-

ximum quam jllatis contumeliis non nocere, in fpe.car.

t

hit, quam ad maium fuz fzvitia precipitat.

nullo fupplicio, nullave perfecutione terreri, ^ ?:

l

(:—

Utilitas.

unam menris & in profperis, & in adverfis ha-

bere conítantiam , inimicum, & amicum eo- -

S.Leof.5. . XI. Nihil arduum eft humilibus, nihil afpe-

dem oculo intueri..

^

sovikf.

in Epiph. ram mitibus. -

XXV. Mirabile, promiffum Salvatoris quoS. Chry& -

hut d |

S.Ambrof,

XII. Ideo Sauli in millibüs, Davidi in de-

gratiam maní»etis promifit ; an iis nihil dabic fuper

inPf 43 cem millibus (intellige, fic gratulatio) quia

gratiz, qui jejuniis, qui caftimonia, qui elee. Prov. 3.

durus in paucis; manfuetus in pluribus,

mofynis. qui virtutibus aliis fuo conditore fe

S.Chryfol.

XIII. Quid eft, quod pofteaquam terribi-

commendarint? imo vero dabit, fed mites -

. v

lis Deus mitiffimi Paftoris clegit officium, Pa-

erunt primi, qui optimam partem, qui totos

ftoris perfonam induit? ut ferocientes reges

principatus auferent in przemium.

ad ovium duceret ac redderet lenitatem,

S. Ambrof.

XXVI. Rex David quam mitis , quams,Amhroni

P 0 - — P 0 m 7029

XIV. Manífuetus homo, cordis eft medicus.

blandis humilis fpiritu , fedulus corde, fa- in Pfal,.

adVercell,

XV. Beatus, qui feveritatem & manfuetu-

cilis affatu, fortis in przlio, manfuetus in !3

Epifc,

Jbid.

dinem tenet, ut altéro difciplina fervetur, al-

imperio, patiens in convitio, ferre magis

tero inpocentia non opprimatur.

promptus , quam referre injurias ;

ideo

S. Chryf,

: XVI. Mitis reverendus Pater puerís, & ob-

hom. de

tam charus erat omnibus, ut juvenis ad re»

IT

fervandus Deminus eft fervis. Nihil enim ita

gnum invitus peteretur, & refiftens coge-

Wufä

L]

retur:

L À

lus XC. Maufuetade, —

lg

133

üdj.

tetür: fenex,une pralio intereffet, a füis roga-

ad 'bonum, convertic.

Qui bene eft in pace,

Wt

retur, quod mallent omnes pro ipío pericli-

de nullo füfpicatur.

pino

tari, quam illum pro emnibus; itaque paren-

- 1. Non eftmagnum cum

4bonis & manfue- rpid, $. s.

tes eum filiis, filii parentibus przferebant.

tis converíari, hoc enim omnibus naturaliter

lm

Ne.

$, Chryf.

. XXVILSufcipiens manfüetosDorninus: non

placet; unusquisque libenter pacem habety &

dari

fuper P. dixit,opem ferens manfíuetis, fed quod eft lon-

Íecum fentientes magis diligit; fed cum duris

146.

ge majus, /u/cipiens.

lari

uid autem eft,füfcipiens?

& perverfis, aut inditciplinatis, aut nobis con-

cri

recreans,fovens,baju

x

ans,& velut materin ul-

trariantibus pacifice poffe vivere, magna gra.

nis geftans, hoc audiant man(üeti,& lztentur.

$. Chtyf.

tia eft, & laudabile nimis virilequ-e-'iä&uqxf'

$

l Vi' s. Vller.

hom. de

XAXVIIIL. Non perinde miror Moyfen, quod

l i g' i V,u' '..:. .xl i

a faxo prarupto fontes eliciet aquarum, ut

Ats!p. Mpf

David &

admiror Davidem ,. quod ex oculis lapideis

,EiEMPL

A CAT

HO L*.I*æ.ö

136 dfv

Saul.

"n

(Saulis) fontes eduxerit lachrymarum (puta

EXTERNA.

$, D

manfíuetudine füa.

hriftus adhuc Puerulus adeo mitis -ei'—atAB.a.rri"us in

o

$.Chryt.

XXIX. Tantum eft man(üuetudinis robmt

I.C

hf ] g,

& füavis, ut a Judzis füavitas appella- folit. Hag.

