"ab aquz , quam tres robuftiflimi per mediam

S.Hier.1.2.

XXIX. Plato relicta

Md

At

henienfium civi-

Philitinorum aciem cum periculo vitz penc. David.

f

contr& JOtate, cum quibusdam

uis difcipulis in villa

trantes attulerant, potu abílinuerit? & re-

vin.

quadam antiqua & ruinofa commoratus eft,

fpondet: fuavitatem bibendi habere non po-

ut timore periculorum, ex frequenti terra

terat, qux propofitz mortis horrore coníta-

$ (

motu ortorum, in fe vitia carnis & inordina-

bat, Nempe, ut addit Nyffenus. ob oculos

L

tas alias concupifcentias refrenaret.

mortis, licet folum cogitate, nulla eft fine

Plutarch.

multo felle voluptas, nulla fine amarore dul«

.. XXX. Cum de Thefpefio fcelerato homi-

|

"

de fera

ne oraculum fuiflet confultum, num quz fpes

cedo, nulle fine anxiis curis delicia.

Nume

foret ipfum emendandi? tefponfum eft: me-

XXXIX. Deus primis parentibus poft

/O f- Ny

a.- I- &.

Vind-

lior erit, poftquam mortuus fuerit. Paulo poft

fen(am tunicas pelliceas ex pellibus mortuo-

itaque gravi cafu collifus ad terram per tri-

rum animalium injecit, ut expreffam fus fra-

duum exanimis Jacuit: reverfüs tandem ad

gilitatis imaginem ceraerent, ex iisque, quid

fe, retulit, quendam e (uis coguatis ad fe ac-

paulo poft futuri effent, perdi(cerent, de qui-

Eng.

àd Àng

ceffiffe, dixiffeque: Salve Thefpefi, cumque

bus tunicis fic loquitur T heodorus : TunicasTheodor,

ille diceret, fe Aridzum vocari, fuübjecit co-

pelliceas dedit illis Deus ex ineffabilibus the- cath.

gnatus: Aridzus fuiíti, fed deinceps Thefpe-

fauris, quare minime quzreadum eft,unde cas

fius, id eft, divinus eris. Ecfic factum vita poft

attuleric;/ Nam; ut ffidor. advertit, tunicalfd. l ro.

Sander

1, fchi

acta probavit.

L]

appellata eft, quia in metu incedentis fonum Ftym. c.

22,

N

8. Bern. f.

XXX. Memorare novi

flima, ait S*Viracidcs,

f

L2

*

icits «tonus enim fonus eft, uade primis pa-

Atg,

de prim| & non'peccabis; & non ait memorare pri-

rentibus tunicz pellicez poft lapfüm funt fa.

qmed.

mordia aut media, validior enim, & vehe-

&e, ut perperuum

:

noville

fuz fragilitatis & iïnüabi-

X

mentior eft Spiritus timoris ad refiftendum

litatis monitorem haberent.

^

XL. S. Chryfoftomus quzrit, cur

Pateff'a- S.Chryf, -

peccato, quam pudor, & dolor; quia pudor

de fimilitudine, & dolor de qualicunque hu-

milias noviflimis Vinez operariis eandem ac ^Pud Nyff-

jus mundi confolatione capit folatium, timor

primis mercedem dederit? & refpondet, pri- "?

vero non invenit, ubi confoletur.

mos operarios fuiffe ex juftis primi fzeculi, qui,.

N Fil'«g

l, mil

Ydem f ad

XXXII. Inter (ancta & defiderabilia loca

quia &tatem füam prolixiorem cogitabanc,

& 7,

milit. de fepelchrum tenet. quodammodo principa-

quodammodo negligentes eos faciebat circa

templ.

tum, & devotionis plus nefcio quid fentitur,

juftitiam, & refrigelcere faciebar animas eo-

C,11,

ubi mortuus requielcit, quam ubi vivus con-

rum exípectatio fzculii longioris, & illis infzi-

iebr,

verfatus eft.

Ya

gidatio erat cognofcere mundi fpatia effe lon-

XXXIII. S. Joannes poft alios tres equos

gioras at poftremi, quia brevitatem vite ob

vidit quartum pallidum; & qui fedebat fuper

oculos habebant, (eipíos incitabant, & accen-

eum, nomen illi mors.

x

debantur amore Dei, ut,quanto brevius habe-

elicus folos illos ad-

J

S Albert.^

XXXIV. Rex Evang

bant fp

atium temporis, tanto fervcntigs in vi-

j

in. s2. mifit ad nuptias, qui vocati fünt apud exitus

nea Domini laborarent..

Matth.

viarum, illi autem juxtaS. Albertaum Magnum

XLI. De fponfa olim dixerunt füperi:Cant 7 .

'fünt in exitibus viarum, qui mórtem fuam ju-

Quz eft ifta, quze afcendit per defertum, V: 9:

LE

yrrhe &

lgiccr profpiciunt , & qui fe credunt quotidie

ficut virgu*la fümi ex axqrgatibqs In

thuris,

T: i?ulu's | XCVH]. Mors.

x49f

thuris , & univerfi pulveris pigmentarii, Mub s nE eXpbhit Cinrerem/ tanquam þanem Deda 1. de

eam omnigenis virtutibus per pulverem uni- manducabam , id eft , memoria infirmitatis prod.

verfüm intelleGis repletam fuiffe ex eo colli-

& conditionis mez , qua memini me pulve.

