nium bonorum voce, & exteriori corporis

lomon füis fruitur deliciis cum filiis homi-

s

fi

t

num. Oratioeft Speculumclariffimum, in quo -

übmiffione confiteri, ad imitationem viginti

Deus cognofcitur , cognofcitur & homo cüm

quatuor Seniorum cadentium & adorantium

. Deum fedentem fuper thronum, & dicentium

omnibus fuis nzevis, imperfectionibus & mi-

feriis.

Oratio eft. exercitium quotidianum

Alleluja.

IX. Gratias illi pro. beneficiis accgotis agere, & Apoe, 7,.

multarum virtutum , mortificatio appetituum

fenfualium, fonique omnis boni propofiti &

propterea benedicere, ac dicere cum iisdem V: 12: -

Senioribus : Benedictio, & claritas, & fapien-

defiderii.

Oratio eft lac incipientium, cibus

proficientium, viaticum peregrinantium, por-

tia, & gratiarum actio, honor & virtus, & forti-

P.

tudo Deo.noftro in fzecula fzeculoruim.

;u; periclitantium ,' adiminiculum. triumphan-

tium. Oratio eft medicina infirmorüm, gau-

- .. d fünilem benedittionem creaturas invitare, Dan. 3. v,-

juxta exemplum trium puerorum' Chaldzeo- 57-

dium affli&orum , fertitudo debilium , reme-

aiun peccatorum , deiciatio juftorum , auxi-

rum in fornace exiftentium, & dicentium: Be-

nedicite omnia opera Domini Domino : laü-

lium vivorum, fifragium mortuorum, & com-

:

date & füperexaltate eum in fzecula.

mume totius ecclefice /ubfihum. ^ Oratio eft

XIL .Deum in Sanctis fuis laudare, juxta illud Pf. 150,

p»iaregalis, per quam ad cor Dei ingredi-

Davidis: Laudate Dominum in San&tis ejug. V t-

J

mur, primitie Tuturae glorie : manna in le ha-

bens omnis dulcedinis. fusvitatem :: & /cala

XIJI...Varias:ab eo gratias és' dona. petere, juxta Lue. t1.'

MH

illud Chrifti :: Petite, & accipietis, quaerite, V: 9.

]acob, per quam Angeli afcendunt portantes

fupplices noftros libellos ad Deum, & defcen-

& invenietis, pulfate, & aperietur vobis,

dunt reportantes ad nos negotiorum noftro-

XIII Dioinas ejus perfediones , aut "y[l. e a Gen. 24.

vite Chrifli 6$ San&orum cum conveniemtibus af- v 63.

rum expeditiones.

f'ettibus . &^ imitationis: propofttio meditari , juxta

N

Definitio.

*

exemplum lfaac deambulantis per viam,

quze ducit ad Puteum , cujus nomen eft vi-

Drex. in

II. Dividitur potiffimum in voc

aleil; é9 men-

ventis & videntis, & e

Rofis mar4alem. — Vocalis dicitur, quze non animum tan-

gredientig ad nieditan-

dum in agro.

P. 1^€ 9.tum, fed & linguam occupat, quàndo fcilicet

2.

animus & lingua, velut gemini legati, fe Deo

- XIV. Kasdem p

e?fe&z'mes aut : "yfleria cuin ad- Pf 33.yv.3,..

miratione && Spiritus [uaitate absque difcu» fu con-

fiftunt, & caufam fuam juncta. opera pero-

templari, juxta iilud Davidis : Guftate, & vide-

rant. Mentalis eft, quae lingua filente cor evo-

cat ad fecretum cum Deo colloquium.

te; -quqni-am fuavis eft .Dom-inþus.v

lIL Vocalis fubdividitur in Publicam , que

, Gradus. |

nomine totius populi in ecclefia a facerdoti-

bus peragitur, quod fit, dum Horas Canonicas

XV. Primus eft þum labore & difficultate

recitant, Et Privaiam, quam finguli privatim. mentem ad Deum elevare & precari.

uocunque loco peragunt, juxta monitum S.

XVI. Secundus eft, magna cum felicitate

1. Tim.2- Dauli : Volo ergo viros orare in omni loco.

& delectatione mentem etiam inter ipfas oc-

äicl;. de S.

IV. Mentalis fubdividitur in fimplicem Co- cupationes ad Deum attollere, ficque imple-

niti

ft momentanea cujuspiam re illud Ch

3

ia l dT

Vi& 1.1.de8?fationem , quae e

Lut.- l 89 A

Contemp. rei conlideratio. — Aeditationem, quae eft fedula | deficere.

rifti : Oportet fempgþ orare, & non

*

(

V. T.

k o

6.

, t

& affe&uofa rerum rimatio : & Contemnplatio-

-

Eeegg

XVII.

l-d.

IBiblibtbete Manualis €oncionatorie

616

—'XV.II; Tertius elt in [tali elevatione pafïïve

XVII Loquar ad Dominum

'

e magis, quam active habere, quemadmodum

fim pluvis & cinis.

meum, cum

v.127.

P

Vit.l.5. €. de S.Ignatio Ribadeneria teftatur.

$.

)

"lttentienis,

'(

$1

XVIII. Orabo fpiritu, orabo & mente.

t,Cor. à4.«

XIX. Spiritus eft Deus, & eos qui adorant

V. 15,

JO.[* .'IQ.

E.:-x' S SCRIPTURA ..

eum, in fpiritu & veritate oportet adorare.

g. RegO 7.

