fatiatur; extindta reaccenditur , ufü crefcit,

" lànà ]

devoverunt.

t deficit , nec rationi

t

bono w

s. Aug L. XIIL. Conjugium mihi bonum videtur, non

-ducitur,

paret , qui imp—:tu

E

.L

dum C. 9.

1r6.deciv.folum propter filiorum procreationem, fed

XXII. Pulchra cito ama

tBr, forda (facileldem com

3

propter ipíam etiam naturalem in diverío fe-

di.

concupifcit : difficile cuftoditur , quod plu-tra l. vin.

xu focietatem, Habet etiam id bonum, quod res amant: moleftum eft poffidere, quod ne-

carnalis vel juvenilis incontinentia , etiamfi

mo habere dignetur. Minori tamen miferia

dl | )

vitiofa eft , ad propagandz prolis redigitur deformis habetur, quam formofa fervatur.

AmdeGaef, ]

Q

hone(tatem , ut ex malo libidinis aliquid bo-

XXHI. Nihil eft quod virilem animum itas.Aug.ap.

ni faciat copulatio conjugalis.

ab arce virtutis dejiciat, atque complexus il- Gran. fol,

NT

729.

$. Ambrof. ,h*

Dignitas.

le, 6ine quo uxor haberi non potett.

1

. XHII. Propemodum non inferioris virtutis

XXIV. Longe plures videas lapíos ex con-$. Chryf.t,

l

Ut

k devid. eft. abftinere conjugio, quo aliquando dele&a-

jugatorum, quam monachorum ordine : ne- 3 «ontra

verit, quam conjugii oble&amenta nefcire.

que enim tam multi ex monafteriis ad matri- Vitup.mnons

[e-

monia acced

u!'ä

S.Aug.de XIV. Non eft impar meritorum continen-

bono cor» tia in Joanne, qui nullas expertus eft nuptias,

ad ícorta.

unt ; quam ex copjugali thoro s

N

[r

p

IV.

Is

E& € 3- quam in Abraham, qui filios generavit; illius

enim ccclibatus, & illius connubium pro tem-

EXEMPLA C

P

HRISTIANA.

8; Bafil. de

porum diftributione Chrifto militarunt.

-XV. ltafiunthonorabilesnuptiz , quando

Qualitas.

n Aug. ]

1.

vt2 Vi'É- rationem conjugii non preit obícoena volu-

obias Junior inito cum Sara matrimo- Tob- g,

dg d vitgin,

ptas, fed jadto tecundum leges divinas fan-

nio dixit ad Deum : Domine, tu fcis, v. 9.

hf 618

- &o füundamento, matrimonium neceffario fe-

quia non luxurix caufa accipio fororem

i

qui voluptas ipfa concubitus, unamque car-

meam conjugem, fed fola pofteritatis dile-

i

nem duos facere deprehenditur.

&ione, in qua benedicatur n

-

omen 'vtuum' in

S.Chryfoft.

XVI. Revera magnum myfíterium eft, rcli-

faecula fzculorum.

Y^

hom. 21.

" $. Anly.

in ep. ad

&o parente eo, qui genuit, eo, qui aluit,etiam,

Ii. Sara Tobix uxor quoque a

(citdeParar

€a, quax peperit, quiz mifere & cum labore

xit: Tucis, Domine , quia nunquam con- Y* 16

Ephef.

parturivit, illis videlicet defertis, qui tanta be-

cupiyi viraum , & mundam fervavi animam

hi ne.

neficia przftiterunt, quibus cum confuüetudo

meam ab omni concupifcentia. Nunquam

n ap Md

tracta eft, adhzrere virumilli, qute antea ne-

cum ludentibus mifcui me , neque cum his,

; r j. Cih.

que viía fit, neque aliquid commercii cum il-

qui in levitate ambulant, participem me

delab [ed

lo.habuerit, atque hanc etiam omnibus prg-

przbui. Virum autem cum timore tuo, non

u;) pup.

ferre. Magnum revera myfíterium, & ineffa-

eum libidine mea, confenfi fuícipere,

bilem quandam fíapientiam habens.

; HI. S. Cecilia, Valeriano defponíata, tri. Mareh. tr,

n S:Fulg-. q.

$. Ambrof.

XVIL Cognofcimus velut przfuülem, cu-

bus ante nuptias dicbus jejunabat , cilicium f candel,

]i 1 o

l. 1. dé. (todemque conjugii effe Deum , qui non pa»

portabat, & orationi continuo vacabat , ne **- 4-

Abrih-c-7?- ciatur alienum thorum pollui, & (i quis fe-

gotium hoc Deo commendans.

k

cérit , peccare eum in Deum , cujus legem

IV. Cum quidam mercator naufragium Sophron.

(s

violet, gratiam folvat. Et ideo quia in Deum

paffus effet, ideoque ob bonorum omnium ja-in. prato

fpir.c. 199.

d

peccat , Sacramenti coeleftis ammittit con-

Curam carceri a creditoribus inclufus effet,

;

dives quidam ad iplum in carcerem ingreffus,

j

orti.um;

:

! lädgüblul/üitär.

fpecie uxoris tunc forte przfentis Captus,

ancil.

