S. transIni. dinus to,

r

-

fiffet, ut ubique maledi&tionum. ten

m

t

w

tatio- fer.3

f

in iaferno cruciare poffint ; Siquidem fancta

numque. feminarent zizania, accidit quod

iE

-

Ü

hec matrona vidit nonnullas offium ad lu-

E

circa tempus natalitiorum Salvatoris noftri,

&

l

fores pertinentium partes; illasque füper car-

bones ardentes volvi & vevolvi , easdemque

fs magnoporecruciari lamentarentur, utpote

quo atrociores paterentur poenas, quam to»

füper ignitas ferreas tabulas elevari, infüper

tius anni reliquo tempore-y quapropter in

taxillos ferreos ardentes, nec non aurüm &

argentum liquefadum , pro quo luferant,

unum convenieates ,. expediverunt. folems

nem ad luciferum principem füum legatios

ä

faucibus eorum ad potandum infundi, de-

nique eosdem virgis caftigari acerbifTimis,

nem, in qua legati fuerunt Azardus, & Sbae

rainus; qui ad luciferum venientes, fe in no-

in quarum extremitatibus olobi ferrei ighiti

füfpenfi erant; qui ex illis alios fraudulen-

&e Natalis Domini & fcftis fübfequentibus

plus quam aliis diebus cruciari , querula vos

ter deceperant, füfpendebantur; qui vero

traditores fuerant; in q

ce expofuerünt, Lucifer autem cauías hujus

|

ri videbantur.

i g r

tormenti ab iis edifcere volens, fequens ab

lis retulit refpon(um : illa no&e ;- dicebant,

$ylvau.

XVI. Sylv:nus Razius.&monachüs Camai-

fideles omnes magna cum devotione. fre-

I:i

Razius deduenfis in libro, quem de miraculis Matris

quentant Ecclefiam;omnes f; acerdotes tres ce«

mirabil [jei compofüit, fequentem de quodam in

LT

B. e

lebrant miffas, confeffiones, & communiones

Saxonia commorante facrilego, refert hifto-

infolito majori- numero. frequentantur, &

riam, qui poftquam ingentem peccuniz füm-

mam infeliciter ludendo amififflet, membra

fucceffive diebus fequentibus .verg pceni-

tentiz actibus funt dediti ;

"

. Unde graviter ab

Chrifli adeo horrende blafphemare ccepit,

iis vopulantes, prevalere nec. quidquam

ut circumfílantes obturatis auribus prz ni-

poffumus.: Mox lucifer,

quinam facerdotes

mio pavore peGus in fignum doloris per-

chriftiani, & quosnam rit

us obfervzrent, in«

ä

cutientes, in fugam fe receperint. Impius

terrogavit: cui illi refponderunt. - Dittinétas.

E.

Arm Ip 4.

vero ab invifibili quodam ictu percuffus , in

in Epifcopatus habetit

?

provincia$,.cui uàus

X

terram cecidit, & clamando, eheu! quis

prefidens, Epifcopus appellatur , fubditos

me percu(fit? mifere exítinctus fuit... Cum

1abens Archipresbyteros, Presbyteros, Dja-

vero veítibus exueretur, inventum eft vul-

conos & Glericos:. Szc

z

l

nus quoddam , quafi a bicipiti gladio adeo

.

ulares autem divifi

per Parochias, a Parochi

s gabernantur; qui:

LT

if

horrende inflidtum, ut omnia ejus interio-

Eccle(iis .prafecti, in facro apparatu miz

ra inde videri potuerint.

la( :

fas celebrant, & panem

in Corpus Chrifti

Beyrlinck

XVIL Author theatri vite humanz de

tranfuübftantidnt &c,

-Recenf(itis ver

O malis,

In theatr. quodam lufore Budano refert, quod, cum

ex chriftianorum pietate & devotio

ne 3 [pe-

V.3le& in nomine Dei ludens, omnia, que habue-

cialiter in diebus l!

is Natalitiis, in eis re-

rat, perdidiffet ; illius vero collufor in no-

fultantibus, refpondit lucifer :. Facilis mihi

mine diaboli ludum agens, conítanter ]ucra-

videtur modus, quem fi fideliter ob(ervave-

tus fuiffet ; ipíe ira & furore percitus, per

ritis, omnia, quz in iis diebu

f

V

s fiunt, bona vos

egemeterium fe proripens, crucifixi frontem

torquentia , inutilia efficiuntur.

MT

faxo petiit, quod in vulnere hafit. . Accidit

LT

tur, quod illud, quod fit pro Chrifto, fiat pro

vero, quod lanio quidam eidem loco vicinus,

meo nomine; faciatis, quod in omni civi-

tametíi podagra laborans, dum dormiret,

tate edificetur unus Epifcopatus in meo no«

Q?[!G'

tribus vicibus repetitum a: coelo. preceptum

mine, & vocetur Barataria, Epifcopim volo

aufjjcfit, quo € le&to jubebatur flfïgerc ,&

efíe dominationem ikliqs ehvimtis, g

elo-

-

ect

*

e

Tüuus LXXXVIL Ludus..

