comparanda : Propterea & ille

'ait: Defece-

nis retardant , ad bona agenda iafitmas effi-

vunt ficut fumus dies mei,

ciunt , ad mala pronas con(tituunt , ad dia-

XXIV. Sicut fcorpio facie la

»mbït; & Caü-' Berchior,

bolicum inftin&tum , paffionumque impetum

affequendum , faciles reddunt.

da pungit; fie peccatum in principio per ten- V, peccat,

ïä

$ Ambrof

tationem allicit, & ultimo per mortein zter-

ii i

$. Anton.

XVIII. Sicut corpus mortuum non poteft

pnam officit. ldeo dicebat David:

Non eft pax

p. 1.tit. aliquem juvare , nec ab aliquo juvari , ita

o[fibus meis a facie peccatorum meorum.

]1

7. € $* morthus per peccatum in anima , non eft ca-

XXV. Sicut qui cogeretur, guttulam mel- pac. Alv.

pax operis boni , quod fit pro eo., in quan-

lis in tnagnum vas fellis & abfynthii injectam to. . 1. r.

tur elt ipfum fatisfadtivum 5 nec per fe fa-

potare, non dulcedinem, fed amatorem fenti- p» 1. €. &

$ nf

Wncu

tisfacere pote(t per opera, quantamcunque

ret ; !ta qui modicam, &umbratilem peccati

Gilit.

poenalia , ut jejunia, peregrinationes & elee-

dulcedinem , tot angoribus , & conícientiz

mofíynas, & hujusmodi; Peccator enim ini-

accufationibus circumdaram bibit, concupi--

micus Dei conftituitur propter offenfam com-

tam fuavitatem experiri non valet.

$, nít

miífam.

Durante ergo inirmicitia non acce-

l, deft

.XXVI. Sicutis, qui bibit , in a&tuali in- Manfi difc.

61l2

ptat Deus aliquam fatisfactionem , cum de-

temperantia fua nihil aliud fentit , prater- ao. n. 3.

ficiat amicitia , qua acceptatur.

a

quam guítum vini & faporem illius, poftea

lfac'. Alv.

XIX. Sicut zgrotus cibos dulciffimos, &

vero peregrinos ebrietatis experitur effetus ,

tO. I.

opiparos averfatur, non quía illi amari fint, fed

propter damnum , quod animz & corpori

procem.

quia ejus palato humoribus noxiis. infedto ,

adfert ; eodem modo quoad peccatum acci-

: dere folet; dum enim committitur, magnam

amari videntur; ita homo peccati tabe cor-

ruptus, & prope exanimis effe&tus, virtutem

. fenfualitati & inordinato appetitui przbet fa-

$, Ctty

ori non admovet, non quia illa fit injucunda,

tisfaCtionem, mox vero ut patratum eft pec-

0.5 a

pop.

fed quia palatum animz, perditis moribus,

catum, acerbiffimum peccator experitur re-

qua(i malis humoribus vitiatum, ejus fuavi-

morfüm ; quia peccatum noftrum contra nos

elt femper.

i

tatem non valet percipere. .

XXVIL. Sicut mulier ad tempus quidem Rup. Abb,

$.Bem — XX. Sicut fi quis in aliqua domo haberet

to.2. f.12, perpetuum cenfum, qui illam irreparabiliter

diffimulare poteit , fed tandem parturiendo,l. 6. in

——

doloribus atteftantibus , occulta prodit ; fic Ofeam.

à 1. C 4.deftrueret domum , non folum unius anni

ceníum , fed infinitorum annorum ceníus ei-

quisquis ejusmodi eft, peccatum füum utcun-

'que diffimulare ad tempus, & abfcondere po-

dem auferret! fic & qui feipfum irreparabi-

Mirfi

liter deftruit, non unius diei fervitium folum

teft ; fed in tempore fuo cuncta cordis ejus

occulta cum dolore manifeftabunturj; juxta

4' LT l.

fibi aufert , fed totius futurze perpetuitatis

innumerabilia, infinitaque fervitia ; Non enim

illud : INVibil opertum , quod non veveletur , neque

occultum , quod non fciatur.

fola przfentis temporis fervitia Deo deben-

XXXVIII. Sicut efca in hamo decipit pi- Dionyfius

tur , fed etiam futura, quz tanto przftan-

tiora funt prifentibus ,

fcem; fic peccatum fallit peccantem , quia Carth. de

Al

quantum gratiam

dum vane impieque delectat , ad triftitiam*

horm.

gloria antecellit.

ecc. a,1g.

2' ll l.j

fempiternam perducit.

]l CI l:

Author,

XXI. Sicut qui fufcipiunt jugum Chrifti ,

. XXIX.Sicut fumus apes fugat,& foedus odor $. Bafil. in

oper.imp Chri(tus eos delectat in fpiritu , ne fatigen-

columbas expellit ; ita Angelum vite no(tra Pfalm, 33.

hom. 24: tur in bonis operibus ; fic & qui jugum fufci-

cuftodem abigit, multalachrymarum afpergi-

piunt diaboli , diabolus eos deledat, & de-

ne dignum, ac graveolens peccatum.

Hllgo ;

cipit, ne difcedant a malo impii usque ad

XXX.Sicut columba accipitrem fugiens,mu- Stapleton,

djn

mortem íuam.

