tutes perdidifti: Una obedientia plus val-;e/t;,k

fubmiffi ple&untur, q

uötieä fibi ipfis per ob&-

uam omnes virtutes.

dientiam moriuntur.

O quam fublimiter de

fdem to. 8.

talibus filiis gloriari poteft fponfa Chrifti ec-

LVII. Quid expedit tibi, nifi effe jfub Do-

Theodo-

in Pfák20. ino : quomodo eris fub Domino, nifi fue-

clefia dicens: Manüs mee diflilaverunt wyrrbam,

g u

ris füb praecepto ? fola obedientia tenet pal-

&9 digiti mei pleni myrrba probatifima.

$, Doro!

LXVI. Per obedientiam nobiliffimus triut

n-s. Humbg

ii P

mam, fola inobedientia invenit poenam.

Il-pISOIU ce

S.Greg.in . LIX. Victimze funt obfequia obedientium,

phus acquiritur, nobiliffimum enim genus

IO,

l.4«Rtf.. quia cum hominibus pro Deo fübjicimur, fü-

triumphi eft, vincere feipfüm, quod facit obe-

G4.

diens.

Multi urbes & regna fübjugaverunt

perbos fpiritus fuperamus. Ceeteris quidem

fibi, qui tamen ad hunc nobiliffimum trium-

virtutibus daemones impugnamus , per obe-

dientiam vincimus. Vié&tores ergo fünt, qui

phum non pervenerunt ; Hinc triumphus

obediunt ; quia dum voluntatem fuam aliis

proprius eft ho

minis.

2

LXH. Neque

fumus minus felices Apofto- Jac.Alvar.

perfecte fubjiciunt, ipfi lapfis per obedientiam

Angelis dominantur.

lis, quia illis Chriftus per feipfum praecepit, P« 3: €

LX. Pulchritudo animee pendet ab obe-

nobis per homines

, imo quodammodo feli-

i Pí1.44. dientia ergo Deum , anima enim quamlibet

ciores. Quid enim magnum e

ft, fi homo Deo

immediate fibi praecipenti obediat? At ma-

deformis, fiquidem obtemperavit, deponit

peccatum, fpeciofa redditur. Saule, quid me

gnze fidei indicium eft, hominem, homini pro-

perfe

queris? ile vero,

uis es, Domine? Ego

ter Deum humiliter obedire, & in homine

S*füs. Obedivit, & obedientia ipfa defor-

abje&o, & fibi fimili, Deum preecipientem

Xämz

agnofcere. Certe Thomze Chriftum refufcita-

mem prius animam apprime formofam red-

didit. Rurfum Publicano dicit: Peni, fequere

tum videnti, ipfumque Deum effe credenti,

3 ; &furrexit Publicanus, & fa&tus eft Apo-

dixit ipfe Dominus : Quia vidi[ti me, Thoma,

flolus. Utique anima deformis prius, venu-

credifli : beati, qui non viderunt ; Idem omnino

fibi obedientibus, quia immediate przecipie-

ftatem recepit formze, Unde ? ab obedientia,

bediftis

L3t1!

Touler.£, ^ LXI. Nullum in hac vitacharius, dignisque

bat, poffet dicere : quia vidiftis me; o

LT

1.inBom.facrificium Deo omnipotenti offerri poteft,

mihi ?. beati q

ui me non viderunt, &

i

3. po

| in fqis

Pent,

quam cor humile & obedieus ; Unde poffet

prælgtis nuhl obedierunt.

. aliquis fub uno momento, tam humiliter ac

,

LP

- . pure propter Deum obedire, propriamque ab-

ä

megare voluntatem, ut amplius, veriusque in

ïucunditds;

/LXVIIL. Vivere in obedientia nihil aliud Cltmae.

Deum, fine medio duceretur, quam fi toto de-

cennio in propriis conceptibus, atque inftitu-

eft, quam fuum onus aliorum humeris impo- £t 4«

IT

tis magna cum devotione vixiffet. -

nere, natare füper aliorum ulnas, & fuftentari

Jac.Alvar.

LXIl. Obedientia eft holocauftum , quod

in aquis, ne mergamur, fed fine periculo hoc

P-3.64 : nihil non Deo confecratum relinquit. Pauper-

grande pelagus hujus vitze tranfeamus; & qui-

tas opes immiolat ; Temperantia carnem ma-

dem breviffima navigatione.

L' It Gg

xtat, at obedientia corpus hominis, & appeti-

- LXIX. Pracepta Dei no

lentibus gi'äivia, S. Aug. Se.

f-l

tiones ejus, & voluntatem, & judicium & bre-

volentibus funt levia, ficut ipfe ait: Jugum 61.ud frat,

udia-

viter Deo omniahominis bona fübmittit, qua-

enim sneum fuave e[1, && onus mewn leve.

propter veriffime Anfelmus bonum faecula-

mus Dominum & Salvatorem noftrum, prae-

rem homini comparat, Domino fructus cujus-

cipientem nobis, & füo exemplo nos admo-

dam arboris offerenti; Religiofum vero, non

nentem ; Tüllie, inquit, jugum meum fuper *oss

Toiütn

tantum fru&us, fed & arborem ipfam donanti.

