his affatus: Oportebat te quidem , qui Sudex bo-

mini, & zZipoftolum 3fefa Cbrifti. . Hadenus cenft«

l

sinum comprobaris , fummum ilum, 6 incor-

ra fidei snitius tecum egi , ut rationis capax , €9. ut-

Y

ruptum vivorum, atque mortuorum Srudicem. agno-

ritatis defenfor effeühus , idola eama contemneres ,

five ,. €9 agnium colve , colendogue . aniium

eumque qui in calis, adorares , fed quia in impruden-

]

a^ impio (9 nefario deorum cultu revocare. — Cui

tia tua perfeveras , sne exifHimas sminas tuas , formi«

j*

JEgeas: Timees, inquit , iJe ZIndreas, qui deo-

dare po[jé , age, quidquid tibi in füppliciis majus vi«

I$

vum templa fubvertis , &? novam religionis [uptr[ti-

detur, cogita. Jünto enim Regi meo ero acceptiors

H

tionem bominibus perfaades , cujus autor . "efus ve[ter

quanto pro ejus momine im tormentis certa'oere cone

'l

a Sudeis crucis patibulo afxus fuit? 'Tum vero

Jiantior.. 'Tum enim vero Proconíul indigna-

]

fan&us Apoftolus Proconfuli ineffabile myfte-

tus eum nudatum crudeliter a feptem licto-

5

rium noítrz faluus , immenfamque declara-

ribus, aliis atque aliis invicem ter fücceden-

re.coepit Jefu Chrifti charitatem: qua noftrz

tibus cedi juffit: Irruit adeo effufa in Apofto-

mortalitatem carnis indutus, noftrorum pec-

lum verberum grando, ut omnino cruentum

je

catorum cauía, füit actus ja crucem. . Porro

nil in eo nifi vulnus appareret. Denique cum

C

multis ipfam crucem laudum pr&coniis effe-

vidiffet /Egeas invictam Apoftoli conftantiam;

rens ofteadit hujusce myfterii decorum, mi-

eum cruci non clavis affixit, fed fünibus alli«

ferz paganorum czcitati prorfus ipnotum.

gavit, quo nempe prolixius effet martyrium.

Sed /Egeas, ut hos Apo(toli fermones audiit,

Poorro cum duceretur, populus accurrit, ex«

ä,

ait: Jfia verba tis inculcato, qui tibi fidem adbibent :

clamavitque : J'uflus bomo €7 amicus Dei ,. quid

f

wibi autem mifi dzorum facrificia fuadenti obtempe-

fecit , &t ad crucem ducatur ? At Andreas po-

ll

ves , in dflam, quaim tantis laudibus extollis crucem,

pulum oravit, ne vellent (ibi auferre tantum

te fuftigatwn afigi pracipian. Cui S. Andreas :

bonum. Tutn dein totus afpectu crucis, in

.

Ego, inquit, unico omntpotenti veroque Deo , omne

quam (e fuüfpendendum norat, exhilaratus;

die facrificio, non tburis fumum , nec taurorum mu-

fuique amore Domini, quem gefticbat imi«

gientium carnes, mec bivcorum fanguinem , fed ün-

tari, fuccenfüs, alta voce , magnoque fere

matulatum agnium. — Cujus carnes po[leaquam creden-

vore fpiritus exclamavit : Salvecrux, que in

*

tium populus manducaverit , 69 [anguinem in arca

corpore Chrifii dedicata es , &&* ex wnembrorum ejus

erucis femel effufun biberit , agnus , qui immolatus

margaritis ornata. — Antequam te afcenderet. Domi-

eft, integer perfcverat &? vivur.. Denique hic fuit

nus, timoren terrenuem babuifti ; munc ero amorem

fermonis cum /Egea Proconfüule inítituti finis,

celeflem obtinens , pro voto fafciperis.

Securus €9

"

ut S. Andream captum cuftodiz manciparit.

gaudens venio ad te , ita ut & tu exultans [ufiipias

uam ob rem populus in feditionem verfus,

me difcipulum ejus , qui pependit in te. O bona, que&

violentas haud dubie Proconfuli manus attu-

decoren; && pulcbritudinem de membris Domini fufce-

liffec, nii Apoftolus vetuiffet, cun&tos e vin-

pifti, diu defiderata , follicite amata , fine intermif-

culis hortatus, ne tyranno rebellarent , fed

Tene quaàa , &g aliquando jam concupifcenti aniino

þ

imitarentur man(uüetudinem Jefu Chrifti, qui

proparaa. — Zdccipe me ab bominibus ,. &5 redde me

fibi przcepiffet, ut ita plus mererentur. Ad.

magi[iro meo , -ut per te sne vecipiat, qui per te redes

didit & Proconfülem efle potius honorandum,

mii 3. Porro cum fan&tus Apoftolus morti

quod ab eo nil mali , fed boni multum prz-

propius abeffet , ipfemet veftes fibi detraxity

ftolaretur. Itaque eos enixe precatus eft, ne

easque carnificibus fuis donavit , a quibus in

quoquo modo füum vellent martyrium impe-

altum füblatus eft, ad eumque modum, quem

dire, cruciatuum namque brevi fore finem ,

juffi fünt, alligarunt cruci, quam circumíta-

fed reliquum effe przmium fempiternum.

bant ad viginti millia hominum, qui undique

.Poftera die Proconfül eum vinculis produ-

confluxerant ; ut contemplarentur , & vene-

E,

R. P. Lohn. Bill. Man. Tom, Àl

1"8!30*.