ToN A

hom, 33:

folà hzc virtus fufficiat, fe colentem diligene

retur, & ideo illi ad fe mutuo dicerent : eamus f 30

Lm

ter ineffabilibus laudibus efferre, imo omni

ad faavitatem, ut hilares fiamus. Poftea grane

hominum generi preferre.

dior fa&tus,cum malediceretur,non maledice- 1. Pet, a,

an $ Clingr,

$. Bafil, in

XXX. Maxima omnium virtu

tum manfu&'-'

bat: cum pateretur, non comminabatür: tra» V. 25.

Ui« (1.9.

Pf. 33.

tudo, eoque in beatitudinum numerum relas

Id«

ta eit,

"

"

debatjautem judicanti fe injuíte.. Ec tanquam Ifais 53

agnus coram tondente fe obmutuit, & non apee V- 7-

:

$. Chryf.

XXXL H«

c omni claricudine & gloria cbn,-

ruitos fuum. Hinc merito fe in exemplum hue

ll

in gen.

ducibilior. Quid enim beatius, quam intefti-

jus virtutis propofuit dicens: difcitea me,quia

Ju$

hom. 34« no liberari bello: Sicütneque miferabilius eft

mitis fum & humilis corde. Sed & S. Bernard.

J

aliquid civitate, quz licet pref(idiis & muris

de eo dixit: Dulcis eft Jefus in voce, dulcis in

bene fit munita, intus tamen cives m

^

ovgaa

facie, dulcis in nomine, & dulcis in opere.

pro-ditorcs.h

.II. De B. Virgine S. Bonaventura fcribit: jn fpeculo

D«5 Grtgo,

ucunditas.

Maria manfuetitima fuit per patientiffimam c. .

ha, di

Mreumectemicecerzmrmeng us i

XXXII. Manfü

eto homini totus mu

odl

Janfon.

lenitatem: gladius quidem cor ejus pertran-

e ^s

-—

atria eft, tot

fiit, fed per odium non occidit, nec per impa-

, Vil

locis reperit amantes.

que locis habet fundum, quot

&

*

tientiam vulneravit. Hinc S. Bernardus, re-

hüs hom,

S. 4. fuper

la

d& bono

$.Chry. — XXXIII. Nihil animum ita

in tranquiiliti-

volve, inquit, fcripturz feriem,

& (i quid in uilff,

pacis,

hom.36. te & quicte effe facitjut manfuetudo & mode-

Maria afperum repereris, de cetero eam fu-

145 Climut,

in Gem "ftia, Illaanimam noftram quafi in portu con-

fpectam habeas. Ft eccleíia canit: Virgo fin-

WACUTWO

ftituit, & omnis quietis ac recreationis nobis

gularis, inter omnes mitis. Imo Chriítus ipfe L. 1. rev,

occafio eft,

5. Brigitte revelavit, inter caufas, ob quas C- 51.

1.1159,

$.Ephrem XXXIV. Beatus ac vere fclicifïïmüs vir

i,

Mater fua fuper omnes Angelorum cho

ros

virt.

de vit. & jlle eft, qui manfüetus eft.

exaltata eft, fuiffe ejus lenitatem.

XXXV. Mcrito terram po

ffident,in uibuks

ll[. De Moyfe teftatur ipíe Deus inS. Scri- Mum. 13.

& SBafl.ot,

$. Ambïuln

TI3

Píal. 36.

Deus ipfe requiefcit, ficut divino per Ifaiam

tura, quod fuerit mitiffimus füper omnes v. 3-

. refultavit oraculo dicens: füpra quem re-

h

omines, qui morabantur in terra. Hinc

quiefcam, nifi füpram humilem, &

& trementem ad verba mea?

quic;um,

cundem propter hanc virtutem, Dei appari«

tione & alloquio dignum effzctum, S. Dio-

,

S. Chryf.

XXXVI. Qui pepercerit, & aequo animo tue

nyfius Areopagita teítatur.

SY

ap. Manfi Jerit,

!

h.36. difc.

lgtabitur poft hzc,& deliciis perfruetur,

IV. David adeo maníetus erat, ut

han-(.: Pál. I81,

l

6. n. T.

premia injuriarum oblivionis a Deo fperans.

virtutem potiflimum pro.motivo ad exau- v. 1.

Id. hom.