€9 difcite a me, quia mitis fJum... Quid. eft jugum

Ille dicit : En, Domine, fructus vitze meze ti-

Dei fuper fe tollere, nifi fan&ae obedientise

L'!'cll

bi trado : Hic vero ait: Et ego non tantum

preecepto feipfum propter Deum fubjicere ?

uantus fit obedientiae fru&tus; oftenditur,

M

opera, fed & meipfum totum committo.

cum fuübinfertur; &5 incenietis vequiem animabus

$. Auguft. LXIII. Ut non éffet nobis obedientia labo-

Serm.1. ad rjofa, exitum przefentis vitae Salvator per o-

veftris.

Obedientize quidem difciplina modo

frat.

bedientiam terminavit. Jure ergo obedientia

in labore eft, fed in füturo fructum habet pa-

^

L.]c.g

?

uia de poteftate

catiffimum.

'.

omni facrificio preeponitur

a

diaboli nos eripuit, quod n

d

lum legale facri-

LXX. Si quiserg

/— patris fübje&ionem füams, Bonsv.

Lt

ficium facere potuit.

*

confcientiam ad fummum poffedit mundam, c. 7. coll.

à

]

S, Greg. 1.

LXIV. Per alias vi

rtutes noftra ei impen-

ifte de csetero per fingulos dies mortem quafi3*

fomnum, magis vero vitam exfpeGans, non

35. mor. €- dimus, per obedientiam nosmetipfos exhibe-

1l.

mus : quid enim fünt bona electorum opera,

conturbatur, cognofcens in folido, quia non

nifi victimze & holocaufta? Cum .ergo holo-

ipfein tempore feparationis, fed. qui prq]eeü,

càufta & viéctimas per legem offerri Dominus

reddet rationem.

i

LXXI. Nihil arduumhumilibus, n

ihil :;fpe- S.Leo in

Ibid'vS'?u

preecepiffet, & quid eft, quod Dominus liolo-

caufta & viétimas nolle dicitur, velle autem ut

rum mitibus ; & facile omnia praecepta ve-apparit.

&i obediatur, nifi quze propter obedientiam

niunt in effe&tum, quando & gratize praece- "9»

dit auxilium, & obedientia mollit imperium ;

fiunt, holocaufta & vi&imse non funt; quafi

nec dura ibi neceffitate fervitur, ubi diligitur,

dicat: tunc bona funt opera, quando a prae-

ofitorum confcientia non difcordant.

quod jubetur.

T/hom«.

LXV. Si eft aliquid genus fupplicii, quod

LXXII. Quanto fapor divinus excedit om-Rusbrodh,

Kemp.

nem naturalem guftum vel faporem; tanto e-prafk virt,

u

7

Martyres facit, tunc. maximze illi Martyres

fapit.c:3-

Oï!

$,2«

** fupt, qui toties verbe Dei tauquam gïla.dig

am ngdiegti,a omni proprietate melius

:anperi

XIH.

: thulus k /C II]- Obedientia.

5531

Àdem e. 3.

LXXIIT. Quamvis fupra a&tiones omres ju-

Utilitas.

cundum fit, laudare Deum, multo

:

tamen ju-

X. Si bonum eft tuum fentire, & hoc ipfum Libr. r, e«

cundius eft, effe proprium Dei.

"Theodo-

propter Deum dimittis, & alium. fequeris, 9. $. *-

4

zus Studi,

LXXIV. Obedientia mortis fecuritatem pa-

magis exinde proficies.

b

$. Doroth,

rit, & obedientibus licet effe imperterritis.

XI. Valde magnum eft in obedientia ftare, Ibid. $. 9.

!!l.cx"

. LXXV. Si liberari perfecte volumus, & ab

fub Praelato vivere , & fui juris non effe.

deo&cr, I

hoc f2eculo difcedere, oderimus imprimis vo-

Praclatura.

Multo tutius eft ftare in fübjectione, quam in

luntatem noftram, & fic brevi divino praefi-

dio ad impatlibilitatem animi ( qualis in hac

XIT. Difce ergo celeriter Superiori tuo te L-g.c. 12.

vita haberi poteft) perveniemus. Nihil enim

fuübmittere, fi carnem propriam optas fübju- $. 1

adjuvat hominem ad hoc, quam fenfus fuos

gare; citius namque exterior vincitur inimi-

(

odiffe. Atque itafe habet hzec ratio ad om-

*

nem virtutem, ut fi viator iter ingreffus, fci-

cus, fi interior homo non fuerit devafïatu?;--

pione invento, cui innitatur, inter magis ac-

gucunditas.

celeret, & praeoccupet viam : hic enim qui

XIIT. 'Utinam fic tecum effet, & ad hocper- L. 3. e. 32«

viam hanc incedit, fi propriam voluntatem

veniffet, ut tui ipfius amator non efles, fed ad $. 1«

abícindat, abfcindit & priítinas affe&tiones,

nutum meum pure ftares, & ejus, quem tibi

quibus abfciffis fit Dei o

pere, certa quadam

proepofui Patris, tunc.mihi valde placeres, &

ratione impaflibilis.

tota vita tua in gaudio & pace t?axïfirct.

