, nis, quibus Mexici Theologiam publice in-

$. VI.

terpretatus eft, hoc conítantiffime tenuit, ut

]

ante prandium fportulas ad egentiífimum

EXEMPLA PROFANA.

quemque navicula vectus extra pomoerium

[5

1. HOMINUM.

LAnn.Prov, ;

deferret ,. & nunquam fedulo in opere de-

U

— fe&us.

Loen1597.

Immo ab. hominibus ut miferiarum

I"LA

! 1P

ötxld/Valcriumeaxiþmum in libro de Valer.

pleniffimis, ita fepe humani moris vacuis

". fomniis de Simonide Poeta legitur, Max. 1,

' AM. BEIg'

contempiim habitus, vexatusque, non ideo

quod, cum navigando inventüm ad littus ca. !: €

18

ceffavic.

Agebat Indorum. patronum apud

daver aliquod fepulturg mandaffet, eidem

in prezmium hujus pietatis, in fomno mani-

, judices, fi res ferret, pharmaca, veftes con-

quirebat, ut in uno hoc homine adverfz for-

feftatum fuit, ne fequenti die fe mari com-

tunz cujuscunque folatia miferi haberent.

mitteret, quod cum ille exequeretur, comi-

Anceps hic mihi hzret animus, an per hzc

tes vero navigationis illum deriderent, hi in

ille divinitati contemplandz fefe compara-

ejus confpettu, dum a littore folviffent, a

N

;

vit:.an ab illa.ad hzc ipía defcenderit.

tempeflate abforpti fuerunt.

i

Utrumque fattum o

Il. Ariftoteles libro de natura animalium Mant

A Me

3

*

4

portuit , rcciprqcante f&

charitate..-

refert, quod cum Delphini pifces maris mo- difc. 27.

XX. De Petro

Leone fic. fcrïb/i; P. Joan-

riuntur,alii vivi conveniunt

3

:

;bid. n.8.

; & eos in fundo" &

nes Rho: Vincet unius hominis induftria

raaris fepeliunt.

multorum fidem, quz nulli, unquam ceffic

AII. In vitis Patrum dicit Hieronymus delbidem,

j.?mv.

calamitati, fed przcipua illius laus circa vin-

monacho captivo, quod inter alias natura-

&os damnatosque ad necem, quorum cum

les proprietates formicarum, quas mirabatur -

,Agil

incolumitati, cum animorum faluti omni ope

in folitudine, erat, quod cum una moreretür,

,1544'

aderat, atque confíilio.

Et addi&dis quidem

alie conveniebant, & quafi cum celebri lu-

trecentis & novem ad füpremum usque illo-

&u mortu2 corpora deportabant , alia aliam

rum fpiritum inter funefta fatellirum, atque

volentem intrare non impediebat, fed (i ca-

debat fub onere, alie cadentem fuis hu

-carnificum minifleria intrepidus fupremam

attulit opem: vinctorum vero viginti mil-

ris fublevabant.

me"-j

N

sp ol

lia, quod vix credibile videatur, per fe, per-

s n

que füos (nam fodalitium, cceptis promoven-

a. EXEMPL A BES TIZR UM.

æ l c,?.n 3'

|

a nofti

dis, piorum civium collegerat) gratia, pe-

IV. Cum Zofimus, Maria ZEgyptica mor- Ibiden,

cuniis , e vinculis exemit.

Q virum bono

tua neíciret, quomodo foveam ad eam fepe-

,

j

. publico natum! qus unquam oblivionis te-

liendam faceret, leo venit, & faciendo fo-

nebre nomen illud obruent, quod tam mul-

vcam ad eam fepeliendam , eum juvit.-

;

tis lucem

V. Coníttat de S. Vincentio Mart

protulit, -gloriöfo;addito titulo li-

"

yre, dumtbid&mp

]

. beratoris ?

impius mandaverat Tyrannus, ut ipfius cor-

Ibid. n. 9.

XXL Ín

C

parabilem ]oanhis Pauli Ale-

L

pus ferarum, aviumque predz expofitum

xii charita

tém

, terris tum Italiz, tum In-

relinqueretur, corvo cuidam, ut idipfüm ro-

je

dix oftendere tantummodo voluiffe videtur

ftro fuo defenderet, przceptum fuiffe. Quod

'll

Deus: neque enim pigra hzc abjectaque

ille mandatum o

e

rerum pars tam promptz, at

inde abegit.

ptime exgcutus, lupos etiam

ïc incitatz:

js

R. P. Lohn. Bibl, Man. Tam.x //

XXx2

)

lnh.

48

Jbliotbecee : ïManual;is—q Concz'onatorïæ

p

Ecclefiaftico: ignem ardentem extinguit äqua,

s Md

Procop.

V. Procopius refert, quod, dum exercitus

romanus Marcam pervageretur, incolz per-

& eleemofyna peccata.

l 2. de

^NII. Sicut frumentum in terram ca

denss. Bafilius

ello

territi in latibulis e recondiderint, aut fuga

hom. in di»

Gotlt,

- falutem fibi quzfierint : Mulier veto quz-

lucrum projicienti parit; fic & panis in efu-

rientem projectus multam tibi in pofterum

tefcentgs.-

»dam gravida pre nimia formidine partum

füum effuderit, eumque panno cuidam invo-

reddet uclitatem.

