culum tanta efle naturali vi przditum;ut in al-

Propheta gaudebat, fuerit, ex fequenti S. Gre-

to mari vaftum aliquod tam immobiliter, tan-

gorii doGrina intelligere poffumus ; Hic enim

toque tempore firmare & immobilitet fi(tere

ita fcribit: Jufticia indutus fum, & veftivime;

;i

poffet navigium? Quz ergo talis mora, inquit

ficut veftimento. Veftimento utique, dum ve-

Caffiodorus, ut in tantis tranquilitatibus ve-

ftimur, exomni parte circumdamur. llle ergo

locia necdum fuerint deftinata navigia? Cum

juftitia (icut veftimento veftitur, qui fe undi-

flellarum non mergentium lucidum fidus, ten-

que bono opere protegit, & nullam partem

di carbaía feftinantesinvitet , & aéris fereni fi-

acCtionis fuz peccato nudam relinquit: nam;

ï

des,properantium nequeant vota terrere ? Aut

ui in aliis aCtionibus juftus eft, & in aliisinju-

' forte incumbente aufítro, remigiisquejuvanti-

ftus, quafi hoc latus cooperuit, illud nudavit,

bus meatus navium Echeneis moríus inter un-

necjam bona füntopera,qusz fuübortis aliis pra-

das liquidas alligavit? Aut Indici maris con-

vis operibus inquinantur.

chz (imili potentia labiis füis navium dorfa fi-

XLIL. Vide (xpe cymbala magna & bene- puito1. de

xerunt, quarum quietus tactus plus diciturre-

fonantia inutilia redacta , non quia in fruíta cemul.

tinere, quam exagitata poffint elementa com-

confracta fuerint, fed quia nefcio quo vulnere

pellere? Stat pigraratis, tumentibus alata ve-

fciffa, & perditareperiuntur. Durm, autem vis

lis, & eurfüm non habet, cui ventus arridet.

in eis inutilitatis caufam inquirere, et(i millies

- Sineanchora figitur, fine rudentibus alligatur,

eaundique circumluftres,non invenies,fenties

tamen,fi pulfes,quia rauce fonant:nam fciffura

& tam parvaanimalia plus refitunt, quam tot

auxilia profperitatis impellunt. Enim vero ani-

illa adeo fübtilis, & inperceptibilis eft, ut per-

Vil5

ma noftra coclo poffidendo a Deo creata, &

cipi, aut difcerni nullo modo poffit. Sic quo-

pretiofo Chrifti fanguine redempta, inftar na-

que fzpe videbitis virum zftimatum ab omni-

vigii cujusdam, pretiofis virtutum, donorum;

bus, tanquam eximia virtute & perfectione

& gratiarum cceleftium mercibus onuiti;in hue

preditum, juvandis animabus plane debitum,

jus mundi mari magno explicatis & vento tu-

aufteritate vitz, continentia, & folitudine fe

inidis velis velociter progreditur, ut ad fortu-

conficientem , cujus tamen vox in auribus

Cictto!

nata beata regni littora feliciter appellat, &

Dei ingrata erit, nec tamen hujus difplicentise

Tuíc. gq

tamen fzpecontingitquod in medio curfu,per

caufam, etiamfi ftudiofe inquiraus, invenire

aliquod notabile tempus, firmiter fiftatur, &

poteritis : licec revera cauf(a iilius fir, veloccul-

Vit, at

fetardetur, ut Deo fe conjungere, & ad por-

ta quzdam illius faperbia, & prefumptio de

.tum ardenter defideratum pertingere non pof-

füi ipfius virtute & perfectione, velaliquain-

fit, ideoque füfpirat & ingemifcens (xpe dicit:

terius in animo deliteícens inordinata ambi»

Heu mibi ! quia incolatus meus prolongatus ef? : quan-

tio, vel alia fimilis paffio ; hzc enim fola ad

do veniam , €9 appavebo ante faciem Dei? Üude-

confundendam & deftruendam omnium ope-

A

nam vero faftidiofam hanc moram provenire

rum füorum czteroquin virtuoforum & m

exiítimas ?

Nimirum ab unica Remora , ab

ritorum harmoniam fufficit.

XLIII. Siqua civitas contra in(idiantes ini- S. Gregor

unico parvo pifciculo, id eft peccato veniali;

idipfuüm animz noftrz navigio contingit. Ani-

micos magno valletur agere, fortibus cinga-l. c.

tur muris, ex omni parte infomni muniatur cu-

maenim in poenam peccati venialis, non folum

|

per dilationem beatifice vifionis Dei punitur,

ftodia, unum vero in ea foramen tantummodo

immunitum per negligentiam relinquatur, in-

quando jam eít (oluta a corpore, verum etiam

quando adhuc corpori unita eft, retardatur,

deprocul dubio hoftis ingreditur, qui undique

exclufus videbatur, afcendit. Civitatemmen-

nt $. Thomas de Aquino ait, ne prompte in

s

l

Deum feratur.

tis füzee , quanta munitione valiaverit Phari-

S; Bern.'