gunt, quod myrrham & thus, id eft, ftudium

rem ; & cinerem effe , panis mihi eft, refe-

orationis, & confiderationem mortis, velut

n

&io mea eft. Hinc & Chriftus docuit, pa-

*

radices & caufas omnium virtutum habue-

nem quotidïanum bodie petere , ut incertitue

$. Albert rint ; nam, ut bene S. Albertus Magnus ad-

£ 6

dinem horz ultimas: femper ob oculos habe«

vertit , quicunque mortis fuz efficaciter re-

remus. linde exclamans S. Aug

5

uftinus ait:

cordantur, ftadent effe continentes & obe-

O Sapientia vera, & divina providentia, quae

dientes ; nituntur femetipfos per véram con-

docuit & panem petere, & hodie nominare!

tritionem & peccatorum confeffionem a pec-

hoc enim dicto & aviditas cum avaritia tolli-

8:

catorum maculis expiare, non.negligunc

. tur, & humane vitz infinuatur incertum &c.

l

.eleemofynas füas pauperibus erogare , non

Competenter ergo oramus : panem noftrunmt

'céffant orationibus ac aliis bonis o

quotidianum da nobis bodie ,

At

invigilare. -

D

peribus

quia c:a&inus

ï

Á

h

dies, quid pariat, ignoramus.-

Plin.1. 26.

XLII. Plinius de apib

us fcribit, quod þul-

,

— XLVIII. Etiam in illa fententia: 'Nifï:conamatzh,,

8«

e/ap. ult,

vere ex vefligio angulum colledo fparfz in

alvearia revertantur; idem hominibus accie

verfi faeritis, & efficiamini ficut parvuli, non v. 3.

intrabitis in regnum coelorum : mortem no-

dit, qui, fi a juftitia & bonorum operum ftu-

[en, j

bis Chriftus in memoriam revocare voluit ;

) MR-

— dio difcedunt, cinere, qui ex primzvi anguis

nam, ut Nyfílenus ait, dicere quodammodo Nyf. £. 1.

. dolo collectus eft, confper(i ad alveare füuum,

h

id eft, vite melioris ftatum revertüntur.

voluit, neminem potiturum zterna beatitu. in die cin,

(f

dine, nii exiftimatione füa mortuo. fimilis $. 2«

Cajet. in

XLII. Obfervat acute Cajetanus , quod

fiat, ut per ominia fimillimus puer eft. Hinc

c 3. Gen. Deus olim ferpenti dixerit: [nimicitias po-

Artemidorus ajebat, (i quis (omniaret , fe

nara inter te, & mulierem. Et numerum plu-

puerum effe, sgrotanti mortem prenuntia-

ralem propterea ufürpavit , quia non füfficit

imbt.

" inimicum effe diabolo quoad ea , quz funt

ri, quandoquidem & mortui laceris invol«

ipuls

vuntur pannis ,^& in linteolis , quemadmo-

fide aut fpei, fed oportet inimicum effe fe.

i.

cundum omnes partes , fecundum ea, quz

dum infantes, & humi deponuntur.

funt caftitatis , abítinentix , -mifericordiz &

XLIX. Mundi conditio fimilis eft illis locis, Nytt q. a,

reliquorum fan&orum officiorum.

HSS aue

. quz Cattellani Jebtríia vocant; ut enim in his,in fer. s.

tem inimicitias quomodo procurare debea-

quantumcunque fit aliquis nobilis , tributum voft Dom.

penderé debet; ita & in mundo nemo exi 4: Quadr

S. Clim. mus, docet S. Climacus, fic gulam loquen-

gt A"*', tem introducens ; [nimicitias per omnia con-

-initur a mortuis tributo pendendo.

:

1

- :tra me gerit mortis inrenta cogitatio. lInde

L. Rupertus Abbas quzrit, cur Abrahz poft Ruper. in

aliqui virtutem & efficaciam hujus confide-

/mortem uxoris Sarz , Deus non amp/lius ap- &35. Gen

7/]:[:(«

rationis , efficaciz nominis Jefu comparant ,

paruerit? & refpondet, quod prius ob varias

ajuntque illi füo modo applicari illud elogium

infidias & tentationes robore & confolatione

poffe : Turris fortiffima nomen Domini 5 ad

egebat; poft mortem vero Sare, mors ipía

ipfum currit juftus , & exaltabitur.

Hinc

Evagr.ep. Eva

hoc robur conferebat; nec enim arx e(t tam

grius ait : ad omnem anohelitum nomen

munita , nec murus tam validus , qui adeo

ad Anaxijt. ï

cíu & mortis meditationem adjunge ; ingen-

wolota

'fuos tueatur incolas, quemadmodum (eria

tl

tem enim ambz utilit

Vat,em | afferre. confüe-

mortis cogitatio, omnem ab animo tentatios

verunt.

1

Sander, 1.

XLIV. Card

nem prohibet, atque adverfus infidias dia-

dl l !OO

inalis Reginaldus, Polus,; cum

boli ,, mundi

:

1. fchifn. audiviffezt Henricum, R

€

yanitates, & blanditias carnis

:ym- c'

egem , quinquaginta

dcfendit.

Ai;gl.

millia aureorum promi(i

fi:

eilli qui ipfum oc-

Certituzia miortis.

cifürus effet, miratus Regis amentiam dicit;

LI. De hac re&te Poeta :

»

jam dudum fe hujus vitx tedio affecdtum ,

Tendiius buc omnes , wetam properamus ad unam. Ovid, ad,

. mortem defideraffe, nec Henricum aliud age-

Qinnia füb (eges mors- o

Liviam,

. re, quam f(i quis ire dormitum

i

cat GW uas.

