Piut, in

fpe&ando folam Dei gloriam, & propriam ac

profecto omnia reliqua in pace füunt. Princi-

Lon f

prolis falutem, non ad opes aut voluptates re-

pibus namque pacatis, quis jam pacem divi-

fpiciendo ; ob hoc enim Deus ex dormientisAdee

dere poffit, ac difcindere? Quemadmodum

e contra his invicem diffentientibus nihil fa-

latere Evam creavit , ut non ad fpeciern ejus

— "

g

$.Bafil ho, aut aliud refpiceret Adam. Hinc &S Bafilius,

lubre effe poterit, totaque nutabit familia,

Videatur Fab. exhort. 16. & 17. nupriali.

19. in 1. quid eft, ait,in Domino nubere? Non ut vile

adCor.7. mancipium voluptatibus carnis ad coitum

IX. Ex occafione thematis: Vwi, diligiicgphe(; 5.

uxores ve[tror, ficut Cbriftus dilexit ecclefiaim: pote v. as,

protrahi, fed judicio & commodioris vite ra-

. Enfou

l

tione nuptias eligere. 2. m gratía: quo fenfü

eft oftendi, quomodo Maritus ad imitatio-

) m

Apoc. 14. dicitur in Apecalypfi: Beati mortui, qui in

nem Chrifti uxorem fuam diligere debeat,

V. 13-

fcilicet ficut Chriftos dilexit ecclefiam, ita ut

f

Domino moriuntur. Hinc a Concilio Triden-

f

Seff, 24.

tino jubbentur conjuges faltem criduo ante

1. Sicut Chriftus ecclefiam qua verbis, qua

€. 1.

confümmationem fua peccata confiteri, & 5.

exemplis exhibuit fibi gloriofam, non haben-

le

Eucbariftiam fümere. 3. Ineadem fide : Catholi-

tem maculam, neque rugam, aut aliquid hu-

Y

S. Ambr,

ca fcilicet: id enim, ut S. Ambrofius & alii Pa-

jusmodi, fed ut effet (an&a & immaculata;

l. 1. de

By

nl hn

tres teftantur, & Paulus ad literam per illa ver-

ita & ipfe verbis & exemplis ad morürm vi-

epopl, le

Abra. C 9: 3. in D)omino, expetiit; quomodo enim poteft

teque integritatem excitare laboret. ^a. Ut

Qu

d

congruere fides, fi charitas difcrepet? inquit

ficut Chriftns eccle(fiam tam fortiter protegit,

Plutarch. recte S. Ambrofius. Hine & Plutarchus ait:

utetiam poriz inferi przvalereadverfus eam

non poflint; ita & ipíe uxorem ab omnibus

exh. 4.

apud Fab. Cum fit primus & maximus Deus; quem vir

cenfet effe colendum , folum eum agnofcere

adverfitatibus pro viribus protegat. 3. Ut fi-

uxorem decet: curio(z religiones & peregri-

cut Chriftus feipfüm tradidit pro ecclefia, ita

Vr Yoy,

it lit a, té

ng fuperítitiones a veftibulo domus arcendz

& ipíe fe vitamque füam pro falute conjugis

1$90.

fünt. 4. Cumadjutorio Dei : quo maxime indi-

exponere non ceffet. |4. Sicut Chriftus nua

K

Yl

gent, tum ad onera matrimonii fuftinenda,

trit& fovet ecclefiam 3- ita & hoc refpedu

tum ad liberos generandos. Unde Deus vi-

mulieris faciat, Econtrario vero & uxor ece«

(

clefiam imitetur ; & ficut hecreveretur, di-

Süpit

vente Sara aliquoties apparuit Abrahamo,

eumque folatus eft, non autem ea mortua,

ligit, & fübje&ta eft Chrifto in omnibus, ita &

quia tunc robore illo non amplius indigebat,

ipfa hec tria refpe&tu Mariti obfervet, qua de

D

|

Rupertus uti Rupertus difcurrit. Vide Fabrum exhort.7.

re videatur Fab. exhort. 9. nuptiali.

1,6.inGen. puptiali hzzc omnia fufius explicantem.

X. Ex occafione thematis : denavit me Domi« Gen. go,

&

€. 35»

VIII. Ex occafione thematis: INunquid ef? eor

nus dote bona: poteft oflendi, quzx fit optima v. 1o.

»

4-Rege 10 p veClum, ficut cor meum cum corde tua? pot-

dos conjugum, videlicet virtus, & quidem ob

Ve l$o

eft neceffitas & utilitas concordiz conjugalis

tres caufas, 1. Quia hzc dos eft praeftantior

oftendi, fimulque media ad eandem obtinen-

omni auro,argento, & gemmis 5 folae enim ve-

Pt i

rg opes füunt, quz nos virtutibus divites fae

Vl Diee. "

dam proponi. 1. Ergooftendatur, quid fit con-

cordia conjugalis,ícilicet utidem velint & no-

ciunt,tefte S. Bernard. 2 Quia dos hzceft uti-

of

lint.. 2. Oftendatur, quam neceffaria (it hzc

liffima Marito & uxori; cum pietas & virtus fit

Flb. o "

concordia, ex eo, quod de domo zque dici

ad omnia utilis, & omnia neceffaria adjician-

Luc. 1.

queat;ac de regno,quod Chriftus dixit: omne

tur regnum Dei & juftitiam ejus, id eft, virtu«

um

Certe

y.7

reenum in íe divifüm defolabitur.

tem quarentibus. 3. Quia dos hzc eft inau-

Ofez 10.

diícordi conjugio cum veritate convenit ille

feribilis, nifi fponte quis illam velit abjicere;

li, ,

) PT

Ofez fententia: Divifüm eft cor eorum, nunc

aut dimittere.