XL. Anima electa in facris canticis dicebat:

fzus,audiamus. SJefunie bis im fabbatbo, decimas

f. de Spit. Sj offium e/Z, compingamus illud tabulis cedrimis.

do omnium , que po[fideo , cui premifit : Gratias

flq&o.-

ago tibi ($c. magna certe munimina adhibui ;

Atvero quonam myfterio oftium illud folis ta-

bulis cedrinis, non vero ex quovis alio ligni ge-

fed videamus , ubiinfidianti hoftiimmunitum

nere formatis occludi voluit? Pro refponfione

3

at

foramen reliquit; quía non fum, ficut pubüicanus

N Y

notandum eft, quod lignum cedrinum folidum

ifle ; Ecce civitatem cordis fui in(idiantibus

per elationem aperuit, quam fruftra per jeju-

ä

fit & denfüm, necullas rimas admittat, nec ti-

neas patiatur ; per oftium vero cor intelligitur:

nia & eleemo(íynas clau(it. Incaffum munita

fünt cztera, cum locus unus, de quo hofti pa-

ij

Ego [lo ad o[tium & pulfo. Vultigitur, utoitium

N

illud, id eft, cor compingatur ex tabulis cedri-

tet aditus, munitus non eít. Gratiasrecte agit,

tir

nis, id eft; itaobturetur & occludatur diabolo,

fed perverfe fe füper publicanum extulit ; ci-

ne etiam per minimum quodvis peccatum eo

vitatem cordis füi extollendo prodidit, quam

abftinendo & largiendo fervavit, Victa eft per

penetrare poflit : INo'ite locum dare diabolo. Audite

S. Bernardum dicentem : Quid a te quzrit, qui

abftinentiam gula, deftructa ventris ingluvies,

tanta folicitudine te quzfivit, nifi te folicirum

füperata eft largitate tenacitas. Quibus hoc

PnQ

ambulare cum Deo tuo? Hanc antem folicitu-

laboribus a&tum credimus? Sed o quotlabores

Chr

dinem non facit, nifi Spiritus fanQtus, qui nec

uno vitio percuffi ceciderunt ! quanta bona

&

minimam paleam intra cordis, quod poffidet,

unius culpz gladio funt perempta!

*

lh

habitaculum patitur refidere.

XLIV. Chrif(tus legem appe

llavic jugum Did. Stel.

S, Greg.

XLI. Ifaias Propheta olim fan&te gloriaba-

omnium preceprorum; Zollite, inquit, jugumin c. 1.

l. 19. mot: eur dicens : Gaudens gaudebo in Domino, & exul-

meum fuper 9os. Ulbi diligenter eft animad ver- ^

€, 13«

tabit anitma mea in Deo meo, quia induit me ve[limentis

tendum, quod non dicit: Tollitejugum fuper

falutis, & indumento ju[titie circumdedit me: Qua-

collum veftrü, aut fuper humneros veflros; fed,

"t2

Tüsus CXIF. — Peccatun.

937

i

füper ves totos ; Uiniverfa enim Chriftiani ho-

IX. Cum Damocles Dionyfii Regis fciici- Ibidem.

5

minis patrs, jugum legis afportare debet ; quo

tatem affiduo depredicaret, juffu ejusdem

fane argumento concludimus; quod qui hujus

Regis in aureo ledto, inter üunguenta coro-

3

oneris partem recufaverit, fciat, fe totum ju-

nas, odores, juxta meníam regiis cibis in-

j

gum abjeci

fte.

ftru&am collocatus experiri regiam fortu-

XLV. $.

"Thom. Aqu. in illud Chrifti: So-

nam juífüs eft quos tamen attingere non eft

"

ia unwmn non prateribit , ($c. fic difcurrit: Se-

aufuüs, eo quod fulgentem gladium e feta

cundum Rabanum jota fignificat Decalogum;

equina füfpenfüm, capiti fuo impendere vi-

)

apex fignificac minimam particulam prece-

derit, Cum autem & paccator gladium vin-

pii, vel minimum fignificativum legis. Vult

di&z diving vertici füo femper imminen-

tem videat, quomodo hic timor non omnes

ergo dicere, quod jota unum, id eft, unum de

decem mandatis, aut unus apex, id eft; mini-

ei mundi delicias fordere faciet?

Non male

fane Plutarchus, pravi homines, inquit, mali- Plütarch.

mum fignificativum in lege, non petibit a le-

ge, donec omnia fiant, id eft, non remane-

tiam in fe fuam contemplantes , ob volupta- de fera nu-

. Phiol de

minis vin-

Attmul,

bit, c!uin impleantur & perücianturf

tem vanam ftatim gratiam habentem , inve-

dicta.

niunt fpei inanem effe, eandeinque femper

$. XVI.

abundare metu, dolore, memoria tri(ti, &

de futuro

MISCELLANE A.

effe.

üniftrarurp fufpicionum plenam

ä

X. Apollodbrus aliquando in fomniis vi- Ibidem.

anlizas.

diffe (cribitur, fibi cutim a Scythis detrahi,

Catharina Genuen(is dicere folebat:

deinde elixare fe, & cor fibi ex lebete dicere:

Vit.c.15.

* $.

/

cognitiffimum mihi eft, quod quan-

Ego tibi horam caufa fum.

Idem profeé&to

etiam peccatoribus cor fuum dicit, dum fu-

do amor purus vel exiguiffimam imperfedtio-

nem deprehendit, fi Deus non averteret, in

tguï*as inferni poenas illis oftendit.

pulverem redigeretur, non corpus modo, fed

Fuga.

-

& anima, ni(i effec immortalis.