- XVIII. Matri

monii perpetuum, indiffolubi-

| juffit eam ad fe adduci, & latisfa&ionem pro

ne

n

Trid.í.24.]emque nexum primus humani generis parens

AR 4 L

A

. €

viro fpopondit, fi in nefarium fcelus confen-

^3

1Vini

Spiritus inftin&u pronuntiavit, cum

tiret, Verum illa refpondic: Domine, intel-

Ra.

0

dixit: Hoc nunc os ex offibu

1

s meis, & caro

lexi Apoftolum dicere: Mulier, corporis fui

de carne mea.

poteftatem non habet, fed vir. Ibo ergo ad

ne

"

s

SAmbro XIX. Noli uxorem dimittere, ne Deum

maritum, &, quod jufferit, peragam. Cum

in c. 16. tuz copulz diffitearis Authorem, Etenim (i

ergo regreffa ad maritum narraffet , quid dis

(s

Luc.

t

alienos , magis uxoris debes tolerare, &

4

ves pctiffet, ille in hzc verba refpondit: Va-

emendare mores.

de, foror, dic ei, nosfpem figere in Jefum,

Itid

S.Aug.i. -XX. Hocculíloditur in Chrifto & eï'ccl*cfïa,,

qui fuos non deferit, mortemque nos potius

t

de nupt. ut vivens cum vivente in zternum nullo di-

oppetere paratos, quam eum offendere. Dum

Ji-

€. 19..

vortio feparetur.

Cujus Sacramenti tanta

ergo illa renunciat refpon(üm , reditque ad

f

obfervatio eít in civitate Dei noftri, in mon-

maritum, latro pariter carcere detentus, qui

0C

te fan&to ejus , hoc e(t, in ecclefia Chrifti

verba hzc audierat, eos ad fe vocat , ait-

m

quibusque fidelibus conjugatis , qui fine du-

que: ego fÍcio , me ad mortem damnatum,

'

bio funt membra Chriflli, ut, cum filiorum

audiensque pudicum veftrum confilium come.

i

procreandorum cauía vel!nubant fceminz,

punQus fum: ite ergo ad talem locum , &

Qv

vel ducantur uxoóres, nec fterilem conjugem

fodite, nam pecuniam reperietis, qua cre-

li

ditoribus ve(tris fatisfacerc po(litis, & orate

A

fas fit relinquere, ut alia fecunda ducatur.

Aicommoda.,

pro me, ut mifericordiam inveniam. Poft pau-

$. Hier, ad

XXI. Non tantum boni eft in nuptiis,

cos ergo dieslatro affecCtus fupplicio e(t, uxor:

Geront, quod fperamus, quantum mali, quod accide-

vero ad nominatumlocum pergens , fodiens-

"m Greg !

re poteíft, & timendum eft. Libido transacta

que pecuniam repcrit, eaquc paulatim credi-

15026' g

R. P. Lobn. Bibi. Man. Tom, 11.

teri-

Á

P**W

z.

300

Biliotbeee Mauvalis. Concionatoria

toribus fatisficy ut crede

a fene in cubiculurn introductus eft, ubi ine

retur , illàm mutuo

gentes ei divitias oftendens, harum omnium

accepiffe.

fj

Marcho

8. Greg.

V. S. Gorgonia B. Gregorii Nazianzeui fo-

ipfum fe heredem (cribere dixit, eo quod

T

Naz. in ror adeo fatebatur fe unam effe cum marito;

Ípreta fponía divite , pietatem potius in filia

4

myfl le

- 01à'. d€$ gt propterea ex parte tantum baptizatam fe

"(L;a-,' quam alias do

tes tefpexifles.

Georgon. pu:aret, quod maritus non effet baptizatus,

]oidt,

ideo continuis precibus a Deo petivit , ut

füi fpiritus eum efficeret participem per ba-

EXEMPLA PROFANA.

ptifmam, quod- & impetrare meruit.

I. Th

d

eogena , uxor Agathoclis Regis Sici- Sabell.l.as

S.Aug.L.9.

VI. S. Monica mirantibus aliis uxoribnus,

lixz ab egro marito nunquam divelli Enm 4-

conf. c 9 quomodo ipfa cum marito infideli tam rigi-

fejpafía e(t, dicere folita: nubendo non folum.

Tib cettó

do & feroce adeo pacifice vivere poflet, re-«-

profpere fortunz , fed & adverfx focieta-

i in d-jml

tem inivi , quare nec invita [piritus mei pe-

fpondit: mez forores, vos forte maritos ad

pot£piph

rixas impellitis morofitate ac contumacia ve-

riculo emptura

»

1

fum; ut yiri fpiritus extre»

9

fira, ego marito fieviente taceo, & diffimulo;

mos percipiam.

.

D.

ficque iracundiam ejus frango: quin animum

IL Artemi

üa'Maquli,'-"öa/!rïæv Regis cone Valerius —

21

Toiden

jux, tanto amore Maritum

P

eius fic inflexi , ut inecum Chríftum colere-

rolequebatur , Max. 1. 4s.

d

cmperit; ita ergo & vos agite cum maritis ,

ut ad.ejus funus viros eloquentiffimos con- e« 6

vocaret, qui laudes ejus decantarent. Sepul.

fi fimili concordia ac pace frui vultis.

B:eviar.

