tinuo, qui jecerat, repercuffum retorquetur,

Oflendit rebus luinea ine[fe. meis.

& ref(ilit; ita etiam invidentis motüs, & ani-

Plut, in

X.Sicut lammam primum emicantem mul-

morum telum, cum nihil nocuerit ei, cui in-

moral.

tus comitatur fumus, qui quidem evanefcit,

tenditur, vulnus tamen intendentis efficitur,

S. Bonav.

ubi ea convaluerit;pleneque (e explicuerit;ita

XXV. Sicutbonis mala cooperantur in bo-

Ccomp.

res egregias aggredientem initio mulca premit

num; itainvidis bonacooperanturin malum;

theol. 1.

invidia , donec aucta gloria invidie fumum

undetalesaurum convertunt in cuprum.gem-

51 G, 16.

j colh

difcutiat ; nam fumus gloriz invidia eft. .

mas in lutum, granum in paleam, vinum in

n

Pbid.

XI. Sicut malus coníiliarius omnia depra-

aquam, melin fel, diem in no&tem, balfamum

vataífidens; ita invidia nulla magis damnat,

in fterquilinium, ele&tuarium in venenum.

XXVI. Sicut homo ex charitate meretur Bellov,

. quam quz fünt optime dicta.

Stapl.

XII. Sicut ignis grecus in aquis magis inar-

in omnibus fuüis, & aliorum operibus, in fuisl' €

text. 2, in. defcit,. & noctua luce media magis caligat;

operando, in aliorum complacendo, vel

n

Dom.4. ficinvidus in aquis gratiarum fortius exarde-

congaudendo: ita invidus in omnibus deme-

l

Quadr^ fcit, unde deberet extingui ; & luce bonorum

retur.

o

[

Bibliotbece . Manualis Concionatorie

$0

Manfi

| XXVIL Sicut bafilifcus omnium ferpen-

ad perpetrandü fratricidium corruit, quia de-

dlíc. 1,

tium eft peftilentiffinius ; ita & invidia inter

fpe&to fuo facrificio, prelatum fibiinfremuit;

omnia vitia fcelus eft maxime pernitiofum, at-

cujusDeus hoftiam accepit,& quem melior£ fe

..4 3.

effe exhorruit, & ne utrumq; effet, amputavit.

ue execrabile, ita ut S. Bernardus dicere non

dubitarit :: Noffe cupis oculum venenatum;

V. Quiaradixinimicitiarum e

ft,tefteS.Am- S. Ambr.

brofio dicente: Qusz caufa inimicitiarum, nifi

lib. depa»

oculum nequam, oculum fafcinantem? invi-

radif.c.12,

diam cogitato. Quid vero invidere,nifi malum

invidia? Sicut Salomon ait: quia invidia diaboli

S

e LJ

videre eft? Nemo alterius bonum invido afpi-

mors iutroroit in orbem terrarum, Invidiz autem

$6

4

2:10.

ciatoculo. Bafilifcus venenum in oculo por-

. cauía, beatitudo hominis in paradifo pofiti.

Et ideo quoniam ipfe diabolus acceptam gra«

tat, faoque inficit; mortemque infert irrepa-

rabilem folo obtutu.

Bafilifcus venenum in

tiam tenere non

otuit, invidit homini, eo

.quod figuratus e

j

limo, ut incola paradifi cf-

oculo gerit, inquit dictus mellifluus, peffi-

fet ele&tus eft.. Confiderabat enim diabolus,

gnumlanimal, & pre omnibus execrabile.

quod ipfíe , qui füperioris fuiffet naturz ,. in

" hzc fecularia & mundana ceciderat, homo

..go Vnc d

'autem inferioris creaturz fperabat eterna.

^MOTIVA

T

Hoc eft ergo quod invidet, dicens: Ifte infe-

S, Cyrill.

'I.k Uïa Deo dire&te contrarium eft hoc vi-

rior adipifcetur, quod ego fervare non potui ?

Ak'xc

]íte de terris migrabit ad cocelum, cum ego

.. tium ; uti S. Cyrillus oftendit, dicens:

$1

apud

.Cum odis invidentia quempiam propter bo-

de coelo lapfüs in terram fim? .

Manfi

.. V. Quia radix detractionis eft, uti S. Laur.

S. Laur, :

n

diíc. 6,

num , jam principaliter ipfius hoftis es boni;

de d

,!1- lo

uoniam cujus gratia eft unumquodque ; &

Juft. indicat dicens : Frequenter face illumi- J»f-

Mon

illud magis: fed cum ipfüm bonum fit Deus,

nationis, & invidis livore quorundam accen- .0

II.

a quo tanquam a fuo fonte, vena bonitatis

dit animos. Repleti autem hujusmodidiabo- , ,.

manans in omnia derivatur, hinc fane con-

lica malignitate, & invidiz fagitta transfixi;

vincitur, quod cu hoftis Dei, & boni fis, & tui

profe&um fratrum fuorum proprium .judi-

ipfius, & omnium inimicus. Caterum cum

cantderrimentum. Propterca inítigante livo»

$T

Vil

l

malitia bonitati fit contraria, vide, quanta te

re detra&tionibuslingus babenas laxant,& vi-

infe

depravavit malignitas, cui tota bonitas; elt

tam proximorum murmurationibus dilaniare

uL

adverfa.

non ceffant, obíervant greffus, vérba difcu-

S. Chryf,

II. Quia

demone pejorem facit ; uti S.

tiunt, & mores illorum, quibus invident, fem-

U

mus afferit dicens : Invidus ipfo

in Joan.

