plexabatur, ofculabatur magna reverentiz ac

"

dis, feu ultro venientibus, feu quztitis afflige-

pii fenfus figoificatione. Tum ad amplexus &

res, fine ullis contra naufeam condimentis po-

oícula & falutationes S. Catharing Senenfis

tionem naufez valde obnoxiam, fine ullo mo-

leftiz figno non repente glutivit, fed ad ve-

admirabilis virginis, cujus ibi imago erat, pro»

cedebat; tum ad alias SanCtorum , quz cir-

xandum palatum & guttur, fenfim & cum

cum in cubiculo erant imagines. Non effe ne-

fenfü, quafi optatiffimum gulz irritamentum:

ceffe le&ulo confurgere dicente valetudina-

demifit. Et íi duo effent, quorum alterutro

rio,& fe crucifixum, atque imagines ad lectum

uti deberet, id, quod minoris erat pretii, me-

apportaturum promittente, perrexit tamen

dicamentum elegit. Petenti autem, quid ita

idem agere quotidie usque dum per vires id

non alterum potius, quod preftantius effet,

licuit ; Fratres, ajébat, hz fünt mez ftationes.

eligeret? quia hoc, inquit, pauperi magis con-

Cum Patre fpirituale tractarz fz'pius, res eft

venit. Proaliisinagone conftitutis Deum ar-

neceffaria morienti; Loquebatur fiepe de re-

denter precari , bona pro agonis noftri felici-

bus Dei, & animi fuüi Aloyfius cum P. Bellar-

tate praparatio eft. Aloy(io certe przclaram

mino confeffario fuo, qui inrerroganti aliquan-

id agendi occa(ionem obtulit Deus, in morte

do Aloy(io, num putaret aliquos a morte fta-

P. Corbinelli, de quoalias. Noftro agoni con-

tim ccelo recipi, absque ulla in purgatorio mo-

fulimus cum àdeo infigni charitatis actu in ul-

ra; refpondit,omnino effe quosdam, & magnis

tima & maxima neceífitatum omnium necef:

argumentis in ea fpe fe efle, fore illum etiam

[

fitate omni ope, qua poffumus alios in diffi-

unum ex illis,utpote magnis divinz beneficen-

cili illo agone füdantes, in duello illo pro vi-

tiz donis ornatum, & a lethali labe femperim-

ta ?terna contra omnem dzmonum & pecca-

munem confervatum ; quz res Aloy(ium tan-«

torum turbam confligentes; fingultibusque

tis gaudiis perfudit, ut abfcendente Bellar-

ultimis migrantem animam agentes adjuva-

mino fibi relictus, intraverit gaudium Domi-

mus. Longus & moleftus Aloyfii morbus:

ni füi quodam mentis exceffu guftandum, fen-

nihil tamen fibi difplicere unquam oftendit,

fu tanto dulcedinis impletus in illa cceleftis

nou perfonam, non ullum períonz ullius fa-

Jerufalem gloria, quafi per rimam fpectata,

Cum, aut verbum, non cibum, non lectum,

ut tota prope illi nox inftar breviffimz mo-

non quicquam. Gratias pro omnibus com-

rulz vifa fuerit, abforbente no&tis longitudi-

pofito femper animo quietus agebat. . Pra-

nem cogitato zterno illo die. Putatur etiam

paratio eft pretiofa, in quieta usque ad finem

in pleno illo dulcedinis cceleftis deliquio füze

atientia migrantem animam poflidere. Nul.

mortis tempus diftincte didicifle: nam id

j

[o)

s nifi de Deo, de vita beata fermones ad-

quod hactenus adeo expreífe non fecerat,

mifit, etiam cum a Cardinalibus vi(itaretur,

dixit pluribus & fiepius , fe octavo a Chri-

quos dulciffime afficiebat illa juvenis ccele-

fti Corporis fefto die diem ultimum obitu-

ftium adeo gnari fapientia, Siquid aliquid di-

rum; & fidem didi morte implevit. Ac-

ceretur, animum avertebat: Si fancta, verbo

ceépto mortis nuncio, letus fratrem, ut fe

& fignis id fibi valde placere oftendebat. Aje-

in dicendo SS. Ambrofii & Auguftini Bym-

bat non formale folum, fed & materiale, ut dici-

no juvaret, rogavit, in gratiarum actionem.

mus debere effeSanQtum, quidquid agitur, vel

Et una 7é Deum laudamus dixere. Alteri Pa-

dicitur apud egrum, cor in ccelum premittit

tri intranti ad fes Pater mi, inquit latine, letan-

&ger, dum audit cecleflia. . Audicbat pericu-

&5 imus, letantes imus! 'Tum ad tres Patres va-

!

lii 3

ie

X

:v

438

Abliotbecoe mwfalzs C anciona"toriæ

le ilis dä&ürus, aceorum þreces experiturus,

centi: Quid fit, FfäterAloyG? Inus, inquit,:

Aloyfius. Et quorfum petente Patre; refpone

literas aliena manu dedit; & nominis loco,

crucem füa manu, fed aliena ope fubfcripfit.

dic: d celuimn.