195

m

$

cet ipfam baratariam.. Varia ïgitur, proludis 'ufu ejus reperitur omnis malitiapeccati ; Quid

l

trudiculariis inftituendis , diftribuit minifte-

eft enim malum , quod inde non fequatur?

ria & officia, legatosque remittens , prece-

pit eis, ut fpiritibus infernalibus , a quibus

lL. Sicut corpus, cum limitatum habeats, Thomss

vigorem , continuo laborare non poteft , fed 22. q. 68.

mi(li fuerant , nomine fuo dicerent : Quili-

bet reperiat diverfos ludos , ut diverfimode

nonnunquam aliqua indiget quiete ; ita quo- à 2

que anima & mens noftra in continua opera-

poílit nobis facrificari , & deleri facrificium

tione diu durare nequit, nifi recreatione fub-

Chrifti. Unde, inquit S. Bernardinus, mota

levetur. Quies enim animz eft delectatio,

eft a lucifero hzc machina , ut fpecialiter

& ideo remedium contra fatigationem ani«-

in nocte natalis Domini varii inventi fuerint

lufüs, ut facrificaretur diabolo ; aíferit in-

malem adhibetur per aliquam dele&tationern,

u6

füper idem Bernardinus, quod ludus Sbarini

intermiffa intentione ad infiftendum ftudio

fationis.

lt

repertus fuerit per diabolum , qui dicitur

h

Sbarinus , lufüs aleatum fuerit repertus per

III; Sicut enim medicina , ut falutem 6'0r-Mann diíc.

Ü

Azardum damonem; Minoretus repertus

pori afferat, in certa menfüra & cum difcre-9. n, a.

»

fuerit per Minorecum demonem , & fic de

tione exhibenda eft, quia fecus ufürpata mor-

Y

Ül

aliis.. Unde quicunque lud

N

it iftis ludis kprofhi*-/

tem adferret: Ita quoque ludus regulari de-. Ibidem.

s

bitis, celebrat diabolo.

bet fecundum exigentiam & neceffitatem per-

(

S.Ambtof,

fong füblevanda , quia (i aliter fieret, in exe

HL Ferunt Hunnorum populos omnibus

l.r.inTob: pellum inferre nationibus , fzneratoribus ta-

ceffum prorumperet & vítium.

€ IQ. :

men effe fübjectos; &, cum fine legibus vi-

IV. Sicut vinum forte & generofüm mo- S. An;brofl.

ts.'S.Barnu.

vant, alez folius legibus obedire , in pro-

dice potatum confortat & corroborat (toma- l. 1. de of-

, d to4,

r feta

cin&u ludere , tefferas fimul & arma porta-

chum, viresque lztificat , & vivaces efficir ; ficio

re, & plures (üis , quam hoftium iGtibus in-

fine menfüra autem füumptum;, caput turbat,

0

3Pk

terire. In vidtoria fua captivos fieri, & fpo-

li

inebriat, fanitati officic, u(um quoque ratio-

lia füorum perpeti , quz pati ab hofte non

nis obícurat, & impedit ; Ita etiam ludus pro

iC

noverint. ldeo nunquam belli ftudia depo-

recreatione, laboribus precedeutibus debita,

nere, quod victi alez ludo, cum totius prz»

brevi quoque tempore & cum modeftia ex-

de munus amiferint, ludendi fübfidia requi-

M

ercitus, conveniens eít, laudabilis, & omnis

runt bellandi periculo ; frequenter autem

culpg. expers ; Si vero excedatur in illo, in

tanto ardore rapi, ut cum ea (quz (ola ma-

Dàe

vitium degenerat. Unde fanctus Ambrcfius

gis eflimant) vi&us arma tradiderit , ad

recte monet : Caveamus, ne, dum relaxa-

00«

unum alez ja&um vitam fuam poteftati vel

re animum volumus , folvamus omnem hare

bus

viétorís, vel fzne:atoris addicant.

moniam-, qua(íi concentum quendam b(xonö(-

'ür

- geyeli V. Plato juvenem a'iquando propter lu-

É

zit.

rum operum,

j

füm acriter reprehendiffe legitur 3. fed mo-

M

Damnum.

ab

niti impatiens puer replicavit : Sie objurgas

. . Sicut aranea fe evifcerat ad Faci.ehdas $. Anton.

u

ob rem parvam ? Cui mox Phi

lofophus :

u

Parvum non eft afluefcere.

telas , quibus capiat mufcas ; fic lufor con- - & $. 7:

(

fümit fe ad excogitandas malitias, & ope-

Sbidem

-. V. Inventus eft, qui, quafi parum fuerit in

]

vita lu(iffe , teftamento religiofe caverit, ut

randum , quomodo

poffit alios deciperg,» &

ex offibus fuis teffere fierent , cute vero &

fibi acquirere.

[

E

i

membranis menfa, alveolus, fritillique, quan-

^$. VII.

ab

ta fieri poffet diligentia cont

egerentur ; Nimi-

rum ut quod vivus libentiffime facticabat,

d

MOTIV A.

IFCS

mortuus etiam, quantum poffet, obiret, ; .

n

Ad ludum. moderandum.,

Al'in. lI 40

VI. Ariftoteles in füa Ethica ludum taxil-

Ls

Eth.c, 1. lorum atque chartarum ; tanquam deformem

L: ( uia cbriftianum valde dedecet , uti S;-Cy-s.(:ypfiang

l$

--

contemnit & inhoneftum; lufores, fures ap-

prianus indicavit dicens : Aleatorde Aieat,

0$

pellat, lucrumque inde com

"quicun'quc es ; chriftianum te dicis , quod

l

paratum homine

non es, eo quod fzculi particeps es , nec

indignum effe affirmat..

vili

Manfidit, —VII. Agarenos feu turcas, quocuhque gee

amicus Chrifti potes effe ; qui cum inimico

Chrifti tenes amicltiam.

qui*

1,2.6. pereludi, depofita pecunia inftituti ludant,

"

(

nominia primum; deinde füpplicio grairio—/

IL. Quia diaboli inventum eft ; uti idem äaü; idems

re affici, nonnulli teftantur.