Chryfoft

per dijudicant , eorum derogant devotioni-

hom. 45.-

diabolo magis diabolus eít; invidet fatan,

bus, eorum virtutibus lacefluntur, eorumque

fed hominibus; non fociis: tü vero homo

bonis operibus affliguntur.

e

S. Zeno de

cum fis, invides hominibus, odium adverfus

VII. Quia reprobationis

(ïgnumv&it'; hinc

S.Zeno monet: Fügiamus invidiam, obicem

livore,

genus, naturamque communem exerces,

Et to. 6

quod nec fatan quidem fecit, Et demones

pietatis, obftaculum regni coelorum, viam

ecloga de

in nos quidem implacabile odium habent, iis

gehennz; pignus & primitias quasdam poenz

$

invid.

$. Greg.

to. f

autem, qui ejusdem generis cum ipfis, non

perpetuz. Étid ipíüm confirmans S. Grego-

Nyff:n L

infidiantur: hi vero neque naturz commu-

. rius Nyffenus, quz, inquit, defperatozum le-

*

de bcatit,

CIOgJ

vidia

nitatem reverentur, neque propriz faluti par-

thalia figna fünt, ea fepenumero in ii

,s, qm c.8.

cunt, fed ante illos, quibus invident, fuas

invidia contabeícunt, exiftunt.

Y

ipfi animas poenis a

fRciunt.

-- VHL Quia majora mala fibi conc

iliat,quam s, c;,y

S. Chryf.

III. Quia brutis

facit viliorem ; nam uti

illi, cui invidet; quid enim Abeli nocuit Cain, íoft. to: 6.

h()m. 446

iterum S. Chryfoftomus dixit: Fere efca in-

inquit S. Chryfoftomus ? nonne iilum citius eclog de

ad pop.

digentes. vel a nobis irritatze, adverfum nos

quidem ad regnum invitus transmific,fe ipfum invid.

armantur, invidi vero beneficiis affe&ti, be-

vero ionumeris malis confodit?. Quid Jacobo

ne meritos maleficiis profecuti fünt.

damni attulit Eíau? nonne ille quidem dives

IV. Quia per fe vilem facit ; nam tefte

erat, atque innumerabilibus perfruebatur bo -

€Cuerricus

in die pu-

Guerrico Abbate, hzc eft illa, quz non ma-

nis, hic vero paterna etiam domo ejiciebatur?

tif,

Fratres Jofephi quod gravius malum ipfi intu-

gnos, fed parvos femper torquet, dicente S.

Job: Parvulum occidit invidia. In eo enim,

lerunt, maxime eum ad fanguinem usque per-

quod aliquis alicui invidet,

minorem fe often-

venerint? Nonneilli quidem famem p: ffi funt,

Perr. Blef. dit ei, cui invidet. Hinc

& Petrus Bleffenfis

& externa pericula adierunt, hic verorex uni-

fenf.ep. ait: Nunquam invidiffes , fi qua tibi ineffet

verfie terrg ZEgypti fa&tus eft. . Quanto enim

72.

generis, mentisve nobilitas, quia teftimonio

maeis invides, tanto majora bona ei, cui invi-

poetz : Livor iners vitium, mores non exit

des, procuras. Hocenim omuis invidus, ut S.

Ifidorus ait, alienis virtutibus pra:ítat, quod B.

in altos, utque latens ima vipera ferpit humo.

S,Greg, Rationem vero ulteriorem $. Gregorius red-

Jobo fatan praítiti; nam dum zmulatur

1. 5. mor. dit, dicens: Invidere non poffumus, nifi eis,

profperitatibus, commovit advería ; fed dum

« 31.. quos nobis in aliquo meliores effe putamus.

credidit eum diabolus poffe profterni, inde

Parvulus ergo eft, qui livore occiditur, quia

ejus au&ta fünt merita, inde claruerunt pro-

Yy

hOI 4

ipfe fibi teftimonium perhibet, quod & minor

babiliora patientiz documenta.

e

L]

L

Dop,

fiteo, cujus invidiatorquetur. Hinceft, quod

- IX. Quiaordinar

IC IDVI

dus cad

E

icin fovcarh, Petr. Bleff,

V,

ep. 30.'*

hoftis callidus primo homini invidendo furri-

quam alteri ftruxic;hincBleffenfis ait: Suftine,

uit, quia amiffa beatitudine minorem fe im-

quod invidi & zmuli tui fe ipfos occidant, ut

um. Sane

"

mortalitate illius agaovit:/hinc eft, qu.odCai,n

gladius .corum. intret m co;da ipfor

, Goliach

Titulus Lxgm lwoidi. —

S1

GoliathinterfeGtus eft gladic»', quo Davidi exi-

quam ipfe zelo ante deje&tus : captivus ante,

tium intentabat. Aman lufpenfus eft in pati-

quam cápiens: pérditus ante', quam per-

bulo, in quo fupplicium deítinaverat Mardo-

dens: dum ftimulante livote hómini , gra-

Andr,

cheo. VerbumSalomonis e(t :: Qui mittit lapi-

tiam date immortalitatis eripit ipfe quoque,

- de i]þ

dem.in altum , füper caput ejus cadet ;

id , quod prius fuerat , amilit. * Imo, teíte

- 2 « dN enim lexequior-ulla eff s

PA

39- Chryfoftomo , invidus ipfo diabolo eft ma- s, Ch:yt

—— .Quam necis artifices arte perire fua.-

gis diabolus ; : nam fatan invidet quidem ho- ho. 16. in

T

S. Cypr.de X

. Quia femel concepta animo difficulter .

minibus; fed focio nemini; invidus:vero ho- c 21.Gen.