XXXVH. Vellem poffe oftendere qualis

diendas preces allegaret: Memento, Domi-

, B. Elredu

g5in Mar, fit; qui vituperat, & qualis, qui philofopha-

ne, David, & omnis manfüetudinis ejus.;

infpta

a

n

tur, & nudum utriusque animum in medium

V,S.Martinum nemo unquam iratum,nemo Sulpitius

ducere. Videres alterum pelago fluCtibus ex-

;C:]-

j

————M——————Ó————— Á URRERNEEEENERN RRRRCRENCSEEEEEEREIERRERERENSERES

moerentem vidit, fed unus idemque femper in vita,

J

agitato fimilem efIe, alrerum vero tranquillo

cxlettem quodammodo latitiam przfefereus.

ortui & quiefcenti.

vultu, extrà naturam hominis videbarur.

J

Sa vakl'.

XXXVIII. Beatos illos judico, qui verba

. VI, Florentius Carduen(is Epifcopus adeo s Pauling;

$, Chf

hom.cit, labiorum füorum tacito ore cuftodiunt, & me-

manfíuetus erat, ut de eo S. Paulinus dixerit: in ep, 23.

^mores cceleftium mandatorum, alienz vocis

procul dubio per manfuetudinem ovis, &

füpt

Frov j

contumceliam non requirunt; ceffant enim

agni innocentiam, paílor effe meruifti.

odia, ubi non reputatur injuria, nec habet ul-

VII. De Theophilo Alexandrino ,dicebat s, Hierog,

lam virtutem iracundia, fi defit unius in con-

S. Hieronymus: blanditis ut Pater, erudis epitt, 62.

E

1

tentione perfona,ita duplex patientiam manet

ut Magilter , inítituis ut Pontifex,

Vi&oria, hominem viciffe proprios animo-

VIHI. Theobaldus rex de fe dicebat: mu Cafíod.

gAntit

rum motus; -& temperafíe motus alienos,

tavimus cum dignitate propofitum, & fi an- 3. n.a1.

5.

IV.

tea diftride defendimus, nunc clementer

1 Pfdl

omnia mitigamus.

3

[310

LO DEI

MITATIONE

EX LIBEL

IX.Duo monachi,cum vir quidá (an&tus eos Rufinus

CHRISTI.

explorare volens, baculo omnia olera eonfre- 1.3. n.a .

| Lib.2,6,3. l.

o pacificus magis prodeft, quam do-

giffet,nihil dixerunt,nec triftem vultum often-

Hes

us.

Bonus

acificus homo .

$1

$i

omnia

derunt, fed cellulam ingreffi vefpertinas ora-

R'. P. Lobn. Bibl. Man. Tom. 1.

G

tiones

e

e

234

JBiblobbecse Manualis ,Conäonatoriæ

OoRm' ]'

tiones compleverunt, & dixerunt; f przci-

legiflet, fuper vindicta de ipfo affumenda per

" dpb n

ra

pis, Domini, ibimus, ut eum, qui remanfit,

petitionis denegationem , aut alias quodatne

51!'

caulem coquentes guftemus ;

modo tentatus,ipfam projecit ad terram pedi«

be

eft'ut cibum füumamus.

?

& coramidlin

busque conculcavit ;: quam demum jam füe

gäi

Henr, En-

X. Joanna Portugalliz prin

mit, & ferio primo (imillime fecit, & ea po-

10

gelgrav inreligionem intravit, in eo corio, quo colus

ftremo reaffumpta, (ibi ipfi loquendo audien-

fet

Dom.20. obligatur; infcribi fecit hec verba: Difcite a

tibus tamen aliquibus Ífuüis cubiculariis ibi

du

poft Pent. me, quia mitis fum, & humilis corde:

aftantibus, dixit: Vade diabole, quia hodie

pit

S. Hier. — , XI. S. Paula, (iquando procacior fuiffet ini-

facere non poteris, quod me vindicem de

Üi

epift. 25. micus,

ad Eu

& usque ad verborum jurgia profiliif-

quocunque ; & hoc dicto fupplicationem pra-

!bid& 6Xo 6'

ftoch.