]I. Cicero in adverfis cafibus hoc fe fa-

XL Ariftoteles dicere in Etbic

is fuis auü;s Ariftot,

Cictro *.3.

Tufe.qq. pientem folari debere dicebat, quod fciat,

eft: Melius e(t, mori, quam fac

!

contra bonum virtutis.

ere aliqgigi l.3. Ed

nullum malum effe nifi peccatum.

Vit. C.25,

]Il. S. There(ia dicebat: Faxit Deus, ut

XIL Publius Mimus quoque dixic: Tole- Bufeus in

rabilior eít, qui

panar. fol,

timeamus id, quod debemus timere, & in-

mori jubet, quam qui male

telligamus , majus malum poffe adve

ab

vivere.

385.

uno peccato veniali, quam a toto fimul infer-

XIII. Moy'es contrivit viculum aureum seapl.test,

no, cum hzc fic ipfiffima veritas.

in pulyverem minutiffimum, & dedit populo i» Dom. 5,

Vit. 6,39.

IV. S. Catharina Genuenfis alias dice-

ex eo bibere: docens nihil prorfus peccati Q'adr.

bat: Quid putas przítarem, quantive face-

remanere in pectore debere.

rem , eciamíi tot fanguineas lachrymas pro-

XIV. Pharao multis plagis percuffus tan- Ibidem,

dem Dei populum dimittere voluit, fed ica,

Wa

fünderem , quot maris fünt guttz , ut fa-

tisfacerem pro peccatis meis? arbitraris

ut oves & armenta in /Egypto remanerent ;

cui Moyfes dixit: Cun&ii greges pergent no-

pro minimo peccato fatisfadionem ? ne-

quaquam. Nam Íi tantum pateret, atque

biscum ; non remanebit ex eis ungula, que

neceífaria funt in cultum Domini Dei nofiri

tamdiu , quamdiu ipíe diabolus , adhzc

tot cruciatus & martyria in hoc tempo-

Applica peceatori & diabolo.

XV. In Levitico przcepit Deus, carnem Ibid.

re füftinerem, quotquot mente comprehen-

di poffunt , non crediderim, amorem pofle

juvenci & pellem ejus extra caftra cofnburi,

hzc apud Deum fignificationis loco ducere,

quia facrificium erat pro peccato ; ut bac

nec invenire vocabulum

ratione infinuaret, nullas reliquias peccati ín

| huic nego;io con-

grüum.

animo remanere debere.

V. ReGe de pecc

XVL In Deuteronomio quoque przcepit : Deut. z,'

Javat.

-- w*

»

ati gravitate majori ce-

ciniv jüve

nalis:

à

Aras eorum fübvertite, & confringite ftacuas, v. 3.

Sas 3;'

Gmnue ani

"i virum tanto confpeäiuä in fe

lacosque füccindite, & fculprilia comburite:

Crimen babet , quanto major , qui peccat , ba-

ut oftenderet, etiam omnem peccati meino-

"

. betur.

riam effe abolendam.

Senec. 1. 2.

VI. Nec maleSeneca: Cum videris forum

XVil. Idem fignificantius S. David expref- Thren. 1.

fit dicens: Effunde ficut aquam cor tuumv. 1o.

deira, c.2. multitudine refertum & (cpta confüríu omnis

frequentix plena, & illum circum, in quo

ante confpectum Domini , nam de aliis li-

maximam fui partem populus oftendit, hoc

quoribus, fi effundantur, vel pars aliqua, vel

ícito ifthic tantundem effe vitiorum ; quan-

odor, vel color manzt , nihil fimile in aqua

N

effu(a videre eft.

tum hominum.

Ped.

VliL Philippus Rex dicere folebat, mirari

XVIII. Sauli przcepit Deus: Percute Ama- : Reg.1t,

Chri. p.1. fe , quomodo peccati inortalis reus dormire

lec, & demolire univería ejus: non parcas ei,v. 1.

& non concupiícas ex rebus ipíius aliquid :

e. ?. $. 1. aliquando poffet.

Ibidem..

VIL.. S. 'Thomas mirabatur, poffe homi-

Sed inrerfice a viro usque ad mulierem, &

parvulum atque la&entem; bovem & ovem,

j $

nem lethalis culps conícium , atque adeo in

camelum & afinum.

[^ I

damnationis eterng periculo conítitutum,

Idem de peccato di-

n

&um fibi credat peccator.

wnquam ridere & lztari.

Damnum.

9028

JTübhotbeca. Manualis Concionatoriae

n

Datnnum.

$. XV

Kiffelius

XIX. Tullia filia Servii lmpcratorls, ut ci«

AXIOMATA

to. 2. Nifitius regnaret, parrem fua manu interimit, &

ee Horatius cecinit

myftici

in plateis ejici Juffit, ubi ipfa in regio curru

ER

cenc. 19. cranfire debebat; hottante aut

Seditione, doiis fcelere atque libidine, & ira.

n.g.

em au riga, pa.

Jliacos intra muros peccatur, &^ extra.

tris corpus conculcatum iri, fi pergat , dixit

Durcb Lafler man an allem Ori

;ï

illa: Perge, perge, regium calca fanguinem,

Beleidiget Gott fort und fort.

.dummodo 1mpercm.

Annon idem faciunt

II.. Hwnanum e[t peccare: at in peccato perfeverae

peccatores calcantes fanguinem Chrifti, ut

v& diabolicum,

faüsfacere queant cupiditatibus fuis?

