XI. Difcamus mifericordes effe omniumS. Chryt

tem & ipía compleverit tempus vitz fuz ,

caufa, maxime quoniam & nos mul:a indi-ho. 33. ad

,r, D

fepelies eam circa me.

gemus mifericordia, & neque vivere nos pu- P2P

Ibidem.

LXVII. Panem tuum, & vinum tuum fu-

temus per id temporis, quo non miferemur.

fattla5r

per fcpulcuram jufti conftitue.

XlI. A gehenna vos nemo eruet

» niü a Ibidem.

$. III.

pauperibus auxilium confequamini.

latb 6

[0,

EX SS. PÁTRIBUS ET DOCTORIBUS.

XIII. Crudele eft, ut, de quo habes, nons,

Auguft.^ :

desei, quem fcisnon habere. Grave eft, ut deho

m. 47.

MISERICORDIA IN COMMUNI.

tua fübftantia non füftentes e

entis inopiam. ex 5o.

1

Qualitas.

Unde femper flagellamur in frugibus, quia

fatth 26

bene egentibus non facimus.

S. Chtyf.

emofyng magnitudo non in pecunis-

(üig $0«

hom. 34.

[. Ele

XIV. Anima (ine mifericordia fterilis eïï.Gra*n*ar.V.

rum multitudine judicatur , fed ín

Hoc illud eft, quo Deo (fimiles nos evadereviter. £,

ad poPul dantium promptitudine. Et propterea, qui

licet, mifereri, inquam, & condonare. Hoc3óo.

lOb- Ü 3"

calicem aquz frigidz dedit , fa&tus eft acce-

nifi habeamus, privati famus omnibus.

ptabilis, & qu& duo minuta erogavit ; ut

XV. Quid par virginitati? & tamen expel«s. Chryf,

di(camus, quod Deus ubique mentem requi..

rit.

Et Apoftolus : $i voluntas prompta

litur, i eleémofynam non habeat. — Si veroho.34 ad

virgines excluduntur, eo quod hanc congruaPop. An-

eft, fecundum id, quod haber, accepta eft.

non habuctint cum largitate, quis absque ea " och»

; Idem,

Il. Non ad hoc accepifti , ut in delicias

",uc- )

veniam aflequi poterit; Nemo, fed hanc non

abfumeres , fed ut in eleémofynam erogares.

habentem omnino perire neceffarium eft.

[le

o5

S. Aug.in lII Superflua diviti , neceffaria fünt pau-

XVI. Qui fibi foli vivit, & omnesnegligit, Ibidem

Píal. 147. peri : aliena retinet, qui ifta tenet,

fuperfluus eft, & nec homo; nec generis noítri.

R&. P. Lobn. Dill, Man. Tóm. AT,

t2

XII,

*

3

-

Jibliotb

eca Manual.;'s, Concionataride

332

m

nifi amore, ita mifericordia noftra ob fui prze«

S. Leó'c.

XVII. Quafinecalias virtutesdexteri , nec

Dei mifericordia.

4. de col alias offenfiones habeant finiftri: fed illo ma-

flantiam non penfatur , nifi

le&,

. XXVI. Mercatura, negoti

atioque tua coe .Chryf.tioe

*

gno ; fummoque judicio tanti v ftimabitur ,

lüm eft: da panem 5 & acci

pe paradifüm ; 9. de pe-

vel largitatis benignitatas, vel tenacitatis im-

/ rit.

parva da, & magna fufcipe: da morEali—ax

?

pietas, ut pro plenitudine omnium virtutum ,

talia.

^

& pro füumma omnium commifforum, & per

& accipe immor

XXVII. Grav

is eft nobis inimici tentatio , S. Bern. in

unum bonum illi introducantur in regnum ;

ra. Ledit nos dedic eccl.

*

& per unum malum iíti mittantur in ignem

fed longe graviorilli oratio noft

fed multo am- *rm- 3.

ecernurme.

iniquitas ejus; at

que verfutia,

g o

4

mifericordia torquet.

Utilitas.

plius eum noftra

log. hO: 8'

XXVIiI. Magi

s valet eleémofyna contraGloffafup.

S. Gregor.

| XVIII, Nulla omnino re, perinde, ut mife.

m arma terrena, quia haec Fecl.

Nzz. Orar. ricordia, Deus conciliatur.Qu

andoquidem nec

jacula inimici, qua

Tiem ho

dubiam, illa certiffi

mam parit vidtoriam.

d jrjut

de pauper. aliud quicquam Deo magis proprium eft, quip-

(übveniunt miferis , . Aug. de

amore.

pequem mifericordia,

& veritas precedenc.

-XXIX. Beatiilli, qui

"

&L elcim,

Demus ufuram, fed Deo, non bomi-

quoniam eis rep

enditur, ut per mifericor- ferm.Dom.

L

S. Augunax

XIX..

dem Dominum de mi

feria liberentur ; nam

hom. ^9. D.

Ei damus, qui abundat; ei damus, qui de-

idipfum videtur juftum , ut; qui a potentiore

i

is Jo.

dit,

quod demus: Et pro modicis rebus, pro

frivolis, pro mortalibus,

pro putribilibus, pro

juvati vult, adjuvet inferioïem ï'in quo eft.

"

ipfe potentior.