7

"VIIL Sicut putei con

tinuo exha

u'üi'vqcoþpio- Idem hom,

lutum ín aperto campo dereliquerit; accidit

dimiffi vero & quieti faci-

13.de elee.

vero, quod dum pertranfiens illic capra qua-

fiores fiuunt aqug,

Thenas

le putent; ita opes recon

ditze inutiles funt;

Moris v

dam infancis illius audiret vagitum , curfum

iunt.

fiftens, ubera eidem porrexerit, eumque non

translatz in pauperes fru&um par

Cu ul

iX. Sicut arca Noé-non perrai

(it mergi Faber

folum per aliquod temporis fpatium la&ave-

No& cum liberis ; ita eleemofyna nemine

giconc. in

rit, verum etiam a canibus aliisque animali-

Dom. 84

bus defenderit, donec ab hominibus dictus

zterno finit interire diluvio; quia, tefte To-

poft Pent.

infams exceptus, in fecuro pofitus effet.-

bia, eleemofyna a morte liberat, & non patietur ani-

n. 3.

mam ire in tenebras.

Brev.

VII. Cum S. Antonius corpus S. Pauli

m politum & m

undum ta- Beirlinck.

nom,15. eremitz fepelire vellet , nec fe

retrum habe-

X. Sicut fpeculu

?

*them. 6, in

jr

le

T

fe nobis exhibet,

qualem nos ei ftiterimus

eft.Oo.S8.

]en.

ret, duo leones rápido curfü accurrentes ter«

no

bis exhibet in munificen-

T. gupi t

ram pedibus effodientes foveam paraverunt.

ita Deus talem fe

*

b Dor.r

Sur. to. 2. [dem officium leo alius Zofimzx , S. Mariam

tia, quales nos ip

fi per mifericordiam proxi-

püü Pemr

hibitam ftiterimus.

mo propter ipfum ex

ri ferocientis oculis ob»Staplet.

9. April. 4Egy priacam fcpelire tianï? preftitit, —

X]. Sicut penula taur

. them. 4. in

-

d

je&a fürorem ipfiu

s deludit; & vitam

fervat.

?

$. VII.

(

-Dcm i.

ita largitas eleemo

fynz diaboli eludit in

poft Pcn't.

$ tits

SIMILITUDINES.

dias, &

a morte szterna liberat.

dicamentum dum con

ficitur, Idem bom.

Tiodegrit

Qualitas.

^

. .XII. Sicut me

Q- 9. füper

aGtiote,

0

multas quidem herbas accipit,

fed unam d

$. Greg. 1. T. & icüt oliira, et

l

fi large fl

reat , etfi famen

minantiffimam; ita & in poeni

tehtia mult

& Mmh.

12. mot.

immoderata

ftringatur nebula, fru-

quidem concurr

unt virtutes ;

/

fed eleemolty-

c.26. . &um.ómnem de(perari jubet; ita qui tunc

na dominantior

& potentior eft, & univer-

maxime miíericors eft, cum fpc&at/ores has

füm quafi peccatoru

m medicamentum ipfa

P

$ O.

bet, vel ut habeat, frucdtum perQic ex nebula

£

efficit.

i

/

hDA 550

favoris.

teret, fe' Id&n hom.

(

XII. Sicut (i quispiam feni promit

$. Chryf,

.A Sicut hi, q

2l

*

ui ad magnös'Principätus ac-

is lorem redu&turum , & füpe

r55

in illud . cerfiti

, regias inhabitaturi civitates omnem

ipfurn in &tat

omnes przeval

idum & fpeciofüm redditurum,

Apott.

[ubitantiam füam in pecuniam commutant,

E

rum gencre abundans

opor:et

& (ic illo migrant ; ita plane & tunc faciebant

regaumque omni bono

libenteris omnes fuas

hzreíes

potfidend

um daturum,

li,

effe, )

homines illi ad coclum vocati & ad fuper-

pecunias, & ';hcfa

uros pro tali promiffione

nam Metropolim , & regnum , quod illic eft.

bxc omnia Deus in altera

Ófferret 5 ita cum

Nam perfua(um habentes illic effc patriam,

vita multo perfeGtius fe pracfti

turum eleemo-

omni fubítantia fua in pecuniam mutata, pe«

ttat, minime iane

fynarum largitori promi

cuniam per Apoftolorum manus illic prami-

tergiverfabitur in iis faciendis,

quisquis feli-

ferunt.

citatem fuam fincere defiderat.

IL; Sicat in te

lis eadem vis ferri eft, fed

a

Senec. ]. 3.

.XiV. Sicut acceptis muneri

bus judicesS. Auguff-

de ben.

in infnitum refert, utrum exculffo lacerto

(ed po f 14€.

€. 6*

an remiffa manu effluant; ita

non tam cito proferunt fententiam ,

É

torqueantur ,

tius partes, fi poflunt,

concordare latagunt 5

idem eft, quod datur,

(ed linteïrc[t ; quomo-

"

ita Deus facit c

j

L2

do detur.

im his; quorum mun

era dan-

Mitte

tur ;ïaupcrculis".

*

$. Chryf."