TA A)

XX. Invenit fervus tuus cor fuum, ut ora-

;

V. 27«

)h

- Qualitas Preparationis.

ret te oratione hac.

XXI. Defcenderuntque volucres fuper ca- Gen.1 $. Y.

te orationem praepara animam tuam,

davera C

,

]zcsV

v- .30

n ,fac:rifi(:ium oblata) abigebat egs "

16

Deum.

& neli eITe quafi homo, qui tentat

;

Abram.

Prov. 1&.

II. Hominis:

e

Ferwis. ;

'ft animagm przeparare, & Dþ-

Vo' l.

mini gubernare linguam.

-

.XXII. Deprecatus fum faciem tuam íÍn to-Pr. rig.

Pc IQ.Vs

III. Defi

"

^

derium pauperum

exaudi,vint Do-

to corde meo.

3

v. 58. 4

9141

57.

minus: p

XXIII. Dirigatur oratio mea ficut

Pf.

auris tua.

ræparationerp yt—:ordis 'eju?' *audiv;'t

: incen- :

» l

f 4..

l3

fum in confpettu tuo.

h r

Perfeverantie,

5

*

| 4 Ed'ei; :

Luc.ig. v

Jä.y ' [] y.s.

IV Siquis ve

ftrum indiget fapientia, poftu-

XXIV. Oportet femper orare, & non defi-

1

let a Deo, qui dat omnibus affluenter, & non

cere.

improperat, & dabiturei. Poftulet autem in

XXV.

Hi omnes Difcipuli erant perfeve-A.&- 1. V,

Jp.16,

rantes unam terin oratione, cum m

qlierl bus 4

fide nihil haefitans. Qui enim haefitat, fimilis

& Matre Jefu.

"

Mat. 1

il

eit flu&ui maris, qui a vento movetur, & cir-

XXVI. Etfiille perfeveraverit pulfans, dicoUuce 11»

cumfertur.

Non ergo exiftimet homo ille,

B !

vobis, etfi non dabit illi furgens, eo quod ami- ": &

t

h

SOh- 1 60

quod accipiet aliquid a Domino.

cus ejus fit, propterimprobitatem tamen ejus

V. Omnià quzecun

*

Í

que orahtes petitis, éle-

UT

Ys 24.

dite, quia accipietis.

furget, & dabit illi, quotquot habet necela-

—

xios. .

$p6 :

)

Z]ïduimtis. "

lii

Phónv9. Vl. Speräie in eo omnis: Ic(l)ngregätiäfï pm

XXVII. Non impediaris orare femper.

- Ecc;l.la,

puli, effundite coram iilo corda veftra :

. 22.

lj

adjutor nofter in aeternum.

:

' ïlQþuS

XXVIII. Vigilate omni tempore orantes, Y

uc.91.

ut digni habeamini fugere ifta omnia, quae fu-

v: 36.

Thre. 5. v«

VII. Bonus eft Dominus fperant

tura fünt, & ftaré ante Filium hominis.

j

29.

lum, animze quzerenti illum.

d

ibsin i

TOb. 4' v.

IfJH

| jo. 3.v

VIII. Cariffimi, fi cor noftrum

ron.repre-

XXIX. Omni tempore benedic Deum, &

e

)j

21.

pete àb eo, ut vias tuas dirigat, & omnia con-

henderit nos, fiduciam habemus ad Deum,

filia tua in ipfo penmaneant.

XXX. Oratione inftate, vigilan

]

COIOm 4

fb v,

& quidquid petierimus, acpipiïemus.ab eo..

:

tes m ea, in

Ve 2«

Charitatis,

gratiarum aétione,

- Temporis.

Pf. 56 v.7.

IX. Subditus eRoDomine, &'.ora* eum -

M g. v.1.

X. Ecce non abbreviata manus Domini, ut

| XXXI Cor füu

m tradet ad vigilandum di- Eccl. $9.

luculo ad Dominum, qui fecit illum, & in * *

falvare nequeat : neque aggravata eft auris

confpe&tu Altiffimi deprecabitur. ,

ejus, ut non exaudiat : fed iniquitates veftrze

- XXXII. Oportet praevenire folem ad be-SP- 16-v.

diyiferunt inter vos & Deum veftrum, & pec-

cata veftra abfconderunt faciem ejus a vobis,

nedictionem tuam, & ad 0:3tionem lucis te?*

Det i

13

adorare.

neexaudiret; manuenim veftrze pollutze funt

XXXIII. Anima mea defideravit

fcin "no-ïf-?-5- Vs 9»

fanguine, & digiti veftri iniquitate.

"Thr. 5. V.

-XL Oppofuifti nubem

&e, fed & fpiritu meo in praecordiis meis vigi-

Í

33R("7

M

ne tranfeat oratio.

( peccatorum ) tibi,

labo ad te.

)

*

XXXIV. Media

n

locte Turgebain ad confi- f*f- 11g. v

Je9.—31. XII. Scimus, quia peccatofes Deus nonau-

dit; & fi quis cultor eft, & voluntatem ejus

tendum tibí füper judicia juítificationis tuse. ??*

facit, hunc exaudit.

"A ffli&tionis. .

JO.cl s v.7.

XIII. Si manferitis inme, & verba mea in

"A0 V Bond

eft oratio cum jejunio.