$

r emnimten rR TTR UT m at r r r

298

Bïib'lia'tbeöæ : Mzäwqïis Concionatoris

entem ab incolis adorari folitum , precibus

farentut Apdüdïum, qui confolabatur omnes,

^ & ad fimiles :cruciatus pro Chrifto fufferen-

occidiffet , Sacrificuli & Magifiratus illum

Hezíit biduum in crüce

comprehenfum , vincdtumque & fquallentis

dos exhortabatut.

vivus. Quod cum populus admodum &gre

ergaltuli pedore vexatum , fiagrisque con-

ferret, exclamavit : Firum fanttun , pudicum,

ciium crucifixere; lapidibusque obrutum oc-

ornatum "noribus , bonum dottorem , pium., mode-

cidere. " Apoftolus autem moriens meritas

ftum , rationabilem mon boc debere pati, fod debere

Deo gratias egit,' quod fe Dominice mortis

imitatorem facere dignatus effet. Hinc im-

tleponi de cruce , quia jam [ecunda die n cruce paft-

tus veritatem predicare mon cefJat. . Kefciit JEgeas

pios Apoftoli fanniones idem Deus horribili

adverfüs fe populum indignari. Quam ob

terrz motu (quo pleraque te&ta cum fuis in-

yem (editionem concitandam f(edaturus ,

quilinis ; ipfisque Apoítoli tortoribus in pos-

nam crudelitatis in innocentiam exercitz ab«

damnumque, quod timeri poterat , averfu-

ras, Apoftolum de cruce deponere decrevit.

forpti funt ) terruit. Iraque & idololatriz

inopina cataftrrophe hacerubuere , & Chri-

Cumque ipfemet eodem contendiffet , füis-

! Menar.

que miniftris, ut eum cruce deponerent, im-

ftiani certatim exultavere, eoque grates egee

re, qui tot in gratiam Apoftoli fui miracula

pesinbts

peraffet, jamque effent miniftri mandatis pa-

Yere parati, non potuerunt Apoftoli corpus

patraffet.. Quem Deo colloquentem. cum

chriftiana pietas cruce deponere pararet , il-

accedere. Quod fi vero etiam brachia ad pa-

randam vim tetendiffent , fubito exareíce-

le confummato etiam - feliciter agone fpiri-

tum reddidit fuo creatori,

bant, & vigorem viresque amittebant. Nam

populusque -tgrræ

fanctus Apoftolus füblata voce dixerat ad

motus metu liberatus. -

&us, quääferids

[bidem 3.

Dominum converfus : JNe me permittas , Do-

V. Jacobus minor (fic di

mine., Sfefu Chriflé, famulum tuum ,. qui propter

quam jJacobus Major ad apoftolatum voca-

Maji.

tus fuerat) Apoftolus, cum fuam de Chrifto

women tuum pendeo in cruce , foloi, &9 ab AKgea

dwüne corruptibili bumWiari , fod füfcipe me , tu

fententiam dicere coram populo juffus, pin-

Masifter, mi Chrifle , quem dilexi , quem cognovi,

naculum templi conícendiffer ,. & Chriftum

quem confiteer , quem videre defidero , füfcipe, Do-

Dei filium mundi redemptorem & judicem

wine 9f , [piritum meum in pace , quia jam tem»

libere przdicaffet, facerdotes Judsi rugien-

us eft , ut ad te veniam y defiderans tg videre, Su-

tium inftar leonum cireumfpectantes , deni-

füipewe, Domine Tefa Crifte , üdagifler bone , &

que lapides fü(tulere, Apoftolum. nifi populi

jube, wie de ifla cruce non deponi , vift prius Jpiri-

vim veriti fuiffent, lapidaturi.

Hinc altam

tum wmeum füfceperis. Sic effatura ingens coelo

vociferati : Audiftisne, inquiunt, etiam juftum

hallucinatum? Nec mora, furore vidi virum

fplendor inftar radiorum defluens circumfa*

fit, eumque ab aftantium oculis abícondit,

fan&tum violenter correptum, ex alto preci-

pitem dedere. Hoccafü quamvis totum cor-

qui tantam ferre lucis nequibaat claritatem ,

media circiter hora durantem , qux fimul ac

pus graviter affectum fenfiflet , injuriz ta-

h

]

evadait ," Apottolus fpiritum exhalavit prid.

men omnis oblitus , memorque charitatis il-

t $tpt.

Ka. Decemb. anno chrifliano LXiI. impe-

lius, qua Dominus in cruce pro fuis hoftibus

ranté Nerone.

F

zterno Patri fupplex fuit, duplices in coeium

T&'iäo i s.