L]

'terrenis sterna,(ine fine manentia. Quid mul-

ni me legiiïe, mala morte Q i—iier. in

ta di&turus füm? fe promittit, qui promittit;

KXX. Non mem!

mortuum , quiliben

ter opera charitatis exer- epift. ad

:

fiamas illum,

eme illum ab illo, & ut noveris

cuit. Habet enim mu

Itos interceffores, & im- Nepot.

te ipfi dare, audi illum, dicentem :

Efurivi y

poffibile eft,

multorum preces non audiri,

€9. dediftis mibi manducare.

XXXI. Mi

fericordia eft falutis preffidium, $. Chryf.

S.Bernard,

XX. Quatuortem

porales gratiz promittun-

;f fuper --

Prima eft gratia confer-

fldei ornamentum, propitiatio peccatorum

€0. 5 f- 6 tür viro mifericordi.

hzc eft , que juftos probat , Sanétos robo-

vans ; fecunda gratia vivificans; t

ertia gratia

Mgtth.

$ Cryf

rat, Dei cultores oftentat.

:

hom. $0.

cofummans ; quarta gratia liberans. Prima gra-

XXXII. Feecundus eft ag

er päüperum,ci; 9 »Aug. f.

in Mattl,

,

tia confervans nominatur , & dehac Propheta

Via czli eft25. de

to reddit donantibus fru&tum.

fubdit,

Dominus confervet eum, id eft, cum aliis;

venitnr ad Patrem.

cum tota familia fua,atque cum omn

ibus bonis

pauper, per quam

ln. verb.Dom.

4. Cuftodit

cip

e ergo erogare,

fi non vis errare.

fuis fervetjundePropheta inquitPf.14

XX

Xlil. Diéic tibi Chriftus :

Da mihi ex 1

Dominus omnes diligentes fe , fcilicet in

membris

u

& de hac

eo, quod dedi tibi: de meo quzro. Da, &

füis. Secunda eft gratia vivificans,

redde, -Habuifti me largitorem; fac me debi-

- Propheta fubdit,

& vivificet eum, Ícilic

et mife-

ficut Apoftolus ait :

torem, habeam te foeneratorem. : Temporalia

ricordem : quia imifericordia,

1. Tim. 4. Promif/

onem babens vites

que nunc ejt.

mihi das, zterna reftituam: teipfum tibi rcd-

& de hac fub-

dam, quando te mihi reddidero.

L]

L

'Tertia eft gratia confummaops:

XXXIV. Si vise

(fe mercator

bonus, fce- S. Auguft,

ditur : Beatum faciat eum in terra, id eft, in pre-

nerator egregius, da , quod non potes re- in epift,

fenti vita Quarta e(t gratia liberans; fcilicet a

peccatis, vel poenis, q

u& infurgunt ex fugge-

tinere , ut recipias , quod non potes amit-

tere. Da modicum, ut recipias centuplum:

ftione diaboli : Unde

fequitur ; K non tradat

eum in manibus inimicorum ejus.

da cemporalem poffeffionem , ut'*qcnfequaris |

fis defeCtio

eternam hareditatem.

S. Leo f.

XI. Non timeatur in eis expen

ri, fis. dx'egæ.

SAnbtof

10. de

facultatum , quoniam ipfa benignitas magna

XXXV. Quidquid tribuitur paupe

ü do- in Tege

fübtili confideratione penfetur , none

Quadrag. (ubftantia eft,nec poteftlargitatis deeffe mate-

num fed mutuum : quía , quod datur, mul-

Ym de

ries, ubi Chriftus paícit, & pafcitur, in omni

of

tip

licatio fine dubio fru&tu recipitur.

hoc op

ere i]la intervenit manus, qus panem

X

in s, Chrg)f.

frangendo auget,

& erogando multiplicat.

XXVI. Melius fervatur pecunia, qua

.

datus es ? redi-

dextra pauperis collocatur : hanc calumni

d- ?n f. fuper

illud : No-

S Greg.

8. Ambr.

XXII. Peccatis tuis venun

Naign, i

f. de Elia.me te pecunia tua ; vilis pecunia,

fed pretiofa

tor non extorquet , invidus non criminatur,

lite the-

Qtit. de

latro non aufert, fur nocturnus non diripit;

faur.

eít mifericordia.

pup, a

SAug. 15. XXIII. Duo (uünt operá mifericordiz, qua

fervus fugam meditans non invadit, fed (eme

Tior,

p*

r eft tuta, femper integra, femper falva.

de verb. nos liberant ; quz breviter ipfe Dominus po-

XXXVII. Nullaomnino res eft, quz Dei be- S. Gregor,

So Chryf.

Dom. ^ fuitin Evangelio dicens: JDimitte , & dimtt

t£-

1035 a

nevolentià perinde conciliet,

ac mifericordia. Naz. in

pop i Anu

tur wobis; date, & dabitur volis. Dimitte , &

amus, Ofat. de

tioch,

dimittetur vobis , ad ignofcendum pertinet:

XXXV L Ejacariffimi,hodie oftend

qualiter eft ars omnium artium quazftuofiffi- P2UP- 2*

ldem, f

. Date, & dabitur vobis, ad præ&andurp be-

Ü a

neficium pertinet.

ma, eleémofyna. Si enim artis eft proprium, & Chryf.

ad aliquam utilitatem pervenire; eleémofynanom o35..

Did. Stella .