:

2elo.. .. deponitur, utS. Cypr. teftatur, dicens : Ab in-

mo cum (it, etiam hominibus invidert.-

vidis nunquamlivor déponitur , diebus acno-

IV. Quia tefte $. Chryfoftomo, tale ma-

&ibus pectus obfeffum (ine inceriniffione la-

lum- invidia eft , qua nulla unquat malignitas

-niatur. Mala cetera habent terminumi , & pejor invenitur... Id quod in fpecie magis de-

.^ , quodcunque delinquitur, delicti coafuratio-

clarans S. Cy

prianus, non eft;inquit, quods, cyysi

ne finitur. Ín adultero ceffat facinus perpetra-

aliquis .exi(timet , . malum. iftad -una fpeciean, or. de

to ftupros in latroné conquieícit ícelüs ho-

contineri ,. aut brevibus termíinis, & an

€

)

micidio admiffo; & pradonirapacitatemiftae fne concludi..

»xufto Zelo.'

Late patet. zeli multiplex &

tuit preda poffeffa, & falfario modum impo- fxcunda pernic

es, radix eft omnium malo-

nit fallacia impletas . Zelus terminum non ha- .um. .Inde odium furgit., -animofitas ; inde

bet, permanens jugiter malum , & fine &ine procedit, avaritiam .zelus inflammat, dum

S. Leur.

peccatum. EtconürmansidipfamS.Eauren- quis non pote(t füo effe contentus ,. videns

Lu,

Juft. c. 15.

de dit-ipl.

tíus Juft. infanibilis:, inquit, eft prorfüs ipfo- alterum ditiorem. Ambitionem zelus exci-

ht'xü

Monaft,

rum livor , non enim placantur blanditiis, tat, Dei timor fpernitur, Magifterium Chri-

il 1.

no mulcentur obfe

quiis ; non rationibus ac- fti ne3ligitur , judicii dies non .previdetur.

III

quiefcunt, quin potius, quemadmodum ignis Inflat füperbia, exacerbat (xvitia, pervidia

accenditur, additione lignorum , ita & ho- praevaricatur , impa

tientia: concutit , iurit

'"rumpaffio augetur multiplicadione virtutum. difcordia, ira ferveícit. Nec fe poteft jam

$.'Thom, - Xl.Quiairrationabile vitium eít;utiS.Tho« cohibere, necregere; qui fadtus. eft pote-

Villan.fez, mas Villan. in(inuat, dicens: Hoc peccatum | ftatis alienz hinc dominice vinculum pacis

*

in fer. 6/' diabolicum eft, & purum malum, nam alia vi- rumpitur,

hinc charitas fraterna violatur,

Bo^.

- tia& peccataaliquod bonum pretendunt; li- "hiac adulteratur veritas ; unitas fcinditur ,

;' cet inordinate. Nam ambitiofüs quzrit ho- . ad hzrefes ac fchismata profilitur , dum ob-

'ï:(

u

)

nores, avarus divitias , lubricus voluptates, trectat

*

r, Sacerdotibus, Epifcopis invidetur.

. £gulofüs fapores, acediofüs quietem, & hxc

V..Ouia hoc vitium omni exc

ufatione caretS. Chryf.

WTO

omnia bona funt , fi non nimis & preter di- apud Deum , ut S. Chryfoftom

us fapienterhom. 44.

Iores

vinz legis, & rationis ordinem quzreréntcur: advertit; nam fornicator

quidem concupi-ad por. |

4

Sed invidia pura malitia eft. Nihil habens (centiam pretendere pote

ft , für pauperta- ^

fntioch.

commodi ,':íed tormenti plena , nihil volu- tem, hornicida fürorem ;

tu vero ( 0 Invide)

S. Chry/ ptatis. Hinc & Div. Ch: yfoftomus, an igno-

.O

quam prztendes caufam ? nullam penitus,

to. 6. ec.

tas, inquit , omn? venia hoc peccatum care- ni(íi tantüm inteníam nequitiam. Hoc vitium

Vyllzn L

clog.de in»

ie betilt

yi dia,

re? Ac merito illud quidem, etenim forni- fornicatione pejus eft & adulterio. Hoc enim

T

cator cupiditatem: pretendere poteft , fut in operato tantum fi(tit, invidiz Vero vi$ to-

5

inopiam, & homicida iram ; fri

8

idas qui- tam fübvertit Ecclefiam, & toti nocet ter-

"