IV. Sicut quando

L

(cribis epiftolam ad ami-

hom, 13. cum, fempetr v

l

des in corde tuo perfonam

Necgüfta.f.. j

i

oper. im- amici, propter

quem fcribis epiftolam ; fic

XV. Sicut il; qui fangui

ne abundant; nifi

per. -

& qui propter

Deum eleemofynam facit,

er phlebotomiam

*

nifi perfonam

mature partem fanguinis

neminem vi

det in corde fuo,

emittant, in manifeftum vitz p

ericolum inci-

divitiarum a fe

.Dei ;ancummodo, propter que

fm facit.

dunt; ita divites, nifi partem

Utilitas.

dimittant, & pauperibus lar

giantur, pericu-

dz fubeunt.

V. Sicüt radix in pingui plantata folo,

]um zterng mortis incürren

feftinantiusS, Auguft.

« Chryf,

- XVL. Sicut ad loca munitoria

jn illud

ux nobis tempiftivos quotannis affert fru-

domus vident contri-

epift. 129«

*APO&.

tus; fic & pecunia in manibus pauperum

migrant, qui ruinam

tis parietibus immin

e

res ita corda chriítia-

oportet

lantata,

non folum in fingulos annos, fed

fentiunt ruinàm hujus

hzrefes

& in fingu

los dies fpirituales nobis fructus

na, quanto magis

effe,

fcilicet in Deum ,. pecca-

mundi, crebrefce

ntibu

s tribulationibus pro-

affert , fidentiam

magis debent bona, qux

torum abíceffum,

conícientiam bonam, lz-

pinquare , tanto

in terra reconder

e difponebant, in thefau-

titiam fpiritualem,

fpem jucundam , alia-

que bona qua preparav

it Deus c/iilig;nti-

rum cceleftem impigra ce

leritæe transferre.

?"

bus fe..

Dignitas.

.

VI. Sicut lavacro aqu

z falutari gchet.mæ*

- Beirlinck,

S.Cyptia. .

ita eleemofynis atque ope«-

XVII. Sicut aquila p

ullos fuos ad radjum fo

e

1.de opere, ignis ex

tinguitur ;

uos uiem, 4«

&eleem, . ribus ju

lis exþldrat,;gsque folo;xrctl

net ac'fo'yct,q

X1S

$

ftis dgli&orum flamm

a fOpitufz tefte

e-

.

/

!

349

Tuwus X CV'UL Mifericordia erga ,Vivof.

i feftó fixis oculis folem intuefi advertit; ita Deus

xit offendi, nifi egcnfi præü*eturþ& pauperi, ut,

$,Matth. homines; fecundum mifericordie merica exa-

. qui refpe&tu fratris in ecclefia non movetur,

Alilts

minat, eosque folos electis füis annumerat;

vel Chriiti contemplatione moveatur: & qui

ln d

&ntes

quos conftanter in mifericordiz operibus ex-

non cogitat in labore atque egeftate confer-

ercitatos fuiffe cognoícit; nam qui fequitur

vum, vel Dominum, cogitet in illo ipfo, quem

juftitiam,& mifericordiam,iuveniet vitam;ju-

defpicit, conftitutum.

Mifereantur itaque

m lom,

ftitiam, & gloriam, teíle Salomone.

pauperum, inquit $. Leo, qui fibi volunt pla«

dede,

a

ZEquitas, -

cere Chriftum. Faciles fint in alimenta mi-

ferorum; qui cupiunt ad focietatem perveni-

'Thomas — XViII*. Sicut q

ui ad hortum ea lege ad-

Morus vit. miffus effet, ut intra illum quidem pomis,

re fidelium. Non fit vilis homini homo ; nec

ht

€. 12,

jn quoquam defpiciatur illa natura, quam re-

c. i

quantum placuerit, veícatur, nullum tamen

fecum exportet, haud dubie interdum ali-

rum conditor fuam fecit. ;Cui enim laboran-

n.g

tium licet negare, quod Chriftus fibi profite-

- quot poma extra hortum projiceret, ut ea

i'ï Dui,

H

poft exitum inveniret; ita cum in hunc mun-

rur impendi, juvatur confervus, & gratiam

refercDominus. Cibus egeni, regni cceleftis

dum admiffi, nihil nobiscum exportaturi fi-

irlne,

AR

mus, merito per eleemofynas in hac vita fa-

eít pretium ; & largitor temporal

(,ium, heres

m.6u

efficitur zternorum. -

&-OOISSI

&as aliqua bona opera premittimus.

II.

da Deus. Ziheral/izate'

fua' "05 . jrovocat S Chiyf.'

Stapl. the, — XIX. Sicut ii, qui.in carcere pofiti funt,

4. Dom.1. ftulte agerent, (i pecuniis ad fe redimendos

nam, ut bene S. Chryfoftomus advertit, ipfe hom.a2.&

nec unige

n

j

inlet

poftPent. parcerent, ut liberos ditarent; ita non minus

nito fuo pepercit propter nos : nos?344 ?OP'

imprudenter agunt divites, fi pecunias pau-

autem & pecuniis parcimus contra nos. Ipfe

WY

& legitimum pro nobis filium tradidit, nos

W L

peribus elargiri ter

j

giverfentur, uüt filios divi-

tes efficiant.

vero nec argentum propter eum contemnie

oüPan.

mus, fed neque propter nos. Et qualiter hzc

m jon,

S,Bafülius — XX. Sicut qui in litore confiftunt, & alios

ho.degrat.cum fluctibus luCtari advertunt, equum pu-

. venia faerint digna? quid itaque differs & tor-

füpet

pes, cum jam tanta perceperis, & tot exfpe-

du

adione, tant, utomnem,quam poffunt, illis cpem im-

| pendant; ita merito idipfüm facit, qui proxi-

&es? Quod ipfum confirmat egregie S. Leo,

, dum ait: nihil eft dignius, quam ut homo fit

"mum cum egeftate collu&tantem advertic.