Senecal.de

XX. Recdte de remoríu conícientiz dixit

In Sünden fallen, men[cblicb if7.

moràál.

lHI. Procul a peccato, procul a. fulmine.

Seneca: Nullum confcium peccatorum tuo-

IVeit von der Sünd ,

queit von der Hill.

rum magis timueris,quam temetipfum. Alium

lV Peccaium blande mgredztur, Jed. in fime mor«-

ä;ä

enim potes effugere, te autem nunquam- Nc-

vet , ut. coluber.

quitia autem ctt ipfa fui poena.

Die Sünd die fcbleicbt e«var lieblicb ein,

Srapl text,

XXI. Quidquid preter Deum, & non in

Zuletzt aber. bringt bücbfle Pein.

5 inDom.ordine ad Deum dllmmus,plgnus diaboli eft :

V. Peccati fructus , diri pof] crimina luttus.

3 Quadr. (Quod a nobis, dum repetit, & ejus occafione

Die Sünd , die man begebet frey,

adiwum in eor noftrum habet, per illud unum

ä

Láfst binter ficb grofs Leid und Reu.

ad alia peccata nos trahit,vel certe a Deo no-

VI. Peccatum 69 infamia funt inter I conjïma.

]

ftro fatis distrahit.

Plutarch.

IFo die Sünd fich nur blicken lafst,

XXIL. Lyfimachus Thracix Rex cm&us

Hat Schand aucb die Poflur gefafit..

in apeph " Ob iD

£

gentem fitim , aquz fcypho fe regnum-

Reg. .

VH. ANemo leditur, nifi a. feipfo.

que fuum hoftibus tradere, epota aqua excla-

Ein jeder þ;bmzdz ibin þm Ucbel. felbft.

mafle dicitur : Déus immortalis! Quz hzc

mea infelicitas! Qui me, totumque regnum

VHI. ANullum maium , mifi peccatum.

«dufser der frey begangnen Süad

ii;

meum tantillo corporis oblectamento vendi

di. Quod ipfum tanto verius & majori cum

Man azgf der. Erd kein Uelel. findt.

dolore dicere poteít peccator, quanto prz-

$. XVI

ftantius cft regaum, quod pro v1h[ï' ima volu-

1

COW

AUTHORE S.

um

tate vendidit,

Ge"o 2[0

XXIII. Efau, ubi audivit præceptam fibi

I. Francifcus Arrías tr. integto.

H.

54

a Jacob benedictionem efle. irrugiit clamore

D.

annes Bufzus in Panario. V. eodem.

magno; quanto magis peccator dolebit, fi

llI. Petrus Canifius to. 4. de peccato in ge-

nere.

$ Detn, jn

omnino Patris, & tanti quidem gratia exc1-

diffe f& advertit.

IV. Jacobus Alvar. de intin&tu vitiorum.

!

Beirlinck,

l

XXIV. Peccatum hydre merito compa-

V. Nicolaus Lancizius opufc. 16.

text. 5. in ratur

» que feptem capitibus conftabat, fed

VÍ. Bernardinus Rofignolius l. 2. de dnfc. re:

1

fe& S.

lig. a cap. 6.

| r! tn.

|

M5

uno abíciífo ,

ftatim alia pullulabant, donec

Hercules obtruncato capiti ignem admovit,

Vll. Philippus D' Outremann in Pædagooo

& protuberantiam novi capitis impedivit.

Chriftiano. p. 1. c. 2. & 3.

Merito ergo & peccator igaem charitatis di-

VIII. Ludovicus Granatenfis in locis com-

vinz adhibet, ne amputato uno peccato aliud

munibus fol. 326. & feq. in Duce peccato-

fubnaícatur.

rum paiiim.

Fab. conc

XXV. Phanice quoque non n male compa-

IX. Joannes Peleus de fummo bono.

60.1,

3.in Dom.rantur peccatores, quz ad füi combu(tionem

X. Jofephus Langius in Polyantha V.. eo-

Vo l.

5. poft

ligna comportare dicitur; fic enim & pecca-

eme.

Pent,

d ,

tor per peccata fua materxam pro &terno in-

XI. Matthias Faber conc. 3. in Dom. 5. poft

V, 14,

cendio congregat.

Pent. & conc. 4. in Dom. 13. poft Pent.

Mltth,s

Vaj

]dem conc.

XXVI. Caflanus Tatarorum Rex, cum 6-

Item conc. E & 4. in Dom. 19. poít F'ent.

s.inDom.liam Regis Armeniz poft devictam Syriam

& conc. 3. in Dom. 24. po(ï Pent.

n

l.Jon,

XII. Laurentius Beirlinck in tbeatro vitz hu-

VIXR

Pent,

24. poft 1n uxorem petiiffet, hzc tam deformem pe-

perit filium, ut nulla ratione Rex perfuaderi

manz , & in promptuarw text. 4. du Fet.2.

Pent.

potuerit, hunc füum effe filium;ideogue uxo-

rem velucadulteram morti adjudicarit, a qua

XIII. HenncusEngeloraveDom 6. poft Epiph.

F ]mn. W

XIV. Antonius Dauroltius in Flombus Exem-

Y 10.

tamen per miraculum liberata eft. Juüxus

hanc fententiam vereri pote("t peccator, fi per

plorum. c. 6. $. 1. 3. & 3.