7

IV

EX LIBELLO D

E IMIT

.EXEM

PLA CATHOLI

J CHRISTI.

ATIONE

C

EXTERNA.

Qualitas.

L.slc.is.l,

UM anlz'tas.

» . P

Dif;:e obtemp

erare pulvis: difce fe;hqnii-'-

liare terra & limus, & fub omnium pe-

I Chrlfhls

" humiliavit femetipf'um faftus Philip. 2,

. dibus incurvari: difce voluntates tuas fran-

obediens us

Bere, & ad omnem fübjectionem te dare.-

autem crucis. *

:

que ad mortem, mortem

ipid. $.s.

II. Exardefce contra te, nec patiaris tumo-

. II. B. Virgo tam perfectam Parentibus obe- S.Mechtil,

remin te

vivere : fed ita fübje&tum & parvu-

dientiam exhibuit, ut ne in minima auidem l 9: art« c.

f

lum te exhibe, ut omnes füper te ambulare

re unquam illos contriftarit.

offint: & ficut lutum platearum conculcare.

Inter alia fpe- **

Ibid, $..

Ill. Quia adhuc nimis inordinate te dili-

cialem gratiam quotidie petiit a Deo, ut om-

nibus mandatis Pontificis parere poffet. Sed -

gis, ideo

plene te refignare aliorum volunta-

& Jolepho marito füummam femper revéren-

ti trepi(xias.'

tiam & obedientiam preftitit.

Nece[jitas.

IlI. Samuel ab Heli vocatum fe putans, !« Reg 3«

N

L.:c09.. IV. Multl funt

« I,

fub obedientia magis ex ne-

mox e lecto furrexit, & occurren

ïïtar,

ceffitate, quam ex charitate, & illi poenam ha-

Ce ego, quia vocafli me.

s dixit: ec- v

j

bent, & leviter murmurant, nec libertatem

.IV. 'Caffianus de monachis fuüi zevi fic fcri- L. 4. deIn-

mentis acquirent,

nifi ex toto corde propter

bit: Confidentes intra cubilia füa, & operi ac flit»

[bidem

Deum fe fübjiciant.

meditationi pariter intendentes, cum fonitum

V. Curre huc vel

'illuc, non invenies quie-

pulfantis oftium ac. diverforum c

tem, nifi in humil

cutientis audierint, ad orationem

f

llulas per-

rezimine.

i fubjectione fub Praelati

cilicet eos;

U.3. 6 13.

feu ad opus aliquod invitantis, certatim e cu-

$. 1.

VE Fili,

ui fe fubtrahere nititur ab obe-

bilibus füis prorumpunt, ita, ut is, qui opus

Y

dientia, ipfe

f

e

fubtrahitagratia: & qui quae-

amittit comm

^

Scriptoris exercet, quam repertus fuerit in-

rit habere privata,

unia.

j

choaffe literam, finire non audeat, fed id eo-

.I c-9

4Equitas.

denr pinctofquo ad aures ejus fonitus pulfan-

VII. Quiseft ita fapiens, uto

mnia fcir& þþf-

tis advenerit, fumma velocitate profiliens, ne

fit? ergzo noli nimis in tuo fenfü confidere,

fed velis etiam libenter aliorurn fenfum audire.

tantum quidem morze interponit, quantum

MV.

I;.

coepti apicis confümmet effigiem, fed imper-

[Ono

ï

n

VIII.. Quid magnum, fi tu, qui pulvis es, &

fectam lineam literze relinquens, non taim o-

nihil propter Deum te homini fübdis, quando

peris compendia, lucrave fectetur, quam obe-

ego Omnipotens & Altiffimus , qui cun&a

dientize virtutem exequi toto ftudie atque ae-

creavi ex nihilo, me homini propter te fubje-

mulatione feftinet. Quam non folum operi

ci.Factum füm omnium humillimus&infimus;

manuum, feu lectioni, velfilentio & quieti cel-

ut tuam fuperbiam mea humilitate vinceres.

Ibid. $3«

IX. Quid hábes homo inanis conqueri ?

lze, verum etiam cun&tis virtutibus ita praefe-

l

runt, & huic judicent omnia poftponenda, &

i

uid fordide peccator potes contradicere ex-

univerfa difpendia fübire contenti fint, dum-

brobrantibus tibi, quitoties Deum offendifti,

modo hoc bónum in nullo violare videantur.

& infernum multoties meruifti ? fed peper-

cit tibi oculus meus, quia pretiofa füit anima

. V. S. Francifcus Seraphicus de fe ita dicere Liber z.

ron. p.

folebat: Inter alias gratias, quas divina borii-

tua in confpe&tu meo

ut cognofceres di-

tas in me plena congeffit manu, etiam hac '* * 28

T r

lectionem meam, & gratus femper pro bene-

me dignata eft, ut animo tam libenti unius ho-

ficiis exifteres, & utad veram fu

D

humilitatem te jugiter dares.:

b je&ionem | &

rze Novitio, quam cuivis veter

ano qpamli—-

bet prudenti obtemperarem,

Xxx2

. VI.S.