/

Chryf

i.

cupienti, ve-

LII. Et alius.

iM

ftem velit detrahere.

)

/| INeceffitas.

l

- Omrüibus eft. eadem letbi oia : mon tamen unus

Comelliu

Sc !fülgo l/'oþ

XLV. Veteres, ut S. Fulgentius no

tat;

Eft vite cunttis , exitiüque :nodqs.

í

"

Gflllus.

1. mith.

mortem non immerito atropos, id eít , fine

LIIf. Et iterum alius:

"

e. 7

ordine, vocarunt: quia mortis conditio fine

- Quidquid babet ortus ,. finem timet : ibimus omnes. Statius ;,

lege venit.

X

JAbimus immenfis urnam quatit. ZEacus umbris.

Silv. r,

XLVI. Ill

;I ebf. 9l

verba Apoftoli : ftatutum eft

LIV, Cuinafci contingit mori reffat: inter- Cornelius

V. 27.

hominibus femel mori: varii varie explicant;

vallisque diftinguimur, cztera equamur.

Gflllus.

nam Theophila&tus legit deffinatum e(t; (eu

D

LV. Sed & alius:

ele&tum ; & certo fini affigaatum. — Alii de-

- Eft commune mori : mors mulli parcit bonori :

Apud Deff,

ftinatum; id eft, adílridium , alligatumque

Dives &2 fortis veniunt ad funera mortis.

COllC, 2, -

mortis legi ac imperio. .S. Chrcyfoftomus le-

git in/Zitutum , ac fi diceret : Hac eft profct-

[ncertitudo quoad. tempus.

fio hominis, ut fuo tempore moriatur.

LVL Fleres , fi kires, unum tua tempa?a tf* Inchinus

i

?f. I6I«

XLVII. lllud Pfalmifte : Cinerem tan-

fan.

:

P. 1. 28s

1

Yo ll.

quam panem manducabam: Venerabilis Be-

-^ Rides, cum mon fit forfitan una dies?

R. P. qun, Dil, Man. Totn. 4d, ,—

LVII., Quis.

,f/qu 2

492

: :-Biiaäæbem Manualis : Concionatoria

Iforat. l

LVIL Quis fcit, an adjiciant hod

ierng | LXVIH. Quomodo fabula, íic vita * non S)mex?-'epv 1

"

quamdiu, fed quam bene acta fit, refert. Ni- ??

4» odar,

craítina vitz.

Tempora dii faperi ?

hil ad rem pertinet, quo loco definas. Quo-

cunque voles , define : tantum bonam clau-

Plutátch.

LVIII. Iphicrates femper in armis flare ex-

àn apoph. ereitium volebat, etíi in folo amicorum con-

fqlam impone.

fiteret , caufain rogatus refpondit ? ne ex«-

Mors. impiorum.

improvifo obrutus dicere cogar: non putse

'-LXIX. ]lli mors ,fgravïs ihcbbat, qui no- Senec. í&

ram , quanto magis idem in militia chriftia-

U

trag.

na facieudum eftt ?

tus nimis omnibus , ignotus moritur fibi.

vbnen/) fibi in-

LIX. Annibal , quamdiu fcipi

LXX. Bias percóntatus, quod genus mor- Maxim, f.

ftere fciebat, arma nunquam exuit, nec dor-

tis malum eífet ? quod legibus coníticutum 36

Cicero ia mivit, nifi vigilantibus Ducibus; Quid Sci-

L]

eft , reípondit, hoc enim íolum propudio-

Caton.

pio ad mortem ? meri

to ergo Cicero, mo-

füm eft, utpote ex deiictis ortam.

ih'ci; /Eneas|:

riendum, inquit, certo elt, (ed iacercum, an

LXXI. Fridericus . Imperator, iis Pr

Sylvius l.

éo ipfo die. Mortem igitur omnibus horis

pibus ,

qui crudeles fuiffent, meriro mortem

2. comm.

impendentem timeas.

dicebat excimefcendam,, .

quia, quales fe aliis

X

— sst B N a t o

Mors dgjïderändaï

praftitere, rales in [e judices inventuri lunt,

LXXIL Ariftoteles quarens , cur, olores

Sene& ep. LX. Q:ni*d fles mifer? quid trepidas? dmnes

in morte canant , Sirenes plorent? reípon-

hac hac neceffitate ducuntur : €o ibis, quo

det, caufam effe, quia in cygnis puriffimus,

7.8-1

omnia eunt, Ad hanc legem natus es.. Hoc

hoc omnibus

in Sirenibus vero impurus fanguis ad cor fiuit.

patfi tuo accidit, hoc matri ,.

Re&tius tamen hoc de juftis & injuftis dicitur,

Ta. Ql

ante te ,. bxc omnibus poít te.

Quantus te

ex quibus hi merito gement in morte, ob im-

P.ï»(

populus moriturum fequetur? quantus con-

comitabitur? Fortior, ut opioor effes, fi

pura opera ad cor & memoriam fiuentía illi

m

utem. propter confcieniam recte fattoru

s

.XI

multi tibi commorentur ; mmuita millia bomi-

num boc ipfo momento, quo tu mori dubi-

m'exfito gaudebunt, & canent,

us emittuat 5 an

tas , animam variis generib

$. XN.S

non putabis, te ad id aliquando perventue

N

^AXIOMA T A.

$ M

rum , ad quod fem

j

m

per ibas: nullüfn künq exi-

1

tu iter elt.

s fervat legem*,' tollit cum paupexe

iCicero t.T.