* - fet, illud Pfalterii decantabat: Cur confifte-

di&tam illico; ut petebatur, fignavit. Hine

Ni

ret peccator adverfum me, obmutui, & hu-

non immerito Pecrarcha de eó cecinit *

de

nlï

miliatus fum, & filui a bonis. -

* €Nullimajor incít.clementia, nomen ab i

r

Beyerl. in

i;

j

pfis

Xil. Ladislaus Ungariz rex viGtoriz pot

dignum rebus habert.

*

gl

fet OO. tus de hofle, dum militem adhuc fzvirein vi-

^XXVI.DeS.Ludwinz virginis admi

Libih

h

in Vita c I,

4

$5. them. &os videret, receptui cecinit, & exclamavit:

tollerandis injuriis leticia & exultatione,hifto-

gi

parcite, milites, hamano fanguini, capite po-

ria vite ejus italoquitur: venit aliquando ad

n

tius fugientem mültitudinem & D

D

ei po'pql-umv

Lydwinarn, magnz fanGitatis virginem, mu-

A d

j

multiplicate.

lier quzdam tremens & furens,innumeris eam

d

Vita. PP.

XlIiL . San&

us quidam enex exagitatus ab

injuriis, contumeliis,& conviciis profcindens,;

»

& Caflia- Alexandrin. cum rogaretur ab illissecquznam

ut poffet ejus commovere animum, fed cum

&

nuse

miracula Chriftus feciffet ? refpondit: hoc

rátione nibil pro£ceret, in faciem mitiffimz

'aye.

Lis

maxime, quod ego convitiis & injuriis veftris

virginis focdiffime exfpuit. At vero néc ficcam

laceffitus ad indignatiónem non movear.

gn

quidquam permoveri fentiens, clamoribus &

Cranzius L

XIV. Otto Magnus Imperator, cum teta

imaledi&tis, tanquam vim pafla, vicinos conci-

l.9. c. 13. prope in ejus perniciem Europa, & inter alios

Hl

tare coépit; fedS, Virgo in patiéntia animam

etiam Hearicus frater ejus confpiraffet ,' fed

offidens, adeo manfit immota, ut mirarentur

- plurimis tandem praliis victus, comitantibus

univerfi. Maleficiüm vero bencficio compen-

I

aliquot Epifcopis ad geriua procidens, veniam

fare volens, clam ei munufculum transmifit,

peteret,refpondit: equidem venia dignus non

Y

dicebatque füis; illis ego debere me íateor,

es,atcamen non quid tua mereantur fa&a, fed

ui viam mandatorum Dci, quorum plenitu.

Ya t. .

quid fratrem & regem deceat, fpe&tabo, fic-

do dilectio eft , me currere impellunt.

que eundem amplexus, Lotharingiz primum

XVII, S. Comes Elzearius a conjunge füa rloras ex-

aliquot civitatibus p

refecit, poftea *v;-ro Ome

aliquando interrogatus , qualiter omnes fibi empl. tit.

nino dücem Havariz creavit.

factas injurias, easque plurimas, pacato fem- 32- $. 4-

Raynald.

XV. Ín Annaliibus Ecclefiafticis i

h laudem

b

per, ferenoque animo füpportare poflet: mox

«

sn. 1357. Clementis VI. qui ficut nomine, ita & re cle-

quzrenti fapientiffime fatisfecit, prouc ex fc-

n. 22.

mens fuit, fcribitur, quód die quadam ftrenue

f

Maníi tr

quentibus totius rei gefte verbis colligitur:

f

contra femetipfüm pugnans fe vicerit : effi-

fedate vuituque placido & jucundo, admirans

36 difc 5«

ciendo, at non irafcendo injuriantibus, vir-

Q

n.9,

tam in(gnem, tamque invictam in illo pa-

f

tus cjus ranto magis elucelceret; priusquam

tientiam,utque eo certius periculum faceret,

vero factum Annales recenfeant, hoc de illo

&

intrá conclave ita ait ad eum: Qnid hominis

à

encomium przirittunt, non invenitur contra

es tu Eizeari, qui nunquam erga illos, qui te

aliquem , quantumcunque inimicus (ibi aut

injuria afficiunt ; commoveris? videris elle

contrariusextüterit, aliquam ultione'n exer-

trunci inftar, aut ftatuz nihil fentientis, & ta-

f

cuiffe,aut expetiiffe vindidtam ; id quod magis

men patibilis : Aut fortaffe vel nc(cis, vel noa

perípicua ex facti hiftoria elucefcet,quod tale

potes irafci? & quid, obfecro, officeret malis

fuit. Dum eaim inftatu privato degeret,peffi-

qui interdum injufte te lzedunt, ) 6 te quan-

mis a certo quodam homine in propria perfo-

à

doque illis iratum oftenderes? ad hxc homo

na affectus fuerat injuriis ; poftquam vero jam

ü

leniffimus refpondit: Ecquid vero, Dalphina,

. longo tempore ad füblimem Papatus dignita-

prodeft irafci? nihil profc&to; attamen expli-

à

tem evectus fuiffet, injuriator credens Cle-

cabo tibi arcanum peQtoris mei. Noveris,

mentem nimia arduorum negotiorum mole

me interdum fentire aliquam in anitna adver-

It

obrutum, vel injuriarum fa&tarum non poffe

fus infeftantes me indignationem, fed illico

recordari , vel illum minime agniturum effe,

me converro ad mctítandas injurias Chrifto

-quandam ei porrexit fupplicam, in qua pro

illatas; eumque imitari cupiens, dico mihi

emetipfío eximium quendam pofcebat favo-

ipfi: Etiamfi famuli tui barbam tibi convelle-

rem ; . Clemens libellum füpplicem magna

rent, & colaphos tibi infringerent, nihil effet

quidem cum benevolentia, quoad exterio-

ad Dominum tuum,

t

rem apparentiam, in manus proprías accepta-

qui majora perpeffus eft.

|

Certumque habeas, me nunquam ceffare ab

vit, veruntamen interius fe ad precedentium

injuriis Salvatoris mei commemorandis, do-

injuriarum vindictam per petitionis repulfam

necanimus meus plane fit tranquillatus; atque

fumeadam ftimulari fenfit, & tamen femet-

hunc fateor me habere a Deo peculiarem gra-

ipfum gloriofe fuperavit; En tibi ipfiffima

tiam. Ut eos,qui mihiinjuriofi fünt, vel gque,

j

hiftoriz verba: qui licet fapplicationem hu-

ut ante,vel plus etiam amem,& pro eis fpecia-

jusmodi benigne in manu propria recepit,

liter orem, agnofcamque, & confitear,mema-

tamen in fuo fecreto exiftens, dum eam per-

ä;

joribus & atrocioribus injuriis d

ignum effe.

e

— XVIIL In

1

$

-

*Titulus XC.

| Manfäætuäa.

ET

r

Jo.f.ho.l. . XVIII. In Pio V. ïncrcdibilis fuit leniffimi

matri inutile non fit, illi fïlïum donb, juffitque

j

di

7. cáp. $. animi clementia, qui damnatum maje(tatis

C l.

folvi, ac vivere. In fua inauguratiene, dum Henr. En-

reum, quod in eum probrofum vulgaffet li-

quis pertica multitudinem compe(cere volens, gelgrav in

fü.

(

bellum, ad fe juffit adduci, aperuitque interro-

tres criftallinas lampades confregiffet, ita ucDom. 20.

gando viam, ut parcere poflct, Hsc tu certe

oleum in regis ac reginz veftes defluxiffec, Poft Penz,

in.

non in Pontificem Chrifti Domini Vicarium,

nihil aliud dixit, quam fereno vulta hzc ver-

i

fed in fratrem Michaélem Gislerium dixiíli ;

ba: hinc fe augurium capere, quod (üb fe

if

Ita fa&tum effe aunuentem, dimitti juífit ; mo-

unctio pacis & abundantia rerum futura effet.

de

nitum, abílineretexinde lingua,ne maiedicen-

XX. Manfuetitlimi virum ingenii füiffe tra- To, Rho, L;

d

di libidine vite compendium faceret.

dunt Julianum Czfarinum Cardinalem,cujus- 7. c. g. ex

i

Ybid, ex, 6.