Á

i

füi Au&toris imitator, & fecundum modum

(v Sucunditas.

fuze facultatis divini fit operis executor; nam

8. Chfyf'.- '

XXI. Sicut agricule penu fuum evacuant,

cum aluntur efurientes, veftiuntur nudi, fo«

démbotts

ho. 55* in & femina terrge concredunt, idque cum volu-

3€n.

ventur infirmi, nonne auxilium Dei manus

ptate faciunt, fpe majora recipiendi fe folan-

y

tes; ita multo magis nos, qu& absque ufüu re-

explet miniftri, & benignitas fevrvi munus eft

Domini ?

D

condita fünt, difper

,

gege m pauperum uíus

bordiam inge- S. Chryf.

, convenit.

II Quia natura ipfa nobis mifori

meravit: nam, ut re&te dixit S. Chryfoftomus, in ep. ad

Ldemo

XXII. Sicutei, qui

V'nimio—gra'vatus, eft cïbo,

-nemo natura ftrenuus eít, nemo natura va. Philipp.

N-

aut ftorrachum multis humoribus repletum

nz gloriz ftudio caret: nemo natura zelo ate

habet, nihil gratius jucundiusque accidit,

-que emulatione fuperior eft ; mifereri vero

quàm íi per medicinam aut aliud medium

natura eft omnibus inditum , utut

evacuare ftomachum malique caufam tollere

ïcrudelis

- quispiam fit & immitis.

queat; ita qui immoderata opum coacerva-

IV. Quia ipía qualitas

bonorum nos ad miféri- S. Chryt.

tione animam gravavit, merito cum volupta-

hom,34.ad -

s« Mm'

te eleemofynam arripiet, (i dictas divitas ve-

cordiam impellit: nam ut fapienter difcurrit S

I)(,p-.x An"

MT

Chryioftomus, tuarum es, o homo, pecunia-

*

h.

lut omnis mali originem per eam a fe remo»

rum difpenfator, non minus, quam qui eccle-

vere queat.

fi& bona difpenfat.

Sicut ille igitur potefta-

Mat)th.xag.

XXili. Sicut 1

l qui ludünt äleis*'" vel chfar»tis,

cum fumma animi voluptate lufum talem

tem non habet, ea, quz propter pauperes a

vobis erogantur, temere, & ut cafu venit, di-

: "V' 49

peragunt, idque tanto ardentius & avidius,

fpergendi, quoniam in pauperum data fünt

quanto meliorem fpem lucti contcperunt;

alimentum, ita neque tu tua.. Hinc merito S.

itaqui cccleftium bonorum lucro inhiant, tan-

to alacrius jucundiusque pecunias foas expo-

Bernardus, ne putes, ait, gratuitum, quod im-

pendis, pauperis velis, nolis, debitor es.

nent pauperibus, quanto certiores fecuriores

- N. Quia ipfa natura eleemofyne commendat 1ni- S. Chryf.

que fünt, fe ingens

?

per hanþ expofitionem

Jéricordiam : dumy quidquid per eam pauperi damus, tom. 5-.—

lucrum fa&uros.

JDeus ut. depofttum accipit , &ti pulchre S. Chry- hom.2-

foftomus indicavit, dum dixit: Quid quz-

SS'AUBUR'

S. XII.

; epm» 138' [

ris homo, ubi pecuniam deponas, Chriftus

MOTIVA. .

füfcipere paratus eft, & depofita tibi fervare:

h —;u,iþa , quidquid pauperibus datur,. Chrifto of-

'nec tantum fervare, fed etiam multiplicare,

!

NC o fertur : juxta' propriam ipfius confef-

& cum fcenore multo reddere. Pro pecuniz

.

fionem: Amen dico vobis, quam diu feciflis

tuz cuftodia non repetit mercedem, fed eam

uni ex hís fratribus minimis meis,mihi feciftis.

ipfe reddit. Qua igitur fumus excufatione

,

Hinc re&te S. Cygrianus: Quid potuit nobis

digni, qua venia, quando cuftodire valentem,

1]

-& pro cuftodia gratias habentem, & pro ea

majus Chriftus edicere? quo modo magis

potuit juftitiz ac mifericordiz noflrz opera

premia reddentem praterimus, & noftra tra-

dimus cuftodi debili, qui gratiam fe facere

p li

provocare, quam quod przítari fibi dixit,

putat, fi nihil commifforum intervertat?

StheM

^. quidquid egenti.prgüatur & pauperi ? &íe di-,

XXx 3

VI- Quia

J

*

E

356

Biblietbeee Manualis Comionatoriæ"

*

VI. Quia qualztas & conditio accipientium id. fua-

medium eft ad omne vulnus utile.-.O mnis in-

, de: Sunt enim pauperes, fratres noftri, & co-

Juftitiz fomes eft avaritia,fed hanc omnem ab-

hzredes regni cocleftis, ut fapienter advertit

luiteleemofyna Zachzus. Magna ergo (re&te

&uil. Lin- Guilielmus Lincolnienfis, dum ait: Dic mihi

coln. Íin

exclamat. S. Ambrofius) eft eleemofyna,quz s. Ambr.