$. Hiero-

tat femper locum,ipíisq; etiam vepribus ac fpietex- 3. in

XXII. Sicut mare fervens quiefcere non

nis fe ifüergit,nec tamen fic evadit;fed fatigata

om 9.

nym.?pud

poft Pent.

Manfi ditc,

hoftiin pradam csdit ; fic peccatores undique

1$. n. 6.

poteft, fed redundant flu&tus eiqs j &Vreyol.

urget

!

m ituhläs/ CXIF. : Peccatum

8ot

uirget confcientis & gehenns metus, nec ta»

codleftium & f'pcciälium auxiliorum abun-

men illum evadunt. Unde dicere coguntur

dantiam non aífiftit, ficut facturus fuiffet,

cum Davide: Cor meum conturbatum efít in

fi, quantum humana fert fra

ine, & formido mortis cecidit fuper me.

culatam fe confervaffet.

gilitïas ; imma-

Jae Alv. |— XXI. Sicut paterfamilias furem fíua dili-

. XLI. Sicut adamas magnetem fua prafene s. vranc,

to. 2. l. 1. gentía jam non valentem fugere , finit plura

tía impedit, quo minus ferrum fibi attrahat; sales l. 4.

S

P.64* fürari; ut comprehenfum evidentius de fur-

nec tamen magoctem ideo naturali fua virtu-c. . de

LUENT

Va

to convincat, & feverius puniat ; ita Deus

te & proprietate privat, fed fofum pro tunc amor.

peccatorem finicin plura peccata labi, ut gra-

eandem fuípendit; videmus enim per expe-

vius poftea caftigetur.

rientiam, quod, quamprimum adamas a ma«

Amis de — XXXI.. Sicut fi homo aliquis per terram

gnete recedit, fübito hic ferrum ad fe trahat.

gravitate

peccati

exteníus geftaret pondus ingentis turris aut

Eodem n«odo, licet peccatum veniale amorem

L

rupis, etiam(i omnes ei voluptates offerren-

Dei ab anima non auferat, ejus taien «ftum

€. 38-

tur, nihil folatii inde perciperet, donec pon-

refrigerat, ejusque fervorem adeoretardat, ut

dus amotum effet; itanechomo, cui immen-

illas virtutum actiones non

operetur, quibus

fum pondus peccati incumbic , folidam con-

alias incubitura fuiffet.

. folationem percipere

poterit ; Q()ncc Pondus

XLII. Sicut quando calor naturalis nimium Marfi difc.

hoc aþlatum fuerit.

fe in exteriores corporis noftri partes exten- . n. 4.

Dawnnum peccati venialis.

dit, ftomachum magno ad bonam digeítionem

S. Macar.

XXXIII. Sicut hortus, licet quoad omnia

füb(idio privat, ac proinde generantur crudi-

hom. 43- bene excultus fit, fi tamen vel a modica aqua

tates,& pravi bumores;qui febres,aliasa; infir-

illidentis fluminis alluatur, paulatim confümi-

mitates mortales caufant : Eodem modo fi cor

UTR

tuür ; ita & animus hominis tandem collabitur,

hominis chriftiani , quod ad Creacorem fuurn

peCCaS 2

- fifrequenter a peccatis venialibus infeítetur.

diligendum omnino intentum efle dcberet,

S. Ambrof.

in

XXXIV,. Sicut in ftipulam ignis exiliens

perinordinatas affeQtiones ad amorem diffun-

^ inheret, donec omne, quod corripuit, ab-

datur creaturarum, amor ille, quem Creatori

fumat ; ità vel exigua fciatilla peccati, fi quo

noftro debemus, tanro magis intepefcit, & di-

iC AN, 3

vitiorum fomite fuerit excitata , grande in-

j

15 hT.

minuitur. UndeAlvitale format argumeptum :

cendium excitat.

Si magna perfectio, magna charitas eft, & ma- Alv, Tom,

S. Chryft... XXXV. Sicut in corporibus, quz vulnera

.1.c.4ï'":

in C. r.

gna chariras eft magnus amor,& magnus ac ar- i. li, s.

neglexerunt;febres gignunt & pu:refa&iones,

dens-amor eug , quem amamus, nec leviterb 2 c 16,

Galat.

ac mortem denique ; itidem in animis, qui pu-

3

contriftare permittit, quomodo eximie amabi-f 1073.

filla diffimulant, majora iavitant.

^

E

-

musDeum,& perfectam erga illum charitatem

S,Anfelm. — XXXVI. Sicut pifces decurrente aqua vi-

habebimus, quem quotidianis imperfe&tioni-

nf !

V; de fimnil. varii moriuntur, fi claufürz ipfius minutatim

bus lzdere non veremur? Idetn quoque alioin

( 3.

ct Y12.

ac fzpe crepant, nec reficiuntur ; itaomnis re-

loco fequentem adducit fimilitudinem.

ligio ( monaftici Ordinis preprimis ) funditus

XLIIEL Cinis carbonibus fuperinjeCtus

s!d&m to. 2.

perit, fi cuftodia ejus per modicarum con-

ipforum tum fplendorem fufcar, tum ardore

mj. r, p.