In quorum confirmationem

" c, Sace

interibunt: ad iftar Thyr«i lapidis, qui, cum

narrari poteft hiftoria füupra $.4. num. 9. re-

il

cenfita de Filio Sponfam divitein füugiente,

ir:tcgcr eft; natat; mergitur vexo,cum divifu?

h

;

MUTPURSCUEANECu r m r

Yuuos XCL

Matrimonium.

N

3 65

ll«

Ill«

& virtuofam filiam hotinis pauperis eli.

gïtuf ab ipío.

gente , cum qua innume

fed de victoria.

Certant autem nqn de vita;

ia

i

Rnerunt.

rze ei di:.vitiæ pbve-

L!a.

Tudiffolubilitas.

jet

$. XL

0d

XI. Olirà apud Romapos, cum fponfa do- Plut.in qq.

mum duceretur; non licebatillitranícendere Rom. q.

[

MISCELLANEA.

limen domus, fed füblata e pronubis porta. 19*

lG.

batur, ut intelligeret, fe a fponfi thoro, ni(i

t.n-

i

| Qualifa:.

mortuam Ííeparatum non iri.

ls

I.

Xil. Apud eosdem fponfz ignis & aquaibid. q. 1.

o

Plugo de S,

b Catonis lia qüæ(ïfä, cus poft amit:

praferebatur ; ut mermniniffet, fe adhzrere

fe

Vi& inlib,

Ma

marito debere

fum virum.non denuo nuberet? re-

, etfi folum igne & aqug

x

ad3oc. [pondit, fe non invenire virum , qui fe ma-

frui liceret,

t,

is vellet, quam fua.

Jncommoda.

$ n

Val. Max,

II. Marcellus Mario, cujus filiam dote fe-

XIII. Theode&es dicere folebat , fenectu. Fab, cub,

i hon. fn

in ep. ad ]icem , forma nobilem , genere claram, fa-

uun,

tem & nuptias (imiles effe ; eo quod utram-nupt. 19.

da. h id Tit.

ma celebrem ducere noluit; refpondit: malo

que coníequi defideremus :

$

effe meus, quam füus. Cumque Marius re-

confecuti fümus , triftemur.

poftquam vero

It

poneret : Imo ipía tua erit ; dixit. iterum

XIV. Phoconeus Argivorum Rex. eo die,thid. cub.

0n

Marcellus : imo virum oportet uxeris effe;

quo-deceffit, Leontio fratri dixit: nihil mihi 12.

:

Logicum enim eft, talia effe

defuiffet ad felicitatem, etiamfi uxor defuiffet.

W

lia fübje&ta effe permiferint.

prædicatgï qua-

XV. Romanus quidam nobilis reprehen- $. ilieron.

(l

Piüt. in

Lacon.

lll. Lycurgus , cum certum tempus prz-

fus ab amicis, quod uxorem formofam , ca- contra jo.

Vi

fcripfiffet, quo puella nubere ,. juvenes du-

ftam, & divitem repudiaffet ,. pedem exten- vin. c. s9.

i

cere deberent , interrogatus, cur id ftatuif:

dit , dixitque: hiccalceus videtur quidem vo-

(

fet ? refpondit, ut foboles ex adultis, per-

bis novus & elegans, fed nemo

jh,

fecteque etatis parentibus nata, valida &

premat , preter me.

fcit , übi me

vegeta fit nam coitu prepropero non folum

XVI. Cum quidam Diogeni'diccret CHIm Latg. in

lgduntur corpora gignentiu

BI tl &

broles nafícitur imbecilla.

m vc?um etiam

f

gaudio, fe novam uxorem duxiffe, dixit il. Pol, '

?c' VI 25'

le: Parvum folatium, & magnam follicitu-

f

Erafmus 1,

IV. Alphonfus, Rex Aragonum

dicere foleï-

dinem lucratus es.

8. spoph.bat, tunc matrimonium tranquille exigi pof-

4l

XVII. Re&e dixit Petrarcha: anceps uxo- Perr. Dial,

t

fe, (i maritus (ürdus, uxor cceca fiat, innuens;

ris ele&tio: deformis facile faftiditur, formofa 45.

foeminas Zelotypise obnoxias effe; & maritis

Uà

difficile cuftoditur, ea lege, qua inter formam

"d

uxorum garrulitatem moleftam efle, qua mo-

corporis & animi caftitatem lis perpetua eft.

le(tia carebunt, fi furdi fiant: ficut & uxores

ia

AVIII. S. Hieronymus virgines ob puri- . Hier; de

4j

vitio Zelotypiz., fi cecz efficiantur.

tatis candorem, liliis, conjugatos ob tribula-laud. Vi: g.

Beyrl. in... V. Quidam, cui cum multz virgines opu-

tionem carnis, ípinis (imillimos eífe dixit.

Vl

apoph.

lente in uxorem offerrentur, uxorem fine

Chrift,

XIX. Socrates ab adolefcente quodam ín- Vat. Max.

,

dote elegit dicens : ne dotum freno conítri-

terrogatus, an uxorem ducendam íuaderet?in mem.

il

Qus uxori mez nupfíiffe videar, & contra

i

an vero coclibem vitam ducendam ? refpon- di&.