CXPO jv

quzío, o Dives, quare pauper tecum non acci-

ardentium eriminum globos benevolentiz füz ferm.25.

piet cibum,qui tecum accepturus eft regnum?

Evong.

fonte refrigerat, & quodam irriguo largitatis

quare non accipiet veterem tunicam, qui te-

obruit incendia delictorü, ut quamvis offen(üs

p- $.0 28«

cum accepturus eft immortalitatis ftolam ?

Deus,quamvis críminibus provocatus, coga-

quare paüper non merctur accipere panem

tur liberare eleemofynis,quem difpofuerat pu-

Lf d

tuum, qui tecum meruit accipere Baptifimi

a

nire peccatis. Cogitur enim a nobis quodam-

eini De

Sacramentum ? cur indignus (it accipere reli-

modo, dum compellitur pro noftris aCtibus

quias ciborum;,qui tecum venturus eít ad con-

fit

mutare fencentiam,& in uno eodemque homi-

vivium Angelorum? Sunt przterea etiam fti-

ne nunc feveritate judicis permoveri,nunc Pa«

pendiarii noftri, uti illos vocitare folitus eft

Tob. &

tris pietate blandiri. Quam autem facilis &

Ludovicus Rex Francig, & propterea propria

fuavis fit hzc medicina, pulchre declarat $.

Vr 70

manu eleemofy

nam velut ftipendium illis ob-

$. ChryC. tulit. Hinc recte S.Chr

Chryfoftomus fic loquens: neque vero Medi- S. Chrys&

yfoftomus,funt, inquit,

'cus quisquam ferro manuve admotis fic accu- hom.2o.in

hom. 33.

& hic caflra pauperum, & bellum, in quo pro

ad pop.

rate putrida vulnera fecat,ut pauper egena 1. ad Cer.

/

t€ pauperes pugnent. Cum enim ftipendium-

manu porrecta ftipem flagitando vulnerum

acceperint, orantes tibi Deum faciunt propi-

cicatrices tollit. Et quod mirum, citra dolo-

tum; propitium autem facientes pro barbaris

rem, citra fu

demonu:n infidias repellunt , neque finunt

medicinam.

fpirium, pulcherrimam cqnfcrunt

Bellovats

vcheiventer infcftum effe malignum, neque

- 1X.. Quia certiffim

um qeji medz'äm ad felicem mm'- S. Hier; ir

fpec, gt

Temper irruere, fed ipfius folvunt poteftatem.

dil.20.

tem . obtinendam: teíte S. Hieronymo dicentc:epift- ad

Hos itaque confpiciens milites quotidie pro

Non memini, me lcgiffe,mala morte fuiffe de- Nspot.

C p

te cum diabolo precibus & oxationibus pu-

fun&um, qui libenter opera charitatis exer-

gnantes, a temetipfo pulchrum illud tribu-

cuit; habet enim multos interceffores, & im-

tum exige, illorum alimenta..

:

Vil.

poffibile eft, multorum preces non exaudiri.

uia mifericordia ef? optimum m

edium aJV

Aliam rationem affignat S. Auguftinus, dumsS. Auguft,

benedittionem in temporalibus obtinendam : ati pul-

Welovat.

ait: Mifericordia ad Deum deducit hominem,f. 44. ad

$ Cyprian.chre indicat S. Cy prianus,dum ait: fi vereris,

& ad hominem deducit Deum : nunquam vi-Pra. in

fpet, w

de eleem. & metuis, ne, fi operari plurimum coeperis,

eremm.

lx dift

di hominem pium mala morte finire.

I0,

patrimonio tuo larga operatione finito ad pe-

X. Quia eft fortiffimum . [cutum. adverfus. fev-.

LA

nuriam forte redigaris, efto in hac parte intre-

vam judicis fentenviam in die judicii ferendam : elee-

pidus, efto fecurus, finiri non poteft, unde in

mofyna quippe, tefte S. Auguftino adftat tri- S. Avgt

a', ; »

ufus Chrifti impenditur , unde opus ccelefte

*

bunali non tantum patrocinans, fed &ipfi ju- hom- 9.

G.

celebratur. Nec hoc tibi de meo fpondeo, fed

dici perfuadens, ut reo patrocinium przftet, "*

r

de S. Scripturarum fide, & divinz pollicita-

& pro eo fententiam ferat. — Hinc Cafarius; Cafarius

tionis authoritate promitto: loquitur per Sa-

eleemofynam, inquit, quantam poffumus, &ho 15.

Prov.»8.