LE

temptum culparum paulatim a fervore fuo

impedit, adeo ut juxta eos p

L ii

ofiti nullum fen-c. x;.-f?ög.

tepefcit, atteítante fcrip

tiamus calorem. Peccata hec pulvis & cinis

dica, paulatim decidet.

tura: Qpifpcmit mo-

funt: pulvis, quia fplendorem charitatis obnu-

'S..; Chrtyf.

^ XXXVII. Sicut juxta precipitium vadens;

bilant; cinis, quia debilitant conceptum ex

ho. 5. ad

charitate fervorem. Videbisaliquosjuftos in

quamvis non decidat, tremit tamen, & (zpe-

POPQ

numero ab ipío fübverfus timore decidit ; ita

meditatione frigidos, in orationes fegnes, in

& non procul peccata fugiens, fed fecus ipía

divinislaudibustepidos quinunquamlachry-

vadens cum timore vivit, & in ipfa labitur

mis irrigantur, nunquam interna fuavitate ir-

; A

fzpius. Tertullianus eosdem fünambuloni-

rorantur, vix compunctionis fenfu tangunturs

$ d

bus in aére füper funes faltitantibus affimi-

& , fi caufam hujus infen(bilitatis fcruteris,

af

lat; Hi enim quovis momento in evidenti

non aliam, quam defectuum multitudinem,

funt przcipitii periculo, & communiter talís

& in vitandis modicis peccatis iofignern ofci-

effe folet infelix ipforum exitus. ;

tantiam invenies.

Manü diíc.

XXXVIII. Sieut vulnera modica non cu-

XLIV. Sicut modici fumptus imprudenter

Ibidem.

QO 'n-j LC

rata infiftulantur, & fanam carnem corrum-

iterati magnam etiam fübftantíam exhauriunt

punt: Eodem modo culpz, licet leves, fi non

& dumminus putamus, divitem pecuniis, va-

cutantur, fed ne

:

cuum & egenum relinquunt: fi per levia pec-

tualem inducunt.

gliguntur, gangrænamfp!iri-

ry(ts

cata paíTionibns crebrelcentibus , & inlolen-

, de

Alvar.to.. XXXIX. Sicut qui affuetus eft loco infimo

tius fe oftentantibus, virtutes fübruuntur, &

ff

2. . 1- P. cadere, facile cadet, & ne(ciet fübfiftere in lo.

1. C. 12,

ingruente gravi tentatione, dum ei quis affen-

M

co fuüblimi pofitus ; ita qui modicis peccato-

fumprzbet, manifefte deficiunt. Sunt veluc

f in

rum levium tentationibus vincitur, gravi ten-

irremiffz zgrotatiunculz, quz vitam quidem

1 33'

tatione pulfatus difficulter a

non diffolvunt, fed ita corpus extenuant, ut

ftabilitate retinetur,

gratia in mentis

accedente aliquo gravi morbo ,. corpus vires

Hugü ,

XL. Sicut nemo habitat libenter in domo

non habeat refiftendi.

;

htol

Cardinal. plena mufcis, imo fugit & abominatur eam:

XLV.Sicutbalifta quzda

m, glcbo fus vafti- Manf dife,

Sic Deus mentes muícofas declinat: Nec ha-

,n

tati proportionato onufta,habilis eft,& idonea,8 n s.

f

bitatin animabus , peccatorum venialium for.

utrepetitis explofionibus turrim quanda opti-

Duj

me munitam in terram

mo:-

dibus contamínatis; id eft, per gratiarum

;proücrnerc & de

i5 FIETT 3

liri

2

$92

iadibliotbecee Manudüs Cöncigkatoriæ

fitze, fitamenuna ex illiä difcordet, hxc unica

Ts

]iriv-rporüït, & tamen parvulus quidam clavus

f

digitilongitudinem duntaxat habens, ad eane

totum confundit , & de(truit aliarum confo-

(

dem militarem machinam inutilem redden-

nantiam; ita quoque obfervantia novem prze

dam abunde füfficit: Idem quoque in hac fpi-

ceptorum proríüs eft ad falutem inutilis, (i

rituali militia, quz ab animo contra infernum

vel unius duntaxat przcepti obedientia defi-

IE

geritur; contingit : Etenim unica culpa ve-

ciat : Omnem enim inftrumentum muficum,

nialís, unicainordinata affe&tio, unica demum

ut Philo Hebrzus ait, deficit ; etíamfi unum

*

tbidets

non penitus refrgenata paílio fatis fuperque

tantum. diícrepet.

fufficit, ut, dum cum adveríario pugnam ine

. LL Sicut fzpius

domos zdificantes homi- S. Chryg-

ire paramus, omnem noftrum vigorem & for-

nes, & te&tum imponentes, unius tegulz ex- ho, 19. ad .

[

titudinem plane enervet. PharaoMoyfi indul-

cuffz curam non gerentes, totam domum per- POP-

diderunt; & in veftimentis hoc ipfum evenire,

gebat licentiam, ut omnes lfraelitas ex ZEgy-

m B

pto facrifiei: offerendi caufa educeret , cum -

quis cernere poffit: etenim parva in illis facta

j

hac tamen conditione , ut greges & armenta

fciffura magnam facit disruptionem : Hoc & in

[j

fua poft fe in ZEgypto relinquerent.