Jus

Apoftoli doQtrinam viri caput mulier efficia-

$

dit, utrum eorum feciffet, aCturum pceni-

tut, malo dote omnino carere.

m

i Hier. Xav.

tentiam. Hinc te folitudo , hinc orbitas,

It4

- n lit. ann.

VI. Novi conjuges in regno Mogor inftan-

hinc gravis interitus, hinc hzres alienus ex-

te nuptiarum die prius fepulchra obeunt , &

cipiet; illinc perpetua follicitudo, contextus

gls

,' 598.

s

referata fedulo contemplantur, quo nimirum

querelarum, dotis exprobratio, affinium (u.

vitz füz finem expendant

percilium grave, garrula focrus lingua, fuc-

lu

creandis initium dent.-

; ar;thgatfx liberis

ceffor alieni matrimonii , incertus liberorum

Ic.

! Sxilpit. in

VII. S. Martinus, cüm ali

q/uahdox prarum

eventus.

[«

, vita Dia.trapfiffet, cujus partem depaverant boves ;

-XX. Hippocrates dicebat, duos dies cum Stoh.ferm.

artem porci füffoderant, partem denique il-

uxore jucundos effe, illum fcilicet, quo du-62.

de

zíam , floribusque vernantem reliquerant ;

citur, & alterum, quo mortua effertur.

ad füblimiora crigens animum, dicebat a pri-

XXI. Jam olim dicebatur,

'Cum, qu1 navem TympiuS

m, G'n, ,00

ma parte conjuges, a fecunda fornicarios,

fibi comparat, & qui uxore

m ducit. grandeio menía

":

a tertia virgines denotari , ut qux prz reli-

fibi negotium comparare , quia cum mulier Theol. de

ob

uis illibatum caítitatis florem retincant.

nunquam fibi fatis ornata videatur , perpe- €9^jug. c.

ot

Plut. in

VIII. Uxor Phocionis cives Athenienfis

Fuum faceflit marito negotium.

fg. n. 290

,

vi PhocC.cum alie mulieres ei mundum muliebrem

f

oftenderent, dixit ad eas: mihi vero mundus

$.X

[]e

muliebris eft Phocion.

AXIOMAT A.

(i

; Fab. exh.

IX. Non male Xyítus Philofophus dixit:

llU

1

12.

IN:

C fcemina , nec

UP* Adulter eft in íüuam uxorem , omnis impudi-

emendus eft.

pannus ad candglamlbid. n.10.

lje

.cus amator ardentior.

lje

: Alian. 1.

Jeym Tàg kauf ein Weib wund ein Tuch;

123. C,

X. Apud Sacas fi quis puellam uxorem du-

0j

3É-cere cupit, pugnam cum ea füfcipir: & fi

Senf] kauff?] du grofie Reu und Flucb.

RE

illa fuperior fit, captivum abducit , atque

Il. Qui ca

Q^

imperium in illum obtinet , fin inferior , re-

dolorem.

pit 'gxore:m , litömx capit atquelbid. n.21,

N

:

7

R. P, Lohn. Dil. Man. Tom. ll.

eV el

—Q.q

——

406

Jibliothece: Manualis. Concionatorie

l

il Mi

tine

Vel

IL . Jacobus; Marchantiu

2

s in ca'ndelabto

mf

Qui capit uxorem ; capit absque quiete

'sk in loc. cdmm.

laborem.

IIl. Ludovicus Granatenfi

g. U

f. 726

j

) 0 .(C

Ein bós IZPeib mebmen zu der Ebe ,

x

Macht Unrub, Zwytracbt, und Webe.

IV. Joannes Bufzeus d

e ü;atibusi;hominum

lit, M. de ftatu Matrim.

3

ha

Matth.19. III. Quod Deus

[

enu

v. 6.

paret.

2

;onjunxit ; homo non fe-

V. Petrus Canifius part, 3. de Matrim. fa-

men

cramento.

JV'as Gott zuszhzihen gefüget , follen die Men-

d

Jiben nicbt. fabeiden.

o

VI. Henricus Ehgclgr

ment

d

av. m luce evang.

fior. Pol,

IV.- Ebe i? llebe.

p. 2. Embl. 7.

&n

V.eod. Kbefiand , IPebefland.

Iribe Eb fri Weþg.

- VII. Laurentius Beyrlink in thea

Rït'fo vit.

quX

hum, V. eodem.

4

U2

güit.

$. XIII.

VIII. Jofephus Langiu

s'in Poljgiati;l;',. V.

dat

daci

AUTHORES.

eod. & V. conjugium..

I. Matthias Faber in exhortat. nuptialibus,

. IX. Antonius ,Dauroltiu's' in Catech.

men

ffiüot-

dee

C, j. tit. de Matrimonio.

qrit

Item Dom. 2. poft Epiph. conc. L2 4.48.—

:

"

P

L

^

A A ZA

N N NI

e2«2

o

$.

i

Bd

d

QOQOOQ

ten

x

oooooQ

Nv Cüm

: QWQQ?QQQQQQ'EQQQOQ

I

'.Cmfl.' d zci

TT TU

H

'y['üc ex C

US XCII.

a

t

eu

M

NDACIUM -

fion

mi enim füi f'&nte;n,tïa, non ex Wrerur.n iþfarüm

il uf

$.L

us ver

veritate , vel falfitate , mentiens , aut non

mentiens , judicandus eft. Idem DoGtor tres s.Thomss

s

/QUOAD ESSENTIAM.