V. 27.

lomonem Spiritus fanctus, & dicit: Qui dat

quamdiu vivimnus, & ipfi habere, & aliis im-

pauperibus,nunquam egebit : qui autem aver-

pendere feftinemus, ut fecuri poffimus in die

$ Donty,

titoculum fuum, in magna penuria erit. Imo

judicii dicere: Da, Domine, quia dedimus;

hancipíam ob caufam ufure comparant SS Pa-

nos fecimus, quod juffiftl : tu imple, quod

S. Chryfol.

tres, precipueS Chryfologus,dum ait: Ufüra

promififti. Qerte tanti «ftimabitur (tunc)

ferm. asf

moundi eft; centum accipere, & unum pro cen-

vellargitatis benignitas, vel tenacitatis impie-

fu reddere: Deus unum accipit,& centum red-

1

tas, perinde omnes ii, qui dextra judicis con-

dit. Et tamen homines cum Deo nolunt habe-

fiftent, non alia virtute ulla, quam mifericore

re contra&tum. Sunt forfían de cautione folici-

dia fuiffent inclyti; ií qui finiftra (tabuot, ullo

ti? quate? homo homini exiguz chartulz ob-

alio vitio laboraffent, quam immifericordia ;

ligatione conftringitur, Deus tot & tantis vo-

ut recte S Leo pronuntiavit. Quapropter S.8. Leo ap,

luminibus cavet, & debitor nou tenetur? Ut

Ambrofius his verbis excitat ad mifericor. Drex. ge-

autem melius intelligatur qualitas hujus ufu-

dia: Confidera, quanta tibi tunc erit gloria, 29ph- p- t

» T.

:Ie

S, Chryf. r2 , prxclare eam explicat S. Chryfoftomus,

cum te omnis populus, qui ex promptuariis

r

*

S.Anibrof.

":5.int,

to.5. hom. dum ait: Deo fcenetatus es, ipfam repofce.

tuis paftus eft & refeCtus, pro tribunali magn

ferm. 93«

Matth.

5:Sed non in prefenti cunQta tibire(tituet, Ve-

illius & juftiffimi judicis caterva conftipante

rum hocquoque commodo tuo facit, Eft quip-

circumdabit, paftorem te fuum , ac tutorem

pe talis hic debitor, qui non, ut alii, feftinet

S pf

ipfum tantummodo mutuo datum exfolvere,

pium, & mifericordem Patrem, omni gratia-

l bor,

rum voce teftabitur. -

Üb g

fed agit omnia, ut, quod:datum eft, maneat in

XI. Quia unum eft ex certioribus f'gnis prede[tie

tuto. Propterea hic quidem] reddit ex par-

nationis ad oitam elernam : mifericordia quippe

te, maximum autem tibi in futurum thefau-

Z

teftabitur, inquit Anfelmus, vos Dei fapientias. Anfelm.

rum refervat..

/;

precognitos, a maffa perdendorum feparatos, in illud

Viil. Quia efficaci[f:

L )

um efz mgdiu,hz ad pecbata

ad vitam :eternam preordinatos. Idem con- ^poft. ín«

Prov.t6. j

delenda: nam mifericordia & veritate redimitüur

firmat S Chryfoftomus, dum ait: tanta vise

ü uite vl-

cera &c.

v. Ó

iniquitas, tefte Salomone: Certe non eft pec-

eleemoíyng: cum multa fiducia fuos introdu-

Lt

tum, inquit S. Chryfoftomus, quod non poffit

cit alumnos; eft enim czli nota Janitoribus,

ho. 36. ad.

Ts

purgare eleemofyna,quodve non poffit extin-

fponfalis thalami fores obíervantibus, quin &

pop. Ant,

d

guere. Qmnépeccatum inífra illam ftat, Re-

venerabilis,& quos füi cultores agnoverit,cum

multa

e

L4

X

T ituli:s XCIV. Mijericerdia erga fbivos!

: 35!

multa introducet libertate, & nemo contra-

tan quis veftrum dicet : [ï Xquis & Paulum

dicet, ed omnes cedent. Hinc alibi hortatur

mihi daret hofpitem, füfciperem prompte;

in hzc verba: In zdificia caleítia (tudeamus

magnaque cum alacritate. Ecce Pauli Doini-

5 At

noflras evacuare pecunias: nec fabris, nec

num licet tibi hofpitio fufcipere: & non vis?

ltmoc

ftru&oribus, nec operariis opus habemus.

quia qui füfcipit unum ex minimis, me (üfci-

Manus namque pauperum tales domos zdi-

pit.

Quanto minor fuerit frater , qui fufci-

ficant: claudi, czci, vel debiles funt

U

pitur, hoc major Chriftus per illum advenit.

domos illas edificanc.

. Quid ergo? Firmiter nimirum credamus,

caciam br;ztidni iri-

SLeofde Xll. Quia fingulavem ef

nos Deo dare, quicquid pauperibus dederi

jelunio de- /uit: nam efficaciífima eft, tefteS. Leone, ad

mus: nam; ut re&te advertir S. Ambrofius, S. Ambrof.

cimi men-exorandum Deum poflulatio, cui pietatis

ibi eft miíericordia largior, ubi eít fides de ofüic.

?

$.

opera fuffragantur. Qui füum ab inope non

promptior.

Quod ipfum confirmat S. Leo

SaLeof. f.

avertit animum , facile & cito ad fe Domini

dicens : Prompta ergo , & facilis, dileCtiffi-

de colle&,

Tob. 4

convertet auditum. |Hinc Tobias Senior ju-

mi, apud nos largitas effe debet, (i credimus,

i

YV. 7

niori precepit.

Noli avertere faciem tuam

unumquemque id (ibi preftare, quod indi-

ïs. C

f

!;

ab ullo paupere, ita enim fiet, ut nec a

gentibus tribuit.