étus indicavit dicens: Hoftis ille antiquus

lísy

circuit pulfans Dei fervos, & non uno genere

5. VI.

p

tentans: multe enim füunt tenrationes ejus.

Ito

SIMILITUDINES.

Ex quibus eft alez tabula , quz eft diaboli

vb

Jaqueus manifeftus, venenum portans letha-

0"

Qualitas.

le ferpentis.

N

v0$

cüt Deus invenit viginti & unam literas

4. Astoni-T. Sï

lg

nus p. 9.

primo , nam aliz poftea funt füperaddi-

lll Quia perquam noxius efl,. 1. Reipublicg, $. Anto-

tit, 1. à. l-tæ ad

componendam bibliam, ubi eft omnis (a-

utpote latrociniorum & rapinarum origo.nin. 1. €.

3

C 7. $. 6.

lUnde non immerito íanc&tus Antoninus itaf. 6.

IVl

entia revelata ; Ita invenit diabolus taxil-

nor

D

$, bibliam füam, ubi pofüit viginti & unum

fcribit : Qui funt dediti ludo , cum non ba-

beant ad ludendum; farantur, vel a parenti-

0

lo

Apun&

a, tanquam literas fuas ni

bué

R. P. Loba. Bibl, Man. Tom. 1

iil

j

Ll

ras , uþi in

Bb a

lo

et

£e

e

(

196

Pibliothece Manualis Corzcionätnriæ

C

bus occulte rapiendo, & fürtum eít; velia

hücufque reperire novi in fzxculo ifto lu«

crum , tot impietatibus ac maledictionibus

ql

vicinis, vel a magiftris, fi in exercitiis funt

y

artium mechanicarum ;5 fi vincunt, augent

plenum , ficut eft illud, quod per ludum ac-

juiritur. -

Í

Abulen, fürtums; lUnde & futata tenentur reftituere.

It

q. 55.in . 2, Famg ; utirecte advertit Abulenfis dicens:

Vli. Quia per ludum immoderatum tres leg0s Manf dife,'

violantur ; Divina, quia virtuti charitatis im- 7. n« 4«

r

6, Mart. Vita turpis inde naícitur , quia qui affue-

fe

L

Ícunt ad ludam , omnem honeftatem pere

mediate adveríatur , fi quis temporalia pro-

ximi bona cum ipfius damno defideret , &

Ü

l

dunt, unde efficiuntur viles. Et fic extr. de

h

excef prel. c. inter dile&tos , vocatur vilis

ideo hoc ipfüm in ultimo decalogi precepto

expreffe prohibetur. Eft quoque contra le-

l

períona , ille qui eft aleator publicus. Unde

Petrarch. Petrarcha , abjicienda , eft , inquit , dele-

em naturg, quia lufor facit alteri, quod fibi

pl

fieri nollet, fpoliando colluforem bonis füis,

dial. 27. |&katio inhonefta (ludi) etíi non virtutis,

atfaltem famz ftudio , & pudoris cauía 5

& fiepe etiam illis, que ei ad propriam & fa-

Qri, it $

miliz fuzx fuftentationem funt neceffaria. Eft

a.

J

nam vix aliud in aGibus hominum invenias,

ubi tam clare mores ac,vitia detegantur. 3.

deniq

ue contra legem pofitivam, quia multz

leges civiles & canonice in reipublicee com-

Abulenf. Vitx; utiidem Abulenfis indicat his verbis.

q. 66..

Decimum ( damnum ) eft mortis caufía: quia

modum , lufüs alearum & chartarum Íevere

j

ludentes irafcuntur, dum perdunt, & pro-

-interdicunt.

rumpunt in verba injuriofa, & de verbis ad

- $, VIII.

m

Idemq.55. yulnera & homicidia.

ASCETIC A.

4. Tempori ; nam;

eodem teftante, ex ludo nafcitur perditio

debet 7dceta , quan(lö lizitus fit mo. 45, Thomas.

Dí

primis no[Je

l

temporis, quia non vacatur bonis operibus,

I,- ]n

deratus lufus

; idquod ex S. Thoma diícere o2, q. 68.

& fic perduntur omnia illa, que poffet inte-

!tl

pot

etit, fic loquente: Attendendum eft, ficut m 2.

j

S Antonin.rim facere , & tamen nullum eft majus da-

in omn

ibus humanis aCtibus , ut congruat

P. 2-ti- I-tnum quam temporis ; quiá damna rerum

&loco, & fecundum alias

Pl

períonz, tempori,

€23:$ Ó fant recuperabilia, damnum autem tempo-

circumítantias ordinetur debitas ; Ut fcilicet |

P(

N

ris nequaquam , maxime quia Deus exadtif-

fit tempore & homine dignus.

]

fimam rationem petet a nobis de tempore

- L. ANo[fe debet , quando ludus ftt peccatum grave ; S, A«toni-

conceífo ad vitam , & bene operandurm , in

ua in re fic loquitur S. Antoninus : Notanus L. cit.

quo faüerit expenfum.