* l Tob. ! 2- v-

8

vobis manferint ,, quodcunque volueritis , pe-

XXXVI. Scitote, quoniam exaudiet Domi-

Jud. 4. v.

tetis, & fiet vobis.

nus preces veftras ; fi manétes perfeveraveritis

E B4

K

in jejuniis,& orationibus in confpectu Domini.

Hunilitatis.

XXXVII. Operiantur faccis homines, & ju- J91-3-V-8»

v. 16,

dud.c9.

XIV. Humilium & manfüetorum femper

menta, & clament ad Dominum in fortitudi-

tibi placuit deprecatio,

ne, & convertaturviraviafua mala. Quis fcit.

Eccl 35.

XV. Oratio humiliantis fe penetrabit nu-

fi convertatur, & igznofcat Deus.

,

'V- SH-

XXXVIII. Noli metuere Danie

- bes, & donec propinquet , non confolabitur:

1: quia exD- 1€, .

V. 12«

& non difcedet, donec Altiffimus afpiciat.

die primo, quo pofuifti cor tuum ad intelli-

f:fh Y

PI. 101. v.

XVI. Refpexit in orationem humilium, &

gendum, ut te affligeres in confpedu Dei,

1.

non fprevit preces eorum.

exaudita funt verba tua,

Pre

t

€-

F iiul?ü CZ1. Oratio. .. -

611

Wv.

- Prp quibus.

LIV. Quoniam 'ad te orallao, Do

3

mine, manePr, s. v. s.

exaudies vocem

.

i [Tim. 2. XXXIX. Obfecro igitur primum omnium

yidebo.

'mgam, Mane aftabo tibi, &

V.j l $

fieri obfecrationes, orationes, poftulationes,

t l4,

LV. Confurge, laüdä in noGe,

in prin.cipio Thren. 2.

Ó

.gratiarum actionés pro omnibus hominibus,

(w

vigiliarum : effunde ficut aqua

m cor tuum V. 19.

P

ro Regibus, & omnibus, qui m fublimitate

ante confpectum D

x

Y A

funt conftituti.

s

omip,i-; leva ad eum ma-

C1 ^

Luc. 6 V.

nus tuas.

h

28.

XL. Ego dico vobis: Diligite inimicos ve-

.LVI. Sedebit folitari

E

ftros, benefacite iis, qui oderunt vos, & orate

:

us & ta,ceþit, quia le-Thren, 3.

Ms,'

pro perfequentibus & calumniantibus vos, ut

vavit fuper fe.

V. 2g.

fitis filii Patris veftri, qui in coelis eft.

LVII. In Juftificationibus

| tuis mEditabor,

Jac. 5. v.

non oblivifcar fermones tuos.

]

Pfal 11 fi."

WE

36.

.XLI. Orate pro invicem, ut falvemini: mul-

'LVIII. Teftimon

A

tum enim- valet deprecatio jufti affidua.-

ja tua meditatio meà "e&,"lth V RA

& confilium meum juftificationes tuze.

tg,

In-Cbrifti nomine. -

LIX. Meditabor in

.a

dilexi.

Amandatis tuis, quze ISid. v,4£,

ln

jo.4.v. XLII. Quodcunque petieritis in nomine

13.

meo, hoc faciam, utglorificetur Pater in Filio.

LX. Concaluitx»cfor meum intra me

Jo. 16. v.

, &*ilïPfga,v.b

23.

XLIII.Amen,amen dico vobis, fi quid petie-

meditationer mea exardefcet ignis.

Colapv!

ritis Patrem m nomine meo, dabit vobis.

—Su(AHI-L s

o

Nece[fitas.

307

Jo. 16. v. | XLIV. Petite & accipietis, ut gaudium ve-

EX SS. PATRIBUS ET DOC'?ORIBUS. |

&j

firüm fit plenum.

anlitas. |

ldþ

V. 22.

Math 175. XLV. Hoc genus daemoni

$

orum non : ejici-

»

tür nifi per orationem & jejunium.

atio, fi ipfius naturam feu quiddifätEm S.Clymac,

Matth, 16.

XLVI. Vi

fpectes : ef? familiaris

V. 41

tationem.

gilate, &orate, neintretis in ten-

junttio bominis cum Deo.

(conver/ätz'o ä-þcon- gräx 38.

À

Y

II. Fumilitas & Charitas, fpirituales oratio-5. Lcur. '

Utilitas.

nis fünt alee, quarum remigio usque ad inte- Juft. de

riora ingreditur velaminis, ubi verbum in fin

u caít. con.

nub., c. 22.

Luc.t11. v.

refidens paterno seterna virtute generatur.

d.

XLVII. Si ergo vos, cum fitis mali, noftis

liI. Ille veram DEO orationem exhibet,S Greg ín

22

L

bona dona dare filiis veftris, quanto magis

n

Pater vefter, qui in coeliseft, dabit S

»

qui femeti

pfum, quia pulvig fit, humiliterc 1. Job.

*

piriturq

videt.

bonum petentibus fe.

IV. Orare oportet reverenter, tam mente, S-Bemävfd

bv

I-f.ïgo. V.

XLVIIL. Plorans nequaquam plorabis : mi-

19.

ferans miferebitur tui : ad vocem clamoris tui

uam corpore, id eft, humilem debet reveren--in regil

tiam fervare interius, & exterius ; parum quip-

ftatim, ut audierit, refpondebit.

P

e

prodeft orare ; & caput inclinare, atque pe-

IOb- B- v.5.