V. S. Jacobus Major Apoftolus cum fer-

palmas, ad Deum cor (nftulit, & utrumque

]ul.

poplitem fubmi(üit, totusque hoftium amore

vide pezoraret Jerofolymis , & multis facrz

ä

(cripture te(timoniis Jefum Chritum verum

füccenfus his numen verbis placare ftuduit :

Doimnine , ignofce illis ,. quia nefciunt , quid f'aciunt.

efle Meffiam , Deique filium. confirmaret ,

jamque verbis ejus populus moveretur, Ab-

Nihil placavit immites animos tanta verbo-

rum comitas, quz vel ipfas feras quamvis

jathar, fummus Pontifex ex condi&o figaum

tumulrus edidit, mox quidam fcribarum Jo-

efferas cicurare potuiflet, . Itaque Ícelere

(ias Apoftolum turbulenter aggrefus, ejus

Ícelus cumulantes plagas plagis addidere,

collo laqueum injecit ; milites autem velut

& eorum quidam caput ejus immani vedte

fic contudit, ut omne cerebrum diffunderet.

ad fedaudum tumultum concurrentes Apo-

ftolum comprehenfum Herodi obtulere, qui

Adeoque fortiffimo .confümmatus martyrio

fanctiffimam in. Dei manus animam edidit,

liem 28

; populo gratificaturus, eum juflit obtruncari,

(&oh,

Caterum cum jam ducerecur (ut auctor eft

cum triginta totis annis fuam rexiffet eccle-

S. 1fidorus ) quidam paralyticus ab eo fani-

fiama , ut memorat $. Hieronymus : Anno

l;

tatem popofcit, quam protinus Apoftolus eum

imperii Neronis feptimo deceffit.

in nomine Dominiliberaliterimpertivit. Cle-

VIIH. S. Bartholomeus Apoftolus cum $.

Ibid. s5.

mens Alexaudrinus ( ut refert Eufebius Ce-

Matthzi evangelium a fe converfum in In-

Aug.

fareenfis in ecclefiaftica hiftoria ) ait, Jofiam;

diam deportaflet, & Indis przdicaffet, non

tulit orcus chri(tianam religionem , Deique

qui primus Apoftolo violentas manus injecit,

ad Chriftum fuiffe converfum , veniamque

gloriam tot incrementis augeri.

Quam-

obrem (íacrificulos idolorum concitavit ad

impiecatis fuppliciter Apoftolum orafle , &

Apoftolum fuaviflimis verbis exceptum ofcue

vindictam ex S. Bartholomzo repetendam,

lo pacis impertiiffe. Non tulit hxc hebrza

utpote qui fana atque altaria eorum deftru-

impietas ,. ideoque nullum non lapidem mo«

xiíflet ,. Deorum cultum minuiffet , eorum

vere, quoad Jofias Apoftoli prece converfus;

familias exhaufiffet , queftumque minifle-

etiam ipfe neci dederetur.

riis

eorum debitum proríus avertiffet,

Ihidem r.

VI. S. Philippus Apoftolus, cum Hierapo-

Inflammavere | Sacrificuli. Aftyagem , re»

Maji,

gis Polemonis fratrem , alterius provi

nciz

lin Phrygie uybcm ingreffus , draconem in-

omi-

d

-

as

o Titulus XCL. Martyriui, J

239

Dominum ,. ut-ia-avitum ad fe Bartholo-:

n

fpecie, & horrend&m voeifetantibus, A

d

$

mzum animadverteret. Qui farniliariter ali«

hzc facrificuli adeo exarferünt, ut incredibili

quamdiu Bartholomzo collocutus, poftea ác

]*

furore itivafos occiderint. . Erat cum proríus

G

facrificulorum. & Apoftoli fermonibus , ma«

innube coeclum

; quod protinus obnubilatum;

gis etiam , 'quod Apóftolus przcipuum ido-

3

terribilibusque fülgoribus corrufcum, toni-

l$

lum affatus,. in terram ducto dejeciffet, con-'

truisque metuendum , cunGta profana falío-

]«

triviffetque, commoetus exarfit, moxque fer

rum deorum fana fulminavit , evertitque, &

i

reis exceptum virgis , excoriatumque juffit

paganorum quam plurimos, atque in his ge-

d«

obtrüncari. Chriltiana pietas & ipfe Rex Po-

minos illos magos extinxit ,

lemon fuüblatum corpus ejus folenniter hu«

buftaque ipfo-;

D.

rum in cineres diffolvic.

b.

marunt; & Rex Aítyages cum fuis Sacrificu-

. XII. S. Matthias, cum Judzam , qux ei,fdr-'ïbxa,

lis Apoftolice necis auctoribus ab infeffore

94

te obrigerat, & ex qua copiofos retulic mani- 2 4.Febs,

h

diaboli diré tortus, vitam miferabiliter abru«

pulos, peragraffet, & in ZEchiopiam veniffet,

pit, mortemque in orco ccepit fempiternam.

multas gravesque perpeffus eft zrumnas re-

ta

: Idem 21.

h

- IX. SThomas, cumSagamum regni Indo-

gionibus proríus afperis , inviis, inhofpitis,

rum.Dominum cum multis aliis ad chriftia-

plures tamen & atrociores a Judzis, & idolo-

— Decem,þg.

