certavi, curfum confümmayi , fidem fervavi,

tuat terrores, fimus parati mori forriter in bel-

. IX. Simeon Sufotionis filius tredecim an-

Majolus L

S.Llw'wt-

lo, nec inferamus crimen

gloriz noPtræ , ut

nos natus, cum ad monaílerium "Timothei

5. Co 8.

fugiamus a cruce.

Abbatis admitti petens repulfam tuliffec, quine

,

V

tlt, 6 :

PLA C

A

'THOLiöA

que diebus & noctibus fine cibo & potu per-

EXEM

feveravit, mori ibidem

EXTERNA.

die receptus fuiffet.

Paratus ; nifi quinta

*

E

Qualitas.

X. In Mexico vir impudens conftantis pudä Drex. in

riftus de feipfo dixit: Opus confumma-

citiz fzminam aggreffus, cum nec promiffis, Rof. maz,

io:m. 17. L 'Ch

vi, quod dedifli mihi, ut faciam. Ec in

nec minis eam expugnare potuiffet, tandem P- 1. e.15,

]c':an.. 19, Cruce

dixit: Confummarum eít. Sed & S.

v. 9.

folitariam inventam apprehenfis capillis hu- 94

.Bernardus de eo dixit: Defícendat, fi Rex

mi raptare, pugnis cgdere, pedibus concolcae.

S. Bern, in !f*faelxeü

; imo vero quia Rex Iírael eft, titu-

re, & arbori alligatam verberibus crudeliteg. ,

dif Parafg.

lum regni non deferat; cum enim falvus effe

excipere aufüs elt, fed illa invicto animo, mae

non poterit, ni(i qui períeveraverit usque in

lo,inquiebat,vitam potius per quosvis cruciae

finem, quanto minus poteric effe Salvator?

tus, quam pudicitiz florem amittere: amifif-

$ Thom.n Additque S.'Thomas: Si de cruce defcende-

t Dern d

Matth.

fetque, ni Deus in tempore auxilium , id eft,

ji. follt

ret, virtutem nobis patientiz usque in finem

qui füo adventu nefarium. Proci confilium

?

vl 16

6.37,

non demoal(traffet.

S

turbaverant fübmififfet.

2 Efdrz 6.

nam civitatem

II. Nehemias Jerofolymita

XI. In Anglia anno millefimo quingentefi- 1

ET

renovans;etfi undique fe opponerent adverfae

lïidems

mo nonagefimo, vir (implex & pius, Georgius

rii, & qua contumeliis, qua infidiis, qua vi &

nomine, eo quod annis compluribus, Catho-

Cs

doloimpedire eum molirentur,invictus tamen

licis latentibus operam & obfequia fua detu-

in opere perfiftebat; imo & ad foedus ineun-

liffet, mul&tz loco in priftinum detrufüs, mo«

dum vocatus dicebar: Opus grande ego facio,

lam trufatilem circumagebat, fed ita nt omní-

& non poffum deícendere, ne forte negliga-

bus diebus feftis B. Virgini facris, nec promif?

tur, cum venero, & defcendero ad vos.

$ Ht

5. Macch.

fis,nec minis,nec verberibus, nec longa inedia

- HI. Eleazarus unus de primoribus feriba-

adigi ad talem laborem potuerit; unde con-

6, V« 22

rum, ad carne manducandas compulfus, co-

ftantiam ejus (quam amentiam interpretabane

gitare coepit ztatis ac fene£ctutis füz eminen-

tur) videntes dormteftici, laceffere ceffarunt,

tíam dignam, & ingenitz nobilitatis canitiem,

XIL Frater quidam quotidie tollebac peilicu- Vit, pp,

atque a puero optimz converíationis actus,

lam, in cua jacebat folus, ut exiret e íratrum f. g.

& fecandum fancte & a Deo conditz legis

congregatione. Etquando vefperadvenit, di«

conítituta refporidit, przrmitti fe velle in in-

cebat fibimetip(i : Craftina die hinc recedame

Lmälþ-

fernum, quam carnes illicitas manducare.

&b&þ'

"Tob, 2.

Mane autem appropinquante dicebat : Extore

. IV.S.Tobias cum ab infantia rimueritcDeum,

quebo mihi hic ftare & hodie propter Domie

V. 13«

& mandata ejus cuftodierit; non eft contrifta-

num. Quomodo cum impleffet annos novem,

tus contra Deum, quod plaga coecitatis evene-

abítulit ab eo Dominus omnem tentationem.

L1111

1

XIL

Jubliotbece Manualis | Concionatorie

938

Vit.S.Phi- XILS.Philippus Nerius tantus fuit perfeve-

eodem virginu

cöllegio fuerat religioni

educata , modeíte adiret, & rogaret,

fi qui

ip- Ner. L.pantize amjcus & cultor, ut poftquam volun-

2. €.21. tatem Deieffe cognoviífet, ut Roma manens,

fe vellet, folemnibus verbis : Quid jubes Do-

fie

€

mina? íd illa animam induxerat facere , me«

bono fpirituali publico illius urbis deferviret,

mor laudatiffimz Pauli vocis, qua fe Deo; ut-

ibidem fexaginta annis firmiter permanferit,

um, nulla exceptio-

flb

absque eo, quod.