*

523

Biibliotbece : Manualis Concionatorice

Vita 1-4;6- VI. S. Therefia adeo fundata erat in obe-

20

nus tradit, imperatque puerorum more fty-

dientia, ut dicere folita fit: Si omnes Angeli

lum per fingulas literarum notas ducat, eos-

dicerent aliquid, & Superior contrarium praze-

que ut legendi ignarus componat, hoc illi ftu-

ciperet,fe tamen hujus imperium praelaturam;

dium convenire. Parüit ftrenue adolefcens,

Superiorum enim obedientiam in S. Scriptu-

diuque id fecit, tanto animi fenfu, ut per eam

ra à Deo commendatam effe, atque adeo effe

exercitationem, non unius modo obedienti:e,

de fide, in qua non poffit effe deceptio ; at

quze prima. petebatur, fed reliquarum virtu-

pii

revelationes Angelo

tum, quze commites adeffe folent, ingentibus

g

effe.

j

rum illufionibus obn'oxias

Íe auctum incrementis fateretur.

L 1.vit.c.

]b

270 & l. 86

. VII. S. Francifca Romäna etiam illas res,

. XIV. Duo fratres carnales venerunt habita- vita Pa-

quas fciebat divinitus, fe debere, exequi, non.

rein monafterio quodam, ex quibus unus erat trum l. &

€, l7l

exequebatur fine confeffarii confenfu, idque

proeclarze continentize, alter obedientise ma- libello r4.

n; 170

Deus in illa probabat. EidemS. Brigitta appa-

gnze, cui dicebat Pater: Fac hoc & faciebat,

rens dixit, ut ad imitationem fui nunquam di-

manduca mane, & manducabat ; De qua re

Ícederet ab obedientia, cum fit vera via ope-

magnam opinionem in monafterio habebat,

randi mirabilia, & addidit, ut fi forte evocare-

qui ita obediens exiftebat. Punétus autem in-

- tur ab obedientia, dum cum magna fuavitate

vidiae mucrone frater ejus, ille continens, ad-

loquitur cum dilecto Domino, íine ulla mo-

verfus eum dixit in feipfo; Ego probo eum,

a relinqueret illam conver

fi habeat obedientiam ; & accedens ad Patrem

'bedientiam.

If:-ltionem propter

monafterii, dixit e1: Mittite mecum fratrem

Spec. Ex.

VHI.. Obedientiffimi duo adolefcentes mo-

meum, ut eamus alicubi, & dimifit eos Abbas

dift. 2. eX rj maluerunt, quam ficos, quos ad alium de-

abire; & affümens eum ille frater abftinens,

2:0.

ferre julli erant, attingere.

"

voluit eum tentare, & cum veniffent ad flu-

Lyizus i

L

X

IX. S. Bern. cum mortuus tot mir

acula fa-

men, ubi erat multitudo crocodilorum, dicit

1. apophr,

ceret, ut propterea concurfus hominum divi-

ei, defícende in fiumen & tranfi. Quanam ve-

S.1gn. 1

2

Abbas ei przeci-

ro navi illum Nilum trajeciffe exiftimatis? U-

T

^'pa officia Impediret, ideoque

peret, ut ceffaret ab iis patrandis, ab illo mo-

tique non alia, quam ea, de qua paulo ante di-

mento nullum amplius patravit. . Idem S. An.

ximus, fcilicet obedientize navi, nam ftatim

fubditur ; Et ille mox . defcendit. (Cumque

Manl t

tonius de monacho quodam defuntto, ad im-

: ; 55(' ng

perium Jancellini Prioris Generalis Carthufia-

obediens fuiffet, nulluin inter procellas ab 1n-

!

n

vidia fraterna fibi commotas fuftinuit pericu-

norum, & Lyrzeus de Petro Cajetano ad 5.

Francifci mandatum teftatur.

lum, quin potius venerunt crodili, & linge-

Ioid,

X. Cum quadam Abbatifla fimplicior a

bant corpus ejus, in nullo leedentes eurm.

fuis, quam vitze ratio exigeret, crederetur,

Quod cum vidiffet frater ejus, dixit ei: A-

N

ideoque nullam audientiam impetrare poflet,

Ícende de flumine &c.

Y

ad mortuarum. fororum Ííepulchra fe coníe-

XV. S. Hier. refert, quod mon

a

chos 111 ere- S. ermn.

mo vifitando quendam viderit, cui füperior

In reg Mo-

rens, illis precepit,ut furgerent, & fua manda-

nac . Cs

ta perficerent, quod iftze ftatim fecerunt.

praeceperat, ut quotidie faxum ingens per tri-

9

lbäd; : ex

XI. B. Genebaldus Lauduneníis Epifcop.

um mniliarium fpatium humeris fuis portaret,

Lippeloc.

in coenobii cellulam a S. Remigio conclufus,

tametíi illius nec utilitas nec neceflitas ulla

1. 0&.

ut feptennio toto expiabilem duceret vitam,

effet. O&o jam anni przeterierant, quibus prae-

cum ante completum feptennium Angeli vo-

ceptum iftud punctualiter adimpleverat. Et

ce moneretur egredi, in formam crucis pro-

quia, inquit, S. Doctor, juffio haec puerilis

ratus refpondit: Etiamíi ipfe Doininus Je-

quidam lufus videri poterat illis, qui meritum

inarg

fus ad me indigniffimum venire dignaretur,

obedientize non agnofcebant, eundem fcifcita-

Ahbas :

tus fum, an libenter praecepto huic paruiflet,

de obs

pedem tamen hinc prius foras non eflerrem,

donec ille, qui me illius nomine hoc ergaftulo

qui refpondit: Adeo 1d libenter, &prompte fe-

conclufit, advenerit.

ci, quandoingens hoc pondus ad tantum fpa-

Drex. in

Rofis. p.2.