VII. S. Elifabeth, filia Petri , Regis Ara-

chrum dein tam fplendidum ei zdificari juf-

Rom. 4

fit, ut intet feptem orbis miracula fuerit nu-

gonie , cum Dionyfio , Rege Portugallie ,

läcmconc.

Tul,

luxurix deditiffimo , tanta cum prudentia

meratum. Nechiscontenta officiis, etiam of-

]I He 6!

& fan&itate converíata eft, ut omnes in ad-

fa in cineres redacta vino mifcuit, elibitque,

mirationem raperet, qui maritum noverant.

ut fíc quoddammodo éum vite redderet.

—.HL Panthea, uxor Abradatz, Regis Sue Xenoph,

Hoc folum ipfíam angebat, quod Deus toties

offendetetür.

Unde continuis precibus ro-.

forum , audiens maritum fuum in prelio oc-1. 6.

:abat Deum, ut lucem illi infanderet ; qua

cubuiffe, in mediam aciem irruit, & mari-

?

$, hny, dt

e profunda & ceca abyífo tandem emerge. ,

tum füum azmplexata , ferrum cordi in

À

N

M

j

ret. Ulterius pra&cipiebat , ut omnes ejus

ficque fimul cum eodem obit.

É

A

z

L

.

LJ

Wt eone

IV. Thales, roganti matri, ut matri

U t

illegitimi filii (ibi adducerentur , quos nutri-

monium plur. apha .

cibus tradebat, & commendabat, de omni-

iniret, nondum eífe tempus dixit : deinde ma- Langium

jor natu iterum admonitus, non amplius effe in pol.

bus providebat, nutricesque muneribus do«

nabat.

Hac tanta charitáte, patientia, prue

tempus affirmavit. idem rogatus, cur in vigos

re etatis liberos non procreaffet ? refpondit:

dentia fic mariti animum evicit , ut fidem

y

conjugalem poltea fervarit.

Quia nolui. fponte negotium,vitz faceffere j Stob,ferm.

vimPD. . Vill.Cum S. Macarii animum defiderium

ejus tranquillitatem turbare.

- 66.

5. f« 17.. fübiiffet, cognofcendi, ad quantam perfectio-

V. M. Cato Cenforius uxorem nobiliorem, prut; inLe |

quam opulendorem duxit, exiftimans utras- tone,

$g, dew

nem perveniffet, hanc e coclo vocem audivit:

hono con.

Nondum, o Macari , attigifti perfectionem

que sque effe elatas & füperftitiofas, verum -

duarum mulieram Alexandrie degzentium

turpitudinis rubore oblequentiores viris ad

jug' C' 18.]

Abiens ergo Alexandriam , cum reperifíet

honefta generof(as effe.

.

'e

|

duas illas mulieres , & quem vitz modum

.NI. Indorum virgines , cu

m.nubiles effe cexus 1.

tenerent, indagaffet, poft longas preces tane.

Cxperint ; in publicum a parentibus produ- g. e, 31,

lm

dem ab iis extorfit, quod undecim annis in

cantür. Accurrenté, ut affolet, multitudine,-

libera illis datur optioy e juvenum turba vi-

eadem domo fíümma cum pace cohabitaf-

fznt, & Íxpius enixe petierint, ut vitam

rum fibi fzligendi , quem virtute aliqua ine

cwlibem agere per maritos liceret 5 id vero

figniter przftantem putent.

cum impetrare nequirent , Deo puritatem -

ViI. Valeria a quodam rogata ,

quam ob Erafm, 1,

rem defuüné&to marito nulli poíthac nubere 8. apopht.

cordis obtuliffe. Infüper fummo femper ftudio

invigilaffe, ne verbo vel opere Deum offen-

vellet ? ideo, inquit, quia Servius meus,

$ Gtp,

derent.

Hoc audiens vir fanctus exclamare

licet aliis

d

;

Dd Lapy.

efunctus fit , apud me vivïi';, vie

hp .

ccepit: vere in quocunque ftatu puritas cor- -

vetque femper.,

J

VIH. Portia, cum

diutiuslugeret maritum, ldem,-

dis Deo placet, íta ut quandoque puritatem

virginum & monachorum excedat.

-

quafita, quem habitura effet lu&us ultimum

S. Damaf,

i

i

is ditiffimi aue

diem? reípondit: quem & vitz.

,

e

1X. Cum quidam fi

iüs patr

in vita

diviffet, fponfam (ibi a patre ditiffimam &

IX. Antiíthenes adoleícenti qugrenti

Por^aam pulcherrimam deftinatam effe, deteftans hoc

lem uxorem ducete deberec? refpondit: fic. 1.

3 anci(,!

lofaph,

Qe 160

confilium fuga elapfus eft.