Quomodo ad coclum? in-

quit Aloyfius. Et Aloyfius: JVj/i wea me pec-

m

Amicum quendam patrem oravit, ut fupre-

mis illis octo diebus vitz fuge, quotidie tertía

cata impediant , fpero in. Dei wifericordia fore, ut

illuc vadam, Una ante folis occafüm hora, de-

ante folis occafaüm hora in cubiculo apud fe

adeffet, ad recitandos feptem Pfalmos poeni-

tracta e capite vitta, cum eandem, ut fibi re-

EEX r Silisa ul fs

tentiales. Veniebatr condicta hora Pater: &

oni pateretur, diceret nonnemo ; refpondit,

oculis in Chriftum, quem tenebact, converfis :

Aloyfius folus fibi tunc cum Patre illo reli-

&us, claufo offio, petebat fibi fuper lectulum

Chriftus cum morere'ur, caput opertum non

habuit.

Vale omnibus dixit, promiffa ome

poni crucifixum. Pater vero le&to proximus,

nixus- genibus feptem Pfalmos lenta pronun-

nium in ccelo recordacione: & precatus eft

omnes, ut fe in difficili, & fupremo illo pun-

ciatione legebat. Subfiftebat nonnunquam

tantifper in verfibus quibusdam , & Aloyfius

&o precibus adjuvarent. Quzdam etiam non-

nullis fuggeffit, quz ab iis pro fe ftetim a more

affixis crucifixo oculis herebat in illo afpe-

&u femper attentus, & hians, ita ut ipfo fui

te fieri defiderabat... Commendationem ani-

aípe&tu eos, qui eum obfervabant, ad lachry-

m mox adjecit. Cum duobus Patribus re-

li&us Aloyfius , felecta quedam e 5.Scriptu-

mas promoveret. lpfíe vero immotus quieto

vultu oculisque tacebat, una illi alterave non-

ra interdum promebat, üt: 7p manus tuas Do-

mine &c. nanc aqua luftrali afpergebacur. nunc

nunquam ex oculis lachrymula placide dela-

bente. Orationi mifícebat le&ionem, & huic

oraptes audiebat, nunc porre&tum a4 os cru-

cifixum exo(ículabatur; & actus, qui fuggere-

rurfus orationem. Aliis diei horis legi Gibi pe-

tebat, & attente audiebat, quz ipfemet de-

bantur, eliciebat. "Tum livida facie mortua-

les illi guttule defluebant , & moveri petens

fignarat audiebat. Ultima fuz vitz hebdo-

mada, perpetuz fere contemplationi fe dabat;

e latere, inquo triduo toto jacuerat, in latus

alterum crucifixi mentioni fa&z acquicvit,

modicum nonnunquam de divinis rebus in-

terloquens, & fzpe jam latoriis quafi faculis

oculis in illum defixis

Mox loqui jam non

potentem cereo benedi&to, & ardente in cr

-

animo in coclum emicans.

Ultimo vitz tri-

duo, ereum crucifixum indulgentiis nobilem

cis formam fuper eum ducto, fignavere, &

cereum in manum dedere: quem ille manu

eCtori tenebat admotum.

Verz ac fanctz

ftinxit; & poft paululum, dulciffimum Jefu

fidei proteftationem fecit fzepius, eo ordine,

quo . in Romano rituali prefcribirar. Magnum

nomer exprimere conatus, motis ad ulnmum

labiis inftar plura dicere molientis, inter fe-

(pe de(iderium oflendebat ad Deum fefti-

cundam & tertiam a no&te inchoata horam

nandi, feque illi penitus co

njungendi. fzepius

octave Corporis Chrifti in feriam fexram

ingeminando : Ctipio diffolvi, & e[Je cum Cbrifto :

& plura hisce fimilia. « Ipfo jam o&avz Cor-

euntis noCte, quz inter 20. & 21. Junii dieft

oris Chrifti, id eft. altimo vite füz die, cum

intercedebat, tres & viginti annos, & tres

j

lures dicerent, adeffe octavum diem, & ta-

meníes, & 11. dies natus morte placida in

Domino requievit.

B. Maedalenz Florenti-

men illum, contra quam tories affirmarat, vi-

vere; Patri cuidam refpondic: Necdum pre-

ng poftea in füblimi glorie gradu confpectus

teriit hodiernus- dies.

Alteri teneram erga

eft, eo quod internis actibus Frequeätandifs—

^s

Aloyfium a longo fitu altero la:ere mmifere af-

fuiffet impeníe addictus.

V. De morte B Stanis

lai Kosks fequentia Rirad. in

fe&um. commiferationem, monftranti Aloy-

habet Ribadeneira in LFloribus 5acdtorum :Flor. 38.

s

fius refpondit: Hac noCte moriar. Negante

altera. ita morti proximum videri ; bis repe-

Ipía porro ex hac vita migratio duo babuicin fin.

tiit: Hac nocte moriar. Et matutinum tem-

fingularia Primum non vinatural: (ed divino

us omne variis fidei, & adorationis actibus,

rxter ordinem juffu exi(timara eft contigil-

Ííe. Deinde & prefenfit eam, & przdixit Sta-

aliisque precibus impendit. O quam pretio-

fa preparatio, ita diem-occupare , quafi fint

nislaus, imo eriam impetraffe conjc&tura eft.