]Mn. [

Y4,

gratiam in fponfam a Deo eiectus tam defor-

XV. .ofephus Manfi in Biblioth. morali,

mem peccati partum illi pariat.

tr. 88.

Mu

»

v'ül;

þe BN

Dellt I 1

lls,

Ti

szlus CXV Pm?&io GZ?i/liam.

829

ï

NNONSORSORNORONDESONSUNNONSONSONNORNOREI ROR OR

TIITULUS CXV.

1

OPERFECTLO-

CHRISTIANA."

&

EX S$& PATRIBUS .

QUOAD 'VE-S-SENTIQA'M.S

Definitio.

*

:

I.

i vis perfe&us effe , tu, qui

^s

perfe&tum »fäs.aäigæ.:.dä

St plena & abfoluta fiois fui ultimi con-

effe pollicitus es, quid aliu

d, quam per*perf, juft,

| f[ecutio;

tunc enim res quzlibet in

fe&am fecutus es vitam ;

PerfeCctus autem

E

44 füo.genere perfeCta cenfetur, cum fi-

fervus Chrifti nihi] przter Chriftum habet;

nem, propter quem creata aut facta

aut fi quid preter Chriftum habet, perfe&tus

eft, plene obtinuit, uti omnium introductio-

non eft, cum fe perfeGte Deo fit pollicitus,

ne patet ; linde cum finis hominis fit, ut

aut mentitus eft. Os autem, quod 'menti-

. Deo ferviat, eumque revercatur, laudet, &

tur, occidit animam ; igitur uticoncludam, (i

perfetus, cur pateraa bona de(ideras

amet in hac vita, in altera autem perfecte

: (i.pcr-

poffideat, facile patet, perfectionem illius

fe&us non es, Dorninum fefellifti.

in perfe&ka charitate confiftere, per hanc

. Il. Nemo perfetus ett, quí perfectior efTes.ïB&rnq iu

quippe moraliter unitur Deo, & quantüm in

non appetit, & eo perfcétorem quisque feepift.

hac vita fieri poteft, poffidet Deum. . Hinc

probat, quo ad majorem tendit perfectio-

Colof; 3.. Anoftolus ait: Super omnia autem hzc cha-

nem.

H

fitatem

lII. Deo

V. !4. :

', :; qu)oxrios fumus facti, -nos red- S.Profper,

.habete, quod eít vmcu'um p;;*fc.

damus, nec dominari nobis ea, quibus fümus13 devita

&mms

i)z'*zii'/ïo.

naturaliter prapofiti, permittamus, domi- Contempl.

^IT. Dividitur in

netur utilis ratio, fubjiciatur corpus an

imo,

perfectionem vite Zttive,

animus Deo,

.S. Bern. in Contemplative, & Mixte , de quibus $. Bernar-

fectio.

& impleta e&.tqta hominis per-

J ferm : dusait: Bonum acquirit gradum, qui bene

IV. Perfe&us eft, qui ad pcrfe&ionemïr-—

S.Aug.,lr.c.

miniftraverit: meliorem forte, qui bene va-

reprehen(biliter currit , carens

criminibusc. g.

ecaverit Deo: óptimu

i

Q:us eft in utroque.

m vautc:n;nh,x qui Perfe-

damnabilibus, atque ipía etiam peccata ve-

nialia non negligens mundare eleemofynis. :

X

$.

II.

V. Indefeilum proficiendi (tudium, & ju-

N

S. Dern. in

gis conatus ad perfedionem, perfectio repu

- 9p..123.

tatur.

KE

: E)F $. SCRIPTHR,A.*"

d

ER Hominis

Qualitas.

Aþropräum eft, ut Tcmpör pro- S, Laur,

ficere. appetat,

& nunquam :b inquifitione Juft. in

"/Ge-n.v 17.

D

Y

. mbula coram me, & eíto perfe&u»xs.ï

P

torpeícat, & ad hujusmodi proficiendi foli- proom. de

V. TY.

I

:

V

Jof. 24.

imete Dominum , & feryitc ei

citudinem naturali impul(ü ducitur, & ad hcc 8rzd.. per-

V. DA

corde perfecto.

eft conditus, ut potiora femper concupiícens '***

Matth..«,

Ill Eft

/;

ote ergo vos perfeüi

» ficut & Pater

perveniat quandoque ad id

. vefter cocleftis perfectus eft.

&

*

; quo nihil eft me-

lius, quod eft ipfe Deus.

1. Joan. 4

IV. Timor non eft in charitate, fed p

che;

.. VAI. Summa rationalis creaturz

peffe&äo Gran. loc,

V. 1g.

&a cbharitas foras mittit timorem , quoniam

eft, principio füo conjungi,

illique, quatenus com. f.

timor poenam habet; qui autem timet, non

licet, affimilari.

Quo enim fuþric illi fimilior, 115.

€ft perfe&tus in charitate.

x

eo erit perfeclior.

^v

jom.zo, . V. Ego veni, ut vitam hab

eaþt ,& abu'n.

VIII. Ele&tis, cum foris

V. 1 Cs

dantius habeant.

ftas corporíis, in-S. Greg;

tus, fi dici liceat ,-creícit stas virtutis.

l. 21. mof,

1. Joan. 2.

.. VI. Qui fervat verbum ejus, i'ereï'ï»n hoc

13

7

y» 5.

charitas Dei perfeCta e

IX. Chriftus, (icut in illo ipfo homine,quem *

; aulin.

ft: in hoc fcimus quo-

-

geffit, ita in noftris meritibus quosdam gra-

ep» 3. ad

niam in ipfo fumus. .

dus corporeg ztatis exequitur.