nam veritatem ample&endam adduxiffet,

l

latris toleravit gentibus, a quibus denique

Brachmanes & idolorum f(acrificuli in eum

lapidibus obrutus, etiam Chriíti caufa ob«

]

crudeliter exarferunt, & e medio tollere de

truncatus, deceffit anno Chriftiano fexagefi-

Creverunt, rati eo vivo, nec fe, nec deos

mo,fub Imperatore Merone Auguífto. Sacrum

fuos priftinam auctoritatem retenturos, Un-

S. Matthiz corpus poftea Romam transla-

3 [bdtgi,

de cum aliquando Apottolus degeret in fpe-

tum ad S. Mariz majoris aram eft conditum,

j Mj

lzo quodam; : dum ad crucem abalienato a

ubi caput ejus hodieque populo fpectandum,

l

fenfibus animo, Deum pro fuo folenni, pre-

:

D

venerandümque proponitur.

caretur, telis primum ac lapidibus appetitus,

- XIII. De S. ]

oannis Baptifte martyrio fic Mattt,

zei

dein ab uno aà Brachmanibus lancéa trausfof-

(cribit S. Matt

heus; Herodes autem tenuitc. 14.

fus occubuit.: Venerandum corpus ejus in

Joannem, & allegavit eum, & pofüit in carce-

]e

de füblatum a difcipulis in. templo, quod

rem propter Herodiadem uxorem fratris füi.

lv

ipfemet zdificarat, conditum eít, additum-

Dicebat enim illi Joannes : ANon Jicet tibi babe-

Yi

que martyrii nomine & memoriz caufa, frag-

re eam. Et volens illum occidere, timuit DO«

mentum haítz , quz coftis inhzferat, & ba-

pulum: quia ficut Prophetam eum habebant,

culus preferratus , quo ille ad peregrinatio-

Die autem natali Herodis faltavit filia in me-

nesutebatur , & urna fictilis cefpite infarto,

dio, & placuit Herodi. Unde cum juramen-

]s

nempe qui manantem ex (acris vulneribus

3

to pollicitus eft ei dare quodcunque poftulat.

'o

cruorem ebiberat..

fet ab eo. At illa premonita a matre füa: Da

s

. X. S. Matthzxus cummlphigeniæ unicg

Ibidem

mihi, inquit, hic in difco caput Joannis Ba-

l.

21. Sept.

Regis ZEgypti filiz virginitatem perfüafiffet,

ptillz. Et contriftatus ex Rex : propter jurae

jj

Hirtacus Egippi fücceflor, qui eam in

fr

mentum autem, & eos, qui pariter recumbe-

fam affumere volebat, ita exarfit, ut fan

bant, juffit dari. Mifit

que & decollavit Jo-

Apoftolum füb ipía miffa in altari lancea trans-

annem incarcere, Etallatum eft caput ejus

fodi juflerit. Dein Iphigenix fuas in nuptias

in difco, & datum eft puellz, &attulit matri

e

b

ut concederet perfaadere conatus, ut actum

fuz: Et accedentes difcipuli ej

us

fe agere, ipífamque virginei propofiti tenacif-

,-tulerunF

l,

corpus ejus, & fepelierunt illud.

je

fimam durare fenf(it, juffit monaíterium flam-

XIV. D. S.Stephani marty

:

mari, fed vifüs in aéreS. Matthzus, qui flam-

io S. Lucas fic Aa, c, q,

I$

fcribit: Stephanus autem plenus gratia & for & $.

tj

mam extinxit,& ne latius incendium ferperet,

titudine faciebat prodigia & figna magna in

opportune cavit. Porro facrilegus Hirtacus

populo. Surrexerunt autem quidam de $y-

I7

aDeo lepra tam deformi punitus eft, ut vim

nagoga, quz appellatur Libertinorum, &

x['

fibi füis ipfe manibus attulerit.

Cyrenenfium & Alexandrinorum , & eorum,

XI S.Simon Cananzus (fic di&us, ut a

0

. Idem 28

qui erant e Cilicia & Afia, difputantes cum

Q&ob.

S. Petro, qui fimiliter Simon vocatus eft,

Stephano: & non poterant refi(lere fapien-

diftingueretur) & Judas Thadzus five Le-

BI

tig & fpiritui, qui loquebatur. . Tunc füm.

l,

bzus (fic di&tus,ut a Juda Ifcariote diftingue-

miferunt viros, qui dicerent, fe audiviíle

retur) cum fidem plurimum propagaflent,

eum dicentem verba blafp

fen, & in Deum.

hemiz in Moy-

S, I f

Babylone digreffi, diverfis in Provinciis re-

Commoverunt it

ague

gni Evangelium pradicarunt. Íngreffi quan-

plebem & Seniores, & Scribas ;

& cone

, Mi

dam principem civitatem , Suamir, repetere

n

currentes rapuerunt eum , & adduxerunt

magos illos Zaroé & Arphanpao , qui Pontifi-

in concilium, & ftaruerunt falfos teftes, qui

Ü

cem & Deorum facrificulos inflammarunt

nl

dicerent : Homo ifte non ceffat loqui ver-

1

adverfus Apoftolos, tanquam fanorum íub-

ba adverfüs locum fanctum, & legem. Au-

verfores ; Tantumque obtreCtationes eorum,

divimus enim eum dicentem: Quoniam JE-

l

ll

fraudesque valuerunt, ut ab iis fic inflamma-

fus Nazarenus hic deílruet locum iftum, &

tis in vincula dazi (int.. Ductus eft Simon ad

mutabit traditiones, quas tradidit nobis Moy-

fanum (olis, & Thadzus ad lung , quo fcili-

s

fes. Et intuentes eum omnes, qui fedebant in

cet hos adorarent.

lllis Deum precantibus

concilio, viderunt faciem ejus , tanquam fa-

,

idola proruerunt, & in fruftra conciderunt,

ciem Angeli. Cumque ad eos ultetius dixif-

d

provolantibus inde dóemonibus Maurorum

Íet: dura cervice, & incircumcifis cordibus;

! '.R' P. Lobn. Bibl, Man. Zom. 44.