Unde $. Antoninus

fecundo , quod ludus alez eft peccatum mor-

meritoó exclamat : O quam male poterunt

tale fecandum Raymundum: quod probari

reddere rationem. de tempore , qui totos

potefít ex poc0a 5 nullus enim debet deponi

dies , & aliquando etiam no&tem adjungunt

vel excommunicari, nifi [;^o mortali vero,

circa ludum , & non folum amittunt ipii lu-

vel prfuümpto ; fed ludens ad aleas debet

dentes tempus , fed alios amittere faciunt,

deponi vel excommunicari fecundum illüm

qui fcilicet afpiciunt.

Can. Epift. Ergo &c. Quod credo verum;

Tbidem :

1V. Quia aliorum infettivus eft ;

uti idem

Abul. q.

quando ex cupiditate quis ludit, fcilicet prin»

San&us indicavit dicens : Hoc vitium vide-

cipaliter motus, non ob recreationem , 1e

55. cit.

tur infe&tivum , cum enim quis videt alium

ad acquirendum quid notabile per ludum.

ludere, ubi nihil cogitabat de ludo , inclina-

IHI. ANoffe debet , ludum quoque in. ferip

turis non- g. Th'omäs

tur ad fimile. -Quod etiam Abulenfis confir-

& The,

nunquam cum laude coniunttum e[fe. Uiade dicitur : loc. cit.

T

mans , corrumpuntur , inquit proximi mul

Fgredietur de eis.laus , voxque ludentium 5. quia Jerem. 30

tipliciter videntes iftos ludos , cum erudian-

ludus debitis veftitus circumftantiis virtus V !9«

2541

tur ex hoc ad malum. .

eft laudabilis, quz a facris Doctoribus eutra-

p

Ariftot. in V. Quia con[uetudo ludendi

difficulter relinqäzz'-

Ethic.

pelia appellatur, de quo fanctus Thomas fe-

tur: Nam, tefte Ariftotele, generatus habi-

quentem ftatuit conclufionem inquiens: Cit-

tus, adhuc ex iteratis aCtibus dilatatur , &

ca ludos & jocos, qui nonnunquam ad animi

P«

firmatur magis , & dilatatus habitus in ejus

folamen neceffarii funt , fi fecundum ratio-

G

a&tibus magis àc magis dele&at , & delecta-

nem fiant, aliquam virtutem effe oportet

ü

tio perficit opus. Sic lufor frequentans ludos

qu

am eutrapeliam vocant.

ita delectatur in eos uttotam quafi fuam feli-

| vitiofo- luda

ud

IV. JNe[fe debet , quid DDotores. de

citatem videatur ibi ponere. Et quia confue-

fantiant, | S. Cyprianus ,

aleam vocat mali al- Manfi dífc.

tudo eít altera natura , ficut naturalia tolli

veum. S. Bernardinus, multarum ftultitiarum 1*

& 3.

pw

non poffunt, ita, quz in confuetudinem ducta;

ludibrium fingulare, fomitem iniquitatis , &

!

ut a ludís vix poffint homines avelli , quan-

cupiditatis, presbyterium diaboli comitatus;,

l

tumcunque perpendant ex hujusmodi vitu-

cun&torum vitiorum feminarium. Petrarcha

Cantipr.l.perari & confümmari. Sed & Cantipraten-

D

vitiorum omnium regnum, famz nubem, &

2. C. 49-(is ait: Affueti talibus , de facili non defi-

fcelerum ftimulum.

v

8.

ftunt : Ardor tantus ineft luforibus , ut

g. IX' j

ü

omnem verecundiam perdant.

t

S. Dernar-

VI. Quid ufurarium facit bominem : nam ter-

MISCELLANEA ET CONCEPTUS .

[

dinus to. pibilior ufüra , quz fitin mundo, & turpior

:

PR/EDICABILES.

""

33* qugftus eft ludus. Nam ex eo, quod ufürarius

p n

Qualitas.

accipiat centum pro centenario in uno anno,

Y

I.

tu facies illud damnum proximo tuo in hora

! bfervandum eü , quod S. Pauius de lu- Galat. c. 4«

ä

una, idem quoque S. tomo 1. in fermone

batur V. 29.

do , quilfmaélem inter & Ifaac age

quodam dixerat: Satis hinc inde repenío, nec

-

cujus

*

e

Titulus LXXX VIll. Luxz'tria.)

197

d

cujus in Genefi c. 21. fit mentio ,/ loquens,

quz adeo q-u'æritür ; depredatur ; virtute

eundem períecutionis nomine appellarit, in-

quoque fpoliat, imo nonnunguam & anima;

quiens : Sed quomodo tunc i5 qui fecundum carnem

tametíi pretiofiffimus fit theíaurus , quem

maius fuerat , perfequebatur eum , qui fecundum

poffidemus : & tamén adeo infani fümus,

TMf i

fpiritum, ita & nunc 5 fed quid dicit fcriptu-

ut hanc perfecutionem data opera quzramus,

.7011-4,

ra? Ejice ancillam, & filium ejus. Ubi pri-

"

inveftigemus , promptaque pecunia, nec non

mo advertendum efít , ludi hujus authorem

innumeris periculis , & anxietatibus compa-

t

Q

fervz cujusdam ZEgyptis fuiffe filium, ut in-

remus. 1s qui fémetipfum lacerat, & indi-

de fervitutem colligeremus , quam vitium

güe habet , tanquam ftultus & cerebro va-

bi

hoc fuis infinuat fequacibus, fervos fuos il-

cuus, ligatur, & ab omni converfauione hu-

los efficiendo , füzque tyrannidi fubjectos

mana fequeflrater ; at vero talis eft omnis

$

propria libertate privando. Lüfum intellexit

lufor, utpote qui inimicus & perfecutor eft

]a

Sara perfecutionem, inquit Gloffa, ex mente

fui ipfius, prout SS. Patre

* Or igo in!