Idem

torrentibus multoties evenit, etenim G illi, fi

quoque eít aftuti ferpentis gehennalis arti-

vel minimum cceperint ingreffum, totum in-

i

ficium: permittit enim, ut in multis bonis

troducunt fluentem : Ita & tu , licet te un-

j

operibus exerceamur; ita tamen, ut peccato

dique munieris, fi tamen aliqua pars immue

alicui veniali per affedium adhzrefcamus.

nita demiffa cft, etiam hanc diabolo obftru

*

C)

£

:

Porro Moyfes , cui latentem füb hac a Pha-

ut fis. ab omni parte firmatus,

]

raone data licentia dolum fuboluit , eidem

. LH. Sieut filia Pharaonis nunquam

fibi per- Manf dife.

K

Pharaoni proteftatus eft, dicens : JNon retma-

füadere potuiffet, eundem illum puerum, pro- 2€. n. ?

fuplte. it

WHebit ex eis ungula. .

reffu temporis , regoum illud decem feve-

Sexat.t&r l

8, Greg.

XLVI. Sicut ad

lucem folis mini;ni cón-

riffimis flagellis percuffurum , ab eodemque

A

1

.

l 4. Dial.fpiciuntur atomi, qui fole abfente oculis

patrem füum in maris Erithrei undis fübmer-

€. 40.

etiam lynceis invifibiles fünt : ita culpz etiam

gendum effe; fic quoque peccata venialia in

a!

t

lzviffimz, quas nos nibil ducimus, vel non

primis principlis, eo quod exilia fint, nobis-

advertimus, adt minime agnoícimus, coram

que fatisfa&iionem & complacentiam pariant,

Nider,

oculis Dei graves fünt, quz proinde a nobis

non repelluntur, aut fugantur a nobis , imo

li

ex ejusdem Dei ordinatione per

j

fovemus, & nutrimus ea, non confiderantes,

ignem vdif

*s

luendg íunt.

uam nobis in progteffu temporis caro

? fint

8. Auguü.

XLVII. Sicut quelibet ex módicis plagis

pretio diluenda..

f. 144. dé modicum poteft faluti corporali inferre peri-

Relapfus. ii peccatum.

t

culum, veruntamen omnes fimul jun&tz vires

TIII. Sic

ut is, qui eandem fe

brim incidit,koüganh

t-gmp.

] Stpletin

corporales adeo extenuare poflent,ut deire

graviorem femper experitur, ita ut deniquel. 1. dife-

tat j H

omnino a medicis defperetur ; ita cum anima tel. €. 19«

QV

ceps alteri füperventuro malo nequaquam

poffent refiflere : Eodem igitur modo licet.

ab zíftu concupifcentig ad priftina peccata

fingula peccata venialia animam necare ne-

frequenter revocatur,denique omnino a Chri-

*

queant; attamen quia quodlibet pecc

atum.

fto, velut veroanimarum medico, deferitur.

&

veniale fpiritualem animz vigorem debilitat,.

LIV. Sicut ii , qui in luto fe verfant, quo S. Ambr,

t

tentatorisque vires & temeritatem valde ad-

magis volutantur , eo amplius inquinantur ;in Pf. j,

*

auget, contingere poffet, quod a tam impe-

ita qui femel luto improbitatis afperferit, nifi

tuofo infeftaremur iniultu , ut inecmes ,.ac.

ab eo velociter exiliat , gravius (ibi dedeco-

aliunde usquequaque haud bene provifi ce-

ris füi coenum per fingulos di

es quulgntæ

Suple,

deremus turpiter, & laberemur.

converfationis obdueit.

ab initio Stapl. tex.

tert. 6,in l

AlvariLo XLVIII. Sicut compedes, qu& affectus te-

LV. Sicut qui cerafa manducant,

m o

f. 70

non nifi duo aut tria manducare proponua

, 2 inDom,

Qd

nent infimis rebus ob(tridtos, ne ad cocleftia &

dxl I. poft

[

füperiora ferantur, funt catenz , qua manus

fed illa tria (ua dulcedine ad viginti, imo a

Pent.

t

centum trahunt , & graviter valetudinem

animz ligant, ne noflram perfeCtionem ope-

rentur; ita retardant hec lzvia peccata hinc

ladunt ; ita unum peccatum repetitum ad -

migrantes ad gloriam. Quantum damnum hoc

frequentiorem repetitionem allicit. .

K

fit, norunt illi, qui fciunt, quam intolerabile

LVI. Sicut animalia, quz anguftas venas Idem tex.

habent, ex veneno non facile pereunt, q

uo.- 2 inDom.

malum eít animz hinc difcedenti, vel ad mo-

)

mentum Dei confpeétu, ac fruitione privari.

niam virus ad cor facile

penetrare nequi

.t;g'

Manfi difc.

,1. t-po(l:

XLIX. Sicutferculum pretiofum, fi multis

qux autem venas amplas fortita fant , cele-

18 2.12. contegatur mufcis, propter hoc (uam quidem

rius vetieno extinguuntur; ficqui confcien-

non amittet füb(tantiam & faporem, verunta-

tiam anguftam ex timore Dei & juftitie ejus

.menis, qui inde guítaturus eít, faftidium illius

habent, difficulter venenum peccati in cor

propter hoc facile concipit, & naufeam: Eo-

admittunt, quibus vero larga confcientia eft;

dem quoque modo in preíenti propofito no-

nullo timore conftridta, facile cuilibet pecca-

ftró dicere poffumus, quod, tametfi culpg ve-

ro confenfum prebent.