m

Definitio,

conditiones requirit, qua mendacii malitiam, c.

conftituunt : Quod falfüm fit id, quod enun-

[

,

ciatur: & quod adfit voluntas filfüm enun-

dic

3. Aug. 1.

ft voluntaria locutio contra .m'cntcr'n'g,

ciandi: &-iterum intentio- fallendi; tunc

|

demend,

feu, ut S. Auguftinus loquitur , eft

eft falfitas materialiter, quando falfum dici-

me

tur: & formaliter , propter. voluntatem ;

pn

falfa vocis fignificatio cum intentio-

et

ne fallendi. Unde aliqui difcrimen faciunt,

falfüm dicendi, & effective , prepter volun-

inter mentiri, & mendacium.dicere; & men-

tatem, falfitatem imprim"eddi».- Quin. & mo-

W

I

tiri quidem volunt idem efle, ac contra men-

dernus quidam fcriptor mendacii circum-

.

.

tem dicere : mendacium dicere vero effe falfum

ftantias paucis hisce infinuat verbis

- Ad

Íte

mendacium requiruntur voluntas dicendi

Qu

dicere, fed quod verum effe credat.. Hinc

ot

juxta Nigidium vir bonus przftare debet, ne

falfüm , locutio ipfa , & fignificatio mentis

judicio contraria; ex quibus

ii

mentiatur ; prudens, ne mendacium dicatþ..

4

cpnfcquitgþ v:-al-

QUs

.t'erius deceptio.

S.'Thomas

Sanctus Thomas etymologiam mendacii

qu

32.q.110,in hec tradit verba : Mendacium nominatur. ex

Divifto. [

1

í

me

W. X.

iI. Dividitur a S

. Auguftin

o & aliis in j&co- S, Aug. n

do

eo, quod contra mentem dicitur : Cui non abfi-

milis eft defcriptio illa , quam Albertus Ma-

fum , quod fit fola mentiendi libidine, vel cu. 1.

'de mende

Dt

piditate placendi aliis.. Ofzciofum , quod nulli

(iy

gnus, Do&oris angelici preceptor, his diu

ante infinuaverat verbis : JMentüur, hoc eft,

obeft , fed camen alicui prodeít ad vitam vel

«t

vadit contra mentem ; qux ideo meus dicitur

aliud bonüm fervandum , vel malum arcéne

loq

dum. - Perniciofum , quod nulli. prodeft, & ali-

a metiendo , quia rei commenfuürari debet ;

& hocnon fit, & ideo mentitur, & failit.

cui obeft ,. vel.contra fidem aut bonos mo-

As ]

Sanc&tus vero Anfelmus D. Auguftini innixus

res effe deprehenditur. $. Dorotheus alia tria s, Doroth,

o

w

erbis affianat: Tria funt mernda: do&r. 9.

Le

authoritaii, mendacium ita definit: Augu-

genera his v

Ó

' fab

ftinus dicit effe mendacium , quando aliquid. dici-

cii genera.

Primum eít ; cum quis animo;

15

Secundum, cum verbo mentitur ; Tertium;

tur aliter quam animo fentitur ; unde^;omo meu-

9 ahg

S Albertus dax dicitur habere duplex cor.

Duplex au-

cum in vitam füam quis mendax eft.. Qui

fet

Mognusin tem cor dicitur mentientis effe, id eft , du-

mentitur animo, is eft, qui facile quascunque

fii

c.8. Joan.

9. Anfelm

plex cogitatio: una rei ejus , quam veram

füfpiciones admittit, utpote, cum viderit frae

V

N

in c. 9.

'effe vel íÍcit, vel putat , & non profert ; al.

tres colloquentes , ne de fe loquantur.. Ser-

(mu ] 3

Matth.

tera ejus rei, quam pro ifta profert , Íciens

mone autem quis mendax eft, cum v. g. ali-

(l

S. Aug. 1 falfam effe, vel putans ; ex quo fit , ut pof-

quis torpefcens ad no&turnas vigilias furgere,

te

de mend fit dicere falíam , non mentiens , fi putat

febrem, inquit,' paffus (üm, & vertiginem,

e€. Q,.

capite dolebam ; ftomachi tormina patiebar.

n

ita effe, ut dicit, quamvis non ita fit; &

h

ut poffit verum dicere mentiens, fi putat

Et decies mentitur , ne unicam poenitene

falfum efle , & pro vero enunciat ; ex ani-

m

L)

tiam agat, & hqmilietur; Mentitur aute

in

ïhl, daw

-

« ditulus XCHIIL. Mendacium.

367

in vitam fuam, cum türpis & luxuriofis con-

monet Dominus : Non fufcipies vocem m;-h-

tinentiam (imulat , avarus & tenax de elee-

dacii Seu, ut Vatablus vertit, ne affumas

mofyna loquitur.

rumorem vanum aut falfum.

$. Thom.

Conífonat cumS.

AuguüinoS.Tyhomäs,quan-

VII. Quintus efít, alios mendacii temere ar« Fab. conc,

Là 2. do f(cribit : Tria fünt genera mendaciorum:

guere : qui, tefte Fabro, non minus peccant, Ó

inDom,

pott

quzdam funt pro falute & corhodo alicujus,&

quam mendaces, quia errorem graviori er-

Pe me

hzc vocantur mendacia officiofa : eft etià aliud

rore corrigere conantur.