In qua cum ad

formoíam duxeris , habebis communem : fi

t

deformem copulaveris, habebis poenam. Ta-

g,

domum fenis pauperis propter zítum divere

)om 4

tiffec, filiamque ejus unicam fedulo laboran-

lis érgo ducenda uxor eft, qüe nec faftidium

PO&Epiph.

viro moveat ad deformitatem , nec ob infi«

tem , Deumque affidue ob accepta beneficia

Jaudantem vidiffet , eam a patre in uxorem

gaem formam petatur ab adulteris.

petiit.. Quem cum fenex in multis tentaffet,

$. VII.

ipfeque conítanter affereret , malle (e cum

SIMILITUDINE S.

fllia ejus tam devota pauperem vitam dege-

Qualitas.

re, quam cum divite oblata fponfa inter de«

,necPlut, in |

licias vivere, tand

em qptatl

ani. !m. 1.

e

is nqïlpltiis,potitus, I Sircut)corpusnihil poteít absque animo

»

: Jiulus HXCILP Mairimonum.

sot

int

m

anïmuä üine "coipb're ;» ficinter üxorem &

generent, eosque fic educent, ut tandem

Wmaritum omnia oportet effe communia.

od

March, t

F

zternz gloriz íacti participes eundem Deum

uha

II. Sicut ferrum non cum argento & auro

in omnem zternitatem perfe&iffime laudent;

8. eand,.

fed cum alio ferro coheret, & íe commi-

& ament.

myft. le&t.

Quis enim non magnopere fibi

Ícet 5 fic non bene vilis cum nobili, dives

gratularetur, Íi multa templa exítruxiffet

cum paupere conjux concordat,

Ibidem.

fuis fumptibus, in quibus Deus die, noCu«

liI. Sicut , cum navis eft magna , & gu-

que devotiffime laudaretur ? atqui gratiores

oernaculum parvum j aut viciflim , navis

fünt tem

UM

bene dirigi non poteít; ita nec maritus bene

dantes-u

plo homines ; Deqm in coclo 31;;1-

t

d]j n ,

lm

dirigere poteft. uxorem

utrumque difparitas.

» Íi nimia üt irïte/r

AL Zugimentum. veipuplite ,. tam. ecclefiaftice ,

d

quam civilis : quod fane totum pendet a gene-

Pgo

Fab.cone IV. Sicutpharmaco utimur tamdiu, quam-

ratione & educatione liberorum ; quia qduae

Ia

4. indom.diu mor

'bus aut nece(fitas durats ita matri-

poftEpiph. m

les erunt liberi , tales erunt olim & ecclefiz

a 4

onialis a&io tamdiu folum fuícipienda eft,

Miniftri; & Magiílratus politici, ac cives.

quamdiu finis matrimonii, fcilicet generatio

J Vr :

rolis, & concupifcentix remedium adeft,

T. felicitas liberorum : cum enim hi,

fi pie

& cliriftiane

educentur, ad regnum coaclo«

Dv G.

Pedem. — V. Sicut vinum non debet bibi propter vo-

luptatem; fed propter naturz füftentationem

rum admittantur , quod preítantius e(t;

u

& corroborationem, ita nec cohabitatio con-

quam omnia regna mundi, an non ingentem

if

— Jugalis propter voluptatem , fed

feliciratem liberis fuis procuraffe dicentur

"

nerationem prolis fuüícipienda eít,.

propter gee

patentes, fi cooperentur ,

&

A

Aof-

Jdem conc,

fiant participes eorum liberi ?.

ut hu';'x.is« regni

3. n. 6

VI. Sicuti quis non tantum ex alieno, fed

i

etiam füo vino inebriari poteít , fi illud im-

IV. Solatium parentum: quod nen poteft non

modice bibat; itanon cum aliena duntaxat,

efle maximum ,. fi meminerint , hoc ipfos,

SU' Xübüu

D

fed etiam propria uxore cont

quos modo genuerunt, & pie educant libe«

o?.l. Ó

s

j

ine"tïtiæ Hmit'es

ros, fore olim regni cocleftis hzredes, idque

r

?xceQi - poffunt.

Joflubilitas.

1

3 H

a&u quondam in ccelis fint vifüri. Hinc Sa«

jf

lomon ait : Filius fapiens lztificat patrem.

at ordinatio Cleri ad plebem

bom. coT-congregandam , etiamfi congregatio plebis

.. V. Confufíi? demonis: quem cum merito

10 Phu li

J'£- €24:non (fequatur , manet tamen in ordinatis Sa-

fumme, odiffe debeant parentes, ob perpe«

T Langium

cramentum ordinationis; & fi ex aliqua cul-

tuas infidias iplorum & liberorum faluri ftru«

lo ià pol,

pa quis removeacur ab officio , Sacramento

ias, non poflunt hoc odium magis erga

»

t

Domini femel impofito non. carebit, quam-

ipfam declarare , quam fi & fe , & liberos

vis ad judicium permanente; ita licet con-

[uos ipfius eripiant poteftati , atque in filioe

y Bb at

juges a fe quoad thorum feparentur, aut

rum Dei libertatem afferant..

(6,

T

prolem füfcipere non poi

L:m!ï $ yinculum ta-

Y

men adhuc manebit,

55vl

s Aug. de

— VÀII. Sicut duobus pluribusve fervire ne-

25 IOM:.

M BODOIUA

(il

hono CO tso poteft: fic a viro vivo in alterius tranfire

EAU

7"&: * 18-connübium nec tunc licuit , nec nunc licet,

P. .,Mtrimnium jfaufle contrabendum,

it.

necunquam liceb

:(ïc Cæ,i"g L

Dignitas,

L Qixcerur Dei culus : quia, ut fapienter no- Philo 1. de

jU' M 6 3&!