LXI. Proh Dii immorta

les! quam ,it&r il

I. Mvor

Regem.

i

:$ obn- Unöer/lbäid ;

Tufc. qq. lud jucundum

efíe debet, quo confecto, nul-

- "Tod ba

i féin Gfa:

nulla folicitudo futura (it.

Nimunt fowobl reicb als arme Leut.

la reliqua cura,

dem l, 4 LXIL Nemo cenfet fugiendam effe imor-

M. Ad le&um, ad lethum. us Bett, ins

tem, quam immortalitas fe4uatur. Jam fen-

Grab. Dicebat Lipíius, dum morbo corteptus

Mi

füs moriendi, íi aliquis effe poteít, is ad

decumbere coepit.

V. d

exiguum tempus durat,

prafertim feni: poft

II]. Qualis vita , -Ehi-s'ita.

L:

mortem autem aut feníus nullus eft, aut

Tod nacbküngt ;

v5

»

[ 4 z'es- Febm jïngt , der

vel

N

optandus.

ere,-'qüod non pof-

Lebens - Gfang ,. Todtenklang.

I

Coloff

Seäeca epe

LXIH. Stulcum eft, tim

88.

fis vitare. Mortetn non effugit, qui etiam di-

]V. Qualis mors, talis fors.

Yi li,

ftulir. Moriarnec primus, nec ultimus, omnes

JFie der Baum fällt f0 Hget. er.

meantecefierunt, omnes fequentur: hac cone

ditione intravi, ut exirem.

g'. XVJ- 3

lr. 58* 1

LXIV. Nullam malum, quod extremum

adTHORES

Jdem de

cont.mort, €(t. — Mors ad t& ven

ÍE, timþnda erat, Íi te«

. Jeremias Drexelius in Prodromo 'æ,te.r-

Tots.

cum elffe poffet.

nitatis.

Idem in 1.

LXV. Stultume

(t, fomno dele&tari, mor-

V

Il. Gabriel Inchinus

',dc quatuor noyi(ïi-

Mat

de morib.rem horrere, cuin

fomnus affiduus fit mor-

(

tis imitatio.

mis part. I.

Y.d,

rthufiapus de *qijatuo.r

Math,

Mors -) bonorum.

IIl Dionyfius Ca

16.

noviffimis a c. 2. usque a

Y 3

Plutareh, '/ LXVI. Callicratides percontanti, quam ob

IV. Petrus Canifus to. 4. de noviff..

án Laf:on.

cauíam viri fortes gloriofam mortem igno-

Cnïo[f,

minie anteponerent ? refpondit , quoniam

V. Joannes Bufieus in tom. de flatibus ho-

V. 3,

minum p. 2. de ftatu morientium.

alterum naturz proprium, alterum fuum ef-

;lf;bi(

fe ducunt; nam naturg benefieio vivunt &

VL P. Matthias Faber in' concionibus füe«

[aten

14 dg

ignavillimi , at morti fortiter non contingit ;

nebribus, & in conc. 3. de quatuor Domini-

nifi virtute przditis.

cis Adventus.

!

n c

27'913,

Tangius in

LXVII. Cygnus interrogatus a Ciconia,;

VII. Ludovicus Granatenfis in locis com.

Polyanth. cur ante mortem canere

liberet ? reípondit ,

fol. 803.

Y

y: eodem.jd ob fpem vitz melioris , & futurz felicita-

VIIL Philipgus D' O

tremaga in Pedagoe

um provenire, que in eo con(ifte-

. tis przcfagi

go chriftiano p. 1. c. 8. $. 4.

ret, quod

& a queerendi vi&tus cura , & in-

p.2. Luc.

fidiarum metu abfglverctu;.;

IX. lr-lenri»*ïc-uïs Engelgrav. embl. 3.

2 ngel.

Timlm XCIX. Mortificatio.

493

..ep,ï

Evangel. Item in fefto S. Francifc

.

i Borgiz p. XIII. Thomas -Staplctonüs, te. 7.*in Dom.

2. cceli empyrei.

?

e

; 7- & te. 3. Dorh

X ]oannes Major in fpecu

lo rhagno ex

24. poft Pent.

; 15. & te. z in Dorfx. 23. &

emplorum v. eodem.

Xl. —

. XIV. Laurentius Beirlink in Theatro vi-

eodem.

Jofephus Langius in Pf)lyanthea V.

tx humanz v. eodem, & in promptuario e-

XI!. Antonius Dauroltius in catechifmo

W m

vangy;. te. 3. i(n fefto S. ]oan.jEvang,

hitoriali. c..8. a tit. 1. nsque ad 14.

i, f

-&-x:«æ»k-»weä-»w-»:þM—*M«ä:ä*fw*ä»æ-waæwaH—ww»a—fæäääääwä

TITULUS XCIX.

u

V'US l

ARU

MORTIFICATIO.

quek omnium remedium , utl

fi

[

Em

*

ufius AI'Vageä

& Ni-grenbergiqfsf l

l. cc. oftendunt. -

Divifio.