XII Euphrofina virgo Alexandrina, cum

tium detuli, ut idipfum velut ré fublimem ma-

virili habitu, & Smaragdi nomine alfumpto, in

ximique ponderis interpretatus fuerim. Scri-

€.13. «.

'monafterium admiffa, ob vultus decorem, ne

bit vero S. Hier. fe ab hocrefponfo adeofuif!»e -

aliis periculum crearet, in cellula inclu(a, &

permotum, utab eotempore, & deinceps mo-

humaniszeque ac divinis officiis abftinere juf-

nachi vitam agere coeperit.Huc digitum inten-

fa effet, totis triginta octo annis in ea conftan-

dit Rodr. quando alicubi fcribit : MonachusRotrep.5.

Manfi tr.

tiffime & cum magna quiete perfeveravit.

quidam octo annis per tria miliaria juffus in-'7- $*

XIIT. De venerabili Patre Joanne a cruce

gentis ponderis lapidem bis quotidie ad mo-

54. diíc,

?- Carmelita difcalceato legitur, quod, poftquam

nafterium deferre, dicebat, fe tam leetum ac

M. M

n« $.

in religionem ingreffüs abfolutis Salmanticae

contentum illo tempore fuiffe, ac fi rem om-

la'c,

ftudiis fuis ( ubi, velut flos ingeniorum, omni-

nium, quze injungi

tnam 1eclilet, -

poterant, honorificentiff.-

x

bus admirationi fuerat,) ad vitam conventua-

lem revertebatur, Director ipfius ad ejus pro-

XVI. Cum Auguftinus Mannius Ordinisioh. Rho.

bandum fpiritum, obedientiam, velut, explo-

Clericorum Regularium S. Philippi eleganterl 4- c. 8.

ad contionem dixiffet, eadem quae dixerat,

exempl.2,

ratricem adhibuerit; nam quia fcientize fuze

opinione tumidum advertit, obedientia ei me-

fümma fide, ne verbo quidem mutato, fex

dicinam facere decrevit; Libellum igitur, in

confequentibus diebus, quibus ei dicendi fors

quo prima elementa chriftianze fidei contine-

obtigerat, repetere a Philippo jubetur, ardu-

bantur, homini ab aliis abmnere juffo in ma-

&antibus

um plane imperatqm! & humana fpe

inep Fuin;

]

fimlus CIII. Obc;'ziientiä.

H

533

ineptum. Verum Mannius obedientiam popu-

critatem inteHiäaS, & inter pericula fe

Curam,

lari anteferens judicio, ac fibilorum fecurus,

& inter infima nobilem, Facus erat

quidem

conftanter executus eft ,

uamquam ridente

de Aquitania Provincizeque Domin

o mona-

corona, quumque in függe

t

m afcenderet ad

chorumFurnarius, fed de monachorumFurna-

dicendum, claro füfurro obmurmurante : En

nario factus eft Regni cceleítis perpetuus pof-

ominem unius 'orationis.

3

fed ea

t

multqrum

feflor, terree Regibus major, Angelis par.

olim erat fermonibus praedicanda

r

Pbid.

XXL . S. Anton, fan&um Paulum fimpli- Vit. EP. 1.

exempl,

. XVII. Parem contuetudinis, ac naturze vim

cem in diéta minibus veri

fi

in

ï*lp

effe,detrito fapientum proverbio, quum fcitum

piritus erudiens, ad ? WE j*

it, validiffimam illam oportet effe obedien-

ejus probandam obedientiam valde peregrina

] 5

& paradoxa eidem przecipit, quae, dum ipfe fi-

l

QUr

tiam, quze centum annorum mores valeat im-

ne contradictione exequeretur, virtutem ejus

h

mutare ; facilius aliquando naturze ingenium,

magnopere eft admiratus. Multa tamen eum

quam mores exuimus, fednihil virtuti eft inac-

docere volens, de obedientia przecipere ei fo-

ceffum; Gratia Ord. Minim. Virgoab ultimain-

itus erat, etiam quae ratio & caufa non pofce-

fantia ad fene&tam usque centum & amplius

ret, in quibus ejus animus erga obedientiam

annorum zetatem, durilfimo vitae genere ufa,

probaretur. Haurite enim aliquando eum a-

poftabdicatam paternam hzereditatem, atque

quam juffit ex puteo, & in terram tota die ef-

inpauperes diftributam, fine lare ac tecto, afpe-

fundere, & contextas fportellas refolvere, ac

ra veíte,cibo,ac leétulo prope nullotranfegerat,

denuo contexere, & veftimentum diffuere, at-

eique vitze generi veluti inolevérat. In eo ne

que iterum, refuüere, & rurfum refolvere. De-

Poiret, vifum eft facerdoti, quo ad arcana ani-

mum vero hiftoria ad noftrum propofitum in

mi arbitro utebatur, molliendum effs, & par-

haec verba concludit : Ita per hzec informatus,

.