Thefaurum enim füum

lomaojn

!

avertatur facies Domini.

—EC

condit in czlo, qui Chriftum pafcit in pau-

E

1. ad Cor, 5!

ere.

:

gc IX- M

IV.. Magnam e[limationem de bac irtute con. g

. Bonav,

cipyre , id quod non erit difficile, (i motiva

M E D I A.

precedenti paragrap

hp allata bene perpen-

*

Bellovàac.

lus divini benoris, qui enim honorat fer-

dantur.

u

Ípec. mor.

[ Z

vum propter domipum, non illum, fed

V. /liena damna «vel commoda tua e[timare ;

LY

4:

dil.20. principaliter Dominum honorat, omnis enim

natn,utreGteS Bonaventura notat,mifericor-

| Nepot.

e. 4-

honor, obfequium, & beneficium impenfum

dia eft virtus, per quam animus fuper calami-

fervo, indefinenter ip(i Domino principaliter

tate afflitorum movetur: Hszc virtus nihil

j

exhibetur, ficut ipíe teftatur Matthzi 2.

humanum a fe alienum putat, aliorum dam-

. Quamdiu uni ex minimis mïeis feaijlis , ibi fe-

na, vel commoda fua zftimat. Hienamque eft

eiftis.

proprius charitatis efféctus, quod aliorum mi-

ï?- hp :

"I Mllad

Bellovae.

II. Exemplum

Dei ob. oculds babere , ut. Bel-

ferias ut proprias reputet.. Idem 3eraphicus

In. i

fpec. mor.lovacen(is füa(it his verbis: Deus, qui fum-

Do&tor alibi mifericordiam & charitatem fi-

EC

?

l.1.dift, me mifericors eft, & fuper omnia vult de

mul conjungit, dicens: Mifericordia abun-

10.

mifericordia przdicari :

ad miíericordiam

danter remuneratur: unde notat, quod duz

nos invitans femetipfüm proponit in exem-

virrutes valde copiofie & plenz veniunt ad

.

8 hgid, .

r evidentiffimum, veraciffimum , & per-

)

üdicium , propter quod recipiunt falarium

hon. 9 s

' fe&tiffimum, per quod habeamus doctrina-

valáe copiofum, fcilicet charitas & milericor-

tt, $0.

liter informari: per quod habeamus deifor-

dia: charitas enim aliena bona facit fua, juxta

miter transformari :

Ait enim Lucze 9.

Cafariat

illud P(almi : particeps ego fum omnium ti-

9 15

Eftote mifericordes , fizut & Paier vefter miferi-

mentium te; Mifericordia facit aliena mala

cors e[i.

Y

fua, juxta illud: ficut focii patfionum, ita &

& Bonasv, lll. Chrifum in p

auþeriäus intueri, uti S. BoQ

confolationum. — S. Bernardinus Jobi exemes, penara,

naventura fuafit; (ic alloquens animam ; Cur

plum adducit, qui cap.30. 25. ait: Flebam quon.

anima tota die anxiaris poft Chriftum? in-

dam fuper eo. qui affittus erat, fcilicet afflictione

dicabo tibi, quem diligit anima tua. Certe

exteriori, & compatiebatur anima pauperi, (cilicet :

;:

. jn infirmaria Jacet, & ibi angu(liatur, curre,

compatlione interiori, quafi dicat: Non tan-

& illi miniftra, illi compatere infirmanti. At

trum oftendebam compaílionem exteriorem;

vero inquies fortaffe, quomodo id Seraphicus

fed etiam interiorem, quia ex vehementi affe-

afferere poterat, quando Chriítus ad dextram

&u compatiebar. Amor igitur non folum per

Patris fedens ; impaffibilis eft, nec ulli iafir-

compaífionem internam demonítratur, ve-

mitati humanz lubjedtus? — Et ideo refpon-

rum etiam per fübfidium externum, (iquidem-

$. Len 1p.

ut diximus: Probatio dileCtionis, exhibitio eft

Dres. et

deo, quod Evangelium nos fallere non pof-

p p

fit; in quod dicitur: Quod uni ex minitis feci-

operis. $ Gregorius gloffando verba illa Jobi : $, Greg.

)0. 1-5- I

( jfis, mibi feciftis : infirmus eram, & viftaftis me;

Pater eram pauperum,inquit: Non patronum

S Anbrik

hzc enim eít Dei erga nos bonitas, utin quo.

fe vel proximum, vel adjutorem pauperum,

iierm. 0

libet affli&o , & infirmo ipfemet agnofci ve-

fed patrem fuiffe teftatur, quia nimirum

$. Auguft. lit.

Et affentiens fan&tus Auguítinus often-

magno charitatis officio ftudium mifericor-

!

de bon. dam

fane, inquit, quomodo Dominus poffit

diz vertit in affedum naturg, ut eos quafi

di(c c, 8, inveniri, aut cognofci, fi tamen eft animus

filios cerneret per amorem, quibus qua(i pa-

'"videndi. Si vis videre Dominum, require

ter przerat per protectionem.

. mendicum, refpice ad pauperem, fufcipe pe-

VL Proximum tanquam fratrem && membrum

confiderare, ita fuafit $. Gregorius Nanzianze- S. Gregor.

ls An clnï.