Xx

QUOAD ESSENTIAM.

s

". 3I. Dividitur 1.

in corporalem €9 [b

iiz'tualäm :8. Aug. f

illa corpus exercet ,

Definitio,

& nomen pcenitentiz 20

1

l.

exterioris fortitur, cujusmodi fu

nt cilicia,

difcipling , durus le&us, vilis ci

To. ä. I.sa.ï

-ft fpontanea, liberaque anime a. vita

bus, aíper

carpeli feparatio, & virium tam ex-

corporis babitus, & fimilia, qux

fuis carnem

E.W l) Cx 3)0

-

oble&tamentis privant.:

ternarum ab illicitis operibus diffo-

ÀAfta in mortificatio-

iuui

0, ut Jacobus Alvarez cam definit. . Ex-

ne paffionum,

propriisque amoris inordinati

abdicatione coníiflit ,' & nome

primitur in S. fcriptura variis nominibus. 1.

$

.

n interioris

. Et principaliter mortificatio vocatur juxta illud

mortificationis accepit.

li. Dividitur 3. in aftivam & paffivam :

2. Cor. 4 S. Pauli: Semper mottificationem Jefu Chri-

illa Rodriq. p,

vte. — fli in corpore noftro circumferentes , uc &

eft, per quam ip(i voluntarie eligimus

AUt2. tr. T.

acceptamus occafiones , aliquid amori noftroc. 7.

. Jefü manifeftecur in corporibus noítris. Vo-

proprio contrarium

catur autem mortificatio potius, quam mors,

patiendi : ia e(t, per

quia non tam in ipía fejun&ione animz a vi-

quam occafiones mo

rtificationis ab obedien-

tia, vela proximo , auc alia

ta carnali, quam in lucta & conatu ad illam

quacunque via

coníequendaim, eft pofira, unde mors fpiri-

nobis obvenientes amplectimi

AT,

IV. Dividitur 3. in

tualis eft potius effe&us mortificationis. 2.

nece[fariaim & liberam :1b, , 12»

Matth. 16, Vocatar abnegatio juxta illud. Chrifti : Qui

illa eft , per

quam appetitum noftrum ab il-

licitis defider

V. 140

vult venire poft me, abneget femetipfum,

iis & adtionibus cohibemus, &

Lac. 14, tollat crucem fuam, & fequatur me. . 3. Re-

propterea abfolute neceffaria eft ad falutem:

ut

V. 35.. mnnciatio: juxta illud ejusdem Chrifti :

ifta eft ,. per quam a licitis voluptatibus aut

non renunciatomnibus , qug -þb[ïïdet ; non

operibus abftinemus, atque adeo iis, qui ad

perfectionem tendere cu

Coloff. 3. poteft meus. effe difcipulus. — 4. Circumcifio ,

convenit,

piunïxc » fpecialiter

Va

11,

juxta illud S. Pauli : Circumcifi eftis circum-

Atus.

cifione non manufatta in expoliatione corpo-

ris carnis, fed in circumcifione Chrifli. .

V. Senfus fuos :

& potentias externas, puta

If. 5$. v.6. Fejunium , jüxca illud Haige : Nonne hoc ett

oculos, aures, guftum, odoratum, ra&ctum non

Inagis jejunium, quod elegi? diffolve colii-

modo ab illicira operatione & dele&tatione

cohibere, fed ultro etiam ob

gationes impietatis , folve fafcilulos depri-

jecta illis adver-

Josm, 12. rmentes. -6. Odium fui, juxta illud Chritti :

fantia & ingrata ampleGti.

V. 28.

IV. Lin

g

Qui odit animam (uam in hoc mundo. in vi-

;uam ab omni noxia, inuili, aut

.

Math.11.ta: zternam cuílodit illam. 7. Violeutia ,

frequenti locu/ tione coércere.

VIi. M

L

e

V. g 2,

juxta illud Salvatoris regnum coclorum vim

emoriam a vanis, importunis, & il-

Matth. 10, paritur, & violenti rapiunt illud.

8. Crux,;

licitis cogitationibus aut phantafiis avertere.,

'V. 3 80

juxta illud ejusdem Chrifti : qui non.accipit

VIIH. Intelle&um a vrebus inutilibus aut

crucem füam, & feguitur me, non eft me

noxiis addifcendis aut difcutiendis cohibere,

Colof, 3.dignus. 9. Denique etiam mors , juxta illud

atque ad judiciu

;

m fuum aliis fubmittendum,

v 3.

adigere.

S. Pauli: ,Mortui enim eftis: & vita veftra

IX. Volu

Eufebius . 3bfcondita eít cum Chrifto : fumendo (cilicet

LA

*

htatc&: ab omni a

more proprio »

ANieremb.

& inordinato coércere, eand

emque Deo

&

lo 3,: do&rl

&tHe&um pro ipfà cavfa, quo fenfu Nieren-

afcet. c,

bergius dixit : Quid eft mortificatio , nifi

hominibus quandocun

que honefte fieri po-

teff , conformare.

57.p , IMOtS anticipata ? mors hominis vivi, mors.

ante mortem , mors fpontanea, mors volun-

X. Pafliones animi,

amorem kpræcipucx &

odium, gaudium & tim

orem; & iram, ne ex-

tatis , mors difficilior ? cui potiori jure con-

veniunt proprietates morti corporali a Sene-

tra rationis & voluntatis diving (emitam evà-

gentur & abripiantur, ftudiofe refrenare. -

ca affignatz, dum ait : Mors eft nature lex,

Yaaus.

tributum .-o,æciumquc:lmorcalium, mnalorume

.

XI. Primus eft,

ut peregrini more, habentes

2

Qq 33

alimen-

4

Bibliotbece Manualis Conciohatoriæ

S. Bern. . alimenta, & quibus tegamur , his contenti

- Utilitas.

omnia alia velut impedimenta reji-

Xm'. Amen, amen, dico vobis, nifi grá- Joam, 12s

Kodriq.P-ciamus,

aliorumque facta & diQta furda aure

num Írumenti cadens in terram mortuum v, 24».

n. tr. ' e

C, ult.

przteret

intes, recto itinere ad patriam ten-

fuerit, ipfum folum manet: fi autem more

$!