cendum tam exactze fenectuti. Ne verbo qui-

brevi ad perfe&ionem venit : ex cu

jus exem-

dem imperium deprecata tam prope metam

plo docebat B. Antonius, quod fi quis velit ad

adjunxit, lacrymis modo obortis teítata, diffi-

perfectionem velociter pervenire, non fibi ipfi

cilius effe, mollius ex alieno, quam durius ex

fieret magifter, nec pro propriis voluntatibus

animi fui fenfu vivere, adeo

L

obediret,etiamfi re£tum videatur effe,quod vel-

loris.

que virtutis ame

Maná tr,

lét, fed fecundum mandatum Salvatoris obfer-

XVIII. Tertio poft S. Viti mortem die, cum

vandum efle,ut ante omnia unusquisque abne-

confuetas pro illo preces, & exequias celebra-

get lemetipfum, fibi, & renuntiet propriis vo-

remus, repente totum odaeum, feu locus, in

luntatibus, quia & Salvatoripfe dixit: Ego«ve-

quo funus jacebat, gratiffimo odore perfufus

ni, non ut faciam voluntatem meam, fed ejus qui mifit

completur. Itaque PraefesCoenobii jubet ape-

me.Ea utiquo voluntas Chrifti, non erat con-

riri feretrum ; tum vero praefentes omnes cer-

traria voluntati Patris, fed qui venerat obe-

iun,

nimus ex venerandis ejus plantis geminos

dientiam docere, non inveniretur obediens,

quali fontes fragrantis unguenti fcaturire ;

fi propriam faceret voluntatem.

?g Mp

[

quare Praefectus monafterii; videtis, inquit,

XX. De S. Franfcifco Affifinate legitur, To .3.

opuf. S.

omnes miraculum ? en laborum & fatigatio-

quod cum mortuo B. Petro Cathaneo propter

num de pedibus ipfius expreffi fudores, tam

ejus fanCtitatem & crebra miraculacatervatim

'r:ncife,

gratum Deo odorem un

AFOphg

guentiä per obedientiæ

in ecclefia S. Marize de Angelis ad e jus fepul-

35

facrificium obtulerunt. -

chrum non finejfratrum incommodo,

& quie-

Utilitas.

tis, filentiisque monaftici detriment

0, undi-

que populi confluerent, ad ejus tumulum ac-

Abbasc.e.ridum in e

$marsgdus — XIX. Plantaverat quidam fenex lignum a-

cedens B.Pater, & füper illum ftans ait: Frater

de obedie,

remo, & volens obedientiam fra-

Petre, qui mihi in vita propenfiffim

am praefti-

tris probare, dixit ei: Per fingulos dies rigali-

gnum illud, donec fru&um faciat. Erat autem

tifti obedientiam,

in morte humile non dene-

gabis obfequiüm. Propter te fratrum tuorüm

longe ab eis aqua, ita ut vefpere pergeret, &

religiofa quies perturbatur, dum a tot, tantis-

mane veniret. Quod cum feciflet pertres an-

nos frater, illud lignum viride fattum eft, &

que populis debitus honor tuo corpori exhi-

betur. Per fan&tam tibi injungo obedientiam,

fruétum attulit, fumens autem ex fru&u ejus

ne plura deince

ps perpetres miracula, ne quod

fenex attulit ad cellam, & dixit fratribus: ÁAc-

inDei &Sancto

cipite, & manducate obedientize fructum, di-

rum ordinatur honorem, in hu-

jus religiofze zediculee manifeftius vergat de-

cebat fenex, quia nihil fic queerit Deus ab ini-

trimentum ; Mirabile di&u !

Nullum poftea

I'oP-.S'

tium.habentibus converfationis , quam- obe-

fecit miraculum : nec

»

dientize laborem.

populi xtqmultus am-

Mu Mgru'.

plius venit ad fepulchru

e

l 4'C. 3.0

. XX. De Guilielmo quondam Aquitanize

XXIII. In revelationibns S. Brigittze legi- 'evel.l, 4«

Duce referunt Scriptores, quod monachus

tur, cum ob interruptas de mandato Przelati * 29*

exiftens, juffus panes coquere, cum jam coenze

afperitates corporis, mirum in modum triffa-

tempus inftaret,confeftim füccendit fornacem,

retur, a

pparuit B. Virgo, eique meritum obe-

ln

rutabulo ignem circumvertit, fed fcopam, qua

dienti

aeap

|

eruit; qui enim dixit efficacem vo-

prunas everreret, locumque ponendis panibus

luntatem jejunii,

aut pii operis habens, ob

pM)

aptaret, non habuit.Infiliens ergo in fornacem,

Praelati mandatu

m omittit, meritum eiusdem

melote pro fcopa eft ufus.

Tum demum co-

operis omiffi no

n perdi

t, & meritum aliud o-.