Idem tez,

niales nos Dei ataicitia, bonorumqueoperum

LVII. Sicut qui fepius in carcerem conji-

6. inDorm,

meritis haCctenus comparatis non privent, Deo:

citur, tandem verecundiam & pudorem car-

BIB. v.s. a

3.Quadr, .

tamen aliqualem difplicentiam & naufeam af-

ceris exuit, nee detentionem magpnopere cu-

-

f

ferant: Quia tepiduses, incipiam te evomere.

rat; fic peccator fzpius recidivus implet il-

r

[bid. ditc.

L. Sicut, licet ex decem illis chordis no-

lud Jeremiz ;

;Frons mercgricis efi tibi, ne('cis:ïerem. 3.

17.». ? yemapt (int ad harmoniam faciendam difpo-

erubefcers.

Vi

-LVIIL

ep*adRu&l

4

x

itulus CXIV. ;;Peceatum? |

Be

j

Ahidean.

-LVIII, Sicut veftis ex nimio ufü tandem

quis judicetur idololatra, qui duö grana thüe

fic deftruitur, ut reparari nequeat; fic pec-

ris offertcreaturz,quz debuit Deo offerre ; &

cata in confüetudinem dedu&ta ita debilem

ille non judicetur idololatra, qui totum fervi-

animam efficiunt, ut nec infpirationes Dei,

i*j

titium vitz, quod Deo debuit offerre, offert

(

N

nec h

»

creaturz. Imo, ut S Be

ficiant in ea reflauranda.

minum adm-onitiones,vquidquam pro-

V

rnardus ait, in ipfum S.

BBTh-ft e

defzvit Authorem , &,

L

Tbidem.

LIX. Sicut ii, qui juxta rapidiffima flumina

Deum perimit.

. quantum in ipío eft, deRe

' für,

Omnino enim vellec Deum

s- Chfy[o

commorantur, auríbus ufu obfürdefcentibus,

peccata füa aut vindicare non poffe aut nolle,

MT

moleftiffimum aquarum fragorem, fine ulla

! popq

aut nefcire. -Vult ergo eum non effe Deum;

moleítia perferunt, fic confaetudo delinquen-

quia, quantum in ipío e(t, vult eum effe aut

tium diminuit admirationem deli&i, facitque

impotentem , aut injuftum , aut infipientem.

ut parum de eo emendando cogitetur.

2. Ex eo, quod Deus facit in vindictam pecca-

"ïþidem.

LX. Sicut, qui vicinum habet fabrum, cu-

ti; Nam tefteS.Bonaventura, nihil poffet co- $ PDonav;

jus mallens die no&eque incudem ferit, prin-

gitari, quin Deus fecerit propter odium pec. in dizc faly

E

cipio quidem molefte fert, & fomnum in-

cati; ipíe enim propter peccatum femel dif-c. 1.

quietum ducit; tandem tamen diu affuefa-

ipavit vere omnia opera fua, fcilicct totum

&us nihil molefliz percipit, fed inter ipfos

mundum per diluvium. Alii Reges & Potene

i&tus altum ftertit; fic peccator ab initio qui-

tes in przjudicium odiumque (uorum inimi-

dem füos remorfüs fentit, fed confüetudine

corum depopulant terras eocum, Deus autem

Mesf i

&.ufu peccati ita induratur, ut nullo con-

diffipavit terram propriam, quia peccaturm

PU

!]

fcientiz, quantumvis valido ictu excitetur.

intraverat terram tuam. — Alii homines pro-

. Staplet. in . LXI. Sicutcum intus in domo omnia plena

pter vinum corruptum non projiciunt in mae

Sexog.tex. Íunt tumultu , & ftrepitu , audiri non poteft,

S.

re va(a aurea, vel argentea, (ed (ervanc vaía,

qui foris pulíat, nifi fortiffime & crebro id fa-

& vinum effundunt: Deus autem non folum

cíat; fic a eorde infanis cupiditatibus pleno

audiri verbum D

peccatum, fed etiam vafa peccati, id eít, creae

ei non poteft, niür fortius in-

tonct.

turas nationales ad imaginem fuam factas, &

füo pretiofo fanguine redemptas in odium

' ;bidem,

LXII. Sicut ignis Fcintilïa, facile accendit

ligna arida, ditficulter vero viridia & humen-

peccati projicit inoceanum infernalem. 3.Ex

€o, quod ordinavit, ut poenitentia peccatori«

tia abfümir ; ita auxilium Dei recenter lapíos

facile, difficulter autem aut omnino nunquam

bus poenitentibus femper valeat; nam, ut re-

&eS. Auguft. colligit, conftat ei peccata mul- . Aug. de

diuturna peccand

*

i 'confuetudi/nc obduratos

tum difplicere. qui fem

convertit.

i

per przfto eft; ea per vera &

fu.

Staplet. in

poenitentiam deftruere. Si enim ea amarer, f*l? Pen.