[

damus; juxta illud Apoftoli :

Chariffimi, ob-

tuum fuerit, multum fru&um affert,

^

11j

1. Petr. 3.

r

ja Car- Gaiat.

Vr

ecro vos , tanquam advenas & peregrinos

XIV. Spiritu ambulate, & defide

v

16.

&

abftinere vos a carnalibus defideriis, qua mi-

nis non perficietis.

litant adverfus animam.

XV. Sic loquimini ad David : Non habet 1.Reg.18.

lut mortui nihil

XII. Secundus eft , ut ve

. Rex fpon(alia neceffe , nili tantum centumv, 25

aut fentiamus aut agamus , nifi quod ad Dei

przputia Philiftinorum , ut fiat ultio de ini-

$n

loriam , Chriíti imirationem ; noftramque ,nicis Regis.

jr».

& proximi falutem conducit ; hoc en.m elt,

XVI. Qui o

dit animam füam in hoc mun- jyoh. ","

ixit: Mortui

V. 25.

UF

GO].OE- 3 n*q

uod Apo(tolus Coloffenfibus d

. do, in vitam eternam odit cam.

L]

Vs 3.

'e

flis, & vita veítra abícondita eft cum Chri-

XVII. Qui voluerit ani

mam fíaam falvam Marth.i6.

Hoc idern fuafit Bernardus, dum

S, Dern. f.fto in Deo.

3

facere, perdet eam : Qui autem perdideritv. s5.

E

de dilig. dixit:

. Nemo ergo deinceps fibi vivat,

fed ei,

animam (uam propter re, inveniet eam.

Deo.

. Qui enim juftius vi-

XVIli. Quz eít ita, quz aícendit perCant. 5.

qui.

pro fe mortuus eft.

$.Da

vam, quam ei, qui, fi non mgrcrctu—r,xeg—o

defertum , ficut virgula fumi ex aromatibus v. 6.

do&

non viverem.

myrrhg & thuris?

»

Xlil. Tertrius eft

, ut non fimpliciter mor-

. XIX. Quem enim

docebit fapientiam : &If. aq

tui "

(ed cum Chrifto cruci confixi limus, at-

. quem intelligere faciet auditum ; a

blaCtatos v* 9-

o dicere poffimus :

que adé

o jure cum $. Paul

alacte, avulíos ab uberibus.

Gal. 6.

Mihi autem abf(it gloriari ,

nifi in cruce Do-

.XX. Qui exfpedant mortem , & non ve- Joh. 3. v

v. 14.

mini noftri Jefü Chrifti, per quem mihi mun-

nit, quaíi effodientes thefaurum.

28- j

dus crucifixus eft, & ego mundo; quem qui-

um merito S. Bernardus tertium coe-

N

Dignitas.

demgrad

-commortui ,2 Tim. 24

, lgm ob fum

mam pe*rfeQionem indigitat, -

XXI. Fidelis fermo ; nam fi

E

fümus & convivemus , fi futli

$. II

! ncbïmus ,,,, & v. 11.

Y

conregnabitnus.

Shä

EX S. SCRIPTURA. -

XXIl. -Melior e

(t patiens viro forti: & qhinov.' 16.

'tt

-

dominatur animo füo, expugnatore urbium. v. 32

Qualitas.

XXIII. Qui autem funt Chrifti, carnem Gal, 5. v.

ui vult venire poft me , abneget femet-

füarh crucifixerunt cum concupifcentiis fuis.24-

Luc. 9. 'Io 77

v. 23.

Q

ipfum , & tollat crucem fuam quoti-

:

XXIV. Mihi autem ab(it gloriari, nifi inGal. 6. v.

die, & fequatur me.

.

- cruce Domini noítri Jefü Chrifti ; per quem 14

ficat

ionem Jefu in corpo-

2. Cot. 4.

]l. Semper morti

2

mihi mundus crucifixus eft, & ego mundo.

v. [ o.

re no

ftro circumferentes, ut & vita Jefü ma-

' $. lL

nifefterar in corporibus nof(tris. .

D:ut. IO.

IlI. Circumcidite igitur przputium cordis

EX SS. PATRIBUS ET

V. 16.

vefii, & cervicem velítram ; ne«induretis

amplius.

RDOCTORIBUSL'

Gal. 3.

1V. Qui Chrifti fünt,

camïem füam cruci-

Qualitas.

LTA

V. 24

fixerunt cum vitiis & concupi(centiis fuis.-

drpus SBempp.

Gen. 4«

V. Subter te erit appetitus tuus, & tu do-

5

cæüdu's eft homo fic habere c

gp.1

. i

minaberis illius.

fuum, ficut zgrotum,;

cui etiam mul.ad FF. de

d 7,

ifíicamur tota *dic—: :

nteDei,

PL a4$

VWI. Propter te mort

tum volencti inutilia fünt neganda , utilia ve- ?

V.

22.

v ftimati (nmus velut oves occifionis.

! ro etiam nolenti ingerenda.

lI. Bellum militum breve ,

fed r-no'nacAhiS.Ephrem.

Rom.]6. . ViL. Hocícientes; quia vetus homo nofter

(

exhortat.

v. 6.

fimul cruc

i&ixus cít, utdeftruatur corpus pec-

pugna, quoad usque migret ad Dominum ,

ad pietar.

durat.