.genus méndacii, quodfitjoco, & hocjocofum

VIII. Drexelius alios tres aCtus, velut tres Drex. in

. mendacium dicitur : Tertium mendacii genus

filias atfignat mendacio, fcilicet lingnam frau- Phaet. c.

eft, quod fit ex maliguitate,& hoc perniciofum

dulentam, fallacem, fucatam, quas inter fe ex ?!$

mendacium appellatur , hocq; uitimum magis

eo diftinctas dicit, quod fucata fui tanrum pur.-

i

|

& minus grave eít juxta proportionem damni,

gationé & comptum attendat; fallax hoc unü.

quod operatur.Aggravat culpam mendacii,in-

agat, ut alios fallat; fraudulenta non tam vi-

quit S. Thomas,fi aliquis per mendacium intea-

datalterius nocumentum, quod vocatur men-

d;ri velit formo/a , quam arguta & peracuta.

dacium perniciofüm: diminuitur autem culpa

EX S. SCRIPTURA.

z

mendacii, fiordinetur ad aliquod bonum , vel

Qualitas.

delectabile, & fic eft mendacium jocofüm ; vel

L

ui þnïticur m

endaciis, paícit ventos. Prow. 10

, utile, & fic eft mendacium officiofum, quo in-

H. Malus obedit linguz iniqug , & v. 4.

tenditur juvamentum alterius , & remotio no»

fallax o

btemperat linguis mendacibus.

Prov, 29,

V. IQO

! Bonsv. cumenti. . S. Bonaventura tres affignat men-

Iil. Opprobrium nequam in homine men-

J.centi.dacii modos. Primo quidem dicendo falfuüm

Eccl- 20,

»

dacium, & in ore difciplinatorum affidue erit.

390« £ 12« ex certa (cientia: Secundo veritatem quidem

IV. Non eft veritas, & non eít miíericor-

;ïöfgæ l;-. Vs

aürdcndo, aíft, interius in conícientia fua con-

dia, & non eft Ícientia Dei in terra.

Male- 1. & s.

trarium exifítimando : Tertioloco ( verba fünt

di&um, & mendacium, & homicidium , &

ejusdemSeraphici)poteft homo dicere falfum,

furtum inundaverunt.

non mentiendo, nec peccando ut quando falli-

V. Vos ex patre diabolo eft

-is,& defideria pa- Joan. g.

- dem in c, tur,. adhibita tamen debita diligentia. Alibi

tris veftri vultis facere; ille homicida erat ab Y 44

| ^ Jomm vero refleGens íe ad varios modos , quibus

initio, & in veritatenon ftetit, quia non eft ve-

us

mendacia committi poffunt, fic loquitur. Eft

ritasin eo;& cum mendacium loquitur,ex pro»

'

mendacium falíz meditationis, juxta ilia Pfal-

priisloquitur, quia mendax eft, & pater ejus.

miflz verba: JNec lingua tmea meditabitur menda-

Vl. Pofuimus mendacium fpem noflram , Tfate a,

ciun. Id quod S. Greg. confirmar authoritate,

& mendacio protedi fumus.

V. lg.

dicentis : Noonunquam pejus eft mendacium

VII. Filiihominum usquequogravi corde,ut Pf. 4. v. 2,

meditari, quam loqui, quia iftud aliqnando eft

quid diligitis vanitaté & queritis mendacium?

precipitationis, illud ftudiofa gravitatis. Item

VIII. Mendaces fil

ji,þuminum in ftateris, Pfalm. & d

eft mendacium ( profequiturSeraphicus) per.

ut decipiant,

ver(a locutionis,juxtaillum Jeremiz texcum :

IX. Veritatem non loquentur, do.CucruntJöra £. g.

Extenderunt. linguam füam .quafí. arcum. mendacii.

enim linguam fua:n lo

qui mendacium , gjac.

1

Item eít mendacium pravaricatz aclionis ,

inique agerent.

3

quando fcilicet aCtio non eft tslis, qualis

X. Fg

o dixi in exceffu meo: omnis homo Pfalm.

'l 5.

h

oftenditur; dicente Jeremia : Mendacium ope-

mendax.

raius eft. (Iylus mendax.. Subjuungitque Seraphi-

- Xl. Cum loquitur (demon) mendacium, Joau c. g,

cus DoGtor: Maj«s eft mendacium operis ;

ex propriis loquitur, quia mendax eft, &v 44

quam locutionis." Ait Anfelmus : Item eft

pater ejus.

mendacium vitz, vel converfationis, quan-

XII. A

Propheta u-sfq-ue ad facerdotes cun-

| Jel'n CG ;8-)

y,h

do vita fe fingit effe calem , qualis non eft :

&i faciunt mendacium.,

mendu

De qua mendacii fpecie quoddaqm S. Ambro-

Damnum,

. fius affertum in hzc citat verba, Mendacium

XIII. Ve duplici corde & labiis fceleftis, Ecelc. r4,

eft hypocr

r

ifis; plus enim geftus homipum-xall

&-manibus male facientibus , & peccatori

! loq?untur animum

; quam verba,

terram ingredienti duabus viis.

*

-XIV. Non eft in ore eorum veritas, fepul. Pfilm, &.

'iob. 1 3.

*HI. Primus eft, mendacium excogitare , &

chrum patens eft

3*

guttur eorum , linggis fuis .