'regrinum , vifita infirmum , curre ad carce-

rem, fi,vis videre Deum, vincula captivita-

nus, dum dixit: O Serve Dei, & Chrifti, ac- Naz. in

^

ln !Hlld

tis abíolve, nodos iniquitatis incide. Denique

que hominum amore przdite, ne fratrem de. ?

rat. de

'A 0&, t

aup. -

m

8. Chtyf-

idipfüm etiam fuo calculo confirmans S Chry

Ípicias,ne prztereas,ne ut fcelus,ut piaculum, ?

mor.

utaliud quiddam fugiendum, & interdidum

fet 8

hom. 45.

foftomus fuper illa verba A&uum Apoftolico-

$ O

in AGa.

rum 21.16. Zdducentes, apud quem bo[pitaremur,

averferis.Membrum tuum efllicet calamitate

y5$ !

tgtereas,

N

inquit: Paulum. hofpjtio fafcepit ille:. fori-

franggtur. Tibi , licet animo forti pr

:

pp"

*

pauper

e

b

ssz— "

Biblioz;þecæ Manualis Concionatoriæ

$ X.

pauper relictus eft üt Deo: his enim verbis

udore te fortaffe promovebo.

- VIL. Patrie celeftis defiderium ardens. concife-

ASCETICA.

re: fic enim hoc ipfo ad opes noftras & the-

ptg-m fünt poti(ïïmum capita, qug aíce.

;SE

ta de hac virtute bene addiícere, aliis-

E

fauros per pauperum manus praemittendos

8. Chryf.

excitabimur. ' Ita S. Chryfoftomus fuafit di-

que inculcare debet.

Primum eft, ut bene

c rgtt

hom. 49.

cens:: Omnia faciamus, ne alibi fimus egeni.

cognoftat finem, propter quem Deus && pouptres e[je

Y T N

in e.24.

Namquz utilitas in aliena regione multas di-

permittit ,. & vos disdem . [ubvenire. defiderat ; id

m 2H (

;;ä

C-en.

vitias relinquere, in patria neceffariis carere?

quod S. Gregorius Nazianzenus fequentibus s. Gregor.

itaque oro,feftinemus,dum adhuc tempus eft.

verbis preclare docet. Charitatis przcipuam Nzz. otat.

ut paupe- 16. de

Secure illac transferimus, & in thefauro inde-

partem in eo fitam effe comperio,

predabili reponimus, quzcunque per paupe-

.res amore & mifericordia complectamu

r, paup.amo-

:

rum manus premittimus, -

Pauperes & afflí&tos Deus effe vult, ut nos"*

infirmitatis noftrx fübmoneant, illudque no-.

"WIIL.. Quotidie aliquid froe ex pecuniis , [ive ex

alimentis in. pauperum um . feponere , ut. paulatim

bis perfüadeant, ut nulli rerum przefentium

g

etiam ad largiores eleemofynas incitemur : Sic ite-

atque in oculos cadentium velut firmz ac la-

S. Chryi. ».

rum S. Chryfoftomus fuafit dicens: Parea-

bili animum adjiciamus.- Cum igitur nihil fit

hom 43.i! rnas B. Paulo conftituentes in noftris zedibus

' ftabile in przfenti vita, de opibus in tuto col-

T OM ANEPm TM

3. 'fd Cor.

i

arculam pauperibus, quz eo in loco ,. ubi

L

.locandis cogitsndum eft. Beneficentie in

. qui

sque confiftere & orare folicus eft, repo-

pauperes infinita funt commoda nullus om-

$Anirof

natur: ita ut eleemofynam primum, quoties

nino cultus Deo perinde gratus eft, ut miferi-

D E

Nihil tam Deo pro-

accefferis oraturus, imponas, & deinde ora-

.cordia erga pauperes.

pe»

tionem proferas. Et profe&to non minus eft

prium eít, quam mifericordia & beneficentia.

4

juxta le&tum eleemofynam reponere, quam

Imitandus eft nobis Deus. Hoc ipfum etiam $. Clryf.

.hom.

fi ifthicEvangelium fuüfpendas; fiquidem Ev*

folide oftendit S. Chryfoftomus , dum ait,!9.4

17.

in ep.

angelium hic füfpeafum nihil agit, nec tan

fapenuméro dixit, eleemofynam non acci-

2.2ad Cor.

tillle quidem virtutis eft, in hac vero arcula

- pientium, fed potius dantium gratia introdu.

adveríus diabolum armaturam habes repofi-

&am effe; nam illi fünt, qui potiffimum inde

Md

tam: hac orationem tuam penetrantem efn-

. lucrantur. Non vides, quod omnes mutua

Majiüif

-cis, domum fanctam reddis, in hac conclufas

opera indigemus ? — Miles opificis, opifex

30 d

negotiatoris, negotiator agricolz. — Servus

habes regias dapes. Ea propter ad lectum de-

onetur illa, & fic absque phantafiis tranquil-

liberi, dominus fervi, pauper divitis, dives

l

[*

noctem tranfiges. . Jam & commoditates,

pauperis. Etenim qui accipit eleemofynam,

- quibüs Jiceat admodum facile colligere, vul-

maxime omnium ufui eft. Ineffabilis fapien-

tis, ut recenfeam? fiet.

Sic igitur adjectio-

tiz Dei hoc opus eft. Nam cum mutua'opera