. — tavit Philo, folius Dei cultus, eft amo- Monarch.

idem, — IX. Sicut non e(t impar meritunt patientiz

ris & benevolentiz vinculum infolubile ;. id,

1

in Petro, qui paffus eft, & in Joanne, qui paf-

Vl

quod ex ipforum etiam Philofophorum axio-

füs non eít; ita non eft impar meritum cone

mate colligitur, quodicunt: Quzcunque (ünt

Ifv

tinentiz in Joanne, qui nullas expertus eft nu-

eadem uni tertio , funt eadem inter fe.

gbiuim. l

ptías, & in Abraham, qui filios generavit.

Incommoda.

lL. Oratio bumilis: tum quia , tefte Salo. Prov. 19;

ore d. pop

mone, domus & divitiz dantur a parentibus, v. 14«

S. Gfeg. a- X. ;SiCt!JtTæpe r

ectum,mundumque iter per-

a Domino autem proprie uxor prudens: tum

15,;

pud Lang

'gimus, & ramen ortis juxta viam vepribus per

Vle

in po. — ye(timentarerinemur; ficlicecbonum fitcon-

quia, cum tribulationem carnis, predicente

Apoftolo , fint habituri , oportet ad has fü-

- jugium, mala tamen funt, quz circa illud ex

If [it

hujus mundi cura füccrefcunt. Dum ergo retie

perandas Deo humiliter fübjici ,

ejusque

m

opem affiduo implorare.

netur, quod non nocet, ex rebus juxta pofitis

committitur plerumque, quod nocet.

li. Peneratio Santorum: eorum præcïpu'e;

J TL

S. Francil.

ü(n ID

XI. Sicut facilius eft ruftico carere divi-

qui aliquando matrimonio jun&i cum magna

-

Salef.apud tiis

; quam iis inopinato repertis, aut oblatis

fanditate & concordia vixerunt

, uti pre

(

Engeig.

moderate uti; ita multi facilius omnino ab-

aliis funt B. Virgo & S. Jofephu

$5 ab ho-

b

Dom. a

poftEpiph.

ftinent nuptiis ,

quam ut iis tempgrate &

rum enim veneratione duplex emolumentum

If

habebunt conjuges, nempe patrocinium potens,

fie

bene 'u;antur.

$. VII.

quod tanto promptius exhibebunt , quanto

magis ipümet onera & difficultates matri-

MOmTIVA-

monii funt experti : & exemplar. perfeftum »

— d Mairimonium ineumdum.

vitz fecundum leges fan&i matrimonii infti«

lo«

tuendæ,-

L I

nor é ploria Dei : qui non modice

ri&icatur, (i parentes lihcrqs mu

j

tos

1V. Concordia animorum : ficüt ehim fi duo

, a

boses

Pp3

j

392

Bibliotbece . Manualis Conaiänatoriæ

boves eidem jugo alligati unanimes (int, le- fanguinitatis aut aflinitatis gradus , qui Le-Se&. 24

viorem fibi laborem trahendi oneris effi- vitico exprimuntur , poffe impedire matri-c- 3,

ciunt; fi vero confentire nolint, inutiliter ac monium contrahendum, & dirimere contra-

fru(tra fe fatigant, & gravius fentire onus co- &um, nec poffe ecclefiam in nonnullis illo-

guntur; ita Íe res cum conjugibus eidem ju- rum difpenfare ; aut conftituere, ut plures

go matrimonii alligatis habet.

impediant, & dirimant, anathema fit.

V. Curiofiatis devitatio : illius przcipue ;

IV. Quartum eft , ut folidum ac utilem

qua ex Zelotypig fpiritu alterius conjugis

Eph» 5:

cognofcac modum contrahendi matrimo-

! $h

mores & ac&ta curofius, quam par eft, obíer-

aüium , juxta quem alios inftituat, qui qui-

vantur. Quod medium Alphoníus Rex Ara-

dem in eo fere confiftic, ucin Chrifto, cum

onum indicavit , dum dixit: Tunc felix &

Chrifto, & propter Chriftum matrimonium

tranquillum fore matrimonium , fi vir fur-

dus, & uxor cceca fuerint.

)

fufcipiatur.

1,. Jn. Chriffo tunc fufcipitur ,

quando do&rina S. Pauli obfervatur , qua.

VI. Patientiain mutuis defeGibus fuppor

zandi& :

dixit : Viri, diligite uxores veflras, ficut

V. 9v

juxta monitum S. Pauli dicentis : alter alte-

Chriftus ecclefiam, Et: Mulieres viris fuis

rius onera portate. Debent proinde conju-

fubdite fint , ficut Chrifto.

2. Cum Chriflo

gati duobus illis anferibus fimiles effe , qui a

contrahitur matrimonium, fi diligenter prius

nativitate fic erant dorfo colligati, ut, fi unus

invocetur in electione, ufürpando illa verba

ambularet, alter erectis ad ccelum pedibus

Apoftolorum. '"Tu, Domine, qui corda nofti A& r. &

portaretur, qui altero defatigato , & ipfe pe-

omnium , oftende , quem (aut quam ) ele-

dibus infiftere, alterumque portare debebat.

eris, Dein fi in ipfa contra&tione prius SS.

$ Aug. í£ VIL Caflitas ante matrismonium fervata : quod

Euchariília fümatur. Et tandem fi ante con-

de verb. mediumS.Auguftinus fequentibus verbis prz-

s

Dom.

ummationem pariter exempio Tobig junio-

(cripfit: fi du&uri eítis uxores , quales vul-

tis invocetur.