L [, dm*

LXill. Sicut foporiferis febribus foporatos

text, 5.

fi vellices, & maguis clamoribus a fomno ex-

non ita femper deftrueret. Sed femper di(truit ^ 5

dC 19

peccata, quz invenit, ne folvatur, quod creas

Z

"

cites, attollunt quidem oculos, fed mox hu-

vit: nec corrumpatur, quod amavit.

moris abundantia füppreffi iterum obdor-

ÀL. Quia ipfius etiam. Chrifti grav [ma offenfa

miunt ; fic peccatorum fomno, confüetudine

ac voluptate confopitis accidit, ut, fi pro con.

e/: id quod preclare S. Bernardus oftendit, S. Bern, &

j Am.h:.

dicens: Ex con(ideratione remedii, periculiin nat.

Ü Q b

cione excites, vigilare & emergere quidem

mei e(timo quantitatem..- Neíciebam, & ecce 999»

i

. monnihil conentur, confüetudinis tamen pon-

mittitur Virginis Filius, Filius altiffitni Dei,

dere oppreffi in

res delabantur.

! ,pri&inum (omnuq] & mo-

& jubetur occidijfut vulneribus meis pretio- -

fo fanguinis illius balfamo medeatur. Agnoe

Staplet,

. LXIV. Sicut Samfon pritho duobus funibus

fíce, o homo, quam gravia func vulnera,

text.

6.in ]ineis,

deinde nerviceis ; & demum feptem fu«

pro

p

Dom

.43.

quibus fecundu

ivinz fapientiz ordinem

,, inDDmr

Quadr.

nibus novis alligatus fuit, & quanto magis in

neceffe eft, Doglinum Chriftam vulnerari. Si

Dalilz confuetudine perfevevabat, tanto for-

j pof

non eflent hzc'ad mortem, & mortem fem-

T

tioribus eum vinculis alligabat; ip(ique tan-

piternam, nunquam pro eorum remedio Dei

derm oculos eruit, ac Philiíteis illadendum ac

Filius moreretur.

Hinc merito S. Bonaven- S. Bonse,

occidendum tradidit ; ita peccater Dalilz füze,

tura dicit: Apparebit Dominus Deus cumP- 1. ftim;

id eft, carnis blanditiis obíequens, ex parvis

vulneribus fnis & clamabit dicens: videtig^ !

det t

malis majore pertrahitur, & tandem omnino

, [nDomts

crinibus (id eft, verecundia) & oculis ratio-

quanta a vobis, in vobis, & pro vobis paffus

j, p

fum: & tamen ingrati omnia conteinfiftis, &

atl

nis privatus diaboli poteftati tra.di;ur.

cternum,.

pro nihilo duxiítis : Ite malediöïi in ignem

& G

MOTIV A.

Ill. Quia grawg'[äïmum pone eterne reatum ad-

ducit: Si exgo nemo , vel integrum etiam re«

Pro peccati mortalis fuga.

-N;D W

gnum acciperet, ut per unicum diem ià fornas

uia Dei gravifjima offenfa eft : uti colligi

ceardenti jaceret & torqueretur; quanta infa-

* poteítex triplicicapite. 1. Exeo,quod

nia erit, «ternum fievi(fimis & inexplicabili»

Deo cultum debitum, imo & ipfam deitatem

bus inferni tormentis veile cruciari, ut levi(fie

[d en [20

J & v. g. 2uferat ; & idololatriam inducat, de qua Ifaias

( iforfts

ma & momentanea voluptate quis fruatur. .

dixit: Repleta eft terra idolis: opus manuum

IV. Quia funmum aniui cruc

ictuin etiam ín bac Jer.a.v.1 $.

;' Quadfo

füarum adoraverunt,quod fecerunt digiti eo-

vita affert :

]uxta illud Jeremiz: arguet te

.rum. Etincurvavit le homo, & humiliatus

malitia tua, & averfio tua increpabit te.

N

eft vir: neer

go dimittas eis. Nam ut recte

quod Caino dixit Deus: Nonne fi

bene ege-

Id G.e.n.æ.v:,. ?.

S. Hier, in S, Hie

.tfon.,di[currit ridiculum eft, quod ali-

ris, recipies: fin autem male;ftatim in foribus

cp,adRu .

psc«

*

$94.

I)ibliotbecäx Mänualis . Conciongtoriee

N

Ü

$. Aug. fa peciatum aderit. HincS. Auguüinüs pecca-

ritur animä, amiffo Deo, quia vita eft ejuss

(

S. Ifidof;"

i

per Pí36. toribus; ait, non eft locus in his, quz foris

Unde merito 1(idorus Pelu(iota ait: 'Vehe-

funt, quia ibi patiuntur tribulationes,ubi cone

menter miror, ac ftupore defigor, quia fiat, u

fr

epiü. 252e

j

fcientia illos confolatur. Non eíftillis bene fe-

ii quos peccata delectant, cum femper mos

cum, quia bene effe cum malo non poteft.

riantur, nunquam tamen mortuus fe effe;exi-

b

Quisquis autem malus eft, male fecum eft.

ftiment: Unde etiam, quemzdmodum fcripfi-

'Torqueatur, neceffe eft, (ibi, (eipfo tormento.

fti; in quzftionem illud venire poteít, quod ad

f

f

Illi enim eft peena fua, quem torquet con-

rimo fiéctos homines di&tum eft : /n qnacunque

Íícientia füa. Fugit ab inimico, quo potuerit,

die de ligno comederitis, morte meriemnini.; Facino-

t

hi

Seneca ep. a fe quo fugiac?. Sequitur feipíe, inquitSene-

rofus enim , ac ficarius tum demum proprie

98-

ca, & urget graviífimus comes, animi mor-

moritur, cum leges violat, ac (celus admittit;

$ Mincent.

bus, & confcientiz maftix. 'Tuta enim ícele-

quantumlibet alioqui vitz ufüra frui videa-

Ferf,fv llin U.

ra effe, fecura non poffunt.