XXIV. Afpicequemadmodum Deus in tuas

anus mifericordiam pofuit, ut, fi velis miferi-

vero nihil eft utilius, clarum eft profecto,quod ad popul,

apud Man- m

L

& ars, & omnium eft optima.

Antioch.,

fi tr. 57.

cordiatua tecum utl

, memineris etiam tecum

dem debere facere, & tunc mihi

XXXIX. Miferi homines, quiin morte pec- . Max.

difé. 3« proximotuoi

cati atuerant, ad vitam eleémofynis revivi- hom 1. de

crede, Deus

füam mifericordiam, benignita-

L]

tem, manfuetudi

nem non denegabit tibi.

fcunt, eftque illis mifericordia fons falutis , eleém,

quibus avaritia fuerat mortis incendium, ut:

Salmeron.

XXV. Chriftus

beatitudinibus ampliffima

& utamor ob excellentiam

flammas , quas peccando fibi intenderant ;

$

Gte,

t9. $. tr.7- proponit praemia ,

non plene remuneratur

, neque mpenäitqr )

largiendo reítinguant.

m

lit

Tuuls X CV. Mifericordia eräa— Vios.

333

AJidem

XL. Quamvis pollutus , quamvis multis

ut Deus fias,

tanquam infignitus propria no-

:hl'y[- hoe

criminibus circumfeptus , fi ele&ámofynas fe-

ta Deitatis ?

ET

ceris , innocens effe cocpifli. Abftergit enim

L. Dominus mifericordiam ma

it,

cleémofyna , quod avaritia polluebat : &

facrificium , ac pin

vult, quam s, Gregot,

e

guium annoru

m myriades Naz. in o-

maculam , quam res alienas diripiendo con-

commiferatio füperat.

rat. de

ia

traxeras, tuas erogando purificas. Vide er-

.LI. Magnares homo , & pretiofa vir miferj. P2tp. am.

i it eg

go; quz fit mifericordiz gratia , qus una &

cors. Hzcrmajor eft gratia, quam mortuos re. ?* Chryf

ttn, h

fola virtus cun&oram eít redemptio peccae

x

hom. 36.

torum.

füfcitare. Multo namque majus efbefurientem

ad popul,

pafcere Chriftum : quam in nomine Jefü mor.

Antioch.

S.Chryfo. XLI. Per mifericordiam pauperum , mi-

3f

log. ho. g. fericordiam- paremus , ut poffimus -

tuos füfcitare ; namillic quidem tu de Chrifto

«d,

effe Xdc

bene mereris, hic autem ipfe de te. Ac merces

'cena liberi, de falute fecuri..

Idem ho.

XLII. Manus pauperis eft. Abrahz finus :

eft in bene gerendo, non in bene pátiendo,

u de

Hic in fignis ipfe Deo debes , in

E

&mDon,

dejejun. ubi, quidquid

pauper acceperit, mox repo-

vero Deum habes debitorem: -

el&ämoryna

fleäm. nit.

B

lhefaurus cceli eft manus pauperis,

LIL. Przclara & divina res ( eleém

ofyna ,)AS., Cypr. l,

quod füfcipit, ne in terra pereat, reponit in

fratres cbariffimi, falutaris Operatio,

folatium de eic&m.

coelum. Manus paüperis eft gazophylacium

grave credentium, fecuritatis nofirz (4lutarjs

Chrifti, quia quidquid pauper accipit, Chri

prz(idium, munimentum fpei, tutela fidej.

ftus acceptat. — Da ergo, homo, pauperi tet-

s r i

. LIII. Tanto quisque perfe&tior eft

» quan-. $. Greg, 1

pill ad

ram, ut accipias ccelum : da nummum , ut

to perfe&tius fentit dolores alienos; -

190 moral,

accipias regnum : da micam, ut accipias to-

Vipot,

.. LIV. Eleémofynàin utraque vita clarus ex.

$

« Chryf,

tum: da pauperi, ut des tibi: Quia quidquid

hibet, inifta famiám comparans preclaram, in-

pauperi dederis,. tu habebis

illà eloriam tribuens.zternam.

5: Ch!'y[a

; quod paup-c.þi

füpet

non.-qedctis , habebit alter.

-LV. Ubi Deus curam mifericordime, ibiS.Leof.to,

& imaginem fuüz pietatis invenit.

u

AEquitas.

e quadr.

SCuyt XLIIL Quema

dmodum artificum . unus-

" LVL O pregrandis eleemofynz virtus !S. Chryt,

divites fanCtificat, mortuos füfcitat, & ir«to- 1. ho.

. p f

hom. 5o. quisque propriam artificii füi fcientiam no-

s. de

| in Matth. vit, fic divites non fabricare, nec edificare,

mortalitatem mortalibus donat, Ele&mofyna?: depea.

charitatis loror , egenorum vita, (an&timo-

rerbDot,

nec texere, nec navem extruere, nec aliud

,

hujusmodi artificium .norunt.

Illlam igitur

nie Antiftita, virtutum Regina.