2

&

Lo

$

260

;B;büatb;:cæ Manialis . Concionatorie

: lis eum facrificare juffiffet , & ne the(auris,

& auribus;vos femper Spiritui fan&o re(iftitis,

uos. abíconditos haberet (utpote quibus a

ficut patres veftri,ita & vos. Quem Propheta-

tormentis jam przparatis liberari nequiret)

rum non fünt przíecuti patres veftri ? Ec occi-

- eonfideret, monuiffet, (anctus Levitia feda-

derunt eos; qui prznuntiaba

nt deadventu ju:

& homicidiz fui-

tim, modefteque refpondit: Ego vero confido

fti;cujus vos nunc proditores

thefauris cceleftibus,diving fcilicet mifericor-

ftis: qui accepiftis

legem in difpofitioneAnge-

lorum, & non cuftodiftis.

Audientes autem . diz & bo

nitati, qua dummodo liberetur ani-

ebant ma;corpus licet fua patiatur tormenta

. Itas

hzc diffecabantur cordibus fuis & ftrid

dentibus ineum.Cüm autem effet plenusSp

i» que virgis czfus, in fublime füfpenfüs, & fe-

cclum,vidit gloriam: , ean

dum latera ferreis laminis uftulatus Mar-

ritu fanCto, intendens inc

iacus illa»

Dei, & Jefum ftantem a

dextris Dei, & ait:

tyr, partim Tyrannum rifit, & cruc

& Filium homini

s tos Íe fentire negavit 5 partirn

$.

ritas Deo

Ecce video coelos apertos

/

[]

Jfa. Cbrifles

ftantem a dextris Dei.

Exclamantes autem. grates. egit ;

.dixitque: Domine.

as, &impes JDeus de Deo,-

siferere wibi feruo tuo ,. quia actue

m —— — ae—— --— —— « al . dissdi : ia

voce magna continuerunt aures fu.

us te Deminum Y E-

tum fecerunt unanimiter in eum ;. & ejici

ene /atus mon te negavi , interrogat

tes eum extra civitatem lapidabant, & te

ftes 'fum Chriftum confe[Jus fum. ... Porro quanto ma-

depofüerunt veftimenta fua, fecus pedes ado-

jorem patientiam, letitiamque vultu Mar-

leícentis, qui vocabátur Saulus, & lapidabant

tvr exhibuit, tanto crudelius l'yrannus exar-

fit, divinamque gratiam magicis incantamen-

. Stephanum in

vocantem & dicentem : Domirfe

Srüfus fufcipe fpiritummeum.

Pofitis autem gent-

tis tribuens, eidem dixit: Scio illudere te tor-

dicens : .Domine ne

menta arte magica , fed-smibi won illudes. . Teflov

bus clamavit voce tnagna

flatuas illis boc. peccatum.

E

t cum hoq dïxiiïet,:

deos , deasque , aut: facrificabis , aut diverfis te pa-

— — À pass

nis interficiam. Martyr ad hzc totus impavidus

obdormivit in Domino.

Ribaden,

XV. Singularit

er glorio

füm fuit S.LaufenQ-

invi&tusque refpondit : Ego.in nomine Domini

10, Aug.-

d Ribadeneira fic defcribit :

nokä S'Efu. Cbrifli non reformido tormenta tua;

tii martyriutn,quo

Secundum hzc ab Im

peratore Valeriano ad

qua funt ad tempus, . Fac, quod facis, noli nece[Jae

tribunal S. Levita duci juffus, quotut ab Hyp-

re. "Tum vero Tyrannus immani fürore pet-

citus, eum tam dire plumbatis cdi juffit;

polito jam C

hriftiano fuit ei fignificatum, vir

fan&us totus hilaris ei refpondit: Eamus

æ.

ut velut in mortario contufüs videretur.

iuam ob rem Laurentius Deum precatus

— w — u « 2

mibi enim, &5 tibi gloria paratur. "l'yrannus, ut in

conípectum venit,

Martyrem & facros eccle«

eít, ut füfcipere fpiritum fuum dignaretur.

cui Laurentius divina

Audita de colo vox hzc ; zídbuc amulta certa-

fiz the(auros popofcit,

fapientia inftr

uctus refpondit: Da mibi bidui aut

mina tibi debentur : Quod oraculum & ab omni-

bus fuit exauditum circumftantibus , & ipío

tridui inducias,

& proferam tibi tbefauros. Arrifit

Valeriano pactum , additque individuum ei

quoque judice, qui multo etiam efferatior ex:

Latus hifce tridui ine«

clamavit: Viri Romani , audiflis ut. demones : fo-

comitem Hippolytum.