;

S d'iv-erfï opti-mc

S. Auguítini. Origenes quoque interrogat;

probant.

Y

aten.

inquiens: Quid luferat aut quid nocuerat ,

i

II. Petrarcha qüendam , qui fe in Judo Petrsicha

fi ludebat ; Apoftolum miror , qui ludum

viciffe gloriabatur , his verbis introducit ; dial. 27.

ii

hunc perfecutionem pronunciavit , dicens :

Luíi, & vici, cui cum ipíe refpondet , in--

Sed ficut tunc is ,. qui fecundum &9c.. Cum nulla

quiens : Bene , nifi in campum redis , alio-

utique períecutio ifmaélis adverfus 1faac

quin nullus campus planior , nullo in cam-

mota referatur, nifi hic folus ludus. Verum

po volubilior eft fortuna. Ludes iterum, &

tamen ludo proprium magis epithetum dari

- $ Thatis

perdes ; quod vicifti autem , hinc atque il-

non poterat, quam quod perfíecutio appel-

linc mille deripient, quod perdideris, nemo

i&2 0 6j

laretur; quia major perfecutio dari nequit,

:'J[ nl 2.

reftituec.- Hi , qui vincunt , inqvit vir qui-

T

quam quz per hoc vitium homini intenta-

dam fapiens , adeo fünt rari , ut corvus al-

tur, utpote , quod tempus nobis eripit adeo

$

bus; hi vero, qui ex ludo depauperantur,

pretiofüm 5. facultates aufert, quas tanto-

gdco--funt innumeri, ut mufcïæ apqliæ.»

pere cuftodimus , famam &fegiüimation'eïp,

E ZARS

A I

AAX

N A

Go

NSZCSS

M ZA

2 s2

o

N CM

PA

S2

25

e

O OQ

€

250€5:

Z N

A A

€

/:x, N

';

Bd

$

N A

bb

:

209

2

€

&O5

A NU

o9

55$, Attotl

Aaws b d

ITU

US

| 1.

UC

mr'!

0nt

l,

U

X U

ï

A.

Xt

if

N

alias fpecies , nempe mollitiem , qua absque,

ES-

$. L

3

ll

congreffu voluntarie procuratur feminis fu.

t

^ QUOAD ESSENTIA

M.

.

xus: Sodomiamn, feu congreffus duarum ejus-

fed

dem fíexus perfonarum : JBefüialitaten , feu

qu- .i;Dej?nitio.'

N

concübitum cum alio fubjecto, quam homi-

l.

;(m- S Thomat

ne: & congre[Jum innaturalem ; cum fcilicet

.&. Thom.

»'ft'y'indrää.natusï appetitus venereorum ,

debitus quidem fexus fervatur; fed modus

arzloc d.

2. 9. q.

"ut S. Thomas definit; vell, ut alii ,

inordinatus (ïnc legitima caufa!adhibetqr.þ

luia Jeen d

$55. 3. 1«

impurz & Jibidinofie voluptatis ap-

ts P

Aius.

t[de

etitus inordinatus, Defümptum eft hoc no-

men a luxu, qui eft immoderata appetitio

ïIlI. VPrTïmus eít, cogitationes pravas , li(-:gert

.(C'

at

cujuscunque rei grate , rationi non obtem-

absque delectatione moroía, foveres de qui-

2

-

j

perans. Unde S. 'Thomas ait, luxuriam prin-

bus S. Jacobus locutus eft, dum dixit : Ne-

Jac. 11 g..

f

0«

cipaliter effe circa venereas voluptates, fe-

m0; cum tentatur, dicat, quoniam a Deo ten- ! 3

tatur, Deus enim non tentator malorum eft,

e

cundario autem exceffum ia aliis dicere.

.

1

(ed unusquisque a fua concupifcentia tenta«

Divifio.

tur, abítra&us & illectus.

yh At

..]II. Dividitur in feptem fpecies , quarum

.. IV. Secundus eft , morofa deleä'tätidz'nhbagi»

n üft

'am P

E

prima eft fornicatio (eu concubitus foluti cum

tationibus impuris : de qua ]eremias dixit :Jerem. 4.

foluta ( quz fit a voto, matrimonio , religio-

Ufquequo morabuntur

)

&

unda //u-

noxie ?