^

tll

LI

primo ex ore fuüo depromere;

dolofe ajebant.

j

fabricatores mendacit appellat.

quos,"S. Job

XV. Incredulis & execratis, & homicidis,

:'sp.oc. $I^

- Reg. 13.

IV. Secundus e(t , mendacio ab aliis conficto

& fornicatoribus , & veneficis, & idolola- € v. 8.

'V. 30.

aliquid adjiere ;; quo facilius credatur ; uti

tris, & omnibus mendacibus , pars illorum

fecerunt illi,' qui Davidi nuntiabant, omnes

erit in ftagno, ardente igne , & fulphure,

filios ejus efle occifos , cum folus Amnon

quod eft mors fecunda.

fuerit occííus.

-

XVI. Non intrabit in illam cocleftem Jeru. Ibid.v.ult,

V. Tertius eft , mendacia fpargendo alios de-

falem, aliquid coinquinatum, aut aboimina- :

^Num, 13.

cipere , & turbare: uti feceruat exploratores

tionem faciens ,. & mendacium.

terrz promiffz, quando terram illam inex-

XVIL Diminutz fünt veritates a filiis homi. Pfalm, 12,

pugnabilem mentiri, populum:ab ulteriori

num : vanalocuti füuntunusquisque ad proxi-

. progreffu abfterruerunt.

mü f;um ;labia dolofa in corde,& corde locuti

v!xod.

23. VI. Quartus eft, Jibenter &j facile nimis mene

funt :difperdat Dominus univerí212b1a dolofa,

V. IT

. dacia [ulzipere , aliisque narrare :. contra quos

XVIli. Perdes omnes,

qui loguuntur mcp Pf $. v. Ts

dacium.

Qq2

,

* -Ro oKLObn- Bibl.M(ln. To:n. IL

308

BBibliotbecte . Manualis . Concionatorie

Pfov- 61

XIX. Sex funt; qute odit Dominus, oculos

HI. Nullum eft mendacium, quod non fits, A.

V. 17.

füblimes, lineuam mendacem , manus effun-

contrarium veritati ; nam ficut lux & tenebrz; comm.«

dentes innoxium fanguinem, cor machinans

pictas & impietas, juftitia & injuftitia, pecca-

cogitationes peílimas , pedes vceloces ad cur-

tutri & rede fa&um, fanitas & imbecillitas ,

Tiet

rendum in malum, proferentem mendacia

vita & mors; ita inter fe fünt veritas, menda-.

d

teftem fallacem.

sapo !- Vä

ciumque contraria; unde quanto amamus

al

l1t.

XX. Os, quod mentitur, occidit animam,

iftam , tanto iilud odiffe debemus.

XXI Abominatio eft Domino labia men-

Prov.

NV.

225

19- dacia.

IV. Omnis, qui mentitur, iniquitatem facit, Idem 4

Eccl.

& fi cuiquam videtur , utile aliquando effe doàr.

2o, . XNII. Potior fur, quam affiduitas viri men.

mendacium, poteít videri utilem aliquando Chritt.

V. 27.

acis $ perditionem autem ambo hzredita-

bunt. Mores hominum mendacium (ine ho-

effe iniquitatem : Nemoenim mentiens in eo ,

&A

quod mentitur, fervat fidem : nam hoc utique

ho

nore , & confufio illorum cum ipfis (ine in-

?

termifTione.

vult, ut; cui mentitur, fidem fibi habear, quam

tamren ei mentiendo non fervat ; omnis au-

de9.v. — XXIIL Extenderunt linguam fuam quafi

&6

arcum mendacii ,. & non veritatis : confor-

tem fideí violator iniquus eft. Aut igitur ini»

1i8

6 4

tati funt in terra

» quia de malo ad malum

quitas utilis eft aliquando, quod fieri non poe

:

tefít , aut mendacium (emper inutile eft.

egre(fi fünt.

PI'OV. 20.

XXIV. Suavis eft homini panis mendacii

V. Nemo poteft convenire, aliquando effepi, a.

$4

V. 17.

j

íà

& poftea implebitur os ejus calculo.

1

;

mentiendum , ni(i qui potuerit o"üendïre,mend.c,,?

ha,

uga-

«ternum aliquod. bonum obtineri poíle

Prov, 50,

XXV. Vanitatem

& verba mendacia lone

mendacio 5. fed cum tanto quisque ab zter-

V. 8

e fac a me.

nitate difcedat, quancum a vcritaie difcrepat,

ECCI. 7ü

XXVL Noli velle mentiri omne menda-

iisque qui mentitur;a veritate difcordat;abfur-

V. T4.

cium; affiduitas enim illius non eft bona..

diflimum eft dicere , difcedendo inde poffe ad

&

E.pth. (e

bon! aliquid aliquem pervenires; aut fi eft ali-

14 !

V, 55-

XXVilL Deponentes mendacium , loqui-

mini veritatem anusquisque cum proximo

quod bonum zternum, quod non comple-

nen

fuo, quoni« fümus invicem membra,

Catur veritas , non erit verum, & ideo nee

6a

Eccl. 4,

YV. 26.