$ Oy

dem caufas , & minimejuftas, habent tamen, rarum o:rbi. -

(()g, f()- 61

quas dicant, tu vero quas caufas commen-- — VI. Quia vitium hoc propemdumj incurabile

ec[og d

dabis? dic mihi ? Nullas, nifi vehementem eft : Nam quemadmodum oculi difficulter

invid,

tuam improbitatem ? Si enim inimicos dili- curantur, quia teneri funt & reconditi, ita &

ere jubemur , quam perfolvemus poenam , invidiatam feedum malum eft, ucinvidus ipfe

j

amicos quoque odio profequamur ? Nam fe prodere non audeat , fed potius gaudium

fiis , qui amantes fe diligit, nihil melius fe fimulet, & tacite fecum rumpatur. Ob quam

habet, quam Ethnici, quam habebit veniam, caufam nec medium , nec medicinam facile

am inferentes vexat ?

d :qui nüllam injuri

. invenit, tefte S. Bafilio. [dem etiam Caflia- s pac or.

nus confirmans,usque adeo incurabilis,inquit, de 2:6cr.

$. VIII.

eftifta pernicies, ut blandimentis exafperetur,Coll íg.

ALIA MOTIV A.

infletur obfequiis, muneribus irritetur, quia,

Cf' l 7.

L

uia vitium hoc maxime adverfatur Po- ut Salomon ait , nihil fuftinet zelus. lUnde

! mitati divinz utpote omnia füa bona idem author de hoc vitio illud Jeremiz vati-

fümma cum charitate communicanti.

cinium diótum putat :, Ecce ego mittam vo-

Ii. Quia /Zatui. beatorum in coelis vepu

Les

gnats; bisfer

pentes regulos ,

i

nam & hi de felicitate mutua gaudent, nec tatio & mordebunt vos.

quibus non eft incan-

' minor majori glotiam invidet fuam.-

VII. Quia invidus ip/e fuus eff carnifex: nam,S. j(;reg.'"*

$. Cypr.

AE ;Quia demonibus fimilem facit : -cujus in- tefte S. Greg. Nazianz. invidia tabes eft'poffe(z Nazianz,

ho. 45. ad.yidia mors in mundum introivit, &;

ut S. forum, virus ac rübigo corum, qui ea agitan- aPudDrcx.

pop. An.

Cyprianus ait, ille angelica Majeftate füb- tür, fola equiffima fimul iniquiffima.

in Jofeph.

tioch.

[«

0 $3.

pat. Bleff.

nixus , illeDeo acceptus & carus, poftquam

VIIT. Quia flultum eft vitium ; quippe per id

S Chiyf.

AR

'cpl uD

hominem ad imapinem Dei fa&um confpe- obfcuratio famz proximi queritur , cum ta-

hom. 46ó.

xit, in zoelum malevolo livore prorupit, menconftet, plerumque per invidiam clario-

in Gen.

non pti

u

Hinc D. Chry-

R. P. Lobn. Bibl. Man. Tom. 11.

us alterum dejiciens inftinGtu zeli , rem, fierieum, cuiinvidetur.

2

fofto-

52

Bibliotbece Manualis . Concionatorite

fo&omus; ne ad principium eorum quibus in-

poffunt, fi diligerent, fua facerent. Hinc

videtur, fed a finem refpice, & attende , quia

penfent invidi, charitas quantz virtutis eft;

malitia invidentium eos, quibus invidet, cla-

qui alieni quoque laboris opera noftra facit

riores efficit.

fine labore. Qui ergo hoc monftrum ab ani-

S, Aug, f IX. Quia triffiff/snum eft vitium; nam taliQ

mo fuo eliminare contendit, non opus ei eft

3. de

ferro, nec ut lorica accingatur, neque ut

bus non cibus lztus , non potus poteft effe

temp.

jucundus. Sufpiratur femper & ingemifcitur,

galea caput füum contegat; fed folum fi cor

ejus charitate ardeat, fufficit; hanc enim

ac doletur diebus ac noGtibus,pectus obfeffum,

fuadet S. Ifidorus dicens: Adveríus invidiamsS. Ifid. 1.3s

fine intermiffione laniatur.Hinc hippias Philo-

(hryfd

charitas preparetur. Hinc & S. Chryfoíto- fynonim,

bor 4

fophus dieebat , tales homines duplo magis,

C. 8.

quam ezteros calamitofos effe , cum & pro-

mus ait : Non es dicendo laudem affecutus,

S. Chryf.

ib Mat

priis ex malis triftitiam capiant, & alienis.

fed tu, dum ei gratularis , majorem es lau.

hom. r 1.

dem adeptus ; quam ille : fi enim charitas

X. Quia etiam in altera vita gravi//man

ad Colof,

S. Bernh. f.

eft res magna , & caput omnium , tu eam;

de nim.

penam meretur , uti S. Bernardus infinuavit di-

quz ex ipía paratur, accepifti coronam; ille

cens: Confiderate, obfecro, qualiter invidos

(sf

fal!, przf.

punitura finc mala fua ,

eam, quz acquiritur exarte dicendi, tu eam,

pul M

viue fol.

quos-etiam bong pu-

quz acquiritur ex vehementi àmore, llle

difc, Y

351«

niunt aliena.

nv 8'

oftendit vim verborum , tu per faCta dejeci-

Majol. f.