3. Propier- Chriflum füfcipitur

tis eas invenire , tales & ipíz inveniant vos.

matrimonium , (i vocatio ad iliud diligenter

-- EM .a AE MEMEE Ms MW — UE - u um dlb o oedikun g du MÉ RL

Quis eft, qui non caftam velit ducere? in:a-

inquiratur , & ideo ítatus hic affumatur ,

- étam quzris? inta&us efto ; puram? purus

Gth, 2,

efto; non enim illa poteít, & tu non potes.

quia Deo ad eundem 008 Vocare pla'ïcuift.,- :

Y, 180 j!

V. Quintum eít , ut noverit potiores tens

$. IX.

tationes conjugii, modumque aprum eisdem

l

occurrendi.

Quales.fere funt.

1. Afpeti-

«ASCE.MTICA'

tas aut morofitas alterius conjug

o

2

is; contra

I.

quam vix aliud efficacius eft medium , quam

tDts, ;

uinque funt. przcipua capita ; quz Afce-. patientia & maníuetudo; nam refponfio mol-

7 NU

|

Q

ta de matrimonio bene cognoícere, ac, lis, multo magis omnimoda taciturnitas &

ubi occafio dabit, obíervare debet. Primum diffimulatio frangit iram. 2. Liberorum aut

eft, ut bene cognofcat finem matrimonii, famulorum mores diícoli; qui & ipíi man-

quem quidam Cani(ius ex SS. Patribus his füeta potius quam afpera correctione fanandi

Canif, p.2. verbis aHïgnat ; Cujus conjun&onis conjus & ubi conatus nihil profecerit , cum patien-

de Matr. palis.fi primarium Authorem quzris, Deus tia füpportanda, juftitizque diviaz fuo tem-

— ( — w —— 9 Q£my.

$. £.

eft optimus maximus , qui primos conjuges. pore caftigaturz relinquendi funt. 3. Soli-

& humani generis parentes in ipío paradifo citudo pro rebus ad fe , familiamque fufti-

Pa

conjunxit, füaque benedictione cohonefta-

nendam neceífariis : contra quam optimum

vit. Sin finem inflitutionis fpeCtas , eft hu-

eft medium , ut quarant folicite prius re-

1ani generis ad Dei gloriam propagatio, &

gnum Dei, & juftitiam ejus , magnamque

de Dei bonitate & fidelitate fiduciam con-

conjugum inter fe familiaris , fidusque con-

vi&us , ac przterea fornicationis in hac na-

cipiant.

4. Deteftatio fui ftatus , utpote

turz corruptz imbecillitate devitatio.

impedimenda ad bene pieque vivendum ob-

Concil,

II. Alterum eft, ut bene cognofcat triplex

jicientis ; quibus optime occurret , illud S.

Flor.apudbonum matrimonii , quod ex dicto fine con-

Chryfíoftomi in memoriam revocando : Au-

Canit. l c. fargit, de quo Concilium Florentinum fic lo-

diant viri & mulieris , & difcant jufti virtu- S.Chryfof.

«

2»

þom'. SI.

quitur : Affignatur triplex bonum matrimo-

tem : nec putens nuptias in caufa effe , quo

in Gen.

nii. Primum , proles füfcipienda ad cultum

minus quis Deo placeat, nam idcirco divina

Dei, & educanda, Secundum eft fides, quam

3X2 —— IT CO Db CO ; £2 . J o - — (9».

fcripturafemel & icerum id fignificavit, dicens

]s

unus conjugum alteri fervare debet

Tere

genuit Mathufalem, & tunc placuit, acrepetit

v. ".

tium, indivifibilitas matrimonii propter hoc,

—

dicens, & poftquam placuit, genuit, ne quis

uod fignificat indivifibilem conjunctionem

arbitraretur, obftaculum virtutis effe conju-

hrifti & eccleliz.

gium. Et iterum alibi: Adjutrix tibi data eft,

Ill. Tertium eít , ut cognofcat bene im-:

non infidiarrix.

An non habeébat uxorem Idem ho.4.

edimenta tum dirimentia, tum impedientia

Propheta? neque tamen fpiritui gratiz ob. i If,

— — — Ü—— P

contractum , quz quidem paffim apud Cafi-

ftabat conjugium. Moyfes nonne uxorem ha-

ftas & Summuliftas reperiuntur; id intera

buit? & tamen is Petram disrupit, aérem im-

— — —

fixum, ratumque habeat , ejusmodi impedi-

mutavit, cum Deo loquebatur, iram divinam

tnenta graviffimas ob cauías ab eccleíia con-

cohibuit.

Abraham nonne bhabebat uxo-

—

—

ftituta, atque adeo diligenter obíervanda ef-

rem ? & tamen Pater factus eft gentium &

fe, uti clare indicat Concilium Tridentinum,

ecclefiz.: Demum omnes Prophetz & uxo-

£. n5 r

dum ait: fi quis dixerit , eos tantum con-

res habebant, & domos; ut Ifaias, Ezeehiel,

&

.

il

magnus

—

|L

Iimluj- XCli. Matrimonium. -

,.303

*el'sea. 2*5

lrll C. 3

magnus Mo

qu(i convertat. Qua de materia videri poteft

ds

ledebantur.

yfes, & inde njhil gd virtutem

Faber conc. 2. in Dom. 3. poft Epiph. & P. Fo-

.

rerus in 1. p. vite Chrifli de hoc Evang.