XLIX. Tu fi diluculo confurrexeris ad

à

us exterius tundere, nifi orans

x

),

Deum, & Omnipotentem fueris deprecatus,

*

inclinet, & !

fi mundus & rectus incefleris, ftatim evigilabit

humiliter interius mentem. .

V. Magna prorfus eft orationis virtus, di-S. Laur.

ad te, & pacatum reddet habitaculum Juttitize

2

CCL 390

6

4tuæ.

yino confpectui oblata per Angelos, fi tamen Juft. de.

fit charitate ignita, fide plena, intentioni re- Perf. grat.

&ae fübnixa, humilitate fociata, a deli&ctorum * ! *

Ip' lduV-

- Dignitas.

lordibus im

,

rata.

7

polluta, bonisque operibusi deco-

Deut.4.

L. Nec eft alia natio tam grandis, quze ha-

v2

beat Deos appropinquantes fibi, ficut Deus no-

.. VJ. Perfe&a eft oratio, cum präces. ju&itiä—þhgeniüs

,260 V 9'

commencdat.

5

in £, 16,..

fter adeft cunctis obfecrationibus noftris.

S. Lauf.

3, Reg. g.

LI. Ergone putandum eft, quod vere Deus

VII. Omnipotens Deus orationem iïlius in

Juft. deor,

V. 27.

. habitat füper terram? fienim' coelum, & coeli

tribulatione non audit, qui illius preecepta

C. 4..

EII'I"

in operatione adimplere contemnit : . di-

,

*coelorum te capere non

poffunt, quanto mi—

gnum quippe eft, ut ab ejus beneficiis quisque

*nus domus hæc 2

fit extranens , c

ujus juffionibus non vult effe

1ubje&us.

*

Obom'v'

J'ucunditas.

VIII. Omnes male viv

äntes, etíi lingua ta-

d. 4v

$zp g.v. — LII. Intfangïin domum meam conquiefcam

ceant, vita Domino maledicunt

uid prodeft, $. Aug. in

16,

cum illa ( Deitate ) non enim habet amaritu-

quia hymnum cantàtlingua tua,

í

facrilegium Pf 102.

exhalat vita tua ?.

nb

'dinem converfatio illins, nec taedium con-

IX. Si vis benedicere Domino, fac verbum Idem«-

'viäïus illius, fed leetitiam & gaudium.

ejus, dicit enim David : Benedicite Domino om-

ses "virtutes ejus, qui facitis voluntatem ejus.

Md?tatio.,

. . Bene odor veftimentorum tuorum, ficut S. Gre

SER

(j, 19

y

Ecd4 v. ^ LIII. Beätüs irir, quiin fapientia morabitur

thuris, effe perhibetur, quia in omnibus operi- « 4« Cant»

2$

-& qui in juftitia füa meditabitur, &in fenfu

bus fuis orat, dum perveniendi inten

M

þioneea,

'€ogitabit circumfpe&i?nem De, -

que gote&, bona operatur.

2

619

gibliotbece Manualis Concienatoriae

n

$. Bonav.

XI. Si Deum ferventer orare volumus, illi fcretionem faporis ciborum, ifte eft, qui com-

j

Pii:g. tripliciter adhzerere debemus, videlicetperfi- plet, quod dicitur: Pfallite fapienter.

n

dem,fpem, charitatem : Fides enim orationem «

XX. Mens noftra coeleftis eft, & tunc o

ran- S.iüd. l. 3. g

do Deum bene contemplatur, quando nullis defumm,

dirigit, fpes erigit, charitas porrigit.

/

bono,

G?!frid!

- — ' Zhttentio (2 ejus qualitas.

;

j

.

terrenis curis aut erroribus impeditur.

;plld

Bellov.

XIL

Non plus delectatur Deus

in orafiorie/

XXI. Vis loqui cum Deo ? attende fis. Vis s.Ephr,.

rbl

fpec. mor.voca]i fine attenfione mentali,

audiri? teipfum prius, quid loquaris, audi. te. a.

i& :

p' 20. di [

quamin garritu

&

c,?(]c dC

85

avium; vel in grunitu porcorum ; orans Pfal-

Nec fic properes, ne fruftra ores. -

mifta dicit Domino : Zntente voci orationis mec,

XXII. Magnam injuriam Deo facio, cum il- s.Bern.1,

f,

Rex meus, & Deus imeus, . Et alibi: Fiant aures

Jum precor, ut meam precem audiat, quaru deanim.

tue intendentes n vocem deprecationis mee : fed fi

ego, qui füundo, non audio. Deprecor illum, € 8-

tu ipfe.non attendis tibi ,

;

ut mihi intendat, ego vero nec mihi, nec illi

Deum intendere tibi ?

quomodo fperas

intendo. Quod deterius eft, inutilia & immun-

£ufebius

5,Bern

XIII. Quomodo prob:

: bitur ,Cöhgiegams,

dain corde verfando, foetorem horribilem ejus

deinté

Emyfl, in

fi a femetipfo cogitationum evagatione di-

afpectibus ingéro.

dem.c

UC;

. XXIII. Unde vos moneo,

dile&iffimi, pure Hemf. a7.

fperfus eft? aut quomodo erit Deus in medio

$ Cart

tui,fitecum ipfe non fueris ? fi deeft ille, qui

femper, & ftrenue divinis intereffe laudibus. in Cant.

Bortott

pofcit, quomodo aderit ille, qui pofcitur ?