Multos fortuna

tur. Et Czfarius Arelatenfis, carnem,inquit, Cefarius —

g5 pl d

4

liberat poena, metu neminem. Quare? quia

quam non poffumus refufcitare, plangimus ; rel. ho. 14

Renin q

infixa nobis ejus rei adverfatio, quam natura

& animam mortuam non plangimus , quam

It

damnavit.

Poteft ergo nocenti contingere;

ofumus ad ítatum priftinum revocare.

(

ut lateat: latenti fiducia non poteft. Hinc

VIIL. Quia per peccatum mortale bomo a. Deo .

SOb. 1 5. 'b

Job: Sonitus terroris femper in auribus il-

deferiiur; quod fic explicat Didacus Stella : Did. Stella

YV. 21e

Peccatum, Deum in anima per gratiam exi- in c. 11.

lius, & , cum pax fit, ille infidias füfpicatur.

Levit. 26. Et ipífe Deus: Ponam faciem meam contra

ftentem , ab jpía rejicit, non eo modo, quo ""*

g

y217»

alter te fortior, & excellentior a loco aliquo

0l

vos, & fugietis nemine períequente.:

. V.. Quia turpi[/ime [ervituti fabjicit: nam te-

expellit; nam peccatum non efít fortius Deo ;

ejicit tamen illum per propria demerita: nam

0

$.Ambrof. fte S. Ambro(io, qui facit peccatum, fervus

l.2. deJ e(t peccati, & quod pejus eft, multorum fer-

cum peccator Deum exiftentem in anima, vi-

Ü

tiis turpitudinibusque inhonorat, tunc dici-

C0b.€. 3- yus eft, qui fübjectus eft vitiis, multis fe Do-

v

minis adduxit, ut fervitio ei exire vix liceat.

tur Deus ejici. & expelli a peccatore. ' Vidit

Deus, pluris zítimare nos ftercora, glandes

S.Chry. Et juxta S.Chryfoftomum, barbarum eft pec-

t

hom. 9. incatum, tyrannidem exercens in animam fe-

hujus mundi, quam ipíum, & ideo hoípitium

5, epift. ad

deferit, & abit, tot convitiis & injutiis affe-

Corinth.

mel captam, fed in perniciem eorum, qui

p

ipfum fuüfcipiunt. . Imo ipfius etiam diaboli

&us. Nam f(i tu in domo tua in capite mene-

fz JEthiopiffam accumbere facerés immune

S, Auguft. fervituti (ubjicitur, ut recte S. Auguftinus di-

l

in expof. xit: Unusquisque peccando animam fuam

dam, incomptam, & inhoneftam, & ip(a tan-

Dionyf,

:

epadRom

diabolo vendit, accepto tanquam pretio dul-

quam Domina federet: uxori vero przcipee

Carth, & ,

K

cedine temporalis voluptatis; fíi ergo Efau

res, quz llluftris & Princeps eít, ut menfa

Y, de

miniftraret, nonne gravem injuriam Dominz

EW

ftultum indicamus, dum pro vili efca primo-

[2

Í

genituram vendidit; quanto magis infipiene

huic inferres? Hoc modo peccator cum Deo

a

tem cenfebimus hominem , qui pro viliffima

agit, fuos appetitus & libidines plures habet,

p

voluptate non jus duntax

quam illum, & creaturas Creatori anteponit,

3

vendit ?

:

at füum, fed feipfum

omnia, do-

propter quod moleíte ferens hzc

U

$

.Cy;la'r. de

VI. Quia fum

ime dedecet Chriftianum : nam $.

mum & hofpitium Deus deferit. Unde Dio- Dionyf.

Card.

ncladit: Nihil exitio- Alex apud -

. Cyprianus Martyr, non pertinet, inquit;ad te,

nyfius Alexandrinus co

W

Oper,

. Domine, qui te non diligit; nec diligit te; qui

fius eft, quam a Deo ita deferi , ut nulla no- Maníi difc,

- fcienter offendit. Indignum enim prorfus, &

ftri cura, & providentia tangatur ; necullum 9. n. 4

a ratione alienum eít, ut anima voluntarie

ob graviffima crimina gravius fupplicium ir-

S.Laurent

e.

; delinquens copuletur Ver

p

Dei, & cocletti

rogari poteft. quam ut quispiam a Deo de-

Sponío, ut recte dixit S.

L

a

n

tius Juftin.

ftituatur: qui enim Servatoris Dei ope ac

;

Juftin.