XIX. De Alberto Bojarix Duce fic fcribit

modi utraque & divina, & humana fingere po- 12«

Joannes Rho : Rarum nunc aliquid, ('& cui

tuit fapientia. Mulam, qua Cardinalis fublimis

Íis

nihil majus , aut par viderit olim , aut certe

vehi folebat, a pueri negligentia amiffam nun-

prodiderit antiquitas, & in quo magnifice fe

tiàverant familiares, Julianus accitum homi-

circumfpiciant clementia, & manfuetudo) de

nem de ea re interrogat ; & ille contumacius,

04

Alberto narrabimus, novum nimirum pocne

quam Domino decuit, refpondebat. Siluitdiu

àd

genus in homines , nobiles illos quidem , fed

Cardinalis , atque ad amicos converíüs, vos

i

majeftatis compertos, damnatosque, hos con-

vero inquit, nolite, quzío, admirari, me arro-

m

jurationis reos , habitique apud exteros dele-

gantiam & contumaciam hominis non catti-

!3,

Gus, ut civili bello omnia turbarent , quam

gaffes Verebar enim, ne quid ire jam acrius fe

ipíe absque tumultu in poteftatem redegflet ,

incitanti liceret; itaque dandum ípatium ra-

"2

& occidere poffet, fatis habuit, annulorum

tioni fuit, utintegrum in adminiílras pertur--

gemmas , quibus conjurationis tabulas ob(i-

bationes imperium recuperaret, ne, dum alios L

gnaverant,fuper incudem frangere, illosque fi-

berremus.

caftigemus, ipfia

j

mul comperti fceleris, fimul fuze manfuetudi-

- Utilitas.

XXII. Battholomeum Martinium, ord

inis Ib.ï ex, g

ul

nis admonere. Ac,ne aliquid de hujus veniz

r

laudeultrix olim fama ; vindice apud pofteros

Minimorum, libere pro concione quondam lo-

]]a

memoria, decerperet , reorum nomina hifto-

quutum Cabre Marchio, qui füa vitia, idque

rix vetuitinferri ; nam vel in ipfa nomina fz-

fuo in oppido ab homine femipasgano denota-

ly

4

vire, pars quzdam videtur effe crude'itatis.

tà, indigniffime ferebat, ad eum irarum ple-

d

ï*ml ex. g.

". XX. Domeflica Philippi ll. Hiípaniarum

nus cum adiiffet, omni contumeliarum gene-

regis manfuetudo, cum incredibili gravitate

re profcidit, addiditque minas peratroces, il-

conjuncta; mores illius reddidit admirabiles.

lud fepius ingeminans, nunquid me noíti ?

l lo t

Dienpl, tt

Nihil tam przepofterum accidebat, ut excan-

cui Martinius: Ego vero te noffe, mihi perho-

defceret,infra regium faftigiumiram etiam ar-

norificum effe duco, virum fcilicet nobiliffi-

]j 9 p

bitratus. Vigilaveratad inultam noGtem , li-

mum. Quidni enim, quum ego agricole ex

D:X

ROm DEETLL s DURSTUAUTONHE

terasque ad Pontificem de gravifIimis chri-

pago Marmegio filius fim? ego mortalium

i

ftianz reipublicz negotiis dederat, quam ab-

plane ultimus, ac deterrimus ; totque addidit

"

folutam epiftolam aulico ab epiftolis aedit, ut

in eam fententiam, ut molliffima refponfione

D5

complicatam, obfignatamque figillo infcribe:

refrigeratus homo periracundus, lachrymis

js

ret; ille femi(omnis epiftolam recentem ab

obortis iram omnem extingueret, ac fibi pla-

"

;

atramento pulveraturos, haud fatis attentus

ne redditus domum «reverteret,

H

XXHI. Annales Francilcanorum de fratre Wading.

((*

atrataentarium invertit,totamque corrumpit ;

examinaverat hominem cafus inopinus , qui

Junipero tractantes , referunt , quoliter hican. 121o.

i

multis aliquando impetitus contumeliis , ve-T* 33*

ferena fronte Philippus, huc inquit, aliam

chartam , iterumque fcribere orfus epiftolam,

ftimentum extenderit dicens : Amice; proji-

X

cias huc liberaliter , imple gremium iftud la-

l

de integro compofuit. Progreflurus in publi-

1

cum, leviores.ocreas, pro «tatis tore, üt in-

pidibus pretiofis, imple , ne timcas.

[

dueret, aílederat, quum una induta, alia diu-

— XXIV. S. Lidivina virgo , prout in vitaSur.in vit.