Strenuequidem, ut, ficut reverenter, ita & ala-

criter Domino affiftatis, non pigri, non fom-

quomodo fufcitabitur

| Judex, fi dormitaverit

Advocatus.

nolénti, non ofcitantes, non parcentes voci-

'S';Chryi'.

XIV. Cnm amico colloquens cum atten-

bus, non praecidentes verba dimidia, non in-

tome Ie

trad. 9.

tione illud facis, cum Dei autem de peccatis

tegra tranfilientes, non fractis & remiffis voci-

€,22»

tuisagena, & condonationem poftulans, & ve-

bus muliebre quiddam balba de nare fonan-

niam orans, fübindetorpefcis, genibusque hu-

tes, fed virili, ut dignum eft, & fonitu, & affectu.

mi pofitis, fzepe per forum , faepe per aedes

voces fanéti Spiritus depromentes. Pure vero,

mentem tuam divagari finis, ore tuo interim

ut nihil aliud, dum pfalitis, quam quod pfal-

&.Cllm:

temere, inaniterque garriente.

litis, cogitetis. Spiritus fanctus illa horagra-

gu 1

$. Anto-

XV. Unguentum eft oratio, quo fanantur

tiarum non recipit, quidquid aliud, quam de-

nll-p4s.

peftes, & ulcera animee, qu« in fe fuavis eft :

bes, neglecto eo, quod debes obtuleris.

funm. &

Mufcae funt importunse cogitationes volati-

XXIV.. Omnes homines funt ita affecti, utS.

/md. l.4.

EAU

8: $ 8.

les, quee menti occürrunt, quze tunc moriur-

illis ftudeant & opitulari, & attendere, quos €Pift. 12.

Ter,

tur, cum permanent, & odorem perdunt, id

viderint nequaquam dormientes, neque igna-

Don,

eft, deftruunt fuavit

vize deditos ; fed qui ipfi fe praeparant, & in-

"

atem , &;iconfolaticmem

5

poft

orationis. .

ftruunt, & prompti funt ad officii partes pera-

S.Greg.

XVI. Saepe in ipfo orationis

(ücriBcib fin-

gendas. Qua igitur fronte tu poftulare audes,

liv, 16. -

ut dum ipfe dormis, nullaque falutis tuse cura

fnor. C

portunze fe cogitationes ingerunt, quae hoc

19,

rapere vel maculare contendunt, quod in no-

tangeris, infuperabile auxilium coelefte ad te

bis Deo flentes immolamus : unde Abraham

advolet? cumque voto fruftratus fueris, zegre

cun ad occafum folis facrificium offerret, in-

fers?. Praecedant itaque ea, quee a te exigun-

fiftentes aves pertulit, quas ftadiofe, ne ob-

tur, & tunc demum, quse funt auxilii divini

latum facrificium raperent, abegit ; fic nos,

fubfequentur.

cum in aracordis holocauftum Deo offerimus,

Neceffitas.

ab immundis hoc volucribus cuftodiamus, ne

maligni fpiritus, & perverfae cogitationes ra-

XXV. Inftabilis eft bonorum operum ftru-8. Bonzv,

uod mens noftra

piant,

G

Xoii!'erre fe Domino

Gura, quae devota orationis frequentia non defex zlis,

utiliter fperat.

compaginatur.

S.Aug lib.

XVII. Orantes de men

xbris fui corporis fa-

XXVI. .Cum videro quempiam non aman- $. Chryf.

decura

pre mort.

ciant, quod fupplicantibus congruit, cum ge-

tem orandi ftudium, nec hujus rei fervida ve- . t- deer.

€. l,

nua figunt, cum extendunt manus; vel etiam

hementique cura teneri, continuo mihi palam Deo.

eft, eum nihil egregize dotis poffidere. . Et

profternuntur folo, & fi quid aliud vifibiliter

faciant : quamvis eorum invifibilis voluntas,

quisquis non orat Deum, nec divino collo-

SLatre

& cordis intentio Deo nota fit, nec ille indi-

quio cupit affidue frui, is mortuus eft, & vita

Jitis.

geat his indiciis, ut ei humanus pandatur ani-

carens, expersque fanze mentis; nam hoc

l -Qnt, (

Tus ; fed his magis feipfum excitat homo ad.

ipfum eft evidentiffimum argumentum amen-

orandum, gemendumque humilius atque fer-

tize, non intelligere magnitudinem hujus ho-

ventius ; & nefcio quomodo, cum hi motus

noris,nec amare deprecandi ftudium.

corporis fieri, nifi motu animi praecedente non

XXVIL Munus füum ut praeftet, magisS.Augu.

poflint, eisdemque rurfus, exterius vifibiliter

opus eft orationum, quam Oratoris faculcate,

4. de do&,

ut orando pro fe, & pro illis, q

Chrí(tian,

fattis, ille interior invifibilis, qui eos fecit, au-

uos eft allocuflus,

C,

I

*

getur: ac per hoc cordis affectus, qui, ut fie-

fit Orator ante, quam dictor.

j

«

3

y

rent ifta, praeceffit, quia fa&ta funt, crefcit. -

XXVIII. Arbittror, cunctise

fTe mani?eiïuxi, S. Chryf.

$. Anguft.

, t,de

duper Pf.