XL. Aetius Sincerus rari äir ingenii, ma»

fti invidiam, & conculcaítilivorem , quams

835*

gneque nobilitatis, cum in confpectu Fede-

obrem multo magis, quam ille, fueris coro«

rici regis effet inter Phyficos quzftio, quid

natus ; Certamen tuum eft preclarius, non

precipue conferret oculorum perfpicuitati ?

folum conculcafti invidiam , feu etiam ali-

Aliique fceniculi afflatum dicerent; alii vitri

quid fecifti ; ille unam folum habet coronam,

ufuüm, alii aliud. — At ille: ego invidiam ajo.

tu vero duas & duas illas una fplendidiores.

Obftupuerunt hoc di&to medici adeo, ut ab

Quznam funt hz ? unam fuüfcepifti adverfüs

auditoribus derifuüi haberentur. "Tum ipfe:

invidiam; altera eft, qua fuifti redimitus ex

an non invidia majora & pleniora omnia vi-

charitate, non enim collztari folum eft indi-

dere facit? quid autem oculis magis prefen-

cium , quod fis mundus ab invidia, fed etiam

taneum, quam ut vis ipía afpiciendi major

uod habeas charitatem , quz radices egerit.

reddatur atque vegetior ;

Ovidianos illos verfüus :

procg!itque ftatim

IIL. Exemplum Santtorum ; Nam teíte S. Au- S. Aug. 1

gulítino, id etiam beata civitas illamagnum in 12- de ci-

$Ut

Fertilior foges eft alieno femper in agro , !

hom

fe bonum videbit, quod nulli füperiori ullus Vit» € 39

na

Vicinumque pecus grandius uber babet.

inferior invidebit, ficut nunc- non invident

Ceriat

Archangelis Angeli czteri, tanquam nollet e(z

$. IX.

fe nnusquisque quod non accepit , quamvis fit

MEDIA.

pacatiffimo concordiz vinculo ei, qui accepit,

Cafüian.

i. Or

atio crebra: uti Caffianus fuafit, dicens:

obftrictus. EcS.Bonaventura S. Anfelmi fimili-

COH. l 80

Quapropter ne totum , quidquid in

tudinibus authoritatique innixus ait : Ibi erit

C. 17.

nobis vividum eft , & quafi vitali vegetatio-

tarn perfe&ta & beata charitas Juftorum, quod

ne S. Spiritus animatur , uno tantum hujus

unusquisque in tantum diliget proximum fü-

$ Ánto

mali moríu baáfilifcus interimat , Divinum

m p. :

um, quantum feipfum; exquo illud inzftima-

tit d. t

( cui nihil impoffibile eft ) jugiter imploremus

bile fequitur bonum, quod ita unusquisque de

IN

alterius bono vel gaudio gaudebir, ficut de

S. Chyf, auXilium. — Quod ipfüm etiam S. Chryfofto-

hom. 7. ad mus fuafit his verbiss Quanam morbi hujus

proprio ; proinde cum inennarabilis (itnume-

Rom.

medela inveniri queat ? conjunctim omnes

rus electorum,

j

quis, putas narrare füfficiat

preces fundamus, unam eandemque pro ipfis

gaudia beatorum.

vocem , tanquam pro energumenis edentes.

IV. Zternorum bonorum a[limationem procura-

Hi enim hoc infeliciori fane conditione funt,

$ t

re5 Nam ut Rich. deS. ViCtoreait: QuantumRich, a s.

quod furor hic nonni(i a certo animi propo-

eterna cognoícimus, tantum tran(itoria defpi Vi&ore p.

ln 3. mol

fito ortum habet.

cimus, & damnamus ; hzc eft enim illa pre- 2- in cant.

$. Laur.

II. Dile£tio fraterna ; uti S. Laurentius Juft.

tiofa margarita quam qui invenerit, quz prius * 9

Jutt. c.15.

fuafit, dicens : Qui ab hac peftifera tenta-

amaverat, libenter cuncta derelinquit.

Sl Greæ

cit.

l& m

tione liberari defiderat, proximum , tanquam

V. Se infimum omnium e[limare , qui enim.ab $. Ephrem

e vit, &

cocleftis regni cohzredem diligat, & com-

hoc morbo alienus eft, inquit S. Ephrem,

M LA

le&atur intimis vifceribus charitatis. Hec

nunquam aliorum profe&tu cruciatur ; de ho-

irt.

enim dilectio erga proximos non folum ex-

nore alterius non turbatur , neque de digni-

pellet a nobis omnem timorem, verum etiam

tate dolet, cunctos enim fe meliores preítan-

meritorum proximi participes efficiet, ejus-

tioresque ducit;indigniorem fe aliis, omnium-

dem nobis gratiam & benevolentiam conci-

que infimum reputans : ploriam propriam non

$. Gregdr.

liabit.. S. Gregorius malignos deteftatur in-

quzrit,non fe&tatur honores,gaudet cum gau-

P- 3. Paft- vidos, qui ex aliorum bonis fibimetipfis ma-

dentibus, adjuvat proficientes, & cum prz-

adm» 17 ]um acquirunt, cum tamen gaudendo de iis,

clareincedentibus exultat , & bene beateque

ex motiVo charitatis , illius boni, cui invi-

viventes laudibus celebrat.