NMafcitur,

Matth, 19, . VII. Si vis perfe&tus effe, vade, & ven-

creícit, roboratur, fenefcit.

Sed orandus, ne

Sever.

VO 210

e

R

in.nobis diu aut

omnia, qux habes, & da pauperibus,

"

jugiter p

Aarv'ulus ant infir-

& habetis thefaurum in ccelo, &

'

mus, & pauper fit.

" quere me.

kveni fe-

X. Verus amor gradu uno contentus nons, Laur,

j'ac. 8s Yo8.

VIII. Si quis in

l-vq,c,rbo non ,6&";ändiu, . hic

eft, ad altiora femper nititur, & ad perfectio- Juft. c. a,

erfectus eít vir.

-

ra indefinenter concupifcit attingete. (Qnasde caft.

Deut.12, . [X. Perfedtus eríis, & a

bsque macula cum

habet, non magni facit

viig.

Domino Deo tuo.

accenfus defiderio.

Viïtüïes ; iprqfïciendi connub,

Kkkkk

;

"R, F. Lein. B'zïþl.'Man. Tón, 1l

Ya

LET:]

: Jibliotbece :Manualis Concionatorice .

$. V.

Chriftum lucri faciam. Non quod jam ac«

ceperim aut perfectus fim: fequor autem, fi

EX LIBELLO DE IMITAT

CHRISTI.

IONE

quomodo comprehendam, in quo & compre-

]i n

henfus fum a Chrifto Jefu.

Fratres, ego me

1' ,. C. 3-' I.

O

mnis perfe&tio in hac vita quandam

non arbitror comprehendiffe, unum autem;

i d

$ 4

imperfectionem fibi habet annexam.

quz fünt priora, extendens meipfüm, ad de-

|

l1. 6 1r

II. Quare quidam Sanctorum tam perfe-

flinatum perfequor, ad bravium fupernz vo»

$. 2.

&i & contemplativi fuerunt ? quia omnino

cationis. Quicunque ergo perfecti fumus,

feipfos mortificare ab omnibus terrenis defi-

A

riis ftaduerunt, & ideo totis medullis cordis

hoc fentiamus.

d

Deo inhzrere, atque libere fibi vaca:eïpoa

: '*' 5« ETI.

Vi .

..-tuerunt.

z

EXEMPLA DOME :

"

( 1b

Ibid. $. 3.

III. Totum & maximüm impedimentum

STTIGZA.;

- :eft, quia non fumus a paffionibus & concupi-

fcentiis liberi, nec perfectam San&torum viam

L & Ignatius.omnes fuas: cogitationes, ver- Reiat, prg

conamur ingredi.

À

?

** ba, & opera in Deum tanquam finem Canoniz.

13.c25. lV. Neque tunc ali

uid magni te repu-

referebat.. Hinc & aflfiduo in conftitutioni-.

$. 2,

tes, aut fpecialiter dilectum exiftimes, (i in

bus & regulis verba iftas .4d majorem .Dei

|

magna fueris devotione, atque dulcedine,

gloriam : smajus .Dei obfequium femper intuendo :

Ó

repetebat, ita ut ducentis quadraginta dua-

quia in iftis.non cognofícitur verus amator

(

j|

virtutis , nec in iftis confiftit profectus &

bus vicibus eum id repetifle, Lancizius te«

erfectio hominis. In quo ergo, Domine?

fetur. Ex his nimirum oriebatur gaudium

in offerendo te ex toto corde tuo volunta-

illud fpirituale , quo hic Dei fervus plene

repletus erat: illa ferenitas, quam femper

ti divinz, non quaerendo, qua tua funt,

nec in parvo, nec in magno, nec in tem-

in vultu. przefeferebat, illa pax interior ani-

mi.

Sed & perfectiffimum dominium om-

poré, nec in eternitate, ita uc una aquali

ä

facie in gratiarum a&tione permaneas inter

nium füarum commotionum & perturbatio-

n

num coníecutus fuerat.

Unde ipfemet ali-Laneiz.

g

profpera & contrari

a omnia equa lance pen-

fando.

quando dicere auditus cft, fe vivere non pof: opufe.18.

ine

fe, fi quid in anima fua humanum,; & non* 7-

13.c26, V. Domine, hoc opus eft perfeGi viri, nt

5. Io

quam ab intentione cccleftium animum rela-

omni ex par:e divinum adverteret.

Quo- Ibid,

Vitret

xare,& inter multas curas quafi fine cura tran-

circa Julius I1l. Pondifex de eo dixit, nihil,

fire non more torpentis, íed preerogativa qua-

quod pium , fanctumque non fit, in exem-

dam liber& mentis, nulli creaturg inordinata

plariIgnatii vita, moribusque reperiri. P. An-

$^

dreas Frutius intimus S. Ignatii f(übditus, &

Colieg,

! afFe&iqne adhwrendo. ,

Angelus ab eo nuncupatus, dicere folebat,

Ma. :

l Siv-

cceleftem Chrifti gratiam quafi ingenitam ei-

Due 16

que connaturalem videri. Alii vero Dome-

EXEMPLA.