unquarn inde egreffus fuerit,

cunque placuiffet fingend

ifitandas feptem Bafilicas, ac

ne, permifit, dicens, Demi

ne quid me vis facere s

1. o

praterquam ad v

Rem ut meditanti facilem, fi

c experienti dif-

proinde jure dicere p

otuit: Juftificationem,

Li

ficillimam,quum fzpe curfandum

per domum

quam coepi

t tenere, nu

nquam deferui. Suis

ram ]u«

quoque il

lu

N

d paffim infinuando repetebat:

)

effet, & (fzpius veniret in mentem,ope

di; fatis jam conftituto orationis tempore;

Non qui incepe

rit, fed qui períeveraverit us

X

ue ad finem, hic falvus erit.

tenuit tamen conftantiffime decennio toto;

ümeros omnes

.ex-

nec nifi materterz morte finita ea cft, obe-

Yoar.Rho.

XIIL. Qui fortitudinis n

Chriftophorus Co-

dientize, ac m

ode(tiz exercitatio.

lib 6. c. 7- punxerit, Heros ille mihi,

XVII. Joannes Te

llerius Ordinis Minimo- Ibid. n. 9;

Mf ag

fs Ia

lumbus occurrit, ejus nomen, dum ftabit hc

in Odeo canendi Deo di- .

rum, hauítz a puero

rerum machina,quznam obliterabit vetuftas ?

lum usque erat retinen

tiffi-

6 $ |

id per

feverantia factum eft;qua per annos plu-

fciplinz ad miracu

faftidio rejectus, atque

mus. Quaggquam

enimt

umMagifílratibus plu-

res (üperbo aulicorum

proinfano facile creditus, qu

od novum orbem

rimis, tam etiam

fapremo Generalatus hono-

Lufita-

re olirn occupatus, fupra o&togefimam ageret

audentibus polliceretur, A

nglicanam;

nicam, & Caftellanam aulas diu, ac fr

uftra fa-

gtatem, coníuetas canendi vigilias nanquam

omifit,& quamdiu vita füperfuit,

a divinislau-

tigavit. . Sed vicit perfeverando, ipfaque re-

is admiratio-

atientia Ifabellam Reginam a

dibus nunquam abfüit; quod & fu

pulíe nobili p.

ni fuit, & omnibus exemplo erit, ne Magiftra-

condito evo fa

pientiffimam perpulit, uc levi

Caravallarum (myoparonum id genus eít) pe

tus aut zeratis excufatione ufi, ea (tudia intere

mitrant, in quibus mori decorum eft. Vera

riculo, promiflorum

fidem vellet. experiri.

virtus non nifi ad metam mortis xadjuggit.

Idem,quamquam poft primam navigationem,

temporis vitio res effentimplicatiffimz, navi-

Utilitas.

Hi. $o

acnova litora per ignota maria

| 156

gare tamen,

XVIII. Noe totis centum annis, quibus ar« Gen, c, 6;

pófteris aperire

perfeveravit, nulla laborum

cam zdificavit, licet varie illufus a vicinis &

L E

intermiffione , do

nec quarto in Hifpanias re-

ver(us, in ipfo novarum rerum mol

imine,fato

contribolibus fuis, nequaquam tamen ab ope-

& M

re deftitit; hinc folus cum uxore & filiis fal-f

extin&tus eft, gloriz immortalitate omnibus

vari ineruit.

omnium fxculorum heroibus anteferendus.

XIX. Turba, quz triduo

Chriftum fecuta Matth.14.

XIV. Qua die de Mauris capta eft Septa

hriftus de ea diceret : Mifereor v« 32

EL

urbs, hzrentibus proceribus , atque ob fore

eftmeruit;ut C

fuper turbam ;

quia ecce jam triduo perfeve-

Vit' L !

midolofas hoftium i

n propinquo vires n ejus

rz(idio futuros

íe negantibus, unus Didacus

rant mecum ,

& non habent, quod mandu-

?

t

cent, & dimittere eos nolo,

ne deficiant in via.

Menefius inventus eít, qui Regi operam füuam

Statimque

tam liberaliter pavit, ut non fatu-

deferrec, Maurosque fcipione, quem in mani-

rati tantum fint, fe

d etiam duodecim cophini

bus haberet, aba&turum fe polliceretur. Au-

ilem impe-

ex reliquiis impleti fint.

dax dictum, & pugnacis animi nob

XX. Senex quid

am a juvene mon

acho vifis Pet.Sanch:

tum perfeverantia n

obilitavit.

D

uodevigin:

tatus, cum exípect

are eum juffiffec, & ipfe inein regu.

ti, quibus eo in praefi

dio füperfuit, annis, ut

terea obdormiviffet ,

feptem poítea infignesDel. P. 7-

Mauro femper imminenti, occurrer

e femper

coronas eidem monacho

procparatas vidit ob * 9*

promptu

s effet, hamis confertam loricam

propter feprem

ut illa inftar veftis jam fpon-

feptemplicem coronam, quam

OL

nunquam exuit,

tentationes, quibus ad foinnut

n iacitabatur,

te in (cruta decideret.

Plusquam ferrea ho-

& l

mini fuit perfeverantia, cui ferrea fatifcente

8

enerofe füperaras promeruit.