dent, bonam fibi partem acquirere poffent,

. NI. Damna, que fecum affert invidia, ferio pon-

T

dicit enim : Quid infelicius iftis, quos dum

derare; NamutS. Chryfoftomusait: Si quemS. Chryt.-

ll 3. þln

conípeCta felicitas afficit , poena nequiores

videremus ignem manibus ac ligonem geftan- hom. 7. d

ll li

moliri , ^99*

reddit? Aliorum vero bona; que habere non

tem ; hunc «dem una cum altari de

ever-

Tituluus LXXV.. Iroidia, :

evertere, incendere, nonne fieret, ut ab om ni-

fa funt, fed eo, quo fibi viciffim congruuno

bus iis, qui rem forte fpectarent, lapidibus

unum fiunt. Undefit, ut pes per oculum

obrueretur, tanquam impius, & exlex ? quid

videat, & per pedes oculi gradiantur , orí

igitur? fi quis flammam geftet, hoc, quo uti-

auditus aurium ferviat ,. & ad ufüm faum

mur, igne edaciorem, invidentiam dico, non

autibus oris lingua concurrat , füffragetur

lapidum edificiademolientem,neque aureum

venter manibus, ventri operentur manus,

altare evertentem, fed quod longe, & altari,

Nimis itaque turpe eft, no

j

n imitari ,. quod

& lapidibus pretiofius eft , preceptorum zdie

fümus.

;

MT La

ficium fübvertentem , ac devaítantem , hic

—XII. Radic

em invidie vollere : näm utqu. Au-,g- Aug. de

i,

'8-

Chryfoft, qua demum venia dignus effe queat? Et ite-

uflinus dixit , invidia eft filia fuperbiz ;'flem Dee.

hom- 41« rum alibi :

fed ifta fuperbia nefcit effe fterilis : ubi fue-

N

Chyt

Illud etiam tecum femper verte,

0f r1,

hï Matt.

quia non majorem illi , cui invides, quam

rit, continuo parit. Suffoca matrem, & non..

tibi ipfi facis injuriam , cum te ipfum verfus

erit filia.

^

À Colofi,

mucronem impellas.

X Credere, fe omnibus Dei donis ind

p

V1I. Serio ponderare, quam difficulter. curabilc

effe ; fic enim facile tolerabitur , fi alii in do-,

d

Caffian. a- fj; boc vitium: id quod Caffianus fequentibus

nis excellere videantur.

pud Manfi - -bis oftendit :

Cundis perniciofiorem at-

XIV. Perfetlam voluntatis fue cum

äibina COf«

difc, 17,

n. 8«

que ad purgandum difficiliorem effe conftat

formitatem procurare: Sic enim decet cum Pfal-

invidiam, quz ipfis remediis , quibus reliqua

mifta: Particeps ego fum omnium time

ntium tes C9 |

extinguuntur, accenditur. Nam v. g. qui

cujiadimtium mandata tua.

damnuni fibi illatum dolet , largitatis com-

2

i

$. X.

penfatione curatur ;

qui de illata indignatur

ASCETIC A.

injuria , humilitatis. fatisfaCione placatur,

Quid illi facias , qui hoc ipfo magis, quod

I. hprz'mis no[Jo debet cyccta : quando mortale þeoca- $. "Thom.

te humiliorem ac benigniorem fentit, offen-

.^ "tum fit bac invidia , id quod S. Thomas (ic 1. 2. q.56.

ditur? quem non ad iracundiam cupiditas ,

explicat : Dicendum, inquit; quod invidia *f* 3

quz przmio delinitur, non injurie lzfio, aut

ex füo genere eft peccatum mortale ; genus

amor ultionis accendit, quz officiorum vinci-

autem peccati ex objecto confideratur. Invi-

tur blandimentis ; fed fücceffus tantum alie-

dia autem fecundum rationem fui objecti con-

!u Aug. lo'

nz profperitatis irritat ? Cui confentiens S.

trariatur charitati, per quam eft animz fpiri-

1;

, de d

S. Chryf.

Chryfoftomus fane preftat , inquit, ferpen-

tualis vita,

ecundum illud primo Joannis 3.

i & 0

hom. 27.

tem in vifceribus provolutum habere, quam

INos fcimus , quoniam iranslati fumus de morte ad

in 2. 8

Corinth,

invidiam interna latentem ; etenim ille me-

vitam , quoniam diligimus fratres. Utriusque aue

dicamentorum auxilio fepe evomi , & ali-

tem objeCtum, charitatis, & invidiz , eft bo-

menti ope mitigari poteft ; at invidia non

num proxtmi, fed fecundum contrarium mo-

in vifceribus fe volutat , fed in anims finu

tum, nam charitas gaudet de bono proximi,

invidia autem de eodem triftatur,

veríatur , eaque eft hujus morbi natura , ut

egre deleri, atque extingui poffit.

lL. NNo(fe debet naturam invidie , quam ex fe- S. Thom,

quentibus S. Thom« verbis colliget: In cona- a. 4-.