Dies. appetebat fancto Laurentio facer, qui

dici ultimz occupationes.-Sub meridiem diei

ultimi precibus acrius inftitit petere viaticum,

inclyrus ex more focietatis noftre in men-

ftrua fortitione Stanislao patronus obvenerat :

quod ab ipfo diei principio poftulaverat, Ne-

N

anti valecudinario id illi jam dari poffe, cum

Quam ob rem celeberrimum optans agere

eum diem tanquam ad ftolam peuolam , &

2

jis eodem in morbo viaticum dari non de-

vario diftin&tam orpatu parandam pridie infti-

beat; id quidem de extrama unctione, non

tit a Reéctore, multa (ibi ut liceret effe&tu pia;

véro de viatico verum effe, dixit Aloyfius.

perpeffu afpera fufcipere: Ex quibus leviffima

Interea Gregorius XIV. Pontifex illi benedi-

&ionem pro felici morte mifit, quam ille mul-

quadam conceffa; inter cztera ut publice fe-

ta cum fübmiffiffime modeftiz (ignificatione

Íe in coenaculo verberaret. Ipfo mox die fefto

accepit.

'Tandem viaticum impetravit; &

poft obita rite divina, omne matutinum terme-

pus, coquo adminifter exegit, fancto humie

cum Patre quodam litanias de fanctiffimo Sa-

cramento dixit, voce clara preeunti refpon-

litatis, charitatisque negotio religiofum diei

otium colens: quz (unt ferig beaus inprimis

dens. Accepto e P. Rectoris manu viatico,

more eorum. qui péregre veniunt, vel difce-

accepta.

Secundum prandium . interroga-

dunt, amplexu fingulis qui aderant , valedi-

tus publice a Novitiorum magiítro, quid in-

xit, datis pretiofis ad ea, qua dicebantur, re-

terim mente agitaffet ; refpondit: Ex ignis

m infernum,

fponfit, Patri Provinciali mox ingreffo & di-

prefentia fuccurr;(i'e fibi ignc

—

-

J

Z

( quem

:

|

N

Tituus XCV Ii]. M.

x

439

quem fe ajebatrtommeritum, & ignem, quo B.

ob'latam,qua valens Utef)atuf,fah&immæqVir-

Laurentius toftus fuerat. Paulo poft male inci-

ginis Matris fuz imagiaem complexus, atque

pit habere, jubeturque collocari in lectulo.

ofculatus eft. Inde ad alios coelites verfus,quo-

Cofnotiuncula erat non febris, aut quicquam

niam tempus aderat, quo patrocinia maxime

cura dignum, tamen Stanislaus le&tulum in-

conquirenda, atque ufürpanda fünt, voluit

fcenfurus, cum fuper eum benedicens falutare

fibi Patronorum fuorum e beatis cceli inco-

fisnum crucis manu figuraffet , folemni fua hi-

lis nomina recitari, quos una cum iis, qui per

laritate adjecit: fi Deo cordi eft, uthincnun-

fingulos menfes in focietate illi forte obtige-

quam exurgam, fiatejus voluntas. Subinde fe-

rant, ex ordine in libellum retulerat. Poftremo

bricorripitur,quafi Laurentii,Patroni füi,flam-

de morte interrogatus, numquid molelti refi-

marum particeps factus. . Caterum perlevis

deret in animo? Nihil, reípondit : ac ruríus,

fuit febris tertiana,tertioque ejus acceffu mors.

num eflet paratus Deum avocantem fequi ,

cnfecuta, Itaque cum alteroante obicum die

jucundiffime item refpondit: Paratum cor ne-

ad cubicalum füperioris contigaationis dedu-

um JDeus, paratwumn cor meum. Atque ita (ancto

ceretur , poft gratias Deo & focietati de cura,

oleo jam inun&us, altera manu rofarium , &

quz ipfi adhibebatur, aCtas, affirmans ibi de-

quadam piacularis grana, altera facrum ce-

ceffurmm, aiiquam admirationemiis, qui ade-

reum fuftinens inter fandtiffima Je(ü & Mariz

rant;rmovit :Ideoque (übjecit;fi tamenDeo pla-

ingeminanda nomina vivere Deo COepit, adeo-

Er|

citum füerit. At poftridie cum affirmaret, ea fe

que leniter felix ille animus ab fuo corpufcu-

no&e obiturum; füícepere fratres veluti joco,

lo, quod fideliffimum focium , atque admini-

no effe id vero fimile, ni(i forte cocli Regina,

ftrum habuerat, fegregatus eft, eique tam

cui affumpre facer inftabat dies, fecum affu-

vividum colorem, oculos usque co nitidos re.

meret. Poft meridiem languore, ac füdore ge-

liquit, ut adftantes migratio fefellerit, manfit-

lidooccupatus, Patre Facio nihil id effe, ucaf-

que deinceps venuftiffima in ore demortui

folet, dictante, affit;navit diferte, adefle, jam

Ípecies, quafi leniter ac dulce renitentis.

haud dubie claufülàm vitz fuz mortalis. Fe-

!