G

50 .:X.

IV. Ex occafione thematis : Accipics vir- Tob. 6.

TUS PRJZEDICA-

ginem cum timore Domini , amore filiorum magis, v. 22.

, CONCEP

BILES.

quam libidine du&lus , ut in femine Abrabe, benedi-

"

(n

üionem in filiis confequaris : poteft multiplex be-

.Eph, 5. l. E

x occafione thematis : Sdcramentum boc

nedi&io explicari, quam conjuges ex matri-

li

v. 42.

m

mapgnum ef;: ego autem dico in Chriftlo &

monio legitime & pie fufcepto fperare pof-

Ecclefía: poteít oftendi preftantia hujus Sa-

funt. Quem in finem fervire poteft totus

cramenti, & quam vere magnum dicatur.

Pfalmus 127. Beati omnes, qui timent Do-

[y

I. Ab in/litutore, qui eft ipfe Deus, & Chri-

minum &c. in illo enim pulchre triplex be-

"

[tus. 2. Significatione: quia fignificat conjun-

nedi&tio indicatur, nempe r. In temporalibus

üt

Ctionem Chrifti cum ecclefia.: 3. Duration::

bonis, per lla verba: Labores manuum tua-

"

quia durat ejus vinculum usque ad vitz fi-

rum quia manducabis: 2. /n uxoris fertilitate:

J

nem.. 4. Übligatione: cum ad. debitum red-

uti illa verba indicant: uxor tua ficuct vitis

ü$

dendum : tum ad cohabitandum, mutuum-

abundans in lateribus domus tuz,

3. In fi.

a

que auxilium ferendum:' tum ad liberos

liorum educatione : quz innuitur per verfüm:

(tA& n«

alendos & educandos. $. Fru&ificatione: tum

Filii tui ficuc novelle olivarum in circuitu

"

ob collationem gratiz habitualis & Sacra-

meníz tuz.

Quz omnia fufius explicata

*

mentalis: tum ob fru&dum multiplicem ex

videri poffunt apud Marchantium tra&. g.

X

4

lu

bona educatione liberorum in Deum, eccle.

Cand. Mytft. le&. j. prop. 3.

0*

fiam , rempublicam, & liberos ipfos redun.

V. Ex occafione thematis: Cogno/ce, cujus Gen. 39.

dantem.

Ut

Unde merito magna etiam confi-

fit ammulus: poteft amor conjugalis explicari, v. 21.

[

deratione, przparatione ac devotione füufci-

quem fibi conjuges mutuo debent.

Dicatur

.piendum efít.

u

Üy

ergo ànnul

; quem Sponfus Sponíz offerre

Gen. 2,

. ]l. Ex occafione thematis. Faciamus ei ad-

debet, & ipfe

i

concionator nunc porrigit, au-

Y^ 19.

jutorium [imile fbi: poffunt explicari officia

reum effe, & loco gemmz effigiem fponfi in-

conjugum.

Et 1. dici, quod illo verbo /;-

clufam habere, ut omnes amoris conjugalis

tiile explicetur, quid maritus erga uxorem

tl*

partes explicentur. Nam 1.Sicut aurum omni-

obíervare debeat, nempe quod (imilem ha-

bus aliis metallis precellit; ita conjuges fe in

H

bere debeat in viciu, veflitu, & aliis neceffa-

hl

amore & zítimatione omnibus przferre de-

1 Petr, 3. riis : in bonore (juxta illud S. Petri:. Viri fi-

bent. 2. Sicat aurum per ignem probatur, &

l

V. 7.

militer. cohabitantes fecundum ícientiam,

purius efficitur, ita amor conjugalis per tribu-

quafi infirmiori vafculo muliebri impertien-

lationes cognofcitur, & perfectior redditur,

t

tes honorem, tanquam & cohzredibus gra-

3. Sicut annulus rotundus eft, & finem non ha-

l.

ti€ vitze; hinc eciam ex latere Adami crea-

bet; ita amor conjugalis durare debet usque

di

ta eft) & in fupportatione ; nam cum inter

ad mortem. 4. Sicut in annulo effigies, pra

(le

omnes amicos culpe facile condonari ío-

aliis partibus annuli, utpote füprema confpi-

leant, multo magis id fieri convenit inter

citur; ita conjuges fibi femper in oculis vería-

li

conjuges, inter quos, uti íüumma conjun&io,

ri débent illudque Abimelechi di&um (bi

"

ita fümma quoque amicitia intercedere de-

applicare: Quocunque perrexeris, memento

m

bet. 2. Dici poft uxoris officium per verbum

te deprehenfam. Videatur pluribus de annulo

It

adjutorium explicari; hocenim indicatur, eam

nuptiali difcurrens Faber exhort. nupt. 26.

marito fitrenue cooperari debere in generan.