- LVII. Sola mifericordia e(t, cui omnes vir- Caffiod. in

artem difcant, ut divitiis recte, & ut decet,

lbidem,

utantur. Non eít enim certe ars illa con-

tutes honorabiliter cedere non recu(ant.

epitt

LV lil. Si & tu gloriam ex divitiis quzris,S. Ambr,

temnenda, qua difcunt opulenti conferen-

dum indigentibus effe, precipua enim eft,

cognoíce, quia melius eft, mille filiorum ,( a1.

quos per mifericordiam acquifieris , quam

& aliis artibus multo preftantior : Hujus ar-

tis officina in coelo eft, hujus non a ferro,

mille aureorum Dominum dici. . Facultates

namque relinquentur hic , etiam(i nolumus,

Augul

neque ab «re in(trumenta fünt, fed volunta-

bonorum vero o

| epiü.

te fola, & benignitate mentis extracta. Hu.

perum confcicntia nobifcum

jus Magitter Chriftus e(t, & Pater ejus: Sitis

pariter pergit ad Deum.

LIX. Quod fi Magiftratus in thea

imifericordes , in

tris Mimis lbidem,

in celis eft.

quit , /üicut äf' Pateï vefler , qui

& Athletis & Gladiatoribus, aliisque hujus-

Dignitas.

modi generibus hominum totum pene patri-

monium fuum largitur ac prodigit, ut unius

; r

'S.Ambrof. XLIV. Omnis fümma chriftianz difcipli-

horz favorem, vulgi nimirum acquírat, nihil

il fegl

nz in mifericordia & pietace eft.

Tdem de

fibi ulterius profuturum : tu dubitas, & cun-

XLV. Mifericordia largior, ubi fides prom-

Garis munificus effe in hujusmodi largitioni-

offic,

ptor. Nihil tam commendat Chriftianum,

bus, in quibus judex refidet Deus, faventium

1 Chry£

uam miferatio charitatis.

N

:

& acclamantium vulgus fünt Angeli : ubi

TE

S. Greg.

XLVI. Nihil tam divinum homo habet,

omnes; qui a fzculo fuerunt, fan&i laudato-

luj. o

Nazian. inquam de aliis bene mereri.

Fac calamitofo

res & przxdicatores tui fünt: ubi laus & favor

jte die

orat de fis Deus, Dei mifericordiam imitando.

4Ufs

paup,. a«

non fimul cum die.ceffat , fed cum fieculis

T20r.

XLVII. Melius eft, artem eleé&mofynam

permanet: ubi corona tibi non auri, fed ju-

dandi fcire, quam effe Regem, & diademate

S. Chryf-

ftitiz dabirur : ubi honores non unius urbis,

j Gl'egOfo

ho, 33* ad

coronari. ' Hzc namque te docet, quomodo

fed coclorum regna mereberis.

( n

pop. An.pO

fiis Deo fimilis fieri, quod eftomnium füm-

tioch.

LX. Tanto aliqua virtus eft melior, quan-S, 'Thom,

j d

ma bonorum.

to facit hominem Deo fimiliorem , quia perin 25. c

)p *

Idem. f.9. XLVIII. Eleémofy

ha amicä, Dei confiflit,

nore

hoc melior eft homo , quo Deo eft (imilior ; 4: 30 2 $

fuper Mm-& femper ei propinqua eft: pro quibuscun-

&t hoc maxime facit mifericordia ,. quia de

;0 Cf

que voluerit, facile munus gratiz impetrat:

Deo dicitar in Píalmo :

um ?v

uia wmiferationes ejus

;d ngu ,

vincula peccatorum ipía diffolvit: fugat te-

Junt fuper omnia opera ejus : Unde. & Luce 6.

nebras : extinguit ignem.

Huic cum multa

Dominus dicit : Eflote mifericordes , ficut &

utict

h MZXI

fiducia portz cceli aperiuntur , & veluti Re-

Pater. vefler wifericors eft.-

gina intrante nullus cuftodum , qui affiftunt,

LXI. Contemplari debes excellentiam mife- Did, Stai.

]Om h

[cille

audet;dicere ; qux tu es? aut unde? fed

ricordiz, qua homines fimiles Deo facit, & inlz in c. 6,

omnes eam a regione fufcipiunt.

illa re fimiles , quz gratiofior, & divinior inLue

S. Gregl

XLIX. Si milericordis appellatio Deum de-

ipfo et: nam certum eft;quod major perfectio,

" Nyii. 1. decet

-

qug reperiripoteft in creatura;eft;fimil

: beat,i't.

,gd quid aliud te fermo Chrifti hcxta;aturiniü

1

m effe

Atj

€09,

^.

—

Wibliotbeee Manualis Conciondtoriæ

334

No£, quod Abraham fidem füfcepit , quod

Deo, & quanto magis hujus fimilitudinis

Moy

fes legem tulit, quod Petrus crucem re-

obtinuerit , tanto perfedtior erit: fi omne

animal diligit fibi fimile ; fi mifericors fimilis

füpinus a

(ícendit, Deus tacet, & hoc clamat

folum , quod comedit pauper.

eft Deo , certum eft, quod a Domino magis

Idem.

diligetur: sam cum Dominus infinite miíe-

LXIX. Quis unquam capere poterit, in-

quit idem San

&us, quod fruftum panis dator

pelout.

ricors fit , omnes eos diligere debet ; quos

& dediflis

invenerit miíericordia indutos, tanquam 1e-

omnium quzrat ? Efurivi, inquit ,

fpec, mot

itimos filios , qui ei affimilentur. Quid ob-

mibi manducare. Non dixit: Efürivit pauper,

[5 df

& dedifítis illi manducare ; fed : E(urivi ego;

i

ecro in mundo effe poteft tanta eftimatione

dignum ?