VI. P. JacobusLáynes, fecundus focietatisVita l, 3.

cereque tandem fidem tam adeo conftantia di-

Jefü Generalis, fractus tandem magnis, Và-6. 13.

&a, tum vires ftatim collabi vehementer cae«

riisque laboribus, & ztate feffus, ut morbum

pt&, atque deficere. lnde inftitit,uti finerent

:xgravem, lentumque incidit, recrudefcentibus

i

humi fefe abje&um ultimum exhalare fpiri-

malis, que tot itineribus, ftudiorum, concio-

tum: Quod cum primo Re&or negáffet, ite-

numque pertinaci labore , cujus folicitudine

rum inftanti ex parte indulgendum ratus, ha-

adminiltrandz focietatis, pubiicisque negotiis

;

&enus conceflit, ut humi cum culcitra fterne-

obeundis, pridem contraxerat. Recreatus poft

retur. ltahumijacens,diviniffima myfteria,&

meliuscule habere coeperat, cum iterum con-

fua & circumftantium confolatione magna fa-

-cionati , fuperioremque locum aícendere ten-

fcepit,'ad preces qux adhibebantur, attente,

tat: adeojuvandz eccle(iz catholice defiderio

pieque refpondens. Sed illud fuit fpectaculum

flagrabat: uttanquam gnavum militem, mors

tratribus perjucundum. Cun&i animadverte-

pusnantemque opprimeret. Invaluit iterum

re , übiprimum in cubiculo facrofanctum Do-

vis morbigravior. Inaudierat tum forte pro in-

Tgini corpus apparuit, tanquam geftiente ad

colümitate fua,vitaque producenda,non domi

diledi fui confpettum animo , duiciiTima qua-

folum , fed publice etiam vota concepta, füpe

d

dam amceaitate, & pulchriore folito hilaricatis

plicadionesque ad templa Sancterum di&as,

a n

floré virgineum ejus osexplicatum. Sub hxc

peregrinationes etiam religionis eratia ab iis

.[. DS&

ad Re&torem converfüs : Tempus breve eít,

fufceptas, qui illius ftudiofiffimi, (3lvum fu.

Ill

inquit , & Patre profequente illud Apoltoli,

xerftitemque vellent. Indolui hec nuncio Lay-

reliquum eft ; ipfe fübjecit, prxparemus nos.

nes, quod diffolvi cum Paulo corporis vincu.

Ac velut de integro ad momentum illud z-

- lis, eque euftodia abire vehementer optaret:

ternitatis arbitrum fe comparere exorfus, his

ut quem mortali in vita in fpeculo tantum ,&

4

repurgavit confeffione animum,veniamque ex

&nigmate vidilfet, facie ad faciem alionando

fratribus coepit rogare, quod minus recta eis

cerneret, ubi beati vo fruuntur fempiterno.

przebuiffet exempla, ita ex animo, acfi vere

Quare identidem illud ufürpabat: Ut quid ego

exemplatalia, non optima prebuiffet Coste-

adbuc terram occupo? Societati enim fe jam inu-

rum quanto breviorufüra vitz reftabat , tanto

tilem, minusque frugi fervum appellans, alteri

eam occupabat intentius

Muitas precatio-

locum , qui munus id obiret felicius, conce-

nes a fanctis viris compofitas ei tempori ac-

à

. dendum. Poftquam indies dolores febremque

commodas ultro exequutus, facram Crucifixi

fine fpe falutis augeri videt. nihilque reliquum

effigiem petit , eam ftatim porrectam manu

factum ad fanandum corpufculum ; ífümmam

tenens,ac peramanter intuens,ore, uti femper

adhzc curam, diligentiamque focios in valetue

erat, letiflimo, plenum pietate ex cordis fui

dine füa tuenda adhibuiffe, confülendum fi-

finu colloquium inflituit; de beneficiis acce-

.bi ratus, ante diem fextum decimuf calend.

ptis gratias benigniffimo Domino agens , qui

Febr. de anteactz vitg erratis puriter confef:

fe procreaffet, qui proprio fanguine redemif-

fus, cceleftem Angelorum panem viatici no-

fec, qui adreligionem vocaffet , ac cxtera ejus

mine ferio poflulans,fumma pietate ac religio-

generis, rogans peccatorum veniam,(piritum-

neÍíumit. Poflridie ejus diei miffis fociis fo-

que fuum in manusillius commendans. 'Tom

cietatem Pio IV. Pontifici Max. qui ejus in pa-

exorfus a pedibus figillatim facras plagas furn-

trocinium, ut dixi, libens, volensque vita de-

cedens, diligenter, pieque cofnendat: veniarmi

p

mo cum fenfü exofculatur ; fimilique afíz&u

QUO-'-

440

Jibliotbece Manuelis. Concionatoria

ad fui curationem non fubibqt. Quod tem-

quoque ex animo peccatorüm poftulat fimul,

& apoftolicam benedidiionem. Dein oleo fa-

pus vocare folebat extremum ponitentie natura-

cro inungi voluit, ut illo munitus Sacramen-

lis , quando ex debilitate , doloreve non va«

to cum dzmone poftremum lu&aretur. Hine

lebat amplius incedere. | Et duplex erat hu-

|

immotrtalitatis fpe ; eeterngque beatitudinis

jus con(ilii ratio ; partim quod febricula fz-

de(derio plenus, Deum vite Au&torem pre-

piuscule tentaretur, orta ex veteri humo-

catur , & amice compellat, fufis etiam uber-

rum intemperie , qug nativam ejus conítitu-

tim lachrymis, ut exulem fe tandem aliquan-

tionum vitiaverat : partim quod fibi metues

Patientie tunc ea

do in patriam revocaret.

ret non infüetam nonnullis in firmitatem non

documenta zgrotus dedit, ut qua fanus, vae

tam corporis, quam animi , morbos fere ,

leaosque vitz pracepta dediffet, ea ad extre-

prout timet , aut male conftitutus eít , cor-

mum usque vitz diem tenuiffe fatisoftenderit. pori affingentis ; quos virtus potius quam

Seniores focietatis Patres, quiaffifterein quo- medica , aut delicata curatio fanarit. Ejus-

tidianis deliberationibus foliti erant , orant;

dem menfis 29. qu& in Sabbathum Virgini

facrum incidit , non omifit dicatum eidem

atque obfecrant, ut extrema voluntate, quem

ex omni numero vicariam focietati operam

immaculate Virgini obire culinge . minifte-

dare vellet, nominaret. Renuit vero ; fa-

rium 5 ac deinde de genibus triclinii medio

&€urumque fe negat, five modeília, qua vir-

prandit ; at egre ac parce.

Vefperi vix in

tute enituit , five quod Ignatium Lojolam

pedes ftare , aut fe fufferre poterat. Quare

idem recufaffe meminiffet, feu utroque ab-

tum demum eatenus morbo ceffit , ut iis ,

ductus. Rogatus ab iisdem , ut focietati ,

quorum intererat, illum indicaret. Exinde

fibique benediceret, tendens in coclum ocu-

deterius indies fe habuit, usque dum mali-

: los, & manus, Patrem luminum, ut qui fo-

gnitas febris certis indiciis manifefto depre-

cietatis auctor effet, eamque ftirpem, & vi-

henía eft. Lztiffimms inter nos agebat, ía-

' neam recens ortam in eccle(iz horto plantaf-

ne maítos tam preftantis viri periculo pari-

fet, (imul, &rigaffet, perque terrarum or-

ter, ac univeríz focietati$: neque ullum da-

bem longe, lateque propagaffet , idem etiam

bat unquam argumentum yvel moerentis ani-

mifericordiz bono divinitus hodierno die be-

mi , vel vim morbi non fortiffime ferentis.

nediceret , tueretur in adveríis, &' prove-

Id tantummodo petiit, ut quoad ejus fieri po-

heret ad majora. Hinc fereno vultu ac pla-

terat , folus effe fineretur, quo (cilicet vicze

Prz-

cido, crucis figno bene precatus cun&tis, Pa-

refiduum omnino cum Deo exigeret.

tres, qui affiftere de more folerent, fic ap-

fagiebat enim hanc invaletudinem fupremam

pellat : Pobis quoque. Patres , banc ipfam focieta-

fibi fore, prout ex oraculo acceperat Neapoli

iem commendatam. babitote ; hmbitionem imprümis

Romam fíibi migrandum , atque inde brevi

— fugiendam cenfeo , ut &j difcordiam , animorumque

in coclum. . Quod augurium mortis fermo il«

difJenfionem : Conjunttionis enim civilis pefles ec ma-

lius cum quodam e Patribus. confirmavit.

xüne funt , eruntque femper. — Caverida deinde na-

Cum enim hic arbitratus, Vincentium zquo

tionum inier ipfas di[fdio , €9^ felhones , idem ita-

crebriores litteras publicas, legesäue provin-

que omnes , mullo habito in [ocietate gentium diver[a-

ciis focietatis preícribere, objiceret illi,' an-

yum diforimine , fapiant in Dominoe. His vere

teceffores generales in eo genere moderatius

verbis füi quemque officii admonens, voce

egiífe ; fapienter illi fübjecit Vincentius: 44

intercepta, refpirandique vi impedits, filen-

tuibi, qui citius boc munere defuntturus um , brevi

tium tenuit. Notarunt curiofi ab illo Fran-

quod cogito, faciendum, ne nunquam faciam. Porro

ciícum Borgiam, qui animam agenti aftabat

e lu&tulo femper oculos in (ignum Chrifti

fixis continenter oculis, ad«o (pectatum blan-

cruci affixi, vel B. Mariz Virginis intentos

de atque hilariter , ut vel ea' re focietatem

ac defixos habebat.