Ia

ftici excelleati judicio pollentes , admirati

Gen. 6.

ejus fanctimoniam dicebant, vere & ad vi-

l. No

e, ipfius 5 Scriþtua*æ tc&imahie, vir

V. g.

juíftus atque perfe&tus fuit in genera-

vum expreffam cffe in omnem illam perfe-

Cionem,; quz tum in confítitionibus Socie-

Ánus

tionibus fuis, cum Deo ambulavit. Hinc X

Yégo,

gratiam invenit coram Domiao.

tatis a S. Ignatio confcriptis, tum in aureo li-

Y

bello Thomz de Kempis, tum in libello exer-

Gen. 17.

II. Abrabamo dixit ipfe Deus: ego Domi-

vo Y

nus omnipotens: ambula coram me, & cíto

citiorumlegitur. Nominatim vero P. Ludovi- Laneiz.

'perfe&us, pobamque foedus meum inter te

cus Gonzalez confeffarius Regis Lufitaniz,opufe. z.

&,me, & multiplicabo te vehementer nimis.

vir fammi judicii & prudentix confeffus eft,

&

Gen. 1. Et iterum: Faciamque tc in gentem ma-

(e nullo tempore orationis vel lectionis tan-

Vitiy,

N. 2«

gnam, & benedicam tibi, & magnificabo no-

topore ad amorem 'Dei incitari , quam eo

Fl 621

Idem óp. (

men tuum, erisque benedictus.

tempore , quo $. Ignat. afpexiffet. S. Fran-

A&. 13*

III. De Davide Rege ipfe Deus etiam tefta-

cifcus Xaverius autem tanti eum zftimabar, !9 €- 18

ut coram 'domefticis non nifi fan&um vel

y. 22.

tus eft: Inveni David filium Jeffe, virum fe-

cundum cor meum, qui faciet omnes volun-

beatum appellaret, literas ad ipfüm flexis

Hinc addit: Oleo fan&to meo

Píal.gg. tates mcas,

genibus fcriberet, & nomen illius adhuc vi-

It m

v. I.

unxi eum: Manus enim mea auxiliabitur ei,

ventis a literis refciffum, in reliquiaria the-

pretiy

& brachium meum confortabit eum.

"

dtinera

ca circumportaret.

!

. Ibid;

Job.r. v.8-

IV. Sed & de Jobo dixit Deus ad fathan:

YM. S. Francifcus Xav

érius perfe&ifïïma?üa

Numquid con(iderafti fervum meum Job;

vita tantam fibi fan&titatis opinionem conci-

quod non fit ei fimilis in terra, homo fim-

liaverat, ut ftatim abobitu proSan&to haberi

plex & re&tus, ac timens Deum, & recedens

& coli coeperit, non a Chriftianis tantum, fed

amalo? Hinc & mortuus ex fenex, & plenus

Ethnicis etiam, pluresque etiam poft mortem

dierum.

mortui fuerint refuüfcitati, lampades auctem

Philipp.3, — V- S. Paulus de feipfo fcripfit Philippenfi-

coram ejus imagine fufpenfz fola aqua fuper-

!

us: Verum tamen exiftimo omnia detri-

V..

infufa fine oleo arderent; imo interdum ex-

mentum effe propter eminentem fcientiam Je«

tin&z fponte accenderentur.

»

Íu Chrifti Domini mei , propter quem omnia

I!I. B. Aioyfius unice cona

batur, ut mentis

deirimentum feci, & arbitror ut ftercora, ut

iodlibet

füse jumen 'f'a&is, 'ælquarct, & ut qt

mupus,

$831

Tiulus CXFV. Perfe&io Chrifliana.

* munus officiuml, negotium cum Chrifti

XI. P. Sebaftianus a -1Campo tantz erat Annue

, Saq-

. €orumque exemplo confentiret.

fanQitatis, ut, ubi per urbem campanorum Sardinize

Ibid, n.-

pulfaü mors ejus innotuit, omnes eum ftatim 169.coll.

'TV. B.Stanislaus Koska,tefte Sacchino,adeo

ut Sanctum invocarint.

Salfarida-

284.

in cun&tis rebus abfolutam honefti formam te-

Veftes illius omnes

fciffz fünt a populo concurrente, imo & ali- "?*

nore zquabili cenuit, expreffitque, ut vel con-

fueta difcipline domeftice munera obiens,

quot pedum digiti & amputati, ex quibus

quendam fplendorem infolitàm & lucem ad-

mox putiffimus fanguis cum omnium ftupore

deret. Itaque etiam cum eadem folum, qua

fefluxit. Reliquiz ejus omnes morbos & in-

czteri, faciebat, plura tamen atque am

3

pliora

firmitates curabant ; & innumera miracula

videbatur preftare, quam cateri.

patrabant,

1

'"NVia l. o, . V. D. Petrus Faber tum cxemplö Chrifti,

$. VII.

VC. lIe

qui triginta annis prius facto docuit , qux

, verbo poítea do&turus erat, incitatus : tum,

Re'lif. ttg

SIM;LITHDINE&'

Attot,

uod fciret , Deum valde defiderare profe-

tum noftrum, perfüafüs, nitebatur quotidie

: Qualitas.' !

infignem progreffionem in perfedtione face-

re. Quem in finem fequentes induflrias ad-

I. Sicut is, qui grammaticam docet, perfe- Origen.

&um quidem grammaticus dici poteft, l. 10.inep,

hibebat. r. Quotidianam fingularum adlio-

num ordinationem. 2. Accuratum examen

fuperior tamen illo, & perfeGtior eft rhetor , ad Rom.