XXVlil. Ne accipias faciem adverfüs fa«

bonum erit, quia falium erit.

ciem tuam, nec adverfus animam tuam mene

VI. Hujus mundi fapientia eft, cor macbi- s. Gregei]

,

dacium.

nationibus tegere, fenfur verbis velare, qua1.16. mo;

Q

Col.3, v XXIX. Nolite mentiri invicem, expolian-

falfa fünt, vera oftendere; qus vera funt, fal. c. 16.

tes vos veterem hominem cpim aGtibus fuis,

fa demonftrare. Hxc nimirum prudentia ufü

& induentes novum eum , qui renovatur in

a juvenibus fcitur, heca pueris difcitur ; hanc

51

agniionem fecundum imaginem ejus, qui

qui fciunt, ceteros defpiciendo fuperbiunt

qu

Creavit illum,

bre

hanc qui neíciunt , fubje&i & timidi in aliis

Apo^ 14. XXX. Hi empti funt ex hominibus primïa

8

V. 4*

tiz

i

Y

eo & agno: & in ore eorum non eft in-

mirantur: quia ab eis hec eadem duplicitas,

$R

iniquitatis nomine palliata dilisitur ; dum

gu

ventum mendacium ; fine macula enim fünt,

mentis perverfitas , urbanitas vocatur.

Ephef, c.

Man

4«

XXXL. Propter quod deponentes menda

. VII. Rerumomnium pótentiffimum eft ve- s. Bati. !

4

cium, loquimini unusquisque veritatem cum

E

roximo fuo.

ritas, & extrema malitiz linea mendacium. — de 8pir.

&C

in procm

Ee-*, $5.

XXXII. 'Tres fpecies odivit anima mea, &

Viil. Nemo mihi cordatorum virorum

$8. Climac

Ü

v. 3»

L]

*

exiftimet, mendacium effe leve peccatum;

aggravor valde animz illorum

Pauperem

nam contra nullum vitium tam atrocem &

grad. a5

fuperbum, divitem mendacem , fenem fa-

-

$

tuum & infenfatum.

?

tremendam fíententiam fanctiffimus Spiritus

$,

Prov. c. 7,

XXXIIL. Non decent ftultum verba com-

pronunciavit ; Si perdet ommes , qui loquuntur

fer

mendacium , ut David Deum allocutus attefta-

*

ofita: Nec Principem labium mentiens.

Jobc27. XXXIV. Non loqnuntur labia mea iniqui-

tur, quid fiet iis , qui perjuriis mendacium

tatem :

confirmant? Notavi, nonnullos de mendacio

nec lingua mea medi;abitur menda.

Clum.

etiam (ibi placere, & applaudere, qui dum per

Apoc. t2,

XXXV. Foris canes, & venefici, & irn-

fcurrilitatem, & vaniloquentiam rifüm ca-

Y. 15«

pudici, & bomicidz, & idolis fervientes,

ptarunt, fenfum pie lugentium , dum illos

audirent, miferabiliter extinxerunt.

& omnis ; qui amat & facit mendacium-.

"

IX, Non eft veritasin mundo, non eft qui s. Thos

$. IV.

loquatur verum cum proximo fuo. Quidquid vitlaa.

EX SS. PATRIBUS ET.

hodie vulgus loquitur, fraus & adulatio eft : concs.d

DOCTORIBUSs.

Docuerunt enim linguas fuas loqui menda-. Adv.

cium 5 in hac (chola exercitati fünt, in hac

Qualitas.

edo&ti, ut difcerent fallere, adulari, mentiri,

S, Thom. L, [ntereft , quemadmodum verbum proce-

exaltare parva, exigua attollere, ex tumulis

l1.2 3.

dat ex animo , quia ream linguam non

montes facere, ex culicibus elephantes ; hzxc

facit, nifi rea mens.

X p

civilitas, hzc affabilitas ; & inurbsnus eft,

$n

8, Bern.

lL. Quisquis aliquod genus mendacii puta-

quisquis fallere & mentiri non novit.

fol. 1. déverit non effe peccatum , decipit turpiter fe-

C

X. Ille mentitur , qui aliud habetin animo

58 Au ri:'

li,

mend.a.1. metipfum , cum honeítum effe deceptorem

& aliud verbis, vel quibuslibet fignificationi

e onde æm'

cn 3.

aliorum arbitretur.

bus enunciat ; unde etiam dtfxrplexcoxx' efle dici- dae;

9

qr

Juus XCIHL Mendacium.

399

n üts

IAH"

abr

tur mentientis, id eïï, duplex cogitatio. Una

patrem , qui fuos filios fic erudivit , ut fimi-

Yomp.:

eCa

tei ejus, quam veram efle (cit, vel putat, &

les habeat in culpa, ut tandem ) confortes

non profert: altera. ejus rei , quam pro ifta

habere poffit in poena.

Itàg j

Ddae

rofert, íciens falfam effe, vel putans.

XXi. O mendacium perniciofum , & ne- S.Bernard,

ldem in

XL Nec ideo u

llum. mendacium. putan-

quam, tu mutuam inter bomines crudelita- Sen. de

UR

adLauren,

effe peccatum , quia poflumus

tem extinguis, tu quoque innumerabilium 'nend«to. g

aliquando alicui prodeffe mentiendo 5 poffu-

(celerum; tu radix omnium illegalitatum (id eft,

Fadtsldem "

mus enitn & furando alicui prodeffe, (i pau-

legis vransgreflionum) tu materomnium frau-

Clledodr.

per, cui datur, palam fentit commodum, nec

dum, tu nutrix omnium duplicitatum, tu fo-

àndo Chrft

ideo tale furtum quisquam dixerit non effe

mentum omnium detradationum , tu cauía

18,

eccatum.

omnium proditionum , omnium falforum te-

ique

$,. Aveuft.