XVIII. Tunc in toto corde clamatur, quan-

quod fimpliciter impofibile fit absque preca-

orando

85.

do aliunde non cogitatur; tales orationes ra-

tionis praefidio cum virtute degere, cumque

rze funt multis, crebrae

hac vitze hujus curfum peragere. . Etenim qui : .^.

paucis, utrum'nec cui-

quam, nefcio.

fiat, ut virtutem quis exerceat, nifi continen«

Mdem,

XIX. Si qui

s intendaf' ita animam fuam in

ter fupplex ad, genua accidat ei, qui virtutem

omnenm, largitur homini?

XXIX,

fingula verba Pfalimorum, üctät guítus eft ad dj-

Tütulus CV Il Oratio. -

$. C'fxryf. !

—XXIV. 'chlyemtifïïmi. fpmtus €ontinenter

req

L!.df:

puieicat n fiató, qual aáima'recfüls re-

ltl

or, obambulant, obfervantes nos, ut fi quem de-

ficiatur,

i

t

-

9 ^ prehenderint nudatum d

XXX

. dio, protinus abripiant.

:

eprecatipni-s, praefi-

:

VI.. Magn. um negotïum fgabet homoBeliovac

,

bg![ridu

L

tra&tare in curia fummi Regis; anima vero infgec. mor.

XXX. Ceffet oratio, quoties d

eeft näc&fïï tas,

p.'ar lO.

Ult,

apud Nie-

corporis carcere detenta non potelt illuc a-

h P"

remb. 1. i

quoties tibi nullum imminet periculum ipfa

Ícendere : nec coram eo fuà negotiap'rgcm-äfïlb- 3. dift,

E

doCtr. afc

'etiam morte gravius. Sed fi nefcis : Militia

c.74. do&, eft vita hominis fuper terram, & continua col-

re, ideoopuseft, quod adillam nuncium. fü-^"

WBemnllg

uim, id eft, orationem dirigat ; quze vicem ejus

* animy,

6.

luctatio adveríus nequitias fpirituales. N eque

gerat, & ejus negotia procuret : unde Pfalmi-

L

fta ait: 4ntvet oratio mea

aliud forte difcrimen gravius poteft, aut peri-

culofius in

in confpettu. tuo : .ubi

Z

3

veniri, quam diffimulatio ipfa peri-

gloffa Auguftini dicit: Magna virtus purae

P

culi. Nunquam deeft igitur orandi nece

""""

;

Hitgs,

s

orationis, quze quafi quidam. nunciu

S. intrat,

ubi nunquam eft vera fecuritas,

& ibi negotia

s.bernard.

XXXI. Nullo alio modo Deus ad mifericor-

uit.

peragit, quo caro pervenire ne-

S

de inter.

dem.

diam flectitur, quam fi animus deprecantis ad

^ XXXVII. Qui fu

mus nos,:aut quze fari:itfu—i

RTT

7495 eum toto de

votionis affectu convertatur.

5« W*Qïda

LCny,

S. Carolus

do, noftra, ut tam multis tentationibus refiite-

Orrom,

XXXII. Inter alia,quze Sapientia Dei, Chri-

re valeamus ? hoc erat certe, quod quaerebat 9944

itus Dominus Nofter, in toto fancti Evangelii

Deus, hoc erat, ad quod nos perducere (ata-

decurfu, fumma cum follicitudine nobis com-

gebat, ut videntes defe&tum noftrum, & quod

mendavit, oratio praecipuum locum habet cu-

non eft nobis auxilium alium, ad ejus :r.iferi-

jus ufüs & exercitium homini chriftiano adeo

cordiam tota humilitate curramus. Propte-

elt proprium, ut Deus propter ipfam eos ab

rea rogo vos, fratres, ut femper ad manum

omnibus mundi nationibus diffimiles facere

habeatis tutiffimum orationis refugium.

voluerit.

Domus mea, in

quit .Redemptor,

domus orationis vocabitur.

-XXXVIII. Quod fi te ipfüm deftitueriss.cteyt 1.

precatione, perinde faceris, ac fi pifce:n ex2 deor.

S$.Climc... XXXIII. Quando daemones vident religio-

aqua extraxeris, ut enim pifci

X

&rad. 15- fum externis corporis minifteris diftrattum,

ln N

non pofle precibus operam dare, invadunt

ita tibi dep,recatio.' ;

Utiliias.

D

ld. L

. ipfum graviffime, & turpiffimas cogitationes

pill ra,

objiciunt, quibus illum ad ruinam compellant.

—AXXXIX, Multiplex eft Orationis utilitas, $. Bossv,

&.Vincent

Ferr.fcr.6

XXXIV. Sciendum , quod inter omnia

quibus etiam alias bonas actiones ipfa excel- 4e rr^f.

Dom. 5.

'opera, quae poffumus in hoc mundo facere,

lit.. Prima qnia facilius & citius per eam'tl ! 2

poft Trin.

necefíaria eft devota oratio ad Deum. Ratio;

dmpetramus , quze a Deo defideramus, ita ut * 69* -

24

quia certum eft; quod ómnia bona. tam tem-

quandoque citius brevi oratione aliquis ob-

poralia, feu corporalia, quam etiam fpiritua-

tineat, quod diutinis jejuniis vel aliis labori-

lia, habemus a Deo: Nam oeomne datum opti-

bus, & piis operibus vix obtineret : licet & alia.

mum , Ícilicet bonorum temporalium & cor-

bona opera ad hoc aliquatenus fufiragentur,

poralium , & omne donum perfeütum,, fcilicet

unde in omni cafü, in omni periculo, pro .

Cut gloffa ait) bonorum fpititualium, defur-

omni defiderio defiderato femper invenie- .