duciis Laurentius.congregatisqu

é

*

e czcis,clau-

lentur. facrilegum ,. qui nec.deos , nec Principes ves

dis,& quoscunque habere potuit;

pauperibus,

füros timet , mec exquifita tor

menta formidat? — Ex«

tendite eumy & fcorpionibus flagellate, « Sed hofce

iisq

ae incamelos & currus ab Imperatore füb-

miíTos

(ut auctor ett Metaphraftes) quo the-

cruciatus Martyr invi&ta virtute perpeffus,

[*

Deo gratias egit in hzec verba :

. Beneditius e$s

fauros promiff

)s ad veheret,

impofitis acceffit

Imperatorem,

dixitque: Ecce ifHi funt. tbeJauri

Domine Déus, Pater. Domini

ri 9 EJu. Chri-

Ambrofius

li qui mobis immerentibus imp

endifti sifericodiam

ecclefie. Nam quemadmodum.S.

ait: Vere tbefauri , in quibus Cbriftus e[L, in quibus

tumm. Eti tu, Domine, propter pietaiem tuam lare

girenobis gratiam tuam, ut cognofcant circum[Lantes,

Chrifli fides efl ; quorum manibus elesmo[yne nofire

colum. penetrant, &? nos tbefauris potimur arernis.

quod tu confoleris farvos tuos, Secucdum hac

Incredibile memoratu eft,quam Tyrannus exe

Angelus coelus demiffus, a. quo Laurentius

P rR UE ur I WDA. OEUP ia E R GE L OP UNT L MFOI Ui p s P PER 700 M r QU N

füis in tormentis recrearetur;corroboraretur,

arferit, ut fe vidit a Laurentio deceptum, füae

| Ihidum

fruftratum, juffit e veftigio fuis fan-

& (adore, faoque cruore perfufus abítergere-

tU. n

que fpe

tur. Vidichunc cocleftem Ephebum adeo in

&tum Lev

itam veftibus nudatum lancinari.

Quin ut majore martyrem terrore percelleret.

fovendo Martyre officiofum quidam militum,

qui divina luce collu(tratus petiit aS. Lauren-

omnia curavit afferri inftrumenta , quibus

Martyres torquerentur, quo ícilicet intellige-

tio baptizari. Baptifmate ablutus, etiam mare

tyrii laurea potitus efl, Tyrannus porro

ret, ni(i fuis annueret placitis, hec omnia ipfi

experiende. Verum enimvero nihil hoc ter-

non contentus diris adeo cruciatibus Lau-

ribilium tormentorum fpeCtaculo.Martyr ex-

rentium afflixiffe, fed

im demum rabiem

pavit, utpote cujus totum cor amore divino

expleturus, eo cruciando folidam rurfus

nocem exigere decrevit.

Quam ob rem

flagraret adeo, ut omnia poenarum genera,

juffit ad tribunal omne tormentorum ge-

quicunque poffent infligi, pauciora videren-

tur & füaviora, quam cuperet ipfe tolerare.

nus, quibus Martyres cruciari folebant, af-

Exiítimas, o mifer,hifce me territare tormen-

ferri, quo fcilicet hec omnia in fandto Le-

tis ; fed fcias, velim, hec quidem tibi tormen-

vità, qui totu$ jam dilaniatus erat, expe-

riretur, . Itaque cum dirus judex tribunal

:

ta, mihi delicias videri; fed neque perinde

mibi quidquam fuit in votis, quam huic men-

occupaffet, interrogavit Laurentium, cujas

lbldgm

effec? ;Cui Laurentius: Qyod ad genus , in-

fv accumbere , atque hifce deliciis faginari.

14

Woy, |

Hinc vinculis onüftus in palatium du&tus , a

quit, attinet, Hifpanus fum ; Rome autem nutritus

& eruditus , atque a. cunabilis Coriftianus , dottus

quo cum Tyrannus thefauros exegiffet,&ido«

. omnem.

8

iX

g

$

'Ti:uzæsfäxcæ "Martyriun.

L

6t

omnem legem fantiam 69 divinam. : Et judex Re

exarfit , & eo

)

pre(idem Aufidianum mifit,

vera divinam , inquit , .quia nec deos cogitas , mec

qui ma

gnam Chriftianorum ftragem edidit,

d*

torienta formidas. Cui Laurentius: m momi-

. variis

I)

ne Domini nofiri 9*Efa. Chrifli tormenta tua non

ftulit.

que cruciatuum gencribus e medio fü-

E.

Sed ut omnes in vera fide conftan

Ils

tme. . Et judex: Sarrifica, inquit ; diis, alio-

tiffimo

z

ll*

quin ifibec iuis [uppliciis non expendetur.

Cui

fenfit , magnaque in mortem letitia

ruere certatim vidit, ratus.

melius fe factu-

de

Martyr: AVox mea ob/curum non babet, fed omnia

rum, fi multitudini parcer

o

in luce clarefcunt. Denique ferreum Tyran-

€t, & caput om-

n

T

nium; magiltruümque Cle

tnéen

tem tolleret,

lu

us lectum craticulz inftar formatum , viri«

eum ad fe protinus accivit.:

: Quem ut veri-

lis

ue capacem afferri, lentisque igaibus juf-

i

tatis tenaciffimum fenfit,

nec ullis a Chrifto

(

t inflammari, quo fcilicet paulatim uftula-

modis avelli poffe cognov

it; juffit eum in al-

i

retur, & mors effet eo atrocior, quo prolixior.

tum ave&tum anchora col

lo ejus alligata, de-

Nec mora, füit apparatus a li&oribus hic le«

mergi, nc forte tanquam Deus a Chriftianis

&us, deinde fübjectis prunis accenfüs. Hinc

coleretur,

fanctus Levita fuis furiofe veftibus nudatus

Ingens exortus eft Chriftiano.