XXI. SS. Lupicinus & Romanus

cum Ere- Ibidem;

lorica, vis illa indomiti animi perfeveravit:

mum inhabitare volentes, a dzmonibus ma-

fed glórie aurum nullo nifi ferro emitur. Per—

o, lapidibusque in €os

feverantiz. -

gno tumultu exicitat

XV,. 'Triennalis Ofende odfidio, merito

projectis, receffiffe

nt,

& apud honeftam ma-

(bid. f 4u!

uonam divertiffet,

intellexit, ad perfeveran-

Alberto Auftriaco Belgii Domino, debetur,in

tiam eos adhortata

eft, illam S.Scripturz fene

qua fzpius pericu

lo propiores fuiffe legimus,

cans: R«fiftite diae

qui vicerunt. . Sed quamvis íenelce

nte mili-

tentiam in memoriam revo

bolo, & fugiec a v

obis: Qua achortatione

tum , centurionum , ac tribunorum virtute,

animati in Eremum

(unt reveti , & conflan-

abfümptisque copiis, abeundi con(ilia non

ter ibi permanferunt.

modo ut honefta agitarentur , verum ut ne«

platea re- Palladius

ceffaria urgerentur, perfeverandum tamen

.. XXH. S. Eulogius cum Jigrum in

m in domum fuam deporta(fe

t, eiquetn vita 26,

duxit Albertus & vicit; Nàm inala, qug tem-

pertu

tempore

fat longo nragna cum diligentia & -

pus invehit, tempore mitigata: vincunturs

charicate inferviiflet, tande

m poft annos quin-

N

uum idem venenum fit, & antidotum.

*

decim in tanto fervi

to exaétos cuim peffime ab

Ibid, n. 7.

.. XVI. Stetit olim Marig Velzx virgini Hi-

eo tra&tareür,eumque ideo ad S.Anton. ducee

W g

fpanz fententia, ut,quoties precationis,quarmn

p[IL1

ret, ab hoc uterque ad perfcverantiam animae-

1 36.

fibi privata pietate preícripferat, appeteret

tus,ad domum fuá cum feüinationc redierunt,

hora; toties illa ad ma-tertc.ram ,, apud gäuam

Tüwus CXVI. Perfwerantias.

839

& Eulogius quidem poft dies quadraginta,

V. P. Balthafar Alvarez in iis, que officium v;t; c

leprofüs vero tri

runt

duo poft in DominOI quieve-

ejus poftulabant; fervandis, licet minutiffima3, $. .

forent, conftantiffimus erat, neque deponebat

50 Vlb

eorum curam & folicitudinem usque ad ulti-

EXEMPLA DOMESTICA.

mam diem.& horam, quo illud perficiebat.

Hinc cum ad obíervationem regule Rectoris

R!bado 1.5. I'

Ignatius in rebus arduis urgendis cone

de vifitandis interdum exiftentibus in oratio-

S

vit. €, 9.

* ftantiffimus erat. Caufz hujus conftan-

ne , feriam fextam defignaffet , nullam prz-

tiz erant, quod ante, quam quidquam aggres

termifirunquam, etiamfi plures occupationes

deretur, omnia circumfpiciebat, & examinae

haberet, aut nocte precedenti gravi aliqua

bat. Deinde quia multum orabat, lachrymis

moleftia fuiffet affe&us. Idque adeo conttan-

gratiam a Deo petens, unde fxzpe voluntatem

ter tenuit , ut ipía feria fextaj qua difceffic

divinam divinitus intelligebat, non finens fe

Villagarzia, ut effet Provincialis Toletanus,

ab ca evelli. Denique quia viros periti(fimos,

difceflurus, proxime poft orationem, vifitarit

quorum curz res commifIz erant, confulebat.

adhuc pro more cubicula.

*

iWa&'. lg

Idem (i quz negotia in certum diem deftinaf-

€. 9.

. VI. Joannes Ortunius examen particulare Vit, P

e

fet, nulla tempeltate, nulla difficultate ab eo-

fecit , & defe&tus adnotavit usq

ue ad diem Balthaíae

rum expeditione ad conftitutum tempus im-

przcedentem ipfam mortem; (emper enim Alvar. c.

pediri fe permittebat, In adeundis viris Princi-

habuit libellum abfconditum, in quo notaret 39

ibus cunctas aulz moleftias alacritate mira-

€os , in quo imitatus eft S. I

b

*

gnatium, de quo -

ili devorabat, femeladituexclufus, commo-

idem fcribitur.

dam admiflionem horas ipías quatuordecim

VII. P. Alphonfus de Barzena cum no&u Ann.- Po-

jejunus exfpeGtabat. Si quid femel re bene per-

adorandurm fürgeret ; crebro eum dzmon ex& tian.

fpecta, confiliariisque adhibitis decreviffet,

tra&tum e cubili varie cruciabat, & hoc duo- 1598* f.

non facile cedebat. Hinc Julius III. feftive

decim annis, neque tamen unquam propterea *! *

Principes monebat, ne cum Ignatio contende-

ad orationem fürgere intermittebat.

rent, ni victi vellent difcedere, videlicet ob

VIiI. Joannes Berchmaanus in rebus femel Vita p/ 1.

ejus in rebus agendisconftantiam, & fortitudi-

fufceptis vel maxime conítantiam amabar ; fol. 33.