0

tifIime fuit querenda, neque tamen unquam

ejus legitur , poftquam poít triginta o&to an-

,

adminiflris iratus eft , aut afperiori verbo

nos continuam , eamque graviffimam tole-

ls

quemquam lefit. Sexcenta hujusmodi nar-

raffet infirmitatem, tandem Martyrii defide-

IS,

rantur, regiz argumenta manfüetudinis, qua

rio exardefcens , in extaíin rapta fuit, ubi

!

tanto regibus magis effe debet commendata,

coronam inzílimabilis valoris pretiofam vi*

quanto ira illis gravior, & fubita, atque au-

dit; cujus necdum terminatus erat circulus ;

(

ftera verborum mortis füulmina plerisque fem-

cum igitur eam (ibi in ccelis przparari audi-

i

erfuerunt, Sed clementia neício quid gran-

*

rct, facileque caufam , cur nondum finita

dius fpirat. — Toleti regio €

o

rediencem pala-

effet, intelligeret a. coclefti fponfo füo pos. —

Qs

2!

tio, equo vectum , füpplex tzmina, cujus fi-

nas paffionesque fibi inferri petiit, usquedum

dictus perficeretur circulus.

Sed quas pu-

l

lium quzfitores rerum capitalium damnave-

l

rant, interpellare auía, clemenciz illius fru-

tatis ejusdem fuiffe gemmas ?

DEUS pott

aliquantulum. temporis milites ei immifit s

s

Gum coepit ; fuübftitit enim Philippus, advo-

6

catisque judicibus de caufa necis cognovit,

& ab illis per injurias , improperia , alias-

]»

ac jure damnatum videri adolefcentem pro-

que (miles infolentias male eam tra&ari

nunciavit, 'Tum ad proceres, qui in equis fti-

permifit ; quibus transactis, Angelus folem

7

a-

pabant, converíus, quandoquidem neaio eft,

(plendore fuo referens ei apparuit, dicens z

bío«

qui vindidam repoícat, utme interpellaffe

Salve chariffinia foror ,

je

x 6?08 nunc a

^Gg2

lut-.j.

LJ

a

e

256

Biblioibecee ,Mærmaüs rConeimzftsriæ

y

luta corona, quam nuper imperfe&am vi-

$. VI.

di(tis ludibria & verbera corpori tuo impo-

EXEMPLA

DOMEST

.I'C À.

qf.l

'fita faere g

emm«, quas in illa corona sdhuc

I. S.I

gnatius inter przcipuas laudes habebat Vit, 1. $;

vidifli deefle.

manfíuetudinem , qua licet perfervidi

Wt $0

Dtenyf.

XXV. Abbasquidam cum monachum quen-

e(fet ingenii, usque adeo feipfum fübegit, ut

12 4ódo

m

Carth. 3- dam juxta morem ad civitatem mifiilet , ut

domettici & medici eum phlegmaticz potius;

pC

pud Marfi nece(fariam monafterio provifionem compa-

quam cholericz naturz effe crederent.

u6

difc- 14- raret, in profcriptum quendam hominem in-

t

e

lI. S. Francifcus Xaverius tam mitis erat.yir 1. ":

p

cidens , zelo quodam , non tamen fecundum

ac comis, utfüummos eque & infimos pellice- e, 11.

*

fcientiam moderato abreptus, eundem inter-

ret, adeoque cun&torum teneret animos , ut

B.

Lt

rogavit dicens: quo vadis, daemon? & ille

€os, quocunque vellet, impelleret ,' multi-

(ü

teípondit: Tu experieris, me effe demonem,

que fociorum nulla alia de cau(a illum vife-

rent,

uam ut ejus manfuetudine & coelefti

fo

& extracto gladio occiditeum. Abbas vero, a

quo praedi&tus monachus miffus fuerat, eidem

confpectu recreati ad beatz vitz ftudium ac-

latroni obvius fa&tus amicabiliter eundem (a-

cenderentur, ^ Meaci ad circumfufam multi-

"

Lc ;4' 6.7 .

lutavit, quem raptorem iterum Abbas inve-

tüdinem verba faciens, licet a pueris & fece

11-0'194' ad

nieus, dixit ei, faive frater , & ille refpondit :

fs

plebis lapidibus appeteretur , nullum tamen

non frater tuus, (ed frater demonum fum,

commotti animi indicium dedit.

if

& fecutus Abbatem , fa&us eft monachus.

III. S. Francifcus Borgias in fe femper rigi-

Yà

Vita ]. 4.

Q

ESMem.

XXVi. Rufticus quidam citra caufam Ab-