Í

jn te cogitationes V 1

(05,

ne libera ) ex mutuo coníenfü. Se

;

grum , feu virginis defloratio , ipfa invita fa-

.ci

.. V. Tertius eft, confenfus fimplex n opus. lu-

a. " Tertia raptus , feu mulieris vi abdu&te

xuriofam : de quo idem S. Jacobus dixit:]Jac. 4. v.

j

violenta violentia. Quarta adulterium , feu

Concupifcenti

.

a, cum concepgri;, paric pgc- u

conjugis cum perfona foluta vel conjugata

catüm.

concubitus. Quinta nc//us , feu congref-

VI. Quärtus eít, a

jþeäus libidinofus : de cjuo

füs cum coníanguinea vel affine usque ad

quartum gradum. Sexta /acrilegium , feu rei

S. Job dixit: Pepigi foedus cum oculis meis, Job. 31«

ut ne cogitarem quidem de virgine: quam V: 7*

facre (five locus fit, five perfona) violatio

pser a&uum venereum. Septima vitium con-

enim partem haberet in me Deus defuper.

. VII.. Quintus eft, verberum impudicorum bro»

ira naturam , feu congreffüs a quo eft impof-

fibilis generatio ; & fübdividitur in quatuor

latio; de qua S. Paulus d

3

ixit: Fornif:atio gutcm,

V.. 9s

at v

/

;u]'us

^.

198

; Biä!iotb&ca Manualis Cencionatorite

V1II. Ne des fonicariis animam tuatn iniibid, v. 6

& omnis immunditia, aut avaritia , nec no»

ininetur in vobis , ficut decet Sanctos.

ullo , ne perdas te & hereditatem tuam.

Apud

VIII. Sextus eft, ofcula impudico: de quibus

IX. Attende tibi , fili mi , a fornicatione, Tob. 4; v«

£

Marchant, S.Beda ficloquitur: Qui verba vel ofcula me-

& preter uxorem tuam nunquam patiaris!3.

qi

p(

crimen Ícire.

?t. 3.

tub. fac. retricis amplectitur, quafijanuam jam gehen-

r

a

I palis abyffi pulfat, citoque mergitur, fi pedem

X. Cum aliena muliere non fedeas omni- Eccl. 9. v.

cautus non retrahit ; (i non membra reliqua a

j fo

no , nec accumbas cum ea füper cubitum :12

vicina cohibet fovea poenalis , in

quam nullus

& non alterceris cum ea in vino , ne forte

p 'tij

omnino , nifi filius ire labitur.

u

declinet cor tuum in illam , & fadguinc tuo

À

Eccl. 13. . [X Septimus eft , tratius ö'wamplexus impu-

labaris in perditionem.

4

[

V. l,

dici: de quibus illud Siracidis intelligi poteft.

XL Fornicatio autem , & omnis immun-Ephet, 5.

d

Qui tetigerit picem , inquinabitur ab illa.

ditia & avaritia , ne quidem nominetur inY. 3

vóbis, ut decet Dei Sandtos.

Hqäï

X. O£&tavus eft , ipfius eperis confummatio : de

fo

Jae. 1. v.qua S. Jacobus : Peccatum , cum confumma-

XlI. Hec eft voluntas Dei, ut abftineatis 1. Theffal.

f

15,

tum fuerit, generat mortem.

vos a fornicatione, ut fciat unusquisque vas4* V« 3*

S-Auplg. XI. Nonus eít, con/uetudo operis luxurioft :

füum poffidere in fan&tificatione & honore,

sonf. c. 6 quam expertus S. Auguftinus dixit: Sufpira-

non in paffione de(iderii, ficut & gentes,

f

bam ligatus non ferro alieno, fed ferrea mea

qua ignorant Deum.

voluntate. Velle meum tenebat inimicus ;

XIII. Poft concupifcentias tuas non e

i, pl "

& inde mihi catenam fecerat, & conflriaxe -

& a voluntate tua avertere ; fi przftes ani- v. 30

li

rat me.

Quippe ex voluntate pervería fa-

mg tuz concupiícentias ejus ,' faciet

Ga eft libido ; & dum fervitur libidini, fa-

ktc in

! Anbt,

É

gaudium inimicis tuis.

ls 65

&a eft confüuetudo.

XIV. Induimini Dominum Jefum Chriftum,Rom, 13,

A no ü

]dem loc,

cit,.

XII. Decimus eft , nec&[ïz'tas duadam ex f*t-

& carnis curam ne feceritis in defideriis,

V. 14-'

n ü

quentatione oríta: de qua idem S. Augufítinus

mox addit, Et dum non refiflitur confüetu-

XV. Nefcitis, quoniam corpora veftra fünt 1« Cer. 6. -

membra Chrifti? Tollens erga membra Chri Y* ! 3

. dini, facta eft neceffitas ; quibus quafi anfulis

fti faciam membra meretricis? Abfit.

:b;

uibusdam fibimetinnexis tenebat me obftri-

$. Gregor.

. Damnum.

g

hOg 3 l. in

tum dura fervitus, nam, ut S. Gregorius bene

XVI. Qui fe jungit fornicariis , erit ne- Eec!. 19.

À ht

Rvyan,

advertit, ufitata culpa obligat mentem, utne-

hlé Y

quaquam fürgere poffit. Ad rectitudinem co-

quam,; puuredo & vermes hereditabunt il- v« 3.

lum , & extolletur in exemplum majus, &

bon i.

natur, &labitur, quia , ubi diu fponte perfti-

tolletur de numero aníima ejus.

&5

tit, tibi, & cum noluerit, coacta cadit.

XVII. Fovea profunda eít meretrix ; & Prov. 23.

A

*

f. Il.