VHI. Confideratio creature univerfalis ; nam

r

S. Antoni- cefte S. Antonino, omnis creatura commue

tu invidiz eft aliquid tanquam principium , &

nus p. 2.

aliquid tanquam terminus. Principium qui-

tit. g. c.

nicat fe ipífam füo modo , fol omnibus pra-

lbec lumen fuüuum, & luna, & ftelle; terra

dem eft , ut aliquis diminuat gloriam alterius,

$-5.

communicat fructus fuos omnibus animali-

velin occulto, & fic eft füfürratio ; vel manife-

bus, & nihil fibi retinet; membra in corpo-

fte, & (iceftdetradtio. Medium autem e(t, quia

re humano fe invicem juvant, nec invidet

aliquis intendens diminuere gloriam alterius,

. pesoculo, quia nobilior eft eo, & eminen-

aut poteft, & fic eft exultatio in adverfis; aut

tiorem locum tenet, ícilicet in capite.

non poteft, & fic eft afflictio in profperis. Ter-

Uch, 4

S. Gregor.

IX. Térrena bona contemnere: nam, ut S. Gre-

minus autem eft in ipfo odio, quia ficutbonum

l.3. mor. eorius dixit, tanto quisque plus invidet bo-

delectat & caufatamorem ,

Vi&ore p.

odium.

"

?Fa triflitia. cgufac

/

», n cab

na przfentia, qu

d

apto minus ea ipfe *öontem-

f

ferit.

II Noffe debet caufam,

cur þdeo noxium boc ti- S Bonav.

ü 9'

S. Gregor.

X. 44d celeflia bona an

belare : ita izdem S. Gre-

tium cenfeatur , quia nimirum fpoliat bominem in. Dizt.

$ Ephrem

l. 5. nuor.

orius füafit his verbis: Qui livoris pefte ca-

omni bono, & caufa eft, quia odit & impu. ti'* !« c 4

c. 3:.

rere defiderat, illam hzreditatem diligat,

gnat omne bonum.

Alia vitia opponuntur

jevit &

vitt,

quam cohzredum numerus non angufítat,

uni virtuti, ut füperbia humilitati , luxuria

caftitati, avaritia largitati, & fic de aliis: Ia-

quz de omnibus una eft, & fingulis tota,

tanto largior effe oftenditur, quanto ab hac

vidia vero opponitur omni bono.

1V. ANoffe dehet cur tam difficulter curetur invi-

S. Cypr.

percipientium multitudo dilatatur.

de zelo &

XlL. Ommes proximos ut membra ejusdem cor-

dia; id quod S. Cyprian. commode oftendit,

invid.

poris my[lici intueri : (ic enim, ut nullum meme

dicens: Facilis eft cura, ubi plaga perfpicua eft,

brum alteri de fua fanitate vel felicitate invie

& citoad fanitatem; medela fübveniente, per-

det, fed congaudet potius , ita & nos de fra-

ducitur vulnus,quod videtur.Zeli vulnera ab-

ftrufa fünt, & occulta, hec remedium curz

trum noftrorum felicitate gaudebimus poti-

S. Gregor.

us, quam triftabimur ; ita S. Gregorius iterum

medentis admittunt, quz fe intra confcieutiae

l.3. paft.. (na(it dicens : Sic fünt univerfi confiflentes in

Jatebras czco dolore clauferunt.

1mo ut S.

] p

adm. 11- &de, ficut multa membra uno continentur

Zeno ait : Nec interrogatus poteft indicareS. Zeno de

hor t

e in pu- livore,

in corpore, qua per officium quidem diver-

Janguorcgþ :

erubefcit enim ánnunciar

3

Rom

j

blicum

54

Jibliotbece Manualis. Concienatorie

blicum , qui tabefcit irividia , quia amici bonis

bonum, ob quod alteriinvidendum incitamur,

& fücceffibus proximi ipfé confümitur , quia

perfugam invidiz noftrum facere poffimus,

fratris bona.füa mala fünt; bzc enim dicturus

uti bene S. Auguftinus advertit dicens : Tolle

S. Auguft,

iuperjJoan.

eít &ine dubio, (i velit, quz vera funt, dicere;

invidiam, & tuum eft, quod habeo: tolle in-

véram quoniam erubeícit , horum aliquid

vidiam,; & meum eft, quod habes. .

confiteri, récondit, & celat intrinfecas mor-

IX. ANeffe debet , ut .qïubhiaïm teü,c,Sälb'mof- Eccl. 7. v,

buin, ipfa-ejüs interna viícerà confumentem.

ne, calumnia conturbat fapientem , & perdet 8-

Neque ergo medicum languoris füi affumere,

robur cordis illius, maxime (i ab invidia pro-

neque remedii aliquid invenire poteít, cum

cedat, mature fe ad ejusmodi vela invidiz ab

przcipue omnes Scripturz repletz fint ver-

sliis füftiGende preparet; quis enim unquam

bi Dei medicamentorem , quibus poílint

virtutis amicus exercitio hoc caruit , inquit

i

E

4

iftà curari, fed inde quidem remedium non

5

re&dbe Petrarcha? percurre animo omnes tcr- Petrarclia

requirit.

rasomnia fzecula,cunctas hiftorias evolve, vix Dial. 35»

CN.ONoffe debet ,. cur. Ciriftianun pracipue boc

infignem virum hac immunem pefté reperies.

vitium dedeceat 5 nimirum quia tota lex Evan-

Poftea modum effugiendi docens fic loquitur s

gelica, quam adimplere debemus, in charitate

'Tolle mali materiam , malum omne fuftuleris.