"n

ruti moeror & elamor, (imul intellexerunt

il

eft , expofitumque omnium oculis illud fa.

in S.»*Pa

crum corpus, totum prioribus cruciatibus li-

ciatam.

pam mortis efle fencentiam pronun-

ju

. Ipfe namque erat eis Pater,

Magi-

Q»

vidum cruentumque, atque in craticulam de-

fter, Fratet, fidusque amicus,

je&tum crudeliter extendere.

Aftabat pre-

& in urbe adeo

/s

«rumnofa commune omnium

przfidium,cum

fens huic fpe&aculo Tyrannus, ardentibus

moerentibus etiam i

pfe S. Pontifex mcerebat,

oculis, vultuqe irato terribilis rugiebat, &

& cum flentibus fle

ls

bat, eorumque vicem mi-

u$

rabidas ore fpumas agcbat; lictores ignium

feram tmiferatus,

quoad licuit amanter con-

fomenta craticulz fuggerebant; circumftan-

folatus eft. Cum

ni

que jam alto demergendus

tes füfpenfi, attonitique hzrebant, Coelites

effet, populus qu

i fpectator adftabat in lito-

hoc fpectaculo gaudebant ; Laurentii cor pic-

re, altum vociferatus,

ll

tatis & amoris affectibus ardebat identidem

Jalva, inquit, eutm Deus

lr.

g'Efu Chrifte.

Et S. Clemens ait:

Su/cipe Pa-

Domino in hzc verba colloquentis: Sufife

lev cierne [piritum meum.

Sic alto demerfus

it

Domine, boc facrificium in odorem fuavitatis, Et

ln

martyrii laurea potitus eft. Aderant huic.

Deus, qui fidelis eft, füuum militem corrobo-

"

ravit, ficut violentiz Tyranni divina virtus,

ÍpeGtaculo duo S. Clementis difcipuli. Cor-

Il,

. nelius & Phoebus, qui ad populum converfi

& tenera Martyris caro crudeli tormento, &

dixere: omnes oremus unanimes, ut often-

(

vita morti collu&ata, denique ítygem fide

li

Non videbatur

. dat nobis Dominus S. Martyris füi c

orpus, ita

JE(u Chrifti triumpharet.

comprecantibus ad tria paffuum

millia fefe -

o

ferreo Laurentius le&o,fed olorina depofitus

pluma, deliciis omnibus circumfluere. Nam

mare pandit, ut tuto potuerint incedere ve.-

ftigio, haud aliter

» aC fi aridam calcarent,

la

conftanter ad Tyratinum converfüs: Ecce mi-

Porro progreffi (o-

fer; inquit, affafti unam partem, verfa & mandu-

omnipotens Deus miracu.

orum patrator, tuorüm Sanctorum honora:

j«

c3. Caterum cum jam faprema vitz meta

tor!) reperereSacellum manibus An

gelorum

Martyr propius adeffet, & ad accipiendam

conftructum, in eoque arcam lapide

am; qua

J

coeleftis gloriz coronam fefe a Domino mox

conditum erat S. Clementis c

N

fentiret evocandum, ad eundem converf(üs di-

orpus, poneque

illud anchora depofita, qua

fuerat ejus alli-

]

xit: Gratias ago tibi, Domine J Efu Chrifle, quod

eata collo.

Neque is annus folus, quo de-

merui januas tuas ingredi.

Ita dicere & vivere

la

ce(fit, hoc miraculofo fuit infignis, fed quot-

defiit, victricemque animam digne coronan-

annis idem quoque miraculum fuit patra-

l

'dam emifit in ccelum, ubi majore cum glo«

tum, pelago, quemadmodum diximus, ad

rie fplendore nunc fulget, quam flammz,

tria pafluum millia recedente , fic ut diebus

!

quibus olim facrum ejus corpus arfit.

omnino fep

. Ibidem

" Chriftiani

tem numeratis ab ejus martyrio

n

XVI. S. Barnabas Apoftolici vir pecto-

;.'

ficco plane veftigio ad ejus tumu-

ó'

ris, poftquam plurimas Pro

incias peragraf-

.]um poffent inv

ifere,

]

D. ,u".

XVIII. |S. .Pol

et, fidemque catholicam late propagaffet,

ycarpus Epifcopus Smyr- Ibidem

)

tandetn mortalis vitz pertefüs, coeleftisque

nenfis, cum li&to

res ad eum com

]s

deliderio beatitatis accenfus, adiit Synago-

prehenden- 25. Jan.

dum juffos domum, in

qua latebat, ingreíffos

[

gam, ubi paratum fibi noverat exitium ; cam-

effe comperiffet,

licet potuiffet eos poftico

0

que validis omnino rationibus conviciffet,

egreffus fallere, in

codem tamen veftigio hi.