Hia.: $oc.

nem. Miram illius in xdificando collegio ger-

hinc modum dormiendi , quem in novitiatu

l. 12.c. 9. manico conítantiam fufius a

:CM. 6I' ]

puq Orlandinum

coeperat, per totam vitam fervabat.

loco citato videre eft.

IX. P. Didacus Sotus quoad in fociet

ate Engel;r-

Vi L. », Ill. S. Francifcus Xaverius licet-M&liap'oræ

£. 15.

vixit, bis quotidie in fe flagello fieviebat, & Dom. 3.

in templo ita a dzmonibus czfus fit, vt tri-

cilicium continuum ferebat, ita ut octo ance Poft Pent.

duo decumbendum fuerit;per(iftebat tamen in

obitum horis inventa fünt duo ci

licia fer;ea

fatth

oratione, invocans B. Virginem, & ftatim ubi

adeo conítringentia carnes , ut

$

d

convaluit, in cemplum rediit, qua conftantia

frangi, .quo poffent extrahi.

opus : effet

fra&ti deemones nihil aufi füerunt , nifi quod

X. P. Thomas Sachez , quz femel in ani- P. Rho, in

Vit. 1. $. monachorum more in choro quafi matutinum

mo conceperat, pietatis exercitia, totis qua- exemplis

recitarent. Ejüsdem miram initinere ad Mau-

c.z.ö;l7.

dragintaaanis, quibus in focietate vixit, nun. Vi* I* 6

ricenfíes,& Japoniam fufcipiendo conftantiam,

quom interrupit, nec

quidquam in negotia- ^ ? $ 9.

quisquis apud Turfellinum in ejus vita legerit,

tionis ftudio remifit.

admirabitur profecto, potuiffe reperiri homis»

XI. P. Petrus Rodericus per dvïmidiam'r ho- Eugalgr.

« d

nem,qui contra tot difficultates ex omni omni-

ram crudeliter fe flagellabat, ea animi conftan- l c.

| tl

no parte occurrentes, totque virorum fapien-

tia, ut eo ipío die, quo obiit,

idem temporis .

)Ci: p' 7 ,

tiffimorum & amicorum dehortationes in eo

fpatium in eodem füpplicio infümpferic.

confilio immotus perfiftere, &tam feliciter ad

09'

XIl. Immana triginta annorum tractu,tanta Joan.Rho.

Optatum exitum perducere potuerit.

cafuum varietate, quanta legitimo prope hu- €- 6. c. 7

Vit. 1. 2,

. TlII. P. Petrus Faberin adeundis viris Princi-

mani zvi (patio;ignoto apud Sinas capiti;atqu

en' 2. e()

€. 14

pibus, in excubando preillorum foribus, pro

avitas religiones conatu ultimo convellere ni- noftris,

Deigloria amplificanda , conítantiffimus erat.

Vdufts

Imo femel juvenem ex condicto ad confeffio-

tenti accidiffe facilis eft conje&ura, probatam

perfeverantiam in medium adfert Matthzus

nem venturum fex horis exípectavit, cumque

Riccius, quem Sinenfes (ug fidei magiftrum

temporis jaCturam zgrius ferret, mire a Deo

venerantur. Excellens plane hominem virtus

illuftratus eft ; fecum ipfe enim mox rationans,

imbuit, atqueinter lenta difficillimz molitio-

Si tu, inquit, tot horas propter Deum ad fores

nis tzdia exercitatum roboravit. Etenim cum

Principum fzpe collocas pacate, cur in Chri-

fibi parum, plerisque aliisnihil, apud eamgen-

fti minimo exfpectando non zque acquiefcas ?

tem proficere videretur, atque adeo alio mie

an cenfes.^minus hinc, quam illinc repofictum

grandi,quo eum paratior atque uberior fractus

incoclo coronarum? Quotiestu adoftium tui

invitaret,illi feret poteftas ; ipfe tamen locum,

pe&oris pulfantem Jefum fürdis auribus deti-

auaflfüs

ftationemque obtinere decrevit perfeverantia

nes? &tamennon vis, utille tzdio victus re-

incredibili, Itaque perfecit demum fedendo,

ia 2"

cedat? efto igitur & tu talis in minimos ejus,

quod alii properando impediverant ; & quod

qualem ipfümmet in eos fore crederes , fi'cor-

fufpicacia inter ingenia , atque inextricabilis

, pore prafens effet..

!

4

linguz ambages quinque propemodum luftra,

Hift. Soc.

IV. P. Claudius Jaju

S mifa fübtilitate teme

uafi operam luderet;pauculos adChrifturn Je-

po Igl. 82.

pus in vitz quotidianz functiones partitus;

í

u

m Dominum aggregaverat ; extra demumi

n. 96.

mira przícriptum te

nebat conítantia.