Jum e[t , def[cendens a Patre luminumn ; id eft, An-

mus, Sancos principaliter orationis .fubfi-.

^ s

|

gclorum.

Si ergo vis rigare hortum tuum de

dium refugiffe, quafi ibi

NI

alio fonte, oportet ponere canalem, perquam

tebant, confecuturos.

promptius, r?uod pe

aqua veniat ad hortum ; ita etiam fi vultis,

, Dote,

quod aqua gratiarum Dei veniat ad. veftrum

. XL. Orationis virtus hominem illumin at'j; ää*La?ymM

efudis,

nam & oratione melius folvuntur dubia, q uam Tutt. ogatov.: *

campum, hortum, vineam, domum, Corpus

inquifitione alia, citius

que pandugtur fefcre;?,;ifgs :

3

& animam, de fonte ab alto Spiritus fapien-

precibus, quam ftudio.

!

Chy'

. tize, verbum Dei in excelfis, ponatis cana-

XLI. Orationis arte ( Judith)) arma vi&ric

1

UT

aS Asguft. .

1

)

lem, fcilicet orationem devg)tam: mediante

fabricavit , quibus adverfa confligeret, ut pa-f 28. de-

:

ifta veniunt ad vos bona tem

- ralia, & fpiritualia.

po*ralia, corpo-

affiduis orationibus

vefcentes viros foemina vindicaret, ubi enim 'eP.

- S$.Laurent.

pulíatur coelum ,. poten- .

XXXV. Nihil, tam validum reperitur: ad

tia femper calcatur armorum.

*

juftin. de ,

,

ofüum mnoftrorum conterendam rabiem ,

: . orat c. 6

XLII. Oratio ecclefize inurus eft, qui ram-S.Chryt l;

' quam orationis perfeverans opus: fed quia

pi non poteít , munimentum in. concuffum2- de .iat,

.alia negotia hoc minime permittunt, non

(2

VCb

daemonibus quidem formitabile

, plis vero ni-

praetermitten

fed intermifcenda eft noftris

mirum nobis, tuum ac falutifernm.

oratio acionibus, quamvis magna voce ipfe

- XLIII. Oratio loneius vulnerat, quam fa-

Q Ambrof.

hu

clamet ad Dominum, qui etfi lingua taceat,

gitti; fagitta enim n

on nifi proxime confpe-fer. 1: de

'de doe'ï-

bonis tamen operibus perfeverat; conniten-

driltiat

&um vulnerat adverfarium ,. oratio autem Eiifzeo.

-15'

dum tamen eft, ut in primordio faltem cu-

etiam longius pofitum vulnerat inimicum: fic

jusque operis dirigatur oratio, quia, ficut

ai-

Chrgh

n

namque Klifzeus Propheta,. cum eum- vellet

litem procedere ad confliGtum non congruit

Rex Syriz captivare, ac fuze fübdere pote-

, 08

fine armorum protecione,, ita & homini

rndo

ftati, multisque eun; armatorum cinxiffet ag-

La

chriftiano .absque orationis munimine ali-

minibus : non eft territus, fed annuncianti

quid agere non licet. Egredientem igitur de

puero ait : noá timere, plures enia n

sbyfcum [iant,

hofpitio armet oratio, reeredientem de platea

quam cum illis.

-comitetur, cum ambulante ambulet , cum

. XLIV. Cun&a revera caeteftium armorums

operante collaboret, nec

prius corpufculum

67.

Zom. AL

genera dïvänis precibus cþnthïexïtur q

»

V

-R,.-* P. Lobn, lib Man.

M

äbliotb?m ,Mammh's Com"onatarïia

x

.

fe Deo tradide-

nedi&us Deus, qui noh amovit orationenm

vel fola poffunt eos hxerï,

qui

runt ; narn peditum quidem robur, atque pe-

meam, & mifericordiam fuam a me.

LVIIL. Nemo repente fit fummus: a

ritiam, fagittariorum experientiam,in proden-

dendo, non volando fümmitas fcalae obtiné-

fcala clau- .

do hofte calliditatem, fzepe vel hoftilis obtu-

ftrali f. z.

tus, atque adverfariorum ardor animi, aliaque

tur. Afcendanius duobus veluti pedibus, me-

ditatione & oratione ; illa docet, quid defit,

preeterea inanem reddunt: at precatio te-

hzec, ne defit, obtinet: illaviam oftendit, hzec

lum eft infuperabile, tuumque przefidium,

;

N

deducit; illaimminentia nobis pericula agno-

quod seque m

ilitem unäu/m, ac mulf:a millia

n

rofligat.

]

fcimus, ifta evadimus,

j d

S.Boiiv.