V

B

cati, ut ultra non ferviamus peccato.

d Dota

CJ r [

VIII. Fac tibi cultros lapideos, & circum-

Ill, Servorum

Dei proprium eft , non fo-;

icehard,

ht o

jof. 5.

lum carnales fenfus per difciplinam re(irin. fuper Gen,

Va

Vs 29

cide fccundo filios 1rael.

gere, fed etiam vper*mortih*catione'm extin-

INece[fitas. :

Uucre.,

£

IV. Monachatus e

ü.petpetua naturäe vio- $. Climae,

Ecd. 1$. IX. Poft ,concupifcentias'tuäs Wnon eas, &

a voluntate tua avertere , fi enim preftes

lentia, fenfuumque v

igilanti[lïma ;& inde.£rad. 1.

v 39

feffa cuftodia. . -

&

animz tug concupilcentias ejus , facict te

-

.

L]

V. Noli extrinfecus :pecus, quo

d ma&eSOrig.apud

in eaudium inimicis tuis

L

L]

fic cur

inquirere, habes in te, quod occidas,

Ma-Cornel. ae

íCong, X. Ego igitur

ro, non quäfï in in-

ibbo- lP. in e.

YV. 27»

certum ; fic pugno;

non quafi aérem verbe-

&a elatum füperbie taurum : macta

12. ep. ad

& in fer-

füm avaritiz camelum : jugula olentem lu-

onm,

rans: fed caftigo corpus meum ;

vitutem redigo; neforte, dum aliis pradi-

xurie hircum: facrifica faginatum gulz vi-

'tulum: obtrunca mordacem invidiz molof-

cavero, ipfe reprobus efficiar.

füm: dilacera pugnacem iracundig arietem :

Mat'th, 11,

XI. A diebus Joannis Bapt.

regnum ccela»

v. 19.

rum vim patitur, & violenti rapiunt i

]lud.

concrema ignavum pigritiz afellum : has pe-

cudes occide , & rite litafti Deo.

Prov. og.. XII. Qui delicate a pueritia nutrit fervum,

Rick. dg

Vitm

VI.'VCult;llus hic, quo Püer Jefus circ

umci-

MOLIS þoüea (entiet eum .contumacfcm..

b

58!th(

a

.

D

e

b

11 zt;;lus, XCF. IIL | Mrtz)?ciztio.

N

49$

fus eft, habendus eft femþæt füper femur de-

b[h

geat, ifta crefcere non Gnänfär. Tollä : fu«per;

h

lecationum & voluptatum contra timores

fua,& falubria fargant, utilitati accedit, quic-

nc&urnos: S

num eft.

poníüs enim iüew fpon(hs fangui-

quid cupidítati demis. Demus

eram puta-

tioni: putetur cupiditas,ut virtus roberetur.

Y

S. Bern. *

VII. Sic amet anima carnem , ut non ipía

a

1. 19, in

XIV. Qui dominari nefcit cupi itatibus, is S.Ambr. l,

.

.S.

:

- in carnem tranfiffe puretur, dicaturque ei in

?

quafi equus raptatur indomitus

Píalm.

Domino: Non permanebit Spiritus meus in

; VolVi;ur, ob- 3: deyirg.

D

teritur, laniatur, affligitur.

I

Lgllag

homine, quia caro eft. Amet Adam Evam

XV. Exurgat Deus, cadat armatus ifte, ca- S.Bern.ap

fuam, fed non fic amet

, Ut voci ;jus plus

dat & conteretur inimicus homo, contemptor Rodr. p.a.

obediat, quam divinz.

S. Anfelm.

Dei amator fuüi, amicus mundi, fervus dia- " I6 4*

(

VIIL Servi Chrifti laborant,ut neque opera

boli. Quid tibi videtur? certe fi recte fen--

in 2. Cor. Vitiorum faciant,neque concupifcentiis carna-

tis, mecum dices: Reus eít mortia, crucifi-

x

3

'5- MEERD

libus vel in corde confentiant. Et reprimen-

gatur, crucifigatur.

f.xö.

do carnis volutates, crucem fibi ipfis faciunt,

,

XVI. Qualis eft in oculis

hominum, qui S Aug( f

ac przceptis juftitiz, qua(i quibusdam clavis

inveríis pedibus ambulare videtur, talis eft50. ad FF,

fe configent, ut pravam actionem, & perver-

»

-

in oculis Angelorum, cui caro pr

i

fam voluntatem in fcipfis refrenent.

»

$

natur.

q;?ria domj. n erem.

S. Doreth,

IX. Quid differt, crucifigere fibi ipfi mun-

XVII. J-uHïPtï, Domjnc; & fic eft, ut pænaïdgm l1

do&r, 11 dum ; & crucifigi mundo? - Mundus homini

fua fibi fit ornis animus inordinatus. :

conf.c. 11,

»;ï.

crucifigitur, cum mundo abrenuntiat homo,

XV1II. Credite mihi, & putata repullulant, S.Bern. tu-

& exinde folitarius fit, relictis parentibus, pof-

&effugata redeunt, & reaccendunturextin&la,Per Cant.

feffionibus, agris, negotiatiopibus, rerum co-

Íopita denuo excitantur, Parum ergo eft, (e. 558-

j*

pia. Crucifigitur enim illi mundus, quia defe-

méel'putaffe; f pe putandum eft: imo fi fie-

rit eum. Quo padto crucifigitur homo mun-

rí poteít , (emper, quia femper, quod putari

do? cum fcilicet, ubiex mundi rebus exceffe-.

x

oportet, fi non diílimulas, invenies.