£tos panes fratribus nihilo tardius , quam re-

bedientiae conquirit.

pofícebat, attulit, nulla corporis aut indumen-

. XXIV, Cardinalis Baronius dum in noftra V*t 5 Phi4

etiamnum Con gregatione moraretur,

lip. Nerii

torum parte læfa ut propenfae obedientize ala-

utpote,

lib, 1.6.20,

!Xxxsy

unus ä,s. ,1

3Bibliotbece Manualis Concionatorie

534

unus ex primis S. Philippi Nerii difcipulis; cui

teeque devotionis pro modulo fuo particeps

directionem fuam totaliter comendaverat, fto-

effici cupiens, verfus illam plagam coeli, qua

machum adeo languentem habebat, ut modi-

monafterium fitum erat, vultu & animo in-

cus quisque cibus magnum ei faftidium, capi-

tentus ftabat, dehinc confuetudinariis preci-

tisque caufaret dolorem, adeo ut vir fan&tus ei

bus, quae Converfis vice Matutinarum ftatu-

orationi, & cuivis alteri mentis applicationi

tae funt, quanto potuit, devotius expletis, cum

infiftere prohibuerit; Et tamen cum S. Philip-

in paupere oratoriolo cordis füi enixius quzse-

pus die quodam poft meridiem illum conve-

reret, quid precis, feu quid laudis Dominze no-

niens, panem fatis magnum, & limonem, five

firze offerret, unde protelatas, & in longum

malum Maffilicum in ejus camera vidiffet, ei-

valde productas fratrum vigilias aliquo modo

dem, ut utrumque in füa preefentia manduca-

recompenfare potuiffet, nihil aliud przeter fa-

ret,mandavit, quod. tametíi fecundum ditcur-

lutationem ejusdem piae Dominse, quam ut-

fum humanum timorem ingerere potuiffet, ne

cunque didicerat fe fcire invenit. Hanc itaque

talis obedientiae executio mortem ei concilia-

tanquam verbum confummans & abbrevia-

ret, fiquidem malum Maffilicum ejus infirmi-

tum, in quo plenitudo totius devotionis inve-

tati natura fuaplurimum nocere debuiffet, ipfe

nire pöfï&t,' affumens, & oculos ad coelum di-

tamen non diífcurrendo, fed obediendo, & in-

rigens, venias venlis, fufpiria fufpiriis , falu-

tellectum fuum captivando viro Dei prom-

tationes falutationibus fuperaddidit, in tam

tiffime obedivit.

Unde Dei difpofitione fa-

religiofo negotio reliquam no&is, & diluculi

&um eft, ut propter tam heroicze virtutis me-

partem fine tzedio transegit. Denique quod

Vif

rita a capitis dolore, & lan

guore ftomachi

non fruftra in gemitu fuo laboraverit, nec in-

Jane liber evaderet.

ET

caffum mifericordiam a Matre mifericordiee

? g ul

Specul ex-

ts

XXV. Inftabat aliquando

: Sag:fratifïïmasö-

quze fi erit, Dominus Reverendiffimo Abbati

empl. dift. ] emnit)as Aí

lumptionis (firite memini ) inte-

Berndo per fpiritum revelare dignatus eft.

3 9 n' 37.

meratae & immaculateeVirginis DeiGenitricis

Qui divinis Hymnis expletis, cum in conven-

Marise, & fratres Grangiarum Clarzevallis ob

tu fratrum ob tantze Solemnitatis praerogati-

reverentiam tantee diei ad Abbatem feftina-

vam commendandam, fermonem faceret,

bant, verum in una ex his Grangiis, quae vici-

Spiritus fan&ti gratia vehementer ignitum, in-

niores erant, fuit converfus quidam religio-

ter czetera fic ait: Et quidem, fratres mei

fus ac timens Deum, qui etfi pro fimplicitate

dulciffimi, dubitare fas non eft, vos Domino

fua, perfectiora, quzeque facree religionis ap-

Jefu Chrifto vero Regi, nec non gloriofze Vir-

prehendere nequibat, bonae tamen voluntatis,

gini Matri ipfius fanctum beneplacens, & ac-

& devotionis exiftens ; piiffimam DeiGenitri-

ceptabile devotionis noftrse facrificium hac

cem Dominam noftram fincero venerabatur

nocte obtuliffe, ideoque fru&um laboris veftri

affectu.Cum magifter Grangize ordinaret,quis-

mercedem azeternam apud Dominum, & ean-

nam ad Abbatiam ire deberet, vel qui ob tu-

dem benigniffimam Protectricem noftram vo-

bis repofitam effe, certiffima fide tenere de-

telam domiremanerent. Inter coeteros, qui re-

manfuri erant, eidem fratri cura cuftodienda-

betis, Veruntamen fcire vos volo, unum ex

rum ovium commiffa eft, Quam commiffionem

minoribus & fimplicioribus noftris Converfis,

licet zeegerrime ferret, quoniam fperabat, &

quem obedientia hac nocte montibus & fyl-

ï

multum defiderabat divinis Hymnis, & canti-

vis iftis fub dio tantee feftivitatis gaudia ce-

lenis fpiritualibus intereffe, quas in honorem

lebrare coegerat, tam jucundum , tam;devo-

1

tum, tam feftivum Dominz noftree Matutina-

Reginze coeli a fancto illo Conventu, devotit-

fime perfolvendas fore fciebat, nihil tamen

rum exfolviffe fervitium, ut nullius quanta-

ä

aufus contradicere, obedientiffime paruit im-

cunque füfpenfa contemplatio, feu intenfa de-

peranti. Unde accidit, ut devotio fan&ta, quam

vot.o, ipfius devotioni, (quam non alta con-

mente conceperat, quamque per inquietudi-

teinplationis fublimitas, fed fübmiffa fanctae

nem terrenae .occupationis, quam obedientia

fimplicitatis humilitas efficit) precferri potue-

rit.