& dile&ione proximi fundatur; cui invidia di-

Nimiis opibus pone modum ; quidquid eximia

PfWu ;

recte opponitur, & idco per charitatem Deus

Y i

fpecié inlammare animos poteft ; abjice vel

nobiscum commoratur : JDeus enim cbaritas

abíconde, .Si quid eft, quo carere nolis, aut

efl , qui manet in cbarüate , in Deo. manet - 69

«

nequeas, modefte utere ; invidiam, quam ine

Deus ine), . Si quis peoi

5

sinfpiciat, inquit

$. Cypi.. Cvprianus, inveniet,nihil magis Chriftiano

"

À

folätiiiï;?äfpbratä ,hufmh.as lgni;,i

e

cavendum, nihil cautius providendum;

a

"

quam

i doeel,

*«

i

H

né quis invidia & livore capiatur.

g .»:y r

S. Hicron.

V. INoffe debet, quam dijficile fit, evitare a

linam

-« CONCEPTUS

'*PR

JAED

icABILED, -

,

to.9. €P- invidiamy id quod S. Hieron. his verbis often-

X

occafione. thematis : Qui invidet , mbzl Ecclef. 14«

4 d

üre

dit : Sed dicet aliquis, quisquis vitare invi-

M

cellam.

e[t illo neguius: poteft explicari gravitas v 6.

diam cupit, timeat pluribus innotefcere, vel

hujus vitii. 1. Quia fumme perniciofum eft cor«

placere. Ecce juftis Abel nullos habuit, qui-

pori (quod ficut tinea corrodit, & ficut putre-

bus innotefCeret, vel placeret, & tamen invi-

do olium confumit ) Znime (quia ficut invi-

diz odiüm vitàrenon potuit. Erratenim; qui-

dia diaboli mors ia otbem introivit ita & in

cunque absque hominum amicitiis contrahi

animam intrat , & velutradix omnium malo-

non poffe opinatur invidiam. cum illa nontam

rum, fons cladium , & feminarium delicto-

Dl :

huinanas àmicitias, quam (olam Dei amicitiam

rum;extreme calamito'um facit) Fame ( quia,

Vil

rofequatür. Unde ne ille *qüiäem?äbsque in*

ut fupra ex S. Cbryf, dictum eft, ipfis feris &

vidiz infeftatione effe potuit , qüi vel foli Deo

dzmonibus deteriorein facíit. 2. Quia fumme

laceregeftierit; fafficit enim ad irividie fti-

calamitofür eft vitium 3 nam, ut fapienter Card,

riulos incitandos , fife illi placere cog

&

Bellarminus advertit,nihil eo eft miferius ; cz- Bellarm.in

ultra qüem alius effe non poteft. '

5

teris enim vitiis aliqua vel utilitas (ut furto) Pfalm. 9o.

$. Hieron.

VIi. JNo[je debet. etiaim. pevfe

3

10

if /tudzojïs boc

; -'I-;o.

vel voluptas (ut luxurie) vel honor (ut am- €onc-

$

ep.146.2d ojjium non parum tn[idiari , id quod claris verbis

bitioni) comparatur; Sola invidia nihil prz- ..

Dam.

S. Hicronymus'dO'c*u'i*tï'dijcensä: Utfoli.Deo pu-

ter continuum aceriimumque dolorem ha-

ram clementiam derelinqui , filiorüm Zebe-

bet. 3. Quia tenaci[Jmum eft vinum: nam, ut

dziconfideremusexemplum; proquibus cum

S. Greg. recte dixit, mala cetera habent ter- S.Cypr. in

mater mota pietati$ affe&tu nimis grandia po»

minum, & quodcungue delinquitur, delictiferm de

ftulaffec ;. reliqui decem difcipuli indignati

confümmatione finitur : in latrone conquiefcic2elo-

S.Bernard. (ant, Quod etiam confirmavit S. Bernardus;

Ícelus homicidio admiffo, & przdoni rapaci-

dum dixit: Metientes nosmet ipfos nobis;

tatem ftatuit przda poZeffa. . Invida termi-

at

fentimus aliqui noftrum pro nofítrz infirmi-

num non habet, permanensjugiter malum. & -

tatis experientia, quam rara fit virtus alieng

non invidere virtüti , nedum eaudere ad il-

tine fine peccatum. Vide Henric. Engelgr. in

Dom. f. poft Epiphan. Tom. 2.

lam , nedum etiam tapto plus, quam ad pro-

priam quemque gratulari, quanto fe perpen»

.JL: Ex occafione thematis : Imäz'did.dilaboliuSaü.iäa.- Vs

j

mors. intvoivit in orbem terrarum : oftendi pote 24« «5

derit in virtute fuperatum.

NH ANo[fe debet , folidusn molum evitand

i'ih-

eft, quam commune fit hoc vitium , quamque

ibidem.

adeo vere dixerit quispiam : Invidia in coclo

vidiam: quale pre cateris offerc S. Bernardus,

dum fupra citatis verbis fübjungit : Et quane

concepta (perluciferum) in aulis nata (hinc

enim ars primaregum eft . poffe invidiam pa-

do, ait, ego proficere poffum , qui fratri invi-

deo proficienti? Si doles , quod invides, fen-

ti) in monafteriis educata ( ubi vel maxima eft

occafio de fpiritualibus bonis invidendi ) in