Si tanti eítimantur homines, cum

& dediftis mihi manducare, Nimis eft, quod

fapit Deo pauperis

cibus, qui totius creatue

Regum ,

& Principum familiares & amici

fünt, quo

pretio eftimari debet ea virtus ,

rz bona non efürit,

faginatum fe in efca pau-

eo conjungit, & illi fimiles facit :

peris prophetizat in regno cocli coram omni-

qua nos D

bus Angelis, in conventis refuürgentium.

;

S'ucunditas.

LXX. Confidera, Chriftum fe

vocare pau-

Salmeron/. |

'Tanta eftto. 7- tr*

S. Auguft. LXII. In tali cafü Operarius felix vivit, &

perem , nudum, infirmum &c.

e

fiireron

l.6o.hom.fecurus moritur, cum quo ambulat matti-

ent

m unio Chrifti cum corpore fuo

; urdliot^n -

to, 5, tf

$9»

monium in immortale horreum , in quo de-

cgrotante zgrotet, illo efüriente efuriat.

6

bitorem fecit Dominum, dum alterum pafícit

Unde pulchre Origenes in hxc verba Ícribit:

dando. Nullam poterit incurrere perniciem,

Sicut anima habitans in corpore , cum non

qui eleémofynis comparaverit pietatem.

efüriat , quantum ad fuar fubftantiam fpiri-

S. Cypr.

fratres chariffimi ,

tualem, efürit tamen unumquemque corpo-

LXIIL Quz illa erit;

dis & fümma

ris cibum, quia copulata eft corpori fuo; fic

de Clem- onerantium gloria,

quam gran

letitia, cum popu

lum füum cceperit Domi-

& Salvator patitur, quz patitur corpus ejus

L]

ecclefía, cum fit ipfe impaffibilis quantum

nus recenfere, & meri

tis atque operibus no-

ad fuain divinitatem.

j

ftris premia promiffa contribuens , pro ter-

-

renis cocleftia; pro temporalibus fempiter-

Sitientes potans.

|— Abulenfs

na, pro modici

s magna przítare, offerre nos

rAbulenf,

iheas

Patri, cui nos

fua fanctificatione rc&ituit.

.LXXI. Dicitur opus miícricordie pröpte

Muth,

conditionem potus; Licet enim aqua nulliu

Silï C. 25.

S.Gregor. LXIV. Quisquis copiofüm in coelis fru-

.lal.[ Ijx

feminare dum tempus eft,

valoris fit, & a quolibet inveniatur ; eft ta-

epift, ad &Ctum def(iderat ,

men opus mifericordiz circa potum dandum,

'Savinellan.pon omittat , ut manipu

los in die meffis

id eft, quod detur vinum , quia aqua non eft

cum letitia colligat : nam qui feminant in

s

potus conveniens cuilipet, fed aliquibus no-

lachrymis ,. cum exu

ltatione & gaudio me-

xius, juxta illud r. Tim. $. JNoli adbuc aquam

tent. [bi de(ideria figite,

ubi ; quidquid re-

bibere &$c. dare autem vinum, eft facere fum-

tribuitur, finem non fufcipit.

ptus. Poteft accipi etiam quoad omnem poe

tum , etiam de aqua, nam quicquid aliquis

Facilitas.

dat alteri , quantumcunque modicum , be-

S. Chryl. — LXV. Nunquid

grave & onerofum quid-

neficium ei przftat, & apud Deum non ma-

equirit

? neceffitatem exce-

ho. 34. ad piam a nobis r

net fine retributione , fi propter eum fiat :

pop.

dentia vult nos

facere neceffaria, & quz in-

fic dicitur Matth. 10. Marc. 9. Quicunque po-

utiliter repofita funt, hec vult bene diftri-

tum dederit &9c.

L

bui, ut hinc occafione fümpta nos coronet.

LXXII. Nullus adeo pauper eft, qui pof- Dio:

L

S. Ambr.

m Carihuf.a-

LXVI. Quod (i difficile tibi putas , o ho-

fit fe de mifericordiz operibus excufare, cu

1 1r.

mo, magnificentia

m divinz largitionis imi-

regnum coclorum porrectione calicis aqu

g pud Manf.

tari, imitare terram , fi

levare oculos furfum

(i'U* 57-

frigide poffit mercari , imo folo affe&tu ,

,

difc. 22.

non potes, faltem ea;

quz deorfüm funt,

defit aqua.

& in pedibus tuis intuere. Affer tu fru&um,

LXXIII. Primus tibi calice

m füum obtu- s. Chryf.

ficut terra, noli effe deterior infenfibili ele-

lit, tu vel aquam frigidam ei negas ;

Potavit ho. 46. in

mento.

llla enim fruétus quos affert , non

atth.

füís ufibus vindicat, fed tuis miniftrat obfe-

te Spiritu fan&o, quamvis indignus efles,

tu nec corporálem hanc fitim füam mitigare

quiis : tu vero fru&tus illius folus invadis;

ftudes; Nonne magnum ducis, quod calicem

& tibi concludis.

illum tenere potes ; unde Chriftus bibiturus

MU

S.Aup. ho. LXVII. Ante oculos Dei nunquam eft ma-

e(t? Nonne vides, quia foli facerdoti fas eft

1. Ofgl

1. de

fuperJoan.nus vàcua a munere , fi arca cordis plena eft

calicem fanguinis tibi tradere? Nec tantum

Diper,

bona Volunta;g.

poftulo, quantum dedit , non enim faugui-

&or, fs

MISERICORDIA IN SPECIE.

nem, fed aquam frigidam flagito. Cogita;

Mittoli to

cui potum przbes.