Quoniam

[2201

593

tem füfpie.

illi f(atis commendafle, munerique Prepofiti

rabat identidem, percontatus e(t nonnemo;

Generalis fücceffurum illum augurari vide-

ecquid male haberet: num qua re indigerert.

retur. Biduum fere amiffa voce Laynes ja-

Nulla, xefpondit, neque fujpiria ifla delor , fd

cuit: animo tamen in res divinas intentus.

confolatio exprimit.

Nec vero caufa fuit ambie

Hora tandem no&tis fecunda, decimo quarto

gendi: nam alias cum ad mortem laborareit,ï

cal. Febr. anni 1565. vita hac mortali decef:

amico perfamiliari afferuit, fefe ex coníciene

fit tertio & quinquage(imo etatis anno: egre-

tia tantille/ópere, quam adhuc Deo impen-

gio fociis dato morum , vitzque innocenter

derat, tantam baurire voluptatem, ut vix

exacte exemplo, quod non mirentur folum,

animo capere poffet : Quanta, fubjunxit, fu-

fed & imitentur pofteri : Romanis vero civi-

tura eft , quando. poft- alios ejusdem. INuminis glorie

Vita1, 1. bus luctum

exantlatos — labores . optimus Pater. ac. munevator

€.

12«

7

, füique ing?ns defiderium reliquic.

nofler. smorbum , quo extinguendus. fum ,. féroulo

VII. P. Vincentius Caraffa, octavus focie-

füo immiferit? Quoniam vero nihil petebat:

tatis Generalis, tanta cura pauperum, agro-

Quz circa illum, aut ipfi fierent, conten-

rumque obíequio fe addixit (nominatim in

tiffimus quondam familiariter illi diximus,

valetudinario S. Joannis Lateranenfis) ut le-

fieri non poffe, quin aliqua re, officio-

thalem morbum contraxerit , quem prafen-

ve quandoque opus haberet, cum tamen

. tifcere caepit 27. Maji 1649. nec tamen ape-

nihil unquam pofceret ; Ad quz ipfe: Quid

ruit vel poftridie, etíi ingravefceret, dolorem

velle, inquit, potef? , aut petere, cui ad/ünt omnia?

de more fuo filentio tegens. 'Quippe nifi ne-

Deum annuens , qui unus eft omnia illi ,

qui ipfüum poffidet, & poffidetur ab fpfo,

ceífitate coactus domcüifum No(bdoc/hium

t

xond-

*

'Titü?äs XCPHL Mos.

--

441

Quod reiponfum dedit vultu & ore ceeleftem

mas habuit

hilaritatem ita (pirante,ut nos intithos pietatis

Numen;

; confirtavitque pr;-ceeaturum fe

ut eum, e

jusque regimen profperis

fenfü affe&i, & in lachrymis effu(i, nihil ultra

rebus ad univerfz

ecclefie bonum cumula-

s.

reponere, aut fari poffemus. Medico morem

ret. Et quia idem Italiz affift

ens per abíen-

ggrebat ad nutum, & quamquam non (ine gra

tiam fuam fauftis Vincentii

. viffimo labore furrigere fefe e ftrato valeret,

precibus imperti-

tus non füuetat, petiit, ut n

€ iis fruftraretur:

ad nonnihil cibi. potusve fümendum; quam-

quare & illi, & nobis,

diu tamen colle&is viribus potuit , quidquid

qui in conclavi reliqui

eramus, majore etiam

Qquam prius vigore

prebebatur, fumpüit. . Cum qu/* aljquando

profpera jcomprecatus

ft. Demum morbo

medicis fuggeffiffet, hzc & iíta iilius guftui

indies invalefcente, poft eluía omhia reme-

magis arridere, ipfe homine placide & (ine in-

dia humana, die 8.

Junii, quiin feriam tertiam

terruptione audito, converfus ad medicos:

incurrebat, ad dimidiatam o&tavam matuti-

Domini, ait, quidquid lubet , prafcribite , nullius vei

nam, quarto & fexagefimo zetatis anno, Ghri-

babito refpettu ; fiquidem INumine propitio, quidquid

fti1649 inter faorum lachr

niomine vefiro mibi porrigetur, bauriam. Et obíere

ymas, precesque

totius domus, & íocietati

$ Romz degentis,

vatum eft, i quis per immodicum amoris af-

mortem tamdiu, totque vo

tis expetitam pla-

fectum, aut ignorantiam importunior illi fo-

cidiffime oppetiit, ut virim

immort

ret, nullum molleftiz (ignum ab eo przbitum

omnis exortem Deo viveret.

al 2m pævi

fuife, tamerfi, qui przfentes aderant, nonnifi

VIli. P. Francifcus Piccolorinius nonusNdot, e,

gravate intempeftiva illa officia fpeCtarent.

Süb vitz finem cum mente oberraret, quod B.

Societatis [efü Generalis erat, cujus dolores2* pret.

R

cotis inftar erant ad illius in

enium, cor, ver- Cogit. n,

Xaverio contigiffe ferunt, illud quoque Vin-

à

centio ufuüvenit, ut fermo illi omnis de rebus

ba mirifice acuenda, & inflammanda, cum!*

admirabili virtutum folidarium exaggeratio-

. divinis, atque ad regimen fpectantibus effet.