. fenectaplurimos

genuit, ca virtutüac literari

R. P. Lobn. Bibll. Man, Téw. L.

. LH 1l2

apu

Yibliotbece Manuahs | Corcionatoria

840

ante adolefícentiz carceres cürrere, incipíat;

apud Barbaros eftimatione , ut & mortuum

ampliffimo fepulturz honore fuerint profecu-

fui nempe illam juris effe , quz nihil teme

4

ti, & ocios operis ac laborum ejus maxima

pori debeat.

commendatione receperint.Certiffimus igitur

XVI. Nurinius Ribera, qui fufcepta fem

el Ibid, m 6;

vis P

4

eft perfeveran:iz fructus, qui licet fero, nun-

animarum procurratione apud Molucas , eo

quam tamen dubio fallit eventu.

inopere per immeníà rerum difcrimina plures

j , ib

7. .n- 35

jd m Xl Extrahujus noftre mortalithtis*fïnes,

jam annos magnis zrumnis perfun&us, falu-

tem illis afferre fategerat, ad extremam usque

qui perpetua rerum viciffitudine incurantur;

agere videbatur Thomas San&tius; tam firma

vitz horamin opere perfeverare voluit, eique

immori. Veneno a Barbaris propinato feptem

ilii per omnem ztatem virtus fuit. Vivebat

autem ex Ephemeride, in qua fingulqs per

füpremos vitz dies, dum conficitur, quum pe-

temporum articulos, ac diei cujusque mo-

dibus ingredi non poffet, circumferri füorum

manibus fe juffit, & de fide, deque chriftianz

menta, quid (ibi continuo effet agendum ;

anxie defcripferat. « Non ipfi cccló, au(im die

vits officiis difputans, acSacramentorum ope

confirtmans ; nonantea de aliis benemereri de-

cere, tam fixe acratz füntleges, quam Tho-

1 funtille virtutum tabulz , quz fi erea

ftitic, quam vivere. Ut enim tunc flumina labi, *

3

£5

terrasque irrigare definunt, cum in mare pro-

extort.

fuiffent, vim tamen temporis fortius non re-

fpuiffent. Nulla unquam mutavit die, quod

tumpunt; íic virtus, nifi ad Dc

É

"

'um venerig,

ji

ceffatione torpere nefcit.-

z

femel indixerat fibi. Addebatur ad fingula:

ld vero non facias, etiam(i disrumparis; in-

. XVII. Ineuntis, abeuntisq

ue anni dies pe

r

£

- lbid, n.»g.:

venitque eum fuüprema dies propofiti tena-

feverantiz femper habuit operatos Didacus

m, adeo, ut in cilicio tantum non confece-

Martinius 3 Nam fuüb anni initium opcerum

f

[o

omniuim, quz fibi facienda cenferer, fyllabum

Hoc demum eft virtutem colere ; quz

cum zternitatis rudimentum fit, quis nifi pefz

conficere, füb ejusdem exitum, eorum ratio»

bIutg

fimo confilio, eam tempori accommodet ?

nem exigere confucvit, tanta perfeverantis

Don. 1

p

animi laude, ut his vitz rationariis omnibus

lbd,n.4. XIV. JoannisLorini infignem in ftudiis pere

fubícribere potuerit: Fadtum elt.. O viros

feverantiam , tum fpiffz eruditionis ingentia

decem volumina teftantur,tum nos adoleícen-

vere numeris omnibus abíol

;

utos , ;—qui' chi.

nata feliciffime abfolverent.

P

tes Romz Íatis admirari vix potuimus, quum

$

in bibliotheca ftantem , atque laboriofiffime

$ VIL.

foertte

ftudentem ftatis perpetuo horis, hoc eft, ma«

apudSt

:'ore ac meliore diei parte, nullo feriarum di-

'"EXEMPLA PROFANA;,

ivd

fcrimine inuteremur. Idem quinquaginta am-

,I'x : Agl

2

i

s cum ,in carcere interrogaretur ab Jofephus

pni,

plius annis

ad primum nole idum e lectulo

z

E

phoro, num poeniteret eorum, quzc Lang. in

Langi

idem divinum miffz facrificium ad

olyam:.

Polys

exiliverat,

geffiffet? impavide refpondit, fe nulla tangi?

fupremam usque ztatem nullo unquam die

poenitentia confilii cam prudentia honeftoque 246.

ff

atro, nifi quo fieri nefas eft, obtulerat; alia-

conjundi, etiamíi previderet, fe mortem

que plurima virtutum decora , quamquam

premiiloco relaturum, fciens, ipfam virtutem

annofus fenex ; ab usque prima retinebát

$ Àníd

fatis magnum efl2 przmium

l

7 Sienque

E

in Sim,

adolefcentia ; ut non eadem eflet &tas, eae

quatur eventus.

E

dem tamen erat virtus, quam nec ferunt an-

TE

' Il Socrates inorti adjudica

tüs þ'fbpier fin-

Ibidem. .

ni venientes, nec auferunt recedentes..

ceram Philofophiz profeffionem , ad judices

[hid. n-; 7 XV. Tacobum Crucium íenem annofiffi-

conver(üs dixit: Equidem vos omnes fingula-

mum ( nam duos füpra nonaginta annos na-

ri benevolentia comple&tor,parendum tamen,

tus exceffit) proximis hisce annis [everitatis

& potius duco Deo immortali ; quam vobis.

tlyin

Itaqua quamdiu (pirabo, & potero, nunquam

h

priftinz, ac modeftiz retinentiffimum vidi-

L 8911

mus; quam enim a puero in focietste haufe-

Philofophiz curam abjiciam, nec veftriadmo-

rat officiorum rationem, in ea nihil mutavit.

nendi, moreque m

7

eo adhortandi ad vi'rtütem,

Admonitus fiepe ab amicis, ut fibi aliquid in-

quemcunque ex -obis nactus fuero.

dulgerer, poffe hoc fieri; nullo virtutis, quam

. IIt. Diogenes cuidam monenti,utjam feneX Laert.,2, .

du

in tuto haberet, nullo exempli damno j -quis

quiefceret a laboribus, quid, inquit, fi in (tadio

enim grandevam illam etatem mollius ha-

currerem,utrum oporteret jam metz vicinum

$ Ht

13(:

bendam ignoret? Nolle fe deterioribus af.

curfüm remittere, an magis intendere.