7' Uo a:.

Efüurientes. pafcens.

Nudos tegens.

LXVIII. O quid agit amor pauperis ! in-

$. Chryf;

LXXIV. Quid mifer judici refpondebis?S. Amer.

f, 14.

quit Chryfologus ;

gloriatur in coelo Deus;

per erubefcit in terra:

Et paulo poft

parietes veftis, hominem non veftis? Equos - de Na-

unde pau

phaleris ornas,

fratrem tuum laceris ami- ^oth.c.13:

l

Mnt.

fübdit : I

n ccelo prima eft efurientis annona,

&um panis afpernaris ?

U V,

p

rima ftipendia pauperis tractantur in coelo,

skdenu. S. Bafil.

Quo

d Abel paffus fit, quod fervavit mundum :

: LXXV. Parietes ygüitis auro,homine

datis ? ?9m- 75.

[ m

d

Tiwus XCV. M/erz'cordiq., erga Pioos.

335

.datis ? clamat hbrno nudus , & tu folicitus quacunäue ratione füccurrendo : Alterum,

es, quibus marmoribus pavimenta vefítias:

quod przftantius eft, commoncefaciendo de

peeuniam pauper quarit, & non habet; &

his, quz ad animz falutem pertinent, atque

l,

equus tuus aurum füb dentibus mandit.

füuggetendo, ut patienti invi&toque animo ,

[

& cum fru&u , flagellum Domini tollerent:

- Captivos redinens.

invitando , fi res ferat, ad crebram Sacra-

Bellovac.

LXXVI. Mementote vin&ctorum, tanquam

mentorum, poenitentiz videlicet, atque Eu-

fpec. mor, (imul vinQi. ta qui eos , vel verbis vivis ,

chariftiz fufceptionem, & ad muniendum &

l. 3. dift. ve] epiftolis confolatoriis adhortantur (ficuti

preparandum pe&tus, contra mortis ingruen-

24

de B. Cypriano & Sebaftiano diximus) vel

tis impulfüs , contra

qui illis , dum vincti funt , & carcere pre-

que cxnremog : mg;tis

muntur, neceffaria fubminiftrant.

Qua in

agones , & luctas.

re maxime commendantur in novo Teítam.

Hofpites colligens.

S. Anaítafia & S. Praxedes, quse ampla fua

LXXXII. Valet hofpitalitas ad duo: AdAbulens,

Smem,

patrimonia in

pauperum Vinötorqm uíus di-

VUPALS

ftraxerunt &c.

defen(ionem a nocivis, five ex patte tem. i^ € 25.

poris, id e(t: frigoris, caloris, pxlqvia*rum,Mmh- 4-

411 12

Samero. ^LXXVII. Mifericordie oPus in redimen-

& ventorum, vel hominum, vel brütorum.

,

'

to. 5. tt, dis captivis pofitum eft, quod przfítanriffi-

Secundo, ad operiendum turpitudinem &c.

'

16,

mum eít opus, quoniam & animam a peri-

Magnz mifericordiz eft, quia mulca incorn-

culo abjurande fidei, & corpus a viliffima

moda, & mors fequi potelt, (i maneat quis

fervitute liberamus , qua una re infignem

extra hofpitium continuo per diem & no-

. pietatem declarant fuam , qui vel illis com-

Gem. .A Chrifto , ut magnz miíericordiz

milerentur.

Unde Paulaus Hebr. 10o.

INam

opus pofitum eft, maxime quia in recipien-

&j vinctis compa|] eftis , & cap. 13. .Mementote

do hofpites in domum, poffunt fequi incom-

moda füfcipienti, juxta illud Ecclefiaftici 11.

vinttorum tanquam fimul vintii.

Jnfrmos vifitans.

Omnem bominem ne inducas in domum tuam , mul-

ta enim infidia dolofi,

Suftinere autem h

1

ze;

Abuenis LXXVIII. Vifitare, de primaria fua figni-

vel exponere fe eis, difficultas eft.

rAbilenf

in c. 25,

ficatione importat frequenter vifitare, nam

Sin C 25

Matth.

LXXXIII. Non leguntur alia Loth bene-

cum :gri multas tolerent moleftias, opus eft,

fa&ta , ni(i quod hofpitalitatis przrogativam

Madhi

ut alii colloquantur eis , quia pet allocutio-

nem confíolantur : Tranfumitur enim quo-

dilexerit,, quod maluit turpitudini filias ex-

"

ponere , quam ut in hofpites aliquid turpius

dammodo malum per vifionem & allocutio

Hzc illi hoftia fuit: hoc (acrifi-

nem , quod multipliciter fit. Primo , quia

ageretur.

cium : Sulphur & ignem evafit Sodomorum.

quamdiu zgri colloquuntur aliis , non ita

fentiunt moleftias füas , ficuti quando foli

. - LXXXIV. Quid nos ad hzc di&turi fumus,S. Augut.-

]

fünt: Et ideo, ut dicit Ariftoteles 9. Ethic.

fratres? inquit S. Auguftinus, vel quam ex-f. 172. de

valde mali non poffunt apud feipíos manere,

cufationem habere poterimus , qui amplas 'emp.

quia cogitatio malorum preteritorum aflligit

& fpatiofas demos habentes, vix aliquando

€0s , & cum fíunt cum aliis, confolantur.

dignamur excipere peregrinum, ignorantes,

"

Secundo , quia vifus affiftentium , & maxi-

imo non credentes , quod in omnibus pere-

me amicorum confolabilis eft, & diminuit

rinis Chriftus excipitur, ficut ipfe dixit z

"

aliquid de malo.