XLV. Effora

tio fimilis fcuto, quod divinze

LIX. Quid poffit invenire fan&ius his, qui $, Chryf. f;

De

dizt, Sal,

cum Deo commercium habent? quid porro a. de Deo,.

indignationi debemus op

ponere ; nam ficut

GitoB.C. 6.

fcutum prohibet i&um lanceze vel fagittze,

fic

juftius? quid ornatius? quid fapientius ? Ete-

oratio fervatlancea , vela fagitta fententize

nim fi qui cum fapientibus viris colloqui fo-

lent, propter affiduam confuetudinem bre-

irze Dei : unde dicitur de Aaron, quod proie-

rens fcutum orationis reftitit ire.

vi fic transmutantur, utillorum prudentiam

$Dam

S. Laür.

XLVI. Oratio placat Deum,

laetificat An-

referant, quid dicere convenit de his, qui di-

16,p

poftu-

vina confuetudine fruuntur, d& cum Deo fua

20

Juft.de — gelos, recreat Santtos, penetrat caelos,

perf. grad. |5t4 reportat, terret dzemones, adverfarios fu-

colloquia mifcent, ei jfua vota deferentes ?

uanta fapientia, virtute, prudentia, bonitate,

$, Etl

$3P-12« perat, immutam homines, virszsx feparat,iroþO-

rat mentem.

fobrietate, morunmi aequitate replet illos pre-

ttora

catio & obfecratio *

]eo

S. Chryt.

XLVII. Diabolus, cu

n*i nequani fit, & no-

&Chr)

6.hom. deverit, quod orationis tempore res magnas

LX. Age jam, &

illud exponamus vobis,

conficimus, tunc nos aggreditur (fzepe enim

uam multis San&is datum fit, deprecationis $, Chry&, .

'Or ;t.

przefidio fervare, non folum gentes ac civita-! e.

Cf

in le&o füpini jacemus, & nihil cogitamus,

n men-

lom, 6

venimus ad orandum,, & mox infinitze cogi-

tes, verum etiam orbem univerfum.

tione vero deprecationis primus occurrit Pau-

tationes fefe ingerunt) ut nos frucu illius va-

lus, ille infatiabilis Dei cultor, ille cuftos orbis

cuos, & penitus in irritum laborare faciat.

&.Iidor.], XLVIÍII. Quandoquisque orat, Sanctum ad

terrarum, qui per deprecationem ac affiduam

$.fent.c.3. fe fpiritum advocat, at ubi venerit, confertim

obfecrationem omnes gentes falvas fecit, fem-

tentamenta daemoniorum, quze fe mentibus

per illud dicensnobis: Hujus rei gratia flecto

$t

enua mea ad Patrem Domini mei Jefi Chrifti.

humanis immergunt, praefentiam ejus ferre

Afcendit S.Auguft,.

opd

U

non fuftinentes, effugiunt.

LXI. Oratio jufti clavis eft coeli,

S.1üdonl . XLIX. Non eft mirum , fi tentationibus

vrecatio, & defcendit Dei miferatio. — Licet f 226.

eoi

& miferabiliter, qui

alta terra, altàm coelum, audit tamen Deus.

Idl

n.fent.e. 3. füccumbat frequenter ,

if

ftudium orationis non frequentat.

Unde Bb

hominis linguam , fi mundam habeat con-

df

Iüdorus dicit: Hoceft remedium ejus, qui vi-

Ícientiam.

. -LXII. Aptiffima arma orati

o eft, thefaurus S-Chry'f.*

tiorum incitamentis aeftuat, ut, quoties quo-

divitize inexhauftze , portus hom. 5. de

libet vitio tangitur, toties ad orationem fu-

certe perpetuus,

nat.

el

uietus, occafio tranquilitatis, denique au-

income-

j

giat, quiafrequens oratio vitiorum imppgna—

thor, parens, fons & radix bonorum omnium

preh.

tionem extinguit. -

.

e

& innumerabilium oratio eft, aque etiam re-

$. ht

L. Szepe contingi

. uf, Quæ'fïüaio noftro

fuperior.

Mi

TY ]

f$. corrigere non poffumus, ea per preces effice-

gia facultate potior, &

)

ftfructus: S.Arr.-hmfï

re valeamus.

-- LXIII. Petitio Deo facta magnus e

fentae praefidium,

& qui petit a Deo,

dum petit, accipit ; ipfum eP. £4- ad

$Auguf& — LI. Oratio eft anima -

emet,

infetm. Angelo bono folatium,

diabolo fupplicium

namque petere eft accipere. -

gratum Deo obfequium.

Dignitas.

Vid. & ejus Gloff.

in Pf. 68. fupra n. 36. cit.

LXIV. Quantze dignitatis fit hominem S.Chryt,

8. Greg, in

LIT. Quisquis

pro aliis intercedere nititur;

cum Deo mifcere fermonem, neminem la-l.3 de or.

$soral.

fibi petius ex charitate fuffragatur,

& pro fe-

€0,

tet. Ceterum eam dignitatem ratione con-

metipfo tanto citius exaudiri meretur, quanto

fequi nemo prorfus valet : quandoquidem

magis devote pro aliis intercedit.

hic honos etiam Angelorum füperat majefta-

8. Chryf.

LIH.

Nihil potentius homine orante. Qui

&

fup. Matth, orat cum jejunio,

duplices alas habet, nam ne-

tem, quod ipfi probe intelligentes, apud Pro-

h()m 1

38.

phetas

defcribuntur omnes multo cum tre-

ue aberrat, neque torquet.

more ,

Jaudes & cultum Domino offerentes,

$, Beda in LIV. Pfalmus eft tutela pueris,

jüvenibus

B:xam.l.9.ornamentum , folamen fenibus , mulieribus

facies quidem ac pedes ob ingentem reveren-

ncipientibus primum effi-

tiam tegentes, volatu vero dum nen valent

aptiffimus decor. 1

quieti manere, magnum tremorem declaran-

citur elementum , proficientibus incremen-

tes nimirum, & nosinterim docentes, ut tan-

SBer

tum, perfe&is ftabile firmamentum.

Dd ]

S Auguft,

LV. Re&e novit vivere,qui recte novit orare.

tifper dum oramus,