: pg]

faüefcere, per jocum refpondebat.

Itaque

IV. Anaxarchus cum a Nicocreonte Cy pri Polyanai.

przclaro modeftiz edito, reli&toque pofteris

'Tyranno in faxo concavo tunderetur, tunde, f 247.

exemplo ; digniffimus, ut puer centum pro-

ait, tunde Anaxarchi vafculum , Anaxarchi

pemodum diceretur annorum, in finu perfe-

conftantiam non teris.

]

$, n

verantim conquievit. Pari virtute Mantuz

l del

Cerpentanorum füpremos bene longz vitz

.. V.Xantippe de Socrate marito dicere fo

le- Erafmus

Wt

bat; quod femper vidiffet illum eodem vulc

dies transegit Gonzalius, cui & ipf cum res

gl.x.apqph.

s*

eft», tum ztas quietem, atque otium per-

domum revertentem, quo exierat.

i

ua

dere poterant, fi potuiffet virtus pati,

VI. Didacus Menefius,ut Mauro femper im- Engelgr.

verum huic otiari, atque emori, idem quum

minenti occurreret,femper promptus effet;ha- Dom. 3.

fit,' JEgidius Gonzalius fruges fe confumere

mis contextam loricam nunquam exuit totis Poft Pent

nolle, dicebat, poffe virtutem ultra confue-

duodeviginti annis , ita ut illa inftar ve

W

jam fponte iu feruta decideret.

ng

L

;am Íene&utis metam decurrere, que fz'pius:

$. VIIL.

t EG.

x

Tüüm CX d 1 Perfeveratitia.-

kxs4i

$. VII.

4

rum converfio -þlus finiendo peragit , quam

proponit inchoando, & fi tepidius prima in-

SIMILITUDINES

choat, ferventius extrema confümmat, Hirc

lh 6

z

Qualit $,

Job dixit: Sicut palma multiplicabo dies.

| 'Vita PP.

Lg

cut venatici canes , dum vidcdt'unuhi

.XI. Sicut in lüfu damz rufticus , qui to- Anonym!

l. 5. libell.

leporem infequentem, aliquamdiu cum

tam araam percurrit, & ad finem tabulz per-

7-« 35- jpío currunt , fed poftea laffati revertuntur,

venit, in Regem mutatür, & pro libitu vagae ,

folus vero ille, qui videt leporem, pergit, &

tüurj ita & homo quivis, fi aream hujus vitz

fequitur, donec eum deprehendat, nec im-

conftanter & feliciter percurrat, in Regem

peditur ab intentione curfas (üi propter illos,

Co

|

*

!i clige;ur ; ubi plena libcr;g;c ftuetur.

qui revertuntur , fed heque de fpinis. & ve-

pribus cogitat ; ita Chriftianus , .qui. Chri-

*

ftum quzrit, cruci, inde(inenter. intendit,

qua occurrunt, fcandala

ad crücrifixurn perveniat.

prætcrieqs ; donec

?

xämþlum Dez , ajmd 'qm.m non e/l trammutä.. S. Laur»

S.iïphrem,

* JIL.Sicutis, qui domum zdificav

it, vix ullam

tio, nec viciffitudinis obumbratio, uti dicic Juft. c. 2

exhorr, ada

pud aliquos in fündamento ponendo difficul-

S. Jaco

bus c. 1. Boetius quoque ait : Immo. lie. vit.

piet.

tatem experitur, magnam tamen in ea con«

biliusquc'manensjdaï cuncta moveri.

fummanda, ita ut quo altius muri affurgunt,

IL.. Exemplum Santtorum :. qui in amando & Manfi tr,

idt fl. 9;

eo & major fit labor, graviorque expeafa ;

fruendo Deo omnes fünt fixi, ftabiles, & im- 8o. difc.

1

ita fpiritualis zdificii fandamenta incipere ,

mobiles, absque eo, quod unquam per toram 9: * 4»

nullam quidem difficultatem. habet.

» omni;

wternitatem retrocedere poffiat : in qua beati-

autem in eo perficiendo labor eit.

tüdibe, inquit S. Auguftinus, quod (emel ac-

Engeler. . li[. Sicutin agone»pmnes,quidcm'currü-ntg

Dom. 3.

quiritur, femper tenetur. $. quoque Bernar-

fed unus accipit bravium ; ita virtutes qui«

dinus de coeleftis paraditi inc

*

olis.ait :--lnccfï-

poft Iïetit.

dem omnes currunt ad regnum Chri(ti , fed

una fola accipit bravium, nam Currunt mundi

fanter laudant Creatorem füum,.