, Fit)certat adveríus rerum concupifcentias;ad-

. XIX. Hoc eft opus noftrum in hac vita,$

; Clim; £

m; p

verfus voluptates, adveríus propriam volune-

h

a&iones carnis fpiritu mortificare quotidie!3. de

tatem, fübigitque innatas pafTiones & vitia.

affligere, minuere, frznare, interimire. Hec

7e1j(b. Dom.

$. Aumft, X. [n cemplo a Salomone zdificato legi-

eft actio noflra, hac militia noftra.

:

V 16«

$. 25 de mus, duo altaria fuiffe con(tituta,

unum foris,

,

— Utilitas.

9.

3"

tetmip.

€

alterum intus. In illo, quod foris erat, anima-

E XX,—'Cervus fc

rpentes necat, & poft

ferpen- S. Aug. in'

T

lium cedebatur facrificium; in illo vero alta-

tium interemptionem majori fiti inardeícir, Pfal. 141.

ri;, quod intus erat, thymiamatis offerebatur

peremptis ferpentibus acrius ad fontes cur-

MA

incenfum. Videamus ergo, fratres, ne forte

rit; ferpentes vitia tua funt, confume fer-

in nobis duo altaria non (int conftituta, cor-

pentes iniquitatis , tunc amplius defiderabis

poris (cilicet & cordis noftri. Denique duplex

fontem veritatis.

À

)

í

a nobis facrificium querit Deus, unum, ut fi-

* XXl. Augmentum charitat

is .d,eminutiIO'-S- Àuguft,

mus cafto corpore;. aliud, mundo corde effe

b

cupiditatis: períectio nulla cupiditas.-

debeamus. Ergo in exteriore altari, id eít, ljn

XXII. Mortificatione voluntatum vitia ex- Caffizn.

corpore noftro offerantur opera bona; in

tirpantur & marefcunt univería: expulfione! 4- Inttit.

corde odore

N

m fhavitatis, ;edolbac cogitatio

vitiorum virtutes fructificant atque füccre- 43*

fancta.

fcubt: pullatione virtutum puritas cordis ace

Hug.Cärg.

Xi. Corpus of

"ärtuii p facrificium per ma-

quiritur, puritate cordis Apoftolica charita-

at

TF, de

ap: Msnf. cerationem: fpiritus in holocauftum per con-

tis perfe&io poffidetur.

difc 7.1-4: tritionem. De facrificio portio eratip(ius offe-

XXIIL. Caftiga corpus tuum , & diabolum S. Aug. in

yeDe.

rentis, quja corpus non debet omnino perma-

vinces; hoc enirh modo Paulus adverfus i]- t:Cor.e 9.

cerationem annihilarti, fed ei debent neceffaría

lum docuit nos effe pugnandum.

pirem.

dari. De holocaufto nihil retinebatur. Sed to-

XXIV. Hoc' eft falvationis noftre princi- S. Bern. f;

ortate

d

tum offerebatur, & fie totum cor & fpiritus.

j

pium, cum incipimus refpuere, quod dilige- 1. de cir-

,P

L4P7'

CaH'. cole -

XIL. Omini cautione, atque folertía , jugis

bamus: dolore, unde gaudebamus: ampledi, eumcif.

lat, 21..

circumfpe&ti cordis fervetur intentio, ne quo

Phar d

quod timebamus: fequi , quod fuügiebamus :

etot

vV21,

modo judicio noftra diícretionis errante, aut

optare, quod contemnebamus.

inconfideratz continentiz cupiditate fuccen-

XXV. Excrucio me plane , ut ille'parcat:s' Aug. de

fi, aut defiderio nimiz remiffionis ille&ti, füb-

"ia

do de me poenas, ut ille fubveniat, ut placeam "tü'j?j"""

ftantiam virium noflrarum iniquze trutinz

oculis ejus, ut delectem füavitatem ejus: nam

d)

examinatione libremus ; Sed in altera quidem

& victima excruciatur, utin aram imponatur.

lance animz puritatem, in altera vires corpo-

. XXVI. Quis mihi dabit, ut venias in corS.Aug, 1 z.

ig,aplld

ris collocantes, ita vero conícientiz judicio

meum & inebries illud, ut oblivifcar mala Conf. c, s.

nd. 4

utraque pendamus, ut in neutrum partem,

mea, & unum bonum meum ampleCtar te !

ll m e

unius rei affc&tu preponderante, perverfi. vel

Noli abfcondere faciem tuam.

,CP-I

Moriar, ne

ad immodicam diítrictionem, vel ad nimiam

moriar, ut eam videam.

I)

remiflionem,zqualitatis libram propen(ius in-

.XXVII. Cum aliquis oppugnatur, aut affli- $. Dorothy

x

clinemus ;; & illud dicatur nobis, nonne fi re-

gitur ab aliqua vitioía paffione & cogitatione,f. 15.

Geofferas, re&te autem non dividas, pecca(ti?

fi ad a&tum illam perducit, & opere complet,

-v INecefftas.

P

fciat paífionem illam validiorem fieri ac robu-

S:gerna*g, XIII. Non

fiter

poteft virtus cum vitiis pa

ftiorem adverfus eum ; ipfe enim invalefcere

T

dam illi

"

58.ixICahz;cr*efcgï^e, inquit S. B;Fnardu;: ergo ut illa vi-

eam facit contrà [e,& veluti vires quas

V

N

fuggee