Nimirum infitz fanctimoniz radii, ut (iepe no-

ne füam patientiam cumularet füfpiriis gratia-

rum & amoris plenis: Nonmeum, ajebat, /Jo-

lenti, atque invito, ita & mente deftituto foras

mine. [éd tuum eft dicere ; fufficit. Dominz, fis bene-

erumpunt, virtutis habitu, quem piz cogita-

di&tus! Flac mea vifcera debent liquefieri,

dw alïi?, ] /is

tiones, probzque actiones peperere, naturam

beneditius! Commendationem anim

2 recitari

agente,atque ad (imiles impellente. Czterum

r

petens dicebat: Jja ponite animam meam in ia

oxime ante aberrationem, quot diebus 5S.

nus 4dngelorum. . Veni Domine, noli tardare. Coo-

E

uchariftiam exceperat, ac poftremo in via-

venit etiam cum uno & altero

; üt ad figna,quse

ticum : quo poftremo tempore, qui aderamus,

daturus erat,

abfolveretur, cum loqui non pofz

omnes mirifice ad pietatem , amoremque fui

fet)id in agone fecit. Petebat

Oftea lztior do«

permovit. Prefatus enim eft, antequam divi-

lores (ibi alios aliis addi, ad i

j

4

0s exandandos

no Pane fereficeret,fe de facro viatico fumen-

do magna fua voluptate monitum maxima

paratus in milliones annorum. Jo. Cardinalis

de Lugo illi a Pontifice benedi&i

onem attulit,

participaturum : quando fanéti(fimum Eucha-

Preces pro fe fieri non aliter vol

uit, nifi ut mo»

riftiz epulum vitz quidem tempore ejus ama-

reretur, benedicens Deum.

Inter dolores,qui

ritudinem micigat, fub mortem vero in viati-

tota illi vi(cera exurebant,

dicebat lztus cui«

Cum acceptum, vere viaticum eft. viaque ad

dam Patri: Morimur; & r

idemus. Aquam;

beatam zteroitatem. Deinde habere fe, age-

quz illi recreando allata fü

erat; ut biberet;alie

reque bono Deo gratias, e&ternasque acturum,

quando totam effundebat, & dicebat: Libemus

quod eoloci ac temporis eum adduxiffet. Pra-

Deo ! boc enim e[]

& queerere delicias in cruce, in qua me

'terea femper deftinaffe, quafiffeque illud im-

pofeit. Deus.

Serva tnibi aliquem zfngulum in tua

penfe, ut omues folaretur, quantumei fas ef-

cruces crucifixe wà Sefa !

Ecce wme ad patiendum am-

et, Denique ne poft mortem quidem quid-

pitus (9* amplius,etiam per totam eternitatein, [i tibi fio

quam adeo cordi habiturum, ut fecundas, ad-

p

laceat, Deus! Dixit cuidam hijariore quadam

veríasque res focietatis. Hazc cum pronuncía-

fpe undequaque perfufüs, quod, cum Deus in»

ret,fatis apparebat,illum loquendo non parum

cipit auferre timorem qüendam (ut

i

fetune

laborare. Etcerte perzgre fenfa fua exprime-

ii

i1

experiebacur) pati fit res longe dulci

ma,

A«

bat propter íammam imbecillitatem. 1taque

nimabus etíam,

quz in purgatorio patiuntur;

rogatus eft ab aliquo aflitentium, ne ultra fe

fe crebro ardent

erque inter dolores, ac zeter-

torqueret. Cui Vincentius: Non moleftie,ait, féd

n felicitatis de

fideria commendans dixit; fe

magno folatio mibi illud eft. 'Tum iis, qui aderant,

omnia ea facra, quz ad intentionem Genera-

univerfzque focietati bene eft precatus. Quod

lis tunt aliquot hebdomadis,

illis tranfcripfif-

ut rite faceret, brachium illi attolli oporcuit :

Íe: nempe ut illz apud De

'vel idem nec ad hoc fat (füpererat virium. Si-

um optime omnia

expedirent negotia , pro qui

bus illa facrificia

mul miffus, qui a füummo Pontifice indulgen-

deftinari poffunt ;

quz ars felici fucceffu fo

tiam, bonamque,precationem poftularet;

/ $

let a Deo coronari. Cum a&

us fidei faceret,

quam ipfíe cum fipBülaris in Vincentium be-

rogabat beatiffimam Virgine

m, ut, inquoille

nevolentiz fignificatione illico conceffit ; ut

dc , ceret,

€ fuz fidei plenitud

ine illa fupple-

qui ab ipfo morbi primordio corporis illius va-

ret. Poft Communionem audit

us eft aliquanes

letudinem medico fuo fedulo commendarar,

do dicere: Domina, patere,

quef, ut merita tua

abiturientem animam votis, & quo licebat, fa-

offeram Deo meo,

cum enim propria non babeam, nift

vore profequererur. Cum igitur a Pontifice

tua offerrem, vac

uus in con[pettu Domini apparerem.