JHIL. Exemplum. fecularium y..videmus. enimS. Bern,

contemptus, paupertas, vigilie, elemofynz,

D

obedient

b

455 J

abítinentia ,

"

per quotidianam experientiam, quodavariinepift. .

patientziav, fed fola

à

habitis divitiis non quiefcant , fed eas magis 4^

eríeverantia coronatur.

Sä&ares |

]V. Sicutftatua bafi, ita virb

O/ii'usfin&icuto

magisque femper accumulent:; Carnales in

apudstob,

voluptatibus carnalibus fe&andis in(atiabiles

f. 1- de

ihixus, ab honeíto nullatenus difcedere debet.

Yephus

- V. Sicut viator ab incepto itinete non defi-

exiftant; Ambitiofi, tametfi ad dignitates &

prud,

honores capacitate & meritis füis (iperiores

u in

Langius in

ftit, donec terminum attingat ; ita qui per-

aícenderint, iis tamen minime acquie(canr, fed

olyant

Polyanth:.

egrinum fe in hoc mundo efle meminit, non

246-

f. 091.

prius a virtutum ceffat exercitio , quam ter-

ad gradus altiores fe vehere continuo ftudio

fatagant. Erubefcat igitur anima convería ad

minum fug peregrination

^

i$, nempe þgatitu-

dinem , fit affecutus.

,

Deum ( verba funt S. Bernardi ) minori affe-

üalia ha-

&u fe&ari juftitiam, quam iniquitatem antea

S.Anfelm. . Vi. Sicut quadratus lapis feu ?eq

in Sim. c. bens latera, in quodcunque horum ceciderit,

fanctus & mellifl

fe&aretur. Sed audite differentiam,

quam

173.

firmmiter & immotus jacet; fic non contriftabit

gus Doctor hac in re affi-

n

ju(tum, quidquid ei acciderit, fe

Y

pgnat ; Ita enim ibidem fubdit: Eft enim quo«

d ig omni cafü

que caufa valde diffimilis , ftipendia quippé

immobi)is permanebit.

peccati mors , fruCtus autem [piritus vita

INece[fitas.

zterna; Pudeat proinde negligentius nunc

in vitam , quam prius in mortem ire, &

Poiya n,th

VII, Sicut niolcüus eft difcipulus prä:ce-

£. 891.

prori füo, qu

1

erpetuo difcit , & nunquam

minori ftudio falutis acquirere, quam pet-

mole

4

ditionis augmentum. — Nonne ipforum iníae

proficit ;

ior, qui priora negligit ; ita

tiabilia de(ideria arguunt nos negligentiz &

apud Deum intolerabilis eft, qui ad pejora

*

tepiditatis ? Pudeat certe

fpiritualium nos

femper decedit, & virtutis ru

-

Qimcnta a,mi;f

bonorum minus cupidos inveniri.

ae[(. l. QJ

tit, quz-prius accepit.

!

x

S, Hier. -

IV. Exemplum irrationabilium | creaturarum ; s. Aug. de.

VIHI. Sicut.qui adverfo fl

umine 1e&xbum

l. 3. cen- trahit, firemiferit manus, ftatim retro labitur,

Nam cceleítia corpora ,. ex quo a Deo creata vet. con-

funt, continuo peragunt curfus füos. . Idem viv. tr,30,

tra. pela£- & Quentibus aquis, quo non vult, ducitur; fic

dub

humana conditio, fi paululum fe remiferit.

aquz fontium , & fluminum íervant, quz

M^

- difcet fragilitatem fuam.

j

continuo fluunt. Naturz arborum & plan-

tarum femper continuant , quoadusque pere

S. Ambrt.. ]X. Sicut Gubernator laudari non pot&ft,

veniant ad debitum fructuum complemen-

l. de bon.ante quam in portum navem deduxerit; ita

tum. 2. Petr. 3. Omnia perfeverant ab initio

n

mort. G 9;nec homo laudari poteft, priusquam in fta-

creaturz 5 Ec dicit Ecclefiafticus: Opera , qua

14p0P

tionem mortis füccefferit, nam & ipíe füi

fecit Deus , per[eoerant ; unde

;

ubernator eft, & jactatur profundo , quam-

Propheta ait :

Ordinatione iua perfeverat. dies,

od

diu in Salo eft, tamdiu inter naufragia.

of ?

Utilitas.

V, Necitas: cum nemo falvus effe po[-'-

fit , nifi qui in finem usque perfeveravit.

oüp"ftf

$- cmgm.* X. Sicut palma valtior eft in fümmitate,

VL ZEquitas: cam enim Deus zque feme

l. t9.

mor: quam effe coeperatintadices ita zepe Electo-

er, & conftanter in nos ]

iberalis ij an noh

[«5

é

L11 11 5

equum

l

L

842

le;äzbgca Manuolis. Contionatorie

——M

e&equum erit, ut nos quoque conftanter illum.

merefifti? Nunquid fpecialiter Judeis pro-

diligamus, eique ferviamus ?

x

teftatus fuerat dicendo : JNon füm mifJus , nifi

ad oves ,; que perierunt domus Ifrael ? Enim vero

Lue. 42»

VII. Ulilitas: quod enim ma

jus pfæmiüm.:

Vo 2g»

ad hoc, ut in eum crederent, per triginta

optari poteft, quam audire olim illud Chrifti

tres annos inter ipfos coeleftem potius quam

elogium? Vos eítis, qui permanfiftis mecum in

tentationibus meis; & ego difpono vobis re-

humanam vitam duxerat, evangelium przdi-

senec.l !

carat, patraverat miracula , ecclefiam fun-

gnurm, ut comedatis & bibatis füper menfam

meam in regno meo, & fedeatis fuper thronos

darat, inftituerat Sacramenta 5 ob eundem

quoque finem precedenti vefpere (e captivum

judicantes duodecim tribus Ifrael.

abduci permiferat; fanguinem füdarat, ama-

.- B"Bo

VHf 2Dignitas: quid enim magis honorifi-

rifimumque paílionis calicem lubens acce-

de vit. fo- cum, quam Deo fimilem fieri? Certe hanc

ptarat ; Et tamea nunc , quando fe in ipfum

20e

lit. €oll^ c1an(hlam omnisperfeCtionis vocat idem San-

credere velle proteftantur , dummodo de

&us, pro qüa Chriftus oravit dicens : Pater,

cruce defcendat, nullum eis prebet auditum,

$, Hieto

zi

volo, utíicut ego & tu upum fümus,; ita &

42

& haud fecus ac fi fardus effect, eorum peti-

ipfiin nobis unum fint.-

tionibus ne verbum quidem repofuit. Quid

261f

ad hzec dicemus? S. Bernard. in ferm. r. de

a. Tim. 4.— IX. S'ucunditas : quid enim jucundius; quam

y. 7»

dicere in morte poffe cum S. Paulo: Bonum

refürreCtione ita fcribit: fed dicunt : 24lios

certamen certavi, curfum confümmavi; fidem

falvos fecit , feipfum non poteft faloum facere? 1mo

fervavi ; de reliquo repofita eft mihi corona

vero, fi deícenderit, neminem falvum faciet.

Cum enim íalvus effe non poffit ; nifi qui

juítitiz, quam reddet mihi Dominus in illa

die, juftus Judex.

i

erfeveraverit usquein finem, quanto minus

poterit effe Salvator? — Alios ergo falvos fe-

.X. Falitas : quam vel ipfi filii feculi, !

*

viffimis plerumque przmiis ille&i, & inter

cit, nam falvatione, cum fit falus, ipfe non

indiget.'

Operatur falutem noftram , nee

graviffima quzque obítacula perfeverantes

eandem desfíe patitür facrificio veípertino ;

demonftrant. Potuerunt ergo ifti, & iftz, ob

hoftiz falucari.

Novit, inique, quid cogi-

tam parva lucra & commoda,

& tu non po-

tes.

Non tibi dabit occafionem furripiendz

teris ob infinities majora.

nobis pgrf;veraptiæ, qus fola coronatur,

0$ X

Í

l. Oratio ; Hinc S. Philippus Nerius fuos vis,s.Phi

MEDIA

affiduo exhortabatur ; ut Dominum conti-lip. Ner.

nue rogarent pro doni períeverantiz concef-l. 2, C 21,

Manf 1. c. T.

Ex

empium Cbrifli ; nam, ut reGte S. Ber-

fione., ac proinde laudabilem illam introdu-! 5*

diíCc. I«

nardus advertit, a Chrifto dicti fumus

T. /5-

xit coníuecudinem , quotidie circa crepufcu-

Chriftianis Nonne igitur ea via, qua Chri-

lum dicendi quinque Pater & quinque Ave

ftus ambulavit, ambulare debemus; qui non

folum ad 'redemptionem noftram confum-

Maria , ut Deus iis permotus , conftantem

in ejus fervitio perfeverantiam . clementer

mandam de ccelo in terram deíceudit, ve-

concederet.

rum etiam , ut nobis Chriftianis in operibus

Egregium inflitutam ! Cum

enim. omne donum optimum atque perfee

noftris velut norma , fpeculum, & exemplar

imitandum ob oculos verfaretur ? Unde S.

&um (quale vel maxirmme eft donum perfe-

verantiz ) defuürfum fit, deícerdens a Parre

aulus exhortebatur Hzbrzos, dicens: Cur-

luminum, rerito inftanter a Deo peti debet.

vamus ad propofitum nobis eertamen ,. a[picientes in

autorem fidei £2 confummatorem. "fefm. — Quafi

IIi. Proþq/ïzorüm renovatio crebra : Hinc ite-

diceret, ne in ítadio virtutis currentes ab-

rum S. Philippus Nerius füos monebat, ut

I.bide,m.þ

erremus , vel defatigemur , vivz confidera:

uotidie opurna quzque renovarent propo-

tionis oculum in Salvatorem dirigamus , qui

d

ta, nec unquam in tenrarionibus, qua con«

nullum unquam opus inchoavit , quod non

tra illa a dermone patiuntur, a fpe decide-

* pariter ad ultimam fuam perfeGtionem usque

rent, quoniam Deus , quotiescunque homie

perduxerit? Ac proinde priusquam in cruce

nem vult infigni aliqua decorare virtute, vi-

exfpiraret , in celebri illo fermone , quem

tiis eum prius oppugnari oppofitis permittit,

przcedentis vefperi crepufculo ad Apoftolos