"

i S. Eucherius

:(idio caret, hic fub hoftium ac predonum

f

lt

$. Eucher. . VlI. Quid eff mors anima ;

pre

&

in Caten, indicavit dicens : /n quocunque die comederis, &5'c.

poteftate eft.. Quia, ut S. Chryfoftomus no- S. Chryf,

[

Gen.2. 17.. Mortem dicit animz , non cor-

tat, difcedente Deo, confeftim venit in ani- 9« 19.

j

poris, quia non eo tempore mortui fünt, quan-

mam peccatorum foetor, corruptio crimi-

q

do comederunt; ergo hanc, quam tunc Deus

num, vitiorum putredo, conícientie vermis,

(à

comminatus eft mortém , non eam debemus

& fit in corporis fepulchro vivo fuhus anima

f

accipere, qua caro feparatur ab anima , fed

jam fepulta : Hinc merito S.Bonaventura que- $, Bonav, '

hanc, qua hzc alienatur a Deo, qui eft vita

ritur: Pérdit homo bovem, & folicite eum s.deS.Ma-

$ hr iy

füa, tanquam (i diceret: Quadie me de(erue-

quzrit, equum & non quiefcit, perdit ovem, riaMag.-

j "

ritis per inobedientiam, deferam vos per ju-

& poít eam vadit; fed perdit homo péccan-

q

flitiam ; ficut enim corpus vivit ex anima, ita

do Chriftum , & quiefcit, comedit, & bibit,

anima , ut beate vivat, vivit ex Deo. Ergo

& non quzrit.

d

delerta a Deo anima , jure dicitur mortua;

IX.. Quia omnia merita auferuntur per tale pec S.Dafil.ho.

ex qua tres poftea fecutz fünt mortes; Pri-

catum ; hinc S.Batil. exclamat: Miferandumin princ.

W

h

ma in anima: Secunda in carne: Tertia in

fane fpe&aculum, poft jejünium;poft afperam Prov,

S.Auguft. damnatione.

Et idipfum conürmans S. Au-

degendz vic rationem, poft afIiduas preces,

!

tr. 47. in. guítinus. Quid eft: iaquit, mori ipfius (ani-

poft uberes lachrymas, poft continentiam an-

p

Joan,

mz) quid eft mori carni tuz? eft, amittere

notum fortaffe viginti, aut triginta, propter

ü

Ó

vitam tuam: vita carnis tuz anima tua, vita

animz negligentiam , & incuriam , omnibus

Ms

animz tuz Deus tuus; Quomodo moritur

orbari, ac (imilem effíe eum, qui mandatorum

d i(. an.

divinorum operatione ac quxftu affluebat, lo-

carovamifïa animg, quz vita cít ejus, fic mo-

cuplcf

o r i ituhïuw CX lE Pec'm?um-.y

605

?

* V üdsgs |

cupletiffimo buïdam negotiatori, qui aipli(-

libero voluntatis arbitrio? Eclhbövalblït-.'*: Nam

Pt |

fimas merces fecum efferens ; ac fecu

5doven- libero arbitrio male utens h

to pe

0"101,

& fe perdi-

riculofa maria emenfus, in ip

fo litore' dit,

& ipfum : ficut eniin qui fe

Occidit, utis

]«

?'epm-QSz. i

fra

a navi omnibusopibus repente privatur ;

que vivendo fe occidit;

fed (e occidendo nou

|e

fiquidem hic quoque ca, quix innumeris la-

vivit, nec feipfum pote

ft refüfcitare, cum oc-

boribus, & fudoribus quz(iverat, unico de-

ciderit; ita cum liber

O peccaret arbitrio, vie

monis impetu perdit, peccato nimiirum, non

€ore peccato, amiffi

u

m eft & liberum arbi-

fecus ac firvo quodam turbine preffüs, ac

trium , a quo enim

lu

qui devictus eft, huic &

l-

fübmerfüs. « Hinc (ane, qui virtutes omnes

fervüs addictus eft.

Unde merito alibi hor-

tanquam naufragio amiferit, vox ei conve-

)

tatur ; Implorat auxilium qui fic pofitus eft, tdem i

:38«

j

nit; Peni in altitudinem maris , & tempeftas de-

& noverit füum effe, quod cecidit,

S. Vincent.mer/it me. Et confirmaus idipfum S. Vicen-

non fuum qq. $8. q.

Ferr.£. 1intius Ferr,

effe, quod fürgit. Jam enim lib

ératus agnoe

f, Cæfä!ïu&v

Sabh, poft

fuper verba Lucz: JDiffpavit füb-

Ícens gratiam liberatoris fui:

Mif

/er ego bomo,

j bo, 1;*""

Jiantiam faam: difcurrens ; Ex ifto textu: in-

l

Remin.

quis 1ne liberabit de corpore mortis b

ujus? — Gratia

quit, habetur, quod quilibet, qui peccat mor-

Dei per

Jefun Chriffum Dominum nofirum. Cla-

taliter, perdit omnia bona, & merita, qus

)

rus etenim elt fequens Ofez textus: Perdie

congregavit. Unde (i quis haberet omnia mte»

tjo 1ua, Jfrael, tantummodo in uie auxilium tuum.

: Dl

rita Prophetarum & Apoftolorzum, (i peccaret

PTAR

Xll. Quia opera omnia morifiat, ubi Abu- Abulenf,

mortaliter, ftatim perderet omnia illa, & ni-

lenfis indicat dicens: ope

ra facta in peccato!n c- 23.

)Luc.

hil remaneret fibi, Peccatum mortale ad in-

ftar mortis omnia mortificat. In morte homo

mortali, funt mortua : id eft, tünc,

quan. ! atth, q.'

$