üc

VI. Ex occafione thematis : 7oilie jugutt Matth, 11

Jl*

dis, educandis, & alendis liberis, & tan-

meum [uper vos : narrari pote(t ex Tacito, olim

quam principali agenti omnem reverentiamg

J

apud antiquos Germanos morem fuiffz,ut no-

-

obedientiam, & amorem (per hunc enim ma-

vis nuptis par boum offerretur, quo fignifica-

xime conjungitur,) erhibere debere.

u

$

re volebant, perinde ut bobus füum jugum,

omnia facile fu(ius explicari poffunt, maxime

ita conjugibus jugum matrimonii effe por-

$Cj

.fi legatur conc. 3. & 4. Matthiz Fabri in

tandum. . Et 1. quidem conandum, ut pares

hom. ab

Dom. 2. po(t Epiph. ubi omnia hzc & plura

fint; alioqui enim debiliori totum onus in-

| me.

. alia officia late deducit.

cumbet. Hinc & Deus olim precepit: nonp

nà

arabis in bove fimul & a(ino. ?. Ut finta

€üt 12,

$

|jonm 2.

IIl. Ex occafione thematis: o fecit ini-

r&lüï vþk IO.

Vo 11

tium fignorum *Efus: vel: Erant autem ibi la-

me jun&i jugo, ficut boves, de quibus Plinius piinius ].

tit

?

n

pidee bydrie féx pofite: poteft dici, tunc qui-

ait: araturos boves quam arctiffime jungi i. c. 19

[]

dem Chriftum prima vice feciffe hoc miracu-

oportet, ut capitibus fublatis arent, fic. enim

*

minus colla contundunt. Hoc autem in con.

lum, fed modo frequenter id renovare, dum

fex hy drias tribulationum, quz in ftatu matri-

jugibus per amoris efficitur vinculum. 3.Ut

mldemho-a

)b- M U:

moniali reperiuntur, in vinum lztitiz con-

fimul pergant, & onus trahant ; hocenim tefte S Chryf,

vertit. Enumerentur ergo fingule hz tribu-

S.Chryfoftomo, vere eft conjugium, quoniam hom. 32.

Y

lationes perordinem, nempe orbitas: Liberi

m-

non folum in proíperitate, fed in periculis

immorigeri: paupertas vel certa folicitudo

fimul obambulant. Hoc germanz charitatis

if

de filiis & domefticis alendis : defeCtus mutui,

indicium eft. Hoc (igno certiffime internofci-

(

*

afflictiones confortis: feparatio in morte: &

tur amicitia. Non fic diadema in capite pofi-

de fingulis oftendatur, quomodo Chriftus per

tum Aegem preclarum ornat, quam obedien-

d

fuam gratiam leves faciat, ficque in vinum

tía illa; quz confilio jufti paruit (loquitur au-

tem

u

—— É— ——

304

Bibliotbece Manualis C&ncibnæorïæ ;

tem de Sara Abrahz ukore) beatam, & illu-

eft. 3. Utilitas quoque concordiz ex commu-

ftrem & claram demonftravit.Ut in cafu alter

hi proverbio demonftretur, quo dicitur: con-

cordia res parvz creícunt, difcordia maxime

alteri cedat, & eondefcendat, ficut boves uno

rocumbente fe inclinant, & cum ipfío accu-

dilabuntur; & merito, cum enim Deo fingula-

(21,6.v.5. g

riter placeat, teíte Siracide, fi vir & mulier

ant ; ita enim S. Paulus monet dicens: alter

alterius onera portate. Quod fi autem invi-

fint bene confentientes, re&te colligiturquod

cem onera ferenda funt, multo magis uXoris,

illis etiatm füam benedictionem large fit im-

$. Chryf, ut recte argumentaturS. Chryfoftomus. Vi-

pertiturus. 4. Denique unum alterumve me-

hom. 16. deatur Faber exhort. 10. nu

dium offeratur ad hanc concordiam obtinen-

pt. pluribus de

in t. Cor. hac materia difcurrens.

&

dam, qualia fünt fi maritus honeftis, petitio-

apdth

Joan. 2.

VII. Ex occafione thematis: 70

catus eft au-

nibus uxoris facile annuatj & uxor difpofitio-

Vid nlb

V. s

nibus Mariti facile cedat: fi bona inter fe

ii ]

tem &j S Efus, & difcipuli ejus ad nuptias : dici pot-

eít, ideo Chriftum voluiffe nuptiis his interef-

communia habeant, & meum ac tuum, qux

E

omnis diícordig radix funt, penitus eliminent.

V, Mas,

fe,utfimul, quam honorabiles effent, oftende-

ret, & qua ratione fan&te celebrari deberent,

Quz omnia breviter complexus eft S. Chry- s. Chryf.

inep, d ]

doceret, nempe ipfo przfente & adjuvante, &

foftomus, dum dixit: Precipuum illud eft do: hom. 4.

! Ruin,

1. Cot.7. jmpellente; quod clarius pofteaS. Paulus ex-

meftice pacis ac bonorum omnium fünda- 2.sd Tit.

V, 39-

preffit, dum dixit:. Mulier alligata eft legi,

mentum, Íi uxer viro per omnia confentiens

fit, nam ubi hoc fit, nihil trifte contingere

quanto tempore vir ejus vivit. Quod fiobdor»

mierit vir ejus, liberata eft) cui vult, nubat ;

poteft. Quo pacto enim, cum caput corpori

i

tantum in Domino. Oftendatur ergo; quid fit in

connexum, conjunctumque fit, ulla ibi fedi-

|

ä

- Domino nubere, nempe 1. Cum bena intentione :

tio, ulla diffen(io poffit exoriri ? neceffario