Ht i

uteus anguítus aliena. Infidiatur in via quafiv- 27.

loit,

)

74

EXX 9. S

CRIPTURA.

j

a

tro, & quos incautos videt , interficit.

i

Qualitas. -

XVIIl. Omnis mulier, quz eft fornicaria,Eccl. 9. v.

d. CO!.

quafi ftercus in via , ab omnibus pretereun- 10-

* Fu

git& fornicationem 5 omne ením pec-

tibus conculcabitur. .

136,

catum, quodcunque fecerit homo, ex-

Cifiol.|

.XIX.. Qui adulter eft , propter inopiamProv. 16.

deanjcit

tra corpus eft ; qui autem fprnicatur, in cor-

j

pus fuum peccat.

cordis perdet animam füam, turpitudinem &V 32

ignominiam congregabat fibi; & opprobrium

Meth, 5 1I. Egoautem dico vobis; qdoniam'omnis,

illiius non delebitur.

v. 99.

qui viderit mulierem ad concupifcendum

*eam , jam moechatus eft eam in corde fuo.

.XX. V , qui dormitis in le&is eburneis , Amos 6.

j

& lafcivitis in ftratis veftris.

Yv. 4.

Prov.6,v, IIl. Numquid poteft homo abfcondere

$7-

ignem in finu füo, ut veftimenta fua non ar-

XXI. Non permanebit fpiritus meus in ho- Genef. 6..

E

deant, aut ambulare füper prunas , ut non

mine in zternum , quia caro eft.

(

comburantur plantz ejus? fic qui ingreditur

XXII. Inclinafti femora tua mulieribus , Eccl. 43.

* Atpi

[ 280

ad mulierem proximi füi , non erit mundus,

X

poteftatem habuifti in corpore tuo , dediftiv. 22.

M

cum tetigerit eam.

maculam in gloria tua , profanafti femen

f

fe.s.v.9, IV. Equi amatores & emiffarii fa&ti Fuht; u-

tuum, inducere iracundiam ad liberos tuos,

nusquisque ad uxorem proximi fui hinniebat.

& incitari ftultitiam tuam.

XXIII. inclinata eft ad mortem domusProv.a. v.

Ofee s. v. V. Non dabunt cogitationes fuas, ut rever»

4

. tantur dd Deum fuum,

ejus, & ad inferos femitz ipfius, omnes, qui 18

Ü

tionis in medio eorum.

quia fpiritus f'grnica'-

Q

ingrediuntur ad eam , non revertentur, nec

Jerem. 2,

VI. Onager affuetus in folitudine, in defi-

apprehendent femitas vitz,

*»94 . derio animz füg attraxit ventum amoris fui,

$. IIL.

nullus avertet eam. Non onagra, cum fe-

EX SS. PATRIBUS.

uf lq

p

-mel naribus haufit odorem maículi, tam per-

j

Z

M fot,

dite eum iníe

Qualitas.

quitur, ut nullis viribus detj-

I. ( yuantos leones domuit una infirmitas de-S. Auguf. ?

&

neri queat.

?

Q

- Fuga.

licata, id eft, luxuria, quz cum fic de fing.

vilis & mifera , de magnis efficit przdam. Ceric.

Thüm. n

Eccl. 9.

VII. Nedes mulieri poteftatem animz tuz,

Qt,

N'. 8e

1I. Qui luxuriatur,vivens mortuus eft,

& fer- S. Bieron.

UET

ne ingrcdiatuy in virtute tua &rconfundaris;;

; reas in epiü.

nüplw

z

« Titulus LX XXVIH. Laxumæ

199

m T

reas mentes libido domat , quag majorem in

tamen pii, & qui in Deum.& ï,San&.os.,; ejus

virginibus patitur famer

piam.&..devotam habeant atfectionem :- Lie

tant, omne, quod neíciunt,

A

, dum. dulcïiqs'.pg;

?)Tüb. hY

bidinofus utique abforptus eít in libidinem,

13

" llL. Libido tranfacta femper

relinquit. fai

neque Deum, neque San&os reveretur, &

W

epitt.

s

enitudinem, & nunquam fatiatur, & extin-

à

diligit,nulla. in eo devotionis fcintill

æ,»*--nul-

l.- F.ccl, 9

8

&a reaccenditu

De

r

i

, ufü crefcit. & defic

»

B

X

*

á

*

it nec

lum fpiritualis amoris veftigium.

z

x

T

rationi parct, qüz impetü ducitur.

XIV

:

f1 SBern to.

. Luxuriofus comparatur porco,.

ls

$Ber.fa . IV. Luxuriz currus quadriga volvitur vi-

enim ex una

P

i

tiorum,ingluvie videlicet ventris,libidine coi-

j3arte videret luti volutabrum, 4 fer:a:-);«

per Cagtä

m

& ex alia.partc ledtum ro(arum po(itum; eli-

*

tus,mollitiz veftium, otii corporisque re(olu-

geret in volutabro luti refolvi, quam in rofa-

tione; trahitur equis duobus, profperitate vi-

rum le&o; fic tales immunditia

1

1

3

$

1

: z

i)-F.ph&L Ó

M

m .--lct:*-m?l-'iæ

UP

t&,& rerum abundantia; & qui his pre(ident;

duo funt, ignaviz torpor & infidia fecuritas.

dehcus kpalra,di.fï proponunt. ..

Damnim. —

Huää. :

.. V. O extrema libidinis turpitudo,que non

151 Ti

folum mentem effeminat,fed corpus enervat ;

XV. Revera voluptates corporez fimiles s. Pafilius

non folum maculat animam, fed focdat perfo:

gb&æ

fünt coepis & aliis , multum enim pungitivz in c,1, Ifa.