rediiffet Italiz affiftens, egrum eo nuntio re-

Cum id per vires adhuc poffet, per quartam

€rcavit ; qui & grates fan&tiffimo Patri maxi-

horm partem nuäis huqxi genibus

perftitie

AR. P. Loin. szl.-Man. Jom. 41,

PFEGDS,*

Bib'liotbecæ Manualis . Concionatorie

442

ut B. Virgini dedicato die Sabbathi

nedicere , ut-poffitis vefpondert buic' benificioYoeftra

petens,

.

vocationis, && pervenire in regnum celorum. Tn no«

Tnori

9)

ffet. Obtinuit, 17. Junii anno 165 1.

extin&tus. Defiderabat per morbum aliquan-

mine Patriss6 Filii, €9 Spiritus fantti, Amen. Gra*

atam Dei voca-

do videre ccelum e feneítra, & dicebat: Hev,

tiam quoque implorat, qua r

Mox fefe colli-

tionem habentes, falvi fiant.

quam fordet terray dum celum afpicio! Tum Deum

& blande, füaviterque cum Deo collo-

cceli coram tota ejus cüria adorabat. Soepe

gen$, :

illi in ore illa:' Paradifus! Brevi, brevi! fpero

quens, ver(us ali

quot e Plalmis ufürpabat, ut

illum Satcabor , cum apparuerit gloria tua.

Et:

iflic evimus.. Magnificat (pe , ac tenere fecum

3

; illa potiffimum: Et exultavit Jpiri-

uemadmiodum defiderat cerous ad: fontes aquarum

Hn,

repetebat

ita defiderat anima ad te Deus. Et id genus com-

luöwr

tus meus, &9c.

- DDolores , ajebat, pro amore Dei

fant imenfura itinevis furfum.

plura: Crucis fign

o fefe frequenter muniebat,

cum patientia tolerati

gens: Nihil vero cru-

Quare oportet menfura

m iflam babere bonam , con-

aqua item luftrali afper

illitatem labefa&are,

ciare, animique tranqu

fertam & coagitatam.:' V oluit Sacrum in SP.

ita vixerat, vidébatur. Rogante focio, memi.

Ignatii cubiculo celebrari: & per illud petiit

nerisne rogare pt

o fociis? Dubitare mibi vide-

animam füam immergi in fanguine Salvato-

atus. fim futurus.

ris. Quo plus patiebatur diros illos, & lon-

rvis, inquit, quafi vero tam ingr

L

Viti

Oleo jam facro cum inungere

tur, fedato ani-

& 10

giffimos calculi cruciatus, eo fe magis ad red-

e, ecquando

dendas.Deo, quafi pro novis beneficiis ; gra-

mo ad fingula refpondit: rogavitqu

tias effundebat , confeffione quotidie fzpius

oCtauus e]et

a B. zlgatbe fefto dies, cras,

inquit fo-

B

lle: Hic vite nofire terminus e[1.. No-

inftitutas quóusque denique expiravit.

cius; tum i

Vita f.

&e, quz fübíecuta ett,

identidem illud balbu-

IX. P. Alphonfus Salmeron unus ex primis

tiens iteravit: /n vita& eternam: Ec: Hodie vite

2,46.,

S.lenatii fociis, [entiens vitz finem imminere,

libris claufis, rebusque aliis omnibus valere

erumnis tandem eripiar : U(urpabat & illud : Le-

tabitur anima mea in Deo meo. . Quid ita hilaris

juffis, hoc agebat unum,

quafi jam univerfz

carnis viam ingreffurus, medicis ,

ut folent,

effet interrogatus: Quod, inquit, mifericordie

Sanctorum litanias

animum blandis verbis &groto addentibus,bo-

vias patefacere inceperit Deus.

no uti animio effet,non adeo cito interiturum:

frequentius recitari Juffit, quo

dque attentiffi-

Conftanter ille, quod 'e';vvenit,"fore, ut vivorum

me afcultavit, de Chrifti cruciatibus Evange-

e numero brevi eriperetur,affirmabat. Dicen-

lium: In quo repetere quzdam loca anagno-

te altero : Confidé, Pater, equidem daboope-

ften recitandojuífit. Cum vox jam defecitfet,

[P)

labia agitare, crucisque fi

[e)

num manu eftinge-

ram, quo ad licebit, uti convalefcas. 'Ad hec

ille: JDa fotius operam , bene ut moriar , c&lumque

re, deficientibus tandem membris, oculos in

etam : ld enim tnea permagni vefert $. quoniam me-

Chrifti de cruce pendentis, Deiparzque vir-

lior éft imiféricordia Domipi fu,

per vitas. Interroga-

ginis effi

.

giem defigens acquievit : quibus tan-

hilari vultu

dem ocu

lis fractis, claufisque placide in Domi-

tus a focio facerdote, ut haberet,

no obdormivit, ut fomno captus videretur,

reípondit: Oblatum eff

de praterito , prefenti, &&

libenternernortem obi-

juxta illud Prophetz : Jp pace in id ipfum dor-

futuro. Alio quzrente,

ret, dictum illud Epifcopi

cujusdam apud Au-