XIl. Si humilitas czufa mentiris, (i iion

ftimoniorum, omnium perjuriorum : tu foede-

juam

L c.

eras peccator ante quem mentireris, men-

ra frangis, hypocryf(in nutris, in falfas accuíae

) dl

"*

tiendo efficeris, quod evitaras.

tiones prorumpis. O maledictum mendacium!

Fihis

S. Greg,

XIH. Omne mendacium iniquitas eft ;

per te nulla eft fida focietas, nulla in aliquo

L.18. mor.

quia profe&o ab zquitate difcordat , quid-

fides, nulla fpes vel confidentia firma.

Ó

ü

€ 4e

quid a veritate diícordat.

Fusga.

mendacii peftiferum virus ! o peffima lepta!

Tu diícordias (eminas, fcandala ponis, fimpli-

ïdïelde

aM

S. Anä. in

XIV. Cavete, fratres, mendacium; quia

. ,

f. de Abra-

ces conícientias turbas ; tu rancores, tu jurgia

r

!mend.er;l

omnes, qui amant mendacium, filii funt dia-

tulivores & iras contumelias, íciffuras, divi-

bam.

boli; Non folum autem in falós verbis , fed

A

fiones, partialitates, & feGtas füfcitare non cef-

. &in fimulatis operibus eft inendacium ; men-

fas. Quid plura? Tu illius progenies , qui

n

dacium namque eít, fe chriftianum dicere,

lat

mendax eft, & pater ejus: per te primos pa-

ead

& opera Chrifti non facere.

rentes noftros , & cum eis totam humanum

8 Aug. 1.

XV. Elucet itaque difcuffis omnibus , ni-

Lal

E

enus ad temporales & sterrias rsifcrïas Lu-

14.de . hilaliud teftimoniailla fcripturarum monere,

cifer ille mendax prof(lravir.

E

ple

mendacio. nifi nun

s

quam omnino efle mentiendum. Non

ll

€. 91.

, KXII. Timeo, ne, ficut an'iguus -

ferpenä S. Anfel, in

enim cujusquam commoditas aut falus tem-

Evam feduxit aítutia fua , ita corrumpantur ?. Cor, «

poralis perficiendz fidci prxferenda eft. Quis-

ab eodem ferpente fen(us veftri, id eft, ve. ?**

IChï. S. Gtegm

quis autem aliquod eenus mendacii, quod

ftr& mentes : non enim carnis , fed cordis

Q02], 16, myj

peccatum non fit, putaverit , feipfum tur-

virginitatem ferpens ille. id eft, diabolus, cor.

i 3« 6 ]60

piter decipiet, cum honeftum eft, fe dece-

rumpere quarit:: & licut adolter homo Izta-

uf

torem arbitratur aliorum.

tur nequitia fua , cum carnem corrumpit 3

xmc'

$.HMidor. — XVI. Omne mendacii genus fümmopere

Revera enim corrumpitur mens & fides eo-

,

apud

fuge,

rüm , qui

"eponunt mendacium veritati.

Drex. c.

& nec cafü, nec (tudio loquaris faliugr;

N

AT

cave mendacium in omnibus.

Qui ergo mendacium zdificant in hominibus,

145,

35. Phaet.

XVIl. Ín co, quod non fumus menda

a.e,

quid ab eis expellunt, nifi veritatem ? im-

S. Remi-

m

gius apu

qnon homines fumus , fed dii.

mittunt diabclum, excludunt Chriftum , im-

Monfi tr.

XVIII. Quisquis aliud lingua promptum,

mittunt adulterum , excludunt fponfüm $

47. difc. g. aliud corde claufum habet per malitiam, hu:

quando enim mentem fal(itas poffidet , tunc

n. 3.

jus tota pietas & fervitium divinum eit inane,

j ddpit!

erpens eatn poffidet.

inproe

S. Climae. pec. te huic tali unquam fociaveris , ne im-

XXII. Quis obfervat vanitatem ? qui ti«S. Aug.fn .

um

$, Climtt

gr. 12.

puro illius veneno inficiaris.

mendo mori, moritur; Timendo enim mori, Pf. 3o,

D ngd, t*

Damnum.

M

mentitur; & moritur,antequam moriatur, qui

|

S.Bernard. XIX. Confítat, quod tota communicatio

ts

ideo mentiebatur, ut viveret: Mentiri vis, ne

Sen. to. - hominum in(lrumentaliter confiftit in a&tu

moriaris; & tnentiris & morieris, & cum vitas

ij

fer. 5

L

!* * fionificationis ; nullus enim poteft alteri com-

[de

unam mortem, quam differre poteris, auferre

municare aliquid fui cordis , nifi per aliquod

non poteris , incidis in duas, ut prius in ani-

H

intermedium fignum. In quibus (ignis vox

x

ma, poítea in corpore moriaris,

Cl0

obtinet principatum ; ergo corruptio (ignifica-

XXIV. Qui delectatur mendaciis , hic

in S.Ephrötä.

t

tionis, quz ex mendacii lingua procedit, eft

verbis fuis omnem perdet authoritatem ; odi- to. 1. de

(dr

Corruptio totius communicationis humanz.

bilis enim.Deo pariter & hominibus. reddi- virt. &

los

Unde videinus ex hocfequi, quod ex multitu-

tür ; verfütus , ac verlipellis eft homo men- V*

dine mendaciorum , & hominum, qui funt

dax ; nullum e(t hoc majus animi vulnus,

mendaces; nullus quaf(i alteri ccedit ; (ine mu-

us TW