& his omnibus longe eminentior philofophi-

conícientiz. 3. Triftem peccatorum, & ple-

c& doctring perfeCtio ; ita & cum S. Paulus

nam dolore confeflionem. | 4. Solicitudinem

dicit : Non quod jam affecutus at perfectus '

pie facrificandi, $. Sacramentorum pruden-

&em & con(ideratam adminiftrationem. 6. Di-

fim 5 ad apicein coeleftis perfectionis vide-

batur afpicere. Cum vero dicit : Quicunp.

ligentem & perattentam pfalmodiam. 7. Fru-

que ergo perfecti fümus &c. & humanz tan-

giferam verbi divinitam in privatis colloquiis,

tum perfectionis gradum refpexic.

quam publicis concionibus tractationem. | g.

[inti?,

Frequentem renovationem & infpec&tionem

.AI. Sicutis, qui fundamenta jacit domus,

oplt. 1.

autIdem in ep.

fui ftatus. 9. Compundionis interna & affi.

unum alterumve parietem zdificat, non d

iCci- ad Rom.

;cl 7'

turdomum exftruxifle,fed illi tantum heclaus

duz occupationis ftudium.

lid,

attribuitur, qui fingula membra zdificii ad

Vitxc.11,. . VI. De P. Balthafare Alvarez .r&-s"rclakvi-t

perfectum perducit ; ita neque is, quiin virtu-

Deus S. There(iz , quod tunc in terris adeo

tum ftudio fe exercet, perfeCtus (latim dici

excelfo in gradu perfeQtionis fit conftitutus ,

poteft, fed infüper requiritur, ut etiam ad cha-

ut eo tempore nullus effet in altiori.

rï-tatis'ap.icem edificium fpirituale perducat.

Colleg.

VII. P. Joannes de la Placa, Hifpanus ,

Mex. an- focietatem jam theologiz: Doctor ingreffus,

IIl Sicut domus etiam illa mundiffima di- Fab. cone,

/

citut, quam

primutn aliquis fordidis pedibus 5.in Dom,

nue1602.jta perfectionis omnes partes affecutus eft

»

L] üat

ut novitius adhuc tyronum magifter fieret,

ingreffus eft

im eluitur & purgatur ; ia Poft

f

perfectus dici adhuc poteft, quia interdum ! "

& in rebus

bus con(üleretur.

piritualibus a -graviiämis þPaXtr'il'-:

labitur in levia peccata,

modo illa ftatim per

confe(Tionem aut contrit

ionem deleat.

Annus

VIIL. P. David Locher per plures annos

1650.,

-^ IV: Sicut Dux militaris; fi conflanter h

5

enixe precatus eft, ut ex hac morte quan-

0» Ibidemf

& -52.

tocius evocáretur ad vitam , vel fi porro hic

ftem impugnet, & vellicet, egregii Ducis n

Q»

men obtinet, licet non omnino

[4ttlfs

vivendum eílet, ut non viver

?

et, nifi fan&tus.

expugnet,

. Unde illud illi non infre

B

& deleat, imo quardoque minus f

eliciter pu-

Opukl h

in fan&tum evadere.

quens: aut rori, äqt

gnet ; fic perfectus Chrifti miles

dici poteft

etiam is, qui interdum a paffion

e vincitur,

Vitap.2. 1X. Joannes Berchmannus non folum in re-

p. 62.

bus femel fufceptis conftans fuit, fed etiam

modo a contentione pugna non defiftat.

^ N. Sicut fi nihil nutrimenti decederet exs

dem of

femper nova excogitabat media ad profe&tum

. Gregor,

1 & 19

fuum.fpiritualem. Ejus axioma fuit: Nifiego

quotidiana cibi fumptione in magnam proce-

Nyff.inPf.

ritatem corpora excrefcerent

fan&us evadam interea , dum füm

j ita virtus per. Peiti, qui

nunquam ero fanctus.,

j ugenis $

fectorum , cum

ad modum ciborum in efta habitant,

non egeratur, altiores fe

In narrat, X. P. Sebaítianus Barradius tantam ün&i;

mper per fefe partici-

prafixa

pantes efficit, füi fempe

r adjectione magnitu-

itinerar.

tatis famam fibi comparaverat , ut in Lufie

dinem augens.-

tania tota (an&us audiret, & illa vox omnium

fil. 1frael.

Iil

effet , 6j illa adhuc. tempora forent, quibus

"Wl-.Sicut Zeuxis Dianz mulachrum a$. Petr.

populi, doctiorumque confenfüs aliquos San-

Crotoniate depingere juffus, omnes virgines Dam apud

&os-declararunt , Sebaftianum ftatim illis

fpeciofas in uno loco colligi juffit , ut füturj l2nciz-

fuiffe annumerandum. . Ultimis concionibus

elegantiam operis ex earum poffet fpecie mu-

opuíc. 3,

e cathedra deícendens , fat negotii habuit ,

tuari; fic & perfe&ti ex variis virorum fan- " ^**

ut veftem a contrectantium ofculis evelleret,

Gorum virtutibus , unius in fe veri Dei re«

Multi pereg;e venere, ut folo ejus afpe&ta