Tertio, quia illi ex collo-

Hofpes fui , & fufcepiflis mes; laboriofum , &

quio dant bonam fpem agro, & faciunt il-

faftidiofum nobis eft in pauperibus recipere

C Dionyf

Chriftum in patriam nofítram 5 timeo, ne

lum oblivifci aliqualiter malorum, quz pa-

nCnrrhufl'

titur , & minus judicat effe , quod patitur,

nobis ille vicem reddat in coelo , & nos non

'æ piid Mmfc

recipiat in beatitudinem fuam.

i

tt, 57

& opinio tollit multum de afflidione zgri.

j

difc. 22

Quarto fit, quia malum quodammodo traníu-

»

mitur, & non fit hoc realiter , quia malum

Sepeliens - mortuos.

; g 5(311!?['

unius non poteft in alterum tranfire, etiamfi

LXXXV. Si viantes ad longiora in dorüün'i S.Ambroi. ;

j

- Mitth

fit morbus contagiofus ; fed quia eger videt

reducere folemus , quanto magis debemus apsdManfi

)

alios fibi condolere, judicat, minus effe ma-

operire defunctos, in illam terram profectos, tr.57.ditc.,

lum faum, quia aliquis eft, qui pro eo doleat.

(

unde jam non revertuntur ? £go , inquit?7: n. 1.

Job , /uper. omnetm defuntium flevi.

S. Greg.

LXXIX. Cibum porrige, medicamentum

iM

N:z. orat. adhibe, vulnus alliga, de calamitate aliquid.

LXXXVI. Nihil hoc officio præ&an:tïus,ïdem ibidy

27. de

pauper.

percontare , de patientia orationem habe.

ei conferre , qui tibi jam non poffit reddere, n. 7.

vindicare a volatilibus , vindicare a beftiis

l,

amor. $l.. LXXX. Neceffe eft, quod omnia, quz per-

meron.to.tinent ad relevationem zgri , accipiantur

confortem naturz. ^ Vere hanc humanita-

j

tem defunctis cor

7. 11- 27* nomine vifitationis.

Eft ergo ei neceffaria

poribus .detulifi"c homines

vifio , & allocutio propter confolationem ,

denegabunt ?

neceffaria eft etiam adminiftratio , quia in-

LXXXVII. Nec ideo tamen contem-n:en;ïbid,a,a,

Ambfl

firmus non poteft fibi ip(i mini(trare.

da & abjicienda füunt corpora defunctorum,

S?Sl

g M

Jdem to. 5.

LXXXI. Duo potiffimum beneficia noftra

maximeque juítorum , atque fidelium , qui-

tr, 26.

bus tanquam organis & vafis ad omnia bona

. vifitatione preftamus , alterum fublevando,

opera fanctus ufus eft Spiritus.

fi poffimus ; ab egritudine ; eorum inopis

40f

MV.

u

n

336

Jibliotbece . Manualis. Concwnatoriee

facere velit. Pauperes Dominos fuos appel-Surius ig.

$. IV.

labat, eo quod hi foli opem ferre poffint ,

utvita &

EXEMPLA CATHOLICA

a Chrifti regno non excideret. $i quopiam

Dauroltius

c. 7- t*i'—" a»

EXTERNA.

die nullus eleémofynam peteret, graviter tri-

ftabatur. Multotiesin exultatione invenerunt^ " "

MISERICORDIA IN COMMUNI.

eum quidam dicentem Deo : ficut aut tu mit-

tendo, ut ego difpergendo videbimus, quis

- Qualitas.

vincat.

Quando nihil habebat, ibat ad ne-

S. Dern, f.T.

irgo , quam excellens fuerat , &

gotiatorem, & dicebat : Da mihi unum tre-

.de Af-

p.V

etiamnum fit in hac virtute, pulchre

fumpt, D.

miffem , id eft, tertiam partem folidi aurei ,

S. Bernardus fequentibus verbis declarat:

& tibi ferviam uno menfe vel duobus, ut vis,

Nirg.-

quis mifericordiz tuz , o Benedicta, longi-

!

ld»n'n'

& ubi vis , quoniam efuriunt valde, qui in

tudinem & latitudinem, füblimitatem & pro-

domo mea funt. Etíumens dabat egenti ro-

fundum queat invefligare? nam longitudo

gans, ut nemini dicat. Mauritio Imperatori

ejus usque in diem noviffirmnum invocantibus

pluribus ab eo talentis mutuo fumptis, fyn-

eam fübvenit univerfis. Latitudo ejus replet

grapham dedit, qua fubftantiam mutuz pe-

orbem terrarum , ut tua quoque milericor-

cunie tanquam hypothecam oppignoravit.