injuuxerat, perdere timebat, eadem obedien-

Quo audito mirati funt univerfi, praeci-

tia promptam veluntatem ipfius remuneran-

pue non folum mirati, fed & gratulati funt, &

te, velut ignis fcintillans & seftuans in prae-

vehementer sedificati fratres Laici; quos ohe-

cordiis ejus, magis ac magis dilatata, ferven-

dientia tam feftivis, quam privatis diebus fre-

tior efficeretur. Nocte itaque facratifTimze cele-

quenter in diverfa opera trahebat, certiffime

britatis, dum folicitas excubias, fuper gregem

Ícientes quoniam ficut fepta clauftri, & parie-

fuum in pafcuis quiefcentem fervaret, fattum

tes templi fanctum non faciunt, timorem Do-

eft, ut lonitus figni Matutinalis, quo fratres ad

mini negligentem, fic etiam negotia quaze cau-

divinas laudes perfolvendas in coenobio exci-

fa terrenze neceffitatis obedientia injunxerit,

tabantur, quodque ob conticinii filentium pro-

nihil obeffe poterunt, puras manus in oratio-

culaudiri poterat, aures ipfius reverberaret.

ne levanti.

ï

lt dif.

Tum vero concaluit cor ejus iin ipfo & in me-

XXVI. De beato

fiatre Nicolao de Tolenti- Ibid. hift.

GXQmPL

ditatione ipfius exarfit ignis, cogitantis fanctae.

no fertur, quod,cum femel graviter infirmatus 7- €xempl.

U^

illius multitudinis frequentiam, qualiter fince-

effe,itaut fratres de vita ejus dubitarent, voca- * ?

ro affectu piiffimae Matri mifericordiae coele-

tus medicus juflit eum carnes comedere, quod

ftis harmonize laudes in coimune perfolverent,

ipfe recufavit, donecPrior, qui eratinloco hoc,

feu qualiter finguli quique apud fe in fecreto

fibi praecepit.

Tunc anguftiatus vir fanctus,

fuo ejusdem B. V. patrocinium, votis & fufpi-

vocato Priori loci dicit ei. Generali omnino eft

riis umplorarent.Protinus ergo exurgens, tan-

uod

o?ed

A

;endum, hoc eft, quod promifi, h . q

Yya-

Titulus CIIJ. Obedientia.

p

$535

Salvatori meo, fuse fanctiffimze Genitrici, & B.

fuiffet eos, difcefferunt. Etpo&qua;h difceffe-

Auguft. primo obtuli, & usque ad mortem fer-

runt, fedit iterum fenex vefpere poft miffas,

vare cupivi. Cum ergo Prior,&

ALila

i

firmariuscar-

fecundum confuetudinem admonens illum

nes fibi offerrent comedendas, ipfe omnino

fratrem, & inftruens eum,&, cum loqueretur,

bedire volens, accepta parva particula femel

gravatus eft fomno. Frater autem fuftinebat,

tantum guftavitde carnibus,dicens : Ecce obe-

donec excitaretur fenex, & faceret ei fecun-

"divi. Nolite me amplius de vitio gulae mole-

dum confuetudinem orationem. . Cum ergo

are, quia melioris medici adhaefi confilio. Et

non evigilante fene diu federet, difcipulus 1l-

tunc celeriter eft fanatus, quod certe non efui

lius compulfus eft cogitationum füarum mo-

tantillee carnis,fed caeleftis Medici medicami-

Qui extor-

leftia, ut recederet, & dormiret.

ni, & merito obedientize adícribebatur. Item

quens fibi,reftitit cogitationi, & refedit.Iterum

fertur de eodem, quod, cum quadam vice in

autem compellebatur fomno, & non abit. Si-

infirmitate fua una perdix affata ad mandu-

militer fa&tum eft usque fepties, & reftitit fem-

candum fibi fuiffet appofita, & ipfe de ea co-

per animo fuo.Poft hoc; jam media noe trans-

medere recufaffet, praeceptum fuit a Priore

aca,

eviegi

.öx

lavit fenex, & invenit eum affiften-

—— per obedientiam, ut manum poneret ad man-

tem fibi, & dixitei: usque modo non difceffifti?

ducandum. Atille volens' obedire ingemuit,

Et ille refpondit : non, quia non demiferas me

& elevatis oculis in czelum fatto crucis figno

Pater. Et fenex dixit: Etquarenon me excita-

manum ad perdicem pofuit, & ecce perdix