6

nàm j femper illam przceduat ardor & petu-

accrimonig & irritamenti függerunt; inamce-

ls,

lantia, femper comitatur fcetor & immundi-

nam. vero graveolentiam, & vix elu&ibilem

tia, femper fequitur dolor & poenitentia.

r

;

L

immittunt iis, quorum voragini fe femel in-

$, Augun;

aM

xx

t

L.Qualis eft in oculis hominum,qui invere

efferinc, plurimu

-

m

ISQEMO !8;

ü

j

,» '

j lachrymarum.qoncilianc

,

n V. 30

is pedibus ambulare videtur ; talis eft inocu:

*

Y

4

uis affectatoribas.

u

. lis an

elorum, cui propría caro dominatur, ;

: XVL. Laboriofa prorfu

s & ad fupe'kra—ndu-m S.Laur, -

8. Ambr.

Vl

I

:

difficilis eft carnàlis illecebra, quz die no&u. Juft. de

l.

Sevus criminum. ftimulus libido Cfta

$. C5

.qug nunquam quietum patitur manere affe-

L.

que fpiritui infefta fentitur, foris babet , cuiint. confi«

IDon, t

,

i^

'aino

&um, noGte fervet, die anhelat, de fomno ex-

adhzreat, & contra quem (&viat intus, pro- &- €- $

VI h*o

& Abel,

Citat, a negotio abducit, a; ratione. revocat;

pagatur in carne, coalefcit in tempore, eru-

inti Cor 6.

- aufert conüilium, amantes inquietat , lapíos

tritur in vitiis, negle&aroboratur, & dum do-

m V 1h

"inclinat, nullus peccaadi modus, & inexple-

minatur, interimit, nunquam rationis legibus

bilis (celerum. fitis nifi morte amantis extine

cedit, nunquarm füperata quieícit, femper flo-

gui potefíl.

N

"

ret; femper viget, ferpit continuo ut cancer,

De- Bd g.

8.Augut. VIII. Inter omn

ia cerramina chrifliano-

fxvit ut ignis, rapit ut leo, tumet ut coluber,

n

in 1. de

rum fola dura fant przlia caftitatis, ubi quotie

infidiatur ut latro, coeno volutatur ut aper,fat

&

bon.mul. diana eft pugna, & rara victoria; gravem name

nunquam dicit, ut infernus ; inlammattotum

.que fortita eft catitas inimicum, cui quotidie

corbus nativitatis inflammata a gehenna, libi-

& gj

refifticur, & femper timetur.;

j

dinum.pruritus excitat, concupilcentias mo-

af V 27

- $, Hier. in

IX. Venter mero eítuans, c

ito fpumat in

vet, fügat prudentiam, caftitatem impugnat.

EPlff Jibidinem; Venter enim & geniralia vicina

XVlI. Sol hominum, Salomon the(aurusg Hierog,

H

funt, & unum.alteri fübmini(lrat. Ex vici-

deliciarum Dei, fapientie (ingulare domici- opufo.- ad

nE 9 t

-^ mitate eni

m

lium, craffo tenebrarum fuícatus atramento, Ruf, -

]f 10

"

m membrorum chui-tur confcede-

^ ratio vitiorum.

L4

lucem animz íuz, gloriam domus fuz, odo-

Caffiod. l,

! X, Cum.cztera vi

tia Íe quibusdam virtue

rem famz fuz amifit amore mulierum, &po-

, deamicit. tum

L

tegumentis oppallient, mens hujus tur»

ftremo curvatus coram Baalim; ex Ecclef(iafte

m

P&V EU

dinis confcia, tantum prima fronte praz-

Domini, mutatus eft in membrum Zabuli.

um

fert füuge accufationis horrorem, & non folum

XVIIH. Samfon validus & fortis, Leonemg.Ambrog

ea hora, qua impia caro perniciofa volupta-

fuffocavit, fed amorem füum füffocare nonapol. de

)

Á ,Amus í

«teperftringitur, fed etiam, quotidie. audic ali-

potuit; vincula folvit hoftium, fed füarum David.

N

2: : quid de turpitudine fua rubore perfanditur,

non folvit nexus cupiditatum ; meffes incen-

"abfentiamque captat, & immundi op

dit alienas,. & unius ipfe mulieris áccenfus

ho Gandl. 6

gri& r,eg

**

*

5

cordatione torquetur.

igniculo, meffes fug virtutis amifit, .

[]

€, Auguft. ,. X ]. Quauta iniquitas;

& quamIUgegld»apeï-

;XIX,. De nullo peccato leg

H

Itur -

d

us,wl' lh

f. 259. de verfitas, ut animam, quam Chriftus fanguine

Deum; quod poenituit, fe feciíle hominem, ap..Mantt

if 20

temp.

fuo redemit,luxuriofus quisque propter unius

nifi;de peccato carnis;.

" difcxx;j&;.;æ

nen

dum diluvio delevit.

pro.que tom"m»;þqn

"

. A9 !

]

momenti delectationem libidinis diabolo ven-

10$,

"dat Vere enim nimium miferanda & plan-

. XX..Luxuria comparatur geh

énnz ; Nams. Boiiav;

in gehenna fünt fpecialiter tria ; Ipnis ardens; l. c.