dia plena fit omnis terra. Sic & füblimitas

Verum cum poft mortem ejus Imperator ni«-

ejus civitatis füupernz invenit reftaurationem,

hil quam le&ulum ligneum & pauperem in-

& profundum ejus fedentibus in tenebris, &

veniffet , fyngrapham difcerpfit ,. & le&tulo

[dg ni 17'

in umbra mortis obtinuit redemptionem. Per

illo, remoto proprio ; ad fomnum ufus eft.

te enim coelum impletum , infernus evacua-

Cum in civitatem Amathantem veniffet, te-

tus eft, inflauratz ruinz cccleftis Jerufalem,

ftamentum in hzc verba di&avit: Joannes

exípeGtantibus miferis vita data. Sic poten-

bumilis fervus fervorum Dei, propter impo-

tiffima & piiffima charitas & effectu compa-

fitam autem Pontificatus dignitatem , Chrifti

tiendi, & fübveniendi abundat affectu, zque

gratia liber: Ago tibi gratias, Domine Deus

$. Ggegor.

locuples in utroque. Sed & $. Gregorius Ni-

]o-Mo.

meus , quod me dignum cenfueris, qui tua

t Vit$e

Nicom. de comedien(is de ea fcribit: Ambrofius nutri-

tibi offerrem :. & quod ex mundi bonis nihil

oblat.Mát- . entum de manu Angeli accipiebat ; eoque

c'?l n- !I

aliud mihi fit relidum, nifi tertia pars num-

reficiebatur : vi&tum vero, quem a Pontifi-

mi, quam ipíam quoque jubeo dari paupe-

cibus templi accipiebat, pauperibus erogavit.

ribus, qui funt mihi fratres in Chrifto. Quan-

Surius to,

II. S. Laurentius Martyr, hzreditatem to-

do enim Dei permiffione creatus fui Epifco-

pus Alexandriz , inveni in meo Epifcopatu

tam a Xyfto Pontifice relidam in Clericos

41 Q.qug.

pauperes diftrribuit. Juffus poftea a Tyranno

circiter octo millia librarum auri; ex oblatio-

thefauros a Xyflo reli&tos oftendere , colle-

ne autem piorum collegi denis millibus plu-

&tos undique pauperes oftendit dicens : Ecce

res pecunias.

Quas cum cognofcerem effe

ifti funt thefauri eterni, qui nuaquam mi-

Chrifti, Chrifto etiam dare volui , cui nunc

L

nuuntur, fed crefcunt: qui in fingulos difper-

quoque trado animam.

2

guntur, & in omnibus inveniuntur.

VII. S. Elifabeth , L

andgtaviij 'Thuringiz

Sur. in vi-

IIL. S. Nicolaus, ut pudori trium virginum

uxor, & Ungariz Regis filia , quos in plebe

magis inopia preffos animadvertebat, ex his

ta, 6. Dec. pauperum confuleret, tribus diverfis noctibus

tantum auri projecicin domum, quantum fuüfe

compatruos atque commatruas fibi compara-

bat, ut eis fubveniendi caufas haberet.

Si

fecit ad fingulas honefte elocandas.

Job.31.v. 1V.S.Job de feipfo dixit: ab infantia mecum

quando pecunia non fuppetebat,, veftimenta.

vendebat : cernens pauperculum quendam

18.& feq- crevit miferatio,& de utero matris mez egref-

nüdum efferri , detracto fibi capitis velami-

fa eft mecum. Si defpexi pretereuntem, eo

ne involvi juffit cadaver. Denique neque

quod non habucrit indumentum , & absque

pere, texere, fuere füais manibus eít dedi-

operimento pauperem. Si non benedixerunt

gnata, ut de laboris fui peculio eleémofynas

ïbn n, l6

mihi latera ejus : de velleribus ovium mearum

dare poffet.

calefa&us eft : fi negavi, quod volebant, pau-

VIlI. S. Thomas de Villanova, Epiícopus, InBreviar.

peribus , & oculos vidux exfpeGtare feci. Si

amplos ecclefiz reditus usque adeo in ege-

Rom. 18«

comedi buccellam meam folus, & non come-

ept.

nos difperfit, ut nele&ulum fibi relinqueret ;

dit pupillus ex ea.. Foris non manfit peregri-

nam, eum, in quo jacebat ; cumincoelum evo-

nus , oflium meum viatori patuit.

caretur, ab eodem comimodatum habuit, cui

Drex. in

V. SS. Ambrofius, Auguftinus, Cafarius,

paulo ante eleémofynz loco donaverat.

Gazoph. Gallus usque adeo profufi erant in pauperes,

IX. Alexander V. Pontifex tam munificus Surius to»

P. 1. C 9»pc calices & vafa facra ftipem facerent. .. S.

*

& liberalis erat in pauperes , ut per jocum 4- de Ludo

Gallus vero etiam dicere folitus : Meus Prz-

íe divitem € Erift.

dicere folerer , & jure poffet ,

'Tolef. an.

ceptor Columbanus zneo calice facrificavit,

Epifcopum , pauperem Cardinalem, mendi.

Chriftus in cruce ferreum fuo facrificio ad-

cum Poncificem effe.

1 O 3 9.

Spec Ep.

hibuit, fiquidem c

^

la&ïis fuum fanguinem pro-

-X. Andreas.Fefulanus ; Epi

fcopu's , ita

Tymp.

pinavit.

fuit benignus & liberalis in pauperes, utíigu. 6g.

VI. S. Joannes Ele&mofyparius eidem pau-