]s

Chriftum veriffimum effe Mefliam, tot va-

fit, mox oculis in coelum defixis cum dixiffet :

tum oraculis

redictum, omnes Hebrzi ra-

Domine, fiat voluntas tua , per fcalas defcendit,

u

bido in illum furore conciti, violentas ei ma-

venientibus velut amicis, obviam proceflit,

nus attuleré, direque cruciatum lapidibus

officiofeque exceptos ad lautum convivium

d

obruere. lta vir fanctus corporeis nexibus

invitavit, magnaque vultus hilaritate ac ma-

;

abfolutus ad Deum fübvolavit, qui facras

jeftate fupplex eos oravit, ut horulam, qua fe

s

ejus exuvias quamvis in ignes ab Hebrea im-

Deo commendaret, indulgerent. 1lli alacres

s

pietate conjedtas, nec uftulari

oblato accubuere convivio, nec Sanctus Prz-

do (ivit aboleri.

i

, nec.ulio mo«

^

ful interim fibi defuit, fed etiarn ipfe divino

j

Ibidem -

XVIL S Clementis Papzx

rhqartyriuni Ri-

Eucharifliz epulo ad imminentem luctam fe-

23. INOY.

badeneira fic deícribit: Interea valde Chri-

fe roboravit. Mire li&tores affecit ea, qua:

Íftianorum numerus prazdicatione augebat.

fplendebatin venerando Polycarpi vultu fere-

Quod ut Trajanus vulgante fama didicit,

nitas: mire coe

pit eos non verborum tantum-

lä

Rk3

modo

E

*

aó62

Bibliotbece ,Manubüs Concionatüria

V

modo comitas fed & beneficioram, quz per-

per. S'Efim Chriflum Filium tuum Pontificem opti-

b

musm inaximum, Sacerdotem. fecundum ordinem Mel-

l

cipiebant ab eo, liberalitas, eoque füz mif-

fionis pertzíi invicem dixere: Ergone ad

chifedecb, qui tecum & fanéto. Spiritu vivit & re-

Ó

hunc obtimum fenem tam nivea venerabilem

gnat in. fccula feculorum. « Dixit, moxque py-

Ü

canitie capiendum . nos. miffi? itane vetulus

ram- lictor fubjectis ignibus inflammavit.

hic ad nécem depofcitur? Siccine hujus mel-

Ca&terumut intelligeret circumftantium im-

If

liti Neftoris vitie tot tamque anxic tendun-

pietas omnia creata divino parere nutui, ine

tur infidiz. At tamem quod Imperatorum

gens incendium Martyrem praftitit illafüm.

Quin,:& cum flamma nautici inftar veli fe.

juffus urgeret, arreptum fan&tum Przfulem,

jumentoque impofitum in urbem deduxere,

cundis Favoniss inflati ventilata circumlude.

1

ret, vififuünt Martyris artus (ut alias armant

lIbi cum poft blánditias varias adhibitas, cum

Proconíul varias minas, & fpecialiter ignis

ejusmodi buíta) nec olere , nec gravi nidore

tormentum intentaret, refpondit: Equidem

auram Corlrumpþere,f- [Cd, u,-f.»in ardenti äam'ï-

nihil hoc igne, quod corpus torretur, ter-

no:aurum , miro fplendore radiare, odores-

reor, quia momento finit. llle me terret

que Arabicos fpirare.. . Obftupuit miraculo

nis, qui fola definitur zternitate; illas ego

circumftantium impietas, immeritoque in-

2

as horreíco flammas, quas perpetua in

dignata, quem necare nequiverat incendio,

ä

iis viventium, gementiumque mors pafcit.

tollere gladio decrevit. Propius ergo lictor

f

Denique quid quzris? tuas ego minas floc-

acceffus, ferroque fan&ti Martyris latus bau-

fit. Luculenta plaga tantum fanguinis fudit,

ci pendo; acceríe beítias, accende flammas,

[

ecce me ; przfto fum, vel his pabulum, vel

ut eo protinus incendium reítingueretür.

Mox relerato corporis er

K

illis przda non invita, Nullus ambige; exe

gaüuio vi&o; m cæ-

X

k

eriere me vel Androdum, vel Scevolam

lum ípiritus evolavit. -

d

E

oc fortiorem, illo feliciorem.

Ifta Sanctus

XIX: s; Vincentius ORGLH Bübatle m Breriar.

(

Praíul ita comiter, ita graviter dixit, ut

tus a prima gtate ftudiis deditus, facras lite. a2. Jan,

Proconíul, quamvis graviffime cominotus,

ras a Valerio Cefarauguftano Epifcopo didi-.

tamen in eo miram frontis ferenitatem, tem-

cit; cujus etiam partes fufcepit pradicandi

peratamque comitati gravitatem mire fufpe-

t

Evangelium, quod Épifcopus, propter linguge

P

xerit. Verum enim vero, ne quid chriftia-

impedimentum. przedicationis officio fungi

nz religioni detuliffe videretur, juflit illic

non poterat. Ea re ad Dacianum, P'iovin-

Vi

in theatro preconem ftentorea ad populum

cix a Diocletiano & Maximiano prepofitum;.

